Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2014 года № 10012.
Сноска. В заголовок на государственном языке внесено изменение, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 47) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 28.04.2022 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Перечень видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 25 желтоқсанда № 10012 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 47) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 28.04.2022 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер дене даярлығы клубтары қызметінің қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиыны процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары;

8) Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса согласно приложению 8-1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы уполномоченного органа в области физической культуры и спорта согласно приложению 9 к настоящему приказу.
3. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов И.Б.) в установленном законодательством порядке:
1) представить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице–министра культуры и спорта Есентаева Т.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министра А. Мухамедиулы
Приложение 1
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Перечень видов физкультурно-спортивных организаций,
в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. В заголовок Перечня внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтары қызметінің қағидалары;
9) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының қызметі қағидалары.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2. Осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министрі Т.Қ. Есентаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен
бекітілген
1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі
Ескерту. Тізбенің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1. Детско-юношеская спортивная школа, спортивная школа для лиц с инвалидностью.
2. Центр подготовки олимпийского резерва.
3. Центр олимпийской подготовки.
4. Школа высшего спортивного мастерства.
5. Детско-юношеский клуб физической подготовки.
6. Спортивный клуб, спортивный клуб для лиц с инвалидностью.
7. Профессиональный спортивный клуб.
8. Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями.
Приложение 2
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью (далее – спортивные школы), а также, в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) определяют порядок оказания государственной услуги "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – государственная услуга).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В детско-юношеских спортивных школах реализуются образовательные учебные программы дополнительного образования с целью подготовки детей, юношей, юниоров и молодежи, в том числе и с ограниченными возможностями (далее – лица с инвалидностью), по видам спорта (далее – учащиеся).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Балалар-жасөспірімдер спорт мектебі, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектебі.
2. Олимпиада резервін даярлау орталығы.
3. Олимпиадалық даярлау орталығы.
4. Жоғарғы спорт шеберлігі мектебі.
5. Балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы клубы.
6. Спорт клубы, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубы.
7. Мамандандырылған спорт клубы.
8. Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
2-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі - спорт мектептері) қызметінің тәртібін айқындайды, сондай-ақ "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет көрсету) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде балаларды, жасөспірімдерді, юниорларды және жастарды, олардың ішінде мүмкіндіктері шектеулі адамдарды (бұдан әрі – мүгедектігі бар адамдар) (бұдан әрі – оқушылар), спорт түрлерінен дайындау мақсатында қосымша білім беру оқу бағдарламаларын іске асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. К детско-юношеским спортивным школам относятся неспециализированные детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские спортивные школы олимпийского резерва.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Спортивные школы могут иметь республиканский, областной, городской и районный статус. Статус спортивной школы определяется ее учредителем и отражается в уставе спортивной школы.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) резервный состав - спортсмены, не вошедшие в состав основных групп отделений по видам спорта, но занимающиеся под руководством тренеров-преподавателей данной школы;
2) спортивные нормативы – контрольно-переводные требования, предъявляемые к учащимся спортивных школ с учетом выполнения ими определенных спортивных упражнений по видам спорта, выполнение которых является основным условием для перевода в соответствующую группу;
3) постоянный состав – спортсмены, зачисленные приказом директора спортивной школы в контингент спортивной школы.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Цели и задачи
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основные цели спортивных школ:
1) привлечение учащихся к систематическим занятиям физической культурой и спортом;
2) выявление способностей учащихся к определенному виду спорта;
3) обучение учащихся видам спорта и воспитание морально-волевых качеств.
7. Основные задачи спортивных школ:
1) осуществление физкультурно-оздоровительной и воспитательной работы среди учащихся, направленной на укрепление их здоровья и всестороннее физическое развитие;
2) оказание всесторонней помощи общеобразовательным школам и другим учебным заведениям в организации методической и спортивно-массовой работы по культивируемым в спортивной школе видам спорта;
3) обеспечение подготовки спортивного резерва, кандидатов в сборные команды района, города, области, республики и воспитание спортсменов высокого класса в спортивных школах.
8. В реализацию поставленных задач спортивные школы:

3. Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Спорт мектептерінің республикалық, облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі болуы мүмкін. Спорт мектептерінің мәртебесі оның құрылтайшысымен анықталады және спорт мектептерінің жарғысында көрсетіледі.
5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) резервтік құрам – спорт түрлері бойынша бөлімшілердің негізгі топтарының құрамына кірмеген, бірақ осы мектептің жаттықтырушы-оқытушыларының басшылығымен шұғылданатын спортшылар;
2) спорттық нормативтері – орындалуы тиісті топқа ауысу үшін негізгі шарт болып табылатын оқушылардың спорт түрлерінен белгілі бір спорттық жаттығуларды орындауын есепке ала отырып, спорт мектептерінің оқушыларына қойылатын бақылау-ауыстыру талаптары;
3) тұрақты құрам – спорт мектебінің контингентіне директордың бұйрығымен қабылданған спортшылар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Спорт мектептерінің негізгі мақсаттары:
1) оқушыларды дене шынықтырумен және спортпен жүйелі шұғылдануға тарту;
2) оқушылардың белгілі бір спорт түріне қабілетін анықтау;
3) оқушыларды спорт түрлеріне оқыту және моральдық-ерік қасиеттерін тәрбиелеу.
7. Спорт мектептерінің негізгі міндеттері:
1) оқушылар арасында олардың денсаулығын нығайтуға және жан-жақты дене мүмкіндігінің жетілуіне бағытталған дене шынықтыру-сауықтыру және тәрбиелік жұмыстарды жүзеге асыру;
2) жалпы білім беру мектептерінде және басқа да білім беру мекемелеріне спорт мектебінде жүргізілетін спорт түрлері бойынша әдістемелік және спорттық-бұқаралық жұмыстарға жан-жақты көмек көрсету;
3) спорт резервін, аудандық, қалалық, облыстық, республикалық құрама командаларға үміткерлер даярлауды қамтамасыз ету және спорт мектептерінде жоғары дәрежелі спортшыларды тәрбиелеу.
8. Алға қойылған міндеттерді іске асыру үшін спорт мектептері:

1) создают условия для проведения регулярных круглогодичных занятий;
2) организуют систему отбора способных учащихся для будущей их специализации по видам спорта;
3) организуют систематическую воспитательную работу, в том числе и по развитию у учащихся навыков соблюдения спортивной этики, организованности;
4) организуют учебно-тренировочный процесс, в том числе с использованием передовых спортивных технологий;
5) систематически проводят спортивные соревнования и обеспечивают участие учащихся в спортивных соревнованиях;
6) обеспечивают овладение учащимися необходимыми теоретическими знаниями и практическими навыками.
Глава 3. Порядок зачисления, перевода и отчисления учащихся
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Зачисление, перевод, отчисление и выпуск учащихся оформляется приказом директора спортивной школы по представлению тренера-преподавателя учащегося.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. В спортивную школу зачисляются учащиеся общеобразовательных школ и других учебных заведений при условии их соответствия:
1) спортивному нормативу по выбранному виду спорта;
2) возрасту учащихся для зачисления в группы начальной подготовки по видам спорта, указанному в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 08.02.2019 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Государственная услуга "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – государственная услуга) оказывается детско-юношескими спортивными школами, спортивными школами для лиц с инвалидностью (далее – услугодатель).
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Для поступления в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью физические лица (далее – услугополучатель) подают заявление в произвольной форме в канцелярию услугодателя либо через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – Перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта направляет информацию о порядке оказания государственной услуги и о внесенных изменениях и дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также услугодателям.

1) жыл бойы тұрақты сабақтар өткізу үшін жағдайлар жасайды;
2) қабілетті оқушыларды болашақта спорт түрлері бойынша мамандыру үшін іріктеу жүйесін ұйымдастырады;
3) жүйелі тәрбиелік жұмыстарды, соның ішінде оқушылардың спорттық этиканы сақтау дағдыларын, ұйымшылдығын дамытуды ұйымдастырады;
4) алдыңғы қатарлы спортық технологияларды пайдаланып, соның ішінде оқу-жаттығу процесін ұйымдастырады;
5) спорттық жарыстарды жүйелі өткізеді және оқушылардың спорттық жарыстарға белсенді қатысуын қамтамасыз етеді;
6) оқушылардың қажетті теориялық білімді және тәжірибиелік дағдыларды игеруін қамтамасыз етеді.
3-тарау. Оқушыларды қабылдау, ауыстыру және оқудан шығару тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Оқушыларды қабылдау, ауыстыру, оқудан шығару және олардың оқуды бітіруі жаттықтырушы-оқытушының оқушыға ұсынымы бойынша спорт мектебі директорының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Спорт мектебіне мына талаптарға сәйкес келетін жалпы білім беретін мектептердің және басқа да оқу орындарының оқушылары қабылданады:
1) таңдаған спорт түрі бойынша спорттық норматив;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген спорт түрлері бойынша алғашқы даярлау топтарына қабылдау үшін балалардың жасы.
Ескерту. 3-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 08.02.2019 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10. "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Спорттық-сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне түсу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса, еркін нысандағы өтінішті береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын тізбе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес Тізбеде баяндалған.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс-орталығына, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-1. При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии электронного запроса для оказания государственной услуги.
Сноска. Правила дополнить пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 17.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-2. Ответственный работник услугодателя в течение 4 (четырех) часов с момента сдачи документов в канцелярию либо через портал проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, предусмотренным настоящим Перечнем, и пунктами 9-1 и 11 настоящих Правил.
В случае полноты представленных документов услугодатель на копии заявления ставит отметку о принятии с указанием даты и фамилии, на портале - направляет уведомление о принятии документов услугополучателю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-2 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 17.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-3. В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный работник услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает услугополучателю мотивированный отказ в приеме заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на портале – направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-1. Портал арқылы жүгінген жағдайда, "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушы өтініштерінің тарихында мемлекеттік қызметті көрсету үшін электрондық сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 17.02.2021 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-2. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері құжаттарды кеңсеге немесе портал арқылы тапсырған сәттен бастап 4 (төрт) сағат ішінде ұсынылған құжаттардың осы Тізбеде және осы Қағидалардың 9-1 және 11-тармақтарында көзделген талаптарға толықтығы мен сәйкестігін тексереді.
Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші өтініштің көшірмесіне күні мен тегін көрсете отырып, қабылданғаны туралы белгі қояды, порталда – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 10-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 17.02.2021 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-3. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту береді, порталда – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жолдайды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-3 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 17.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-4. Результатом оказания государственной услуги является копия заявления с отметкой о принятии с указанием даты и фамилии сотрудника канцелярии услугодателя, мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале - уведомление о принятии документов услугополучателю либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенное ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-4 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 17.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-5. Услугодатель, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-5 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Возраст учащихся в зависимости от вида спорта регламентируется приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9881.
12. Перевод учащихся в группы последующего года обучения и следующего этапа обучения осуществляется:
1) при наличии медицинской справки о состоянии здоровья, предоставленной медицинской организацией по месту жительства;
2) при наличии копии справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);

Ескерту. 10-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 17.02.2021 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-4. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкерінің тегі мен күні көрсетілген қабылдау туралы белгісі бар өтініштің көшірмесі немесемемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.
Порталда – көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Ескерту. 10-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 17.02.2021 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
10-5. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 10-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Спорт түрлеріне байланысты оқушылардың жасы "Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығымен реттеледі, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9881 тіркелген.
12. Оқушыларды келесі оқу жылына және келесі оқу кезеңі топтарына ауыстыру:
1) тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйым берген денсаулығы туралы медициналық анықтамасы бар болғанда;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама болған кезде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген);

3) при условии выполнения спортивных нормативов, предусмотренных для этих групп и утвержденных директором спортивной школы.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Учащиеся, не сдавшие спортивные нормативы, в последующие группы не переводятся. Данные учащиеся на основании решения педагогического совета спортивной школы продолжают обучение повторный год на данном этапе подготовки, но не более одного раза.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Учащиеся, выполнившие спортивные нормативы соответствующего года обучения, но не достигшие установленного возраста для перевода в группу следующего года обучения, переводятся по решению педагогического совета досрочно.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Учащиеся отчисляются в случаях:
1) медицинских противопоказаний;
2) невыполнения планов индивидуальной подготовки, режима спортивной подготовки;
3) снижения спортивных результатов;
4) нарушения правил внутреннего распорядка спортивной школы;
5) применения запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
6) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
7) по собственному желанию.
16. В случае отчисления учащихся из группы тренер-преподаватель до укомплектовывает данную группу в месячный срок.
По окончании учебного года количественный состав групп в спортивных школах должен составлять не менее 50% от первоначального состава.
Глава 4. Организация учебно-тренировочного процесса
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В процессе обучения в спортивной школе учащиеся проходят следующие этапы подготовки:
1) этап спортивно-оздоровительной подготовки (весь период обучения) – занятия проводятся с учащимися, желающими заниматься физической культурой и спортом в возрасте от 6 до 15 лет, с целью укрепления здоровья и удовлетворения естественной потребности в движении;

3) осы топтарға арналған және спорт мектебінің директоры бекіткен спорттық нормативтерді орындаған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
13. Спорттық нормативтерді тапсырмаған оқушылар келесі топтарға ауыстырылмайды. Осы оқушылар спорт мектебі педагогикалық кеңесі шешімінің негізінде осы даярлау кезеңінде бір реттен артық емес оқу жылында қайтадан оқуды жалғастырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Тиісті оқу жылының спорттық нормативтерді орындаған, бірақ келесі оқу жылындағы топқа ауысу үшін белгіленген жасқа жетпеген оқушылар, педагогикалық кеңестің шешімімен мерзімінен бұрын ауыстырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Оқушылар мына жағдайларда оқудан шығарылады:
1) медициналық қарсы айғақтары болған жағдайда;
2) жеке дайындық жоспарларының талаптарын орындамағанда, спорттық дайындық тәртібін бұзғанда;
3) өзінің спорттық нәтижесін төмендеткенде;
4) спорт мектебінің ішкі тәртіп ережелерін бұзғанда;
5) спортта тыйым салған субстанциялар және (немесе) әдістерді қолданғанда;
6) өз еркімен.
16. Оқушылар топтан шыққан жағдайда, жаттықтырушы-оқытушы топты бір ай мерзім ішінде толықтырып жасақтайды.
Оқу жылы аяқталған кезде спорт мектептеріндегі топтардың сандық құрамы алғашқы құрамынан кемінде 50%-ды құрауы тиіс.
4-тарау. Оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Спорт мектебінде оқу барысында оқушылар келесі дайындық кезеңдерінен өтеді:
1) спорттық-сауықтыру даярлығы кезеңінде (оқудың барлық кезеңі) – сабақтар денсаулығын нығайту және қозғалудың табиғи қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында дене шынықтырумен және спортпен шұғылданғысы келетін 6 жастан 15 жасқа дейінгі оқушылармен өткізіледі;

2) этап начальной подготовки (1-3 года) - занятия проводятся с учащимися, желающими заниматься спортом в соответствии с установленным для данного вида спорта возрастом с целью отбора одаренных учащихся в учебно-тренировочные группы;
3) этап учебно-тренировочной подготовки (4-5 лет) – группы комплектуются из числа учащихся, успешно освоивших курс начальной подготовки с целью специализации по виду спорта;
4) этап спортивного совершенствования (3-4 года) – группы комплектуются из числа учащихся, прошедших этап подготовки в учебно-тренировочных группах и выполнивших контрольные нормативы с целью пополнения молодежных сборных команд;
5) этап высшего спортивного мастерства (3 и более лет) – группы комплектуются из числа учащихся, прошедших этап спортивного совершенствования с целью пополнения сборных команд Республики Казахстан по видам спорта.
18. На каждого учащегося заводится личная карточка спортсмена согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Основными формами работы спортивных школ являются:
1) учебно-тренировочные занятия (индивидуальные и групповые);
2) учебно-тренировочные занятия на выездных и не выездных учебно-тренировочных сборах;
3) участие в спортивных соревнованиях;
4) учебно-тренировочный процесс в оздоровительно-спортивном лагере;
5) медико-восстановительные мероприятия;
6) теоретические занятия;
7) инструкторская и судейская практика учащихся;
8) просмотр и анализ спортивных соревнований.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Учебный год в спортивных школах начинается с 1 сентября. Учебно-тренировочные занятия в отделениях по видам спорта проводятся по учебным программам и учебным планам, рассчитанным на 52 недели учебно-тренировочных занятий непосредственно в условиях спортивной школы, включая участие в учебно-тренировочных сборах, соревнованиях, спортивно-оздоровительных лагерях и по индивидуальным планам учащихся спортивных школ на период каникул.
21. На основании настоящих Правил, каждая спортивная школа разрабатывает программу деятельности с учетом избранного направления в работе, специфики видов спорта, материально-технического и финансового обеспечения. Программа деятельности утверждается директором спортивной школы.

2) алғашқы даярлау кезеңі (1-3 жыл) – сабақтар оқу-жаттығу топтарына дарынды оқушыларды іріктеу мақсатында осы спорт түріне белгіленген жасқа сәйкес спортпен шұғылданғысы келетін балалармен өткізіледі;
3) оқу-жаттығу даярлығы кезеңі (4-5 жыл) – топтар спорт түрі бойынша мамандану мақсатында алғашқы спорттық даярлау курсын табысты игерген оқушылардан жасақталады;
4) спорттық жетілдіру кезеңі (3-4 жыл) – топтар жастар құрама командаларын толықтыру мақсатында оқу-жаттығу топтарында даярлану кезеңінен өткен және бақылау нормативтерін орындаған оқушылардан жасақталады;
5) жоғары спорт шеберлігі кезеңі (3 жыл және одан жоғары) – топтар спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларын толықтыру мақсатында спорттық жетілдіру кезеңінен өткен оқушылардан жасақталады.
18. Әр оқушыға осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес спортшының жеке карточкасы ашылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Спорт мектептері жұмысының негізгі нысандары мыналар:
1) оқу-жаттығу сабақтары (жеке және топтық);
2) көшпелі оқу-жаттығу жиындарындағы және көшпелі емес оқу-жаттығу жиындарындағы оқу-жаттығу сабақтары;
3) спорттық жарыстарға қатысу;
4) спорттық-сауықтыру лагерлеріндегі оқу-жаттығу процесі;
5) медициналық қалпына келтіру іс-шаралары;
6) теориялық сабақтар;
7) оқушылардың нұсқаушылық және төрешілік іс-тәжірибелері;
8) спорттық жарыстарды көру және талдау болып табылады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Спорт мектептерінде оқу жылы 1 қыркүйектен басталады. Спорт түрлері бойынша бөлімшелердегі оқу-жаттығу сабақтары оқу-жаттығу сабақтарының 52 аптаға есептелген оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары бойынша тікелей спорт мектебінің жағдайында, оқу-жаттығу жиындарына, жарыстарға, спорттық-сауықтыру лагерлерінде қатысуды қоса алғанда және спорт мектептерінің демалысы кезіндегі жеке жоспары бойынша жүргізіледі.
21. Осы Қағиданың негізінде әрбір спорт мектебі өзі таңдаған жұмысты, спорт түрлерінің ерекшелігін, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді есепке алып, қызмет бағдарламасын әзірлейді. Қызмет бағдарламасын спорт мектебінің директоры бекітеді.

