Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 76. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2014 года № 9529. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2019 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре (далее – Требования).
2. Страховые (перестраховочные) организации представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежеквартальную информацию в соответствии с приложениями 1 и 2 к Требованиям.
Информация представляется не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, в формате Microsoft Office Excel на электронном носителе, обеспечивающим некорректируемость предоставляемых данных.
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2010 года № 61 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, форм и срока представления отчетности по страховым резервам" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6293);
2) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 75 "Об утверждении Правил создания страховых резервов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8669, опубликованное 27 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 146 (2521).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
К. Келимбетов
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 6 мая 2014 года № 76
Требования к формированию, методике расчета страховых резервов
и их структуре
Настоящие Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре (далее – Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и устанавливают требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре по обязательным и добровольным классам страхования отрасли "общее страхование" и отрасли "страхование жизни".

Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 6 мамырдағы № 76 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 маусымда № 9529 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2019 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) бекітілсін.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Талаптардың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес тоқсан сайынғы ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынады.
Ақпарат ұсынылатын деректердiң түзетілмеуін қамтамасыз ететiн электрондық тасымалдағышта Microsoft Office Excel форматында есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
3. Мыналардың:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды, сақтандыру резервтері жөніндегі есептілікті беру нысандарын және мерзімін бекіту туралы" 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 61 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6293 тіркелген);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру резервтерін құру қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 25 ақпандағы № 75 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8669 тіркелген, 2013 жылғы 27 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 146 (2347) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 6 мамырдағы
№ 76 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне
олардың құрылымына қойылатын талаптар
Осы Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және "жалпы сақтандыру" саласының және "өмірді сақтандыру" саласының міндетті және ерікті сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді.

1. Общие положения
1. Для целей Требований используются следующие понятия:
1) актуарные методы - экономико-математические методы расчетов, применяемые актуарием при расчете страховых резервов;
2) незаработанная страховая премия - часть страховой премии, относящаяся к периоду действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования), следующему за датой расчета;
3) дата расчета - дата, на которую производится расчет страховых резервов;
4) ставка индексации - ставка, повышающая размер страховой выплаты;
5) приведенная ожидаемая стоимость - ожидаемая (вероятная) стоимость страховых премий (страховых взносов) либо страховых выплат, либо расходов, рассчитанная (дисконтированная) с учетом процентной ставки и периода времени между датой расчета и датой поступления страховой премии (взносов) либо датой осуществления страховой выплаты по договору страхования (перестрахования) с использованием таблиц, содержащих вероятности наступления смерти, инвалидности, заболевания и рассчитанные на их основе величины, связанные с предстоящей продолжительностью жизни лиц мужского и (или) женского пола (далее - таблицы смертности, заболеваемости, инвалидности);
6) нетто-премия (нетто-взносы при уплате в рассрочку) - сумма денег, оцененная актуарием на основе актуарных методов, которая подлежит уплате страховой (перестраховочной) организации за принятие ею обязательств исключительно по осуществлению страховых выплат без учета покрытия иных расходов страховой (перестраховочной) организации;
7) резервный базис - совокупность значений параметров, влияющих на величину страховых резервов по договорам страхования жизни и аннуитетного страхования;
8) неурегулированный убыток - заявленное требование к страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховой выплаты в соответствии с договором страхования (перестрахования), по которому страховая выплата не осуществлялась или осуществлялась не в полном объеме;
9) доля перестраховщика в страховых резервах - часть обязательств перестраховщика по договору страхования (перестрахования) на дату расчета;
10) страховая премия - страховая премия по договору страхования (перестрахования), признанная в бухгалтерском учете в качестве дохода;
11) чистая страховая премия - страховая премия без учета доли перестраховщика;
12) тарифный базис - совокупность значений параметров, влияющих на величину страховых тарифов по договорам страхования жизни и аннуитетного страхования;

1. Жалпы ережелер
1. Талаптардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) актуарлық әдістер – сақтандыру резервтерін есептеген кезде актуарий пайдаланатын есептеудің экономикалық-математикалық әдістері;
2) еңбек сіңірілмеген сақтандыру сыйлықақысы – сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыруды қорғау қолданылуының есептеу күнінен кейінгі кезеңіне қатысты бөлігі;
3) есептеу күні – сақтандыру резервтері есептелетін күн;
4) индекстеу мөлшерлемесі – сақтандыру төлемінің мөлшерін жоғарылататын мөлшерлеме;
5) келтірілген күтілетін құны – сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) не сақтандыру төлемдерінің, не шығыстардың пайыздық мөлшерлемесі және сақтандыру сыйлықақысының (жарналарының) есептелу күні мен түсу күні не сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша өлім, мүгедектік, науқас болу ықтималдығы және солардың негізінде есептелген еркек және (немесе) әйел жынысты адамдардың болашақ өмір сүру ұзақтығымен байланысты шамалар қамтылатын кестелер (бұдан әрі – өлім-жітім, науқастық, мүгедектік кестелері) пайдаланыла отырып, сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні арасындағы уақыт кезеңі ескеріле отырып есептелген (дисконтталған) күтілетін (ықтимал) құны;
6) келтірілген шығындар – есеп беру күнінде сақтандыру ұйымының жүзеге асырылған төлемдерінің және реттелмеген шығындарының сомасы;
7) нетто-сыйлықақы (бөліп төлеу кезіндегі нетто-жарналар) – актуарий актуарлық әдістер негізінде бағалаған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзінің тек қана сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге шығыстарын жабу ескерілмей сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді қабылдағаны үшін төленуге тиіс ақша сомасы;
8) резервтік базис – өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтерінің шамасына әсер ететін параметрлер мәндерінің жиынтығы;
9) реттелмеген шығын – сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес сақтандыру төлемі жүзеге асырылмаған немесе толық көлемде жүзеге асырылмаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша мәлімделген талап;
10) сақтандыру резервтерін құру шығыстары – есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру резервтерінің сомасын ұлғайту;
11) сақтандыру резервтерінде қайта сақтандырушының үлесін құру кірістері – есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін ұлғайту;
12) сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі – есептеу күніндегі қайта сақтандырушының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша міндеттемелерінің бөлігі;

13) расходы по созданию страховых резервов – увеличение суммы страховых резервов с начала до конца отчетного периода;
14) доходы от снижения размера страховых резервов – снижение суммы страховых резервов с начала до конца отчетного периода;
15) доходы по созданию доли перестраховщика в страховых резервах – увеличение доли перестраховщика в страховых резервах с начала до конца отчетного периода;
16) расходы от снижения доли перестраховщика в страховых резервах – уменьшение доли перестраховщика в страховых резервах с начала до конца отчетного периода;
17) понесенные убытки – сумма осуществленных выплат и неурегулированных убытков страховой организации на дату отчета.
2. Требования к информации, необходимой для расчета страховых
резервов
2. Страховые резервы формируются страховой (перестраховочной) организацией отдельно по каждому договору страхования (перестрахования), по каждому заявленному, но неурегулированному убытку и по каждому классу страхования, в зависимости от вида страхового резерва. Расчет страховых резервов производится с учетом объема принимаемых страховой (перестраховочной) организацией обязательств по всем заключенным договорам страхования (перестрахования) вне зависимости от последующего перестрахования рисков.
3. Страховая (перестраховочная) организация осуществляет расчет страховых резервов на основе информации, содержащейся в:
1) журнале учета действующих договоров страхования (перестрахования) и договоров, переданных в перестрахование, по форме 1 приложения 1 к Требованиям;
2) журнале учета неурегулированных убытков по форме 2 приложения 1 к Требованиям;
3) журнале учета выплат по форме 3 приложения 1 к Требованиям;
4) журнале учета действующих договоров страхования (перестрахования) и договоров, переданных в перестрахование страховыми (перестраховочными) организациями, осуществляющими страховую деятельность в отрасли "страхование жизни", по форме 4 приложения 1 к Требованиям;
5) журнале учета действующих договоров пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования по форме 5 приложения 1 к Требованиям;
6) журнале учета действующих договоров аннуитета, заключенных в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (далее - Закон об обязательном страховании работника от несчастных случаев), по форме 6 приложения 1 к Требованиям;

13) сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін төмендетуден болған шығыстар – есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін азайту;
14) сақтандыру резервтерінің мөлшерін төмендетуден түскен кірістер – есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру резервтерінің сомасын төмендету;
15) сақтандыру сыйлықақысы – бухгалтерлік есепте кіріс ретінде танылған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы;
16) таза сақтандыру сыйлықақысы – қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген сақтандыру сыйлықақысы;
17) тарифтік базис – өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру тарифтерінің шамасына әсер ететін параметрлер мәндерінің жиынтығы.
2. Сақтандыру резервтерін есептеу үшін қажетті ақпаратқа
қойылатын талаптар
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру резервтерін сақтандыру резервінің түріне қарай әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша, әрбір мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша және әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке-жеке қалыптастырады. Сақтандыру резервтерін есептеу кейінгі тәуекелдерді қайта сақтандыруға қарамастан, барлық жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қабылдайтын міндеттемелер көлемі ескеріле отырып жүргізіледі.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру резервтерін есептеуді мыналарда:
1) Талаптардың 1-қосымшасының 1-нысаны бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын және қайта сақтандыруға берілген шарттарды есепке алу журналында;
2) Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысаны бойынша реттелмеген шығындарды есепке алу журналында;
3) Талаптардың 1-қосымшасының 3-нысаны бойынша төлемдерді есепке алу журналында;
4) Талаптардың 1-қосымшасының 4-нысаны бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын және "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қайта сақтандыруға берген шарттарды есепке алу журналында;
5) Талаптардың 1-қосымшасының 5-нысаны бойынша зейнетақы аннуитетінің және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлерінің қолданыстағы шарттарын есепке алу журналында;
6) Талаптардың 1-қосымшасының 6-нысаны бойынша "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы заң) сәйкес жасалған қолданыстағы аннуитет шарттарын есепке алу журналында;

7) журнале учета договоров страхования (перестрахования) и дополнительных соглашений к ним, вступивших в силу за последние 12 месяцев, по форме 7 приложения 1 к Требованиям;
8) журнале учета дополнительных соглашений к действующим договорам страхования (перестрахования) и договоров, переданных в перестрахование, по форме 8 приложения 1 к Требованиям;
9) журнале учета дополнительных соглашений к договорам пенсионного аннуитета и иных видов аннуитетного страхования по форме 9 приложения 1 к Требованиям;
10) журнале учета дополнительных соглашений к договору аннуитета, заключенному в соответствии с Законом об обязательном страховании работника от несчастных случаев, по форме 10 приложения 1 к Требованиям.
Журналы ведутся в электронном виде.
Страховая (перестраховочная) организация представляет в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган):
журналы в соответствии с приложением 1 к Требованиям;
данные для расчета резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки на инфляцию по форме 1 приложения 2 к Требованиям;
данные для расчета резерва произошедших, но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию по форме 2 приложения 2 к Требованиям;
данные для расчета резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) по форме 3 приложения 2 к Требованиям;
данные для расчета резерва произошедших, но незаявленных убытков методом Мака по форме 4 приложения 2 к Требованиям.
3. Структура страховых резервов
4. Страховые резервы, обязательные для формирования страховой (перестраховочной) организацией, включают в себя:
1) резерв незаработанных премий (далее - РНП) - часть страховой премии (взносов) по договору страхования (перестрахования), относящаяся к периоду действия страховой защиты, следующему за датой расчета (незаработанная премия), предназначенная для исполнения обязательств по обеспечению предстоящих выплат, которые могут возникнуть в следующих отчетных периодах;
2) резерв непроизошедших убытков (далее - РНУ) - обязательства страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, которые не произошли на дату расчета, но могут произойти в будущем в период действия договора страхования (перестрахования);
3) резервы убытков:
резерв произошедших, но незаявленных убытков (далее - РПНУ) - является оценкой обязательств страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховых выплат, включая расходы по урегулированию убытков, возникших в связи со страховыми случаями, произошедшими в отчетном или предшествующих ему периодах, о факте наступления которых в установленном законом или договором порядке не заявлено страховой (перестраховочной) организации в отчетном или предшествующих ему периодах;
резерв заявленных, но неурегулированных убытков (далее - РЗНУ) - является оценкой неисполненных или исполненных не полностью на отчетную дату обязательств страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховых выплат, включая расходы на урегулирование убытков. Расходы по урегулированию страховых убытков - сумма денежных средств, необходимых страховой (перестраховочной) организации для оплаты экспертных, консультационных или иных услуг, связанных с оценкой размера и снижением ущерба (вреда), нанесенного имущественным интересам страхователя, возникших в связи со страховыми случаями.

