О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16 "Об утверждении Правил представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 июля 2014 года № 105. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2014 года № 9702. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 (вводится в действие с 01.04.2017)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 213 (вводится в действие с 01.04.2017).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования форм сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2010 года № 16 "Об утверждении Правил представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6217, опубликованное в газете "Казахстанская правда" от 13 октября 2010 г. № 270 (26331) следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег, утвержденных указанным постановлением:
пункты 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются понятия, предусмотренные Законами Республики Казахстан от 29 июня 1998 года "О платежах и переводах денег", от 11 января 2007 года "Об информатизации", постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года № 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1260, от 27 октября 2006 года № 106 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 4468, от 28 марта 2008 года № 18 "Об утверждении Правил предоставления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5189, а также следующие понятия:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 11 шілдедегі № 105 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 27 тамызда № 9702 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 213 (01.04.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтердің нысандарын жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 29 наурыздағы № 16 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6217 тіркелген, 2010 жылғы 19 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 429-432 (26275) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерді ұсыну ережесінде:
2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Ережеде "Ақша төлемi мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 29 маусымдағы, "Ақпараттандыру туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңдарында, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1260 тіркелген "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесін бекіту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы № 331, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4468 тіркелген "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 27 қазандағы № 106, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5189 тіркелген "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банк қызметiн көрсету ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 28 наурыздағы № 18 қаулыларында көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) банковский киоск - электронно-механическое устройство с компьютерной клавиатурой, предназначенное для получения в режиме самообслуживания путем соединения с информационной системой банка или путем доступа к интернет-ресурсу информационно-банковских услуг, включая проведение операций по выдаче (приему) наличных денег, платежей и переводов денег, конвертации валют и иных видов банковских операций, в том числе с использованием платежных карточек, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;
2) сеть обслуживания банка - совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении банка и используемых при оказании электронных банковских услуг;
3) сеть обслуживания другого банка - совокупность электронно-механических устройств, находящихся во владении любого другого банка, и используемых при оказании электронных банковских услуг;
4) импринтер - механическое устройство для оформления слипов путем выполнения оттиска лицевой стороны платежной карточки на слипе;
5) система удаленного доступа - канал связи с банком для передачи платежных и иных сообщений;
6) поддельная платежная карточка - частично или полностью подделанная платежная карточка, изготовленная незаконным путем;
7) двойной прокат - оформление нескольких чеков по одной операции, осуществленной с использованием платежной карточки;
8) дополнительная платежная карточка - платежная карточка, эмитированная на имя доверенного лица клиента;
9) дебетная платежная карточка с кредитным лимитом - дебетная платежная карточка, по которой в соответствии с договором на выдачу и обслуживание платежной карточки либо по заявлению держателя платежной карточки предоставляется возможность осуществления платежей в пределах суммы займа, предоставленного эмитентом;
10) терминал моментальной оплаты – сенсорное устройство, предназначенное для проведения платежей и зачисления денег на банковский счет путем взноса наличных денег, получения в режиме самообслуживания информационно-банковских услуг, а также для составления документов, подтверждающих факт проведения соответствующих операций;
11) основная платежная карточка - платежная карточка, держателем которой является клиент;
12) POS-терминал - электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка осуществляется оплата за товары или услуги, в том числе банку, в котором установлен POS-терминал, а также выдача наличных денег;
13) процессинговый центр – оператор, осуществляющий процессинг по операциям с платежными карточками и иные функции, предусмотренные договорами с участниками системы платежных карточек;

1) банктік киоск – банктің ақпарат жүйесіне қосылу арқылы немесе ақпараттық-банктік қызмет көрсетудің интернет-ресурсына кіру арқылы өзіне өзі қызмет көрсету режимінде қолма-қол ақша беру (қабылдау), ақша төлемі мен аударымы, валюталар айырбастау бойынша операцияларды және банк операцияларының өзге түрлерін жүргізуді, оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізуді қоса алғанда, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған компьютерлік клавиатурасы бар электрондық-механикалық құрылғы;
2) банктің қызмет көрсету желісі – банктің иелігіндегі, электрондық банк қызметін көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
3) басқа банктің қызмет көрсету желісі – кез келген басқа банктің иелігіндегі, электрондық банк қызметін көрсету кезінде пайдаланылатын электрондық-механикалық құрылғылардың жиынтығы;
4) импринтер – төлем карточкасының бет жағына слиптегі таңба түсіруді орындау арқылы слиптерді ресімдеуге арналған механикалық құрылғы;
5) қашықтан кіру жүйесі – төлем және өзге хабарларды өткізу үшін банкпен байланыс жасалатын арна;
6) қолдан жасалған төлем карточкасы – заңсыз жолмен жасалған, ішінара немесе толық қолдан жасалған төлем карточкасы;
7) қосарланған прокат – төлем карточкасын пайдалана отырып жүзеге асырылған бір операция бойынша бірнеше чекті ресімдеу;
8) қосымша төлем карточкасы – клиенттің сенім білдірілген тұлғасының атына эмиссияланған төлем карточкасы;
9) кредиттік лимиті бар дебеттік төлем карточкасы – төлем карточкасын беру және қызмет көрсету шартына сәйкес не ұстаушының келесі өтінімі бойынша эмитент берген заем сомасы шегінде төлемдерді жүзеге асыру мүмкіндігі берілетін дебеттік төлем карточкасы;
10) бір сәттік төлем терминалы – банк шотына қолма-қол ақша салу арқылы төлемдер жүргізуге және ақша есептеуге, өзіне-өзі қызмет көрсету режимінде ақпараттық-банктік қызметті алуға, сондай-ақ тиісті операцияларды жүргізу фактісін растайтын құжаттарды жасауға арналған сенсорлық құрылғы;
11) негізгі төлем карточкасы – ұстаушысы клиент болып табылатын төлем карточкасы;
12) POS-терминал – төлем карточкасын пайдалану және банктің банктік ақпарат жүйесімен қосылу арқылы тауарлар немесе қызмет көрсетулер үшін, оның ішінде POS-терминал орнатылған банкке ақы төлеу, сондай-ақ қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы;
13) процессинг орталығы – төлем карточкаларымен операциялар бойынша процессингті және төлем карточкаларының қатысушыларымен шарттарда көзделген өзге функцияларды жүзеге асыратын оператор;

