Об утверждении Правил мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2015 года № 10850. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодические печатные издания и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 марта 2015 года № 221
Правила мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок мониторинга и контроля инвентаризации парниковых газов.
2. Действие настоящих Правил распространяется на субъектов распределения квот на выбросы парниковых газов.

Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 сәуірде № 10850 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналасуын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 19 наурыздағы
№ 221 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленген және парниктік газдарды түгендеу мониторингі мен оны бақылау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың әрекеті парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу субъектілеріне қолданылады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) неопределенность (погрешность) – параметр, ассоциируемый с результатом количественного определения, который характеризует разброс значений, относящихся к количественной величине;
2) оператор установки – физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится установка;
3) коэффициент окисления – множитель, используемый при сжигании топлива для учета неполного преобразования углерода в двуокись углерода;
4) план мониторинга выбросов парниковых газов (далее – план мониторинга) – документ, разрабатываемый оператором установки на период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период или на срок реализации проектов и программ по сокращению выбросов и увеличению поглощения парниковых газов;
5) коэффициент теплотворного нетто-значения – множитель, используемый для перевода сжигаемого топлива в энергетические единицы, который выражается в терраджоулях на тонну сжигаемого топлива;
6) коэффициент преобразования – множитель, используемый для учета неполного преобразования углерода в парниковые газы в промышленных процессах;
7) утверждение по парниковым газам – декларация или фактическое и объективное заявление, сделанное оператором установки, в том числе в рамках ежегодного отчета по инвентаризации парниковых газов;
8) данные о деятельности по парниковым газам – количественная мера деятельности организации, результатом которой является выброс парниковых газов;
9) мониторинг выбросов парниковых газов – непрерывная или периодическая оценка объемов выбросов и удаления парниковых газов или сопутствующих данных по парниковым газам;
10) коэффициент выбросов парниковых газов – множитель, необходимый для определения объема выбросов парниковых газов на основе данных о деятельности установки;
11) контроль инвентаризации парниковых газов – деятельность уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) по оценке результатов инвентаризации парниковых газов и ежегодных отчетов оператора установки на соответствие требованиям статьи 94-11 Кодекса и планов мониторинга;
12) уровень заверения – степень достоверности данных, которая требуется от органа по валидации и верификации при верификации отчета об инвентаризации парниковых газов для выявления в нем существенных ошибок, упущений или ошибочных толкований и соответствия Формам отчетов об инвентаризации парниковых газов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11818).