7) Талаптардың 1-қосымшасының 7-нысаны бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын және олардың соңғы 12 ай ішінде күшіне енген қосымша келісімдерін есепке алу журналында;
8) Талаптардың 1-қосымшасының 8-нысаны бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қосымша келісімдерді және қайта сақтандыруға берілген шарттарды есепке алу журналында;
9) Талаптардың 1-қосымшасының 9-нысаны бойынша зейнетақы аннуитетінің және аннуитеттік сақтандырудың өзге де түрлерінің шарттарына қосымша келісімдерді есепке алу журналында;
10) Талаптардың 1-қосымшасының 10-нысаны бойынша Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы заңға сәйкес жасалған аннуитет шартына қосымша келісімдерді есепке алу журналында қамтылатын ақпарат негізінде жүзеге асырады.
Журналдар электрондық түрде жүргізіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган):
Талаптардың 1-қосымшасына сәйкес журналдарды;
Талаптардың 2-қосымшасының 1-нысаны бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін инфляцияға түзетусіз тізбекті баспалдақ әдісімен есептеуге арналған деректерді;
Талаптардың 2-қосымшасының 2-нысаны бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін инфляцияға түзетумен тізбекті баспалдақ әдісімен есептеуге арналған деректерді;
Талаптардың 2-қосымшасының 3-нысаны бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен есептеуге арналған деректерді;
Талаптардың 2-қосымшасының 4-нысаны бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін Мак әдісімен есептеуге арналған деректерді ұсынады.
3. Сақтандыру резервтерінің құрылымы
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қалыптастыруы міндетті сақтандыру резервтері мыналарды қамтиды:
1) еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резерві (бұдан әрі – ЕСР) – есептеу күнінен кейінгі сақтандыру қорғаудың қолданылуы кезеңіне қатысты, келесі есепті кезеңдерде туындауы мүмкін төлемдерді қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерді орындауға арналған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақының (жарналарының) бөлігі (еңбек сіңірілмеген сыйлықақы);
2) орын алмаған шығындар резерві (бұдан әрі – ОАШР) – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептеу күні орын алмаған, бірақ келешекте сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты қолданыста болу кезеңінде болуы мүмкін сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелері;
3) шығындар резервтері:
орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві (бұдан әрі – ОМШР) – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті кезеңде немесе оның алдындағы кезеңдерде орын алған, басталуы фактісі туралы заңда немесе шартта белгіленген тәртіппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен есепті кезеңде немесе оның алдындағы кезеңдерде мәлімделмеген сақтандыру жағдайларына байланысты туындаған шығындарды реттеу бойынша шығыстарды қоса алғандағы сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерінің бағалауы болып табылады;
мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві (бұдан әрі – МРШР) – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есеп беру күніне шығындарды реттеуге шығыстарды қоса алғандағы сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша орындалмаған немесе толық орындалмаған міндеттемелерінің бағалауы болып табылады. Сақтандыру шығындарын реттеу шығыстары – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру жағдайларына байланысты туындаған, сақтанушының мүліктік мүдделеріне келтірілген залалдың (зиянның) мөлшерін бағалауға және төмендетуге байланысты сараптамалық, консультациялық және өзге қызмет көрсетулерді төлеу үшін қажетті ақша қаражатының сомасы.

5. Итоговые значения страховых резервов, по договору страхования при расчете РНП, РНУ, РЗНУ и при расчете РПНУ по классу страхования, имеющие отрицательное значение, принимают значение ноль.
4. Отрасль "общее страхование"
6. Расчет РНП производится отдельно по каждому договору страхования.
7. Для расчета величины РНП используется метод пропорции.
8. РНП методом пропорции определяется путем суммирования незаработанных премий, рассчитанных по каждому договору.
Незаработанная премия методом пропорции определяется по каждому договору как произведение страховой премии по договору на отношение неистекшего на отчетную дату срока действия страховой защиты (в днях) к сроку действия страховой защиты (в днях) со дня признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до конца действия страховой защиты:
,
где:
СП - страховая премия;
Т1 - количество дней, в течение которых действует страховая защита со дня признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до конца действия страховой защиты по договору страхования (перестрахования);
Т2 - количество дней действия страховой защиты, истекших с момента признания страховой премии в бухгалтерском учете в качестве дохода до даты расчета (включительно).
9. Расчет РПНУ производится отдельно по каждому классу страхования. Общая величина РПНУ определяется путем суммирования РПНУ, рассчитанных по всем классам страхования.
10. Расчет РПНУ осуществляется следующими актуарными методами (методы треугольников на основе выплат или понесенных убытков):
1) метод цепной лестницы с поправкой на инфляцию и без поправки на инфляцию.
Метод цепной лестницы - метод распределения обязательств страховщика по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, произошедшим в отчетном периоде или в периодах, предшествующих отчетному периоду.
В методе цепной лестницы распределение обязательств страховщика строится на выплатах (оплаченных убытках) или понесенных убытках страховой организации.
В методе цепной лестницы с поправкой на инфляцию выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки увеличиваются на показатель инфляции;
2) метод Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson).
Метод Борнхьюттера-Фергюсона основан на методе цепной лестницы, который рассчитывается на выплатах (оплаченных убытках) или понесенных убытках и определении ожидаемой величины будущих убытков.
Ожидаемая величина будущих убытков равна произведению заработанной премии и коэффициента, характеризующего убыточность с учетом доли перестраховщика, определяемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13052;

5. Сақтандыру шарты бойынша ЕСР, ОАШР, МРШР есептеу кезінде және сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу кезінде теріс мәнді сақтандыру резервтерінің қорытынды мәні нольге айналады.
4. "Жалпы сақтандыру" саласы
6. ЕСР есептеу әрбір сақтандыру шарты бойынша жеке жүргізіледі.
7. ЕСР шамасын есептеу үшін пропорция әдісі қолданылады.
8. Пропорция әдісі бойынша ЕСР әрбір шарт бойынша есептелген еңбек сіңірілмеген сыйлықақыларды қосу арқылы анықталады.
Пропорция әдісімен еңбек сіңірілмеген сыйлықақы әрбір шарт бойынша есепті күні сақтандыру қорғаудың аяқталмаған қолданылу мерзімінің (күнмен) сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте сақтандыру қорғаудың қолданылуы соңына дейін кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғаудың қолданылу мерзімі (күнмен) қатынасына шарт бойынша сақтандыру сыйлықақының көбейтіндісі ретінде анықталады:
мұнда:
СС – сақтандыру сыйлықақысы;
Т1 – сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте сақтандыру қорғаудың қолданылуы соңына дейін кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғау қолданылатын күндер саны;
Т2 – сақтандыру сыйлықақы бухгалтерлік есепте есептеу күнге дейін (қоса алғанда) кіріс ретінде танылған күннен бастап сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күндер саны.
9. ОМШР есептеу әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке жасалады. ОМШР жалпы шамасы барлық сақтандыру сыныптары бойынша есептелген ОМШР қосу арқылы анықталады.
10. ОМШР есептеу мынадай актуарлық әдістермен (төлемдер не келтірілген шығындар негізінде үшбұрыштар әдістері) жүзеге асырылады:
1) тізбекті баспалдақ әдісі бойынша инфляцияға түзетумен және инфляцияға түзетусіз.
Тізбекті баспалдақ әдісі – есепті кезеңде немесе есепті кезең алдыңғы кезеңдерде болған сақтандыру жағдайлар бойынша сақтандырушының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша міндеттемелерді бөлу әдісі.
Тізбекті баспалдақ әдісіндегі сақтандырушының міндеттемелерін бөлу сақтандыру ұйымының төлемдерімен (төленген шығындарымен) немесе келтірілген шығындарымен жасалынады.
Инфляцияға түзетумен тізбекті баспалдақ әдісіндегі төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар инфляция көрсеткішіне ұлғаяды;
2) Борнхьюттера-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісі.
Борнхьюттера-Фергюсон әдісі төлемдермен (төленген шығындармен) немесе келтірілген шығындармен және келешектегі шығындардың күтілетін шамасын анықтау арқылы есептелетін тізбекті баспалдақ әдісімен негізделеді.
Келешектегі шығындардың күтілетін шамасы еңбек сіңірілген сыйлықақының және қайта сақтандырушының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13052 тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына сәйкес айқындалатын үлесі ескерілген шығындылықты сипаттайтын коэффициентінің көбейтіндісіне тең;

3) метод Мака.
Метод Мака основан на методе цепной лестницы, который рассчитывается на выплатах (оплаченных убытках) или понесенных убытках страховой организации, при этом ожидаемая величина будущих убытков определяется на основе линейной регрессии в соответствии с формой 4 приложения 2 к Требованиям.
Данный метод применяется для расчета РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Если РПНУ по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей невозможно рассчитать методом Мака, РПНУ рассчитывается методами, указанными в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, с учетом требований пункта 16 Требований.
Если на отчетную дату значение РПНУ, предполагает снижение более чем на 30% по сравнению с предыдущей отчетной датой, для расчета РПНУ используется актуарный метод, предусматривающий наибольший размер РПНУ.
В целях выравнивания факторов развития убытков актуарий при расчете РПНУ методами треугольника производит корректировку крупных убытков.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального).
11. Актуарий принимает решение об определении размера РПНУ на основе актуарных методов расчетов, предусмотренных пунктом 10 Требований.
12. В случае осуществления страховой (перестраховочной) организацией деятельности по классу страхования менее трех лет либо недостаточности данных для расчета РПНУ методами, указанными в пункте 10 Требований, РПНУ составляет не менее 5 (пять) процентов от суммы страховой премии, начисленной по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу за последние двенадцать месяцев, предшествующих дате расчета.
13. При расчете РПНУ методами, указанными в пункте 10 Требований, актуарий предоставляет обоснование о выбранном методе расчета размера РПНУ. При расчете РПНУ, в соответствии с пунктом 12 Требований, актуарий предоставляет обоснование по недостаточности данных для расчета РПНУ.
14. Обоснования, указанные в пункте 13 Требований, предоставляются в уполномоченный орган ежеквартально, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
15. По классу ипотечного страхования величина РПНУ составляет не менее 60 (шестидесяти) процентов от страховой премии, начисленной по договорам страхования (перестрахования) за последние двенадцать месяцев, предшествующих дате расчета.

3) Мак әдісі.
Мак әдісі сақтандыру ұйымының төлемдерімен (төленген шығындарымен) немесе келтірілген шығындарымен есептелетін баспалдақ әдісімен негізделеді, бұл ретте келешектегі шығындардың күтілетін шамасы Талаптардың 2-қосымшасының 4-нысанына сәйкес сызықтық регрессия негізінде айқындалады.
Осындай әдіс қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР есептеу үшін қолданылады.
Қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР Мак әдісімен есептеу мүмкін болмаса, ОМШР Талаптардың 16-тармағының талаптарын ескере отырып, 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген әдістермен есептеледі.
Егер есепті күні ОМШР мәні алдыңғы есепті күнмен салыстырғанда 30%-ға астам төмендеуі болжанса, ОМШР есептеу үшін ОМШР ең үлкен мөлшерін көздейтін актуарлық әдіс қолданылады.
Актуарий шығындардың даму факторларын теңестіру мақсатында ОМШР үшбұрыш әдістерімен есептеу кезінде ірі шығындарды түзетуді жүргізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Актуарий Талаптардың 10-тармағында көзделген актуарлық есептеу әдістерінің негізінде ОМШР мөлшерін анықтау туралы шешім қабылдайды.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру сыныбы бойынша қызметін үш жылдан кем жүзеге асырған не Талаптардың 10-тармағында көрсетілген әдістермен ОМШР есептеу үшін деректер жеткіліксіз болған жағдайда, ОМШР есептеу күнінің алдындағы соңғы он екі айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақы сомасының 5 (бес) пайызынан кем емес болады.
13. ОМШР Талаптардың 10-тармағында көрсетілген әдістер бойынша есептелгенде, актуарий, ОМШР мөлшерін есептеудің таңдаған әдісі туралы негіздемені ұсынады. ОМШР Талаптардың 12-тармағына сәйкес есептелген жағдайда актуарий ОМШР есептеу үшін деректердің жеткіліксіздігі туралы негіздемені ұсынады.
14. Уәкілетті орган Талаптардың 13-тармағында көрсетілген негіздемелерді тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
15. Ипотекалық сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР шамасы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептеу күнінің алдындағы соңғы он екі айда есептелген сақтандыру сыйлықақының 60 (алпыс) пайызынан кем емес болады.

