Об утверждении профессионального стандарта в деятельности по переработке фруктов, овощей и орехов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20/44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2014 года № 9459. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № 393.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.12.2020 № 393 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2013 года № 406 "Об утверждении распределения и Правил использования средств на разработку профессиональных стандартов на 2013 год", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт в деятельности по переработке фруктов, овощей и орехов.
2. Департаменту переработки и агропродовольственных рынков (Кусаинова А.Б.) принять меры к внедрению профессионального стандарта в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Управлению социальной политики (Лепешко С.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Управление социальной политики (Лепешко С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Согласовано
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
___________Т. Дуйсенова
от 07 апреля 2014 года
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 января 2014 года
№ 20/44
Профессиональный стандарт в деятельности по переработке фруктов, овощей и орехов
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт в деятельности по переработке фруктов, овощей и орехов (далее - ПС) предназначен для:
1) регулирования взаимодействия трудовой сферы и сферы профессионального образования;
2) регламентации требований для разработки программ подготовки, повышения квалификации и профессиональной переподготовки;
3) регламентации требований для оценки компетенций работников при аттестации и сертификации персонала;
4) выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности, обновления квалификационных требований, отвечающих современным потребностям рынка труда;

Жеміс, көкөніс және жанғақтарды қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20/44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 21 мамырда № 9459 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № 393 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.12.2020 № 393 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабының 3 тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 сәуірдегі "Кәсіптік стандарттарды әзірлеуге 2013 жылға қаражат бөлу және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 406 қаулысына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Жеміс, көкөніс және жанғақтарды қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Қайта өңдеу және аграрлық азық-түлік нарығы департаменті (А.Б. Құсайынова) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен кәсіби стандартты енгізуге шаралар қабылдасын.
3. Әлеуметтік саясат басқармасы (С.С. Лепешко) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әлеуметтік саясат басқармасына (С.С. Лепешко) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А.Мамытбеков
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова ___________
2014 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 21 қаңтардағы
№ 20/44 бұйрығымен
бекітілген
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды қайта өңдеу
бойынша қызметтегі кәсіби стандарт
1. Жалпы ережелер
1. Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды қайта өңдеу бойынша қызметтегі кәсіби стандарты (бұдан әрі - КС):
1) кәсіби білім беру мен еңбек салалары арасындағы қарым-қатынасты реттеуге;
2) кәсіби қайта даярлау мен біліктілігін көтеруді дайындау бағдарламаларын әзірлеу талаптарының мерзімін белгілеуге;
3) аттестациялау мен сертификаттауда қызметкерлердің құзыреттілігін бағалау талаптарының мерзімін белгілеуге;
4) кәсіби қызметтің мәніне бірыңғай талаптар әзірлеуге, еңбек нарығының заманауи талаптарына жауап беретін біліктілік талаптарын жаңартуға;

5) решения широкого круга задач в области управления персоналом;
6) разработки образовательных стандартов, учебных планов, модульных учебных программ, а также разработки соответствующих учебно-методических материалов;
7) проведения оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
2. Основными пользователями ПС являются:
1) выпускники организаций образования, работники;
2) руководители и работники организаций, руководители и специалисты подразделений управления персоналом организаций;
3) специалисты, разрабатывающие образовательные программы;
4) специалисты в области оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов.
3. На основе ПС могут разрабатываться внутренние, корпоративные стандарты организаций на функциональные модели деятельности, должности, повышение квалификации, аттестацию работников, систему стимулирования труда и другие.
4. В настоящем ПС применяются следующие термины и определения:
1) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника к выполнению конкретного вида работы;
2) квалификационный уровень/уровень квалификации – уровень требований к квалификации (компетенциям) работника, отражающий сложность, самостоятельность и ответственность выполняемых работ;
3) предмет труда - предмет, на который направлены действия работника с целью создания продукта при помощи определенных средств труда;
4) средства труда - средства, используемые работником для преобразования предмета труда из исходного состояния в продукт;
5) вид трудовой деятельности - составная часть области профессиональной деятельности, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
6) трудовая функция – интегрированный и относительно автономный набор трудовых действий, определяемых бизнес-процессом и предполагающий наличие необходимых компетенций для их выполнения в рамках конкретного вида трудовой деятельности;
7) область профессиональной деятельности - совокупность видов трудовой деятельности отрасли, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
8) ПС - стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
9) единица ПС - структурный элемент ПС, содержащий развернутую характеристику конкретной трудовой функции, которая является целостной, завершенной, относительно автономной и значимой для данного вида трудовой деятельности;

5) персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге;
6) білім беру стандарттарын, оқу жоспарларын, модульдік оқу бағдарламаларын әзірлеу, сондай-ақ тиісті оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеуге;
7) кәсіби даярлығын бағалаудан өткізу және мамандар біліктіліктерінің сәйкестіктерін растауға арналған.
2. КС негізгі пайдаланушылары:
1) білім беру мекемелері түлектері, жұмысшылар;
2) ұйымдардың басшылары мен жұмысшылары, ұйымдардың персоналды басқару бөлімшелерінің басшылары мен мамандары;
3) білім беру бағдарламаларын әзірлейтін мамандар;
4) мамандардың кәсіби даярлығын бағалау және біліктігіне сәйкестігін растау саласындағы мамандар.
3. КС негізінде кәсіпорындар қызметінің функционалдық үлгілеріне, лауазымына, қызметкерлердің біліктілігін арттыру, аттестациядан өткізу, еңбекке ынталандыру жүйесіне ішкі, корпоративті стандарттар және басқалар әзірленуі мүмкін.
4. Осы КС-да төмендегі терминдер мен аңықтамалар қолданылады:
1) біліктілік – жұмысшының еңбек қызметінің нақты түрін орындауға кәсіби дайындық дәрежесі;
2) біліктілік деңгейі\білікті деңгейі – атқарылатын жұмыстардың күрделілігі, дербестігі мен жауаптылығы көрінетін қызметкердің біліктілігіне (құзыреттілігіне) қойылатын талаптар деңгейі;
3) еңбек мәні - белгілі бір еңбек құралдарының көмегімен өнім жасау мақсатында қызметкердің іс-қимылы бағытталатын зат;
4) еңбек құралы – қызметкердің еңбек мәнін бастапқы күйден өнімге айналдыру үшін пайдаланатын құралдары;
5) еңбек қызметінің түрі – еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттілікпен құрылған кәсіби қызмет саласындағы құрамдас бөлік;
6) еңбек функциясы – бизнес-процеспен анықталатын және олардың еңбек қызметінің нақты түрінің шеңберінде орындалуы үшін тиісті құзыреттіліктің болуын көздейтін еңбек әрекеттерінің интеграцияланған және тиісінше автономды жиынтығы;
7) кәсіби қызмет саласы – ортақ интеграцияланған негізі (ұқсас және жуық мәндер, объектілер, технологиялар, соның ішінде еңбек құралдары) және еңбек функцияларының ұқсас жиынтығын және оларды орындау үшін құзыреттілікті көздейтін саланың еңбек қызметі түрлерінің жиынтығы;
8) КС – нақты кәсіби қызмет саласындағы еңбек сапасы мен жағдайы, біліктілігі, құзыреттілігі, мазмұны деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
9) КС бірлігі – осы қызмет түрі үшін тұтас, аяқталған, тиісінше автономды және маңызды болып табылатын нақты еңбек функциясының ашық сипаттамасынан тұратын КС құрылымдық элементі;

10) профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретаемых в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
11) компетенция – способность работника применять в профессиональной деятельности знания и умения;
12) должность – структурная единица работодателя, на которую возложен круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
13) задача - совокупность действий, связанных с реализацией трудовой функции и достижением результата с использованием конкретных предметов и средств труда;
14) отрасль - совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
16) национальная рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
17) функциональная карта - структурированное описание трудовых функций и задач, выполняемых работником определенного вида деятельности в рамках той или иной области профессиональной деятельности.
2. Паспорт ПС
5. Вид экономической деятельности (область профессиональной деятельности) Государственный классификатор Республики Казахстан 03-2007: 10.32 Соки фруктовые и овощные. 10.31 Картофель переработынный и консервированный. 10.39 Фрукты и овощи переработанные консервированные прочие.
6. Основная цель вида экономической (области профессиональной) деятельности: обеспечение безопасности пищевой продукции для жизни и здоровья человека и окружающей среды, повышение конкурентоспособности отечественной продукции.
Профессиональный стандарт устанавливает в области профессиональной деятельности переработке фруктов, овощей и орехов, требования к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
7. Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни определены в Приложении 1 к настоящему ПС.
Требования стандарта относятся к видам деятельности и следующим профессиям данной области:
прессовщик-отжимщик пищевой продукции;
аппаратчик томатосокового агрегата;
засольщик овощей;
укладчик-заливщик продуктов консервирования;
аппаратчик сульфитации овощей и фруктов;
аппаратчик сублимационной установки;
варщик
3. Карточка видов трудовой деятельности (профессий)
Параграф 1. Прессовщик-отжимщик пищевой продукции
8. Квалификационный уровень по ОРК – 1-3.

10) кәсіп – арнайы дайындықтың, жұмыс тәжірибесінің нәтижесінде пайда болған арнайы білімді, ептілікті және практикалық дағдыларды талап ететін және білімі туралы тиісті құжаттармен нақтыланатын адамның еңбек қызметінің негізгі түрі;
11) құзыреттілік – қызметкердің кәсіби қызметте білімін және іскерлігін қолдану қаблеті;
12) лауазым – лауазымдық өкілеттіктер мен лауазымдық міндеттер шеңбері жүктелген жұмыс берушінің құрылымдық бірлігі;
13) міндет – нақты бір еңбек мәндері мен құралдарын пайдалана отырып еңбек функциясын іске асырумен және нәтижеге қол жеткізумен байланысты іс-қимыл жиынтығы;
14) сала – шығарылатын өнімнің, өндіріс технологиясының, негізгі қорлар мен жұмыс істейтіндердің кәсіби дағдыларының жалпылығы тән кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
15) салалық біліктілік шеңбері – салада құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
16) ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында құпталатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдалған сипаттамасы;
17) функционалдық карта – әр түрлі кәсіби қызметтер саласының шеңберінде белгіленген, қызметкер орындайтын еңбек қызметінің түрінің еңбек функциялары мен кәсіби міндеттерінің құрылымданған сипаттамасы
2. КС паспорты
5. Экономикалық қызмет түрі (кәсіби қызмет саласы): Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жіктеушісі 03-2007: 10.32 Жемістер мен көкөніс шырындары. 10.31 Өңделген және консервіленген картоп. 10.39 Өңделген консервіленген басқа жемістер мен көкөністер.
6. Экономикалық қызмет түрінің (кәсіби қызмет саласының) негізгі мақсаты: адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға арналған азық-түлік өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, отандық өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
КС жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу жөніндегі кәсіби қызметі саласында еңбек заттарына, сапасына, жағдайына, қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
7. Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері осы КС 1-қосымшасында берілген.
Стандарт талаптары қызмет түрлеріне және осы саланың төмендегі кәсіптеріне жатады:
азық-түлік өнімін басушы-сығушы;
қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы;
көкөністерді тұздаушы;
консервілеу өнімдерін салушы-құюшы;
көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы;
сублимациялық қондырғы аппаратшысы;
қайнатушы
3. Еңбек қызмет (кәсіп) түрлерінің карточкалары
1-параграф. Азық-түлік өнімін басушы-сығушы
8. СБШ бойынша біліктілік деңгейі - 1-3.

