О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования банков второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 211. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2014 года № 9949. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 92 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также форм и сроков представления отчетности" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7601, опубликованное 24 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 150-151 (26969-26970)) следующие изменения и дополнение:
в Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных лимитов для банковского конгломерата, а также формы и сроки представления отчетности, утвержденные указанным постановлением:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) уполномоченный орган - Национальный Банк Республики Казахстан.";
части первую и вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Банковский холдинг или банк, не имеющий банковского холдинга, но имеющий дочернюю организацию, ежеквартально, не позднее первого числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом с приложением финансовой отчетности участников банковского конгломерата на бумажном носителе и (или) в электронном формате, по форме в соответствии с приложением 1 к Нормативным значениям, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3-1 настоящих Нормативных значений.
При этом финансовая отчетность участников банковского конгломерата, ранее представленная в уполномоченный орган в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 130 "Об утверждении форм финансовой отчетности финансовых организаций, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, микрофинансовых организаций, акционерного общества "Банк Развития Казахстана" и инвестиционных фондов, а также Правил их представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8571, не прилагается.";

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне екінші деңгейдегі банктерді пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 211 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 10 желтоқсанда № 9949 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 147 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк конгломератына арналған нормативтік мәндерін және пруденциалдық нормативтер мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу әдістемелерін, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерін белгілеу туралы" 2012 жылғы 24 ақпандағы № 92 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7601 тіркелген, 2012 жылғы 24 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінде № 261-266 (27340) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк конгломератына арналған нормативтік мәндері және пруденциалдық нормативтер мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу әдістемелерінде, сондай-ақ есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерінде:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.";
3-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк холдингі немесе банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банк тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінен кешіктірмей осы Нормативтік мәндердің 3-1-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, Нормативтік мәндердің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға банк конгломераты қатысушыларының қаржылық есептілігін қоса бере отырып, банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есепті қағаз тасымалдауышта және (немесе) электрондық форматта ұсынады.
Бұл ретте банк конгломераты қатысушыларының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8571 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептілігінің нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 27 мамырдағы № 130 қаулысына сәйкес уәкілетті органға бұрын ұсынған қаржылық есептілігі қоса берілмейді.";

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Отчет о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом с приложением финансовой отчетности участников банковского конгломерата на бумажном носителе и (или) в электронном формате по форме в соответствии с приложением 1 к Нормативным значениям представляется в уполномоченный орган ежеквартально, не позднее первого числа четвертого месяца, следующего за отчетным кварталом, следующими участниками банковского конгломерата:
банковским холдингом, имеющим прямо или косвенно зависимую организацию и (или) дочернюю организацию, являющуюся банком, который имеет дочерние организации, в том числе банк, имеющий дочерние организации;
банком, являющимся банковским холдингом и имеющим дочерние организации, в том числе банк, который имеет дочерние организации.";
подпункт 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"1) 25 (двадцати пяти) процентов от собственного капитала банковского конгломерата для прочих заемщиков (в том числе не более 0,10 от собственного капитала банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch);";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 сентября 2014 года.
Абзацы шестой, восьмой, девятый, десятый и одиннадцатый пункта 2 настоящего постановления действуют до 1 июля 2015 года.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Председатель__________________ А.Смаилов
14 ноября 2014 года
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 22 октября 2014 года № 211
"Приложение 1
к Нормативным значениям
и методикам расчетов
пруденциальных нормативов
и иных обязательных лимитов
для банковского конгломерата,
а также формам и срокам
представления отчетности
Форма
Отчет
о выполнении пруденциальных нормативов банковским конгломератом
_______________________________________________________________
(наименование банковского холдинга либо банка, не имеющего
банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию)
(нужное подчеркнуть)
по состоянию на _______ 20__г.
Таблица 1
Расчет уставного капитала банковского конгломерата
Наименование
Сумма (в тысячах тенге)
Уставный капитал банковского конгломерата, в том числе:
уставный (оплаченный) капитал банковского холдинга либо банка, не имеющего банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию
выкупленные (изъятый капитал) акции банковского холдинга либо банка, не имеющего банковского холдинга, но имеющего дочернюю организацию
Таблица 2
Расчет коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата ______________
Наименование участника банковского конгломерата
Сумма (тысячах тенге)
1
Фактический размер собственного капитала участника 1 банковского конгломерата
1.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есебін уәкілетті органға банк конгломераты қатысушыларының қаржылық есептілігімен қоса Нормативтік мәндердің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдауышта және (немесе) электрондық форматта тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі төртінші айдың бірінен кешіктірмей банк конгломератының мынадай қатысушылары ұсынады:
еншілес ұйымдары бар банк болып табылатын тікелей немесе жанама тәуелді ұйымы және (немесе) еншілес ұйымы бар банк холдингі, оның ішінде еншілес ұйымдары бар банк;
банк холдингі болып табылатын және еншілес ұйымдары бар банк, оның ішінде еншілес ұйымдары бар банк.";
13-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) басқа да қарыз алушылар үшін банк конгломератының меншікті капиталының 25 (жиырма бес) пайызынан (оның iшiнде Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резиденттерге және Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланктiк қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкiн болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінiң мiндеттемелерi бойынша банк конгломератының меншікті капиталының 0,10-нан артық емес);";
1-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2014 жылғы 1 қыркүйектен бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Осы қаулының 2-тармағының алтыншы, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтары 2015 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің
Төрағасы
Ә. Смайылов _________________
2014 жылғы 14 қараша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 22 қазандағы
№ 211 қаулысына
қосымша
"Банк конгломератына арналған нормативтік
мәндеріне және пруденциалдық нормативтер
мен өзге де міндетті лимиттерді есептеу
әдістемелеріне, сондай-ақ есептілікті ұсыну
нысандары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
Банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есеп
____________________________________________________________________
(банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес
ұйымы бар банктің атауы)
(қажеттісінің астын сызу қажет)
20__ж._______ жағдай бойынша
1-кесте
Банк конгломератының жарғылық капиталын есептеу
Атауы
Сома (мың теңгемен)
Банк конгломератының жарғылық капиталы, оның ішінде:
банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің жарғылық (төленген) капиталы
банк холдингінің не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің сатып алынған акциялары (алынған капиталы)
2-кесте
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік
коэффициентінің есебі
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті
_____________________________
Банк конгломераты қатысушысының атауы
Сома (мың теңгемен)
1
банк конгломератының 1 қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
1.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:

