Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 268. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2013 года № 8602. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 июля 2015 года № 425
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 01.07.2015 № 425.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008602
Приложение 244
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
Квалификации:
121101 2 – Вышивальщица*
121102 2 – Кружевница*
121103 2 – Швея*
121104 2 – Раскройщик*
121105 2 – Конструктор одежды*
121106 2 – Портной*
121107 2 – Модельер-закройщик*
121110 2 – Закройщик*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов/
зачетов
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по курсам и семест-
рам
Коли-
чество
контроль-
ных работ
Всего
из них
теорети-
ческие занятия
Практи-
ческие (лабор.-
практи-
ческие) занятия
курсо-
вой
проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 268 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 05 тамызда № 8602 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 1 шілдедегі № 425 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 01.07.2015 № 425 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі: V13008602_3 басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 244-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Көпшілік тұтынатын тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы 1211000 – «Тігін өндірісі және киімді үлгілеу»
Біліктілігі: 121101 2 - Кесте тоқушы*
121102 2 – Шілтерші*
121103 2 - Тігінші*
121104 2 - Киім пішуші*
121105 2 - Киім құрастырушысы *
121106 2 - Арнайы тігінші*
121107 2 – Модельер-пішуші*
121110 2 - Пішуші*(жекеленген өндіріс)
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Бақылау  формалары (емтихан/сынақ) Оқу уақытының көлемі (сағат) Курстар және семестрлер бойынша бөлу Бақылау жұмыстарының саны
барлығы оның ішінде
Теориялық сабақтар Практикалық (зертх.-практикалық)сабақтар Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

1152
Э
Экзамены
102
А
Итоговая аттестация
97
ПА
Промежуточная аттестация
ОУПП
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого обязательное обучение
2880
К
консультации
200
Ф
факультативные занятия
80
Всего:
3160
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф- факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 246
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
Квалификации:
121101 2 – Вышивальщица*
121102 2 – Кружевница*
121103 2 – Швея*
121104 2 – Раскройщик*
121105 2 – Конструктор одежды*
121106 2 – Портной*
121107 2 – Модельер-закройщик*
121110 2 – Закройщик*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных дисциплин
Формы
контроля
Экзаменов/зачетов
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление по курсам и семестрам
Коли-
чество контроль-
ных работ
Всего
из них
теоретические занятия
практи-
ческие
(лабор.-
практи-
ческие) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

1152
Е
Емтихандар:
102
АА
ҚА
- аралық аттестаттау
- қорытынды аттестаттау
97
КДДБ
- кәсіптік даярлығы және біліктілік беру деңгейін бағалау
5
Міндетті оқу қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
200
Ф
Факультативтік сабақтар
80
Барлығы:
3160
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 246-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Көпшілік тұтынатын тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы 1211000 – «Тігін өндірісі және киімді үлгілеу»
Біліктілігі: 121101 2 - Кесте тоқушы*
121102 2 – Шілтерші*
121103 2 - Тігінші*
121104 2 - Киім пішуші*
121105 2 - Киім құрастырушысы *
121106 2 - Арнайы тігінші*
121107 2 – Модельер-пішуші*
121110 2 – Пішуші*(жекеленген өндіріс)
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Бақылау формалары (емтихан/ сынақ) Оқу уақытының көлемі (сағат) Курстар және семестрлер бойынша бөлу Бақылау жұмыстарының саны
Барлығы оның ішінде
Теориялық сабақтар Практикалық (зертх.-практикалық) сабақтар Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

576
ПО
Производственное обучение
432
ПП
Профессиональная практика
144
Э
Экзамены:
36
Итого на обязательное обучение:
1440
К
Консультации
60
Ф
Факультативные занятия
60
Всего:
1560
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 247
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
Квалификации: 121108 3 – Модельер-конструктор
121109 3 – Техник-технолог
121111 3 – Технолог швейного производства
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 6 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Распре-
деление
по семест-
рам
Коли-
чество контроль-
ных работ
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление по семестрам
Экзамены
Зачеты
Всего
из них
теорети-
ческие
занятия
лабораторно-практи-
ческие занятия
курсовые проекты (работы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

576
ӨО
Өндірістік оқыту
432
КП
Кәсіптік практика
144
Е
Емтихандар:
36
Міндетті оқу қорытындысы:
1440
К
Консультациялар
60
Ф
Факультативтік сабақтар
60
Барлығы:
1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 247-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Көпшілік тұтынатын тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы 1211000 – «Тігін өндірісі және киімді үлгілеу»
Біліктілігі: 121108 3 – Модельер-конструктор
121109 3 – Техник-технолог
121111 3 – Тігін өндірісінің технологі
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі 3 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Семестр бойынша бөлу Бақылау жұмыстарының саны Оқу уақытының көлемі (сағат) Семестр бойынша бөлу
Емтихандар Сынақтар Барлығы оның ішінде
Теориялықсабақтар Зертханалық-прак-тикалық сабақтар Курстық жобалар (жұмыстар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП00
Жалпы білім беру пәндері

180
ИА
- итоговой аттестации
67
ОУПП
- оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
5040
К
Консультации
360
- по дипломному проектированию
288
Ф
Факультативные занятия
400
Всего:
5800
Примечание: итоговая аттестация проводится в форме защиты дипломного проекта
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА- промежуточная аттестация; ИА -  итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф -  факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 248
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология изделий и товаров широкого потребления
Специальность: 1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
Квалификации: 121108 3 – Модельер-конструктор
121109 3 – Техник-технолог
121111 3 – Технолог швейного производства
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 6 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование
циклов и учебных
дисциплин
Распре-
деление
по семест-
рам
Коли-
чество
контроль-
ных
работ
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семест-
рам
Экзамены
Зачеты
Всего
из них
теорети-
ческие
занятия
лабора-
торно-практи-
ческие
занятия
курсо-
вые
проекты
(работы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

180
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
- кәсіптік даярлығы және біліктілік беру деңгейін бағалау
5
Міндетті оқу қорытындысы:
5040
К
Консультациялар
360
- диплом жобалау бойынша
288
Ф
Факультативтік сабақтар
400
Барлығы:
5800
Ескерту: қорытынды аттестаттау дипломдық жобаны қорғау түрінде өткізіледі
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 248-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Көпшілік тұтынатын тауарлар мен бұйымдар технологиясы
Мамандығы 1211000 – Тігін өндірісі және киімді үлгілеу
Біліктілігі: 121108 3 – Модельер-конструктор
121109 3 – Техник-технолог
121111 3 – Тігін өндірісінің технологі
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі 2 жыл 6 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Семестр бойынша бөлу Бақылау жұмыстарының саны Оқу уақытының көлемі (сағат) Семестр бойынша бөлу
Емтихандар Сынақтар Барлығы оның ішінде
Теориялық сабақтар Зертханалық-практикалық сабақтар Курстық жобалар (жұмыстар)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

252
-промежуточной аттестации
180
- итоговой аттестации
67
- оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого на обязательное обучение:
5040
К
Консультации
360
- по дипломному проектированию
288
Ф
Факультативные занятия
400
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение;
ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф -  факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 250
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1211000 «Швейное производство и моделирование одежды»
повышенного уровня.
Срок обучения: 2 г.10 мес./10 мес./ 1 год 10 мес.
Сокращен-
ное
наименова-
ние
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных
модулей
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных
модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплин
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на казахском языке;
уметь:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис казахского языка.
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентирован-
ных текстов,
профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами; мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на русском языке;
уметь:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией;
- применять знания русского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
Профессиональный русский язык (в группах не русским языком обучения):
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис русского языка.
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентирован-
ных текстов,
профессиональное общение.
Работа с профессиональными терминами; мое рабочее место,
рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
уметь:
- применять профессиональную терминологию в общении с клиентами;
- логически и последовательно высказываться в соответствии с
ситуацией;
- понимать речь на слух.
Профессиональный иностранный язык
Фонетика. Лексика. Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентирован-
ных текстов,
профессиональное общение.
Работа с профессиональными терминами:
мое рабочее место, рабочие приспособления,
рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся будет:
знать:
- историю Казахстан с древнейших времен до наших дней;
- основные этапы развития и становления казахского народа;
- выдающихся деятелей, оказавших влияние на развитие казахского народа;
- влияние исторических эпох на развития современного Казахстана;
уметь:
- изучать исторические эпохи и выдающихся деятелей прошлого с объективных, научных позиций;
- разбираться в сложных и противоречивых процессах давнего и недавнего исторического прошлого Казахстана;
уметь:
- анализировать и оценивать разнообразные исторические явления;
- искать новые подходы к освещению и осмыслению тех или иных исторических фактов.
История Казахстана: Актуальные проблемы истории. Источники и историография.
История древнего Казахстана в эпоху каменного и бронзового веков.
Союзы племен и ранние государства на территории Казахстана.
Казахстан в средневековье. Великий Шелковый Путь на территории Казахстана.
Казахстан в монгольскую эпоху. Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана.
Казахстан в составе Российской империи: завоевание и колонизация.
Социально-экономическое развитие казахского общества. Народно-освободительная борьба.
Культура Казахстана. Революции 1917 года. Казахстан в составе СССР:
гражданская война, «военный коммунизм», НЭП, размежевание Туркестана, становление тоталитаризма, депортация народов,
ВОВ, реформы Н.С.Хрущева
и М.С. Горбачева. Независимый Казахстан.
Этапы становления суверенитета.
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: социально-биологические и
психофизиологические основы физической культуры;
содержание и формы организации физического воспитания;
принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста;
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования
ПД 00
Профессиональные дисциплины
Квалификация:
121101 2 – Вышивальщица
121102 2 – Кружевница
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- приемы вычерчивания контуров деталей;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
уметь:
- оформлять чертежи;
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
Черчение
Техника черчения. Формы чертежей. Основы черчения. Аксонометрические проекции.
Виды: определения, расположение, обозначение.
Разрезы: определение, оборудование. Виды разрезов.
Понятие об эскизах как о конструкторском документе.
Анализ конструкции детали. Чертежи и схемы по специальности.
ПК 2
ПК 3
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия об электрических и магнитных цепях;
- устройство, назначение и принципы действия различных электрических машин, приборов и аппаратуры;
- производство и распространение электроэнергии
уметь:
- различать постоянный ток;
- делать выводы из результатов экспериментов;
- решать расчетные задачи;
- применять знания по электротехнике в профессиональной сфере.
Общая электротехника с основами электроники
Цели изучения электротехники. Электричество и магнитные цепи.
Электротехнические устройства.
Производство, распределение и использование электрической энергии.
ПК 4
ОПД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой,
денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы рыночной экономики
Экономика и ее основные проблемы.
Пути перехода к рыночной экономике.
Основные элементы рыночного механизма.
Конкуренция в сфере предпринимательской деятельности.
Антимонопольное регулирование.
Роль государства в рыночной экономике.
Соединение рыночного механизма и государственного регулирования.
Финансовая система и финансовая политика государства.
Роль труда в рыночной экономике. Производство в системе рыночных взаимоотношений.
Основные формы предпринимательской деятельности.
Основы подготовки и составления коммерческих планов по бизнесу.
БК 3
БК 5
СК 2
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- виды контроля качества продукции;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;

252
АА
- аралық аттестаттау
180
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
- кәсіптік даярлығы және біліктілік беру деңгейін бағалау
5
Міндетті оқу қорытындысы:
5040
К
Консультациялар
360
- диплом жобалау бойынша
288
Ф
Факультативтік сабақтар
400
Барлығы:
5800
Ескерту: қорытынды аттестаттау дипломдық жобаны қорғау түрінде өткізіледі
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 250-қосымша
1211000 – «Тігін өндірісі және киімдерді үлгілеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай/ 10 ай/1 жыл 10 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасатын құзырлылықтың коды
ЖББП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ тілін қолдана білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқымайтын топтарда):
Фонетика. Қазақ тілінің лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орнын; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- орыс тілінде қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- өзінің кәсіби қызметінде орыс тілін қолдана білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарда):
Фонетика. Орыс тілінің лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орным; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- ағылшын тілінде қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби шетел тілі
Фонетика. Лексика. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орным; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 03
Пән циклін үйрену нәтижесінже оқушы:
білуі тиіс:
- ежелгі уақыттан қазіргі күнге дейін Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының даму және қалыптасуының негізгі этаптары;
- қазақ халқының дамуына ықпал еткен белгілі қайраткер;
- замануи Қазастанның дамуына тарихи эпохаларының әсері;
іскер болады:
- тарихи эпохалар және бұрынғы белгілі қайраткерлерді объективті, ғылыми позициядан оқып-үйрену;
- Қазақстанның тарихы бұрынғы өткен және жақында өткен күрделі және қайшылық үрдістеріне булу;
істей білуі тиіс:
- әртүрлі тарихи құбылыстарды талдау және бағалау;
- қандай да бір тарихи фактілерді мазмұндау және ойтүйсігіне жеткізу жаңа жақындауларын іздеуде.
Қазақтан тарихы: Тарихтың өзекті мәселелері. Көздер және тарихиграфия. Таз және қола дәуіріндегі ежелгі Қазастан тарихы. Қазақстан территориясындағы тайпалар мен ежелгі мемлекеттер одағы. Ортағысырдағы Қазақстан. Қазақстан территориясындағы Ұлы Жібек Жолы. Монғол дәуіріндегі Қазақстан. Қазақстан территориясында этногенездік және этникалық үрдістер. Қазақстан Ресей империясының құрамында: басып алу және колонизация. Қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық дамуы. Ұлттық-азаттық соғысы, Қазақстан мәтениеті. 1917 жылғы революция. Қазақстан КСРО құрамында: азаматтық соғыс, «әскери коммунизм», ЖЭС, Түркістанның мәжеленіп алынуы, тоталитаризмнің қалыптасуы, халықтың депортациясы, ҰОС, Н.С.Хрущев және М.С. Горбачев реформалары. Тәуелсіз Қазақстан. Суверениттің қалыптасу этаптары.
ЖГП 04
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы:
білуі тиіс:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін;
істей білуі тиіс:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- бірінші медициналық көмек көрсету;
- адам организмінің өмір-әрекетінің заңдылықтары туралы, денсаулықты сақтау және толықтыру туралы.
Дене тәрбиесі: Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – денешынықтырудың құраушы бөлігі ретінде. Сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Сау адамның функционалды күйі және оларды түзету. Аурулардың және шалығулардың алдын-алу бойынша негізгі медициналық білімдер.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- бөлшектердің контурларын сызу тәсілдерін;
- құрастыру құжаттарының бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
істей алуы тиіс:
- сызбаларды рәсімдеуді;
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді;
- орташа қиындықтағы бөлшектерді, нобайларды орындауды;
- мамандық бойынша сызбалар мен схемаларды орындауды.
Сызу
- Сызу техникасы. Сызбалар пішіндері. Сызба негіздері. Аксонометриялық проекциялар. Түрлері: анықтамалары, орналасуы, белгіленуі. Кесінділер: анықтамасы, жабдықтары. Кесінді түрлері. Құрастыру құжаты ретіндегі нобайлар туралы түсінік. Бөлшектер құрастыруларын талдау. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар.
КҚ 2
КҚ 3
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- электрлік және магниттік тізбектер туралы негізгі ұғымдарды;
- әр түрлі электрлік машиналардың, құралдар мен аппаратуралардың құрылымын, қызметі мен жұмыс істеу ережелерін;
- электр энергиясының өндірілуі мен таралуын;
істей алуы тиіс:
- тұрақты токты ажыратуды;
- тәжірибе нәтижесінен қорытындылар шығаруды;
- тапсырмаларды есептеуді;
- кәсіби сферасында электротехника бойынша білімін қолдануды.
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электротехниканы оқытып-үйретудің мақсаты. Электр және магниттік тізбектер. Электротехникалық қондырғылар. Электр энергиясын өндіру, тарату және пайдалану.
КҚ 4
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- салық, ақша-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат туралы;
істей алуы тиіс:
- өзінің кәсіби қызметіне қажетті ақпараттарды табуды және қолдануды.
Нарықтық экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері. Нарықтық экономикаға көшу жолдары. Нарықтық механизмнің негізгі элементтері. Кәсіпкерлік қызмет аясындағы бәсекелестік. Антимонополиялық реттеу. Нарықтық экономикадағы мемлекеттің ролі. Нарықтық механизм мен мемлекеттік реттеуді біріктіру. Мемлекеттік қаржылық жүйесі мен қаржылық саясаты. Нарық экономикасындағы еңбектің ролі. Нарықтық қарым-қатынас жүйесіндегі өндіріс. Кәсіпкерлік қызметтің негізгі түрлері. Бизнес бойынша коммерциялық жоспарларды дайындау және құрау негіздері.
БҚ 2
БҚ 3
АҚ 2
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Стандарттау, метрология және өнім сапасы саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнімнің қасиеттерін, сертификаттауды, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- өнім сапасын бақылаудың түрлерін;
- тігін саласында қолданатын стандарттардың түрлерін;

- международные стандарты ИСО 9001-2000;
уметь:
- применять необходимую нормативно-техническую документацию;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации.
Основы сертификации; термины и определения;
Закон РК «О сертификации». Качество продукции и декларация о соответствии;
показатели качества и методы их оценки;
разработка и внедрение системы менеджмента качества.
Метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль
и надзор.
СК 4
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- современные компьютерные программы;
- значение и место ПЭВМ в организационной работе предприятия;
- общие сведения о датчиках, преобразователях, усилителях,
и микропроцессорах, применяемых в системах автоматизации швейного производства;
- структуру взаимодействия программируемых систем
с исполнительным органом оборудования ВТО и транспортных устройств;
уметь:
- практически использовать компьютеры для обработки цифровой и текстовой информации;
- применять электрическую аппаратуру управления в швейном производстве;
- выбирать автоматизированную систему ВТО для обеспечения оптимальных режимов обработки.
Прикладная информатика и основы автоматизации производства
Операционная система MS DOS:
основные понятия и обозначения.
Основы работы в Windows;
графический редактор Corel Draw (Photo Shop, AutoCad), Текстовый редактор Word.
Электронная таблица Excel. Создание презентаций в программе Power Point. Сети: глобальная и локальная.
Общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства. Автоматизация швейных машин,
оснащенных микропроцессорами и миниЭВМ.
Автоматизация транспортных устройств.
Автоматизация оборудования влажно-тепловой обработки изделий.
БК 6
ОПД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажа;
- требования по охране окружающей среды;
уметь:
- организовать работу на предприятии с учетом безопасности труда;
- определять степень опасности воздействия электрического тока в сети на человека;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
Охрана труда
Важнейшие положения и задачи охраны труда.
Законодательства по охране труда в РК.
Правила техники безопасности на предприятиях.
Производственная санитария.
Пожарная безопасность.
Окружающая среда и ее охрана.
Объекты охраны окружающей среды. Природные ресурсы и природопользование.
Нормирование качества окружающей среды.
экологическая безопасность.
особенности международной правовой охраны окружающей среды
ПК 6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- свойства текстильных материалов;
- технологию текстильного производства;
- строение, состав и свойства тканей, сортность, ассортимент тканей;
уметь:
- определять волокнистый состав тканей, материалов;
- различать виды переплетений;
- подбирать швейные нитки и клеевые материалы;
- правильно учитывать свойства материалов при изготовлении одежды.
Материаловедение
Основные свойства текстильных волокон;
процесс технологии текстильного производства.
Строение, свойства тканей. Ассортимент и свойства нетканых и вспомогательных материалов,
применяемых при изготовлении одежды.
Выполнение практических заданий, направленных
на приобретение навыков определения волокнистого состава тканей
при изготовлении одежды.
ПК 3
ПК 5
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные сведения о рисунке;
- особенности мужской, женской и детской фигуры;
уметь:
- выполнять рисование по схемам элементов одежды.
Спецрисунок и художественная графика
Рисование геометрических фигур.
Рисование драпировок с несложными предметами.
Цвет. Орнамент. Пропорции фигуры человека.
Рисование манекена по схемам.
Рисование одежды и ее деталей.
ПК 2
ПК 3
ПК 6
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- взаимосвязь выбора оборудования со способами обработки изделий;
- классификацию оборудования и инструментов;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочной литературой;
- удалять неполадки в оборудовании;
- работать на спецмашинах;
- правильно выбирать оборудование для изготовления изделий с учетом особенностей материалов;
- соблюдать технику безопасности при работе на оборудовании.
Оборудование
Изучение принципа работы
и правил эксплуатации оборудования и
приспособлений, применяемых в производстве.
Оборудование различных классов.
ПК 1
ПК 4
ПК 6
СК 3
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды художественной вышивки;
- технологию художественной вышивки;
- традиционные узоры и рисунки художественной вышивки;
- правила композиционного размещения декоративных элементов в изделии с вышивкой;
- соотношение формы изделия и рисунка;
уметь:
- выполнение вышивки разных видов;
- выполнение золотошвейных работ и вышивки с применением декоративных материалов;
- вышивание изделий с элементом самостоятельного творчества на основе художественных традиций местного народного промысла.
Спецтехнология
Применение вышивки;
виды вышивки; текстильные материалы для вышивания;
инструмент и принадлежности для ручных работ;
ручные и машинные швы; технология ручной вышивки;
подготовительные работы; строчевое шитье;
вышивка крестом, двойным крестом, полукрестом
(или росписью); вышивка гладью, счетной и свободной;
вышивка с применением бус, бисера, шнур,
тесьмы и др.;
аппликация; оборудование для машинной вышивки;
технология машинной вышивки.
ПК 1
ПК 2
ПК 4
ПК 5
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
Квалификация:

- ИСО 9001-2000 халықаралық стандарттарын;
істей алуы тиіс:
- қажетті нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін пайдалануды;
- өнім сапасының халықаралық стандарттар деңгейіне сәйкестігін анықтауды.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың шығуы мен дамуы. Сертификаттау негіздері; терминдер мен анықтамалар; Қазақстан Республикасының «Сертификаттау туралы» заңы. Өнім сапасы мен сәйкестік туралы декларация; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері; сапа менеджменті жүйесін өңдеу және енгізу. Метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
АҚ 4
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
- кәсіпорынның ұйымдастыру жұмысындағы ЖЭЕМ мәні мен орнын;
- тігін өндірісін автоматтандыру жүйесінде қолданылатын бергіштер, қайта түрлендірулер, күшейткіштер және микропроцессорлар туралы жалпы мәліметтерді;
- тасымалдау құрылғылары және ЫЖӨ жабдықтарының орындаушы органдарымен бағдарланушы жүйенің өзара әсерінің құрылымын;
істей алуы тиіс:
- сандық және мәтіндік ақпараттарды өңдеу үшін компьютерді практика жүзінде қолдануды;
- тігін өндірісінде басқарудың электрлік аппаратурасын қолдануды;
- өңдеудің қолайлы қызметін қамтамасыз ету үшін ЫЖӨ-нің автоматтандырылған жүйесін таңдауды.
Қолданбалы информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
MS DOS операциялық жүйесі: негізгі ұғымдары мен белгіленулері. Windows–тың негізгі жұмыстары. Corel Draw (Photo Shop, AutoCad) графикалық редакторы. Word мәтіндік редакторы. Excel электрондық таблицасы. Power Point бағдарламасында көрме құру. Желілер: ауқымды және жергілікті. Тігін өндірісі жабдықтарын автоматтандыру жүйесі мен автоматика элементтері туралы жалпы мәліметтер. Микропроцессорлармен және кіші ЭЕМ жабдықталған тігін машиналарын автоматтандыру. Тасымалдау құрылғыларын автоматтандыру. Бұйымдарды ылғалды жылумен өңдеу жабдықтарын автоматтандыру.
БҚ 6
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларымен қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техника ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелері мен өндірістік санитарияны;
- нұсқау түрлерін;
- қоршаған ортаны қорғауға арналған талаптарды;
істей алуы тиіс:
- кәсіпорында еңбек қауіпсіздігін ескере отырып, жұмысты ұйымдастыруды;
- электр тогының адамға әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің жағдайын бағалауды және оған алғашқы жәрдем көрсетуді.
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың маңызды мәселелері мен міндеттері. ҚР еңбек қорғау туралы заңдылықтары. Кәсіпорындардағы қауіпсіздік техникасының ережелері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігі. Қоршаған орта мен оны қорғау. Қоршаған ортаны қорғау объектілері. Табиғи ресурстар мен табиғатты пайдалану. Қоршаған ортаның сапасын нормалау. Экологиялық қауіпсіздік. Қоршаған ортаны қорғаудың халықаралық құқықтық ережелері.
КҚ 6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тоқыма материалдарының қасиеттерін;
- тоқыма өндірісінің технологиясын;
- матаның құрылысын, құрамын және қасиетін, сортын, ассортиментін;
істей білуі тиіс:
- материалдардың, маталардың талшық құрамын анықтауды;
- тоқыма түрлерін ажыратуды;
- тігін жіптері мен жапсырма материалдарын таңдауды;
- киім дайындауда материалдардың қасиеттерін дұрыс ескертуді.
Материалтану
Тоқыма талшықтарының негізгі қасиеттері; тоқыма өндірісінің технологиялық үрдісі. Маталардың құрылымы, қасиеттері. Киім дайындауда қолданылатын матаға жатпайтын және қосымша материалдардың қасиеттері мен ассортименті. Киім дайындауда маталардың талшықтық құрамын анықтау дағдыларын меңгертуге бағытталған практикалық тапсырмаларды орындау.
КҚ 3
КҚ 5
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сурет туралы негізгі мағлұматтарды;
- ерлер, әйелдер және балалар тұлғасының ерекшеліктерін;
істей алуы тиіс:
- киім элементтерінің схемасы бойынша сурет салуды.
Арнайы сурет және көркем графика
- Геометриялық фигураларды салу. Жай заттармен драпировка суреттерін салу. Түс. Оюлар. Адам тұлғасының пропорциялары. Схема бойынша үлгіні суреттеу. Киім және оның бөлшектерін салу.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 6
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- бұйымдарды өңдеу әдістерімен жабдықтарды таңдаудың өзара байланысын;
- жабдықтар мен құралдардың классификациясын;
- істей алуы тиіс:
- нормативтік-техникалық құжаттар мен анықтамалық әдебиеттерді пайдалана алуды;
- жабдықтардағы келеңсіздіктерді жоюды;
- арнайы машиналарда жұмыс істеуді;
- материалдардың ерекшеліктерін ескере отырып, бұйымдарды дайындауға арналған жабдықтарды дұрыс таңдауды;
- жабдықтармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасын сақтауды.
Жабдықтау
Өндірісте қолданылатын жабдықтардың пайдалану ережесі мен жұмыс принциптерін оқып-үйрену. Әр түрлі класс жабдықтары.
КҚ 1
КҚ 4
КҚ 6
АҚ 3
АП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- көркемдеп кестелеу түрлерін;
- көркемдеп кестелеу технологиясын;
- дәстүрлі өрнектерді және көркемдік кестелеу суреттерін;
- кестелеу бұйымдарында сәндік элементтерін композициялық орналастыру ережесін;
- бұйым формасы мен суреттің арақатынасын;
істей алуы тиіс:
- әр алуан түрдегі кестелеуді орындауды;
- сәндік материалдарды қолданып кестелеуді және алтынмен тігу жұмыстарын орындауды;
- жергілікті халық қол өнерінің көркемдік дәстүрлері негізінде жеке шығармашылық элементімен бұйымдарды кестелеуді.
Арнайы технология
Кестелерді қолдану; кестелеу түрлері; кесте тоқуға арналған тоқыма материалдары; қол жұмыстарына арналған аспаптар және құралдар; қол және машина тігістері; қолмен кестелеудің технологиясы; дайындық жұмыстары; қатарлап тігу; крестеп, қабатты креспен, жартылай креспен (немесе росписпен) кестелеу; гладпен, есептеп және еркін кестелеу; моншақ, бисер, шнур, таспа және т.б. қолданып кестелеу; аппликациялау; машиналы кестелеуге арналған жабдықтар; машиналы кестелеу технологиясы.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
Біліктілігі:

- международные стандарты ИСО 9001-2000;
уметь:
- применять необходимую нормативно-техническую документацию;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации.
Основы сертификации; термины и определения;
Закон РК «О сертификации». Качество продукции и декларация о соответствии;
показатели качества и методы их оценки;
разработка и внедрение системы менеджмента качества.
Метрология: основы метрологии;
государственный метрологический контроль
и надзор.
ПК 2
ОПД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- современные компьютерные программы;
- значение и место ПЭВМ в организационной работе предприятия;
- общие сведения о датчиках, преобразователях, усилителях,
и микропроцессорах, применяемых в системах автоматизации швейного производства;
- структуру взаимодействия программируемых систем с исполнительным органом оборудования ВТО и транспортных устройств;
уметь:
- практически использовать компьютеры для обработки цифровой и текстовой информации;
- применять электрическую аппаратуру управления в швейном производстве;
- выбирать автоматизированную систему ВТО для обеспечения оптимальных режимов обработки.
Прикладная информатика и основы автоматизации производства
Операционная система MS DOS: основные понятия и обозначения.
Основы работы в Windows; графический редактор Corel Draw (Photo Shop, AutoCad),
Текстовый редактор Word.
Электронная таблица Excel.Создание презентаций в программе Power Point. Сети: глобальная и локальная.
Общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
Автоматизация швейных машин, оснащенных микропроцессорами и миниЭВМ.
Автоматизация транспортных устройств.
Автоматизация оборудования влажно-тепловой обработки изделий.
БК 6
СК 3
ОПД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажа;
- требования по охране окружающей среды;
уметь:
- организовать работу на предприятии с учетом безопасности труда;
- определять степень опасности воздействия электрического тока в сети на человека;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
Охрана труда
Важнейшие положения и задачи охраны труда.
Законодательства по охране труда в РК.
Правила техники безопасности на предприятиях.
Производственная санитария. Пожарная безопасность.
Окружающая среда и ее охрана. Объекты охраны окружающей среды.
Природные ресурсы и природопользование.
Нормирование качества окружающей среды.
экологическая безопасность.
особенности международной правовой охраны окружающей среды
БК 4
ПК 5
ПК 6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- свойства текстильных материалов;
- технологию текстильного производства;
- строение, состав и свойства тканей, сортность, ассортимент тканей;
уметь:
- определять волокнистый состав тканей, материалов;
- различать виды переплетений;
- подбирать швейные нитки и клеевые материалы;
- правильно учитывать свойства материалов при изготовлении одежды.
Материалы для швейных изделий
Основные свойства текстильных волокон;
процесс технологии текстильного производства.
Строение, свойства тканей. Ассортимент и свойства нетканых и вспомогательных материалов,
применяемых при изготовлении одежды.
Выполнение практических заданий, направленных на приобретение навыков определения
волокнистого состава тканей при изготовлении одежды.
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные сведения о рисунке;
- особенности мужской, женской и детской фигуры;
уметь:
- выполнять рисование по схемам элементов одежды.
Спецрисунок и художественная графика
Рисование геометрических фигур.
Рисование драпировок с несложными предметами.
Цвет. Орнамент. Пропорции фигуры человека.
Рисование манекена по схемам.
Рисование одежды и ее деталей.
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- взаимосвязь выбора оборудования со способами обработки швейных изделий;
- классификацию швейных машин и полуавтоматов ведущих зарубежных фирм;
- классификацию игл;
- условия комплексной механизации технологических
процессов;
- характеристику автоматизированных систем подготовки производства и раскроя (САПР);
- виды и характеристику транспортных средств швейных предприятий;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией и справочной литературой;
- удалять неполадки в швейной машине;
- работать на спецмашинах и машинах-полуавтоматах;
- правильно выбирать оборудование для изготовления изделий с учетом особенностей материалов;
- соблюдать технику безопасности при работе на оборудовании швейных цехов.
Оборудование швейного производства:
Изучение принципа работы и правил эксплуатации оборудования и приспособлений,
применяемых в швейном производстве.
Швейные машины различных классов;
оборудование для ВТО; оборудование подготовительно-раскройного цеха и
подъемно-транспортные устройства.
Комплексная механизация
и автоматизация швейного производства.
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 4
СК 5
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методы и приемы выполнения простых операций по пошиву изделий;
- типы швов;
- виды и свойства материалов;
- устройство обслуживаемых машин;
уметь:
- выполнение машинных и ручных работ по пошиву изделий ассортиментных групп;
- производить обработку деталей и узлов швейных изделий на машинах или вручную;
- выполнять соединение деталей, сборку изделий;
Технология швейного производства
Выполнение на машинах или вручную простых операций по пошиву изделий из различных материалов.
Контроль соответствия цвета деталей, изделий, прикладных материалов, ниток.
Технологические операции швейных производств текстильной промышленности:
выстегивание; закрепление; наметка; наметывание вручную; обметывание;
нумерация; обработка; подрезка; прикрепление; соединение;
окантовывание; вычесывание; складывание.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
СК 1
СК 4
СК 5
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методы технического моделирования;
- современные направления в конструирование одежды;
- особенности конструирования и моделирования изделий по индивидуальным
заказам с учетом возраста, строения фигуры и внешности;
- методическую и модельно-конструкторскую документацию;
уметь:
- производить разработку конструкции изделий одежды в соответствии с моделью,
выбранной заказчиком (построение чертежей конструкций изделий одежды);
- применять документацию для проектирования изделий одежды;
- применение базовых лекал, макетов, конструкторской документации;
- производить расчет конструктивных участков изделий, плечевых и поясных;
построение чертежа.
Конструирование одежды
Особенности конструкторского проектирования при изготовлении одежды по индивидуальным заказам.
Техническое моделирование одежды. Разработка конструкций одежды по эскизу.
Конструирование одежды с учетом особенностей телосложения фигуры.
Конструирование и моделирование одежды ассортиментных групп. Техническое размножение лекал.
Таблицы перемещения конструктивных точек. Табель технических измерений.
Процесс изготовления лекал. Контрольные обозначения на лекалах. Правила хранения лекал.
Технические требования к раскрою материала. Раскладка лекал.
Художественное проектирование новых моделей одежды.
Проектные организации. Методы прогнозирования направлений моды.
Методы корректировки конструкции модели после примерок. Применение новой конструкторской документации.
Организационно-технические средства.
Методы конструктивного моделирования с помощью компьютерной техники.
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
СК 1
СК 3
СК 4
СК 5
Квалификация:
121104 2 – Раскройщик
121105 2 – Конструктор одежды
121107 2 – Модельер-закройщик

- ИСО 9001-2000 халықаралық стандарттарын;
істей алуы тиіс:
- қажетті нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін пайдалануды;
- өнім сапасының халықаралық стандарттар деңгейіне сәйкестігін анықтауды.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың шығуы мен дамуы. Сертификаттау негіздері; терминдер мен анықтамалар; Қазақстан Республикасының «Сертификаттау туралы» заңы. Өнім сапасы мен сәйкестік туралы декларация; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері; сапа менеджменті жүйесін өңдеу және енгізу. Метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
КҚ 2
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
- кәсіпорынның ұйымдастыру жұмысындағы ЖЭЕМ мәні мен орнын;
- тігін өндірісін автоматтандыру жүйесінде қолданылатын бергіштер, қайта түрлендірулер, күшейткіштер және микропроцессорлар туралы жалпы мәліметтерді;
- тасымалдау құрылғылары және ЫЖӨ жабдықтарының орындаушы органдарымен бағдарланушы жүйенің өзара әсерінің құрылымын;
істей алуы тиіс:
- сандық және мәтіндік ақпараттарды өңдеу үшін компьютерді практика жүзінде қолдануды;
- тігін өндірісінде басқарудың электрлік аппаратурасын қолдануды;
- өңдеудің қолайлы қызметін қамтамасыз ету үшін ЫЖӨ-нің автоматтандырылған жүйесін таңдауды.
Қолданбалы информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
MS DOS операциялық жүйесі: негізгі ұғымдары мен белгіленулері. Windows–тың негізгі жұмыстары. Corel Draw (Photo Shop, AutoCad) графикалық редакторы. Word мәтіндік редакторы. Excel электрондық таблицасы. Power Point бағдарламасында көрме құру. Желілер: ауқымды және жергілікті. Тігін өндірісі жабдықтарын автоматтандыру жүйесі мен автоматика элементтері туралы жалпы мәліметтер. Микропроцессорлармен және кіші ЭЕМ жабдықталған тігін машиналарын автоматтандыру. Тасымалдау құрылғыларын автоматтандыру. Бұйымдарды ылғалды жылумен өңдеу жабдықтарын автоматтандыру.
БҚ 6
АҚ 3
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларымен қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техника ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелері мен өндірістік санитарияны;
- нұсқау түрлерін;
- қоршаған ортаны қорғауға арналған талаптарды;
істей алу тиіс:
- кәсіпорында еңбек қауіпсіздігін ескере отырып, жұмысты ұйымдастыруды;
- электр тогының адамға әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің жағдайын бағалауды және оған алғашқы жәрдем көрсетуді.
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың маңызды мәселелері мен міндеттері. ҚР еңбек қорғау туралы заңдылықтары. Кәсіпорындардағы қауіпсіздік техникасының ережелері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігі. Қоршаған орта мен оны қорғау. Қоршаған ортаны қорғау объектілері. Табиғи ресурстар мен табиғатты пайдалану. Қоршаған ортаның сапасын нормалау. Экологиялық қауіпсіздік. Қоршаған ортаны қорғаудың халықаралық құқықтық ережелері.
АҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тоқыма материалдарының қасиеттерін;
- тоқыма өндірісінің технологиясын;
- матаның құрылысын, құрамын және қасиетін, сортын, ассортиментін;
істей білуі тиіс:
- материалдардың, маталардың талшық құрамын анықтауды;
- тоқыма түрлерін ажыратуды;
- тігін жіптері мен жапсырма материалдарын таңдауды;
- киім дайындауда материалдардың қасиеттерін дұрыс ескертуді.
Материалтану
Тоқыма талшықтарының негізгі қасиеттері; тоқыма өндірісінің технологиялық үрдісі. Маталардың құрылымы, қасиеттері. Киім дайындауда қолданылатын матаға жатпайтын және қосымша материалдардың қасиеттері мен ассортименті. Киім дайындауда маталардың талшықтық құрамын анықтау дағдыларын меңгертуге бағытталған практикалық тапсырмаларды орындау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сурет туралы негізгі мағлұматтарды;
- ерлер, әйелдер және балалар тұлғасының ерекшеліктерін;
істей алуы тиіс:
- киім элементтерінің схемасы бойынша сурет салуды.
Арнайы сурет және көркем графика
Геометриялық фигураларды салу. Жай заттармен драпировка суреттерін салу. Түс. Оюлар. Адам тұлғасының пропорциялары. Схема бойынша үлгіні суреттеу. Киім және оның бөлшектерін салу.
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тігін бұйымдарын өңдеу әдістері мен жабдықтарды таңдау байланысын;
- алдыңғы қатарлы шет ел фирмаларының тігін машиналары мен жартылай автоматтарының топтастырылуын;
- инелердің топтастырылуын;
- технологиялық үрдістерді кешенді механизациялау жағдайларын;
- өндіріс дайындығы мен пішудің автоматтандырылған жүйесінің сипаттамасын;
- тігін өндірісінің тасымалдау құралдарының түрлері мен олардың сипаттамасын;
істей алуы тиіс:
- нормативтік-техникалық құжаттар мен анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды;
- тігін машиналарының істен шығуын жөндеуді;
- арнайы машиналар мен жартылай автоматты машиналарда жұмыс істеуді;
- материалдың ерекшелігін ескеріп бұйымды дайындауға арналған жабдықтарды дұрыс таңдауды;
- тігін цехтарының жабдықтары мен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды.
Тігін өндірісінің жабдықтары
Тігін өндірісінде қолданылатын жабдықтар мен құралдардың пайдалану ережесі және жұмыс принциптерін оқып үйрену. Әр түрлі класстардағы тігін машиналары; ЫЖӨ-ге арналған жабдықтар; көтерме-тасымалдау қондырғылары мен дайындық-пішу цехтарының дайындықтары. Тігін өндірісін кешенді механизациялау және автоматтандыру.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- бұйымдарды тігудің қарапайым операцияларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін;
- тігіс түрлерін;
- материалдардың түрлері мен қасиеттерін;
- қызмет көрсету машиналарын қондыруды;
істей білуі тиіс:
- ассортимент топтарының бұйымдарын тігу бойынша машина және қол жұмыстарын орындауды;
- машинамен және қолмен тігін бұйымдарының түйіндері мен бөліктеріне өңдеу жүргізуді;
- бөліктерді біріктіруді, бұйымдарды жинауды.
Тігін өндірісінің технологиясы
Әр түрлі материалдардан бұйымдарды тігудің қарапайым операцияларын машинамен және қолмен орындау. Жіптердің, қолданбалы материалдардың, бұйымдардың, бөлшектердің түстерінің сәйкестігін бақылау.
Тоқыма өнеркәсібіндегі тігін өндірісінің технологиялық операциялары: сөгу, бекіту, белгілеу, қолмен көктеу, нөмірлеу; өңдеу; қию; бекіту; біріктіру; қаттау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
АҚ 1
АҚ 4
АҚ 5
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- техникалық үлгілеу әдістерін;
- киімді құрастырудағы қазіргі заманғы бағыттарды;
- сыртқы түріне, тұлғасына және жас ерекшеліктеріне қарай жеке тапсырыстар бойынша бұйымды құрастыру мен үлгілеудің ерекшеліктерін;
- әдістемелік және үлгілеу-құрастыру құжаттарын;
істей алуы тиіс:
- тапсырыс берушінің таңдауымен (бұйымның құрастыру сызбасын құру) үлгіге сәйкес бұйымның құрастырылуын өңдеуді;
- бұйымды жобалауға арналған құжаттарды қолдануды;
- базалық лекалдарды, макеттерді, құрастыру құжаттарын қолдануды;
- сызуларды орындауды; иық және бел, бұйымның құрастыру бөліктерінің есебін шығаруды.
Киімді құрастыру
Жеке тапсырыстар бойынша киімді дайындаудағы құрастыру жобаларының ерекшеліктері. Киімдерді техникалық үлгілеу. Нобай бойынша киімнің құрастырылуын жасау. Тұлға ерекшеліктеріне қарай киімдерді құрастыру. Ассортимент топтарының киімдерін құрастыру және үлгілеу. Лекалдарды техникалық түрде көбейту. Құрастыру нүктелерін ауыстыру таблицалары. Техникалық өлшем табельдері. Лекалдарды дайындау үлгісі. Лекалдардағы бақылау белгілері. Лекалдарды сақтау тәртібі.
Материалдарды пішуге қойылатын техникалық талаптар. Лекалдарды орналастыру. Киімнің жаңа үлгілерін көркемдеп жобалау. Жобалау ұйымдары. Сән бағыттарын болжау әдістері. Бұйымды шақтап көргеннен соң үлгілеудің құрастырылуын түзету әдістері. Жаңа құрастыру құжаттарын пайдалану. Ұйымдастыру-техникалық құралдары. Компьютерлік техниканың көмегімен үлгілеуді құрастыру әдістері.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
Біліктілігі:
121104 2 – Киім пішуші, 121105 2 – Киім құрастырушы
121107 2 – Модельер-пішуші, 121104 2 – Пішуші

121100 2 – Закройщик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- приемы вычерчивания контуров деталей.
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
уметь:
- оформлять чертежи;
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
Черчение
Техника черчения. Формы чертежей.
Основы черчения. Аксонометрические проекции.
Виды: определения, расположение, обозначение.
Разрезы: определение, оборудование. Виды разрезов.
Понятие об эскизах как о конструкторском документе.
Анализ конструкции детали. Чертежи и схемы по специальности.
ПК 2
ПК 3
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы рыночной экономики
Экономика и ее основные проблемы.
Пути перехода к рыночной экономике. Основные элементы рыночного механизма.
Конкуренция в сфере предпринимательской деятельности. Антимонопольное регулирование.
Роль государства в рыночной экономике.
Соединение рыночного механизма и государственного регулирования.
Финансовая система и финансовая политика государства.
Роль труда в рыночной экономике.
Производство в системе рыночных взаимоотношений. Основные формы предпринимательской деятельности.
Основы подготовки и составления коммерческих планов по бизнесу.
БК 3
БК 5
СК 2
СК 3
ОПД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и определения в области стандартизации, метрологии и качества продукции;
- свойства продукции, сертификацию, номенклатуру показателей качества;
- виды контроля качества продукции;
- виды стандартов, используемых в швейной отрасли;
- международные стандарты ИСО 9001-2000;
уметь:
- применять необходимую нормативно-техническую документацию;
- пользоваться указателями государственных стандартов;
- определять соответствие качества продукции уровню международных стандартов.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации. Основы сертификации;
термины и определения; Закон РК «О сертификации».
Качество продукции и декларация о соответствии; показатели качества и методы их оценки;
разработка и внедрение системы менеджмента качества.
Метрология: основы метрологии; государственный
метрологический контроль и надзор.
ПК 5
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- современные компьютерные программы;
- значение и место ПЭВМ в организационной работе предприятия;
- общие сведения о датчиках, преобразователях, усилителях,
и микропроцессорах, применяемых в системах автоматизации швейного производства;
- структуру взаимодействия программируемых систем с исполнительным органом оборудования ВТО и транспортных устройств;
уметь:
- практически использовать компьютеры для обработки цифровой и текстовой информации;
- применять электрическую аппаратуру управления в швейном производстве;
- выбирать автоматизированную систему ВТО для обеспечения оптимальных режимов обработки.
Прикладная информатика и основы автоматизации производства
Операционная система MS DOS: основные понятия и обозначения.
Основы работы в Windows; графический редактор Corel Draw (Photo Shop, AutoCad),
Текстовый редактор Word. Электронная таблица Excel.
Создание презентаций в программе Power Point. Сети: глобальная и локальная.
Общие сведения об элементах автоматики и системах автоматизации оборудования швейного производства.
Автоматизация швейных машин, оснащенных микропроцессорами и миниЭВМ.
Автоматизация транспортных устройств.
Автоматизация оборудования влажно-тепловой обработки изделий.
БК 6
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажа;
- требования по охране окружающей среды;
уметь:
- организовать работу на предприятии с учетом безопасности труда;
- определять степень опасности воздействия электрического тока в сети на человека;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь.
Охрана труда
Важнейшие положения и задачи охраны труда. Законодательства по охране труда в РК.
Правила техники безопасности на предприятиях.
Производственная санитария. Пожарная безопасность.
Окружающая среда и ее охрана.
Объекты охраны окружающей среды.
Природные ресурсы и природопользование. Нормирование качества окружающей среды.
экологическая безопасность. особенности международной правовой охраны окружающей среды
БК 4
ПК 5
ПК 6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- свойства текстильных материалов;
- технологию текстильного производства;
- строение, состав и свойства тканей, сортность, ассортимент тканей;
уметь:
- определять волокнистый состав тканей, материалов;
- различать виды переплетений;
- подбирать швейные нитки и клеевые материалы;
- правильно учитывать свойства материалов при изготовлении одежды.
Материалы для швейных изделий
Основные свойства текстильных волокон;
процесс технологии текстильного производства.
Строение, свойства тканей. Ассортимент и свойства нетканых и вспомогательных материалов,
применяемых при изготовлении одежды.
Выполнение практических заданий, направленных на приобретение навыков определения волокнистого состава тканей при изготовлении одежды.
ПК 1
ПК 4
СК 1
СК 3
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные сведения о рисунке;
- особенности мужской, женской и детской фигуры;
уметь:
- выполнять рисование по схемам элементов одежды.
Спецрисунок и художественная графика
Рисование геометрических фигур.
Рисование драпировок с несложными предметами.
Цвет. Орнамент. Пропорции фигуры человека.
Рисование манекена по схемам.
Рисование одежды и ее деталей.
ПК 3
СК 1
СК 5
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- классификацию швейных машин и полуавтоматов ведущих зарубежных фирм;
- классификацию игл;
- условия комплексной механизации
технологических процессов;
- характеристику автоматизированных систем подготовки производства и раскроя (САПР),
транспортных средств швейных предприятий;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией;
- удалять неполадки в швейной машине;
- работать на спецмашинах и машинах-полуавтоматах;
- соблюдать технику безопасности при работе
на оборудовании швейных цехов.
Оборудование швейного производства:
Изучение принципа работы и правил эксплуатации оборудования и приспособлений,
применяемых в швейном производстве. Швейные машины различных классов;
оборудование для ВТО; оборудование подготовительно-раскройного цеха и
подъемно-транспортные устройства.
Комплексная механизация и автоматизация швейного производства.
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методы и приемы выполнения простых операций по пошиву изделий;
- типы швов;
- виды и свойства материалов;
- устройство обслуживаемых машин;
уметь:
- выполнение машинных и ручных работ по пошиву изделий ассортиментных групп;
- производить обработку деталей и узлов швейных изделий на машинах или вручную;
- выполнять соединение деталей, сборку изделий;
Технология швейного производства
Выполнение на машинах или вручную простых операций по пошиву изделий из различных материалов.
Контроль соответствия цвета деталей, изделий, прикладных материалов, ниток.
Технологические операции швейных производств текстильной промышленности:
выстегивание;
закрепление; намелка; наметывание вручную; обметывание; нумерация;
обработка; подрезка; прикрепление;
соединение; окантовывание; вычесывание; складывание.
БК 7
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методы технического моделирования;
- современные направления в конструирование одежды;
- особенности конструирования и моделирования изделий по индивидуальным
заказам с учетом возраста, строения фигуры и внешности;
- методическую и модельно-конструкторскую документацию;
уметь:
- производить разработку конструкции изделий одежды в соответствии с моделью,
выбранной заказчиком (построение чертежей конструкций изделий одежды);
- применять документацию для проектирования изделий одежды;
- применение базовых лекал, макетов, конструкторской документации;
- определение рационального конструктивного
решения;
- производить расчет конструктивных участков изделий, плечевых и поясных;
построение чертежа.
Конструирование одежды
Особенности конструкторского проектирования при изготовлении одежды по индивидуальным заказам.
Техническое моделирование одежды. Разработка конструкций одежды по эскизу.
Конструирование одежды с учетом особенностей телосложения фигуры.
Конструирование и моделирование одежды ассортиментных групп. Техническое размножение лекал.
Таблицы перемещения конструктивных точек. Табель технических измерений. Процесс изготовления лекал.
Контрольные обозначения на лекалах. Правила хранения лекал.
Технические требования к раскрою материала. Раскладка лекал. Художественное проектирование новых моделей одежды.
Проектные организации. Методы прогнозирования направлений моды.
Методы корректировки конструкции модели после примерок.
Применение новой конструкторской документации. Организационно-технические средства.
Методы конструктивного моделирования с помощью компьютерной техники.
БК 7
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СД 06
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы дизайна;
- виды моделирования одежды;
- законы и свойства композиции;
- виды, формы, линии силуэта;
- принципы моделирования одежды с декоративной отделкой;
- основные стили в одежде;
уметь:
- выполнять работы по проектированию одежды из различных материалов по индивидуальным заказам;
- изготавливать лекала для раскроя одежды;
- перекраивать одежду при ремонте, обновлении и перешиве;
- документально оформлять заказ;
- использовать нормативно-техническую документацию;
- соблюдать требования безопасности труда.
Моделирование и художественное оформление одежды
Основные принципы моделирования одежды. Народная национальная одежда.
Композиция в художественном проектировании одежды.
Форма и масса, силуэты и линии в одежде.
Пропорциональные закономерности в одежде.
Цвет в одежде. Декоративные отделки в одежде.
Законы зрительного восприятия, используемые при проектировании костюма.
Стилевые решения костюма. Функции и роль закройщика.
Моделирование и художественное оформление одежды по назначению, делового костюма, одежды для торжественных случаев, для отдыха,
дома, изделий платьево-блузочного ассортимента, пальтово-костюмного ассортимента,
корсетных изделий, одежды для молодежи, детской одежды.
Проектирование ансамбля. Особенности моделирования при обновлении одежды.
БК 7
ПК 1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СК 1
СК 2
СК 3
СК 4
СК 5
СК 6
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДОО 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
- способы создания документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на государственном языке
Общая характеристика средств оргтехники,
их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства.
БК 1
ПК 5
ДОО 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- способы разрешения конфликтов;
- этику взаимоотношений в трудовом коллективе;
- эстетику внешнего оформления интерьера предприятия и рабочих мест;
уметь:
- соблюдать культуру общения работника с клиентом;
- соблюдать эстетические требования к внешнему облику и этикет работника контактной зоны;
- внедрять новые виды услуг.
Профессиональная этика и культура обслуживания
Психология культуры сервиса. Этическая культура сервиса.
Профессиональная этика. Этика взаимоотношений в трудовом коллективе.
Эстетическая культура: техническая эстетика и дизайн; эстетика внешнего облика рабочего;
этикет работника контактной зоны; организационно-технологическая культура сервиса;
маркетинг сферы услуг и прогрессивные формы обслуживания.
БК 2
БК 3
БК 7
ПК 5
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила и порядок организации работы на комплексе (участке);
- периодичность профилактического осмотра оборудования;
уметь:
- выполнять планировку различных типов потоков и размещение его в цехе;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда.
Профессиональная практика
Производственное обучение.
Швейное производство.
Общая характеристика и принцип оборудования.
Основные технологические процессы.
Производственная практика. Вводное занятие.
Инструктаж по охране и безопасности труда.
Ознакомление с предприятием.
Работа с контрольно-измерительными приборами.
Безопасность труда. Профессиональные обязанности.
Показатели качества.
Выпускные квалификационные экзамены.
Проверочные работы.
1.2 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1211000
«Швейное производство и моделирование одежды» специалиста
среднего звена

121100 2 – Пішуші (жекеленген өндіріс)
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- бөлшектердің контурларын сызу тәсілдерін;
- құрастыру құжаттарының бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
істей алуы тиіс:
- сызбаларды рәсімдеуді;
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді;
- орташа қиындықтағы бөлшектерді, нобайларды орындауды;
- мамандық бойынша сызбалар мен схемаларды орындауды.
Сызу
- Сызу техникасы. Сызбалар пішіндері. Сызба негіздері. Аксонометриялық проекциялар. Түрлері: анықтамалары, орналасуы, белгіленуі. Кесінділер: анықтамасы, жабдықтары. Кесінді түрлері. Құрастыру құжаты ретіндегі нобайлар туралы түсінік. Бөлшектер құрастыруларын талдау. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар.
КҚ 2
КҚ 3
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- еліміздегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін;
- салық, ақша-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат туралы;
істей алуы тиіс:
- өзінің кәсіби қызметіне қажетті ақпараттарды табуды және қолдануды.
Нарықтық экономика негіздері
Экономика және оның негізгі мәселелері. Нарықтық экономикаға көшу жолдары. Нарықтық механизмнің негізгі элементтері. Кәсіпкерлік қызмет аясындағы бәсекелестік. Антимонополиялық реттеу. Нарықтық экономикадағы мемлекеттің ролі. Нарықтық механизм мен мемлекеттік реттеуді біріктіру. Мемлекеттік қаржылық жүйесі мен қаржылық саясаты. Нарық экономикасындағы еңбектің ролі. Нарықтық қарым-қатынас жүйесіндегі өндіріс. Кәсіпкерлік қызметтің негізгі түрлері. Бизнес бойынша коммерциялық жоспарларды дайындау және құрау негіздері.
БҚ 3
БҚ 5
АҚ 2
АҚ 3
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандарттау, метрология және өнім сапасы саласындағы негізгі ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнімнің қасиеттерін, сертификаттауды, сапа көрсеткіштерінің номенклатурасын;
- өнім сапасын бақылаудың түрлерін;
- тігін саласында қолданатын стандарттардың түрлерін;
- ИСО 9001-2000 халықаралық стандарттарын;
істей алуы тиіс:
- қажетті нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалануды;
- мемлекеттік стандарттардың көрсеткіштерін пайдалануды;
- өнім сапасының халықаралық стандарттар деңгейіне сәйкестігін анықтауды.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың шығуы мен дамуы. Сертификаттау негіздері; терминдер мен анықтамалар; Қазақстан Республикасының «Сертификаттау туралы» заңы. Өнім сапасы мен сәйкестік туралы декларация; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері; сапа менеджменті жүйесін өңдеу және енгізу. Метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
КҚ 5
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі заманғы компьютерлік бағдарламаларды;
- кәсіпорынның ұйымдастыру жұмысындағы ЖЭЕМ мәні мен орнын;
- тігін өндірісін автоматтандыру жүйесінде қолданылатын бергіштер, қайта түрлендірулер, күшейткіштер және микропроцессорлар туралы жалпы мәліметтерді;
- тасымалдау құрылғылары және ЫЖӨ жабдықтарының орындаушы органдарымен бағдарланушы жүйенің өзара әсерінің құрылымын;
істей алуы тиіс:
- сандық және мәтіндік ақпараттарды өңдеу үшін компьютерді практика жүзінде қолдануды;
- тігін өндірісінде басқарудың электрлік аппаратурасын қолдануды;
- өңдеудің қолайлы қызметін қамтамасыз ету үшін ЫЖӨ-нің автоматтандырылған жүйесін таңдауды.
Қолданбалы информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
MS DOS операциялық жүйесі: негізгі ұғымдары мен белгіленулері. Windows –тың негізгі жұмыстары. Corel Draw (Photo Shop, AutoCad) графикалық редакторы. Word мәтіндік редакторы. Excel электрондық таблицасы. Power Point бағдарламасында көрме құру. Желілер: ауқымды және жергілікті. Тігін өндірісі жабдықтарын автоматтандыру жүйесі мен автоматика элементтері туралы жалпы мәліметтер. Микропроцессорлармен және кіші ЭЕМ жабдықталған тігін машиналарын автоматтандыру. Тасымалдау құрылғыларын автоматтандыру. Бұйымдарды ылғалды жылумен өңдеу жабдықтарын автоматтандыру.
БҚ 6
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларымен қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техника ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелері мен өндірістік санитарияны;
- нұсқау түрлерін;
- қоршаған ортаны қорғауға арналған талаптарды;
істей алу тиіс:
- кәсіпорында еңбек қауіпсіздігін ескере отырып, жұмысты ұйымдастыруды;
- электр тогының адамға әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің жағдайын бағалауды және оған алғашқы жәрдем көрсетуді.
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың маңызды мәселелері мен міндеттері. ҚР еңбек қорғау туралы заңдылықтары. Кәсіпорындардағы қауіпсіздік техникасының ережелері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігі. Қоршаған орта мен оны қорғау. Қоршаған ортаны қорғау объектілері. Табиғи ресурстар мен табиғатты пайдалану. Қоршаған ортаның сапасын нормалау. Экологиялық қауіпсіздік. Қоршаған ортаны қорғаудың халықаралық құқықтық ережелері.
БҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тоқыма материалдарының қасиеттерін;
- тоқыма өндірісінің технологиясын;
- матаның құрылысын, құрамын және қасиетін, сортын, ассортиментін;
істей білуі тиіс:
- материалдардың, маталардың талшық құрамын анықтауды;
- тоқыма түрлерін ажыратуды;
- тігін жіптері мен жапсырма материалдарын таңдауды;
- киім дайындауда материалдардың қасиеттерін дұрыс ескертуді.
Материалтану
Тоқыма талшықтарының негізгі қасиеттері; тоқыма өндірісінің технологиялық үрдісі. Маталардың құрылымы, қасиеттері. Киім дайындауда қолданылатын матаға жатпайтын және қосымша материалдардың қасиеттері мен ассортименті. Киім дайындауда маталардың талшықтық құрамын анықтау дағдыларын меңгертуге бағытталған практикалық тапсырмаларды орындау.
КҚ 1
КҚ 4
АҚ 1
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- сурет туралы негізгі мағлұматтарды;
- ерлер, әйелдер және балалар тұлғасының ерекшеліктерін;
істей алуы тиіс:
- киім элементтерінің схемасы бойынша сурет салуды.
Арнайы сурет және көркем графика
Геометриялық фигураларды салу. Жай заттармен драпировка суреттерін салу. Түс. Оюлар. Адам тұлғасының пропорциялары. Схема бойынша үлгіні суреттеу. Киім және оның бөлшектерін салу.
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 5
АП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алдыңғы қатарлы шет ел фирмаларының тігін машиналары мен жартылай автоматтарының топтастырылуын;
- инелердің топтастырылуын;
- технологиялық үрдістерді кешенді механизациялау жағдайларын;
- өндіріс дайындығы мен пішудің автоматтандырылған жүйесінің сипаттамасын;
- тігін өндірісінің тасымалдау құралдарының түрлері мен олардың сипаттамасын;
істей алуы тиіс:
- нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалануды;
- тігін машиналарының істен шығуын жөндеуді;
- арнайы машиналар мен жартылай автоматты машиналарда жұмыс істеуді;
- тігін цехтарының жабдықтары мен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды.
Тігін өндірісінің жабдықтары
Тігін өндірісінде қолданылатын жабдықтар мен құралдардың пайдалану ережесі және жұмыс принциптерін оқып үйрену. Әр түрлі класстардағы тігін машиналары; ЫЖӨ-ге арналған жабдықтар; көтерме-тасымалдау қондырғылары мен дайындық-пішу цехтарының дайындықтары. Тігін өндірісін кешенді механизациялау және автоматтандыру.
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- бұйымдарды тігудің қарапайым операцияларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін;
- тігіс түрлерін;
- материалдардың түрлері мен қасиеттерін;
- қызмет көрсету машиналарын қондыруды;
істей білуі тиіс:
- ассортимент топтарының бұйымдарын тігу бойынша машина және қол жұмыстарын орындауды;
- машинамен және қолмен тігін бұйымдарының түйіндері мен бөліктеріне өңдеу жүргізуді;
- бөліктерді біріктіруді, бұйымдарды жинауды.
Тігін өндірісінің технологиясы
Әр түрлі материалдардан бұйымдарды тігудің қарапайым операцияларын машинамен және қолмен орындау. Жіптердің, қолданбалы материалдардың, бұйымдардың, бөлшектердің түстерінің сәйкестігін бақылау.
Тоқыма өнеркәсібіндегі тігін өндірісінің технологиялық операциялары: сөгу, бекіту, белгілеу, қолмен көктеу, нөмірлеу; өңдеу; қию; бекіту; біріктіру; қаттау.
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- техникалық үлгілеу әдістерін;
- киімді құрастырудағы қазіргі заманғы бағыттарды;
- сыртқы түріне, тұлғасына және жас ерекшеліктеріне қарай жеке тапсырыстар бойынша бұйымды құрастыру мен үлгілеудің ерекшеліктерін;
- әдістемелік және үлгілеу-құрастыру құжаттарын;
істей алуы тиіс:
- тапсырыс берушінің таңдауымен (бұйымның құрастыру сызбасын құру) үлгіге сәйкес бұйымның құрастырылуын өңдеуді;
- бұйымды жобалауға арналған құжаттарды қолдануды;
- базалық лекалдарды, макеттерді, құрастыру құжаттарын қолдануды;
- сызуларды орындауды; иық және бел, бұйымның құрастыру бөліктерінің есебін шығаруды.
Киімді құрастыру
Жеке тапсырыстар бойынша киімді дайындаудағы құрастыру жобаларының ерекшеліктері. Киімдерді техникалық үлгілеу. Нобай бойынша киімнің құрастырылуын жасау. Тұлға ерекшеліктеріне қарай киімдерді құрастыру. Ассортимент топтарының киімдерін құрастыру және үлгілеу. Лекалдарды техникалық түрде көбейту. Құрастыру нүктелерін ауыстыру таблицалары. Техникалық өлшем табельдері. Лекалдарды дайындау үлгісі. Лекалдардағы бақылау белгілері. Лекалдарды сақтау тәртібі.
Материалдарды пішуге қойылатын техникалық талаптар. Лекалдарды орналастыру. Киімнің жаңа үлгілерін көркемдеп жобалау. Жобалау ұйымдары. Сән бағыттарын болжау әдістері. Бұйымды шақтап көргеннен соң үлгілеудің құрастырылуын түзету әдістері. Жаңа құрастыру құжаттарын пайдалану. Ұйымдастыру-техникалық құралдары. Компьютерлік техниканың көмегімен үлгілеуді құрастыру әдістері.
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АП 06
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- дизайн негіздерін;
- киімді үлгілеудің түрлерін;
- композициялау заңдылықтары мен қасиеттерін;
- силуэт түрлерін, формаларын, сызықтарын;
- сәндік бөліктермен киімді үлгілеу принциптерін;
- киімдегі негізгі стильдерді;
істей білуі тиіс:
- жеке тапсырыстар бойынша әр түрлі материалдардан киімді жобалау жұмыстарын орындауды;
- киімді пішу үшін лекалдарды дайындауды;
- жөндеу, жаңарту және қайта тігу кезінде киімдерді қайта пішуді;
- тапсырыстарды құжатпен рәсімдеуді;
- нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалануды;
- еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауды.
Киімді үлгілеу және көркемдеп бейнелеу
Киімді үлгілеудің негізгі принциптері. Халықтық ұлттық киім. Киімді көркемдеп жобалаудағы композиция. Киімдегі силуэттер мен сызықтар, форма және масса. Киімдегі пропорционалдық заңдылықтар. Киімдегі түс. Киімдегі сәндік бөліктер. Киім жобалауда қолданылатын көзбен қабылдау заңдылықтары. Костюмнің стильдік шешімі. Пішушінің қызметі мен ролі. Белгілі бір мақсатқа бағытталған, іскерлік, салтанатты жағдайларға арналған, демалысқа, үйге арналған киімді, көйлек-блузка бұйым ассортиментін, пәлтелік-костюмдік ассортиментіндегі, корсет бұйымдарын, жастарға арналған киімді, балалар киімін үлгілеу және құрастыру. Ансамбльдерді жобалау. Киімді жаңартудағы үлгілеу ерекшеліктері.
БҚ 7
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
ББҰП 00
Білім беретін ұйымымен анықталатын пәндер
ББҰП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- іс қағаздары және корреспонденция туралы ұғымдарды;
- құжаттарды рәсімдеу жолдарын;
- құжаттардың рәсімделу ережелерін, топтамаларын, неге арналғандығын, құрамдас бөліктерін;
істей білуі тиіс:
- құжаттармен, құжаттар айналымымен, құжаттар ағынымен жұмыстарды ұйымдастыруды;
- құжаттардың толтырылуына және сақтауына бақылау жүргізуді және тіркеуді, есеп жүргізуді.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Ұйымдастыру техникасының құралдарына жалпы сипаттама, олардың жұмысы және кәсіпорынның басқару және ұйымдастыру үрдісіне енгізілуі; құжаттардың қызметтері мен жасалу әдістері; құжаттардың рәсімделу ережелері, топтастырылуы, таралуы, жұмысы, негізгі бөліктері; құжат айналымы, құжат ағындары, олардың түрлері; құжаттардың толтырылуын бақылау, оларды тіркеу, есептеу және сақтау; іс қағаздарын жүргізуді компьютерлендіру.
БҚ 1
КҚ 5
ББҰП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- бүліктерді шешу әдістерін;
- еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасын;
- кәсіпорын интерьері мен жұмысшы орнының сыртқы эстетикасын;
істей білуі тиіс:
- қызметкердің клиентпен қарым-қатынас мәдениетін сақтауды;
- байланыс аймағындағы қызметкердің этикеті мен сыртқы түріне қойылатын эстетикалық талаптарды сақтауды;
- қызмет көрсетудің жаңа түрлерін енгізуді.
Кәсіби этика және қызмет көрсету мәдениеті
Қызмет көрсету мәдениетінің психологиясы. Қызмет көрсетудің этикалық мәдениеті. Кәсіби этика. Еңбек ұжымындағы қарым-қатынас этикасы. Эстетикалық мәдениет. Техникалық эстетика және дизайн; қызметкердің сыртқы түрінің эстетикасы; қызметкердің байланыс аймағындағы этикеті; қызмет көрсетудің ұйымдастыру-техникалық мәдениеті; қызмет көрсету сферасының маркетингі мен қызмет көрсетудің прогрессивті түрлері.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыны игеру нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кешенде (бөлімде) жұмыс ұйымдастырудың ережесі мен тәртібін;
- жабдықтарды алдын-ала байқаудан өткізудің, мерзімділігін;
істей алуы тиіс:
- әр түрлі ағын жоспарларын орындауды және оларды цехта орналастыруды;
- еңбек қорғау және қауіпсіздігі нұсқауларын жүргізуді.
Кәсіптік практика
Өндiрiстiк оқыту. Тігін өндiрiсi. Жабдықтарға жалпы сипаттама және қағидалары. Негізгі технологиялық үрдістер. Өндірістік практика. Кіріспе сабақ. Еңбек қорғау және қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар. Кәсіпорынмен таныстыру. Бақылау-өлшегіш приборлармен жұмыс. |Еңбек қауіпсіздігі. Кәсіби міндеттер. Сапа көрсеткіштері. Соңғы біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
1.2 1211000 «Тігін өндірісі және киімді үлгілеу» мамандығы бойынша орта буын маманына техникалық және кәсіби білім берудің білім беру оқу бағдарламасының құрылымы.

Срок обучения: 3 года 6 месяцев/
2 года 6 месяцев/
3 года 6 месяцев (для спецгрупп).
Сокращен-
ное
наименова-
ние
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин
и разделов профессиональных модулей
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплин
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на казахском языке;
уметь:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии
с ситуацией;
- применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис казахского языка.
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов,
профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами;
мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на русском языке;
уметь:
- использовать профессиональные термины в разных грамматических формах;
- логически и последовательно высказываться в соответствии
с ситуацией;
- применять знания русского языка в своей профессиональной деятельности;
- понимать речь на слух.
Профессиональный русский язык (в группах нерусским языком обучения):
Фонетика. Лексика, морфология, синтаксис русского языка.
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов,
профессиональное общение. Работа с профессиональными терминами; мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности;
- основные приемы общения на английском языке;
уметь:
- применять профессиональную терминологию в общении с клиентами;
- логически и последовательно высказываться в соответствии
с ситуацией;
- понимать речь на слух.
Профессиональный иностранный язык
Фонетика. Лексика.
Развитие речи, терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение.
Работа с профессиональными терминами: мое рабочее место, рабочие приспособления, рабочий день, время и профессия.
БК 1
БК 2
ПК 6
ПК 7
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
содержание и формы организации физического воспитания;
принципы правильного питания;
уметь: выполнять различные физические упражнения и
сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста;
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- об особенностях культуры, образе жизни и системе ценностей различных народов;
уметь:
- раскрыть особенности развития культуры казахского народа;
- прослеживать традиционность культуры;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- уметь определять внутреннюю культуру человека, общества.
Культурология:
Культурология и ее роль в жизни общества;
культура и цивилизация; становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип  культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;
культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного  Казахстана.
БК 2
БК 6
СЭД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- сформировать мировоззрение;
- объяснить действие законов и категорий диалектики в практической жизни;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии:
Специфика философского знания; исторические типы философии.
Мир как совокупная реальность: материя и сознание; диалектика и ее альтернативы.
Духовная жизнь человека и общества: теория познания; общественное сознание и многообразие его форм. Проблема человека в философии:
бытие человека как проблема философии; личность, свобода и ответственность; будущее человечества.
Нравственные проблемы философии: мораль и нравственность, общечеловеческие моральные ценности.
БК 2
БК 6
СЭД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы в Казахстане и в мире в целом;
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы социологии и политологии:
Социология как наука;
общество как социокультурная система; социальные общности; социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации; личность:
ее социальные роли и социальное поведение; предмет политологии;
политическая власть и властные отношения; политическая система;
социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
БК 2
БК 6
СЭД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие и главные функции экономики;
- структуру общественного производства, систему производственных отношений;
- деньги и их функции;
- законы товарного производства, сущность и функции рынка;
- образование и экономическую роль прибыли;
- основные черты и специфику макроэкономики;
уметь:
- объяснить объективность действия экономических законов;
- дать оценку типам экономических отношений;
- проводить экономический анализ предпринимательской деятельности.
Основы экономики:
Экономика и ее роль в обществе. Общие основы экономических систем;
собственность и социально-экономический строй общества;
общие типы организации производства; Деньги, история и современность;
рынок и законы его функционирования; конкуренция.
Производство и обращение новой стоимости; бизнес;
воспроизводство индивидуального капитала. Система первичного распределения доходов. Макроэкономика;
государственное регулирование рыночной экономики.
Всемирная экономика и мировой рынок.
БК 3
БК 5
БК 6
СЭД 05
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- уметь использовать нормативные правовые акты, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 2
БК 5
БК 6
ПД 00
Профессиональные дисциплины
Квалификация:

Оқу мерзімі 3 жыл 6 ай/
2 жыл 6 ай/
3 жыл 6 ай (арнайы топтарға арналған)
Индекс
Пәндердің оқулық циклдары мен кәсіби модульдері
Пәндер атаулары мен кәсіби модульдердің атаулары
Қалыптасатын компетенция коды
ЖББП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- қазақ тіліндегі қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- өзінің кәсіби қызметінде қазақ тілін қолдана білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби қазақ тілі (қазақ тілінде оқымайтын топтарда):
Фонетика. Қазақ тілінің лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орным; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- орыс тілінде қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- өзінің кәсіби қызметінде орыс тілін қолдана білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби орыс тілі (орыс тілінде оқымайтын топтарда):
Фонетика. Орыс тілінің лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орным; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді аударуға және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды;
- ағылшын тілінде қарым-қатынастың негізгі тәсілдерін;
істей білуі тиіс:
- кәсіби терминдерді әр түрлі грамматикалық формаларда пайдалануды;
- жағдайға байланысты өз ойын қисынды және жүйелі түрде айта білуді;
- ауызша айтылған әңгімені ұғуды.
Кәсіби шетел тілі
Фонетика. Лексика. Тілдің, терминдердің мамандық бойынша дамуы. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Кәсіби терминдермен жұмыс; менің жұмыс орным; жұмысқа бейімделу; жұмыс күні; уақыт және мамандық.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 6
КҚ 7
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 03
Пән циклін үйрену нәтижесінде оқушы
білуі тиіс:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін;
істей білуі керек:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- «Президенттік тест» нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
білуі тиіс:
- бірінші медициналық көмек көрсету;
істей білуі керек:
- адам организмінің өмір-әрекетінің заңдылықтары туралы, денсаулықты сақтау және толықтыру туралы.
Дене тәрбиесі: Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – денешынықтырудың құраушы бөлігі ретінде. Сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Сау адамның функционалды күйі және оларды түзету. Аурулардың және шалығулардың алдын-алу бойынша негізгі медициналық білімдер.
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер модулі
ӘЭП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- негізгі ұғымдарды;
- әр түрлі халықтардың құндылықтар жүйесі және өмір сүруі мен мәдениетінің ерекшеліктері туралы;
істей білуі тиіс:
- қазақ халқының мәдениетінің дамуының ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдени дәстүрлерді жалғастыруды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді;
қоғамның, адамның ішкі мәдениетін анықтауды.
Мәдениеттану:
Мәдениеттану және оның қоғамдағы атқаратын ролі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; Конфуций-Дао ілімі; үнді будда мәдениетінің түрлері; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет; Батыс Еуропа мәдениеті және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері; Африка мәдениетінің ерекшелігі; расизм мәселесі; көшпенділер өркениетінің шығуы және ерекшелігі; орта ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті; XVII-XIX ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері; қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
БҚ 2
БК 6
ӘЭП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- дүниенің философиялық, ғылыми және діни түсінігі мен адам өмірінің мәні туралы;
- ғылымның және ғылыми танымның рөлдері туралы түсініктерді, оның құрылымын, формалары мен әдістерін;
- әлеуметтік және этикалық мәселелерді;
істей білуі тиіс:
- көзқарастарды қалыптастыруды;
- практикалық өмірдегі диалектиканың категориялары мен заңдарының әсерін түсіндіруді;
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастардың адамгершілік нормаларын реттеуді.
Философия негіздері:
Философиялық ілімнің ерекшелігі; философияның тарихи типтері. Әлем – шындықтардың жиынтығы ретінде: материя және сана; диалектика және оның альтернативтері. Адамның рухани өмірі және қоғам: таным теориясы; қоғамдық сана және оның көптүрлілігі. Философиядағы адам мәселесі: адам болмысы философия мәселесі ретінде, тұлға, еркіндік және жауапкершілік; адам болашағы. Философиядағы адамгершілік мәселелері: мораль және адамгершілік, жалпы адамзаттық моральдік құндылықтар.
БҚ 2
БК 6
ӘЭП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- заңдылықтар ұғымындағы әлеуметтік қадамдар туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік байланыс туралы түсініктерді;
- тұлғаның әлеуметтану үрдісінің ерекшелігін;
істей білуі тиіс:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамытуды;
- биліктің мәнін, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен үрдістерді анықтауды (Қазақстандағы және тұтас әлемдегі);
саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құруды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде; қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; әлеуметтік және этноұлттық қарым қатынастар; әлеуметтік үрдістер; әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік қызметі. Саясаттану пәні: саяси билік және биліктік қарым-қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі мәселелері.
БҚ 2
БК 6
ӘЭП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- экономика ұғымы және оның негізгі қызметтерін;
- қоғамдық өндіріс құрылымын, өндірістік қатынастар жүйесін;
- ақша және оның қызметтерін;
- тауар өндірісі, рыноктың мәні мен қызметтерін;
- пайданың құрылуын және экономикалық ролін;
- макроэкономиканың негізгі сипаттары мен ерекшеліктерін;
істей білуі тиіс:
- экономикалық заңдар ықпалының объективтілігін түсіндіруді;
- экономикалық қатынастардың түрлеріне баға беруді;
- кәсіпкерлік іс-әрекетке экономикалық талдауды жасауды.
Экономика негіздері:
Экономика және оның қоғамдағы ролі. Экономикалық жүйелердің жалпы негізі; меншік және қоғамның әлеуметтік экономикалық құрылымы; өндірісті ұйымдастырудың жалпы түрлері. Ақша, шығу тарихы. Рынок және оны реттеу заңдылықтары, бәсеке. Өндіріс және жаңа бағаның айналымы; бизнес; жеке капиталдың тууы. Кірісті бөлудің алғашқы жүйесі. Макроэкономика; нарықтық экономиканы мемлекеттік реттеу. Дүниежүзілік экономика және әлемдік рынок.
БҚ 2
БК 6
ӘЭП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- адам құқықтары мен еркіндіктерін, олардың жүзеге асырылу механизмдерін;
- кәсіби қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
істей білуі тиіс:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді пайдалануды.
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы; Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйенің негізі; адам құқығының жалпы декларациясы; адам құқығы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заң алдындағы жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, ҚР сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
ЖКП 00
Жалпы кәсіби пәндер
Біліктілігі:

1560
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА -  промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.*
Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 253
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт по отраслям
Специальность 1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Квалификации:121803 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 6 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов/зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Количество
контроль-
ных
работ
Всего
Из них
Распределение
по курсам и семестрам
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лаб-практи-
ческие
занятия)
курсо-
вой
проект
(работа)
на базе
основ-
ного
сред-
него
на базе
общего
сред-
него
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
1448
1170
278
ОГД 00
Общегуманитарные  дисциплины
ОГД 01
Профессиональный
казахский (русский) язык

1560
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу  мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 253-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:  1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Біліктілігі: 121803 3 – Жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
Оқу түрі: күндізгі
нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Бақылаудың нысандары емтихан/сынақ Оқу уақытының (сағат, кредит) көлемі Бақылау нысандары
Барлығы Олардың ішінде: Оқыту курстары
Теориялық сабақтар Зертханалық практикалық сабақатар Курстық жоба  (курстық жұмыс) Негізгі  жалпы білім  базасында Жалпы орта білім негізінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
1448 1170 278
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі

252
ПА 00
- промежуточная  аттестация
180
ИА 00
- итоговая аттестация
67
ОУПП 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого:
5040
К
Консультация
360
Ф
Факультативные занятия
400
Всего:
5800
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 254
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
ТИПОВОЙ УЧЕБНЫЙ ПЛАН
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт по отраслям
Специальность 1218000 – Оборудование предприятий пищевой промышленности
Квалификации: 121803 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 6 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов/зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Коли-
чество
контроль-
ных
работ
Всего
Из них:
Распределение
по курсам и
семестрам
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лаб-практи-
ческие
занятия )
курсо-
вой
проект
(работа)
на базе основного среднего
на базе общего среднего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ОГД 00
Общегуманитарные  дисциплины
ОГД 01
Профессиональный  казахский (русский) язык

252
АА
- аралық аттестаттау
180
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
Барлығы:
5040
К
Консультациялар
360
Ф
Факультативтік сабақтар
400
Барлығы:
5800
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП  –  әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП  –   арнайы пәндер; БҰАП  – білім беру ұйымдары анықтайтын  пәндер; ӨО  – өндірістік оқыту; КП  – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау;  КДДБ -  кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу  мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 254-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және  кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні:1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Біліктілігі: 121803 3 – Жабдықтарды пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
Оқу түрі: күндізгі
нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 6 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндері мен циклдер атауы Бақылаудың нысандары емтихан/сынақ Оқу уақытының (сағат, кредит) көлемі Бақылау нысандары
Барлығы Олардың ішінде Оқыту курстары
Теориялық сабақтар Зертханалық практикалық сабақтар Курстық жоба (курстық жұмыс) Негізгі жалпы  білім базасында Жалпы орта білім негізінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі

180
ПА 00
- промежуточная аттестация
108
ИА 00
- итоговая аттестация
67
ОУПП 00
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого:
3780
К
Консультация
260
Ф
Факультативные занятия
280
Всего:
4320
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД -  общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД- общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 255
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1218000 –
Оборудование предприятий пищевой промышленности.
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и
разделов профессиональных
модулей
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ПМ 00
Профессиональные модули
ООД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные правила построения чертежей и схем;
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации
уметь:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
Основы черчения:
графическое оформление чертежей;
основы начертательной геометрии и проекционное черчение;
элементы технического рисования;
общие правила выполнения чертежей;
метод проекций;
эскиз;
сборочный чертеж; деталировка;
основы строительного черчения;
чертежи и схемы по специальности;
нормативно-техническая документация в оформлении чертежей
БК 2
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия и аксиомы статики;
- основные понятия и аксиомы динамики;
- основы кинематики;
- виды деформации;
- типы и принципы действия основных передач;
- метод кинетостатики для материальной точки;
- виды и типы соединений деталей машин
уметь:
- рассчитывать материалы на прочность, срез, смятие и усталость;
- планировать расчет деталей;
- строить эпюры;
- рассчитывать зубчатые передачи;
- определять типы соединений деталей машин;
- определять виды деформации
Основы технической механики:
основы теоретической механики;
статика;
основные понятия и аксиомы статики;
плоская система сходящихся схем;
плоская система произвольно расположенных сил;
пространственная система сил;
центр тяжести;
кинематика;
простейшее, сложное и плоскопараллельное движение твердого тела; динамика;
основные понятия и аксиомы динамики;
метод кинетостатики для материальной точки;
работа и мощность;
теория динамики; сопротивление материалов; виды деформации: растяжение, сжатие, кручение, изгиб;
сложные расчеты на прочность, срез, смятие и усталость;
детали механизмов и машин;
типы и принципы действия основных передач;
валы и оси;
опоры валов и осей;
муфты;
соединения деталей машин
БК 2

180
АА
- аралық аттестаттау
108
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67
КДДБ
- кәсіптік даярлық  деңгейін бағалау және біліктілік  беру
5
Барлығы:
3780
К
Консультациялар
260
Ф
Факультативтік сабақтар
280
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу  мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 255-қосымша
1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Оқу түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
жалпы орта білім алуы қарастырылған
Индекс
Пәндерді оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелерін;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздерін;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелерін;
істеуі керек:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыруды, сызуды және оқуды;
- анықтамаларды қолдануды;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіруді
Сызу негіздері:
сызбаның графикалық ресімделуі;
сызба геометриясының негіздері және проекциялық сызба;
техникалық бейнелеу элементтері;
сызбаны орындаудың ортақ ережелері;
проекциялау әдістері;
эскиз;
жинақ сызбасы;
бөлшектеу;
құрылыс, сызбасының негіздері;
мамандық бойынша сызбалар мен нобайлар;
сызбаны ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттар
БҚ
2
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- статиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомаларын;
- динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомаларын;
- кинематика негіздерін;
- деформация түрін;
- негізгі берілістердің типтері мен қағидаларын;
- материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдісін;
- машина бөлшектерін қосудың типтері мен түрлерін;
істеуі керек:
- материалдарды созылу, сығылу, бұралу, иілу және кесілу беріктігін, жаншылу мен төзімділікке есептеуді;
- бөлшектердің есебін жоспарлауын;
- эпюра құруды;
- тісті берілімдердің есебін;
- машинаның бөлшектерін қосылымдарының түрлерін анықтауды;
- деформация түрлерін анықтауды
Техникалық механика негіздері:
теориялық механика негіздері;
статика;
статиканың негізгі түсініктемелері және аксиомалары;
жинақталған сызбалардың жазық жүйесі;
еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі;
күштердің кеңістіктік жүйесі;
ауырлық орталығы; кинематика;
қатты дененің қарапайым, күрделі, жазық параллельді қозғалысы;
динамика;
динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары; материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
жұмыс және қуаттылық; динамика теориясы; материалдар кедергісі; деформация түрлері;
созылу және сығылу, бұралу, иілу;
беріктілікке, кесілу, жаншылу мен төзімділікке күрделі есептеулер;
машина мен механизм бөлшектері;
негізгі берілістердің түрлері мен іс-әрекеті қағидалары;
білектер және осьтер; білектер мен осьтердің мойынтіректері; муфтілер;
машина бөлшектерінің қосылымдары
БҚ
2

ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие электрического и магнитного полей;
- устройство трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройство электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правила их использования
уметь:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
Основы электротехники и электроники:
общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
БК 3
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
- устройство и принцип действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
- принципы моделирования процессов и аппаратов;
- основные характеристики сырья и готовой продукции;
- способы проведения основных технологических процессов;
- методы и средства теоретического и экспериментального исследования технологических процессов и получаемых продуктов
уметь:
- определять характеристики основных процессов;
- читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
- рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
определять экономическую эффективность методов обработки пищевых продуктов
Процессы и аппараты пищевых производств:
классификация основных процессов;
материальные и энергетические балансы;
основы теории подобия и моделирования;
измельчение и сортирование материалов;
обработка материалов давлением, прессованием и экструзированием;
гидростатика и гидродинамика;
гидравлические машины;
разделение жидких неоднородных систем;
фильтрование;
центрифугирование;
способы очистки газов;
выпаривание;
теплопередача: нагревание и охлаждение;
классификация теплообменных аппаратов;
пастеризация и стерилизация;
массообменные процессы;
абсорбция;
адсорбция;
классификация сушки и сушильных установок;
экстрагирование;
ректификация;
кристаллизация;
современные методы обработки пищевых продуктов
БК 1,3

ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- электр және магнит өрісі туралы түсініктерді;
- трансформатор қондырғыларын, айнымалы және тұрақты ток машиналарының құрылысын;
- электрондық шам қондырғыларын;
- газразрядты, жартылай өткізгіш құралдарды және оларды қолдану ережелерін;
- электр шамдарын орнату және қолдана білуін;
істеуі керек:
- электр және магнит өрістерінің сызбасын бейнелеуді;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтауды;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеуді;
- электр тізбектерін жинауды
Электротехника және электроника негіздері:
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты электрлік өріс тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
бір фазалық айнымалы ток тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі;
трансформаторлар;
тұрақты және айнымалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
шала өткізгіш құралдар;
фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштердің, күшейткіштердің, микроэлектрониканың интегралды сызбалары
БҚ
3
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- тағам өндірісі машиналары мен аппараттардың негізгі үрдісінің жіктелуін;
- тағам өндірісіндегі негізгі үрдістерді жасауға арналған машиналар мен аппараттардың жабдықтары және жұмыс істеу қағидаларын;
- үрдістер мен аппараттарды моделдеу қағидаларын;
- шикізат пен дайын өнімнің негізгі сипаттамасын;
негізгі технологиялық үрдістерді жүргізу әдістерін;
- технологиялық үрдістер мен алынған өнімдерді теориялық және тәжірибелік зерттеулердің әдістері мен амалдарын;
істеуі керек:
- үрдістің негізгі сипаттарын анықтауды;
- тағам өндірісіндегі машиналар мен аппараттардың технологиялық сызбасын оқуды;
- тағам өндірісіндегі негізгі үрдістерді жүргізуге арналған машиналар мен аппараттардың сипаттамаларын, параметрлерін есептеу;
- тағам өнімдерін өңдеудегі экономикалық тиімді әдістерді анықтауды
Тамақ өндірісінің процестері мен аппараттары:
негізгі үрдістерді жіктеу;
материалдық және энергетикалық тепе-теңдік;
моделдеу және ұқсастық теориясының негіздері;
материалды ұсақтау және сұрыптау;
материалды қысыммен, престеу және экструзирлеу арқылы өңдеу;
гидростатика және гидродинамика;
гидравликалық машиналар;
сұйық біртекті емес жүйелерді бөлу;
сүзгілеу;
газды тазалау әдістері;
буландыру;
жылу беру:
қыздыру және суыту;
жылу алмастырғыш аппараттарды жіктеу;
пастерлеу және залалсыздандыру;
масса алмастыру процесі;
абсорбция;
адсорбция;
кептіру қондырғыларын жіктеу;
экстрагирлеу;
ректификация;
кристалдану;
тағам өнімдерін өңдеудің қазіргі заман әдістері
БҚ
1,3

ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- нормативно-технические документы по технике безопасности;
- систему стандартов безопасности труда;
- требования техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройство и работу технических средств пожаротушения
уметь:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований
Охрана труда:
общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием;
электробезопасность; производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев
на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда на предприятиях пищевой промышленности;
охрана окружающей среды
БК 1,9
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий;
- функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- принципы построения компьютерных сетей, их классификации и службы;
- виды топологии сети, принципы масштабирования
уметь:
- использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
- различать физические среды передачи информации;
- различать шинную, кольцевую и звездную топологии сети
Информационные технологии в профессиональной деятельности:
основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность;
автоматизированные рабочие места, их локальные и отраслевые сети;
прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы на предприятиях пищевой промышленности
БК 9
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики;
- принципы налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
ПК 5
СД 02
Специальные дисциплины

ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттарын;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесін;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарының қауіпсіздік ережелерін;
- өрт сөндіретін техникалық құралдар және қондырғылар жұмысын;
істеуі керек:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалануды;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсетуді;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыруды;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету бойынша шара қолдануды;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтауды
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың  жалпы мемлекеттік нормалары мен ережелері;
еңбекті қорғаудағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі; өндірістік санитария;
өртке қарсы қауіпсіздік;
өндірістегі қауіпті болған жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғауға жұмсалатын қаражатты жоспарлау;
тамақ өнеркәсібі мекемелеріндегі еңбекті қорғау;
қоршаған ортаны қорғау
БҚ
1,9
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі қағидалары, әдістері және ерекшеліктерін;
- кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық және телекоммуникациялық технологияның қызметі мен қолданылу мүмкіндігін;
- компьютерлік желінің құрылу қағидалары, олардың жіктелуі мен қызметін;
- желінің топологиялық түрлерін, масштабтау қағидаларын;
істеуі керек:
- кәсіби іс-әрекетте бағдарламаны қамтамасыз етуді;
- компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдануды;
- ақпарат берудің физикалық ортасын ажыратуды;
- желілердің шиналық, сақиналық және жұлдыздық топология түрлерін ажыратуды
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар:ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі қағидалары, әдістері және ерекшеліктері, олардың тиімділігі;
автоматтандырылған жұмыс орындары, олардың жергілікті және салалық желілері;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының қолданбалы бағдарламалармен қамтамасыз етілуі және ақпараттық ресурстары
БҚ
9
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережесін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларын;
- макро және микроэкономика негіздері;
- салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясаттар қағидаларын;
істеуі керек:
- өзінің кәсіби қызметінің бағдары үшін қажетті экономикалық ақпараттарды тауып қолдана білуді
Экономика негіздері:мақсаты, негізгі түсініктері, қызметтері мен қағидалары;
меншік түрлері және нысандары, меншікті басқару;
жоспарлау түрлері және оның негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері және болжамдарды әзірлеу;
бизнес-жоспар;
экономикалық талдау;
халықтық қызмет көрсету мен тұтынатын тауарлардың нарықтағы жағдайларын талдау;
нарықтық инфрақұрылым
КҚ
5
АП 02
Арнайы пәндер

СД 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- аппаратурно-технологические схемы пищевых производств;
- общую характеристику и задачи автоматизации пищевых производств;
- автоматизацию производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в пищевой промышленности;
- основные сведения об измерениях и измерительных приборах;
- методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
- основные этапы технологических процессов пищевых производств;
- методы автоматического регулирования и управления производственными процессами;
уметь:
- контролировать процессы автоматического регулирования пищевых производств;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях пищевой промышленности;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий пищевой промышленности;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
Автоматизация технологических процессов:
методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов пищевых производств
ПК 1,4
СК 3
СД 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия стандартизации;
- категории и виды стандартов;
- объекты стандартизации;
- принципы взаимозаменяемости;
- единую систему допусков и посадок;
- калибры и их допуски;
- классификацию средств измерения и контроля;
- параметры шероховатости и волнистости;
уметь:
- применять основные положения стандартизации в профессиональной деятельности;
- условно обозначать поля допусков и посадок на чертежах;
- разбираться в калибровке;
- пользоваться средствами измерения и контроля;
- определять посадки соединения, строить поля допусков
Основы стандартизации, допуски и посадки:
основы и принципы стандартизации;
государственная система стандартизации, категории и виды стандартов, объемы стандартизации;
качество продукции;
общие принципы и виды взаимозаменяемости;
допуски и посадки, основные понятия;
система допусков и посадок гладких цилиндрических соединений;
калибры и их допуски;
технические измерения;
методы и средства измерения и контроля;
формы деталей машин, волнистость и шероховатость поверхности;
допуски и посадки радиальных подшипников качения;
допуски и посадки шпоночных, шлицевых и резьбовых соединений;
допуски на зубчатые передачи;
допуски на угловые размеры;
нормирование точности размеров
БК 5,8
ПК 3,6
СК 3,6

АП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- тамақ өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбаларын;
- тамақ өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасын;
- тамақ өнеркәсібіндегі ауаны кондициялау, бу өндірісін суықпен және сумен жабдықтау процестерін автоматтандыруды;
- өлшеулер мен өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтерді;
- технологиялық параметрлерді өлшеу әдісін, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаларын;
- тамақ өндірісі технологиялық процестерінің негізгі кезеңдерін;
- өндіріс процесін басқару мен автоматты реттеу әдістерін;
істеуі керек:
- тамақ өндірісін автоматты реттеу процесіне бақылау жүргізуді;
- автоматты реттегіштері мен орындау механизмдерін пайдалануды;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық процестердің жүргізілуін реттеуді;
- тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған кешендерінің жұмыс барысындағы кемшіндер мен бұзылуын жоюды;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдануды;
- өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алуды
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру:
технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың  негізгі процестерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өтпелі процестері мен реттеу заңдары;
автоматты реттегіштер мен орындау механизмдері;
механикалық және гидравликалық процестерді автоматтандыру сызбалары;
жылу процестерін автоматтандыру сызбалары;
масса ауысу процестерін автоматтандыру сызбалары;
тамақ өндірісінің химиялық процестерін автоматтандыру сызбалары
ҚҚ
1,4
АҚ
3
АП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- стандарттаудың негізгі түсініктемелерін;
- стандарттың түрлері мен категорияларын;
- стандарттау нысаналарын;
- өзара орнын басу қағидаларын;
- шақтамалар мен қондырмалардың бірыңғай жүйесін;
- калибрлер және олардың шақтамаларын;
- өлшем және бақылау құралдарының жіктеуін;
- беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы параметрлерін;
істеуі керек:
- кәсіби істе стандарттаудың негізгі ережелерін қолдануды;
- сызбада  шақтамалар мен қондырмалар таңбаларын шартты түрде белгілеуді;
- калибрлеуді тану, талдауды;
- өлшеу және бақылау құралдарын қолдануды;
- қосылыстардың қондырмаларын анықтауды, шақтамалар өрісін құруды
Стандарттау негіздері, шақтамалары мен қондырмасы:
стандарттаудың негіздері және қағидалары; мемлекеттік стандарттау жүйесі, стандарттардың түрлері мен қағидалары, стандарттау көлемі;
өнім сапасы;
өзара ауыстарманың  негізгі қағидалары және түрлері;
шақтамалары мен қондырмасы, негізгі түсініктер;
тегіс цилиндрлі қосылыстардың шақтамалары мен қондырма жүйесі;
калибрлер және олардың шақтамалары;
техникалық өлшемдер;
өлшем және бақылау әдістері мен құралдары;
машина бөлшектерінің пішіні, беттің толқындылығы мен кедір-бұдырлығы;
тербелмелі-радиалды мойынтіректің шақтамалары мен қондырмасы;
кілтекті, шлицті және бұрандалы қосылыстардың шақтамалары мен қондырмасы; тісті берілістерге шақтамалар;
бұрыштық өлшемге шақтамалар;
өлшем дәлдігін нормалау
БҚ
5,8
КҚ
3,6
АҚ
3,6

СД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- обозначения и единицы измерения различных свойств материалов, установленные ГОСТом;
- понятия твердости, прочности, пластичности, ударной вязкости, усталости;
- виды и свойства сплавов;
- ценные качества цветных металлов и их сплавов;
- виды и свойства природных смол и синтетических полимеров, их применение;
- виды и свойства пластмасс и пленочных материалов, их применение;
- виды и свойства изоляционных материалов, их применение;
- виды и свойства прокладочных, уплотнительных и набивных материалов, их применение;
- методы применения в промышленности древесных материалов;
- состав и классификацию лакокрасочных материалов;
- виды абразивных материалов;
- классификацию способов сварки;
уметь:
- определять металлы по их свойствам;
- различать вид термической обработки металлов и сплавов;
- определять коррозию металлов по внешним признакам;
- выбирать способы подготовки деталей перед нанесением защитных покрытий;
- различать конструкционные, инструментальные и нержавеющие стали по внешним признакам и свойствам;
- применять цветные металлы и их сплавы по назначению;
- выбирать пластмассу для различных деталей исходя из их назначения и условий работы;
- склеивать различные материалы (конструкционные и не конструкционные);
- выбирать способ обработки в зависимости от вида обрабатываемой поверхности;
- выбирать способ пайки в зависимости от материала и деталей, подлежащих пайке;
- выполнять слесарные работы
Материаловедение и технология конструкционных материалов:
основы материаловедения; основы производства черных и цветных металлов;
основы технологии литейного производства;
основы технологии обработки металлов давлением;
основы технологии сварочного производства;
пайка металлов;
неметаллические конструкционные материалы
БК 4,6
ПК 3
СК 3
Квалификация «Наладчик оборудования в производстве пищевой продукции»
СД 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- требования безопасности труда при наладке, техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- правила монтажа, наладки и ремонта производственных линий и основного технологического оборудования;
- нормы износа и надежности производственных линий и оборудования;
- технологические операции при ремонте технологического оборудования;
- технологические процессы восстановления изношенных деталей;
- порядок сборки механизмов и оборудования при ремонте;
- технические требования на ремонт каждого вида оборудования;
- применяемые средства контроля;
- порядок проведения предмонтажной ревизии;
- комплектность проектно-сметной документации;
- технические средства монтажа оборудования;
- виды монтажных работ и основные монтажные операции;
- технологические процессы наладки и запуска в эксплуатацию технологического оборудования предприятий пищевой промышленности;
- основные операции, последовательность и методику наладки и пуска в эксплуатацию технологического оборудования;
- требования безопасности труда при монтаже машин, аппаратов и технологических линий, при наладке и пуске технологического оборудования
уметь:
- проводить дефектацию и сортировку деталей;
- проводить подготовку оборудования к ремонту;
- выполнять ремонт технологического оборудования пищевой промышленности;
- производить основные монтажные операции;
- использовать технические средства монтажа;
- выполнять монтажную разметку, установку, выверку и крепление оборудования;
- проводить пусконаладочные работы;
- налаживать и испытывать технологическое оборудование;
- проводить диагностику технологического оборудования;
- соблюдать требования безопасности труда при наладке, техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования
Ремонт, монтаж и наладка производственных линий и оборудования:
техническое обслуживание машин и оборудования производства пищевых продуктов;
средства, организация, виды технического обслуживания производственных линий и оборудования;
диагностирование производственных линий и оборудования;
ремонт типовых соединений и деталей;
ремонт двигателя, механизмов управления;
монтаж и наладка производственных линий и оборудования предприятий пищевой промышленности
БК 1,4,5,
6,7,8
ПК 1,2,
6,7,8
СК 1,2,
3,7,8

АП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- МЕСТ  бекіткен материалдардың әртүрлі қасиеттерін белгілеуін және өлшем бірлігін;
- деформация түрлерін;
- қаттылық, беріктік, иілімділік, тұтқырлық, қажу түсініктемелерін;
- қорытпалардың қасиеттері мен түрлерін;
- түсті металдардың және олардың қорытпаларының құнды қасиеттерін;
- табиғи шайыр және синтетикалық полимерлердің  қасиеттері мен түрлері,  олардың қолдануын;
- пластмасс  және пленкалы материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- изоляциялық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- аралық қабаттар, тығыздағыштар және толтырымдық материалдардың қасиеттері мен түрлері, олардың қолдануын;
- ағаш материалдардың өнеркәсіпте қолдануын;
- лак-бояу материалдарды жіктеу және құрамын;
- абразивті материалдардың түрлерін;
- дәнекерлеу тәсілдерінің жіктеуін;
істеуі керек:
- металдарды қасиеттері бойынша таңдауды;
- металдар мен қорытпаларды термиялық өңдеудің түрлерін ажыратуды;
- металл коррозиясын сыртқы белгілері бойынша анықтауды;
- бөлшектердің қорғау төсемін жағу алдындағы дайындау әдістерін таңдауды;
- конструкциялық, инструменталды және тоттанбайтын болаттардың сыртқы белгілері және қасиеттері бойынша айырып тануды;
- түсті металдарды және олардың қорытпаларын  мақсат бойынша қолдануын;
- қолданысы және  жұмыс істеу шартына байланысты қолданатын бөлшектерге пластмасса  таңдауын;
- (конструкциялық немесе конструкциялық емес) әртүрлі материалдарды желімдеуін;
- өңдеу бетінің түріне байланысты өңдеу әдісін таңдауын;
- материалдарға және бөлшектерге байланысты дәнекерлеу әдісін таңдауын;
- слесарлы жұмысты атқаруды
Материалтану және конструкциялық материал технологиясы:
материалтану негіздері;
қара және түсті металл өндірісінің негіздері;
құю өндірісі технологиясының негіздері;
металды қысыммен өңдеу технологиясының негіздері;
пісіру өндірісі технологиясының негіздері;
металды дәнекерлеу;
металл емес конструкциялық материалдар
БҚ
4,6
КҚ 3
АҚ
3
«Тамақ өнімдері өндірісіндегі жабдықтарды реттеуші» біліктілігі
АП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- технологиялық жабдықтарды реттеуде, техникалық қызмет көрсетуде, жөндеу жұмыстарында еңбек қауіпсіздігі талаптарын;
- негізгі технологиялық жабдықтар мен өндірістік желілерді жөндеу, монтаждау, реттеу ережелерін;
- жабдықтар мен өндірістік желілердің сенімділігі мен тозу нормаларын;
- технологиялық жабдықтарды жөндеу кезіндегі технологиялық операцияларды;
- тозған бөлшектерді қалпына келтірудің технологиялық процестерін;
- жөндеу кезінде жабдықтар мен механизмдерді жинау тәртібін;
- жабдықтың әрбір түрін жөндеуге байланысты техникалық талаптарды;  бақылау үшін қолданылатын құралдарды;
- монтаждау алдында ревизия жүргізу тәртібін;
- жобалау-сметалық құжаттамалар жиынтығын;
- жабдықтарды монтаждаудың техникалық құралдарын;
- монтаждау жұмысының түрлері мен негізгі монтаждау операцияларын;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы технологиялық жабдықтарды пайдалануға жіберу мен реттеудің технологиялық процестерін;
- технологиялық жабдықтарды пайдалануға жіберу мен реттеудің әдістемесі мен кезектілігін, негізгі операцияларын;
- технологиялық жабдықтарды қосу мен реттеу кезінде, технологиялық желілер мен аппараттарды, машиналарды монтаждау кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын;
істеуі керек:
- бөлшектерді сұрыптау мен ақауларын анықтауды;
- жабдықтарды жөндеу жұмысына дайындауды;
- тамақ өнеркәсібіндегі технологиялық жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізуді;
- негізгі монтаждау операцияларын жүргізуді;
- монтаждау үшін техникалық құралдарды пайдалануды;
- жабдықты бекітуді, бұрап шығаруды және орнатуды, монтаждық белгілеулерді орындауды;
- іске қосу жұмыстарын жүргізуді;
- технологиялық жабдықтарды сынап көруді және жөндеуді;
- технологиялық жабдықтарға диагностика жасауды;
- технологиялық жабдықтарды жөндеуде, техникалық қызмет көрсетуде, реттеуде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауды
Жабдықтар мен өндіріс желілерін реттеу және монтаждау, жөндеу:
тамақ өнімдері өндірісінің жабдықтары мен машиналарына техникалық қызмет көрсету;
жабдықтар мен өндірістік желілерге техникалық қызмет көрсету түрлері, құралдары және оларды ұйымдастыру;
жабдықтар мен өндірістік желілерге диагностика жасау;
бөлшектер мен типтік жалғауларды жөндеу;
басқару механизмдері мен двигательдерді жөндеу;
тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы жабдықтар мен өндірістік желілерді реттеу және монтаждау
БҚ 1,4,5 6,7,8
КҚ
1,2, 6,7,8
АҚ
1,2, 3,7,8

СД 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды, назначение, устройство и принцип работы машин и оборудования предприятий пищевой промышленности;
- правила эксплуатации и регулирования машин и оборудования предприятий пищевой промышленности;
- устройство и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, машин и аппаратов;
- последовательность и порядок выполнения технического обслуживания оборудования;
- порядок очистки оборудования;
- причины, вызывающие неполадки в работе оборудования и способы их устранения;
- порядок разборки, сборки и регулирования технологического оборудования;
- требования безопасности труда при техническом обслуживании и эксплуатации технологического оборудования;
уметь:
- проводить технический осмотр работающего оборудования;
- регулировать машины, оборудование и технологические линии пищевой промышленности;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
- соблюдать требования безопасности труда при эксплуатации и техническом обслуживании технологического оборудования
Устройство и эксплуатация машин и оборудования предприятий пищевой промышленности:
общие сведения о машинах и аппаратах предприятий пищевой промышленности;
устройство и конструктивные особенности обслуживаемого оборудования, машин и аппаратов пищевых производств;
основные правила эксплуатации оборудования;
классификация оборудования;
устройство и правила эксплуатации оборудования для мойки и чистки сырья, тары и основного технологического оборудования;
устройство и правила эксплуатации оборудования для измельчения пищевых продуктов;
устройство и правила эксплуатации оборудования для разделения сыпучих, жидких и грубодисперсных пищевых продуктов;
устройство и правила эксплуатации оборудования для прессования пищевых продуктов;
устройство и правила эксплуатации оборудования для перемешивания и получения однородных масс;
устройство и правила эксплуатации оборудования для завертки, упаковки и фасовки пищевых продуктов;
устройство и правила эксплуатации оборудования для герметизации тары с пищевыми продуктами;
устройство и правила эксплуатации весового и дозирующего оборудования;
устройство и правила эксплуатации оборудования для проведения диффузионных процессов;
устройство и правила эксплуатации оборудования для тепловой обработки пищевых продуктов;
устройство и правила эксплуатации промышленных печей;
устройство и правила эксплуатации поточных линий
БК 1,3,9
ПК 3,4,5,7
СК 4,5,6
Квалификация «Резчик пищевой продукции»

АП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы жабдықтар мен машиналардың жұмыс істеу қағидалары мен құрылғысын, тағайындалуын, түрлерін;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы жабдықтар мен машиналарды реттеу мен пайдалану ережелерін;
- қолданыстағы жабдықтардың, машиналар мен аппараттардың құрылғылары мен құрастырылу ерекшеліктерін;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсетудің орындалу тәртібі мен кезектілігін;
- жабдықтарды тазалау тәртібін;
- жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың туу себептерін және оларды жою тәсілдерін;
- технологиялық жабдықтарды реттеу, шашу және жинау тәртіптерін;
- технологиялық жабдықтарды пайдалану мен техникалық қызмет көрсету кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын;
істеуі керек:
- жұмыс істеп тұрған жабдықтарға техникалық тексеріс жүргізуді;
- тамақ өнеркәсібіндегі технологиялық желілер мен жабдықтарды, машиналарды реттеуді;
- қолданыстағы жабдықтардың жұмысындағы кедергілерді жою және алдын алуды;
- технологиялық жабдықтарды пайдалану мен техникалық қызмет көрсету кезінде еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауды
Тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы жабдықтар мен машиналарды пайдалану және олардың құрылғылары:
тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы аппараттар мен машиналар туралы жалпы мәліметтер;
қолданыстағы тамақ өндірісі аппараттары мен машиналардың, жабдықтардың құрылғылары мен құрастырылу ерекшеліктері;
жабдықтарды пайдаланудың негізгі ережелері;
жабдықтардың жіктелуі;
негізгі технологиялық жабдықтар мен ыдыстарды, шикізаттарды тазалау, жуу үшін жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
тамақ өнімдерін ұнтақтауға арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
сусымалы, сұйық және ірі дисперсиялы тамақ өнімдерін бөлуге арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
тамақ өнімдерін престеуге арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
біркелкі массаларды алуға және араластыруға арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
тамақ өнімдерін буып-туюге, орауға, қаптауға арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
тамақ өнімдерін салатын ыдыстарды герметизациялауға арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
мөлшерін және салмағын өлшейтін жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
диффузиялық процестерді жүргізуге арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
тамақ өнімдерін жылу арқылы өңдеуге арналған жабдықтарды пайдалану ережелері мен құрылғысы;
өндірістік пештерді пайдалану ережелері мен құрылғысы;
толассыз желілерді пайдалану ережелері мен құрылғысы
БҚ
1,3,9
КҚ
3,4,5,7
АҚ
4,5,6
«Тағам өнімдерін кесуші» біліктілігі

СД 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- методические материалы по метрологии;
- систему контроля за стандартами и единством измерений;
- методы обработки результатов и средств измерений;
- метрологические характеристики;
- правила проведения испытаний и приемки продукции;
- действующие стандарты и технические условия по метрологии;
уметь:
- применять методы обработки результатов измерений;
- анализировать достоверность результатов измерений;
- применять методы контроля качества продукции;
- поверять, калибровать средства измерений;
- распознавать эталоны и стандартные образцы
Метрология и контроль качества продукции:
основные понятия о метрологии;
правовые основы метрологической деятельности;
Закон РК «Об обеспечении единства измерений»;
метрологическая служба;
измерения и их классификация, методы измерений;
испытания и контроль качества;
средства измерений и контроля;
классификация средств измерений;
поверка, калибровка средств измерений;
эталоны и стандартные образцы
БК 1,4,5,6
ПК 4,5,6
СК 2,3,4,6
СД 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство, принцип работы и эксплуатацию основного технологического оборудования;
- правила эксплуатации и регулирования оборудования;
- причины основных неполадок и способы их устранения;
- устройство и принцип работы системы охлаждения;
- устройство и принцип работы вентиляционных систем;
- устройство и принцип работы системы водоснабжения;
- стандарты на нарезанные изделия;
- процесс движения теста в шнековой камере;
- правила формования изделий;
- влияние различных факторов на процесс формования изделий;
- устройство резальных машин, механизмов и приспособлений;
- правила эксплуатации и регулирования резальных машин, установки и крепления ножей, упоров и зазоров;
- правила резки сырья, полуфабрикатов и готовых изделий;
- требования, предъявляемые к заточке ножей, качеству нарезанной продукции;
- правила эксплуатации обслуживаемого оборудования;
уметь:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- резать и измельчать сырье, полуфабрикаты готовой пищевой продукции на резальных машинах различных конструкций и механизмах до установленного технологией размера, толщины, прямолинейного,
криволинейного или фигурного контура;
- загружать резальные машины вручную или при помощи транспортера,
шнека и другого погрузочного устройства;
- подавать сырье и полуфабрикаты к резальной машине;
- проверять качество резки пищевой продукции органолептическим способом;
- укладывать нарезанную продукцию в тару вручную или с помощью транспортных устройств для передачи ее на упаковку или последующие стадии обработки;
- чистить, смазывать и устранять неисправности в работе резальных машин и механизмов;
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
Устройство и эксплуатация спецоборудования:
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование;
стандарты на нарезанные изделия;
механизмы для резки изделий по плоскости матрицы;
универсальный режущий механизм;
установка механизма на шнековых макаронных прессах;
механизм для резки вермишели и лапши в подвесном состоянии; механизм для резки «перьев»;
машина для резки всех видов короткорезанных изделий;
раскладочно-резательные машины для макарон;
машина для разрезания пряди макарон;
установка для измельчения обрезков сырых изделий;
вариаторы, электроприводы и электрооборудование машин для резки изделий
БК 1,2,3, 6,7
ПК 5,6,7

АП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- метрология бойынша әдістемелік материалдарын;
- стандарт және өлшем бірлігінің бақылау жүйесін;
- нәтиже және өлшем құралдарын талдау әдістерін;
- метрологиялық сипаттамаларын;
- сынақ өткізу және өнім қабылдау ережелерін;
- белгілі стандарттар және метрология бойынша техникалық шарттарын;
істеуі керек:
- өлшем нәтижелерін талдау әдістерін қолдануды;
- өлшем нәтижелерінің   дәлдігіне анализ жүргізуді;
- өнім сапасының бақылау әдістерін қолдануды;
- өлшеу құралдарын тексеру, калибрлеуді;
- эталондар және стандартты үлгілерді
Метрология және өнім сапасын бақылау:
метрология туралы негізгі ұғымдар;
метрологиялық қызметтің құқықтық негіздері;
"Өлшеу бірлігін қамтамасыз ету туралы" ҚР Заңы;
метрологиялық қызмет;
өлшеу және өлшеудің жіктелуі;
өлшеу әдістері;
сынау және сапаны бақылау;
өлшеу және бақылау құралдары;
өлшеу кұралдарын жіктеу;
өлшеу құралдарын тексеру, калибрлеу;
эталондар және стандартты үлгілер
БҚ
1,4,5,6
КҚ 4,5,6
АҚ 2,3,4,6
АП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылысын, жұмыс қағидаларын және пайдалануын;
- жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелерін;
- негізгі ақаулықтардың себептері және оларды жою әдістерін;
- салқындату жүйесінің құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- желдету жүйесінің құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- кесілген өнімдердің стандартын;
- шнек камерасында қамырдың қозғалу үрдісін;
- өнімді қалыптау ережесін;
- өнімді қалыптау үрдісіне әсер ететін әр түрлі факторлардың ерекшеліктерін;
- кесетін машиналардың, механизмдердің және құралдардың қондырғыларын;
- кесетін машиналарды, қондырғыларды пайдалану және реттеу, пышақтарды, саңылауларды бекіту және қондыру ережелерін;
- шикізатты, шалаөнімді және дайын өнімдерді кесу ережесін;
- пышақтың өткірлігіне, кесілген өнімнің сапасына қойылатын талаптарды;
- қызмет көрсетілетін жабдықтарды пайдалану ережесін;
істеуі керек:
- жабдықтардың ақаулығының себептерін анықтауды;
- нақты жағдай мен шикізат сапасына сәйкес технологиялық үрдісті реттеуді;
- шалаөнімдерді, шикізатты және дайын  өнімдерді әр түрлі құрылымдар мен механизмдері бар түрлі кескіш машиналарда берілген технологияда өлшемі мен қалыңдығына дейін түзу, қисық немесе пішінді контурлы етіп кесу мен ұнтақтауды;
- кескіш машиналарды қолмен немесе тасымалдағыштың, шнектің және басқа тиегіш қондырғыларының көмегімен тиеуді;
- кескіш машиналарға шикізат пен шалаөнімдерді беруді;
- органолептикалық әдісімен тағам өнімдерін кесу үрдісіндегі жұмыс сапасын тексеруді;
- кесілген үлестерді қолмен немесе тасымалдағыш қондырғылар арқылы ыдыстарға орналастыру, оларды қаптауға немесе келесі өңдеуге жіберуді;
- кескіш машиналар мен механизмдерді тазалауды, майлауды және  жұмысындағы ақауларын жоюды;
- қызмет көрсететін жабдықтарды пайдалану;
- ережесін сақтауды
Арнайы жабдықтардың құрылымы және пайдалануы:
тасымалдаушы жабдықтардың, шикізатты сақтауға және өндіріске дайындауға арналған жабдықтардың, мөлшерлегіш қондырғылардың түрлері, тағайындалуы және жұмыс қағидалары;
салқындату жүйесі;
желдету, сумен қамту және канализация;
конвейерлер;
насостар;
пневматикалық көлік;
негізгі технологиялық жабдықтар;
кесілген өнімнің стандарты;
матрица жалпақтығы бойынша өнімді кесуге арналған механизмдер;
әмбебап кескіш механизм; шнекті макарон сығымдағыштарға механизм қондыру;
ілініп тұрған жағдайда вермишель мен  «қауырсындарды» кесуге арналған механизм;
қысқа кесілетін өнімдердің барлық түрлерін кесуге арналған машина;
макарондарға арналған қалап-кесетін машина;
макарон шүйкесін кесуге арналған машина;
шикі өнімдердің қиықтарын ұсақтауға арналған қондырғылар;
өнімді кесуге арналған машиналардың вариаторлары, электр жетектері және электр жабдықтары
БҚ
1,2,3,6, 7
КҚ
5,6,7

СК 1,2,4, 5,6
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня технического и профессионального образования по
специальности 1218000 – Оборудование предприятий пищевой
промышленности.
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
наименование
цикла
дисциплин (код)
Учебные циклы
дисциплин и
профессиональных
модулей
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные
дисциплин
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон РК «О языках в РК»;
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского (русского) языка в профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык:
синтаксис казахского (русского) языка;
виды синтаксической связи;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
профессиональное общение
БК 2,3
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
- профессиональную лексику, термины;
- правописание сложносокращенных слов, аббревиатур;
- правила орфоэпии, орфографии, пунктуации;
- стили речи;
- структуру деловой речи;
- этику делового общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устную, письменную, монологическую, диалогическую)
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
БК 2,3
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- роль кочевой цивилизации в истории и вкладе ее в мировую историю;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесс вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причины национально-освободительных восстаний и движений;
- сущность программ политических партий и течений Казахстана в начале XX в.;
- о положении сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- о причинах голода 1931-32 гг. и его последствиях;
- причины и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причины кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегическую программу развития «Казахстан 2030»;
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию сложения, развития этнической истории казахского народа;
- доказывать отличия социалистического и капиталистического строя;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации, индустриализации;
- анализировать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрывать роль и вклад Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
- раскрывать сущность политических партий и течений Казахстана в начале XX в.
История Казахстана:
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;

АҚ1,2,4,5,6
Барлығы:
1.2 1218000 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтары мамандығы бойынша жоғары деңгейде техникалық және кәсіптік білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқу түрі: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Индекс
Пәндерді оқыту циклі мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- ҚР «Тіл туралы» Заңын;
- мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалдарды;
- күрделі, қысқарған сөздер мен аббревиатуралардың дұрыс жазылуын;
- орфоэпия, орфография, пунктуация ережелерін;
- сөйлеу стилін;
- іскерлік сөйлеу құрылымын;
- іскерлік қатынас этикасын;
істеуі керек:
- кәсіби лексиканы сауатты пайдалануды;
- қазақ (орыс) тілінен алған білімдерін кәсіби іс-әрекетте пайдалануын
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
қазақ (орыс) тілі синтаксисі;
сөздердің байланысу түрлері;
кәсіби лексика;
мамандық бойынша терминдер;
кәсіби мәтіндерді аудару техникасы;
кәсіби сөйлесу
БҚ
2,3
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- мамандығы бойынша кәсіби қарым-қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалдарды;
- кәсіби лексика мен терминдерді;
- күрделі қысқарған сөздер мен аббревиатуралардың дұрыс жазылуын;
- орфоэпия, орфография, пунктуация ережелерін;
- сөйлеу стилін;
- іскерлік сөйлеу құрылымын;
- іскерлік қатынас этикасын;
істеуі керек:
- сөйлеу формалары мен сөйлеу қызметінің түрлерін ажыратуды (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат)
Кәсіби  шетел тілі:
кәсіби сөйлесу үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
сөйлеу формалары мен cөйлеу қызметінің түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат);
кәсіби мәтіндерді аудару техникасы
БҚ
2,3
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясын;
- көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихтағы ролі мен қосқан үлесін;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің басталуын, құрылуын және дамуын;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуын, жаулап алуын, отарлау процесін;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептерін;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламасының мәнін;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайын;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдарын;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының салдарын;
- Қазақстанның көпұлттылығының себебін;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептерін;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық саяси реформаларын және олардың нәтижелерін;
- Қазақстан - 2030 стратегиялық даму бағдарламасын;
істеуі керек:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыруды;
- картамен жұмыс істеуді;
- көшпелі мал шаруашылығының шығу себебін ашуды;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттауды;
- Қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттауды;
- капиталистік және кеңестік құрылыстың айырмашылығын дәлелдеуді;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттауды;
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беруді;
- қазіргі кезеңдегі тарихи деректерді жан-жақты және сыни талдауды;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдауды;
- жаңа экономикалық саясат, ұжымдастыру, индустрияландыру саясаттарының мәнін ашу;
- 20-30 жылдардағы этно-демографиялық жағдайды талдауды;
- Қазақ диаспорасының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы кезіндегі Қазақстанның ролі мен қосқан үлесін;
- XX ғасырдың басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәнін ашуды;
- капиталистік және кеңестік құрылыстың ерекшеліктерін анықтауды
Қазақстан тарихы:
мектептегі жалпыға бірдей білім беру курстары;
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңіндегі атқарған ролі;

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
БК 1
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон Республики Казахстан «О физической культуре и спорте»;
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
уметь:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть техникой подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
Физическая культура:
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни;
основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупреждение травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
БК 1
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные правила построения чертежей и схем;
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
уметь:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка
Основы черчения:
графическое оформление чертежей;
основы начертательной геометрии и проекционное черчение;
элементы технического рисования;
общие правила выполнения чертежей; метод проекций;
эскиз;
сборочный чертеж; деталировка;
основы строительного черчения;
чертежи и схемы по специальности;
нормативно-техническая документация в оформлении чертежей
БК 2

50-80 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан тоқырау және КСРО-ның құлауы кезеңінде;
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерістер
БҚ
1
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- Қазақстан Республикасының «Дене шынықтыру және спорт туралы» Заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
істеуі керек:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты алып жүру және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен жүру әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиена талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету, өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салты негізінде өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділік критерийлері;
ағзаның қозғалыс қызметі;
түрлі сыртқы орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
салауатты өмір салтын қалыптастырудың негізгі шарты ретінде денсаулыққа тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
гигиена мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
БҚ
1
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі керек:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелерін;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздерін;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелерін;
істеуі керек:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызуды және оқуды;
- анықтамаларды қолдануды;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіруді
Сызу негіздері:
сызбаның графикалық рәсімделуі;
сызба геометриясы-ның негіздері және проекциялық сызба;
техникалық бейнелеу элементтері;
сызбаны орындаудың ортақ ережелері;
проекциялау әдістері;
эскиз;
жинақ сызбасы;
бөлшектеу құрылыс сызбасының негіздері;
мамандық бойынша сызбалар мен нобайлар;
сызбаны рәсімдеуде нормативті-техникалық құжаттар
БҚ
2

ПК 1,2, 3,7,8
СК 1,3, 5,7,8
Приложение 256
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта.
Специальность: 1225000 – Производство мяса и мясных продуктов (по видам)
Квалификация: 122501 2 – Боец скота
122502 2 – Обвальщик мяса
122503 2 – Жиловщик мяса и субпродуктов
122504 2 – Изготовитель мясных полуфабрикатов
122505 2 – Формовщик колбасных изделий
122506 2 – Составитель фарша
122507 2 – Оператор линии приготовления фарша
122508 2 – Оператор автомата по производству вареных
колбас
122509 2 – Оператор термической обработки колбасных
изделий
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов
и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов/зачетов
Объем учебного времени (час)
Коли-
чество
контроль-
ных
работ
Всего
Из них
Распределение
по курсам и
семестрам
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лаб-практи-
ческие)
занятия
курсо-
вой
проект
(работа)
на базе основ-
ного
на базе среднего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 01
Общеобразователь-
ные дисциплины

КҚ 1,2, 3,7,8
АҚ 1,3,5,7,8
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 256-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу» (сала бойынша). Көлікті пайдалану.
Мамандығы: 1225000 – Ет және ет өнімдерінің өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 1225001 2 – Қасапшы;
1225002 2 – Ет өңдеуші;
1225003 2 – Етті және субөнімдерін сіңірден ажыратушы;
1225004 2 – Еттен шала өнімдер дайындаушы;
1225005 2 – Шұжық өнімдерін қалыптастырушы;
1225006 2 – Фарш жасаушы;
1225007 2 – Фарш дайындау жүйесінің операторы;
1225008 2 – Қайнатылған шұжық өндірісі бойынша автомат                            операторы;
1225009 2 – Шұжық өнімдерін жылулық өңдеудің операторы
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай,
негізгі орта білім базасында
Индекс
Циклдер мен оқу пәндерінің атауы
Бақылау нысандары Емтихандар/сынақтар
Оқу уақытының көлемі
Бақылау жұмыстарының саны теориялық сабақтар
Барлығы
Оның ішінде
Курстар мен семестрлер бойынша бөлінуі
теориялық сабақтар
практикалық (зертхана-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
негізгі   орта білім базасында
Жалпы орта білім базасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП .01
Жалпы білім беру пәндері

Срок обучения: 2 года 10 месяцев/10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетен-
ции
ООД. 01
Модуль общеобразовательных дисциплины
ООД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни.
уметь: - систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психо-физиологические основы физической культуры;
основы физического и спортивного самосовершенствования;
профессионально-прикладная физическая подготовка
БК 1-7
ООД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные уставы воинской службы.
уметь:
- выполнять все требования по дисциплине, физической подготовке, необходимые для службы в армии.
Начальная военная подготовка
Основа воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Характеристика опасных и вредных факторов среды обитания; физиологическое воздействие на человека опасных и вредных факторов в производственных условиях. Общие характеристики различных чрезвычайных ситуаций и выработка действий в опасных для жизни и здоровья ситуациях; экобиозащитная техника.
БК 1-7
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-определения продукта, товара
-определение конкуренции сущность и функции;
-определение и функции банков;
-основные понятия по затратам, субъекта рынка;
-сущность, принципы и определение маркетинга;
-рекламы, виды рекламы;
-определение цены;
-виды налогов;
уметь:
-рассчитать доходы, расходы;
-определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
-составить бизнес-план;
-объяснить сущность налога.
Основы рыночной экономики:
введение в рыночную экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция;
развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений;
экономические затраты и результаты деятельности предприятий;
маркетинг и реклама;
цена и ценообразование;
эффективность производства – хозяйственной деятельности;
налоги и налогообложение;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
1225062 СК5
1225082 СК8
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о психологии;
-функции, виды, средства общения;
-принципы ведения партнерской беседы;
-требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
-понятие, историю, назначение этики;
-этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
уметь:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
-воспринимать социально-ролевое общение;
-взаимодействовать в группе;
-применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
-соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
-вести деловой этикет и протокол.
Психология и этика профессиональной деятельности:
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.
БК2
БК3
БК4
БК5

Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай/10 ай
Индекс
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасу құзыретінің  коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
ЖБП 1.1
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Әскери қызметтің негізгі қаулысын;
істеуі керек:
- Тәртіп бойынша бар талаптарды орындау, дене тәрбиесінің дайындығы әскерде болуға қажетті дүниелер.
Алғашқы  әскери дайындық
Әскери қызметтің негізі. Практикалық, шабуылдық, саптық дайындықтар. Әскери топография. Қауіпті қатерлі факторлардың тіршілік ету аймағындағы мінездемесі. Өндіріс жағдайында қатерлі және қауіпті заттардың адамға физиологиялық әсері. Төтенше жағдайдағы және өмірдегі қауіпті іс-әрекеттерді дайындаудың көптеген мінездемелік негізі, өмірге және денсаулыққа зияны, экобио қорғаныс техникасы.
БҚ 1-7
ЖБП 1.2
Пән циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
істеуі керек:
- Өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ 1-7
КМ 00
Кәсіби модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- өнімді, тауарды анықтау;
- бәсекелестік функциялары мен мәнін анықтау;
- банктердің функцияларын анықтау;
- нарық субъектілері туралы негізгі ұғым;
- маркетинг мәні, принциптері және оны анықтау;
- жарнамалар, олардың түрлері;
- бағаны анықтау;
- салық түрлері;
істей білуі тиіс:
- кіріс, шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік құнын, бөлшектік құнын (мысалдар келтіре отырып);
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың мәнін түсіндіру
Нарықтық экономика негіздері:
нарықтық экономикаға кіріспе;
нарықтық экономиканың негізгі принциптері; мониторинг; сұраныс пен ұсыныс; нарықтық жүйе;
монополия және бәсекелестік;
нарықтық қатынас субъектілері; экономикалық шығындар;
маркетинг және жарнама;
баға және құн;
салық және салық салу;
БҚ 1-5
1225062
АҚ5
1225082
АҚ8
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- психология туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас функциялары, түрлері;
- серіктестік қарым-қатынастың принциптері;
- қызмет көрсетуші персоналдарға қойылатын талаптар;
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
- клиенттер арасындағы қарым-қатынас әдебі;
- қазіргі әдептің нормалары мен ережелері;
істей білуі тиіс:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
- әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
- топтардағы өзара қарым-қатынас;
- қызмет көрсету саласында кәсіптік этиканы сақтау;
- сөйлеу этикетін, қызмет көрсету мәдениетін сақтау;
- іскерлік қарым-қатынас және хаттама жасай білу;
Психология және кәсіптік қызмет әдебі:
эстетикалық мәдениет;
этикалық мәдениет;
қарым-қатынас психологиясы; қызмет саласындағы қарым-қатынас мәдениеті;
коммуникация;
іскерлік қатынас этикеті; қарым-қатынас стилі; тәртіп этикетінің негізгі ережелері; имидж;
сөйлеу мәдениеті;
келушілерге қызмет көрсету этикеті және жүргізу техникасы;
іскерлік хаттама;
дипломатикалық этикет туралы ұғым;
кездесу хаттамалары; халықаралық қатынастар тәжірибесі;
ережелер, дәстүрлер;
халықаралық қатынас шарттары;
іскерлік этикет саласы ретіндегі жұмыс орнының интерьері;
жұмыс орындарындағы ережелер;
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5

ОПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
-оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда:
пожарная безопасность.
классификация оборудования:
назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасной эксплуатации;
охрана труда;
правовая и нормативная база;
производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
1225012 ПК10 1225022
ПК8 1225032
ПК9 1225042
ПК6 1225052
ПК10
1225062
ПК10
1225072 ПК7
1225082 ПК7
1225092 ПК7
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
уметь:
- применять термины и определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии:
стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания; средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; сертификация услуг на предприятиях питания; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
1225022 СК6
1225062 СК4
1225032 ПК5 1225062 ПК3
ПК9 1225072 СК5 1225082 СК8 1225092 СК6
ПМ 02
Специальные дисциплины
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-морфологию основных групп микроорганизмов;
возникновении инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
-обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов, биологических факторов внешней среды на микроорганизмы;
-использование хранения и консервации продуктов;
-микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
-общие сведения о патогенных микроорганизмах, санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям, охрану окружающей среды;
-организацию санитарно-пищевого надзора.
уметь:
-работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, плесневые грибы, дрожи;
-практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов и определять среды обитания на микробы в практике хранения продуктов;
-определять свежесть мяса по стандарту; соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний, гельминтозов, зоонозы;
обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований, приготовить и использовать дезинфицирующие растворы.
Микробиология мяса.
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
СК 4 122511 3

ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
істей алуы тиіс:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
- өрттен сақтану шараларын орындау;
Еңбекті қорғау:
өрттен сақтану; жабдықтардың классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау;
құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық;  жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары;
еңбекті қорғау бойынша іс шаралар;
техника  қауіпсіздігі:
түрлері, алдын алу шаралары;
1225012 КҚ10 1225022
КҚ 8 1225032
КҚ 9 1225042
КҚ 6  1225052
КҚ 10  1225062
КҚ 10 1225072
КҚ 7 1225082
КҚ 7 1225092 КҚ 7
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандарттау негіздері;
- оның пайда болуы мен даму сатылары;
- тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері;
- метрология негіздері;
- сертификаттау негіздері;
- өлшеу құралдары;
- мөлшер этолоны;
істей алуы тиіс:
- халықаралық аймақтық стандарттаумен серіктестік;
- сертификаттау;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- тамақтану кәсіпорындарында сертификаттау қызметін көрсету;
- өнім сапасын және сәйкестік декларациясын анықтау;
- сапа менеджменті жүйесін жасау және енгізу;
- метрологияны анықтау;
Стандарттау, сертификаттау және  метрология негіздері:
стандартизация;
оның пайда болуы мен дамуы;
тамақтану кәсіпорындарындағы стандарттау принциптері;
халықаралық аймақтық  стандартизация;
халықаралық серіктестік; өлшеу құралдары;
мөлшер эталоны;
сертификаттау;
сертификаттау негіздері;
терминдер мен анықтамалар;
тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсетуді сертификациялау;
өнім сапасын және сәйкестік декларациясы;
сапа менеджментінің жүйесін жасау және енгізу;
метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау;
1225022
АҚ6 1225032
КҚ5
АҚ4
1225062
КҚ3
КҚ6
АҚ3
АҚ5
АҚ9
1225072
АҚ5
1225082
АҚ8
1225092
АҚ6
КМ 02
Арнайы пәндер
АП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- микроорганизмдердің негізгі  топтарының морфологиясы;
- жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
- зат алмасу, химиялық құрамы және микроорганизмдердің тыныс алуы мен тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
- өнімдерді консервациялау және сақтау;
- ет және ет өнімдерінің бұзылуы,  микробтан сақтану шаралары;
қауіпті микроағзалар туралы жалпы мәлімет;
- сауда кәсіпорындарына, қоршаған ортаны қорғауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар;
істей алуы тиіс:
- микроскоппен жұмыс істеу;  бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;
- тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
- стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
- тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау;
- жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары:
- гельминтоз, зооноз;
- жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін дайындау және   пайдалану;
Ет микробиологиясы:
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері; жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы,     микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым.  Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау  микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің  және желатиннің микрофлорасы.
АҚ 4
122511 3

БК 1,2,3,5
1.2 Структура образовательной учебной программы технического и
профессионального образования по специальности 1225000 –
«Производство мяса и мясных продуктов (по видам)» специалиста
среднего звеня
Квалификация: 122511 3 – Техник-технолог
Квалификация: 122510 3 – Техник- механик
Сокращен-
ное
наименова-
ние
цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код
формируе-
мой компетен-
ции
ООД.
01
Модуль общеобразовательных дисциплины
БК
ОГД 02
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-технику перевода професионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
-уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский):
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
1225103 ПК4
ПК6
СК5
СК6
1225113 ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
СК4
СК5
СК6
СК7
СК8
СК9
ОГД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
технику перевода професионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ сформировать свою мысль на английском языке различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
1225103 ПК4
ПК6
СК5
СК6
1225113
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
СК4
СК5
СК6
СК7
СК8
СК9
ОГД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
уметь:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
Физическая культура
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха.
Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
СЭД.03
Социально-экономические дисциплины
СЭД 3.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности разных культур, в том числе и казахской;
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
-прослеживать;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

БҚ 1,2,3,5
КҚ
АҚ
1.2 1225000 - «Ет және ет өнімдерін өндіру (түрлері бойынша)» орта буын маманы мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білім бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 122511 3 - Техник-технолог
Біліктілігі: 122510 3 – Техник-механик
Оқу мерзімі: 3 жыл 6 ай/2 жыл 6 ай
Индекс
Оқу пәндерінің циклдері мен кәсіптік модульдер
Пәндердің атаулары мен кәсіптік модульдердің бөлімдері
Қалыптасу құзыретінің коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндерінің модулі
БҚ
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- терминдердің көпшілігі орыс (қазақ) тілінен және орыс (қазақ) тілі арқылы басқа тілден енген терминдер болғандықтан, кірме сөздерге қосымшалардың жалғанғандағы өзгерісін игеру;
- сауатты жазуға және қазақ (орыс) тіліндегі дыбыстардың емлесін жете түсіну;
істей алуы тиіс:
- лексикалық тақырып;
- тақырып бойынша құрастырылатын мәтін;
- мәтін бойынша орындалатын тақырып;
- мәтінді игеру үшін берілетін тілдік жағдай;
- тілдік жағдайға қатысты тапсырма;
- мәтін және тілдік жағдай
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
мамандығы бойынша өткізілген кәсіптік қазақ (орыс) тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Қазақ тіліндегі сөздердің орын тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі - оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
1225103
КҚ4
КҚ6
АҚ5
АҚ6
1225113
КҚ2
КҚ3
КҚ4
КҚ5
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ЖГП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
93. білуі тиіс:
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- терминдердің көпшілігі орыс (қазақ) тілінен және орыс (қазақ) тілі арқылы басқа тілден енген терминдер болғандықтан, кірме сөздерге қосымшалардың жалғанғандағы өзгерісін игеру;
- сауатты жазуға және қазақ (орыс) тіліндегі дыбыстардың емлесін жете түсіну;
істей алуы тиіс:
- лексикалық тақырып;
- тақырып бойынша құрастырылатын мәтін;
- мәтін бойынша орындалатын тақырып;
- мәтінді игеру үшін берілетін тілдік жағдай;
- тілдік жағдайға қатысты тапсырма;
- мәтін және тілдік жағдай
Кәсіби шет тілі:
мамандығы бойынша өткізілген кәсіптік шет тілі сабағында мамандыққа арналған кәсіби сөздердің арнайы лексикалық сөздік минимумы беріліп, іріктелініп алынған грамматикалық формалар арқылы орфографиялық және пунктуациялық ережелерге сай мағыналары ажыратылады. Шет тіліндегі сөздердің орын тәртібіне қарай оларды сөйлем ішінде стильдік жағынан дұрыс байланыстырып қолдану үйретіледі. Осы орайда кәсіби тақырып төңірегінде сөйлесім үлгілері пайдаланылып, білім алушылардың пәрменді лексикалық кәсіби сөздік қоры молайтылуы көзделеді. Сол сияқты студенттер тіл дамыту үшін пайдалы жұмыстың бірі - оларға өлең, тақпақ, жұмбақ, мақалдарды мәнерлеп айтқызу, мән-мағынасын түсініп жаттату
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
1225103
КҚ4
КҚ6
АҚ5
АҚ6
1225113
КҚ2
КҚ3
КҚ4
КҚ5
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
94. білуі тиіс:
- қоғамның бір бөлшегі болып саналатын жеке тұлғаны қалыптастыру;
- салауатты өмір салтын құру;
- дене тәрбиесі бойынша біліктер мен дағдыларды көлемді түрде меңгеру, дене тәрбиесі шегіне жеткізу;
істей алуы тиіс:
- қозғалыс қабілетінің деңгейін жан-жақты дамыту;
- таңдаған мамандықты және әскери қызметті игеруге, ағзаның шымыр болуына және оған түсетін ауыртпашылықтарға берік, мығым болуға жеткізу;
- дене тәрбиесі - спорт сабақтары барысында өзін өзі бақылау біліктері мен дағдыларын меңгеру;
- жанұялық дене тәрбиесіне дайындықты қалыптастыру
Дене тәрбиесі:
Дене тәрбиесі пәні білім алушыларды қалыптастыратын және олардың белсенділіктерін жүйелі түрде дамытуға ықпал ететін оқу пәні.
Бұл бағдарлама жалпы білім беретін мектептердің, кәсіби мектептердің (лицейлер) мен колледждердің бағдарламасымен тығыз байланысады. Бұл бағдарламаны басшылыққа ала отырып, әрбір оқытушы өзінің сабақ өту формасын, ұйымдастыру әрекеттерін, сабақтың мазмұны мен тәсілдерін, сонымен қатар оқыту мен тәрбиелеу мақсаттарын таңдап алуына болады. Оған жергілікті жердің климаттық жағдайлары, мамандықтардың кәсіби ерекшеліктері, оқу орнының материалдық-техникалық базасы, педагогикалық құрамы және ұлттық салт-дәстүрлер ерекшеліктері де әсерін тигізеді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ЖБМ 03
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 3.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- әлем халықтарының мәдениетінен мәлімет беру, мәдениет туралы жалпы түсінік;
- қарым-қатынас мәдениеті;
- серіктестік қарым-қатынас
- әдеп туралы ұғым және оның тарихы;
істей білуі тиіс:
- жеке тұлғаның ерекшеліктеріне сипаттама беру;
әлеуметтік қарым-қатынасты қабылдай білу;
топтардағы өзара қарым-қатынас;
- кәсіптік этиканы сақтау;
сөйлеу этикетін сақтау;
іскерлік қарым-қатынас жасай білу
Мәдениеттану:
Мәдениет туралы ұғым. Халықтар мен ұлттар, ұлыстар мәдениеті туралы жалпы ұғым.
Сөйлеу мәдениеті;
халықаралық қатынастар тәжірибесі; Мәдениеттің қоғамдағы орны.
Конфуциандық–даосистік мәдениеті.
Үнді-буддалық мәдениет. Ислам мәдениеті.