9. Возможные наименования должностей: прессовщик-отжимщик пищевой продукции.
10. Профессия "прессовщик-отжимщик пищевой продукции" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса обезвоживания пищевой продукции.
11. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 2 к настоящему ПС.
12. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы прессовщика-отжимщика пищевой продукции приведены в таблице 2 Приложения 2 к настоящему ПС.
13. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые прессовщиком-отжимщиком указаны в таблице 3 Приложения 2 к настоящему ПС.
14. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые прессовщиком-отжимщиком пищевой продукции, приведены в таблице 4 Приложения 2 к настоящему ПС.
15. Требования к компетенции прессовщика-отжимщика пищевой продукции указаны в таблицах 5, 6, 7 Приложения 2 к настоящему ПС.
Параграф 2. Аппаратчик томатосокового агрегата
16. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
17. Возможные наименования должностей: аппаратчик томатосокового агрегата.
18. Профессия "аппаратчик томатосокового агрегата" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства томатного сока.
19. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 3 к настоящему ПС.
20. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика томатосокового агрегата приведены в таблице 2 Приложения 3 к настоящему ПС.
21. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком томатосокового агрегата, указан в таблице 3 Приложения 3 к настоящему ПС.
22. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком томатосокового агрегата, приведены в таблице 4 Приложения 3 к настоящему ПС.
23. Требования к компетенции аппаратчика томатосокового агрегата указаны в таблице 5 Приложения 3 к настоящему ПС.
Параграф 3. Засольщик овощей
24. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
25. Возможные наименования должностей: засольщик овощей.
26. Профессия "засольщик овощей" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: засолка овощей.
27. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 4 к настоящему ПС.
28. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы засольщика овощей приведены в таблице 2 Приложения 4 к настоящему ПС.

9. Лауазымның мүмкін атаулары: азық-түлік өнімін басушы-сығушы.
10. "Азық-түлік өнімін басушы-сығушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: тағам өнімін сусыздандыру технологиялық үдерісін жүргізу.
11. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 2-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
12. Азық-түлік өнімін басушы-сығушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
13. Азық-түлік өнімін басушы-сығушы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 2-қосымшаның 3-кестесіндекөрсетілген.
14. Азық-түлік өнімін басушы-сығушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 2-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
15. Азық-түлік өнімін басушы-сығушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 2-қосымшасының 5, 6, 7-кестелерінде көрсетілген.
2-параграф. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы
16. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
17. Лауазымның мүмкін атаулары: қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы.
18. "Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: қызанақ шырынын өндіру үрдісін жүргізу.
19. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 3-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген
20. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
21. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 3-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
22. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 3-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
23. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 3-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
3-параграф. Көкөністерді тұздаушы
24. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
25. Лауазымның мүмкін атаулары: көкөністерді тұздаушы.
26. "Көкөністерді тұздаушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: көкөністерді тұздау.
27. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 4-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
28. Көкөністерді тұздаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.

29. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые засольщиком овощей, указан в таблице 3 Приложения 4 к настоящему ПС.
30. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые засольщиком овощей, приведены в таблице 4 Приложения 4 к настоящему ПС.
31. Требования к компетенции засольщика овощей указаны в таблице 5, 6 Приложения 4 к настоящему ПС.
Параграф 4. Укладчик-заливщик продуктов консервирования
32. Квалификационный уровень по ОРК – 1-3.
33. Возможные наименования должностей: укладчик-заливщик продуктов консервирования.
34. Профессия "укладчик-заливщик продуктов консервирования" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: укладка вручную полуфабрикатов.
35. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 5 к настоящему ПС.
36. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы укладчика-заливщика продуктов консервирования приведены в таблице 2 Приложения 5 к настоящему ПС.
37. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые укладчиком-заливщиком продуктов консервирования, указаны в таблице 3 Приложения 5 к настоящему ПС.
38. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые укладчиком–заливщиком продуктов консервирования, приведены в таблице 4 Приложения 5 к настоящему ПС.
39. Требования к компетенции укладчика-заливщика продуктов консервирования указаны в таблице 5, 6, 7 Приложения 5 к настоящему ПС.
Параграф 5. Аппаратчик сульфитации овощей и фруктов
40. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
41. Возможные наименования должностей: аппаратчик сульфитации овощей и фруктов.
42. Профессия "аппаратчик сульфитации овощей и фруктов" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процессов обработки (очистки) сиропа, сока, воды и других полуфабрикатов сернистым газом или сернистой кислотой.
43. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 6 к настоящему ПС.
44. Требования к условиям труда, образованию и опыту аппаратчика сульфитации овощей и фруктов приведены в таблице 2 Приложения 6 к настоящему ПС.
45. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сульфитации овощей и фруктов, указан в таблице 3 Приложения 6 к настоящему ПС.
46. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком сульфитации овощей и фруктов, приведены в таблице 4 Приложения 6 к настоящему ПС.
47. Требования к компетенции аппаратчика сульфитации овощей и фруктов указаны в таблицах 5, 6 Приложения 6 к настоящему ПС.

29. Көкөністерді тұздаушы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 4-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
30. Көкөністерді тұздаушысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 4-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
31. Көкөністерді тұздаушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 4-қосымшасының 5, 6-кестелерінде көрсетілген.
4-параграф. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы
32. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 1-3.
33. Лауазымның мүмкін атаулары: консервілеу өнімдерін салушы-құюшы.
34. "Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: жартылай фабрикаттарды қолмен салу.
35. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 5-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
36. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
37. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын, КС бірліктерінің тізбесі осы КС 5-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
38. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 5-қосымшасының 4-кестесіндекөрсетілген.
39. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 5-қосымшасының 5, 6, 7-кестелерінде көрсетілген.
5-параграф. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы
40. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
41. Лауазымның мүмкін атаулары: көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы.
42. "Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: күкірт газымен немесе күкірт қышқылымен шәрбатты, шырынды, суды және басқа жартылай фабрикаттарды өңдеу (тазарту) үрдістерін жүргізу.
43. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 6-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
44. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысының еңбек шарттарына, білімі және тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
45. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
46. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 6-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
47. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 6-қосымшасының 5, 6-кестелеріндекөрсетілген.

Параграф 6. Аппаратчик сублимационной установки
48. Квалификационный уровень по ОРК – 3.
49. Возможные наименования должностей: аппаратчик сублимационной установки.
50. Профессия "аппаратчик сублимационной установки" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение технологического процесса сублимационной сушки.
51. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 7 к настоящему ПС.
52. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика сублимационной установки приведены в таблице 2 Приложения 7 к настоящему ПС.
53. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сублимационной установки, указаны в таблице 3 Приложения 7 к настоящему ПС.
54. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые аппаратчиком сублимационной установки, приведены в таблице 4 Приложения 7 к настоящему ПС.
55. Требования к компетенции аппаратчика сублимационной установки указаны в таблице 5 Приложения 7 к настоящему ПС.
Параграф 7. Варщик
56. Квалификационный уровень по ОРК – 2-3.
57. Возможные наименования должностей: варщик.
58. Профессия "варщик" обязывает субъекта знать и уметь выполнять задачи, связанные с реализацией основной функции: ведение процесса производства продукции на томатосоковом агрегате.
59. Связь с действующими нормативными документами указана в таблице 1 Приложения 8 к настоящему ПС.
60. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы варщика приведены в таблице 2 Приложения 8 к настоящему ПС.
61. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые варщиком указан в таблице 3 Приложения 8 к настоящему ПС.
62. Описание единиц ПС и трудовые действия, выполняемые варщиком, приведены в таблице 4 Приложения 8 к настоящему ПС.
63. Требования к компетенции варщика указаны в таблице 5, 6 Приложения 8 к настоящему ПС.
4. Разработчики ПС
64. Разработчиком ПС является Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
65. Лист согласования, экспертиза и регистрация ПС приведены в приложении 9 к настоящему ПС
Приложение 1
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Виды деятельности, профессии, квалификационные уровни
№ п/п
Наименование вида деятельности
Наименование профессии с учетом тенденций рынка труда

6-параграф. Сублимациялық қондырғы аппаратшысы
48. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 3.
49. Лауазымның мүмкін атаулары: сублимациялық қондырғы аппаратшысы.
50. "Сублимациялық қондырғы аппаратшысы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: сублимациялық кептірудің технологиялық үрдісін жүргізу.
51. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 7-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
52. Сублимациялық қондырғы аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
53. Сублимациялық қондырғы аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 7-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
54. Сублимациялық қондырғы аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 7-қосымшасының 4-кестесіндекөрсетілген.
55. Сублимациялық қондырғы аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 7-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген.
7-параграф. Қайнатушы
56. СБШ бойынша біліктілік деңгейі – 2-3.
57. Лауазымның мүмкін атаулары: қайнатушы.
58. "Қайнатушы" кәсібі субъектінің негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты міндеттерді білуге және атқара білуге міндеттейді: қызанақ шырыны агрегатында өнімдерді өндіру үрдісін жүргізу.
59. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы осы КС 8-қосымшасының 1-кестесінде көрсетілген.
60. Қайнатушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген.
61. Қайнатушы орындайтын еңбек функцияларын айқындайтын КС бірліктерінің тізбесі осы КС 8-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
62. Қайнатушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы және еңбек әрекеттері осы КС 8-қосымшасының 4-кестесінде көрсетілген.
63. Қайнатушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар осы КС 8-қосымшасының 5, 6-кестелерінде көрсетілген.
4. КС әзірлеушілері
64. КС әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі болып табылады.
65. Келісу парағы, КС сараптамасы мен тіркелуі осы КС 9-қосымшасында көрсетілген.
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
1-қосымшасы
Қызмет түрлері, кәсіптер, біліктілік деңгейлері
№ р/с
Қызмет түрі атауы
Еңбек нарығы тенденцияларын есепке алғандағы кәсіп атауы

Наименование профессии согласно государственному классификатору занятий Республики Казахстан 01-2005
Квалификационный
уровень
ОРК
1.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Прессовщик-отжимщик пищевой продукции
Прессовщик-отжимщик пищевой продукции
1-3
2.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Аппаратчик томатосокового агрегата
Аппаратчик томатосокового агрегата
3
3.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Засольщик овощей
Засольщик овощей
2-3
4.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Укладчик-заливщик продуктов консервирования
Укладчик-заливщик продуктов консервирования
1-3
5.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Аппаратчик сульфитации овощей и фруктов
Аппаратчик сульфитации овощей и фруктов
2-3
6.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Аппаратчик сублимационной установки
Аппаратчик сублимационной установки
2-3
7.
Переработка фруктов, овощей и орехов
Варщик
Варщик
2-3
Приложение 2
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8275 Прессовщик-отжимщик пищевой продукции
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 48, Общие профессии производств пищевой продукции
Профессия по ЕТКС
Прессовщик-отжимщик пищевой продукции
Квалификационный уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы прессовщика-отжимщика пищевой продукции
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, производство, комбинат, фабрика, завод
Вредные и опасные условия труда
Развитие ряда заболеваний органов дыхания, кожи и подкожной клетчатки, высокие нагрузки на нервно-мышечный аппарат, повышенный уровень шума, высокая утомляемость
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования
Не требуется
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка(краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта

01-2005 Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуішісіне сәйкес кәсіптер атауы
СБШ біліктілік деңгейлері
1.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Азық-түлік өнімін басушы-сығушы
Азық-түлік өнімін басушы-сығушы
1-3
2.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы
Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы
3
3.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Көкөністерді тұздаушы
Көкөністерді тұздаушы
2-3
4.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы
Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы
1-3
5.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы
Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы
2-3
6.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Сублимациялық қондырғы аппаратшысы
Сублимациялық қондырғы аппаратшысы
2-3
7.
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу
Қайнатушы
Қайнатушы
2-3
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
2-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8275 Азық-түлік өнімін басушы-сығушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
48-шығарылым, Азық-түлік өнімі өндірістерінің жалпы кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Азық-түлік өнімін басушы-сығушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
1
1
2
2
3
3-5
2-кесте. Азық-түлік өнімін басушы-сығушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Бірқатар тыныс алу органдары және тері асты жасымықшалары ауруларының дамуы, жүйке-бұлық ет аппаратына түсетін жоғары жүктеме, шудың жоғары деңгейде болуы, жоғары әлсіздік
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқу (нұсқаулық) және/немесе бастауыш білімнен төмен емес негізгі орта білімі болған жағдайда қысқа мерзімді курстар
Талап етілмейді
2
Жалпы, негізгі орта білімнен төмен емес, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)

Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые прессовщиком-отжимщиком пищевой продукции
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции (единицы профессионального стандарта)
1
Отжим сока из цитрусовых плодов на вращающемся конусе, наблюдение за полным извлечением сока и стоком его, удаление отходов, мойка и протирка вращающегося конуса; ведение технологического процесса обезвоживания пищевой продукции методом отжима влаги на прессах различных систем, подача сырья в прессы транспортирующими устройствами; определение времени окончания отжима пищевой продукции в зависимости от исходной влажности
2
Выгрузка обезвоженного продукта, ведение технологического процесса отжима сока на ручных прессах различных систем; набор дробленой массы и разгрузка пресса вручную, прессование массы; перемешивание массы в процессе прессования, разгрузка вручную пресса; слив сока, бульона в емкости, пуск и остановка оборудования, устранение неисправностей в его работе, чистка, мойка и смазка обслуживаемых прессов; определение времени окончания отжима продукта в зависимости от исходной влажности и сорта продукта; перекачивание соков и растворов в емкости, очистка фильтровальной ткани; контроль работы механизмов и качества полученного продукта по результатам проб, отбор проб готовой пищевой продукции
3
Ведение технологического процесса отжима масла или жира из пищевого сырья на прессах различных систем периодического действия; подогрев и увлажнение сырья до установленных норм, равномерная подача его на прессы и на последующие операции; контроль работы прессов (скорости прессования), распределительных шнеков, транспортирующих устройств по показаниям контрольно-измерительных приборов и визуально, обеспечение установленных норм выхода масла и содержания масла в жмыхе; отбор проб пищевой продукции, регулирование давления, температуры, времени отжима в зависимости от масличности продукта; пуск и остановка обслуживаемого оборудования и устранение неисправностей в его работе, ведение технологического процесса отжима соков на прессах непрерывного действия
4
Ведение технологического процесса получения высококачественного масла и жмыха из масличных культур на прессах непрерывного действия различных систем и конструкций; обеспечение равномерной загрузки прессов мезгой, пуск и наладка работы обслуживаемого пресса; наблюдение по показаниям контрольно-измерительных приборов и визуально за степенью измельчения, увлажнения, обжаривания сырья, поступающего на прессование, качеством и внешним видом масла и жмыха;контроль содержания масла в жмыхе, качества масла по результатам химических анализов и органолептически, подача масла на предварительную очистку и дальнейшую обработку; регулирование режима работы обслуживаемого оборудования, предупреждение отклонений от технологического режима прессования и устранение нарушений в работе пресса; ведение технологического процесса отжима соков с пульта управления на высокопроизводительных прессах непрерывного действия с соединяющими лентами типа
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых прессовщиком-отжимщиком пищевой продукции
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Плоды, соки, продукты, цитрусовые плоды, соки, сток соков
Отжимочный аппарат, перчатки, халат вращающейся конус, перчатки

2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Азық-түлік өнімін басушы-сығушы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Айналатын конуста цитрусты жемістерден шырынды сығу, шырынның толық алынуын және ағуын қадағалау, қалдықтарды жою және айналатын конкусты жуу және сүрту; түрлі жүйедегі баспақтарда ылғалды сығу әдісімен азық-түлік өнімін сорғытудың технологиялық үрдісін жүргізу, шикізатты баспаққа тасымалдаушы құралдармен беру; бастапқы ылғалдылыққа байланысты азық-түлік өнімін сығуды аяқтау уақытын анықтау
2
Құрғатылған өнімді түсіру, түрлі жүйедегі қол баспақтарда шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу; ұсақталған қоспаны жинау және баспақты қолмен түсіру, қоспаны баспақтау; қоспаны баспақтау үрдісінде араластыру, қолмен баспақты түсіру; шырынды, сорпаны ыдысқа ағызу, жабдықты іске қосу мен тоқтату, оның жұмысында ақауларды жою, қызмет көрсетілетін баспақтарды тазарту, жуу мен майлау; бастапқы ылғалдылық пен өнім сортына байланысты өнімді сығуды аяқтау уақытын белгілеу; шырын мен ерітінділерді ыдысқа айдап ағызу, сүзгілеу матасын тазарту; тетіктер жұмысын және сынама қорытындылары бойынша алынған өнім сапасын бақылау, дайын азық-түлік өнімінің сынамасын іріктеу
3
Мерзімді әрекет ететін түрлі жүйелердегі баспақтарда азық-түлік шикізатынан майды немесе тоң майды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу; шикізатты белгіленген нормаларға дейін қыздыру мен ылғалдату, оны баспақтарға тең мөлшерде беру және кейінгі операциялар; бақылау-өлшеу аспаптарының қорытындылары бойынша және көзбен шолып, баспақтардың (баспақтау жылдамдығы), бөлу шнектерінің, тасымалдау құрылғыларының жұмысын бақылау, майды берудің және жомда майдың болуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету; азық-түлік өнімінің сынамаларын іріктеу, қысымды, өнімнің майлануына байланысты температураны, сығу уақытын реттеу; қызмет көрсету жабдығын іске қосу мен тоқтату және жұмыста оның ақауларын жою, мерзімді әрекет ететін баспақтарда шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу
4
Түрлі жүйедегі және құрылымдағы мерзімді әрекет ететін баспақтарда майлы тұқымдардан жомды және жоғары сапалы майды алудың технологиялық үрдісін жүргізу; баспақтардың тең мөлшерде түсуін қамтамасыз ету, қызмет көрсетілетін баспақтың жұмысын жөндеу және іске қосу; баспақтауға түсетін шикізатты ұсақтау, ылғалдау, қуыру дәрежесін, май мен жом сапасын және сыртқы түрін бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша қадағалау; химиялық талдаулар және органолептикалық қорытындылар бойынша жомда май құрамын, май сапасын бақылау, майды алдын ала тазартуға және одан әрі өңдеуге беру; қызмет көрсету жабдығының жұмыс режимін реттеу, престеудің технологиялық режимінен ауытқуларды ескерту және пресс жұмысында бұзушылықтарды жою; қосу ленталары бар үзідксіз әрекет ететін жоғары өнім беруші баспақтарда басқару пультінен шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу
4-кесте. Азық-түлік өнімін басушы-сығушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұқымдар, шырындар, цитрус тұқымдары, шырындырдың ағуы
Сыққыш аппарат, қолғап, халат, айналмалы конус

1-1) Добавлять плоды в отжимочный аппарат, отжимать сок из цитрусовых плодов на вращающемся конусе
1-2) Наблюдать за полным извлечением сока и стоком его, регулировать отжимочный аппарат, мыть и протирать вращающейся конус
2
Пищевая, продукция, сырье, обезвоженный продукт, пресс, плоды, сок, бульон, оборудование, прессовочный аппарат, фильтровальная ткань, продукты
Транспортирующее устройство, прессы различных систем, часы, отжимочный аппарат, телега, перчатки, халат, инструменты для перемешивания, прессовочный аппарат емкость, оборудование, пульт, средства для мытья, тряпки
2-1) Вести технологический процесс обезвоживания пищевой продукции методом отжима влаги на прессах различных систем, подать сырье в прессы транспортирующими устройствами, определить время окончания отжима пищевой продукции в зависимости от исходной влажности
2-2) Выгрузить обезвоженный продукт, набрать дробленой массы и разгрузить прессу вручную, прессовать массы, перемешивать массы в процессе прессования, разгрузить вручную пресса, сливать сок, бульон в емкости, пуск и остановка оборудования, устранить неисправностей в его работе
2-3) Вести технологический процесс отжима соков из пищевого сырья и продуктов на прессах различных конструкций периодического действия, определять время окончания отжима продукта в зависимости от исходной влажности и сорта продукта, перекачивание соков и растворов в емкости, очистка фильтровальной ткани, контроль работы механизмов и качества полученного продукта по результатам проб
3
Масло, жир, сырье, пресс, шнек, транспортирующее устройство, масла, масла в жмыхе, пищевая продукция, масленичная продукция, обслуживаемое оборудование, соки
Прессы различных систем, нормы, шнек, контрольно- измерительные приборы, пробы пищевой продукции, ящик, бак, термометр, отжимочный аппарат, обслуживаемое оборудование, пульт управления
3-1) Отжимать масла и жир из пищевого сырья, подогревать и увлажнять сырье до установленных норм, равномерная подача его на транспортирующих устройств по показаниям контрольно-измерительных приборов
3-2) Визуально, обеспечивать установленных норм выхода масла и содержания масла в жмыхе, отбор проб пищевой продукции
3-3) Регулировать давления, температуры, времени отжима в зависимости от масличности продукта, пуск и остановка обслуживаемого оборудования и устранение неисправностей в его работе, вести технологический процесс отжима соков на прессах непрерывного действия
4
Масличные культуры, масла, масла жмыха, сырье, пищевые продукты, обслуживаемое оборудование
Пресс, конструкция, обслуживаемый пресс, контрольно-измерительные приборы

1-1) Сығу аппаратына жемісті қосу, айналатын конуста цитрусты жемістерден шырынды сығу
1-2) Шырынның толық алынуын және ағуын қадағалау, сығу аппаратын реттеу, айналмалы конусты жуу, сүрту
2
Азық-түлік өнімі, шикізат, құрғатылған өнім, баспақ, тұқымдар, шырын, сорпа, жабдық, сыққыш аппарат, сүзгілеу матасы, азық-түлік
Тасымалдау құралы, түрлі жүйедегі баспақтар, сағат, сыққыш аппарат, арба, қолғап, халат, араластыруға арналған аспаптар, сыққыш аппарат, ыдыс, жабдық, пульт, жууға арналған кұралдар, шүберек
2-1) Түрлі жүйедегі баспақтарда ылғалды сығу әдісімен азық-түлік өнімін сорғытудың технологиялық үрдісін жүргізу, шикізатты баспаққа тасымалдаушы құралдармен беру; бастапқы ылғалдылыққа байланысты азық-түлік өнімін сығуды аяқтау уақытын анықтау
2-2) Құрғатылған өнімді түсіру, түрлі жүйедегі қол баспақтарда шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу; ұсақталған қоспаны жинау және баспақты қолмен түсіру, қоспаны баспақтау; қоспаны баспақтау үрдісінде араластыру, қолмен баспақты түсіру; шырынды, сорпаны ыдысқа ағызу, жабдықты іске қосу мен тоқтату, оның жұмысында ақауларды жою
2-3) Мерзімді әрекет ететін түрлі құрылым баспақтарда азық-түлік шикізаты мен өнімдерінен шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу, бастапқы ылғалдылық пен өнім сортына байланысты өнімді сығуды аяқтау уақытын белгілеу, шырындар мен ерітінділерді ыдысқа ағызу, сүзгілеу матасын тазарту, тетіктер жұмысын және сынама қорытындылары бойынша алынған өнім сапасын бақылау
3
Май, жом, шикізат, баспақ, шнек, тасымалдау құралы, май, жомдағы май, азық-түлік өнімі, майлы өнім, қызмет көрсетілетін құралдары, шырындар
Түрлі жүйедегі баспақтар, нормалар, шнек, бақылау-өлшеу аспаптары, азық-түлік өнімінің сынамалары, жәшік, бак, термометр, сыққыш аппарат, қызмет көрсетілетін құралдары, басқару пульті
3-1) Май мен тоң майды азық-түлік шикізатынан сығу, шикізатты белгіленген нормаларға дейін қыздыру мен ылғалдату, оны баспақтарға тең мөлшерде бақылау-өлшеу аспаптарының қорытындылары бойынша тасымалдау құрылғылары арқылы беру
3-2) Майды берудің және жомда майдың болуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету, азық-түлік өнімінің сынамаларын іріктеу
3-3) Қысымды, өнімнің майлануына байланысты температураны, сығу уақытын реттеу, қызмет көрсету жабдығын іске қосу мен тоқтату және жұмыста оның ақауларын жою, мерзімді әрекет ететін баспақтарда шырынды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу
4
Майлы дақылдар, май, жомдағы май, шикізат, азық-түлік өнімдері, қызмет көрсетілетін құралдары
Баспақ, құрылым, қызмет көрсетілетін баспақ, бақылау-өлшеу аспаптары

