Об утверждении Правил комплектования, хранения, учета и использования документов Национального фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2014 года № 145. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 января 2015 года № 10127. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 июля 2018 года № 176 (вводится в действие с 1 сентября 2018 года)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 27.07.2018 № 176 (вводится в действие с 01.09.2018).
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. В преамбулу внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 29.12.2017 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 29.12.2017 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту архивного дела и документации в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-поисковой системе "Әділет".
3. контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
А.Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 декабря 2014 года № 145
Правила
комплектования, хранения, учета и использования документов
Национального архивного фонда, других архивных документов
государственными и специальными государственными архивами

Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтермен толықтыру, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 желтоқсандағы № 145 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 23 қаңтарда № 10127 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2018 жылғы 27 шілдедегі № 176 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 27.07.2018 № 176 (01.09.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.12.2017 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңы 18-бабы 2-тармағының 2-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.12.2017 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің толықтыруы, сақтауы, есепке алуы мен пайдалануы қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.12.2017 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мұрағат ісі және құжаттама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуінен кейін он күнтізбелік күннің ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2014 жылғы
22 желтоқсандағы № 145
бұйрығымен бекітілген
Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің толықтыруы, сақтауы, есепке алуы мен пайдалануы қағидалары

Сноска. Правила в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 29.12.2017 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами (далее –Правила) определяют порядок комплектования, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и распространяются на государственные и специальные государственные архивы (далее – архивы), которые осуществляют постоянное хранение документов Национального архивного фонда, а также временное хранение других архивных документов, принятых от ликвидированных организаций.
2. К документам Национального архивного фонда относятся архивные документы, прошедшие экспертизу ценности, поставленные на государственный учет и подлежащие постоянному хранению. К другим архивным документам относятся документы по личному составу, а также архивные документы, установленные сроки хранения которых не истекли.
3. Государственные музеи и библиотеки, руководствуются настоящими Правилами с учетом своего правового статуса и особенностей деятельности.
Глава 2. Правила комплектования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами
Параграф 1. Порядок составления списков источников комплектования архива
4. Комплектование архива документами Национального архивного фонда и по личному составу осуществляется путем пополнения архива в соответствии с его профилем и включает:
1) определение источников комплектования архива;
2) определение состава архивных документов, подлежащих приему в архив;
3) прием-передачу архивных документов в архив.
5. Источниками комплектования архива выступают организации и физические лица, в процессе деятельности которых образуются документы Национального архивного фонда.
Государственные органы и органы местного государственного управления включаются в список источников комплектования архива.
Негосударственные организации, а также физические лица включаются в списки источников комплектования архива на основании договора.
6. Негосударственные организации, временно хранящие документы Национального архивного фонда, относящиеся к республиканской или коммунальной собственности, включаются в списки источников комплектования тех архивов, источниками, комплектования которых являлись их предшественники - государственные организации.

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 29.12.2017 № 352 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің толықтыруы, сақтауы, есепке алуы мен пайдалануы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Ұлттық архив қорының құжаттарын жинақтау, сақтау, есепке алу және қолдану тәртібін анықтайды және Ұлттық архив қорының құжаттарын тұрақты сақтауды, сондай-ақ таратылған ұйымдардан қабылданған басқа архивтік құжаттарды уақытша сақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік және арнайы мемлекеттік архивтерге (бұдан әрі – архивтер) қолданылады.
2. Ұлттық архив қорының құжаттарына құндылық сараптамасынан өткен, мемлекеттік есепке тіркелген және тұрақты сақтауға жатқызылатын архивтік құжаттар жатады. Басқа архивтік құжаттарға жеке құрам бойынша құжаттар, сонымен қатар белгіленген сақтау мерзімі аяқталмаған құжаттар кіреді.
3. Мемлекеттік мұражайлар және кітапханалар құқықтық мәртебесі мен қызметінің ерекшелігін есепке ала отырып, осы Қағидаларды басшылыққа алады.
2-тарау. Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің толықтыру тәртібі
Параграф 1. Архивті толықтыру көздерінің тізімін құрастыру тәртібі
4. Архивті Ұлттық архив қорының және жеке құрам бойынша құжаттармен толықтыру бейініне сәйкес архивті толықтыру жолымен іске асырылады және оған төмендегілер кіреді:
1) архивті толықтыру көздерін анықтау;
2) архивке қабылданатын архивтік құжаттардың құрамын анықтау;
3) архивтік құжаттарды архивке қабылдау-тапсыру.
5. Қызметі барысында Ұлттық архив қорының құжаттары түзілетін ұйымдар мен жеке тұлғалар архив қорын толтырудың бірден-бір көзі болып табылады.
Мемлекеттік органдар мен жергілікті мемлекеттік басқару органдары архивтік қорды толықтыру көздері тізіміне кіреді.
Мемлекеттік емес ұйымдар, сондай-ақ жеке тұлғалар архивті толықтыру көздері тізіміне шарт негізінде кіреді.
6. Республикалық немесе коммуналдық меншікке жататын Ұлттық архив қорының құжаттарын уақытша сақтайтын мемлекеттік емес ұйымдар толықтыру көздерінің тізіміне олардың бұдан бұрын толықтыру көздері – мемлекеттік ұйымдар болған архивтер ғана енгізіледі.

7. Отнесение к источникам комплектования архива производится на основании следующих критериев:
1) для организаций:
функционально-целевого назначения организации с учетом особой роли организации и типичности ее в системе управления (для группы организаций, выполняющих аналогичные функции, используется форма выборочного приема);
полноты отражения информации о деятельности организации в архивных фондах других организаций;
2) для граждан:
вклада гражданина в развитие науки, культуры и других областей деятельности;
его роли в качестве участника, очевидца выдающихся событий в жизни общества;
родственных, дружеских, творческих связей гражданина, места работы, занимаемой должности;
типичности его архивных документов для эпохи (документы "рядовых" граждан);
состава и содержания, собранных гражданином архивных документов.
8. Списки источников комплектования составляются архивом на основании нормативных правовых актов Республики Казахстан, норм пунктов
5-7 настоящих Правил, а также рекомендаций уполномоченного органа в области архивного дела и документации (далее – уполномоченный орган).
9. Список граждан-источников комплектования (собственников или владельцев архивных документов) ведется по принятой в архиве форме, с указанием фамилий, имен, отчеств, адресов места жительства, юридического обоснования возможности передачи их архивных документов в архив.
10. Списки источников комплектования Национального, центральных государственных архивов Республики Казахстан, Архива Президента Республики Казахстан после рассмотрения экспертно-проверочной комиссией архива (далее – ЭПК) представляются на утверждение Центральной экспертно-проверочной комиссии уполномоченного органа (далее – ЦЭПК).
11. Государственные архивы областей (города республиканского значения, столицы) составляют сводные списки источников комплектования по области (города республиканского значения, столицы) и представляют их на рассмотрение ЭПК местного исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы) (далее – местный исполнительный орган), который по согласованию с аппаратом акима области (города республиканского значения, столицы) направляет их на утверждение ЦЭПК.
12. Список источников комплектования специального государственного архива утверждается государственным органом, в котором создан такой архив по согласованию с ЦЭПК.
13. Архив ведет список потенциальных источников комплектования. В него вносятся негосударственные организации, в которых образуются документы Национального архивного фонда, но договоры о сотрудничестве с ними по тем или иным причинам не заключены.

7. Архивті толықтыру көздеріне жатқызу мынадай белгілер негізінде жүргізіледі:
1) ұйымдар үшін:
ұйымның ерекше рөлін және оның басқару жүйесіндегі тұрпаттылығын (ұқсас функцияларды орындайтын ұйымдар тобы үшін іріктеп қабылдау нысаны қолданылады) есепке алғанда ұйымның функционалдық-мақсаттық бағыты;
басқа ұйымдардың архивтік қорларында ұйым қызметі туралы ақпараттың толық көрініс табуы;
2) азаматтар үшін:
азаматтың ғылым, мәдениет және қызметтің басқа салаларының дамуына қосқан үлесі;
қоғам өміріндегі айтулы оқиғаларды көзімен көрген, оған қатысушы ретінде алатын орны;
азаматтың туысқандық, достық, шығармашылық байланысы, жұмыс орны, лауазымы;
оның архивтік құжаттарының дәуір үшін тұрпаттылығы ("қатардағы" азаматтардың құжаттары);
азаматтың жинаған архивтік құжаттарының құрамы мен мазмұны.
8. Толықтыру көздерінің тізімі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтык актілері, осы Қағидалардың 5-7-тармақтарының нормалары негізінде, сондай-ақ архив ісі мен құжаттама саласындағы уәкілетті органының (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынымы негізінде архивте жасалады.
9. Толықтыру көздері – азаматтар тізімі (архивтік құжаттардың иесі немесе иеленушісі) арнайы қабылданған нысан бойынша міндетті түрде тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты мекенжайы көрсетіліп, олардың архивтік құжаттарын архивке тапсыру мүмкіндігі заңды негізде жүргізіледі.
10. Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві, Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік архивтерін толықтыру көздері тізімі архивтің сараптама-тексеру комиссиясының (бұдан әрі – CТК) қарауынын өткен соң уәкілетті органның Орталық сараптама-тексеру комиссиясына (бұдан әрі – ОСТК) бекітуге ұсынылады.
11. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, Қазақстан Республикасы астанасының мемлекеттік архивтері облыс (қала) бойынша толықтыру көздерінің жинақ тізімін жасап, оларды жергілікті атқарушы органның СТК-ның қарауына ұсынады (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган), ол өз кезегінде облыс (қала) әкімі аппаратының келісімімен оны ОСТК-ның бекітуіне жолдайды.
12. Арнайы мемлекеттік архивтерді толықтыру көзінің тізімін ОСТК-ның келісімі бойынша құрылған тиісті архиві бар мемлекеттік орган бекітеді.
13. Архив әлеуетті толықтыру көздерінің тізімін жасайды. Оған Ұлттық архив қорының құжаттары түзілетін, алайда ынтымақтастық туралы шарт қандай да бір себептермен жасалмаған мемлекеттік емес ұйымдар енгізіледі.

14. Справки, экспертные заключения о включении организаций и граждан в списки источников комплектования архива или исключении их из указанных списков, а также о форме приема архивных документов на хранение представляются на рассмотрение ЭПК архива (местного исполнительного органа).
Решение о включении (исключении) организации в список (из списка) источников комплектования архива доводится до сведения руководства организации.
15. Работа по уточнению списков источников комплектования архива проводится на постоянной основе. Изменения и дополнения вносятся:
1) при создании, реорганизации, ликвидации организаций;
2) при расторжении договора о сотрудничестве негосударственных организаций и граждан с архивом;
3) при принятии решения ЦЭПК о передаче организации в список источников комплектования другого архива.
Организация может быть исключена из списка источников комплектования архива, если в процессе деятельности организации перестали образовываться документы Национального архивного фонда.
Пересмотр и переутверждение списков источников комплектования архива проводится только при внесении в список изменений, но не реже одного раза в пять лет.
16. На каждую организацию-источник комплектования архива ведется наблюдательное дело, которое включает документы, характеризующие его правовой статус и деятельность, а также работу архива и организацию документов в делопроизводстве.
В целях учета работы с источниками комплектования архив создает учетно-справочные картотеки и базы данных.
Параграф 2. Порядок проведения экспертизы ценности документов
17. Включение документов в состав Национального архивного фонда осуществляется на основе экспертизы ценности документов:
1) происхождение документов – значение физического или юридического лица для общества (функционально-целевое назначение источника комплектования с учетом его особой роли или типового характера), значимость события (явления, предмета), отраженного в документе, время и место образования документа;
2) содержание документа – значение имеющейся в документе информации, повторение информации в других документах, целевое назначение документа, вид и разновидность документа;
3) внешние особенности документа – подлинность, наличие резолюций, виз, помет на документе, внешний вид документа, форма передачи содержания, удостоверения и оформления документа (художественные, палеографические, языковые и другие особенности), физическое состояние документа.
18. При включении документов в состав Национального архивного фонда используются следующие формы приема документов:

14. Ұйымдар мен азаматтарды архивті толықтыру көзі тізіміне енгізу немесе тізімнен шығару, сондай-ақ архивтік құжаттарды қорға қабылдау нысаны туралы анықтамалар, сараптама қорытындылары архивтің (жергілікті атқарушы органның) СТК-ның қарауына ұсынылады.
Ұйымды архивті толықтыру көзі тізіміне (тізімнен) қосу (алып тастау) туралы шешім ұйым басшысының қаперіне жеткізіледі.
15. Архивті толықтыру көздері тізімін айқындау жұмыстары тұрақты жүргізіліп отырады. Өзгерістер мен толықтырулар мынадай жағдайларда енгізіледі:
1) ұйым құрылған, қайта құрылған немесе жойылған жағдайда;
2) мемлекеттік емес ұйымдар және азаматтар архивпен ынтымақтастық туралы шартты бұзған жағдайда;
3) ОСТК-ның шешімімен ұйымды басқа архивтің толықтыру көзі тізіміне берген жағдайда.
Егер ұйымның қызметі барысында Ұлттық архив қорының құжаттары қордаланбаса, онда ол архив қорын толықтыру көзі тізімінен алынып тасталады.
Архивті толықтыру көзі тізімін қайта қарау және қайта бекіту тізімге түбегейлі өзгеріс енген жағдайда жүзеге асырылады, бірақ бес жылда бір реттен артық болмайды.
16. Әрбір архивті толықтыру көзі - ұйымда оның құқықтық мәртебесін және қызметін сипаттайтын, сонымен қатар архивтің жұмысы мен іс-жүргізуде құжаттарды ұйымдастыру құжаттарын қамтитын бақылау ісі жүргізіледі.
Архивте толықтыру көзі жұмыстарын есепке алу мақсатында есептік-анықтамалық картотекалар мен деректер базасы жасалады.
Параграф 2. Құжаттардың құндылығын сараптауды жүргізу тәртібі
17. Құжаттарды Ұлттық архив қорының құрамына енгізу құжаттардың құндылығын сараптау өлшемінің кешенді белгілерін пайдалану негізінде жүзеге асырылады:
1) құжаттардың шығу тегі – жеке және заңды тұлғалардың қоғамдағы орны (толықтыру көздерінің ерекше рөлін немесе үлгілік сипатын есепке алғандағы функционалдық-мақсатты бағыты), құжатта көрсетілген оқиғаның (құбылыстың, заттың) маңыздылығы, құжаттың пайда болған уақыты мен орны;
2) құжаттың мазмұны – құжаттағы ақпараттың мағынасы, ақпараттың басқа құжаттарда қайталануы, құжаттың мақсатты бағыты, құжаттың түрі мен түр өзгешелігі;
3) құжаттың сыртқы ерекшеліктері – түпнұсқалығы, құжатта қарардың, бұрыштаманың, белгінің болуы, құжаттың сыртқы көрінісі, мазмұнын жеткізудегі нысаны, құжатты куәландыру және ресімдеу (көркемдік, палеографиялық, тілдік және басқа да ерекшеліктері), құжаттың физикалық жай-күйі.
18. Құжаттарды Ұлттық архив қорының құрамына енгізу кезінде төмендегідей қабылдау нысандары қолданылады:

1) полная. При этой форме от организации принимается весь комплекс документов, включенных в состав Национального архивного фонда;
2) повидовая выборочная. При этой форме от организации одного вида (разновидности) в архив поступают лишь отдельные виды документов, включенные в состав Национального архивного фонда.
Форма повидового выборочного приема применяется в тех случаях, когда планово-отчетная и информационно-аналитическая документация данной организации поступает в тот же архив в составе фондов вышестоящих или других организаций. Повидовый выборочный прием применяется к тем организациям, в деятельности которых отлагаются отдельные ценные виды документов;
3) групповой выборочный прием. При этой форме из группы организаций одного вида (разновидности) в архив поступают полные комплексы документов одной или нескольких организаций. Такой прием целесообразно применять в
отношении организаций, в деятельности которых образуются сходные по составу комплексы документов, содержащие однородную информацию. В этом случае из группы однородных отбираются организации, имеющие наиболее интересную историю, масштабы деятельности, месторасположение или другие особенности, выделяющие их из ряда подобных.
19. Решение научно-методических вопросов, связанных с экспертизой ценности документов и включением (исключением) их в (из) состав (а) Национального архивного фонда, а также отнесением документов к объектам национального достояния Республики Казахстан, осуществляется ЦЭПК.
Экспертиза ценности документов осуществляется архивом с участием собственника или владельца архивных документов в соответствии с критериями, установленными пунктом 17 настоящих Правил. При проведении этой работы архив руководствуется типовыми и ведомственными (отраслевыми) перечнями документов с указанием сроков хранения. Сроки хранения отдельных видов документов, не вошедшие в указанные перечни, устанавливаются нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Решения о включении в состав Национального архивного фонда конкретных документов принимаются ЭПК Национального, центральных государственных архивов Республики Казахстан, Архива Президента Республики Казахстан, специальных государственных архивов и ЭПК местных исполнительных органов при утверждении описей дел, документов (или их годовых разделов) постоянного срока хранения.
Архив области (города республиканского значения, столицы), района (города) рассматривает и готовит к утверждению ЭПК местного исполнительного органа описи дел, документов (или их годовые разделы) постоянного срока хранения, образовавшихся в деятельности его источников комплектования согласно приложениям 1-9 настоящих Правил, описи дел по личному составу согласно приложению 10 к настоящим Правилам, акты о неисправимых повреждениях документов согласно приложению 11 к настоящим Правилам, при наличии такого факта, акты о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
ЭПК Национального, центральных государственных архивов Республики Казахстан, Архива Президента Республики Казахстан и специальных государственных архивов проводят согласование перечисленных документов самостоятельно.

1) толық. Бұл нысанда ұйымнан Ұлттық архив қоры құрамына кіретін құжаттар кешені толық қабылданады;
2) түріне қарай іріктеу. Бұл нысанда архивке ұйымнан бір түрдегі (әр түрінен) Ұлттық архив қорына кіретін құжаттардың жекелеген түрлері қабылданады.
Түріне қарай іріктеу нысаны егер белгілі бір ұйымның жоспарлық-есептік және ақпараттық-талдамалық құжаттары жоғары тұрған немесе басқа ұйым қорының құрамында сол архивке түскен жағдайда қолданылады. Одан басқа, қызмет барысында құжаттардың жекелеген құнды түрлері қордаланатын ұйымдар үшін түріне қарай іріктеу қолданылады;
3) топтық іріктеп қабылдау. Бұл нысанда бір түрдегі (әр түрінен) ұйым тобынан бір немесе бірнеше ұйымдардың толық құжаттар кешені архивке келіп түседі. Мұндай қабылдауды қызмет барысында біркелкі ақпараттан тұратын, құрамы ұқсас құжаттар жиынтығы түзілетін ұйымдарға қолдану тиімді. Бұл жағдайда біркелкі ұйымдар тобынан неғұрлым қызығарлық тарихымен, қызметінің ауқымдылығымен, орналасу орны немесе басқа да өзгешеліктерімен топтан ерекшеленіп тұратын ұйымдар іріктеліп алынады.
19. Құжаттардың құндылығын сараптауға байланысты және оларды Ұлттық архив қорының құрамына енгізу (шығарып тастау), сондай-ақ құжаттарды Қазақстан Республикасының ұлттық құндылықтар объектілеріне жатқызу туралы ғылыми-әдістемелік мәселелерді шешуді ОСТК жүзеге асырады.
Құжаттардың құндылығын сараптауды осы Қағидалардың 17-тармағында белгіленген өлшемдерге сәйкес архивтік құжаттардың немесе меншік иесінің тікелей қатысуымен архив жүзеге асырады. Бұл жұмысты атқару барысында архив сақтау мерзімі көрсетілген тұрпаттық және ведомстволық (салалық) құжаттар тізбесін басшылыққа алады. Аталған тізбеге кірмейтін жекелеген құжаттардың сақтау мерзімі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
Тұрақты сақталатын құжаттардың істер тізімдемесі, құжаттары (немесе олардың жылдық бөліктері) бекітілгеннен кейін нақты құжаттарды Ұлттық архив қорының құрамына енгізу туралы шешімді Қазақстан Республикасы Ұлттық архивінің, Қазақстан Республикасының Президенті архивінің, Қазақстан Республикасы орталық мемлекеттік архивтерінің, арнайы мемлекеттік архивтерінің және жергілікті басқару органдарының СТК қабылдайды.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (қаланың) архиві осы Қағидалардың 1-9-қосымшаларына сәйкес толықтыру көздерінің қызметі барысында пайда болған тұрақты сақталатын істердің тізімдемелерін, құжаттарды (немесе олардың жылдық бөліктерін) қарап шығады және оны жергілікті басқару органының СТК бекітуіне дайындайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві, Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік архивтері және арнайы мемлекеттік архивтері мұндай тізімдемелерді өздері бекітеді.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның архиві жеке құрам бойынша істер тізімдемесін осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес, түзетуге келмейтін зақымданған құжаттар туралы актілерді осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес, бар болған жағдайда сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы актілерді осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес жергілікті атқарушы органның СТК-ның келісуіне дайындайды.
Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві, Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік архивтері және арнайы мемлекеттік архивтер аталған құжаттарды келісуді өздері жүргізеді.

20. Экспертиза ценности документов в архиве проводится:
1) по истечении сроков временного хранения архивных документов, в том числе документов по личному составу, поступивших в архив от ликвидированных организаций;
2) при поступлении в архив документов в неупорядоченном состоянии;
3) при наличии в архивном фонде (архивных фондах) документов и дел, не подлежащих хранению (не имеющих ценности, дублетных или копийных документов, документов с поглощенной информацией в других документах и так далее). В этом случае работа проводится, комплексно, то есть по архивным фондам вышестоящего органа и подведомственных организаций, по архивным фондам однородных организаций, деятельность которых связана с определенной территорией. При этом устанавливается, в каком архивном фонде документы оставляются на государственном хранении.
Для работы с документами объемных, сложных и нескольких однородных фондов составляются рабочие планы проведения экспертизы и примерные перечни документов, подлежащих и не подлежащих постоянному хранению. К группам документов в перечнях даются пояснения о составе и содержании документов, остающихся на государственном хранении, и о документах по данной группе, которые отобраны к уничтожению;
4) в случае безвозвратного вывоза архивных документов за рубеж.
21. Экспертизу ценности документов при описании и переработке описей дел архивных фондов целесообразно проводить:
1) в процессе составления заголовков дел;
2) в процессе систематизации заголовков дел в соответствующей архивной описи дел.
22. Каждая единица хранения (далее – ед. хр.) на бумажной основе просматривается полистно, фотодокументы просматриваются, фонодокументы прослушиваются, кино и видеодокументы просматриваются и прослушиваются на монтажном столе или на экране.
23. Выделение к уничтожению документов с повторяющейся информацией проводится только после сверки их с документами, оставляемыми на государственном хранении. Кроме подлинников в некоторых случаях оставляются на хранение дублетные экземпляры особо ценных документов, а также варианты документов при наличии виз, резолюций, помет и правок текста. Состав дублетных документов может уточняться государственным архивом в зависимости от потребностей их использования.
24. Документы, отложившиеся в период до 1917 года включительно, к уничтожению не выделяются. Личные дела и документы биографического характера, завершенные в делопроизводстве по 1956 год включительно, также уничтожению не подлежат. Уничтожение документов, отложившихся в период с 1917 по 1956 годы, осуществляется только по согласованию с уполномоченным органом.

20. Архивте құжаттардың құндылығын сараптау:
1) архивтік құжаттардың уақытша сақтау мерзімі аяқталған жағдайда, соның ішінде жойылған ұйымдардан келіп түскен жеке құрам бойынша құжаттарға;
2) ерекше жағдайларда архивке реттелмеген құжаттар келіп түскенде;
3) егер архив қорында (архив қорларында) сақтауға келмейтін (құндылығы жоқ, телнұсқа немесе көшірме құжаттар, басқа құжаттардағы ақпараты қайталанатын құжаттар және тағы сондай) құжаттар болған жағдайда жүргізіледі. Мұндай жағдайда жұмыс кешенді түрде, яғни жоғары тұрған органның архивтік қорларынан және ведомствоға қарасты ұйымдардың, қызметтері белгілі бір аймақпен байланысты біртекті ұйымдардың архивтік қорлары бойынша жүргізіледі. Сонымен бірге құжаттарды мемлекеттік сақтауда қандай архивте қалдыру керек екендігі белгіленеді.
Ауқымды, қиын және бірнеше біртекті құжаттар қорымен жұмыс істеу үшін жұмыс нұсқаулығы және тұрақты сақтауға жататын немесе жатпайтын құжаттардың үлгі тізімі жасалады. Тізбеде мемлекеттік сақтауда қалған құжаттар тобына құрамы мен мазмұны туралы және осы топқа жататын жойылатын құжаттар туралы түсінік беріледі;
4) архивтік құжаттар қайтарымсыз шетелге шығарылған жағдайда жүргізіледі.
21. Архивтік қорлар істерінің тізімдемелерін сипаттау және қайта жасау барысында құжаттардың құндылығын сараптауды:
1) істің атауын құрастыру барысында;
2) архивтік істер тізімдемесіне сәйкес істердің тақырыбын жүйелеу барысында жүргізген орынды.
22. Қағаз негіздегі әрбір сақтау бірлігі (бұдан әрі – сақ. бір.) парақтап қаралады, фотоқұжаттар қаралады, дыбыстық құжаттар тыңдалады, кино және бейне құжаттары да монтаж үстелінде немесе экранда қаралады және тыңдалады.
23. Ақпараты қайталанатын құжаттар мемлекеттік сақтауда қалатын құжаттармен салыстырылған соң жоюға бөлінеді. Сақтауда аса құнды құжаттардың түпнұсқасымен қоса кейбір кездері телнұсқа даналары қалдырылады, сондай-ақ мәтінге бұрыштама қойылған, шешім шығарылған, белгі қойылған және түзетілген құжат нұсқалары да қалдырылады. Телнұсқалық құжаттардың құрамын олардың пайдаланылу қажеттілігіне байланысты мемлекеттік архив айқындауы мүмкін.
24. 1917 жылды қоса алғанда оған дейінгі кезеңдегі қордаланған құжаттар жойылуға жатпайды. 1956 жылды қоса алғанда оған дейінгі кезеңде іс жүргізу барысында жеке тұлғалар істері мен өмірбаяндық сипаттағы құжаттар да жойылуға жатпайды. 1917 жылдан 1956 жылдар аралығында қордаланған құжаттарды жою тек уәкілетті органның келісімімен жүзеге асырылады.

25. В результате экспертизы ценности документов, поступивших на хранение в неупорядоченном состоянии, архив составляет описи дел, документов постоянного хранения согласно приложений 1-9 к настоящим Правилам, описи дел временного (свыше 10 лет) срока хранения, описи дел по личному составу и акт о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению. В этих случаях согласование описей, акта с организациями не проводится.
26. Дела постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения, поступившие в архив в неупорядоченном состоянии до составления описи, подшиваются в твердую обложку из картона или переплетаются с учетом возможности свободного чтения текста всех документов, дат, виз, резолюции и других отметок на них. На обложке дела указывается наименование фондообразователя, структурного подразделения, номер (индекс) дела, заголовок дела, дата дела (тома, части), количество листов в деле, срок хранения дела, архивный шифр дела.
Документы, отнесенные к объектам национального достояния Республики Казахстан, и особо ценные документы хранятся в твердых папках с тремя клапанами и с завязками или в картонных футлярах (коробках или тубусах).
27. Архивные документы, подлежащие списанию, списываются и подлежат вторичной переработке (в качестве сырья) в соответствии с пунктами 265-268 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок приема, передачи архивных документов
28. От организаций-источников комплектования архива документы Национального архивного фонда, находящиеся в государственной собственности, принимаются архивом по истечении сроков ведомственного хранения, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сроки ведомственного хранения документов Национального архивного фонда продлеваются:
1) для источников комплектования Национального, центральных государственных архивов Республики Казахстан, Архива Президента Республики Казахстан – решением ЭПК данных архивов
2) для источников комплектования специального государственного архива – решением ЭПК данного архива;
3) для источников комплектования других архивов – решением ЭПК местных исполнительных органов.
Сроки хранения документов Национального архивного фонда в негосударственных организациях определяются в договоре между архивом и собственником указанных документов.
29. Прием документов Национального архивного фонда от источников комплектования осуществляется архивом в соответствии с планом-графиком, который утверждается руководством архива по согласованию с источниками комплектования. Внеплановый прием документов Национального архивного фонда, а также архивных документов, сроки временного хранения которых не истекли, осуществляется в случае ликвидации источника комплектования или в случае угрозы сохранности архивных документов.
По просьбе источников комплектования и при наличии свободных площадей архив может осуществлять досрочный прием документов Национального архивного фонда, а также временное хранение других архивных документов на основе договора.

25. Құжаттардың құндылығын сараптау нәтижесінде сақтауға ретсіз күйде түскен құжаттарға архив осы Қағидалардың 1-9-қосымшаларына сәйкес тұрақты сақталатын құжаттардың істер тізімдемесін, уақытша сақталатын (10 жылдан аса) істер тізімдемесін, осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес жеке құрам бойынша істердің тізімдемесін және осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы акт жасалады. Бұл жағдайларда ұйымдармен тізімдемелерді, актілерді келісу жүргізілмейді.
26. Егер тұрақты және уақытша сақталатын (10 жылдан жоғары) құжаттар архивке реттелмеген күйде түскен болса, тізімдеме жасағанға дейін картоннан жасалған қатты мұқабаға немесе құжаттағы мәтіндегі уақыты, бұрыштамасы, шешімі және басқа да белгілері толық оқылатындай етіліп тігіледі. Істің мұқабасында қор құрушының атауы, құрылымдық бөлімшесі, істің нөмірі (индексі), істің тақырыбы, істің уақыты, (томы, бөлімі), істегі парақтар саны, істің сақтау мерзімі және істің архивтік шифрі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектілеріне жататын және аса құнды құжаттар үш клапанды және аузы байланатын папкаларда немесе картонды қаптамада (қораптарда немесе тубустарда) сақталады.
27. Жоюға жататын архивтік құжаттар осы Қағидалардың 265-268-тармақтарына сәйкес есептен шығарылады және қайта өңдеуге (шикізат ретінде кәдеге жаратуға) жіберіледі.
Параграф 3. Архивтік құжаттарды қабылдау, тапсыру тәртібі
28. Архивті толықтыру көзі – ұйымдардан мемлекеттік меншіктегі Ұлттық архив қорының құжаттарын архив Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген ведомстволық сақтау мерзімі аяқталған соң қабылдап алады.
Ұлттық архив қоры құжаттарының ведомстволық сақтау мерзімі ерекше жағдайларда ұзартылады. Мерзімін ұзарту мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық архиві, Қазақстан Республикасы Президентінің архиві, Орталық мемлекеттік архивтердің толықтыру көздері үшін – осы архивтердің СТК-ның шешімімен;
2) арнайы мемлекеттік архивті толықтыру көздері үшін – осы архивтің СТК-ның шешімімен;
3) басқа архивтердің толықтыру көздері үшін – жергілікті атқарушы органдардың СТК-ның шешімімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік емес ұйымдарда Ұлттық архив қоры құжаттарын сақтау мерзімі архив пен меншік иесінің арасында жасалған шартта көрсетіледі.
29. Толықтыру көздерінен Ұлттық архив қорының құжаттарын қабылдауды, толықтыру көзінің келісімі бойынша архив басшылығы бекіткен жоспар-кестеге сәйкес архив жүзеге асырады. Ұлттық архив қорының құжаттарын, сондай-ақ уақытша сақтау мерзімі аяқталмаған архив құжаттарын жоспардан тыс қабылдау толықтыру көзі таратылған жағдайда немесе архивтік құжаттарды сақтауға қауіп төнген жағдайда жүзеге асырылады.
Толықтыру көзінің өтініші бойынша архив бос орын болған жағдайда Ұлттық архив қорының құжаттарын мерзімінен бұрын қабылдауы, сондай-ақ шарт негізінде басқа да архивтік құжаттарды уақытша сақтауға алуы мүмкін.

30. Архивные документы принимаются в архив в упорядоченном состоянии с научно-справочным аппаратом и страховыми копиями на особо ценные документы при их наличии.
При приеме архивных документов проводятся проверка их физического, санитарно-гигиенического, технического состояния, а также проверка страховых копий на особо ценные документы и проверка комплектности учетных документов.
Документы Национального архивного фонда принимаются в архив по утвержденным ЭПК описям дел, документов согласно приложениям 2-9 к настоящим Правилам, документы по личному составу – по согласованным ЭПК описям дел, документов согласно приложению 10 к настоящим Правилам, архивные документы с не истекшими сроками временного хранения – по сдаточным описям.
Прием дел производится поединично, особо ценные дела принимаются с их полистной проверкой. Во всех экземплярах описи дел, документов делаются отметки о приеме архивных документов в архив. При отсутствии ед. хр., указанных в описи дел, документов, в ней делается новая итоговая запись. Номера отсутствующих ед. хр. и причины отсутствия оговариваются в акте приема-передачи документов на хранение и в прилагаемой к акту справке. Источник комплектования принимает меры по розыску не поступивших на хранение архивных документов. Утраченные подлинные архивные документы заменяются их копиями.
Прием архивных документов оформляется актом приема-передачи документов на хранение согласно приложению 13 к настоящим Правилам, составляемым в двух экземплярах. Один экземпляр остается в архиве, другой – в источнике комплектования. Вместе с архивными документами в архив передаются три экземпляра описи дел, документов.
При первом приеме архивных документов от источника комплектования принимается также историческая справка о нем и его фонде, которая затем дополняется сведениями об изменениях в названии, функциях, структуре источника комплектования (фондообразователя).
Прием архивных документов, сроки временного хранения которых не истекли, оформляется актом приема-передачи документов на хранение и производится по номенклатуре дел, при ее отсутствии – по сдаточной описи, составляемой организацией.
31. Документы от граждан поступают в архив и включаются в состав Национального архивного фонда по договору дарения, по завещанию, по договору купли-продажи, по решению суда.
Прием указанных документов в архив осуществляется на основании решения ЭПК архива (местного исполнительного органа) по результатам рассмотрения сдаточной или оценочной описи и заключения эксперта и оформляется актом приема на хранение документов личного происхождения согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
При отрицательном решении вопроса о приеме или приобретении архивом указанных архивных документов, а также возврате по результатам экспертизы ценности их части из числа находившихся в архиве, составляется акт возврата архивных документов собственнику в двух экземплярах согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Один экземпляр акта остается в архиве, другой вместе с документами (их частью) возвращается собственнику или владельцу.

30. Архив құжаттары реттелген күйде ғылыми-анықтамалық аппаратымен және аса құнды құжаттар бар болған жағдайда олардың сақтандыру көшірмелерімен қабылданады.
Архивтік құжаттарды қабылдау кезінде құжаттардың физикалық, санитариялық-гигиеналық, техникалық жай-күйіне тексеру жүргізіледі, сондай-ақ аса құнды құжаттардың сақтандыру көшірмелері және есепке алу құжаттарының толымдылығы тексеріледі.
Ұлттық архив қорының құжаттары архивке осы Қағидалардың 2-9-қосымшаларына сәйкес СТК бекіткен істердің, құжаттардың тізімдемесі бойынша, жеке құрам бойынша құжаттар – осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес СТК келіскен істер, құжаттар тізімдемесі бойынша, мерзімі аяқталмаған уақытша сақталатын архивтік құжаттар – тапсыру тізімдемесі бойынша қабылданады.
Істі қабылдау бір-бірлеп жүргізіледі, аса құнды істер парақтап тексеруден өткен соң қабылданады. Іс тізімдемесінің әрбір данасына архивтік құжаттың архивке қабылданғаны туралы белгі қойылады. Құжаттардың іс тізімдемесінде көрсетілген сақ. бір. жоқ болған жағдайда жаңа қорытынды жазба жасалады. Жоқ болған сақ. бір. нөмірі және жоқ болу себептері құжатты архивке тапсыру кезінде қабылдау-тапсыру актісінде және актіге қосымша анықтамада көрсетіледі. Толықтыру көздері архив сақтауына түспеген құжаттарды іздестіру шараларын қабылдайды. Жоғалған түпнұсқалық архивтік құжат оның көшірмелерімен ауыстырылады.
Архивтік құжаттарды сақтауға қабылдау кезінде осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес екі данадан тұратын қабылдау-тапсыру актісі толтырылады. Бір данасы архивте, екіншісі – толықтыру көзінде қалады. Архивтік құжаттармен бірге архивке құжаттар, істер тізімдемесінің үш данасы қоса беріледі.
Толықтыру көздерінен бірінші рет архивтік құжаттар қабылданған жағдайда ол туралы және оның қоры туралы тарихи анықтама қоса қабылданады, кейін атауында, атқаратын қызметінде, толықтыру көзі құрылымындағы (қор құрушы) өзгерістер туралы мәліметтермен толықтырылады.
Уақытша сақтау мерзімі бітпеген архивтік құжаттарды сақтауға қабылдау қабылдау-тапсыру актісімен ресімделеді және істің номенклатурасы бойынша жүргізіледі, егер ол болмаған жағдайда – ұйым жасайтын тапсыру тізімдемесімен қабылданады.
31. Азаматтардан құжаттарды сыйға беру, мұрагерлік бойынша, сатып алу-сату шарты бойынша, соттың шешімі бойынша архивке келіп түседі және Ұлттық архив қорының құрамына енгізіледі.
Аталған құжаттарды архивке қабылдау архивтің (жергілікті атқарушы органның) СТК-ның шешімі негізінде, тапсыру және бағалау тізімдемелерінің және сарапшының қорытындысын қарау нәтижесінде қабылданады және осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес жеке тектік құжаттарды сақтауға қабылдау актісімен рәсімделеді.
Аталған архивтік құжаттарды архивтың қабылдауы немесе сатып алу туралы теріс шешім болған жағдайда, сондай-ақ құндылығын сараптау нәтижесі бойынша олардың архивтегі бір бөлігін кері қайтарған жағдайда, құжаттарды кері қайтару актісі осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес екі данада дайындалады. Актінің бір данасы архивте қалады, екінші данасы құжаттармен (олардың бөлігімен) бірге меншік иесіне немесе иемденушіге қайтарылады.

32. Аудиовизуальные документы принимаются на хранение в следующем комплекте - кинодокументы (фильмы, спецвыпуски) - негатив изображения, дубль-негатив (контратип), негатив фонограммы, магнитный оригинал фонограммы, позитивная копия, магнитная фонограмма шумов и музыки, промежуточный позитив изображения (лаванда), установочные ролики и паспорта для цветных кинодокументов (в исключительных случаях принимается неполный комплект), эталонная копия, фотодокументы - негатив, контрольный фотоотпечаток или позитив при отсутствии негатива, фонодокументы и видеодокументы - оригинал и копия.
Одновременно принимается текстовая сопроводительная документация для кинодокументов - монтажные листы, аннотации, разрешительные удостоверения к законченным произведениям, акты технического состояния, записи цветовых и световых паспортов, для фотодокументов - аннотация, для фоно и видеодокументов - сопроводительная документация в виде актов технического состояния, текстов выступлений, каталогов грампластинок, списков выступающих, программ вечеров, концертов, рецензий, статей и других материалов, имеющих непосредственное отношение к принимаемым в архив документам.
33. Научно-техническая документация принимается на хранение по описям, составленным по следующим группам - научно-исследовательская, конструкторская, технологическая, проектно-сметная, патентно-лицензионная, телеметрическая, картографическая, землеустроительная, лесоустроительная и иная документация на различных носителях информации.
34. Электронные документы принимаются на хранение в сопровождении программных средств, позволяющих их воспроизвести, и с необходимым комплектом сопроводительной документации.
35. Документы, созданные архивом в результате инициативного документирования событий современности или прошлого (анкеты, фотографии, записи воспоминаний, бесед, интервью и так далее), включаются в состав Национального архивного фонда и вносятся в опись дел, документов, которая утверждается ЭПК. Прием указанных документов оформляется актом приема-передачи документов на постоянное хранение.
36. Прием секретных документов от источников комплектования архива осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах.
37. Прием архивных документов от ликвидированных организаций, являющихся источниками комплектования архивов, осуществляется в соответствии с пунктами 29, 31-33, 35 настоящих Правил.
Архивные документы, принятые архивом от ликвидированной организации, являвшейся источником комплектования архива, выделяются к уничтожению по истечении установленных сроков хранения. Архивные документы, имеющие в соответствии с типовыми или отраслевыми перечнями срок хранения с пометкой "ЭПК", выделяются к уничтожению только после проведения экспертизы их ценности.

32. Дыбыс-бейнеқұжаттар сақтауға төмендегідей жиынтықпен қабылданады - киноқұжаттар (фильмдер, арнайы түсірілімдер) – көріністің негативі, дубль-негатив (контратип), фонограмманың негативі, фонограмманың магниттік түпнұсқасы, позитивтік көшірмесі, шудың және әуеннің магниттік фонограммасы, көріністің аралық позитиві, (лаванда) қондырғы ролигі және түрлі-түсті киноқұжаттардың төлқұжаты (арнайы жағдайларда толық емес жинақ қабылданады) эталондық көшірме, фотоқұжаттар – негатив, тексеру фототаңбасы немесе негатив болмаған жағдайда позитиві, фоноқұжаттар мен бейнеқұжаттар үшін – түпнұсқасы және көшірмесі.
Онымен қоса мәтіндік ілеспе құжаттама - киноқұжаттар үшін – монтаж парақтары, қысқаша мазмұны, аяқталған шығарманың рұқсат куәліктері, техникалық жай-күйі туралы актілер, паспорттардың түрлі-түсті және жарық арқылы жазбалары, фотоқұжаттар үшін – қысқаша мазмұны, фоно және бейнеқұжаттар үшін – техникалық жай-күйі актісі түріндегі ілеспе құжаттама, кештердің, сөйленген сөздің мәтіні, үнтаспалардың каталогы, сөйлеушілер тізімі, концерттердің, рецензиялардың, мақалалар мен қабылданатын құжаттарға тікелей қатысы бар басқа да материалдардың бағдарламалары қабылданады.
33. Ғылыми-техникалық құжаттама сақтауға мынадай топтар бойынша жасалған тізімдемемен қабылданады ғылыми-зерттеу, конструкторлық, технологиялық, жобалық-сметалық, патентті-лицензиялық, телеметрикалық, картографиялық, жерге қоныстандырушылық, орманға қоныстандырушылық және түрлі тасығыштағы өзге құжаттамалар.
34. Электронды құжаттар сақтауға оларды жаңғыртуға мүмкіндік беретін бағдарламалық құралдарымен және керекті ілеспе құжаттар жиынтығымен қоса қабылданады.
35. Қазіргі немесе өткен уақыттың оқиғаларын (сауалнамалар, фотосуреттер, естелік, сұхбат, әңгіме жазбалары және тағы сондай) бастамалық құжаттау нәтижесінде архивте жасалған құжаттар Ұлттық архив қорының құрамына кіреді және СТК-ның бекітуімен құжаттардың іс тізімдемесіне енгізіледі. Аталған құжаттарды тұрақты қабылдау қабылдау-тапсыру актісімен ресімделеді.
36. Архивті толықтыру көзінен құпия құжаттарды қабылдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
37. Архивтің толықтыру көзі болып табылатын таратылған ұйымдардан архивтік құжаттарды қабылдау осы Қағидалардың 30, 32-34, 36-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
Архивті толықтыру көзі болып табылатын таратылған ұйымдардан қабылданған архивтік құжаттар, белгіленген сақтау мерзімі аяқталған соң жоюға шығарылады. Тұрпаттық және салалық тізбеге сәйкес сақтау мерзімінде "СТК" белгісі бар архивтік құжаттар құндылығына сараптама жүргізілгеннен кейін ғана жоюға жіберіледі.

38. При ликвидации организации, не являющейся источником комплектования архива, документы по личному составу, в случае отсутствия у организации правопреемника, подлежат приему в архив.
39. Передача архивных документов, находящихся в государственной собственности, из одного архива в другой осуществляется на основании решения уполномоченного органа или местного исполнительного органа, согласованного с уполномоченным органом в связи с уточнением профиля архива, а также по результатам экспертизы ценности документов по личному составу.
При передаче составляется акт приема-передачи документов на хранение в двух экземплярах, одновременно передаются три экземпляра описей дел, документов, дело фонда и лист фонда.
40. Архив может комплектоваться архивными документами, имеющими научное, культурное, историческое или иное значение для Казахстана, находящимися за его пределами.
Прием полученных из-за рубежа архивных документов в архив осуществляется на основании договора между собственником или владельцем указанных документов и архивом о продаже, возврате, дарении подлинных документов или их копий, обмене копиями документов. Заключение договора осуществляется с учетом законодательства соответствующей страны.
В договоре оговариваются особые условия использования передаваемых архивных документов. Прием документов оформляется актом приема-передачи документов на хранение.
Архивные документы, поступившие из-за рубежа в виде подлинников или копий на правах подлинников, принятые на постоянное хранение в архив, независимо от их происхождения включаются в состав Национального архивного фонда и подлежат государственному учету.
41. Архив совместно с источниками комплектования архива рассматривает и готовит к согласованию уполномоченным органом (местным исполнительным органом) или согласовывает в соответствии с предоставленными ему полномочиями правила по документированию и управлению документацией, типовые (примерные), индивидуальные номенклатуры дел, положения об архивах и экспертных комиссиях источников комплектования архива, другие правовые и научно-методические документы по документированию и управлению документацией, работы архивов организаций.
Архив участвует в работе ЦЭК, ЭК источников комплектования архива. Источники комплектования архива - в работе ЭПК по приглашению ЭПК местного исполнительного органа или архива.
Архив принимает участие в проверках состояния документирования и управления документацией, организации хранения, комплектования, учета и использования архивных документов в источниках комплектования архива, организуемых уполномоченным органом, местным исполнительным органом.

38. Архивті толықтыру көзі болып табылмайтын ұйым таратылғанда, құқықтық мұрагері болмаған жағдайда жеке құрам бойынша құжаттар архивтің қабылдауына жатады.
39. Мемлекет меншігіндегі архивтік құжаттарды бір архивтен екінші архивке тапсыру уәкілетті органмен келісілген соң уәкілетті органның немесе архивтің бағытын айқындауға байланысты жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде, сондай-ақ жеке құрам бойынша құжаттардың құндылық сараптама қорытындысы нәтижесінде жүзеге асырылады.
Тапсыру кезінде құжаттарды сақтауға қабылдау-тапсыру актісі екі данада дайындалады, онымен қоса іс тізімдемесінің, құжаттардың, қордың ісі және парағы үш нұсқада тапсырылады.
40. Архив Қазақстан үшін ғылыми, мәдени, тарихи және басқа да маңызы бар шетелдердегі архивтік құжаттармен толықтырылуы мүмкін.
Шетелден алынған архивтік құжаттарды архивке қабылдау меншік иесімен немесе көрсетілген құжаттардың иесімен және архивпен сату, қайтару, құжаттың түпнұсқасын немесе көшірмесін тарту ету, құжаттардың көшірмелерімен алмасу туралы шарт негізінде жүзеге асады. Шарт жасау тиісті елдің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шартта тапсырылған архивтік құжаттарды пайдаланудың ерекше шарттары келісіледі. Құжаттарды сақтауға қабылдау қабылдау-тапсыру актісімен рәсімделеді.
Шетелден түпнұсқа түрінде немесе түпнұсқалық құқығы бар көшірме түрінде тұрақты сақтауға қабылданған архивтік құжаттар шыққан тегіне қарамастан Ұлттық архив қоры құрамына енгізіледі және мемлекеттік есепте тұрады.
41. Архив архивті толықтыру көздерімен бірігіп құжаттау және құжаттаманы басқару қағидаларын, істердің тұрпаттық (үлгілік), жеке номенклатураларын, архивтер туралы және архивті толықтыру көздерінің сараптама комиссиясының ережелерін, құжаттау және құжаттаманы басқару, ұйымдардың архивтерінің жұмысы жөнінде басқа құқықтық және ғылыми-әдістемелік құжаттарды қарайды және уәкілетті органмен (жергілікті атқарушы органмен) келісуге дайындайды немесе өзіне берілген өкілеттікке сәйкес келіседі.
Архив Орталық сараптама комиссиясының (бұдан әрі – ОСК), архивті толықтыру көздерінің сараптама комиссиясының (бұдан әрі – СК) жұмыстарына қатысады. Архивті толықтыру көздері – жергілікті атқарушы органның немесе архивтің СТК-ның шақыруымен СТК-ның жұмыстарына қатысады.
Архив уәкілетті орган және жергілікті атқарушы орган ұйымдастырған құжаттаудың және құжаттаманы басқарудың жай-күйін, архивті толықтыру көздеріндегі архивтік құжаттарды сақтауды, толықтыруды, пайдалануды және есепке алуды тексеру жұмыстарына қатысады.

42. Архив в пределах предоставленных ему полномочий в целях формирования и обеспечения сохранности документов Национального архивного фонда, находящихся на временном хранении, осуществляет взаимодействие с делопроизводственными, архивными службами и экспертными комиссиями источников его комплектования.
43. В этих целях архив оказывает указанным службам и комиссиям методическую и практическую помощь, в том числе на платной основе.
1) в организации документов в делопроизводстве и формировании дел;
2) по отбору документов в состав Национального архивного фонда и подготовке их к передаче на постоянное хранение;
3) по упорядочению документов по личному составу;
4) по ведению учета документов Национального архивного фонда, находящихся на временном хранении;
5) по подготовке нормативных и методических документов (пособий) по вопросам делопроизводства и архивного дела;
6) по совершенствованию работы делопроизводственных и архивных служб, экспертных комиссий источников комплектования;
7) в создании и совершенствовании научно-справочного аппарата к архивным документам;
8) в повышении профессиональной квалификации работников указанных служб.
Глава 3. Правила хранения документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами
Параграф 1. Порядок фондирования архивных документов
44. В архиве документы Национального архивного фонда и другие архивные документы организуются по исторически и/или логически связанным между собой совокупностям – архивным фондам. По отношению к некоторым видам архивных документов допускается их нефондовая организация в соответствии с пунктами 90-93 настоящих Правил.
45. Виды архивных фондов:
1) архивный фонд организации, состоящий из образовавшихся в процессе ее деятельности архивных документов;
2) объединенный архивный фонд, состоящий из архивных документов, образовавшихся в процессе деятельности двух или более организаций, а также граждан, имеющих между собой исторически и/или логически обусловленные связи:
для организаций – однородность и преемственность деятельности, подчиненность, единство объекта и времени деятельности, местонахождение;
для граждан – родственные, профессиональные, творческие, деловые связи;
3) архивный фонд личного происхождения, состоящий из образовавшихся в процессе жизни и деятельности отдельного гражданина, семьи, архивных документов, включенных в состав Национального архивного фонда.
46. К архивному фонду приравнивается архивная коллекция, являющаяся совокупностью отдельных архивных документов, образовавшихся в деятельности разных источников комплектования архива, объединенных по одному или нескольким признакам (тематическому, номинальному, объектному, авторскому, хронологическому, географическому и другим).

42. Уақытша сақтаудағы Ұлттық архив қорының құжаттарын қалыптастыру және олардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында архив өзіне берілген өкілеттіктер шеңберінде іс жүргізу, архив қызметтерімен және оны толықтыру көзінің сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады.
43. Осы мақсатта архив көрсетілген қызметтер мен комиссияларға әдістемелік және тәжірибелік, оның ішінде ақылы негізде:
1) іс жүргізуде құжаттарды ұйымдастыру және істерді қалыптастыру барысында;
2) Ұлттық архив қорының құрамына құжаттарды іріктеу және оларды тұрақты сақтауға тапсыруға дайындау бойынша;
3) жеке құрам бойынша құжаттарды ретке келтіру бойынша;
4) уақытша сақтаудағы Ұлттық архив қорының құжаттарын есепке алуды жүргізу бойынша;
5) іс жүргізу және архив ісі мәселелері бойынша нормативтік және әдістемелік құжаттар (оқу құралдарын) дайындау бойынша;
6) іс жүргізу және архивтік қызметтердің толықтыру көздерінің сараптау комиссиясының жұмыстарын жетілдіру бойынша;
7) архивтік құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппаратты жасау және жетілдіру бойынша;
8) аталған қызмет қызметкерлерінің кәсіптік біліктілігін арттыру бойынша қызмет көрсетеді.
3-тарау. Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтердің сақтау тәртібі
Параграф 1. Архивтік құжаттарды қорға жүйелеу тәртібі
44. Архивтегі Ұлттық архив қорының және басқа архивтік құжаттар тарихи және/немесе қисынды өзара байланысы бар жиынтықтан – архивтік қордан біріктіріледі. Кейбір архивтік құжаттарды түріне қарай осы Қағидалардың 91-94-тармақтарына сәйкес қордан тыс біріктіруге болады.
45. Архивтік қордың түрлері:
1) ұйымның қызметі барысында жиналған архивтік құжаттардан тұратын ұйымның архивтік қоры;
2) екі немесе бірнеше ұйымдар қызметі барысында түзілген архивтік құжаттардан, сондай-ақ өзара тарихи және/немесе қисыны келіскен байланыстары бар тұлғалардың құжаттарынан тұратын біріккен архивтік қор:
ұйымдар үшін – қызметтің біртектілігі және сабақтастығы, бағыныштылығы, нысанның және қызмет уақытының бірлігі, орналасқан жері;
азаматтар үшін – туысқандық, кәсіптік, шығармашылық, іскерлік байланыстар;
3) Ұлттық архив қорының құрамына енгізілген жеке азаматтың, отбасының өмірі және қызметі барысында түзілген архивтік құжаттардан тұратын жеке тектік архивтік қор.
46. Бір немесе бірнеше белгілеріне байланысты (тақырыптық, нақтылы, цифрлық, авторлық, хронологиялық, географиялық және басқа) біріктірілген әртүрлі толықтыру көздерінің қызметінде пайда болған жекелеген архивтік құжаттар жиынтығы болып табылатын архив коллекциясы да архивтік қорға теңестіріледі.

47. В составе Национального архивного фонда выделяются особо ценные документы, имеющие непреходящую культурно-историческую и научную ценность, особую важность для общества и государства и в отношении которых устанавливается особый режим учета, хранения и использования.
48. В составе особо ценных документов выделяются документы, отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, не имеющие себе подобных по содержащейся в них информации и (или) их внешним признакам, невосполнимые при утрате с точки зрения их значения и (или) автографичности.
49. Работа по фондированию (определению, уточнению фондовой принадлежности архивных документов, в том числе определению юридической самостоятельности фондообразователя и хронологических рамок документов фонда, хронологических границ архивных фондов) осуществляется в организациях источниках комплектования архивов (фондообразователях) на стадии делопроизводства в процессе формирования дел в соответствии с номенклатурой дел и отбора документов для передачи на хранение в архив, а также в архиве - при описании принятых неупорядоченными архивных документов, переработке неудовлетворительно составленных описей, при создании объединенных архивных фондов и архивных коллекций, исправлении ошибок фондирования.
50. Сведения о принадлежности документов к определенному архивному фонду содержатся на обложке дела. Если этих сведений нет на обложке или они вызывают сомнение, то фондовая принадлежность устанавливается на основании изучения содержащихся в деле документов.
Фондовая принадлежность научно-технической документации определяется по следующим признакам:
1) научно-исследовательской и технологической – по названию разработчика, взятому с титульного листа;
2) конструкторской и проектной – по угловому штампу на чертежах, титульному листу текстовых документов, штампу применения, составу проекта или спецификации.
Научно-технической документация, созданная организацией-соразработчиком проекта (темы), поступает на государственное хранение в составе фонда организации генерального проектировщика (головной организации).
51. Архивные документы, являющиеся входящими, относятся к архивному фонду того фондообразователя, который их получил. Их фондовая принадлежность определяется по адресату, оттиску регистрационного штампа, содержанию документов, резолюции и отметке о направлении документов на исполнение.
Архивные документы, являющиеся исходящими (отпусками), относятся к архивному фонду того фондообразователя, который является их автором. Их фондовая принадлежность определяется по названию организации - автора, которое может быть указано в тексте, по подписям, делопроизводственным пометам, содержанию документов.
Архивные документы внутреннего обращения относятся к архивному фонду того фондообразователя, в котором они созданы. Их фондовая принадлежность определяется по названию организации, подписям, содержанию.

47. Ұлттық архив қорының құрамына сарқылмас мәдени-тарихи және ғылыми құндылығы бар, қоғам және мемлекет үшін ерекше маңызды аса құнды құжаттар ерекшеленеді және олар үшін есепке алудың, сақтаудың және пайдаланудың ерекше тәртібі белгіленеді.
48. Аса құнды құжаттардың ішінен құрамындағы ақпаратқа және сыртқы белгісіне қарай теңдесі жоқ және (немесе) олардың мазмұны және (немесе) қолтаңбасы жоғалған жағдайда қалпына келтірілмейтін Қазақстан Республикасының ұлттық құндылық объектілеріне жататын құжаттар ерекшеленіп алынады.
49. Қорға жүйелеу жұмыстары (архивтік құжаттардың қандай қорға жататындығын анықтау бойынша, оның ішінде қор иесінің құқықтық дербестігі және қордағы құжаттардың хронологиялық шеңбері, архивтік қорлардың хронологиялық шегі бойынша) архивтерді (қор құрушыларды) толықтыру көздері ұйымдарында, істер номенклатурасына сәйкес істерді түзу барысында және құжаттарды сақтауға архивке тапсыруға іріктеудің іс жүргізу сатысында жүзеге асырылады, сондай-ақ реттелмеген күйде қабылданған архивтік құжаттарды сипаттау барысында, қанағаттанғысыз күйде құрылған тізімдемені қайта өңдеу барысында, біріккен архивтік қор және архивтік коллекция құру барысында, қор түзудің қатесін жөндеу барысында жүзеге асырылады.
50. Құжаттардың белгілі бір архивтік қорға жататындығы туралы мәлімет істің мұқабасында жазылады. Егер ондай мәлімет жоқ болған немесе күмән тудырған жағдайда, қорға тиесілігі істегі құжаттарды зерделеу арқылы анықталады.
Ғылыми-техникалық құжаттаманың қорға тиесілігі мынадай белгілері мынадай белгілері:
1) ғылыми-зерттеу және технологиялық белгілеріне қарай – титулдық парақтан алынған әзірлеушінің атауы бойынша:
2) конструкторлық және жобалық белгілеріне қарай – сызбалар бұрышындағы мөртабаны, мәтіндік құжаттардың титулдық парағы, қолданылған мөртабаны, жобаның құрамы немесе ерекшелігі бойынша анықталады.
Жобаны (тақырыпты) бірігіп жасаушы ұйыммен жасалған ғылыми-техникалық құжаттама мемлекеттік сақтауға бас жобалаушы (басшы ұйым) ұйым қорының құрамында қабылданады.
51. Кіріс құжаты болып табылатын архив құжаттары құжаттарды қабылдаған қор құрушының архивтік қорға жатады. Олардың қорға тиесілігін жүйелеу адресаты, тіркеу мөртабанының бедері, құжаттың мазмұны, құжатты орындауға жолдау туралы қарар және белгісі бойынша анықталады.
Шығыс құжаттары болып табылатын архивтік құжаттар авторы қор құрушы болып табылатын архивтік қорға жатады. Олардың қорға тиесілігін жүйелеу мәтінде көрсетілген автор – ұйымның атауымен, қолтаңбаларымен, іс жүргізу белгілерімен, құжаттың мазмұнымен анықталады.
Ішкі айналымдағы архивтік құжаттар құрылған жердегі қор құрушының архивтік қорына жатады. Олардың қорға тиесілігін жүйелеу ұйымның атауынан, қолтаңбаларынан, мазмұнынан анықталады.

52. Дела, которые велись последовательно в двух и более организациях, включаются в состав архивного фонда той организации, в которой они были закончены делопроизводством.
53. В случае реорганизации или упразднения (ликвидации) организации с передачей ее функций вновь созданной организации, законченные производством дела включаются в архивный фонд реорганизуемой или упраздняемой (ликвидированной) организации, а незаконченные дела, переданные для окончания производством организации-правопреемнику, включаются в архивный фонд последней.
54. В тех случаях, когда среди документов одного архивного фонда обнаружены ошибочно включенные документы других архивных фондов, они выделяются и присоединяются к документам тех архивных фондов, к которым они относятся.
55. Из архивного фонда личного происхождения архивные документы организации выделяются и присоединяются к соответствующему архивному фонду при условии, если этот архивный фонд находится на хранении в данном архиве и архивные документы организации не связаны с деятельностью гражданина, образовавшего архивный фонд личного происхождения. Не подлежат выделению из архивного фонда гражданина - руководителя и члена соответствующих общественных организаций архивные документы этих общественных организаций.
56. Единый архивный фонд с архивными документами организации составляют:
1) архивные документы консультативно-совещательных органов, созданных при организации;
2) архивные документы временных администраций организации, находящейся в стадии банкротства и/или ликвидации;
3) архивные документы созданных при организации первичных общественных организаций (за исключением организаций Коммунистической партии Советского Союза и Всесоюзного Ленинского Коммунистического Союза Молодежи), существовавших до принятия законодательства Республики Казахстан об общественных объединениях;
4) архивные документы ликвидационной комиссии организации.
57. Архивные документы дочерних организаций, составляют отдельные архивные фонды от документов их основных организаций независимо от того, хранятся ли они в одном архиве или разных. Архивные документы представительств и филиалов составляют единые архивные фонды с архивными документами их основных организаций, если они хранятся в одном архиве.
58. Архивные документы общественной организации (профсоюзной и других), существующей при организации с момента регистрации этой общественной организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об общественных объединениях, при их поступлении на хранение в архив составляют самостоятельный архивный фонд или присоединяются к архивному фонду соответствующей организации, образуя объединенный архивный фонд.

52. Екі немесе одан көп ұйымда жүйелі түрде жүргізіліп отырған істер, іс жүргізуді аяқтаған ұйымның архивтік қорының құрамына қосылады.
53. Ұйым өз қызметін қайтадан құрылған ұйымға тапсырып, қайта құрылған немесе таратылған (жойылған) жағдайда, аяқталған істер қайта құрылған немесе таратылған (жойылған) ұйымның архивтік қорына енгізіледі, ал аяқталмаған істер құқықтық мұрагердің ұйымына аяқтау үшін тапсырылады және оның архивтік қорына жатады.
54. Бір архивтік қор құжаттарының арасында басқа архивтік қор құжаттары қате қосылып кеткен жағдай анықталғанда, олар алынып, тиісті архивтік қорлардың құжаттарына қосылады.
55. Егер архивтік қор осы архивте сақтауда болса және ұйымның архивтік құжаттары осы архивтік қорды жасаған азаматтың қызметіне қатысы болмаған жағдайда, жеке тектік архивтік қордан ұйымның құжаттары бөлініп алынып, тиісті архивтік қорға қосылады. Тиісті қоғамдық ұйымдардың басшысы және мүшесі – азаматтың архивтік қорынан осы қоғамдық ұйымның құжаттарын шығарып тастауға жатпайды.
56. Ұйымның архивтік құжаттарынан тұратын бірыңғай архивтік қорды:
1) ұйымда түзілген консультативтік-кеңес органдарының архивтік құжаттары;
2) банкроттық және/немесе таратылу жағдайындағы уақытша әкімшілік ұйымдардың архивтік құжаттары;
3) Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктері туралы заңнамасы қабылданғанға дейін болған алғашқы қоғамдық ұйымдарды (Кеңес Одағының Коммунистік Партиясы мен Бүкілодақтық Лениншіл Коммунистік Жастар Одағы ұйымдарын қоспағанда) ұйымдастыруда жасалған архивтік құжаттары;
4) ұйымдағы тарату туралы комиссияның архивтік құжаттары құрайды.
57. Еншілес ұйымдардың архивтік құжаттары бір немесе әртүрлі архивте сақталуына қарамастан, негізгі ұйымның архивтік құжаттарынан бөлек архивтік қорда сақталады. Егер өкілдік пен бөлімшелердің архивтік құжаттары бір архивте сақталатын болса, онда олар негізгі ұйымның архивтік құжаттарымен бірге біртұтас архивтік қор түзеді.
58. Қазақстан Республикасының қоғамдық бірлестіктер туралы заңнамасына сәйкес есепке алынған күннен бастап жиналған қоғамдық ұйымдардың (кәсіподақтық және тағы басқаларын) архивтік құжаттары архивтің сақтауына түскеннен кейін дербес архивтік қор түзеді немесе тиісті ұйымның архивтік қорына қосылып, біріккен архивтік қор түзеді.

59. Объединенный архивный фонд может быть сформирован из архивных документов:
1) организаций, однородных по целевому назначению и функциям, действующих на определенной территории.
2) руководящего органа и подчиненных ему организаций, действующих на определенной территории.
3) организаций, объединенных объектом деятельности.
Такой фонд можно сформировать из архивных документов организации и документов общественных организаций (профсоюзной, научно-технической и другой), членами которой являются работники этой организации;
4) последовательно сменявших друг друга организаций, если функции предшественников полностью или частично передавались и передаются их преемникам, а также, формирование дел которых происходило в виде непрерывного процесса, приведшего к созданию связанного комплекса документов, не поддающегося разделению;
5) двух или более архивных фондов личного происхождения, если физические лица связаны между собой близкими родственными, профессиональными, творческими, деловыми отношениями.
Условием для создания объединенного архивного фонда должна быть недробимость документов конкретных фондов, вошедших в его состав.
60. Архивные документы, сформированные в архивный фонд, объединенный архивный фонд, перефондированию не подлежат. Перефондирование архивных документов допускается в исключительных случаях, при обнаружении ошибок фондирования, затрудняющих поиск архивных документов и только в тех случаях, если документы фонда не введены в научный оборот.
Архивная коллекция может быть перефондирована путем распределения его документов в соответствующие фонды без ущерба для учета. Исторически сложившаяся архивная коллекция, поступившая из другого архива, от организации или гражданина, перефондированию не подлежит.
61. Каждому архивному фонду организации присваивается официальное наименование соответствующего фондообразователя с указанием его организационно-правовой формы, подчиненности, всех переименовании в хронологической последовательности, а также местонахождения.
62. Наименование объединенного архивного фонда может состоять:
1) из обобщенного наименования включенных в него архивных фондов;
2) из наименования руководящего органа и обобщенного наименования подчиненных ему организаций;
3) из перечисления названий сменявших друг друга организаций;
4) из последнего названия организации, с добавлением "и ее предшественники".
Конкретные наименования всех организаций, документы которых вошли в объединенный архивный фонд, приводятся в учетных документах.
63. В названии архивного фонда указываются его хронологические границы.

59. Біріккен архивтік қор:
1) белгілі бір аумақта әрекет ететін мақсатты бағыты мен функциялары бірдей ұйымдардың;
2) белгілі бір аумақта әрекет ететін басшылық органның және оған бағынысты ұйымдардың;
3) қызмет нысандары біріккен ұйымдардың архивтік құжаттарынан түзіледі.
Мұндай қор қызметкерлері сол ұйымның мүшесі болып табылатын ұйымдардың архивтік құжаттарынан және қоғамдық ұйымдардың (кәсіподақтық, ғылыми-техникалық және басқа) құжаттарынан құралады;
4) бірін бірі алмастыратын ұйымдардың, егер алдыңғы ұйымның қызметі толығымен немесе біртіндеп олардың мирасқорларына берілген және берілетін болса, сондай-ақ істерін қалыптастыру үзіліссіз жүріп отырған үдеріс барысында бөлінуге жатпайтын, бір-біріне байланысты пайда болған құжаттар жиынтығынан түзілсе;
5) егер жеке тұлғалар бір бірімен жақын туысқандық, кәсіптік, шығармашылық, іскерлік қарым-қатынаста болса, екі немесе бірнеше жеке тектік архивтік қор түзіледі.
Біріккен архивтік қорды құруда міндетті шарт нақтылы қорлардың құрамына кіретін құжаттардың ұсақталмауы болып саналады.
60. Архивтік қорға, біріккен архивтік қорға алынған архивтік құжаттар қорға қайта жүйелеуге жатпайды. Архивтік құжаттарды қайта қорға жүйелеу ерекше жағдайларда, яғни архивтік құжаттарды іздеуді қиындататын қате табылған жағдайда және қордағы құжаттар ғылыми айналымға енбеген жағдайда ғана жол беріледі.
Архивтік коллекцияларды ондағы құжаттарды есепке алу үшін ешбір нұқсан келтірместен тиісті қорларға бөлу жолымен қайта қорға жүйелеуге болады. Басқа архивтен, ұйымнан немесе азаматтан түскен тарихи қалыптасқан архивтік коллекция қайта қорға жүйелеуге жатпайды.
61. Ұйымның әрбір архивтік қорына оның ұйымдық-құқықтық нысаны, бағыныштылығы, барлық қайта атаулары хронологиялық реттілікпен, сондай-ақ орны көрсетіліп, қор құрушының тиісті ресми атауы беріледі.
62. Біріккен архивтік қордың атауы:
1) оған қосылған архивтік қорлардың жалпылама атауынан;
2) басшы органның атауынан және оған бағынышты ұйымдардың жалпылама атауынан;
3) бірін бірі алмастырған ұйымдардың атауларының қатарынан;
4) "және мұның алдындағы" деген сөздерді қосып, ұйымның соңғы атауынан тұруы мүмкін.
Құжаттары біріккен архивтік қорға енген ұйымдардың нақтылы атауы есептік құжаттарда келтіріледі.
63. Архивтік қордың атауында оның хронологиялық шегі көрсетіледі.

67. В связи с преобразованием местных представительных и исполнительных органов (их объединением, разделением, а также изменением статуса административно-территориальной единицы) новые архивные фонды составляют архивные документы созданных органов местного государственного управления.
68. Переименование или изменение административных границ не является основанием для создания новых архивных фондов из архивных документов соответствующих органов местного государственного управления и других организации, расположенных на данной территории.
69. При реорганизации (ликвидации) организации новые архивные фонды создаются в случаях:
1) изменения целевого назначения, профиля деятельности и функций организации.
Если на базе органа управления создается организация, занимающаяся непосредственно производством, то ее документы составляют новый архивный фонд. Также следует поступать, когда производственная организация преобразуется в управленческий орган.
В случае коренного изменения компетенции и функций организации и создания на ее базе новой организации ее документы составляют новый архивный фонд;
2) преобразования организации с изменением формы собственности имущества организации (приватизация, акционирование, национализация и тому подобное).
Из архивных документов государственной организации, подвергшейся преобразованию с изменением формы собственности имущества организации, и архивных документов вновь возникшей организации (й) - правопреемника (ов) допускается формирование объединенного архивного фонда в случае передачи в соответствии с договором (соглашением) архивных документов организации (й) - правопреемника (ов) в государственную собственность или на хранение в архив. В этом случае их документы включаются отдельными описями.
К описям такого фонда составляются отдельные титульные листы и предисловия. Документы по личному составу в этих фондах продолжают предыдущие описи дел по личному составу;
3) при ликвидации организации с передачей всех или части ее функции новой или нескольким вновь созданным организациям документы каждой новой организации составляют новые архивные фонды.
70. Ликвидация организации означает прекращение его деятельности без перехода прав и обязанностей в порядке правопреемства к другим организациям. В соответствии с этим фактором документы ликвидированной организации составляют отдельный архивный фонд.
71. Не является основанием для создания нового архивного фонда:
1) расширение или сужение территориальных границ деятельности или функций организации;
2) выделение из организации одной или нескольких новых организаций с передачей им отдельных функций первой организации;

67. Жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың қайта құрылуына байланысты (олардың бірігуі, бөлінуі, сонымен қатар әкімшілік-аумақтық бірлігі мәртебесінің өзгеруі) жаңа архивтік қорды жергілікті мемлекеттік басқару органдарының архивтік құжаттары құрайды.
68. Жергілікті өкілетті және атқарушы органдардың әкімшілік шекараларының қайта аталуы немесе өзгеруі осы аумақта орналасқан тиісті жергілікті мемлекеттік басқару органдары мен басқа ұйымдардың архивтік құжаттарынан жаңа архивтік қор жасауға негіз бола алмайды.
69. Ұйым қайта құрылған (таратылған) жағдайда жаңа архивтік қор төмендегідей жағдайларда жасалады:
1) ұйымның қызметі, мақсаттық бағыттары, бағдары өзгерген жағдайда.
Егер басқару органдарының базасында тікелей өндіріспен айналысатын ұйымдар құрылған жағдайда, оның құжаттары жаңа архивтік қор түзеді. Сондай-ақ, өндіріс ұйымдары басқару органдарына қайта өзгертілген жағдайда да осылай жасалады.
Ұйым қызметі мен құзыреті түбегейлі өзгерген жағдайда және оның негізінде жаңа ұйым құрылған жағдайда оның құжаттары жаңа архивтік қор түзеді;
2) ұйым мүлкінің меншік нысаны өзгеріп, ұйым қайта құрылған (жекешелендіру, акционерлеу, мемлекет меншігіне айналдыру және тағы сол сияқты) кезде жасалады.
Мемлекеттік ұйымның архивтік құжаттары меншік нысанының өзгеріп қайта құрылуға ұшырағанда қайта пайда болған ұйымның – құқықтық мұрагердің ұйым мүлкі мен архивтік құжаттары шартқа (келісімге) сәйкес ұйымның – құқықтық мұрагердің архивтік құжаттарын мемлекеттік меншікке немесе архивке сақтауға берген жағдайда біріккен архивтік қор қалыптастыруға болады. Бұл жағдайда олардың құжаттары жеке тізімдемелермен кіргізіледі.
Мұндай қордың тізімдемесіне бөлек титулдық парақтары және алғы сөз дайындалады. Бұл қорлардағы жеке құрам бойынша құжаттар бұрынғы жеке құрам бойынша істер тізімдемесін жалғастырады;
3) функцияларының барлығы немесе бір бөлігі жаңадан құрылған немесе бірнеше қайта құрылған ұйымдарға беріліп ұйымды қысқарту барысында, әрбір жаңа ұйымның құжаттары жаңа архивтік қор түзеді.
70. Ұйымның таратылуы оның бүкіл құқықтары мен міндеттерінің мұрагерлік тәртібімен басқа ұйымға берілместен қызметінің тоқтатылуын білдіреді. Осы факторға байланысты таратылған ұйымдардың құжаттары бөлек архивтік қор түзеді.
71. Жаңа архивтік қор түзуге негіз бола алмайтын жағдайлар:
1) ұйым қызметінің немесе функцияларының аумақтық шегінің кеңеюі немесе тарылуы;
2) ұйымнан бір немесе бірнеше жаңа ұйымдардың бөлінуі, оларға алғашқы ұйымның жеке функцияларының берілуі;

3) изменение подчиненности организации, ее структуры, переименование или внесение изменений в название, не сопровождающиеся изменением первоначальных функций;
4) смена учредителя (ей) организации, без изменения формы собственности имущества этой организации;
5) преобразование государственного учреждения в государственное предприятие и наоборот.
Преобразование государственного предприятия, основанного на праве хозяйственного ведения в государственное предприятие, основанное на праве оперативного управления (казенное предприятие) и наоборот не является основанием для разделения документов на отдельные архивные фонды.
Документы государственных предприятий и государственных учреждений в случае, если предприятия (учреждения) продолжают свою деятельность после 1991 года как государственные, составляют единый архивный фонд;
6) переход организации из республиканской собственности в коммунальную и наоборот.
72. Хронологическими границами архивного фонда являются:
1) архивного фонда организации – устанавливаемые на основе нормативных правовых актов официальные даты их образования (регистрации) и ликвидации. При наличии нескольких нормативных правовых актов за дату образования организации принимается дата наиболее раннего из них;
2) объединенного архивного фонда – даты образования (регистрации) наиболее ранней и ликвидации наиболее поздней по времени деятельности организаций, документы которых вошли в состав объединенного архивного фонда;
3) архивного фонда личного происхождения – даты рождения и смерти гражданина, членов семьи или рода (по аналогии с объединенным архивным фондом);
4) архивной коллекции – даты самого раннего и самого позднего документа.
732. Хронологические границы архивного фонда могут не совпадать с крайними датами составляющих его архивных документов:
1) в фонде организации – в связи с возможным отсутствием архивных документов начального и/или завершающего этапов деятельности организации, включением в состав фонда более ранних архивных документов, переданных для завершения производством дела предшественником организации;
2) в фонде личного происхождения – за счет документов, собранных фондообразователем, проведением памятно-юбилейных мероприятий и других.
Параграф 2. Порядок организации архивных документов в пределах архивного фонда
74. В пределах архивного фонда архивные документы организуются по ед. хр. и систематизируются согласно схеме систематизации (номенклатуре дел), которая является основанием для их внутренней организации и закрепляется описью (описями) дел, документов.