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана;
БК1
БК2
БК3
БК4
СЭД 3.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в социальной сфере общества,
-сопоставлять духовный мир и бытие человека, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
-решать проблемные пути перехода исторических знаний в философии
Основы философии:
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
БК1
БК2
БК3
БК4
СЭД 3.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
-определять факторы социального изменения и развития политических движений
-дать оценку сущности власти, субъектам политики, политическим отношениям и процессам (в Казахстане и в мире в целом);
-сравнить представления о политических системах и политических режимах.
Основы социологии и политологии:
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
БК1
БК2
БК3
БК4
СЭД 3.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
БК  1225103
ПК4
СК5
СК6
СК7

Христиан мәдениеті. Батыс Еуропа мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- ғылыми, діни философиялық мәліметтер білу; адам өміріндегі философияның әсері;
- ғылыми таным, оның ғылыми құрылысы, формалары, тәсілдері, әлеуметтік маңызы;
істей алуы тиіс:
- қоғамның әлеуметтік саласындағы адамның тәртібін анықтау,
- адамның тұрмыстық санасы мен жан дүниесін салыстыру,
- адам санасының мәні мен санасыздық тәртібі;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қатынастардың нормаларын бағыттау,
- тарихи білімдердің философияға ауысу жолдары, адамда болатын биологиялық, әлеуметтік, дене тәрбиелері; адам санасы, жағымды нормаларды бақылау жасап, сананы басқару
Философия негіздері:
Философия пәні. Әлемдік философиялық ойлар. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам және қоғам. Қоғамның дамуы мен өркендеуі. Қоғамдағы жеке тұлға. Ғылым және оның ролі. Жаһандану алдындағы адамның мәселелері.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
ӘЭП 3.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- әлеуметтану туралы мағлұмат; әлеуметтік құрылым туралы түсінік;
- әлеуметтік әрекеттер;
- әлеуметтік тұлғаның ерекшеліктері;
істей алуы тиіс:
- әлеуметтік өзгерістер фАҚторларын анықтау және саяси қозғалыстардың дамуына баға беру
- әлеуметтік қозғалыстың дамуы;
- әлеуметтік субъектілер;
Қазақстандағы және әлемдегі әлеуметтік процестер
Әлеуметтану және саясаттану:
Әлеуметтану-ғылым.
Әлеуметтік мәдениет жүйесі.
Ұлттар мен ұлыстар қатынасы.
Әлеуметтік процестер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар.
Жеке тұлға: әлеуметтік ролі.
Саясаттану пәні. Саяси үкімет. Саяси қарым-қатынастар.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
ӘЭП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
- өнімді, тауарды анықтау;
- бәсекелестік функциялары мен мәнін анықтау;
- банктердің функцияларын анықтау;
- нарық субъектілері туралы негізгі ұғым;
- маркетинг мәні, принциптері және оны анықтау;
- жарнамалар, олардың түрлері;
- бағаны анықтау;
- салық түрлері;
істей білуі тиіс:
- кіріс, шығысты есептеу;
- тауардың өзіндік құнын, бөлшектік құнын (мысалдар келтіре отырып);
- бизнес-жоспар құру;
- салықтың мәнін түсіндіру
Экономика негіздері:
нарықтық экономикаға кіріспе;
нарықтық экономиканың негізгі принциптері; мониторинг; сұраныс пен ұсыныс; нарықтық жүйе;
монополия және бәсекелестік;
нарықтық қатынас субъектілері;
экономикалық шығындар;
маркетинг және жарнама;
баға және құн;
салық және салық салу
БҚ
1225103
КҚ4
АҚ5
АҚ6
АҚ7

1225113
ПК2
ПК3
ПК5
СК1
СК2
СК3
СК6
СК7
СК8
СК9
СЭД 3.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- ориентироваться в методах
« Основы и права», определять сферы применения этих методов в системе взаимоотношения человека и общества.;
- разбираться в особенностях развития правовой системы казахстанского государства;
- разбираться в типологии государств по отношению к правовой надстройке;
- различать правовые институты, их обеспечивающие нормы, правовые принципы, их обеспечивающие гарантии;
- правильно принимать полученные знания на практике, экстраполировать абстрактные нормы права на складывающиеся правоотношения, объяснять сущность социально-правовых явлений путем проведения аналогии и параллели;
- анализировать международные правовые нормативные акты, законы и др.
- понимать необходимость совершенствование политики правовой системы современного Казахстана в целях правового воспитания и повышения правовой культуры РК обеспечения законности и правопорядка.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы
БК1
БК2
БК3
БК4
Квалификация: «Техник-технолог»
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-предмет, цели и задачи курса;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
Делопроизводство на казахском языке:
предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
ПК4
ПК6
ПК7
СК4
СК8
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан;
классификацию производственных вредных и опасных факторов;
правила расследования и учета несчастных случаев;
способы и средства защиты от воздействия электрическим током;
правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования;
правила пожарной безопасности и правила эвакуации при чрезвычайных ситуациях;
уметь:
устранять нарушения правил техники безопасности и законодательных положений;
расследовать несчастные случаи;
проводить инструктажи по охране труда и технике безопасности;
обеспечивать защиту от вредных и опасных производственных факторов;
определять безопасность технологического оборудования;
использовать средства пожаротушения.
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда. Производственная санитария и гигиена труда. Техника безопасности при работе на технологическом оборудовании. Пожарная безопасность.
ПК5
СК1
СК2
СК3
СК4
СК7
СК8
СК9
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы стандартизации;
- принципы стандартизации в предприятиях питания;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- средства измерений;
- эталоны величин;
уметь:
- применять термины и  определения;
- определять качество продукции по органолептическим показателям;
- производить метрологические наблюдения.
Стандартизация, метрология, сертификация
стандартизация; принципы стандартизации в предприятиях питания; средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; сертификация услуг на предприятиях питания; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
ПК1
ПК3
ПК5
СК1
СК2
СК3
СК4
СК7
СК8
СК9

1225113
КҚ2
КҚ3
КҚ5
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ӘЭП 3.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- адам құқығы мен еркіндігі; механизмдер;
- құқықтық және адамгершілік нормалары;
істей алуы тиіс:
- «Құқық негіздері» тәсілдерін бағдарлау, адам мен қоғам арасындағы қатынаастар жүйесі,
- қазақстан мемлекетіндегі құқықтық жүйенің даму ерекшеліктерін талдай білу,
- мемлекет типологиясындағы құқықтық қатынастарды талдау;
- құқықтық институттарды және оны қамтамасыз ететін құқықтық нормалар мен принциптерді қамтитын мерзімді анықтау;
- алған білімді тәжірибеде дұрыс пайдалану; құқықтың абстракты нормаларының жинақталған құқықтық қатынастармен салыстыру;
аналогия мен параллельдерді әлеуметтік-құқықтық жолмен түсіндіру;
- халықаралық құқықтық нормативті актілерді, заңдарды және т.б. талдау;
- қазіргі Қазақстандағы құқықтық жүйе саясатының қажеттілігін түсіну;
- нормативті-құқықтық нормаларды сақтау
Құқық негіздері:
Құқық, жүйе, ұғым. ҚР Конституциясы. Қазақстан құқықтық жүйенің бұлағы.
Адам құқығы туралы Декларация. Құқықтық мемлекет. Құқықтық жауапты адам. Адам құқығы. Сот жүйесі. ҚР құқық қорғау ұйымдары.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
«Техник-технолог» біліктілігі:
КМ 00
Кәсіби модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- іс қағаздарын дұрыс жүргізе білу;
- әртүрлі құжаттарды сауатты толтыру. Бағдарламада көрсетілген іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізуге арналған жаттығуларды орындау;
істей алуы тиіс:
- білім алушылар тілдің түрліше заңдылықтарын ескере отырып, құжаттарды толтыру;
- түрліше сипаттардағы тәжірибелік сабақтар;
- түрлі жаттығу жұмыстары;
- өз бетінше жұмыстар;
- бақылау жұмыстарын өз бетінше орындау;
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
Іс қағаздарын дұрыс жүргізу, әртүрлі құжаттарды сауатты толтыру – ел мәдениетінің ғана өлшемі. Іс жүргізу - жалпы өркениетті қоғамның деңгейінің көрсеткіші. Тіл тынысын түлетіп, оның қолданылу аясын кеңейтуге, қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретінде қалтқысыз қызмет етуіне жарқын жол ашары сөзсіз. Сондықтан да, бұл бағдарлама іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізуге арналған бағдарлама құрастырылуда.
Сабақта білім алушылардың тілдің түрліше заңдылықтарын ескере отырып, құжаттарды толтыру үлгілері қарастырылады. Сонымен қатар түрліше сипаттардағы тәжірибелік сабақтар ұсынылған.
Ұсынылған бағдарламада түрлі жаттығу жұмыстары, өз бетінше жұмыстар және бақылау жұмыстары берілген.
КҚ4
КҚ6
КҚ7
АҚ4
АҚ8
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
істей алуы тиіс:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
1. өрттен сақтану шараларын орындау;
Еңбекті қорғау:
өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары;
еңбекті қорғау бойынша іс шаралар;
техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары
КҚ5
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандартизация негіздері;
- оның пайда болуы мен даму сатылары;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар;
істей алуы тиіс:
- халықаралық аймақтық стандартизациямен серіктестік;
- сертификациялау;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- тамақтану кәсіпорындарында сертификациялық қызмет көрсету;
- өнім сапасын анықтау;
- метрологияны анықтау
Стандартизация, метрология және сертификация
Стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация;
сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; ҚР «Сертификация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау
ПК1
ПК3
ПК5
СК1
СК2
СК3
СК4
СК7
СК8
СК9

ОПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- структуру и принцип функционирования ЭВМ; особенности устройства микропроцессоров, их характеристик; набор существующих и перспективных периферийных устройств для ЭВМ; системы счисления; состав и принцип работы операционной системы; основы автоматизации управления; использование ЭВМ в системах автоматизированного управления производственными процессами; основные виды программного обеспечения; принципы построения вычислительных систем основные принципы построения и протоколы сети Интернет; тенденции развития персональных компьютеров и их программного обеспечения.
уметь:
- классифицировать ЭВМ; производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств; работать с системными, служебными и сервисными программами; применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач; использовать сетевые технологии для передачи информации.
Информационные технологии
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами.
ПК2
ПК3
СК2
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-правила выполнения чертежей, понятия о стандартах ЕСКД;
-правила деления отрезков и окружностей на равные части;
-правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
-правила и особенности выполнения разрезов и сечений;
-правила и особенности выполнения сборочных чертежей;
-особенности выполнения строительных чертежей.
уметь:
-применять масштабы уменьшения и увеличения;
-писать буквы и цифры чертежным шрифтом;
-вычерчивать линии различной толщины и правильно наносить размеры;
-выполнять сопряжения прямых и окружностей, пользоваться лекалом, правильно строить и обводить лекальные прямые;
-проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две или три плоскости;
-изображать в аксонометрических проекциях плоские фигуры и геометрические тела;
-выполнять комплексные чертежи;
-выполнять разрезы и сечения на чертежах несложных деталей;
-выполнять сборочные чертежи;
-использовать условные обозначения при выполнении электрических и кинематических схем;
-составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
строить планы зданий.
Основы черчения:
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначения резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Чертеж сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности
ПК2
ПК3
СК2
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
анатомическое строение убойных животных;
линии сочленения суставов, костной системы и расположение мышечной, жировой и соединительной тканей;
тканевый состав мяса;
химический состав и физические свойства мяса;
требование к качеству свежего мяса;
уметь:
определять важнейшие виды животных мясной промышленности;
определять анатомическое строение скелетной системы тела убойных животных;
определять анатомическое строение мускулатурной системы тела убойного скота;
классифицировать тканевый состав мяса;
определять химический состав и физиологические свойства мяса, субпродуктов, крови, кишечного сырья их разновидностей, органов пищеварения.
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных:
Организм и его составные части: клетка, неклеточные формы живого вещества, ткани. Понятие об органе, системе органов и организме. Система органов произвольного движения. Скелет. Мышцы. Система органов пищеварения: органы ротовой полости, пищевод, желудок, кишечник. Система органов дыхания: носовая полость, гортань, трахея, легкие. Система органов кровообращения и лимфообращения: органы системы кровообращения, органы лимфообращения. Система органов мочеотделения и мочевыделения: органы мочеотделения, органы мочевыделения. Система органов размножения: нервная система и органы чувств. Краткие сведения по анатомии сельскохозяйственных птиц
ПК1
ПК3
ПК5
СК2
СК3
СК6
СК8
ОПД 1.7
. В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств; закономерностей протекания технологических процессов пути совершенствования действующих технологий переработки сырья основные процессы пищевых технологий.
закономерностей протекания основных процессов пищевых производств:
механические процессы; гидромеханические процессы; тепловые процессы и массообменные процессы.
уметь:
определять физико-химические основы процессов, используемых в пищевых и перерабатывающих отраслях промышленности, принципы устройства и методы расчета аппаратов, реализующих эти процессы;
применять основные законы физики, химии, термодинамики и гидромеханики для изучения процессов пищевых производств;
применять технологические процессы для математических моделей;
использовать действующие технологии в обработки продуктов;
определять процессы: перемещение, измельчение, отстаивание, фильтрование, центрифугирование, мембранное;
производить концентрирование; очистку газов, гидропульсация, нагревание, охлаждение, процессы с изменением агрегатного состояния вещества, испарение, конденсация, плавление.
Процессы и аппараты пищевых производств:
Введение. Общие законы пищевой технологии. Основы рационального построения аппаратов. Механические процессы. Измельчение материалов. Сортирование материалов. Обработка материалов давлением (прессованием). Гидро-механические процессы. Перемешивание и смешивание. Тепловые процессы.

ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ЭЕМ құрылысы, қызмет көрсету принципі, микропроцессорлардың құрылыс ерекшеліктері, олардың сипаттамалары; есептеу жүйелері; операциялық жүйенің құрамы мен жұмыс істеу принципі; басқаруды автоматтандыру негіздері; өндірістік процестерді автоматтандырып басқару жүйелерінде ЭЕМ-ді қолдану; бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі түрлері; есептеу жүйелерін құру қағидалары; Интернет жүйесі; дербес компьютерлердің және олардың бағдарламалық қамсыздандыруының даму тенденциясы;
істей алуы тиіс:
- ЭЕМ-ді жіктеу; ЭЕМ-ді қосу, реттеу және қызмет көрсету; жүйелік, қызмет көрсетушілік бағдарламалармен жұмыс жасау; қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану; жүйелік технологияларды ақпаратты тасымалдау үшін қолдану
Ақпараттық технологиялар
Ақпарат, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылысы және оның функциялары. ЭЕМ-ді бағдарламалық қамсыздандыру. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылысы. Каталог және файлдармен жұмыс жасау
КҚ2
КҚ3
АҚ2
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
3 сызбаларды орындау ережелері,
4 кескіндерді орындау,
5 тең бөліктерге бөлу,
6 жобалау ережелері геометриялық денелерді кеңістіКҚе орналастыру;
істей білуі тиіс:
- масштабтарды пайдалану; ұлғайту және кішірейту;
- әріптер мен сандарды сызбамен кескіндеу;
- өлшемдермен жұмыс істеу;
- нүктелерді жобалау,
- фигураларды аксонометриялық жобалау;
- кешенді сызбалар;
- электрлік және кинематикалық сызбалар
Сызу негіздері:
Сызбаларды графикалық безендіру. Жобалау негіздері, техникалық сурет салу негіздері. Машинақұрылыстық сызбалар. Геометриялық сызбалар негіздері. Сызбаларды орындаудың жалпы теориясы. Кесіндерді орындаудың жалпы ережелері. Детальдар мен эскиздер. Біріктіретін детальдар. Мамандықтары бойынша сызбалар мен схемалар.
КҚ2
КҚ3
АҚ2
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы - білуі тиіс:
- сойылған малдың анатомиялық құрылысы;
- буындарының байланысу жүйесі, сүйек жүйесі, бұлшық ет, май және біріктіруші тіндердің орналасуы;
- ет тінінің құрамы;
- еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеті;
- жаңа сойылған еттің сапасына қойылатын талап;
істей білуі тиіс:
6 ет өндірісінде малдың маңызды түрлерін ажырату; сойылған малдың қаңқасы мен анатомиялық құрылысын анықтай білу;
7 сойылған малдың бұлшық ет құрылысын ажырата білу;
8 еттің тіндік құрамын бөлшектеу;
9 Еттің, ішек-қарынның, қанның, ас қорыту мүшелерінің химиялық және физикалық қасиеттерін ажырата білу
Ауыл шаруашылық жануарларының анатомиясы мен физиологиясы:
Ағза және оның құрамды бөліктері: жасушалар, тіндер. Ағза туралы жалпы ұғым. Ағзаның қозғалыс жүйесі. Қаңқа. Бұлшық ет. Ас қорыту мүшелерінің жүйесі. Ауыз қуысы, асқазан, ішек-қарын. Тыныс алу мүшелері. Мұрын қуысы. Таңдай. Өкпе-бауыр. Қан айналу мүшелері мен лимфоайналу. Зәр шығару мүшелері, көбею мүшелері, жүйке жүйесі, сезім мүшелері. Ауыл шаруашылық құстарының физиологиясы туралы қысқаша мәлімет.
КҚ1
КҚ3
КҚ5
АҚ2
АҚ3
АҚ6
АҚ8
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
істей алуы тиіс:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау; машиналардың техникалық құжаттарын дайындау; малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Тамақ өндірісінің процестері мен аппараты
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу; электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау; машиналардың техникалық құжаттарын дайындау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау ережелері,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу.

1225103
ПК1
ПК 2
ПК 3
ПК 4
ПК 5
СК1
СК 2
СК 3
СК 5
СК 6
СК 7
СК 8
1225113
ПК 1
ПК 3
ПК 5
СК 3
СК 4
СК 7
СК 8
СК 9
ОПД 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные органические питательные вещества, входящие в состав пищевых продуктов;
отличия кристаллических решеток жидких, твердых и газообразных веществ;
основы химической термодинамики;
понятия фаз, фазовые равновесия;
общую характеристику растворов;
основные понятия химической кинетики, факторы, влияющие на скорость химической реакции;
общую характеристику дисперсных и коллоидных систем;
получение коллоидных систем;
коагуляцию золей;
основные методы анализа пищевого сырья и продуктов;
уметь:
давать характеристику каждого метода;
с помощью методов анализа определять качественный и количественный состав пищевого сырья и мясопродуктов;
практически определять качество пищевого сырья и мясопродуктов.
Химия пищевых производств:
Физико-химическое состояние и строение пищевого сырья и продуктов: агрегатное состояние вещества, химическая термодинамика, фазовые равновесия, растворы, химическая кинетика, поверхностные явления, коллоидные системы, микрогетерогенные дисперсные системы, высокомолекулярные соединения и их растворы. Методы анализа пищевого сырья и продуктов: качественный анализ, гравиметрический метод анализа, объемный анализ, физико-химические методы анализа, основные метрологические характеристики методов анализа
1225113
ПК2
ПК3
ПК5
СК2
СК4
СК5
СК8
СК9
ОПД 1.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристику и взаимосвязь;
-понятие предприятия общественного питания;
-производственную инфраструктуру предприятия;
-производственную структуру предприятия;
-организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
уметь:
-понять роль характеристики отрасли (общественного питания) в инфраструктуре;
-классифицировать особенности деятельности;
-размещать сети, планировать решения, составлять функционирование грпп помещений;
-использовать сырьевую и материально-техническую базу;
-организовывать снабжение;
-применять производственный и технологические процессы;
-использовать вспомогательные производственные помещения;
-реализовать готовую продукцию;
-нормировать труд на предприятиях общественного питания.
Экономика и организация производства:
важнейшие отрасли народного хозяйства, их характеристика и взаимосвязь;
характеристика отрасли (общественного питания): понятие, роль, особенности, развитие, связи, структура и инфраструктура, нормативная база;
предприятия общественного питания: понятие;
классификация, особенности деятельности, размещение сети, планировочные решения,
состав функциональных групп помещений;
производственная инфраструктура предприятия;
сырьевая и материально-техническая база;
организация снабжения;
производственная структура предприятия;
производственный и технологические процессы;
организация процессов производства продукции и работы основных производственных цехов;
вспомогательные производственные помещения;
реализация готовой продукции;
организация и нормирование труда на предприятиях общественного питания.
ПК1
ПК3
ПК5
СК1
СК3
СК6
СК7
СК9
ПМ 02
Специальные дисциплины
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
морфологию основных групп микроорганизмов;
возникновении инфекционных заболеваний и пищевых отравлений;
обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов, биологических факторов внешней среды на микроорганизмы;
использование хранения и консервации продуктов;
микрофлору мяса и мясных продуктов, меры предупреждения микробной порчи;
общие сведения о патогенных микроорганизмах, санитарно-гигиенические требования к торговым предприятиям, охрану окружающей среды;
организацию санитарно-пищевого надзора.
уметь:
работать с микроскопом, микро скопировать бактерии, плесневые грибы, дрожи;
исследовать различные объекты на общую микробную обсемененность, культивировать микроорганизмы, отличать виды различных микроорганизмов на питательных средах, брать пробы воды для санитароно-бактериологического анализа;
практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов и определять среды обитания на микробы в практике хранения продуктов;
проводить бактериологическое исследование мясных продуктов, определять свежесть мяса по стандарту; соблюдать профилактические мероприятия с целью предупреждения возможности возникновения пищевых отравлений, возникновения острых кишечно-инфекционных заболеваний, гельминтозов, зоонозы;
обследовать предприятия торговли на соблюдение санитарных правил и требований, приготовить и использовать дезинфицирующие растворы.
Микробиология мяса:
Морфология микроорганизмов. Физиология микробов. Распространение микробов в природе. Влияние внешних факторов на микроорганизмы. Действие микроорганизмов на органические и минеральные вещества. Понятие об инфекции и иммунитете. Микрофлора мяса. Инфекционные болезни- зоонозы. Пищевые токсикоинфекции и токсикозы бактериального происхождения. Микрофлора колбасных изделий. Микрофлора баночных консервов. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле и копчении. Микрофлора кишок и шкур. Микрофлора яиц, яйцепродуктов, медицинских препаратов и желатина.
ПК1
ПК2
ПК5
СК2
СК3
СК4
СК6

1225103
КҚ1
КҚ2
КҚ3
КҚ4
КҚ5
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ5
АҚ6
АҚ7
АҚ8
1225113
КҚ1
КҚ3
КҚ5
АҚ3
АҚ4
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
95. азық–түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
96. шикізаттардың химиялық құрамы; химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химиялық кинетика, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың  ерітінділері;
істей алуы тиіс:
97. шикізат пен өнімді талдау сапалы талдау;
98. талдаудың гравиметрикалық тәсілі;
99. көлемді талдау;
100. физика-химиялық талдау;
Тамақ өндірісінің химиясы:
Азық–түліктердің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері. Шикізаттардың химиялық құрамы; химиялық термодинамика, фазалық тепе-теңдік, ерітінділер, химиялық кинетика, коллоидтық жүйелер, микрогетерогендік дисперстік жүйелер, жоғарымолекулярлық бірігулер және олардың ерітінділері; шикізат пен өнімді талдау тәсілі: сапалы талдау, талдау гравиметрикалық тәсілі, көлемді талдау, физика-химиялық талдау.
1225103
КҚ2
1225113
КҚ2
КҚ3
КҚ5
АҚ2
АҚ4
АҚ5
АҚ8
АҚ9
ЖКП 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздерін, кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелерін, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент қағидаларын;
істей алуы тиіс:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
Өндіріс экономикасы мен ұймдастырылуы:
Халық шаруашылығының маңызды салалары, олардың сипаттамасы және өзара байланысы; саланың сипаттаманың сипаттамасы. Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техника мен технологияны енгізу тиімділігі.
КҚ1
КҚ3
КҚ5
АҚ1
АҚ3
АҚ6
АҚ7
АҚ9
КМ 02
Арнайы пәндер
АП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы - білуі тиіс:
- микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
- жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
- зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
- өнімдерді консервациялау және сақтау;
- ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
- сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды;
істей алуы тиіс:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру; микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу; тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары:
ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау; стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
- сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу
Ет микробиологиясы:
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет микрофлорасы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы.
КҚ1
КҚ2
КҚ5
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ6

СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
неорганические и органические вещества клетки, метаболизм;
состав пищи, процессы расщепления белков, жиров, углеводов;
химический состав крови и основных тканей организма;
значение органических и неорганических веществ для организма;
химический состав внутренних органов и желез;
химический состав мяса, его пищевую ценность;
изменения мяса под воздействием условий окружающей среды;
уметь:
отличать живые организмы от объектов неживой природы;
отличать биологические окисления от биосинтеза;
определять пригодность мяса к использованию в пищу
Биохимия мяса и мясопродуктов:
Общая биохимия. Общий химический состав живых организмов. Белки, ферменты, нуклеиновые кислоты, липиды, углеводы, вода и минеральные вещества, витамины, обмен веществ как основной признак жизни. Биологическое окисление. Биосинтез. Пищевые вещества и пищеварение. Обмен углеводов, липидов, белков, нуклеиновых кислот. Водно-солевой обмен. Взаимосвязь обменами. Нервно гуморальная регуляция обменных процессов. Биохимия мышечной ткани биохимия крови, биохимия соединительной ткани, биохимия жировой ткани, биохимия покровной ткани, биохимия нервной ткани, биохимия внутренних органов, биохимия эндокринных и пищеварительных желез. Химический состав мяса и его пищевая ценность. Автолитические изменения мяса при охлаждении и хранении. Изменение мяса при замораживании. Биохимические изменения компонентов мяса под действием микробов. Изменение мяса в процессе посола. Изменение компонентов мяса при копчении. Изменение мяса при тепловом воздействии.
СК1
СК2
СК3
СК6
СК7
СК8
СК8
СК9
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
общие понятия о мясе;
характеристику пород убойных животных;
технологический процесс первичной переработки скота;
технологию приготовления мясных полуфабрикатов;
технологию приготовления колбасных и мясных изделий;
технологию приготовления национальных изделий из конины;
технологию приготовления свинокопченностей;
технологию приготовления продуктов из мяса птицы;
технологию приготовления предметов народного потребления;
основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
уметь:
определять характеристику пород убойных животных;
производить первичную переработку скота;
выполнять операции по приготовлению мясных полуфабрикатов;
выполнять операции по приготовлению колбасных и мясных изделий;
выполнять операции по приготовлению национальных изделий из конины;
выполнять операции по приготовлению свинокопченностей;
выполнять операции по приготовлению продуктов из мяса птицы;
выполнять операции по приготовлению предметов народного потребления;
проектировать предприятия мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
Технология мяса и мясопродуктов.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно- ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов. Производство мясных консервов и концентратов. Производство клея и желатина. Производство предметов народного потребления. Основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности
ПК 1
ПК 2
ПК 4
ПК 3
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СК 9
СК 8

АП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
- жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
- зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы және тамақтануы, микроорганизмдердің қоршаған ортаға биологиялық әсер ету факторлары;
- өнімдерді консервациялау және сақтау;
- ет және ет өнімдерінің бұзылуы, микробтан сақтану шаралары;
- сауда кәсіпорындарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар; қоршаған ортаны қорғау; тағамдарға санитарлық бақылау жасауды;
істей алуы тиіс:
микроскоппен жұмыс істеу; бактерияларды және т.б. зерттеу, тексеру;
- микроорганизмдерді тексеру; судың санитарлық-бактериялық анализін алу;
- тамақ кәсіпорындарында азық-түлік өнімдерін сақтау және оларды түрлі микробтардан сақтау шаралары;
- ет өнімдеріне бактериялық зерттеу жасау; стандартқа сәйкес оның жаңа сойылғандығын анықтау;
тамақтан уланудың алдын алу шараларын жасау; жұқпалы ішек ауруларын болдырмау шаралары: гельминтоз, зооноз;
- сауда кәсіпорындарында санитарлық-гигиеналық нормалардың сақталуын бақылау және жуу-дезифекциялау заттары мен ерітінділерін пайдаланудың ережелерін білу
Ет және ет өнімдерінің биохимиясы:
Микроорганизм топтарының морфологиялық негіздері;
жұқпалы аурулардың пайда болуы және тамақтан улану;
зат алмасу, химиялық құрамы, микроорганизмдердің тыныс алуы. Инфекция мен иммунитет туралы ұғым. Ет биохимиясы. Инфекциялық жұқпалы аурулар. Шұжық өнімдерінің микрофлорасы. Банка консервілерінің микрофлорасы. Етті суыту, тоңазыту, сақтау, тұздау және ыстау микрофлорасы. Ішек-қарын мен терісінің микрофлорасы. Жұмыртқа және жұмыртқа өнімдерін, медициналық дәрі-дәрмектердің және желатиннің микрофлорасы.
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АҚ8
АҚ9
АП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
101. білуі тиіс:
102. етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері,
103. ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері,
104. жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері,
105. қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы,
106. қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы,
107. қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы,
108. технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы,
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, Жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, (температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
109. қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
110. орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
істей білуі қажет:
111. ет шикізатын ұсақтау,
112. шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті;
113. технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау,
114. жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
115. Жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу,
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
- бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу,
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау,
- тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау;
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
КҚ1
КҚ2
КҚ4
КҚ3
АҚ4
АҚ5
АҚ6
АҚ7
АҚ9
АҚ8

СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
общие сведения о методах определения качества мяса и мясопродуктов;
общие правила эксплуатации и техника безопасности лабораторного оборудования;
физические свойства и химический состав мяса и мясопродуктов;
заболевания скота, мяса птицы;
факторы, вызывающие порчу мяса;
требования к качеству свежего мяса;
уметь:
определять качество мяса и мясопродуктов органолептическим и лабораторным методами;
организовать работу лаборатории;
принимать меры по предупреждению мяса.
Технохимический контроль производства:
Контроль предубойного содержания скота и птицы. Контроль первичной переработки скота и птицы. Контроль качества мяса.
Контроль холодильной обработки и хранения мяса и мясопродуктов. Контроль обработки и качества консервирования шкур. Контроль производства и качества технических жиров и кормовой муки. Контроль производства и качества колбасных изделий, копченостей и полуфабрикатов. Контроль производства и качества продукции из крови. Контроль производства и качества мясных баночных консервов.
Контроль производства и качества клея и желатина. Контроль производства и качества яичного меланжа и яичного порошка.
1225103
ПК1
ПК5
ПК7
СК1
СК6
СК7
ПК1
ПК 3
ПК 5
СК 1
СК 4
СК 5
СК 6
СК 7
СК 8
СК 9
СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
уметь:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий:
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 5

АП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
116. ет және ет өнімдерінің сапасын анықтауға бақылау жасау
117. еттің сапасын анықтаудың негізі
118. зертханалық жабдықтарды пайдаланудың жалпы ережелері
119. еттің химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері;
120. малдың аурулары;
121. жас еттің сапасына қойылатын талаптар;
істей алуы тиіс:
122. ет және ет өнімдерінің органолептикалық тәсілмен сапасын анықтау;
123. зертханада жұмысты ұйымдастыру
Өндірісті технохимиялық бақылау:
Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстарды бақылау. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу процестерін бақылауға алу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізуге бақылау жұмысын жасау. Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеуге бақылау жасау. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеуді бақылау. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеуге бақылау жасау.
1225103
КҚ1
КҚ3
КҚ5
АҚ1
АҚ4
АҚ5
АҚ6
АҚ7
АҚ8
АҚ9
АП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу;
- ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
істей алуы тиіс:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Ет кәсіпорындарының жабдықтары:
Машиналар туралы жалпы ұғым; машиналарды пайдалану ережелері;
қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу; электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау; машиналардың техникалық құжаттарын дайындау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау ережелері, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
КҚ5
АҚ1
АҚ3
АҚ5

СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
классификацию и характеристику контрольно-измерительных приборов;
классификацию и характеристику приборов для контроля давления, количества и расхода, состава и свойств веществ;
основы теории автоматического регулирования и средств автоматизации;
уметь:
контролировать проведение технологических процессов и обеспечивать нормальное их проведение;
подбирать и технически грамотно обосновывать выбор технических средств измерения, регулирования технологических параметров;
составлять и читать функциональные схемы автоматизации;
ориентироваться в новых средствах измерения и регулирования;
рассчитывать и анализировать экономические показатели использования техники и технологии, и их экономическую эффективность;
Автоматизация технологических процессов:
Методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения; основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования процессов в мясоперерабатывающей промышленности.
ПК 1
ПК 2
ПК 4
СК 1
СК 3
СК 4
СК 9
СК 5
Квалификация «Техник-механик»
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-предмет, цели и задачи курса;
-общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
-понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
-способы создания и функции документов;
-классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
-понятия, классификацию, характеристику, особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
-другие виды документов;
-Государственную систему документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
-значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы компьютеризации делопроизводства;
уметь:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов;
-оформлять документы на ПЭВМ.
Делопроизводство на казахском языке:
предмет, цели и задачи курса;
общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов;
унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД): понятие, классификация, характеристика, особенности оформления;
другие виды документов;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов;
компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация;
оформление документов на ПЭВМ.
ПК4
ПК6
ПК7
СК4
СК8
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-правила выполнения чертежей, понятия о стандартах ЕСКД;
-правила деления отрезков и окружностей на равные части;
-правила проецирования геометрических тел на три плоскости;
-правила и особенности выполнения разрезов и сечений;
-правила и особенности выполнения сборочных чертежей;
-особенности выполнения строительных чертежей.
уметь:
-применять масштабы уменьшения и увеличения;
-писать буквы и цифры чертежным шрифтом;
-вычерчивать линии различной толщины и правильно наносить размеры;
-выполнять сопряжения прямых и окружностей, пользоваться лекалом, правильно строить и обводить лекальные прямые;
-проецировать точки, отрезки прямой и плоские фигуры на две или три плоскости;
-изображать в аксонометрических проекциях плоские фигуры и геометрические тела;
-выполнять комплексные чертежи;
-выполнять разрезы и сечения на чертежах несложных деталей;
-выполнять сборочные чертежи;
-использовать условные обозначения при выполнении электрических и кинематических схем;
-составлять и выполнять различного вида схемы, диаграммы и графики;
строить планы зданий.
Основы черчения:
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначения резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Чертеж сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности
БК3
ПК5
СК2
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, кинематики, динамики, простые и сложные виды деформаций, расчеты элементов на прочность при различных видах деформаций, общие сведения о деталях машин, передачах, виды соединений, валы и оси, подшипники, муфты.
уметь:
- выполнять расчеты на прочность, расчеты механических передач и редукторов
Техническая механика
Теоретическая механика. Статика. Кинематика. Динамика. Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Виды соединений. Виды передач. Валы и оси. Подшипники. Муфты.
БК3
ПК5
СК2

АП 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- технологиялық параметрлерді өлшеу тәсілдері; жұмыс істеу принциптері, өлшемдері,
- технологиялық процестерді автоматтандыру;
- автоматтандыру негіздері;
- ет өндіру өнеркәсібін автоматтандырудың маңызы;
істей алуы тиіс:
124. технологиялық процестердің жүргізілуін бақылау; технологиялық процестерді өлшейтін, реттейтін аспаптарды таңдау;
125. автоматтандыру кестелерін пайдалану;
126. техника мен технологияның экономикалық көрсеткіштеріне талдау жасау;
Технологиялық процестерді автоматтандыру:
Технологиялық параметрлерді өлшеу тәсілдері; жұмыс істеу принциптері, өлшемдері, технологиялық процестерді автоматтандыру; автоматтандыру негіздері; ет өндіру өнеркәсібін автоматтандырудың маңызы.
КҚ1
КҚ2
КҚ4
АҚ1
АҚ3
АҚ4
АҚ9
АҚ5
«Техник-механик» біліктілігі
КМ 00
Кәсіби модульдер
ЖКП 01
Жалпы кәсіби пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- іс қағаздарын дұрыс жүргізе білу
- әртүрлі құжаттарды сауатты толтыру. Бағдарламада көрсетілген іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізуге арналған жаттығуларды орындау;
істей алуы тиіс:
- білім алушылар тілдің түрліше заңдылықтарын ескере отырып, құжаттарды толтыру;
- түрліше сипаттардағы тәжірибелік сабақтар
- түрлі жаттығу жұмыстары;
- өз бетінше жұмыстар;
- бақылау жұмыстарын өз бетінше орындау;
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
Іс қағаздарын дұрыс жүргізу, әртүрлі құжаттарды сауатты толтыру
– ел мәдениетінің ғана өлшемі. Іс жүргізу - жалпы өркениетті қоғамның деңгейінің көрсеткіші. Тіл тынысын түлетіп, оның қолданылу аясын кеңейтуге, қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретінде қалтқысыз қызмет етуіне жарқын жол ашары сөзсіз. Сондықтан да, бұл бағдарлама іс қағаздарын қазақ тілінде жүргізуге арналған бағдарлама құрастырылуда.
Сабақта білім алушылардың тілдің түрліше заңдылықтарын ескере отырып, құжаттарды толтыру үлгілері қарастырылады. Сонымен қатар түрліше сипаттардағы тәжірибелік сабақтар ұсынылған.
Ұсынылған бағдарламада түрлі жаттығу жұмыстары, өз бетінше жұмыстар және бақылау жұмыстары берілген.
КҚ4
КҚ6
КҚ7
АҚ4
АҚ8
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі тиіс:
7 сызбаларды орындау ережелері
8 кескіндерді орындау
9 тең бөліктерге бөлу,
10 жобалау ережелері геометриялық денелерді кеңістікке орналастыру;
істей білуі тиіс:
- масштабтарды пайдалану; ұлғайту және кішірейту;
- әріптер мен сандарды сызбамен кескіндеу;
- өлшемдермен жұмыс істеу;
- нүктелерді жобалау;
- фигураларды аксонометриялық жобалау;
- кешенді сызбалар;
- электрлік және кинематикалық сызбалар
Сызу негіздері:
Сызбаларды графикалық безендіру. Жобалау негіздері, техникалық сурет салу негіздері. Машинақұрылыстық сызбалар. Геометриялық сызбалар негіздері. Сызбаларды орындаудың жалпы теориясы. Кесіндерді орындаудың жалпы ережелері. Детальдар мен эскиздер. Біріктіретін детальдар. Мамандықтары бойынша сызбалар мен схемалар.
КҚ2
КҚ3
АҚ2
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ұғымдарын, деформациялардың қарапайым және күрделі түрлерін, элементтерді беріктікке есептеу, машина бөлшектері, берілістер, қосылыс түрлері, біліктер мен остер, үштіректер мен муфталар жөнінде жалпы мәліметтерді білу;
істей алуы тиіс:
- беріктікті тексеру есептерін, механикалық берілістер мен редукторларды есептей алу.
Техникалық механика
Теориялық механика. Статика. Кинематика. Динамика. Деформация түрлері. Материалдардың кедергісі. Созылу және қысылу, айналу және иілу, деформацияның күрделі түрлері. Беріктікке, жаншылуға, кесілуге есептеу. Машина бөлшектері. Қосылыс түрлері. Беріліс түрлері. Біліктер және остер. Үштіректер және муфталар.
БҚ3
КҚ5
АҚ2

ОПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристик электрической цепи постоянного и переменного тока, типы и характеристики измерительных приборов, трансформаторов электрических машин, полупроводниковых приборов.
уметь:
- определять основные характеристики электрической цепи, типы и параметры электрических машин, их маркировки
Электротехника с основами электроники
Общая электротехника. Трансформаторы. Электрические машины. Основы электроники. Физика полупроводниковых приборов. Электровакуумные приборы. Фотоэлектрические и оптоэлектронные приборы. Усилители. Электронные генераторы. Электрические устройства электронно-вычислительных машин и микропроцессоров. Средства электропитания электронной аппаратуры. Применение электрической энергии в отрасли.
БК3
ПК5
СК2
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- структуру и принцип функционирования ЭВМ; особенности устройства микропроцессоров, их характеристик; набор существующих и перспективных периферийных устройств для ЭВМ; системы счисления; состав и принцип работы операционной системы; основы автоматизации управления; использование ЭВМ в системах автоматизированного управления производственными процессами; основные виды программного обеспечения; принципы построения вычислительных систем основные принципы построения и протоколы сети Интернет; тенденции развития персональных компьютеров и их программного обеспечения.
уметь:
- классифицировать ЭВМ; производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств; работать с системными, служебными и сервисными программами; применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач; использовать сетевые технологии для передачи информации.
Информационные технологии
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами
ПК2
ПК 3
СК2
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации, отрасли, повышения качества продукции и экономической эффективности; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений; стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений; правила оформления конструкторской и технологический документации; устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию. методику и порядок выбора; организацию и порядок поверки средств измерения.
уметь:
- пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технологической документации; выбирать посадки, назначать допуски; правильно выбирать средства измерения
Основы стандартизации и метрологии
Основы стандартизации. Государственные системы стандартизации. Стандартизация и качество продукции. Допуски и посадки. Общие принципы взаимозаменяемости. Технические измерения. Основные метрологические понятия и определения. Универсальные и специальные средства измерений. Выбор средств измерения линейных величин.
ПК1
ПК5
ПК7
СК5
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные законодательные положения по охране труда в Республике Казахстан;
классификацию производственных вредных и опасных факторов;
правила расследования и учета несчастных случаев;
способы и средства защиты от воздействия электрическим током;
правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования;
правила пожарной безопасности и правила эвакуации при чрезвычайных ситуациях;
уметь:
устранять нарушения правил техники безопасности и законодательных положений;
расследовать несчастные случаи;
проводить инструктажи по охране труда и технике безопасности;
обеспечивать защиту от вредных и опасных производственных факторов;
определять безопасность технологического оборудования;
использовать средства пожаротушения
Охрана труда:
Общие вопросы охраны труда. Производственная санитария и гигиена труда. Техника безопасности при работе на технологическом оборудовании. Пожарная безопасность.
ПК5
СК1
СК2
СК3
СК4
СК7
СК8
СК9
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
уметь:
- определять затраты на производство единицы продукции.
Рыночная экономика
Основные производственные фонды. Понятие, классификация, показатели ОПФ. Износ и амортизация ОПФ. Организация зарплаты. Виды и формы зарплаты. Себестоимость продукции и прибыль предприятий. Основы рыночной экономики. Закон о предприятии. Производственная структура предприятий. Организация основного и вспомогательного производства. Производственный процесс. Планирование зарплаты и труда, производительность труда. Ценообразование и налоговая система. Виды налогов и налогообложение. Производственная эффективность. Эффективность внедрения новой техники..
ПК4
ПК6
ПК7
СК6
СК7
СК8
ПМ. 02
Специальные дисциплины

ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- тұрақты және айнымалы тоқтың электрлі тізбек сипаттамаларының негіздерін, өлшеу аспаптарының, трансформаторлардың, электр машиналардың, жартылай өткізгіш аспаптарының түрлері мен сипаттамаларын білу;
істей алуы тиіс:
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын, электр машиналарының түрлері мен параметрлерін, олардың белгілерін анықтай алу.
Электротехника және электроника
Жалпы электротехника. Трансформаторлар. Электрлік машиналар. Электроника негіздері. Жартылайөткізгіштер құралының физикасы. Электровакуумды құралдар. Фотоэлектрлік және оптикалық құралдар. Күшейткіштер. Электронды генераторлар. Электронды-есептегіш машиналар мен микропроцессордың электрлік құрылғысы. Электронды аппаратураның электрмен қоректену құралы. Электрлік энергияны салада қолдану.
БҚ3
ПК5
СК2
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ЭЕМ құрылысы, қызмет көрсету принципі, микропроцессорлардың құрылыс ерекшеліктері, олардың сипаттамалары; есептеу жүйелері; операциялық жүйенің құрамы мен жұмыс істеу принципі; басқаруды автоматтандыру негіздері; өндірістік процестерді автоматтандырып басқару жүйелерінде ЭЕМ-ді қолдану; бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі түрлері; есептеу жүйелерін құру қағидалары; Интернет жүйесі; дербес компьютерлердің және олардың бағдарламалық қамсыздандыруының даму тенденциясы;
істей алуы тиіс:
- ЭЕМ-ді жіктеу; ЭЕМ-ді қосу, реттеу және қызмет көрсету;
жүйелік, қызмет көрсетушілік бағдарламалармен жұмыс жасау; қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды қолдану; жүйелік технологияларды ақпаратты тасымалдау үшін қолдану.
Ақпараттық технологиялар
Ақпарат, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылысы және оның функциялары. ЭЕМ-ді бағдарламалық қамсыздандыру. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылысы. Каталог және файлдармен жұмыс жасау.
КҚ2
КҚ3
АҚ2
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- стандартизация негіздері;
- оның пайда болуы мен даму сатылары;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар;
істей алуы тиіс:
- халықаралық аймақтық стандартизациямен серіктестік;
- сертификациялау;
- терминдер мен анықтамаларды қолдану;
- тамақтану кәсіпорындарында сертификациялық қызмет көрсету;
- өнім сапасын анықтау;
- метрологияны анықтау
Стандартизация және метрология негіздері
Стандартизация; оның пайда болуы мен дамуы;
ҚР «Стандартизация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарындағы стандартизация принциптері; халықаралық аймақтық стандартизация; халықаралық серіктестік;
өлшемдер; сертификация; сертификация негіздері; терминдер мен анықтамалар; ҚР «Сертификация туралы» Заңы; тамақтану кәсіпорындарында қызмет көрсету сертификациясы; сапа менеджментінің жүйесін енгізу; метрология;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау.
КҚ1
КҚ5
КҚ7
АҚ5
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- өндірістегі санитария туралы жалпы ұғым;
- техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздігінің негіздері;
- өрттен сақтану шаралары туралы жалпы мәлімет;
істей алуы тиіс:
- техника қауіпсіздігі шараларын орындау;
- электрден сақтану шараларын орындау;
- өндірісте жарақат алған адамға алғашқы медициналық көмек беру;
2. өрттен сақтану шараларын орындау;
Еңбекті қорғау:
өрттен сақтану; жабдықтардың
классификациясы; оларды пайдалану, әрекет ету амалдары; еңбекті қорғау; құқықтық, нормативтік базалар;
өндірістік жарақат; еңбекке жарамсыздық; жұмысқа кедергі келтіретін денсаулық факторлары;
еңбекті қорғау бойынша іс-шаралар;
техника қауіпсіздігі: түрлері, алдын алу шаралары;
КҚ5
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ7
АҚ8
АҚ9
ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздерін, кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелерін, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштерін, кәсіпорындағы менеджмент қағидаларын;
істей алуы тиіс:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
Нарықтық экономика негіздері:
Халық шаруашылығының маңызды салалары, олардың сипаттамасы және өзара байланысы; саланың сипаттаманың сипаттамасы. Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техника мен технологияны енгізу тиімділігі.
КҚ4
КҚ6
КҚ7
АҚ6
АҚ7
СК8
КМ 02
Арнайы пәндер

СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о машинах;
- общие правила эксплуатации машин;
- устройство, принцип работы и правила безопасной эксплуатации оборудовании для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары.
уметь:
- использовать защиту управления аппаратуры электроприводов;
- оформлять техническую документацию машин;
- правильно эксплуатировать оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя; мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары; холодильной обработки мяса и мясопродуктов; измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов; механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов; дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов; тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; оборудования на поточно-механизированных линиях; оборудования на поточно-механизированных линиях; производства металлической консервной тары;
- соблюдать требования безопасности труда;
Оборудование мясоперерабатывающих предприятий:
Общие сведения о машинах; понятие о машине, классификация, основные части и детали машин, их назначение; сведения о передаточных механизмах; понятие об электроприводах; аппаратура управления и защиты электроприводов. Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары. Оборудования для холодильной обработки мяса и мясопродуктов. Оборудования для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов. Оборудование для механического разделения туш, полутуши, четвертин, отрубов. Оборудование для дозирования, формования и упаковывания мяса и мясопродуктов. Оборудование для тепловой и диффузионной обработки мяса и мясопродуктов; поточно-механизированные линии. Оборудование для производства металлической консервной тары;
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 5
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие монтажа оборудования;
- монтаж трубопроводов;
- монтаж малых холодильных машин;
- особенности монтажа крупных холодильных машин;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии;
уметь:
- производить монтаж и техническое обслуживание механического и теплового оборудования;
- проверять эксплуатацию технического обслуживания компрессоров, теплообменных аппаратов, вспомогательного оборудования;
- вести учет и отчетность по монтажу и техническому обслуживанию холодильного оборудования.
Ремонт, монтаж и наладка оборудования
Монтаж оборудования: понятие, монтажные работы; опоры; фундаменты; монтаж трубопроводов; монтаж малых холодильных машин; особенности монтажа крупных холодильных машин; эксплуатация и техническое обслуживание компрессоров, теплообменных аппаратов, вспомогательного оборудования; учет и отчетность по монтажу и техническому обслуживанию холодильного оборудования; монтаж и техническое обслуживание механического и теплового оборудования; ресурсо- и энергосберегающие технологии при монтаже и техническом обслуживании оборудования.
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 5

АП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- машиналар туралы жалпы ұғым;
- машиналарды пайдалану ережелері;
- қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу;
- ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу;
істей алуы тиіс:
- электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау,
етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу;
- етті және ет өнімдерін орау және қалыптау;
- етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу
Ет кәсіпорындарының жабдықтары:
Машиналар туралы жалпы ұғым; машиналарды пайдалану ережелері;
қондырғылар, жұмыс істеу принциптері, малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелері; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу; электр құралдарын пайдалану барысына қауіпсіздік шараларын жасау; машиналардың техникалық құжаттарын дайындау;
малды, құсты сойып, етін өңдеуге, жууға арналған жабдықтарды пайдаланудың қауіпсіздік ережелерін сақтау; етті және ет өнімдерін тоңазытқыштарда сақтау ережелері, етті және ет өнімдерін ұсақтау, араластыру, престеу; ұшаны, жартылай ұшаны механикалық жолмен бөлшектеу; етті және ет өнімдерін орау және қалыптау; етті және ет өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу.
КҚ5
АҚ1
АҚ3
АҚ5
АП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- жабдықтарды монтаждау түсінігі;
- құбыр сымдарының монтажы;
- кіші мұздатқыш машиналардың монтажы;
- ірі мұздатқыш машиналарының монтажы мен ерекшелігі;
- энергосақтағыш және ресурсты технологиялар;
істей алуы тиіс:
- механикалық және жылу жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және монтаждау;
- көмекші жабдықтар, жылуалмасу аппараттарын, компрессорларға техникалық қызмет көрсетуін тексеру;
- мұздатқыш машиналарға қызмет көрсету мен монтаждау бойынша есеп.
Ет өңдеу өндірісі жабдықтарына техникалық қызмет ету мен монтаждау
Жабдықтарды монтаждау: түсінік, жұмыстары, тіреу, фундамент, құбыр сымдарды монтаждау, кіші мұздатқыш машиналарын монтаждау, ірі мұздатқыш машиналарды монтаждау ерекшелігі, компрессорды техникалық жөндеу, жылумен алмасу аппараты, көмекші жабдықтар, мұздатқыш жабдықтарын техникалық қызмет ету, монтаждаудың есебі, механикалық және жылу жабдықтарын техникалық қызмет ету мен монтаждау, жабдықтарды монтаждаудағы ресурсты және энерго сақтағыш технологиялар.
ПК5
СК1
СК3
СК5

СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
ассортимент основных видов продукции мясоперерабатывающих предприятий;
общие понятия о мясе;
характеристику пород убойных животных;
технологический процесс первичной переработки скота;
технологию приготовления мясных полуфабрикатов;
технологию приготовления колбасных и мясных изделий;
технологию приготовления национальных изделий из конины;
технологию приготовления свинокопченностей;
технологию приготовления продуктов из мяса птицы;
технологию приготовления предметов народного потребления;
основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
уметь:
определять характеристику пород убойных животных;
производить первичную переработку скота;
выполнять операции по приготовлению мясных полуфабрикатов;
выполнять операции по приготовлению колбасных и мясных изделий;
выполнять операции по приготовлению национальных изделий из конины;
выполнять операции по приготовлению свинокопченностей;
выполнять операции по приготовлению продуктов из мяса птицы;
выполнять операции по приготовлению предметов народного потребления;
проектировать предприятия мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
Технология мяса и мясопродуктов.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя. Первичная переработка убойного скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов. Обработка кишечного сырья. Сбор, обработка и консервирование эндокринно- ферментного и специального сырья. Обработка шкур, волоса, щетины, пера. Производство пищевых топленых животных жиров. Производство сухих животных кормов и технических жиров. Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мяса и птицепродуктов. Производство соленых мясопродуктов. Производство колбасных изделий. Производство мясных полуфабрикатов. Производство мясных консервов и концентратов. Производство клея и желатина. Производство предметов народного потребления. Основы проектирования предприятий мясной и птицеперерабатывающей промышленности.
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 5
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- типы предприятий торговли и общественного питания, их объемно-планировочные и конструктивные решения; устройство санитарно-технических систем предприятий торговли и общественного питания; основные положения по монтажу и эксплуатации санитарно-технических систем и оборудования.
уметь:
- читать строительные чертежи зданий предприятий торговли и общественного питания, чертежи санитарно-технических систем; выполнять принципиальные расчеты систем; находить неполадки в работе санитарно-технических систем; подключать оборудование к санитарно-техническим системам.
Санитарно-технические устройства
Объемно-планировочные решения зданий предприятий торговли и общественного питания. Конструктивные элементы зданий предприятий торговли и общественного питания. Теплоснабжение санитарно-технических систем. Отопление зданий. Вентиляция зданий. Снабжение зданий холодной и горячей водой. Канализация и очистка зданий. Эксплуатация санитарно-технических систем.
ПК 5
СК 1
СК 3
СК 5
СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
классификацию и характеристику контрольно-измерительных приборов;
классификацию и характеристику приборов для контроля давления, количества и расхода, состава и свойств веществ;
основы теории автоматического регулирования и средств автоматизации;
уметь:
контролировать проведение технологических процессов и обеспечивать нормальное их проведение;
подбирать и технически грамотно обосновывать выбор технических средств измерения, регулирования технологических параметров;
составлять и читать функциональные схемы автоматизации;
ориентироваться в новых средствах измерения и регулирования;
рассчитывать и анализировать экономические показатели использования техники и технологии, и их экономическую эффективность;
Автоматизация технологических процессов:
Методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения; основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования процессов в мясоперерабатывающей промышленности.
ПК 1
ПК 2
ПК 4
СК 1
СК 3
СК 4
СК 9
СК 5
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- маркировку черных и цветных металлов и сплавов, основы теории сплавов, виды термической и химико-термической обработки металлов, способы обработки металлов резанием, давлением, сваркой, литейное производство, обработку деталей на металлорежущих станках.
уметь:
- подбирать материалы для изготовления деталей машин, выбирать ТО и ХТ обработку деталей и инструмента, определять по маркировке состав сплава, выбирать наиболее экономичные способы обработки в зависимости от материала, формы, размеров изделия и типа производства.
Технология металлов
Основы материаловедения. Металл и их свойства. Механические испытания металлов. Производство чугуна. Производство стали. Производство цветных металлов. Сплавы. Основы термической обработки. Химико-термическая обработка металлов. Коррозия металлов. Неметаллические материалы. Литейное производство. Обработка металлов давлением. Сварочное производство. Специальные методы сварки. Обработка металлов резанием. Классификация и основные механизмы металлорежущих станков. Обработка на станках токарной группы. Обработка на фрезерных станках. Обработка на строгальных и долбежных, шлифовальных станках. Основы проектирования технологического процесса механической обработки
ПК 2.5
ПК 2.6
ПП.00
Профессиональная практика
Ознакомление с предприятием, инструктаж по охране труда и пожарной безопасности на предприятий. Подготовка рабочего места и инструмента к работе. Обучение приемам первичной переработки убойного скота; приемам разделки и обвалки говяжьих, свиных, бараньих, конских туш, полутуш, четвертин; приемам обработки мяса птицы. Подготовка оборудования, материалов и инструмента к работе. Обучение приемам измельчения мясного сырья, формования колбасных и мясных изделий. Обучение технологии термической обработки колбасных и мясных изделий; правилам упаковывания, маркировки, транспортирования. Определение требований к качеству готовых изделий. Резерв учебного времени.
БК
ПК
СК
Приложение 263
приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1226000 - «Технология и организация производства продукции предприятий питания»

АП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы 127. білуі тиіс:
128. етті өңдейтін кәсіпорындардағы өнімдердің негізгі ассортименттері,
129. ет, құс еті туралы жалпы ұғым; бұлшық еттер мен буындардың орналасуы, біріктіруші тіндердің химиялық қасиеттері мен физикалық ерекшеліктері,
130. жылулық өңдеуден өткізу тәсілдері,
131. қайнатылған шұжық өнімдеріне арналған жентектің сипаттамасы,
132. қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлерінің рецептурасы, 133. қайнатылған шұжықтың барлық түрін дайындаудың технологиясы,
134. технологиялық жабдықтардың қондырғылары, оларды пайдалану, сүрленген ет өнімдері, құс еті, жылқы етінен жасалатын ұлттық ет өнімдерін дайындаудың технологиясы,
- жентекке қоректік қоспалар қосып дайындау технологиясы, Жылулық өңдеуден өткізудің параметрлері, температура, камералардың ылғалдылығы, қайнатылған шұжық өнімдері мен етті өңдеуге арналған жабдықтардың түрлері,
- ақаулардың түрлері,
135. қайнатылған шұжық өнімдерінде болатын ақаулар, оларды болдырмау шаралары,
136. орындалған жұмыстың сапасына қойылатын талаптар;
істей білуі қажет:
137. ет шикізатын ұсақтау;
138. шұжықтың барлық түріне жентек дайындау: құс еті, жылқы еті, шошқа еті;
139. технологиялық жабдықтарды, аспаптарды жұмысқа дайындау;
140. жұмыстың сапалы орындалуын бақылау, ақауларды болдырмау;
141. Жұмыс орнын мерзімінде тазарту және дайындау;
- етті ұсақтайтын кешенді автоматты жабдықтарда жұмыс істеу, массажер, жентек араластырғыш, куттерлерде жұмыс істеу, жылулық өңдеу жұмыстарын жүргізу,
- қайнатылған шұжық өнімдерінің барлық түрлеріне жентек дайындау,
- қайнатылған шұжық өнімдерін қалыптау,
- бақылаушы өлшейтін қондырғылардың көмегімен қысымды реттеу,
- жылулық өңдеудің жекелеген операцияларын жасау,
- тұндыру, қуыру, қайнату, суыту және т.б. қиын операцияларды атқару;
- жылулық өңдеуден өткізетін қондырғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінен сақтану шараларын сақтау.
Ет және ет өнімдерінің технологиясы:
Ет және құс өңдейтін шикізат базалары. Союға әкелінген малды қабылдау және союға дейінгі құстар. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу. Сойылған малдың етін алғашқы өңдеуден өткізу; Құс етін өңдеу. Ішек-қарнын өңдеу. Арнайы шикізаттарды өңдеу. Теріні, қылшықтарын, қауырсындарын өңдеу. Қайырылған малдың майын өндіру. Қанды өңдеу. Етті, құс етін салқындатып өңдеу. Тұздалған ет өнімдерін өндіру. Шұжық өнімдерін өндіру. Еттің жартылай өнімдерін өндіру.
КҚ5
АҚ1
АҚ3
АҚ5
АП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
142. білуі тиіс:
- сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының типтерін, олардың көлемдік-жоспарлық және конструкциялық шешімдерін; сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының санитарлы-техникалық жүйелерінің құрылысын; санитарлы-техникалық жүйелер мен жабдықтарды орнату мен пайдалану бойынша негізгі ережелерді;
істей алуы тиіс:
- сауда жане қоғамдық тамақтану кәсіпорындары ғимараттарының сызбаларын, санитарлы-техникалық жүйелердің сызбаларын оқу; жүйелердің принципиалды есептерін орындау; санитарлы-техникалық жүйелердің жұмысындағы ақауларды табу; құрал-жабдықты санитарлы-техникалық жүйелерге қосу.
Санитарлы-техникалық құрылғылар
Сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының көлемдік-жоспарлық шешімдері. Сауда және қоғамдық тамақтану кәсіпорындары ғимараттарының конструкциялық элементтері. Санитарлы-техникалық жүйелерді жылумен қамту. Ғимараттарды жылыту. Ғимараттарды желдету. Ғимараттарды ыстық және суық сумен қамту. Ғимараттардың  канализациясы және оларды тазалау. Санитарлы-техникалық жүйелерді пайдалану.
КҚ5
АҚ1
АҚ3
АҚ5
АП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- технологиялық параметрлерді өлшеу тәсілдері; жұмыс істеу принциптері, өлшемдері,
- технологиялық процестерді автоматтандыру;
- автоматтандыру негіздері;
- ет өндіру өнеркәсібін автоматтандырудың маңызы;
істей алуы тиіс:
143. технологиялық процестердің жүргізілуін бақылау; технологиялық процестерді өлшейтін, реттейтін аспаптарды таңдау;
144. автоматтандыру кестелерін пайдалану;
145. техника мен технологияның экономикалық көрсеткіштеріне талдау жасау.
Технологиялық процестерді автоматтандыру:
Технологиялық параметрлерді өлшеу тәсілдері; жұмыс істеу принциптері, өлшемдері, технологиялық процестерді автоматтандыру; автоматтандыру негіздері; ет өндіру өнеркәсібін автоматтандырудың маңызы.
КҚ1
КҚ2
КҚ4
АҚ1
АҚ3
АҚ9
АҚ5
АП 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- қара және түсті металдардың маркіленуін, қоспа теориясының негіздерін, металдарды термиялық және химия-термиялық өңдеу түрлерін, металдарды кесу, қысу және пісіру арқылы өңдеу тәсілдері, бөлшектерді металл кесу станоктарда өңдеу;
істей алуы тиіс:
- машиналардың бөлшектерін дайындау үшін материалдарды таңдау, бөлшектер мен құрал-саймандарды өңдеу тәсілдерін таңдау, маркіленуі бойынша қоспаның құрамын анықтау, өндіріс түріне, бұйымның пішіні, өлшемдері мен материалына байланысты ең үнемді тәсілдерін таңдау.
Металдар технологиясы
Материалтану негіздері. Металл және оның қасиеттері. Металдарды механикалық сынау. Шойын өндірісі. Болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Қоспалар. Термиялық өңдеу негіздері. Металдарды химия-термиялық өңдеу. Металдар коррозиясы. Металл емес материалдар. Металдарды қысыммен өңдеу. Металдарды пісіру өндірісі. Пісіріп өңдеудің арнайы тәсілдері. Металдарды кесу. Металл кесу станоктарының жіктелуі мен негізгі механизмдері. Әр түрлі станоктарда өңдеу. Механикалық өңдеудің технологиялық процесін жобалау негіздері.
КҚ 2.5
КҚ 2.6
КП 00
Кәсіптік практика
Кәсіпорынмен танысу, кәсіпорында еңбекті қорғау және өрттен сақтану шаралары. Жұмыс орны мен құрал жабдықтарды жұмысқа дайындау. Сойылған малды алғашқы өңдеуге қабылдау: сиыр, қой, шошқа, жылқы етін бөлшектеу, етін сүйегінен ажырату тәсілдері, Жабдықтар мен қондырғыларды жұмысқа дайындау. Ет шикізатын ұсақтау, ет және шұжық өнімдерін ұсақтау. Ет және шұжық өнімдерін жылулық өңдеуден өткізу технологиясы. Дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар. Оқу кезеңіндегі бос уақыт.
БҚ
КҚ
АҚ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 263-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және профилі: 1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1226000 – «Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерінің технологиясы және өндірісті ұйымдастыру»

31/31
ОУПП
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5/5
Итого на обязательное обучение:
3600/2160
К
Консультации
210/80
Ф
Факультативные занятия
250/80
Всего:
4060/2320
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф- факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 264
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1226000 - Технология и организация производства продукции предприятий питания
Квалификации: 122603 3 – Технолог
122604 3 – Техник-технолог
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 6 месяцев/2                                        года 6 месяцев
на базе: основного среднего образования/
общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы контроля
Экзаменов/зачетов
Объем учебного времени (час)
Коли-
чество
контроль-
ных работ
всего
Из них
Распределение
по курсам и
семестрам
Теорети-
ческие
занятия
Практи-
ческие
(лабораторно-практические )
Курсо-
вой
проект
(работа)
на базе основ-
ного среднего
на базе среднего
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

31/31
КДДБ
- кәсіптік дайындықтың және біліктілік игерудің деңгейлі бағалары
5/5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
3600/2160
К
Консультациялар
210/80
Ф
Факультативтік сабақтар
250/80
Барлығы:
4060/2320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 264-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және профилі: 1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1226000 – «Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерінің технологиясы және өндірісті ұйымдастыру»
Біліктілігі: 122603 3 – Технолог
122604 3 – Техник-технолог
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 6 ай/2 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында/жалпы орта білім
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Оқу пәндер мен циклдер атауы
Бақылаудың формалары емтихан/ сынақ
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Бақылау жұмыстарының саны
барлығы
Олардың ішінде
Курс және жарты жылдық (семестр) бойынша бөлу
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертханалық) сабақтар
Курстық жоба (жұмыс)
Негізгі орта білім базасында
Жалпы орта білім базасында
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

24/36
16/24
2,3,4
1,2,3
1
СД 07
Маркетинг на предприятиях питания
зачет
40/40
24/24
16/16
2,3,4
1,2,3
1
ДД 00
Дополнительные дисциплины
48
ПП 00
Профессиональная практика
1440/
1512
Э
Экзамены:
252/180
ПА
промежуточной аттестации
180/108
ИА
итоговой аттестации
67/67
ОУПП
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5/5
Итого на обязательное обучение:
5040/
3780
К
Консультации
360/260
Ф
Факультативные занятия
400/280
Всего:
5800/
4320
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 265
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1226000 - «Технология и организация производства продукции предприятий питания»
Квалификации: 122606 3 – Техник-технолог хранения и переработки плодов, овощей
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
3 года 6 месяцев/ 2 года 6 месяцев
основного среднего образования/
общего среднего образования
План учебного процесса
индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы конт-
роля
Экза-
менов/
зачетов
Объем учебного времени (час)
Коли-
чество
контроль-
ных работ
всего
Из них
Распределение по курсам и семестрам
Теорети-
ческие
занятия
Практи-
ческие (лабораторно-практи-
ческие )
Курсо-
вой
проект
(работа)
на базе основ-
ного
сред-
него
на базе сред-
него
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

24/36
16/24
2,3,4
1,2,3
1
АП 07
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы маркетинг
1
40/40
24/24
16/16
2,3,4
1,2,3
1
ҚП 00
Қосымша пәндер
48
КП 00
Кәсіптік практика
1440/1512
Е
Емтихандар
252/180
АА
- аралық аттестаттау
180/108
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67/67
КДДБ
- кәсіптік дайындықтың және біліктілік игерудің деңгейлі бағалары
5/5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
5040/3780
К
Консультациялар
360/260
Ф
Факультативтік сабақтар
400/280
Барлығы:
5800/4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 265-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және профилі: 1200000 – Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1226000 – «Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерінің технологиясы және өндірісті ұйымдастыру»
Біліктілігі: 122606 3 - Көкөніс пен жеміс-жидектерді сақтау және қайта өңдеу техник-технологі
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 6 ай/ 2 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында/жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Оқу пәндер мен циклдер атауы
Бақылаудың формалары емтихан/ сынақ Оқу уақытының көлемі (сағат) Бақылау жұмыстарының саны
барлығы Олардың ішінде Курс және жарты жылдық (семестр) бойынша бөлу
Теориялық сабақтар Тәжірибелік (зертханалық) сабақтар Курстық жоба (жұмыс) Негізгі орта білім базасында Жалпы орта білім базасында
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері

972/1152
Производственно-технологическая
252/216
Производственно-преддипломная
216/144
Э
Экзамены:
252/180
ПА
промежуточной аттестации
180/108
ИА
итоговой аттестации
67/67
ОУПП
оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5/5
Итого на обязательное обучение:
5040/
3780
К
Консультации
360/260
Ф
Факультативные занятия
400/280
Всего:
5800/
4320
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 266
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1226000 –
«Технология и организация производства продукции предприятий
питания»
Срок обучения: 2 года 6 месяцев/1 год 6 месяцев
Сокращен-
ное наимено-
вание
цикла дисцип-
лин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируе-
мой компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
Физическая культура
Начальная военная подготовка
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
уметь:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология и синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Фонетика, лексика, морфология и синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
БК 8
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
БК 9
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 5
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины

972/1152
Өндірістік-технологиялық
252/216
Диплом алдындағы - өндірістік
216/144
Е
Емтихандар
252/180
АА
- аралық аттестаттау
180/108
ҚА
- қорытынды аттестаттау
67/67
КДДБ
- кәсіптік дайындықтың және біліктілік игерудің деңгейлі бағалары
5/5
Міндеттелген оқудың қорытындысы:
5040/3780
К
Консультациялар
360/260
Ф
Факультативтік сабақтар
400/280
Барлығы:
5800/4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 266-қосымша
1226000 – «Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерінің технологиясы және өндірісті ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Оқыту мерзімі: 2 жыл 6 ай/1 жыл 6 ай
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқыту циклы
Кәсіптік модульдер пәндер мен бөлімдердің атауы
Қалыптастыру компетенциялары
ЖББП 00
Жалпы білім беру пәндері
Дене тәрбиесі
Алғашқы әскери дайындық
ЖГП
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- орыс (қазақ) тілін және кәсіби бағыттағы мәтіндерді жұмыс, талдау үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
қолдана білуі тиіс:
- диалог жүргізуді, өз күшіндегі терминологияны қолданып, сала бойынша құжаттарды оқу;
- ауызша және жазбаша тілде қателерді жою;
- мамандық бойынша сөздікті қолдану.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы және синтаксис. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. ҚР іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативті құжаттарды білу. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби тілдесу. Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы мен синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс. Мамандық бойынша сөздікті қолдану. Тілді дамыту және кәсіби тілдесу.
БҚ8
ЖГП 02
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- кәсіби қарым-қатынаста қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
қолдана білуі тиіс:
- тіл қызметі мен формасының түрлерін айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
- шетел тілінде қарапайым шеберлікті игеруді.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар, терминдер. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Сөйлеудің, аударудың, оқу мен жазудың, ауызша және жазбаша аударудың міндетті деңгейі.
БҚ9
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құраушыларын;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
қолдана білуі тиіс:
- физикалық белсенділікті жүйелі ұстануды, спортпен айналысуды;
- өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын бекіту үшін дене тәрбиесі бойынша білімін қолдануды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні, дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері. Салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар. Жұмыс қабілетін қалпына келтіретін әдістер мен құралдар, қозғалыс белсенділігінің және жұмыс қабілетінің режимдері. Физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттігі мен бағыттары.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
БҚ5
КП 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер

ПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающиеся:
знают:
- об информации и информационных процессах, устройство компьютера и его программном обеспечении;
-офисные компьютерные приложения;
-экономические приложения компьютерных сетей;
-информационные технологий в учетной деятельности предприятия;
-инструментальные средства автоматизаций бухгалтерского учета;
умеют:
- использовать информационное моделирование при решении задач с помощью компьютера;
-использовать современных информационных технологий в сфере управления.
-структурировать проблемы и организовать и обработать большие объемы информации.
- использовать информационных ресурсов в компьютерном сети.
- использовать достоверной информаций, обобщенных знаний во всех социально значимых видах человеческой деятельности.
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основные понятия информационных технологий в экономике и управления.
Экономическая информация. Экономические информационные системы.
Технические средства обработки информации
Офисные компьютерные приложения
Системы работы с документами
Вычислительные офисные приложения
Настольные базы данных для офиса
Информационные технологии в предприятии питания
Комплексная автоматизация управления
Сетевые информационные технологии.
Организация работы в вычислительных сетях
Защита информации
БК 3
ПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
уметь:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план;
Основы экономики
Введение в экономику;
основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
БК 9
ПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- краткую историю микробиологии;
- классификацию, морфологию и физиологию микроорганизмов;
- биохимические процессы, вызываемые микроорганизмами, их использование в пищевых производствах;
- микрофлору сырья, полуфабрикатов, готовых изделий, микробиологические процессы производства засолки овощей;
- пищевые вещества, значение, энергетическая ценность, понятия о процессе пищеварения, обмен веществ и энергии, питание различных групп населения;
- основы гигиены труда, личная гигиена, санитарная культура, медицинское обследование, доврачебная помощь;
- санитарно-пищевое законодательство, организация санитарно-пищевого надзора;
- пищевые инфекции и отравления, понятия и меры предупреждения.
Уметь:
- характеризовать патогенные микроорганизмы и их токсины;
- работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, грибы, дрожжи;
- культивировать микроорганизмы, отличать различных микроорганизмов на питательных средах;
- брать пробы воды для санитарно-бактериологического анализа;
- практически использовать факторы внешней среды при хранении и производстве продуктов;
- проводить бактериологическое исследование пищевых продуктов, определять свежесть продукта по стандарту.
- соблюдать санитарный режим на производстве;
- оказывать доврачебную помощь пострадавшему;
- выбирать технологическое оборудование, посуду и инвентарь;
- соблюдать режим хранения продуктов и правила реализации готовой продукции;
- не допускать пищевые отравления;
- соблюдать санитарно-гигиенические требования для предприятий питания;
Основы микробиологии, физиологии питания и санитарии
Основы микробиологии. Морфология микроорганизмов. Физиология микроорганизмов. Распространение микроорганизмов в природе. Влияние условий внешней среды на микроорганизм. Микробиологические процессы и их роль. Микробиология важнейших пищевых продуктов. Пищевая гигиена. Понятие об основах эпидемиологии. Пищевые инфекции и отравления. Гельминты.
Пищеварение. Пищевые вещества и их значение. Физиологические основы составления пищевых рационов. Питание различных групп взрослого населения. Особенности питания детей и подростков. Диетическое и лечебно-профилактическое питание. Питание студентов. Питание людей умственного труда. Питание работающих на промышленных предприятиях и в сельском хозяйстве. Питание спортсменов и туристов. Питание пожилых людей. Диетическое питание в предприятиях питания. Роль питания в профилактике некоторых распространенных болезней цивилизации. Основы гигиены питания. Гигиеническая характеристика факторов внешней среды. Санитарно-гигиенические требования к технологическому оборудованию, инвентарю, посуде, таре и упаковочным материалам. Санитарные требования к содержанию предприятий общественного питания. Заболевания, передающие с пищей, и их профилактика. Санитарная охрана пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к транспортировке, приемке и хранению пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к кулинарной обработке пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к хранению, раздаче и приему пищи. Гигиенические особенности организации общественного питания различных групп населения.
БК 2

ЖКП 1.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- ақпарат түрлерін, қасиеттерін және ақпараттық процестерді;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық жабдықтамаларын;
- компьютердің офистік ұсыныстарын;
- компьютерлік желідегі экономикалық ұсыныстарды;
- кәсіби әрекеттегі есептеу ақпараттық технологиясын;
- бухгалтерлік есепті автоматты өңдеудегі инструментальді құрылғы түрлерімен жұмыс жасауды;
қолдана алуы тиіс:
компьютер көмегімен есеп шығаруда ақпаратты модельдеуді;
- басқару саласында қазіргі заманға сай ақпаратты өңдеу технологиясын;
- ауқымды көлемдегі ақпаратты өңдеу және мәселені біріктіру, ұйымдастыруды;
компьютерлік желіде ақпараттық ресурстарды пайдалануды;
- қоғамдағы адам әрекетіне пайдаланатын сенімді ақпараттың барлық түрлерін.
Кәсіби әрекеттегі ақпараттық технологиялар
Экономика және басқару саласындағы ақпараттық технологиялардың негізгі түсініктері.
Экономикалық ақпарат түрлері. Экономикалық ақпараттық жүйелер.
Экономикалық ақпаратты өңдеу техникалық құрылғылары.
Компьютердің офистік ұсыныстары.
Құжаттармен жұмыс жасау жүйесі.
Офистік электронды есептеу түрлері.
Арнайы дайындалған мәліметтер базасы.
Кәсіпорын өнімдерінің ақпараттық технологиясы.
Автоматты басқару кешені.
Желілік ақпараттық технологиясы.
Есептеуіш желідегі жұмысты ұйымдастыру.
Ақпаратты қорғау.
БҚ 3
ЖКП 1.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- экономика, оның негізгі проблемаларын;
- микроэкономиканы, ресурстарды, нарықтық баға құрылымын, бәсекелестікті;
- кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық негіздерін монополияға қарсы реттеуді;
- макроэкономика негіздерін;
- бизнес негіздерін;
қолдана алуы тиіс:
- тауардың өзіндік құнын анықтауды;
- өндіріс бағасын анықтауды;
- көтерме баға және бөлшек бағаны анықтауды;
- бизнес-жоспарды құруды;
- экономиканың түйінді сұрақтарын тәжірибеде қолдануға.
Экономика негіздері
Экономика, оның негізгі проблемалары. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық баға құрылымы. Бәсекелестік. Кәсіпорын іс-әрекетінің экономикалық негіздері. Монополияға қарсы реттеу. Макроэкономика. Ел экономикасының құрылымы. Қаржы, несие, ақша, салық жүйелері, инвестиция. Жұмыссыздық, экономикалық өсу проблемалары. Қазақстан экономикасының макро- және микроэкономикалық проблемалары. Халықаралық еңбек бөлінісі. Тауарлардың, қызмет көрсету және валюталардың әлемдік нарқы. Бизнес негіздері.
БҚ9
ЖКП 1.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- микробиология тарихын;
- микроағзалардың жіктелуін, морфологиясы мен физиологиясын;
- микроағзалар туғызатын биохимиялық үрдістерді, олардың тағам өндіруде қолданылуын;
- шикізат, жартылай және дайын өнімдердің микрофлорасын;
- көкөністерді тұздау өндірісінің микробиологиялық үрдістерін;
- тағамдық заттарды, энергетикалық құндылықты, тағам қорыту жөнінде түсінікті, зат және энергия алмасуды, тұрғын халық топтарының тамақтануын;
- еңбек гигиенасының негіздерін, жеке бас гигиенасын, санитарлық мәдениетті, медициналық тексерілуді, дәрігерлік дейінгі көмекті;
- санитарлық-тағамдық заң жағдайларын, санитарлық-тағамдық бақылауды ұйымдастыруды;
- тағамдық инфекцияларды, улануларды, сақтандыру түсініктері мен шараларын;
қолдана білуі тиіс:
- патогенді микроағзалар мен олардың токсиндерінің сипаттамаларын;
- микроскоппен жұмыс істеуді, бактерияларды, зең саңырауқұлақтарын, ашытқыны микроскоптауды;
- микроағзаларды өндіруді, қоректендіру ортасында түрлі микроағзаларды айыруды;
- санитарлық-бактериологиялық талдау үшін су сынамаларын алуды;
- өнімдерді өндіруде, сақтауда сыртқы орта факторларын тәжірибеде қолдануды;
- тағамдық өнімдерге бактериологиялық зерттеу жүргізуді, стандарт бойынша өнімдердің балғындығын анықтауды;
- өндірісте санитарлық режимді сақтауды;
- зиян шегушіге дәрігерлікке дейінгі көмек көрсетуді;
- технологиялық құрал-жабдықты, ыдыс пен сайманды таңдауды;
- өнімдерді сақтаудың режимін ұстануды, дайын өнімді тарату ережесін сақтауды;
- тағамдық улануға жол бермеуді;
- тамақтандыру кәсіпорындары үшін санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтауды.
Микробиология, тамақтану физиологиясы және санитария негіздері
Жалпы микробиология, табиғат айналымында микроағзалардың маңызы, микроағзалар белсенділігін анықтайтын факторлар. Биохимиялық үрдістер, патогенді микроағзалар және олардың токсиндері. Қоршаған ортаның санитарлық-көрсеткіш микрофлорасы; тағамдық өнімдер өндірісінің санитарлық-гигиеналық бақылауы. Арнайы микробиология: шикізат, жартылай өнімдер мен дайын өнімдердің микрофлорасы; тамақтандыру кәсіпорындары өнімдері өндірісінің микробиологиялық үрдістері, микробиологиялық бақылау кестесі. Көкөністер өндірісінің санитарлық-гигиеналық бағалауының негізгі көрсеткіштері. Ас қорыту. Тағамдық заттар мен оның маңызы. Тағамдық рационды құрастырудың физиологиялық негіздері. Ересек тұрғын халықтың түрлі топтарының тамақтануы. Балалар мен жасөспірімдердің тамақтану ерекшеліктері. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтану. Студенттер тамақтануы. Ой еңбегімен айналысушылардың тамақтануы. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда және ауыл шаруашылығында жұмыс істейтіндердің тамақтануы. Спортсмендер мен туристердің тамақтануы. Жасамыс адамдардың тамақтануы. Тамақтандыру кәсіпорындарындағы диеталық тамақтандыру. Кең таралған өркениеттік аурулар профилактикасында тамақтанудың маңызы. Тамақтану гигиенасының негіздері. Сыртқы орта факторларының гигиеналық сипаттамасы. Технологиялық құрал-жабдықтарға, саймандарға, ыдысқа, тара мен орам қағазға санитарлық-гигиеналық талаптар. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұстауға санитарлық талаптар. Тағаммен берілетін аурулар және оның профилактикасы. Тағамдық өнімдерді санитарлық қорғау. Тағамдық өнімдерді тасымалдауға, қабылдауға және сақтауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеуге санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамдарды сақтауға, таратуға және қабылдауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тұрғын халықтың түрлі топтарына қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастырудың гигиеналық ерекшеліктері.

122601 2 –
ПК 3,5
122602 2 –
ПК 2,3, 6
СК 2,4
ПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- нормы и правила современного этикета;
уметь:
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
Психология и этика профессиональной деятельности
Понятие о психологии как науке. Основные отрасли психологии, методы психологии и возможности их применения для исследования проблем на предприятиях питания. Задачи психологии. Понятие о психике и сознании, их свойства. Память и ее значение. Процессы и виды памяти. Развитие профессиональной памяти. Внимание, его виды и роль в организации психических процессов. Мышление и речь. Воображение и речь. Эмоции и чувства. Психология личности. Особенности личности, их проявления в поведении и трудовой деятельности. Психология общения и ее особенности в предприятиях питания. Этические принципы профессионального поведения работников предприятий питания. Противоречия в производственно-деловых отношениях работников предприятий питания. Конфликты и их разрешение. Способы регулирования конфликтных ситуации. Психологические и эстетические аспекты процесса реализации товаров и услуг. Психология управления трудовым коллективом. Социально-психологические и педагогические аспекты руководства. Основы психологии предприятий питания. Эмоциональный климат процесса обслуживания и его коррекция. Саморегуляция. Психологические средства стрессоустойчивости. Психогигиена работников отрасли.
122601 2
БК 8
122602 2
БК 9
ПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательные положения по охране труда;
- организацию работы по охране труда;
- мероприятия по предупреждению травматизма;
- гигиену труда и производственную санитарию;
- вредные производственные факторы и меры защиты;
- санитарно-гигиенические условия труда и их влияния на организм человека;
- источники шума и вибрации на производстве;
- ГОСТы, санитарные правила для предприятий питания и правила техники безопасности и производственной санитарии на предприятиях питания;
- правила пожарной безопасности, классификацию объектов по степени пожарной безопасности;
уметь:
- рационально использовать и организовывать законодательные положения по охране труда и техники безопасности на предприятиях питания;
- использовать рациональное оборудование на предприятиях питания;
- обеспечить электробезопасность технологического процесса, визуально определять техническую безопасность установок;
- определять технику безопасности механического оборудования;
- определять технику безопасности теплового и холодильного оборудования;
- правильно эксплуатировать торговые автоматы и оборудование;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование;
- визуально определять технику безопасности;
- использовать средства тушения пожаров, правильно пользоваться ими, организацию эвакуации персонала.
Охрана труда на предприятиях питания
Законодательные положения по охране труда. Основные законодательные положения и организации охраны труда в РК. Организация работы по охране труда. Мероприятия по предупреждению травматизма. Гигиена труда и производственная санитария. Вредные производственные факторы и меры защиты. Понятие о санитарно-гигиенических условиях труда и их влияние на организм человека. Шум и вибрация. Вентиляция и кондиционирование воздуха. Производственное освещение. Требование техники безопасности, производственной санитарии к устройству и содержанию территории и помещений предприятий питания. Требования техники безопасности и организации технологических процессов и рабочих мест. Электробезопасность. Техника безопасности при эксплуатации технологического оборудования. Техника безопасности при эксплуатации теплового оборудования. Техника безопасности при эксплуатации холодильного оборудования. Техника безопасности при обслуживании торговых автоматов и оборудовании. Требования техники безопасности при организации погрузочно-разгрузочных работ и эксплуатации подъемно-транспортного оборудования. Противопожарная безопасность. Организация пожарной охраны на предприятиях питания. Противопожарная профилактика.

12260 12
КҚ 3, 5
АҚ 3
12260 22
КҚ 2,
3,6
АҚ 2,4
ЖКП 1.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- психология жөнінде жалпы мәліметтерді;
- қарым-қатынас функциясын, түрлерін, құралдарын;
- серіктестік әңгімелесуді жүргізудің қағидаларын;
- қызмет көрсетуші персонал мен олардың іс-қызметіне қойылатын талаптарды;
- қазіргі этикет нормалары мен ережелерін.
қолдана білуі тиіс:
- әлеуметтік-рөлдік қарым-қатынасты қабылдауды;
- топта өзара әрекеттесуге;
- қызмет көрсету сферасында кәсіби этиканы қолдануға;
- сөз этикетін, қызмет көрсету мәдениетін сақтауды.
Кәсіптік қызметтің психологиясы және әдебі
Ғылым ретінде психология жөнінде түсінік. Психологияның негізгі салалары, психология әдістері және тамақтандыру кәсіпорындарында проблеманы зерттеу үшін қолдану мүмкіндіктері. Психология міндеттері. Психика және сана жөнінде түсінік, олардың қасиеттері. Жады және оның маңызы. Жады үрдістері мен түрлері. Кәсіптік жадыны дамыту. Назар, оның түрлері және оның психикалық үрдістерді ұйымдастыруда рөлі. Ойлау және сөйлеу. Елестету және сөйлеу. Эмоция мен сезімдер. Жеке бас психологиясы. Жеке бас ерекшеліктері, тәртіп пен еңбек қызметінде айқындалуы. Қарым-қатынас психологиясы және оның тамақтандыру кәсіпорындарында ерекшеліктері. Жұмысшылардың кәсіптік тәртібінде этикалық қағидалар. Тамақтандыру кәсіпорындары жұмысшыларының өндірістік-іскерлік қатынастарындағы қарама-қайшылықтар. Конфликт және оның шешілуі. Конфликт жағдайларын реттеу әдістері. Тауарлар мен қызмет көрсетуді тарату үрдісіндегі психологиялық және эстетикалық аспектілер. Еңбек ұжымын басқару психологиясы. Жетекшіліктің әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық аспектілері. Тамақтандыру кәсіпорындары психологиясының негіздері. Қызмет көрсету үрдісінің эмоциялық климаты және оны түзету. Өзін-өзі реттеу. Стресске тұрақтылықтың психологиялық құралдары. Сала жұмысшыларының психогигиенасы.
122601 2
БҚ 8
122602 2
БҚ 9
ЖКП 1.5
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- еңбекті қорғау бойынша заң жағдайларын;
- еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- травматизмнен сақтандыру бойынша шараларды;
- еңбек гигиенасы мен өндірістік санитарияны;
- зиянды өндірістік факторлар мен одан қорғау шараларын;
- еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары мен оның адам ағзасына ықпалын;
- өндірісте шу және вибрация көздерін;
- тамақтандыру кәсіпорындары үшін МемСТ пен санитарлық ережелерді және тамақтандыру кәсіпорындарында техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін;
- өрт қауіпсіздігі ережелерін және өрт қауіпсіздігі дәрежесі бойынша нысандардың жіктелуін;
қолдана білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша заң жағдайларын тиімді қолдануға және ұйымдастыруды;
- тамақтандыру кәсіпорындарында тиімді құрал-жабдықтарды қолдануды;
- технологиялық үрдістің электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуді және қондырғылардың техникалық қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- механикалық құрал-жабдықтардың техника қауіпсіздігін анықтауды;
- жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарының техника қауіпсіздігін анықтауды;
- сауда автоматтары мен құралдарды дұрыс қолдануды;
- сауда-технологиялық және тоңазыту құрал-жабдықтарын қолдануды;
- техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды, оларды дұрыс пайдалануды және персонал эвакуациясын ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары. ҚР еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары және оны ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Травматизмнен сақтандыру бойынша шаралар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Зиянды өндірістік факторлар және одан қорғау шаралары. Еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары жөнінде түсінік және оның адам ағзасына ықпалы. Шу және вибрация. Ауаны желдету және кондиционерлеу. Өндірістік жарықтандыру. Тамақтандыру кәсіпорындары қондырғыларын және ауланы ұстау бойынша техника қауіпсіздігінің, өндірістік санитарияның талаптары. Технологиялық үрдістер мен жұмыс орындарын ұйымдастыруға техника қауіпсіздігінің талаптары. Электр қауіпсіздік. Технологиялық құрал-жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігі. Жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарын қолданудағы техника қауіпсіздігі. Сауда автоматтары мен құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігі. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруда және көтеру-тасымалдау құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігі. Өртке қарсы қауіпсіздік. Тамақтандыру кәсіпорындарында өрттен қорғауды ұйымдастыру. Өртке қарсы профилактика.

122602 2
СК 6
122605 2 СК 7
ПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
понятие об экологии; о структуре современной экологии; истории развития экологии;
об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере; об экологических факторах и их классификации; о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе; об экологических системах и их классификации; о биогеохимических циклах; об экологических сукцессиях; об учении В. И. Вернадского – о биосфере; о функциях живого вещества в биосфере; о биогеохимическом круговороте основных химических элементов; о биотехносфере и ноосфере; об эволюции биосферы.
Уметь:
уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии; определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов; экологические факторы и их влияние на живые организмы; продуктивность экосистем, проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
Охрана окружающей среды
Охрана окружающей среды и экология, экологические факторы и организмы. Популяция. Биоценоз. Экосистема. Биосфера и природообразующая деятельность человека. Искусственные биоценозы. Агробиоценоз. Охрана природных ресурсов в сельскохозяйственном производстве. Защита от шума. Защита от электромагнитных и ионизирующих излучений. Проблемы экологии и природообразования в условиях рыночных отношений. Охрана атмосферного воздуха. Охрана и рациональное использование земель и недр. Охрана растительного и животного миров. Организация охраны природы и заповедного дела в Республике Казахстан. Международное сотрудничество.
БК 9
ПД 1.7
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
- основные концепции рыночной деятельности;
- стратегию ценообразования;
классификацию цен;
- информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга;
уметь:
- определять сегментирование рынка;
- использовать маркетинговую среду;
- использовать средства маркетинга;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
- рекламировать;
- выявлять сбыт и ценовую политику;
- исследовать маркетинг рынка.
Основы маркетинга:
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
основные концепции рыночной деятельности;
сегментирование рынка;
объекты и субъекты маркетинга;
маркетинговая среда;
средства маркетинга;
методы изучения, формирования, прогнозирования и эластичности спроса, стимулирования сбыта,
продвижения товаров и услуг на рынке;
реклама;
сбытовая и ценовая политика; задачи и стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка;
информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга.
БК 7

122602 2
АҚ 6
122605 2
АҚ 7
ЖКП 1.6
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
экология туралы түсінік; қазіргі экологияның құрылымы; экологияның даму тарихы; аутэкология, демэкология, синэкология және биосфера туралы; экологиялық фактор мен жіктелуі туралы; ортаның факторы туралы; популяция, бірлестік және биоценоз туралы; экологиялық жүйе және жіктелуі туралы; биогеохимиялық цикл туралы; экологиялық сукцесси туралы; В.И. Вернадскийдің ғылымы – биосфера туралы; биосферадағы тірі заттың функциясы туралы; негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымы туралы; ноосфера мен биотехносфера туралы; биосфераның эволюциясы туралы;
қолдана білуі тиіс:
агроэкология, табиғатты қорғау қызметінің экологиялық мәселелерді шешіп білу;
негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымдарын анықтау; тірі организмдерге әсері және экологиялық факторлар; экожүйенің өнімділігі, табиғатты қорғау қызметінің бойынша ұйымдастырылуын жүргізу; айнала қоршаған орта бойынша нормативті құжаттарды қолдану.
Қоршаған ортаны қорғау
Табиғатты және экологияны қорғау, экологиялық факторлар мен организмдер. Популяция, биоценоз, экологиялық жүйе, жасанды биоценоздар және агробиоценоздар. Ауылшаруашылық өндірісінде табиғат ресурстарын қорғау. Табиғатқа антропогендік іс–әрекет. Шуылдан қорғау. Электромагниттік және иондық шағылысудан қорғау. Нарықтық қатынастар жағдайында табиғат білімінің және экологияның проблемалары. Атмосфералық ауаны қорғау, өсімдік әлемін қорғау, жануарлар әлемін қорғау, Қазақстан Республикасында табиғатты қорғауды және қорық ісін ұйымдастыру. Халықаралық қарым–қатынас.
БҚ9
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- маркетинг түсінігін, оның мақсаттарын, қызметтерін, қағидаларын, жіктелуін;
- нарықтық әрекеттің негізгі концепцияларын;
- баға құрудың стратегиясы және бағаның жіктелуін;
- маркетингтің ақпараттық жүйесін, маркетингтің стратегиясы мен тактикасын;
игеру керек:
- нарықты сегменттеуді анықтауды;
- маркетингтік ортаны қолдануды;
- маркетингтің құралдарын қолдануды;
- сұранысты зерттеу әдістерін, құруды, болжамдауды;
- жарнамалауды;
- өткізуді анықтауды және баға саясатын;
- нарық маркетингін зерттеуді
Маркетинг негіздері
Маркетинг түсінігі, оның мақсаттары, қызметтері, қағидалары, жіктелуі; нарықтық әрекеттің негізгі концепциялары; нарықты сегменттеу; маркетингтің объектілері және субъектілері; маркетингтік орта; маркетингтің құралдары; сұранысты зерттеу әдістері, құру, болжамдау және икемділігі, өткізуді ынталандыру, нарықта тауарлар мен қызметтерді өткізу; жарнама; өткізу және баға саясаты; баға құрудың міндеті мен стратегиясы; бағаның жіктелуі; нарықты маркетингтік зерттеу; маркетингтің ақпараттық жүйесі; маркетингтің стратегиясы мен тактикасы
БҚ7

ПД 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сущность менеджмента;
- принципы менеджмента;
- функции менеджмента;
- методы менеджмента;
- понятие, виды, среда, жизненный цикл организации;
- понятие, виды решений, методы принятия решений;
- понятие власти, виды и формы;
- стили управления;
- коммуникации;
- причины, последствия, типы конфликтов;
уметь:
- уметь определять роль менеджеров;
- строить структуру управления организации;
- принимать решения различными способами;
-использовать различные методы управления и стили менеджмента;
- разрешать конфликты;/
- строить коммуникации;
Основы менеджмента
Понятие, сущность и развитие менеджмента. Менеджеры в организации и их роль. Функции менеджмента. Понятие, признаки, виды организации. Структура управления. Стили управления. Власть, ее формы, виды, баланс. Понятие, причины, виды конфликтов и методы разрешения.
БК 7
СД 02
Специальные дисциплины
Квалификация 122601 2
«Лаборант»
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение лаборатории;
- виды санитарно-технического оборудования лаборатории;
- технику работы с посудой и пробами;/
- классификацию весов;
- оборудование для высокого давления и вакуума в лаборатории;
- стандартизацию и контроль качества анализов;/
- виды контроля;
- органолептический анализ продукции общественного питания;
- порядок отбора проб;
- физико-химические методы контроля;
- контроль качества полуфабрикатов;
- контроль качества блюд и изделий;
- контроль правильности проведения технологического процесса;
уметь:
- проводить основные лабораторные операции;
- выполнять измельчение и смешивание;
- проводить расчеты, определение концентрации;
- производить математическую обработку экспериментальных данных;
- производить отбор проб;
- контролировать качества анализов;
- проводить физико-химические методы при контроле полуфабрикатов и готовой продукции;
- проводить контроль качества полуфабрикатов;
- проводить лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий;
- определить химический состав и энергетическую ценность пищи;
- проводить контроль правильности проведения технологического процесса;
- оформлять результаты анализов.
Контроль качества продукции и услуг
Санитарно-техническое оборудование лаборатории.
Взвешивание: методы, способы, техника. Экстракция и высаливание. Фильтрование. Центрифугирование. Дистилляция. Возгонка. Выпаривание и упаривание. Нагревание и прокаливание. Сушка. Кристаллизация. Охлаждение. Пробоотбор. Ошибки: виды, способы оценки. Стандартизация и контроль качества анализов. Эталон: назначение, виды. Контроль, осуществляемый на предприятиях. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-техническими пищевыми лабораториями. Органолептический анализ продукции общественного питания (бракеража). Порядок отбора проб и подготовка их для лабораторного анализа. Физико-химические методы, применяемые при контроле полуфабрикатов и готовой продукции. Контроль качества полуфабрикатов. Лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий. Определение химического состава и энергетической ценности пищи. Контроль правильности проведения технологического процесса. Оформление результатов анализов.

ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- менеджмент мәні; менеджменттің себептері;
- менеджменттің функциялары;
- менеджменттің әдістері;
- ұйымның түсінігі, түрлері, ортасы, өмірлік циклы;
- шешім қабылдау түсінігі, түрлері және шешім қабылдау әдістері;
- билік түсінігі, түрлері және формалары;
- басқару стилі;
- коммуникациялар;
- қақтығыс түрлері, себептері, зардаптары;
қолдана білуі тиіс:
- менеджерлердің ролін анықтай алуы керек;
- ұйымды басқару құрылымын құра білуі керек;
- түрлі тәсілдермен шешім қабылдай білуі керек;
- басқарудың түрлі әдісін және менеджменттің стилін қолдана білуі тиіс;
Қақтығысты шеше білу;
- коммуникация құрастыра білуі тиіс.
Менеджмент негіздері
Менеджментің ұғымы, мәні, дамуы.
Ұйымдағы менеджерлер және олардың рөлі.
Менеджментің функциялары.
Ұйым түсінігі, түрлері, белгілері.
Басқару құрылымы.
Басқару стильдері.
Билік, оның түрлері, формалары, балансы.
Қақтығыс түсінігі, себебі, түрлері және оларды шешу әдістері.
БҚ7
АП 02
Арнайы пәндер
Біліктілік 122601 2
«Лаборант»
АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- зертхананың тағайындалуын;
- зертхананың санитарлық-техникалық құралдарының түрлерін;
- ыдыс және сынамалармен жұмыс істеу техникасын;
- таразылардың жіктелуін;
- зертханада жоғарғы қысым және вакуум үшін құралдарды;
- талдаудың стандартталуын және сапа бақылауын;
- бақылау түрлерін;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауын;
- сынамаларды алу тәртібін;
- бақылаудың физикалық-химиялық әдістерін;
- жартылай өнімдердің сапасын бақылауды;
- тағамдар мен өнімдердің сапасын бақылауды;
- технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау;
қолдана білуі тиіс:
- негізгі зертханалық операцияларды жүргізуді;
- майдалау мен араластыруды орындауды;
- есептеулер жүргізуді, концентрацияны анықтауды;
- эксперименттік мәліметтерді математикалық өңдеу жүргізуді;
- сынамаларды таңдауды;
- талдау сапасын бақылауды;
- жартылай өнімдер мен дайын өнімді бақылауда физикалық-химиялық әдістерді жүргізуге;
- жартылай өнімдер сапасына бақылау жүргізуді;
- тағамдар мен аспаздық өнімдерге зертханалық бақылау жүргізуді;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтауды;
- технологиялық үрдістің дұрыс жүруіне бақылау жүргізуді;
- талдау нәтижелерін толтыруды.
Қызметтің және өнімнің сапасын бақылау
Зертхананың санитарлық-техникалық құрал-жабдықтары. Өлшеу: әдістері, амалы, техника. Экстракция және тұзсыздандыру. Сүзу. Центрифугиялау. Дистилляция. Айдау. Бумен тазарту. Қыздыру және отпен қыздыру. Кептіру. Кристаллдау. Салқындату. Сынаманы таңдау. Қателер: түрлері, бағалау әдістері. Талдауды стандарттау және сапаны бақылау. Эталон: тағайындалуы, түрлері. Кәсіпорындарда жүргізілетін бақылау. Технологиялық және санитарлық-технологиялық тағамдық зертханалар жүргізетін бақылау. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауы. Жартылай өнімдер мен дайын өнімдерді бақылауда қолданылатын физикалық-химиялық әдістер. Жартылай өнімдер сапасын бақылау. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау. Химиялық құрам мен энергетикалық құндылықты анықтау. Технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау. Талдау нәтижелерін толтыру.

СК1-СК5
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы технологии, основные понятия;
- способы кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификацию и ассортимент кулинарной продукции;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии производства продукции;
- технологические процессы кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий.
Уметь:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов, выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи;
Общая технология производства
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделии. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и не рыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйственной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий.
СК 6
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- нормативно-техническую и технологическую документацию на продукцию общественного питания;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений;
уметь:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам или другим нормативно-технологическим документациям;
- осуществлять методику оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия, объекты и субъекты метрологии, виды и методы измерений, средства измерений, Государственная система обеспечения единства измерений, государственный метрологический контроль и надзор, сертификация средств измерений. Основы стандартизации: методологический основы стандартизации, объекты стандартизации и их классификация, органы и службы стандартизации РК, принципы и методы стандартизации, средства стандартизации, порядок разработки и утверждения национальных стандартов, нормативные документы по стандартизации, системы стандартизации. Техническое регулирование. Государственный контроль за соблюдением требований технических регламентов и государственных стандартов. Международная стандартизация. Основные понятия в области оценки и подтверждения соответствия. Цели и принципы подтверждения соответствия. Роль сертификации в повышении качества продукции. Обязательная и добровольная сертификация. Условия ввоза на территорию РК продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия. Декларирование соответствия. Субъекты сертификации. Средства и методы сертификации. Правовые основы сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Аккредитация органов по сертификации и испытательных лаборатории. Правила проведения сертификации и декларирования продовольственного сырья. Государственный контроль за соблюдением правил обязательной сертификации и за сертифицированной продукцией. Сертификация услуг общественного питания.
СК 8
СД 02
Специальные дисциплины
Квалификация 122602 2 – «Засольщик овощей»

АҚ1/АҚ5
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- технологияның теориялық негіздерін, негізгі түсініктерді;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістерін;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортиментін;
- өнім өндірудің ресурсты және энергияны сақтайтын технологияны;
- шикізатты аспаздық өңдеудің және жартылай өнімдер, тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістерін;
- түрлі жартылай өнімдер, дайын тағамдар және аспаздық, кондитерлік өнімдер дайындауды;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістерді;
- сапасына қойылатын талаптарды сақтауды;
- шикізат шығынын, қалдықтарды анықтау, жартылай өнімдер мен дайын тағамдар шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулерді жүргізуді;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдануды;
- тағам дайындаудың тиімді әдістерін.
Өндірістің жалпы технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістері. Шикізатты механикалық өңдеудің және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдісі. Көкөністерді, жемістер мен саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағамдар мен өнімдердің дәмінің, хош иісі мен түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың және ұсынудың технологиялық үрдісі. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, бұршақ пен макарон өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық пен теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет пен ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағам және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдердің технологиясы.
АҚ6
АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- стандарттау, сертификация және метрология негіздерін;
- негізгі түсініктер мен анықтамаларды;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдеріне нормативті-техникалық, технологиялық құжаттарды;
- өнім сапасын бақылауды;
- электронды басқару жүйесінің концепцияларын;
- өлшеу әдістері мен құралдарын;
қолдана білуі тиіс:
- техникалық өлшеу жүргізуді;
- өнімнің Мемлекеттік стандартқа немесе басқа нормативті-технологиялық құжаттарға сәйкестігін анықтауды;
- шикізатты, жартылай және дайын өнімдердің сапасын бағалау әдістерін іске асыруды.
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Негізгі түсініктер, метрология объектілері мен субъектілері, өлшеу түрлері мен әдістері, өлшеу құралдары. Өлшеу бірыңғайлылығын қамтамасыз етудің Мемлекеттік жүйесі, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру, өлшеу құралдарын сертификаттау. Стандарттау негіздері: стандарттаудың негіздері, стандарттау нысандары және олардың жіктелуі, ҚР стандарттау органдары мен қызметтері, стандарттау қағидалары мен әдістері, стандарттау құралдары, ұлттық стандарттарды жетілдіру және бекіту тәртібі, стандарттау бойынша нормативтік құжаттар, стандарттау жүйесі. Техникалық реттеу. Техникалық реттеу және мемлекеттік стандарттар талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік бақылау. Халықаралық стандарттау. Бағалау және сәйкестігін бекіту облысындағы негізгі түсініктер. Сәйкестікті бекіту мақсаты мен қағидалары. Өнім сапасын көтеруде сертификация маңызы. Міндетті және ерікті сертификация. Сәйкестікті міндетті растайтын өнімдерді ҚР аумағына әкелу шарттары. Сәйкестікті декларациялау. Сертификация субъектілері. Сертификация құралдары мен әдістері. Сертификацияның құқықтық негіздері. ҚР МемСТ сертификация жүйесі. Сертификация және сынау зертханалары бойынша органдарды аккредитациялау. Азық-түлік шикізатын сертификаттау және декларациялауды жүргізу ережелері. Міндетті сертификация және сертификатталған өнімдердің ережелерін сақтау бойынша Мемлекеттік бақылау. Қоғамдық тамақтандыру қызмет көрсетуін сертификаттау.
АҚ8
АП 02
Арнайы пәндер
Біліктілік 12260202-
«Көкөніс тұздаушы»

СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение растительного сырья;
- химический состав плодов и овощей;
- стадии зрелости плодоовощного сырья;
- правила ферментации капусты;
- правила засолки и ухода за солеными огурцами и помидорами;
- технологию засолки овощей;
- правила заливки рассолом емкостей с подготовленными овощами;
- рецептуру засолки овощей, приготовления рассола;
- установление дозы используемых пряностей;
- правила трамбовки капусты в дошниках, чанах, цементных бассейнах, бочках.
Уметь:
- осуществлять засолку овощей и плодов;
- приготавливать растворы для засолки;
- осуществлять наблюдение за ферментацией капусты и процессом засолки огурцов, помидоров, других овощей, содержанием дошников, чанов, цементных бассейнов, бочек с засоленными и заквашенными овощами;
- соблюдать санитарные нормы содержания емкостей с засоленными и заквашенными овощами.
Технология квашения капусты, соления овощей и плодов
Растительное сырье. Строение растительной ткани. Химический состав плодов и овощей. Сортоотбор сырья для консервного производства. Созревание плодов и овощей. Стадии зрелости. Сбор, доставка, приемка и хранение плодов и овощей. Химические процессы, протекающие при квашении овощей и плодов. Квашенная капуста. Засоленные огурцы. Засоленные томаты. Засоленные арбузы. Квашенные фаршированные овощи. Овощи крепкого засола. Консервированные оливки (маслины). Моченые плоды.
122602 2
СК 1-
СК 8
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знать:
основные детали машин;
эксплуатацию современного механического оборудования по переработке плодов и овощей;
требования к санитарному содержанию оборудования, инвентаря;
уметь:
обеспечивать соблюдение требований охраны труда, окружающей среды, пожарной и электробезопасности;
выбирать виды тар и упаковок.
Оборудование для квашения капусты, соления овощей и мочения плодов
Основные понятия и определения деталей механизмов и машин
Механическое оборудование и тепловая аппаратура предприятий по переработке.
Подготовка тары. Планировочно – конструктивные особенности предприятий по квашению, солению и мочению. Хранилища и линии по переработке для фермерских хозяйств. Современные виды упаковки и тары из пластиковых, картонных, многослойных материалов.
СК 3,
СК 10
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знать:
факторы, влияющие на качество продукции;
основные показатели качества продукции;
способы определения качества продукции;
понятия о партии и товарном сорте;
методы отбора средней пробы от партии продукции,
правила приемки;
классификацию овощей и плодовых культур;
сущность квашения, мочения и соления плодоовощной продукции;
уметь:
оформлять документации партии плодоовощной продукции,
определять пищевую ценность;
делать экспертизу качества культур с учетом требований стандартов;
Основы товароведения и стандартизации овощей и плодов
История возникновения и этапы развития товароведения. Химический состав и пищевая ценность плодов и овощей.
Условия уборки и хранения плодов и овощей. Способы транспортирования.
Послеуборочная товарная обработка плодов и овощей.
Болезни и повреждения плодов и овощей.
Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества сельскохозяйственной продукции.
Показатели качества нормируемые стандартами.
Правила оформления документации на партии плодов и овощей.
Требования к упаковке, маркировке, транспортированию и хранению по стандарту.
СК 7,
ПК 1

АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- өсімдік шикізатының құрылысы;
- жемістер мен көкөністердің химиялық құрамын;
- жеміс-көкөніс шикізатының пісу кезеңдерін;
- орамжапырақты ферментациялау ережелерін;
- тұздалған қияр және қызанақты тұздау ережесін, оларды күтіп-баптауды;
- көкөністерді тұздау технологиясын;
- дайын көкөністермен сыйымдылықтарды рассолмен құю ережесін;
- көкөністерді тұздау рецептурасын, рассол дайындауды;
- қолданылатын дәмдеуіштер үлесін бекітуді;
- орамжапырақты дошниктерде, чандарда, цемент бассейндерде орамжапырақты тығыздау ережесін;
қолдана білуі тиіс:
- көкөністер мен жемістерді тұздауды;
- тұздау үшін ерітінді дайындауды;
- орамжапырақ ферментациясын, қияр, қызанақ және басқа да көкөністерді тұздау үрдісін, тұздалған, ашытылған көкөністер салынған дошниктерді, чан, цемент бассейндерді бақылауды;
- тұздалған және ашытылған көкөністер салынған сыйымдылықтардың санитарлық нормасын сақтауды.
Орамжапырақты ашыту, көкөністер мен жемістерді тұздау технологиясы
Өсімдік шикізаты. Өсімдік жасушасының құрылысы. Жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы. Консерві өндірісі үшін шикізатты сұрыбы бойынша таңдау. Жемістер мен көкөністердің пісу дәрежесі. Пісу дәрежесі. Жемістер мен көкөістерді жинау, жеткізу, қабылдау және сақтау. Көкөністер мен жемістерді ашытқанда өтетін химиялық үрдістер. Ашытылған орамжапырақ. Тұздалған қияр. Тұздалған томаттар. Тұздалған қарбыз. Ашытылған фаршталған көкөністер. Күшті тұздалған көкөністер. Консервіленген зәйтүн жемістері. Суда ұсталған жемістер.
122602 2
АҚ1–АҚ8
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
Машинаның негізгі бөлшектері;
Жемістер мен көкөністерді өңдеу бойынша қазіргі уақытта қолданатын механикалық жабдықтарды пайдалану;
инвентарь мен жабдықтардың құрылысына санитарлы талап ету;
қолдана білуі тиіс:
- өрт және электр қауіпсіздігі, қоршаған орта мен еңбекті қорғау талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
- орау мен ыдыс түрлерін таңдап білу.
Орамжапырақты ашытуға, көкөністерді тұздауға және жемістерді суда ұстауға арналған құрал-жабдықтар
Машина мен механизмдер бөлшектерінің негізгі түсініктемелері мен анықтамалры. Өңдеу кәсіпорындары бойынша механикалық құрал–жабдықтар мен жылу аппаратурасы. Ыдысты дайындау.
Ашыту, тұздау және сулауы бойынша кәсіпорынның жоспарлы–конструктивті ерекшеліктері. Фермер шаруашылығы үшін өңдеу желілері мен қоймалар.
Картон, көп қабатты материал пластиктен жасалған ораушылары мен ыдыстың қазiргi түрлерi.
АҚ3,
АҚ10
АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
өнімнің сапасына әсер ететін факторларды;
өнім сапасының негізгі көрсеткіштерін;
өнім сапасын анықтау тәсілдерін;
тауар сорты және партиясы туралы түсінікті;
өнім партиясының орта сынамасын таңдау әдістерін;
қабылдау ережесін;
жемістер мен көкөністер дақылдарының жіктелуін;
жеміс–көкөніс өнімдерінің ашыту, тұздау және жібіту мәнін;
қолдана білуі тиіс:
жеміс–көкөніс өнімдерінің партиясын құжаттарын рәсімдеу;
тағамдық құндылығын анықтау;
стандарт талабын ескеріп дақылдардың сапасына экспертиза жасау.
Көкөністер мен жемістердің тауартану мен стандарттау негіздері
Тауартанудың даму кезеңдері мен пайда болу тарихы. Жемістер мен көкөністердің тағамдық құндылығы мен химиялық құрамы. Жемістер мен көкөністердің жинау және сақтау жағдайлары. Тасымалдау тәсілдері. Жемістер мен көкөністердің жинаудан кейін тауарлық өңдеу. Жемістер мен көкөністердің аурулары мен зақымдануы. Ауылшаруашылық өнімдердің сапасын сақтау және шығындарды азайту бойынша күрес жолдары.
Стандартпен нормаланған сапа көрсеткіштері.
Жемістер мен көкөністер партияларына құжаттарды безендіру ережесі. Стандарт бойынша тасымалдауға, сақтауға, орауға және таңбалауға арналған талаптар.
АҚ7,
КҚ1

СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знать:
химический состав и качество сырья;
условия уборки, хранения;
способы транспортировки;
типы хранилищ;
технологию хранения;
меры борьбы по снижению потерь и сохранения качеств
уметь:
знать биологические и биохимические процессы при хранении плодов и овощей;
определять методы оптимальной зрелости плодов и овощей;
определять методы товарной обработки;
разрабатывать технологию хранения;
определять назначения хранилищ, типов, вести борьбу от загрязнения окружающей среды отходами хранения.
Технология хранения сырья и готовой продукции
Биологические и биохимические процессы при хранении сырья. Химический состав и качество плодов и овощей при хранении. Методы определения оптимальной зрелости плодов и овощей. Условия уборки, хранения, способы и транспортировки плодоовощной продукции. Методы товарной обработки и промышленного хранения плодов и овощей. Типы временных и стационарных хранилищ.
Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества плодов и овощей. Методы борьбы по снижению потерь и сохранения качества. Предотвращения загрязнения окружающей среды отходами хранения.
СК 7,
ПК 5
СД 02
Квалификация
122605 2 – Изготовитель пищевых полуфабрикатов
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знать:
теоретические основы технологии, основные понятия;
способы кулинарной обработки пищевых продуктов;
классификацию и ассортимент кулинарной продукции;
ресурсо-и энергосберегающие технологии производства продукции;
технологические процессы кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатор, блюд и кулинарных изделий;
уметь:
использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
приготавливать различные полуфабрикаты, быстро замороженные блюда и кулинарные изделия, мучные кондитерские изделия;
поддерживать высокий уровень качества;
Специальная технология
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика.
Тепловые способы приготовления пищи. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Приготовление, расфасовка и упаковка полуфабрикатов и быстро замороженных блюд.
ПК 1-ПК 5
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- типы предприятий питания;
- характер производственного цикла;
-виды поставщиков
-нормы товарных запасов;
- способы доставки;
- требования к складским помещениям;
- способы и условия хранения;
-требования к организации рабочих мест;
-требования к организации рабочих мест;
-Требования к аттестации;
-порядок контроля над процессом производства продукции;
- порядок составления плана-меню;
-квалификационные характеристики работ;
- виды графиков выхода на работу;
Уметь:
-осуществлять приемку товаров;
- оформлять товарно-транспортные накладные;
- размещать товары на хранение;
- отпускать товары на производство;
-организовать рабочее место в соответствии с полученным заданием;
-поддерживать рабочее место в надлежащем санитарном состоянии;
- оценивать самостоятельно результаты собственной деятельности;
Организация производства на предприятиях питания
Рациональная организация кулинарной продукции. Классификация предприятий питания. Характер производства в предприятиях питания. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Цех, производственный участок, рабочее место. Основы рациональной организации труда.
Организация производства. Порядок уничтожения или переработки брака. Оценка качества готовой продукции. Расфасовка, упаковка и экспедирование готовой продукции.

АП 2.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- химиялық құрамы және өнімнің сапасы;
- жинау жағдайлары, сақтау;
- тасымалдау талаптары;
- қойма түрлері;
- қойма технологиялары;
қолдана білуі тиіс:
- жеміс-жидек, көкөністердің биологиялық және биохимиялық қасиеттерін сақтау процестерінде білу;
- жеміс-жидек, көкөністердің пісіп жетілу кезіндегі әдістерін анықтау;
- тауарға шығару әдістерін анықтау;
- сақтау технологиясын әзірлеу.
Шикізат пен дайын өнімді сақтау технологиясы
Шикізатты сақтау кезіндегі биологиялық және биохимиялық процестер. Сақтау кезіндегі жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы. Жемістер мен көкөністердің оптималды пісу дәрежесін анықтау тәсілдері.
Жемісті көкөністі өнімді жинау, сақтау жағдайлары және тасымалдау әдістері.
Жемістер мен көкөністердің өндірістік сақтаудың және тауарлық өңдеудің әдістері.
Уақытша және стационарлы қоймалардың түрлері.
Жемістер мен көкөністердің сапасын сақтау мен шығынды азайту бойынша күрес тәсілдері.
Айнала қоршаған ортаны сақтау қалдықтарының ластануынан тазарту шаралары.
АҚ7,
АҚ5
АП 02
Біліктілігі
122605 2 – Жартылай өнімдерді дайындаушы
АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- технологияның теориялық негіздерін, негізгі түсініктерді;
- тағамдық өнімдердің жіктелуі мен ассортиментін;
- өнімдер өндірудің ресурс және энергия сақтау технологиясын;
- шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай және дайын өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- өнімдерді аспаздық өңдеудің механикалық және жылулық өңдеудің негізгі әдістерін қолдануда.
Арнайы технология
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеудің әдістері. Шикізатты механикалық өңдеудің және жартылай өнімдер өндірісінің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақты өңдеу. Балық және балық емес теңіз өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындаудың жылулық әдістері. Тағам дайындауда негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дәм, хош иіс пен түстің қалыптасуы. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Жартылай өнімдер мен жылдам мұздатылған тағамдар дайындау, бөлу және орау.
КҚ1-КҚ5
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктерін;
- өндірістік инфрақұрылымды;
- жабдықтауды, қойма және тара шаруашылығын ұйымдастыруды; өндіріс құрылымын, өндірістік және технологиялық үрдістерді;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыруды, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысын;
- жұмыс орнын аттестациялауды;
- өнім өндіруге бақылау жүргізуді;
- жоспар-мәзірді құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындауды;
- ішкі сауда ережесін;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібін;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкцияларын;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасын;
- шикізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебін;
қолдана білуі тиіс:
- жоспар-мәзір құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеуді;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыруды;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыруды;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыруды;
- есептік құжаттарды жүргізуді;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізуді;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізуді;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және тара шаруашылығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.

СК 2-СК 4
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- нормы технического оснащения предприятий питания;
- меры массы и их вместимости, правила эксплуатации;
- правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
- сведения о материалах, деталях машин применяемых в машиностроении;
- типы электроприводов, принципы действия, схему электроснабжения и учет расхода электроэнергии;
- назначение, применение, структуру, принцип действия и типы механического, теплового, холодильного оборудования и торговых автоматов;
уметь:
- составлять заказы и заявки на приобретение оборудования;
- определить типы и рассчитать потребность;
- определять назначения приборов управления, защиты и дистанционного управления, правильно эксплуатировать;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование, торговые автоматы;
Оборудование на предприятиях питания
Общие сведения о структуре машин и механизмов, деталях машин, применяемых материалах; электросиловые аппараты. Требования, предъявляемые к машинам и их структурам. Классификация оборудования, Характеристика отдельных групп механического, теплового, холодильного оборудования. Назначение, типы, особенности устройства основных узлов, принцип действия, отличительные особенности отдельных типов. Правила эксплуатации и техники безопасности, оценка эксплуатационных характеристик, критерии выбора. Оборудование иностранного производства. Организация ремонта и технического обслуживания торгово-технологического оборудования.
ПК 6,
СК 7
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- назначение лаборатории;
- виды санитарно-технического оборудования лаборатории;
- технику работы с посудой и пробами;
- классификацию весов;
- оборудование для высокого давления и вакуума в лаборатории;
- стандартизацию и контроль качества анализов;
- виды контроля;
- органолептический анализ продукции общественного питания;
- порядок отбора проб;
- физико-химические методы контроля;
- контроль качества полуфабрикатов;
- контроль качества блюд и изделий;
- контроль правильности проведения технологического процесса;
уметь:
- проводить основные лабораторные операции;
- выполнять измельчение и смешивание;
- проводить расчеты, определение концентрации;
- производить математическую обработку экспериментальных данных;
- производить отбор проб;
- контролировать качества анализов;
- проводить физико-химические методы при контроле полуфабрикатов и готовой продукции;
- проводить контроль качества полуфабрикатов;
- проводить лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий;
- определить химический состав и энергетическую ценность пищи;
- проводить контроль правильности проведения технологического процесса;
- оформлять результаты анализов.
Контроль качества продукции и услуг
Санитарно-техническое оборудование лаборатории.
Взвешивание: методы, способы, техника. Экстракция и высаливание. Фильтрование. Центрифугирование. Дистилляция. Возгонка. Выпаривание и упаривание. Нагревание и прокаливание. Сушка. Кристаллизация. Охлаждение. Пробоотбор. Ошибки: виды, способы оценки. Стандартизация и контроль качества анализов. Эталон: назначение, виды. Контроль, осуществляемый на предприятиях. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-техническими пищевыми лабораториями. Органолептический анализ продукции общественного питания (бракеража). Порядок отбора проб и подготовка их для лабораторного анализа. Физико-химические методы, применяемые при контроле полуфабрикатов и готовой продукции. Контроль качества полуфабрикатов. Лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий. Определение химического состава и энергетической ценности пищи. Контроль правильности проведения технологического процесса. Оформление результатов анализов.
СК 5
1.2 Структура интегрированной образовательной учебной программы
технического и профессионального образования специалиста
среднего звена по специальности 1226000 – «Технология и
организация производства продукции предприятий питания»

АҚ2-АҚ4
АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау нормаларын;
- салмақ өлшемдері және сыйымдылықтары, қолдану ережесі;
- бақылау-касса аппараттарын қолдану ережесін;
- материалдар, машина құрылысында қолданылатын машина бөлшектері жөніндегі мәліметтерді;
- электр жетек типтері, жұмыс қағидасы, электрмен жабдықтау кестесі, электр энергиясы шығынының есебі;
- механикалық, жылулық, тоңазыту құрал-жабдықтарының, сауда автоматтарының тағайындалуын, қолданылуын, құрылысын, жұмыс қағидасын, типтерін;
қолдана білуі тиіс:
- құрал-жабдықты сатып алу үшін тапсырысты құрастыруды;
- типін анықтауды және қажеттілікті есептеуді;
- басқару, қорғау, дистанциялық басқару құралдарының тағайындалуын, дұрыс қолданылуын;
- сауда-технологиялық, тоңазыту құрал-жабдықтарын, сауда автоматтарын қолдануды.
Тамақтандыру кәсіпорындарының құрал-жабдықтары
Тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау жөнінде негізгі мәліметтер. Сауда инвентары және тара-жабдық. Салмақ өлшеу құрал-жабдықтары. Бақылау-касса машиналары. Машина бөлшектері. Электр-күш құрал-жабдықтарының элементтері. Механикалық құрал-жабдықтар. Көтеру-көлік жабдықтары. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Шетелдік құрал-жабдықтар. Сауда-технологиялық құрал-жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
КҚ6,АҚ7
АП 2.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- зертхананың тағайындалуын;
- зертхананың санитарлық-техникалық құралдарының түрлерін;
- ыдыс және сынамалармен жұмыс істеу техникасын;
- таразылардың жіктелуін;
- зертханада жоғарғы қысым және вакуум үшін құралдарды;
- талдаудың стандартталуын және сапа бақылауын;
- бақылау түрлерін;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауын;
- сынамаларды алу тәртібін;
- бақылаудың физикалық-химиялық әдістерін;
- жартылай өнімдердің сапасын бақылауды;
- тағамдар мен өнімдердің сапасын бақылауды;
- технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау;
қолдана білуі тиіс:
- негізгі зертханалық операцияларды жүргізуді;
- майдалау мен араластыруды орындауды;
- есептеулер жүргізуді, концентрацияны анықтауды;
- эксперименттік мәліметтерді математикалық өңдеу жүргізуді;
- сынамаларды таңдауды;
- талдау сапасын бақылауды;
- жартылай өнімдер мен дайын өнімді бақылауда физикалық-химиялық әдістерді жүргізуге;
- жартылай өнімдер сапасына бақылау жүргізуді;
- тағамдар мен аспаздық өнімдерге зертханалық бақылау жүргізуді;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтауды;
- технологиялық үрдістің дұрыс жүруіне бақылау жүргізуді;
- талдау нәтижелерін толтыруды.
Қызметтің және өнімнің сапасын бақылау
Зертхананың санитарлық-техникалық құрал-жабдықтары. Өлшеу: әдістері, амалы, техника. Экстракция және тұзсыздандыру. Сүзу. Центрифугиялау. Дистилляция. Айдау. Бумен тазарту. Қыздыру және отпен қыздыру. Кептіру. Кристаллдау. Салқындату. Сынаманы таңдау. Қателер: түрлері, бағалау әдістері. Талдауды стандарттау және сапаны бақылау. Эталон: тағайындалуы, түрлері. Кәсіпорындарда жүргізілетін бақылау. Технологиялық және санитарлық-технологиялық тағамдық зертханалар жүргізетін бақылау. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің органолептикалық талдауы. Жартылай өнімдер мен дайын өнімдерді бақылауда қолданылатын физикалық-химиялық әдістер. Жартылай өнімдер сапасын бақылау. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау. Химиялық құрам мен энергетикалық құндылықты анықтау. Технологиялық үрдіс жүруінің дұрыстығын бақылау. Талдау нәтижелерін толтыру.
АҚ5
1.2 1226000 – «Тамақтандыру кәсіпорындары өнімдерінің технологиясы және өндірісті ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру орта буын маманының интеграцияланған білім берудің оқыту бағдарламасы

Срок обучения: 3 года 6 месяцев/2 года 6 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисцип-
лин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
Физическая культура
Начальная военная подготовка
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
уметь:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология и синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Фонетика, лексика, морфология и синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
1226033
БК 8
ПК
1 1226043
БК 8
ПК 1
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
1226033
БК 8
ПК 1
1226043
БК 8
ПК 1
История Казахстана
ОГД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
1226033
БК 4
1226043
БК 4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Уметь:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
1226033
БК 4
1226043
БК 4
СЭД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
1226033
БК 4
1226043
БК 4
СЭД 03
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития.
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
1226033
БК 4
1226043
БК 4
СЭД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
1226033
ПК 2
12260 43
ПК 2
СЭД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права
Право: понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
1226033
БК 9
1226043
БК 9
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация

Оқыту мерзімі: 3 жыл 6 ай/2 жыл 6 ай
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модульдердің оқыту циклдары
Кәсіптік модульдер пәндер мен бөлімдердің атауы
Қалыптастыру компетенциялары
ЖБП
Жалпы білім беру пәндері
Дене тәрбиесі
Алғашқы әскери дайындық
ЖГП
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- орыс (қазақ) тілін және кәсіби бағыттағы мәтіндерді жұмыс, талдау үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды;
қолдана білуі тиіс:
- диалог жүргізуді, өз күшіндегі терминологияны қолданып, сала бойынша құжаттарды оқу;
- ауызша және жазбаша тілде қателерді жою;
- мамандық бойынша сөздікті қолдану.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы және синтаксис. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. ҚР іс қағаздарын жүргізу бойынша нормативті құжаттарды білу. Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби тілдесу. Орыс тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы мен синтаксисі. Кәсіби лексика. Орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс. Мамандық бойынша сөздікті қолдану. Тілді дамыту және кәсіби тілдесу.
122603 3
БҚ 8
КҚ 1
122604 3
БҚ 8
КҚ 1
ЖГП 02
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- кәсіби қарым-қатынаста қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
қолдана білуі тиіс:
- тіл қызметі мен формасының түрлерін айыруды (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық);
- шетел тілінде қарапайым шеберлікті игеруді.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық айналымдар, терминдер. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Сөйлеудің, аударудың, оқу мен жазудың, ауызша және жазбаша аударудың міндетті деңгейі.
122603 3
БҚ 8
КҚ 1
122604 3
БҚ 8
КҚ 1
Қазақстан тарихы
ЖГП 3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- салауатты өмір салтының негізгі құраушыларын;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
қолдана білуі тиіс:
- физикалық белсенділікті жүйелі ұстануды, спортпен айналысуды;
- өзін-өзі жетілдіру және денсаулығын бекіту үшін дене тәрбиесі бойынша білімін қолдануды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік мәні, дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізгі жүйелері. Салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар. Жұмыс қабілетін қалпына келтіретін әдістер мен құралдар, қозғалыс белсенділігінің және жұмыс қабілетінің режимдері. Физикалық өзін-өзі жетілдіру негіздері. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындық. Кәсіби-қолданбалы физикалық дайындықтың қажеттігі мен бағыттары.
122603 3
БҚ 4
122604 3
БҚ 4
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- негізгі түсініктер;
- конфуцианство, даосизм, Қытай мәдениеті түсініктерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктері және негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайшиттер, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке түсініктері;
- христиан ағымының негізгі қағидалары және оның құнды бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьон, галлдар, франктер, әдебиеті, философия;
- көшпенділердің өмір салты мен құндылықтар жүйесін;
- орта ғасырлар кезеңінде қазақ этносының мәдениет фундаменті жөнінде білімді қалыптастыру;
- Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің ықпалын;
қолдана білуі тиіс:
- әлемдік мәдениет және оның өркениеті тарихының негізгі кезеңдерін ашуды;
- мәдени мұраны қолдануды;
- мәдениеттану түсініктерін еркін түрде қолдануды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсетуді;
- дін және оның тарихи типтерін талдауды.
Мәдениеттану
Әлемдік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Мәдениет түсінігі, мәдениет және өркениет, қазіргі әлемдегі мәдениет. Қазақстан аумағын қоныстанған халықтар мәдениеті. Қазақстан аумағындағы ежелгі өркениет мәдениеті. Тайпа одақтарының орта ғасырлық және қазақ хандығының 9-13ғ. мәдениеті. 14-15ғ. Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. 16-17ғ. Қазақстан мәдениеті. 18 ғ. Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғ. бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамында (19 ғ. екінші жартысы – 20 ғ. басы) отаршылық жағдайында Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан төңкеріс және Кеңес үкіметінің қалыптасуы жылдарында. 20-30-шы жылдардағы мәдени құрылыс. Ғылым, халық ағарту ісі, әдебиет және мәдениет Ұлы Отан соғысы жылдарында. 40-шы жылдардың ортасынан 80-ші жылдардың басына дейін Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазіргі кезеңде Қазақстан Республикасындағы ғылым мен мәдениет. Дін қоғамдық құбылыс ретінде. Дін мәні және оның маңызы. Діннің пайда боуы және оның тарихи типтері. Христиан дінінің негізгі тарихи жағдайы, Қазақстан аумағында христиандар қоғамы. Ислам.
122603 3
БҚ 4
122604 3
БҚ 4
ӘЭП 02
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни тұтастығы, адам өмірінің мағынасы жөнінде түсінік;
- ғылым және ғылыми таным, оның құрылымы, формасы мен әдістерінің маңызы, әлеуметтік және этикалық проблемалар жөнінде түсінік;
қолдана білуі тиіс:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастауларында тәртібін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және көзсіз тәртібін;
- қоғамда адамдардың адамгершілік қарым-қатынас нормасын реттеуді.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ой-өрістің негізгі тарамдары. Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет, бостандық және жеке тұлға жауапкершілігі. Адамдық таным және оның іс-қызметі. Ғылым және оның маңызы. Адамзат глобалды проблемамен бетпе-бет келгенде.
122603 3
БҚ 4
122604 3
БҚ 4
ӘЭП 03
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік қадам жөніндегі түсінікті;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік қатар, әлеуметтік өзара іс-әрекет жөніндегі түсініктерді;
- жеке тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшелігін, реттеу формаларын;
қолдана білуі тиіс:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамудың басқа факторларын;
- билік мәнін, саясат субъектісін, саяси қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және бүкіл әлемде) анықтауды;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер жөнінде түсінікті құрастыруды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Пән, негізгі түсініктер және категориялар. Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті іске асыру формасы ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет, оның негізгі түйіні ретінде. Саяси партиялар мен партия жүйелері. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде. Саяси іс-қызмет: мәні мен мақсаты. Саяси іс-қызметтің құралдары мен әдістері. Тоталитаризмнен демократиялық қоғамға өтудің маңызды проблемалары. Сыртқы саяси іс-қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
122603 3
КҚ 2
122604 3
КҚ 2
ӘЭП 4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайларын;
- елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайды;
- макро- және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде;
қолдана білуі тиіс:
- нарықтық баға түзілу механизмін сипаттауды;
- өзінің кәсіби іс-қызметінде бағыт үшін қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдануды.
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктер, функциясы, мәні мен қағидалары. Меншік формасы мен түрлері. Меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері. Мазмұны. Стратегиялық жоспарлау. Жоспарды экономикалық негіздеу және болжамдарды жетілдіру әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар мен қызмет көрсету нарығының күйін талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
122603 3
КҚ 2
122604 3
КҚ 2
ӘЭП 05
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бас бостандығы, оны іске асыру механизмдерін;
- кәсіптік іс-қызметте құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
қолдана білуі тиіс:
- жеке бас бостандығы мен еркіндігін қорғауды;
- маманның кәсіби іс-қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдануды.
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, бастаулары. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы. Адам құқығының жалпы декларациясы, жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
122603 3
КҚ 9
122604 3
КҚ 9
КП 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілік

122603 3 - «Технолог»
122604 3 - «Техник-технолог»
ПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях.
Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
122603 3
ПК 1
122604 3
ПК 1
ПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила и приемы геометрического и проекционного черчения;
- основные правила разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
уметь:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
Основы технической графики
Основы оформления технического чертежа и геометрического построения.
Деление отрезков, углов, окружностей на равные части, построение правильных многоугольников. Сопряжения.
Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и способы изображений на плоскости. Технические эскизы. Эскиз деталей средней сложности. Чтение машиностроительных чертежей. Элементы строительного черчения. Виды строительных чертежей и их оформление. Условные обозначения в строительных чертежах. Диаграммы, графики, схемы. Основы рисования. Общие сведения о рисунке и приеме рисования. Работа акварельными красками. Проекций точки. Проекция отрезка прямой. Проекции плоскости и плоской фигуры. Проекции геометрических тел. Аксонометрические проекции. Техническое рисование. Проекционные задачи. Основы машиностроительного черчения. Орнамент. Ленточный орнамент.

122603 3 - «Технолог»
122604 3 – «Техник-технолог»
КП 1.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- оқытылатын пән мазмұнын, оның міндеттерін;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлерін;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
- іс қағаздарын жүргізудің қазіргі стандарттарына негізгі талаптарды;
- құжаттар формулярын және оның құрамды бөліктерін;
қолдана білуі тиіс:
- іскерлік және ақпараттық сипаттағы түрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын құрастыруды;
- ұйымдастыру-әкімшілік құжаттарымен жұмыс істеуді;
- архив құжаттарының мәтін үлгілерін талдауды;
- істерді толтыруды, сақтауды және архивке өткізуді.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән мазмұны, оның міндеттері. Іс қағаздарын жүргізуде лингвистикалық түрлі сөздіктерді қолдану. Кәсіпорындарда, ұжымдарда іс қағаздарын жүргізу түсінігі, жүйесі мен ұйымдастырылуы. Техникалық сөздіктер ерекшелігі. Кеңсе және құжатпен жұмыстардың ерекшелігі. Ұйымдастыру-жарлық шығару, нормативтік-құқықтық, ақша-қаржы- есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде басқару жүйесінің автоматикасын қолдану. Құжаттар жиынтығы жөнінде түсінік. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жиынтығы. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжат қоры жөнінде түсінік. Архив. Ведомстволық архив. Мемлекеттік архив. Ұлттық архивтік қор.
122603 3
АҚ1
122604 3
АҚ1
КП 1.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- геометриялық және проекциялық сызу ережелері мен әдістерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды жетілдірудің, толтырудың, оқудың негізгі ережелерін;
- графикалық есептерді шешу әдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- бөлшектер сызуын, эскиз және көшірме бойынша жалпы көрініс сызуларын;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды жетілдіру үшін қолданбалы бағдарлама пакеттерін қолдануды.
Техникалық графика негіздері
Техникалық сызу және геометриялық салуды толтырудың негіздері. Кесіндіні, бұрышты, шеңберді тең бөліктерге бөлу. Дұрыс көпбұрышты салу. Жанасулар. Проекциялық сызу және техникалық сурет. Жазықтықта кескіндеу әдістері. Техникалық эскиздер. Күрделілігі орташа бөлшектер эскизі. Машинақұрылыс сызуларын оқу. Құрылыс сызуының элементтері. Құрылыс сызуының түрлері және оларды толтыру. Құрылыс сызуларындағы шартты белгілер. Диаграммалар, графиктер, кестелер. Сурет салу негіздері. Сурет және сурет салу әдістері жөнінде жалпы мәліметтер. Акварель бояуларымен жұмыс. Нүктелер проекциясы. Түзу кесінді проекциясы. Жазықтық және жазық фигура проекциясы. Геометриялық денелер проекциясы. Аксонометриялық проекциялар. Техникалық сурет салу. Проекциялық тапсырмалар. Машина құрылыс сызу негіздері. Өрнек. Таспалы өрнек.