4-1) Вести технологический процесс получения высококачественного масла и жмыха из масличных культур на прессах непрерывного действия различных систем и конструкций, обеспечивать равномерной загрузки прессов мезгой
4-2) Пуск и наладка работы обслуживаемого пресса, наблюдать по показаниям контрольно-измерительных приборов и визуально за степенью измельчения, увлажнения, обжаривания сырья, поступающего на прессование, регулировать режим работы обслуживаемого оборудования, предупреждать отклонения от технологического режима прессования и устранение нарушений в работе пресса
Таблица 5. Требования к компетенциям прессовщика-отжимщика пищевой продукции 1-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм при переработке фруктов и орехов, понимание необходимости выполнения задания под непосредственным контролем и (или) руководством при отжиме сока
Умение выполнять стандартные задания в переработке овощей, умение при решении практических задач и достижения поставленных
результатов
Знание правил добавления плодов в отжимочный аппарат, знание отжима соков из цитрусовых плодов на вращающемся конусе
1-2)
Понимание и ответственность за
правил наблюдения за полным извлечением сока, понимание и ответственность за регулирования отжимочного аппарата.понимание и ответственность за правила удаления отходов
Умение стандартных заданий в известной
ситуации, базовые навыки для выполнения простых заданий при регулировании отжимочного аппарата, умение выполнять стандартные задания в переработке овощей и удалении отходов
Знание правил наблюдения за полным извлечением сока и стоком его, правил регулирования отжимочного аппарата, правил удаления отходов
2-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм при переработке фруктов и орехов, понимание необходимости выполнения задания под непосредственным контролем и (или) руководством при отжиме сока
Умение выполнять стандартные задания в переработке овощей, навыки и умение при отжима соков из цитрусовых плодов на вращающемся конусе
Знание правил добавления плодов в отжимочный аппарат, знание отжима соков из цитрусовых плодов на вращающемся конусе
2-2)
Понимание и ответственность за правил наблюдения за полным извлечением сока, ответственность за результаты и качество работы в рамках правил
Умение применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Знание правил наблюдения за полным извлечением сока и стоком его
Таблица 6. Требования к компетенциям прессовщика-отжимщика пищевой продукции 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания

4-1) Түрлі жүйедегі және құрылымдағы мерзімді әрекет ететін баспақтарда майлы тұқымдардан жомды және жоғары сапалы майды алудың технологиялық үрдісін жүргізу, баспақтың тең мөлшерде жүктелуін қамтамасыз ету
4-2) Қызмет көрсетілетін баспақты іске қосу мен жұмысын жөндеу, баспақтауға түсетін шикізатты ұсақтау, ылғалдау, қуыру дәрежесін, май мен жом сапасын және сыртқы түрін бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштері бойынша қадағалау, қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс режимін реттеу, баспақтаудың технологиялық режимінен ауытқуларды ескерту және баспақтың жұмысында ақауларды жою
5-кесте. СБШ біліктіліктің 1-деңгейлі азық-түлік өнімін басушы-сығушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеу кезінде орындаған кезде ережелер мен нормалардың сақталуына жауапкершілік, тікелей бақылаумен және (немесе) басшылықпен тапсырманы орындау қажеттілігін түсіну
Көкөністерді өңдеу кезінде стандартты және практикалық міндеттерді шешу және алға қойған қорытындыға жету
Жемістерді сығу аппаратына қосу, айналатын конуста цитрусты жемістерден шырынды сығу ережелерін білу
1-2)
Шырынды толық көлемінде алынуды бақылау қағидаларына жауапкершілікпен карау және түсіну, сығу аппаратын реттеу ережесіне жауапкершілікпен карау және түсіну, қалдықтарды жою ережесіне жауапкершілікпен карау және түсіну
Белгілі бір жағдайдағы стандартты тапсырмаларды шеше білу, сығу аппаратын реттеу кезінде негізгі дағдыны қолдана білу, көкөністерді өңдеу және қалдықтарды жою кезінде стандартты тапсырмаларды орындай білу
Шырынның толық алынуы мен оның ағуын қадағалау ережесі, сығу аппаратын реттеу ережесі, қалдықтарды жою ережелерін білу
2-1)
Жемістер мен жаңғақтарды өңдеу кезінде орындаған кезде ережелер мен нормалардың сақталуына жауапкершілік, тікелей бақылаумен және (немесе) басшылықпен тапсырманы орындау қажеттілігін түсіну
Көкөністерді өңдеу кезінде стандартты тапсырмаларды шеше білу, айналатын конуста цитрусты жемістерден шырынды сығу дағдыларын білу
Цитрус жемістерін сығу аппаратына қосу, айналатын конуста цитрусты жемістерден шырынды сығу ережелерін білу
2-2)
Шырынды толық сығуын бақылау ережелері мен жауапкершілігін түсіну, жұмыс ережесі шеңберінде жұмыс сапасы мен нәтижесіне жауапкершілік
Күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Шырынның толық алынуы мен оның ағуын қадағалау ережелерін білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі азық-түлік өнімін басушы-сығушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер

3-1)
Регулирования отжимочного аппарата, понимание и ответственность за правила удаления отходов, ииндивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм мытья, и протирки вращающегося конуса
Базовые навыки для регулирования отжимочного аппарата, умение выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов , соблюдения правил санитарии
Знание правил регулирования отжимочного аппарата, знание правил удаления отходов, правил мытья и протирки вращающегося конуса
3-2)
Ответственность в рамках технологического процесса отжима соков из пищевого сырья и продуктов, ппрофессиональное применение методов отжима сока из продуктов
Умение выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов, соблюдения правил санитарии
Знание технологического процесса отжима соков из пищевого сырья и продуктов на прессах различных конструкций периодического действия
3-3)
Понимание исполнительской деятельности, включающей планирование рабочего процесса, ответственность за результаты и качество работы в переробоке фруктов
Решения стандартных и однотипных практических задач, и достижения поставленных, результатов, применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Правил подачи массы в фильтровальную ткань, правил загрузки пресса
Таблица 7. Требования к компетенциям прессовщика-отжимщика пищевой продукции 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
4-1)
Поддерживает трудовые отношения с руководством и предоставляет ему отчетные данные, несет ответственность за собственное здоровье и безопасность, за здоровье и безопасность других, а также за защиту окружающей среды при очистки фильтровальной ткани
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов, соблюдения правил санитарии, определять способы выполнения поставленной задачи, предмет и средства труда
Знание правил перекачивания соков и растворов в емкости, правил очистки фильтровальной ткани, контроля работы механизмов и качества полученного продукта по результатам проб
4-2)
Индивидуальная ответственность при отборе проб готовой пищевой продукции, контролирует ход работы, сверяясь с планом на соответствие к заранее разработанным планам, нормам качества, графикам выполнения работ
Применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Знание технологического процесса отжима соков из пищевого сырья и продуктов на прессах различных конструкций периодического действия
Приложение 3
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8275 Аппаратчик томатосокового агрегата
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 51, Производство консервов
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик томатосокового агрегата
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика томатосокового агрегата
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, производство, комбинат, фабрика, завод
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком томатосокового агрегата
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение процесса производства томатного сока на томатосоковом агрегате, обеспечение поступления на линию сырья, предусмотренного технологической инструкцией качества; егулирование равномерной загрузки томатов в бункер дробилки и работы вакуум-подогревателя, экстрактора и протирочной машины, контроль подачи пара в вакуум-подогреватель и поддержание заданных параметров температуры и давления
2
Обеспечение полного отжима томатного сока и строгого выполнения технологических инструкций, пуск и остановка насоса для перекачки томатного сока и обеспечение своевременной подачи готового сока в расфасовочное отделение, проверка технического состояния томатосокового агрегата, подготовка его к работе, предупреждение попадания в оборудование посторонних предметов, поломки протирочных сит и других неисправностей, смена сит, устранение обнаруженных дефектов в работе агрегата, проверка исправности контрольно-измерительных приборов
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком томатосокового агрегата
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Плоды, томаты, овощи, сырье
Томатосоковый агрегат, линия поступления, бункер, работы вакуум-подогреватель

3-1)
Сығу аппаратын реттеу, қалдықтарды жою ережесіне жауапкершілікпен карау және түсіну, айналатын конусты сүрту және жуу ережелері мен нормаларының сақталуы үшін жеке жауапкершілік
Сығу аппаратын реттеу кезінде негізгі дағдыны қолдану, көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, санитарлық ережелерді сақтау
Сығу аппаратын реттеу ережесін білу, қалдықтарды жою ережесін білу, айналатын конусты сүрту және жуу ережесі
3-2)
Азық-түлік шикізаты мен өнімдерінен шырынды сығу технологиялық үдерісі шеңберінде жауапкершілігі, тағамнан шырынды сығу кезінде кәсіби әдістерді қолдану
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, санитарлық ережелерді сақтау
Түрлі жүйедегі баспақтарда тағам шикізаты мен өнімдерінен шырынды сығу технологиялық үдерісі
3-3)
Жұмыс процесін жоспарлауды қоса алғанда атқарушылық іс-әрекетті түсіну, көкөністерді өңдеу кезінде жұмыс сапасы мен нәтижесіне жауапкершілік
Стандартты және бір үлгілі практикалық міндеттерді шешу және алға қойған қорытындыға жету, күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Сүзгілеу матасына қоспаны салу ережесі, баспақты салу ережесі
7-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі азық-түлік өнімін басушы-сығушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
4-1)
Басшылықпен іскери қарым-қатынаста болу және оларға есеп беру, сүзгіш матаны тазалау кезіндегі өз денсаулығы мен қауіпсіздігіне, басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігінің жауапкершілігі
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, санитарлық ережелерді сақтау, алға қойылған тапсырмалардың түрлерін анықтау, еңбек құралдары мен заттары
Шырындар мен сұйықтықтарды ыдысқа құю, сүзгіш матаны тазалау ережелерінің білімі, сынақ нәтижелеріне байланысты жұмыс механизмі мен сапасын қадағалау
4-2)
Тағам өнімдерінен сынақ алудағы жеке жауапкершілік, алдын ала әзірленген жоспармен, сапа нормалары мен жұмыс атқару кестесімен салыстыра отырып жұмыс барысын қадағалау
Күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Түрлі жүйедегі баспақтарда тағам шикізаты мен өнімдерінен шырынды сығу технологиялық үдерісі
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
3-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8275 Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
51-шығарылым, Консервілерді өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
4
2-кесте. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындығы болған жағдайда немесе өткен лауазымда кем дегенде 1 жыл жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісін жүргізу, сапаның технологиялық нұсқаулығымен көзделген шикізат желісіне түсуді қамтамасыз ету; қызанақтарды уатқыш бункерлеріне тең мөлшерде түсуін және вакуум-қыздырғышта, экстракторда, қол машинасында жұмысты реттеу, будың вакуум-қыздырғышқа берілуін бақылау және температура мен режимнің берілген параметрлерін ұстау
2
Қызанақ шырыны толық сығылуын және технологиялық нұсқаулықтардың қатаң орындалуын қамтамасыз ету, қызанақ шырынын айдау үшін сорғыны іске қосу мен тоқтату, дайын шырынды өлшеп орау бөлімшесіне уақытылы беруді қамтамасыз ету, қызанақ шырыны агрегатының техникалық жағдайын тексеру, оны жұмысқа дайындау, жабдыққа бөтен заттардың түсуін, елеуіш сынықтарын және басқа ақаулардың алдын алу, елеуіштерді ауыстыру, агрегат жұмысында анықталған ақауларды жою, бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексеру
4-кесте. Қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Тұқымдар, қызанақтар, көкөністер, шикізат
Қызанақ шырыны агрегаты, түсу желісі, бункер, вакуум-қыздырғыш жұмысы