22. Спортивные достижения спортивной школы учитываются в карте спортивной школы согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Результаты на спортивных соревнованиях, достигнутые учащимися или учебными группами во время обучения в спортивной школе, учитываются при определении надбавок по оплате труда работников спортивной школы в течение цикла проведения соревнований (один, два, четыре года).
24. Для подготовки команд и учащихся спортивных школ, допущенных к участию в областных, городов республиканского значения и столицы, в республиканских и международных соревнованиях, спортивные школы в пределах финансирования проводят выездные учебно-тренировочные сборы и сборы, проводящиеся на выездных и не выездных учебно-тренировочных сборах, расположенных непосредственно в данном населенном пункте продолжительностью до восемнадцати календарных дней к областным, городов республиканского значения и столицы, до двадцати одного календарного дня к республиканским и до двадцати четырех календарных дней к международным соревнованиям, а также восстановительные сборы по окончанию соревновательного сезона, общее количество которых не превышает сто пятьдесят календарных дней в году.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Занятия в спортивно-оздоровительных группах и группах начальной подготовки могут проводиться в зданиях общеобразовательных школ и других учебных заведений на протяжении учебного года с использованием имеющихся спортивных сооружений. При наличии контингента учащихся в установленных для групп количествах, занятия с ними продолжаются и во время каникул.
Для обеспечения круглогодичных учебных занятий и активного отдыха учащихся в период каникул организовываются оздоровительно-спортивные лагеря.
26. Продолжительность одного занятия:
1) в спортивно-оздоровительных группах и группах начальной подготовки – не более двух-трех академических часов;
2) в учебно-тренировочных группах при не менее чем четырехразовых занятиях в неделю - не более трех-четырех академических часов, при занятиях от двадцати часов и более в неделю - не более четырех академических часов, при двухразовых тренировочных занятиях в день – не более трех академических часов;

22. Спорт мектебінің спорттық жетістіктері осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес спорт мектебінің картасында көрсетіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Оқушылар және оқу топтартарының спорт мектебінде білім алған кезінде спорттық жарыстарда қол жеткізген нәтижелері жарыстарды өткізу циклінің ішінде (бір, екі, төрт жылда) спорт мектебі қызметкерлерінің еңбек ақысын төлеу бойынша үстемеақыны айқындау кезінде ескеріледі.
24. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуға жіберілген спорт мектептерінің командалары мен оқушыларын дайындау үшін спорт мектептері қаржыландыру шегінде тікелей осы елді мекенде орналасқан оқу-жаттығу жиындарында өтетін ұзақтығы он сегіз күнтізбелік күнге дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жарыстарын, ұзақтығы жиырма бір күнтізбелік күнге дейін республикалық және ұзақтығы жиырма төрт күнтізбелік күнге дейін халықаралық спорттық жарыстарға көшпелі оқу-жаттығу жиындары мен жиындар, сондай-ақ жарыс маусымы аяқталған соң қалпына келтіру жиындарын өткізеді, олардың жалпы саны жылына жүз елу күнтізбелік күннен аспауы тиіс.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Спорттық-сауықтыру топтары мен алғашқы даярлау топтарындағы сабақтар жалпы білім беретін мектептердің ғимаратында және басқа да оқу мекемелерінің оқу жылы бойы қолда бар спорт ғимараттарын пайдалану арқылы өткізілуі мүмкін. Топтар үшін белгіленген көлемде оқушылар контингенті болған жағдайда, олармен сабақтар демалыс кезінде де жалғаса береді.
Жыл бойғы оқу жаттығулары мен оқушылардың демалыс кезінде белсенді тынығуын қамтамасыз ету үшін спорттық-сауықтыру лагерлері ұйымдастырылады.
26. Бір сабақтың ұзақтығы:
1) спорттық-сауықтыру топтарында және алғашқы даярлау топтарында - екі-үш академиялық сағаттан аспауы тиіс;
2) оқу-жаттығу топтарында аптасына кемінде төрт рет сабақ өткізу кезінде - үш-төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс, аптасына жиырма сағат және одан да көп жүктемесі бар топтарда – төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс, күніне екі рет жаттығу сабағы болған кезде – үш академиялық сағаттан аспауы тиіс;

3) в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства - не более четырех академических часов.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Занятия в учебно-тренировочных группах, группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства ведет основной тренер-преподаватель по виду спорта.
Для оказания помощи в учебно-тренировочном процессе привлекается дополнительный тренер-преподаватель. В видах спорта, включенных в первую группу, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, привлекаются тренеры-преподаватели по смежным видам спорта, по общефизической подготовке, а также тренер-судоводитель, тренер-консультант, тренер-сервисмен, тренер-смазчик, тренер-техник, тренер-врач, тренер-механик, тренер-оружейник, ветеринарный врач, зоотехник, кузнец, конюх, шорник, коновод, тренер-массажист, инструктор-берейтор (пятиборье), хореограф, аккомпаниатор, психолог, сервисмен-заточник коньков, сервисмен-смазчик лыж.
Директор, заместитель директора и инструктор-методист спортивной школы ведут тренерско-преподавательскую работу при наличии соответствующего высшего профессионального образования и квалификационной категории. При этом оплата за тренерско-преподавательскую работу не должна превышать 0,5 ставки.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. При расчете учебной нагрузки на занятия по современному пятиборью (биатл, триатл) учебные часы должны быть увеличены в 2,5 раза, по спортивной и художественной гимнастике, фигурному катанию на коньках, прыжкам в воду, акробатике, синхронному плаванию, биатлону, фристайлу, водно-лыжному спорту, триатлону – увеличены в 2 раза, а по лыжному двоеборью, легкоатлетическим многоборьям, конному спорту, полиатлону, гребному слалому, гребле на байдарках и каноэ, академической гребле– увеличены в 1,5 раза с учетом оплаты труда тренеров-преподавателей, входящим в учебную программу.
Увеличение количества часов учебных занятий по данным видам спорта производится при условии одновременного привлечения к работе с группой основного тренера-преподавателя и тренеров-преподавателей по смежным видам спорта.

3) спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында – төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Оқу-жаттығу топтарында, спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында сабақты спорт түрі бойынша негізгі жаттықтырушы-оқытушы жүргізеді.
Оқу-жаттығу процесінде көмек көрсету үшін қосымша жаттықтырушы-оқытушы тартылады. Осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес бірінші топқа енгізілген спорт түрлерінде аралас спорт түрлерi бойынша, жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар, жаттықтырушы-кеме жүргізуші, жаттықтырушы-кеңесші, жаттықтырушы-сервисмен, жаттықтырушы-майлаушы, жаттықтырушы-техник, жаттықтырушы-дәрігер, жаттықтырушы-механик, жаттықтырушы-қару-жарақ жасақтаушы, мал дәрігері, зоотехник, ұста, ат бағушы, әбзелші, жылқышы, жаттықтырушы-массажшы, нұсқаушы-берейтор (бессайыс), хореограф, аккомпониатор, психолог, сервисмен-конькиді қайраушы, сервисмен-шаңғы майлаушы тартылады.
Спорт мектебінің директоры, директордың орынбасары және нұсқаушы-әдіскер тиісті жоғары кәсіптік білімі және біліктілік санаты болған кезде жаттықтырушы-оқытушылық жұмысты жүргізеді. Бұл ретте жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс үшін төлем 0,5 ставкадан аспауы тиіс.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28. Қазіргі бессайыс (биатл, триатл) бойынша сабақтарға оқу жүктемесін есептеу кезінде оқу сағат саны 2,5 есеге көбейтілуі тиіс, спорттық және көркем гимнастика, конькимен мәнерлеп сырғанау, суға секіру, акробатика, үйлесімді жүзу, биатлон, фристайл, су шаңғысы спорты, триатлон бойынша 2 есеге, ал шаңғы қоссайысы, жеңіл атлетика көпсайысы, ат спорты, полиатлон, есу слаломы, байдарка мен каноэде есуде, академиялық есуде оқу бағдарламасына енетін жаттықтырушы-оқытушылардың еңбек ақысын есепке алып, 1,5 есе көбейтілуі тиіс.
Берілген спорт түрлері бойынша оқу сабақтарының сағат есепке алып санын көбейту негізгі жаттықтырушы-оқытушының және ұқсас спорт түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың топтарын бірге бір мезгілде жұмысқа тартқан жағдайда жүзеге асырылады.

Глава 5. Порядок комплектования, наполняемость групп,
режим учебно-тренировочной работы
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. В своей структуре спортивные школы имеют постоянный и резервный состав.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей республиканский статус, утверждается ежегодно не позднее первого сентября директором спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган).
Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей областной, городской и районный статус, утверждается ежегодно не позднее первого сентября директором спортивной школы по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 17.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп определены согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью определены согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Тренеры-преподаватели комплектуют резервные группы начальной подготовки, количество которых составляет не менее 50 % от количества учащихся групп начальной подготовки первого года обучения по видам спорта. Тренеры-преподаватели составляют ежемесячный отчет о количестве учащихся резервных групп начальной подготовки.
Количество учащихся в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства в фигурном катании для спортивных и танцевальных пар составляет четыре человека.
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-тарау. Жинақтау тәртібі, топтардың толықтырылуы, оқу-жаттығу жұмысының тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Спорт мектептерінің құрылымында тұрақты және резервтік құрам болады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Республикалық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын бірінші қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісім бойынша спорт мектебінің директоры бекітеді.
Облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын бірінші қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) келісім бойынша спорт мектебінің директоры бекітеді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 17.02.2021 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
31. Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес айқындалған.
Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес айқындалған.
Жаттықтырушы-оқытушылар бастауыш даярлықтың резервтік тобын жасақтайды, оның саны спорт түрі бойынша алғашқы оқу жылының алғашқы даярлық тобындағы оқушылардың санынан кемінде 50%-ын құрайды. Жаттықтырушы-оқытушылар алғашқы даярлықтың резервтік топтарындағы оқушылардың саны туралы ай сайын есеп жасайды.
Спорттық және би жұптары үшін мәнерлеп сырғанаудан спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында оқушылардың саны төрт адамды құрайды.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

32. Исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. В группы высшего спортивного мастерства спортивных школ переводятся учащиеся, получившие в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, шорт-треке, легкой атлетике разряд "Кандидат в мастера спорта", в остальных видах спорта - не ниже "Мастер спорта Республики Казахстан".
В группы спортивного совершенствования спортивных школ переводятся учащиеся, получившие в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте и легкой атлетике первый спортивный разряд, в остальных видах спорта – разряд "Кандидат в мастера спорта".
В учебно-тренировочные группы спортивных школ зачисляются учащиеся, прошедшие обучение на этапе начальной подготовки не менее одного учебного года.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В спортивных школах отделения по видам спорта формируются из групп начальной подготовки, учебно-тренировочных групп, групп спортивного совершенствования и групп высшего спортивного мастерства.
Открытие групп спортивного совершенствования в областных, городских и районных спортивных школах производится решением директора спортивной школы по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом.
Открытие групп спортивного совершенствования в республиканских спортивных школах, групп высшего спортивного мастерства в республиканских, областных, городских и районных спортивных школах производится решением директора спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом.
35. Работа тренерско-преподавательского состава спортивных школ оценивается:
1) в группах начальной подготовки – с учетом стабильности состава учебных групп, уровня освоения учащимися программ спортивных школ, включая требования по общей физической подготовке, количества занимающихся, переведенных в учебно-тренировочные группы;
2) в учебно-тренировочных группах – с учетом стабильности состава групп, выполнения нормативных показателей по общей и специальной физической подготовке, результатов, достигнутых в спортивных соревнованиях и наличия не ниже второго юношеского спортивного разряда, подготовки из числа выпускников судей по спорту;
3) в группах спортивного совершенствования – с учетом выполнения занимающимися программных требований, в том числе по спортивной подготовке, количества подготовленных кандидатов в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (основной, молодежный и юношеский составы), результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях;

32. Алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Спорт мектептерінің жоғары спорт шеберлігі топтарына ойын спорты түрлерінен, көкпардан, коньки спортынан, шорт-тректен, жеңіл атлетикадан "Спорт шеберіне үміткер" разрядын, ал қалған спорт түрлерінде "Қазақстан Республикасының спорт шебері" дәрежесінен төмен емес атақ алған оқушылар ауыстырылады.
Спорт мектептерінің спорттық жетілдіру топтарына ойын спорты түрлерінен, көкпардан, коньки спортына және жеңіл атлетикадан бірінші спорттық разряд, ал қалған спорт түрлерінде "Спорт шеберіне үміткер" дәрежесін алған оқушылар ауыстырылады.
Спорт мектептерінің оқу-жаттығу топтарына алғашқы даярлық кезеңінде кемінде бір оқу жылында оқыған оқушылары қабылданады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Спорт мектептерінде спорт түрлерінен бөлімшелер алғашқы даярлау топтарынан, оқу-жаттығу топтарынан, спорттық жетілдіру топтарынан және жоғары спорт шеберлігі топтарынан құрылады.
Облыстық, қалалық және аудандық спорт мектептерінде спорттық жетілдіру топтарын ашу тиісті жергілікті атқарушы органның келісу бойынша спорт мектебі директорының шешімімен жүзеге асырылады.
Республикалық спорт мектептерінде спорттық жетілдіру топтарын ашу, республикалық, облыстық, қалалық және аудандық спорт мектептерінде жоғары спорт шеберлігі топтарын ашу уәкілетті органның келісу бойынша спорт мектебі директорының шешімімен жүзеге асырылады.
35. Спорт мектептерінің жаттықтырушы-оқытушылар құрамының жұмысы:
1) алғашқы даярлау топтарында – оқу топтары құрамының тұрақтылығы жалпы дене дайындығы бойынша талаптарды қоса алғанда, оқушылардың спорт мектептері бағдарламаларын игеру деңгейі, оқу-жаттығу топтарына ауыстырылған шұғылданушылардың санын есепке алып;
2) оқу-жаттығу топтарында – топ құрамының тұрақтылығы, жалпы және арнайы дене дайындығының нормативтік көрсеткіштерін орындауын, спорттық жарыстарда қол жеткізген нәтижелерін және кемінде екінші жасөспірімдік спорттық разрядының болуын, түлектер арасынан спорт төрешілерін дайындауды есепке алып;
3) спорттық жетілдіру топтарында – шұғылданушылардың бағдарлама, соның ішінде спорттық даярлау талаптарын орындауларын, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларына (негізгі, жастар және жасөспірімдер құрамы) даярланған үміткерлер саны, олардың республикалық және халықаралық жарыстарда өнер көрсетуінің нәтижелерін ескере отырып;

4) в группах высшего спортивного мастерства – с учетом количества подготовленных кандидатов в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (основной, молодежный и юношеский составы), результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. На каждого тренера-преподавателя заводится личная карточка тренера-преподавателя согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В спортивных школах создается педагогический совет, положение и состав которого утверждается директором спортивной школы.
Педагогический совет проводится не реже одного раза в квартал. На своих заседаниях педагогический совет заслушивает и обсуждает вопросы учебно-тренировочной, воспитательной, методической, спортивно-массовой работы, врачебного контроля и принимает решения по ним.
38. В отделениях по видам спорта, из числа ведущих тренеров-преподавателей, приказом директора спортивной школы назначаются старшие тренеры-преподаватели отделения, если под руководством каждого из них работает не менее 3-х тренеров-преподавателей с полной нагрузкой.
39. В отделениях по видам спорта создаются тренерские советы, положения, и составы которых утверждаются директором спортивной школы.
На тренерских советах не реже одного раза в месяц, рассматриваются вопросы учебно-тренировочной, воспитательной работы, индивидуального планирования подготовки учащихся, участия в соревнованиях, заслушиваются сообщения и доклады тренеров-преподавателей по спорту по совершенствованию методики тренировочного процесса, проведения открытых тренировочных занятий с последующим их обсуждением и обменом опытом работы.
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Штаты работников спортивной школы утверждаются директором спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом (в случае если спортивная школа имеет республиканский статус) или с соответствующим местным исполнительным органом (в случае если спортивная школа имеет областной, городской и районный статус) с учетом видов спорта, культивируемых в спортивной школе и спортивных сооружений.

4) жоғары спорт шеберлігі топтарында – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларына (негізгі, жастар және жасөспірімдер құрамы) даярланған үміткерлердің санын, олардың республикалық және халықаралық жарыстарда өнер көрсетуінің нәтижелерін ескере отырып бағаланады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Әр жаттықтырушы-оқытушыға осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес жаттықтырушы-оқытушының жеке карточкасы ашылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Спорт мектептерінде педагогикалық кеңес құрылады, оның ережесін және құрамын спорт мектебінің директоры бекітеді.
Педагогикалық кеңес тоқсан сайын кемінде бір рет өткізіледі. Педагогикалық кеңес отырысында оқу-жаттығу, тәрбие, әдістемелік, спорттық-бұқаралық жұмыстар, дәрігерлік бақылау тыңдалады және талқыланады және солар бойынша шешімдер қабылданады.
38. Спорт түрлері бойынша бөлімшелерде егер олардың әрқайсысының басшылығымен толық жүктемемен кемінде 3 жаттықтырушы-оқытушы жұмыс істейтін болса, онда спорт мектебі директорының бұйрығымен жетекші жаттықтырушы-оқытушылар арасынан бөлімшенің аға жаттықтырушы-оқытушылары тағайындалады.
39. Спорт түрлерінен бөлімшелерде жаттықтырушылар кеңесі құрылады, оның ережесін және құрамын спорт мектебінің директоры бекітеді.
Жаттықтырушылар кеңестерінде бөлімшелердің аға жаттықтырушы-оқытушыларының басшылығымен айына бір реттен кем емес оқу-жаттығу, тәрбие жұмысы, оқушыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қарастырылады, спорт бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесі, кейіннен оларды талқылай және жұмыс тәжірибесімен алмаса отырып, ашық жаттығу сабақтарын өткізу әдістемелерін жетілдіру жөніндегі хабарламалар мен баяндамалар тыңдалады.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Спорт мектебі жұмысшыларының штатын спорт мектебінде жүргізілетін спорт түрлерін және спорт ғимараттарын ескере отырып, уәкілетті органның (спорт мектебінің республикалық мәртебесі болған жағдайда) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның (спорт мектебінің облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі болған жағдайда) келісуімен спорт мектебінің директоры бекітеді.