1226033
ПК 5
1226043
ПК 5
ПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- нормативно-техническую и технологическую документацию на продукцию общественного питания;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений;
уметь:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам или другим нормативно-технологическим документациям;
- осуществлять методику оценки качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основные понятия, объекты и субъекты метрологии, виды и методы измерений, средства измерений, Государственная система обеспечения единства измерений, государственный метрологический контроль и надзор, сертификация средств измерений. Основы стандартизации: методологический основы стандартизации, объекты стандартизации и их классификация, органы и службы стандартизации РК, принципы и методы стандартизации, средства стандартизации, порядок разработки и утверждения национальных стандартов, нормативные документы по стандартизации, системы стандартизации. Техническое регулирование. Государственный контроль за соблюдением требований технических регламентов и государственных стандартов. Международная стандартизация. Основные понятия в области оценки и подтверждения соответствия. Цели и принципы подтверждения соответствия. Роль сертификации в повышении качества продукции. Обязательная и добровольная сертификация. Условия ввоза на территорию РК продукции, подлежащей обязательному подтверждению соответствия. Декларирование соответствия. Субъекты сертификации. Средства и методы сертификации. Правовые основы сертификации. Система сертификации ГОСТ РК. Аккредитация органов по сертификации и испытательных лаборатории. Правила проведения сертификации и декларирования продовольственного сырья. Государственный контроль за соблюдением правил обязательной сертификации и за сертифицированной продукцией. Сертификация услуг общественного питания.
122604 3
ПК 3
СК 3,9,10
122604 3
ПК 3
СК 4,14, 15
ПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- морфологию основных групп микроорганизмов, их значение;
- обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов;
- биологическую сущность спиртового, молочнокислого брожений, окислительных процессов, разложение клетчатки, жиров, гниение;
- микрофлору мяса, мясных продуктов, птицы, рыбы и рыбных продуктов и др;
- общие сведения о патогенных микроорганизмах, бактерионосительстве, пищевые инфекции и отравления, гельминтозы, меры предупреждения;
- пищевые вещества и их значение;
- физиологические основы составления пищевых рационов;
- особенности питания детей и подростков, студентов, спортсменов и туристов, пожилых людей;
- диетическое и лечебно-профилактическое питание в предприятиях питания;
- основы гигиены питания;
- санитарно-гигиенические требования предприятий общественного питания;
- гигиенические особенности организации общественного питания различных групп населения.
Уметь:
- работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, грибы, дрожжи;
- культивировать микроорганизмы, отличать различные микроорганизмы на питательных средах;
- брать пробы воды для санитарно-бактериологического анализа;
- определить среднесуточные потребности разных групп людей в энергии и ее пищевых источниках;
- подбирать ассортимент продуктов и блюд при составлении суточного пищевого рациона для группы людей;
- определить химический состав и энергетической ценности блюд;
- оценить степень сбалансированности пищевых рационов;
- составлять диеты при различных заболеваниях;
- определить санитарно-гигиенические требования.
Основы микробиологии, физиологии питания и санитарии
Основы микробиологии. Морфология микроорганизмов. Физиология микроорганизмов. Распространение микроорганизмов в природе. Влияние условий внешней среды на микроорганизм. Микробиологические процессы и их роль. Микробиология важнейших пищевых продуктов. Пищевая гигиена. Понятие об основах эпидемиологии. Пищевые инфекции и отравления. Гельминты.
Пищеварение. Пищевые вещества и их значение. Физиологические основы составления пищевых рационов. Питание различных групп взрослого населения. Особенности питания детей и подростков. Диетическое и лечебно-профилактическое питание. Питание студентов. Питание людей умственного труда. Питание работающих на промышленных предприятиях и в сельском хозяйстве. Питание спортсменов и туристов. Питание пожилых людей. Диетическое питание в предприятиях питания. Роль питания в профилактике некоторых распространенных болезней цивилизации. Основы гигиены питания. Гигиеническая характеристика факторов внешней среды. Санитарно-гигиенические требования к технологическому оборудованию, инвентарю, посуде, таре и упаковочным материалам. Санитарные требования к содержанию предприятий общественного питания. Заболевания, передающие с пищей, и их профилактика. Санитарная охрана пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к транспортировке, приемке и хранению пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к кулинарной обработке пищевых продуктов. Санитарно-гигиенические требования к хранению, раздаче и приему пищи. Гигиенические особенности организации общественного питания различных групп населения.
122604 3
СК 4,5,10
122604 3

122603 3
АҚ5
122604 3
АҚ5
КП 1.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- стандарттау, сертификация және метрология негіздерін;
- негізгі түсініктер мен анықтамаларды;
- қоғамдық тамақтандыру өнімдеріне нормативті-техникалық, технологиялық құжаттарды;
- өнім сапасын бақылауды;
- электронды басқару жүйесінің концепцияларын;
- өлшеу әдістері мен құралдарын;
қолдана білуі тиіс:
- техникалық өлшеу жүргізуді;
- өнімнің Мемлекеттік стандартқа немесе басқа нормативті-технологиялық құжаттарға сәйкестігін анықтауды;
- шикізатты, жартылай және дайын өнімдердің сапасын бағалау әдістерін іске асыруды.
Стандарттау, сертификация және метрология негіздері
Негізгі түсініктер, метрология объектілері мен субъектілері, өлшеу түрлері мен әдістері, өлшеу құралдары. Өлшеу бірыңғайлылығын қамтамасыз етудің Мемлекеттік жүйесі, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру, өлшеу құралдарын сертификаттау. Стандарттау негіздері: стандарттаудың негіздері, стандарттау нысандары және олардың жіктелуі, ҚР стандарттау органдары мен қызметтері, стандарттау қағидалары мен әдістері, стандарттау құралдары, ұлттық стандарттарды жетілдіру және бекіту тәртібі, стандарттау бойынша нормативтік құжаттар, стандарттау жүйесі. Техникалық реттеу. Техникалық реттеу және мемлекеттік стандарттар талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік бақылау. Халықаралық стандарттау. Бағалау және сәйкестігін бекіту облысындағы негізгі түсініктер. Сәйкестікті бекіту мақсаты мен қағидалары. Өнім сапасын көтеруде сертификация маңызы. Міндетті және ерікті сертификация. Сәйкестікті міндетті растайтын өнімдерді ҚР аумағына әкелу шарттары. Сәйкестікті декларациялау. Сертификация субъектілері. Сертификация құралдары мен әдістері. Сертификацияның құқықтық негіздері. ҚР МемСТ сертификация жүйесі. Сертификация және сынау зертханалары бойынша органдарды  аккредитациялау. Азық-түлік шикізатын сертификаттау және декларациялауды жүргізу ережелері. Міндетті сертификация және сертификатталған өнімдердің ережелерін сақтау бойынша Мемлекеттік бақылау. Қоғамдық тамақтандыру қызмет көрсетуін сертификаттау.
122604 3
ҚҚ3
СҚ3,9,10
122604 3
КҚ3 АҚ
4,14,15
КП 1.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- микроағзалар негізгі топтарының морфологиясын, олардың маңызын;
- микроағзалардың зат алмасуын, химиялық құрамын, тамақтануын, тыныс алуын;
- спирттік, сүт-қышқыл ашулардың биологиялық мәнін, тотығу үрдістерін, клетчатканың, майдың ыдырауын, шіруді;
- еттің, ет өнімдерінің, балықтың, құс етінің және т.б. микрофлорасын;
- патогенді микроағзалар жөніндегі жалпы мәліметтерді, бактерия тасушылық, тағамдық инфекциялар, уланулар, гельминтоздарды, сақтандыру шараларын;
- тағамдық заттар мен олардың маңызын;
- тағамдық рационды құрастырудың физиологиялық негіздерін;
- балалар мен жасөспірімдердің, студенттердің, спортсмендер мен туристердің, егде адамдардың тамақтану ерекшеліктерін;
- тамақтандыру кәсіпорындарында диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыруды;
- тамақтану гигиенасы негіздерін;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- тұрғын халықтың түрлі топтарына қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастырудың гигиеналық ерекшеліктерін;
қолдана білуі тиіс:
- микроскоппен жұмыс істеуді, бактерия, саңырауқұлақтар мен ашытқыларды микроскоптауды;
- микроағзаларды өсіруді, қоректендіру ортасында микроағзаларды айыруды;
- санитарлық-бактериологиялық талдау үшін су сынамасын алуды;
- түрлі адам тобы үшін энергия мен тағамдық заттардың орташа тәуліктік қажеттігін анықтауды;
- түрлі адам тобы үшін тәуліктік тағамдық рационды құрастыруда өнімдер мен тағамдар ассортиментін таңдауды;
- тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтауды;
- тағамдық рационның тепе-теңдік дәрежесін бағалауды;
- түрлі ауруларда диета құрастыруды;
- санитарлық-гигиеналық талаптарды анықтауды.
Микробиология, тамақтану физиологиясы мен санитария негіздері
Микробиология негіздері. Микроағзалар морфологиясы. Микроағзалар физиологиясы. Табиғатта микроағзалардың таралуы. Сыртқы орта жағдайларының микроағзаларға ықпалы. Микробиологиялық үрдістер және оның маңызы. Маңызды тағамдық өнімдердің микробиологиясы. Тағамдық гигиена. Эпидемиология негіздері жөнінде түсінік. Тағамдық инфекциялар мен уланулар. Гельминттер. Ас қорыту. Тағамдық заттар және олардың маңызы. Тағамдық рационды құрастырудың физиологиялық негіздері. Ересек тұрғын халық түрлі топтарының тамақтануы. Балалар мен жасөспірімдердің тамақтану ерекшеліктері. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру. Студенттер тамақтануы. Ой еңбегімен айналысатын адамдардың тамақтануы. Өнеркәсіпте және ауыл шаруашылығында жұмыс істейтіндердің тамақтануы. Спортсмендер мен туристердің тамақтануы. Егде адамдардың тамақтануы. Тамақтандыру кәсіпорындарында диеталық тамақтандыру. Өркениеттің кейбір кең таралған ауруларын профилактикасында тамақтану маңызы. Тамақтану гигиенасының негіздері. Сыртқы орта факторларының гигиеналық сипаттамасы. Технологиялық құрал-жабдықтарға, саймандарға, ыдыстарға, тара мен орам қағаздарға санитарлық-гигиеналық талаптар. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарын ұстауға санитарлық талаптар. Тағаммен берілетін аурулар, профилактикасы. Тағамдық өнімдерді санитарлық қорғау. Тағамдық өнімдерді тасымалдауға, қабылдауға және сақтауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеуге санитарлық-гигиеналық талаптар. Тағамды сақтауға, таратуға және қабылдауға санитарлық-гигиеналық талаптар. Тұрғын халықтың түрлі топтарына қоғамдық тамақтандыруды ұйымдастырудың гигиеналық ерекшеліктері.
122604 3
АҚ
4,5,10
122604 3

СК 5,6, 14,15
ПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- вопросы рационального питания;
- классификацию, ассортимент пищевых продуктов, их химический состав, пищевую ценность;
- изменение свойств под влиянием различных факторов;
- требования к качеству, условию и сроки хранения пищевых продуктов;
- использование пищевых продуктов в кулинарии.
Уметь:
- распознавать ассортимент пищевых продуктов по внешним отличительным признакам;
- контролировать качество пищевых продуктов;
- работать с нормативно-технической документацией;
- осуществлять взаимозаменяемость пищевых продуктов.
Основы товароведения пищевых продуктов
Проблема обеспечения населения продуктами питания; состояние и перспективы развития продовольственного рынка и отдельных его сегментов. Химический состав и свойства веществ; классификация веществ, их краткая характеристика, пищевая ценность, свойства и показатели. Товароведная характеристика отдельных групп продовольственных товаров: классификация и ассортимент, особенности пищевой ценности, факторы, формирующие качество; оценка качества; использование в кулинарии; упаковка и маркировка; условия и сроки транспортирования и хранения; потери: причины возникновения и пути сокращения.
Основы хранения и консервирования продовольственных товаров. Основы товароведения пищевых продуктов. Плоды и овощи. Рыба и рыбные товары. Мясо и мясные товары. Молоко и молочные товары. Яйцо, яичные товары и пищевые жиры. Зерномучные товары. Крахмал, сахар, мед, кондитерские изделия. Вкусовые товары, пищевые концентраты, красители.
122603 3
СК 10
122604 3
СК 15
ПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
- классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
- калькуляцию свободных розничных цен на продукцию;
- учетную политику предприятия, учет расходов, доходов;
уметь:
- реализовывать план счетов;
- документировать хозяйственные операции;
- организовывать бухгалтерский учет;
- определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
- составлять отчет о товародвижении, учет товарных потерь;
- проводить учет денежных средств, расчетных операций;
- проводить учет денежных средств на расчетном и валютном счетах;
- проводить бухгалтерскую отчетность;
Бухгалтерский учет на предприятиях питания
Цели, задачи, сущность, бухгалтерский баланс и система счетов, хозяйственные средства; план счетов, документация хозяйственных операций; организация бухгалтерского учета на предприятиях общественного питания;
виды цен, механизм ценообразования, торговые наценки, план-меню; калькуляция свободных розничных цен на продукцию собственного производства; учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары; учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций; учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерская отчетность.

АҚ 5,6,14,15
КП 1.5
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- тиімді тамақтану сұрақтарын;
- азық-түлік өнімдерінің жіктелуін, ассортиментін, химиялық құрамы мен тағамдық құндылығын;
- түрлі факторлар әсерімен қасиеттерінің өзгеруін;
- азық-түлік өнімдерінің сапасына, сақтау жағдайлары мен мерзімдеріне қойылатын талаптарды;
- тағам дайындау технологиясында азық-түлік өнімдерін қолдануды;
қолдана білуі тиіс:
- сыртқы ерекшелік белгілері бойынша азық-түлік өнімдерінің ассортиментін айыруды;
- азық-түлік өнімдерінің сапасын бақылауды;
- нормативті-технологиялық құжаттармен жұмыс істеуді,
- азық-түлік өнімдерін өзара ауыстыруды.
Азық-түлік тауарларының тауартануы
Тұрғын халықты азық-түлік өнімдерімен қамтамасыз ету проблемалары. Азық-түлік нарығының және жеке сегменттерінің күйі мен дамуы. Химиялық құрамы мен қасиеттері. Жіктелуі, қысқаша сипаттамасы, тағамдық құндылығы, қасиеттері мен көрсеткіштері. Азық-түлік тауарларының жеке топтарының тауартану сипаттамасы: жіктелуі және ассортименті, тағамдық құндылығының ерекшеліктері, сапасын қалыптастыратын факторлар, сапасын бағалау, аспаздық технологияда қолданылуы, орау және маркалау, тасымалдау және сақтау жағдайлары мен мерзімдері. Шығындар: пайда болу себептері мен қысқарту жолдары. Азық-түлік тауарларын сақтау және консервілеу негіздері. Азық-түлік өнімдерінің тауартану негіздері. Жемістер мен көкөністер. Балық және балық тауарлары. Ет және ет тауарлары. Сүт және сүт тауарлары. Жұмыртқа, жұмыртқа тауарлары, тағамдық майлар. Дән-ұн тауарлары. Крахмал, қант, бал, кондитерлік өнімдер. Дәмдік тауарлар, тағамдық концентраттар. Бояғыштар.
122603
АҚ10
122604 3
АҚ15
КП 1.6
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- бухгалтерлік есеп және есеп беру мақсаты, міндеттері, мәні, жағдайын;
- бухгалтерлік есептің жіктелуі, құруын;
- өнімге еркін бөлшек бағаны калькуляциялауды;
- кәсіпорынның есеп саясатын, шығындар есебін, кірісті;
қолдана білуі тиіс:
- шот жоспарын іске асыруды;
- шаруашылық операцияларын құжаттауды;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды;
- шикізат, жартылай өнімдер, өнім мен тараның есебін анықтауды;
- тауарқозғалысы, тауар шығынының есебі жөнінде есеп беруді құрастыруды;
- ақша құралдарының, есептік операциялардың есебін жүргізуді;
- есептік және валюта шотында ақша құралдарының есебін жүргізуді;
- бухгалтерлік есеп беруді құрастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында бухгалтерлік есеп
Мақсаты, міндеттері, мәні, бухгалтерлік баланс, шоттар жүйесі, шаруашылық құралдары, шоттар жоспары, шаруашылық операцияларын құжаттау. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында бухгалтерлік есепті ұйымдастыру. Баға түрлері, баға түзілу механизмі, сауда үстеме бағалары, жоспар-мәзір, өзі өндірген өнімге еркін бөлшек баға калькуляциясы. Шикізат, жартылай өнімдер, тара мен өнімдер есебі. Ақша құралдарының, есеп операцияларының есебі. Касса операциясын жүргізу ережесі. Есеп және валюта шоттарында ақша құралдарының есебі. Тұтынушылармен, тапсырыс берушілермен, дебиторлар, кредиторлар, бюджетпен есеп айырысуының есебі. Жалақы бойынша есеп айырысу. Шығындар, кіріс пен қаржы нәтижелерінің есебі. Бухгалтерлік есеп беру.

122603 3
ПК 4,6
122604 3
ПК 4,7
ПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы аналитической химии;
- качественный и количественный анализ;
- классификацию катионов;
- значение катионов в осуществлении химико-технологического контроля;
- классификацию анионов и их значение в осуществлении химико-технологического контроля;
- аналитические и технохимические весы и правила взвешивания;
- методы анализа;
- физико-химические методы анализа.
Уметь:
- проводить опыты частных реакции;
- приготавливать стандартные растворы;
- устанавливать нормальность и титрование растворов;
- взвешивать навески на химических весах;
- подготавливать вещества к анализу;
- приготавливать растворы точно заданной концентрации.
Аналитическая химия
Качественный анализ. Классификация катионов и анионов. Первая группа катионов. Вторая группа катионов. Третья группа катионов. Четвертая группа катионов. Анионы. Анализ сухой соли. Количественный анализ. Классификация методов количественного анализа. Гравиметрический метод анализа. Объемный метод анализа. Метод окисления-восстановления. Методы осаждения и комплексообразования. Физико-химические методы анализа.
122603 3
ПК 3,5
122604 3
ПК 3, 5
ПД 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение вещества;
- основные понятия и законы термодинамики;
- термохимию;
- химическую кинетику и катализ;
- свойства растворов;
- дисперсионные и коллоидные системы;
- поверхностные явления и адсорбцию;
- грубодисперсионные системы.
Уметь:
- измерить поверхностное натяжение;
- измерить вязкость;
- использовать методы сублимации при производстве пищевых продуктов;
- проводить рефрактометрический анализ;
- использовать факторы, влияющие на состояние равновесия при производстве полуфабрикатов;
- проводить калориметрический метод анализа;
- определить рН растворов;
- использовать адсорбцию при производстве продуктов;
- проводить хромотографический метод анализа;
- использовать денатурацию белков при производстве продукции.
Физическая и коллоидная химия
Строение вещества. Основные понятия и законы термодинамики. Термохимия. Химическая кинетика и катализ. Химическое равновесие. Свойства растворов неэлектролитов. Свойства растворов электролитов. Дисперсионные и коллоидные системы. Поверхностные явления. Адсорбция. Коллоидные растворы. Грубодисперсионные системы. Растворы высокомолекулярных соединений.
122603 3
ПК 3, 5
122604 3
ПК 3, 5
ПД 1.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законы РК «О собственности», «О предпринимательской деятельности», особенности системы питания;
- состав и значение розничного товарооборота;
- сущность издержек производства и обращения;
- порядок и особенности ценообразования в предприятиях питания;
- о производительности и эффективности труда, тарифную систему оплаты труда;
- функции финансов в условиях рыночной экономики;
- принципы кредитования;
- основные и оборотные средства, классификацию и источники образования;
уметь:
- различать предприятия питания по организации финансово-хозяйственной деятельности;
- оценить финансово-хозяйственную деятельность предприятия;
- рассчитать эффективность затрат издержек производства и обращения;
- работать с нормативными документами и инструкциями, справочниками о расходе сырья, нормах убыли и отходах, применять сборник рецептур;
- работать с нормативными документами и инструкциями отчисления в различные фонды части прибыли, о порядке начисления и уплаты в бюджет налога на прибыль;
- работать с нормативными документами и справочниками, тарифных ставок по оплате труда, коэффициентами надбавок к оплате квалификационными справочниками, должностных характеристик и т.д.
- использовать бухгалтерскую статистическую отчетность по предприятию для составления финансового плана предприятия;
- анализировать отчетные данные по основным экономическим показателям.
Экономика предприятий питания
Предприятия питания в системе экономики. Сущность, особенности и функции системы питания. Виды предприятия. Розничный товарооборот предприятий питания. Емкость рынка и покупательные фонды населения. Производственная мощность предприятия. Анализ показателей производственной программы и планирование товарооборота и выпуска продукции. Издержки производства и обращения. Анализ и планирование издержек производства и обращения. Себестоимость продукции предприятий питания. Роль цены в развитии экономики. Система цен. Ценообразование в предприятиях питания. Валовой доход предприятия. Прибыль и рентабельность предприятий питания. Налогообложение прибыли предприятий питании. Особенности труда в предприятиях питания. Организация оплаты труда в предприятиях питания. Финансы предприятий питания в современных условиях.

122603 3
КҚ 4,6
122604 3
КҚ 4,7
КП 1.7
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- аналитикалық химияның теориялық негіздерін;
- сапалық және сандық талдауды;
- катиондар жіктелуін;
- химиялық-технологиялық бақылау жүргізуде катиондар маңызын;
- аниондардың жіктелуі және химиялық-технологиялық бақылау жүргізуде аниондар маңызын;
- аналитикалық және технохимиялық таразы, өлшеу ережесін;
- талдау әдістерін;
- талдаудың физикалық-химиялық әдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- жеке реакциялар жүргізуді;
- стандартты ерітінді дайындауды;
- ерітіндінің нормалдығын және титрлеуді бекітуді;
- химиялық таразыда өлшеуді;
- заттарды талдауға дайындауды.
Аналитикалық химия
Сапалық талдау. Катиондар мен аниондардың жіктелуі. Катиондардың бірінші тобы. Катиондардың екінші тобы. Катиондардың үшінші тобы. Катиондардың төртінші тобы. Аниондар. Құрғақ тұз талдауы. Сандық талдау. Сандық талдау әдістерінің жіктелуі. Талдаудың гравиметриялық әдісі. Талдаудың көлемдік әдісі. Тотығу-тотықсыздану әдісі. Тұнбаға түсіру және комплекс түзу әдістері. Талдаудың физикалық-химиялық әдістері.
122603 3
КҚ 3,5
122604 3
КҚ 3,5
КП 1.8
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- заттардың құрылысын;
- термодинамиканың негізгі түсініктері мен заңдарын;
- термохимияны;
- химиялық кинетиканы және катализді;
- ерітінді қасиеттерін;
- дисперсиялық және коллоидты жүйелерді;
- беттік құбылыстар мен адсорбцияны;
- дөрекі дисперсиялық жүйелерді;
қолдана білуі тиіс:
- беттік керілуді өлшеуді;
- тұтқырлықты өлшеуді;
- тағамдық өнімдер өндірісінде сублимация әдістерін қолдануды;
- рефрактометриялық талдау жүргізуді;
- жартылай өнімдер өндірісінде тепе-теңдік күйіне ықпал ететін факторларды қолдануды;
- талдаудың калориметриялық әдісін жүргізуді;
- ерітіндінің рН анықтауды;
- өнімдер өндірісінде адсорбцияны қолдануды;
- талдаудың хромотографиялық әдістерін жүргізуді;
- өнім өндіруде нәруыздар денатурациясын қолдануды.
Физикалық және коллоидты химия
Заттар құрылысы. Термодинамиканың негізгі түсініктері мен заңдары. Термохимия. Химиялық кинетика және катализ. Химиялық тепе-теңдік. Электролит емес ерітінді қасиеттері. Электролит ерітінді қасиеттері. Дисперсиялық және коллоидты жүйелер. Беттік құбылыстар. Адсорбция. Коллоидты ерітінділер. Дөрекі дисперсиялық жүйелер. Жоғары молекулалық қосылыстар ерітінділері.
122603 3
КҚ 3,5
122603 4
КҚ 3,5
КП 1.9
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- ҚР «Меншік туралы», «Іскерлік іс-қызмет туралы» Заңдарын, тамақтандыру жүйесінің ерекшеліктерін;
- бөлшек тауар айналымының құрамы мен маңызын;
- өндіріс шығыны мен айналым мәнін;
- тамақтандыру кәсіпорындарында баға түзілу тәртібі мен ерекшеліктерін;
- еңбек өнімділігі мен тиімділігін, жалақының тарифтік жүйесін;
- нарықтық экономикада қаржы функциясын;
- несие беру қағидаларын;
- негізгі және айналым құралдары, жіктелуі және түзілу көздерін;
қолдана білуі тиіс:
- қаржы-шаруашылық іс-қызметін ұйымдастыру бойынша тамақтандыру кәсіпорындарын ажыратуды;
- кәсіпорынның қаржы-шаруашылық іс-қызметін бағалауды;
- өндіріс және айналым шығындарының тиімділігін есептеуді;
- нормативті құжаттармен және инструкциялармен, шикізатты жұмсау туралы анықтамалықтармен, шығын және қалдық нормасымен, рецептура жинақтарымен жұмыс істеуді;
- пайданың бір бөлігін түрлі қорларға аударумен нормативті құжаттармен, инструкциялармен, пайдадан салықты бюджетке төлеу және аудару тәртібімен жұмыс істеуді;
- жалақы төлеу бойынша нормативті құжаттармен, инструкциялармен, тарифтік ставкалармен, біліктілік анықтамасынан қосымша төлем коэффициентімен жұмыс істеуді;
- кәсіпорынның қаржы жоспарын құрастыру үшін кәсіпорын бойынша бухгалтерлік статистикалық есепті қолдануды.
Тамақтандыру кәсіпорындарының экономикасы
Экономика жүйесіндегі тамақтандыру кәсіпорындары. Тамақтандыру жүйесінің мәні, ерекшелігі, функциясы. Кәсіпорын түрлері. Тамақтандыру кәсіпорнының бөлшек тауар айналымы. Нарық сыйымдылығы және тұрғын халықтың сатып алу қоры. Кәсіпорынның өндірістік қуаты. Өндіріс бағдарламасы көрсеткіштерін талдау және тауарайналымын, өнім өндіруді жоспарлау. Өндіріс және айналым шығындары. Өндіріс және айналым шығындарын талдау және жоспарлау. Тамақтандыру кәсіпорны өнімінің өзіндік құны. Экономиканы дамытуда баға маңызы. Баға жүйесі. Тамақтандыру кәсіпорындарында баға түзілу. Кәсіпорынның кірісі. Тамақтандыру кәсіпорындарының пайдасы және рентабельділік. Тамақтандыру кәсіпорындары пайдасына салық салу. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбек ерекшелігі. Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбек ақыны төлеуді ұйымдастыру. Қазіргі жағдайда тамақтандыру кәсіпорындарының қаржысы.

122603 3
ПК 2,4
СК 12
122604 3
ПК 2,4
СК 2
ПД 1.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательные положения по охране труда;
- организацию работы по охране труда;
- мероприятия по предупреждению травматизма;
- гигиену труда и производственную санитарию;
- вредные производственные факторы и меры защиты;
- санитарно-гигиенические условия труда и их влияния на организм человека;
- источники шума и вибрации на производстве;
- ГОСТы, санитарные правила для предприятий питания и правила техники безопасности и производственной санитарии на предприятиях питания;
- правила пожарной безопасности, классификацию объектов по степени пожарной безопасности;
уметь:
- рационально использовать и организовывать законодательные положения по охране труда и техники безопасности на предприятиях питания;
- использовать рациональное оборудование на предприятиях питания;
- обеспечить электробезопасность технологического процесса, визуально определять техническую безопасность установок;
- определять технику безопасности механического оборудования;
- определять технику безопасности теплового и холодильного оборудования;
- правильно эксплуатировать торговые автоматы и оборудование;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование;
- визуально определять технику безопасности;
- использовать средства тушения пожаров, правильно пользоваться ими, организацию эвакуации персонала.
Охрана труда на предприятиях питания
Законодательные положения по охране труда. Основные законодательные положения и организация охраны труда в РК. Мероприятия по предупреждению травматизма. Гигиена труда и производственная санитария. Вредные производственные факторы и меры защиты. Понятия о санитарно-гигиенических условиях труда и их влияние на организм человека. Шум и вибрация. Вентиляция и кондиционирование воздуха. Производственное освещение. Требования техники безопасности, производственной санитарии к устройству и содержанию территории и помещений предприятий питания. Требования техники безопасности и организации технологических процессов и рабочих мест. Электробезопасность. Техника безопасности при эксплуатации технологического, холодильного и теплового оборудования. Техника безопасности при обслуживании торговых автоматов и оборудования. Требования и техника безопасности при проведении погрузочно-разгрузочных работ и эксплуатации подъемно-транспортного оборудования. Противопожарная безопасность. Организация пожарной охраны на предприятиях питания. Противопожарная профилактика.
122603 3
ПК 5,7

122603 3
КҚ 2,4
АҚ 12
122604 3
КҚ 2,4
АҚ 2
КП 1.10
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- еңбекті қорғау бойынша заң жағдайларын;
- еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- травматизмнен сақтандыру бойынша іс-шараларды;
- еңбек гигиенасы мен өндірістік санитарияны;
- зиянды өндірістік факторларды және қорғану шараларын;
- еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары мен оның адам ағзасына ықпалын;
- өндірісте шу және вибрация көздерін;
- тамақтандыру кәсіпорындары үшін МемСТ және ережелер, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін;
- өрт қауіпсіздігінің ережелерін, өрт қауіпсіздігі дәрежесі бойынша нысандардың жіктелуін;
қолдана білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша заң жағдайларын тиімді қолдануды, ұйымдастыруды;
- тамақтандыру кәсіпорындарында тиімді құрал-жабдықтарды қолдануды;
- технологиялық үрдістің электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, қондырғылардың техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- механикалық құрал-жабдықтардың техника қауіпсіздігін анықтауды;
- жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарының техника қауіпсіздігін анықтауды;
- сауда автоматтары мен құрал-жабдықтарды дұрыс қолдануды;
- сауда-технологиялық, тоңазыту құрал-жабдықтарын қолдануды;
- техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды, персонал эвакуациясын ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары. ҚР еңбекті қорғауды ұйымдастыру бойынша негізгі заң жағдайлары. Травматизмнен сақтандыру бойынша шаралар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Зиянды өндірістік факторлар және одан қорғану шаралары. Еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайы жөнінде түсінік және оның адам ағзасына ықпалы. Шу және вибрация. Ауаны желдету және кондиционерлеу. Өндірістік жарықтандыру. Тамақтандыру кәсіпорындарының ауласы мен бөлмелерін ұстауға техника қауіпсіздігінің, өндірістік санитария талаптары. Технологиялық үрдістерді, жұмыс орындарын ұйымдастыруға техника қауіпсіздігінің талаптары. Электр қауіпсіздік. Технологиялық, тоңазыту және жылулық құрал-жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігі. Сауда автоматтары мен құрал-жабдықтарына қызмет көрсетуде техника қауіпсіздігі. Тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізгенде және көтеру-көлік құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігінің талаптары. Өртке қарсы қауіпсіздік. Тамақтандыру кәсіпорындарында өрттен қорғауды ұйымдастыру. Өртке қарсы профилактика.
122603 3
КҚ 5,7

СК 7,8
122604 3
ПК 5,6,8
СК 10,12,13
ПД 1.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- об информации и информационных процессах, устройство компьютера и его программное обеспечение;
-офисные компьютерные приложения;
-экономические приложения; компьютерные сети;
-информационные технологии в учетной деятельности предприятия;
-инструментальные средства автоматизаций бухгалтерского учета;
умеют:
- использовать информационное моделирование при решении задач с помощью компьютера;
-использовать современные информационные технологии в сфере управления;
-структурировать и обрабатывать большие объемы информации.
- использовать информационные ресурсы компьютерной сети;
- использовать достоверную информацию, обобщенные знания во всех социально значимых видах человеческой деятельности;
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Понятие информационных технологий.
Экономическая информация. Экономические информационные системы.
Технические средства обработки информации
Офисные компьютерные приложения
Системы работы с документами
Вычислительные офисные приложения
Настольные базы данных для офиса
Информационные технологии на предприятиях питания.
Комплексная автоматизация управления.
Сетевые информационные технологии.
Организация работы в вычислительных сетях
Защита информации
122603 3
122604 3
ПК 1, ПК 5
ПД 1.12
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- принципы ведения партнерской беседы;
- требования к обслуживающему персоналу и его деятельности;
- понятие, историю, назначение этики;
- этику взаимоотношений с клиентами;
нормы и правила современного этикета;
уметь:
-характеризовать особенности личности, их проявления в поведении и профессиональной деятельности;
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания;
- вести деловой этикет и протокол.
Психология и этика в профессиональной деятельности
эстетическая культура;
этическая культура;
психология общения;
культура общения в сфере деятельности;
коммуникация;
этикет в деловом общении; стили общения;
основные правила поведенческого этикета;
имидж;
культура речи;
техника ведения и этикет обслуживания посетителей;
деловой протокол;
понятие о дипломатическом этикете;
протокол встреч, переговоров в практике международного общения;
правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения как область делового этикета;
правила содержания помещений и рабочих мест.

АҚ 7,8
122604 3
КҚ
25,6,8
АҚ
10,12,13
КП 1.11
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- ақпарат түрлерін, қасиеттерін және ақпараттық процестерді;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық жабдықтамаларын;
- компьютердің офистік ұсыныстарын;
- компьютерлік желідегі экономикалық ұсыныстарды;
- кәсіби әрекеттегі есептеу ақпараттық технологиясын;
- бухгалтерлік есепті автоматты өңдеудегі инструментальді құрылғы түрлерімен жұмыс жасауды;
қолдана алуы тиіс:
компьютер көмегімен есеп шығаруда ақпаратты модельдеуді;
- басқару саласында қазіргі заманға сай ақпаратты өңдеу технологиясын;
- ауқымды көлемдегі ақпаратты өңдеу және мәселені біріктіру, ұйымдастыруды;
компьютерлік желіде ақпараттық ресурстарды пайдалануды;
- қоғамдағы адам әрекетіне пайдаланатын сенімді ақпараттың барлық түрлерін.
Кәсіби әрекеттегі ақпараттық технология
Экономика және басқару саласындағы ақпараттық технологиялардың негізі түсініктері.
Экономикалық ақпарат түрлері. Экономикалық ақпараттық жүйелер.
Экономикалық ақпаратты өңдеу техникалық құрылғылары.
Компьютердің офистік ұсыныстары.
Құжаттармен жұмыс жасау жүйесі.
Офистік электронды есептеу түрілері.
Арнайы дайындалған мәліметтер базасы.
Кәсіпорын өнімдерінің ақпараттық технологиясы.
Автоматты басқару кешені.
Желілік ақпараттық технологиясы.
Есептеуіш желідегі жұмысты ұйымдастыру.
Ақпаратты қорғау.
122603 3
122604 3
КҚ1,5
КП 1.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- психология туралы жалпы мәліметтерді;
- қарым-қатынастың қызметтерін, түрлерін, құралдарын;
- серіктестік қарым-қатыныста жүргізілетін этика қағидаларын;
- қызмет көрсететін ұйымға және оның қызметіне талаптарды қоюды;
- клиенттермен өзара байланыс этикасын;
- қазіргі этикеттің нормалары мен ережелерін;
игеру керек:
- мамандық бойынша кәсіби қызмет сферасында мәдени пікірлесуді қолдануды;
- өзін ұстау техникасы мен іскерлік пікірлесу этикетін қолдануды;
- іскерлік шараларды ұйымдастыруды;
- жалпы іскерлік хат алмасу ережелерді;
- дау-дамайды кәсіби қызметте шеше білуді.
Кәсіптік қызметтің психологиясы және әдебі
Эстетикалық мәдениет; этикалық мәдениет; қарым-қатынас психологиясы, әрекет ортасындағы қарым-қатынас мәдениеті; коммуникация, іскерлік қарым-қатынастағы этикет; жүрістік этикеттің негізгі ережелері; имидж, тіл мәдениеті; қызмет көрсету техникасы және этикасы; дипломатиялық этикет туралы түсінік; халықаралық қарым-қатынас тәжірибесіндегі кездесулер, келісім сөздер протоколы; халықаралық қарым-қатынастағы ережелер, дәстүрлер, келісімдер; жұмыс орынның интерьері іскерлік этикет аумағы; жұмыс орнын ұстау ережелері.

122603 3
СК 12
122604 3
СК 16
ОПД 01
Общепрофессиональные дисциплины
Квалификация
122606 3 - «Техник-технолог хранения и переработки плодов и овощей»
ПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Документы, их виды и методы документации. Систематизация документации. Составление документов. Совокупность документов. Организация и технология делопроизводства. Организация документооборота. Формирование и хранение делопроизводства. Номенклатура дел. Перечень документов по срокам хранения. Подготовка сдачи дел в ведомственный архив.
ПК 2
ПД 1.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- химический состав плодов и продуктов переработки;
- физико – химические состояние веществ пищевого сырья и продуктов переработки;
- биохимические изменения компонентов плодов и овощей при созревании, хранении и переработки;
- пищевую ценность консервируемых плодов и овощей;
уметь:
Методы анализа пищевого сырья и продуктов переработки;
- Гравиметрические и титрометрические методы анализа;
- Физико–химические методы анализа.
Химия плодов, овощей и продуктов переработки
Изучение методов анализа химического состава плодов, овощей и продуктов переработки,
физико – химического состояния веществ, пищевого сырья и продуктов переработки, биохимических изменений компонентов плодов, овощей при созревании, хранении и переработке
СК 2
ПД 1.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
понятие об экологии; о структуре современной экологии; истории развития экологии; об аутэкологии, демэкологии, синэкологии и биосфере; об экологических факторах и их классификации; о факторах среды; популяции, сообществе и биоценозе; об экологических системах и их классификации; о биогеохимических циклах; об экологических сукцессиях; об учении В. И. Вернадского – о биосфере; о функциях живого вещества в биосфере; о биогеохимическом круговороте основных химических элементов; о биотехносфере и ноосфере; об эволюции биосферы.
уметь:
уметь решать экологические проблемы природоохранной деятельности, агроэкологии; определять: биогеохимические круговороты основных химических элементов; экологические факторы и их влияние на живые организмы; продуктивность экосистем, проводить мероприятия по природоохранной деятельности, применять нормативные документы по охране окружающей среды.
Охрана окружающей среды
Основы экологии: понятие об экологии, экологические факторы и организмы. Популяция, биоценоз, экосистема. Биосфера и человек. Агробиоценозы. Охрана окружающей природной среды и рациональное использование природных ресурсов. Современные проблемы охраны окружающей среды в сельскохозяйственном производстве. Охрана атмосферного воздуха, земель и недр, водных ресурсов, растительного и животного мира. Организация охраны окружающей природной среды в РК. Международное сотрудничество.

122603 3
СК 12
122604 3
СК 16
Жалпы кәсіптік пәндер
Біліктілігі
122606 3 – «Көкөніс пен жеміс-жидектерді сақтау және қайта өңдеу техник-технологі»
КП 1.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- оқытылатын пән мазмұнын, оның міндеттерін;
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлерін;
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
- іс қағаздарын жүргізудің қазіргі стандарттарына негізгі талаптарды;
- құжаттар формулярын және оның құрамды бөліктерін;
қолдана білуі тиіс:
- іскерлік және ақпараттық сипаттағы түрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын құрастыруды;
- ұйымдастыру-әкімшілік құжаттарымен жұмыс істеуді;
- архив құжаттарының мәтін үлгілерін талдауды;
- істерді толтыруды, сақтауды және архивке өткізуді.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән мазмұны, оның міндеттері. Кәсіпорындарда, ұжымдарда іс қағаздарын жүргізу түсінігі, жүйесі мен ұйымдастырылуы. Ұйымдастыру-жарлық шығару, нормативтік-құқықтық, ақша-қаржы- есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс қағаздарын жүргізуде басқару жүйесінің автоматикасын қолдану. Құжаттар жиынтығы жөнінде түсінік. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жиынтығы. Күрделі мәтіндік жинақтар. Құжат қоры жөнінде түсінік. Мемлекеттік архив. Ұлттық архивтік қор.
КҚ 2
КП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- пәннің мазмұнын, оның мәселелерін;
- өңделген өнімдер мен жемісті дақылдардың химиялық құрамын;
- азық-түлiк шикiзаты және өңделген өнiмдердің физико-химиялық күйiн;
- жемiстер мен көкөнiстердің пiскен кездегі компоненттерiнiң биохимиялық өзгерiстерiн;
- консервіленетін жемістер мен көкөністердің тағамдық құндылығын;
қолдана білуі тиіс:
- азық-түлiк шикiзаты мен өңдеу өнiмдерiн саралау әдiстерiн;
- гравиметриялық және титрометриялық саралау әдістерін;
- саралаудың физико–химиялық әдісін.
Көкөністердің, жемістердің және өнделген өнімдердің химиясы
Жемiс-көкөнiс және өңделген өнiмдерiнің химиялық құрамын саралау әдiстерiн зерттеу;
заттардың, тағамдық шикiзат және өңделген өнiмдердің физико-химиялық күйi, жемiс–көкөнiстердің пiсуде, сақтау және өңдеудегі компоненттерiнiң биохимиялық өзгерiстерi.
АҚ2
КП 1.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
экология туралы түсінік; қазіргі экологияның құрылымы; экологияның даму тарихы; аутэкология, демэкология, синэкология және биосфера туралы; экологиялық фактор мен жіктелуі туралы; ортаның факторы туралы; популяция, бірлестік және биоценоз туралы; экологиялық жүйе және жіктелуі туралы; биогеохимиялық цикл туралы; экологиялық сукцесси туралы; В.И. Вернадскийдің ғылымы–биосфера туралы; биосферадағы тірі заттың функциясы туралы; негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымы туралы; ноосфера мен биотехносфера туралы; биосфераның эволюциясы туралы;
қолдана білуі тиіс:
агроэкология, табиғатты қорғау қызметінің экологиялық мәселелерді шешіп білу;
негізгі химиялық элементтердің биогеохимиялық айналымдарын анықтау; тірі организмдерге әсері және экологиялық факторлар;
экожүйенің өнімділігі, табиғатты қорғау қызметінің бойынша ұйымдастырылуын жүргізу; айнала қоршаған орта бойынша нормативті құжаттарды қолдану.
Қоршаған ортаны қорғау
Табиғатты және экологияны қорғау, экологиялық факторлар мен организмдер. Популяция, биоценоз, экологиялық жүйе, жасанды биоценоздар және агробиоценоздар. Ауылшаруашылық өндірісіндегі табиғат ресурстарын қорғау. Табиғатқа антропогендік іс–әрекет. Шудан қорғау. Электромагниттік және иондық шағылысудан қорғау. Нарықтық қатынастар жағдайында табиғат білімінің және экологияның проблемалары. Атмосфералық ауаны қорғау, өсімдік әлемін қорғау, жануарлар әлемін қорғау, Қазақстан Республикасында табиғатты қорғауды және қорық ісін ұйымдастыру. Халықаралық қарым–қатынас.

СК1, СК 8
ПД 1.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-Содержание дисциплины, ее задачи;
строение растительных клеток, способы деления ядра и клетки, устройство светового микроскопа и правила работы с ним, особенностей компонентов клетки, относящихся к производным протопласта (запасные продукты, вакуоль, клеточная стенка). Понятие ткани, вегетативных (корень, стебель, побег, лист) и репродуктивных (цветок, плод, семя) органов растений, их макро и микроскопическое строение и функции, развитие и разнообразие, морфологическую характеристику, связь с фотосинтезом. Сущность и значение микро и мегаспорогенеза, опыления и двойного опыления, виды растений; понятия размножения и воспроизведения, их значение в хозяйственной деятельности человека, понятие онтогенеза и филогенеза, их связь. Общую характеристику бактерий, вирусов, фагов, водорослей, грибов, слизевиков, лишайников, их строение, питание, размножение и распространение, их значение в природе и в хозяйственной деятельности. Физиологию растений, фотосинтез, дыхание растений, водный режим растений, физиологические основы питания растений. Устойчивость растений.
уметь:
работать с определителем систематических и морфологических характеристик растений, изготавливать временные микропрепараты, работать с микроскопами, показывать на примерах взаимосвязь растительных тканей, различать ткани на микропрепаратах. Давать морфологическую характеристику корневых систем различных видов растений, различать видоизмененные корни, читать формулы цветков.
Ботаника
Цитология. Строение растительной клетки. Гистология. Характеристика растительных тканей. Органография и размножение растений. Вегетативные органы: корень, стебель, лист, побег. Генеративные органы: цветок, опыление и оплодотворение, соцветие, семя и плод. Размножение растений. Систематика растений. Вирусы, бактерии, водоросли, слизевики, лишайники. Высшие растения. Голосеменные, покрытосеменные растений.
ПК 4
ПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- морфологию основных групп микроорганизмов, их значение;
- обмен веществ, химический состав, питание и дыхание микроорганизмов;
- биологическую сущность спиртового, молочнокислого брожений, окислительных процессов, разложение клетчатки, жиров, гниение;
- микрофлору плодов, овощей и консервных продуктов;
- общие сведения о патогенных микроорганизмах, бактерионосительстве, пищевые инфекции и отравления, гельминтозы, меры предупреждения;
- пищевые вещества и их значение;
уметь:
- работать с микроскопом, микроскопировать бактерии, грибы, дрожжи;
- культивировать микроорганизмы, отличать различные микроорганизмы на питательных средах;
- брать пробы воды для санитарно-бактериологического анализа;
- определить среднесуточные потребности разных групп людей в энергии и ее пищевых источниках;
- определить химический состав и энергетической ценности консервов;
- определить санитарно-гигиенические требования.
Микробиология
Основы микробиологии. Морфология микроорганизмов. Физиология микроорганизмов. Распространение микроорганизмов в природе. Влияние условий внешней среды на микроорганизм. Микробиологические процессы и их роль. Микрофлора плодов, овощей и консервных продуктов.
ПК 9, СК 10

АҚ1, АҚ8
КП 1.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- оқытылатын пәннің мазмұны, оның мәселелері; өсімдік клеткасының құрылымы, ядро мен клетканың бөлу тәсілдері, жарық микроскоптың құрылысы мен жұмыс ережесi, протопласттың туындысына жататын (қордағы өнiмдер, вакуоль, торша қабығы) торшалардың компоненттерiнiң. Ағза жасушаларының тобы туралы түсінік, өсiмдiктердiң органдары вегетативтi (түбiр, өркен парақ, сабақ) репродуктивті (гүл, тұқым, жемiс), олар макро және микроскоптық құрылымы мен функциясы. Фотосинтезбен байланыс, морфологиялық сипаттама, даму және әртүрлілігі. Микро және мегаспорогенез мәні, тозаңдандыру және екi есе шығын тозаңдандыру, өсiмдiктердiң түрлерi; көбейту және көшiрменiң ұғымдары, жеке организмнiң дамуы және филогенез ұғымы, олардың байланысы, адамның шаруашылық жұмысындағы мәнi.
Бактериялардың ортақ мiнездемесiн, олар табиғатқа және шаруашылық жұмысындағы мәнi, көбейту және тарату, қоректену, қына құрылысы, саңырауқұлақ кiлегейшiлер, су өсiмдiк, фаг, вирус. Өсiмдiктердiң физиологиясы, фотосинтез, физиологиялық өсiмдiктердiң қоректенуiнiң физиологиялық негiздерi, тыныс өсiмдiктер, өсiмдiктердiң су тәртiбi. Өсiмдiктердiң орнықтылығы;
қолдана білуі тиіс:
- өсiмдiктердiң жүйелi түрде және морфологиялық мiнездемелерiнiң анықтауышымен жұмыс iстеуін, уақытша микропрепараттарды даярлау, микроскоптармен жұмыс iстеу;
- өсiмдiк кездемелердiң өзара байланысы мысалдағы көрсету, микропрепараттарда танып бiлу;
- Өсiмдiктердiң әр түрлi түрлерiнiң түбiрлiк жүйелерiнiң морфологиялық мiнездемесi берiлсiн, түрi өзгертiлген түбiрлер танып бiлiнсiн, гүлдердiң формуласы оқып отыру.
Өсімдіктану
Цитология: өсімдік клеткасының құрылысы гистология: өсімдік ұлпасының мінездемесі; өсімдіктің органографиясы және көбейтілуі. Өсімдік мүшелері: тамыр, сабақ, жапырақ, өркен. Жыныс мүшелері: гүл, тозаңдау және ұрықтану. Гүлдену. Дән және жеміс. Өсімдіктің көбелегі. Өсімдіктерді жүйелеу: вирустер, бактериялар, балдырлар, шырындар, қыналар. Жоғарғы өсімдіктер: жалаңаш тұқымды өсімдіктер, жабық тұқымды өсімдіктер.
КҚ4
КП 1.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- микроорганизмдердің негiзгi топтарын морфологияны, олардың мәнi;
- зат алмасу, қоректену және микроорганизмдердің тынысы, химиялық құрамы;
- спирттен, сүт қышқылды ашытылымдар жасалған биологиялық мәнi, май шiру, тотықтырғыш процестер, клетчатканың жiктеуi;
- жемiстер, көкөнiс және консерв өнiмдерiнің микрофлорасы;
- патогендiк микроорганизмдар мен бактерияны алып жүру туралы ортақ мәлiметтер, шаралар, гельминтоз, азық-түлiк инфекциялары және улау;
- азық-түлiк заттары және олардың мәнi;
қолдана білуі тиіс:
- микроскоппен жұмыс iстеу, бактерияны, ашытқы, саңырауқұлақты микроскоптау,
- микроорганизмдерді таратсын, қоректендiргiш орталарға әр түрлi микроорганизмдерді айыру;
- санитарлық-бактериологиялық талдау үшiн су сынағын алу;
- энергиядағы әртүрлi топырларын орташа тәулiктiк қажеттiктер және оның азық-түлiк көздерiн анықтау;
- консервілердің химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау;
- санитарлы–гигиеналық талаптарын анықтау.
Микробиология
Микробиология пәні, ауылшаруашылық және биологиялық ғылым жүйесіндегі оның орны және ролі. Микроорганизмдерді морфологиялау және жүйелеу. Микроорганизмдердің заттарын (метаболизм) алмастыру. Микроорганизмдердің органикалық және минералдық заттарға айналуы, микроорганизмдердегі сыртқы орта факторлардың әсері.
Табиғатта микроорганизмдерді тарату. Микроорганизмдерді өнеркәсіптік пайдалану. Жемістердің, көкөкністердің және консервіленген өнімдердің микрофлоры. Тағам өнімдері – аурудың мүмкіндік көздері. Микроорганизмдердің өмір сүру әрекетінің өндірістік пайдалануға негізделген физикалық, химиялық тәсілдері микроорганизмдердің өмір сүру әрекетінің өндірістік пайдалануға негізделген физикалық, химиялық тәсілдері. Микроорганизмдердің өмір сүру әрекеті.
КҚ 9,
АҚ 10

ПД 1.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
классификацию овощных культур. Устройство сооружений защищенного грунта и способов обогрева. Интенсивные технологии возделывания овощных культур. Особенности плодово-ягодных культур. Технологии выращивания посадочного материала и способы размножения. Способы хранения и переработки овощей, плодов и ягод.
уметь:
составлять различные виды севооборотов и культурооборотов. Ухаживать за молодым и плодоносящим садом. Закладывать и ухаживать за ягодниками.
Основы плодоводства и овощеводства
Основные направления агропромышленного комплекса.
Достижения науки и передового опыта в области сельского хозяйства.
Биологическая и морфологическая характеристика плодовых и ягодных культур.
Технология выращивания саженцев в плодовом питомнике.
Культуры и технология их закладки.
Основы овощеводства.
ПК 4
ПД 1.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
Основные понятия переменного тока. Трехфазную систему. Классификацию, назначение, устройство и принцип действия трансформаторов.
устройств и назначение основных узлов машин постоянного тока. Устройство трехфазного асинхронного двигателя. Общие понятия об электроприводе.
электровакуумные и газоразрядные приборы. Электрофизические свойства полупроводников, назначение и классификацию усилителей, их основные параметры. Виды электронных генераторов.
уметь:
иметь понятия о переменном токе;
исследовать цепи трехфазного тока; двигателей постоянного тока, определять начало и конец обмоток асинхронного трехфазного электродвигателя; сборка и разборка магнитных пускателей; выбирать типы, сечение проводов и кабелей.
Общая электротехника с основами электроники
Основные понятия и определения переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Подключение потребителей в цепь трехфазного тока. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Их устройство и принцип действия, подключение в сеть, реверсирование и регулирование числа оборотов. Электропривод, аппаратура управления и защита
СК 6
ПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- правила и приемы геометрического и проекционного черчения;
- основные правила разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
уметь:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
Основы технической графики
Основы геометрического и проекционного черчения начертательной геометрии, технического рисования.
Деление отрезков, углов, окружностей на равные части, построение правильных многоугольников.
Виды проецирования: центральное и параллельное.
Общие понятия об аксонометрических проекциях.
Комплексные чертежи моделей.
Назначение технического рисунка. Техника выполнения. Общие правила выполнения чертежей и эскизов деталей.
Чтение сборочных чертежей и схем.
СК 4

КП 1.5
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
көкөніс дақылдарының жіктелуі.
Қорғал қалған жердiң ғимараттары және жылыту әдiстерiнiң құрылымы. Көкөнiс дақылдарының өңдеуiнің қарқынды технологиялары. Жемiс-жидек дақылдарының ерекшелiктерi. Отырғызатын материалдың өсiруiнiң технологиялары және көбейтудiң әдiстерi. Жемiс–жидектер, көкөнiстердiң сақтау және өңдеу әдiстерi;
қолдана білуі тиіс:
егiс айналымы және дақыл айналымдарының әр түрлi түрлерiн құрау. Жаңадан көрiнген және жемiс салатын бақты күту. Жемістіктерді күту және салу.
Жеміс және көкөніс шаруашылығының негіздері
Агроөнеркәсіп кешенінің негізгі бағыттары.
Ғылым және ауылшаруашылық аймағында озық төжiрибенiң табыстары. Жемiстi және жидек дақылдарының биологиялық және морфологиялық мiнездемесi. Жемiстi тәлімбақтағы көшеттер өсiру технологиясы. Дақылдар және салу технологиясы. Көкөніс шаруашылығының негіздері.
КҚ4
КП 1.6
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
Ауыспалы токтың негізгі түсініктері Үшфазалы жүйе. Жіктелуі, тағайындалуы және транформаторлардың әрекет ету принципі мен құрылысы. Тұрақты токтың машиналарының негізгі буындарының тағайындалуы мен құрылымы. Асихронды қозғаушының үш фазалық құрылымы. Электр қозғағыш туралы ортақ ұғымдар.
Электр вакуум және газ разрядты құралдары. Жартылай өткiзгiштердiң электрофизикалық қасиеттерi, тағайындау және күшейткiштердiң жіктелуі, олардың негiзгi параметрлерi. Электрондық генераторлардың түрлерi;
қолдана білуі тиіс:
ауыспалы ток туралы түсінік болу қажет; үшфазалы токтың шынжырын зерттеу; тұрақты токтың қозғалтқыштарын;
асихрондық үш фазалық электр қозғағышының орамдардың алды-артын анықтау; магниттi қосқыштардың құрастыру және бұзуы; түрлердi таңдау, қима өткiзгiштер және кабелдер.
Электроникалық негізі бар жалпы электротехника
Ауыспалы токтың негізгі түсініктері және ажыратылуы, үш желілі электр цептері. Тұтыну цептеріне үш желілі токты қосу. Трансформаторлар. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр машиналары. Олардың құрылысы және қызмет принциптері, желіге қосу, айналым уақытын резервтеу және реттеу. Электржетегі, басқару және қорғану аппаратуралары. Ішкі электр өткізгіштері. Типтерді таңдау және өткізгіштер мен кабельдерді қосу. Электронды аспаптар: электр вакуумды, газоразрядты; жартылай өткізгіш, фотоэлектронды. электронды түзеткіштер.
АҚ6
КП 1.7
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- геометриялық және проекциялық сызудың ереже және қабылдаулары;
- өңдеудiң негiзгi ережелерi, ресiмдеу және конструкторлық және технологиялық құжаттаманың;
- график түрiнде есептердiң шешiмiнiң әдiстерi;
қолдана білуі тиіс:
- нобайларға және көшiрмелерге арналған бөлшектердi сызбалар, тұтас көрiнiстiң сызбаларын орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманың өңдеуi үшiн қолданбалы программа пакеттердi пайдалану.
Техникалық графика негіздері
Сызуды графикалық безендіру: сызу белдеулері және сызуда жазуды орындау, геометриялық сызу.
Кесiндiлердiң бөлуi, құрастыру дұрыс көпбұрыштар, дөңгелек тең бөлiктерге, бұрыш. Проекциялаудың түрлерi: орталық және параллелi. Аксиометрикалық проекциялар туралы ортақ ұғымдар. Үлгiлердiң кешендi сызбалары. Техникалық сызбаның тағайындалуы. Орындалу техникасы. Сызбалар және бөлшектердiң нобайларын орындаудағы ортақ ережелер. Құрастырушы сызбалар және схемалардың оқуы.
АҚ4

ПД 1.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
общие сведения о производственной санитарии;
технику безопасности;
основы электробезопасности;
общие сведения о пожарной безопасности;
уметь:
соблюдать технику безопасности и правила санитарии;
соблюдать электробезопасность;
оказать помощь при производственной травме;
соблюдать пожарную безопасность
Охрана труда
Законодательные положения по охране труда. Основные законодательные положения и организация охраны труда в РК. Мероприятия по предупреждению травматизма. Гигиена труда и производственная санитария. Вредные производственные факторы и меры защиты. Понятия о санитарно-гигиенических условиях труда и их влияние на организм человека. Шум и вибрация. Вентиляция и кондиционирование воздуха. Производственное освещение. Требования техники безопасности, производственной санитарии к устройству и содержанию территории и помещений предприятий питания. Требования техники безопасности и организации технологических процессов и рабочих мест. Электробезопасность. Техника безопасности при эксплуатации технологического, холодильного и теплового оборудования. Требования и техника безопасности при проведении погрузочно-разгрузочных работ и эксплуатации подъемно-транспортного оборудования. Противопожарная безопасность. Организация пожарной охраны на предприятиях питания. Противопожарная профилактика.
СК 6
ПД 1.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
Понятие информации, ее свойства и способы передачи информации;
Системы счисления, перевод из одной системы счисления в другую.
Этапы решения задач на ЭВМ;
Типы алгоритмов и их свойства, способы записи алгоритмов;
Устройство современного компьютера;
Классификацию программных средств;
Основные понятии об операционных системах (MS-DOS, WINDOWS, UNIX);
Редакторы текстов;
Электронные таблицы;
Графические редакторы;
Системы управления базами данных.
Алгоритмические языки программирования
синтаксис языка, основные понятия языка;
уметь использовать свои знания для расширения программного обеспечения;
операторы ввода вывода,
графические возможности языка программирования условный оператор;
операторы цикла.
элементы объектно-ориентированного программирования.
уметь:
использовать в работе возможности текстового, графического, табличного редакторов;
использовать все современные внешние устройства ЭВМ;
использовать программное обеспечение ВК в делопроизводстве;
оформлять алгоритм в графическом виде;
составлять программы по разработанным алгоритмам с использованием простых операторов,
операторов графики, условного оператора и операторов цикла.
Владеть техникой эксплуатации ВТ, основами организации баз данных и навыками составлением программ для решения простейших задач.
Информатика с основами программирования
Роль информатики в повышении эффективности управления агропромышленным комплексом Республики Казахстан. Технология электронной обработки информации.
Информация, свойства информации, способы передачи информации, системы счисления, перевод из одной системы счисления в другую. Этапы решения задач на ЭВМ; понятие алгоритма, его свойства; типы алгоритмов; способы записи алгоритмов.
Устройство современного компьютера, программное обеспечение персональных электронно-вычислительных машин, классификация программных средств. Операционные системы. Сервисные программы. Пакеты прикладных программ: редакторы текстов, электронные таблицы, графические редакторы, системы управления базами данных.
Алгоритмические языки программирования и их использование. Язык программирования Pascal, синтаксис языка, основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком, операции и функции над ними; операторы языка программирования: операторы ввода вывода, графические возможности языка программирования условный оператор; операторы цикла. Объектно-ориентированные языки программирования, элементы объектно-ориентированного программирования.
ПК 4 ПК 5

КП 1.8
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- еңбекті қорғау бойынша заң жағдайларын;
- еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- травматизмнен сақтандыру бойынша шараларды;
- еңбек гигиенасы мен өндірістік санитарияны;
- зиянды өндірістік факторлар мен одан қорғау шараларын;
- еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары мен оның адам ағзасына ықпалын;
өндірісте шу және вибрация көздерін;
- тамақтандыру кәсіпорындары үшін МемСТ пен санитарлық ережелерді және тамақтандыру кәсіпорындарында техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін;
- өрт қауіпсіздігі ережелерін және өрт қауіпсіздігі дәрежесі бойынша нысандардың жіктелуін;
қолдана білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарында еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша заң жағдайларын тиімді қолдануға және ұйымдастыруды;
- тамақтандыру кәсіпорындарында тиімді құрал-жабдықтарды қолдануды;
- технологиялық үрдістің электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуді және қондырғылардың техникалық қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- механикалық құрал-жабдықтардың техника қауіпсіздігін анықтауды;
- жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарының техника қауіпсіздігін анықтауды;
- сауда автоматтары мен құралдарды дұрыс қолдануды;
- сауда-технологиялық және тоңазыту құрал-жабдықтарын қолдануды;
- техника қауіпсіздігін көз мөлшермен анықтауды;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды, оларды дұрыс пайдалануды және персонал эвакуациясын ұйымдастыруды.
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары. ҚР еңбекті қорғау бойынша заң жағдайлары және оны ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Травматизмнен сақтандыру бойынша шаралар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Зиянды өндірістік факторлар және одан қорғау шаралары. Еңбектің санитарлық-гигиеналық жағдайлары жөнінде түсінік және оның адам ағзасына ықпалы. Шу және вибрация. Ауаны желдету және кондиционерлеу. Өндірістік жарықтандыру. Тамақтандыру кәсіпорындары қондырғыларын және ауланы ұстау бойынша техника қауіпсіздігінің, өндірістік санитарияның талаптары. Технологиялық үрдістер мен жұмыс орындарын ұйымдастыруға техника қауіпсіздігінің талаптары. Электр қауіпсіздік. Технологиялық құрал-жабдықтарды қолдануда техника қауіпсіздігі. Жылулық және тоңазыту құрал-жабдықтарын қолданудағы техника қауіпсіздігі. Сауда автоматтары мен құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігі. Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыруда және көтеру-тасымалдау құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігі. Өртке қарсы қауіпсіздік. Тамақтандыру кәсіпорындарында өрттен қорғауды ұйымдастыру. Өртке қарсы профилактика.
АҚ6
КП 1.9
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
Мәлiметтiң ұғымы, оның қасиетi және мәлiметтiң берiлу әдiстерi; Бiр есептеу жүйесiнен басқасына есептеу жүйесi, аудармасы. ЭЕМ-ге есептердiң шешiмiнiң кезеңдерi;
Алгоритмдердің түрлері және олардың қасиетi, әдiс алгоритмдерді жазу; Қазiргi компьютердiң құрылымы;
Бағдарламалардың құралдарының жіктелуі;
(MS-DOS, WINDOWS, UNIX) Басқару жүйелерi туралы негiзгi ұғымдар;
Мәтiндiк редакторлар;
Электрондық кестелер;
Графикалық редакторлар; Деректер қоры басқару жүйелерi. Программалаудың алгоритм тiлдiң синтаксисi, тiлдiң негiзгi ұғымдары; бағдарламалық қамтамасыз етудi кеңейту үшiн өз өнер-бiлiмдерiн қолдануға икемi болу; қорытындының енгiзуiнiң операторлары, бағдарламалау тiлiнiң график түрiнде мүмкiндiктерi шартты оператор; цикл операторлары. Объективтi-хабар бағдарламалаудың элементтерi;
қолдана білуі тиіс:
мәтiндiк, графика түрiнде, кестелiк редакторларды мүмкiндiктiң жұмысында қолдану;
ЭЕМ барлық қазiргi сыртқы құрылымдарды қолдану; iс жүргiзудегi Вк бағдарламалау қамтамасыз етудi қолдану; график түрiнде алгоритмді ресiмдеу; операторлар игерiлген алгоритмдері бойынша бос тұруларды қолданып бағдарламаны құрау, графиканың операторлары, шартты оператор және цикл операторлары. Ең оңай есептердiң шешiмi үшiн бағдарламаны құрастырумен ЕТ пайдалану техникамен, деректер қорының ұйымының негiздерi және дағдыларын бiлу.
Бағдарламалау негіздерімен информатика
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн басқарудың тиiмдiлiктi жоғарылатудағы информатиканың рөлi. Электрондық ақпаратты өңдеуiнiң технологиясы. Мәлiмет, мәлiмет қасиеттерi, есептеу жүйесі бiр есептеу жүйесiнен басқасына аудармасы, әдiс мәлiметтiң берiлуi. ЭЕМ-ге есептердiң шешiмiнiң кезеңдерi; алгоритмді ұғым, ол; алгоритмдердің түрлері; алгоритмдерді жазудың әдiстерi. Қазiргi компьютердiң құрылымы, программалық қамтамасыз ету дербес электронды-денелiк машиналар, программалық құралдардың классификациясы. Операциалық жүйе. Сервисті бағдарламалар. Қолданбалы программалардың пакеттерi: мәтiндiк редактор, электрон кестелер, басқару жүйе, графикалық редактор. Бағдарламаның алгоритм тiлдерi және олар қолдану. Тiлдiң Pascal-дың бағдарламалау тiлi, синтаксисi, негiзгi тiлдiң ұғымдары; тiл қолдалатын операциялар және олардың үстiнде функцияның мәлiметтердiң түрлерi; бағдарламалау тiлiнiң операторлары: шартты оператор қорытындының енгiзуiнiң операторлары, программалау тiлiнiң график түрiнде мүмкiндiктерi; циклдағы операторлар. Объективтi-хабар программалау тiлдерi, элемент объектi - программалауды.
КҚ4
КҚ5

ПД 1.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
формы собственности и форм хозяйствования в условиях рынка; особенности инвестиций, капитальных вложений в сельское хозяйство, о источниках финансирования; понятия, состав и использование трудовых ресурсов; формы НТП; о содержании и действии рыночного механизма; структуре и видах рынка; о спросе и предложении, о взаимовлиянии цены и конкуренции; о товарно-денежных отношениях в сельском хозяйстве, о видах продукции; о себестоимости продукции сельского хозяйства; о показателях экономическую эффективности производства; о рентабельности, о системах земледелия, о задачах развития перерабатывающих отраслей, о системе кластера.
уметь:
составлять инфраструктуру сельского хозяйства; определять задачи развития с/х производства в условиях рынка; определять потребность сельского хозяйства в ресурсах; выполнять расчеты налогов, ренты, аренды, экономической эффективности земель; выполнять расчеты по эффективности и окупаемости капитальных вложений; определять потребность в трудовых ресурсах; производить расчеты производительности, интенсивности труда; определять валовую и товарную продукцию; проводить аукционы и ярмарки; составлять договора, проводить биржевые сделки; вести расчет издержек и определять себестоимость продукции сельского хозяйства и переработки; составлять различные типы севооборотов.
Экономика сельского хозяйства
Сельское хозяйство среди многообразия форм собственности. Земельные ресурсы. Повышение эффективности их использования. Средства производства, интенсивная политика и капитальные вложения в сельское хозяйство. Трудовые ресурсы и эффективность их использования. Научно-технический прогресс (НТП) и интенсификация сельского хозяйства. Экономические основы рыночного механизма хозяйствования. Размещение, специализация, концентрация и интегрированные процессы в сельском хозяйстве. Товарно-денежные отношения в сельском хозяйстве. Издержки производства и себестоимость продукции в условиях предпринимательства. Цены, совершенствование ценообразования на продукцию сельского хозяйства и перерабатывающих отраслей агропромышленного комплекса. Экономическая эффективность сельского хозяйства. Экономика производства продукции растениеводства. экономика производства продукции животноводства.
СК11
ПД 1.11
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
Закон «О Земле» Республики Казахстан, нормативные акты, регулирующие отношения в сельском хозяйстве, формы хозяйствования; структуру управления сельским хозяйством;
уметь:
ориентироваться в статьях гражданского и уголовного кодексов, в законодательстве об административно-правовой ответственности за нарушение природоохранительных законодательных актов; анализировать причины и следствия нарушений закона «О Земле» Республики Казахстан и других нормативных актов, регулирующих отношения по поводу владения, пользования и распоряжения землей и природными ресурсами в экономических целях.
Аграрное право
Сущность и функции аграрного права. Право собственности. Правовое положение сельскохозяйственных хозяйствующих субъектов. Правовые основы предпринимательства.
Хозяйственный договор и его роль в деятельности сельскохозяйственных предприятий и организаций. Отдельные виды хозяйственного договора. Земельное право.
Основы экологического права. Правовое регулирование труда в сельскохозяйственных предприятий и организациях.
Дисциплинарная и материальная ответственность
Трудовые споры и порядок их рассмотрения.
ПК 2, ПК 6
СД 02
Специальные дисциплины

КП 1.10
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
нарық шарттарындағы жеке меншiк түрi және шаруашылықтың формалары; инвестициялар, iргелi салым ауыл шаруашылықтарына ерекшелiктерi, қаржыландыру көздер туралы; ұғымдар, құрам және қолдану еңбек ресурстары; ҒТП формалар; мазмұн және нарықтық тетiктiң әсерi туралы; құрылымға және нарық түрлерi; сұраным және ұсыным туралы, бағалар және бәсекелестiктiң өзара ықпалы туралы; тауарлық-ақшалай қатынастардың ауыл шаруашылығы туралы, өнiм түрлерi туралы; ауыл шаруашылығының өнiмнiң өзiндiк құны туралы; өндірістің экономикалық тиімділігінің көрсеткіштері; тиімділік туралы; жер жүйесі туралы; өңдеу саласының дамуы туралы тапсырмалар; кластер жүйесі туралы;
қолдана білуі тиіс:
ауылшаруашылығының инфрақұрылымын құрастыру;
нарық жағдайындағы ауылшаруашылық өндірісі дамуының міндеттерін анықтау;
ауылшаруашылығын ресурстарға мұқтаждығын анықтау;
жердің экономикалық тиімділігін, жалға берудің, рентаның, салық есептерін орындау;
капиталды салымның қайтарылуы мен тиімділігі бойынша есептер орындау;
еңбек ресурстарына қажеттілікті анықтау;
еңбек қарқындылығының, өнімділігінің есебін жүргізу; жалпы және тауар өнімін анықтау;
жәрмеңкелер мен аукциондар жүргізу;
қор мәмілесін жүргізу, келісім шарттарды кұрастыру;
өңделген және ауылшаруашылық өнімдерінің өзіндік құны мен шығындарының есебін жүргізу; тұқым себудің әр түрлерін құрастыру.
Ауыл шаруашылығының экономикасы
Жекеменшіктің алуан түрлілігінің арасындағы ауыл шаруашылығы. Жер ресурстары. Қолданудың тиімділігін арттыру. Ауыл шаруашылығына өндіріс құралдары, қарқынды саясаты мен капиталдысалымдар. Еңбек ресурстары және қолдану тиімділігі. (ҒТП) Ғылыми-техникалық iлгерiлеу және ауыл шаруашылығының интенсификациясы. Шаруашылық нарық тетігінің экономикалық негіздері. Орналастыру, мамандандыру, шоғырландыру және ауыл шаруашылығындағы интеграцияланған процестері. Ауыл шаруашылығындағы тауарлық-ақшалай қатынастар. Кәсiпкерлiк шарттарындағы өндіріс шығыны және өнiмнiң өзіндік күнi. Ауыл шаруашылығының өніміне баға белгiлеудi баға, әбден жетiлдiру және агроөнеркәсiптiк кешеннiң қайта өңдейтiн салалары. Ауыл шаруашылығы экономикалық нәтижелiгi. Өсiмдiк шаруашылық өнiм өндiрiсiнiң экономикасы. Мал шаруашылық өнiм өндiрiсiнiң экономикасы.
АҚ11
КП 1.11
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
ҚР «Жер туралы» Заңы, ауылшаруашылығындағы қатынастардың, шаруашылықтың формаларын және ауылшаруашылығын басқару құрылымын реттейтін нормативті актілер;
қолдана білуі тиіс:
азаматтық және қылмыс кодекстердегі баптардан хабардар болу;
табиғатты қорғау туралы заң актілерін бұзғаны үшін әкімшілік–құқықтық жауапкершілік туралы заңнаманы;
ҚР «Жер туралы» заңын және экономикалық мақсаттарда жерді және табиғи ресурстарды иелену, пайдалану және билік ету бойынша қатынастарды реттейтін басқа да нормативтік актілерді бұзу себептері мен салдарларын талдауды.
Аграрлық құқық
Аграрлық құқықтың мәні мен атқаратын қызметі. Меншік құқығы. Ауылшаруашылық субъектілердің құқықтық жағдайы. Кәсіпкерліктік құқықтық негізі.
Шаруашылық келісім және оның ауылшаруашылық кәсіпорын мен ұйымдарының қызметіндегі алатын орны.
Шаруашылық келісімнің жекеше түрлері. Жер құқығы. Экологиялық құқық негізі. Ауылшаруашылық кәсіпорын мен ұйымдардағы еңбекті құқықтық реттеу. Тәртіп және материалдық жауапкершілік. Еңбек келіспеушіліктері және оны қарастыру.
КҚ2
АҚ6
АП 02
Арнайы пәндер
Біліктілік:

Квалификация 122603 3 – «Технолог»
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы технологии, основные понятия;
- способы кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификацию и ассортимент кулинарной продукции;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии производства продукции;
- технологические процессы кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий.
Уметь:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов, выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи;
Технология приготовления пищи
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйственной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий зарубежной кухни.
122603 3
СК 1,4,6,10
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- отраслевые особенности общественного питания;
- производственную инфраструктуру;
- организацию снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуру производства, производственный и технологический процессы;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядок аттестации рабочих мест;
- порядок проведения контроля за выпуском продукции;
- составление плана-меню;
- организацию работы во всех цехах;
- выполнение технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правила внутренней торговли;
- порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностные инструкции работников производства;
- формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учет сырья, готовой продукции и товаров;
уметь:
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.
Организация производства на предприятиях питания
Общественное питание в современных условиях. Классификация предприятий общественного питания. Особенности. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Оперативное планирование производства и технологическая документация. Основы рациональной организации труда. Организация производства. Правила внутренней торговли, порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции и товаров в случае признания их не пригодными. Должностные инструкции работников производства. Ценообразование и калькулирование, общие вопросы учета и контроля. Формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания. Учет сырья, товаров в кладовых. Учет сырья и готовой продукции на производстве. Внутренний контроль, основные методы контроля, инвентаризация продуктов в кладовой, на производстве и в буфетах.
122604 3
СК 3,5,6, 7,10,11, 15

122603 3 – «Технолог»
АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- технологияның теориялық негіздерін, негізгі түсініктерді;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістерін;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортиментін;
- өнім өндірудің ресур және энергияны үнемдейтін технологиясын;
- шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай өнімдер, тағамдар және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістерін;
- түрлі жартылай өнімдерді, дайын тағамдарды, аспаздық, кондитерлік өнімдерді дайындауды;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістерді қолдануды;
- сапасына қойылатын талаптардың сақталуын;
- шикізат шығынын, қалдықты анықтау, жартылай және дайын өнімдердің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулер жүргізуді;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдануды;
- тағам дайындаудың тиімді әдісін қолдануды.
Тағам дайындау технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері. Шикізатты механикалық өңдеу және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағам мен өнімнің дәмінің, хош иісінің және түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың, ұсынудың технологиялық үрдістері. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, макарон және бұршақ өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық және теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет және ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын, алкогольсыз сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Шетелдік асхана тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау технологиясы.
122603 3
АҚ
1,4,6,10
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктерін;
- өндірістік инфрақұрылымды;
- жабдықтауды, қойма және тара шаруашылығын ұйымдастыруды; өндіріс құрылымын, өндірістік және технологиялық үрдістерді;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыруды, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысын;
- жұмыс орнын аттестациялауды;
- өнім өндіруге бақылау жүргізуді;
- жоспар-мәзірді құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындауды;
- ішкі сауда ережесін;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібін;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкцияларын;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасын;
- шикізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебін;
қолдана білуі тиіс:
- жоспар-мәзір құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеуді;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыруды;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыруды;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыруды;
- есептік құжаттарды жүргізуді;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізуді;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізуді;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және тара шаруашлығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.
12260403
АҚ
3,5,6,7,10,11,15

СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- обслуживание: цели, задачи, правила, нормы, перспективы;
- услуги предприятий общественного питания;
- методы и формы обслуживания;
- материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
- этапы организации обслуживания;
- организацию труда обслуживающего персонала;
уметь:
- обслуживать потребителей в ресторанах, на приемах и банкетах;
- использовать специальные виды услуг и формы обслуживания;
- выполнять услуги по организации обслуживания иностранных туристов;
- составлять банкетное меню, рассчитывать загрузку торгового зала;
- рассчитывать количество сырья на проведение вечеров, банкетов, приемов;
- составлять графики выхода на работу работников торгового зала;
- обеспечить высокую культуру обслуживания в торговых залах предприятий;
- организовывать обслуживание в торговых и банкетных залах;
Организация обслуживания на предприятиях питания
Общая характеристика процесса обслуживания. Подготовка к обслуживанию потребителей. Организация обслуживания потребителей в ресторанах. Банкеты и приемы. Специальные формы услуг. Услуги по организации обслуживания иностранных туристов. Организация социального питания. Организация труда обслуживающего персонала.
122603 3
СК 5,6
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- нормы технического оснащения предприятий питания;
- меры массы и их вместимости, правила эксплуатации;
- правила эксплуатации контрольно-кассовых аппаратов;
- сведения о материалах, деталях машин применяемых в машиностроении;
- типы электроприводов, принципы действия, схему электроснабжения и учет расхода электроэнергии;
- назначение, применение, структуру, принцип действия и типы механического, теплового, холодильного оборудования и торговых автоматов;
уметь:
- составлять заказы и заявки на приобретение оборудования;
- определить типы и рассчитать потребность;
- определять назначения приборов управления, защиты и дистанционного управления, правильно эксплуатировать;
- эксплуатировать торгово-технологическое и холодильное оборудование, торговые автоматы;
Оборудование на предприятиях питания
Основные сведения о подборе, техническом оснащении предприятий питания. Торговый инвентарь и тара-оборудование. Весоизмерительное оборудование. Контрольно-кассовые машины. Детали машин. Элементы электросилового оборудования. Механическое оборудование. Подъемно-транспортное оборудование. Холодильное оборудование. Торговые автоматы. Оборудование иностранного производства. Организация ремонта и технического обслуживания торгово-технологического оборудования.

АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қызмет көрсету: мақсатын, міндеттерін, ережесін, нормалары мен болашағын;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы қызмет көрсету түрлерін;
- қызмет көрсету әдістері мен формаларын;
- қызмет көрсетуді материалдық-техникалық, ақпаратпен қамтамасыз етуді;
- қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезеңдерін;
- қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыруды;
қолдана білуі тиіс:
- ресторанда, қабылдаулар мен банкеттерде тұтынушыларға қызмет көрсетуді;
- қызмет көрсетудің арнайы түрлері мен формаларын қолдануды;
- шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетуді атқаруды;
- банкеттік мәзірді құрастыруды, сауда залының тиелуін есептеуді;
- кеш, банкет, қабылдау өткізуге шикізат мөлшерін есептеуді;
- сауда залы жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыруды;
- кәсіпорынның сауда залында қызмет көрсетудің жоғары мәдениетін қамтамасыз етуді;
- сауда және банкет залдарында қызмет көрсетуді ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қызмет көрсету үрдісінің жалпы сипаттамасы. Тұтынушыларға қызмет көрсетуге дайындық. Ресторанда тұтынушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Банкеттер мен қабылдаулар. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету түрлері. Әлеуметтік тамақтандыруды ұйымдастыру. Қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру.
122603 3
АҚ 5,6
АП 2.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау нормаларын;
- салмақ өлшемдері және сыйымдылықтары, қолдану ережесі;
- бақылау-касса аппараттарын қолдану ережесін;
- материалдар, машина құрылысында қолданылатын машина бөлшектері жөніндегі мәліметтерді;
- электр жетек типтері, жұмыс қағидасы, электрмен жабдықтау кестесі, электр энергиясы шығынының есебі;
- механикалық, жылулық, тоңазыту құрал-жабдықтарының, сауда автоматтарының тағайындалуын, қолданылуын, құрылысын, жұмыс қағидасын, типтерін;
қолдана білуі тиіс:
- құрал-жабдықты сатып алу үшін тапсырысты құрастыруды;
- типін анықтауды және қажеттілікті есептеуді;
- басқару, қорғау, дистанциялық басқару құралдарының тағайындалуын, дұрыс қолданылуын;
- сауда-технологиялық, тоңазыту құрал-жабдықтарын, сауда автоматтарын қолдануды.
Тамақтандыру кәсіпорындарының құрал-жабдықтары
Тамақтандыру кәсіпорындарын техникалық жабдықтау жөнінде негізгі мәліметтер. Сауда инвентары және тара-жабдық. Салмақ өлшеу құрал-жабдықтары. Бақылау-касса машиналары. Машина бөлшектері. Электр-күш құрал-жабдықтарының элементтері. Механикалық құрал-жабдықтар. Көтеру-көлік жабдықтары. Тоңазыту жабдықтары. Сауда автоматтары. Шетелдік құрал-жабдықтар. Сауда-технологиялық құрал-жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетуді ұйымдастыру.

122603 3
СК 2, 7, 8
СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- службу стандартизации в общественном питании;
- виды контроля качества продукции в общественном питании;
- органолептический анализ продукции общественного питания;
- порядок отбора проб;
- физико-химические методы контроля качества продукции общественного питания;
- лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий.
Уметь:
- отбирать и подготовить пробы к анализу;
- проводить органолептический анализ продукции общественного питания;
- исследовать и оценить качества полуфабрикатов;
- исследовать и оценить качества готовой продукции;
- проводить лабораторные методы оценки качества продукции: химические, физико-химические, биохимические, технохимические;
- оформлять результаты анализов;
Контроль качества продукции и услуг
Организация контроля качества продукции в общественном питании. Контроль, осуществляемый на предприятиях. Контроль, осуществляемый технологическими и санитарно-технологическими лабораториями. Органолептический анализ продукции общественного питания. Порядок отбора проб и подготовка их для лабораторного анализа. Физико-химические методы, применяемые при контроле полуфабрикатов и готовой продукции. Контроль качества полуфабрикатов. Лабораторный контроль качества блюд и кулинарных изделий. Определение химического состава и энергетической ценности пищи. Оформление результатов.
122603 3
СК 3, 9, 10
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сущность и основы менеджмента;
- основные функции менеджмента;
- основные различия менеджмента в сфере общественного питания;
- методы управления;
- внутреннюю структуру управления предприятием питания;
- управленческие решения и методы принятия решений;
- технологию и технику управления;
- делопроизводству и документооборот;
- принципы подбора кадров;
- стиль управления предприятием питания;
- деловые качества менеджера;
уметь:
- выполнять основные функции менеджмента;
- управлять по целям;
- принять управленческие решения;
- применять информацию при управлении;
- организовать деловые встречи;
- составлять деловые бумаги, письма;
- применять основные принципы подбора кадров;
- налаживать отношения с коллективом;
- быть коммуникабельным;
- применять теорию лидерства;
- использовать при управлении основные темпераменты и психологию подчиненных;
- реализовать основные деловые качества менеджера.
Менеджмент на предприятиях питания
Сущность и теоретические основы менеджмента. Эволюция концепции менеджмента. Стратегия и тактика менеджмента в сфере общественного питания. Основные функции менеджмента в сфере общественного питания. Соотношение целей и ресурсов. Управление по целям. Организация взаимодействия и полномочия. Сущность «мотивации». Сущность и смысл контроля. Дополнительные функции менеджмента. Методы управления. Внутренняя управленческая структура предприятий питания. Управленческие решения. Модели и методы принятия управленческих решении. Информация, технология и техника управления. Управление персоналом. Материальное и моральное стимулирование. Принципы подбора кадров. Руководство, власть, личное влияние. Стиль управления. Теория лидерства. Менеджер, его деятельность, деловые качества менеджера.
122603 3
ПК 9
СК 11,12

122603 3
АҚ 2,7,8
АП 2.5
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қоғамдық тамақтандыру саласының стандарттау қызметін;
- қоғамдық тамақтандыруда өнім сапасын бақылау түрлерін;
- қоғамдық тамақтандыру өнімін органолептикалық талдауды;
- сынамаларды алу тәртібін;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын бақылаудың физикалық-химиялық талдау әдістерін;
- тағам мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылауды;
қолдана білуі тиіс:
- сынаманы талдау үшін іріктеуді, дайындауды;
-  қоғамдық тамақтандыру өніміне органолептикалық талдау жүргізуді;
- жартылай өнімдер сапасын зерттеуді және бағалауды;
- дайын өнім сапасын зерттеуді және бағалауды;
- өнім сапасын бағалаудың зертханалық әдістерін жүргізуді: химиялық, физикалық-химиялық, биохимиялық, технохимиялық;
- талдау нәтижелерін толтыруды.
Қызметтің және өнімнің сапасына бақылау
Қоғамдық тамақтандыру саласында өнім сапасын бақылауды ұйымдастыру. Кәсіпорында жүргізілетін бақылау. Технологиялық және санитарлық-технологиялық зертханалар жүргізетін бақылау. Қоғамдық тамақтандыру өнімін органолептикалық талдау. Сынамаларды іріктеу тәртібі және зертханалық талдау үшін дайындау. Жартылай және дайын өнімдерді бақылауда қолданылатын физикалық-химиялық әдістер. Жартылай өнімдер сапасын бақылау. Тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын зертханалық бақылау. Тағамның химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығын анықтау. Нәтижелерді толтыру.
122603 3
АҚ 3,9,10
АП 2.6
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- менеджмент мәні мен негіздерін;
- менеджменттің негізгі функцияларын;
- қоғамдық тамақтандыру саласы менеджментінің негізгі айырмашылықтарын;
- басқару әдістерін;
- тамақтандыру кәсіпорындарын басқарудың ішкі құрылымын;
- басқару шешімдері және шешім қабылдау әдістерін;
- басқару техникасы мен технологиясын;
- іс қағаздарын жүргізуді және құжат айналымын;
- кадрларды іріктеу қағидаларын;
- тамақтандыру кәсіпорындарын басқару стильдерін;
- менеджердің іскерлік қасиеттерін;
қолдана білуі тиіс:
- менеджменттің негізгі функцияларын атқаруды;
- мақсаттар бойынша басқаруды;
- басқару шешімдерін қабылдауды;
- басқаруда ақпаратты қолдануды;
- іскерлік кездесулерді ұйымдастыруды;
- іскерлік қағаздарды, хаттарды құрастыруды;
- кадрларды іріктеу қағидаларын қолдануды;
- ұжыммен қарым-қатынас құруды;
- коммуникабельді болуды;
- лидерлік теориясын қолдануды;
- басқаруда бағынышты тұлғалардың негізгі темпераменті мен психологиясын қолдануды;
- менеджердің негізгі іскерлік қасиеттерін қолдануды.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы менеджмент
Менеджмент мәні мен теориялық негіздері. Менеджмент концепциясының эволюциясы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы менеджмент стратегиясы мен тактикасы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы менеджменттің негізгі функциялары. Мақсаттар мен ресурстардың өзара қатынасы. Өзара іс-әрекет пен өкілеттілікті ұйымдастыру. «Ынталандыру» мәні. Бақылау мәні мен маңызы. Менеджменттің қосымша функциялары. Басқару әдістері. Тамақтандыру кәсіпорындарының ішкі басқару құрылымы. Басқару шешімдері. Басқару шешімдерін қабылдау модельдері мен әдістері. Ақпарат, басқару техникасы мен технологиясы. Персоналды басқару. Материалды және рухани ынталандыру. Кадрларды іріктеу қағидалары. Жетекшілік, билік, жеке ықпал ету. Басқару стильдері. Лидерлік теориясы. Менеджер, оның іс-қызметі. Менеджердің іскерлік қасиеттері.
122603 3 КҚ 9 АҚ 11,12

СД 2.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды рынков, элементы конъюнктуры рынка;
- содержанию и стратегию маркетинга;/
- основные функции маркетинга в общественном питании;
- внутреннюю отчетность, технику проведения анкетного опроса потребителей;
- законы рынка по вопросам сегментации;
- типы конкуренции и конкурентоспособность товаров и услуг;
- основы рыночной экономики;
- сущность и задачи рекламы;
- каналы сбыта продукции и услуг;
- виды цен и ценовую политику предприятия;
- основы международного маркетинга.
Уметь:
- изучить спрос на продукцию и услуги предприятий питания;
- планировать маркетинговую деятельность предприятий питания;
- определять емкость рынков и отдельных его сегментов;
- проводить маркетинговые исследования;
- прогнозировать спрос;
- определять основные конкуренты;
- составлять рекламные форматы;
- разрабатывать новые каналы сбыта товаров и услуг;
- определять цены на товары и услуги;
- разрабатывать новые сервисные форматы в сфере общественного питания;
- вовлекать товары на международный рынок.
Маркетинг в общественном питании
Сущность и теоретические основы маркетинга в общественном питании. Рынок, его характеристика. Содержание и стратегия маркетинга в общественном питании. Основные функции маркетинга в общественном питании. Сегментация рынка. Выбор целевых сегментов, в зависимости от спроса на продукции и услуг общественного питания. Конкуренция. Конкурентоспособность продукции и услуг. Методы продвижения, сбыта продукции и оказания услуг. Важнейшие функции системы сбыта. Структура торговой подсистемы в общественном питании. Франчайзинг. Реклама в общественном питании. Стратегия ценообразования, виды цен. Взаимосвязь цены с потребительскими свойствами товара. Ценовая политика на новую продукцию. Сервис. Принципы современного сервиса. Обеспечение свободы покупателя в выборе сервисных услуг, эластичность сервиса. Организационные службы маркетинга на предприятиях питания. Внешнеэкономическая деятельность. Международный маркетинг. Изучение среды, характеристика системы ограничений и возможностей международной торговли. Методы выхода на зарубежный рынок. Пути вовлечения товаров в международный рынок. Стратегия и стимулирования сбыта товара и его адаптация зарубежному рынку.
122603 3
ПК 2
122604 3
ПК 2
Квалификация 122604 3 – «Техник-технолог»
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы технологии, основные понятия;
- способы кулинарной обработки пищевых продуктов;
- классификацию и ассортимент кулинарной продукции;
- ресурсо- и энергосберегающие технологии производства продукции;
- технологические процессы кулинарной обработки сырья и приготовления полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий.
уметь:
- использовать основные приемы механической и тепловой кулинарной обработки продуктов;
- приготавливать различные полуфабрикаты, готовые блюда и кулинарные, кондитерские изделия;
- использовать процессы, формирующие качество продукции общественного питания;
- соблюдать требования к качеству;
- производить технологические расчеты по расходу сырья, определения отходов, выходу полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать нормы взаимозаменяемости при приготовлении полуфабрикатов и готовых блюд;
- использовать рациональные методы приготовления пищи; В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- отраслевые особенности общественного питания;
- производственную инфраструктуру;
- организацию снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуру производства, производственный и технологический процессы;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядок аттестации рабочих мест;
- порядок проведения контроля за выпуском продукции;
- составление плана-меню;
- организацию работы во всех цехах;
- выполнение технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правила внутренней торговли;
- порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностные инструкции работников производства;
- формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учет сырья, готовой продукции и товаров;
уметь:
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.
Технология приготовления пищи
Приемы кулинарной обработки пищевых продуктов. Технологические процессы механической обработки сырья и производство полуфабрикатов. Обработка овощей, плодов, грибов. Обработка рыбных и нерыбных продуктов моря. Обработка мяса. Обработка сельскохозяйственной птицы, дичи и кролика. Изменение основных пищевых веществ в процессе приготовления пищи. Формирование вкуса, аромата и цвета готовых блюд и изделий. Технологические процессы приготовления и отпуска блюд и кулинарных изделий. Супы. Соусы. Блюда и гарниры из овощей и грибов. Блюда и гарниры из круп, бобовых и макаронных изделий. Блюда из рыбы и нерыбных продуктов моря. Блюда из мяса и мясопродуктов. Блюда из сельскохозяйственной птицы, пернатой дичи и кролика. Блюда из яиц и творога. Холодные блюда и закуски. Сладкие блюда. Горячие и холодные безалкогольные напитки. Мучные, кондитерские и кулинарные изделия. Мучные блюда. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для диетического и лечебно-профилактического питания. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий для учащихся общеобразовательных, профессионально-технических школ и лицеев, гимназий. Технология приготовления блюд и кулинарных изделий зарубежной кухни.

АП 2.7
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- нарық түрлерін, нарық конъюнктурасы элементтерін;
- маркетинг мазмұны мен стратегиясын;
- қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетингтің негізгі функцияларын;
- ішкі есеп беруді, тұтынушылардан анкеталық сұрау жүргізудің техникасын;
- сегменттеу сұрақтары бойынша нарық заңдарын;
- бәсекелестер типі, тауарлар мен қызмет көрсетудің бәсекелестік қабілетін;
- нарықтық экономика негіздерін;
- жарнама мәні мен міндеттерін;
- өнім мен қызмет көрсетуді өткізу каналдарын;
- баға түрлерін, кәсіпорынның баға саясатын;
- халықаралық маркетинг негіздерін;
қолдана білуі тиіс:
- тамақтандыру кәсіпорындарының өнімі мен қызмет көрсету түрлеріне сұранысты зерттеуді;
- тамақтандыру кәсіпорнының маркетинг іс-қызметін жоспарлауды;
- нарық және оның жеке сегменттерінің сыйымдылығын анықтауды;
- маркетинг зерттеулерін жүргізуді;
- сұранысты болжауды;
- негізгі бәсекелестерді анықтауды;
- жарнама форматтарын құрастыруды;
- тауарлар мен қызмет көрсетуді өткізудің жаңа каналдарын жетілдіруді;
- тауарлар мен қызмет көрсетуге бағаны анықтауды;
- қоғамдық тамақтандыру саласында жаңа сервис форматтарын жетілдіруді;
- халықаралық нарыққа тауарды тартуды.
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы маркетинг
Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетинг мәні мен теориялық негіздері. Нарық, оның сипаттамасы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетинг мазмұны мен стратегиясы. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы маркетингтің негізгі функциялары. Нарықты сегменттеу. Қоғамдық тамақтандыру өнімі мен қызмет көрсетуге сұранысқа байланысты мақсатты сегменттерді таңдау. Бәсекелестік. Өнім мен қызмет көрсетудің бәсекелестік қабілеті. Өнім мен қызмет көрсетуді жылжытудың, өткізудің әдістері. Өткізу жүйесінің маңызды функциялары. Қоғамдық тамақтандыруда сауда жүйесінің құрылымы. Франчайзинг. Қоғамдық тамақтандыру саласындағы жарнама. Баға түзілу стратегиясы, баға түрлері. Бағаның тауардың тұтынушылық қасиеттерімен байланысы. Жаңа өнімге баға саясаты. Сервис. Қазіргі сервис қағидалары. Сервис қызметін таңдауда тұтынушы еркіндігін қамтамасыз ету. Сервис иілгіштігі. Тамақтандыру кәсіпорындарында маркетингтің ұйымдастыру қызметі. Сыртқы экономикалық іс-қызмет. Халықаралық маркетинг. Ортаны зерттеу, халықаралық сауда шектеулері мен мүмкіндіктері жүйелерінің сипаттамасы. Шетелдік нарыққа шығу әдісі. Халықаралық нарыққа тауарды тарту жолдары. Тауарды өткізу стратегиясы мен ынталандыру, оның шетелдік нарыққа үйренісуі.
122603 3
КҚ 2
122604 3
КҚ 2
Біліктілік: 122604 3 – «Техник-технолог»
АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- технологияның теориялық негіздерін, негізгі түсініктерді;
- тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістерін;
- аспаздық өнімдердің жіктелуі мен ассортиментін;
- өнім өндірудің ресурсын және энергияны үнемдейтін технологиясын;
- шикізатты аспаздық өңдеудің, жартылай өнімдер, тағамдар және аспаздық өнімдер дайындаудың технологиялық үрдістерін;
қолдана білуі тиіс:
- өнімдерді механикалық және жылулық аспаздық өңдеудің негізгі әдістерін;
- түрлі жартылай өнімдерді, дайын тағамдарды, аспаздық, кондитерлік өнімдерді дайындауды;
- қоғамдық тамақтандыру өнімінің сапасын қалыптастыратын үрдістерді қолдануды;
- сапасына қойылатын талаптардың сақталуын;
- шикізат шығынын, қалдықты анықтау, жартылай және дайын өнімдердің шығуын анықтау бойынша технологиялық есептеулер жүргізуді;
- жартылай өнімдер мен дайын тағамдар дайындауда өзара ауыстыру нормасын қолдануды;
- тағам дайындаудың тиімді әдісін қолдануды.
Тағам дайындау технологиясы
Тағамдық өнімдерді аспаздық өңдеу әдістері. Шикізатты механикалық өңдеу және жартылай өнімдер өндірудің технологиялық үрдістері. Көкөністерді, жемістерді, саңырауқұлақты өңдеу. Балық және теңіздің балық емес өнімдерін өңдеу. Етті өңдеу. Ауыл шаруашылық құсын, жабайы құс пен үй қоянын өңдеу. Тағам дайындау үрдісінде негізгі тағамдық заттардың өзгеруі. Дайын тағам мен өнімнің дәмінің, хош иісінің және түсінің қалыптасуы. Тағамдар мен аспаздық өнімдерді дайындаудың, ұсынудың технологиялық үрдістері. Көжелер. Тұздықтар. Көкөністер мен саңырауқұлақтан тағамдар мен гарнирлер. Жармадан, макарон және бұршақ өнімдерінен тағамдар мен гарнирлер. Балық және теңіздің балық емес өнімдерінен тағамдар. Ет және ет өнімдерінен тағамдар. Ауыл шаруашылық құсынан, жабайы құс пен үй қоянынан тағамдар. Жұмыртқа мен ірімшіктен тағамдар. Салқын тағамдар мен басытқылар. Тәтті тағамдар. Ыстық және салқын, алкогольсыз сусындар. Ұн, кондитерлік және аспаздық өнімдер. Ұннан тағамдар. Диеталық және емдік-профилактикалық тамақтандыру үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Жалпы білім беретін, кәсіптік-техникалық мектеп, лицей және гимназия оқушылары үшін тағамдар мен аспаздық өнімдер дайындаудың технологиясы. Шетелдік асхана тағамдары мен аспаздық өнімдерін дайындау технологиясы.

122604 3
СК 3,4,5, 6,7,11,15
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- отраслевые особенности общественного питания;
- производственную инфраструктуру;
- организацию снабжения, складского и тарного хозяйства;
- структуру производства, производственный и технологический процессы;
- организацию процессов производства продукции и работы основных производственных цехов и вспомогательных помещений;
- порядок аттестации рабочих мест;
- порядок проведения контроля за выпуском продукции;
- составление плана-меню;
- организацию работы во всех цехах;
- выполнение технологических расчетов по курсовому проектированию;
- правила внутренней торговли;
- порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции товаров в случае признания их непригодными;
- должностные инструкции работников производства;
- формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания;
- учет сырья, готовой продукции и товаров;
уметь:
- составлять план-меню;
- организовать работу во всех цехах;
- рассчитывать количество сырья и отходов;
- составлять графики выхода на работу производственных работников;
- составлять производственную программу на каждый день;
- составлять договор поставки сырья от поставщика на предприятия общественного питания;
- вести отчетную документацию;
- проводить контроль за выпуском продукции и ее качеством;
- вести технику расчета сырья по сборнику рецептур блюд и кулинарных изделий;
- проводить технологические и потребительские конференции.
Организация производства на предприятиях питания
Общественное питание в современных условиях. Классификация предприятий общественного питания. Особенности. Организация снабжения предприятий питания. Организация складского и тарного хозяйства. Структура производства. Оперативное планирование производства и технологическая документация. Основы рациональной организации труда. Организация производства. Правила внутренней торговли, порядок по уничтожению или дальнейшей переработке продукции и товаров в случае признания их непригодными. Должностные инструкции работников производства. Ценообразование и калькулирование, общие вопросы учета и контроля. Формы документов, применяемых на предприятиях общественного питания. Учет сырья, товаров в кладовых. Учет сырья и готовой продукции на производстве. Внутренний контроль, основные методы контроля, инвентаризация продуктов в кладовой, на производстве и в буфетах.
122604 3
СК 3,5,6, 7,10,11, 15
СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- обслуживание: цели, задачи, правила, нормы, перспективы;
- услуги предприятий общественного питания;
- методы и формы обслуживания;
- материально-техническое и информационное обеспечение обслуживания;
- этапы организации обслуживания;
- организацию труда обслуживающего персонала;
уметь:
- обслуживать потребителей в ресторанах, на приемах и банкетах;
- использовать специальные виды услуг и формы обслуживания;
- выполнять услуги по организации обслуживания иностранных туристов;
- составлять банкетное меню, рассчитывать загрузку торгового зала;
- рассчитывать количество сырья на проведение вечеров, банкетов, приемов;
- составлять графики выхода на работу работников торгового зала;
- обеспечить высокую культуру обслуживания в торговых залах предприятий;
- организовывать обслуживание в торговых и банкетных залах;
Организация обслуживания в предприятиях питания
Общая характеристика процесса обслуживания. Подготовка к обслуживанию потребителей. Организация обслуживания потребителей в ресторанах. Банкеты и приемы. Специальные формы услуг. Услуги по организации обслуживания иностранных туристов: организация тематических шведских столов и буфетов, стол-экспресс, бизнес-ланч, воскресный бранч, презентации, кофе-брейк, «Happy hour» - «Счастливый час», «Linner», диннер-ужин, «репинский стол», кейтеринг и др. Организация социального питания. Организация труда обслуживающего персонала.

122604 3
АҚ3,4,5,6,7,11,15
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қоғамдық тамақтандыру саласының ерекшеліктерін;
- өндірістік инфрақұрылымды;
- жабдықтауды, қойма және тара шаруашылығын ұйымдастыруды; өндіріс құрылымын, өндірістік және технологиялық үрдістерді;
- өнім өндіру үрдісін ұйымдастыруды, негізгі өндірістік цехтар мен қосалқы бөлмелер жұмысын;
- жұмыс орнын аттестациялауды;
- өнім өндіруге бақылау жүргізуді;
- жоспар-мәзірді құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- курстық жобалау бойынша технологиялық есептеулерді орындауды;
- ішкі сауда ережесін;
- жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібін;
- өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкцияларын;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасын;
- шикізаттар, дайын өнімдер мен тауарлар есебін;
қолдана білуі тиіс:
- жоспар-мәзір құрастыруды;
- барлық цехтарда жұмысты ұйымдастыруды;
- шикізат пен қалдық мөлшерін есептеуді;
- өндіріс жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыруды;
- әр күнге өндірістік бағдарламаны құрастыруды;
- кәсіпорынға жабдықтаушыдан шикізатты жеткізу жөнінде шарт құрастыруды;
- есептік құжаттарды жүргізуді;
- өнім өндіру және оның сапасына бақылау жүргізуді;
- тағамдар мен аспаздық өнімдер рецептурасы бойынша шикізатты есептеу техникасын жүргізуді;
- технологиялық және тұтынушылар конференциясын ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Қазіргі жағдайдағы қоғамдық тамақтандыру. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жіктелуі. Ерекшеліктері. Тамақтандыру кәсіпорындарын жабдықтауды ұйымдастыру. Қойма және тара шаруашылығын ұйымдастыру. Өндіріс құрылымы. Өндірісті оперативті жоспарлау және технологиялық құжаттар. Еңбекті тиімді ұйымдастыру негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Ішкі сауда ережесі, жарамсыз деп танылған өнімдер мен тауарларды жою немесе ары қарай қайтадан өңдеу тәртібі. Өндіріс жұмысшыларының лауазымдық инструкциялары. Баға түзілу және калькуляция, есеп және ішкі бақылаудың жалпы сұрақтары. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарында қолданылатын құжаттар формасы. Қоймадағы шикізат, тауарлар есебі. Өндірістегі шикізат пен дайын өнім есебі. Ішкі бақылау, бақылаудың негізгі әдістері, қоймада, өндіріс пен буфетте өнімдерді инвентаризациялау.
122604 3
АҚ3,5,6,7,10, 11,15
АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- қызмет көрсету: мақсатын, міндеттерін, ережесін, нормалары мен болашағын;
- қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарындағы қызмет көрсету түрлерін;
- қызмет көрсету әдістері мен формаларын;
- қызмет көрсетуді материалдық-техникалық, ақпаратпен қамтамасыз ету;
- қызмет көрсетуді ұйымдастыру кезеңдері;
- қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыруды;
қолдана білуі тиіс:
- ресторанда, қабылдаулар мен банкеттерде тұтынушыларға қызмет көрсетуді;
- қызмет көрсетудің арнайы түрлері мен формаларын қолдануды;
- шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсетуді атқаруды;
- банкеттік мәзірді құрастыруды, сауда залының тиелуін есептеуді;
- кеш, банкет, қабылдау өткізуге шикізат мөлшерін есептеуді;
- сауда залы жұмысшыларының жұмысқа шығу графигін құрастыруды;
- кәсіпорынның сауда залында қызмет көрсетудің жоғары мәдениетін қамтамасыз етуді;
- сауда және банкет залдарында қызмет көрсетуді ұйымдастыруды.
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қызмет көрсету үрдісінің жалпы сипаттамасы. Тұтынушыларға қызмет көрсетуге дайындық. Ресторанда тұтынушыларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Банкеттер мен қабылдаулар. Қызмет көрсетудің арнайы түрлері. Шетелдік туристерге қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша қызмет көрсету түрлері: тақырыптық швед столдары мен буфеттерін ұйымдастыру, стол-экспресс, бизнес-ланч, жексенбілік бранч, презентациялар, кофе-брейк, «Happy hour» - «Бақытты сәт», «Linner», диннер-кешкілік, «репин столы», кейтеринг және т.б. Ресторандағы сервис, мәні, ұйымдастыру.
Әлеуметтік тамақтандыруды ұйымдастыру. Қызмет көрсетуші персонал еңбегін ұйымдастыру.

122603 3
ПК 2
122604 3
ПК 2
Специальные дисциплины
СД
Квалификация
122606 3 – «Техник-технолог хранения и переработки плодов, овощей»
СД 2.1
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
химический состав и качество плодов и овощей;
условия уборки, хранения;
способы транспортировки;
типы хранилищ;
типы холодильников;
технологию хранения;
меры борьбы по снижению потерь и сохранения качеств
уметь:
знать биологические и биохимические процессы при хранении плодов и овощей;
определять методы оптимальной зрелости плодов и овощей;
определять методы товарной обработки;
разрабатывать технологию хранения;
определять назначения хранилищ, типов холодильников, вести борьбу от загрязнения окружающей среды отходами хранения.
Технология хранения плодов и овощей
История развития промышленного хранения плодов и овощей в Казахстане.
Биологические и биохимические процессы при хранении плодов и овощей. Химический состав и качество плодов и овощей при хранении. Методы определения оптимальной зрелости плодов и овощей. Условия уборки, хранения, способы и транспортировки плодоовощной продукции. Методы товарной обработки и промышленного хранения плодов и овощей. Типы временных и стационарных хранилищ, типы холодильников. Технология хранения отдельных видов плодов и овощей, маточников овощных культур. Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества плодов и овощей. Методы борьбы по снижению потерь и сохранения качества. Предотвращения загрязнения окружающей среды отходами хранения.
ПК1
СД 2.2
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
перспективы развития консервного производства;
требования к консервной таре,
виды браков;
способы транспортировки,
прием продукции;
оформление продукции;
основные технологические процессы;
виды консервирования;
уметь:
распознавать причины порчи;
оформлять и принимать продукцию;
вести учет готовой продукции;
рассчитывать нормы расходов сырья и материалов;
распознавать виды брака готовой продукции;
вести технологию производства;
Технология переработки плодов и овощей
Роль перерабатывающей промышленности в народном хозяйстве и краткая история развития перерабатывающей промышленности. Основные функции и задачи перерабатывающей промышленности в условиях рынка. Перспективы развития консервного производства. Общие вопросы промышленной переработки плодов и овощей. Причины порчи сельскохозяйственного сырья и основные способы переработки. Консервная тара, ее виды, характеристика и требования к ней. Подготовка тары и виды брака. Транспортировка, приемка, кратковременная хранение и оформление сельскохозяйственного сырья. Основные технологические операции: мойка, сортирвка, калибровка, инспекция, очистка, бланшировка, резка, измельчение, обжаривание и пассерование, дэарация и эксгаустирование, фасовка и укупорка, стерилизация и пастеризация. Учет готовой продукции. Расчет норм расхода, сырья и материалов. Брак консервной продукции. Классификация плодоовощных консервов и ассортимент. Технология производства овощных консервов: натуральных и закусочных, томато продуктов, соков, квашении, солении, маринадов. Технология производства плодово–ягодных консервов: компотов, варенья, повидло, джема, цукатов – сухофруктов. Консервирование химическими средствами: переработка грибов, использование отходов консервного производства. Пути совершенствования технологии переработки плодов и овощей.
ПК 4

122603 3
КҚ 2
122604 3
КҚ 2
АП 02
Арнайы пәндер
Біліктілігі
122606 3 – «Көкөніс пен жеміс-жидектерді сақтау және қайта өңдеу техник-технологі»
АП 2.1
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- жемістер мен көкөністердің химиялық құрамы мен сапасын;
- жинау, сақтау жағдайлары;
- тасымалдау әдістерін;
- қоймалардың түрлерін;
- тоңазытқыштардың түрлерін;
- сақтау технологиясын;
- сапасын сақтау және шығынын азайту бойынша күрес шараларын;
қолдана білуі тиіс:
- жемістер мен көкөністерді сақтау кезінде жүретін биологиялық және биохимиялық процестерді;
- жемістер мен көкөністердің оптималды піскенін анықтау әдістерін;
- тауарлы өңдеу әдістерін анықтау;
- сақтау технологиясын құрастыру;
- қоймалар мен тоңазытқыштар түрлерінің қолдану мақсатын анықтау;
- айнала қоршаған ортаны сақтау қалдықтарының ластануынан тазарту бойынша күрес жүргізуді.
Көкөністер мен жемістерді сақтау технологиясы
Қазақстандағы жемістер мен көкөністер өндірістік сақтаудың даму тарихы.
Жемістер мен көкөністерді сақтау кезінде жүретін биологиялық және биохимиялық процестер. Жемістер мен көкөністердің сақтау кезіндегі сапасы мен химиялық құрамы.
Жемістер мен көкөністердің оптималды піскенін анықтау әдістері. Жеміс - көкөніс жинау және сақтау жағдайлары, тасымалдау әдістері.
Жемістер мен көкөністерді тауарлы өңдеу және өнеркәсіптік сақтау әдістері.
Уақытша және тұрақты қоймалардың, тоңазытқыштардың түрлері.
Жемістер мен көкөністердің кейбір түрлерін және көкөніс дақылдарының аналық көздерін сақтау технологиясы.
Жемістер мен көкөністердің сапасын сақтау және шығынын азайту бойынша күрес шаралары.
Айнала қоршаған ортаны сақтау қалдықтарының ластануынан тазарту шаралары.
КҚ1
АП 2.2
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- консерві өндірісінің даму болашағын;
- консерві ыдыстарына талаптарын;
ақау түрлерін;
- тасымалдау тәсілдерін;
- өнімді қабылдауын;
- дайын өнімді қабылдау;
- негізгі технологиялық процестерді;
- консервілеу түрлерін;
қолдана білуі тиіс:
- бұзылу себептерін тану;
- өнімді қабылдау және құжаттау;
- дайын өнімнің есебін жүргізіп;
- материал мен шикізаттың шығын нормаларын есептеп;
- дайын өнімнің ақау түрлерін танып;
- өндіріс технологиясын жүргізу.
Көкөністер мен жемістерді өңдеу технологиясы
Халық шаруашылығындағы өңдеу өнеркәсібінің рөлі және дамуының қысқаша тарихы.
Нарық жағдайындағы өңдеу өнеркәсібінің негізгі міндеттері мен атқару қызметі.
Консерві өндірісінің даму болашағы.
Жемістер мен көкөністерді өнеркәсіптік өңдеудің жалпы сұрақтары.
Ауылшаруашылық шикізаттарының бүліну себептері және өңдеудің негізгі тәсілдері.
Консерві ыдысы, оның түрлері, сипаттамасы, оған қойылатын талаптар.
Ыдыстарды дайындау және ақаудың түрлері.
Ауылшаруашылық шикізатын тасымалдау, қабылдау, қысқа мерзімді сақтау және дайындау.
Негізгі технологиялық процестер: жуу, сорттау, калибрлеу, инспекциялау, тазалау, бланширлеу, кесу, ұсақтау, қуыру және пассерлеу, дэарациялау және эксгаустерлеу, ыдысқа салу және ауызын бекіту, стерилизациялау және пастерилизациялау.
Дайын өнім есебі.
Материал, шикізат және шығын нормаларын есептеу.
Консерві өнімдерінің ақауы. Жеміскөкөністі консервілердің жіктелуі және ассортименті.
Көкөністі консервілерді өндіру технологиясы: табиғи және дәмханалық, қызанақ өнімдерінен, шырын, ашыту, тұздау, маринадтау.  Жемісжидекті консервілердің өндіру технологиясы: компот, тосап, джем, құрғақжемістер – цукат.
Химиялық тәсілдермен консервілеу: саңырауқұлақтарды өңдеу, консерві өндірісінің қалдықтарын қолдану.  Жемістер мен көкөністерді өңдеу технологиясын жетілдіру жолдары.
КҚ4

СД 2.3
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
о принципах классификации вин;
требования стандарта;
технологию получения вина;
показатели качества;
технологию производства вина;
органолептическую оценку вина.
уметь:
механический состав грозди,
определять качественные показатели винограда, виноматериалов и вин;
различать виды вин;
виды производственных помещений винзавода;
основные правила техники безопасности в первичном виноделии;
о схемах переработки винограда для различных типов вин,  технологию получения вин;
технику дегустационной оценки вина;
производить дегустацию образцов винодельческой продукции.
Технология приготовления вин
Основные задачи и содержание предмета «Виноделие». Экономическая эффективность отрасли. Состояние и народнохозяйственное значение виноделия в Казахстане.
Виноград, как сырье для производства винодельческой продукции.
Классификация вин. Требования стандартов к качеству и оформлению выпускаемых вин.
Микробиологические и биохимические основы виноделия.
Производственные помещения, технологические емкости и оборудование.
Технология получения сусла из винограда. Классификация схем переработки винограда. Показатели качества виноградного сусла для различных типов вин.
Технология производства столовых, крепких и десертных вин.
Выдержка и обработка и розлив вин.
Технология производства игристых вин, производства плодово-ягодных вин.
Органолептическая оценка вин.
Культура потребления вин.
СК 7
СД 2.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
задачи заводской лаборатории;
технику безопасности при работе в лаборатории;
органолептический метод оценки;
методы анализа;
правила проведения дегустации;
уметь:
устройство и принцип действия различных приборов;
методику определения сухих веществ, жира, общей и активной кислотности, хлоридов, минеральных примесей, посторонних веществ в пищевых продуктах;
оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции на основе лабораторных исследований;
навыки пользования стандартами, справочной литературой,
уметь решать задачи, связанные с расчетами результатов анализа;
вести необходимую документацию.
Технохимический контроль готовой продукции
Организация технохимического контроля производства. Понятие: однородной партий, выборки среднего образца, пробы, навески.
Основные задачи заводской лаборатории, ее оснащение и техника безопасности при работе в лаборатории.
Общие понятия об объемных, физических и колоритметрических, поляриметрических, полярографических, радиометрических, хроматографических методах анализа. Определение сухих веществ арбитражным, рефрактометрическим, ускоренными методами и по плотности.
Определение общей и активной кислотностей. Методы исследования жиров и определение. Определение минеральных веществ, хлоридов и тяжелых металлов.
Методика определения посторонних веществ в пищевых продуктах: механических примесей, сернистого ангидрида, нитратов, пестицидов.
Консервная тара и методы ее контроля. Исследования уплотняющих материалов. Исследования вспомогательных материалов.
Органолептический метод оценки готовой продукции.
Дегустация, правила ее проведения.
Определение массовой доли осадка и мякоти, консистенции продукции.
СК 6

АП 2.3
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- шараптың жіктелу принциптері туралы;
- стандарт талаптарын;
- шарапты алу технологиясын;
- сапа көрсеткіштерін;
- шарапты өндіру технологиясын;
- шараптың органолептикалық бағасын;
қолдана білуі тиіс:
- сағақтың механикалық құрамын,
- жүзім, шарап материалдарын және шараптың сапалық көрсеткіштерін анықтап;
- шарап түрлерін айырып;
- шарап зауыттарының өндірістік орын түрлерін;
- біріншілік шараптануда техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін;
- әртүрлі шарап түрлері үшін жүзімді өңдеу сызбасы туралы;
- шарапты алу технологиясын;
- шараптың дегустациалық бағалау техникасын.
Шарап дайындау технологиясы
«Шараптану» негізгі міндеттері және мазмұны. Саланың экономикалық тиімділігі.
Қазақстанда шарап ашыту кәсібінің жағдайы және халықшаруашылық маңызы.
Жүзім – шарап өнімдері өндірісінің шикізаты болып табылады.
Шараптардың жіктелуі.
Шарапты шығарудың сапасына және дайындалуына қойылатын стандарттық талаптар.
Шараптану кәсібінің микробиологиялық және биохимиялық негіздері. Өндірістік орындар, технологиялық сыйымдылықтар және құрал-жабдықтар.
Жүзімнен сусланы алу технологиясы. Жүзім өңдеудің жіктелу сызбасы. Әртүрлі шарап түрлеріне арналған жүзім сусланың сапа көрсеткіштері.
Асханалық, күшті және тәтті шараптарды өндіру технологиясы.
Шараптың шыдамдылығы, өңделуі және құйылуы.
Жеміс–жидекті шарап,көбікті шарап өндіру технологиясы.
Шараптың органолептикалық бағасы. Шарапты тұтыну мәдениеті.
АҚ7
АП 2.4
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- зауыт зертханасының тапсырмаларын;
- зертхана жұмысында техника қауіпсіздігін;
- бағалаудың органолептикалық тәсілін;
- талдау тәсілдерін;
- дегустацияны жүргізу ережесін;
қолдана білуі тиіс:
- әртүрлі аспаптардың жұмыс істеу принципі мен құрылғысын;
- тағам өнімдерінде құрғақ зат, майлар, жалпы және белсенді қышқылдылығын, хлорид, минералды қоспалар, бөгде заттарды анықтау әдістемелігімен;
- зертханалық зерттеулер арқасында шикізат, жартылай фабрикат және дайын өнім сапасын бағалауын;
- анықтама әдебиеті, стандарттарды қолдану дағдыларын;
- талдау нәтижесінің есептерімен
- байланысты есептерді шешіп;
- қажетті құжаттарды жүргізу.
Дайын өнімнің технохимиялық бақылауы
Өндірісте технохимиялық бақылауды ұйымдастыру.
Біртектес партиялардың, орта үлгінің, навесканың, сынаманың түсініктері.
Зауыт зертханасының негізгі міндеттері, оның жабдықталуы және зертханада жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Көлемді, физикалық, колориметриялық, поляриметриялық, поляриграфикалық, радиометрикалық, зроматографикалық әдістерді талдау туралы жалпы түсініктер.
Құрғақ заттарды арбитраждық, рефрактометрикалық, жеделдету әдістері және тығыздығы бойынша анықтау.
Жалпы және белсенді қышқылдылығын анықтау.
Майды зерттеу әдістері және оларды анықтау.
Минералдық заттарды, хлоридтерді және ауыр металдарды анықтау.
Тағам өнімінде бөгде заттарды анықтау әдістемесі: механикалық қоспалар, күкүртті ангидридтер, нитраттар, пестицидтер. Консерві ыдыстары және оны бақылау әдістері. Тығыздау материалдарын зерттеу.  Қосымша материалдарын зерттеу. Дайын өнімді органолептикалық бағалау тәсілдері.
Дегустация және оны өткізу ережесі. Тұнбаның және жұмсағының массалық үлесін, өнім консистенциясын анықтау.
АҚ6

СД 2.5
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
факторы, влияющие на качество продукции;
основные показатели качества продукции;
способы определения качества продукции;
понятия о партии и товарном сорте сельскохозяйственной продукции;
методы отбора средней пробы от партии продукции,
правила приемки сельскохозяйственной продукции;
классификацию овощей и плодовых культур;
сущность квашения, мочения и соления плодовощной продукции;
уметь:
оформлять документации партии плодоовощной продукции,
определять пищевую ценность;
делать экспертизу качества культур с учетом требований стандартов;
определять дефекты консервов;
различать особенности асептического способа консервирования
Товароведение с основами стандартизации
История возникновения и этапы развития товароведения. Химический состав и пищевая ценность сельскохозяйственной продукции.
Условия уборки и хранения сельскохозяйственной продукции. Способы транспортирования.
Послеуборочная товарная обработка сельскохозяйственной продукции.
Болезни и повреждения сельскохозяйственной культур.
Меры борьбы по снижению потерь и сохранению качества сельскохозяйственной продукции.
Факторы, формирующие и сохраняющие качество сельскохозяйственной продукции на пути продвижения от производства до потребителя.
Показатели качества сельскохозяйственной продукции, нормируемые стандартами.
Правила оформления документации на партии сельскохозяйственной продукции.
Требования к упаковке, маркировке, транспортированию и хранению сельскохозяйственной продукции по стандарту.
СК 2
СД 2.6
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные детали машин;
эксплуатацию современного механического оборудования по переработке плодов и овощей;
эксплуатацию современных тепловых аппаратов по переработке плодов и овощей;
эксплуатацию современных оборудовании цехов и заводов по переработке фруктов на вино;
требования к санитарному содержанию оборудования, инвентаря;
устройство, принцип действия, применение приборов и средств автоматизации;
уметь:
выполнять и читать кинематические схемы;
обеспечивать соблюдение требований охраны труда, окружающей среды, пожарной и электробезопасности;
выбирать типовые проекты, комплектовать и реконструировать технологические линии;
выбирать и правильно эксплуатировать приборы, проводить различные измерения;
Оборудование по хранению, переработке плодов и овощей
История развития промышленности по хранению и переработке. Обзор мировых достижений, нынешнее состояние отрасли в Республике, пути развития в условиях рыночной экономики и реформирование сельского хозяйства.
Основные сведения о деталях машин и механизмах. Механическое оборудование и тепловая аппаратура предприятий по переработке плодов и овощей.
Оборудование винодельческих предприятий, хранилищ с различными видами вентилирования. Плодоовощехранилища, холодильники.
Способы охлаждения оборудования холодильных установок, установки для регулирования газовой среды. Холодильные транспортные средства.
Планировочно–конструктивные особенности предприятий по хранению и переработке плодов и овощей. Поточно-технологические линии по переработке плодов и овощей.
Хранилища и линии по переработке для фермерских хозяйств. Экономичность применения разных типов хранилищ и линий переработки разной мощности. Современные виды упаковки и тары из пластиковых, картонных, многослойных материалов. Основы измерений и измерительные приборы.
СК 4

АП 2.5
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- өнім сапасына әсер ететін факторларын;
- өнім сапасының негізгі көрсеткіштерін;
- өнім сапасын анықтау тәсілдерін;
- ауылшаруашылық өнімнің тауарлы сорты және партия туралы түсінік, өнім партиясынан орта сынаманы іріктеу тәсілдерін;
- ауылшаруашылық өнімдерді қабылдау ережесін;
- жеміс–көкөніс дақылдарының жіктелуі;
- жеміс-көкөніс өнімдерін тұздау, ашыту және шылау мәндерін;
қолдана білуі тиіс:
- жеміс-көкөніс өнімдерін партия құжаттарын рәсімдеуін;
- тағамдық құндылығын анықтауын,  стандарт талабынының есебінен дақылдар сапасына экспертиза жасау;
- консервілер ақауларын анықтау;
- консервілеудің асептикалық ерекшелігін айырып.
Стандарттау негіздерімен тауартану
Тауартанудың шығу тарихы мен даму кезеңдері. Ауылшаруашылық өнімдерінің химиялық құрамы мен тағамдық құндылығы.
Ауылшаруашылық өнімдерді жинау жағдайлары және сақтау. Тасымалдау тәсілдері. Ауылшаруашылық өнімдердің жинаудан кейін тауарлық өңдеу. Ауылшаруашылық дақылдардың зақымдануы мен аурулары. Ауылшаруашылық өнімдердің кеміп кетуіне қарсы күрес және сапаны сақтау шаралары. Өндірістен тұтынушыға дейінгі өткен жолда ауылшаруашылық өнімдерінің құралған және сақталған сапасының факторлары.
Стандарттармен нормаланған ауылшаруашылық өнімдерінің партиясына құжаттарды дайындау ережесі.
Ауылшаруашылығы өнімдерінің партиясына құжаттарды дайындау ережесі.
Стандарт бойынша ауылшаруашылық өнімдерін орауға, маркілеуге, тасымалдауға және сақтауға қойылатын талаптар.
АҚ 2
АП 2.6
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- машиналардың негізгі бөлшектері;
- жемістер мен көкөністердің өңдеу бойынша қазіргі уақыттағы механикалық жабдықтарды пайдалану;
- жемістер мен көкөністердің өңдеу бойынша қазіргі уақыттағы жылу аппаратарды пайдалану;
- жемістерден шарап жасау өңдеу бойынша қазіргі уақыттағы цех және зауыттардың жабдықтарын пайдалану;
- инвентарь, жабдықтарға қойылатын санитарлық талаптарды;
- автоматизация құралдары мен аспаптарды қолдану, жұмыс істеу принциптерін;
қолдана білуі тиіс:
- кинематикалық сызбаларды оқу және орындау;
- өрт және электр қауіпсіздігі, қоршаған орта және еңбекті қорғау талаптарын сақтауын қамтамасыз ету;
- технологиялық желілерді қайта жөндеу және құрастыру, типтік жобаларды таңдауы, әртүрлі өлшеулер жүргізу, аспаптарды дұрыс таңдау және пайдалану.
Жемістер мен көкөністерді сақтау және өңдеу құрал-жабдықтары
Сақтау және өңдеу бойынша өнеркәсіптің тарихы. Әлемдегі жетістіктерге шолу, Республикадағы саланың жағдайы туралы, нарықтық экономика жағдайындағы дамудың жолдары және ауыл шаруашылығын реформалау. Машиналар бөлшектері және механизмдер туралы жалпы мағлұмат. Жемістер мен көкөністерді өңдеу бойынша кәсіпорындарының механикалық құрал жабдықтары және жылу аппаратурасы. Әртүрлі желдеткіші бар сақтау қоймалары, шарап жасау кәсіпорындарының жабдықтары. Жеміс–көкөніс қоймасы, тоңазытқыштар.
Мұздату тәсілдері, тоңазытқыш қондырғыларын жабдықтау, газдық ортаны реттеуге арналған қондырғылар.
Тоңазытқышты көлік құралдары. Жемістер мен көкөністерді өңдеу және сақтау бойынша кәсіпорындарының жоспарлау–конструкциялық ерекшеліктері.
Жемістер мен көкөністерді өңдеу бойынша ағымды–технологиялық желілер.
Фермер шаруашылығы үшін өңдеу бойынша сақтау қоймалары мен желілер.
Әртүрлі қуаттылықтағы өңдеу желілері және сақтау қоймаларының түрлерінің экономикалық тиімділігі. Пластикалық, картон, көп қабатты материалдардан жасалған орауыштар мен ыдыстардың осы заманғы түрлері.
АҚ4

СД 2.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
функции управления менеджментом;
методы управления производством;
виды структур управления;
теоретические основы производств;
организацию труда руководителя;
пути решения конфликтов.
уметь:
владеть методами управления производством;
применять принципы в управлении;
иметь навыки по организации управленческих структур;
владеть видами стили руководства;
принимать решения в экстремальных условиях;
владеть информационной обеспеченностью в агропромышленном комплексе.
Аграрный менеджмент
Принципы, методы и функции управления агропромышленным комплексом. Менеджмент, как наука об управлении. Сущность и народнохозяйственное значение агропромышленного менеджмента. Экономические методы управления производством. Организационно–распорядительные методы управления. Административно – командные методы управления. Принципы и функции управления агропромышленным комплексом. Рыночные отношения. Агропромышленный комплекс; организационно – экономическая структура, состояние развития и формы управления. Виды управленческих структур. Организация системы управления новыми сельскохозяйственными формированиями. Управление фермерскими хозяйствами. Теоретические основы эффективности общественного производства. Государственное регулирование развития агропромышленного комплекса в условиях рыночной экономики. Основы организации труда руководителя. Управление коммуникацией и мышлением. Высказывание и типы логик. Понятия и категории, как средство мышления.
Компетенция руководителя.
Стили и методы руководства. Социальная ответственность и бизнес - этика в менеджменте. Организация работы с кадрами.
Управление предприятием в экстремальных условиях. Производственные и социальные конфликты, пути их устранения. Информационное обеспечение управления организацией. Опыт других стран по управлению агропромышленным комплексом.
СК 9
СД 2.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
основные функции маркетинга;
виды потребителей;
товарную политику;
метолы распределения товаров;
ценовую политику;
планирование и контроль маркетинга
уметь:
собирать информацию для маркетинговых исследований;
анализировать сегментирование рынка;
разрабатывать новые товары и услуги;
распределять товары по каналам;
применять виды рекламирования;
ценообразование товара;
Аграрный маркетинг
Маркетинг и основные направления его развития. Окружающая среда маркетинга. Информация для маркетинговых решений и маркетинговые исследования. Организация потребителей и их виды. Сегментирование рынка. Товарная политика, маркетинговое понимание товара. Разработка товаров и услуг. Методы распределения товаров и услуг. Реклама – стимулирование сбыта. Факторы, влияющие на стимулирование сбыта. Цена и ценовая политика предприятия. Стратегия, планирование и контроль маркетинга.
СК 9

АП 2.7
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- менеджментпен басқару функцияларын;
- өндіріспен басқару тәсілдерін;
- басқару құрылымының түрлерін;
- өндірістің теориялық негіздерін;
- басқарушының еңбекті ұйымдастыру, келіспеушіліктерді шешу жолдарын;
қолдана білуі тиіс:
- өндіріспен басқару әдістерімен;
- басқаруда принциптерді қолдану, басқару құрылымдарын ұйымдастыру бойынша дағдыларын;
- басқару стильдерінің түрлерін;
- экстремалды жағдайда шешім қабылдау;
- агроөнеркәсіп кешенін ақпаратты қамтамасыз ету.
Аграрлы менеджмент
Агроөнеркәсіп кешенді басқару принциптері, әдісі мен функциялары.
Менеджмент - басқару туралы ғылым. Агроөнеркәсіптік менеджменттің халықшаруашылығындағы мәні және маңызы.
Өндіріспен басқарумен экономикалық тәсілдері. Басқарудың ұйымдастыру – реттеу тәсілдері. Нарықтық қатынастар. Агроөнеркәсіпті кешен: ұйымдастыру-экономикалық кешені, басқарудың түрлері және даму жағдайы.
Басқару құрылымының түрлері. Жаңа ауылшаруашылық қалыптасуындағы басқару жүйесін ұйымдастыру. Фермерлік шаруалармен басқару.
Қоғамдық өндірістің теориялық негіздерінің тиімділігі.
Нарық экономика жағдайындағы агроөнеркәсіп кешенінің дамуын мемлекеттік реттеу.
Басқарушының еңбекті ұйымдастыру негіздері.
Коммуникация және ойлауды басқару.  Логика түрлері және пікір айту.
Ойлау құралы ретінде категориялар мен түсініктері.
Басқарушының компетенциясы.  Басқарудың тәсілдері мен стильдері.
Менеджментте бизнес–этика және әлеуметтік жауапкершілік.
Кадрлармен жұмысты ұйымдастыру.
Экстремалды жағдайда кәсіпорынмен басқару.
Өндірістік және әлеуметтік келіспеушіліктер, оларды шешу жолдары.
Ұйыммен басқаруда ақпараттық қамтамасыз ету.Агроөнеркәсіп кешенімен басқару бойынша басқа елдердің тәжірибесі.
АҚ9
АП 2.8
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- маркетингтің негізгі функциялары;
- тұтынушы түрлері, тауарлы саясат;
- тауарды тарату тәсілдері;
- баға саясаты;
- маркетингті жоспарлау және бақылау;
қолдана білуі тиіс:
- маркетингтік зерттеулер үшін ақпарат жинау, нарық сегментін талдау, жаңа тауар және қызмет түрлерін жасау;
- каналдар бойынша тауарлы тарату, - жарнама түрлерін қолдану,
- тауардың баға құрылуы.
Аграрлы маркетинг
Маркетинг және оның дамуының негізгі бағыты.Маркетингтің қоршаған ортасы. Маркетингтік зерттеулер мен шешімдерге арналған ақпарат. Тұтынушыларды ұйымдастыру және оның түрлері. Нарықты сегменттеу. Тауардың маркетинг түсініктері, тауарлы саясат. Тауарды өңдеу және қызметі. Тауар және қызметтерді тарату тәсілдері. Жарнама – өткізуді ынталандыру.
Өткізуді ынталандыруға әсер ететін факторлар.
Кәсіпорынның баға саясаты және бағасы.
Маркетингтің стратегия, жоспарлау және бақылау.
АҚ9

СД 2.9
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
виды организации агробизнеса;
основные сферы и факторы;
финансовую и юридическую сторону бизнеса;
формы организации бизнеса;
структуру бизнес – плана;
уметь:
применять формы организации бизнеса;
применять соответствующие законы;
формировать ресурсы;
разрабатывать новые идеи бизнеса;
составлять бизнес – план.
Организация агробизнеса
Предмет и метод курса «Организация агробизнеса». Форма организации бизнеса. Предприниматель и его роль в балансе общественных интересов. Организация агробизнеса в агропромышленном комплексе. Понятие и содержание агробизнеса. Основные сферы и факторы бизнеса. Ответственность агробизнеса. Экономическая среда бизнеса. Формы организации бизнеса в агропромышленном комплексе. Малый бизнес в агропромышленном комплексе (из опыта Дальнего и Ближнего Зарубежья). Бизнес и правительство, закон и этика. Международный бизнес. Производственно–ресурсные возможности предприятия по развитию бизнеса. Формирование товарной политики и рыночной стратегии. Бизнес – план. Основные разделы бизнес – плана. Управление. Рабочая сила. Исследования и разработки. Маркетинг. Производство. Юридическая сторона. Финансовая сторона.
СК 9
СД 2.10
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
методы и стандарты бухгалтерского учета;
генеральный план счетов, об инвентаризации;
виды оплаты труда;
основы анализа хозяйственной деятельности.
уметь:
вести бухгалтерский учет;
учет денежных средств;
учет основных средств и материалов;
вести инвентаризацию;
анализировать объем производства и реализации продукции;
анализировать себестоимость продукции;
анализировать финансовое состояние предприятия;
составлять расчетно–платежную ведомость;
вести учет готовой продукции.
Учет и анализ хозяйственной деятельности
Общая характеристика хозяйственного учета и его организация на предприятиях. Предмет и метод бухгалтерского учета. Стандарты бухгалтерского учета. Генеральный план счетов бухгалтерского учета. Документация. Учет денежных средств и расчетов. Учет заготовок сырья и производство продукции на предприятиях перерабатывающих производств. Инвентаризация. Учет труда и его оплаты. Основы теории анализа хозяйственной деятельности.
СК 11
Приложение 267
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
Код и профиль образования: 1300000 – Автоматика и управление
Специальность: 1302000 – «Автоматизация и управление (по профилю)»
Квалификация: 130201 2 - Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:2 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Объем учебного времени (час)
Формы контроля
Всего
Из них на:
Курс обучения
Теорети-
ческие занятия
Лабора-
торные и практи-
ческие занятия
Курсовой проект
1
2
3
4
5
6
7
8
ООД 00
Общеобразовательные  дисциплины
1650
838
812
ООД 01
Казахский (русский) язык
196
196
1,2
Э
ООД 02
Казахская и русская
литература
121
121
1,2
Э
ООД 03
Иностранный язык
121
121
1
Зачет
ООД 04
Всемирная история
40
40
1
Зачет
ООД 05
История Казахстана
76
76
1
Зачет
ООД 06
Обществознание
60
42
18
1
Зачет
ООД 07
География
40
35
5
1
Зачет
ООД 08
Математика
196

АП 2.9
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- агробизнестің ұйымдастыру түрлерін;
- негізгі сфералары және факторларын;
- бизнестің заңдылық және қаржы жағын;
- бизнестің ұйымдастыру түрлерін,
- бизнес–жоспар қүрылымын;
қолдана білуі тиіс:
- бизнесті ұйымдастыру түрлерін қолданып,
- сәйкес заңдар қолданып;
- ресурстарды қалыптастыруын,
- бизнестің жаңа идеясын жасауын,  бизнес–жоспар құрастыруын.
Агробизнесті ұйымдастыру
«Агробизнесті ұйымдастыру» курсының тәсілдері.
Бизнесті ұйымдастыру түрлері. Қоғамдық мүддесі бойынша кәсіпкердің рөлі. Агроөнеркәсіп кешенінде агробизнесті ұйымдастыру. Агробизнес мазмұны және түсінік. Бизнес факторында негізгі сфералар. Агробизнес жауапкершілігі.
Бизнестің экономикалық ортасы. Агроөнеркәсіп кешенінде бизнесті ұйымдастыру түрлері.
Агроөнеркәсіп кешеніндегі кіші бизнес (алыс және жақын шетелдердің тәжірибесінен). Заң және этика, үкімет және бизнес.
Халықаралық бизнес. Бизнестің дамуы бойынша кәсіпорынның өндірістік–ресурсты мүмкіндіктері. Нарық стратегиясы және тауар саясатын қалыптастыру. Бизнес–жоспар. Бизнес–жоспардың негізгі бөлімдері. Басқару. Жұмысшы күш.
Зерттеу және жаңашылдық. Маркетинг. Өндіріс. Заңдылық жағы. Қаржы жағы.
АҚ9
АП 2.10
Пәнді оқыту нәтижесінде оқушы білуі тиіс:
- бухгалтерлік есептің стандарттарын және тәсілдерін;
- генералды есеп жоспары;
- инвентаризация туралы;;
- еңбек төлем түрлерін;
- шаруашылық қызметінің талдау негіздерін;
қолдана білуі тиіс:
- бухгалтерлік есеп жүргізу;
- материал және ақша құралдарын есептеу;
- инвентаризация жүргізу;
- өндірілген және сатылған өнімнің көлемін сараптау;
- өнімнің өзіндік құнын сараптау;
- кәсіпорынның қаржылық жағдайын сараптау;
- есеп–төлем ведомосін құрастыру;
- дайын өнімнің есебін жүргізу.
Шаруашылық қызметтің есебі мен бақылау
Шаруашылық есептің жалпы сипаттамасы және кәсіпорындарында оны ұйымдастыру.
Бухгалтерлік есептің тәсілдері және пәні. Бухгалтерлік есептің стандарттары. Бухгалтерлік есептің генералды жоспары есебі. Құжаттау.
Ақша құралы және есептерін есептеу. Өңдеу өндірісінің кәсіпорындарында шикізатты дайындау және өнімді өндіру есебі. Инвентаризация. Еңбекті есептеу және оның төлемдері. Шаруашылық қызметінің талдау теориясының негіздері.
АҚ11
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 267-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейін: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника.
Мамандығы: 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)»Біліктілігі: 130201 2 – Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика теміршебері
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Циклдер мен оқу пәндерінің атауы Оқу уақытының көлемі (сағ) Бақылау нысаны
Барлығы Олардың ішінде: Оқу курсы
Теориялық сабақтар Зертханалық және практикалық сабақтар Курстық жоба
1
2
3
4
5
6
7
8
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
1650 838 812
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
196
196
1,2
Е
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті
121
121
1,2
Е
ЖБП 03
Шетел тілі
121
121
1
Сынақ
ЖБП 04
Дүниежүзі тарихы
40
40
1
Сынақ
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
76
76
1
Сынақ
ЖБП 06
Қоғамтану
60
42
18
1
Сынақ
ЖБП 07
География
40
35
5
1
Сынақ
ЖБП 08
Математика
196

2880
К
Консультации (максимум)
80
Ф
Факультативные занятия
136
Всего часов учебного времени:
3096
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 269
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Автоматика и управление
Специальность: 1302000 – Автоматизация и управление (по профилю)
Квалификация: 130202 3 – Электромеханик
Специализации:
1. «Автоматизация и управление технологическими
процессами металлургии и энергетики»
2. «Автоматизация и управление технологическими
процессами добычи нефти и газа»
3. «Автоматизация и управление технологическими
процессами нефтеперерабатывающей и химической
промышленности»
4. «Автоматизация и управление технологическими
процессами горно-обогатительной отрасли»
5. «Автоматизация и управление технологическими
процессами производства пищевых продуктов, изделий
и товаров широкого потребления»
Форма обучения: очная

2880
К
Консультациялар
80
Ф
Факультативтік сабақтар
136
Оқу уақытының барлық сағаты:
3096
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 269-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейін: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника.
Мамандығы: 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша)»
Біліктілігі: 130202 3 – Электромеханик
Мамандандырылулары:
1. «Металлургия мен энергетиканың технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
2. «Мұнай мен газды алудың технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
3. «Мұнай өңдеу және химия өнеркәсібінің технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
4. «Тау-кен байыту саласының технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
5. «Тамақ өнімдерінің, кең қолданылатын бұйымдар мен тауарлардың технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
Оқу нысаны: күндізгі

180
ПА
- промежуточная аттестация
108
ОУПП
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
5
Д
защита дипломного проекта
67
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации (максимум)
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего часов учебного времени:
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 271
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1302000 –
«Автоматизация и управление (по профилю)» Квалификация:
130201 2- Слесарь по контрольно-измерительным приборам
и автоматике
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
План учебного процесса
Сокращен-
ное наименова-
ние цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код форми-
руемой компетен-
ции
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
-читать электрические схемы.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 6,7
ПК 2
СК 1

180
АА
- аралық аттестаттау
108
КДДБ
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
дипломдық жоба қорғау
67
Міндетті оқудың барлығы:
4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Оқу уақытының барлық сағаты:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 271-қосымша
1 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім деңгейлерінен білім оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 130201 2 – Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика теміршебері
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы(коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзырет коды
1
2
3
4
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін; меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- электр сұлбаларын оқу.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ
6,7
КҚ2
АҚ1

ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- читать кинематические схемы передаточных механизмов;
Основы технической механики:
сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин.
БК 6,7
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 4
СК 1
СК 6
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
уметь:
- расшифровывать марки проводов и кабелей.
Электроматериаловедение: свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК 3,6 ПК 1
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- терминологию, размерность величин и их основные соотношения;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- пользоваться технической и справочной литературой.
Основы электроники и  микроэлектроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы микропроцессорной техники.
БК 3,
6,7
ПК 1
СК 1
СД 00
Специальные дисциплины

ЖКП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- материалдар кедергілерінің негіздері, машина тетіктерінің негіздері;
меңгеру керек:
- берілістік механизмдердің кинематикалық сұлбаларын оқу.
Техникалық механика негіздері:
материалдар кедергісі;
деформацияланған күйдің түрлері:
созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру;
БҚ
6,7
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларды;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- электр сұлбаларын оқуды
- электр шамаларының параметрлерін анықтау.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым;
электр тогы, оның физикалық мәні мен есептеу әдістері; кедергі, өткізгіштік; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; айнымалы және тұрақты токтың электр тізбектерін есептеу; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлерімен электр тізбектері
БҚ4
АҚ1
АҚ6
ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу.
Электрматериалтану:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ
3,6
КҚ1
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- шамалардың терминологиясын, өлшемділігін және олардың негізгі арақатынастарын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
Электроника және микроэлектроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; микропроцессорлық техника элементтері.
БҚ
3,6,7
КҚ1
АҚ1
АП 00
Арнайы пәндер

Квалификация: 130201 2 – «Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике»
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
уметь:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- включать средства измерения в работу.
Основы метрологии и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; первичные и вторичные измерительные преобразователи; электроизмерительные приборы и электрические измерения; электрические приборы; электрические измерения; приборы измерения давления и перепада давления; приборы измерения физико-химических свойств веществ; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
БК 1,3,4
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологию изучаемых процессов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологическую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов);
уметь:
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления насосами и вводом резерва;
- читать функциональные схемы автоматизации технологических процессов;
- читать схемы числового и цифрового программного управления;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматизация технологических процессов:
общие сведения по автоматизации технологических процессов: технологические процессы; основные понятия и определения; автоматизация общезаводских установок; техническая документация на принципиальные схемы; автоматизация компрессорных станций; автоматизация насосных станций; автоматизация промышленных очистных сооружений; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и установок кондиционирования воздуха; автоматизация установок холодо- и теплоснабжения; автоматизация технологических процессов отрасли: автоматизация доменного и сталеплавильного производства; автоматизация управления производством: автоматизированные системы управления; понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
БК 1,2,3,4
ПК 2, 3
СК

Біліктілік: 130201 2 «Бақылау аспаптары мен автоматика теміршебері»
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- электр өлшеу аспаптары мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың жинағын;
меңгеру керек:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтауды;
- өлшеу құралдарын іске қосуды.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары:
метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; бастапқы және екіншілік өлшеу түрлендіргіштерін; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу; электр аспаптары; электрлік өлшеу; қысым мен қысым айырымын өлшеу аспаптары; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; ГСП ақпаратын көрсету құрылғылары: ұқсас көрсететін және тіркеуші екіншілік аспаптар; цифрлі көрсететін аспаптар; орталықтан бақылау құралдары.
БҚ
1,3,4
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- оқытылатын процестердің технологиясын және жабдықтың жұмыс режимдерін;
- автоматтандыру жүйелеріндегі апаттық және технологиялық қорғаныс пен блоктауды;
- бағдарламамен басқарылатын (роботтардың) манипуляторлардың құрылғысы мен қолданылуын;
меңгеру керек:
- автоматтандырылған электржетегінің сұлбасын оқу, технологиялық сигналды реттеуді; қозғалтқыштарды және атқарушы механизмдерді басқару;
- компрессорларды басқару сұлбасын және агрегаттарды қорғау сұлбаларын оқу; сорғыларды және резерв кірмелерін басқару сұлбаларын оқу;
- технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалдық сұлбаларын оқу;
- сандық және цифрлік бағдарламалық басқару сұлбаларын оқу;
- ТПА функционалдық сұлбаларына өнеркәсіптік роботтарды енгізу.
Технологиялық процестерді автоматтандыру:
технологиялық процестерді автоматтандыру бойынша жалпы мәліметтер: технологиялық процестер; негізгі ұғымдар мен анықтамалар; жалпы зауыдтық қондырғыларды автоматтандыру; қағидалық сұлбаларға техникалық құжаттама; компрессорлық станцияларды автоматтандыру; сорғылық станцияларды автоматтандыру; өнеркәсіптік тазарту құрылыстарын автоматтандыру; қазандық қондырғыларды автоматтандыру; желдету жүйелерін және ауаны желдету қондырғыларын автоматтандыру; суық және жылумен қамсыздандыру қондырғыларын автоматтандыру; саланың технологиялық процестерін автоматтандыру; домналық және болат балқыту өндірісін автоматтандыру; өндірісті басқаруды автоматтандыру: басқарудың автоматтандырылған жүйелері; телемеханика жүйелері туралы ұғым; робот техникасы: өнеркәсіптік роботтарды дайындау және өндіру; ыңғайлы автоматтандырылған өндірісте (ЫАӨ) роботтарды пайдалану.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3
АҚ

1,2,8
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и содержание проектной документации на монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем;
уметь:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок; - читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок; собирать трубные проводки;
- выполнять оконцевания, соединения, подключения и маркировку электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- выполнять монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- выполнять ремонт средств измерений и систем автоматизации.
Монтаж и эксплуатация автоматизированных систем:
организация монтажных работ: состав проектной документации; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: изготовление и монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок;
монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; монтаж систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня; монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации; эксплуатация и ремонт средств измерений и систем автоматизации.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
уметь:
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
-использовать пакет прикладных программ по специальности.
Вычислительная техника в автоматизированных системах: представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства:
дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП).
БК 1,2,3,4
ПК 1,2,3,5,7,8

1,2,8
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың жобалық құжаттаманың құрамы және мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың, пайдаланудың және жөндеудің негізгі сұрақтарын;
меңгеру керек:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы тартылым жалғанымдарының сұлбаларын, жабдық пен сымдарды орналастыру жоспарларын оқуды;
- құбыр сымдарын монтаждаудың шығыс техникалық құжаттамасын оқуды; құбыр сымдарын жинауды;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалану;
- қалқанның коммутациясын орындау;
- әртүрлі атқару механизмдерін монтаждауды; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосуды;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауын жоюды;
- өлшеу құралдарын және автоматтандыру жүйелерін жөндеу.
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану:
монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру: жобалық құжаттаманың құрамы; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру; монтаждау жұмыстарын дайындау; монтаждық ұйымдардың өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейі; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау; құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу.
БҚ
1,2,3,4
КҚ 2,3
АҚ 1,2,8
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
меңгеру керек:
- клавиатура мен монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізуді;
- мамандық бойынша қолданбалы бағдарламаны пайдалану.
Автоматтандырылған жүйелердегі есептеу техникасы:
ЭЕМ ақпаратты көру: ЭЕМ-ғы ақпаратты көру нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау (ЕҚ) құрылғыларының жіктелуі және жалпы мәліметтер; жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі блоктары, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның шығару және енгізу жүйесі; перифериялы құрылғылары: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді автоматтық басқару жүйесінде (ТПАБЖ) ЭЕМ пайдалану.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
1,2,3 5,7,8

СК 1,2,4,6,10
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 1,2,7,6
СК 1,2
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Экономика и управление производством:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 4,7
1.2 Структура образовательной учебной программы повышенного
уровня квалификации технического и профессионального
образования по специальности 1302000 – «Автоматизация и
управление (по профилю)»
Квалификация: 130201 2 – Слесарь по контрольно-измерительным приборам
и автоматике
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
На базе общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

АҚ 1,2,4 6,10
АП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ
1,2,7
10
КҚ
1,2,7
6
АҚ
1,2
АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Өндірістің экономикасы және басқару:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ
4,7
1.2 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары деңгей біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 130201 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика теміршебері
Нормативтік оқу мерзімі:
1 жыл 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
1
2
3
4
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:

- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский язык (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
БК 2,3,4,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); технику перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 4,7
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана в 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
-характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы; пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении; цивилизация кочевников; пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников; внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения; сущность политических партий и течений в начале XX в; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в; этнодемографическое положение в первые годы Советской власти; коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры; роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы; Казахстан в период кризиса и распада СССР; политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 4,7
ОГД 04
физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни;
социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 7
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
меңгеру керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану
Кәсіби қазақ тілі (оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда): кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру.
БҚ 2,3,4,6
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеру керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материал;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ
4,7
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын;
көшпенді өркениетінің пайдалы болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін;
қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
меңгеру керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- қөтерілістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды.
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша оқушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасы;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның тоқырау және құлау кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ
4,7
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін;
меңгеру керек:
- денсаулығын сақтап, нығайту үшін дене тәрбиесінен алған білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ
7
КМ 00
Кәсіптік модульдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер

ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
-читать электрические схемы.
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 6,7
ПК 2
СК 1
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- читать кинематические схемы передаточных механизмов;
Основы технической механики:
сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин.
БК 6,7
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи
постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 4
СК 1
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов;
уметь:
- расшифровывать марки проводов и кабелей.
Электроматериаловедение: свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК 3,6
ПК 1

ЖКП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды;
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ
6,7
КҚ2
АҚ1
ЖКП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- материлдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін;
меңгеру керек:
- берілістік механизмдердің кинематикалық сұлбаларын оқуды.
Техникалық механика негіздері:
материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері.
БҚ
6,7
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- электр сұлбаларын оқуды;
- электр шамаларының параметрлерін анықтауды.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлерімен электр тізбектері.
БҚ4
АҚ1
ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын.
Электрматериалтану:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ
3,6
КҚ1

СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и содержание проектной документации на монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем;
уметь:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок;
- читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок; собирать трубные проводки;
- выполнять оконцевания, соединения, подключения и маркировку электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- выполнять монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- выполнять ремонт средств измерений и систем автоматизации.
Монтаж и эксплуатация автоматизированных систем:
организация монтажных работ: состав проектной документации; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: изготовление и монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок; монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; монтаж систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня;
монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации; эксплуатация и ремонт средств измерений и систем автоматизации.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3
СК 1,2,8
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
уметь:
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- использовать пакет прикладных программ по специальности.
Вычислительная техника в автоматизированных системах:
представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП).
БК 1,2,3,4
ПК 1,2,3,5,7,8
СК 1,2,4,6,10

АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың жобалық құжаттаманың құрамы және мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың, пайдаланудың және жөндеудің негізгі сұрақтарын;
меңгеру керек:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы тартылым жалғанымдарының сұлбаларын, жабдық пен сымдарды орналастыру жоспарларын оқуды;
- құбыр сымдарын монтаждаудың шығыс техникалық құжаттамасын оқуды; құбыр сымдарын жинауды;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалану;
- қалқанның коммутациясын орындау;
- әртүрлі атқару механизмдерін монтаждауды; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосуды;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауын жоюды;
- өлшеу құралдарын және автоматтандыру жүйелерін жөндеу.
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану:
монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру: жобалық құжаттаманың құрамы; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру; монтаждау жұмыстарын дайындау; монтаждық ұйымдардың өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейі; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау; құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3
АҚ
1,2,8
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
меңгеру керек:
- клавиатура мен монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізуді;
- мамандық бойынша қолданбалы бағдарламаны пайдалану.
Автоматтандырылған жүйелердегі есептеу техникасы:
ЭЕМ ақпаратты көру: ЭЕМ-ғы ақпаратты көру нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау (ЕҚ) құрылғыларының жіктелуі және жалпы мәліметтер; жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі блоктары, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның шығару және енгізу жүйесі; перифериялы құрылғылары: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді автоматтық басқару жүйесінде (ТПАБЖ) ЭЕМ пайдалану.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
1,2,3 5,7,8
АҚ
1,2,4 6,10

СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария:
общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7, 10
ПК 1,2,7,6 СК 1,2
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Экономика и управление производством:
предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; основы учета и анализа производственно- хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 4,7
1.3 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 1302000 –
«Автоматизация и управление (по профилю)»
Квалификация: 130202 3 – Электромеханик
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
На базе основного среднего образования
Сокращен-
ное наименова-
ние цикла дисцип-
лин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируе-
мой компетен-
ции
1
2
4
5
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:

АП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ
1,2,7, 10
КҚ
1,2 7,6
АҚ 1,2
АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Өндірістің экономикасы және басқару:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
БҚ
4,7
1.3 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің орта буын маманы біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 130202 3 – Электромеханик
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
1
2
3
4
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖБП 01
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:

- государственный язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
Профессиональный казахский язык: (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; делопроизводство на государственном языке: работа со словарем; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами; правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов.
БК 3,4,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 3,4,6
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и - культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности китайской ценностные ориентации;
культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уни кальность африканской культуры;

- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізуді; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын;
меңгеру керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеуді.
Кәсіби қазақ тілі (оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда): кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін.
БҚ
3,4 6
ЖБП 02
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеру керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу түрін ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ
3,4,6
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін;
меңгеру керек:
- денсаулығын сақтап, нығайту үшін дене тәрбиесінен алған білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
БҚ8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцианство; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглификасын; пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам; курайш ұғымдарын; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
меңгеру керек:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсетуді.
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
БК 4,7,8
СЭД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
уметь:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
БК 4,7,8
СЭД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Основы экономики: цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
БК 7,9,10
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
уметь:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми;
легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
БК 4,7,8
СЭД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
БК 4,7,8,10
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
БҚ
4,7,8
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
меңгеру керек:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланысты, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
БҚ
4,7,8
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
меңгеру керек:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару;
жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
БҚ
7,9, 10
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі саяси ұғымдарды: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
меңгеру керек:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдайды, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлін;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеруді;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
БҚ
4,7,8
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
меңгеру керек:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ
4,7,
8,10
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер

ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе; наносить размеры на чертеже детали простой формы; выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение: введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное и техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 4,7
ПК 4
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты
сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Основы технической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
БК 3,5,7
ПК 6
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико - химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
-классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Электроматериаловедение:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы;
классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК1,2
СК 4

ЖКП 0.1
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ 4,7
КҚ 4
ЖКП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесін; күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
меңгеру керек:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
БҚ
3,5,7
КҚ6
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сәйкес электртехникалық материалды таңдау.
Электрматериалтану:
металдардың қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану  материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ
1,2
АҚ4

ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования; физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия; правила, методы расчетов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
-применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
-определять параметры электрических величин и времени протекания переходных процессов.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 1,2,3,4
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физическую сущность законов гидравлики и теплотехники;
- промышленное использование гидравлической и тепловой энергии;
- устройство и работу компрессоров, котельных и холодильных установок;
уметь:
- пользоваться таблицами и формулами для определения физических свойств;
- определять параметры состояния смеси газов и теплоемкость газов и газовой смеси.
Основы гидравлики, пневматики и теплотехники:
основы гидравлики: физические свойства жидкостей; основы гидростатики; основы гидродинамики; гидравлические сопротивления; основы теплотехники и пневматики: основы термодинамики; водяной пар; основы теплопередачи; тепловые процессы в энергетических установках; основы пневматики: основные понятия о сжатии газов и паров; принцип действия объемных компрессоров, теоретическая индикаторная диаграмма трехступенчатого компрессора; исследование работы поршневого компрессора.
БК 1,2,3,4

ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды; олардың физикалық мәнін және практикада пайдаланылу мүмкіндігін;
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануды;
- электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процестердің ағу уақытын анықтауды.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі, потенциалдар және потенциалдар айырымы туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күш; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электр магниттік өріс және оның құраушылары; магниттік және электр тізбектерінде ағатын электр магниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электр магниттік индукция; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
БҚ
1,2,3,4
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- гидравлика және жылу техникасы заңдарының физикалық мәнін;
- гидравликалық және жылу энергиясын өнеркәсіптік пайдалану;
- компессорлардың, қазандық және тоңазытқыш қондырғылардың құрылғысы мен жұмысын;
меңгеру керек:
- физикалық қасиеттерді анықтау үшін кестелер мен формулаларды пайдалану;
- газ қоспаларының параметрлерін және газдар мен газ қоспалары жылу сыйымдылығын анықтау.
Гидравлика, пневматика және жылу техникасы негіздері:
гидравлика негіздері: сұйықтықтардың физикалық қасиеттері; гидростатика негіздері; гидрадинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; жылу техникасы және пневматика негіздері; термодинамика негіздері; су буы; жылу беру негіздері; энергетикалық қондырғылардағы жылу процестері; пневматика негіздері: газ бен будың сығылуы туралы негізгі ұғымдар; көлемді компрессорлардың жұмыс қағидасы, үш сатылы компрессордың теориялық индикаторлық диаграммасы; поршенді компрессордың жұмысын зерттеу.
БҚ
1,2,3,4

ПК 2,6
ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задачи по расчету параметров и характеристик трансформаторов; синхронных и асинхронных машин.
Электрические машины автоматических устройств:
машины постоянного тока: обратимость машин постоянного тока (МПТ); принцип работы, конструкция; магнитная цепь МПТ, реакция якоря МПТ; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения;
потери мощности и кпд МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов; принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и короткого замыкания трансформаторов; потери мощности и кпд трансформаторов; параллельная работа трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; пуск в ход синхронных двигателей; векторная диаграмма и угловая характеристика синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; пуск в ход асинхронных двигателей; регулирование частоты АД; двигатели с улучшенными пусковыми характеристиками
БК 2,7,10
ПК 3,
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
уметь:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
Основы электропривода: механика электропривода:
структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного асинхронными и синхронными; энергетика электропривода: расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.