14) торговая точка - месторасположение POS-терминала, установленного для осуществления оплаты за товары и услуги;
15) мошеннические операции с использованием платежных карточек - незаконные безналичные платежи, переводы денег и/или операции по выдаче наличных денег с использованием платежной карточки, ее реквизитов, поддельной платежной карточки или иного незаконного способа, совершенные держателем платежной карточки или третьим лицом;
16) идентификационный номер платежной карточки - комбинация цифр на платежной карточке, применяемая эмитентом в целях идентификации данной платежной карточки.
3. Сведения по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег, включают:
1) сведения о количестве электронных терминалов по форме № 1 согласно приложению 1 к Правилам;
2) сведения о количестве платежных карточек в обращении по форме № 2 согласно приложению 2 к Правилам;
3) сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек по форме № 3 согласно приложению 3 к Правилам;
4) сведения о количестве и объемах операций по форме № 4 согласно приложению 4 к Правилам;
5) сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов по форме № 5 согласно приложению 5 к Правилам;
6) сведения об объемах мошеннических операций с использованием платежных карточек по форме № 6 согласно приложению 6 к Правилам;
7) сведения о количестве агентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег по форме № 7 согласно приложению 7 к Правилам;
8) сведения о количестве и объемах операций, проведенных с использованием электронных денег, по форме № 8 согласно приложению 8 к Правилам;
9) сведения о количестве электронных денег в обращении и о количестве и объемах операций по выпуску и погашению электронных денег по форме № 9 согласно приложению 9 к Правилам;
10) сведения о количестве и объемах операций по приобретению и реализации электронных денег агентами эмитента электронных денег по форме № 10 согласно приложению 10 к Правилам;
11) сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, по форме № 11 согласно приложению 11 к Правилам;
12) сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками по форме № 12 согласно приложению 12 к Правилам.

14) сауда нүктесі – тауарлар және қызмет көрсету үшін ақы төлеуді жүзеге асыруға арналған POS-терминалдың орналасқан жері;
15) төлем карточкаларын пайдалана отырып алаяқтық операциялар – төлем карточкасын, оның деректемелерін, қолдан жасалған төлем карточкасын немесе өзге заңсыз тәсілді пайдалана отырып, төлем карточкасының ұстаушысы немесе үшін тұлға жасаған заңсыз қолма-қол емес төлемдер, ақша аударымдары және/немесе қолма-қол ақша беру бойынша операциялар;
16) төлем карточкасының сәйкестендіру нөмірі – төлем карточкасындағы, эмитент осы төлем карточкасын сәйкестендіру мақсатында қолданатын цифрлардың комбинациясы.
3. Электрондық терминалдар мен қашықтан кіру жүйелері, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалану арқылы жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары бойынша мәліметтерге:
1) Ереженің 1-қосымшасына сәйкес № 1 нысан бойынша электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер;
2) Ереженің 2-қосымшасына сәйкес № 2 нысан бойынша айналыстағы төлем карточкаларының саны туралы мәліметтер;
3) Ереженің 3-қосымшасына сәйкес № 3 нысан бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер;
4) Ереженің 4-қосымшасына сәйкес № 4 нысан бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер;
5) Ереженің 5-қосымшасына сәйкес № 5 нысан бойынша аймақтар бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер;
6) Ереженің 6-қосымшасына сәйкес № 6 нысан бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған алаяқтық операциялардың көлемі туралы мәліметтер;
7) Ереженің 7-қосымшасына сәйкес № 7 нысан бойынша электрондық ақша эмитенті агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер;
8) Ереженің 8-қосымшасына сәйкес № 8 нысан бойынша электрондық ақшаны пайдалана отырып жүргізілген операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер;
9) Ереженің 9-қосымшасына сәйкес № 9 нысан бойынша айналыстағы электрондық ақшаның саны және электрондық ақшаны шығару мен өтеу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер;
10) Ереженің 10-қосымшасына сәйкес № 10 нысан бойынша электрондық ақша эмитенті агенттерінің электрондық ақшаны иемдену және өткізу бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер;
11) Ереженің 11-қосымшасына сәйкес № 11 нысан бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банк шоттарындағы ақша қалдықтары туралы мәліметтер;
12) Ереженің 12-қосымшасына сәйкес № 12 нысан бойынша процессинг орталығы және басқа банктермен өзара іс-әрекеті туралы мәліметтер кіреді.