1-1) Вести процесс производства томатного сока на томатосоковом агрегате, обеспечить поступления на линию сырья, предусмотренного технологической инструкцией качества
1-2) Регулировать равномерной загрузки томатов в бункер дробилки и работы вакуум-подогревателя, контролировать подачи пара в вакуум-подогреватель и поддержать заданных параметров температуры и давления
2
Томатный сок, готовый сок, томатосоковый агрегат, контрольно-измерительный прибор
Перчатки, отжимочный аппарат, пульт, расфасовочное отделение, инструменты
2-1) Обеспечить полный отжим томатного сока и строгого выполнения технологических инструкций, пуск и остановить насос для перекачки томатного сока
2-2) Обеспечить своевременной подачи готового сока в расфасовочное отделение, проверить техническое состояние томатосокового агрегата, подготовить его к работе предупреждать попадания в оборудование посторонних предметов, поломки протирочных сит и других неисправностей, сменить сит, устранить обнаруженные дефектов в работе агрегата; проверить исправности контрольно-измерительных приборов
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика томатосокового агрегата 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность, за соблюдение правил и норм, элементарных мер безопасности, собственное здоровье, а также здоровье и безопасность других при выполнении им функциональных задач
Умение выполнять стандартные задания в процессе производства томатного сока на томатосоковом агрегате Умение и навыки при выборе способов обеспечения поступления на линию сырья
Знание процесса производства томатного сока на томатосоковом агрегате
Знание способов обеспечения поступления на линию сырья, предусмотренного технологической инструкцией качества
1-2)
Ответственность за соблюдения правил контроля подачи пара в вакуум- подогреватель
Демонстрирует навыки при регулировании равномерной загрузки томатов в бункер дробилки и работы вакуум-подогревателя, определяет самостоятельно способы выполнения поставленной задачи, предмет и средства труда, принципы оценки, методы измерения.
Знание правил регулирования равномерной загрузки томатов в бункер дробилки и работы вакуум-подогревателя, знание подачи пара в вакуум-подогреватель и поддержки заданных параметров температуры и давления
2-1)
Контролирует полный отжим томатного сока, ответственность при перекачки томатного сока
Выполнение стандартных, практических заданий в известной
ситуации, соблюдения правил пуска и остановки насоса
Знание полного отжима томатного сока и строгого выполнения технологических инструкций, правил пуска и остановки насоса для перекачки томатного сока

1-1) Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісін жүргізу, технологиялық нұсқаулығымен көзделген шикізаттың түсуін қамтамасыз ету
1-2) Қызанақтардың бункер-уатқышқа тең мөлшерде түсірілуін және вакуум-қыздырғыш жұмысын реттеу, буды вакуум-қыздырғышқа беруді бақылау және температура мен қысымның берілген параметрлерін ұстау
2
Қызанақ шырыны, дайын шырын, қызанақ шырыны агрегаты, бақылау-өлшеу аспабы
Қолғап, сыққыш аппарат, пульт, өлшеп орау бөлімшесі, құралдар
2-1) Қызанақ шырынының толық сығылуын және технологиялық нұсқаулықтың қатаң орындалуын қамтамасыз ету, қызанақ шырынын айдау үшін сорғыны іске қосу және тоқтату
2-2) Дайын шырынды өлшеп орау бөлімшесіне уақытылы беруді қамтамасыз ету, қызанақ шырыны агрегатының техникалық жағдайын тексеру, оны жұмысқа дайындау, жабдыққа бөтен заттардың түсуін, елеуіштің сынуын, басқа ақаулардың алдын алу, елеуішті ауыстыру, агрегат жұмысында анықталған кемшіліктерді жою, бақылау-өлшеу аспаптарының жарамдылығын тексеру
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі қызанақ шырыны агрегатының аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Функционалдық міндеттерді орындаған кезде ережелер мен нормалардың, қарапайым қауіпсіздік шараларын, жеке денсаулығын, сонымен бірге басқалардың денсаулығы мен қауіпсіздігінің сақталуына жеке жауапкершілік
Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру кезінде стандартты тапсырмаларды шеше білу, желіге шикізаттың түсу әдістерін таңдау кезінде дағдылары мен қабілеттері
Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісін білу, желіге сапа технологиялық нұсқаулығымен көзделген шикізаттың түсуін қамтамасыз ету тәсілдері
1-2)
Буды вакуум-қыздырғышқа беру кезінде ережелерді сақтау жауапкершілігі
Қызанақтарды уатқыш бункерлеріне және вакуум-қыздырғышқа тең мөлшерде қызанақтардың түсу кезінде дағдыларын көрсету, алға қойылған міндеттерді өз бетінше орындау әдістерін анықтау, еңбек құралдары мен заттары, бағалау принциптері, өлшеу тәсілдері
Уатқыш бункерлеріне және вакуум-қыздырғышқа қызанақтарды тең мөлшерде жүктеу ережелерін реттей білу, будың вакуум-қыздырғышқа берілуін бақылау және температура мен режимнің берілген параметрлерін ұстай білу
2-1)
Қызанақ шырынын толық сығуды қадағалау, қызанақ шырынын құюдағы жауапкершілік
Белгілі бір жағдайдағы стандартты тапсырмаларды шеше білу, сорғыны іске қосу және тоқтату ережелерін ұстану
Қызанақ шырынының толық сығылуын және технологиялық нұсқауы, қызанақ шырынын құюдағы іске қосу және тоқтату ережелерін білу

2-2)
Понимание и ответственность за достижение результата при отжиме томатного сока, индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм, элементарных мер безопасности
Соблюдение правил санитарии, решение задач при проверке технического состояния томатосокового агрегата, подготовки его к работе, выполнять задания в переработке овощей
Правил своевременной подачи готового сока в расфасовочное отделение, правил проверки технического состояния томатосокового агрегата, подготовки его к работе, правил предупреждения попадания в оборудование посторонних предметов, поломки протирочных сит и других неисправностей
Приложение 4
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7411 Засольщик овощей
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 51, раздел 17. Производство консервов
Профессия по ЕТКС
Засольщик овощей
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы засольщика овощей
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, комбинат, завод, фабрика, предприятие
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые засольщиком овощей
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Приготовление по установленной рецептуре необходимого для засолки овощей рассола определенной концентрации, фильтрование рассола, заливка его в емкости
2
Засолка капусты, огурцов, помидоров и других овощей; разравнивание, равномерное рассыпание соли и пряностей, трамбование в емкостях капусты трамбовками или при помощи копров; наблюдение за ферментацией капусты и процессом засолки огурцов, помидоров, других овощей; снятие пены, выделяющейся при ферментации; засыпка шинкованной капусты и укладка огурцов и помидоров в дошники, чаны, цементные бассейны или бочки с отбором деформированных овощей
3
Поддержание чистоты емкостей
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых засольщиком овощей
Шифр трудовой функции
Предметы труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Овощи
Рассол, вода, пряности

2-2)
Қызанақ шырынын сығу кезінде нәтижеге қол жеткізудегі жауапкершілікті түсіну, ережелер мен нормаларды, қарапайым қауіпсіздік шараларын сақтаудағы жеке жауапкершілік
Санитарлық ережелерді сақтау, қызанақ шырыны агрегатының техникалық жағдайын тексерер алдында міндеттерді шешу, оны жұмысқа дайындау, көкөністерді қайта өңдеу кезіндегі тапсырмаларды орындау
Дайын шырынды өлшеп орау бөлімшесіне уақытылы беру ережелері, қызанақ шырыны агрегатының техникалық жағдайын тексеру ережелері, оны жұмысқа дайындау,
жабдыққа бөтен заттардың түсуін ескерту ережелері, елеуіштің сынуын, басқа ақаулардың алдын алу
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
4-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7411 Көкөністерді тұздаушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
51- шығарылым, Консервілерді өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Көкөністерді тұздаушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3
2-кесте. Көкөністерді тұздаушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы, негізгі орта білімнен төмен емес, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Көкөністерді тұздаушы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Көкөністерді тұздау үшін белгіленген рецепті бойынша белгілі концентрациядағы тұздықты дайындау, тұздықты сүзу, оны ыдысқа құю
2
Орамжапырақты, қиярды, қызанақты және басқа көкөністерді тұздау; тұз бен дәмдеуіштерді біркелкі себу, тегістеу, ыдыста орамжапырақты тегістегіш құралмен немесе шойын тоқпақпен тегістеу; орамжапырақтың ферменттелуін, қиярдың, қызанақтың, басқа көкөністердің тұздалу үрдісін бақылау; ферменттеу кезінде бөлінетін көбікті алу; туралған орамжапырақты себу және шанға, цемент алабына немесе күбіге қиярды, қызанақты салу, өзгерген көкөністерді іріктеп алу
3
Ыдыстың тазалығын ұстау
4-кесте. Көкөністерді тұздаушы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Көкөністер
Тұздық, су, дәмдеуіштер

1-1) Приготовить по установленной рецептуре необходимый для засолки овощей рассол определенной концентрации
2
Овощи
Соль, перчатки, емкость, чистящие средства
2-1) Засолить капусту, огурцы, помидоры и другие овощи
2-2) Наблюдать за ферментацией капусты и процессом засолки огурцов, помидоров, других овощей
3
Овощи
Рассол, вода, пряности
3-1) Поддержание чистоты емкостей
Таблица 5. Требования к компетенциям засольщика овощей 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за соблюдения правил засоления капусты, огурцов, помидоров и других овощей, засыпки шинкованной капусты и укладки огурцов и помидоров
Решение задач и достижения поставленных результатов, соблюдения правил санитарии
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
2-1)
Несет ответственность за соблюдения правил засоления капусты, огурцов, помидоров и других овощей, засыпки шинкованной капусты и укладки огурцов и помидоров
Решение задач и достижения поставленных результатов, соблюдения правил санитарии
Знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
2-2)
Понимание и ответственность за достижение результата при наблюдении за правильным засолением овощей
Соблюдение правил санитарии, базовые навыки для выполнения простых заданий в области переработки овощей, фруктов и орехов
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
Таблица 6. Требования к компетенциям засольщика овощей 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения и навыки
Знания
1-1)
Несет ответственность за соблюдения правил засоления капусты, огурцов, помидоров и других овощей, засыпки шинкованной капусты и укладки огурцов и помидоров
Решение задач и достижения поставленных результатов, соблюдения правил санитарии
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
2-1)
Несет ответственность за соблюдения правил засоления капусты, огурцов, помидоров и других овощей, засыпки шинкованной капусты и укладки огурцов и помидоров
Решение задач и достижения поставленных результатов, соблюдения правил санитарии
Знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
2-2)
Понимание и ответственность за достижение результата при наблюдении за правильным засолением овощей
Соблюдение правил санитарии, базовые навыки для выполнения простых заданий в области переработки овощей, фруктов и орехов
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы

1-1) Көкөністерді тұздау үшін белгіленген рецепті бойынша белгілі концентрациядағы тұздықты дайындау
2
Көкөністер
Тұз, қолғап, ыдыс, тазартқыш құралдары
2-1) Орамжапырақты, қиярды, қызанақты және басқа көкөністерді тұздау
2-2) Орамжапырақтың ферменттелуін, қиярдың, қызанақтың, басқа көкөністердің тұздалу үрдісін бақылау
3
Көкөністер
Тұздық, су, дәмдеуіштер
3-1) Ыдыстың тазалығын ұстау
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі көкөністерді тұздаушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Орамжапырақ, қиярдың, қызанақтың және басқа көкөністердің тұздалу ережелерін сақтаудағы жауапкершілігі, туралған орамжапырақты себу және қияр мен қызанақты қалау
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім
2-1)
Орамжапырақ, қиярдың, қызанақтың және басқа көкөністердің тұздалу ережелерін сақтаудағы жауапкершілігі, туралған орамжапырақты себу және қияр мен қызанақты қалау
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
2-2)
Көкөністерді дұрыс тұздауды қадағалудағы жетістіктерге қол жеткізу және түсіну
Санитарлық ережелерді сақтау, көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде күрделі емес тапсырмаларды орындаудың негізгі дағдылары
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі көкөністерді тұздаушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Орамжапырақ, қиярдың, қызанақтың және басқа көкөністердің тұздалу ережелерін сақтаудағы жауапкершілігі, туралған орамжапырақты себу және қияр мен қызанақты қалау
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім
2-1)
Орамжапырақ, қиярдың, қызанақтың және басқа көкөністердің тұздалу ережелерін сақтаудағы жауапкершілігі, туралған орамжапырақты себу және қияр мен қызанақты қалау
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
2-2)
Көкөністерді дұрыс тұздауды қадағалудағы жетістіктерге қол жеткізу және түсіну
Санитарлық ережелерді сақтау, көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде күрделі емес тапсырмаларды орындаудың негізгі дағдылары
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу

3-1)
Несет ответственность за выполение работ по поддержанию чистоты используемых емкостей
Выполнять стандартные задания при чистке емкостей
Знания техники безопасности и охраны труда
Приложение 5
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
7411 Укладчик продуктов консервирования
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 51, Производство консервов
Профессия по ЕТКС
Укладчик-заливщик продуктов консервирования
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
1
1
2
2
3
3
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы укладчика-заливщика продуктов консервирования
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, комбинат, завод, фабрика, предприятие
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
1
Практический опыт и/или краткосрочное обучение (инструктаж) на рабочем месте и/или краткосрочные курсы при наличии основного среднего образования, но не ниже начального образования
Не требуется
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего, среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые укладчиком-заливщиком продуктов консервирования
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Нарезание с помощью специального приспособления сваренного полуфабриката на куски определенного размера; фигурная и рядовая укладка вручную овощей и других полуфабрикатов в металлические и стеклянные банки с подбором полуфабрикатов по размерам и виду, взвешивание полуфабрикатов и готовой продукции, закладка специй, пряностей, бульонов, приправ и других компонентов в банки; укладка поступающих из бункера кусков полуфабриката рыбы или китового мяса на транспортировочное устройство набивочной машины с отборкой нестандартных и дефектных кусков, просмотр продукции для предупреждения попадания в консервы посторонних примесей
2
Заливка продуктов консервирования в бочках, стеклянных, жестяных, пластмассовых банках маринадом, жиром, водой, маслом, бульоном, соусом, сиропом, соком, напитком; заливка спирта в емкости с фруктовыми или ягодными соками и перемешивание, наполнение емкостей соками, разлив проспиртованного сока в тару
3
Транспортировка вручную или на тележках тары, продукции к рабочему месту и наполненных банок на последующие операции, наполнение продуктами консервирования другой консервной тары - бочек, бутылей, баллонов, танков
4
Подготовка обслуживаемого инвентаря к работе, мойка и чистка инвентаря
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых укладчиком-заливщиком продуктов консервирования
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Овощи и полуфабрикаты
Рассол, вода, пряности

3-1)
Пайдаланылған ыдыстың тазалығын сақтау бойынша жұмыстарды орындау бойынша жауапты болады
Ыдысты тазалау кезінде стандартты тапсырмаларды орындау
Техникалық қауіпсіздік және еңбекті қорғау білімі
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
5-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
7411 Консервілеу өнімдерін салушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
51- шығарылым, Консервілерді өндіру
БТБА бойынша кәсібі
Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
1
1
2
2
3
3
2-кесте. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
1
Практикалық тәжірибе және/немесе жұмыс орнында қысқа мерзімді оқу (нұсқаулық) және/немесе бастауыш білімнен төмен емес негізгі орта білімі болған жағдайда қысқа мерзімді курстар
Талап етілмейді
2
Жалпы, негізгі орта білімнен төмен емес, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Пісірілген жартылай фабрикаттарды арнайы құрылғылардың көмегімен белгілі мөлшердегі тілімдерге кесу; жартылай фабрикаттарды мөлшері мен түріне қарай іріктеп көкөністер мен басқа жартылай өнімдерді металл және шыны құтыларға әшекейлеп және қатарлап қолмен салу, жартылай фабрикаттар мен дайын өнімді өлшеу, дәмдеуіштер, тұздық, сорпа, астатымдар мен басқа құрауыштарды құтыларға салу; қалыпсыз және ақаулы тілімдерді іріктей отырып бункерден келіп түскен балық немесе кит етінен жасалған жартылай фабрикаттардың тілімдерін толтыру машинасының тасымалдағыш құрылғысына салу, консервілерге бөгде қоспалардың түсуін алдын алу мақсатында өнімді тексеру
2
Консервілеу өнімдерін күбіде, шыны, қаңылтыр, пластмассадан жасалған құтыларда маринадпен, тоң маймен, сумен, маймен, сорпамен, соуспен, шәрбатпен, шырынмен, ішімдікпен толтыру; жемістен немесе жидектен жасалған шырыны бар сыйымды ыдыстарға спирт құю және толтыру, сыйымды ыдыстарды шырынмен толтыру, спирттелген шырынды ыдыстарға құю
3
Қолмен немесе арбада ыдысты, өнімді жұмыс орнына және толтырылған құтыларды кейінгі операцияларға тасымалдау; басқа консервілеу ыдысын – күбі, бөтелке, баллон, сауыттарды консервілеу өнімдерімен толтыру
4
Қызмет көрсетілетін мүлікті жұмысқа дайындау, мүлікті жуу мен тазарту
4-кесте. Консервілеу өнімдерін салушы-құюшы орындайтын
КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Көкөніс және жартылай фабрикаттар
Тұздық, су, дәмдеуіштер

1-1) Нарезка, взвешивание, укладывание вручную овощи и другие полуфабрикаты в металлические и стеклянные банки
1-2) Просматривание продукции для предупреждения попадания в консервы посторонних примесей
2
Овощи
Соль, перчатки, емкость, чистящие средства
2-1) Заливка продуктов консервирования необходимой жидкостью
3
Овощи
Рассол, вода, пряности
3-1) Транспортировка вручную или на тележках тары, продукции к рабочему месту и наполненных банок на последующие операции
4
Полуфабрикаты из фруктов
Инструменты резки,
телега, полуавтоматические и неавтоматические заливочные машины, комплект мерок
4-1) Подготовка обслуживаемого инвентаря к работе, мыть и чистить инвентарь
Таблица 5. Требования к компетенциям укладчика-заливщика продуктов консервирования 1-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм, инструкции соблюдения последовательности при нарезании, взвешивании и укладки продукции в банки
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов, соблюдение последовательности выполнения задач в соответствии с инструкцией
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
1-2)
Понимание правил просмотра продукции для предупреждения попадания в консервы посторонних примесей
Соблюдения правил санитарии,
решения задач и достижения поставленных результатов
Знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
2-1)
Понимание и ответственность за достижение результата по инструкции наполнения продуктами консервирования другой консервной тары - бочек
Применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
Таблица 6. Требования к компетенциям укладчика-заливщика продуктов консервирования 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм, инструкции соблюдения последовательности при нарезании, взвешивании и укладки продукции в банки
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов, соблюдение последовательности выполнения задач в соответствии с инструкцией
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
1-2)
Понимание правил просмотра продукции для предупреждения попадания в консервы посторонних примесей
Соблюдения правил санитарии,
решения задач и достижения поставленных результатов
Знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы

1-1) Металл және шыны ыдыстарға жартылай фабрикаттар мен көкөністерді кесіп, қолмен өлшеп салу
1-2) Консервілерге бөгдеқоспалардың түсуін ескерту үшін өнімді тексеру
2
Көкөністер
Тұз, қолғап, сыйымды ыдыс, тазартқыш құралдары
2-1) Консервілеу өнімдеріне қажетті сұйықтықты құю
3
Көкөністер
Тұздық, су, дәмдеуіштер
3-1) Қолмен немесе арбада ыдысты, өнімді жұмыс орнына және толтырылған құтыларды кейінгі операцияларға тасымалдау
4
Жемістерден жасалған жартылай фабрикаттар
Кесу құралдары,
арба, жартылай автоматты және автоматты емес құю машиналары, өлшем жинағы
4-1) Қызмет көрсетілетін мүлікті жұмысқа дайындау, мүлікті жуу мен тазарту
5-кесте. СБШ біліктіліктің 1-деңгейлі консервілеу өнімдерін салушы-құюшының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өнімдерді кесу, өлшеу және құтыларға салу кезінде ережелер мен нормаларды, бірізділікті сақтау нұсқаулығын сақтаудағы жеке жауапкершілік
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындау бірізділігін сақтау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
1-2)
Консервілерге бөгде қоспалардың түсуін ескерту үшін өнім ережелерін түсіну
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
2-1)
Басқа консервілеу ыдысын - бөшкелерді консервілеу өнімдермен толтыру нұсқаулығы бойынша жетістіктерге қол жеткізу жауапкершілігін түсіну
Күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім
6-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі консервілеу өнімдерін салушы-құюшының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өнімдерді кесу, өлшеу және құтыларға салу кезінде ережелер мен нормаларды, бірізділікті сақтау нұсқаулығын сақтаудағы жеке жауапкершілік
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындау бірізділігін сақтау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
1-2)
Консервілерге бөгде қоспалардың түсуін ескерту үшін өнім ережелерін түсіну
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу

2-1)
Понимание и ответственность за достижение результата по инструкции наполнения продуктами консервирования другой консервной тары - бочек
Применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
3-1)
Ответственность за результаты и качество работы в рамках отранспортировки тары
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов
Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 7. Требования к компетенциям укладчика-заливщика продуктов консервирования 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм, инструкции соблюдения последовательности при нарезании, взвешивании и укладки продукции в банки
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов, соблюдение последовательности выполнения задач в соответствии с инструкцией
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
1-2)
Понимание правил просмотра продукции для предупреждения попадания в консервы посторонних примесей
Соблюдения правил санитарии,
решения задач и достижения поставленных результатов
Знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
2-1)
Понимание и ответственность за достижение результата по инструкции наполнения продуктами консервирования другой консервной тары - бочек
Применять основные практические навыки для выполнения несложных практических задач
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки
3-1)
Ответственность за результаты и качество работы в рамках отранспортировки тары
Выполнять стандартные задания в переработке овощей, фруктов и орехов
Знание техники безопасности и охраны труда
Приложение 6
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8265 Аппаратчик сульфитации овощей и фруктов
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 48, Общие профессии производств пищевой продукции
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик сульфитации овощей и фруктов
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-4
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика сульфитации овощей и фруктов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, комбинат, завод, фабрика, предприятие
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка(краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на
2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сульфитации овощей и фруктов
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса сульфитации овощей, фруктов и других пищевых продуктов путем обработки их сернистым ангидридом на непрерывно действующем оборудовании, наполнение емкостей сульфитированной продукцией. Контроль и наблюдение за поступлением в сульфитатор сырья и его охлаждением, поступлением и процессом насыщения продуктов сернистым ангидридом
2
Ведение процесса сжигания серы в печах,очистка печи от шлака и разжигание серы после очистки
3
Проведение простых анализов по содержанию газа в растворах, контроль степени обработки продуктов по показаниям контрольно-измерительных приборов
4
Регулирование работы непрерывно действующего оборудования, обслуживание баллонов со сжиженным газом
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком сульфитации овощей и фруктов
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Сироп, сок
Котел, печь, перчатки

2-1)
Басқа консервілеу ыдысын - бөшкелерді консервілеу өнімдермен толтыру нұсқаулығы бойынша жетістіктерге қол жеткізу жауапкершілігін түсіну
Күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім
3-1)
Ыдысты тасымалдау шеңберінде жұмыстың нәтижесі мен сапасы үшін жауапкершілік
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды
Техникалық қауіпсіздік және еңбекті қорғау білімі
7-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі консервілеу өнімдерін салушы-құюшының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Өнімдерді кесу, өлшеу және құтыларға салу кезінде ережелер мен нормаларды, бірізділікті сақтау нұсқаулығын сақтаудағы жеке жауапкершілік
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды орындау, нұсқаулық бойынша тапсырмаларды орындау бірізділігін сақтау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
1-2)
Консервілерге бөгде қоспалардың түсуін ескерту үшін өнім ережелерін түсіну
Міндеттерді орындау және жетістіктерге қол жеткізу, санитарлық ережелерді сақтау
Негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
2-1)
Басқа консервілеу ыдысын - бөшкелерді консервілеу өнімдермен толтыру нұсқаулығы бойынша жетістіктерге қол жеткізу жауапкершілігін түсіну
Күрделі емес практикалық міндеттерді шешу үшін негізгі практикалық дағдыны қолдану
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім
3-1)
Ыдысты тасымалдау шеңберінде жұмыстың нәтижесі мен сапасы үшін жауапкершілік
Көкөністер, жемістер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты тапсырмаларды
Техникалық қауіпсіздік және еңбекті қорғау білімі
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
6-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8265 Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
48-шығарылым, Азық-түлік өнімі өндірістерінің жалпы кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-4
2-кесте. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы, негізгі орта білімнен төмен емес, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы
(кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Үздіксіз әрекет ететін жабдықтарда көкөністер мен жемістерді және басқа азық-түлік өнімдерін күкіртті ангидридпен өңдеп сульфиттеу үрдісін жүргізу, ыдыстарды сульфиттелген өніммен толтыру. Сульфитаторға шикізаттың түсуін, оның салқындауын, өнімнің түсуін және оның күкіртті ангидридпен қанығуын бақылау
2
Пештерде күкіртті жандыру үрдісін жүргізу, пешті қождан тазарту және тазартудан кейін күкіртті жандыру
3
Ерітінділерде газ құрамы бойынша қарапайым сараптамалар жүргізу, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша өнімдерді өңдеу дәрежесін бақылау
4
Үздіксіз әрекет ететін жабдық жұмысын реттеу, сұйылтылған газы бар баллондарға қызмет көрсету
4-кесте. Көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Шәрбат, шырын
Қазан, пеш, қолғап