3) бастапқы жүктелген қызметі өзгерместен, ұйымның бағыныстылығы, құрылымы өзгерген жағдайда, оның қайта аталуы, атауына өзгерістер енгізілуі;
4) ұйымның мүлік меншігінің нысаны өзгерместен, ұйым құрылтайшы(лар)ының ауысуы;
5) мемлекеттік мекеме мемлекеттік кәсіпорын болып және керісінше қайта құрылуы.
Шаруашылық жүргізу құқығына негізделген мемлекеттік кәсіпорынды жедел басқаруға (қазыналық кәсіпорын) негізделген мемлекеттік кәсіпорын етіп және керісінше қайта құру құжаттарды бөлек архивтік қор етіп бөлуге негіз бола алмайды.
Егер кәсіпорын (мекеме) 1991 жылдан кейін өз қызметін мемлекеттік ретінде жалғастырған жағдайда, мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелердің құжаттары біртұтас архивтік қор түзеді;
6) ұйым республикалық меншіктен коммуналдық меншікке өткен жағдайда және керісінше.
72. Архивтік қордың хронологиялық шегі мыналар болып табылады:
1) ұйымның архивтік қоры – олардың құрылуы (тіркелуі) мен таратылуының ресми мерзімі нормативтік құқықтық актілер негізінде белгіленген. Бірнеше нормативтік құқықтық актілер болған жағдайда, ұйымның құрылған мерзімі деп олардың неғұрлым ертеректегі мерзімі қабылданады;
2) біріккен архивтік қор – біріккен архивтік қордың құрамына кірген ұйым қызметіндегі құжаттар күні бойынша, құрылу (тіркелу) күні неғұрлым ертерегі және таратылу күні неғұрлым соңғысы;
3) жеке тектік архивтік қор – азаматтың, отбасы мүшелерінің немесе тегінің туылған және қайтыс болған күні (біріккен архивтік қормен ұқсас);
4) архивтік коллекциялар – ең ерте және ең соңғы құжаттың мерзімі.
73. Архивтік қордың хронологиялық шегі оның құрамындағы архивтік құжаттардың соңғы мерзімдерімен сәйкес келмеуі мүмкін:
1) ұйымның қорында – ұйымның қызметі туралы алғашқы және/немесе соңғы кезеңдегі архивтік құжаттардың жоқ болу мүмкіндігіне байланысты, қордың құрамына алдыңғы ұйымның аяқтау үшін қалдырған неғұрлым ертедегі архивтік құжаттары да кіреді;
2) жеке тектік қорда – қор құрушының жинаған, өткізілген атаулы-мерейтой шаралары және тағы басқа құжаттар есебінен.
Параграф 2. Архивтік қор шегінде архивтік құжаттарды ұйымдастыру тәртібі
74. Архивтік құжаттар архивтік қор шегінде сақ. бір. ұйымдастырылады және олардың ішкі ұйымдасуының негізі болып табылатын жүйелеу кестесіне сәйкес жүйелендіріледі (істер номенклатурасы) және істер, құжаттар тізімдемесімен (тізімдемелерімен) бекітіледі.

75. Систематизация ед. хр. в пределах архивного фонда по разделам (подразделам) схемы систематизации проводится с учетом одного или нескольких следующих признаков:
1) структурного (в соответствии с принадлежностью ед. хр. к структурным подразделениям);
2) хронологического (по периодам или датам, к которым относятся ед. хр.);
3) функционального, отраслевого, тематического, предметно-вопросного (с учетом функций организации, тем или вопросов, которых касается содержание ед. хр.);
4) номинального (по делопроизводственной форме - видам и разновидностям документов);
5) корреспондентского (по организациям и лицам, в результате переписки с которыми образовались ед. хр.);
6) географического (в соответствии с определенными территориями, населенными пунктами и другими географическими объектами, с которыми связано содержание документов, их авторы, корреспонденты);
7) авторского (по названиям организаций или фамилиям лиц, которые являются авторами документов).
76. Сочетание структурного и хронологического признаков дает два варианта схемы систематизации - хронологически-структурный и структурно-хронологический.
77. Хронологически-структурная схема систематизации применяется по отношению к фондам действующей организации (учитывая дальнейшее пополнение документов этих архивных фондов) и ликвидированных организаций с часто менявшейся структурой.
При систематизации по этой схеме ед. хр. группируются в архивном фонде, прежде всего, по времени их создания (по годам, периодам), а в пределах каждой хронологической группы – по структурным подразделениям организации.
78. Структурно-хронологическая схема систематизации применяется по отношению к фондам организаций, имевших стабильную структуру, изменения которой происходили редко, а также при систематизации ед. хр. ликвидированных организаций.
При систематизации по этой схеме ед. хр. группируются по структурным подразделениям фондообразователя, а в пределах каждой структурной группы – по времени формирования ед. хр.
79. Хронологически-функциональная или функционально-хронологическая схемы систематизации применяются по отношению к фондам организаций с часто менявшейся структурой или не имеющие ее.
При систематизации ед. хр. по хронологически-функциональной схеме группировка их происходит вначале по хронологическому признаку, а затем по функциям (видам, направлениям) деятельности фондообразователя. При этом подгруппы дел располагаются с учетом значимости функций организаций (руководство, планирование, финансирование, учет и отчетность, снабжение и сбыт, кадры и так далее).
При систематизации ед. хр. по функционально-хронологической схеме они группируются вначале по функциям деятельности фондообразователя, а затем по хронологическому признаку.

75. Архивтік қор ішінде сақ. бір. бөлім (бөлімше) бойынша жүйелеуде жүйелеу кестесі бір немесе бірнеше белгілерді ескере отырып жүргізіледі:
1) құрылымдық (сақ. бір. құрылымдық бөлімшелерге жатуына байланысты);
2) хронологиялық (сақ. бір. кезеңі мен мерзімі бойынша);
3) функционалдық, салалық, тақырыптық, тақырыптық-сұрақтық (сақ. бір. мазмұнына қатысты ұйымның қызметін, тақырыптар немесе мәселелерді есепке ала отырып);
4) атаулы (іс жүргізудің нысаны бойынша – құжаттың түрлері және әр алуандығы);
5) корреспонденттік (ұйымдар және жеке тұлғалармен хат алмасу барысында сақ. бір. түзілген жағдайда);
6) географиялық (құжаттың мазмұнымен, олардың авторымен, корреспонденттерімен байланысты белгілі аумаққа, тұрғылықты жеріне және басқа да географиялық нысандарына сәйкес);
7) авторлық (құжаттардың авторы болып табылатын ұйымдардың атауымен немесе тұлғалардың аты-жөні бойынша).
76. Құрылымдық және хронологиялық белгілерді үйлестіру жүйелеу кестесінің екі - хронологиялық-құрылымдық және құрылымдық-хронологиялық нұсқасын береді.
77. Хронологиялық-құрылымдық жүйелеу кестесі әрекет ететін ұйымдағы қорларға (архивтік қордың әрі қарай да құжаттармен толығып отыратынын ескере отырып) және құрылымын жиі өзгертетін таратылған ұйымдарға қатысты қолданылады.
Осы кесте бойынша жүйелеу кезінде сақ. бір. ең алдымен құрылу уақытына байланысты (жыл, мерзім бойынша), ал әрбір хронологиялық топ ішінде – ұйымның құрылымдық бөліміне қарай топтастырылады.
78. Құрылымдық-хронологиялық жүйелеу кестесі өзгертулер сирек болған, тұрақты құрылымы бар ұйым қорына қатысты қолданылады, сонымен қатар таратылған ұйымдардың сақ. бір. жүйелеу барысында қолданылады.
Осы кесте бойынша жүйелеу барысында сақ. бір. қор құрушының құрылымдық бөлімшелеріне қарай топтастырылады, ал әрбір құрылымдық топтың ішінде – сақ. бір. түзілу уақытына қарай топтастырылады.
79. Хронологиялық-функционалдық немесе функционалдық-хронологиялық жүйелеу кестесі құрылымы жиі ауысатын немесе тіпті құрылымы жоқ ұйымдарға қатысты қолданылады.
Сақ. бір. хронологиялық-функционалдық кестеге сәйкес жүйелеуді топтастыру алдымен хронологиялық белгілеріне қарай жүргізіледі, сонан соң қор түзуші қызметінің функциясына (түріне, бағытына) қарай топтастырылады. Бұл жағдайда топтар ұйым қызметінің маңыздылығын (басшылық, жоспарлау, қаржыландыру, есепке алу және есептеу, жабдықтау және сату, кадр және тағы сол сияқты) есепке ала отырып орналастырылады.
Сақ. бір. функционалдық-хронологиялық кестеге сәйкес жүйелеу ең алдымен қор түзуші қызметінің функциясына, сонан соң хронологиялық белгісіне қарай топтастырылады.

80. Хронологически-тематическая или тематически-хронологическая схемы систематизации ед. хр. применяются по отношению к небольшим по объему архивным фондам, а также отдельным коллекциям. В первом случае ед. хр. располагаются сначала по хронологии, и внутри каждого года по отдельным темам (вопросам) в зависимости от их значимости, во втором случае ед. хр. сначала группируются по темам (вопросам), а затем внутри каждой темы по хронологии.
81. Хронологически-номинальная и номинально-хронологическая схемы применяются для систематизации ед. хр. архивных фондов бесструктурных организаций-сначала по хронологии, внутри каждого года по видам ед. хр. или сначала по видам ед. хр. (приказы, протоколы, планы и другие) и внутри каждого вида по хронологии.
82. При систематизации ед. хр. аудиовизуальной и электронной документации дополнительно используется объектный и форматный признаки.
83. Ед. хр. группируются последовательно по признакам, применение которых является наиболее целесообразным для всех или отдельных групп архивных документов архивного фонда.
84. Документы по личному составу, научно-техническая документация в архивных фондах научно-исследовательских организаций, рукописи в издательствах, истории болезней в медицинских организациях, акты проверок в фондах контрольных органов выделяются в особые группы и систематизируются обособленно от управленческой документации.
85. Архивные документы личного происхождения систематизируются в соответствии с разрабатываемой архивом схемой систематизации.
В архивном фонде семьи на первое место выносятся архивные документы наиболее известного гражданина, затем - архивные документы членов семьи в порядке степени родства.
86. Ед. хр. в объединенном архивном фонде, располагаются по значимости фондообразователей, по хронологии их создания, по алфавиту названий. Для архивных фондов однотипных организаций используется общая схема систематизации.
87. В пределах архивной коллекции архивные документы одного вида (разновидности) группируются по авторскому признаку с расположением групп ед. хр. в алфавитном порядке названий организаций или фамилий граждан. В пределах архивной коллекции, созданной по тематическому признаку, группировка архивных документов проводится по темам или вопросам, расположенным в порядке их значимости или хронологии.
88. В соответствии со схемой систематизации ед. хр. группируются в следующем порядке:
1) ед. хр. относятся к тому году, в котором они начаты делопроизводством, или в котором поступили в данную организацию (структурное подразделение) из другой организации (структурного подразделения) для продолжения производства;

80. Сақ. бір. жүйелеудің хронологиялық-тақырыптық немесе тақырыптық-хронологиялық кестеде жүйелеу көлемі үлкен емес архивтік қорларға, жекелеген коллекцияларға қатысты қолданылады. Бірінші жағдайда сақ. бір. алдымен хронологиялық және маңыздылығына қарай әрбір жыл ішінде бөлек тақырыпқа (мәселеге) қарай топтастырылады, екінші жағдайда сақ. бір. алдымен тақырыпқа (мәселеге) қарай, кейін әрбір тақырыптың ішінде хронологиясына қарай топтастырылады.
81. Сақ. бір. жүйелеудің хронологиялық-номиналды және номиналды-хронологиялық кестесі құрылымы жоқ ұйымдардың архивтік қорларына қолданылады: алдымен хронологиялық, әр жыл ішінде сақ. бір. түріне қарай немесе сақ. бір. түріне қарай (бұйрықтар, хаттамалар, жоспарлар және тағы басқа) және әр жылдың ішінде хронологиясына қарай қолданылады.
82. Дыбыс-бейнелік және электронды құжаттаманың сақ. бір. жүйелеу барысында қосымша ныцифрлық және тұрпаттық белгілер қолданылады.
83. Сақ. бір. белгісіне қарай реттеліп топтастырылады және мұны барлық немесе жекелеген архивтік қордың архивтік құжаттары тобына қолдану өте орынды.
84. Жеке құрам бойынша құжаттар, ғылыми-зерттеу ұйымдарының архивтік қорындағы ғылыми-техникалық құжаттамалар, баспалардағы қолжазбалар, медициналық ұйымдардағы сырқаттану тарихы, бақылау органдары қорындағы тексеру актілері арнайы топқа бөлінеді және басқару құжаттарынан жеке жүйеленеді.
85. Жеке тектік архивтік құжаттар архивтің әзірлеген жүйелеу кестесіне сәйкес жүйеленеді.
Отбасының архивтік қорында бірінші орынға атақты азаматтың архивтік құжаттары шығарылады, кейін туысқандық дәрежесіне қарайотбасының басқа мүшелерінің құжаттары қойылады.
86. Біріккен архивтік қорда сақ. бір. қор түзушінің маңыздылығына, түзу хронологиясына және алфавиттік атауына қарай орналасады. Бір үлгідегі ұйымдардың архивтік қорларына жалпы жүйелеу кестесі қолданылады.
87. Архивтік коллекциялар ішінде бір түрдегі (әр түрдегі) архивтік құжаттар автордың белгілеріне қарай сақ. бір. тобының ұйым атауы немесе азаматтардың әкесінің аты алфавиттік реттілікпен орналасуына қарай топтастырылады. Тақырыптық белгілеріне қарай жасалған архивтік коллекциялар ішінде архивтік құжаттарды топтастыру маңыздылығы немесе хронологиялық реттілігіне қарай орналасқан тақырыбына немесе мәселелеріне қарай жүргізіледі.
88. Сақ. бір. жүйелеу кестесіне сәйкес төмендегідей реттілікпен топтастырылады:
1) іс жүргізудегі жыл қай жылы басталса, сақ. бір. сол жылға жатады немесе осы ұйымға (құрылымдық бөлімше) өндірісті жалғастыру үшін басқа ұйымнан (құрылымдық бөлімшеден) келіп түскен жылға жатады;

2) ед. хр., содержащие планы, отчеты, сметы и материалы к ним относятся к тому году, на который или за который они составлены, независимо от даты их составления, долгосрочные планы относятся к начальному году их действия, а отчеты за эти годы - к последнему году отчетного периода;
3) ед. хр., начатые делопроизводством в одном подразделении и переданные для продолжения в другое подразделение, относятся к тому подразделению, в котором они были завершены;
4) в пределах года или хронологического периода ед. хр. располагаются по значимости функций организации (или - в порядке значимости и логической взаимосвязи видов и разновидностей документов);
5) ед. хр., представляющие собой личные дела, систематизируются по годам увольнения и алфавиту фамилий.
89. Ед. хр. в пределах последних (завершающих) ступеней систематизации распределяются по их значимости или хронологии.
90. Электронные документы систематизируются по видам носителей информации (магнитные ленты, лазерные и жесткие диски, компакт-диски, дискеты), внутри видов - по форматам представления информации, и далее - по характеру зафиксированной информации.
Параграф 3. Порядок нефондовой организации архивных документов
91. Нефондовая организация архивных документов - организация созданных в деятельности различных источников комплектования аудиовизуальных документов (кинофотофоно и видеодокументов) по их видам, одному или нескольким внешним признакам (цветности, материалу носителя информации, его формату, системе записи звуковой информации и другие).
92. Кинодокументы и видеодокументы систематизируются:
1) по видам - фильмы, спецвыпуски, киножурналы, отдельные кино- и телесюжеты;
2) по годам выпуска фильмов, спецвыпусков, киножурналов; производственным номерам отдельных кино- и телесюжетов;
3) единицам учета (комплектам) (далее – ед. уч.);
4) цветности (цветные, черно-белые);
5) формату пленки (8 миллиметров (далее-мм), 16 мм, 35 мм, 70 мм и другие).
За ед. уч. кинодокументов принимается часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью определенного фильма, спецвыпуска, киножурнала, отдельного кино- и телесюжета.
За ед. хр. кинодокументов принимается физически обособленный рулон кинопленки или магнитной ленты с записью изобразительной и/или звуковой информации.
Ед. хр. располагаются по элементам комплекта, а внутри них - по порядку номеров частей кинодокумента.
Комплект кинодокумента состоит из оригинала и копий, относящихся к одному фильму, спецвыпуску, киножурналу, кино- и телесюжету.
На кинодокументы и видеодокументы определенного вида составляется отдельная опись.

2) құрамында жоспарлар, есептер, сметалар және материалдар бар сақ. бір. жасалған күніне қарамастан, олар қай жылы немесе қай жылға жасалса соған жатады, ұзақ мерзімді жоспарлар басталған жылына жатады, ал сол жылға есептер есепті кезеңнің соңғы жылына жатады;
3) іс жүргізу бір бөлімшеде басталып, жалғастыру үшін екінші бөлімшеге берілген сақ. бір. іс жүргізу аяқталған бөлімшеге жатады;
4) жыл ішінде немесе хронологиялық мерзімде сақ. бір. ұйым қызметінің маңыздылығына қарай орналасады (немесе құжаттардың маңыздылығы және құжат түрінің және әртүрлілігінің логикалық байланысына қарай орналасады);
5) жеке іс жөніндегі сақ. бір. жұмыстан шығу жылдары мен тегінің алфавиттік ретімен жүйеленеді.
89. Жүйелеудің соңғы сатысындағы (аяқталу) сақ. бір. маңыздылығы мен хронологиясына қарай таралады.
90. Электронды құжаттар ақпарат тасығышының түріне қарай (магнитті таспалар, лазерлік және қатты дискілер, ықшам-дискілер, дискеталар) жүйеленеді, түр ішінде – ақпаратты ұсыну форматына қарай, әрі қарай жазылған ақпараттың сипатына қарай жүйеленеді.
Параграф 3. Архивтік құжаттарды қордан тыс ұйымдастыру тәртібі
91. Архивтік құжаттарды қордан тыс ұйымдастыру – дыбыс-бейнелік құжаттарды (кинофотофоно және бейнеқұжаттар) түріне, бір немесе бірнеше сыртқы белгілеріне (түрлі түстілігі, ақпараты бар материалдарға, оның тұрпатына, дыбысты ақпараттарды жазу жүйесіне және тағы басқа) қарай жинақтаудың әртүрлі дереккөздері қызметі барысында ұйымдастыру.
92. Киноқұжаттар мен бейнеқұжаттар төмендегідей жүйеленеді:
1) түріне қарай – фильмдер, арнайы шығарылымдар, кинолар, бөлек кино және телесюжеттер;
2) фильмдер, арнайы шығарылым, киноқұжаттардың, бөлек кино және әртүрлі түстегі телесюжеттердің шығарылу жылына қарай;
3) есепке алу бірлігіне (жиынтық) (бұдан әрі – ес. бір.) қарай;
4) түсіне қарай (түрлі түсті, қара-ақ);
5) үлдірдің форматына қарай (8 милиметр (бұдан әрі – мм), 16 мм, 35 мм, 70 мм және басқа).
Киноқұжаттың ес. бір. белгілі бір фильмнің, арнайы шығарылымның, киножурналдың, жеке кино және телесюжеттің сақ. бір. бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Киноқұжаттардың сақ. бір. бейнелеу және/немесе дыбыстық ақпаратты жазбасы бар, физикалық жағынан ерекшеленетін рулонды киноүлдір немесе магнитті таспа жатады.
Сақ. бір. жинақ элементіне қарай орналастырылады, ал ішінде киноқұжат бөлімдері рет-ретімен орналастырылады.
Киноқұжаттың жинағы бір фильмнің, арнайы шығарылымның, киножурналдың, кино- және телесюжеттің түпнұсқасынан және көшірмесінен тұрады.
Белгілі бір түрдегі киноқұжаттар мен таспа құжаттары үшін бөлек тізімдеме жасалады.

93. Фотодокументы систематизируются по видам:
1) негативы различной цветности (цветные или черно-белые) и размеров, которые обозначаются цифрами 2 - 8 (цифра 2 соответствует негативу размером 2,5 сантиметров (далее - см.) х 3,5.см., 3 – 6 см. х 6 см., 4 – 6 см. х 9 см., 5 – 9 см. х 12 см., 6 – 10 см. х 15 см., 7 – 13 см, х 18 см., 8 – 18 см. х 24 см.).
При систематизации небольших объемов негативов размеров 6-8 допускается их объединение в одну группу;
2) слайды (диапозитивы) различной цветности;
3) позитивы, фотоотпечатки;
4) фотоальбомы;
5) диафильмы;
6) электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью (далее – электронные документы) (фотодокументы на цифровых или иных современных носителях), которые обозначаются буквой "Э".
На фотодокументы определенного вида составляется отдельная опись.
За ед. уч. фотодокументов принимается одна или несколько ед. хр. с записью определенного диафильма.
За ед. хр. фотодокументов принимается физически обособленный кадр (негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив), несколько кадров панорамной съемки, фотоотпечаток, рулон диафильма, фотоальбом).
За ед. уч. электронных документов принимается часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью электронного документа.
За ед. хр. электронных документов (фотодокументы на цифровых или иных современных носителях) принимается физически обособленный носитель с записью части электронного документа, одного или нескольких электронных документов.
94. Фонодокументы систематизируются по видам записи звуковой информации - фонографическая, граммофонная, оптическая, магнитная, лазерная. На фонодокументы определенного вида записи составляется отдельная опись. Внутри видов фонодокументы располагаются по ед. уч. и комплектам.
За ед. уч. фонодокументов принимается часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью звуковой информации об определенном событии, произведении литературы и искусства (нескольких произведений литературы и искусства, объединенных по авторскому, тематическому или другим признакам) и тому подобное.
За ед. хр. фонодокументов принимается физически обособленные рулон кинопленки, магнитной или бумажной ленты, кассета, восковой валик, диск с записью звуковой информации.
За ед. уч. электронных документов (фонодокументы на цифровых и иных современных носителях) принимается часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью электронного документа.
За ед. хр. электронных документов (фонодокументы на цифровых и иных современных носителях) принимается физически обособленный носитель с записью части электронного документа, одного или нескольких электронных документов.
Ед. хр. внутри ед. уч. располагаются в порядке производственных номеров, обозначенных на этикетках, а внутри комплекта в следующей последовательности - оригиналы, копий.
Комплект фонодокумента состоит из оригинала и копий, относящихся к определенной ед. уч.
За ед. уч. видеодокументов принимается часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью определенного сюжета, произведения литературы и искусства (нескольких произведений литературы и искусства, объединенных по авторскому, тематическому или другим признакам) и тому подобное.
За ед. хр. видеодокументов принимается физически обособленный рулон магнитной ленты, кассета, диск с записью изобразительной и звуковой информации.

93. Фотоқұжаттар түріне қарай төмендегідей жүйеленеді:
1) 2-8 санымен белгіленетін (2 саны 2,5 сантиметр (бұдан әрі – см.) х 3,5 см., 3-6 см. х 6 см., 4-6 см. х 9 см., 5-9 см. х 12см., 6-10 см. х 15 см., 7-13 см. х 18 см., 8-18 см. х 24 см. өлшемді негативке сәйкес келеді) әртүрлі (түрлі түсті немесе қара-ақ) түстегі немесе өлшемдегі негативтер.
6-8 өлшеміндегі көлемі шағын негативтерді жүйелеу кезінде оларды бір топқа біріктіруге болады;
2) әртүрлі түстегі слайдтар (диапозитивтер);
3) позитивтер, фототаңбалар;
4) фотоальбомдар;
5) диафильмдер;
6) "Э" әрпімен белгіленетін, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар (бұдан әрі – электрондық құжаттар) (цифрлық немесе соңғы үлгідегі тасығыштардағы фотоқұжаттар).
Белгілі бір фотоқұжаттар түріне жеке тізімдеме жасалады.
Фотоқұжаттарды ес. бір. кейбір диафильм жазылған бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Фотоқұжаттардың сақ. бір. физикалық жеке кадр (негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив) панорамалық түсірілімнің бірнеше кадрлары, фотобедерлеме, диафильмнің рулоны, фотоальбом) жатады.
Электронды құжаттардың ес. бір. электронды құжаттың жазбасы бар сақ. бір. бір бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Электронды құжаттардың сақ. бір. (цифрлық немесе соңғы үлгідегі тасығыштардағы фотоқұжаттар) электронды құжат бөлігіндегі бір немесе бірнеше электронды құжаттардағы жазбасы бар физикалық жекелеген тасығыш жатады.
94. Фоноқұжаттар дыбысты ақпараттың жазбасына қарай – фонографиялық, граммофондық, оптикалық, магниттік, лазерлік болып жүйеленеді. Фоноқұжаттардың белгілі бір жазба түріне жеке тізімдеме жасалады. Фоноқұжаттар түрлеріне қарай ес. бір. және жиынтықпен орналастырылады.
Фоноқұжаттардың ес. бір., белгілі оқиға, әдебиет және өнер туындысы (авторлық, тақырыптық немесе басқа да белгілеріне қарай біріктірілген бірнеше әдеби және өнер туындысы) және сол сияқты дыбыстық ақпарат жазылған сақ. бір. бір бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Фоноқұжаттардың сақ. бір. физикалық тұрғыдан жекелеген киноүлдірдің, магнитті немесе қағаз таспаның рулоны, кассета, балауызды білікше, дыбыстық ақпараты бар дискілер жатады.
Электронды құжаттардың (цифрлық немесе соңғы үлгідегі тасығыштардағы фоноқұжаттар) ес. бір. электронды құжаттың жазбасы жазылған сақ. бір. бір бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Электронды құжаттардың (цифрлық немесе соңғы үлгідегі тасығыштардағы фоноқұжаттар) сақ. бір. физикалық жекелеген электронды құжаттардың бір бөлігі жазылған жазба тасығыштар, бір немесе бірнеше электронды құжаттар сақталады.
Ес. бір. ішіндегі сақ. бір. заттаңбасында көрсетілген өндірістік нөмірлер реттілігімен, ал жиынтықтың ішінде телнұсқа, одан кейін көшірмесі орналастырылады.
Фоноқұжаттардың жиынтығы белгілі бір есепке алу жиынтығына қатысты телнұсқадан және көшірмеден тұрады.
Бейнеқұжаттардың ес. бір. сақ. бір. бір бөлігі, белгілі оқиға, әдебиет және өнер туындысы (авторлық, тақырыптық немесе басқа да белгілерімен біріктірілген бірнеше әдебиет және өнер туындысы) және сол сияқты жазылған бір немесе бірнеше сақ. бір. жатады.
Бейнеқұжаттардың сақ. бір. физикалық тұрғыдан жекелеген магнитті немесе қағаз таспаның рулоны, кассета, бейнелеуші және дыбыстық ақпараты бар дискілер жатады.

Параграф 4. Порядок хранения архивных документов
95. Архивные документы хранятся в условиях обеспечивающих их сохранность. Обеспечение сохранности архивных документов – это комплекс мероприятий по созданию оптимальных условий хранения, соблюдению нормативных режимов хранения и надлежащей организации хранения документов, исключающих хищение и утерю их и, обеспечивающих поддержание документов в нормальном физическом состоянии.
96. Нормативные условия хранения архивных документов обеспечиваются:
1) строительством, реконструкцией и ремонтом зданий архивов;
2) созданием оптимальных (нормативных) противопожарного, охранного, температурно-влажностного, светового и санитарно-гигиенического режимов в здании и помещениях архива;
3) применением специальных средств хранения и перемещения архивных документов (стеллажи, шкафы, сейфы, коробки, папки и другие).
97. В районе расположения здания среднесуточная концентрация вредных примесей в атмосферном воздухе не превышает санитарных норм:
1) серной кислоты – 0,1 миллиграм на метр кубический (далее - мг/м3);
2) оксидов серы – 0,05 мг/м3;
3) оксидов азота – 0,085 мг/м3;
4) хлора – 0,03 мг/м3;
5) сероводорода – 0,008 мг/м3.
98. Строительство и реконструкция здания архива производятся в соответствии с нормативными правовыми актами, содержащими требования к объектам технического регулирования и проектной документацией.
99. Здание архива представляет собой комплекс основных и вспомогательных помещений, предназначенных для выполнения задач архива по хранению, обработке, использованию архивных документов и задач административно-хозяйственного, технического, бытового характера, отвечать требованиям рациональной планировки помещений и оборудуется средствами охранной и пожарной сигнализации и защищено открывающимися наружу распашными металлическими решетками на окнах нижних этажей.
100. Состав, расположение, оборудование помещений основного назначения обеспечивает сохранность архивных документов на всех участках работы с ними, соблюдение требований технологии работ, охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, а также рациональное взаимодействие подразделений архива. К помещениям основного назначения относятся:
1) архивохранилища;
2) рабочие помещения работников архива;
3) помещения для приема и временного хранения, акклиматизации архивных документов;
4) помещения для изоляции, дезинфекции и дезинсекции пораженных архивных документов;
5) помещения для обеспыливания, переплета и реставрации архивных документов;

Параграф 4. Архивтік құжаттарды сақтау тәртібі
95. Архивтық құжаттар олардың сақталуын қамтамасыз ететін жағдайда сақталады. Архивтік құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету – бұл сақтаудың қолайлы жағдайын жасау, құжаттарды сақтаудың нормативтік режимін сақтау және құжаттардың ұрлануы мен жоғалуына жол бермей, қалыпты физикалық жай-күйін қамтамасыз ететін шаралар кешені.
96. Архивтік құжаттарды сақтаудың нормативтік шарты:
1) архив ғимаратының құрылысы, қайта жөнделуі және жөндеу жұмыстарын;
2) архив ғимараттары мен үй-жайларында оңтайлы (нормативті) өртке қарсы, күзетшілік, температуралық-ылғалдылық, жарық және санитарлық-гигиеналық тәртіптерді сақтауды;
3) сақтаудың арнайы құралдарын қолдануды және архивтік құжаттарды ауыстыруды (стеллаждар, шкафтар, сейфтер, қораптар, папкалар және т.б.) қамтамасыз етеді.
97. Ғимарат орналасқан аймақта бір күндік атмосфералық ауада зиянды қалдықтар қоспалары санитарлық мөлшерден аспайды:
1) күкірт қышқылы – 0,1 бір куб метрге миллиграм (бұдан әрі - мг/м3);
2) күкірт тотығы – 0,05 мг/м3;
3) азот тотығы – 0,085 мг/м3;
4) хлор – 0,03 мг/м3;
5) күкірт сутегі – 0,008 мг/м3.
98. Архив ғимаратының құрылысы мен жөнделуі уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқарушы органның келісімімен жоба құжаттамалары мен техникалық реттеу объектілеріне қойылатын талаптарды қамтитын нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүргізіледі.
99. Архив ғимараты құжаттарды қабылдауға, сақтауға, өңдеуге, архивтік құжаттарды қолдануға және әкімшілік-шаруашылық тапсырмасымен техникалық, тұрмыстық тапсырмаларды орындауға бағытталған, ғимараттың тиімді жоспарының талаптарына жауап беретін негізгі және қосымша орынжайлардың кешенді жиынтығы және ол барлық қорғау құралдарымен және өрт сигнализациясымен жабдықталуы тиіс және төменгі қабаттағы терезелерге сыртқа қарай ашылатын металл торлар қойылады.
100. Негізгі бағыттағы үй-жайдың құрамы, орналасуы, құрал-жабдығы барлық аймақта онымен жұмыс жасағанда архивтік құжаттардың, жұмыс технологиясының талаптарын, еңбек қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария архивтік құжаттардың сақталуын, сондай-ақ архив бөлімшелеріндегі тиімді қарым-қатынасты қамтамасыз етеді. Негізгі бағыттағы үй-жайға мыналар жатады:
1) архив қоймалары;
2) архив қызметкерлерінің үй-жайлары;
3) архивтік құжаттарды қабылдау және уақытша сақтау, жерсіндіру үй-жайлары;
4) зақымданған архивтік құжаттарға дезинфекция, дезинсекция жасалатын және оқшаулайтын үй-жай;
5) архивтік құжаттарды тозаңнан тазартатын, қаптама жасайтын және қайта өңдейтін үй-жай;

6) помещения для копирования и реставрации архивных документов (микро-, ксеро-, фотокопирования, фотореставрации и тому подобное), обработки пленки и проведения технического контроля аудиовизуальных документов;
7) помещения для хранения учетных документов;
8) комплекс читального зала (с участками выдачи дел и справочно-поисковых средств, временным хранилищем);
9) научно-справочная библиотека;
10) методический кабинет;
11) выставочный зал.
101. Размещение архива в приспособленных зданиях и помещениях производится после проведения их экспертизы. Экспертиза устанавливает степень огнестойкости здания, долговечность его основных конструкций и прочность межэтажных перекрытий с учетом потенциальных нагрузок, состояние помещений здания (поэтажных, подвальных, чердачных), наличие и состояние отопительных и вентиляционных систем.
Размещение архива в ветхих строениях, деревянных постройках, зданиях с сырыми основными, подвальными, чердачными помещениями, печным отоплением исключается.
102. Предназначенные для хранения архивных документов помещения в приспособленных зданиях изолируется от остальных помещений здания. Исключается размещение архивных документов в помещениях здания, занятого службами общественного питания, пищевыми складами, организациями, хранящими пожароопасные и агрессивные вещества или применяющими пожароопасные и химические технологии.
103. Архивохранилище располагаются максимально удалено от лабораторных, производственных, бытовых помещений архива и не иметь общих с ними вентиляционных каналов. Архивохранилище отделяется от соседних помещений архива несгораемыми стенами и перекрытиями с пределами огнестойкости не менее двух часов. В архивохранилище не допускается прокладка труб водоснабжения и канализации, технологические или бытовые выводы воды.
104. При проектировании размещения архивохранилища в специальном или приспособленном здании предпочтение (при равных тепловых характеристиках) отдается помещениям с северной ориентацией окон.
105. Материалы покрытия стен, полов, потолков, внутренней арматуры архивохранилища, применяемые при изготовлении оборудования и средств хранения архивных документов, не должны собирать пыль, быть ее источником или выделять агрессивные химические вещества.
106. Архивохранилище имеет естественную или искусственную вентиляцию. Системы кондиционирования обеспечивают рециркуляцию воздуха с кратностью обмена 2-3, стабильность температурно-влажностного режима, очистку воздуха от пыли и агрессивных примесей, а также отвечать современным требованиям компактности и экономичности.

6) архивтік құжаттарды көшіру және қайта өңдеу жұмыстары үшін (микро, ксеро, фотокөшірме, фотоөңдеу және тағы сол сияқты), үлдірлерді өңдеу және дыбыс-бейнелік құжаттарға техникалық бақылау жүргізетін үй-жай;
7) есепте тұрған құжаттарды сақтайтын үй-жай;
8) оқу залдарының кешені (істі беру және анықтамалық-іздеу құралдарының, уақытша сақтау қоймасының учаскелерімен);
9) ғылыми-анықтамалық кітапхана;
10) әдістемелік бөлме;
1) көрме залы.
101. Архивты ыңғайлы ғимараттар мен үй-жайларға орналастыру белгіленген тәртіп бойынша жүргізілген сараптамадан кейін жүргізіледі. Сараптама барысында ғимараттың отқа төзімділігі, оның негізгі құрылымының беріктігі, қуатты салмақ есебімен қабат арасындағы жабындардың беріктігі, ғимарат бөлмелерінің (қабаттардың, шатырдың, жер төпенің) жағдайы, жылыту жүйесінің және ауа алмастыру жүйесінің бар болуы, жағдайының деңгейі тексеріледі. Сараптама архив, өрт қауіпсіздігін сақтау, қорғау, құрылыс, санитариялық-эпидемиологиялық және басқа да арнайы қызмет өкілдерімен жүргізіледі. Сараптама қорытындысы бойынша акт жасалады.
Архивті тозығы жеткен, ағаштан қаланған, дымқыл негіздегі ғимараттарда, жертөпелерге, шатырларға және пешпен жылытатын ғимараттарға орналастыруға болмайды.
102. Архивке ыңғайлы ғимараттарда архив құжаттарын сақтайтын орын ғимараттағы басқа орындардан оқшауланады. Архивтік құжаттарды қоғамдық тамақтану, тамақ қоймалары, өртке қауіпті және агрессивті заттар немесе өртке қауіпті және химиялық технология сақтайтын ұйымдар ғимараттарында сақтауға болмайды.
103. Архив қоймасы зертханалық, өндірістік, тұрмыстық үй-жайлардан барынша алыс орналасады және ауа ауыстыру каналдары да бөлек болады. Архив қоймасы көршілес бөлмеден отқа төзімді қабырғалармен бөлінеді және отқа төзімділігі кем дегенде екі сағатқа жететін шатырмен жабылады. Архив қоймасында су және кәріз құбырларын, технологиялық немесе тұрмыстық су шығару құбырларын өткізуге рұқсат етілмейді.
104. Арнайы немесе ыңғайлы ғимараттарда архив қоймасын жобалау барысында (бірдей жылыту түрінде) терезелері солтүстік бағытқа қараған үй-жайларға басымдық беріледі.
105. Архивтік құжаттарды сақтау жабдықтарын даярлау барысында архив қоймасы қабырғаларының, едендерінің, төбесінің ішкі арматуралары тозаң жинамайтын, тозаң көздері немесе агрессивті химиялық зат бөлетін материалдардан болмауы тиіс.
106. Архив қоймасында табиғи немесе жасанды ауа алмастыратын жабдықтар болады. Ауа баптау жүйесі 2-3 еселікпен ауа алмастыруды, температуралық-ылғалдылық тәртібінің тұрақтылығын, ауаны тозаңнан және агрессивті қалдықтардан тазартуды қамтамасыз етуі, сондай-ақ үнемділігі мен ықшамдығы жағынан қазіргі талапқа сай болады.

Высота архивохранилища зависит от технологического оборудования, принятого для хранения архивных документов, но не менее 2,25 метров до низа выступающих конструкций и, не выше 4 метров.
Архивохранилище имеет удобные выходы к лифтам и лестничным площадкам.
107. Исключается хранение фоно-, видео- и электронных документов на носителях с магнитным рабочим слоем в архивохранилище с паразитными постоянными или переменными магнитными полями напряженностью более 400 ампер метр.
108. Архивохранилище архивных документов на нитрооснове (опасной, горючей) территориально отделяется и изолируется от других архивохранилищ. В нижней зоне архивохранилища архивных документов на нитрооснове предусматривается дополнительная вытяжка воздуха.
109. Противопожарный режим в здании (ях), где размещается архив, и в архивохранилищах регламентируется законодательством в области пожарной безопасности.
110. Охранный режим архива обеспечивается комплексом мер по обеспечению инженерно-технической укрепленности, оборудованию здания (помещения) архива средствами охранной сигнализации, организации поста (ов) охраны, опечатыванию помещений, соблюдению внутри объектового и пропускного режимов, хранению ключей от служебных помещений.
Требования к архивохранилищам и другим помещениям архива, в которых хранятся секретные архивные документы и проводятся работы с ними, устанавливаются Инструкцией по обеспечению режима секретности Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16-қ.
111. Организация охраны архива осуществляется в соответствии с требованиями законодательства и (или) иными договорными отношениями.
112. Оснащению средствами охранной сигнализации и опечатыванию подлежат архивохранилища и помещения, в которых постоянно или временно хранятся архивные документы, а также материальные ценности, аварийные и запасные выходы из здания архива, основной вход при отсутствии круглосуточного поста охраны.
113. Архивохранилища и другие помещения, где постоянно или временно хранятся архивные документы, оборудуются дверями с повышенной технической укрепленностью против возможного взлома, оснащенными замками повышенной секретности.
На окнах цокольных этажей и подвальных помещений устанавливаются откидные металлические решетки.
Все экземпляры ключей (за исключением относящихся к помещениям, на которые распространяются специальные требования режима секретности) учитываются в журнале регистрации ключей к замкам помещений архива, ведение которого приказом руководителя архива возлагается на ответственное должностное лицо. В указанном журнале отмечается, у кого из работников архива имеются ключи от каждого из помещений, с распиской работника в получении экземпляра ключа.
Ко всем помещениям архива, оснащенным замками, имеются не менее двух комплектов ключей, один из которых постоянно находится в службе охраны архива.
Порядок хранения ключей в рабочее и нерабочее время, получения ключей в службе охраны, сдачи ключей и помещений под охрану устанавливается руководителем организации.
Архивохранилище в рабочее время, если в нем не работают сотрудники, закрывается на ключ. Ключи от архивохранилища в рабочее время находятся у заведующего архивохранилищем или лица, его замещающего.

Архив қоймасының биіктігі құжаттар сақтауға арналған технологиялық жабдыққа байланысты, төменгі бөлігінен есептегенде 2,25 м-ден кем болмауы, ал биіктігі 4 м-ден биік болмайды.
Архив қоймаларының үй-жайларында лифтілер мен баспалдақ алаңшаларына шығатын қолайлы есіктері болады.
107. Фоно, бейне және электрондық құжаттарды магниттік қабаты бар тасығыштарда, кернеулілік 400 ампер метрден көп тұрақты және ауыспалы магниттік жиіліктегі архив қоймасында сақтауға болмайды.
108. Нитронегіздегі (қауіпті, жанармай) архивтік құжаттардың архивтік қоймасы шекарасы жағынан басқа архив қоймаларынан бөлінеді және оқшауланады. Архив қоймасының төменгі жағында нитронегіздегі архивтік құжаттар үшін қосымша ауа сору қуысы жасалады.
109. Архив және архив қоймасы орналасқан ғимараттарда өртке қарсы режим Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес регламенттеледі.
110. Архивті қорғау тәртібін инженерлік-техникалық күшейтуді қамтамасыз ету, архив ғимаратын сигнализация құрылғыларымен қамтамасыз ету, күзетуді ұйымдастыру, бөлмелерді мөрлеу, рұқсаттамамен кіру тәртібін, қызмет бөлмелерінің кілттерін сақтауды қамтамасыз ету шараларының кешені қамтамасыз етеді.
Құпия архивтік құжаттар сақталатын және олармен жұмыс істелетін архивтік қойма және басқа да архив бөлмелеріне талап құпиялылық тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі заңнамамен белгіленеді.
111. Архивті қорғауды ұйымдастыру заңнама талаптарына және (немесе) басқа да шарттық қатынастармен реттеледі.
112. Тұрақты және уақытша сақтаудағы архивтік құжаттары бар, сондай-ақ материалдық құндылықтар сақталатын архив қоймалары мен үй-жайларына қорғау сигнализациясымен жабдықталады және мөр басылуға тиіс, апатты жағдайда шығатын қосымша есік пен тәулік бойғы күзет болмаған жағдайда кіретін негізгі есікпен қамтамасыз етіледі.
113. Тұрақты немесе уақытша сақтаудағы архивтік құжаттар бар архивтік қойма және басқа үй-жайлар бұзуға немесе сындыруға төтеп бере алатын есіктермен, құпиялылығы жоғары құлыптармен жабдықталады.
Жертөпе немесе төменгі қабат терезелеріне металдан жасалған қайырмалы тор орнатылады.
Барлық кілттердің данасы (құпиялық тәртібінің арнайы талаптары қолданылатын үй-жайлардан басқа) кілттерді есепке алу журналында есепте тұрады, ол журналды жүргізу жауапкершілігі басшылықтың бұйрығымен лауазымды тұлғаға жүктеледі. Көрсетілген журналда архивтің қай қызметкерінде қай үй-жайдың кілті бар екендігі, қызметкердің кілт данасын қолхатпен алғандығы тіркеледі.
Құлыппен қамтамасыз етілген архивтың барлық үй-жайларында кемінде екі кілт болады, кілттің бір данасы күзетшіде болады.
Жұмыс және жұмыстан тыс уақыттарда кілттерді сақтау, кілттерді және ғимаратты күзетке тапсыру ұйымның ішкі құжатымен бекітілген, архивтің күзет тәртібінің нұсқауымен белгіленеді.
Егер жұмыс уақытында архив қоймасында қызметкерлер жұмыс істемеген жағдайда кілтпен жабылады. Жұмыс уақытында архив қоймасының кілті қойма меңгерушісінде немесе оның орынбасарында болады.

114. В архивохранилище имеют доступ заведующий и работники данного архивохранилища, а также руководитель архива и его заместители, главный хранитель фондов. Список лиц, имеющих право доступа в архивохранилище, обновляемый по мере необходимости, находится на посту охраны. Все другие работники архива допускаются в архивохранилище только в сопровождении заведующего архивохранилищем или лица, его замещающего. Иные лица допускаются в архивохранилище в исключительных случаях только по письменному разрешению руководства архива и в сопровождении заведующего архивохранилищем или лица, его замещающего.
115. Вынос из архива архивных документов, материальных ценностей и книг научно-справочной библиотеки, а также научно-справочного аппарата разрешается только по специальным пропускам.
116. В архивохранилище архивных документов на бумажной основе, оборудованном системами кондиционирования воздуха, поддерживается нормативный температурно-влажностный режим - температура 17-19 С, относительная влажность воздуха 50-55 %.
Температурно-влажностные параметры воздуха для долговременного хранения аудиовизуальных и электронных документов соответствуют нормам, приведенным в приложении 16 настоящих Правил.
В архивохранилище с нерегулируемым климатом осуществляются мероприятия по оптимизации температурно-влажностного режима с применением оптимального отопления и проветривания помещений, а также механических средств увлажнения или осушения воздуха. Резкие колебания (сезонные и в течение одних суток температуры (+-5С) и относительной влажности воздуха (+-10%) исключаются.
При длительном нарушении температурно-влажностного режима (от трех суток и более), сопровождающемся повышением относительной влажности воздуха до 79-90%, принимаются меры по его нормализации (интенсивное проветривание, осушение архивохранилища).
В период технологической обработки архивных документов допускается их временное хранение (до двух месяцев) в помещениях с нерегулируемым температурно-влажностным режимом при температуре 20+-5С и относительной влажности воздуха 50+-20%.
Температурно-влажностный режим контролируется путем регулярного измерения температуры и относительной влажности комнатного и наружного воздуха в одно и то же время - в кондиционируемых помещениях – не реже одного раза в неделю, в архивохранилищах с нерегулируемым климатом – два раза в неделю, при нарушениях режима – один раз в сутки.
Показания контрольно-измерительных приборов фиксируются в специальных регистрационных журналах, в которых также отражаются проверка правильности показаний приборов и меры, принятые по нормализации температурно-влажностного режима в случаях его нарушения.
Номенклатура применяемых контрольно-измерительных приборов, а также порядок измерения и регистрации параметров комнатного и наружного воздуха определяются настоящими Правилами.
Контрольно-измерительные приборы монтируют на одном щитке, размещенном в главном проходе архивохранилища на стеллаже, вдали от отопительных и вентиляционных систем (контрольная точка), по нормам - при комнатной системе – одна контрольная точка на комнату, при многоярусной – одна на ярус.

114. Архив қоймасына кіруге меңгерушінің, қойма жұмыскерлерінің, архив басшылығының және оның орынбасарының және қордың бас сақтаушысының құқығы бар. Қоймаға кіруге рұқсаты бар тұлғалардың тізімі, қажет болған жағдайда жаңартылған тізім күзетшіде болады. Басқа қызметкерлер қоймаға меңгерушінің немесе оның орынбасарының басшылығымен кіреді. Басқа тұлғалар қоймаға ерекше жағдайларда басшылықтың рұқсат қағазымен және қойма меңгерушісінің немесе оның орынбасарының басшылығымен кіреді.
115. Архивтен архивтік құжаттарды, материалдық құндылықтарды және ғылыми-анықтамалық кітапханадан кітаптарды алып шығу, сондай-ақ ғылыми-анықтамалық аппаратты алып шығу рұқсаттамамен рұқсат етіледі.
116. Ауа баптау жүйесімен жабдықталған, қағаз негізіндегі архивтік құжаттар сақталатын архив қоймасында нормативті температуралық-ылғалдылық режимі - температура 17-19 С, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 50-55% мөлшерінде сақталады.
Ұзақ сақтаудағы дыбыс-бейнелік және электронды құжаттардың температуралық-ылғалдылығының параметрі осы Қағидалардың 16-қосымшасындағы нормаға сәйкес болуы тиіс.
Реттелмейтін климатты архив қоймаларында оңтайлы жылыту және бөлменің ауасын тазарту тәртібімен, сонымен қатар ауаны ылғалдату және кептіру тәсілдерін пайдалана отырып оңтайлы температуралы-ылғалдату шаралары жүзеге асырылады. Температураның (маусымдық және бір тәулік бойына (±5С) және ауаның салыстырмалы ылғалдылығының (±10%) күрт өзгеруі болмайды.
Температуралық-ылғалдылық режимінің ұзақ сақталмауы салдарынан (3 тәулік және одан да көп) салыстырмалы ауа ылғалдылығы 79-90 %-ға көтерілген жағдайда, оның қалпына түсуі үшін (қарқынды желдету, архив қоймасын кептіру) шаралары қолданылады.
Архивтік құжаттарды технологиялық өңдеуден өткізу барысында құжаттардың температуралық-ылғалдылығы реттелмеген, температурасы 20±5С және салыстырмалы ауа ылғалдылығы 50±20% ғимаратта уақытша сақтауға (екі айға дейін) рұқсат етіледі.
Температуралық-ылғалдылық тәртібі тұрақты температураны және сыртқы және бөлме ішіндегі ауаның салыстырмалы ылғалдығын бір уақытта өлшеп отыру жолдарымен - ауа баптағышы бар бөлмелерде – аптасына кемінде бір рет, реттелмеген климатты архив қоймасында – аптасына екі рет, тәртіп бұзылған жағдайда – тәулігіне бір рет бақыланады.
Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері арнайы есепке алу журналдарына түсіріліп отырады. Сонымен қатар журналда құрал көрсеткішінің дұрыстығы, температуралық-ылғалдылық тәртібі бұзылған жағдайда қолданылатын шаралар көрсетіледі.
Бақылау-өлшеу құралын қолдану, өлшеу тәртібі және сыртқы және ішкі ауа параметрлерін есепке алу номенклатурасы қолданыстағы нормативтік және әдістемелік құжаттармен айқындалады.
Бақылау-өлшеу құралдарын қоймаға кіре берісте стеллажда жылыту және желдету жүйесінен алыс бір қалқанға (бақылау нүктесі) бекітіледі, нормаға сәйкес бөлмелік жүйеде – бір бөлмеге бір бақылау нүктесі, көп ярусты жүйеде – әр ярусқа біреуден қойылады.

117. Хранение архивных документов осуществляется в темноте. Это обеспечивается хранением архивных документов в переплетах, папках, коробках, шкафах, на стеллажах закрытого типа, а также соблюдением светового режима установленного пунктом 119 настоящих Правил.
118. Освещение в архивохранилище может быть естественным или искусственным, архивные документы могут размещаться в помещениях с окнами или без окон. Размещение архивохранилища в помещениях без окон допускается при наличии в нем искусственной или естественной вентиляции воздуха с установленной кратностью воздухообмена.
119. Естественное освещение в архивохранилище допускается рассеянным светом при условии применения на окнах светорассеивателей, автоматических регуляторов светового потока (специальных стекол), защитных фильтров, жалюзи, штор, нанесенных на стекло покрытий и тому подобное.
120. Для искусственного освещения в архивохранилище применяются лампы накаливания в закрытых плафонах с гладкой наружной поверхностью.
Электропроводка в хранилищах прокладывается скрыто, используются герметичные или полугерметичные штепсельные розетки для переносной аппаратуры (пылесосов, ламп и других). Шнуры переносной аппаратуры имеют резиновую изоляцию. Хранилища оборудуются общими и поэтажными электрическими рубильниками. Рубильники, распределительные электрощиты и предохранители, обеспечивающие питание розеток и их отключение, устанавливаются вне хранилищ. По окончании работы в хранилище аппаратура, электрические розетки последовательно обесточиваются.
Допускается применение люминесцентных ламп с урезанным ультрафиолетовым участком спектра типа ЛБ(лампы белого света), ЛХБ (лампы холодно-белого света), ЛТБ (лампы тепло-белого света). Уровень освещенности в диапазоне видимого спектра не превышают - на вертикальной поверхности стеллажа, на высоте 1 метр от пола – 20-50 люкс, на рабочих столах – 100 люкс.
121. Защита архивных документов от разрушающего действия естественного и искусственного света осуществляется во всех помещениях архива при любых видах работы с архивными документами.
122. Архивохранилища и другие помещения архива содержатся в чистоте и порядке, исключающем возможность появления насекомых, грызунов, плесени и пыли.
123. В архивохранилище проводятся систематическая влажная уборка, не реже одного раза в год обеспыливание пылесосами стеллажей, шкафов, средств хранения (коробок, папок, упаковок). При этом цокольные части стеллажей, полы, плинтусы, подоконники протирают водными растворами антисептиков (формалина – 2 %, катамина АБ – 5 % и другие).
В архивохранилище исключается пребывание в верхней одежде, мокрой и грязной обуви, хранение любых посторонних предметов, использование пищевых продуктов.
В архивохранилище обеспечивается свободная циркуляция воздуха, исключающая образование непроветриваемых зон устойчивого микроклимата.
Архивные документы размещаются строго в упорядоченном состоянии (стеллажах, шкафах и так далее) в отведенном для этого месте.

117. Архивтік құжаттарды сақтау қараңғы жерде жүзеге асырылады. Бұл талап архивтік құжаттарды мұқабаларда, папкаларда, қораптарда, шкафтарда, жабық түрдегі стеллаждарда сақтауды, сондай-ақ белгіленген жарық режимі бойынша жүзеге асырылады.
118. Архив қоймаларына жарық табиғи жолмен түсірілуі немесе жасанды жолмен берілуі мүмкін, архив құжаттарын терезелі де, терезесіз де үй-жайларға жайғастыруға болады. Ауа айналымын еселеп тұратын табиғи немесе жасанды желдеткіші бар үй-жай болған жағдайда архив қоймасын терезесі жоқ үй-жайда орналастыруға болады.
119. Табиғи жарықты терезелерге жарық сейілткіштер, сәуле ағынын автоматты реттегіштер (арнайы шыны), қорғаныш сүзгілер, жалюзилер, шымылдықтар, әйнек бетіне жапсырылатын перделер қолдану арқылы көлегейлеп қана түсіруге болады.
120. Архив қоймаларына жасанды жарық беру үшін сырт жағы тегіс жабық плафондарға салынған лампалар қолданылады.
Қоймадағы электр сымдары жабық болуы тиіс, ал тасымалданатын аппаратураларға (шаңсорғыш, шам үшін және тағы басқа) арналған аша розеткалар герметикалық және жартылай герметикалық болады. Тасымалданатын аппараттың электр сымдары резеңкемен оқшауланады. Қойма жалпы және әрбір қабатта электр ажыратқыштармен жабдықталады. Ажыратқыштар, розеткаға тоқтың келіп-келмеуін қамтамасыз ететін тартушы электрощиттар мен қорғағыш құралдары қойманың сырт бөлігіне орналастырылады. Қоймадағы жұмыс біткен соң аппаратура, электр розеткалары біртіндеп токтан ажыратылады.
АЛ, САЛ, ЖАЛ типіндегі жарық сәулелері ультракүлгін бөліктерге бөлінген люминесцентті лампаларды қолдануға болады. Көрініс спектрі диапазонындағы жарықтану деңгейі - стеллаждың еденнен 1м биіктіктегі жоғарғы бөлігінде – 20-50 лк аралығында, жұмыс үстелдарында – 100 лк-дан аспайды.
121. Архивтік құжаттарды жасанды және табиғи жарықтың зақымдаушы әсерінен қорғау архив, үй-жайлардың бәрінде, архив құжаттарымен жұмыс жүргізудің барлық түрінде жүзеге асырылады.
122. Архив қоймалары және архивтің басқа да үй-жайлары жәндіктердің, кеміргіштердің пайда болуына, шаңның жиналуына жол бермейтін таза және жинақы болды.
123. Архив қоймасы жүйелі түрде ылғалды тазартудан өткізіліп отырады, стеллаждар, шкафтар, сақтау құралдары (қораптар, папкалар, қаптамалар) кем дегенде жылына бір рет шаңсорғыштар арқылы шаңынан тазартылады. Бұл ретте стеллаждардың төменгі бөліктері, едендер, ірге бастырғылыр, терезенің астыңғы жақтаулары антисептиктердің (формалин-2%, АБ катаминінің -5% және басқалар) су ерітіндісімен сүртіледі.
Архив қоймаларына сырт киіммен, су және лас аяқ киіммен кіруге, бөгде заттарды, тағамдық өнімдерді сақтауға және темекі тартуға болмайды.
Архив қоймаларында тымырсық микроклиматтың қалыптасуына жол бермейтіндей дәрежеде ауа еркін алмасып тұрады.
Архивтік құжаттарды еденде, терезенің астыңғы жақтауларында, реттелмеген күйде сақтауға болмайды.

124. Окна в помещениях архива, открывающиеся в теплое время года, защищаются сетками с диаметром ячеек не более 0,5 мм. Защитными сетками оборудуются также вентиляционные отверстия в стенах, потолках, полах архивохранилища, наружные отверстия вентиляционных систем.
125. С целью обнаружения насекомых и плесневых грибов архивные документы (выборочно) и помещения архивохранилищ два раза в год (в начале и по окончании отопительного сезона) подвергаются энтомологическому и микологическому осмотру. При обнаружении биологических вредителей принимаются немедленные меры по обработке архивных документов, средств хранения, архивохранилищ.
Для проведения санитарно-гигиенических работ планируются санитарные дни.
126. Архивохранилище оборудуется стационарными или передвижными металлическими стеллажами. Допускается эксплуатация существующих стационарных деревянных стеллажей, находящихся в соответствующем санитарно-биологическом состоянии и обработанных огнезащитными составами. В качестве вспомогательного или специального оборудования используются металлические шкафы, сейфы, шкафы-стеллажи, а также стационарные отсеки-боксы с металлическими перегородками и полками.
127. Кинодокументы, рулонные микрофильмы хранятся в горизонтальном положении в металлических или пластиковых коробках на стеллажах типа "елочка" либо на стационарных стеллажах. Кинодокументы на негорючей триацетатной основе хранятся в неплотно закрывающихся металлических или пластиковых с отверстиями коробках для предотвращения скапливания внутри коробки паров уксусной кислоты, выделяемых основой кинопленки.
128. Документы на магнитной ленте наматываются на сердечники, катушки или кассеты соответствующего размера, упакованы в пакет из полиэтиленовой пленки и в заводскую коробку или помещены в полиэтиленовый футляр (контейнер) с вырезами для этикеток.
129. Компакт-диски укладываются в заводскую упаковку, а затем помещены в коробочную тару.
130. Микрофильмы, кинофильмы оформляются стандартными защитными ракордами, наматываемые плотно в рулон на сердечники фотографическим слоем наружу и уложены в металлические коробки, без выступающих витков на торцах рулона.
131. Видеодокументы хранятся в вертикальном положении в заводской упаковке.
132. Исключается хранение архивных документов на носителях с магнитным рабочим слоем на ферромагнитных металлических стеллажах, стальные стеллажи используются в исключительных случаях, только при условии размагничивания и замыкания контуров стеллажа (соединение металлических частей стеллажа электропроводом и их эффективное заземление).

124. Архив үй-жайларындағы жылдың жылы мезгілдерінде ашылатын терезелерге тор ұяларының диаметрі 0,5 мм-ден аспайтын қорғаныш тор қойылуы керек. Архив қоймаларының қабырғаларындағы, төбелеріндегі, едендеріндегі желдеткіш жүйелеріндегі сыртқы саңылауларға да қорғаныш торлары қойылады.
125. Жәндіктердің пайда болуы мен өзеңденудің алдын алу, оларды дер кезінде анықтау мақсатында құжаттарды (іріктеп) және архив қоймаларының үй-жайларын жылына екі рет (жылу беру маусымының басы мен аяғында) міндетті түрде энтомологиялық және микологиялық тексеруге жатады. Архив қоймаларында биологиялық зиянкестер табылған жағдайда құжаттарды, сақтау құралдарын, үй-жайларды өңдеуден өткізу жөнінде шұғыл шаралар қолданылады.
Санитариялық-гигиеналық жұмыстар үшін санитарлық күндер жоспарланады.
126. Архив қоймалары стационарлық немесе жылжымалы металл стеллаждармен жабдықталады. Өртқорғағыш құраммен өңделген, санитариялық-биологиялық жағдайы жақсы күйдегі қолданыстағы стационарлық ағаш стеллаждарді пайдаланылады. Қосымша немесе арнайы құрал ретінде металл шкафтар, сейфтер, шкаф-стеллаждар, сонымен қатар металл қалқалар мен стеллаждарі бар бөлек бокстар қолданылады.
127. Киноқұжаттар, рулонды микрофильмдер "шырша" түріндегі немесе стационарлы стеллаждарде көлденеңінен, металл немесе пластик қораптарда сақталады. Жанбайтын триацетат негіздегі киноқұжаттар тығыз жабылмайтын киноүлдір негізінен бөлінетін сірке қышқылы жиналмас үшін жасалған саңылаулар бар металл немесе пластикалық қораптарда сақталады.
128. Магниттік таспадағы құжаттар тиісті көлемдегі байламаларға, катушкаларға немесе таспаларға оралып, полиэтилен үлдірлі пакетке және заводтан шыққан қораптарға салынады немесе заттаңба жапсыратын полиэтилен қаптамаларға (контейнерге) орналастырылады.
129. Компакт-дискілер заводтан шыққан қаптамамен қапталып, қорапқа орналастырылады.
130. Микрофильмдер, кинофильмдер стандартқа сай қорғаныш ракордтарымен толтырылады, фотографиялық бөлігі сыртқа қарай оралып, металл қораптарға салынады. Орам тығыз болуы және бума сыртына шықпайды.
131. Бейнеқұжаттар заводтан шыққан қорапта тігінен сақталады.
132. Магниттік қабаты бар тасығыштардағы архивтік құжаттарды ферромагниттік металл стеллаждарде сақталмайды, болаттан жасалған стеллаждар тек арнайы жағдайларда, тек стеллаждар схемасы магнитсіздендірілген және жерге қосылған жағдайда (сөренің металл бөліктерінің электр сымдарымен қосып, оны тиімді түрде жерге қосқанда) қолданылады.

133. В архивохранилище с естественным освещением стеллажи и шкафы открытого типа устанавливаются перпендикулярно стенам с оконными проемами. В архивохранилище без окон стеллажи и шкафы устанавливаются с учетом особенностей помещения, конструкции оборудования и норм его размещения. Исключается размещение стеллажей, шкафов и другого оборудования для хранения архивных документов вплотную к наружным стенам здания и к источникам тепла.
Стационарные стеллажи и шкафы устанавливаются в архивохранилищах с соблюдением следующих норм:
1) расстояние между рядами стеллажей (главный проход) – не менее 120 см;
2) расстояние (проход) между стеллажами – не менее 75 см;
3) расстояние между наружной стеной здания и стеллажами, параллельными стене – не менее 75 см;
4) расстояние между стеной и торцом стеллажа или шкафа (обход) – не менее 45 см;
5) расстояние между полом и нижней полкой стеллажа (шкафа) - не менее 15 см, в цокольных этажах - не менее 30 см.
Расстояния (проходы) для оборудования с выдвижными ящиками рассчитываются по специальным нормам с учетом типоразмера оборудования.
134. Архивные документы на бумажной основе размещаются на стеллажах, в металлических шкафах горизонтально или вертикально в коробках или других первичных средствах хранения (папках, футлярах).
Графическая научно-техническая документация хранится в папках с клапанами в сфальцованном до формате А4 виде. Чертежи на ватмане, остралоне, пленке не фальцуются и хранятся в тубусах.
135. Каждая ед. хр. аудиовизуального или электронного документа укладывается в негерметичную индивидуальную упаковку. При этом, исключено свободное перемещение архивного документа внутри упаковки.
Параграф 5. Порядок размещения архивных документов в архивохранилище
136. Организация хранения архивных документов в архивохранилище – система мероприятий, включающая рациональное размещение архивных документов, контроль за их движением и физическим состоянием, копирование архивных документов с целью создания страхового фонда и фонда пользования, восстановление (реставрацию) первоначальных или близких к первоначальным свойств и внешних признаков архивных документов, подвергшихся повреждению либо разрушению.
137. Архивные документы в архивохранилище располагаются в порядке, обеспечивающем их комплексные учет и хранение, а также оперативный поиск. Порядок расположения архивных фондов в архиве определяется планом (схемой) их размещения, утверждаемым руководителем архива. План (схема) предусматривает распределение архивных фондов по архивохранилищу, с указанием при необходимости их номеров по каждому стеллажу архивохранилища. План (схема) находится в подразделении, осуществляющем учет документов архива, или у работника, ответственного за учет, а соответствующие его разделы - в архивохранилище.

133. Табиғи жарықтандырылатын архив қоймасында стеллаждар мен ашық түрдегі шкафтар терезенің саңылауы бар дуалдарға перпендикуляр орналасады. Терезесі жоқ архив қоймаларында стеллаждар мен шкафтар үй-жайдың ерекшелігіне, жабдықтардың құрастырылуына және оның орналасу нормасына қарай орналастырылады. Архивтік құжаттарды сақтайтын стеллаждарды, шкафтарды және басқа да құралдарды сыртқы қабырғаға және жылу көздеріне жақын орналастырылмайды.
Архив қоймасындағы стационарлы стеллаждар мен шкафтар төмендегідей нормаларға сәйкес орналастырылады:
1) стеллаждар қатарының ара қашықтығы (басты өтетін жер) – кемінде 120 см;
2) стеллаждардың (өту) ара қашықтығы – кемінде 75 см;
3) ғимараттың сыртқы қабырғасы мен стеллаждардың ара қашықтығы, дуалға параллель – кемінде 75 см;
4) стеллаждардың немесе шкафтың шет жағы мен қабырғалардың ара қашықтығы (айналасы) – кемінде 45 см;
5) еден мен стеллаждардың төменгі қабатының (шкафтың) ара қашықтығы – 15 см-ден, ал іргедегі қабаттарда – кемінде 30 см.
Тартпалары бар жабдықтардың ара қашықтығы (өтетін жері) жабдықтың өлшем түріне қарай арнайы нормалар бойынша есептеледі.
134. Қағаз негіздегі архивтік құжаттар стеллаждарда, металл шкафтарда көлденеңінен немесе тігінен қораптарда немесе басқа бастапқы сақтау құралдарында (папкаларда, футлярда) орналастырылады.
Графикалық ғылыми-техникалық құжаттама А4 түріндегі фальцтелген форматтағы клапанды папкаларда сақталады. Сызбалар ватманда, остралонда, үлдірде фальцтельмейді және тубустарда сақталады.
135. Дыбыс-бейнелік немесе электрондық құжаттардың әрбір сақ. бір. герметикалық емес қорапқа жеке салынады. Бұл жағдайда қорапта архивтік құжаттың еркін қозғалуын болдырмайтындай етіп орналастырылады.
Параграф 5. Архивтік құжаттарды архив қоймасына орналастыру тәртібі
136. Архивтік құжаттарды архив қоймаларында сақтауды ұйымдастыру – архивтік құжаттарды тиімді орналастыру, олардың қозғалысын және физикалық жай-күйін бақылау, сақтандыру қоры мен пайдалану қорын құру мақсатында архивтік құжаттардың көшірмесін жасау, зақымданған немесе бүлінген архивтік құжаттардың алғашқы қасиетін және сыртқы белгілерін қалпына келтіру (қайта жаңғырту) шараларының жүйесі.
137. Архив құжаттары архив қоймасында оларды кешенді есепке алу және сақтауды, сондай-ақ жедел іздестіруді қамтамасыз ететін тәртіппен орналастырылады. Архивтік қорларды орналастыру тәртібі архив басшылығы бекіткен оларды орналастыру жоспарымен (кестесімен) айқындалады. Жоспарда (кестеде), қажет болған жағдайда стеллаждың нөмірі көрсетілген архивтік қордың қоймада таралуы ескеріледі. Жоспар (кесте) архив құжаттарын есепке алатын бөлімшеде немесе есепке алуға жауапты қызметкерде, ал оған тиісті бөліктері – архив қоймасында болады.

138. Обособленному хранению подлежат следующие архивные документы:
1) секретные - размещение секретных архивных документов осуществляется в соответствии с законодательством по обеспечению режима секретности.
Временное совместное хранение секретных и рассекреченных дел в архивохранилище секретных архивных документов допускается при отсутствии свободных площадей для размещения рассекреченных дел;
2) отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, а так же имеющие в оформлении или приложении драгоценные металлы и камни. Документы, отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан и архивные документы, имеющие в оформлении или приложении к ним драгоценные металлы и камни, изымаются из состава архивных фондов и подлежат сейфовому хранению. На место изъятого архивного документа вкладывается карта-заместитель и копия архивного документа;
3) на нитрооснове;
4) пораженные биологическими вредителями;
5) временных сроков хранения, переданные на хранение в архив, в связи с упразднением организации – источника комплектования архива.
139. Аудиовизуальные и электронные документы хранятся в обособленных помещениях в зависимости от нормативных режимов хранения для их носителей.
В одном архивохранилище могут размещаться архивные документы разного вида, но требующие одинаковых режимов хранения (например, архивные документы на магнитных лентах и дисковых носителях с магнитным слоем, архивные документы на кинопленке и микроформы и другие).
140. Фонд пользования размещается в зависимости от вида носителя копий.
Копии фонда пользования на бумажной основе (в том числе фотокопии), хранятся вместе с подлинными архивными документами на бумажной основе на отдельных стеллажах или в шкафах в порядке номеров архивных фондов и дел.
Копии фонда пользования на пленочной основе размещаются в архивохранилищах с нормативными для них режимами хранения.
В каждый бюкс вкладывается отрезок пленки, на котором отснято одно дело или его часть. В порядке исключения при небольшом объеме дела в одном отрезке может находиться не более трех скопированных дел.
141. Основные и вспомогательные учетные документы архива размещаются в изолированном помещении или рабочем помещении работника (ов), ответственного (ых) за учет документов архива.
142. Первые экземпляры описей дел, документов размещаются в изолированном помещении или рабочем помещении работника (ов), ответственного (ых) за учет документов архива, с соблюдением режимов хранения, установленных для подлинных архивных документов на бумажной основе.
Вторые экземпляры описей дел, документов размещаются в изолированной зоне архивохранилища на стеллаже или в шкафу.
Третьи экземпляры описей дел, документов размещаются в читальном зале.

138. Мынадай архивтік құжаттар:
1) құпия құжаттар. Құпия архивтік құжаттарды орналастыру құпиялықты қамтамасыз ету жөніндегі заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Құпиялылығы алынған істер және құпия құжаттарды бірге сақтау ерекше жағдайда, яғни құпиялылығы алынған құжаттар үшін орын табылмаған жағдайда рұқсат етіледі;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылығына жататын объектілер, сондай-ақ есепке алуда немесе қосымшасында құнды металдары және тастары бар архивтік құжаттар жатады. Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылығына жататын құжаттар және ресімделуінде немесе қосымшасында құнды металдар мен тастары бар архивтік құжаттар архивтік қор құрамынан бөлініп алынып, сейфтік сақтауға тапсырылады. Алынған архивтік құжаттың орнына ізбасар карта және қажет болған жағдайда архивтік құжаттың көшірмесі қойылады;
3) нитронегіздегі архивтік құжаттар;
4) биологиялық зиянкестермен зақымданған архивтік құжаттар;
5) архивті толықтыру көзі – ұйымның таратылуына байланысты архивке сақтауға тапсырылған уақытша сақтаудағы құжаттар жеке сақтауға жатады.
139. Дыбыс-бейнелік және электронды құжаттар ақпарат тасығыштың нормативтік режиміне байланысты жеке сақталады.
Бір архив қоймасында бірдей сақтау режимін талап ететін (мысалы, магниттік таспадағы құжаттар және магниттік қабаты бар диск тасығыштағы архивтік құжаттар, киноүлдірдегі және микронысандағы архивтік құжаттар және тағы басқа) әртүрлі архивтік құжаттар сақталуы мүмкін.
140. Пайдалану қоры көшірменің тасымалдау түріне қарай орналастырылады.
Қағаз негіздегі пайдалану қорының көшірмесі (оның ішінде фотокөшірме) әдеттегідей, қағаз негіздегі архивтік құжаттардың түпнұсқасымен бірге, бөлек стеллаждарде немесе шкафтарда, архивтік іс және қор нөмірі ретімен сақталады.
Үлдір негізді пайдалану қорының көшірмесі қоймаларда оларға арналған сақтау режимінің нормативтері орналастырылады.
Бір істің немесе оның бөлігі түсірілген үлдір бюкстерге жеке салынады. Ерекше жағдайларда көлемі үлкен болмағанда істер бір бөлікте көшірілген үш істен көп болмауы тиіс.
141. Негізгі (міндетті) және қосымша есептік архив құжаттары оқшауланған үй-жайларға немесе архив құжаттарын есепке алуға жауапты қызметкердің (қызметкерлердің) үй-жайына орналастырылады.
142. Істердің, құжаттардың тізімдемесінің бірінші данасы қағаз негіздегі архив құжаттарының түпнұсқасы үшін белгіленген сақтау режимдерін міндетті түрде сақтай отырып оқшауланған үй-жайда немесе архив құжаттарын есепке алуға жауапты қызметкердің үй-жайында орналастырылады.
Істердің, құжаттардың тізімдемесінің екінші данасы қойманың оқшауланған бөлігіндегі стеллаждарда немесе шкафтарда орналастырылады.
Істердің, құжаттардың тізімдемесінің үшінші данасы оқу залына қойылады.