КҚ 2,6
ЖКП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізінде жатқан электр магниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құралымдық ерекшеліктері мен сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтау;
- қозғалтқыш сұлбасын құрау және сипаттамаларын алу;
- якорь орамаларының жазық сұлбаларын орындау және параметрлерін есептеу бойынша есептер шығару; тұрақты ток магниттік тізбегін есептеу; ЭҚК есептеу, коллекторлық машиналардың айналу жиілігі мен электр магниттік моменттер бойынша есептер шығару;
- трансформаторлардың, синхронды және асинхронды машиналар параметрлері мен сипаттамаларын есептеу бойынша есептер шығару.
Автоматтық құрылғылардың электр машиналары:
тұрақты ток машиналары: тұрақты ток машиналарының қайтымдылығы (ТТМ); жұмыс қағидасы, құралымы; ТТМ магниттік тізбегі, ТТМ якорінің реакциясы; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қозу қозғалтқыштары; ТТМ қуаты мен пәк шығыны; арнайы машиналар; трансформаторлардың белгіленуі; жұмыс қағидасы; трансформаторлардың жалғану сұлбалары мен топтары; трансформаторлардың бос жүріс және қысқа тұйықталу режимдері; трансформаторлардың қуаты мен пәк шығындары; трансформаторлардың параллель жұмысы; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштарды іске қосу; синхронды қозғалтқыштардың векторлық диаграммасы мен бұрыштық сипаттамалары; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасы; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу; АҚ жиілігін реттеу; іске қосу сипаттамалары арттырылған қозғалтқыштар.
БҚ
2,7,10
КҚ 3
ЖКП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- механизм қозғалтқыштарын таңдау шарттарын және тексеруді
- электржетегі жұмысының беріктігін анықтау және жылдамдығын реттеу тәсілдерін.
меңгеру керек:
- электржетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеуді.
Электржетегі негіздері:
электржетегінің механикасы: электржетегі механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбалары; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; электржетегінің координаталарын реттеу ұғымы; тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі: тәуелсіз қозудың тұрақты қозғалтқыштарымен электржетегі, тізбектей қозу тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштарымен электржетегі; электржетегінің энергетикасы, электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру.

БК 1,2,3,4
ПК 2,10
ОПД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: - устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
-принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
Основы электроники и микроэлектроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
БК 7
ПК 2,5,6,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов; - структуру систем централизованного контроля;
уметь:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов газового анализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
Основы метрологии и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.

БҚ 1,2,3,4
КҚ 2,10
ЖКП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электроника элементтерінің құрылғысын, жұмыс қағидасын, вольтамперлік сипаттамалары мен негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің үлгілік түйіндері мен сұлбаларын құру қағидаларын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау, техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
Электроника және микроэлектроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылардың жіктелуі; таңбалануы; микроинтегралды орындалуда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсты және цифрлы құрылғылардың элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырушылары мен түрлендіргіштері.
БҚ 7
КҚ 2,5,6,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- өлшеу құралдарының құрылымын;
- өнеркәсіптік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйе құрылымын;
- электр өлшеу аспаптары мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесін;
- электрлік емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс қағидасын;
- ГСП ұқсас және цифрлы аспаптарының негізгі түрлері мен қағидаларын;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың жинағын;
- орталықтандырылған бақылау жүйесінің құрылымын;
меңгеру керек:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтауды;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін таңдауды;
- жинақты таңдауды жүзеге асыру: термотүрлендіргіш
– екіншілік аспап;
- термотүрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын жұмысқа қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- аспаптарды орнықтыру;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдауыштың және сұйықталдауыштың сипаттамаларын алу және талдау;
- екіншілік аспаптарды орнықтыру.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары:
метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: бастапқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері, ГСП сигналдарының түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу: электр аспаптары; электрлік өлшеу; температураны өлшеу аспаптары: кеңейту термометрлері; кедергі термотүрлендіргіші; пирометрлер; екіншілік түрлендіргіш аспаптары; қысым мен қысым айырымын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптар; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялы шкаласыз аспаптар және дистанциялық берудің түрлері; заттың шығыны мен мөлшерін өлшеу аспаптары: шығынды қысым айырымы әдісімен өлшеу; жедел шығын өлшеуіштері мен санауыштары; көлемді шығынөлшеуіштері; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидростатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; тығыздық өлшеу аспаптары; тұтқырлық өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өтімділігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамды өлшеу аспаптары; деңгейді өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буйкалы деңгей өлшеуіштері; сыйымды, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштері; ГСП ақпаратын көрсету құрылғылары: ұқсас көрсететін және тіркеуші екіншілік аспаптар; цифрлі көрсететін аспаптар; орталықтан бақылау құралдары.

БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
-строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматическое регулирование:
элементы автоматизированных систем:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические,
пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования(АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»;
комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7

БҚ 1,3,4
КҚ 2,5 6,8
АҚ 4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздері;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- ең қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған қисық параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- төртінші ретті реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеуді;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- танып білген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалану.
Автоматтық реттеу:
автоматандырылған жүйелердің элементтері: автоматандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; (электрлік, пневматикалық, гидравликалық) атқарушы механизмдер; реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздері; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; автоматтандырылған реттеу жүйелері (АРЖ); автоматтандырылған реттеу (АРЖ) жүйелерін талдау; реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» аспабы мен құрылғысы кешені; «Каскад-2» микроэлектронды базасында реттеуші және фукционалдық кешені; пневматикалық реттеуіштер; экстремалды реттеу; баптау реттуіштері мен параметрлерінің типін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестерді бақылау және реттеудің микропроцессорлық құралдары
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3,5 6,7

СК 1,2,9
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности;
уметь:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств;
- использовать пакет программ по специальности;
- использовать ЭВМ в технико-экономических расчетах по специальности.
Вычислительная техника в автоматизированных системах: арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.
БК 5,7,8,10
ПК 1,3,5,7,9
СК 1,6
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и содержание проектной документации на монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем;
- задачи и функции цеха КИП и А; назначение отдельных участков и групп; объемы проводимых работ; виды работ, выполняемых в лабораториях и мастерских цеха КИП и А;
- требования к помещениям лабораторий КИП и А;
- периодичность и содержание работ по техническому обслуживанию, ремонту и наладке систем контроля и автоматики;
уметь:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок;
- разрабатывать проекты производства работ;
- собирать трубные проводки;
- читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок;
- выполнять оконцевания, соединения, подключения и маркировку электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- составлять таблицы соединений и подключений проводов;
- выбирать соединительные линии систем измерения температуры;
- выбирать импульсные соединительные линии;
- унифицированные типовые конструкции для установки приборов;
- выбирать импульсные линии для систем измерения расхода;
- выбирать закладные конструкции для установки уровнемеров;
- выполнять сочленение с регулирующим органом и монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- производить замену отдельных частей и деталей приборов и регуляторов.
Монтаж и эксплуатация автоматизированных систем: проектирование систем автоматизации технологических процессов; организация монтажных работ: состав проектной документации; стадии проектирования; материалы проекта; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: роль стандартизации в обеспечении качества монтажных работ; изготовление и монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок; монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; монтаж систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня; монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации: структура, задачи и функции цеха; КИП и А; взаимоотношения служб эксплуатации систем автоматизации с другими службами и организациями; организация лабораторий и мастерских цеха КИП и А; содержание и периодичность технического обслуживания и планово-предупредительных ремонтов; эксплуатация средств измерений и систем автоматизации; ремонт приборов и регуляторов: ремонт и регулировка приборов температуры; ремонт и регулировка приборов давления; ремонт и регулировка приборов расхода; ремонт и регулировка приборов уровня; ремонт и регулировка приборов состава и содержания вещества; ремонт регуляторов и регулирующей аппаратуры.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,7,8,10,
11

АҚ 1,2,9
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
- мамандық бойынша техника-экономикалық оперативті есептерде ЭЕМ пайдалану негіздерін;
меңгеру керек:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыру;
- ең қарапайым дискретті автоматтандырылған құрылғылардың жұмыс алгоритмдерінің логикалық функцияларын құруды;
- МК бағдарламалау үшін бағдарлама құру және бір реттік автоматтардың кестесін құру және анықтау;
- клавиатура мен монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізуді;
- микропроцессорлық құрылғыларды пайдалану арқылы автоматтандырылған жүйелердің құрылымдық сұлбаларын құру;
- алгоритмдер мен бағдарламалар құру;
- мамандық бойынша қолданбалы бағдарламаны пайдалану;
- мамандық бойынша техника-экономикалық есептерде ЭЕМ-сын пайдалану
Автоматтандырылған жүйелердегі есептеу техникасы:
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: санау жүйесі; ЭЕМ логикалық негіздер; ЭЕМ ақпаратты көру: ЭЕМ-ғы ақпаратты көру нысандары мен тәсілдері; жад құрылғылары: жад құрылғыларының (ЖҚ); оперативті жад құрылғылары (ОЖҚ); тұрақты жад құрылғылары (ТЖҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулеті, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі блоктары, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның шығару және енгізу жүйесі; перифериялы құрылғылар: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді автоматтық басқару жүйесінде (ТПАБЖ) ЭЕМ пайдалану: мамандық бойынша техника-экономикалық және оперативті есептерде ЭЕМ пайдалану.
БҚ
5,7,8,10
КҚ 1,3,5 7,9
АҚ 1,6
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың жобалық құжаттаманың құрамы және мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың, пайдаланудың және жөндеудің негізгі сұрақтарын;
- БӨА және А цехының міндеттері мен функцияларын; жеке телімдер мен топтардың белгіленуін; өткізілетін жұмыстардың мөлшерін; БӨА мен А цехтарының зертханалары мен шеберханаларында орындалатын жұмыс түрлерін;
- БӨА мен А зертханалары орналастырылатын орынжайларға қойылатын талаптарды;
- бақылау мен автоматика жүйелеріне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау бойынша жұмыстардың кезеңдігі мен құрамын;
меңгеру керек:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы тартылым жалғанымдарының сұлбаларын, жабдық пен сымдарды орналастыру жоспарларын оқуды;
- жұмыс өндірісінің жобаларын жасау;
- құбыр сымдарын құру;
- құбыр сымдарын монтаждаудың шығыс техникалық құжаттамасын оқуды;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалану;
- қалқанның коммутациясын орындау;
- сымдарды жалғау және қосу кестесін құру;
- температураны өлшеу жүйелерінің жалғау желілерін таңдау;
- импульсты жалғау желілерін таңдау;
- аспаптарды орнатудың бірыңғай үлгілік құралымдарын;
- шығынды өлшеу үшін импульсты желілерді таңдауды;
- деңгей өлшеуіштер үшін салынатын құралымдарды таңдау;
- реттеуші органмен үйлестіріп орындау;
- әртүрлі атқару механизмдерін монтаждауды; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосуды;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауын жоюды;
- аспаптар мен реттеуіштердің тетіктері мен жеке бөліктерін ауыстыруды.
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану:
технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерін жобалау; монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру: жобалық құжаттаманың құрамы; жобалау сатылары; жоба материалдары; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер; монтаждау жұмыстарын дайындау; монтаждық ұйымдардың өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейі; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау: монтаждау жұмыстарының сапасын қамтамасыз етуде стандарттаудың рөлі; құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу: цехтың құрылымы, міндеттері мен функциялары; БӨА және А; автоматтандыру жүйелерін пайдалану қызметтерінің басқа қызметтермен және ұйымдармен өзара қатынасы; БӨА және А зертханалары мен шеберханаларын ұйымдастыру; техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын-алу жөндеудің құрамы мен кезеңдігі; өлшеу құралдарын және автоматтандыру жүйелерін пайдалану; аспаптар мен реттеуіштерді жөндеу: температура аспаптарын жөндеу және реттеу; қысым аспаптарын жөндеу және реттеу; шығын аспаптарын жөндеу және реттеу; деңгей аспаптарын жөндеу және реттеу; заттың құрамы мен мөлшері аспаптарын жөндеу және реттеу; реттеуіштер мен реттеу аппаратурасын жөндеу.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3,7, 8,10, 11

СК 1,2,8
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 1,10,
11,12,13
СК 2,3,5
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями металлургии и энергетики; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях металлургии и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий металлургии и энергетики;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий металлургии и энергетики;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика и управление производством:
энергетическое и металлургическое предприятие и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием металлургии и энергетики; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия металлургии и энергетики: имущество предприятия металлургии и энергетики; нововведения и инвестиции на предприятии энергетики и металлургии; экономический механизм управления предприятием металлургии и энергетики: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность энергетического производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий металлургии и энергетики; учет и отчетность предприятий металлургии и энергетики; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий металлургии и энергетики.
БК 1,2,6,9
ПК 1

АҚ 1,2,8
АП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- оңтайлы еңбек жағдайларын құру бойынша шараларды, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, бақытсыз жағдайларда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- бақытсыз жағдайларға зерттеу жүргізуді және Н-1 нысаны бойынша акт ресімдеуді;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқу мен бұзылуды анықтау;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары: Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ
1,2,7 10
КҚ 1, 10,11, 12,13
АҚ 2,3,5
АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- металлургия және энергетика кәсіпорындарын басқару негіздерін; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- металлургия мен энергетика кәсіпорындарында есепке алу мен есеп берудің түрлерін;
- металлургия мен энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- металлургия мен энергетика кәсіпорындарының құрылымында жұмыстың ыңғайын табу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктеріне байланысты өндірістік ұжымды қалыптастыруды;
- кәсіпорынның және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің негізгі өндірістік қорларын пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді;
- инновацияның ақпараттық ағымдарында бағыт-бағдар табуды;
- кәсіпорын табысы мен рентабелділігінің барлық түрлерін анықтауды;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау қорытындыларын қолдануды.
Өндірістің экономикасы және басқару:
энергетикалық және металлургиялық кәсіпорын және оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салалық бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; металлургия және энергетика кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметшілерін басқару; металлургия мен энергетика кәсіпорнының өндірістік іс-әрекет факторлары: металлургия және энергетика кәсіпорынының мүлігі; металлургия және энергетика кәсіпорындарындағы жаңа енгізулер мен инвестициялар; металлургия және энергетика кәсіпорнын басқарудың экономикалық механизмі; техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі мен ұйымдастыру; фирма ішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; энергетикалық өндірістің рентабелділігі; металлургия және энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау; металлургия және энергетика кәсіпорнының есебі мен есепке алуы; металлургия және энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау.
БҚ
1,2,6,9
КҚ 1

СК 6,7
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- задачи и цели работ по наладке автоматизированных систем;
- состав и содержание технической документации на наладку автоматизированных систем;
- строительные нормы и правила на наладку автоматизированных систем;
- оборудование, приспособления и инструмент, необходимые для производства наладочных работ автоматизированных систем;
- методы предмонтажной проверки средств измерений и автоматизации;
- методы наладки и включения в работу систем технологического контроля и автоматического управления;
- методы расчета и определения оптимальных параметров настройки автоматических регуляторов, наладку автоматических систем регулирования, систем технологической сигнализации, защиты и блокировки;
уметь:
- читать чертежи и прочую документацию проекта автоматизации;
- определять потребность в рабочей силе, материалах и оборудовании;
- проводить выбор образцовой аппаратуры для предмонтажной проверки и наладки автоматизированных систем;
- произвести проверку правильности монтажа электрического провода и трубных проводок;
- испытания электрического провода и трубных проводок;
- определять неисправности в приборах.
Наладка автоматизированных систем управления: подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем: подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем; понятие о надежности; приборы и устройства для пусконаладочных работ; наладка линий связи и проводок систем автоматизации: состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации технологических процессов; определение мест повреждения проводов и кабелей; состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации технологических процессов; наладка систем измерения температуры: состав работы по наладке систем измерения температуры; предмонтажная проверка и наладка систем измерения с манометрическими термопреобразователями; диагностика неисправностей; наладка систем измерения давления, расхода и уровня: наладка систем и устройств измерения давления; диагностика неисправностей; наладка систем и устройств измерения расхода и уровня: состав работ по наладке систем и устройств измерения давления и разрежения; диагностика неисправностей; наладка систем измерения состава и содержания вещества: наладка автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; наладка автоматических систем регулирования технологическими процессами; наладка систем и устройств сигнализации и блокировки; наладка управляющих вычислительных комплексов автоматизированных систем.
БК 2,3,4
ПК 2,3,6,8

АҚ 6,7
АП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстардың құрамы мен мөлшерін, міндеттері мен мақсаттарын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптауға құрылыс нормалары мен ережелерін;
- автоматтандырылған жүйелерді баптау жұмыстарын өндіруге қажетті жабдықты, айлабұйымдар мен құралдарды;
- өлшеу және автоматтандыру құралдарын монтаждау алдында тексеру әдістерін;
- технологиялық бақылау мен автоматтық басқару жүйелерін жұмысқа баптау және қосу әдістерін;
- автоматтық реттеуіштерді баптаудың тиімді параметрлерін есептеу және анықтау әдістерін, автоматтық реттеу жүйелерін баптау, технологиялық сигналдау, қорғаныс және блоктау жүйелерін;
меңгеру керек:
- автоматтандыру жобасының сызбаларын және басқа құжаттамасын оқу;
- жұмыс күшінде, материлдар мен жабдықта қажеттілікті анықтау;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждау алдындағы тексеру және баптау үшін үлгілі аппаратураны таңдау;
- электр сымын және құбыр сымдарын дұрыс монтаждалуын тексеру;
- электр сымын және құбыр сымдарын сынау;
- аспаптардағы ақаулылықтарды анықтау.
Басқарудың автоматтан-дырылған жүйелерін баптау:
автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру: автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру; сенімділік туралы ұғым; қосып-реттеу жұмыстарына арналған аспаптар мен құрылғылар; автоматтандыру жүйелерінің байланыс желілері мен сымдарын баптау: технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезінде жұмыстарды ұйымдастыру; сымдар мен кабелдердің бүлінген жерін анықтау; технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезіндегі жұмыстардың құрамы; температураны өлшеу жүйелерін баптау: температураны өлшеу жүйелерін баптау бойынша жұмыс құрамы; монтаждау алдындағы тексеру және манометриялық термотүрлендіргіштермен өлшеу жүйелерін баптау; ақаулылықтардың диагностикасы; қысымды, шығынды және деңгейді өлшеу жүйелерін баптау: қысымды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау; ақаулылықтардың диагностикасы; шығын мен деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау: қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау бойынша жұмыстардың құрамы; ақаулылықтардың диагностикасы; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйесін баптау: автоматтық реттеуіштер мен атқару механизмдерін баптау; технологиялық процестерді реттеудің автоматтық жүйелерін баптау; сигналдау және блоктау жүйелері мен құрылғыларын баптау; автоматтандырылған жүйелердің басқарушы есептеу жинақтарын баптау.
БҚ
2,3,4
КҚ
2,3,6 8

БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- оборудование и обвязку фонтанных скважин;
- установление и регулирование технологического режима работы скважин;
- принцип работы газлифта;
- технологические схемы компрессорного и бескомпрессорного газлифта;- пуск компрессорных скважин в эксплуатацию и методы снижения пускового давления;
- способы регулирования газа по скважинам;
- принцип работы штанговых скважинных установок;
уметь:
- читать технологические схемы компрессорного и бескомпрессорного газлифта; работы штанговой скважинной насосной установки; схемы установки погружных электрических центробежных насосов (УЭЦН).
Основы технологии отрасли: основные сведения о бурении нефтяных и газовых скважин; режимы бурения скважины; понятие о режиме бурения и его параметрах; разновидности режимов бурения; технологические особенности режимов бурения при разных способах бурения; технология и техника добычи нефти и газа; оборудования устья фонтанных скважин; классификация фонтанной арматуры по ГОСТу; обвязка фонтанной скважины с выкидной линией; назначение и состав манифольда; регулирование работы фонтанной скважины; фонтанная добыча нефти; автоматизация фонтанных скважин; устройства для закрытия фонтанных скважин при нарушении режима эксплуатации и разгерметизации устьевого оборудования; клапаны - отсекатели и внутрискважинное оборудование; газлифтная добыча нефти; системы и конструкции компрессорных подъемников; оборудование устья газлифтных скважин; компрессорный и бескомпрессорный газлифт, технологическая схема; добыча нефти скважинными штанговыми насосами; схема работы штанговой скважинной насосной установки; оборудование устья насосных скважин; добыча нефти бесштанговыми насосами; схема установки погружных электрических центробежных насосов (УЭЦН), область применения; контроль параметров работы установки в процессе эксплуатации; автоматизация скважин, оборудованных УЭЦН.
ПК 1
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- устройство и принцип действия насосов, область их применения;
- схемы обвязки и правила эксплуатации насосов;
- конструкции эксплуатационной скважины и основных элементов фонтанных арматур, схемы фонтанных арматур, область применения;- конструкции и область применения скважинных насосов различных типов;
- конструкцию привода, условные обозначения и основные параметры станков-качалок, согласно ГОСТу;
- оборудование скважины при эксплуатации погружным центробежным электронасосом, области применения;
- конструкцию и техническую характеристику основных элементов установок;
- расшифровывать условные обозначения установок;
- оборудование скважины при эксплуатации винтовыми, гидропоршневыми, диафрагменными и струйными насосами.
- конструкцию и принцип работы компрессоров;
- технологические схемы промысловых компрессорных станций;
- организовывать контроль за работой компрессора;
- конструкцию и принцип работы компрессоров, их достоинства и недостатки по сравнению с поршневыми, область их применения;
- конструкции основных видов насосных установок, вертлюгов и оборудования устья, их назначение;
- конструкцию парогенераторных установок, их технические данные, правила эксплуатации;
уметь:
- читать технологические схемы компрессорных станций и насосных установок.

БҚ 1,3,4
КҚ 2,5 6,8
АҚ 4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- фонтанды мұнаралардың жабдығы мен байлануын;
- мұнара жұмысының технологиялық режимін орнату және реттеуді;
- газлифт жұмысы принципін;
- компрессорлы және компрессорсыз газлифтінің технологиялық сұлбаларын;
- компрессорлық мұнараларды пайдалануға қосуды және қосу қысымын төмендету әдісін;
- мұнараларда газды реттеу тәсілдерін;
- штангалы мұнара қондырғыларының жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- компрессорлы және компрессорсыз газлифтінің технологиялық сұлбаларын оқуды;
- мұнаралы сорғылық қондырғының штангалы жұмысын; жүктеу электр центрден тепкіш сорғы қондырғыларының сұлбасын (ЦОТҚ).
Сала технологиясы негіздері:
мұнай және газ мұнараларын бұрғылау туралы негізгі мәліметтер; мұнараны бұрғылау режимдері; бұрғылау режимі мен оның параметрлері туралы түсінік; бұрғылау режимдерінің алуан түрлілігі; бұрғылаудың әртүрлі тәсілдерінде бұрғылау режимдерінің технологиялық ерекшеліктері; мұнай мен газды алу технологиясы мен техникасы; фонтанды мұнаралар ернеуінің жабдығы; МЖМБС бойынша фонтанды арматураның жіктелуі; көтеру желілері бар фонтанды мұнараның байлануы; манифольдтің белгіленуі мен құрамы; фонтанды мұнара жұмысын реттеу; мұнайды фонтанды алу; фонтанды мұнараны автоматтандыру; ернеулі жабдықтың пайдалану және ашу режимі бұзылған кезде фонтанды мұнараны жабуға арналған құрылғы; бөлгіш клапандар және мұнара ішілік жабдық; мұнайды газлифтті алу; компрессорлық көтергіштердің жүйесі және құралымдары; газлифтті мұнаралар ернеуінің жабдығы; компрессорлық және компрессорсыз газлифт, технологиялық сұлба; мұнайды мұнаралы штангалы сорғылармен алу; штангалы мұнаралы сорғы қондырғысының жұмыс сұлбасы; сорғылық мұнаралардың ернеулік жабдығы; мұнайды штангасыз сорғылармен алу; жүктеу электрлік центрден тепкіш сорғыларды орнату сұлбасы (ЭОСО), қолданылу саласы; пайдалану процесінде қондырғының жұмыс параметрлерін бақылау; мұнараларды, жабдықталған ЭОСО автоматтандыру.
КҚ1
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- сорғыларды орнатуды және жұмыс қағидасын, олардың қолданылу саласын;
- сорғыларды пайдалану ережесін және байлау сұлбаларын;
- мұнараның пайдаланушылық құралымын және фонтанды арматураның негізгі элементтерін, фонтанды арматураның сұлбаларын, қолданылу саласын;
- әртүрлі типті мұнаралы сорғылардың құралымы мен қолданылу саласын;
- жетек құралымын, МЖМБС сәйкес станок-тербеткіштің негізгі параметрлерін;
- жүктеу центрден тепкіш электр сорғыларын пайдалану кезіндегі мұнара жабдығын, қолданылу саласын;
- қондырғылардың негізгі элементтерінің құралымы мен техникалық сипаттамасын;
- қондырғылардың шартты белгісін ашып оқуды;
- винтті, гидропоршенді, диафрагмалы және шапшымалық сорғыларды пайдалану кезіндегі мұнараның жабдығын;
- компрессорлардың құралымы мен жұмыс қағидасын;
- кәсіптік компресорлық станциялардың технологиялық сұлбасын;
- компрессор жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
- компрессорлардың құралымы мен жұмыс қағидасын, поршенділермен салыстырғанда олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, олардың қолданылу саласын;
- сорғылық қондырғылардың, вертлюгтердің және ернеу жабдықтарының негізгі түрлерінің құралымын, олардың белгіленуін;
- бу генераторлы қондырғылардың құралымын, олардың техникалық мәліметтерін, пайдалану ережелерін;
меңгеру керек:
- компрессорлық станциялар мен сорғылық қондырғылардың технологиялық сұлбасын оқу.
Сала процестері мен аппараттары:

Процессы и аппараты отрасли: насосы; объемные насосы; принцип действия, классификация и область применения объемных и динамических насосов, их основные технические параметры; схемы обвязки насосов; основы монтажа и правила эксплуатации; конструкция и технические данные современных насосов, применяемых в нефтяной и газовой промышленности: консольных, насосов двухстороннего входа, многосекционных; оборудование для фонтанной эксплуатации скважин; внутрискважинное оборудование; оборудование устья фонтанных скважин; оборудование для штанговой насосной эксплуатации; установки электроцентробежных насосов; принципиальная схема установки электроцентробежных насосов (ЭЦН); комплектность, область применения и классификация установок; погружные центробежные насосы, их типы и конструкция; установки погружных винтовых насосов, принципиальная схема, область применения, комплектность установок; область применения компрессоров в нефтяной и газовой промышленности; виды и классификация компрессоров; принцип действия и устройство поршневого компрессора, термодинамические основы его работы; принцип действия и область применения центробежных компрессоров; насосные установки для промывки скважин, их типы, кинематические схемы, устройство и технические характеристики; передвижные парогенераторные установки ППУА-1200/100 и агрегаты для депарафинизации скважин (типа АДП), их принципиальные схемы, технические данные, конструкция основных узлов.
ПК1
СК8
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
-строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматическое регулирование: элементы автоматизированных систем:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические,
пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования(АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»;
комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9

сорғылар; көлемді сорғылар; көлемді және динамикалық сорғылардың жұмыс қағидасы, жіктелуі және қолданылу саласы, олардың негізгі техникалық параметрлері; сорғыларды байлау сұлбаларын; монтаж негіздері және пайдалану ережелері; мұнай және газ өнеркәсібінде қолданылатын жаңа сорғылардың құралымы мен техникалық мәліметтері: консолды, екі жақты кіретін сорғылардың, көп секциялы; мұнараларды фонтанды пайдалануға арналған жабдық; мұнара ішілік жабдық; фонтанды мұнара ернеулерінің жабдығы; штангалы сорғылық пайдалануға арналған жабдық; электр центрден тепкіш сорғы қондырғылары; электр центрден тепкіш сорғы қондырғысының (ЭЦТ) қағидалық сұлбасы; қондырғылардың жинақтылығы, қолданылу саласы және жіктелуі; жүктеу центрден тепкіш сорғылар, олардың типтері және құралымы; жүктеу бұрандамалы сорғылардың құрылғылары, қағидалық сұлбасы, қолданылу саласы, орнату жинақтылығы; мұнай және газ өнеркәсібінде компрессорлардың қолданылу саласы; компрессорлардың түрлері мен жіктелуі; поршенді компрессордың жұмыс қағидасы мен құрылғысы, оның жұмысының термодинамикалық негіздері; центрден тепкіш компрессорлардың жұмыс қағидасы мен қолданылу саласы; мұнараларды жууға арналған сорғылық қондырғылар, олардың типтері, кинематикалық сұлбалары, құрылғысы мен техникалық сипаттамалары; жылжымалы бу генераторларының қондырғылары ППУА-1200/100 және (АДП типті) мұнараларды депарафиндеуге арналған агрегаттар, олардың қағидалық сұлбалары, техникалық мәліметтері, негізгі түйіндердің құралымы.
КҚ1
АҚ8
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздері;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- ең қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған қисық параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- төртінші ретті реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеуді;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- танып білген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалану.
Автоматтық реттеу:
автоматандырылған жүйелердің элементтері: автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; (электрлік, пневматикалық, гидравликалық) атқарушы механизмдер; реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздері; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; автоматтандырылған реттеу жүйелері (АРЖ); автоматтандырылған реттеу (АРЖ) жүйелерін талдау; реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» аспабы мен құрылғысы кешені; «Каскад-2» микроэлектронды базасында реттеуші және фукционалдық кешені; пневматикалық реттеуіштер; экстремалды реттеу; баптау реттуіштері мен параметрлерінің типін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестерді бақылау және реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3,5 6,7
АҚ
1,2,9

СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 1,10, 11,12, 13
СК 2,3,5
СД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями добычи нефти и газа; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях добычи нефти и газа;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий добычи нефти и газа;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика и управление производством:
предприятие добычи нефти и газа и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием добычи нефти и газа; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия добычи нефти и газа: имущество предприятия добычи нефти и газа; нововведения и инвестиции на предприятии; экономический механизм управления предприятием добычи нефти и газа: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность нефтедобывающего производства; учет и анализ производственно- хозяйственной деятельности предприятий добычи нефти и газа; учет и отчетность предприятий добычи нефти и газа; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий добычи нефти и газа.
БК 1,2,6,9
ПК 1

АП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- оңтайлы еңбек жағдайларын құру бойынша шараларды, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, бақытсыз жағдайларда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- бақытсыз жағдайларға зерттеу жүргізуді және Н-1 нысаны бойынша акт ресімдеуді;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқу мен бұзылуды анықтау;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары: Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ
1,2,7 10
КҚ1, 10, 11, 12, 13
АҚ 2,3,5
АП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мұнай мен газ алу кәсіпорындарын басқару негіздерін; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- мұнай мен газ алу кәсіпорындарында есепке алу мен есеп берудің түрлерін;
- мұнай мен газ алу кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- мұнай мен газ алу кәсіпорындарының құрылымында жұмыстың ыңғайын табу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктеріне байланысты өндірістік ұжымды қалыптастыруды;
- кәсіпорынның және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің негізгі өндірістік қорларын пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді;
- инновацияның ақпараттық ағымдарында бағыт-бағдар табуды;
- кәсіпорын табысы мен рентабелділігінің барлық түрлерін анықтауды;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау қорытындыларын қолдануды.
Өндірістің экономикасы және басқару:
мұнай мен газ алу кәсіпорын және оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салалық бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; металлургия және энергетика кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметшілерін басқару; мұнай мен газ алу кәсіпорнының өндірістік іс-әрекет факторлары: мұнай мен газ алу кәсіпорынының мүлігі; мұнай мен газ алу кәсіпорындарындағы жаңа енгізулер мен инвестициялар; мұнай мен газ алу кәсіпорнын басқарудың экономикалық механизмі; техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі мен ұйымдастыру; фирма ішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; энергетикалық өндірістің рентабелділігі; мұнай мен газ алу кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау; мұнай мен газ алу кәсіпорнының есебі мен есепке алуы; мұнай мен газ алу кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау.
БҚ
1,2,6 9
КҚ 1

СК 6,7
СД 0.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- задачи и цели работ по наладке автоматизированных систем;
- состав и содержание технической документации на наладку автоматизированных систем;
- строительные нормы и правила на наладку автоматизированных систем;
- оборудование, приспособления и инструмент, необходимые для производства наладочных работ автоматизированных систем;
- методы предмонтажной проверки средств измерений и автоматизации;
- методы наладки и включения в работу систем технологического контроля и автоматического управления;
- методы расчета и определения оптимальных параметров настройки автоматических регуляторов, наладку автоматических систем регулирования, систем технологической сигнализации, защиты и блокировки;
уметь:
- читать чертежи и прочую документацию проекта автоматизации;
- определять потребность в рабочей силе, материалах и оборудовании;
- проводить выбор образцовой аппаратуры для предмонтажной проверки и наладки автоматизированных систем;
- произвести проверку правильности монтажа электрического провода и трубных проводок;
- испытания электрического провода и трубных проводок;
- определять неисправности в приборах.
Наладка автоматизированных систем управления: подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем: подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем; понятие о надежности; приборы и устройства для пусконаладочных работ; наладка линий связи и проводок систем автоматизации: состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации технологических процессов; определение мест повреждения проводов и кабелей; состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации техно логических процессов; наладка систем измерения температуры: состав работы по наладке систем измерения температуры; предмонтажная проверка и наладка систем измерения с манометрическими термопреобразователями; диагностика неисправностей; наладка систем измерения давления, расхода и уровня: наладка систем и устройств измерения давления; диагностика неисправностей; наладка систем и устройств измерения расхода и уровня: состав работ по наладке систем и устройств измерения давления и разрежения; диагностика неисправностей; наладка систем измерения состава и содержания вещества: наладка автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; наладка автоматических систем регулирования технологическими процессами; наладка систем и устройств сигнализации и блокировки; наладка управляющих вычислительных комплексов автоматизированных систем.
БК 2,3,4
ПК 2,3,6,8
СК 2,8,9
СД 10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологию изучаемых процессов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологическую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов);
уметь:
- классифицировать процессы и объекты автоматизации;
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- составлять контуры регулирования параметров различных технологических процессов;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления насосами и вводом резерва;
- составлять контуры регулирования при автоматизации станций нейтрализации промышленных стоков- читать функциональные схемы автоматизации технологических процессов; выбирать приборы и средства автоматики;
- читать схемы числового и цифрового программного управления.
Автоматизация технологических процессов:
общие сведения по автоматизации технологических процессов: технологические процессы: основные понятия и определения: автоматизация общезаводских установок: техническая документация на принципиальные схемы: принцип построения схем автоматизации технологических процессов; принцип построения схем управления и сигнализации; автоматизация компрессорных станций; автоматизация насосных станций; автоматизация промышленных очистных сооружений; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и установок кондиционирования воздуха; автоматизация установок холодо- и теплоснабжения; автоматизация технологических процессов отрасли: автоматизация доменного и сталеплавильного производства; автоматизация управления производством: автоматизированные системы управления; понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 2,3,5,6,7

АҚ 6,7
АП 0.9
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстардың құрамы мен мөлшерін, міндеттері мен мақсаттарын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптауға құрылыс нормалары мен ережелерін;
- автоматтандырылған жүйелерді баптау жұмыстарын өндіруге қажетті жабдықты, айлабұйымдар мен құралдарды;
- өлшеу және автоматтандыру құралдарын монтаждау алдында тексеру әдістерін;
- технологиялық бақылау мен автоматтық басқару жүйелерін жұмысқа баптау және қосу әдістерін;
- автоматтық реттеуіштерді баптаудың тиімді параметрлерін есептеу және анықтау әдістерін, автоматтық реттеу жүйелерін баптау, технологиялық сигналдау, қорғаныс және блоктау жүйелерін;
меңгеру керек:
- автоматтандыру жобасының сызбаларын және басқа құжаттамасын оқу;
- жұмыс күшінде, материлдар мен жабдықта қажеттілікті анықтау;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждау алдындағы тексеру және баптау үшін үлгілі аппаратураны таңдау;
- электр сымын және құбыр сымдарын дұрыс монтаждалуын тексеру;
- электр сымын және құбыр сымдарын сынау;
- аспаптардағы ақаулылықтарды анықтау.
Басқарудың автоматтандырылған жүйелерін баптау: автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру: автоматтандырылған жүйелерді баптау бойынша жұмыстарды дайындау және ұйымдастыру; сенімділік туралы ұғым; қосып-реттеу жұмыстарына арналған аспаптар мен құрылғылар; автоматтандыру жүйелерінің байланыс желілері мен сымдарын баптау: технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезінде жұмыстарды ұйымдастыру; сымдар мен кабелдердің бүлінген жерін анықтау; технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезіндегі жұмыстардың құрамы; температураны өлшеу жүйелерін баптау: температураны өлшеу жүйелерін баптау бойынша жұмыс құрамы; монтаждау алдындағы тексеру және манометриялық термотүрлендіргіштермен өлшеу жүйелерін баптау; ақаулылықтардың диагностикасы; қысымды, шығынды және деңгейді өлшеу жүйелерін баптау: қысымды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау; ақаулылықтардың диагностикасы; шығын мен деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау: қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын баптау бойынша жұмыстардың құрамы; ақаулылықтардың диагностикасы;заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйесін баптау: автоматтық реттеуіштер мен атқару механизмдерін баптау;технологиялық процестерді реттеудің автоматтық жүйелерін баптау; сигналдау және блоктау жүйелері мен құрылғыларын баптау; автоматтандырылған жүйелердің басқарушы есептеу жинақтарын баптау.
БҚ
2,3,4
КҚ
2,3,6 8
АҚ
2,8,9
АП 10
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- басқару объектісінің технологиялық процестерін, талдауды өткізу мен зерттеу тәртібін;
- гидромеханикалық, жылулық, май алмастыру, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру ерекшеліктерін;
- жалпы зауыттық жүйелерді автоматтандыру ерекшеліктерін;
- басқару процесінде есептеу техникасын пайдалану мүмкіндігі мен негізгі бағыттарын;
- автоматтық құрылғылардың жіктелуін, олардың белгіленуін;
- автоматтық реттеу, сигналдауды бақылау, қашықтықтан басқару, блоктау және қорғаныстың үлгілік жүйелерінің функционалдық сұлбаларын құрудың тәртібін;
меңгеру керек:
- басқарудың таңдап алынған сұлбаларын дәлелдеу;
- автоматтандыру сұлбаларын, электрлік және пневматикалық сұлбаларды құруды және оқуды;
- автоматтандыру деңгейі тұрғысынан басқару объектісін талдауды; бұл деңгейдің
Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру автоматтандырудың жалпы сұрақтары: негізгі анықтамалар мен ұғымдар; басқару жүйелерін құру; бақылау, реттеу, сигналдау, қашықтан басқару және қорғаныстың үлгілік сұлбалары; басқару, сигналдау, блоктау және қорғаныстың үлгілік қағидалық электрлік және пневматикалық жүйелері; автоматтандыру және қағидалық электр сұлбаларын құруға қойылатын талаптар; технологиялық процестерді автоматтандыру: гидромеханикалық процестерді автоматтандыру; жылулық процестерді автоматтандыру; май алмастыру процестерін автоматтандыру; механикалық процестерді автоматтандыру; химиялық өндірістерді автоматтандыру; жалпы зауыттық жүйелерді процестерін автоматтандыру; технологиялық процестерді басқаруда есептеу техникасын қолдану; автоматтандыру деңгейін анықтау.
БҚ
1,2,3 4,5,7
КҚ
2,3,5 6,7

ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов;
область их применения;
- схемы управления электроприводами;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
Электрические машины и электропривод:
машины постоянного тока; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения; потери мощности и кпд МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов; принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и КЗ трансформаторов; потери мощности и кпд трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; механика электропривода; структура и расчетные схемы механической части электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
БК 1,2,3,7,10
ПК 2,3,10
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Электрорадиоматериалы:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК 1,2
ПК 6
СК 4

ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электрлік машиналар мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізіне жататын электр магниттік және электр механикалық процестерін;
- электрлік машиналар мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құралымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- электржетегінің жылдамдығын реттеу және беріктігін анықтау тәсілдерін;
меңгеру керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтау;
- қозғалтқыш сұлбаларын құру және сипаттамаларын алуды;
- электржетегінің электрлік және электрмеханикалық параметрлерін есептеу.
Электрлік машиналар және электржетегі:
тұрақты ток машиналары; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қозу қозғалтқышы; ТТМ қуаты мен пәк шығыны; арнайы машиналар; трансформаторлардың белгіленуі; жұмыс қағидасы; трансформаторлардың жалғану сұлбалары мен топтары; трансформаторлардың бос жүріс және қысқа тұйықталу режимі; трансформаторлардың қуат және пәк шығыны; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасы; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды машиналардың жұмыс сипаттамалары; электржетегінің механикасы; электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбалары; тұрақты ток электр қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі; электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуатын есептеу, электрқозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
БҚ
1,2,3 7,10
КҚ
2,3 10
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электр техникалық материалдардың құрылысын; олардың электрлік, магниттік, жылулық, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электртехникалық материалдардың қолданылу саласы мен алу тәсілдерін;
меңгеру керек:
- өткізгіш материалдарды жіктеуді;
- өткізгіштер мен кабелдердің маркасын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сәйкес электртехникалық материалды таңдау.
Электррадиоматериалдар:
металдардың құрылысы мен қасиеттері; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; магниттік материалдар; магниттік жұмсақ электр техникалық материалдар, өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдардың жіктелуі; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электроқшаулау материалдары; диэлектриктердің физикасы; физика-химиялық сипаттамалары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны, қабатты пластмассалар.
БҚ
1,2
КҚ6
АҚ4

ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы метрологии;
- принципы построения современных измерительных систем и приборов;
- методику определения погрешностей измерений;
- меры основных электрических величии;
методы измерения электрических и радиотехнических величин;
- условные обозначения на шкалах приборов;
- меры безопасности при выполнении электрорадиоизмерений;
- современные достижения и перспективы развития измерительной техники;
уметь:
- подобрать соответствующий прибор в зависимости от требований к точности измерения и предела измерения;
- правильно выполнить включение измерительного прибора в цепь; - определить значение измеряемой величины;
- пользоваться электрорадиоизмерительными приборами при выполнении лабораторных работ;
- самостоятельно осваивать правила работы с новыми измерительными приборами и выполнять необходимые расчеты, связанные с применением измерительных устройств;
- пользоваться инструкциями заводов-изготовителей приборов, каталогами, технической и справочной литературой.
Электрорадиоизмерения:
основные сведения о метрологии и средствах измерений: основные понятия, определения и терминология метрологии; обработка результатов измерений; меры основных электрических величин; средства электрорадиоизмерений: электромеханические измерительные приборы; электрические измерительные цепи; преобразователи токов и напряжений; электронные измерительные приборы; цифровые измерительные приборы регистрирующие приборы; измерение параметров электрических цепей и их элементов: измерение токов и напряжений; измерение сопротивлений, емкостей и индуктивности; измерение мощности и энергии; измерение коэффициента мощности и угла сдвига фаз; измерение частоты и интервалов времени; измерение магнитных величин; измерение амплитудно-частотных характеристик; измерение искажений формы сигналов; автоматизированные измерительно-вычислительные комплексы.
БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4, 9
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: - устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
-принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
Основы электроники и микроэлектроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
БК 7

ЖКП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- метрология негіздерін;
- қазіргі өлшеу жүйелері мен аспаптарды құру қағидаларын;
- өлшеу қателіктерін анықтау әдістемесі;
- негізгі электр шамаларының өлшемін;
- электрлік және радиотехникалық шамаларды өлшеу әдістерін;
- прибор шкалаларындағы шартты белгілер;
- электр радио өлшеулерді орындау кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- өлшеу техникасының қазіргі даму жетістіктерін;
меңгеру керек:
- өлшеу дәлдігі мен өлшеу шегі талаптарына байланысты сәйкес приборды таңдап алуды;
- өлшеу приборын тізбекке қосуды дұрыс орындау;
- өлшенетін шаманың мәнін анықтауды;
- техника қауіпсіздігі талаптарына сәйкес зертханалық жұмыстарды орындау кезінде электр радио өлшеу аспаптарын пайдалануды;
- жаңа өлшеу приборларымен жұмыс істеу ережелерін өзбетімен меңгеруді және өлшеу құралдарын қолданумен байланысты қажетті есептерді орындауды;
- прибор жасайтын зауыттардың нұсқаулықтарын, каталогтарын, техникалық және анықтама әдебиетті пайдалануды.
Электр радио өлшеулер:
метрология және өлшеу құралдары туралы негізгі мәліметтер; метрологияның негізгі ұғымдары, анықтамалары және терминологиясы; негізгі электр шамаларының өлшемі; электр радио өлшеулер құралдары: электр механикалық өлшеу приборлары; электр өлшеу тізбектері; ток пен кернеу түрлендіргіштері; электронды өлшеу приборлары; цифрлік өлшеу приборлары, тіркеу приборлары; электр тізбектерінің параметрлерін және олардың элементтерін өлшеу; ток пен кернеуді өлшеу; кедергілерді, сыйымдылықтарды және индуктивтілікті өлшеу; қуат пен энергияны өлшеу; фазалардың қуат коэффициентін және ығысу бұрышын өлшеу; уақыт жиілігі мен аралықтарын өлшеу; магниттік шамаларды өлшеу; амплитудалық-жиіліктік сипаттамаларды өлшеу; сигналдардың бұрмалану нысандарын өлшеу; автоматтандырылған өлшеу-есептеу кешендері.
БҚ
1,3,4
КҚ
2,5,6,8
АҚ
4,9
ЖКП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электроника элементтерінің құрылғысын, жұмыс қағидасын, вольтамперлік сипаттамалары мен негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің үлгілік түйіндері мен сұлбаларын құру қағидаларын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау, техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
Электроника және микроэлектроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылардың жіктелуі; таңбалануы; микроинтегралды орындалуда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсты және цифрлы құрылғылардың элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырушылары мен түрлендіргіштері.
БҚ7

ПК 2,5,6,7
ОПД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды деталей и узлов, применяемых в средствах контроля и автоматизации;
- устройство, назначение, работу деталей и узлов средств автоматизации;
уметь:
- выполнять необходимые расчеты по применению деталей и узлов средств автоматизации;
- пользоваться технической литературой.
Детали и узлы средств автоматизации:
основные положения теоретической механики: понятия и определения статики; понятия и определения кинематики; понятия и аксиомы динамики; соединение деталей: неразъемные соединения; разъемные соединения; валы,
оси и опоры: валы и оси; опоры; упругие элементы: пружины; мембраны и мембранные коробки; сильфоны; трубчатые пружины; механизмы приборов: рычажно-шарнирные механизмы; фрикционные передачи; зубчатые механизмы; кулачковые механизмы; отсчетные устройства.
БК 2,3,7
ПК 2,5,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные виды и методы измерений;
- виды погрешностей приборов;
- основные элементы системы автоматического контроля;
- единицы измерения давления в системах СИ и МКГСС;
- классификацию приборов для измерения давления;
- разновидности жидкостных манометров, их преимущества, область применения;
- виды упругих чувствительных элементов и их статические характеристики; - назначение и принцип работы измерительных преобразователей, грузопоршневых манометров, термометров расширения, манометрических термометров;
- принцип действия и работу приборов, работающих в комплекте с термопарами;
- принцип действия и устройство электрических термометров сопротивления;
- принцип действия и устройство пирометров;
- принцип действия и устройство всех видов уровнемеров;
- классификацию расходомеров по методам измерения;
- принцип работы счетчиков измерения количества жидкостей и газов; весов и дозаторов; плотномеров; вискоземетров; психометра и гигрометра; кондуктометрического влагомера;
газоанализаторов;
- типы промышленных хромотографов;
- принцип работы промышленного рН-метра; автоматических фотокалоримеров.
Основы метрологии и средств технологического контроля:
основы метрологии и средств измерений: основы метрологии; системы и средства измерений; измерение давления: единицы измерения давления, классификация приборов; жидкостные манометры; деформационные манометры; измерительные преобразователи давления и разряжения; измерительные преобразователи разности давлений; грузопоршневые манометры; измерение температуры: температурные шкалы; классификация приборов; термометры расширения; манометрические термометры; термоэлектрические термометры; электрические термометры сопротивления; измерение температуры по тепловому излучению; измерение уровня жидкостей и сыпучих материалов: измерение уровня жидкостей; измерение уровня сыпучих материалов; измерение расхода и количества веществ: единицы измерения и классификация методов измерения; измерение расхода уровнемеров; переменного перепада давления; расходомеры постоянного перепада давления; электромагнитные (индукционные) расходомеры; измерение количества жидкости и газа; измерение количества твердых веществ;
измерение физических свойств веществ: измерение плотности жидкости и газа; измерение вязкости жидкостей; измерение влажности веществ; методы и приборы для определения состава и показателей качества вещества: определение состава газов газоанализаторами; анализ многокомпонентных газовых смесей; потенциометрический метод анализа жидкостей (рН-метрия); кондуктометрические методы анализа жидкостей; оптические методы анализа жидкостей.
БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8

КҚ 2,5,6,7
ЖКП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- бақылау және автоматтандыру құралдарында қолданылатын тетіктер мен түйіндердің түрлерін;
- автоматтандыру құралдарының тетіктері мен түйіндерінің құрылғысын, белгіленуін, жұмысын;меңгеру керек:
- автоматтандыру құралдарының тетіктері мен түйіндерін қолдану бойынша қажетті есептер шығаруды;
- техникалық әдебиетті пайдалануды.
Автоматтандыру құралдарының тетіктері мен түйіндері:
теориялық механиканың негізгі ережелері: статика ұғымдары мен анықтамалары; кинематика ұғымдары мен анықтамалары; динамика ұғымдары мен аксиомалары; тетіктердің жалғанулары: ажыратылмайтын жалғанымдар; ажыратылатын жалғанымдар; біліктер, осьтер және тіректер: біліктер мен осьтер; тіректер; берік элементтер: серіппелер; мембраналар мен мембраналық қораптар; сильфондар; құбырлы серіппелер; приборлар механизмдері: рычагты-шарнирлі механизмдер; фрикциялы берілістер; тісті механизмдер; жұдырықша механизмдер; есептеу құрылғылары.
БҚ 2,3,7
КҚ 2,5,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- өлшеудің негізгі түрлері мен әдістерін;
- прибор қателіктерінің түрлерін;
- автоматтық бақылау жүйелерінің негізгі элементтерін;
- СИ және МКГСС жүйелерінде қысымды өлшеу бірліктері;
- қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жіктелуін;
- сұйықтық манометрлерінің алуан түрлілігі, олардың артықшылықтары, қолданылу саласы;
- серпімді сезімтал элементтердің түрлері мен олардың статикалық сипаттамаларын;
- өлшеу түрлендіргіштерінің, жүк поршенді манометрлердің, кеңейту термометрлерінің, манометриялық термометрлердің белгіленуі мен жұмыс қағидасын;
- термобулармен жинақта жұмыс істейтін приборлардың жұмыс қағидасы мен әрекетін;
- кедергілердің электр термометрлерінің жұмыс қағидасы мен құрылғысын;
- пирометрлердің жұмыс қағидасы мен құрылғысын;
- барлық деңгей өлшеуіштердің жұмыс қағидасы мен құрылғысын;
- өлшеу әдістері бойынша шығын өлшеуіштердің жіктелуін;
- сұйықтықтар мен газдардың мөлшерін өлшеу санауыштарының жұмыс қағидасын; таразы мен дозаторларды; тығыздық өлшеуіштерді; тұтқырлық өлшеуіштерді; психометрлер мен гигрометрлерді; кондуктометриялық ылғал өлшеуіштерді; газ талдауыштарды;
- өнеркәсіптік хромотографтардың типтерін;
- өнеркәсіптік рН-метрлердің жұмыс қағидасын; автоматтық фотокалориметрлерді.
Метрология және технологиялық бақылау құралдары негіздері:
метрология және өлшеу құралдары негіздері: метрология негіздері; өлшеу жүйелері мен құралдары; қысымды өлшеу; қысымды өлшеу бірліктері, приборлардың жіктелуі; сұйықтық манометрлері; деформациялық манометрлер; қысым мен разрядталудың өлшеу түрлендіргіштері; қысым айырымының өлшеу түрлендіргіштері; жүк поршенді манометрлерді; температураны өлшеу: температуралық шкалалар; приборлардың жіктелуі; кеңейту термометрлері; манометриялық термометрлер; электрлік кедергі термометрлері; температураны жылулық сәулелену бойынша өлшеу; сұйықтықтар мен шашылғыш материалдардың деңгейін өлшеу: сұйықтық деңгейін өлшеу; шашылғыш материалдардың деңгейін өлшеу; заттардың шығыны мен мөлшерін өлшеу: өлшем бірліктері және өлшеу әдістерінің жіктелуі; деңгей өлшеуіш шығынын; қысымның айнымалы айырымын өлшеу; қысымның тұрақты айырымының шығынын өлшеуіш; электр магниттік (индукциялық) шығын өлшеуіштері; сұйықтық пен газдың мөлшерін өлшеу; қатты заттардың мөлшерін өлшеу; заттардың физикалық қасиеттерін өлшеу: сұйықтық пен газдың тығыздығын өлшеу; сұйықтықтардың тұтқырлығын өлшеу; заттардың ылғалдылығын өлшеу; зат сапасының құрамы мен көрсеткіштерін анықтау: газдардың құрамын газталдауыштармен анықтау; көп компонентті газдардың қоспасын талдау; сұйықтықтарды талдаудың (рН-метрия) потенциометриялық әдісі; сұйықтықтарды талдаудың контуктометриялық әдісі.
БҚ
1,3,4
КҚ
2,5,6,8

СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о составе нефти, ее свойствах;
- теоретические основы технологических процессов и способов производства важнейших продуктов нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности, шинного производства и технологий производства технического углерода;
уметь:
- определять основные теплофизические характеристики; составлять материальные балансы процессов;
- пользоваться технической документацией.
Основы технологии отрасли:
переработка нефти: химический и фракционный состав нефти; физические свойства нефти и нефтепродуктов; классификация нефти и нефтепродуктов; подготовка нефти к переработке; первичная переработка нефти; термические процессы переработки нефтяных фракций; термокаталические процессы переработки нефтяных фракций; переработка нефтяных газов; производства нефтяных масел; производство углеводородного сырья и его подготовка к химической переработке; производство продуктов на базе нефтяного сырья.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретические основы процессов отрасли;
- принцип действия машин и аппаратов;
- механизм и оптимальные условия проведения процессов;
уметь:
- определять расход теплоносителей; составлять материальные и тепловые балансы процессов;
- выполнять лабораторные эксперименты и расчеты;
- работать с технической литературой.
Процессы и аппараты отрасли: гидромеханические процессы: разделение жидкостей и гетерогенных систем; очистка газов; тепловые процессы: теплоносители и теплообменные аппараты; выпаривание; искусственное охлаждение; массообменные процессы: основы массопередачи; аборбция; дистилляция и ректификация; экстракция; адсорбция; сушка; кристаллизация; процессы мембранного разделения; химические процессы и реакторы; механические процессы; перспективы развития основных процессов и аппаратов химической промышленности.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности;
уметь:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств;
- составлять алгоритмы и программы; использовать пакет прикладных программ по специальности;
- использовать ЭВМ в технико-экономических расчетах по специальности.
ЭВМ и автоматизированные системы: арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.

АҚ 4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мұнай құрамы, оның қасиеттері туралы жалпы мәліметтерді;
- мұнай өңдеу және мұнай химия өнеркәсібінің, шиналы өндірістің және техникалық көміртегі өндірісі технологиясының маңызды өнімдерін өндіру тәсілдерін және технологиялық процестердің теориялық негіздерін;
меңгеру керек:
- негізгі жылуландыру сипаттамаларын анықтау; процестердің материалдық балансын құру;
- техникалық құжаттаманы пайдалануды.
Сала технологиясы негіздері:
мұнай өңдеу: мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы; мұнай мен мұнай өнімдерінің физикалық қасиеттері; мұнай мен мұнай өнімдерінің жіктелуі; мұнайды өндіруге дайындау; мұнайды алғашқы өңдеу; мұнай фракцияларын өңдеудің термиялық процестері; мұнай фракцияларын өңдеудің термокаталикалық процестері; мұнай газдарын өңдеу; мұнай майларын өндіру; көмір сутегі өнімі өндірісі және оны химиялық өңдеуге дайындау; өнімдерді мұнай шикізаты негізінде өндіру.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- сала процестерінің теориялық негіздерін;
- машиналар мен аппараттардың жұмыс қағидасын;
- процестерді өткізудің механизмі мен тиімді шарттарын;
меңгеру керек:
- жылу таратқыштардың шығынын анықтау;
- процестердің материалдық және жылулық балансын құру;
- зертханалық эксперименттер мен есептер орындау;
- техникалық әдебиетпен жұмыс істеу.
Сала процестері мен аппараттары:
гидромеханикалық процестер: сұйықтықтар мен гетерогенді жүйелерді бөлу; газдарды тазарту; жылулық процестер: жылу тасымалдаушылар және жылу алмастыру апараттары; булау; жасанды түрде салқындату; май алмастыру процестері: масса беру негіздері; абсорбция; дистилляция және ректификация; экстракция; адсобция; кептіру; кристалдау; мембаналы бөлу процестері; химиялық процестер және реакторлар; механикалық процестер; химия өнеркәсібінің негізгі процестері мен аппараттарының даму перспективасы.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ негізінде есептеу басқарушы жүйелерді ұйымдастыру қағидасын;
- мамандық бойынша техника-экономикалық оперативті есептерде ЭЕМ пайдалану негіздерін;
меңгеру керек:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыруды;
- қарапайым дискретті автоматтық құрылғылардың жұмыс алгоритмдерінің логикалық функцияларын құруды;
- МК бағдарламалау үшін бағдарламалар құру, бір реттік автоматтардың ақиқаттық кестесін құру және анықтау;
- клавиатура мен монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұқбаттасуды;
- микропроцессорлық құрылғыларды пайдаланып автоматтандырылған жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын құруды;
- алгоритмдер мен бағдарламалар құру;
- мамандық бойынша қолданбалы бағдарламалардың пакетін пайдалануды;
- мамандық бойынша техника-экономикалық есептерде ЭЕМ пайдалану.
ЭЕМ және автоматтандырылған жүйелер:
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: есептеу жүйелері; екіншілік арифметика; ЭЕМ логикалық негіздері; логикалық функциялар; ЭЕМ-да ақпаратты көрсету: ЭЕМ-да ақпаратты көрсету нысандары мен тәсілдері; жад құрылғылары: есте сақтау құрылғыларының (ЕҚ) жалпы мәліметтері мен жіктелуі; оперативті есте сақтау құрылғылары (ОЕҚ); тұрақты есте сақтау құрылғылары (ТЕҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: архитектура, ерекшеліктері, қолданылу саласы; кірме-шықпа каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі блоктары, архитектура; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ құрылысы; микро ЭЕМ кірме-шықпа жүйесі; перифериялы құрылғылар: дисплейлер мен таңба басатын құрылғылар; ЭЕМ технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінде пайдалану (ТПАБП): ЭЕМ мамандық бойынша техника-экономикалық және оперативті есептерде пайдалану.

БК 5,7,8,10
ПК 1,3,5,7,9
СК 1,6
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
- основы промышленной экологии;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда и основы промышленной экологии:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях; основы промышленной экологии.
БК 1,2,7,10
ПК 1,10,11,12,13
СК 2,3,5
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями нефтеперерабатывающей и химической промышленности; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий нефтеперерабатывающей и химической промышленности;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика и управление производством: предприятие нефтеперерабатывающей и химической промышленности и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием нефтеперерабатывающей и химической промышленности; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия: имущество предприятия; нововведения и инвестиции на предприятии нефтеперерабатывающей и химической промышленности; управление; экономический механизм управления предприятием: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий нефтеперерабатывающей и химической промышленности; управление; учет и отчетность предприятий;
анализ производственно- хозяйственной деятельности предприятий нефтеперерабатывающей и химической промышленности.
БК 1,2,6,9
ПК 1

БҚ5,7,8,10
КҚ 1,3,5 7,9
АҚ 1,6
АП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- оңтайлы еңбек жағдайларын жасау шараларын, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, бақытсыз жағдайларда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
- өнеркәсіптік экология негіздерін;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- бақытсыз жағдайларға зерттеу жүргізуді және Н-1 нысаны бойынша акт ресімдеуді;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқу мен бұзылуды анықтау;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік электроника негіздері
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары: Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру; өнеркәсіптік экология негіздері.
БҚ
1,2,7 10
КҚ1,10,11,12,13
АҚ 2,3,5
АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мұнай өңдеу мен химия өнеркәсібі кәсіпорындарын басқару негіздерін; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- кәсіпорындарда есепке алу мен есеп берудің түрлерін;
- кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- мұнай өңдеу мен химия өнеркәсібі кәсіпорындарының құрылымында жұмыстың ыңғайын табу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктеріне байланысты өндірістік ұжымды қалыптастыруды;
- кәсіпорынның және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің негізгі өндірістік қорларын пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді;
- инновацияның ақпараттық ағымдарында бағыт-бағдар табуды;
- кәсіпорын табысы мен рентабелділігінің барлық түрлерін анықтауды;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау қорытындыларын қолдануды.
Өндірістің экономикасы және басқару:
мұнай өңдеу мен химия өнеркәсібі кәсіпорны және оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салалық бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; мұнай өңдеу мен химия өнеркәсібі кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметшілерін басқару; мұнай өңдеу мен химия өнеркәсібі кәсіпорнының өндірістік іс-әрекет факторлары: кәсіпорын мүлігі; кәсіпорындардағы жаңа енгізулер мен инвестициялар; кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизмі; техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі мен ұйымдастыру; фирма ішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; өндірістің рентабелділігі; мұнай мен газ алу кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау; кәсіпорынның есебі мен есепке алуы; мұнай өңдеу және химиялық өнеркәсіп кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау.
БҚ
1,2,6 9
КҚ1

СК 6,7
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологический процесс, порядок исследования и проведения анализа объекта управления;
- особенности автоматизации гидромеханических, тепловых, массообменных, механических, химических процессов;
- особенности автоматизации общезаводских систем;
- основные направления и возможности использования вычислительной техники в процессе управления;
- классификацию автоматических устройств, их назначение;
- порядок построения функциональных схем типовых систем автоматического регулирования, контроля сигнализации, дистанционного управления, блокировки и защиты;
уметь:
- обосновать выбранную схему управления;
- строить и читать схемы автоматизации, электрические и пневматические схемы;
-анализировать объекты управления с точки зрения уровня автоматизации доказать повышение этого уровня с внедрением средств автоматизации.
Автоматизация технологических процессов и АСУ ТП отрасли:
общие вопросы автоматизации: основные понятия и определения; создание систем управления; типовые схемы контроля, регулирования, сигнализации, дистанционного управления и защиты; типовые принципиальные электрические и пневматические системы управления, сигнализации, блокировки и защиты; требования к построению схем автоматизации и принципиальных электрических схем; автоматизация технологических процессов: автоматизация гидромеханических процессов; автоматизация тепловых процессов; автоматизация массообменных процессов; автоматизация механических процессов; автоматизация химических производств; автоматизация общезаводских систем; применение вычислительной техники в управлении технологическими процессами; определение уровня автоматизации.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,4,9
СД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие характеристики элементов автоматизированных систем;
-основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
- строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора; использовать микропроцесссорные системы при проектировании автоматизированных систем.
Автоматическое регулирование и регуляторы: элементы автоматизированных систем: общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования (АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия; электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»; комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7

АҚ 6,7
АП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- басқару объектісінің технологиялық процестерін, талдауды өткізу мен зерттеу тәртібін;
- гидромеханикалық, жылулық, май алмастыру, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру ерекшеліктерін;
- жалпы зауыттық жүйелерді автоматтандыру ерекшеліктерін;
- басқару процесінде есептеу техникасын пайдалану мүмкіндігі мен негізгі бағыттарын;
- автоматтық құрылғылардың жіктелуін, олардың белгіленуін;
- автоматтық реттеу, сигналдауды бақылау, қашықтықтан басқару, блоктау және қорғаныстың үлгілік жүйелерінің функционалдық сұлбаларын құрудың тәртібін;
меңгеру керек:
- басқарудың таңдап алынған сұлбаларын дәлелдеу;
- автоматтандыру сұлбаларын, электрлік және пневматикалық сұлбаларды құруды және оқуды;
- автоматтандыру деңгейі тұрғысынан басқару объектісін талдауды; бұл деңгейдің жоғарылауын автоматтандыру құралдарын енгізумен дәлелдеу.
Сала ТП АСУ және технологиялық процестерді автоматтандыру:
автоматтандырудың жалпы сұрақтары: негізгі анықтамалар мен ұғымдар; басқару жүйелерін құру; бақылау, реттеу, сигналдау, қашықтан басқару және қорғаныстың үлгілік сұлбалары; басқару, сигналдау, блоктау және қорғаныстың үлгілік қағидалық электрлік және пневматикалық жүйелері; автоматтандыру және қағидалық электр сұлбаларын құруға қойылатын талаптар; технологиялық процестерді автоматтандыру: гидромеханикалық процестерді автоматтандыру; жылулық процестерді автоматтандыру; май алмастыру процестерін автоматтандыру; механикалық процестерді автоматтандыру; химиялық өндірістерді автоматтандыру; жалпы зауыттық жүйелерді процестерін автоматтандыру; технологиялық процестерді басқаруда есептеу техникасын қолдану; автоматтандыру деңгейін анықтау.
БҚ
1,2,3 4,5,7
КҚ 2,3,5 6,7
АҚ 1,4,9
АП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздерін;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, статикалық, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезінде алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалауда алған білімдерін қолдану;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған ағызу графигінен параметрлерді пайдаланып реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- буындар мен жүйелердің жиіліктік сипаттамаларын құруды;
- төртінші тәртіптегі реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің беріктігін есептеуді;
- Найквист және Михайлов критерийлері бойынша реттеу сапасын бағалауды;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- оқытылған реттеуішті пайдаланып реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасауды;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалануды.
Автоматтық реттеу және реттеуіштер:
автоматтық жүйелердің элементтері: автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; атқарушы механизмдер (электрлік, пневматикалық, гидравликалық); реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздерін; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтық реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері (РАЖ); реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің беріктігін талдау (РАЖ); реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер; автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» приборлары мен құрылғысының кешені; «Каскад-2» микроэлектрондық базасында реттеуші және функционалдық блоктардың кешенін; пневматикалық реттеуіштер; эксперименттік реттеу; реттеуіш типтері мен баптау параметрлерін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестер үшін бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,3 4
КҚ 2,3,5
6,7

СК 1,2,9
СД 0.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- особенности монтажных работ в эксплуатационных установках;
- основные правила монтажа щитов и пультов; трубных проводок; электрических проводок; приборов контроля и регуляторов;
- технику безопасности при монтаже средств автоматизации;
- правила и инструкции службы эксплуатации автоматических устройств;
- меры безопасности при экс- плуатации средств автоматизации;
- особые требования техники безопасности при эксплуатации автоматических устройств во взрыво- и пожароопасных производствах;
уметь:
- читать монтажные схемы и чертежи; составлять монтажные схемы;
- монтировать и сдавать в эксплуатацию автоматические устройства;
- организовывать работу службы эксплуатации и ее отдельных участков.
Эксплуатация автоматических устройств:
монтаж средств автоматизации: организация работ по монтажу средств автоматизации; монтаж щитов, пультов и стативов; монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок; монтаж приборов контроля и регуляторов; техника безопасности при монтаже средств автоматизации; сдача в эксплуатацию автоматических устройств; эксплуатация средств автоматизации: организация и задачи службы эксплуатации автоматических устройств; эксплуатация систем измерения; эксплуатация систем передачи показаний; эксплуатация автоматических регуляторов и вспомогательных устройств; эксплуатация исполнительных механизмов; эксплуатация средств технологической сигнализации, защиты и блокировки; эксплуатация электрических линий и трубных проводок; техника безопасности при эксплуатации средств автоматизации.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,7,8,10,
11
СК 1,2,8
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе; наносить размеры на чертеже детали простой формы; выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение: введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное и техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 4,7
ПК 4

АҚ 1,2,9
АП 0.9
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- пайдалану қондырғыларындағы монтаждау жұмыстарының ерекшеліктерін;
- қалқандар мен пульттарды; құбырлы сымдарды; бақылау мен реттеу приборларын монтаждаудың негізгі ережелерін;
- автоматтандыру құралдарын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын;
- автоматтық құрылғыларды пайдалану қызметінің ережелері мен нұсқаулығын;
- автоматтандыру құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- жарылуға және өртке қауіпті өндірістерде автоматтық құрылғыларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ерекше талаптарын;
меңгеру керек:
- монтаждық сұлбалар мен сызбаларды оқуды;
- монтаждық сұлбаларды құруды;
- автоматтық құрылғыларды пайдалануға монтаждау және өткізу;
- пайдалану қызметі мен оның кейбір телімдері қызметінің жұмысын ұйымдастыруды.
Автоматтық құрылғыларды пайдалану:
автоматтандыру құралдарын монтаждау: автоматтандыру құралдарын монтаждау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қалқандарды, пульттарды және стативтерді монтаждау; құбырлы сымдарды монтаждау; электр сымдарын монтаждау; бақылау және реттеу приборларын монтаждау; автоматтандыру құралдарын монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; автоматтық құрылғыларды пайдалануға өткізу; автоматтандыру құралдарын пайдалану: автоматтық құрылғыларды пайдалану қызметін ұйымдастыру және міндеттері; өлшеу жүйелерін пайдалану; көрсеткіштерді беру жүйелерін пайдалану; автоматтық реттеуіштер мен көмекші құрылғыларды пайдалану; атқарушы механизмдерді пайдалану; технологиялық сигналдау, қорғаныс және блоктау құралдарын пайдалану; электр желілері мен құбыр сымдарын пайдалану; автоматтандыру құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
БҚ
1,2,3 4
КҚ
2,3,7 8,10 11
АҚ
1,2,8
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Кәсіптік модульді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтарды,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша; сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ
4,7
КҚ
4

ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты
сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
уметь:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Основы технической механики: статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин;
чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
БК 3,5,7
ПК 6
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования; физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия; правила, методы расчетов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
-применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
-определять параметры электрических величин и времени протекания переходных процессов.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 1,2,3,4
ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- электромагнитные и электро-механические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения;
- схемы управления электро-приводами;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
Электрические машины и электропривод: машины постоянного тока; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения; потери мощности и кпд МПТ; специальные машины; назначение, принцип действия и схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и короткого замыкания трансформаторов; потери мощности и кпд трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; механика электропривода; структура и расчетные схемы механической части электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
БК 1,2,3,7,10

ЖКП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесін; күш моменттерін, кинематика және  динамика элементтерін;меңгеру керек:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
БҚ
3,5,7
КҚ6
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды; олардың физикалық мәнін және практикада пайдаланылу мүмкіндігін
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануды;
- электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процестердің ағу уақытын анықтауды.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі, потенциалдар және потенциалдар айырымы туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күш; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электр магниттік өріс және оның құраушылары; магниттік және электр тізбектерінде ағатын электр магниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электр магниттік индукция; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
БҚ 1,2, 3,4
ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізіне жататын электр магниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың құрылымдық ерекшеліктері мен сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- электржетегі жұмысының беріктігін анықтау және жылдамдықты реттеу тәсілдерін;
меңгеру керек:
- құрылымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформаторлардың типін анықтауды;
- қозғалтқыш сұлбаларын құрау және сипаттамаларын алуды;
- электр жетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеуді.
Электрлік машиналар мен электржетегі:
тұрақты ток машиналары; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қоздыру қозғалтқыштары; мпт қуаты мен пәк шығыны; трансформаторлардың белгіленуі; жұмыс қағидасы; трансфорлардың жалғану топтары мен сұлбалары; трансформаторлардың бос жүріс және қысқа тұйықталу режимдері; трансформаторлардың пәк және қуат шығындары; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; электржетегінің механикасы; электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбаларын; тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштарымен электржетегі; электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуатты есептеу, электрқозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
БҚ
1,2,3 7,10

ПК 2,3,10
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Материаловедение:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы:свойства, область примения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК1,2
СК 4
ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физическую сущность законов гидравлики; пневматики;
- промышленное использование гидравлической энергии;
- устройство и работу компрессоров;
уметь:
- пользоваться таблицами и формулами для определения физических свойств;
- определять параметры состояния смеси газов и теплоемкость газов и газовой смеси.
Основы гидравлики, гидро- и пневмопривод:
основы гидравлики: физические свойства жидкостей; основы гидростатики; основы гидродинамики; гидравлические сопротивления; основы пневматики: основные понятия о сжатии газов и паров; принцип действия объемных компрессоров, теоретическая индикаторная диаграмма трехступенчатого компрессора; исследование работы поршневого компрессора.
БК 1,2,3,4
ПК 2,6
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
-принципы построения типовыхузлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
Основы электроники и микроэлектроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка;
технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
БК 7

КҚ 2,3 10
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электр техникалық материалдардың құрылысын, олардың электрлік, магниттік, жылулық, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласы мен алу тәсілдерін;
меңгеру керек:
- өткізгіштік материалдардың жіктелуін;
- сымдар мен кабелдердің таңбасын ашып оқуды;
- өндіріс талаптарына сәйкес электр техникалық материалдарды таңдау.
Материалтану:
металдардың құрылысы мен қасиеттері; темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар мен олардың қорытпалары; магниттік материалдар; магниттік жұмсақ электр техникалық материалдар, өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдардың жіктелуі; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулаушы материалдар; диэлектриктердің физикасы; физика-механикалық сипаттамалар; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулаушы материалдар және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулаушы слюда, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ
1,2
АҚ 4
ЖКП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- гидравлика, пневматика заңдарының физикалық мәнін;
- гидравликалық энергияны өнеркәсіптік пайдалануды;
- компрессорлардың құрылғысы мен жұмысын; гидравликалық энергияны;
- компрессорлардың құрылғысы мен жұмысын;
меңгеру керек:
- физикалық қасиеттерді анықтау үшін кестелерді және формулаларды пайдалану;
- газдардың қоспасының күй параметрлерін және газдардың жылу сыйымдылығы мен қоспасын анықтауды.
Гидравлика, гидро және пневможетек негіздері:
гидравлика негіздері: сұйықтықтардың физикалық қасиеттері; гидростатика негіздері; гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; пневматика негіздері: газдар мен буды сығу туралы негізгі ұғымдар; көлемді компрессорлардың жұмыс қағидасы, үш сатылы компрессордың теориялық индикаторлық диаграммасы; поршенді компрессордың жұмысын зерттеу.
БҚ
1,2,3 4
КҚ 2,6
ЖКП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электроника элементтерінің құрылғысын, жұмыс қағидасын, вольтамперлік сипаттамалары мен негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің үлгілік түйіндері мен сұлбаларын құру қағидаларын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау, техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
Электроника және микроэлектроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылардың жіктелуі; таңбалануы; микроинтегралды орындалуда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсты және цифрлы құрылғылардың элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырушылары мен түрлендіргіштері.
БҚ 7

ПК 2,5,6,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП; - комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов; - структуру систем централизованного контроля;
уметь:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов газового анализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
Основы метрологии и средства технологического контроля: основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы;
цифровые показывающие вторичные приборы; средства информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы;
БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9

КҚ 2,5,6 7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- өлшеу құралдарының құрылымын;
- өнеркәсіптік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйе құрылымын;
- электр өлшеу аспаптарының және өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесін;
- электрлік емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс қағидасын;
- ГСП ұқсас және цифрлы аспаптарының негізгі түрлері мен қағидаларын;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың жинағын;
- орталықтандырылған бақылау жүйесінің құрылымын;
меңгеру керек:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтауды;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін таңдауды;
- жинақты таңдауды жүзеге асыру: термотүрлендіргіш
– екіншілік аспап;
- термотүрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын жұмысқа қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау; аспаптарды орнықтыру;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдауыштың және сұйық талдауыштың сипаттамаларын алу және талдау;
- екіншілік аспаптарды орнықтыру.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары:
метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; өлшеу түрлендіргіштері: бастапқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері, ГСП сигналдарының түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу: электр аспаптары; электрлік өлшеу; температураны өлшеу аспаптары: кеңейту термометрлері; кедергі термотүрлендіргіші; пирометрлер; екіншілік түрлендіргіш аспаптары; қысым мен қысым айырымын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптар; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялы шкаласыз аспаптар және дистанциялық берудің түрлері; заттың шығыны мен мөлшерін өлшеу аспаптары: шығынды қысым айырымы әдісімен өлшеу; жедел шығын өлшеуіштері мен санауыштары;
көлемді шығын өлшеуіштері; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидростатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; тығыздық өлшеу аспаптары; тұтқырлық өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өтімділігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамды өлшеу аспаптары; деңгейді өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буйкалы деңгей өлшеуіштері; сыйымды, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштері; ГСП ақпаратын көрсету құрылғылары: ұқсас көрсететін және тіркеуші екіншілік аспаптар; ГСП ақпарат құралдары: ұқсас көрсететін және тіркеуші екіншілік аспаптар.
БҚ
1,3,4
КҚ
2,5,6 8
АҚ
4,9

СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологию дробления и сухой магнитной сепарации руд;
- устройство и принцип действия оборудования комплекса подготовки руды к обогащению;
- технологию процесса обогащения руды и его параметры;
-устройство и принцип действия шаровых и стержневых мельниц, магнитных и электрических сепараторов, их технические характеристики;
- цель обезвоживания, технологические схемы стадии обезвоживания продукта;
-технологию и цель процесса утилизации шламов;
-устройство и принцип действия вакуум-фильтров, дешламаторов и грохотов;
-технологию и цель процессов сушки концентрата, дозирования шихты, окомкования руд;
-устройство и принцип действия сушилок, обжиговых машин, окомкователей, дозаторов;
-технологию получения тепловой и электрической энергии;
- устройство и принцип действия котельной установки;
уметь:
-выбирать дробилки в соответствии с требованиями стандарта предприятия;
-составлять технологические режимные карты на определенный технологический участок, определять параметры процесса по технологическому регламенту.
Основы технологии отрасли:
технологические процессы и оборудование комплекса подготовки руды к обогащению; технологическая схема и оборудование участка мокрого-магнитного обогащения руд; технологические процессы и оборудование стадии обезвоживания обогащенного продукта; технологическая схема и оборудование процессов сушки концентрата и обжига окатышей: насосы, компрессоры, вентиляторы, кондиционеры производственных помещений, котельные установки.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о механической обработке материалов резанием, точением, сверлением, зенкерованием, растачиванием, развертыванием;
- общие сведения о фрезерных станках, строгальных долбежных и протяжных станках, шлифовальных станках;
- обработку методами пластического деформирования, электрофизическими и электрохимическими методами и применяемый инструмент.
Основы обработки материалов и инструмента: общие сведения о механической обработке материалов резанием; обработка метал-лов точением; обработка материалов на сверлильных и расточных станках; обработка материалов сверлением, зенкерованием, растачиванием и развертыванием; обработка заготовок на фрезерных станках, строгальных долбежных и протяжных станках; зубонарезание; обработка заготовок на шлифовальных станках; абразивные инструменты; процессы шлифования и доводки; определение режимов резания при шлифовании; обработка методами пластического деформирования, электрофизическими и электрохимическими методами и применяемый инструмент.
БК 1,7
ПК 1,5

АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- рудаларды құрғақ магниттік  сүзу және ұсату технологиясын;
- руданы байытуға дайындау кешені жабдығының құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- руданы байыту процесінің технологиясы мен оның параметрлерін;
- шар тәрізді және стерженді диірменнің құрылғысы мен жұмыс қағидасын, олардың техникалық сипатамасын;
- өнімді кептіру сатыларының технологиялық сұлбаларын, кептіру мақсатын;
- шламдарды жою процесінің технологиясы мен мақсатын;
- вакуум-фильтрлардың, дещламаторлардың құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- концентратты кептіру, шихтаны дозалау, рудаларды кеуіктендіру технологиясы мен мақсатын;
- кептіргіштердің, күйдіру машиналарының, дозалауыштардың құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- жылу және электр энергиясының алу технологиясын;
- қазандық қондырғылардың құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- кәсіпорын стандартына сәйкес ұсатқыштарды таңдауды;
- белгілі бір технологиялық режимде технологиялық картаны құруды;
- технологиялық регламент бойынша процестің параметрлерін анықтауды.
Сала технологиясы негіздері:
руданы байытуға дайындау кешенінің технологиялық процестері мен жабдығы; рудаларды сулы-магниттік байыту телімінің технологиялық сұлбасы мен жабдығы; байытылған өнімді құрғату сатыларының технологиялық процестері мен жабдығы; концентратты кептіру және түйіршіктерді күйдіру процесінің технологиялық сұлбасы мен жабдығы: сорғылар, компрессорлар, желдеткіштер, өндірістік бөлмелердің кондиционерлері, қазандық қондырғылар.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- материалдарды кесіп, үңгіштеу, егеу, жаю арқылы механикалық өңдеу туралы жалпы мәліметтерді;
- фрезерлік білдектер, сүргілеу, қашау және созылыңқы білдектер туралы жалпы мәліметтерді;
- пластикалық деформациялау, электр физикалық және электр химиялық әдістермен өңдеуді қолданылатын құралды.
Материалдар мен құралдарды өңдеу негіздері:
кесу арқылы материалдарды механикалық өңдеу туралы жалпы мәліметтер; материалдарды егеп өңдеу; материалдарды бұрғылауға және егеуге өңдеу; материалдарды бұрғылап, үңгіштеп, егеп және жайып өңдеу; фрезерлік білдектерде, сүргілеу, ұрғылау және созылыңқы білдектерде дайындамаларды өңдеу; тістерді кесу; тегістеу білдектерінде дайындамаларды өңдеу; түрпілі құралдар; тегістеу процестері; тегістеу кезінде кесу режимдерін анықтау; пластикалық деформациялау, электр физикалық және электр химиялық әдістерімен өңдеу және қолданылатын құрал-сайман.
БҚ
1,7
КҚ
1,5

СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности;
уметь:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств; составлять алгоритмы и программы;
- использовать пакет по специальности;
- использовать ЭВМ в технико- экономических расчетах по специальности.
ЭВМ и микропроцессоры:
арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.
БК 5,7,8,10
ПК 1,3,5,7,9
СК 1,6
СД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-классификацию опасных вредных факторов производства;
-виды инструктажа;
-основные положения Трудового кодекса РК;
-основное содержание ССБТ;
-пороговые значения токов;
-схемы прикосновения, виды поражения электрическим током;
-способы освобождения от действия электрического тока;
-меры по оказанию первой помощи при разных травмах;
-основные и дополнительные средства защиты, правила их применения и испытания;
-требования к электро- техническому персоналу;
-виды работ в соответствии с ПТЭ;
-организационные мероприятия;
-технические мероприятия, проверку отсутствия напряжения, порядок наложения заземления;
-меры по снижению воздействия вредных сред на человека;
-меры зашиты от шума и вибрации;
-средства защиты от излучений;
-меры по предупреждению пожаров;
-причины возникновения пожаров; системы и средства пожаро-тушения;
-источники и виды загрязнений окружающей среды;
-основные способы защиты атмосферы, гидросферы, земельных ресурсов.
уметь:
-определять степень опасности воздействия электрического тока на человека;
-оценивать состояние пострадавшего и оказывать первую помощь;
-пользоваться основными средствами защиты.
Охрана труда и основы промышленной экологии:
общие вопросы охраны труда; основные задачи охраны труда; основы трудового законодательства; органы надзора в области охраны труда; система стандартов безопасности труда; организация работы по охране труда на предприятиях; основы электробезопасности; опасность поражения электрическим током; первая доврачебная помощь потрадавшему; защитные меры в электроустановках; защитные средства в электроустановках; техника безопасности при обслуживании электроустановок; электротехнический персонал; организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ; технические мероприятия, обеспечивающие безопасность работ со снятием напряжения; менры безопасности при работе в цепях измерительных приборов, средств РЗ и А; техника безопасности при эксплуатации оборудования обогатительных фабрик; техника безопасности при эксплуатации транспортирующих устройств; общие санитарно-технические нормы и требования к производственным помещениям и рабочим местам; защита от производственной пыли; защита от шума и вибрации; производственное освещение; защита от производственных излучений; пожарная безопасность; способы и средства тушения пожаров; организация противопожарной защиты на предприятиях; основы промышленной экологии.
БК 1,2,7,10

АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидаларын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ негізінде есептеу басқарушы жүйелерді ұйымдастыру қағидаларын;
- мамандық бойынша технико-экономикалық оперативті есептерде ЭЕМ пайдалану негіздерін;
меңгеру керек:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыру.
ЭЕМ және микропроцессорлар:
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: есептеу жүйелері; екіншілік арифметика; ЭЕМ логикалық негіздері; логикалық функциялары; ЭЕМ ақпаратты көрсету нысандары мен тәсілдері; жад құрылғысы: есте сақтау құрылғылары (ЕҚ) туралы жалпы мәліметтер және жіктелуі; оперативті есте сақтау құрылғылары (ОЕҚ); тұрақты есте сақтау құрылғылары (ТЕҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: архитектура, ерекшеліктері, қолданылу саласы; кірме-шықпа каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі блоктары, архитектурасы; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ архитектурасы; микроЭЕМ кірме-шықпа жүйесі; перифериялы құрылғылар: микропроцессор дисплейлері және таңба басатын негізгі блоктар, архитектурасы; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық блоктар, микроЭЕМ архитектурасы; микроЭЕМ кірме-шықпа жүйесі; перифериялы құрылғылар: дисплейлер мен таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелерінде ЭЕМ (ТПБАЖ) пайдалану: ЭЕМ мамандық бойынша техника-экономикалық және оперативті есептерде пайдалану.
БҚ
5,7,8 10
КҚ
1,3,5 7,9
АҚ
1,6
АП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- өндірістің қауіпті зиянды факторларының жіктелуін;
- нұсқаулық түрлерін;
- ҚР Еңбек кодексінің негізгі ережелерін;
- ССБТ негізгі мазмұнын;
- токтың қадамдық мәнін;
- жанасу сұлбаларын, электр тогымен жарақаттану түрлерін;
- электр тогының әсерінен босату тәсілдерін;
- әртүрлі жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету шараларын;
- негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын, оларды пайдалану және сынау ережелерін;
- электр техникалық қызметшіге талаптарды;
- ПТЭ сәйкес жұмыс түрлерін;
- ұйымдастырушылық шараларды;
- техникалық шараларды, кернеудің болмауын тексеру, жерлендірудің жиналу тәртібін;
- адамға зиянды орта әсерін төмендету бойынша шараларды;
- шу мен вибрациядан қорғау шараларын;
- сәулеленуден қорғау құралдарын;
- өрттің алдын-алу шараларын;
- өрттің пайда болу себептерін;
- өртті сөндіру жүйелері мен құралдарын;
- қоршаған ортаның ластану көздері мен түрлерін;
- атмосфераны, гидросфераны, жер ресурстарын қорғаудың негізгі тәсілдерін;
меңгеру керек:
- электр тогының адамға әсер етуінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалап, алғашқы көмек көрсетуді;
- негізгі қорғаныс құралдарын пайдалану.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері:
еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтары; еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері; еңбек заңнамасы негіздері; еңбекті қорғау саласында қадағалау органдары; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік негіздері; электр тогымен жарақаттанудың қауіптілігі; зардап шеккенге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету; электр қондырғыларындағы қорғаныс шаралары; электр қондырғыларындағы қорғаныс құралдары; электр қондырғыларына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электр техникалық қызметші; жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық шаралар; кернеуді алып жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық шаралар; өлшеу приборларының тізбектерінде, РҚ және А құралдарында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары; байыту фабрикаларындағы жабдықты пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы; тасымалдау құрылғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы; өндірістік бөлмелер мен жұмыс орындарының жалпы санитарлы-техникалық нормалары мен талаптары; өндірістік шудан қорғау; шу мен вибрациядан қорғау; өндірістік жарықтандыру; өндірістік сәулеленуден қорғау; өрт қауіпсіздігі; өртті сөндіру тәсілдері мен құралдары; кәсіпорындарда өрт қауіпсіздігі қорғанысын ұйымдастыру; өнеркәсіптік экология негіздері.
БҚ
1,2,7 10

ПК 1,10
СК 2,3,5
СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями горно-обогатительной отрасли; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях горно-обогатительной отрасли;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий горно-обогатительной отрасли;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий горно-обогатительной отрасли;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
Экономика и управление производством:
предприятие горно-обогатительной отрасли и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием горно-обогатительной отрасли; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия горно-обогатительной отрасли: имущество предприятия горно-обогатительной отрасли; нововведения и инвестиции на предприятии горно-обогатительной отрасли; экономический механизм управления предприятием горно-обогатительной отрасли: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность горно-обогатительного производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий; учет и отчетность предприятий горно-обогатительной отрасли; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий горно-обогатительной отрасли.
БК 1,2,6,9
ПК 1
СК 6,7
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-классификацию и типовые воздействия на ТОУ;
-условные обозначения элементов схем на чертежах;
-правила выбора параметров и средств автоматизации;
-методику расчета надежности схем;
-методику определения уровня автоматизации системы;
- задачи автоматизации заводских систем;
-особенности выбора и установки средств автоматизации;
-условные обозначения элементов электрических схем;
-принципы построения и чтения схем;
-технологию отрасли;
-задачи автоматизации объектов отрасли;
-функции подсистем АСУП;
уметь:
-составлять и читать структурные и функциональные схемы автоматизации;
-разрабатывать таблицы типовых решений автоматизации;
-строить блок-схемы типовых воздействий на ТОУ;
-разрабатывать типовые решения автоматизации общезаводских систем и установок;
-собирать электрические схемы на стендах;
-рассматривать схемы на надежность;
-определять основной контур регулирования в общей схеме и строить его функциональную схему.
Автоматизация технологических процессов и АСУ ТП отрасли:
технологический объект управления; системы управления; разработка систем управления и техническое обеспечение систем; автоматизация тепловых процессов; управление гидромеханическими процессами; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и кондициионирования воздуха; разработка принципиальных схем контроля и управления; средства измерения, преобразования и регулирования в АСУ ТП отрасли; -АТП дробления и измельчения руд;
-АТП сухой и мокрой сепарации руд;
-АТП сушки материала;
-АТП агломерации и обжига железорудных окатышей;
-автоматизация поточно- транспортных систем;
-предприятие как объект управления;
-АСУ ТП основных производств;
-технические средства АСУ ТП и АСУП.
БК 1,2,3,4,5,7

КҚ 1,10
АҚ 2,3,5
АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- тау-кен-байыту кәсіпорындарын басқару негіздерін; кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- тау-кен-байыту кәсіпорындарында есепке алу мен есеп берудің түрлерін;
- тау-кен-байыту кәсіпорындарының өндірістік- шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- тау-кен-байыту кәсіпорындарының құрылымында жұмыстың ыңғайын табу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктеріне байланысты өндірістік ұжымды қалыптастыруды;
- кәсіпорынның және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің негізгі өндірістік қорларын пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді;
- инновацияның ақпараттық ағымдарында бағыт-бағдар табуды;
- кәсіпорын табысы мен рентабелділігінің барлық түрлерін анықтауды;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау қорытындыларын қолдануды.
Өндірістің экономикасы және басқару:
тау-кен-байыту саласы кәсіпорны және оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салалық бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; тау-кен-байыту кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметшілерін басқару; тау-кен-байыту кәсіпорнының өндірістік іс-әрекет факторлары: тау-кен-байыту кәсіпорынының мүлігі; тау-кен-байыту кәсіпорындарындағы жаңа енгізулер мен инвестициялар; тау-кен-байыту кәсіпорнын басқарудың экономикалық механизмі; техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі мен ұйымдастыру; фирма ішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; энергетикалық өндірістің рентабелділігі; тау-кен-байыту кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау; тау-кен-байыту кәсіпорнының есебі мен есепке алуы; тау-кен-байыту кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау.
БҚ
1,2,6 9
КҚ 1
АҚ
6,7
АП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- ТОУ жіктелуі мен үлгілік әсер етулерін;
- сызбалардағы сұлба элементтерінің шартты белгілерін;
- автоматтандыру параметрлері мен құралдарының ережелерін;
- сұлбалардың сенімділігін есептеу әдістемесін;
- жүйенің автоматтандыру деңгейін анықтау әдістемесін;
- зауыттық жүйелерді автоматтандыру міндеттерін; - автоматтандыру құралдарын таңдау және орнату ерекшеліктерін;
- электр сұлбалары элементтерінің шартты белгілерін;
- сұлбаларды құру және оқу қағидаларын;
- сала технологиясын;
- сала объектілерін автоматтандыру міндеттерін;
- АСУП жүйелерінің функцияларын;
меңгеру керек:
- автоматтандырудың құрылымдық және функционалдық сұлбаларын құруды және оқуды;
- автоматтандырудың үлгілік шешімдері кестесін жасауды;
- ТОУ-ға үлгілік әсер етудің блок-сұлбаларын құруды;
- жалпы зауыттық жүйелер мен қондырғылардың үлгілік шешімдерін жасауды;
- стендтерде электр сұлбаларын жинау;
- сұлбаларды сенімділікке қарастыруды;
- жалпы сұлбада реттеудің негізгі контурларын анықтау және оның функционалдық сұлбасын құруды.
Сала ТП АСУ және технологиялық процестерді автоматтандыру:
басқарудың технологиялық объектілері; басқару жүйелері; жүйелерді басқару жүйесін әзірлеу және техникалық қамтамасыз ету; жылу процестерін автоматтандыру; гидромехинкалық процестерді басқару; қазандық қондырғыларды автоматтандыру; ауаны желдету және баптау жүйесін автоматтандыру; бақылаудың және басқарудың қағидалық сұлбаларын жасау; саланың ТП АСУ-дың өлшеу, түрлендіру және реттеу құралдары:
- рудаларды ұсату мен үгітудің ТПА-сы;
- рудаларды құрғақ және сулы сепарациялау ТПА-сы;
- материалды кептіру ТПА-сы;
- темір рудалы сомдалуларды күйдіру ТПА-сы;
- ағынды-көлік жүйесін автоматтандыру;
- кәсіпорын басқару объектісі ретінде;
- негізгі өндірістің ТП АСУ;
- ТП АСУ және АСУП техникалық құралдары.
БҚ
1,2,3 4,5,7

ПК 2,3,5,6,7
СК 1,4,9
СД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-назначение, принцип действия, устройство и особенности использования элементов автоматики в схемах управления и регулирования технологических процессов;
-основные понятия и определения теории автоматического регулирования;
-понятие типового звена, передаточной функции;
-законы регулирования и способы их реализации в различных типах регуляторов, номенклатуру регулирующих приборов;
-принцип действия импульсных и аналоговых регуляторов;
-архитектуру микропроцессорных систем и их организацию, структуру, технические характеристики;
уметь:
-производить расчет пропускной способности и выбирать регулирующий орган;
-исследовать основные характеристики элементов автоматизированных систем;
-рассчитывать устойчивость САР четвертого порядка;
-разрабатывать структурную схему контура регулирования, выбирать числовые значения параметров настройки регуляторов;
-использовать микропроцессорные системы при проектировании САР.
Автоматическое регулирование и регуляторы:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические элементы; исполнительные механизмы; регулирующие органы; основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые автоматические звенья автоматизированных систем регулирования; анализ устойчивости САР; анализ качества процесса регулирования; законы регулирования; выбор типа регулятора и определение параметров его настройки; автоматические регуляторы прямого действия; позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контр», «Контур-2»; комплекс регулирующих приборов и функциональных блоков «Каскад», «Каскад-2»; пневматические регуляторы системы «Старт»; микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9
СД 0.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- состав и содержание проект ной документации на монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем;
- задачи и функции цеха КИП и А; назначение отдельных участков и групп; объемы проводимых работ; виды работ, выполняемых в лабораториях и мастерских цеха КИП и А;
- требования к помещениям, где размещаются лаборатории КИП и А;
- периодичность и содержание работ по техническому обслуживанию, ремонту и наладке систем контроля и автоматики;
уметь:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок;
- разрабатывать проекты производства работ; - собирать трубные проводки;
- читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок;
- выполнять оконцевания, соединения, подключения и маркировку электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- составлять таблицы соединений и подключений проводов;
- выбирать соединительные линии систем измерения температуры;
- выбирать импульсные соединительные линии;
- унифицированные типовые конструкции для установки приборов;
- выбирать импульсные линии для систем измерения расхода;
- выбирать закладные конструкции для установки уровнемеров;
- выполнять сочленение с регулирующим органом;
- выполнять монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- производить замену отдельных частей и деталей приборов и регуляторов.
Эксплуатация автоматизированных установок:
проектирование систем автоматизации технологических процессов; организация монтажных работ: состав проектной документации;стадии проектирования; материалы проекта; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: роль стандартизации в обеспечении качества монтажных работ; изготовление и монтаж трубных проводок; электрических проводок; монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня; монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации: структура, задачи и функции цеха; КИП и А; взаимоотношения служб эксплуатации систем автоматизации с другими службами и организациями; организация лабораторий и мастерских цеха КИП и А; содержание и периодичность технического обслуживания и планово-предупредительных ремонтов; эксплуатация средств измерений и систем автоматизации; ремонт приборов и регуляторов: ремонт и регулировка приборов температуры; ремонт и регулировка приборов давления; ремонт и регулировка приборов расхода; ремонт и регулировка приборов уровня; ремонт и регулировка приборов состава и содержания вещества; ремонт регуляторов и регулирующей аппаратуры;техника безопасности при эксплуатации средств автоматизации.
БК 1,2,3,4

КҚ 2,3,5,6,7
АҚ 1,4,9
АП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- технологиялық процестерді басқару және реттеу сұлбаларында автоматика элементтерін пайдалану ерекшеліктерін, белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылғысын;
- автоматтық реттеу теориясының негізгі ұғымдары мен анықтамаларын;
- үлгілік буын, беру функциялары ұғымын;
- реттеу заңдарын және әртүрлі типті реттеуіштерде оларды жүзеге асыру тәсілдерін, реттеу приборларының номенклатурасын;
- импульсты және ұқсас реттеуіштердің жұмыс қағидасын;
- микропроцессорлық жүйелердің архитектурасын және оларды ұйымдастыруды, құрылымын, техникалық сипаттамасын;
меңгеру керек:
- өткізу қабілетін есептеуді және реттеуші органды таңдау;
- автоматтандырылған жүйе элементтерінің негізгі сипаттамаларын зерттеуді;
- төртінші тәртіптегі САР беріктігін есептеуді;
- реттеу контурының құрылымдық сұлбасын әзірлеу, реттеуіштерді баптау параметрлерінің сандық мәнін таңдап алу;
- САР жобалау кезінде микропроцессорлық жүйені пайдалануды.
Автоматтық реттеу және реттеуіштер:
автоматтық жүйелердің элементтері: автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; атқарушы механизмдер (электрлік, пневматикалық, гидравликалық); реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздерін; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтық реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері (РАЖ); реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің беріктігін талдау (РАЖ); реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер; автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» приборлары мен құрылғысының кешені; «Каскад», «Каскад-2» функционалдық блоктары мен реттеу приборларының кешені; «Старт» жүйесінің пневматикалық реттеуіштері; технологиялық процестер үшін бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2, 3,4
КҚ
2,3,5 6,7
АҚ
1,2,9
АП 0.9
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың жобалық құжаттаманың құрамы және мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың, пайдаланудың және жөндеудің негізгі сұрақтарын;
- БӨА және А цехының міндеттері мен функцияларын; жеке телімдер мен топтардың белгіленуін; өткізілетін жұмыстардың мөлшерін; БӨА мен А цехтарының зертханалары мен шеберханаларында орындалатын жұмыс түрлерін;
- БӨА мен А зертханалары орналастырылатын орынжайларға қойылатын талаптарды;
- бақылау мен автоматика жүйелеріне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау бойынша жұмыстардың кезеңдігі мен құрамын; меңгеру керек:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы тартылым жалғанымдарының сұлбаларын, жабдық пен сымдарды орналастыру жоспарларын оқуды;
- жұмыс өндірісінің жобаларын жасау;
- құбыр сымдарын құру;
- құбыр сымдарын монтаждаудың шығыс техникалық құжаттамасын оқуды;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалану;
- қалқанның коммутациясын орындау;
- сымдарды жалғау және қосу кестесін құру;
- температураны өлшеу жүйелерінің жалғау желілерін таңдау;
- импульсты жалғау желілерін таңдау;
- аспаптарды орнатудың бірыңғай үлгілік құралымдарын;
- шығынды өлшеу үшін импульсты желілерді таңдауды;
- деңгей өлшеуіштер үшін салынатын құралымдарды таңдау;
- реттеуші органмен үйлестіріп орындау;
- әртүрлі атқару механизмдерін монтаждауды; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосуды;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауын жоюды;
- аспаптар мен реттеуіштердің тетіктері мен жеке бөліктерін ауыстыруды.
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану:
технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерін жобалау; монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру: жобалық құжаттаманың құрамы; жобалау сатылары; жоба материалдары; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер; монтаждау жұмыстарын дайындау; монтаждық ұйымдардың өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейі; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау: монтаждау жұмыстарының сапасын қамтамасыз етуде стандарттаудың рөлі; құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу: цехтың құрылымы, міндеттері мен функциялары; БӨА және А; автоматтандыру жүйелерін пайдалану қызметтерінің басқа қызметтермен және ұйымдармен өзара қатынасы; БӨА және А зертханалары мен шеберханаларын ұйымдастыру; техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын-алу жөндеудің құрамы мен кезеңдігі; өлшеу құралдарын және автоматтандыру жүйелерін пайдалану; аспаптар мен реттеуіштерді жөндеу: температура аспаптарын жөндеу және реттеу; қысым аспаптарын жөндеу және реттеу; шығын аспаптарын жөндеу және реттеу; деңгей аспаптарын жөндеу және реттеу; заттың құрамы мен мөлшері аспаптарын жөндеу және реттеу; реттеуіштер мен реттеу аппаратурасын жөндеу; автоматтандыру құралдарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
БҚ
1,2,3 4

ПК2,3,7,8,10,11
СК 1,2,8
ПМ 00
Профессиональный модуль
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов; - структуру систем централизованного контроля;
уметь:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор;
- снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов; производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу;
- снимать и анализировать характеристики приборов газового анализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
Основы метрологии и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-технологию выработки бумаги и картона;
-устройство и принцип действия оборудования современного целлюлозно-бумажного комбината; целлюлозного завода, бумажно-картонной фабрики;
- технологическую схему варочного цеха, промывочного, выпарного, содорегенерационного, каустизационного и известьобжигательного отделов целлюлозного завода;
- состав предприятий текстильной промышленности;
- состав предприятий и оборудование производства пищевой продукции;
- теоретические основы процессов отрасли;
- принцип действия машин и аппаратов;
- механизм и оптимальные условия проведения процессов;
уметь:
-составлять технологические режимные карты на определенный технологический участок;
-определять параметры процесса по технологическому регламенту.
Основы технологии отрасли:
состав современного целлюлозно-бумажного комбината; целлюлозный завод, бумажно-картонная фабрика; технологическая схема варочного цеха, промывочного, выпарного, содорегенерационного, каустизационного и известьобжигательного отделов целлюлозного завода; технология выработки бумаги и картона; состав предприятий текстильной промышленности: предметные, ткацкие, отделочные, кордные фабрики, шерстяные, льняные и шелковые комбинаты; прядильное производство: сортировочно-трепальный, приготовительный отделы; ткацкое и отделочное производство; предприятия производства пищевой продукции; процессы и аппараты отрасли.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
-строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматическое регулирование: элементы автоматизированных систем:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования(АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»;
комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстримальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9

КҚ2,3,7,8,10,11
АҚ
1,2,8
КМ 00
Кәсіптік модуль
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
АП 00
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- өлшеудің негізгі түрлері мен әдістерін;
- прибор қателіктерінің түрлерін;
- автоматтық бақылау жүйелерінің негізгі элементтерін;
- СИ және МКГСС жүйелерінде қысымды өлшеу бірліктері;
- қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жіктелуін;
- сұйықтық манометрлерінің алуан түрлілігі, олардың артықшылықтары, қолданылу саласы.
Метрология және технологиялық бақылау құралдары негіздері:
метрология және өлшеу құралдары негіздері: метрология негіздері; өлшеу жүйелері мен құралдары; қысымды өлшеу; қысымды өлшеу бірліктері, приборлардың жіктелуі; сұйықтық манометрлері; деформациялық манометрлер; қысым мен разрядталудың өлшеу түрлендіргіштері; қысым айырымының өлшеу түрлендіргіштері; жүк поршенді манометрлерді; температураны өлшеу: температуралық шкалалар; приборлардың жіктелуі; кеңейту термометрлері; манометриялық
БҚ
1,3,4
КҚ
2,5, 6,8
АҚ
4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- қағаз және картон өңдеу технологиясын;
- қазіргі целлюлоза-қағаз комбинаты жабдығының; целлюлоза зауытының, қағаз-картон фабрикасының құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- целлюлоза зауытының пісіру цехының, жуу, булау, содарегенерациялық және ізбес күйдіру бөлімдерінің технологиялық сұлбасын;
- тоқыма өнеркәсібі кәсіпорнының құрамын;
- кәсіпорындар құрамын және тамақ өнеркәсібінің жабдығын;
- сала процестерінің теориялық негіздерін;
- машиналар мен аппараттардың жұмыс қағидасын;
- процестерді жасау механизмін және тиімді шарттарын;
меңгеру керек:
- белгілі бір технологиялық телімге технологиялық режимдік карталар құру;
- технологиялық регламент бойынша процесс параметрлерін анықтау.
Сала технологиясы негіздері:
қазіргі целлюлоза-қағаз комбинатының құрамы; қағаз-картон фабрикасы; целлюлоза зауытының пісіру цехының, жуу, булау, содарегенерациялық және ізбес күйдіру бөлімдерінің технологиялық сұлбасы; қағаз және картон өңдеу технологиясы; тоқыма өнеркәсібі кәсіпорнының құрамы; зат, тоқыма, әрлеу, кордты фабрикалар, жүн, зығыр және жібек комбинаты; тоқыма өндірісі: іріктеу-трепальды, дайындау бөлімдері; тоқыма және бөлу өндірісі; тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорны; сала процестері мен аппараттары.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздері;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- ең қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған қисық параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- төртінші ретті реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеуді;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- танып білген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалану.
Автоматтық реттеу:
автоматандырылған жүйелердің элементтері: автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; (электрлік, пневматикалық, гидравликалық) атқарушы механизмдер; реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздері; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; автоматтандырылған реттеу жүйелері (АРЖ); автоматтандырылған реттеу (АРЖ) жүйелерін талдау; реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» аспабы мен құрылғысы кешені; «Каскад-2» микроэлектронды базасында реттеуші және фукционалдық кешені; пневматикалық реттеуіштер; экстремалды реттеу; баптау реттеуіштері мен параметрлерінің типін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестерді бақылау және реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,3,4
КҚ
2,3,5 6,7
АҚ
1,2,9

СД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях;
уметь:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Охрана труда:
правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
БК 1,2,7,10
ПК 1,10,
11,12,13
СК 2,3,5
СД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основы управления предприятиями производства пищевых продуктов, изделий и товаров широкого потребления; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях отрасли;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли;
уметь:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономиического анализа в деятельности предприятия.
Экономика и управление производством:
предприятия производства пищевых продуктов, изделий и товаров широкого потребления и их управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием отрасли; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия отрасли: имущество предприятия отрасли; нововведения и инвестиции на предприятии; экономический механизм управления предприятием отрасли: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность производства пищевых продуктов, изделий и товаров широкого потребления; учет и анализ производственно- хозяйственной деятельности предприятий отрасли; учет и отчетность предприятий отрасли; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
БК 1,2,6,9
ПК 1

АП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдылықты;
- оңтайлы еңбек жағдайларын құру бойынша шараларды, өндірістік орынжайлар мен жұмыс орындарына жалпы санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, бақытсыз жағдайларда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету бойынша негізгі медициналық мәліметтерді;
меңгеру керек:
- еңбекті қорғау бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің сенімді телімінде қауіпсіз жұмыс жасауды ұйымдастыруды;
- бақытсыз жағдайларға зерттеу жүргізуді және Н-1 нысаны бойынша акт ресімдеуді;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқу мен бұзылуды анықтау;
- адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндіріс факторлары мүмкіндігін бағалауды;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу және қауіптілігі жоғары жұмысқа наряд-рұқсат ресімдеу;
- бақытсыз жағдайда зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді.
Еңбекті қорғау:
еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары: Қазақстан Республикасындағы еңбекті қорғау бойынша заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі бақытсыз жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік орынжайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдыққа жалпы санитарлы-гигиеналық талаптар; өндірістік орынжайлардың жарықталуына талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстар, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғану; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қоймаға қою жұмыстарын атқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өрт қауіпсіздігі қорғанысы: заттардың жануы және жарылуға қауіпті қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорында өрт қорғанысын ұйымдастыру.
БҚ
1,2,7 10
КҚ1, 10, 11, 12,13
АҚ 2,3,5
АП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- тамақ өнімдерін, кең қолданыстағы бұйымдар мен тауар өндіру кәсіпорындарын басқару негіздерін; олардың құрамын, қозғалысын және есепке алуды;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- кәсіпорындарда есепке алу мен есеп берудің түрлерін;
- кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау негіздерін;
меңгеру керек:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасында ыңғайын табу;
- кәсіпорын құрылымында бағыт табу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшелігіне байланысты өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның және мүлік қозғалысы көрсеткіштерінің негізгі өндірістік қорларын пайдаланудың көрсеткіштерін есептеуді;
- инновацияның ақпараттық ағымдарында бағыт-бағдар табуды;
- кәсіпорын табысы мен рентабелділігінің барлық түрлерін анықтауды;
- кәсіпорын іс-әрекетінде экономикалық талдау қорытындыларын қолдануды.
Өндірістің экономикасы және басқару:
тамақ өнімдерін, кең қолданыстағы бұйымдар мен тауар өндіру кәсіпорындары және оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салалық бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; сала кәсіпорнын басқару негіздері; кәсіпорын қызметшілерін басқару; сала кәсіпорнының өндірістік іс-әрекет факторлары: кәсіпорын мүлігі; кәсіпорындардағы жаңа енгізулер мен инвестициялар; кәсіпорынды басқарудың экономикалық механизмі; техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі мен ұйымдастыру; фирма ішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; тамақ өнімдерін, кең қолданыстағы бұйымдар мен тауар өндіру өндірісінің рентабелділігі; сала кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау; кәсіпорынның есебі мен есепке алуы; сала кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін талдау.
БҚ
1,2,6 9
КҚ1

СД 0.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологию изучаемых процесссов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологическую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов);
уметь:
- классифицировать процессы и объекты автоматизации;
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- составлять контуры регулирования параметров различных технологических процессов;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления
Автоматизация технологических процессов отрасли:
автоматизация технологических процессов в производстве пищевых продуктов и товаров широкого потребления; общие сведения по автоматизации технологических процессов; автоматизация общепромышленных установок; технологические процессы; основные понятия и определения; техническая документация на принципиальные схемы; принцип построения схем автоматизации технологических процессов; принцип построения схем управления и сигнализации; автоматизация управления производством: автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП); понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
БК
1,2,3
4
ПК
2,3,7
8,10
11
СК/
1,2,8
1.4 Структура образовательной учебной программы уровня
квалификации специалиста среднего звена технического и
профессионального образования по специальности 1302000 –
«Автоматизация и управление (по профилю)»
Квалификация: 130202 3 – Электромеханик
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе общего среднего образования
Сокращен-
ное наименова-
ние цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой
компетенции
1
2
4
5
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- государственный язык и владеть владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
уметь:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в профессиональной деятельности.
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
Профессиональный казахский язык: (в группах с неказахским языком обучения):
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; делопроизводство на государственном языке: работа со словарем; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами; правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов.
БК 3,4,6
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения; различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической); техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК 2, 3,4,6
ОГД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- историю Казахстана
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

АП 0.9
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- зерттелетін процестердің технологиясы мен жабдықтың жұмыс режимдерін;
- апаттық және технологиялық қорғанысты және автоматтандыру жүйелеріндегі блоктауды;
- бағдарламамен басқарылатын манипуляторлардың (роботтардың) құрылғысы мен қолданылуын;
меңгеру керек:
- автоматтандыру процестері мен объектілерінің жіктелуін;
- автоматтандырылған электржетегінің сұлбаларын оқуды, технологиялық сигналдаудың реттелуін, қозғалтқыштарды және атқарушы механизмдерді басқаруды;
- әртүрлі технологиялық процестердің параметрлерін реттеу контурларын құруды;
- компрессорларды басқару және агрегаттарды қорғау сұлбаларын; басқару сұлбаларын оқуды.
Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру:
тамақ өнімдерін және кең қолданыстағы тауарларды өндірудегі технологиялық процестерді автоматтандыру; технологиялық процестерді автоматтандыру бойынша жалпы мәліметтер; жалпы өнеркәсіптік қондырғыларды автоматтандыру; технологиялық процестер; негізгі ұғымдар мен анықтамалар; қағидалық сұлбаларға техникалық құжаттама; технологиялық процестерді автоматтандыруды сұлбаларын құру қағидасы; басқару және сигналдау сұлбаларын құру қағидасын; өндірісті басқаруды автоматтандыру: технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі (ТПБАЖ); телемеханика жүйелері туралы ұғым: өнеркәсіптік роботтарды өңдеу және өндіру; ыңғайлы автоматтандырылған өндірісте роботтарды (ЫАӨ) пайдалану.
БҚ
1,2,3 4
КҚ
2,3,7 8,10 11
АҚ
1,2,8
1.4 1302000 – «Автоматтандыру және басқару (бейін бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің
орта буын маманы біліктілігінің білім оқу бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 130202 3 – Электромеханик
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Пәндердің қысқартылған атауы (коды)
Пәндер мен кәсіптік модулдердің оқу циклдері
Кәсіптік модулдердің пәндері мен бөлімдерінің атаулары
Қалыптастырылатын құзыр коды
1
2
3
4
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс жүргізуді; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын;
меңгеру керек:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеуді.
Кәсіби қазақ тілі (оқу қазақ тілінде жүргізілмейтін топтарда): кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін.
БҚ
3,4
6
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
меңгеру керек:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог);
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
БҚ
2,3,
4,6
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының қалыптасуын; көшпенді өркениеттің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуын;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресін;

- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
уметь:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
История Казахстана:
обобщающие знания
учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период; социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
БК 4,7,8
ОГД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
уметь:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая; - особенности индийской культуры и ее основные достижения; - понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
-раскрыть особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістерді;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайын;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігін;
меңгеру керек:
- қысқаша археологиялық әңгіме құруды;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- көтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ даспорасының пайда болу себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашуды несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін.
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша оқушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті;
көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі; 50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
БҚ
4,7,8
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
- өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздерін;
меңгеру керек:
- денсаулығын сақтап, нығайту үшін дене тәрбиесінен алған білімдерін қолдануды.
Дене тәрбиесі:
маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі спорттық және шынықтырып жетілдіру негіздері;
кәсіптік-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы.
БҚ8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцианство; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглификасын; пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам; курайш ұғымдарын; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
меңгеру керек:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орнын көрсетуді.
Мәдениеттану:
мәдениттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитенің ерекшелігі мен бірегейлігі;
расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

Квалификация: 130202 3 «Электромеханик»
1. Специализация: «Автоматизация и управление технологическими процессами металлургии и энергетики»
ПМ 00
Профессиональные модули
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений;
уметь:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта; выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- выполнять различные виды сопряжений и лекальных кривых.
Черчение: введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей; проекционное черчение и техническое рисование; аксонометрические проекции геометрических тел; сечение геометрических тел полностью; взаимное пересечение геометрических тел; проекционное и техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; сборочный чертеж; передачи; чтение и деталирование сборочных чертежей; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
БК 4,7
ПК 4
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил;
основы сопротивления материалов; основы деталей машин;
уметь:
- производить проверочные расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать
конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин;геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
БК 3,5,7,10
ПК 6
ОПД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов;
уметь:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
Электроматериаловедение:
строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
БК1,2
СК 4

Біліктілік: 130202 3 «Электромеханик»
1. Мамандандыру: «Металлургияның және энергетиканың технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару»
КМ 00
Кәсіптік модулдер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 0.1
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтарды;
- МЖМБС 2.304-81 бойынша сызба шрифттерін;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелерін, жанасу түрлерін;
меңгеру керек:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызуды;
сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазуды;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер;  құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
БҚ
4,7
КҚ4
ЖКП 0.2
Кәсіптік модулді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесін; күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
меңгеру керек:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
БҚ
3,5,7
10
КҚ 6
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электротехникалық материалдардың құрылысын;
- электр техникалық материалдардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- сымдар мен кабелдердің таңбаларын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сәйкес электртехникалық материалды таңдау.
Электрматериалтану:
металдардың қасиеттері мен құрылысы; темірдің көміртекті қоспалары; түсті металдар мен олардың қоспалары; магниттік қатты электротехникалық материалдар; магниттік қатты материалдар; өткізгіштік материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабелдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулау материалдары; газ тәрізді диэлектриктер; полярлану материалдары; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулау слюдасы, керамика, шыны; қабатты пластмассалар.
БҚ
1,2
АҚ4

ОПД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования; - физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия; правила, методы расчетов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения); - единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин;
- уметь:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электромагнитной индукции в изучении электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры электрических величин и времени протекания переходных процессов.
Теоретические основы электротехники:
электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
БК 1,2,3,4
ПК 2,5,6 7
ОПД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- физическую сущность законов гидравлики и теплотехники;
- промышленное использование гидравлической и тепловой энергии;
- устройство и работу компрессоров, котельных и холодильных установок;
уметь:
- пользоваться таблицами и формулами для определения физических свойств;
- определять параметры состояния смеси газов и теплоемкость газов и газовой смеси.
Основы гидравлики, пневматики и теплотехники: основы гидравлики: физические свойства жидкостей; основы гидростатики; основы гидродинамики; гидравлические сопротивления; основы теплотехники и пневматики: основы термодинамики; водяной пар; основы теплопередачи; тепловые процессы в энергетических установках; основы пневматики: основные понятия о сжатии газов и паров; принцип действия объемных компрессоров, теоретическая индикаторная диаграмма трехступенчатого компрессора; исследование работы поршневого компрессора.
БК 1,2,3,4 ПК 2,6

ЖКП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды; олардың физикалық мәнін және және практикада пайдаланылу мүмкіндігін
- электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбаларын;
меңгеру керек:
- тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқуда электр магниттік индукция заңдарын қолдануды;
- электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процестердің ағу уақытын анықтауды.
Электротехниканың теориялық негіздері:
тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі, потенциалдар, потенциалдар айырымы туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күш; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электр магниттік өріс және оның құраушылары; магниттік және электрлік тізбектерде өтетін электр магниттік процестер; тұрақты және айнымалы токтың желілік емес тізбектері; айнымалы және тұрақты токтың желілік емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі үрдістер; тарату параметрлерімен электр тізбектері.
БҚ
1,2,
3,4
КҚ
2,5,6
7
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- гидравлика және жылу техникасы заңдарының физикалық мәнін;
- гидравликалық және жылу энергиясын өнеркәсіптік пайдалану;
- компессорлардың, қазандық және тоңазытқыш қондырғылардың құрылғысы мен жұмысын;
меңгеру керек:
- физикалық қасиеттерді анықтау үшін кестелер мен формулаларды пайдалану;
- газ қоспаларының параметрлерін және газдар мен газ қоспалары жылу сыйымдылығын анықтау.
Гидравлика, пневматика және жылу техникасы негіздері:
гидравлика негіздері: сұйықтықтардың физикалық қасиеттері; гидростатика негіздері; гидрадинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; жылу техникасы және пневматика негіздері; термодинамика негіздері; су буы; жылу беру негіздері; энергетикалық қондырғылардағы жылу процестері; пневматика негіздері: газ бен будың сығылуы туралы негізгі ұғымдар; көлемді компрессорлардың жұмыс қағидасы, үш сатылы компрессордың теориялық индикаторлық диаграммасы; поршенді компрессордың жұмысын зерттеу.
БҚ
1,2,3
4
КҚ
2,6

ОПД 0.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- электромагнитные и электро-механические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения;
уметь:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задачи по расчету параметров и характеристик трансформаторов; синхронных и асинхронных машин.
Электрические машины автоматических устройств:
машины постоянного тока: обратимость машин постоянного тока (МПТ); принцип работы, конструкция; магнитная цепь МПТ, реакция якоря МПТ; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения; потери мощности и кпд МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов; принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и короткого замыкания трансформаторов; потери мощности и кпд трансформаторов; параллельная работа трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы, конструкция и пуск в ход синхронных двигателей; векторная диаграмма и угловая характеристика синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; пуск в ход, регулирование частоты аси-нхронных двигателей; двигатели с улучшенными пусковыми характеристиками.
БК 2,7,10
ПК 3,
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
уметь:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
Основы электропривода:
механика электропривода:
структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного возбуждения; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетика электропривода, выбор электродвигателей; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.

ЖКП 0.6
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізінде жатқан электр магниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құралымдық ерекшеліктері мен сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- құралымы мен паспорттық мәліметтері бойынша электр машиналары мен трансформатордың типін анықтау;
- қозғалтқыш сұлбасын құрау және сипаттамаларын алу;
- якорь орамаларының жазық сұлбаларын орындау және параметрлерін есептеу бойынша есептер шығару; тұрақты ток магниттік тізбегін есептеу; ЭҚК есептеу, коллекторлық машиналардың айналу жиілігі мен электр магниттік моменттер бойынша есептер шығару;
- трансформаторлардың, синхронды және асинхронды машиналар параметрлері мен сипаттамаларын есептеу бойынша есептер шығару.
Автоматтық құрылғылардың электр машиналары:
тұрақты ток машиналары: тұрақты ток машиналарының қайтымдылығы (ТТМ); жұмыс қағидасы, құралымы; ТТМ магниттік тізбегі, ТТМ якорінің реакциясы; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қозу қозғалтқыштары; ТТМ қуаты мен пәк шығыны; арнайы машиналар; трансформаторлардың белгіленуі; жұмыс қағидасы; трансформаторлардың жалғану сұлбалары мен топтары; трансформаторлардың бос жүріс және қысқа тұйықталу режимдері; трансформаторлардың қуаты мен пәк шығындары; трансформаторлардың параллель жұмысы; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы; синхронды қозғалтқыштарды іске қосу; синхронды қозғалтқыштардың векторлық диаграммасы мен бұрыштық сипаттамалары; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасы; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс қағидасы мен құралымы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу; асинхронды қозғалтқыштардың жиілігін реттеу; іске қосу сипаттамалары арттырылған қозғалтқыштар.
БҚ
2,7,
10
КҚ 3
ЖКП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы білу керек:
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- механизм қозғалтқыштарын таңдау шарттарын және тексеруді
- электржетегі жұмысының беріктігін анықтау және жылдамдығын реттеу тәсілдерін.
меңгеру керек:
- электржетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеуді.
Электржетегі негіздері:
электржетегінің механикасы: электржетегі механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбалары; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; электржетегінің координаталарын реттеу ұғымы; тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі: тәуелсіз қозудың тұрақты қозғалтқыштарымен электржетегі, тізбектей қозу тұрақты ток қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштарымен электржетегі; электржетегінің энергетикасы, электр қозғалтқыштарын таңдау және тексеру.