1.1.1
участника 2 банковского конгломерата
1.1.n
участника n банковского конгломерата
1.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
n
Фактический размер собственного капитала участника n банковского конгломерата
n.1
Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал:
n.1.1
участника n банковского конгломерата
n.1.n
участника n банковского конгломерата
n.2
Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)
Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата
Сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешенных по степени риска
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата
Примечание:
строка "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата (за вычетом инвестиций)" равна строке "Фактический размер собственного капитала участника банковского конгломерата" за вычетом строки "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал";
строка "Инвестиции участника банковского конгломерата в капитал" равна сумме строк 1.1.1, …, 1.1.n;
строка "Фактический размер собственного капитала банковского конгломерата" представляет собой сумму строк 1.2,…,n.2.
Таблица 3
Расчет максимального размера риска на одного заемщика
Наименование коэффициента
Размер риска (в тысячах тенге)
Отношение риска к размеру собственного капитала банковского конгломерата
Сведения о должнике и виде риска банковского конгломерата
Наименование должника
Вид риска (займ, гарантия)
Сумма (в тысячах тенге)
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, не связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Максимальный размер риска банковского конгломерата к лицу, связанному с банковским конгломератом особыми отношениями
Максимальный размер риска банковского конгломерата по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и двух последующих месяцев, а также по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами оффшорных зон, за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard&Poor's или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service и Fitch)
Сумма рисков банковского конгломерата, размер каждого из которых превышает десять процентов собственного капитала банковского конгломерата
Руководитель
(лицо, уполномоченное на подписание отчета)
(подпись)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер
(лицо, уполномоченное на подписание отчета)
(подпись)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
место для печати
Исполнитель (подпись, номер телефона)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)".

1.1.1
банк конгломератының 2 қатысушысының
1.1.n
банк конгломератының n қатысушысының
1.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
n
Банк конгломераты n қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері
n.1
Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары:
n.1.1
банк конгломератының n қатысушысының
n.1.n
банк конгломератының n қатысушысының
n.2
Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)
Банк конгломераты меншікті капиталының нақты мөлшері
Банк конгломераты қатысушыларының тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің сомалары
Банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілік коэффиценті
Ескерту:
"Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері (инвестицияларды шегергенде)" деген жол "Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жол шегерілгенде "Банк конгломераты қатысушысының меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жолға тең;
"Банк конгломераты қатысушысының капиталға инвестициялары" деген жол 1.1.1, …, 1.1.n жолдардың қосындысына тең;
"Банк конгломераты меншікті капиталының нақты мөлшері" деген жол 1.2, …, n.2 жолдардың қосындысын білдіреді.
3-кесте
Бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерін есептеу
Коэффициенттің атауы
Тәуекелдің мөлшері (мың теңгемен)
Тәуекелдің банк конгломераты меншікті капиталының мөлшеріне қатынасы
Борышкер және банк конгломераты тәуекелінің түрі туралы мәліметтер
Борышкердің атауы
Тәуекелдің түрі (қарыз, кепілдік)
Сомасы (мың теңгемен)
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты емес тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Банк конгломератымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard&Poor's агенттiгiнiң рейтингi немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резиденттерге және Standard&Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еместерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланктiк қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейiнгi екi ай iшiнде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкiн болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етiлмеген шартты мiндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасының резидент еместерінiң мiндеттемелерi бойынша банк конгломераты тәуекелінің ең жоғары мөлшері.
Әрқайсысының мөлшері банк конгломераты меншікті капиталының он пайызынан асатын банк конгломераты тәуекелдерінің сомасы
Басшы
(есепке қол қоюға уәкілетті тұлға) (қолы) Тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Бас бухгалтер
(есепке қол қоюға уәкілетті тұлға) (қолы) Тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Мөр орны
Орындаушы (қолы, телефон нөмірі) Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)".