41. Спортивные школы обеспечивают спортсменов и тренерско-преподавательский состав спортивной одеждой, обувью, инвентарем и оборудованием в установленном законодательством порядке.
42. Для спортивных школ устанавливается единая спортивная форма, эмблема, значок и билет учащегося.
Глава 6. Медицинское обеспечение
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Медицинский работник спортивной школы осуществляет медицинское обеспечение при учебно-тренировочном процессе и во время проведения соревнований спортивной школы, контроль за объемом и интенсивностью тренировочных нагрузок, следит за графиком и процессом ежегодного медицинского обследования, принимает участие в составлении и утверждении индивидуальных планов подготовки спортсменов.
На каждого учащегося спортивной школы заполняется врачебно-контрольная карта, которая хранится в медицинском кабинете спортивной школы.
Глава 7. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Правила дополнены главой 7 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Жалоба на решения, действия (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
45. Жалоба подается в письменном виде по почте, через канцелярию услугодателя.
46. При принятии жалобы услугополучателем указываются его фамилия, имя, отчество (при наличии) либо название юридического лица, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба подписывается услугополучателем.
47. Жалоба услугополучателя, поступившая на имя руководителя услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
48. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в вышестоящие органы либо в суд в установленном законодательством порядке Республики Казахстан.
49. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Приложение 1 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Возраст учащихся для зачисления в группы
начальной подготовки по видам спорта

41. Спорт мектептері спортшыларды және жаттықтырушы-оқытушылар құрамын заңнамада белгіленген тәртіпте спорттық киіммен, аяқ-киіммен, мүкаммалмен және құрал-жабдықтармен қамтамасыз етеді.
42. Спорт мектептері үшін бірыңғай спорттық форма, таңба, төс белгісі және оқушы билеті белгіленеді.
6-тарау. Медициналық қамтамасыз ету
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Спорт мектебінің медициналық қызметкері оқу-жаттығу үрдісі кезінде және мектеп жарыстарын өткізу кезінде медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, жаттығу жүктемесінің көлемі мен қарқындылығын бақылауды, жыл сайынғы медициналық тексерудің кестесі және үрдісін қадағалайды, спортшыларды даярлаудың жеке жоспарын құруға және бекітуге қатысады.
Спорт мектебінің әр оқушысына дәрігерлік-бақылау картасы толтырылады, ол мектебінің медициналық кабинетінде сақталады.
7-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 7-тараумен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
45. Шағым жазбаша түрде пошта арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы беріледі.
46. Шағымды қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) не заңды тұлғаның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
47. Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің басшысының атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
48. Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған органдарға немесе сотқа жүгінуге құқылы.
49. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Спорт түрлері бойынша алғашқы даярлау топтарына қабылдау үшін балалардың жастары

Сноска. Правила дополнены приложение 1-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Виды спорта
Возраст
1.
Фигурное катание

Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Спорт түрі
Жас
1.
Мәнерлеп сырғанау

4-5 лет
2.
Гимнастика спортивная, гимнастика художественная, теннис, хоккей с шайбой
5-8 лет
3.
Акробатика, спортивные танцы, гольф, настольный теннис, бадминтон
6-8 лет
4.
Воднолыжный спорт, гандбол, плавание, прыжки в воду, прыжки на батуте, синхронное плавание, ушу, фристайл, шахматы, шашки, тогызкумалак, виды каратэ, водное поло, парусный спорт, спортивное ориентирование, спортивное скалолазание
7-9 лет
5.
Городошный спорт, футбол, спортивный туризм, фехтование, таэквондо

4-5 жас
2.
Спорттық гимнастика, көркем гимнастика, теннис, шайбалы хоккей
5-8 жас
3.
Акробатика, спорттық би, гольф, үстел теннисі, бадминтон
6-8 жас
4.
Су шаңғы спорты, гандбол, жүзу, суға секіру, батуттта секіру, синхрондық жүзу, ушу, фристайл, шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ, каратэ спортының түрлері, су добы, желкен спорты, спорттық бағдарлау, спорттық құзырға өрмелеу
7-9 жас
5.
Қалашық спорт, футбол, спорт туризмі, семсерлесу, таэквондо

8-10 лет
6.
Баскетбол, бейсбол, биатлон, волейбол, конькобежный спорт, легкая атлетика, лыжные гонки, лыжное двоеборье, прыжки на лыжах с трамплина, регби, хоккей на траве, хоккей с мячом, шорт-трек, қазақ күресі, самбо, гребной слалом
9-11 лет
7.
Атлетизм, бильярдный спорт, бокс, велоспорт, вольная борьба, греко-римская борьба, гиревой спорт, гребля академическая, гребля на байдарках и каноэ, дзюдо, кикбоксинг, муайтай (тай-бокс), санный спорт, современное пятиборье (биатл, триатл), триатлон, тяжелая атлетика (юноши), конный спорт, национальные виды конного вида спорта

8-10 жас
6.
Баскетбол, бейсбол, биатлон, волейбол, коньки тебу спорты, жеңіл атлетика, шаңғы жарысы, шаңғы екісайысы, тұғырдан шаңғымен секіру, регби, көкалдағы хоккей, допты хоккей, шорт-трек, қазақ күресі, самбо, есу слаломы
9-11 жас
7.
Атлетизм, бильярд спорты, бокс, велоспорт, еркін күрес, грек-рим күресі, гір спорты, академиялық есу, байдарка мен каноэде есу, дзюдо, кикбоксинг, муайтай (тай-бокс), шана спорты, қазіргі бессайыс (биатл, триатл), триатлон, ауыр атлетика (жасөспірімдер), ат спорты, ат спортының ұлттық түрлері

10-12 лет
8.
Все виды спорта, культивируемые среди лиц с инвалидностью
7-11 лет
9.
Саят (кусбеги) – охота с ловчими птицами
10-13 лет
10.
Стрельба из лука
11-13 лет
11.
Стрельба стендовая, стрельба пулевая
12-14 лет
12.
Тяжелая атлетика (женский пол)
13-14 лет
Приложение 2 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью"
1.
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается детско-юношескими спортивными школами, спортивными школами для лиц с инвалидностью (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя либо веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи документов в канцелярию услугодателя или через портал – 4 (четыре) часа.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Копия заявления с отметкой о принятии с указанием даты и фамилии сотрудника канцелярии услугодателя, мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
На портале – уведомление о принятии документов услугополучателю либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Физическим лицам бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

10-12 жас
8.
Мүгедектігі бар адамдар арасында дамып келе жатқан бүкіл спорт түрлері
7-11 жас
9.
Саят (құсбегі) – аң аулауға шығу
10-13 жас
10.
Садақтан ату
11-13 жас
11.
Стенд ату, нысана көздеу
12-14 жас
12.
Ауыр атлетика (әйел жынысы)
13-14 жас
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе портал арқылы құжаттарды тапсырған сәттен бастап – 4 (төрт) сағат.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтындырылған) /қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкерінің тегі мен күні көрсетілген қабылдау туралы белгісі бар өтініштің көшірмесі немесемемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Порталда – көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама немесе көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Жеке тұлғаларға тегін.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Канцелярия услугодателя: прием ходатайств и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/entities/msm в разделе "Услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В канцелярию услугодателя:
1) заявление от родителей или законных представителей поступающего в произвольной форме;
2) свидетельство о рождении поступающего с наличием индивидуального идентификационного номера либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность родителя или законного представителя (для идентификации);
4) медицинская справка, выданная участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ ҚР ДСМ-175/2020);
5) копия справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) (далее – справка об инвалидности);
на портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя (родителя или законного представителя);

Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі: өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/entities/msm "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне:
1) оқуға түсушінің ата-анасынан немесе заңды өкілдерінен еркін нысандағы өтініш;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі бар оқуға түсушінің туу туралы куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының немесе заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 027/у нысандағы таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтама (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы);
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама (бұдан әрі – мүгедектік туралы анықтама);
порталға:
1) көрсетілетін қызметті алушының (ата-анасының немесе заңды өкілінің) ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

2) электронная копия медицинской справки, выданной участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом ҚР ДСМ-175/2020;
3) электронная копия справки об инвалидности.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и пунктами 9-1 и 11 настоящих Правил;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Услугополучатель подает запрос для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile".
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
либо наименование
____________________________
организации услугополучателя)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в оказании государственной услуги

2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 027/у нысан бойынша таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтамасының электрондық көшірмесі;
3) мүгедектік туралы анықтаманың электрондық көшірмесі.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) ұсынылған деректер мен мәліметтердің осы Тізбенің және осы Қағидалардың 9-1 және 11-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Спорттық - сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда сұрау салады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильдік қосымшасында авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының
____________________________
тегi, аты, әкесінің аты (ол болған
кезде)
____________________________
не ұйымның атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 14.05.2020 № 128 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 1, подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 19-1 Закона
Республики Казахстан "О государственных услугах", детско-юношеская спортивная
школа, спортивная школа для лиц с инвалидностью:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование и юридический адрес) отказывает в оказании государственной услуги
"Прием документов в детско- юношеские спортивные школы, спортивные школы для
лиц с инвалидностью" ввиду представления Вами неполного пакета документов,
предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию
государственной услуги, а именно наименование отсутствующих и (или) с истекшим
сроком действия документов:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2-х экземплярах, по одному для каждой стороны.
Исполнитель: ______________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Номер контактного телефона __________
Получил: ___________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) услугополучателя)
"___" _________ 20__ год
Приложение 4 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Личная карточка спортсмена
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) _______ Дата, год рождения
_________ Вид спорта ________
Год, месяц начала занятий спортом ___________ Спортивная школа ______
Спортивное общество _____________________ Город _______________
таблица 1
Группы
Год обучения
Дата обследования
Физическое развитие
Медицинское заключение
рост
вес
длина стопы
сила сгибателей кисти
ЖЕЛ
МПК
Мл/
мин
МПК
Мл
/мин/кг
Исходные данные при зачислении в спортивные школы:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Расшифровка аббревиатур:
ЖЕЛ – жизненная емкость легких;
МПК – максимальное потребление кислорода;
Мл – миллилитр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.
таблица 2
Группы
Год обучения
ОФП
СФП
Лучший спортивный результат
Соревновательно-тренировочная деятельность
Бег 30 м
Бег 6 мин
Бег 10 сек

Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 14.05.2020 № 128 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
19-1-бабының 1-тармағын, 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларын басшылыққа ала
отырып, балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған
спорт мектептері:___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(атауы және заңды мекен-жайы)
Сіздің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің
8-тармағында көзделген құжаттардың топтамасын толық ұсынбағаныңызға
байланысты "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызметін көрсетуден
бас тартады, атап айтқанда жоқ және (немесе) қолданыс мерзімі өтіп кеткен
құжаттардың атауы:
1)_____________________________________________________________________;
2)_____________________________________________________________________;
3)_____________________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
Орындаушы:________________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (қолы)
Байланыс телефонының нөмірі ____________________________________________
Алдым:_________________________________________ _______________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты) (қолы) (ол болған кезде)
20__ жылғы "___"_________
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Спортшының жеке карточкасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде) ____ Туған жылы, айы, күні ___
Спорт түрі __________________________________________________________
Спортпен шұғылдану сабақтарының басталған жылы, айы _________________
Спорт мектебі _______________________________________________________
Спорт қоғамы _____________________________ Қала _____________________
1-кесте
Топтар
Оқу жылы
Тексерілген күні
Физикалық дамуы
Медициналық қорытынды
бойы
салмағы
табанының ұзындығы
саусақтарды жұму күші
ӨӨК
ОЕП Мл/ мин
ОЕП Мл /мин/кг
Спорт мектеп қабылданған кездегі бастапқы мәліметтер:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӨӨК – өкпенің өмірлік көлемі;
ОЕП – оттегін ең көп пайдалану.
Мл – миллилитр;
Мин – минут;
Кг – килограмм.
2-кесте
Топтар
Оқу жылы
ЖДД
АД
Үздік спорттық көрсеткіш
Бәсекелестік жаттығу қызметі
30 м жүгіру
6 мин. жүгіру
10 сек. жүгіру

Челночный бег 3*10 м
Прыжок в длину с места
Подтягивание
Бросок мяча сидя 2 кг
Прыжок вверх по Абалакову
Количество соревнований
Количество стартов
Количество соревновательных дней
Исходные данные:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Отметки о переводе на следующий этап подготовки и выпуске из
спортивной школы:
в учебно-тренировочные группы ________________________________;
в группы спортивного совершенствования _______________________;
в группы высшего спортивного мастерства ______________________;
выпуск _______________________________________________________;
Тренер-преподаватель _________________________________________;
Старший тренер-преподаватель__________________________________.
Расшифровка аббревиатур:
ОФП – общефизическая подготовка;
СФП – специальная физическая подготовка;
Сек – секунда;
М – метр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.
Приложение 5 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Карта спортивной школы
Место нахождения _________________, принадлежность__________________,
вид (ы) спорта ________________, год открытия _______________________
таблица 1
Этапы подготовки
Год обучения
Количество учебных групп, учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
Начальный
1
2
Учебно-тренировочный
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Всего
Качественный состав учащихся (квалификация)
таблица 2
Возраст учащихся
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Кандидат в мастера спорта
1 спортивный разряд
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
Подготовка спортивного резерва
таблица 3
Состав сборной команды Республики Казахстан
Количество учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Основной состав
Молодежный состав
Юношеский состав
Вновь подготовлено
таблица 4
Квалификация
Количество учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Количество учащихся, принявших участие в соревнованиях
таблица 5
Состав
Занятые места
Международные
Республиканские
Областные
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
Учащиеся

3*10 м айналма жүгіру
Орнында тұрып ұзындыққа секіру
Тартылу
Допты отырып лақтыру 2 кг
Абалаков бойынша жоғарыға секіру
Жарыстар саны
Сөре саны
Жарыстар күндерінің саны
Бастапқы мәліметтер:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Келесі даярлық кезеңіне өту және мектепті бітіру туралы белгілер:
оқу-жаттығу топтарына ______________________________________________;
спорттық жетілдіру топтарына _______________________________________;
жоғары спорт шеберлігі топтарына ___________________________________;
бітіру _____________________________________________________________;
Жаттықтырушы-оқытушы _______________________________________________;
Аға жаттықтырушы-оқытушы ___________________________________________.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖДД – жалпы дене дайындығы.
АД – арнайы даярлық.
Сек – секунд;
М – метр;
Мин – минут;
Кг – килограмм.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Спорт мектебінің картасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орналасқан жері ____________________, жабдықтар ____________________,
Спорт түрі (түрлері) _____________, ашылған жылы Жинақтау ___________
1-кесте
Даярлау кезеңдері
Оқу жылы
Оқушылардың, оқу топтардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
Алғашқы
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Барлығы
Оқушылардың сапалық құрамы (біліктілігі)
2-кесте
Оқушылардың жасы
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Спорт шеберіне үміткер
1 спорттық разряд
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201__ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201__ж.
201__ж.
Спорт резервін даярлау
3-кесте
Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамы
Оқушылардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Негізгі құрам
Жастар құрамы
Жасөспірімдер құрамы
Қайта даярланған
4-кесте
Біліктілігі
Оқушылардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Жарыстарға қатысқан оқушылардың саны
5-кесте
Құрамы
Иеленген орындары
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
Оқушылар

1-3 место в 10-ке
Количество призовых личных и командных мест
таблица 6
Уровень соревнований
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Международные
Республиканские
Областные
Директор _____________________________________
Заведующий по учебной части___________________
Старший тренер _______________________________
Приложение 6 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Группы
(по этапам обучения)
Период обучения
Количество часов в неделю
Количество человек в группах по видам спорта (минимальная численность)
1
2
3
4
5
6
7
8
Первая группа
Вторая группа
Третья группа
Четвертая группа
Пятая группа
Высшего спортивного мастерства
Весь
период
32 часа
36 часов
(при наличии в составе группы члена сборной команды Республики Казахстан)
3 человека
5 человек
4 человека
2 человека
2 человека
Спортивного совершенствования
Первый год обучения
24 часа
5 человек
6 человек
6 человек
2 человека
3 человека
Второй год обучения
26 часов
4
человека
6
человек
5
человек
2
человека
3
человека
Свыше
двух лет обучения
28 часов
4 человека
6 человек
5 человек
2 человека
3 человека
Учебно-тренировочные
Первый год обучения
12 часов
8 человек
10 человек
10 человек
4 человека
5 человек
Второй год обучения
14 часов
8 человек
10 человек
10 человек
4 человека
4 человека
Третий год обучения
18 часов
6 человек
10 человек
8 человек
3 человека
4 человека
Свыше
трех лет обучения
20 часов
6 человек
10 человек
8 человек
3 человека
3 человека
Начальной подготовки
Первый год обучения
8 часов
10 человек
12 человек
14 человек
5 человек
8 человек
Свыше
одного года обучения
10 часов
8 человек
12 человек
12 человек
5 человек
6 человек
Спортивно-оздоровительные
Весь период
6 часов
16 человек
16 человек
18 человек
8 человек
12 человек
Примечания:
1. Количество человек в группах по видам спорта относящихся к первой, второй, третьей, четвертой и пятой группе:
1) первая группа: акробатика, биатлон, бобслей, гимнастика спортивная, гимнастика художественная, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, лыжные гонки, конькобежный спорт, шорт-трек, конный спорт, легкоатлетические многоборья, метания и прыжки с шестом, парусный спорт, прыжки в воду, прыжки на батуте, прыжки на лыжах с трамплина, санный спорт, плавание, синхронное плавание, скалолазание, стрельба из лука, стрельба пулевая, стрельба стендовая, современное пятиборье (биатл, триатл), фигурное катание, фристайл, фехтование, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), водно-лыжный спорт, автомобильный, мотоциклетный, водно-моторный, подводный, самолетный, вертолетный, парашютный, планерный, дельтапланерный виды спорта, спортивная ходьба, марафонский бег, триатлон, полиатлон, теннис и прикладные виды спорта;

10-ғы 1-3 орын
Жүлделі жеке және командалық орындар саны
6-кесте
Жарыс деңгейі
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
Директор ______________
Оқу бөлімінің меңгерушісі __________________
Аға жаттықтырушы __________
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу кезеңі
Бір аптадағы оқу сағаттары
Спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны (ең төменгі саны)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірінші топ
Екінші топ
Үшінші топ
Төртінші топ
Бесінші топ
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
32 сағат
36 сағат (топ құрамында Қазақстан Республикасы құрама командасының мүшесі болған жағдайда)
3 адам
5 адам
4 адам
2 адам
2 адам
Спорттық жетілдіру
Бірінші оқу жылы
24 сағат
5 адам
6 адам
6 адам
2 адам
3 адам
Екінші оқу жылы
26 сағат
4 адам
6 адам
5 адам
2 адам
3 адам
Екінші оқу жылынан астам
28 сағат
4 адам
6 адам
5 адам
2 адам
3 адам
Оқу-жаттығу
Бірінші оқу жылы
12 сағат
8 адам
10 адам
10 адам
4 адам
5 адам
Екінші оқу жылы
14 сағат
8 адам
10 адам
10 адам
4 адам
4 адам
Үшінші оқу жылы
18 сағат
6 адам
10 адам
8 адам
3 адам
4 адам
Үш оқу жылынан астам
20 сағат
6 адам
10 адам
8 адам
3 адам
3 адам
Алғашқы даярлау
Бірінші оқу жылы
8 сағат
10 адам
12 адам
14 адам
5 адам
8 адам
Бір оқу жылынан астам
10 сағат
8 адам
12 адам
12 адам
5 адам
6 адам
Спорттық-сауықтыру
Кезең бойы
6 сағат
16 адам
16 адам
18 адам
8 адам
12 адам
Ескертулер:
1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші топтарға жататын спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны:
1) бірінші топ: акробатика, биатлон, бобслей, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғы спорты, шаңғы қоссайысы, шаңғы жарысы, коньки спорты, ат спорты, жеңіл атлетикалық көпсайыстар, лақтыру және сырықпен секіру, желкенді спорт, суға секіру, батутта секіру, шаңғымен трамплиннен секіру, шана спорты, жүзу, үйлесімді жүзу, тауға өрмелеу, садақтан ату, нысана көздеу, стенд ату, қазіргі бессайыс (биатл, триатл), мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), су-шаңғы спорты, автомобиль, мотоцикл, су-мотор, су астындағы, ұшақ, тікұшақ, парашют, планер, дельтапланер спорт түрлері, спорттық жүріс, марафондық жүгіру, триатлон, полиатлон, теннис және қолданбалы спорт түрлері;

2) вторая группа: игровые виды спорта, кокпар;
3) третья группа: все остальные виды спорта;
4) четвертая группа: национальные виды конного спорта (байга, аламан байга, жорга, кыз куу, аударыспак, тенге алу, жамбы ату), гребной слалом, гребля на байдарках и каноэ, академическая гребля, пляжный волейбол;
5) пятая группа: теннис, саят (кусбеги) - охота с ловчими птицами (сокол, ястреб, беркут).
Приложение 7 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правило дополнены приложение 3-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Группы (по этапам обучения)
Период обучения
Количество часов в неделю
Количество человек в группах "с поражением опорно-двигательного аппарата", "с нарушением органов зрения", "с нарушением органов слуха", "с ограниченными интеллектуальными возможностями" (минимальная численность)
1
2
3
4
5
6
7
с поражением опорно-двигательного аппарата
с нарушением органов зрения
с нарушением органов слуха
с ограниченными интеллектуальными возможностями
Высшего спортивного мастерства
Весь период
32 часа 36 часов (при наличии в составе группы члена сборной команды Республики Казахстан)
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Спортивного совершенствования
Первый год обучения
24 часа
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Второй год обучения
26 часов
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Свыше двух лет обучения
28 часов
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Учебно-тренировочные
Первый год обучения
12 часов
3 человека
4 человека
4 человека
4 человека
Второй год обучения
14 часов
3 человека
3 человека
4 человека
4 человека
Третий год обучения
18 часов
3 человека
3 человека
3 человека
3 человека
Свыше трех лет обучения
20 часов
2 человека
3 человека
3 человека
3 человека
Начальной подготовки
Первый год обучения
8 часов
5 человек
5 человек
5 человек
5 человек
Свыше одного года обучения
10 часов
4 человека
5 человек
5 человек
5 человек
Спортивно-оздоровительные
Весь период
6 часов
5 человек
6 человек
6 человек
6 человек
Приложение 8 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Личная карточка тренера-преподавателя
ДЮСШ (СДЮСШ, СДЮШОР) ___________________ отделение __________________
принадлежность вид спорта
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
Стаж педагогической работы _____________ лет,
В том числе в данной школе __________________________________________
с какого года
Спортивное звание _____________ Почетное звание _____________________
Повышение квалификации
таблица 1
Год
Наименование курсов переподготовки
Продолжительность переподготовки
Выдан документ № __
Квалификация тренера-преподавателя
таблица 2
Год
Присвоение категории
приказ № _________
Год
Повторное присвоение категории
приказ № _________
Воспитанники тренера-преподавателя – участники официальных
международных соревнований
таблица 3
Год
Ф.И.О. спортсмена
Год рождения
Наименование соревнований
Вид программы
Занятое место
Показатели работы
таблица 4
Показатели
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Недельная нагрузка по тарификации
Количество учебных групп и занимающихся в них:
Начальной подготовки
1
2
учебно-тренировочных
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Подготовлено в сборные команды:
Основной состав
Молодежный состав
Юношеский состав
Призеров соревнований (человек):
республиканских
международных
Передано для повышения спортивного мастерства на этапы подготовки:
в учебно-тренировочные группы
в группы спортивного совершенствования
Группы высшего спортивного мастерства
Команды мастеров
специализированные школы-интернаты для одаренных в спорте детей
специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва
Школы высшего спортивного мастерства
Из числа учащихся спортивной школы поступило на учебу:
в спортивные ВУЗы
Факультеты физвоспитания ВУЗов
Заместитель директора по учебной части ________________________
подпись и дата заполнения
Руководитель __________________________________________________
Приложение 3
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса

2) екінші топ: ойын спорты түрлері, көкпар;
3) үшінші топ: қалған барлық спорт түрлері;
4) төртінші топ: ат спортының ұлттық түрлері (бәйге, аламан бәйге, жорға, қыз қуу, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату), есу слаломы, байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, жағажай волейболы;
5) бесінші топ: теннис, саятшылық (құс бегі) – құсты аңға салу (сұңқар, қаршыға, бүркіт).
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы
Ескерту. 7-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу кезеңі
Бір аптадағы оқу сағаттары
"тірек қимыл аппараты зақымдалған", "көру қабілеті зақымдалған", "есту қабілеті зақымдалған", "интеллектуалды мүмкіндігі шектеулі" мүгедек тұлғалардың топтарында адамдардың саны (ең төменгі саны)
1
2
3
4
5
6
7
тірек-қимыл аппараты зақымдалған
көру органы қабілеті бұзылған
есту қабілеті зақымдалған
интелектуалдық мүмкіндіктері шектеулі
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
32 сағат
36 сағат (топ құрамында Қазақстан Республикасы құрама командасының мүшесі болған жағдайда)
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Спорттық жетілдіру
Бірінші оқу жылы
24 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Екінші оқу жылы
26 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Екінші оқу жылынан астам
28 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Оқу-жаттығу
Бірінші оқу жылы
12 сағат
3 адам
4 адам
4 адам
4 адам
Екінші оқу жылы
14 сағат
3 адам
3 адам
4 адам
4 адам
Үшінші оқу жылы
18 сағат
3 адам
3 адам
3 адам
3адам
Үш оқу жылынан астам
20 сағат
2 адам
3 адам
3 адам
3 адам
Алғашқы даярлау
Бірінші оқу жылы
8 сағат
5 адам
5 адам
5 адам
5 адам
Бір оқу жылынан астам
10 сағат
4 адам
5 адам
5 адам
5 адам
Спорттық-сауықтыру
Кезең бойы
6 сағат
5 адам
6 адам
6 адам
6 адам
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар-
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Жаттықтырушы-оқытушының жеке карточкасы
БЖСМ (МБЖСМ, ОРМБЖСМ) ______________ бөлімдер ________________
керек-жарағы спорт түрі
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
Педагогтік жұмыс өтілі _____________ жыл,
Соның ішінде осы мектепте _____________________________________
қай жылдан бастап
Спорттық атағы _____________ Құрметті атағы __________________
Біліктілігін арттыру
1-кесте
Жыл
Қайта даярлау курстарының атауы
Қайта даярлаудың ұзақтығы
№ ____ құжат берілді
Жаттықтырушы-оқытушының біліктілігі
2-кесте
Жыл
№ ___ бұйрықпен санат беру
Жыл
№ ___ бұйрықпен қайта санат беру
Жаттықтырушы-оқытушылардың тәрбиешілері – ресми халықаралық
жарыстарға қатысушылар
3-кесте
Жыл
Спортшының Т.А.Ә.
Туған жылы
Жарыстардың атауы
Бағдарламаның түрі
Иеленген орны
Жұмыс көрсеткіштері
4-кесте
Көрсеткіштері
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Тариф бойынша апталық жүктемесі
Оқу топтарының және онда шұғылданушылардың
саны:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
Құрама командаларға даярланды:
негізгі құрам
жастар құрамы
жасөспірімдер құрамы
Жарыстардың жүлдегерлері (адам):
республикалық
халықаралық
Спорттық шеберлігін арттыру үшін келесі
даярлау кезеңдеріне берілді:
оқу-жаттығу топтарына
спорттық жетілдіру топтарына
жоғары спорт шеберлігі топтарын
шеберлер командаларына
спортта дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернаттарға
олимпиада резервінің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне
жоғары спорт шеберлігі мектептеріне
Спорт мектебі оқушыларының арасынан оқуға
түскендері:
спорттық ЖОО-ға
ЖОО-ның дене шынықтыру факультеттеріне
Оқу бөлімі директорының орынбасары __________________________________
қолы және толтырылған күні
Басшы _______________________________________________
қолы және толтырылған күні
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
3-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің қағидалары

Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности Центров подготовки олимпийского резерва (далее - Центр), создаваемых местными исполнительными органами в области физической культуры и спорта (далее - Местный орган).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Центр является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуются законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Центра.
3. Центр может иметь областной или городской статус.
4. Центр создается по одному или нескольким олимпийским видам спорта.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтарының қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – Жергілікті орган) құратын Олимпиада резервін даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орталық заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, мемлекеттік мүлікі, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органдардың бұйрықтарын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сонымен қатар осы Қағиданы және Орталық жарғысын басшылыққа алады.
3. Орталық облыстық және қалалық мәртебеге ие болады.
4. Орталық бір немесе бірнеше олимпиадалық спорт түрлерінен құрылады.
5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;

6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
7) международные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Цели, задачи, функции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Целью создания Центра является организация и проведение круглогодичной централизованной подготовки спортсменов для повышения их спортивного мастерства.
7. Задачами Центра являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на республиканской и международной спортивной арене;
2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов для зачисления в Центры олимпийской подготовки, сборные команды областей, городов республиканского значения и столицы и штатные национальные команды Республики Казахстан;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для осуществления поставленных задач Центр выполняет следующие функции:
1) участие и проведение учебно-тренировочных сборов для спортсменов Центра на собственных или арендуемых спортивных сооружениях Республики Казахстан и за ее пределами;
2) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма;
3) организация и проведение антидопинговых мероприятий;
4) осуществление материально-технического, методического, медико-биологического обеспечения процесса подготовки спортсменов Центра;
5) организация работы по повышению профессиональной квалификации тренерского состава и других специалистов Центра;
6) создание комплексных научных групп, восстановительных и лечебных кабинетов;";
7) проведение семинаров, совещаний, конференций;
8) привлечение других специалистов Республики Казахстан и других стран на договорной основе;

6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мақсаттары, міндеттері, функциялары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Орталықты құрудың негізгі мақсаты спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жыл бойғы орталықтандырылған даярлығын ұйымдастыру және өткізу болып табылады.
7. Мыналар Орталықтың негізгі міндеттері болып табылады:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және республикалық, халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) Олимпиадалық даярлау орталықтарына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларына және Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына қабылдау үшін спортшы-кандидаттарды іріктеу мен дайындау;
3) оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижелерін, физикалық қасиетіндегі жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техникалық-тактикалық дайындық деңгейіне талдауды жүзеге асыру.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Орталық алға қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін мына функцияларды орындайды:
1) Орталық спортшылары үшін Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде жеке немесе жалға алынған спорттық ғимараттарда оқу-жаттығу жиындарына қатысу және өткізу;
2) патриоттық сезімді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу;
3) допингке қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
4) Орталық спортшыларының дайындық үдерісін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико - биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) Орталықтың жаттықтырушылар құрамы мен басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
6) кешенді ғылыми топтар, қалпына келтіру және емдеу кабинеттерін құру;
7) семинарлар, кеңестер, конференциялар өткізу;
8) Қазақстан Республикасының және өзге елдердің басқа мамандарын шарт негізінде жұмысқа тарту;

9) принятие иностранных спортсменов юношеского, юниорского и молодежного возрастов и специалистов для проведения совместных учебно-тренировочных сборов;
10) заключение договоров о спортивной деятельности со спортсменами и тренерами, в том числе с тренерами зарубежных стран, по согласованию с Местным органом;
11) обеспечение участия спортсменов, тренеров и других работников Центра в международных и республиканских спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборах согласно единому календарю спортивно-массовых мероприятий.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок формирования контингента
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Требованиями к зачислению спортсменов и тренеров в Центр являются:
1) спортсмены, юношеского, юниорского и молодежного возрастов по видам спорта в Центрах подготовки олимпийского резерва и являющиеся победителями или призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в сборные команды областей, городов республиканского значения, столицы;
2) с учетом специфики видов спорта по согласованию с Местным органом зачисляются спортсмены, превышающие молодежный возраст на 3 года указанных в юношеском, юниорском и молодежном возрастах спортсменов по видам спорта в Центрах подготовки олимпийского;
3) спортсмены по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских и молодежных сборных команд Республики Казахстан;
4) тренеры не ниже высшего уровня квалификации первой категории.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Контингент Центра имеет переменный состав.
11. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, допускаемой для участия в международных соревнованиях.
12. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 3 единиц.
13. Состав спортсменов, тренеров (отделений по видам спорта), единые календари спортивно-массовых мероприятий утверждаются руководителям Центра по согласованию с Местным органом ежегодно до 20 января по летним видам спорта, до 20 мая – по зимним видам спорта.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) бірлескен оқу-жаттығу жиындарына жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар жасындағы шетелдік спортшылар мен мамандарды жұмысқа қабылдау;
10) спортшылармен және жаттықтырушылармен, оның ішінде Жергілікті органмен келісім бойынша шетелдік жаттықтырушылармен шарт жасасу;
11) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа да қызметкерлерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға, оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қамтамасыз ету.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мыналар Орталыққа спортшылар мен жаттықтырушыларды қабылдау талаптары болып табылады:
1) Олимпиада резервін даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сондай-ақ, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорт түрлерінің ерекшелігін ескере отырып, Жергілікті органның келісімі бойынша Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы көрсетілген жасынан 3 жылдан асқан спортшылар қабылданады;
3) спорттық ойын түрлері бойынша спортшылар Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар құрама командаларының мүшелері болып табылатын спортшылар;
4) жоғары деңгейдегі бірінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар.
10. Орталықтың контингенті ауыспалы құрамда болады.
11. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша спортшылардан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санына үш құрамнан артық емес спортшылар құрамын құрайды.
12. Бір спорт түрінен әр жас тобындағы жаттықтырушылар құрамы 3 бірлікті құрайды.
13. Спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бойынша бөлімшелер) құрамы, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі Жергілікті органның келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

14. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский и молодежный) директором Центра по согласованию с Местным органом назначается один старший тренер сборной команды области, города республиканского значения, столицы по юношескому, юниорскому и молодежному возрастам.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Состав спортсменов и тренеров пересматривается и утверждается Центром по согласованию с МИО, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2), 3) пункта 18 настоящих Правил.
16. Спортсмены, зачисленные в переменный состав, Центра остаются в постоянном составе следующих организациях, передавших их в Центр:
детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва;
областная школа-интернат для одаренных в спорте детей.
17. Спортсмены, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного разряда, спортивного звания;
3) копию медицинской карты, заключения врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта;
4) личную карточку спортсмена по форме, согласно приложению к настоящим правилам;
5) копию приказа о зачислении в постоянный состав спортивной организации;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
18. Тренеры, привлекаемые к подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской карты, заключения врачебно-физкультурного диспансера или заключение спортивного врача спортивного учреждения о состоянии здоровья.
19. Спортсмен отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и запрещенных методов;

14. Бір спорт түріне барлық жас санаттарынан (жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар) Жергілікті органның келісімі бойынша Орталық директоры жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар санаты бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрама командаларының аға жаттықтырушысы болып табылатын бір аға жаттықтырушыны тағайындайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Қағиданың 18-тармағының 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, спорт түрінен әр бөлімде спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы ЖАО келісімі бойынша Орталықтың шешімімен, жаттығу және жарыс кезеңі аяқталғаннан кейін жылына кемінде екі рет қайта қаралады және бекітіледі.
16. Орталықтың ауыспалы құрамындағы спортшылар келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
Балалар мен жасөспірімдердің спорт мектебінің;
олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебінің;
облыстық спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттың.
17. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе төлқұжаттың көшірмесін;
2) спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесін;
3) медициналық картаның көшірмесін, дәрігерлік дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысын;
4) осы ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша спортшының жеке картасын;
5) спорттық ұйымның тұрақты құрамына қабылданғаны туралы бұйрықтың көшірмесін;
6) спорттық нәтижелердің растамаларын (жарыс хаттамаларының көшірмесін).
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 01.10.2015 № 306 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі немесе төлқұжаттың көшірмесін;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесін;
3) медициналық картаның көшірмесін, денсаулығы туралы дене шынықтыру диспансерінің қортындысын.
19. Спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарға сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуіне;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) тыйым салынған допингтік құралдарды қолдануына;

4) нарушение внутреннего распорядка Центра.
Глава 4. Организация учебно-тренировочной работы
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Подготовка спортсменов осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена в соответствии с перспективными программами подготовки спортсменов.
21. Спортсмены, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей, передаются в Республиканские центры олимпийской подготовки или штатные национальные команды Республики Казахстан в соответствии с порядком формирования сборных команд.
22. Спортивные результаты спортсменов, показанные на международных и республиканских соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, передавших спортсменов.
23. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки спортсменов и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит воспитательную работу со спортсменами.
24. Личные тренеры спортсменов привлекаются за счет средств командирующей организации к централизованной подготовке спортсменов и участию спортсменов в соревнованиях.
25. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.
26. Спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возраста, переданные в Республиканские центры олимпийской подготовки, штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.
27. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием, средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
28. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов.

4) Орталықтың ішкі тәртібін бұзуына байланысты.
4-тарау. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Спортшыларды даярлауды жыл бойы жүзеге асырады, перспективалық бағдарламаға сәйкес бір спортшыға 250 күннен аспауы керек.
21. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (республикалық, халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыру мүмкіндігі бар спортшылар Республикалық олимпиадалық даярлау орталықтарына, Қазақстан Республикасының штатағы құрамына жіберіледі.
22. Халықаралық жарыстарда спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, спортшыны Орталыққа берген ұйымға да бірдей есептеледі.
23. Орталықтың аға жаттықтырушысы спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сонымен қатар оның орындалуын шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп бақылауға алады, спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, спортшылардың дайындық жоспарларын және перспективалық бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.
24. Спортшының жеке жаттықтырушысы іссапарға жіберетін ұйымдардың қаражаты есебінен орталықтандырылған дайындыққа және жарыстарға қатысу үшін шақырылады.
25. Жеке жаттықтырушы спортшының жеке жоспары бойынша жаттығу сабақтарын жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.
26. Қазақстан Республикасының штаттық құрамасына немесе құрама командаларына қабылданған жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар жасындағы спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
27. Спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығы жағдайын диагностикалау үшін, Орталықтың алдын–алу іс-шараларын өткізуге және қалпына келтіру үдерістерін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен, дәрі-дәрмектермен және медициналық құралдарға арналған жабдықтармен қамтамасыз етіледі.
28. Спорттық дәрігерлер Орталық жаттықтырушыларымен бірлесіп, спортшылардың оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезеңінде дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.

29. Два раза в год спортсмены Центра проходят медицинский обследование в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации, и в других медицинских учреждениях.
30. Для организации учебно-тренировочной работы Центр имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) единый календарь спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов;
5) личные карточки спортсменов, тренеров;
6) списки спортсменов и тренеров;
7) формы обязательных статистических данных.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Тренерский совет
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из тренеров, специалистов Центра и других заинтересованных организаций.
32. Целью тренерских советов является рассмотрения вопросов касающихся подготовки и участия спортсменов, тренеров в спортивных соревнованиях.
33. Заседание тренерского совета проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов тренерского совета. Решения оформляются протоколом.
34. Руководит работой тренерского совета старший тренер Центра по виду спорта.
Приложение
к Правилам деятельности
Центров подготовки
олимпийского резерва,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
высокого класса
Сноска. Правый верхний угол приложения в редакции Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА
1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при наличии)______________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)

29. Орталық спортшылары жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және оңалту орталығында, сонымен қатар басқа да медициналық мекемелерде тереңдетілген медициналық тексеруден өткізіледі.
30. Орталықтың оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыруы үшін келесі құжаттары болуы тиіс:
1) орталықтың жылдық жұмыс жоспары;
2) бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;
3) жарыс хаттамалары және Орталық спортшыларының жарыстарға қатысуының талдамалары;
4) спортшылардың жеке дайындық жоспары;
5) спортшылардың, жаттықтырушылардың жеке карталары;
6) спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімдері;
7) Міндетті статистикалық мәліметтердің нысандары
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Жаттықтырушылар кеңесі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Орталықтың спорт түрлерінен бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша жаттықтырушылардан, Орталықтың қызметкерлерден және басқа ұйымдардың мамандарынан тұратын жаттықтырушылар кеңесі құрылады.
32. Жаттықтырушылар кеңесінің мақсаты спортшыларды, жаттықтырушыларды даярлау және жарыстарға қатыстыру қатысты сұрақтарды қарау болып табылады.
33. Жаттықтырушылар кеңесінің отырысы жаттықтырушылар кеңесі мүшелерінің жалпы санынан кемінде 2/3 болған жағдайда өткізіледі. Шешім хаттамамен ресімделеді.
34. Жаттықтырушылар кеңесінің жұмысына Орталықтың аға жаттықтырушысы басшылық етеді.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын Олимпиада
резервін даярлау орталықтары
қызметінің қағидаларына
қосымша
Ескерту. Қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Сурет
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі _______________________________________________________
2. Аты_________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған кезде)_________________________________
4. Туған күні__________________________________________________
(күні, айы, жылы)

5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
___________________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост___сантиметра (ов), вес ____килограмм (ов)
8.
Индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________
Размер костюма:______________________
9.
Спортивное звание
_____________________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер (Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_____________________________________
Размер обуви:________________________
11.
Знание языков _______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон: _________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных
соревнованиях:
п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена _______________ Подпись тренера ____________
Приложение 4
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 01.10.2015 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности Центров олимпийской подготовки (далее – Центр), создаваемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган).

5. Туған жері__________________________________________________
(облыс, қала)
6. Білімі______________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __килограмм.
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі______________
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы________________
Бас киімінің мөлшері: ________
10.
Жеке жаттықтырушысы __________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері: ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері: ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Р/С
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарланған нәтиже
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының жеке қолы ____________ Жаттықтырушының қолы ______________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
4-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) құратын Олимпиадалық даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.