4. Банки представляют в Национальный Банк сведения:
1) предусмотренные подпунктами 1) - 5) и 11) пункта 3 Правил - ежемесячно не позднее 7 числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) предусмотренные подпунктами 6) - 10) пункта 3 Правил - ежеквартально не позднее 7 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) предусмотренные подпунктом 12) пункта 3 Правил – в течение десяти рабочих дней со дня изменения одного из условий формы № 12 согласно приложению 12 к Правилам.
5. Эмитенты платежных карточек представляют в Национальный Банк сведения, предусмотренные подпунктами 1) - 6) и 11) пункта 3 Правил.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Банки, указанные в пунктах 5 и 6 - 9 Правил, представляют в Национальный Банк сведения, предусмотренные подпунктом 12) пункта 3 Правил.";
пункт 14 исключить;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
в приложении 6:
в Пояснениях по заполнению Сведений:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В графе 6 указывается признак, соответствующий операции, по которой представляются Сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в собственной сети;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка за пределами Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети банка с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. В случае отсутствия за отчетный период мошеннических транзакций направляется форма с незаполненными графами 1 – 6 и с указанием значения "0" в графе 7.";
дополнить приложениями 11 и 12 согласно приложениям 6 и 7 к настоящему постановлению соответственно.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан от 11
июля 2014 года № 105
Приложение 1
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа, а
также с использованием
электронных денег
Форма № 1
Сведения о количестве электронных терминалов
______________________________________________________________
наименование банка
на "_____" _________________ 20 ___ год
число месяц
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество
POS-терминалов (единиц)
Количество импринтеров (единиц)
Количество банкоматов (единиц)
в банках
у пред-прини-мателей
в банках
у пред-прини-мателе
с функ-цией выдачи налич-ных денег
с функцией выдачи и приема налич-ных денег
1
2
3
4
5
6
7
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Алматы
город Астана
Продолжение таблицы
Количество
банковских киосков (единиц)
Количество торговых точек (единиц)
Количество предпринимателей (единиц)
Количество терминалов моментальной оплаты (единиц)
без возможности использова-ния платежных карточек
с возможностью использования платежных карточек
с
возможностью использования платежных карточек и с функцией приема (выдачи) наличных денег
8
9
10
11
12
13
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений

4. Банктер Ұлттық Банкке:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 7-нен кешіктірмей - Ереженің 3-тармағының 1) - 5) және 11) тармақшаларында көзделген;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 7-нен кешіктірмей - Ереженің 3-тармағының 6) - 10) тармақшаларында көзделген;
3) Ереженің 12-қосымшасына сәйкес № 12 нысанның бір талабы өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде - Ереженің 3-тармағының 12) тармақшасында көзделген мәліметтерді ұсынады.
5. Төлем карточкаларының эмитенттері Ұлттық Банкке Ереженің 3-тармағының 1) - 6) және 11) тармақшаларында көзделген мәліметтерді ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Ереженің 5 және 6 - 9-тармақтарында көрсетілген банктер Ұлттық Банкке Ереженің 3-тармағының 12) тармақшасында көзделген мәліметтерді ұсынады.";
14-тармақ алынып тасталсын;
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 3-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 4-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 5-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымшада:
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелерде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 6-бағанда Мәліметтер берілетін тиісті операцияның белгісі көрсетіледі:
I – банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып жеке желіде жасалған операциялар;
IІ - банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасының басқа банкінің желісінде жасалған операциялар;
IІІ - банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасынан тыс басқа банктің желісінде жасалған операциялар;
V - Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, банктің жеке желісінде жасалған операциялар.";
мынадай мазмұндағы 9) тармақпен толықтырылсын:
"9. Есепті кезеңде алаяқтық транзакциялар болмаған кезде 1 – 6- бағандары толтырылмаған және 7-бағанда "0" мәні көрсетілген нысан жіберіледі.";
тиісінше осы қаулының 6 және 7-қосымшаларына сәйкес 11 және 12 –қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
1-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
1-қосымша
№ 1-нысан
Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер
_________________________________
банктің атауы
20___ жылғы "_____" ________________
күні айы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
POS-терминалдар саны (бірлік)
Импринтерлер саны (бірлік)
Банкоматтар саны (бірлік)
Банктік киоскілердің саны (бірлік)
Сауда нүктелері-нің саны (бірлік)
Кәсіпкерлердің саны (бірлік)
Жедел төлем терминалдарының саны (бірлік)
банктердегі
кәсіпкерлердегі
банктердегі
кәсіпкерлердегі
қолма-қол ақша беру функциясымен
қолма-қол ақша беру және қабылдау
функциясымен
төлем карточкаларын пайдалану мүмкіндігінсіз
төлем карточкаларын пайдалану мүмкіндігімен
төлем карточкаларын пайдалану мүмкіндігімен және қолма-қол ақша қабылдау (беру) функциясымен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Басшы ___________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер

1. Сведения о количестве электронных терминалов, предусмотренные графами 2-13 настоящих Сведений, указываются по месту их нахождения на последнюю дату отчетного месяца.
2. В графах 2 и 3 указывается количество POS-терминалов банка в разбивке по месту нахождения (в банках или у предпринимателей).
3. В графах 4 и 5 указывается количество импринтеров банка в разбивке по месту нахождения (в банках или у предпринимателей).
4. В графах 6 и 7 указывается количество банкоматов банка в разбивке по функциональным возможностям.
5. В графах 8, 9 и 10 указывается количество банковских киосков в разбивке по функциональным возможностям.
6. В графе 11 указывается количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы
7. В графе 12 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание платежных карточек.
8. В графе 13 указывается количество терминалов моментальной оплаты банка на последнюю дату отчетного месяца.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 2
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 2
Сведения о количестве платежных карточек в обращении
______________________________________________________________
наименование банка
на "_____" _________________ 20 ___ год
число месяц
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество платежных карточек в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоп-лаченные
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-
Казахстанская
Жамбылская
Западно-
Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-
Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Алматы
город Астана
за пределами Республики Казахстан
Продолжение таблицы
Количество использованных платежных карточек (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоп-лаченные
7
8
9
10
11
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений
1. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются Сведения.
2. В графах 3-6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.

1. Осы Мәліметтердің 2-13-бағандарында көзделген, электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер есепті айдың соңғы күні олардың орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
2. 2 және 3-бағандарда банктің POS-терминалдарының саны орналасқан жері бойынша (банктерде немесе кәсіпкерлерде) бөліп көрсетіледі.
3. 4 және 5-бағандарда банктің импринтерлерінің саны орналасқан жері бойынша (банктерде немесе кәсіпкерлерде) бөліп көрсетіледі.
4. 6 және 7-бағандарда банктің банкоматтарының саны функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөліп көрсетіледі.
5. 8, 9 және 10-бағандарда банктік киоскілердің саны функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөліп көрсетіледі.
6. 11-бағанда POS-терминалдар орнатылған сауда нүктелерінің көрсетіледі.
7. 12-бағанда эквайермен төлем карточкаларына қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
8. 13-бағанда есепті айдың соңғы күнгі банктің жедел төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
2-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
2-қосымша
№ 2-нысан
Айналыстағы төлем карточкаларының саны туралы мәліметтер
_________________________________
банктің атауы
20___ жылғы "_____" ________________
күні айы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Айналыстағы төлем карточкаларының саны
(бірлігі)
Пайдаланылған төлем карточкаларының саны
(бірлігі)
Төлем карточкаларын ұстау-шылардың (адамның) саны
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
Басшы ___________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер
1. 2-бағанда Мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
2. 3-6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі.

3. В графах 7-10 указывается количество платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационно-банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
4. В графах 11 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
5. В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком за рубежом.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 3
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 3
Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек
______________________________________________________________
наименование банка
за _________________ 20 ___ год
месяц
Среда проведения операции
Наименование системы платежной карточки
Признак операции
Система/канал связи
Операции по выдаче наличных денег
количество (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений
1. Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек представляются по банку в целом.
2. В графе 1 указывается соответствующая среда проведения операции:
1) банкомат;
2) POS-терминал;
3) импринтер;
4) банковский киоск.
3. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются Сведения.
4. В графе 3 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются Сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в собственной сети;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети банка с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети банка с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.

3. 7-10 бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операцияларды жүргізу және ақпараттық-банк қызметін алу үшін пайдаланылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылған төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
4. 11-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкалары ұстаушыларының саны көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, осындай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
5. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
3-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
3-қосымша
№ 3-нысан
Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
банктің атауы
20___жылғы _____________________
айы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операция белгісі
Байланыс жүйесі/арнасы
Қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Басшы ___________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер тұтастай алғанда, банк бойынша ұсынылады.
2. 1-бағанда операцияны жүргізудің тиісті ортасы көрсетіледі:
1) банкомат;
2) POS–терминал;
3) импринтер;
4) банктік киоск.
3. 2-бағанда Мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
4. 3-бағанда Мәліметтер ұсынылатын тиісті операцияның (банк шотынан ақшаны есептен шығарған кезде) белгісі көрсетіледі.
I - банктің төлем карточкаларын пайдалана отырып, өзінің желісінде жасалған операциялар;
II - банктің карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының басқа банкінің желісінде жасалған операциялар;
III - банктің карточкаларын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасынан тыс жерде басқа банктің желісінде жасалған операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, банктің өзінің желісінде жасалған операциялар;
V - Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып, банктің өзінің желісінде жасалған операциялар.