БК 1,2,3,4
ПК 2,3,10
ОПД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
-принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники;
уметь:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
Основы электроники и микроэлектроники:
электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении;
усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
БК 7
ПК 2,5,6,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации, унифицированные сигналы;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений;
- методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов; - структуру систем централизованного контроля;
уметь:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин;
- осуществлять выбор комплекта: термопреобразователь - вторичный прибор; - снимать и анализировать статические характеристики термопреобразователей;
- включать приборы измерения температуры в работу;
- снимать и анализировать
статические характеристики приборов;
- производить настройку приборов;
- включать дифманометры в работу; снимать и анализировать характеристики приборов газового анализа и анализа жидкостей;
- производить настройку вторичных приборов.
Основы метрологии и средства измерения:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи, преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные и электрические приборы; электрические измерения; приборы измерения температуры: термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные, пружинные, мембранные, сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9

БҚ 1,2,3 4
КҚ 2,3,
10
ЖКП 0.8
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- электроника элементтерінің құрылғысын, жұмыс қағидасын, вольтамперлік сипаттамалары мен негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің үлгілік түйіндері мен сұлбаларын құру қағидаларын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттары мен қолданылу саласын;
меңгеру керек:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер орындау, техникалық және анықтама әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
Электроника және микроэлектроника негіздері:
электр вакуумдық және иондық аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылардың жіктелуі; таңбалануы; микроинтегралды орындалуда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, жиілік инверторлары мен түрлендіргіштері; желілік тербеліс генераторлары; импульсты және цифрлы құрылғылардың элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырушылары мен түрлендіргіштері.
БҚ 7
КҚ
2,5,
6,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 0.1
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- өлшеу құралдарының құрылымын;
- өнеркәсіптік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйе құрылымын;
- электр өлшеу аспаптары мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлері мен қағидаларын;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- өлшеу нәтижелерін талдау әдістемесін;
- электрлік емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың негізгі түрлері мен жұмыс қағидасын;
- ГСП ұқсас және цифрлы аспаптарының негізгі түрлері мен қағидаларын;
- технологиялық процестердің әртүрлі параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың жинағын;
- орталықтандырылған бақылау жүйесінің құрылымын;
меңгеру керек:
- өлшенетін шаманың ең ақиқат мәнін анықтауды;
- әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін таңдауды;
- жинақты таңдауды жүзеге асыру: термотүрлендіргіш – екіншілік аспап;
- термотүрлендіргіштердің статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- температураны өлшеу аспаптарын жұмысқа қосу;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау;
- аспаптарды орнықтыру;
- дифманометрлерді іске қосу;
- газ талдауыштың және сұйықталдауыштың сипаттамаларын алу және талдау;
- екіншілік аспаптарды орнықтыру.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары:
метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: бастапқы өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу тізбектері, ГСП сигналдарының түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшеу: электр аспаптары; электрлік өлшеу; температураны өлшеу аспаптары: кеңейту термометрлері; кедергі термотүрлендіргіші; пирометрлер; екіншілік түрлендіргіш аспаптары;
қысым мен қысым айырымын өлшеу аспаптары: сұйықтық аспаптар; серіппелі аспаптар; мембраналы аспаптар; сильфонды аспаптар; деформациялы шкаласыз аспаптар және дистанциялық берудің түрлері; заттың шығыны мен мөлшерін өлшеу аспаптары: шығынды қысым айырымы әдісімен өлшеу; жедел шығын өлшеуіштері мен санауыштары; көлемді шығынөлшеуіштері; тахометриялық шығын өлшеуіштер; гидростатикалық және акустикалық деңгей өлшеуіштер; заттардың физика-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; тығыздық өлшеу аспаптары; тұтқырлық өлшеу аспаптары; сұйық ортаның электр өтімділігін өлшеу аспаптары; химиялық құрамды өлшеу аспаптары; деңгейді өлшеу аспаптары: қалтқымалы және буйкалы деңгей өлшеуіштері; сыйымды, кондуктометриялық және радиоактивті деңгей өлшеуіштері; ГСП ақпаратын көрсету құрылғылары: ұқсас көрсететін және тіркеуші екіншілік аспаптар; цифрлі көрсететін аспаптар; орталықтан бақылау құралдары.
БҚ
1,3,4
КҚ
2,5,6 8
АҚ
4,9

СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
- строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем.
Автоматическое регулирование:
элементы автоматизированных систем: общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования (АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия; электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»; комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- технологию изучаемых процессов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологическую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов);
уметь:
- классифицировать процессы и объекты автоматизации;
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- составлять контуры регулирования параметров различных технологических процессов;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления насосами и вводом резерва;
- составлять контуры регулирования при автоматизации станций нейтрализации промышленных стоков;
- читать функциональные схемы автоматизации технологических процессов; выбирать приборы и средства автоматики;
- классифицировать производственные модули; читать схемы числового и цифрового программного управления;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматизация технологических процессов:
общие сведения по автоматизации технологических процессов; технологические процессы: основные понятия и определения; автоматизация общезаводских установок: техническая документация на принципиальные схемы: принцип построения схем автоматизации технологических процессов; принцип построения схем управления и сигнализации; автоматизация компрессорных станций; автоматизация насосных станций; автоматизация промышленных очистных сооружений; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и установок кондиционирования воздуха; автоматизация установок холодо- и теплоснабжения; автоматизация технологических процессов отрасли: автоматизация доменного и сталеплавильного производства; автоматизация управления производством: автоматизированные системы управления; понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,4,9

АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздері;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- ең қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған қисық параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- төртінші ретті реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеуді;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- танып білген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалану.
Автоматтық реттеу:
автоматтандырылған жүйелердің элементтері: автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; (электрлік, пневматикалық, гидравликалық) атқарушы механизмдер; реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздері; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; автоматтандырылған реттеу жүйелері (АРЖ); автоматтандырылған реттеу (АРЖ) жүйелерін талдау; реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» аспабы мен құрылғысы кешені; «Каскад-2» микроэлектронды базасында реттеуші және фукционалдық кешені; пневматикалық реттеуіштер;  экстремалды реттеу; баптау реттеуіштері мен параметрлерінің типін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестерді бақылау және реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,3
4
КҚ
2,3,5
6,7
АҚ
1,2,9
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- оқытылатын процестердің технологиясын және жабдықтың жұмыс режимдерін;
- автоматтандыру жүйелеріндегі апаттық және технологиялық қорғаныс пен блоктауды;
- бағдарламамен басқарылатын (роботтардың) манипуляторлардың құрылғысы мен қолданылуын;
меңгеру керек:
- автоматтандыру процестері мен объектілерін жіктеуді;
- автоматтандырылған электржетегінің сұлбасын оқу, технологиялық сигналды реттеуді, қозғалтқыштарды және атқарушы механизмдерді басқару;
- әртүрлі технологиялық процестердің параметрлерін реттеу контурларын құру;
- компрессорларды басқару сұлбасын және агрегаттарды қорғау сұлбаларын оқу;
сорғыларды және резерв кірмелерін басқару сұлбаларын оқу;
- технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалдық сұлбаларын оқу; приборлар мен автоматика құралдарын таңдау;
- өндірістік модулдерді жіктеуді; сандық және цифрлік бағдарламалық басқару сұлбаларын оқу;
- ТПА функционалдық сұлбаларына өнеркәсіптік роботтарды енгізу.
Технологиялық процестерді автоматтандыру:
технологиялық процестерді автоматтандыру бойынша жалпы мәліметтер: технологиялық процестер; негізгі ұғымдар мен анықтамалар; жалпы зауыдтық қондырғыларды автоматтандыру; қағидалық сұлбаларға техникалық құжаттама; компрессорлық станцияларды автоматтандыру; сорғылық станцияларды автоматтандыру; өнеркәсіптік тазарту құрылыстарын автоматтандыру; қазандық қондырғыларды автоматтандыру; желдету жүйелерін және ауаны желдету қондырғыларын автоматтандыру; суық және жылумен қамсыздандыру қондырғыларын автоматтандыру; саланың технологиялық процестерін автоматтандыру; домналық және болат балқыту өндірісін автоматтандыру; өндірісті басқаруды автоматтандыру: басқарудың автоматтандырылған жүйелері; телемеханика жүйелері туралы ұғым; робот техникасы: өнеркәсіптік роботтарды дайындау және өндіру; ыңғайлы автоматтандырылған өндірісте (ЫАӨ) роботтарды пайдалану.
БҚ
1,2,3 4,5,7
КҚ
2,3,5
6,7
АҚ
1,4,9

БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- оборудование и обвязку фонтанных скважин;
- установление и регулирование технологического режима работы скважин;
- принцип работы газлифта;
- технологические схемы компрессорного и бескомпрессорного газлифта;
- пуск компрессорных скважин в эксплуатацию и методы снижения пускового давления;
- способы регулирования газа по скважинам;
- принцип работы штанговых скважинных установок;
уметь:
- читать технологические схемы компрессорного и бескомпрессорного газлифта;
- читать схемы работы штанговой скважинной насосной установки; схемы установки погружных электрических центробежных насосов (УЭЦН).
Основы технологии отрасли: основные сведения о бурении нефтяных и газовых скважин; режимы бурения скважины; понятие о режиме бурения и его параметрах; разновидности режимов бурения; технологические особенности режимов бурения при разных способах бурения; технология и техника добычи нефти и газа; оборудования устья фонтанных скважин; классификация фонтанной арматуры по ГОСТу; обвязка фонтанной скважины с выкидной линией; назначение и состав манифольда; регулирование работы фонтанной скважины; фонтанная добыча нефти; автоматизация фонтанных скважин; устройства для закрытия фонтанных скважин при нарушении режима эксплуатации и разгерметизации устьевого оборудования; клапаны - отсекатели и внутрискважинное оборудование; газлифтная добыча нефти; системы и конструкции компрессорных подъемников; оборудование устья газлифтных скважин; компрессорный и бескомпрессорный газлифт, технологическая схема; добыча нефти скважинными штанговыми насосами; схема работы штанговой скважинной насосной установки; оборудование устья насосных скважин; добыча нефти бесштанговыми насосами; схема установки погружных электрических центробежных насосов (УЭЦН), область применения; контроль параметров работы установки в процессе эксплуатации; автоматизация скважин, оборудованных УЭЦН.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать - устройство и принцип действия насосов, область их применения;
- схемы обвязки и правила эксплуатации насосов;
- конструкции эксплуатационной скважины и основных элементов фонтанных арматур, схемы фонтанных арматур, область применения;
- конструкции и область применения скважинных насосов различных типов;
- конструкцию привода, условные обозначения и основные параметры станков-качалок, согласно ГОСТу;
- оборудование скважины при эксплуатации погружным центробежным электронасосом, области применения;
- конструкцию и техническую характеристику основных элементов установок;
- расшифровывать условные обозначения установок;
- оборудование скважины при эксплуатации винтовыми, гидропоршневыми, диафрагменными и струйными насосами.
- конструкцию и принцип работы компрессоров;
- технологические схемы промысловых компрессорных станций;
- организовывать контроль за работой компрессора;
- конструкцию и принцип работы компрессоров, их достоинства и недостатки по сравнению с поршневыми, область их применения;
- конструкции основных видов насосных установок, вертлюгов и оборудования устья, их назначение;
-конструкцию парогенераторных установок, их технические данные, правила эксплуатации;
уметь:
- читать технологические схемы компрессорных станций и насосных установок.
Процессы и аппараты отрасли:
насосы; объемные насосы; принцип действия,

БҚ 1,3,4
КҚ
2,5
6,8
АҚ
4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- фонтанды мұнаралардың жабдығы мен байлануын;
- мұнара жұмысының технологиялық режимін орнату және реттеуді;
- газлифт жұмысын принципін;
- компрессорлы және компрессорсыз газлифтінің технологиялық сұлбаларын;
- компрессорлық мұнараларды пайдалануға қосуды және қосу қысымын төмендету әдісін;
- мұнараларда газды реттеу тәсілдерін;
- штангалы мұнара қондырғыларының жұмыс қағидасын;
меңгеру керек:
- компрессорлы және компрессорсыз газлифтінің технологиялық сұлбаларын  оқуды;
- мұнаралы сорғылық қондырғының штангалы жұмысын; жүктеу электр центрден тепкіш сорғы қондырғыларының сұлбасын (ЦОТҚ).
Сала технологиясы негіздері:
мұнай және газ мұнараларын бұрғылау туралы негізгі мәліметтер; мұнараны бұрғылау режимдері; бұрғылау режимі мен оның параметрлері туралы түсінік; бұрғылау режимдерінің алуан түрлілігі; бұрғылаудың әртүрлі тәсілдерінде бұрғылау режимдерінің технологиялық ерекшеліктері; мұнай мен газды алу технологиясы мен техникасы; фонтанды мұнаралар ернеуінің жабдығы; МЖМБС бойынша фонтанды арматураның жіктелуі; көтеру желілері бар фонтанды мұнараның байланысуы; манифольдтің белгіленуі мен құрамы; фонтанды мұнара жұмысын реттеу; мұнайды фонтанды алу; фонтанды мұнараны автоматтандыру; ернеулі жабдықтың пайдалану және ашу режимі бұзылған кезде фонтанды мұнараны жабуға арналған құрылғы; бөлгіш клапандар және мұнара ішілік жабдық; мұнайды газлифтті алу; компрессорлық көтергіштердің жүйесі және құралымдары; газлифтті мұнаралар ернеуінің жабдығы; компрессорлық және компрессорсыз газлифт, технологиялық сұлба; мұнайды мұнаралы штангалы сорғылармен алу; штангалы мұнаралы сорғы қондырғысының жұмыс сұлбасы; сорғылық мұнаралардың ернеулік жабдығы; мұнайды штангасыз сорғылармен алу; жүктеу электрлік центрден тепкіш сорғыларды орнату сұлбасы (ЭОСО), қолданылу саласы; пайдалану процесінде қондырғының жұмыс параметрлерін бақылау; мұнараларды, жабдықталған ЭОСО автоматтандыру.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- сорғыларды орнатуды және жұмыс қағидасын, олардың қолданылу саласын;
- сорғыларды пайдалану ережесін және байлау сұлбаларын;
- мұнараның пайдаланушылық құралымын және фонтанды арматураның негізгі элементтерін, фонтанды арматураның сұлбаларын, қолданылу саласын;
- әртүрлі типті мұнаралы сорғылардың құралымы мен қолданылу саласын;
- жетек құралымын, МЖМБС сәйкес станок-тербеткіштің негізгі параметрлерін;
- жүктеу центрден тепкіш электр сорғыларын пайдалану кезіндегі мұнара жабдығын, қолданылу саласын;
- қондырғылардың негізгі элементтерінің құралымы мен техникалық сипаттамасын;
- қондырғылардың шартты белгісін ашып оқуды;
- винтті, гидропоршенді, диафрагмалы және шапшымалық сорғыларды пайдалану кезіндегі мұнараның жабдығын;
- компрессорлардың құралымы мен жұмыс қағидасын;
- кәсіптік компрессорлық станциялардың технологиялық сұлбасын;
- компрессор жұмысын бақылауды ұйымдастыру;
- компрессорлардың құралымы мен жұмыс қағидасын, поршенділермен салыстырғанда олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, олардың қолданылу саласын;
- сорғылық қондырғылардың, вертлюгтердің және ернеу жабдықтарының негізгі түрлерінің құралымын, олардың белгіленуін;
- бу генераторларлы қондырғылардың құралымын, олардың техникалық мәліметтерін, пайдалану ережелерін;
меңгеру керек:
- компрессорлық станциялар мен сорғылық қондырғылардың технологиялық сұлбасын оқу.
Сала процестері мен аппараттары:

классификация и область применения объемных и динамических насосов, их основные технические параметры; схемы обвязки насосов; основы монтажа и правила эксплуатации; конструкция и технические данные современных насосов, применяемых в нефтяной и газовой промышленности: консольных, насосов двухстороннего входа, многосекционных; оборудование для фонтанной эксплуатации скважин; внутрискважинное оборудование; оборудование устья фонтанных скважин; оборудование для штанговой насосной эксплуатации; установки электроцентробежных насосов; принципиальная схема установки электроцентробежных насосов (ЭЦН); комплектность, область применения и классификация установок; погружные центробежные насосы, их типы и конструкция; установки погружных винтовых насосов, принципиальная схема, область применения, комплектность установок; область применения компрессоров в нефтяной и газовой промышленности; виды и классификация компрессоров; принцип действия и устройство поршневого компрессора, термодинамические основы его работы; принцип действия и область применения центробежных компрессоров; насосные установки для промывки скважин, их типы, кинематические схемы, устройство и технические характеристики; передвижные парогенераторные установки ППУА-1200/100 и агрегаты для депарафинизации скважин (типа АДП), их принципиальные схемы, технические данные, конструкция основных узлов.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
-строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматическое регулирование: элементы автоматизированных систем:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования(АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»;
комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9

сорғылар; көлемді сорғылар; көлемді және динамикалық сорғылардың жұмыс қағидасы, жіктелуі және қолданылу саласы, олардың негізгі техникалық параметрлері; сорғыларды байлау сұлбаларын; монтаж негіздері және пайдалану ережелері; мұнай және газ өнеркәсібінде қолданылатын жаңа сорғылардың құралымы мен техникалық мәліметтері: консолды, екі жақты кіретін сорғылардың, көп секциялы; мұнараларды фонтанды пайдалануға арналған жабдық; мұнара ішілік жабдық; фонтанды мұнара ернеулерінің жабдығы; штангалы сорғылық пайдалануға арналған жабдық; электр центрден тепкіш сорғы қондырғылары; электр центрден тепкіш сорғы қондырғысының (ЭЦТ) қағидалық сұлбасы; қондырғылардың жинақтылығы, қолданылу саласы және жіктелуі; жүктеу центрден тепкіш сорғылар, олардың типтері және құралымы; жүктеу бұрандамалы сорғылардың құрылғылары, қағидалық сұлбасы, қолданылу саласы, орнату жинақтылығы; мұнай және газ өнеркәсібінде компрессорлардың қолданылу саласы; компрессорлардың түрлері мен жіктелуі; поршенді компрессордың жұмыс қағидасы мен құрылғысы, оның жұмысының термодинамикалық негіздері; центрден тепкіш компрессорлардың жұмыс қағидасы мен қолданылу саласы; мұнараларды жууға арналған сорғылық қондырғылар, олардың типтері, кинематикалық сұлбалары, құрылғысы мен техникалық сипаттамалары; жылжымалы бу генераторларының қондырғылары ППУА-1200/100 және (АДП типті) мұнараларды депарафиндеуге арналған агрегаттар, олардың қағидалық сұлбалары, техникалық мәліметтері, негізгі түйіндердің құралымы.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздері;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын;
меңгеру керек:
- абсолюттік, қатыстық және келтірілген қателікті анықтауды;
- ең қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқуды;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезіндегі алған білімдерін қолдануды;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеуді;
- практикалық жолмен алынған қисық параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құруды;
- төртінші ретті реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеуді;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасауды;
- танып білген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді пайдалану.
Автоматтық реттеу:
автоматандырылған жүйелердің элементтері: автоматандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; (электрлік, пневматикалық, гидравликалық) атқарушы механизмдер; реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздері; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтандырылған реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; автоматтандырылған реттеу жүйелері (АРЖ); автоматтандырылған реттеу (АРЖ) жүйелерін талдау; реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» аспабы мен құрылғысы кешені; «Каскад-2» микроэлектронды базасында реттеуші және фукционалдық кешені; пневматикалық реттеуіштер; экстремалды реттеу; баптау реттеуіштері мен параметрлерінің типін таңдау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар: технологиялық процестерді бақылау және реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,3 4
КҚ
2,3,5
6,7
АҚ
1,2,9

БК 1,3,4
ПК 2,5,6,8
СК 4,9
СД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-технологию выработки бумаги и картона;
-устройство и принцип действия оборудования современного целлюлозно-бумажного комбината; целлюлозного завода, бумажно-картонной фабрики;
- технологическую схему варочного цеха, промывочного, выпарного, содорегенерационного, каустизационного и известьобжигательного отделов целлюлозного завода;
- состав предприятий текстильной промышленности;
- состав предприятий и оборудование производства пищевой продукции;
- теоретические основы процессов отрасли;
- механизм и оптимальные условия проведения процессов;
уметь:
-составлять технологические режимные карты на определенный технологический участок;
-определять параметры процесса по технологическому регламенту.
Основы технологии отрасли:
состав современного целлюлозно-бумажного комбината; целлюлозный завод, бумажно-картонная фабрика; технологическая схема варочного цеха, промывочного, выпарного, содорегенерационного, каустизационного и известьобжигательного отделов целлюлозного завода; технология выработки бумаги и картона; состав предприятий текстильной промышленности: предметные, ткацкие, отделочные, кордные фабрики, шерстяные, льняные и шелковые комбинаты; прядильное производство: сортировочно-трепальный, приготовительный отделы; ткацкое и отделочное производство; предприятия производства пищевой продукции; процессы и аппараты отрасли.
БК 1,7
ПК 1,5
СД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
-общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средства контроля и регулирования;
уметь:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейные схемы управления;
- применять полученные знания при исследовании характеристик магнитных усилителей;
- применять полученные знания при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
-строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
Автоматическое регулирование: элементы автоматизированных систем:
общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования (АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств «Контур»;
комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе «Каскад-2»; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
БК 1,2,3,4
ПК 2,3,5,6,7
СК 1,2,9

БҚ 1,3,4
КҚ
2,5
6,8
АҚ
4,9
АП 0.2
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- қағаз және картон өңдеу технологиясын;
- қазіргі целлюлоза-қағаз комбинаты жабдығының; целлюлоза зауытының, қағаз-картон фабрикасының құрылғысы мен жұмыс қағидасын;
- целлюлоза зауытының пісіру цехының, жуу, булау, содарегенерациялық және ізбес күйдіру бөлімдерінің технологиялық сұлбасын;
- тоқыма өнеркәсібі кәсіпорнының құрамын;
- кәсіпорындар құрамын және тамақ өнеркәсібінің жабдығын;
- сала процестерінің теориялық негіздерін;
- машиналар мен аппараттардың жұмыс қағидасын;
- процестерді жасау механизмін және тиімді шарттарын;
меңгеру керек:
- белгілі бір технологиялық телімге технологиялық режимдік карталар құру;
- технологиялық регламент бойынша процесс параметрлерін анықтау.
Сала технологиясы негіздері:
қазіргі целлюлоза-қағаз комбинатының құрамы; қағаз-картон фабрикасы; целлюлоза зауытының пісіру цехының, жуу, булау, содарегенерациялық және ізбес күйдіру бөлімдерінің технологиялық сұлбасы; қағаз және картон өңдеу технологиясы; тоқыма өнеркәсібі кәсіпорнының құрамы; зат, тоқыма, әрлеу, кордты фабрикалар, жүн, зығыр және жібек комбинаты; тоқыма өндірісі: іріктеу-трепальды, дайындай бөлімдері; тоқыма және бөлу өндірісі; тамақ өнімдерін өндіру кәсіпорны; сала процестері мен аппараттары.
БҚ
1,7
КҚ
1,5
АП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде оқушы
білу керек:
- технологиялық процестерді басқару және реттеу сұлбаларында автоматика элементтерін пайдалану ерекшеліктерін, белгіленуін, жұмыс қағидасы мен құрылғысын;
- автоматтық реттеу теориясының негізге ұғымдары мен анықтамаларын;
- үлгілік буын, беру функциялары ұғымын;
- реттеу заңдарын және әртүрлі типті реттеуіштерде оларды жүзеге асыру тәсілдерін, реттеу приборларының номенклатурасын;
- импульсты және ұқсас реттеуіштердің жұмыс қағидасын;
- микропроцессорлық жүйелердің архитектурасын және оларды ұйымдастыруды, құрылымын, техникалық сипаттамасын;
меңгеру керек:
- өткізу қабілетін есептеуді және реттеуші органды таңдау;
- автоматтандырылған жүйе элементтерінің негізгі сипаттамаларын зерттеуді;
- төртінші тәртіптегі САР беріктігін есептеуді;
- реттеу контурының құрылымдық сұлбасын әзірлеу, реттеуіштерді баптау параметрлерінің сандық мәнін таңдап алу;
- САР жобалау кезінде микропроцессорлық жүйені пайдалануды.
Автоматтық реттеу: автоматтық жүйелердің элементтері: автоматтық жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; атқарушы механизмдер (электрлік, пневматикалық, гидравликалық); реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясы негіздерін; автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтық реттеу жүйелерінің үлгілік динамикалық буындары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері (РАЖ); реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің беріктігін талдау (РАЖ); реттеу процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер; автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; «Контур» приборлары мен құрылғысының кешені; «Каскад», «Каскад-2» функционалдық блоктары мен реттеу приборларының кешені; «Старт» жүйесінің пневматикалық реттеуіштері; технологиялық процестер үшін бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдары.
БҚ
1,2,
3,4
КҚ
2,3,5
6,7
АҚ
1,2,9

5 / 5
1,2,3,4,
5,6,7
1,2,3,
4,5
Итого на обязательное обучение:
5760/4320
К
Ф
Консультации  Факультативные занятия
400 / 300
428 / 340
1,2,3,4,5,
6,7
1,2,3,
4,5
Всего:
6588/4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 276
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1304000 – «Вычислительная техника и программное обеспечение
(по видам)»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
10 месяцев
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируе-
мой компетен-
ции
Квалификация «Оператор электронно-вычислительных машин»
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- оформление чертежей;
- форматы, шрифты чертежей;
- построение сопряжения, касательных к окружностям;
- основы черчения;
- аксонометрические проекции;
- эскизы и чертежи деталей;
- понятия об эскизах.
уметь:
- вычерчивать контуры деталей;
- делить отрезки, углы, окружности на равные части;
- располагать и обозначать разрезы на чертеже;
- анализировать конструкцию детали;
- строить схемы, диаграммы;
- выбирать оси и масштабы диаграмм;
- выбирать оси масштаба графики.
Черчение
Графическое оформление чертежей. Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах, приемы вычерчивания контуров технических деталей. Основы технического черчения. Чертежи деталей, общего вида, эскизы, сборочные. Вычерчивание электрических схем. Виды: определение, расположение, обозначение. Разрезы: определение, оборудование. Виды разрезов: горизонтальный, вертикальный, профильный. Виды диаграмм: линейные, плоскостные, объемные.
БК 5,6
ПК 6
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия и законы электротехники и электроники;
- принципы построения электрических схем.
уметь:
- отличать простые и сложные цепи, интегральные схемы, электронные устройства автоматики, электроники, ЭВМ;
-различать виды и схемы электроприводов.
Электротехника
Электротехника: теоретические основы электротехники; полупроводниковые и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; устройство электроприводов и виды.
БК 1,2

5/5
1,2,3,4, 5,6,7
1,2,3,4,5
Міндетті оқудың барлығы:
5760/4320
К
Ф
Консультация Факультативтік сабақтар
400/300
428/340
1,2,3,4, 5,6,7
1,2,3,4,5
Барлығы:
6588/4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 276-қосымша
1304000 – «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
10 ай
Пәндер циклының қысқар тылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің пәндер мен бөлімдер атауы
Қалыптасу құзыретінің коды
«Электрондық есептеу машиналарының операторы» біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызулардың өңдеуін, безендендіруін;
- сызулардың форматтарын, қаріптерін;
- сызу негізін;
- аксонометрикалық кесінділерін;
- эскиздері және сызу құралдарын;
- эскиз жайлы түсінікті;
Істеуі керек:
- бөлшектердің контурын сызуды;
- қиықтарды, бұрыш айналасын кесуді;
- сызуда қиықтарды белгілеуді, орнатуды;
- бөлшек құрылымын талдауды;
- диаграмма, сызбаларды құруды;
- осьтерді және масштабтарды таңдауды.
Сызу
Сызуларды геометриялық сызу; сызбаларды орындау ережелері; техникалық деталдардың контурлерін сызу тәсілдері және геометриялық құрылым; жобалық сызу; конструк-торлық құжаттаудың жасалуы және өңделуі; машина жасау сызуы; сызбадағы кескіндердің категориялары: түрлері, қиықтары, қиылысулары; графикалық есептерді шешу логикасы мен жалпы методология; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша схема элементтері мен сызбаларды орындау әдістері мен тәсілдері; көркем конструкторлықтың бөлшектері.
БҚ 5,6
КҚ 6
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен негізгі ұғымдары туралы;
- электр схемаларын құрастыру принциптерін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ны, электрониканы, автоматиканың электронды құрылымдарын, интегралды схемаларды, жай және күрделі тізбектерді есептеуді анықтауды;
- электржетектерінің кинематикалық схемасын, түрлерін, құрылысын айыра білуді.
Электротехника
Электротехника: электротехниканың теориялық негіздері; өткізгіштер мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және айнымалы ток, электр машиналары; трансформаторлар; электр жетектері, түрлері құрылысы.
БҚ 1,2

ПК 2,6
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю возникновения и развития стандартизации;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- закон РК «О сертификации»;
- средства измерений;
- эталоны величин.
уметь:
- выполнять графические работы с соблюдением стандартов;
-работать с терминологией и справочниками;
-сертифицировать услуги на производстве;
-определять декларацию соответствия;
-разрабатывать и внедрять систему менеджмента.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии Возникновение и развитие стандартизации; закон РК «О стандартизации»; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на производствах; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор; УГО в схемах электроники и ВТ.
БК 2-5
ПК 1
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен  знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности,
электро- и пожарной безопасности.
уметь:
-оказывать помощь при производственной травме;
- составлять акты о нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда и экология
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда; законодательство об охране труда в РК; системы стандартов охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; безопасность труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.
БК 1,3
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- понятие, историю, назначение этики;
- нормы и правила современного этикета.
уметь:
- характеризовать поведение личности в профессиональной деятельности;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания.
Профессиональная этика и психология
Эстетическая, этическая культура;
психология;
коммуникация;
этикет и стили в деловом общении; имидж; культура речи; деловой протокол; правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения; правила содержания помещений и рабочих мест.

КҚ 2,6
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- стандарттаудың шығуы мен даму тарихын;
- ҚР-ның «Стандарттау туралы» заңын;
- өндірістегі стандарттау принциптерін;
- метрология негіздерін;
- сертификаттау негіздерін;
- ҚР-ның «Сертификаттау туралы» заңын;
- өлшеу құралдарын;
- көлем эталонын;
істеуі керек:
- халықаралық аймақтық стандарттаумен байланыс орнатуды;
- терминдер, анықтамаларды қолдануды;
- өндірісте сертификаттау қызметін көрсетуді;
- өнім сапасын және сәйкестік декларациясын анықтауды;
- сапа менеджментінің жүйесін құрастыру мен енгізуді;
- метрологияны анықтауды.
Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздері
Стандарттаудың шығуы мен даму тарихы; ҚР-ның «Стандарттау туралы» заңы; өндірістегі стандарттау принциптері; халықаралық аймақтық стандарттау; халықаралық іскерлік байланыс; өлшеу құралдары; көлем эталоны; сертификаттау; сертификаттау негіздері, терминдері мен анықтамалары; ҚР-ның «Сертификаттау туралы» заңы; өндірісте сертификаттау қызметін көрсету; өнім сапасы және сәйкестік декларациясы; сапа менеджментінің жүйесін құрастыру мен енгізу; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау.
БҚ 2-5
КҚ 1
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Еңбек қорғау бойынша құқықтық және ұйымдас-тырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбек қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экологияны және қоршаған ортаны қорғау
БҚ 1,3
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- психология ұғымын;
- қарым -қатынастың түрлері мен функциясын;
- әріптестік кеңестің жүргізілу принциптерін;
- әдеп түсінігі, тарихы, қызметі;
- қолданушымен қатынастағы әдепті;
- қазіргі заманғы әдептің қағидалары мен ережелерін;
істеуі керек:
- жеке тұлғаның ерекшеліктерін және оның кәсіби қызметіндегі, жүріс-тұрысындағы айқындылығын сипаттауды;
- кәсіби әдепті қызмет көрсету саласында қолдануды;
- сөйлеу әдебін, қызмет ету мәдениетін сақтауды;
- іскерлік хаттама мен қызметтік әдепті сақтауды.
Кәсіби этика және психология
эстетикалық мәдениеті;
әдептілік мәдениеті;
қарым-қатынас психологиясы;
қызмет ету саласындағы қарым-қатынас мәдениеті;
іскерлік қарым-қатынастағы этикет; қарым-қатынас стилі;
жүріс-тұрыс этикетінің негізгі ережелері; сөйлеу мәнері;
іскерлік хаттама; дипломатиялық этикет түсінігі; халықаралық қатынастағы кездесулер хаттамасы; іскерлік этикет негізіндегі жұмыс орнының интерьері; жұмыс орындарын ұқыпты ұстау ержелері.

БК 5,6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем;
- текстовые редакторы;
- табличные процессоры;
- графические редакторы;
- основные команды и функции ОС;
- программы для хранения и защиты данных.
уметь:
- устанавливать и настраивать ОС;
- использовать текстовые, графические редакторы, табличные процессоры;
- записывать данные на разные носители.
Программное обеспечение вычислительных систем
Назначение и состав программного обеспечения; операционные системы: назначение, основные функции, настройка и основные команды DOS, Windows, Linux; прикладное обеспечение, работа с программами: MS Office, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop; стандартные программы Windows; антивирусы, архиваторы.
БК 1-3
ПК 2,5,6
СК 1,3
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- классификацию, назначение и общие характеристики устройств ЭВМ;
- установку, подключение и настройки устройств ЭВМ;
- правила установки программного обеспечения.
уметь:
- выполнять установку устройств ЭВМ;
- устанавливать операционные системы, прикладные программы, драйвера и утилиты.
Аппаратное обеспечение вычислительных систем
Состав электронных вычислительных машин; назначение и общие характеристики устройств электронно- вычислительных машин (ЭВМ); структурная схема ЭВМ, особенности подключения устройств ЭВМ; назначение и типы периферийных устройств; установка операционных систем, прикладных программ, драйверов и утилит.
БК 1,3
ПК 2-4
СК 4-6
СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы обслуживания ЭВМ;
- принципы обслуживания периферийных устройств;
- программное обеспечение для выполнения обслуживания;
- основы замены расходных материалов в принтерах и копировальных аппаратах.
уметь:
-выполнять техническое обслуживание ЭВМ и периферийных устройств;
- заменять расходные материалы в принтерах и копировальных аппаратах;
- выполнять разборку и сборку системного блока ЭВМ.
Обслуживание вычислительной техники
Особенности обслуживания электронно-вычислительных машин (ЭВМ) и периферийных устройств; активное и пассивное техническое облуживание ЭВМ; обслуживание ЭВМ программными методами.
БК 1
ПК 2-4
СК 2,3,5
СД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные компоненты ЭВМ;
-совместимость устройств системного блока;
- сравнительные характеристики компонентов ЭВМ;
- особенности замены компонентов системного блока;
- программное обеспечение для проведения диагностики и определения характеристик ЭВМ;
-маркировку компонентов ЭВМ.
уметь:
- выполнять разборку и сборку системного блока;
- выполнять диагностику и тестирование производительности ЭВМ;
- определять компоненты ЭВМ по маркировке.
Основы модернизации
Принципы построения современных ЭВМ, основные компоненты и устройства, входящие в состав ЭВМ; диагностика и определение слабых мест в работе ЭВМ; особенности замены устройств системного блока; совместимость компонентов современных ЭВМ; программное обеспечение для проведения диагностики и определения характеристик ЭВМ.

БҚ 5,6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйелер түрлерін;
- мәтіндік редакторларды;
- кестелік процессорларды;
- графиктік редакторларды;
- ОЖ-нің негізгі командалары мен функцияларын;
- мәліметтерді сақтау және қорғауға арналған бағдарламаларды;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- мәтіндік, графиктік редакторлармен, кестелік процессорлармен жұмыс;
- түрлі тасымалдауыштарға мәліметтерді жазуды;
Есептеуіш жүйені бағдарламамен қамтамасыздандыру
Бағдарламамен қамтамасыздандыру құрамы мен қызметі. Операциялық жүйелер: қызметі, негізгі функциялары, оларды баптау және DOS, Windows, Linux-тың негізгі коман-далары. Қолданбалы қамтамасыздандыру, бағдарламалармен жұмыс: MS Оffice, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop. Windows-тың стандартты бағдарлама-лары. Вирусқа қарсы бағдарламалар, мұрағаттаушылар.
БҚ 1-3
КҚ 2,5,6
АҚ 1,3
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ құрылғыларының жалпы сипаттамасын, қызметін және жіктелуін;
- ЭЕМ құрылғыларын қосу және баптау ерекшеліктерін;
- бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату ережесін;
істеуі керек:
- ЭЕМ құрылғысын орнатуды;
- операциялық жүйені, қолданбалы бағдарламаларды, драйверлер мен утилиттерді орнатуды;
Есептеуіш жүйені аппараттық қамтамасыздандыру
Электронды есептеуіш машина құрамы. ЭЕМ құрылғыларының жалпы сипаттамасы және қызметі. ЭЕМ-ның құрылымдық сызбасы, ЭЕМ құрылғыларын қосудың ерекшеліктері. Перифериялық құрылғылардың түрлері және қызметі. Операциялық жүйені, қолданбалы бағдарламаларды, драйверлер мен утилиттерді орнату.
БҚ 1,3
КҚ 2-4
АҚ 4-6
АП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ қызмет көрсету принциптерін;
- перифериялық құралдарға қызмет көрсету принциптерін;
- қызмет көрсетуді орындау үшін бағдарламамен қамтамасыз ету;
- принтер мен көшірме аппараттарының материалдарының ауыстыруға кеткен шығын негіздерін;
істеуі керек:
- ЭЕМ мен перифериялық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді;
- принтер мен көшірме аппараттарын пайдалануға кеткен шығын материалдарын ауыстыруды;
- ЭЕМ жүйелік блогын бөлшектеу мен қайта құрауды орындауды.
Есептеуіш техникаға қызмет көрсету
Электронды есептеуіш машинаға (ЭЕМ) және перифериялық құрылғыларға қызмет көрсетудің ерекшеліктері; ЭЕМ активті және пассивті техникалық қызмет көрсету; ЭЕМ бағдарламалық әдістермен қызмет көрсету.
БҚ 1
КҚ 2-4
АҚ 2,3,5
АП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ негізгі компоненттері;
- жүйелік қораптың сыйымдылығы;
- ЭЕМ компоненттерінің салыстырмалы сипаттамасы;
- жүйелік қорап компоненттерін аусытыру ерекшелігі;
- ЭЕМ сипаттамасы мен диагностика жасау үшін бағдарламамен қамтамасыз етуді;
- ЭЕМ компоненттерінің таңбалануын;
істеуі керек:
- жүйелік қорапты бөлшектеу және қайта құрастыруды іске асыру;
- ЭЕМ өнімділігін анықтау, анықтау үшін диагностика мен тестілеу;
- ЭЕМ құрылымын таңбалауды анықтау.
Модернизациялау негіздері
Қазіргі заманғы ЭЕМ құрылымдық принципі. ЭЕМ құрамына кіретін негізгі құрылғылар мен компоненттер. ЭЕМ-мен жұмыс істеу кезінде диагностика жасай отырып, ақауын табу.
Жүйелік қораптың кейбір құрылымын ауыстырудағы ерекшеліктері, қазіргі заманғы ЭЕМ-ң компоненттерге бірлесуі, ЭЕМ сипаттамасын анықтау мен диагностика жасау үшін бағдарламамен қамтамасыз ету.

БК 1,3
ПК 3,
СК 4-6
СД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды алгоритмов и языков программирования;
- составлять программы для решения задач;
- жизненный цикл программ;
- виды программных ошибок;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки массивов;
- типы файлов, способы их обработки;
- принципы использования множеств.
уметь:
- создавать алгоритмы и записывать их на одном из языков программирования;
- составлять тесты;
- пользоваться интегрированной средой языка программирования;
- использовать вспомогательные алгоритмы;
- составлять алгоритм;
- выполнять отладку программы.
Основы программирования
Понятие алгоритма, его свойства; виды и способы записи алгоритмов; синтаксис и основные понятия языка; концепция и типы данных, поддерживаемые языком; операции и функции над ними; данные регулярного и комбинированного типа, множества; операторы языка программирования, параметры процедур и функции, рекурсивные функции; файлы, процедуры и функции для обработки файлов; динамические данные; графические возможности языка программирования.
БК 1,2,6
ПК 1,2 СК 1
Квалификации «Монтажник связи-кабельщик»
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- оформление чертежей;
- форматы, шрифты чертежей;
- построение сопряжения, касательных к окружностям;
- основы черчения;
- аксонометрические проекции;
- эскизы и чертежи деталей;
- понятия об эскизах;
уметь:
- вычерчивать контуры деталей;
- делить отрезки, углы окружности на равные части;
- располагать и обозначать разрезы на чертеже;
- анализировать конструкцию детали;
- строить схемы, диаграммы;
- выбирать оси и масштабы диаграмм;
- выбирать оси масштаба графики.
Черчение
Графическое оформление чертежей; линии чертежа и выполнение надписей на чертежах, приемы вычерчивания контуров технических деталей; основы технического черчения. Чертежи деталей, общего вида, эскизы, сборочные. Вычерчивание электрических схем. Виды: определение, расположение, обозначение. Разрезы: определение, оборудование. Виды разрезов: горизонтальный, вертикальный, профильный. Виды диаграмм: линейные, плоскостные, объемные;
БК 5,6
ПК 6
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- об основных понятиях и законах электротехники и электроники;
- принципы построения электрических схем.
уметь:
- отличать простые и сложные цепи, интегральные схемы, электронные устройства автоматики, электроники, ЭВМ;
-различать виды и схемы электроприводов.
Электротехника
Электротехника: теоретические основы электротехники; полупроводниковые и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; устройство электроприводов и виды.
БК 1,2

БҚ 1,3
КҚ 3,
АҚ 4-6
АП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- алгоритм және бағдарламалау тілдері түрлерін;
- есептерді шешу үшін бағдарламалар құруды;
- бағдарламаның өміршендік циклі түсінігін;
- бағдарламалық қателер түрлерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиымдарды өңдеуді;
- файл түрлерін, оларды өңдеу тәсілдерін;
- жиындарды қолдануды;
істеуі керек:
- алгоритмдер құруды және оларды қандайда бір бағдарламалау тілінде жазуды;
- тест құру;
- бағдарламалау тілінің біріктірілген (интегралданған) ортасын қолдануды;
- көмекші алгоритмдерді қолдануды;
- алгоритм құруды;
- бағдарламаны өңдеуді.
Бағдарламалау негіздері
Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритмдер түрлері және жазылу тәсілдері. Тілдің негізгі түсінігі және синтаксисі. Мәліметтер концепциясы және типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар. Реттелген типтегі жиын және аралас типтегі мәліметтер. Бағдарламалау тілі операторлары. Процедура және функция параметрлері. Рекурсивті функциялар. Файлдар, файлдарды өңдеуге арналған процедуралар мен функциялар. Динамикалық мәліметтер. Бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері.
БҚ 1,2,6
КҚ 1,2 АҚ 1
«Байланыс құрастырушы- кабельші» біліктілгі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызулардың өңдеуін, безендіруін;
- сызулардың форматтарын, қаріптерін;
- сызу негізін;
- аксонометрикалық кесіндерін;
- эскиздері және сызу құралдарын;
- эскиз жайлы түсінікті;
істеу керек:
- бөлшектердің контурын сызуды;
- қиықтарды, бұрыш айналасын кесуді;
- сызуда қиықтарды белгілеуді, орнатуды;
- бөлшек құрылымын талдауды;
- диаграмма, сызбаларды құруды;
- осьтерді және масштабтарды таңдауды.
Сызу
Сызуларды геометриялық сызу; сызбаларды орындау ережелері; техникалық деталдардың контурлерін сызу тәсілдері және геометриялық құрылымы; жобалық сызу; конструкторлық құжаттаудың жасалуы және өңделуі; машина жасау сызуы; сызбадағы кескіндердің категориялары: түрлері, қиықтары, қиылысулары; графикалық есептерді шешу логикасы мен жалпы методология; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша схема элементтері мен сызбаларды орындау әдістері мен тәсілдері; көркем конструкторлықтың бөлшектері.
БҚ 5,6
КҚ 6
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен негізгі ұғымдары туралы;
- электр схемаларын құрастыру принциптерін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ны, электрониканы, автоматиканың электронды құрылымдарын, интегралды схемаларды, жай және күрделі тізбектерді есептеуді анықтауды;
- электржетектерінің кинематикалық схемасын, түрлерін, құрылысын айыра білуді.
Электротехника
Электротехника: электротехниканың теориялық негіздері; өткізгіштер мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және айнымалы ток,электр машиналары; трансформаторлар; электр жетектері, түрлері құрылысы.
БҚ 1,2

ПК 2,6
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение и конструкцию электроустановочных изделий, устройство и принцип работы пусковой и защитной аппаратуры;
- принцип работы выпрямителей и стабилизаторов;
- микросхемы и их применение;
- область применение электронных усилителей, колебательных контуров, антенно - фидерных устройств.
уметь:
- графически выполнять чертежи, схемы, а также составлять текстовую документацию к ним;
- пользоваться справочной литературой;
- составлять структурные, принципиальные и монтажные схемы различных комплексов оборудования;
- производить проверку режимов работы систем и блоков.
Радиоэлектроника
Введение; назначение, устройство и принцип действия полупроводниковых, электровакуумных приборов и их применение; выпрямители и стабилизаторы; расчет их параметров, выбор рабочих участков; генераторы: формирование импульсов различной формы; расчет основных элементов импульсных устройств; микросхемы и их применение; модуляция; радиопередающие и радиоприемные устройства; электронные усилители, колебательные контуры, антенно-фидерные устройства; распространение радиоволн.
БК 1-4
ПК 1,3,5
СК 5
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности, электро- и пожарной безопасности.
уметь:
-оказывать помощь при производственной травме;
- составлять акты о нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда и экология
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;
законодательство об охране труда в РК;
системы стандартов
охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.
БК 1,3,5
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о психологии;
- функции, виды, средства общения;
- понятие, историю, назначение этики;
- нормы и правила современного этикета.
уметь:
- характеризовать поведение личности в профессиональной деятельности;
- применять профессиональную этику в сфере обслуживания;
- соблюдать речевой этикет, культуру обслуживания.
Профессиональная этика и психология
Эстетическая, этическая культура;
психология;
коммуникация;
этикет и стили в деловом общении; имидж; культура речи; деловой протокол; правила, традиции, условности в международном общении;
интерьер рабочего помещения; правила содержания помещений и рабочих мест.

КҚ 2,6
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электроорнатылатын өнімдердің, құрылғылардың және бастау мен қорғау аппаратураларының қызметі мен құрылымын;
- түзеткіштер мен стабилизаторлардың жұмыс істеу принципін;
- микросызбалар және олардың қолданылуын;
- электронды күшейткіштер, толқымалы контурлар, антенды-фидерлік құрылғылардың қолданылу аясын;
істеуі керек:
- сызбаларды графикалық түрде салуды және оларға мәтіндік құжаттаманы дайындауды;
- анықтамалық әдебиетті қолдануды;
- құрылымдық, принципиалдық және монтаждық сызбаларды құруды;
- жүйе мен блоктардың жұмыс істеу режимін тексеруді.
Радиоэлектроника
Кіріспе. Жартылай өткізгішті аспаптардың тағайындалуы, құрылымы және жұмыс әрекеті. Түзеткіштер мен стабилизатролар. Жұмыс бөліктерін таңдау, олардың параметрлерін есептеу. Импульстік құрылғылардың негізігі элементтерін есептеу. Микросызбалар және олардың қолданылуы. Модуляция. Радиожіберуші және радиоқабылдағыш құрылғылар. Материалдың негізгі механикалық және технологиялық физико-химиялық қасиеті. Қорытпаның түрлері мен құрылымы. Өткізгіштерді жүйелеу. Диэлектрик, жартылай өткізгіштер және ферромагнетиктер мен негізгі физикалық процестер, ондағы радиоэлемент, оның негізінде жасалғандарды топтастыру.
БҚ 1-4
КҚ 1,3,5
АҚ 5
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Еңбекті қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбекті қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экология және қоршаған ортаны қорғау
БҚ 1,3,5
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- психология ұғымын;
- қарым қатынастың түрлері мен функциясын;
- әріптестік кеңестің жүргізілу принциптерін;
- әдеп түсінігі, тарихы, қызметі;
- қолданушымен қатынастағы әдепті;
- қазіргі заманғы әдептің қағидалары мен ережелерін;
істеуі керек:
- жеке тұлғаның ерекшеліктерін және оның кәсіби қызметіндегі, жүріс-тұрысындағы айқындылығын сипаттауды;
- әлеуметтік-ролдік қатынасты қабылдауды;
- топтағы өзара байланысты;
- кәсіби әдепті қызмет көрсету саласында қолдануды;
- сөйлеу әдебін, қызмет ету мәдениетін сақтауды;
- іскерлік хаттама мен қызметтік әдепті сақтауды.
Кәсіби этика және психология
эстетикалық мәдениеті;
әдептілік мәдениеті;
қарым-қатынас психологиясы;
қызмет ету саласындағы қарым-қатынас мәдениеті;
іскерлік қарым-қатынастағы этикет; қарым-қатынас стилі;
жүріс-тұрыс этикетінің негізгі ережелері; сөйлеу мәнері;
іскерлік хаттама; дипломатиялық этикет түсінігі; халықаралық қатынастағы кездесулер хаттамасы; халықаралық қарым- қатынастағы ережелер, салт дәстүрлер, шарттар; іскерлік этикет негізіндегі жұмыс орнының интерьері; жұмыс орындарын ұқыпты ұстау ережелері.

БК 5,6
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные физико - химические, механические и технологические свойства материалов;
- классификацию полупроводников.
уметь:
- определять виды сплавов и материалов;
- определять пригодность радиодеталей элементной базы с помощью контрольно -измерительных приборов;
-измерять электрические параметры радиотехнического оборудования.
Электроматериаловедение
Основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация полупроводников, радиоэлементы, оптоволоконные материалы.
БК 1-4
ПК 1-3
СК 4,5
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- структуру информатики;
- понятие и задачи информатики;
- понятие и составные части информационных процессов;
- определение информационного производства;
- основные этапы развития информационного производства.
уметь:
- кодировать информацию;
- классифицировать информационное производство.
Информатика и информационное производство
Структура. Средства для преобразования информации.
Задачи информатики.
Понятие информации, ее свойства, измерение информации, использование в управлении; способы кодирования информации; понятие и составные части информационных процессов.
Информационное производство: определение, классификация, характеристика основных элементов.
Основные этапы развития информационного производства.
Развитие информационного производства в эпоху информационного общества.
ПК 1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон РК «О связи»;
- информационно-справочные материалы по вопросам безопасности и охране труда;
- классификацию линий связи;
- виды материалов, арматур, проводов и изоляторов;
- профили опор;
- схемы защиты при вводах;
- знать виды и назначение устройств линий связи;
- назначение и состав ГТС;
- классификацию кабелей связи;
- способы изоляции жил;
- защитные оболочки и покровы;
- маркировку кабелей;
- принцип работы оптических преемников и передатчиков;
- первичные параметры цепей связи;
- методы защиты кабеля от коррозии.
уметь:
- разбивать трассы, рыть ямы для опор;
- делать оснастку, заменять и устанавливать опоры;
- делать подвеску проводов;
- регулировать и вязать провода;
- устанавливать и делать монтаж стоек;
- производить земляные работы;
- прокладывать трубопроводы и стыковать их;
- прокладывать все виды кабелей;
- монтировать все виды кабелей связи и проводов с использованием различных муфт;
- производить монтаж и установку оконечных кабельных устройств;
- работать с измерительными приборами на линиях связи;
- содержать кабель под избыточным воздушным давлением;
- работать с технической документацией и выполнять паспортизацию линейно- кабельных сооружений связи.
Спецтехнология
Закон РК «О связи», материалы и арматура воздушных линий связи (ВЛС), строительство ВЛС, стоечные линии, защита ВЛС от опасных напряжений и токов, ремонтные работы на ВЛС, общие сведения о городских телефонных сетях (ГТС), устройство и маркировка кабелей, волоконно-оптические линии связи, телефонная канализация, прокладка кабелей, параметры цепи связи, монтаж кабелей связи и оптических кабелей, оконечные кабельные устройства и их монтаж, проектирование линии связи, коррозия, электрические измерения на линиях связи, содержание кабелей под избыточным давлением, технический учет и паспортизация.

БҚ 5,6
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- материалдардың негізгі физикалық-химиялық, механикалық және техникалық қасиеттерін;
- ерітінділердің түрлерін, құрылымын;
- феромагниттердің, жартылай өткізгіштердің, диэлектриктердің, өткізгіштердің классификациясын;
- материалдарда өтіп жатқан басты физикалық процестерді;
істеуі керек:
- материалдарда өтіп жатқан басты физикалық процестерді анықтауды;
- ерітінділердің түрлерін анықтап және ажыратуды;
- материалдардың негізгі физикалық-химиялық, механикалық және техникалық қасиеттерін анықтауды;
- өткізгіштерді классифкациялауды.
Электроматериалтану
материалдардың негізгі физикалық-химиялық, механикалық және техникалық қасиеттері;
қоспалардың негізгі ұғымдары туралы; феромагниттердің, жартылай өткізгіштердің, диэлектриктердің, өткізгіштердің классификациясы;
БҚ 1-4
КҚ 1-3
АҚ 4,5
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- информатиканың құрлымын;
- информатика түсінігі және қызметі;
- ақпараттық үрдістер туралы түсінік және ақпараттық үрдістердің құраушылары;
- ақпараттық өндірістердің анықтамасы;
- ақпараттық өндірістердің дамуының негізгі кезеңдері;
істеуі керек:
- ақпаратты кодтау;
- ақпаратты өндірісті классификациялау.
Информатика және ақпараттық өндіріс
Құрылымы. Ақпаратты түрлендіру тәсілдері. Информатика қызметі. Ақпарат түсінігі, оның қасиеттері, ақпаратты өлшеу, басқаруда қолдану, ақпаратты кодтау тәсілдер; ақпараттық үрдістер туралы түсінік және ақпараттық үрдістердің құраушылары;
Ақпараттық өндіріс: анықтамасы, классификациясы, негізгі элементтерінің сипаттамасы.
Ақпараттық өндірістердің дамуының негізгі кезендері. Ақпараттық қоғам да ақпараттық өндірістің дамуы.
КҚ 1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- «Байланыс туралы» ҚР заңын;
- еңбекті қорғау және қауіпсіздік жайлы ақпараттық анықтамалық мәліметтерді;
- байланыс линиясының классификациясын;
- материал, арматура, сым және изолятор түрлерін;
- тірек профилдерін;
- енгізуде қорғаныс схемаларын;
- байланыс линиясының құрылғыларының қызметі мен түрлерін;
- қалалық телефондық байланыстың қызметі мен құрамын;
- байланыс кабельдерінің классификациясын;
- кабельді қаптама тәсілдерін;
- қорғаныс қабыршықтары мен қабаттары;
- кабельді маркілеу;
- оптикалық қабылдағыштардың жұмыс істеу принципі;
- байланыс тізбегінің алғашқы параметрлері;
- кабельді коррозиядан сақтандыру тәсілдері;
істеуі керек:
- қазықтар үшін шұңқыр қазу;
- қазықтарды жаңарту;
- қазықтарды ауыстыру және орнату;
- сымдарды реттеу;
- сымдарды бекіту;
- сымдарды байлау;
- тіркеушіні орнату, сымдарды реттеу және бекіту, сымдардың мықтылығын тексеру;
- тіреуіштерді монтаждау;
- құбыр өткізгіштерді салу, оларды түйістіру жұмыстарын жүргізуді;
- кабельдің барлық түрлерін салуды;
- кабельдің барлық түрлерін және өткізгіштерді байланыстарды қолдану арқылы жөндеуді;
- кабелдерді орнатуды және монтаждауды;
- байланыс желісінде өлшеуіш құралдармен жұмысты;
- әуе қысымын түсіру барысында кабелді ұстауды;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеуді және кабелді линиялық байланыстарды паспорттандыруды орындауды.
Арнайы технология
«Байланыс туралы» ҚР заңы, байланыс қатынастары әуе желілерінің материалдары мен арматуралары, әуе байланыс желілерін қысымдардан және тоқтан қорғау, әуе байланыс желілері бойынша жөндеу жұмыстарын, қалалық телефон желілері туралы жалпы мәлімет, кабельдерді таңбалау және құрастыру, волоконді-оптикалық байланыс желісі, телефон құбырлары, кабель қаптамасы, байланыс параметрі, байланыс кабелінің монтажы, оптикалық кабельдің монтажы, шеткі кабель құрылысы және оларды монтаждау, байланыс желісін жобалау, коррозия байланыс желісіндегі электрліөлшегіш, техникалық есеп және құжаттау.

БК 1,5,6
ПК 3,5,6
СК 1-7
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды электрической связи;
- основные величины, характеризующие звуковые колебания;
- виды микрофонов, применяемые в современных аппаратах;
- детали телефонных аппаратов;
- способы устранения неисправностей;
- назначение и основные параметры коммутационных приборов;
- принципы ручной коммутации;
- условное обозначение реле и контактов;
- виды местных телефонных сетей и их особенности;
- классификацию АТС.
уметь:
-находить характерные неисправности в телефонном аппарате и устранять их;
- заменять неисправные детали в телефонном аппарате;
- читать принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- читать функциональные схемы автоматических телефонных станций разных типов;
- проводить внутристанционные соединения двух телефонных аппаратов.
Электросвязь
Введение, история развития электрической связи, тракт телефонной передачи и его оконечные устройства, закон слухового восприятия, оценка качества телефонной передачи речи, устройство телефонных аппаратов, принципы телефонной коммутации и способы установления соединения, виды и область применения коммутационных приборов, системы телефонных станций и схемы питания микрофонов, классификация автоматических телефонных станций (АТС), основные цепи АТС, телефонная нагрузка и ее источники, принцип построения городских телефонных станций, способы установления междугородних соединений.
БК 1,6
ПК 5,6
СК 3-5
Квалификация «Наладчик электронно-вычислительных машин»
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- оформление чертежей;
- форматы, шрифты чертежей;
- построение сопряжения, касательных к окружностям;
- основы черчения;
- аксонометрические проекции;
- эскизы и чертежи деталей;
- понятия об эскизах.
уметь:
- вычерчивать контуры деталей;
- делить отрезки, углы, окружности на равные части;
- располагать и обозначать разрезы на чертеже;
- анализировать конструкцию детали;
- строить схемы, диаграммы;
- выбирать оси и масштабы диаграмм;
- выбирать оси масштаба графики.
Черчение
Графическое оформление чертежей. Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах, приемы вычерчивания контуров технических деталей. Основы технического черчения. Чертежи деталей, общего вида, эскизы, сборочные. Вычерчивание электрических схем. Виды: определение, расположение, обозначение. Разрезы: определение, оборудование.
Виды разрезов: горизонтальный, вертикальный, профильный. Виды диаграмм: линейные, плоскостные, объемные.
БК 5,6
ПК 6
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия и законы электротехники и электроники;
- принципы построения электрических схем.
уметь:
- отличать простые и сложные цепи, интегральные схемы, электронные устройства автоматики, электроники, ЭВМ;
-различать виды и схемы электроприводов.
Электротехника
Электротехника: теоретические основы электротехники; полупроводниковые и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; устройство электроприводов и виды.
БК 1,2

БҚ 1,5,6
КҚ 3,5,6
АҚ 1-7
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электрлік байланыс түрлерін;
- дыбыстық толқындарды сипаттайтын негізгі шамаларды;
- қазіргі аппараттарда қолданылатын микрофондар түрлерін;
- телефондық аппарат бөлшектерін;
- ақауларды жөндеу тәсілдерін;
- коммутациялық құрылғылардың қызметі мен негізгі параметрлерін;
- механикалы коммутацияның принциптерін;
- реле және байланыс түйіндерінің шартты белгіленуі;
- жергілікті телефондық желінің түрлері мен олардың ерекшеліктері;
- автоматты телефондық станциялардың классификациясы;
істеуі керек:
- телефон құрылғыларындағы ақауларды табу және оларды жоюды;
- телефон құрылғыларындағы ақауларды анықтауды;
- телефон құрылғыларының кестелерін оқуды;
- автоматты телефондар станциясының функциональды схемалары бойынша оқуды;
- станция ішінде екі телефон құрылғыларын байланыстыруды.
Электрбайланыс
Кіріспе. Электр байланысының даму тарихы, телефон байланысы және оның құрылымы,
Естуді қабылдау заңы, телефон аппараттарының құрылғылары, телефон коммутациясының принципі және байланысты орнату тәсілдері, коммутациялық аспаптардың түрлері және қолданылу аясы, телефон станциясының жүйесі және микрофонның құрылымы, автоматты телефондық станциясының (АТС) классификациясы, Телефон жүктемесі және оның негізгі көзі, қалалық телефон станцияларының құрылысы, қалааралық байланыс желілерін орнату.
БҚ 1,6
КҚ 5,6
АҚ 3-5
«Электрондық- есептеу машиналарын баптаушы» біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызулардың өңдеуін, безендіруін;
- сызулардың форматтарын, қаріптерін;
- сызу негізін;
- аксонометрикалық кесіндерін;
- эскиздері және сызу құралдарын;
- эскиз жайлы түсінікті;
істеу керек:
- бөлшектердің контурын сызуды;
- қиықтарды, бұрыш айналасын кесуді;
- сызуда қиықтарды белгілеуді, орнатуды;
- бөлшек құрылымын талдауды;
- диаграмма, сызбаларды құруды;
- осьтерді және масштабтарды таңдауды.
Сызу
Сызуларды геометриялық сызу; сызбаларды орындау ережелері; техникалық деталдардың контурлерін сызу тәсілдері және геометриялық құрылым; жобалық сызу; конструкторлық құжаттаудың жасалуы және өңделуі; машина жасау сызуы; сызбадағы кескіндердің категориялары: түрлері, қиықтары, қиылысулары; графикалық есептерді шешу логикасы мен жалпы методология; инженерлік графика құралдары; мамандық бойынша схема элементтері мен сызбаларды орындау әдістері мен тәсілдері; көркем конструкторлықтың бөлшектері.
БҚ 5,6
КҚ 6
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен негізгі ұғымдары туралы;
- электр схемаларын құрастыру принциптерін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ны, электрониканы, автоматиканың электронды құрылымдарын, интегралды схемаларды, жай және күрделі тізбектерді есептеуді анықтауды;
- электржетектерінің кинематикалық схемасын, түрлерін, құрылысын айыра білуді.
Электротехника
Электротехника: электротехниканың теориялық негіздері; өткізгіштер мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және айнымалы ток,электр машиналары; трансформаторлар; электр жетектері, түрлері құрылысы.
БҚ 1,2

БК 5,6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем;
- текстовые редакторы;
- табличные процессоры;
- графические редакторы;
- основные команды и функции ОС;
- программы для хранения и защиты данных.
уметь:
- устанавливать и настраивать ОС;
- использовать текстовые, графические редакторы, табличные процессоры;
- записывать данные на разные носители.
Программное и аппаратное обеспечение вычислительных систем
Назначение и состав программного обеспечения; операционные системы: назначение, основные функции, настройка и основные команды DOS, Windows, Linux; прикладное обеспечение, работа с программами: MS Office, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop; стандартные программы Windows; антивирусы, архиваторы.
БК 1-3
ПК 2,5,6
СК 1,3
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать: классификацию и структуру ПК, периферийного оборудования;
- методы и приемы для определения неисправностей в работе ПК, периферийного оборудования;
- программное обеспечение, предназначенное для определения неисправностей в работе ПК, периферийного оборудования;
- способы подключения периферийного оборудования к ПК;
- классификацию специальных инструментальных средств;
- способы восстановления информации;
- методы борьбы с компьютерными вирусами;
- классификацию расходных материалов.
уметь:- определять неисправности в работе ПК, периферийного оборудования;
- использовать программное обеспечение, предназначенное для определения неисправностей в работе ПК, периферийного оборудования;
- пользоваться специальным инструментом;
- производить техническое обслуживание ПК;
- производить замену деталей, блоков и устройств;
- подключать периферийное оборудование к ПК;
- бороться с компьютерными вирусами;
- заменять расходные материалы.
Обслуживание компьютерной техники
Особенности обслуживания электронно-вычислительных машин (ЭВМ) и периферийных устройств; активное и пассивное техническое облуживание ЭВМ; обслуживание ЭВМ программными методами.
БК 1
ПК 2-4
СК 2,3,5
СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные компоненты ЭВМ;
-совместимость устройств системного блока;
- сравнительные характеристики компонентов ЭВМ;
- особенности замены компонентов системного блока;
- программное обеспечение для проведения диагностики и определения характеристик ЭВМ;
-маркировку компонентов ЭВМ.
уметь:
- выполнять разборку и сборку системного блока;
- выполнять диагностику и тестирование производительности ЭВМ;
- определять компоненты ЭВМ по маркировке.
Монтаж и наладка компьютерных устройств
Принципы построения современных ЭВМ, основные компоненты и устройства, входящие в состав ЭВМ; диагностика и определение слабых мест в работе ЭВМ; особенности замены устройств системного блока; совместимость компонентов современных ЭВМ; программное обеспечение для проведения диагностики и определения характеристик ЭВМ.
БК 1,3

БҚ 5,6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ құрылғыларының жалпы сипаттамасын, қызметін және жіктелуін;
- ЭЕМ құрылғыларын қосу және баптау ерекшеліктерін;
- бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнатуды,
- операциялық жүйелер түрлерін;
- мәтіндік редакторларды;
- кестелік процессорларды;
- графиктік редакторларды;
- ОЖ-нің негізгі командалары мен функцияларын;
- мәліметтерді сақтау және қорғауға арналған бағдарламаларды;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- мәтіндік, графиктік редакторлармен, кестелік процессорлармен жұмыс;
- түрлі тасымалдауыштарға мәліметтерді жазуды;
- ЭЕМ құрылғысын орнатуды;
- операциялық жүйені, қолданбалы бағдарламаларды, драйверлер мен утилиттерді орнатуды;
Есептеуіш жүйені бағдарламалық және аппараттық қамтамасыздандыру
Бағдарламалық қамтамасыздандыру қызметі мен құрамы; Операциялық жүйелер: қызметі, негізгі функциялары, DOS, Windows, Linux негізгі командалары және оларды баптау; Қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету:MS Office, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop; Windows стандартты бағдарламары, вирусқа қарсы мұрағаттау бағдарламалары.
БҚ 1-3
ҚҚ 2,5,6
АҚ 1,3
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ қызмет көрсету принциптерін;
- перифериялық құралдарға қызмет көрсету принциптерін;
- қызмет көрсетуді орындау үшін бағдарламамен қамтамасыз ету;
істеуі керек:
- ЭЕМ мен перифериялық құрылғыларға техникалық қызмет көрсетуді;
- принтер мен көшірме аппараттарын пайдалануға кеткен шығын материалдарын ауыстыруды;
- ЭЕМ жүйелік блогын бөлшектеу мен қайта құрауды орындауды.
Есептеуіш техникаға қызмет көрсету
Электронды есептеуіш машиналарына (ЭЕМ) және шеткері құрылғыларға қызмет көрсету ерекшеліктері; ЭЕМ-ға активті және пассивті техникалық қызмет көрсету; ЭЕМ-ға бағдарламалық әдістер арқылы қызмет көрсету
БҚ 1
ҚҚ 2-4
АҚ 2,3,5
АП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ негізгі компоненттерін;
- жүйелік блок құрылғыларының үйлесімділігін;
- ЭЕМ компоненттерінің салыстырмалы сипаттамалары;
- жүйелік блок компоненттерінің ауыстыру ерекшеліктері;
- ЭЕМ сипаттамасын анықтау және тексеру кезіндегі бағдарламалық қамтамасыздандыру;
- ЭЕМ компоненттерінің таңбаларын;
істеуі керек:
- жүйелік блокты шашу және жинау;
- ЭЕМ қызметіне тест және тексеру жүргізуді орындау;
- ЭЕМ- ді таңбасына қарап анықтай білуін.
Компьютер құрылғыларын жөндеу және монтаждау
Қазіргі заманғы ЭЕМ құрылысы принциптері, ЭЕМ құрамына кіретін негізгі компонентер мен құрылғылар; ЭЕМ жұмысында осал жерлерді анықтау және диагностика; Жүйелік блок құрылғыларын ауыстыру ерекшеліктері, қазіргі заманғы ЭЕМ коомпоненттерінің сәйкестігі. ЭЕМ сипаттамасын аанықтауға және диагностикасын жүргізуге арналған программалық қамтамасыз ету.
БҚ 1,3

ПК 2-4
СК 4-6
СД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия сетей;
- схемы расположения компьютеров, подключенных к сети;
-типы и параметры кабеля или других каналов связи, объединяющих компьютеры сеть;
-структура путей распространения сигналов по сети;
-способ организации информационного обмена (распределение функций компьютеров, направление основных информационных потоков);
- способы решения проблем пропускания кабеля при заданной скорости передачи;
- проблемы выбора длины пакета;
-методы управления обменом;
- модели OSI, функции; уровней, Стандарт IEEE 802;
-оборудование (аппаратура) для создания локальной сети.
уметь:
- грамотно подбирать тип локальной сети и вид сетевой топологии, при подключении к сети;
- профессионально производить выбор кабеля, для создания сети;
- распределять функции компьютеров при направлении основных информационных потоков;
- находить способы решения проблем при выборе кабеля и скорости передачи информации;
-грамотно подбирать методы управления обменом информацией;
- распознавать причины появления ошибки, при передачи информации применяя Стандарт IEEE 802;
-профессионально использовать аппаратуру для создания локальной сети.
Основы локальных сетей
Классификация компьютерных сетей.
Принципы построения современных сетей. Создание и диагностика локальной сети. Совместимость аппаратуры в локальной сети.
Аппаратное и программное обеспечение компьютерной сети.
БК 1,3,7,8
ПК 1,3,5,7,8
СК
1,2,4
СД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия системного программирования;
- разделы и команды BIOS;
- основные команды и операторы, для редактирования и программирования системных файлов;
- основные понятия о системном реестре Windows;
- программное обеспечение, предназначенное для работы с системным реестром Windows.
уметь:
- производить загрузку ПК с различных накопителей информации;
- изменять настройки BIOS для повышения производительности ПК;
- редактировать системный реестр Windows с помощью служебных программ;
- работать с профессиональным программным обеспечением для восстановления, редактирования и очистки системного реестра Windows;
- редактировать системные и загрузочные файлы операционных систем DOS и Windows.
Системное программирование
Основы системного программирования, безопасное изменение настроек BIOS, управление загрузкой, конфигурирование и настройка операционных систем, настройка, восстановление и очистка системного реестра Windows
БК 1,3
ПК 3,
СК 4-6
СД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- обозначение резисторов и конденсаторов на схеме;
- технические характеристики резисторов и конденсаторов;
- классификацию и технические характеристики полупроводников;
- классификацию и назначение диодов, стабилитронов и транзисторов;
- обозначения логических элементов на схеме;
- принцип работы логических элементов;
- элементы построения электронных схем;
- принципы построения электронных схем.
уметь:
- определять характеристики радиодеталей по их графическому обозначению;
- применять резисторы и конденсаторы в электронной схеме;
- определять характеристики полупроводниковых приборов;
- применять полупроводниковые приборы в электронной схеме;
- выполнять чертеж логических элементов согласно их логике;
- составлять таблицу значений работы логических элементов;
- читать электронные схемы;
- составлять электронные схемы.
Радиоэлектроника
Основы радиоэлементов и радиоэлектронных приборов компьютерной техники, технические характеристики и обозначения на схемах радиодеталей, основы микроэлектроники и микросхемы, логические элементы, основы построения и составления электронных схем.

ҚҚ 2-4
АҚ 4-6
АП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- желіге негізгі түсінік;
- желіге жалғанған компьютерлердің орналасу сызбасы;
- желімен біріктірілген компьютерлердің кабельдерінің параметрлері мен түрлері немесе байланыстың өзге арналары;
- Сигналдардың желі бойынша орналастырылу жолдарының құрылымы;
- ақпарат алмасу тәсілдерін ұйымдастыру (негізгі ақпарат ағымдарын бағыттау, компьютер функцияларын тарату);
- берілген жылдамдық кезіндегі кабельдің өткізу мәселелерін шешу әдістері;
- буманың ұзындығын таңдау мәселелері;
- алмастыруды басқару әдістері;
- OSI әдәсі, деңгей функциясы уровней, Стандарт IEEE 802;
- жергілікті желіні құруға арналған жабдықтар.
істеуі керек:
- жергілікті желі түрлерін сауатты таңдай білуі және желіге қосылған кездегі желі топологиясының түрлері;
- желі құру кезінде кабель таңдауды кәсіби түрде орындау
- Стандарт IEEE 802 қолдана отырып,ақпарат тасымалдануы кезіндегі қателердің пайда болу себептерін білу;
Жергілікті желі негіздері
Жергілікті желі негіздері компьютерлік желілер классификациясы; қазіргі заманғы желілерді құру принціптері; Жергілікті желіні құру және диагностика; Жергілікті желідегі аспаптар сәйкестігі; компьютерлік желілерді аспаптық және бағдарламалық қамтамасыз ету.
БҚ 1,3,7,8
ҚҚ 1,3,5,7,8
АҚ 1,2,4
АП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Жүйелік бағдарламалауға негізгі түсінік;
- BIOS командалары мен тараулары;
- Жүйелік файлдарды бағдарламалау және редактрлеу кезіндегі негізгі командалар мен операторлар;
- Windows–тың жүйелік реестріне негізгі түсінік - Windows–тың жүйелік реестрі жұмысын бағдарламалық қамтамасыздандыру
істеуі керек:
- ДК-ді әртүрлі ақпарат жинақтауыштар арқылы іске қосу;
- ДК жұмысын жеңілдету үшін BIOS–ты баптауды өзгерту
- қызмет көрсету бағдарламалары арқылы Windows- ты редактрлеу;
- DOS және Windows операциялық жүйелерінің іске қосу файлдары
Жүйелік бағдарламалау
Жүйелік бағдарламалау негіздері, BIOS баптауының қауіпсіз өзгертулері, жүктеуді басқару, операциялық жүйелерді баптау және конфигурациялау, Windows жүйелік реестрін баптау, қалпына келтіру және тазалау.
БҚ 1,3
ҚҚ 3,
АҚ 4-6
АП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- конденсаторлар мен резисторлардың сызбадағы белгілері;
- конденсаторлар мен резисторларға техникалық сипаттама;
- жартылай өткізгіштердің техникалық мінездемелері мен сипаттамасы;
- транзисторлар, диодтардың классификациясы;
- Сызбадағы логикалық элементтердің белі шарттары;
- логикалық элементтердің жұмыс істеу принциптері;
- электронды сызбалар элементтерін құру;
- электронды сызбалар элементтерін құру принциптері;
істеуі керек:
- радиобөлшектерге графикалық белгі шарттары арқылы сипаттама беру;
- резисторлар мен конденсаторларды электронды сызбаларда қолдану;
- жартылай өткізгіш құралдарын сипаттамасы арқылы анықтау;
- электрондық сызбаларда жартылай өткізгіш құралдарын қолдану;
- логикалық элементтердің сызбаларын орындау;
- логикалық элемент жұмысында кесте құру;
- электрондық сызбаларды оқу және құру.
Радиоэлектроника
Компьютерлік технканың радиоэлементері мен радиоэлектрондық аспаптары негіздері, техникалық сипаттамалар және радиобөлшектер сызбаларындағы белгілеулер, микроэлектроника негіздері мен микросхемалар, электрондық сызбаларды құру және құрастыру негіздері.

БК 1,2,6
ПК 1,2 СК 1
СД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-классификацию средств связи;
- устройство копировального аппарата;
-классификацию средств тиражирования и уничтожения документов;
-дополнительные средства подготовки документов;
-принцип работы сканера
-способы применения брошюровщика, ламинатора, резака.
уметь:
-делать односторонние и двухсторонние копии на копировальных аппаратах, уметь масштабировать документ использовать приспособления для уничтожения бумаг;
-получать и передавать различные документы, используя факсимильный аппарат;
- сканировать и распознавать документы;
-применять брошюровщик, ламинатор и резаки при работе с документами.
Современная оргтехника
Использование современной оргтехники для улучшения процесса работы. Систематизация деятельности, связанной с обработкой документов.
БК 1,2,6
ПК 1,2 СК 1
2.1 Структура образовательной учебной программы специалиста
среднего звена технического и профессионального образования по
специальности 1304000 – «Вычислительная техника и программное
обеспечение»
Срок обучения: 3 года 6 месяцев
2 года 6 месяцев
Сокращен-
ное наименова-
ние цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируе-
мой компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 3.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия и правила литературного произношения;
- лексико-грамматический материал по специальности;
- функциональную коммуникативную речь;
- профессиональную лексику.
уметь:
-работать с терминологией по специальности;
- вести диалог по обмену мнениями, создавать текст монологического характера.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксический и морфологический разбор. Лексико-грамматические темы по специальности: история развития ЭВМ, устройства персонального компьютера, операционные системы, компьютерные вирусы, свойства алгоритма, текстовые документы и редакторы, компьютерная графика, база данных, электронная почта, модели и образцы моделирования, сеть Интернета, правила техники безопасности, охрана труда. Терминология по специальности: персональный компьютер, монитор, системный блок, клавиатура, курсор, архив, модем, принтер, мультимедийные системы, Интернет. Техника перевода.
БК 1-4
ОГД 3.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический
материал по специальности;
- грамматику;
- правописание;
- развитие навыков устной и письменной речи.
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи;
- владеть высокой письменной и устной коммуникабельностью.
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины по специальности; техника перевода профессионально – ориентированных текстов, профессиональное общение.

БҚ 1,2,6
ҚҚ 1,2 АҚ 1
АП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- байланыс құралдары классификациясын;
- көшірме аппараты құрылғысын;
- құжаттарды тираждау және жою құралдарының сипаттамасы;
- құжат дайындау қосымша құралдары.
- сканердің жұмыс істеу принципі
- түптеу, қаптау, кесу әдістерінқолдану
істеуі керек:
- көшірме аппаратында біржақты және екіжақты көшірмелер, құжаттарды масштабтау, қағазды жою тәсілдері;
- факсимильді аппаратты қолданып құжаттарды жіберу, қабылдау.
- құжаттарды сканерлеу және тану.
- құжаттарды түптеу, қаптау, кесуді
Қазіргі заманғы ұйымдастыру техникасы
Жұмыс процесін жақсарту мақсатында ұйымдастыру техникасын қолдану. Құжаттарды өңдеуге байланысты қызметті жүйелендіру.
БҚ 1,2,6
ҚҚ 1,2 АҚ 1
2.1 Орта буын маманы 1304000 – «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі: 3 жыл 6 ай
2 жыл 6 ай
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзіретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 3.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсініктерді, әдеби сөйлеу дағдысын;
- кәсіби лексикограмматикалық мәтіндермен жұмысты;
- функционалды, коммуникативті сөйлеу қорын дамытуды;
- кәсіби лексикалық сөйлеу мәдениетін дамытуды;
істеуі керек:
- терминдік сөздікпен, жұмысты;
- диалог түрінде пікір алмасу және монологты сипаттағы мәтінді құруды.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мәтінге морфологиялық, синтаксистік талдау.
Лексико-грамматикалық мәтіндермен жұмыс: ЭЕМ-нің даму тарихы, дербес компьютердің құрылғылары, амалдық жүйе, компьютерлік вирустар, алгоритімнің қасиеттері, мәтіндік құжаттармен редакторлар, компьютерлік графика, мәліметтер базасы, электронды пошта, модельдер мен модельдеу үлгілері, Интернет желісі, техникалық қауіпсіздік ережесі, еңбекті қорғау.
Мамандыққа байланысты терминдер мен кәсіби сөздер: дербес компьютер, монитор, жүйелік қорап, пернетақта, жүгірткі, мұрағат, модем, шығару құрылысы, мультимедиялық құрылғылар, Интернет. Аударма техникасы. Мамандыққа байланысты құжаттар мен басылымдар, кәсіптік кітапханалар, арнайы әдебиеттер, библиография.
БҚ 1-4
ЖГП 3.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін мамандыққа байланысты лексикалық-грамматикалық материал таңдауды;
- грамматика;
- жазылу емлесін;
- ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын;
істеуі керек:
- сөйлеу мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ажыратуды;
- жоғары деңгейде ауызша және жазбаша сауатты болуды;
- техникалық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби сөйлеу негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен мамандыққа байланысты терминдер; кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы; кәсіби қарым-қатынас.

БК 1-4
ОГД 3.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-социально-биологические и психофизиологические основы физического спортивного самосовершенствования;
- правила техники безопасности при выполнении спортивных упражнений;
- правила игры в баскетбол, волейбол;
- правила техники бега;
- технику прыжка;
- правила казахских национальных видов спорта.
уметь:
-играть в волейбол, баскетбол;
-выполнять гимнастические упражнения;
- бегать на различные дистанции;
-прыгать в высоту, в длину с разбега и с места;
-играть в казахские национальные виды спорта.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование здорового образа жизни. Основы физического спортивного самосовершенствования. Профессионально- прикладная физическая подготовка. Социально- биологические и психофизиологические основы физической культуры.
БК 1-4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 4.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:- основные понятия  культурологии;
- культурный фундамент казахского этноса;/
уметь:
- свободно владеть понятиями культурологии;
- различать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология
Общество, культура и цивилизация и их развитие; традиции и новаторство; этапы развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы; художественная культура средневековых народов Казахстана, современного Казахстана и их обряды, традиции, обычаи и народное искусство; культура.
БК 1-4
СЭД 4.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- философские, научные аспекты мира, смысл жизни человека;
- нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
уметь:
- определять роль науки и научного познания;
- анализировать поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущность сознания, сознательного и бессознательного поведения.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и космос; человек и общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; глобальные проблемы.
БК 1-4
СЭД 4.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы социологического подхода в понимании закономерности;
- социальную структуру, расслоение, взаимодействие, социализация вечности, формы регуляции.
уметь:
- развивать знания о социальных движениях и других факторах социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире);
-различать политические системы и режимы.
Основы социологии и политологии
Предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание и культура; мировая политика и международные отношения; социально-политические процессы, институты и организации в Казахстане; личность: ее социальные роли и поведение; социальные конфликты и способы их разрешения.

БҚ 1-4
ЖГП 3.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық, физикалық және спорттық жетілдіру негіздерін;
- спорттық ойындарға қатысу және спорт жаттығуларын орындауда қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- баскетбол, волейбол ойындарының ережелерін;
- жүгіру техникасын;
- секіру техникасын;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін;
істеуі керек:
- баскетбол, волейбол ойнауды;
- гимнастикалық жаттығуларды орындауды;
- әртүрлі қашықтыққа жүгіруді;
- биіктікке, ұзындыққа және бір орыннан секіруді;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін ойнауды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі және олардың салауатты өмір салты. Физикалық және спорттық жетілдірудің негізі. Кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
БҚ 1-4
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 4.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәдениеттану ұғымдарының негіздерін;
- қазақ этносының мәдени іргетасы туралы;
істеуі керек:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін меңгеруді;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсете білуді.
Мәдениеттану
Қоғам, мәдениет және өркениеттің дамуы; салт-дәстүрлер мен жаңашылдық; өнердегі алғашқы қадамдардан бастап, ерте қола дәуіріне дейінгі Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері; Қазақстанның ортағасырлық халықтарының көркем сурет өнері, қазіргі Қазақстан мәдениеті, салт-дәстүрлері, рәсімдері.
БҚ 1-4
ӘЭП 4.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлемнің философиялық, ғылыми түсініктері, адам өмірінің мәні туралы;
- қоғамда адамдар арасындағы мінез-құлықтық нормаларды;
істеуі керек:
- ғылым мен ғылыми таным рөлін;
- әлеуметтік, биологиялық, рухани санасын, саналық және бейсаналық әрекеттерді талдауды.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тармақтары;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруі; адам және ғарыш; адам және қоғам, өркениет және мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті; ғылым мен оның рөлі; ғаламдық проблемалар.
БҚ 1-4
ӘЭП 4.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік әдістеме қағидаларды;
- тұлғаны әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын.
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалыстар және өзгеру мен дамудың өзге факторлары туралы білімін арттыруды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстандағы және әлемдегі) анықтауды;
- саяси режимдер мен саяси жүйелерді айыруды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саяси билік пен билік қатынастары; саяси жүйе, сана, мәдениет, саясат субъектілері; әлемдік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік–саяси процестер, институттар мен ұйымдар; тұлға: оның рөлі мен қызметі, әлеуметтік жанжалдар мен оларды шешу жолдары.

БК 1-4
СЭД 4.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микро экономики.
уметь:
- анализировать экономические ситуации в стране и за рубежом;
- отличать налоговую, денежно-кредитную, социальную и инвестиционную политики;
- находить и использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирм; антимонопольные регулирования; микро- и макро- экономика; структура экономики страны; финансы; кредитно- денежная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица. Экономический рост Казахстана; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
БК 1-6
СЭД 4.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека, механизмы реализации;
- правовые и нравственно- этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
уметь:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- различать виды ответственности.
Основы права
Право: понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 1-4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины Квалификация «Техник»
ОПД 2.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ.
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 1,5
ОПД 2.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности, электро- и пожарной безопасности.
уметь:
-оказывать помощь при производственной травме;
- составлять акты о нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда; законодательство об охране труда в РК; системы стандартов охрана труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.

БҚ 1-4
ӘЭП 4.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- макро және микроэкономика негіздерін.
істеуі керек:
- шетел мен Қазақстандағы экономикалық жағдайларды талдауды;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- өз мамандығы саласындағы экономикалық ақпаратты табуды және пайдалануды.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары; ресурстар; нарықтық баға қалыптасуының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонопольдық реттеу; микро және макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақша-несиелік және салықтық жүйе; инфляциялық процестер; жұмыссыздық; Қазақстан экономикасының өсу проблемалары; халықаралық еңбек бөлінісі; әлемдік валюта, тауарлар және қызмет көрсету нарығы; бизнес негіздері.
БҚ 1-4
ӘЭП 4.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтарын, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- мамандық саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды.
істеуі керек:
- маманның кәсіби әрекетін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдануды;
- жауапкершіліктің түрлерін айыруды.
Құқықтық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері; Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйе ядросы; адам құқығы туралы декларация; тұлға, құқықтық мемлекет; құқықтық жауапкершілік пен оның түрлері, құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 1-4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер «Техник» квалификациясы
ЖКП 2.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру, құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 1,5
ЖКП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау
Еңбек қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбек қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экологияны және қоршаған ортаны қорғау

БК 1-4
ОПД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историю возникновения и развития стандартизации;
- закон РК «О стандартизации»;
- основы метрологии;
- основы сертификации;
- закон РК «О сертификации»;
- средства измерений;
- эталоны величин.
уметь:
- выполнять графические работы с соблюдением стандартов на их оформление.
Основы стандартизации
Стандартизация; возникновение и развитие стандартизации;
закон РК «О стандартизации»; международная региональная стандартизация; международное сотрудничество.
Средства измерений;
эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на производствах; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор; УГО в схемах электроники и ВТ.
БК 1-4
ОПД 2.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- вычислительную математику, математические методы, решение экономических задач, задачи линейного программирования.
уметь:
- применять высшую математику, математическую статистику, методы построения математических моделей различных процессов;
-осуществлять решение задач из различных областей науки, техники, экономики и производства с применением математических методов и вычислительной техники;
-получения результата на ЭВМ;
-раскладывать функции в ряд Тейлор, Фурье.
Математика специального цикла
Комплексные числа, основные понятия, соотношения и действия над ними. Дифференциальные уравнения II порядка. Задача Коши для уравнений второго порядка. Ряды. Понятие числового ряда, сходимость ряда, сумма ряда.
Радикальный признак Коши. Знакопеременные ряды. Основные свойства степенных рядов. Ряд Тейлора. Ряд Фурье. Разложение в ряд Фурье функций, часто встречающихся в электротехнике. Элементы теории вероятности. Основные понятия комбинаторики. Виды случайных событий.
БК 1,7
ОПД 2.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- методику расчета сечения проводов;
- методику расчета электрических цепей постоянного и переменного тока;
- методику расчета магнитной и трехфазной цепи;
- причины возникновения несинусоидальных напряжений и токов;
- законы коммутации;
- расчет числа витков трансформаторов, дросселей.
уметь:
? использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- применять правила правой, левой руки;
- рассчитывать эквивалентную емкость батарей конденсаторов;
- формулировать основные положения схем смешанного соединение;
- выбрать способ повышения коэффициента мощности;
- строить вольт-амперные характеристики (ВАХ), определять по ним параметры цепи;
- применять формулы расчета для несинусоидальных цепей;
- производить расчет коэффициента трансформатора;
- использовать полученные знания при выборе типа трансформатора.
Теоретические основы электротехники
Расчет электрических цепей постоянного тока. Законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца. Магнитное поле, магнитные цепи, их расчет. Цепи однофазного переменного тока с различным характером нагрузки. Трехфазные цепи, их расчет. Периодические несинусоидальные токи в электрических цепях. Законы коммутации, включение rL, rC Трансформаторы: однофазные, трехфазные; устройство, принцип действия.

БҚ 1-4
ЖКП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- стандиртация туралы түсінікті;
- стандиртацияның шығуы мен дамуы тарихына түсінікті;
- Қ.Р «Стандартизация туралы» заңын;
- сертификациялау мен метрология туралы;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- көлем эталонын;
істеуі керек:
- халықаралық аймақтық стандартизациямен байланыстыруды;
- сертификациялауды;
- терминдермен анықтамаларды қолдануды;
- өндірісте сертификациялау қызметін көрсетуді;
- құрылғылардың сапасын анықтауды;
- сапа менеджментінің жүйесін құрастыру мен енгізуді;
- метрологияны анықтауды.
Стандарттау негізі
Стандарттау міндеті, оның мақсаты.
Стандарттардың категориясы.
Бірыңғай жүйедегі конструкторлық құжат:
форматтар, масштабтар, сызбалар, сызу мен сызбадағы жазулардың орындалуы. Конструкторлық құжаттың жүйелілігі және оның түрлері. Бірыңғай жүйедегі бағдарламалық құжат: шартты графикалық белгілер алгоритмді бағдарламаның блок-сызбасында мәтінді құжаттардың дайындалуы;
Сызбалар: түрлер мен типтер. Сызбаның орындалу ережесі.
Нормалық бақылау туралы ұғым. Өнім сапасынын көрсеткіші.
БҚ 1-4
ЖКП 2.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық, сызықта есептерді шешуде математикалық тәсілдерді;
- сызықтық, дифференциалдау теңдеулерін;
- екінші қатардағы қисындар қасиеттін;
істеуі керек:
- жоғарғы математиканы, математиткалық статистиканы, әртүрлі процестерді матемаиткалық моделін құру тәсілдерін қолдануды;
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте математикалық тәсілдер мен есептеуіш техниканы қолдана отырып, есептерді шығару;
- есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді;
- Тейлор, Фурье қатарына функцияларды салуды.
Арнаулы циклдегі математика
Комплексті сандар. Ондағы негізгі түсініктер мен қатынастық сызықтар мен ондағы теңдеулер. Дифференциалдық теңдеу. Екінші ретті теңдеу үшін Коши есебі. Қатарлар, сан қатары, қатардың жинақтылығы және қосындысы. Кошидің радикалдық белгісі. Таңбалары кезектесіп келетін қатарлар. Тейлор және Фурье қатары. Электротехникада жиі қолданылатын функцияларды Фурье қатарына жүктеу. Ықтималдық теориясы, комбинаторика элементтері. Кездейсоқ оқиғалар түрлері.
БҚ 1,7
ЖКП 2.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өткізгіштердің көлденең қимасын есептеуді;
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептерді орындауды;
- магнитті және үшфазалы тізбек есептерін орындауды;
- синусоидальды емес кернеу мен токтардың пайда болуын;
- коммутация заңын;
- дросселдердің, трансформаторлардың орауыш сандарын есептеуді.
істеуі керек:
- тармақталған және тармақталмаған схема параметрлерін есептеу үшін белгілі формулалар мен әдістерін қолдануды;
- электр энергиясын тұтынушылар үшін қорек көзінің керек режімін таңдауды;
- оң және сол қол ережесін қолдануды;
- конденсаторлардың батерея эквивалентті сиымдылықтарын есептеуді;
- аралас қосылу схемасының негізгі қағидасын тұжырымдауды;
- қуат коэффицентін арттыру тәсілдерін таңдауды;
- ВД құру және оған тізбектер параметрін анықтауды;
- синусоидальды емес тізбектерді есептеу үшін формулаларды қолдану;
- трансформатор коэффицентінің есебін жүргізуді
- трансформатор түрін таңдауды.
Электротехника теориялық негіздері
Электр тоғы, магнитті өріс, электрлік өріс, айнымалы және тұрақты ток тегі, негізгі параметрі; құрылғы және әрекет принципі. Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц заңдары; бірфазалық және үшфазалық айнымалы тоқтың тізбегі. Электр тізбектеріндегі синусоидалды емес токтар. Коммутация заңы тұрақты кернеу көзіне rL, rC тізбектерінің қосылуы. Трансформаторлар: бірфазалы, үшфазалы; құрылғы, әрекет принципі.

БК 1,7,8
ПК 3
ОПД 2.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные физико - химические, механические и технологические свойства материалов;
- классификацию полупроводников;
уметь:
- определять виды сплавов и материалов;
- определять пригодность радиодеталей элементной базы с помощью контрольно -измерительных приборов;
-измерять электрические параметры радиотехнического оборудования.
Электрорадиоматериалы и радиоэлементы
Основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация полупроводников, радиоэлементы, оптоволоконные материалы.
БК 1,7
ПК 3
ОПД 2.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия электроизмерительных приборов.
уметь:
- измерять основные электрические величины.
Электрорадиоизмерения
Основы метрологии; классификация электроизмерительных, электронных, цифровых приборов, устройств и принципы действия; оптоволоконные модули.
БК 1,7
ПК 3
ОПД 2.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение и конструкцию электроустановок;
- параметры, схемы работы импульсных сигналов.
уметь:
- рассчитывать параметры импульсных сигналов;
- выбрать марку импульсных устройств.
Электроника и импульсная техника
Назначение, устройство и принцип действия полупроводниковых приборов; расчет их параметров в радиотехнике; генераторы: импульсы и виды; расчет основных элементов импульсных устройств; микросхемы, интегральные схемы.
БК 1,7,8
ПК 2,3
ОПД 2.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-виды алгоритмов и языков программирования;
-составление программы для решения задач;
-жизненный цикл программ;
-виды программных ошибок;
-способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
-способы обработки массивов;
-операции над множествами.
уметь:
?создавать алгоритмы и записывать их на одном из языков программирования;
-составлять тесты для отладки программ;
-пользоваться интегрированной средой языка программирования;
-использовать вспомогательные алгоритмы;
- составлять алгоритм;
-оформлять алгоритм в графическом виде.
Основы алгоритмизации и программирования
Этапы решения задач на ЭВМ; понятие алгоритма, его свойства; типы и способы записи алгоритмов; синтаксис и основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком; операции и функции над ними; данные регулярного типа, множества, данные комбинированного типа; операторы языка программирования: условный оператор; оператор выбора, операторы цикла, процедуры и функции, параметры процедур и функции, рекурсивные функции; файлы, процедуры и функции для обработки файлов; динамические данные; элементы объектно-ориентированного программирования; графические возможности языка программирования

БҚ 1,7,8
КҚ 3
ЖКП 2.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- материалдардың негізгі физика-химиялық, механикалық және технологиялық қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштерді жіктеуді;
істеуі керек:
- материалдар мен қорытпалар түрлерін анықтауды;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен радио бөлшектерінің элементті базасының жарамдылығын анықтауды;
- радиотехникалық жабдықтардың электрлік параметрлерін өлшеуді.
Электрорадиоматериалдар мен радиоэлементтер
Материалдың негізгі механикалық және технологиялық физико-химиялық қасиеті; қорытпаның түрлері мен кұрылымы; өткізгіштерді жіктелуі; радиоэлементтер, оптоволокондық материалдар.
БҚ 1,7
КҚ 3
ЖКП 2.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электроөлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принцптерін түсінуді;
істеуі керек:
- негізгі электрлік шамаларды өлшеуді.
Электрорадио өлшеуіш
Метрология негізі; электр-өлшеуіш, электрондық, сандық аспаптарының жіктелуі, құрылысы және жұмыс істеу принципі; оптоволокондық модульдер.
БҚ 1,7
КҚ 3
ЖКП 2.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр құрылғыларының құрылысын, механизмін;
- импульсті сигналдарының схемасын, параметрлерін, жұмыс істеуін;
істеуі керек:
- импульсті сигналдардың параметрлерін есептеуді;
- импульстік құрылғылардың маркасын анықтауды.
Электроника және импульсті техника
Радиотехникадағы жартылай өткізгіш приборлардың құрылысы; жұмыс істеу принципі, параметрлерін есептеу; импульстер және оның түрлері; импульстік құрылғылардың негізгі элементтерін есептеу; интегралдық микросхемалар.
БҚ 1,7,8
КҚ 2,3
ЖКП 2.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- алгоритм және бағдарламалау тілдері түрлерін;
- есептерді шешу үшін бағдарламалар құруды;
- бағдарламаның өміршендік циклі түсінігін;
- бағдарламалық қателер түрлерін;
- сергіту жаттығуларын орындауды;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиымдарды өңдеуді;
- жиындарға қолданылатын амалдарды;
істеуі керек:
- алгоритмдер құруды және оларды қандайда бір бағдарламалау тілінде жазуды;
- бағдарламаны өңдеуге қажетті тест құрастыруды;
- бағдарламалау тілінің бірік-тірілген (интегралданған) ортасын қолдануды;
- алгоритм қолдануды;
- бағдарламаның алгоритмін құруды;
- бағдарламаны өңдеуді.
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
ЭЕМ-да есеп шығару кезеңдерін; алгоритм ұғымы, оның қасиеттері; алгоритмдер түрлері; алгоритмнің жазылу тәсілдері; тілдің негізгі түсінігі және синтаксисі; мәліметтер концепциясы; тілді қолдайтын мәліметтер типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; реттелген типтегі мәліметтер; жиын, аралас типтегі мәліметтер; бағдарламалау тілінің операторлары: шартты оператор, таңдау операторы; цикл операторлары; процедура және функция, рекурсивті функциялар; файлдар, файлдарды өңдеуге арналған процедуралар мен функциялар; динамикалық мәліметтер; объектілі - бағытты бағдарламалау элементтері; бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері.

БК 1,4,7,8
ПК 1-3
ОПД 2.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общее значение элементов автоматики;
- устройство и функциональные схемы автоматики.
уметь:
- разрабатывать, рассчитывать, составлять функциональные схемы элементов автоматики;
-различать устройства по виду.
Основы автоматики
Общие понятия об автоматике, системах контроля и регулирования. Качественные показатели датчиков. Параметрические и генераторные датчики. Виды усилителей. Реле. Основные показатели. Исполнительные элементы. Понятие о теории регулирования.
БК 1,7,8
ПК 3
СК 4
ОПД 2.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-определение конкуренции, сущность и функции;
-сущность и значение бюджетной и банковской системы государства;
-основные понятия по затратам;
-сущность, принципы и определение маркетинга.
уметь:
-рассчитывать доходы, расходы;
-определять цену себестоимости товара, производства, оптовую, розничную цену;
-составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики
Основные принципы рыночной экономики, мониторинг; рыночная система; государственные финансы; монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономика предприятия, менеджмент; маркетинг; цена и ценообразование; планирование; учет и анализ хозяйственной деятельности; международные, экономические отношения.
БК 1,4,6,7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 5.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- арифметические и логические основы построения типовых узлов электроники и ВТ;
- основы микросхемотехнического проектирования цифровых схем и микроэлектронных устройств;
- условно-графическое обозначение элементов в соответствии с действующими стандартами;
- внутреннее устройство комбинационных и последовательных схем;
- структуру и организацию микропроцессоров;
- современное состояние, тенденции и перспективы развития микросхемотехнических средств вычислительной техники;
- структуру и организацию
микроконтроллеров.
уметь:
- строить функциональные и принципиальные схемы узлов устройств вычислительной техники с соблюдением требований стандартов;
- производить выбор элементной базы для построения узлов и устройств;
- производить синтез и анализ цифровых схем;
- описывать работу синтезированных узлов и устройств с таблицами истинности и временными диаграммами.
Микросхемотехника
Логические и схемотехнические основы цифровой микросхемотехники: основные законы алгебры, логики, логические элементы, дизъюнктивные и конъюнктивные нормальные формы, минимизация логических функций, синтез комбинационных логических схем.
Схемотехника комбинационных устройств: дешифраторы, шифраторы, мультиплексоры, демультиплексоры, схемы сравнения, сумматоры, преобразователи кодов. Схемотехника последовательностных устройств: триггеры, регистры, счетчики; аналого-цифровые и цифро-аналоговые преобразователи; схемотехника запоминающих устройств; микропроцессоры и микропроцессорные системы; основы микроконтроллеров
ПК 3,5
СД 5.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-различные виды операционных систем;
-табличные редакторы;
-текстовые и графические редакторы;
-способы защиты программ и данных.
уметь:
- восстанавливать и настраивать операционные системы;
-пользоваться различными оболочками операционной системы;
-работать с файлами, с электронными таблицами, с графическими и текстовыми редакторами, архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и программное обеспечение
Основная терминология предмета. Состав и назначение программного обеспечения. Состав и назначение операционных систем. Состав ЭВМ и краткая характеристика устройств. Состав, назначение, основные функции операционной системы MS-DOS, основные команды и утилиты. Файловые оболочки, их назначение, функции, достоинства. Операционные системы семейства Windows. Приемы работы с окнами, меню, файлами, папками, МД. Архивы. Работа с архивными файлами. Компьютерные вирусы. Антивирусные программы. Создание и ведение электронных таблиц. Работа с графическими и текстовыми редакторами. Операционная система Unix (Linux). Основные команды Unix (Linux).
ПК 5
СК 6
СД 5.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- архитектуру и структуру ЭВМ;
- основные характеристики вычислительной техники;
- структуру современного МП и его программно-доступные регистры;
- организацию электронной памяти ЭВМ;
- систему прерываний ЭВМ;
- этапы решения задач на ЭВМ;
- основы программирования на языке ассемблера;
- понятия и характеристики защищенного режима;
- принцип работы мультипроцессорных систем.
уметь:
- описывать принцип работы ЭВМ;
- пользоваться основными конструкциями языка ассемблера;
- составлять простые программы на языке ассемблера.
Электронные вычислительные машины
Схема устройства и архитектура ЭВМ; представление информации в ЭВМ;
электронная память ПК: структура статической и динамической памяти, виды, технологии и характеристики модулей оперативной памяти, назначение модулей постоянной памяти, системные шины; программная модель современных процессоров: режимы работы процессоров, архитектурные регистры и типы данных, набор инструкций, системы прерывания;
работа процессора в защищенном режиме; функционирование ЭВМ; мультипроцессорные системы;
основы языка ассемблера. этапы создания программы на ассемблере, процесс разработки программы на ассемблере, синтаксис программы на ассемблере, операнды и операторы ассемблера, виды команд ассемблера.
ПК 2,5

БҚ 1,4,7,8
КҚ 1-3
ЖКП 2.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматика элеманттерінің жалпы мәнін;
- автоматиканың функциональды схемасы мен құрылғысын;
істеуі керек:
- автоматика элементтерінің функционалды схемасын құру, есептеу, талдауды;
- құрылғы түрлері бойынша ажыруды;
Автоматика негіздері
Автоматика жайлы түсінік; бақылау жүйесі; реттеудегі орны; параметрлі және генераторлы датчиктер; ауыстырып қосатын қондырғы релесі, күшейткіштер, Есептеу техникасы мен автоматты жүйеде қолданылатын стабилизаторлар.
БҚ 1,7,8
КҚ 3
АҚ 4
ЖКП 2.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бәсекелестіктің мәні мен мағынасын;
- мемлекеттік банктік білім жүйесі мен мазмұнын;
- шығынның негізгі түсініктері;
- маркетингтің мәні мен қағидаларын;
- кәсіпорынның басқару әдісін;
- бағаны анықтауды;
істеуі керек:
- кіріс пен шығысты есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнын анықтау, өндірістегі баға мен көтерме, бөлшектік бағаны анықтауды;
- бизнес-жоспарды құру;
- салықтың мәнін түсіну.
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың қағидалары мен мониторингі; нарықтық жүйе; мемлекеттік қаржы; монополия мен бәсекелестік; өндірістегі субъектінің нарықтық қатысы; кәсіпорын экономикасы; менеджмент; маркетинг; баға, бағалық құн; жоспарлау есебі мен талдау; шаруашылық қызметтері, халықаралық экономикалық қатынас.
БҚ 1,4,6,7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 5.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- есептеу техникасының және электрониканың арифметикалық және логикалық негіздерін;
- сандық схемалардың микросхемотехникалық және микроэлектрондық құрылғылардың негіздерін;
- элементтерін стандарт бойынша шартты-графикалық белгіленуін;
- комбинациялық және тізбектелген құрылғылардың ішкі құрылымын
- микропроцессордың құрылымын;
- микропроцессорлық жүйе мен микропроцессорлар құрылымы және оларды ұйымдастыруды;
- есептеуіш техниканың микросхематехника кұралдарының болашақтағы дамуын және қазіргі заманғы жағдайын;
- микроконтроллердің құрылымы мен ұйымдастырылуын;
істеуі керек:
- стандарт талаптарын сақтай отырып есептеуіш техника құрылғыларының және түйіндерінің функционалды принципті сызбаларын тұрғызуды;
- цифрлық сызба құруды және талдауды;
- ақиқаттық кестесі, ауыспалы диаграммалар көмегімен цифрлық сонхронды түйіндер мен құрылғылар жұмысын сипаттауды;
- анықтама-әдебиеттерді қолдануды;
Микросызбатехника
Сандық микросхемотехниканың логикалық және схемотехникалық негіздері:
алгебра логикасының негізгі заңдары, логикалық элементтер, дизъюнктивті және конъюнктивті берілген түрлері, логикалық функциялар минимизациясы, комбинациялық логикалық схемалардың синтезі.
Комбинациялық құрылғылардың схемотехникасы: дешифраторлар, шифраторлар, мультиплексорлар, демультиплексорлар, теңдеу схемалары, қосындылауыштар, код түрлендіргіштері. Тізбектелген құрылғылардың схемотехникасы: триггерлер, регистрлер, санауыштар; аналогты-сандық, санды-аналогты түрлендіргіштер; сақтау құрылғыларының схемотехникасы; микропроцессорлар және микропроцессорлық жүйелер; микроконтроллер негізі.
БҚ 3,5
АП 2.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйелер түрлерін;
- кестелік процессорларды;
- мәтіндік, графикалық редакторларды
- мәліметтер мен бағдарламаларды қорғау әдістерін.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді қайта қалпына келтіру және баптауды;
- операциялық жүйелердің қабыршықтарын қолдануды;
- файлдармен, электрондық кестелермен, графиктік редакторлармен, мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс.
Операциялық жүйелер мен бағдарламалық қамтамасыздандыру
Пәннің негізгі терминологиясы. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың құрамы және қызметі. Операциялық жүйе құрамы және қызметі. ЭЕМ құрамы мен құрылғыларының қысқаша сипаттамалары. MS-DOS операциялық жүйесінің негізгі атқаратын қызметі мен құрамы, негізгі командалары мен утилеттері. Файлдық қабыршықтар және олардың қызметі, артықшылығы. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. МД, бумалармен, файлдармен, менюмен, терезелермен жұмыс. Мұрағаттар. Мұрағаттаушы файлдармен жұмыс. Компьютерлік вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Электрондық кестені құру және енгізу.
Мәтіндік, графикалық редакторлармен жұмыс. UNIX(Linux) операциялық жүйесі. UNIX-тің негізгі командалары.
КҚ 5
АҚ 6
АП 5.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ құрылымы мен архитектурасын;
- есептеу техниканың негізгі сипаттамаларын;
- заманауи МП құрылымын және оның бағдарламалық-рұқсат регистрлерін;
- ЭЕМ жадысының ұйымдастырылуын;
- ЭЕМ үзілім жүйесін;
- МП ассемблер тілінде бағдарламалу негіздерін;
- қорғалған режим түсінігін;
- қорғалған режимнің жады ұйымдастырылуы мен сипаттамасын;
- мультипроцессорлық жүйенің жұмыс принципін.
істеуі керек:
- ЭЕМ жұмыс істеу принцпін сипаттауды;
- ЭЕМ өтетін күрделі процестерді қарапайым кезең әрекеттеріне бөлшектеуді;
- ассемблер тілінің негізгі конструкциясын пайдалануды;
- ассемблер тілінде қарапайым бағдарлама құруды;
Электронды есептегіш машина
ЭЕМ құрылымы мен архитектурасы; ЭЕМ ақпараттың көрсетілімі; ДК электрондық жадысы: статикалық және динамикалық жадының құрылымы, жедел жадының түрлері, технологиясы және сипаттамалары, тұрақты жады модулдерінің тағайындалуы, жүйелік шиналар, заманауи процессорлардың бағдарламалық моделі: процессорлардың жұмыс режимі, архитектуралық регистрлер және деректер типтері, нұсқалық жиыны, үзілім жүйесі, қорғалған режимде процессордың жұмысы, ЭЕМ қызметі, мультипроцессорлық жүйе, ассемблер тілінің негіздері: ассемблер тілінде программа құру этаптары, ассемблер тілінде программа құру кезеңдері, ассемблердегі программа синтаксисі, ассемблер тілінің операндтары мен операторлары, ассемблер тілінің командалар түрі.
КҚ 2,5

СК 1-4
СД 5.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие сведения о конструкторско-технологическом проектировании;
- методы проектирования.
уметь:
- использовать программное обеспечение для построения современных автоматизированных систем управления;
- работать с пакетами автоматизированного проектирования;
- подключать, настраивать и использовать технические средства САПР.
Система автоматизированного проектирования
Общие понятия о проектировании. Теоретические основы, виды обеспечений и структура систем автоматизированного проектирования; системы автоматизации инженерного труда; автоматизированные системы конструирования технологической подготовки производства. Современные графические пакеты CAD.
БК 7,8
ПК 5
СК 7
СД 5.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- схемы преобразования формы тока;
- работу преобразователей на различные виды нагрузки, работу фильтров, работу импульсного источника питания, стабилизаторов источников электрического питания.
уметь:
- исследовать работу разновидностей схем выпрямительных устройств;
- исследовать работу выпрямителя на нагрузку, переходные процессы.
Источники питания
Общее понятие об электропитающих устройствах, принципы построения устройств электропитания, сглаживающих фильтров. Стабилизаторы напряжения и тока, импульсных источников питания. Фильтры и источники бесперебойного питания.
БК 1,7,8 ПК 3
СК 3
СД 5.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы организации и функционирования ЭВМ,
- классификацию и типовые узлы вычислительной техники;
- назначение и принципы действия отдельных архитектурных конфигураций;
- организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
- современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи.
уметь:
- выбирать рациональную конфигурацию оборудования в соответствии с решаемой задачей;
- обеспечивать совместимость аппаратных и программных средств ВТ;
- производить модернизацию аппаратных и программных частей компьютера;
- подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства ЭВМ.
Периферийные устройства ЭВМ
Описание, характеристика и принципы работы основных компонентов современного персонального компьютера:
процессор, внутренняя и внешняя память, материнская плата;
устройство хранения данных: устройство хранения на магнитных дисках, устройство оптических приводов.
Устройства ввода и вывода: сканер, дигитайзер, клавиатура, манипуляторы, принтеры, плоттеры и другие.
Видеоподсистема компьютера: современные ЖК, плазменные, LED-мониторы и сенсорные панели;
аудиосистема ПК.
Средства коммутации и приема-передачи информации: внутренние и внешние модемы, факс-модемы, сетевые карты, кабельные концентраторы и мобильные связи информации;
интерфейсы внутренних и внешних устройств; перспективы развития периферийного оборудования, методы его установки и настройки. Современные мобильные устройства: ноутбуки, нетбуки, КПК, смартфоны, планшеты и т.д.

АҚ 1-4
АП 5.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- конструкторлық-технологиялық жобалардың жалпы ұғымын;
- жобалау әдістерін;
істеуі керек:
- автоматтандырылған басқару жүйелерді құрастыруда программалық қамсыздандыруды қолдануды;
- автоматтандырылған проектор пакеттерімен жұмыс;
- автоматтандырылған жобалау жүйелерін техникалық жабдықтарын, пайдалану, баптау және қосуды.
Автоматты жобалау жүйесі (АЖЖ)
Жобалау туралы жалпы түсінік. АЖЖ-ның теориялық негізі. АЖЖ құрылымы мен қамтамасыз ету түрі, инженерлік еңбек автоматизациясының жүйесі; конструкциялаудың автоматтанған жүйесі; өндірісті технологиялық дайындаудың автоматты жүйесі, CAD-тың заманауи графикалық пакеті.
БҚ 7,8
КҚ 5
АҚ 7
АП 5.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тоқ желісіне байланысты түрлендіру схемасын;
- әр түрлі жүктемедегі түрлендіргіштің жұмысын;
- сүзгілермен, импульсті қорек көздерімен электрлік қорек көздерінің тұрақтандырғыштарының жұмысын;
істеуі керек:
- түзеткіш құрылғының әртүрлі схемаларының жұмысын зерттеуді;
- түзеткіш құрылғы схемасын, жүктеме түзеткіш өтпелі процестерін жұмысын зерттеуді.
Қорек көзі
Қорек блогі, қорек блогының схемотехникасы. Компьютердің қауіпсіздігі мен электроқорек. Локальді желідегі құрал-жабдықтарды жерге тұйықтау. Үзіліссіз қорек блогі мен фильтрлер. Электрқоректендіруші құрылғысының жалпы түсінігі, электроқоректендіру құрылғысының тұрғызу принципі, басушы фильтр. Кернеу мен токтың тұрақтандырушылары, импульсті қорек көзі.
БҚ 1,7,8
КҚ 3
АҚ 3
АП 5.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ ұйымдастырылуы мен функционалдау принциптерін;
- Есептеу техникасының жіктелуі мен типтік түйіндерін;
- Жеке архитектуралық конфигурациялардың тағайындалуы мен жұмыс принциптерін;
- Ақпараттарды енгізу-шығару жүйелерінің ұйымдастырылуын және сыртқы құрылғылардың интерфейстерін;
- Есептеу техникасының, коммуникациялық және байланыстың заманауи құралдарын;
істеуі керек:
- компьютерді жинауда конфигурация талап ететіндей қажетті жабдықтауыштарды таңдауды;
- есептеу техникасының аппараттық және бағдарламалық бөліктерінің үйлесімділігін қамтамасыз етуін;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық бөліктеріне модернизациялауды;
- ЭЕМ заманауи сыртқы құрылғыларын қосуды, баптауды және пайдалануды.
ЭЕМ-ның сыртқы аймағының құрылысы
Заманауи дербес компьютерлердің жұмыс принципі және сипаттамасы: процессор, ішкі және сыртқы жады, аналық плата;
деректерді сақтау құрылғысы: магниттік дискіде сақтау құрылғысы, оптикалық сақтау құрылғысы;
ақпаратты енгізу және шығару құрылғысы: сканер, дигитайзер, пернетақта, манипуляторлар, принтерлер, плоттерлер және т.б.;
компьютердің бейнежүйесі: заманауи сұйық кристалды, плазмалық, LED-мониторлары және сенсорлық панелі;
ДК аудиожүйесі;
коммутация және ақпаратты қабылдау-жіберу құралдары: ішкі және сыртқы модемдер, факс-модемдер, желілік карталар, кабелдік концентраторлар және ақпараттың мобилді байланысы; ішкі және сыртқы құрылғылардың интерфейстері;
сыртқы құрылғылардың дамуы, оны орнату мен баптау принциптері, заманауи мобилді құрылғылар: ноутбуктер, нетбуктер, ҚДК, смартфондар, планшеттер және т.б.

ПК 1-5
СК 1
СД 5.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- организацию технического обслуживания;
- методику проведения профобслуживания;
- виды аппаратных ошибок неисправностей;
- виды аппаратурного, программного и комбинированного контроля,
-общие принципы эксплуатации и ремонта СВТ и сетевого оборудования;
- причины и способы устранения сбоев и зависаний.
уметь:
- использовать сервисную аппаратуру, тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ и сетевого оборудования;
- осуществлять поддержку работоспособности имеющегося парка ЭВМ и сетей на их основе.
Техническое обслуживание и ремонт СВТ
Организация технического обслуживания; методика планово-профилактического обслуживания и эксплуатации СВТ; системы автоматизированного контроля, восстановления и диагностирования; программный, аппаратный и комбинированный контроль; сервисная аппаратура; модернизация и конфигурирование СВТ; виды неисправностей и особенности их проявления; типовые алгоритмы нахождения, диагностики и устранения неисправностей устройств СВТ и сетевого оборудования; поиск и устранение сбоев и зависаний ПК; утилизация неисправных элементов СВТ.
ПК 1-5
СК 1-3
СД 5.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные сетевые технологии;
- классификацию и конфигурацию сетей;
- оборудование локальных сетей;
- основные технические характеристики сетевых устройств;
- интерфейсы и кабельные системы локальных сетей;
- способы настраивания ОС Microsoft Windows для работы в сетях;
- сетевые прикладные программы;
- прикладные программы для создания Web-сайтов и Web-страниц.
уметь:
- использовать вычислительные системы в профессиональной деятельности;
- устанавливать локальные сети, подключать ПК к сетям, проводить необходимые сетевые настройки;
- работать с сетевыми прикладными программами;
- создавать и оформлять Web-сайты и Web-страницы;
- работать в сети Интернет.
Вычислительные комплексы, системы и сети
Типы сетей. Технологии и принципы построения компьютерных сетей. Сетевые протоколы. Оборудование локальных сетей. Принципы функционирования и взаимодействия аппаратных и программных средств компьютерной техники. Беспроводная передача данных. Безопасность работы в сети. Способы настраивания ОС Microsoft Windows для работы в сетях. Сетевые прикладные программы. Прикладные программы для создания Web-сайтов и Web-страниц.
ПК 3,4,6
СК 5,6
ПО 00
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная)

КҚ 1-5
АҚ 1
АП 5.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуын;
- ЕТҚ жоспарлық-профилактикалық қызмет көсрету және пайдалану әдістемесін;
- бағдарламалық, аппараттық және аралас бақылауын,
- пайдалану және жөндеу жұмыстарының негізгі принциптерін;
істеуі керек:
- ЕТҚ және желілік құрал-жабдықтарының ақаулықтарын іздеу және жою үшін сервистік аппаратураны, тестілік және диагностикалық бағдарламаларды пайдалануды;
- ЕТҚ модернизация және конфигурация жасауды;
- ЕТҚ-ның жұмыс қабілеттілігін арттыру үшін, ЕТҚ паркі мен желі қолдауын жүзеге асыруды.
ЭЕМ-ді техникалық күтім көрсету және жөндеу
Техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуы; ЕТҚ жоспарлық-профилактикалық қызмет көсрету және пайдалану әдістемесі; автоматтандырылған бақылау, қалпына келтіру және диагностика жасау жүйелері, бағдарламалық, аппараттық және аралас бақылау; сервистік аппаратура; ЕТҚ модернизациялау және конфигурациялау; ақаулықтар түрлері және оларды айқындау ерекшеліктері; ЕТҚ және желілік құрал-жабдықтардың ақаулықтарын іздеу, табу және жою алгоритмдері; ЕТҚ ақаулықты элементтерін утилизациялау
КҚ 1-5
АҚ 1-3
АП 5.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қазіргі кездегі желілік технологиялырын;
- желілердің жіктелуін және онфигурациясын;
- локалды желілер құрал-жабдықтарын;
- желілік құралдардың негізгі техникалық сипаттамаларын;
- локалды желілердің кабельді жүйелерін және интерфейстерін;
- желіде жұмыс істеу үшін Microsoft Windows ОЖ баптау тәсілдерін;
- желілік қолдаңбалы бағдарламаларын;
- Web-сайттарды және Web-беттерді жасауға арналған қолдаңбалы бағдарламаларын.
істеуі керек:
- кәсіби шығармашылықта есептеуіш жүйелерді қолдануды;
- локалды желілерді орнатуды, желіге ДК қосуды, қажетті желілік баптауларды жүргізуді;
- желілік қолдаңбалы бағдарламалармен жұмыс істеуді;
- Web-сайттарды және Web-беттерді жасауды және рәсімдеуді;
- Интернет желісінде жұмыс істеуді
Есептегіш кешендер, жүйелер мен желілер
Желілердің түрлері. Компьютерлік желілерді құру технологиялары мен принциптері. Желілік хаттамалар. Локалды желілер құрал-жабдықтары. Компьютерлік техниканың аппараттық және бағдарламалық құралдарының қызмет көрсету және қарым-қатынас принциптері. Сымсыз технологиялар. Желідегі қауіпсіздік. Желіде жұмыс істеу үшін Microsoft Windows ОЖ баптау тәсілдері. Web-сайттарды және Web-беттерді жасауға арналған қолдаңбалы бағдарламалар
КҚ 3,4,6
АҚ 5,6
ӨО 00
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика (Танымдық, оқу, өндірістік, диплом алдындағы)

ПП 1.1
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию о материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах.
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная
Цели и задачи практики.
Знакомство со специальностью и квалификациями. Ознакомление с материально-технической базой колледжа. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем. Представление информации в ПК. Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем.
Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 7
ПП 1.2
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности, правила пожарной безопасности, охрану труда и производственную санитарию;
- устройство и принцип работы деталей элементной базы;
- маркировку радиоэлементов широкого применения и соединительных проводов, кабелей, шнуров;
- назначение и конструкцию электроустановочных изделий, устройство и принцип работы пусковой и защитной аппаратуры.
уметь:
- читать электрические схемы электрооборудования;
- измерять электрические параметры радиотехнического оборудования;
- собирать электрические схемы на полупроводниковых элементах;
- вычерчивать схемы печатного монтажа и производить монтаж радиоэлементов на печатной плате.
Электротехника и электрорадиомонтажная
Правила техники безопасности, правила пожарной безопасности, охрана труда и производственная санитария; устройство и принцип работы деталей элементной базы; основные понятия и законы электротехники;
принцип построения электрических схем;
отличие простых и сложных цепей, интегральные схемы, электронные устройства автоматики, ЭВМ; различать виды и схемы электроприводов, электроустановочных изделий, устройство и принцип работы пусковой и защитной аппаратуры; чтение электрических схем электрооборудования; измерение электрических параметров радиотехнического оборудования.
БК 7
ПК 3

КП 1.1
Кәсіптік практиканы оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мүмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танымдық
Тәжірибенің мақсаты мен тапсырмасы.
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын ролі, турлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен( Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар көмегімен) түрінде құру.
БҚ 7
КП 1.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін, өндірі тазалығы мен еңбек қорғауды;
- бөлшектік құрылғының (транзисторлар, диодтар, резисторлар, конденсаторлар, микросызбалар) жұмыс істеу принципі мен құрылымы;
- радиоэлемменттің кең түрде қолдану маркировкасы;
- өткізгіштерді біріктіру, кабель, шнур маркировкасы;
- дроссель, трансформатор виткасының сан есебі;
- электроқондырғы бұйымдарның құрылымы, қорғану ақпараттарымен іске қосу құралдарының жұмыс ережесі оның қондырғысы, оларды тағайындауды;
істеуі керек:
- электроқұралдарын электрлік сызба-нұсқасын оқи білуін;
- бақылау-өңдеу құралдарының көмегімен радиобөлшекэлемент базасының жарамдылығын анықтау;
- радиотехникалық құралдардың электрлік параметрін өлшеу;
- жарықтану құралдарының монтажын жасау;
- жартылай өткізгіш элементінде электр сызба-нұсқасын жасау;
- баспа платасында радиоэлементті монтаждауды жүргізу және басылым монтажының сызбасын сызуын;
Электротехника және электрорадиомонтаждау
Техникалық қауіпсіздік ережесі, өрт қауіпсіздік ережесі, еңбекті қорғау және өндірістік санитария; элементтік база бөлшектерінің жұмыс принципі және құрылысы; электротехника заңдары және негізгі түсініктері; электрлік схеманы тұрғызу принципі; қарапайым және күрделі тізбектердің айырмашылығы; интегралдық схемалар, ЭЕМ автоматиканың электронды құрылғысы; қосқыш және қорғау аппаратураларының құрылысы және жұмыс принципі; электрқондырғы бұйымдардың, электрберіліс механизмдерінің түрлері мен схемаларын айыра білу; электр жабдықтарының электрлік схемаларын оқу; радтотехникалық жабдықтардың электрлік параметрлерін өлшеу.
БҚ 7
КҚ 3

ПП 1.3
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- методику расчета параметров основных приборов для электроизмерений;
- принцип действия, структурные и электрические принципиальные схемы основных электроизмерительных устройств.
уметь:
- пользоваться основными электроизмерительными приборами;
- проводить настройку и калибровку электронных приборов;
- определять неисправность и ремонт электроизмерительных приборов.
Электрорадиоизмерительная
Методика расчета параметров основных приборов для электроизмерений; принцип действия, структурные и электрические принципиальные схемы основных электроизмерительных устройств; проведение настройки и калибровки электронных приборов;
определение неисправностей и ремонт электроизмерительных, электронных приборов; назначение и конструкция электроустановок.
БК 7
ПК 3
СК 3
ПП 1.4
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- принципы функционирования операционных систем;
- функциональные особенности прикладных программ;
- основы компьютерной безопасности;
- назначение и применение служебных программ.
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
- работать с каталогами и файлами (создание, копирование, обновление и т.д.);
- работать с ППП, архиваторами и антивирусными программами.
На получение рабочей профессии
Правила безопасности на ПЭВМ. Основные устройства и их назначения; характеристики процессора, оперативной памяти и диска, внешние устройства. Состав и назначение программного обеспечения.
Общие принципы организации и функционирования программного обеспечения.
MS-DOS. Команды для работы каталогами и файлами; командные файлы MS-DOS.
Файловые оболочки. Файловые системы FAT32, NTFS, HPFS Операционная система семейства Windows. Панель управления. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами. Операционная система UNIX (Linux).
БК 7
СК 3
ПП 1.5
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- принцип работы и назначение основных блоков ПК;
- схему работы системной платы;
- виды операционных систем;
- принцип действия оптических и магнитных накопителей;
- принцип работы сканера, принтера.
уметь:
- подключать, настраивать и выполнять модернизацию ПК;
- подключать и настраивать компоненты ПК через BIOS;
- устанавливать операционные системы;
- устанавливать и настраивать прикладные программы;
- восстанавливать информации на жестком диске;
- работать на сканерах, принтерах;
- работать в сети Интернет;
- устанавливать антивирусы.
По периферийным устройствам
Правила техники безопасности на ПК; принцип работы и назначение основных блоков ПК; подключение, настройка и модернизация ПК; схема работы системной платы; подключение и настройка компонентов ПК через BIOS; виды операционных систем, установка операционных систем; установка и настройка прикладных программ; увеличение объема и устранение ошибок памяти; установка дисковода НЖМД, восстановление информации на жестком диске; исследование, настройка, установка, принцип действия оптических приводов; принцип работы сканера, принтера; мультимедийные функции ПК; работа в сети Интернет; установка и настройка модема; компьютерные вирусы и установка антивирусов.
БК 7

КП 1.3
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- электроөлшеуіш үшін негізгі прибор параметр есебінің әдісін;
- негізгі электроқлшеуіш қондырғысының жұмыс істеу принципін;
- негізгі электроөлшеуіш құралдарының және құрылымы принциптерінің сызба-нұсқаларын.
істеуі керек:
- негізгі электроөлшеуіш құралдарды қолдануды;
- электронды құралдардың камбровкасы мен іске көшуін жүзеге асыруды;
- электроөлшеуіш құралдарды жөндеу мен ақауларын анықтауды.
Электрорадиоөлшегіш
Өлшеуге арналған негізгі аспаптардың параметрлерін есептеу тәсілі; негізгі электр өлшегіш құрылғылардың структуралық және электрлік принципиалды схемалары, жұмыс принципі; электронды аспаптарды қалпына келтіру және калибровка жүргізу; электронды аспаптардың, электрөлшегіштердің ақауларын анықтау және жөндеу; электрқондырғыларының тағайындалуы және құрылымы.
БҚ 7
КҚ 3
АҚ 3
КП 1.4
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламамен қамтамасыз етудің функционалдық ерекшеліктері;
- мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалардың қызметін және қолданылуын;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
- мұрағаттаушы бағдарламаларды.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптау;
- каталог және файлдармен жұмыс (құру, көшіру, жаңарту және т.б.);
- электронды кестелермен жұмыс;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмыс;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
Жұмысшы мамандығы
ДЭЕМ - де жұмыс істеуде техника қауіпсіздігін сақтау. Бағдарламамен қамтамасыз етудің құрамы және қызметі.
Каталог және файлдармен жұмыс істеуге арналған командалар; MS-DOS командалық файлдары. Norton Commander қабыршығы. FAT32, NTFS, HPFS файлдық жүйелер; Windows операциялық жүйесі. ОЖ конфигурациялық файлдары. Total Commander. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалар.
БҚ 7
АҚ 3
КП 1.5
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- ДК негізгі бөліктерінің тағайындалуы және жұмыс істеу принциптерін;
- жүйелік плата жұмысының схемасын;
- операциондық жүйелер түрлерін;
- оптикалық және магниттік жинақтаушылардың жұмыс істеу принциптерін;
- сканердің, принтердің жұмыс принциптерін;
істеуі керек:
- ДК қосуды, баптауды және модернизациялауды;
- BIOS арқылы ДК компоненттерін қосуды және баптауды;
- операциондық жүйелерді орнатуды;
- қолдаңбалы бағдарламаларды орнатуды және баптауды;
- қатты дискіде ақпаратты қалпына келтіруді;
- сканермен, принтермен жұмыс істеуді;
- Интернет желісінде жұмыс істеуді;
- антивирустық бағдарламаларды орнатуды.
Перифериялық құрылғылар
ДК жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі; ДК негізгі бөліктерінің тағайындалуы және жұмыс принциптері; ДК модернизациялау, баптау және қосу; жүйелік плата жұмысының схемасы; BIOS арқылы ДК компоненттерін қосу және баптау; операциондық жүйелер түрлері және оларды орнату; қолданбалы бағдарламаларды орнату және баптау; жадының көлемін ұлғайту және қателіктерін жою; қатты дискжетегін орнату; қатты дискіде ақпаратты қалпына келтіру; оптикалық дискжетегінің жұмыс істеу принциптері, орнату, баптау, зерттеу; сканердің, принтердің жұмыс істеу принциптері; ДК мультимедиялық қызметтері; Интернет желісінде жұмыс істеу; модемды орнату және баптау; компьютерлік вирустар және антивирустық бағдарламаларды орнату.
БҚ 7

ПК 1,2,4,5
СК 1,2
ПП 1.6
Лабораторно-практические занятия (ЛПЗ)
По учебному плану отдельных дисциплин учебного заведения
ПП 1.7
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- описание сегментов на ассемблере;
- команды сложения, вычитания, умножения и деления при вычислении арифметических выражений на ассемблере;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работа с БД в Delphi.
уметь:
- тестировать программы с использованием отладчика Turbo Debugger;
- использовать способы и методы вывода текстов и чисел при создании программы на ассемблере;
- выбирать математический метод решения задачи;
- составлять алгоритм решения задачи;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать и оформлять программы;
- использовать графические возможности языка;
- составить программу для работ с локальными базами данных.
По программированию
Правила безопасности на ПЭВМ; упрощенное описание сегментов на языке ассемблера; использование команды сложения, вычитания, умножения и деления при вычислении арифметических выражений на ассемблере; отладка и тестирование программы с использованием отладчика Turbo Debugger; использование команды переходов и вызовов подпрограмм при создании программы на ассемблере; команды логических операций; применение команды сдвига; способы адресации на ассемблере; команды управления циклами; использование способов и методов вывода текстов и чисел при создании программы на ассемблере; команды, обслуживающие работу с клавиатурой; работа с массивами; разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям по темам для закрепления и получения навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi, системы с использованием локальных баз данных.
БК 7
ПП 1.8
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- топологию сети;
- технологию сетей;
- сетевые оборудования;
- этапы прокладки сети;
- расчет длины кабеля;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
- гипертекстовый язык HTML;
- конструкцию языка JavaScript;
- инструментарий векторной графики Flash.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- пользоваться сетевыми прикладными программами;
- создавать сайт с применением языков HTML и JavaScript, анимации Flash.
По сетевым технологиям
Проектирование сети. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS. Создание Web-сайта c использованием тегов HTML, языка программирования JavaScript и анимационной программы FlashMacromedia.
Защита файловой системы.
БК 7

КҚ 1,2,4,5
АҚ 1,2
КП 1.6
Зертханалық-тәжірибелік жұмыстар (ЗТЖ)
Оқу орнының оқу жоспары бойынша бөлінген пәндер
КП 1.7
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- ассемблерде сегменттердің жеңілдету сипатын;
- ассемблерде қосу, алу көбейту және алу командаларын арифметикалық өрнектерді есептеу барысында пайдалануды;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi - де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- Turbo Debugger өндеушіні пайдаланып бағдарламаны тестілеуді және қатесін жөндеуді;
- мәтіндік және сандық режімде экранға шығаруды
- есептерді шешудің математикалық әдісін таңдауды;
- алгоритмді графикалық түрде рәсімдеуді;
- Delphi - дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды өңдеуді және рәсімдеуді;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Бағдарламалау бойынша
ДК жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі; ассемблер тілінде сегменттердің жеңілдетіп сипаттау, ассемблер тілінде қосу, алу, көбейту және бөлу командаларын арифметикалық өрнектерді есептеу барысында пайдалану,
Turbo Debugger өндеушіні пайдаланып бағдарламаны тестілеу және қатесін жөндеу; ассемблерде өтулер және ішкі бағдарламаны шақыру командаларын бағдарламаны құру кезінде пайдалану; логикалық операциялар командалары; ығысу командалары; ассемблер тілінде адресациялау әдістері; циклдарды басқару командалары;
пернетақтаның жұмысын қамтамасыз ететін командалар, жиымдармен жұмыс;
бағдарламалаудың тақырыптарын бекіту мен біліктіліктерін арттыру үшін берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру және өңдеу;
ЭЕМ - де есептерді шешу және өңдеу; Delphi - де жоба құру; жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады.
БК 7
КП 1.8
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- желілік топологияны;
- желілік технологияны;
- желілік құрал
- жабдықтарды;
- желі жүргізу кезеңдерін;
- кабельдің ұзындығын есептеуді;
- адрестеу құрылысын және принципін;
- IP және DNS адрестерінің баптауын;
- HTML гипермәтіндік тілін;
- JavaScript тілінің құрылымын;
- Flash векторлы графикасының саймандарын.
істеуі керек:
- түрлі технологияларды қолданып желі құруды;
- желіні баптауды орындауды;
- желілік қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- HTML және JavaScript тілдері мен Flash анимациясын қолданып, сайт құруды.
Желілік технология бойынша
Желіні жобалау. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс жасау.
HTML тегтерін, JavaScript бағдарламалау тілін және FlashMacromedia анимациялық бағдарламаны қолданып Web-сайт құру. Файлдық жүйені қорғау.
БҚ 7

ПК 4,6
СК 5,6
ПП 02
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру предприятия;
- программное обеспечение данного предприятия;
- технологический процесс обработки информации.
уметь:
- создавать Интернет – приложения, сайты;
- создавать автоматизированные системы обработки информации;
- оформлять техническую документацию;
- составлять отчет о прохождении производственной, технологической практик.
Производственно-технологическая
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, инструктаж по технике безопасности. Разработка или участие в разработке проектов. Создание Интернет - приложений, сайтов, автоматизированных систем обработки информации. Оформление технической документации. Составление отчета о прохождении производственно-технологической практики.
БК 7
ПК 1-6
СК 1-6
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- охрану труда и производственную санитарию;
- особенности технологического сбора и обработки информации предприятия;
- методы контроля входной информации;
- методы анализа результатов, полученных в результате обработки информации.
уметь:
- определять требования к проекту;
- производить расчет потребности работников подразделения предприятия и фонда заработной платы;
- составлять технико-экономическое обоснование;
- определять постановку задачи;
- собирать и систематизировать материалы;
- определять математические методы решения задачи.
Производственная преддипломная
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, инструктаж по технике безопасности. Описания технологического процесса предприятия. Постановка задачи дипломного проекта. Сбор и систематизация собранных материалов для дипломных проектов. Определение интерфейса и метода решения задач. Оформление отчетов.
БК 7
ПК 1-6
СК 1-6
2.2 Структура образовательной учебной программы специалиста
среднего звена технического и профессионального образования по
специальности 1304000 – «Вычислительная техника и программное
обеспечение (по видам)»
Срок обучения: 3 года 10 месяцев
2 года 10 месяцев
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетен-
ции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия и правила литературного произношения;
- лексико-грамматический материал по специальности;
- функциональную коммуникативную речь;
- профессиональную лексику.
уметь:
-работать с терминологией по специальности;
- вести диалог по обмену мнениями, создавать текст монологического характера.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксический и морфологический разбор; Лексико-грамматические темы по специальности: история развития ЭВМ, устройства персонального компьютера, операционные системы, компьютерные вирусы, свойства алгоритма, текстовые документы и редакторы, компьютерная графика, база данных, электронная почта, модели и образцы моделирования, сеть Интернета, правила техники безопасности, охрана труда; Терминология по специальности: персональный компьютер, монитор, системный блок, клавиатура, курсор, архив, модем, принтер, мультимедийные системы, Интернет; Техника перевода. Издания и деловые бумаги по специальности, библиотеки, специальная литература, библиография.

КҚ 4,6
АҚ 5,6
КП 02
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- кәсіпорын құрылымын;
- кәсіпорында есептеуіш техникасы құралдарының бар болуын және құрамын;
- кәсіпорынның желілік құрылымын;
- кәсіпорынның бағдарламамен қамтамасыз етілуін;
- ақпараттарды өңдеудің технологиялық үрдісін.
істеуі керек:
- сайттар, Интернет-қосымшалар құруды;
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйесін құруды;
- техникалық құжаттарды рәсімдеуді;
- өндірістік-технологиялық тәжірибенің өтуі туралы есеп беруді құруды.
Өндірістік-технологиялық
Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен танысу. Жобалар құруға қатысу немесе жобалар құру.
Ақпараттарды өңдеуге автоматтандырылған жүйелер, сайттар, Интернет - қосымшалар құру. Техникалық құжаттарды рәсімдеу. Өндірістік - технологиялық тәжірибені өткізгені туралы есеп беруді құру.
БҚ 7
КҚ 1-6
АҚ 1-6
КП 03
Кәсіптік практиканы оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өнеркәсіп құрылымын;
- өндірістік тазалықты және еңбекті қорғауды;
- кәсіпорын ақпараттарын жинақтау мен өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- енгізілетін ақпараттарды басқару әдістерін;
- алынған ақпараттарды өңдеу нәтижелерін талдау әдістерін.
істеуі керек:
- жобаға қойылатын талапты анықтауды;
- еңбекақы қоры мен өнеркәсіп бөлімшелері қызметкерлерінің қажеттілігі есебін жүргізу;
- техника-экономикалық негізді құру;
- есептің қойылымын анықтау;
- материалдар жинау және жүйелеу;
- есепті шешудің математикалық әдістерін анықтау.
Өндірістік диплом алды
Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен танысу. Кәсіпорынның технологиялық үрдісінің сипаттамасы. Дипломдық жоба есебінің қойылымы. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жинақтау және жүйелеу. Есепті шешу әдісін және интерфейсін анықтау. Есеп беруді рәсімдеу.
БҚ 7
КҚ 1-6
АҚ 1-6
2.2 Орта буын маманы 1304000 – «Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Оқыту мерзімі: 3 жыл 10 ай
2 жыл 10 ай
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсініктерді, әдеби сөйлеу дағдысын;
- кәсіби лексикограмматикалық мәтіндермен жұмысты;
- функционалды, коммуникативті сөйлеу қорын дамытуды;
- кәсіби лексикалық сөйлеу мәдениетін дамытуды;
істеуі керек:
- терминдік сөздікпен, жұмысты;
- диалог түрінде пікір алмасу және монологты сипаттағы мәтінді құруды.
Кәсіби қазақ тілі
Мәтінге морфологиялық, синтаксистік талдау.
Лексико-грамматикалық мәтіндермен жұмыс: ЭЕМ-нің даму тарихы, дербес компьютердің құрылғылары, амалдық жүйе, компьютерлік вирустар, алгоритімнің қасиеттері, мәтіндік құжаттармен редакторлар, компьютерлік графика, мәліметтер базасы, электронды пошта, модельдер мен модельдеу үлгілері, Интернет желісі, техникалық қауіпсіздік ережесі, еңбекті қорғау.
Мамандыққа байланысты терминдер мен кәсіби сөздер: дербес компьютер, монитор, жүйелік қорап, пернетақта, жүгірткі, мұрағат, модем, шығару құрылысы, мультимедиялық құрылғылар, Интернет. Аударма техникасы. Мамандыққа байланысты құжаттар мен басылымдар, кәсіптік кітапханалар, арнайы әдебиеттер, библиография.