16. Актуарий осуществляет увеличение РПНУ на сумму обязательств страховой (перестраховочной) организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя.
Актуарий снижает сумму увеличения обязательств, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя в случае наличия в обосновании вероятности снижения продолжительности утраты трудоспособности по следующим причинам:
снижение ожидаемой продолжительности жизни лиц, утративших трудоспособность;
отсутствие профессиональных заболеваний у лиц, утративших трудоспособность;
улучшение условий труда лиц, утративших трудоспособность по показателям вредности и опасности факторов производственной среды;
уменьшение объема выполняемой работы, ее сложности и напряженности лицами, утратившими трудоспособность;
снижение степени утраты трудоспособности после переосвидетельствования.
Актуарий предоставляет обоснование по увеличению и (или снижению) суммы обязательств страховой (перестраховочной) организации, связанных с переосвидетельствованием и (или) продлением степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя в уполномоченный орган в соответствии с пунктом 14 Требований.
Актуарий не осуществляет увеличение РПНУ по обязательствам страховой (перестраховочной) организации, связанным с переосвидетельствованием и (или) продлением степени утраты трудоспособности, ухудшением здоровья выгодоприобретателя в случае расчета РПНУ методом Мака в соответствии с Требованиями.
17. РЗНУ формируется отдельно по каждому заявленному, но не урегулированному убытку на дату расчета. Величина РЗНУ определяется путем суммирования РЗНУ, рассчитанного по всем заявленным, но не урегулированным убыткам.
18. РЗНУ формируется:
1) в размере выплаты при получении страховой (перестраховочной) организацией заявления о наступлении страхового случая, наличии документов, подтверждающих размер убытка, и принятии решения об осуществлении страховой выплаты;
2) в размере заявленного и подтвержденного документально убытка при получении страховой (перестраховочной) организацией заявления о наступлении страхового случая и отсутствии решения об осуществлении выплаты. В случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации достаточной информации о размере убытка РЗНУ формируется в размере, достаточном для страховой выплаты, но не менее среднего значения оплаченных претензий, произведенных по аналогичной группе страховых случаев.

16. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пайда алушының еңбекке жарамдылығы дәрежесінің ұзартылуын қайта куәландыруға және (немесе) жоғалтуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің сомасына ОМШР-дың ұлғаюын жүзеге асырады.
Актуарий мынадай себептер бойынша:
еңбекке жарамдылығын жоғалтқан адамдардың өмір сүруінің күтілетін ұзақтығының төмендеуі;
еңбекке жарамдылығын жоғалтқан адамдардың кәсіби ауруларының болмауы;
өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігі көрсеткіштері бойынша еңбекке жарамдылығын жоғалтқан адамдардың еңбек жағдайларының жақсаруы;
еңбекке жарамдылығын жоғалтқан адамдар орындайтын жұмыс көлемінің, оның күрделілігі мен қиындығының азаюы;
еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесі қайта куәландырғаннан кейін төмендеуі бойынша еңбекке жарамдылығын жоғалту ұзақтығының төмендеу мүмкіндігіне негіздеме болған жағдайда пайда алушының еңбекке жарамдылығы дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты міндеттемелерінің ұлғаю сомасын төмендетеді.
Актуарий талаптардың 14-тармағына сәйкес уәкілетті органға пайда алушының еңбекке жарамдылығы дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша негіздемені ұсынады.
Актуарий Талаптарға сәйкес ОМШР Мак әдісімен есептеген жағдайда пайда алушының еңбекке жарамдылығы дәрежесін қайта куәландыруға және (немесе) ұзартуға, денсаулығының нашарлауына байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері бойынша ОМШР ұлғайтуды жүзеге асырмайды.
17. МРШР есеп жүргізу күні мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша жеке жүргізіледі. МРШР шамасы барлық мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар бойынша есептелген МРШР қосу арқылы анықталады.
18. МРШР:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру жағдайы басталғаны туралы өтініш алған және төлемді жүзеге асыру туралы шешім қабылдаған кезде МРШР төлем мөлшерінде;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру жағдайы басталғаны туралы өтініш алған және төлемді жүзеге асыру туралы шешім болмаған жағдайда мәлімделген және құжаттамалық расталған шығынның мөлшерінде қалыптастырылады. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында шығынның мөлшері туралы жеткілікті ақпарат болмаған жағдайда МРШР сақтандыру төлемі үшін жеткілікті, бірақ сақтандыру жағдайларының осыған ұқсас тобы бойынша жасалған, төленген талаптардың орташа мәнінен кем емес қалыптастырылады.

19. Сумма РЗНУ увеличивается на сумму предполагаемых расходов, непосредственно связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат по заявленным требованиям, рассчитываемых актуарием.
20. Неурегулированный на отчетную дату убыток регистрируется в журнале учета убытков с даты сообщения о наступлении страхового случая страхователем любым доступным страхователю способом либо в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования и (или) договором.
21. Расчетная величина РЗНУ уменьшается на сумму задолженности страхователя (перестрахователя) по уплате страховой премии (страховых взносов) страховой (перестраховочной) организации на дату расчета.
22. Страховая (перестраховочная) организация формирует РЗНУ с даты заявления об убытке до даты осуществления страховой выплаты по нему либо вынесения решения об отказе в осуществлении страховой выплаты страховщиком, либо письменного отказа страхователя в получении страховой выплаты по нему (в зависимости от того, какая из дат наступит раньше), но не более трех лет.
5. Отрасль "страхование жизни"
23. Расчет страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность в отрасли "страхование жизни", выполняется с использованием актуарных методов.
24. Расчет страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность в отрасли "страхование жизни", производится актуарием отдельно по каждому договору страхования (перестрахования), за исключением договоров страхования жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховой (перестраховочной) организации, в случаях, когда страховая (перестраховочная) организация не покрывает риск смерти застрахованного, а также отдельно по видам договоров:
1) ненакопительного страхования (перестрахования) жизни;
2) накопительного страхования (перестрахования) жизни;
3) аннуитета, по которым сроки начала осуществления страховых выплат приходятся после даты расчета;
4) аннуитета, по которым сроки начала осуществления страховых выплат наступили до даты расчета.
25. Расчет страховых резервов страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей страховую деятельность в отрасли "страхование жизни" по классу страхования от несчастных случаев и по классу страхования на случай болезни, осуществляется актуарием в соответствии с пунктами 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 Требований.
26. Расчет страховых резервов осуществляется на основе резервного базиса с учетом условий договоров страхования.

19. МРШР сомасы мәлімделген талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарауға және реттеуге тікелей байланысты, актуариймен есептелетін болжанған шығыстар сомасына ұлғаяды.
20. Есеп беру күніне реттелмеген шығын сақтанушы өзіне кез келген қол жетімді тәсілмен не Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарында және (немесе) шартта көзделген тәртіппен сақтандыру жағдайы басталғаны туралы хабарлаған сәттен бастап шығындарды есепке алу журналында тіркеледі.
21. МРШР есептелген шамасы сақтанушының (қайта сақтанушының) есептеу күніне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру сыйлықақыларын (сақтандыру жарналарын) төлеу бойынша берешегі сомасына кемітіледі.
22. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шығын жөнінде мәлімделген күннен бастап ол бойынша сақтандыру төлемі жүзеге асырылған не сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешім шығарған не сақтанушы ол бойынша сақтандыру төлем алудан жазбаша бас тартқан күнге дейін (қайсы күн ертерек басталуына орай) МРШР мөлшерін қалыптастырады.
5. "Өмірді сақтандыру" саласы
23. Сақтандыру қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін есептеу актуарлық әдістер пайдаланып орындалады.
24. Сақтандыру қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін есептеу сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандырылушының қайтыс болуы тәуекелін жаппайтын жағдайда, сондай-ақ:
1) жинақтаушы емес өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру);
2) жинақтаушы өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру);
3) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруды бастау мерзімдері есептеу күнінен кейін келетін аннуитет;
4) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруды бастау мерзімдері есептеу күніне дейін келетін аннуитет шарттарының жеке түрлері бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының инвестициялық кірісінде сақтанушының қатысуымен өмірді сақтандыру шарттарын қоспағанда, актуариймен әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша жеке жүргізіледі.
25. Сақтандыру қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жазатайым жағдайлардан сақтандыру сыныбы бойынша және ауырған жағдайдан сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру резервтерін есептеу актуариймен Талаптардың 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Сақтандыру резервтерін есептеу сақтандыру шарттарының талаптарын ескере отырып, резервтік базис негізінде жүзеге асырылады.

27. Резервный базис устанавливается с учетом различий в условиях договора страхования (перестрахования), в частности в зависимости от перечня страховых случаев, сроков действия, порядка и сроков уплаты страховых взносов, сроков страховых выплат, а также иных факторов, объективно влияющих на степень риска, принимаемого на страхование.
28. Резервный базис включает следующие параметры:
1) эффективная годовая процентная ставка;
2) таблицы смертности, заболеваемости и инвалидности, используемые страховой (перестраховочной) организацией для расчета страховых резервов;
3) абсолютная величина или доля будущих расходов страховщика по обслуживанию договоров страхования (будущих расходов на ведение дела), а также доля расходов на осуществление страховых выплат в процентах от страховой суммы (далее - показатели расходов);
4) ставки индексации страховых выплат.
29. Значения параметров резервного базиса совпадают со значениями параметров тарифного базиса, за исключением случая, когда резервный базис является более консервативным, чем тарифный.
Более консервативным, чем тарифный базис является резервный базис:
эффективная годовая процентная ставка резервного базиса меньше, чем эффективная годовая процентная ставка тарифного базиса;
коэффициенты таблицы смертности, заболеваемости, инвалидности по договорам страхования жизни резервного базиса превышают коэффициенты соответствующих таблиц тарифного базиса по всем возрастам;
коэффициенты таблицы смертности, заболеваемости, инвалидности по договорам аннуитетного страхования резервного базиса меньше коэффициентов соответствующих таблиц тарифного базиса по всем возрастам;
ставки административных расходов резервного базиса превышают соответствующие ставки тарифного базиса;
ставка индексации резервного базиса выше, чем ставка индексации тарифного базиса.
Действие настоящего пункта распространяется на:
заключенные с 1 января 2011 года договоры пенсионного аннуитета и договоры аннуитета, заключенные в соответствии с Законом Республики Казахстан 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
иные договоры отрасли "страхование жизни", заключенные с 1 января 2015 года.
30. При расчете страховых резервов актуарий по всем действующим договорам использует эффективную годовую процентную ставку в размере не более:
1) 4 (четырех) процентов, если валютой страхования является иностранная валюта;