5. Графа 4 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 4 Сведений. В графе 4 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи – "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров, без участия международной платежной системы, указывается канал связи - "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему, указывается наименование данной системы.
6. В графах 5 и 6 указывается количество и сумма проведенных операций по выдаче наличных денег по платежным карточкам в соответствии с условиями, установленными пунктами 1-5 Сведений.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 4
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 4
Сведения о количестве и объемах операций
______________________________________________________________
наименование банка
за _________________ 20 ___ год
месяц
Вид операции
Среда проведения операции
С использованием платежной карточки или ее реквизитов
наименование системы платежной карточки
признак операции
система/канал связи
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Без использования платежной карточки путем взноса наличных денег
Без использования платежной карточки путем перевода денег с банковского счета
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
8
9
10
11
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений
1. Сведения о количестве и объемах операций представляются по безналичным платежам и переводам денег, осуществленным с использованием платежной карточки или ее реквизитов, а также без использования платежных карточек путем взноса наличных денег через электронные терминалы, перевода денег с банковского счета посредством использования электронных терминалов и систем удаленного доступа.
2. В графе 1 указываются следующие виды операций:
1) оплата товаров и нематериальных ценностей;
2) оплата коммунальных услуг;

5. 4-баған Мәліметтердің 4-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияларының бегілері бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жасалған операциялар бойынша толтырылады:
1) бір процессинг орталығының пайдаланушылары арасында операцияны жүргізген жағдайда, "1PC" байланыс арнасы көрсетіледі;
2) халықаралық төлем жүйесінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операцияны жүргізген жағдайда, "H2H" байланыс арнасы көрсетіледі;
3) халықаралық төлем жүйесі арқылы түрлі процессинг орталықтарының пайдаланушылары арасында операцияны жүргізген жағдайда, осы жүйенің атауы көрсетіледі.
6. 5 және 6-бағандарда Мәліметтердің 1-5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкалары бойынша қолма-қол ақшаны беру бойынша жүргізілген операциялардың саны мен сомасы көрсетіледі.Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
4-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
4-қосымша
№ 4-нысан
Операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер
_________________________________________________
банктің атауы
20___жылғы_____________________
айы
Операцияның түрі
Операцияны жүргізу ортасы
Төлем карточкасын немесе оның деректерін пайдалана отырып
Төлем карточкаларын пайдаланбай қолма-қол ақшаны салу арқылы
Төлем карточкаларын пайдаланбай банк шотынан ақша аудару арқылы
төлем карточкасы жүйесінің атауы
Операцияның белгісі
байланыс жүйесі/
арнасы
Операциялардың саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
Операциялардың саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
Операциялардың саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Басшы ___________________________________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер төлем карточкаларын немесе оның деректемелерін пайдалана отырып, сондай-ақ оларды электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақша салу, электрондық терминалдарды және қашықтан кіру жүйесін пайдалану бойынша банк шотынан ақша аудару арқылы пайдалана отырып қолма-қол жасалмайтын төлемдер және ақша аударымы бойынша беріледі.
2. 1-бағанда операциялардың мынадай түрлері көрсетіледі:
1) тауарларға және материалдық емес құндылықтарға ақы төлеу;
2) коммуналдық қызмет көрсетуге ақы төлеу;

3) оплата услуг операторов сотовой связи;
4) оплата услуг Акционерного общества "Казахтелеком";
5) оплата кабельного телевидения;
6) налоговые платежи;
7) таможенные платежи;
8) страхование;
9) выдача займов;
10) погашение займов;
11) размещение вкладов, по которым начисляется вознаграждение;
12) снятие вкладов, по которым начисляется вознаграждение;
13) переводы с одного банковского счета клиента на другой банковский счет;
14) пополнение банковского счета путем взноса наличных денег;
15) иные виды платежей и переводов денег.
3. В графе 2 указывается соответствующая среда проведения операции:
При использовании платежной карточки или ее реквизитов:
1) банкомат;
2) POS-терминал;
3) импринтер;
4) банковский киоск;
5) интернет-ресурс;
6) мобильный телефон;
7) иное устройство или система удаленного доступа (наименование).
Без использования платежной карточки:
1) банковский киоск;
2) интернет-ресурс;
3) мобильный телефон;
4) терминал моментальной оплаты;
5) иное устройство или система удаленного доступа (наименование).
4. В графах 3-7 указываются сведения по безналичным платежам и переводам денег с использованием платежной карточки или ее реквизитов.
5. В графе 3 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются Сведения.
6. В графе 4 указывается признак, соответствующий операции (на момент списания денег с банковского счета), по которой представляются Сведения:
І - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в собственной сети;
II - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка Республики Казахстан;
III - операции, совершенные с использованием платежных карточек банка в сети другого банка за пределами Республики Казахстан;
IV - операции, совершенные в собственной сети банка с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан;
V - операции, совершенные в собственной сети банка с использованием платежных карточек эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан.
7. Графа 5 заполняется по операциям с использованием платежных карточек международных платежных систем с признаками операции II, III, IV и V, установленными пунктом 6 Сведений. В графе 5 указываются следующие данные:
1) в случае проведения операции между пользователями одного процессингового центра указывается канал связи – "1PC";
2) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров, без участия международной платежной системы, указывается канал связи - "H2H";
3) в случае проведения операции между пользователями разных процессинговых центров через международную платежную систему, указывается наименование данной системы.