143. Все помещения архива (здания, этажи, ярусы, архивохранилища, комнаты), а также стеллажи, сейфы, шкафы и полки нумеруются.
В каждом отдельном помещении стеллажи и шкафы нумеруются самостоятельно слева направо от входа. Полки на стеллажах и в шкафах нумеруются сверху вниз слева направо.
144. В целях закрепления места хранения и поиска архивных документов в архивохранилище составляются карточки пофондовых и постеллажных топографические указатели согласно приложениям 17-18 к настоящим Правилам.
Карточка пофондового топографического указателя составляется отдельно на каждый архивный фонд, эти карточки располагаются в порядке номеров архивных фондов. В случае необходимости на один архивный фонд заводится карточка с продолжением.
Карточка постеллажного топографического указателя составляется на каждый стеллаж, эти карточки располагаются по порядку номеров стеллажей в пределах отдельного помещения. Один экземпляр топографических указателей хранится у работника (ов), ответственного (ых) за учет документов архива, второй – в архивохранилище.
Ведение топографических указателей осуществляется на бумажном носителе или в автоматизированном режиме в соответствии с установленными реквизитами.
Изменения в размещении архивных документов своевременно отражаются во всех экземплярах топографических указателей, а также в плане (схеме) размещения архивных фондов.
145. Каждое первичное средство хранения архивных документов (коробка, папка и так далее) снабжается ярлыком, на котором указываются название и номер архивного фонда, а также номер описи дел, документов, номера ед. хр., находящихся в коробке.
Надписи на ярлыках исполняются типографским способом, тушью или специальными черными водостойкими чернилами. Допускается использование штампов и других аналогичных средств.
Параграф 6. Порядок учета и проведения проверки состояния архивных документов
146. Проверка наличия и состояния архивных документов проводится в целях установления фактического наличия находящихся на хранении архивных документов и выявления отсутствующих архивных документов для организации их розыска, выявления и устранения недостатков в учете архивных документов, выявления и учета архивных документов, требующих реставрационной, консервационно-профилактической и технической обработки.
147. Проверка наличия и состояния архивных документов проводится в плановом порядке:
1) документов Национального архивного фонда, отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан – ежегодно;
2) особо ценных документов на бумажной основе – один раз в 10 лет;

143. Архивтің барлық бөлмелері (ғимараттар, қабаттар, ярустар, қоймалар, бөлмелер), сондай-ақ стеллаждар, сейфтер, шкафтар және сөрелер нөмірленеді.
Әрбір жеке үй-жайда стеллаждар мен шкафтар кіреберіс жерден солдан оңға қарай жеке нөмірленеді. Стеллаждар мен шкафтардағы қабаттар жоғарыдан төмен қарай және солдан оңға қарай нөмірленеді.
144. Сақтау жерін бекіту және қоймадан құжаттарды іздестіру мақсатында архив қоймаларында қордың және сөренің топографиялық көрсеткіші осы Қағидалардың 17-18-қосымшаларына сәйкес жасалады.
Қордың топографиялық көрсеткішінің карточкасы әрбір архив қорына бөлек дайындалады, бұл карточкалар қордың реттік нөмірімен орналастырылады. Қажет болған жағдайда бір архив қорына жалғастырылатын карточка арналады.
Сөренің топографиялық көрсеткішінің карточкасы әрбір сөреге жасалады, бұл карточкалар сөре нөмірінің ретімен оқшауланған жерде сақталады. Топографиялық көрсеткіштердің бір көшірмесі есепке алуға жауапты қызметкерде болады, екінші көшірмесі қоймада сақталады.
Топографиялық көрсеткішті жүргізу белгіленген деректемелерге сәйкес қағаз тасығышта немесе автоматтандырылған тәртіппен жүзеге асырылады.
Архивтік құжаттардың орнын алмастыру барлық топографиялық көрсеткіштерге, сонымен қатар архивтік қорды орналастыру жоспарына (кестесіне) әсерін тигізеді.
145. Архивтік құжаттарды сақтаудың әрбір бастапқы құралдары (қорап, папка және тағы басқа) архивтік қордың нөмірі мен атауы жазылған, сондай-ақ іс тізімдемесінің, құжаттардың, сақ. бір. нөмірі жазылған жазба қағазымен қамтамасыз етіледі.
Жазба қағазындағы жазулар баспа тәсілімен, тушьпен немесе арнайы суға төзімді қара сиямен жасалады. Мөртабандарды және басқа да ұқсас құралдарды пайдалануға жол беріледі.
Параграф 6. Архивтік құжаттардың жай-күйін тексеруді және есеп жүргізу тәртібі
146. Архивтік құжаттардың болуы мен жай-күйін тексеру архивтік құжаттарды білу және жоғалған құжаттар табылмаған жағдайда іздестіру шараларын ұйымдастыру мақсатында, архивтік құжаттар тіркеуіндегі кемшіліктерді табу және жою, қайта өңдеуді, қорғау, сақтандыру және техникалық өңдеуді қажет ететін құжаттарды тауып тізімін жасау мақсатында жасалады.
147. Архитвік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру жұмыстары жоспарлы түрде жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылықтар объектісіне жататын Ұлттық архив қорының құжаттары – жыл сайын;
2) қағаз негіздегі аса құнды құжаттар – 10 жылда бір рет;

3) аудиовизуальных и электронных документов – один раз в 5 лет;
4) кинодокументов на нитрооснове – один раз в 2 года.
Цикличность проверки наличия остальных архивных документов определяется на основании решения экспертно-методической комиссии (или другого совещательного органа) архива в зависимости от интенсивности использования и состояния учета архивных документов, но не менее одного раза в 20 лет, в государственных архивах районов, городов, филиалах архивов – один раз в 10 лет.
Проверка наличия и состояния секретных архивных документов осуществляется в порядке, установленном для секретных архивных документов.
В случае стихийных бедствий, массовых перемещений и других обстоятельств, а также при смене заведующих архивохранилищами проводится внеочередная единовременная проверка наличия и состояния всех документов архива или их отдельных частей (групп).
148. В начале проверки наличия и состояния архивных документов проводится выверка учетных документов, которая включает - установление полноты учетных документов на проверяемые архивные фонды и архивные документы, сверку их сопоставимых показателей, уточнение порядка нумерации ед. хр. по описи дел, документов (книге учета и описания) и проверку правильности составления их итоговых записей. Выверка учетной документации и проверка ее наличия проводиться и как самостоятельный вид работы.
149. Проверку наличия и состояния архивных документов в архиве проводят не менее двух работников.
При проверке наличия ед. хр., архивные документы которых учтены по внутренним описям, проводится сверка наличия архивных документов с внутренней описью, а также сверка наличия листов в ед. хр., подлежащих хранению в несброшюрованном (без подшивки) виде.
Архивные документы, отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, проверяются полистно.
Архивные документы, выданные в читальный зал и рабочие помещения архива, проверяются на общих основаниях, их шифры устанавливаются по картам-заместителям и книгам выдачи архивных документов из архивохранилищ. Архивные документы, выданные во временное пользование, проверяются по книгам и актам выдачи и считаются имеющимися в наличии.
150. При проверке наличия и состояния архивных документов необходимо:
1) сохранять порядок расположения архивных документов на стеллажах и в первичных средствах хранения;
2) подкладывать на свои места обнаруженные во время проверки, неправильно подложенные ед. хр. данного архивного фонда;
3) изымать из проверяемого архивного фонда (комплекса архивных документов) и передавать хранителю неправильно подложенные ед. хр. других архивных фондов;

3) дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттар – 5 жылда бір рет;
4) нитронегізді киноқұжаттар – 2 жылда бір рет тексеріледі.
Қалған архив құжаттарының бар болуын тексеру циклі архив құжаттарын пайдалану қарқындылығына және есепке алынуына байланысты кем дегенде 20 жылда бір реттен, ауданның, қаланың мемлекеттік архивтерінде және архив бөлімшелерінде 10 жылда бір рет архивтің сараптама-әдістемелік комиссиясының (немесе басқа кеңесші органның) шешімі негізінде айқындалады.
Құпия құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру құпия құжаттарға белгіленген тәртіп бойынша жүзеге асырылады.
Апатты жағдайларда, жаппай ауыстыру жағдайында және басқа да іс-әрекет нәтижесінде, сондай-ақ архив қоймасының меңгерушісі ауысқан жағдайда архивтың барлық құжаттарына немесе олардың бөліктеріне (топтарына) кезектен тыс болуын және жай-күйін тексеру жүргізіледі.
148. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында есептік құжаттар салыстырыла отырып тексеріледі және төмендегілерді қамтиды - тексерілетін архивтік қорлар мен архивтік құжаттардың есептік құжаттарының толықтығын анықтау, олардың салыстырмалы көрсеткіштерін салыстыру, құжаттар, іс тізімдемелері бойынша сақ. бір. нөмір реттілігін (есепке алу және сипаттау кітабы) нақтылау және олардың қорытынды жазбаларының дұрыстығын тексеру жүргізіледі. Есептік құжаттамаларын салыстыру және олардың бар болуын тексеру дербес жұмыс түрі ретінде де жүргізіледі.
149. Архивте архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеруді, екіден кем емес қызметкер жүргізеді.
Сақ. бір. бар болуын тексеру барысында, ішкі тізімдеме бойынша есепке алынған құжаттар ішкі тізімдемемен салыстырыла отырып тексеріледі, сондай-ақ сақтаудағы сақ. бір. парақтар саны түптелмеген (тігілмеген) түрде салыстырылады.
Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылықтар объектісіне жататын архивтік құжаттар жеке парақтап тексеріледі.
Оқу залына және қызмет орнына қолдануға берілген архивтік құжаттар жалпы тексеріледі, олардың шифры ілеспе картамен және архивтік құжаттарды беру кітапшасымен айқындалады. Уақытша пайдалануға берілген архивтік құжаттар тапсыру кітапшасымен және тапсыру актісімен тексеріліп, құжаттар бар болып есептеледі.
150. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында:
1) Архивтік құжаттардың стеллаждарда және алғашқы сақтау құралдарында орналастыру тәртібін сақтау;
2) тексеру кезінде берілген архивтік қордағы қате орналасқан сақ. бір. өз орнына қою;
3) тексеріліп жатқан архивтік қордан (архивтік құжаттардың жиынтығын) басқа архивтік қорға қате салынған сақ. бір. алып сақтаушыға тапсыру;

4) изымать ед. хр., зараженные плесенью или другими биологическими вредителями, для немедленной их изоляции;
5) изымать ед. хр., не внесенные в опись дел, документов (книгу учета и описания), и помещать их в конец архивного фонда (комплекса архивных документов) для последующей обработки и описания в сроки, установленные руководством архива;
6) изымать документы, снятые с учета, но своевременно не изъятые из архивохранилища;
7) выявлять документы, имеющие физические дефекты.
151. В ходе проверки наличия и состояния архивных документов не допускается:
1) вносить в опись дел, документов (книгу учета и описания) неучтенные ед. хр.;
2) делать какие-либо пометы, исправления или записи в описях дел, документов и других учетных документах.
152. Результаты проверки наличия и состояния архивных документов и обнаруженные в ее ходе недостатки фиксируются в листе проверки наличия и состояния архивных документов и в акте проверки наличия и состояния архивных документов согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
Лист проверки наличия и состояния архивных документов составляется непосредственно в ходе проверки, на каждую опись дел, документов отдельно. При проверке небольших по объему архивных фондов допускается составление одного листа проверки на все описи дел, документов.
В случае обнаружения в ходе проверки наличия и состояния архивных документов недостатков, не предусмотренных графами листа проверки, а также при полистной проверке дел, в лист вводятся уточнения и дополнительные реквизиты. Листы проверки нумеруются в валовом порядке в пределах архивного фонда по каждой проверке и подписываются исполнителями.
153. На основании листа (листов) проверки наличия и состояния архивных документов составляется акт проверки наличия и состояния архивных документов. Одновременно с актом проверки наличия и состояния архивных документов при необходимости составляются акт о технических ошибках в учетных документах согласно приложению 21 к настоящим Правилам, акт об обнаружении архивных документов согласно приложению 22 к настоящим Правилам, акт о неисправимых повреждениях документов и другие акты.
154. По окончании проверки наличия и состояния архивных документов в конце описи дел, документов (книги учета и описания) проставляется штамп "проверено", дата, должность и подпись лица, производившего проверку.
В случае обнаружения в итоговой записи описи дел, документов (книги учета и описания) неучтенных литерных и пропущенных порядковых номеров, выбывших в соответствии с установленным порядком ед. хр., итоговая запись пересоставляется.

4) көгере бастаған немесе биологиялық зиянкестермен зақымданған сақ. бір. алып, дереу оқшаулау;
5) құжаттардың, істің тізімдемесіне (есепке алу және сипаттау кітабына) кірмеген сақ. бір. алынып, оларды архивтік қордың (архивтік құжаттар жиынтығының) соңына орналастыру және архив басшысы бекіткен мерзімде өңдеуге жіберу;
6) есептен шығарылған, бірақ архив қоймасынан уақтылы алынбаған құжаттарды алу;
7) физикалық ақаулары бар құжаттарды табу керек.
151. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында мыналарға:
1) есепке алынбаған сақ. бір. құжаттардың, істің тізімдемесіне (есепке алу және сипаттау кітабына) енгізуге;
2) құжаттарға, істер тізімдемесіне және басқа да есептік құжаттарға белгі қоюға, жөндеуге немесе жазуға тыйым салынады.
152. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексерудің нәтижесі және тексеру барысында табылған кемшіліктер тексеру парағына және осы Қағидалардың 20-қосымшасына сәйкес архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру актісіне жазылып алынады.
Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру парағы тексеру барысында құжаттарға, істер тізімдемесіне әрқайсысына бөлек жасалады. Көлемі шағын архивтік қорды тексеруде барлық құжаттардың, істің тізімдемесіне бір ғана тексеру парағы жасалады.
Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында тексеру парағының бағандарында көрсетілмеген кемшіліктер анықталғанда және істерді парақтап тексергенде параққа нақтылаулар мен қосымша деректемелер енгізіледі. Әрбір тексеру бойынша архив қоры шегінде тексеру парақтары жалпы тәртіппен нөмірленеді және орындаушының қолы қойылады.
153. Тексеру парағының (парақтарының) негізінде архивтік құжаттардың бар болуы және жай-күйі туралы акт жасалады. Архивтік құжаттардың бар болуын және жағдайы туралы актімен қоса, осы Қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес қажет болған жағдайда есепке алу құжаттарындағы техникалық қателер туралы, осы Қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес архивтік құжаттарды тауып алғандығы туралы, түзетуге келмейтін зақымданған құжаттар туралы және басқа да актілер жасалады.
154. Архивтік құжаттардың бар болуы және жай-күйін тексеру аяқталған соң, істер тізімдемесінің, құжаттардың (есепке алу және сипаттау кітабының) соңына "тексерілді" деген мөр басылады, уақыты, тексеру жүргізген қызметкердің қызметі және қолы қойылады.
Істің, құжаттар тізімдемесінің (есепке алу және сипаттау кітапшасының) қорытынды жазбасында есепке алынбаған әріптер және кіргізілмей қалған реттік нөмірлер, белгіленген тәртіпке сәйкес алып тасталған сақ. бір. табылған жағдайда қорытынды жазба қайта жасалады.

155. На все отсутствующие в ходе проверки наличия и состояния архивных документов ед. хр. составляются карточки учета необнаруженных архивных документов согласно приложению 23 к настоящим Правилам. Ведение картотеки необнаруженных архивных документов осуществляется централизованно на бумажном носителе или в автоматизированном режиме в соответствии с реквизитами карточки учета необнаруженных архивных документов.
Результаты проверки физического состояния архивных документов заносятся в картотеку (книгу) учета физического (технического) состояния архивных документов согласно приложениям 24-29 к настоящим Правилам.
156. Проверка наличия и состояния архивных документов считается завершенной после внесения изменений во все учетные документы. После проверки наличия и состояния архивных документов коробки с архивными документами редко используемых фондов опечатываются.
157. Розыск архивных документов, не обнаруженных в ходе проверки наличия и состояния, организуется с момента выявления их отсутствия, и проводится в течение одного года как непосредственно в архиве, так и в других организациях. Руководство архива вправе продлить срок розыска на основании докладной записки руководителя соответствующего структурного подразделения архива.
158. Архивные документы, обнаруженные в ходе розыска, передаются хранителю, который подкладывает их на место. В листе проверки в графе "Примечание" в картотеке необнаруженных архивных документов делается отметка об обнаружении архивных документов, которая заверяется подписью заведующего архивохранилищем.
159. Архивные документы, причины, отсутствия которых подтверждены документально, снимаются с учета в соответствии с пунктом 264 настоящих Правил.
На архивные документы, не обнаруженные в ходе розыска, составляется акт о необнаружении документов пути розыска которых исчерпаны согласно приложению 30 к настоящим Правилам, и подробная справка о проведении розыска, которые вместе с актом проверки наличия и состояния архивных документов представляются в уполномоченный орган для принятия окончательного решения о снятии с учета таких архивных документов.
160. Решение о снятии архивных документов с учета оформляется приказом руководителя архива на основании письменного согласия уполномоченного органа.
В картотеке необнаруженных архивных документов делается отметка о снятии архивных документов с учета. Изменения вносятся во все учетные документы, включаются в "Сведения об изменениях в составе и объеме архивных фондов", сообщаются в установленном порядке в фондовый каталог.

155. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында осы Қағидалардың 23-қосымшасына сәйкес табылмаған архивтік құжаттардың есепке алу карточкасы жасалады. Табылмаған архивтік құжаттардың картотекасы қағаз тасығышта бір орталықтан жасалады немесе табылмаған архивтік құжаттар есептік карточкаларының деректемелеріне сәйкес автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Архивтік құжаттардың физикалық жай-күйін тексеру нәтижесі осы Қағидалардың 24-29-қосымшаларына сәйкес архивтік құжаттардың физикалық (техникалық) жай-күйін есепке алу картотекасына (кітапшасына) жазылады.
156. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барлық есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілген соң барып аяқталған болып есептеледі. Архив құжаттарының бар болуын және жай-күйін тексеруден соң сирек қолданылатын архив құжаттары қорабына мөр басылады.
157. Архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында табылмаған құжаттарды іздестіруді ұйымдастыру олардың жоқ екендігі анықталған сәттен бастап ұйымдастырылады және бір жыл көлемінде тікелей архивте және басқа ұйымдарда бірдей жүргізіледі. Архивтің басшылығы архивтің тиісті құрылымдық бөлімшесі басшысының баянхаты негізінде құжаттарды іздестіру мерзімін ұзартуға құқылы.
158. Іздестіру барысында табылған архивтік құжаттар, оны орнына қоятын қойма қызметкеріне беріледі. Тексеру парағының "Ескертпе" бағанына табылмаған архив құжаттарының картотекасында архив құжаттарының табылғандығы туралы белгі қойылып, архив қоймасы меңгерушісінің қолымен расталады.
159. Жоғалған себебі құжатамалық түрде дәлелденген архивтік құжаттар белгіленген тәртіппен есептен алынып тасталады.
Іздеу барысында табылмаған архивтік құжаттарды іздестіру тоқтатылған жағдайда, осы Қағидалардың 30-қосымшасына сәйкес табылмағандығы туралы акт жасалады, мұндай құжаттарды есептен алып тастау туралы түпкілікті шешім қабылдау үшін іздестіру жүргізілгені туралы нақты ақпарат архив құжаттарының бар болуын және жай-күйін тексеру актісімен бірге уәкілетті органға беріледі.
160. Архивтік құжаттарды есептен алып тастау туралы шешім уәкілетті органның жазбаша келісімнің негізінде архив басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Табылмаған архивтік құжаттар картотекасында архив құжаттарының есептен алынғандығы туралы белгі қойылады. Өзгерістер барлық есепке алу құжаттарына енгізіледі және "Архивтік қорлардың құрамы мен көлеміндегі өзгерістер туралы мәліметтерге" де енгізіледі, белгіленген тәртіппен қор каталогына хабарланады.

161. В сроки, установленные руководством архива, систематически проводится проверка наличия и состояния архивных дел, документов (полная, выборочная), выдававшихся из архивохранилищ в течение года. Результаты указанной проверки оформляются:
1) при подтверждении наличия дел - в виде докладной записки работника, ответственного за организацию проверки наличия;
2) при отсутствии каких-либо дел без документированного обоснования – в установленном порядке.
При выявлении необоснованного отсутствия архивных документов осуществляется их оперативный розыск. В случае безрезультатности розыска отсутствующие архивные документы включаются в картотеку необнаруженных документов для дальнейшего их розыска.
Параграф 7. Порядок проверки и учета технического и физико-химического состояния архивных документов.
162. Прием и размещение в архивохранилищах архивных документов, поступивших в архив без предварительной проверки их физического состояния, не допускаются. Поступившие в архив архивные документы до передачи в архивохранилище размещают в помещении приема и временного хранения, освобождают от транспортной тары, раскладывают на стеллажах и столах.
163. Оценка физического и технического состояния поступивших архивных документов, а также их страховых копий проводится не позднее 3 месяцев с момента приема архивных документов в архив.
164. В результате оценки физического состояния архивных документов на бумажной основе выявляются архивные документы:
1) пораженные биологическими вредителями;
2) с повышенной влажностью;
3) с повреждениями бумаги и текста;
4) запыленные.
При этом удалению подлежат все посторонние, находящиеся в делах, папках, коробках предметы - металлические, картонные, бумажные и другие закладки, прокладки, скрепки и тому подобное.
165. При оценке технического состояния аудиовизуальных и электронных документов, а также их страховых копий, устанавливается возможность считывания информации с материального носителя, соответствие технических характеристик этих документов сведениям, содержащимся в сопровождающих актах технического состояния. Одновременно выявляется вид основы кинофотодокумента. Архивные документы на нитрооснове подлежат немедленной проверке на стабильность с последующим перекопированием на безопасную основу, при необходимости – с реставрацией эмульсионного слоя.
166. При обнаружении дефектов составляется акт произвольной формы, отражающий характер дефектов и меры по их устранению. Устранение дефектов проводится за счет источника комплектования.
167. Поступившие архивные документы, пораженные биологическими вредителями (насекомые, активная плесень), направляются на санитарно-гигиеническую обработку (дезинфекция, дезинсекция).

161. Архив басшылығы белгілеген мерзімдерде жыл бойына архив қоймасынан берілетін істердің, архивтік құжаттардың бар болуы және жай-күйіне (толық, ішінара) жүйелі түрде тексеру жүргізеді. Аталған тексерулердің нәтижесі мынадай түрде:
1) істің бар болғаны расталған жағдайда – бар болуын тексеруді ұйымдастыруға жауапты қызметкердің баянхаты;
2) құжаттық негізі жоқ қандай да бір істер болмағанда – белгіленген тәртіппен ресімделеді.
Архив құжаттарының дәлелсіз жоғалуы анықталған жағдайда оларды жедел іздестіру жүргізіледі. Іздеу нәтижесіз болған жағдайда табылмаған архивтік құжаттар әрі қарай іздестіру үшін табылмаған құжаттар картотекасына енгізіледі.
Параграф 7. Архивтік құжаттардың техникалық және физикалық-химиялық жай-күйін тексеру және есепке алу тәртібі
162. Архивке түскен архив құжаттарын олардың алдымен физикалық жай-күйін тексермей архив қоймаларына қабылдауға және орналастыруға жол берілмейді. Архивке келіп түскен архивтік құжаттар қоймаға беруден бұрын қабылдау және уақытша сақтау үй-жайына орналастырылады және тасымалдау қорабынан ажыратылып, стеллаждар мен үстелдерге қойылады.
163. Келіп түскен архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйін, сондай-ақ олардың сақтандыру көшірмелерін бағалау архив құжаттарын архивке қабылдаған сәттен бастап 3 айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
164. Қағаз негіздегі архивтік құжаттардың физикалық жай-күйін бағалаудың нәтижесінде мынадай:
1) биологиялық зиянкестермен зақымданған;
2) жоғары дәрежеде ылғалдылық белгілері бар;
3) қағазы және мәтіндері бүлінген;
4) шаң басқан архивтік құжаттар анықталады.
Бұл ретте істегі, папкалардағы және қораптардағы барлық бөгде заттар - металл, қатырма, қағаз қаттамалар және басқа салмалар, бөлгіштер, қыстырғыштар, және басқа да осыған ұқсас нәрселер алынып тасталады.
165. Дыбыс-бейнелік және электронды құжаттардың, сондай-ақ олардың сақтандыру көшірмелерінің техникалық жай-күйін бағалау кезінде материалдық тасығыштардағы ақпараттың оқылуы, техникалық жай-күйі туралы актідегі мәліметтің техникалық сипаттамасымен сәйкес келуі белгіленеді. Сонымен бірге кинофотоқұжат негізінің түрі анықталады. Нитронегіздегі архив құжаттары соңынан қауіпсіз негізге қайта көшіру тұрақтылығын шұғыл тексеруге, қажет болған жағдайда – эмульсиялық қабатын қайта өңдеуге жатады
166. Ақау табылған жағдайда ақаудың түрі және оны жоюдың жолдары көрсетілген еркін нысанда акт жасалады. Ақауларды жою толықтыру көздерінің есебінен жүргізіледі.
167. Келіп түскен биологиялық зиянкестермен зақымданған (жәндіктер, белсенді зең) архив құжаттары санитариялық-гигиеналық (залалсыздандыру, дәрілеу) өңдеуге жіберіледі.

При обнаружении увлажненных архивных документов проводится их акклиматизация до полного высушивания. Акклиматизацию проводят в помещении приема и временного хранения в течение 7-14 суток (в зависимости от степени увлажнения) при интенсивной вентиляции воздуха и размещении ед. хр. в развернутом виде на столах, стеллажах.
Качество бумаги и текста поступивших архивных документов проверяется выборочно для общей оценки их состояния.
168. Обеспыливание поступивших архивных документов проводят в специальном помещении с применением вытяжных шкафов и соблюдением мер санитарии и гигиены. Обеспыливанию подлежат коробки, папки, обложки, корешки дел.
169. Поступившие аудиовизуальные и электронные документы подлежат:
1) очистке от пыли и перемотке - архивные документы на магнитной ленте;
2) очистке от загрязнений - архивные документы на дисковых носителях, грампластинки и архивные фотодокументы;
3) акклиматизации в заданных температурно-влажностных условиях;
4) упаковыванию.
Акклиматизация аудиовизуальных и электронных документов на пленочной и дисковой основах перед размещением их в архивохранилище проводится в открытой упаковке при температуре 20±3 С и относительной влажности воздуха 35±15 %, для цветных кино- и фотодокументов – при относительной влажности 35±15 %. Продолжительность акклиматизации кинодокументов и рулонных микрофильмов составляет не менее 10 суток, архивных документов на магнитной ленте и дисковых носителях – не менее 3 суток, фотодокументов и микрофиш – не менее 24 часов.
170. Проверка физико-химического и технического состояния архивных документов в процессе хранения проводится с целью выявления поврежденных архивных документов и архивных документов с потенциально опасным физическим или биологическим состоянием и осуществляется:
1) целевым порядком, в ходе проверки наличия и состояния архивных документов. Целевой проверке подлежат также все архивные документы, пострадавшие в экстремальных условиях;
2) при подготовке архивных документов к выдаче из архивохранилища;
3) при всех других работах, связанных с поединичным (полистным) просмотром архивных документов.
171. Проверка физического состояния архивных документов на бумажной основе в процессе хранения проводится с целью выявления влажных, пораженных биологическими вредителями (плесень, насекомые), с дефектами бумаги и текста архивных документов.
Увлажненные архивные документы (дела, группы дел) подлежат немедленному выделению, внеочередной обработке (сушка, акклиматизация). При массовом увлажнении архивных документов принимаются меры по осушению архивохранилища, нормализации режима хранения.
Архивные документы, пораженные биологическими вредителями (плесень, насекомые), подлежат немедленной изоляции.
Наличие дефектов бумаги и текста устанавливается визуально при полистном просмотре дел. Дефекты классифицируются на основе единой буквенно-цифровой индексации по типовым признакам дефектов бумаги (буквенная индексация) и текста (цифровая индексация) в соответствии с карточкой учета архивных документов на бумажной основе с повреждениями текста.
Документы, поврежденные до такой степени, что большая часть текста его недоступна для прочтения, и восстановление их не представляется возможным, отбираются к уничтожению. В тех случаях, когда возможно хотя бы частичное восстановление текста поврежденных документов, они оставляются на государственном хранении, сканируются, реставрируются или фотокопируются.

Дымқылданған архивтік құжаттар табылған жағдайда олар толық кепкенге дейін міндетті бейімдеу жүргізіледі. Бейімдеуді қабылдау және уақытша сақтау үй-жайында ауаны қарқынды желдетіп, сақ. бір. теріс орналастырып, стеллаждар мен үстелдерге жайылған күйінде 7-14 тәулік ішінде (ылғалдану дәрежесіне қарай) жүргізеді.
Келіп түскен архивтік құжаттардың мәтіні мен қағаз сапасының жалпы жағдайын бағалау үшін арасынан таңдап тексеріледі.
168. Келіп түскен құжаттарды шаң-тозаңнан тазартуды керме шкафтарды пайдалану арқылы және санитариялық және гигиена шараларын сақтай отырып жүргізеді. Түптелген құжаттардың қораптары, папкалары, мұқабалары және түптері міндетті түрде шаңнан тазартылуы тиіс.
169. Келіп түскен дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттар:
1) магниттік таспадағы архивтік құжаттар – шаңнан тазартылуға және таспаны қайта айналдырып тексеруге;
2) дискідегі тасығыштардағы архивтік құжаттар, грампластинкалар, архивтік фотоқұжаттар – шаңнан тазартылуға;
3) температуралық-ылғалдылық жағдайларға бейімдеуге;
4) буып-түюге жатады.
Үлдір және диск негізіндегі дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттар қоймаға алынбас бұрын бейімдеу ашық түрде 20±3С температурада және ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 35±15% болғанда жүргізіледі, ал түрлі-түсті кино және фотоқұжаттар үшін ауаның ылғалдылығы 35±15% болуы тиіс. Киноқұжаттар мен рулондағы микрофильмдерді бейімдеу 10 тәуліктен аз емес, ал магниттік таспадағы және дисктік тасығыштегі архивтік құжаттарға 3 тәуліктен аз болмауы, фотоқұжаттар мен микрофиштер үшін 24 тәуліктен аз емес.
170. Сақтау барысында архивтік құжаттардың физикалық-химиялық және техникалық жай-күйін тексеру зақымданған архивтік құжаттарды анықтау және физикалық немесе биологиялық жай-күйі зиян төндіретін құжаттарды анықтау мақсатында жасалады және мынадай:
1) мақсатты тәртіппен, архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында. Мақсатты тексеруге төтенше жағдайда зардап шеккен барлық құжаттар жатады;
2) архивтік құжаттарды архивтік қоймалардан беруге дайындық барысында;
3) архивтік құжаттарды жекелеп (парақтап) қараумен байланысты барлық басқа жұмыстарда жүзеге асырылады.
171. Сақтау барысында қағаз негізіндегі архивтік құжаттардың физикалық жай-күйін тексеру ылғалмен, биологиялық зиянкестермен (жәндіктермен, өңезденген) зақымданған, қағаздары мен мәтінінде зиян келген архивтік құжаттарды анықтау мақсатында жүргізіледі.
Дымқылданған архивтік құжаттар (істер, іс жиынтығы) бөлініп алынып, кезектен тыс өңдеуге жіберіледі (кептіру, бейімдеу). Архивтік құжаттар жаппай дымқылданғанда, қойманы кептіру және сақтау режимін қалпына келтіру шаралары жүргізіледі.
Биологиялық зиянкестермен (өңез, жәндіктер) зақымданған архивтік құжаттар тез арада бөлек алынады.
Мәтіндегі және қағаздағы кемшілікті анықтау, істі парақтап қарау барысында визуальды түрде анықталады. Кемшіліктер жалпы әріптік-цифрлық индекстеу негізінде әдістемелік өңдеулерге қағаздағы (әріптік индекстеу) және мәтіндік (мәтіндік индекстеу) кемшіліктің үлгілік белгілері бойынша жүйеленеді.
Егер мәтіннің жартысынан көбі оқылмайтын дәрежеде зақымданған және қайта өңдеу мүмкін болмайтын құжаттар жойылуға жіберілуі мүмкін. Зақымданған құжаттардың мәтінін ішінара қалпына келтіру мүмкін болса, олар мемлекеттік сақтауда қалдырылады, сканерден өткізіледі, өңделеді немесе фотокөшірмесі түсіріледі.

172. Проверка технического состояния аудиовизуальных и электронных документов в процессе хранения осуществляется с целью определения:
1) состояния их упаковки;
2) наличия стандартных ракордов;
3) технического состояния их поверхности и перфорационных дорожек и склеек;
4) наличия загрязнений и механических повреждений;
5) стабильности нитроосновы;
6) шага перфорации кинопленок и магнитных лент шириной 35 и 16 мм;
7) физико-механических характеристик (коробление, отслаивание эмульсионного или осыпание рабочего слоя и другое);
8) наличия дефектов химического и биологического происхождения (поражение микроорганизмами, насекомыми и грызунами, следы кристаллизации солей и разложения остаточных продуктов химико-фотографической обработки);
9) электроакустических характеристик фоно - и видеодокументов;
10) параметров видеодокументов в видеоканале;
11) качества изображения кино-, фото-, видеодокументов;
12) уровня параметров, характеризующих электронные документы (например, число сбоев при считывании информации в единицу времени);
13) наличия "вирусов" в электронных документах;
14) наличия размагниченных участков и механических повреждений отдельных участков машинного носителя;
15) наличия уксусного синдрома триацетатной пленки.
173. Проверка технического состояния кинодокументов (негатива изображения, контратипа (дубль-негатива), позитивной копии) осуществляется путем просмотра на фильмопроверочном или звукомонтажном столе со сверкой с монтажным листом.
При проверке позитивной копии, путем просмотра на отражательном экране в условиях оптической проекции, необходимо обратить внимание на качество изображения, ровность планов по плотности и по цвету внутри части и ровность частей внутри копии визуально и по слуховой оценке, устойчивость кадра, контрастность изображения, отсутствие или наличие дефектов изображения в соответствии с карточкой учета технического состояния кинодокумента.
Контроль промежуточного позитива (лаванда), негатива фонограммы перезаписи, магнитного оригинала фонограммы, магнитной фонограммы шумов и музыки осуществляется путем проверки на фильмопроверочном столе.
Перечень основных дефектов встречающихся на кинодокументах, приведен согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
174. Проверку электроакустических характеристик фонодокументов (частотные искажения, уровень копирэффекта, уровень фона и шумов, наличие треска и щелчков, шум паузы) проводят на слух на профессиональных магнитофонах с контрольными агрегатами для прослушивания, усилителями мощности, громкоговорителями и другим необходимым оборудованием. При этом определяется состояние поверхности (ферромагнитного покрытия, коробление пленки, наличие искривленности краев, механических повреждений и следов загрязнения химического или биологического происхождения), наличие начальных и конечных ракордов, качество имеющихся склеек на фонодокументах согласно карточке учета технического состояния фонодокумента.

172. Дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттардың техникалық жай-күйін тексеру:
1) буып-түю жағдайын;
2) стандарттық ракордтардың болуын;
3) үстіңгі қабатының және перфорация жолақтарының және жапсырмалардың техникалық жай-күйін;
4) ластанудың және механикалық бүлінулердің болуын;
5) нитронегіздің тұрақтылығын;
6) киноүлдірдің перфорациясының айналымын және ені 35 және 16 мм магнитті таспаның жолағын;
7) физикалық-механикалық сипаттамасы (эмульсиялық қабаттасуы, қыртысталуы немесе жұмыс қабатының сусуы және басқалары);
8) химиялық және биологиялық ақаулардың бар болуы (микроорганизммен, жәндіктермен және кеміргіштермен зақымдануы, тұздың кристалдануының іздері және химиялық-фотографиялық өңдеуде қалдықтардың ыдырауы);
9) фоно және бейнеқұжаттардың электроакустикалық сипаттамасын;
10) бейне арнадағы бейнеқұжаттардың параметрін;
11) кино, фото, бейнеқұжаттардың көріну сапасын;
12) электронды құжаттарды сипаттау параметрінің деңгейін (мысалы, уақыт бірлігінде ақпаратты оқу кезіндегі үзілістердің саны);
13) электронды құжаттарда "вирустардың" болуын;
14) магниттенген аймақтардың және машиналық тасығыштардағы механикалық бүлінулердің орын алуын;
15) триацетатты үлдірдің сіркесу синдромын анықтау үшін жүргізіледі.
173. Киноқұжаттардың (кескіннің негативін, контратипін (дубль-негатив), позитивтік көшірмелерін) техникалық жай-күйін тексеру фильмді тексеру немесе дыбысты монтаж үстелінде монтаж парағымен салыстыра отырып жүзеге асырылады.
Позитивтік көшірмені оптикалық проекция жағдайында экранда көру арқылы тексеру барысында көріну сапасына, ішкі бөліктерінде көріністің тығыздығы мен түсінің бірқалыптылығына көшірмелерінің көру және есту бағасы бойынша бөліктерінің бірқалыптылығына, кадрдың тұрақтылығына, кескіннің контрастілігіне, кескінде ақаулардың орын алуына назар аудару қажет.
Аралық позитивті (лаванда), фонограмманың қайта жазғандағы негатив фонограмманың магнитті түпнұсқасын, шу мен музыканың магнитті фонограммасын бақылау фильм тексеретін үстелде тексеру арқылы жүргізіледі.
Киноқұжаттарда кездесетін негізгі ақаулар осы Қағидалардың 31-қосымшасында көрсетілген.
174. Фоноқұжаттардың электроакустикалық сипатын (жиіліктің бұрмалануы, копирэффекті деңгейі, фонның және шудың деңгейі, шытынаулар мен тақылдаулардың бар болуы, кідірістің шуы) бақылау агрегаттары бар, қуат күшейткіші, дыбыс күшейткіші және басқа да жабдықтары бар кәсіби магнитофонда есту арқылы тексеріледі. Бұл жағдайда беті (ферромагниттік жабын, үлдірдің қыртысталуы, жиегінің қисаюлары, механикалық зақымдар және химикалық немесе биологиялық ластанудың іздері), бастапқы және соңғы ракордтардың бар болуы, фоноқұжаттардағы жапсырулардың сапасының жай-күйі анықталады.

175. Контроль фотодокументов проводится путем просмотра фотодокументов и контрольных отпечатков на монтажном или просветном столе. При этом определяется техническое состояние поверхности (отсутствие царапин, грязи, потертости и других дефектов), фотографическое качество (резкость, контрастность, диапазон оптических плотностей, отсутствие вуали, наличие пропечатывающихся дефектов и так далее).
В тех случаях, когда визуально трудно определить разновидности дефектного образования, фотодокумент просматривается под лупой или микроскопом согласно карточке учета технического состояния фонодокумента.
176. Проверку технических параметров видеодокументов проводят с помощью комплекса контрольно-измерительной аппаратуры - видеомагнитофонов соответствующего типа, определяемого форматом записи, стандартов и систем видеозаписи в соответствии с карточкой учета технического состояния видеодокумента.
177. Проверку технических параметров электронных документов проводят с использованием специальной аппаратуры и программного обеспечения, предназначенных для работы с соответствующего вида архивными документами.
178. Находящимися в неудовлетворительном физическом состоянии признаются документы Национального архивного фонда с высокой степенью разрушения материальных носителей, угрожающей физической целостности документов.
Решение о признании документа Национального архивного фонда находящимся в неудовлетворительном физическом состоянии и его постановке на специальный учет для организации в срочном порядке специальной обработки, проводимой в соответствии с пунктами 181-184 настоящих Правил, принимает руководитель архива на основании экспертного заключения реставратора и руководителя подразделения, ответственного за хранение архивных документов.
179. Неисправимо поврежденными архивными документами признаются архивные документы, физическое состояние которых исключает возможность восстановления их материальных носителей и использования содержащейся в них документной информации.
Решение о признании архивного документа неисправимо поврежденным и снятии его с учета принимают уполномоченный орган и местный исполнительный орган на основании представляемых руководством архива экспертного заключения реставратора и руководителя подразделения, ответственного за хранение архивных документов, и акта о неисправимых повреждениях документов. На основании письменного решения уполномоченного органа издается приказ руководителя архива о снятии неисправимо поврежденных архивных документов с учета.
Снятие с учета и уничтожение неисправимо поврежденных документов Национального архивного фонда, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан не допускается.

175. Фотоқұжаттарды бақылау фотоқұжаттарды және бақылау таңбаларды монтаж немесе жарық үстелінің үстінде қарау арқылы жүргізіледі. Бұл жағдайда үстіңгі бөлігінің техникалық жай-күйі (сызаттардың, кірдің, қажалудың және басқа да ақаулардың болмауы), фотографиялық сапасы (ашықтық, контрастілігі, оптикалық тығыздық диапазоны, бетперденің болмауы, басып шығаратын ақаулардың орын алуы және сол сияқты) анықталады.
Ақау түрлерін көзбен көріп анықтау қиын жағдайда, фотоқұжатты лупамен немесе микроскоппен фотоқұжаттың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасы сәйкес көреді.
176. Бейнеқұжаттардың техникалық параметрлерін тексеруді бақылау-өлшеу аппараттар кешенінің көмегімен жүргізеді - бейнеқұжаттың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасына сәйкес бейнежазбалардың жазба тұрпатын, стандарттарын және жүйесін анықтайтын бейнемагнитофондардың тиісті түрімен.
177. Электронды құжаттардың техникалық параметрлерін тексеру тиісті архивтік құжаттардың тиісті түрімен жұмыс істеуге арналған арнайы аппаратураны және бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып жүргізіледі.
178. Ұлттық архив қорының физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттар деп материалдық тасығыштарының бүліну деңгейі жоғары, архивтік құжаттардың физикалық біртұтастығына қауіп төндіретін құжаттар танылады.
Ұлттық архив қорының құжаттарының физикалық жай-күйін қанағаттандырғысыз деп тану және оны тез арада арнайы өңдеу жүргізу үшін арнайы есепке алу туралы шешім осы Қағидалардың 182-186-тармақтарына сәйкес өңдеушінің сараптамалық қорытындысы және архивтік құжаттарды сақтау үшін жауапты бөлім басшысының қорытындысы негізінде архив басшысы қабылдайды.
179. Физикалық жай-күйі материалдық тасығыштарды қайта қалпына келтіре алмайтын және ақпараттары оқылмайтын құжаттар өңдеуге келмейтін, бүлінген архивтік құжаттар болып танылады.
Архивтік құжаттарды қайта қалпына келмейтіндей зақымданған деп тану және оны есептен шығару туралы шешімді архивтік құжаттарды сақтау үшін жауапты бөлімше басшысының және өңдеушінің сараптама қорытындысына және зақымданған құжаттар туралы актіге сүйене отырып уәкілетті орган және жергілікті атқарушы орган қабылдайды. Уәкілетті органның жазбаша рұқсаты негізінде жарамсыз архивтік құжаттарды есептен шығару туралы архив басшылығының бұйрығы шығарылады.
Қазақстан Республикасының ұлттық құндылығы объектілеріне жататын Ұлттық архив қорының қайта қалпына келмейтіндей бүлінген құжаттарын жоюға және есептен шығаруға жол берілмейді.

180. Учет физического и технического состояния архивных документов на бумажной основе осуществляется:
1) в листе-заверителе согласно приложению 32 к настоящим Правилам;
2) в листе и акте проверки наличия и состояния архивных документов согласно приложениям 19-20 к настоящим Правилам;
3) в карточке учета архивных документов с повреждениями носителя;
4) в карточке учета архивных документов с повреждениями текста.
181. Учет физического и технического состояния аудиовизуальных документов осуществляется:
1) в карточке учета технического состояния кинодокумента;
2) в карточке учета технического состояния фотодокумента;
3) в карточке учета технического состояния фонодокумента;
4) в карточке учета технического состояния видеодокумента.
Для учета документов Национального архивного фонда, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии, вместо карточек может использоваться книга учета в соответствии с установленными реквизитами контрольно-учетных карточек.
Соответствующие отметки проставляются также в других документах учета физического и технического состояния архивных документов.
Учет физического и технического состояния архивных документов может осуществляться на бумажном носителе или в автоматизированном режиме в соответствии с установленными реквизитами контрольно-учетных документов.
Параграф 8. Порядок проведения физико-химической и технической обработки архивных документов
182. Физико-химическая и техническая обработка архивных документов проводится с целью:
1) устранения причин ускоренного старения и разрушения архивных документов;
2) восстановления их свойств, технических характеристик, долговечности;
3) воспроизведения документной информации на более устойчивых носителях.
183. Основными видами этой обработки архивных документов на бумажной основе являются:
1) дезинфекция, дезинсекция, дератизация архивохранилищ как совокупность мер биопрофилактики, биозащиты и уничтожения биологических вредителей в архивохранилищах и на архивных документах;
2) реставрация (реставрационно-консервационная обработка), как комплекс работ и технологических операций по восстановлению свойств и долговечности оригиналов архивных документов;
3) воспроизведение архивных документов с целью создания страхового фонда копий особо ценных документов и фонда пользования, фотореставрация архивных документов с угасшим и слабоконтрастным текстом, замена оригиналов с недолговечными или разрушенными носителями копиями для сохранения документной информации и другое;

180. Қағаз негіздегі архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйін есепке алу мынадай жолдармен:
1) осы Қағидалардың 32-қосымшасына сәйкес куәландыру парағында;
2) осы Қағидалардың 19-20-қосымшаларына сәйкес архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру актісінде және парағында;
3) тасығышы бүлінген архивтік құжаттардың есепке алу карточкасында;
4) мәтіні зақымданған архивтік құжаттардың есепке алу карточкасында жүзеге асырылады.
181. Дыбыс-бейнелік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйін есепке алу:
1) киноқұжаттың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасында;
2) фотоқұжаттардың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасында;
3) фоноқұжаттардың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасында;
4) бейнеқұжаттардың техникалық жай-күйін есепке алу карточкасында жүзеге асырылады.
Ұлттық архив қорының физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттарын есепке алу үшін карточкалардың орнына бақылау-есептік карточканың белгілеген деректемелеріне сәйкес есепке алу кітаптары қолданылады.
Тиісті белгілер архивтік құжаттардың физикалық-техникалық жай-күйін есепке алу құжаттарына да қойылады.
Архивтік құжаттардың физикалық және техникалық жай-күйін есепке алу бақылау-есепке алу құжаттарының деректемелеріне сәйкес белгіленгендей қағаз тасығыштарда немесе автоматтандырылған режимде жүзеге асырылуы мүмкін.
Параграф 8. Архивтік құжаттарды физикалық-химиялық және техникалық өңдеуден өткізу тәртібі
182. Архивтік құжаттардың физикалық-химиялық және техникалық өңдеуден өткізу мынадай:
1) архивтік құжаттардың тез ескіру және бүліну себептерін жою;
2) олардың қасиетін, техникалық сипатын және ұзақ сақталуын қайта қалпына келтіру;
3) құжаттық ақпаратты неғұрлым төзімді тасығыштарда жаңғырту мақсатында жүргізіледі.
183. Қағаз негіздегі архивтік құжаттарды өңдеудің негізгі түрлері мыналар:
1) биосақтандыру, биоқорғау және қоймалардағы және архивтік құжаттардағы биологиялық зиянкестерді жою шараларының жиынтығы ретінде архивтік қоймаларды залалсыздандыру, дәрілеу, дератизация жүргізу;
2) архив құжаттарының түпнұсқасының беріктігін және қасиеттері мен беріктігін қайта қалпына келтіру жөніндегі технологиялық шаралар мен жұмыс жиынтығы ретінде қалпына келтіру (қалпына келтіру-консервациялық өңдеу);
3) аса құнды құжат көшірмелерінің сақтандыру қоры мен пайдалану қорын жасау мақсатында архивтік құжаттарды жаңғырту, өше бастаған және әлсіз контрастілі мәтінді архивтік құжаттардың фотосын қайта өңдеу, құжаттағы ақпаратты және басқаларды сақтау үшін ұзақ сақталмайтын немесе бүлінген тасығыштармен, түпнұсқалармен көшірмелерді ауыстыру;

4) переплет архивных документов;
5) обеспыливание архивных документов;
6) обработка архивных документов в режиме аварийно-спасательных работ, в том числе с применением средств и способов сушки, дезинфекции, дезинсекции, замораживания, реставрации, воспроизведения, дезактивации и других видов целевой обработки.
184. Аудиовизуальные и электронные документы в зависимости от физической природы носителя подвергаются следующим реставрационным и консервационно-профилактическим работам:
1) архивные документы на магнитной ленте:
очистке поверхности от пыли и частиц грязи на специальном очистительном оборудовании;
замене пересохших и покоробленных склеек;
оформлению рулонов магнитной ленты защитной магнитной лентой с двух сторон по 2-2,5 метра;
перемотке с целью снятия внутренних напряжений в рулонах магнитных лент, возникших из-за перепадов температуры и влажности при хранении и транспортировании архивных документов.
Перемотка проводится на специальных устройствах с заданными параметрами натяжения и с приспособлениями для механической очистки поверхности ленты. Перемотку можно также проводить на отрегулированном магнитофоне, без рывков, с равномерной плотностью намотки. Намотка должна быть ровной, плотной, без выступающих витков и ступеней. Периодичность перемотки и очистки документов на магнитной ленте в профилактических целях – один раз в 2-4 года, в зависимости от интенсивности использования документов и условий их хранения;
2) архивные документы на дисковых носителях:
обеспыливанию;
протирке антистатиком;
3) кинофотодокументы, микроформы и фонограммы к кинофильмам:
обеспыливанию;
удалению восковых, жировых и иных загрязнений;
укреплению склеек и просечек;
ремонту перфорации;
переделке грубых, коробленных заплат и склеек;
ремонту поврежденных полей кадров;
4) граморигиналы фонодокументов:
электротехнической очистке.
185. Работы по физико-химической и технической обработке архивных документов подразделяются на плановые и внеплановые.
Плановая обработка архивных документов проводится по результатам проверки их состояния в порядке очередности, установленной в архиве с учетом принадлежности их к различным ценностным группам, особенностей физического состояния архивных документов различных видов и возможностей архива. Приоритет отдается документам, отнесенным к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценным документам.
К внеплановым относятся работы, выполняемые в аварийно-спасательных ситуациях, связанных с локальным или массовым поражением архивных документов огнем, водой, химическими или радиоактивными веществами. Срочные меры по выделению, изоляции, санитарной обработке архивных документов и мест их хранения предпринимаются также при поражении архивных документов биологическими вредителями.

4) архивтік құжаттарды түптеу;
5) архивтік құжаттарды шаң-тозаңнан тазарту;
6) архивтік құжаттарды апаттық құтқару жұмыстары режимінде өңдеу, сонымен қатар кептіру, залалсыздандыру, дәрілеу, тоңазыту, қайта өңдеу, жаңғырту, дезактивация және басқа да өңдеудің мақсатты түрлерін қолдану.
184. Дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттарға тасығыштың физикалық жай-күйіне байланысты мынадай өңдеу және консервациялық-профилактикалық жұмыстары жүргізіледі:
1) магнит таспадағы архивтік құжаттар:
үстіңгі қабатын арнайы тазалайтын құралмен тозаңнан және ластанудан тазарту;
кеуіп кеткен және қыржымдалған жапсырмаларды ауыстыру;
магнит таспадағы орамдарды екі жағынан 2-2,5 м қорғағыш магниттік таспалармен рәсімдеу;
архивтік құжаттар тасымалдау кезінде температураның түсуі және ылғалдылығынан пайда болған магниттік таспалар орамындағы ішкі шиеленісті жою мақсатында қайта орау;
Қайта орау жұмыстары арнайы қондырғыларда берілген параметр бойынша созылып және механикалық тазалауға бейімделген таспаның үстінде жүргізіледі. Қайта орауды секірмейтін, біркелкі тығыздықтағы орауышы бар магнитофонда жүргізуге болады. Орам түзу, тығыз болуы және ешнәрсе шығып тұрмауы керек. Магниттік таспадағы құжаттарды алдын алу мақсатында қайта айналдыру мен тазалау құжаттарды пайдалану қарқындылығына және сақтау жағдайларына байланысты 2-4 жылда бір рет тексеріліп тұрады;
2) дискілік тасығыштағы архивтік құжаттар:
шаң-тозаңнан тазартылады;
антистатикпен сүртіледі;
3) кинофильмдер үшін кинофотоқұжаттар, микронысандар және фонограммалар:
шаң-тозаңнан тазарту;
май, балауыз және басқа да ластанудан тазарту;
желімденген жерлері мен кесілген жерлерін нығайту;
желімденген және қырқылған жерлерді нығайту;
перфорацияны жөндеу;
тұрпайы жамалған және желімденген жерлерді қайта жөндеу;
кадрдағы зақымданған жолақтарды жөндеу;
4) фоноқұжаттардың грамтүпнұсқалары:
электротехникалық тазалаудан өткізіледі.
185. Архивтік құжаттарды физикалық-химиялық және техникалық өңдеу жөніндегі жұмыстар жоспарлы және жоспардан тыс деп бөлінеді.
Архивтік құжаттардың жоспарлы өңдеу жұмыстары олардың жай-күйін тексеру нәтижесі бойынша кезек тәртібімен, архивте белгіленген олардың түрлі құндылықтарға қатыстылығын, алуан түрлі архивтік құжаттардың физикалық жай-күйінің ерекшеліктерін, архив мүмкіндігін есепке ала отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының ұлттық құндылықтар объектілеріне жатқызылған құжаттар мен аса құнды құжаттарға басымдылық беріледі.
Архивтік құжаттардың жергілікті немесе жаппай отпен, сумен, химиялық немесе радиоактивті заттармен зақымдануына байланысты апатты-құтқару жағдайында жүргізілетін жұмыстар жоспардан тыс жасалған жұмыстарға жатады. Архивтік құжаттар биологиялық зиянкестермен зақымданғанда да құжаттарды бөлу, жекешелеп алу және сақтау орнына санитарлық өңдеу бойынша шұғыл шаралар қолданылады.

186. Номенклатура, порядок проведения и технология работ по физико-химической и технической обработке архивных документов определяются отраслевыми нормативными и методическими документами.
Параграф 9. Порядок выдачи архивных документов из архивохранилища
187. Архивные документы, имеющие фонд пользования, из архивохранилища не выдаются.
Выдача из архивохранилища подлинников особо ценных документов, в том числе, отнесенным к объектам национального достояния Республики Казахстан, а также документов Национального архивного фонда, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии, осуществляется в исключительных случаях с письменного разрешения руководителя архива.
188. Архивные документы выдаются из архивохранилища архива с письменного разрешения:
1) заведующего архивохранилищем (отделом обеспечения сохранности) – пользователям в читальный (просмотровый) зал архива и работникам архива для служебных целей в рабочие помещения;
2) руководителя архива или его заместителя – фондообразователям, судебным, правоохранительным и иным уполномоченным органам во временное пользование при наличии гарантийного письма от них, организациям - для экспонирования при наличии договора о проведении выставки и соответствующего приказа руководителя архива, работникам лаборатории архива, специализированным организациям - для проведения работ по созданию страхового фонда и фонда пользования и специальной обработки архивных документов при наличии соответствующего договора со специализированной организацией.
189. Выдачу архивных документов из архивохранилища и прием их обратно, в том числе полистную проверку наличия и состояния архивных документов перед выдачей их из архивохранилища и при возврате, производит работник архивохранилища. Полистную проверку наличия и состояния архивных документов, возвращаемых пользователями в читальном зале, осуществляет работник читального зала.
190. Полистной проверке наличия и состояния перед выдачей архивных документов из архивохранилища и при их возврате подлежат:
1) документы, отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан и особо ценные документы;
2) архивные документы, имеющие в оформлении или приложении к ним драгоценные камни и металлы;
3) несброшюрованные архивные документы;
4) дела, ранее не выдававшиеся из архивохранилища и не имеющие листов-заверителей;
5) дела, содержащие автографы, графические документы, почтовые и гербовые знаки, печати, открытки, конверты с адресами, марками, и другие архивные документы, потенциально представляющие интерес для коллекционеров.
Состав других дел, подлежащих полистной проверке, определяется руководителем архива на основе решения экспертно-методической комиссии.
Отметка о проведенной полистной проверке ставится в листе-заверителе согласно приложения 32 к настоящим Правилам.
На место выдаваемых из архивохранилища ед. хр. и описей дел, документов подкладывается карта-заместитель согласно приложения 33 к настоящим Правилам.

186. Архитвік құжаттарды физикалық-химиялық және техникалық өңдеуден өткізу бойынша жұмыстардың номенклатурасы, өткізілу тәртібі және технологиясы салалық нормативтік және әдістемелік құжаттармен айқындалады.
Параграф 9. Архив қоймаларынан архивтік құжаттарды беру тәртібі
187. Архив қоймасындағы пайдалану қоры бар архивтік құжаттар берілмейді.
Қазақстан Республикасының ұлттық құндылық объектілеріне жататын, сонымен қатар Ұлттық архив қорының құжаттары, физикалық жай-күйі қанағаттандырғысыз аса құнды құжаттардың түпнұсқасын архив қоймаларынан беру ерекше жағдайларда архив басшысының жазбаша рұқсатымен беріледі.
188. Архив қоймасындағы архивтік құжаттар жазбаша рұқсатпен:
1) архив қоймасының меңгерушісі (сақтауды қамтамасыз ету бөлімі) – архивтің оқу (көру) залындағы пайдаланушыларға және жұмыс орнында архив қызметкерлеріне қызмет бабында жұмыс жайларына беріледі;
2) архив басшысы немесе олардың орынбасары – кепілдеме хаты болған жағдайда қор құрушыларға, сот өкілдеріне, заң қорғаушы және басқа уәкілетті органдардың уақытша пайдалануына береді, ұйымдарға – көрмеге қою үшін көрме өткізу туралы келіссөз және архив басшысының тиісті бұйрығы болған жағдайда беріледі, архив зертханасының қызметкерлеріне, арнайы ұйымдарға – сақтандыру және пайдалану қоры бойынша және архивтік құжаттарды арнайы өңдеу жұмыстарын жүргізу үшін арнайы ұйымдармен шарттар бар болғанда беріледі.
189. Архив қоймасынан архивтік құжаттарды беру және оларды қабылдап алу барысында, оның ішінде бар болуын және жағдайын парақтап тексеруді архив қоймасының қызметкері жүргізеді. Ал, оқу залында қайтарылған архивтік құжаттардың бар болуын және жағдайын парақтап тексеруді оқу залының қызметкері жүргізеді.
190. Архив қоймасынан құжаттарды бергенде және қайтарып алғанда, олардың бар болуы мен жай-күйін тексеру мақсатында парақтап қарауға мына құжаттар жатады:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектісіне жататын және аса құнды құжаттар;
2) рәсімделуінде немесе қосымшасында құнды тастары мен металдары бар архивтік құжаттар;
3) түптелмеген архивтік құжаттар;
4) архив қоймасынан алдында берілмеген және куәландыру парақтары жоқ құжаттар;
5) коллекционерлер үшін қызығушылық тудыратын қолтаңбалары, графикалық құжаттары, пошталық және елтаңбалық белгілері, мөрлері бар істер, ашықхаттар, мекенжайы, маркасы бар конверттер және басқа архивтік құжаттар.
Парақтап тексеруге жататын басқа істердің құрамын сараптама-әдістемелік комиссияның шешімі негізінде архив басшысы айқындайды.
Парақтап тексеруден өткендігі туралы белгі осы Қағидалардың 32-қосымшасына сәйкес куәландыру парағына қойылады.
Архив қоймасынан берілген сақ. бір. және іс тізімдемесінің орнына осы Қағидалардың 33-қосымшасына сәйкес ізбасар карта қойылады.

191. Архивные документы, выдаваемые из архивохранилища, имеют архивный шифр, пронумерованные листы, лист-заверитель дела и лист использования документов согласно приложения 34 к настоящим Правилам.
192. При выдаче архивных документов и дел из архивохранилища проводится:
1) сверка архивного шифра и заголовков (аннотаций) с описью (книгой учета и описания) дел, документов;
2) полистная проверка архивных дел - в установленных случаях.
Сверка архивного шифра архивных документов с описью (книгой учета и описания) дел и документов предполагает проверку правильности оформления обложки и титульного листа дела, первичного средства хранения аудиовизуального, электронного документа, правильности составления заголовка и шифра ед. хр. При наличии больших исправлений обложка и титульный лист заменяются с сохранением при необходимости старой обложки.
При подготовке к выдаче из архивохранилища отдельных архивных документов, изъятых из дел, на оборотной стороне каждого листа вне текста архивного документа проставляется штамп с архивным шифром и дата выдачи.
193. Архивные документы выдаются из архивохранилища на срок:
1) до одного месяца - пользователям в читальный зал и работникам архива (кроме особо ценных и аудиовизуальных документов, выдаваемых на срок не более двух недель);
2) до трех месяцев - фондообразователям;
3) до шести месяцев - судебным, правоохранительным и иным уполномоченным органам.
194. Выдача архивных документов из архивохранилища для экспонирования осуществляется на срок, определенный договором о проведении выставки.
Срок выдачи архивных документов для создания страхового фонда, фонда пользования и для специальной обработки определяется планами работы архива и договорами на проведение соответствующих работ со сторонними организациями.
Продление сроков выдачи архивных документов допускается с разрешения руководства архива.
195. Выдача архивных документов из архивохранилища регистрируется в книгах выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища, которые ведутся раздельно по каждому архивохранилищу и виду выдачи согласно приложения 35 к настоящим Правилам.
196. Выдача архивных документов в читальный зал оформляется заказом (требованием) на выдачу архивных документов, копий фонда пользования, описей дел, документов согласно приложения 36 к настоящим Правилам и регистрируется в книге выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища в читальный зал, в которой расписывается работник читального зала. Исполненный заказ (требование) пользователя направляется в читальный зал вместе с выданными архивными документами и хранится в личном деле пользователя.

191. Архив қоймасынан берілген архивтік құжаттардың архив шифры, нөмір қойылған парақтары, істің растау парағы және осы Қағидалардың 34-қосымшасына сәйкес құжатты пайдалану парағы болады.
192. Архив қоймасынан архивтік құжаттарды және істерді беру барысында:
1) архив шифрлары мен атауын (аннотациясын) іс тізімдемесімен (есепке алу және сипаттау кітабы), құжаттармен салыстыру;
2) архив істерін парақтап тексеру – белгіленген жағдайларда жүргізіледі.
Архив құжаттарындағы архив шифрін іс тізімдемесімен (есепке алу және сипаттау кітабы) және құжаттармен салыстыруда істің титулдық парағының және сыртының толтырылуының дұрыстығын, дыбыс-бейнелік және электронды құжаттарды сақтаудың алғашқы құралдары, сақ. бір. атауы мен шифрінің дұрыстығы тексеріледі. Үлкен көлемді түзетулер болған жағдайда мұқабасы мен титулдық парағы, қажеттігіне қарай ескі мұқабасын сақтай отырып, ауыстырылады.
Істен алынған жекелеген архивтік құжаттарды қоймадан беруге дайындау кезінде әрбір парақтың артқы жағына, құжат мәтінінен бөлек архивтің мөрі мен мөртабаны басылады және берілген уақыты қойылады.
193. Архивтік құжаттар архив қоймаларынан төмендегідей мерзімге беріледі:
1) бір айға дейін – оқу залының пайдаланушыларына және архив қызметкерлеріне беріледі (екі апталық мерзімге берілетін аса құнды және дыбыс-бейнелік құжаттардан басқасы);
2) үш айға дейін – қор құрушыларға беріледі;
3) алты айға дейін – сот өкілдеріне, заң қорғаушыларға және басқа да уәкілетті органдарға беріледі.
194. Архив қоймасынан экспонат үшін берілетін құжаттарды беру көрме өткізу туралы келіссөзде белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Сақтандыру және пайдалану қорын түзу үшін беру және құжаттарды арнайы өңдеуден өткізу мерзімі архив қызметінің жоспарына және ұйымдардың екі жақты тиісті жұмыстар жүргізу шартында айқындалады.
Архивтік құжаттарды беру мерзімін ұзартуға архив басшылығының рұқсатымен жол беріледі.
195. Архив қоймасынан архивтік құжаттарды беру архивтік құжаттарды беру кітабына тіркеледі, қоймадан пайдалану қорының көшірмелерін беру әрбір архив қоймасы және беру түрі бойынша бөлек осы Қағидалардың 35-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
196. Оқу залына архивтік құжаттарды беру, архивтік құжаттарды, пайдалану қорының көшірмесін, істер, құжаттар тізімдемесіне тапсырыс (талап) беру осы Қағидалардың 36-қосымшасына сәйкес ресімделеді және қоймадан оқу залына архивтік құжаттарды пайдалану қорының көшірмесін беру кітапшасына тіркеледі және оқу залының қызметкері қол қояды. Пайдаланушының орындалған тапсырысы (талабы) берілген архив құжаттарымен бірге оқу залына жөнелтіледі және пайдаланушының жеке ісінде сақталады.

197. Выдача архивных документов работнику архива для использования в служебных целях оформляется заказом (требованием) на выдачу архивных документов, копий фонда пользования, описей дел, документов, который визируется руководителем соответствующего подразделения. Заказ (требование) регистрируется в книге выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища в рабочие помещения, в которой работник, получивший архивные документы расписывается за каждую ед. хр.
198. Выдача архивных документов в лабораторию архива оформляется заказом на проведение соответствующих работ и регистрируется в книге выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища в лабораторию, в которой расписывается работник лаборатории. Заказ учитывается в лаборатории и в соответствующем подразделении архива и служит контрольным документом за ходом проведения всех этапов работы с архивными документами.
199. Выдача архивных документов во временное пользование оформляется актом о выдаче архивных документов во временное пользование согласно приложения 37 к настоящим Правилам и регистрируется в книге выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища во временное пользование.
200. Выдача копий архивных документов из фонда пользования оформляется заказом (требованием) на выдачу архивных документов, копий фонда пользования, описей дел, документов и регистрируется в книге (книгах) выдачи фонда пользования, ведущихся централизованно или раздельно по каждому архивохранилищу.
201. Описи дел, документов выдаются на срок, не превышающий пяти дней. Выдача описей дел, документов, имеющихся в одном экземпляре и хранящихся централизованно, допускается в исключительных случаях с разрешения руководителя архива или его заместителя на срок, не превышающий один день.
Выдача описей дел, документов оформляется заказом (требованием) на выдачу архивных документов, копий фонда пользования, описей дел, документов и регистрируется в книге выдачи архивных документов, копий фонда пользования из хранилища, в которой расписывается получивший опись работник архива или пользователь.
202. Выверка книг выдачи архивных документов проводится не реже одного раза в квартал или в полугодие. Если в результате выверки книг выдачи установлен факт нарушения сроков возвращения архивных документов, выясняются его причины и принимаются меры к возврату архивных документов. Если невозвращение архивных документов в срок в архивохранилище вызвано необходимостью их дальнейшего использования, выдача переоформляется. При задержке возвращения архивных документов без уважительных причин принимаются меры для их немедленного возврата в архивохранилище.

197. Қызмет барысында қолдану үшін архив қызметкеріне архивтік құжаттарға, пайдалану қорының көшірмесіне, құжаттар мен істің тізімдемесіне тапсырыс (талап) беру арқылы рәсімделеді және оған тиісті бөлімше басшысы растап қол қояды. Тапсырыс (талап) архивтік құжаттарды беру кітапшасына, қоймадан жұмыс істеу орнына алынатын пайдалану қорының көшірмесі тіркеледі және архив қызметкері оның әрбір сақ. бір. үшін қол қояды.
198. Архивтік құжаттарды архив зертханасына беру тиісті жұмысты жүргізу үшін тапсырысқа байланысты рәсімделеді және архивтік құжаттарды беру кітапшасына және қоймадан зертханаға алынған пайдалану қорына тіркеледі және оған зертхана қызметкері қол қояды. Тапсырыс зертханада және тиісті бөлімшелерде есепке алынады және архив құжаттарымен жұмыс істеу барысындағы барлық кезеңдерді бақылаушы құжат болып қызмет етеді.
199. Архивтік құжаттарды уақытша пайдалануға беру архивтік құжаттарды уақытша пайдалануға беру актісімен осы Қағидалардың 37-қосымшасына сәйкес толтырылады және пайдалану қорының көшірмесін беру кітапшасына архивтік құжаттарды қоймадан уақытша пайдалану кітапшасына тіркеледі.
200. Пайдалану қорынан архивтік құжаттардың көшірмесін беру архивтік құжаттарды, пайдалану қорының көшірмесін, істер мен құжаттардың тізімдемесін беру тапсырысымен (талап) рәсімделеді және орталықтан немесе әрбір қоймада бөлек жүргізілетін пайдалану қорын беру кітапшасына тіркеледі.
201. Істердің, құжаттардың тізімдемесі бес күннен аспайтын мерзімге беріледі. Бір ғана көшірмесі бар және орталықта сақталатын істер, құжаттар тізімдемесін беру тек ерекше жағдайларда ғана немесе архив басшысының немесе оның орынбасарының рұқсатымен бір күннен аспайтын мерзімге беріледі.
Істер мен құжаттардың тізімдемесін беру үшін архивтік құжаттарды, пайдалану қорының көшірмесін, істің, құжаттардың тізімдемесіне тапсырыс (талап) арқылы толтырылады және архивтік құжаттарды беру кітапшасында, қоймадағы пайдалану қорының көшірмесіне тіркеледі және оған тізімдемені алған архив қызметкері немесе пайдаланушы қол қояды.
202. Архив құжаттарын беру кітапшасы тоқсан сайын немесе жарты жылда бір рет салыстырып тексеріліп тұрады. Егер салыстырып тексеру кезінде құжаттарды қайтару мерзімін бұзу фактісі анықталса, себебі айқындалады және архив құжаттарын қайтару шаралары жүргізіледі. Егер архивтік құжаттардың уақытында тапсырылмау себебі оны әрі қарай пайдалану қажеттілігінен туындаған болса, құжаттарды алу қайта рәсімделеді. Ал құжаттарды уақытында қайтармаудың себептері болмаса, оларды архив қоймасына жедел түрде қайтару шаралары жүргізіледі.

203. В целях контроля за сохранностью архивных документов подразделение, ответственное за хранение архивных документов, проводит проверки сохранности выданных из архивохранилища архивных документов. Проверки проводятся в плановом порядке или по мере необходимости по согласованию с руководителем архива.
204. При возвращении архивных документов в архивохранилище осуществляется полистная проверка их физического состояния в соответствии с пунктами 188-191 настоящих Правил.
В книге выдачи архивных документов делается отметка о возвращении архивных документов в присутствии возвративших их работников архива или фондообразователя. Если выявлены повреждения возвращаемых архивных документов, составляется акт в произвольной форме, который подписывается работником архивохранилища и лицом, возвращающим архивные документы, и представляется на рассмотрение руководства архива.
205. Архив уведомляет пользователя о том, что он отвечает за сохранность полученных архивных документов.
206. В случаях хищения или повреждения архивных документов, в том числе внесения в их текст изменений, архив обращается с соответствующимзаявлением в орган внутренних дел по месту расположения архива, в трехдневный срок информирует уполномоченный орган или соответствующий местный исполнительной орган, принимает другие меры к возмещению ущерба в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Параграф 10. Порядок транспортировки и перемещения архивных документов
207. При транспортировке архивных документов на любые расстояния соблюдаются меры по охране и защите их от воздействия вредных факторов окружающей среды путем применения специальных видов упаковок, обеспечивающих защиту архивных документов от осадков, света, механических повреждений.
208. Транспортировка архивных документов производится при их плотной укладке, исключающей возможность перемещения архивных документов внутри упаковки, ударов и различных сотрясений, при этом фотофонодокументы упаковываются в вертикальном положении в коробки жесткой конструкции соответствующего размера, обернутые во влагонепроницаемую ткань. Другие аудиовизуальные и электронные документы, графические и крупноформатные дела и документы перемещаются только в упаковке, в которой они хранятся, или в специально предназначенных для их перемещения средствах.
209. Для перемещения архивных документов внутри архива используются передвижные тележки и другие средства транспортировки.
Внутригородские перевозки архивных документов производятся в закрытых автомашинах при сопровождении работника архива.
Транспортировка архивных документов на дальние расстояния производится в упакованном виде в крытом транспортном средстве.

203. Архивтік құжаттарды сақтауға жауапты бөлімше архивтік құжаттарды сақтауды бақылау мақсатында, архив қоймасынан берілген архивтік құжаттарды тексеруден өткізеді. Тексерулер жоспарлы тәртіпте немесе қажет болған жағдайда архив бастығымен келісіп жүргізіледі.
204. Архивтік құжаттарды архивке қайтару кезінде осы Қағидалардың 189-192-тармақтарына сәйкес олардың физикалық жай-күйін парақтап тексеру жүзеге асырылады.
Архивтік құжаттарды беру кітапшасында құжаттардың қайтарылғаны туралы құжатты қайтарған архив қызметкерінің немесе қор құрушының көзінше белгі қойылады. Егер қайтарылған архивтік құжаттар зақымданған болса, еркін түрде акт жасалып, архив қызметкері мен құжатты қайтарушының қолы қойылады және архив басшылығының қарауына ұсынылады.
205. Архив пайдаланушыға алған құжаттарды ұқыпты пайдалануға және олармен жұмыс жасауда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олардың жұмыс істеу ережелерін сақтауға міндетті екенін ескертеді.
206. Архивтік құжаттар ұрланған немесе зақымданған жағдайда, сонымен қатар құжат мәтініне өзгерістер енгізілген жағдайда, архив орналасқан жердегі ішкі істер органдарына тиісті арыз түсіреді, үш күн ішінде уәкілетті органдарды немесе жергілікті атқарушы органдарды залалдың орнын толтыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа шаралар қолдану үшін хабардар етеді.
Параграф 10. Архивтік құжаттарды тасымалдау және орнын ауыстыру тәртібі
207. Архивтік құжаттарды қандай да бір алыс қашықтыққа тасымалдау барысында архивтік құжаттарды жауын-шашыннан, жарықтан, механикалық зақымданудан сақтауды қамтамасыз ететін арнайы қораптардың түрлерін қолдану арқылы оларды қоршаған ортаның зиянды факторларының әсерінен қорғау шаралары сақталады.
208. Архивтік құжаттарды тасымалдау архивтік құжаттар қорап ішінде соққылар және түрлі шайқалулар болдырмайтын қорапта тығыз орналастырыла отырып жүргізіледі, бұл ретте фотофоноқұжаттар тиісті көлемде жасалынған қатты конструкциялық қорапта, ылғал өткізбейтін матаға оралып тікесінен орналастырылады. Басқа дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттар, графикалық және үлкен пішіндегі істер мен құжаттар тек өздері сақталатын қорапта немесе тасымалдауға арналған арнайы құралдарда тасымалданады.
209. Архивтік құжаттарды архив ішінде тасымалдау үшін арба немесе басқа тасымалдау құралдары қолданылады.
Архивтік құжаттарды қала ішінде тасымалдау жабық машиналарда архив қызметкерінің алып жүруі арқылы жүргізіледі.
Архивтік құжаттарды алыс ара қашықтыққа тасымалдау құнды құжаттарды тасымалдау қағидасына сәйкес ораулы күйде жабық көлік құралында, белгіленген көліктің тиісті түрінде жүзеге асырылады.

Параграф 11. Порядок выявления документов, относящихся к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан и особо ценных документов, создание страхового фонда и фонда пользования
210. Выявление и отнесение документов Национального архивного фонда к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан и особо ценных документов проводится в плановом порядке наиболее квалифицированными специалистами на основании отраслевых научно-методических разработок и методических пособий, подготовленных в архиве.
211. Определение в составе Национального архивного фонда документов, относящихся к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Определение в составе Национального архивного фонда особо ценных документов осуществляется ЭПК архива (местного исполнительного органа) и закрепляется учетными документами архива в соответствии с пунктами 270-274 настоящих Правил.
212. В целях сохранения документной информации на случай утраты или повреждения оригиналов архивных документов, относящихся к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценных документов Национального архивного фонда, создаются их страховые копии (далее – страховой фонд).
213. Страховой копией архивного документа на бумажной основе является негативная микроформа (микрофильм или микрофиша) 1-го поколения, изготовленная на фотографической галогенидосеребряной пленке соответствующего типа методом оптического фотографирования документов.
Страховой копией кинодокумента является первая совмещенная копия оригинала, изготовленная на пленке соответствующего типа методом контактной печати.
Страховой копией фотодокумента является первая копия оригинала, изготовленная на фотопленке соответствующего типа методом репродуцирования или контактной печати.
Страховой копией фонодокумента является первая копия оригинала, изготовленная современной системой записи.
Страховой копией видеодокумента является первая копия оригинала, изготовленная в формате оригинала способом видеозвукозаписи на магнитной ленте.
214. Очередность страхового копирования определяется с учетом физического состояния документов и обращения к ним.
215. Подготовка документов к страховому копированию осуществляется в соответствии с пунктами 186-205 настоящих Правил порядка выдачи архивных документов из архивохранилищ.
216. Страховое копирование проводится с соблюдением систематизации ед. хр. в описи дел, документов, которая копируется перед ед. хр. Страховому копированию подлежат все входящие в ед. хр. архивные документы.