27. Резервтік базис сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары талаптарының айырмашылығы ескеріліп, атап айтқанда сақтандыру жағдайларының тізбесіне, қолданылу мерзіміне, сақтандыру жарналарын төлеу тәртібі мен мерзіміне, сақтандыру төлемдерінің мерзіміне, сондай-ақ сақтандыруға қабылданатын тәуекел дәрежесіне объективті әсер ететін өзге факторларға қарай белгіленеді.
28. Резервтік базис мынадай параметрлерді қамтиды:
1) жылдық тиімді пайыздық мөлшерлеме;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру резервтерін есептеу үшін пайдаланатын өлім-жітім, науқастық, мүгедектік кестелері;
3) сақтандырушының сақтандыру шарттарын қамтамасыз ету бойынша болашақ шығыстардың (іс жүргізу бойынша болашақ шығыстардың) абсолюттік шамасы немесе үлесі, сондай-ақ сақтандыру сомасынан сақтандыру төлемдерін пайызбен жүзеге асыруға арналған шығыстар үлесі (бұдан әрі – шығыстар көрсеткіштері);
4) сақтандыру төлемдерін индекстеу мөлшерлемелері.
29. Резервтік базис параметрлерінің мәні резервтік базис тарифтік базиске қарағанда консервативті болып табылғандағы жағдайды қоспағанда, тарифтік базистің параметрлерінің мәнімен сәйкес келеді.
Мынадай резервтік базис тарифтік базиске қарағанда консервативті базис болып саналады:
резервті базистің жылдық тиімді пайыздық мөлшерлемесі, тарифтік базистің жылдық тиімді пайыздық мөлшерлемесіне қарағанда кем;
резервті базистің өмірді сақтандыру шарттары бойынша өлім-жітім, науқастық, мүгедектік кестесінің коэффициенттері тарифтік базистің барлық жас ерекшеліктері бойынша тиісті кестесінің коэффициенттерінен жоғары;
резервті базистің аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша өлім-жітім, науқастық, мүгедектік кестесінің коэффициенттері тарифтік базистің барлық жас ерекшеліктері бойынша тиісті кестесінің коэффициенттерінен төмен;
резервті базистің әкімшілік шығыстарының мөлшерлемесі тарифтік базистің тиісті мөлшерлемесінен асады;
резервті базистің индекстеу мөлшерлемесі тарифтік базистің индекстеу мөлшерлемесінен жоғары.
Осы тармақ мыналарға:
2011 жылғы 1 қаңтардан бастап жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша және "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған аннуитет шарттарына;
2015 жылғы 1 қаңтардан бастап "өмірді сақтандыру" саласының өзге шарттары қолданылады.
30. Қолданыстағы барлық шарттар бойынша сақтандыру резервтерін есептеген кезде актуарий:
1) егер сақтандыру валютасы шетел валютасы болып табылса 4 (төрт) пайыздан;

2) 6 (шести) процентов, если валютой страхования является национальная валюта.
31. При расчете страховых резервов актуарий использует ставку индексации, если договором страхования (перестрахования) предусмотрена индексация.
По договорам пенсионного аннуитета актуарий использует ставку индексации в размере не менее 5 (пяти) процентов.
32. Выбор таблиц смертности, заболеваемости, инвалидности производится с учетом особенностей страхового риска по договору страхования, на основе характеристик застрахованного и (или) страхователя.
33. Параметры резервного базиса отражаются в актуарном заключении, предоставляемом в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 151 "Об утверждении Правил осуществления актуарной деятельности, выдачи лицензии на право осуществления актуарной деятельности, сдачи квалификационного экзамена актуарием, привлечения независимого актуария для проверки деятельности актуария, направления независимым актуарием результатов проверки достоверности расчетов, проведенных актуарием, состоящим в штате страховой (перестраховочной) организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9718, с приложением обоснований по каждому параметру.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального).
34. РНУ по договорам страхования (перестрахования) жизни рассчитывается как сумма резервов непроизошедших убытков по всем действующим на дату расчета договорам страхования (перестрахования) жизни.
35. РНУ по отдельному договору страхования (перестрахования) жизни равен максимальной величине из двух следующих величин:
1) РНУ 1 = ПосВ + ПосРВ + ПосОР - ПосСВ,
где:
ПосВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых выплат, предусмотренных условиями договора страхования (перестрахования);
ПосРВ - приведенная ожидаемая стоимость расходов страховой (перестраховочной) организации, непосредственно связанных с рассмотрением, урегулированием, определением размера страховых выплат;
ПосОР - приведенная ожидаемая стоимость операционных расходов страховой (перестраховочной) организации, связанных с ведением дела;
ПосСВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых взносов (при единовременной уплате - страховой премии), которые должны быть получены страховой (перестраховочной) организацией после даты расчета;
2) PНУ 2 = ПосВ - ПосСНВ,
где:
ПосВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых выплат, предусмотренных условиями договора страхования (перестрахования) исключительно при наступлении страхового случая (без учета страховой выплаты, осуществляемой по истечении установленного договором страхования периода);
ПосСНВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых нетто-взносов (при единовременной уплате - страховой нетто-премии), которые должны быть получены страховой (перестраховочной) организацией после даты расчета за принятие ею обязательств исключительно по осуществлению страховых выплат, связанных с наступлением страхового случая (без учета страховой выплаты, осуществляемой по истечении установленного договором страхования периода).

2) егер сақтандыру валютасы ұлттық валютасы болып табылса 6 (алты) пайыздан аспайтын жылдық тиімді пайыздық мөлшерлемесін пайдаланады.
31. Актуарий сақтандыру резервтерін есептеу кезінде егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шартымен индекстеу көзделсе, индекстеу мөлшерлемесін пайдаланады.
Зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша актуарий 5 (бес) пайыздан кем емес мөлшерде индекстеу мөлшерлемесін пайдаланады.
32. Өлім-жітім, науқастық, мүгедектік кестесін таңдау сақтандыру шарты бойынша сақтандыру тәуекелінің ерекшелігін ескере отырып, сақтандырылушының және (немесе) сақтанушының сипаттары негізінде жүргізіледі.
33. Резервтік базистің параметрлері әрбір параметр бойынша негіздемелер қоса беріле отырып, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9718 тіркелген "Актуарлық қызметті жүзеге асыру, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру, актуарийдің біліктілік емтиханын тапсыру, актуарийдің қызметін тексеру үшін тәуелсіз актуарийді тарту, тәуелсіз актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий жүргізген есептеулердің шынайылығын тексеру нәтижелерін жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 151 қаулысына сәйкес ұсынылатын актуарлық қорытындыда көрсетіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ОАШР есептеу күніне қолданыстағы барлық өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервтері сомасы ретінде есептеледі.
35. Жеке өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ОАШР мынадай шамалардың ең жоғарғы шамасына тең болады:
1) ОАШР 1 = ТКкқ + ТМКкқ + ОШКкқ - СЖКкқ,
мұнда:
ТКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының талаптарына көзделген сақтандыру төлемдерінің келтірілген күтілетін құны;
ТМКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қараумен, реттеумен, анықтаумен тікелей байланысты шығыстардың келтірілген күтілетін құны;
ОШКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының іс жүргізумен байланысты операциялық шығыстардың келтірілген күтілетін құны;
СЖКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есептеу күнінен кейін алуы тиіс сақтандыру жарналарының (бір жолғы төлеу кезінде – сақтандыру сыйлықақының) келтірілген күтілетін құны;
2) ОАШР 2 = ТКкқ - СНЖКкқ,
мұнда:
ТКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының талаптарында тек сақтандыру жағдайы басталуына ғана көзделген сақтандыру төлемдерінің келтірілген күтілетін құны (сақтандыру шартында көзделген кезеңі өткен соң жүзеге асырылатын сақтандыру төлемі есептелмегенде);
СНЖКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есептеу күнінен кейін, өзінің тек сақтандыру жағдайдың басталуына байланысты сақтандыру төлемдерін (сақтандыру шартында көзделген кезеңі өткен соң жүзеге асырылатын сақтандыру төлемі есептелмегенде) жүзеге асыру бойынша ғана міндеттемені қабылдағаны үшін алуы тиіс сақтандыру нетто-жарналарының (біржолғы төлеу кезде – нетто-сыйлықақылардың) келтірілген күтілетін құны.

36. При осуществлении расчета приведенной ожидаемой стоимости используются параметры резервного базиса, указанные в пункте 28 Требований.
37. РНУ по договорам аннуитета рассчитывается как сумма резервов, непроизошедших убытков по всем действующим на дату расчета договорам аннуитета.
38. РНУ по отдельному договору аннуитета равен следующей величине:
РНУ = ПосВ + ПосОР - ПосСВ,
где:
ПосВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых выплат, предусмотренных условиями договора аннуитета;
ПосОР - приведенная ожидаемая стоимость операционных расходов страховой (перестраховочной) организации, связанных с ведением дела по договору аннуитета;
ПосСВ - приведенная ожидаемая стоимость страховых взносов (при единовременной уплате - страховой премии), которые должны быть получены страховой (перестраховочной) организацией после даты расчета. Для договора аннуитета, по которому срок начала осуществления страховых выплат наступил до даты расчета, ПосСВ равна нулю.
39. При увеличении размера регулярных страховых выплат по договорам аннуитета РНУ определяется:
в период страховых выплат в соответствии с пунктом 38 Требований. Расчет приведенной ожидаемой стоимости страховых выплат осуществляется с учетом произведенного увеличения размера страховых выплат;
в период накопления, как наибольшая из следующих величин:
приведенная ожидаемая стоимость увеличения страховых выплат плюс размер РНУ, определенный в соответствии с пунктом 38 Требований (без увеличения размера страховых выплат);
размер РНУ, определенный в соответствии с пунктом 38 Требований (с учетом увеличения размера страховых выплат по договору аннуитета за счет дополнительных доходов страховой (перестраховочной) организации).
40. При осуществлении расчета приведенной ожидаемой стоимости используются параметры резервного базиса, указанные в пункте 28 Требований.
41. РПНУ по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) жизни рассчитывается актуарием в соответствии с пунктами 9-15 Требований.
42. РПНУ по договорам аннуитета, а также по договорам накопительного страхования (перестрахования) жизни равен нулю.
43. РЗНУ по договорам страхования (перестрахования) жизни рассчитывается актуарием в соответствии с пунктами 17, 18, 19, 20, 21 и 22 Требований.
44. РЗНУ по договорам аннуитета равен нулю.
6. Доля перестраховщика в страховых резервах
Параграф 1. Отрасль "общее страхование"
45. Доля перестраховщика в РНП рассчитывается отдельно по каждому договору страхования (перестрахования). Доля перестраховщика в РНП определяется по каждому договору как произведение коэффициента
и РНП по договору страхования (перестрахования) на отчетную дату.
Доля перестраховщика в РНп =
Рнп,
где:
коэффициент
равен отношению страховой премии по договору перестрахования к страховой премии по договору страхования. В коэффициенте
страховая премия по договору перестрахования принимается в расчет, за исключением комиссионного вознаграждения цеденту по договору перестрахования (страхования) и иных возмещений от перестраховщика, не относящихся к страховой защите по рискам, передаваемым в перестрахование.
По договорам непропорционального перестрахования доля в РНП перестраховщика рассчитывается актуарием на основе используемой модели перестрахования. При отсутствии в страховой организации модели перестрахования доля перестраховщика в РНП равна нулю.