6. Целью создания Центра является организация и проведение круглогодичной централизованной подготовки спортсменов для повышения их спортивного мастерства.
7. Задачами Центра являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на международной спортивной арене;
2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов в основной состав штатных сборных или сборных команд Республики Казахстан по видам спорта;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов.
8. Для осуществления поставленных задач Центр выполняет следующие функции:
1) участие и проведение учебно-тренировочных сборов для спортсменов Центра на собственных или арендуемых спортивных сооружениях Республики Казахстан и за ее пределами;
2) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма;
3) организация и проведение антидопинговых мероприятий;
4) осуществление материально-технического, методического, медико-биологического обеспечения процесса подготовки спортсменов Центра;
5) организация работы по повышению профессиональной квалификации тренерского состава и других специалистов Центра;
6) обеспечивает участие спортсменов, тренеров и других работников Центра в международных спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборах в Казахстане и за его пределами согласно единому календарю спортивно-массовых мероприятий;
7) заключает договоры о спортивной деятельности со спортсменами и тренерами, в том числе с тренерами зарубежных стран, по согласованию с уполномоченным органом;
8) привлекает других специалистов Республики Казахстан и других стран на договорной основе;
9) принимает иностранных спортсменов юношеского, юниорского и молодежного возрастов и специалистов для совместных учебно-тренировочных сборов.
10) проводит семинары, совещания и конференции;
11) создает комплексные научные группы, восстановительные лечебные кабинеты;
12) исключен приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок формирования контингента
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Орталықты құрудың негізгі мақсаты спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру мақсатында жыл бойғы орталықтандырылған даярлығын ұйымдастыру және өткізу болып табылады.
7. Орталықтың негізгі міндеттері:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) спорт түрлерінен Қазақстан Республикасының штаттағы немесе құрама командаларының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу мен дайындау;
3) оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесіне, физикалық қасиетінің жеке даму көрсеткіштерінің өсу динамикасына, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін арттыруға талдау жүргізу.
8. Орталық алдына қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін мына функцияларды орындайды:
1) Орталықтың спортшылары үшін Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде жеке немесе жалға алынған спорттық ғимараттарда оқу-жаттығу жиындарына қатысу және өткізу;
2) патриоттық сезімді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу;
3) допингке қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
4) Орталық спортшыларының дайындық үдерісін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) Орталықтың жаттықтырушылар құрамы мен басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
6) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай күнтiзбесіне сәйкес спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа да қызметкерлерінің халықаралық спорттық жарыстарға, Қазақстандағы оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қамтамасыз етеді;
7) спортшылармен және жаттықтырушылармен, оның ішінде уәкілетті органмен келісім бойынша шетелдік жаттықтырушылармен спорттық қызмет туралы шарттар жасасады;
8) Қазақстан Республиканың және өзге елдердің басқа мамандарын шарттық негізде жұмысқа тартады;
9) бірлескен оқу-жаттығу жиындарына жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар жасындағы шетелдік спортшылар мен мамандарды қабылдайды;
10) семинарлар, кеңестер, конференциялар өткізеді;
11) кешенді ғылыми топтар, қалпына келтіру емдік кабинеттер құрады;
12) алып тасталды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Требованиями к зачислению спортсменов и тренеров в Центр являются:
1) спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов спортсменов по видам спорта в Центрах олимпийской подготовки и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта;
2) с учетом специфики видов спорта по согласованию с уполномоченным органом зачисляются спортсмены, превышающие молодежный возраст на 3 года указанных в юношеском, юниорском и молодежном возрастах спортсменов по видам спорта в Центрах олимпийской подготовки;
3) спортсмены по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских и молодежных сборных команд Республики Казахстан;
4) тренеры не ниже высшего уровня квалификации первой категории.
10. Контингент Центра имеет переменный состав.
11. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, которая допускается для участия в международных соревнованиях.
12. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 3 единиц.
13. Состав спортсменов, тренеров (отделений по видам спорта), единый календарь спортивно-массовых мероприятий утверждается руководителем Центра по согласованию с Уполномоченным органом ежегодно по летним олимпийским видам спорта до 20 января, по зимним олимпийским видам спорта – до 20 мая.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский и молодежный) директором Центра по согласованию с уполномоченным органом назначается один старший тренер сборной команды Республики Казахстан по: юношескому, юниорскому и молодежному возрастам.
15. Состав спортсменов и тренеров пересматривается по окончании тренировочного и соревновательного цикла на основании решения Центра по согласованию с уполномоченным органом, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2), 3) пункта 19 настоящих Правил.
16. Спортсмены, зачисленные в переменный состав Центра остаются в постоянном составе следующих спортивных организациях, передавших их в Центр:
детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва;
областная школа-интернат для одаренных в спорте детей.

9. Мыналар Орталыққа спортшылар мен жаттықтырушыларды қабылдаудың талаптары болып табылады:
1) Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сондай-ақ спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорт түрлерінің ерекшелігін ескере отырып, уәкілетті органның келісімі бойынша Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы көрсетілген жастан 3 жыл асқан спортшылар қабылданады;
3) спорттың ойын түрлері бойынша спортшылар Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар құрама командаларының мүшелері болып табылатын спортшылар;
4) жоғары деңгейдегі бірінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар;
10. Орталықтың контингенті ауыспалы құрамда болады.
11. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша спортшылар қатарынан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санынан үш құрамнан артық емес спортшылар құрайды.
12. Бір спорт түрінен әр жас топтағы жаттықтырушылар құрамы 3 бірлікті құрайды.
13. Спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бойынша бөлімшелер) құрамын, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі Уәкілетті органның келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Орталық директоры уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санатты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар) жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар санаты бойынша Қазақстан Республикасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.
15. Осы Қағиданың 19-тармағының 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, спорт түрінен әр бөлімдегі спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы уәкілетті органның келісімі бойынша, Орталықтың шешімімен жаттығу және жарыс кезеңі аяқталғаннан кейін жылына екі рет қайта қаралады.
16. Орталықтың ауыспалы құрамына қабылданған спортшылар оларды Орталыққа берген келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
балалар-жасөспірімдер спорт мектебінің;
олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебінің;
облыстық спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттың.

17. Спортсмены, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания;
3) копию медицинской карты, заключения республиканского Центра спортивной медицины и реабилитации или врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта;
4) личную карточку спортсмена по форме, согласно приложению к настоящим правилам;
5) копию приказа о зачислении в постоянный состав спортивной организации;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
18. Тренеры, привлекаемые к подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской карты, заключения республиканского врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья.
19. Спортсмен отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и запрещенных методов;
4) нарушение внутреннего распорядка Центра.
Глава 4. Организация учебно-тренировочной работы
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Подготовка спортсменов осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена в соответствии с перспективными программами подготовки спортсменов.
21. Спортсмены, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан.
22. Результаты спортсменов, показанные на международных соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, передавших спортсменов.
23. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу со спортсменами.

17. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен төлқұжатының көшірмесін;
2) спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесін;
3) медициналық картаның көшірмесін, республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығының немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысын;
4) осы ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша спортшының жеке картасын;
5) спорттық ұйымның тұрақты құрамына қабылданғаны туралы бұйрықтың көшірмесін;
6) спорттық нәтижелердің растамаларын (жарыс хаттамаларының көшірмесін).
18. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен төлқұжатының көшірмесін;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесін;
3) медициналық картаның көшірмесін, денсаулығы туралы республикалық дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің қорытындысын.
19. Спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) тыйым салынған субстанциялар мен допингтік құралдарды қолдануына;
4) Орталықтың ішкі тәртібін бұзуына байланысты.
4-тарау. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Cпортшыларды даярлауды жыл бойы жүзеге асырады, бірақ спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасына сәйкес 250 күннен аспауы керек.
21. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын спортшылар Қазақстан Республикасының штаттағы құрамына немесе құрама командасына жіберіледі.
22. Халықаралық жарыстарда спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, спортшыны Орталыққа берген ұйымға да бірдей есептеледі.
23. Орталықтың аға жаттықтырушысы спортшыларды дайындаудың келешек бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сондай-ақ шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп, оның орындалуын бақылауға алады, спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, спортшылардың дайындық жоспарларын және келешектегі бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.

24. Личные тренера спортсменов привлекаются за счет средств командирующей организации к централизованной подготовке спортсменов и участию спортсменов в соревнованиях.
25. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.
26. Спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возраста, переданные в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.
27. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
28. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов.
29. Два раза в год спортсмены Центра проходят медицинское обследование в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации, и в других медицинских учреждениях.
30. Для организации учебно-тренировочной работы Центра имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) единые календари спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов;
5) личные карточки спортсменов, тренеров;
6) списки спортсменов и тренеров;
7) формы обязательных статистических данных.
Сноска. Пункт 30 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Тренерский совет Центра олимпийской подготовки
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из тренеров, специалистов Центра и других заинтересованных организаций.
32. Целью тренерских советов является рассмотрение вопросов касающихся подготовки и участия спортсменов, тренеров и других специалистов Центра в спортивных соревнованиях.

24. Спортшының жеке жаттықтырушысы іссапарға жіберетін ұйымдардың қаражаты есебінен орталықтандырылған дайындыққа және жарыстарға қатысу үшін шақырылады.
25. Жеке жаттықтырушы спортшының жеке жоспары бойынша жаттығу жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.
26. Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына немесе құрама командаларына қабылданған жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
27. Спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығын диагностикалау үшін Орталықтың алдын-алу іс-шараларын өткізу және қалпына келтіру үдерісін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен, жабықтармен, қажетті дәрі-дәрмекпен және медициналық мақсаттағы құралдармен қамтамасыз етіледі.
28. Спорт дәрігерлері Орталықтың жаттықтырушыларымен бірлесіп, оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде спортшыларға дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
29. Орталықтың спортшылары жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және оңалту орталығында, сондай-ақ басқа да медициналық мекемелерде тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
30. Орталықтың оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру үшін келесі құжаттамалар қажет:
1) Орталықтың жылдық жоспары;
2) бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;
3) Жарыс хаттамалары мен Орталық спортшыларының қатысуының талдамалары;
4) спортшыларды даярлаудың жеке жоспарлары;
5) спортшының, жаттықтырушының жеке кәртішкесі;
6) спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімі;
7) статистикалық деректердің міндетті нысандары.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Олимпиадалық даярлау орталығының жаттықтырушылар кеңесі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Орталықтың спорт түрлерінен бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша жаттықтырушылардан, медициналық қызметкерлерден, психологтардан және Орталықтың басқа мамандарынан тұратын жаттықтырушылар кеңесі құрылады.
32. Жаттықтырушылар кеңесінің мақсаты Орталықтың спортшыларын, жаттықтырушылары мен басқа мамандарын спорттық жарыстарға дайындау мен қатысуға қатысты сұрақтарды қарау болып табылады.

Сноска. В заголовок внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности школ высшего спортивного мастерства (далее – ШВСМ).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. ШВСМ может иметь республиканский, областной или городской (районный) статус.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер отделения по виду спорта – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров (не менее трех тренеров-преподавателей с полной нагрузкой) по виду спорта и занимающийся непосредственно тренерской деятельностью;
2) группы спортивного совершенствования – группы спортсменов, прошедшие этап подготовки в учебно-тренировочных группах и получившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, легкой атлетике – 1 спортивный разряд;
в остальных видах спорта - "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан";
3) группы высшего спортивного мастерства – группы спортсменов, прошедшие этап подготовки спортивного совершенствования и получившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, легкой атлетике – "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан";
в остальных видах спорта – "Мастер спорта Республики Казахстан";
4) постоянный состав – спортсмены, регулярно тренирующиеся в ШВСМ и зачисленные приказом директора в контингент ШВСМ;
5) переменный состав – спортсмены, привлекаемые на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, занимающиеся под руководством тренеров, не работающих в штате ШВСМ.
4. Условиями для создания ШВСМ является наличие:
1) квалифицированного тренерско-преподавательского состава (не ниже первой квалификационной категории), способного организовать и качественно проводить учебно-тренировочный процесс в соответствии с современными достижениями науки и практики;

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жоғары спорт шеберлігі мектептері (бұдан әрі – ЖСШМ) қызметінің тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. ЖСШМ республикалық, облыстық және қалалық (аудандық) мәртебесі болуы мүмкін.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) спорт түрлері бойынша бөлімшесінің аға жаттықтырушы–жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты (толық жүктемесі бар үштен кем емес жаттықтырушылар-оқытушы) iске асыратын және оқыту қызметiмен тiкелей айналысатын спорттан жаттықтырушы;
2) спорттық жетiлдiру топтары – оқу-жаттығу топтарында дайындықтан өткен және мынадай атақтар мен разрядтарды орындаған спортшылар топтары:
спорттың ойын түрлерiнен, көкпардан, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – 1-спорттық разряд;
спорттың басқа түрлерiнен – "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үмiткер";
3) жоғары спорт шеберлiгi топтары – спорттық жетiлдiру топтарында дайындықтан өткен және мынадай спорттық атақтар мен разрядтарды орындаған спортшылар топтары:
спорттың ойын түрлерiнен, көкпардан, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үмiткер";
спорттың басқа түрлерiнен – "Қазақстан Республикасының спорт шеберi";
4) тұрақты құрам – ЖСШМ-де тұрақты түрде жаттықтырылатын және директордың бұйрығымен ЖСШМ-ның контингентіне қабылданған спортшылар;
5) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиына және жарыстарға шақырылатын, және ЖСШМ штатында жұмыс істемейтін жаттықтырушылармен тұрақты түрде шұғылданатын спортшылар.
4. ЖСШМ құру үшін мына міндетті талаптар болуы керек:
1) ғылымның және тәжірибиенің қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруға және сапалы өткізуге қабілетті білікті жаттықтырушы-оқытушы құрам (бірінші біліктілік санатынан төмен емес);

2) материально-технической базы (собственной или арендуемой) по виду спорта, позволяющей обеспечить в полном объеме учебно-тренировочный и воспитательный процесс спортсменов, восстановительные мероприятия, эффективный отдых и рациональное питание спортсменов;
3) спортсменов, по возрасту и уровню подготовленности отвечающих требованиям, предъявляемым для групп спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства;
4) медицинского обеспечения спортсменов.
Глава 2. Цели и задачи
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Целью деятельности ШВСМ является осуществление круглогодичной учебно-тренировочной, спортивно-методической деятельности по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта, направленной на достижение спортсменами высоких спортивных результатов.
6. Задачами ШВСМ являются:
1) отбор и подготовка спортсменов в основной состав сборных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов;
3) обеспечение участия и успешного выступления спортсменов на спортивных соревнованиях;
4) повышение профессиональной квалификации тренерско-преподавательского состава и других специалистов ШВСМ.
7. Для осуществления поставленных задач ШВСМ выполняет следующие функции:
1) проведение круглогодичного учебно-тренировочного процесса для спортсменов ШВСМ на собственных или арендуемых спортивных сооружениях;
2) реализация комплексных целевых программ и плана подготовки спортсменов ШВСМ;
3) осуществление методического обеспечения процесса подготовки спортсменов, проведение медико-биологических, профилактических и восстановительных мероприятий;
4) обеспечение участия спортсменов, тренеров и других работников ШВСМ в международных и республиканских спортивных соревнованиях, в учебно-тренировочном процессе согласно единому календарю спортивно-массовых мероприятий (учебно-тренировочные сборы к спортивным соревнованиям, тренировочные занятия по общей физической подготовке, мероприятия по проведению обследований спортсменов, восстановительные сборы могут быть использованы до 250 дней в году);

2) спортшыларға оқу-жаттығу және тәрбиелік процестерді, қалпына келтіру іс-шараларын спортшылардың тиімді демалысын және рационалды тамақтануын, толық көлемде қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін спорттың түрі (түрлері) бойынша материалдық-техникалық база (жеке немесе жалға алынған);
3) спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарындағы спорт мектептерінің спортшыларына қойылатын талапқа сай жасы және дайындық деңгейі бойынша спортшылар;
4) спортшыларды спорттық-әдістемелік (ғылым) және медициналық қамтамасыз ету.
2-тарау. Мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ЖСШМ-ның негізгі мақсаты спортшылардың жоғары спорттық жетістіктерге қол жеткізуге бағытталған олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен жыл бойы оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметін жүзеге асыру болып табылады.
6. ЖСШМ-ның негізгі міндеттері:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу және дайындау;
2) оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесін, физикалық сапасының жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін өсіруді талдауды жүзеге асыру;
3) спортшылардың жарыстарға қатысуын және сәтті өнер көрсетуін қамтамасыз ету;
4) ЖСШМ спортшыларының дайындық процесін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) ЖСШМ-ның жаттықтырушы-оқытушы құрамын және басқа қызметкерлердің кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.
7. ЖСШМ-ның алдына қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін мына қызметтерді орындайды:
1) ЖСШМ-ның спортшылары үшін жеке немесе жалға алған спорттық ғимараттарында жыл бойы оқу-жаттығу процесін өткізу;
2) ЖСШМ спортшыларының кешенді нысаналы бағдарламасын және дайындық жоспарын іске асыру;
3) спортшылардың дайындық процесінің спорттық-әдістемелік (ғылыми) қамтамасыз етуді, медико-биологиялық, профилактикалық және қалпына келтіру іс-шараларын жүзеге асыру;
4) спортшылардың, жаттықтырушылардың және ЖСШМ-ның басқа да қызметкерлерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға спорттық-бұқаралық іс-шаралар бірыңғай күнтізбелікке сәйкес оқу-жаттығу процесіне қатысуын қамтамасыз етуді (спорттық жарыстарға орай, жалпы денешынықтыру дайындығы бойынша оқу-жаттығу жиындар, спортшыларды тексеру үшін өткізілген іс-шаралар, қалпына келтіру жиындар жылына 250 күнге дейін пайдалануға мүмкіндігі бар);

5) обеспечение спортивным инвентарем и оборудованием, спортивной формой, учебными пособиями, необходимыми для тренировочных занятий и спортивных соревнований;
6) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма.
Глава 3. Порядок формирования контингента
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Зачисление, перевод по годам обучения, выпуск, отчисление спортсменов оформляется приказом директора ШВСМ.
Сноска. В пункт 8 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В республиканские ШВСМ зачисляются спортсмены – чемпионы и призеры республиканских спортивных соревнований.
В областные и городские (районные) ШВСМ зачисляются спортсмены - чемпионы и призеры республиканских спортивных соревнований, областных (городов республиканского значения, столицы) первенств по видам спорта.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Контингент ШВСМ имеет постоянный и переменный состав спортсменов, укомплектованный не менее чем на 50% членами национальных, областных, городов республиканского значения, столицы сборных команд по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Контингент спортсменов, количество учебных групп и годовой расчет учебных часов в республиканских ШВСМ утверждается уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган), в областных, городских (районных) ШВСМ – соответствующим местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган) ежегодно не позднее 10 января соответствующего года.
Сноска. В пункт 11 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) қажетті жаттығу сабағы және спорттық жарыстар үшін спорттық мүкәммалдар мен жабдықтар, спорттық формамен, оқу құралдармен қамтамасыз ету;
6) патриотизмді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмысын ұйымдастыру және өткізу.
3-тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Оқуға қабылдау, оқу жылында ауысу, оқуды тәмәмдау, спортшыларды оқудан шығару ЖСШМ директорының бұйрығымен дайындалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Республикалық ЖСШМ – республикалық спорттық жарыстардың чемпион және жүлдегер спортшылары қабылданады.
Облыстық және қалалық (аудандық) ЖСШМ республикалық жарыстардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың спорт түрлері бойынша біріншіліктердің жүлдегер және чемпион спортшылары қабылданады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ЖСШМ-ның контингенті олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен ұлттық, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың құрама командаларының 50%-нан кем емес мүшелерінен жасақталған спортшылардың тұрақты және ауыспалы құрамынан құрылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Спортшылардың контингентін, оқу топтарының санын және оқу сағаттарының жылдық есебін республикалық ЖСШМ дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган), облыстық, қалалық (аудандық) ЖСШМ – дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жыл сайын тиісті жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей бекітеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Учебно-тренировочные занятия в отделениях по видам спорта проводятся в соответствии с программами по видам спорта, рассчитанным на 52 недели, включая участие в учебно-тренировочных сборах, спортивных соревнованиях, спортивно-оздоровительных лагерях.
Сноска. В пункт 12 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Контингент ШВСМ формируется из числа спортсменов, входящих в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства. Возраст спортсменов, зачисленных в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства, не ограничивается при условии ежегодного подтверждения установленных спортивных нормативов и требований данных групп.
Сноска. В пункт 13 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Продолжительность одного занятия в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства при двухразовых тренировках не должна превышать четырех академических часов.
Сноска. В пункт 14 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При расчете финансирования на занятия по современному пятиборью (биатл, триатл) учебные часы должны быть увеличены в 2,5 раза, по спортивной и художественной гимнастике, фигурному катанию на коньках, прыжкам в воду, акробатике, синхронному плаванию, биатлону, фристайлу, водно-лыжному спорту, триатлону – увеличены в 2 раза, а по лыжному двоеборью, легкоатлетическим многоборьям, конному спорту, полиатлону, гребному слалому, гребле на байдарках и каноэ, академической гребле– увеличены в 1,5 раза с учетом оплаты труда тренеров-преподавателей, входящим в учебную программу.
Увеличение количества часов учебных занятий производится при условии одновременного привлечения к работе с группой основного тренера-преподавателя и тренеров-преподавателей по смежным видам спорта.
Сноска. В пункт 15 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Спорт түрлерінен бөлімшелердегі оқу-жаттығу сабақтары спорттық-сауықтыру лагерьлерін, оқу-жаттығу жиындарын, спорттық жарыстарды, қосқанда 52 аптаға есептелінген спорт түрлері бойынша бағдарламаларға сәйкес өткізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ЖСШМ-ның контингенті спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі тобына кіретін спортшылардан қалыптасады. Спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарына қабылданған спортшылардың жасы белгіленген спорттық нормативтер және осы топтардың талаптары жыл сайын расталған жағдайда шектелмейді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында екі рет жаттығу өткізілгенде бір сабақтың ұзақтығы төрт академиялық сағаттан аспауы қажет.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қазіргі бессайыс (биатл, триатл) сабағына қаражат бөлуді есептеу кезінде, оқу сағаттары 2,5 есеге, спорттық және көркем гимнастика, конькимен мәнерлеп сырғанау, суға секіру, акробатика, үйлесімді жүзу, биатлон, фристайл, су шаңғы спорты, триатлоннан – 2 есеге, артуы тиіс, ал шаңғы қоссайысы, жеңіл атлетика көпсайысы, полиатлоннан, есу слаломнан, байдарка мен каноэде есуден, академиялық есуден сабақтарға қаражат бөлуді есептеу кезінде оқу сағаттары – оқу бағдарламасына енетін спорт түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың еңбек ақысы есепке алына отырып, 1,5 есеге артуы тиіс.
Оқу сабақтарының сағаттар санын көбейту топпен жұмыс істеуге негізгі жаттықтырушы-оқытушы және спорттың ұқсас түрлері бойынша жаттықтырушы-оқытушыларды бір мезгілде алған жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