3) ұялы байланыс операторларының қызметіне ақы төлеу;
4) "Қазақтелеком" акционерлік қоғамының қызметіне ақы төлеу;
5) кабельдік теледидарға ақы төлеу;
6) салық төлемдері:
7) кеден төлемдері;
8) сақтандыру;
9) заемдар беру;
10) заемдарды өтеу;
11) сыйақы төленетін салымдарды орналастыру;
12) сыйақы төленетін салымдарды алу;
13) клиенттің бір банк шотынан басқа банк шотына аударымдар;
14) банк шотын қолма-қол ақша салу арқылы толықтыру;
15) ақша төлемі мен аударымының өзге түрлері.
3. 2-бағанда операциялар жүргізудің тиісті ортасы көрсетіледі:
Төлем карточкаларын немесе оның деректемелерін пайдалану кезінде:
1. банкомат;
2. POS-терминал;
3. импринтер;
4. банктік дүңгіршек;
5. интернет-ресурс;
6. ұялы телефон;
7. өзге де құрылғы немесе қашықтан кіру жүйесі (атауы).
Төлем карточкаларын пайдаланбай:
1) банктік дүңгіршек;
2) интернет-ресурс;
3) ұялы телефон;
4) бір сәттік төлем терминалы;
5) өзге де құрылғы немесе қашықтан кіру жүйесі (атауы).
4. 3-7-бағандарда төлем карточкаларын немесе оның деректемелерін пайдалана отырып қолма-қол жасалмайтын ақша төлемі мен аударымы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
5. 3-бағанда төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі, ол бойынша мәліметтер ұсынылады.
6. 4-бағанда операцияға сәйкес келетін белгі көрсетіледі (банк шотынан ақшаны есептен шығарған кезде), ол бойынша мәліметтер ұсынылады:
I – банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
II – банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
III – банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасынан тыс басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
IV – Қазақстан Республикасының басқа банктері шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің меншікті желісінде жасалған операциялар;
V – Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттері шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып, банктің меншікті желісінде жасалған операциялар.
7. 5-баған Мәліметтердің 6-тармағында белгіленген II, III, IV және V операцияларының белгісі бар халықаралық төлем жүйелерінің төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген операциялар бойынша толтырылады. 5-бағанда мынадай деректер көрсетіледі:
1) бір процессинг орталығы пайдаланушылары арасында операциялар жүргізілген жағдайда – "1РС";
2) халықаралық төлем жүйелерінің қатысуынсыз түрлі процессинг орталықтары арасында операциялар жүргізілген жағдайда – "Н2Н";
3) түрлі процессинг орталықтары арасында халықаралық төлем жүйелері арқылы операциялар жүргізілген жағдайда осы жүйенің атауы көрсетіледі.

8. В графах 6 и 7 указывается количество и сумма проведенных безналичных платежей и переводов денег с использованием платежной карточки или ее реквизитов в соответствии с условиями, установленными пунктами 1-7 Сведений.
9. В графах 8 и 9 указывается количество и сумма операций, осуществленных без использования платежных карточек путем взноса наличных денег через электронные терминалы, в соответствии с условиями, установленными пунктами 1 и 3 Сведений.
10. В графах 10 и 11 указывается количество и сумма безналичных платежей и переводов денег, осуществленных без использования платежных карточек путем перевода денег с банковского счета посредством использования электронных терминалов и систем удаленного доступа, в соответствии с условиями, установленными пунктами 1 и 3 Сведений.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 5
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 5
Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов
______________________________________________________________
наименование банка
за _________________ 20 ___ год
месяц
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Среда проведения операции
С использованием платежной карточки
безналичные платежи и переводы денег
операции по выдаче наличных денег
количество операций (единиц)
сумма тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Алматы
город Астана
Продолжение таблицы
Без использования платежной карточки путем взноса наличных денег
Без использования платежной карточки путем перевода денег с банковского счета
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
7
8
9
10
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений
1. Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов представляются по безналичным платежам и переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек, а также без их использования путем взноса наличных денег через электронные терминалы, переводам денег с банковского счета посредством использования электронных терминалов и систем удаленного доступа.

8. 6 және 7-бағандарда Мәліметтердің 1-5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес төлем карточкаларын және оның деректемелерін пайдалана отырып жүргізілген ақша төлемдері мен аударымының саны мен сомасы көрсетіледі.
9. 8 және 9-бағандарда Мәліметтердің 1-2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақшаны салу бойынша төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асырылған операциялардың саны және сомасы көрсетіледі.
10. 10 және 11-бағандарда Мәліметтердің 1 және 2-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес электрондық терминалдарды және қашықтан кіру жүйесін пайдалану бойынша банк шотынан ақша аудару арқылы төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын ақша төлемі мен аударымының саны және сомасы көрсетіледі.Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 103 қаулысына
5-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан
кіру жүйелері, сондай-ақ
электрондық ақшаны пайдалану
арқылы жүзеге асырылған ақша
төлемдері мен аударымдары
бойынша мәліметтерді ұсыну
ережесіне
5-қосымша
№ 5 нысан
Аймақтар бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер
_________________________________
банктің атауы
20___ жылғы "_____" ________________
күні айы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасын пайдалана отырып
Төлем карточкаларын пайдаланбай қолма-қол ақшаны салу арқылы
Төлем карточкаларын пайдаланбай банк шотынан ақша аудару арқылы
Қолма-қол жасалмайтын төлемдер
Қолма-қол ақша беру бойынша операциялар
Операциялар саны (бірлік)
сомасы
(мың теңге)
Операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
Операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
Операциялар саны (бірлік)
сомасы
(мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Басшы ___________________________________
(Аты-жөні)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Аты-жөні) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер
1. Аймақтар бойынша операциялардың саны және көлемі туралы мәліметтер төлем карточкаларын пайдалана отырып, сондай-ақ электрондық терминалдарды және қашықтан кіру жүйесін пайдалану бойынша банк шотынан ақша аудару арқылы төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын ақша төлемі мен аударымдары, сондай-ақ қолма-қол ақша беру операциялары бойынша ұсынылады.

2. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет-ресурс, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа, сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка.
3. В графе 2 указывается соответствующая среда проведения операции:
При использовании платежных карточек:
1) банкомат;
2) POS-терминал;
3) импринтер;
4) банковский киоск;
5) интернет-ресурс;
6) мобильный телефон;
7) иное устройство или система удаленного доступа (наименование).
Без использования платежных карточек:
1) банковский киоск;
2) интернет-ресурс;
3) мобильный телефон;
4) иное устройство или система удаленного доступа (наименование).
4. В графах 3-6 указываются количество и сумма операций по безналичным платежам и переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций, по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І - операции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных банком;
IV - операции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами Республики Казахстан, за исключением платежных карточек банка;
V - операции, совершенные в сети обслуживания банка с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.
5. В графах 7 и 8 указывается количество и сумма платежей, осуществленных без использования платежных карточек путем взноса наличных денег через электронные терминалы.
6. В графах 9 и 10 указывается количество и сумма безналичных платежей и переводов денег, осуществленных без использования платежных карточек путем перевода денег с банковского счета посредством использования электронных терминалов и систем удаленного доступа.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 11
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 11
Сведения об остатках денег на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек
______________________________________________________________
наименование банка
за ___________________ 20 ___ год
месяц
Вид карточки
Среднемесячный остаток
(тысяч тенге)
Остаток денег
на конец
последнего дня отчетного месяца
(тысяч тенге)
1
2
3
Платежные карточки
(за исключением предоплаченных платежных карточек)
Предоплаченные платежные карточки
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений

2. Мәліметтер операция жүргізу үшін пайдаланылған жабдықтың тұрған жері бойынша көрсетіледі. Операциялар интернет-ресурсы, ұялы телефон немесе өзге де қашықтан кіру жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда, мәліметтер банктің ақпарат жүйесіндегі клиенттің банк шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
3. 2-бағанда операциялар жүргізудің тиісті ортасы көрсетіледі:
Төлем карточкаларын пайдалану кезінде:
1) банкомат;
2) POS-терминал;
3) импринтер;
4) банктік киоск;
5) интернет-ресурс;
6) ұялы телефон;
7) өзге де құрылғы немесе қашықтан кіру жүйесі (атауы).
Төлем карточкаларын пайдаланбай:
1) банктік киоск;
2) интернет-ресурс;
3) ұялы телефон;
4) өзге де құрылғы немесе қашықтан кіру жүйесі (атауы).
4. 3-6-бағандарда қолма-қол жасалмайтын ақша төлемі мен аударымдары бойынша операциялардың, төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операциялардың мынадай белгілері бойынша операциялардың санына және сомасына қосу арқылы есептелінеді (банк шотынан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып банктің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
IV - банк шығарған төлем карточкаларын пайдалана отырып Қазақстан Республикасының басқа банкінің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
V - Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттері шығарған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының резидент еместері болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері тарататын төлем карточкаларын пайдалана отырып, банктің қызмет көрсету желісінде жасалған операциялар;
5. 7 және 8-бағандарда электрондық терминалдар арқылы қолма-қол ақшаны салу бойынша төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асырылған төлемдер саны және сомасы көрсетіледі.
6. 9 және 10-бағандарда электрондық терминалдарды және қашықтан кіру жүйесін пайдалану бойынша банк шотынан ақша аудару арқылы төлем карточкаларын пайдаланбай жүзеге асырылған қолма-қол жасалмайтын ақша төлемі мен аударымының саны және сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
6-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
11-қосымша
№ 11 нысан
_________________________________
банктің атауы
20___жылғы "_____" ________________
күні айы
төлем карточкаларын пайдалана отырып операциялар жүзеге асырылатын банк шоттарындағы ақша қалдығы туралы мәліметтер
Карточка түрлері
Орташа айлық қалдық
(мың теңге)
Есепті айдың соңғы күнінің соңындағы қалдық ақша
(мың теңге)
1
2
3
Төлем карточкалары (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда)
Алдан ала төленген төлем карточкалары
Басшы ___________________________________
(Аты-жөні)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Аты-жөні) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В графе 1 указывается вид карточки:
1) Платежные карточки (за исключением предоплаченных платежных карточек) - по данной строке в графах 2 и 3 проставляется общая сумма остатков денег по банковским счетам, по которым осуществляются операции с использованием дебетных, дебетных с кредитным лимитом, кредитных карточек, за исключением суммы денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
2) Предоплаченные платежные карточки – по данной строке в графах 2 и 3 проставляется сумма остатка денег по консолидированному счету эмитента, предназначенному для учета операций, осуществляемых с использованием предоплаченных платежных карточек.
2. В графе 2 указывается сумма среднемесячных остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платежных карточек, за отчетный месяц. Среднемесячный остаток за отчетный месяц рассчитываются путем суммирования ежедневных остатков на банковских счетах, числящихся в течение только рабочих дней отчетного месяца (без учета праздничных и выходных дней) и деления полученного значения на количество рабочих дней отчетного месяца.
3. В графе 3 указывается сумма остатков на банковских счетах, по которым осуществляются операции с использованием платҰжных карточек, по состоянию на конец последнего дня отчетного месяца.
4. Остатки на банковских счетах в иностранной валюте ежедневно пересчитываются в тенге по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном в пункте 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "Об установлении порядка определения и применения рыночного курса обмена валют", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 июля 2014 года № 105
Приложение 12
к Правилам представления
сведений по платежам и
переводам денег,
осуществленным через
электронные терминалы и
системы удаленного доступа,
а также с использованием
электронных денег
Форма № 12
Сведения о процессинговом центре и взаимодействии с другими банками
______________________________________________________________
наименование банка
на "_____" _________________ 20 ___ год
число месяц
Наименование процессингового центра
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре
Наименование банка контрагента, с которым заключен договор на использование канала связи H2H
Наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H
2
3
4
Руководитель ___________________________________
(Фамилия, Имя, Отчество)
Исполнитель ____________________________________ _________
(Фамилия, Имя, Отчество) телефон
"____" _____________ 20 ___ год
Пояснения по заполнению Сведений