36. Келтірілген күтілетін құнын есептеген кезде Талаптардың 28-тармағында көрсетілген резервтік базис параметрлері қолданылады.
37. Аннуитет шарттары бойынша ОАШР есептеу күніне барлық қолданыстағы аннуитет шарттары бойынша орын алмаған шығындар резервтерінің сомасы ретінде есептеледі.
38. Жеке аннуитет шарты бойынша ОАШР мынадай шамаға тең болады:
ОАШР = ТКкқ + ОШКкқ - СЖКкқ,
мұнда:
ТКкқ – аннуитет шартының талаптарында көзделген сақтандыру төлемдерінің келтірілген күтілетін құны;
ОШКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аннуитет шарты бойынша іс жүргізумен байланысты операциялық шығыстардың келтірілген күтілетін құны;
СЖКкқ – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есептеу күнінен кейін алуы тиіс сақтандыру жарналарының (бір жолғы төлеген кезде – сақтандыру сыйлықақының) келтірілген күтілетін құны. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруын бастау мерзімі есептеу күнінен бұрын басталған аннуитет шарты үшін СЖКкқ нөлге тең болады.
39. Аннуитет шарттары бойынша жүйелі сақтандыру төлемдерінің мөлшері ұлғайған жағдайда ОАШР:
сақтандыру төлемдерін жүргізу кезеңінде Талаптардың 38-тармағына сәйкес анықталады. Сақтандыру төлемдерінің келтірілген күтілетін құнын есептеу сақтандыру төлемдері мөлшерінің ұлғаюын ескере отырып, жүргізіледі;
жинақтау кезеңінде мына шамалардың үлкені ретінде анықталады:
сақтандыру төлемдері өсімінің келтірілген күтілетін құны плюс Талаптардың 38-тармағына сәйкес белгіленген ОАШР (сақтандыру төлемдерінің мөлшері өсімісіз) мөлшері;
Талаптардың 38-тармағына сәйкес белгіленген (аннуитет шарты бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қосымша кірістері есебінен сақтандыру төлемдері мөлшерінің ұлғаюы ескерілген) ОАШР мөлшері ретінде.
40. Келтірілген күтілетін құнын есептеен кезде осы Талаптардың 28-тармағында көрсетілген резервтік базис параметрлері қолданылады.
41. Актуарий өмірді жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ОМШР Талаптардың 9-15-тармақтарына сәйкес есептейді.
42. Аннуитет шарттары бойынша, сондай-ақ өмірді жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ОМШР нөлге тең болады.
43. Актуарий өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша МРШР осы Талаптардың 17, 18, 19, 20, 21 және 22-тармақтарына сәйкес есептейді.
44. Аннуитет шарттары бойынша МРШР нөлге тең болады.
6. Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1-параграф. "Жалпы сақтандыру" саласы
45. ТСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі әрбір сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша есептеледі. ТСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі әрбір шарт бойынша вRE коэффициентінің туындысы ретінде және ТСР есепті күнге сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша айқындалады.
мұнда:
вRE коэффициенті қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысына қатысына тең. вRE коэффициентінде қайта сақтандыру (сақтандыру) шарты бойынша цедентке комиссиялық сыйақыны және қайта сақтандыруға берілетін тәуекелдер бойынша сақтандыруды қорғауға жатпайтын қайта сақтанушыдан өзге де өтеулерді қоспағанда қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы есепке алынады,
Актуарий пропорционалды емес сақтандыру шарттары бойынша ТСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі қолданылатын қайта сақтандыру моделінің негізінде есептейді. Сақтандыру ұйымында қайта сақтандыру моделі болмаған жағдайда ТСР-дегі қайта сақтандырушының үлесі нөлге тең болады.

46. Доля перестраховщика в РПНУ определяется актуарием отдельно по каждому классу страхования как разница между РПНУ с учетом доли перестраховщика и РПНУ без учета доли перестраховщика, рассчитанных в соответствии с пунктами 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Требований.
47. Для расчета РПНУ без учета доли перестраховщика используются методы расчета РПНУ, указанные в пункте 10 Требований, с применением коэффициентов развития убытков используемых при расчете РПНУ с учетом доли перестраховщика.
В случае расчета РПНУ в соответствии с пунктом 12 Требований, доля перестраховщика в РПНУ составляет 5 (пять) процентов от суммы страховой премии, начисленной по договорам, переданным в перестрахование и вступившим в силу за последние двенадцать месяцев, предшествующих дате расчета.
48. Доля перестраховщика в РЗНУ рассчитывается на основе суммы убытков, которые подлежат возмещению от перестраховочной организации, согласно условиям договора перестрахования.
Параграф 2. Отрасль "страхование жизни"
49. Расчет доли перестраховщика в страховых резервах по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) жизни осуществляется в соответствии с пунктами 45, 46, 47 и 48 Требований.
50. Доля перестраховщика в РНУ по договорам накопительного страхования (перестрахования) жизни и договорам аннуитета определяется исходя из доли ответственности по договору страхования, переданной на перестрахование, и рассчитывается в соответствии с пунктами 34, 35, 36 и 37 Требований либо на основе фактического размера страховой премии (страховых взносов) по договору перестрахования (в зависимости от того, какая из полученных величин является наименьшей).
51. Доля перестраховщика в РЗНУ по договорам накопительного страхования (перестрахования) жизни определяется в соответствии с пунктом 48 Требований.
52. Доля перестраховщика в РНУ по договорам страхования жизни и договорам аннуитета не рассчитывается.
53. Доля перестраховщика в РЗНУ по договорам накопительного страхования (перестрахования) жизни определяется в соответствии с пунктом 48 Требований.
7. Порядок исчисления доходов и расходов по страховым резервам
Параграф 1. Отрасль "общее страхование"
54. Расходы по созданию РНП определяются в соответствии с данными формы 1 приложения 1 Требований, как увеличение РНП по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Доходы от снижения РНП определяются в соответствии с данными формы 1 приложения 1 Требований, как снижение РНП по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РНП определяются в соответствии с данными формы 1 приложения 1 Требований, как увеличение доли перестраховщика в РНП по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РНП определяются в соответствии с данными формы 1 приложения 1 Требований, как уменьшение доли перестраховщика в РНП по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.

46. Актуарий қайта сақтандырушының ОМШР-дегі үлесін жеке әрбір сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандырушының үлесі ескерілген ОМШР мен қайта сақтандырушының Талаптардың 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтарына сәйкес есептелген үлесі ескерілмеген ОМШР арасындағы айырмашылық ретінде белгіленеді.
47. Қайта сақтандырушының үлесін ескермей ОМШР есептеу үшін Талаптардың 10-тармағында көрсетілген ОМШР есептеу әдістері қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып ОМШР есептеуде пайдаланылатын шығындардың даму коэффициенттерін қолдану арқылы пайдаланылады.
ОМШР Талаптардың 12-тармағына сәйкес есептеген жағдайда қайта сақтандырушының ОМШР-дегі үлесі шарттар бойынша есептелген, қайта сақтандыруға берілген және есептеу күнінен кейінгі он екі айдан кейін күшіне енген сақтандыру сыйлықақысы сомасының 5 (бес) пайызын құрайды.
48. МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыру шартының талаптарына сәйкес қайта сақтандыру ұйымы өтеуі тиіс шығындар сомасының негізінде есептеледі.
2-параграф. "Өмірді сақтандыру" саласы
49. Жинақтаушы өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесін есептеу Талаптардың 45, 46, 47 және 48-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
50. Жинақтаушы өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және аннуитет шарттары бойынша ОАШР-дағы қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандыруға берілген сақтандыру шарты бойынша жауапкершілік үлесін негізге ала отырып, анықталады және Талаптардың 34, 35, 36 және 37-тармақтарына сәйкес не қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) нақты мөлшерінің негізінде (алынған шамалардың қайсысы ең азы болып табылуына қарай) есептеледі.
51. Жинақтаушы өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесі Талаптардың 48-тармағына сәйкес анықталады.
52. Өмірді сақтандыру шарттары және аннуитет шарттары бойынша ОАШР-дегі қайта сақтандырушының үлесі есептелмейді.
53. Жинақтаушы өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесі Талаптардың 48-тармағына сәйкес анықталады.
7. Сақтандыру резервтері бойынша кірістер мен шығыстарды
есептеу тәртібі
1-параграф. "Жалпы сақтандыру" саласы
54. ТСР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 1-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ТСР-дың ұлғаюы ретінде анықталады.
ТСР-дың төмендеуінен болатын кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 1-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ТСР-дың төмендеуі ретінде анықталады.
ТСР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 1-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ТСР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы ретінде анықталады.
ТСР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің төмендеуінен болатын шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 1-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ТСР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы ретінде анықталады.

55. Расходы по созданию РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, в виде увеличения РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Доходы от снижения РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, в виде снижения величины РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как увеличение доли перестраховщика в РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как уменьшение доли перестраховщика в РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
56. Расходы по созданию РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде увеличения РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Доходы от снижения РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде снижения РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде увеличения доли перестраховщика в РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде уменьшения доли перестраховщика в РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Параграф 2. Отрасль "страхование жизни"
57. Расходы по созданию РНУ определяются в соответствии с данными форм 4, 5 и 6 приложения 1 Требований, как увеличение РНУ по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца периода.
Доходы от снижения РНУ определяются в соответствии с данными форм 4, 5 и 6 приложения 1 Требований, как снижение РНУ по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РНУ определяются в соответствии с данными форм 4, 5 и 6 приложения 1 Требований, как увеличение доли перестраховщика в РНУ по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РНУ определяются в соответствии с данными форм 4, 5 и 6 приложения 1 Требований, как уменьшение доли перестраховщика в РНУ по отдельному договору страхования (перестрахования) с начала до конца отчетного периода.

55. МРШР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дың ұлғаюы түрінде анықталады.
МРШР-дың төмендеуінен болатын кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР көлемінің төмендеуі түрінде анықталады.
МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы ретінде анықталады.
МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің төмендеуінен болатын шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы ретінде анықталады.
56. ОМШР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дың ұлғаюы түрінде анықталады.
ОМШР-дың төмендеуінен болған кірістер Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дың төмендеуі түрінде анықталады.
ОМШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы түрінде анықталады.
ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің төмендеуінен болатын шығыстар Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы түрінде анықталады.
2-параграф. "Өмірді сақтандыру" саласы
57. ОАШР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 4, 5 және 6-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ОАШР-дың ұлғаюы ретінде анықталады.
ОАШР-дың төмендеуінен болатын кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 4, 5 және 6-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ОАШР-дың төмендеуі ретінде анықталады.
ОАШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 4, 5 және 6-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ОАШР-дың ұлғаюы ретінде анықталады.
ОАШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің төмендеуінен болатын шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 4, 5 және 6-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін жеке сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ОАШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы ретінде анықталады.

58. Расходы по созданию РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку определяется в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как увеличение РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Доходы от снижения РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как снижение РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как увеличение доли перестраховщика в РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 2 приложения 1 Требований, как уменьшение доли перестраховщика в РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РЗНУ определяются в соответствии с данными формы 4 приложения 1 Требований, как увеличение доли перестраховщика в РЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку с начала до конца отчетного периода.
59. Расходы по созданию РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде увеличения РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Доходы от снижения РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде снижения РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Доходы по созданию доли перестраховщика в РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде увеличения доли перестраховщика в РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Расходы от снижения доли перестраховщика в РПНУ определяются в соответствии с данными форм 1, 2, 3 и 4 приложения 2 Требований, в виде уменьшения доли перестраховщика в РПНУ по классу страхования с начала до конца отчетного периода.
Приложение 1
к Требованиям к формированию,
методике расчета страховых резервов и их структуре
Форма 1
Журнал
учета действующих договоров страхования (перестрахования)
и договоров, переданных в перестрахование
по состоянию на__________
Класс
страхования
Страхователь
Перестрахователь
Номер
договора
(полиса
страхования)
Дата
заключения
договора
страхования
Дата
начала
действия
договора
страхования
Дата
окончания
действия
договора
страхования
Дата
начала
действия
страховой
защиты
Дата
окончания
действия
страховой
защиты
Размер
страховой
суммы
(в тенге)
Размер
страховой
премии
по
договору
страхования
(в тенге)
Наименование
брокера,
агента
(фамилия,
имя,
при
наличии – отчество)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Размер
комиссионного
вознаграждения
(в тенге)
РНП
Наличие
дополнительного
соглашения
по договору
страхования
(да/нет)
Номер
договора
перестрахования
Страховая
сумма
перестраховщика -
резидента
Республики
Казахстан
(в тенге)
Страховая
сумма
перестраховщика -
нерезидента
Республики
Казахстан
(в тенге)
Перестраховочная
премия
резиденту
Республики
Казахстан
по договору
перестрахования
(в тенге)
Перестраховочная
премия
нерезиденту
Республики
Казахстан
по договору
перестрахования
(в тенге)
Дата
заключения
договора
перестрахования
Дата
начала
действия
договора
перестрахования
Дата
окончания
действия
договора
перестрахования
Дата
начала
действия
страховой
защиты по
договору
перестрахования
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
продолжение таблицы:
Дата
окончания
действия
страховой
защиты по
договору
перестрахования
Вид
перестрахования
(факультативное/
облигаторное),
Форма
перестрахования
(пропорциональное/
непропорциональное)
Наименование
перестраховщика
Рейтинговая
оценка
перестраховщика
Рейтинговое
агентство
Статус
резидентства
перестраховщика
Размер
комиссии
от перестраховщика
(в тенге)
Комиссионное
вознаграждение
брокера по договору
перестрахования
РНП
перестраховщика
Наличие
дополнительного
соглашения
по договору
перестрахования
(да/нет)
% (процент)
Сумма
(в тенге)
Наименование брокера
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
Примечание: в случае наличия дополнительного соглашения к договору страхования (перестрахования), в настоящем журнале указывается откорректированная в соответствии с условиями дополнительного соглашения информация по договору страхования (перестрахования). Если договор страхования перестраховывается в нескольких перестраховочных организациях, информация по каждому договору перестрахования указывается отдельной строкой.
Форма 2
Журнал учета неурегулированных убытков
по состоянию на__________
Класс
страхования
Страхователь
Выгодоприобретатель
Номер
договора
(полиса
страхования)
Дата
начала
действия
договора
страхования
Дата
окончания
действия
договора
страхования
Дата
события
имеющего
признаки
страхового
случая
Дата
уведомления
страховщика
о событии,
имеющего
признаки
страхового
случая
Размер
заявленного
убытка
(в тенге)
Сумма
расходов
страховщика
на урегулирование
убытка
(в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Среднее значение урегулированных выплат, произведенных по аналогичной группе страховых случаев (для случаев, предусмотренных третьим абзацем пункта 18 Требований)
Наименование
перестраховщика
РЗНУ
Вид перестрахования (факультативное/
облигаторное),
Форма
перестрахования
(пропорциональное/
непропорционально)
Доля перестраховщика в заявленном, но неурегулированном убытке (в тенге)
12
13
14
15
16
Форма 3
Журнал учета выплат
по состоянию на__________
Класс
страхования
Страхователь
Выгодоприобретатель
Номер
договора
(полиса
страхования)
Дата
заключения
договора
страхования
Дата
начала
действия
договора
страхования
Дата
окончания
действия
договора
страхования
Дата события
имеющего
признаки
страхового
случая
Дата
уведомления
страховщика
о событии,
имеющего
признаки
страхового
случая
Размер
заявленного
убытка
(в тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Сумма
расходов
страховщика
на урегулирование
убытка
(в тенге)
Сумма
выплаты
(в тенге)
Дата
выплаты
Наименование
перестраховщика
Доля
перестраховщика
в выплате
(в тенге)
Вид
перестрахования
(факультативное/
облигаторное),
Форма
перестрахования
(пропорциональное/
непропорционально)
12
13
14
15
16
17

58. Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дың ұлғаюы ретінде анықталады.
МРШР-дың төмендеуінен болатын кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дың төмендеуі ретінде анықталады.
МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістерТалаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы ретінде анықталады.
МРШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша шығыстар Талаптардың 1-қосымшасының 2-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы ретінде анықталады.
МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 1-қосымшасының 4-нысанындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы ретінде анықталады.
59. ОМШР-ды құру бойынша шығыстар Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дың ұлғаюы түрінде анықталады.
ОМШР-дың төмендеуінен болған кірістер Талаптардың
2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дың төмендеуі түрінде анықталады.
ОМШР-дағы қайта сақтандырушының үлесін құру бойынша кірістер Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің ұлғаюы түрінде анықталады.
ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің төмендеуінен болатын шығыстар Талаптардың 2-қосымшасының 1, 2, 3 және 4-нысандарындағы деректерге сәйкес есепті кезеңнің басынан бастап соңына дейін сақтандыру сыныбы бойынша ОМШР-дағы қайта сақтандырушы үлесінің азаюы түрінде анықталады.
Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға,
есептеу әдістемесіне және олардың
құрылымына қойылатын талаптарға
1-қосымша
1-нысан
_____ жағдай бойынша қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру)
шарттарын және қайта сақтандыруға берілген шарттарды есепке алу
журналы
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Қайта сақтанушы
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру қорғаудың қолданылуы басталған күні
Сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру сомасының мөлшері (теңгемен)
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (теңгемен)
Брокердің, агенттің атауы (тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Комиссиялық сыйақының мөлшері (теңгемен)
ТСР
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә/жоқ)
Қайта сақтандыру шартының нөмірі
Қазақстан Республикасы-ның резиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы (теңгемен)
Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы (теңгемен)
Қазақстан Республикасының резидентіне қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қазақстан Республикасы-ның резиденті емеске қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қайта сақтандыру шартын жасау күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғаудың қолданылуы басталған күні
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
кестенің жалғасы
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (бірдей/ бірдей емес)
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингілік бағасы
Рейтинг агенттігі
Қайта сақтандырушының резиденттігінің мәртебесі
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері (теңгемен)
Қайта сақтандыру шарты бойынша брокердің комиссиялық сыйақысы
Қайта сақтандырушының ТСР
Қайта сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә/жоқ)
% (пайыз)
Сомасы
(теңгемен)
Брокер-дің атауы
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
Ескертпе: егер сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қосымша келісім болған жағдайда, осы журналда қосымша келісімнің талаптарына сәйкес түзетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жөніндегі ақпарат көрсетіледі. Егер сақтандыру шарты бірнеше қайта сақтандыру ұйымдарында қайта сақтандырылатын болса, әрбір қайта сақтандыру шарты бойынша ақпарат жеке жолда көрсетіледі.
2-нысан
_____ жағдай бойынша реттелмеген шығындарды есепке алу журналы
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Пайда алушы
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғалар күні
Сақтандырушыға сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғалар туралы хабарлаған күні
Мәлімделген шығын мөлшері (теңгемен)
Сақтандырушының шығынды реттеуге арналған шығыстарының сомасы (теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтандыру жағдайларының осыған ұқсас топтары бойынша жүргізілген реттелген төлемдердің орташа мәні (Талаптардың 18-тармағының үшінші абзацында көзделген жағдайлар үшін)
Қайта сақтандырушының атауы
МРШР
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді/үйлесімді емес)
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындағы қайта сақтандырушының үлесі (теңгемен)
12
13
14
15
16
3-нысан
______ жағдай бойынша төлемдерді есепке алу журналы
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Пайда алушы
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғалар күні
Сақтандырушыға сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғалар туралы хабарлаған күні
Мәлімделген шығын мөлшері (теңгемен)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтандырушының шығынды реттеуге арналған шығыстарының сомасы (теңгемен)
Төлем сомасы (теңгемен)
Төлем жасалатын күн
Қайта Сақтандырушының атауы
Төлемдегі қайта сақтандырушының үлесі (теңгемен)
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді/үйлесімді емес)
12
13
14
15
16
17

Примечание: информация по договорам страхования, заключенным в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", указывается с 1 января 2008 года, по иным договорам страхования не менее чем за последние три года.
Форма 4
Журнал
учета действующих договоров страхования (перестрахования)
и договоров, переданных в перестрахование страховыми
(перестраховочными) организациями, осуществляющими
страховую деятельность в отрасли "страхование жизни"
по состоянию на__________
Класс
страхования
Страхователь
Перестрахователь
Количество
застрахованных
Номер
договора
(полиса
страхования)
Дата
рождения
застрахованного
Пол
застрахованного
Дата
заключения
договора
страхования
Дата
начала
действия
договора
страхования
Дата
окончания
действия
договора
страхования
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Дата
начала
действия
страховой
защиты
Дата
окончания
действия
страховой
защиты
Размер
страховой
суммы
(в тенге)
Периодичность
страховой
премии
Периодичность
страховых
выплат
Размер
страховой
премии
по
договору
страхования
(в тенге)
Наименование
(фамилия,
имя,
при наличии –
отчество)
посредника
Размер
комиссионного
вознаграждения
(в тенге)
Наличие
дополнительного
соглашения
по договору
страхования
(да/нет)
РНУ
Номер
договора
перестрахования
(полиса
перестрахования)
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы:
Страховая
сумма
перестраховщика
резидента
Республики
Казахстан
(в тенге)
Страховая
сумма
перестраховщика
нерезидента
Республики
Казахстан
(в тенге)
Перестраховочная
премия
резиденту
по договору
(в тенге)
Перестраховочная
премия
нерезиденту
Республики
Казахстан
по договору
(в тенге)
Дата
заключения
договора
перестрахования
Дата
начала
действия
договора
перестрахования
Дата
окончания
действия
договора
перестрахования
Дата начала
действия
страховой
защиты по
договору
перестрахования
Дата
окончания
действия
страховой
защиты по
договору
перестрахования
Вид
перестрахования
(факультативное/
облигаторное),
Форма
перестрахования
(пропорциональное/
непропорционально)
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
продолжение таблицы:
Наименование
перестраховщика
Рейтинговая
оценка
перестраховщика
Рейтинговое
агентство
Статус
резидентства
перестраховщика
Размер
комиссии
от перестраховщика
(в тенге)
Комиссионное вознаграждение
брокеру по договору
перестрахования
РНУ
перестраховщика
%
(процент)
Сумма
(в тенге)
Наименование
брокера
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Примечание:

Ескертпе: "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған сақтандыру шарттары бойынша ақпарат кемінде соңғы үш жыл ішінде сақтандырудың өзге шарттары бойынша 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап көрсетіледі.
4-нысан
__________ жағдай бойынша
қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын және
сақтандыру қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге
асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қайта
сақтандыруға берілген шарттарын есепке алу журналы
Сақтандыру сыныбы
Сақтанушы
Қайта сақтанушы
Сақтандырылған адамның саны
Шарттың (сақтандыру полисінің) нөмірі
Сақтандырылған адамның туған күні
Сақтандырылған адамның жынысы
Сақтандыру шартын жасау күні
Сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Сақтандыру қорғаудың қолданылуы басталған күні
Сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күні
Сақтандыру сомасының мөлшері (теңгемен)
Сақтандыру сыйлықақысының кезеңділігі
Сақтандыру төлемдерінің кезеңділігі
Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (теңгемен)
Делдалдың атауы (тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
Комиссиялық сыйақының мөлшері (теңгемен)
Сақтандыру шарты бойынша қосымша келісімнің болуы (иә/жоқ)
ТСР
Қайта сақтандыру шартының (қайта сақтандыру полисінің) нөмірі
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы:
Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандырушының сақтандыру сомасы (теңгемен)
Қазақстан Республикасының резиденті емес қайта сақтандырушы-ның сақтандыру сомасы (теңгемен)
Резидентке шарт бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қазақстан Республикасы-ның резиденті емеске шарт бойынша қайта сақтандыру сыйлықақысы (теңгемен)
Қайта сақтандыру шартын жасау күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шартының қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғаудың қолданылуы басталған күні
Қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру қорғаудың қолданылуы аяқталған күні
Қайта сақтандыру түрі (факультативті, облигаторлық) Қайта сақтандыру нысаны (үйлесімді/ үйлесімді емес)
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының атауы
Қайта сақтандырушының рейтингілік бағасы
Рейтинг агенттігі
Қайта сақтандырушының резиденттігінің мәртебесі
Қайта сақтандырушыдан комиссия мөлшері (теңгемен)
Брокерге қайта сақтандыру шарты бойынша комиссиялық сыйақы
Қайта сақтандырушының ОАШР
% (пайыз)
Сумма (теңгемен)
Брокердің атауы
33
34
35
36
37
38
39
40
41
Ескертпе:

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального).
Форма 1
Данные для расчета резерва произошедших,
но незаявленных убытков методом цепной лестницы без поправки
на инфляцию (на основе _________ убытков)
1) Таблица убытков на отчетную дату по ________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице убытков отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1,3)
Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,2)
х
4
Х (4,1)
х
Х (i, j)- выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде;
n- число периодов, за которые рассматриваются данные о выплатах.
Например, Х (1,3) показывает, что по страховым случаям, произошедшим в периоде i, где i=1, страховая организация произвела выплаты в периоде j, где j = 3.
2) Таблица накопленных убытков ________________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице накопленных убытков, указываются совокупные величины выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)+ Х (1,4)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
х
х
4
Х (4,1)
х
х
х
3) Коэффициенты развития убытков g(j)__________________________
Метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Примечание:
в Таблице коэффициенты развития убытков определяются факторы развития убытков F(i, j), соответствующие относительному увеличению совокупной величины заявленных убытков от одного периода оплаты к последующему, по следующей формуле:
Фактор развития убытков = F(i,j)= Х (i,j+1)/ Х (i,j).
Коэффициенты развития убытков g(j) рассчитываются как усредненное значение факторов развития убытков по периодам наступления убытков.
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
3
4
1
х
2
х
х
3
х
х
х
4
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
3
4
g(1)
g(2)
g(3)
х

