Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
Постановление акимата Жамбылской области от 27 февраля 2014 года № 54. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 9 апреля 2014 года № 2152. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 27 января 2016 года № 26
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 27.01.2016 года № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" (далее - Управление).
2. Управлению обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции и его официальное опубликование.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Б. Орынбекова.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Кокрекбаев
Утверждено постановлением
акимата Жамбылской области
от 27 февраля 2014 года № 54
ПОЛОЖЕНИЕ
коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1. Общее положение
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры, архивов и документации Жамбылской области.
2. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" ведомств не имеет.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, постановлениями акимата Жамбылской области, приказами Министерства культуры и информации Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2014 жылғы 27 ақпандағы № 54 қаулысы. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 9 сәуірде № 2152 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 26 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 27.01.2016 № 26 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Басқарма) Ережесі бекітілсін.
2. Басқарма заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Б. Орынбековке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі К. Көкрекбаев
Жамбыл облысы әкімдігінің
2014 жылғы 27 ақпандағы
№ 54 қаулысымен бекітілген
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Жамбыл облысының мәдениет, мұрағаттар және құжаттама саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз ведомствосы жоқ.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Жамбыл облысы әкімдігінің қаулыларына, Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің бұйрықтарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

4. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица.
Почтовый индекс 080012, Республика Казахстан, Жамбылская область, город Тараз, проспект Толе би, 35.
10. Полное наименование государственного органа – коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
12. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляется из республиканского и местных бюджетов.
13. Коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

4. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзіретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері.
Пошталық индексі: 080012, Қазақстан Республикасы, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, Төле би даңғылы, 35.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерінен жүзеге асырылады.
13. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области": эффективная реализация в сфере государственной политики, направленной на предоставление в области качественных и доступных услуг культуры, архивов и документации.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области культуры, архивов и документации;
2) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан, хранение архивов;
3) создание условий для эстетического воспитания граждан;
4) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
5) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры;
6) обеспечение поддержки талантливых личностей;
7) принятие мер по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
8) препятствие незаконному вывозу и ввозу, незаконной передаче правомочий собственника на культурные ценности, принятие мер к их возврату из любого незаконного владения, выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей и создает экспертную комиссию, и разрабатывает регламент данной государственной услуги;
9) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан.
10) формирование базы данных и оказание информационных услуг по документам Национального архивного фонда Республики Казахстан, хранящихся в государственных архивах Жамбылской области;
11) возвращение в Республику Казахстан архивных документов по истории области из архивов ближнего и дальнего зарубежья и издание архивных документов, справочно-информационной литературы о составе и содержании Национального архивного фонда Республики Казахстан;
12) внедрение Единой системы электронного документооборота развитие базы электронного документооборота и архивного хранения электронных документов и автоматизированных технологий;

2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы: мәдениет, мұрағаттар және құжаттамалар саласында сапалы және қолжетiмдi қызметтер көрсетуге бағытталған мемлекеттiк саясатты облыста тиiмдi iске асыру.
15. Міндеттері:
1) мәдениет, мұрағаттар және құжаттама саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта түлетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға, мұрағаттарды сақтауға бағытталған шаралар қабылдау;
3) азаматтардың эстетикалық тәрбие алуына жағдайлар жасау;
4) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету және материалдық-техникалық базасын нығайту;
6) дарынды тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
7) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, топтық-тектік және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездікке және зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттауға немесе үгіттеуге жол бермеу жөнінде шаралар қолдану;
8) мәдени құндылықтардың заңсыз әкетілуіне және әкелуіне, оған меншік иесі құқығының басқаға заңсыз берілуіне тосқауыл қою, оларды кез келген заңсыз иеленуден қайтарып алуға шаралар қолдану, мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді және эксперттік комиссия құрып, аталған мемлекеттік қызметтің регламентін әзірлейді;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес, азаматтардың ұлттық - мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдердегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады.
10) Жамбыл облысы мемлекеттік мұрағаттарында сақтаулы Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қорының құжаттары бойынша ақпараттық қызмет көрсету және дерек қорын қалыптастыру;
11) алыс және жақын шет елдердегі облыс тарихына қарасты мұрағаттық құжаттарды жинау және Қазақстан Республикасына қайтару және Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қорының құрамы мен мазмұны туралы әдеби анықтамалық-ақпараттық мұрағаттық құжаттар басып шығару;
12) құжат айналымының электрондық бірыңғай жүйесін енгізу, электрондық құжат айналымы және электрондық құжаттардың мұрағаттық сақтау базасын дамыту және автоматтандырылған технологияларды енгізу;