1. 1-бағанда карточканың түрі көрсетіледі:
1) Төлем карточкалары (алдын ала төленген төлем карточкаларын қоспағанда) - 2 және 3-бағандарда осы жол бойынша алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін арналған эмитенттің шоғырландырылған шоты бойынша ақша сомасын қоспағанда дебеттік, кредиттік лимиті бар дебеттік, кредиттік карточкаларды пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банк шоттары бойынша қалдық ақшаның жалпы сомасы қойылады.
2) Алдын ала төленген төлем карточкалары – 2 және 3-бағандарда осы жол бойынша алдын ала төленген төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операцияларды есепке алу үшін арналған эмитенттің шоғырландырылған шоты бойынша қалдық ақша сомасы қойылады.
2. 2-бағанда есепті айда төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банк шоттарындағы орташа айлық қалдық сомасы көрсетіледі. Есепті айда орташа айлық қалдық есепті айдың жұмыс күні ішінде ғана есептелетін (мереке және демалыс күндерін есептемей) банк шоттарындағы күнделікті қалдықты қосу және алынған мәнді есепті айдың жұмыс күнінің санына бөлу арқылы есептеледі.
3. 3-бағанда есепті айдың соңғы күнінің соңындағы жағдай бойынша төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылатын операциялар бойынша банк шоттарындағы қалдық сома көрсетіледі.
4. Шетел валютасымен банк шоттарындағы қалдық күн сайын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы
№ 15 қаулысының 1-тармағында және нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын анықтау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта саналады
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 11 шілдедегі
№ 105 қаулысына
7-қосымша
Электрондық терминалдар мен
қашықтан кіру жүйелері,
сондай-ақ электрондық ақшаны
пайдалану арқылы жүзеге
асырылған ақша төлемдері мен
аударымдары бойынша
мәліметтерді ұсыну ережесіне
12-қосымша
№ 12 нысан
20 ___ жылғы "_____" _________________
күні айы
______________________________________________________________
банктің атауы
басқа банктермен өзара іс-әрекеті және процессинг орталығы туралы мәліметтер
Процессинг орталығының атауы
Процессинг орталығында өңделетін операциялар бойынша төлем карточкалары жүйелерінің атауы
H2H байланыс арнасын пайдалану шарты жасалған қарсы агенттің банкінің атауы
H2H байланыс арнасы шеңберінде өңделетін операциялар бойынша төлем карточкалары жүйесінің атауы
1
2
3
4
Басшы ___________________________________
(Аты-жөні)
Орындаушы ____________________________________ _________
(Аты-жөні) телефон
20 ___ жылғы "____" _____________
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірмелер

1. В графе 1 указывается наименование процессингового центра, услугами которого пользуется банк. В случае использования собственного процессинга указывается наименование отчитывающегося банка.
2. В графе 2 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в процессинговом центре.
3. В графе 3 указывается наименование банка, с которым отчитывающийся банк заключил договор на использование канала связи H2H.
4. В графе 4 указывается наименование систем платежных карточек, операции по которым обрабатываются в рамках использования канала связи H2H.

1. 1-бағанда банкке қызмет көрсететін процессинг орталығының атауы көрсетіледі. Меншікті процессингті пайдаланған жағдайда, есеп беретін банктің атауы көрсетіледі.
2. 2-бағанда процессинг орталығында өңделетін операциялар бойынша төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.
3. 3-бағанда есеп беретін банкпен H2H байланыс арнасын пайдалануға шарт жасаған банктің атауы көрсетіледі.
4. -бағанда H2H байланыс арнасын пайдалану шеңберінде өңделетін операциялар бойынша төлем карточкалары жүйесінің атауы көрсетіледі.