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1) ______________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1,3)
Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,2)
х
4
Х (4,1)
х
Х (i,j)- i-кезеңде орын алған сақтандыру жағдайлары бойынша j-кезеңнің соңында мәлімденген шығын (төленген шығын) төлем;
n- мәлімденген шығындар туралы деректер қаралатын кезеңдердің саны.
Мысалы, Х (1,3) i кезеңінде орын алған сақтандыру жағдайлары бойынша, мұнда i=1, сақтандыру ұйымы j кезеңіндегі төлемдер жасаған, мұнда j=3.
2) _________________________ жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Жинақталған шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған жиынтық төлем (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар шамалары көрсетіледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)+ Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
х
х
4
Х (4,1)
х
х
х
3) Шығындардың даму коэффициенттері g(j)______________________
Шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, орташа n- кезеңдер үшін, орташа шамасы)
Шығындардың басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа n- кезеңдер үшін
х
орташа шамасы
х
Ескерту:
Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде мәлімденген шығындардың жиынтықты шегінің бір төлем жасау кезеңінен келесісіне тиісінше ұлғаюына қатысты шығындардың даму F(i,j) факторлары мынадай формула бойынша анықталады:
Шығындардың даму факторы = F(i,j)= Х (i,j+1)/ Х (i,j).
Шығындардың даму коэффициенттері g(j) шығындардың басталу кезеңдері бойынша шығындардың даму факторларының орташа алынған мәні ретінде есептеледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
3
4
1
=F(1,1)
= F(1,2)
= F(1,3)
х
2
=F(2.1)
= F(2,2)
х
х
3
=F(3.1)
х
х
х
4
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
3
4
g(1)
g(2)
g(3)
х

4) Таблица прогнозируемых накопленных убытков по ______________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Примечание:
в Таблице прогнозируемых накопленных убытков определяется ожидаемая величина выплат или понесенных убытков в каждом периоде.
Ожидаемая величина выплат или понесенных убытков рассчитывается как произведение накопленных выплат или понесенных убытков Х (i,j) в периоде наступления убытков i из Таблицы накопленных убытков, и коэффициента развития убытков g(j).
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков
1
2
3
4
1
х
х
х
х
2
х
х
х
(Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)) * g(3)
3
х
х
((Х (3,1) + Х (3,2))* g(2)
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) * g(3)
4
х
Х (4,1) * g(1)
Х (4,1) * g(1)* g(2)
Х (4,1) * g(1)* g(2) * g(3)
5) Таблица резерва убытков по _________________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков
Резерв убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Резерв убытков
Примечание:
в столбце "Резерв убытков по периодам" Таблицы резерва убытков, ожидаемая величина убытков для каждого периода суммируется. Суммарное значение ожидаемых убытков является резервом убытков.
Период наступления убытков (i)
Прогнозируемое накопление убытков
Резерв убытков по периодам
1
2
3
4
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
(Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)) * g(3)=P(2,4)
P(2,4)- (Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3))
3
х
х
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) =P(3,3)
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) * g(3) =P(3,4)
P(3,4)- (Х (3,1) + Х (3,2))
4
х
Х (4,1) * g(1) =P(4,2)
Х (4,1) * g(1)* g(2) =P(4,3)
Х (4,1) * g(1)* g(2) * g(3) =P(4,4)
P(4,4)- Х (4,1)
6) Резерв произошедших, но незаявленных убытков по ____________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Резерв убытков по периодам
Заявленные, но не урегулированные убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Итого
Примечание:
в Таблице Резерв произошедших, но незаявленных убытков:
в столбце "Резерв убытков по периодам" указываются значения резервов убытков, в соответствующих периодах, полученные в Таблице резерва убытков;
в столбце "Заявленные, но не урегулированные убытки" указывается сумма заявленных убытков в соответствующих периодах;
в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" указывается разница между столбцами "Резерв убытков по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде.
Если расчет основан на выплатах, то РПНУ - сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в столбце 3, если на понесенных убытках, то РПНУ - сумма резерва убытков по периодам, указанных в столбце 1.
Форма 2
Данные для расчета резерва произошедших,
но незаявленных убытков методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию (на основе __________ убытков)

4) _____________ бойынша болжанған жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Болжанған жинақталған шығындар
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Ескерту:
Болжанған жинақталған шығындар кестесінде әрбір кезеңдегі күтілетін шама немесе әрбір кезеңдегі келтірілген шығындар анықталады.
Күтілетін төлемдер шамасы Жинақталған шығындар кестесіндегі және шығындардың даму коэффициентіндегі g (j) шығындардың басталу кезеңінде жинақталған төлемдердің Х (i,j) жасалуы ретінде есептеледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Болжанған жинақталған шығындар
1
2
3
4
1
х
х
х
х
2
х
х
х
(Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)) * g(3)
3
х
х
((Х (3,1) + Х (3,2))* g(2)
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) * g(3)
4
х
Х (4,1) * g(1)
Х (4,1) * g(1)* g(2)
Х (4,1) * g(1)* g(2) * g(3)
5) ____________________ бойынша шығындар резерві кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Болжанған жинақталған шығындар
Кезең бойынша шығындар резерві
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Шығындар резерві
Ескерту:
шығындар резерві кестесінің "Кезеңдер бойынша шығындар резерві" бағанасында әрбір кезең үшін күтілетін шығындар шамасы қосылады. Күтілетін шығындардың жиынтық мәні шығындар резерві болып табылады.
Шығындардың басталу кезеңі (i)
Болжанған жинақталған шығындар
Кезең бойынша шығындар резерві
1
2
3
4
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
(Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)) * g(3)=P(2,4)
P(2,4)- (Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3))
3
х
х
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) =P(3,3)
(Х (3,1) + Х (3,2))* g(2) * g(3) =P(3,4)
P(3,4)- (Х (3,1) + Х (3,2))
4
х
Х (4,1) * g(1) =P(4,2)
Х (4,1) * g(1)* g(2) =P(4,3)
Х (4,1) * g(1)* g(2) * g(3) =P(4,4)
P(4,4)- Х (4,1)
6) ______________ бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезең бойынша шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескерту:
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервтері кестесінде:
"Кезеңдер бойынша шығындар резерві" бағанадағы Шығындар резерві кестесінде алынған тиісті кезеңдердегі шығындар резервтерінің мәні көрсетіледі;
"Мәлімденген, бірақ реттелмеген шығындар" бағанадағы тиісті кезеңдердегі мәлімденген шығындар сомасы көрсетіледі;
"Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанадағы "Кезеңдер бойынша шығындар резерві" және "Мәлімденген, бірақ реттелмеген шығындар" бағаналары арасындағы тиісті кезеңдегі айырмасы көрсетіледі.
Егер есеп төлемдермен негізделген жағдайда, онда ОМШР – 3-бағанада көрсетілген орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар сомасы, келтірілген шығындармен негізделген болса, онда ОМШР - 1-бағанада кезеңдер бойынша шығындар резервінің сомасы болады.
2-нысан
Инфляцияға түзету жасай отырып, тізбекті баспалдақ әдісімен
орын алған, бірақ мәлімделмеген резервтер есебіне
арналған деректер (__________ шығындар негізінде)

1) Таблица на отчетную дату убытков по ______________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице убытков отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
2) Информация по инфляции за каждый прошедший период
Периоды
Инфляция за прошедший период (в процентах)
1
2
3
n-1
n
Примечание:
Указываются средние значения официальных значений инфляции за период наступления страховых случаев.
3) Таблица убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
по ______________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
4) Таблица накопленных убытков с поправкой на инфляцию за
прошедшие периоды по ______________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
5) Коэффициенты развития убытков g(j)
_____________________________________________________________________
Метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за
n-периодов, средняя величина)
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n-периодов
х
средняя величина
х
6) Таблица прогнозируемых накопленных убытков с поправкой на
инфляцию за прошедшие периоды по ____________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
7) Таблица резерва убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие
периоды по ______________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
Резерв убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Резерв убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды

1) ___________________ бойынша шығындардың есепті күнгі кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының пайда болу кезеңдері бойынша топталған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
2) Әрбір өткен кезең үшін инфляция бойынша ақпарат
Кезеңдер
Өткен кезеңнің инфляциясы (пайызбен)
1
2
3
n-1
n
Ескерту:
Cақтандыру жағдайы басталған кезеңдегі инфляцияның ресми мәнінің орташа мәні көрсетіледі
3) ______________________ бойынша өткен кезеңдер үшін инфляцияға түзетілген шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдер үшін инфляцияға түзетілген кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
4) ______________________ бойынша өткен кезеңдер үшін инфляцияға түзетілген жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдер үшін инфляцияға түзетілген жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
5) Шығындардың даму коэффициенттері g(j) ______________________
Шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, n-кезеңдегі орташа, орташа шама)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
n-кезеңдегі орташа
х
орташа шама
х
6) ____________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен болжамдалған жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен болжамдалған жинақталған шығындар
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
7) ______________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар резервінің кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен болжамдалған жинақталған шығындар
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар резерві

8) Резерв произошедших, но незаявленных убытков увеличенный на
сумму расходов по урегулированию убытков, по ________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Резерв убытков по периодам
Заявленные, но не урегулированные убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3
1
0
0
2
3
n-1
n
Итого
Примечание: если расчет основан на выплатах, то РПНУ - сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в столбце 3, если на понесенных убытках, то РПНУ - сумма резерва убытков по периодам, указанных в столбце 1.
Форма 3
Данные для расчета резерва произошедших,
но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона
(Bornhuetter-Ferguson)
(на основе __________ убытков)

8) __________________ бойынша шығындарды реттеу бойынша шығыстар сомасына өскен, бірақ мәлімделмеген орын алған шығындар резерві
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар резерві
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар
Орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар
1
2
3
1
0
0
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескерту: егер есептеу төлемдерге негізделген жағдайда, онда ОМШР - орын алған, бірақ мәлімделмеген 3-бағанда көрсетілген шығындар сомасы, егер келтірілген шығындарда негізделген жағдайда, онда ОМШР - кезеңдер бойынша 1-бағанда көрсетілген шығындардың резервтер сомасы.
3-нысан
Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен орын
алған, бірақ мәлімделмеген шығындар резервін есептеуге
арналған деректер (шығындар__________ негізінде)

1) Таблица убытков на отчетную дату по ________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице убытков отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1,3)
Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,2)
х
4
Х (4,1)
х
Х (i,j) - выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде;
n-число периодов, за которые рассматриваются данные об убытках.
2) Таблица накопленных убытков по _____________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице накопленных убытков, указываются совокупные выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)+ Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
х
х
4
Х (4,1)
х
х
х
3) Коэффициенты развития убытков g(j)
___________________________________________________________________
Метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за
n-периодов, средняя величина)
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Примечание:
в Таблице "Коэффициенты развития убытков" определяются факторы развития убытков F(i,j), соответствующие относительному увеличению совокупной величины заявленных убытков от одного периода оплаты к последующему, по следующей формуле:
Фактор развития убытков = F(i,j) = Х (i,j+1)/ Х (i,j).
Коэффициенты развития убытков g(j) рассчитываются как усредненное значение факторов развития убытков по периодам наступления убытков.
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
3
4
1
х
2
х
х
3
х
х
х
4
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
3
4
g(1)
g(2)
g(3)
х
4) Таблица коэффициентов
Период наступления страховых случаев (i)
Коэффициенты развития убытков g(j)
Факторы развития убытков f (j)
Факторы запаздывания h(j)= 1 - 1/f (j)
1
2
3
n-1
n
Примечание:
в Таблице коэффициентов:
в столбце "Коэффициенты развития убытков g(j)" указываются значения коэффициентов развития убытков, указанные в Таблице коэффициентов развития убытков g(j)";
в столбце "Факторы развития убытков f (j)" указываются накопленные значения коэффициентов развития убытков;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения, равные 1 - 1/f (j), где f (j) является фактором развития.
Период наступления страховых случаев (i)
Коэффициенты развития убытков g(j)
Факторы развития убытков f (j)
Факторы запаздывания h(j)
1
1
1