13) организация и координация научно-исследовательской и методической работы государственных архивных учреждений в области архивоведения, документоведения и археографии;
14) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области архивного дела;
16. Функции:
Функции коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области":
1) разрабатывает программы развития в области культуры и обеспечивает их исполнение;
2) поддерживает деятельность государственных организаций культуры области по развитию театрального, музыкального и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений в области культуры;
3) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
4) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом
5) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию памятников истории, материальной и духовной культуры области;
6) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, архивов и документации области и представляет в уполномоченный орган статистические отчеты установленной формы;
7) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на областном уровне;
8) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
9) подготовка и контроль за исполнением программы развития Жамбылской области, в части касающейся культуры, архивов и документации подготовка и утверждение 5-летнего стратегического плана;
10) рассмотрение и оценка бюджетных заявок и подготовка отчетов по ним для обеспечения деятельности организаций культуры, архивов и документации области, финансируемых из местного бюджета;
11) в соответствии с требованиями Бюджетного законодательства Республики Казахстан и иных нормативно-правовых актов РК, организует работу службы внутреннего контроля;
12) предоставление в установленном порядке документации в вышестоящие органы для присвоения званий, дипломов и других награждений для работников культуры, архивов и документации.
13) организация хранения, пополнения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;
14) ведение централизованного государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;

13) археография, іс жүргізу және мұрағат ісін жүргізу саласын мемлекеттік мұрағат мекемелерінің әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарымен үйлестіру және ұйымдастыру;
14) Қазақстан Республикасының Заңдарына берілген басқа да қызметтерді жүзеге асырады.
16. Функциялары:
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар мен құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары:
1) мәдениет саласында даму бағдарламаларын әзірлейді және олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) театр, музыка және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметін және халық шығармашылығын, кітапхана және мұражай ісін дамыту жөнінде облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, мәдениет саласындағы қызметін қамтамасыз етеді;
3) Шығармашылық қызметтің түрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
4) уәкілетті органның келісімі бойынша шығармашылық қызметтің түрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
5) облыстың тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау, консервациялау, реставрациялау және пайдалану жұмыстарын ұйымдастырады;
6) облыста орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысанда статистикалық есептер береді;
7) облыстық деңгейде сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
8) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды;
9) Жамбыл облысының даму бағдарламасының мәдениет, мұрағаттар жөніндегі бөлігін дайындау және орындалуын бақылау, 5 жылға арналған стратегиялық жоспарын әзірлеу және бекіту;
10) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық мәдениет және мұрағаттар мекемелерінің қызметін қамтамасыз ету үшін, олардың бюджеттік өтінімдерін бағалау, қарау және олар бойынша есептер дайындау;
11) Қазақстан Республикасының Бюджеттік заңнамасына және өзге де нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес, ішкі бақылау қызметінің жұмысын ұйымдастыру;
12) белгіленген тәртіпке сәйкес мәдениет және мұрағаттар қызметкерлеріне атақтар, дипломдар және басқа да марапаттау мәселелері бойынша жоғары тұрған органдарға құжаттарды ұсыну.
13) Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастыру;
14) Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын орталықтандырылған мемлекеттік есебін жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету;

