Об утверждении формы проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 ноября 2014 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 2014 года № 9970. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 471
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 30.06.2015 № 471 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-1) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах», пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах.
2. Департаменту регулирования торговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан (С. Камели) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу совместный приказ и.о. Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан от 8 августа 2013 года № 241 и Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 19 августа 2013 года № 197/НҚ «Об утверждении формы проверочного листа при осуществлении государственного контроля в сфере частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах» (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8721).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Жаксылыкова Т.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 11 ноября 2014 года № 77
форма
Проверочный лист при осуществлении государственного контроля в сфере
частного предпринимательства за соблюдением законодательства Республики Казахстан о товарных биржах
Орган, назначивший
проверку__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт о назначении
проверки__________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого
субъекта__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН______________________________________________________________________
Место нахождения субъекта
_______________________________________
п/п
Перечень требований Да Нет
1.

Жеке кәсiпкерлiк саласында Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының нысанын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 12 желтоқсанда № 9970 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 471 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.06.2015 № 471 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 3-1) тармақшасына, «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жеке кәсiпкерлiк саласында Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының  нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сауда қызметін реттеу департаменті (С. Камели):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін ресми он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспа басылымдар және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. «Тауар биржалары туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтауда жеке кәсiпкерлiк саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағының нысанын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 8 тамыздағы № 241 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң бiрiншi орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңiрлiк даму министрінің 2013 жылғы 19 тамыздағы № 197/НҚ бірлескен бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8721 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Т.М. Жақсылықовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2014 жылғы 11 қарашадағы
№ 77 бұйрығымен
бекітілді
нысан
Жеке кәсiпкерлiк саласында Қазақстан Республикасының тауар
биржалары туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды
жүзеге асыру кезіндегі тексеру парағы
Тексерудi тағайындаған орган
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексерудi тағайындау туралы актi
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектiнiң атауы
_____________________________________________________________________
БСН
_____________________________________________________________________
Субъектiнiң орналасқан жері
_____________________________________________________________________
р/с
Талаптар тiзбесi
Иә
Жоқ
1.

Наличие электронной торговой системы товарной биржи, отвечающей общим требованиям, установленным Правительством Республики Казахстан к электронным торговым системам товарных бирж (в соответствии с пунктом 1 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
2.
Наличие структурного подразделения, оснащенного необходимыми средствами по обеспечению режима секретности (конфиденциальности), а также сохранности сведений, составляющих коммерческую тайну на товарной бирже, в том числе на электронных носителях (в соответствии с пунктом 2 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
3.
Наличие правил биржевой торговли, разработанных на основе типовых правил биржевой торговли, утвержденных Правительством Республики Казахстан (в соответствии с пунктом 3 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
4.
Наличие у сотрудников товарной биржи, занимающих руководящие должности: высшего образования; стажа работы в сфере товарных бирж и/ (или) в финансовых организациях не менее трех лет; у сотрудников товарной биржи, не занимающих руководящие должности: высшего или послесреднего образования (в соответствии с пунктом 4 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
5.
Наличие структурных подразделений по организации торговли и работе с клиентами (в соответствии с пунктом 5 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
6.
Наличие клирингового центра либо договора об использовании услуг клирингового центра (в соответствии с пунктом 6 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
7.
Наличие не менее семи членов товарной биржи (в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
8.

Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауар биржаларының электрондық сауда жүйесiне қойылатын жалпы талаптарына жауап беретiн тауар биржасының электрондық сауда жүйесiнің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының 1-тармағына сәйкес).
2.
Тауар биржасындағы құпиялылық (жасырын) режимiн, сондай-ақ коммерциялық құпияны құрайтын, оның iшiнде электрондық жеткiзгiштердегi мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз ету бойынша қажеттi құралдармен жарақтандырылған құрылымдық бөлiмшенің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының 2-тармағына сәйкес).
3.
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен биржа саудасының үлгi ережесi негiзiнде әзiрленген биржа саудасы ережесiнің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының 3-тармағына сәйкес).
4.
Басшылық лауазымындағы тауар биржасы қызметкерлерінде:
жоғары бiлiмi;
тауар биржалары саласында және/ (немесе) қаржы ұйымдарында кемiнде үш жыл жұмыс өтiлi;
басшылық лауазымын атқармайтын тауар биржасы қызметкерлерінде:
жоғары немесе орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмі болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 4-тармағына сәйкес).
5.
Сауданы ұйымдастыру жөнiндегi және клиенттермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi құрылымдық бөлiмшелердің болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 5-тармағына сәйкес).
6.
Клирингтiк орталықтың не клирингтiк орталық қызметтерiн пайдалану туралы шарттың болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары және оларға сәйкестiктi растайтын құжаттар тiзбесiнің 6-тармағына сәйкес).
7.
Тауар биржасының кемiнде жеті мүшесiнiң болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағына сәйкес).
8.

