Об утверждении требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья и проведению медицинского освидетельствования спасателей
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 843. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2014 года № 10035.
В целях исполнения подпункта 68) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые требования, предъявляемые к соответствию состояния здоровья и проведения медицинского освидетельствования спасателей.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) опубликование настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
внутренних дел
К. Касымов
"Согласовано"
Министр здравоохранения
и социального развития
___________ Т. Дуйсенова
"__" ___________ 2014 года
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 ноября 2014 года № 843
Требования, предъявляемые к соответствию состояния здоровья и
проведения медицинского освидетельствования спасателей
1. Требования, предъявляемые к состоянию здоровья спасателей
1. Требования, предъявляемые к состоянию здоровья спасателей не допускают наличие следующих заболеваний:
1) врожденные пороки развития, деформации, хромосомные аномалии со стойкими выраженными нарушениями функции органов и систем;
2) последствия повреждений центральной и периферической нервной системы, внутренних органов, костно-мышечной системы и соединительной ткани от воздействия внешних факторов (травмы, радиация, термическое, химическое и другое воздействие) с развитием необратимых изменений, вызвавших нарушения функции органов и систем выраженной степени;
3) заболевания центральной нервной системы различной этиологии с двигательными и чувствительными нарушениями выраженной степени, расстройствами координации и статики, с когнитивными и мнестико-интеллектуальными нарушениями;

Құтқарушылардың денсаулық жағдайының сай келуіне және оларды медициналық куәландырудан өткізуге қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 843 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 желтоқсанда № 10035 тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 68) тармақшасын орындау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құтқарушылардың денсаулық жағдайының сай келуіне және оларды медициналық куәландырудан өткізуге қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ішкі істер министрі
Қ. Қасымов
"Келісілді"
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
2014 жылғы "___"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 25 қарашадағы
№ 843 бұйрығымен
бекітілді
Құтқарушылардың денсаулық жағдайының сай келуіне және оларды
медициналық куәландырудан өткізуге қойылатын талаптар
1. Құтқарушылардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптар
1. Құтқарушылардың денсаулығы жағдайына қойылатын талаптар мынадай аурулардың болуына жол бермейді:
1) туа біткен даму кемістіктері, деформациялар, органдар мен жүйелер функцияларының бұзылуы айқын байқалатын хромосомалық ауытқулар;
2) органдар мен жүйелер функцияларының белгілі бір дәрежеде бұзылуына алып келген қайтарымсыз өзгерістері дамыған, орталық және перифериялық нерв жүйесінің, ішкі органдардың, сыртқы факторлардың әсерінен сүйек-бұлшықет жүйесінің (жарақат, радиация, термикалық, химиялық және басқа әсерлер) зақымдалу салдары;
3) айқын дәрежедегі қимылдық және сезінушілік бұзылуы, үйлесім мен статиканың бұзылуы, когнитивті және мнестикалы-интеллектуалдық бұзылуымен әр түрлі этиологияның орталық нерв жүйесінің аурулары;

4) нарколепсия и катаплексия;
5) заболевания, сопровождающиеся расстройствами сознания: эпилепсия и эпилептические синдромы различной этиологии, синкопальные синдромы различной этиологии;
6) психические и поведенческие расстройства (заболевания), в случаях выявления невротических, депрессивных, связанных со стрессом, соматофорных, поведенческих расстройств и расстройств личности, вопрос о профессиональной пригодности к работе спасателем решается врачебной комиссией;
7) психические и поведенческие расстройства (заболевания), связанные с употреблением психоактивных веществ, состоящие на учете в организациях, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья, по поводу психических, поведенческих расстройств (заболеваний), в том числе связанных с употреблением психоактивных веществ;
8) болезни эндокринной системы прогрессирующего течения с признаками поражения других органов и систем, с нарушением их функции 3 - 4 степени;
9) злокачественные новообразования любой локализации;
После проведенного лечения злокачественного новообразования вопрос допуска к выполнению аварийно-спасательных работ решается врачебной комиссией, в том числе онкологом.
10) заболевания крови и кроветворных органов с прогрессирующим и рецидивирующим течением (гемобластозы, выраженные формы гемолитических и апластических анемий, геморрагические диатезы);
11) гипертоническая болезнь III стадии, 3 степени, риск IV;
12) хронические болезни сердца и перикарда с недостаточностью кровообращения, функциональный класс III, недостаточность кровообращения 2 и более степени;
13) ишемическая болезнь сердца:
стенокардия, функциональный класс III - IV;
с нарушением проводимости (синоаурикулярная блокада III степени, слабость синусового узла);
14) пароксизмальные нарушения ритма с потенциально злокачественными желудочковыми аритмиям и нарушениями гемодинамики;
15) постинфарктный кардиосклероз, аневризма сердца;
16) аневризмы и расслоения любых отделов аорты и артерий;
17) облитерирующий атеросклероз аорты с облитерацией висцеральных артерий и нарушением функции органов;
18) облитерирующий атеросклероз сосудов конечностей, тромбангиит, аортоартериит с признаками декомпенсации кровоснабжения конечности (конечностей);
19) варикозная и посттромбофлебитическая болезнь нижних конечностей с явлениями хронической венозной недостаточности 3 степени и выше;
20) лимфангиит и другие нарушения лимфооттока 3 - 4 степени;
21) ревматизм: активная фаза, частые рецидивы с поражением сердца и других органов и систем и хронической сердечной недостаточностью 2 - 3 степени;