15) согласование номенклатуры дел со сроками хранения, отраслевых стандартов, инструкций по вопросам архивного дела и делопроизводства;
16) управление государственной сетью архивных учреждений области и межотраслевое организационно-методическое руководство работой ведомственных архивов и организацией делопроизводства;
17) Управлять государственной сетью государственных архивов области и организовать межотраслевые организационно-методические работы ведомственных архивов в организации делопроизводства;
18) реализация положений международных договоров и соглашений в области архивного дела и документации;
19) разработка и утверждение форм ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска, ежегодных планов проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
20) создание государственного страхового фонда с определением особо ценных и уникальных копий документов;
21) инспектирование состояния делопроизводства и хранения документов в государственных органах и организациях;
22) организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
23) осуществляет иные функции, возложенные законодательством Республики Казахстан.
2) функции ведомств:
2.1. осуществляют сценические представления произведений литературы и искусства (драматические, сатиры и юмора, для детей и юношества, молодежные, экспериментальные и иные);
2.2. осуществляют музыкально-эстетическое воспитание, обеспечение условий для создания высокохудожественных программ и номеров, организация концертов профессиональных художественных коллективов и отдельных исполнителей, осуществление музыкально-просветительской деятельности;
2.3. создание и развитие сети библиотек, формирование и обработка их фондов, организация библиотечного, информационного и информационно-библиографического обслуживания пользователей библиотек, подготовка и повышение квалификации библиотечных кадров, научное и методическое обеспечение развития библиотек;
2.4. хранение, изучение и публичное представление музейных экспонатов и музейных коллекций, призванные осуществлять культурные, образовательные, научно-исследовательские функции и обеспечивать популяризацию историко-культурного наследия Республики Казахстан.
2.5. запрашивать и получать от государственных органов и иных организаций необходимые сведения о работе архивов и состояния делопроизводства;
2.6. заслушивать представителей государственных органов и иных организаций по вопросам работы архивов и состояния делопроизводства;

15) іс жүргізу және мұрағат істері сұрақтары бойынша нұсқаулардың, сала аралық стандарттардың сақтау мерзімін істер номенклатурасы арқылы келісу;
16) Жамбыл облысының даму бағдарламасының мұрағат ісі жөніндегі бөлігін әзірлеу, орындау және бақылау, бес жылға арналған стратегиялық жоспарын әзірлеу және бекіту;
17) Облыстық мұрағат мекемелерінің мемлекеттік желісін басқару және ведомстволық мұрағаттардың жұмысына, іс жүргізуді ұйымдастыруға сала аралық ұйымдық-әдістемелік басшылық жүргізу;
18) Құжаттама және мұрағаттық іс саласындағы халықаралық шарттар мен келісімдер ережелерін іске асыру;
19) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қадағалау мен бақылау" Заңына сәйкес жылдық тексеру жоспарларын, тәуекел дәрежесін бақылау критерийлерін, тексеру парақтарын, ведомстволық есеп беру нысандарын әзірлеу және бекіту;
20) Бірегей және аса құнды құжаттардың көшірмелерін мемлекеттік сақтандыру қоры бойынша құру;
21) Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда құжаттардың сақталуы мен іс жүргізу жағдайына тексеру жүргізу;
22) Жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындауды ұйымдастыру;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
2) ведомствалардың функциялары:
2.1. Әдебиет және өнер туындыларының сахналық көрсетілімдерін (драмалық, сатира және юмор, балалар мен жасөспірімдерге арналған, жастарға арналған, эксперименттік және өзгелері) жүзеге асырады;
2.2. Музыкалық-эстетикалық тәрбие беру, көркемдігі жоғары бағдарламалар мен нөмірлер жасаудың жағдайларын қамтамасыз ету, кәсіби көркемдік ұжымдар мен жекелеген орындаушылардың концерттерін ұйымдастыру, музыкалық-ағартушылық қызметті жүзеге асыру;
2.3. Кітапханалар желісін құру және дамыту, олардың қорларын қалыптастыру және өңдеу, кітапхана пайдаланушыларға кітапханалық, ақпараттық және ақпараттық-библиографиялық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, кітапхана мамандарын даярлау мен олардың біліктілігін арттыру, кітапханалардың дамуын ғылыми және әдістемелік қамтамасыз ету;
2.4. Музей жәдігерлері мен музей коллекцияларын сақтау, зерделеу және көпшілікке көрсету үшін құрылған, мәдени, білім беру және ғылыми-зерттеу функцияларды жүзеге асыруға және Қазақстан Республикасының тарихи-мәдени мұрасын көпшілікке танытуды қамтамасыз ету;
2.5. Мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан мұрағат жұмысына және іс жүргізу жағдайына қатысты мәліметтерді сұрату және алу.
2.6. Мемлекеттік орган мен өзге де ұйымдардың өкілдеріне мұрағат жұмысы және іс жүргізу жағдайына қатысты сұрақтарға әдістемелік көмек көрсету.

