Об утверждении Инструкции органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 апреля 2014 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 мая 2014 года № 9464. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июня 2015 года № 520
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 11.06.2015 № 520.
В соответствии с пунктом 1 статьи 21-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения.
2. Признать утратившими силу приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан:
от 1 сентября 2011 года № 455 «Об утверждении Инструкции органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 10 октября 2011 года № 7243, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 5 ноября 2011 года № 353-354 (26744-26745));
от 1 марта 2013 года № 159 «О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 сентября 2011 года № 455 «Об утверждении Инструкции органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 11 марта 2013 года № 8370);
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел (Лепеха И.В.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    К. Касымов
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 апреля 2014 года № 219
Инструкция
органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция органов внутренних дел Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения (далее - Инструкция) детализирует требования по обеспечению безопасности дорожного движения. Устанавливает организацию деятельности строевых подразделений дорожно-патрульной полиции (далее - СПДПП) органов внутренних дел Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 16 сәуірдегі № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 23 мамырда № 9464 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 маусымдағы № 520 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 11.06.2015 № 520 бұйрығымен.
1998 жылғы 24 наурыздағы «Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 21–1–бабының 1–тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулығы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің:
«Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы» 2011 жылғы 1 қыркүйектегі № 455 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 10 қазанда № 7243 болып тіркелген, «Казахстанская правда» газетінің 2011 жылғы 5 қарашадағы № 353-354 (26744-26745) санында жарияланған):
«Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 1 қыркүйектегі № 455 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» 2013 жылғы 1 наурыздағы № 159 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 11 наурызда № 8370 болып тіркелген) бұйрықтарының күштері жойылған деп танылсын.
3. Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В.Лепеха) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 16 сәуірдегі
№ 219 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер
органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҒЫ 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды нақтылайды. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жол-патрульдік полициясы саптық бөліністерінің (бұдан әрі – ЖППСБ) жұмысын ұйымдастыруды белгілейді.

2. Правовой основой деятельности дорожно-патрульной полиции органов внутренних дел являются Конституция Республики Казахстан,  Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» (далее – КРКоАП), законы Республики Казахстан «О правоохранительной службе», «Об органах внутренних дел Республики Казахстан», «О безопасности дорожного движения», «О дорожном движении» (далее – О дорожном движении), иные нормативные правовые акты Республики Казахстан в сфере охраны общественной, дорожной безопасности и настоящая инструкция.
3. В деятельности дорожно-патрульной полиции организуются:
1) пост дорожно-патрульной полиции - определенное (на основе анализа аварийности, указаний и распоряжений вышестоящих органов и должностных лиц, планов, единой дислокации комплексных сил полиции) конкретное место, на котором сотрудники дорожно-патрульной полиции выполняют возложенные на них обязанности;
2) наряд дорожно-патрульной полиции - сотрудник или несколько сотрудников СПДПП в форменной одежде, назначенные для несения службы на постах и маршрутах патрулирования в целях обеспечения общественного порядка, общественной и дорожной безопасности, а также борьбы с преступностью;
3) стационарный пост дорожно-патрульной полиции - место несения службы нарядами СПДПП, оборудованное специальными служебными помещениями, оснащенными оперативно-техническими и специальными средствами, инженерными и иными сооружениями, а также закрепленная за ним зона ответственности;
4) маршрут патрулирования – определенный (на основе анализа аварийности, указаний и распоряжений вышестоящих органов и должностных лиц, планов, единой дислокации комплексных сил полиции) командирами и утвержденный руководством участок автомобильной дороги (улицы, автомагистрали), на котором сотрудники СПДПП выполняют возложенные на них задачи;
5) патрульный транспорт – транспортные средства дорожно-патрульной полиции (автомобиль, мотоцикл, автобус), состоящие на балансе в органах внутренних дел и включенные в постовую ведомость. Патрульные автомобили могут использоваться в исполнении с нанесенной на наружную поверхность цветографической схемой и оборудованные устройствами для подачи световых и звуковых сигналов, а также без указанных цветографических схем и устройств для подачи сигналов.
2. Планирование, учет и анализ работы при обеспечении
безопасности дорожного движения
4. Планирование осуществляется на основе анализа и прогнозирования оперативной обстановки, состояния аварийности на обслуживаемой территории, охраны общественного порядка, борьбы с преступностью, дисциплины и законности в СПДПП с учетом имеющихся сил и средств.

2. Ішкі істер органдары Жол-патрульдік полициясы жұмысының құқықтық негізі Қазақстан Республикасының Конституциясы, Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – ӘҚБтҚРК), Қазақстан Республикасының «Құқық қорғау қызметі туралы»«Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы»«Жол қозғалысы қауіпсіздігі туралы»«Жол жүрісі туралы» (бұдан әрі – Жол жүрісі туралы) заңдары, Қазақстан Республикасының қоғамдық, жол қауіпсіздігі саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актілері және осы Нұсқаулық болып табылады.
3. Жол-патрульдік полициясы қызметтің жұмысында:
1) жол-патрульдік полициясының бекеті – жол-патрульдік полициясының қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын (аварияларды талдау, жоғары тұрған орнадар мен лауазымды адамдардың нұсқаулары мен өкімдері, жоспарлар, полицияның кешенді күштерін бірыңғай орналастыру негізінде) белгілеген нақты орын.
2) жол-патрульдік полициясының жасақшасы - қоғамдық тәртiптi, қоғамдық және жол қауiпсiздiгін қамтамасыз ету, сондай-ақ қылмысқа қарсы күрес мақсатында бекеттер мен патрульдеу бағыттарында нысанды киімде қызмет атқару үшін тағайындалған ЖППСБ қызметкері немесе бірнеше қызметкері.
3) жол-патрульдік полициясының стационарлық бекеті - арнайы қызметтік үй-жайлармен жабдықталған, жедел-техникалық және арнайы құралдармен, инженерлік және өзге де құрылыстармен жарақталған, сондай-ақ оларға жауаптылық аймағы бекітілген жол-патрульдік полициясы саптық бөліністері жасақшаларының қызмет атқаратын орны.
4) патрульдеу бағыты - командирлер белгілеп, басшылық бекіткен жол-патрульдік полициясы саптық бөліністерінің қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын автомобиль жолының (көшенің, автомагистральдың) учаскесі (аварияларды талдау, жоғары тұрған органдар мен лауазымды адамдардың нұсқаулары мен өкімдері, жоспарлар, полицияның кешенді күштерінің бірліктерін шоғырландыру негізінде).
5) патруль көлігі – ішкі істер органдарының балансында тұратын және бекет ведомосіне қосылған жол-патрульдік полициясының көлік құралдары (автомобиль, мотоцикл, автобус). Патруль автомобильдері сыртына бейнеленген түсті графикалық сызбамен және жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталған күйі, сондай-ақ аталған түсті графикалық сызбасыз және сигналдар беруге арналған жабдықсыз қолданылуы мүмкін.
2. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезіндегі жұмысты
жоспарлау, есепке алу және талдау
4. Жоспарлау қолда бар күштер мен құралдарды есепке ала отырып, жедел жағдайды, қызмет көрсететін аумақтағы апаттылықтың жай-күйін, қоғамдық тәртіпті сақтау, қылмысқа қарсы күрес жағдайларын, жол-патрульдік полициясының саптық бөліністерінде заңдылық пен тәртіптің сақталуын талдау және болжау негізінде жүзеге асырылады.

5. Планы работы СПДПП согласовываются с начальником управления (отдела, отделения) административной полиции Департамента внутренних дел (далее - ДВД), городских и районных отделов внутренних дел (далее – ГорРОВД) и утверждаются заместителем начальника по службе органа внутренних дел (далее – ОВД). По согласованию с заместителем начальника по службе ОВД начальниками управлений (отделов, отделений) административной полиции в планы работ могут вноситься изменения и дополнения.
6. По окончании планового периода, о выполнении запланированных мероприятий докладывается руководителю, утвердившему план. В случаях невыполнения, какого-либо мероприятия, в отчете (в произвольной форме) указывается причина и при необходимости новый срок его исполнения. Итоги выполнения планов рассматриваются на оперативных совещаниях при начальнике ДВД или/и заместителе начальника по службе ДВД, ГорРОВД.
7. Контроль за выполнением планов осуществляют начальники управлений (отделов, отделений) административной полиции ДВД, ГорРОВД.
8. В СПДПП организуется работа по регистрации, учету и анализу сведений, имеющих значение для выполнения основных задач, стоящих перед ним. Регистрации, учету и анализу подлежат дорожно-транспортные происшествия, преступления и административные правонарушения в сфере дорожного движения и сообщения о них, принимаемые меры по их предупреждению, данные о состоянии дисциплины и законности среди личного состава СПДПП, обращения организаций, общественных объединений и граждан, а также иные сведения, касающиеся деятельности СПДПП по обеспечению безопасности дорожного движения.
3. Расстановка сил и средств
9. Работа СПДПП организуется исходя из наличия сил и средств, принципа их концентрации в местах интенсивного дорожного движения. При этом учитываются состояние аварийности, преступности и правонарушений на обслуживаемой территории, протяженность автомобильных дорог и особенности условий движения по ним, интенсивность движения транспорта и пешеходов в различные часы суток, дни недели, времени года.
10. Расстановка сил и средств СПДПП осуществляется в соответствии с утвержденной Департаментами дислокацией постов и маршрутов патрулирования (далее – дислокация) по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, исходя из средней нормы ежесуточного выставления нарядов.
11. Дислокация разрабатывается на основе анализа оперативной обстановки и состояния аварийности по месту и времени совершения с учетом особенностей и условий дорожного движения по автомобильным дорогам, режима работы предприятий, учебных заведений, торговых центров, объектов сервиса, работа которых обуславливает эпизодическое увеличение потоков транспортных средств и пешеходов.

5. Жол-патрульдік полициясы саптық бөліністерінің жұмыс жоспарлары Ішкі істер департаменті (бұдан әрі - ІІД), әкімшілік полиция басқармасының (бөлім, бөлімше) қалалық, аудандық ІІБ (бұдан әрі - ҚАІІБ) бастықтарымен келісіледі және ішкі істер органы (бұдан әрі - ІІО) бастықтарының қызмет жөніндегі орынбасарлары бекітеді. ІІО бастықтарының қызмет жөніндегі орынбасарларының келісімі бойынша әкімшілік полициясы басқармаларының (бөлім, бөлімше) бастықтары жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады.
6. Жоспарлы кезең аяқталған соң жоспарланған іс-шаралардың орындалғаны туралы жоспарды бекіткен басшыға баяндалады. Қандай да бір іс-шара орындалмаған жағдайда есепте (еркін нысанда) жағдайдың себебі және қажет болса орындаудың жаңа мерзімі көрсетіледі. Жоспарлардың орындалу қорытындысы ІІД бастықтарының немесе/және ІІД, ҚАІІБ бастықтарының қызмет жөніндегі орынбасарлары жанындағы жедел кеңесте қаралады.
7. Жоспарлардың орындалуын бақылауды ІІД, (ҚАІІБ) Әкімшілік полициясы басқармаларының (бөлім, бөлімше) бастықтары жүзеге асырады.
8. ЖППСБ-да олардың алдында тұрған негізгі міндеттерді орындау үшін маңызы бар мәліметтерді тіркеу, есепке алу және талдау ұйымдастырылады. Тіркеуге, есепке алу мен талдауға жол-көлік оқиғалары, жол қозғалысы саласындағы қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтар және олар туралы хабарламалар, олардың алдын алу бойынша қабылданған шаралар, ЖППСБ жеке құрамының арасындағы тәртіп пен заңдылықтың жай-күйі туралы деректер, ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктер мен азаматтардың, сондай-ақ ЖППСБ-нің жұмысына жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты ұсыныстары жатады.
3. Күштер мен құралдарды орналастыру
9. ЖППСБ жұмысы күштер мен құралдардың бар-жоғын, оларды жол қозғалысы қарқынды жерлерде шоғырландыру принциптерін ескере отырып, ұйымдастырылады. Бұл ретте қызмет көрсетілетін аумақтағы апатты жағдайдың, қылмыс пен құқық бұзушылықтардың жай-күйі, автомобиль жолдарының ұзындығы мен олар арқылы жүретін қозғалыс жағдайларының ерекшелігі, тәуліктің әр түрлі сағаттарында, апта күндерінде, жыл мезгілдерінде көлік пен жаяу жүргіншілер қозғалысының қарқыны ескеріледі.
10. ЖППСБ күштері мен құралдарын орналастыру жасақтарды шығарудың тәулік сайынғы орташа нормасын есепке ала отырып, Департаменттер бекіткен бекеттер мен патрульдеу бағыттарының орналасуына (бұдан әрі – орналастыру, орнықтыру) сәйкес осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
11. Орнықтыру оқиға бойынша жедел жағдайды және апатты ахуалдың жай-күйін талдау негізінде автомобиль жолдары бойынша жол қозғалысының ерекшеліктері мен жағдайларын, кәсіпорындардың, оқу орындарының, сауда орталықтарының, жұмысы көлік құралдары мен жаяу жүргіншілер ағымының эпизодтық ұлғаюына байланысты сервис объектілерінің жұмыс режимін ескере отырып, әзірленеді.

12. Посты и маршруты патрулирования подразделяются на выставляемые в обязательном порядке и выставляемые в зависимости от оперативной обстановки, складывающейся в течение дней, недели или суток. Решение о маневрировании силами и средствами принимается командиром строевого подразделения и фиксируется в постовой ведомости расстановки нарядов взвода (отделения) по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
13. На посты и маршруты патрулирования составляется карточка поста (маршрута патрулирования) по форме согласно приложения 3 к настоящей Инструкции, в двух экземплярах. Карточки хранятся в дежурной части строевого подразделения и выдаются сотруднику СПДПП на время несения службы. Карточка поста (маршрута патрулирования) является документом служебного пользования и подлежит предъявлению только должностным лицам органов внутренних дел, правомочным осуществлять контроль за несением службы инспекторами дорожно-патрульной полиции.
4. Формы и цели несения службы по обеспечению
безопасности дорожного движения
14. Формами несения службы дорожно-патрульной полиции являются:
1) патрулирование на автомобилях и мотоциклах;
2) пешее патрулирование;
3) несение службы на постах, в том числе стационарных;
4) сопровождение и эскортирование транспортных средств;
5) вертолетное патрулирование.
15. Обеспечение безопасности дорожного движения с использованием транспортных средств осуществляется инспекторами дорожно-патрульной полиции на автомобилях и мотоциклах с нанесенной на наружную поверхность цветографической схемой и оборудованные устройствами для подачи световых и звуковых сигналов, а также без указанных цветографических схем и устройств для подачи сигналов (последнее - только в светлое время суток).
16. Решение об осуществлении формы несения службы при обеспечении безопасности дорожного движения принимает командир строевого подразделения по согласованию с начальником управления административной полиции или лицом, его замещающим, о чем делается соответствующая запись в постовой ведомости. Постовые ведомости ведутся каждым командиром взвода (отделения) СПДПП и хранится в расположении взвода (отделения). Для организации деятельности и управления силами и средствами ежесуточно информация из постовых ведомостей взводов (отделений) обобщается в плане-расстановке сотрудников дорожно-патрульной полиции.
17. Во всех формах несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения патрульный транспорт и инспектор дорожно-патрульной полиции должны быть видны участникам дорожного движения. Патрульный транспорт не располагается за какими-либо преградами, ограничивающими обзорность (деревья, здания и сооружения, рекламные щиты), а также в местах, где остановка и стоянка запрещена, эти же требования распространяются и на пешие наряды.