4) нарколепсия және катаплексия;
5) есінің бұзылуына ұласатын аурулар: эпилепсия және әр түрлі этиологияның эпилептикалық синдромдары, әртүрлі этиологияның талма синдромдары;
6) невротикалық, депресивті, стресске байланысты, соматофорлық, мінез-құлықтық бұзылулар және тұлғаның бұзылуы анықталған жағдайларда психикалық және мінез-құлықтық бұзылулар (аурулар), құтқарушының жұмысқа кәсіби жарамдылығы туралы мәселені дәрігерлік комиссия шешеді;
7) психикалық, мінез-құлықтық бұзылулар (аурулар) бойынша, оның ішінде психоактивті заттарды қолдануға байланысты психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарда есепте тұрған, психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдануға байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылулар (аурулар);
8) басқа органдар мен жүйелерді зақымдау белгілері бар, олардың функциялары 3-4 дәрежеде бұзылған, үдемелі эндокриндік жүйесі аурулары;
9) кез келген жердегі жаңа пайда болған қатерлі ісіктер;
Жаңа пайда болған қатерлі ісіктерді емдегеннен кейін авариялық-құтқару жұмыстарын орындауға рұқсат беру мәселесін дәрігерлік комиссия, оның ішінде онколог шешеді.
10) үдемелі және жиі қайталанатын қан және қан өндіретін органдардың аурулары (гемобластоздар, гемолитикалық және аплатикалық анемиялардың айқындалған нысандары, геморрагикалық диатездер);
11) III-сатыдағы, 3-дәрежедегі, IV-тәуекелдегі гипертониялық ауру;
12) қан айналымының жеткіліксіздігінен жүректің және перикардтың созылмалы аурулары, III-функционалдық сыныбы, 2 және одан жоғары дәрежедегі қан айналымының жеткіліксіздігі;
13) жүректің ишемиялық ауруы:
III - IV функционалдық сыныптағы стенокардия;
өткізгіштіктің бұзылуымен (ІІІ дәрежедегі синоаурикулярлы блокадасы, синустық түйіннің әлсіздігі);
14) әлеуетті қатерлі асқазан аритмиясы мен гемодинамикасы бұзылған пароксизмалдық бұзылулар;
15) инфаркттан кейінгі кардиосклероз, жүрек аневризмасы;
16) аорталар мен артериялардың кез келген бөліктерінің аневризмалары және қабаттасуы;
17) висцералдық артериялардың облитерациясымен және органдар функцияларының бұзылуымен аортаның облитерациялаушы атеросклерозы;
18) аяқ-қол тамырларын бітеуші атеросклерозы, тромбангиит, аяқ-қолдың қанқамтымы декомпенсациясының белгілері бар аортоартериит;
19) 3 және одан жоғары дәрежелі созылмалы веналық жетіспеушілігі байқалатын аяқ-қолдың төменгі бөліктерінің варикоздық және посттромбофлебитикалық аурулары;
20) лимфангиит және 3-4 дәрежедегі лимфаағымның басқа да бұзылулары;
21) ревматизм: белсенді фаза, жүрек пен басқа органдарды және жүйелерді зақымдайтын және 2-3 дәрежедегі созылмалы жүрек жетіспеушіліктері бар жиі рецидивтер;