2.7. осуществлять государственной контроль за соблюдением всеми физическими и юридическими лицами нормативных, правовых актов по ведению архивного дела и документации, а также охраны и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и подготовку, передачу их на постоянное государственное хранение;
2.8. в пределах своей компетенции издавать нормативные, правовые акты по архивному делу и делопроизводству, обязательные для исполнения всеми организациями;
2.9. вносить предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении правил и норм хранения и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан;
2.10. осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
17. Права и обязанности:
Права:
1) вносить на акимат Жамбылской области предложения по основным направлениям развития культуры, архивного дела по вопросам улучшения и совершенствования работы по направлениям входящим в компетенцию Учреждения;
2) в пределах своей компетенции разрабатывать акты;
3) в пределах своей компетенции по вопросам управления дает предложение на рассмотрение коллегии областного акимата;
4) проводит в установленном порядке коллегию, по вопросам входящих в компетенцию управления;
5) использовать средства на осуществление целей и задач, предусмотренных в учредительных документах;
6) быть истцом и ответчиком в суде от имени Управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
7) осуществлять иные необходимые для реализации основных задач и функций коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области", в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8) запрашивать и получать от государственных органов и иных организаций необходимые сведения о работе архивов и состояния делопроизводства;
9) заслушивать представителей государственных органов и иных организаций по вопросам работы архивов и состояния делопроизводства;
Обязанности:
10) иметь на праве оперативного управления обособленное имущество;
11) приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права;
12) осуществлять в пределах своей компетенции руководство деятельностью подведомственных организаций;
13) осуществлять государственной контроль за соблюдением всеми физическими и юридическими лицами нормативных, правовых актов по ведению архивного дела и документации, а также охраны и использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан и подготовку, передачу их на постоянное государственное хранение;