16. В видах спорта, включенных в первую группу, кроме основного тренера-преподавателя привлекаются тренеры-преподаватели по смежным видам спорта, общефизической подготовке, а также хореографы, аккомпаниаторы, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 16 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для подготовки команд и спортсменов, допущенных к участию в республиканских и международных соревнованиях, ШВСМ в пределах своего финансирования проводит учебно-тренировочные сборы продолжительностью до 18 дней к республиканским и до 24 дней к международным соревнованиям.
Сноска. В пункт 17 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Открытие групп спортивного совершенствования в областных и городских (районных) ШВСМ производится решением директора ШВСМ по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом.
Открытие групп спортивного совершенствования в республиканских ШВСМ, групп высшего спортивного мастерства в ШВСМ производится решением директора ШВСМ, по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. В пункт 18 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Участниками спортивной подготовки в ШВСМ являются:
1) спортсмены, зачисленные в состав национальных, областных, городов республиканского значения, столицы сборных команд по олимпийским, неолимпийским и национальным видам спорта;
2) старшие тренера отделений по видам спорта, квалифицированные тренеры-преподаватели, а также личные тренеры, привлекаемые к подготовке спортсменов ШВСМ;
3) врачи, методисты, массажисты, психологи, специалисты в области физической культуры и спорта, привлекаемые ШВСМ к подготовке спортсменов.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Персональный состав спортсменов и тренеров-преподавателей ШВСМ, планы индивидуальной подготовки спортсменов на год, единый календарь спортивно-массовых мероприятий ШВСМ предоставляются на согласование уполномоченному органу (в случае если ШВСМ имеет республиканский статус) или местному исполнительному органу (в случае если ШВСМ имеет областной, городской (районный) статус) ежегодно не позднее 10 января, по зимним видам спорта – до 1 мая.

16. Осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес, бірінші топқа енгізілген спорт түрлерінде негізгі жаттықтырушы-оқытушыдан басқа, спорттың ұқсас түрлері, жалпы дене тәрбиесіне даярлау бойынша жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар хореографтар, аккомпониаторлар шақырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуға рұқсат алған командалар мен спортшыларды дайындау үшін ЖСШМ өз қаражаты шегінде ұзақтығы 18 күнге дейін республикалық және ұзақтығы 24 күнтізбелік күнге дейін халықаралық жарыстарға оқу-жаттығу жиындарын өткізеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Облыстық және қалалық (аудандық) ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтарын ашу тиісті жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімі бойынша жүргізіледі.
Республикалық ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтарын ЖСШМ жоғары спорттық шеберлік топтарын ашу, уәкілетті органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімімен жүргізіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. ЖСШМ-де спорттық дайындыққа қатысушылар мыналар болып табылады:
1) олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерінен ұлттық, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрама командаларының тізімдік құрамына енгізілген спортшылар;
2) спорт түрлері бойынша бөлімшелердің аға жаттықтырушылары, білікті жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар ЖСШМ спортшыларын дайындауға шақырылған жеке жаттықтырушылар;
3) спортшыларды даярлауға ЖСШМ шақырған дәрігерлер, әдіскерлер, массажистер, психологтар, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. ЖСШМ спортшыларының және жаттықтырушы-оқытушыларының жеке құрамы, спортшылардың бір жылға арналған жеке дайындық жоспары, бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың күнтізбелік жоспары жыл сайын 10 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша – 1 мамырға дейін уәкілетті органға (ЖСШМ-ның республикалық мәртебесі бар жағдайда) немесе жергілікті атқарушы органға (ЖСШМ-ның облыстық, қалалық (аудандық) мәртебесі бар жағдайда) келісуге ұсынылады.

Сноска. В пункт 20 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Персональный состав спортсменов и тренеров-преподавателей ШВСМ на основании спортивных результатов спортсменов и по представлению руководства ШВСМ пересматривается два раза в год уполномоченным органом (в случае если ШВСМ имеет республиканский статус) или местным исполнительным органом (в случае если ШВСМ имеет областной, городской (районный) статус).
Сноска. В пункт 21 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Спортсмены, привлекаемые к подготовке в ШВСМ, представляют следующие документы:
1) копию удостоверения личности или паспорта;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания;
3) медицинскую справку о состоянии здоровья, предоставленную медицинской организацией по месту жительства;
4) личную карту спортсмена, заполняют согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) индивидуальный план учебно-тренировочной работы на год.
Сноска. В пункт 22 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Спортсмены отчисляются в случаях:
1) медицинских противопоказаний;
2) невыполнения планов индивидуальной подготовки, режима спортивной подготовки;
3) снижения спортивных результатов;
4) нарушения правил внутреннего распорядка спортивной школы;
5) применения запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
6) по собственному желанию.
Сноска. В пункт 23 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Организация учебно-тренировочной работы
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. ЖСШМ спортшыларының және жаттықтырушыларының жеке құрамы спортшылардың спорттық нәтижелерінің және ЖСШМ басшылығының ұсынысы негізінде, уәкілетті орган (ЖСШМ-ның республикалық мәртебесі бар жағдайда) немесе жергілікті атқарушы орган (ЖСШМ-ның облыстық, қалалық (аудандық) мәртебесі бар жағдайда) қайта қарастырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. ЖСШМ-ге дайындыққа шақырылған спортшылар мына құжаттарды тапсырады:
1) жеке куәлігінің немесе төлқұжатының көшірмесін;
2) спорттық атақ берілген туралы куәлігінің көшірмесін;
3) тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйыммен ұсынылған денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
4) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес толтырылатын спортшының жеке картасын;
5) бір жылға арналған оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспары.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Спортшылар мынадай жағдайда оқудан шығарылады:
1) медициналық қарсы айғақтары болған жағдайда;
2) жеке дайындық жоспарларының талаптарын орындамағанда, спорттық дайындық режимін бұзғанда;
3) өзінің спорттық нәтижесін төмендеткенде;
4) спорт мектебінің ішкі тәртіп ережелерін бұзғанда;
5) спортта тыйым салған субстанцияларды және (немесе) әдістерді қолданғанда;
6) өз еркімен.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Учебно-тренировочный процесс включает в себя:
1) организацию и проведение учебно-тренировочных сборов;
2) организацию и проведение учебно-тренировочного процесса в соответствии с планом подготовки по возрастным категориям спортсменов ШВСМ;
3) групповые и индивидуальные учебно-тренировочные практические и теоретические занятия;
4) занятия по индивидуальным планам в период процесса обучения по базовой и общей физической подготовке, специальной физической подготовке и технико-тактической подготовке;
5) участие в спортивных соревнованиях;
6) составление перспективного плана и анализ работы за год;
7) проведение восстановительных, оздоровительных и профилактических мероприятий;
8) медицинское обследование;
9) педагогическое тестирование и выявление спортивной подготовленности;
10) инструкторскую и судейскую практику;
11) обеспечение целенаправленной воспитательной работы.
25. Учебно-тренировочная и воспитательная работа осуществляется старшими тренерами отделений по видам спорта, тренерами-преподавателями ШВСМ в соответствии с рабочими планами учебно-тренировочных занятий.
26. ШВСМ осуществляет свою деятельность в течение всего календарного года (52 недели). Учебный год начинается с 1 января.
27. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп определены согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Число спортсменов в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства в фигурном катании для спортивных и танцевальных пар устанавливается в количестве 4 человек.
28. Результаты спортсменов, показанные на международных спортивных соревнованиях, засчитываются параллельно ШВСМ и спортивным организациям, передавшим в ШВСМ спортсменов.
29. По предложению старших тренеров отделений по видам спорта личные тренера спортсменов привлекаются за счет средств ШВСМ к централизованной подготовке спортсменов и участию спортсменов в спортивных соревнованиях.
Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсмена и работает под непосредственным руководством старшего тренера отделения по виду спорта.
30. Старший тренер отделения по виду спорта разрабатывает программу подготовки спортсменов и контролирует ее выполнение совместно с тренерами-преподавателями, организует работу по подготовке спортсменов на спортивных соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на спортивных соревнованиях, реализует программы и планы подготовки спортсменов и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит тренерские советы отделения по виду спорта, организует воспитательную работу со спортсменами.

24. ЖСШМ-ның спортшыларымен жүргізілетін оқу-жаттығу процесінің негізгі нысандары мыналар:
1) оқу-жаттығу жиынын ұйымдастыру және өткізу;
2) ЖСШМ оқушыларының жас санаттары бойынша дайындық жоспарына сәйкес оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру және өткізу;
3) топтық және жеке оқу-жаттығу тәжірибелік және теоретикалық сабақтар;
4) базалық және жалпы физикалық дайындау, арнайы физикалық дайындау және технико-тактикалық дайындау бойынша оқу процесінің кезеңде жеке жоспар жөніндегі сабақтар;
5) спорттық жарыстарға қатысу;
6) перспективалы жоспар жасау және бір жыл бойынша жұмысты талдау;
7) қалпына келтіру, сауықтыру және профилактикалық іс-шараларды өткізу;
8) медициналық тексеріс және медициналық-биологиялық қамтамасыз ету;
9) мақсатты тәрбиелік және патриоттық жұмысты қамтамасыз ету;
10) нұсқаушы және төрешілік тәжериебе;
11) мақсатталған тәрбие және патриоттық қамтамасыз ету.
25. Оқу-жаттығу, тәрбиелік және патриоттық жұмыстарды ЖСШМ-ның спорт түрлері бойынша бөлімшілердің аға жаттықтырушысы, оқытушы-жаттықтырушылар оқу-жаттығу сабақтарының жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. ЖСШМ өзінің қызметін барлық күнтізбелік жылында (52 апта) жүргізеді. Оқу жылы 1 қаңтарда басталады.
27. Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағиданың 2-қосымшасында анықталған.
Мәнерлеп сырғанаудан спорттық және би жұптары үшін спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігінің кезеңінде топтарда спортшылардың саны 4 адам болып тағайындалады.
28. Спортшылардың халықаралық жарыстарда көрсеткен нәтижелері ЖСШМ-ге, сондай-ақ спортшыларды дайындаған спорттық ұйымдарға есептеледі.
29. Спорт түрлері бойынша бөлімшілердің аға жаттықтырушысының ұсынысы бойынша спортшылардың жеке жаттықтырушылары ЖСШМ қаражаты есебінен спортшылардың орталықтанған дайындығына және жарыстарға қатысады.
Жеке жаттықтырушы спортшының жеке жоспары бойынша оқу-жаттығу процесінің жаттығу сабақтарын өткізеді және Спорт түрлері бойынша бөлімшілердің аға жатықтырушысының тікелей басшылығымен жұмыс істейді.
30. Спорт түрлері бойынша бөлімшінің аға оқытушысы спортшыларды даярлау бағдарламасын әзірлейді және оны оқытушы-жаттықтырушылармен бірлесіп бақылайды, спортшыларды даярлау бойынша жұмысты және спортшылардың спорттық жарыстарда өнер көрсетуді ұйымдастырады, спорттық жарыстарда спортшылардың өнер көрсетуінің нәтижелеріне үнемі талдау жүргізеді, спортшыларының даярлау жоспарларын және бағдарламаларын іске асырады және оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларды орындауын бақылайды, спорт түрлері бойынша бөлімшесінің жаттықтырушылар кеңестерін ұйымдастырады және өткізеді, спортшылармен тәрбие жұмысын ұйымдастырады.

31. Тренер-преподаватель осуществляет отбор спортсменов для зачисления в ШВСМ, ведет учебно-тренировочную и воспитательную работу согласно индивидуальных планов, обеспечивает рост спортивного мастерства спортсменов, содействует исключению случаев применения спортсменами запрещенных субстанций и запрещенных методов, разрабатывает годовые и текущие планы подготовки спортсменов, ведет систематический учет и анализ.
32. Инструктор-методист осуществляет методическое обеспечение и координацию работы по отбору спортсменов для зачисления в ШВСМ, организации учебно-тренировочного и воспитательного процесса, осуществляет контроль за комплектованием групп, содержанием, результатами учебно-тренировочного и воспитательного процесса, организует работу по повышению квалификации тренеров-преподавателей, ведет статистический учет результатов работы ШВСМ, отделения или этапа подготовки, участвует в подготовке статистического отчета о результатах деятельности ШВСМ.
33. Директор, заместитель директора и инструкторы-методисты ШВСМ в течение их рабочего времени могут вести учебные занятия в ШВСМ с оплатой из расчета ставок тренеров-преподавателей (при наличии соответствующего профессионального образования и квалификационной категории). При этом оплата за указанную работу не должна превышать 0,5 ставки соответствующего тренера-преподавателя.
34. В ШВСМ создается педагогический совет, положение и состав которого утверждается директором ШВСМ.
Педагогический совет проводится не реже одного раза в квартал. Педагогический совет рассматривает вопросы работы ШВСМ, тренерских советов отделений по видам спорта, методики подготовки спортсменов высокого класса, распространения передового опыта работы учебно-тренировочной, воспитательной, организационно-методической работы.
35. В отделениях по видам спорта создаются тренерские советы, положение и составы которых утверждаются директором ШВСМ.
Тренерские советы проводятся под руководством старших тренеров отделений по видам спорта не реже одного раза в месяц. На заседаниях тренерских советов рассматриваются вопросы учебно-тренировочной и воспитательной работы, выполнение индивидуальных планов подготовки спортсменов, участия в соревнованиях, заслушивается сообщения и доклады тренеров-преподавателей по совершенствованию методики тренировочного процесса.
36. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов ШВСМ обеспечивается соответствующей аппаратурой, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.

31. Жаттықтырушы-оқытушы: ЖСШМ-ге қабылдау үшін спортшылардың іріктеуін жүзеге асырады; жеке жоспарларға сәйкес оқу-жаттығу және тәрбие жұмысын жүргізеді; спортшылардың спорттың шеберліктерінің артуын қамтамасыз етеді; спортшыларға тиым салынған субстанциялар мен тиым салынған әдістерін қабылдау жағдайларды алып тастауға көмек көрсетеді; жылдық және ағымдағы спортшыларды даярлау жоспарларын әзірлейді; жүйелі есеп және талдауды жүргізеді.
32. Нұсқаушы-әдіскер: ЖСШМ-ге қабылдау үшін спортшылар іріктеу жұмысын үйлестіру және әдістемелік қамтамасыз етуді, оқу-жаттығу және тәрбие процесін ұйымдастыруды жүзеге асырады; топтарды қалыптастыру, оқу-жаттығу және тәрбие процесінің мазмұнына, нәтижесіне бақылауды жүзеге асырады; оқытушы-жаттықтырушылар біліктігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады; ЖСШМ-ның, бөлімшелердің немесе даярлық кезеңінің жұмыс нәтижелерінің статистикалық есебін жүргізеді, ЖСШМ қызмет нәтижелері туралы статистикалық есепті дайындауға қатысады.
33. ЖСШМ-ның директорына, директордың орынбасарына (орынбасарларына) және нұсқаушы-әдіскерлерге жұмыс уақытының ішінде жаттықтырушы-оқытушы (тиісті кәсіптік білімі бар және біліктілік санаты бар болғанда) ставкасы есебінен төлеумен бірге ЖСШМ оқу сабақтарды жүргізуге рұқсат етіледі. Сонымен қатар, аталған жұмысын төлеуі тиісті жаттықтырушы-оқытушы 0,5 ставкасынан көп болмауы қажет.
34. ЖШСМ-де ЖСШМ басшысы бекіткен педагогикалық кеңес, ереже және құрам құрылады.
Педагогикалық кеңес кемінде тоқсан сайын бір рет өткізіледі. Педагогикалық кеңес ЖСШМ-ның спорт түрлері бойынша бөлімшелердің жаттықтырушы кеңестерінің жұмысы, жоғары дәрежелі спортшыларды дайындау әдістемесі, оқу-жаттығу, тәрбиелік, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыстарын алдыңғы тәжірибие тарату мәселелерін жүргізеді.
35. Спорт түрлерінен бөлімдерде ЖСШМ басшысы бекіткен жаттықтырушылар кеңесі, ереже және құрам құрылады.
ЖСШМ-де жаттықтырушылар кеңесі спорт түрлерінен аға жаттықтырушының басшылығымен айына кем дегенде бір рет өткізіледі. Жаттықтырушылар кеңесі отырысында оқу-жаттығу және тәрбие жұмысы, спортшыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қаралады, жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесін жетілдірудің әдістемеден хабарламалары мен баяндамалары тыңдалады.
36. Спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығы жағдайының диагностикасы үшін, профилактикалық іс-шараларды өткізу және қалпына келтіру процестерін оңтайландыру үшін ЖСШМ-нен бөлінген қаражаттар шегінде тиісті аппаратурамен, қажетті дәрі-дәрмектермен және медициналық құралдарға арналған жабдықтармен қамтамасыз етіледі.