12. Бекеттер мен патрульдеу бағыттары міндетті түрде және апта күндері немесе тәулік бойы қалыптасқан жедел жағдайға байланысты қойылатындар болып бөлінеді. Күштер мен құралдарды маневрлеу туралы шешімді саптық бөліністің командирі қабылдайды және осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша взводтың (бөліністің) жасақшаларын орналастырудың бекеттік ведомосіне белгіленеді.
13. Бекеттер мен патрульдеу бағыттарына осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада бекет (патрульдеу бағыты) карточкасы жасалады. Карточкалар саптық бөліністің кезекші бөлімінде сақталады және қызмет өтеу уақытында ЖППСБ қызметкеріне беріледі. Бекет (патрульдеу бағыты) карточкасы қызметте пайдалану құжаты болып табылады және тек жол-патрульдік полициясы инспекторларының қызмет атқаруын бақылауды жүзеге асыруға құқылы ішкі істер органдарының лауазымды адамдарына көрсетілуі тиіс.
4. Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі
қызметті атқару нысандары мен мақсаттары
14. Жол-патрульдік полициясының қызмет атқару нысандары:
1) автомобильдермен және мотоциклмен патрульдеу;
2) жаяу патрульдеу;
3) бекеттерде, оның ішінде стационарлық бекеттерде қызмет атқару;
4) көлік құралдарын ілесіп алып жүру және эскорттау;
5) тікұшақпен патрульдеу болып табылады.
15. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жол-патрульдік полициясының инспекторлары түсті графикалық сызбамен әрі жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталған, сонымен бірге аталған түсті графикалық сызбасы әрі жарық және дыбыс сигналдары жоқ көліктерімен (кейінгісі - тәуліктің жарық кезінде ғана) жүзеге асырады.
16. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету кезінде қызмет атқару нысандырын жүзеге асыру туралы шешімді саптық бөліністің командирі әкімшілік полициясы басқармасы бастығының немесе оның орнындағы адамның келісімімен қабылдайды, бұл туралы бекеттік ведомосте тиісті жазба жасалады. Бекеттік ведомостерді ЖППСБ взводының (бөлімшесі) әрбір командирі жүргізеді және взвод (бөлімше) орналасқан жерде сақталады. Күштер мен құралдардың қызметін ұйымдастыру және басқару үшін взводтардың (бөліністер) бекеттік ведомстілерінен келіп түскен ақпаратты тәулік сайын жол-патрульдік полициясының қызметкерлерін орналастыру жоспарында қорытып, жинақтайды.
17. Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің барлық нысандарында патруль автомобилі мен жол-патрульдік полициясының инспекторы жол қозғалысының қатысушыларына көрінетіндей болуы тиіс. Патруль автомобильдері көрінуін шектейтін қандай да бір тосқауылдың (ағаштың, ғимараттың, құрылыс қоршауының, жарнама тақтасының) тасасына, сондай-ақ көлік құралын тоқтатуға немесе қоюға болмайтын жерге орналаспайды, бұл талаптар жаяу жасақшаларға да қолданылады.

18. Взаимодействие между нарядами и координация их совместных действий осуществляются с помощью радиосвязи.
19. Патрульный автомобиль должен быть оснащен в соответствии с табелем положенности экипировки личного состава и патрульного автомобиля патрульных нарядов дорожно-патрульной полиции, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
20. Пешее патрулирование применяется для контроля за движением на небольших по протяженности (до 1,5 км.), напряженных по интенсивности движения и опасных в аварийном отношении участках дорог.
21. При несении службы на стационарных постах дорожно-патрульной полиции (и маршрутах патрулирования) на сотрудников СПДПП возлагается:
1) контроль за обеспечением безопасности дорожного движения, предотвращение, пресечение преступлений и административных правонарушений, осуществление распорядительно-регулировочной деятельности;
2) проверка транспортных средств, грузов, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации в целях предупреждения и пресечения преступлений и административных правонарушений;
3) розыск транспортных средств, водители которых скрылись с мест дорожно-транспортных происшествий;
4) розыск и задержание лиц, скрывающихся от органов дознания, следствия и суда, уклоняющихся от исполнения уголовного наказания;
5) выявлению транспортных средств и лиц, находящихся в розыске, а также транспортных средств, используемых в преступных целях, незаконно перевозящих оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества, наркотики и наркотикосодержащие вещества, а также подозреваемых в совершении иных преступлений;
6) опрос водителей об имеющихся фактах или случаях угрозы нападения в пути следования, а также о состоянии дорог, дорожных условий, оставленных в ночное время на проезжей части транспортных средствах;
7) оказание содействия водителям транспортных средств при остановке на ночь в зоне поста, а также при стихийных бедствиях и осложнениях погодных условий, угрожающих жизни и здоровью граждан;
8) проверка лиц, транспортных средств, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации, в том числе по базам угнанного и похищенного транспорта, разыскиваемых лиц, досмотр транспортных средств, оказание содействия сотрудникам органов внутренних дел при проведении оперативно-профилактических мероприятий;
9) сбор необходимой информации о состоянии дорог, погодных условиях, наличии заторов транспортных средств и оставленных транспортных средств и периодическая передача ее в дежурную часть.
22. Для несения службы в состав нарядов стационарных постов по решению руководства Департаментов, а также ГорРОВД привлекаются сотрудники других подразделений полиции.

18. Жасақшалар арасындағы өзара іс-қимыл және олардың бірлескен іс-қимылдарын үйлестіру радиобайланыстың көмегімен жүзеге асырылады.
19. Патрульдік автомобиль осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес жол-патрульдік полициясы патрульдік жасақшаларының жеке құрамын және патрульдік автомобилін жабдықтаудың тиесілік табелі бойынша жабдықталады.
20. Жаяу патрульдеу жолдардың ұзындығы бойына ұзақ емес (1,5 км. дейін), қозғалыс қарқыны бойынша шиеленісті және апаттық жағынан қауіпті жол учаскелерінде қозғалысқа бақылау жасау үшін қолданылады.
21. Жол-патрульдік полициясының стационарлық бекеттерінде (патрульдеу бағыттарында) ЖППСБ қызметкерлеріне:
1) жол қозғалысының қауіпсіздігін бақылау, қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу, өкімдік-реттеу қызметін жүзеге асыру;
2) қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесу мақсатында көлік құралдарын, жүктерді, тіркеу және жүргізу құжаттарын, көліктік-ілесіп жүру құжаттамаларын тексеру;
3) жүргізушілері жол-көлік оқиғалары орнынан қашып кеткен көлік құралдарын іздеу;
4) анықтау, тергеу және сот органдарынан жасырынып жүрген, қылмыстық жазаны атқарудан қашып жүрген адамдарды іздестіру және ұстау;
5) іздеудегі көлік құралдары мен адамдарды, сондай-ақ қылмыстық мақсаттарда пайдаланылатын қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды, есірткілер мен құрамында есірткі бар заттарды заңсыз тасымалдайтын көлік құралдарын, сондай-ақ өзге де қылмыстарды жасауда күдікті адамдарды анықтау;
6) жүргізушілерден орын алған фактілер немесе жолда болған шабуыл қатерлері туралы, сондай-ақ жолдардың жай-күйі, жолдағы жағдайлар, түнгі уақытта жолдың жүріс бөлігінде қалдырылған көлік құралдары туралы сұрап білу;
7) бекет аймағында түнгі уақытта тоқтап қалған көлік құралдарының жүргізушілеріне, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін табиғи апаттар мен ауа-райы бұзылған жағдайларда жәрдемдесу;
8) адамдарды, көлік құралдарын, тіркеу және жүргізу құжаттарын, көліктік-ілесіп жүру құжаттамаларын, оның ішінде айдап әкетілген және ұрланған көлікті, іздестірудегі адамдарды базалар бойынша тексеру, көлік құралдарын тінту, жедел-алдан алу іс-шараларын өткізу кезінде ішкі істер органдарының қызметкерлеріне көмек көрсету;
9) жолдардың жай-күйі, ауа-райы жағдайлары, көлік құралдары мен қалдырылған көлік құралдарының кептеліске түсуі және қалдырылған көлік құралдары туралы қажетті ақпарат жинау және оны кезекші бөлімге ұдайы беру жүктеледі.
22. Стационарлық бекеттер жасақшаларының құрамына қызмет атқару үшін департаменттердің, сондай-ақ ҚАІІБ басшыларының шешімі бойынша полицияның басқа бөліністерінің қызметкерлері тартылуы мүмкін.

23. Стационарные посты оснащаются в соответствии с табелем положенности стационарных постов, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
24. Для удобства проверок проходящего транспорта, обеспечения при этом безопасности дорожного движения, территория, прилегающая к посту, должна быть хорошо освещена.
25. Основными целями несения службы являются:
контроль за поведением участников дорожного движения;
предостережение их от совершения противоправных действий;
пресечение правонарушений;
осуществление распорядительно-регулировочных действий.
5. Использование специальных технических средств
26. Средства измерения для определения скорости движения транспортных средств, другая аппаратура фиксации нарушений Правил дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 «Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам» (далее - ПДД), приспособления для принудительной остановки транспортных средств, приборы для выявления подделок в водительских удостоверениях, свидетельствах о регистрации транспортных средств, другие технические средства применяются в соответствии с нормативными правовыми актами в области использования и применения технических средств. Технические средства, не прошедшие метрологическую поверку или имеющие просроченные свидетельства о поверке средства измерения, не применяются.
27. В целях эффективной эксплуатации средств измерения руководитель подразделения анализирует результаты влияния их применения на состояние аварийности и дисциплины водителей. Исходя из показателей аварийности на определенных участках, интенсивности транспортных потоков и дорожных условий, командир строевого подразделения определяет ежедневную расстановку личного состава, которому должны быть выданы средства измерения.
28. Учет средств измерения ведется в журнале учета использования средства измерения скорости движения по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции, который заполняется по окончании смены инспектором, применявшим прибор при контроле за дорожным движением. Начальник технической части СПДПП, либо должностное лицо, выполняющее его функции, обеспечивает еженедельный контроль за использованием технических средств, о чем делается соответствующая запись в вышеуказанном журнале.

23. Стационарлық бекеттер осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарлық бекеттердің тиесілік табеліне сәйкес жабдықталады.
24. Өтіп жатқан көліктерді тексеруге қолайлы болуы, бұл ретте жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бекетке іргелес аумақ жақсы жарықтандырылған болуы тиіс.
25. Қызмет атқарудың негізгі мақсаттары:
жол қозғалысына қатысушылардың тәртібін бақылау;
оларды құқыққа қарсы әрекеттерден сақтандыру;
құқық бұзушылықтардың жолын кесу;
өкімдік-реттеу іс-қимылдарын жүзеге асыру.
5. Арнайы техникалық құралдарды пайдалану
26. Көлік құралдарының қозғалыс жылдамдығын анықтауға арналған өлшеу құралдары, басқа да «Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерін, Көлік құралдарын пайдалануға жіберуі жөніндегі негізгі ережелер мен жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың міндеттерін және Арнайы түстік-графикалық схемалар бойынша арнайы түстік және дыбыстық белгілермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердің, көліктің тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелерін (бұдан әрі – ЖҚЕ) бұзушылықтарды тіркеу аппаратурасы, көлік құралдарын мәжбүрлі тоқтатуға арналған жабдықтар, жүргізушілердің куәліктеріндегі, көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердегі жалған белгілерді анықтауға арналған аспаптар, басқа техникалық құралдар осы техникалық құралдарды пайдалану және қолдану саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес қолданылады. Метрологиялық тексеруден өтпеген немесе тексеру туралы куәліктің мерзімі өтіп кеткен өлшеу құралдары қолданылмайды.
27. Өлшеу құралдарын тиімді пайдалану мақсатында бөліністің басшысы оларды қолданудың апаттылық жағдайына және жүргізушілердің тәртібіне әсер ету нәтижелерін талдайды. Белгілі бір учаскелердегі апаттылық көрсеткіштерін, көлік ағынының қарқынын және жол жағдайларын ескере отырып, саптық бөліністің командирі өлшеу құралдары берілетін жеке құрамның күн сайынғы орналасуын айқындайды.
28. Өлшеу құралдарын есепке алу осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қозғалыс жылдамдығын өлшегіш құралдарды пайдалануды есепке алу журналы жүргізіледі, оны ауысым аяқталған соң жол қозғалысын бақылау кезінде аспапты қолданған инспектор толтырады. ЖППСБ техникалық бөлімінің бастығы не болмаса оның функцияларын орындайтын лауазымды адам техникалық құралдардың пайдаланылуын күн сайын бақылауды қамтамасыз етеді, бұл туралы олардың қолданылуын жоғарыда көрсетілген журналға тиісті жазба жасайды.

29. Средства связи (радио, транковая, проводная) применяются для обеспечения управления нарядами и взаимодействия между ними.
6. Организация оперативного управления силами и
средствами СПДПП
30. Оперативное управление силами и средствами СПДПП осуществляет командир строевого подразделения через соответствующие дежурные части строевых подразделений, а при их отсутствии - через дежурные части территориальных органов внутренних дел.
31. Дежурные части СПДПП находятся в оперативном подчинении дежурных частей Департаментов.
32. Работу дежурной части организует начальник дежурной части, а при отсутствии такой должности - начальник штаба строевого подразделения или заместитель командира. Кураторство дежурной частью возлагается на начальника управления административной полиции ДВД. В управлениях административной полиции ДВД график несения службы, подмену лиц суточного наряда, их отстранение в случае необходимости от дежурства, утверждается и осуществляется командиром строевого подразделения или лицом, его замещающим по согласованию с начальником управления административной полиции ДВД или лицом, его замещающим.
33. На дежурную часть строевого подразделения возлагаются следующие задачи:
1) сбор, обработка и оценка информации по вопросам обеспечения безопасности дорожного движения, охраны общественного порядка на обслуживаемой территории;
2) оперативное управление силами и средствами подразделения для обеспечения бесперебойного и безопасного дорожного движения, регулирования движения, ликвидации заторов в движении, контроля за выполнением условий производства работ, связанных с закрытием дорог;
3) прием, регистрация и передача сообщений и заявлений о дорожно-транспортных происшествиях, преступлениях и других правонарушениях;
4) организация раскрытия преступлений;
5) осуществление организационных мероприятий по выезду на места дорожно-транспортных происшествий для оформления материалов и проведения неотложных действий, а также принятия мер к ликвидации их последствий;
6) организация розыска и задержания угнанных, похищенных транспортных средств, а также транспортных средств, водители которых скрылись с мест дорожно-транспортных происшествий, регистрация в установленном порядке сообщений о таких противоправных деяниях;
7) организация управления силами и средствами при введении оперативных планов органов внутренних дел, чрезвычайных ситуациях, взаимодействия нарядов строевого подразделения с нарядами других подразделений органов внутренних дел;
8) выдача инспекторскому составу и прием от него имущества, вооружения, оперативно-технических и специальных средств, обеспечение их сохранности при хранении в специально отведенном помещении дежурной части;

29. Байланыс құралдары (радио, транктік, сымдық байланыс) жасақшаларды басқаруды және олардың арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін қолданылады.
6. ЖППСБ күштері мен құралдарын жедел
басқаруды ұйымдастыру
30. ЖППСБ күштері мен құралдарын жедел басқаруды саптық бөліністің командирі тиісті кезекші бөлімдер арқылы, ал олар болмаған кезде аумақтық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдері арқылы жүзеге асырады.
31. ЖППСБ кезекші бөлімдері департаменттердің кезекші бөлімдеріне жедел бағынысты болады.
32. Кезекші бөлімнің жұмысын кезекші бөлімнің бастығы, мұндай лауазым болмаған кезде саптық бөліністің штаб бастығы немесе командирдің орынбасары ұйымдастырады. Кезекші бөлімге жетекшілік ету ІІД Әкімшілік полиция басқармасының бастығына жүктеледі. ІІД Әкімшілік полиция басқармаларында қызмет атқару кестесін бекітуді, тәулік жасақша адамдарын ауыстыруды, қажет болғанда оларды қызметтен шеттетуді саптық бөліністің командирі (немесе оның орнындағы адам) ІІД Әкімшілік полиция басқармасы бастығының (немесе оның орнындағы адам) келісімі бойынша жүзеге асырады.
33. Саптық бөліністің кезекші бөліміне мынадай міндеттер жүктеледі:
1) қызмет көрсетілетін аумақтағы қоғамдық тәртіпті сақтау, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі ақпаратты жинау, өңдеу және бағалау;
2) үздіксіз және қауіпсіз жол қозғалысын қамтамасыз ету, қозғалысты реттеу, қозғалыстағы кептелісті жою, жолдарды жабуға байланысты жұмыстардың шарттарының орындалуын бақылау үшін бөліністің күштері мен құралдарын жедел басқару;
3) жол-көлік оқиғалары, қылмыстар мен басқа да құқық бұзушылықтар туралы хабарлар мен өтініштерді қабылдау, тіркеу және тапсыру;
4) қылмыстарды ашуды ұйымдастыру;
5) материалды ресімдеу және кезек күттірмейтін шұғыл іс-әрекеттерді жүргізу жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шараларды жүзеге асыру үшін жол-көлік оқиғаларының орнына шығу, сондай-ақ оның салдарын жоюға шара қабылдау үшін;
6) айдап әкетілген, ұрланған автокөлік құралдарын, сондай-ақ жүргізушісі жол-көлік оқиғалары орынынан қашып кеткен автокөлік құралдарын іздестіруді және ұстауды ұйымдастыру, осындай заңсыз әрекеттер туралы хабарламаларды белгіленген тәртіппен тіркеу;
7) ішкі істер органдарының жедел жоспарларын енгізу, төтенше жағдайлар, саптық бөліністердің жасақшаларының ішкі істер органдарының басқа да бөліністерінің жасақшаларымен өзара іс-қимыл жасау кезінде күштер мен құралдарды басқаруды ұйымдастыру;
8) мүлікті, қару-жарақты, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды инспекторлық құрамға беру және одан қабылдау, кезекші бөлімнің арнайы бөлінген үй-жайында сақтау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету;