22) болезни бронхолегочной системы с явлениями дыхательной недостаточности или легочно-сердечной недостаточности 2 - 3 степени;
23) активные формы туберкулеза любой локализации;
24) осложненное течение язвенной болезни желудка, двенадцатиперстной кишки с хроническим, часто (3 раза и более за календарный год) рецидивирующим течением и развитием осложнений;
25) хронические гепатиты, декомпенсированные циррозы печени и другие заболевания печени с признаками печеночной недостаточности 2 - 3 степени и портальной гипертензии;
26) хронические болезни почек и мочевыводящих путей с явлениями хронической почечной недостаточности 2 - 3 степени;
27) неспецифический язвенный колит и болезнь Крона с тяжелым течением;
28) диффузные заболевания соединительной ткани с нарушением функции органов и систем 3 - 4 степени, системные васкулиты;
29) хронические заболевания периферической нервной системы и нервно-мышечные заболевания со значительными нарушениями функций;
30) хронические заболевания опорно-двигательного аппарата с нарушениями функции 2 - 3 степени;
31) хронические заболевания кожи (хроническая распространенная, часто рецидивирующая (не менее 4 раз в год) экзема, псориаз универсальный, распространенный, артропатический, пустулезный, псориатическая эритродермия, вульгарная пузырчатка, хронический необратимый распространенный ихтиоз, хронический прогрессирующий атопический дерматит);
32) хронические, рецидивирующие формы инфекционных и паразитарных заболеваний, поствакцинальные поражения в случае неподдающихся или трудно поддающихся лечению клинических форм;
33) беременность и период лактации;
34) привычное невынашивание беременности и аномалии плода в анамнезе у женщин детородного возраста;
35) глаукома любой стадии при нестабилизированном течении;
36) заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличии компенсации;
37) хронические заболевания периферической нервной системы с частотой обострения 3 раза и более за календарный год;
38) хронические заболевания органов дыхания с частотой обострения 3 раза и более за календарный год;
39) болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная пиоррея, стоматиты, периодонтит анкилозы и контрактуры нижней челюсти, челюстной артрит;
40) общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно- двигательного аппарата;
41) доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах;
42) грыжи (все виды);
43) облитерирующие заболевания сосудов вне зависимости от степени компенсации;

22) демдік жетіспеушілігі немесе 2-3 дәрежедегі өкпе-жүрек жетіспеушілігі байқалатын бронхоөкпе жүйесінің аурулары;
23) кез келген жердегі туберкулездің белсенді нысандары;
24) асқазанның ойықжара ауруының созылмалы, жиі (күнтізбелік жыл ішінде 3 рет және одан аса) қайталатын және асқынған ұлтабар ауруы;
25) созылмалы гепатиттер, бауырдың декомпенсацияланған циррозы және 2-3 дәрежедегі бауыр жетіспеушілігі мен порталдық гипертензия белгілері бар бауырдың басқа аурулары;
26) 2-3 дәрежедегі созылмалы бүйрек жетіспеушілігі байқалатын бүйректің және зәр шығару жолдарының созылмалы аурулары;
27) телімсіз ойықжара колиті және ауыр өтетін Крон ауруы;
28) 3-4 дәрежедегі органдар мен жүйелердің функциялары бұзылған біріктірме тіннің диффузиялық аурулары, жүйелі васкулиттер;
29) перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары және функциялары бірқатар бұзылған нерв-бұлшықет аурулары;
30) 2-3 дәрежедегі функциялары бұзылған тірек-қозғалыс аппаратының созылмалы аурулары;
31) терінің созылмалы аурулары (созылмалы таралған, жиі қайталанатын (жылына кем дегенде 4 рет) экзема, универсалдық, таралған, артропатикалық, пустулезді псориаз, псориатикалық эритродермия, өрескел көпіршік, созылмалы қайталымсыз таралған ихтиоз, созылмалы үдемелі атопикалық дерматит);
32) инфекциялық және паразитарлық аурулардың созылмалы, рецидивтік нысандары, клиникалық нысандардың емделуге жатпайтын немесе қиын емделетін жағдайдағы поствакционалдық зақымданулар;
33) жүктілік және лактация кезеңі;
34) жүктілікті аяғына дейін дағдылы көтермеу, бала туатын жастағы әйелдердің анамнезіндегі ұрық аномалиясы;
35) тұрақсыз даму кезіндегі кез келген сатыдағы глаукома;
36) жүрек тамырлары жүйесінің аурулары;
37) күнтізбелік жыл ішінде 3 рет немесе одан аса асқыну жиілігімен перефериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары;
38) күнтізбелік жыл ішінде 3 рет немесе одан аса асқыну жиілігімен тыныс алу органдарының созылмалы аурулары;
39) тіс, ауыз қуысы аурулары, ерінді тартып алуына кедергі жасайтын тістердің болмауы, алынбалы протездердің болуы, альвеолярлы пиоррея, стоматит, анкилоз периодонтиті және төменгі жақ контрактурасы, жақ артриті;
40) жалпы физикалық дамымай қалуы және тірек-қозғалыс аппаратының дамымай қалуы;
41) газтұтқышта жұмыс жасауға кедергі болатын қатерсіз ісіктер;
42) жарықтар (барлық түрлері);
43) компенсация дәрежесіне қарамастан тамырлардың облитерациялаушы аурулары;