1-1) Вести технологический процесс сульфитации овощей, фруктов и других пищевых продуктов путем обработки их сернистым ангидридом на непрерывно действующем оборудовании
2
Полуфабрикаты вода, сернистый газ
Котел, печь, перчатки
2-1) Ведение процесса сжигания серы в печах
3
Сироп, сок
Котел, печь, перчатки
3-1) Проведение простых анализов по содержанию газа в растворах
4
Полуфабрикаты вода, сернистый газ
Котел, печь, перчатки
4-1) Регулировать работы непрерывно действующего оборудования
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика сульфитации овощей и фруктов 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за введение технологического процесса сульфитации овощей
Выполнять стандартные задания при введении процесса сульфитации овощей
Знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знание основных и простых инструментов, оборудования, процедуры процессов работы
2-1)
Понимание и ответственность за достижение результата при регулировании работы оборудования
Решения стандартных и
однотипных практических задач и достижения поставленных
результатов
Знание техники безопасности и охраны труда
Таблица 6. Требования к компетенциям аппаратчика сульфитации овощей и фруктов 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и профессиональные компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Ответственность за проведение анализа по содержанию газа в растворах
Выполнять задания в процессе проведения данного анализа
Практико-ориентированные профессиональные знания, полученные в процессе профессиональной подготовки, знания основных принципов использования, техобслуживания
2-1)
Ответственность за соблюдение правил внутреннего трудового распорядка, охраны труда, техники безопасности
Решения практических задач и достижения поставленных
результатов
Знание техники безопасности и охраны труда
Приложение 7
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8265 Аппаратчик сублимационной установки
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 48, Общие профессии производств пищевой продукции
Профессия по ЕТКС
Аппаратчик сублимационной установки
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
3
5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы аппаратчика сублимационной установки
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, производство, комбинат, фабрика, завод
Вредные и опасные условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не требуется при наличии профессиональной подготовки, либо не менее 1 года на предыдущих позициях
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые аппаратчиком сублимационной установки
Шифр трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса сублимационной сушки продуктов в сублимационной установке, контроль основных параметров процесса, степени разрежения в камере установки, температуры в продукте, камере, конденсаторе и других точках
2
Определение и устранение неисправностей в работе агрегатов и аппаратуры сублимационных, холодильных установок, вакуумного оборудования, оттаивание (снятие) льда и снега с поверхности испарителей змеевиков и батарей, участие во всех видах ремонтных работ, испытании отремонтированного оборудования, снятии индикаторных диаграмм и сдаче обслуживаемого оборудования в эксплуатацию
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых аппаратчиком сублимационной установки
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Продукты, холодильник, вакуумное оборудование
Сублимационная установка, сублимационная сушка, камера, конденсатор, термометр, инструменты, перчатки

1-1) Үздіксіз әрекет ететін жабдықта оларды күкіртті ангидридпен өңдеу жолымен көкөністерді, жемістер мен басқа азық-түлік өнімдерін сулфиттеудің технологиялық үрдісін жүргізу
2
Жартылай фабрикаттар, су, күкірт газы
Қазан, пеш, қолғап
2-1) Пештерде күкіртті жандыру үрдісін жүргізу
3
Шәрбат, шырын
Қазан, пеш, қолғап
3-1) Ерітінділерде газ құрамы бойынша қарапайым талдаулар жүргізу
4
Жартылай фабрикаттар, су, күкірт газы
Қазан, пеш, қолғап
4-1) Үздіксіз әрекет ететін жабдық жұмысын реттеу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Көкөністерді сульфиттеу технологиялық үрдісін жүргізу кезіндегі жеке жауапкершілік
Көкөністерді сульфиттеу үрдісін жүргізуде стандартты тапсырмаларды орындау
Кәсіби дайындық үрдісі барысында алынған білім, негізгі және қарапайым құралдарды, жабдықтарды, жұмыс үрдістерінің рәсімдерін білу
2-1)
Жабдықтарды реттеу жұмысы барысында жетістіктерге қол жеткізу жауапкершілігін түсіну
Стандартты және бір үлгілі практикалық міндеттерді шешу және алға қойған қорытындыға жету
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау білімі
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі көкөністер мен жемістерді сульфиттеу аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Ерітінділерде газ құрамы бойынша қарапайым сараптамалар жүргізу үшін жауапкершілік
Талдау жүргізу үрдісінде тапрсырмаларды орындау
Кәсіби дайындық кезінде алынған тәжірибеге бағытталған кәсіби білім, техникалық қызмет көрсетудің негізгі қағидалары
2-1)
Ішкі еңбек тәртібі ережесінің, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасының сақталуына жауапкершілік
Практикалық міндеттерді шешу және алға қойған қорытындыға жету
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау білімі
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
7-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базалық топ
8265 Сублимациялық қондырғы аппаратшысы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
48-шығарылым, Азық-түлік өнімі өндірістерінің жалпы кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Сублимациялық қондырғы аппаратшысы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
3
5
2-кесте. Сублимациялық қондырғы аппаратшысының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
Кәсіби дайындығы болған жағдайда немесе өткен лауазымда кем дегенде 1 жыл жұмыс өтілі болған жағдайда талап етілмейді
3-кесте. Сублимациялық қондырғы аппаратшысы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Сублимациялық қондырғыда өнімдерді сублимациялық кептірудің технологиялық үрдісін жүргізу, үрдістің негізгі параметрлерін бақылау, қондырғы камерасында кесу дәрежесі, өнімде, камерада және басқа нүктелерде температура деңгейі
2
Сублимациялық, тоңазытқыш құралдарда, вакуумды жабдықтарда агрегаттар мен аппаратура жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, жылантүтік пен батаерялардың еріткіштерінен мұз бен қарды еріту (алу), жөндеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысу, жөнделген жабдықты сынау, индикаторлық диаграммаларды алу және қызмет көрсету жабдығын пайдалануға тапсыру
4-кесте. Сублимациялық қондырғы аппаратшысы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер
(еңбек іс-әрекеттері)
1
Азық-түлік тоңазытқыш, вакуум жабдығы,
Сублимациялық қондырғы, сублимациялық кептіргіш, камера, конденсатор, термометр, құралдар, қолғап

1-1) Вести технологический процесс сублимационной сушки продуктов в сублимационной установке, контролировать основных параметров процесса, степени разрежения в камере установки, температуры в продукте, камере, конденсаторе и других точках
1-2) Определять и устранять неисправностей в работе агрегатов и аппаратуры сублимационных, холодильных установок, вакуумного оборудования
2
Лед, снег, обслуживаемое оборудование
Сублимационная камера Поверхности испарителей змеевик, батарея, перчатки Инструменты, диаграммы
2-1) Участвовать в процессе загрузки продуктов в сублимационную камеру, введение установки в заданный режим, снимать лед и снег с поверхности испарителей змеевиков и батарей
2-2) Участвовать во всех видах ремонтных работ, испытании отремонтированного оборудования, снятии индикаторных диаграмм и сдаче обслуживаемого оборудования в эксплуатацию
Таблица 5. Требования к компетенциям аппаратчика сублимационной установки 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм ведения технологического процесса сублимационной сушки продуктов, ответственность за
Выполнять стандартные задание в работе сублимационной установки, определять способы выполнение поставленной задачи, предмет и средства труда
Устройства и принципы работы сублимационной установки, правил ведения технологического процесса сублимационной сушки продуктов,
1-2)
Определение задач и планирование деятельности с учетом регулирования работы сублимационной установки
Определять способы выполнения поставленной задачи, предмет и средства труда в работе агрегатов и аппаратуры сублимационных, холодильных установок, вакуумного оборудования
Правил регулирования работы сублимационной установки, правил регулирования работы сублимационной установки
2-1)
Правил ведения технологического процесса сублимационной сушки продуктов
Решения задач и достижения поставленных
результатов
Правил ведения технологического процесса сублимационной сушки продуктов, требования, предъявляемые к их качеству
2-2)
Ответственность правил пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами
Выполнять стандартные задания во всех видах ремонтных работ, испытании отремонтированного оборудования, снятии индикаторных диаграмм и сдаче обслуживаемого оборудования в эксплуатацию
Правил пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами
Приложение 8
к профессиональному стандарту
в деятельности по переработке
фруктов, овощей и орехов
Таблица 1. Связь с действующими нормативными документами
Государственный классификатор занятий Республики Казахстан (ГКЗ)
Базовая группа
8265 Варщик
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (ЕТКС)
Выпуск, раздел ЕТКС
Выпуск 48, Общие профессии производств пищевой продукции
Профессия по ЕТКС
Варщик
Квалификационный
уровень ОРК
Разряды по ЕТКС
2
2
3
3-5
Таблица 2. Требования к условиям труда, образованию и опыту работы оператора автоматизированной линии варки томатопродуктов
Возможные места работы по профессии (предприятия, организации)
Цех, производство, комбинат, фабрика, завод
Вредные и опасные
условия труда
Отсутствуют
Особые условия допуска
к работе
В соответствии с законодательством Республики Казахстан
Квалификационный
уровень ОРК
Уровень профессионального образования и обучения
Требуемый опыт работы
2
Практический опыт и/или профессиональная подготовка(краткосрочные курсы на базе организации образования или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования, но не ниже основного среднего
Не требуется
3
Практический опыт и/или профессиональная подготовка (курсы на базе организации образования по программам профессиональной подготовки до одного года или обучение на предприятии) при наличии общего среднего образования или технического и профессионального образования на базе основного среднего образования или общего среднего образования без практического опыта
Не менее 1 года на 2 уровне
Таблица 3. Перечень единиц ПС, определяющий трудовые функции, выполняемые варщиком
Шифр
трудовой функции
Наименование трудовой функции
(единицы профессионального стандарта)
1
Ведение технологического процесса отжима соков из различных фруктов, масла из пищевого сырья на прессах различных конструкций, регулирование равномерного поступления сырья, ведение процесса варки сиропов, соков, экстрактов из различных видов сырья в диссуторах или варочных котлах с дозировкой компонентов по заданной рецептуре
2
Ведение процесса производства томатного сока на томатосоковом агрегате, обеспечение бесперебойного поступления на линию сырья и полного отжима томатного сока, ведение процесса варки томатопродуктов на автоматизированной линии с пульта управления, уваривание томатной массы до установленной плотности, определяемой с помощью рефрактомеров, ведение процесса сублимационной сушки продуктов в сублимационной установке, ведение процесса сульфитации овощей и фруктов на оборудовании периодического и непрерывного действия, приготовление растворов бисульфата натрия или сернистого ангидрида
3
Ведение технологических процессов мойки, калибровки, чистки картофеля методом паровой обработки с пульта управления, регулирование работы всех узлов агрегата, ведение процесса бланшировки овощей в автоклавах и доводки их до необходимой степени проваренности, ведение процесса наполнения банок всеми видами консервной продукции, соусами, маринадами, сиропом и так далее на разливочно-наполнительных автоматах различных систем, закатку наполненных банок на закаточных машинах, выполнение других родственных по содержанию обязанностей
Таблица 4. Описание единиц ПС, выполняемых варщиком
Шифр трудовой функции
Предметы
труда
Средства
труда
Задачи
(трудовые действия)
1
Фрукты, сырье
сироп, сок, экстракты
Прессы различных конструкций, диссуторы, варочные котлы