9) обеспечение выполнения внутреннего распорядка, пропускного режима, контроля за соблюдением пожарной безопасности и санитарных правил в здании строевого подразделения;
10) осуществление информационно-справочной работы;
11) организация оповещения и сбора сотрудников подразделения;
12) осуществление контроля за передвижением транспортных средств, сопровождаемых дорожно-патрульной полицией при перевозках опасных, тяжеловесных и крупногабаритных грузов, а также транспортных средств при организованных перевозках детей.
34. В целях выполнения возложенных на дежурную часть задач она обеспечивается автомобилями для выездов на места происшествий, специальными техническими средствами, компьютерной и оргтехникой, документацией, служебными помещениями для размещения и отдыха суточного наряда, хранения и выдачи оружия, оперативно-технических и специальных средств, необходимой служебно-справочной документацией в соответствии с перечнем служебно-справочных материалов и другой служебной документации, которые должны находиться в дежурной части СПДПП согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
35. Старший инспектор-дежурный (инспектор-дежурный) строевого подразделения является старшим оперативным начальником над несущим службу суточным нарядом дежурной части и находящимися в нарядах сотрудниками строевого подразделения, выполняющими задачи по обеспечению безопасности дорожного движения.
36. Дежурные части подразделений дорожно-патрульной полиции оснащаются единым абонентским телефонным номером, компьютерной техникой с доступом в удаленные базы данных автоматизированных информационно-поисковых систем органов внутренних дел, системами пожарной, охранной сигнализации и видеонаблюдения за входами и по периметру административного здания.
7. Организация службы СПДПП
37. Подготовка, инструктаж и развод сотрудников, назначенных в наряд для несения патрульно-постовой службы, осуществляется в соответствии с настоящей Инструкцией.
Инструктаж нарядов проводится в специально оборудованном классе или при построении на специальной площадке.
38. Лица, назначенные в наряд для несения патрульно-постовой службы, прибывают в подразделение или орган внутренних дел не менее чем за 15 минут до начала инструктажа и докладывают о прибытии дежурному и своему непосредственному командиру.
39. Инструктаж заступающего на службу наряда проводит командир строевого подразделения или его заместитель в присутствии старшего инспектора-дежурного (инспектора-дежурного), о чем делается запись в постовой ведомости.
40. Должностные лица при проведении инструктажа:

9) саптық бөліністің ғимаратындағы ішкі тәртіптің, өрт қауіпсіздігі мен санитарлық ережелердің сақталуын бақылауды, өткізу режимін, орындалуын қамтамасыз ету;
10) ақпараттық-анықтамалық жұмысты жүзеге асыру;
11) бөліністің қызметкерлеріне хабарлауды және жинауды ұйымдастыру;
12) қауіпті, ауыр салмақты және ірі көлемді жүктерді тасымалдау кезінде жол-патрульдік полициясы ілесіп жүретін көлік құралдарының қозғалысын, сондай-ақ балаларды ұйымдасып тасымалдайтын көлік құралдарын бақылауды ұйымдастыру;
34. Кезекші бөлімге жүктелген міндеттерді орындау мақсатында, ол оқиға орнына бару үшін автомобильдермен, арнаулы техникалық құралдармен, компьютерлік және ұйымдастыру техникасымен, құжаттамамен, тәуліктік жасақты орналастыру, қаруды, жедел-техникалық және арнаулы құралдарды сақтау және беру үшін қызметтік үй-жайлармен, қажетті ЖППСБ кезекші бөлімінде болуы тиіс қызметтік анықтамалық материалдар мен басқа да қызметтік құжаттамалар тізбесімен осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етіледі.
35. Саптық бөліністің аға кезекші-инспекторы (кезекші-инспекторы) жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындаушы кезекші бөлімнің қызмет өтеуші тәуліктік жасағына және саптық бөліністің жасақшасында тұрған қызметкерлерге аға жедел бастық болып табылады.
36. Жол-патрульдік полициясы бөліністерінің кезекші бөлімдері бірыңғай абоненттік телефон нөмірімен, ішкі істер органының автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйесі деректерінің қашықтан ену базасына қолжетімді компьютерлік техникамен, өртке қарсы, күзет сигнализациясы және әкімшілік ғимараттың кіреберістері мен өлшемдері бойынша бейнебақылау жүйелерімен жабдықталады.
7. ЖППСБ қызметін ұйымдастыру
37. Патрульдік-бекеттік қызметті атқару үшін жасаққа тағайындалған қызметкерлерді дайындау, нұсқау жүргізу және қызметке тарату осы Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Жасақшаларға нұсқау беру арнайы жабдықталған сыныпта немесе арнайы алаңда сапқа тұрғызу кезінде жүргізіледі.
38. Патрульдік-бекеттік қызметті атқару үшін жасаққа тағайындалған адамдар нұсқама басталардан кемінде 15 минут бұрын бөлініске немесе ішкі істер органына келеді және өздерінің келгендері туралы кезекші мен өздерінің тікелей командиріне баяндайды.
39. Қызметке кірісетін жасақшаға нұсқау беруді аға кезекші-инспектордың (кезекші-инспектордың) қатысуымен саптық бөліністің командирі немесе оның орынбасары жүргізеді, ол туралы бекеттік ведомосте жазба жасалады.
40. Лауазымды адамдар нұсқама жүргізу кезінде:

1) следят за готовностью инспекторского состава дорожно-патрульной полиции к несению службы и принимают меры по устранению выявленных недостатков;
2) выборочно проверяют знание инспекторским составом дорожно-патрульной полиции своих прав и обязанностей, правил применения и использования оружия, специальных средств, мер обеспечения личной безопасности;
3) информируют сотрудников дорожно-патрульной полиции о состоянии аварийности и оперативной обстановки на обслуживаемой территории, ориентировках, указаниях вышестоящих органов;
4) объявляют посты и маршруты патрулирования;
5) доводят до сведения инспекторского состава дорожно-патрульной полиции результаты работы, а также обстоятельства нарушений законности и порядка несения службы за истекшие сутки;
6) назначают старших нарядов;
7) доводят до сведения личного состава о необходимости внимательного, тактичного и вежливого отношения с гражданами, защиты их прав и свобод, оказания необходимой помощи, соблюдении мер личной безопасности.
41. Заступающие в наряд сотрудники дорожно-патрульной полиции имеют опрятный внешний вид, исправное снаряжение, форменную одежду по сезону, светоотражающую экипировку, нагрудный знак, табельное оружие, жезл, карточку поста или маршрута патрулирования, служебное и водительское удостоверения, служебную книжку по форме, согласно приложению 8 к настоящей Инструкции.
42. Инструктаж завершается разводом и отдачей приказа о заступлении нарядов строевого подразделения на службу.
43. Для несения службы в населенных пунктах, загородных трассах, стационарных постах и в темное время суток наряды выставляются в составе не менее двух сотрудников дорожно-патрульной полиции.
44. Сотрудники дорожно-патрульной полиции, несущие службу на постах, расположенных на большом удалении от строевого подразделения (более 30-50 км.), с разрешения его руководителей прибывают на инструктаж в определенные дни недели.
45. О заступлении на службу инспекторы дорожно-патрульной полиции докладывают дежурному и получают от него необходимую информацию и указания. В период несения службы в населенных пунктах и загородных трассах сотрудники дорожно-патрульной полиции информируют дежурного об оперативной обстановке один раз в час, а на загородных дорогах - не менее одного раза в два часа.
8. Несение службы сотрудниками СПДПП
46. По прибытии на пост (маршрут патрулирования) сотрудник дорожно-патрульной полиции:
1) проверяет исправность технических средств регулирования, специальных средств, средств связи, состояние дорог и улиц, условия производства на них ремонтно-строительных и других работ, получает соответствующую информацию о состоянии оперативной обстановки в районе поста (маршрута патрулирования) от сменяемого им сотрудника;

1) жол-патрульдік полициясы инспекторлық құрамының қызметті атқаруға дайындығын тексереді, көз жеткізу және анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;
2) жол-патрульдік полициясы инспекторлық құрамының өз құқықтары мен міндеттерін, қаруды, арнаулы құралдарды қолдану ережелерін, жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын білуін ішінара тексереді;
3) жол-патрульдік полициясы қызметкерлеріне қызмет жүргізілетін аумақтағы апаттық және жедел жағдайдың жай-күйі, бағдарлар, жоғарыда тұрған органдардың нұсқаулары туралы хабарлайды;
4) бекеттер мен патрульдеу бағыттарын жариялайды;
5) өткен тәуліктегі жұмыстың нәтижелерін, сондай-ақ заңдылық пен қызмет өткеру тәртібінің бұзылған жағдайларын жол-патрульдік полициясы инспекторлық құрамының назарына жеткізеді;
6) жасақшалардың жетекшілерін тағайындайды;
7) азаматтармен мұқият, сыпайы және әдепті қатынас жасау, олардың құқықтары мен бостандығын қорғау, қажетті көмек көрсету, жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шаралары туралы жеке құрамға жеткізеді.
41. Жасақшаға кірісетін жол-патрульдік полициясы қызметкерінің сыртқы киімі жинақы, ақаусыз қару-жарағы, маусым бойынша нысанды киімі, жарық шағылыстыратын экипировкасы, омырау белгісі, табельдік қаруы, таяқшасы, бекет пен патрульдеу бағытының карточкасы, қызметтік және жүргізуші куәлігі, осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысанда қызмет кітапшасы болады.
42. Нұсқама саптық бөліністің жасақшаларын қызметке таратумен және олардың қызметіне кірісуі туралы бұйрық берумен аяқталады.
43. Елді мекендерде, қала сыртындағы жолдар мен стационарлық бекеттерде және тәуліктің қараңғы уақытында қызмет атқару үшін жасақшалар жол-патрульдік полициясының екі қызметкерінен кем емес құрамда қойылады.
44. Саптық бөліністен неғұрлым алыста (30-50км. астам) орналасқан бекеттерде қызмет атқаратын жол-патрульдік полициясының қызметкерлері оның басшыларының рұқсатымен нұсқамаға аптаның белгілі бір күндерінде келеді.
45. Жол-патрульдік полициясының инспекторлары қызметке кіріскені туралы кезекшіге баяндайды және одан қажетті ақпарат пен нұсқаулар алады. Елді мекендерде және қала сырты жолдарында қызмет өткеру кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкерлері кезекшіге жедел жағдай туралы сағатына бір рет, қала сыртындағы жолдарда кемінде екі сағатта бір рет хабарлап тұрады.
8. ЖППСБ қызметкерлерінің қызмет атқаруы
46. Бекетке (патрульдеу бағытына) келген соң жол-патрульдік полициясының қызметкері:
1) техникалық реттеу құралдарының, арнайы құралдардың, байланыс құралдарының ақаусыздығын, жолдар мен көшелердің жай-күйін, олардағы жөндеу-құрылыс және басқа жұмыстарды жүргізу жағдайларын тексереді, өзін ауыстыратын қызметкерден бекеттің (патрульдеу бағыттың) аумағындағы жедел жағдайдың жай-күйі туралы тиісті ақпарат алады;

2) докладывает в дежурную часть строевого подразделения, а при удаленности поста и невозможности передачи информации вносит соответствующую запись в служебную книжку о принятии поста, маршрута патрулирования и выявленных недостатках;
3) во время несения службы сотрудник дорожно-патрульной полиции принимает меры к устранению помех в движении, освобождению проезжей части от оставленных на ночь транспортных средств, обозначению опасных участков, ведет периодический опрос водителей о состоянии проезжей части, наличии помех для движения, дорожно-транспортных и других происшествиях в пути следования, известных им фактах нарушений общественного порядка, преступных посягательств в отношении участников дорожного движения на участке поста или маршрута патрулирования и при необходимости сообщает в ближайшую дежурную часть органов внутренних дел, соответствующие дорожные, коммунальные органы о принятии мер. О полученных сведениях по результатам опроса водителей по фактам преступных посягательств в отношении участников дорожного движения по окончании смены инспектор дорожно-патрульной полиции докладывает руководству рапортом и передает информацию в оперативные подразделения органов внутренних дел.
47. При несении службы на маршруте патрулирования (посту) инспектор дорожно-патрульной полиции влияет на процесс движения, предупреждает и пресекает грубые нарушения ПДД, являющиеся основными причинами дорожно-транспортных происшествий, исключаются беспричинные остановки и задержки транспортных средств.
48. При несении службы нарядом в составе двух или более сотрудников дорожно-патрульной полиции назначается старший наряда.
49. Старший наряда обеспечивает руководство деятельностью наряда на период несения службы:
1) организует работу, состоящих в наряде сотрудников дорожно-патрульной полиции, докладывает командиру, дежурному по подразделению о необходимости внесения изменений в их расстановку и порядок несения ими службы в зависимости от сложившейся обстановки;
2) осуществляет контроль за несением службы сотрудниками дорожно-патрульной полиции и оказывает им практическую помощь при выполнении задач;
3) проверяет правильность ведения служебной документации, качество оформления материалов дел об административных правонарушениях, в том числе по дорожно-транспортным происшествиям, принимает меры по устранению выявленных недостатков;
4) контролирует правильность использования оперативно-технических и специальных средств;
5) докладывает дежурному о своем местонахождении и обстановке на участке несения службы.

2) саптық бөліністің кезекші бөліміне бекетті және патрульдеу бағытын қабылдағаны және анықталған кемшіліктер туралы баяндайды, ал бекет алыс және ақпаратты беру мүмкін емес болған жағдайда журналда тиісті жазба жасайды;
3) қызметті атқару кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері қозғалыстағы бөгеттерді жоюға, жолдың жүріс бөлігінде түнге қалдырылған көлік құралдарынан босатуға, қауіпті учаскелерді белгілеуге шаралар қолданады, жүргізушілерден жүру бөлігінің жай-күйі, қозғалысқа бөгеттердің бар-жоғы, жол-көлік және басқа да оқиғалар, бекет учаскесіндегі немесе патрульдеу бағытындағы оларға белгілі болған қоғамдық тәртіпті бұзу фактілері туралы сұрайды және ішкі істер органдарының ең жақын кезекші бөліміне, тиісті жолдық, коммуналдық органдарға хабарлайды. Сұрау нәтижесінде алынған мәліметтер туралы жол-патрульдік полициясы инспекторы ауысым аяқталған соң жеке баянатпен басшылыққа мәлімдейді және ішкі істер органдарының жедел бөліністеріне ақпарат жібереді.
47. Патрульдеу бағытында (бекетінде) қызмет атқару кезінде жол-патрульдік полициясының инспекторы қозғалыс процесіне ықпал етеді, жол-көлік оқиғаларының негізгі себептері болып табылатын өрескел ЖҚЕ бұзушылықтарын ескертеді және жолын кеседі, көлік құралдарын себепсіз тоқтатуға және ұстауға жол бермейді.
48. Жасақшаның құрамында екі немесе одан көп жол-патрульдік полициясы қызметкері қызмет атқарған кезде жетекші тағайындалады.
49. Жасақша жетекшісі қызметті атқару кезінде жасақшаның іс-қимылына басшылық жасайды:
1) жасақшада тұрған жол-патрульдік полициясы қызметкерлерінің жұмысын ұйымдастырады, қалыптасқан жағдайға қарай оларды орналастыруға және олардың қызмет атқару тәртібіне қажетті өзгерістер енгізу туралы командирге, бөлініс бойынша кезекшіге баяндайды;
2) жол-патрульдік полициясы қызметкерлерінің қызметті атқаруына бақылау жасайды және оларға міндеттерін орындау кезінде практикалық көмек көрсетеді;
3) қызметтік құжаттамаларды жүргізудің дұрыстығын, әкімшілік құқық бұзушылықтар, оның ішінде жол көлік оқиғалары жөніндегі материалдарды ресімдеудің сапасын тексереді, анықталған кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;
4) жедел-техникалық және арнаулы құралдардың дұрыс пайдаланылуын бақылайды;
5) өзінің тұрған орны мен қызмет өткеру учаскесіндегі жағдай туралы кезекшіге баяндап тұрады.