44) варикозная болезнь и рецидивирующий тромбофлебит нижних конечностей и геморроидальных вен;
45) искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания;
46) хронические заболевания верхних дыхательных путей с частотой обострения 3 раза и более за календарный год;
47) хронические заболевания среднего уха;
48) стойкое понижение слуха (3 и более месяца) любой этиологии одно- или двустороннее (острота слуха: шепотная речь менее 3 м);
49) нарушение функции вестибулярного анализатора любой этиологии;
50) заболевания любой этиологии, вызывающие нарушение функции вестибулярного аппарата, синдромы головокружения, нистагм (болезнь Меньера, лабиринтиты, вестибулярные кризы любой этиологии);
51) понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 - на другом, коррекция не допускается;
52) хронические заболевания слезовыводящих путей, век, органические недостатки век, препятствующие полному их смыканию, свободному движению глазного яблока;
53) ограничение поля зрения более чем на 20о;
54) болезни эндокринной системы, требующие постоянной лекарственной коррекции.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.10.2020 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования к проведению медицинского
освидетельствования спасателей
2. Медицинское освидетельствование проводится с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия заболевания, определения состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности.
3. Для спасателей предусмотрены следующие виды медицинского освидетельствования:
1) ежегодное медицинское освидетельствование (Периодические обязательные медицинские осмотры) – 1 раз в год;
2) предсменное медицинское освидетельствование - за 1 час и за 30 минут перед началом рабочей смены;
3) медицинское освидетельствование при поступлении на работу
4) медицинское освидетельствование после нахождения спасателя на лечении (лист временной нетрудоспособности) более четырех месяцев.
4. Ежегодное медицинское освидетельствование, медицинское освидетельствование при поступлении на работу и медицинское освидетельствование после нахождения спасателя на лечении (лист временной нетрудоспособности) более четырех месяцев проводятся врачебными комиссиями медицинских организаций, имеющих лицензию на осуществление медицинской деятельности по экспертизе временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности.
5. По итогам проведения медицинского освидетельствования, врачебная комиссия выносит одно из следующих заключений:

44) варикоздық ауру және аяқтың төменгі жағының және геморройлық көктамырлардың рецидивтік тромбофлебиті;
45) мұрын жолымен демалу функцияларын бұзып, мұрын қалқаншасының қисаюы;
46) асқыну жиілігі күнтізбелік жыл ішінде 3 немесе одан көп рет жоғары тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары;
47) ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары;
48) кез келген этиологиядағы бір немесе екіжақты есту қабілетінің (құлақ естігіштігі: 3 м дейінгі жерден сыбыр ды есту) тұрақты төмендеуі (3 ай және одан аса);
49) кез келген этиологиядағы вестибуляторлық анализаторы функциясының бұзылуы;
50) вестибулярлық аппараты функциясының бұзылуына себеп болатын кез келген этиологиядағы аурулар, бас айналу синдромдары, нистагм (Меньер ауруы, лабиринтиттер, кез келген этиологиядағы вестибулярлық криздер);
51) көздің көргіштігі бір көзінде 0,8-ден төмен, ал екіншісінде 0,5-тен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді;
52) қабақ, жас шығару жолдарының созылмалы аурулары, қабақтың толық жабылуына, көз алмасының еркін қозғалуына кедергі жасайтын қабақтың органикалық ақаулары;
53) көру өрісінің 200 артық шектелуі;
54) тұрақты дәрілік түзетуді талап ететін эндокриндік жүйенің аурулары.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.10.2020 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Құтқарушыларды медициналық куәландыруды өткізуге
қойылатын талаптар
2. Медициналық куәландыру – аурулардың бар болу немесе болмау фактісін айқындау немесе растау мақсатында денсаулық жағдайын, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздығын, кәсіби жарамдылығын айқындауды жүргізеді.
3. Құтқарушылар үшін міндетті келесі медициналық куәландыру түрлері қарастырылған:
1) жыл сайынғы медициналық тексеру (Кезеңдік міндетті медициналық тексерулер) - жылына 1 рет;
2) ауысым алдындағы медициналық куәландыру – жұмыс ауысымының алдында бір сағат және жарты сағат бұрын;
3) жұмысқа қабылданар алдындағы медициналық куәландыру;
4) құтқарушы емдеуде (жұмысқа уақытша жарамсыздық парағында) төрт айдан артық болған жағдайдағы медициналық куәландыру.
4. Жыл сайынғы, жұмысқа қабылданар алдындағы және құтқарушы емдеуде (жұмысқа уақытша жарамсыздық парағында) төрт айдан артық болған жағдайдағы медициналық куәландыруды уақытша еңбекке жарамсыздықтың және кәсіби даярлықтың сараптамасы бойынша медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар медициналық ұйымдардың дәрігерлік комиссиялары өткізеді.
5. Медициналық тексеруді жүргізу қорытындысы бойынша дәрігерлік комиссия мына қорытындылардың біреуін шығарады:

1) годен к работе;
2) не годен к работе.
6. Предсменное медицинское освидетельствование проводится штатным медицинским работником работодателя (прошедшие специальную подготовку в наркологическом диспансере (больнице), или медицинским работником медицинской организации по договору.
7. Направление спасателей на ежегодное медицинское освидетельствование, медицинское освидетельствование при поступлении на работу и медицинское освидетельствование после нахождения спасателя на лечении (лист временной нетрудоспособности) более четырех месяцев осуществляется работодателем.
8. Предсменное медицинское освидетельствование спасателей проводится перед началом рабочей смены (в ходе ликвидации чрезвычайной ситуации до и после окончания рабочей смены) с целью выявления признаков состояний и заболеваний, препятствующих выполнению трудовых обязанностей, в том числе, связанных с употреблением психоактивных веществ в данную смену.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.10.2020 № 11 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень медицинских противопоказаний для допуска на смену:
1) наличие признаков нетрудоспособности (острых и/или обострение хронических заболеваний, в том числе повышение температуры тела свыше 37o C, жалобы на плохое самочувствие, общую слабость, головную и зубную боль, острые заболевания глаз, боли в области уха, грудной или брюшной полости);
2) регистрация величин артериального давления или частоты пульса, отличных от установленных индивидуальных допустимых показателей гемодинамики;
3) наличие психотравмирующих состояний, ухудшающих работоспособность;
4) регистрация результатов измерения паров алкоголя в выдыхаемом воздухе свыше 0,3 промилле, независимо от наличия у работника клинических признаков опьянения;
5) наличие клинических признаков опьянения, употребления психоактивных, в том числе наркотических веществ.
10. Спасатели, не прошедшие предсменное медицинское освидетельствование, к исполнению трудовых обязанностей в данную смену не допускаются.
11. Предсменное медицинское освидетельствование проводится в следующем объеме: осмотр внешний (кожных покровов, слизистой глаз), осмотр полости рта и зева, исследование пульса, измерение артериального давления, температуры тела, по показаниям, - проба на алкоголь в выдыхаемом воздухе.
Если после проведения измерения величин артериального давления или частоты пульса выявлены отклонения от установленных индивидуальных показателей, через 15-20 минут проводится повторное измерение.
12. На основании результатов завершенного предсменного медицинского освидетельствования делается отметка в журнале проведения предсменного медицинского освидетельствования по форме утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.