1-1) Сублимациялық қондырғыда өнімдерді сублимациялық кептірудің технологиялық үрдісін жүргізу, үрдістің негізгі параметрлерін бақылау, қондырғы камерасында кесу дәрежесі, өнімде, камерада және басқа нүктелерде температура деңгейі
1-2) Сублимациялық, тоңазытқыш құралдарда, вакуумды жабдықтарда агрегаттар мен аппаратура жұмысындағы ақауларды анықтау және жою
2
Мұз, қар, қызмет көрсетілетін жабдық
Сублимациялық камера, жылантүтіктің жоғарғы булағышы, батарея, қолғап, құралдар, диаграммалар
2-1) Өнімдерді сублимациялық камераға жүктеу үрдісіне қатысу, қондырғыны берілген режимге қою, жылантүтіктер мен батаерялардың еріткіштерінен мұз бен қарды алу
2-2) Жөндеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысу, жөнделген жабдықты сынау, индикаторлық диаграммаларды алу және қызмет көрсету жабдығын пайдалануға тапсыру
5-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі сублимациялық қондырғы аппаратшысының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Сублимациялық кептіргіш үрдісіне технологиялық үрдісті жүргізу кезінде ережелер мен нормаларды сақтаудағы жеке жауапкершілік
Сублимациялық қондырғы жұмысында стандартты тапсырмаларды орындау, алға қойылған тапсырмалардың түрлерін анықтау, еңбек құралдары мен заттары
Сублимациялық қондырғы жұмысының үрдісі мен құрылымы, өнімдердің сублимациялық кептіргішінің техникалық үрдісін жүргізу ережелері
1-2)
Сублимациялық қондырғы жұмысын реттеу қызметінде тапсырмаларды жоспарлау және анықтау
Сублимациялық, тоңазытқыш құралдарда, вакуумды жабдықтарда агрегаттар мен аппаратура жұмысындағы қойылған міндетті орындау тәсілдерін, еңбек заттары мен құралдарын анықтау
Сублимациялық қондырғы жұмысын реттеу ережесі
2-1)
Өнімдердің сублимациялық кептіргішінің техникалық үрдісін жүргізу ережелері
Тапсырмаларды орындау және жетістіктерге жету
Өнімдердің сублимациялық кептіргішінің техникалық үрдісін жүргізу ережелері, олардың сапасына қойылатын талаптар
2-2)
Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесін қолдану үшін жаупкершілік
Жөндеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысу, жөнделген жабдықты сынау, индикаторлық диаграммаларды алу және қызмет көрсету жабдығын пайдалануға тапсыруда стандартты тапсырмаларды орындау
Қолданатын бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережесі
Жеміс, көкөніс және жаңғақтарды
қайта өңдеу бойынша қызметтегі
кәсіби стандартының
8-қосымшасы
1-кесте. Қолданыстағы нормативтік құжаттармен байланысы
Қазақстан Республикасы мемлекеттік кәсіптер жіктеуіші (МКЖ)
Базовая группа
8265 Қайнатушы
Қазақстан Республикасы жұмысшылар кәсіптері мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтағышы (БТБА)
Шығарылым, БТБА тарауы
48-шығарылым, Азық-түлік өнімі өндірістерінің жалпы кәсіптері
БТБА бойынша кәсібі
Қайнатушы
СБШ біліктілік деңгейі
БТБА бойынша разрядтар
2
2
3
3-5
2-кесте. Қайнатушының еңбек шарттарына, біліміне және жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсібі бойынша мүмкін жұмыс орындары (кәсіпорын, ұйым)
Цех, өндіріс, комбинат, фабрика, зауыт
Зиянды және қауіпті еңбек жағдайлары
Жоқ
Жұмысқа жіберудің ерекше шарттары
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес
СБШ біліктілік деңгейі
Кәсіптік білім беру және оқыту деңгейі
Қажетті еңбек тәжірибесі
2
Жалпы, негізгі орта білімнен төмен емес, орта білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (кәсіпорында білімді ұйымдастыру немесе оқыту базасындағы қысқа мерзімді курстар)
Талап етілмейді
3
Практикалық тәжірибесіз негізгі орта білім базасында жалпы орта білімі немесе техникалық және кәсіби білімі болған жағдайда практикалық тәжірибе және/немесе кәсіби дайындық (бір жылға дейін кәсіби дайындықты ұйымдастыру базасындағы курстар немесе кәсіпорында оқыту)
2-деңгейде кем дегенде 1 жыл
3-кесте. Қайнатушы орындайтын еңбек функцияларын анықтайтын КС бірліктерінің тізбесі
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек функциясының атауы (кәсіби стандарттың бірлігі)
1
Түрлі жемістерден шырынды, түрлі құрылымдағы престерде азық-түлік шикізатынан майды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу, шикізаттың тең мөлшерде түсуін реттеу, берілген рецепті бойынша компоненттерді мөлшерлеп диссуторларда немесе пісіру қазандарында шикізаттың түрлерінен шәрбат, шырын, экстрактты пісіру үрдісін жүргізу
2
Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісін жүргізу, желіге шикізаттың үздіксіз түсуін және қызанақ шырыны толық сығылуын қамтамасыз ету, басқару пултінен автоматтандырылған желіде қызанақ шырындарын пісіру үрдісін жүргізу, қызанақ қоспасын рефрактомер көмегімен анықталатын, белгіленген тығыздыққа дейін пісіру, сублимациялық қондырғыда өнімдерді сублимациялық кептіру үрдісін жүргізу, мерзімді және үздіксіз әрекет ететін жабдықта көкөністер мен жемістерді сульфиттеу үрдісін жүргізу, натрий бисульфиті немесе күкіртті ангидрид ерітінділерін дайындау
3
Басқару пультінен бумен өңдеу әдісімен картопты жуу, сараптау, тазартудың технологиялық үрдісін жүргізу, агрегаттың барлық тораптарының жұмысын реттеу, автоқазандықтарда көкөністерді булаудың үрдісін жүргізу және оларды пісірудің қажетті дәрежесіне дейін жеткізу, құтыларды консерві өнімдерінің барлық түрімен, соуспен, маринадпен, шәрбатпен және тағы басқалармен түрлі жүйедегі ағызу-толтыру автоматтарында толтыру үрдісін жүргізу, басу машиналарында толтырылған құтыларды басуды, мазмұны бойынша басқа жақын міндеттерді орындау
4-кесте. Қызанақ өнімдерін пісірудің автоматтандырылған желісінің операторы орындайтын КС бірліктерінің сипаттамасы
Еңбек функцияларының шифры
Еңбек заттары
Еңбек құралдары
Міндеттер (еңбек іс-әрекеттері)
1
Жемістер, шикізат, шәрбат, шырын, экстракт
Түрлі құрылымдардың баспақтар, диссутор, айналмалы қазандар

1-1) Вести технологический процесс отжима соков из различных фруктов, масла из пищевого сырья на прессах различных конструкций, регулирование равномерного поступления сырья
1-2) Вести процесс варки сиропов, соков, экстрактов из различных видов сырья в диссуторах или варочных котлах с дозировкой компонентов по заданной рецептуре
2
Томатный сок, томатопродукты, продукты, овощи, фрукты
Томатосоковый агрегат, рефрактометры, сублимационная установка, оборудования периодического и непрерывного действия
2-1) Вести процесс производства томатного сока на томатосоковом агрегате, обеспечение бесперебойного поступления на линию сырья и полного отжима томатного сока, вести процесс сублимационной сушки продуктов в сублимационной установке
2-2) Вести процесс сульфитации овощей и фруктов на оборудовании периодического и непрерывного действия, приготовить растворы бисульфата натрия или сернистого ангидрида
3
Овощи, банки продукции, соус, сироп
Агрегаты, автоклав
разливочно-наполнительных, автоматах, различных систем, закаточные машины
3-1) Вести процесс наполнения банок всеми видами консервной продукции, соусами, маринадами, сиропом и так далее на разливочно-наполнительных автоматах различных систем, закатку наполненных банок на закаточных машинах
Таблица 5. Требования к компетенциям варщика 2-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания
1-1)
Индивидуальная ответственность за соблюдение правил и норм, элементарных мер безопасности, собственное здоровье,
Выполнение стандартных практических заданий и
может использовать ограниченный объем базовых навыков для выполнения, заданий в переработке овощей, фруктов и орехов
Знание устройств и правил эксплуатации машин, аппаратов, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики линии, качественных показателей готовых томатопродуктов
1-2)
Несет ответственность за здоровье и безопасность других при выполнении им функциональных задач
Знает правила, нормы, требования техники безопасности при работе в варочных котлах с дозировкой компонентов по заданной рецептуре
Базовые общие знания о предмете труда в области ттехнологического процесса и режима варки томатопродуктов
2-1)
Несет ответственность за ттехнологическийий процесс и режим варки томатопродуктов
Умение корректировать свои действия в соответствии с условиями рабочей ситуации
Базовые знания о некоторых простых инструментах и оборудовании, использующихся в процессе производства томатного сока на томатосоковом агрегате
2-2)
Поддерживает трудовые отношения с руководством и предоставляет ему отчетные данные
Может установить проблему, ее причину и определить время для решения и завершения выполнения простых задач
Знание работы уваривания томатной массы до установленной плотности, определяемой с помощью рефрактомеров
Таблица 5. Требования к компетенциям варщика 3-го квалификационного уровня ОРК
Шифр задачи
Личностные и
профессиональные
компетенции
Умения
и навыки
Знания

1-1) Түрлі жемістерден шырынды, түрлі құрылымдағы престерде азық-түлік шикізатынан майды сығудың технологиялық үрдісін жүргізу, шикізаттың тең мөлшерде түсуін реттеу
1-2) Берілген рецепті бойынша компоненттерді мөлшерлеп диссуторларда немесе пісіру қазандарында шикізаттың түрлерінен шәрбат, шырын, экстрактты пісіру үрдісін жүргізу
2
Қызанақ шырыны, қызанақ өнімдері, өнімдер, көкөністер, жемістер
Қызанақ шырыны агрегаты, рефрактометрлер, сублимациялық қондырғы, мерзімді және үздіксіз әрекет ететін жабдықтар
2-1) Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісін жүргізу, желіге шикізаттың үздіксіз түсуін және қызанақ шырыны толық сығылуын қамтамасыз ету, сублимациялық қондырғыда өнімдерді сублимациялық кептіру үрдісін жүргізу
2-2) Мерзімді және үздіксіз әрекет ететін жабдықта көкөністер мен жемістерді сульфиттеу үрдісін жүргізу, натрий бисульфиті немесе күкіртті ангидрид ерітінділерін дайындау
3
Көкөністер, құтылар, өнімдер, тұздық, шәрбат
Агрегаттар, автоқазандық, түрлі жүйедегі ағызу-толтыру автоматтары, басу машиналары
3-1) Құтыларды консерві өнімдерінің барлық түрімен, соуспен, маринадпен, шәрбатпен және тағы басқалармен түрлі жүйедегі ағызу-толтыру автоматтарында толтыру үрдісін жүргізу, басу машиналарында толтырылған құтыларды басу
5-кесте. СБШ біліктіліктің 2-деңгейлі қайнатушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер
1-1)
Ережелер мен нормалардың, қарапайым қауіпсіздік шараларының сақталуына, өз денсаулығына жеке жауапкершілік
Жемістерді, көкөністер мен жаңғақтарды өңдеуде стандартты практикалық тапсырмаларды шешу және негізгі дағдылырын қолдану
Машиналарды, аппараттарды, бақылау-өлшеу аспаптары мен желінің автоматика құралдарын пайдалану ережесі мен құрылысы
1-2)
Функционалдық тапсырмаларды орындау кезінде өз денсаулығы мен басқалардың қауіпсіздігінің сақталуына жеке жауапкершілікпен қарау
Берілген рецепті бойынша компоненттерді мөлшерлеп пісіру техникалық үрдісінің қауіпсіздік ережелерімен номрмаларын білу
Қызанақ өнімдерін пісіру мен технологиялық үрдісі шеңберінде еңбек заттарының жалпы негізгі білімі
2-1)
Қызанақ шырындарын пісіру технологиялық үрдісіне жауапкершілікпен қарау
Жұмыс жағдайына байланысты өз іс-әрекеттерін түзете білу
Қызанақ шырыны агрегатында қызанақ шырынын өндіру үрдісінде қарапайым құралдар мен жабдықтардың негізгі білімдерін қолдану
2-2)
Басшылықпен іскери қарым-қатынаста болу және оларға есеп беру
Күрделі емес тапсырмаларды аяқтау және шешу үшін оынын мақсатын және уақытын анықтау
Қызанақ қоспасын рефрактомер көмегімен анықталатын, белгіленген тығыздыққа дейін пісіру жұмыстарын білу
6-кесте. СБШ біліктіліктің 3-деңгейлі қайнатушының құзыреттілігіне қойылатын талаптар
Міндеттер шифры
Тұлғалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Біліктер мен дағдылар
Білімдер