50. При обеспечении безопасности дорожного движения на патрульном автомобиле (мотоцикле) для остановки транспортного средства, водитель которого нарушил ПДД, используются специальные световые и звуковые сигналы, громкоговорящая установка, жесты рукой или жезлом.
51. Остановка транспортных средств осуществляется на минимально короткий срок и в местах, не создающих помех для движения. Останавливать городской общественный транспорт (автобусы, маршрутные такси, троллейбусы, трамваи) на маршрутах следования, разрешается в случаях нарушения требований ПДД только для объяснения водителям существа нарушения и уточнения расположения конечной остановки на маршруте для последующего составления протокола об административном правонарушении.
Основания для остановки транспортных средств указаны в статье 52 Закона Республики Казахстан «О дорожном движении».
52. При обнаружении на маршруте патрулирования сотрудников полиции, осуществляющих несанкционированный контроль за дорожным движением, сотрудник дорожно-патрульной полиции докладывает об этом дежурному и действует в соответствии с его указаниями. При отсутствии возможности информирования дежурной части принимает меры по выяснению личности сотрудников и подразделения, о чем докладывает дежурному по окончании службы отдельным рапортом.
53. При проезде колонн или отдельных автомобилей, сопровождаемых патрульными автомобилями дорожно-патрульной полиции со специальными световыми и звуковыми сигналами, инспектор дорожно-патрульной полиции принимает меры к их безопасному, беспрепятственному проезду по территории поста или маршрута патрулирования.
54. Сотрудник дорожно-патрульной полиции осуществляет преследование транспортных средств, в которых находятся лица, подозреваемые в совершении преступления, либо водители которых скрылись с места дорожно-транспортного происшествия или своими действиями подвергают опасности жизнь других участников движения, либо не выполняют требования сотрудников полиции об остановке. В случае, если указанные лица вооружены, сотрудник дорожно-патрульной полиции докладывает об этом в дежурную часть строевого подразделения или органа внутренних дел, далее действует по указанию дежурного или исходя из складывающейся обстановки.
55. Для обеспечения личной безопасности и безопасности участников движения во время преследования сотрудник дорожно-патрульной полиции:
1) включает на патрульном автомобиле специальные звуковые и световые сигналы;
2) выбирает скорость движения, исходя из конкретных условий;
3) внимательно следит за действиями преследуемых и других участников дорожного движения;

50. Патрульдік автомобильде (мотоциклде) жол жүру кауіпсіздігін камтамасыз ету кезінде ЖҚЕ бұзған көлік құралдарының жүргізушісін тоқтату үшін арнаулы жарықты және дыбысты сигналдарды, дауыс зорайтқыш қондырғыны, қолмен немесе таяқпен жасалатын белгілерді пайдаланады.
51. Көлік құралдарын тоқтату барынша қысқа мерзімге және қозғалысқа бөгет болмайтын жерде жүзеге асырылады. Қалалық қоғамдық көліктерді (автобустарды, бағыттық таксилерді, троллейбустарды, трамвайларды) жүру бағыттарында тоқтатуға ЖҚЕ бұзған кезде жүргізушіге тәртіп бұзушылықтың мәнін түсіндіру және одан әрі әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру үшін бағыттағы соңғы аялдаманың орналасқан жерін анықтауға рұқсат етіледі.
Көлік құралдарын тоқтатуға арналған негіздер Қазақстан Республикасының «Жол жүрісі туралы» Заңның 52-бабында көрсетілген.
52. Патрульдеу бағытында жол қозғалысына бақылауды рұқсатсыз жүзеге асырушы полиция қызметкерлерін байқаған кезде, жол-патрульдік полициясының қызметкерлері бұл туралы кезекшіге баяндайды және оның нұсқауына сәйкес әрекет жасайды. Кезекші бөлімге хабарлау мүмкіндігі болмаған жағдайда, қызметкерлердің жеке басын, бөлінісін анықтау бойынша шаралар қабылдайды, ол туралы қызмет аяқталған соң жеке баянатпен кезекшіге баяндайды.
53. Арнайы жарықты және дыбысты сигналы бар жол-патрульдік полициясының патрульдік автомобильдері ерген лектер немесе жеке автомобильдер өткен кезде жол-патрульдік полициясының инспекторы бекет немесе патрульдеу бағыты бойынша олардың қауіпсіз, бөгетсіз өтуіне шаралар қабылдайды.
54. Жол-патрульдік полициясының қызметкері ішінде қылмыс жасауда күдікті адамы бар немесе жүргізушісі жол-көлік оқиғасы орнынан қашып кеткен немесе өзінің әрекеттерімен қозғалыстың басқа қатысушыларына қауіп төндірген не болмаса полиция қызметкерлерінің тоқтату талабын орындамаған көлік құралдарының ізіне түсуді жүзеге асырады. Егер аталған адамдар қаруланған жағдайда, бұл туралы саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекші бөліміне хабарлайды, бұдан әрі кезекшінің нұсқауы бойынша немесе қалыптасқан жағдайға қарай әрекет етеді.
55. Жеке басының немесе қозғалысқа қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жол-патрульдік полициясының қызметкері ізіне түсу кезінде:
1) патруль көлігіндегі арнаулы дыбысты және жарықты сигналын қосады;
2) нақты жағдайларға қарай қозғалыстың жылдамдығын таңдайды;
3) қудаланушылар мен жол қозғалысының басқа да қатысушыларының іс-әрекетін мұқият қадағалайды;

4) докладывает дежурному строевого подразделения или органа внутренних дел о месте своего нахождения и направлении движения;
5) информирует других участников дорожного движения о внимательности и соблюдении мер предосторожности.
56. При выявлении нарушений правил перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов сотрудник дорожно-патрульной полиции не допускает дальнейшее движение указанных транспортных средств до получения соответствующего указания от руководства строевого подразделения или дежурного, приняв меры к отводу таких транспортных средств с проезжей части или по возможности сопровождению их до ближайшего поста дорожно-патрульной полиции или стоянки до принятия решения. Автомобили, перевозящие опасные грузы, по возможности необходимо отвести за пределы полосы отвода.
57. При несении службы на посту или маршруте патрулирования сотрудник дорожно-патрульной полиции осуществляет контроль за обустройством и состоянием автомобильных дорог, исправностью технических средств регулирования (светофоров, дорожных знаков), а также за производством работ на проезжей части, которые влияют на безопасность дорожного движения. Ведет визуальное наблюдение за транспортными потоками с целью определения эффективности работы светофорных объектов.
58. При обнаружении недостатков инспектор дорожно-патрульной полиции сообщает об этом дежурному по подразделению, который записывает их в журнал учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических средств регулирования дорожным движением по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции. До устранения повреждений и помех для движения при необходимости осуществляет регулирование, принимает меры по обеспечению безопасности дорожного движения.
59. Пост или маршрут патрулирования сотрудник дорожно-патрульной полиции оставляет только с разрешения или по указанию командира строевого подразделения, его заместителей и дежурной части в случаях:
1) принятия неотложных мер по устранению помех и опасностей в движении на соседних участках;
2) доставления нарушителей в дежурные части органов внутренних дел и задержанных транспортных средств к месту хранения;
3) оказания содействия в выполнении неотложных оперативных мероприятий, связанных с выполнением служебных обязанностей другим нарядам полиции, сотрудникам других правоохранительных органов;
4) преследования лиц и транспортных средств в соответствии с пунктом 71 настоящей Инструкции;
5) оказания помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях, несчастных случаях и при других обстоятельствах;

4) саптық бөліністің және ішкі істер органының кезекшісіне өзінің жүрген жері мен қозғалыс бағыты туралы баяндайды;
5) жол қозғалысының басқа қатысушыларына мұқият болуы және сақтық шараларын сақтау туралы хабарлайды.
56. Ірі көлемді, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді тасымалдау ережелерін бұзылғаны анықталған кезде жол-патрульдік полициясының қызметкері саптық бөліністің басшылығынан немесе кезекшіден тиісті нұсқау алғанға дейін аталған көлік құралдарын жол жиегіне шығаруға немесе шешім қабылдағанға дейін оларды жол полициясының таяудағы бекетіне, тұрағына дейін алып бару бойынша шаралар қабылдай отырып, аталған көлік құралдарының бұдан әрі қозғалуына тыйым салады. Қауіпті жүкті тасымалдайтын автомобильдерді мүмкіндігінше жолдан тыс алып шығу қажет.
57. Патрульдеу бағытында немесе бекетте қызметті атқару кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері жол қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін автомобиль жолының жабдықталуына және жай-күйіне, техникалық реттеу құралдарының (бағдаршамдардың, жол белгілерінің және т.б.) ақаусыздығына, сондай-ақ жол үстіндегі жұмыстардың жүргізілуіне бақылау жасайды. Бағдаршамдар объектілерінің жұмысының тиімділігін анықтау мақсатында көлік құралдары ағымына сырттай бақылау жасайды.
58. Кемшіліктер анықталған кезде жол-патрульдік полициясының инспекторы бұл туралы бөлініс бойынша кезекшіге хабарлайды, ол бұларды осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысанда көшелер мен жолдар жағдайындағы кемшіліктерді, жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдарының бұзылуын есепке алу журналына жазады. Ақаулар мен қозғалысқа кедергілер жойылғанға дейін қажеттігіне қарай реттеуді жүзеге асырады, жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
59. Жол-патрульдік полициясының қызметкері тек саптық бөлініс командирінің, оның орынбасарларының және кезекші бөлімнің рұқсатымен немесе нұсқауымен патрульдеу бағытын немесе бекетті:
1) көршілес учаскелерде қозғалыстағы кедергілер мен қауіптерді жою бойынша кезек күттірмейтін шаралар қабылдаған;
2) тәртіп бұзушыларды және ұсталған көлік құралдарын кезекші бөлімге және сақтау орнына жеткізген;
3) қызметтік міндеттерді орындауға байланысты кезек күттірмейтін іс-шараларды орындауға полицияның басқа жасақшаларына, басқа құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне көмек көрсеткен;
4) адамдарды және көлік құралдарын осы Нұсқаулықтың 71-тармағына сәйкес қудалаған;
5) жол-көлік оқиғалары, қайғылы оқиға кезінде және басқа да жағдайда зардап шеккендерге көмек көрсеткен;

6) охраны места происшествия;
7) принятия мер по ликвидации пожара и последствий стихийных бедствий;
8) внезапного заболевания;
9) принятия пищи в установленное время.
60. Во время несения службы на патрульном транспорте не допускается:
1) перевозить посторонних граждан и грузы, а также оставлять патрульный транспорт без присмотра;
2) превышать установленную скорость движения, кроме случаев, связанных с необходимостью выполнения определенных служебных задач, самовольно отклоняться от назначенного маршрута и изменять порядок несения службы;
3) передавать кому-либо управление патрульным автомобилем;
4) оставлять без присмотра в патрульном автомобиле задержанных лиц.
9. Действия сотрудника дорожно-патрульной полиции при
дорожно-транспортных происшествиях
61. Обо всех происшествиях, включая случаи, когда оно совершено вне его поста или маршрута патрулирования, сотрудник дорожно-патрульной полиции докладывает в дежурную часть строевого подразделения (органа внутренних дел) и в дальнейшем действует в соответствии с полученными указаниями.
62. При непосредственном получении сообщения о происшествии сотрудник дорожно-патрульной полиции, внимательно выслушав заявителя, записывает:
1) фамилию, имя, отчество, адрес и номер телефона лица, сообщившего о происшествии, данные других свидетелей и очевидцев;
2) место, время, вид и обстоятельства происшествия;
3) сведения о пострадавших;
4) сведения об оказании пострадавшим медицинской помощи;
5) в какие лечебные учреждения и кем направлены пострадавшие;
6) тип, марку, цвет и государственные регистрационные знаки транспортных средств, на которых были отправлены пострадавшие;
7) сведения о транспортных средствах, причастных к данному происшествию.
63. По прибытии на место происшествия, в котором пострадали люди, сотрудник дорожно-патрульной полиции до приезда следственно-оперативной группы:
1) определяет число пострадавших, сравнительно оценивает степень тяжести их состояния, вызывает скорую медицинскую помощь, до ее прибытия или в случае невозможности вызова лично оказывает первую медицинскую помощь и при необходимости организует доставку в медицинские учреждения, выясняет фамилии, имена, отчества, место жительства (место работы) пострадавших;
2) устанавливает водителей, транспортные средства которых участвовали в происшествии, и других причастных к нему лиц, проверяет водительские удостоверения у участников происшествия;
3) обеспечивает присутствие указанных лиц на месте происшествия до прибытия следственно-оперативной группы;

6) оқиға болған орынды қорғаған;
7) өрттің және табиғи апаттардың салдарын жоюға шаралар қабылдаған;
8) кенеттен ауырып қалған;
9) белгіленген уақытта тамақтанған жағдайларда тастап кете алады.
60. Патруль көлігінде қызмет атқару кезінде:
1) бөгде азаматтар мен жүктерді тасымалдауға, сондай-ақ патруль көлігін қараусыз қалдыруға;
2) белгілі бір қызметтік міндеттерді орындау қажеттігіне байланысты жағдайлардан басқа, қозғалыстың белгіленген жылдамдығын арттыруға, белгіленген бағыттан өз бетімен кетіп қалуға және қызметті атқару тәртібін өзгертуге;
3) басқа адамдарға патрульдік көлікті жүргізуге беруге;
4) ұсталған адамдарды патрульдік көлікте қараусыз қалдыруға жол берілмейді.
9. Жол-патрульдік полициясы қызметкерлерінің жол-көлік
оқиғалары кезіндегі іс-әрекеттері
61. Жол-патрульдік полициясының қызметкері белгілі болған барлық оқиғалар туралы, оның өз бекетінен немесе патрульдеу бағыттарынан тысқары жасалған жағдайларды қоса алғанда, саптық бөліністің (ішкі істер органының) кезекші бөліміне баяндайды және бұдан әрі берілген нұсқауларға сәйкес әрекет етеді.
62. Оқиға туралы хабарды тікелей алу кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері мәлімет берушіні мұқият тыңдап алып:
1) оқиға туралы хабарлаған адамның тегін, аты-жөнін, мекенжайы мен телефон нөмірін, басқа да куәгерлер мен куәлардың деректерін;
2) оқиғаның орнын, болған уақытын, түрі мен жағдайларын;
3) зардап шеккендер туралы мәліметті;
4) зардап шеккендерге медициналық көмектің көрсетілгені туралы мәліметті;
5) зардап шеккендерді қандай емдеу мекемесіне және кімнің жібергенін;
6) зардап шеккендерді алып кеткен көлік құралдарының түрін, маркасын, түсін және мемлекеттік тіркеу белгісін;
7) аталған оқиғаға қатысы бар көлік құралдары туралы мәліметті жазып алады.
63. Адамдар зардап шеккен оқиға болған жерге келісімен жол-патрульдік полициясының қызметкері жедел-тергеу тобы келгенге дейін:
1) зардап шеккендердің санын анықтайды, олардың жағдайының ауырлық дәрежесін салыстырмалы түрде бағалайды, жедел медициналық жәрдемді шақырады, ол келгенге дейін немесе шақыру мүмкін болмаған жағдайда алғашқы медициналық көмекті өзі көрсетеді және қажет болған кезде, медициналық мекемеге жеткізуді ұйымдастырады, зардап шеккендердің тегін, аты-жөнін, тұрғылықты жерін (жұмыс орнын) анықтайды;
2) оқиғаға қатысқан жүргізушілерді, көлік құралдарын және оған қатысы бар басқа да адамдарды анықтайды, оқиғаға қатысушылардың жүргізушілік куәліктерін тексереді;
3) жедел-тергеу тобы келгенге дейін аталған адамдардың оқиға болған жерде болуын қамтамасыз етеді;

4) выявляет свидетелей происшествия и записывает их данные;
5) принимает меры к сохранности и фиксации вещественных доказательств, следов, имущества и других предметов, имеющих отношение к происшествию;
6) докладывает прибывшему на место происшествия руководителю следственно-оперативной группы (прокурору, следователю, сотруднику, осуществляющему дознание) сведения о причастных к происшествию лицах и свидетелях, передает ему вещественные доказательства и в дальнейшем действует по его указанию;
7) организует в необходимых случаях движение транспорта в объезд, а при невозможности сделать это - фиксирует в присутствии двух понятых и участников происшествия расположение транспортных средств, следов происшествия и других предметов, имеющих отношение к нему, после чего принимает меры к возобновлению движения;
8) выясняет, если водитель на транспортном средстве с места происшествия скрылся, вероятное направление его движения, марку, тип, государственный регистрационный знак, цвет, а также особые приметы транспортного средства и водителя. Полученные при осмотре места происшествия и опросе свидетелей данные о скрывшемся транспортом средстве и водителе, сотрудник дорожно-патрульной полиции немедленно докладывает дежурному строевого подразделения или органа внутренних дел, в дальнейшем действует в соответствии с их указаниями;
9) при оформлении материалов по происшествию с транспортным средством, в котором находятся лица, пользующиеся иммунитетами и привилегиями (если они не нуждаются в медицинской помощи), сотрудник дорожно-патрульной полиции предлагает водителю присутствовать при составлении материалов по данному происшествию. Если водитель или кто-либо из пассажиров выражает нежелание присутствовать при составлении материалов, он записывает необходимые сведения об участниках происшествия и разрешает им уехать. В таких случаях в протоколе осмотра места происшествия делается запись о причине отсутствия водителя и подписывается составителем протокола и двумя свидетелями.
64. Оформление материалов о нарушениях ПДД, повлекших повреждение транспортных средств, грузов, дорог, дорожных сооружений или иного имущества и причинивших при этом только материальный ущерб, по указанию дежурного может осуществляться сотрудником дорожно-патрульной полиции самостоятельно в соответствии с КРКоАП.
После проведения первоначальных действий на месте дорожно-транспортного происшествия (далее - ДТП), в случае оформления материалов сотрудником, при отсутствии признаков преступлений, предусмотренных статьями 296 Уголовного кодекса Республики Казахстан и наличии признаков административного правонарушения, составляется схема места совершения ДТП, согласно приказу Министра внутренних дел Республики Казахстан «Об утверждении Правил составления схемы транспортного происшествия и их типовых форм» от 9 февраля 2011 года № 52 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6778)