37. Спортивные врачи совместно с тренерами ШВСМ осуществляют медицинское наблюдение за спортсменами в период учебно-тренировочных сборов, спортивных соревнований и отдыха. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов ШВСМ.
38. Ежегодно два раза в год спортсмены ШВСМ проходят углубленный медицинский осмотр.
Глава 5. Воспитательная работа
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. ШВСМ организует и проводит воспитательную работу по плану, утвержденному директором ШВСМ.
40. Воспитательная работа в ШВСМ направлена на всестороннее гармоническое развитие личности спортсмена и осуществляется с учетом возрастных и индивидуальных особенностей, уровня спортивного мастерства и спортивных традиций. Воспитательная работа проводится как в процессе учебно-тренировочных занятий, спортивных соревнований, так и повседневно и должна формировать у спортсмена потребность к постоянному повышению своего спортивного мастерства, воспитанию патриотизма, умений, навыков и творческому применению их в практической деятельности.
Приложение 1
к Правилам деятельности школ высшего
спортивного мастерства, в которых
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного
резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. В правый верхний угол приложения 1 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА
1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при наличии)______________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность ___________________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост___сантиметра (ов), вес ____килограмм (ов)
8.
Индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________
Размер костюма:______________________
9.
Спортивное звание
_____________________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер (Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_____________________________________
Размер обуви:________________________
11.
Знание языков _______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон: _________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных
соревнованиях:
п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена ______________ Подпись тренера _____________
Приложение 2
к Правилам деятельности школ высшего
спортивного мастерства, в которых
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного
резерва и спортсменов высокого класса

37. Спорттық дәрігерлер ЖСШМ-ның жаттықтырушыларымен бірігіп спортшылардың оқу-жаттығу жиыны, жарыстар, демалыс кезеңінде дәрігерлік-педагогикалық бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар ЖСШМ спортшыларының жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
38. ЖСШМ-ның спортшылары жыл сайын жылына екі рет тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
5-тарау.Тәрбие жұмысы
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. ЖСШМ тәрбиелік жұмысты ЖСШМ басшысы бекіткен жоспар бойынша ұйымдастырады және өткізеді.
40. ЖСШМ-ның тәрбие жұмысы спортшылардың жан-жақты үйлесімді дамуына бағытталған және жасы мен жеке ерекшелігін, спорттық шеберлігінің деңгейін және спорттық салтын ескере отырып жүзеге асырылады. Тәрбие жұмысы оқу-жаттығу сабақтары, жарыстар үдерісінде және күнделікті өткізіледі, және спортшының спортпен айналысуға, өзінің спорттық шеберлігін үнемі арттыруға, патриотизмді, шеберлікті, тәжірибені тәрбиелеуге және оларды практикалық қызметінде шығармашылық қолдауға, спорттық этиканы сақтауға қажеттілігін қалыптастыру тиіс.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын жоғары
спорт шеберлігі мектептері
қызметінің қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты_______________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған кезде)_______________________________________
4. Туған күні________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
5. Туған жері________________________________________________________
(облысы, қаласы)
6. Білімі____________________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __килограмм.
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі______________
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы ________________
Бас киімінің мөлшері: ________
10.
Жеке жаттықтырушысы __________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері: ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері: ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарлаған нәтижесі
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының қолы _______________ Жаттықтырушының қолы ________________
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын жоғары
спорт шеберлігі мектептері
қызметінің қағидаларына
2-қосымша

Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) регулируют деятельность детско-юношеского клуба физической подготовки (далее – клуб).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными задачами клуба являются:
1) формирование здорового образа жизни путем привлечения к занятиям физической культурой и спортом;
2) создание условий для всестороннего развития личности путем раскрытия творческого потенциала;
3) привлечение детей к систематическим занятиям физической культурой и спортом;
4) осуществление физкультурно-оздоровительной и воспитательной работы среди детей и подростков, направленной на укрепление их здоровья и физического воспитания.
Глава 2. Деятельность клуба
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Структурными подразделениями клуба являются секции по видам спорта (далее - секции). Организация секций регламентируется учебным планом либо годовым календарным планом и расписанием занятий, которые утверждаются педагогическим советом клуба.
4. Режим работы клубов определяется правилами внутреннего распорядка.
5. Работа секций, в зависимости от плана работы, организовывается на весь календарный год.
В период летних каникул секции работают по специальному расписанию.
6. Наполняемость в секции осуществляется, с учетом следующих требований:
1) количественный состав секций определяется в зависимости от вида спорта;
2) разница в возрасте детей в одной группе не должна превышать трех лет;
3) количество групп определяются уставом клуба в зависимости от условий осуществления учебно-тренировочного процесса.
7. При составлении расписания необходимо учитывать объем свободного времени и занятости учащихся в учебных заведениях.

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер дене тәрбиесі даярлығы клубтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағида) балалар-жасөспірімдердің дене тәрбиесі даярлығы клубтарының (бұдан әрі – клуб) қызметін реттейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Клубтың басты мақсаттары:
1) дене шынықтыру және спортпен шұғылдану арқылы салауатты өмір салтын қалыптастыру;
2) тұлғаның шығармашылық әлеуетін ашу арқылы жан-жақты дамуы үшін жағдайлар жасау;
3) балаларды дене шынықтыру және спортпен жүйелі шұғылдануға тарту;
4) олардың денсаулығын және дене тәрбиесін нығайтуға бағытталған балалар мен жасөспірімдер арасында дене шынықтыру-сауықтыру және тәрбие жұмыстарын жүзеге асыру болып табылады.
2-тарау. Клубтың қызметі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Спорт түрлері бойынша секциялар (бұдан әрі - секциялар) клубтың құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Секцияларды ұйымдастыру клубтың педагогикалық кеңесі бекітетін оқу жоспарымен немесе жылдық күнтізбелік жоспармен және оқу кестесімен реттеледі.
4. Клубтың жұмыс уақыты ішкі тәртіп ережелерімен анықталады.
5. Секциялардың жұмысы жұмыс жоспарына қарай толық күнтізбелік жылға ұйымдастырылады.
Жазғы демалыс кезінде секциялар арнайы кесте бойынша жұмыс істей алады.
6. Секциялардың толықтығы келесі талаптардың ескерілуімен жүзеге асырылады:
1) секциялардың сандық құрамы спорт түріне байланысты анықталады;
2) бір топтағы балалардың жас айырмашылығы үш жастан аспауы қажет;
3) топтың саны клубтың жарғысына сәйкес оқу-жаттығу үдерісін жүзеге асырудың шарттарына байланысты анықталады.
7. Кестені жасаған кезде оқу орындарындағы оқушыларының бос уақыты мен жұмыс бастылық көлемін ескеру қажет.

8. Организация работы секций должна соответствовать требованиям правил безопасности и санитарно-гигиенических норм при проведении занятий физической культурой, спортом и спортивно-массовых мероприятий.
9. Количество штатных единиц должности инструктора-методиста и тренера-преподавателя в клубе определяется в зависимости от количества секций по видам спорта.
10. Количество детей в секциях не должно превышать 25 человек.
Глава 3. Управление клубом
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Управление клубом осуществляется на принципах коллегиальности.
Формой коллегиального управления является педагогический совет клуба.
12. Непосредственное управление клубом осуществляет директор, назначаемый местным исполнительным органом города, района.
13. Директор клуба по согласованию с местным исполнительным органом города, района утверждает штатное расписание клуба, должностные инструкции работников клуба, объем учебной нагрузки.
Глава 4. Организация учебно-тренировочного процесса
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Учебно-тренировочный процесс осуществляется на основе принципов работоспособности детей, динамики их развития, возможностей и особенностей усвоения ими учебного материала и перспективы развития обучающегося.
Продолжительность занятий в течение учебной недели (3-4 дня) устанавливается педагогическим советом и утверждается директором клуба.
15. Зачисление детей в клуб осуществляется путем представления заявления от родителей (законных представителей, опекунов, попечителей) на имя директора клуба, с приложением справки с места учебы, двух фотографий 3х4, медицинской справки о состоянии здоровья.
Заявление с прилагаемыми документами рассматриваются педагогическим советом в течение 3-х рабочих дней.
Основанием отказа зачисления в клуб является предоставление неполного пакета документов и отрицательное медицинское заключение.
16. Отчисление из клуба осуществляется на основании заявления родителей (законных представителей, опекунов, попечителей), а также решением педагогического совета в случае непосещения занятий более 1 месяца без уважительной причины.
17. Учебно-тренировочный процесс организуется индивидуально или в группе (подгруппе) которые комплектуются с учетом возрастных и индивидуальных возможностей.

8. Секциялардың жұмысын ұйымдастыру дене шынықтыру, спорт жаттығулары мен бұқаралық спорттық іс-шараларды өткізу кезіндегі қауіпсіздік пен санитарлық-гигиеналық нормалар ережесінің талаптарына сай болуы қажет.
9. Клубтағы нұсқаушы-әдіскер мен жаттықтырушы-оқытушының штаттық бірлік саны спорт түрлері бойынша секциялардың санына байланысты аңықталады.
10. Секциялардағы балалардың саны спорт түріне қарай 25 адамнан аспауы қажет.
3-тарау. Клубты басқару
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Клубты басқару алқалық қағидаттары бойынша жүзеге асырылады.
Алқалық басқарудың түрі клубтың педагогикалық кеңесі болып табылады.
12. Клубты тікелей басқаруды дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар тағайындайтын директор жүзеге асырады.
13. Клубтың директоры дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша клубтың штаттық кестесін, клуб қызметкерлерінің қызметтік нұсқаулықтарын, оқу жіктемесінің көлемін бекітеді.
4-тарау. Оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Оқу-жаттығу үдерісі балалардың жұмысқа қабілеттілігі, олардың даму динамикасы, оқу материалдарын игеру ерекшеліктері мен мүмкіндіктері және оқушыны одан әрі жетілдірудің келешек қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
Оқу аптасы ішінде сабақтардың ұзақтығы (3-4 күн) педагогикалық кеңеспен белгіленеді және клубтың директорымен бекітіледі.
15. Балаларды клубқа қабылдау ата-аналарының (заңды өкілдерінің, қамқоршыларының, қорғаншыларының) атынан клуб директорының атына өтініш, оған қоса оқу орнынан анықтама, екі 3x4 сурет, денсаулығы туралы медициналық анықтама ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
Клубқа қабылдауға ұсынылған өтінішті қосымша құжаттармен бірге педагогикалық кеңес 3 күн ішінде қарастырады.
Көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау және теріс медициналық клубқа қабылдаудан бас тартуға негіздеме болып табылады.
16. Клубтан шығару ата-аналарының (заңды өкілдерінің, қамқоршыларының, қорғаншыларының), өтініші негізінде сондай-ақ бала дәлелсіз себептермен сабаққа 1 айдан көп уақыт қатыспаса, педагогикалық кеңестің шешімімен жүзеге асырылады.
17. Оқу-жаттығу үдерісі жеке немесе баланың жасы мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, жинақталатын топта (шағын топ) ұйымдастырылады.

Глава 5. Участники учебно-тренировочного процесса
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Участниками учебно-тренировочного процесса являются дети, подростки, взрослые, работники клуба и другие специалисты области физической культуры и спорта.
В клубе предусматриваются должности педагога-психолога, медсестры-массажиста, специалистов лечебной физической культуры, социального педагога.
Приложение 7
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Примечание РЦПИ!
В Правила внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 01.10.2015 № 306 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью (далее - клубы).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Клубы являются юридическими лицами, осуществляющими учебно-тренировочную, соревновательную, физкультурно-оздоровительную и воспитательную деятельность.
Глава 2. Цели и задачи клубов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Клубы, создаются в целях:

5-тарау. Оқу-жаттығу үдерісінің қатысушылары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Оқу-жаттығу үдерісінің қатысушылары балалар, жасөспірімдер және олардың ата-аналары (заңды өкілдері, қамқоршылары, қорғаншылары), клубтың педагогикалық, медициналық қызметкерлері болып табылады.
Клубта педагог-психолог, медбике-массажшы, емдік дене шынықтыру мамандары, әлеуметтік педагог қызметтерінің лауазымдары қарастырылады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
7-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) спорт клубтарының, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубтары (бұдан әрі - клубтар) қызметінің тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Клубтар оқу-жаттығу, жарыстарды, дене шынықтыру-сауықтыру және тәрбиелеу қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар болып табылады.
2-тарау. Клубтардың мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Клубтар, оның ішіндегі кәсіпорындар мен ұйымдарда мына мақсаттарда құрылады:

1) привлечения населения к регулярным занятиям физической культурой и спортом;
2) пропаганды здорового образа жизни, организации активного отдыха, повышения уровня физической подготовки, формирования морально волевых качеств;
3) создания условий для занятий физической культурой и спортом;
4) формирования массового спортивного движения;
5) развития спорта высших достижений среди лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основными задачами клубов являются:
1) активное содействие физическому и духовному развитию граждан Казахстана, внедрение физической культуры и спорта в их повседневную жизнь;
2) организация клубных занятий в спортивных секциях и группах оздоровительной направленности, проведение массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий;
3) проведение работы, направленной на укрепление здоровья граждан;
4) проведение спартакиад, массовых спортивных соревнований, спортивных праздников;
5) оказание помощи организациям, в том числе образовательным учреждениям в организации массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы;
Глава 3. Деятельность клубов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Деятельность клубов по видам спорта осуществляется путем:
1) планирования дальнейшего развития физической культуры и спорта;
2) распространения информации о своей деятельности;
3) осуществления финансирования спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий;
4) клубы не реже двух раз в год проводят заседания, на которых обсуждаются отчеты и работа комиссий, секций, групп, команд с подведением итогов проведения физкультурно-оздоровительных и спортивно-массовых мероприятий, а также рассматриваются предложения по дальнейшему совершенствованию деятельности клубов.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Руководство клубами и деятельностью клубов осуществляется в соответствии со своим уставом.

1) түрлі жіктегі халықты тұрақты түрде дене шынықтыру және спортпен айналысуға кеңінен тарту;
2) салауатты өмір салтын насихаттау, белсенді демалысты ұйымдастыру, дене дайындығының деңгейін көтеру, жігерлік және азаматтық-патриоттық қасиеттерді қалыптастыру;
3) дене шынықтыру және спортпен айналысуға жағдай жасау;
4) бұқаралық спорттық қозғалысты қалыптастыру;
5) мүгедектігі бар адамдар арасында жоғары спорт жетістіктерін дамыту.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Клубтардың негізгі міндеттері:
1) Қазақстан азаматтарының дене, рухани және азаматтық-патриоттық тәрбиелеуге белсеңді жәрдемдесу, олардың күнделікті өміріне дене шынықтыру мен спортты енгізу;
2) спорт секцияларында және сауықтыру бағытындағы топтарда клубтық сабақтарды ұйымдастыру, бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық шараларды өткізу;
3) азаматтардың денсаулығын нығайтуға бағытталған жұмыстарды жүргізу;
4) спартакиадаларды, бұқаралық спорттық жарыстарды, спорттық мерекелерді өткізу;
5) кәсіпорындарға, ұйымдар мен мекемелерде, оның ішінде білім беру мекемелерге бұқаралық дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық жұмысты ұйымдастыруға көмек көрсету;
3-тарау. Клубтардың қызметі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Спорт түрлері бойынша клубтардың қызметі:
1) дене шынықтыру мен спорттың бұдан әрі дамуын жоспарлау;
2) өз қызметі туралы ақпаратты тарату;
3) спорттық-бұқаралық спорттық жарыстардың, спартакиадалардың және басқа да дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асыру;
4) клубтар жылына кемінде екі рет отырыстар өткізеді, оларда дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу қорытындыларын шығарумен, комиссиялардың, секциялардың, топтардың есептері мен жұмысы талқыланады, сондай-ақ клубтардың қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсыныстар қарастырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Клубтарды ұйымдастыру мен қызметіне басшылық ету өздерінің жарғыларына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Заголовок Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности профессиональных спортивных клубов (далее - клубы).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Организационная структура, организация и направление деятельности, виды и формы услуг, права и обязанности работников и членов клубов определяется уставом.
3. Клубы являются юридическими лицами, осуществляющими учебно-тренировочную и соревновательную деятельность.
4. Клубы сотрудничают и взаимодействуют с государственными органами, а также физкультурно-спортивными организациями, общественными объединениями Республики Казахстан и зарубежных стран.
Глава 2. Цели и задачи клубов
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Клубы создаются в целях:
1) развития спорта высших достижений в Республике Казахстан;
2) развития спортивного и олимпийского, паралимпийского, сурдлимпийского движений;
3) подготовки спортсменов международного класса.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Основными задачами клубов являются:
1) создание условий для подготовки спортсменов международного класса;
2) проведение работы по установлению и развитию связей между казахстанскими и зарубежными спортивными клубами с целью обмена опытом и внедрения новейших спортивных достижений.

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) кәсіпқой спорт клубтары (бұдан әрі - клубтар) қызметінің тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Ұйымдастырушылық құрылым, қызмет бағыты, қызмет түрлері мен нысандары, клубтардың қызметкерлері мен мүшелерінің құқықтары мен міндеттері құрылтай құжаттарымен белгіленеді.
3. Клубтар оқу-жаттығу және жарысу қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға болып табылады және әр түрлі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарда құрылады.
4. Клубтар мемлекеттік органдармен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және шет елдердің дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен, қоғамдық бірлестіктерімен ынтымақтасып, өзара әрекет етеді.
2-тарау. Клубтардың мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Спорт түрлері бойынша кәсіптік клубтар мына мақсаттарда құрылады:
1) Қазақстан Республикасында жоғары жетістіктер спортын дамыту;
2) спорттық, олимпиадалық, паралимпиадалық, сурдлимпиадалық қозғалыстарды дамыту;
3) халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Организация деятельности клубов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Функциями клубов являются:
1) осуществление деятельности в области спорта высших достижений;
2) реализация учебно-тренировочной работы и индивидуальных планов подготовки спортсменов клуба;
3) обеспечение участия спортсменов в республиканских, международных соревнованиях, согласно индивидуальным планам их подготовки;
4) организация работы по повышению квалификации и стажировки тренерско-преподавательского состава;
5) организация и проведение семинаров, курсов с приглашением ведущих специалистов, тренеров, научных сотрудников, медицинских работников в области физической культуры и спорта;
6) планирование дальнейшего развития культивируемого вида спорта;
7) вступление в международные некоммерческие неправительственные спортивные объединения;
8) осуществление финансирования спортивных соревнований, учебно-тренировочных сборов, других спортивных мероприятий;
9) создание и организация работы общественных комиссий тренерского совета, судейских коллегий по видам спорта;
10) своевременное осуществление спортсменам, тренерам и другим специалистам клуба выплат в соответствии с заключенным договором о спортивной деятельности;
11) проведение медицинских обследований спортсменов, тренеров и других специалистов клуба с сохранением за ними места работы (должности) и среднего заработка на время прохождения указанных медицинских обследований;
12) направление информации о заключении договоров о спортивной деятельности с тренерами, спортсменами и другими специалистами в области физической культуры и спорта в федерацию по видам спорта в срок, установленный спортивной федерацией;
13) обеспечение спортсменов, тренеров и других специалистов области физической культуры и спорта необходимой спортивной формой, экипировкой, медицинским обслуживанием и иными средствами, включая средства индивидуальной защиты работников;
14) создание надлежащего технического оборудования мест проведения спортивных соревнований и учебно-тренировочных сборов, отвечающего требованиям охраны и гигиены труда, и обеспечения безопасности спортсмена и иного специалиста в области физической культуры и спорта;
15) осуществление выплат, предусмотренных в договоре о спортивной деятельности, в период временного приостановления спортивной деятельности спортсмена, тренера и других работников клуба, вызванного спортивной травмой;

3-тарау. Клубтардың қызметін ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Спорт түрлері бойынша клубтардың қызметі:
1) жоғары жетістіктер спорты саласындағы қызметті жүргізу;
2) оқу-жаттығу бағдарламаларын және спортшылардың жеке дайындық жоспарларын іске асыру;
3) спортшылардың жеке дайындық жоспарларына және спорттық-бұқаралық іс-шаралар күнтізбесіне сәйкес олардың республикалық, халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз ету;
4) жаттықтырушы-оқытушы құрамның біліктілігін және тағылымдамасын арттыру бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
5) дене шынықтыру мен спорт саласындағы жетекші мамандарды, жаттықтырушыларды, ғылыми қызметкерлерді, медицина қызметкерлерін шақыру арқылы семинарлар, курстар ұйымдастырып, өткізу;
6) кеңінен таратылатын спортты одан әрі дамытуды жоспарлау;
7) халықаралық коммерциялық емес үкіметтік емес спорттық бірлестіктерге кіру;
8) спорт жарыстарын, оқу-жаттығу жиындарын, басқа да спорт іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асыру;
9) спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар кеңесі, төрешілер алқасының қоғамдық комиссиясын құру және жұмысын ұйымдастыру;
10) спортшыға, жаттықтырушыға және клубтың өзге де маманына спорттық қызмет туралы жасалған шартқа сәйкес төлемдерді уақтылы төлеу;
11) міндетті алдын ала, мерзімді және кезектен тыс медициналық тексерулерден өту кезеңінде жұмыс орындары (лауазымдары) мен орташа жалақыларын сақтай отырып, өз қаражаты есебінен кәсіпқой спортшылардың, кәсіпқой жаттықтырушылардың және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардың көрсетілген медициналық тексерулерден өтуін ұйымдастыру;
12) спорт федерациясы белгілеген мерзімде спорт федерациясында спорттық қызмет туралы шарттарға тіркеу жүргізу;
13) жұмыскерлердің жеке қорғану құралдарын қоса алғанда, кәсіпқой спортшының, кәсіпқой жаттықтырушының және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның спорттық қызмет туралы шартта көзделген міндеттерін орындауы үшін оларды қажетті спорттық киіммен, мүкәммалмен, медициналық қызмет көрсетумен және өзге де құралдармен қамтамасыз ету;
14) спорттық жарыстар мен оқу-жаттығу жиындары өтетін орындарда күзет пен еңбек гигиенасының талаптарына жауап беретін тиісті техникалық жабдықтарды құру және кәсіпқой спортшы мен дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
15) спорттық жарақатқа байланысты спортшының, жаттықтырушының және клубтың басқа да қызметкерінің спорттық қызметі уақытша тоқтатылған кезеңде спорттық қызмет туралы шартта көзделген төлемдерді жүзеге асыру;