БК 2-5
ОГД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический  материал по специальности;
- грамматику;
- правописание;
- развитие навыков устной и письменной речи.
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи;
- владеть высокой письменной и устной коммуникабельностью.
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины по специальности; техника перевода профессионально – ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК 2-5
ОГД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.
БК 4,5,7
ОГД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-социально-биологические и психофизиологические основы физического спортивного самосовершенствования;
- правила техники безопасности при выполнении спортивных упражнений;
- правила игры в баскетбол, волейбол;
- правила техники бега;
- технику прыжка;
- правила казахских национальных видов спорта.
уметь:
-играть в волейбол, баскетбол;
-выполнять гимнастические упражнения;
- бегать на различные дистанции;
-прыгать в высоту, в длину с разбега и с места;
-играть в казахские национальные виды спорта.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование здорового образа жизни. Основы физического спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
БК 2-5
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия культурологии;
- культурный фундамент казахского этноса.
уметь:
- свободно владеть понятиями культурологии;
- различать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология
Общество, культура и цивилизация и их развитие; традиции и новаторство; этапы развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы; художественная культура средневековых народов Казахстана, современного Казахстана и их обряды, традиции, обычаи и народное искусство; культура.
БК 2-5
СЭД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- философские, научные аспекты мира, смысл жизни человека;
- нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
уметь:
- определять роль науки и научного познания;
- анализировать поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущность сознания, сознательного и бессознательного поведения.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и космос; человек и общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; глобальные проблемы.
БК 2-5
СЭД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы социологического подхода в понимании закономерности;
- социальную структуру, расслоение, взаимодействие, социализация вечности, формы регуляции.
уметь:
- развивать знания о социальных движениях и других факторах социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире);
-различать политические системы и режимы.
Основы социологии и политологии
Предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание и культура; мировая политика и международные отношения; социально-политические процессы, институты и организации в Казахстане; личность: ее социальные роли и поведение; социальные конфликты и способы их разрешения.
БК 2-5
СЭД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики.
уметь:
- анализировать экономические ситуации в стране и за рубежом;
- отличать налоговую, денежно-кредитную, социальную и инвестиционную политики;
- находить и использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирм; антимонопольные регулирования; микро- и макроэкономика; структура экономики страны; финансы; кредитно-денежная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; экономический рост Казахстана; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
БК 2-5
СЭД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека, механизмы реализации;
- правовые и нравственно- этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
уметь:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- различать виды ответственности.
Основы права
Право: понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 2-5
Квалификация «Техник- программист»
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ.
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 2-5
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности, электро и пожарной безопасности.
уметь:
-оказывать помощь при производственной травме;
- составлять акты о нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда; законодательство об охране труда в РК; системы стандартов охрана труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда; безопасности труда; пожарная и электробезопасность,
правила безопасной эксплуатации оборудования;
техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.
БК 1-5
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-применение математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования признаков сходимости, функцию комплексного переменного.
уметь:
- применять аналитическую геометрию, применения дифференциональных уравнений и интегралов;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Основы высшей математики
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интеграл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье. Функция переменных уравнений. Частные производные. Дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.
БК 2-7
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- случайные события, вероятность события;
-статистические характеристики рядов распределения;
- теоремы сложения и умножения;
- теоремы Лапласа;
- величины и их законы распределения.
уметь:
- выбирать математический метод решения задач;
- применять математическую статистику, методы построения математических моделей различных процессов;
-осуществлять решение задач из различных областей науки, техники, экономики и производства с применением математических методов и вычислительной техники на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ;
- проверять гипотезы.
Основы математической статистики
Элементы вероятностей: основные задачи комбинаторики. Случайные события, вероятность события; теоремы сложения и умножения; теоремы Лапласа; случайные величины и их законы распределения; законы больших чисел. Математическая статистика: основные понятия; статические характеристики рядов распределения; статистическая оценка параметров распределения; проверка гипотез; основы дискретного и коррекционного анализа.
БК 2-7
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-устройство и принцип работы деталей элементной базы;
-численные методы решения задач;
-математические методы в планировании и основ экономики;
- основные численные методы нахождения значений функции методом интерполяции при равноотстоящих и не равноотстоящих узлов интерполяции и решения обыкновенных дифференциальных уравнений
- методы нахождения минимума.
уметь:
-осуществлять выбор численных методов;
-вычислять производные I и II порядков для функции, заданной табличным способом;
- находить эмпирические зависимости и уточняющие коэффициенты методов наименьших квадратов;
-решать задачи методом Фибоначчи и методом «золотого сечения».
Численные методы
Понятие о погрешностях, видах и источниках погрешностей, погрешности численных методов решения; основные численные методы решения нелинейных уравнений; матрицы, методы обращения матриц; вычисление определителей; решение матричных уравнений; вычисление ранга матрицы; основные численные методы решения систем линейных уравнений. Понятие об аппроксимации; основные численные методы нахождения значений функции методом интерполяции при равноотстоящих и не равноотстоящих узлов интерполяции; вычисление производных I и II порядков для функции, заданной табличным способом; нахождение эмпирических зависимостей и уточняющих коэффициентов методом наименьших квадратов; методы вычисления интервалов; основные численные методы решения обыкновенных дифференциальных уравнений I порядка с начальными условиями; методы нахождения минимума функции методом Фибоначчи и методом «золотого сечения»; понятие о задачах линейного программирования (графический и Симплекс методы).
БК 2-7

БҚ 2-5
ЖГП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін мамандыққа байланысты лексикалық-грамматикалық материал таңдауды;
- грамматика
- жазылу емлесін;
- ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын;
істеуі керек:
- сөйлеу мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ажыратуды;
- жоғары деңгейде ауызша және жазбаша сауатты болуды;
- техникалық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби сөйлеу негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен мамандыққа байланысты терминдер; кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы; кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 2-5
ЖГП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.
БҚ 4,5,7
ЖГП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық, физикалық және спорттық жетілдіру негіздерін;
- спорттық ойындарға қатысу және спорт жаттығуларын орындауда қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- баскетбол, волейбол ойындарының ережелерін;
- жүгіру техникасын;
- секіру техникасын;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін;
істеуі керек:
- баскетбол, волейбол ойнауды;
- гимнастикалық жаттығуларды орындауды;
- әртүрлі қашықтыққа жүгіруді;
- биіктікке, ұзындыққа және бір орнынан секіруді;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін ойнауды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі және олардың салауатты өмір салты. Физикалық және спорттық жетілдірудің негізі. Кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
БҚ 2-5
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәдениеттану ұғымдарының негіздерін;
- қазақ этносының мәдени іргетасы туралы;
істеуі керек:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін меңгеруді;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсете білуді.
Мәдениеттану
Қоғам, мәдениет және өркениеттің дамуы; салт-дәстүрлер мен жаңашылдық; өнердегі алғашқы қадамдардан бастап, ерте қола дәуіріне дейінгі Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері; Қазақстанның ортағасырлық халықтарының көркем сурет өнері, қазіргі Қазақстан мәдениеті, салт-дәстүрлері, рәсімдері.
БҚ 2-5
ӘЭП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлемнің философиялық, ғылыми түсініктері, адам өмірінің мәні туралы;
- қоғамда адамдар арасындағы мінез-құлықтық нормаларды.
істеуі керек:
- ғылым мен ғылыми таным рөлін;
- әлеуметтік, биологиялық, рухани санасын, саналық және бейсаналық әрекеттерді талдауды.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тармақтары;
Адам табиғаты мен оның өмір сүруі; адам және ғарыш; адам және қоғам, өркениет және мәдениет; тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті; ғылым мен оның рөлі; ғаламдық проблемалар.
БҚ 2-5
ӘЭП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік әдістеме қағидаларды;
- тұлғаның әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын.
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалыстар және өзгеру мен дамудың өзге факторлары туралы білімін арттыруды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстандағы және әлемдегі) анықтауды;
- саяси режимдер мен саяси жүйелерді айыруды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саяси билік пен билік қатынастары; саяси жүйе, сана, мәдениет, саясат субъектілері; әлемдік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік–саяси процестер, институттар мен ұйымдар; тұлға: оның рөлі мен қызметі, әлеуметтік жанжалдар мен оларды шешу жолдары.
БҚ 2-5
ӘЭП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- макро және микроэкономика негіздерін.
істеуі керек:
- шетел мен Қазақстандағы экономикалық жағдайларды талдауды;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- өз мамандығы саласындағы экономикалық ақпаратты табуды және пайдалануды.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары; ресурстар; нарықтық баға қалыптасуының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонопольдық реттеу; микро және макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақша-несиелік және салықтық жүйе; инфляциялық процестер; жұмыссыздық; Қазақстан экономикасының өсу проблемалары; халықаралық еңбек бөлінісі; әлемдік валюта, тауарлар және қызмет көрсету нарығы; бизнес негіздері.
БҚ 2-5
ӘЭП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтарын, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- мамандық саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық ормаларды.
істеуі керек:
- маманның кәсіби әрекетін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдануды;
- жауапкершіліктің түрлерін айыруды.
Құқықтық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері; Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйе ядросы; адам құқығы туралы декларация; тұлға, құқықтық мемлекет; құқықтық жауапкершілік пен оның түрлері, құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 2-5
«Техник-программист» біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру, құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 2-5
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау
Еңбек қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбек қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экологияны және қоршаған ортаны қорғау
БҚ 1-5
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәсілдері;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
- экономикалық, сызықта есептерді шешуде математикалық тәсілдерді;
істеуі керек:
- жоғарғы математиканы, математиткалық статистиканы, әртүрлі процестерді матемаиткалық моделін құру тәсілдерін қолдануды;
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте математика-лық тәсілдер мен есептеуіш техниканы қолдана отырып, есептерді шығару;
- есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді;
- Тейлор, Фурье қатарына функцияларды салуды.
Жоғарғы математика негіздері
Комплексті сандар. Ондағы негізгі түсініктер мен қатынастық сызықтар мен ондағы теңдеулер. Түзулік және ондағы теңдеу. Екінші қатардағы қисындар, олардың жай касиеттері мен қолданылуы. Дифференциалды теңдеу. Екінші катар теңдеуінің Коши есебі.
Қатар: сандық қатар түсінігі, қатар үндесуі, қатар суммасы. Кошидің радикальды сипаты. Таңбадағы айнымалы қатар. Қатардың негізгі қасиеті. Тейлор қатары. Фурье қатары. Электротехникада жиі кездесетін Фурье қатарына функцияларды салу. Ыктималдық элементінің теориясы. Комбинаториканың негізгі түсінігі. Тұрақсыз жай түрі.
БҚ 2-7
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кездейсоқ жағдайлар мен олардың болу мүмкіндіктері жайлы түсінікті;
- тарату қатарының статикалық сипаттамасын;
- Лаплас теоремасын;
- кездейсоқ шамалар, олардың татару заңдылығын;
істеуі керек:
- есепті шешудің математикалық тәсілін таңдауды;
- математикалық статистиканы, әртүрлі процестердің математикалық құрылымының тәсілін қолдануды;
- гипотезаларды тексеруді;
- әртүрлі ғылым, техника, экономика аймағындағы мәселелерді шешуді.
Математикалық статистика негіздері
Комбинаториканың негізгі міндеті. Ықтималдық элементтері. Кездейсоқ оқиғалар, оқиғаның ықтималдылығы, қосу және көбейту теоремалары. Лаплас теоремасы. Кездейсоқ шамалар және оны бөлу заңдары, үлкен сандардың заңдары. Математикалық статистиканың негізгі ұғымы (элементтері). Үлестіру параметрлерінің статистикалық бағасы. Гипотезаны тексеру. Дискретті және коррекциялық теорияны талдау негізі.
БҚ 2-7
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- есептің шешілуінің есептеу тәсілдері;
- экономиканың негіздері мен жобалауында математикалық моделдерді;
- интерполяция тәсілі арқылы функцияның мәнің анықтайтын негізгі есептеу тәсілдерін білу;
- қарапайым дифференциалды теңдеулерді шешудің есептеу тәсілдерін;
- минимумды табу тәсілін;
істеуі керек:
- есептеу тәсілдерінде таңдау жасауды;
- кестелік түрде берілген функцияның I және II ретті туындысын табуды;
- эмпириялық байланысты және коэффиценті анықтауда ен кіші квадраттар тәсілін қолданып табуды;
- Фибоначчи тәсілі арқылы есептерді шешуді.
Cандық әдіс
Қателіктер жөнінде түсінік, қателіктердің түрлері мен негіздері, есептеу тәсілдерін шешудегі қателіктер, сызықтық емес теңсіздіктерді шешудегі негізгі есептеу тәсілдері; матрицалар, кері матрицалар, анықтауыштар, матрицалық теңдеулерді шешу, матрицаның рангтарын есептеу; сызықты теңдеулер жүйесінің шешімі. Аппраксимация туралы түсінік. Интерполяциялық және бірдей емес қашық тораптарды мәндерін табудың сандық шешімі. I және II-ші қатардарғы туындыны есептеу (Ньютон формуласы бойынша). Ең кіші шаршылар әдісі және Эмпирикалық тәуелділікті анықтау. I қатардағы жай дифференциалды теңдеудің сандық шешімі (Эйлер, РунгеКутта әдісі). «Алтын қима» және Фибоначчи тәсілдері. Сызықты программалау туралы түсінік (графикалық және Симплекс әдісі).
БҚ 2-7

ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-архитектуру и структуру ЭВМ;
-основные характеристики ПК;
-арифметические и логические основы построения, узлы и устройства микропроцессорных систем;
-виды памяти, принцип работы оперативной памяти;
-структуру, классификацию и характеристику микропроцессора;
-организацию памяти в защищенном режиме;
-способы адресации;
-виды прерываний;
-основы программирования на языке ассемблера.
уметь:
-переводить числа из одной системы счисления в другую, производить числами различные арифметические операции;
-строить функциональные схемы узлов и устройств микропроцессорных систем;
-составлять простые программы на языке ассемблера.
Основы микропроцессорной техники
Принципы построения и архитектура ЭВМ; технические характеристики ПК; арифметические и логические основы ВТ; элементная база ЭВМ; модели памяти; организация памяти; базовый микропроцессор Intel Х86; характеристики, расширенные возможности, регистры микропроцессоров; режимы адресации, система прерываний, стек, защищенный и реальный режимы; система команд микропроцессора. Основы языка программирования (Ассемблер). Программы- эмуляторы.
БК 2,3,4
ПК 1,3
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-определение конкуренции, сущность и функции;
-сущность и значение бюджетной и банковской системы государства;
-основные понятия по затратам;
-сущность, принципы и определение маркетинга.
уметь:
-рассчитывать доходы, расходы;
-определять цену себестоимости товара, производства, оптовую, розничную цену;
-составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики
Основные принципы рыночной экономики, мониторинг; рыночная система; государственные финансы; монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономика предприятия, менеджмент; маркетинг; цена и ценообразование; планирование; учет и анализ хозяйственной деятельности; международные экономические отношения.
БК 2-5
ПК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- операторы языка программирования;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов и других типов данных;
- понятие класса, объекта;
- основные принципы ООП
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi.
уметь:
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать и оформлять программы;
- составить программу для работ с локальными базами данных.
Основы алгоритмизации и программирования
Виды, классификации и назначение языков программирования; язык программирования Object Pascal в среде Delphi. Среда программирования Delphi. Основные понятия языка; Концепция данных; типы данных поддерживаемые языком, операции и функции над ними; операторы языка программирования: условный, выбора, цикла. Процедуры и функции. Файлы и работа с ними. Динамические переменные и структуры. Принципы объектно – ориентированного программирования; понятие объекта, класса; методы и свойства объектов; работа с компонентами. Графические возможности Delphi. Работа с базами данных в среде Delphi.
Структурированный язык запросов SQL.

ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ құрылымы мен архитектурасын;
- ДК негізгі сипаттамалары;
- микропроцессорлық жүйелердің арифметикалық және логикалық негіздерін;
- микропроцессорлық жүйелердің түйіндері мен құрылғыларын;
- жад түрлерін;
- жедел жадтың жұмыс жасау принципін;
- микропроцессордың құрылысы, жіктелуі және сипаттамасын;
- қорғалған режимде жадыны ұйымдастыруды;
- адрестеу әдістерін;
- үзіліс түрлерін;
- ассемблер тілінде бағдарламалау негіздерін;
істеуі керек:
- сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыруды;
- сандармен арифметикалық амалдар орындауды;
- микропроцессорлық жүйелердің түйіндері мен құрылғыларының сызбаларын құруды;
- ассемблер тілінде жеңіл бағдарлама құруды.
Микропроцессорлық техника негіздері
ЭЕМ архитектурасы және құрылымдық принциптері. ДК-дің техникалық сипаттамасы. ЕТ-ның арифметикалық және логикалық негіздері. ЭЕМ элементтік базасы.
Жады модельдері. Жадыны ұйымдастыру. Intel Х86 базалық микропроцессор. Микропроцессордың сипаттамасы, кеңейтілген мүмкіндіктері, регистрлері. Адрестеу әдістері, үзіліс жүйесі, стектер, қорғалған және нақты режимдері. Процессордың командалық жүйесі. Эмулятор бағдарламасы.
БҚ 2,3,4
КҚ 1,3
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бәсекелестіктің мәні мен мағынасын;
- мемлекеттік банктік білім жүйесі мен мазмұнын;
- шығынның негізгі түсініктері;
- маркетингтің мәні мен қағидаларын;
- кәсіпорынның басқару әдісін;
- бағаны анықтауды;
істеуі керек:
- кіріс пен шығысты есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнын анықтау, өндірістегі баға мен көтерме, бөлшектік бағаны анықтауды;
- бизнес-жоспарды құру;
- салықтың мәнін түсіну.
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономиканың қағидалары мен мониторингі; нарықтық жүйе; мемлекеттік қаржы; монополия мен бәсекелестік; өндірістегі субъектінің нарықтық қатысы; кәсіпорын экономикасы; менеджмент; маркетинг; баға, бағалық құн; жоспарлау есебі мен талдау; шаруашылық қызметтері, халықаралық экономикалық қатынас.
БҚ 2-5
КҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бағдарламалау тілінің операторларын;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды (массивтерді), файлдарды және мәліметтердің басқа типтерін өңдеу тәсілдерін;
- объект, класс түсінігін;
- ОББ-дың негізгі принциптерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi-де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді.
істеуі керек:
- Delphi-дің біріктірілген (интегралданған) ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды талдауды және безендіруді;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
Бағдарламалау тілдерінің қызметі, жіктелуі және түрлері. Delphi ортасындағы Object Pascal бағдарламалау тілі. Delphi бағдарламалау ортасы. Тілдің негізгі түсініктері. Мәліметтер концепциясы. Тілді қолдайтын мәліметтер типтері және оларға қолданылатын амалдар мен функциялар. Бағдарламалау тілінің операторлары: шартты, таңдау, цикл. Процедуралар мен функциялар. Файлдар және олармен жұмыс. Динамикалық айнымалылар және олардың құрылымы. Объектілі - бағытты бағдарламалаудың принциптері. Объект, класс түсінігі. Объектілер қасиеттері және әдістері; Компоненттермен жұмыс; Delphi - дің графикалық мүмкіндіктері. Delphi ортасында мәліметтер қорымен жұмыс. SQL сұраныстарының құрылымдық тілі.

БК 1,4,7,8
ПК 1,2,3,4
СК 1-5
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-основные технические характеристики ЭВМ, периферийных устройств и сетевого оборудования;
-виды аппаратных ошибок и неисправностей, методы их устранения;
-организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
-машинно-зависимые и машинно-независимые свойства операционных систем;
- принципы функционирования операционных систем;
- функциональные особенности прикладных программ;
- назначение и применение служебных программ.
уметь:
- подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства;
-использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
-выполнять установку и настройку операционных систем;
-работать с каталогами и файлами;
- работать с электронными таблицами, текстовыми редакторами, с архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и пакеты прикладных программ
Основные компоненты ПК и их назначение; возможные неисправности, способы их поиска и устранения; функциональные схемы и принцип работы устройств: внешней памяти, ввода/вывода, периферийных устройств, устройств приема/передачи информации и сетевых оборудований.
Понятие, основные функции, классификация операционных систем; машинно-зависимые свойства ОС: обработка прерываний, планирование процессов, обслуживание ввода-вывода, управление виртуальной памятью; машинно-независимые свойства ОС: работа с файлами, планирование заданий, распределение ресурсов; общие принципы организации и функционирования программного обеспечения; Разновидности операционных систем. Файловые системы. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с пакетом прикладных программ.
БК 1,2,4-6
ПК 1,5,6
СК 4,7
СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-браузеры и принципы работы в Интернет;
- средства создания сайтов;
- конструкцию Web – языков.
уметь:
- пользоваться сетевыми прикладными программами;
- разрабатывать приложения на языке PHP.
Web программирование и Интернет технологии
Виды подключения к Интернету. Службы Интернет. Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основные свойства языка PHP. Переменные. Типы данных. Операторы условий, сравнения, циклов. Функции. Работа с числами, строками, объектами и массивами. Операции с файлами и каталогами.
Функции для работы с данными базы данных.
Основы работы в Adobe Flash.

БҚ 1,4,7,8
КҚ 1,2,3,4
АҚ 1-5
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ сыртқы құрылғыларының жұмыс істеу принциптерін, қызметін;
- ЭЕМ-ның, перифериялық және желілік құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамаларын;
- аппараттық қателер және ақаулар түрлерін, оларды жою әдістерін;
- ақпаратты енгізу/шығару жүйесін ұйымдастыруды және сыртқы құрылғылардың интерфейсін;
- операциялық жүйенің машинаға тәуелді және машинаға тәуелсіз қасиеттері;
- операциялық жүйелердің функционалдық принциптерін;
- қолданбалы бағдарламалардың функционалдық ерекшеліктерін;
- қызметтік бағларламалардың қызметін және қолданылуын;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның барлық қазіргі заманғы сыртқы және желілік құрылғыларын қосуды, баптауды және қолдануды;
- ЕТ аппараттық құралдарының ақауларын болдырмау және іздеу үшін тестік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды.
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- каталог, файлдармен жұмыс;
- электронды кестелермен, графикалық және мәтіндік редакторлармен, мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс.
Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарламалар пакеті
ДК-дің негізгі құрылғылары және олардың қызметтері. Мүмкін болатын ақаулар, оларды іздеу және жөндеу әдістері. Құрылғылардың жұмыс принциптері және функционалдық сызбалары: сыртқы жады; енгізу/шығару; сыртқы құрылғылары; ақпаратты қабылдау/жіберу және желілік құрал-жабдықтар.
Операциялық жүйелердің түсінігі, негізгі функциялары және жіктелуі. Операциялық жүйенің машинаға тәуелді қасиеттері: үзілістерді өңдеу, үрдістерді жобалау, енгізу-шығаруға қызмет көрсету, виртуалды жадты басқару. Операциялық жүйенің машинаға тәуелсіз қасиеттері: файлдармен жұмыс, тапсырмаларды жобалау, ресурстарды бөлу. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды функционалдық және ұйымдастырудың жалпы принциптері. Операциялық жүйелердің түрлері. Файлдық жүйелер. ОЖ конфигурациялық файлы. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс.
БҚ 1,2,4-6
КҚ 1,5,6
АҚ 4,7
АП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Интернетте жұмыс істеу принциптерін және броузерлерді;
- сайт құру құралдарын;
- Web тілдерінің құрылымын;
істеуі керек:
- желілік қолданбалы бағдарламалармен жұмысты;
- PHP тілінде бағдарламалар құруды;
Интернет технологиялар және Web бағдарламалау
Интернетке қосылу түрлері. Интернет қызметтері. HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері. Сайт құру түрлері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Скриптерді құру және колдану. PHP тілінің негізгі қасиеттері. Айнымалылар. Мәліметтер типтері. Шарт, таңдау және циклдер операторлары. Функциялар. Сандар, жолдар, объектілер және массивтермен жұмыс. Каталог және файлдар операцияларымен жұмыс. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған функциялар. Adobe Flash жұмысының негізі

БК1,4,5,6,7
ПК 1,5,6
СК 2,5
СД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- типы компьютерных сетей и каналов связи;
- виды топологии;
- систему адресации;
- устройства и принципы работы оборудований (маршрутизатор, HUB, коммутатор, мост и др.);
- сетевые технологии и их основные характеристики;
- уровни модели OSI;
- сетевые протоколы и стеки;
- сетевые операционные системы;
- основы администрирования.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- пользоваться электронными ключами и подписью;
- устанавливать виртуальные машины.
Компьютерные сети и телекоммуникации
Назначение предмета. Эволюция компьютерных сетей. Типы сетей. Общие принципы построения сетей. Коммутация пакетов и каналов. Сетевые технологии. Модели OSI. Сетевые протоколы. Сетевые операционные системы. Основы сетевого администрирования.
Виртуальные машины (установка и настройка)
Безопасность, защита сетей и информации.
БК1-6
ПК 4,5
СК 2,5
СД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-научные основы управления производством и автоматизированной обработкой данных;
-этапы технологического процесса разработки программных комплексов;
-методы проектирования.
уметь:
- строить аналитические модели: линейного, дискретного и динамического программирования;
- использовать математические модели.
Моделирование производственных и экономических процессов
Основы моделирования, понятия и принципы, классификация, многокритериальные модели. Аналитические модели: линейного, дискретного и динамического программирования, графовые модели и модели оптимального управления.
БК 2-7
ПК 2,3
СК 3
СД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- возможности и виды компьютерной графики;
- интерфейсы графических редакторов;
- операции с объектами.
уметь:
- выполнять операции над объектами;
- работать с текстами;
- использовать разные эффекты;
- импортировать и экспортировать объекты (рисунки).
Компьютерная графика
Область применения компьютерной графики. Форматы графических файлов. Виды компьютерной графики. Интерфейс графических редакторов. Виды объектов. Работа с объектами.
Основы двух- и трехмерной графики.
БК 1,7,8
ПК 5,6
СК 6
СД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- типы данных, операторы, указатели, ссылки, массивы, функции, передачу массивов в качестве параметров функций, препроцессорные средства.
- принципы объектно-ориентированного программирования;
- ввод-вывод;
- интерфейс интегрированной среды;
- свойства, методы основных классов, события;
- структуру проекта, основные компоненты.
уметь:
- создавать программы на объектно-ориентированном языке программирования;
- использовать основные принципы работы языка;
- создавать приложения в среде объектно-ориентированного языка программирования;
- работать с базами данных.
Основы объектно-ориентированного программирования
Основы объектно-ориентированного языка программирования; типы данных; операторы; указатели; ссылки; массивы; функции; передача массивов в качестве параметров функций; препроцессорные средства; класс как абстрактный тип; реализация инкапсуляции, полиморфизма, наследование в объектно-ориентированном языке программирования; ввод-вывод; потоки, файлы, строки; исключительные ситуации; интегрированная среда разработки; структура проекта; иерархия классов; свойства, методы основных классов; события; текстовые компоненты; компоненты управления и интерфейса; формы; меню; работа с базами данных.
БК 1-7

БҚ 1,4,5,6,7
КҚ 1,5,6
АҚ 2,5
АП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьтерлік желі түрлерін және байланыс каналдарын;
- топология түрлерін;
- адрестеу жүйесін;
- желілік құрылғыларды және олардың жұмыс істеу принциптерін (маршрутизатор, HUB, коммутатор, көпір және т.б.)
- желілік технологияларды және олардың негізгі сипаттамаларын;
- OSI моделінің деңгейлерін;
- желілік хаттамалар мен стектерді;
- желілік операциялық жүйелерді;
- административтік негіздерін;
істеуі керек:
- желілерді құруда түрлі технологияларды қолдануды;
- желіні баптауды;
- электронды кілттерді және мөрлерді қолдануды;
- виртуалды машиналарды орнатуды
Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар
Пәннің мақсаты. Компьютерлік желілердің дамуы. Желілер түрлері. Желілерді құрудың жалпы принциптері. Пакеттер мен каналдардың коммутациясы. Желілік технологиялар. OSI модельдері. Желілік хаттамалар. Желілік операциялық жүйелер. Желінің административтік негіздері. Виртуалды машиналар (орнату және баптау). Ақпараттарды және желілерді қорғау, қауіпсіздік.
БҚ1-6
КҚ 4,5
АҚ 2,5
АП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәлеметтерді автоматтандырып өңдеудің және өндірісті басқарудың ғылыми негіздері;
- бағдарламалық кешендерді құрудың технологиялық үрдісінің деңгейлері;
- жобалау әдістері;
істеуі керек:
- аналитикалық модельдерді құру: сызықтық, дискреттік және динамикалық бағдарламалау;
- математикалық теңдеулер қолдану.
Өндірістік және экономикалық үрдісін модельдеу
Модельдеу негіздері, анықтамалармен үрдісі, жіктелуі; көпкритериялық модельдері. Аналитикалық модельдер: сызықтық, дискреттік және динамикалық бағдарламалау; графтық және тиімді басқару модельдер.
БҚ 2-7
КҚ 2,3
АҚ 3
АП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік графиканың түрлері мен мүмкіндіктерін;
- графикалық редакторларының интерфейстерін;
- объектілердің операцияларын;
істеуі керек:
- объектілер мен операцияларды орындауды, мәтіндермен жұмыс істеуді;
- әртүрлі эффектілерді қолдануды, объектілерді (суреттер) импорттауды және экспорттауды
Компьютерлік графика
Компьютерлік графиканың қолдану аумағы. Графикалық файлдардың пішімдері. Компьютерлік графика түрлері. Графикалық редакторларының интефейсі. Объект түрлері. Объектілермен жұмыс. Екі өлшемді және үш өлшемді графика негіздері.
БҚ 1,7,8
КҚ 5,6
АҚ 6
АП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәліметтер типтерін, операторларды, көрсеткіштерді, сілтемелерді, жиымдарды, функцияларды, жиымдарды функцияның параметрлері ретінде беруді;
- препроцессорлық құралдарды;
- объектілі-бағытты бағдарламалау принциптерін;
- енгізу-шығаруды;
- біріктірілген ортаның интерфейсін;
- негізгі кластардың қасиеттерін, әдістерін; оқиғаларды;
- жоба құрылымын, негізгі компоненттерді;
істеуі керек:
- Объектілі-бағытты бағдарламалау тілінде бағдарламалар құруды;
- Тілдің негізгі жұмыс істеу принциптерін Объектілі-бағытты бағдарламалау ортасында қосымшалар құруды;
- Мәліметтер қорымен жұмыс істеуді.
Объектілі-бағытты бағдарламалау негіздері
Объектілі-бағытты бағдарламалау тілінің негіздері; Операторлар. Көрсеткіштер. Сілтемелер. Жиымдар(массивтер). Функциялар. Жиымдарды функцияның параметрлері ретінде беру. Препроцессорлық құрал. Класс абстрактылы тип. Объектілі - бағытты бағдарламалау тілінде инкапсуляцияны, полиморфизмді, мұрагерлікті іске асыру. Ағындар, файлдар, жолдар. Ерекше жағдайлар; интегралданған (біріктілген) ортасы. Жоба құрылымы. Кластар иерархиясы. Негізгі кластардың қасиеттері, әдістері; оқиғалар. Мәтіндік компоненттер. Басқару компоненттері. Пішімдер. Мәзір. Интерфейс компоненттері. Мәліметтер қорымен жұмыс.
БҚ 1-7

ПК 1-4
СК 1-5
СД 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-жизненный цикл программ;
- стадии и этапы технологического процесса разработки программных комплексов;
- методы анализа и синтеза при программировании;
- стандарты для оформления текстовых и графических материалов документации;
- уровни качества конструирования программ;
- системы управления базами данных;
- модели баз данных;
- основные понятия реляционных и сетевых баз данных;
- понятия нормализации;
- язык запросов для управления БД.
уметь:
- производить анализ и синтез при программировании;
- применять UML;
- создавать документацию согласно государственным стандартам;
- разрабатывать базы данных;
- составлять приложения для организации запросов;
- работать с удаленными базами данных.
База данных
Требования к современным технологиям разработки приложений, критерии оценки качества программного обеспечения; понятие надежности программ; жизненный цикл; уровни качества конструирования программ; информационные потоки на этапах анализа и синтеза; модульное и объектное проектирование; виды тестирования; виды и стандарты на программные документы; использование UML для проектирования;
системы управления базами данных, использующие базы данных: модели и архитектура базы данных; основные понятия реляционных и сетевых баз данных.
БК 1-6
ПК 1-6
СК 1-4
Квалификация «Техник по защите информации»
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ.
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 1-5
ОПД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности, электро- и пожарной безопасности;
уметь:
-оказывать помощь при производственных травмах;
- составлять акты о нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда; законодательство об охране труда в РК; системы стандартов охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда; безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.

КҚ 1-4
АҚ 1-5
АП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бағдарламаның өміршеңдік циклін;
- бағдарламалық кешендерді өңдеудің технологиялық үрдісінің кезеңдері мен сатыларын;
- бағдарламалаудағы талдау және құру әдістерін;
- құжаттардың мәтіндік және графиктік материалдарын рәсімдеуге арналған стандарттар;
- бағдарламаны құру сапасының деңгейлері;
- мәліметтер қорын басқару жүйесін, мәліметтер қорының моделдерін;
- Реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымын;
- Нормалау түсінігін;
- Мәліметтер қорын басқаруға арналған сұраныстар тілін;
істеуі керек:
- бағдарламалауда талдау мен құруды орындауды;
- UML-ді қолдануды;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес құжаттарды рәсімдеуді.
- Мәліметтер қорын құруды;
- Мекеме сұраныстарына қосымшалар құруды;
- Жойылған мәліметтер қорымен жұмыс істеуді
Мәліметтер қоры
Қосымшаларды құру технологияларына қойылатын қазіргі кезеңдегі талаптар. БҚ сапасын бағалау критерийлері. Бағдарлама сенімділігі түсінігі. Өміршеңдік циклі. Бағдарламаны құру сапасының деңгейлері. Талдау және құру кезеңдеріндегі ақпараттық ағындар. Модульді және объектілі жобалау. Тестілеу түрлері. Бағдарламалық құжаттардың түрлері, стандарттары. Объектілі бағытты жобалауда UML-ді қолдану.
Мәліметтер қорының моделдері және құрылымы. Реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымдары.
БҚ 1-6
КҚ 1-6
АҚ 1-4
«Ақпаратты қорғау технигі» біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру, құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 1-5
ЖКП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау
Еңбек қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбек қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экологияны және қоршаған ортаны қорғау

БК 1-5
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-решение задач из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования, признаков сходимости, функцию комплексного переменного.
уметь:
- применять аналитическую геометрию, теорию пределов;
-осуществлять решение задач из различных областей науки, техники, экономики и производства с применением дифференциальных уравнений и интегралов;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Основы высшей математики
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств, пределов; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интервал; геометрический смысл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье. Дифференциальные уравнения и уравнения высших порядков. Функция нескольких переменных уравнений. Частные производные. Дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.
БК 2,5,6
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- операторов языка программирования;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов и других типов данных;
- понятие класса, объекта;
- основные принципы ООП;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi.
уметь:
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать программы;
- составлять программу для работы с локальными базами данных.
Языки программирования
Виды, классификация и назначение языков программирования; язык программирования Object Pascal в среде Delphi. Среда программирования Delphi; основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком, операции и функции над ними; операторы языка программирования: условный, выбора, цикла; процедуры и функции; файлы и работа с ними; принципы объектно – ориентированного программирования; понятие объекта, класса; методы и свойства объектов; работа с компонентами; графические возможности Delphi; работа с базами данных в среде Delphi; разработка курсового проекта.
БК 1,2,7
ПК 1-5;
СК 2-4,5
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- жизненный цикл программ;
- стадии и этапы технологического процесса разработки программных комплексов;
- методы анализа и синтеза при программировании;
- стандарты для оформления текстовых и графических материалов документации;
- уровни качества конструирования программ.
уметь:
- производить анализ и синтез при программировании;
- применять UML;
- создавать документацию согласно государственным стандартам.
Технология разработки и сопровождения программ
Требования к современным технологиям в программировании, критерии оценки качества программного обеспечения; понятие надежности программ; жизненный цикл; уровни качества конструирования программ; информационные потоки на этапах анализа и синтеза; стратегии конструирования (линейная, инкрементная, эволюционная); быстрая разработка приложений (RAD); декомпозиция; модульное проектирование; модульное программирование; стадии и этапы разработки программ; виды программных документов; структура документов, виды тестирования; использование UML для объектно-ориентированного проектирования.

БҚ 1-5
ЖКП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәс-ілдері;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
- экономикалық, сызықта есептерді шешуде математикалық тәсілдерді;
істеуі керек:
- жоғарғы математиканы, математиткалық статистиканы, әртүрлі процестерді матемаиткалық моделін құру тәсілдерін қолдануды;
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте математикалық тәсілдер мен есептеуіш техниканы қолдана отырып, есептерді шығару;
- есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді;
- Тейлор, Фурье қатарына функцияларды салуды.
Жоғарғы математика негіздері
Комплексті сандар. Ондағы негізгі түсініктер мен қатынастық сызықтар мен ондағы теңдеулер. Түзулік және ондағы теңдеу. Екінші қатардағы қисындар, олардың жай касиеттері мен қолданылуы. Дифференциалды теңдеу. Екінші катар теңдеуінің Коши есебі. Қатар: сандық қатар түсінігі, қатар үндесуі, қатар суммасы. Кошидің радикальды сипаты. Таңбадағы айнымалы қатар. Қатардың негізгі қасиеті. Тейлор қатары. Фурье қатары. Электротехникада жиі кездесетін Фурье қатарына функцияларды салу. Ыктималдықэлементінің теориясы. Комбинаториканың негізгі түсінігі. Тұрақсыз жай түрі.
БҚ 2,5,6
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бағдарламалау тілінің операторлары;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- класс, объект ұғымын;
- объектілі-бағытты бағдарламалаудың негізгі принциптерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi-де мәліметтер; қорымен жұмыс жасауды
істеуі керек:
- бағдарламалау тілінің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламалар құруды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Бағдарламалау тілдері
Бағдарламалау тілдерінің түрлері, жіктелуі және қызметі; Delphi ортасындағы Object Pascal бағдарламалау тілі. Delphi бағдарламалау ортасы; Тілдің негізгі түсініктері; Мәліметтер концепциясы; тілді қолдайтын мәліметтер типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; бағдарламалау тілінің операторлары: шартты, таңдау, цикл; процедуралар мен функциялар; файлдар және олармен жұмыс; объектілі-бағытты бағдарламалаудың принциптері; объект, класс түсінігі; объектілер қасиеттері және әдістері; компоненттер-мен жұмыс; Delphi-дің графикалық мүмкіндіктері. Delphi ортасында мәліметтер қорымен жұмыс. Курстық жоба талдамасы.
БҚ 1,2,7
КҚ 1-5;
АҚ 2-4,5
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бағдарламаның өміршеңдік циклін;
- бағдарламалық кешендерді өңдеудегі технологиялық үрдістің сатылары мен кезеңдерін;
- бағдарламалауда құру және талдау әдістерін;
- құжаттардың мәтіндік және графикалық материалдарын безендіруге арналған стандарттарды;
- бағдарламаны құрастыру сапасының деңгейлерін;
істеуі керек:
- бағдарламалауда құру және талдау жүргізуді;
- UML - ді қолдануды;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес құжаттарды құруды.
Бағдарламалық қамтамасыздандыруды құру технологиясы
Бағдарламалаудағы қазіргі заманғы технологияларға қойылатын талаптар. БҚ сапасын бағалау критерийлері; Бағдарлама сенімділігі түсінігі; өміршеңдік циклі; бағдарламаны құру сапасының деңгейлері; талдау және құру кезеңдеріндегі ақпараттық ағындар; құрастыру стратегиялары (сызықтық, инкременттік, эволюциялық); қосымшаларды жылдам құру(RAD); декомпозиция; модульдік жобалау; модульдік бағдарламалау; бағдарламаларды өңдеу сатылары мен кезеңдері; бағдарламалық құжаттардың түрлері; құжаттар құрылымы; бағдарламалаудағы құру және талдау әдістері; тестілеу түрлері; объектілі-бағытты жобалауға UML - ді қолдану;

БК 2-6
ПК 1-4
СК 1,3
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные технические характеристики ПК и периферийных устройств;
- виды аппаратных ошибок и неисправностей;
- организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств.
уметь:
- определять назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-применять методы устранения неисправности;
-подключать и настраивать современные внешние устройства;
- применять тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств.
Комплекс технических средств
Классификация и назначение устройств. Основные технические характеристики и принцип действия устройств ПК.
Развитие периферийного оборудования, методы его установки и настройки. Диагностика неисправностей и их устранение. Утилиты тестирования, проверки, восстановления данных с носителей информации. Устройства ввода и вывода информации. Клавиатура. Устройства оптического управления. Сканеры. Принтеры, плоттеры. Устройства отображения информации. Видеоадаптеры. Звуковая плата. Сетевые карты. Телекоммуникационные устройства.
БК 1-7
ПК 1,2,5
СК 5
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-принцип работы электронных усилителей, генераторов, выпрямителей;
-область применения устройств;
-интегральные схемы;
-принцип работы электровакуумных и отображающих информацию приборов;
-устройство ЦВМ.
уметь:
-читать и составлять принципиальные и расчетные схемы несложных электронных усилителей, выпрямителей;
-находить неисправности в электрических цепях;
-применять измерительные средства, обрабатывать полученные данные.
Промышленная электроника
Электровакуумные приборы и приборы отображения информации. Электронные, операционные усилители, функциональные преобразователи, принципы работы ЦВМ, цифровые сигналы, электронные генераторы, выпрямители. Интегральные микросхемы. Полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; электрические машины переменного и постоянного тока; трансформаторы.
Регулирующие электронные, цифровые, измерительные приборы.
БК 2-6
ПК 2, 3
CК 2,3
ОПД 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- системы управления базами данных;
- модели баз данных;
- основные понятия реляционных и сетевых баз данных;
- понятия нормализации;
- язык запросов для управления БД.
уметь:
- разрабатывать базы данных;
- составлять приложения для организации запросов;
- работать с удаленными базами данных.
База данных
Информационные системы, использующие базы данных: модели и архитектура базы данных; основные понятия реляционных и сетевых баз данных.
Технология создания системы обработки данных. Работа с удаленными базами данных.

БҚ 2-6
КҚ 1-4
АҚ 1,3
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дербес компьютердің және сыртқы құрылғылардың негізгі техникалық сипаттамасын;
- аппараттық қателер және ақаулардың түрлері;
- ақпараттарды енгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру және сыртқы құрылғыларының интерфейстері
істеуі керек:
- ЭЕМ- нің сыртқы құрылғыларының жұмыс істеу принциптері, тағайындалуының анықтауын;
- Ақауларды жою тәсілдерін қолдануын;
- Қазіргі кезеңдегі сыртқы құрылғыларды қосуды және баптауды;
- Аппараттық құрылғылардың ақауларын іздеу және жоюға арналған тесттік, диагностикалық бағдарламаларды қолдануды;
Техникалық құрылғылар кешені
Құрылғылардың жіктелуі және тағайындалуы. Дербес компьютер құрылымы және оның жалпы жұмыс істеу принциптері. Сыртқы құрылғылардың дамуы, орнату және баптау әдістері. Ақауларды диагностикадан өткізу және оларды жою. Тестілеу утилиталары, тексерулер, ақпаратты тасымалдауыштан мәліметтерді қалпына келтіру. Ақпаратты енгізу-шығару қрылғысы. Пернетақта. Оптикалық басқару құрылғылары. Сканер. Принтерлер. Плоттер. Ақпараттарды көрсету құрылғысы. Бейнеадаптерлер. Дыбыс карталары. Желілік карталар. Телекоммуникациялық құрылғылар.
БҚ 1-7
КҚ 1,2,5
АҚ 5
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр күшейткіштің, генератордың және түзеткіштің жұмыс істеу принципін;
- интегралдық схемаларды;
- электрвакуумды және ақпаратты көрсететін приборлардың жалпы жұмыс принципін;
- СЕМ өқұрылғыларын
істеуі керек:
- қарапайым электронды күшейткіштердің, түзеткіштердің принцәипиалды схемасын оқуды және есептеп құрастыруды;
- электронды құрылғылардағы қателіктерді табуды;
- өлшеу құрылғыларын қолдануды, алынған ақпараттарды өңдеуді
Өндірістік электроника Элекровакуумды және ақпарат тарататын құралдар. Электронды түзеткіштер. Электронды операциялық күшейткіштер, функционалды түрлендіргіштер, сандық есептеуіш машиналардың жұмыс істеу принципі, сандық дабылдар, сақтау қүрылғылары, электронды генераторлар, түзеткіштер. Интегралды микро схемалар. Жартылай өткізгіш аспаптар, электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және айнымалы ток электр машиналары; трансформаторлар,.
Реттеуші электрондық және сандық өлшеу құралдары.
БҚ 2-6
КҚ 2,3
АҚ 2,3
ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәліметтер қорын басқару жүйесін, мәліметтер қорының моделдерін;
- реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымын;
- нормалау түсінігін;
- мәліметтер қорын басқаруға арналған сұраныстар тілін;
істеуі керек:
- мәліметтер қорын құруды;
- мекеме сұраныстарына қосымшалар құруды;
- жойылған мәліметтер қорымен жұмыс істеуді
Мәліметтер қоры
Мәліметтер қорын қолданатын ақпараттық жүйелер. Мәліметтер қорының моделдері және құрылымы. Реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымдары.
Мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы. Жойылған мәліметтер қорымен жұмыс

БК 2-6
ПК 4,5
CК 1,5
ОПД 1.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- экономические проблемы безопасности информации;
- положения определения экономической эффективности защиты информации;
- оценку экономического эффекта защиты информации.
уметь:
- анализировать экономическую безопасность;
- оценивать экономический эффект защиты информации.
Экономика информационной безопасности
Экономические проблемы информационных ресурсов и защиты информации.
Экономическая безопасность.
Основные положения определения экономической эффективности защиты информации.
Оценка экономического эффекта защиты информации. Экономическая эффективность инвестиций в защиту информации.
Производственно-хозяйственная деятельность организаций как потребитель и источник экономической информации, подлежащей защите.
Страхование как метод защиты информации.
БК 2-6
ПК 1,5 СК 2,5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-классификацию информационных технологий, состав и структуру информационных систем;
- основы работы в HTML, JavaScript;
- системы управления базами данных;
- модели и основные понятия реляционных баз данных;
- понятия нормализации;
- конструкцию языка PHP;
- язык запросов для управления БД.
уметь:
- работать в обозревателях Интернет;
-создавать Web-страницы;
- составлять программы на языке PHP;
- составлять приложения для организации запросов SQL;
- работать с удаленными базами данных.
Информационные технологии
Классификация информационных технологий, состав и структура информационных систем. Структура и основные принципы функционирования Интернета. Приложения для работы с Интернет.
Основы работы в HTML, CSS и XML. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основные свойства языка PHP. Переменные. Типы данных. Операторы условий, сравнения, циклов. Функции. Работа с числами, строками, объектами и массивами. Операции с файлами и каталогами.
Интерфейс пользователя с базой данных. Структурированный язык запросов SQL. Функции для работы с данными базы данных.
Основы работы в Adobe Flash.

БҚ 2-6
КҚ 4,5
АҚ 1,5
ЖКП 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономика және экономикалық жүйе туралы түсінік;
- нарықтық механизмді және оның қалыптасуының принциптерін;
- басқарудың принциптері мен тәсілдерін;
істеуі керек:
- нарықтық экономиканы талдау жасауды;
- өндірістің жұмысын ұйымдастыру және болжауды;
- тұтынушылармен қарым-қатынаста болуды;
- нарықтың конъюнктурасын талдауды;
- баланстық есеп жасауды.
Ақпараттық қауіпсіздік экономикасы
Экономика туралы түсінік, экономикалық жүйелер; экономиканың қазіргі уақыттағы жағдайы және ҚР-ның нарыққа көшудегі мәселелері; нарық механизмі және оның қалыптасу себебін, нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорындар. Кәсіпорындардың өндірістік қоры, әр түрлі меншік формасындағы кәсіпорындардың жұмыс істеу ерекшеліктері. Мемлекеттік, қоғамдық, меншіктік және т.б. Басқарудың негізгі, принциптері және әдістері. Еңбек ұжымының басшысы, басшының жұмысты жоспарлауы және ұйымдастыруы. Маркетинг нарықты жаулап алу өнері, тұтынушымен қарым-қатынас жасауды үйрену, сұранымды есептеу және болжау, нарық бәсекесін талдау. Жарнама - маркетингтің құралы. Кәсіпкерлік, бизнес, бәсеке, сауда, коммерция, биржа, сыртқы экономика. Бухгалтерлік есеп, тепе-теңдік есебі, бухгалтердің жұмыс орнын автоматтандыру.
БҚ 2-6
КҚ 1,5
АҚ 2,5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық технологиялардың жіктелуін, ақпараттық жүйелердің құрамын және құрылымын;
- HTML, JavaScript-те жұмыс істеу негіздерін;
- мәліметтер қорын басқару жүйесін;
- реляциялық мәліметтер қорының негізгі түсінігін;
- нормалдау түсінігін;
- РНР тілі конструкциясын;
- МҚ басқаруға арналған сұраныс тілін;
істеуі керек:
- Интернетте жұмыс;
- Web парақтарын құруды;
- PHP тілінде бағдарламалар құруды;
- SQL сұраныстарын ұйымдастыру үшін қосымшалар құруды;
- жойылған мәліметтер қорымен жұмыс.
Ақпараттық технологиялар
Ақпараттық технологиялардың жіктелуі, ақпараттық жүйелердің құрамы мен құрылымы. Интернет құрылымы және оның жұмыс жасауының негізгі принциптері. Интернетпен жұмыс жасауға арналған қосымшалар. HTML, CSS и XML-да жұмыс істеу негіздері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Скриптарды құру және қолдану. РНР тілінің негізгі қасиеттері; Айнымалылар; Мәліметтер типтері; Шартты, салыстыру, циклдік операторлары. Функциялар. Сандармен, жолдармен, объектілермен және жиымдармен жұмыс. Файлдарға және каталогтарға қолданылатын амалдар; қолданушының мәліметтер қорымен байланысы; SQL сүранысы құрылымдық тілі. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған функциялар. Adobe Flash- та жұмыс істеу негіздері.

БК 1,2,4
ПК 1-5
СК 2,5
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- описание сегментов на ассемблере;
- команды сложения, вычитания, умножения и деления при вычислении арифметических выражений на ассемблере;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов.
уметь:
- тестировать программы с использованием отладчика Turbo Debugger;
- использовать способы и методы вывода текстов и чисел при создании программы на ассемблере;
- выбирать математический метод решения задачи;
- составлять алгоритм решения задачи;
- разрабатывать и оформлять программы;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных.
Программирование на языке Ассемблер
Правила безопасности на ПЭВМ; упрощенное описание сегментов на языке ассемблера; использование команды сложения, вычитания, умножения и деления при вычислении арифметических выражений на ассемблере; отладка и тестирование программы с использованием отладчика Turbo Debugger; использование команды переходов и вызовов подпрограмм при создании программы на ассемблере; команды логических операций; применение команды сдвига; способы адресации на ассемблере; команды управления циклами; использование способов и методов вывода текстов и чисел при создании программы на ассемблере; команды, обслуживающие работу с клавиатурой; работа с массивами; разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям по темам для закрепления и получения навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ.
БК 1-6
ПК 1-4
СК 1-4
СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- типы компьютерных сетей и каналов связи;
- виды топологии;
- систему адресации;
- устройства и принципы работы оборудований (маршрутизатор, HUB, коммутатор, мост и др.);
- сетевые технологии и их основные характеристики;
- уровни модели OSI;
- сетевые протоколы и стеки;
- сетевые операционные системы;
- основы администрирования.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- пользоваться электронными ключами и подписью;
- устанавливать виртуальные машины.
Компьютерные сети и телекоммуникации
Назначение предмета. Эволюция компьютерных сетей. Типы сетей. Общие принципы построения сетей. Коммутация пакетов и каналов. Сетевые технологии. Модели OSI. Сетевые протоколы. Сетевые операционные системы. Основы сетевого администрирования.
Виртуальные машины (установка и настройка)
Безопасность, защита сетей и информации.

БҚ 1,2,4
КҚ 1-5
АҚ 2,5
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ассемблер тілінде сегменттерді өрнектеу;
- ассемблер тілінде арифметикалық өрнектерге қосу, алу, көбейту және бөлу командаларын қолдану;
- сызықтық, тармақталған және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдері;
- көпмүшелерді өңдеу тәсілдері;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістері;
істеуі керек:
- Turbo Debugger отладчигін қолданып бағдарламаны тестілеу;
- ассемблер тілінде мәтіндер мен сандарды шығару әдістерін қолдану;
- есептерді шығаруда математикалық әдістерді таңдау;
- есептің шешімінің алгоритм құру;
- бағдарламаларды құру;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдану;
Ассемблер тілінде бағдарламалау.
Қауіпсіздік ережесі; ЭЕМ құрылымы мен архитектурасы; ЭЕМ ақпараттың көрсетілімі; ДК электрондық жадысы: статикалық және динамикалық жадының құрылымы, жедел жадының түрлері, технологиясы және сипаттамалары, тұрақты жады модулдерінің тағайындалуы, жүйелік шиналар, заманауи процессорлардың бағдарламалық моделі: процессорлардың жұмыс режимі, архитектуралық регистрлер және деректер типтері, нұсқалық жиыны, үзілім жүйесі, қорғалған режимде процессордың жұмысы, ЭЕМ қызметі, мультипроцессорлық жүйе, ассемблер тілінің негіздері: ассемблер тілінде программа құру этаптары, ассемблер тілінде программа құру кезеңдері, ассемблердегі программа синтаксисі, ассемблер тілінің операндтары мен операторлары, ассемблер тілінің командалар түрі.
БҚ 1-6
КҚ 1-4
АҚ 1-4
АП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьтерлік желі түрлерін және байланыс каналдарын;
- топология түрлерін;
- адрестеу жүйесін;
- желілік құрылғыларды және олардың жұмыс істеу принциптерін (маршрутизатор, HUB, коммутатор, көпір және т.б.)
- желілік технологияларды және олардың негізгі сипаттамаларын;
- OSI моделінің деңгейлерін;
- желілік хаттамалар мен стектерді;
- желілік операциялық жүйелерді;
- административтік негіздерін;
істеуі керек:
- желілерді құруда түрлі технологияларды қолдануды;
- желіні баптауды;
- электронды кілттерді және мөрлерді қолдануды;
- виртуалды машиналарды орнатуды
Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар
Пәннің мақсаты. Компьютерлік желілердің дамуы. Желілер түрлері. Желілерді құрудың жалпы принциптері. Пакеттер мен каналдардың коммутациясы. Желілік технологиялар. OSI модельдері. Желілік хаттамалар. Желілік операциялық жүйелер. Желінің административтік негіздері. Виртуалды машиналар (орнату және баптау). Ақпараттарды және желілерді қорғау, қауіпсіздік.

БК 1-7
ПК 1,2,5
СК 5
СД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные источники, риски и формы атак на информацию;
- стандарты безопасности;
- законодательство РК по защите информации;
- требования к системам защиты информации.
уметь:
- создавать защиту информации;
- создавать уровни доступа к информации.
Основы информационной безопасности
Основные понятия и определения. Источники, риски и формы атак на информацию. Политика и стандарты безопасности. Требования к системам защиты информации.
БК 2-6
ПК 5
СК 2
СД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-основные технические характеристики ЭВМ, периферийных устройств и сетевого оборудования;
-виды аппаратных ошибок и неисправностей, методы их устранения;
-организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
-машинно-зависимые и машинно-независимые свойства операционных систем;
- принципы функционирования операционных систем;
- функциональные особенности прикладных программ;
- назначение и применение служебных программ.
уметь:
- подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства;
-использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
-выполнять установку и настройку операционных систем;
-работать с каталогами и файлами;
- работать с электронными таблицами, текстовыми редакторами, с архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и программное обеспечение
Основные компоненты ПК и их назначение; возможные неисправности, способы их поиска и устранения; функциональные схемы и принцип работы устройств: внешней памяти, ввода/вывода, периферийных устройств, устройств приема/передачи информации и сетевых оборудований.
Понятие, основные функции, классификация операционных систем. Машинно-зависимые свойства ОС: обработка прерываний, планирование процессов, обслуживание ввода-вывода, управление виртуальной памятью. Машинно-независимые свойства ОС: работа с файлами, планирование заданий, распределение ресурсов; общие принципы организации и функционирования программного обеспечения. Разновидности операционных систем. Файловые системы. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с пакетом прикладных программ.
БК 1,2,4
ПК 1,2,6
СК 3
СД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные виды и роль в экономических исследованиях математического программирования;
- виды и основные методы решения линейного программирования;
- двойственные и транспортные задачи;
- постановку и основные методы решения нелинейного, динамического, стохастического,
имитационного программирования;
-понятие модели и моделирования;
-классификацию моделей и их
характеристику;
-основные принципы моделирования;
-основные направления анализа оптимальных решений;
- критерии оптимальности;
- модели сетевого планирования.
уметь:
- ставить задачу, определить критерий оптимальности и построить числовую экономико-математическую модель задачи;
- решать задачи математического, линейного и нелинейного имитационного программирования;
-использовать принципы моделирования;
-получать оптимальные решения;
-анализировать решение задачи и полученные результаты;
-понимать постановку задачи;
-подготавливать исходную информацию;
- разрабатывать ЭММ и производить расчеты.
Моделирование производственных и экономических процессов
Задачи математического программирования (МП), линейного программирования (ЛП). Задачи нелинейного, динамического, стохастического, имитационного программирования, их постановка и основные методы решения. Элементы теории игр. Понятие модели и моделирования. Форма
(язык) представления модели. Классификация моделей. Экономико-математические модели (ЭММ). Моделирование производственных процессов и производственной структуры предприятия. Модели сетевого планирования. Сетевой график. Критический путь. Ранние и
поздние сроки событий. Резервы времени. Оценки
параметров плана. Оптимизационные задачи. Рациональное
расходование ресурсов.
БК 2-6
ПК 2,6

БҚ 1-7
КҚ 1,2,5
АҚ 5
АП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпаратқа шабуыл пішімдері және негізгі көздері;
- қауіпсіздік стандарттары;
- ақпаратты қорғаудағы ҚР заңнамасы;
- ақпаратты қорғау жүйелеріне қойылатын талаптар;
істеуі керек:
- ақпаратты қорғауды;
- ақпаратқа қатынау деңгейлерін құруды.
Ақпараттық қауіпсіздік негізі
Негізгі ұғымдар мен анықтамалар. Ақпаратқа шабуыл пішімдері және негізгі көздері; Қауіпсіздік саясаты және қауіпсіздік стандарттары. Ақпараттарды қорғау жүйелеріне қойылатын талаптар.
БҚ 2-6
КҚ 5
АҚ 2
АП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ сыртқы құрылғыла-рының жұмыс істеу принциптерін, қызметін;
- ЭЕМ-ның, перифериялық және желілік құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамаларын;
- аппараттық қателер және ақаулар түрлерін, оларды жою әдістерін;
- ақпаратты енгізу/шығару жүйесін ұйымдастыруды және сыртқы құрылғылардың интерфейсін;
- операциялық жүйенің машинаға тәуелді және машинаға тәуелсіз қасиеттері;
- операциялық жүйелердің функционалдық принциптерін;
- қолданбалы бағдарламалардың функционалдық ерекшеліктерін;
- қызметтік бағларламалардың қызметін және қолданылуын;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның барлық қазіргі заманғы сыртқы және желілік құрылғыларын қосуды, баптауды және қолдануды;
- ЕТ аппараттық құралдарының ақауларын болдырмау және іздеу үшін тестік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды.
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- каталог, файлдармен жұмыс;
- электронды кестелермен, графикалық және мәтіндік редакторлармен, мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс.
Операциялық жүйелер және бағдарламамен қамтамасыздандыру
ДК-дің негізгі құрылғылары және олардың қызметтері. Мүмкін болатын ақаулар, оларды іздеу және жөндеу әдістері. Құрылғылардың жұмыс принциптері және функционалдық сызбалары: сыртқы жады; енгізу/шығару; сыртқы құрылғылары; ақпаратты қабылдау/жіберу және желілік құрал-жабдықтар.
Операциялық жүйелердің түсінігі, негізгі функциялары және жіктелуі. Операциялық жүйенің машинаға тәуелді қасиеттері: үзілістерді өңдеу, үрдістерді жобалау, енгізу-шығаруға қызмет көрсету, виртуалды жадты басқару. Операциялық жүйенің машинаға тәуелсіз қасиеттері: файлдармен жұмыс, тапсырмаларды жобалау, ресурстарды бөлу. Бағдарламалық қамтамасыздандыруды функционалдық және ұйымдастырудың жалпы принциптері. Операциялық жүйелердің түрлері. Файлдық жүйелер. ОЖ конфигурациялық файлы. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс.
БҚ 1,2,4
КҚ 1,2,6
АҚ 3
АП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық зерттеулерде математикалық бағдарламалаудың орны мен негізгі түрлерін;
- массалық қызмет ету жүйесін моделдеу;
- сызықтық бағдарламма есептерін шешудің түрлері мен негізгі тәсілдерін;
- екі еселенген және транспортты есептерді,
- сызықты емес, имитационды бағдарламалауды шешудің негізгі тәсілдерін;
- желі түсінігін;
- модел және моделдеу ұғымын;
- модель классифкациясын және олардың сипаттамасын;
- тиімді шешімді талдаудың негізгі бағыттарын;
- тиімділік критерилерін;
- тораптық жоспарлаудың моделін;
істеуі керек:
- мәселені қойып, тиімділік критерииін анықтауды және есептің сандық экономико-математикалық моделін құруды,
- математикалық, сызықты, сызықты емес имитациялық бағдарламалаудағы есептерді шешуді;
- транспорты және екі-еселенген есептерді шешуді;
- моделдеу принциптерін қолдануды;
- тиімді шешім табуды;
- алынған нәтижені талдауды;
- есептің қойылымын түсінуді;
- бастапқы ақпаратты дайындауды;
- ЭММ құруды және есептеулерді жүргізуді.
Өндірістік және экономикалық процестерді моделдеу
Математикалық программалау (МП) есептері. Сызықтық емес,
динамикалық, стохастикалық, имитациялык программалау есептері және олардың қойылымы мен оларды
шешудің негізгі әдістері. Ойындар теориясының
элементтері. Модель және модельдеу түсінігі. Модельдің келтірілу формасы (тілі). Модельдердің классификациясы.
Экономика-математикалык модельдер (ЭММ). Кәсіпорынның
өндірістік процестері мен құрылымын модельдеу. Желілік жоспарлау модельдері. Желілік график. Қауіпті жол. Оқиғаның ерте және кеш орындалу мезгілі.
Уақыттың артығы. Жоспар параметрлерінің бағасы.
Оптималдық есептер. Ресурстарды тиімді пайдалану.
БҚ 2-6
КҚ 2,6

БК 1-6
ПК 6
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-решение задач из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования, признаков сходимости, функцию комплексного переменного.
уметь:
- применять аналитическую геометрию, теорию пределов;
-осуществлять решение задач из различных областей науки, техники, экономики и производства с применением дифференциальных уравнений и интегралов;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Основы высшей математики
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств, пределов; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интервал; геометрический смысл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье. Дифференциальные уравнения и уравнения высших порядков. Функция нескольких переменных уравнений. Частные производные. Дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.
БК 2-5
ОПД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки массивов, строк, записей, файлов;
- операции над множествами;
- принципы объектно- ориентированного программирования;
- понятие класса, объекта, методов, свойств, событий.
уметь:
- составлять алгоритм;
- составлять программы;
- составлять тесты;
- составлять приложения на Delphi;
- работать в интегрированной среде языка программирования;
- создавать базы данных.
Основы алгоритмизации и программирования
Язык программирования Object Pascal; основные понятия и синтаксис языка, концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком; операции и функции над ними; данные регулярного типа, множества, данные комбинированного типа; операторы языка программирования: условный, выбора, цикла; процедуры и функции, параметры процедур и функций; файлы, процедуры и функции для обработки файлов; принципы объектно- ориентированного программирования; понятие класса, объекта; среда программирования Delphi. Компоненты, методы и свойства, события; графические возможности Delphi; создание базы данных в Delphi.
БК 1-6
ПК 6
СК 1-6
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- расчет сечения проводов;
- расчет электрических цепей постоянного и переменного тока, магнитной и трехфазной цепи, числа витков трансформатора, дросселей.
уметь:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- примерять правила правой, левой руки;
- рассчитывать эквивалентную емкость батарей конденсаторов;
- формулировать основные положения схем смешанного соединения;
- выбирать способ повышения коэффициента мощности;
- строить ВД и определять по ней параметры цепи;
- производить расчет коэффициента трансформатора;
- использовать полученные знания при выборе типа трансформатора.
Теоретические основы электротехники
Расчет электрических цепей постоянного тока. Законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца. Магнитное поле, магнитные цепи. Цепи однофазного переменного тока с различным характером нагрузки. Трехфазные цепи. Периодические несинусоидальные токи в электрических цепях. Трансформаторы: однофазные, трехфазные; устройство, принцип действия.
БК 2-5

БҚ 1-6
КҚ 6
ЖКП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәсілдері;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
- экономикалық, сызықта есептерді шешуде математикалық тәсілдерді;
істеуі керек:
- жоғарғы математиканы, математиткалық статистиканы, әртүрлі процестерді матемаиткалық моделін құру тәсілдерін қолдануды;
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте математикалық тәсілдер мен есептеуіш техниканы қолдана отырып, есептерді шығару;
- есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді;
- Тейлор, Фурье қатарына функцияларды салуды.
Жоғарғы математика негіздері
Комплексті сандар. Ондағы негізгі түсініктер мен қатынастық сызықтар мен ондағы теңдеулер. Түзулік және ондағы теңдеу. Екінші қатардағы қисындар, олардың жай касиеттері мен қолданылуы. Дифференциалды теңдеу. Екінші катар теңдеуінің Коши есебі.
Қатар: сандық қатар түсінігі, қатар үндесуі, қатар суммасы. Кошидің радикальды сипаты. Таңбадағы айнымалы қатар. Қатардың негізгі қасиеті. Тейлор қатары. Фурье қатары. Электротехникада жиі кездесетін Фурье қатарына функцияларды салу. Ыктималдық элементінің теориясы. Комбинаториканың негізгі түсінігі. Тұрақсыз жай түрі.
БК 2-5
ЖКП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалауды;
- жиымдар, жолдар, жазулар, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- жиынға қолданылатын амалдарды;
- объектілі-бағытты бағдарламалау принциптерін;
- класс, объект, әдістер, қасиеттер, оқиғалар түсінігін.
істеуі керек:
- алгоритм және бағдарлама құруды;
- бағдарламаны өңдеу үшін тесттер құруды;
- Delphi-де қосымшалар құруды;
- бағдарламалау тілінің біріктірілген (интегралданған) ортасында жұмыс;
- мәліметтер қорын құруды.
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
Object Pascal бағдарламалау тілі. Тілдің негізгі түсініктері. Мәліметтер концепциясы. Тілді қолдайтын мәліметтер типтері және оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; реттелген типтегі мәліметтер, жиын, аралас типтегі мәліметтер. Бағдарламалау тілінің операторлары: шартты, таңдау, цикл. Процедуралар мен фукнциялар. Файлдар, файлдарды өңдеуге қолданылатын процедуралар мен функциялар. Объектілі-бағытты бағдарламалау принциптері. Объект, класс түсінігі. Delphi бағдарламалау ортасы. Компоненттер, қасиеттер, әдістер және оқиғалар. Delphi-дің графикалық мүмкіндіктері. Delphi-де мәліметтер қорын құру.
БҚ 1-6
КҚ 6
АҚ 1-6
ЖКП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен негізгі ұғымдары туралы;
- электр схемаларын құрастыру принциптерін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ны, электрониканы, автоматиканың электронды құрылымдарын, интегралды схемаларды, жай және күрделі тізбектерді есептеуді анықтауды;
- электржетектерінің кинематикалық схемасын, түрлерін, құрылысын айыра білуді.
Электротехниканың теориялык негізі
Электротехника: электротехниканың теориялық негіздері; өткізгіштер мен электроизоляциялық материалдар; электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу; тұрақты және айнымалы ток электр машиналары; трансформаторлар; электр жетектері, түрлері құрылысы.
БҚ
2-5

ПК 4,6
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные этапы развития электроники и импульсной техники;
- назначение и конструкцию электроустановочных изделий, устройство и принцип работы пусковой и защитной аппаратуры;
- работу дифференцирующих и интегрирующих цепей;
- схемы и работу импульсной техники.
уметь:
? пользоваться справочной литературой и ориентироваться в марках приборов;
- производить расчет параметров приборов;
- определять степень надежности приборов;
- правильно выбирать нужный прибор по техническим характеристикам;
- использовать параметры импульсных сигналов.
Электроника и импульсная техника
Назначение, устройство и принцип действия полупроводниковых приборов, расчет их параметров, выбор рабочих участков. Применение полупроводниковых приборов в ЭВТ. Генераторы: формирование импульсов различной формы. Расчет основных элементов импульсных устройств. Микросхемы и их применение в ЭВТ.
БК 2-5
ПК 4,6
ОПД 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные физико - химические, механические и технологические свойства материалов;
- строение и виды сплавов;
- классификация проводников, диэлектриков, полупроводников и ферромагнетиков;
- основные физические процессы, происходящие в материалах.
уметь:
- определять виды сплавов материалов.
Электрорадиоматериалы и радиоэлементы
Основные физико-химические, механические и технологические свойства материалов; строение и виды сплавов; классификация проводников, диэлектриков, полупроводников и ферромагнетиков, основные физические процессы.
БК 2-5
ПК 2,4
ОПД 1.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- устройство и принцип действия электроизмерительных приборов;
- методику работы с измерительными приборами, используемыми для снятия основных показателей в электрических схемах и полупроводниковых приборах.
уметь:
- измерять основные электрические величины;
- производить измерения в устройствах вычислительной техники.
Электрорадиоизмерения
Классификация электроизмерительных приборов, электронных приборов, устройство и принципы действия; измерение токов и напряжений; изучение электронных вольтметров, цифровых измерительных приборов; резонансные и частотные методы измерения параметров электрических схем.
БК 2-5
ПК 4,6
ОПД 1.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общее значение элементов автоматики;
- устройство и функциональные схемы автоматики.
уметь:
- разрабатывать, рассчитывать, составлять функциональные схемы элементов автоматики;
-различать устройства по виду.
Основы автоматики
Общие понятие об автоматике, системах контроля и регулирования. Качественные показатели датчиков. Параметрические и генераторные датчики. Виды усилителей. Реле. Основные показатели. Исполнительные элементы. Понятие о теории регулирования.
ПК 2,4,6

АҚ 4,6
ЖКП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр құрылғыларының құрылысын, механизмін;
- импульсті сигналдарының схемасын, параметрлерін, жұмыс істеуін;
істеуі керек:
- импульсті сигналдардың параметрлерін есептеуді;
- импульстік құрылғылардың маркасын анықтауды.
Электроника және импульсті техника
Радиотехникадағы жартылай өткізгіш приборлардың құрылысы; жұмыс істеу принципі, параметрлерін есептеу; электровакуумдық аспаптар; импульстер және оның түрлері; импульстік құрылғылардың негізгі элементтерін есептеу; интегралдық микросхемалар.
БҚ 2-5
АҚ 4,6
ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- материалдардың негізгі физика-химиялық, механикалық және техналогиялық қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштерді жіктеуді;
істеуі керек:
- материалдар мен қорытпалар түрлерін анықтауды;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көмегімен радио бөлшектерінің элементті базасының жарамдылығын анықтауды;
- радиотехникалық жабдықтардың электрлік параметрлерін өлшеуді.
Электрорадиоматериалдар мен радиоэлементтер
Материалдың негізгі механикалық және технологиялық физико-химиялық қасиеті; қорытпаның түрлері мен кұрылымы; өткізгіштерді жіктелуі; радиоэлементтер, оптоволокондық материалдар.
БҚ 2-5
АҚ 2,4
ЖКП 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электроөлшеу аспаптарының құрылысы мен жұмыс принцптерін түсінуді;
істеуі керек:
- негізгі электрлік шамаларды өлшеуді.
Электрорадио өлшеуіш
Метрология негізі; электр-өлшеуіш, электрондық, сандық аспаптарының жіктелуі, құрылысы және жұмыс істеу принципі; оптоволокондық модульдер.
АҚ 2,4,6
ЖКП 1.10
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматика элеманттерінің жалпы мәнін;
- автоматиканың функционалды схемасы мен құрылғысын;
істеуі керек:
- автоматика элементтерінің функционалды схемасын құру, есептеу, талдауды;
- құрылғы түрлері бойынша ажыруды;
Автоматика негіздері
Автоматика жайлы түсінік; бақылау жүйесі; реттеудегі орны; контактылы, резисторлы, резистивті, параметрлі, генераторлы, индуктивті берілістер, тензоберілістер, пьезоберілістер, оптоберілістер, пневноберілістер, гидроберілістер, ауыстырып қосатын кондырғы релесі, күшейткіштер, есептеу техникасы мен автоматты жүйеде қолданылатын стабилизаторлар.
АҚ 2,3,5

ОПД 1.11
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- закон РК «О стандартизации»;
- истории развития стандартизации;
- закон РК «О сертификации»;
- закон о техническом регулировании;
- средства измерений;
- эталоны величин.
уметь:
- выполнять графические работы с соблюдением стандартов и их оформление.
Основы стандартизации, сертификации и метрологии Закон РК «О стандартизации»; международная, региональная стандартизация; международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; закон РК «О техническом регулировании»; закон РК «О сертификации»; сертификация услуг на производствах; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; УГО элементов в электросхемах электроники и ВТ.
БК 2,4,6
ПК 2,6
ОПД 1.12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные источники, риски и формы атак на информацию;
- стандарты безопасности;
- законодательство РК по защите информации;
- требования к системам защиты информации.
уметь:
- создавать защиту информации;
- создавать уровни доступа к информации.
Основы информационной безопасности
Основные понятия и определения. Источники, риски и формы атак на информацию. Политика и стандарты безопасности. Требования к системам защиты информации.
ПК 1,6
СК 3
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- условно-графические обозначения электросхем элементов электроники и ВТ;
- основные требования ЕСКД, ЕСТД;
-технику и основы черчения.
уметь:
-строить функциональные, принципиальные схемы приборов;
- работать с пакетами инженерно-графических программ автоматизированного проектирования.
Инженерная графика
Основные ГОСТ, ЕСКД, ЕСТД. Условно- графические обозначения на структурных и функциональных схемах. Условные обозначения на принципиальных схемах. Чтение чертежей. Построение чертежей с использованием инженерно-графических прикладных программ. Назначение современных пакетов инженерно-графических программ для процесса проектирования.
БК 6,7
ПК 6
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-функциональные особенности компьютеров и периферийных устройств;
-внутренние устройства;
-виды памяти;
-назначение и принцип работы памятей;
-правила безопасности при эксплуатации компьютера;
-структурные и принципиальные схемы аппаратуры;
-назначение, взаимодействие устройств.
уметь:
-подключать дополнительные внешние устройства;
- настраивать периферийные устройства компьютера.
Аппаратные средства ПК Устройства персонального компьютера. Организация системы ввода-вывода информации. Порты ввода-вывода. Носители информации. Устройство оптических дисков и винчестеров. Клавиатура и "мышь". Принтеры, сканеры. Матричные и лазерные принтеры. Классификация мониторов. Требования к мониторам. Видеоадаптеры. Звуковые карты. Модемы и факс-модемы.
БК 1,2,4-8 ПК 1,2 СК 2,4

ЖКП 1.11
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ҚР-ның «Стандарттау туралы» заңын;
- стандарттаудың шығуы мен даму тарихын;
- ҚР-ның «Сертификаттау туралы» заңын;
- ҚР-ның «Техникалық реттеу туралы» заңын;
- өлшеу құралдарын;
- көлем эталонын;
істеуі керек:
- стандарттарға сәйкес графикалық жұмыстарды орындау және рәсімдеу
Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздері
ҚР-ның «Стандарттау туралы» заңы; халықаралық аймақтық стандарттау; халықаралық іскерлік байланыс; өлшеу құралдары; көлем эталоны; ҚР-ның «Техникалық реттеу туралы» заңы; ҚР-ның «Сертификаттау туралы» заңы; өндірісте сертификаттау қызметін көрсету; сапа менеджментінің жүйесін құрастыру мен енгізу; метрология; электроника және есептеу техникасының электросхемасындағы элементтердің ШГБ-сы.
АҚ2,4,6
КҚ 4
КҚ 2
ЖКП 1.12
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Ақпаратқа зиян келтіретін шабуылдардың көздері, түрлерін;
- Қауіпсіздік стандарттарын;
- ҚР ақпаратты қорғау заңдарын;
- Ақпарат қорғау жүйелеріне қойылатын талаптар;
істеуі керек:
- ақпаратты қорғауын жасауды;
- ақпаратқа қол жеткізу деңгейлерін жасауды.
Ақпараттық қауіпсіздік негіздері
Негізгі түсінктер және анықтамалар. Ақпаратқа зиян келтіретін шабуылдардың көздері, түрлері. Қауіпсіздік саясаты және стандарттары. Ақпарат қорғау жүйелеріне қойылатын талаптар.
КҚ 1,6
АҚ 3
АП 00
Арнайы пәндер
АП 1.1
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құрылымдық және қызметтік сызбалардағы шартты-графиктік белгілеулерді;
- принципиалды сызбаларда қолданылатн шартты белгілерді;
- приборлардың шартты-графиктік белгілеулерін;
- МЕСТ КҚБЖ-нің негізгі талаптарын, сызба геометриясының заңдарын, әдістерін және негіздерін;
- сызу негіздерін және техникасын;
істеуі керек:
- приборлардың принципиалды, қызметтік сызбаларын тұрғызуды;
- принципиалды, монтажды және құрылымдық сызбаларды оқуды;
- автоматтандырылған жобалау пакеттерімен жұмыс істеуді.
Инженерлік графика
Кіріспе. Негізгі МЕСТ КҚБЖ, ТҚБЖ. Құрылымдық және қызметтік сызбалардағы шартты - графиктік белгілеулер. Принциптік сызбаларда қолданылатн шартты белгілер. Сызуларды оқу. Қолданбалы бағдарламаларды қолданып сызуларды тұрғызу. Жобалау үрдісіне қолданылатын заманға сай бағдарламалық пакеттер.
БҚ 6,7
КҚ 6
АП 1.2
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлер және перифериялық құрылғылардың функционалды ерекшеліктерін;
- ішкі құрылғыларын;
- жады түрлерін;
- жадының қызметі және жұмыс істеу принципін;
- компьютерді қолдану кезіндегі қауіпсіздік ережесін;
- құралдардың құрылымдық және принципті сызбаларын;
- құрылғылардың қызметі, өзара байланысын;
істеуі керек:
- қосымша сыртқы құрылғыларды қосуды;
- компьютердің перифериялық құрылғыларын баптауды;
ДК аппараттық құралдары
ДК құрылғылары. Ақпаратты енгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру. Енгізу-шығару порттары. Ақпаратты тасымалдауыштар. Оптикалық дискілер мен винчестерлер құрылғылары. Пернетақта және «тінтуір». Баспа құрылғылары, сканерлер. Матрицалық және лазерлік баспа құрылғылары. Монитордың жіктелуі. Мониторға қойылған талаптар. Бейнеадаптерлер. Дыбыс карталары. Модемдер және факс-модемдер.
БҚ 1,2,4-8 КҚ 1,2
АҚ 2,4

СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- машинно-зависимые и машинно-независимые свойства операционных систем;
- принципы функционирования операционных систем;
- функциональные особенности прикладных программ;
- основы компьютерной безопасности;
- назначение и применение служебных программ.
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
-работать с каталогами и файлами;
- работать с электронными таблицами, с графическими и текстовыми редакторами, архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и ПО
Понятие, основные функции, классификация операционных систем. Машинно-зависимые свойства ОС: обработка прерываний, планирование процессов, обслуживание ввода-вывода, управление виртуальной памятью. Машинно-независимые свойства ОС: работа с файлами, планирование заданий, распределение ресурсов. Общие принципы организации и функционирования программного обеспечения. Операционная система MS-DOS. Файловые системы FAT32, NTFS, HPFS Операционная система семейства Windows. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. ППП, Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами. Операционная система UNIX (LINUX).
БК 1,2,4-8
ПК 6
СК 1-3
СД 1.4
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- арифметические и логические основы построения типовых узлов электроники и ВТ;
- основы микросхемотехнического проектирования цифровых схем и микроэлектронных устройств;
- условно-графическое обозначение элементов в соответствии с действующими стандартами;
- внутреннее устройство комбинационных и последовательных схем;
- структуру и организацию микропроцессоров;
- современное состояние, тенденции и перспективы развития микросхемотехнических средств вычислительной техники;
- структуру и организацию микроконтроллеров.
уметь:
- строить функциональные и принципиальные схемы узлов устройств вычислительной техники с соблюдением требований стандартов;
- производить выбор элементной базы для построения узлов и устройств;
- производить синтез и анализ цифровых схем;
- описывать работу синтезированных узлов и устройств с таблицами истинности и временными диаграммами.
Микросхемотехника
Логические и схемотехнические основы цифровой микросхемотехники: основные законы алгебры логики, логические элементы, дизъюнктивные и конъюнктивные нормальные формы, минимизация логических функции, синтез комбинационных логических схем. Схемотехника комбинационных устройств: дешифраторы, шифраторы, мультиплексоры, демультиплексоры, схемы сравнения, сумматоры, преобразователи кодов. Схемотехника последовательностных устройств: триггеры, регистры, счетчики; аналого-цифровые и цифро-аналоговые преобразователи; схемотехника запоминающих устройств; микропроцессоры и микропроцессорные системы; основы микроконтроллеров

АП 1.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйенің машинаға тәуелді және машинаға тәуелсіз қасиеттерін;
- операциялық жүйелердің функционалдық принциптерін;
- қолданбалы бағдарламалардың функционалдық ерекшеліктерін;
- компьютерлік қауіпсіздік негіздерін;
- қызметтік бағдарламалардың қызметін және қолданылуын.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату мен баптауды;
- каталог, файлдармен жұмыс;
- электрондық кестелермен, графикалық және мәтіндік редакторлармен, мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс.
Операциялық жүйелері және БҚ
Операциялық жүйелер түсінігі, негізгі функциялары және жіктелуі;
ОЖ-нің машинаға тәуелді қасиеттері: үзілістерді өңдеу, үрдістерді жобалау, енгізу-шығаруға қызмет көрсету, виртуальді жадты басқару. Операциялық жүйенің машинаға тәуелсіз қасиеттері: файлдармен жұмыс, тапсырмаларды жобалау, ресурстарды бөлу. Бағдарламалық қамтамасыздандырудың функционалдық және ұйымдастырылуының жалпы принциптері. MS DOS операциялық жүйесі. Файлдық қабыршықтар. FAT32, NTFS, HPFS файлдық жүйелері. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. Конфигурациялық файлдар. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакеті. Мәтіндік, графикалық және кестелік редакторларда жұмыс. UNIX (LINUX) операциялық жүйесі.
БҚ 1,2,4-8
КҚ 6
АҚ 1-3
АП 1.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- есептеу техникасының және электрониканың арифметикалық және логикалық негіздерін;
- сандық схемалардың микросхемотехникалық және микроэлектрондық құрылғылардың негіздерін;
- элементтерін стандарт бойынша шартты-графикалық белгіленуін;
- комбинациялық және тізбектелген құрылғылардың ішкі құрылымын
- микропроцессордың құрылымын;
- микропроцессорлық жүйе мен микропроцессорлар құрылымы және оларды ұйымдастыруды;
- есептеуіш техниканың микросхематехника кұралдарының болашақтағы дамуын және қазіргі заманғы жағдайын;
- микроконтроллердің құрылымы мен ұйымдастырылуын;
істеуі керек:
- стандарт талаптарын сақтай отырып есептеуіш техника құрылғыларының және түйіндерінің функционалды принципті сызбаларын тұрғызуды;
- цифрлық сызба құруды және талдауды;
- ақиқаттық кестесі, ауыспалы диаграммалар көмегімен цифрлық сонхронды түйіндер мен құрылғылар жұмысын сипаттауды;
- анықтама-әдебиеттерді қолдануды;
Микросызбатехника
Сандық микросхемотехниканың логикалық және схемотехникалық негіздері:
алгебра логикасының негізгі заңдары, логикалық элементтер, дизъюнктивті және конъюнктивті берілген түрлері, логикалық функциялар минимизациясы, комбинациялық логикалық схемалардың синтезі.
Комбинациялық құрылғылардың схемотехникасы: дешифраторлар, шифраторлар, мультиплексорлар, демультиплексорлар, теңдеу схемалары, қосындылауыштар, код түрлендіргіштері. Тізбектелген құрылғылардың схемотехникасы: триггерлер, регистрлер, санауыштар; аналогты-сандық, санды-аналогты түрлендіргіштер; сақтау құрылғыларының схемотехникасы; микропроцессорлар және микропроцессорлық жүйелер; микроконтроллер негізі.

БК 1-4, 7-8
ПК 2,4,6
СД 1.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принцип работы и сферу применения оргтехники (диктофоны, множительные аппараты);
-правила работы на компьютерах и на других видах оргтехники.
уметь:
-работать с техникой;
-пользоваться инструкцией оборудования;
-выбирать оптимальный режим эксплуатации оборудования в зависимости от целесообразности;
Теле-видео-аудиооборудование и оргтехника
Физические основы телевидения, свойства и характеристики телесигнала, принципы телевещания, структурные схемы и настройка телевизионных приемников: назначение и работа основных блоков; понятие видеозаписи. Методы цифровой записи. Звуковые, световые усилительные устройства. Группы средств оргтехники. Передача информации. Диктофонная и копировальная техника. Оперативная полиграфия. Коммуникации. Настольные издательские системы (DTP). Компьютер как средство оргтехники.
БК 1-4, 7,8
ПК 2,4
СК 4,5
СД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- архитектуру и структуру ЭВМ;
- принцип работы основных логических устройств;
- структуру базового МП и его программно-доступные регистры;
- организацию и принцип работы памяти ЭВМ;
- систему прерываний;
- этапы решения задач на ЭВМ;
- основы программирования на языке ассемблера для МП;
- архитектурные особенности и классификацию ВС.
уметь:
- описать принцип работы логических узлов ВС;
- пользоваться основными конструкциями языка ассемблера.
Архитектура ЭВМ и ВС
Основные понятия представления информации в вычислительных системах (ВС). Построение цифровых ВС, архитектура и принцип работы основных логических блоков ВС, регистры процессора, организация и принцип работы памяти, взаимосвязь с периферийными устройствами, организация и режим работы микропроцессора, основы языка Ассемблера, основные команды процессора, система прерываний, программы отладчики Debug, типы ВС и архитектурные особенности, параллелилизм и конверизация вычислений, кэш-память, классификация вычислительных платформ, преимущества и недостатки различных типов ВС.
БК 1,2,4,7,8
ПК 1-3,6
СД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- схемы преобразования формы тока;
- работу преобразователей на различные виды нагрузки, работу фильтров, импульсного источника питания, стабилизаторов источников электрического питания.
уметь:
- исследовать работу разновидностей схем выпрямительных устройств;
- исследовать работу выпрямителя на нагрузку, переходные процессы.
Источники питания
Блоки питания; схемотехника блоков питания. Электропитание и безопасность компьютеров. Электропитание и заземление оборудования в локальных сетях. Фильтры и источники бесперебойного питания.

БҚ 1-4, 7-8
КҚ 2,4,6
АП 1.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кеңсе жабдықтардың қолдану аумағын және жұмыс істеу принціпін;
- компьютерде және басқа кеңсе жабдықтарда жұмыс істеу ережелерін;
істеуі керек:
- техникамен жұмысты;
- жабдықтардның нұсқасын қолдану;
- жабдықтың қажеттілігіне сәйкес тиімді қолдану режимін таңдау выбирать оптимальный режим;
Теле-бейне-дыбыс жабдықтары мен кеңсетехникалары
Теледидардың физикалық негіздері, қасиеттері және телесигналдың сипаттамалары. Теледидарласу қағидалары; теледидарлық қабылдағыштардың құрылымдық сызбалары; негізгі бөлшектерінің қызметі және жұмысы; теледидарлық қабылдағыштарды баптау; бейнежазу түсінігі; сандық түрінде жазу әдістері; дыбыстық, жарықтық күшейткіш құрылғылары. Кеңсе жабдықтардың тобы; ақпаратты жіберу; диктофон техникасы; жедел полиграфиясы; байланыстар; баспа жүйелері; көшіру техникасы; кеңсе жабдықтамалық құралы- компьютер.
БҚ 1-4, 7,8
КҚ 2,4
АҚ 4,5
АП 1.6
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ құрылымы мен архитектурасын;
- негізгі логикалық құрылғылардың жұмыс істеу принциптерін;
- базалық МП құрылымы және оның бағдарламалы-жеткізу регистрлерін;
- ЭЕМ жадыны ұйымдастыру мен жұмыс принципін;
- үзілу жүйесін;
- ЭЕМ-да есепті шешу кезеңдерін;
- МП үшін ассемблер тілінде бағдарламалау негіздері;
- ЕЖ-нің жіктелуін және архитектуралық ерекшеліктерін.
істеуі керек:
- ЕЖ-нің логикалық түйіндерінің жұмыс істеу принциптерін сипаттауды;
- ассемблер тілінің негізгі құрастырушысын қолдануды.
ЭЕМ және ЕЖ архитектурасы
Есептеу жүйелеріндегі (ЕЖ) ақпараттардың көрсетілуінің негізгі ұғымы. Цифрлық есептеу жүйесін құру. Есептеу жүйесінің негізгі логикалық блоктарының архитектурасы, жұмыс істеу принципі және оларды құру. Процессордың регистрлері, жадының жұмыс принципі мен оны ұйымдастыру. Перифериялық құрылғыларының өзара байланысы. Микропроцессордың жұмысы және оны ұйымдастыру. Ассемблер тілінің негізі. Процессордың негізгі командалары. Үзіліс жүйесі. Debug өңдеу бағдарламасы. Кэш-жады. Есептеу жүйесінің жіктелуі, олардың кемшілігі мен артықшылығы.
БҚ 1,2,4,7,8
КҚ 1-3,6
АП 1.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- токтың түрін түрлендіру схемалары;
- әртүрлі жүктемелер түрлеріне түрлендіру жұмыстары, сүзгілердің түрлері, импульсті қорек көздерінің жұмысы, электр қорек көздерінің тұрақтандыру көздері;
істеуі керек:
- түзеткіш құрылғылардағы әртүрлі үлгідегі схема жұмыстарын зерттеуойств;
- түзеткіш жүктемедегі жұмысын зерттеу, өтпелі үрдісі;
Қорек көздері
Қорек көздері; Қорек блоктарының схемотехникасы. Электрқорегі және компьютерлердің қауіпсіздігі. Электрқорегі және локалды желідегі құрылғыларды жерге тұйықтау. Сүзгілер және үзіліссіз қорек көздері.

БК 1,2,7,8
ПК 4,6
СД 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- организацию технического обслуживания;
- методику проведения профобслуживания;
- виды аппаратных ошибок неисправностей;
- виды аппаратурного, программного и комбинированного контроля,
-общие принципы эксплуатации и ремонта СВТ и сетевого оборудования;
- причины и способы устранения сбоев и зависаний.
уметь:
- использовать сервисную аппаратуру, тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ и сетевого оборудования;
- осуществлять поддержку работоспособности имеющегося парка ЭВМ и сетей на их основе.
Техническое обслуживание и ремонт ВТ
Организация технического обслуживания; методика планово-профилактического обслуживания и эксплуатации СВТ; системы автоматизированного контроля, восстановления и диагностирования; программный, аппаратный и комбинированный контроль; сервисная аппаратура; модернизация и конфигурирование СВТ; виды неисправностей и особенности их проявления; типовые алгоритмы нахождения, диагностики и устранения неисправностей устройств СВТ и сетевого оборудования; поиск и устранение сбоев и зависаний ПК; утилизация неисправных элементов СВТ.
БК 1-8
ПК 1-6
СК 2-5
СД 1.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- современные сетевые технологии;
- классификацию и конфигурацию сетей;
- оборудование локальных сетей;
- основные технические характеристики сетевых устройств;
- интерфейсы и кабельные системы локальных сетей;
- сетевые операционные системы и методику администрирования в них;
- язык гипертекста HTML;
- Интернет, глобальные сети.
уметь:
- устанавливать локальные сети, подключать ПК к сетям, проводить необходимые сетевые настройки;
- устанавливать необходимое программное обеспечение;
- подключать, настраивать и использовать внешние устройства по сети;
- создавать Web-страницы;
- пользоваться службами Интернет.
Компьютерные сети
Назначение предмета. Типы сетей. Аппаратное и программное обеспечение информационно - вычислительных сетей и систем связи. Шлюзы, мосты, ретрансляторы для построения сетей. Модемы. Сетевые протоколы. Администрирование сетевых ОС. Протоколы передачи данных. Интернет: назначение, структура, служба. Технология клиент-сервер. Браузеры. Средства по созданию сайтов. Основы работы в HTML.
БК 1-8
ПК 1,6
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Квалификация «Техник-программист»
ПП 01
Учебная практика
ПП 1.1
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию о материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах.
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная
Знакомство со специальностью и квалификациями. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности. Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем. Представление информации в ПК. Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем.
Отчет по ознакомительной практике в виде презентаций (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 1-6

БҚ 1,2,7,8
КҚ 4,6
АП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуын;
- ЕТҚ жоспарлық-профилактикалық қызмет көсрету және пайдалану әдістемесін;
- бағдарламалық, аппараттық және аралас бақылауын,
- пайдалану және жөндеу жұмыстарының негізгі принциптерін;
істеуі керек:
- ЕТҚ және желілік құрал-жабдықтарының ақаулықтарын іздеу және жою үшін сервистік аппаратураны, тестілік және диагностикалық бағдарламаларды пайдалануды;
- ЕТҚ модернизация және конфигурация жасауды;
- ЕТҚ-ның жұмыс қабілеттілігін арттыру үшін, ЕТҚ паркі мен желі қолдауын жүзеге асыруды.
ЕТ жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Техникалық қызмет көрсетудің ұйымдастырылуы; ЕТҚ жоспарлық-профилактикалық қызмет көсрету және пайдалану әдістемесі; автоматтандырылған бақылау, қалпына келтіру және диагностика жасау жүйелері, бағдарламалық, аппараттық және аралас бақылау; сервистік аппаратура; ЕТҚ модернизациялау және конфигурациялау; ақаулықтар түрлері және оларды айқындау ерекшеліктері; ЕТҚ және желілік құрал-жабдықтардың ақаулықтарын іздеу, табу және жою алгоритмдері; ЕТҚ ақаулықты элементтерін утилизациялау
БҚ 1-8
КҚ 1-6
АҚ 2-5
АП 1.9
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- казіргі заманға сәйкес желілк технологияларды;
- желінің байланысы мен жіктелуін;
- жергілікті желінің құрал-жабдықтарын;
- желілік құрал-жабдықтарының негізгі техникалық сипаттамаларын;
- жергілікті желінің кабельдік жүйесі мен интерфейсын;
- желілік операциялық жүйелер мен оны басқару әдістерін;
- HTML гипермәтіндік тілін;
- Интернет, ауқымды желіні;
істеуі керек:
- қажетті желілік баптауды жүргізуді;
- ДК-ді желілерге қосуды, жергілікті желілерді орнатуды;
- қажетті бағдарламамен қамтамасыздандыруды орнатуды;
- желі бойынша сыртқы құрылғыларды қосу, баптау және қолдануды,
- Web парақтарын құруды;
- Интернет қызметін қолдануды;
Компьютерлік желілер
Пәннің мақсаты. Желінің түрлері. Желілік хаттамалар. Есептеуіш желінің және байланыс жүйесінің аппараттық және бағдарламамен қамтамасыз ету. Желіні құру үшін арналған шлюздер, көпірлер және ретрансляторлер. Модем. Мәліметтерді жіберу хаттамасы. Интернет: мақсаты, құрылымы және қызметтері структура, службы Интернета. Технологии клиент- сервер технологиясы. Броузерлер. Сайт құру құралдары. HTML тілінде жұмыс істеу. Желілік операциялық жүйесін басқару.
БҚ 1-8
КҚ 1,6
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
«Техник-программист» біліктілігі
КП 01
Оқу практикасы
КП 1.1
Кәсіптік практиканы оқу нәтижесінде білім алушыныңбілуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мұмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танымдық
Тәжірибенің мақсаты мен тапсырмасы.
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын ролі, турлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен (Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау. Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар көмегімен) түрінде құру.

ПП 1.2
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работа с БД в Delphi.
уметь:
- выбирать математический метод решения задачи;
- составлять алгоритм решения задачи;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать и оформлять программы;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных.
По программированию
Правила безопасности на ПЭВМ. На первом этапе разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям по темам для закрепления и получения навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Оформление отчета. На втором этапе создание проекта на Delphi, системы с использованием локальных базы данных. Работа завершается отчетом.
БК 1-6
ПК 1-4
СК 1-4
ПП 1.3
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- конструкцию Web - языков;
- интерфейс программы Adobe Flash.
уметь:
- пользоваться сетевыми прикладными программами.
- разрабатывать приложения на языке PHP;
- создавать динамические страницы;
- создавать анимационные объекты.
по Web программированию Дескрипторы HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Построение и применение скриптов на языке JavaScript.
Основные свойства языка PHP. Переменные. Типы данных. Операторы условий, сравнения, циклов. Функции. Работа с числами, строками, объектами и массивами. Операции с файлами и каталогами.
Функции для работы с данными базы данных.
Основы работы в Adobe Flash.
БК1,4,5,6,7
ПК 1,5,6
СК 2,5
ПП 1.4
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в C++ Builder.
уметь:
- выбирать математический метод решения задачи;
- составлять алгоритм решения задачи;
- пользоваться интегрированной средой разработки C++ Builder;
- разрабатывать и оформлять программы;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных;
По объектно-ориентированному программированию
Правила безопасности на ПЭВМ. На первом этапе разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям, по темам для закрепления и получения навыков программирования на языке С++, отладка и решение задачи на ЭВМ. Оформление отчета. На втором этапе создание проекта на C++ Builder. В проекте создается система с использованием локальной базы данных. Работа завершается отчетом.
БК 1-6
ПК 1-5
СК 1-4
ПП 1.5
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- виды подключения к Интернет;
- службы Интернет;
- протоколы семейства TCP/IP.
уметь:
- выполнять настройку компьютерной сети;
- работать в сети Интернет.
по Интернет технологиям
Виды подключения к Интернет. Службы Интернет. Настройка компьютерной сети. Семейство протоколов TCP/IP. Работа в сети Интернет.
БК 1-6

КП 1.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- компьютер залындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi - де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- есептерді шешудің математикалық әдісін таңдауды;
- алгоритмді графикалық түрде рәсімдеуді;
- Delphi - дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды өңдеуді және рәсімдеуді;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Бағдарламалау бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері. Бірінші кезеңде бағдарламалаудың тақырыптарын бекіту мен біліктіліктерін арттыру үшін берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру және өңдеу;
ЭЕМ - де есептерді шешу және өңдеу; Есеп беруді рәсімдеу; Екінші кезеңде Delphi - де жоба құру; Жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады.
Жұмыс есеп берумен аяқталады.
БҚ 1-6
КҚ 1-4
АҚ 1-4
КП 1.3
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- сайттарды құру ортасы;
- Web тілінің құрлымы;
- Adobe Flash бағдарламасының интерфейсі;
істеуі керек:
- қолданбалы желілік бағдарламаларды қолдану;
- PHP тілінде бағдарламаларды өңдеу;
- динамикалық беттерді құру;
- анимациялық объектілерді құру.
Web бағдарламалау бойынша
HTML, CSS және XML дескрипторлары. Сайттарды құру ортасы. JavaScript тілінде скриптерді қолдану және құру. PHP тілінің негізгі құраушылар. Мәліметтер түрлері. Шартты, салыстыру және цикл операторлары. Функция. Сандар, жолдар, объектілер мен массивтермен жұмыс. Файлдарға және каталогтарға операциялар жүргізу. Мәліметтер қорының берілгендерімен жұмыс. Adobe Flash бағдарламасындағы негізгі жұмыстар
БҚ 1,4,5,6,7
КҚ 1,5,6
АҚ 2,5
КП 1.4
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- компьютер залындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- C++ Builder - де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- есептерді шешудің математикалық әдісін таңдауды;
- алгоритмді графикалық түрде рәсімдеуді;
- C++ Builder - дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды өңдеуді және рәсімдеуді;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Объектілі-бағытты бағдарламалау бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері. Бірінші кезеңде С++ тілінде бағдарламалаудың тақырыптарын бекіту мен біліктіліктерін арттыру үшін берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру және өңдеу;
ЭЕМ - де есептерді шешу және өңдеу; Есеп беруді рәсімдеу; Екінші кезеңде C++ Builder - де жоба құру; Жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады.
Жұмыс есеп берумен аяқталады.
БҚ 1-6
КҚ 1-5
АҚ 1-4
КП 1.5
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- Интернетке қосылу тәсілдерінің түрлері;
- Интернет қызметі;
- TCP/IP протоколдары;
істеуі керек:
- компьютерлік желілерді орнату;.
- Интернет желісінде жұмыс істеу.
Интернет технологиясы бойынша
Интернетке қосылу тәсілдерінің түрлері. Интернет. Интернет қызметтері. Компьютерлік желілерді орнату. TCP/IP протоколдары. Интернет желісінде жұмыс істеу
БҚ 1-6

ПК 1,3
ПП 1.6
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- системы управления базами данных;
- модели баз данных;
- основные понятия реляционных и сетевых баз данных;
- понятия нормализации;
- язык запросов для управления БД.
уметь:
- применять UML;
- разрабатывать базы данных;
- составлять приложения для организации запросов;
- работать с удаленными базами данных.
По технологии разработки базы данных
Этапы создания баз данных; модульное и объектное проектирование; виды тестирования; использование UML для проектирования;
системы управления базами данных, использующие базы данных; реляционные и сетевые базы данных.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
ПП 1.7
В результате изучение профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- принципы функционирования операционных систем;
- функциональные особенности прикладных программ;
- основы компьютерной безопасности;
- назначение и применение служебных программ.
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
- работать с каталогами и файлами (создание, копирование, обновление и т.д.);
- работать с ППП, архиваторами и антивирусными программами.
На получение рабочей профессии «Оператор ПЭВМ»
Правила безопасности на ПЭВМ; Основные устройства и их назначения; характеристики процессора, оперативной памяти и диска, внешние устройства. Состав и назначение программного обеспечения.
Общие принципы организации и функционирования программного обеспечения.
MS-DOS. Команды для работы каталогами и файлами; командные файлы MS-DOS.
Файловые оболочки. Файловые системы FAT32, NTFS, HPFS Операционная система семейства Windows. Панель управления. Конфигурационные файлы ОС. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами. Операционная система UNIX (Linux).
1304012
БК 1-6
ПК 1-6
СК 1-5
ПП 1.8
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- интерфейсы графических редакторов;
- операции с объектами.
уметь:
- выполнять операции над объектами;
- работать с текстами;
- использовать разные эффекты;
- импортировать и экспортировать объекты (рисунки).
По компьютерной графики
Виды компьютерной графики. Интерфейс графических редакторов. Виды объектов. Работа с объектами.
Основы двух- и трехмерной графики.
БК 1,7,8
ПК 5,6
СК 6
ПП 1.9
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- сетевые операционные системы;
- основы администрирования.
уметь:
- производить настройку сети;
- пользоваться электронными ключами и подписью;
- устанавливать виртуальные машины.
По сетевым ОС
Сетевые операционные системы. Основы сетевого администрирования.
Виртуальные машины (установка и настройка)
Безопасность, защита сетей и информации.

КҚ 1,3
КП 1.6
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламалық кешендерді өңдеудің технологиялық үрдісінің сатылары мен кезеңдерін;
- бағдарламалаудағы талдау және құру әдістерін;
- құжаттардың мәтіндік және графиктік материалдарын рәсімдеуге арналған стандарттарды;
- бағдарламаны құру сапасының деңгейлері;
істеуі керек:
- жоба құруда талдау және құру әдістерін қолдану;
- тесттер құру;
- МҚЖБ Access - те Visual Basic Application - ді қолдану;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес құжаттарды құру.
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды өңдеу технологиясы бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері;
Жеке тапсырмалар бойынша жобалар құру; Бағдарламалық кешендерді өңдеудің технологиялық үрдісінің кезеңдерін орындау;
Бағдарламалауда талдау және құру әдістерін қолдану; бағдарламаларды тестілеу үшін тесттер құру; өңдеу және қолдануға арналған құжаттарды мемлекеттік стандартқа сәйкес рәсімдеу.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
КП 1.7
Кәсіптік практиканы оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламамен қамтамасыз етудің функционалдық ерекшеліктері;
- мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалардың қызметін және қолданылуын;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
- мұрағаттаушы бағдарламаларды.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптау;
- каталог және файлдармен жұмыс (құру, көшіру, жаңарту және т.б.);
- электронды кестелермен жұмыс;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмыс;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
«ЭЕМ операторы» жұмыс кәсібін иеленуде
ДЭЕМ - де жұмыс істеуде техника қауіпсіздігін сақтау. Бағдарламамен қамтамасыз етудің  құрамы және қызметі.
Каталог және файлдармен жұмыс істеуге арналған командалар; MS-DOS командалық файлдары. Norton Commander қабыршығы. FAT32, NTFS, HPFS файлдық жүйелер; Windows операциялық жүйесі. ОЖ конфигурациялық файлдары. Total Commander. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалар.
БҚ 1-6
КҚ 1-6
АҚ 1-5
КП 1.8
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- графикалық редакторлардың итерфейсі;
- объектілермен операциялар жүргізу;
істеуі керек:
- объектілерге операциялар орындау;
- мәтіндермен жұмыс;
- әртүрлі эффектілер қолдану;
- объектілерді салу.
Компьютерлік графика бойынша
Компьютерлі графика түрлері. Графикалық редакторлардың итерфейсі. Объектілердің түрлері. Объектілермен жұмыс. Екіөлшемді және көпөлшемді графикалардың негіздері.
БҚ 1,7,8
КҚ 5,6
АҚ 6
КТ 1.9
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- операциялық жүйелердің желілері;
- администрациялаудың негіздері;
істеуі керек:
- желіні баптау;
- электрондық қолдармен, кілттермен қолдану;
- виртуальді машиналар орнату;
Желілік ОЖ бойынша
Желілік операциялық жүйелер. Желілердің администрациялаудың негіздері. Виртуальді машиналар. желілерді және ақпаратты қорғау қауіпсіздігі.

БК 1-6
ПК 5
1304012
ПК 1,2
СК 2,3
1304053
ПК 4,6
СК 2
1304063
СК 1
ПП 02
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру предприятия;
- программное обеспечение данного предприятия;
- технологический процесс обработки информации.
уметь:
- создавать Интернет – приложения, сайты;
- создавать автоматизированные системы обработки информации;
- оформлять техническую документацию;
- составить отчет о прохождении производственной технологической практики.
Производственно-технологическая
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, инструктаж по технике безопасности. Разработка или участие в разработке проектов. Создание Интернет-приложений, сайтов, автоматизированных систем обработки информации. Оформлять техническую документацию. Составить отчет о прохождении производственно - технологической практики.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- охрану труда и производственную санитарию;
- особенности технологического сбора и обработки информации предприятия;
- методы контроля входной информации;
- методы анализа результатов, полученных в результате обработки информации.
уметь:
- определять требования к проекту;
- производить расчет потребности работников подразделения предприятия и фонда заработной платы;
- составлять технико-экономическое обоснование;
- определять постановку задачи;
- собирать и систематизировать материалы;
- определять математические методы решения задачи.
Производственная преддипломная
Инструктаж по технике безопасности. Описания технологического процесса предприятия. Постановка задачи дипломного проекта. Сбор и систематизация собранных материалов для дипломных проектов. Определение интерфейса и метода решения задач. Оформление отчетов.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
ПП 04
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
уметь:
- разрабатывать пояснительную записку к дипломному проекту.
Дипломирование
Разработка пояснительной записки к дипломному проекту.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
Квалификация «Техник по защите информации»
ПП 1.1
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию о материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах.
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная
Знакомство со специальностью и квалификациями. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности. Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем.
Представление информации в ПК. Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем. Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).

БҚ 1-6
КҚ 5
1304012
КҚ 1,2
АҚ 2,3
1304053
КҚ 4,6
АҚ 2
1304063
АҚ 1
КП 02
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- кәсіпорын құрылымын;
- кәсіпорында есептеуіш техникасы құралдарының бар болуын және құрамын;
- кәсіпорынның желілік құрылымын;
- кәсіпорынның бағдарламамен қамтамасыз етілуін;
- ақпараттарды өңдеудің технологиялық үрдісін.
істеуі керек:
- сайттар, Интернет-қосымшалар құруды;
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйесін құруды;
- техникалық құжаттарды рәсімдеуді;
- өндірістік-технологиялық тәжірибенің өтуі туралы есеп беруді құруды.
Өндірістік-технологиялық
Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен танысу. Жобалар құруға қатысу немесе жобалар құру.
Ақпараттарды өңдеуге автоматтандырылған жүйелер, сайттар, Интернет - қосымшалар құру. Техникалық құжаттарды рәсімдеу. Өндірістік - технологиялық тәжірибені өткізгені туралы есеп беруді құру.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
КТ 03
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өнеркәсіп құрылымын;
- өндірістік тазалықты және еңбекті қорғауды;
- кәсіпорын ақпараттарын жинақтау мен өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- енгізілетін ақпараттарды басқару әдістерін;
- алынған ақпараттарды өңдеу нәтижелерін талдау әдістерін.
істеуі керек:
- жобаға қойылатын талапты анықтауды;
- еңбекақы қоры мен өнеркәсіп бөлімшелері қызметкерлерінің қажеттілігі есебін жүргізу;
- техника-экономикалық негізді құру;
- есептің қойылымын анықтау;
- материалдар жинау және жүйелеу;
- есепті шешудің математикалық әдістерін анықтау.
Өндірістік диплом алдындағы
Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен танысу. Кәсіпорынның технологиялық үрдісінің сипаттамасы. Дипломдық жоба есебінің қойылымы. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жинақтау және жүйелеу. Есепті шешу әдісін және интерфейсін анықтау. Есеп беруді рәсімдеу.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
КП 04
- дипломдық жобалау бойынша
істеуі керек:
- дипломдық жобаға түсіндірмелік жазба құрастыруды.
Дипломдық жобаны өңдеу
Дипломдық жобаға түсіндірме жазба құрастыру.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
«Ақпаратты қорғау технигі» біліктілігі
КП 1.1
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мұмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танымдық
Тәжірибенің мақсаты мен тапсырмасы.
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын ролі, турлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен (Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар көмегімен) түрінде құру.

ПП 1.2
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работа с БД в Delphi.
уметь:
- выбирать математический метод решения задачи;
- составлять алгоритм решения задачи;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать и оформлять программы;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных;
По программированию
Правила безопасности на ПЭВМ. На первом этапе разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям по темам для закрепления и получения навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Оформление отчета. На втором этапе создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных базы данных. Работа завершается отчетом.
1304043
БК 1-6
ПК 1-4
СК 1-4
1304053
ПП 1.3
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- системы управления базами данных;
- реляционные и сетевые базы данных;
- язык запросов для управления БД;
уметь:
- разрабатывать базы данных;
- составлять приложения для организации запросов;
- работать с удаленными базами данных.
По базам данных
Информационные системы, использующие базы данных; основные понятия реляционных и сетевых баз данных;
технология создания системы обработки данных; работа с удаленными базами данных.
БК 2-6
ПК 4, 5
CК 1,5
ПП 1.4
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- конструкцию языка PHP;
- язык запросов для управления БД.
уметь:
- составлять программы на языке PHP;
- составлять приложения для организации запросов SQL;
- работать с удаленными базами данных.
По информационной технологии
Проектирование Интернет-приложений. Использовать гипертекстовый язык HTML, язык программирования РНР для Web. Обработка форм, данные cookies и сеансы. Работа с файловой системой. Выполнение программ на Web-сервере: выполнение локальных программ, окружение сервера, анализ безопасности. Использование базы данных MySQL. Выполнение SQL запросов. Функции РНР для работы с данными базы.
БК 1,2,4

КП 1.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- компьютер залындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi - де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- есептерді шешудің математикалық әдісін таңдауды;
- алгоритмді графикалық түрде рәсімдеуді;
- Delphi - дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды өңдеуді және рәсімдеуді;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Бағдарламалау бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері. Бірінші кезеңде бағдарламалаудың тақырыптарын бекіту мен біліктіліктерін арттыру үшін берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру және өңдеу;
ЭЕМ - де есептерді шешу және өңдеу; Есеп беруді рәсімдеу; Екінші кезеңде Delphi - де жоба құру; Жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады.
Жұмыс есеп берумен аяқталады.
1304043
БҚ 1-6
КҚ 1-4
АҚ 1-4
1304053
КП 1.3
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәліметтер қорын басқару жүйесін, мәліметтер қорының моделдерін;
- реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымын;
- нормалау түсінігін;
- мәліметтер қорын басқаруға арналған сұраныстар тілін;
істеуі керек:
- мәліметтер қорын құруды;
- мекеме сұраныстарына қосымшалар құруды;
- жойылған мәліметтер қорымен жұмыс істеуді
Мәліметтер қоры
Мәліметтер қорын қолданатын ақпараттық жүйелер. Мәліметтер қорының моделдері және құрылымы. Реляциялық және желілік мәліметтер қорының негізгі ұғымдары.
Мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы. Жойылған мәліметтер қорымен жұмыс
БҚ 2-6
КҚ 4,5
АҚ 1,5
КП 1.4
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- PHP тілінің құрылысын;
- МҚ басқаруға арналған сұраныс тілін;
істеуі керек:
- PHP тілінде бағдарлама құруды;
- SQL сұраныстарын ұйымдастыру үшін қосымшалар құру;
- шеттетілген мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс;
Ақпараттық технологиялар бойынша
Интернет - қосымшаларын жобалау. HTML гипертекстік тілі, Web арналған РНР бағдарламалау тілі. Пішімдерді өңдеу. Web беттер арасында ақпараттарды алмастыру механизмі(cookies и РНР-сеанс). Файлдық жүйесімен жұмыс. Web-серверде бағдарлама орындау: жергілікті бағдарлама, сервер қоршауы, қауіпсіздікті талдау. MySQL мәліметтер қорын қолдану. SQL сұраныстарды орындау. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған РНР функциялары.
БҚ 1,2,4

СК 2,3
1304043
ПК 1-5
СК 1-5
ПП 1.5
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- типы компьютерных сетей и каналов связи;
- систему адресации;
- устройства и принципы работы оборудований (маршрутизатор, HUB, коммутатор, мост и др.);
- сетевые операционные системы;
- основы администрирования.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети.
По компьютерным сетям
Общие принципы построения сетей. Сетевые протоколы. Основы сетевого администрирования. Сетевые операционные системы. Администрирование сети.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 4,5
ПП 1.6
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- стадии и этапы технологического процесса разработки программных комплексов;
- методы анализа и синтеза при программировании;
- стандарты для оформления текстовых и графических материалов документации;
- уровни качества конструирования программ.
уметь:
- создавать качественные контрольные примеры для отладки и тесты для комплексного тестирования программ;
- использовать Visual Basic Aplication в СУБД Access;
- создавать документацию согласно государственным стандартам.
По разработке и сопровождению программ
Правила безопасности на ПЭВМ. Выполнение этапов технологического процесса разработки программных комплексов; использование методов анализа и синтеза при программировании; по индивидуальным заданиям создание контрольных примеров для отладки и тестов для комплексного тестирования программ; оформлять сопровождающую документацию согласно государственному стандарту;
использование Visual Basic Aplication в СУБД Access.
БК 1-6
СК 1,3,4
1304043
ПК 1-4
СК 1-5
ПМ 1.7
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- функциональные особенности программного обеспечения;
- основы компьютерной безопасности;
- назначение и применение текстовых, графических и табличных программ;
- антивирусные программы;
- программы-архиваторы.
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
-работать с каталогами и файлами (создание, копирование, обновление и т.д.);
- работать с электронными таблицами, с графическими и текстовыми редакторами, архиваторами и антивирусными программами.
На получение рабочей профессии «Оператор ПЭВМ»
Правила безопасности на ПЭВМ. Состав и назначение программного обеспечения.
Команды для работы каталогами и файлами; командные файлы MS-DOS. Файловые оболочки. Файловые системы FAT32, NTFS, HPFS. Операционная система семейства Windows. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами.

АҚ 2,3
1304043
КҚ 1-5
АҚ 1-5
КП 1.5
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- байланыс арналары мен компьютерлік желілердің түрлері;
- адресациялау жүйелері;
- қондырғылардың жұмыстарының құрлысы және түрлері;
- желілік операциялық жүйелер;
- администрациялау негіздері;
істеуі керек:
- әртүрлі технологияларды қолданып желілерді құру;
- желілерді баптау;
Компьютерлік желілер бойынша
Желілерді құрудың жалпы түрлері. Желілік протоколдар. Желіні администрациялау негіздері. Желілік операциялық жүйелер. Желіні администрациялау.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 4,5
КП 1.6
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламалық кешендерді өңдеудің технологиялық үрдісінің сатылары мен кезеңдерін;
- бағдарламалауда талдау және құру әдістерін;
- құжаттардың мәтіндік және графиктік материалдарын рәсімдеуге арналған стандарттарды;
- бағдарламаны құру сапасының деңгейлері;
істеуі керек:
- жоба құруда талдау және құру әдістерін қолдану;
- тесттер құру;
- МҚЖБ Access - те Visual Basic Application - ді қолдану;
- мемлекеттік стандартқа сәйкес құжаттарды құру.
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды өңдеу технологиясы бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері;
Бағдарламалық кешендерді өңдеудің технологиялық үрдісінің кезеңдерін орындау; Бағдарламалауда талдау және құру әдістерін қолдану; Жеке тапсырмалар бойынша бағдарламаларды кешенді тестілеу және өңдеу үшін тестілер және бақылау мысалдарын құру; құжаттарды мемлекеттік стандартқа сәйкес рәсімдеу.
МҚЖБ Access - те Visual Basic Application - ді қолдану;
БҚ 1-6
АҚ 1,3,4
1304043
КҚ 1-4
АҚ 1-5
КП 1.7
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламамен қамтамасыз етудің функционалдық ерекшеліктері;
- мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалардың қызметін және қолданылуын;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
- мұрағаттаушы бағдарламаларды.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптау;
- каталог және файлдармен жұмыс (құру, көшіру, жаңарту және т.б.);
- электронды кестелермен жұмыс;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмыс;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
«ДЭЕМ операторы» жұмыс мамандығын алу
ДЭЕМ - де жұмыс істеуде техника қауіпсіздігін сақтау. Бағдарламамен қамтамасыз етудің құрамы және қызметі.
Каталог және файлдармен жұмыс істеуге арналған командалар; MS-DOS командалық файлдары.
Файлдық қабыршықтар. FAT32, NTFS, HPFS файлдық жүйелер; Windows операциялық жүйесі тұтастығы. ОЖ конфигурациялық файлдары.. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалар.

БК 1-3
ПП 1.2
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работа с БД в Delphi.
уметь:
- выбирать математический метод решения задачи;
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- разрабатывать и оформлять программы;
- составлять программу для работ с локальными базами данных.
По программированию Правила безопасности на ПЭВМ. Разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям по темам для закрепления и получения навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных баз данных. Работа завершается отчетом.
БК 1-4
ПК 1,6
СК 1,3,5
ПП 1.3
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- работу в файловой системе Windows, Unix;
- характеристику системы;
- установку конфигурации сети;
- команды шифрования и дешифрования данных.
уметь:
- создавать резервные копии и восстанавливать файлы, добавлять и удалять пользователей, управлять сетью и т.д.;
- выполнять защиту данных.
По администрированию сети
Правила безопасности на ПЭВМ. Администрирование системы Windows.
Администрирование системы Unix (Linux). Работа с файловой системой. Создание, монтирование, демонтирование, проверка и исправление файловой системы. Установка характеристик системы: дата, время, индексные узлы системы. Установка конфигурации сети. Добавление и изменение информации пользователя (пароль, модификации пользователя и группы и т.д.). Защита данных – команды и описание.
БК 1, 7,8
ПК 1,3,5,6
СК 1,3,5
ПП 1.4
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
-методику расчета параметров основных приборов для электрорадиоизмерений;
- методику работы с измерительными приборами;
- принцип действия основных устройств;
- структурные и электрические принципиальные схемы основных электрорадиоизмерительных приборов.
уметь:
- пользоваться основными электроизмерительными приборами;
- производить настройку и калибровку электронных приборов;
- определять неисправность и проводить ремонт электроизмерительных приборов.
По электрорадио-измерительной
Расчет параметров основных приборов для электрорадиоизмерений.
Принцип действия и работа основных электрорадиоизмерительных устройств.
Структурные и электрические принципиальные схемы основных электрорадиоизмерительных приборов.
Настройка и калибровка электронных приборов.
Определение неисправностей и ремонт электрорадиоизмерительных приборов.

БҚ 1-3
КП 1.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- компьютерлік залдағы қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақтау және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi - де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
істеуі керек:
- есеп шығарудың математикалық әдісін таңдауды;
- алгоритм құруды;
- Delphi - дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- бағдарламаларды құру мен безендіруді;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды.
Бағдарламалау бойынша
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері. Бағдарламалау дағдыларын қалыптастыру және бекіту үшін берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру,
ЭЕМ - де есептерді шешу және өңдеу. Delphi - де жоба құру. Жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады. Есеп беру.
БҚ 1-4
КҚ 1,6
АҚ 1,3,5
КП 1.3
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- Windows, Unix файлдық жүйелерінде жұмыс;
- жүйенің сипаттамасын;
- желі конфигурациясын орнатуды;
- мәліметтерді шифрлау және дешифрлау командаларын;
істеуі керек:
- файлдардың резервті көшірмелерін құруды және қалпына келтіруді, қолданушыларды қосу және өшіруді, желіні басқаруды және т.б.;
- мәліметтерді қорғауды орындауды.
Желіні администрациялау ДЭЕМ-да қауіпсіздік ережелері. Windows жүйесін администрациялау. Unix(Linux) жүйесін администрациялау. Файлдық жүйемен жұмыс: құру, тексеру және түзету. Жүйе сипаттамаларын орнату: күн, уақыт, индекстік түйіндер. Желі конфигурациясын орнату. Қолданушы туралы ақпаратты қосу және өзгерту(пароль, қолданушы және топтар модификациясы және т.б.) Мәліметтерді қорғау – командалар мен сипаттаулар.
БҚ 1, 7,8
КҚ 1,3,5,6
АҚ 1,3,5
КП 1.4
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- электрорадиоөлшегішке арналған негізгі құралдардың параметрлерін есептеу әдісін;
- өлшегіш құралдармен жұмыс істеу әдісін;
- негізгі құрылғы әрекеті принципін;
- негізгі электрорадиоөлшегіш құралдардың құрылымдық және электрлік принциптік сызбаларын;
істеуі керек:
- негізгі электрөлшегіш құралдарды қолдануды;
- электрондық құралдарға баптау және калибровка жүргізуді;
- электрөлшегіш құралдардың ақауларын анықтауды және жөндеуді.
Электрорадиоөлшегіш бойынша
Негізгі электрорадиоөлшегіш құралдардың параметрлерін есептеу. Электрорадиоөлшегіш құралдардың жұмыс істеуі және іске асыру принциптері. Электрорадиоөлшегіш құралдардың құрылымдық және электрлік принциптік сызбалары. Электрондық құралдар калибровкасы және баптау. Электрорадиоөлшегіш құралдардың ақауларын анықтау және жөндеу.

БК 1,2,3,7
ПК 1,4
СК 4
ПП 1.5
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- принципы и особенности работы с программой;
- команды общего назначения и редактирования.
уметь:
- устанавливать программное обеспечение;
- настраивать программу;
- настраивать размерные параметры;
- работать с рисунками;
- проектировать объекты;
- составлять отчеты.
По созданию и чтению чертежей на AutoCAD
Установка программного обеспечения. Настройка программы. Команды общего назначения и редактирования.
Работа с рисунками. Настройка размерных параметров и стилей. Диаметры, радиус окружности. Простановка размеров фаски. Редактирование размеров. Изменение размерного текста и положения размера. Проектирование объекта и сдача отчета.
БК 1-3,7,8
ПК 6
СК 1
ПП 1.6
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- функциональные особенности программного обеспечения;
- основы компьютерной безопасности;
- назначение и применение текстовых, графических и табличных программ;
- антивирусные программы;
- программы-архиваторы.
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
-работать с каталогами и файлами (создание, копирование, обновление и т.д.);
- работать с электронными таблицами, с графическими и текстовыми редакторами, архиваторами и антивирусными программами.
На раб. профессии «Оператор ПЭВМ»
Правила безопасности на ПЭВМ. Состав и назначение программного обеспечения.
Команды для работы с каталогами и файлами; командные файлы MS-DOS.
Файловые оболочки. Файловые системы FAT32, NTFS, HPFS Операционная система семейства Windows. Конфигурационные файлы ОС. Файловые оболочки. Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами.
БК 1-3,7,8
ПК 6
СК 1,3,5
ПП 1.7
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- процессы эксплуатационного обслуживания;
- виды сервиса и сервисной аппаратуры;
- факторы, влияющие на функционирование аппаратуры;
- аппаратурный контроль устройств ПК;
- системы диагностирования ПК, методы построения и характеристики систем диагностирования;
- программный способ контроля, тестовые программные средства;
-коды ошибок ПК;
- звуковые сигналы;
- виды прерывания.
уметь:
- находить неисправности в различной сервисной аппаратуре и в блоках устройствах ЭВМ;
- использовать цифровой тестер и логический анализатор в неисправных блоках ЭВМ и аппаратуры;
- методы ремонта электронных модулей, блоков питания, мониторов;
- настройка и запись параметров конфигурации ЭВМ;
- выявлять ошибки с помощью звуковых сигналов;
- изменять конфигурации BIOS.
По техническому обслуживанию и ремонту ВТЭксплуатация и виды ремонта ПК. Аппаратурный контроль ПК. Построение аппаратурного контроля. Контрольная схема передачи информации, арифметических и логических операций. Программный контроль ПК. Профилактическая работа системного блока, манипулятора мышь, клавиатуры и других ПУ. Виды тестов.

БҚ 1,2,3,7
КҚ 1,4
АҚ 4
КҚ 3
КП 1.5
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламалармен жұмыс істеу ерекшеліктері мен принциптерін;
- жалпы қызметтік және түзету командаларын;
істеуі керек:
- бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнатуды;
- бағдарламаны баптауды;
- өлшемдік парметрлерді баптауды;
- суреттермен жұмыс істеуді;
- объектілерді жобалауды;
- есеп беруді құруды.
AutoCAD-та сызбалар құру бойынша
Бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату. Бағдарламаны баптау. Жалпы қызметтік және түзету командалары.
Суреттермен жұмыс істеу. Өлшемдік параметрлер мен стилдерді баптау. Дөңгелек радиусы, диаметрі. Фасканың өлшемдерін орнату. Өлшемдерді түзету. Өлшемдік мәтіннің және өлшемнің орналасуын өзгерту. Объекттіні жобалау және есеп беру.
БҚ 1-3,7,8
КҚ 6
АҚ 1
КП 1.6
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- бағдарламалық қамтамасыздандырудың функционалдық ерекшеліктерін;
- компьютерлік қауіпсіздік негіздерін;
- мәтіндік, графиктік және кестелік бағдарламалар қызметін және қолданылуын;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
- мұрағаттаушы-бағдарламаларды;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату мен баптауды;
- каталог және файлдармен жұмыс істеуді(құру, көшіру, жаңарту және т.б.);
- электронды кестелермен жұмыс істеуді;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмыс істеуді;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс істеуді.
«ДЭЕМ операторы» жұмыс кәсібін иеленуде ДЭЕМ-дағы қауіпсіздк ережелері.
Бағдарламалық қамтамасыздандыру құрамы және қызметі.
Каталог және файлдармен жұмыс істеуге арналған командалар; MS-DOS командалық файлдары.
Файлдық қабықшалар. FAT32, NTFS, HPFS файлдық жүйелері. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. ОЖ конфигурациялық файлдары. Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалармен жұмыс.
БҚ 1-3,7,8
КҚ 6
АҚ 1,3,5
КП 1.7
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қолдану қызметінің үрдістерін;
- сервис және сервистік аппаратуралар түрлерін;
- аппаратуралардың функционалдық қызметіне әсер ететін факторларын;
- ДК құрылғыларына аппаратуралық бақылауды;
- ДК диагностикалау жүйелерін;
- бақылаудың бағдарламалық әдісі, естілік бағдарламалық құралдарын;
- ДК қателер кодын;
- дыбыстық сигналдарын;
- үзіліс(прерывания) түрлерін;
істеуі керек:
- түрлі сервистік аппаратураларда және ЭЕМ құрылғыларының блоктарында ақаулар табуды;
- ЭЕМ ақаулы блоктарына мен аппаратурасына логикалық анализатор мен сандық тесттер қолдануды;
- электронды модулдерді, қорек блоктарды, мониторларды жөндеу әдістерін қолдануды;
- ЭЕМ конфигурациясының параметрлерін жазу және баптауды;
- қателерді дыбыстық сигналдар көмегімен табуды;
- BIOS конфигурациясын өзгертуді.
ЕТ техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша
ДК-ді жөндеу түрлері және қолдану. ДК жабдықтамалық бақылау. Жабдықтамалық бақылауды құру. Ақпаратты жіберуді бақылау схемасы. Арифметикалық және логикалық амалдардың бақылау схемасы. ДК бағдарламалық бақылау. Жүйелік блок, тінтуір манипуляторы, пернелік тақта және т.б. перифериялық құрылғыларына профилактикалық қызмет көрсету. Тест түрлері:
POST тестік процедурасы;
процессор тесттері;
дисклер және жазудан қорғау тесттеріі;
жедел жады тесттеріі;
бейнеадаптер тесттері;
оптикалық жады тесттері;
тест көмегімен жадыны тазалау;
қорек блогын тексеру;
дискілерді дефрагментациялау.

БК 1-4,7,8
ПК 1-6
СК 1-4
ПП 1.8
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- типы компьютерных сетей и каналов связи;
- систему адресации;
- устройства и принципы работы оборудований (маршрутизатор, HUB, коммутатор, мост и др.)
- сетевые операционные системы;
- конструкцию языка HTML.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- создавать Web-сайт.
По компьютерным сетям (монтаж и наладка)
Общие принципы построения сетей. Сетевые протоколы. Основы сетевого администрирования. Сетевые операционные системы. Устройства, принцип работы и практическое использование активных и пассивных оборудований в построении сети. Безопасность и защита информации. Способы создания сайтов. Основы работы в HTML, JavaScript
БК 1-3, 7,8
ПК 3,6
СК 1,2,4
ПП 1.9
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- подключение к сети Интернет;
- работу с серверами;
- службы Интернет.
уметь:
- работать в браузерах;
- создавать почтовый ящик;
- настраивать почтовую систему;
- пользоваться Интернет-услугами.
По использованию средств Интернет
Правила безопасности на ПК. Критерии выбора провайдера. Подключение к сети. Работа с браузерами. Работа с информационно-поисковыми порталами. Создание электронной почты и настройка почтовой системы. Чаты, форумы, ICQ. Е-правительство. Internet-услуги. IP-телефония. Дистанционное обучение.
БК 7
ПК 6
СК 1,2,5
ПП 1.10
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- принцип работы, технические характеристики и показатели аудиотехнической аппаратуры;
- принцип работы, технические показатели основных блоков теле-видеотехнического оборудования;
- устройство и принцип работы видеокамер, видеопроекторов.
уметь:
- определять качественные показатели аудио-видео-теле-оборудования;
- выявлять причины выхода из строя деталей и блоков;
- производить регулирование выходных параметров теле- и видеотехнического оборудования;
- проводить послеремонтный контроль аудио-теле- и видеотехнического оборудования;
- составлять необходимую нормативно-техническую документацию.
По обслуживанию и ремонту теле-видео и аудиооборудования и оргтехники
Общие вопросы эксплуатации и ремонта оборудования.
Технические характеристики и принцип работы аудио-видео-телеаппаратуры. Работа вспомогательных и дополнительных устройств аудиотехнической аппаратуры.
Методы установки и настройки аудио-видео-телеаппаратуры. Схемы основных блоков телевизионного приемника. Устройство и принцип работы видеокамер, видеопроекторов.
Качественные показатели аудио-видео-теле-оборудования. Методы установки и настройки аудио-видео-телеаппаратуры. Диагностика неисправностей и их устранение.

БҚ 1-4,7,8
КҚ 1-6
АҚ 1-4
КП 1.8
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- компьютерлік желілер және байланыс каналдары түрлерін;
- адрестеу жүйесін;
- құрылғылардың жұмыс істеу принциптерін және құрылысын (маршрутизатор, HUB, коммутатор, көпір және т.б.);
- желілік операциялық жүйелерді;
- IP және DNS адрестерінің баптауын;
- HTML тілінің құрылымын;
істеуі керек:
- түрлі технологияларды қолданып желі құруды;
- желіні баптауды орындауды;
- WEB- парақтар құруды;
Компьютерлік желілер бойынша (монтаж және жөндеу)
Желі құрудың жалпы принциптері. Желілік хаттамалар. Желілік администрациялаудың негіздері. Желілік операциялық жүйелер. Желі құруда активті және пассивті құрылғыларды тәжірибеде қолдану және олардың жұмыс істеу принциптері. Ақпарат қауіпсіздігі және қорғау. Сайт құру әдістері. HTML, JavaScript-те жұмыс істеу негіздері.
БҚ 1-3, 7,8
КҚ 3,6
АҚ 1,2,4
КП 1.9
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- Интернет желісіне қосылуды;
- серверлермен жұмыс істеуді;
- Интернет қызметтерін;
істеуі керек:
- браузерлерде жұмыс жасауды;
- пошталық жәшік құруды;
- пошталық жүйені баптауды.
Интернет құралдары бойынша
ДК-дегі техника қауіпсіздік ережелері.
Провайдерді таңдау критерийлері. Желіге қосылу. Браузерлермен жұмыс істеу. Ақпаратты-іздеу порталдармен жұмыс. Электронды поштаны құру және пошталық жүйені баптау. Чат, форум, ICQ. Электронды үкімет. Интернет қызметтері. IP-телефониясы. Арақашықта оқыту.
БҚ 7
КҚ 6
АҚ 1,2,5
КП 1.10
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- аудиотехникалық абдықтамаларының жұмыс істеу принциптерін, техникалық сипаттамаларын және көрсеткіштерін;
- теле-бейнетехникалық жабдықтардың негізгі блоктарының жұмыс істеу принциптерін, техникалық көрсеткіштерін;
- бейнепроекторлар және бейнекамералар құрылғыларын және жұмыс істеу принциптерін;
істеуі керек:
- аудио-бейне-тележабдықтардың сапалық көрсеткіштерін анықтауды;
- істен шыққан блоктар мен бөлшектерінің себептерін табуды;
- жөндеуден кейін аудио-бейне-тележабдықтарын қадағалауды;
- қажетті нормативті техникалық құжаттарды құрастыруды.
Ұйымдастыру техникасы мен теле-бейне-аудио жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша
Жабдықтарды жөндеу және қолданудың жалпы сұрақтары. Аудио-бейне-тележабдықтама
лардың техникалық сипаттамалары мен жұмыс істеу принциптері. Аудиотехникалық жабдықтаманың қосымша және көмекші құрылғыларының жұмысы. Аудио-бейне-тележабдықтамаларын орнату әдістері мен баптау. Телевизиялық қабылдағыштың негізгі блоктарының сызбалары. Бейнепроекторлар және бейнекамералар құрылғылары мен жұмыс істеу принциптері. Аудио-бейне-тележабдықтамалардың сапалық көрсеткіштері. Аудио-бейне-тележабдықтамаларды орнату әдістері және баптау.
Ақауларды диагностикалау және оларды болдырмау.

БК 7,8
ПК 1,2,4,6
СК 1,5
ПП 02
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру и программное обеспечение данного предприятия;
- методику модернизации аппаратной и программной частей компьютера.
уметь:
- использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ПК;
- оформлять техническую документацию;
- составлять отчет о прохождении производственной технологической практики.
Производственно-технологическая
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, инструктаж по технике безопасности и технике пожарной безопасности. Состав и наличие средств вычислительной техники предприятия. Сетевая структура и современное программное обеспечение предприятия. Технологический процесс сборки ПК из комплектующих. Методика модернизации аппаратной и программной частей компьютера (подборка необходимых комплектующих и сборка ПК требуемой конфигурации). Использование тестовых и диагностических программ для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ПК и их ремонт. Оформление технической документации. Составление отчета о прохождении производственно-технологической практики.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- охрану труда и производственную санитарию;
- особенности технологического сбора и обработки информации предприятия;
- методы контроля входной информации;
- методы анализа результатов, полученных в результате обработки информации.
уметь:
- определять требования к проекту;
- производить расчет потребности работников подразделения предприятия и фонда заработной платы;
- составлять технико-экономическое обоснование;
- определять постановку задачи, математические методы решения задачи;
- собирать и систематизировать материалы.
Преддипломная практика
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, инструктаж по технике безопасности и технике пожарной безопасности. Состав и наличие средств вычислительной техники предприятия. Сетевая структура и современное программное обеспечение предприятия.
Принципы построения сети и используемые сетевые технологии на данном предприятии. Основы сетевого администрирования предприятия. Устройства, принцип работы и практическое использование активных и пассивных оборудований в построении сети. Безопасность и защита информации. Создание сайтов с использованием современных приложений.
Оформление технической документации. Отчет о прохождении производственно-технологической практики.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
Приложение 277
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000- Связь, телекоммуникации и информационные технологии
Специальность: 1305000 - Информационные системы (по областям применения)

БҚ 7,8
КҚ 1,2,4,6
АҚ 1,5
КП 02
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техника ережелерін;
- кәсіпорын құрылымын;
- кәсіпорында есептеуіш техникасы құралдарының бар болуын және құрамын;
- кәсіпорынның желілік құрылымын;
- кәсіпорынның бағдарламамен қамтамасыздандырылуын;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық бөліктерін модернизациялау әдістерін;істеуі керек:
- ДК-дің аппараттық құралдарының ақауларын іздеу және болдырмау үшін тестілік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды;
- техникалық құжаттарды рәсімдеуді;
- өндірістік-технологиялық тәжірибенің өтуі туралы есеп беруді құруды.
Өндірістік-технологиялық Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережесімен танысу. Кәсіпорында есептеуіш техникасы құралдарының бар болуы және құрамы. Кәсіпорынның қазіргі заманға сай бағдарламалық қамтамасыздандырылуы және желілік құрылымы.
ДК-ді жинаудың технологиялық үрдісі. Компьютердің аппараттық және бағдарламалық бөліктерін модернизациялау әдістері. ДК-дің аппараттық құралдарының ақауларын іздеу және болдырмау үшін тестілік және диагностикалық бағдарламаларды қолдану және оларды жөндеу. Техникалық құжаттарды рәсімдеу. Өндірістік - технологиялық тәжірибені өткізгені туралы есеп беруді құру.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
КП 03
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өнеркәсіп құрылымын;
- өндірістік тазалықты және еңбекті қорғауды;
- кәсіпорын ақпараттарын жинақтау мен өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- енгізілетін ақпараттарды басқару әдістерін;
- алынған ақпараттарды өңдеу нәтижелерін талдау әдістерін.
істеуі керек:
- жобаға қойылатын талапты анықтауды;
- еңбекақы қоры мен өнеркәсіп бөлімшелері қызметкерлерінің қажеттілігі есебін жүргізу;
- техника-экономикалық негізді құру;
- есептің қойылымын анықтау;
- материалдар жинау және жүйелеу;
- есепті шешудің математикалық әдістерін анықтау.
Өндірістік диплом алды
Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен танысу. Кәсіпорынның технологиялық үрдісінің сипаттамасы. Дипломдық жоба есебінің қойылымы. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жинақтау және жүйелеу. Есепті шешу әдісін және интерфейсін анықтау. Есеп беруді рәсімдеу.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 277-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және  кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар
Мамандығы: 1305000 – Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)

240
200
1-6
Всего:
4760
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 278
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 - Связь, телекоммуникации и информационные технологии
Специальность: 1305000 - Информационные системы (по областям применения)
Квалификация: 130501 1 - Дизайнер
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев.
На базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы контроля
Объем учебного времени (час, кредит)
Коли-
чество
контроль-
ных работ
Всего
Из них на:
Распределение по курсам и полугодиям (семестрам)
теорети-
ческие занятия
практи-
ческие (лабораторно-практи-
ческие) занятия
курсо-
вой проект (работа)
Экзаменов
Зачетов
на базе основ-
ного сред-
него
на базе общего сред-
него
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

240
200
1-6
Барлығы:
4760
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын  пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау;  КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу  мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 278-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар
Мамандығы: 1305000 - Ақпараттық жүйелер (қолдану саласы бойынша)
Біліктілігі: 130501 1 - Дизайнер
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Циклдер және оқу пәндері атаулары
Бақылау түрлері
Оқу мерзімі көлемі (сағат, кредит)
Бақы лау жұмыстар саны
барлығы
оның ішінде:
Курстар және жарты жылдық (семестрлер) бойынша бөлу
Теор сабақтар
зерт. және тәжір
сабақ
Курстық жоба(жұмыс)
емтихандар
сынақтар
негізгі білім беру базасында
Жалпы орта білім беру базасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

4320
К
Консультации
300
1-5
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 283
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1305000 – «Информационные системы (по областям применения)»,
квалификация 1305011 - «Дизайнер»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-решение задач из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования, признаков сходимости, функцию комплексного переменного;
уметь:
- применять аналитическую геометрию, теорию пределов;
-осуществлять решение задач из различных областей науки, техники, экономики и производства с применением дифференциальных уравнений и интегралов;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Основы высшей математики
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств, пределов; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интервал; геометрический смысл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье; дифференциальные уравнения и уравнения высших порядков; функция нескольких переменных уравнения; частные производные; дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.

4320
К
Ф
Консультация
Факультативтік сабақтар
300
340
1-5
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 283-қосымша
1305000 - «Ақпараттық жүйелер (қолдану облыстары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары белгіленген деңгей
Біліктілігі: 1305011 - Дизайнер
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу түрі: 2 жыл 10 ай
негізгі білім беру базасында:
негізгі орта білімі
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасқан құзыреттіліктердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәсілдері;
- шектер, туындылар теориясын;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
істеуі керек:
- шектер теориясын, аналитикалық теорияны қолдануды;
- интервал және дифференциалдық теңдеулерді қолдану арқылы әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірістегі есептерді шешуді;
- шешуде математикалық тәсілдерді қолдануды, есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді.
Жоғары математика негізі
Жазықтықтағы аналитикалық геометрия. Түзудің және II ретті қисықтардың теңдеулері. Шектерін және жиындар теориясы. Туынды және оның қолданысы, дифференциалдау ережелері мен формулалары. Анықталмаған интервал, оның негізгі қасиеттері. Анықталмаған интеграл, оның геометриялық мағынасы. Интегралды аудан және көлем табу есептеріне қолдану. Қатарлар, оның жинақтылық белгілері. Фурье қатарлары. Дифференциалдық теңдеулер. Жоғарғы ретті дифференциалдық теңдеулер. Көп айнымалы функциялар, дербес туындылар. Екі еселі интегралды есептеу. Жорамал айнымалы функциялар.

БК 2,3,6
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- законы электротехники;
- основные характеристики и элементы электрической цепи;
- характеристики магнитного поля;
уметь:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- производить расчет сечения проводов;
- производить расчет схем при равномерной и неравномерной нагрузке;
- использовать полученные знания при выборе типа трансформатора.
Электротехника и электроника
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Закон Кирхгофа. Методы наложения контурных токов, узлового потенциала. Основные характеристики магнитного поля. Однофазные и трехфазные цепи переменного тока. Электрические измерения и электроизмерительные приборы. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Полупроводниковые приборы. ИМС. Электронные выпрямители и стабилизаторы. Электронные усилители, генераторы.
БК 1,3
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ;
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 2,3,5
ОПД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-основы маркетинга и менеджмента, их структуру;
-цены, рыночное направление;
-сбор информации по менеджменту и маркетингу;
-стратегию и тактику маркетинга и менеджмента, их объекты и субъекты;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать средства маркетинга и менеджмента;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать, организовать, выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
Основы маркетинга и менеджмента. Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга и менеджмента. Внутренняя и внешняя среда предприятия. Цикл менеджмента. Стратегическое и тактическое планирование в системе менеджмента. Структура производства, система методов управления, потребители и мотивация, принятие решений. Управление стрессами и конфликтами. Управление: формирование и прогнозирование спроса, стимулирование сбыта и продвижение товаров и услуг на рынке; понятие маркетинга  и его принципы. Объект рынка-маркетинг. Сегментирование маркетинга. Исследование рынка. Товарная политика предприятия. Правила выпуска нового товара. Рыночная атрибутика товара. Сбытовая и ценовая политика;
Продвижение товара: задачи и виды. Техника рекламирования, стимулирование продаж. Стратегическое планирование маркетинга.