Параграф 11. Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектілеріне жататын және аса құнды құжаттарды анықтау, сақтандыру қорын және пайдалану қорын құру тәртібі
210. Ұлттық архив қорының және аса құнды құжаттарды Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектілеріне бөлуді және жатқызуды жоспарлы түрде архивте дайындалған салалық ғылыми-әдістемелік әзірлемелер мен әдістемелік құралдар негізінде неғұрлым білікті мамандар жүргізеді.
211. Ұлттық архив қорының құрамындағы құжаттардың Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектілеріне жататынын айқындау Қазақстан Республикасның заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Ұлттық архив қорының құрамындағы аса құнды құжаттардың бар болуын айқындауды архивтің (жергілікті атқарушы органның) СТК жүзеге асырады және осы Қағидалардың 271-275-тармақтарына сәйкес архивтің есепке алу құжаттарымен бекітіледі.
212. Ұлттық архив қорындағы Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жататын құжаттардың түпнұсқасы зақымданған жағдайда, оларды сақтап қалу мақсатында олардың сақтандыру көшірмесі (бұдан әрі – сақтандыру қоры) жасалады.
213. Қағаз негізіндегі архивтік құжаттардың сақтандыру көшірмесі құжаттарды оптикалық суретке түсіру әдісімен фотографиялық галогенді күмістелген үлдірде жасалған 1-буындағы негативті микронысан (микрофильм немесе микрофиш) болып табылады.
Киноқұжаттардың сақтандыру көшірмесі үлдірде тиісті контактілі баспа әдісімен жасалған түпнұсқа көшірмесінің бірінші қосарланған түрі болып табылады.
Фотоқұжаттардың сақтандыру көшірмесі – фотоүлдірде репродукция немесе контактілі баспа әдісінің тиісті түрімен жасалған түпнұсқаның бірінші көшірмесі болып табылады.
Фоноқұжаттардың сақтандыру көшірмесі жаңа үлгідегі жазу жүйесімен жасалған түпнұсқаның бірінші көшірмесі болып табылады.
Бейнеқұжаттың сақтандыру көшірмесі түпнұсқа форматында магниттік таспада бейне дыбысжазба әдісімен жасалған түпнұсқаның бірінші көшірмесі болып табылады.
214. Сақтандыру көшірмелерінің кезектілігі құжаттардың физикалық жай-күйі мен оларға өтініш беруін есепке ала отырып айқындалады.
215. Құжаттарды сақтандыру көшірмесіне дайындық осы Қағидалардың 187-206-тармақтарына сәйкес архивтік құжаттарды қоймадан беру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
216. Сақ. бір. алдында көшірілетін сақтандыру көшірмелері істер мен құжаттар тізімдемесіндегі сақ. бір. жүйелігін сақтай отырып жүргізіледі. Сақ. бір. кіретін барлық архив құжаттарына сақтандыру көшірмесі жасалады.

217. При страховом копировании дела расшивке не подлежат. Расшивка дел производится в исключительных случаях по согласованию с руководством архива при невозможности копировать документы дела. По окончании работы дело переплетается (подшивается) изготовителем страховых копий заново.
Страховое копирование осуществляется в соответствии с технологическими регламентами и другими нормативно-техническими документами.
218. Страховой фонд является неприкосновенным и хранится территориально обособленно от оригиналов архивных документов в Национальном архиве Республики Казахстан.
Уполномоченный орган дает согласие на передачу страхового фонда в Национальный архив Республики Казахстан по результатам рассмотрения докладной записки руководства архива (местного исполнительного органа) о готовности к отправке страховых копий.
219. Прием-передача страхового фонда осуществляется на основании приказа уполномоченного органа актом установленной формы, к которому прилагаются:
1) описи особо ценных дел, документов или копии описей дел, документов, с которых изготовлен страховой фонд, или перечень номеров особо ценных дел, документов (номерник);
2) описи передаваемого страхового фонда;
3) акты технического состояния копий страхового фонда;
4) сопроводительные документы на транспортную тару.
220. Страховые копии в порядке расположения их в описи страхового фонда помещаются в соответствующую тару для транспортировки, имеющую порядковую нумерацию в пределах отправляемой партии, и направляются в опломбированных контейнерах. В сопроводительном документе на транспортную тару указывается ее количество и число страховых копий в ней, ставятся подписи должностных лиц, ответственных за передачу.
Акты приема-передачи с приложениями помещаются в отдельную упаковку с пометкой "Сопроводительные документы".
221. Оплата расходов по отправке страхового фонда производится отправителем.
222. Совокупность копий архивных документов, выполненных на различных материальных носителях и предназначенных для использования с целью обеспечения сохранности оригиналов архивных документов (далее – фонд пользования) создается, одновременно с созданием страхового фонда, а также целевым порядком на наиболее используемые архивные документы, в процессе других работ (рассекречивание архивных документов, организация их использования).
223. Фонд пользования изготавливается одновременно со страховым фондом в комплекте, включающем:
1) для архивных документов на бумажной основе – одну микроформу 2-го поколения на галогенидосеребряной пленке (негативная или позитивная), изготовленную с негативной микроформы 1-го поколения, и одну микроформу 3-го поколения, изготовленную с микроформы 2-го поколения;

217. Істің сақтандыру көшірмесін жасау барысында құжаттар сөгілмейді. Істі сөгу ерекше жағдайда, егер істегі құжаттардың көшірмесін жасау қиынға соққанда, архив басшылығының рұқсатымен іске асырылады. Жұмыс аяқталған соң істің сақтандыру көшірмесін дайындаған қызметкер қайта қаптайды (тігіледі).
Сақтандыру көшірмесі технологиялық регламенттер мен басқа нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес жүзеге асады.
218. Сақтандыру қорына қол сұғылмайды және олар архивтік құжаттардың түпнұсқасынан бөлек Қазақстан Республикасының Ұлттық архивінде сақталады.
Сақтандыру қорын Қазақстан Республикасының Ұлттық архивіне тапсыру рұқсатын, архив басшылығының (жергілікті атқарушы органның) сақтандыру қорының тапсыруға дайын екендігі туралы баяндама нәтижесін қарастыра отырып уәкілетті орган береді.
219. Сақтандыру қорын қабылдау-тапсыруды белгіленген нысандағы актімен уәкілетті органның бұйрығы негізінде жүзеге асырылады және оған мыналар:
1) аса құнды құжаттар мен істердің тізімдемесі немесе сақтандыру қоры жасаған құжаттар мен істер тізімдемесінің көшірмесі немесе аса құнды құжаттар мен істер тізімдемесі нөмірінің тізімі (нөмірлік);
2) берілген сақтандыру қорының тізімдемесі;
3) сақтандыру қоры көшірмесінің техникалық жай-күйі туралы акт;
4) тасымалдау қорабына ілеспе құжат қоса беріледі.
220. Сақтандыру көшірмелері сақтандыру қор тізімдемесіндегі тәртібі бойынша орналастырылып, жөнелтіліп отырған құжаттар шегінде реттік нөмірі бар тиісті қорапқа тасымалдау үшін салынады және пломбаланған контейнерлерде тасымалданады. Көлік қорабына ілеспе құжатта сақтандыру көшірмелерінің саны мен нөмірі көрсетіледі және тасымалдауға жауапты тұлғаның қолы қойылады.
Қабылдау-тапсыру актісі қосымшаларымен "Ілеспе құжаттар" деген белгісі бар бөлек қорапқа салынады.
221. Сақтандыру қорын жөнелтудегі шығындарды жіберуші өтейді.
222. Әртүрлі материалдық тасығыштарда орындалған және архивтік құжаттардың түпнұсқасын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында қолданылатын архивтік құжаттар көшірмесінің жиынтығы (бұдан әрі – пайдалану қоры) сақтандыру қорымен бірге, сонымен қатар басқа жұмыстар барысында (архивтік құжаттарды құпиясыздандыру, оларды пайдалануды ұйымдастыру) көп пайдаланылатын архивтік құжаттарға жасалады.
223. Пайдалану қоры сақтандыру қорымен бір жиынтықта, бір мезгілде жасалады және жиынтық мыналарды:
1) қағаз негізді архивтік құжаттар үшін – 1-буындағы негативтік микронысанда жасалған, галогендікүміс үлдірдегі (негативті немесе позитивті) 2-деңгейдегі бір микронысан және 2-буындағы микронысанда жасалған 3-буындағы бір микронысан;

2) для фотодокументов – один позитивный фотоотпечаток и один дубль-негатив;
3) для кинодокументов – одну позитивную совмещенную копию, один промежуточный позитив изображения и один контратип фонограммы (для звуковых кинодокументов). Позитивная копия и промежуточный позитив изображения входят в комплект кинодокумента, принимаемого на постоянное хранение. Допускается дополнительное изготовление фонда пользования кинодокументов в виде видеофонограмм в форматах Betacam и VHS;
4) для фонодокументов – одну копию на магнитной ленте или на цифровом носителе (ДАТ - кассета);
5) для видеодокументов – одну копию в формате VHS.
224. Включение в фонд пользования копий архивных документов, в том числе на электронных носителях, созданных в процессе других работ, осуществляется архивом самостоятельно.
В фонд пользования включаются копии полностью скопированных ед. хр. Копии отдельных архивных документов включаются фонд пользования в составе тематических подборок архивных документов.
225. Страховые копии соответствуют оригиналу, как по содержанию, так и по ряду внешних признаков. Изготовитель страховых копий обеспечивает соответствие выпускаемых копий требованиям действующих нормативно-технических документов по страховому копированию.
226. Страховые копии проходят технический контроль в лаборатории или организации-изготовителе, сведения об их качестве фиксируются в актах технического состояния копий страхового фонда (по формам в соответствии с отраслевыми нормативными документами).
227. При приеме страховых копий проверяется полнота выполнения заказа на копирование, количество копий, комплектность, правильность и полнота заполнения актов технического состояния, визуально-техническое состояние копий.
228. В процессе хранения страховые копии подлежат:
1) проверке наличия и состояния в целях установления фактического наличия страховых копий, их соответствия данным учетных документов;
2) техническому контролю состояния и своевременному проведению необходимых консервационно-профилактических мероприятий.
229. Технический контроль страхового фонда осуществляется один раз в три года, при этом контролю подлежит 20 % страховых копий производства каждого года. Результаты технического контроля фиксируются в документах о техническом состоянии страховых копий, где даются заключения о необходимости и сроках проведения профилактических и реставрационных работ и устанавливаются сроки следующего технического контроля.
230. Проверка наличия и состояния фонда пользования осуществляется с целью контроля за сохранностью копий и организации работы по своевременному восстановлению фонда пользования.
Объем и периодичность работы по проверке наличия и состояния фонда пользования определяется с учетом его общего объема, состава, интенсивности выдачи копий и частоты их воспроизведения, а также условий хранения.

2) фотоқұжаттар үшін – бір позитивті фотобедерлеме және бір дубль-негатив;
3) киноқұжаттар үшін – бір позитивті сыйыстырылған көшірме, көріністің бір аралық позитиві және фонограмма контратипі (дыбыстық киноқұжаттар үшін). Позитивті көшірме және көріністің аралық позитиві тұрақты сақтауға қабылданатын киноқұжаттардың жиынтығына кіреді. Киноқұжаттардың Betacam және VHS форматындағы қосымша пайдалану қорын дайындауға рұқсат етіледі;
4) фоноқұжаттар үшін – магниттік таспада немесе цифрлық тасығышта (ДАТ-кассета) бір көшірмесін;
5) бейнеқұжаттар үшін – VHS форматындағы бір көшірмені қамтиды.
224. Пайдалану қорына басқа жұмыс барысында жасалған электронды тасығыштардағы архивтік құжаттардың көшірмесін енгізуді архивтің өзі жүргізеді.
Пайдалану қорына сақ. бір. толық көшірмесі енгізіледі. Жекелеген архивтік құжаттардың көшірмелері пайдалану қорының құрамына архивтік құжаттардың тақырыптық топтама құрамына енгізіледі.
225. Сақтандыру көшірмелері мағынасы мен сыртқы көрінісі жағынан түпнұсқасына сәйкес болады. Сақтандыру көшірмелерін дайындаушы жасалынған көшірмелердің сақтандыру көшірмесі туралы қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сай болуын қамтамасыз етеді.
226. Сақтандыру көшірмелері зертханада немесе дайындаушы ұйымда техникалық бақылаудан өтеді, олардың сапасы туралы мәліметтер сақтандыру қоры көшірмесінің техникалық жай-күйі туралы актіде (салалық нормативтік құжаттарға сәйкес нысанда) жазылады.
227. Сақтандыру көшірмелерін қабылдау барысында көшірме жасау тапсырысының толық орындалуы, көшірмелер саны, жинақталуы, дұрыстығы және техникалық жай-күйі туралы актінің толық толтырылуы, көшірмелердің визуальды-техникалық жай-күйі тексеріледі.
228. Сақтау барысында сақтандыру көшірмелеріне:
1) сақтандыру көшірмелерінің іс жүзінде бар болуын және берілген есептік құжаттарға сәйкестігін анықтау мақсатында бар болуы мен жағдайына тексеру жүргізіледі;
2) жағдайы техникалық бақылаудан өткізіледі және дер кезінде керекті қорғау-сақтандыру шаралары жүргізіледі.
229. Сақтандыру қорына техникалық бақылау үш жылда бір рет жүргізіледі, бұл жағдайда әр жылғы сақтандыру қорының 20%-ы бақыланады. Техникалық бақылаудың нәтижелері сақтандыру көшірмелерінің техникалық жай-күйі туралы құжаттарда көрсетіледі, сақтандыру және қайта өңдеу жұмыстарының керектігі туралы қорытынды көрсетіледі және келесі техникалық бақылаудың мерзімі белгіленеді.
230. Пайдалану қорының бар болуын және жай-күйін тексеру көшірмелердің сақталуын бақылау және пайдалану құжаттарын дер кезінде қайта қалпына келтіру жұмыстарын ұйымдастыру мақсатында жүргізіледі.
Пайдалану қорының бар болуын және жай-күйін тексеру жұмыстарының көлемі мен мерзімділігі олардың жалпы көлемін, құрамын, көшірмелерді беру қарқынын және қайта жаңғыртуының жиілігін, сондай-ақ сақтау шартын есепке ала отырып айқындалады.

Параграф 12. Порядок обеспечения сохранности архивных документов при чрезвычайных ситуациях
231. С учетом возможных чрезвычайных ситуаций архив разрабатывает и при необходимости периодически пересматривает планы конкретных мероприятий и другие нормативные документы о работе в чрезвычайных ситуациях.
Планы и другие документы по мобилизационной подготовке, гражданской обороне архива разрабатываются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации" от 16 июня 1997 года.
Планы мероприятий архива на случай чрезвычайных ситуаций, не относящиеся к мобилизационной подготовке и гражданской обороне, согласовываются с организационными и распорядительными документами архива, разработанными по линии мобилизационной подготовки и гражданской обороны.
С содержанием планов мероприятий и других нормативных документов, определяющих работу архива при чрезвычайных ситуациях, работники архива ознакомляются в части, их касающейся, с выполнением требований, установленных в отношении доступа к сведениям, составляющим государственную тайну.
Выполнение в архиве мероприятий, предусмотренных планами мобилизационной подготовки и гражданской обороны, осуществляется согласно этим планам в установленном порядке.
Глава 4. Правила учета документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами
Параграф 1. Порядок учета документов Национального архивного фонда и других архивных документов
232. Архив осуществляет государственный учет документов Национального архивного фонда.
Учет документов в архиве строится на основе принципов централизации, унификации, динамичности, полноты, достоверности и преемственности учетных документов на всех стадиях работы (в делопроизводстве, в архиве организации – источнике комплектования и архиве). Указанные принципы реализуются на основе:
1) установления общих для всех основ формирования и источников комплектования Национального архивного фонда ед. уч.;
2) единства организации хранения и учета документов;
3) сопоставимости учетных показателей;
4) строгой регламентации и стабильности форм учетных документов и требований к их заполнению;
5) оперативного внесения во все учетные документы изменений об объеме и составе документов Национального архивного фонда, отражающих их фактическое количество и состав.
233. Определение количества и состава документов Национального архивного фонда и других архивных документов в архиве в установленных ед. уч. и отражение этого количества и состава в учетных документах обеспечивает организационную упорядоченность и возможность адресного поиска архивных документов, установления их наличия и состояния.

Параграф 12. Төтенше жағдайларда архивтік құжаттарды сақтауды қамтамасыз ету тәртібі
231. Ықтимал апатты жағдайларды есепке ала отырып және қажет болған жағдайда төтенше жағдайларда жүргізілетін белгілі шаралардың және жұмыстың жоспарын қайта қарап шығады.
Архивті азаматтық қорғау, жұмылдыру дайындықтарының жоспары мен құжаттары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте әзірленеді.
Жұмылдыруға дайындық және азаматтық қорғанысқа қатысы жоқ төтенше жағдайларға байланысты архивтегі іс-шаралар жоспары, жұмылдыруға дайындық және азаматтық қорғаныс тарапынан әзірленген архивтің ұйымдастыру және басқару құжаттарымен келісіледі.
Төтенше жағдайда архив жұмысын айқындайтын іс-шаралар жоспарының мазмұнымен және нормативтік құжаттармен архив қызметкерлері өздеріне қатысты мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерге қол жеткізуге байланысты белгіленген талаптармен міндетті түрде таныс болады.
Архивте жұмылдыруға дайындық және азаматтық қорғаныс жоспарларында көзделген іс-шараларды өткізу осы жоспарларға сәйкес белгіленген тәртіп бойынша жүзеге асырылады.
4-тарау. Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтерді есепке алу тәртібі
Параграф 1. Ұлттық архив қорындағы құжаттарды және басқа архивтік құжаттарды есепке алу тәртібі
232. Архив Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырады.
Архивте құжаттарды есепке алу жұмыстың барлық сатысында (іс жүргізуде, ұйымның архивінде-толықтыру көздерінде және архивте) орталықтандыру, бір ізге келтіру, серпінділік, толықтылық, дұрыстық және сабақтастық принциптері негізінде құрылады. Көрсетілген принциптер:
1) Ұлттық архив қорының толықтыру көздерінің және қалыптастыру негізінің жалпы ортақ есептік бірлігін белгілеу;
2) құжаттарды сақтау және есепке алуды ұйымдастыру бірлігі;
3) есепке алу көрсеткіштерін салыстыру;
4) есепке алу құжаттарын қатаң регламенттеу және нысанын тұрақтандыру және оларды толтыру талаптары;
5) Ұлттық архив қорындағы құжаттардың көлемі мен құрамы туралы өзгерістерді, олардың нақты саны мен құрамын барлық есептік құжаттарға жедел енгізу негізінде іске асырылады.
233. Архивтегі Ұлттық архив қорының және басқа архивтік құжаттардың белгіленген есептік бірліктердегі саны мен құжаттардың құрамын айқындау және сол сан мен құрамды есептік құжаттарда көрсету бұл архив құжаттарын ұйымдастыру тәртібін және мекенжайын іздестіру мүмкіндігін, олардың бар болуы мен жай-күйін анықтауды қамтамасыз етеді.

234. Состав и порядок ведения документов централизованного государственного учета архивных документов, в том числе формы паспорта архива и паспорта источника комплектования архива, и порядок их представления устанавливаются Инструкцией о централизованном государственном учете документов Национального архивного фонда Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 6 февраля 2013 года № 27 зарегистрированными в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8366.
235. Учету подлежат:
1) хранящиеся в архиве архивные документы, в том числе неописанные и непрофильные для данного архива, а также страховые копии архивных документов и копии фонда пользования, описи дел и документов;
2) документы Национального архивного фонда, а также документы по личному составу, хранящиеся в источниках комплектования архива.
236. Учет производится путем присвоения архивным документам (ед. хр./ед. уч.) учетных номеров, являющихся составной частью архивных шифров.
Архивный шифр (обозначение, наносимое на каждую ед. хр. с целью обеспечения еҰ учета и идентификации) состоит из следующих элементов - сокращенного названия архива (его официальной аббревиатуры) и номеров - архивного фонда, описи дел, документов, ед. хр., ед. уч.
В состав архивного шифра ед. хр. аудиовизуальных документов включаются также обозначения (буквенные и цифровые) элемента комплекта, размера негатива, вида носителя звуковой информации, ед. хр. электронных документов - формата записи и вида носителя информации.
237. Учет архивных документов в архиве, осуществляется специальным подразделением или возлагается на специально выделенного работника. Записи в учетные документы вносятся только работниками, ответственными за учет.
238. В архиве разрабатываются и утверждаются приказом руководителя архива схема учета архивных документов.
Схема учета архивных документов в графической форме фиксирует порядок учета.
239. Учетные документы, кроме описей дел, документов, предназначены для служебного пользования и пользователям не выдаются. В отдельных случаях по решению руководства архива может быть выдано дело фонда.
Хранение учетных документов осуществляется в соответствии с пунктами 140-141 настоящих Правил.
240. Основными ед. уч. архивных документов независимо от вида носителя, способа и техники закрепления информации являются архивный фонд и ед. хр.
Аудиовизуальные и электронные документы учитываются также по ед. уч.
Архивные документы личного происхождения, прошедшие только первичную обработку, учитываются по документам или листам.
Неупорядоченные архивные документы (россыпь) учитываются из расчета 150 листов в одной условной ед. хр.

234. Архивтік құжаттарды орталықтандырылған мемлекеттік есепке алу құжаттарын жүргізудің құрамы мен жүргізу тәртібі, оның ішінде архив төлқұжаты нысаны және архив көзін толықтырудың төлқұжаты және оларды ұсыну тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
235. Есепке алуға мыналар:
1) архивте сақтаулы архивтік құжаттар, оның ішінде тізімдемеге енбеген және архив бағытына жатпайтын құжаттар, сонымен қатар архивтік құжаттардың сақтандыру көшірмелері және пайдалану қорының, құжаттар мен істің тізімдемесінің көшірмесі;
2) Ұлттық архив қорының құжаттары, сонымен қатар архивті толықтыру көздеріндегі сақтаулы жеке құрам бойынша құжаттар жатады.
236. Есепке алу архивтік құжаттарға (сақ. бір./ес. бір.) архив шифрінің құрамдас бөлігі болып табылатын есепке алу нөмірін беру жолымен іске асырылады.
Архивтік шифр (әрбір сақ. бір. тіркелуін және сәйкестендірілуін қамтамасыз ету мақсатында қойылатын белгі) келесі элементтерден тұрады - қысқартылған архив атауынан (оның ресми қысқартылған түрі) және нөмірінен, архив қорынан, құжаттар, істер тізімдемесінен, сақ. бір., есепке алу бір. тұрады.
Дыбыс-бейнелік құжаттардың сақ. бір. архивтік шифрі құрамына жиынтық элементінің (әріптік және цифрлық) таңбалары, негативтің өлшемі, дыбыстық ақпаратты тасығыштың түрі, электронды құжаттардың сақ. бір. – жазба форматы және ақпарат тасығыштың түрі кіреді.
237. Архивте архивтік құжаттарды есепке алуды арнайы бөлімшелер жүргізеді немесе арнайы бөлінген қызметкерге жүктеледі. Есепке алу құжаттарына жазбаны тек есепке алуға жауапты қызметкер ғана жүзеге асырады.
238. Архивтік құжаттарды есепке алу кестесі архивте әзірленеді және архив басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Архивтік құжаттарды есепке алудың графикалық нысандағы кестесі есепке алу тәртібін белгілейді.
239. Құжаттар, істер тізімдемесінен басқа есепке алу құжаттары қызметтік пайдалануға арналған және пайдаланушыларға берілмейді. Жекелеген жағдайларда архив басшысының шешімімен қордың ісі берілуі мүмкін.
Тіркелген құжаттарды сақтау осы Қағидалардың 141-142-тармақтарында белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
240. Архивтік құжаттардың негізгі ес. бір. тасымалдау түріне, ақпаратты бекіту техникасы және әдісіне қарамастан архивтік қор мен сақ. бір. болып табылады.
Дыбыс-бейнелік және электрондық құжаттар да ес. бір. есепке алынады.
Тек бірінші өңдеуден өткен жеке тектік архивтік құжаттар құжаттар немесе парақтарымен есепке алынады.
Реттелмеген архивтік құжаттар (шашыранды) бір шартты сақ. бір. 150 парақ есебімен есептеледі.

241. Учет архивных документов ведется по следующим ед. хр. или ед. уч.:
1) ед. хр. архивных документов на бумажной основе – дело - отдельный (е) архивный (е) документ (ы), заключенный (е) в обособленную обложку, папку;
2) ед. хр. кинодокументов – физически обособленный рулон кинопленки или магнитной ленты с записью изобразительной и/или звуковой информации;
3) ед. хр. фотодокументов – физически обособленный кадр (негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив), несколько кадров панорамной съемки, фотоотпечаток, рулон диафильма, фотоальбом;
4) ед. хр. фонодокументов – физически обособленные рулон кинопленки, магнитной или бумажной ленты, кассета, восковой валик, диск с записью звуковой информации;
5) ед. хр. видеодокументов – физически обособленные рулон магнитной ленты, кассета, диск с записью изобразительной и звуковой информации;
6) ед. хр. электронных документов – физически обособленный носитель с записью части электронного документа, одного или нескольких электронных документов;
7) ед. уч. кинодокументов – часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью определенного фильма, журнала, спецвыпуска, сюжета и тому подобное;
8) ед. уч. фотодокументов – одна или несколько ед. хр. с записью определенного диафильма;
9) ед. уч. фонодокументов – часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью звуковой информации об определенном событии, произведении литературы и искусства (нескольких произведений литературы и искусства, объединенных по авторскому, тематическому или другим признакам) и тому подобное;
10) ед. уч. видеодокументов – часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью определенного сюжета, произведения литературы и искусства (нескольких произведений литературы и искусства, объединенных по авторскому, тематическому или другим признакам) и тому подобное;
11) ед. уч. электронных документов – часть ед. хр., одна или несколько ед. хр. с записью электронного документа.
242. В архиве ведутся основные и вспомогательные учетные документы.
243. В состав основных учетных документов архива помимо документов централизованного государственного учета документов Национального архивного фонда входят:
1) книга учета поступлений документов согласно приложения 38 к настоящим Правилам – для учета каждого поступления архивных документов в архив, а также количества и состава архивных документов, поступивших на хранение за определенный хронологический период времени, состояния их описания;
2) список фондов согласно приложения 39 к настоящим Правилам – для регистрации принятых на хранение архивных фондов, присвоения им номеров, учета количества архивных фондов, находящихся на хранении и выбывших;

241. Архивтік құжаттарды есепке алу келесі сақ. бір. немесе есепке алу бір. жүргізіледі:
1) архивтік құжаттардың қағаз негізіндегі сақ. бір. – іс – жеке қаптамаға немесе папкаға салынған бөлек архивтік құжаттар;
2) киноқұжаттардың сақ. бір. – өнертапқыштық және/немесе дыбыстық ақпарат жазылған киноүлдірдің немесе магниттік таспаның жекелеген рулоны;
3) фотоқұжаттардың сақ. бір. – жекелеген кадр (негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив), панорамалы түсірілімнің бірнеше кадры, фотобедерлеме, диафильм рулоны, фотоальбом;
4) фоноқұжаттардың сақ. бір. – киноүлдірдің, магниттік немесе қағаз үлдірдің, кассетаның, балауыз валиктің, дыбысты ақпарат жазылған дисктің жекелеген рулоны;
5) бейнеқұжаттардың сақ. бір. – магниттік таспаның, кассетаның, дыбыстық және өнертапқыштық ақпараты бар дисктің жекелеген рулоны;
6) электрондық құжаттардың сақ. бір. – бір немесе бірнеше электрондық құжаттар жазылған, электрондық құжаттардың бөлігі жазылған жекелеген тасығыш;
7) киноқұжаттардың ес. бір. – белгілі бір фильм, журнал, арнайы түсірілім, сюжет жазылған сақ. бір. бөлігі, бір немесе бірнеше сақтау бөліктері;
8) фотоқұжаттардың ес. бір. – белгілі диафильм жазылған бір немесе бірнеше сақ. бір.;
9) фоноқұжаттардың ес. бір. – белгілі оқиғаға, әдеби шығармаға және өнерге (авторлық, тақырыптық немесе басқа белгілеріне қарай топтастырылған бірнеше әдеби шығарма және өнер) және т.б. байланысты жазылған сақ. бір. бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір.;
10) бейнеқұжаттардың ес. бір. – белгілі бір сюжеттің, әдеби шығарманың және өнердің (авторлық, тақырыптық немесе басқа белгілеріне қарай топтастырылған бірнеше әдеби шығарма және өнер) және т.б. түсірілімі жазылған сақ. бір. бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір.;
11) электронды құжаттардың есепке алу бір. – электронды құжаттар жазылған сақ. бір. бөлігі, бір немесе бірнеше сақ. бір.
242. Архивте құжатты негізгі (міндетті) және қосымша есепке алу жүргізіледі.
243. Негізгі (міндетті) есепке алудағы архивтік құжаттарға Ұлттық архив қорының орталықтандырылған мемлекеттік есепке алудағы құжаттарынан басқа мыналар кіреді:
1) құжаттардың келіп түсуін есепке алу кітапшасы осы Қағидалардың 38-қосымшасына сәйкес – архивке келіп түскен барлық құжаттарды есепке алу үшін, сонымен қатар белгілі хронологиялық уақыт аралығында келіп түскен архивтік құжаттардың құрамы мен саны, олардың жағдайы;
2) қордың тізімі осы Қағидалардың 39-қосымшасына сәйкес – архивке сақтауға келіп түскен қорларды тіркеу, оларға нөмір беру, сақтаудағы және сақтаудан шығып қалған архив қорының санын есепке алу;

3) лист фонда согласно приложения 40 к настоящим Правилам – для учета в рамках архивного фонда количества и состава описей дел, документов и их нумерации, количества и состава архивных документов, состояния их описания, динамики изменений по каждой описи дел, документов и архивному фонду в целом, фиксации изменений в названии архивного фонда;
4) лист учета аудиовизуальных документов согласно приложениям 41-42 настоящим Правилам – для учета количества аудиовизуальных документов определенного вида при их нефондовой организации, учета и нумерации описей аудиовизуальных документов, динамики их изменений;
5) опись дел, документов согласно приложениям 1-10 к настоящим Правилам – для поединичного и суммарного учета архивных документов, закрепления порядка их систематизации, учета изменений в составе и объеме архивных документов, включенных в данную опись;
6) реестр описей дел, документов согласно приложения 43 к настоящим Правилам – для регистрации описей дел, документов, учета их количества и состава;
7) инвентарная книга учета дел, имеющих в оформлении или в приложении к ним драгоценные металлы и камни согласно приложения 44 к настоящим Правилам – для поединичного и суммарного учета состава и состояния таких дел;
8) паспорт архивохранилища (произвольной формы) – для суммарного учета архивных фондов и архивных документов данного архивохранилища;
9) лист учета и описания документа, отнесенного к объектам национального достояния Республики Казахстан согласно приложения 45 к настоящим Правилам;
10) список фондов, содержащих особо ценные документы согласно приложения 46 к настоящим Правилам;
11) опись особо ценных дел, документов согласно приложения 47 к настоящим Правилам или перечень номеров особо ценных дел (номерник) согласно приложения 48 к настоящим Правилам;
12) реестр описей особо ценных дел, документов согласно приложения 49 к настоящим Правилам;
13) книга учета поступлений страхового фонда и фонда пользования согласно приложениям 50-51 к настоящим Правилам;
14) опись страхового фонда согласно приложениям 52-53 к настоящим Правилам;
15) дело фонда – комплекс документов по истории источника комплектования (фондообразователя) и архивного фонда, ведущийся на каждый архивный фонд, объединенный архивный фонд и архивную коллекцию, при нефондовой организации аудиовизуальных и электронных документов - дело организации - сдатчика документов;
16) лист-заверитель дела – для учета количества листов в деле;
17) внутренняя опись документов дела согласно приложения 54 к настоящим Правилам – для дел, в состав которых входят документы, отнесенные к объектам национального достояния Республики Казахстан.

3) қор парағы осы Қағидалардың 40-қосымшасына сәйкес – архив қоры шеңберінде құжаттар, істер тізімдемесінің саны мен құрамы және олардың нөмірленуін, архивтік құжаттардың саны мен құрамын, олардың жағдайын, жалпы архив қорында және құжаттар, істер тізімдемесіндегі өзгеру динамикасын, архив қоры атауының өзгеруін жазуды есепке алу;
4) дыбыс-бейнелік құжаттарды есепке алу парағы осы Қағидалардың 41-42-қосымшаларына сәйкес – белгілі бір түрдегі қорға жинақталмағанда дыбыс-бейнелік құжаттар санын есепке алу, дыбыс-бейнелік құжаттар тізімдемесін есепке алу және нөмірлеу, олардың өзгеру динамикасы;
5) істер, құжаттар тізімдемесі осы Қағидалардың 1-10-қосымшаларына сәйкес – архивтік құжаттарды жекелеп және жалпы тізімге алу, олардың жүйелілігінің ережесін бекіту, берілген тізімге енгізілген архивтік құжаттардың құрамы мен көлемінде болған өзгерістерді есепке алу;
6) құжаттар, істер тізімдемесінің тізілімі осы Қағидалардың 43-қосымшасына сәйкес – құжаттар, істер тізімдемесін, олардың саны мен құрамын есепке алу;
7) қосымшасында құнды металдар мен тастары бар істерді есепке алудағы инвентарлы кітапша осы Қағидалардың 44-қосымшасына сәйкес – осындай істердің құрамы мен жағдайын жеке және жалпы есепке алу;
8) архив қоймасының төлқұжаты (еркін түрі) – берілген архив қорының архив қоры мен архив құжаттарын жалпы есепке алу;
9) осы Қағидалардың 45-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұлттық құндылығы объектілеріне жататын құжаттар баяндамасы және есепке алу парағы;
10) осы Қағидалардың 46-қосымшасына сәйкес аса құнды құжаттардан тұратын қор тізімі;
11) осы Қағидалардың 48-қосымшасына сәйкес аса құнды істер, құжаттар тізімдемесі осы Қағидалардың 47-қосымшасына сәйкес немесе аса құнды істер нөмірінің тізімі (нөмірлік);
12) осы Қағидалардың 49-қосымшасына сәйкес аса құнды істер, құжаттар тізімдемесінің тізілімі;
13) осы Қағидалардың 50-51-қосымшаларына сәйкес сақтандыру және пайдалану қорының келіп түсуін есепке алу кітапшасы;
14) осы Қағидалардың 52-53-қосымшаларына сәйкес сақтандыру қорының тізімдемесі;
15) қор ісі – әрбір архив қорына, біріккен архив қорына және архивтік коллекцияға жүргізілетін архив қоры мен толықтыру көзінің (қор құрушының) тарихы туралы құжаттардың жиынтығы, қордан тыс дыбыс-бейнелік және электронды құжаттардың ұйымдастырылуы – құжатты өткізуші ұйымның ісі;
16) істе парақтар санын есепке алу үшін істің куәландырушы парағы;
17) осы Қағидалардың 54-қосымшасына сәйкес құрамына Қазақстан Республикасы ұлттық құндылық объектілеріне жатқызылған құжаттар кіретін істер үшін іс құжаттарының ішкі тізімдемесі.

244. В состав вспомогательных учетных документов архива входят, карточки и книги движения фондов, описей дел, документов, книги учета документов, переданных в другие архивы, книги учета фондов и документов, выделенных к уничтожению, книги повидового учета документов и другие.
Архив вправе вести другие вспомогательные учетные документы, которые включаются в схему учета документов.
Вспомогательные учетные документы могут вестись на бумажном и/или электронном носителе.
245. Учет архивных документов периода до 1917 года ведется раздельно от учета архивных документов периода после 1917 года с самостоятельной порядковой нумерацией фондов. Исключение составляют специализированные архивы, хранящие архивные документы личного происхождения и аудиовизуальную документацию.
Номера архивных фондов периода после 1917 года в архиве имеют индекс "Р", отделяемый от цифрового обозначения номера архивного фонда чертой (Р-1, Р-2 и так далее).
Номера архивных фондов ликвидированного партийного архива, включенных в состав архивных фондов государственного архива области (города республиканского значения, столицы), имеют индекс "П", отделяемый от цифрового обозначения номера архивного фонда чертой (П-1, П-2 и так далее).
Перенумерация архивных фондов производится в исключительных случаях и только с согласия уполномоченного органа или соответствующего местного исполнительного органа.
246. Изменения в учетные документы вносятся только на основании соответствующих актов согласно пунктам 262-269 настоящих Правил.
После внесения изменений в учетные документы акты помещаются в дело фонда, при нефондовой организации архивных документов - в дело организации - сдатчика документов.
Акты нумеруются в деле фонда по видам актов в валовом порядке, при нефондовой организации архивных документов - в деле организации-сдатчика документов.
247. В книгу учета поступлений документов последовательно вносятся все первичные и повторные поступления архивных документов. Каждое поступление в пределах отчетного года получает порядковый номер в валовой последовательности.
Ежегодно, по состоянию на 1 января наступающего года, подводится итог количества поступивших за год архивных документов.
248. В список фондов, архивный фонд записывается только один раз, при первом поступлении в архив. Не допускается внесение архивного фонда в список фондов ранее поступления его архивных документов на хранение.
Номер, присвоенный архивному фонду по списку фондов, является его учетным номером, сохраняется за ним во всех учетных документах.
В архиве документов по личному составу к номеру архивного фонда, присвоенному комплексу документов по личному составу фондообразователя, через дробь добавляется номер архивного фонда, за которым учтена документация по основной деятельности фондообразователя.
Для учета архивных фондов используются номера в валовой последовательности, а также "свободные номера" – номера архивных фондов, архивные документы которых ранее были выделены к уничтожению в установленном порядке или включены в состав объединенных архивных фондов, и которые ранее не использовались.
Номера утраченных, переданных в другие архивы архивных фондов, а также номера архивных фондов, вошедших в состав объединенного архивного фонда, архивные документы которых ранее использовались, не могут быть присвоены вновь поступившим архивным фондам.

244. Архивтің қосалқы есепке алу құжаттары құрамына мыналар - карточкалар және қор қимылының кітапшасы, істер, құжаттар тізімдемесі, басқа архивке берілген құжаттарды есепке алу кітапшасы, жоюға бөлінген қорларды және құжаттарды есепке алу кітапшасы, құжаттарды түріне қарай есепке алу кітапшасы және тағы басқалар кіреді.
Архив, құжаттарды есепке алу жүйесіне кіретін басқа да қосалқы есепке алу құжаттарын енгізуге құқылы.
Қосалқы есепке алу құжаттары қағаз және/немесе электронды тасығыштарда жүргізілуі мүмкін.
245. 1917 жылға дейінгі кезеңнің архивтік құжаттарын есепке алу қордың дербес нөмірімен 1917 жылдан кейінгі кезеңнің архивтік құжаттарын есепке алудан бөлек жүргізіледі. Жеке тектік архивтік құжаттар мен дыбыс-бейне жазу құжаттамалары сақталатын мамандандырылған архивтер бұған қосылмайды.
1917 жылдан кейінгі кезеңнің архив қорлары нөмірлерінің архивте "Р" деген индексі бар және архив қорының сандық белгілеуінен бөліп тұратын сызықша (Р-1, Р-2 және тағы басқа) қойылады.
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік архивінің архив қорының енгізілген жойылған партия архивінің архивтік қорларының нөмірінде "П" деген индекс болады және архив қоры нөмірін сандық белгілеуден бөліп тұратын сызықша (П-1, П-2 және тағы басқа) қойылады.
Архивтік қорды қайта нөмірлеу тек ерекше жағдайларда және уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқарушы органның келісімімен ғана жүргізіледі.
246. Есепке алу құжаттарына өзгеріс тек осы Қағидалардың 263-270-тармақтарына сәйкес тиісті актілердің негізінде енгізіледі.
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілгеннен кейін актілер қор ісіне орналастырылады, ал архивтік құжаттары қорға алынбаған ұйымдарда – ұйымның ісіне – құжаттарды тапсырушыға орналастырылады.
Актілер қор ісінде актінің түріне қарай жалпы тәртіппен нөмірленеді, ал архивтік құжаттары қорға жинақталмаған ұйымдарда – ұйымның ісіне – құжаттарды тапсырушыға нөмірленеді.
247. Келіп түскен құжаттарды есепке алу кітабына архивтік құжаттардың алғаш және қайта келіп түскендері дәйектілікпен енгізіліп отырады. Есептік жыл шегінде әрбір келіп түскен құжатқа жалпы жүйеде реттік нөмір беріледі.
Жыл сайын жаңадан келетін жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша жыл бойына келіп түскен архивтік құжаттар санының қорытындысы жүргізіледі.
248. Қорлардың тізімінде архивтік қор архивке алғашқы келіп түскен кезде бір рет қана жазылады. Архивтік құжаттары сақтауға түспей тұрып архивтік қорды қор тізіміне ерте енгізуге рұқсат берілмейді.
Қор тізімі бойынша архивтік қорға берілген нөмір оның есепке алу нөмірі болып табылады, барлық есепке алу құжаттарында сақталады.
Қор құрушының жеке құрамы бойынша құжаттар кешеніне берілген жеке құрам бойынша құжаттардың архивтік қорының нөміріне қор құрушының негізгі қызметі бойынша құжаттамада ескерілген архив қорының нөмірі бөлшек арқылы қосылады.
Архивтік қорды есепке алу үшін жалпы дәйектілікпен нөмірлер пайдаланылады, сондай-ақ "еркін нөмірлер" – архивтік қордың, белгіленген тәртіппен жойылуға бөлінген немесе ертеректе пайдаланылмаған біріктірілген архивтік қорлардың құрамына енгізілген архивтік құжаттардың нөмірі де пайдаланылады.
Жоғалған, басқа архивтерге берілген архив қорларының, сондай-ақ біріктірілген архив қорының құрамына кіретін архив қорларының нөмірі, бұрын пайдаланылған архивтік құжаттардың нөмірі жаңа түскен архив қорына қайта берілмейді.

249. Объединенные архивные фонды и архивные коллекции учитываются на общих основаниях. Объединенному архивному фонду, образованному из архивных фондов, ранее учтенных самостоятельно, присваивается номер одного из архивных фондов, включенных в его состав.
250. Название архивного фонда вносится в список фондов на основании исторической справки или титульного листа описи дел, документов.
Если название фондообразователя менялось, то в списке фондов указывается его последнее название в рамках периода, за который приняты архивные документы.
Название архивного фонда личного происхождения состоит из фамилии и инициалов лица, его псевдонима, титула, ранга, звания. Название архивного фонда семьи или рода - из фамилий и инициалов главных членов семьи или рода и их титулов, рангов, званий. Фамилии, имена, отчества, титулы, ранги, звания, родственные отношения всех членов семьи или рода указываются в листе фонда.
251. Ежегодно, по состоянию на 1 января наступающего года, к списку фондов составляется итоговая запись о количестве архивных фондов, поступивших и выбывших в течение года, и общем количестве архивных фондов, находящихся на хранении в архиве.
Список фондов заключается в твердую обложку, листы нумеруются, составляется лист-заверитель.
Перепечатка списка фондов осуществляется только в случае перенумерации фондов по согласованию с уполномоченным органом или соответствующего местного исполнительного органа. В этом случае в список фондов вносятся номера, названия и основания выбытия всех архивных фондов, номера которых занимать запрещается.
252. Лист фонда составляется на каждый архивный фонд. В нем учитываются все архивные документы архивного фонда, включая неописанные и секретные.
Лист фонда может быть пересоставлен только в случае, если он неисправимо поврежден или перестает отражать фактическое состояние и объем архивного фонда, после переработки архивного фонда или создания объединенного архивного фонда, уточнения истории фондообразователя. В случае пересоставления листа фонда ранее действовавший лист фонда помещается в дело фонда. В верхнем правом углу обоих листов фонда делаются отметки - "Лист пересоставлен" с указанием даты пересоставления, должности и подписи лица, ответственного за учет.
Если на листе фонда не остается места для очередных записей, заводится лист-продолжение, вверху которого указывается "Продолжение, ф. № _ лист 2". На первом листе делается ссылка "смотреть продолжение л. 2 (3, 4, 5 и так далее)".
Листы фондов хранятся в порядке номеров архивных фондов в папке. К каждой папке составляется лист-заверитель, где указываются начальные и конечные номера архивных фондов и общее количество архивных фондов, листы которых находятся в папке.
К листам фондов ведутся указатели для оперативного поиска в архиве архивных документов той или иной организации.

249. Біріккен архивтік қорлар және архивтік коллекциялар жалпы негіздерде ескеріледі. Архивтік қорлардан түзілген, дербес есепке алынған біріккен архивтік қорға, оның құрамына кіретін бір архив қорының нөмірі беріледі.
250. Архивтік қордың атауы тарихи анықтаманың негізінде немесе істер, құжаттар тізімдемесінің титулдық парағы негізінде қор тізіміне енгізіледі.
Егер қор құрушының атауы өзгерген болса, онда архивтік құжаттар қабылданып алынған уақыт шеңберіндегі соңғы атауы қор тізімінде көрсетіледі.
Архивтік жеке тектік қордың атауы тұлғаның тегі мен аты-жөнінен, оның лақап атынан, титулынан, рангісінен, атағынан тұрады. Отбасының немесе рудың архив қорының атауы – отбасының немесе рудың бас мүшесінің тегі мен аты-жөнінен, титулынан, рангісінен, атағынан алынып қойылады. Тегі, аты, әкесінің аты, титулы, атағы, рангісі, барлық отбасы немесе ру мүшелерінің туысқандық қатынасы қор парағында көрсетіледі.
251. Жыл сайын келетін жылдың 1 қаңтардағы жағдайы бойынша қор тізіміне жыл бойы келіп түскен және шығарылған архивтік қорлардың саны туралы, сақтаудағы архивтік қордың жалпы саны туралы қорытынды жазба жасалады.
Қор тізімі қатты қаптамамен қапталады, парақтар нөмірленеді, куәландырушы парақ жасалады.
Қор тізімін қайта басып шығару тек қор қайта нөмірленгенде және уәкілетті органның немесе тиісті жергілікті атқарушы органның келісімімен ғана жүзеге асырылады. Бұл жағдайда қор тізіміне міндетті түрде нөмір қойылады, аты және барлық архивтік қордың шығып қалу негізі, алуға тыйым салынған нөмірлер тыйым салынады.
252. Қор парағы әрбір архив қорына жасалды. Онда архив қорындағы барлық архивтік құжаттар, тізімге енбеген және құпия құжаттар қамтылады.
Қор парағы зақымданған жағдайда немесе архив қоры көлемін және нақты жағдайын көрсете алмаған жағдайда, архив қоры қайта жасақталған немесе біріккен архивтік қор жасақталған жағдайда қор құрушының архивін анықтау барысында қайта құралады. Қор парағы қайта құралған жағдайда бастапқы қор парағы істің қорына алынады. Қордың екі парағының жоғарғы жағына қайта құрылған уақыты, есепке алуға жауапты тұлғаның қызметі көрсетіліп және қолы қойылып "Парақ қайта жасалды" деген белгі қойылады.
Егер қор парағында келесі жазбаға орын қалмаған жағдайда жалғасатын парақтар қосылып, жоғары жағына "Жалғасы, № _ қор, 2 парақ" деп жазылады. Бірінші парақта "жалғасы 2 бетте (3, 4, 5 тағы сол сияқты)" деп сілтеме көрсетіледі.
Қор парағы архив қоры нөмірі реттілігімен папкаларда сақталады. Әрбір папкаға архивтік қордың алғашқы және соңғы нөмірлері көрсетілген және архив қорының жалпы саны көрсетілген куәландыру парағы жасалады және олар папкаға орналастырылады.
Сол бір ұйымның архивтік құжаттарын архивтен іздестіруді тездету мақсатында қор парақтарына көрсеткіштер жасалады.

253. Листы учета аудиовизуальных документов составляются при нефондовой организации архивных документов раздельно на различные виды кинофотофоно и видеодокументов. Порядок нумерации и хранения листов учета аудиовизуальных документов аналогичен порядку нумерации и хранения листов фондов.
254. В описи дел, документов согласно приложениям 1-10 к настоящим Правилам ед. хр./ед. уч. учитываются в соответствии с их систематизацией за порядковыми учетными номерами.
Номера дел с текстовой сопроводительной документацией к аудиовизуальным документам соответствуют учетным номерам аудиовизуальных документов.
Описям дел, документов присваиваются учетные номера по листу фонда, при нефондовой организации архивных документов - по листу учета аудиовизуальных документов определенного вида.
В архивах хранящих научно-техническую документацию, к номеру описи добавляется групповой индекс. Например, 1-6, 1 – номер описи, 6 – групповой индекс управленческой документации, 2-4 – опись 2 дел постоянного хранения проектно-сметной документации, 3-1 – опись 3 дел постоянного хранения научно-исследовательской документации и так далее.
Не допускается присвоение описям дел, документов одинаковых учетных номеров, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 276-285 настоящих Правил.
В конце описи дел, документов во всех ее экземплярах делается итоговая запись, в которой указывается количество находящихся на хранении ед. хр./ед. уч., первый и последний номера ед. хр./ед. уч. по описи, оговариваются имеющиеся пропуски номеров, литерные номера, выбывшие единицы и основание их выбытия.
В итоговой записи к описи дел архивного фонда личного происхождения, включающей ед. хр./ед. уч. на различных носителях, дополнительно указывается количество таких ед. хр./ед. уч.
После каждого поступления или выбытия архивных документов составляется новая итоговая запись к описи дел, документов, которая подписывается ее составителем с указанием должности и даты составления.
Если опись дел, документов состоит из нескольких годовых разделов, томов, итоговая запись составляется к каждому годовому разделу, тому, кроме того, к каждому последующему годовому разделу, тому в нарастающем порядке составляется сводная итоговая запись.
Каждая опись дел, документов, том описи дел, документов имеют лист-заверитель.
Законченная опись дел, документов включает не более 9999 ед. хр./ед. уч.
Архив должен иметь 3 экземпляра описей дел, документов, первый из которых является страховым.
Если опись дел, документов пересоставлена, то один экземпляр ранее действовавшей описи дел, документов включается во вновь составленную опись дел, документов за последним учетным номером, остальные экземпляры выделяются к уничтожению в установленном порядке.

253. Архивтік құжаттары қорға жинақталмаған ұйымдардың дыбыс-бейне жазу құжаттарының есепке алу парақтары түріне қарай кинофотофоно және бейнеқұжаттар деп бөлек жасалады. Дыбысбейнелік құжаттарды нөмірлеу және есепке алу парақтарын сақтау тәртібі қор парағын сақтау және нөмірлеу тәртібімен ұқсас.
254. Істер, құжаттар тізімдемесінде осы Қағидалардың 1-10-қосымшаларына сәйкес сақ. бір./ес. бір. олардың реттік есепке алу нөмірлері реттілік жүйелендірілуге сәйкес есепке алынады.
Дыбыс-бейнелік құжаттарға мәтіндік ілеспе құжаттамалары бар іс нөмірі дыбыс-бейнелік құжаттардың есепке алу нөміріне сәйкес келеді.
Істер, құжаттар тізімдемесіне есепке алу нөмірлері қор парақтарына қарай беріледі, ұйымдардың архивтік құжаттары қорға жинақталмаған жағдайда – дыбыс-бейнелік құжаттардың арнайы түрінің есепке алу парақтарына қарай беріледі.
Ғылыми-техникалық құжаттаманы сақтайтын архив қоймаларында, тізімдеме нөміріне топтық индекс қосылады. Мысалы, 1-6, 1 – тізімдеменің нөмірі, 6 – басқару құжаттамасының топтық индексі, 2-4 – жобалық – сметалық құжаттаманың тұрақты сақтаудағы істердің 2 тізімдемесі, 3-1 – ғылыми-зерттеу құжаттамасының тұрақты сақтаудағы істерінің 3 тізімдемесі және сол сияқты.
Құжаттар, істер тізімдемесіне бірдей есепке алу нөмірлерін беруге тыйым салынады, тек осы Қағидалардың 277-286-тармақтарында көрсетілген ерекше жағдайларда ғана рұқсат беріледі.
Істер, құжаттар тізімдемесінің барлық данасында соңына қорытынды жазба жазылады. Ол жазбада сақтаудағы сақ. бір./ес. бір. саны, тізімдемеге қарай тіркелген сақ. бір./ес. бір. алғашқы және соңғы нөмірлері көрсетіледі, түсіп қалған нөмірлерге, литерлі нөмірлерге, шығып қалған бірліктерге және шығуға негіз болған жағдай түсіндіріледі.
Әртүрлі тасығыштарда сақ. бір./ес. бір. бар жеке тектік архив қорының тізімдеме ісінің қорытынды жазбасында қосымша сақ. бір./ес. бір. саны көрсетіледі.
Архивтік қор келіп түскенде немесе шығарылғанда құжаттар, істер тізімдемесіне жаңа қорытынды жазба жасалады және ол жазбаға жасаушының қызметі және жасаған уақыты көрсетіліп, қолы қойылады.
Егер құжаттар, істер тізімдемесі бірнеше жылдық бөліктерден, томдардан тұратын болса, қорытынды жазбадан тұратын әрбір жыл бөліктеріне, томдарына жасалады, бұдан басқа әрбір келесі жылдық бөліктерге, томдарға өсім тәртібімен қорытынды жазба жасалады.
Әрбір істер, құжаттар тізімдемесінде, құжаттар, істер тізімдемесінің томында куәландырушы парақ болуы тиіс.
Аяқталған құжаттар, істер тізімдемесінде, 9999 сақ. бір./ес. бір. артық болмайды.
Архивте құжаттар, істер тізімдемесінің 3 данасы болуға тиіс, оның біріншісі сақтандыру болып табылады.
Егер құжаттар, істер тізімдемесі қайта жасалған болса, алдыңғы құжаттар, істер тізімдемесінің бір данасы соңғы есепке алу нөмірімен қайта жасалған құжаттар, істер тізімдемесіне қосылады, қалған даналары белгіленген тәртіппен жойылуға беріледі.

255. По реестру описей ведется поединичный и суммарный учет описей дел, документов архива. В зависимости от организации работы по учету в архиве реестры описей ведутся в рамках архивохранилищ государственных архивов и/или архива в целом, что отражается в схеме учета документов.
Каждой новой описи дел, документов присваивается очередной порядковый номер по реестру, который проставляется на обложке описи дел, документов в верхнем левом углу.
Ежегодно, по состоянию на 1 января наступающего года в реестре описей дел, документов составляется итоговая запись о количестве описей дел, документов, поступивших и выбывших в течение года в архив, и их общем количестве.
256. Паспорт архивохранилища составляется ежегодно в конце года и отражает объем размещенных в нем архивных фондов, дел и архивных документов.
Показатели паспорта архивохранилища определяются архивом самостоятельно с учетом состава и состояния хранящихся в конкретном архивохранилище архивных документов.
257. Делу фонда присваивается номер архивного фонда, на который оно заведено. В дело фонда включаются:
1) историческая справка по истории фондообразователя и истории архивного фонда;
2) акты, фиксирующие изменения в составе и объеме архивного фонда, в том числе акты о рассекречивании документов;
3) копия характеристики архивного фонда, составленной для путеводителя (справочника);
4) инструкции по работе с архивными документами архивного фонда, в том числе по усовершенствованию и переработке описей дел, документов, схемы систематизации архивных документов архивного фонда.
Если архивные документы, подлежащие включению в дело фонда, находятся в составе ед. хр., то в дело фонда включается справка с перечислением этих ед. хр. и их архивных шифров.
258. Дела фондов органов Коммунистической партии Советского Союза, Всесоюзного Ленинского Коммунистического Союза Молодежи, в которые включены архивные документы по истории фондов первичных партийных и комсомольских организаций, расформированию не подлежат. В дела фондов первичных партийных и комсомольских организаций помещаются справки со сведениями о нахождении архивных документов по истории данного фонда в деле другого фонда.
259. Дела фондов, вошедших в состав объединенного архивного фонда, включаются в дело объединенного архивного фонда.
260. Документы дела фонда нумеруется с составлением листа-заверителя, подшиты (прошнурованы), заключены в твердую обложку. К делу фонда составляется внутренняя опись. Дела фондов хранятся в порядке номеров фондов.

255. Тізімдеменің тізілімі бойынша істер, архив құжаттары тізімдемесіне жеке және жалпы есепке алу жүргізіледі. Архивте есепке алу жұмыстарының ұйымдастырылуына байланысты тізімдеме тізілімін мемлекеттік архивтердің және/немесе жалпы архивтің қоймасы шеңберінде жүргізіледі, ол құжаттарды есепке алу схемасында көрсетіледі.
Әрбір жаңа құжаттың, істің, құжаттардың тізімдемесіне тізілім бойынша кезекті реттік нөмір беріледі және нөмір істер, құжаттар тізімдемесінің сыртқы жағына, сол жақтағы жоғарғы бұрышқа жазылады.
Жыл сайын келетін 1 қаңтардағы жағдай бойынша тізімдеме тізілімінде жыл бойына архивке келіп түскен және шығарылған істер, құжаттар тізімдемесінің саны жөнінде және жалпы көлемі жөнінде қорытынды жазба жасалады.
256. Архив қоймасының паспорты жыл сайын жыл аяғында жасалады және онда орналасқан архивтік қордың, істердің және архивтік құжаттардың көлемін көрсетеді.
Архив қоймасы паспортының көрсеткіштері құрамын және қоймадағы сақтаудағы нақты архивтік құжаттардың жай-күйін есепке ала отырып, архив дербес айқындайды.
257. Қор ісіне өзі кіргізілген архивтік қордың нөмірі беріледі. Қор ісіне мыналар кіреді:
1) қор түзушінің және архив қоры тарихы бойынша тарихи анықтамасы;
2) архив қорының құрамы мен көлеміндегі өзгерістерді көрсететін актілер, оның ішінде құжаттардың құпиясын ашу туралы акт;
3) жол көрсеткіш (анықтамалық) үшін жасалған архив қоры сипаттамасының көшірмесі;
4) архив қоры құжаттарымен жұмыс бойынша нұсқаулық, оның ішінде құжаттар, істер тізімдемесін, архив қорындағы архивтік құжаттарды жүйелендіру схемасын жетілдіру және қайта өңдеу бойынша нұсқаулар.
Егер қор ісіне енгізілуге жататын архивтік құжаттар сақ. бір. құрамында болса, онда қор ісіне ол сақ. бір. мен олардың архивтік шифрін көшіре отырып анықтама енгізіледі.
258. Бастауыш партия және комсомол ұйымдары қорларының тарихы бойынша архив құжаттары енгізілген Кеңестер Одағының коммунистік партиясы, Бүкілодақтық Лениншіл Комсомол Жастар Одағы органдарының қор істері қайта қалыптастыруға жатпайды. Бастауыш партия және комсомол ұйымдарының қор істерінде осы қор тарихы жөніндегі архив құжаттары басқа қор құжатында бар екендігі туралы мәліметтер енгізілген анықтамалар орналастырылады.
259. Біріктірілген архив қорының құрамына кіретін қор істері оның біріктірілген архив қорының ісіне қосылады.
260. Қор істері құжаттары куәландыру парағын жасай отырып, нөмірленуі тиіс, тігілген болуы керек және қатты қаптамаға салынады. Қор істеріне ішкі тізімдеме жасалады. Қор істері қор нөмірі реттілігімен сақталады.

261. Состав документов дела организации-источника комплектования документов при нефондовой организации архивных документов аналогичен составу документов дела фонда.
262. Учетные базы данных (далее - БД) в архиве обеспечивают:
1) информационную поддержку учета;
2) ведение централизованного государственного учета документов в автоматизированном режиме;
3) оперативное представление сведений о наличии в архиве документов того или иного фондообразователя.
Перечень реквизитов учетных БД формируется в соответствии с показателями основных учетных документов архива и определяется уполномоченным органом.
Учетные БД архива совмещаются с учетными БД уполномоченного органа.
Параграф 2. Порядок учета поступления и выбытия архивных документов
263. Учет поступления архивных документов в архив осуществляется на основании:
1) акта приема-передачи документов на хранение;
2) акта приема на хранение документов личного происхождения.
Архивные документы ставятся на учет также по результатам проведения действий предусмотренных пунктом 268 настоящих Правил.
264. Все принятые в архив архивные документы вносятся в книгу учета поступлений документов. Каждый впервые поступивший в архив архивный фонд, объединенный архивный фонд, архивная коллекция записывается в список фондов, на него заполняются лист фонда, карточки указателя к листу фонда, заводится дело фонда. На аудиовизуальные документы при их нефондовой организации заполняются листы учета кинофотовидеодокументов и фонодокументов. Каждая впервые поступившая опись дел, документов учитывается в реестре описей дел, документов.
Соответствующие учетные сведения в установленном порядке вносятся также в учетные БД.
265. Учет выбытия архивных документов из архива осуществляется на основании:
1) акта о выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению;
2) акта о неисправимых повреждениях документов;
3) акта приема-передачи документов на хранение;
4) акта о необнаружении документов, пути розыска которых исчерпаны;
5) акта возврата архивных документов собственнику;
6) акта об изъятии подлинных ед. хр., документов согласно приложения 55 к настоящим Правилам.
Архивные документы снимаются с учета также в результате проведения отдельных видов архивных работ, предусмотренных пунктом 267 настоящих Правил.
266. Необходимые изменения вносятся в основные и вспомогательные учетные документы архива. При этом в случае:
1) выбытия всех архивных документов описи дел, документов номер этой описи другим описям дел, документов не присваивается и остается свободным;

261. Қордан тыс ұйымдардың архивтік құжаттарында құжаттарды толықтыру көзі – ұйымның ісіндегі құжаттар құрамы қор ісінің құжаттар құрамына ұқсас болады.
262. Архивтегі есепке алу деректері базалары (бұдан әрі - ДБ) мыналарды:
1) есепке алуды ақпараттық қолдауды;
2) автоматтандырылған тәртіппен құжаттарды орталықтандырылған мемлекеттік есепке алуды жүргізуді;
3) архивте белгілі бір қор құрушының құжаттары бар болуы туралы мәліметтерді жедел ұсынуды қамтамасыз етеді.
Есепке алу ДБ деректемелерінің тізбесі архивтегі негізгі (міндетті) есепке алу құжаттарының көрсеткіштеріне сәйкес қалыптастырылады және оны уәкілетті орган белгілейді.
Архивтің есепке алу ДБ уәкілетті органның ДБ-мен үйлесірілген.
Параграф 2. Келіп түскен және шығарылған архивтік құжаттарды есепке алу тәртібі
263. Архивке келіп түскен архивтік құжаттарды есепке алу төмендегілер негізінде жүзеге асырылады:
1) құжаттарды сақтауға қабылдау-тапсыру актісі;
2) жеке тектік архивтік құжаттарды сақтауға қабылдау актісі.
Архивтік құжаттар осы Қағидалардың 269-тармағында ескерілген іс-әрекеттердің қорытындысы бойынша да есепке алынады.
264. Архивке қабылданған барлық архивтік құжаттар қабылданған құжаттарды есепке алу кітапшасына енгізіледі. Архивке бірінші рет қабылданған архив қорын, біріккен архив қоры, архивтік коллекциялар қор тізіміне енгізіледі, оған қор парағы толтырылады, қор парағы бойынша карточка және қор ісі жүргізіледі. Дыбыс-бейнелік құжаттардың қор жинағы ұйымдастырылмаған жағдайда кинофотобейнеқұжаттарға және фоноқұжаттарға есепке алу парақтары толтырылады. Бірінші қабылданған істер, құжаттар тізімдемесі істер, құжаттар тізімдемесінің тізіліміне есепке алынады.
Тиісті есепке алу мәліметтері белгіленген тәртіппен ДБ-да есепке алынады.
265. Архивтен архивтік құжаттарды шығарып тастау мыналар негізінде:
1) сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы акт;
2) құжаттардың қайта қалпына келмейтіндей етіп зақымданғаны туралы акт;
3) құжаттарды сақтауға қабылдау-тапсыру туралы акт;
4) іздеуі аяқталған, жолымен, құжаттың табылмағандығы туралы акт;
5) архивтік құжаттарды иесіне қайтару актісі;
6) сақ. бір., құжаттардың түпнұсқасын шығару туралы акт осы Қағидалардың 55-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Архивтік құжаттар архивте жүргізілген жұмыстардың жекелеген түрлерін жүргізу нәтижесінде де осы Қағидалардың 269-тармағында көзделген есептен алынады.
266. Қажетті өзгерістер архивтің негізгі (міндетті) және қосалқы есепке алу құжаттарына енгізіледі. Бұл ретте:
1) барлық құжаттар, істер тізімдемесінің архивтік құжаттары шығарылып қалғанда, олардың нөмірі басқа құжаттар, істер тізімдемесіне берілмей бос қалады;

2) в реестре описей делается соответствующая отметка;
3) выбытия архивного фонда (архивной коллекции) в списке фондов в графе "Отметка о выбытии" указывается, куда выбыл архивный фонд (архивная коллекция), и акт, на основании которого он выбыл.
267. При передаче архивного фонда из одного архива в другой передаются 3 экземпляра описи дел, документов и дело фонда. Копия описи дел, документов остается в архиве-сдатчике и в качестве приложения к акту приема-передачи документов на хранение включается в архивный фонд архива-сдатчика.
268. При выделении к уничтожению всех архивных документов архивного фонда один экземпляр его описей дел, документов и лист фонда помещаются в дело фонда. Дело фонда включается в архивный фонд архива.
269. Количество архивных документов архива изменяется в результате:
1) выверки учетных документов, по итогам которой выявлены ошибки, допущенные при подсчете количества хранящихся архивных документов;
2) проверки наличия и состояния архивных документов, в ходе, которой обнаружены неучтенные, за литерными или пропущенными номерами ед. хр./ед. уч.;
3) реставрации архивных документов, после которой одно дело разделено на несколько дел;
4) описания архивных документов, переработки описей дел, документов, в процессе которых возможно разделение или объединение ед. хр./ед. уч.
270. Основанием для внесения изменений в учетные документы и учетные БД по результатам указанных работ являются:
1) акт о технических ошибках в учетных документах;
2) акт об обнаружении документов, не относящихся к данному архиву, архивному фонду, неучтенных и так далее;
3) акт о разделении, объединении дел, включении в дело новых документов согласно приложения 56 к настоящим Правилам;
4) акт описания документов, переработки описей согласно приложения 57 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок учета документов Национального архивного фонда, отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, и особо ценных документов
271. Документы Национального архивного фонда, отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, подлежат централизованному государственному учету.
На эти документы составляются листы учета и описания документа отнесенного к объектам национального достояния Республики Казахстан.
272. Учет особо ценных документов ведется:
1) по списку фондов, содержащих особо ценные;
2) по описям особо ценных дел, документов или перечням номеров особо ценных дел (номерникам).
В описях особо ценных дел, документов за ними сохраняются их прежние учетные номера.

2) тізімдеме тізілімінде тиісті белгі жасалады;
3) архивтік қордың қор тізімінен шығып қалғанда "Шығу белгісі" бөлігіне шыққандығы туралы белгі қойылады, архив қорының қайда шығарылғандығы, ненің негізінде шығарылғандығы туралы акт көрсетіледі.
267. Архивтік қор бір архивтен екінші архивке берілген жағдайда құжаттар, істер тізімдемесінің және қор ісінің 3 данасы беріледі. Құжаттар, істер тізімдемесінің көшірмесі тапсырушыда қалады және құжаттарды қабылдау-тапсыру актісіне қосымша ретінде тапсырушы архивтің архив қорына қосылады.
268. Архив қорының барлық құжаттары жоюға бөлінген жағдайда құжаттар, істер тізімдемесінің және қор парағының бір данасы қор ісіне орналастырылады. Қор ісі архивтің архив қорына қосылады.
269. Архивті архив құжаттарының саны мыналар нәтижесінде:
1) есепке алу құжаттарын салыстырудың нәтижесінде, егер сақтаудағы архивтік құжаттарды санау кезінде қателер анықталған болса;
2) архивтік құжаттардың бар болуын және жай-күйін тексеру барысында есепке алынбай қалған сақ. бір./ес. бір. болған жағдайда;
3) архивтік құжаттарды қайта өңдеуден өткізу кезінде бір іс бірнеше істерге бөлінген жағдайда;
4) архивтік құжаттарды бейнелеу, құжаттар, істер тізімдемесін қайта жасау барысында сақ. бір./ес. бір. бірігуі немесе бөлектенуі мүмкін жағдайда өзгереді.
270. Көрсетілген жұмыстардың нәтижесі бойынша есепке алу құжаттары мен ДБ-на өзгеріс енгізу үшін негіз мыналар:
1) есепке алу құжаттарындағы техникалық қателіктер туралы акт;
2) белгілі бір архивке, архивтік қорға жатпайтын, ескерілмеген және тағы басқа құжаттар табылғандығы туралы акт;
3) осы Қағидалардың 56-қосымшасына сәйкес іске жаңа құжаттың қосылғандығы туралы, істердің бөлінгендігі, біріккендігі туралы акт;
4) осы Қағидалардың 57-қосымшасына сәйкес құжаттарды сипаттау, тізімдемені қайта жасау туралы акт болып табылады.
Параграф 3. Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектісіне жататын Ұлттық архив қорының құжаттарын және аса құнды құжаттарды есепке алу тәртібі
271. Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылығы объектісіне жататын Ұлттық архив қорының құжаттары арнайы мемлекеттік есепке алуға жатады.
Ол құжаттарға есепке алу парақтары мен олардың сипаттамасы жасалады.
272. Аса құнды құжаттарды есепке алу:
1) аса құнды құжаттары бар қор тізімі бойынша;
2) аса құнды құжаттар, істер тізімдемесі бойынша немесе аса құнды істердің нөмір (нөмірлік) тізімі бойынша жүргізіледі.
Аса құнды құжаттар, істер тізімдемесінде олардың алдыңғы есепке алу нөмірлері сақталып қалады.

273. Опись особо ценных дел, документов составляется на особо ценные документы одной или нескольких описей дел, документов архивного фонда в зависимости от количества особо ценных ед. хр./ед. уч. в данной описи в необходимом для архива количестве экземпляров.
Если большинство архивных документов по описи дел, документов являются особо ценными, отдельная опись особо ценных дел, документов не составляется, а копируется имеющаяся опись. В таком случае к ней составляется перечень номеров особо ценных дел.
274. Сведения о копировании особо ценных дел, документов в целях создания страхового фонда вносятся в соответствующие описи особо ценных дел, документов или номерники по мере проведения их страхового копирования.
В итоговой записи указывается общее количество особо ценных ед. хр./ед. уч., включенных в опись или номерник. По завершении копирования всех ед. хр./ед. уч. по данной описи или номернику указывается - "Все ед. хр./ед. уч. скопированы, дата, должность, подпись".
275. Описи особо ценных дел, документов и перечень номеров особо ценных дел (номерники) учитываются в реестре описей особо ценных дел (далее - ОЦД), документов.
При отнесении архивных документов к особо ценным в описях в графе "Примечания" напротив заголовков соответствующих ед. хр./ед. уч. проставляются отметки "ОЦД".
В других учетных документах отметка "ОЦД" проставляется к номеру архивного фонда, номеру описи дел, документов, данная отметка является служебной и не входит в архивный шифр ед. хр./ед. уч.
Параграф 4. Порядок учета секретных и рассекреченных архивных документов
276. Учет секретных архивных документов ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах. В учетных документах и архивных шифрах ед. хр./ед. уч. секретные архивные фонды, описи дел, документов, ед. хр./ед. уч. обозначают индексом "с" (секретно), "сс" (совершенно секретно), "ов" (особой важности).
277. Изменения в учетные документы по результатам рассекречивания архивных документов вносятся на основании акта о рассекречивании документов согласно приложения 58 к настоящим Правилам.
278. Архивные фонды, описи дел, документов и ед. хр./ед. уч., включающие, наряду с секретными, несекретные (рассекреченные) документы, в учетных документах и архивных шифрах ед. хр./ед. уч. обозначаются индексом "сч" (секретно частично).
279. При рассекречивании всех ед. хр./ед. уч. по секретной описи дел, документов данная опись также рассекречивается, передается на открытое хранение и учитывается в листе фонда за тем же номером, но без индекса "с", который зачеркивается на обложке и на титульном листе данной описи. В правом верхнем углу обложки и титульного листа описи дел, документов проставляется штамп "Рассекречено".

273. Аса құнды істердің, құжаттардың тізімдемесі архив қорындағы істер мен құжаттардың бір немесе бірнеше тізімдемесіне, аталмыш тізімдемедегі аса құнды сақ. бір./ес. бір. санына байланысты, архивке қажет данада аса құнды құжаттарға жасалады.
Егер құжаттар, істер тізімдемесіндегі архивтік құжаттардың көптеген бөлігі аса құнды болып саналатын болса, аса құнды құжаттардың, істердің жеке тізімдемесі жасалмай, алдыңғы тізімдеме көшіріледі. Бұл жағдайда оған нөмірлік жасалады.
274. Сақтандыру қорын жасау мақсатында аса құнды құжаттарды, істерді көшіру туралы мәліметтер тиісті құжаттар, істер тізімдемесіне немесе олардың сақтандыру көшірмелерін жүргізгеніне қарай нөмірліктерге енгізіледі.
Қорытынды жазбада тізімдемеге немесе нөмірлікке енгізілген аса құнды сақ. бір./ес. бір. жалпы саны көрсетіледі. Барлық сақ. бір./ес. бір. көшіріліп біткен соң берілген тізімдеме немесе нөмірлікке - "Барлық сақ. бір./ес. бір. көшірілді, уақыты, қызметі, қолы" көрсетіледі.
275. Аса құнды құжаттар тізімдемесі, нөмірліктер, аса құнды құжаттар (бұдан әрі – АҚҚ), істер тізімдемесінің тізілімінде есепке алынады.
Архивтік құжаттарды аса құнды құжаттарға жатқызғанда тізімдемеде "Ескертпе" бағанында сақ. бір./ес. бір. тұсына "АҚҚ" белгісі қойылады.
Басқа есепке алу құжаттарында "АҚҚ" белгісі архивтік қордың нөміріне, құжаттар, істер тізімдемесі нөміріне қойылады, бұл белгі қызметтік болып табылады және сақ. бір./ес. бір. архивтік шифрына кірмейді.
Параграф 4. Құпия және құпиясыздандырылған архивтік құжаттарды есепке алу тәртібі
276. Құпия архивтік құжаттарды есепке алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі. Сақ. бір./ес. бір. есепке алу құжаттары мен архивтік шифрларында құпия архивтік қорлар, құжаттар, істер тізімдемесі, сақ. бір./ес. бір. "қ" (құпия), "ақ" (аса құпия), "ем" (ерекше маңызды) көрсеткіштері жазылады.
277. Архивтік құжаттардың құпиялықтан шығып қалғандығы қорытындысы бойынша есепке алу құжаттарына өзгеріс құжаттардың құпиялықтан шығуы туралы акт негізінде осы Ереженің 58-қосымшасына сәйкес енгізіледі.
278. Архивтік қорлар, құжаттар, істер тізімдемесі және сақ. бір./ес. бір., құпия құжаттардың қатарындағы құпия емес (құпиялықтан шығып қалған) құжаттар, есепке алу құжаттарында және сақ. бір./ес. бір. архивтік шифрында "жқ" (жартылай құпия) деген көрсеткіш қойылады.
279. Құпия құжаттар, істер тізімдемесіндегі сақ. бір./ есепке алу бір. құпиялықтан шығарған жағдайда берілген тізімдеме де құпиялықтан шығарылады, ашық сақтауға беріледі және қор парағында сол нөмірмен тіркеледі, бірақ қаптамасы мен титулдық парағында көрсетілетін "қ" көрсеткіші қойылмайды. Құжаттар, істер тізімдемесінің титулды парағы мен қаптамасының оң жақ жоғарғы бұрышында "Құпиясыздандырылған" деген штамп қойылады.