Наличие собственного интернет-ресурса на государственном и русском языках, содержащего информацию о товарной бирже и порядке проведения ею торгов, а также специальный раздел для размещения результатов биржевых торгов (в соответствии с пунктом 8 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
9.
Наличие приказа об утверждении размеров платежей: вступительных и ежегодных взносов членов товарной биржи, за пользование имуществом биржи, а также регистрацию и оформление биржевых сделок, других поступлений, не запрещенных законодательством (в соответствии с пунктом 9 Квалификационных требований к деятельности товарных бирж, биржевых брокеров и биржевых дилеров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
10.
Наличие на товарной бирже биржевого арбитража (в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
11.
Наличие гарантийного и страхового фонда (в соответствии со статьей 16-1 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах», а также Правилами формирования и использования размеров гарантийного и страхового фондов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1653).
12.
Соблюдение требований о запрете осуществления товарной биржей торговой и иной деятельности, не связанной с организацией биржевой торговли (в соответствии с пунктом 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
13.

Тауар биржасы туралы және оның сауда-саттықтар өткiзу тәртiбi туралы ақпаратты, сондай-ақ биржалық сауда-саттық нәтижелерiн орналастыру үшiн арнайы бөлiмдi қамтитын мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегi өз интернет-ресурсының болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының 8-тармағына сәйкес).
9.
Тауар биржасы мүшелерiнiң бастапқы және жыл сайынғы жарналары, биржа мүлкiн пайдалану, сондай-ақ биржалық мәмiлелердi, заңнамада тыйым салынбаған басқа түсiмдерді тіркеу және рәсімдеу үшін төлемдердің мөлшерлерiн бекіту туралы бұйрықтың болуы (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1653 қаулысымен бекiтiлген Тауар биржаларының, биржалық брокерлер мен биржалық дилерлердiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарының 9-тармағына сәйкес).
10.
Тауар биржасында биржалық төрелiктiң болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес).
11.
Кепiлдiк беру және сақтандыру қорының болуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-1-бабы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 1644 Қаулысымен бекітілген Кепiлдiк беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын, олардың мөлшерiне сәйкес).
12.
Тауар биржасының биржалық сауданы ұйымдастырумен байланысты емес сауда және өзге де қызметтi жүзеге асыру тыйым салу туралы талаптарды сақтауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 3-тармағына сәйкес).
13.

Соблюдение требований о запрете участия работников товарной биржи в биржевых сделках или использования коммерческой информации в собственных интересах (в соответствии с пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
14.
Соблюдение требований о запрете совершения биржевых сделок от имени и за счет товарной биржи (в соответствии с пунктом 4 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
15.

Тауар биржасы қызметкерлерiнiң биржалық мәмiлелерге қатысуының немесе коммерциялық ақпаратты өз мүдделерiне пайдалануының тыйым салу туралы талаптарды сақтауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына сәйкес).
14.
Биржалық мәмiлелердi тауар биржасының атынан және есебiнен жасаудың тыйым салу туралы талаптардың сақталуы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 4-тармағына сәйкес).
15.

Выполнение товарной биржей обязанности по опубликованию ежедневных котировок на биржевые товары в средствах массовой информации (в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2009 года «О товарных биржах»).
16.
Наличие правил внутреннего контроля и программы его осуществления, разработанные в целях предотвращения легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма (в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»).
Отметка проверяемого субъекта о получении проверочного листа:
«___» ___________ 20_____ г.
___________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)

Тауар биржасының биржалық тауарларға күн сайынғы баға белгiлеулердi бұқаралық ақпарат құралдарында, атап айтқанда интернет – ресурсты тексеру және басқа БАҚ-тарда. жариялауы бойынша талаптарды орындауы («Тауар биржалары туралы» 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 2-тармағына сәйкес).
16.
Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруды (жылыстатуды) және терроризмдi қаржыландыруды болдырмау мақсатында әзірленген iшкi бақылау қағидалары және оны жүзеге асыру бағдарламасының болуы («Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес).
Тексерілетін субъектiнiң тексеру парағын алғаны туралы белгiсi:
20___ жылғы «___» ________
____________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)