БҚ 2,3,6
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр өрісінің негізгі сипаттамаларын;
- электротехниканың негізгі заңдылықтарын;
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын және элементтерін;
- магнитті өрісінің сипаттамаларын білу.
істеуі керек:
- тармақталған және тармақталмаған ток тізбегінің өлшемін есептеуде негізгі формаларды қолдану;
- электрэнергиясын ток көзіне қажетті;
- жұмыстарды пайдалану
- ток тізбегіне есептеу жүргізу;
- тармақталған және тармақталмаған тізбекті схемаларды есептеу;
- траснформатор түрлерін таңдауда алған білімдерін көрсету.
Электротехника және электроника
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Кирхгоф заңы. Контурлы тоқтарды, түйінді потенциалды салу әдістері. Магнитті өрістің негізгі сипаттамалары. Айнымалы тоқтың бір және үш фазалық тізбектері. Электірлі өлшемдер және электірлі өлшеу аспаптары. Трансформаторлар. Тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Жартылай өткізгіштік аспаптар. ИМС. Электронды  түзеткіштер және тұрақтандырғыштар. электронды күшейткіштер, генераторлар.
БҚ 1,3
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру, құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын  ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді  ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 2,3,5
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық заманындағы негізгі концепцияларын;
- маркетинг және менеджмент негіздерін, құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасын, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеуі керек:
- нарық сегментін анықтау;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдану;
- сұранысты алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтау;
- жарнамалау ұйымдастыру;
- өтімділігі мен баға саясатын анықтау;
- маркетинг нарығын зерттеу.
Маркетинг және менеджмент негіздері
Қазіргі заманғы нарық концепциялары менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжал мен стресстерді басқару. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Маркетинг объектісі - нарық. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Тауардың жылжуы: мақсаттары мен түрлері. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.

БК 2,3,6
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем и их функции;
- принципы взаимодействия устройств;
- команды работы с каталогами и файлами;
- назначение файловой оболочки;
- текстовые и табличные процессоры;
- графические редакторы;
-программы-архивации;
- антивирусные программы;
уметь:
- устанавливать и настраивать операционные системы;
-пользоваться файловыми оболочками;
-работать с файлами и каталогами (создание, копирование, изменение и т.д.);
- обрабатывать задачи средствами электронной таблицы;
-работать с графическими и текстовыми редакторами;
-работать с архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и системное обеспечение
Состав и назначение программного обеспечения. Структура ПЭВМ и краткая характеристика устройств. Операционная система MS-DOS, основные команды и утилиты. Файловые оболочки. Операционные системы семейства Windows. Администрирование операционной системы. Архиваторы. Работа с архивными файлами. Компьютерные вирусы. Антивирусные программы. ППП. Использование возможностей графических редакторов при обработке экономической информации. СУБД, назначение, основы работы с СУБД. Операционная система Unix(Linux). Основные команды Unix.
Сетевые операционные системы. Настройка сети. Понятие процесса, управление процессами. Понятие ресурса, виды ресурсов, управление ресурсами. Управление памятью.
БК 2,6
ПК 2,5,7
СК 1,7
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие информационных ресурсов;
- классификацию и конфигурацию сетей;
- основные технические характеристики сетевых устройств;
-виды модемов;
- функции уровней модели OSI;
- технологию и протоколы сети;
- структуру и службы Интернет;
уметь:
- различать современные сетевые технологии;
- применять оборудование локальных сетей;
- проводить сетевые настройки;
- пользоваться технологией Интернет.
Информационные ресурсы и вычислительные сети
Назначение предмета. Понятие информационных ресурсов. Сетевые информационные ресурсы. Эволюция сетей. Типы сетей. Аппаратное и программное обеспечение информационно - вычислительных сетей и систем связи. Шлюзы, мосты, ретрансляторы для построения сетей. Модемы. Глобальные спутниковые системы связи. Многоуровневая модель сети. Сетевые технологии. Сетевые протоколы. Администрирование сети. Эволюция, структура, службы Интернет. Технологии клиент- сервер.

БҚ 2,3,6
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйе түрлері және олардың функцияларын;
- құрылғылардың өзара байланысу принциптерін;
- каталогтармен және файлдармен жұмыс;
- файлдық қабыршықтар қызметін;
- мәтіндік және кестелік процессорларды;
- графиктік редакторларын;
- МҚБЖ-мен жұмыс істеу негіздерін;
- мұрағаттаушы-бағдарламаларды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- файлдық қабыршықтарды қолдануды;
- файлдармен және каталогтармен жұмысты;
- электрондық кестелер көмегімен есептерді өңдеуді;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмысты;
- мұрағаттаушылар және  вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмысты.
Операциялық жүйелер мен жүйелік  бағдарламалық қамтамасыздандыру
Операциялық жүйе(ОЖ) қызметі, функциялары және құрылымы, қазіргі заманғы ОЖ-ге шолу. ДЭЕМ құрылымы және қысқаша сипаттамасы, құрылғылар драйверлері. ОЖ-ні іске қосу және баптау. MS-DOS операциялық жүйесі, негізгі командалары және утилиттер. MS-DOS конфигурациялық файлдары.
Файлдық жүйе.
Файлдық қабыршықтар. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. Мұрағаттаушылар. Мұрағаттаушы файлдармен жұмыс. Компьютерлік вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар.
Трансляторлар.
Экономикалық ақпараттарды өңдеуде мәтіндік және электрондық процессорлар, графикалық редакторлар мүмкіндіктерін қолдану.
МҚБЖ, қызметі, МҚБЖ-мен жұмыс істеу негіздері.
Unix(Linux) операциялық жүйесі. Unix (Linux) негізгі командалары.
БҚ 2,6
КҚ 2,5,7
АҚ 1,7
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық ресурстар түрлерін;
- желілер түрлерін және технологияларын;
- желілік құрылғылардың негізгі техникалық сипаттамаларын;
- модем түрлерін;
- OSI модель функцияларының деңгейлерін;
- желіліердің хаттамаларын және технологияларын;
- Интернеттің қызметі мен құрылымын;
істеуі керек:
- желілер түрлерін анықтауды;
- желілер компоненттері функцияларын анықтауды;
- жергілікті желілердің құрылғыларын қолдануды;
- желілік баптауларды жүргізуді;
- Интернет технологияларын қолдануды;
Ақпараттық ресурстар және есептеуіш желілер
Пән қызметі. Ақпараттық ресурстар ұғымы. Желілік ақпараттар ресурстары. Желілер дәуірі. Желілер технологиясы және түрлері. Ақпаратты-есептеуіш желілерін және байланыс жүйелерін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыру.
Шлюздер, көпірлер, желілерді құруға арналған ретрансляторлар. Модемдер.Жергілікті спутникті жүйесінің байланысы. Көпдеңгейлі модель желілері. Желілік технологиялар. Желілік хаттамалар. Желіні администрациялау. Интернет қызметінің эволюциясы, құрылымы. Сайт құру құрылғылары. Клиент-сервер технологиялары.

БК 2,3,6
ПК1, 2,6
СК4, 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки массивов;
- принципы использования множеств;
- типы файлов и способы их обработки;
уметь:
- выполнять постановку задач;
- составлять алгоритм и программу на языке программирования;
- выполнять отладку программы.
- работать в среде визуального программирования.
Программирование
Понятие алгоритма, его свойства. Типы алгоритмов. Способы записи алгоритмов. Синтаксис языка, основные понятия языка. Типы данных, операции и функции над ними. Данные простого, регулярного типа, множества, данные комбинированного типа. Операторы языка программирования: условный оператор, оператор выбора, операторы цикла, процедуры и функции. Процедуры и функции для обработки файлов. Основы визуального программирования: компоненты, их использование.
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и структуру АИС;
- понятие, процессы, модели и стадии жизненного цикла АИС;
- методы проектирования АИС;
- САSЕ-средства;
уметь:
- моделировать, проектировать и сопровождать АИС;
-оценивать и управлять качеством АИС;
-оценивать необходимые ресурсы для реализации проекта;
- классифицировать АИС;
-создавать автоматизированные системы для обработки данных.
Автоматизированные информационные системы
Основные понятия системного анализа. Понятие и структура автоматизированной информационной системы (АИС). История создания и развития АИС. Понятие жизненного цикла АИС. Процессы жизненного цикла АИС: основные, вспомогательные, организационные. Стадии и модели жизненного цикла АИС. Модель информационной системы. Методы проектирования АИС.. Технология создания системы обработки данных (например на СУБД MS Access). Методы и средства, используемые в жизненном цикле АИС. Оценка и управление качеством АИС. Организация труда при разработке АИС. Оценка необходимых ресурсов для реализации проекта.
БК 3,6
ПК 2,6
СК 7
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- возможности и виды компьютерной графики;
- основные возможности программы Corel Draw;
- виды объектов;
- опорные линии;
уметь:
- перемещать объекты;
- применять контуры;
- работать с текстами;
- использовать разные эффекты;
- импортировать и экспортировать объекты (рисунки).
Компьютерная геометрия и графика
(ориентация на Corel Draw)
Область применения компьютерной графики. Сведения о графических редакторах. Различия точечной и векторной графики. Виды объектов. Перемещение объектов. Опорные линии, их значение и применение. Контуры. Художественный и простой текст. Эффекты. Группировка и комбинирование объектов.

БҚ 2,3,6
КҚ 1,2,6
АҚ 4, 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды өңдеуді;
- жиындарды қолдануды;
- файлдар түрлерін және оларды өңдеу тәсілдерін;
істеуі керек:
- есептің қойылымын орындауды;
- алгоритмдер құруды және бағдарламалау тілінде бағдарлама жазуды;
- бағдарламаны өңдеуді;
- визуалды бағдарламалау ортасында жұмысты.
Бағдарламалау
Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритмдер түрлері; алгоритмнің жазылу тәсілдері. Тілдің негізгі түсінігі, синтаксисі; Мәліметтер типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; Қарапайым реттелген типтегі  мәліметтер, жиын, аралас типтегі мәліметтер. Бағдарламалау тілі операторлары: шартты оператор, таңдау операторы, цикл операторлары,  процедуралар және функциялар. Файлдарды өңдеуге арналған процедуралар мен функциялар.
Визуалды бағдарламалау негіздері: компоненттер, олардың қолданылуы.
БҚ 1,2,3,6
КҚ 1
АП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ААЖ негізгі түсінігін және құрылымын;
- ААЖ өміршеңдік кезеңдерін, моделін, үрдісін, түсінігін;
- ААЖ жобалау әдістерін;
- САSЕ-құрылғыларын;
істеуі керек:
- ААЖ моделдеуді, жобалауды  жүргізуді;
- ААЖ сапасын басқаруды және бағалауды;
- жобаны ұйымдастыру үшін қажетті ресурстарын бағалауды;
- АЖЖ жіктеуді;
- мәліметтерді өңдеу үшін автоматтандырылған жүйелер құруды.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Жүйелік талдаудың негізгі түсінігі. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер(ААЖ) түсінігі және құрылымы. ААЖ-нің құрылу тарихы және дамуы. ААЖ-ның жіктелуі(атқаратын қызметі, қиындық, қолданылу деңгейлері және т.б бойынша). ААЖ өмірлік цикл түсінігі. Мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы. (мысалы МҚЖБ MS Access-те).
ААЖ жобасына құрылымдық және объектілі-бағытталған қатынас.   САSЕ-құрылғылары, олардың функционалды мүмкіндіктері мен сипаттамалары. ААЖ өміршеңдік циклында қолданылатын әдістер мен құрылғылар. ААЖ сапасын басқару мен бағасы. ААЖ құрудағы ұйымдастыру жұмысы. Жобаны ұйымдастыруға арналған қажетті ресурстар бағасы. ААЖ жіктелуі (функционалды тағайындалуы бойынша, қиындық деңгейі бойынша, қолдану масштабы бойынша және т.б.)
БҚ 3,6
КҚ 2,6
АҚ 7
АП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік графиканың түрлері мен мүмкіндіктерін;
-  Corel Draw бағдарламасының негізгі мүмкіндіктерін;
- объект түрлерін;
- тірек сызықтарын;
істеуі керек:
- объектілерді ауыстыруды;
- дөңестерді қолдануды;
- мәтінмен жұмыс істеуді;
- әр түрлі әсерлерді қолдануды;
- объектілерді (суреттер) импорттауды және экспорттауды
Компьютерлік геометрия және графика
(Corel Draw- ға бағыт)

Основы двух- и трехмерной графики (2D и 3DMax).
БК 3,6
ПК 2,3,4
СК 1,3
СД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие дизайна;
-основные этапы становления дизайна;
-принципы дизайна;
-понятие композиции;
уметь:
-создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
-создавать элементы фирменного стиля;
-создавать рекламы.
Инструментальные средства визуальной коммуникации и прикладной дизайн
Понятие дизайна. История дизайна. Принципы дизайна. Композиция. Эргономика. Колористика. Основные направления графического дизайна. Фирменный стиль. Логотип. Понятие визуальной коммуникации и ее инструментальные средства. Типографика: шрифтовое оформление, титульные элементы, заголовки. Корпоративный дизайн. Информационные хранилища, их структура. Рекламная продукция, ее разновидности. Моделирование виртуальных сред.
БК 2,3,4,7
ПК 3,4
СК 1,5
СД 05
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем;
- текстовые редакторы;
- табличные процессоры;
- графические редакторы;
- основные команды и функции ОС;
- программы для хранения и защиты данных;
уметь:
- устанавливать и настраивать ОС;
- использовать текстовые, графические редакторы, табличные процессоры;
- записывать данные на разные носители.
Программное обеспечение и технические средства ВК  Назначение и состав программного обеспечения; операционные системы: назначение, основные функции, настройка и основные команды DOS, Windows, Linux; прикладное обеспечение, работа с программами: MS Office, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop; стандартные программы Windows; антивирусы, архиваторы.
БК 1-3
ПК 2,5,6
СД 06
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
-законодательство в области информационной безопасности;
- классификацию систем шифрования;
-методы защиты информации;
-систему криптографии;
уметь:
-осуществлять постановку задачи по защите информации;
-ориентироваться в правовых аспектах защиты информации;
-различать классы алгоритмов с использованием ключа;
-находить открытый текст, ключ по шифротексту;
-обеспечивать конфиденциальность и подлинность информации;
-использовать встроенные механизмы защиты операционных систем;
-работать с программой PGP.
Информационная безопасность и защита информации  Основные понятия и определения процесса обеспечения информационной безопасности. Возникновение и история развития проблемы защиты информации. Законодательство в области информационной безопасности. Понятие криптографии. Классификация систем шифрования. Этапы осуществления обмена информацией. Подразделение симметричных и асимметричных алгоритмов. Криптографическая система PGP.
БК 3,6
ПК 5
СК 4
СД 07
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
-браузеры и принципы работы в Интернет;
- средства создания сайтов;
- конструкцию Web - языков;
уметь:
- пользоваться сетевыми прикладными программами.
- разрабатывать приложения на языке PHP;
Web программирование
Основные свойства языка PHP. Переменные. Типы данных. Операторы условий, сравнения, циклов. Функции. Работа с числами, строками, объектами и массивами. Операции с файлами и каталогами.
Функции для работы с данными базы данных.
БК3,6

Компьютерлік графиканы қолдану аумағы. Графикалық редакторлар мәліметтері. Нүктелік және векторлық графика ерекшеліктері. Объект түрлері. Объектілердің ауысуы. Тірек сызықтар, олардың қолданылуы мен мағынасы. Дөңестер. Көркемді және қарапайым мәтін. Объектілердің біріктірілуі, топтастырылуы мен әсерлері. Екі өлшемді және үш өлшемді графикалардың негіздері. (2D және 3DMax)
БҚ 3,6
КҚ 2,3,4
АҚ1, 3
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дизайн түсінігін;
- дизайнның қалыптасуының негізгі кезеңдерін;
- дизайн принциптерін;
- композиция түсінігін;
істеуі керек:
- эргономика, колористиканың принциптерін қолданып, дизайн-жобаларды құруды;
- фирмалық стиль элеметтерін құруды;
- жарнама құруды.
Қолданбалы дизайн және визуалды коммуникацияның саймандық құралдары
Дизайн түсінігі. Дизайн тарихы. Дизайн принциптері. Композиция. Эргономика. Колористика. Графикалық дизайнның негізгі бағыттары. Фирмалық стиль. Логотип. Визуалды коммуникация түсінігі және оның саймандық құралдары. Типографика: қаріптік пішімдеу, титулдық элементтер, тақырыптар. Корпоративтік дизайн. Ақпараттық қойма, оның құрылымы. Жарнамалық өнім, оның түрлері. Виртуалдық орталарды модельдеу.
БҚ 2,3,4,7
КҚ 3, 4
АҚ 1,5
АП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ОЖ түрлерін;
- мәтіндік редакторларын;
- графикалық редакторларын;
- кестелік процессорын;
- ОЖ негізгі функциялары мен командаларын;
- мәліметтерді қорғау мен сақтауға арналған бағдарламаларды;
істеуі керек:
- ОЖ орнату және баптауды;
- мәтіндік, графикалық редакторды , кестелік процессорды қолдануды;
- әртүрлі тасымалдаушыларға мәліметтерді жазуды.
Бағдарламалық қамтамасыздандыру  және  есептеуіш кешенінің техникалық жабдықтамасы
Бағдарламалық қамтамасыздандырудың құрылымы мен тағайындалуы; операциялық жүйелер: DOS, Windows, Linux негізгі командалары мен баптаулары, негізгі функциялары, тағайындалуы; қолданбалы бағдарламалармен жұмыс MS Office, Corel Graphics Soviet, Adobe Photoshop; Windows стандартты бағдарламалары; антивирустар, мұрағаттаушылар.
БҚ 1-3
КҚ 2,5,6
АП 06
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық қауіпсіздік жайлы заңдылықтарды;
- кодтау жүйесінің жіктелуін;
- ақпаратты қорғау тәсілдерін;
- криптография жүйесін;
істеуі керек:
- ақпаратты қорғауда есептің қойылымын орындауды;
- ақпаратты қорғаудың құқықтық аспектілерінде бағытталуды;
- кілтті қолдана отырып, алгоритмдер класын ажыратуды;
- шифрмәтін арқылы кілтті, ашық мәтінді табуды;
- ақпараттың дәлдігін және құпиялығын қамтамасыз етуді;
- операциялық жүйелерге енгізілген қорғау механизмін қолдануды;
- PGP бағдарламасымен жұмыс істеуді.
Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыздандыру үрдісінің анықтамасы және негізгі түсінігі. Ақпаратты қорғау мәселесінің пайда болуы және даму тарихы. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама. Криптографиялық  ұғым. Кодтау жүйесінің жіктелуі. Ақпарат алмасуды іске асыру кезеңдері. Симметриялық және асимметриялық алгоритмдердің бөлінуі. PGP криптографиялық жүйесі.
БҚ 3, 6
КҚ 5
АҚ 4
АП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- интернетте жұмыс істеу принциптері мен браузерді;
- сайттарды құру құрылғыларын;
- Web тілдерінің құрылымын;
істеуі керек:
- Желілік қолданбалы бағдарламалармен қолдануды;
- РНР тілінде қосымшаларды құрастыруды;
Web бағдарламалау
РНР негізгі қасиеттері. Айнымалылары. Мәліметтер түрі. Шарт, салыстыру, цикл операторлары. Функциялары. Объектілермен, жиымдармен, жолдармен және сандармен жұмыс. Каталог және файлдармен операциялары. Мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс істеуге арналған функциялары.
БҚ 3,6

ПК 1,3
СК 5,6
Общепрофессиональные + Специальные
ДО 00
Дисциплины по выбору организации образования:
ПО 00
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика**
ПП 01
Учебные практики
ПП 02
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру предприятия;
- программное обеспечение данного предприятия;
- технологический процесс обработки информации.
Уметь:
- создавать Интернет – приложений, сайты;
- создавать автоматизированные системы обработки информации;
- оформлять техническую документацию;
- составить отчет о прохождении производственной технологической практики.
Производственная практика
Инструктаж по технике безопасности. Разработка или участие в разработке проектов. Создание Интернет - приложений, сайтов, автоматизированных систем обработки информации. Оформлять техническую документацию. Составить отчет о прохождении производственно-технологической практики.
БК 3
ПК 1,5
СК 4,5,6,7
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру и программное обеспечение данного предприятия;
- методику модернизации аппаратной и программной частей компьютера.
уметь:
- использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ПК;
- оформлять техническую документацию;
- составлять отчет о прохождении производственной технологической практики.
Технологическая практика Инструктаж по технике безопасности и технике пожарной безопасности. Состав и наличие средств вычислительной техники предприятия. Сетевая структура и современное программное обеспечение предприятия. Технологический процесс сборки ПК из комплектующих. Методика модернизации аппаратной и программной частей компьютера (подборка необходимых комплектующих и сборка ПК требуемой конфигурации). Использование тестовых и диагностических программ для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ПК и их ремонт. Оформлять техническую документацию. Составить отчет о прохождении производственно - технологической практики.
БК 1-6
ПК 1,2
СК 7
1.2 Структура образовательной учебной программы установленного
уровня технического и профессионального образования по
специальности 1305000 – «Информационные системы (по областям
применения)».
Срок обучения: 10 месяцев
На базе: общего среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируе-
мой компетен-
ции
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия и правила литературного произношения;
- лексико-грамматический материал по специальности;
- функциональную коммуникативную речь;
- профессиональную лексику;
уметь:
-работать с терминологией по специальности;
- вести диалог по обмену мнениями, создавать текст монологического характера.
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксический и морфологический разбор. Лексико-грамматические темы по специальности: история создания и развития АИС, проблема защиты информации, организация труда при разработке АИС, язык программирования, основные принципы организации бухучета.
Терминология по специальности: алгоритм, телекоммуникация, интерфейс, информационные технологии. Техника перевода. Работа со справочными изданиями и библиографическими источниками.

КҚ 1,3
АҚ 5,6
Жалпы кәсіптік + Арнайы
БҰТП 00
Жұмыс берушілердің талаптарын ескере отырып білім беру ұйымдары таңдайтын пәндер:
КО 00
КП 00
Кәсіби оқыту және кәсіптік практика**
КП 01
Оқу іс-практика
КП 02
Кәсіптік тәжірибені  оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техника қауіпсіздік ережесін;
- мекеме құрылымын;
- мекемедегі ЕТ-нің сандары мен құрылымын;
- мекеменің желілік құрылымын;
- мекеменің бағдарламалық қамтамасыздандыруын;
- ақпаратты өңдеудің технологиялық үрдісін;
істеуі керек:
- интернет қосымшаларын, сайттарды құруды;
- ақпараттарды өңдеуде автоматтандырылған жүйесін құруды;
- техникалық құжаттарды безендіруді;
- өндірісті-технологиялық тәжірибеден өту бойынша есер беруді
Өндірістік
Мекемемен танысу, жұмыс істеу уақыты, техника қауіпсіздік ережесі. Жоба құру немесе жоба құруда қатысу. Интернет-қосымшаларын, сайттар, ақпараттарды өңдеу автоматтандырылған жүйесін құру. Техникалық құжаттарды безендіру. Өндірісті- технологиялық тәжірибеден өту бойынша есер беру.
БҚ 3
КҚ 1, 5
АҚ 4, 5, 6, 7
КП 03
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техника қауіпсіздік ережесін;
- мекеме құрылымын;
- мекемедегі ЕТ-нің сандары мен құрылымын;
- мекеменің желілік құрылымын;
- мекеменің бағдарламалық қамтамасыздандыруын;
- компьютердің аппараттық және бағдарламалық бөлімінің модернизациялау әдісін;
істеуі керек:
- ДК аппараттық құрылғыларының ақауларын жою, жөндеу және іздеуде тесттік және диагностикалық бағдарламаларын қолдануды;.
- техникалық құжаттарды безендіруді;
- өндірісті-технологиялық тәжірибеден өту бойынша есер беруді
Технологиялық практика
Мекемемен танысу, жұмыс істеу уақыты, техника қауіпсіздік ережесі және өрт қауіпсіздік ережесі. Мекемедегі ЕТ-ның сандары мен құрылымын. Мекеменің желілік құрылымы мен бағдарламамен қамтамасыздандыруы. Бар құрылғылардан ДК құрудың технологиялық үрдісі. Компьютердің аппараттық және бағдарламалық бөлімінің модернизациялау әдісі (қажетті құрылғыларды таңдау мен қойылған конфигурация бойынша ДК құру).  ДК аппараттық құрылғыларының ақауларын жою, жөндеу және іздеуде тесттік және диагностикалық бағдарламаларды қолдану. Техникалық құжаттарды безендіру. Өндірісті-технологиялық тәжірибеден өту бойынша әсер беру.
БҚ 1-6
КҚ 1,2
АҚ 7
1.2 Белгіленген деңгейдің 1305000 - «Ақпараттық жүйелер (қолдану облыстары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы.
Біліктілігі : 1305011 - «Дизайнер»
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу түрі: 10 ай
негізгі білім беру базасында: жалпы орта білімі
Пәндер циклының қысқартылған атауы (коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасқан құзыреттіліктердің коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- негізгі түсініктерді, әдеби сөйлеу дағдысын;
- кәсіби лексико-грамматикалық  мәтіндермен жұмысты;
- функционалды, коммуникативті сөйлеу қорын дамытуды;
- кәсіби лексикалық сөйлеу мәдениетін дамытуды;
істеуі керек:
- терминдік сөздікпен, жұмысты;
- диалог түрінде пікір алмасу және монологты сипаттағы мәтінді құруды.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мәтінге морфологиялық, синтаксистік талдау.
Мамандыққа байланысты лексико-грамматикалық тақырыптар: ақпараттық жүйенің даму тарихы; ААЖ-нің  құрылу тарихы; ақпаратты қорғау; ААЖ-нің еңбекті ұйымдастырудағы талдамасы; бағдарламалау тілі; бухгалтерлік есептің негізгі принциптері.
Мамандыққа байланысты терминдер мен кәсіби сөздер: бағдарламалау тілі, телебайланыс, интерфейс, ақпаратты технология, кассалық құжаттар.
Аударма техникасы. Мамандыққа байланысты құжаттар мен басылымдар.
Кәсіптік кітапханалар, арнайы әдебиеттер, библиографиялар.

БК 2,3,6
ОГД 02
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности;
- грамматику;
- правописание;
- развитие навыков устной и письменной речи;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи;
- владеть высокой письменной и устной коммуникабельностью.
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности; профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины по специальности; техника перевода профессионально–ориентированных текстов, профессиональное общение.
БК 1,3,6
ОГД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- историческое значение Великого Шелкового пути;
- историю джунгарских захватчиков в XVII- XVIII вв.;
- процесс вхождения Казахстана в состав России;
- исторические события начала ХХ века (1914-1920);
- историю Казахстана в период тоталитаризма (1918-1939);
- историю развития Казахстана в период ВОВ и послевоенные годы, пути становления независимого Казахстана;
уметь:
- рассказать краткую историю;
- анализировать исторические факты и события;
- работать с картой;
-составлять хронологическую таблицу.
История Казахстана (на базе среднего общего образования)
Место и роль Республики Казахстан в современном мире; первобытный строй на территории Казахстана; Казахстан в средневековье; монгольский этап в истории Казахстана; национально- освободительное движение 1916 года; февральская и октябрьская революция 1917 года; Казахстан в Великой Отечественной войне; послевоенный период (1946-1965 гг); Казахстан в 1970-1980 гг и 1985-1991гг; Казахстан – суверенное независимое государство.
БК 2,3,4,6
ОГД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-социально-биологические и психофизиологические основы физического спортивного самосовершенствования;
- правила техники безопасности при выполнении спортивных упражнений;
- правила игры в баскетбол, волейбол;
- правила техники бега;
- технику прыжка;
- правила казахских национальных видов спорта;
уметь:
-играть в волейбол, баскетбол;
-выполнять гимнастические упражнения;
- бегать на различные дистанции;
-прыгать в высоту, в длину с разбега и с места;
-играть в казахские национальные виды спорта.
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование здорового образа жизни. Основы физического спортивного самосовершенствования. Профессионально- прикладная физическая подготовка. Социально- биологические и психофизиологические основы физической культуры.
БК 2
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-применение математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования признаков сходимости, функцию комплексного переменного.
уметь:
- применять аналитическую геометрию, дифференциональные уравнения и интегралы;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Основы высшей математики
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интеграл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье. Функция переменных уравнений. Частные производные. Дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.

БҚ 2,3,6
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- кәсіби қарым-қатынас үшін мамандыққа байланысты лексико-грамматикалық материал таңдауды;
- грамматика және оның жасалу жолдарын;
- жазылу емлесін;
- ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын;
істеуі керек:
- сөйлеу мен сөйлеу әрекетінің түрлерін ажыратуды;
- жоғары деңгейде ауызша және жазбаша сауатты болуды;
- техникалық құжаттармен және анықтамалық әдебиетпен жұмыс.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби сөйлеу негіздері; кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен мамандыққа байланысты терминдер; кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы; кәсіби қарым-қатынас.
БҚ 1,3,6
ЖГП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Ұлы Жібек жолының тарихи маңызын;
- ХVII-XVIII ғғ. Жоңғар ұлт-азаттық қозғалысын;
- Қазақстанның Ресейге қосылуын;
- ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан  (1914-1920 жж.);
- Қазақстандағы тоталитарлық жүйені (1918-1939 жж.);
- Қазақстан Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі жылдарын;
- Қазақстанның тәуелсіздігін алу жолын;
істеуі керек:
- тарихты қысқаша баяндауды;
- тарихи оқиғаны талдап және сипаттауды;
- картамен жұмыс істеуді;
- хронологиялық кесте жасауды.
Қазақстан тарихы
(негізгі жалпы орта білім базасында)
Дүниежүзіндегі Қазақстан Республикасының қазіргі замандағы орны және рөлі; Қазақстан жеріндегі алғашқы қоғамдық құрылыс;
Қазақстан орта ғасырда; Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі; 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістер; 1917 жылғы ақпан революциясы және қазан төңкерісі; Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезінде; соғыстан кейінгі кезең; (1946-1965 жж); Қазақстан 1970-1980 және 1985-1991 жылдарда; Қазақстан-егеменді, тәуелсіз мемлекет.
БК 2,3,4,6
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық, физикалық және спорттық жетілдіру негіздерін;
- спорттық ойындарға қатысу және спорт жаттығуларын орындауда қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- баскетбол, волейбол ойындарының ережелерін;
- жүгіру техникасын;
- секіру техникасын;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін;
істеуі керек:
- баскетбол, волейбол ойнауды;
- гимнастикалық жаттығуларды орындауды;
- әртүрлі қашықтыққа жүгіруді;
- биіктікке, ұзындыққа және бір орнынан секіруді;
- қазақтың ұлттық, ойындарын және спорт түрлерін ойнауды.
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі және олардың салауатты өмір салты. Физикалық және спорттық жетілдірудің негізі. Кәсіби-қолданбалы дене шынықтыру дайындығы.Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәсілдерін;
- шектер, туындылар теориясын;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
істеуі керек:
- шектер теориясын, аналитикалық теорияны қолдануды;
- интервал және дифференциалдық теңдеулерді қолдану арқылы әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірістегі есептерді шешуді;
- шешуде математикалық тәсілдерді қолдануды, есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді.
Жоғары математика негіздері
Жазықтықтағы аналитикалық геометрия. Түзудің және II ретті қисықтардың теңдеулері. Шектерін және жиындар теориясы. Туынды және оның қолданысы, дифференциалдау ережелері мен формулалары. Анықталмаған интервал, оның негізгі қасиеттері. Анықталмаған интеграл, оның геометриялық мағынасы. Интегралды аудан және көлем табу есептеріне қолдану. Қатарлар, оның жинақтылық белгілері. Фурье қатарлары. Дифференциалдық теңдеулер. Жоғарғы ретті дифференциалдық теңдеулер. Көп айнымалы функциялар, дербес туындылар. Екі еселі интегралды есептеу. Жорамал айнымалы функциялар.

БК 3,6
ОПД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- законы электротехники;
- основные характеристики и элементы электрической цепи;
- характеристики магнитного поля;
уметь:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- производить расчет сечения проводов;
- производить расчет схем при равномерной и неравномерной нагрузке;
- использовать полученные знания при выборе типа трансформатора.
Электротехника и электроника
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Закон Кирхгофа. Методы наложения контурных токов, узлового потенциала. Основные характеристики магнитного поля. Однофазные и трехфазные цепи переменного тока. Электрические измерения и электроизмерительные приборы. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Полупроводниковые приборы. ИМС. Электронные выпрямители и стабилизаторы. Электронные усилители, генераторы.
БК 1,3,6
ОПД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
Web дизайн
Виды подключения к Интернет. Службы Интернет. Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
БК1,3,4,5,6
ПК 2,6 СК 2,4,5
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем и их функции;
- принципы взаимодействия устройств;
- команды работы с каталогами и файлами;
- назначение файловой оболочки;
- антивирусные программы;
уметь:
- устанавливать и настраивать операционные системы;
-пользоваться файловыми оболочками;
-работать с файлами и каталогами (создание, копирование, изменение и т.д.);
--работать с антивирусными программами.
Основы операционных систем
Назначение, функции и структура операционной системы (ОС), обзор современных ОС. Структура ПЭВМ и краткая характеристика, драйверы устройств. Загрузка и настройка ОС. Операционная система MS-DOS, основные команды и утилиты. Файлы конфигурирования MS-DOS. Файловая система.
Файловые оболочки.
Операционные системы семейства Windows. Компьютерные вирусы. Антивирусные программы. Операционная система Unix(Linux). Основные команды Unix (Linux).
БК 1,6
ПК 2,7
СК 7
ОПД 05
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие информационных ресурсов;
- классификацию и конфигурацию сетей;
- основные технические характеристики сетевых устройств;
-виды модемов;
- функции уровней модели OSI;
- технологию и протоколы сети;
- структуру и службы Интернет;
уметь:
- различать современные сетевые технологии;
- применять оборудование локальных сетей;
- проводить сетевые настройки;
- пользоваться технологией Интернет.
Информационные ресурсы и вычислительные сети
Назначение предмета. Понятие информационных ресурсов. Сетевые информационные ресурсы. Эволюция сетей. Типы сетей. Аппаратное и программное обеспечение информационно - вычислительных сетей и систем связи. Шлюзы, мосты, ретрансляторы для построения сетей. Модемы. Глобальные спутниковые системы связи. Многоуровневая модель сети. Сетевые технологии. Сетевые протоколы. Администрирование сети. Эволюция, структура, службы Интернет. Технологии клиент- сервер.

БҚ 3,6
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр өрісінің негізгі сипаттамаларын;
- электротехниканың негізгі заңдылықтарын;
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын және элементтерін;
- магнитті өрісінің сипаттамаларын білу.
істеуі керек:
- тармақталған және тармақталмаған тоқ тізбегінің өлшемін есептеуде негізгі формаларды қолдану;
- электрэнергиясын тоқ көзіне қажетті;
- жұмыстарды пайдалану;
- тоқ тізбегіне есептеу жүргізу;
- тармақталған және тармақталмаған тізбекті схемаларды есептеу;
- траснформатор түрлерін таңдауда алған білімдерін көрсету.
Электротехника және электроника
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Кирхгоф заңы. Контурлы тоқтарды, түйінді потенциалды салу әдістері. Магнитті өрістің негізгі сипаттамалары. Айнымалы тоқтың бір және үш фазалық тізбектері. Электірлі өлшемдер және электірлі өлшеу аспаптары. Трансформаторлар. Тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Жартылай өткізгіштік аспаптар. ИМС. Электронды  түзеткіштер және тұрақтандырғыштар. электронды күшейткіштер, генераторлар.
БҚ 1,3,6
ЖКП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- Каскадты кестелер стилін;
Web дизайн
Интернетке қосылду түрлері. Интернет қызметтері. HTML, CSS және XML-да жұмыс істеу негіздері. Сайт құру әдістері.  JavaScrip тілінің негізгі қасиеттері. Скриптарды құру және қолдану.
БҚ 1,3,4,5,6
ҚҚ 2,6
АҚ 2,4,5
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйе түрлері және олардың функцияларын;
- құрылғылардың өзара байланысу принциптерін;
- каталогтармен және файлдармен жұмыс;
- файлдық қабыршықтар қызметін;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату және баптауды;
- файлдық қабыршықтарды қолдануды;
- файлдармен және каталогтармен жұмысты (құру, көшіру, өзгерту және т.б.);
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмысты.
Операциялық жүйелер мен жүйелі бағдармалық қамсылдандыру
Операциялық жүйе(ОЖ) қызметі, функциялары және құрылымы, қазіргі заманғы ОЖ-ге шолу. ДЭЕМ құрылымы және қысқаша сипаттамасы, құрылғылар драйверлері. ОЖ-ні іске қосу және баптау. MS-DOS операциялық жүйесі, негізгі командалары және утилиттер. MS-DOS конфигурациялық файлдары. Файлдық жүйе. Файлдық қабыршықтар. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. Компьютерлік вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар.
Unix(Linux) операциялық жүйесі. Unix (Linux) негізгі командалары.
БҚ 1,6
КҚ 2,7
АҚ 7
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық ресурстар түрлерін;
- желілер жіктелуін және конфигурациясын;
- желілік құрылғылардың негізгі техникалық сипаттамаларын;
- модем түрлерін;
- OSI деңгейлер моделінің қызметтерін;
- желі хаттамаларын және технологияларын;
- Интернет құрылысын және қызметтерін.
істеуі керек:
- желілер түрлерін анықтауды;
- жергілікті желілер жабдықтамалыр қолдануды;
- желілік баптаулар орындауды;
- Интернет технологияларын қолдануды;
Ақпараттық ресурстар мен есептегіш желілер
Пән қызметі. Ақпараттық ресурстар ұғымы. Желілік ақпараттар ресурстары. Желілер дәуірі. Желілер технологиясы және түрлері. Ақпаратты-есептеуіш желілерін және байланыс жүйелерін аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыру.
Шлюздер, көпірлер, желілерді құруға арналған ретрансляторлар. Модемдер. Ауқымды спутникті байланыс жүйелер. Желінің көпдеңгейлі моделі. Желілік технологиялар. Желілік хаттамалар. Желіні администрациялау. Интернеттің эволюциясы, құрылысы, қызметтері.
Клиент-сервер-технологиясы.

БК 1,2,6
ПК 2,6
СК 4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки массивов;
- принципы использования множеств;
- типы файлов и способы их обработки;
уметь:
- выполнять постановку задач;
- составлять алгоритм и программу на языке программирования;
- выполнять отладку программы.
- работать в среде визуального программирования.
Программирование
Понятие алгоритма, его свойства. Типы алгоритмов. Способы записи алгоритмов. Синтаксис языка, основные понятия языка. Типы данных, операции и функции над ними. Данные простого, регулярного типа, множества, данные комбинированного типа. Операторы языка программирования: условный оператор, оператор выбора, операторы цикла, процедуры и функции. Процедуры и функции для обработки файлов. Основы визуального программирования: компоненты, их использование.
БК 1,2,3,6
ПК 1,6
СК 7
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и структуру АИС;
- понятие жизненного цикла АИС;
- технологию создания системы обработки данных;
- классификацию АИС;
уметь:
- создавать простые системы обработки данных (таблицы, формы, запросы);
- создавать схемы данных;
- создавать
автоматизированные системы для обработки данных.
Автоматизированные информационные системы
Основные понятия системного анализа. Понятие и структура автоматизированной информационной системы (АИС). История создания и развития АИС. Классификация АИС (по функциональному назначению, по степени сложности, по масштабу применения и т.д.). Понятие жизненного цикла АИС. Технология создания системы обработки данных (например на СУБД MS Access).
БК 2,3,4
ПК 3
СК 4
СД 03
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие векторной, растровой, фрактальной графики;
-форматы графических файлов;
- средства работы графических редакторов;
уметь:
-работать в графических редакторах;
-проектировать пространственные модели в системе AutoCAD.
Компьютерная геометрия и графика
Основы компьютерной графики. Растровая, векторная, фрактальная графики. Координатные системы, их преобразования, проекции. Форматы графических файлов. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Проектирование объектов в системе AutoCAD.
БК 3,6
ПК 4
СК 1,2
СД 04
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие дизайна;
-основные этапы становления дизайна;
-принципы дизайна;
-понятие композиции;
уметь:
-создавать дизайн-проекты с учетом принципов эргономики, колористики;
-создавать элементы фирменного стиля;
-создавать рекламы.
Инструментальные средства визуальной коммуникации и прикладной дизайн
Понятие дизайна. История дизайна. Принципы дизайна. Композиция. Эргономика. Колористика. Основные направления графического дизайна. Фирменный стиль. Логотип. Понятие визуальной коммуникации и ее инструментальные средства. Типографика: шрифтовое оформление, титульные элементы, заголовки. Корпоративный дизайн. Информационные хранилища, их структура. Рекламная продукция, ее разновидности. Моделирование виртуальных сред.

БҚ 1,2,6
КҚ 2, 6
АҚ 4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды өңдеуді;
- жиындарды қолдануды;
- файлдар түрлерін және оларды өңдеу тәсілдерін;
істеуі керек:
- есептің қойылымын орындауды;
- алгоритмдер құруды және бағдарламалау тілінде бағдарлама жазуды;
- бағдарламаны өңдеуді;
- визуалды бағдарламалау ортасында жұмысты.
Бағдарламалау
Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритмдер түрлері; алгоритмнің жазылу тәсілдері. Тілдің негізгі түсінігі, синтаксисі; Мәліметтер типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; Қарапайым реттелген типтегі мәліметтер, жиын, аралас типтегі мәліметтер. Бағдарламалау тілі операторлары: шартты оператор, таңдау операторы, цикл операторлары, процедуралар және функциялар. Файлдарды өңдеуге арналған процедуралар мен функциялар.
Визуалды бағдарламалау негіздері: компоненттер, олардың қолданылуы.
БҚ 1,2,3,6
КҚ 1,6
АҚ 7
АП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ААЖ негізгі түсінігін және құрылымын;
- ААЖ өмірлік цикл түсінігін;
- мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясын;
- ААЖ-ның жіктелуін;
істеуі керек:
- қарапайым мәліметтерді өңдеу жүйесін құруды (кестелер, пішімдер, сұраныстар);
- мәліметтер сызбаларын құруды;
- мәліметтерді өңдеу үшін автоматтандырылған жүйелер құруды.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Жүйелік талдаудың негізгі түсінігі. Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер(ААЖ) түсінігі және құрылымы. ААЖ-нің құрылу тарихы және дамуы. ААЖ-ның жіктелуі(атқаратын қызметі, қиындық, қолданылу деңгейлері және т.б бойынша). ААЖ өмірлік цикл түсінігі. Мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы.
(мысалы МҚЖБ MS Access-те).
БҚ 2,3,4
КҚ 2,3
АҚ 4
АП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- растрлық, векторлық фракталдық графиктер ұғымын;
- графиктік файлдар форматтарын;
- графиктік редакторлардың жұмыс құралдарын;
істеуі керек:
- графиктік редакторларда жұмысты;
- AutoCAD жүйесінде кеңістіктік моделдерді жобалауды;
Компьютерлік геометрия және графика
Компьютерлік графика негіздері. Растрлық, векторлық фракталдық графиктер. Координаттық жүйелер, оларды түрлендіру, жобалау. Графиктік файлдар форматтары. Векторлық редактор Corel DRAW.
Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD
жүйесінде объектілерді жобалау.
БҚ 3,6
КҚ 4
АҚ 1,2
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- дизайн түсінігін;
- дизайнның қалыптасуының негізгі кезеңдерін;
- дизайн принциптерін;
- композиция түсінігін;
істеуі керек:
- эргономика, колористиканың принциптерін қолданып, дизайн-жобаларды құруды;
- фирмалық стиль элеметтерін құруды;
- жарнама құруды.
Қолданбалы дизайн және визуалды коммуникацияның  саймандық құралдары
Дизайн түсінігі. Дизайн тарихы. Дизайн принциптері. Композиция. Эргономика. Колористика. Графикалық дизайнның негізгі бағыттары. Фирмалық стиль. Логотип. Визуалды коммуникация түсінігі және оның  құралдары. Типографика: қаріптік пішімдеу, титулдық элементтер, тақырыптар. Корпоративтік дизайн. Ақпараттық қойма, оның құрылымы. Жарнамалық өнім, оның түрлері. Виртуалдық орталарды модельдеу.

БК 2,3,6
ПК 3, 4,6
СК 1,5
СД 05
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-основные технические характеристики ЭВМ, периферийных устройств и сетевого оборудования;
- функциональные особенности прикладных программ;
- назначение и применение служебных программ;
уметь:
- подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства;
-использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
-работать с каталогами и файлами;
- работать с электронными таблицами, текстовыми редакторами, с архиваторами и антивирусными программами;
- пользоваться возможностями графических редакторов;
Программное обеспечение и технические средства ВК* Основные компоненты ПК и их назначение; возможные неисправности, способы их поиска и устранения; функциональные схемы и принцип работы устройств: внешней памяти, ввода/вывода, периферийных устройств, устройств приема/передачи информации и сетевых оборудований.
Архиваторы. Антивирусные программы. Работа с пакетом прикладных программ.
БК 1,2,6
ПК 1,5
СК 4,7
Общепрофессиональные + Специальные
ДО 00
Дисциплины по выбору организации образования:
ПО 00
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
Учебные практики:
ПП 01
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию по материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах;
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности.
Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем.
Представление информации в ПК.
Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и  MS Excel.
Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем.
Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 1,3,4,6
ПК 1,7
ПП 02
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
-состав и функции ОС MS-DOS;
- типы компьютерных вирусов;
- возможности программ ОС Windows, MS Word, MS Excel, MS Access;
уметь:
-работать с файлами и каталогами в операционных системах MS-DOS и Windows;
- создавать файлы-архивы;
- использовать антивирусные программы;
- устанавливать и настраивать параметры ОС Windows;
- обрабатывать документы в текстовых редакторах;
- создавать электронные таблицы;
- разрабатывать базы данных.
По операционным системам.
Правила техники безопасности. Операционная система и модули ОС MS-DOS. Работа с файлами и каталогами в ОС MS-DOS. Файловые оболочки. Программы-архиваторы. Антивирусные программы. Операционная система Windows. Настройка параметров системы. Служебные программы. Текстовый редактор MS Word. Электронные таблицы MS Excel. Системы управления базами данных MS Access. Оформление и защита отчета.

БҚ 2,3,6
КҚ 3,4,6
АҚ 1,5
АП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ЭЕМ сыртқы құрылғыларының жұмыс істеу принциптерін, қызметін;
- ЭЕМ-ның, сыртқы және желілік құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамаларын;
- қолданбалы бағдарламалардың функционалдық ерекшеліктерін;
- қызметші бағдарламалардың қолданылуы мен тағайындалуын;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның барлық қазіргі заманғы сыртқы және желілік құрылғыларын қосуды, баптауды және қолдануды;
- ЕТ аппараттық құралдарының ақауларын болдырмау және іздеу үшін тестік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды.
- электронды кестелермен, графикалық және мәтіндік редакторлармен, мұрағаттаушы, вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмысты.
Бағдарламалық қамтамасыздандыру  және  есептеуіш кешенінің техникалық жабдықтамасы *
ДК-дің негізгі құрылғылары және олардың қызметтері. Мүмкін болатын ақаулар, оларды іздеу және жөндеу әдістері. Құрылғылардың жұмыс принциптері және функционалдық сызбалары: сыртқы жады; енгізу/шығару; сыртқы  құрылғылары;  ақпаратты қабылдау/жіберу және желілік құрал-жабдықтар.
Мұрағаттаушылар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс.
БҚ 1,2,6
КҚ 1,5
АҚ 4,7
БҰТП 00
Білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер
КП 00
Кәсіптік практика
Оқу практикасы:
КП 0.1
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мүмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танысу практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен тапсырмасы.
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын ролі, түрлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен (Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар  көмегімен) түрінде құру.
БҚ 1,3,4,6
КҚ 1,7
КП 0.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техника қауіпсіздік ережелерін;
- MS-DOS ОЖ құрамы мен функцияларын;
- компьютерлік вирустар түрлерін;
- Windows ОЖ, MS Word, MS Excel, MS Access бағдарламаларының мүмкіндіктерін;
істеуі керек:
- MS-DOS және Windows операциялық жүйелеріндегі файлдар және каталогтармен жұмысты;
- мұрағатталған файлдар құруды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдануды;
- Windows ОЖ параметрлерін орнатуды және баптауды;
- мәтіндік редакторларда құжаттарды өңдеуді,
- электронды кестелерді құруды;
- мәліметтер қорларын дайындауды.
Операциялық жүйелер бойынша практика*
Техникалық қауіпсіздік ережелері. Операциялық жүйе және MS-DOS ОЖ модульдері. MS-DOS файлдары және каталогтарымен жұмыс. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушы-бағдарламалар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Windows операциялық жүйесі. Жүйенің параметрлерін баптау. Қызметтік бағдарламалар. MS Word мәтіндік редакторы. MS Excel электрондық кестесі. MS Access мәліметтер қорын басқару жүйесі. Есеп беруді рәсімдеу және қорғау.

БК 1,4,6
ПК 1,5,7
СК 7
ПП 03
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi;
уметь:
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- составлять программы;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работы с локальными базами данных;
- создавать конфигурацию 1С;
- создавать обработки.
По программированию
Правила техники безопасности на ПЭВМ. Разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям. Получение навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных баз данных. Отчет.
БК 2,3,6
ПК 2,6
СК 4,7
ПП 04
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
-возможности графических редакторов;
-основные требования, предъявляемые к проектной документации;
уметь:
- разрабатывать проекты технического дизайна;
- изменять формы графических объектов;
По приобретению рабочей профессии
Цели и задачи практики. Правила техники безопасности. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Разработка проектов в соответствии с основными принципами технического дизайна. Оформление и защита отчета.
БК 1,2,3,6
ПК 4
СК 1,2
ПП 05
Лабораторно-практические занятия (ЛПЗ)*
БК 1,2,6
ПК 1,2
СК 7
ПП 0.6
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
Web программирование Дескрипторы HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Построение и применение скриптов на языке JavaScript.
БК 1,2,3,6
ПК 2
СК 4,5,6
ПП 06
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- интерфейсы графических редакторов;
- операции с объектами;
уметь:
- выполнять операции над объектами;
- работать с текстами;
- использовать разные эффекты;
- импортировать и экспортировать объекты (рисунки).
Компьютерная геометрия и графика
Интерфейс графических редакторов. Виды объектов. Работа с объектами.
Основы двух- и трехмерной графики. Проектирование объектов в системе AutoCAD, 3Ds MAX
БК 1,2,6
ПК 4
СК 1,2,3
2.1 Структура образовательной учебной программы специалиста
среднего звена технического и профессионального образования по
специальности 1305000 – «Информационные системы (по областям
применения)», квалификация: 1305033 – Техник (по областям
применения)
Форма обучения: очная

БҚ 1,4,6
КҚ 1,5,7
АҚ 7
КП 03
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік залда қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиын, жолдар, жиымдар және файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi бағдарламасымен жұмыс;
істеуі керек:
- алгоритмдер және бағдарламалар құруды;
- Delphi бағдарламасының интегралданған жұмысы;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды.
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеу үшін бағдарлама құруды;
- 1С конфигурациясын құруды;
- өңдеулерді құруды
Бағдарламалау бойынша практика
ДЭЕМ-да қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Жеке тапсырмалар бойынша алгоритмдер және бағдарламалар құру.
ЭЕМ-да бағдарламалау, өңдеу және есептерді шешу дағдыларын алу. Delphi-де жоба құру. Жергілікті мәліметтер қорын қолдануымен жобада жүйе құру. Есеп беру.
БҚ 2,3,6
КҚ 2,6
АҚ 4,7
КП 04
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- графиктік редакторлар мүмкіндіктерін;
- жобалық құжаттарға қойылатын негізгі талаптарды.
істеуі керек:
- техникалық дизайн жобаларын құруды;
«ЭВМ операторы»  жұмысы кәсібі
Тәжірибе мақсаты және міндеттері. Техника қауіпсіздік ережелері.  Векторлық редактор Corel DRAW.
Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD жүйесінде объектілерді жобалау. Техникалық дизайнның негізгі принциптеріне сәйкес жобалар құру. Есеп беру және оны қорғау.
БҚ
1,2,3,6
КҚ 4
АҚ 1,2
КП 05
Зертханалық-практика сабақтар
БҚ 1,2,6
КҚ 1,2
АҚ 7
КП 06
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- Каскадты кестелер стилін;
Web дизайн
HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері. Сайт құру әдістері. JavaScrip тілінің негізгі қасиеттері. Скриптарды құру және қолдану.
БҚ
1,2,3,6
КҚ 2
АҚ 4,5,6
КП  07
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- графикалық редакторының интерфейсін;
- объектінің амалдарымен;
істеуі керек:
- объектілермен амалдар орындауды;
- мәтіндермен жұмыс істеуді;
- әртүрлі әсерлерді қолдануды;
- объектілерді (сурет) импорттауды және экспорттауды
Компьютерлік геометрия және графика бойынша практика № Компьютерлік графика негіздері. Графикалық редактордың интерфейсі. Объектілер түрлері. Объектілермен жұмыс. Екі өлшемді және үш өлшемді негізі. AutoCAD, 3Ds MAX жүйелерде объектерді жобалау.
БҚ 1,2,6
КҚ 4
АҚ 1,2,3
2.1 Орта буын деңгейіндегі 1305000 – «Ақпараттық жүйелер (қолдану облыстары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудегі оқыту бағдарламасының құрылымы
Біліктілігі: 1305033 – Техник (қолдану облыстары бойынша)
Оқу нысаны: күндізгі

БК 1,2,3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- основные понятия культурологии;
- культурный фундамент казахского этноса;
уметь:
- свободно владеть понятиями культурологии;
- различать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология
Общество, культура и цивилизация и их развитие; традиции и новаторство; этапы развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы; художественная культура средневековых народов Казахстана, современного Казахстана и их обряды, традиции, обычаи и народное искусство; культура.
БК 1,3,4
СЭД 02
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- философские, научные аспекты мира, смысл жизни человека;
- нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
уметь:
- определять роль науки и научного познания;
- анализировать поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущность сознания, сознательного и бессознательного поведения.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и космос; человек и общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; глобальные проблемы.
БК 3
СЭД 0.3
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы социологического подхода в понимании закономерности;
- социальную структуру, расслоение, взаимодействие, социализация вечности, формы регуляции;
уметь:
- развивать знания о социальных движениях и других факторах социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире);
-различать политические системы и режимы.
Основы социологии и политологии
Предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание и культура; мировая политика и международные отношения; социально-политические процессы, институты и организации в Казахстане; личность: ее социальные роли и поведение; социальные конфликты и способы их разрешения.
БК 1,3,4,6
СЭД 0.4
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микро экономики;
уметь:
- анализировать экономические ситуации в стране и за рубежом;
- отличать налоговую, денежно-кредитную, социальную и инвестиционную политики;
- находить и использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы; ресурсы, механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирм; антимонопольные регулирования; микро- и макро- экономика; структура экономики страны; финансы; кредитно- денежная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; экономический рост Казахстана; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
БК 3,4
СЭД 0.5
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека, механизмы реализации;
- правовые и нравственно- этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- различать виды ответственности.
Основы права
Право: понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 3
ПК 1
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основу экономической теории;
- основные категории развития общества;
-основы микро и макроэкономики;
- основные примеры развития экономики
уметь:
- рассчитывать производственные расходы и прибыль фирмы;
- различать налоговую, денежно-кредитную, внешнюю, социальную и инвестиционную политики;
- рассчитывать экономический рост и его основные виды.
Основы экономической теории
Роль и значение экономической теории, предмет и методы изучения. Основные категории развития общественного производства и виды экономической системы. Экономические институты, отношения собственности и основные примеры развития экономики. Виды общественного производства. Развитие товарно- денежных отношений. Основная характеристика рыночного хозяйства. Основные элементы рыночного законодательства. Спрос и предположение как основы экономической теории. Производственные расходы и прибыль фирмы и факторная прибыль. Предпринимательская деятельность и основы принципов деятельности частного производства. Оборачиваемость оборотных средств предприятия. Законодательства совершенствования макроэкономики. Национальная экономика как система. Экономический рост и его основные виды. Экономический цикл. Безработные и инфляция. Государственное регулирование фискальной и финансовой стратегии экономического роста. Внешняя экономическая деятельность и международные экономические отношения.
ОПД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем и их функции;
- принципы взаимодействия устройств;
- команды работы с каталогами и файлами;
- назначение файловой оболочки;
- антивирусные программы;
уметь:
- устанавливать и настраивать операционные системы;
-пользоваться файловыми оболочками;
-работать с файлами и каталогами (создание, копирование, изменение и т.д.);
-работать с антивирусными программами.
Операционные системы
Назначение, функции и структура операционной системы (ОС), обзор современных ОС. Структура ПЭВМ и краткая характеристика, драйверы устройств. Загрузка и настройка ОС. Операционная система MS-DOS, основные команды и утилиты. Файлы конфигурирования MS-DOS. Файловая система.
Файловые оболочки.
Операционные системы семейства Windows. Компьютерные вирусы. Антивирусные программы. Операционная система Unix(Linux). Основные команды Unix (Linux).

БҚ 1,2,3
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәдениеттану ұғымының негіздерін;
- қазақ этносының мәдени іргетасы туралы;
істеуі керек:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін меңгеруді;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсете білуді.
Мәдениеттану
Қоғам, мәдениет және өркениеттің дамуы; салт-дәстүрлер мен жаңашылдық; өнердегі алғашқы қадамдардан бастап, ерте қола дәуіріне дейінгі Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері; Қазақстанның ортағасырлық көркем сурет өнері, қазіргі Қазақстан мәдениеті, салт-дәстүрлері, рәсімдері.
БҚ 1,3,4
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлемдік философиядағы ғылыми түсініктер, адам өмірінің мәні туралы;
- қоғамда адамдар арасындағы мінез-құлықтық нормаларды.
істеуі керек:
- ғылым мен ғылыми таным;
- әлеуметтік, биологиялық, рухани санасын, саналық және бейсаналық әрекеттерді талдауды.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тармақтары; Адам табиғаты мен оның өмір сүруі; адам және ғарыш; адам және қоғам, тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті; ғылым мен оның рөлі; ғаламдық проблемалар.
БҚ 1,3,4
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік әдістеме қағидаларды;
- тұлғаның әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын.
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалыстар және өзгеру мен дамудың өзге факторлары туралы білімін арттыруды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстандағы және әлемдегі) анықтауды;
- саяси режимдер мен саяси жүйелерді айыруды.
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саяси билік пен билік қатынастары; саяси жүйе, сана, мәдениет, саясат субъектілері; әлемдік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік–саяси процестер, институттар мен ұйымдар; тұлға: оның рөлі мен қызметі, әлеуметтік жанжалдар мен оларды шешу жолдары.
БҚ 1,3,4,6
ӘЭП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- макро және микроэкономика негіздерін.
істеуі керек:
- шетел мен Қазақстандағы экономикалық жағдайларды талдауды;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- өз мамандығы саласындағы экономикалық ақпаратты табуды және пайдалануды.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары; ресурстар; нарықтық баға қалыптасуының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонопольдық реттеу; микро және макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақша-несиелік және салықтық жүйе; инфляциялық процестер; жұмыссыздық; Қазақстан экономикасының өсу проблемалары; халықаралық еңбек бөлінісі; әлемдік валюта, тауарлар және қызмет көрсету нарығы; бизнес негіздері.
БҚ 3,4
ӘЭП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтарын, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- мамандық саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды.
істеуі керек:
- маманның кәсіби әрекетін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдануды;
- жауапкершіліктің түрлерін айыруды.
Құқықтық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері; Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйе ядросы; адам құқығы туралы декларация; тұлға, құқықтық мемлекет; құқықтық жауапкершілік пен оның түрлері, құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 3
КҚ 1
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- қоғам дамуының негізгі категорияларын
- макро және микроэкономика негіздерін;
- экономика дамуының негізгі үлгілерін;
істеуі керек:
- өндіріс шығындарын және фирма табысын анықтау;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- экономикалық өсу және оның түрлерін есептеу.
Экономикалық теория негіздері*
Экономикалық теорияның орны мен рөлі, пәні және әдіс тәсілдері.Қоғам дамуының негізгі категориялары қоғамдық өндіріс және экономикалық жүйе түрлері. Экономика дамуының негізгі үлгілері меншік қатынастары мен экономикалық институттар. Қоғамдық шаруашылықтың түрлері. Тауар- ақша қатынастарының дамуы. Нарықтық шаруашылықтың негізгі сипаттамасы. Нарық заңдылықтарының негізгі сипаты. Сұраным мен ұсыным теориясының негіздері. Өндіріс шығындары және фирма табысы. Өндіріс факторларының нарығы және факторлық табыстар. Кәсіпкерлік іс әрекет және жеке шаруашылық принциптерінің негізі. Кәсіпорын айналымының ауыспалы айналымы. Макроэкономиканың қалыптасу заңдылықтары. Ұлттық экономика жүйе ретінде. Экономикалық өсу және оның түрлері. Экономикалық цикл. Жұмыссыздық пен инфляция.Экономикалық өсуді қамтамассыз етудегі мемлекеттің ақша несие саясаты. Мемлекеттің әлеуметтік және аймақтық саясаттарының заңдылықтары. Халықаралық экономикалық қатынастар және сыртқы экономикалық іс әрекет.
БҚ 3,4
ЖКП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйелер түрлерін және олардың функцияларын;
- құрылғылардың өзара принциптерін;
- файлдар және каталогтармен жұмыс істеу командалары;
- файлдық қабықшалар қызметін;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнатуды және күтуді;
- файлдық қабықшаларды қолдануды;
- файлдармен жұмыс жасауды (құру, көшіру, өзгерту және т.б.);
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс істеуді.
Операциялық жүйелер мен жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру
Бағдарламалық қамтамасыздандырудың құрамы мен қызметі. ДЭЕМ құрылысы мен құралдардың қысқаша сипаттамасы. ОЖ –ң жүктелуі мен бапталуы. MS-DOS операциялық жүйесі, негізгі командалары, утилиттері. MS-DOS – ң конфигурациялау файлдары. Файлдық жүйе. Файлдық қабыршықтар. Windows операциялық жүйелері. Компьютерлік вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Unix(Linux) операциялық жүйесі. Unix(Linux) негізгі командалары.

БК 1,6
ПК 1,2
СК 1,2,7
ОПД 03
В результате изучение дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы бухгалтерского учета;
- учетную политику предприятия уметь:
- заполнять первичные документы по учету денежных средств и расчетных;
- заполнять регистры бухгалтерского учета по банковским валютным счетам;
- рассчитывать основную и дополнительную заработную плату;
- показать достоверность заполнения отчетности по синтетическому аналитическому учету оценки материальных ценностей;
-проверка документов по учету основных фондов и нематериальных активов;
-основные и накладные расходы, составление корреспонденции по учету собственного капитала.
Основы бухгалтерского учета
Задачи бухгалтерского учета. Основные принципы бухгалтерского учета производственного предприятия. Казахстанские и международные стандарты бухгалтерского учета. Учет денежных средств и кредитных операций. Учет труда и заработной платы на предприятии.
Учет поступления и оценки товарно- материальных запасов. Основные фонды, уставный капитал, дебиторская задолженность, доходы и расходы. Учет внеоборотных активов. Определение себестоимости продукции, калькуляция и учет производственных расходов.
БК 3,4,6
ПК 6,7
СК 1,6
ОПД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-применение математических методов;
-теорию пределов, производную и ее приложения;
-технику дифференцирования признаков сходимости, функцию комплексного переменного.
уметь:
- применять аналитическую геометрию, дифференциональные уравнения и интегралы;
-использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ.
Высшая математика
Аналитическая геометрия на плоскости; уравнение линии, кривых второго порядка. Теория пределов: понятие множеств; производная и ее приложение, техника дифференцирования; неопределенный интеграл; основные свойства; определенный интеграл; применение для вычисления объемов и площадей; ряды: признаки сходимости, ряды Фурье. Функция переменных уравнений. Частные производные. Дифференциальные уравнения высших порядков. Двойные интегралы и их вычисление; функции комплексной переменной.
БК 1,6
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-виды характеристики экономической информации;
-основные определения, понятия, термины в области информационных технологий;
-основные устройства ПК, их назначение, характеристики;
уметь:
- рассчитать объем экономической информации и произвести ее запись согласно выбранным ее единицам измерения;
-переходить с одного носителя на другой, работать с каталогами, работать с файлами.
Экономическая информатика и информационные технологии *
Основные понятия экономической  информации и информационных технологий. Основы практического применения персонального компьютера. Назначений и возможностей операционных систем. Компьютерные технологии обработки информации средствами пакетов Microsoft Word, Microsoft Excel
БК 1,6

БҚ 1,6
КҚ 1,2
АҚ 1,2,7
ЖКП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бухгалтерлік есептің қағидаларын субъектілердің есеп саясатын
істеуі керек:
- ақша қаражаты және есеп айырысу операциялары бойынша бастапқы құжаттарды толтыруды; - банктегі валюталық және басқа да шоттар бойынша есеп регистрін толтыруды;
- негізгі және қосымша еңбекақыны есептеу есебін құруды;
- материалдар қозғалысы бойынша әр түрлі есебі мен бағалау әдісінде операцияға аналитикалық және синтетикалық есебінде есеп регистрлерінде көрсетуді, тексеруді;
- негізгі құралдар мен материалдық емес активтер қозғалысы бойынша құжаттарды тексеру және өңдеуді;
- негізгі және үстеме шығындар, меншікті капитал есебіне корреспонденция шоттарын құруды.
Бухгалтерлік есеп
Бухгалтерлік есеп тапсырмалары. Шаруашылық субъектілеріндегі бухгалтерлік есептің негізгі қағидалары. Қазақстандық және халықаралық бухгалтерлік есеп стандарттары. Ақша қорлары мен несие операцияларының есебі. Шаруашылық субъектілеріндегі еңбек пен еңбекақыны есептеу. Материалдық қорларды жіктеу, бағалау мен есептеу тапсырмалары. Негізгі құралдар, жеке меншік капитал, дебиторлық борыштар, кіріс және шығындар есебі. Айналымнан тыс активтер, өнімнің өзіндік құнын калькуляциялау мен өндірістегі шығындар есебі. Қаржылық есеп. Бухгалтерлік субъектілерінің есебі.
БҚ 3,4,6
КҚ 6,7
АҚ 1,6
ЖКП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірісте есептерді шығарудың математикалық тәсілдері;
- шектер, туындылар теориясын;
- кешенді айнымалысы функциясына сәйкес белгілерді дифференциалдау техникасын;
істеуі керек:
- шектер теориясын, аналитикалық теорияны қолдануды;
- интервал және дифференциалдық теңдеулерді қолдану арқылы әр түрлі аймақтарда ғылымда, техникада, экономикада және өндірістегі есептерді шешуді;
- шешуде математикалық тәсілдерді қолдануды, есептеуіш техникада есептің нәтижесін ала білуді.
Жоғары математика негіздері
Жазықтықтағы аналитикалық геометрия. Түзудің және II ретті қисықтардың теңдеулері. Шектерін және жиындар теориясы. Туынды және оның қолданысы, дифференциалдау ережелері мен формулалары. Анықталмаған интервал, оның негізгі қасиеттері. Анықталмаған интеграл, оның геометриялық мағынасы. Интегралды аудан және көлем табу есептеріне қолдану. Қатарлар, оның жинақтылық белгілері. Фурье қатарлары. Дифференциалдық теңдеулер. Жоғарғы ретті дифференциалдық теңдеулер. Көп айнымалы функциялар, дербес туындылар. Екі еселі интегралды есептеу. Жорамал айнымалы функциялар.
БҚ 1,6
ЖКП 05
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Экономикалық ақпарат сипаттамаларының түрлерін;
- Ақпараттық технологиялар аумағындағы терминдерін, ұғымын, негізгі анықтамаларын;
- ДК негізгі құрылғыларын, олардың сипаттамалары мен тағайындалуын;
істеу керек:
- Таңдалған өлшем бірлігінің келісімімен жазу жасауды және экономикалық ақпараттың көлемін есептеуді;
- Бір тасымалдаушыдан келесі тасымалдаушыға өтуді, каталогтармен және файлдармен жұмыс жасауды.
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар*
Экономикалық ақпараттың және ақпараттық технологияларды негізгі түсініктері. ДК–ді тәжірибелік қолдану негізі. ОЖ тағайындалуы мен мүмкіндіктері. Microsoft Word, Microsoft Excel құрылғылар пакеттерімен ақпараттарды өңдейтін компьютерлік технологиялар.
БҚ 1,6

ПК 1,2,5
СК 2,6
ОПД 06
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-основы маркетинга и менеджмента их структура;
-цена, рыночное направление;
-сбор информации по менеджменту и маркетингу;
-стратегию и тактику маркетинга и менеджмента их объекты и субъекты;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать средства маркетинга и менеджмента;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать, организовать, выявлять сбыт и ценовую политику; -исследовать маркетинг рынка.
Основы маркетинга и менеджмента.
Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга и менеджмента. Внутренняя и внешняя среда предприятия. Цикл менеджмента. Стратегическое и тактическое планирование в системе менеджмента. Структура производства, система методов управления; потребители и мотивация, принятие решений. Управление стрессами и конфликтами. Управление: формирование и прогнозирование спроса, стимулирование сбыта и продвижения товаров и услуг на рынке; понятие маркетинга  и его принципы. Объект рынка-маркетинг. Сегментирование маркетинга. Исследование рынка. Товарная политика предприятия. Правила выпуска нового товара. Рыночная атрибутика товара.
Сбытовая и ценовая политика;
продвижение товара: задачи и виды. Техника рекламирования, стимулирование продаж. Стратегическое планирование маркетинга.
БК 2,3,6
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ;
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.
БК 2,3,5
ОПД 0.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-понятие векторной, растровой, фрактальной графики;
-форматы графических файлов;
- средства работы графических редакторов;
уметь:
-работать в графических редакторах;
-проектировать пространственные модели в системе AutoCAD.
Компьютерная геометрия и графика Основы компьютерной графики. Растровая, векторная, фрактальная графики. Координатные системы, их преобразования, проекции. Форматы графических файлов. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Проектирование объектов в системе AutoCAD.

КҚ 1,2,5
АҚ 2,6
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық заманындағы негізгі концепцияларды;
- маркетинг және менеджмент негіздерінің, құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасы, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеу керек:
- нарық сегментін анықтау;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдану;
- сұранысты алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтау;
- жарнамалау;ұйымдастыру;
- өтімділігі мен баға саясаттын анықтау;
- маркетинг нарығын зерттеу.
Менеджмент және маркетинг негіздері
Қазіргі заманғы менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжал мен стрестерлі басқару. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Маркетинг объектісі - нарық. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Тауардың жылжуы: мақсаттары мен түрлері. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.
БҚ 2,3,6
ЖКП 0.7
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру, құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
БҚ 2,3,5
ЖКП 1.8
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- растрлық, векторлық фракталдық графиктер ұғымын;
- графиктік файлдар форматтарын;
- графиктік редакторлардың жұмыс құралдарын;
істеуі керек:
- графиктік редакторларда жұмысты;
- AutoCAD жүйесінде кеңістіктік моделдерді жобалауды;
Компьютерлік геометрия және графика
Компьютерлік графика негіздері. Растрлық, векторлық фракталдық графиктер. Координаттық жүйелер, оларды түрлендіру, жобалау. Графиктік файлдар форматтары. Векторлық редактор Corel DRAW.
Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD жүйесінде объектілерді жобалау.

БК 3,7
ПК 4,6
СК 1,2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и структуру АИС;
- понятие жизненного цикла АИС;
- технологию создания системы обработки данных;
- классификацию АИС;
уметь:
- создавать простые системы обработки данных (таблицы, формы, запросы);
- создавать схемы данных;
- создавать
автоматизированные системы для обработки данных.
Автоматизированные информационные системы
Основные понятия системного анализа. Понятие и структура автоматизированной информационной системы (АИС). История создания и развития АИС. Классификация АИС (по функциональному назначению, по степени сложности, по масштабу применения и т.д.). Понятие жизненного цикла АИС. Технология создания системы обработки данных. Язык программирования РНР.
БК 3,6
ПК 3
СК 4
СД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- топологию сети;
- технологию сетей;
- сетевые оборудования;
- этапы прокладки сети;
- расчет кабелегона и длины кабеля;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
Информационные сети Назначение предмета.
Общие принципы построения сетей. Коммутация пакетов и каналов. Сетевые протоколы. Основы сетевого администрирования. Сетевые операционные системы.
Модели OSI. Сетевые технологии.
Администрирование сетевых ОС. Протоколы передачи данных.
Проектирование сети. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS.
Защита файловой системы.
БК 3,4
ПК 2
СК 3,7
СД 0.3
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
-законодательство в области информационной безопасности;
- классификацию систем шифрования;
-методы защиты информации;
-систему криптографии;
уметь:
-осуществлять постановку задачи по защите информации;
-ориентироваться в правовых аспектах защиты информации;
-различать классы алгоритмов с использованием ключа;
-находить открытый текст, ключ по шифротексту;
-обеспечивать конфиденциальность и подлинность информации;
-использовать встроенные механизмы защиты операционных систем;
-работать с программой PGP.
Информационная безопасность и защита информации Основные понятия и определения процесса обеспечения информационной безопасности. Возникновение и история развития проблемы защиты информации. Законодательство в области информационной безопасности. Понятие криптографии. Классификация систем шифрования. Этапы осуществления обмена информацией. Подразделение симметричных и асимметричных алгоритмов. Криптографическая система PGP.
БК 3

БҚ 3,7
КҚ 4,6
АҚ 1,2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматтандырылған ақпараттық жүйе (ААЖ) құрылымын және ұғымын;
- мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы - ААЖ-ның өміршеңдік цикл ұғымын;
- ААЖ жіктелуін;
істеуі керек:
- мәліметтерді өңдеуде қарапайым жүйені құруды (кестелер, пішімдер, сұраныстар);
- мәліметтер сызбасын құруды;
- мәліметтерді өңдеуге арналған автоматтандырылған жүйелерді құруды;
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Жүйелік талдаудың негізгі ұғымдары. Автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (ААЖ) құрылымы және ұғымы. ААЖ құру және даму тарихы. ААЖ жіктелуі.(функционалды тағайындалуы бойынша, қиындық деңгейі бойынша, қолдану масштабы бойынша). ААЖ-ның өміршеңдік цикл түсінігі Мәліметтерді өңдеу жүйесін құру технологиясы. РНР бағдарламалау тілі.
БҚ 3,6
КҚ 3
АҚ 4
АП 02
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- желі топологиясын;
- желі технологиясын;
- желілік жабдықтамаларды;
- желіні жүргізу кезеңдерін;
- кабель ұзындығын есептеуді;
- адрестердің құрылымы мен принциптерін;
- IP және DNS адрестерін баптауды;
істеуі керек:
- әртүрлі технология түрлерімен желі құруды орындауды;
- Желілерді баптауды;
- ОЖ орнатылған қорғау механизмдерін қолдануды.
Ақпараттық желілер*
Пәннің қызметі. Желі құрудың негізгі принциптері. Арналар мен пакеттердің коммутациясы. Желілік хаттамалар. Желілік администрациялаудың негізі. Желілік операциялық жүйелер. OSI моделі. Желілік технологиялар. Желілік ОЖ адмистрациялау. Желілерді жобалау. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс. Файлдық жүйені қорғау
БҚ 3,4
КҚ 2
АҚ 3,7
АП 03
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық қауіпсіздік жайлы заңдылықтарды;
- кодтау жүйесінің жіктелуін;
- ақпаратты қорғау тәсілдерін;
- криптография жүйесін;
істеуі керек:
- ақпаратты қорғауда есептің қойылымын орындауды;
- ақпаратты қорғаудың құқықтық аспектілерінде бағытталуды;
- кілтті қолдана отырып, алгоритмдер класын ажыратуды;
- шифрмәтін арқылы кілтті, ашық мәтінді табуды;
- ақпараттың дәлдігін және құпиялығын қамтамасыз етуді;
- операциялық жүйелерге енгізілген қорғау механизмін қолдануды;
- PGP бағдарламасымен жұмыс істеуді.
Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыздандыру үрдісінің анықтамасы және негізгі түсінігі. Ақпаратты қорғау мәселесінің пайда болуы және даму тарихы. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама. Криптографиялық ұғым. Кодтау жүйесінің жіктелуі. Ақпарат алмасуды іске асыру кезеңдері. Симметриялық және асимметриялық алгоритмдердің бөлінуі. PGP криптографиялық жүйесі.
БҚ 3

ПК 2,4
СК 2,7
СД 04
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки массивов;
- принципы использования множеств;
- типы файлов и способы их обработки;
уметь:
- выполнять постановку задач;
- составлять алгоритм и программу на языке программирования;
- выполнять отладку программы.
- работать в среде визуального программирования.
Программирование Понятие алгоритма, его свойства. Типы алгоритмов. Способы записи алгоритмов. Синтаксис языка, основные понятия языка. Типы данных, операции и функции над ними. Данные простого, регулярного типа, множества, данные комбинированного типа. Операторы языка программирования: условный оператор, оператор выбора, операторы цикла, процедуры и функции. Процедуры и функции для обработки файлов. Основы визуального программирования: компоненты, их использование.
БК 1,2,3,6
ПК 1
СД 05
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
- создавать анимации в Adobe Flash.;
Мультимедиа технология Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основы работы в Adobe Flash.
СД 0.6
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- работу в файловой системе Windows, Unix;
- характеристику системы;
- установку конфигурации сети;
- команды шифрования и дешифрования данных;
уметь:
- создавать резервные копии и восстанавливать файлы, добавлять и удалять пользователей, управлять сетью и т.д.;
- выполнять защиту данных.
Администрирование в информационных системах  Правила безопасности на ПЭВМ; администрирование системы Windows;
администрирование системы Unix (Linux). Работа с файловой системой. Создание, монтирование, демонтирование, проверка и исправление файловой системы. Установка характеристик системы: дата, время, индексные узлы системы. Установка конфигурации сети. Добавление и изменение информации пользователя (пароль, модификации пользователя и группы и т.д.). Защита данных – команды и описание.
СД 0.7
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные технические характеристики ПК и периферийных устройств;
- виды аппаратных ошибок и неисправностей;
- организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
уметь:
- определять назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-применять методы устранения неисправности;
-подключать и настраивать современные внешние устройства;
- применять тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств.
Технические средства информации
Классификация и назначение устройств. Основные технические характеристики и принцип действия устройств ПК.  Развитие периферийного оборудования, методы его установки и настройки. Диагностика неисправностей и их устранение. Утилиты тестирования, проверки, восстановления данных с носителей информации. Устройства ввода и вывода информации. Клавиатура. Устройства оптического управления. Сканеры. Принтеры, плоттеры. Устройства отображения информации. Видеоадаптеры. Звуковая плата. Сетевые карты. Телекоммуникационные устройства.

КҚ 2,4
АҚ 2,7
АП 04
Арнайы пән нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды өңдеуді;
- жиындарды қолдануды;
- файлдар түрлерін және оларды өңдеу тәсілдерін;
істеуі керек:
- есептің қойылымын орындауды;
- алгоритмдер құруды және бағдарламалау тілінде бағдарлама жазуды;
- бағдарламаны өңдеуді;
- визуалды бағдарламалау ортасында жұмысты.
Бағдарламалау
Алгоритм ұғымы, оның қасиеттері. Алгоритмдер түрлері; алгоритмнің жазылу тәсілдері. Тілдің негізгі түсінігі, синтаксисі; Мәліметтер типтері, оларға қолданылатын амалдар мен функциялар; Қарапайым реттелген типтегі мәліметтер, жиын, аралас типтегі мәліметтер. Бағдарламалау тілі операторлары: шартты оператор, таңдау операторы, цикл операторлары, процедуралар және функциялар. Файлдарды өңдеуге арналған процедуралар мен функциялар.
Визуалды бағдарламалау негіздері: компоненттер, олардың қолданылуы.
БҚ 1,2,3,6
КҚ 1
АП 0.5
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- Каскадты кестелер стилін;
- Adobe Flash-та анимация құруды;
Мультимедиа технологиясы
HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері.
Сайт құру әдістері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Cкриптарды құру және қолдану. Adobe Flash-та жұмыс істеу негізі.
АП 0.6
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Windows, Unix файлдық жүйесінде жұмысты;
- жүйенің сипаттамасын;
- желінің конфигурациясын орнатуды;
- мәліметтерді шифрлау және дешифрлау командаларын;
істеуі керек:
- файлдардың резервті көшірмелерін құруды және қалпына келтіруді, қолданушыларды қосуды және өшіруді, желіні басқаруды және т.б.;
- мәліметтерді қорғауды;
Ақпараттық жүйелерде басқару
ДЭЕМ техника қауіпсіздігінің ережесі. Windows жүйесін администрациялау. Unix (Linux) жүйесінде администрациялау. Файлдық жүйемен жұмыс.
Файлдық жүйені құру, тексеру және түзету. Жүйенің сипаттамасын орнату: уақыт, күн, жүйенің индекстік түйіндері. Желінің конфигурациясын орнату. Қолданушының ақпараттарын қосу және өзгерту (пароль, қолданушының модификациясы мен топтары және т.б.). Мәліметтерді қорғау-командалары мен жазылуы.
АП 07
Арнайы пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК-ң және сыртқы құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамасын;
- аппараттық қателер мен ақаулардың түрлерін;
- мәліметтің енгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру және перифериялық құрылғылардың интерфейсін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның сыртқы құрылғыларының қызметін, жұмыс істеу принципін анықтауды;
- ақауларды жөндеу тәсілдерін қолдануды;
- қазіргі заманғы сыртқы құрылғыларды қосу және баптау;
- аппараттық жабдықтарының ақауларын іздеумен жөндеуде тестілік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды.
Техникалық құралдар кешені
Құрылғылардың тағайындалуы және жіктелуі. ДК құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері. Сыртқы құрылғылардың дамуы, оны орнату әдістері мен баптауы. Ақауларды тексеру және оларды жөндеу. Ақпаратты тасымалдаушылардағы мәліметтерді тексеру, тестілеу, қалпына келтіру утилиттері. Ақпаратты енгізу-шығару құралдары. Пернетақта. Оптикалық басқару құрылғылары. Сканерлер. Баспалар, плоттерлер. Ақпаратты бейнелеу құрылғылары. Бейнеадаптерлер. Дыбыс платалар. Желілік карталар. Телекоммуникациялық құрылғылар.

БК 3,6
ПК 2
СК 7
Общепрофессиональные + Специальные
ДО 00
Дисциплины по выбору организации образования:
ПО 00
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная)
Учебные практики:
ПП 01
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию по материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах;
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная практика
Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности.
Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем.
Представление информации в ПК.
Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и  MS Excel.
Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем.
Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 1,4,6,7
ПК 1,3
ПП 02
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-основы маркетинга и менеджмента их структура
-цена, рыночное направление;
-сбор информации по менеджменту и маркетингу;
-стратегию и тактику маркетинга и менеджмента их объекты и субъекты;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать средства маркетинга и менеджмента;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать, организовать, выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
Основы маркетинга и менеджмента. Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга и менеджмента. Внутренняя и внешняя среда предприятия. Цикл менеджмента. Стратегическое и тактическое планирование в системе менеджмента. Структура производства, система методов управления потребители и мотивация, принятие решений. Управление стрессами и конфликтами. Управление: формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта и продвижения товаров и услуг на рынке; понятие маркетинга и его принципы. Объект рынка-маркетинг. Сегментирование маркетинга. Исследование рынка. Товарная политика предприятия. Правила выпуска нового товара. Рыночная атрибутика товара. Сбытовая и ценовая политика; Продвижение товара: задачи и виды. Техника рекламирования, стимулирование продаж. Стратегическое планирование маркетинга.
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
-возможности графических редакторов;
-основные требования, предъявляемые к проектной документации;
уметь:
- разрабатывать проекты технического дизайна;
- изменять формы графических объектов.
Рабочая профессия
Цели и задачи практики. Правила техники безопасности. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Проектирование объектов в системе AutoCAD. Разработка проектов в соответствии с основными принципами технического дизайна. Оформление и защита отчета.

БҚ 3,6
КҚ 2
АҚ 7
Жалпы кәсіптік + Арнайы
БҰТП
Білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика (танымдық, оқыту практика, өндірістік, диплом алды)
Оқыту практика:
КП 0.1
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мүмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танымдық оқу практикасы
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет.
Кәсіпорындарға саяхат. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын рөлі, түрлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен( Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламалар көмегімен) түрінде құру.
БҚ 1,4,6,7
КҚ 1,3
КП 02
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық заманындағы негізгі концепцияларын;
- маркетинг және менеджмент негіздерін, құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасын, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеуі керек:
- нарық сегментін анықтау;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдану;
- сұранысты алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтау;
- жарнамалау ұйымдастыру өтімділігі мен баға саясатын анықтау;
- маркетинг нарығын зерттеу.
Менеджмент және маркетинг негіздері*
Қазіргі заманғы нарық концепциялары. Менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжалды шешу. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.
КП 03
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- графиктік редакторлар мүмкіндіктерін;
- жобалық құжаттарға қойылатын негізгі талаптарды.
істеуі керек:
- техникалық дизайн жобаларын құруды;
«ЭВМ операторы» жұмыс кәсібі
Техникалық қауіпсіздік ережелері. Векторлық редактор Corel DRAW.
Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD жүйесінде объектілерді жобалау. Техникалық дизайнның негізгі принциптеріне сәйкес жобалар құру. Есеп беруді рәсімдеу және қорғау.

БК 1,2,7
ПК 4
СК 1,2,5
ПП 04
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi;
уметь:
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- составлять программы;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных;
- создавать конфигурацию 1С;
- создавать обработки.
Программирование
Правила техники безопасности на ПЭВМ. Разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям. Получение навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных баз данных. Отчет.
БК 2,3,6
ПК 2,3
СК 4,6
ПП 05
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- конструкцию языка PHP;
- язык запросов для управления БД;
уметь:
- составлять программы на языке PHP;
- составлять приложения для организации запросов SQL;
- работать с удаленными данными базы данных;
Автоматизированные информационные системы
Проектирование Интернет-приложений. Использование языка программирования РНР для Web. Обработка форм, данные cookies и сеансы. Выполнение программ на Web-сервере: выполнение локальных программ, окружение сервера, анализ безопасности. Процесс обработки, учета и хранения данных. Использование базы данных MySQL. Выполнение SQL запросов. Функции РНР для работы с данными базы.
БК 3,4
ПК 3,5
СК 4,5,7
ПП 06
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
-состав и функции ОС MS-DOS;
- типы компьютерных вирусов;
- возможности программ ОС Windows, MS Word, MS Excel, MS Access;
уметь:
-работать с файлами и каталогами в операционных системах MS-DOS и Windows;
- создавать файлы-архивы;
- использовать антивирусные программы;
- устанавливать и настраивать параметры ОС Windows;
- обрабатывать документы в текстовых редакторах;
- создавать электронные таблицы;
- разрабатывать базы данных.
Операционные системы. Правила техники безопасности. Операционная система и модули ОС MS-DOS. Работа с файлами и каталогами в ОС MS-DOS. Файловые оболочки. Программы-архиваторы. Антивирусные программы. Операционная система Windows. Настройка параметров системы. Служебные программы. Текстовый редактор MS Word. Электронные таблицы MS Excel. Системы управления базами данных MS Access. Оформление и защита отчета.

БҚ 1,2,7
КҚ 4
АҚ 1,2,5
КП 04
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік залда қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиын, жолдар, жиындар және файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi жұмысы;
істеуі керек:
- алгоритмдер және бағдарламалар құруды;
- Delphi-де интегралданған жұмыс;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеу үшін бағдарлама құруды;
- 1С конфигурациясын құруды;
- өңдеулерді құруды;
Бағдарламалау
ДЭЕМ-да қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Жеке тапсырмалар бойынша алгоритмдер және бағдарламалар құру.
ЭЕМ-да бағдарламалау, өңдеу және есептерді шешу дағдыларын алу. Delphi ортасында жоба құру. Жергілікті мәліметтер қорын қолдануымен жобада жүйе құру. Есеп беру.
БҚ 2,3,6
КҚ 2,3
АҚ 4,6
КП 05
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- PHP тілінің құрылысын;
- МҚ басқаруға арналған сұраныс тілін;
істеуі керек:
- PHP тілінде бағдарлама құруды;
- SQL сұраныстарын ұйымдастыру үшін қосымшалар құруды;
- шеттелген мәліметтер қорымен жұмыс;
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер Интернет қосымшаларын жобалау. Web-ке арналған РНР бағдарламалау тілін. Формаларды өңдеу, cookies мәліметтер және РНР-сеанстар. Web-серверде бағдарлама орындау: жергілікті бағдарлама, сервер қоршауы, қауіпсіздікті талдау. Мәліметтерді сақтау және есептеу, өңдеу үрдісін автоматтандыру. MySQL мәліметтер қорын қолдану. SQL сұраныстарды орындау. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған РНР функциялары.
БҚ3,4
КҚ3,5
АҚ 4,5,7
КП 06
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техникалық қауіпсіздік ережелерін;
- MS-DOS ОЖ құрамы мен функцияларын;
- компьютерлік вирустар түрлерін;
- Windows ОЖ, MS Word, MS Excel, MS Access бағдарламаларының мүмкіндіктерін;
істеуі керек:
- MS-DOS және Windows операциялық жүйелеріндегі файлдар және каталогтармен жұмысты;
- мұрағатталған файлдар құруды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдануды;
- Windows ОЖ параметрлерін орнатуды және баптауды;
- мәтіндік редакторларда құжаттарды өңдеуді,
- электронды кестелерді құруды;
- мәліметтер қорларын дайындауды.
Операциялық жүйелер бойынша практика Техникалық қауіпсіздік ережелері. Операциялық жүйе және MS-DOS ОЖ модульдері. MS-DOS файлдары және каталогтарымен жұмыс. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушы-бағдарламалар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Windows операциялық жүйесі. Жүйенің параметрлерін баптау. Қызметтік бағдарламалар. MS Word мәтіндік редакторы. MS Excel электрондық кестесі. MS Access мәліметтер қорын басқару жүйесі. Есеп беруді рәсімдеу және қорғау.

БК 1,4,6,7
ПК 1,3,5
СК 6
ПП 07
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- топологию сети;
- технологию сетей;
- сетевые оборудования;
- этапы прокладки сети;
- расчет кабелегона и длины кабеля;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
Информационные сети Правила техники безопасности. Проектирование сети. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS. Защита файловой системы.
ПП 08
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
-основные технические характеристики ПК и периферийных устройств;
- виды аппаратных ошибок и неисправностей;
- организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
уметь:
- определять назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-применять методы устранения неисправности;
-подключать и настраивать современные внешние устройства;
- применять тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств.
Технические средства информации
Основные технические характеристики и принцип действия устройств ПК. Порты ввода/вывода. Развитие периферийного оборудования, методы его установки и настройки. Утилиты тестирования, проверки, восстановления данных с носителей информации. Устройства ввода и вывода информации. Клавиатура. Устройства оптического управления. Сканеры. Подключение сканера и основные приемы работы. Принтеры, плоттеры. Видеоадаптеры. Звуковая плата. Сетевые карты. Телекоммуникационные устройства.
БК 3,6
ПК 2
СК 7
ПП 09
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
- создавать анимации в Adobe Flash.;
Мультимедия технология* Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основы работы в Adobe Flash.
ПП 10
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- работу в файловой системе Windows, Unix;
- характеристику системы;
- установку конфигурации сети;
- команды шифрования и дешифрования данных;
уметь:
- создавать резервные копии и восстанавливать файлы, добавлять и удалять пользователей, управлять сетью и т.д.;
- выполнять защиту данных.
Администрирование в информационных системах Правила безопасности на ПЭВМ; администрирование системы Windows.
администрирование системы Unix (Linux). Работа с файловой системой. Создание, монтирование, демонтирование, проверка и исправление файловой системы. Установка характеристик системы: дата, время, индексные узлы системы. Установка конфигурации сети. Добавление и изменение информации пользователя (пароль, модификации пользователя и группы и т.д.). Защита данных – команды и описание.
ПП 11
В результате изучение учебной практики обучающийся должен
знать:
- систематизацию первичных документов, регистров бухгалтерского учета по каждой теме учебной практики;
- правила заполнения журналов ордеров, главной книги, оборотной ведомости, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, о движении денежных средств бухгалтерского баланса - правила начисления заработной платы, процентов по кредитам банка, налогов с физических и юридических лиц;
уметь:
- заполнять журнал хозяйственных операций, первичные документы и регистры бухгалтерского учета;
- самостоятельно производить бухгалтерские расчеты;
- составлять финансовую отчетность предприятия;
Бухгалтерский учет.
Бухгалтерский баланс и финансовая отчетность.
Документация и инвентаризация.Учетные регистры и формы бухгалтерского учета. Учет товарно- материальных запасов. Учет внеоборотных активов. Учет готовой продукции. Учет денежных средств, расчетных и кредитных операций. Учет труда и его оплаты. Учет внешнеэкономической деятельности. Учет на предприятиях торговли общественного питания. Учет в строительных организациях.

БҚ 1,4,6,7
КҚ 1,3,5
АҚ 6
КП 07
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- желі топологиясын;
- желі технологиясын;
- желі құрылғыларын;
- желіні жүргізу кезеңдерін;
- кабель ұзындығы мен кабелегон есебін;
- адрестеу құрылымы мен принциптерін;
- IP және DNS адрестерін күтуді;
істеуі керек:
- әртүрлі технологияларды қолданып желі құруды;
- желіні күтуді;
Ақпараттық желілер
Желіні жобалау. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс. Файлдық жүйені қорғау.
КП 08
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК-ң және сыртқы құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамасын;
- аппараттық қателер мен ақаулардың түрлерін;
- мәліметтің енгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру және перифериялық құрылғылардың интерфейсін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның сыртқы құрылғыларының қызметін, жұмыс істеу принципін анықтауды;
- ақауларды жөндеу тәсілдерін қолдануды;
- қазіргі заманғы сыртқы құрылғыларды қосу және күту;
- аппараттық жабдықтардың ақауларын іздеумен жөндеуде тестілік және диагностикалық бағдарламаларды қолдануды.
Ақпараттың техникалық жабдықтамасы
Құрылғылардың тағайындалуы және жіктелуі. ДК құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері. Сыртқы құрылғылардың дамуы, оны орнату әдістері мен баптауы. Ақауларды тексеру және оларды жөндеу. Ақпаратты тасымалдаушылардағы мәліметтерді тексеру, тестілеу, қалпына келтіру утилиттері. Ақпаратты енгізу-шығару құралдары. Пернетақта. Оптикалық басқару құрылғылары. Сканерлер. Баспалар, плоттерлер. Ақпаратты бейнелеу құрылғылары. Бейнеадаптерлер. Дыбыс платалар. Желілік карталар. Телекоммуникациялық құрылғылар.
БҚ3,6
КҚ 2
АҚ 7
КП 09
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- Каскадты кестелер стилін;
- Adobe Flash-та анимация құруды;
Мультимедиа технологиясы
HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері.
Сайт құру әдістері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Cкриптарды құру және қолдану. Adobe Flash-та жұмыс істеу негізі.
КП 10
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Windows, Unix файлдық жүйесінде жұмысты;
- жүйенің сипаттамасын;
- желінің конфигурациясын орнатуды;
- мәліметтерді шифрлау және дешифрлау командаларын;
істеуі керек:
- файлдардың резервті көшірмелерін құруды және қалпына келтіруді, қолданушыларды қосуды және өшіруді, желіні басқаруды және т.б.;
- мәліметтерді қорғауды;
Ақпараттық жүйерде басқару
ДЭЕМ техника қауіпсіздігінің ережесі. Windows жүйесін администрациялау. Unix (Linux) жүйесінде администрациялау. Файлдық жүйемен жұмыс.
Файлдық жүйені құру, тексеру және түзету. Жүйенің сипаттамасын орнату: уақыт, күн, жүйенің индекстік түйіндері. Желінің конфигурациясын орнату. Қолданушының ақпараттарын қосу және өзгерту (пароль, қолданушының модификациясы мен топтары және т.б.). Мәліметтерді қорғау- командалары мен жазылуы.
КП 11
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- оқу тәжірибесінің әр тақырыбы бойынша бухгалтерлік есеп регистрлерді алғашқы құжаттарды жүйелеуді;
- бухгалтерлік баланс, ақша қаражаты айналымы туралы есеп беруді;
- қаржылық-шаруашылық іс-әрекеттерінің нәтижелері туралы есеп беруді;
- бас кітапты, айналым ведомосын, журнал-ордерлерді толтыру ережелерін; заңды және жеке тұлғалардан алынатын салықты есептеуді;
- банктен несие бойынша пайыздарды есептеуді, еңбекақыны есептеу ережелерін;
істеуі керек:
- шаруышылық операциялар журналын толтыру;
- бухгалтерлік есеп регистлерін, алғашқы құжаттарын толтыру;
- өз бетінше бухгалтерлік есептеуді жүргізу;
- кәсіпорынның қаржылық есеп беруін құру;
Бухгалтерлік есеп
Бухгалтерлік баланс пен есеп берушілік. Құжаттандыру және түгендеу. Қаржылық есептің есеп тіркегіштері және нысандары Тауарлы-материалдық қорлар есебі. Еңбектің және оның төлемақысының есебі. Дайын өнім есебі. Айналымнан тыс активтер есебі.Негізгі құралдар есебі. Сырткы экономикалық қызмет есебі. Материалдық құндылықтар есебі. Кассалық операциялар есебі. Есеп айырысу шотындағы қаражаттар есебі. Сауда және қоғамдық тамақтану ұйымдарындағы қаржылық есеп Құрылыстағы қаржылық есепті ұйымдастыру

БК 3,4
СЭД 0.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- философские, научные аспекты мира, смысл жизни человека;
- нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
уметь:
- определять роль науки и научного познания;
- анализировать поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущность сознания, сознательного и бессознательного поведения.
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования; человек и космос; человек и общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; глобальные проблемы.
БК 3
СЭД 0.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- принципы социологического подхода в понимании закономерности;
- социальную структуру, расслоение, взаимодействие, социализация вечности, формы регуляции;
уметь:
- развивать знания о социальных движениях и других факторах социального изменения и развития;
- определять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире);
-различать политические системы и режимы.
Основы социологии и политологии
Предмет политологии; политическая власть и властные отношения; политическая система; субъекты политики; политическое сознание и культура; мировая политика и международные отношения; социально-политические процессы, институты и организации в Казахстане; личность: ее социальные роли и поведение; социальные конфликты и способы их разрешения.
БК3
ПК 7
СЭД 04
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микро экономики;
уметь:
- анализировать экономические ситуации в стране и за рубежом;
- отличать налоговую, денежно-кредитную, социальную и инвестиционную политики;
- находить и использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
Основы экономики
Экономика и ее основные проблемы; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирм; антимонопольные регулирования; микро- и макроэкономика; структура экономики страны; финансы; кредитно- денежная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; экономический рост Казахстана; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
БК3
СК 1
СЭД 0.5
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека, механизмы реализации;
- правовые и нравственно- этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
- различать виды ответственности.
Основы права
Право: понятие, система, источники; Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан, правоохранительные органы.
БК 3
ПК 1
ОПД00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основу экономической теории;
- основные категории развития общества;
-основы микро и макроэкономики;
- основные примеры развития экономики
уметь:
- рассчитывать производственные расходы и прибыль фирмы;
- различать налоговую, денежно-кредитную, внешнюю, социальную и инвестиционную политики;
- рассчитывать экономический рост и его основные виды.
Основы экономической теории * Роль и значение экономической теории, предмет и методы изучения. Основные категории развития общественного производства и виды экономической системы. Экономические институты, отношения собственности и основные примеры развития экономики. Виды общественного производства. Развитие товарно - денежных отношений. Основная характеристика рыночного хозяйства. Основные элементы рыночного законодательства. Спрос и предположение как основы экономической теории. Производственные расходы и прибыль фирмы и факторная прибыль. Предпринимательская деятельность и основы принципов деятельности частного производства. Оборачиваемость оборотных средств предприятия. Законодательства совершенствования макроэкономики. Национальная экономика как система. Экономический рост и его основные виды. Экономический цикл. Безработные и инфляция. Государственное регулирование фискальной и финансовой стратегии экономического роста. Внешняя экономическая деятельность и международные экономические отношения.

БҚ 3,4
ӘЭП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- әлемнің философиялық, ғылыми түсініктері, адам өмірінің мәні туралы;
- қоғамда адамдар арасындағы мінез-құлықтық нормаларды.
істеуі керек:
- ғылым мен ғылыми таным рөлін;
- әлеуметтік, биологиялық, рухани санасын, саналық және бейсаналық әрекеттерді талдауды.
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі тармақтары; Адам табиғаты мен оның өмір сүруі; адам және ғарыш; адам және қоғам, тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі; адам танымы және әрекеті; ғылым мен оның рөлі; ғаламдық проблемалар.
БҚ 3
ӘЭП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік әдістеме қағидаларды;
- тұлғаның әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын.
істеуі керек:
- әлеуметтік қозғалыстар және өзгеру мен дамудың өзге факторлары туралы білімін арттыруды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қатынастар мен процестерді (Қазақстандағы және әлемдегі) анықтауды;
- саяси режимдер мен саяси жүйелерді айыруды.
Саясаттану және социология негіздері
Саяси билік пен билік қатынастары; саяси жүйе, сана, мәдениет, саясат субъектілері; әлемдік саясат және халықаралық қатынастар; Қазақстандағы әлеуметтік – саяси процестер, институттар мен ұйымдар; тұлға: оның рөлі мен қызметі, әлеуметтік жанжалдар мен оларды шешу жолдары.
БҚ 3
КҚ 7
ӘЭП 0.4
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- макро және микроэкономика негіздерін.
істеуі керек:
- шетел мен Қазақстандағы экономикалық жағдайларды талдауды;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- өз мамандығы саласындағы экономикалық ақпаратты табуды және пайдалануды.
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары; ресурстар; нарықтық баға қалыптасуының механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; антимонопольдық реттеу; микро және макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақша-несиелік және салықтық жүйе; инфляциялық процестер; жұмыссыздық; Қазақстан экономикасының өсу проблемалары; халықаралық еңбек бөлінісі; әлемдік валюта, тауарлар және қызмет көрсету нарығы; бизнес негіздері.
БҚ 3
АҚ 1
ӘЭП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- адам мен адамзаттың құқықтары мен бостандықтарын, оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- мамандық саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды.
істеуі керек:
- маманның кәсіби әрекетін реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарды қолдануды;
- жауапкершіліктің түрлерін айыруды.
Құқық негіздері
Құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері; Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйе ядросы; адам құқығы туралы декларация; тұлға, құқықтық мемлекет; құқықтық жауапкершілік пен оның түрлері, құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
БҚ 3
КҚ 1
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- экономикалық теорияның жалпы негіздерін;
- қоғам дамуының негізгі категорияларын
- макро және микроэкономика негіздерін;
- экономика дамуының негізгі үлгілерін;
істеуі керек:
- өндіріс шығындарын және фирма табысын анықтау;
- салықтық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат түрлерін айыруды;
- экономикалық өсу және оның түрлерін есептеу.
Экономикалық теория негіздері*
Экономикалық теорияның орны мен ролі, пәні және әдіс тәсілдері.Қоғам дамуының негізгі категориялары қоғамдық өндіріс және экономикалық жүйе түрлері. Экономика дамуының негізгі үлгілері меншік қатынастары мен экономикалық институттар. Қоғамдық шаруашылықтың түрлері. Тауар- ақша қатынастарының дамуы. Нарықтық шаруашылықтың негізгі сипаттамасы. Нарық заңдылықтарының негізгі сипаты. Сұраным мен ұсыным теориясының негіздері. Өндіріс шығындары және фирма табысы. Өндіріс факторларының нарығы және факторлық табыстар. Кәсіпкерлік іс әрекет және жеке шаруашылық принциптерінің негізі. Кәсіпорын айналымының ауыспалы айналымы. Макроэкономиканың қалыптасу заңдылықтары. Ұлттық экономика жүйе ретінде. Экономикалық өсу және оның түрлері. Экономикалық цикл. Жұмыссыздық пен инфляция.Экономикалық өсуді қамтамасыз етудегі мемлекеттің ақша несие саясаты. Мемлекеттің әлеуметтік және аймақтық саясаттарының заңдылықтары. Халықаралық экономикалық қатынастар және сыртқы экономикалық іс әрекет

БК 5,6
ОПД 05
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-виды характеристики экономической информации;
-основные определения, понятия, термины в области информационных технологий;
-основные устройства ПК, их назначение, характеристики;
уметь:
?рассчитать объем экономической информации и произвести ее запись согласно выбранным ее единицам измерения;
-переходить с одного носителя на другой, работать с каталогами, работать с файлами.
Экономическая информатика и информационные технологии *
Основные понятия экономической
информации и информационных технологий. Основы практического применения персонального компьютера. Назначений и возможностей операционных систем. Компьютерные технологии обработки информации средствами пакетов Microsoft Word, Microsoft Excel
ОПД 06
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-основы маркетинга и менеджмента их структура,
-цена, рыночное направление;
-сбор информации по менеджменту и маркетингу;
-стратегию и тактику маркетинга и менеджмента; их объекты и субъекты;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать средства маркетинга и менеджмента;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать, организовать, выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
Основы маркетинга и менеджмента  Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга и менеджмента. Внутренняя и внешняя среда предприятия. Цикл менеджмента. Стратегическое и тактическое планирование в системе менеджмента. Структура производства, система методов управления потребители и мотивация,принятие решений. Управление стрессами и конфликтами. Управление: формирование и прогнозирование спроса, стимулирование сбыта и продвижения товаров и услуг на рынке; Понятие маркетинга и его принципы. Объект рынка-маркетинг. Сегментирование маркетинга. Исследование рынка. Товарная политика предприятия. Правила выпуска нового товара. Рыночная атрибутика товара.
Сбытовая и ценовая политика;
Продвижение товара: задачи и виды. Техника рекламирования, стимулирование продаж. Стратегическое планирование маркетинга.
БК 2,3,6
ОПД 0.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- способы создания и функции документов;
- классификацию, назначение, составные части, правила оформления документов;
- методику составления служебного письма и документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции;
- применение ПЭВМ;
уметь:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
Делопроизводство на казахском языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства; способы создания и функции документов; характеристика, особенности оформления; состав документов, способы документирования на компьютере; оформление трудовых отношений, номенклатура дел; технология организации делопроизводства.

БҚ 5,6
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Экономикалық ақпарат сипаттамаларының түрлерін;
- Ақпараттық технологиялар аумағындағы терминдерін, ұғымын, негізгі анықтамаларын;
- ДК негізгі құрылғыларын, олардың сипаттамалары мен тағайындалуын;
істеуі керек:
- Таңдалған өлшем бірлігінің келісімімен жазу жасауды және экономикалық ақпараттың көлемін есептеуді;
- Бір тасымалдаушыдан келесі тасымалдаушыға өтуді, каталогтармен және файлдармен жұмыс жасауды.
Экономикалық информатика және ақпараттық технологиялар*
Экономикалық ақпараттың және ақпараттық технологияларды негізгі түсініктері. ДК–ді тәжірибелік қолдану негізі. ОЖ тағайындалуы мен мүмкіндіктері. Microsoft Word,  Microsoft Excel құрылғылар пакеттерімен ақпараттарды өңдейтін компьютерлік технологиялар.
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық  заманындағы негізгі концепцияларды;
- маркетинг және менеджмент негіздерінің, құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасы, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеуі керек:
- нарық сегментін анықтауды;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдануды;
- сұраныстың алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтауды;
- жарнамалауды;
- ұйымдастыруды;
- өтімділігі мен баға саясаттың анықтауды;
- маркетинг нарығын зерттеуді.
Менеджмент және маркетинг негіздері
Қазіргі заманғы менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжал мен стрестерлі басқару. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Маркетинг объектісі - нарық. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.
БҚ 2,3,6
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- құжат құрастырудың тәсілдері, қызметі;
- топтастыру,  құжаттың алатын орнын, құрамдас бөліктерін, ресімдеу ережесін;
- қызметтік хатты құрастырудың әдістемелерін, құжаттардың қозғалысын;
- шығыс және кіріс корреспонденцияларын тіркеуді;
- ДЭЕМ қолдануды.
істеуі керек:
- ұйымдастыру-нұсқаулық құжаттарды бірыңғай жүйеге келтіру;
- құжатпен, құжат айналымын, ағымын ұйымдастыруды;
- тіркеу, есепке алу, сақтауды, орындалуын бақылау.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Корреспонденция мен іс жүргізу туралы түсінік; іс қағаздардың тарихы; құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметі, сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, компьютерде іс жүргізу тәсілдері; құжаттың құрамы; еңбек қатынастарын ресімдеу; істер номенклатурасы; іс жүргізуді  ұйымдастыру технологиясы.

БК 2,3,5
ОПД 0.8
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-понятие векторной, растровой, фрактальной графики;
-форматы графических файлов;
- средства работы графических редакторов;
уметь:
-работать в графических редакторах;
-проектировать пространственные модели в системе AutoCAD.
Компьютерная графика
Основы компьютерной графики. Растровая, векторная, фрактальная графики. Координатные системы, их преобразования, проекции. Форматы графических файлов. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Проектирование объектов в системе AutoCAD.
БК 3,7
ПК 4,6
СК 1,2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и структуру АИС;
- понятие жизненного цикла АИС;
- технологию создания системы обработки данных;
- классификацию АИС;
уметь:
- создавать простые системы обработки данных (таблицы, формы, запросы);
- создавать схемы данных;
- создавать
автоматизированные системы для обработки данных.
Автоматизированные информационные системы
Основные понятия системного анализа. Понятие и структура автоматизированной информационной системы (АИС). История создания и развития АИС. Классификация АИС (по функциональному назначению, по степени сложности, по масштабу применения и т.д.). Понятие жизненного цикла АИС. Технология создания системы обработки данных
СД 0.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- топологию сети;
- технологию сетей;
- сетевые оборудования;
- этапы прокладки сети;
- расчет кабелегона и длины кабеля;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- пользоваться сетевыми прикладными программами.
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- установленные в ОС механизмы защиты.
Информационные сети Назначение предмета.
Общие принципы построения сетей. Коммутация пакетов и каналов. Сетевые протоколы. Основы сетевого администрирования. Сетевые операционные системы.
Модели OSI. Сетевые технологии.
Администрирование сетевых ОС. Протоколы передачи данных.
Проектирование сети. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS.
Защита файловой системы.

БҚ 2,3,5
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- растрлық, векторлық фракталдық графиктер ұғымын;
- графиктік файлдар форматтарын;
- графиктік  редакторлардың жұмыс құралдарын;
істеуі керек:
- графиктік  редакторларда жұмысты;
- AutoCAD жүйесінде кеңістіктік моделдерді жобалауды;
Компьютерлік графика
Компьютерлік графика негіздері. Растрлық, векторлық фракталдық графиктер. Координаталық жүйелер, оларды түрлендіру, жобалау. Графиктік файлдар форматтары. Векторлық редактор Corel DRAW. Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD жүйесінде объектілерді жобалау.
БҚ 3,7
КҚ 4,6
АҚ 1,2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу  нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- автоматтандырылған ақпараттық жүйе (ААЖ) құрылымын және ұғымын;
- ААЖ-ның өмірлік циклының ұғымын, үрдісін, моделін және сатыларын;
- ААЖ жобалау әдістерін;
- САSЕ-құралдарын;
істеуі керек:
- ААЖ моделдеуді, жобалауды және сүйемелдеу;
- ААЖ сапасын бағалауды және басқаруды;
- жобаны іске асыру үшін керекті ресурстарды бағалауды;
- ААЖ- ды жіктеуді;
- мәліметтерді өңдейтін автоматтандырылған жүйелерді құруды.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Жүйелік талдаудың негізгі ұғымдары. Автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (ААЖ) құрылымы және ұғымы. ААЖ құру және даму тарихы. ААЖ-ның өмірлік циклын түсіну. ААЖ-ның өмірлік циклының үрдістері. ААЖ өмірлік циклының негізгі, қосымша, ұйымдастырушылық, кезеңдері. ААЖ-ның өмірлік циклының  сатылары мен моделі. Ақпараттық жүйе моделі: ААЖ-ны жобалаау әдістері. ААЖ-ны жобалау технологиясы. ААЖ-ны жобалауға құрылымдық және объекті-бағдарлық ыңғайы. САSЕ-құралдары, олардың функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамалары. ААЖ өмірлік циклында қолданылатын әдістер мен құралдар. ААЖ сапасын басқару және бағалау. ААЖ-ны әзірлеудегі еңбекті ұйымдастыру. Жобаны іске асыру үшін керекті ресурстарды бағалау. ААЖ ды (функционалды міндеті, күрделілік деңгейі, қолданылу ауқымы бойынша т.б.) жіктеу.
АП 02
Пәндер циклін оқу  нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- желі топологиясын;
- желі технологиясын;
- желілік жабдықтамаларды;
- желіні жүргізу кезеңдерін;
- кабель ұзындығын есептеуді;
- адрестердің құрылымы мен принциптерін;
- IP және DNS адрестерін баптауды;
істеуі керек:
- әртүрлі технология түрлерімен желі құруды орындауды;
- Желілерді баптауды;
- ОЖ орнатылған қорғау механизмдерін қолдануды.
Ақпараттық желілер*
Пәннің қызметі. Желі құрудың негізгі принциптері. Арналар мен пакеттердің коммутациясы. Желілік хаттамалар. Желілік администрациялаудың негізі. Желілік операциялық жүйелер. OSI моделі. Желілік технологиялар. Желілік ОЖ адмистрациялау. Желілерді жобалау. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс. Файлдық жүйені қорғау

БК 3,6
ПК 2
СК 7
Общепрофессиональные + Специальные
ДО 00
Дисциплины по выбору организации образования:
ПО 00
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная)
ПП 01
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- о специальности;
- информацию по материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах;
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Основы экономической теории.
Анализ связи меж предметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности.
Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем.
Представление информации в ПК.
Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel.
Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем.
Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 1,4,6,7
ПК 1,3
ПП 02
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- -понятие маркетинга и менеджмента, их функции, принципы, классификацию;
-стратегию ценообразования;
классификацию цен;
-информационную систему, стратегию и тактику маркетинга и менеджмента, их объекты и субъекты;
уметь:
- определять сегментирование рынка
- использовать маркетинг и менеджмент окружающей среды
- использовать средства маркетинга и менеджмента
- производить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса
- рекламировать товар
- исследовать маркетинг рынка
Основы маркетинга и менеджмента. * Понятие маркетинга и менеджмента, функции, принципы.
Предмет и задачи менеджмента.
Виды менеджмента.
Этапы развития менеджмента.
Принятие управленческих решении, значение и виды
Маркетинговая окружающая среда
Основные принципы сегментирование рынка
Реклама.
Этапы процесса управления маркетингом
Методы ценообразования
Международный маркетинг
Особенности международного маркетинга
БК 2,3,6
ПП 03
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
-возможности графических редакторов;
-основные требования, предъявляемые к проектной документации;
уметь:
- разрабатывать проекты технического дизайна;
- изменять формы графических объектов.
Компьютерная графика
Основы компьютерной графики. Растровая, векторная, фрактальная графики. Координатные системы, их преобразования, проекции. Форматы графических файлов. Векторный редактор Corel DRAW. Растровый редактор Adobe PhotoShop. Создание макетов публикаций. Проектирование объектов в системе AutoCAD.
ПП 04
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi;
уметь:
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- составлять программы;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных;
- создавать конфигурацию 1С;
- создавать обработки.
Программирование
Правила техники безопасности на ПЭВМ. Разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям. Получение навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных баз данных. Отчет.
БК 2,3,6

БҚ 3,6
КҚ 2
АҚ 7
Жалпы кәсіптік+арнайы
БҰТП
Білім беру ұйымының тандауы бойынша пәндер
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби практика (танымдық, оқыту практикасы, өндірістік, диплом алды)
КП 01
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мамандық туралы;
- колледждің материалды-техникалық базасы туралы мәліметтер;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мұмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Экономикалық теория негіздері
Мамандық және квалификациялар туралы мәлімет. Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын рөлі, түрлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен (Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар көмегімен) түрінде құру.
БҚ 1,4,6,7
КҚ 1,3
КП 02
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық заманындағы негізгі концепсияларды;
- маркетинг және менеджмент негіздерінің, құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасы, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеуі керек:
- базардың сегментін анықтауды;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдануды;
- сұраныстың алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтауды;
- жарнамалауды,ұйымдастыруды өтімділігі мен баға саясаттың анықтауды;
- маркетинг нарығын зерттеуді.
Менеджмент және маркетинг негіздері
Қазіргі заманғы менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжалды реттеу. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Маркетинг объектісі - нарық. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Тауардың жылжуы: мақсаттары мен түрлері. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.
БҚ 2,3,6
КП 0.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- растрлық, векторлық фракталдық графиктер ұғымын;
- графиктік файлдар форматтарын;
- графиктік  редакторлардың жұмыс құралдарын;
істеуі керек:
- графиктік редакторларда жұмысты;
- AutoCAD жүйесінде кеңістіктік моделдерді жобалауды;
Компьютерлік графика
Компьютерлік графика негіздері. Растрлық, векторлық фракталдық графиктер. Координаталық жүйелер, оларды түрлендіру, жобалау. Графиктік файлдар форматтары. Векторлық редактор Corel DRAW.
Растрлық редактор Adobe PhotoShop. AutoCAD жүйесінде объектілерді жобалау.
БҚ 1,2,7
КҚ 4
АҚ 1,2,5
КП 04
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік залда қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиын, жолдар, жиымдар және файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің  қасиеттері мен әдістерін;
- Delphi жұмысын;
істеуі керек:
- алгоритмдер және бағдарламалар құруды;
- Delphi-де интегралданған жұмысты;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды.
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеу үшін бағдарлама құруды;
- 1С конфигурациясын құруды;
- өңдеулерді құруды.
Бағдарламалау
ДЭЕМ-да қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Жеке тапсырмалар бойынша алгоритмдер және бағдарламалар құру.
ЭЕМ-да бағдарламалау, өңдеу және есептерді шешу дағдыларын алу. Delphi ортасында жоба құру. Жергілікті мәліметтер қорын қолдануымен жобада жүйе  құру. Есеп беру.
БҚ 2,3,6

ПК 2,3
СК 4,6
ПП 05
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- конструкцию языка PHP;
- язык запросов для управления БД;
уметь:
- составлять программы на языке PHP;
- составлять приложения для организации запросов SQL;
- работать с удаленными данными базы данных;
Автоматизированные информационные системы
Проектирование интернет-приложений. Использование языка программирования РНР для Web. Обработка форм, данные cookies и сеансы. Выполнение программ на Web-сервере: выполнение локальных программ, окружение сервера, анализ безопасности. Процесс обработки, учета и хранения данных. Использование базы данных MySQL. Выполнение SQL запросов. Функции РНР для работы с данными базы.
БК 3,4
ПК 3,5
СК 4,5,7
ПП 06
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
-состав и функции ОС MS-DOS;
- типы компьютерных вирусов;
- возможности программ ОС Windows, MS Word, MS Excel, MS Access;
уметь:
- работать с файлами и каталогами в операционных системах MS-DOS и Windows;
- создавать файлы-архивы;
- использовать антивирусные программы;
- устанавливать и настраивать параметры ОС Windows;
- обрабатывать документы в текстовых редакторах;
- создавать электронные таблицы;
- разрабатывать базы данных.
Основы операционных систем.
Ознакомление с целями и задачами практики. Правила техники безопасности. Операционная система и модули ОС MS-DOS. Работа с файлами и каталогами в ОС MS-DOS. Файловые оболочки. Программы-архиваторы. Антивирусные программы. Операционная система Windows. Настройка параметров системы. Служебные программы. Текстовый редактор MS Word. Электронные таблицы MS Excel. Системы управления базами данных MS Access. Оформление и защита отчета.
БК 1,4,6,7
ПК 1,3,5
СК 6
ПП 07
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- этапы прокладки сети;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- использовать встроенные механизмы защиты операционных систем.
Информационные сети Правила техники безопасности. Проектирование сети: прокладка, монтаж. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS.
Защита файловой системы.
БК 3,4
ПК 2
СК 3,7
ПП 08
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
-основные технические характеристики ПК и периферийных устройств;
- виды аппаратных ошибок и неисправностей;
- организацию системы ввода-вывода информации и интерфейсы периферийных устройств;
уметь:
- определять назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
-применять методы устранения неисправности;
-подключать и настраивать современные внешние устройства;
Технические средства информации
Основные технические характеристики и принцип действия устройств ПК. Порты ввода/вывода. Развитие периферийного оборудования, методы его установки и настройки.. Утилиты тестирования, проверки, восстановления данных с носителей информации. Устройства ввода и вывода информации. Клавиатура. Устройства оптического управления. Сканеры. Подключение сканера и основные приемы работы. Принтеры, плоттеры. Видеоадаптеры. Звуковая плата. Сетевые карты. Телекоммуникационные устройства.

КҚ 2,3
АҚ4,6
КП 05
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- PHP тілінің құрылысын;
- МҚ басқаруға арналған сұраныс тілі;
істеуі керек:
- PHP тілінде бағдарлама құруды;
- SQL сұраныстарын ұйымдастыру үшін қосымшалар құру;
- шеттелген мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс;
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Интернет қосымшаларын жобалау., Web-ке арналған РНР бағдарламалау тілін. Формаларды өңдеу, cookies мәліметтер және РНР-сеанстар. Web-серверде бағдарлама орындау: жергілікті бағдарлама, сервер қоршауы, қауіпсіздікті талдау. Мәліметтерді сақтау және есептеу, өңдеу үрдісін автоматтандыру. MySQL мәліметтер қорын қолдану.  SQL сұраныстарды орындау. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған РНР функциялары.
БҚ 3,4
КҚ 3,5
АҚ 4,5,7
КП 0.6
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техника қауіпсіздік ережелерін;
- MS-DOS ОЖ құрамы мен функцияларын;
- компьютерлік вирустар түрлерін;
- Windows ОЖ, MS Word, MS Excel, MS Access бағдарламаларының мүмкіндіктерін;
істеуі керек:
- MS-DOS және Windows операциялық жүйелеріндегі файлдар және каталогтармен жұмысты;
- мұрағатталған файлдар құруды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдануды;
- Windows ОЖ параметрлерін орнатуды және баптауды;
- мәтіндік редакторларда құжаттарды өңдеуді,
- электронды кестелерді құруды;
- мәліметтер қорларын дайындауды.
Операциялық жүйелер бойынша  Техникалық қауіпсіздік ережелері. Операциялық жүйе және MS-DOS ОЖ модульдері. MS-DOS файлдары және каталогтарымен жұмыс. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушы-бағдарламалар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Windows операциялық жүйесі. Жүйенің параметрлерін баптау. Қызметтік бағдарламалар. MS Word мәтіндік редакторы. MS Excel электрондық кестесі. MS Access мәліметтер қорын басқару жүйесі. Есеп беруді  рәсімдеу және қорғау.
БҚ 1,4,6,7
КҚ 1,3,5
АҚ 6
КП 07
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білу керек:
- желіні жүргізу кезеңдерін;
- адрестердің құрылымы мен принциптерін;
- IP және DNS адрестерін баптауды;
- HTML гипермәтіндік тілін;
істеуі керек:
- әртүрлі технология түрлерімен желі құруды орындауды;
- желілерді баптауды;
- желілік қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- ОЖ орнатылған қорғау механизмдерін қолдануды.
Ақпараттық желілер бойынша*
Техника қауіпсіздігінің ережесі. Желілерді жобалау: жүргізу, монтаж. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс. Файлдық жүйені қорғау
БҚ 3,4
КҚ 2
АҚ 3,7
КП 08
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ДК-ң және сыртқы құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамасын;
- аппараттық қателер мен ақаулардың түрлерін;
- мәліметтің енгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру және перифериялық құрылғылардың интерфейсін;
істеуі керек:
- ЭЕМ-ның сыртқы құрылғыларының қызметін, жұмыс істеу принципін анықтауды;
- ақауларды жөндеу тәсілдерін қолдануды;
- қазіргі заманғы сыртқы құрылғыларды қосу және баптау;
- аппараттық жабдықтарының ақауларын іздеумен жөндеуде тестілік және диагностикалық  бағдарламаларды қолдануды.
Техникалық құралдар кешені
Құрылғылардың тағайындалуы және жіктелуі. ДК құрылғыларының негізгі техникалық сипаттамалары және жұмыс істеу принциптері. Сыртқы құрылғылардың дамуы, оны орнату әдістері мен баптауы. Ақауларды тексеру және оларды жөндеу. Ақпаратты тасымалдаушылардағы мәліметтерді тексеру, тестілеу, қалпына келтіру утилиттері. Ақпаратты енгізу-шығару құралдары. Пернетақта. Оптикалық басқару құрылғылары. Сканерлер. Баспалар, плоттерлер. Ақпаратты бейнелеу құрылғылары. Бейнеадаптерлер. Дыбыс платалар. Желілік карталар. Телекоммуникациялық құрылғылар.

БК 3,6
ПК 2
СК 7
ПП 09
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
- создавать анимации в Adobe Flash.
Мультимедия технология*
Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основы работы в Adobe Flash.
БК 3,4,6
ПК 1,6,7
СК 4
ПП 10
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- работу в файловой системе Windows, Unix;
- характеристику системы;
- установку конфигурации сети;
- команды шифрования и дешифрования данных;
уметь:
- создавать резервные копии и восстанавливать файлы, добавлять и удалять пользователей, управлять сетью и т.д.;
- выполнять защиту данных.
Администрирование в информационных системах Правила безопасности на ПЭВМ; Администрирование системы Windows.
Администрирование системы Unix (Linux). Работа с файловой системой. Создание, монтирование, демонтирование, проверка и исправление файловой системы. Установка характеристик системы: дата, время, индексные узлы системы. Установка конфигурации сети. Добавление и изменение информации пользователя (пароль, модификации пользователя и группы и т.д.). Защита данных – команды и описание.
БК 3,4,6
ПК 2,7
СК 7
ПП 11
В результате изучение учебной практики обучающийся должен
знать:
- систематизацию первичных документов, регистров бухгалтерского учета по каждой теме учебной практики;
- правила заполнения журналов ордеров, главной книги, оборотной ведомости, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, о движении денежных средств бухгалтерского баланса
- правила начисления заработной платы, процентов по кредитам банка, налогов с физических и юридических лиц;
уметь:
- заполнять журнал хозяйственных операций, первичные документы и регистры бухгалтерского учета;
- самостоятельно производить бухгалтерские расчеты;
- составлять финансовую отчетность предприятия;
Бухгалтерский учет.
Учет основных средств, материальных ценностей, кассовых операций, наличных на расчетном счете. Учет расчетов с подотчетными лицами, с поставщиками и подрядчиками, покупателями и заказчиками.
БК 3,4
ПК 1
СК 7
ПП 12
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- состав и наличие средств вычислительной техники предприятия;
- сетевую структуру предприятия;
- программное обеспечение данного предприятия;
- технологический процесс обработки информации;
уметь:
- создавать Интернет – приложения, сайты, автоматизированные системы обработки информации;
- оформлять техническую документацию;
- составлять отчет о прохождении производственной технологической практики.
Производственная практика Инструктаж по технике безопасности. Разработка или участие в разработке проектов. Создание Интернет - приложений, сайтов, автоматизированных систем обработки информации. Оформление технической документации. Составление отчета о прохождении производственно-технологической практики.

БҚ 3,6
КҚ 2
АҚ 7
КП 09
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- Каскадты кестелер стилін;
- Adobe Flash-та анимация құруды;
Мультимедиа технология
HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері.
Сайт құру әдістері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Cкриптарды құру және қолдану.      Adobe Flash-та жұмыс істеу негізі.
БҚ 3,4,6
КҚ 1,6,7
АҚ 4
КП 10
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Windows, Unix файлдық жүйесінде жұмысты;
- жүйенің сипаттамасын;
- желінің конфигурациясын орнатуды;
- мәліметтерді шифрлау және дешифрлау командаларын;
істеуі керек:
- файлдардың резервті көшірмелерін құруды және қалпына келтіруді, қолданушыларды қосуды және өшіруді, желіні басқаруды және т.б.;
- мәліметтерді қорғауды.
Ақпараттық жүйелерді басқару
ДЭЕМ техника қауіпсіздігінің ережесі. Windows жүйесін администрациялау. Unix (Linux) жүйесінде администрациялау. Файлдық жүйемен жұмыс.
Файлдық жүйені құру, тексеру және түзету. Жүйенің сипаттамасын орнату: уақыт, күн, жүйенің индекстік түйіндері. Желінің конфигурациясын орнату. Қолданушының ақпараттарын қосу және өзгерту (пароль, қолданушының модификациясы мен топтары және т.б.). Мәліметтерді қорғау- командалары  мен жазылуы.
БҚ 3,4,6
КҚ 2,7
АҚ 7
КП 11
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- оқу тәжірибесінің әр тақырыбы бойынша бухгалтерлік есеп регистрлерді алғашқы құжаттарды жүйелеуді;
- бухгалтерлік баланс, ақша қаражаты айналымы туралы есеп беруді;
- қаржылық-шаруашылық іс-әрекеттерінің нәтижелері туралы есеп беруді;
- бас кітапты, айналым ведомосын, журнал-ордерлерді толтыру ережелерін; заңды және жеке тұлғалардан алынатын салықты есептеуді;
- банктен несие бойынша пайыздарды есептеуді, еңбекақыны есептеу ережелерін;
істеуі керек:
- шаруышылық операциялар журналын толтыру;
- бухгалтерлік есеп регистлерін, алғашқы құжаттарын толтыру;  өз бетінше бухгалтерлік есептеуді жүргізу;
- кәсіпорынның қаржылық есеп беруін құру.
Бухгалтерлік есеп
Негізгі құралдар есебі. Материалдық құндылықтар есебі. Кассалық операциялар есебі. Есеп айырысу шотындағы қаражаттар есебі. Есеп беруші тұлғалармен есеп айырысу есебі. Мердігерлермен, жабдықтаушылармен есеп айырысу есебі. Сатып алушылар мен тапсырыс берушілер мен есеп айырысу есебі.
БҚ 3,4
КҚ 1
АҚ 7
КП12
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- кәсіпорын құрылымын;
- кәсіпорында есептеуіш техникасы құралдарының бар болуын және құрамын;
- кәсіпорынның желілік құрылымын;
- кәсіпорынның бағдарламамен қамтамасыз етілуін;
- ақпараттарды өңдеудің технологиялық үрдісін.
істеуі керек:
- сайттар, Интернет-қосымшалар құруды;
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйесін құруды;
- техникалық құжаттарды рәсімдеуді;
- өндірістік-технологиялық тәжірибенің өтуі туралы есеп беруді құруды.
Кәсіптік практика Кәсіпорынмен, оның жұмыс істеу режимімен, қауіпсіздік техникасы ережесімен  танысу. Жобалар құруға қатысу немесе жобалар құру.
Ақпараттарды өңдеуге автоматтандырылған жүйелер, сайттар, Интернет - қосымшалар құру. Техникалық құжаттарды рәсімдеу. Өндірістік-технологиялық тәжірибені өткізгені туралы есеп беруді құру.

БК 2,3,6
ОПД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-основные понятия предмета;
-важность статистических данных и методы организации;
-виды группировки и их цели;
-статистические таблицы и графики;
-среднестатистические величины;
-формулы решения средних величин;
-свойства средне -арифметических величин;
-технологию обработки статистических данных;
уметь:
-различать виды статистических показателей и применять их в расчетах;
-собирать информацию, определять ошибки наблюдения;
-строить ряды распределения, таблицы и графики;
-обрабатывать информацию;
-рассчитывать относительные величины;
-применять формулы средних при расчетах индексов;
-анализировать расчеты;
-рассчитывать средние уровни, показатели рядов динамики.
Общая теория статистики
Предмет, цели и задачи изучения. Статистический показатель и его значения для изучения социально- экономических явлений. Виды статистических показателей. Понятие о сводке. Статистический ряд распределения. Понятие о таблице, их значение в статистике. Понятие о графиках и их виды. Построение диаграмм. Исчисление средней величины из относительных величин. Понятие о рядах динамики, их виды. Индивидуальные и общие индексы. Агрегатная форма общего индекса. Формирование информационной базы статистического исследования. Информационные потоки и база данных. Информационная система и технология обработки статистических данных.
БК 3,6
ПК 1
ОПД 1.4
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- законы электротехники;
- основные характеристики и элементы электрической цепи;
- характеристики магнитного поля;
уметь:
- использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
- выбрать нужный режим работы источника тока для приемника электрической энергии;
- производить расчет сечения проводов;
- производить расчет схем при равномерной и неравномерной нагрузке;
- использовать полученные знания при выборе типа трансформатора.
Электротехника и электроника
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Закон Кирхгофа. Методы наложения контурных токов, узлового потенциала. Основные характеристики магнитного поля. Однофазные и трехфазные цепи переменного тока. Электрические измерения и электроизмерительные приборы. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Полупроводниковые приборы. ИМС. Электронные выпрямители и стабилизаторы. Электронные усилители, генераторы.
БК 1,3,6
ПК 1
ОПД 1.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся
должен
знать:
-основные концепции рыночной деятельности;
-основы маркетинга и менеджмента их структура
-цена, рыночное направление;
-сбор информации по менеджменту и маркетингу;
-стратегию и тактику маркетинга и менеджмента их объекты и субъекты;
уметь:
-определять сегментирование рынка;
-использовать средства маркетинга и менеджмента;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать, организовать, выявлять сбыт и ценовую политику;
-исследовать маркетинг рынка.
Основы менеджмента и маркетинга Основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга и менеджмента. Внутренняя и внешняя среда предприятия. Цикл менеджмента. Стратегическое и тактическое планирование в системе менеджмента. Структура производства, система методов управления потребители и мотивация; принятие решений. Управление стрессами и конфликтами. Управление: формирование и прогнозирование спроса, стимулирование сбыта и продвижения товаров и услуг на рынке; понятие маркетинга и его принципы. Объект рынка-маркетинг. Сегментирование маркетинга. Исследование рынка. Товарная политика предприятия. Правила выпуска нового товара. Рыночная атрибутика товара. Сбытовая и ценовая политика; Продвижение товара: задачи и виды. Техника рекламирования, стимулирование продаж. Стратегическое планирование маркетинга.

БҚ 2,3,6
ЖКП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- пән туралы түсінікті;
- статистикалық мәліметтерді жинақтау мағынасы және оны ұйымдастыру тәсілдерін
- топтау түрлері мен олардың мақсаттарын;
- статистикалық кестелер мен графиктерді;
- орташа статистикалық шамаларды;
- орташа шамаларды есептеу формулаларын;
- орташа арифметикалық шамалардың қасиеттерін;
істеуі керек:
- анықтама беріп, пән аралық айырмашылықты  көруді;
- статистикалық көрсеткіштердің түрін айыра білу және оларды есептеулерде қолдануды;
- ақпаратты жинап, бақылау қателерін анықтауды;
- графика, кесте және тарату қатарын құруды;
- ақпаратты өңдеу;
- индекстерді есептеуде орташа формуланы қолдануды;
- орташа деңгейді есептеуді.
Статистиканың жалпы теориясы
Статистика пәні, әдісі мен мақсаттары. Статистиканың теориялық негіздері. Статистикалық бақылаудың негізгі әдістері мен тәсілдері. Жиынтық пен топтастыру. Статистикалық мәліметтердің көрнекті тәсілдерін көрсету. Абсолюттік және салыстырмалы, орта көлемдер, көрсеткіштер, динамика таралу қатары, индекстер. Таңдамалы бақылаулар. Экономикалық статистика. Статистиканың қызметі мен мақсаттары, олардың нарықтық қатынасқа ауысу жағдайларындағы өзгерістері. Қазақстан Республикасында бірыңғай статистика жүйесін ұйымдастыру. Есептеу-статистикалық жұмыстарын автоматтандыру.
БҚ 3,6
КҚ 1
ЖКП  04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- электр өрісінің негізгі сипаттамаларын;
- электротехниканың негізгі заңдылықтарын;
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын және элементтерін;
- магнитті өрісінің сипаттамаларын білу.
істеуі керек:
- тармақталған және тармақталмаған ток тізбегінің өлшемін есептеуде негізгі формаларды қолдану;
- электрэнергиясын ток көзіне қажетті;
- жұмыстарды пайдалану  ток тізбегіне есептеу жүргізу;
- тармақталған және тармақталмаған тізбекті схемаларды есептеу;
- траснформатор түрлерін таңдауда алған білімдерін көрсету.
Электротехника және электроника
Электр өрісі. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Кирхгоф заңы. Контурлы тоқтарды, түйінді потенциалды салу әдістері. Магнитті өрістің негізгі сипаттамалары. Айнымалы тоқтың бір және үш фазалық тізбектері. Электірлі өлшемдер және электірлі өлшеу аспаптары. Трансформаторлар. Тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Жартылай өткізгіштік аспаптар. ИМС. Электронды  түзеткіштер және тұрақтандырғыштар. электронды күшейткіштер, генераторлар.
БҚ 1,3,6
КҚ 1
ЖКП 0.5
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- нарық заманындағы негізгі концепсияларды;
- маркетинг және менеджмент негіздерінің құрылымын;
- баға, нарық бағыттарын;
- маркетинг және менеджмент жайлы мәліметтер жинауды;
- маркетинг және менеджмент тактикасы, маркетинг және менеджмент объектісі мен субъектісін;
істеу керек:
- нарық сегментін анықтауды;
- маркетинг пен менеджмент тәсілін қолдануды;
- сұраныстың алдын-ала болжап, оның құрылымын, тәсілдерін анықтауды;
- жарнамалауды, ұйымдастыруды, өтімділігі мен баға саясаттың анықтауды;
- маркетинг нарығын зерттеуді.
Менеджмент және маркетинг негіздері
Қазіргі заманғы менеджмент, оның маңызы мен ерекшеліктері. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Менеджмент циклы. Менеджмент жүйесінде стратегиялық және тактикалық жоспарлар. Ұйымның құрылымы, басқару әдістерінің жүйесі; тұтынушы және мотивация, шешімдер қабылдау. Жанжалды реттеу. Басшылық: билік, серіктестік, іскерлік қатынас. Маркетинг түсінігі мен принпиптері. Маркетинг объектісі - нарық. Нарықты сегменттеу; нарық түпкілігін іздестіру. Кәсіпорынның тауарлық саясаты; жаңа тауарларды шығару ережелері; тауардың нарықтық атрибутикасы, кәсіпорындағы сату және бағалау саясаты. Тауардың жылжуы: мақсаттары мен түрлері. Жарнама техникасы, жеке сату техникасы және сатуды ынталандыру. Стратегиялық маркетингтік жоспарлау.