280. При рассекречивании части дел и архивных документов по секретной описи дел, документов на рассекреченные дела и архивные документы составляется отдельная опись дел, документов, номера ед. хр./ед. уч. в которой остаются прежними. Для валовой нумерации таких ед. хр./ед. уч. используется графа 2 описи дел, документов. Новая опись дел, документов вместе с рассекреченными делами и архивными документами передается на открытое хранение, учитывается в листе фондов за тем же номером, что и секретная, но без индекса "с".
281. При рассекречивании большей части дел и архивных документов по секретной описи дел, документов с данной описи снимается копия, при копировании заголовки ед. хр./ед. уч., оставленных на секретном хранении, закрываются. Копия описи на рассекреченные дела и архивные документы передается на открытое хранение. В экземпляре описи дел, документов, оставшейся на секретном хранении, сохраняется их нумерация. В листе фонда такая опись учитывается дважды - экземпляр описи, оставшийся на секретном хранении – с соответствующей индексацией секретности, скопированный экземпляр, переданный на открытое хранение - без индекса "с".
282. При рассекречивании отдельных ед. хр./ед. уч. по секретной описи дел, документов они включаются в опись дел, документов открытого хранения соответствующего архивного фонда за литерными номерами или в валовой последовательности.
283. В описях дел, документов, остающихся на секретном хранении, в графе "Примечания" против заголовков рассекреченных ед. хр./ед. уч. проставляется штамп "Рассекречено". В случае, когда рассекреченные ед. хр./ед. уч. включены в опись дел, документов открытого хранения (за литерными номерами или в валовой последовательности), в секретной описи в графе "Примечания" указывается их новый номер.
284. После рассекречивания к описям дел, документов открытого и секретного хранения составляются новые итоговые записи об объемах фактически учтенных в них ед. хр./ед. уч.
285. При рассекречивании одного или нескольких архивных документов в составе секретного дела, оно остается на секретном хранении. К архивному шифру на обложке дела к индексу "с" добавляется буква "ч". Номера листов рассекреченных архивных документов перечисляются в графе "Примечания" напротив заголовка частично рассекреченного дела, а также во внутренней описи дела.
При отсутствии в деле внутренней описи сведения о рассекреченных архивных документах отражаются в листе-заверителе с указанием номеров соответствующих листов.
286. В правом верхнем углу обложки рассекреченного дела проставляется штамп "Рассекречено". Индекс "с", "сс" или "ов" в номере дела зачеркивается.

280. Құжаттар, істердің құпия тізімдемесінен архивтік құжаттар мен істердің бөлігін құпиясыздандырылған жағдайда архивтік құжаттар мен істерге бөлек құжаттар, істер тізімдемесі жасалады, сақ. бір./ес. бір. нөмірлері өзгеріссіз қалады. Ондай сақ. бір./ес. бір. жалпы нөмірлеу үшін құжаттар, істер тізімдемесінің 2-бағаны қолданылады. Құжаттар, істердің жаңа тізімдемесі құпиясыздандырылған істер мен архивтік құжаттармен бірге ашық сақтауға беріледі, қор парағында құпия кезіндегі нөмірімен тіркеледі, бірақ "қ" көрсеткіші қойылмайды.
281. Құпия құжаттар мен істер тізімдемесінің архивтік құжаттар мен істердің көп бөлігі құпиясыздандырылғанда, берілген тізімдеменің көшірмесі түсіріледі, көшіру кезінде құпия сақтауда қалған сақ. бір./ес. бір. атауы жабылады. Құпиясыздандырылған істер мен архивтік құжаттар тізімдемесінің көшірмесі ашық сақтауға беріледі. Құпия сақтауда қалған құжаттар, істер тізімдемесінің данасында олардың нөмірлері сақталады. Қор парағында ондай тізімдемелер екі рет есепке алынады - құпия сақтауда қалған данасында – құпиялыққа сәйкес индексі қалады, ашық сақтауға берілген көшірме данасында - "қ" индексі қойылмайды.
282. Құпия құжаттар, істер тізімдемесінде жеке сақ. бір./ес. бір. құпиясыздандырған жағдайда, олар ашық сақтаудағы сәйкес құжаттар, істер тізімдемесіне енгізіледі. Оларға әріптік нөмір беріледі немесе жалпы реттіліктегі нөмір беріледі.
283. Құпия сақтауда қалған құжаттар, істер тізімдемесінде "Ескерту" бағанында құпиясыздандырылған сақ. бір./ес. бір. қарсысына "Құпиясыздандырылды" деген мөртабан басылады. Құпиясыздандырылған сақ. бір./ес. бір. ашық сақтаудағы құжаттар, істер тізімдемесіне енгізілген жағдайда (әріптік нөмірлермен немесе жалпы реттілікпен), құпия тізімдеменің "Ескертпе" бағанында олардың нөмірлері көрсетіледі.
284. Құпиясыздандырылғаннан кейін, ашық және құпия сақтаудағы құжаттар, істер тізімдемесіне факт жүзінде тіркелген сақ. бір./ес. бір. көлемі туралы қорытынды жазба жасалады.
285. Құпия істердің құрамындағы бір немесе бірнеше архивтік құжаттарды құпиясыздандырғанда, ол құпия сақтауда қала береді. Іс қаптамасындағы архивтік шифрдың "қ" көрсеткішіне "ж" көрсеткіші қосылады. Құпиясыздандырылған архивтік құжаттардың парақтар нөмірі "Ескерту" бағанында тіркеледі, сонымен қатар істің ішкі тізімдемесінде де есепке алынады.
Істе ішкі тізімдеме болмаған жағдайда құпиясыздандырылған архивтік құжаттар туралы мәлімет тиісті парақтың нөмірі көрсетіліп куәландыру парағында көрсетіледі.
286. Құпиясыздандырылған құжат қаптамасының оң жақ жоғарғы бұрышында "Құпиясыздандырылды" деген мөртабан басылады. "қ", "ақ", "ем" деген көрсеткіштер іс нөмірінде сызылып тасталады.

Параграф 5. Порядок учета архивных документов личного происхождения и по личному составу
287. Учет поступлений архивных документов личного происхождения, передаваемых собственником в государственную собственность, ведется на основании акта приема на хранение документов личного происхождения. К акту прилагается сдаточная опись архивных документов и решение ЭПК архива или (местного исполнительного органа) о приеме этих документов в архив.
288. Учет архивных документов личного происхождения, находящихся в частной собственности, переданных по договору на хранение в архив, осуществляется в соответствии с пунктами 292-296 настоящих Правил.
289. Изменения количества и состава архивных документов личного происхождения в результате их описания документируются актом описания документов, на основании которого вносятся изменения в учетные документы.
290. На документы, не подлежащие хранению в архиве, составляется акт возврата документов собственнику в двух экземплярах, один из которых вместе с документами передается собственнику.
Исключается хранение в архиве неучтенных архивных документов личного происхождения.
291. Учет документов по личному составу осуществляется на общих основаниях в соответствии с пунктами 262-269 настоящих Правил.
292. Учет количества хранящихся в архиве документов по личному составу проводится на основе их подсчета по листам фондов и описям дел по личному составу с фиксацией результатов по каждому фонду и суммарно по архиву в книге учета документов по личному составу (произвольной формы).
По результатам проведения экспертизы ценности документов по личному составу по истечении 75-летнего срока их хранения в учетные документы вносятся соответствующие изменения.
Параграф 6. Порядок учета архивных документов, находящихся в частной собственности, принятых по договору на хранение в архив
293. Учет документов Национального архивного фонда, принятых по договору на хранение в архив на основании акта приема-передачи документов на хранение, осуществляется в основных учетных документах архива с соблюдением следующих особенностей:
1) в книге учета поступлений документов указывается собственник или владелец документов (графа 3), номер и дата акта приема-передачи (графа 4), дата подписания договора о передаче и срок действия договора;
2) при включении архивного фонда в список фондов к его номеру добавляется индекс "ДГ" ("договор"), который сохраняется за ним во всех учетных документах и архивных шифрах ед. хр., ед. уч., в графе "Примечания" списка фондов также указываются собственник или владелец архивных документов, дата подписания и срок действия договора.

Параграф 5. Жеке тектік және жеке құрам бойынша архивтік құжаттарды есепке алу тәртібі
287. Меншік иесінің мемлекеттік меншікке тапсырған жеке тектік архивтік құжаттары сақтауға қабылдауға келіп түскендігін есепке алу актісі негізінде. жүзеге асырылады. Актіге құжатты қабылдап алғандығы туралы архивтің (жергілікті атқарушы органның) СТК-ның шешімі немесе құжаттарды архивке қабылдағандығы туралы құжаттарды тапсыру тізімдемесі қоса беріледі.
288. Меншік иесінің шарт бойынша архивке берген жеке тектік архивтік құжаттарын есепке алу осы Қағидалардың 293-297-тармақтарына сәйкес жүзеге асады.
289. Жеке тектік архивтік құжаттарды сипаттау нәтижесінде құрамы мен саны өзгеретін болса, олар құжаттарды сипаттау актісімен құжаттандырылады, оның негізінде есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізіледі.
290. Архивте сақтауға жатпайтын құжаттар үшін құжаттарды иесіне қайтару туралы екі дана акт жасалады, бір данасы құжаттармен бірге меншік иесіне қайтарылады.
Есепке алынбаған жеке тектік архивтік құжаттарды архивте сақтауға болмайды.
291. Жеке құрам бойынша құжаттарды есепке алу жалпы негізде осы Қағидалардың 263-270-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
292. Архивте сақтаудағы жеке құрам бойынша құжаттарды есепке алу қорды парақтап және істі тізімдеме бойынша қарап жүргізіледі және әрбір қор және архив бойынша жиынтық мәлімет есепке алу кітапшасына (еркін нысанда) тіркеледі.
Жеке құрам бойынша құжаттардың құндылық сараптамасының нәтижесі бойынша 75-жылдық сақтау мерзімі өткеннен кейін есепке алу құжаттарына сәйкес өзгерістер енгізіледі.
Параграф 6. Шарт бойынша архивке сақтауға қабылданған жеке меншік иесіндегі архивтік құжаттарды есепке алу тәртібі
293. Қабылдау-тапсыру актісі негізінде шарт бойынша архивке сақтауға алынған Ұлттық архив қорындағы құжаттарды есепке алу архивтің есепке алу құжаттары негізінде жүзеге асырылады және төмендегі ерекшеліктер сақталады:
1) келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасында меншік иесі немесе құжаттардың иесі көрсетіледі (3-баған), қабылдау-тапсыру актісінің нөмірі және уақыты (4-баған), шартқа қол қойылған күн және шарттың ұзақтығы;
2) архив қорын қор тізіміне енгізгенде, оның нөміріне "Ш" ("шарт") деген көрсеткіш қойылады, және ол барлық есепке алу құжаттарында және сақ. бір., есепке алу бір. архивтік шифрында сақталады, қор тізіміндегі "Ескерту" бағанында меншік иесі немесе архивтік құжаттардың иесі, шарт жасалынған уақыт және оның ұзақтығы көрсетіледі.

294. Количество архивных фондов, принятых по договору на хранение в архив, указывается отдельной строкой в итоговых записях в списке фондов, книге учета поступлений документов.
Экземпляр договора, заключенный с собственником или владельцем архивных документов, включается в дело фонда.
295. При выбытии архивных документов архивного фонда, в связи с истечением срока его хранения в соответствии с договором, его номер не может быть присвоен другому архивному фонду.
296. Принятые по договору на хранение в архив документы Национального архивного фонда, находившиеся в частной собственности и на законном основании перешедшие в государственную собственность учитываются в основных учетных документах наравне с остальными документами архива. В учетных документах и архивных шифрах ед. хр., ед. уч. индекс "ДГ" зачеркивается, в графу "Примечания" списка фондов вносятся соответствующие сведения.
297. Архивные документы, не включенные в установленном порядке в состав Национального архивного фонда, в том числе документы по личному составу, принятые на хранение в архив, учитываются отдельно от документов Национального архивного фонда. Для их учета ведутся отдельная книга учета поступлений документов, список фондов, а также листы фондов и другие учетные документы.
Параграф 7. Порядок учета копий архивных документов на правах подлинников
298. Копиями архивных документов на правах подлинников являются включенные в установленном порядке в состав Национального архивного фонда:
1) микрофильмы архивных документов, изготовленные и оформленные фондообразователем в соответствии с существующими нормативами;
2) копии архивных документов, подлинники которых утрачены или находятся в собственности физических лиц или юридических, в силу чего не могут поступить на постоянное хранение в архив;
3) копии архивных документов, поступивших из-за рубежа, подлинники которых находятся в странах их происхождения.
299. Копии архивных документов на правах подлинников, переданные в архив фондообразователем, учитываются в составе его фонда по отдельной описи дел, документов. При этом в графе данной описи "Количество листов" через дробь указывается также количество кадров, отснятых с одного дела.
300. Копии архивных документов на правах подлинников, отснятые с подлинных документов, которые утрачены или находятся в собственности физических или юридических лиц, а также копии документов, поступивших из-за рубежа подлинники которых находятся в странах их происхождения, формируются в архивные коллекции. Архивные коллекции учитываются в списке фондов.

294. Шарт бойынша архивке сақтауға қабылданған архивтік қордың саны, келіп түскен архивтік құжаттарды есепке алу кітапшасына, қор тізімінің қорытынды жазбасында бөлек қатарда көрсетіледі.
Меншік иесімен немесе архивтік құжаттардың иесімен жасалған шарттың 1 данасы қордың ісіне енгізіледі.
295. Шартқа сәйкес архив қорындағы архивтік құжаттардың мерзімі біткен жағдайда оның нөмірі басқа архив қорына берілмейді.
296. Архивке сақтауға келісім шарт бойынша қабылданған меншік иесіндегі және заң негізінде мемлекет меншігіне өткен Ұлттық архив қорының құжаттары, архивтың басқа құжаттарымен бірдей тіркелінеді. Есепке алу құжаттарында және сақ. бір., есепке алу бір. архивтік шифрында "Ш" көрсеткіші сызылып тасталады, қор тізімінің "Ескерту" бағанында мәліметтер жазылады.
297. Белгіленген ереже бойынша Ұлттық архив қорының құрамына енбеген архивтік құжаттар, сонымен қатар архивке сақтауға алынған жеке құрам бойынша құжаттар Ұлттық архив қоры құжаттарынан бөлек есепке алынады. Оларды есепке алу үшін жеке қор тізімі, құжаттардың келіп түскенін тіркейтін кітапша, қор парағы және басқа да есепке алу құжаттары жүргізіледі.
Параграф 7. Түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттар көшірмелерін есепке алу тәртібі
298. Белгіленген тәртіппен Ұлттық архив қорының құрамына енгізілген түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттардың көшірмелері мыналар болып табылады:
1) қолданыстағы нормативке сәйкес қор құрушымен дайындалған және рәсімделген архивтік құжаттар микрофильмі;
2) түпнұсқасы жоғалған немесе архивке тұрақты сақтауға берілмейтін заңды немесе жеке тұлғаның меншігіндегі архивтік құжаттардың көшірмесі;
3) түпнұсқалары шыққан елінде қалған, шетелден келіп түскен архивтік құжаттардың көшірмесі.
299. Қор құрушының архивке тапсырған түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттардың көшірмесі жеке тектік архивтер, істер тізімдемесімен архив қорының құрамына есепке алынады. Бұл ретте берілген тізімдеменің "Парақтар саны" бағанына сызықша арқылы бір істен түсірілген кадрлар саны да көрсетіледі.
300. Жоғалған немесе заңды немесе жеке тұлғадағы, түпнұсқадан түсіріліп алынған, түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттардың көшірмесі, сондай-ай түпнұсқасы шетелдегі құжаттардан жасалынып алынған көшірме архивтің коллекциясын құрайды. Архивтік коллекциялар қор тізімінде белгіленген ереже бойынша тіркеледі.

301. Копии архивных документов на правах подлинников, изготовленные машинописным или электрографическим способом с архивных документов на бумажной основе, а также копии аудиовизуальных документов формируются в ед. хр./ед. уч., которые учитываются в описях дел, документов по аналогии с подлинными архивными документами на соответствующих носителях.
302. За ед. хр. копий архивных документов на правах подлинников, изготовленных в виде микрокопий, принимается физически обособленный рулон микрофильма или комплекс микрофиш вне зависимости от количества отснятых на нем дел и архивных документов. Каждая ед. хр. учитывается в описи дел, документов под самостоятельным номером.
В итоговой записи к описи дел, документов, наряду с количеством ед. хр. микрокопий, указывается суммарное количество составляющих их кадров.
Параграф 8. Порядок учета аудиовизуальных документов, страхового фонда и фонда пользования
303. Количество листов в деле и ед. хр. в составе ед. уч. аудиовизуальных документов учитывается на основе их нумерации и фиксируется:
1) листов в деле - в листе-заверителе и в соответствующей графе описи дел постоянного хранения, составленной в архиве, годовой раздел описи дел постоянного хранения организации, годовой раздел электронных документов постоянного хранения организации;
2) фотоотпечатков в фотоальбоме - во внутренней описи фотоальбома, а также в соответствующей графе описи фотоальбомов;
3) ед. хр. других аудиовизуальных документов - в соответствующих графах описей этих документов.
304. При учете ед. хр. в составе ед. уч. аудиовизуальных документов:
1) ед. хр. диафильмов располагаются по порядку номеров рулонов;
2) ед. хр. кинодокументов располагаются по элементам комплекта, внутри которого нумеруются по порядку номеров частей;
3) ед. хр. фонодокументов располагаются в порядке производственных номеров.
305. Объем страхового фонда и фонда пользования измеряется в ед. хр/ед. уч., а также в:
1) кадрах - для копий архивных документов на бумажной основе и фотодокументов;
2) метрах - для копий кинодокументов;
3) времени звучания - для копий фонодокументов;
4) в мегабайтах - для копий электронных документов.
При этом отдельно учитываются страховые копии документов, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценных документов, копии фонда пользования, отснятые с архивных документов на бумажной основе (раздельно на рулонной пленке и микрофишах), кинодокументов, фотодокументов, фонодокументов, видеофонограмм, электронных документов.

301. Қағаз негіздегі архивтік құжаттардан электрографикалық немесе машинкалық жазба тәсілімен дайындалған түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттардың көшірмесі, сонымен қатар дыбыс-бейнелік құжаттардың көшірмесі сақ. бір./ес. бір. құрайды, олар тиісті тасығыштарда архивтік құжаттардың түпнұсқасымен бірдей құжаттар, істер тізімдемесінде есепке алынады.
302. Микрокөшірме түрінде жасалған, түпнұсқа құқығындағы архивтік құжаттар көшірмесінің сақ. бір. түсірілген істер мен архивтік құжаттардың санына қарамастан микрофильмнің физикалық оқшауланған рулоны немесе микрофиштар кешені қабылданады. Әрбір сақ. бір. істер, құжаттар тізімдемесінде дербес нөмірмен есепке алынады.
Құжаттар, істер тізімдемесінің қорытынды жазбасында микрокөшірмелік сақ. бір. санымен бірге оларды құратын кадрлардың жалпы саны көрсетіледі.
Параграф 8. Дыбыс-бейнелік құжаттарды, сақтандыру қоры мен пайдалану қорын есепке алу тәртібі
303. Істегі парақтар санын және дыбыстық-бейнелік құжаттардағы ес. бір. құрамындағы сақ. бір. нөмірлері негізінде есепке алынады және:
1) іс парақтарына – куәландыру парағына және құжаттар, архивте дайындалған тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесінің, ұйымдағы тұрақты сақтаудағы істер тізімдеменің, электрондық құжаттар тізімдеменің тиісті бағанына
2) фотоальбомдағы фототаңбаға – фотоальбомның ішкі тізімдемесіне, сонымен қатар фотоальбомдар тізімдемесінің тиісті бағанына;
3) басқа дыбыс-бейнелік құжаттардың сақ. бір. – осы құжаттар тізімдемесінің тиісті бағанына белгіленіп алынады.
304. Дыбыс-бейнелік құжаттардың ес. бір. құрамындағы сақ. бір. есепке алу барысында:
1) диафильмдердің сақ. бір. рулонның нөмір реттілігімен орналастырылады;
2) киноқұжаттардың сақ. бір. ішіндегі бөлімдер реттілігімен нөмірленген жинақ элементі бойынша орналастырылады;
3) фоноқұжаттардың сақ. бір. өндірістік нөмір реттілігімен орналастырылады.
305. Сақтандыру қоры және пайдалану қорының көлемі сақ. бір./ес. бір., сондай-ақ:
1) фотоқұжаттар мен қағаз негіздегі архивтік құжаттардың көшірмесі үшін – кадрлармен;
2) киноқұжаттардың көшірмесі үшін – метрмен;
3) фоноқұжаттардың көшірмесі үшін – дыбысталу уақытымен;
4) электронды құжаттардың көшірмесі үшін – мегабайтпен өлшенеді.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының ұлттық мәдени құндылық объектілеріне жататын және аса құнды құжаттарға жататын құжаттардың сақтандыру көшірмелері, қағаз негіздегі архивтік құжаттардан түсіріліп алынған пайдалану қорының көшірмелері (микрофишқа және рулонды үлдірге бөлек), киноқұжаттардың, фотоқұжаттардың, фоноқұжаттардың, бейнефонограммалардың, электронды құжаттардың көшірмелері жеке есепке алынады.

306. Учет ведется по книгам учета поступлений страхового фонда и фонда пользования и описям страхового фонда на микрофишах. Учет поступления и выбытия страховых копий осуществляется на основании заказов на изготовление страховых копий и копий фонда пользования, актов приема-передачи страховых копий на специальное хранение и других актов. К книгам учета поступлений ежегодно составляется итоговая запись.
307. Описи страхового фонда на микрофишах, на рулонной пленке составляются в 3-х экземплярах. Первые экземпляры передаются вместе со страховыми копиями в Национальный архив Республики Казахстан, вторые и третьи остаются в архиве.
По мере копирования и передачи страховых копий в Национальный архив Республики Казахстан к описям страхового фонда составляются новые итоговые записи в соответствии с пунктом 253 настоящих Правил.
308. В описях дел, документов в графе "Примечания" напротив заголовка скопированной ед. хр./ед. уч. проставляется штамп "СФ". Если скопированы все дела, документы, включенные в опись, штамп "СФ" проставляется только на титульном листе и обложке описи дел, документов.
309. За ед. хр./ед. уч. страхового фонда документов, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан и особо ценных документов на бумажной основе на рулонной пленке принимается физически обособленный рулон микрофильма.
В книгу учета поступлений страхового фонда и фонда пользования на рулонной пленке в валовом порядке (вне зависимости от фондовой принадлежности документов) на основании заказа на изготовление страховых копий заносится каждая ед. хр. страхового фонда. По книге учета поступлений (графа 1) ед. хр. страхового фонда присваиваются учетные номера, которые являются составной частью их архивных шифров.
На все страховые копии документов, отнесенных к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан и особо ценных документов вне зависимости от их фондовой принадлежности, составляется опись страхового фонда на рулонной пленке, нумерация ед. хр. страхового фонда в которой соответствует учетным номерам, присвоенным им по книге учета поступлений.
Архивным шифром ед. хр. страхового фонда является название архива, номер описи страхового фонда, номер учета ед. хр. страхового фонда с добавлением индекса "СФ".
310. За ед. уч. страхового фонда документов на бумажной основе на микрофишах принимается одна или несколько микрофиш, отснятых с одного дела и помещенных в один конверт, за ед. хр. - микрофиша.
По книге учета поступлений страхового фонда и фонда пользования на микрофишах каждому поступлению присваивается порядковый номер.
Количественные показатели вносятся с учетом фондовой принадлежности отснятых копий по каждому архивному фонду и описи дел, документов отдельно.
Описи страхового фонда на микрофишах составляются раздельно на страховые копии каждого архивного фонда, одну или несколько его описей.
Учетным номером ед. уч. страхового фонда и фонда пользования документов на бумажной основе, изготовленного на микрофишах, является учетный номер отснятого дела, архивным шифром - соответственно архивный шифр отснятого дела с добавлением индекса "СФ" - для страхового фонда и "П" (Позитив), "Д" (Диазокопия) - для фонда пользования.

306. Есепке алу сақтандыру қорының және пайдалану қорының келіп түскенін тіркейтін кітапша бойынша және сақтандыру қорының тізімдемесі бойынша жүргізіледі. Сақтандару қорының келіп түскенін немесе шығарылғанын есепке алу сақтандыру қорының және пайдалану қорының көшірмесін дайындауға тапсырыс негізінде, сақтандыру көшірмелерін арнайы сақтауға қабылдау-тапсыру актісі және басқа актілердің негізінде жүзеге асырылады. Жыл сайын келген құжаттарды есепке алу кітапшасына қорытынды жазба жазылады.
307. Сақтандыру қорының тізімдемесі 3 дана болып жасалады. Бірінші данасы сақтандыру көшірмелерімен бірге Қазақстан Республикасының Ұлттық архивке тапсырылады, екінші және үшінші данасы архивте қалады.
Сақтандыру көшірмелерін көшіріп және Қазақстан Республикасының Ұлттық архивіне тапсыру сақтандыру қорының тізімдемесіне осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес жаңадан қорытынды жазба жасалады.
308. Құжаттар, істер тізімдемесіндегі "Ескерту" бағанында көшірмесі жасалынған сақ. бір./ес. бір. қарсысына "СҚ" мөртабаны басылады. Егер көшірмесі жасалынған барлық құжаттар, істер тізімдемеге енгізілген болса, "СҚ" деген мөртабан тек титулдық параққа және құжаттар, істер тізімдемесінің қаптамасының сыртына қойылады.
309. Қазақстан Республикасының Ұлттық мәдени құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жататын сақтандыру қорындағы қағаз негіздегі рулонды үлдірдегі құжаттардың сақ. бір./ес. бір. физикалық жекелеген микрофильмнің рулоны қабылданады.
Рулонды үлдірдегі сақтандыру қоры және пайдалану қоры жалпылама (құжаттың қай қорға жататындығына қарамастан) келіп түскенде сақтандыру көшірмесін жасауға тапсырыс негізінде сақтандыру қорының әрбір сақ. бір. енгізіледі. Келіп түскен құжаттарды тіркеу кітабы бойынша (1-баған) сақтандыру қорының сақ. бір. архивтік шифр құрамының бөлігі болып табылатын есепке алу нөмірі беріледі.
Қазақстан Республикасының Ұлттық мәдени құндылық объектілеріне және аса құнды құжаттарға жататын құжаттардың барлық сақтандыру көшірмелеріне қандай қорға жататынына қарамастан сақтандыру қорының тізімдемесі жасалады, келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасында берілген нөмірге сәйкес сақтандыру қорының ес. бір. нөмірі беріледі.
Сақтандыру қорының ес. бір. архивтік шифрі – архив атауы, сақтандыру қоры тізімдемесінің нөмірі, сақтандыру қорының "СҚ" көрсеткіші көрсетілген сақ. бір. тіркелген нөмірі.
310. Сақтандыру қорының ес. бір. микрофиштағы қағаз негізіндегі құжаттары үшін бір істен түсірілген бір немесе бірнеше микрофиштар қабылданады, ал сақ. бір. үшін микрофиш қабылданады.
Микрофиштағы сақтандыру қоры мен пайдалану қорының келіп түскенін тіркейтін кітапша бойынша келіп түскен әрбір қорға реттік нөмір беріледі.
Көрсеткіштер саны көшірмесі жасалған әрбір архив қоры және істер, құжаттар тізімдемесі бойынша көшірменің қай қорға жататындығын есепке ала отырып жеке енгізіледі.
Микрофиштағы сақтандыру қорының тізімдемесі әрбір архив қорының бір немесе бірнеше тізімдемесінің сақтандыру көшірмелеріне бөлек жасалады.
Қағаз негізіндегі, микрофишта дайындалған құжаттардың сақтандыру қоры мен пайдалану қорының ес. бір. есептік нөмірі болып көшірмесі түсірілген істің есептік нөмірі саналады, ал архивтік шифры болып көшірмесі түсірілген істің архивтік шифры саналады және оған сақтандыру қорына "СҚ" ал пайдалану қорына "П" (Позитив), "Д" (Диазокөшірме) деген индекс көрсетіледі.

311. Ед. хр./ед. уч. страхового фонда и фонда пользования аудиовизуальных документов идентичны ед. хр./ед. уч. аудиовизуальных документов.
Страховые копии кино- и фотодокументов учитываются независимо от вида кино- и фотодокументов в книгах учета поступлений и описях страхового фонда и фонда пользования.
Страховые копии фонодокументов на магнитной ленте и граморигиналов из-за их обособленного хранения учитываются в разных книгах учета поступлений и описях.
312. В итоговых записях книг учета поступлений и описей страхового фонда и фонда пользования кинофотодокументов дополнительно может указываться количество ед. хр. соответственно промежуточных позитивов и контратипов, позитивов и дубльнегативов, нечетных (I) и четных (II) граморигиналов.
В итоговых записях к описям страховых копий кинофотофонодокументов указывается также их объем в метрах, кадрах, часах звучания.
Номер ед. уч. страхового фонда кинофотофонодокументов переносится в опись из книги учета поступлений. Архивным шифром ед. уч. страхового фонда кинофотофонодокумента является название архива, номер ед. уч. страхового фонда с добавлением индекса "СФ".
313. Учет копий архивных документов, созданных в процессе их использования и включенных в фонд пользования, ведется в архиве в отдельной книге учета копий этих документов.
Глава 5. Правила использования документов Национального архивного фонда, других архивных документов государственными и специальными государственными архивами
Параграф 1. Порядок составления научно-справочного аппарата (справочно-поисковые средства) к архивным документам и описание архивных документов
314. Архив предоставляет пользователю научно-справочный аппарат (справочно-поисковые средства) (далее – НСА) к архивным документам (совокупность описаний архивных документов, представленных в архивных справочниках, предназначенных для поиска архивных документов и содержащейся в них документной информации).
315. Комплекс взаимосвязанных и взаимодополняемых, создаваемых на единой научно-методической основе архивных справочников о составе и содержании архивных документов (система НСА архива) включает для ведения в архиве архивные справочники (опись дел, документов, путеводитель, систематический каталог) и дополнительные архивные справочники (указатель, обзор).
316. При создании и развитии системы НСА применяется дифференцированный подход, который заключается в выборе целесообразного состава архивных справочников и баз данных, определенной методики составления и усовершенствования описаний, состава и наполнения справочного аппарата к справочникам, установлении очередности работ с фондами в зависимости от их информационной значимости, характера их документов, состава и состояния имеющегося научно-справочного аппарата к ним, практических потребностей.

311. Дыбыс-бейнелік құжаттардың сақтандыру қоры мен пайдалану қорының сақ. бір./ес. бір. дыбыс-бейнелік құжаттардың сақ. бір./ес. бір. ұқсас.
Кино- және фотоқұжаттардың сақтандыру көшірмелері, кино-және фотоқұжаттардың түріне қарамастан келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасында және сақтандыру қоры мен есепке алу қорының тізімдемелерінде есепке алынады.
Магниттік таспадағы және грамтүпнұсқаны фоноқұжаттардың сақтандыру көшірмесі, олардың жеке сақталуын есепке ала отырып әртүрлі келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасы мен тізімдемелерде есепке алынады.
312. Келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасының қорытынды жазбаларында және кинофотоқұжаттардың сақтандыру қоры мен пайдалану қорының тізімдемелерінде аралық позитив пен контратиптерге, позитивтер және дубльнегативтерге, тақ (I) және жұп (II) грамтүпнұсқаларға сәйкес сақ. бір. саны қосымша көрсетілуі мүмкін.
Кинофотофоноқұжаттардың сақтандыру көшірмесінің тізімдемесінің қорытынды жазбасында олардың метр, кадр көлемі, дыбысталу сағаты көрсетіледі.
Кинофотофоноқұжаттардың сақтандыру қорының ес. бір. нөмірі келіп түскен құжаттарды есепке алу кітапшасынан тізімдемеге ауыстырылады. Кинофотофоноқұжаттардың сақтандыру қорының ес. бір. архивтік шифры – сақтандыру қорының ес. бір. "СҚ" индексі көрсетілген нөмірі, архив атауы.
313. Пайдалану қорына енгізілген және оларды пайдалану барысында пайда болған архивтік құжаттардың көшірмелері, архивте ол құжаттарды көшірмесін жеке есепке алу кітапшасында жүргізіледі.
5-тарау. Ұлттық архив қорының құжаттарын, басқа да архив құжаттарын мемлекеттік және арнаулы мемлекеттік архивтерді пайдалану тәртібі Параграф 1. Архивтік құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппарат (анықтамалық-іздестіру құралы) жасау және архивтік құжаттарды сипаттау тәртібі
314. Архив пайдаланушыға архивтік құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппаратты (анықтамалық-іздестіру құралы) (бұдан әрі – ҒАА) (архивтік құжаттарды және ондағы ақпараттарды іздеуге бағытталған, архивтік анықтамаларда көрсетілген, архивтік құжаттар сипатының жиынтығы) пайдалануға мүмкіндік жасайды.
315. Архивтік құжаттардың құрамы мен мазмұны туралы (архивтік ҒАА-ы жүйесі) өзара байланысты және өзара бірін-бірі толықтыратын біріңғай ғылыми-әдістемелік негіздегі архивтік құжаттар жиынтығына міндетті түрде архивте жүргізу үшін архивтік анықтамалар (істер, құжаттар тізімдемесі, жөнсілтерлер, жүйелік каталог) және қосымша архивтік анықтамалар (көрсеткіштер, шолулар) кіреді.
316. ҒАА жүйесін жасау және дамыту кезінде саралау тәсілі қолданылады, ол мақсатқа лайық архивтік анықтамалар құрамын және деректер базасын таңдауды, сипатты құру мен жетілдірудің белгілі әдістемесін таңдауды, анықтамалық аппараттың құрамын және анықтамалармен толықтыруды, ақпараттық маңыздылығына байланысты қормен жұмыс істеудің кезектілігін белгілеуді, олардың құжаттарының сипатын, олардың ғылыми-анықтамалық аппаратының құрамы мен жай-күйін, практикалық сұранысын қамтиды.

317. В архиве ведется анализ и учет состояния системы НСА архива на бумажном носителе (журнал по учету состояния НСА, картотека) и/или в автоматизированном режиме.
318. Описание архивных документов (создание информации для архивных справочников) проводится на трех уровнях:
1) архивный фонд;
2) ед. хр./ед. уч.;
3) архивный документ.
319. При необходимости описание может проводиться по группам архивных фондов, группам ед. хр./ед. уч., комплектам, группам архивных документов, части архивного документа.
320. Основой архивного справочника является описательная статья, в которой излагаются следующие сведения:
1) идентифицирующие информацию (название и справочные данные архивного фонда, ед. хр./ед. уч., архивного документа);
2) о составе и содержании информации;
3) об условиях доступа и условиях использования информации;
4) по истории архивного фонда (для уровня архивного фонда).
321. При необходимости в описательную статью включаются дополнительные сведения о местонахождении оригиналов, о наличии архивных документов фондообразователя в составе других архивных фондов и местах их хранения, библиография и другие.
322. Описательная статья архивного справочника на уровне архивного фонда включает:
1) название архивного фонда;
2) справочные данные об архивном фонде. Справочные данные об архивном фонде состоят из элемента архивного шифра (номера фонда), объема архивного фонда в ед. хр. и/или ед. уч. по видам документации, крайних дат архивных документов по каждому виду документации, перечня имеющегося внутрифондового научно-справочного аппарата;
3) историческую справку к фонду. Историческая справка к фонду состоит из информации по истории фондообразователя и истории архивного фонда.
Сведения по истории фондообразователя включают - даты его образования, переименования, реорганизации, ликвидации, ведомственную принадлежность, структуру и функции, названия организации-предшественника и правопреемника. Сведения о фондообразователе архивного фонда личного происхождения включают его краткие биографические данные (фамилия, имя, отчество, псевдоним, девичья фамилия, даты жизни, профессия, данные о служебной и общественной деятельности). Для архивного фонда семьи, рода аналогичные сведения даются о каждом из родственников. Для объединенного архивного фонда составляется общая историческая справка.
Сведения по истории архивного фонда включают дату его поступления в архив, объем и крайние даты архивных документов, степень их сохранности, особенности формирования, описания и систематизации, информацию об изменениях в составе и объеме архивного фонда и их причинах, о наличии архивных документов других организаций или лиц (фондовые включения), о составе научно-справочного аппарата к архивному фонду. Для архивной коллекции указываются сведения о времени, условиях, причинах еҰ создания, принципах формирования, местонахождении коллекции до поступления в архив, составителе.
Историческая справка к фонду дополняется при изменении объема архивного фонда, а также в случае реорганизации, изменения структуры, функций фондообразователя и тому подобное;

317. Архивте қағаз тасығышта және/немесе автоматтандырылған режимде ҒАА жүйесінің жағдайына талдау жасау және есепке алу жұмыстары жүргізіледі (ҒАА жағдайын есепке алу журналы, картотека).
318. Архивтік құжаттарды сипаттау (архивтік анықтамаларға ақпараттар жасау) үш деңгейде жүргізіледі:
1) архивтік қор;
2) сақ. бір./ес. бір.;
3) архивтік қор;
319. Керек болған жағдайда сипаттау архивтік қор тобымен, сақ. бір./ес. бір. тобымен, жинақтармен, архивтік құжаттар тобымен, архивтік құжаттардың бөлігімен жүргізіледі.
320. Архивтік анықтаманың негізі сипаттау мақаласы болып табылады және онда төмендегі міндетті мәліметтер көрсетіледі:
1) ақпаратты сәйкестендіруші (архив қорының, сақ. бір./ес. бір., архивтік құжаттардың атаулары мен анықтамалық мәліметтері);
2) ақпараттың мазмұны мен құрамы туралы;
3) ақпаратқа қол жеткізу шарттары және оны пайдалану шарттары туралы;
4) архивтік қордың тарихы туралы (архивтік қордың деңгейі үшін).
321. Қажет болған жағдайда сипаттау мақаласына түпнұсқаның орны туралы, басқа архив қоры құрамында қор құрушының архивтік құжаттарының болуы және оларды сақтау орны туралы, библиография және тағы басқа қосымша мәлімет енгізіледі.
322. Архивтік қор деңгейіндегі архивтік анықтамалардың сипаттама мақаласына мыналар кіреді:
1) архив қорының атауы;
2) архивтік қор туралы анықтамалық деректер. Архивтік қор туралы анықтамалық деректер архивтік шифр элементінен (қор нөмірлерінен), құжаттама түріне қарай архив қорының сақ. бір. және /немесе ес. бір. бойынша көлемінен, әрбір құжаттама түрі бойынша архивтік құжаттардың алдыңғы және соңғы уақыттан, қор ішіндегі ғылыми-анықтамалық тізімнен тұрады;
3) қорға тарихи анықтама. Қорға тарихи анықтама қор құрушының тарихы және архивтік қордың тарихы туралы ақпараттардан тұрады.
Қор түзушінің тарихы туралы мәліметтер мыналарды қамтиды - түзілу уақыты, қайта атаулары, қайта құрулары, таратылуы, қай ведомствоға жататындығы, құрылымы мен қызметі, алдыңғы және мұрагер ұйымның атауы. Жеке тектік архивтік қордың қор түзушісі туралы ақпарат оның өмірбаяны туралы қысқаша мәліметтерді қамтиды (тегі, аты, әкесінің аты, лақап аты, қыз кезіндегі тегі, өмір сүрген жылдары, мамандығы, қызметі және қоғамдық қызметі туралы мәліметтер). Отбасының, рудың архивтік қоры үшін дәл осындай мәліметтер барлық туысқандары үшін беріледі. Біріккен архивтік қор үшін ортақ тарихи анықтама жасалады.
Архивтік қордың тарихы туралы мәліметтерде оның архивке келіп түскен уақыты, архивтік құжаттардың көлемі және соңғы уақыты, олардың сақталу дәрежесі, қор түзудің ерекшеліктері, сипаты мен жүйеленуі, архивтік қордың көлемі мен құрамының өзгеруі және оның себептері туралы ақпараттар, басқа ұйымның немесе тұлғаның құжаттарының бар болуы (қорға қосылу), архивтік қорға ғылыми-анықтамалық аппараттың құрамы туралы ақпараттар болады. Архивтік коллекцияда уақыты туралы, шарты, құрылуының себептері туралы мәліметтер, құрылу принциптері, коллекциялар архивке келіп түскенге дейінгі сақталған орны, құрушысы туралы мәліметтер қамтылады.
Қорға тарихи анықтамалар архивтік қордың көлемі өзгерген жағдайда, сонымен қатар қайта құрылған жағдайда, құрылымы, қор құрушының қызметі және тағы басқа өзгерген жағдайда толтырылады;

4) аннотацию о составе и содержании архивных документов. Аннотация о составе и содержании архивных документов архивного фонда включает краткую обобщенную характеристику этих документов по видам и их содержания по темам, отражающим направления деятельности фондообразователя, с указанием хронологии тем и обозначением их географических (административно-территориальных) границ;
5) информацию об условиях доступа и использования. Условия доступа к архивным документам архивного фонда и их использования включают сведения о наличии архивных документов, доступ к которым и порядок их использования ограничены законодательством Республики Казахстан или фондообразователем, а также сведения о наличии подлинников особо ценных документов, в том числе документов, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан и документов, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии, о наличии фонда пользования,
6) библиографию. Библиография к архивному фонду включает список справочников по данному фонду и пофондовых документальных публикаций, выполненных на его основе.
323. Описательная статья архивного справочника на уровне ед. хр./ед. уч. включает:
1) порядковый номер ед. хр./ед. уч.;
2) старый инвентарный номер;
3) заголовок ед. хр./ед. уч..
Заголовок ед. хр. управленческой документации, ед. хр. архивных документов личного происхождения включает:
наименование вида архивных документов;
автора (ов) архивных документа (ов);
адресата (ов) или корреспондента (ов), которым направлены, или от которых получены документы;
вопрос или предмет, названия события, факта, местности, фамилии и инициалов лица, к которым относится содержание указанных документов;
даты событий.
В случае отсутствия необходимых сведений в заголовок включается поясняющая информация - "автор не установлен", "без даты", "не ранее…г." и так далее.
Заголовок ед. хр. проектной или конструкторской документации включает шифр объекта, наименование проекта, стадию, часть, номер тома, автора, год окончания разработки.
Заголовок ед. уч. киновидеодокумента включает авторское название фильма, спецвыпуска, киножурнала или название события, отраженного в кино - или телесюжете, дату производства и/или дату съемки, фамилии и инициалы режиссера и/или оператора съемки, язык документа.
Заголовок ед. уч. фонодокумента включает название и жанр фонодокумента, название, место и дату отраженного события. При отсутствии названия фонодокумента указывается основное содержание теле- или радиопередачи, выступления, беседы и другое. Заголовок ед. уч. фонодокумента, содержащего запись произведения литературы и искусства, включает название произведения и его жанр, первую строку текста, которая заключается в кавычки, если фонодокументом является не имеющее авторского названия и не опубликованное ранее произведение, фамилии и инициалы авторов и/или исполнителей, как самого произведения, так и его обработок, переложений, переводов, язык фонодокумента.
Заголовок ед. хр. фотодокумента включает описание изображения или название фотоальбома, слайда, негатива, фамилию и инициалы автора, место и дату съемки;

4) архивтік құжаттың құрамы мен мазмұны туралы аннотация. Архивтік құжаттың мазмұны мен құрамы туралы аннотацияда сол құжаттарға қысқаша нақты мінездеме беріледі. Құжаттарда қор құрушы қызметінің бағытын көрсететін түрлері және тақырыптары бойынша мазмұны, тақырыптың хронологиясы және құжаттардың географиялық (әкімшілік-аумақтық) белгіленуі көрсетіледі;
5) қол жеткізу және пайдалану шарттары туралы ақпараттар. Архив қорындағы архивтік құжаттарға қол жеткізу және оларды пайдалану шартында, қол жеткізу және пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе қор құрушының шектетілген архивтік құжаттардың бар болуы туралы мағлұмат, сонымен қатар аса құнды құжаттардың түпнұсқасының бар болуы туралы, оның ішінде Қазақстан Республикасының ұлттық құндылық объектілеріне жататын, физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттардың бар болуы туралы, пайдалану қорының бар болуы туралы мәліметтер болады;
6) библиография. Архивтік қордың библиографиясына берілген қордың және қор негізінде әзірленген құжаттамалық басылымдардың анықтамалық тізімі енгізіледі.
323. Сақтандыру бірлігі/ес. бір. деңгейіндегі архивтік анықтамалықтың сипаттама мақаласына төмендегілер кіреді:
1) сақ. бір./ес. бір. реттік нөмірі;
2) ескі инвентарлық нөмірі;
3) сақ. бір./ес. бір. атауы.
Басқару құжаттарының сақ. бір. атауы, жеке тектік архивтік құжаттардың сақ. бір.:
архивтік құжаттар түрінің атауы;
архивтік құжаттың (тардың) авторы (лары);
құжаттар жіберілген немесе алынған мекенжай;
сұрақ немесе зат, оқиғаның, деректің, аумақтың атауы, құжаттар қатысы бар тұлғаның тегі мен аты-жөні;
оқиғаның уақыты.
Керекті мәліметтер жоқ болған жағдайда - "авторы белгісіз", "уақыты көрсетілмеген", "...жылдан ерте емес" деген түсіндірме ақпараттар көрсетіледі.
Жобалық немесе құрылымдық құжаттамалардың сақ. бір. атауында нысанның шифры, жобаның аты, кезеңі, бөлігі, томның нөмірі, жобаның аяқталу жылы туралы мәліметтер болады.
Кинобейнеқұжаттардың ес. бір. атауында фильмнің авторлық атауының, арнайы түсірілімнің, киножурналдың немесе кинода немесе телесюжетте көрсетілген оқиғаның аты, шығарылған уақыты және/немесе түсірілген уақыты, режиссердің және/немесе түсірілім операторының тегі және аты-жөні туралы мәліметтер қамтылады.
Фоноқұжаттардың ес. бір. атауында фоноқұжаттың жанры және атауы, көрсетілген оқиғаның атауы, орны және уақыты туралы мәліметтер болады. Фоноқұжаттың атауы жоқ болған жағдайда теле- немесе радиохабардың, сөйленген сөздің, сұхбаттың және тағы басқа негізгі мазмұны көрсетіледі. Әдеби және өнер шығармалары бар фоноқұжаттың ес. бір. атауында шығарманың және оның жанрының атауы, егер фоноқұжаттың авторы болмаса және шығарма жарияланбаған болса, ондағы мәтіннің бірінші қатары алынады, шығарманың авторы және/немесе орындаушыларымен қатар, оны өңдеген, аударған, қайта жасағандардың тегі мен аты-жөні туралы, фоноқұжаттың тілі туралы мәліметтер беріледі.
Фотоқұжаттардың сақ. бір. атауында кескіннің сипаты немесе фотоальбомның, слайдтың, негативтің атауы, автордың тегі мен аты-жөні, түсірілімнің орны мен уақыты туралы мәліметтер болады.

4) справочные данные о ед. хр./ед. уч., которые состоят:
из элементов архивного шифра (номера фонда, номера описи дел, документов, номера ед. хр./ед. уч.);
из объема ед. хр./ед. уч. - для архивных документов на бумажной основе - количество листов, для кино-, видео-, фонодокументов (в зависимости от вида) - количество ед. хр. в ед. уч. или ед. уч в ед. хр., метраж, хронометраж, время звучания (в минутах и секундах), для фотодокументов - количество негативов, составляющих ед. хр., для фотоальбомов - количество фотоотпечатков;
из крайних дат архивных документов, для аудиовизуальных документов - даты записи или перезаписи;
5) из указания на подлинность/копийность;
6) из указания вида носителя или способа воспроизведения. В качестве видов материального носителя ед. хр./ед. уч. при описании указываются:
для управленческой документации и архивных документов личного происхождения – бумага, калька, пергамен и так далее;
для фонодокументов граммофонной записи – материал носителя;
для фонодокументов магнитной записи – тип магнитной ленты;
для видеодокументов – формат записи;
для фото- и кинодокументов – формат и основа пленки, цветопередача;
для электронных документов – компакт-диск и/или другой носитель;
7) условия доступа и использования архивных документов, язык, внешние особенности. Условия доступа к ед. хр./ед. уч. и их использования включают сведения о наличии архивных документов, доступ к которым и порядок их использования ограничены законодательством Республики Казахстан или фондообразователем, а также сведения о наличии подлинников особо ценных документов, в том числе документов, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан и документов, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии, сведения о наличии фонда пользования, о языке и внешних особенностях архивных документов, о наличии НСА к ед. хр./ед. уч.
Описательная статья при необходимости дополняется названием архивного фонда и его структурной части (описи дел, документов), аннотацией отдельных архивных документов или их групп данной ед. хр./ед. уч.
324. Описательная статья архивного справочника на уровне архивного документа включает:
1) заголовок. Заголовок архивного документа включает - наименование вида архивного документа, автора, адресата или корреспондента, которому направлен или от которого получен документ, вопрос или предмет, событие, факт, лицо, название местности, к которым относится содержание указанного документа, дату события. В случае отсутствия необходимых сведений в заголовок включается поясняющая информация - "автор не установлен", "без даты". При необходимости заголовок дополняется аннотацией, раскрывающей не отраженное в заголовке содержание данного документа;

4) ол туралы анықтамалық мәліметтер, сақ. бір./ес. бір. туралы анықтамалық мәліметтер:
архивтік шифрдың элементтерінен (қор нөмірі, құжаттар, істер тізімдемесі, сақ./ес. бір. нөмірі) тұрады;
сақ./ес. бір. көлемінен, қағаз негізіндегі құжаттар үшін-парақтар санынын, кино, бейне, фоноқұжаттар үшін (түріне қарай) – ес. бір. сақ. бір. немесе сақ. бір. ес. бір. саны, метраж, хронометраж, дыбысталу уақытынан (минутпен, секундпен), фотоқұжаттар үшін – сақ. бір. құратын негативтер санынан, фотоальбомдар үшін – фотобедерлеменің санынан тұрады;
архивтік құжаттардың алдыңғы және соңғы уақытынан, дыбыс-бейнелік құжаттар үшін – жазбаның жазылған уақыты немесе қайта жазылған уақытынан тұрады;
5) түпнұсқа/көшірме екендігін көрсететін нұсқаудан;
6) тасығыш түрінің нұсқауынан немесе жаңғырту әдістерінен тұрады. Сақ. бір./ес. бір. материалдық тасығышының түріне қарай сипаттау кезінде мыналар көрсетіледі:
басқару құжаттамалары және жеке тұрғыдағы архивтік құжаттар үшін - қағаз, калька, пергамен, тағы сол сияқты;
грамофонды жазбаның фоноқұжаттары үшін – тасығыш материалы;
магнитті жазбадағы фоноқұжаттар үшін – магниттік таспаның түрі;
бейнеқұжаттар үшін – жазбаның форматы;
фото және киноқұжаттар үшін – формат және үлдірдің негізі, түрлі түсті таратылым;
электронды құжаттар үшін – компакт-дискі және/немесе басқа осы заманға сай тасығыштар;
7) архивтік құжаттарды пайдалану және оларға қол жеткізу шарты, тілі, сыртқы ерекшеліктері. Сақ. бір./ес. бір. қол жеткізу шарты және оларды пайдалануда құжаттарға қол жеткізу және пайдалану ережесіне Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе қор иесімен шектеу қойылған архивтік құжаттар туралы мәліметтер, оның ішінде Қазақстан Республикасының ұлттық құндылық объектілеріне жататын және физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттардың бар екендігі туралы мәліметтер, пайдалану қорының бар екендігі туралы мәлімет, архивтік құжаттардың тілі және сыртқы ерекшеліктері туралы мәліметтер, сақ. бір./ес. бір. ҒАА бар екендігі туралы мәліметтер болады.
Қажет болған жағдайда баяндау мақаласы архивтік қордың атымен және оның салалық бөлігімен (құжаттар, істер тізімдемесі), бөлек архивтік құжаттардың аннотациясымен немесе берілген сақ. бір./ес. бір. тобымен толтырылады.
324. Архивтік құжат деңгейіндегі архивтік анықтаманың баяндама мақаласы мыналарды қамтиды:
1) тақырыбы. Архивтік құжаттардың тақырыбы - архивтік құжат түрінің атауы, құжат алынған немесе жіберілген мекенжайы, сұрақ немесе тақырып, оқиға, дерек, тұлға, көрсетілген құжаттың мазмұны жататын төңіректің аты, оқиға уақытын қамтиды. Қажетті мәліметтер жоқ болған жағдайда, анықтамалық ақпараттар көрсетіледі - "авторы белгісіз", "уақыты көрсетілмеген". Қажет болған жағдайда құжаттың атауы мәнін толықтай ашатын аннотациямен толықтырылады;

2) справочные данные об архивном документе. Справочные данные об архивном документе состоят из элементов архивного шифра (номера фонда, номера описи дел, документов, номера ед. хр./ед. уч., номеров листов), объема (количества листов) архивного документа, даты его создания;
3) указание на подлинность/копийность;
4) вид носителя (или способ воспроизведения);
5) условия доступа и использования. Условия доступа к архивному документу и использования включают сведения о наличии ограничений на доступ и ограничений по использованию, установленных законодательством Республики Казахстан или фондообразователем, а также об отнесении его к числу особо ценных документов, в том числе, документов, отнесенных к объектам национального достояния Республики Казахстан и документов, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии, сведения о наличии фонда пользования, о языке и внешних особенностях архивного документа, о включении информации о нем в систему НСА.
При создании НСА архив учитывает не только общие требования к составлению описательных статей архивных справочников, но и особенности подготовки их каждого типа и вида.
325. При составлении заголовка ед. хр. необходимо учитывать, какие элементы и их сочетания положены в основу ее формирования, в соответствии, с чем и формулируется ее заголовок. В связи с этим:
1) вид ед. хр. (дело, переписка, документы, реестр, альбом, журнал, книга и другое) или вид (разновидность) документов (протоколы, доклады, приказы, отчеты, акты воспоминания, статьи, роман, записные книжки и тому подобное), характеризующие состав ед. хр., указываются в начале заголовка;
2) заголовки судебных, следственных, личных, персональных, арбитражных и других дел, содержащих документы, связанные последовательностью делопроизводства по одному вопросу, начинаются со слова "дело";
3) ед. хр., содержащих документы по одному вопросу, но не связанные последовательностью делопроизводства, начинаются со слова "документы", а в конце заголовков указываются основные виды документов. Термином "документы" обозначаются также документы-приложения к какому-либо обобщающему документу (приказу, распоряжению, протоколу). В фондах личного происхождения этот термин употребляется для описания разнородных по виду документов, относящихся к одному лицу;
4) если ед. хр. представляет собой переписку, в заголовке указываются официальные наименования корреспондентов и вопрос (предмет) переписки. В случае ведения переписки с однородными корреспондентами, в заголовке указывается общее видовое наименование корреспондентов;

2) архивтік құжаттар туралы анықтамалық мәліметтер. Архивтік құжаттар туралы ақпарат архивтік шифр элементтерінен (қор нөмірі, құжаттар, істер тізімдемесі, сақ. бір./ес. бір. нөмірі, парақтар нөмірі), архивтік құжаттардың көлемінен (парақтар саны), құрылған уақытынан тұрады;
3) түпнұсқаға/көшірмеге нұсқау;
4) тасығыш түрі (немесе жаңғырту әдісі);
5) пайдалану және қол жеткізу шарты. Архивтік құжаттарға қол жеткізу және оларды пайдалануда Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе қор иесімен пайдалануға және қол жеткізуге шектеу енгізілген құжаттар, соның ішінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық құндылық объектілеріне жататын құжаттардың және физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттардың бар екендігі, пайдалану қорының бар екендігі туралы, архивтік құжаттардың тілі және сыртқы ерекшеліктері туралы, ҒАА жүйесіне қосылғандығы туралы ақпараттың бар екендігі туралы мәліметтер болады.
ҒАА жасау кезінде архив архивтік анықтаманың сипаттау тарауын жасау барысындағы жалпы талаптармен қатар олардың әрбір түрінің дайындық ерекшеліктерін есепке алады.
325. Сақ. бір. атауын жасау барысында, оны түзу негізіне қандай элементтердің және олардың байланысы болғанын, оның тақырыбының немен тұжырымдалатынын ескеру қажет. Осыған орай:
1) сақ. бір. құрамын сипаттайтын сақ. бір. түрі (іс, өзара жазысқан хат-хабарлар, құжаттар, тізілім, альбом, журнал, кітаптар және тағы сол сияқты) немесе құжаттардың түрі (әртүрлілік) (хаттамалар, баяндамалар, бұйрықтар, есеп берулер, еске алу актілері, мақалалар, романдар, жазба кітапшалары және тағы басқа) атаудың басында көрсетіледі;
2) іс жүргізуде бір сұрақ бойынша сот, тергеу, жеке, дербес, төрелік және басқа істердің атаулары бірізділікке байланысты "іс" деген сөзбен аяқталады;
3) іс жүргізу реттілігімен байланысы жоқ, бір сұрақты қамтитын сақ. бір. "құжаттар" сөзімен басталады, атаудың соңына құжаттың негізгі түрлері көрсетіледі, "құжаттар" терминімен қандай да бір қорытынды құжаттардың (бұйрық, хаттама, өкім) қосымша құжаттары да белгіленеді. Жеке қорда бұл термин бір тұлғаға тиесілі құжаттар түрінің әр түрлі руды сипаттау барысында қолданылады;
4) егер сақ. бір. хат алмасу болып табылатын болса, құжат атауына корреспонденттердің ресми атауы және көтерілген мәселе (зат) көрсетіледі. Егер хат алмасу бірыңғай корреспонденттермен жүргізілген болса, атауында сол корреспонденттердің жалпы атауы көрсетіледі;

5) изложение вопроса (предмета), отражающего содержание документов, является основной частью заголовка и дается после указания вида дела, автора, корреспондента (адресата) документов.
326. При изложении в заголовках вопроса (предмета), отражающего содержание документов, следует:
1) приводить полные или официальные сокращенные наименования организаций или фамилии и инициалы лиц с указанием их должностей, званий, профессий в случаях, если содержание документов дела касается каких-либо организаций или лиц, если упоминается три и более организаций или лиц давать их видовое понятие;
2) в заголовках судебных дел, кроме фамилий, имен и отчеств (или инициалов) лиц, раскрывать суть дела;
3) если содержание документов ед. хр. касается нескольких вопросов, являющихся частью одного общего вопроса, в заголовке отражается общий вопрос в такой формулировке, которая охватывает все вопросы частного характера.
327. Наименование местности (населенных пунктов, географических объектов, административно-территориальных единиц) вносится в заголовок дела, если необходимо указать место событий или местонахождение авторов (адресатов, корреспондентов) документов. Их наименования приводятся в возрастающем порядке - аул (село, деревня), город, район (уезд), область (губерния, край) и так далее.
328. При составлении заголовков ед. хр. с организационно-распорядительной документацией одного вида, в заголовок выносится наименование документов во множественном числе с проставлением их кратких номеров.
329. После обозначения вида дела или вида документов в заголовке указывается автор входящих в дело документов. Если автором документов является организация, в деятельности которой они отложились, в заголовке дела наименование организации или опускается или приводится его общее видовое наименование (комитет, суд, комиссия и тому подобное).
330. Даты, к которым относятся изложенные в документах события, вносятся в заголовок, если точная датировка отражает исторические связи между событиями и фактами и необходима для понимания конкретного содержания документов.
331. Если дело состоит из одного документа, то в заголовке указываются вид документа, от кого он исходит, кому адресован, его дата и краткое содержание.
332. В ед. хр., состоящих из планов и отчетов, в заголовке указывается год (период), на который составлен план, или год (период), за который составлен отчет.
Заголовки ед. хр., содержащих статистические отчеты, составляются с указанием номеров форм статистической отчетности.
333. Если дело состоит из нескольких томов (частей), всем томам (частям) дается общий заголовок, а затем (при необходимости) делается уточнение содержания каждого тома (части) в отдельности, в последнем томе (части) добавляется слово "последний" ("последняя").

5) құжаттың мағынасын көрсететін сұрақтың (заттың) мазмұны атаудың негізгі бөлігі болып табылады және құжаттардың іс түрін, авторын, корреспондентін (адресатын) көрсеткеннен кейін беріледі.
326. Құжаттың мазмұнын көрсететін сұрақтың (заттың) атауын мазмұндау барысында:
1) ұйым атауының немесе тұлғаның тегінің және аты-жөнінің толық немесе ресми қысқартылған атауын, тұлғаның қызметін, шенін, егер істегі құжаттардың мазмұны қандай да бір ұйымға немесе тұлғаға қатысты болған жағдайда мамандығы көрсетіледі, егер үш немесе одан да көп ұйым немесе тұлға ескертілетін болса, олардың түрлеріне түсініктеме беру керек;
2) қылмыстық істер атауында тұлғаның тегі, аты, әкесінің атынан (немесе аты-жөні) басқа істің мәнін ашу керек;
3) егер сақ. бір. құжатының мазмұны жалпы бір сұрақтың бөлігі болып табылатын бірнеше сұрақтарға байланысты болса, атауында жеке сипаттағы барлық сұрақтарды қамтитын тұжырымдалған жалпы бір тақырып көрсетіледі.
327. Жергілікті жердің атауы (тұрғылықты жердің, географиялық нысандардың, әкімшілік-аумақтық бірліктердің) егер құжаттардағы оқиғаның орнын немесе автродың тұрғылықты жерін (адресаттардың, корреспонденттердің) көрсету керек болған жағдайда істің атауына кіргізіледі. Олардың атаулары өсу реттілігімен беріледі - ауыл (село, деревня), қала, аудан (уезд), облыс (губерния, бөлік) және тағы басқалар.
328. Бір түрдегі ұйымдық-басқару құжаттамасының сақ. бір. құру барысында, құжаттар атына құжаттардың атауы көпше түрде қысқа нөмірлері қойылып беріледі.
329. Іс түрін немесе құжаттың түрін белгіліген соң, атына іске кірген құжаттардың авторы көрсетіледі. Егер құжаттың авторы қызметі барысында түзілген ұйым болып табылған жағдайда, істің атында ұйымың аты түсіп қалады немесе жалпы түрлік атауы беріледі (комитет, сот, комиссия және тағы сол сияқты).
330. Егер көрсетілген күн оқиға мен болған факті арасындағы тарихи байланысты көрсететін және құжаттардың нақты мазмұнын түсіну үшін қажет болса, құжатта баяндалған күн тақырыпта көрсетіледі.
331. Егер іс бір құжаттан тұратын болса, онда тақырыбында құжаттың түрі, кімнен келгені, кімге бағытталғаны, уақыты және қысқаша мазмұны көрсетіледі.
332. Жоспарлар мен есеп берулерден тұратын сақ. бір. құжаттар атауында жоспар жасалынған жыл (кезеңі) немесе есеп берілген жыл (кезеңі) көрсетіледі.
Статистикалық есептері бар сақ. бір. атауы, статистикалық есептілік нысанының нөмірін көрсетумен жасалады.
333. Егер іс бірнеше томнан (бөлімнен) тұратын болса, барлық томына (бөліміне) ортақ тақырып беріледі, сонан соң (қажет болған жағдайда) әрбір томның (бөлімнің) мазмұнына жеке-жеке түсініктеме беріледі, соңғы томға (бөлімге) "соңғы" деген сөз жазылады.

334. Внесенные в заголовок данные (фамилия, имя, отчество, наименование местности, наименование организации и так далее), установленные составителем заголовка путем исследования, заключаются в квадратные скобки.
335. Для унификации описания дел, однородных по одному или нескольким существенным признакам, составляются типовые заголовки. При этом учитываются также функции организации, особенности системы делопроизводства, а также характер отложившейся и наиболее типичной документации. В типовой заголовок могут входить географический, хронологический и другие элементы. Он может состоять из обозначения вида и автора документов, вида и корреспондента, вида и обобщенного обозначения корреспондентов и содержания. При составлении заголовка конкретного дела типовой заголовок необходимо приблизить к содержанию документов.
336. Часть документов подлежит аннотированию. Аннотация документов ед. хр. представляет собой краткую характеристику содержания отдельных документов, особенности которых не отражены в заголовке ед. хр.
Аннотируются особо ценные документы, документы-приложения к основному документу, документы организаций-предшественников, документы, содержащие сведения по личному составу, имеющие справочное значение, документы, которые могут служить предметом самостоятельного поиска, наличие которых в данном деле не может быть определено по его заголовку (воззвания, листовки, прокламации, брошюры, карты, планы, чертежи, фотографии и так далее).
337. Аннотация составляется в порядке, принятом для описания отдельного документа или как краткое изложение части содержания документа.
При аннотировании печатных материалов указывается вид документа, его наименование или начальные слова документа (при отсутствии наименования), выходные данные.
В аннотациях чертежных и других изобразительных материалов рекомендуется указывать материал, вид, формат документа и способ его исполнения, для карт – масштаб.
В аннотации также приводятся имена лиц, наименования организаций, географические наименования и так далее, упоминающиеся в документах и имеющие существенное значение (перечисляются в конце аннотации под рубрикой "упоминаются").
338. В конце аннотации приводятся номера листов аннотируемых документов. В аннотации может отмечаться степень подробности сведений ("краткие сведения", "подробное сообщение"). Аннотация пишется после заголовка с красной строки.
При значительных объемах аннотируемых документов, аннотация может быть составлена на отдельном листе, которая вкладывается между обложкой и первым листом документа.

334. Тақырыпқа енгізілген зерттеу арқылы тақырып түзуші белгілеген деректер (тегі, аты, әкесінің аты, жергілікті жердің атауы, ұйымның атауы және тағы басқа) төртбұрышты жақшаға алынады.
335. Бірыңғай бір немесе бірнеше маңызды белгілері бойынша істер сипаттамасын бір ізге салу үшін тұрпаттық атаулар жасалады. Бұл ретте, ұйымның функциясы, іс жүргізу жүйесінің ерекшелігі, сонымен қатар жиналып қалған және тұрпаттық құжаттамалардың сипаты есепке алынады. Тұрпаттық атауға географиялық, хронологиялық және басқа элементтер кіреді. Ол түр атауынан және құжат авторынан, түрден және корреспонденттен, түрден және корреспонденттердің жалпы атауынан және мазмұнынан тұрады. Нақты бір істің тақырыбын жасау барысында тұрпаттық атауды құжат мазмұнына сәйкестендіру қажет.
336. Құжаттардың бір бөлігі аннотациялануға жатады. Сақ. бір. құжаттарын аннотациялау дегеніміз ерекшеліктері сақ. бір. атауында көрсетілмеген жекелеген құжаттардың мазмұнына қысқаша сипаттама беру.
Аса құнды құжаттар, негізгі құжатқа қосымша құжаттар, бұрынғы ұйымның құжаттары, ақпараттық мәні бар жеке құрам бойынша мәліметтерден тұратын құжаттар, оның атауы дербес іздестіру пәні болатын (үндеулер, парақшалар, прокламациялар, кітапшалар, карталар, жоспарлар, сызбалар, фотосуреттер және тағы сол сияқты) анықтамалық мәні бар құжаттар аннотацияланады.
337. Аннотация жеке құжатты сипаттау үшін немесе құжат мазмұнының бөлігіне қысқаша сипаттама беру тәртібі бойынша жасалады.
Баспасөз материалдарын аннотациялау барысында құжаттың түрі, оның атауы немесе құжаттың алғашқы сөзі (атауы болмаған жағдайда), ұйғарынды деректері көрсетіледі.
Сызба және басқа да өнертапқыштық материалдарды аннотацияланған жағдайда материал, түрі, құжаттың форматы және оны орындау әдістері, карталар үшін масштабы көрсетіледі.
Аннотацияда тұлғаның аты, ұйымның атауы, географиялық атаулар және сол сияқты құжаттарда аталған және маңызды мәні бар деректер (аннотация соңында "аталады" айдарымен санамаланады) келтіріледі.
338. Аннотацияның соңында аннотацияланған құжаттардың парақ саны жазылады. Аннотацияда мәліметтердің толықтық дәрежесі көрсетіледі ("қысқаша мәлімет", "толық мәлімет"). Аннотация құжат атауынан соң жаңа жолдан бастап жазылады.
Аннотацияланған құжаттар көлемі үлкен болған жағдайда, аннотация жеке парақта дайындалып, мұқаба мен бірінші парақтың арасына қойылады.