4) оқиғаның куәгерлерін анықтайды және олардың деректерін жазып алады;
5) оқиғаға қатысы бар заттай айғақтардың, іздердің, мүлік пен басқа да заттардың сақталуына және белгіленуіне шаралар қабылдайды;
6) оқиғаның орнына келген жедел-тергеу топтың басшысына (анықтауды жүзеге асыратын прокурорға, тергеушіге, қызметшіге) оқиғаға қатысты адамдар мен куәгерлер туралы мәліметтерді баяндайды, заттай айғақтарды тапсырады және бұдан әрі солардың нұсқауы бойынша әрекет етеді;
7) қажетті жағдайларда көліктің айналып өтуін ұйымдастырады, ал мұны істеу мүмкін болмаса - екі куә мен оқиғаға қатысушының қатысуымен көлік құралдарының тұрған орнын, оқиғаның іздерін және оған қатысы бар басқа да заттарды белгілейді, содан кейін қозғалысты қалпына келтіру үшін шаралар қабылдайды;
8) егер көлік құралындағы жүргізуші оқиға орнынан жасырынып кетсе, оның қозғалысының ықтимал бағытын, көлік құралының маркасын, түрін, мемлекеттік тіркеу белгісін, түсін, сондай-ақ ерекше белгілерін және жүргізушісін анықтайды. Оқиға болған жерді қарау және куәгерлерден жауап алу кезінде алынған жасырынған көлік құралы мен жүргізуші туралы деректерді жол-патрульдік полициясының қызметкері саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекшісіне дереу баяндайды, бұдан әрі солардың нұсқауларына сәйкес әрекет етеді;
9) иммунитеттер мен артықшылықтарды пайдаланатын адамдары бар (егер олар медициналық жәрдемді қажет етпесе) көлік құралымен болған оқиға бойынша материалдарды ресімдеген кезде жол-патрульдік полициясының қызметкері жүргізушіге аталған оқиғалар бойынша материалдарды жасау кезінде қатысуын ұсынады. Егер жүргізуші немесе жолаушылардың біреуі материалдарды жасау кезінде қатысуды қаламайтынын білдірсе, ол оқиғаға қатысушылар туралы мәліметтерді жазып алады және олардың кетуіне рұқсат береді. Мұндай жағдайларда оқиға болған жерді қарау туралы хаттамаға жүргізушінің болмау себебі туралы жазба жасалады және хаттаманы толтырушы мен екі куәгердің қолдары қойылады.
64. Көлік құралдарына, жүктерге, жолдарға, жол құрылыстарына немесе басқа да мүліктерге және бұл ретте тек материалдық зиян келтіруге ықпал еткен Жол қозғалысы ережелерін бұзушылықтар туралы материалдарды ресімдеуді кезекшінің нұсқауы бойынша жол-патрульдік полициясының қызметкері өз бетімен ӘҚБтҚРК сәйкес жүзеге асыра алады.
Жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) болған орында бастапқы іс-әрекеттер жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 296-бабында көзделген қылмыс белгілері болмаған және әкімшілік құқық бұзушылық белгілері болған кезде қызметкер материалдарды ресімдеген жағдайда «Көлік оқиғасының сызбасын жасау ережесін және олардың үлгілік нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 9 ақпандағы № 52 бұйрығына сәйкес ЖКО жасалған орынның сызбасы жасалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6778 тіркелген).

10. Розыск транспортных средств
65. Сотрудник дорожно-патрульной полиции осуществляет работу по розыску угнанных, похищенных транспортных средств, а также транспортных средств, водители которых скрылись с мест ДТП, иных преступлений, связанных с использованием транспортных средств.
66. При несении службы на постах и маршрутах патрулирования сотрудник дорожно-патрульной полиции останавливает транспортные средства, сходные по марке, цвету и характерным приметам с находящимися в розыске, сверяет тип, модель, государственный регистрационный знак, идентификационный номер, номера шасси (рамы), кузова и двигателя с данными, записанными в регистрационных документах (свидетельстве о регистрации, талоне, паспорте транспортного средства), и через дежурную часть подразделений органов внутренних дел или по имеющимся в наличии автоматизированным информационно-поисковым системам проверяет реквизиты проверяемых номерных агрегатов и регистрационных документов по учетам разыскиваемых транспортных средств.
67. В случае обнаружения разыскиваемого транспортного средства сотрудник дорожно-патрульной полиции немедленно докладывает об этом в дежурную часть строевого подразделения или органа внутренних дел, принимает меры к его задержанию и лиц, находящихся в нем. При этом принимаются меры по соблюдению личной безопасности, безопасности участников дорожного движения, а также сохранности следов, орудий преступления и вещественных доказательств.
68. Оформление материалов при задержании разыскиваемых транспортных средств и лиц, совершивших преступные деяния, а также при обнаружении признаков подделки представленных документов, государственных регистрационных знаков, изменения, уничтожения маркировки, нанесенной на транспортных средствах заводами-изготовителями, несоответствия номеров агрегатов регистрационным документам, учетным данным, обнаружении документов, находящихся в числе утраченных (похищенных), проводится в соответствии с нормами уголовно-процессуального законодательства. Собранные первичные материалы, транспортные средства передаются в орган внутренних дел по месту обнаружения (совершения) нарушения.
69. При введении в действие плана неотложных оперативно-поисковых мероприятий или других оперативных планов органов внутренних дел наряды дорожно-патрульной полиции передислоцируются на заградительные посты и осуществляют проверку проходящих транспортных средств, сходных по приметам с разыскиваемыми.
70. Патрульно-постовой наряд с сотрудниками розыска производят проверку всех станций технического обслуживания, гаражных кооперативов и автостоянок, расположенных в непосредственной близости от совершения преступлений.

10. Көлік құралдарын іздестіру
65. Жол-патрульдік полициясының қызметкері айдап әкетілген, ұрланған көлік құралдарын, жүргізушілері жол-көлік оқиғалары, көлік құралдарын пайдалануға байланысты өзге де қылмыстар орындарынан қашып кеткен көлік құралдарын іздестіру жөніндегі жұмысты жүзеге асырады.
66. Патрульдеу бағыттарында және бекеттерде қызмет атқару кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері іздестіруде жүрген маркасы, түсі және сипатты белгілері ұқсас көлік құралдарын тоқтатады, олардың түрін, моделін, мемлекеттік тіркеу белгісін, сәйкестендірілген нөмірін, шассидің (раманың), қораптың және қозғалтқыштың нөмірін тіркеу құжаттарында жазылған деректермен (тіркеу туралы куәлік, талон, көлік құралының паспорты) салыстырады және ішкі істер органдары бөліністерінің кезекші бөлімі немесе қолда бар автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйелері бойынша іздеудегі көлік құралының есебі бойынша тексерілетін нөмірлі агрегаттардың деректемелері мен тіркеу құжаттарын тексереді.
67. Іздеудегі көлік құралын байқаған жағдайда жол-патрульдік полициясының қызметкері бұл туралы саптық бөліністің немесе ішкі істер органының кезекші бөліміне дереу баяндайды, оны және ондағы адамдарды ұстауға шаралар қолданады. Бұл ретте жеке қауіпсіздікті, жол қозғалысына қатысушылардың қауіпсіздігін сақтау жөніндегі барлық қажетті шаралар, сондай-ақ қылмыстың іздерін, құралдарын, өзге де заттай айғақтарын сақтау шаралары қабылданады.
68. Іздеуде жүрген көлік құралдары мен қылмысты әрекет жасаған адамдарды ұстаған кезде, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың, мемлекеттік тіркеу белгілерінің қолдан жасалғаны, көлік құралдарына зауыттарда соғылған маркілердің өзгертілгені және жойылғаны, агрегаттар нөмірлерінің тіркеу құжаттарына, есептік деректерге сәйкес келмейтіні байқалса, жоғалды (ұрланды) деп саналған құжаттар, материалдарды ресімдеу қылмыстық іс жүргізу табылған кезде заңнамасының нормаларына сәйкес жүргізіледі. Жиналған бастапқы материалдар, көлік құралдары заң бұзушылық байқалған (жасалған) орын бойынша ішкі істер органына тапсырылады.
69. Шұғыл жедел-іздестіру іс-шаралары немесе ішкі істер органдарының басқа да жедел жоспарлары енгізілген кезде жол-патрульдік полициясының жасақшалары тосқауыл қою бекеттеріне қайта орналастырылады және белгілері іздестіруде жүргендерге ұқсас, өтіп бара жатқан көлік құралдарын тексеруді жүзеге асырады.
70. Патрульдік-бекеттік жасақшалар іздестіру қызметкерлерімен бірге барлық техникалық қызмет көрсету станцияларын, қылмыс жасалған орынға тікелей жақын орналасқан гараж кооперативтері мен автотұрақтарды тексеруді жүргізеді.

11. Взаимодействие с участниками дорожного движения
71. Взаимодействия сотрудников дорожно-патрульной полиции с участниками дорожного движения должны основываться на строгом соблюдении законности, четком исполнении своих обязанностей, сочетании твердости, решительности и принципиальности в предупреждении и пресечении правонарушений с внимательным, доброжелательным и уважительным отношением к гражданам.
72. При обращении к участникам дорожного движения сотрудник дорожно-патрульной полиции представляется, назвав свою должность, специальное звание и фамилию, подразделение в котором он служит, и сообщает о причине остановки транспортного средства. В случае обращения граждан сотрудник, выполнив те же требования, в пределах своей компетенции принимает меры по оказанию помощи, а в необходимых случаях разъясняет, куда следует обратиться для разрешения поставленного вопроса.
73. В разговоре с гражданами сотрудникам дорожно-патрульной полиции не допускается вступать в пререкания, терять самообладание, отвечать грубостью на грубость, при этом необходимо проявлять спокойствие и выдержку.
74. Действия сотрудников дорожно-патрульной полиции должны быть понятны участникам дорожного движения, а сигналы водителям, во избежание вынужденного создания ими помех для движения других транспортных средств (необходимость применения экстренного торможения, маневрирования), - подаваться своевременно.
75. При остановке транспортного средства сотрудник дорожно-патрульной полиции незамедлительно подходит к водителю и объясняет причину остановки.
76. Не следует сообщать о действительной причине остановки транспортного средства в случаях, когда водитель или пассажиры подозреваются в совершении преступления. При этом сотрудник дорожно-патрульной полиции находит предлог для разговора с водителем, не раскрывая истинного характера своих намерений.
77. Распоряжения следует отдавать коротко и ясно, исключая возможность ошибочного или двоякого их понимания гражданами, которых они касаются.
78. Разъяснения правонарушителю о неправомерности его действий необходимо давать без нравоучений, доброжелательно, убедительно и ясно со ссылкой на соответствующие требования ПДД и КРКоАП.
79. При привлечении к административной ответственности правонарушителя за нарушение ПДД сотрудники дорожно-патрульной полиции разъясняют им их права согласно статье 584 КРКоАП.
80. При возникновении конфликтных ситуаций, претензиях или по требованию участников дорожного движения сотрудник сообщает номер нагрудного знака и предъявляет, не выпуская из рук, служебное удостоверение, разъясняет права и порядок обжалования своих действий, предлагает гражданину в письменной форме изложить свое несогласие. Обо всем этом делается запись в протоколе об административном правонарушений и дополнительные материалы приобщаются к основным материалам.

11. Жол қозғалысына қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау
71. Жол-патрульдік полициясы қызметкерлерінің жол қозғалысына қатысушылармен өзара іс-қимыл жасау заңдылықты қатаң сақтауға, өзінің міндеттемелерін нақты орындауға, құқық бұзушылықтардың алдын алу және жолын кесуде қатаңдықты, батылдық пен принципшілдікті және азаматтарға ілтипатты, ізгілікті және сыйласымды қарым-қатынаспен ұштастыруға негізделуі тиіс.
72. Жол қозғалысына қатысушылармен қарым-қатынас жасасу кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері өзін таныстырады, лауазымын, арнаулы атағы мен аты-жөнін, қызмет ететін бөлінісін атайды және көлік құралын тоқтатудың себебі туралы хабарлайды. Азаматтар өтініш жасаған жағдайда, қызметкерлер өз құзыреті шегінде осы талаптарды орындай отырып, көмек көрсету бойынша шаралар қабылдауға, ал қажет болған жағдайларда қойылған мәселені шешу үшін қайда жүгінуге болатынын түсіндіреді.
73. Азаматтармен әңгімелескен кезде жол-патрульдік полициясының қызметкерлеріне дауласуға, байсалдылықты жоғалтуға, дөрекілікке дөрекілікпен жауап беруге жол берілмейді, бұл ретте сабырлық пен ұстамдылық көрсетеді.
74. Жол-патрульдік полициясы қызметкерлерінің іс-әрекеті жол қозғалысына қатысушыларға түсінікті болуы, ал басқа көлік құралдарының қозғалуы үшін олар мәжбүрлі бөгет жасамауы (кенеттен тежеуді қолдану, маневр жасау) үшін жүргізушілерге уақтылы белгілер беріп отырады.
75. Жол-патрульдік полициясы қызметкері көлік құралын тоқтатқан жағдайда дереу жүргізушіге келіп, тоқтату себебін түсіндіреді.
76. Жүргізуші немесе жолаушылар қылмыс жасауда күдікті деп танылған жағдайларда жол көлігін тоқтатудың нақты себебі туралы айтуға болмайды. Бұл ретте жол-патрульдік полициясының қызметкері өз ниетінің шынайы сипатын ашпастан-ақ, жүргізушімен әңгімелесу үшін сылтау табады.
77. Өкімді оларға қатысы бар азаматтардың қате немесе басқаша түсінуіне жол бермей, қысқа және айқын береді.
78. Тәртіп бұзушыға оның әрекеттерінің құқыққа қарсы екендігі туралы түсіндірген кезде ақыл айтпай, ЖҚЕ және ӘҚБтҚРК-нің тиісті талаптарына сүйене отырып, сыпайылықпен және нақты түсінік беру қажет.
79. ЖҚЕ бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартқан кезде жол-патрульдік полициясы қызметкерлері тәртіп бұзушыларға олардың құқықтарын ӘҚБтҚРК-нің 584-бабына сәйкес түсіндіреді.
80. Жанжалды жағдайлар, наразылықтар пайда болған кезде немесе жол қозғалысына қатысушының талабы бойынша ол омырау белгісінің нөмірін айтады және қолынан шығармастан қызметтік куәлігін көрсетеді, өз іс-әрекетіне шағым жасау құқығы мен тәртібін түсіндіреді, азаматқа өзінің келіспеушілігін жазбаша түрде беруді ұсынады. Бұл жөнінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамада жазба жасалады және қосымша материалдар негізгі материалдарға тіркеледі.