БК 2,3,6
ПК 1
ОПД 1.6
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- виды операционных систем и их функции;
- принципы взаимодействия устройств;
- команды работы с каталогами и файлами;
- назначение файловой оболочки;
- текстовые и табличные процессоры;
- графические редакторы;
-программы-архивации;
- антивирусные программы;
уметь:
- устанавливать и настраивать операционные системы;
-пользоваться файловыми оболочками;
-работать с файлами и каталогами (создание, копирование, изменение и т.д.);
- обрабатывать задачи средствами электронной таблицы;
-работать с графическими и текстовыми редакторами;
-работать с архиваторами и антивирусными программами.
Операционные системы и системное обеспечение Состав и назначение программного обеспечения. Структура ПЭВМ и краткая характеристика устройств. Операционная система MS-DOS, основные команды и утилиты. Файловые оболочки. Операционные системы семейства Windows. Администрирование операционной системы. Архиваторы. Работа с архивными файлами. Компьютерные вирусы. Антивирусные программы. ППП. Использование возможностей графических редакторов при обработке экономической информации. СУБД, назначение, основы работы с СУБД. Операционная система Unix(Linux). Основные команды Unix. Сетевые операционные системы. Настройка сети. Понятие процесса, управление процессами. Понятие ресурса, виды ресурсов, управление ресурсами. Управление памятью.
БК 1,3,6
ПК 2
СК 7
ОПД 1.7
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-определение конкуренции, сущность и функции;
-сущность и значение бюджетной и банковской системы государства;
-основные понятия по затратам;
-сущность, принципы и определение маркетинга;
уметь:
-рассчитывать доходы, расходы;
-определять цену себестоимости товара, производства, оптовую, розничную цену;
-составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики Основные принципы рыночной экономики, мониторинг; рыночная система; государственные финансы; монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономика предприятия, менеджмент; маркетинг; цена и ценообразование; планирование; учет и анализ хозяйственной деятельности; международные экономические отношения.
БК 3,4,6
ПК1,7
ОПД 1.8
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-браузеры и принципы работы в Интернет;
- средства создания сайтов;
- конструкцию Web - языков;
уметь:
- пользоваться сетевыми прикладными программами.
- разрабатывать приложения на языке PHP;
Web-программирование
Основные свойства языка PHP. Переменные. Типы данных. Операторы условий, сравнения, циклов. Функции. Работа с числами, строками, объектами и массивами. Операции с файлами и каталогами. Функции для работы с данными базы данных.
БК 1,3,6
ПК 6
СК 4
ОПД 1.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-общие сведения о производственной санитарии и гигиене;
- технику безопасности, электро и пожарной безопасности;
уметь:
-оказывать помощь при производственной травме;
- составлять акты по нетрудоспособности работающих;
- разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды.
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;
законодательство об охране труда в РК;
системы стандартов охрана труда; производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране труда; безопасности труда; пожарная и электробезопасность, правила безопасной эксплуатации оборудования;  техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды.
БК 1,3,6
ПК 1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 1.1
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-виды алгоритмов и языков программирования;
-составление программы для решения задач;
-жизненный цикл программ;
-виды программных ошибок;
-способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
-способы обработки массивов;
-операции над множествами;
уметь:
- создавать алгоритмы и записывать их на одном из языков программирования;
-составлять тесты для отладки программ;
-пользоваться интегрированной средой языка программирования;
- использовать вспомогательные алгоритмы;
- составлять алгоритм;
-оформлять алгоритм в графическом виде;
Основы алгоритмизации и программирования Этапы решения задач на ЭВМ; понятие алгоритма, его свойства; типы и способы записи алгоритмов; синтаксис и основные понятия языка; концепция данных; типы данных, поддерживаемые языком; операции и функции над ними; данные регулярного типа, множества, данные комбинированного типа; операторы языка программирования: условный оператор; оператор выбора, операторы цикла, процедуры и функции, параметры процедур и функции, рекурсивные функции; файлы, процедуры и функции для обработки файлов; динамические данные; элементы объектно-ориентированного программирования; графические возможности языка программирования

БҚ 2,3,6
КҚ1
ЖКП 06
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйелер түрлерін және олардың функцияларын;
- құрылғылардың өзара принциптерін;
- файлдар және каталогтармен жұмыс істеу командалары;
- файлдық қабықшалар қызметін;
- мәтіндік және кестелік процессорларды;
- графикалық редакторларды;   мұрағаттаушы бағдарламаларды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды.
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнатуды және баптауды;
- файлдық қабықшаларды қолдануды;
- файлдармен жұмыс жасауды (құру, көшіру, өзгерту және т.б.);
- электрондық кесте құралдарымен есептерді өңдеу;
- графикалық және мәтіндік редактормен жұмыс істеуді;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс істеуді.
Операциялық жүйелер мен жүйелік бағдармалық
Бағдарламалық қамтамасыздандырудың құрамы мен қызметі. ДЭЕМ құрылысы мен құралдардың қысқаша сипаттамасы. MS-DOS операциялық жүйесі, негізгі командалары, утилиттері. Файлдық қабыршықтар. Windows операциялық жүйесінің тұтастығы. Операциялық жүйені администрациялау. Мұрағаттаушылар. Мұрағаттаушы файлдармен жұмыс істеу.
Компьютерлік вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Қолданбалы бағдарламалар пакеті. Экономикалық ақпаратты өңдеуде мәтіндік және электрондық процессорлар мен графикалық редакторлардың мүмкіндіктерін қолдану. МҚЖБ, қызметі, МҚЖБ-мен жұмыс істеу негіздері. Unix(Linux) операциялық жүйесі. Желілік операциялық жүйелер. Желілерді баптау. Үрдістер, үрдістерді басқару түсінігі. Ресурс түсінігі, ресурстар түрлері, ресурстарды басқару. Жадыны басқару.
БҚ 1,3,6
КҚ 2
АҚ 7
ЖКП 07
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бәсекелестіктің мәні мен мағынасын;
- мемлекеттік банктік білім жүйесі мен мазмұнын;
- шығынның негізгі түсініктері;
- маркетингтің мәні мен қағидаларын;
- кәсіпорынның басқару әдісін;
- бағаны анықтауды;
істеуі керек:
- кіріс пен шығысты есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнын анықтау, өндірістегі баға мен көтерме, бөлшектік бағаны анықтауды;
- бизнес-жоспарды құруды;
- салықтың мәнін түсінуді.
Экономика негіздері
Нарықтық экономиканың қағидалары мен мониторингі; нарықтық жүйе; мемлекеттік қаржы; монополия мен бәсекелестік; өндірістегі субъектінің нарықтық қатысы; кәсіпорын экономикасы; менеджмент; маркетинг; баға, бағалық құн; жоспарлау есебі мен талдау; шаруашылық қызметтері, халықаралық экономикалық қатынас.
БҚ 3,4,6
КҚ 1,7
ЖКП 08
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- браузерлер мен Интернетте жұмыс істеу принциптері;
- сайттарды құру құрылғыларын;
- Web тілдерінің құрылымын;
істеуі керек:
- желілік қолданбалы бағдарламалармен қолдануды;
- РНР тілінде қосымшаларды құрастыруды;
Web-бағдарламалау
РНР негізгі қасиеттері. Айнымалылары. Мәліметтер түрі. Шарт, салыстыру, цикл операторлары. Функциялары. Объектілермен, жиымдармен, жолдармен және сандармен жұмыс. Каталог және файлдармен амалдар. Мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс істеуге арналған функциялары.
БҚ 1,3,6
КҚ 6
АҚ 4
ЖКП 09
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- өндірістік санитария және гигиена туралы жалпы мағлұматты;
- техника қауіпсіздігі және электр, өрт, қауіпсіздігін;
істеуі керек:
- өндірістік жарақат алу кезінде көмек көрсетуді;
- жұмысшылардың еңбекке қабілетсіздігі туралы акт жасауды;
- экология және қоршаған ортаны қорғау іс-шараларын жүргізуді.
Еңбекті қорғау
Еңбек қорғау бойынша құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелер; ҚР еңбекті қорғау туралы заңы; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі; құқықтық және нормативтік база; өндірістік жарақат және ауыру; еңбек жағдайына әсер ететін факторлар; өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі, эксплуатация ережелері; еңбек қорғау іс-шаралары, түрлері, құралдар, ескерту, экологияны және қоршаған ортаны қорғау
БҚ 1,3,6
КҚ 1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бағдарламалау тілдері мен алгоритмдер түрлері;
- есеп шығару үшін бағдарлама құру;
- бағдарламаның өміршендік циклі;
- бағдарламалық қателер түрлері;
- сызықтық, тармақталған және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау әдістерін;
- массивтерді өңдеу әдістерін;
- жиындарға қолданылатын амалдар;
істеуі керек:
- алгоритм құру және оларды кез- келген бағдарламалау тілінде жазуды;
- бағдарламаны өңдеу үшін  тест құруды;
- бағдарламалау тілінің интегралдық ортасын қодануды;
- қосымша алгоритмдерді қолдануды;
- алгоритм құруды;
- алгоритмдерді графикалық түрде безендіруді;
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
ЭЕМ – де есеп шығару кезеңдері; алгоритм ұғымы, оның қасиеттері; түрлері алгоритмнің жазылу тәсілдері; тілдің негізгі ұғымдары мен синтаксисі; мәліметтер типтері, оларға орындалатын операциялар мен функциялар; мәліметтердің реттелген және аралас типтері, жиынтығы; бағдарламалау тілінің операторлары: шартты, таңдау, цикл операторлары, процедуралар мен функциялар; файлдарды өңдеуге арналған функциялар және процедуралар; динамикалық мәліметтер; объектілі- бағытты бағдарламалау элементтері; бағдарламалау тілінің графикалық мүмкіндіктері.

БК 2,3,5,6
ПК 2,3,5
СК 2,3,7
СД 1.2
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- понятие информационных ресурсов;
- классификацию и конфигурацию сетей;
- основные технические характеристики сетевых устройств;
-виды модемов;
- функции уровней модели OSI;
- технологию и протоколы сети;
- структуру и службы Интернет;
уметь:
- различать современные сетевые технологии;
- применять оборудование локальных сетей;
- проводить сетевые настройки;
- пользоваться технологией Интернет.
Информационные ресурсы и вычислительные сети
Назначение предмета. Понятие информационных ресурсов. Сетевые информационные ресурсы. Эволюция сетей. Типы сетей. Аппаратное и программное обеспечение информационно - вычислительных сетей и систем связи. Шлюзы, мосты, ретрансляторы для построения сетей. Модемы. Глобальные спутниковые системы связи. Многоуровневая модель сети. Сетевые технологии. Сетевые протоколы. Администрирование сети. Эволюция, структура, службы Интернет. Технологии клиент- сервер.
БК 2,3,6
ПК2,6
СК 4
СД 1.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-законодательство в области информационной безопасности;
- классификацию систем шифрования;
-методы защиты информации;
-систему криптографии;
уметь:
-осуществлять постановку задачи по защите информации;
-ориентироваться в правовых аспектах защиты информации;
-различать классы алгоритмов с использованием ключа;
-находить открытый текст, ключ по шифротексту;
-обеспечивать конфиденциальность и подлинность информации;
-использовать встроенные механизмы защиты операционных систем;
-работать с программой PGP.
Защита информации и информационная безопасность
Основные понятия и определения процесса обеспечения информационной безопасности. Возникновение и история развития проблемы защиты информации. Законодательство в области информационной безопасности. Понятие криптографии. Классификация систем шифрования. Этапы осуществления обмена информацией. Подразделение симметричных и асимметричных алгоритмов. Криптографическая система PGP.
БК 3,6
ПК 2
СК 7
СД 1.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и структуру АИС;
- понятие, процессы, модели и стадии жизненного цикла АИС;
- методы проектирования АИС;
- САSЕ-средства;
уметь:
- моделировать, проектировать и сопровождать АИС;
-оценивать и управлять качеством АИС;
-оценивать необходимые ресурсы для реализации проекта;
- классифицировать АИС;
-создавать автоматизированные системы для обработки данных.
Автоматизированные информационные системы
Основные понятия системного анализа. Понятие и структура автоматизированной информационной системы (АИС). История создания и развития АИС. Понятие жизненного цикла АИС. Процессы жизненного цикла АИС: основные, вспомогательные, организационные. Стадии и модели жизненного цикла АИС. Модель информационной системы. Методы проектирования АИС. Технология проектирования АИС. Технология создания системы обработки данных (например на СУБД MS Access). Структурный и объектно-ориентированный подходы к проектированию АИС. САSЕ-средства, их функциональные возможности и характеристика. Методы и средства, используемые в жизненном цикле АИС. Оценка и управление качеством АИС. Организация труда при разработке АИС. Оценка необходимых ресурсов для реализации проекта. Классификация АИС (по функциональному назначению, по степени сложности, по масштабу применения и т.д.).
БК 3,6

БҚ 2,3,5,6
КҚ 2,3,5
АҚ 2,3,7
АП 02
Пәндер циклін оқу  нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық ресурстардың ұғымы;
- желі конфигурациясын және жіктелуін;
- желілік құрылғылардың негізгі техникалық сипаттамасын;
- модемдер түрін;
- OSI модель деңгейлерінің функциялары;
- желі технологиясын және хаттамаларын;
- Интернеттің құрылысын және қызметін;
істеуі керек:
- қазіргі заманғы желілік технологияларды ажыратуды;
- жергілікті желі жабдықтарын қолдануды;
- желілік баптауды орындауды;
- Интернет технологиясын қолдану.
Ақпараттық ресурстар және есептеуіш желілер
Ақпараттық ресурстар ұғымы. Желілік ақпараттық ресурстар. Желінің дамуы. Желі түрлері. Байланыс жүйелерді және ақпаратты-есептегіш желілерді аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыру. Желі құруға арналған шлюз, көпір, ретранслятор. Модемдер. Ауқымды спутник арқылы байланыс жүйелері. Желінің көпдеңгейлі моделі. Желілік технологиялар. Желілік хаттамалар. Желіні администрациялау. Интернет: дамуы, құрылысы, қызметтері.
Сайт құру құралдары. Клиент-сервер технологиясы.
БҚ 2,3,6
КҚ 2,6
АҚ 4
АП 03
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- ақпараттық қауіпсіздік жайлы заңдылықтарды;
- кодтау жүйесінің жіктелуін;
- ақпаратты қорғау тәсілдерін;
- криптография жүйесін;
істеуі керек:
- ақпаратты қорғауда есептің қойылымын орындауды;
- ақпаратты қорғаудың құқықтық аспектілерінде бағытталуды;
- кілтті қолдана отырып, алгоритмдер класын ажыратуды;
- шифрмәтін арқылы кілтті, ашық мәтінді табуды;
- ақпараттың дәлдігін және құпиялығын қамтамасыз етуді;
- операциялық жүйелерге енгізілген қорғау механизмін қолдануды;
- PGP бағдарламасымен жұмыс істеуді.
Ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздікАқпараттық қауіпсіздікті қамтамасыздандыру үрдісінің анықтамасы және негізгі түсінігі. Ақпаратты қорғау мәселесінің пайда болуы және даму тарихы. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама. Криптографиялық ұғым. Кодтау жүйесінің жіктелуі. Ақпарат алмасуды іске асыру кезеңдері. Симметриялық және асимметриялық алгоритмдердің бөлінуі. PGP криптографиялық жүйесі.
БҚ 3,6
КҚ 2
АҚ 7
АП 04
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматтандырылған ақпараттық жүйе (ААЖ) құрылымын және ұғымын;
- ААЖ-ның өмірлік циклының ұғымын, үрдісін, моделін және сатыларын;
- ААЖ жобалау әдістерін;
- САSЕ-құралдарын;
істеуі керек:
- ААЖ моделдеуді, жобалауды және сүйемелдеу;
- ААЖ сапасын бағалауды және басқаруды;
- жобаны іске асыру үшін керекті ресурстарды бағалауды;
- ААЖ- ды жіктеуді;
- мәліметтерді өңдейтін автоматтандырылған жүйелерді құруды.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Жүйелік талдаудың негізгі ұғымдары. Автоматтандырылған ақпараттық жүйенің (ААЖ) құрылымы және ұғымы. ААЖ құру және даму тарихы. ААЖ-ның өмірлік циклын түсіну. ААЖ-ның өмірлік циклының үрдістері. ААЖ өмірлік циклының негізгі, қосымша, ұйымдастырушылық, кезеңдері. ААЖ-ның өмірлік циклының сатылары мен моделі. Ақпараттық жүйе моделі: ААЖ-ны жобалаау әдістері. ААЖ-ны жобалау технологиясы. ААЖ-ны жобалауға құрылымдық және объекті-бағдарлық ыңғайы. САSЕ-құралдары, олардың функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамалары. ААЖ өмірлік циклында қолданылатын әдістер мен құралдар. ААЖ сапасын басқару және бағалау. ААЖ-ны әзірлеудегі еңбекті ұйымдастыру. Жобаны іске асыру үшін керекті ресурстарды бағалау. ААЖ ды (функционалды міндеті, күрделілік деңгейі, қолданылу ауқымы бойынша т.б.) жіктеу.
БҚ 3,6

ПК2,5
СК 7
СД 1.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- структуру АИС;
-аппаратно-программные платформы серверов и рабочих станций;
-порядок установки и сопровождения серверного программного обеспечения;
-виды серверного программного обеспечения;
-виды клиентского программного обеспечения.
уметь:
- выбирать рациональный состав программного обеспечения АИС;
- устанавливать и сопровождать серверное программное обеспечение;
- устанавливать и сопровождать клиентское программное обеспечение.
Программное обеспечение автоматизированных информационных систем
Блоки построения автоматизированной информационной системы (АИС). Аппаратно-программные платформы серверов и рабочих станций. Порядок установки и сопровождения серверного программного обеспечения. Специализированные программные пакеты и утилиты администрирования АИС. Виды серверного и программного обеспечения. Установка и сопровождение клиентского программного обеспечения. Адаптация клиентской части в рамках поставленной задачи.
БК 3,6
ПК2,7
СК 7
СД 1.6
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- возможности и виды компьютерной графики;
- основные возможности программы Corel Draw;
- виды объектов;
- опорные линии;
уметь:
- перемещать объекты;
- применять контуры;
- работать с текстами;
- использовать разные эффекты;
- импортировать и экспортировать объекты (рисунки).
Компьютерная геометрия и графика (ориентация на Corel Draw)
Область применения компьютерной графики. Сведения о графических редакторах. Различия точечной и векторной графики. Виды объектов. Перемещение объектов. Опорные линии, их значение и применение. Контуры. Художественный и простой тексты. Эффекты. Группировка и комбинирование объектов.
Основы двух- и трехмерной графики (2D и 3DMax).
БК 3,6
ПК2,4
СК 7
СД 1.7
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
-научные основы управления производством и автоматизированной обработкой данных;
-этапы технологического процесса разработки программных комплексов;
-методы проектирования;
уметь:
- строить аналитические модели: линейного, дискретного и динамического программирования;
- использовать математические модели.
Основы моделирования производственных и экономических процессов
Основы моделирования, понятия и принципы, классификация, многокритериальные модели. Аналитические модели: линейного, дискретного и динамического программирования, графовые модели и модели оптимального управления.

КҚ 2,5
АҚ 7
АП 05
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің (ААЖ) құрылымы;
- серверлер мен жұмыс станциялардың аппаратты-бағдарламалық платформаларын;
- серверлік бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату және сүйемелдеу тәртібін;
- серверлік бағдарламалық қамтамасыздандырудың түрлерін;
- клиенттік бағдарламалық қамтамасыздандырудың түрлерін;істеуі керек:
- ААЖ бағдарламалық қамтамасызандырудың ұтымды құрамын таңдауды;
- серверлік, бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнатуды және сүйемелдеуді.
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді бағдарламамен қамтамасыздандыру Автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің құрылу блогы(ААЖ). Серверлер мен жұмыс станцияларының аппаратты-бағдарламалық платформалары. Серверлік бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және сүйемелдеу тәртібі. ААЖ-ның арнайы бағдарламалық пакеттері мен администрациялау утилиттері. Серверлік, клиенттік бағдарламалық қамтамасыздандырудың түрлері. Клиенттік бағдарламалық қамтамасыздандыруды орнату және сүйемелдеу. Қойылған міндет шеңберінде клиенттік бөлімнің бейімделінуі.
БҚ 3,6
КҚ 2,7
АҚ 7
АП 06
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- компьютерлік графика түрлері және мүмкіндіктерін;
- Corel Draw бағдарламасының негізгі мүмкіндіктерін;
- объектер түрлерін;
- тірек сызықтарын.
істеуі керек:
- объектерді жылжытуды;
- контурларды қолдануды;
- мәтіндермен жұмысты;
- түрлі эффектілерді қолдануды;
- объектілерді(суреттерді) импорттау және экспорттау.
Компьютерлік геометрия және графика
(Corel Draw бағдарламасына бағытталу)
Комьютерлік графиканың қолданылу саласы. Графикалық редакторлар туралы мәлімет. Нүктелік және векторлық графиктер айырмашылығы. Объектер түрлері. Объектілерді жылжыту. Тірек сызықтары, олардың мәндері және қолданылуы. Контурлар. Көркем және қарапайым мәтін. Эффектілер. Объектілерді топтастыру және араластыру. Екі және үш өлшемді графиктер негіздері(2D және 3DMax).
БҚ 3,6
КҚ 2,4
АҚ 7
АП 07
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мәлеметтерді автоматтандырып өңдеудің және өндірісті басқарудың ғылыми негіздері;
- бағдарламалық кешендерді құрудың технологиялық үрдісінің деңгейлері;
- жобалау әдістері;
істеуі керек:
- аналитикалық модельдерді құру: сызықтық, дискреттік және динамикалық бағдарламалау;
- математикалық теңдеулер қолдану.
Өндірістік және экономикалық үрдісін модельдеу негіздері
Модельдеу негіздері, анықтамалармен үрдісі, жіктелуі; көпкритериялық модельдері. Аналитикалық модельдер: сызықтық, дискреттік және динамикалық бағдарламалау; графтық және тиімді басқару модельдер.

БК 2,3
ПК 2
СК 7
СД 1.8
В результате изучение профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- работу в файловой системе Windows, Unix;
- характеристику системы;
- установку конфигурации сети;
- команды шифрования и дешифрования данных;
уметь:
- создавать резервные копии и восстанавливать файлы, добавлять и удалять пользователей, управлять сетью и т.д.;
- выполнять защиту данных.
Администрирование в информационных системах
Правила безопасности на ПЭВМ; администрирование системы Windows.
Администрирование системы Unix (Linux). Работа с файловой системой. Создание, монтирование, демонтирование, проверка и исправление файловой системы. Установка характеристик системы: дата, время, индексные узлы системы. Установка конфигурации сети. Добавление и изменение информации пользователя (пароль, модификации пользователя и группы и т.д.). Защита данных – команды и описание.
БК
1,3,6
ПК 2
СК 7
СД 1.9
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- браузеры и принципы работы в Интернет;
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
- создавать анимации в Adobe Flash.;
Мультимедиа технология
Виды подключения в Интернет. Службы Интернет. Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основы работы в Adobe Flash.
БК 1,3,6
ПК 2,3,5
СК 1,2,7
СД 1.10
В результате изучения дисциплины обучающийся должен:
знать:
- основные принципы организации бухгалтерского учета;
-документацию по кассовым операциям;
- виды, формы и системы заработной платы;
-виды затрат на производстве;
уметь:
-заполнять первичные документы по денежным и расчетным операциям;
-составлять корреспонденцию счетов;
-проверять, обрабатывать и отражать в учетных регистрах документы синтетического и аналитического учета;
- проверять и обрабатывать документы по движению основных средств и нематериальных активов;
- вести регистры журнально-ордерной формы учета затрат.
Бухгалтерский учет
Задачи бухгалтерского учета. Основные принципы бухгалтерского учета в хозяйствующих субъектах. Казахстанские и международные стандарты бухгалтерского учета. Денежные средства, расчетные и кредитные операции. Учет труда, заработной платы в хозяйствующих субъектах, собственного капитала, основных средств, товарно-материальных запасов, вне оборотных активов, дебиторской задолженности, прочих расходов и доходов, затрат на производство и калькулирование себестоимости продукции финансовых результатов. Бухгалтерская отчетность субъекта.

БҚ 2,3
КҚ 2
АҚ 7
АП 08
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Windows, Unix файлдық жүйесінде жұмысты;
- жүйенің сипаттамасын;
- желінің конфигурациясын орнатуды;
- мәліметтерді шифрлау және дешифрлау командаларын;
істеуі керек:
- файлдардың резервті көшірмелерін құруды және қалпына келтіруді, қолданушыларды қосуды және өшіруді, желіні басқаруды және т.б.;
- мәліметтерді қорғауды;
Ақпараттық жүйеде басқару
ДЭЕМ техника қауіпсіздігінің ережесі. Windows жүйесін администрациялау. Unix (Linux) жүйесінде администрациялау. Файлдық жүйемен жұмыс.
Файлдық жүйені құру, тексеру және түзету. Жүйенің сипаттамасын орнату: уақыт, күн, жүйенің индекстік түйіндері. Желінің конфигурациясын орнату. Қолданушының ақпараттарын қосу және өзгерту (пароль, қолданушының модификациясы мен топтары және т.б.). Мәліметтерді қорғау- командалары мен жазылуы.
БҚ 1,3,6
КҚ 2
АҚ 7
АП 09
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- браузерлер мен Интернетте жұмыс істеу принциптерін;
- сайттарды құру құрылғыларын;
- HTML, CSS және XML дескрипторларын;
- Adobe Flash интерфейсін.
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- каскадты кестелер стилін қолдануды;
- Adobe Flash-та жұмыс істеуді;
Мультимедиа технология
Интернетке қосылу түрлері. Интернет қызметтері. HTML, CSS және XML-да жұмыс істеу негіздері.
Сайт құру әдістері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Cкриптарды құру және қолдану. Adobe Flash-та жұмыс істеу негізі.
БҚ 1,3,6
КҚ 2,3,5
АҚ1,2 7
АП 10
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бухгалтерлік есептің қағидалары мен міндеттерінің маңызы және ролі туралы жылдық қаржылық есеп беруге арналған түсіндірме хатты және субъектілердің есеп саясатын
істеуі керек:
- заңдылық және нұсқаулық құжаттарды пайдалануды;
- ақша қаражаты және есеп айырысу операциялары бойынша бастапқы құжаттарды толтыруды;
- банктегі валюталық және  басқа да шоттар бойынша есеп регистрін толтыруды;
- негізгі және қосымша еңбекақыны есептеу есебін құруды;
- материалдар қозғалысы бойынша әр түрлі есебі мен бағалау әдісінде операцияға аналитикалық және синтетикалық есебінде есеп регистрлерінде көрсетуді, тексеруді;
- негізгі құралдар мен материалдық емес активтер қозғалысы бойынша құжаттарды тексеру және өңдеуді;
- негізгі және үстеме шығындар, меншікті капитал есебіне корреспонденция шоттарын құруды.
Бухгалтерлік есеп
Бухгалтерлік есеп тапсырмалары. Шаруашылық есеп субъектілері мен бухгалтерлік есеп қағидаларының негіздері, Қазақстан және халықаралық бухгалтерлік есеп стандарттары, ақша қорлары мен несие операцияларының есебі, шаруашылық субъектілеріндегі еңбек пен еңбекақыны есептеу. Материалдық қорларды жіктеу, бағалау мен есептеу тапсырмалары. Негізгі құралдар, жекеменшік капитал, дебиторлық борыштар, кіріс және шығындар есебі. Айналымнан тыс активтер, өнімнің өзіндік құнын калькуляциялау мен өндірістегі шығындар есебі. Қаржылық есеп. Бухгалтерлік субъектілерінің есебі.

БК 1,3,5,6
ПК 1,2,3,5,7
СК 2,3,4,7
ПП 02
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- форматы графических файлов;
- инструменты по созданию объектов;
- инструменты по форматированию объектов;
- инструменты по обработке объектов;
- виды спецэффектов;
уметь:
- работать с примитивами;
- устанавливать размерные линии;
- форматировать графические объекты;
- изменять формы объектов;
- использовать спецэффекты;
Компьютерная геометрия и графика
Пользовательская настройка программы Corel Draw. Создание графических объектов: рисование прямоугольников и эллипсов, прямых, кривых и размерных линий, каллиграфия. Форматирование контура и заливки. Импорт, экспорт графических объектов. Работа с текстовыми объектами: форматирование, редактирование, размещение. Обработка графических объектов: масштаб, положение, трансформация, группировка клонирование. Изменение формы графических объектов и использование спецэффектов.
БК 3,4
ПК 2,4
СК 6
ПП 03
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- этапы прокладки сети;
- принципы и структуру адресации;
- настройку IP и DNS адресов;
уметь:
- выполнять построение сетей с различными видами технологий;
- производить настройку сети;
- использовать встроенные механизмы защиты операционных систем.
Информационные ресурсы и вычислительные сети
Правила техники безопасности. Проектирование сети: прокладка, монтаж. Установка и настройка серверов. Работа с адресами IP и DNS.
Защита файловой системы.
БК 3,4
ПК 2,6
СК 4,7
ПП 04
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- конструкцию языка PHP;
- язык запросов для управления БД;
уметь:
- составлять программы на языке PHP;
- составлять приложения для организации запросов SQL;
- работать с удаленными данными базы данных;
Программное обеспечение автоматизированных информационных систем
Проектирование Интернет-приложений. Использование гипертекстового языка HTML, язык программирования РНР для Web. Обработка форм, данные cookies и сеансы. Выполнение программ на Web-сервере: выполнение локальных программ, окружение сервера, анализ безопасности. Процесс обработки, учета и хранения данных. Использование базы данных MySQL. Выполнение SQL запросов. Функции РНР для работы с данными базы.

БҚ 1,3,5,6
КҚ  1,2,3, 5,7
АҚ 2,3,4,7
КП 0.2
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- графикалық файлдардың форматын;
- объектілер құру құралдарын;
- объектілерді пішімдеу құралдарын;
- объектілерді өңдеу құралдарын;
- арнайы эффекттер түрлерін;істеуі керек:
- геометриялық объектілермен жұмыс жасауды;
- өлшемдік сызықтарды орналастыруды;
- графикалық объектілерді пішімдеуді;
- объектілердің формаларын өзгертуді;
- арнайы эффекттерді қолдануды.
Компьютерлік геометрия және графика
CorelDraw бағдарламасының қолданушыға тиімді баптауы. Графикалық объектілерді құру: төртбұрыштар және эллипстер, түзулер, қисықтар мен өлшемдік сызықтар, каллиграфия. Контурмен құюды (заливка) пішімдеу. Графикалық объектілерді импорттау және экспорттау. Мәтіндік өңдеушілермен жұмыс жасау: пішімдеу, редакциялау, орналастыру. Графикалық объектілерді өңдеу: масштабын өзгерту, орналастыру, бұрмалау, топтастыру, клондау(көшірме алу). Графикалық объектілердің формаларын өзгерту және арнайы эффекттер қолдану.
БҚ 3,4
КҚ 2,4
АҚ 6
КП 03
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- желі жүргізу кезеңдерін;
- адрестеу құрылысын және принципін;
- IP және DNS адрестерінің баптауын;
- HTML гипермәтіндік тілін;
- JavaScript тілінің құрылымын;
істеуі керек:
-  түрлі технологияларды қолданып желі құруды;
- желіні баптауды орындауды;
- желілік қолданбалы бағдарламаларды қолдануды;
- HTML және JavaScript тілдері қолданып, сайт құруды;
- операциялық жүйелерге енгізілген қорғау механизмдерді қолдануды.
Ақпараттық және есептеуіш желілер
Техника қауіпсіздік ережелері. Желіні жобалау: салу (прокладка), монтаждау. Серверлерді орнату және баптау. IP және DNS адрестерімен жұмыс жасау.
HTML тегтерін,  JavaScript бағдарламалау тілін  қолданып  Web-сайт құру. Сайт құруда DHTML тілін қолдану.
Файлдық жүйені қорғау.
БҚ 3,4
КҚ 2,6
АҚ 4,7
КП 0.4
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- PHP тілінің құрылысын;
- МҚ басқаруға арналған сұраныс тілі;
істеуі керек:
- PHP тілінде бағдарлама құруды;
- SQL сұраныстарын ұйымдастыру үшін қосымшалар құру;
- шеттелген мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс;
Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді бағдарламалық қамтамасыздандыру бойынша
Интернет қосымшаларын жобалау. HTML гипермәтіндік, Web-ке арналған РНР бағдарламалау тілдері. Формаларды өңдеу, cookies мәліметтер және РНР-сеанстар. Web-серверде бағдарлама орындау: жергілікті бағдарлама, сервер қоршауы, қауіпсіздікті талдау. Мәліметтерді сақтау және есептеу, өңдеу үрдісін автоматтандыру. MySQL мәліметтер қорын қолдану.  SQL сұраныстарды орындау. Мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған РНР функциялары.

БК 3,4,6
ПК 2,3,5,6
СК 4,5,7
ПП 05
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности в компьютерном зале;
- способы программирования линейных, разветвляющихся и циклических алгоритмов;
- способы обработки множеств, строк, массивов, файлов;
- методы и свойства основных компонентов;
- работу с БД в Delphi;
- атрибуты интерфейса 1С;
уметь:
- оформлять алгоритм в графическом виде;
- пользоваться интегрированной средой разработки Delphi;
- использовать графические возможности языка;
- составлять программу для работ с локальными базами данных;
- создавать конфигурацию 1С.
Программирование базы данных Правила техники безопасности на ПЭВМ. Разработка алгоритма и программы по индивидуальным заданиям. Получение навыков программирования, отладки и решения задачи на ЭВМ. Создание проекта на Delphi. В проекте создается система с использованием локальных баз данных. Отчет.
Программирование в 1С. Создание новой конфигурации, обработки. Работа с атрибутами интерфейса.
БК 3,4
ПК3,5
СК
1,2,4,5
ПП 06
В результате изучения учебной практики обучающийся должен
знать:
- систематизацию первичных документов, регистров бухгалтерского учета по каждой теме учебной практики;
- правила заполнения журналов ордеров, главной книги, оборотной ведомости, отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, о движении денежных средств бухгалтерского баланса
- правила начисления заработной платы, процентов по кредитам банка, налогов с физических и юридических лиц;
уметь:
- заполнять журнал хозяйственных операций, первичные документы и регистры бухгалтерского учета;
- самостоятельно производить бухгалтерские расчеты;
- составлять финансовую отчетность предприятия;
Бухгалтерский учет.
Учет основных средств, материальных ценностей, кассовых операций, наличных на расчетном счете. Учет расчетов с подотчетными лицами, с поставщиками и подрядчиками, покупателями и заказчиками.
БК 3,4
ПК 1,5
СК 7
ПП 07
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- принципы функционирования операционных систем;
- назначение и применение служебных программ;
- функциональные особенности прикладных программ;
уметь:
- выполнять установку и настройку операционных систем;
- работать с каталогами и файлами, электронными таблицами, графическими и текстовыми редакторами, архиваторами, антивирусными программами.
Приобретение рабочей профессии
Операционная система MS-DOS. Команды MS-DOS для работы с каталогами и файлами. Работа в файловых оболочках. Установка и настройка параметров ОС Windows. Конфигурационные файлы ОС. Служебные программы: восстановление системы, очистка диска, дефрагментация и т.д. Работа с текстовыми, графическими и табличными редакторами. Архивация файлов. Антивирусные программы: настройка параметров.
БК 3,4
ПК 2
СК 7
ПП 08
В результате изучения профессиональной практики обучающийся должен
знать:
- правила техники безопасности;
-состав и функции ОС MS-DOS;
- типы компьютерных вирусов;
- возможности программ ОС Windows, MS Word, MS Excel, MS Access;
уметь:
-работать с файлами и каталогами в операционных системах MS-DOS и Windows;
- создавать файлы-архивы;
- использовать антивирусные программы;
- устанавливать и настраивать параметры ОС Windows;
- обрабатывать документы в текстовых редакторах;
- создавать электронные таблицы;
- разрабатывать базы данных.
Операционные системы
Ознакомление с целями и задачами практики. Правила техники безопасности. Операционная система и модули ОС MS-DOS. Работа с файлами и каталогами в ОС MS-DOS. Файловые оболочки. Программы-архиваторы. Антивирусные программы. Операционная система Windows. Настройка параметров системы. Служебные программы. Текстовый редактор MS Word. Электронные таблицы MS Excel. Системы управления базами данных MS Access. Оформление и защита отчета.
БК 3,4
ПК 2

БҚ 3,4,6
КҚ 2,3,5,6
АҚ  4,5,7
КП 0.5
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- сызықтық, тармақталу және циклдік алгоритмдерді бағдарламалау тәсілдерін;
- жиындарды, жолдарды, жиымдарды, файлдарды өңдеу тәсілдерін;
- негізгі компоненттердің қасиеттері мен әдістерін;
-  Delphi-де мәліметтер қорымен жұмыс істеуді;
- 1С интерфейсінің атрибуттарын;
істеуі керек:
- алгоритмді графикалық түрде рәсімдеуді;
- Delphi-дің біріктірілген ортасын қолдануды;
- тілдің графикалық мүмкіндіктерін қолдануды;
- жергілікті мәліметтер қорымен жұмыс істеуге арналған бағдарламалар құруды;
- 1С конфигурациясын құруды;
Мәліметтер қорын бағдарламалау
ДЭЕМ - де жұмыс істеудің қауіпсіздік ережелері. Берілген жеке тапсырмалар бойынша алгоритм және бағдарлама құру.
ЭЕМ-де есептерді шешу және өңдеу, бағдарламалау дағдыларын қалыптастыру. Delphi - де жоба құру. Жобада жергілікті мәліметтер қоры қолданылған жүйе құрылады. Есеп беру.
1С бағдарламалау. Жаңа конфигурация құру. Интерфейстің атрибуттарымен жұмыс істеу.
БҚ 3,4
КҚ 3,5
АҚ 1,2,4,5
КП 0.6
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- бухгалтерлік есептің қағидаларын субъектілердің есеп саясатын
істеуі керек:
- ақша қаражаты және есеп айырысу операциялары бойынша бастапқы құжаттарды толтыруды;
- банктегі валюталық және  басқа да шоттар бойынша есеп регистрін толтыруды;
- негізгі және қосымша еңбекақыны есептеу есебін құруды;
- материалдар қозғалысы бойынша әр түрлі есебі мен бағалау әдісінде операцияға аналитикалық және синтетикалық есебінде есеп регистрлерінде көрсетуді, тексеруді;
- негізгі құралдар мен материалдық емес активтер қозғалысы бойынша құжаттарды тексеру және өңдеуді;
- негізгі және үстеме шығындар, меншікті капитал есебіне корреспонденция шоттарын құруды.
Бухгалтерлік есеп
Бухгалтерлік есеп тапсырмалары. Шаруашылық субъектілеріндегі бухгалтерлік есептің негізгі қағидалары. Қазақстандық және халықаралық бухгалтерлік есеп стандарттары. Ақша қорлары мен несие операцияларының есебі. Шаруашылық субъектілеріндегі еңбек пен еңбекақыны есептеу. Материалдық қорларды жіктеу, бағалау мен есептеу тапсырмалары. Негізгі құралдар, жеке меншік капитал, дебиторлық борыштар, кіріс және шығындар есебі. Айналымнан тыс активтер, өнімнің өзіндік құнын калькуляциялау мен өндірістегі шығындар есебі..
БҚ 3,4
КҚ 1,5
АҚ 7
КП 07
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- операциялық жүйелердің функционалдық принциптері;
- қызметтік бағдарламаларды қолдануды;
- қолданбалы бағдарламалардың функционалдық ерекшеліктерін;
істеуі керек:
- операциялық жүйелерді орнату мен баптауды;
- каталог және файлдармен жұмыс істеуді(құру, көшіру, жаңарту және т.б.);
- электронды кестелермен жұмыс істеуді;
- графикалық және мәтіндік редакторлармен жұмыс істеуді;
- мұрағаттаушы және вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс істеуді.
«ЭВМ опреаторы» жұмыс кәсіби. Каталог және файлдармен жұмыс істеуге арналған MS-DOS командалары.
Файлдық қабықшалар. Windows операциялық жүйесін орнату және параметрлерін баптау. ОЖ конфигурациялық файлдары. Қызметтік бағдарламалар: жүйені қалпына келтіру, жинақтауышты тазалау, фрагментациядан арылту және т.б. Мәтіндік, графикалық және кестелік бағдарламалармен жұмыс жасау. Файлдарды мұрағаттау. Вирусқа қарсы бағдарламалар: параметрлерін баптау.
БҚ 3,4
КҚ 2
АҚ 7
КП 08
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- техника қауіпсіздік ережелерін;
- MS-DOS ОЖ құрамы мен функцияларын;
- компьютерлік вирустар түрлерін;
- Windows ОЖ, MS Word, MS Excel, MS Access бағдарламаларының мүмкіндіктерін;
істеуі керек:
- MS-DOS және Windows операциялық жүйелеріндегі файлдар және каталогтармен жұмысты;
- мұрағатталған файлдар құруды;
- вирусқа қарсы бағдарламаларды қолдануды;
- Windows ОЖ параметрлерін орнатуды және баптауды;
- мәтіндік редакторларда құжаттарды өңдеуді,
- электронды кестелерді құруды;
- мәліметтер қорларын дайындауды.
Операциялық жүйелер бойынша практика
Техникалық қауіпсіздік ережелері. Операциялық жүйе және MS-DOS ОЖ модульдері. MS-DOS файлдары және каталогтарымен жұмыс. Файлдық қабыршықтар. Мұрағаттаушы-бағдарламалар. Вирусқа қарсы бағдарламалар. Windows операциялық жүйесі. Жүйенің параметрлерін баптау. Қызметтік бағдарламалар. MS Word мәтіндік редакторы. MS Excel электрондық кестесі. MS Access мәліметтер қорын басқару жүйесі. Есеп беруді рәсімдеу және қорғау.
БҚ 3,4
КҚ 2

БК 3,4,6
ПК 2
СК 7
СД 12
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- средства создания сайтов;
- дескрипторы HTML, CSS и XML;
- интерфейс Adobe Flash.
уметь:
- разрабатывать HTML страницы;
- использовать каскадные таблицы стилей;
- создавать анимации в Adobe Flash.;
Мультимедиа технологии Основы работы в HTML, CSS и XML. Способы создания сайтов. Основные свойства языка JavaScript. Построение и применение скриптов.
Основы работы в Adobe Flash.
БК 3,4
ПК 2,3,5
СК 2,3,7
Общепрофессиональные + специальные дисциплины
ДО 00
Дисциплины по выбору организации образования:
ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика (ознакомительная, учебная, производственная, преддипломная
ПП 01
знать:
- о специальности;
- информацию по материально-технической базе колледжа;
- правила техники безопасности;
- аппаратное и программное обеспечение;
- работу в прикладных программах;
уметь:
- анализировать возможности программ;
- составлять блок-схемы к задачам.
Ознакомительная
Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи с социальными партнерами. Экскурсии на предприятия. Техника безопасности. Персональный компьютер: аппаратное и программное обеспечение. Роль, функции и виды операционных систем. Представление информации в ПК. Работа и анализ текстовых редакторов (Блокнот, WordPad, MS Word). Создание и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Составление блок-схем. Отчет по ознакомительной практике в виде презентации (используя возможности PowerPoint и других программ).
БК 1,2,3, 4,6
ПК 1,2,6 СК7
ПП 02
В результате изучение учебной практики обучающийся должен
знать:
- форматы графических файлов;
- инструменты по созданию объектов;
- инструменты по форматированию объектов;
- инструменты по обработке объектов;
- виды спецэффектов;
уметь:
- работать с примитивами;
- устанавливать размерные линии;
- форматировать графические объекты;
- изменять формы объектов;
- использовать спецэффекты;
Компьютерная геометрия и графика
Пользовательская настройка программы Corel Draw. Создание графических объектов: рисование прямоугольников и эллипсов, прямых, кривых и размерных линий, каллиграфия. Форматирование контура и заливки. Импорт, экспорт графических объектов. Работа с текстовыми объектами: форматирование, редактирование, размещение. Обработка графических объектов: масштаб, положение, трансформация, группировка клонирование. Изменение формы графических объектов и использование спецэффектов.

БҚ 3,4,6
КҚ 2
АҚ 7
АП  12
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- сайттарды құру құрылғыларын;
- Adobe Flash интерфейсін.
істеуі керек:
- HTML парақтарын құруды;
- каскадты кескелер стилін қолдануды;
- Adobe Flash-та жұмыс істеуді.
Мультимедиа технология
HTML, CSS және XML- да жұмыс істеу негіздері.
Сайт құру әдістері. JavaScript тілінің негізгі қасиеттері. Cкриптарды құру және қолдану. Adobe Flash-та жұмыс істеу негізі.
БҚ 3,4
КҚ 2,3,5
АҚ 2,3,7
Жалпы кәсіптік + Арнайы
БҰТП
Жұмыс берушілердің талаптарын ескере отырып білім беру ұйымдары таңдайтын пәндер:
КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіби тәжірибе (танымдық, оқыту, өндірістік, диплом алды)
КП 01
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- мамандық туралы;
- қауіпсіздік ережелерін;
- аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруды;
- қолданбалы бағдарламаларда жұмыс жасауды;
істеуі керек:
- бағдарламалардың мұмкіндіктерін талдауды;
- есептерге блок-схемалар құруды.
Танымдық
Әлеуметтік жұмыс берушілермен пәнаралық байланыстардың анализі. Кәсіпорындарға экскурсия. Қауіпсіздік ережелері. Дербес компьютер: аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандыруы. Операциялық жүйелердің атқаратын ролі, турлері және функциялары. ДК ақпараттың көрсетілімі. Мәтіндік редакторлармен( Блокнот, WordPad, MsWord) жұмыс жасау және талдау. MsWord және MsExcel құралдарымен кестелерді құру және талдау.
Алгоритм мен бағдарлама ұғымы. Есептер шығару. Блок-сызбалар құру. Танымдық оқу тәжірибесінен есепті презентация (PowerPoint және т.б. бағдарламар көмегімен) түрінде құру.
БҚ 1,2,3,
4,6
КҚ 1,2,6
АҚ 7
КП 02
Оқу тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- графикалық файлдардың форматын;
- объектілер құру саймандарын;
- объектілерді пішімдеу құралдары;
- объектілерді өңдеу құралдары;
- арнайы эффекттер түрлерін;
істеуі керек:
- геометриялық объектілермен жұмыс жасауды;
- өлшемдік сызықтарды орналастыруды;
- графикалық объектілерді пішімдеуді;
- объектілердің формаларын өзгертуді;
- арнайы эффекттерді қолдануды.
Компьютерлік геометрия және графика
CorelDraw бағдарламасының қолданушыға тиімді баптауы. Графикалық объектілерді құру: төртбұрыштар және эллипстер, түзулер, қисықтар мен өлшемдік сызықтар, каллиграфия. Контурмен құюды (заливка) пішімдеу. Графикалық объектілерді импорттау және экспорттау. Мәтіндік өңдеушілермен жұмыс жасау: пішімдеу, редакциялау, орналастыру. Графикалық объектілерді өңдеу: масштабын өзгерту, орналастыру, бұрмалау, топтастыру, клондау(көшірме алу). Графикалық объектілердің формаларын өзгерту және арнайы эффекттер қолдану.

БК 1,3,4, 5,6
ПК 1,2,3, 4,5,6,7
СК 1,2,3, 4,5,7
ПП 10
знать:
- правила техники безопасности;
- структуру предприятия;
- охрану труда и производственную санитарию;
- особенности технологического сбора и обработки информации предприятия;
- методы контроля входной информации;
- методы анализа результатов, полученных в результате обработки информации.
Уметь:
- определять требование к проекту;
- производить расчет потребности работников подразделения предприятия и фонда заработной платы;
- составлять технико-экономическое обоснование;
- определять постановку задачи;
- собрать и систематизировать материалы;
- определять математические методы решения задачи.
Производственная преддипломная  Инструктаж по технике безопасности. Описания технологического процесса предприятия. Постановка задачи дипломного проекта. Сбор и систематизация собранных материалов для дипломных проектов; Определение интерфейса и метода решения задач. Оформление отчетов.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
ПП
уметь:
- разрабатывать пояснительную записку к дипломному проекту.
Дипломное проектирование  Разработка пояснительной записки к дипломному проекту.
БК 1-7
ПК 1-5
СК 1-5
Приложение 284
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 Связь, телекоммуникации и
информационные технологии. Электронная техника****
Специальность: 1309000 – Оптическое и электронное оборудование (по
видам)
Квалификация: 130904 3 – Техник по связи;
130903 3 – Техник - метеоролог;
130906 3 – Техник-электроник
Форма обучения: очное
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы конт-
роля Экзаме-
нов/зачетов
Объем учебного времени (час)
Коли-
чество
контроль-
ных
работ
Всего
Из них
Распределение по курсам и семестрам
теорети-
ческие занятия
практи-
ческие (лаб-практи-
ческие)
занятия
курсо-
вой
проект
(работа)
На базе основ-
ного
среднего
на базе
сред-
него
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
1448
864
584
ООД 01
Казахский (русский) язык
Э/З

БҚ 1,3,4,5,6
КҚ 1,2,3,4,5,6,7
АҚ 1,2,3, 4,5,7
КП 10
Кәсіптік тәжірибені оқу нәтижесінде білім алушының
білуі керек:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- өнеркәсіп құрылымын;
- өндірістік тазалықты және еңбекті қорғауды;
- кәсіпорын ақпараттарын жинақтау мен өңдеудің технологиялық ерекшеліктерін;
- енгізілетін ақпараттарды басқару әдістерін;
- алынған ақпараттарды өңдеу нәтижелерін талдау әдістерін.
істеуі керек:
- жобаға қойылатын талапты анықтауды;
- еңбекақы қоры мен өнеркәсіп бөлімшелері қызметкерлерінің қажеттілігі есебін жүргізу;
- техника-экономикалық негізді құру;
- есептің қойылымын анықтау;
- материалдар жинау және жүйелеу;
- есепті шешудің математикалық әдістерін анықтау.
Диплом алды практика
Кәсіпорын оның жұмыс істеу кестесі, қауіпсіздік техникасы ережесімен  танысу. Кәсіпорынның технологиялық үрдісінің сипаттамасы. Дипломдық жоба есебінің қойылымы. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жинақтау және жүйелеу. Есепті шешу әдісін және интерфейсін анықтау. Есеп беруді рәсімдеу.
БҚ 1-7
КҚ1-5
АҚ1-5
КП 11
- дипломдық жобалау бойынша
істеуі керек:
- дипломдық жобаға түсіндірме жазбаны құрастыруды.
Дипломдық жоба
Дипломдық жобаға түсіндірме жазбаны құрастыру.
БҚ 1-7
КҚ 1-5
АҚ 1-5
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 284-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника.
Мамандығы: 1309000 - Оптикалық және электрондық жабдықтарБіліктілігі: 130904 3 – Байланыс технигі
130903 3 – Техник-метеоролог
130906 3 –Техник-электроник
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс Цикл және оқу пәндерінің атаулары Емтихандардың/сынақтардың бақылау формалары Оқу уақытының көлемі (сағ) Бақылау жұмыстар саны
Барлығы Оның ішінде Курс және семестр бойынша бөлу
Теориялық сабақтар Тәжірибелік (зертхана-тәжірибелік) сабақтар курстық жоба (жұмыс) Негізгі орта білім базасында Орта білім базасында
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
1448 864 584
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
е/с

144
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
67
ОУПП 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
5
Итого:
2880
К
Консультации
200
Ф
Факультативные занятия
232
Всего:
3312
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное бучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 286
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности
130900 0 – «Оптическое и электронное оборудование (по видам)»
Срок обучения: 2 года 10 месяцев/1 год 10 месяцев
План учебного процесса
Индекс
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетенции
ООД 00
общеобразовательных дисциплин
БК1
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
БК1
ОГД 01
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
-технику перевода профессионально-ориентированных текстов;
-лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
-создавать технологическую карту и схему на казахском (русском) языке;
уметь
-составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ сформировать свою мысль на казахском (русском) языке;
-различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный казахский (русский) язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК
ПК1
ПК2
ПК3
ПК6
ПК10
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
ОГД 02
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
технику перевода професионально-ориентированных текстов;
лексико-грамматические материалы по специальности.
уметь:
создавать технологическую карту и схему на английском языке;
уметь составлять с новыми словами словосочетания, предложения, диалог, рассказ сформировать свою мысль на английском языке различать виды речевой деятельности и формы речи: устной, письменной, монологической, диалогической.
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
БК
ПК1
ПК2
ПК3
ПК6
ПК10
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
ОГД 03
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.

144
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
67
КДДБ 00
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
5
Қорытынды:
2880
К
Консультациялар
200
Ф
Факультативтік сабақтар
232
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 286-қосымша
130900 0 – «Оптикалық және электрондық жабдықтар (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай/1жыл 10 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу құзіретінің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
БҚ1
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
БҚ 1
ЖГП 01
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны қазақ (орыс) тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
- Өзінің ойын қазақша (орысша) жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарамы-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.
БҚ
КҚ1
КҚ2
КҚ3
КҚ6
КҚ10
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ5
ЖГП 02
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы;
Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар;
Істей алуы тиіс:
- технологиялық карта мен сызбаны ағылшын тілінде құрастыру;
- жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем, диалогтар, әңгімелер құрастыру;
- Өзінің ойын ағылшынша жүйелеу; сөйлеу формаларын ажырату: ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық.
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіби қарамы-қатынас жасау үшін лексика-грамматикалық материалдар;
Тілдің әрекеттердің түрлері және сөйлеу формалары (ауызша және жазбаша), монолог, диалог);
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудармалау техникасы.
БҚ
КҚ1
КҚ2
КҚ3
КҚ6
КҚ10
АҚ1
АҚ2
АҚ3
АҚ4
АҚ5
ЖГП 03
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.

БК 4,5,7
ОГД 04
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
о необходимости в потребности в физической культуре, в физической самосовершенствовании и здоровом образе жизни;
уметь:
повышать уровень физической подготовленности, укрепления здоровья;
формировать осознанную потребность в физической культуре, в физическом совершенствовании и здоровом образе жизни;
определять ключевые моменты для выполнения поставленный задачи;
эффективно работать, как часть в группе (команде);
улучшить физическую подготовленность, уметь применить ее на практике.
Физическая культура:
Физическое воспитание как учебный предмет в организациях ТиПО. Врачебный контроль и самоконтроль. Физическая культура в режиме труда и отдыха. Профессионально-прикладная физическая подготовка будущих специалистов. Основы здорового образа жизни. Режим двигательной активности и работоспособности.
БК
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
БК
СЭД 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
периодизацию развития первобытной культуры;
основные этапы развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
особенности реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
о культуре ХХ в;
уметь:
раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
анализировать поэзию средневекового Востока;
дать сравнительный анализ художественных стилей ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХвв;
охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени
(ХVІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
БК 2,3, 4,6,7
ПК 2,3, 6.
СЭД 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
процесс формирования научно - философского мировоззрения;
о понятии «материя» и ее основных формах существования;
законы и категории диалектики;
об экономической, политической, социальной сферах общества;
уметь:
анализировать место и роль философии в системе наук;
раскрывать суть основного вопроса философии;
дать характеристику истории развития философской мысли;
охарактеризовать бытие и его типы;
охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
дать анализ глобальных проблем человечества.
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
БК 1,2.

БҚ 4,5,7
ЖГП 04
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушылар
білуі тиіс:
- дене шынықтырудың салауатты өмір салтына, денсаулықты сақтауға қажеттілігі туралы;істей алуы тиіс:
- денсаулығын нығайту, шынығу деңгейінің дайындығын арттыру;
- дене шынықтыруға қажеттілікті салауатты өмір сүру мақсатында саналы түрде қалыптастыру, қойылған міндеттерді орындау үшін басты жағдайларды анықтау;
- топтың бір мүшесі ретінде тиімді жұмыс істеу; шынығу деңгейін жақсарту, оны тәжірибеде қолдана білу.
Дене тәрбиесі
ТжКБ беретін ұйымдарда дене шынықтыру оқу пәні ретінде өтіледі. Дәрігердің бақылауы және өзін өзі бақылау. Еңбек және демалыс режиміндегі дене шынықтыру. Болашақ мамандардың кәсіби қолданбалы дене-күш дайындығы. Салауатты өмір салтының негіздері. Қозғалыс белсенділігі мен жұмыс қабілетінің режимі.
БҚ
ӘЭП 00
Әлеуметтік экономикалық пәндер
БҚ
ӘЭП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдерін;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдерін;
- Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесін;
- реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктерін;
- ХХ ғ. мәдениетін;
меңгеруі тиіс:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашуды;
- Беғазы-Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсетуді;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдауды;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттауды;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптауды;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ. ғ. өнер стильдерін салыстыруды;
- ХХ ғ. мәдениетіне сипаттауды;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашуды.
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті (Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс). Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–Х ІХ ғ.ғ.)
ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
БҚ
2,3,
4,6,7
КҚ
2,3,
6.
ӘЭП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі тиіс:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасуын;
- материя ұғымын және оның негізгі формаларын;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категорияларын;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфераларын;
меңгеруі тиіс:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыруды;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашуды;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттауды;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттауды;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттауды;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашуды;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасы туралы және олардың қарым-қатынасын сараптауды;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптауды;
- ғаламдық проблемаларды талдауды.
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
БҚ
1,2

140101 2 – Каменщик*
140102 2 – Плотник*
140103 2 – Столяр строительный*
140104 2 – Штукатур*
140105 2 – Маляр*
140106 2 – Бетонщик*
140107 2 – Арматурщик*
140108 2 – Печник*
140109 2 – Облицовщик-мраморщик*
140110 2 – Облицовщик-плиточник*
140111 2 – Облицовщик-мозаичник*
140112 2 – Облицовщик-полировщик*
140113 2 – Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из
штучных материалов*
140114 2 – Кровельщик по стальным кровлям*
140115 2 – Монтажник по монтажу стальных и железобетонных
конструкций*
140116 2 – Паркетчик*
140117 2 – Стропальщик*
140118 2 – Слесарь строительный*
140119 2 – Электрослесарь строительный*
140120 2 – Специалист по сухому методу строительства*
140122 2 – Монтажник каркасно-обшивных конструкций*
140124 2 – Мастер строитель широкого профиля
140125 2 – Мастер отделочных строительных работ
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
с получением среднего общего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы контроля
экзаменов / зачетов
Объем учебного времени (час, кредит)
Количество контроль-
ных работ
Всего
из них на:
Распре-
деление
по курсам и полу-
годиям (семес-
трам)
теорети-
ческие
заня-
тия
практи-
ческие
(лабора-
торно-
практ.) занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
1668
1330
338

Біліктілігі:140101 2 – Тас қалаушы*
140102 2 – Ағаш ұстасы*
140103 2 – Құрылыс шебері*
140104 2 – Сылақшы*
140105 2 – Бояушы*
140106 2 – Плитамен қаптаушы *
140107 2 – Арқаулаушы*
140108 2 – Пеш салушы*
140109 2 – Мәрмәрмен қаптаушы*
140110 2 – Плитамен қаптаушы*
140111 2 – Мозайкамен қаптаушы*
140112 2 – Қаптап-жылтыратушы*
140113 2 – Рулонды және дана материалдардан жасалған жапқыштармен төбе жабушы*
140114 2 – Болат жапқыштармен төбе жабушы*
140115 2 – Темір бетон және болат бұйымдарын монтаждаушы*;
140116 2 – Паркетші*
140117 2 – Стропальші*
140118 2 – Құрылыс слесары*
140119 2 – Құрылыс электрослесары*
140120 2 – Құрғақ әдіс құрылысының маманы
140122 2 – Қаңқа- қаптауыш құрастырылымдар құрастырушысы*
140124 2 – Кең бейінді құрылыс шебері*
140125 2 – Өңдеу құрылыс жұмыстарының шебері*
Оқу нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім беру базасында жалпы орта білім алумен
Оқу процесінің жоспары
Индекс цикл мен оқу пәндерінің атаулары Бақылау нысаны Емхихандар/сынақтар Оқу мерзімі көлемі (сағаты, кредит) Бақылау жұмысы саны
барлығы Оның ішінде: Жарты жылдық және курс бойынша бөлу (семестрге)
Теориялық сабақтар практикалық (лаборатор.-практ.) сабақтар Курс жобасы(жұмысы )
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндері
1668 1330 338

3780
К
Консультации
260
3,4,5,6,7,8
Ф
Факультативные занятия
280
ВСЕГО
4320
Примечание: ООД - общеобразовательные дисциплины; ОГД - общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД - общепрофессиональные дисциплины; СД - специальные дисциплины; ДОО - дисциплины, определяемые организацией образования; ПО - производственное обучение; ПП - профессиональная практика; ПА - промежуточная аттестация; ИА - итоговая аттестация; ОУППК - оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К - консультации; Ф - факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 298
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 268
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1403000 «Монтаж и
эксплуатация внутренних санитарно-технических устройств, и инженерных
систем (по видам)» повышенного уровня квалификации.
Срок обучения: 2 года 10 месяцев/10 месяцев
Сокращен-
ное наименова-
ние цикла дисциплин (код)
Учебные циклы дисциплин и профессиональных модулей
Наименование дисциплин и разделов профессиональных модулей
Код формируемой компетен-
ции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины.
ОГД 02
Обще гуманитарные дисциплины
ОГД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
уметь:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентирован-
ных текстов. Профессиональное общение.
ПК1
СК1
ОГД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
ПК1
СК1
ОГД 2.3
В результате изучения дисциплины обучающийся должен знать:
- различные типы исторических источников;
- исторические пути развития человечества с древности до нашего времени.
уметь:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- анализировать историческую информацию;
- участвовать в дискуссиях по историческим проблемам.
История Казахстана
Основные факты, процессы и явления, становление Казахстана.
Системность истории Казахстана с древности до наших дней.
Хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана.
Периодизацию истории Казахстана.
ПК1
СК1
ОГД 2.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- Об особенностях зарождения физической культуры, истории первых Олимпийских игр;
- О способах и особенностях движений и передвижений человека, роли и значении психических и биологических процессов в осуществлении двигательных актов;
- О работе скелетных мышц, систем дыхания и кровообращения при выполнении физических упражнений, о способах простейшего контроля за деятельностью этих систем;
- Об обучении движениям, роли зрительного и слухового анализаторов при их освоении и выполнении;
- О терминологии изучаемых упражнений, об их функциональном смысле и направленности воздействия на организм;
- О физических качествах и общих правилах их тестирования;
- Об общих и индивидуальных основах личной гигиены, о правилах использования закаливающих процедур, профилактики нарушений осанки и поддержания достойного внешнего вида;
- О причинах травматизма на занятиях физической культурой и правилах его предупреждения.
уметь:
- Составлять и правильно выполнять комплексы утренней гимнастики и комплексы физических упражнений на развитие координации, гибкости, силы, на формирование правильной осанки;
- Вести дневник самонаблюдения за физическим развитием и физической подготовленностью, контролировать режимы нагрузок по внешним признакам, самочувствию и показателям частоты сердечных сокращений;
- Организовывать и проводить самостоятельные занятия;
-Уметь взаимодействовать с сокурсниками и сверстниками в процессе занятий физической культурой.
Физическая культура.
Укрепление здоровья, содействие гармоническому физическому развитию. Расширение двигательного опыта
Обучение жизненно важным двигательным умениям и навыкам. Совершенствование функциональных возможностей организма. Развитие двигательных способностей.
Воспитание индивидуальных психических черт и особенностей в общении и коллективном взаимодействии
Обучение основам знаний педагогики, психологии, физиологии, гигиены, профилактики травматизма, коррекции осанки.
Формирование практических умений в организации и проведении самостоятельных форм занятий физической культурой.
Историческое развитие физической культуры в Казахстане.
Педагогические, физиологические и психологические основы обучения двигательных действий и воспитания физических качеств.
Физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращение и энергообеспечение при мышечных нагрузках.
Возрастные особенности развития физических качеств.
Психофункциональные особенности собственного организма.
Способы организации самостоятельных занятий физическими упражнениями.
Правила личной гигиены, профилактики травматизма.
Технически правильно осуществлять двигательные действия избранного вида спортивной специализации.
Проводить самостоятельные занятия по развитию основных физических способностей.
Разрабатывать индивидуальный двигательный режим  Контролировать и регулировать функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений
Соблюдать правила безопасности и профилактики травматизма
Пользоваться современным спортивным инвентарем и оборудованием с целью повышения эффективности самостоятельных форм занятий физической культурой
ПК1
СК1
ПД 02
Профессиональные дисциплины
ОПД 02
Обще профессиональные дисциплины
ОПД 2.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
-основы черчения и начертательной геометрии, машиностроительное и строительное черчение.
уметь:
- составлять рабочие эскизы,
- сборочные чертежи;
- вычерчивать планы и разрезы здания;
- разрабатывать генплан.
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение:
условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
ПК7
ПК8
СК2
СК3
СК4
СК5
ОПД 2.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- различие между электрическими и магнитными цепями;
- электрические цепи переменного тока;
- магнитные цепи;
- электрические устройства; основные понятия об электрических устройствах;
- электронные приборы и устройства; электроизмерительные приборы и их применение; -производство, распределение и использование электроэнергии;
- устройство сети и электроснабжение населенных пунктов.
уметь:
-составлять электрические цепи,
- присоединятся к электропитанию;
- менять предохранители;
- соединять и изолировать провода.
Электротехника.
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Магнитные цепи. Электрические цепи переменного тока. Электрические устройства. Основные понятия об электрических устройствах. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины. Электрические аппараты. Производство, распределение и использование электроэнергии. Электрические станции, сети.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
ПК7
ПК8
СК2
СК3
СК4
СК5
ОПД 2.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- спрос, предложение; рыночное равновесие; потребителей; формирование и распределение доходов;
- вопросы социальной защиты; производство и рынок;
- конкуренцию и монополии;
- страхование и распределение риска;
-маркетинг и рекламу;
- деньги и банковскую систему;
- ценные бумаги; налоговую систему в РК;
- биржи в современной экономике; рынок труда;
- трудовую занятость и безработицу;
- формы организации бизнеса;
- управление; менеджмент.
уметь: формировать и распределять доходы от прибыли предприятия;
- составлять бизнес-план.
Основы рыночной экономики.
Основы экономической теории. Введение в рыночную экономику. Понятие об экономике. Спрос, предложение. Рыночное равновесие. Потребители. Формирование и распределение доходов. Вопросы социальной защиты. Производство и рынок. Рабочие в рыночной экономике. Конкуренция и монополия. Страхование и распределение риска. Маркетинг и реклама. Деньги и банковская система. Ценные бумаги. Государство и экономика. Налоги. Налоговая система в РК. Биржи в современной экономике. Рынок труда. Трудовая занятость и безработица. Формы организации бизнеса. Управление. Менеджмент. Экономический рост и цикличность. Международная торговля и мировая экономика. Актуальные проблемы цивилизации и экономики.
Знакомство с бизнесом.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
ПК7
ПК8
СК2
СК3
СК4
СК5
ОПД 2.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
- кодирование информации; моделирование; типы моделей;
- виды ОС ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL;
- векторный редактор Corel DRAW; защиту от вирусов;
- архиватор WinZip, ОС DOS;
- программу-оболочку Norton Commander; игры;
- типы алгоритмов;
- типы данных; программирование линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- программирование цикличных программ.
уметь:
- разрабатывать творческие проекты;
- переводить процесс управления с автоматического управления на ручное управление и обратно.
Основы информатики и автоматизации производства.
Свойства, способы представления. Типы алгоритмов. Язык программирования. Программа, ее структуризация. Команды и операторы. Условные операторы. Операторы цикла. Типы данных. Программирование линейных программ. Программирование разветвляющихся программ. Программирование цикличных программ. Массивы. Графические программы.
Разработка творческих проектов. Автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы. Автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки. Вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства. Порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
ПК7
ПК8
СК2
СК3
СК4
СК5

3780
К
Консультациялар
260
3,4,5,6,7,8
Ф
Факультативтік сабақтар
280
БАРЛЫҒЫ
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 268 бұйрығына 298-қосымша
1403000 — «Iшкi санитарлық техникалық кондырғаларын, желдету және инженерлік жүйелерiн құрастыру және пайдалану (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары (жоғары деңгей)
Оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай/10 ай
Пәндер циклының атауы (коды) қысқартылған
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасу компетенциясының коды
ЖБП 01
Жалпы білім беру пәндері
ЖГП 02
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз  дамыту
істеуі керек:
(Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
Кәсіби қазақ (орыс) тілдері
Қазақ (орыс) тілінің фонетика, лексика, морфология, синтаксисі. Сөз  дамыту. Мамандық бойынша терминология. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. (Сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіптік қарым қатынас.
КҚ 1
АҚ 1
ЖГП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
кәсіптік қарым қатынасқа арналған, мамандық бойынша қажетті материал.
істеуі керек:
Кәсіптік бағдарланған   (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері.
Шетел тілі
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынасқа арналған лексика грамматикалық материал. Кәсіптік бағдарланған (ауызша, жазбаша, монолог, диалогтық) сөз табының түрлері.
КҚ 1
АҚ 1
ЖГП 2.3
Пәнді оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- тарихи деректердің алу көздерін;
- ерте заманнан осы күнге дейінгі адамзаттың тарихи  даму жолын.
істеуі керек:
- тарихи оқиғаның мазмұның жеткізуді;
- картамен жұмысты;
- тарихи ақпаратты талдауды;
- тарихи мәселерде пікір-таласқа қатыса алуды.
Қазақстан тарихы
Қазақстан мемлекетінің қалыптасуының негізгі деректері мен үдірістері; Қазақстанның ерте заманнан осы күнге дейінгі тарихының жүйелілігі; Қазақстанның негізгі кезеңдерінің хронологиялық кестесі; Қазақстан тарихының кезеңдері.
КҚ 1
АҚ 1
ЖГП 2.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
- Дене шынықтырудың пайда болу ерекшеліктері,бірінші Олипияда ойындарының тарихы.
- Қозғалыс акттарын орындаудағы психикалық және биологиялық үрдістердің маңызы,адамның қозғалу әдістері ерекшеліктері.
- Қаңқа бұлшықеттерінің жұмысын,физикалық  жаттығуларды  жасау кезіндегі қанайналым және тыныс алу жүйелерінің жұмысын,осы жүйелердің жұмысын бақылау түрлері.
- Жаттығуларды қабылдау және орындау кезіндегі көру дәне есту анализаторларының рөлі
- Орындалып жатқан жаттығулардың  терминалогиясы, ағзаға әрекет ету бағыты және функционалдық мәні.
- Физикалық көрсеткіштері және тестілеудің жалпы ережелері.
- Жеке және жалпы адамдардың жеке гигиенасының негіздерін, шымырландыру үрдісін пайдалану ережелерін,арқаның  қисаюының және сыртқы бұзұлуының алдын алу.
- Дене шынықтыру кезіндегі жарақаттану себебтері және оны болдырмау ережелері.
Оқушы келесі ережелері орындай білу тиіс.
- Таңғы гимнастика және майысуға,мықтылыққа арқаның дұрыс құруы және орындауы.
- Өзін бақылау кезіндегі физикалық дамуды есепке алатын күнделікті толтыру,жүректің соғу жиілігінің көрсеткіші,сыртқы белгілер,өзін жақсы сезіну бойынша ауырлық түсіру тәртібін бақылау.
Жеке жаттығуларды ұйымдастыру  және өткізу.
- Дене шынықтыру сабағын өткізу кезінде сыныптастарымен және құрдастарымен бірігіп жұмыс істей алу.
Дене тәрбиесі
Денсаулықты жақсарту, гармоналдық физикасын дамуға септесу, қаралу тәжирибелерін дамыту.
Өмірлік маңызы бар қозғалу қабілеттерін үйрену. Ағзаның функциялық мүмкіндіктерін жаңаландыру. Қозғалу қабілетін дамыту.
Ұжымдық біріккен сұбхаттауларды ерекшеліктерімен психикалық қабілеттерін тәрбиелеу.
Педагокиқалық, психологиялық, физиологиялық, гигиеналық, жарақат профилактикасы, және тіреуіш арқылы түзеу негіздері боыйнша білім беру.
Дене шынықтыру өзара сабақтарын негіздерін ұйымдастыру және өткізу бойынша практикалық қабілеттерді құру.
Қазақстандағы дене шынықтырудың тарихи дамуы.
Қозғалу әрекетінің педагогикалық, физиологиялық және психологиялық негіздерді және физикалық қабілеттерді тәрбиелеу.
Бұлшық еттерге ауырлық түсу кезіндегі қанайналым және энергия мен қамтамасыз ету, тыныс алу жүйелерінің физиологиялық негіздері.
Физикалық қабілеттердін дамуының жасаралық ерекшеліктері.
Ағзаның психо-функционалдық ерекшеліктері.
Физикалық жаттығу сабақтарын өз бетімен өткізу түрлері.
Жеке гигиена ережелері, жараққатардың алдын алу.
Спорт түріннің таңдалған жаттығу әрекетін техникалық дұрыс орныдау
Негізгі физикалық қабілеттерді дамыту боыйнша өзара дәріс өткізу.
Жеке қозғалу тәртібін ойластыру.
Физикалық жаттығуларды орындау кезінде ағзаның функционалдық жағдайын бақылау және өзгеріс енгізу.
Қауіпсіздік және жарақатты емдеу ережелерін сақтау.
Дене шынықтыру сабақтарының пайдасын арттыру үшін осы заманға сай спорттық құрылғыларды пайдалану.
КҚ 1
АҚ 1
КП 02
кәсіптік пәндер
ЖКП 02
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 2.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
сызудың линияларын және сызудағы жазуларды орындау ережелерін;сызба геометриясы мен проекциялық сызудың негізін, машинақұрылыс сызуын;
істеуі керек:
жұмысшы сызба эскизі мен құрама сызуларды және ғимараттың жоспары мен тілігін; бас жоспарды орындауды.
Сызу:
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Қарапайым геометриялық фигуралардың изометриялық және диметриялық проекцияларын бiр және үш жазықтыққа тiк бұрышпен проекциялау. Бөлшектердiң изометриялық проекциясы мен сызбасы. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Қималар мен кесiктер. Бөлшектердiң сызбасын жеткiлiктi көрiнiстермен, қималар мен кесiктерiн тiк бұрышпен аксонометриялық осiн ескере отрып орындау. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы сызбаны бөлшектерге бөлу.
ҚҚ 1
ҚҚ 2
ҚҚ 3
ҚҚ 4
ҚҚ 5
ҚҚ 6
ҚҚ 7
ҚҚ 8
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
ЖКП 2.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
электрлік және магниттік  тізбектердің айырмашылығын; айнымалы токтың электрлік тізбегін; магнит тізбектерін; электрлік құрылымдарды; электрлік құрылымдар туралы негізгі түсініктерді; электрондық аспаптар мен қондырғылар; электр өлшегіш аспаптар мен олардың қолданылуы; трансформаторлар; электр машиналары; электр энергиясының өндірісі, таралуы және қолданылуы;  жүйелер қондырғылары мен елді мекендерді электрмен қамтамасыз ету.
істеуі керек:
электр тізбектерін құру сақтағыштарды ауыстыру, сымдарды жалғау және изоляциялау.
Электротехника
Электр және магнит тiзбегi. Тұрақты ток тiзбегi. Айнымалы ток тiзбегi. Электрлi магнитизм және магнетизм. Электр құрылғылары. Электр құрғылары туралы тусiнiк негiздерi. Электронды приборлар мен құрылғылар. Электр өлшегiш приборлар мен құрылғылар және олардың қолданылуы. Трансформаторлар. Электр машиналары. Электр аппараттары. Өндiрiсте электр энергиясын пайдалану және жанжаққа тарату. Электр станциялары, желiлер және электр мен қамтамасыз ету. Электр жетегi мен электрлi автоматика.
ҚҚ 1
ҚҚ 2
ҚҚ 3
ҚҚ 4
ҚҚ 5
ҚҚ 6
ҚҚ 7
ҚҚ 8
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
ЖКП 2.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
сұраныс, нарықтық тепе-теңдік,  тұтынушылар; кірістерді қалыптастыру және тарату; әлеуметтік қорғау сұрақтары; өндіріс және нарық; конкуренция және монополия; тәуекелділікті сақтандыру; маркетинг және жарнама; ақша және банк жүйесі; құнды қағаздар; ҚР салық жүйесі; кәзіргі экономикадағы биржа; еңбек нарығы; еңбекпен қамту және жұмыссыздық; бизнесті ұйымдастыру үлгісі; басқару; менеджмент.
істеуі керек:
кірістерді қадыптастыру және тарату;  бәсекелестікке қабілетті болу; бизнесті ұйымдастыру.
Нарықтық экономика негiздерi
1 тарауы. Экономикалық теория негiздерi.
Нарықтық экономикаға кiрiспе Экономика туралы түсiнiк Сұраным. Ұсыныс. Нарықтық тепе-теңдiк Тұтынашылар. Кiрiстi қалыптастыру мен бөлу. Әлеуметтiк қорғау мәселесi.  Өндiрiс және нарық. Нарықтық экономика жағдайындағы жұмысшылар. Бәсекелестiк және монополия. Сақтандыру және тәуекелдi болу Маркетинг және жарнама Ақша және банк жүйесi. Бағалы қағаздар. Мемлекет және экономика. Салықтар. ҚР салық жүйесi. Қазiргi экономикадағы биржалар Еңбек рыногы. Еңбекпенн қамту және жұмыссыздық. Бизнестi ұйымдастыру нысандары Басқару . Менеджмент Экономикалық даму мен циклдық. Халықаралық сауда және әлемдәк экономика Өркениет пен экономиканың толғақты проблемалары
ҚҚ 1
ҚҚ 2
ҚҚ 3
ҚҚ 4
ҚҚ 5
ҚҚ 6
ҚҚ 7
ҚҚ 8
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4,
АҚ 5
АҚ 6
ЖКП 2.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
мәліметті кодтау; модельдеу; модель типтері; WINDOWS ОС жүйелері; электронды кесте EXSEL; вектор редакторы Corel DRAF; вирустардан сақтану; ойындар; архиваторлар; алгоритм  туралы түсінік; алгоритм типтері; бағдарлама тілдері; структуралау; командалар мен операторлар; цикл операторлары; сызықты программаларды бағдарламалау; тармақталған бағдарламалар; циклдік программаларды бағдарламалау,
істеуі керек:
шығармашылық жобаларды құрастыру; автоматтық реттеу: түсініктер мен анықтамалар, реттеуші параметр, реттеу объектісі, оның қасиеттері, сұлбасы, автоматтық басқару  үрдісін қолмен басқаруға ауытыру және керісінше;
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негiздерi
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика–пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт–бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау.
Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама,  реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функцииональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары,жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
ҚҚ 1
ҚҚ 2
ҚҚ 3
ҚҚ 4
ҚҚ 5
ҚҚ 6
ҚҚ 7
ҚҚ 8
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5

СЭД 3.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен:
знать:
-основные понятия культуры;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
уметь:
- раскрыть особенности казахской культуры и культуры народов Казахстана;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- прослеживать развитие культуры народов;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
Культурология:
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции и новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно- исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения до первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана от музыки, поэзии до прикладного искусства, театра, кино.
ПК1
ПК2
СК1
СК2
СК3
СЭД 3.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования. Бог и человек.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
ПК1
ПК2
ПК7
СК1
СК2
СЭД 3.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
Основы политологии и социологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности./
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы;
социальные институты и организации.
Личность, ее социальные роли и социальное поведение.
Социальные движения. Социальные конфликты и способы их разрешения.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.03. Основы экономики: экономика и ее основные проблемы. Субъекты политики. Политические сознания.
ПК1
ПК2
СК1
СК2
СК3

ӘЭП 3.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
негізгі түсініктер;
түсініктер: конфуцизм, даосизм, Қытай өнері.
Индия мәдениетінің өнер ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
Ислам түсінігі: ислам; курайш; Мухамед, Кұран, Алла, Мекке;
Христиан оқуының негізгі принциптері және құндылықтары;
Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галл, франклер, әдебиет, философия.
Көшпенділер өмірі мен олардың құндылық өлшемдері.
Орта ғасырдағы қазақ этносы мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне арабтар мен түріктердің ықпалы.
істеуі керек:
қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу; мәдениеттану түсініктерін еркін игеру;
көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің спецификациясын көрсету.
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы. Салт-дәстүр, жаңашылдық.
Ұлттық және жалпы адамзаттың  мәдениетте дамуы. Қазақстанда мәдениеттің даму кезеңдері: пайда болғаннан ерте бронза дәуіріндегі алғашқы өнер қадамына дейін. Орта ғасырдағы Қазақстан халқының көркемсуретті дамуы, салт-дәстүрі, ғұрпы және халық өнері. Қазіргі кездегі Қазақстан халқының мәдениеті поэзиядан, музыкадан қолданбалы өнер, театр, киноға дейін.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
ӘЭП 3.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
дүниенің философиялық, ғылыми және діни танымдары, адам өмірінің мәні;
ғылымның ролі ғылыми таным түсінігі, оның структурасы, формасы мен әдістері; әлеуметтік және этикалық мәселелер.
істеуі керек:
адамның міне құлқын биологиялық, әлеуметтік, дене және рухани бастмасынан анықтау.
Философия негіздері.
Философия негіздері, әлемдік  философиялық ойлардың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мәні. Құдай және адам. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және азаттық. Адам танымалдығы мен қызметі. Ғылым және оның ролі. Аса үлкен проблемалар алдындағы адамзат.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 7
АҚ 1
АҚ 2
ӘЭП 3.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
заңдылықтарды әлеуметтіктану жағынан түсіну; әлеуметтік, құрылым, әлеуметтік бөліну, әлеуметтік қарым қатынас жағынан түсіну;
тұлғаның әлеуметтендіру ерекшеліктерін.
істеуі керек:
әлеуметтік өзгерістер мен дамудың және әлеуметтік қозғалыстарды дамыту.
Үкіметтің негізін, саясаттың субъектісін, саяси қарым қатынастар мен үрдістерді анықтау. Қазақстанда және дүние жүзінде.
Әлеуметтану және саяси тану негіздері:
Әлеуметтану ғылым. Қоғам әлеуметтік мідени жүйе. әлеуметтік қатынастар. әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. әлеуметтік процестер, әлеуметтік ұйымдар мен институттар. Жеке тұлға оның әлеуметтік ролі мен әлеуметік тәрбиелілігі.
Әлеуметтік қозғалыстар. Әлеуметтік дау және оны шешу жолдары. Саясаттану пәні. Саяси үкіметтер және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе. Саясат субъектілері. Саяси сана.
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3

СЭД 3.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
Основы экономики:
Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование, доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем.
Макроэкономика. Структура экономики страны.
Финансы.
Кредитно-денежная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
ПК1
ПК2
СК1
СК2
СК3
СЭД 3.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
Основы права:
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан — ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство.
Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права.
Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
ПК1
ПК2
СК1
СК2
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД 04
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 4.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- Виды документов, порядок их оформления,
- значение и роль документов,
- порядок номенклатуры дел и организацию делопроизводства.
уметь:
- оформлять документацию на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной и финансово-расчетной документации.
Делопроизводство на государственном языке.
Классификация документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организация делопроизводства. Оформление документации на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной, финансово расчетной.
ПК1
ПК2
ПК3
СК1
СК2
СК3
ОПД 4.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- толщину линий чертежа и надписей на чертежах;
- основы начертательной геометрии и проекционное черчение,
- применение машиностроительного черчения.
уметь:
- составлять рабочие эскизы, сборочные чертежи;
- проставлять условности в строительных чертежах;
- вычерчивать планы и разрезы зданий; генплан в соответствии с действующим ГОСТом в РК.
Черчение
Линии чертежа и выполнение надписей на чертежах. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение, машиностроительное черчение:
крепежные детали и резьбовые соединения. Рабочие эскизы, сборочные чертежи. Строительное черчение: условности в строительных чертежах. Планы и разрезы здания. Генплан.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
СК1
СК2
СК3

ӘЭП 3.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
экономикалық теоряның негізгі жағдайларын;еліміздің және шет елдің экономикалық жағдайларын; макро және микроэкономикасын, салықтың, ақша несие және инвестициялық саясаттың негіздерін.
істеуі керек:
өзінің кәсіптік іскерлігінде экономикалық информацияны табу және қолдану.
Экономика негіздері.
Экономика және оның негізгі мәселелері. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық баға құрудың механизмі. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Монополияға қарсы реттеушілік, халық табысы. әлеуметтік экономикалық проблемаларды реттеу. Макроэконика. Ел экономикасының құрылымы. Қаржы. Несиелік ақша және салық жүйесі. Инфляциялық процестер жұмыссыздық.
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
ӘЭП 3.5
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
адам мен азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды іске асырудың механизмі.іскерлік аясында  құқықтық және этикалық нормаларды білу
істеуі керек:
мамандықтың іскерлік аясында нормативтік құқықтық құжаттарды қолдану.
Құқық негіздері:
Құқық: ұғымы, жүйесі, қайнар көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің негізі.
Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйелері.
КҚ 1
КҚ 2
АҚ 1
АҚ 2
КП 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП 04
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 4.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
құжаттар реквизиттері, құжаттардың ролі мен мәні; іс номенклатурасы мен іс жүргізуді ұйымдастыру.
істеуі керек:
құжаттарды қазақ тілінде рәсімдеу: жеке құрам бойынша, басқару ісінде, анықтама мәліметтік және қаржы есептік құжаттарды.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Құжаттардың жіктелуі, құжат реквизиттері, құжаттардың ролі мен маңызы, іс номенклатурасы және іс қағаздарын ұйымдастыру. Құжаттарды қазақ тіліде рәсімдеу: жеке құрам бойынша, басқару ісінің негіздерін, ақпараттық анықтама және қаржы есептік істер. Қызмет хаттарын құрастыру әдістемелері.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
ЖКП 4.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Сызу линияларын, сызба геометриясының негідерін және проекцияылқ сызуды, машина құрылыс сызуын: бекіту бөлшектері мен оюмен жалғастыруды.
Істеуі керек:
жұмысшы эскиздерін, құрастырып сызуды: құрылыс сызуындағы ғимараттарды тіліктері мен  жоспарларының белгіленуін, бас жоспарды.
Сызу.
Сызуды безендiру ережелерi. Сызбадағы геометриялық құрулар. Сызбадағы проекциялық көрiнiстер. Геометриялық фигуралардың жазбасы. Технологиялық сызба негiздерi. Сызбада көрiнiстердi орналастыру. Машина жасау сызбасы. Ажырамайтын қосылыстар. Жинақтаушы сызба, жұмыстық сызба, бөлшектер эскизi, жинақтаушы сызбаны бөлшектерге бөлу. Ғимараттың жоспары мен тілігі.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3

ОПД 4.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- Применение теоретической механике в строительстве и в специальности;
- Понятия и применения сопротивление материалов в строительстве и инженерных системах.
уметь:
- составить: статику сооружений: основные положения; исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем; многопролетные статически определимые (шарнирные) балки, статически определимые формы; линии влияния;
- определять перемещения статически определимых плоских систем;
- делать основные расчеты статически неопределимых систем методом сил; неразрезных балок, подпорных стен.
Основы технической механики.
Теоретическая механика: основные понятия и аксиомы статики; плоская система сходящихся сил; пара сил; устойчивость равновесия; пространственная система сил; центр тяжести; кинематика точки; простейшие виды движения твердого тела; элементы динамики точки; работа и мощность. Сопротивление материалов: основные положения; растяжение и сжатие; практические расчеты на срез и смятие; геометрические характеристики плоских сечений; изгиб прямого бруса; косой изгиб и сжатие (растяжение) сдвиг и кручение брусьев круглого сечения; устойчивость центрально-сжатых стержней; понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок. Статика сооружений: основные положения; исследование геометрической неизменяемости плоских стержневых систем; многопролетные статически определимые (шарнирные) балки, статически определимые формы; линии влияния; определение перемещений в статически определимых плоских систем; основы расчета статически неопределимых систем методом сил; неразрезные балки, подпорные стены.
ПК1
ПК2
ПК3
СК1
СК2
СК3
СК4
ОПД 4.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- практическую работу на ЭВМ,
- использование программного обеспечение ЭВМ на уровне оператора.
- Работу с элементами операционной системы, (программы-оболочки);
- применение редакторов текстовой информации в делопроизводстве и оформлении курсовых и дипломных работ,
- работу с графическим редактором.
уметь:
- работать с электронной таблицей,
- работать с базами данных при курсовом и дипломном проектировании.
- Применять ЭВМ при решении прикладных программ по спец. предметам.
Прикладная информатика
Практическая работа на ЭВМ, использование программного обеспечение ЭВМ на уровне оператора, работа с элементами операционной системы, программы-оболочки: выполняющие функции операционной системы, применение оболочки, применение редакторов текстовой информации в делопроизводстве и оформлении курсовых и дипломных работ, работа с графическим редактором. Практические вопросы математического моделирования, алгоритмизация и реализация численных методов на ЭВМ, работа с электронной таблицей, работа с базами данных при курсовом и дипломном проектировании, Применение ЭВМ при решении прикладных программ по спец. предметам.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
СК1
СК2
СК3
ОПД 4.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- электрические цели постоянного и переменного тока и их применение;
- Электромагнетизм;
- резонанс напряжений;
-мощность в цепях переменного тока.
- Назначение защитного заземления;
- Трансформаторы; трехфазный трансформатор.
- Машины переменного тока;
- Электрические машины постоянного тока;
- двигатели постоянного тока.
- Электронные и полупроводниковые приборы;
- полупроводниковый диод.
- Аппаратура управления и защиты.
уметь:
- производить расчет электрических цепей переменного тока;
- собирать трехфазные цепи по схеме «звезда» с нулевым проводом;
- собирать соединение потребителей по схеме «треугольник»;
- делать расчет электрических цепей по трехфазному току.
- Выполнять защитное заземление.
Общая электротехника с основами электроники.
Электрические цели постоянного тока; закон Ома; закон Джоуля - Ленца; закон Кирхгофа; соединение резисторов; расчет электрических цепей. Электромагнетизм: закон электромагнитной индукции; закон полного тока; резонанс напряжений; мощности в цепях переменного тока. Расчет электрических цепей переменного тока: трехфазные цепи: соединение потребителей по схеме «звезда» роль нулевого провода; соединение потребителей по схеме «треугольник»: расчет электрических цепей по трехфазному току. Трансформаторы: устройства и принципы действия однофазного трансформатора; трехфазный трансформатор. Машины переменного тока: устройства и принципы действия трехфазного асинхронного электродвигателя. Электрические машины постоянного тока; двигатели постоянного тока. Электронные и полупроводниковые приборы: электровакуумный диод и триод; полупроводниковый диод. Аппаратура управления и защиты: схема управления двигателями; меры безопасности при работе. Электроснабжение: схема передачи электрической энергии; схема электроснабжения; электрические сети. Защитное заземление: назначение защитного заземления: электробезопасность, учет и экономия электроэнергии.
ПК2
ПК3
ПК4
СК3
СК4
СК5
СК6

ЖКП 4.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
негізгі ұғым және аксиомалық статистика; ауырлық ортасы, теңдік тұрақтылығы, нүкте кинематикасы; қатты дененің қозғалысының қарапайым түрлері; динамика нүктесінің элементтері: жұмыс. Және қуат; материалдың қарсылығы: негізгі ұғымы; тартылуы және жиырылуы; практикалық есептеулер; жазықтықтағы қиылысудың  геометриялық мінездемесі; тік дененің иілуі; динамикалық  және қайталанбалы күштердің  жұмысы;
істеуі керек:
үймәреттердің статикасы: негізгі ұғымдар; анықталған  балкалардың көп жылғы статикасы.
Техникалық механика негіздері
Теориялық механика: негізгі ұғым және аксиомалық статистика; ауырлық ортасы, теңдік тұрақтылығы, нүкте кинематикасы; қатты дененің қозғалысының  қарапайым түрлері; динамика нүктесінің элементтері: жұмыс. Және қуат; материалдың қарсылығы: негізгі ұғымы; тартылуы және жиырылуы; практикалық есептеулер; жазықтықтағы қиылысудың  геометриялық мінездемесі; тік дененің иілуі; динамикалық  және қайталанбалы күштердің  жұмысы; үймәреттердің статикасы: негізгі ұғымдар; анықталған балкалардың көп жылғы статикасы.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
ЖКП 4.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
ДЭЕМ дағы тәжірибелік жұмыс : бағдарламалық қамтамасыз етуді, ДЭЕМ қолдану операторлық деңгейде: операциялық жүйелердің элементтерімен жұмыс: мәтіндік хабарламада, іс қағаздарын жүргізуде, курстық және дипломдық  жұмыстарды орындауда редакторды қолдану
істеуі керек:
математикалық модельдеудің, алгоритмдеу және ДЭЕМ-ді арнайы пәндердің қолданбалы бағдарламаларын шешкенде пайдалану, ДЭЕМ-да қолданбалы бағдарлама бойынша курстық және дипломдық жұмыстарды орындау.
Қолданбалы информатика
ДЭЕМ дағы тәжірибелік жұмыс : бағдарламалық қамтамасыз етуді,
ДЭЕМ қолдану операторлық деңгейде: операциялық жүйелердің  элементтерімен жұмыс: мәтіндік хабарламада, іс қағаздарын жүргізуде, курстық және дипломдық жұмыстарды орындауда редакторды қолдану; математикалық модельдеудің, алгоритмдеу және ДЭЕМ-ді арнайы пәндердің қолданбалы бағдарламаларын шешкенде пайдалану, ДЭЕМ-да қолданблы бағдарлама бойынша курстық және дипломдық жұмыстарды орындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
ЖКП 4.5
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Тұрақты токтың электрлік тізбегі. Ом заңы, ДЖуоль Ленц, Кирхгоф заңдары, резисторларды байластыру, электр тізбегін есептеу. Электромгниттік: электромагниттік индукцияның заңы, толық токтың заңы; бір фазалы үзілісті токтың электрлік тізбегі. Үзілісті токтың тізбегінің ерекшелігі,қысым резонансы, үзілісті токтың тізбегіндегі қуат. Басқару және қорғаныш аппараттары: жұмыс кезіндегі сақтану шаралары.
істеуі керек:
Үзілісті электр тогын тізбегін есептеу. Тансформаторлар: бір фазалы трансформатордың  құрылымы мен принциптері: үш фазалы трансформатор. Үзілісті токтың машиналары. Электрлі машиналар. Басқару және қорғаныш аппараттары: жұмыс кезіндегі сақтану шаралары. Электрді қамтамасыздандыру. Қорғанышты жерлендіру оны орнату. Электроқауіпсіздік,  есеп және электроэнергиясын үнемдеу.
Жалпы электротехника электроника  негіздерімен.
Тұрақты токтың электрлік тізбегі. Ом заңы, ДЖуоль Ленц, Кирхгоф заңдары, резисторларды байластыру, электр тізбегін есептеу. Электромгниттік: электромагниттік индукцияның заңы, толық токтың заңы; бір фазалы үзілісті токтың электрлік тізбегі. Үзілісті токтың тізбегінің ерекшелігі,қысым резонансы, үзілісті токтың тізбегіндегі қуат. Үзілісті электр тогын тізбегін есептеу. Тансформаторлар: бір фазалы трансформатордың құрылымы мен принциптері: үш фазалы трансформатор. Үзілісті токтың машиналары. Электрлі машиналар. Басқару және қорғаныш аппараттары: жұмыс кезіндегі сақтану шаралары. Электрді қамтамасыздандыру. Қорғанышты жерлендіру оны орнату. Электроқауіпсіздік,  есеп және электроэнергиясын үнемдеу.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6

ОПД 4.6
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные строительные материалы и конструктивные элементы зданий и сооружений, основные строительно-монтажные работы.
- материалы, применяемые для изготовления труб и воздуховодов в зависимости от конструкции;
- основные свойства и строение металлов и сплавов;
- коррозию металлов и защиту от нее;
- пластические массы и изделия из них и ее применение;
- применение асбестоцемента и изделий из него;
- Арматуру инженерных систем;
- Измерительные приборы.
уметь:
- пользоваться измерительными приборами.
- Выбирать сортовой, фасонный и листовой прокат, детали крепления, вспомогательные материалы.
Материалы и изделия в сантехнике
Основы строительного дела: основные строительные материалы; конструктивные элементы и части здании, основные строительно-монтажные работы. Конструктивные материалы, применяемые для изготовления труб и воздуховодов; основные свойства и строение металлов и сплавов; чугун и изделия и него, стали и изделия из нее, цветные металлы и сплавы; коррозия металлов и защита от нее; пластические массы и изделия из них; асбестоцемент и изделие из него; керамические и стеклянные трубы. Арматура: запорная арматура; регулирующая и прохладительная; водопроводная и противопожарная; резная арматура. Измерительные приборы. Классификация и виды; измерительных приборов; сортовой, фасонный и листовой прокат; детали крепления; вспомогательные материалы.
ПК3
ПК4
ПК5
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
ОПД 4.7
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- законы движения жидкости, гидростатику.
- гидравлические сопротивления.
- истечение жидкости и газов из отверстий и через насадки.
- принцип действия насосов и вентиляторов.
- основные законы движения воздуха.
уметь:
- выполнять гидравлический расчет трубопроводов.
- выполнять аэродинамический расчет воздуховодов.
Основы гидравлики и аэродинамики.
Основы гидростатики. Основные законы движения жидкости. Гидравлические сопротивление. Измерение давления. Гидравлический расчет трубопроводов. Истечение жидкости из отверстий и через насадки. Насосы. Основные сведения о газах. Основные законы движения воздуха. Аэродинамический расчет воздуховодов. Истечение жидкости и газов через отверстия и насадки. Насосы и вентиляторы.
ПК3
ПК4
ПК5
СК3
СК4
СК5
СК6
ОПД 4.8
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- строение металлов,
- методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть;
- производство черных и цветных металлов,
- классификация и маркировка сталей.
- способы обработки металлов.
- производство труб, сварка металлов.
уметь:
- составлять диаграмму состояния железо-цементит;
- выбирать марку сталей и чугунов.
Сварка и резка металлов
Металловедение, его задачи. Строение металлов, методы испытания металлов на растяжение, твердость, текучесть. Производство черных и цветных металлов, применяемых во внутренних санитарно-технических системах. Основные сведения из теории сплавов. Понятие о сплаве. Структура сплавов. Диаграмма состояния железо-цементит. Классификация и маркировка сталей. Сплавы на основе цветных металлов. Бронза и латунь их применение. Способы обработки металлов. Производство труб, сварка металлов.
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6

ЖКП 4.6
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Құрылыс ісінің негіздерін: негізгі құрылыс материалдары; үймәреттердің негізгі конструктивтік элементтері мен бөлімдері; негізгі құрылыс жинақтау жұмыстары; түтіктер мен ауа өткізгіштерді дайындауда қолданылатын материалдар;  металдар мен бұйымдардың негізгі  құрылысы мен құрылымы; шойын және одан жасалатын бұйымдар; түсті металдар мен құймалар; металдардың тотығуы және одан қорғау; пластикалық массалар және одан жасалатын бұйымдар; асбестцементті, одан алатын бұйымдар; керамикалық және шыны түтіктер.
істеуі керек:
көмекші құралдарды қолдана білу; сұрыпты, фасонды, парақты прокаттарды таңдау; бекіту бөлшектері; көмекші материалдар.
Санитарлық техника материалдары мен бұйымдары.
Құрылыс ісінің негіздері: негізгі құрылыс материалдары; үймәреттердің негізгі конструктивтік  элементтері мен бөлімдері; негізгі құрылыс жинақтау жұмыстары; түтіктер мен ауа өткізгіштерді дайындауда қолданылатын материалдар; металдар мен бұйымдардың негізгі  құрылысы мен құрылымы; шойын және одан жасалатын бұйымдар; түсті металдар мен құймалар; металдардың тотығуы және одан қорғау;  пластикалық массалар және одан жасалатын бұйымдар; асбестцементті, одан алатын бұйымдар; керамикалық және шыны түтіктер. Арматура: реттейтін және салқындататын, су жүретін және өртке қарсы, кесілген арматура. өлшеу аспаптары; өлшеу аспаптарының классификациясы және олардың түрлері; сорты; пішінді прокат; бекіту деталдары; қосымша материалдар.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
ЖКП 4.7
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Гидростатика негіздері. Сұйықтар қозғлысының негізгі заңдары; гидравликалық кедергі; түтік өткізгіштерін гидравликалық есептеу; сұйықтың тесіктен және қондырғыдан ағуы. Насостар. Газ туралы негізгі мағлұматтар.
істеуі керек:
Құбырлардың гидравликалық есебін орындау. Ауаайдағыштардың аэродинамикалық есебі.
Гидравлика және аэродинамика негіздері.
Гидростатика негіздері. Сұйықтар қозғлысының негізгі заңдары; гидравликалық кедергі; түтік өткізгіштерін гидравликалық есептеу; сұйықтың тесіктен және қондырғыдан ағуы. Насостар. Газ туралы негізгі мағлұматтар. Ауа қозғалысының  негізгі заңдары; ауа өткізгіштерді аэродинамикалық есептеу; ауаның тесіктен және қондырғылардан өтуі. Насостар мен желдеткіштер.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
ЖКП 4.8
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
металдардың құрылысы, металды созылуға, қаттылыққа, ағындылыққа сынаудан өткізу тәсілдері. Ішкі санитарлық техникалық жүйелерге қолданылатын түрлі-түсті металдар өндірісі. Қорытпа теориясынан негізгі мағлұматтар: қорытпа жайлы түсінік, қорытпаның құрылысы.
Түсті металдар негізіндегі қорытпалар. Қола және латунь. Олардың шаруашылықта қолданылуы. Металды өңдеу тәсілдері. Түтік өндірісі.
істеуі керек:
Темір цементат жағдайының диаграммасын құру. Болаттар мен шойындардың маркасын таңдау.
Металдарды пісіру және кесу
Металды құрылысқа енгізу, оның мақсаты; металдардың құрылысы, металды созылуға, қаттылыққа, ағындылыққа сынаудан өткізу тәсілдері. Ішкі санитарлық техникалық жүйелерге қолданылатын түрлі-түсті металдар өндірісі. Қорытпа теориясынан негізгі мағлұматтар: қорытпа жайлы түсінік, қорытпаның құрылысы. Темір цементат жағдайының диаграммасы. Болттарды классификациялау және маркалау. Түсті металдар негізіндегі қорытпалар. Қола және латунь. Олардың шаруашылықта қолданылуы. Металды өңдеу тәсілдері. Түтік өндірісі. Металдарды дәнекерлеу.
ПҚ 9
ҚҚ 9
АҚ 9

ОПД 4.9
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- масштабы,
- основные геодезические чертежи,
- рельеф местности и его изображение,
-ориентирование линий на местности;
-основные понятия о погрешностях результатов геометрических измерений.
- устройство теодолитов;
- устройство нивелиров.
уметь:
- выполнять теодолитную и нивелирную съемку.
- строить план трассы, строй генпланы, продольный профиль трубопровода.
Геодезия
Основы геодезии: общие сведения, масштабы, основные геодезические чертежи, рельеф местности и его изображение, ориентирование линий на местности; основные понятия о погрешностях результатов геометрических измерений. Теодолиты. Теодолитная съемка, нивелиры. Нивелирная съемка. План трассы. Строй генплан. Продольный профиль трубопровода.
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СД 05
Специальные дисциплины.
СД 5.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- стандартизацию средств и методов измерений;
- контрольно-измерительные приборы применяемые в системах теплогазоснабжения и вентиляции;
- автоматическое регулирование и регуляторы систем ТГВ;
- централизацию контроля управления;
уметь:
- производить контроль управления систем теплогазоснабжения и вентиляции
Автоматика и регулирование систем теплоснабжения и вентиляции
Понятие об автоматики и автоматизации систем теплоснабжения и вентиляции; стандартизация средств и методов измерений; контрольно-измерительные приборы применяемые в системах теплогазоснабжения и вентиляции; автоматическое регулирование и регуляторы систем ТГВ; централизация контроля управления систем теплогазоснабжения и вентиляции.
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9
СД 5.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- рабочие процессы, происходящие в котельном агрегате;
- процесс горения топлива и топочные устройства;
- виды котлов;
- основное и вспомогательное устройство котлов;
- элементы котельной установки;
- основы расчета котельной установки.
- источники и потребители тепла.
- схемы тепловых сетей и расход тепла.
- прокладка трубопроводов теплосети.
- оборудование тепловых пунктов и абонентских вводов.
уметь:
- выполнять основные расчеты теплопроводов теплосети и теплопроводов.
Котельные установки и тепловые сети.
Рабочие процессы в котельном агрегате. Процесс горения топлива и топочные устройства. Котлы. Элементы котельной установки. Основы расчета котельной установки. Каркас, обмуровка, гарнитура и арматура котлов. Отопительные производственные котельные. Источники и потребители тепла. Схемы тепловых сетей и расход тепла. Прокладка трубопроводов теплосети. Основы расчетов теплопроводов теплосети. Основы расчетов теплопроводов. Оборудование тепловых пунктов и абонентских вводов.
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9

ЖКП 4.9
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Геодезия  негіздері. Масштаб жайлы жалпы түсінік; негізгі геодезиялық сызулар, жер қыртыстары және оның бейнесі: жерде сызықты бағыттау, геометриялық өлшемдер қорытындысының қатесі туралы негізгі түсініктер. Теодолиттер, теодолиттік түсіру. Нивелирлер, нивелирлік түсіру. Жолдың жоспары, құрылыс бас жоспары. Құбырдың көлденең профилі
Геодезия
Геодезия негіздері. Масштаб жайлы жалпы түсінік; негізгі геодезиялық  сызулар, жер қыртыстары және оның бейнесі: жерде сызықты бағыттау, геометриялық өлшемдер қорытындысының  қатесі туралы негізгі түсініктер. Теодолиттер, теодолиттік түсіру. Нивелирлер, нивелирлік түсіру. Жолдың жоспары, құрылыс бас жоспары. Құбырдың  көлденең профилі.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АП 05
Арнайы пәндер
АП 5.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
ЖГА жүйелерін автоматтандыру және автоматика туралы түсінік; өлшеу тәсілдері мен бұйымдарын стандарттау; жылумен, газбен және ауа мен қамтамасыз ету  жүйелерінде қолданатын байқау    өлшеу аспаптары; ЖГА жүйелерін автоматикалық реттеу және регуляторлар; ЖГА жүйелерін басқаруды байқауды
істеуі керек:
ЖГА жүйелерін басқаруды байқауды ортақтандыру.
Автоматика және жылумен қамтамасыз ету және желдету жүйелерін реттеу.
ЖГА жүйелерін автоматтандыру және автоматика туралы түсінік; өлшеу тәсілдері мен бұйымдарын стандарттау; жылумен, газбен және ауа мен қамтамасыз ету жүйелерінде қолданатын байқау өлшеу аспаптары;  ЖГА жүйелерін автоматикалық реттеу және регуляторлар; ЖГА жүйелерін басқаруды байқауды ортақтандыру.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 2, АҚ 3
АҚ 4, АҚ 5
АҚ 6, АҚ 7
АҚ 8, АҚ 9
АП 5.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Қазан агрегатындағы жұмысшы процестер. Жану процесі және құрылысы; қазан қондырғыларын есептеу негіздері. Қазандардың қаңқасы, оралуы, гарнитурасы мен арматурасы; өндірістік жылыту қазандары. Жылу көзі және тұтынушылар; жылу жүйелерінің схемасы, жылу шығыны: жылу желісінің түтік өткізгіштерін салу; жылу желісінің түтік өткізгіштерін есептеу негіздері; жылу өткізгіштер есептерінің итнегізі; жылу пункттарының жабдықтары және абоненттерді қосу.
істеуі керек:
жылу жүйелеріндегі жылу өткізудің негізгі есептерін.
Қазан қондырғылары және жылу желілері.
Қазан агрегатындағы жұмысшы процестер. Жану процесі және құрылысы; қазан қондырғыларын есептеу негіздері. Қазандардың қаңқасы, оралуы, гарнитурасы мен арматурасы; өндірістік жылыту қазандары. Жылу көзі және тұтынушылар; жылу жүйелерінің  схемасы, жылу шығыны: жылу желісінің түтік өткізгіштерін салу; жылу желісінің түтік өткізгіштерін есептеу негіздері; жылу өткізгіштер есептерінің итнегізі; жылу пункттарының жабдықтары және абоненттерді қосу.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9

СД 5.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- основу расчета строительной теплофизики;
- тепловой, воздушный и влажностный режимы помещений;
- теплообмен человека в помещении;
- условия комфортности расчет и подбор наружных ограждающих конструкций.
- системы отопления;
- системы водяного отопления.
- паровое отопление;
- воздушное отопление;
- электрическое отопление;
- схему абонентских вводов.
уметь:
- производить расчет давления в системе водяного отопления;
- выполнять гидравлический расчет систем;
- производить тепловой расчет отопительных приборов.
Отопление.
Строительная теплофизика; тепловой, воздушный и влажностный режимы помещений; теплообмен человека в помещении; условия комфортности расчет и подбор наружных ограждающих конструкций. Системы отопления; разновидность систем отопления и их характеристика; системы водяного отопления; расчет давления в системе водяного отопления; гидравлический расчет систем; тепловой расчет отопительных приборов. Паровое отопление; воздушное отопление; электрическое отопление; режимы эксплуатации и регулирование панельно-лучистое отопление; абонентские вводы.
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9
СД 5.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- системы и схемы водоснабжения;
- классификацию систем водоснабжения и канализации;
- наружную водопроводную и канализационную сети
- сведения об очистных сооружениях.
- устройство и оборудование водопроводных и канализационных сетей здания;
- дворовую и внутриквартальную канализацию,
уметь:
- производить гидравлический расчет холодного и горячего водоснабжения и канализации;
- расчет пропускной способности внутриквартальных канализаций.
Санитарно-технические устройства зданий и газоснабжение.
Сведения о водопроводных сооружениях. Охрана окружающей среды. Наружная водопроводная сеть; наружная канализационная сеть. Сведения об очистных сооружениях. Внутреннее холодное водоснабжение (устройства, оборудование). Централизованное горячее водоснабжения (устройство, оборудование, проектирование). Внутренняя канализация (устройство, оборудование, проектирование). Дворовая и внутриквартальная канализация, расчет пропускной способности внутриквартальных канализаций.
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9
СД 5.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- гигиенические основы вентиляции;
- воздухообмен и его определение;
- классификацию систем вентиляции;
- обработку воздуха;
- перемещение воздуха;
- общую и местную вентиляцию;
- конденционирование воздуха в помещении;
- взаимосвязь вопросов архитектуры и вентиляции.
уметь:
- производить аэродинамический расчет вентиляционных систем различного назначения;
- определять концентрации вредных веществ и выбросов.
Основы вентиляции.
Вентиляция: системы вентиляции; вентиляционные системы; аэродинамический расчет систем различного назначения; обработки приточного воздуха; борьба с шумом и вибрацией; местные отсосы; воздушные завесы; воздушные души, очистка воздуха от пыли и глаза; система пневмотранспорта, вентиляция зданий различного назначения. Кондиционирование воздуха; системы кондиционирования и холодоснабжения; классификация; классификация систем кондиционирования воздуха; разновидности и основное оборудование установок кондиционирования воздуха; разновидности и основное оборудование установок кондиционирования воздуха. Охрана воздушного бассейна; промышленные выборы; определение концентрации вредных веществ и выбросов.
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9

АП 5.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
білуі керек:
Құрылыс жылыту физикасы, жылу; бөлмелердің ауалық және ылғалдық режимі; бөлмедегі адамдардың жылу алмастыруы; комфорттық жағдайы; сыртқы қоршау конструкцияларын таңдау және есептеу. Жылыту жүйесі: жылыту жүйесінің әртүрлілігі және олардың сипаттамасы. Сумен жылыту жүйесіндегі қысымды ашу; жүйені гидравликалық өлшеу; жүйені гидравликалық есептеу; жылыту аспаптарының  жылу есептері; құқықтық жылыту; ауамен жылыту; пайдалану мен реттеудің режимі.
істеуі керек:
сумен жылыту жүйесіндегі қысымды есептеу; жүйенің гидравликалық есебі; жылыту аспаптарының жылу есебі.
Жылыту
Құрылыс жылыту физикасы, жылу; бөлмелердің  ауалық және ылғалдық режимі; бөлмедегі адамдардың жылу алмастыруы; комфорттық жағдайы; сыртқы қоршау конструкцияларын таңдау және есептеу. Жылыту жүйесі: жылыту жүйесінің әртүрлілігі және олардың сипаттамасы. Сумен жылыту жүйесіндегі қысымды ашу; жүйені гидравликалық өлшеу; жүйені гидравликалық есептеу; жылыту аспаптарының жылу есептері; құқықтық жылыту; ауамен жылыту; пайдалану мен реттеудің режимі; тақталы сәулеттік жылыту; тұтынушыларға енгізу.
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
АП 5.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Су өткізгіш ғимараттар туралы жалпы түсінік, қоршаған ортаны қорғау; ішкі суық сумен қамтамасыз ету; (құрылым жабдығы); орталықтанған ыстық сумен қамтамасыз ету (құрылым жабдығы, жобалау); ішкі канализация (құрылым жабдығы, жобалау); шарбақ және квартал ішіндегі канализация; ішкі канализацияның  өткізу мүмкіншілігін құрылым жабдығы есептеу.
істеуі керек:
ыстық және суық сумен қамтамасыз ету мен канализацияның гидраликалық есебін.
Ғимараттардың санитарлық-техникалық құрылысы және газбен жабдықтау.
Су өткізгіш ғимараттар туралы жалпы түсінік, қоршаған ортаны қорғау; ішкі суық сумен қамтамасыз ету; (құрылым жабдығы); орталықтанған ыстық сумен қамтамасыз ету (құрылым жабдығы, жобалау); ішкі канализация (құрылым жабдығы, жобалау); шарбақ және  квартал ішіндегі канализация; ішкі канализацияның өткізу мүмкіншілігін құрылым жабдығы есептеу.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
АП 5.5
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
желдету жүйелері; әртүрлі  қызметтегі жүйелерді аэродинамикалық есептеу; ақпа ауаны тазалау; шумен және дірілмен күрес; жергілікті сору; ауалық түндік; ауаны шаңнан және газдан тазарту; ауа көлігінің жүйесі; әртүрлі қызметке арналған үймәреттерді желдету; ауаны салқындату; салқынен қамтамасыз етудің салқындату жүйесі; ауаны салқындату қондырғыларының әртүрлілігі және негізгі жабдығы; ауа бассейнін қорғау;  өндірістік қалдықтар мен заттардың зиянды қоспасын анықтау.
істеуі керек:
сумен жылыту жүйесіндегі қысымды есептеу; жүйенің гидравликалық есебі; жылыту аспаптарының жылу есебі.
Желдету негіздері.
Желдету: желдету жүйелері; әртүрлі  қызметтегі жүйелерді аэродинамикалық есептеу; ақпа ауаны тазалау; шумен және дірілмен күрес; жергілікті сору; ауалық түндік; ауаны шаңнан және газдан тазарту; ауа көлігінің жүйесі; әртүрлі қызметке арналған үймәреттерді желдету; ауаны салқындату; салқынмен қамтамасыз етудің салқындату жүйесі; ауаны салқындату қондырғыларының әртүрлілігі және негізгі жабдығы; ауа бассейнін қорғау; өндірістік қалдықтар мен заттардың зиянды қоспасын анықтау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9

СД 5.6
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- производство заготовительных работ;
- монтаж систем теплоснабжения зданий;
- монтаж внутренней сети, оборудования и отопительных приборов систем центрального отопления;
-пуск и наладка систем теплоснабжения.
- монтаж систем внутреннего водопровода;
- монтаж внутренних систем холодного и горячего водоснабжения;
- пуск наладка систем водоснабжения.
- монтаж внутренней канализационной сети;
- установку санитарных приборов;
- монтаж систем газоснабжения зданий;
- монтаж внутренней газовой сети и приборов;
- пуск и наладка внутренней сети газоснабжения.
- монтаж систем вентиляции, монтаж воздуховодов и оборудования;
- систем вентиляции; пуск и наладка систем вентиляции.
уметь:
- выполнять монтажное проектирование;
- организовать производство санитарно-технических работ в монтажной организации и на объекте.
Производство санитарно-технических работ.
Заготовительные работы: технология изготовления монтажных узлов из металлических труб; технология монтажных узлов из металлических труб; технология изготовления монтажных узлов из неметаллических труб; ревизия и подготовка арматуры, группировка радиаторов. Монтаж систем теплоснабжения зданий; монтаж внутренней сети, оборудования и отопительных приборов систем центрального отопления; пуск и наладка систем теплоснабжения. Монтаж систем внутреннего водопровода; монтаж внутренних систем холодного и горячего водоснабжения; пуск наладка систем водоснабжения. Монтаж внутренней канализационной сети; установка санитарных приборов. Монтаж систем газоснабжения зданий; монтаж внутренней газовой сети и приборов; пуск и наладка внутренней сети газоснабжения. Монтаж систем вентиляции, монтаж воздуховодов и оборудования; систем вентиляции; пуск и наладка систем вентиляции. Монтажное проектирование; правила и последовательность разработки монтажных чертежей внутренних санитарно-технических систем. Организация производства санитарно-технических работ; подготовка производства в монтажной организации и на объекте; организация производства санитарно-технических работ.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9
СД 5.7
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- отрасли, муниципального хозяйства РК, «Рыночной экономики», отрасль строительства, ее продукцию.
- органы управления строительно-промышленными комплексами.
- индустриализацию строительного производства
- тарифную систему и ее элементы; - фонд заработной платы и его виды;
- финансирование в строительстве, понятие виды;
- функции банка;
- планирование в строительстве;
- нормирование труда;
-рабочее время рабочего;
- аренда и ее участники;
- акционерное общество, его участники.
- производительность труда рабочих, ее показатели;
- сметная стоимость работ, ее состав;
- сметные нормы;
- издержки производства (себестоимость) работ их виды.
- демонополизация, разные формы собственности, приватизация.
- виды рынков, конкуренция.
- капитальные вложения и инвестиции их виды.
- менеджмент, его виды.
- маркетинг.
- сводные экономические зоны, их понятие, цель.
- макроэкономика и микроэкономика, их понятие.
- эффективность производства;
- инфляция, безработица, их понятие.
- отраслевая структура экономики;
- материально- техническое снабжение, функции отдела снабжения.
уметь:
- определять фонд заработной платы, его виды: годовой, месячный, квартальный, тарифный разряд;
- определять прибыль и рентабельность производства, капитальные вложения, сметную стоимость.
- определять три вида оценок производственных фондов.
Основы рыночной экономики и управление производством
Понятие об экономике, отрасли, муниципального хозяйства РК, «Рыночной экономике», отрасль строительства, ее продукция, отличие от промышленной продукции. Органы управления строительно-промышленными комплексами. Участники строительного производства, заказчики, подрядчик, их функции. Индустриализация строительного производства. Способы ведения работ в строительстве. Специализация строительных организаций по отраслевому и технологическому принципу. Тарифная система ее элементы: тарифная сетка, тарифные ставки. Фонд заработной платы, его виды: годовой, месячный, квартальный, тарифный разряд. Финансирование в строительстве, понятие виды: возвратное и безвозвратное: кредит, ссуда. Функции банка. Планирование в строительстве. Виды планов. Показатели плана. Нормирование труда: нормы времени, нормы выработки, нормы расхода материалов, нормы затрат труда. Рабочее время рабочего. Аренда и ее участники: арендатор и арендодатель, арендная плата. Акционерное общество, его участники. Акция ее назначение. Производительность труда рабочих, ее показатели; трудоемкость, выработка. Ценообразование в строительстве. Сметная стоимость работ, ее состав: прямые затраты их состав:
- накладные расходы, их размер;
- плановые накопления, их размер.
Назначение сметы. Сметные нормы.
Издержки производства (себестоимость) работ их виды. Прибыль и рентабельность предприятий ее определение. Переход к рыночной экономике, характеристики данного времени. Демонополизация, разные формы собственности, приватизация. Рынок, механизм его функционирования. Виды рынков. Конкуренция.
Капитальные вложения и инвестиции их виды. Менеджмент, его виды. Менеджеры производства. Маркетинг. Сводные экономические зоны, их понятие, цель. Макроэкономика и микроэкономика, их понятие. Эффективность производства. Максимализация прибыли и минимализация издержек. Инфляция, безработица, их понятие. Отраслевая структура экономики. Материально- техническое снабжение, функции отдела снабжении. Определение трех видов оценок производственных фондов.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6
СК7 СК8 СК9

АП 5.6
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Дайындау жұмыстары; жинақтау түйіндерін темір түтіктерден дайындау технологиясы; жинақтау түйіндерін металл емес түтіктерден дайындау; арматураны дайындау және тексеру; радиаторларды топтастыру, үймәреттерді жылумен қамтамасыз ету жүйелерін жинақтау; орталық жылыту жүйесінің ішкі желісін, жабдықтарын және жылыту аспаптарын жинақтау. Жылумен қамтамасыз ету жүйесін іске қосу және қалыпқа келтіру; ішкі су тұрбалар жүйесін жинақтау; суық және ыстық сумен қамтамасыз етудің  ішкі жүйелерін жинақтау; сумен қамтамасыз  ету жүйесін іске қосу  және қалыпқа келтіру; ішкі канализациялық суағарларды жинақтау; ішкі канализациялық  жүйені жинақтау; санитарлық аспаптарды орнату; мәреттерді  газбен қамтамасыз  жүйесін жинақтау;
істеуі керек:
ыстық және суық сумен қамтамасыз ету мен канализацияның гидраликалық есебін.
Санитарлық техникалық жұмыстардың  өндірісі.
Дайындау жұмыстары; жинақтау түйіндерін темір түтіктерден дайындау технологиясы; жинақтау түйіндерін металл емес түтіктерден дайындау; арматураны дайындау және тексеру; радиаторларды топтастыру, үймәреттерді жылумен қамтамасыз ету жүйелерін жинақтау; орталық жылыту жүйесінің ішкі желісін, жабдықтарын және жылыту аспаптарын жинақтау. Жылумен қамтамасыз ету жүйесін іске қосу және қалыпқа келтіру; ішкі су тұрбалар жүйесін жинақтау; суық және ыстық сумен қамтамасыз етудің  ішкі жүйелерін жинақтау; сумен қамтамасыз  ету жүйесін іске қосу  және қалыпқа келтіру; ішкі канализациялық суағарларды жинақтау; ішкі канализациялық  жүйені жинақтау; санитарлық аспаптарды  орнату; мәреттерді  газбен қамтамасыз  жүйесін жинақтау; ішкі газдық жүйені және аспаптарды жинақтау; ішкі газбен қамтамасыз жүйесін іске және  қалыпқа келтіру; үрлеу жүйесін жинақтау; ауа өткізгіштер мен жабдықтарды жинақтау; үрлеу жүйесін іске қосу және қалыпқа келтіру; жинақтау сызбаларының реттілігі; санитарлық техникалық өндіріс жұмыстарын ұйымдастыру; өндіріс және жинақтау ұйымдарын  объектіде дайындау.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
АП 5.7
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Қазақстан Республикасының Экономика, сала, муниципальды шаруашылығы туралы түсінік. Құрылыс өндіріс комплекстерін басқару органдары. Құрылыс өндірісінің қатысушылары, тапсырысшылар, подрядчиктер, олардың функциясы. Құрылыс өндірісінің индустриализациясы. Тарифтік жүйе оның элементтері. Жалақы қоры мен оның түрлері. Құрылысты қаржыландыру, түсінігі, түрлері, банк функциясы. Жоспар түрлері. Жоспар көрсеткіштері. Еңбекті нормалау. Жұмысшының жұмыс уақыты. Акционерлік қоғам оның қатысушылары. Акция оның арналуы, жұмысшы еңбегінің өнімділігі, оның көрсеткіштері, жұмыстың сметалық құны, оның құрамы. Сметаның арналуы. Сметалық норма. Нарық экономикасына көшу. Нарық және оның механизм функциясы. Нарық түрлері.
істеуі керек:
Жалақының қорын анықтау, оның түрлері: жылдық, айлық, кварталдық, тарифті разряд; кіріс, өндірістің рентабельділігі, сметалық құн. Өндірістік қорды бағалаудың үш түрін анықтау.
Нарықтық экономика негіздері мен өндірісті басқару
Қазақстан Республикасының Экономика, сала, муниципальды шаруашылығы туралы түсінік. Құрылыс өндіріс комплекстерін басқару органдары. Құрылыс өндірісінің қатысушылары, тапсырысшылар, подрядчиктер, олардың функциясы. Құрылыс өндірісінің индустриализациясы. Тарифтік жүйе оның элементтері. Жалақы қоры мен оның түрлері. Құрылысты қаржыландыру, түсінігі, түрлері, банк функциясы. Жоспар түрлері. Жоспар көрсеткіштері. Еңбекті нормалау. Жұмысшының жұмыс уақыты. Акционерлік қоғам оның қатысушылары. Акция оның арналуы, жұмысшы еңбегінің өнімділігі, оның көрсеткіштері, жұмыстың сметалық құны, оның құрамы. Сметаның арналуы. Сметалық норма. Нарық экономикасына көшу. Нарық және оның механизм функциясы. Нарық түрлері. Бәсекелестік. Менеджмент, оның түрлері. өндіріс менеджерлері. Маркетинг. Макроэкономика және микроэкономика, оның түсінігі.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9

СД 5.8
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- Закон РК по охране труда;
- причины травматизма и профессиональных заболеваний в строительстве;
- производственную санитарию и гигиену труда.
- организацию безопасности труда на производстве.
- пожарную безопасность и ее профилактику.
уметь:
- оказывать первую доврачебную помощи при ожогах, поражении электрическим током, удушье, обморожении и отравлении.
Охрана труда
Основные положения законодательства по охране труда; причины травматизма и профессиональных заболеваний в строительстве; производственная санитария и гигиена труда. Коллективный и индивидуальный трудовые договора. Организация безопасности и оздоровления условий труда. Несчастные случаи. Организация охраны труда на производстве. Пожарная безопасность и профилактика.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ДО 00
Дисциплина, определяемая организацией образования
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 1.1
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- профессиональную направленность.
- структуру всех направлений производства, по которым в дальнейшем может работать и повышать свою квалификацию обучающийся.
- основные производственные операции.
уметь:
- ориентироваться в выбранной профессии, и в технологическом процессе производства и всех его направлениях.
Введение в специальность. Характеристика образовательной деятельности по выбранной специальности (образцы выполнения практических, курсовых и дипломных проектов). Обзор технологического процесса монтажа и эксплуатации, внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем (экскурсии). Общие понятия слесарных и монтажных работ. Характеристика предприятий и организаций по профилю обучения. Структурный и профессиональный рост на производстве. Стадии профессионального обучения и карьерный рост. В ходе прохождения краткое конспектирование и эскизирование. Завершение – составление отчета.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2,СК3
СК4,СК5
СК6
СК7 СК8 СК9
ПП 1.2
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды разметок.
– разметочные обозначения на трубах.
- резку металла.
- приемы механизированной рубки металла.
- приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах.
- отпиливание, распиливание и зачистка металла.
- зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной.
- нарезание резьбы клуппами на механизмах.
- прогонка резьбы на болтах и в гайках.
- проверка качества резьбы.
- накатывание резьбы.
- изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для вертикального водопровода, канализационного блока с хомутами.
уметь:
- пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря;
- зенковать и сверлить сквозные отверстия ручной, электрической сверлильной машиной.
- нарезать резьбы клуппами на механизмах.
- прогонять резьбы на болтах и в гайках.
- проверять качество резьбы.
- накатывать резьбу.
иметь практический опыт:
- в применении техники безопасности при ведении слесарных работ.
Слесарная практика
Умение пользоваться контрольно-измерительным инструментом слесаря. Разметка металла. Виды разметок. Разметочные обозначения на трубах. Резка металла. Приемы механизированной рубки металла. Приемы плавки и гибки труб вручную и на механизмах. Отпиливание, распиливание и зачистка металла. Зенкование и сверление сквозных отверстий ручной, электрической сверлильной машиной. Нарезание резьбы клуппами на механизмах. Прогонка резьбы на болтах и в гайках. Проверка качества резьбы. Накатывание резьбы. Изготовление хомута для труб с тягой для подвески, кронштейна для вертикального водопровода, канализационного блока с хомутами. Техника безопасности при ведении слесарных работ.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ПП 1.3
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- разметку труб, определение заготовительной длины.
- зенкование труб на концах стояках.
- нарезание и накатка на станках коротких резьб.
- определение заготовительных длин гнутых деталей.
- определение центров гнутья.
- маркировку узлов.
- группировку и испытание радиаторов.
- обвязку радиаторов трубным узлом.
- испытание радиаторов с трубным узлом.
- складирование радиаторов в контейнер.
- сборка секций чугунных отопительных котлов в пакеты.
уметь:
- размечать и перерезать стальные водопроводные трубы заданной длины на труборезном станке с использованием обмерного устройства.
- изготавливать раструбы на стальных трубах.
- гнуть на трубогибочных станках и механизациях отводов, скоб, полотенцесушителей.
- испытать арматуру.
- разбирать и сваривать вентили, краны, обратные клапаны.
- набивать сальники.
- устанавливать прокладки.
- притирать краны и вентили.
- изготавливать прокладки;
- изготавливать, испытывать и маркировать узлы из чугунных канализационных труб.
иметь практический опыт:
- в применении техники безопасности при работе на испытательном стенде.
Трубозаготовительная практика
Разметка и перерез стальных водопроводных труб заданной длины на труборезном станке с использованием обмерного устройства. Разметка труб, определение заготовительной длины. Зенкование труб на концах стояках. Нарезание и накатка на станках коротких резьб. Изготовление раструбов на стальных трубах. Определение заготовительных длин гнутых деталей. Определение центров гнутья. Гнутье на трубогибочных станках и механизациях отводов, скоб, полотенцесушителей. Испытание арматуры. Разработка и сварка вентилей, кранов, обратных клапанов. Набивка сальников. Установка прокладок. Притирка кранов и вентилей. Изготовление прокладок. Сборка узлов и блоков на стенах. Маркировка узлов. Группировка и испытание радиаторов. Обвязка радиаторов трудным узлом. Испытание радиаторов с трубным узлом. Складирование радиаторов в контейнер. Сборка секций чугунных отопительных котлов в пакеты. Изготовление, испытание и маркировка узлов из чугунных канализационных труб.Техника безопасности при работе на испытательном стенде.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9

АП 5.8
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Еңбекті қорғаудың негізгі заңдылықтары; құрылыстағы травма мен кәсіптік ауру; өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Еңбек жағдайларын сауықтыру мен қауіпсіздікті ұйымдастыру; өндірісте еңбекті қорғауды ұйымдастыру. Өрттен сақтау және профилактика.
Істеуі керек:
Электр тогы соққанда, өрт кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету.
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың негізгі заңдылықтары; құрылыстағы травма мен кәсіптік ауру; өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Еңбек жағдайларын сауықтыру мен қауіпсіздікті ұйымдастыру; өндірісте еңбекті қорғауды ұйымдастыру, өрттен сақтау  және профилактика.
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1, АҚ 2
АҚ 3, АҚ 4
АҚ 5, АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 1.1
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Кәсіптік бағытын. Оқушының квалификациясын өсіру үшін, өндірістің барлық бағытын білу. өндірістің негізгі операцияларын білу.
Істеуі керек:
Таңдаған кәсіпте, технологиялық үрдісте және оның барлық бағытында хабардар болу.
Мамандыққа енгізу.
Таңдаған мамандығы бойынша білім ісінің сипаттамасы (тәжірибелік, курстық және дипломдық жобалардың үлгілері), ішкі санитарлы техникалық қондырғыларын, желдеткіш және инженерлік жүйелердің технологиялық үрдісін монтаждау және пайдалануды шолу (экскурсия). Слесарь және монтаж жұмыстарының жалпы түсінігі. Мекеменің немесе ұйымның оқу профилі бойынша сипттамасы. Өндірісте кәсіптік және құрылымдық өсу. Кәсіптік оқытудың кезеңдері. Тәжірибені өту кезінде қысқаша конспект және эскиз жасау. Аяқтау – есеп беруді құру.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 1.2
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Металл өлшемі. өлшем түрлері. Тұрбадағы өлшеуді белгілеу. Металлды кесу. Металды механикалық шабудың әдістері. Тұрбаларды қолмен және механикалық майыстыру мен балқытудың әдістері, болттар мен гайкаға сызба салу
Істеуі керек:
бақылау өлшегіш аспаптармен жұмыс істей білу.
Істеуі керек: құбырлар мен ғимараттарда сынау түсірістерін жасау.
Слесарлық тәжірибе.
Слесардың өлшеуіш құралымен жұмыс істей білу. Металл өлшемі. өлшем түрлері. Тұрбадағы өлшеуді белгілеу. Металды кесу. Металды механикалық шабудың әдістері. Тұрбаларды қолмен және механикалық майыстыру мен балқытудың әдістері, болттар мен гайкаға сызба салу. Оюдың сапасын тексеру. Слесарлық жұмыс кезінде қауіпсіздік шаралары.
КҚ 1
КҚ 2, КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1, АҚ 2
АҚ 3, АҚ 4
АҚ 5, АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 1.3
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Тұрбаларды өлшеу және дайындалатын тұрбалардын Ұзындығын анықтау. Болат тұбаларында раструбтарды дайындау. Майыстырылған бөльшектердің дайындау ұзындықтарын анықтау. Майыстыру орталығын анықтау. Арматураны сынау. Вентильдерді, крандарды, клапандарды құрастыру және дәнекерлеу. Прокладкаларды дайындау. Қабырғадағы түйіндер мен блоктарды құрастыру. Түйіндерді маркалау.
Істеуі керек:
Су жүйелерінің болат тұрбаларын өлшеу және тұрба кесетін станоктарда,  өлшеу қондырғыларын қолдана отырып,  өлшеу және кесу. Майыстырылған бөлшектердің дайындау ұзындықтарын анықтау. Майыстыру орталығын анықтау. Арматураны сынау.
Тұрба дайындау жұмыстары.
Су жүйелерінің болат тұрбаларын өлшеу және тұрба кесетін станоктарда,  өлшеу қондырғыларын қолдана отырып,  өлшеу және кесу. Тұрбаларды өлшеу және дайындалатын тұрбалардын Ұзындығын анықтау. Болат тұбаларында раструбтарды дайындау. Майыстырылған бөлшектердің дайындау ұзындықтарын анықтау. Майыстыру орталығын анықтау. Арматураны сынау. Вентильдерді, крандарды, клапандарды құрастыру және дәнекерлеу. Прокладкаларды дайындау. Қабырғадағы түйіндер мен блоктарды құрастыру. Түйіндерді маркалау. Радиаторларды  топтау және сынау. Тұрба түйінді радитаорларды сынау. Радиаторларды контейнерге жинау. Сынау қабырғаларындағы жұмыста қауіпсіздік техникасы.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9

ПП 1.4
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- выполнение поверку и юстировку геодезических приборов;
- учебно-тренировочные измерения;
- заполнение соответствующих журналов;
- плановую разбивку трассы трубопровода.
уметь:
- строить продольный профиль в соответствующем масштабе;
-проектировать трубопровод на проекцию;
- переносить проект в натуру.
иметь практический опыт:
- в создании испытательной съемки трубопроводов и сооружений.
Геодезическая практика.
Подготовка (поверка и юстировка) геодезических приборов к работе. Учебно-тренировочные измерения: горизонтального и вертикального углов; превышение на станции; линии мерной лентой или дальномером. Заполнение соответствующих журналов. Плановая разбивка трассы трубопровода.
Нивелирование трассы трубопровода. Построение продольного профиля в масштабе: горизонтальном 1:500, вертикальном 1:100. Проектирование трубопровода на проекции: с уклоном и минимальной глубиной заложения колодцев. Виды и случаи геодезических измерений. Проектирование на плане трассы водопровода, теплосети. Перенесение проекта в натуру (точки проектной оси водопровода, теплосети сооружений на них по схеме).
Испытательная съемка трубопроводов и сооружений.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ПП 1.5
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- организацию рабочего места к газовой сварке и резке металлов.
уметь:
- выполнять сварку соединений металла в стык, в нахлестку и узлов; сварку труб;
- газовую резку труб;
- изготавливать сварные воздуховоды.
- сваривать и склеивать пластмассовые трубы и соединения;
- выполнять воздушно-плазменную сварку и резку металлов.
иметь практический опыт:
- в газовой сварке и резке труб.
Сварочная практика.
Организация рабочего места к газовой сварке и резке металлов. Сварка соединений металла в стык, в нахлестку и узлов. Сварка труб. Газовая резка труб. Изготовление сварочных воздуховодов. Сварка и склейка пластмассовых труб и соединений. Подбор клеящего материала.
Контроль качества сварного соединения.
Дефекты сварного шва. Оборудование для сварки. Требование к его размещению. Инструменты сварщика. Спецодежда и требования к ней. Квалификация сварщиков. Допуски к работе. Воздушно-плазменная сварка и резка металлов. Техника безопасности при сварке. Пожарная безопасность. Оказание первой помощи при ожогах и отравлении газами. Защита зрения сварщика.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ПП 1.6
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- монтаж систем холодного и горячего водоснабжения и канализации,
- монтаж системы центрального отопления.
- монтаж элеваторного узла и магистральных;
- испытание системы центрального отопления низкого, среднего и высокого давления.
- монтаж отопительных котлов.
уметь:
- монтировать и обслуживать трубопроводы водоснабжения, отопления и канализации иметь практический опыт:
-в слесарных работах по монтажу и эксплуатации внутренних санитарно-технических устройств, вентиляции и инженерных систем.
Практика для получения рабочей профессии.
Проведение инструктажа. Подготовительные работы перед монтажом санитарно-технических и вентиляционных систем. Централизованная заготовка монтажных узлов и элементов систем. Монтаж систем холодного и горячего водоснабжения и канализации, монтаж системы центрального отопления. Пусконаладочные работы и техническое обслуживание санитарно-технических и вентиляционных систем. Пароизоляция трубопроводов скорлупами на 1 м. Монтаж элеваторного узла, магистральных трубопроводов на 100 м. Испытание системы центрального отопления низкого, среднего и высокого давления. Монтаж отопительных котлов. Мероприятия по охране труда при монтаже и эксплуатации санитарно-технических и вентиляционных систем.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ПП 00
Производственная практика
ПП 01
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
-сущность технологических процессов монтажных и ремонтных работ на производстве;
- права и обязанности слесаря;
- степень механизации и автоматизации производственных  процессов;
- технологические процессы и технологические карты;
- приемку объектов под монтаж; проведение инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности;
- работу структурных подразделений предприятия.
уметь:
- производить слесарные работы, работать в бригаде,
- соблюдать технику безопасности при проведении работ,
- выполнять распоряжения мастера и бригадира.
иметь практический опыт:
- в проведении производственных технологических процессах.
Производственная технологическая практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей слесаря. Сдача экзамена на получение рабочей профессии. Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства санитарно-технических работ. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практики.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9
ПП 02
В результате изучения цикла дисциплин обучающийся должен
знать:
- инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
- отчетную документацию по выполнению работ.
- обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
- составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
- технику безопасности.
- применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию.
- контроль качества монтажа;
-испытание к сдаче в эксплуатацию.
уметь:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
- составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов,
- подготавливать к монтажу оборудования и систем.
иметь практический опыт:
- в организации труда внутри бригады,
- в организации оплаты труда рабочих и ИТР.
Производственная преддипломная практика.
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
ПК1
ПК2
ПК3
ПК4
ПК5
ПК6
СК1
СК2
СК3
СК4
СК5
СК6 СК7 СК8 СК9

КП 1.4
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау. Оқу дайындық өлшемдері. Геодезиялық құралдармен жұмыс істеу – азимуттарды, көлденең және тік бұрыштарды өлшеу. Арнайы журналдарды толтыру. Жылу жүйелерін және трассаларды, су құбырларын жоспарда жобалау. Нивелирлік жұмыстар. Теодолит түсірістерін, трассаны нивелирлеу, көлденең профильдерді түсіру.геодезиялық өлшемдердің түрлері мен жағдайлары.
Істеуі керек:
Масштабта көлденең профильді құру; құбырларды проекцияда жобалау; жоспарда трассаны, су жүргізуді, жылу жүйелерін жобалау;
Геодезиялық тәжірибе.
Геодезиялық аспаптарды жұмысқа дайындау. Оқу дайындық өлшемдері. Геодезиялық құралдармен жұмыс істеу – азимуттарды, көлденең және тік бұрыштарды өлшеу. Арнайы журналдарды толтыру. Жылу жүйелерін және трассаларды, су құбырларын жоспарда жобалау. Нивелирлік жұмыстар. Теодолит түсірістерін, трассаны нивелирлеу, көлденең профильдерді түсіру, геодезиялық өлшемдердің түрлері мен жағдайлары. Ғимараттарды бөлудің инженерлік есебін шешу. Топографиялық геодезиялық жұмыстарды өз бетінше орындау. Тұрбалар мен ғимараттарды  алдын ала түсіру.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 1.5
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
Газ дәнекерлеу және метал кесу жұмыстарына жұмыс орнын ұйымдастыру.
Істеуі керек:
Металдарды тақап, айқастырып жалғап дәнекерлеу. Тұрбаларды дәнекерлеу. Пластмасса тұрбаларын жалғау және дәнекерлеу. Ауалық плазмалы дәнекерлеу мен металды кесу
Дәнекерлеу тәжірибесі.
Газ дәнекерлеу және метал кесу жұмыстарына жұмыс орнын дайындау. Металдарды тақап, айқастырып жалғап дәнекерлеу. Тұрбаларды дәнекерлеу. Пластмасса тұрбаларын жалғау және дәнекерлеу. Ауалық плазмалы дәнекерлеу мен металды кесу.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1,АҚ 2
АҚ 3,АҚ 4
АҚ 5,АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 1.6
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек
Ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйесінің монтажы және канализация, орталық жылыту жүйесінің монтажы. Құбыр жүйелерінің 1м бу оқшаулағышы. Элеватор түйіндерінің, магистарль тұрбаларын монтажы. Төменгі, Орта және жоғары қысымдағы орталық жылыту жүйелерінің сынауы. Жылыту қазандарының монтажы.
Істеуі керек
Сумен қамтамасыз ету, жылу, канализация тұрбаларын жөндеу және қызмет көрсету.
Жұмысшы мамандығын алу.
Инструктаж өткізу. Ыстық және суық сумен қамтамасыз ету жүйесінің монтажы және канализация, орталық жылыту жүйесінің монтажы. Құбыр жүйелерінің 1м бу оқшаулағышы. Элеватор түйіндерінің, магистарль тұрбаларын монтажы. Төменгі, Орта және жоғары қысымдағы орталық жылыту жүйелерінің сынауы. Жылыту қазандарының монтажы.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1,АҚ 2
АҚ 3,АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 00
Өндірістік технологиялық практика.
КП 01
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек
Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізін білу. Слесардың міндеті мен құқығын зерттеуді. өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері.  Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигін, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу.объектіні монтажға қабылдауға; өндіріс жұмыстарының жобасымен және технологиялық карталардың құрастырылуына қатысу; жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу.
Істеуі керек:
слесарлық жұмыстарды жүргізу, бригада жұмыс істеу, жұмыста қауіпсіздік техникасын қадағалау.
Технологиялық тәжірибе.
Өндірістегі монтаж және жөндеу жұмыстарының жоғары сапасымен және технологиялық үрдістердің негізімен танысу. Слесардың міндеті мен құқығын зерттеу. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. Өндірістік үрдістердің механизациялау және автоматизациялау көрсеткіштері.  Санитарлық техникалық жұмыстар өндірісінің графигін, технологиялық картасын және технологиялық үрдістерін зерттеу, объектіні монтажға қабылдауға; өндіріс жұмыстарының жобасымен және технологиялық карталардың құрастырылуына қатысу; жұмыс орнында еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздікке инструктаж жүргізу; бір айға жұмыс қорытындысын шығару (нарядтарды шығару, материалдардың есебі). Күнделікті, есеп беруді рәсімдеу,
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1
АҚ 2
АҚ 3
АҚ 4
АҚ 5
АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9
КП 02
Пәндер циклін оқу нәтижесінде білім алушы
Білуі керек:
өндірістегі өрттен қорғау және қауіпсіздік техникасының инструктажын; жұмыстың орындалуы туралы есеп беруді; техникалық құжаттарды тіркеу және рәсімдеу; монтаждық сызуларды құру, өлшеу   искиздерін. Материалдарды тасымалдау. өндіріс жұмыс мастерінің құқығы мен міндетін, бригаданың ішінде жұмысты орындау. Монтаждың  бақылау сапасын.
Істеуі керек
орындалған жұмыс туралы есеп беру құжаттарын толтыру және құру. Техникалық құжаттарды рәсімдеу, тіркеу және өңдеу.
Диплом алдындағы тәжірибе
Жобалау жұмысының жетекшісінің тапсырмасына сәйкес, техник-сантехник ретінде әртүрлі жобалау жұмыстарын дублер ретінде  орындау; дипломдық жобаны тақырыбына байланысты жобалау және нормативтік  материалдарды қолдану. Диплом жобасының тақырыбына сәйкес, дипломдық  материалдарды  жинау; диплом жобасына қажетті материалдарды бір жүйеге келтіру Жоспардағы жұмыстарды орындау құжаттары бойынша есеп беру. Мастер жұмыстарының заңдылықтарымен танысу. Бригада ішінде  еңбекті ұйымдастыру және жұмысшылардың еңбек ақысы жөнінде. Монтажға объектіні дайындау. Дайындық жұмыстары. Монтаждың сапалылығын тексеру. Тәжірибе кезінде күнделік дайындау.
КҚ 1
КҚ 2
КҚ 3
КҚ 4
КҚ 5
КҚ 6
АҚ 1,АҚ 2
АҚ 3,АҚ 4
АҚ 5,АҚ 6
АҚ 7
АҚ 8
АҚ 9