339. При аннотировании не следует употреблять фраз и выражений, не несущих основной смысловой нагрузки ("в документах содержится", "документы касаются"), а также таких субъективных формулировок, как "весьма ценные документы", "очень интересные документы" и тому подобное.
Параграф 2. Порядок описания подлинности документов, степени полноты, способа воспроизведения и внешних особенностей дел
340. При описании документов дела указывается их копийность. При описании особо ценных документов устанавливается и указывается их подлинность или копийность.
341. Признаками подлинности официальных документов являются:
1) официальный бланк организации, наличие подписи должностного лица, печати организации, дата и регистрационный номер документа и тому подобное;
2) для документов личного происхождения – их автографичность или наличие подписи автора документа.
342. Если данные о подлинности относятся к одному документу (части документов), упоминаемому в заголовке, указание о подлинности дается после описания этого документа (документов) в скобках со строчной буквы.
343. Подлинность или копийность документов в деле указывается после заголовка с прописной буквы. Если копийным является один или несколько документов, указанных в заголовке наряду с другими, копийность указывается в заголовке вслед за указанным документом (документами) в скобках со строчной буквы.
Если документ (документы) дела аннотируется(ются), указание о подлинности или копийности дается после аннотации с прописной буквы.
344. Если дело содержит особо ценные, но не полностью сохранившиеся документы, указывается степень их полноты - "отрывок", "разрозненные листы", "без начала", "без конца" и тому подобное.
345. Способ воспроизведения указывается для документов в случае, если он необычен для данного вида (разновидности) документов или имеет принципиальное значение для характеристики содержания.
Для обозначения способа воспроизведения документов употребляются термины - "рукопись", "автограф", "машинопись", "печатный", "гектограф", "стеклограф" и другие.
346. Если дело по своим внешним особенностям отличается от большей части документов архивного фонда, то при его описании необходимо указать эти особенности. К внешним особенностям дел и документов относятся:
1) особый писчий материал (пергамент, шелк и тому подобное);
2) особый материал обложки и переплета (кожа, набивная ткань и тому подобное);
3) наличие украшений на обложке, иллюстрации или украшения текста;
4) язык документов, отличный от языка остальных документов архивного фонда;

339. Аннотация жазылғанда негізгі мағынасы жоқ сөздер мен сөз тіркестерін ("құжаттарда бар...", "құжаттарға... қатысы бар"), сондай-ақ "аса құнды құжаттар", "өте қызықты құжаттар" және тағы сол сияқты субъективті тұжырымдарды қолданбаған жөн.
Параграф 2. Құжаттардың түпнұсқалығын, толықтық дәрежесін, жаңғырту тәсілдері мен істердің сыртқы ерекшеліктерін сипаттау тәртібі
340. Істің құжаттарын бейнелеу барысында, олардың көшірмелігі көрсетіледі. Аса құнды құжаттарды бейнелеу барысында, олардың түпнұсқасы немесе көшірмелігі белгіленеді және көрсетіледі.
341. Ресми құжаттардың түпнұсқа екендігін көрсететін белгілер:
1) ұйымның ресми бланкы, лауазымды тұлға қолының қойылуы, ұйымның мөрі, құжаттың датасы және есепке алу нөмірі және сол сияқты;
2) жеке тектік құжаттар үшін – оның қолтаңбасымен жазылуы немесе құжат иесінің қолының бар болуы.
342. Егер түпнұсқалық туралы мәліметтер атауында көрсетілген бір құжатқа (құжаттар бөлігіне) қатысты болса, түпнұсқалық туралы нұсқаулар құжаттың (құжаттардың) сипатынан кейін жақша ішінде кішкентай әріптермен жазылады.
343. Істе құжаттардың түпнұсқалығы немесе көшірмесі жазба әріптерімен атаудан соң жазылады. Егер, атауында көрсетілген бір немесе бірнеше құжаттар ғана көшірме болып табылатын болса, атауында олардың көшірме екендігі көрсетілген құжаттан (құжаттардан) кейін жақша ішінде кішкентай әріптермен беріледі.
Егер істегі құжат (құжаттар) аннотацияланатын болса, түпнұсқа немесе көшірме туралы мәлімет аннотациядан соң жазба әріптерімен беріледі.
344. Егер істе аса құнды бірақ толығымен сақталмаған құжаттар болған жағдайда, олардың толықтығының дәрежесі көрсетіледі - "үзінді", "жекелеген парақтар", "басы жоқ", "соңы жоқ" және сол сияқты.
345. Аталған құжаттар түріне (әртүрлі құжаттарға) жаңғырту ерекше болған жағдайда немесе мазмұнын сипаттау үшін принципті мәні болған жағдайда құжаттар үшін жаңғырту тәсілі көрсетіледі.
Құжатта жаңғырту әдісін көрсету үшін мына терминдер қолданылады - "қолжазба", "қолтаңба", "машинкаға басылған", "баспа", "гектограф", "стеклограф" және басқалары.
346. Егер істің сыртқы ерекшелігі архив қорындағы құжаттардың көпшілігінен ерекшеленетін болса, оны баяндау барысында сол ерекшеліктері көрсетіледі. Істер мен құжаттардың сыртқы ерекшелігіне мыналар жатады:
1) ерекше жазба материалы (пергамент, жібек және сол сияқты);
2) мұқабаның және тысының ерекше материалы (былғары, бедерлі мата және сол сияқты);
3) мұқабадағы безендіру, мәтіндегі иллюстрациялар немесе безендірулердің бар болуы;
4) архив қорының құжаттарының тілінен ерекшелеп тұратын құжаттардың тілі;

5) печати;
6) наличие прилагаемых образцов бумаги, тканей и так далее.
347. Данные о степени полноты, способе воспроизведения, внешних и других особенностях документов дела приводятся после заголовка и аннотации с новой строки.
Параграф 3. Порядок датировки документов при описании
348. Полная дата (число, месяц, год) словесно-цифровым способом указывается при описании нормативных правовых актов, творческой документации, документов, касающихся прав и законных интересов граждан, финансовых документов, дел по одному вопросу, а также документов, для которых датировка имеет важное значение (доклады, листовки, стенограммы, письма и тому подобное).
349. При выявлении крайних дат документов, составляющих дело, необходимо иметь в виду следующее:
1) начальной датой дела является дата составления (регистрации) самого раннего документа, а конечной – дата составления (регистрации) самого позднего документа;
2) даты декретов, указов, договоров, постановлений, приказов, распоряжений и тому подобное указываются по времени их подписания, если документы не датированы, даты указываются по времени опубликования или введения в действие;
3) крайние даты для программ, планов, смет расходов, штатных расписаний, отчетов и тому подобное документов не проставляются;
4) если в деле документы-приложения датированы ранее первого документа дела, то их даты оговариваются с новой строки - "имеются документы за ... год";
5) если делом являются книги или журналы, то крайними датами для них будут даты первой и последней записи;
6) если дело состоит из копийных документов, изготовленных значительно позже создания их подлинников или полученных фондообразователем для работы (например, в архивных фондах редакций, различных комиссий и тому подобное), то крайними датами будут являться даты изготовления копий (даты подлинников приводятся в заголовке);
7) если дело было начато в одной организации, а закончено в другой, то выявляются три даты - дата заведения дела в делопроизводстве первой организации, дата поступления его во вторую организацию и дата завершения его в делопроизводстве последней организации (первые две даты обозначаются в виде дроби);
8) при наличии в делах документов дореволюционного и советского периодов, в крайние даты включаются даты документов обоих периодов;
9) при обозначении даты сначала указывается число, затем месяц и год.
350. Даты следует указывать по тому стилю, по какому датированы сами документы (без перевода на другой стиль), за исключением:
1) дел, содержащих документы, относящиеся ко времени перевода старого на новый стиль, то есть с 14 февраля по 1 июля 1918 года, которым дается двойная датировка - сначала приводится дата по новому стилю, а за ней в скобках – по старому;

5) мөрлер;
6) қосымша қағаздар, маталар үлгісінің және тағы сол сияқтылардың бар болуы;
347. Толықтық дәрежесі туралы, жаңғырту әдісі туралы, құжаттың ішкі және сыртқы ерекшеліктері туралы деректер атаудан соң келтіріледі және аннотация жаңа жолдан басталады.
Параграф 3. Сипаттау барысында құжаттар мерзімін көрсету тәртібі
348. Жазбаша және санмен жазылған толық мерзімі (күні, айы, жылы) нормативтік құқықтық актілерде, шығармашылық құжаттарда, құқық және азаматтардың заңдық қызығушылықтарына қатысты құжаттарда, қаржылық құжаттарда, бір мәселе бойынша істе, сонымен қатар мерзімін көрсету өте маңызды болып табылатын құжаттарда (баяндамаларда, үнпарақтарда, стенограммаларда, хаттарда және сол сияқты) көрсетіледі.
349. Істі құрап тұрған құжаттардың соңғы мерзімін айқындау үшін төмендегілерді ескеру қажет:
1) істің бастапқы мерзімі болып ең алғашқы құжаттың құрылған (тіркелген) күні болып табылады, ал соңғысы болып – ең соңынан құрылған (тіркелген) құжаттың күні болып саналады;
2) декреттер, жарғылар, шарттар, қаулылар, бұйрықтар, өкімдердің және сол сияқты мерзімі, қол қойылған күні көрсетіледі, егер құжаттарда мерзімі көрсетілмеген болса жарияланған уақытының мерзімі немесе қызметке енген күннің мерзімі жазылады;
3) бағдарламалар, жоспарлар, шығындар есебіне, штаттық кестелерге, есептерге және сол сияқтыларға соңғы мерзімі қойылмайды;
4) егер істе құжаттардың қосымшасына істегі құжаттан бұрын мерзім қойылған болса, онда мерзімі жаңа жолдан - "...жылдың құжаттары бар" деп жазылады;
5) егер іс кітаптар мен журналдардан тұратын болса, олардың соңғы мерзімі етіп алғашқы және соңғы жазба алынады;
6) егер іс түпнұсқасынан кейінірек жасалған немесе қортүзуші жұмысы үшін алған көшірген құжаттардан тұратын болса (мысалы, редакцияның архив қорынан, әртүрлі комиссия және сол сияқты) соңғы мерзім болып көшірме дайындалған күн болып табылады (түпнұсқаның мерзімі атауында көрсетіледі);
7) егер іс бір ұйымда басталып, екінші ұйымда аяқталған болса, үш мерзім көрсетіледі - бірінші ұйымның іс жүргізуінде басталған іс, екінші ұйымға келіп түскен мерзім және соңғы ұйымның іс жүргізуінде аяқталған іс (бірінші және екінші мерзім бөлшек ретінде көрсетіледі);
8) егер істе революцияға дейінге және кеңес кезеңіндегі құжаттар болса, соңғы мерзімге екі кезеңнің де мерзімі кіргізіледі;
9) мерзімін көрсетер кезде бірінші күні, айы, жылы көрсетіледі.
350. Мерзімдерді құжат мерзіміндегі стильді бұзбай отырып көрсету керек (басқа стильге аудармай). Тек төмендегілер өзгереді:
1) ескі стильді жаңа стильге ауыстыру кезеңіне жататын құжаттары бар істер, яғни 1918 жылдың 14 ақпаны мен 1 шілде арасы, оларға екі мерзім көрсетіледі. Бірінші жаңа стильдегі мерзім көрсетіледі, одан соң жақшаның ішінде ескі стильдегі мерзім көрсетіледі;

2) дел, содержащих документы, образовавшиеся до перевода старого на новый стиль и относящиеся к событиям, имеющим международное значение, которым дается дата по старому стилю, а за ней в скобках – по новому.
351. Если полные даты дела или отдельные их элементы определяются приблизительно, на основании анализа содержания документов, то пределы колебаний оговариваются, а даты или отдельные их элементы заключаются в квадратные скобки. Полные или отдельные их элементы, не абсолютно достоверные, сопровождаются вопросительным знаком.
352. При создании НСА архив учитывает не только общие требования к составлению описательных статей архивных справочников, но и особенности подготовки их каждого типа и вида.
Параграф 4. Порядок составления описи дел, документов
353. Опись дел, документов (архивный справочник, предназначенный для раскрытия состава и содержания ед. хр./ед. уч., закрепления их внутрифондовой систематизации и учета) состоит из описательных статей ед. хр./ед. уч., итоговой записи, листа-заверителя) и справочного аппарата к описи.
354. В справочный аппарат описи дел, документов входят:
1) титульный лист. На титульном листе архивной описи дел помещаются следующие данные:
полное наименование архива;
наименование архивного фонда, которое пишется в виде официального наименования организации - фондообразователя со всеми его переименованиями, и сокращенными наименованиями (в круглых скобках), относящимися к периоду, за который документы включены в архивную опись, в хронологической последовательности;
номер архивного фонда;
номер архивной описи (по листу архивного фонда);
наименование архивной описи;
крайние даты документов, внесенных в архивную опись. Если в архивную опись внесены дела за несколько лет с перерывами, то на титульном листе проставляются только те годы, за которые имеются документы;
2) содержание (оглавление). В оглавлении (содержании) разделов архивной описи дел и справочного аппарата к ней перечисляются - предисловие, список сокращений наименования всех разделов, подразделов и более мелких групп дел, включенных в архивную опись, указатели, переводные таблицы шифров против каждого названия ставится номера соответствующих листов описи;
3) предисловие. Предисловие составляется либо к каждой описи дел, документов, либо общее ко всем описям архивного фонда. В предисловии кратко излагаются история фондообразователя с ссылками на законодательные источники и документы фонда.
К архивным описям объединенных архивных фондов составляется общее предисловие, если архивные фонды, входящие в них, включены в одну архивную опись. Кроме того, составляются предисловия к архивным описям отдельных архивных фондов, включенных в объединенный архивный фонд. В этих случаях в общее предисловие включаются все общие сведения относительно объединенного архивного фонда и отдельных его архивных фондов и их архивных описей. В предисловиях к архивным описям отдельных архивных фондов излагаются сведения, касающиеся лишь этих архивных фондов, и даются ссылки на общее предисловие.
В первой части предисловия, посвященной истории организации - фондообразователя, кратко излагаются:
исторические условия, в которых возникла и действовала организация - фондообразователь;
дата создания организации - фондообразователя со ссылкой на нормативные правовые акты, а также наименование организации-предшественника, подчиненность организации - фондообразователя;
компетенция, структура и функции организации - фондообразователя;
изменение наименования, структуры и ведомственной подчиненности организации - фондообразователя с указанием основных вызвавших их причин;
дата ликвидации (реорганизации) организации - фондообразователя со ссылкой на нормативные правовые акты, а также наименование организации, унаследовавшей ее функции.
В характеристике истории архивного фонда и его состояния указывается:
время поступления дел в архив, полнота документов в архивной описи;
сведения о наличии документов, относящихся к профилю данного архивного фонда, в составе других архивных фондов с указанием их наименований и номеров;
наличие дел, выходящих за хронологические границы архивного фонда. При этом приводятся наименования и номера архивных фондов организаций-предшественников или правопреемников и организаций, выполнявших отдельные функции данной организации (при его ликвидации или реорганизации), в которых имеются указанные дела;
сведения о проведенных в государственном (специальном государственном) архиве описания документов, переработке или усовершенствования архивных описей с указанием причин, вызвавших необходимость этих работ (перефондирование документов, создание объединенных архивных фондов и другие причины).
В краткой характеристике состава и содержания дел в архивной описи отмечаются наиболее типичные группы дел, как по их видам и разновидностям документов, так и по их содержанию.
В предисловии указываются основные принципы формирования дел, приемы раскрытия содержания документов, особенности описания и оформления дел. Указываются также принципы построения архивной описи без воспроизведения схемы систематизации, особенности систематизации дел, содержащих документы за несколько лет.
Заключительная часть предисловия содержит характеристику справочного аппарата к архивной описи, основные принципы его составления и указания о порядке пользования им.
Предисловие подписывается составителем с указанием даты составления;

2) егер істегі құжаттар ескі стильді жаңа стильге ауыстырғанға дейін құрылған болса және халықаралық маңызы болса, онда оған екі стиль бойынша мерзімі қойылады, кейін жақшаның ішінде жаңа стильдегі мерзімі жазылады.
351. Егер істің толық мерзімі немесе олардың жеке элементтері құжат мағынасы анализі негізінде шамамен айқындалатын болса, өзгерістер келісіледі, ал мерзімі немесе жеке элементтері төртбұрышты жақшаға алынады. Толығымен анықталмаған толық немесе олардың жекелеген элементтерінің соңына сұрау белгісі қойылады.
352. ҒАА-ты дайындау барысында архив анықтамасының сипаттамалық мақаласын жасау барысында архив тек жалпы талаптарды ғана емес, сонымен қатар әрбір түрін және тұрпатын дайындау ерекшеліктері есепке алынады.
Параграф 4. Істердің, құжаттардың тізімдемесін жасау тәртібі
353. Істер, құжаттар тізімдемесі (сақ. бір./ес. бір. құрамын және мазмұнын ашуға бағытталған, олардың ішкі жүйелеуін және есепке алуын бекітетін архивтік анықтама) сақ. бір./ес. бір. баяндау мақаласынан, қорытынды жазбалардан, куәландыру парағынан және тізімдеменің анықтамалық аппаратынан тұрады.
354. Істер, құжаттар тізімдемесінің анықтамалық аппаратына төмендегілер кіреді:
1) титулдық парақ. Істердің архив тізімдемесінің титулдық парағында төмендегі мәліметтер кіреді:
Архивтің толық атауы;
құжат архивтік тізімдемесіне енген мерзімге жататын хронологиялық реттілікпен ұйымның ресми атауы ретінде жазылатын қортүзушінің барлық қайта атауларымен қоса архив қорының атауы, барлық бағынушылардың өзгерген және қысқартылған атаулары (жақшаның ішінде);
архив қорының нөмірі;
архив тізімдемесінің нөмірі (архив қорының парағы бойынша);
архив тізімдемесінің атауы;
архив тізімдемесіне енгізілген құжаттардың соңғы мерзімі. Егер архив тізімдемесіне үзіліспен бірнеше жылдың ісі енгізілген болса, титулдық парақта құжаттары бар жылдар ғана көрсетіледі;
2) мазмұны. Мазмұнында архив тізімдемесінің ісіне және анықтамалық аппарат бөліміне мыналар аталып шығады - алғы сөз, барлық бөлімінің, бөлімшелерінің, архив тізімдемесіне енгізілген істегі басқа да ұсақ топтардың қысқартылған атауларының тізімі, көрсеткіштер, шифрлар аударма сызбаларының қарсысына тізімдеменің сәйкес парақтарының нөмірлері қойылады;
3) алғы сөз. Алғы сөз істер, құжаттар тізімдемесінің әрбіріне немесе архив қорындағы барлық тізімдемелерге жалпы жасалады. Алғы сөзде заң шығарушы көздерге және қор құжаттарына сілтеме көрсете отырып қортүзушінің қысқаша тарихы жазылады.
Егер құрамына кіретін барлық архивтік қор бір архив тізімдемесіне енгізілген болса, онда біріккен архив қорының архив тізімдемесіне жалпылама алғы сөз беріледі. Сонымен қатар, біріккен архив қорына кіретін бөлек архив қоры тізімдемесіне де алғы сөз жазылады. Бұл жағдайда жалпылама алғы сөзде біріккен архив қорының және олардың жеке тектік архивтік қорының және олардың архивтік тізімдемелеріне ортақ мәліметтер қамтылады. Бөлек архивтік қордың архивтік тізімдемесінің алғы сөзінде тек сол архивтік тізімге қатысты мәліметтер беріледі және жалпы алғы сөзге сілтеме жасалады.
Алғы сөздің бірінші бөлімінде ұйымның – қор құрушының тарихына арналған мына мәліметтер қамтылады:
қор құрушы – ұйым пайда болған және қызмет еткен тарихи жағдай;
нормативтік құқықтық актілерге сілтеме көрсетіле отырып ұйымның – қор құрушының пайда болған мерзімі, сонымен қатар ізбасар ұйымның атауы, қор құрушының бағынатын ұйымы көрсетіледі;
қор құрушы ұйымның құзыреті, жүйесі және қызметі;
негізгі себебін көрсете отырып ұйымның – қор құрушының атауының, жүйесінің және ведомстволық бағынушыларының өзгеруі;
нормативтік құқықтық актілерге сілтеме көрсете отырып ұйымның – қор құрушының таратылу мерзімі (қайта құрылуы), сонымен қатар оның қызметін атқаратын мұрагер ұйымның атауы;
Архив қоры тарихының және жай-күйінің сипаттамасында мыналар көрсетіледі:
істің архивке келіп түсу мерзімі, архив тізімдемесіндегі құжаттардың толықтығы;
бір архив қорының бағытына жататын, бірақ екінші архив қорының құрамында жүрген құжаттардың бар болуы туралы мәлімет және бар болған жағдайда олардың аттары мен нөмірлері көрсетіледі;
архивтік қордың хронологиялық шегінен шығатын істердің бар болуы. Бұл жағдайда бұрынғы ұйымның немесе мұрагер – ұйымның архивтік қорының нөмірі және берілген ұйымның жекелеген қызметін атқаратын ұйымның (таратылған немесе қайта құрылған жағдайда), яғни аталмыш құжаттар болған ұйымның атауы беріледі;
мемлекеттік (арнайы мемлекеттік) архивтерде жүргізілген құжаттарға сипаттама беру, қайта өңдеулер немесе архивтік тізімдемелерді жетілдіру жұмыстары және осы жұмыстардың себебін көрсететін мәліметтер (құжаттарды қайта қорға енгізу, біріккен архивтік қор жасау және басқа себептер).
Архив тізімдемесіндегі істердің құрамы мен мазмұны туралы қысқаша сипаттамасында істердің анағұрлым тұрпаттық тобы, құжаттардың түрлері және әртүрлілігі белгіленеді.
Алғы сөзде істі құрастырудың негізгі принциптері, құжаттың мағынасын ашудағы тәсілдер, істерді сипаттаудағы және толтырудағы ерекшеліктер көрсетіледі. Сонымен қатар бірнеше жылдардың құжатын құрайтын істер жүйесінің ерекшеліктерін, жүйелеу сызбасын қайта жаңғыртпай архив тізімдемесінің құрылым принципі көрсетіледі.
Алғы сөздің соңғы тарауында анықтамалық аппараттың архив тізімдемесіне сипаттама, оларды құрудағы негізгі принциптер және оларды қолдану ережесі туралы нұсқау беріледі.
Алғы сөзге құрылған уақытын көрсете отырып құрастырушы қол қояды;

4) список сокращений. Назначение списка сокращений – унификация приемов описания в архивной описи дел и в справочном аппарате к ней, уменьшение ее объема. Список сокращений составляется, если при описании используются сокращенные слова. Сокращения располагаются в алфавитном порядке, слева - сокращение, тире, расшифровка. В список не включаются общепринятые сокращения слов. Произвольное образование сокращений исключается;
5) указатели. В целях повышения информативности архивных описей проводится составление указателей. Для вошедших в научный оборот архивных фондов, включающих документы других фондообразователей, с целью обеспечения поиска документов определенного фондообразователя допускается составление специальных указателей фондовых включений. В них указываются номера и наименования архивных фондов и перечисляются номера дел, относящихся к данным архивным фондам. Соответствующие указания делаются и в предисловиях к архивным описям архивного фонда, в котором находятся эти дела, и архивного фонда, к которому они относятся;
6) переводные таблицы архивных шифров (в случае переработки описи).
355. Архив в необходимых случаях проводит усовершенствование и переработку описей дел, документов.
356. Усовершенствование описи дел, документов - комплекс работ по повышению информативности описи - уточнению (редактированию) заголовков ед. хр./ед. уч. (без изменения их систематизации), составлению необходимого справочного аппарата к описи.
Редактирование заголовков проводится с просмотром (полным или выборочным) или без просмотра дел. Необходимость просмотра дел в каждом конкретном случае определяется при предварительном анализе качества заголовков.
Редактирование заголовков проводится по тексту второго экземпляра описи с последующей ее перепечаткой. Все изменения и уточнения, происшедшие в заголовках, переносятся на обложки дел.
В процессе редактирования заголовков проверяются правильность передачи заголовком содержания документов дел, уточняются даты, фондовая, структурная, принадлежность дел. Проводится ликвидация искажений, неточностей, устраняются стилистические и грамматические ошибки, проводится унификация заголовков, расшифровываются сокращения. В необходимых случаях проводится аннотирование отдельных документов.
357. Переработка описи дел, документов - составление новой описи взамен старой, не отвечающей требованиям поиска и учета архивных документов.
Переработка описи включает:
1) изучение ед. хр./ед. уч. с проведением экспертизы их ценности, уточнением их фондовой принадлежности;

4) қысқартулардың тізімі. Қысқартулар тізімін жасау – істердің архивтік тізімдемесін және анықтамалық аппаратты бірізділендіру, оның көлемін азайту үшін қажет. Қысқартулар тізімі сипаттамасында қысқарған сөздер болған жағдайда жасалады. Қысқартулар алфавиттік реттілікпен орналастырылады, сол жағында – қысқартылған сөз, сызықша, түсіндірме. Тізімге жалпыға мәлім қысқартылған сөздер кірмейді. Қысқартуларды өздігінен жасалмайды;
5) көрсеткіштер. Архивтік тізімдемелердің ақпараттылығын арттыру мақсатында көрсеткіштер жасалады. Ғылыми айналымның құрамына кіретін, басқа қор иелерінің құжаттары бар архив қоры, белгілі бір қортүзушінің құжаттарын іздеуді қамтамасыз ету мақсатында арнайы қордың көрсеткіштерін жасау қамтамасыз етіледі. Онда архив қорының аты мен нөмірі көрсетіледі және сол архив қорына жататын істердің нөмірлері жазылады. Тиісті көрсеткіштер істер жататын архив қорындағы архив тізімдемесінің алғы сөзіне де жазылады;
6) архив шифрларының аударма кестесі (тізімдемені қайта жасаған уақытта).
355. Архив қажет болған жағдайда істердің, құжаттардың тізімдемесін жетілдіреді және қайта жасайды.
356. Істер, құжаттар тізімдемесін жетілдіру – тізімдеменің ақпараттылығын көтеру мақсатындағы жұмыстар жинағы - сақ. бір./ес. бір. (олардың жүйесін бұзбай) атауын анықтау (редакциялау), тізімдемеге қажетті анықтамалық аппарат құру жұмыстары.
Атауларды редакциялау істі қарап (толығымен немесе таңдаулы) немесе қарамай іске асады. Белгілі жағдайларда істерді қарау қажеттілігі атаудың сапасын алдын ала сараптаудан өткізгеннен соң айқындалады.
Атауларды редакциялау тізімі көшірмесінің екінші данасымен іске асады және ол кейін басылып шығарылады. Атауына енгізілген барлық өзгертулер мен анықтаулар істің қаптамасының сыртына жазылады.
Атауды редакциялау барысында іс құжаттарының мағынасын атауға дұрыс енгізілгені тексеріледі, мерзімдері айқындалады, істің қорға, жүйеге жататындығы айқындалады. Бұрмалаулар, ұқыпсыздықтар жойылады, стилистикалық және грамматикалық қателер жөнделеді, атаулар бір ізге салынады, қысқартулар шифрланады. Қажет болған жағдайда жеке құжаттардың аннотациясы жүргізіледі.
357. Істер, құжаттар тізімдемесінің қайта өңделуі – архивтік құжаттарды іздеу және есепке алу талаптарына сай келмейтін ескі тізімдеменің орнына жаңа тізімдеме жасау.
Тізімдемені қайта өңдеуге мыналар кіреді:
1) сақ. бір./ес. бір. қорға қарай жүйелей отырып, құндылығына сараптама жүргізіп оларды зерттеу;

2) уточнение или составление заголовков ед. хр./ед. уч.;
3) определение или уточнение их крайних дат;
4) пересистематизацию ед. хр./ед. уч. по новой схеме систематизации и их перешифровку;
5) составление необходимого справочного аппарата к описи. При переработке допускается объединение нескольких архивных описей дел, документов в одну новую архивную опись.
Переработка исторически сложившихся и введенных в научный оборот архивных фондов, нежелательна, к ней следует прибегать в крайних случаях:
1) утрата значительной части фонда (пожар, наводнение и тому подобное);
2) резкое увеличение объема фонда (рассекречивание, дарение, покупка документов и тому подобное).
358. При переработке описи составляется переводная таблица старых и новых архивных шифров ед. хр./ед. уч. В которой делается отсылка от старых к новым архивным шифрам по форме:
1) номер дела по старой архивной описи;
2) номер дела по новой архивной описи;
3) примечания.
359. Если новая архивная опись включает в себя дела, документы нескольких переработанных архивных описей, то в переводную таблицу включаются графа с номерами старых архивных описей.
360. В случае передачи ед. хр./ед. уч. в другой архивный фонд, объединения его в пределах одного архивного фонда, в переводной таблице указывается его новый шифр. В графе "Примечание" указывается основание для передачи (объединения).
361. Уничтожение старых описей дел, документов после их переработки или усовершенствования запрещается. Старые описи учитываются по новым описям на правах отдельных ед. хр. и помещаются в конце новой описи за последним номером под своим заголовком и с отметкой "Опись пересоставлена (усовершенствована)".
По итогам переработки описи составляется акт описания архивных документов.
Параграф 5. Порядок составления путеводителей, каталогов, указателей, обзоров, монтажных листов киновидеодокументов и автоматизированного НСА
362. Путеводитель (архивный справочник, содержащий сведения об архивных фондах архива (архивов) в систематизированном виде и предназначенный для ознакомления пользователя с их составом и содержанием) состоит из описательных статей на уровне архивного фонда и справочного аппарата.
Видами путеводителя являются путеводитель по фондам архива (архивов), краткий справочник по фондам архива (архивов), тематический путеводитель по фондам архива (архивов). Путеводители подразделяются также на архивные (внутриархивные) и межархивные.
Вид путеводителя и схема построения определяется его целевым назначением.

2) сақ. бір./ес. бір. атын айқындау немесе құрастыру;
3) олардың соңғы мерзімін белгілеу немесе анықтау;
4) сақ. бір./ес. бір. жаңа жүйенің кестесіне сәйкес жүйелендіру және қайта шифрлау;
5) тізімдемеге қажетті анықтамалық аппарат құру, Қайта өңдеу кезінде бірнеше құжаттар, істер тізімдемесін жаңа бір архив тізімдемесіне қосуға болады.
Тарихи қалыптасқан және ғылыми айналымның құрамына кірген архив қорын қайта өңдеуге болмайды, тек аса керек жағдайларда ғана қайта өңделеді:
1) қордың көп бөлігі жоғалған жағдайда (өрт, су тасқыны және сол сияқты);
2) қор көлемінің ұлғайып кетуі (құпиясыздандыру, сыйлау, құжаттарды сатып алу және сол сияқты).
358. Тізімдемені қайта өңдеу кезінде сақ. бір./ес. бір. архивтік шифрының ескі және жаңа аударма кестелері дайындалады. Онда ескі архив шифрынан жаңа архив шифрына төмендегідей түрде сілтеме жасалады:
1) ескі архивтік тізімдеме бойынша істің нөмірі;
2) жаңа архивтік тізімдеме бойынша істің нөмірі;
3) ескертпелер.
359. Егер жаңа архивтік тізімдемеде бірнеше қайта өңделген архивтік тізімдеменің істері, құжаттары болатын болса, онда аударма кестесіне ескі архивтік тізімдеменің нөмірімен баған қосылады.
360. Сақ. бір./ес. бір. басқа архивтік қорға берген жағдайда, олардың бір архив қоры төңірегінде бірігуі аударма кестесінде оның жаңа нөміріне көрсетіледі. "Ескертпе" бағанында басқа архивке беру себебі (біріктіру себебі) көрсетіледі.
361. Ескі істер, құжаттар тізімдемесін қайта өңдеген соң немесе жетілдірген соң оларды жойып жіберуге тыйым салынады. Ескі тізімдемелер бөлек сақ. бір. құқығында жаңа тізімдеме бойынша есепке алынады және жаңа тізімдеменің соңында өз атауымен соңғы нөмірде орналастырылады және "Тізімдеме қайта жасалды (жетілдірілді)" деген белгі қойылады.
Тізімдеменің қайта өңделген қорытындылары бойынша акт осы Қағидалардың 57-қосымшасына сәйкес жасалады.
Параграф 5. Кинобейнеқұжаттардың және автоматтандырылған ҒАА жөнсілтерлер, каталогтар, көрсеткіштер, шолулар, монтаж парақтарын жасау тәртібі
362. Жөнсілтер (архивтегі, архивтердегі) архив қоры туралы жүйеленген түрде мәліметтер бар және қолданушының оның құрамы және мазмұнымен танысуы үшін бағытталған архивтік анықтама) архив қоры және анықтамалық аппарат деңгейіндегі сипаттамалық мақалалардан тұрады.
Жөнсілтердің түрлері болып архив (архивтер) қоры бойынша жөнсілтер, архив (архивтер) қоры бойынша қысқаша анықтамалық, архив (архивтер) қоры бойынша тақырыптық жөнсілтер есептеледі. Жөнсілтерлер архивтік (архив ішіндегі) және архиваралық болып бөлінеді.
Жөнсілтердің түрі және құрылым жүйесі оның мақсаттық бағытына қарай анықталады.

363. В путеводитель по фондам архива (архивов) включаются сведения о всех открытых архивных фондах.
Описание на уровне фонда реализуется в индивидуальной характеристике данного фонда (аннотации), описание на уровне группы фондов – в групповой характеристике (аннотации группы фондов).
В путеводителе для фондов со сложной структурой, хранящих многоспектную информацию, особо ценные документы уровень описания можно расширить до описания структурной части фонда (описи), с указанием номера описи, ее объема и хронологических рамок документов, отдельного документа.
Состав реквизитов описания составляется согласно приложению 59 к настоящим Правилам.
Описание на уровне группы фондов может применяться в следующих случаях:
на родственные по функциям фонды организаций, действовавших в пределах одной административно-территориальной единицы и последовательно сменявших друг друга;
на фонды организаций одной отрасли, с аналогичными функциями, одна из которых является вышестоящей по отношению к другим или другой;
на фонды организации одной отрасли, действующих в пределах одной административно-территориальной единицы.
При этом групповым способом составляется лишь аннотация документов фондов (описание состава и содержания документов фондов), а справочные данные о каждом фонде приводится полностью.
Некоторые архивные фонды представляются в виде списка неаннотируемых архивных фондов, в котором указываются - название фонда (группы фондов), номер фонда (номера или количество фондов), объем и крайние даты документов. Однотипные фонды приводятся под общим названием с указанием общего количества фондов, дел и общих крайних дат.
364. Основная часть краткого справочника по фондам архива (архивов) состоит из систематизированного перечня описательных статей на архивные фонды или группы архивных фондов.
Краткие справочники подразделяются на неаннотированные и аннотированные.
365. Основная часть тематического путеводителя по фондам архива (архивов) состоит из систематизированного перечня описательных статей по определенной теме на архивные фонды или их части.
366. В справочный аппарат путеводителя любого вида входят - титульный лист, содержание (оглавление), предисловие, список сокращений, приложения (при наличии), указатели. К путеводителю составляется общая библиография.
В многотомных изданиях путеводителей составляется справочный аппарат как для всего издания в целом, так и для отдельных томов.

363. архив (архивтер) қоры бойынша жөнсілтерде барлық ашық архив қорлары туралы мәліметтер болады.
Қор дәрежесіндегі сипаттама берілген қордың жеке сипаттамасында (аннотациясында) жүзеге асырылады, қорлардың тобын сипаттаған уақытта – топтық сипаттамасында (қорлар тобының аннотациясы) жүзеге асырылады.
Көп қырлы ақпаратты сақтайтын құрылымы күрделі қорлар үшін жөнсілтерде аса құнды құжаттарды сипаттау дәрежесін, тізімдеменің нөмірін, оның көлемін және құжаттардың, жеке құжаттың хронологиялық шегін көрсете отырып, қордың (тізімдеменің) құрылымдық бөлімдерін де сипаттауға дейін кеңейтуге болады.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 59-қосымшасына сәйкес жасалады.
Қор тобының деңгейіндегі сипаттау мынадай жағдайларда қолданылады:
бір әкімшілік-аумақтық бірлікте қызмет ететін және бір-бірін ауыстырып отыратын функциясы жағынан туыстас ұйым қорларында;
функциялары жағынан ұқсас, біреуі немесе басқасы жоғары тұратын, бір саладағы ұйымның қорларында;
бір әкімшілік-аумақтық бірлік шеңберінде қызмет ететін бір саладағы ұйымның қорларында.
Бұл ретте, тек құжаттар қорының аннотациясы (құрамының және құжаттар қоры мазмұнының сипаттамасы) топтық тәсілмен жасалады, ал әрбір қор туралы анықтамалық деректер толығымен беріледі.
Кейбір архив қорлары аннотацияланбаған архивтік қор тізімінде көрсетіледі мүмкін және онда қордың аты (қор топтамасы), қордың нөмірі (қордың нөмірі немесе саны), құжаттардың көлемі және алдыңғы және соңғы күндері көрсетіледі. Бір тұрпатты қорларда жалпы қордың, істің саны және ортақ алдыңғы және соңғы күндері көрсетіліп, ортақ атаумен келтіріледі.
364. Архив (архивтер) қоры бойынша қысқаша анықтамалықтың негізгі бөлімі архив қорларына немесе архив қоры топтамасына сипаттама мақалалардың жүйеленген тізбесінен тұрады.
Қысқаша анықтамалықтар аннотацияланған және аннотацияланбаған деп бөлінеді.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.
365. Архив (архивтер) қоры бойынша тақырыптық жөнсілтердің негізгі бөлімі архив қорының немесе олардың бөлімдерінің белгілі бір тақырыптары бойынша сипаттамалық мақалалардың жүйелендірілген тізімдемесінен тұрады.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.
366. Барлық түрдегі жөнсілтердің анықтамалық аппаратына мыналар кіреді - титулдық парақ, мазмұны, алғы сөз, қысқарған сөздердің тізімі, қосымша (бар болған жағдайда), көрсеткіштер. Жөнсілтерге жалпы библиография жасалады.
Көп томды жөнсілтерлердің барлық басылымдарына, сонымен қатар бөлек томдарына анықтамалық аппарат жасалады.

367. Каталог – межфондовый архивный справочник, в котором сведения о содержании архивных фондов, ед. хр./ед. уч., архивных документов (или их частей) сгруппированы по предметам (темам, отраслям), расположенным в соответствии с принятой схемой классификации документной информации.
368. Совокупность различных взаимосвязанных и взаимодополняющих каталогов образуют систему каталогов архива.
369. Состав системы каталогов архива определяется составом и содержанием архивных документов, интенсивностью их использования, степенью разработанности архивных фондов, наличием и качеством других типов архивных справочников.
370. Система каталогов архива соответствует следующим требованиям:
1) соответствие принципов построения каталогов их целевому назначению;
2) рациональная структура каталогов, обеспечивающая оптимальное разнообразие аспектов информационного поиска;
3) исключение параллелизма в группировке информации в различных каталогах системы;
4) исключение неоправданного дублирования и широкое применение отсылочных карточек и указателей.
371. В зависимости от схемы построения каталоги подразделяются на систематические, тематические и их разновидности (каталоги по истории организаций, административно-территориального деления и другие), предметные и их разновидности (именной, географический, объектный).
372. К каталогам создаются краткие или глухие указатели, заключающие в себе лишь обозначение предмета или наименование рубрики со ссылкой на индекс.
373. В систематическом каталоге документная информация классифицируется по отраслям знаний и практической деятельности общества и располагается в логической последовательности в соответствии с принятой схемой классификации документной информации. К систематическому каталогу или его подразделам составляется предметный, географический и именной указатели (при отсутствии соответствующих каталогов).
374. В тематическом каталоге документная информация по теме группируется по подтемам, рубрикам и подрубрикам и располагаются в логической последовательности. Самостоятельный тематический каталог создается в том случае, если группировка информации в нем ведется по признаку, отсутствующему в систематическом каталоге.
375. В каталоге по истории организаций документная информация классифицируется по отраслям, затем по подведомственности, а далее по типам организаций (банки, заводы, фабрики, тресты и так далее) в алфавитном порядке, внутри – по алфавиту их наименований.

367. Каталог – архивтік қордың мазмұны туралы, сақ. бір./ес. бір. туралы, қабылданған құжат ақпаратының жіктеу жүйесіне сәйкес орналастырылған пәндер (тақырып, сала) бойынша топтастырылған архивтік құжаттар (немесе оның бөлігі) туралы мәліметтері бар қораралық архивтік анықтамалық.
368. Өзара байланысты және өзара бірін-бірі толықтыратын әртүрлі каталогтардың жиынтығы архивтік каталогтардың жүйесін құрайды.
369. Архив каталогы жүйесінің құрамы архивтік құжаттардың құрамы мен мазмұнына қарай, оларды қолдану қарқындылығына қарай, архивтік қордың даму дәрежесіне қарай, басқа түрдегі архивтік анықтамалықтардың бар болуымен және сапасына қарай анықталады.
370. Архив каталогының жүйесі төмендегі талаптарға сай болады:
1) каталог құрылымының принциптері оның мақсаттық міндеттерімен сай келуі тиіс;
2) ақпаратты іздеу аспектілерінің оңтайлы түрленуін қамтамасыз ететін каталогтардың тиімді жүйесі;
3) жүйедегі әртүрлі каталогтардағы ақпараттарды топтастырудағы параллелизмнің болмауы;
4) дәлелденбеген қайталаудың болмауы және жөнелту карточкасы мен көрсеткіштерді кеңінен қолдану.
371. Каталогтардың құрылым кестесіне байланысты жүйелік, тақырыптық және олардың түрлері (ұйымның тарихы туралы каталогтар, әкімшілік-аумақтық бөліну және тағы басқа), пәндік және олардың түрлері (атаулы, географиялық, нысандық) болып бөлінеді.
372. Каталогтарға пәнді белгілейтін немесе индекске сілтеме көрсете отырып айдардың атауы қамтылған қысқаша немесе қатаң көрсеткіштер құрылады.
373. Жүйелік каталогтарда құжаттық ақпараттар білім саласы бойынша және қоғамның практикалық қызметі бойынша жіктеледі және қабылданған құжат ақпаратының жіктеу жүйесіне сәйкес логикалық бірізділікпен орналастырылады. Жүйелік каталогқа немесе оның бөлігіне пәндік, географиялық және атаулы көрсеткіш (сәйкес каталогтар болмаған жағдайда) жасалады.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.
374. Тақырыптық каталогта тақырып бойынша құжаттамалық анықтама тақырыптар аясында, айдар және кіші айдар аясында топталады және логикалық реттілікпен орналастырылады. Дербес тақырыптық каталогтағы ақпараттардың топтамасы жүйелік каталогтағы жоқ белгі бойынша жүргізілген кезде ғана құрылады.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.
375. Ұйым тарихының каталогындағы құжаттық ақпараттар салаға, кейін ведомствоға, одан әрі ұйымның түріне қарай (банктер, зауыттар, трестілер және сол сияқты) алфавиттік реттілікпен жіктеледі, өз ішінде – атаулар алфавиттік реттілікпен жіктеледі.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.

376. В каталоге по истории административно-территориального деления документная информация классифицируется по алфавиту видов административно территориальных единиц, а внутри – по алфавиту наименований.
377. В предметных каталогах документная информация классифицируется по алфавиту предметных понятий (фактов, событий, географических наименований) и фамилий лиц. Далее систематизация проводится в хронологической или логической последовательности.
378. Одним из источников пополнения системы каталогов являются тематические и предметно-тематические картотеки, картотеки по личному составу на документы наиболее информативных и часто используемых фондов.
379. Самостоятельно существующие картотеки связываются с системой каталогов путем отсылок.
380. При выборе архивных фондов для каталогизации необходимо учитывать:
1) состав и содержание документов фондов;
2) интенсивность и перспективы использования документов;
3) состав и состояние системы научно-справочного аппарата архива в целом и отдельных ее элементов.
381. Целесообразно намечать к каталогизации те архивные фонды, документы которые используются при подготовке публикации документов, составлении обзоров, информационных писем и тому подобное.
382. Не каталогизируются архивные фонды, архивные описи которых намечаются к переработке. Если к архивным описям имеются указатели, позволяющие вести поиск на уровне отдельного документа, каталогизация этого архивного фонда может быть отложена.
383. При выборе структурной части архивного фонда для каталогизации основным критерием является полнота отражения основной деятельности фондообразователя и организаций его системы.
384. Каталогизации подвергаются:
1) организационно-распорядительные, планово-отчетные и другие основные документы организации - фондообразователя;
2) руководящие документы вышестоящих органов, которые имеют прямое отношение к осуществлению фондообразователем его целевого назначения;
3) документы подведомственных организаций, направленные для контроля и обобщения;
4) документы, в которых отражается существо деятельности организации, но подлинники, которых в составившем их организации не остаются (копии предложений, проектов постановлений, актов проверки и так далее);
5) печатные издания, имеющиеся в архивном фонде и касающиеся деятельности фондообразователя;
6) другие документы, по своей ценности и трудности поиска, подлежащие каталогизации.
385. При отборе сведений отдается предпочтение сведениям о характере, направлении и итогах деятельности организации и его системы, учитывается время возникновения документа или время описываемых в документе событий, когда значение имеет сам исторический период (период гражданской войны, Великой Отечественной войны, подъема целинных и залежных земель и так далее), учитываются авторы (адресаты) документов, степень их сохранности.

376. Әкімшілік-аумақтық бөліну тарихы бойынша каталогта құжаттық ақпарат әкімшілік-аумақтық бірліктердің түрі алфавиттік реттілікпен жіктеледі, ал өз ішінде атаулардың алфавитіне қарай жіктеледі.
Сипаттама деректемесінің құрамы осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес жасалады.
377. Пәндік каталогтарда құжаттық ақпарат пәндік ұғымдарға (фактілер, оқиғалар, географиялық атаулар) және тұлғаның тегіне қарай алфавиттік реттілікпен жіктеледі. Одан әрі жүйелеу хронологиялық немесе логикалық реттілікпен жүзеге асырылады.
378. Каталог жүйесін толықтырудың бірден бір көзі тақырыптық және пәндік-тақырыптық картотекалар, қордағы ақпараты мол және жиі қолданылатын құжаттардың жеке құрам бойынша картотекалары болады.
379. Өздігінен пайда болған картотекалар каталог жүйесімен сілтеу жолдары арқылы байланысады.
380. Каталогтандыру үшін архивтік қорды таңдаған уақытта:
1) қордағы құжаттардың құрамы мен мазмұнын;
2) құжаттарды пайдалану қарқындылығын және келешегін;
3) архивтің ғылыми-ақпараттық аппараты жүйесінің жалпы және олардың жеке элементтерінің құрамы мен жағдайын ескеру керек.
381. Каталогтандыру барысында, құжаттары баспа құжаттарын дайындауда, шолу бағдарламаларын дайындау, ақпараттық хаттар және тағы басқа дайындау барысында қолданылатын архивтік қорды белгілеп қояды.
382. Қайта өңдеу көзделіп отырған архивтік қорлар, архивтік тізімдемелер каталогтандырылмайды. Егер архивтік тізімдемелерде құжатта жеке іздейтін дәрежеде көрсеткіштер бар болса, архивтік қорды каталогтандыру кейінге шегеріледі.
383. Каталогтандыру кезінде архивтік қордың құрылымдық жүйесін таңдау барысында басты өлшем қор құрушының қызметінің және оның ұйымының жүйесінің толықтығы болып табылады.
384. Каталогтандыруға жататын құжаттар:
1) ұйымның – қор құрушының ұйымдық-басқарушылық, жоспарлы-есептік және басқа негізгі құжаттары;
2) қор құрушының мақсаттық міндеттерін жүзеге асыруға тікелей қатысы бар жоғарғы органның басшылық құжаттары;
3) бақылауға және жалпылауға жіберілген ведомстволық бағынысты ұйымдардың құжаттары;
4) ұйымның қызметі көрсетілген, бірақ түпнұсқасы құрылған ұйымда қалдырылмайтын құжаттар (ұсыныстардың, қаулы жобаларының, тексеру актілерінің және тағы басқа көшірмелері);
5) архивтің қорында бар және қор құрушының қызметіне қатысты баспасөз басылымдары;
6) құндылығымен және іздеу қиындығымен каталогтандыруға жататын басқа да құжаттар.
385. Мәліметтерді іріктеу кезінде ұйым қызметінің сипаты, бағыты және нәтижелері және оның жүйесі туралы мәліметтерге ден қойылады, құжаттың пайда болған уақыты немесе құжатта көрсетілген оқиғалар, мәліметтердің тарихи кезеңі (азаматтық соғыс, Ұлы Отан соғысы, тың және тыңайған жерлерді игеру және тағы басқа кезең), құжаттардың авторы (адресаты), олардың сақталу дәрежесі ескеріледі.

386. Информация каталожной карточки (экранного формата), на которой проводится описание документов при каталогизации, представляет собой совокупность сведений о содержании и поисковых данных документов, сосредоточенных в описательной статье.
На одной каталожной карточке (экранном формате) описываются:
1) при подокументном описании – отдельный документ из дела, посвященный одному вопросу (особо ценный или важный по содержанию) при условии, если остальные документы этого дела касаются других вопросов, или часть одного документа, если весь документ касается многих вопросов (например, отчеты, протоколы);
2) при поединичном описании – дело целиком, касающееся одного вопроса, события, переписка по одному вопросу;
3) при групповом описании – группа документов одного дела по одному вопросу, предмету, если по этому же вопросу имеются документы в других делах, то документы каждого дела описываются на отдельной карточке;
4) группа однородных дел одной архивной описи.
387. Приемы группировки сведений для описания определяются содержанием документов. Групповая карточка может также составляться к отдельной архивной описи или группе архивных описей, если они объединяют тематическую группу документов, а также к архивному фонду в целом.
388. При каталогизации протоколов нельзя выносить на карточку (экранный формат) только пункт повестки дня. Необходимо отразить содержание постановляющей части протокола по данному вопросу и результат обсуждения.
389. При обозначении лиц на каталожной карточке (экранном формате) для именного каталога следует помимо вопроса (события) указывать также имеющиеся в документе сведения о профессии, звании или другие данные, характеризующие их общественное положение. При отсутствии таких сведений на карточку выносятся фамилия, имя, отчество и вопрос.
390. К систематическому каталогу составляются предметный, географический (при отсутствии географического каталога) и именной указатели (при отсутствии именного каталога).
391. Каталоги создаются в процессе самостоятельного вида архивной работы – каталогизации, а также в процессе других видов работ. Архив разрабатывает методические пособия по каталогизации отдельных архивных фондов, рабочие схемы с учетом специфики документов. После завершения описания документов на каталожной карточке проводится индексирование.
392. Индексирование – это выбор или составление того или иного индекса (индексов) и отнесение его к соответствующей информации каталожной карточки. Индексирование осуществляется путем анализа содержания каталожной карточки и отнесения ее к определенному структурному подразделению схемы классификации.

386. Каталогтандыру кезінде құжаттарды сипаттау жүргізілетін каталогтың карточкалық ақпаратында (экрандық формат) сипаттау мақаласында көрсетілгендей құжаттардың мазмұны мен іздеу деректері туралы мәліметтер жиынтығы болады.
Бір каталогтық карточкада (экрандық форматтағы) төмендегілер тізімге алынады:
1) әрбір құжат бойынша тізімге алынған кезде – бір сұрақты қамтитын (мазмұны бойынша аса құнды немесе аса маңызды) істен алынған жеке құжат, егер осы істегі қалған құжаттар басқа сұрақты қамтитын болса, егер барлық құжат әртүрлі сұрақтарды қамтитын болған жағдайда (мысалы, есептеулер, хаттамалар).
2) жеке-жеке тізімге алынған кезде – бір мәселеге, оқиғаға қатысты, бір сұрақ бойынша хат жазысуларға қатысты іс толығымен;
3) топтастырып тізімдемеге алынған кезде – бір пән, сұрақ бойынша бір істің құжаттар топтамасы, сол сұрақ бойынша басқа да істерде құжаттар бар болса, онда әрбір істің құжаттары жеке картотекаларда тізімге алынады;
4) бір архивтік қордағы бір түрдегі істер топтамасы.
387. Сипаттама үшін топтастыруды қабылдау мәліметтері құжаттың мазмұнымен айқындалады. Топтық карточка егер олар тақырыптық құжаттар тобын біріктіретін болса жеке тектік архивтік тізімдемеге немесе архивтік тізімдемелер тобына, сонымен қатар жалпы архив қорына құрылуы мүмкін.
388. Хаттамаларды каталогтандырған жағдайда карточкаға (экранды форматқа) тек күн тәртібінің мәселесін шығаруға болмайды. Берілген сұраққа байланысты хаттаманың негізгі мазмұнын және талқылаудың нәтижесін көрсету керек.
389. Каталогтық карточкада (экрандық форматта) атаулы карточкада тұлғаны көрсету кезінде, оның қоғамдағы орнын көрсететін сұрақтан (оқиғадан) басқа құжатта бар мамандығы, шені туралы немесе басқа да мәліметтерді көрсету керек. Мұндай мәліметтер жоқ болған жағдайда, карточкаға тегі, аты, әкесінің аты және сұрақ енгізіледі.
390. Жүйелік каталогтарға пәндік, географиялық (географиялық каталог болмаған жағдайда) және атаулы көрсеткіш (атаулы каталог болмаған жағдайда) жасалады мүмкін.
391. Каталогтар архив жұмысының өзіндік түрі барысында – каталогтандыру барысында түзіледі, сонымен қатар басқа түрлі жұмыстар барысында түзіледі. Архив жеке тектік архив түрін каталогтандыру бойынша оқу әдістемелік құралын, құжаттардың ерекшеліктерін қоса алғанда жұмыс үлгісін жасап шығарады. Құжаттарды каталогтық карточкаларда сипаттау аяқталған соң, индекстеу жүргізіледі.
392. Индекстеу – сол және басқа индексті (индекстерді) таңдау немесе құру және оларды каталогтық карточкалардың сәйкес ақпаратына жатқызу. Индекстеу каталогтық карточканың мазмұнын анализдеу арқылы және олардың топтастыру схемасын белгілі бір құрылымдық бөлімшеге жатқызу арқылы жүзеге асады.

393. Карточки систематизируются по индексам и рубрикам и расставляются в каталоге.
394. Для установления связи между разделами каталога или разделов каталога с другими архивными справочниками применяется система отсылок. В отсылочных карточках графы "Рубрика" и "Подрубрика" заполняются в обычном порядке. В графе "Содержание" пишется - "смотреть также..." и указываются индексы наименований соответствующих подразделений каталога или другого справочника, к которым дается отсылка.
395. Дублирование карточек может проводиться как самостоятельный вид работы. При дублировании повторяется весь текст карточки.
396. При индексировании проводится объединение однородных по содержанию карточек, а также экспертиза карточек – выделяются некачественные, малозначительные карточки. Вторично экспертиза осуществляется в процессе систематизации карточек по индексам, при этом выделяются дублетные и поглощенные карточки.
397. Редактирование карточек проводится при их индексировании и перед включением карточек в каталог.
398. Периодически проводится проверка (ревизия) систематического каталога. При этом проверяется правильность размещения карточек между разделителями, определяется необходимость введения новых разделителей.
399. В целях учета работы по каталогизации документов в деле ниже заверительной надписи ставится штамп - "каталог" или отмечается - "л.л. ... описаны для каталога". Аналогичные отметки о завершении каталогизации документов по отдельным архивным описям проставляются на листах для заверительных надписей в архивных описях.
400. Завершение каталогизации документов архивного фонда оформляется справкой, которая включается в дело архивного фонда. В справке указывается номер и наименование архивного фонда, кто и когда проводил каталогизацию, количество составленных карточек, делается отметка о включении карточек в каталог архива, проставляется дата, должность составлявшего справку и его подпись. Если каталогизация проводилась по части архивного фонда, в справке вслед за номером и наименованием архивного фонда указываются номера и наименования архивных описей, по которым проводилась разработка.
401. В журнале или картотеке архива ведется централизованный пофондовый (по каждой архивной описи) учет дел, подвергнутых каталогизации (с указанием номеров дел).
402. Учет поступлений карточек в каталог следует вести по каждому каталогу отдельно в специальных книгах, в которых отмечаются дата поступления карточек в каталог, наименование архивного фонда, номер архивного фонда, фамилия составителя, отметка о включении массива карточек в каталог.

393. Карточкалар индексіне және айдарына қарай жүйеленеді және каталогтарға орналастырылады.
394. Каталогтардың бөлімі немесе бөлімдері мен басқа архивтік анықтамалар арасында байланысты орнату үшін сілтеме жүйесі қолданылады. Жөнелту карточкаларының "Айдар" және "Кіші айдар" бөлігі жай реттілікпен толтырылады. Ал, "Мазмұны" деген бағанда - "әрі қарай қара" деп жазылады және каталогтың сәйкес бөлімшелері атауының индексі немесе сілтеме берілетін басқа анықтаманың индексі көрсетіледі.
395. Карточкаларды қайталап жасау өзіндік бір жұмыс түрі ретінде жүргізіледі. Қайталап жасау кезінде карточкадағы барлық мәтін тексеріледі.
396. Индекстеу кезінде мазмұны бірдей карточкалар біріктіріледі, сонымен қатар карточкаларды сараптау кезінде – сапасыз, маңыздылығы төмен карточкалар белгіленеді. Екінші сараптама карточкаларды индексіне қарай жүйелеу кезінде жүргізіледі, бұл жағдайда қайталанған және желініп қалған карточкалар ортаға шығады.
397. Карточкаларды редакциялау индекстеу кезінде және карточкаларды каталогтарға қосу кезінде жүзеге асады.
398. Жүйелік каталогтарды тексеру (ревизия) мезгілімен жүргізіліп отырады. Бұл ретте карточкалардың межелер арасында дұрыс орналасқандығы тексеріледі, жаңа межелердің керектігі айқындалады.
399. Құжаттарды каталогтандыру жұмысын есепке алу мақсатында істегі куәландырушы жазуының төменгі жағына "каталог" деген мөртабан қойылады немесе "п.п.... каталог үшін жазылды" деп белгіленеді. Бөлек архивтік тізімдемелер бойынша құжаттарды каталогтандырудың аяқталғаны туралы осындай белгі архивтік тізімдемеде куәландыру жазуы парағына қойылады.
400. Архивтік қор құжаттарын каталогтандыруды аяқтау, архив қоры ісіне енгізілетін анықтамамен толтырылады. Анықтамада архив қорының нөмірі және атауы, каталогтандыруды кім және қашан жүргізгендігі, жасалған карточкалардың саны көрсетіледі, карточканың архив каталогына енгізілгендігі туралы белгі, уақыты көрсетіледі, анықтаманы дайындаушының қызметі және қолы қойылады. Егер каталогтандыру архив қоры бөлігінде жүргізілген болса, анықтамада архив қоры нөмірі мен атауынан соң өңдеу жүргізілген архивтік тізімдеменің нөмірі және атауы көрсетіледі.
401. Архивтің журналында немесе картотекасында каталог жасалған (істің нөмірін көрсете отырып) істерді қор бойынша (әрбір архив тізімі бойынша) орталықтандырылған есепке алу жүргізіледі.
402. Карточкалардың каталогтарға келіп түсуін есепке алуды арнайы кітаптарда әр бір каталогқа бөлек жүргізу керек. Онда карточканың каталогқа келіп түскен уақыты, архив қорының атауы, архив қорының нөмірі, құрушының тегі көрсетіледі, карточкаларды каталогқа қосқаны туралы белгі болуы тиіс.

403. Ежегодно устанавливается количество карточек, поступивших и включенных в каталог. В целом по архиву учет составленных и включенных в каталог карточек ведется в паспорте государственного (специального государственного) архива.
404. Указатели (архивные справочники), представляющие собой алфавитный, систематический или составленный по какому-либо иному признаку перечень названий (наименований) предметов, упоминаемых в архивных документах, с указанием их поисковых данных (архивных шифров).
405. Указатели бывают самостоятельными архивными справочниками в системе НСА архива или входить в состав вспомогательного справочного аппарата к другим типам архивных справочников.
Указатели подразделяются на внутрифондовые, межфондовые, межархивные, а также на тематические, предметные (общие и специальные), хронологические.
406. Указатели к архивным описям одного архивного фонда составляются, если архивный фонд содержит большое количество архивных описей, имеет сложную структуру, документы содержат многостороннюю информацию и часто используются.
407. Указатели к архивным описям нескольких архивных фондов одного архива (межфондовые указатели) составляют в том случае, если это фонды однородных по своим функциям и последовательно сменявших друг друга организаций, организаций одной отрасли. Такие же указатели бывают межархивными.
408. Поисковые данные указателя к документам одного фонда включают номера описей, ед. хр., листов ед. хр., межфондового указателя дополняются номерами фондов, межархивного указателя – названиями архивов.
409. Описательная статья указателя любого вида состоит из предметного понятия (рубрики) и поисковых данных (архивного шифра).
В зависимости от назначения указателя рубрика может быть:
1) простой, то есть не иметь подрубрик;
2) сложной, то есть иметь одну подрубрику или определение;
3) гнездовой, то есть иметь две или несколько подрубрик.
410. По структуре рубрик различаются указатели глухие и аннотированные (краткие и полные).
Глухими являются указатели, рубрики которых включают только обозначения понятий и ссылочные данные.
Аннотированными краткими называются указатели, в рубрики которых, кроме обозначения понятия и поисковых данных, входят краткие пояснения и определения, а аннотированными полными – указатели, в состав статьи которых входят более подробные характеристики.
Сведения для подобных характеристик даются за период, который охватывается указателем.
Указатели к документам являются аннотированными. Степень аннотирования определяется целевым назначением указателя, его тематикой, составом и содержанием документов.

403. Әр жыл сайын келіп түскен және каталогқа енгізілген карточкалардың саны белгіленеді. Жалпы алғанда архив бойынша құрылған және каталогқа қосылған карточкаларды есепке алу мемлекеттік (арнайы мемлекеттік) архивтің паспортында жүргізіледі.
404. Көрсеткіштер (архивтік анықтамалар) алфавиттік, жүйелілік немесе архивтік құжаттарда көрсетілген заттардың атауларының тізбесінің қандай да бір белгілері бойынша олардың іздестіру мәліметтерін (архивтік шифрларын) көрсете отырып құрастырылған түрі болып табылады.
405. Көрсеткіштер архивтің ҒАА жүйесіндегі өзіндік архивтік анықтама болуы мүмкін немесе архивтік анықтамалардың басқа түріндегі қосымша анықтамалық аппараттың құрамына кіреді.
Көрсеткіштер қор ішінде, қораралық, архив аралық болып, сонымен қатар тақырыптық, пәндік (жалпы және арнайы), хронологиялық болып бөлінеді.
406. Егер архивтік қор үлкен көлемді архив тізімдемесінен тұратын болса, құрылымы күрделі болса, құжаттар көпсалалық ақпараттан тұрса және жиі қолданылатын болса, бір архив қорындағы архив тізімдемесіне көрсеткіштер жасалады.
407. Бір архивтің бірнеше архивтік қорының архивтік тізімдемесіне көрсеткіш (қор аралық көрсеткіш), қорлар қызметіне қарай бір түрде болғанда және бір бірінің орнын басатын ұйым болған жағдайда, бір саладағы ұйымдар болған жағдайда құрылады. Мұндай көрсеткіштер архив аралық болады.
408. Бір қор құжаттарының көрсеткіштеріне іздеу мәліметтерде, тізімдеменің нөмірлері, сақ. бір., сақ. бір. нөмірлері болады, қор аралық көрсеткіштер қор нөмірлерімен толықтырылады, архив аралық көрсеткіштер архивтердің атымен толықтырылады.
409. Барлық түрдегі көрсеткіштердің сипаттамалық тарауы пәндік ұғымнан (айдардан) және іздеу мәліметтерінен (архивтік шифрдан) тұрады.
Көрсеткіштің бағытына қарай айдарлар төмендегідей болып бөлінеді:
1) жай, яғни салалары жоқ айдар;
2) күрделі, яғни бір саласы немесе анықтамасы бар;
3) ұялық, яғни екі немесе бірнеше салалары бар.
410. Айдардың құрылымына қарай қатаң және аннотацияланған (қысқаша және толық) болып бөлінеді.
Көрсеткіштер, ұғымның мәні мен сілтеме деректерді қамтитын айдарлар қатаң болып табылады.
Қысқаша аннотацияланған көрсеткіштер дегеніміз ұғымның мәнін ашумен және іздеу мәліметтерінен басқа қысқаша ұғым және анықтамалар, ал толық аннотацияланған көрсеткіштерде мақаланың құрамына толығырақ мәліметтер кіреді.
Осы сипаттамада көрсетілгендей мәлімет көрсеткіш қамтыған уақыт аралығына ғана беріледі.
Құжаттарға көрсеткіштер әдеттегідей аннотацияланған болады. Аннотациялау деңгейі көрсеткіштің мақсаттық бағытына қарай, оның тақырыбына қарай, құжаттардың құрамына және мазмұнына қарай айқындалады.

411. Связь между близкими понятиями в указателе осуществляется путем применения общих ссылок (отсылок) – "смотреть" и частных – "смотреть также".
Общая ссылка – это отсылка от одной рубрики к другой, в которой собираются все необходимые сведения о понятии. Дается:
1) от синонимов, не принятых в качестве рубрики или подрубрики;
2) от сокращенной формы понятия к полной, и наоборот;
3) от частного, видового к родовому понятию, если в указателе принята система давать ссылочные данные только в сложной рубрике;
4) от второго и последующих из группы понятий, соединенных союзом "и" или запятыми, к первому;
5) от понятия в прямой форме к понятию в инверсной форме.
Частная ссылка – это ссылка от одной рубрики к другой, за которой собираются дополнительные сведения о понятии. Применяется:
1) для связи родового понятия с видовым, если они составляют отдельные статьи указателя;
2) для понятий, связанных ассоциативными отношениями.
412. В тематическом указателе – тема составляет его главную особенность. Понятия раскрываются или представляются в логической (систематической) последовательности через группу (ряд) предметных понятий, расположенных согласно принятой схеме классификации и взаимосвязанных причинно-следственными и системными связями. К таким понятиям относятся исторические факты, события, явления, названия организаций и прочее, связанные с этими фактами событиями.
Элементами описания тематического указателя являются - рубрика, подрубрика, дата события, место события, содержание, поисковый шифр (шифры). Наименования рубрик и подрубрик в нем приводятся в именительном падеже.
413. Группировка понятий внутри общих и специальных указателей алфавитная. В общих указателях, при наличии сложных, разнородных понятий, может использоваться систематический принцип группировки понятий, а алфавитное расположение применятся на последнем этапе систематизации.
Основной реквизит описательной статьи – предметное понятие (рубрика, подрубрика), формулируется в виде наименования, выраженного, в основном, существительным или сочетанием существительных (иногда с прилагательными) в именительном падеже, в единственном или множительном числе.
Общий предметный указатель включает в описательные статьи понятия различного характера и по структуре рубрик может быть только глухим. Специальный предметный указатель состоит из однородных предметных понятий (виды документов, фамилий авторов, названия отраслей, учреждений и/или их структурных подразделений и тому подобное) и может быть глухим или аннотированным. Наиболее распространенными разновидностями специального предметного указателя являются - географический и именной.

411. Көрсеткіштердегі жақын ұғымдар арасындағы байланыс ортақ сілтемені (қайырма сілтемені) пайдалану арқылы іске асады – "....қараңыз" және жеке "сонымен қатар.....қараңыз".
Жалпы сілтеме – ұғым бойынша барлық керекті мәліметтер жиналған бір айдардан екінші бір айдарға сілтеме. Әдетте олар былай беріледі:
1) айдар немесе кіші айдар ретінде қабылданбаған синонимдерден;
2) ұғымның қысқартылған объектілерінен толық атауына және керісінше;
3) жеке, түрлік ұғымнан тектік ұғымға, егер көрсеткіште сілтеме мәліметтер беру жүйесі болған жағдайда, тек күрделі айдарларда беріледі;
4) алғашқысына "және" жалғаулығымен немесе үтірмен жалғасқан, екінші және келесі ұғымдар топтамасынан;
5) тура формадағы ұғымнан ауыспалы формадағы ұғымға.
6) Жеке сілтеме – ұғым туралы қосымша мәлімет жиналатын бір айдардан екінші айдарға сілтеме. Олар төмендегідей жағдайларда қолданылады:
1) көрсеткіштің жеке тармағын құрайтын тектік ұғымды түрлік ұғыммен байланыстыру үшін;
2) бір-біріне ұқсас ұғымдар үшін.
412. Тақырыптық көрсеткіште – тақырып оның басты ерекшелігі болып саналады. Ұғым қабылданған жіктеу схемасына сәйкес және себеп-салдармен және жүйелі байланыспен байланыстырылған заттық ұғымдағы топтармен (қатарлармен) қисынды (жүйелі) жүйелілік арқылы ашылады немесе ұсынылады.
Тақырыптық көрсеткіштерді сипаттау барысында төмендегілер міндетті болып табылады - айдар, айдар аясы, оқиғаның уақыты, оқиғаның орны, мазмұны, іздеу шифрі (шифрлар). Айдардың және кіші айдардың атауы атау септігінде беріледі.
413. Жалпы және арнайы көрсеткіштердің ішіндегі түсінік топтамасы әдеттегідей алфавиттік болады. Жалпы көрсеткіштерде күрделі, әртүрлі түсініктер бар болған жағдайда түсініктерді топтастырудың жүйелік принципі қолданылуы мүмкін, ал алфавиттік орналастыру жүйелеудің соңғы кезеңінде қолданылады.
Сипаттама мақаласының негізгі деректемесі – тақырыптық ұғым (айдар, кіші айдар) негізінен зат есіммен немесе зат есіммен байланысқан (кей кездері сын есіммен) атау септігінде, жекеше немесе көпше түрде атау түрінде қалыптасады.
Жалпы пәндік көрсеткіштердің сипаттама мақаласында әртүрлі сипаттағы түсініктер қамтылады және айдар құрылымына қарай қатаң болады. Арнайы заттық көрсеткіш біртектес заттық түсініктерден тұрады (құжаттар түрі, авторлардың тегі, салалардың, ұйымдардың және/немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы) және қатаң немесе аннотацияланған болуы мүмкін. Арнайы тақырыптық көрсеткіштің кеңінен таралған түрі - географиялық және атаулы болып табылады.

414. Рубриками в географическом указателе являются наименования государств, административно-территориальных единиц, морей, рек и других географических понятий. Если тот или иной географический пункт был переименован и в тексте он проходит под старым и новым наименованием, за основное принимается обозначение, являющееся хронологически последним. Старое наименование в таком случае указывается рядом с новым, в скобках. Оно также вносится в указатель в соответствующей алфавитной последовательности со ссылкой на новое наименование.
Географические названия, представляющие собой сложные понятия, даются без инверсии, по первому слову.
415. Обобщающие понятия или административно-территориальные наименования включаются в указатель без пояснения.
416. Именной указатель включает фамилии, имена, отчества, (разночтения, псевдонимы, прозвища, клички). Он может быть глухим, аннотированным кратким и аннотированным полным.
В именной указатель вносятся наименования лиц в той форме, в какой они встречаются в документах или в архивных справочниках и считаются основными. Если основное наименование дано неполностью (только имя, прозвище, псевдоним), но оно общеизвестно, то полное имя приводится вслед за наименованием лица, в скобках. Одновременно полное имя вносится в указатель под соответствующей буквой алфавита со ссылкой на основное обозначение лица в указателе.
417. Если одно и то же лицо упоминается в указателе под несколькими именами, то все сведения и ссылочные данные о нем сосредоточиваются под основным наименованием данного лица, за которое принимается общеизвестное наименование, упомянутое в тексте. Все остальные наименования указываются в скобках вслед за основным, а также в соответствующих местах указателя со ссылкой на него.
418. Если в написании одной и той же фамилии имеются разночтения, то сведения и ссылочные данные даются под правильным наименованием лица. Разночтения приводятся в скобках вслед за правильным написанием, а также в соответствующем алфавитном порядке со ссылками на него.
419. Фамилии, имена и отчества передаются в указателе по современному фонетическому обозначению. Старые написания, имеющиеся в тексте, указываются вслед за современными, в скобках, и также вносятся в указатель со ссылкой на современную форму.
420. При упоминании в тексте лиц с одинаковой фамилией и инициалами, имена и отчества даются по возможности полностью и делаются пояснения.
Двойные фамилии заносятся в именной указатель по первому слову без инверсии.
При передаче иностранных фамилий частицы (фон, дер, ва, ле, аль, ди, де и так далее), имеющиеся в них, приводятся после фамилии и инициалов, если они не срослись с фамилией.

414. Географиялық көрсеткіштің айдары болып мемлекеттердің, әкімшілік-аумақтық бірліктердің, теңіздердің, өзендердің және басқа географиялық түсініктердің атауы болып табылады. Егер географиялық орын қайта аталған болса және мәтінде ескі немесе жаңа атауымен берілген болса, негіз болып хронологиялық кестедегі соңғысы алынады. Бұл жағдайда ескі атау жаңа атаудың жанында жақшаның ішінде беріледі. Сонымен қатар ескі атау көрсеткіште тиісті алфавиттік реттілікпен жаңа атауға сілтеме жасалып көрсетіледі.
Күрделі түсінікті беретін географиялық атаулар инверсиясыз, бірінші сөзіне қарай беріледі.
415. Жинақталған түсініктер немесе әкімшілік-аумақтық атауларға көрсеткіштерде түсіндірме берілмейді.
416. Атаулы көрсеткіштерде тегі, аты, әкесінің аты (әртүрлі оқылуы, лақап аты, тағылған аты, жалған аты) жазылады. Ол қатаң, қысқаша аннотацияланған және толық аннотацияланған болуы мүмкін.
Атаулық көрсеткіште тұлғаның аты құжаттарда кездесетін немесе архивтік анықтамаларда кездесетін нысан бойынша жазылады және ол негізгі болып саналады. Егер негізгі атау толығымен берілмесе (тек аты, лақап аты, таңылған аты), бірақ ол жалпыға мәлім болса, онда толық аты тұлғаның атынан кейін жақшаның ішінде беріледі. Бір мезгілде тұлғаның толық аты сәйкесінше алфавиттік әріптермен, тұлғаның негізгі сипаттамасына сілтеме көрсете отырып көрсеткішке енгізіледі.
417. Егер тұлға көрсеткіште бірнеше аттармен берілген болса, барлық мәліметтер мен сілтеме деректер мәтінде көрсетілген, жалпыға мәлім тұлғаның негізгі атына шоғырланады. Қалған барлық атаулар негізгіден кейін жақшаның ішінде беріледі, сонымен қатар көрсеткіштердің тиісті жерінде сілтеме жасалады.
418. Егер жазылған бір тек әртүрлі оқылатын болса, мәліметтер мен сілтеме мәліметтер тұлғаның дұрыс атауына жасалады. Әртүрлі оқылулар дұрыс атауынан кейін жақшаның ішінде беріледі, сонымен қатар сәйкес алфавиттік реттілікпен оған сілтеме көрсетіледі.
419. Көрсеткіштегі тегі, аты, әкесінің аты соңғы үлгідегі фонетикалық белгімен беріледі. Мәтінде кездесетін ескі жазулар жаңа үлгідегі жазулардан кейін жақшаның ішінде беріледі, сонымен қатар көрсеткішке жаңа үлгідегі нысанға сілтеме көрсетіп енгізіледі.
420. Егер мәтінде тегі мен бас әріптері бірдей тұлғалар берілсе, мүмкіндігінше аты мен әкесінің аты толық жазылады және түсініктеме беріледі.
Тегінің қос атауы атаулы көрсеткішке бірінші сөзі бойынша ауыстырылмай енгізіледі.
Шетелдік тектер берілген кезде демеулік шылаулар (фон, дер, ва, ле, аль, ди, де, және тағы басқа) тегімен бірге жалғанбаған болса, тегі мен аты-жөнінің бас әріптерінен кейін беріледі.