2.7. Барлық жеке және заңды тұлғалардын нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес құжаттама және мұрағат ісін жүргізуін қадағалап, сонымен қатар Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қорына құжаттарының сақталуы мен пайдалануын және де мемлекеттік тұрақты сақтауға дайындап өткізуін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру.
2.8. Барлық ұйымдардың міндетті орындауы үшін құжаттама және мұрағат ісіне қатысты өз құзыретінің шектігіне қарай нормативтік-құқықтық актілерді беру.
2.9. ҚР Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын сақтау және пайдалану ережесін бұзған лауазымды тұлғаларды жауапқа тарту туралы ұсыныс енгізу.
2.10. Қазақстан Республикасының заңнамаларында қаралған басқа да функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1. Құқықтары:
1) Жамбыл облысының әкімдігіне мәдениет, мұрағат ісін дамытудың негізгі бағыттары жөнінде ұсынысты енгізуге және басқарманың құзырына қарасты жұмыстарды жетілдіру және жақсарту бағытындағы сұрақтар бойынша ұсыныстарды енгізуге;
2) Басқарманың өз құзыры шегінде актілерді әзірлеуге;
3) Басқарманың құзырына қарасты сұрақтар бойынша облыстық әкімдіктің алқа мәжілісінде қаралуына ұсыныстар беруге;
4) Өз құзыретіне қарасты сұрақтар бойынша басқармада белгіленген тәртіппен мәжіліс өткізуге;
5) Құрылтайшы құжаттарда қаралған мақсаттар мен міндеттерді жүзеге асыруға қаражаттар пайдалануға;
6) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының атынан сотта талапкер және жауапкер болуға;
7) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері мен функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы;
8) Мемлекеттік органдар және басқа ұйымдардан мұрағаттар мен іс жүргізу жағдайы туралы қажетті мәліметтерді сұрауға және оларды алуға;
9) Мемлекеттік органдар және басқа ұйымдардың өкілдерін мұрағаттар мен іс жүргізу жағдайы мәселелері бойынша тыңдауға;
Міндеттері:
10) Оқшауланған мүлікке жедел басқару құқығына ие болуға;
11) Мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды иеленуге және жүзеге асыруға;
12) Өз құзыреті шегінде өзіне ведомстволық қарасты ұйымдардың әрекеттеріне басшылықты жүзеге асыруға;
13) мұрағат ісін және құжаттарды жүргізуге байланысты нормативтік және құқықтық актілердің барлық заңды және жеке тұлғалар тарапынан сақталуына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағат қоры құжаттарын пайдалану мен сақтау, оларды тұрақты мемлекеттік сақтауға дайындау және өткізу ісіне мемлекеттік бақылауды іске асыру;

22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
23. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" относится к коммунальной собственности.
25. Коммунальное государственное учреждение "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных предприятий, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной казахский драматический театр" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
2) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной русский драматический театр" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылская областная филармония" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
4) Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр народного творчества" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
5) Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр кино" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;

22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік кәсіпорындардың тізбесі:
1) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық қазақ драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
2) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
3) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық филармониясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
4) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Облыстық халық шығармашылығы орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
5) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Облыстық кино орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;

6) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жамбылский областной историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
7) Коммунальное государственное казенное предприятие "Меркенский районный историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
8) Коммунальное государственное казенное предприятие "Мойынкумский районный музей имени Ж. Куанышбаева" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
9) Коммунальное государственное казенное предприятие "Таласский районный историко-краеведческий музей" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
10) Коммунальное государственное казенное предприятие "Кордайский районный литературно-мемориальный музей К. Азербаева" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении коммунального государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области"
1) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная универсальная научная библиотека им. Ш. Уалиханова" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
2) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная детско-юношеская библиотека" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
3) Коммунальное государственное учреждение "Жамбылская областная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
4) Коммунальное государственное учреждение "Дирекция по охране и восстановлению историко-культурных памятников" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
5) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жамбылской области" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
6) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив города Тараз" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
7) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Байзакского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
8) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жамбылского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
9) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Жуалинского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;

6) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
7) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Меркі аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
8) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Мойынқұм аудандық Ж. Қуанышбаев атындағы музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
9) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Талас аудандық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
10) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Қордай аудандық К. Әзірбаев әдеби-мемориалдық музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
"Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Ш. Уәлиханов атындағы Жамбыл облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық балалар мен жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облыстық көзі көрмейтін және әлсіз көретін азаматтар кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Тарихи-мәдени ескерткіштерді қорғау және қалпына келтіру дирекциясы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл облысының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Тараз қаласының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Байзақ ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жамбыл ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Жуалы ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

10) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Кордайского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
11) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Меркенского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
12) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Мойынкумского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
13) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Сарысуского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
14) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив района Т. Рыскулова" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
15) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Таласского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области;
16) Коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Шуского района" управления культуры, архивов и документации акимата Жамбылской области.

10) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Қордай ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Меркі ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
12) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Мойынқұм ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
13) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Сарысу ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
14) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Т. Рысқұлов ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
15) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Талас ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
16) Жамбыл облысы әкімдігінің мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасының "Шу ауданының мемлекеттік мұрағаты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.