81. При пресечении правонарушений сотрудники дорожно-патрульной полиции исходят из возложенных на них задач по обеспечению безопасности граждан, защиты их законных прав и интересов, серьезности допущенного правонарушения и возможных последствий.
82. В случаях необходимости сотрудники дорожно-патрульной полиции оказывают содействие гражданам:
1) в оказании первой медицинской помощи пострадавшим в дорожно-транспортном происшествии и доставления их в лечебные учреждения;
2) в защите от противоправных посягательств на их жизнь и здоровье, а также по охране их собственности;
3) в разъяснении специфики поведения и проезда по территории обслуживаемого маршрута;
4) в возможном устранении технических неисправностей транспортных средств и транспортировке поврежденных транспортных средств.
12. Организация деятельности подразделений дорожно-патрульной полиции в чрезвычайных ситуациях
83. При несанкционированных массовых мероприятиях, в том числе сопровождающихся блокированием дорог и других объектов, а также при массовых беспорядках выделение необходимого количества нарядов дорожно-патрульной полиции определяет начальник органа внутренних дел (руководитель оперативного штаба). В этих условиях основное внимание уделяется вопросам:
1) оперативного развертывания и оборудования контрольно-пропускных пунктов для обеспечения режима чрезвычайного положения, выставления на них сотрудников полиции и организации взаимодействия с нарядами внутренних войск;
2) организации работы временных стоянок для задержанных транспортных средств и определению порядка их хранения;
3) разработки новых схем организации движения транспортных средств.
84. На предусмотренных дислокацией постах и маршрутах патрулирования сотрудник дорожно-патрульной полиции:
1) оказывает содействие в беспрепятственном проезде транспортных средств, осуществляющих перевозку сотрудников полиции, войсковых нарядов, а также транспортных средств аварийно-спасательных служб, принимает участие в осуществлении мероприятий по обеспечению режима чрезвычайного положения;
2) принимает меры к обеспечению общественного порядка, предупреждению и пресечению преступлений, административных правонарушений, осуществляет наблюдение за поведением граждан в зоне обслуживаемой территории;
3) информирует старшего наряда (дежурную часть) обо всех изменениях оперативной обстановки и допущенных правонарушениях;
4) оказывает помощь другим постам полиции в пресечении правонарушений;
5) совместно с другими подразделениями полиции проводит работу по ликвидации последствий, связанных с проведением несанкционированных мероприятий и, в первую очередь, восстановлению бесперебойного движения транспортных средств.

81. Құқық бұзушылықтардың жолын кесу кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкерлері азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, олардың заңды құқықтары мен мүдделерін қорғау, жол берілген құқық бұзушылықтың ауырлығы және болжамды салдарын түсіндіру жөніндегі өзіне жүктелген міндеттерді басшылыққа алуы тиіс.
82. Жол-патрульдік полициясының қызметкерлері қажет болған жағдайларда азаматтарға:
1) жол-көлік оқиғаларынан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетуге және оларды емдеу мекемелеріне жеткізуге;
2) олардың өмірі мен денсаулығын заңсыз қол сұғушылықтан қорғауға және олардың меншігін сақтауға;
3) қызмет көрсетілетін бағыттың аумағы бойынша жүріп өтудің тәртібі мен ерекшеліктерін түсіндіруде;
4) көлік құралдарының техникалық ақауларын мүмкіндігінше түзеуге және бұзылған көлік құралдарын тасымалдауға көмек көрсетеді.
12. Төтенше жағдайларда жол-патрульдік полициясы бөліністерінің
қызметін ұйымдастыру
83. Санкцияланбаған, оның ішінде жолдар мен басқа да объектілерге тосқауыл қоя отырып, жүргізілетін бұқаралық іс-шаралар кезінде, сондай-ақ жаппай тәртіпсіздік кезінде бөлінетін жол-патрульдік полициясы жасақшаларының қажетті санын ішкі істер органының басшысы (жедел штабтың басшысы) белгілейді. Мұндай жағдайларда басты назар:
1) төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету үшін бақылау-өткізу бекеттерін жедел өрістету және жабдықтау, оларға полиция қызметкерлерін қою және Ішкі әскерлер жасақшаларымен өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
2) ұсталған көлік құралдары үшін уақытша тұрақтардың жұмысын ұйымдастыру және оларды сақтау тәртібін айқындау;
3) көлік құралдары қозғалысын ұйымдастырудың жаңа сызбасын әзірлеу мәселелеріне аударылады.
84. Орналастырылатын бекеттер мен патрульдеу бағыттарда жол-патрульдік полициясының қызметкері:
1) полиция қызметкерлерін, әскери жасақшаларды, сондай-ақ апаттық-құтқару қызметтерінің көліктік құралдарын тасымалдайтын көлік құралдарын кедергісіз өтуіне жағдай жасайды, төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға қатысады;
2) қызмет көрсетілетін аумақтың аймағында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге, қылмыстардың, әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға және жолын кесуге шаралар қабылдайды, адамдардың тәртібін бақылауды жүзеге асырады;
3) жасақшаның басшысына (кезекші бөлімге) жедел жағдайдың барлық өзгерістері мен орын алған құқық бұзушылықтар туралы хабарлайды;
4) құқық бұзушылықтардың жолын кесуде полицияның басқа бекеттеріне көмек көрсетеді;
5) полицияның басқа бөліністерімен бірлесіп санкцияланбаған іс-шаралар өткізілуіне байланысты салдарды жою және бірінші кезекте, көлік құралдарының үздіксіз қозғалысын қалпына келтіру жөніндегі жұмысты жүргізеді.

85. С учетом складывающейся обстановки в дислокацию постов и маршрутов патрулирования коррективы вносятся по согласованию с руководителем, ответственным за обеспечение режима чрезвычайного положения.
86. При стихийных бедствиях, эпизоотиях, крупных производственных авариях, пожарах и других чрезвычайных событиях сотрудник дорожно-патрульной полиции содействует беспрепятственному проезду автомобилей оперативных, аварийно-спасательных служб, осуществляет мероприятия по восстановлению и поддержанию общественного порядка, спасению людей и имущества, оказанию необходимой помощи пострадавшим, охране имущества, оставшегося без присмотра.
87. При осложнении дорожного движения, возникших в результате стихийных бедствий, сотрудник дорожно-патрульной полиции докладывает об этом дежурному, принимает меры к оповещению водителей об опасности. В случае необходимости временно ограничивает или запрещает движение, направляет транспортные средства в объезд опасного участка, организует оказание помощи пострадавшим.
13. Несение службы на контрольно-пропускных пунктах
88. Контрольно-пропускные пункты предназначены для обеспечения пропускного режима (ограничения, регулирования движения и досмотра транспортных средств), поддержания правопорядка и общественной безопасности, пресечения противоправных действий и задержания правонарушителей. Наряды контрольно-пропускных пунктов задействуются также для обеспечения особого режима въезда на определенную территорию и выезда из нее, поддержания режима чрезвычайного положения и проведения специальных операций.
89. Управление контрольно-пропускными пунктами обуславливается особенностями целевого назначения и состава решаемых задач. Руководство их деятельностью осуществляется территориальными органами внутренних дел при участии командования соответствующих воинских частей внутренних войск, а в условиях чрезвычайного положения - последними при участии руководителей территориальных органов внутренних дел.
90. При решении отдельных задач сотрудники дорожно-патрульной полиции осуществляют визуальное наблюдение и общение с участниками дорожного движения для получения оперативных сведений.
91. При дежурных частях подразделений дорожно-патрульной полиции формируются штабные группы, которые осуществляют накопление, обобщение и анализ сведений, поступающих от нарядов контрольно-пропускных пунктов и патрульных групп, подготовку оперативных сводок и иной информации, оценку организации дорожного движения в сложившейся обстановке, оперативную проверку сведений о принадлежности транспортных средств и их владельцах, о лицах, подозреваемых в совершении преступлений и нарушении общественного порядка.

85. Қалыптасқан жағдайды есепке ала отырып, төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге жауапты басшының келісімімен патрульдеу бағыттары мен бекеттерді орналастыруға түзетулер енгізіледі.
86. Табиғи апаттар, індеттер, ірі өндірістік апаттар, өрттер мен басқа да төтенше оқиғалар кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкерлері жедел, апаттық-құтқару қызметтерінің автомобильдері бөгетсіз өтуіне жәрдемдеседі, қоғамдық тәртіпті қалпына келтіру және қолдау, адам мен мүлікті құтқару, зардап шеккендерге қажетті көмек көрсету, қараусыз қалған мүліктерді сақтау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
87. Табиғи апаттардың салдарынан пайда болған жол қозғалысындағы қиыншылықтар кезінде жол-патрульдік полициясының қызметкері бұл туралы кезекшіге баяндайды, жүргізушілерді қауіп туралы хабардар етуге шаралар қолданады. Қажет болған жағдайда қозғалысты уақытша шектейді немесе оған тыйым салады, көлік құралдарын қауіпті учаскені айналып өтуге бағыттайды, зардап шеккендерге көмек көрсетуді ұйымдастырады.
13. Бақылау-өткізу пункттерінде қызмет атқару
88. Бақылау-өткізу пункттері өткізу режимін (қозғалысты шектеу, реттеу және көлік құралдарын тінту) қамтамасыз етуге, құқық тәртібі мен қоғамдық қауіпсіздікті қолдауға, құқыққа қарсы әрекеттердің жолын кесуге және құқық бұзушыларды ұстауға арналады. Бұдан басқа бақылау-өткізу пункттерінің жасақшалары белгілі бір аумаққа енудің және одан шығудың ерекше режимін қамтамасыз ету, төтенше жағдай режимін қолдау және арнайы операциялар жүргізу үшін тартылады.
89. Бақылау-өткізу пункттерін басқару тәртібі арнайы мақсаттың ерекшеліктеріне және шешілетін міндеттердің құрамына байланысты болады. Олардың іс-қимылына басшылықты Ішкі әскерлердің аумақтық органдары тиісті әскери бөлім қолбасшылығының қатысуымен, ал төтенше оқиғалар жағдайында - соңғысы аумақтық ішкі істер органдары басшыларының қатысуымен жүзеге асырады.
90. Жекелеген міндеттерді шешу кезінде жол-патрульдік полициясы қызметкерлері жедел мәліметтерді алу үшін көзбен шолып бақылауды және жол қозғалысына қатысушылармен қарым-қатынасты жүзеге асырады.
91. Жол-патрульдік полициясы бөліністерінің кезекші бөлімдері жанында штабтық топтар құрылады, олар бақылау-өткізу пункттері жасақшаларынан және патрульдік топтардан келіп түскен мәліметтерді жинақтайды, қорытындылайды және оларға талдау жасайды, жедел мәліметтер мен өзге де ақпараттарды дайындайды, қалыптасқан жағдайдағы жол қозғалысының ұйымдастырылуына баға береді, көлік құралдары мен олардың иелерінің тиесілігі туралы, қылмыс жасауда және қоғамдық тәртіпті бұзуда күдікті адамдар туралы мәліметтерді жедел тексеріп отырады.

14. Сопровождение транспортных средств
92. Сопровождение осуществляется на патрульном транспорте, имеющем цветографическую окраску, опознавательные знаки и оборудованном специальными звуковыми и световыми сигналами.
93. Получив задание на сопровождение, командир строевого подразделения:
1) определяет количество патрульного транспорта, необходимого для сопровождения;
2) изучает маршрут следования колонны, особенности организации движения, дислокацию постов и маршрутов патрулирования, систему связи и взаимодействия с ними экипажей сопровождающего патрульного транспорта;
3) назначает состав и старшего сопровождения, проводит их инструктаж (экипаж патрульного транспорта сопровождения должен состоять, как правило, из двух сотрудников);
4) организует проверку исправности транспортных средств, выделенных для сопровождения и имеющихся средств радиосвязи, специальной световой и звуковой сигнализации.
94. Инструктаж водителей сопровождаемых транспортных средств проводит старший сопровождения. При этом перед началом сопровождения транспортных средств, осуществляющих перевозку организованных групп детей производится проверка наличия документов, в том числе подтверждающих исправность транспортного средства его визуальный осмотр, с последующей передачей информации о сопровождающих лицах, количестве перевозимых детей, количестве транспортных средств в дежурную часть.
Не допускается осуществление междугородних перевозок организованных групп детей в ночное время (с 22 часов вечера до 06 часов утра), а также перевозки в туман, гололед и других неблагоприятных обстоятельствах.
При осуществлении проверок технического состояния транспорта, задействованного на перевозку организованных групп детей особое внимание уделять на наличие в транспортных средствах не менее двух дверей, проблесковых маячков желтого цвета, опознавательных знаков «Перевозка детей».
95. При сопровождении одним патрульным транспортным средством оно должно двигаться впереди сопровождаемых автомобилей, на расстоянии, обеспечивающем безопасность их движения, как правило, по крайней левой полосе, предназначенной для движения в заданном направлении.
96. При сопровождении двумя патрульными транспортными средствами одно из них движется как ведущее, а второе следует за сопровождаемой колонной для предупреждения ее обгона другими транспортными средствами на дорогах, имеющих одну полосу для движения в заданном направлении и в других опасных местах.
97. При сопровождении тремя патрульными транспортными средствами одно из них (ведущее) движется впереди колонны сопровождаемых транспортных средств, на расстоянии, обеспечивающем безопасность сопровождения, второе (сигнальное) - впереди ведущего автомобиля, на расстоянии 200-400 метров, по крайней левой полосе, предназначенной для движения в заданном направлении, с целью принятия мер к обеспечению безопасного и беспрепятственного проезда, оповещения нарядов о приближении сопровождаемых транспортных средств и информирования экипажа ведущего патрульного транспортного средства об условиях движения. Третье патрульное транспортное средство (замыкающее) движется позади колонны.

14. Көлік құралдарына ілесіп алып жүру
92. Ілесіп алып жүру түрлі-түсті боялған, ажырату белгілері бар, арнайы дыбысты және жарықты сигналдармен жабдықталған патрульдік көлікте жүзеге асырылады.
93. Ілесіп алып жүруге тапсырма алған саптық бөліністің командирі:
1) ілесіп алып жүру үшін қажетті патрульдік көліктің санын белгілейді;
2) лектің жүретін бағытын, қозғалысты ұйымдастырудың ерекшеліктерін, бекеттер мен патрульдеу бағыттарының орналасу орны, байланыс жүйесін және ілесіп алып жүретін патруль көлігінің экипажымен өзара байланысын зерделейді;
3) ілесіп алып жүрудің құрамы мен басшысын тағайындайды, оларға нұсқау береді (ілесіп алып жүретін патруль көлігінің экипажы, әдетте, екі қызметкерден тұрады);
4) ілесіп алып жүру үшін бөлінген көлік құралдарын және қолдағы бар радиобайланыс құралдарын, арнайы жарықты және дыбысты сигнализацияның ақаусыздығын тексеруді ұйымдастырады.
94. Ілесіп жүретін көлік құралдарының жүргізушілеріне нұсқау беруді аға жолбасшы жүргізеді. Бұл ретте ұйымдастырылған балалар тобын тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралына ілесіп жүру басталар алдында, оның ішінде шолып қарау нәтижесінде көлік құралының ақаусыздығын растайтын құжаттардың түгелдігін тексеруді жүргізеді, одан әрі ілесіп жүретін адамдар, тасымалданатын балалар саны, көлік құралдарының саны туралы ақпаратты кезекші бөлімге береді.
Ұйымдастырылған балалар тобын түнгі уақытта (кешкі сағат 22-ден бастап таңғы сағат 06.00-ге дейін), тұман, көктайғақ және басқа да қолайсыз жағдайларда қалааралық тасымалдауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Ұйымдастырылған балалар тобын тасымалдауға тартылған көлік құралының техникалық жай-күйін тексеруді жүзеге асырған кезде көлік құралындағы есіктер екеуден кем болмауына, сары түсті жарқылдақ шамдардың, «Балаларды тасымалдау» деген ажырату белгілерінің болуына назар аудару керек.
95. Бір патрульдік көлік құралымен ілесіп алып жүрген кезде ол олардың қозғалу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қашықтықта, әдетте, осы бағытта қозғалуға арналған сол жақтағы шеткі жолақ бойынша еріп келе жатқан автомобильдердің алдында жүруі тиіс.
96. Екі патрульдік көлік құралымен ілесіп жүрген кезде олардың біреуі жетекші ретінде жүреді, екіншісі басқа көлік құралдарының одан озып кетуіне жол бермеу үшін, осы бағытта қозғалу үшін бір жолағы бар жолдарда және басқа да қауіпті жерлерде еріп келе жатқан лектің соңында жүреді.
97. Үш патрульдік көлік құралымен ілесіп алып жүрген кезде олардың біреуі (жетекші) еріп келе жатқан көлік құралдары лектің алдында ілесіп алып жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ететіндей қашықтықта, екіншісі (белгі берушісі) - қауіпсіз және бөгетсіз жүріп өтуді қамтамасыз етуге шаралар қабылдайды, ілесіп келе жатқан көлік құралдарының жақындағаны туралы жасақшаларға хабар беру және қозғалыс жағдайлары туралы патрульдік көлік құралдарын алып келе жатқан экипажды хабарландырып отыру мақсатында, жетекші автомобильдің алдында осы бағытта жүруге арналған шеткі сол жақтағы жолақ бойынша 200-400 метр аралықта жүріп отырады. Үшінші патрульдік көлік құралы (тұйықтайтын) лектің соңында жүреді.