421. Хронологический указатель состоит из рубрик, включающих даты событий, явлений и фактов, или даты документов, расположенных в хронологическом порядке. Хронологический указатель составляется глухим.
422. Указатели к архивным справочникам состоят из рубрик, включающих даты событий, явлений и фактов, или даты документов, расположенных в хронологическом порядке, в поисковых данных ссылки даются на страницы или разделы (для каталогов) справочника.
423. Обзоры (архивные справочники, включающие систематизированные сведения о составе и содержании отдельных комплексов архивных документов, дополненные их источниковедческим анализом) подразделяются на обзоры фондов и тематические обзоры.
Обзор фонда включает систематизированные сведения о составе и содержании архивных документов одного архивного фонда. Объектом описания для обзора фонда является документ (группа документов, часть документа), ед. хр., ед. уч. одного фонда.
Тематический обзор включает систематизированные сведения о составе и содержании архивных документов одного или группы архивных фондов одного (внутриархивный) или нескольких архивов (межархивный) по определенной теме. Объектом описания для тематического обзора по документам архива (архивов) является документ (группа документов, часть документа), ед. хр., ед. уч. одного фонда (части фонда, группы фондов) архива (архивов).
424. Обзор состоит из совокупности аннотаций (индивидуальных или групповых) отдельных групп ед. хр., ед. уч., документов и научно-справочного аппарата.
В аннотации излагается содержание группы ед. хр., ед. уч., документов с источниковедческим анализом документов. Указываются основные разновидности документов, их авторы, содержание, хронологические рамки, подлинность поисковые данные.
В обзоре фонда поисковые данные, состоят из номеров описей, ед. хр., ед. уч., листов ед. хр., в межархивном и межфондовом тематических обзорах поисковые данные дополняются сокращенными названиями архивов, номерами фондов.
425. Основными схемами построения обзоров являются:
1) структурная. Структурная схема применяется только в обзорах архивных фондов организаций с отчетливо выраженной, устойчивой структурой, когда структурные части отражают функции фондообразователя, а содержание документов не дублируется в нескольких структурных подразделениях. Наименования структурных частей при такой схеме выступают в качестве разделов характеристики обзора;
2) отраслевая (функциональная). Отраслевая (функциональная) схема в обзорах архивных фондов применяется, когда фондообразователь не имеет структуры, когда структурные части нечетко отражают функции фондообразователя или когда структура часто изменялась. В тематических обзорах отраслевая (функциональная) схема применяется для тематик, отражающих конкретную деятельность определенной системы организаций, направления развития тех или иных сторон государственного управления, экономики, науки, культуры и так далее;

421. Хронологиялық көрсеткіште оқиғалардың, көріністердің және фактілердің уақыты немесе хронологиялық реттілікпен орналасқан құжаттардың уақыты енгізілген айдарлардан тұрады. Хронологиялық көрсеткіш қатаң түрде құрылады.
422. Архивтік анықтамалықтардың көрсеткіштерінің түрі және құрылымы бір болуы мүмкін, бірақ іздеу мәліметтерінде анықтамалықтың парағына немесе бөліміне (каталогтар үшін) сілтеме жасалады.
423. Шолулар (архивтік құжаттардың жеке жинақтарының құрамы мен мазмұны туралы, деректану талдауымен толықтырылған, жүйеленген мәлімет бар архивтік анықтама) қорларды шолулар және тақырыптық шолулар болып бөлінеді.
Қорларды шолу бір архив қорының архивтік құжаттарының құрамы мен мазмұны туралы жүйеленген мәліметтерді қамтиды. Қорларды шолу үшін сипаттама объектісі болып құжаттар (құжаттар топтамасы, құжаттар бөлігі), сақ. бір., бір қорды ес. бір. саналады.
Тақырыптық шолу бір (архив іші) немесе бірнеше архивтік (архиваралық), архив қорының бір немесе тобының белгілі бір тақырып бойынша архивтік құжаттардың құрамы мен мазмұны туралы жүйеленген мәліметтерді қамтиды. Архив (архивтер) құжаттары бойынша тақырыптық шолу үшін сипаттау объектісі болып құжат (құжаттар топтамасы, құжаттар бөлігі), сақ. бір., архивтің (архивтердің) бір қорының (қордың бөлігі, қор топтамасы) ес. бір. болып табылады.
424. Шолу сақ. бір., ес. бір., құжаттардың және ғылыми-анықтамалақ аппараттың жеке топтарының аннотацияларының (жеке немесе топтық) жиынтығынан тұрады.
Аннотацияда сақ. бір., ес. бір. тобының, құжаттардың деректану талдауының мазмұны беріледі. Құжаттардың негізгі түрлілігі, олардың авторлары, мазмұны, хронологиялық шеңбері, тұпнұсқалығы, іздеу мәліметтері көрсетіледі.
Қорды шолуда іздеу мәліметтері тізімдеменің нөмірінен, сақ. бір., ес. бір., сақ. бір. парағынан тұрады, архиваралық және қораралық тақырыптық шолуларда іздеу мәліметтері архивтердің қысқарған аттарымен, қор нөмірлерімен толықтырылады.
425. Шолуларды құрудың негізгі схемасы болып төмендегілер есептеледі:
1) құрылымдық. Құрылымдық схема ұйымның архив қорының шолуларында, тұрақты құрылыммен нақты көрсетілген, құрылымдық бөлігі қор құрушының қызметін бейнелейтін, ал құжаттың мазмұны бірнеше құрылымдық бөлімшелерде қайталанбаған жағдайда қолданылады. Мұндай схемада құрылымдық бөлімнің атауы шолу сипатының бөлігі ретінде көрсетіледі;
2) салалық (функциялық). Архив қорларын шолудағы салалық (функционалдық) схемасы, қор құрушының құрылымы болмаған жағдайда, құрылымдық бөлімдер қор құрушының функциясын көрсете алмаған жағдайда немесе құрылым жиі өзгерген жағдайда қолданылады. Тақырыптық шолуларда салалық (функционалдық) схема ұйымның белгілі бір қызметінің жүйесін көрсететін, мемлекеттік басқармалардың, экономиканың, ғылымның, мәдениеттің және тағы басқа бір немесе басқа саланың даму бағытын көрсететін тақырыптарға қолданылады;

3) предметно-тематическая. Построение обзора по предметно-тематической схеме предусматривает объединение сведений о документах по тематическим группам;
4) хронологическая. Применение хронологических схем в обзорах ограничивается теми случаями, когда необходимо выделить отдельные периоды в деятельности организаций, или оттенить характер документов, отражающих последовательность происходивших исторических событий;
5) другие. Для обзоров архивных фондов личного происхождения используется схема систематизации документов архивного фондов. При построении межархивного тематического обзора информация в отдельных случаях может быть систематизирована по местам хранения документов, то есть по алфавиту архивов.
426. В справочный аппарат обзора входят титульный лист, содержание (оглавление), предисловие, список сокращений, указатели. К тематическому обзору составляется список фондов, информация о которых содержится в обзоре, и библиография по теме обзора.
427. Монтажный лист киновидеодокумента – архивный справочник, который осуществляет учет, раскрывает содержание и закрепляет систематизацию отдельных планов (монтажных кадров).
Монтажный лист киновидеодокумента – представляет собой по кадровое описание законченного кинопроизведения (фильма, спецвыпуска, киножурнала, телесюжета). Монтажный лист образуется в процессе создания кинопроизведения и поступает в государственный архив в составе текстовой сопроводительной документации к кинодокументу или видеофонограмме.
Монтажный лист киновидеодокумента составляется в архиве в случае его отсутствия и состоит из следующих элементов - заглавных надписей, описательных статей и итоговой записи.
428. В заглавных надписях указывается:
1) название архива;
2) "монтажный лист №…" и название кинодокумента с указанием его характеристик (озвучивание, цветность, количество частей);
3) наименование студии, дата производства кинодокумента, авторы фильма (режиссеры, операторы, авторы сценария).
429. Составление монтажного листа производится по позитиву кинодокумента при просмотре его на звукомонтажном столе с его одновременным по плановым описанием. При просмотре на звукомонтажном столе в монтажном листе отмечаются данные в следующей последовательности:
1) номер плана по порядку (при смещении рамки кадра на экране видны номера стартов), если же позитив не стартован, то следует оставить место для номера плана, с тем, чтобы вписать его во время работы с негативом кинодокумента;
2) после номера плана дается определение плана (общий, средний или крупный);
3) метраж плана, который определяется с помощью метромера или кадрированной линейки. При измерении плана метромером его длину следует указывать с точностью до одной десятой кадра, а при измерении линейкой – с точностью до одного кадра (в одном метре кинопленки содержится 52,4 кадра);

3) пәндік-тақырыптық. Пәндік-тақырыптық схема бойынша сипаттаманы құруда тақырыптық топтағы құжаттар туралы мәліметтерді біріктіру көзделеді;
4) хронологиялық. Шолуларда хронологиялық схемаларды қолдану ұйым қызметіндегі белгілі бір кезеңді айқындап көрсету керек болған жағдайда немесе болып жатқан тарихи оқиғалардың дәйектілігін көрсететін құжаттар сипатын баса айту жағдайларында шектеледі;
5) басқалар. Жеке тектік архив қорларын шолу үшін архив қоры құжаттар жүйесінің схемасын қолданады. Архиваралық тақырыптық шолуларды құру барысында жеке жағдайларда ақпарат құжаттардың сақталған жері бойынша, яғни архивтер алфавиті бойынша жүйеленуі мүмкін.
426. Шолудың анықтамалық аппаратына титулдық парақ, мағынасы (мазмұны), алғы сөз, қысқартулар тізімі, көрсеткіштер кіреді. Тақырыптық шолуларға қор тізімі, шолулардағы бар мәліметтердің ақпараты және шолу тақырыбы бойынша библиография құрылады.
427. Кинобейнеқұжаттың монтаждау парағы – есепке алуды жүзеге асыратын, мазмұнын ашатын және жеке жоспарлардың (кадрлардың монтажы) жүйеге келтіруін нақтылайды.
Кинобейнеқұжаттың монтаждау парағы – аяқталған кино туындының (фильмнің, арнайы түсірілімнің, киножурналдың, телесюжеттің) кадрлық сипаттамасы. Монтаждау парағы кино туындыны жасау барысында пайда болады және мемлекеттік архивке киноқұжаттар мен бейнефонограммалардың мәтіндік ілеспе құжаттамаларының құрамында түседі.
Кинобейнеқұжаттың монтаждау парағы архивте ол жоқ болған жағдайда құрылады және келесі элементтерден тұрады - бастапқы жазба, сипаттама мақалаларынан және қорытынды жазбалардан тұрады.
428. Бастапқы жазбада:
1) архивтің атауы;
2) "№ _____ монтаждау парағы" және сипаттамасы (дыбыстандыру, құндылығы, бөлімдердің саны) көрсетіле отырып киноқұжаттың атауы;
3) студияның атауы, киноқұжатты шығарған уақыт, фильмнің авторлары (режиссері, операторы, қойылым авторы) көрсетіледі.
429. Монтаждау парағын құру киноқұжаттың позитиві бойынша дыбыс монтаждау үстелінде оны план сипаттамасы бойынша бір уақытта көру арқылы жүзеге асырылады. Дыбысты монтаждау үстелінде қарау кезінде монтаждау парағында келесі мәліметтер рет-ретімен беріледі:
1) план нөмірі рет-ретімен (кадрдағы рамалар ығысу кезінде экранда басталу нөмірлері көрінеді), егер позитив басталмаған болса, киноқұжаттың негативпен жұмыс істеу уақытында енгізу үшін план нөміріне орын қалдыру керек;
2) жоспардың нөмірінен кейін жоспарға анықтама беріледі (жалпы, орташа немесе көлемді);
3) метр өлшегішпен немесе кадрлық сызғыштармен өлшенетін планның метражы. Жоспарды метр өлшегішпен өлшеген кезде, оның ұзындығын ондық кадр есебімен дәл көрсету қажет, ал сызғышпен өлшеген кезде – бір кадрды да қалдырмай көрсету керек (киноүлдірдің бір метрінде 52,4 кадр болады);

4) содержание изображения плана кинодокумента описывается кратко.
Событие указывается точно, снимаемые объекты названы полностью, лица по возможности расшифрованы (если несколько человек, то их следует перечислять слева направо, инициалы ставить перед фамилией), если человек или группа лиц сняты со спины, в монтажном листе это следует отметить. При наличии в кадре отдельных лозунгов, транспарантов содержание их отмечается в монтажном листе.
В этой же графе отмечаются все специфические приемы киносъемки (панорама, затемнение, движения, надпись и тому подобное), в монтажном листе эти приемы отмечаются сокращенно (ПНР, ЗТМ, СДВ, НДП и тому подобное). Все особенности съемки, такие как - съемки с движением, наездом, сверху, с самолета, ночью и другие, также отражаются в описательной статье монтажного листа и указываются в скобках после описания изображения плана, например – "Высокогорный каток "Медео" (снято с самолета). В этой же графе "Содержание изображения" монтажного листа, составляемого на киножурнал, указывается название каждого сюжета, места съемки и фамилии кинооператоров, снимавших сюжет.
В графе "Текст фонограммы" приводится синхронно текст фонограммы против описания тех планов изображения, к которым относятся слова диктора.
После окончания работы с позитивом на звукомонтажном столе необходимо осуществить сверку позитива с негативом и лавандой на предмет соответствия друг другу всех элементов комплекта кинодокумента.
В итоговой записи монтажного листа кинодокумента указывается общий метраж кинодокумента по каждому элементу комплекта в отдельности, должность и фамилия составителя монтажного листа, дата составления.
В заключение работ по составлению монтажного листа осуществляется его перепечатка в двух экземплярах (один используется в работе исследователей и сотрудников, второй переплетается и служит страховой копией).
План (или монтажный кадр) – составная часть видеофонограмм, представляющая собой непрерывно снятое изображение отдельного события или явления. В зависимости от величины видимого изображения планы бывают общими, средними или крупными. В отдельных случаях планы разделяются между собой световой просечкой.
430. Монтажный лист на видеодокумент создается в архиве. Монтажные листы спецвыпусков, киножурналов или летописного материала начинаются с указания года выпуска, студии производства, цветности, озвученности, секунды, посекундного хронометража (начала и конца записи).
В случае, если на видеодокумент записано несколько самостоятельных фильмов, журналов и тому подобное, то описание каждого из них начинается с написания его названия, с указанием года выпуска, студии производства, секунды, с которой начинается фильм (спецвыпуск, киножурнал или летописный материал), и секунды, которой заканчивается запись изображения, а также общее количество времени записи в секундах.
После описания титульного листа осуществляются по плановые описания видеофонограммы. По плановое описание видеофонограмм происходит в следующей последовательности:

4) киноқұжат планын бейнелеу мазмұны қысқаша беріледі.
Оқиға дәлдікпен көрсетіледі, түсірілген нысандар толығымен аталуы керек, тұлға толығымен ашылуы қажет (бірнеше тұлға болған жағдайда, сол жақтан оңға қарай жазылуы керек және аты-жөні тегінің алдына қойылады), егер тұлғаның немесе топтың арқасынан түсірілген болса, біріктіру парағында ол белгіленеді. Егер кадрда ұран, транспарант болған жағдайда, олардың мазмұны біріктіру парағында көрсетіледі.
Осы бағанда кино түсірілімнің барлық ерекше тәсілдері белгіленеді (панорама, қарауыту, қимыл, жазба және сол сияқты), біріктіру парағында бұл тәсілдер қысқартылып беріледі (ПНР, ЗТМ, СДВ, НДП және сол сияқтылар). Түсірілімнің қимылмен, жолшыбай, жоғарыдан, ұшақтан, түнде және басқа түсіру сияқты барлық ерекшеліктері монтаждау парағының сипаттама мақаласында көрсетілуі тиіс және жоспардың бейнесі сипатталғаннан кейін жақшаның ішінде көрсетіледі, мысалы - "Тау шатқалындағы "Медеу" мұз айдыны" (ұшақтан түсірілген). Киножурналға жасалатын монтаждау парағындағы "Бейненің мазмұны" деген бағанда әрбір сюжеттің атауы, түсірілімнің орны және түсірілімді түсірген кинооператордың тегі көрсетіледі.
"Фонограмманын мәтіні" бағанында бейнелеу жоспарына жататын диктордың сөзінің қарсысына фонограмма мәтіні ілесіп беріледі.
Дыбысты монтаждау үстелінде позитивпен жұмыс істеп болған соң, киноқұжат жиынтығындағы барлық элементтің сәйкес келуі үшін позитивті негативпен, лавандамен салыстыру қажет.
Киноқұжаттың монтаждау парағындағы қорытынды жазбасында жиынтықтағы әрбір элемент бойынша киноқұжаттың жалпы метрі, монтаждау парағын жасаушының қызметі мен тегі, жасалған уақыты көрсетіледі.
Монтаждау парақты жасап болған соң, оны екі дана етіп қайта басып дайындайды (біреуі зерттеушілер мен қызметкерлердің жұмысы барысында қолданылады, екіншісі қапталып, сақтандыру қоры етіп қойылады).
План (немесе монтажды кадр) – жеке бір оқиғаны немесе құбылысты бейнелейтін үзбей түсірген бейнефонограмманың құрамдас бөлігі. Бейненің көлеміне байланысты жоспарлар жалпы, орташа немесе ірі болып бөлінеді. Жеке жағдайларда пландар бір-бірінен жарықтық белгілермен ажыратылады.
430. Бейнеқұжаттың монтаждау парағы архивте жасалады. Арнайы түсірілімнің, киножурналдың немесе жылнамалық материалдардың монтаждау парағы шығарылған жылы, өндірілген студиясы, түсі, дыбысталуы, секундтық хронометраждың секундынан басталады.
Егер бейнеқұжатқа бірнеше дербес фильмдер, журналдар және тағы сол сияқтылар жазылған болса, олардың әрқайсысына шыққан жылын көрсетіп аты, өндірілген студиясы, фильмнің басталу секунды (арнайы түсірілім, киножурнал немесе жылнамалық материал) және бейненің жазбасы басталатын секунды, сондай-ақ жазбаның жалпы уақыты секунд бойынша көрсетіліп жазылады.
Титулдық парақ сипатталғаннан кейін бейнефонограмманы план бойынша сипаттау жүзеге асырылады. Бейнефонограмманы план бойынша сипаттау мынадай рет бойынша жүргізіледі:

1) номер плана по порядку;
2) определение плана (общий, средний или крупный);
3) порядковый номер секунды, с которой начинается запись изображения плана;
4) при наличии цветных планов в черно-белом изображении видеофонограммы или черно-белых в цветном, указывается соответственно "цв." или "ч/б".
Если тот или иной план представляет собой мультипликационное изображение (МЛТП), фотографию или картину, в монтажном листе это должно быть отмечено. Если данный план является игровым, в монтажном листе делается запись ("кадр из художественного фильма"). Если план представляет собой инсценировку, в монтажном листе необходимо это отметить. Следует внимательно следить за сменой планов, помня о том, что, в отличие от кинодокументов, планы видеофонограмм не имеют стартов.
Если видеодокумент звуковой, то текст приводится после описания изображения тех планов, к которым относятся слова диктора. Текст фонограммы печатается заглавными буквами.
В монтажном листе отмечается наличие синхронных планов – это может быть выступление или интервью какого-либо лица, исполнение фрагмента песни или танца, сцены из спектакля и тому подобное. В монтажном листе после описания плана делается отметка "синхронно". Отдельные слова, фразы в перебивке дикторского текста, аплодисменты, шумы не следует считать синхронными. Если на пленке снят человек во время работы, отдыха и тому подобное, а за кадром звучит голос этого человека, говорящего о чем-либо, если за кадром звучит голос, комментирующий кадры какого-либо события, то в этих случаях надо писать - "голос (если известно, то указать - чей) за кадром".
В конце монтажного листа указывается должность, фамилия составителя монтажного листа и дата составления.
431. Архивные справочники ведутся в архиве в автоматизированном режиме, обеспечивающем возможности оперативного и многоаспектного поиска и представления документной информации (в том числе в режиме удаленного доступа).
432. Информационное наполнение автоматизированного НСА составляет содержание описательных статьей архивных справочников на уровне архивного фонда, ед. хр./ед. уч., архивного документа, а также ключевые слова и рубрикаторы.
433. Видами ключевых слов (терминов, характеризующих в обобщенном и сжатом виде содержание описательных статьей архивных справочников) при ведении автоматизированного НСА являются:
1) "тематика" – термины, обозначающие в краткой форме факты, события, явления, виды деятельности и так далее, отраженные в документах объекта описания;
2) "персоналии" – термины, идентифицирующие лица, с которыми связаны единицы описания данного уровня, терминами могут быть фамилии с именем и отчеством, фамилии с именем, фамилии без инициалов, с одним или двумя инициалами, псевдонимы, прозвища и так далее;

1) планның нөмірі рет-ретімен;
2) планның анықтамасы (жалпы, орташа немесе ірі);
3) пландағы бейненің басталу секунды рет-ретімен;
5) бейнефонограмманың сипаттамасында қара-ақ планда түрлі-түсті план болғанда және керісінше, сәйкесінше "түрлі-түсті" немесе "қара-ақ" деп көрсетіледі.
Егер қандай да бір план мультипликациялық (МЛПТ), фотографиялық немесе картина болып табылғанда, монтажды парақта міндетті түрде белгіленеді. Егер план ойындық (үзінді) болып табылғанда, монтажды парақта ("көркем фильмнен үзінді") жазылады. Егер планда сахналау болса, ол да монтажды парақта белгіленеді. Бейнеқұжаттарда киноқұжаттар сияқты бастау болмайтынын ескеріп, планның ауысымы мұқият қадағалануы қажет.
Егер бейнеқұжат дыбыстық болып табылғанда, диктордың сөзі жататын план сипаттамасынан кейін мәтіні беріледі.
Монтажды парақта синхронды планның болуы белгіленеді – ол қандай да бір тұлғаның сөз сөйлеуі немесе сұхбаты, өлеңнен немесе биден, қойылымнан үзінді болуы мүмкін. Монтажды парақта планның сипатынан кейін "синхронды" деген белгі қойылады. Диктор мәтініндегі үзілістегі жеке сөздер, фразалар, қол шапалақтаулар, шуларды синхронды деп есептеуге болмайды. Егер үлдірде қандай да бір адам жұмыс барысында, демалу барысында түсірілген болып және оның сөйлеген сөздері болса, ал егер кадрда қандай да бір оқиғаны түсіндіру сөйлеушінің дыбысы болса, "кадрда (белгілі болған жағдайда көрсету керек) дыбысы" деп беріледі.
Монтажды парақтың соңында құрушының қызметі, тегі және құрылған уақыты көрсетіледі.
431. Архивтік анықтамалар архивте автоматтандырылған тәртіпте, жылдам және көп аспектілі іздеу мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін және құжаттық ақпараттарды ұсыну (оның ішінде алыстағы қол жетімділік тәртібінде) жүргізіледі.
432. Автоматтандырылған ҒАА ақпараттық толықтыруларын архивтік қор деңгейіндегі архивтік анықтамалардың сипаттама мақалаларының мазмұны, сақ. бір./ес. бір., архивтік құжаттар сонымен қатар айдарлар құрады.
433. Автоматтандырылған ҒАА енгізгенде, кілт сөздердің (архивтік анықтамалардың сипаттау мақаласының жинақтап қорытылған және ықшамдалған терминдер) міндетті түрі болып мыналар табылады:
1) "тақырыптама" – сипаттама нысанындағы құжаттарда көрсетілген деректерді, оқиғаларды, көріністерді, қызмет түрлерін және тағы басқа қысқаша нысанда белгілейтін термин;
2) "персоналиилер" – берілген деңгейді сипаттау бірлігіне байланысты теңестірілген тұлғалар термині, аты-жөні, аты-жөні жоқ тегі, бір немесе бірнеше аты-жөні берілгендер, лақап аттары, атаулары және сол сияқтылар термин болуы мүмкін;

3) "география" – термины, являющиеся географическими или топонимическими наименованиями (наименования стран, областей, губерний, уездов, волостей, населенных пунктов, морей, рек и так далее).
434. В случае необходимости создаются другие виды ключевых слов. Ключевые слова вводятся в базу данных в процессе описания конкретного объекта или после его завершения. Ключевое слово может состоять из одного слова или короткого словосочетания и помещается в специальный файл ключевых слов.
435. Выходными формами автоматизированного научно-справочного аппарата являются перечни архивных фондов, ед. хр., ед. уч., документов, отвечающие условиям сделанного запроса. На основе информации, содержащейся в автоматизированном научно-справочном аппарате государственного (специального государственного) архива, могут формироваться тексты справочников вместе с их внутренним справочным аппаратом (путеводители, краткие справочники, архивные описи). При автоматизированном формировании текста справочника файлы ключевых слов используются для автоматизированного составления указателей к справочнику.
436. Для каждого уровня описаний в базе данных автоматизированного научно-справочного аппарата создаются рубрикаторы (систематические и тематические схемы понятий с индексами для структурирования и поиска документной информации в автоматизированном НСА).
Для уровня архивного фонда рубрикатором, предназначенным для формирования текста путеводителя по архивным фондам государственного (специального государственного) архива, является схема систематизации архивных фондов в путеводителе.
Для каждого уровня описания возможно использование нескольких рубрикаторов, что позволяет вести одновременную подготовку различного вида справочников, формировать перечни архивных фондов (документов) по различной тематике, сохранять результаты рубрицирования.
437. Для каждого уровня описания в базах данных научно-справочного аппарата государственного (специального государственного) архива предусматривается набор процедур многоаспектного поиска информации по ключевым словам, по текстам аннотации, исторической справки, по текстам полных и сокращенных наименований объекта описания, полных и сокращенных переименований архивного фонда и/или фондообразователя, по хронологической принадлежности объекта описания (по крайним датам документов, входящих в единицу описания), по любому сочетанию перечисленных реквизитов.
438. Представление результатов поиска производится в следующих формах:
1) база данных, редуцированная в соответствии с условиями запроса;

3) "география" – географиялық немесе топономикалық атаулар болып табылатын терминдер (елдердің, облыстардың, губерниялардың, уездердің, болыстардың, елді мекеннің, теңіздердің, өзендердің атауы және тағы басқа ).
434. Қажет болған жағдайда негізгі сөздердің басқа түрлері құрылады. Негізгі сөздер деректер базасына белгілі бір нысанды сипаттау барысында немесе оларды бітірген жағдайда енгізіледі. Негізгі сөздер бір сөзден немесе қысқаша сөз тіркесінен болуы мүмкін және арнайы негізгі сөздер сақталатын файлға салынады.
435. Автоматтандырылған ғылыми-анықтамалық аппараттың шығатын нысаны болып архив қорларының, сақ. бір., ес. бір., жасалынған сұраным шартына жауап беретін құжаттардың тізімі болып табылады. Мемлекеттік (арнайы мемлекеттік) архивтің автоматтандырылған ғылыми-анықтамалық аппараттағы мәліметтер негізінде анықтамалықтардың олардың ішкі анықтамалық аппаратымен (жөнсілтерлер, қысқаша анықтамалықтар, архивтік тізімдемелер) мәтіні құрылуы мүмкін. Анықтамалықтың мәтіні автоматтандырылған түрде құрылған жағдайда, кілт сөздердің файлы анықтамалыққа автоматтандырылған көрсеткіштер құру кезінде қолданылады.
436. Сипаттаманың әрбір деңгейі үшін автоматтандырылған ғылыми-ақпараттық аппаратының деректер базасында айдарлар құрылады (автоматтандырылған ҒАА-да архивтік анықтаманы құру және іздеу бойынша түсініктеменің жүйелік және тақырыптық схемасы).
Мемлекеттік архивтің (арнайы мемлекеттік) архивтік қоры бойынша архив қорының дәрежесі үшін жөнсілтердегі мәтінді құруға бағытталған айдар жөнсілтердегі архив қоры жүйесінің схемасы болып табылады.
Сипаттаманың әрбір дәрежесі үшін бір мезгілде әртүрлі анықтамалық дайындауға мүмкіндік беретін, әртүрлі тақырыптар бойынша архив қорының (құжаттарының) тізімін қалыптастыратын, қысқартылымдардың нәтижесін сақтайтын бірнеше айдарлар қолданылуы мүмкін.
437. Сипаттаманың әрбір кезеңі үшін мемлекеттік (арнайы мемлекеттік) архивтің ғылыми анықтамалық аппараттың деректер базасында міндетті түрде ақпаратты кілт сөздері бойынша, аннотациялар мәтіні, тарихи анықтама бойынша, сипаттама нысаны атауының толық және қысқартылған мәтіндері, архив қорының және/немесе қор құрушының толық және қысқартылған атаулары бойынша, сипаттама нысанының хронологиялық қатысына байланысты (сипаттама бірлігінің құрамына кіретін құжаттардың алдыңғы және соңғы күні бойынша), көп аспект бойынша іздеу тәртібінің жиынтығы міндетті түрде қарастырылады.
438. Іздеу нәтижелерін көрсету төмендегідей нысанда жүргізіледі:
1) сұраным шартына сәйкес қысқартылған деректер базасы;

2) текстовый файл или распечатка описаний, удовлетворяющих запросу.
439. Справочный аппарат к базам данных по документам архива реализуется в виде базы данных (метабазы), содержащей описание имеющихся в государственном (специальном государственном) архиве баз данных. В метабазе содержатся сведения по каждой автономной базе данных – наименование базы данных, перечень ее реквизитов, уровень (уровни) единицы (единиц) описания, текущий объем в записях и/или в мегабайтах, указание на системы управления базами данных или язык программирования, использованных для создания базы данных.
Параграф 6. Порядок предоставления доступа пользователей к архивным документам.
440. По категориям доступа архивные документы делятся на открытые и ограниченного доступа.
441. Архив предоставляет пользователю открытые документы Национального архивного фонда и другие архивные документы, а также справочно-поисковые средства (научно-справочный аппарат) к ним и издания библиотечного (справочно-информационного) фонда.
Открытыми являются все архивные документы, доступ к которым не ограничен в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан, а также в соответствии с распоряжением собственника или владельца архивных документов, находящихся в частной собственности.
442. К архивным документам ограниченного доступа относятся:
1) архивные документы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты или иные охраняемые законами Республики Казахстан тайны;
2) архивные документы, содержащие сведения о личной и семейной тайне гражданина, его частной жизни, а также сведения, создающие угрозу его безопасности;
3) архивные документы, собственники или владельцы которых, передавая их в архив, установили в договоре условия доступа к ним и их использования.
Доступ пользователя к таким документам, базам данных и их использование осуществляется с учетом ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан, и условий, которые установили собственники или владельцы архивных документов при их передаче в архив.
К архивным документам ограниченного доступа также относятся подлинники особо ценных документов, в том числе отнесенные к объектам национального культурного достояния Республики Казахстан, и документы Национального архивного фонда, признанные в соответствии с пунктами
177-178 настоящих Правил, находящимися в неудовлетворительном физическом состоянии.
Доступ пользователя к указанным документам, а также их использование осуществляются в исключительных случаях с письменного разрешения руководителя архива. Пользователю предоставляются копии указанных документов (фонд пользования) или документальные публикации, содержащие данные документы.

2) сұранымды куәландыратын мәтіндік файл немесе сипаттаманың ашылуы.
439. Архивтің құжаттары бойынша деректер базасына анықтамалық аппарат мемлекеттік (арнайы мемлекеттік) архивтің деректер базасындағы сипаттамалардан тұратын деректер базасы (метабаза) түрінде іске асады. Метабазада әрбір дербес деректер базасы бойынша – деректер базасының атауы, олардың деректемелерінің тізімі, сипаттама бірлігінің (бірліктерінің) деңгейі (деңгейлері), ағымдағы көлемі жазбаша және/немесе мегабайт бойынша, деректер базасын басқаратын жүйелерге немесе деректер базасын құруға пайдаланылған бағдарламалардың тіліне нұсқау мәліметтер беріледі.
Параграф 6. Пайдаланушылардың архивтік құжаттарға қол жеткізуін ұсыну тәртібі
440. Қол жеткізу санатына қарай архивтік құжаттар ашық және шектеулі қол жеткізу болып бөлінеді.
441. Архив пайдаланушыларға Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ашық түрде ұсынады, сонымен қатар оларға анықтамалық-іздеу құралдары (ғылыми-анықтамалық аппарат) және кітапхана қорының (анықтамалық-ақпараттық) басылымын ұсынады.
Ашық архивтік құжаттар деп Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, сонымен қатар меншік иесінің немесе жеке меншіктегі архивтік құжаттардың иесінің өкіміне сәйкес шектеу қойылмаған құжаттар.
442. Шектеулі архивтік құжаттарға мыналар жатады:
1) мемлекеттік құпиялардан немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын құпиялардан тұратын мәліметтер бар архивтік құжаттар;
2) азаматтың жеке және отбасылық құпиясына, жеке өміріне байланысты, сондай-ақ оның қауіпсіздігіне қауіп тудыратын мәліметтер бар архивтік құжаттар;
3) архивтік құжаттарды архивке тапсырған кезде меншік иесінің шартта құжаттарға қол жеткізу және оларды пайдалану шарттарын белгілеген болса.
Мұндай құжаттарға, деректер базасына және оларды пайдалануға пайдаланушыға рұқсат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеуді қоса алғанда және архивтік құжаттарды архивке тапсырған кездегі меншік иесінің немесе қожасының белгілеген шартына орай жүзеге асады.
Рұқсат шектеулі архивтік құжаттарға аса құнды құжаттардың түпнұсқасы, оның ішінде Қазақстан Республикасы ұлттық құндылық объектілеріне жататын құжаттар және осы Қағидалардың 182-тармағында белгіленген физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын құжаттар жатады.
Көрсетілген құжаттарға рұқсат және оларды пайдалану тек ерекше жағдайда, яғни архив басшысының жазбаша рұқсатымен ғана іске асады. Пайдаланушыға аталған құжаттардың (пайдалану қорының) көшірмесі немесе аталған құжаттар бар деректі басылымдар ұсынылады.

443. Архив не ограничивает и не определяет пользователю условия использования информации, полученной им в результате самостоятельного поиска или предоставленной ему в порядке оказания архивом платных услуг, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республикой Казахстан или оговоренных в договоре архива с пользователем по информационному обслуживанию.
444. Основные формы использования архивных документов (предоставления архивом безвозмездно или возмездно пользователю информационных услуг и информационных продуктов для удовлетворения его информационных потребностей):
1) информационное обеспечение пользователей в соответствии с их запросами, а также в инициативном порядке;
2) предоставление архивных документов пользователям в читальном зале архива;
3) экспонирование архивных документов на выставках;
4) использование архивных документов в средствах массовой информации;
5) проведение информационных мероприятий (встреч с общественностью, экскурсий в архивы, презентаций, дней открытых дверей, лекций, докладов, устных журналов, конференций, уроков для студентов и школьников и другое) с использованием архивных документов;
6) публикация архивных документов.
445. Основными документами архива в работе по информационному обеспечению пользователей являются:
1) архивная справка – документ архива, составленный на бланке письма архива, имеющий юридическую силу и содержащий документную информацию о предмете запроса с указанием архивных шифров и номеров листов ед. хр. тех архивных документов, на основании которых она составлена;
2) архивная копия – дословно воспроизводящая текст архивного документа копия, с указанием архивного шифра и номеров листов ед. хр., заверенная в установленном порядке;
3) архивная выписка – документ архива, составленный на бланке письма архива, дословно воспроизводящий часть текста архивного документа, относящийся к определенному факту, событию, лицу, с указанием архивного шифра и номеров листов ед. хр.;
4) информационное письмо – письмо, составленное на бланке письма архива по запросу пользователя или по инициативе архива, содержащее информацию о хранящихся в архиве архивных документах по определенной проблеме, теме;
5) тематический перечень архивных документов – систематизированный краткий или аннотированный перечень заголовков архивных документов, ед. хр./ед. уч. по определенной теме, с указанием их дат и архивных шифров, составленный по запросу пользователя или по инициативе архива;
6) тематическая подборка копий архивных документов – систематизированный комплект копий архивных документов или их частей по определенной теме, подготовленный архивом по запросу пользователя или по инициативе архива. Тематическая подборка включает титульный лист, перечень архивных документов и, при необходимости, историческую справку по теме;

443. Егер пайдаланушы ақпаратты өздігінен іздеу нәтижесінде тапса немесе ақылы қызмет көрсетудің арқасында архив тауып берген болса, ақпаратты пайдалануда шек қоюға немесе шарт қоюға архивтің құқығы жоқ, тек Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған жағдайда немесе ақпарат алмасу бойынша архив пен пайдаланушының арасындағы шартта қарастырылған жағдайда ғана шек қойылады.
444. Архивтік құжаттарды қолданудың негізгі нысандары (пайдаланушының ақпараттық қажеттілігін қанағаттандыру үшін ақпараттық қызметтер мен өнімдерді архив ақысыз және ақылы ұсынады):
1) пайдаланушыларды олардың сұранымына сәйкес ақпаратпен қамтамасыз ету, сондай-ақ ынталық реттілікпен;
2) пайдаланушыға архивтік құжаттарды архивтің оқу залында ұсыну;
3) архивтік құжаттарды көрмеде қойып көрсету;
4) архивтік құжаттарды бұқаралық ақпарат құралдарында пайдалану;
5) архивтік құжаттарды пайдалана отырып ақпараттық шаралар өткізу (жұртшылықпен кездесулер, архивке экскурсиялар, тұсаукесерлер, ашық есік күндерін, дәрістер, баяндамалар, ауызша журналдар, конференциялар, студенттер мен оқушыларға сабақтар және тағы сол сияқты ұйымдастыру);
6) архивтік құжаттарды жариялау.
445. Пайдаланушыларды ақпаратпен қамтамасыз ету жұмысы барысында негізгі архивтік құжаттар болып мыналар табылады:
1) архивтік анықтама – архивтің бланкісінде жасалған, заңды күші бар және сұратылып отырған мәселе бойынша құжаттық анықтамасы бар, негіз болып табылатын архивтік құжаттардың архивтік шифры және сақ. бір. парақтарының нөмірі көрсетіліп дайындалған архивтің құжаты;
2) архивтік көшірме – архивтік шифр және сақ. бір. парақтарының нөмірлері көрсетілген, белгіленген тәртіп бойынша бекітілген, архивтік құжаттардағы мәтінді сөзбе сөз көшіру;
3) архивтік құжаттан үзінді – архивтің хат бланкісінде жасалған, белгілі бір дерекке, оқиғаға, тұлғаға байланысты, архивтік шифры және сақ. бір. парақтарының нөмірі көрсетілген, архивтік құжаттардағы мәтіннің жарты бөлігін сөзбе сөз көшіретін архивтік құжат;
4) ақпараттық хат – архивтің хат бланкісінде тұтынушының сұрауымен немесе архивтің бастауымен жасалған, белгілі бір мәселе, тақырып бойынша архив қоймасында сақтаулы архивтік құжаттар туралы ақпараттар бар хат;
5) архивтік құжаттардың тақырыптық тізбесі – тұтынушының сұранысы бойынша немесе архивтің бастамасы бойынша құрылған, архивтік құжаттардың, сақ. бір./ес. бір. белгілі тақырып бойынша олардың уақыттары мен архивтік шифрлары көрсетілген, жүйеленген қысқаша немесе аннотацияланған тақырыптардың тізбесі;
6) архивтік құжаттардың көшірмелерін тақырыптық іріктеу – пайдаланушылардың сұранымы бойынша немесе архивтің бастамасы бойынша белгілі тақырып бойынша архивпен дайындалған, архивтік құжаттардың көшірмелерінің немесе олардың бөліктерінің жүйеленген жинағы. Тақырыптық іріктеуге титулдық парақ, архивтік құжаттардың тізімдемесі және қажет болған жағдайда тақырып бойынша тарихи анықтаманы қамтиды;

7) тематический обзор архивных документов.
446. Запросы, поступающие в архивы, подразделяются:
1) на запросы о предоставлении информации по определенной проблеме, теме, событию, факту (тематические запросы). Разновидностью тематических запросов являются биографические запросы, по которым устанавливаются сведения, необходимые для изучения жизни и деятельности конкретных лиц;
2) на запросы о предоставлении информации, необходимой для установления родства, родственных связей двух или более лиц, истории семьи, рода (генеалогические запросы);
3) на запросы социально-правового характера. К ним относятся запросы о подтверждении трудового стажа и размера заработной платы, возраста, составе семьи, образовании, награждении, перечислении пенсионных взносов и социальных отчислений, присвоении ученых степеней и званий, о несчастных случаях, нахождении на излечении, эвакуации, применений репрессий, о реабилитации, службы в воинских частях и формированиях, проживании в зонах экологического бедствия, пребывании в местах лишения свободы, об актах гражданского состояния.
Параграф 7. Порядок исполнения запросов пользователей
447. Запрос пользователя рассматривается и исполняется архивом при наличии в запросе наименования юридического лица (для граждан - фамилии, имени и отчества), почтового и/или электронного адреса пользователя, указания темы (вопроса), хронологии запрашиваемой информации. Запрос подписывается заявителем либо заверяется электронной цифровой подписью.
448. Запрос, не относящийся к составу хранящихся в архиве архивных документов, в течение 3 календарных дней с момента его регистрации направляется в другой архив или организацию, где хранятся необходимые архивные документы, с уведомлением об этом пользователя, или пользователю дается соответствующая рекомендация.
449. При поступлении в архив интернет-обращения (запроса) пользователя с указанием адреса электронной почты и/или почтового адреса, ему направляется уведомление о приеме обращения (запроса) к рассмотрению или мотивированный отказ в рассмотрении. Принятое к рассмотрению обращение (запрос) распечатывается и в дальнейшем работа с ним ведется в установленном порядке.
450. Архив осуществляет прием граждан в приемной или столе справок и ведет их учет по установленной форме. Руководство архива несет личную ответственность за организацию приема и рассмотрения запросов граждан.
451. Тематический запрос государственного органа, местного исполнительного органа, судебного органа, связанный с исполнением ими своих функций, архив рассматривает в первоочередном порядке, либо в согласованные с ними сроки. Исполнение такого запроса осуществляется на безвозмездной основе.

7) архивтік құжаттарға тақырыптық шолу.
446. Архивке келіп түскен құжаттар төмендегідей бөлінеді:
1) белгілі бір жағдайға, тақырыпқа, оқиғаға, дерекке (тақырыптық сұраным) байланысты ақпараттар беру сұранымы. Тақырыптық сұранымдардың әртүрлілігі биологиялық сұранымдар болып табылады, ол бойынша белгілі бір тұлғаның өмірін және қызметін зерттеп білуге керекті мәліметтер белгіленеді;
2) туысқандықты белгілеу үшін, бір немесе бірнеше тұлғалардың туысқандық байланысы, отбасының тарихы, тегі (генеологиялық сұраным) үшін керекті ақпарат беру туралы сұраным;
3) әлеуметтік-құқықтық сипаттағы сұратуға. Оған еңбек өтілін және жалақысын, жасын, отбасы құрамын, білімін, наградаларын, зейнетақы жарналарының аударылуын және әлеуметтік аударылымдарды, берілген ғылыми дәрежелер мен атақтарды, оқыс оқиғаларды, емдеуде болғанын, жер аударуда болғанын, репрессияға ұшырағанын, ақтап шығарылғандығын, әскер бөлімі қызметінде болғанын және құрылғанын, экологиялық апат аймағында тұрғанын, бас бостандығынан айырылу орнында болғандығын растайтын азаматтық жағдайы туралы акт сұратулары жатады.
Параграф 7. Пайдаланушылардың сұратуларын орындау тәртібі
447. Пайдаланушының сұрату салуы заңды тұлғаның аты (азаматтар үшін - тегі, аты және әкесінің аты) болған жағдайда пайдаланушының пошталық мекенжайы және/немесе электрондық мекенжайы болған жағдайда, тақырыптар (сұрақ) көрсетілген жағдайда, сұратылып отырған ақпараттың хронологиясы көрсетілген жағдайда қаралады. Сұрату өтініш берушінің қолымен немесе электронды цифрлық қолтаңбамен расталады.
448. Егер сұрату архивте сақтаулы архивтік құжаттардың құрамына кірмейтін болса, тіркелгеннен бастап 3 күн мерзім ішінде керекті архивтік құжаттар сақтаулы басқа архивке немесе ұйымға жөнелтіледі, ол туралы пайдаланушыны хабардар етеді, немесе пайдаланушыға сәйкесінше керекті ұсыныстар беріледі.
449. Егер архивке тұтынушының электрондық мекенжайы және/ немесе пошталық мекенжайы көрсетілген интернет-үндеу (сұрату) келіп түскен жағдайда пайдаланушыға өтінішті (сұрату) алғандығы туралы немесе дәлелденген, қараудан бас тартқан хабарлама жіберіледі. Қабылдап алынған өтініш (сұрату) шығарылып алынады және онымен жұмыс белгіленген тәртіп бойынша жүргізіледі.
450. Архив азаматтарды қабылдауды қабылдау бөлмесінде немесе анықтама үстелінде жүзеге асырады және белгіленген нысан бойынша есепке алуды жүргізеді. Архив басшылығы азаматтардың сұранысын қабылдауды және қарауды ұйымдастыруды өзінің жеке жауапкершілігіне алады.
451. Архив, өзінің қызметін орындаумен байланысты мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның, сот органдарының тақырыптық сұраныстарын заңнамамен белгіленген бірінші кезекте немесе келісілген уақыт мерзімінде орындайды. Мұндай сұраныстарды жүзеге асыру ақысыз жүргізіледі.

452. Выявление документов по тематическим запросам граждан и организаций, архивами не проводится. Гражданам и организациям сообщаются сведения о местонахождении фондов, содержащих документы по интересующим их вопросам, и разъясняется порядок ознакомления с документами. Исполнение данных запросов может проводиться в порядке оказания платных услуг в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
453. Генеалогический запрос пользователя архив исполняет в порядке оказания платных услуг (в том числе на основе договора). Указанный запрос может исполняться как в отношении заявителя, так и в установленном порядке в отношении других лиц.
При отсутствии возможностей по исполнению генеалогических запросов архив рекомендует пользователю проводить самостоятельный поиск интересующей его информации генеалогического характера в читальном зале архива.
454. Запрос социально-правового характера исполняется архивом безвозмездно, в сроки установленные законодательством Республики Казахстан.
При исполнении повторного запроса социально-правового характера или составлении по просьбе пользователя архивной справки, аналогичной ранее выданной, архив проверяет соответствие сведений, включенных в эту справку, тем, которые имеются в архивных документах, и в случае обнаружения дополнительных сведений, включает их в повторно выдаваемую архивную справку.
Параграф 8. Порядок оформления архивных справок, архивных выписок и архивных копий
455. Архивная справка и архивная выписка составляются с обозначением названия информационного документа "АРХИВНАЯ СПРАВКА", "АРХИВНАЯ ВЫПИСКА".
456. Текст в архивной справке согласно приложению 60 к настоящим Правилам дается в хронологической последовательности событий с указанием видов архивных документов и их дат. В архивной справке допускается цитирование архивных документов.
457. Несовпадение отдельных данных архивных документов со сведениями, изложенными в запросе, не является препятствием для включения их в архивную справку при условии, если совпадение всех остальных сведений не вызывает сомнений в тождественности лица или фактов, о которых говорится в архивных документах. В архивной справке эти данные воспроизводятся так, как они изложены в архивных документах, а расхождения, несовпадения и неточные названия, отсутствие имени, отчества, инициалов, или наличие одного из них оговариваются в тексте справки в скобках ("Так в документе", "Так в тексте оригинала").
458. Сведения о работе, учебе в нескольких организациях, учебных заведениях, выявленные по документам одного архива включается в одну архивную справку.

452. Азаматтар мен ұйымдардың тақырыптық сұранысы бойынша ережеге сай құжаттарды беру жүргізілмейді. Азаматтар мен ұйымдарға оларды қызықтыратын сұрақтар бойынша құжаттар бар қордың мекенжайы айтылады және құжаттармен танысу тәртібі түсіндіріледі. Мұндай сұраныстарды орындау Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ақылы қызмет көрсету тәртібімен жүргізілуі мүмкін.
453. Пайдаланушының генеологиялық сұранысын архив ақылы қызмет көрсету тәртібімен (оның ішінде шарт негізінде) жүзеге асырады. Көрсетілген сұраныс өтініш берушіге қатысты орындалуы мүмкін, сонымен қатар белгіленген ереже бойынша басқа тұлғаларға да қатысты орындалады.
Генеологиялық сұраныстарды орындауға мүмкіндік болмаған жағдайда архив пайдаланушыға архивтің оқу залында генеалогиялық сипаттағы ақпарат бойынша өздігінен іздеуге ұсыныс білдіреді.
454. Архив әлеуметтік-құқықтық сипаттағы сұранысты тегін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзім ішінде орындайды.
Әлеуметтік-құқықтық сипаттағы сұранысты қайталап орындаған кезде немесе пайдаланушының өтініші бойынша ертеректе берілген ұқсас архивтік анықтаманы орындаған кезде, архив анықтамаға енгізілген мәліметтердің архивтік анықтамалардағы мәліметтермен сәйкестігін тексереді және егер қосымша мәліметтер табылған жағдайда қайта беріліп отырған анықтамаға қосады.
Параграф 8. Архивтік анықтамаларды, архивтік үзінділерді және архивтік көшірмелерді рәсімдеу тәртібі
455. Архивтік анықтама және архивтік үзінді "АРХИВТІК АНЫҚТАМА", "АРХИВТІК ҮЗІНДІ" деп аталатын ақпараттық құжаттың атауын белгілей отырып жасалады.
456. Архивтік анықтамадағы мәтін осы Қағидалардың 60-қосымшасына сәйкес архивтік құжаттардың түрі мен олардың уақыты көрсетіле отырып, оқиғалардың хронологиялық тізбегімен беріледі. Архивтік анықтамада архивтік құжаттардан үзінді алуға рұқсат етіледі.
457. Жекелеген архив құжаттарының деректері сұрау салуға айтылған мәліметтермен сәйкес келмеуі, егер барлық қалған мәліметтермен сәйкестігі тұлғаның немесе архив құжаттарында айтылған фактілердің ұқсастығына күмән келтірмеген жағдайда, оларды архив анықтамасына енгізу үшін кедергі бола алмайды. Архивтік анықтамада бұл деректер архивтік құжаттарда қалай берілсе солай баяндалады, ал айырмашылықтар, сәйкессіздік және анық емес атаулар, атының, әкесінің атының, есімінің бас әріптерінің жоқ болуы немесе олардың біреуі анықтама мәтінінде жақшаның ішінде ("Құжатта осылай", "Тұпнұсқа мәтінінде осылай") ескертіледі.
458. Бір архивтің құжаттары бойынша табылған жұмыс туралы, бірнеше ұйымдарда оқығандығы, оқу орындары туралы мәліметтер бір архивтік анықтамаға енгізіледі.

459. В примечаниях по тексту архивной справки оговариваются неразборчиво написанные, исправленные автором, не поддающиеся прочтению вследствие повреждения текста оригинала места ("Так в тексте оригинала", "В тексте неразборчиво").
В тексте архивной справки исключается изменения, исправления, комментарии, собственные выводы исполнителя по содержанию архивных документов, на основании которых составлена архивная справка.
460. В конце архивной справки приводятся архивные шифры и номера листов ед. хр. архивных документов, печатные издания, использовавшиеся для составления архивной справки. В тексте архивной справки допускается проставление архивных шифров и номеров листов ед. хр. архивных документов сразу после изложения каждого факта или события.
461. В архивной справке, объем которой превышает один лист, листы прошиваются, нумеруются и скрепляются гербовой печатью архива.
462. Архивная справка, предназначенная для использования на территории Республики Казахстан, подписывается руководством архива, исполнителем и заверяется гербовой печатью архива. В случае неполноты представляемых в ней сведений составляется сопроводительное письмо с указанием причин.
При необходимости к архивной справке прилагаются копии архивных документов или выписки из них, подтверждающие сведения, изложенные в архивной справке.
Архивная справка, предназначенная для направления за рубеж, подписывается руководством архива и заверяется гербовой печатью архива.
463. Архивные справки, направляемые в государства, подписавшие Гаагскую конвенцию 1961 года, в соответствии с которой не требуется консульская легализация официальных документов, заверяются проставлением и заполнением специального штампа – "апостиль".
Апостиль не проставляется на архивных справках, предназначенных для направления в государства, с которыми Республика Казахстан заключила договоры о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, а также в государства-участники Содружества Независимых Государств (далее – СНГ), подписавшие Соглашение о принципах и формах взаимодействия в области использования архивной информации от 4 июня 1999 года или с которыми имеются двусторонние соглашения о сотрудничестве.
464. При отсутствии в архиве архивных документов, необходимых для исполнения запроса, на бланке архива составляется ответ о причинах отсутствия архивных документов по теме запроса, и даются по возможности рекомендации, куда необходимо обратиться. При необходимости ответ может быть заверен гербовой печатью архива.

459. Архивтік анықтамадағы мәтін бойынша ескертпеде анық жазылмаған, автор жөндеген, түпнұсқа мәтінінің зақымдануына байланысты оқылмайтын ("Түпнұсқа мәтінінде осылай", "Мәтінде анық емес") кемшіліктер жазылады.
Архив анықтамасының мәтінін өзгертуге, жөндеуге, түсініктеме беруге, архивтік құжаттардың негізінде дайындалған архивтік анықтамада мазмұны бойынша орындаушының тұжырымын берілмейді.
460. Архивтік анықтаманың соңында архивтік шифрлар және архивтік құжаттардың сақ. бір. парақтарының нөмірі, архивтік анықтаманы дайындау үшін қолданылған баспа жазылады. Архивтік анықтаманың мәтінінде әрбір дерек пен оқиға баяндалған соң архивтік шифрлар мен архивтік құжаттардың сақ. бір. парақтарының нөмірі қойылуға рұқсат етіледі.
461. Көлемі бір парақтан асатын архивтік анықтаманың парақтары тігілген, нөмірленген және архивтің елтаңбалық мөрімен бекітілуі керек.
462. Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға бағытталған архивтік анықтамаға архивтің басшысы, орындаушы қол қояды және архивтің елтаңбалық мөрімен бекітіледі. Егер онда берілген мәліметтер толық болмаған жағдайда, себептері көрсетілген ілеспе хат жазылады.
Керек болған жағдайда, архивтік анықтамадағы мәліметтерді растау үшін архивтік құжаттардың көшірмесі немесе одан үзінді қоса беріледі.
Шетелге жіберуге арналған архивтік анықтамаға архив басшысының қолы қойылады және архивтің елтаңбалық мөрімен бекітіледі.
463. 1961 жылы Гаага конвенциясына қол қойған, тиісті ресми құжаттарға консулдық заңдастыруды қажет етпейтін мемлекеттерге бағытталған архивтік құжаттар арнайы "апостиль" мөртабанымен бекітіледі және толтырылады.
Апостиль мөртабаны Қазақстан Республикасымен азаматтық, отбасылық және қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек және құқықтық қарым-қатынас туралы шарт жасасқан мемлекеттерге, сондай-ақ архивтік ақпараттарды пайдалану саласындағы қағидаттар мен өзара іс-қимыл түрлері туралы Келісімге қол қойған немесе ынтымақтастық туралы екіжақты келісімі бар Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (әрі қарай – ТМД) елдерінің қатысушыларына бағытталған архивтік анықтамаларға қойылмайды.
464. Сұранысты орындауға қажетті архивтік құжаттар архивте жоқ болған жағдайда архивтің бланкісінде сұраныстың тақырыбы бойынша архивтік құжаттардың жоқ екендігі туралы жауап жазылады және мүмкіндігінше қайда өтініш беруге болатындығы туралы ұсыныс беріледі. Қажет болған жағдайда жауап архивтің елтаңбалық мөрімен бекітіледі.

465. В случае документально подтвержденных фактов утраты архивных документов, содержащих запрашиваемые сведения, архив выдает справку по данному вопросу, при необходимости заверенную гербовой печатью архива.
466. В архивной выписке название архивного документа, его номер и дата воспроизводятся полностью. Извлечениями из текстов архивных документов исчерпываются все имеющиеся данные по запросу.
Начало и конец каждого извлечения, а также пропуски в тексте архивного документа отдельных слов обозначаются многоточием.
В примечаниях к тексту архивной выписки делаются соответствующие оговорки о частях текста оригинала, неразборчиво написанных, исправленных автором, не поддающихся прочтению вследствие повреждения текста и так далее.
Отдельные слова и выражения оригинала, вызывающие сомнения в их точности, оговариваются словами - "Так в тексте оригинала", "Так в документе".
После текста архивной выписки указываются архивный шифр и номера листов ед. хр. архивного документа.
Аутентичность выданных по запросам архивных выписок удостоверяется подписью руководителя архива или уполномоченного должностного лица и гербовой печатью архива.
467. На обороте каждого листа архивной копии проставляются архивные шифры и номера листов ед. хр. архивного документа. Все листы архивной копии скрепляются и на месте скрепления заверяются гербовой печатью архива и подписью его руководителя или уполномоченного должностного лица.
Архивная копия, предназначенная для направления за рубеж, заверяется гербовой печатью и подписью руководителя архива.
468. Архивная справка, архивная выписка, архивная копия и ответы на запросы высылаются по почте простыми письмами.
Архивная справка, архивная выписка и архивная копия, предназначенные для направления в государства-участники СНГ, включая ответы об отсутствии запрашиваемых сведений, высылаются архивом непосредственно в адреса заявителей.
Архивная справка, архивная выписка и архивная копия, предназначенные для направления в государства, не являющиеся участниками СНГ, включая ответы об отсутствии запрашиваемых сведений, оформляются и вместе с запросами (анкетами, личными заявлениями и тому подобное) направляются архивом в уполномоченный орган или в соответствующий местный исполнительный орган.
469. Архивная справка, архивная выписка и архивная копия в случае личного обращения гражданина или его доверенного лица в архив выдаются ему под расписку при предъявлении паспорта или иного удостоверяющего документа, доверенному лицу - при предъявлении доверенности, оформленной в установленном порядке. Получатель архивной справки и архивной выписки расписывается на их копиях или на обороте сопроводительного письма к ним, указывая дату их получения.
Заверенная апостилем архивная справка, архивная выписка и архивная копия в случае личного обращения гражданина или его доверенного лица в архив выдается ему на руки при предъявлении квитанции об уплате государственной пошлины за проставление апостиля.

465. Сұратылып отырған мәліметтер бар архивтік құжаттардың жоғалғандығы туралы құжат түрінде дәлелдейтін дерек болған жағдайда, архив сол мәселе бойынша анықтама береді, қажет болған жағдайда архивтің елтаңбалық мөрімен бекітіледі.
466. Архивтік үзіндіде архивтік құжаттың атауы, оның нөмірі және уақыты толық көрсетіледі. Архивтік құжаттардың мәтінінен үзінді алуда сұраныс бойынша барлық бар деректер алынуы тиіс.
Әрбір үзінді алуда басы мен соңын, сонымен қатар архивтік құжаттарда жеке сөздердің бос орнына көпнүкте қойылады.
Архивтік үзінді мәтінінің ескертпе бөлігінде түпнұсқа мәтінінің бөлімі, анық емес жазулар, автормен жөнделгендігі, мәтіннің зақымдануына байланысты оқылмайтын мәтіндер туралы және тағы басқа сәйкес ескертулер жазылады.
Түпнұсқадағы күмән тудыратын жеке сөздер мен өрнектер "Түпнұсқа мәтінінде осылай", "Құжатта осылай" деп беріледі.
Архивтік үзінді мәтінінен соң архивтік шифр және архивтік құжаттың сақ. бір. парақтарының нөмірлері көрсетіледі.
Сұраныс бойынша берілген архивтік үзінділердің түпнұсқамен заңды күші тең құжат архив басшысының қолымен немесе уәкілетті лауазымды тұлғаның қолымен және архивтің елтаңбалық мөрімен куәландырылады.
467. Архивтік көшірменің әрбір парағының сыртына архивтік шифр және архивтік құжаттардың сақ. бір. парақтарының нөмірі қойылады. Архивтік көшірмелердің барлық парақтары бекітіледі және бекітілген жер архивтің елтаңбалық мөрімен және архивтің басшысымен немесе уәкілетті лауазымды тұлғаның қолымен куәландырылады.
Шетелге жіберуге арналған архивтік көшірме архивтің елтаңбалық мөрімен және басшысының қолымен куәландырылады.
468. Архивтік анықтама, архивтік үзінді, архивтік көшірме және сұраныстарға жауаптар жай хатпен пошта арқылы жөнелтіледі.
ТМД қатысушы мемлекеттерге жіберуге арналған архивтік анықтама, архивтік үзінді және архивтік көшірме, сұратылып отырған мәліметтің жоқ екендігі туралы жауаптарды қоса алғанда, архив тікелей өтініш берушінің мекенжайына жолдайды.
ТМД елдерінің қатысушысы болып табылмайтын мемлекетке жіберуге арналған архивтік анықтаманы, архивтік үзіндіні және архивтік көшірмені, сұратылып отырған мәліметтердің жоқ екендігі туралы жауапты қоса алғанда сұраныммен бірге (сауалнама, жеке өтініш және тағы басқа) архив уәкілетті органға немесе тиісті жергілікті атқарушы органға белгіленген тәртіппен жөнелтеді.
469. Азамат жеке өзі немесе оның сенімді тұлғасы архивке өтініш білдірген жағдайда архивтік анықтама, архивтік үзінді және архивтік көшірме төлқұжатын немесе өзге де куәландыратын құжатты көрсеткен кезде оған қолхат арқылы беріледі, сенімді тұлғаға – белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхат арқылы беріледі. Архивтік анықтаманы және архивтік үзіндіні алушы олардың көшірмелеріне немесе ілеспе хаттың сыртына қол қояды, оларды алған уақытын көрсетеді.
Азаматтың жеке өзі немесе оның сенімді тұлғасы архивке өтініш білдірген жағдайда апостильмен куәландырылған архивтік анықтама, архивтік үзінді және архивтік көшірме, апостиль мөрі басылғаны үшін мемлекеттік баж төлеу туралы түбіртекті ұсынған жағдайда қолға беріледі.

Параграф 9. Порядок возвращения подлинников архивных документов
470. По письменным заявлениям с разрешения руководителя архива реабилитированные лица и их наследники получают подлинники сохранившихся в прекращенных уголовных и административных, делах архивных документов творческого характера - рукописей, фотографий, писем и других личных документов (за исключением паспортов, военных билетов, служебных удостоверений и других архивных документов официального происхождения).
По письменным заявлениям с разрешения руководителя архива физические лица получают сохранившиеся в архиве подлинники собственных трудовых книжек, билетов членов Коммунистической партии Советского Союза.
471. С изымаемых архивных документов делаются копии, которые приобщаются к делам. Изъятие архивных документов, а также их замена на копии отражаются в листах-заверителях дел, в описях дел, документов.
472. Возвращение архивных документов оформляется актом об изъятии из дел указанных документов. Акт и другие документы, на основании которых произведено возвращение архивных документов, и расписка лица, получившего их на руки, включаются в дело фонда.
Параграф 10. Порядок обслуживания пользователей в читальном зале
473. Для обслуживания пользователей в архивах действуют читальный зал, просмотровый зал, комната прослушивания фонодокументов со специальным оборудованием для работ с микрокопиями архивных документов, аудиовизуальными и электронными документами. При отсутствии специально выделенного помещения обслуживание пользователей производится в рабочей комнате архива под контролем сотрудника архива.
474. Порядок работы пользователей с архивными документами в читальном зале архива, определяются регламентом работы пользователей читального зала архива утверждаемым руководителем архива. Архив ознакамливает пользователей с этим регламентом. Исходя из конкретных возможностей обслуживания пользователей, архив может устанавливать очередность и время посещения ими читального зала.
475. В случаях хищения или повреждения пользователем архивных документов, технического оборудования и имущества архив обращается с соответствующим заявлением в орган внутренних дел по месту расположения архива, принимает другие меры к возмещению ущерба.
476. По заказам пользователей, с учетом технических возможностей архива, изготавливаются копии архивных документов - ксерокопии, микрокопии, фотоотпечатки, кинокопии, видеокопии, копии фонодокументов, а также копии на электронных носителях.
Не производится копирование документов Национального архивного фонда, находящихся в неудовлетворительном физическом состоянии.
Копирование архивных документов ограниченного доступа (секретных и содержащих конфиденциальную информацию) производится в установленном порядке.

Параграф 9. Архивтік құжаттардың түпнұсқасын қайтару тәртібі
470. Жазбаша өтініш бойынша архив басшысының рұқсатымен ақталып шыққан тұлғалар және олардың мұрагерлері архивте сақтаулы қылмыстық және әкімшілік істердің біткендігі туралы, шығармашылық сипаттағы архивтік құжаттардың істері – қолжазбалар, фотосуреттер, хаттар және басқа жеке құжаттарды (паспорттарды, әскери билеттерді, қызметтік куәліктерді және басқа да ресми пайда болған архивтік құжаттарды қоспағанда) алады.
Жазбаша өтініш бойынша архив басшысының рұқсатымен жеке тұлғалар өздерінің архивте сақтаулы еңбек кітапшаларының, Кеңес Одағының Коммунистік партиясына мүшелік билеттерінің түпнұсқасын алады.
471. Алынған архивтік құжаттардан істерге тігілетін көшірмелері жасалады. Архивтік құжаттардың алынғандығы, сондай-ақ олардың көшірмелермен ауыстырылғандығы туралы істегі куәландырушы парақта, істердің, құжаттардың тізімдемелерінде көрсетіледі.
472. Архивтік құжаттардың қайтарылғандығы, көрсетілген құжаттарды істен алу туралы актімен ресімделеді. Архивтік құжаттардың қайтарылғандығы туралы акт және басқа да құжаттар және оларды алған тұлғаның қолхаты қордың ісіне қосылады.
Параграф 10. Оқу залында пайдаланушыларға қызмет көрсету тәртібі
473. Пайдаланушыларға қызмет көрсету үшін архивте оқу залы, танысу залы, микрокөшірмелі архивтік құжаттармен, аудиокөрнекі және электронды құжаттармен жұмыс істеу үшін дыбыстық құжаттарды арнайы жабдықтармен тыңдау бөлмелері бар. Арнайы бөлінген бөлме болмаған жағдайда пайдаланушыларға қызмет архивтің жұмыс істеу бөлмесінде архив қызметінің бақылауымен жүзеге асырылады.
474. Пайдаланушылардың архивтің оқу залында архивтік құжаттармен жұмыс істеу тәртібі, архив басшысы бекітетін пайдаланушылардың оқу залында жұмыс регламентімен айқындалады. Архив пайдаланушыларды осы регламентпен таныстырады. Пайдаланушыларға қызмет көрсетудің нақты мүмкіндіктеріне орай архив кезекті және оқу залына келу уақытын белгілей алады.
475. Пайдаланушы архивтік құжаттарды, техникалық жабдықтарды және архивтің меншігін ұрлаған немесе оған зақым келтірген жағдайда архивтің орналасу жері бойынша ішкі істер органына тиісті өтініш түсіреді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес залалдың орнын толтыруға басқа да шаралар қолданады.
476. Пайдаланушының тапсырысы бойынша архивтің техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, архивтік құжаттардың көшірмелері, ксерокөшірмелер, микрокөшірмелер, фотобедерлер, кинокөшірмелер, бейнекөшірмелер, дыбысты құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ электронды тасығыштардың көшірмелері дайындалады.
Физикалық жай-күйі қанағаттандырмайтын Ұлттық архив қорындағы құжаттардың көшірмелері жасалмайды.
Қол жетімділігі шектелген архивтік құжаттардың (құпия және жарияланбайтын ақпарат бар құжаттар) көшірмелерін жасау белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

477. Порядок выполнения заказов на копирование, в том числе объемы копирования архивных документов, неопубликованных описей дел, документов, других архивных справочно-поисковых средств и баз данных, стоимость изготовления копий и порядок расчетов за их изготовление определяются Прейскурантом цен на платные услуги, оказываемые государственными архивами, содержащимися за счет государственного бюджета, утвержденных приказом Министра культуры и информации Республики Казахстан от 12 декабря 2006 года № 314.
478. На копии архивного документа, изготовленной по заказу пользователя, архив указывает архивный шифр и номера листов ед. хр. архивного документа. При оформлении копии рассекреченного архивного документа на лицевой стороне в правом верхнем углу первого и последнего листа копии проставляется штамп "Рассекречено". При необходимости данный штамп проставляется на лицевой стороне всех листов копии рассекреченного архивного документа.
479. Копии архивных документов выдаются пользователям, их доверенным лицам или высылаются по указанным адресам.
Учет заказов на копирование ведется на бумажном носителе или в автоматизированной форме.
Параграф 11. Порядок подготовки выставок и публикаций архивных документов
480. Инициативное информирование организаций и граждан осуществляется путем направления им соответствующей информации в виде письма, перечня, обзора и так далее.
481. Архив организует подготовку и проведение выставок архивных документов самостоятельно или совместно с другими архивами и организациями.
Для подготовки выставки архивных документов разрабатываются тематический план (концепция) и тематико-экспозиционный план. На основе тематического плана проводится выявление и отбор архивных документов, иллюстративных и иных материалов. В тематико-экспозиционный план включается аннотированный перечень отобранных для экспонирования архивных документов, иллюстративных и иных материалов, систематизированных в соответствии с разделами выставки с указанием их размеров и порядка размещения на стендах или в витринах. Все отобранные для экспонирования архивные документы и другие материалы аннотируются. К иноязычным материалам при необходимости дается перевод или развернутая аннотация содержания.
Ответственными за сохранность архивных документов являются организаторы выставки. Архив, представивший архивные документы для выставки, обеспечивает контроль за соблюдением требований обеспечения сохранности документов при экспонировании.
482. При подготовке публикаций архивных документов архив руководствуется Правилами издания документов Национального архивного фонда, утвержденными приказом Министра связи и информации Республики Казахстан от 16 ноября 2011 года № 349, зарегистрированными в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7342 и другими научно-методическими документами уполномоченного органа.
Типы (научный, научно-популярный и учебный) и виды (пофондовая, тематическая или другие) публикаций архивных документов определяются их целевым назначением, спецификой отбора источников, приемов передачи текста архивных документов и составом НСА к ним.

477. Көшіруге берілген тапсырманы орындау ережесі, оның ішінде көшірілетін архивтік құжаттардың, жарияланбаған істер, құжаттар тізімінің, басқа да архивтік ақпараттық іздеу құралының және деректер базасының көлемі, көшірмені дайындаудың құны және оларды дайындығы үшін есептесу реттілігі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен және (немесе) архив басшылығымен белгіленеді.
478. Архив пайдаланушының тапсырмасы бойынша дайындалған архивтік құжаттардың көшірмелеріне архивтік шифр және архивтік құжаттардың сақ. бір. парақтарының нөмірлерін қояды. Құпиясыздандырылған архивтік құжаттардың көшірмесін ресімдеу кезінде көшірменің алғашқы және соңғы парақтарының сырт жақ бетінің оң жақ бұрышына "Құпиясыздандырылған" деген мөртабан басылады. Қажет болған жағдайда мұндай мөртабан құпиясыздандырылған архивтік құжаттың барлық парағының алдыңғы жағына қойылады.
479. Архивтік құжаттардың көшірмелері пайдаланушыға, олардың сенімді тұлғаларына беріледі немесе көрсетілген мекенжай бойынша жөнелтіледі.
Көшірме жасау тапсырыстарын есепке алу қағаз тасығыштарда немесе автоматтандырылған нысанда жүргізіледі.
Параграф 11. Архивтік құжаттардың көрмесін және жарияланымдарын дайындау тәртібі
480. Ұйымдарды және азаматтарды ынталы ақпараттандыру оларға хат, тізбе, шолу және т.б. түрінде тиісті ақпаратты жөнелту жолымен жүзеге асырылады.
481. Архив архивтік құжаттардың көрмесін дайындауды және өткізуді дербес немесе басқа архивтермен және ұйымдармен бірге ұйымдастырады.
Архивтік құжаттардың көрмесін дайындау үшін тақырыптық жоспар (тұжырымдамалық) және тақырыпты-экспозициялы жоспар жасалады. Тақырыптық жоспардың негізінде архивтік құжаттарды, иллюстративті және басқа материалдарды табу және іріктеу жүргізіледі. Тақырыпты экспозициялы жоспарға көрме үшін көрме бөліміне және олардың көлемі мен стендте немесе стеллаждарда орналасу ережесіне сәйкес жүйеленген таңдалып алынған архивтік құжаттардың, иллюстративті және басқа материалдардың аннотацияланған тізімдемесі кіреді. Көрме үшін таңдалып алынған архивтік құжаттар және басқа да материалдар аннотацияланады. Басқа тілдегі материалдарға қажет болған жағдайда аудармасы немесе мазмұнының толық аннотациясы беріледі.
Архивтік құжаттардың сақталуына көрмені ұйымдастырушылар міндетті болады. Көрме үшін архивтік құжаттарды ұсынған архив көрме кезінде құжаттарды сақтауды қамтамасыз ету талаптарына бақылау орнатады.
482. Архивтік құжаттарды жариялау кезінде архив Ұлттық архив қорындағы құжаттарды жариялау ережелерін және уәкілетті органның басқа да ғылыми-әдістемелік құжаттарын басшылыққа алады.
Архивтік құжаттарды жариялау типі (ғылыми, ғылыми-танымал және оқу) және түрі (қораралық, тақырыптық немесе басқа) олардың мақсаттық бағыттарымен, көздерді таңдау ерекшелігі, архивтік құжаттардың мәтінін қабылдау-тапсыру және олардың ҒАА құрамымен айқындалады.