1) жұмысқа жарамды;
2) жұмысқа жарамсыз;
6. Жұмысқа қабылданар алдындағы медициналық куәландыруды жұмыс берушінің штаттық медициналық қызметкері (наркологиялық диспансерде (ауруханада) арнайы даярлықтан өткен) немесе келісімшарт бойынша медициналық ұйымның медициналық қызметкері жүргізеді.
7. Жыл сайынғы, жұмысқа қабылданар алдындағы және құтқарушы емдеуде (жұмысқа уақытша жарамсыздық парағында) төрт айдан артық болған жағдайдағы медициналық куәландыруға жолдауды жұмыс беруші жүзеге асырады.
8. Құтқарушыларды ауысым алдындағы медициналық куәландыру еңбек міндеттерін орындауға кедергі келтіретін, оның ішінде осы ауысымда психоактивті заттарды қолдануға байланысты жай-күйлер мен аурулардың белгілерін анықтау мақсатында жұмыс ауысымы басталар алдында (төтенше жағдайды жою барысында жұмыс ауысымы аяқталғанға дейін және аяқталғаннан кейін) жүргізіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.10.2020 № 11 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ауысымға жіберуге арналған медициналық қарсы көрсетімдер тізбесі:
1) еңбекке жарамсыздық белгілерінің болуы (жіті және/немесе созылмалы аурулардың асқынуы, оның ішінде дене қызуының 37Ү-тан артық болуы, өзін нашар сезінуге, жалпы әлсіздікке, бас және тіс ауруына шағымдану, көздің жіті ауруы, құлақ, кеуде немесе іш бөлігіндегі аурулар).
2) гемодинамиканың орнатылған жеке рұқсат етілген көрсеткіштерден ерекшеленетін қан қысымының ұлғаюын немесе тамыр соғысының жиілігін тіркеу;
3) жұмыс қабілеттілігін төмендететін психиканы жарақаттайтын жағдайдың болуы;
4) жұмысшыда мас болудың клиникалық белгілерінің болуына қарамастан, тыныс алу ауасындағы 0,3 промиллден жоғары дем шығарғанда алкоголь буын өлшеу нәтижелерін тіркеу;
5) мас болудың клиникалық белгілерінің болуы, психикалық белсенді, оның ішінде есірткі заттарын тұтыну.
10. Ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өтпеген құтқарушылар осы ауысымға еңбек міндеттерін орындауға жіберілмейді.
11. Ауысым алдындағы медициналық куәландыру мынадай көлемде өткізіледі: сыртқы тексеру (тері қабаттары, көз сілемейі), ауыз қуысын және есінеуді тексеру, тамыр соғысын зерттеу, қан қысымын, дене температурасын өлшеу - дем шығару ауасындағы алкогольға жасалған сынама көрсеткіші бойынша.
Қан қысымы немесе тамыр соғысының көлемін өлшеу өлшеу өткізілгеннен кейін белгіленген жеке көрсеткіштерден ауытқушылықтар анықталған жағдайда, 15-20 минуттан кейін қайта өлшеу жүргізіледі.
12 Аяқталған ауысым алдындағы медициналық тексеру нәтижелері негізінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ауысым алдындағы медициналық куәландыруды жүргізу журналына белгі қойылады.

13. При наличии медицинских противопоказаний к допуску на смену, указанных в пункте 9 настоящих Требований, по согласованию с руководителем организации, штатным медицинским работником аварийно-спасательной службы, спасателю выдается направление в медицинскую организацию по месту жительства с указанием даты и времени проведения предсменного медицинского освидетельствования, предполагаемого диагноза, состояния трудоспособности, оказанной медицинской помощи.
14. В случае выявления признаков употребления алкоголя и других психоактивных, в том числе наркотических веществ, спасатель в присутствии представителя работодателя сопровождается в специализированную организацию для прохождения медицинского освидетельствования на установление факта употребления алкоголя и других психоактивных, в том числе, наркотических веществ.

13. Осы Талаптардың 9-тармағында көрсетілген ауысымға жіберуге медициналық қарсы көрсетімдер болған кезде, ұйым басшысының келісімі бойынша авариялық-құтқару қызметінің штаттық медициналық жұмысшысы құтқарушыға ауысым алдындағы медициналық куәландыру өткізілген күні мен уақытын, болжамды диагнозын, еңбекке жарамдылық жай-күйін, көрсетілген медициналық көмекті көрсете отырып, тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымға жолдама береді.
14. Алкоголь және басқа да психикалық белсенді, оның ішінде есірткі заттарын тұтыну белгілері анықталған жағдайда құтқарушы жұмыс беруші өкілінің қатысуымен алкоголь және басқа да психикалық белсенді, оның ішінде есірткі заттарын тұтыну фактілерін анықтауға медициналық куәландырудан өту үшін мамандандырылған ұйымға жіберіледі.