98. Скорость движения при сопровождении устанавливает старший сопровождения в зависимости от дорожных условий, интенсивности движения транспортных средств и пешеходов, характеристик сопровождаемых транспортных средств.
99. Если скорость движения сопровождаемой колонны меньше разрешенной ПДД, а дорожные условия не позволяют попутным транспортным средствам совершить ее обгон, старший сопровождения принимает меры для пропуска накапливающегося за ней транспорта.
100. Сопровождение транспортных средств патрульными транспортными средствами дорожно-патрульной полиции осуществляется за счет средств, предусмотренных местными бюджетами.
Приложение 1
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
«Утверждаю»
_______________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
"___" ______________ 20 ____ г.
Дислокация
постов и маршрутов патрулирования
_____________________________________________________________
(наименование подразделения)
п/п
№ поста,
маршрута
Вид поста, патрулирования
(постоянный, односменный,
двухсменный, трехсменный) и
нормы выставления сотрудников
СПДПП
Расположение
поста,
маршрута
патрулирования
Патрульный
транспорт и их
количество
Дополнительные посты (при необходимости)
1
2
3
4
5
6
1. В графе 2 для каждого маршрута патрулирования указывается
его протяженность, границы и центр.
2. В графе 3 указывается вид поста (подвижной, стационарный) и
патрулирования (автомобильное, мотоциклетное, пешее), нормы
выставления сотрудников СПДПП.
3. В графе 4 маршрут патрулирования обозначается названием
городов, населенных пунктов, улиц, площадей и автомобильных дорог, по
которым он проходит.
4. В графе 5 указывается марка и государственный
регистрационный номер патрульного транспорта, позывной экипажа и их
количество.
5. В графе 6 дополнительные посты (при необходимости).
Командир _____________________________________ (звание, Ф.И.О.)
(строевое подразделение)
"__"________ 20 ___ г.
Приложение 2
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Постовая ведомость
расстановки нарядов ____________ взвода (отделения)
на "___" _______ 20 __г.
1. Расчет сил и средств
По личному составу
Количество
Использование автотранспорта и специальных технических средств
Количество
По списку
Автомобили, всего
Обязательные нормы
Обязательные нормы
Фактически используется
Фактически используется
Вне службы
Мотоциклы
а) отпуск
Обязательные нормы
б) командировка
Фактически используется
в) на учебе
Радиостанции
г) больные
Обязательные нормы
д) выходные
Фактически используется
е) на других работах
Измерители скорости
Обязательные нормы
Фактически используется

98. Алып жүру кезіндегі қозғалыстың жылдамдығын жолдағы жағдайларға, көлік құралдары мен жаяу жүргіншілер қозғалысының қарқынына, ілесіп келе жатқан көлік құралдарының сипаттарына қарай аға жолбасшы белгілейді.
99. Егер ілесіп алып келе жатқан лектің қозғалу жылдамдығы ЖҚЕ-де рұқсат етілген шектен кем болса, ал жолдағы жағдайлар басқа көлік құралдарының одан озып кетуіне мүмкіндік бермесе, аға жолбасшы оның соңында жиналып қалған көлікті өткізіп жіберу үшін шаралар қабылдайды.
100. Көлік құралдарын жол-патрульдік полициясының патрульдік көлік құралдарымен алып жүру жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Нысан
Бекітемін
__________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
20____жылғы "___"__________
Бекеттер мен патрульдеу бағыттарының орналасуы
________________________________________________________
(бөліністің атауы)
р/с №
Бекет, бағыт №
Бекет, патрульдеу түрі (тұрақты, бір ауысымды, екі ауысымды, үш ауысымды) және ЖППСБ қызметкерлер ін шығарудың нормалары
Патрульдеу бағытының, бекетінің орналасуы
Патрульдік көлік және олардың саны
Қосымша бекеттер (қажет болғанда)
1
2
3
4
5
6
1. 2-бағанда әрбір патрульдеу бағыты үшін оның ұзындығы, шекаралары мен орталығы көрсетіледі.
2. 3-бағанда бекеттің түрі (жылжымалы, тұрақты) және патрульдеу түрі (автомобильде, мотоциклде және жаяу), ЖППСБ қызметкерлерін шығарудың нормалары.
3. 4-бағанда патрульдеу бағыты өзі жүріп өтетін қалалардың, елді мекендердің, көшелердің, алаңдар мен автомобиль жолдарының атауымен белгіленеді.
4. 5-бағанда патрульдік көліктің маркасы және мемлекеттік тіркеу нөмірі, шақыру белгісі және олардың саны көрсетіледі.
5. 6-бағанда қосымша бекеттер (қажет болғанда).
__________________________________________ командирі (атағы, Т.А.Ә.)
(саптық бөлініс)
20__жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Нысан
20__жылғы "___"__________ взводтың (бөліністің) жасақшаларын
орналастырудың бекеттік ведомосі
1. Күштер мен құралдар есебі
Жеке құрам бойынша
Саны
Автокөліктерді және арнайы техниканы пайдалану
Саны
Тізім бойынша
Автомобильдер, барлығы
Міндетті нормалар
Міндетті нормалар
Нақты пайдаланылатыны
Нақты пайдаланылатыны
Қызметтен тыс жерде
Мотоциклдер
а) кезекті демалыста
Міндетті нормалар
б) іссапарда
Нақты пайдаланылатыны
в) оқуда
Радиостанциялар
г) сырқаттанғандар
Міндетті нормалар
д) демалыста
Нақты пайдаланылатыны
е) басқа жұмыстарда
Жылдамдық өлшеу құралы
Міндетті нормалар
Нақты пайдаланылатыны
1. Жасақшаларды ауысымдар бойынша орналастыру:
№ р/с
Автомото көліктер
Инспектордың Т.А.Ә.
Шақыруы
Берілген қару
Патрульдеу учаскесі
Үзіліс уақыты
ЖППСБ инспекторының нұсқау алған туралы қолы
ЖППСБ аға инспекторының жұмыс ауысымынан кейінгі қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

2. Расстановка нарядов по сменам:
№ п/п
Авто/мото транспорт
ФИО инспектора
Позывной
Получено оружие
Участки патрулирования
Время перерыва
Роспись инспектора СПДПП в получении инструктажа
Роспись старшего инспектора СПДПП по окончании смены
1
2
3
4
5
6
7
8
9
3. Расстановка нарядов при введении спец. плана «Перехват»:
Место несения службы
ФИО инспектора СПДПП 1-й смены
ФИО инспектора СПДПП 2-й смены
1
2
3
4. Ориентировки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5.Инструктаж проведен: ______________________________________________
(должность, ф.и.о.)
_____________________________________________________________________
6.Проверка несения службы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7.Изменения в расстановке нарядов:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. «Тосқауыл» арнайы жоспарын енгізген кездегі жасақтардың орналасуы:
Қызмет атқару орны
1-ші ауысымдағы ЖППСБ инспекторының Т.А.Ә.
2-ші ауысымдағы ЖППСБ инспекторының Т.А.Ә.
1
2
3
4. Бағдар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5.Нұсқау беруді өткізушілер:_________________________________________
(лауазымы, т.а.ә.)
_____________________________________________________________________
6. Қызметтің атқарылуын тексеру
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жасақтарды орналастырудағы өзгерістер:
_____________________________________________________________________
__________________________

8. Режим работы: 1-я смена: с ___ до ____ часов;
2-я смена: с ___ до ____ часов;
3-я смена: с ___ до ____ часов.
9. Учет работы личного состава:
ФИО инспектора дорожно-патрульной полиции
Отметка о пребывании
Всего нарушений ПДД
В том числе по статьям Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
Доставлено на специальную стоянку
Доставлено в РОВД
Доставлено в м/в
Примечание
Командир взвода (отделения)
__________________________
(звание, ф.и.о., подпись)
Приложение 3
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Карточка
поста (маршрута патрулирования) № _______
1. Автодорога _________________________________________________
с "___" по "___" км
2. Вид несения службы _________________________________________
3. Схема маршрута с обозначением мест концентрации
дорожно-транспортных происшествий (перекрестков, населенных пунктов,
участков дорог)
4. Характеристика маршрута:
1) состояние аварийности за 20__ год __________________________
2) аварийные места ____________________________________________
3) наличие:
4) перекрестков _______________________________________________
5) дорожных знаков, светофорных объектов
_______________________________________________________________
6) расположение _______________________________________________
7) дежурных частей, других подразделений органов внутренних
дел _________________________________________________________________
8) постов ППС _________________________________________________
9) медучреждений ______________________________________________
10) дорожных организаций ______________________________________
11) предприятий _______________________________________________
12) учебных заведений _________________________________________
13) школьных и дошкольных учреждений __________________________
14) торговых точек ____________________________________________
15) зрелищных и спортивных сооружений _________________________
5. Особенности поста (маршрута) патрулирования: зоны
неустойчивой радиосвязи, ближайшие посты патрульно-постовой службы,
телефоны дежурной части органов внутренних дел (отделения полиции),
участкового инспектора полиции, медицинских учреждений, места
установки ближайших таксофонов и постовых полицейских аппаратов.
Командир ___________________________
(строевое подразделение)
____________________________________
"___"______ 20 ___г. (звание, Ф.И.О.)
Приложение 4
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Табель положенности
экипировки личного состава и патрульного автомобиля
патрульных нарядов дорожно-патрульной полиции

8. Жұмыс кестесі: 1-ші ауысым: сағат ___ ден ____ дейін;
2-ші ауысым: сағат ___ ден ____ дейін;
3-ші ауысым: сағат ___ ден ____ дейін.
9. Жеке құрам жұмысының есебі:
ЖПП инспе кторы ның Т.А.Ә.
Келгені туралы белгі
Барлығы ЖҚЕ бұзу
Оның ішінде ҚРӘҚК баптары бойынша
Арнайы тұраққа жеткізілді
АІІБ жеткізілді
М/а жеткізілді
Ескертпе
Взвод (бөлімше) командирі
____________________________
(атағы, т.а.ә., қолы)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
Нысан
№ _________ бекеттің (патрульдеу бағытының)
карточкасы
1. Автожол __________________________________________________________
"_________" км-ден бастап "_________" км-ге дейін
2. Қызмет атқару түрі _______________________________________________
3. Жол-көлік оқиғалары шоғырланған орындарда (қиылыстар, елді
мекендер, жол учаскесі) белгіленген бағыт сызбасы
4. Бағыттың сипаттамасы;
1) 20____ жылдағы апаттылықтың ахуалы _______________________________
2) апат орындары ____________________________________________________
3) бары: ____________________________________________________________
4) қиылыстар ________________________________________________________
5) жол белгілері, бағдаршам объектілері _____________________________
6) орналасуы ________________________________________________________
7) ішкі істер органдарының кезекші бөлімдері, басқа бөліністері
_____________________________________________________________________
8) ПБҚ бекеттері ____________________________________________________
9) медициналық мекемелер ____________________________________________
10) жол ұйымдары ____________________________________________________
11) кәсіпорындар ____________________________________________________
12) оқу орындары ____________________________________________________
13) мектеп және мектепке дейінгі мекемелер __________________________
14) сауда орындары __________________________________________________
15) ойын-сауық және спорт мекемелері ________________________________
5. Патрульдеу бекетінің (бағытының) ерекшеліктері: радиобайланыс
тұрақсыз болатын аймақтар, ең жақын ПБҚ бекеттері, ішкі істер
органдары (полиция бөлімшесі) кезекші бөлімінің телефоны, полицияның
учаскелік инспекторы, медициналық мекеме, ең жақын орналасқан
таксофондар және бекеттік полиция аппараттары.
__________________________________________________ командирі
(саптық бөлініс)
20___жылғы "___" __________ (атағы, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 4-қосымша
Жол-патрульдік полициясы патрульдік жасақшаларының жеке
құрамын және патрульдік автомобилін жабдықтаудың
тиесілік табелі

1. Радиостанция автомобильная стационарная 1 комплект
2. Радиостанция носимая 1 единица
3. Контрольно-измерительные приборы, в том числе:
прибор для определения скорости движения т/с - 1 единица
прибор для установления наличия алкоголя
в парах выдыхаемого воздуха (алкотестер) -1 единица
4. Автомат и пистолет системы ПМ - по 1 единице на парный наряд
5. Бронежилет - на каждую штатную единицу
6. Шлем защитный, пулестойкий - на каждую штатную единицу
7. Наручники - 2 единицы
8. Медицинская аптечка с набором медикаментов - 1 комплект
9. Портативный прибор определения подделок водительского
удостоверения и СРТС - 1 единица
10. Знаки дорожные - 2 единицы
11. Фонарь карманный - 2 единицы
12. Мобильный терминал - 1 единица
13. Бортовой компьютер - 1 единица
Приложение 5
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Табель
положенности стационарных постов
1. Компьютер с модемной связью, соединенный
с базой данных ДТС МВД РК 1 комплект
2. Радиостанция стационарная 1 комплект
3. Радиостанция носимая 2 шт.
4. Терминал спутниковой радиосвязи 1 шт.
5. Автоматические системы распознавания угнанных и похищенных транспортных средств типа «Поток», «Сова» 1 шт.
6. Громкоговорящая сигнальная установка 1 шт.
7. Телефонный аппарат АТС (при наличии городского номера) – 1шт.
8. Устройство для принудительной остановки 2 шт.
9. Бронежилет-на каждую штатную единицу
10. Шлем защитный, пулестойкий - на каждую единицу
11. Наручники - 2шт.
12. Специальный фонарь «Confirm-3M» для определения
подделок ВУ и СРТС 2шт.
13. Источник ультрафиолетовых лучей типа ОЛД-41
номера кузова легкового автомобиля 1шт.
14. Знаки дорожные 4шт.
15. Фонарь карманный 2шт.
16. Лупа зерновая 4,5* 1шт.
17. Шкаф для хранения оперативно-технических средств 1шт.
18. Медицинская аптечка с набором медикаментов и средств:
1) таблетки валидола 0,06№-10
2) калия перманганат 3,0 (марганцовка)
3) раствор аммиака 10% 1,0 мл.-10 ампул
4) раствор йода, спиртовой 5% 10,0 мл
5) бинт марлевый не стерильный 5х10
6) бинт марлевый стерильный 5х10

1. Автомобильдік стационарлық радиостанция - 1 жинақ
2. Тасымалы радиостанция - 1 бірлік
3. Бақылау-өлшеу аспаптары, оның ішінде:
қ/қ қозғалыс жылдамдығын анықтағыш аспап - 1 бірлік
демнен шыққан ауаның құрамында алкогольдің
бар-жоғын көрсететін аспап - 1 бірлік
4. Автомат және МТ жүйесінің тапаншасы - жұптасқан жасақшаға
1 бірлік бойынша
5. Броньды кеудеше                     - әр штаттық бірлікке
6. Қорғаныс, оққа төзімді дулыға       - әр штаттық бірлікке
7. Кісендер                            - 2 дана
8. Дәрі-дәрмектер жинағы бар медициналық қобдиша - 1 жинақ
9. Жүргізуші куәлігі мен КҚТК-нің қолдан жасалғанын
анықтайтын шағын аспап                 - 1 бірлік
10. Жол белгілері                      - 2 бірлік
11. Қалта шамы                         - 2 бірлік
12. Мобильдік терминал                 - 1 бірлік
13. Борттық компьютер                  - 1 бірлік
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 5-қосымша
Стационарлық бекеттердің тиесілік табелі
1. Қазақстан Республикасы ІІМ ТҚД-ның деректер базасына
қосылған модемдік байланысы бар компьютер             1 жиынтық
2. Стационарлық радиостанция                          1 жиынтық
3. Тасымалы радиостанция                              2 дана
4. Жерсеріктік радиобайланыс терминалы                1 дана
5. «Поток», «Сова» типті айдап әкетілген және ұрланған көлік
құралдарын анықтайтын автоматтық жүйелер              1 дана
6. Дауыс зорайтқыш дабыл қондырғылары                 1 дана
7. АТС телефон аппараты (қалалық нөмірі болған жағдайда) 1 дана
8. Мәжбүрлеп тоқтатуға арналған құрал                 2 дана
9. Броньды кеудеше әр штаттық бірлікке      әр штаттық бірлікке
10. Қорғаныс, оққа төзімді дулыға әр бірлікке әр бірлікке
11. Кісендер                                          2 дана
12. ЖК және ҚҚТҚ қолдан жасалғанын анықтайтын «Confirm-3M»
арнайы шамы                                           2 дана
13. ОЛД-41типті ультракүлгін сәулелерінің көзі        1 дана
14. Жол белгілері                                     4 дана
15. Қалта шамы                                        2 дана
16. 4,5* үлкейткіш шыны                               1 дана
17. Жедел-техникалық құралдарды сақтауға арналған шкаф 1 дана
18. Дәрі-дәрмектер мен құралдар жинағы бар медициналық қобдиша:
1) 0,06 №-10 валидол таблеткалары
2) 3,0 калий перманганаты (марганцовка)
3) 10% аммиак ерітіндісі 1,0 мл.-10 ампула
4) йод ерітіндісі, 5% спирт 10,0 мл
5) 5х10 стерильденбеген дәкеден жасалған таңғыш
6) 5х10 стерильденген дәкеден жасалған таңғыш

7) вата медицинская гигроскопическая
8) жгут кровоостанавливающий Эсмарха или трубка резиновая
медицинская внутренний диаметр 8 мм, длина 1 м
9) лейкопластырь бактерицидный
10) бинт эластичный трубчатый №-1 , №-2, №-3
11) перевязочный медицинский пакет первой помощи с двумя подушками
19. Фотоаппарат с фотовспышкой 1шт.
20. Лестница-стремянка 1шт.
21. Носилки медицинские 1шт.
22. Источник автономного электропитания 1 комплект
23. Зарядное устройство для батарей носимых радиостанций 1 комплект
24. Патрульный автомобиль или патрульный мотоцикл 1 на пост
Приложение 6
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета использования средства измерения скорости движения
____________________________________
(наименование) заводской № ______
Дата
Фамилия сотрудника, применявшего прибор
Продолжительность работы прибора, фактически в часах
Количество выявленных нарушений Правил дорожного движения
Обнаруженные неисправности прибора
Куда и когда сдан на ремонт
Отметка об устранении неисправностей и дата проверки
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 7
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Перечень
служебно-справочных материалов и другой служебной документации,
которые должны находиться в дежурной части СПДПП
1. Служебная документация
1. Нормативные правовые акты по безопасности дорожного движения, организации работы дежурных частей органов внутренних дел.
2. Схема связи дежурной части строевого подразделения с дежурными частями МВД, УВД, городских и районов органов внутренних дел, военной дорожной полицией, территориальных органов Комитета национальной безопасности, территориальных органов по чрезвычайным происшествиям, дорожными, коммунальными, автотранспортными организациями, медицинскими учреждениями.
3. Планы поисковых и заградительных мероприятий.
4. Схема оповещения и сбора личного состава по тревоге.
5. Планы обеспечения безопасности дорожного движения при проведении эпизодических мероприятий.
6. Перечень серий номерных знаков на автотранспортные средства, закрепленные за областями и городами Республики Казахстан.
7. Перечень закрепления номерных знаков за автомобилями иностранных граждан, регистрируемыми в Республике Казахстан.
8. Перечень автомобильных дорог и их участков, открытых для международного автомобильного сообщения.
9. Дислокация постов и маршрутов патрулирования.