483. Формы публикации архивных документов:
1) печатная - серия, сборник, альбом, буклет, плакат, публикация в средствах массовой информации;
2) публикация на пленочных носителях - микрофильм, микрофиша;
3) электронная: гипертекст, мультимедиа, база данных.
484. Архив осуществляет мероприятия по обеспечению научно-исследовательских и технических процессов подготовки документальных публикаций - формирование редакционной коллегии, коллектива составителей, составление организационно-методических документов, заключение договора с заинтересованными организациями и издательствами и тому подобное.
485. Подготовленная и отредактированная рукопись проходит внутреннее и внешнее рецензирование и обсуждается научно-совещательным органом уполномоченного органа или архива, обладающим правом рекомендовать ее к изданию.
Рукопись считается подготовленной, если в соответствии с установленными требованиями доработана по замечаниям рецензентов и итогам обсуждения и утверждена в печать. Рукописи межархивных изданий представляются редколлегией уполномоченному органу на рассмотрение и утверждение к изданию.
С издательством заключается договор, в котором предусматриваются права и обязанности издательства и заказчика (архива).
486. Архив осуществляет учет использования архивных документов на бумажном носителе или в электронной форме.
Приложение 1
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Опись дел постоянного хранения, составленной в архиве
Утверждена
Протоколом ЭПК _________________________________
(наименование местного исполнительного органа, архива)
от ___________ № ______________
(Дата)
Фонд № __________________
Опись № ________________ дел постоянного хранения ________________________________
(наименование организации)
за ____________________ год
Порядковый №
Делопроизводственные индексы или номера по старой описи
Заголовок дела
Крайние даты
Количество листов
Примечания
1
2
3
4
5
6
В опись внесено ________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
________________________________________________________________дел
с № _________________ по № ___________________________________
Наименование
должности
составителя                         Подпись            Расшифровка подписи
Хранитель фондов                   Подпись            Расшифровка подписи
Заведующий отделом
(архивохранилищем)                   Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Примечание: К описи состовляется титульный лист в установленном порядке.
Формат А4 (210 297)
Приложение 2
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Опись дел постоянного хранения организации
Утверждена
Утверждаю
Протоколом ЭПК
___________________________
(наименование местного
____________________________
исполнительного органа, архива)
от ___ _________ № ___
Наименование должности
руководителя организации
Подпись Расшифровка
подписи
Дата
Фонд № _______________
Опись № ________________
дел постоянного
хранения___________________________________________________
(наименование организации)
за ____________________ год
Название раздела (структурного подразделения организации)
Порядковый №
Индекс дела
Заголовок дела
Крайние Даты
Количество листов
Примечания
1
2
3
4
5
6
В данный раздел описи внесено _____________________________________ дел
(цифрами и прописью)
с № ____________________________ по № ____________________, в том числе:
литерные номера: _____________________________________________________
пропущенные номера: _________________________________________________
Наименование должности
составителя описи                   Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Согласована
Протоколом ЦЭК (ЭК)
______________________
(наименование организации)
от ___ ___________ № ___
Формат А4 (210 297)
Приложение 3
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Опись видеодокументов
Утверждена
Утверждаю
Протоколом ЭПК
_____________________________
(наименование местного
_____________________________
исполнительного органа, архива
от ____ __________ № ____
Наименование должности
руководителя организации
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
Опись № _________________
______________________________________
(название описи)
________________________________ год (ы)
Номер ед.уч.
Номер ед.хр.
Индекс, производственный номер
Заголовок документа
Автор
Исполнитель произведения
Язык
Дата записи, перезаписи
Хронометраж видеозаписи
Тип и формат записи
Количество ед.хр.
Состав текстовой сопроводительной документации
Примечания
Оригинал
Копия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
В данный раздел описи внесено _______________________________ ед. уч.
(цифрами и прописью)
_____________________________ ед. хр.
(цифрами и прописью)
с № ______________________ по № ______________________, в том числе: литерные
номера: _____________________
пропущенные номера: ___________________________ и текстовая сопроводительная
документация к ним.
Наименование должности
составителя описи             Подпись      Расшифровка подписи
Дата
Согласована
Протоколом ЦЭК (ЭК)
_________________________
(наименование организации)
от ____ ________ № __
Формат А3 (297х420)
Приложение 4
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Опись кинодокументов
Утверждена
Утверждаю
Протоколом ЭПК
__________________________
(наименование местного
___________________________
исполнительного органа, архива)
от ____ __________ № ____
Наименование должности
руководителя организации
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
Опись № _________________
______________________________________
(название описи)
________________________________ год (ы)
Номер ед.уч.
Номер ед.хр.
Индекс, производственный номер (учетный номер в организации)
Заголовок документа
Автор
Дата и место съемки, изготовления
Вариант (немой, звуковой, ч/б, цв., формат, язык)
Количество ед.хр./метраж
Негатив
Дубль-негатив
Фоно-грамма (негатив)
Фоно-грамма магнитная (основная, совмещенная)
Промежуточный позитив
Позитив
Установочные ролики и цветовые паспорта
Состав текстовой сопроводительной документации
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
В данный раздел описи внесено _______________________________ ед. уч.
(цифрами и прописью)
__________________________________ ед. хр., с № ________ по № ______,
(цифрами и прописью)
в том числе: литерные номера: _________________________
пропущенные номера: _________________________________
и текстовая сопроводительная документация к ним.
Наименование должности
составителя описи             Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Согласована
Протоколом ЦЭК (ЭК)
_________________________
(наименование организации)
от ____ _________ № ____
Формат А3 (297х420)
Приложение 5
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Опись фонодокументов граммофонной записи (грампластинок)
Утверждена
Утверждаю
Протоколом ЭПК
____________________________
(наименование местного
____________________________
исполнительного органа, архива
от ____ _________ № ___
Наименование должности
руководителя организации
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
Опись № _________________
______________________________________
(название описи)
________________________________ год (ы)
Номер ед.уч.
Номер стороны (ед.хр.)
Индекс, производственный номер
Заголовок документа
Автор
Исполнитель произведения
Язык
Дата изготовления
Место изготовления
Порядковый номер, диаметр, материал граморигинала
Время звучания
Количество ед.хр.
Состав текстовой сопроводительной документации
Примечания
Граморигинал
Грампластинка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
В данный раздел описи внесено _____________________________ ед. уч.
(цифрами и прописью)
___________________________ ед. хр., с № _______ по № ______,
(цифрами и прописью)
в том числе: литерные номера: ______________________________
пропущенные номера: _____________________________________
и текстовая сопроводительная документация к ним.
Наименование должности
составителя описи            Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Согласована
Протоколом ЦЭК (ЭК)
_________________________
(наименование
_________________________
организации)
от ____ _________ № ___
Примечание: Номер ед. хр. фонодокумента граммофонной записи (грампластинки)

483. Архивтік құжаттарды жариялаудың нысаны:
1) баспа - серия, жинақ, альбом, буклет, плакат, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау;
2) үлдірлі тасығыштарда жариялау - микрофильм, микрофиш;
3) электрондық - гипермәтін, мультибұқара, деректер базасы.
484. Архив құжатты баспаға дайындаудың ғылыми-зерттеу және техникалық дайындық барысы бойынша - редакциялық алқаны, құрастырушылар құрамын құру, ұйымдастыру-әдістемелік құжаттарды құрастыру, қызығушылық танытқан ұйымдармен шарт жасау және сол сияқты іс-шараларды жүзеге асырады.
485. Дайындалған және редакцияланған қолжазба ішкі және сыртқы рецензиядан өтеді және уәкілетті органның ғылыми-кеңесінде немесе оны баспаға ұсынуға құқығы бар архивте талқыланады.
Егер белгіленген талаптарға сәйкес рецензенттердің ескертулері және талқылаудың нәтижесі бойынша жетілдірілген болса және баспаға бекітілген болса қолжазба дайын болып саналады.
Баспаханамен баспаның және тапсырыс берушінің (архивтің) құқықтары мен міндеттері көзделген шарт жасалады.
486. Архив пайдаланылған архивтік құжаттарды есепке алуды қағаздық тасығыштарда немесе электронды нысанда жүзеге асырады.
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Архивте дайындалған тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесі
Бекітілген
____________________________
(жергілікті атқарушы органның,
_______________________ CТК
(архивтің атауы)
____________________________
(күні)
№ _____________ хаттамасымен
№ __________________ қор
_______________________________________ тұрақты сақтаудағы істердің
(ұйымның атауы)
№ __________ тізімдемесі
____________________ жыл
Реттік
Іс жүргізу индекстері немесе ескі тізімдеме бойынша нөмірлері
Істің атауы
Алғашқы және соңғы күні
Парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Тізімдемеге № _________ - № _______ дейін
________________________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
_____________________________________________________істер енгізілді.
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Қордың сақтаушысы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Бөлім
(архив қоймасының)
Меңгерушісі Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Ескертпе: Тізімдемеге белгіленген тәртіп бойынша титулдық парақ дайындалады
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұйымдағы тұрақты сақтаудағы істер тізімдемесі
Бекітемін
____________________________________ (жергілікті атқарушы органның,
архивтің атауы)
________________ СТК _______________
№ _____________________ хаттамасымен
бекітілген
Ұйым басшысы лауазымының атауы
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
№ __________ қор
_______________________________________ тұрақты сақтаудағы істердің
(ұйымның атауы)
№ __________тізімдемесі
______________________ жыл
Бөлімнің (ұйымның құрылымдық бөлімшесінің) атауы
Реттік
Істің индекі
Істің атауы
Алғашқы және соңғы күні
Парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Тізімдеменің осы бөлігіне ______________________________іс енгізілді.
(санмен және жазумен)
№ _________ - № _______ дейін, оның ішінде:
литерлік нөмірлер: _______________________________________________________________
түсіп қалған нөмірлер: ____________________________________________________________
Тізімдемені құрастырушы
лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
________________________________
(ұйымның атауы)
___________ № __________ОСК (СК)
хаттамасымен келісілген
А4 (210х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бейнеқұжаттар тізімдемесі
Бекітемін
(жергілікті атқарушы органның, архивтің атауы)
__________ № ________________ СТК
хаттамасымен бекітілген
Ұйым басшысы лауазымының атауы
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
№ __________________________ тізімдеме
______________________________________
(тізімдеменің атауы)
____________________________ жыл (дар)
Ес. бір. нөмірі
Сақ. бір. нөмірі
Индекс, өндірістік нөмірі
Құжаттыңатауы
Авторы
Шығарманың орындаушысы
Тілі
Жазбаның, қайта жазбаның күні
Бейнежазбаның хронометражы
Жазбаның тұрпаты және нысаны
Сақ. бір. саны
Мәтінді ілеспе құжаттаманың құрамы
Ескертпе
Түпнұсқа
Көшірме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Тізімдеменің берілген бөліміне ________________________сақ. бір.
(санмен және жазумен)
_________________________ес. бір.,
(санмен және жазумен)
№ ____ - № ____ дейін, оның ішінде: литерлік нөмірлер: _____________,
түсіп қалған нөмірлер: _____________________________________ және оларға мәтіндік ілеспе
құжаттама енгізілді.
Тізімдемені құрастырушы
лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
________________________________
(ұйымның атауы)
__________
______________ № _______________
ОСК (СК) хаттамасымен келісілген
А3 (297х420) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Киноқұжаттар тізімдемесі
Бекітемін
(жергілікті атқарушы органның, архивтің атауы)
_________ __________ № ____________
СТК хаттамасымен бекітілген
Ұйым басшысы лауазымының атауы
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
№ _____________________ тізімдеме
_________________________________
(тізімдеменің атауы)
________________________жыл (дар)
Ес. бір. нөмірі
Сақ. бір. нөмірі
Индекс, өндірістік нөмір (ұйымда есепке алынған нөмірі)
Құжаттың атауы
Автор
Түсірілімнің, даярлықтың күні мен орны
Нұсқа (дыбыссыз, ды быспен, а/қ, түрлі түсті пішін, тілі)
сақ. бір./метраждың саны
Негатив
Дубль-негатив
Фоно-грамма (негатив)
Магниттік фонограмма - негізгі, қосарланған)
Аралық позитив
Позитив
Орнатылған роликтер мен түрлі түсті төлқұжаттар
Мәтінді ілеспе құжаттаманың құрамы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Тізімдеменің берілген бөліміне ________________________сақ. бір.
(санмен және жазумен)
_________________________ес. бір.,
(санмен және жазумен)
№ ____ - № ____ дейін, оның ішінде: литерлік нөмірлер: _____________,
түсіп қалған нөмірлер: _____________________________________ және оларға мәтіндік ілеспе
құжаттама енгізілді.
Тізімдемені құрастырушы
лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
________________________________
(ұйымның атауы)
__________
______________ № _______________
ОСК (СК) хаттамасымен келісілген
А4 (297 х 210) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Граммофонды жазбадағы (грампластинкадағы) фоноқұжаттар тізімдемесі
Бекітемін
(жергілікті атқарушы органның, архивтің атауы)
_________ __________ № ____________
СТК хаттамасымен бекітілген
Ұйым басшысы лауазымының атауы
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
№ _____________________ тізімдеме
_________________________________
(тізімдеменің атауы)
________________________жыл (дар)
Ес. бір. нөмірі
Тараптардың (сақ. бір.) нөмірі
Индекс, өндірістік нөмірі
Құжаттың атауы
Автор
Шығарманың орындаушысы
Тілі
Дайындалған күні
Дайындалған орны
Грам түпнұсқаның реттік нөмірі, диаметрі материалы
Дыбысталу уақыты
Сақ. бір. саны
Мәтінді ілеспе құжаттаманың құрамы
Ескертпе
Грамтүпнұсқа
Грам пластинка
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Тізімдеменің берілген бөліміне ________________________сақ. бір.
(санмен және жазумен)
_________________________ес. бір.,
(санмен және жазумен)
№ ____ - № ____ дейін, оның ішінде: литерлік нөмірлер: _____________,
түсіп қалған нөмірлер: _____________________________________ және оларға мәтіндік ілеспе
құжаттама енгізілді.
Тізімдемені құрастырушы
лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
________________________________
(ұйымның атауы)
__________
______________ № _______________
ОСК (СК) хаттамасымен келісілген

от +8 до +18
45-65
электронные документы
документы на электронных носителях
от+ 15 до +20
50-65
Приложение 17
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Карточка пофондового топографического указателя
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА ПОФОНДОВОГО
ТОПОГРАФИЧЕСКОГО УКАЗАТЕЛЯ
Название фонда______________________
____________________________________
____________________________________
Фонд № __________________
Корпус ___________________
Этаж (ярус) _______________
Архивохранилище _________
Помещение _______________
Опись
№___
Ед. хр.
с №__по №__
Стеллаж
№___
Шкаф
№___
Полка
№___
Примечания
1
2
3
4
5
6
(оборотная сторона)
________________________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
Формат А5 (148210) или А6 (148105)
Приложение 18
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Карточка постеллажного топографического указателя
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА ПОСТЕЛАЖНОГО
ТОПОГРАФИЧЕСКОГО УКАЗАТЕЛЯ
СТЕЛЛАЖ №______________________
Корпус ___________________
Этаж (ярус) _______________
Архивохранилище _________
Помещение _______________
Шкаф
№___
Полка
№___
Фонд
№___
Опись
№___
Ед. хр.
с №___по №___
Примечание
1
2
3
4
5
6
(оборотная сторона)
________________________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
Формат А5 (148210) или А6 (148105)
Приложение 19
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Лист проверки наличия и состояния архивных документов
___________________________________________________________________
(название архива)
Лист проверки №_______________
наличия и состояния документов фонда №
_____________________________________________
(название)
Проверку проводили _________________________________________________
Наличие документов
Состояние документов
Номера описей
Кол-во ед. хр., числящихся по описи
Выявлены технические ошибки
Числится по описи в результате устранения технических ошибок
Номера ед. хр., выданных во временное пользование
Не оказалось в наличии
Имеется в наличии (описанных)
Имеются не включенные в описи (временные шифры необработанных ед.хр.)
Номера ед. хр., требующих:
Номера ед. хр., неисправимо поврежденных
Примечание
Литерные номера, не отраженные в итоговой записи
Пропущенные номера, не отраженные в итоговой записи
Другие, в результате чего объем
не учтенные
не перечислены, но учтены в объеме
не учтенные
не перечислены, но учтены в объеме
увеличился на
уменьшился на
дезинфекции
дезинсекции
реставрации
переплета или подшивки
восстановления затухающих текстов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Итого имеется в наличии включенных и не включенных в опись __________________ ед. хр.
(цифрами и прописью)
Наименование должностей
работников                              Подписи             Расшифровка подписей
Дата
Примечание: При проверке наличия и состояния аудиовизуальных и машиночитаемых
(электронных) документов вносятся соответствующие уточнения
Приложение 20
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Акт проверки наличия и состояния архивных документов
___________________________________________________________________
(название архива)
АКТ
Утверждаю
___________ № ___________
(дата)
Директор _________________________
(название архива)
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
Проверки наличия и состояния архивных документов
Фонд № ____________
Название фонда __________________________________________________________________
№№ описей _____________________________________________________________________
Проверка проводилась с _________________________ по ______________________________
Проверкой установлено:

+8-ден +18-ге дейін
45-65
Электрондық құжаттар
Электрондық тасығыштағы құжаттар
+15-тен +20-ға дейін
50-65
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
_________________________
(архивтің атауы)
ҚОР БОЙЫНША ТОПОГРАФИЯЛЫҚ
КӨРСЕТКІШТЕР КАРТОЧКАСЫ
Қордың атауы_____________________
_________________________________
_________________________________
№____________________қор
Корпус__________________
Қабат (ярус)____________
Архив қоймасы ________
Үй-жай__________________
№___ тізімдеме
№___ №___дейін сақ. бір.
№___ сөре
№ шкаф
№ қатар
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
(сыртқы беті)
1
2
3
4
5
6
А5 (148 210) немесе А6 (148 105) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
СТЕЛЛАЖ БОЙЫНША ТОПОГРАФИЯЛЫҚ
КӨРСЕТКІШТЕР КАРТОЧКАСЫ
СТЕЛЛАЖ №____________________________
______________________________________
Корпус _____________________
Қабат (ярус) _______________
Архив қоймасы ____________
Үй жай_____________________
№___ шкаф
№___ қатар
№ қор
№___ тізімдеме
№__ - №__ дейін сақ. бір.
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
А5 (148 х 210) немесе А6 (148 х 105) форматы
(сыртқы беті)
1
2
3
4
5
6
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
__________________________________
(архивтің атауы)
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ №_____________________
№ _____________________________________қордағы құжаттардың бар болуы
(атауы)
Тексерісті жүргізген: _____________________________________________________________
Құжаттардың бар болуы
Тізімднмелер нөмірі
Тізімдеме бойынша есепке алынған сақ. бір. саны
Техникалық қателіктердің бар болуы
Техникалық қателіктерді жою нәтижесінде тізімдеме бойынша саналады
Уақытша пайдалануға берілген сақ. бір. нөмірлері
Жоқ болып шыққандар
Бар болып шыққандар (сипатталғандар)
Тізімдемеге енгізілмегендар (өңделмеген, сақ.бірл. уақытша шифрлары )
Қорытынды жазбада көрсетілмеген литерлік нөмірлер
Қорытынды жазбада көрсетілмеген түсіп қалған нөмірлер
Басқалар, нәтижесінде көлемі
есепке алынбаған
саналмаған, бірақ көлемі есепке алынған
есепке алынбаған
саналмаған, бірақ көлемі есепке алынған
... көбейді
... азайды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
кестенің жалғасы
Құжаттардың жай-күйі
Төмендегілерді қажет ететін сақ. бір. нөмірі:
Түзетуге келмейтін зақымданған сақ. бір. нөмірлері
Ескертпе
дезинфекциялар
дезинсекциялар
қайта қалпына келтіру
мұқабалау немесе тігу
өшіп қалған мәтіндерді қайта қалпына келтіру
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Нәтижесінде тізімдемеге енгізілген және енгізілмеген
___________________________________ сақ. бір. Бар
(санмен және жазумен)
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Ескертпе: Дыбыс-бейнелік және машинамен окылатын (электрондық) құжаттардың бар болуын және жағдайын тексергенде тиісті нақтылаулар жүргізіледі
А3 (297Х420) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
________________________________
(архивтің атауы)
АКТ
___________ № ___________                        Бекітемін
Директор __________________
(күні)                                                            (архивтің атауы)
Қолы            Қолтаңбаның
толық мәні
Күні
Архивтік құжаттардың бар болуы мен жай-күйін тексеру
№ ____________ қор
Қордың атауы ___________________________________________________________________
Тізімдемелер №№ ________________________________________________________________
Тексеру _________________ бастап ________________________ дейін
Тексеру барысында мыналар анықталды:

1. Числится по описям _______________________________________ ед. хр.
(количество)
2. Выявлены технические ошибки:
2.1. Имеют литерные номера:
а) не учтенные в итоговой записи ______________________________ ед. хр.
(количество)
б) не перечисленные, но учтенные
в итоговой записи ________________________________________ ед. хр.
(количество)
2.2. Пропущено номеров:
а) не учтенных в итоговой записи _____________________________ ед. хр.
(количество)
б) не перечисленных, но учтенных
в итоговой записи __________________________________________ ед. хр.
(количество)
2.3. Другие, в результате чего объем
увеличился на _______________________________________________ ед. хр.
(количество)
уменьшился на ______________________________________________ ед. хр.
(количество)
3. Числится по описям в результате
устранения технических ошибок _______________________________ ед. хр.
(количество)
4. Не оказалось в наличии ______________________________________ ед. хр.
(количество)
5. Имеется в наличии по данному фонду
(включенных в описи) ________________________________________ ед. хр.
из них требующих:
а) дезинфекции _______________________________________________ ед. хр.
(количество)
б) дезинсекции _______________________________________________ ед. хр.
(количество)
в) реставрации _______________________________________________ ед. хр.
(количество)
г) переплета или подшивки _____________________________________ ед. хр.
(количество)
д) восстановления затухающих текстов ___________________________ ед. хр.
(количество)
е) неисправимо поврежденных _________________________________ ед. хр.
(количество)
ж) _____________________________________________________________________________
з) _____________________________________________________________________________
и) _____________________________________________________________________________
к) ______________________________________________________________________________
л) ______________________________________________________________________________
6. Имеется не включенных в описи ___________________________ед. хр.
(количество)
7. Итого по данному фонду (включенных и невключенных в описи),
имеющихся в наличии ________________________________________ ед. хр.
(количество)
8. Характеристика условий их хранения.
Отрицательные явления в состоянии и условиях хранения.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Проверку производили:
Наименование должностей
работников                              Подписи            Расшифровки подписей
Согласован
Заведующий отделом
(архивохранилищем)                   Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (210297)
Приложение 21
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Акт о технических ошибках в учетных документах
___________________________________________________________________
(название архива)
АКТ
Утверждаю
___________ № ___________
(дата)
Директор _________________________
(название архива)
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
О технических ошибках в учетных документах
Фонд № ____________
Название фонда _____________________________________________________
В ходе выполнения _____________________________ обнаружены технические ошибки в
записях:
Название документа
Существующая запись
Следует записать
1
2
3
В результате количество ед. хр. увеличилось (уменьшилось) на ___________________ ед. хр.
(цифрами и прописью)
Примечания:_________________________________________________________
Наименование
должности работника                   Подпись             Расшифровка подписи
Изменения в учетные документы внесены
Наименование
должности работника                  Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Приложение 22
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Акт об обнаружении архивных документов
___________________________________________________________________
(название архива)
АКТ
Утверждаю
___________ № ___________
(дата)
Директор _________________________
(название архива)
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
Об обнаружении архивных документов
В ходе _______________________________________________________________ было
(вид работы)
обнаружено ________________________________________________________________
(в фонде, хранилище,
___________________________________________________________________________
рабочем помещении)
Порядковый №
Заголовок ед. хр.
Шифр (если есть)
Крайние даты
Количество листов (время звучания, метраж)
К какому фонду относится (новый шифр)
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
Итого обнаружено ______________________________________________ ед. хр.
(цифрами и прописью)
Наименование
должности работника                  Подпись             Расшифровка подписи
Изменения в учетные документы внесены
Наименование
должности работника                   Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (210297)
Приложение 23
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
(лицевая сторона)
КАРТОЧКА УЧЕТА НЕОБНАРУЖЕННЫХ АРХИВНЫХ ДОКУМЕНТОВ
Фонд № ___________
В архивохранилище ___________________ _______________________________
(название архивохранилища)
Название фонда ______________________________________________________
Дата необнаружения документа _________________________________________
Номер описи
Номер ед. хр.
Заголовок ед. хр.
Крайние даты
Кол-во листов (время звучания, метраж)
(оборотная сторона)
Отметка о ходе розыска
Результат розыска
Приложение 24
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА АРХИВНЫХ ДОКУМЕНТОВ НА БУМАЖНОЙ ОСНОВЕ С
ПОВРЕЖДЕНИЯМИ НОСИТЕЛЯ
Фонд №_________________________             Опись №_________________________
Дело № _________________________
(с отметкой о его принадлежности к
объектам национального достояния
Республики Казахстан или особо ценным)
Объем, крайние даты документов _______________________________________
Индекс группы (подгруппы) дефектов
Признаки повреждения носителя
Номера поврежденных листов дела
Общее кол-во листов
Примечания
1
2
3
4
5
Наименование
должности
работника                              Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (297210 мм) или А5 (210148 мм)
Приложение 25
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
___________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА АРХИВНЫХ ДОКУМЕНТОВ НА БУМАЖНОЙ ОСНОВЕ С
ПОВРЕЖДЕНИЯМИ ТЕКСТА
Фонд №_________________________            Опись №_________________________
Дело № _________________________
(с отметкой о его принадлежности к
объектам национального достояния
Республики Казахстан или особо ценным)
Объем, крайние даты документов _____________________________________
Индекс группы (подгруппы) дефектов
Признаки повреждения текста
Номера поврежденных листов дела
Общее кол-во листов
Примечания
1
2
3
4
5
Наименование должности
работника                              Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (297210 мм) или А5 (210148 мм)
Приложение 26
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА
технического состояния видеодокумента
___________________________________________
(номер единицы хранения)
Заголовок видеодокумента
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дата записи _____________________
Дата перезаписи _________________
Название организации, в которой
произведена запись _______________
Всего рулонов ___________________
Рулон № ________________________
Тип ленты ______________________
Формат записи ___________________
Вариант _________________________
Производственный номер __________
Автор __________________________
Режиссер ________________________
Цветность _______________________
Общий хронометраж ______________
Хронометраж рулона _____________
(оборотная сторона)
ОБЩАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ
ВИДЕОДОКУМЕНТА
Результаты проверок

1. Тізімдеме бойынша ________________________ сақ. бір. есепке алынды
(саны)
2. Техникалық қателер анықталды:
2.1. Литерлік нөмірлері бар:
а) қорытынды жазбада есепке алынбаған _______________ сақ. бір.
(саны)
б) есепке алынбаған, бірақ
қорытынды жазбада есепке алынған _____________________сақ. бір.
(саны)
2.2. Түсіп қалған нөмірлер:
а) қорытынды жазбада есепке алынбаған_______________ сақ. бір.
(саны)
б) есепке алынбаған, бірақ
қорытынды жазбада есепке алынған_____________________сақ. бір.
(саны)
2.3. Басқалар, нәтижесінде көлемі__________________сақ. бір. Ұлғайды
(саны)
_____________________________сақ. бір. Кеміді
(саны)
3. Техникалық қателерді жою нәтижесінде тізімдемелер бойынша есепке
алынған___________________сақ. бір.
(саны)
4. Қолда болмаған ___________________________________ сақ. бір.
(саны)
5. Осы қор бойынша қолда бары
(тізімдемеге енгізілген) __________________________ сақ. бір.
(саны)
оның ішінде мыналарды талап ететіндер:
а) дезинфекцияны ___________________________________сақ. бір.
(саны)
б) дезинсекцияны____________________________________ сақ. бір.
в) қалпына келтіруді ________________________________ сақ. бір.
(саны)
г) қайта қаптау немесе тігуді _______________________ сақ. бір.
(саны)
д) өшіп қалған мәтіндерді қалпына келтіруді__________ сақ. бір.
(саны)
е) түзетуге келмейтін зақымданған ____________________сақ. бір.
(саны)
ж) _____________________________________________________________________________
з) ______________________________________________________________________________
и) ______________________________________________________________________________
к) ______________________________________________________________________________
л) ______________________________________________________________________________
6. Тізімдемеге енгізілмегендер __________________________ сақ. бір.
(саны)
7. Осы қор бойынша (тізімдемеге кірген және кірмеген),
қолда бары ___________________________________ сақ. бір.
(саны)
8. Оларды сақтау шартының сипаттамасы.
Сақтау жағдайы мен шартының теріс құбылыстары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексеруді жүргізген:
Қызметкерлер лауазымдарының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Бекітілді
Бөлім (архив қоймасының)
меңгерушісі ҚолыҚолтаңбаның толық мәні
Күні
А4(210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
_________________________
(архивтің атауы)
АКТ
Бекітемін
___________ № ___________            Директор _____________________
(күні)                                          (архивтің атауы)
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Есепке алу құжаттарындағы техникалық қателер туралы
№ ____________ қор
Қордың атауы ___________________________________________________________________
Орындау барысында _________________________________ мынадай жазбаларда техникалық
қателер анықталды:
Құжаттардың атауы
Қолда бар жазбалар
Жазылатын жазбалар
1
2
3
Нәтижесінде сақтау бірлігінің саны _________сақ. бір. артты (кеміді)
(санмен және жазумен)
Ескертпе: _______________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Өзгерістер есепке алу құжаттарына енгізілді.
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
_________________________
(архивтің атауы)
АКТ
Бекітемін
___________ № ___________            Директор _____________________
(күні)                                          (архивтің атауы)
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Архивтік құжаттардың анықталғаны туралы
______________________________________________________________________ барысында
(жұмыс түрі)
________________________________________________________________________________
(қорда, қоймада,
______________________________________________________________________ анықталды
жұмыс бөлмесінде)
Реттік
Сақ. бір. атауы
Шифр (бар болса)
Алғашқы және соңғы күні
Парақтар саны (дыбысталу уақыты, метраж)
Қандай қорға жатады (жаңа шифр)
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Нәтижесінде ____________________________________________________сақ. бір. анықталды
(санмен және жазумен)
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
АНЫҚТАЛМАҒАН АРХИВТІК ҚҰЖАТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
№ ___________ қор
Архив қоймасында _______________________________________________________________
(архив қоймасының атауы)
Қордың атауы ___________________________________________________________________
Анықталмаған құжаттардың күні ___________________________________________________
Тізімдеменің нөмірі
Сақ. бір. нөмірі
Сақ. бір. атауы
Алғашқы және соңғы күні
Парақтар саны (дыбысталған уақыты, метраж)
А6 (148 х 105) форматы
(сыртқы беті)
________________________________________________________________________________
Іздеу барысы туралы белгі
Іздеу нәтижесі
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
_____________________
(архив атауы)
ТАСЫҒЫШЫ ЗАҚЫМДАНҒАН ҚАҒАЗ НЕГІЗДЕГІ АРХИВТІК
ҚҰЖАТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
№ ____ қор № ______тізімдеме № ____________________________________іс
(оның ҚР Ұлттық құндылығы объектісіне жататындығы немесе аса құнды екені туралы белгі қоюмен)
Көлемі, құжаттардың соңғы күндері _________________________________________________
Ақаулар тобының (шағын тобының) индексі
Тасығыштың зақымдану белгілері
Зақымданған іс парақтарының нөмірі
Парақтардың жалпы көлемі
Ескертпе
1
2
3
4
5
Қызметкер лауазымының атауыҚолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (297 х 210 мм) немесе А5 (210 х 148 мм) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
_________________________________
(архивтің атауы)
МӘТІНДЕРІ ЗАҚЫМДАНҒАН ҚАҒАЗ НЕГІЗДЕГІ АРХИВТІКҚҰЖАТТАРДЫ
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
№ ____ қор № ______тізімдеме № ____________________________________іс
(оның ҚР Ұлттық құндылығы объектісіне жататындығы немесе аса құнды екені туралы белгі қоюмен)
Көлемі, құжаттардың соңғы күндері _________________________________________________
Ақаулар тобының (шағын тобының) индексі
Мәтіннің зақымдану белгісі
Істегі зақымданған парақтардың нөмірі
Парақтардың жалпы саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
____________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (297 х 210 мм) немесе А5 (210 х 148 мм) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
26-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
___________________________
(архивтің атауы)
ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
бейнеқұжаттың техникалық жай-күйі
________________________________
(сақтау бірлігінің нөмірі)
Бейнеқұжаттың атауы _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жазылған уақыты _____________
Қайта жазылған уақыты ________
Жазба жасалған
ұйымның атауы _______________
Барлығы ________________ рулон
Рулон № ____________________
Таспаның түрі_________________
Жазбаның пішіні _________________
Нұсқасы _________________________
Өндірістік нөмірі _______________
Авторы __________________________
Режиссері _______________________
Түсі_____________________________
Жалпы хронометражы ______________
Рулонның хронометражы ___________
А4 (210 х 297) форматы
(сыртқы беті)
____________________________________________________________________
БЕЙНЕҚҰЖАТТЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІНІҢ ЖАЛПЫ СИПАТТАМАСЫ
Тексеру нәтижелері

1. Состояние магнитного носителя
2. Уровень видеосигнала
3. Уровень звукового сигнала
4. Наличие выпадения строк
5. Состояние механизма видеокассеты
6. Общая оценка технического состояния видеодокумента
Наименование                   Подпись                         Расшифровка
должности                         подписи
работника
Дата проверки
Формат А4 (210×297)
Приложение 27
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
__________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА
ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ
КИНОДОКУМЕНТА ________________________
(номер ед.хр.)
Производственный номер ___________________________________________
Название __________________________________________________________
Часть № ___________________________, метраж _______________________
__________________________________________________________________
(негатив, контратип, промежуточный позитив с указанием цветной или черно-белый,
звуковой или немой)
вид основы ________________________________________________________
(нитро- или триацетатная)
тип пленки ________________________________________________________
(с указанием отечественная или импортная)
отпечатан с ________________________________________________________
(негатива, контратипа и другие, дата отпечатки)
проверен __________________________________________________________
(наименование вида работ)
Результаты проверки следующие:
Таблица 1
Дата
План
Шаг Перфорации
Процент усадки
Дата
План
Шаг перфорации
Процент усадки
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: Дополнительно к карточке учета составляется дефектная ведомость с
указанием номера плана и характера дефектов.
Таблица 2
ПЛОТНОСТИ
Дата
Номер кадра или координаты промеряемого участка
Плотности
Дата
Номер кадра или координаты промеряемого участка
Плотности
Ж
П
Г
Ж
П
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование
должности
работника                               Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Приложение 28
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ ФОНОДОКУМЕНТА
____________________________________________________________________
(номер ед.хр.)
Вид фонодокумента______________________________________________________________
(граммофонный оригинал, грампластинка,
_______________________________________________________________________________
запись на магнитной ленте и другие)
Производственный номер ________________________________________________________
Элемент комплекта _____________________________________________________________
(оригинал, копия)
Дата записи _____________________________________________________________________
Дата перезаписи _________________________________________________________________
Название организации, в которой произведена запись ________________________________
_______________________________________________________________________________
Носитель записи ________________________________________________________________
Скорость записи ________________________________________________________________
Время звучания _________________________________________________________________
Паспорт технического состояния граммофонного оригинала ___________________________
_______________________________________________________________________________
Наименование
должности
работника                        Подпись            Расшифровка подписи
Дата
(оборотная сторона)
________________________________________________________________________________
Дата проверки
Характеристика качества звучания
Характеристика физико-механического состояния носителя записи
Заключение о необходимости реставрационно-профилактической обработки
Вид реставрационно-профилактической обработки
Подпись
1
2
3
4
5
6
Приложение 29
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
КАРТОЧКА УЧЕТА ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТОЯНИЯ ФОТОДОКУМЕНТА
___________________________________________________________
(номер ед.хр.)
Вид фотодокумента ______________________________________________________________
(негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив), черно-белый, цветной)
Производственный номер _________________________________________________________
Дата съемки _____________________________________________________________________
Фотографическое качество ________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Техническое состояние фотослоя___________________________________________________
Техническое состояние основы ____________________________________________________
Заключение о необходимости реставрационно-профилактической обработки ______________
________________________________________________________________________________
Наименование
должности работника                  Подпись            Расшифровка подписи
Дата
(оборотная сторона)
_______________________________________________________________________________
Вид реставрационно-профилактической обработки
________________________________________________________________________________
Наименование
должности
работника                              Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Результаты реставрационно-профилактической обработки _____________________________
________________________________________________________________________________
Наименование
должности работника                  Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Приложение 30
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Акт о необнаружении документов, пути розыска которых исчерпаны
___________________________________________________________________
(название архива)
АКТ
Утверждаю
___________ № ___________
(дата)
Директор _________________________
(название архива)
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
О необнаружении документов, пути розыска которых исчерпаны
Фонд № ____________
В результате ______________________________ установлено отсутствие в фонде
перечисленных ниже документов. Предпринятые архивом меры по розыску положительных
результатов не дали, в связи с чем, считаем возможным снять с учета:
Порядковый №
Номер описи
Номер ед. хр.
Заголовок ед. хр.
Крайние даты
Количество листов (время звучания, метраж)
Предполагаемые причины отсутствия
1
2
3
4
5
6
7
Итого _________________________________________________________ед. хр.
(цифрами и прописью)
Содержание утраченных документов может быть частично восполнено следующими делами:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заведующий отделом                   Подпись            Расшифровка подписи
Заведующий хранилищем                   Подпись             Расшифровка подписи
Главный хранитель                         Подпись             Расшифровка подписи
_______ __________________
(№ и дата разрешения уполномоченного органа
и соответствующего местного исполнительного
органа на снятие с учета необнаруженных
документов, пути розыска которых исчерпаны)
__________________________
(№ и дата приказа директора архива
о снятии с учета необнаруженных
архивных документов,
пути розыска которых исчерпаны)
Изменения в учетные документы внесены.
Наименование
должности
работника                               Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (210297)
Приложение 31
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Перечень основных дефектов

1. Магниттік тасығыштың жай-күйі
2. Бейнебелгінің деңгейі
3. Дыбыстық бейненің деңгейі
4. Жолдардың түсіп қалуы
5. Бейнекассеталар механизмінің жай-күйі
6. Бейнеқұжаттың техникалық жай-күйінің жалпы бағасы
Қызметкер    Қолы    Қолтаңбаның
лауазымыныңтолық мәні
атауы
Тексеру күні
А 4 (210х297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
_________________________
(архивтің атауы)
КИНОҚҰЖАТТЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІН ЕСЕПКЕ АЛУ
КАРТОЧКАСЫ _______________________________
(сақтау бірлігінің нөмірі)
Өндірістік нөмірі _________________________________________________________________
Атауы _________________________________________________________________________
№ _________________________________бөлім _________________________________ метраж
________________________________________________________________________________
(түрлі түсті немесе ақ-қара түстілігі, дыбысты немесе дыбыссыздығы
________________________________________________________________________________
көрсетілген негатив, контратип, аралық позитив
негіз түрі ________________________________________________________________________
(нитро - немесе триацетатты)
таспа түрі_______________________________________________________________________
(отандық немесе импорттық екенін көрсету)
_________________________________________________________________басылып алынды
(негативтен, контратиптен немесе басқадан, қашан)
тексерілді _______________________________________________________________________
(жұмыс түрінің атауы)
Тексерудің нәтижесі мынадай:
1-кесте
Күні
Жоспар
Перфорация қадамы
Шөгу пайызы
Күні
Жоспары
Перфорация қадамы
Шөгу пайызы
1
2
3
4
5
6
7
8
Есепке алу карточкасына қосымша жоспардың нөмірі және ақаулар сипаты көрсетілген ақаулар ведомосы жасалады.
2-кесте
ТЫҒЫЗДЫҒЫ
Күні
Кадр нөмірі немесе өлшенетін учаскенің координаттары
Тығыздығы
Күні
Кадр нөмірі немесе өлшенетін учаскенің координаттары
Тығыздығы
Ж
П
Г
Ж
П
Г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
_____________________
(архивтің атауы)
ДЫБЫСТЫҚ ҚҰЖАТТАРДЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІН ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ _____________________________________________ (сақ. бір. нөмірі)
Дыбыстық құжат түрі _____________________________________________________________
(граммофонды түпнұсқа, грампластинка, магниттік
таспадағы жазба және тағы басқа)
Өндірістік нөмірі _________________________________________________________________
Жиынтық элементі _______________________________________________________________
(түпнұсқа, көшірме)
Жазбаның күні ___________________________________________________________________
Қайта жазылған күні ______________________________________________________________
Жазба жазылған ұйымның атауы ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жазбаны тасушы _________________________________________________________________
Жазбаның жылдамдығы___________________________________________________________
Дыбысталған уақыты _____________________________________________________________
Граммофонды түпнұсқаның техникалық жай-күйінің паспорты __________________________
________________________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
(сыртқы беті)
________________________________________________________________________________
Тексеру күні
Дыбысталу сапасының сипаттамасы
Жазба тасығыштың физикалық-механикалық жай-күйінің сипаты
Жаңғырту-профилактикалық өңдеулер қажеттігі туралы қорытынды
Жаңғырту-профилактикалық өңдеулердің түрлері
Қолы
1
2
3
4
5
6
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
29-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
________________________
(архивтің атауы)
ФОТОҚҰЖАТТЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖАЙ-КҮЙІН ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
______________________________________
(сақ. бір. нөмірі)
Фотоқұжаттың түрі _______________________________________________________________
(негатив, дубль-негатив, позитив, слайд (диапозитив), қара-ақ, түсті)
Өндірістік нөмірі _________________________________________________________________
Түсірілімнің күні _________________________________________________________________
Фотографиялық сапасы ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Фотоқабаттың техникалық жай-күйі_________________________________________________
________________________________________________________________________________
Негізінің техникалық жай-күйі _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жаңғырту-профилактикалық өңдеудің қажеттігі туралы қорытынды ______________________
________________________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
(сыртқы беті)
________________________________________________________________________________
Жаңғырту-профилактикалық өңдеу түрі _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Жаңғырту-профилактикалық өңдеу нәтижесі _________________________________________
________________________________________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
30-қосымша
Нысан
________________________________________________________________________________
(архивтің атауы)
АКТ
Бекітемін
___________ № ___________            Директор _____________________
(күні)                                          (архивтің атауы)
Қолы Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Іздеу жолдары аяқталған құжаттардың табылмағандығы туралы
№ ____________ қор
____________________ нәтижесінде төменде аталған құжаттардың қорда жоқ екені
анықталды. Іздеу жөніндегі архивтің қолданған шаралары оң нәтиже бермеді, осыған орай
есептен алуға болады деп есептейміз:
Реттік
Тізімдеменің нөмірі
Сақ. бір. нөмірі
Сақ. бір. атауы
Бастапқы және соңғы күні
Парақтар саны (дыбысталу уақыты, метраж)
Жоқ болудың болжанған себептері
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны ____________________________________________________ сақ. бір.(санмен және жазумен)Жоғалған құжаттардың мазмұны мынадай істермен ішінара толықтырылуы мүмкін:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бөлім меңгерушісі Қолы      Қолтаңбаның толық мәні
Қойма меңгерушісі Қолы      Қолтаңбаның толық мәні
Бас сақтаушы Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
_______ _______________________________
(Уәкілетті органның және тиісті жергілікті атқарушы органның іздеу жолдары аяқталған
табылмаған құжаттарды есептен шығаруға рұқсатының № және күні)
________________________________________________________________________________
(Іздеу жолдары таусылған, табылмаған архивтік құжаттарды есептен шығару туралы архив
директоры бұйрығының № және күні)
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді
Қызметкер
лауазымының атауы                        Қолы                        Қолтаңбаның
толық мәні
Күні
А4(210х297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
31-қосымша
Негізгі ақаулардың тізімі

1. Основные дефекты, встречающиеся на кинодокументах
________________________________________________________________________________
Порядковый №
Наименование дефекта
Определение вида дефекта
Причины возникновения
Последствия
Примечания
1
2
3
4
5
6
1.
Потертость по эмульсии
Поверхностные повреждения по эмульсии
Частое использование
Некачественное изображение
2.
Фрикционные полосы
Сеть тонких царапин вдоль рулона по пленке
Перемотка рывками, затягивание рулона кинопленки ручным способом
На экране полосы смотрятся как дождь
3.
Царапины:
мелкие,
штриховые,
средние,
глубокие
Поверхностное повреждение основы
Частое использование
На экране темные штрихи
4.
Повреждение перфорации:
надсечка мелкая,
надсечка средняя,
надсечка глубокая
Разрыв края или угла перфорации
Натяжение пленки, несовпадение перфорации пленки с зубцами зубчатого барабана на звукомонтажном столе или в кинопроекторе
Приводит к порыву кинопленки. На экране тряска кадра
5.
Грязь, отпечатки пальцев
Работа без перчаток. Небрежное обращение
На экране пятна на изображении
6.
Склейки
Порыв пленки
Несинхронное звучание, изображение "не в рамку"
7.
Выпадение металлического серебра
Мелкие белые пятна по эмульсии
Несоблюдение технического регламента проявки пленки
На экране мелкие темные пятна
8.
Масляные пятна по эмульсии
Печать на копираппарате, показ на кинопроекторе
Слипание пленки в рулоне
9.
Разложение эмульсии
Отслаивание эмульсионного слоя от основы пленки
Обработка при печати в растворах при высокой температуре
Исчезновение изображения
10.
Слипание эмульсионного слоя
Несоблюдение профилактического режима при консервационно-профилактической обработке
Щелчки, пропадание звука
11.
Вуаль
Изображение не отфиксировано и имеет пятнистый вид пленки (в отраженном свете пленка кажется желтоватой или зеленоватой)
Несоблюдение технического регламента проявки пленки
На экране неконтрастное изображение
12.
Плесень
Серый налет на пленке, чаще всего по краям перфорации
Несоблюдение температурно-влажностного режима хранения
Потеря изображения
13.
Пленочные разряды
Тонкие темные полосы на пленке
Затягивание пленки при большой усадке
На экране темные полосы на изображении
14.
Несинхронность изображения со звуком
Несовпадение изображения со звуком
Несоблюдение технического регламента печати пленки
На экране изображение несинхронно со звуком

1. Киноқұжаттарда кездесетін негізгі ақаулар
Реттік
Ақаудың атауы
Ақаудың түрін анықтау
Пайда болу себебі
Салдары
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Эмульсияның қажалуы
Эмульсия бетіндегі бүлінулер
Жиі пайдалану
Сапасыз көрініс
2.
Фрикциялық жолақтар
Үлдірдегі ораманың ұзына бойына жіңішке сызықтар жүйесі
Үзіп-жұлып орау, киноүлдір орамын қолмен тарту
Экрандағы жолақтар жаңбыр сияқты көрінеді
3.
Сызаттар:
ұсақ, штрихтік, орташа, терең
Негіздің бетіндегі бүлінулер
Жиі пайдалану
Экранда күңгірт штрихтар
4.
Перфорацияның зақымдануы:
ұсақ, орта, терең кескін
Перфора-цияның бұрышы-ның немесе жиегінің ажырауы
Үлдірдің керілуі, үлдір перфорациясының дыбыс монтаждау үстелінде немесе кинопроекторда тісті доңғалақ барабанның тістеріне сәйкес келмеуі
Киноүлдірдің үзілуіне әкеледі. Экранда кадрдың селкілдеуі
5.
Кір, саусақ іздері
Қолғапсыз жұмыс істеу. Немқұрайлылықпен қарау.
Экран кескінінде дақтар
6.
Желімдеп жабыстыру
Үлдірдің үзілуі
Дыбысталу сәйкессіздігі, кескін сәйкессіздігі
7.
Металл күмістердің түсіп қалуы
Эмульсиядағы ұсақ ақ дақтар
Үлдірді басып шығаруда техникалық регламенттің сақталмауы
Экранда ұсақ қара дақтар
8.
Эмульсиядағы май дақтары
Көшірмеаппараттарда басып шығару, кинопроекторда көрсету
Орамада үлдірдің жабысып қалуы
9.
Эмульсияның ыдырауы
Эмульсия қабатының үлдірдің негізінен бөлініп шығуы
Басу кезінде жоғары температурада ерітіндіде өңдеу
Кескіннің жоғалып кетуі
10.
Эмульсия қабатының жабысуы
Консервациялық-профилактикалық өңдеуде профилактика тәртібінің сақталмауы
Тақылдар, дыбыстың жоғалуы
11.
Бетперде
Кескін белгіленбеген және үлдірдің түрі шұбар (жарық түсіргенде үлдір сарғыш немесе жасыл сияқты)
Үлдірді басып шығаруда техникалық регламенттің сақталмауы
Экрандағы кескін контрастілі емес
12.
Өңез
Үлдірдегі күлгін қатпар көбінесе, перфорацияның жиегінде
Сақтаудың температуралық-ылғалдылық режимін сақтамау
Кескінді жоғалтып алу
13.
Үлдірлік разрядтар
Үлдірдегі жіңішке қара жолақтар
Көбірек отырғанда үлдірді тарту
Экрандағы кескінде қара жолақтар
14.
Кескіннің дыбыспен үйлеспеуі
Кескін мен дыбыстың сәйкес келмеуі
Үлдірді басып шығаруда техникалық регламенттің сақталмауы
Экрандағы кескіннің дыбыспен үйлеспеуі

2. Основные дефекты, встречающиеся на фонодокументах
Порядковый №
Наименование дефекта
Определение вида дефекта
Причины возникновения
Последствия
Примечания
1
2
3
4
5
6
1.
Коробление
Скручивание ленты по ширине
Несоблюдение температурно-влажностного режима хранения
Периодическое пропадание звука при прослушивании
2.
Сабельность
Растянутость ленты по длине
Несоблюдение температурно-влажностного режима хранения
Некачественное звучание (плывет звук), магнитная лента плохо поддается перемотке, происходит выпадение магнитной ленты из рулона
3.
Старение пленки
Осыпание ферромагнитного слоя
Истекший срок хранения
Потеря звука
4.
Повреждение основы:
перегибы пленки,
помятость пленки,
обрывы пленки
Несоблюдение правил работ с фонодокументами
Большое количество склеек, частичная потеря звука
5.
Завал высоких частот
Непрофессиональная запись или перезапись
Тусклость записи, неразборчивость речи
6.
Завал низких частот
Непрофессиональная запись или перезапись
Лишение записи сочности, нарушение окраски тембра
7.
Затухание звука
Понижение уровня записи при длительном хранении
Некачественное звучание
8.
Повышенный шум паузы
Шум размагниченной ленты
Неоднородность частиц порошка и неравномерное распределение их в рабочем слое
Равномерное шипение
9.
Эффект "плавания" звука
Изменение тональности звука, наблюдаемое при прослушивании фонодокументов
Результат колебания скорости передвижения ленты лентопротяжным механизмом в магнитофоне
Некачественное звучание
10.
Копирэффект
Звучание с многократным повторяющимся эхом
Несоблюдение правил хранения
11.
Обрывочная запись
Отсутствие в записи начала и конца

2. Фоноқұжаттарда кездесетін негізгі ақаулардың тізімі
Реттік
Ақаудың атауы
Ақау түрінің анықтамасы
Пайда болу себебі
Салдары
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Қыртысталу
Үлдірдің ұзындығы бойынша ширатылуы
Температуралық-ылғалдылық сақтау режимінің сақталмауы
Тыңдау барысында дыбыстың әлсін-әлсін үзіліп қалуы
2.
Қылыштық
Үлдірдің ұзындығы бойынша созылуы
Сақтаудың температуралық-ылғалдылық режимін сақтамау
Сапасыз дыбысталу (дыбыстың секіруі), магниттік таспаның нашар айналуы, магниттік таспаның орамадан шығып кетуі
3.
Үлдірдің ескіруі
Ферромагниттік қабаттың түсіп қалуы
Сақтау мерзімінің өтіп кетуі
Дыбыстың жоғалып кетуі
4.
Негіздің зақымдануы: үлдірдің бүгілуі, үлдірдің қыржымдалуы, үлдірдің үзілуі
Фоноқұжаттармен жұмыс істеу ережесін сақтамау
Желімдеп жабыстырулардың көп болуы, ішінара дыбыстың жоғалуы
5.
Жоғарғы жиіліктің үйіндісі
Сапасыз жазба немесе қайта жазу
Жазбаның күңгірттігі, сөздің түсініксіздігі
6.
Төменгі жиіліктің үйіндісі
Сапасыз жазба немесе қайта жазу
Жазбаның қанықтығынан айрылуы, тембр реңкінің бұзылуы
7.
Дыбыстың өшіп қалуы
Ұзақ сақтаудан кейін жазба деңгейінің төмендеуі
Сапасыз дыбысталу
8.
Кідіріс шуының жоғарылауы
Магнитсіздендірілген таспаның шуы
Ұнтақ бөлігінің әр тектілігі және олардың жұмыс қабатында әркелкі таратылуы
Біркелкі шыңылдау
9.
Дыбыстың "секіруінің" әсері
Фоноқұжаттарды тыңдау барысында байқалған дыбыс үндестігінің өзгеруі
Магнитофондағы таспатартқыш механизмде таспаның қозғалу жылдамдығының тербелу нәтижесі
Сапасыз дыбысталу
10.
Копирэффект
Қайталанатын жаңғырықтармен дыбысталуы
Сақтау ережесінің сақталмауы
11.
Үзілген жазба
Жазбаның басы мен аяғының болмауы

3. Основные дефекты, встречающиеся на фото и видеодокументах
Порядковый №
Наименование дефекта
Определение вида дефекта
Причины возникновения
Последствия
Примечания
1
2
3
4
5
6
1.
Отпечатки пальцев на изображении
Работа без перчаток
Пятна на негативе
2.
Ногтевые вмятины по эмульсии
Работа без перчаток
Вмятина на негативе
3.
Сгиб пленки
Несоблюдение правил работы с документами
Частичная потеря изображения
4.
Следы чернил
Несоблюдение правил работы с документами
Частичная потеря изображения
5.
Надпись ручкой по изображению
Несоблюдение правил работы с документами
Частичная потеря изображения
6.
Царапины:
мелкие,
резкие
Поверхностное повреждение пленки
Несоблюдение правил работы с документами
Потеря качества изображения при перекопировании
7.
Масляные пятна по эмульсии
Несоблюдение технологического регламента при проявке пленки
Недолговременное хранение документа
8.
Порыв перфорации
Разрыв края или угла пленки
Несоблюдение правил работы с документами
Недолговременное хранение документа
9.
Пятна клея по эмульсии.
Несоблюдение правил работы с документами.
Частичная потеря изображения
10.
Слабое изображение
Несоблюдение технологического регламента при проявке и печати
Неконтрастное изображение
11.
Плотное изображение
Несоблюдение технологического регламента при проявке и печати
Затемненное изображение
12.
Вуаль
Изображение не отфиксировано и имеет пятнистый вид пленки (в отраженном свете пленка кажется желтоватой или зеленоватой)
Несоблюдение технического регламента проявки пленки
Неконтрастное изображение
13.
Пожелтение эмульсии
Плохая фиксация
Потеря качества изображения при перекопировании
14.
Деформация пленки
Несоблюдение правил температурно-влажностного режима
Потеря качества изображения при перекопировании
15.
Разложение и сползание эмульсионного слоя
Обработка при печати в растворах при высокой температуре
Потеря изображения
Приложение 32
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
ЛИСТ-ЗАВЕРИТЕЛЬ ДЕЛА
Фонд № _____            Опись № ________             Дело № _____
В дело подшито и пронумеровано ___________________ лист (ов), в том числе:
(цифрами прописью)
литерные №№ листов _______________________________________
пропущенные №№ листов ___________________________________
пронумерованные чистые листы ______________________________
+ листов внутренней описи __________________________________
Особенности формирования, оформления, физического состояния и учета документов дела
№ листов
1
2
Наименование должности лица,                         Расшифровка
заполнившего лист-заверитель дела ________________ подписи
(личная подпись)
Дата
Формат А4 (210Х297)
Примечания:

3. Фото және бейнеқұжаттарда кездесетін негізгі ақаулардың тізімі
Реттік
Ақаудың атауы
Ақау түрінің анықтамасы
Пайда болу себептері
Салдары
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1.
Кескіндегі саусақтың іздері
Қолғапсыз жұмыс істеу
Негативтегі дақтар
2.
Эмульсияға батқан тырнақ іздері
Қолғапсыз жұмыс істеу
Негативке батқан іздер
3.
Үлдірдің иіні
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Кескіннің ішінара жоғалуы
4.
Сияның іздері
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Кескіннің ішінара жоғалуы
5.
Кескінге автоқаламмен жазу
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Кескіннің ішінара жоғалуы
6.
Тырнақ іздері:
ұсақ, өткір
Үлдірдің үстіңгі қабатының бүлінуі
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Қайта көшіруде кескіннің сапасын жоғалту
7.
Эмульсиядағы майлы дақтардың іздері
Үлдірді басып шығару кезінде технологиялық регламенттің сақталмауы
Құжаттардың ұзақ уақытқа сақталмауы
8.
Перфорацияның үзілуі
Үлдір жиегінің немесе бұрышының ажырап кетуі
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Құжаттардың ұзақ уақытқа сақталмауы
9.
Эмульсиядағы желімнің дақтары
Құжаттармен жұмыс істеу ережесінің сақталмауы
Кескіннің ішінара жоғалуы
10.
Әлсіз кескін
Үлдірді басып шығару кезінде технологиялық регламенттің сақталмауы
Кескін контрастілі емес
11.
Тығыз кескін
Үлдірді басып шығару кезінде технологиялық регламенттің сақталмауы
Қараңғыланған кескін
12.
Бетперде
Кескін белгіленіп алынбаған және үлдірде дақ іздері бар (жарықта үлдір сарғыш немесе жасыл болып көрінеді)
Үлдірді айқындау кезінде техникалық регламенттің сақталмауы
Кескін контрастілі емес
13.
Эмульсияның сарғыш тартуы
Сапасыз белгілеу
Қайта көшіру кезінде кескін сапасының жоғалуы
14.
Үлдірдің деформациясы
Температуралық-ылғалдылық режимін сақтамау
Қайта көшіру кезінде кескін сапасының жоғалуы
15.
Эмульсия қабатының ыдырауы және жылжуы
Жоғары температурадағы қоспада басып шығару кезінде өңдеу
Кескіннің жоғалуы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
32-қосымша
ІСТІҢ РАСТАУ-ПАРАҒЫ
№ _____ қор            № ________ тізімдеме № _____ іс
Іске __________парақ (тар) тігілді және нөмірленді, оның ішінде
(санмен және жазумен)
литерлік парақтар №№ ____________________________________________________________
түсіп қалған парақтар №№ _________________________________________________________
нөмірленген таза парақтар _________________________________________________________
+ ішкі тізімдеме парақтары _________________________________________________________
Істегі құжаттарды қалыптастырудың, ресімдеудің, физикалық жай-күйінің, есепке алудың ерекшеліктері
Парақтар №№
1
2
Істің растау-парағын толтырған            Қолтаңбаның
адам қызметінің атауы ________________ толық мәні
(жеке қолы)
Күні
А4 (210Х297) форматы
Ескертпе:

1. Лист-заверитель составляется для учета количества листов в деле и фиксации
особенностей их нумерации.
2. Лист-заверитель составляется на отдельном листе (листах) и подшивается в конце
дела.
3. В листе-заверителе указывается цифрами и прописью количество пронумерованных
листов дела и отдельно, через знак "+" (плюс), количество листов внутренней описи
документов дела.
4. В листе-заверителе отмечают следующие особенности нумерации, оформления и
физического состояния документов дела:
1) средства почтового обращения (марки всех видов, конверты, открытки, бланки,
штемпели, штампы, пломбы);
2) печати и их оттиски;
3) автографы видных государственных и общественных деятелей, деятелей науки,
техники и культуры;
4) фотодокументы;
5) рисунки, гравюры и акварели;
6) крупноформатные документы;
7) склеенные листы, повреждения документов;
8) листы с наклеенными фотографиями, документами;
9) конверты с вложениями и количество вложенных в них листов (предметов);
10) документы, имеющие самостоятельную нумерацию (в том числе и типографские
материалы), и количество их листов (страниц).
5. Если на одном листе дела имеется несколько особенностей оформления документа,
то в графе 2 листа-заверителя проставляется номер этого листа против каждой позиции
графы 1.
6. Если в документе на одном листе имеется несколько марок и иных материалов, то в
графе 2 в скобках после номера листа дела указывается их количество.
7. Если в деле имеются предметы, нумерация которых невозможна из-за особенностей
материала, из которого они исполнены (стекло, металл, ткань и другие), то в графе 2
указываются номера листов, между которыми находится данный предмет.
8. Все последующие изменения в составе и состоянии дела (повреждение, затухание
текста, замена подлинных документов копиями, присоединение новых документов)
отмечаются в листе-заверителе со ссылкой на соответствующий акт.
9. Лист-заверитель не нумеруется.
Приложение 33
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
КАРТА-ЗАМЕСТИТЕЛЬ ЕД. ХР.
ВЫДАНО
Номер фонда
Номер описи
Номер ед. хр.
Кому
Дата выдачи
Подпись
Дата возврата
Подпись
Формат А4 (210297)
Приложение 34
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
____________________________________________________________________
(название архива)
ЛИСТ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ДОКУМЕНТОВ
Фонд № ______________ Опись № _______________ Дело № _______________
Заголовок дела _______________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата использования
Кому выдано фамилия, инициалы (разборчиво)
Характер использования (копирование, выписки, просмотр и др.)
Номера использованных листов
Подпись лица, использовавшего дело
1
2
3
4
5
Формат А4 (210297)
Приложение 35
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Титульный лист книги выдачи архивных документов,
копий фонда пользования из хранилища
____________________________________________________________________
(название архива)
КНИГА ВЫДАЧИ АРХИВНЫХ ДОКУМЕНТОВ,
КОПИЙ ФОНДА ПОЛЬЗОВАНИЯ ИЗ ХРАНИЛИЩА
Начата ______________
Окончена ____________
____________________________________________________________________
(разворот книги)
____________________________________________________________________
№ пп
Дата выдачи
Фонд №___
Опись №___
Ед. хр. №___
Кому Выдано
Расписка в получении
Расписка в возвращении, дата
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Формат А4 (210297)
Приложение 36
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Заказ (требование) на выдачу архивных документов, копий фонда пользования, описей
дел, документов
(лицевая сторона)
____________________________________________________________________
(название архива)
ЗАКАЗ (ТРЕБОВАНИЕ)
НА ВЫДАЧУ АРХИВНЫХ
ДОКУМЕНТОВ, КОПИЙ ФОНДА
ПОЛЬЗОВАНИЯ, ОПИСЕЙ ДЕЛ, ДОКУМЕНТОВ
Разрешаю выдачу документов
Наименование должности
Подпись
Расшифровка подписи
Дата
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, номер личного дела пользователя)
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы работника архива, название структурного подразделения)
__________________________________________________________________________
(тема исследования, цель выдачи)
Фонд №___
Опись №___
Ед. хр. №___
Заголовок ед. хр.
Кол-во листов (время звучания, метраж)
Расписка пользователя в получении дата
Расписка работника читального зала в возвращении документов пользователем, дата
1
2
3
4
5
6
7
(оборотная сторона)
________________________________________________________________________________
1
2
3
4
5
6
7
_______________________________________
(подпись пользователя, работника архива)
Дата
Формат А5 (148210)
Приложение 37
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Акт о выдаче архивных документов во временное пользование
____________________________________________________________________
(название архива)
_________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
АКТ
___________________ № __________________
(дата)
О выдаче архивных документов во временное пользование
_________________________________________
(наименование организации)
_________________________________________
(почтовый индекс, адрес, телефон)
Основание:___________________________________________________________
Для какой цели выдаются
документы____________________________________________________________
Выдаются следующие ед. хр. из фонда
_________________________________________
(название, номер)
Опись №___
Ед. хр. №___
Заголовок ед. хр.
Кол-во листов (время звучания, метраж)
Примечание
1
2
3
4
5
Всего выдается _________ (____________ ) ед. хр. (общим количеством листов,
временем звучания, метражом) на срок ______________
Документы выданы в упорядоченном состоянии.
Получатель обязуется не предоставлять документы, полученные во временное
пользование, для просмотра, прослушивания или использования другим организациям и
посторонним лицам, не выдавать по ним копий, выписок и справок, не производить изъятия
каких-либо частей из выданных документов, не публиковать документы без разрешения
архива.
Получатель предупрежден об ответственности по закону в случае утраты или
повреждения выданных документов.
Документы сдал
Наименование
должности работника архива            Подпись      Расшифровка подписи
Дата
Руководитель
архива                              Подпись            Расшифровка подписи
Печать архива
Дата
Документы принял
Наименование
должности работника
организации-получателя            Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Руководитель
организации-получателя            Подпись            Расшифровка подписи
Печать организации-получателя
Дата
Документы сдал
Наименование
должности работника организации            Подпись      Расшифровка подписи
Дата
Руководитель
организации                        Подпись            Расшифровка подписи
Печать организации-получателя
Дата
Документы принял
Наименование
должности работника архива            Подпись            Расшифровка подписи
Дата
Руководитель
архива                              Подпись            Расшифровка подписи
Печать архива
Приложение 38
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
КНИГА УЧЕТА ПОСТУПЛЕНИЙ ДОКУМЕНТОВ
Порядковый №
Дата поступления
Наименование организации, (фамилия, инициалы лица), от которой поступили документы
Наименование, номер и дата документа, по которому приняты документы
Название Фонда
Крайняя дата
Кол-во ед. хр. или неописанных документов (листов)
Краткая характеристика состояния
Номер фонда, присвоенный поступившим документам по списку фондов
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого поступило за ____ год _______________ ед. хр. (документов, листов)
(цифрами и прописью)
в том числе: _________________________________________
Наименование должности
работника             Подпись Расшифровка подписи
Дата
Примечание: в общих архивах допускается ведение единой книги учета поступлений
на документы всех видов с указанием их объемов в итоговой записи.

1. Растау парағы істегі парақтар санын есепке алу және оларды нөмірлеу ерекшеліктерін белгілеу үшін құрылады.
2. Растау парағы жеке парақта (парақтарда) жасалады және істің соңына тігіледі.
3. Растау парағында істегі нөмірленген парақтар саны санмен және жазумен және жеке көрсетіледі, "+" (қосу) белгісі арқылы істегі құжаттардың ішкі тізімдемесінің парақтар саны көрсетіледі.
4. Растау парағында нөмірлік белгілеудің, ресімдеудің және істегі құжаттардың физикалық жай-күйінің мынадай ерекшеліктері белгіленіп көрсетіледі:
1) пошталық өтініш құралдары (маркалардың барлық түрлері, конверттер, ашық хаттар, бланкілер, мөрқалыптар, мөртаңбалар, пломбалар);
2) мөрлер және олардың бедерлері;
3) көрнекті мемлекет және қоғам қайраткерлерінің, ғылым, техника және мәдениет қайраткерлерінің қолтаңбалары;
4) фотоқұжаттар;
5) суреттер, өрнектер және акварельдер;
6) ірі форматты құжаттар;
7) желімделген парақтар, зақымданған құжаттар;
8) фотосурет жабыстырылған парақтар, құжаттар;
9) салымы бар конверттер және салынған парақтар (заттар) саны;
10) дербес нөмірлеуі бар құжаттар (оның ішінде баспа материалдары) және олардың парақтар (беттер) саны.
5. Егер істегі бір парақта құжатты ресімдеудің бірнеше ерекшеліктері болса, онда растау парағының 2-бағанында 1-бағанға қарсы әрбір парақтың нөмірі қойылады.
6. Егер құжаттағы бір парақта бірнеше маркалар және басқа да заттар болса, онда 2-бағанға жақшаның ішінде істегі парақтар нөмірінен кейін олардың саны көрсетіледі.
7. Егер істе заттар болса, олар жасалған материалдың ерекшелігіне қарай (әйнек, металл, мата және басқалары) нөмірлеу мүмкін болмаған жағдайда, 2-бағанға осы заттың тұрған парақтар саны көрсетіледі.
8. Істің құрамындағы және жай-күйіндегі барлық келесі өзгерістер (зақымдану, мәтіндердің өшуі, түпнұсқаны көшірме құжаттармен алмастыру, жаңа құжаттардың қосылуы) растау парағында тиісті актіге сілтеме жасай отырып белгіленеді.
9. Растау парағына нөмір қойылмайды.
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
33-қосымша
Нысан
САҚТАУ БІРЛІГІНІҢ ІЗБАСАР КАРТАСЫ Б Е Р І Л Д І
Қордың нөмірі
Тізімдеменің нөмірі
Сақ. бір. нөмірі
Кімге
Берілген күні
Қолы
Қайтарылған күні
Қолы
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
34-қосымша
Нысан
____________________________
(архивтің атауы)
ҚҰЖАТТАРДЫ ПАЙДАЛАНУ ПАРАҒЫ
№ _______ қор № ___________ тізімдеме № ____________ іс
Істің атауы______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Күні
Кімге берілді тегі, аты-жөнінің бас әріптері (анық)
Пайдалану сипаты (көшірме, үзінді, қарап шығу және т.б.)
Нөмірлері
Істі пайдаланған адамның қолы
1
2
3
4
5
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
35-қосымша
Архивтік құжаттарды, қоймадағы пайдалану қорының көшірмелерін беру кітабының титулдық парағы
__________________________
(архивтің атауы)
АРХИВТІК ҚҰЖАТТАРДЫ, ҚОЙМАН ПАЙДАЛАНУ ҚОРЫНЫҢ
КӨШІРМЕЛЕРІН БЕРУ КІТАБЫ
_____________ басталды
_____________ аяқталды
(кітаптың іші)
Реттік
Берілген күні
№___ қор
№___ тізімдеме
№___ сақ. бір.
Кімге берілді
Алғандығы туралы қолхат
Қайтарғандығы туралы қолхат, күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
36-қосымша
Нысан
(алдыңғы беті)
__________________________
(архивтің атауы)
АРХИВТІК ҚҰЖАТТАРДЫ,
ПАЙДАЛАНУ ҚОРЫНЫҢ,
ІСТЕР ТІЗІМДЕМЕСІНІҢ,
ҚҰЖАТТАРДЫҢ КӨШІРМЕЛЕРІНЕ
ТАПСЫРЫС БЕРУ (ТАЛАП)
Құжаттарды беруге рұқсат етемін
Лауазым атауы
Қолы            Қолтаңбаның
толық мәні
Күні
(пайдаланушының тегі, аты-жөнінің бас әріптері, жеке ісінің нөмірі)
(архив қызметкерінің тегі, аты-жөніінің бас әріптері, құрылымдық бөлімшелерінің атауы)
(зерттеу тақырыбы, беру мақсаты)
№___ қор
№___ тізімдеме
№___ сақ. бір.
Сақ. бір. атауы
Парақтар саны-(дыбысталу уақыты, метраж)
Пайдаланушының қолхаты, күні
Пайдаланушының құжаттарды қайтарғаны жөнінде оқу залы қызметкерінің қолхаты, күні
1
2
3
4
5
6
7
(сыртқы беті)
1
2
3
4
5
6
7
____________________________________________
(пайдаланушының, архив қызметкерінің қолы)
Күні
А5 (148 х 210) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
37-қосымша
Нысан
_______________________________________
(архивтің атауы)
_______________________________________
(пошта индексі, мекенжайы)
АКТ
__________________ № _____________
(күні)
Архивтік құжаттарды уақытша пайдалануға беру туралы
_______________________________________
(ұйымның атауы)
_______________________________________
(пошта индексі, мекенжайы, телефон)
Негіз ___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Құжаттар мынадай мақсатта беріледі________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қордан мынадай сақ. бір. беріледі ___________________________________________________
(атауы, нөмірі)
№__тізімдеме
№___сақ. бір.
Сақ. бір. аты
Парақтар саны (дыбысталу уақыты, метраж)
Ескертпе
1
2
3
4
5
________________________________________________________________________________
Барлығы ______ (_________, _________, _________ ) сақ. бір. (жалпы парақтардың санымен,
дыбысталу уақытымен, метражымен) ___________ мерзімге беріледі.
Құжаттар реттелген жағдайда берілді.
Алушы уақытша пайдалануға алған құжаттарды көру үшін, тыңдау үшін немесе пайдалану
үшін басқа ұйымдарға және бөгде адамдарға бермеуге, олардан көшірмелер, үзінділер және
анықтамалар таратпауға, берілген құжаттардың қандай да бір бөлігін алмауға, архивтің
рұқсатынсыз құжаттарды жарияламауға міндеттенеді.
Алушы берілген құжаттарды жоғалтқан немесе зақымдаған жағдайда заң бойынша жауапты
болатыны туралы ескертілді.
Құжаттарды тапсырдым
Архив қызметкері
лауазымының атауы                  Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Күні
лауазымының атауы                  Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Архивтің мөрі
Күні
Құжаттарды қабылдадым
Алушы ұйым қызметкері
лауазымының атауы                  Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Алушы ұйымның басшысы            Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Алушы
ұйымның мөрі
Күні
__________________________________________________________________________
Құжаттарды тапсырдым
Ұйым қызметкері
лауазымының атауы                  Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Ұйымның
Басшысы                        Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Алушы
ұйымның мөрі
Күні
Құжаттарды қабылдадым
Архив қызметкері
лауазымының атауы                  Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Архив
Басшысы                        Қолы                  Қолтаңбаның толық мәні
Архивтің мөрі
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
38-қосымша
Нысан
ҚҰЖАТТАРДЫҢ КЕЛІП ТҮСКЕНІН ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАБЫ
Реттік №
Келіп түскен күні
Құжаттар келіп түскен ұйымның (адамның тегі, аты-жөнінің бас әріптері) атауы
Құжаттар қабылданған құжаттың аты, нөмірі және күні
Қордың атауы
Құжаттардың жылы
Сақ. бір. немесе тізімделмеген құжаттар (парақтар) саны
Жай-күйінің қысқаша сипаттамасы
Қор тізімі бойынша келіп түскен құжаттарға берілген қор нөмірі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жиыны ______________ жылдарда____________________________ сақ. бір.
(санмен және жазумен)
(құжаттар, парақтар) келіп түсті,
оның ішінде: ____________________________________
________________________________________________
________________________________________________
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Ескертпе: Жалпы архивтерде құжаттардың қорытынды жазбада олардың көлемін көрсете отырып, барлық түрлеріне бірыңғай есепке алу кітабын жүргізуге жол беріледі

Формат А3 (420 297)
Приложение 39
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
СПИСОК ФОНДОВ
Номер фонда
Дата первого поступления
Название фонда
Отметка о выбытии
Примечания
1
2
3
4
5
Итого на 01.01._____года __________________ фондов,
(цифрами и прописью)
в том числе поступило за _______ год ___________________ фондов,
(цифрами и прописью)
выбыло за _______ год ____________________ фондов.
(цифрами и прописью)
Наименование должности
работника                   Подпись Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (210 297)
Приложение 40
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
ЛИСТ ФОНДА
Крайние даты каждого названия фонда
Название фонда
1
2
Дата первого поступления фонда
Местонахождение фонда
(название архива)
№ фонда
Прежний № фонда
1
2
3
Учет неописанных документов
Дата записи
Поступление
Выбытие
Наличие (остаток) ед. хр. (документов, листов)
Наименование,
№, дата документа
Кол-во ед. хр. (документов, листов)
Наименование,
№, дата документа
Кол-во ед. хр. (документов, листов)
1
2
3
4
5
6
Учет описанных документов
Дата записи
Поступление
Выбытие
Наличие (остаток) ед. хр.
№ описи
год
название описи или аннотация (краткая характеристика документов)
кол-во ед. хр.
№ описи
наименование, №, дата документа
кол-во ед. хр.
По данной описи
По фонду в целом
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Формат А4 (210297)
Приложение 41
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
ЛИСТ УЧЕТА
________________________________________________________________
(наименование вида кинофотовидеодокументов)
Дата записи
Поступление
Выбытие
Наличие (остаток)
Номер описи
Наименование, номер, дата документа
Количество
Номер описи
Наименование, номер, дата документа
Количество
Количество
Ед. уч.
Ед. хр.
Ед. уч.
Ед. хр.
По данной описи
По виду в целом
Ед. уч.
Ед. хр.
описей
Ед. уч.
Ед. хр.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Формат А4 (297210)
Приложение 42
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
ЛИСТ УЧЕТА _______________________________________
(наименование вида фонодокументов)
Дата записи
Поступление
Выбытие
Наличие (остаток)
Номер описи
Количество
Количество
Количество
Наиме-нование, номер, дата докуме-нта
Ед. уч.
ед.хр.
ед.хр.
По данной описи
По виду в целом
ориги-налов
копий
Номер описи
Наиме-нование, номер, дата докуме-нта
Ед. уч.
ориги-налов
копий
Ед. уч.
Ед. хр.
описей
Ед. уч.
Ед. хр.
ориги-налов
копий
ориги-налов
копий
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Формат А4 (297 210)
Приложение 43
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Реестр описей дел, документов
порядковый №
Номер фонда
Номер и название описи
Количество ед. хр.
Крайние даты
Количество экземпляров
Примечания
Всего
в том числе по личному составу
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого на 01.01. ___года __________________________________ описей,
(цифрами и прописью)
в том числе поступило в _____ год ______________________________ описей,
(цифрами и прописью)
выбыло в _____ год _____________________________________ описей.
(цифрами и прописью)
Наименование
должности
работника                               Подпись             Расшифровка подписи
Дата
Формат А4 (210297)
Приложение 44
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Инвентарная книга учета дел, имеющих в оформлении
или в приложении к ним драгоценные металлы и камни
Порядковый №
Дата записи
Фонд №
Опись №
Дело №
Заголовок дела
Описание оформления дела, предмета
Материал
Размер (вес)
Физическая сохранность
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого ________________________________ дел.
(цифрами и прописью)
Наименование должности
работника                         Подпись       Расшифровка подписи
Формат А4 (297210)
Приложение 45
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Форма
Лист учета и описания документа, отнесенного к объектам национального достояния
Республики Казахстан
Регистрационный номер ___________________________________________
Дата включения документа в Государственный реестр __________________

А3 (420 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
39-қосымша
Нысан
ҚОРЛАР ТІЗІМІ
Қор нөмірі
Алғашқы келіп түскен күні
Қор атауы
Шығарылғаны туралы белгі
Ескертпе
1
2
3
4
5
Жиыны... жылғы 01.01. ________________________________________________________ қор,
(санмен және жазумен)
оның ішінде......... жылдың _______________________ қоры келіп түсті,
(санмен және жазумен)
......... жылдың __________________________ қоры шығарылды
(санмен және жазумен)
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
40-қосымша
Нысан
ҚОР ПАРАҒЫ
Қордың әрбір атауының соңғы күні
ҚОРДЫҢ АТАУЫ
1
2
Қордың алғашқы келіп түскен күні
ҚОРДЫҢ ОРНАЛАСҚАН ОРНЫ
(архив атауы)
Қордың №
Қордың бұрынғы нөмірі
1
2
3
Сипаттамасы жоқ құжаттарды есепке алу
Жазба күні
Келіп түсу
Шығу
Сақ. бір. (құжаттар парақтарының) бар болуы (қалғаны)
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Сақ. бір.
(құжаттар, парақтар) саны
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Сақ. бір.
(құжаттар, парақтар) саны
1
2
3
4
5
6
Сипаттамасы бар құжаттарды есепке алу
Жазбаның күні
КЕЛІП ТҮСУ
ШЫҒАРУ УАҚЫТЫ
Сақ. бір. бар болуы (қалдығы)
№ тізімдеме
жылы
Тізімдеменің атауы немесе аннотациясы (құжаттардың қысқаша сипаттамасы)
Сақ. бір. саны
Тізімдеменің №
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Сақ. бір. саны
Берілген тізімдеме бойынша
Жалпы қор бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
41-қосымша
Нысан
ЕСЕПКЕ АЛУ ПАРАҒЫ___________________________________________________________ (кинофотобейнеқұжаттар түрінің атауы)
Жазылған күні
Келіп түсу
Шығу
Бар болуы (қалғаны)
Саны
Саны
Саны
Тізімдеменің нөмірі
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Ес. бір.
Сақ. бір.
Тізімдеменің нөмірі
Құжаттың атауы, нөмірі, уақыты
Ес. бір.
Сақ. бір.
Берілген тізімдеме бойынша
Жалпы түрі бойынша
Ес. бір.
Сақ. бір.
тізімдемелер
Ес. бір.
Сақ. бір.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
4 (297 х 210) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
42-қосымша
Нысан
ЕСЕПКЕ АЛУ ПАРАҒЫ _______________________________________ (фоноқұжаттар түрінің атауы)
Жазылған күні
Келіп түсу
Шығу
Бар болуы (қалғаны)
Тізімдеменің нөмірі
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Саны
Тізімдеменің нөмірі
Құжаттың атауы, нөмірі, күні
Саны
Саны
Есепке алу бірлігі
Сақ. бір.
Есепке алу бірлігі
Сақ. бір.
Берілген тізімдеме бойынша
Жалпы түрі бойынша
Түпнұсқа
Көшірме
Түпнұсқа
көшірме
Есепке алу бірлігі
Сақ. бір.
Тізімдемелер
Есепке алу бірлігі
Сақ. бір.
Түпнұсқа
көшірме
Түпнұсқа
көшірме
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
А4 (297 х 210) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
43-қосымша
Нысан
ІСТЕР, ҚҰЖАТТАР ТІЗІМДЕМЕСІНІҢ ТІЗІЛІМІ
Реттік
Қордың нөмірі
Тізімдеменің нөмірі мен атауы
Сақ. бір. саны
Соңғы күні
даналар саны
Ескертпе
барлығы
оның ішінде ж.қ. бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны... ж. 01.01. _________________________________________________________тізімдеме,
(санмен және жазумен)
оның ішінде _____ ж. _________________________тізімдеме келіп түсті.
(санмен және жазумен)
_____ ж. _____________________________тізімдеме шығарылды.
(санмен және жазумен)
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
44-қосымша
Нысан
Рәсімделуінде немесе оларға қосымшасында қымбат металдар мен тастар бар істерді есепке алудың мүкәммалдық кітабы
Реттік
Жазбаның күні
№___ қор
№___ тізімдеме
№___ іс
Істің атауы
Істі, затты ресімдеу сипаты
Материал
Көлемі (салмағы)
Физикалық сақталуы
Қолы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны _________________________________________________________________________ іс
(санмен және жазумен)
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
А4 (297 х 210) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
45-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫҢ ҰЛТТЫҚ ҚҰНДЫЛЫҚ ОБЪЕКТІСІНЕ ЖАТҚЫЗЫЛҒАН ҚҰЖАТТАРДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ МЕН СИПАТТАУ ПАРАҒЫ
Тіркеу нөмірі ____________________________________________________________________
Құжатты Мемлекеттік тіркеуге енгізген күн __________________________________________

протокол № __________ от 00.00.00 рассекретила документы фонда № ______
___________________________________________________________________
(название фонда)
Порядковый№
Номер описи
Количество рассекреченных ед. хр.
Номера ед. хр., рассекреченных полностью
Номера ед. хр., рассекреченных частично, с указанием номеров листов нерассекреченных документов
Примечания
полностью
частично
1
2
3
4
5
6
7
Итого рассекречено _____________________________ед. хр. (полностью)
(цифрами и прописью)
за _________________________________________________________________
(хронологические рамки документов)
______ ед. хр. (частично) за ___________________________________________.
(хронологические рамки документов)
Наименование должности
работника             Подпись                  Расшифровка подписи
Принято на открытое хранение ___________________________________ ед. хр.
(цифрами и прописью)
в _________________________________________________________________.
(хранилище)
Наименование должности
работника             Подпись      Расшифровка подписи
Дата
Изменения в учетные документы внесены.
Наименование должности
работника             Подпись      Расшифровка подписи
Дата
Примечание: не допускается перечисление номеров ед. хр. через тире.
Приложение 59
к Правилам комплектования,
хранения, учета и использования
документов Национального
архивного фонда, других
архивных документов
государственными и
специальными
государственными архивами
Состав реквизитов описания

№ __________хаттама 00.00.00 дан №
__________________________________________________________ құжаттарды (қордың аты)
құпиясыздандырды.
Реттік
Тізімдеменің нөмірі
Құпиялылығы жойылған сақ. бір. саны.
Құпиялылығы толығымен жойылған сақ. бір. нөмірлері
Құпиялылығы жартылай жойылған сақ. бір. нөмірі, құпиялығы жойылмаған құжаттар парағының нөмірі көрсетілді
Ескертпе
толығымен
жартылай
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны ______________ сақ. бір. (толық құпиясыздандырылды) жойылды
(санмен және жазумен)
________________________________________________________________________________
(құжаттардың хронологиялық шеңбері)
___________ сақ. бір. (ішінара) _____________________________________________________
(құжаттардың хронологиялық шеңбері)
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Ашық сақтауға ________________________________сақ. бір. қабылданды
(санмен және жазумен)
________________________________________________________________________________
(қоймада)
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Есепке алу құжаттарына өзгерістер енгізілді
Қызметкер лауазымының атауы            Қолы            Қолтаңбаның толық мәні
Күні
Ескертпе: Сақтау бірлігі нөмірін сызықша арқылы жазуға рұқсат етілмейді.
А4 (210 х 297) форматы
Ұлттық архив қорының
құжаттарын, басқа да архив
құжаттарын мемлекеттік және
арнаулы мемлекеттік
архивтердің толықтыруы,
сақтауы, есепке алуы
мен пайдалануы
қағидаларына
59-қосымша
Нысан
Сипаттама деректемесінің құрамы