1) ____________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1,3)
Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,2)
х
4
Х (4,1)
х
Х (i,j)- i-кезеңде орын алған сақтандыру жағдайлары бойынша j-кезеңнің соңында мәлімденген шығын (төленген шығын) төлем;
n- шығындар туралы деректер қаралатын кезеңдердің саны.
2) ____________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Жинақталған шығындар кестесінде жиынтықты төлемдер (төленген шығындар) немесе сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған келтірілген шығындар көрсетіледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар
1
2
3
4
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)
Х (1,1) + Х (1,2)+Х (1,3)+ Х (1, 4)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + Х (2,2)+Х (2,3)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
х
х
4
Х (4,1)
х
х
х
3) Шығындардың даму коэффициенттері g(j) ______________________
Шығындарды дамыту әдісі (орташа арифметикалық, орташа n-кезеңдер, орташа шама)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа n-кезеңдер
х
орташа шама
х
Ескерту:
"Шығындардың даму коэффициенттері" кестесінде бір ақы төлеу кезеңінен кейінгіге қарай мәлімденген шығындардың бірлескен шамасына сәйкес келетін шығындардың даму факторлары F(i,j) мына формула бойынша анықталады:
Шығындардың даму факторлары = F(i,j)= Х (i,j+1)/ Х (i,j).
Шығындардың даму коэффициенттері g(j) шығындардың басталу кезеңдері бойынша шығындардың даму факторларының орташа мәні ретінде есептеледі.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
3
4
1
х
2
х
х
3
х
х
х
4
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
g(j)
1
2
3
4
g(1)
g(2)
g(3)
х
4) Коэффициенттер кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
Шығындардың даму факторлары f (j)
Кешігу факторлары h(j)= 1 - 1/f (j)
1
2
3
n-1
n
Ескерту:
Коэффициенттер кестесінде:
"Шығындардың даму коэффициенттері g(j)" бағанында Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде g(j) көрсетілген шығындардың даму коэффициенттерінің мәні";
"Шығындардың даму факторлары f (j)" бағанында шығындардың даму коэффициенттерінің жинақталған мәні көрсетіледі;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында 1 - 1/f (j) тең мәндер, мұнда f (j) даму факторы болып табылады.
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
Шығындардың даму факторлары f (j)
Кешігу факторлары h(j)
1
1
1

1-1/ 1
2
g(3)
1*g(3)
1-1/( g(3))
3
g(2)
1*g(3) *g(2)
1-1/(1*g(3) *g(2))
4
g(1)
1*g(3) *g(2)* g(1)
1-1/(1*g(3) *g(2)* g(1))
5) Резерв произошедших, но незаявленных убытков по ____________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Заработанные премии
Коэффициент, характеризующий убыточность с учетом доли перестраховщика
Ожидаемые окончательные убытки z(i)
Факторы запаздывания h(j)
Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(i)
Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Итого
Примечание:
в Таблице "Резерв произошедших, но незаявленных убытков":
в столбце "Заработанные премии" указывается заработанная премия страховой организации в соответствующем периоде;
в столбце "Коэффициент, характеризующий убыточность с учетом доли перестраховщика" указывается среднее значение коэффициента, характеризующего убыточность с учетом доли перестраховщика по классу страхования, рассчитанного в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13052, за период наступления страховых случаев;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения факторов запаздывания h(j), рассчитанные в Таблице коэффициентов;
в случае если расчет метода Борнхьюттера-Фергюсона основан на выплатах, то РПНУ - сумма произошедших, но незаявленных убытков (столбец 7), если на понесенных убытках, то РПНУ - сумма произошедших, но не оплаченных на отчетную дату убытков (столбец 5).
При расчете РПНУ за минусом доли перестраховщика:
в столбце "Заработанные премии" указываются значения заработанной премии за минусом доли перестраховщика в соответствующем периоде;
в столбце "Коэффициент, характеризующий убыточность с учетом доли перестраховщика" указываются значения коэффициента, характеризующего убыточность с учетом доли перестраховщика;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" указываются значения факторов запаздывания h(j) с учетом доли перестраховщика, рассчитанные в Таблице коэффициентов.
Форма 4
Данные для расчета резерва произошедших, но незаявленных
убытков методом Мака
(на основе _________ убытков)
1) Таблица убытков на отчетную дату по ________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание:
в Таблице убытков отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.

1-1/ 1
2
g(3)
1*g(3)
1-1/( g(3))
3
g(2)
1*g(3) *g(2)
1-1/ (1*g(3) *g(2))
4
g(1)
1*g(3) *g(2)* g(1)
1-1/ (1*g(3) *g(2)* g(1))
5) ______________________ бойынша орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Еңбек сіңірілген сыйлықақылар
Қайта сақтандырушының үлесін есепке алумен шығындылықты сипаттайтын коэффициент
Күтiлетiн түпкілікті шығындар z(i)
Кешігу факторлары h(j)
Орын алған, бiрақ есептi күнге төленбеген шығындар R(i)
Мәлiмделген, бiрақ есептi күнге реттелмеген шығындар
Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескерту:
"Орын алған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар резерві" кестесінде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында сақтандыру ұйымының тиісті кезеңіндегі еңбек сіңірілген сыйлықақысы;
"Қайта сақтандырушының үлесін есепке алумен шығындылықты сипаттайтын коэффициент" бағанында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13052 тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына сәйкес сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдегі есептелген сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып, шығындылықты сипаттайтын коэффициент мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында кешігу факторларының мәні h(j), коэффициенттер кестесінде есептелген;
Егер Борнхьютер-Фергюсон әдісі ОМШР төлемдері негізделген жағдайда бұл сома орын алған, бірақ мәлімделмеген (7-баған) шығындарды болады, егер орын алған, бірақ есепті күнге төленбеген шығындар болса (5-баған) көрсетіледі.
Қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып, ОМШР есеп айырысу кезінде:
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында тиісті кезеңіндегі қайта сақтандырушының үлесін ескеріп, шығындылықты сипаттайтын коэффициент мәні көрсетіледі;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында кешігу факторларының мәні h(j), Коэффициенттер кестесінде есептелген қайта сақтандырушының үлесін ескеріп кешігу факторларының мәні h(j) көрсетіледі.
4-нысан
Мак әдісінің негізінде орын алған, бірақ мәлімделмеген шығындар
резервін есептеуге арналған деректер (_________
шығындардың негізінде)
1) _______________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескерту:
Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.

2) Таблица накопленных убытков по _____________________________
класс страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
3) Коэффициенты развития убытков g(j)
_____________________________________________________________________
Метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за
n- периодов, средняя величина)
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
4) Линейная регрессия коэффициентов развития убытков
r (g(j))
r1
r2
r3
rn
Прогнозные значения rm*= ln a + b*j
Аккумулированный фактор rm*
r1*= rn+1
r2*= rn+2
rm*= rn+m>50
n
1
2
3
n
r1*
r2*
rm*
Коэффициенты развития убытков ln(g(j)– 1)
a
b
Примечание:
1) в Таблице "Линейная регрессия коэффициентов развития убытков" определяется линейная зависимость коэффициентов развития убытков g(j) от r, по формуле r =ln(g(j )– 1);
2) Спрогнозированная линейная зависимость коэффициентов развития убытков g(j) от r начинается со значения r*, и определяется
по формуле r= ln (g(j) – 1) = ln a + b• r*. При этом r* рассчитывается не менее, чем для 50 значений;
3) Параметры экспоненциального уравнения r*= ln (g(j) – 1) = ln a + b•j рассчитываются в Excel по формуле "ЛИНЕЙН", где a-параметр ln(g(j)– 1), а параметр b-rn;
4) Аккумулированный фактор является произведением прогнозных коэффициентов развития убытков rm*.
Например, рассмотрим следующую таблицу:
Линейная регрессия коэффициентов развития убытков
r (g(j))
r
r+1
r+2
r+3
Прогнозные значения rm*= ln a + b*j
Аккумулированный фактор rm*
r*= r + n+1
r*+1= r + n+2
r*+ m =r*+ n+m>50
n
1
2
3
4
5
6
7
ln(g(j)– 1)
r=ln(g(1)– 1)
r+1=ln(g(2)– 1)
r+2= ln(g(3)– 1)
r+3=ln(g(4)– 1)
a
в Excel по формуле "ЛИНЕЙН" для х указываются значения ln(g(j)– 1)
b
в Excel по формуле "ЛИНЕЙН" для y указываются значения r
После получения значений a и b, указываются прогнозные значения линейной зависимости коэффициентов развития убытков g(j) от r, по
формуле r*= ln (g(j) – 1) = ln a + b*j.
Линейная регрессия коэффициентов развития убытков ln(g(j )– 1).
r (g(j))
r
r+1
r+2
r+3
Прогнозные значения rm*= ln a + b*j
Аккумулированный фактор rm*
r*= 5

2) _______________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру сыныбы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
3) Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
_____________________________________________________________________
Шығындардың даму әдісі (орта арифметикалық, n-кезеңдер үшін
орта, орташа шама)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа n-кезеңдер үшін
х
орташа шама
х
4) Шығындардың даму коэфициенттерінің сызықтық регрессиясы
r (g(j))
r1
r2
r3
rn
Болжамды мәндер rm*= ln a + b*j
Шоғырландырылған фактор rm*
r1*= rn+1
r2*= rn+2
rm*= rn+m>50
n
1
2
3
n
r1*
r2*
rm*
Шығындардың даму коэффициенттері ln(g(j)– 1)
a
b
Ескерту:
1) "Шығындардың даму коэфициенттерінің сызықтық регрессиясы" кестесінде шығындардың даму коэфициенттерінің сызықтық тәуелділігі анықталады g(j) r-дан r =ln(g(j )– 1) формуласы бойынша.
2) Шығындардың даму коэфициенттерінің болжамдалған сызықтық тәуелділігі r-дан g(j) r*-мәнінен басталады және r= ln (g(j) – 1) = ln a + b•r* формуласы бойынша анықталады. Бұл ретте r* 50-мәнінен кем емес болып есептеледі.
3) Экспоненциалдық теңдеу параметрлері r*= ln (g(j) – 1) = ln a + b*j Excel-де "ЛИНЕЙН" формуласы бойынша есептеледі, мұнда a- параметр ln(g(j)– 1), а параметр b-rn.
4) Шоғырландырылған фактор rm*шығындардың болжамды даму коэфициенттерінің туындауы болып табылады.
Мысалы, мына кестені қараймыз:
Шығындардың даму коэфициенттерінің сызықтық регрессиясы
r (g(j))
r
r+1
r+2
r+3
Болжамды мәндер rm*= ln a + b*j
Шоғырландырылған фактор rm*
r*= r + n+1
r*+1= r + n+2
r*+ m =r*+ n+m>50
n
1
2
3
4
5
6
7
ln(g(j)– 1)
r=
ln(g(1)– 1)
r+1=
ln(g(2)– 1)
r+2= ln(g(3)– 1)
r+3=
ln(g(4)– 1)
a
Excel-де "ЛИНЕЙН" формуласы бойынша х үшін ln(g(j)– 1) мәні көрсетіледі
b
Excel-де "ЛИНЕЙН" формуласы бойынша y үшін r мәні көрсетіледі
a және b мәндерін алғаннан кейін, шығындардың даму коэффициенттеріне сызықтық тәуелділіктің болжамды мәндері көрсетіледі g(j) r-дан, r*= ln (g(j) – 1) = ln a + b*j формуласы бойынша
Шығындардың даму коэффициенттерінің сызықтық регрессиясы ln(g(j )– 1)
r (g(j))
r
r+1
r+2
r+3
Болжамды мәндер rm*= ln a + b*j
Шоғырландырылған фактор rm*
r*= 5