7) гигроскопикалық медициналық мақта
8) Эсмарх қан тоқтатын жгут немесе ұзындығы 1 метр, ішкі диаметрі
8 мм. медициналық резеңке түтік
9) бактерицидтік лейкопластырь
10) №1, №2, №3 созылмалы түтік тәрізді таңғыш
11) екі жастықшасы бар алғашқы жәрдем көрсететін
медициналық таңу пакеті
19. Фотожарқырауышы бар фотоаппарат                   1 дана
20. Саты-баспалдақ                                    1 дана
21. Медициналық зембілдер                             1 дана
22. Автономды электрмен қоректендіру көзі             1 жинақ
23. Тасымалы радиостанциялардың батареяларын зарядтау
құрылғысы 1 жинақ
24. Патрульдік автомобиль немесе патрульдік мотоцикл бекетке -1
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 6-қосымша
Нысан
Қозғалыс жылдамдығын өлшегіш құралдарды пайдалануды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
_______________________________________________
(атауы)
зауыттық № _____
Күні
Аспап ты қол данға н қызме ткерд ің тегі
Аспап тың нақты сағатта ғы жұмыс істеу ұзақтығы
Анықтал ған жол қозғалы сы ережеле рін бұзу саны
Аспап тың анық талған ақау лығы
Қайда және қашан жөндеуге тапсырылды
Ақаулық тарды жою туралы белгі және тексеру күні
Ескертпе лер
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 7-қосымша
ЖППСБ кезекші бөлімінде болуы тиіс қызметтік анықтамалық
материалдар мен басқа да қызметтік құжаттамалар
ТІЗБЕСІ
1 Қызметтік құжаттама
1. Жол қозғалысының қауіпсіздігі, ішкі істер органдары кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілер.
2. Саптық бөлініс кезекші бөлімінің ІІМ, ІІБ-нің, қалалық және аудандық ішкі істер органдарының, әскери жол полициясының, Ұлттық қауіпсіздік комитеті аумақтық органдарының, төтенше оқиғалар жөніндегі аумақтық органдарының кезекші бөлімдерімен, жол, коммуналдық, автокөліктік ұйымдармен, медициналық мекемелермен байланыс сызбасы.
3. Іздеу және қоршау іс-шараларының жоспарлары.
4. Дабыл бойынша жеке құрамды хабардар ету және жинау сызбасы.
5. Эпизодтық іс-шараларды өткізу кезіндегі жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жоспарлары.
6. Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларына бекітілген автокөлік құралдарына нөмірлік белгілер серияларының тізбесі.
7. Қазақстан Республикасында тіркелетін шетел азаматтарының автомобильдеріне нөмірлік белгілерді бекіту тізбесі.
8. Халықаралық автомобильдік қатынас үшін ашылған автомобиль жолдарының және олардың учаскелерінің тізбесі.
9. Бекеттер мен патрульдеу бағыттарының орналасуы.

10. Папка для входящих и исходящих телеграмм, телефонограмм.
11. Книга постовых ведомостей.
12. Журнал выхода и возвращения транспортных средств.
13. Журнал выдачи и приема вооружения и специальных технических средств.
14. Журнал учета и недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических средств регулирования дорожного движения.
15. Журнал учета проверки исправности специальных технических средств и их повреждений.
16. Журнал учета протоколов об административных правонарушениях.
17. Тетрадь для записей оперативного дежурного.
18. Журнал учета дорожно-транспортных происшествий.
19. Журнал приема обращений граждан.
20. Журнал учета посетителей.
21. Журнал учета разыскиваемых транспортных средств.
22. Книга учета лиц, доставленных в дежурную часть.
23. Журнал выдачи задержанных транспортных средств.
24. Книга приема и сдачи дежурства.
25. Комплект установленных бланков для оформления дорожно-транспортных происшествий и нарушений правил дорожного движения.
2. Картотеки и справочные материалы
1. Картотеки постов и маршрутов патрулирования. Алфавитный список (картотека) личного состава подразделения и руководящего состава дорожно-патрульной полиции с домашними адресами и номерами телефонов.
2. Картотека с перечнем действий дежурного:
при дорожно-транспортных происшествиях;
по розыску и задержанию водителей и транспортных средств, скрывшихся с места происшествия;
по розыску угнанных и похищенных транспортных средств, преступников, объявленных в розыск;
при угрозе возникновения групповых нарушений общественного порядка;
при снежных заносах, гололедице, появлении тумана, наводнении;
при пожарах, эпидемии, эпизоотии, землетрясении и других чрезвычайных обстоятельствах.
3. Карта территории обслуживания с указанием дислокации маршрутов патрулирования и постов, а также зон неуверенного прохождения радиосвязи.
4. Карта административно-территориального деления Республики Казахстан, области, города с указанием автомобильных и железных дорог.
5. Справочники административно-территориального деления Республики Казахстан, областных, городских (районных) учреждений, предприятий, организаций с адресами, телефонами; наименований площадей, улиц, переулков, поселков с маршрутами общественного транспорта и другими сведениями, абонентов областной, городской (районной) телефонной сети.
Приложение 8
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Лицевая сторона обложки
СЛУЖЕБНАЯ КНИЖКА
____________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
____________________________________
(наименование подразделения)
Начата «___» _______ 20 __ года
Окончена «___» _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
Правила
ведения служебной книжки

10. Кіріс және шығыс жеделхаттар, телефон хабарламалары папкасы.
11. Бекеттік ведомостер кітабы.
12. Көлік құралдарының шығу және қайтып келу журналы.
13. Қару-жарақты және арнайы техникалық құралдарды беру және қабылдау журналы.
14. Көшелер мен жолдар жағдайындағы кемшіліктерді, жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдардың бұзылуын есепке алу журналы.
15. Арнайы техникалық құралдардың ақаусыздығын және олардың бұзылуын тексеруді есепке алу журналы.
16. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды есепке алу журналы.
17. Жедел кезекшінің жазбалар дәптері.
18. Жол-көлік оқиғасын есепке алу журналы.
19. Азаматтардың өтініштерін қабылдау журналы.
20. Келушілерді есепке алу журналы.
21. Іздеу салынған көлік құралдарын есепке алу журналы.
22. Кезекші бөлімге жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы.
23. Ұсталған көлік құралдарын беру журналы.
24. Кезекшілікті қабылдау және тапсыру кітабы.
25. Жол-көлік оқиғаларын және жол қозғалысы ережелерін бұзуларды ресімдеу үшін белгіленген бланкілер жинағы.
2. Картотекалар және анықтамалық материалдар
1. Патрульдеу бағыттары мен бекеттердің картотекалары. Жол-патрульдік полициясы бөлінісінің жеке құрамы мен басшы құрамының мекенжайлары және телефон нөмірлері көрсетілген әліпбилік тізімі (картотекасы).
2. Кезекшінің әрекет ету тізбесі бар картотека:
жол-көлік оқиғасы кезіндегі;
оқиға орнынан қашып кеткен жүргізушілер мен көлік құралдарын іздестіру және ұстау жөніндегі;
айдап әкетілген және ұрланған көлік құралдарын, іздеу жарияланған қылмыскерлерді іздестіру жөніндегі;
қоғамдық тәртіпті топтасып бұзу қаупі туындаған кездегі;
қар басу, көктайғақ, тұман түсу, су тасқыны кезіндегі;
өрт, эпидемия, эпизоотия, зілзала және басқа да төтенше жағдайлар кезіндегі.
3. Патрульдеу бағыттары мен бекеттердің, сондай-ақ радиобайланыс нашар өтетін аймақтардың орналасу орны көрсетілген қызмет көрсету аумағының картасы.
4. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінуінің, облыстың, қаланың автомобиль жолдары мен темір жолдары көрсетілген картасы.
5. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінуі анықтамалығы, облыстық, қалалық (аудандық) мекемелердің, кәсіпорындардың, ұйымдардың мекенжайы, телефондары көрсетілген анықтамалық; алаңдардың, көшелердің, орамдардың, кенттердің атаулары, қоғамдық көліктің бағыттары және басқа да мәліметтер көрсетілген, облыстық, қалалық (аудандық) телефон желісі абоненттерінің атаулары.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 8-қосымша
Нысан
Мұқабаның сыртқы беті
ҚЫЗМЕТТІК КІТАПША
____________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________
(бөлініс атауы)
Басталды: 20 __ жылғы « ___ » ___________
Аяқталды: 20 __ жылғы « ___ » ___________
Мұқабаның ішкі жағы
Қызметтік кітапшаны жүргізу
ережесі

1. Служебными книжками обеспечивается все сотрудники строевых
подразделений полиции, привлекаемые к несению патрульно-постовой
службы.
2. Служебная книжка должна быть зарегистрирована в секретариате
ОВД или строевых подразделениях полиции, все листы пронумерованы,
храниться в строевых подразделениях полиции и выдаваться сотрудникам
только на период несения патрульно-постовой службы.
3. Хранится в подразделении в течение 3 лет. Формат служебной
книжки - A6.
4. В служебную книжку записывается информация о происшествиях,
полученная на инструктажах ППН, а также информация, передаваемая от
дежурного во время несения патрульно-постовой службы, информация об
изменении оперативной обстановки на обслуживаемом патрульном участке,
гражданах, доставляемых нарядом в ОВД, сведения о гражданах,
сообщивших о преступлениях, лицах, разбирательство с которыми
проведено на месте, и др.
5. Все записи должны быть четкими и разборчивыми, написанные
шариковой либо перьевой (гелиевой) ручкой.
6. Запрещается в служебной книжке вести посторонние записи,
содержащие информацию, не относящуюся к службе, выдача либо передача
служебной книжки другому лицу для несения службы.

1. Қызметтік кітапшамен патрульдік-бекеттік қызмет өткеруге жұмылдырылатын полицияның саптық бөліністерінің барлық қызметкерлері қамтамасыз етіледі.
2. Қызметтік кітапша ІІО-ның хатшылығында немесе полицияның саптық бөліністерінде тіркелуі, барлық парақтар нөмірленуі, полицияның саптық бөліністерінде сақталуы және қызметкерлерге патрульідк-бекеттік қызмет өткеру кезеңінде ғана берілуі тиіс.
3. Бөліністе 3 жыл ішінде сақталады. Қызметтік кітапша форматы - A6.
4. Қызметтік кітапшаға ПБЖ нұсқауларында берілген оқиғалар туралы ақпарат, сондай-ақ патрульдік-бекеттік қызметті өткеру кезінде кезекші беретін ақпарат, қызмет көрсететін патрульдік учаскедегі жедел жағдайдың өзгеруі туралы ақпарат, ІІО-ға жасақша жеткізген азаматтар, қылмыстар туралы хабарлаған азаматтар, оқиға орнында түсініктеме алынған адамдар туралы ақпарат және т.б. жазылады.
5. Барлық жазбалар анық және түсінікті, қаламсаппен немесе қауырсын (гельді) қаламымен жазылуы тиіс.
6. Қызметтік кітапшада қызметке қатысы жоқ ақпарат қамтылған бөгде жазбалар жасауға, қызметтік кітапшаны қызмет өткеру үшін басқа адамға беруге немесе тапсыруға тыйым салынады.

7. Сотрудник строевых подразделений полиции несет персональную
ответственность за нарушение правил ведения записей и ненадлежащее
использование служебной книжки.
С правилами ознакомлен
________________________________
(Ф.И.О., роспись)
Внутренняя сторона
I. Адреса и номера телефонов
п/п
Наименование
(органов государственной власти, ОВД, организации)
Телефонный номер
Примечание
1
2
3
4
II. Проверка несения службы
Дата и время проверки
Замечания, информация
Должность, фамилия, подпись проверяющего
1
2
3
III. Записи полученных на инструктаже и во время несения службы
Дата и время
Краткое содержание полученной информации (задания), в том числе приметы преступников и похищенного имущества
Принятые меры
1
2
3
IV. Другие записи
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 9
к Инструкции органов внутренних дел
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
Форма
Журнал
учета недостатков в состоянии улиц и дорог, повреждений технических
средств регулирования дорожным движением
__________________________________
(наименование подразделения)
Начат "__"________________ 20 ___ г.
Окончен "__"______________ 20 ___ г.
N
п/п
Дата и время поступления информации
Фамилия и инициалы лица, сообщившего об обнаруженных недостатках, повреждениях
Дорога, улица, перекресток, где обнаружены недостатки, повреждения
Характер недостатков, повреждений
Кому и когда передано сообщение о необходимости устранения недостатков, повреждений
Дата устранения недостатков, повреждений; фамилия, инициалы должностного лица, доложившего об  устранении

7. Полицияның саптық бөліністерінің қызметкері жазба жасау ережесін бұзғаны және қызметтік кітапшаны тиісті пайдаланбағаны үшін дербес жауап береді.
Ережемен таныстырылды
________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Ішкі жағы
I. Мекенжайлар мен телефон нөмірлері
№ р/с
Атауы (мемлекеттік билік органдарының, ІІО-ның, ұйымның)
Телефон нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
II. Қызмет өткеруді тексеру
Тексерілген күні мен уақыты
Ескертулер, ақпарат
Тексерушінің лауазымы, тегі, қолы
1
2
3
III. Нұсқамада және қызмет өткеру кезінде алынған жазбалар
Күні және уақыты
Алынған ақпараттың (тапсырманың) қысқаша мазмұны, оның ішінде қылмыскерлердің және ұрланған мүліктің белгілері
Қабылданған шаралар
1
2
3
IV. Басқа жазбалар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдарының
жол қозғалысы қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
нұсқаулыққа 9-қосымша
Нысан
Көшелер мен жолдар жағдайындағы кемшіліктерді, жол қозғалысын
реттейтін техникалық құралдарының бұзылуын есепке алу
журналы
____________________________________________
(бөліністің атауы)
20____ж. "___" __________ басталды.
20____ж. "___" __________ аяқталды.
р/с №
Ақпаратт ың келіп түскен күні мен уақыты
Анықталға н кемшілікт ер, зақымдану лар туралы хабарла ған адамның тегі мен аты-жөні
Кемшілікт ер, зақымдану лар анықталған жол, көше, қиылыс
Кемшілікт ердің, зақымдану лардың сипаттама сы
Кемшілікт ерді, зақымдану ларды жою қажеттігі туралы хабарлама кімге және қашан берілді
Кемшіліктердің , зақымданулардың жойылған күні; жойылғандығы туралы баяндаған адамның тегі, аты-жөні