16) борьба против использования допинга в спорте и других вредных для здоровья средств и (или) методов при подготовке к спортивным соревнованиям и непосредственно во время участия в них;
17) пропаганда здорового образа жизни и развитие спорта среди населения;
18) осуществление обязательного социального и медицинского страхования спортсмена, тренера и иного специалиста в области физической культуры и спорта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
19) обучение спортсмена, тренера и других специалистов в области физической культуры и спорта безопасным методам и приемам выполнения работ по охране труда и оказанию первой помощи при несчастных случаях, проведения инструктажа по охране труда, стажировки на рабочем месте и проверки знаний требований охраны труда, безопасных методов и приемов выполнения работ;
20) осуществление подготовки спортивного резерва среди молодежи, создания спортивных школ, подготовки тренеров и судей по виду спорта;
21) заключение со спортсменами, тренерами и иными специалистами в области физической культуры и спорта договоров о спортивной деятельности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
22) поощрение спортсменов, тренеров и иных специалистов в области физической культуры и спорта за достижение высоких спортивных результатов;
23) заключение международных договоров и соглашения в рамках своей компетенции;
24) принятие решения о вступлении в качестве коллективных членов в международные неправительственные объединения.
25) осуществление иных прав и обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Руководство клубом
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 19.09.2018 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16) кәсіпқой спортшы, кәсіпқой жаттықтырушы және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маман спорттық жарақаттың салдарынан спорттық қызметін уақытша тоқтата тұрған кезеңде оған өз есебінен мөлшері спорттық қызмет туралы шартта көзделген төлемді толық көлемде төлеу;
17) спорттық жарыстарға дайындалу және оларға тікелей қатысу кезінде спортта допингті және денсаулыққа зиянды басқа да құралдарды және (немесе) әдістерді пайдалануға қарсы күресу;
18) спортты халық арасында насихаттауды және кеңінен таратуды ұйымдастыру;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен кәсіпқой спортшының, кәсіпқой жаттықтырушының және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманның міндетті әлеуметтік және медициналық сақтандырылуын жүзеге асыру;
20) кәсіпқой спортшыны, кәсіпқой жаттықтырушыны және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де маманды еңбекті қорғау және жазатайым оқиғалар болған жағдайда алғашқы көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне үйрету, еңбекті қорғау жөнінде нұсқаулар беру, жұмыс орнында тағылымдамадан өткізуге және еңбек қорғау талаптарын, жұмысты орындаудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін білетіндіктеріне тексеру жүргізу;
21) жастар арасында спорт резервін даярлауды жүзеге асыру, балаларға арналған спорт мектептерін ашу, бейімдеуші спорт түріне жаттықтырушылар мен төрешілер даярлау;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен спортшылармен, жаттықтырушылармен және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандармен спорттық қызмет туралы шарттарды жасасу, өзгерту және бұзу;
23) кәсіпқой спортшыларды, кәсіпқой жаттықтырушыларды және дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандарды жоғары спорттық нәтижелерге жеткені үшін көтермелеу;
24) кәсіпқой спортшылардан және жаттықтырушылардан, дене шынықтыру мен спорт саласындағы өзге де мамандардан олардың спорттық қызметі туралы жасалған шарттарда қамтылған міндеттерін орындауын талап ету;
25) дене шынықтыру мен спорт саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру арқылы іске асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Клубты басқару
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.09.2018 № 263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

8. Деятельностью клубов осуществляется в соответствии с уставом.
9. Руководство клубов:
1) определяют стратегические и приоритетные направления деятельности клубов;
2) утверждают штатную численность работников клубов;
3) осуществляют прием в члены клубов и исключают из клубов;
4) утверждают план учебно-тренировочной работы;
5) утверждают сметы расходов и доходов;
6) принимают решения о премировании и привлечении к ответственности за нарушение трудовой дисциплины штатных работников клубов;
7) утверждают размеры денежных выплат профессиональным спортсменам на основе договоров о спортивной деятельности.
Руководство клубов не реже одного раза в год проводят заседания, на которых обсуждаются отчеты и работа комиссий, секций, групп, команд и подводятся итоги проведения спортивных мероприятий, а также рассматриваются предложения по совершенствованию деятельности клубов.
Приложение 8-1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса
Сноска. Приказ дополнен приложением 8-1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 19.05.2016 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 01.12.2022 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями (далее – Центр), в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса.
2. Центр является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуется нормативными правовыми актами Республики Казахстан по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Центра.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

8. Клубтардың қызметіне жалпы басшылық құрылтай құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Клубтардың басшылығы:
1) клубтар қызметінің стратегиялық және басым бағыттарын айқындайды;
2) клубтар қызметкерлерінің штаттық санын бекітеді;
3) клубтарға мүшелікке қабылдау мен клубтардан шығаруды жүзеге асырады;
4) оқу-жаттығу жұмыстарының жоспарын бекітеді;
5) кіріс және шығыс сметаларын бекітеді;
6) клубтың штаттық қызметкерлеріне сыйақы беру және еңбек тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдайды;
7) спорт қызметі туралы келісім-шарттар негізінде кәсіпқой спортшыларға ақшалай төлемдер мөлшерін бекітеді.
Клубтар басқармасы кемінде жарты жылда бір рет отырыс өткізіп, онда комиссияның, секциялардың, топтардың, командалардың есептерін талқылайды және өткізілген дене шынықтыру-сауықтыру мен бұқаралық-спорттық іс-шаралардың қорытындыларын шығарады, сондай-ақ клубтардың қызметін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарайды.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығына
8-1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары
Ескерту. Бұйрық 8-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 19.05.2016 № 136 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 01.12.2022 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы (бұдан әрі – Орталық) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Орталық заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидаларды және Орталық жарғысын басшылыққа алады.
3. Осы Қағидалар мынадай ұғымдар қолданылады:

1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов с инвалидностью, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена с инвалидностью в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене-лиц с инвалидностью подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов с инвалидностью;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
7) международные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов с инвалидностью (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.
Глава 2. Порядок деятельности Центра
4. Подготовка спортсменов с инвалидностью осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена с инвалидностью в соответствии с перспективными программами подготовки спортсменов-лиц с инвалидностью.
5. Спортсмены с инвалидностью, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан.
6. Результаты спортсменов с инвалидностью, показанные на международных соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, представивших спортсменов с инвалидностью.
7. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов с инвалидностью и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов с инвалидностью и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов с инвалидностью на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу со спортсменами с инвалидностью.

1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын мүгедектігі бар спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және мүгедектігі бар спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын мүгедектігі бар адамдар-спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – мүгедектігі бар спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын мүгедектігі бар спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.
2-тарау. Орталықтың қызмет тәртібі
4. Мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жыл бойы жүзеге асырады, бірақ мүгедектігі бар спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасына сәйкес бір мүгедектігі бар адамдар-спортшыға 250 күннен аспауы керек.
5. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын мүгедектігі бар спортшылар Қазақстан Республикасының штаттағы құрамына немесе құрама командасына жіберіледі.
6. Халықаралық жарыстарда мүгедектігі бар спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, мүгедектігі бар спортшыны Орталыққа ұсынған ұйымға да бірдей есептеледі.
7. Орталықтың аға жаттықтырушысы мүгедектігі бар спортшыларды дайындаудың келешек бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сондай-ақ шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп, оның орындалуын бақылауға алады, мүгедектігі бар спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, мүгедектігі бар спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, мүгедектігі бар спортшылардың дайындық жоспарларын және келешектегі бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, мүгедектігі бар спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.

8. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов с инвалидностью и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.
9. Спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возраста, перешедшие в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.
10. В Центр зачисляются:
1) спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов, спортсменов с инвалидностью по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены с инвалидностью, входящие в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта;
2) спортсмены с инвалидностью по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских, молодежных и взрослых сборных команд Республики Казахстан;
3) тренеры не ниже высшего уровня квалификации второй категории.
11. Контингент Центра имеет переменный состав.
12. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов с инвалидностью по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, которая допускается для участия в международных соревнованиях.
13. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 4 единиц.
14. Состав спортсменов с инвалидностью, тренеров (отделений по видам спорта), единый календарь спортивно-массовых мероприятий утверждается руководителем Центра по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган) ежегодно по летним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 января, по зимним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 мая.
15. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский, молодежный и взрослый) директором Центра по согласованию с Уполномоченным органом назначается один старший тренер сборной команды Республики Казахстан по: юношескому, юниорскому, молодежному и взрослому возрастам.
16. Состав спортсменов с инвалидностью и тренеров пересматривается по окончании тренировочного и соревновательного цикла на основании решения Центра по согласованию с Уполномоченным органом, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 19 настоящих Правил.
17. Спортсмены с инвалидностью, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:

8. Жеке жаттықтырушы мүгедектігі бар спортшының жеке жоспары бойынша жаттығу жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.
9. Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына немесе құрама командаларына өткен жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы мүгедектігі бар спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
10. Орталыққа мыналар қабылданады:
1) Орталықтарда спорт түрлерінен мүгедектігі бар спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар, сондай-ақ спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін мүгедектігі бар спортшылар;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер құрама командаларының мүшелері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар;
3) жоғары деңгейдегі екінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар.
11. Орталықтың контингенті ауыспалы құрамда болады.
12. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша мүгедектігі бар спортшылар қатарынан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санынан үш құрамнан артық емес құрайды.
13. Бір спорт түрінен әр жас топтағы жаттықтырушылар құрамы 4 бірліктен аспауы тиіс.
14. Мүгедектігі бар спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бөлімшелер бойынша) құрамы, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітеледі.
15. Орталық директоры уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санаты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер) жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер санаты бойынша Қазақстан Республикасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.
16. Осы Қағидалардың 19-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, спорт түрінен әр бөлімдегі мүгедектігі бар спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы уәкілетті органның келісімі бойынша, Орталықтың шешімімен жаттығу және жарыс кезеңі аяқталғаннан кейін қайта қаралады, бірақ жылына екі реттен аспауы тиіс.
17. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын мүгедектігі бар спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:

1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания согласно приложению 4 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание, утвержденным приказом председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9675);
3) копию справки об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);
4) копию заключения республиканского Центра спортивной медицины и реабилитации или врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта (в произвольной форме);
5) личную карточку спортсмена с инвалидностью по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
18. Тренеры, привлекаемые к подготовке спортсменов с инвалидностью в Центре, представляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской документации по форме 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
19. Спортсмен с инвалидностью отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и запрещенных методов;
4) нарушение трудового распорядка Центра.
20. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из председателя и членов. Члены тренерского совета назначаются из числа тренеров. Председателем тренерского совета назначается старший тренер Центра по виду спорта.
Для участия в заседаниях тренерского совета привлекаются заинтересованные специалисты Центра и заинтересованные организаций.

1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) "Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығымен бекітілген Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидалары, сондай-ақ олардың сипаттамасына 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9675 болып тіркелген);
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген);
4) республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығының немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысының (еркін нысанда) көшірмесін;
5) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бар спортшының жеке картасын;
6) спорттық нәтижелердің растамаларын (жарыс хаттамаларының көшірмесін).
18. Орталықта мүгедектігі бар спортшыны дайындауға тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесін;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 075/е нысан бойынша таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтама.
19. Мүгедектігі бар спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) тыйым салынған субстанциялар мен әдістер құралдарды қолдануына;
4) Орталықтың еңбек тәртібін бұзуына байланысты.
20. Орталықтың спорт түрлерінен бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша төрағасынан және мүшелерінен тұратын жаттықтырушылар кеңесі құрылады. Жаттықтырушылар кеңесінің мүшелері жаттықтырушылардан тағайындалады. Орталықтың спорт түрі бойынша аға жаттықтырушысы Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы болып тағайындалады.
Жаттықтырушылар кеңесінің отырысына қатысу үшін Орталықтың мүдделі мамандары және мүдделі ұйымдар тартылады.

21. Тренерский совет рассматривает вопросы по подготовке или участию спортсменов с инвалидностью, тренеров и других специалистов Центра в спортивных соревнованиях.
22. Заседание тренерского совета проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов тренерского совета.
23. Решение тренерского совета принимается большинством голосов его членов. Решение тренерского совета оформляется протоколом и подписывается председателем и членами тренерского совета. Голос председателя тренерского совета является решающим.
24. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов с инвалидностью, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
25. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами с инвалидностью в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов с инвалидностью.
26. Два раза в год спортсмены с инвалидностью Центра проходят медицинское обследование в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации и в медицинских организациях.
27. Центр для организации учебно-тренировочной работы имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) единые календари спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов с инвалидностью Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов с инвалидностью;
5) личные карточки спортсменов с инвалидностью, тренеров;
6) списки спортсменов с инвалидностью и тренеров;
7) формы обязательных статистических данных.
Приложение к Правилам
деятельности Центра
спортивной подготовки для лиц
с ограниченными физическими
возможностями, в котором
осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного
резерва и спортсменов
с инвалидностью высокого класса
Форма
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕН
Фото
1. Фамилия ___________________________________________________
2. Имя _______________________________________________________
3. Отчество (при его наличии) ___________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)

21. Жаттықтырушылар кеңесі Орталықтың мүгедектігі бар спортшыларының, жаттықтырушыларының және басқа мамандарының спорттық жарыстарға дайындалуы мен қатысуына қатысты мәселелерді қарастырады.
22. Жаттықтырушылар кеңесінің отырысы жаттықтырушылар кеңесі мүшелерінің жалпы саны 2/3-ден кем болмаған жағдайда өткізіледі.
23. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі хаттамамен ресімделеді және оған жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы мен мүшелері қол қояды. Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасының даусы шешуші болып табылады.
24. Мүгедектігі бар спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығын диагностикалау үшін Орталықтың алдын-алу іс-шараларын өткізу және қалпына келтіру процесін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен, жабықтармен, қажетті дәрі-дәрмекпен және медициналық мақсаттағы құралдармен қамтамасыз етіледі.
25. Спорт дәрігерлері Орталықтың жаттықтырушыларымен бірлесіп, оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде мүгедектігі бар спортшыларға дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар мүгедектігі бар адамдар-спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
26. Орталықтың мүгедектігі бар спортшылары жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және оңалту орталығында және медициналық ұйымдарда тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
27. Орталықтың оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру үшін келесі құжаттамалары болады:
1) Орталықтың жылдық жоспары;
2) жылдық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;
3) жарыс хаттамалары мен Орталық мүгедектігі бар спортшыларының қатысуының талдамалары;
4) мүгедектігі бар спортшыларды даярлаудың жеке жоспарлары;
5) мүгедектігі бар спортшының, жаттықтырушының жеке карточкалары;
6) мүгедектігі бар спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімі;
7) статистикалық деректердің міндетті нысандары.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі мүгедектігі бар
спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесін
жүзеге асырылатын дене
мүмкіндіктері шектеулі
тұлғаларға арналған спорттық
даярлау орталығының қызметі
қағидаларына қосымша
Нысан
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
Фото
1. Тегі _____________________________________________________
2. Аты_____________________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________
4. Туған күні________________________________________________
(күні, айы, жылы)
5. Туған жері________________________________________________
(облыс, қала)

6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
______________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост ___ сантиметра (ов), вес ____ килограмм (ов)
Спортивный класс________
8.
Индивидуальный идентификационный номер
______________________________
Размер костюма: ______________________
9.
Спортивное звание
______________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер
(Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии)
___________________________
Размер обуви:
________________________
11.
Знание языков
_______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон:
_________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях:
№ п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена _______________ Подпись тренера ____________
Приложение 9
к приказу Министра культуры и
спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Перечень утративших силу некоторых приказов уполномоченного
органа в области физической культуры и спорта
1. Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 02-02-18/74 "Об утверждении Правил организации деятельности детских и подростковых клубов в сфере физической культуры и спорта" (зарегистрированный Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6970, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 21 июня 2011 года, № 194 (26615)), собрание актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 23, 2011 года (дата выхода тиража 22.11.2011).
2. Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 3 августа 2011 года № 02-02-18/153 "Об утверждении Правил организации деятельности физкультурно-спортивных обществ (спортивные клубы)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7145, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 октября 2011 года № 325 (26716)).
3. Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 19 сентября 2011 года № 02-02-18/183 "Об утверждении Правил организации деятельности комплексной научной группы по подготовке сборных команд Республики Казахстан по видам спорта" (зарегистрированный Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7258, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 7 января 2012 года, № 6-7 (26825-26826)).

6. Білімі____________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __ килограмм
Спорттық санаты_________
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі_____
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы _______________
Бас киімінің мөлшері ________
10.
Жеке жаттықтырушысы ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Р/С №
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарланған
нәтиже
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының жеке қолы ____________
Жаттықтырушының қолы ______________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен бекітілген
9-қосымша
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның күші
жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Дене шынықтыру және спорт саласындағы балалар мен жасөспірімдер клубтарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 02-02-18/74 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 20 мамырда № 6970 болып тіркелген, 2011 жылғы 21 маусымдағы № 260-263(26661) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
2. "Дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (спорт клубтары) қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 3 тамыздағы № 02-02-18/153 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 25 тамызда № 7145 болып тіркелген, 2011 жылғы 11 қазандағы № 488-490 (26882) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
3. "Спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының спортшыларын даярлау бойынша кешенді ғылыми топтың қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2011 жылғы 19 қыркүйектегі № 02-02-18/183 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылы 17 қазанда № 7258 болып тіркелген, 2011 жылғы 5 қарашадағы № 529-530 (26922) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

4. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 сентября 2012 года № 287 "Об утверждении правил организации деятельности детско-юношеских спортивных школ и Правил организации деятельности специализированных детско-юношеских школ олимпийского резерва" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8282, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 17 июля 2013 г. № 234 (27508)).
5. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 19 августа 2013 года № 298 "Об утверждении правил организации деятельности школ высшего спортивного мастерства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8718, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 сентября 2013 года № 282 (27556)).
6. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 13 января 2014 года № 7/ӘМ "О внесении изменений и дополнения в приказ Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 19 августа 2013 года № 298 "Об утверждении Правил организации деятельности школ высшего спортивного мастерства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9146, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 апреля 2014 года № 81 (27702)).
7. Приказ председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 26 февраля 2014 года № 60 "Об утверждении Правил организации деятельности Центра подготовки олимпийского резерва" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9277, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 21 июня 2014 года № 121 (27742)).
8. Приказ председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 26 февраля 2014 года № 59 "Об утверждении Правил организации деятельности Центра олимпийской подготовки" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых за № 9276, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 21 июня 2014 года № 121 (27 742)).

4. "Балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын және олимпиадалық резервтің мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 287 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылы 17 қаңтарда № 8282 болып тіркелген, 2013 жылғы 17 шілдедегі № 172 (28111) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
5. "Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2013 жылғы 19 тамыздағы № 298 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8718 болып тіркелген, 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 220 (28159) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
6. "Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігінің 2013 жылғы 19 тамыздағы № 298 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 7/ӘМ бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 13 ақпанда № 9146 болып тіркелген, 2014 жылғы 26 сәуірдегі № 81 (28305) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
7. "Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 60 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 27 наурызда № 9277 болып тіркелген, 2014 жылғы 21 маусымдағы № 121 (28345) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).
8. "Олимпиадалық даярлау орталығының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 59 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 27 наурызда № 9276 болып тіркелген, 2014 жылғы 21 маусымдағы № 121 (28345) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).