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) белгісіздік (дәлсіздік) – сандық шамасына қатысты мәндер шашыраңқылығын сипаттайтын сандық анықтау нәтижесімен ассоцияланатын параметр;
2) қондырғы операторы – меншігінде немесе өзге заңды пайдалануында қондырғысы бар жеке немесе заңды тұлға;
3) қышқылдану коэфиценті – көміртегінің көміртегі қостотығына толық қайта түзілуін есептеу үшін отынды жағу кезінде пайдаланылатын көбейткіш;
4) парниктік газдар шығарындыларының мониторинг жоспары (бұдан әрі – мониторинг жоспары) – тиісті кезеңге немесе парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңірулерін ұлғайту бойынша жобалар мен бағдарламаларды іске асыру мерзіміне бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарының қолданылу кезеңінде қондырғы операторы әзірлейтін құжат;
5) нетто-мәннің жылу шығару коэффициенті – жағылатын отынды энергетикалық бірліктерге ауыстыру үшін қолданылатын көбейткіш, ол жағылатын отынның бір тоннасына терраджоульмен беріледі;
6) өзгерту коэффициенті – өнеркәсіптік процестерде көміртегінің парниктік газдарға толық өзгермеуін есепке алу үшін пайдаланылатын көбейткіш;
7) парниктік газдар бойынша бекіту – қондырғы операторымен, оның ішінде парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есеп шеңберінде жасалған декларация немесе нақты және объективті өтініш;
8) парниктік газдар бойынша қызмет туралы деректер – ұйымдар қызметінің сандық өлшемі, оның нәтижесі парниктік газдар шығарындылары болып табылады;
9) парниктік газдар шығарындыларын мониторингілеу – шығарындылар көлемдерін және парниктік газдарды жою немесе парниктік газдар бойынша қосымша деректерді үздіксіз немесе дүркін-дүркін бағалау;
10) парниктік газдар шығарындыларының коэффициенті – қондырғының қызметі туралы деректердің негізінде парниктік газдар шығарындыларының көлемін айқындау үшін қажетті көбейткіш;
11) парниктік газдарды түгендеуді бақылау – парниктік газдарды түгендеу нәтижелерін және қондырғы операторының жыл сайынғы есептерінің Кодекстің 94-11-бабының талаптары мен мониторингілеу жоспарларына сәйкестігін бағалау бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) қызметі;
12) куәландыру деңгейі – парниктік газдарды түгендеу туралы есепті верификациялау кезінде ондағы айтарлықтай қателіктерді, кемшіліктерді немесе қате түсіндірулерді және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11818 тіркелген) Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарына сәйкестігін анықтау үшін верификация және валидация жөніндегі органнан талап етілетін деректер дәйектілігінің дәрежесі.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
4. Мониторинг и контроль инвентаризации парниковых газов на уровне установок осуществляются по выбросам двуокиси углерода, метана, закиси азота, перфторуглерода, при этом их общий объем устанавливается в эквиваленте тонны двуокиси углерода.
5. При проведении мониторинга парниковых газов на уровне установок не учитывается поглощение парниковых газов биомассой зеленых насаждений и иными природными накопителями.
2. Порядок мониторинга инвентаризации парниковых газов
6. Оператор установки разрабатывает и представляет в уполномоченный орган валидированный план мониторинга до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
7. Оператор установки осуществляет мониторинг парниковых газов в соответствии с планом мониторинга, валидированным аккредитованным органом по валидации и верификации. Любые отклонения от плана мониторинга, выявленные ошибки в определении объемов выбросов парниковых газов фиксируются оператором установки в его внутренней документации, которая является доступной для аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию отчета об инвентаризации парниковых газов.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
8. План мониторинга применяется оператором установки в течение всего периода действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
9. Оператор установки вносит изменения в план мониторинга в следующих случаях:
1) переход с метода расчета выбросов парниковых газов на метод их измерения и наоборот;
2) увеличение неопределенности данных о деятельности по парниковым газам или других параметров, которое влечет за собой изменение применения методики, используемой для мониторинга выбросов парниковых газов по установке.
10. Уполномоченный орган рассматривает изменения в план мониторинга в течение пятнадцати календарных дней со дня подачи плана мониторинга с внесенными в него изменениями.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қондырғылар деңгейінде парниктік газдарды түгендеуді мониторингілеу және бақылау көміртегі қостотығының, метанның, азоттың шала тотығының, перфторкөміртектердің шығарындылары бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте олардың жалпы көлемі көміртегі қостотығының бір тоннасына баламамен белгіленеді.
5. Қондырғылар деңгейінде парниктік газдарға мониторинг жүргізу барысында парниктік газдарды жасыл желек биомассасы мен өзге де табиғи жинақтауыштардың сіңіруі ескерілмейді.
2. Парниктік газдарды түгендеу мониторингінің тәртібі
6. Қондырғы операторы валидацияланған мониторинг жоспарын тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының қолданылатын алғашқы жылының бірінші сәуіріне дейін әзірлейді және уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қондырғы операторы парниктік газдар мониторингін валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган растаған мониторинг жоспарына сәйкес жүзеге асырады. Мониторинг жоспарынан кез келген ауытқулар, парниктік газдар шығарындыларының көлемін анықтауда табылған қателерді қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеу туралы есепті растауды жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген ұйымдарға қолжетімді болып табылатын оның ішкі құжаттамасында тіркейді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мониторинг жоспарын қондырғы операторы тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарының бүкіл қолданылу кезеңі ішінде қолданады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қондырғы операторы мониторинг жоспарына өзгерістерді мынадай жағдайларда енгізеді:
1) парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдісінен оларды өлшеу әдісіне және керісінше көшу;
2) қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын мониторингілеу үшін қолданылатын әдістеме деңгейінің өзгеруіне әкелетін, парниктік газдар немесе басқа параметрлер бойынша қызмет туралы деректер белгісіздігінің ұлғаюы.
10. Уәкілетті орган мониторинг жоспарына өзгерістерді өзгерістер енгізілген мониторинг жоспары берілген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды.

11. Мониторинг парниковых газов осуществляется оператором установки с использованием метода расчета либо метода измерения, а также посредством объединения двух методов с предоставлением в уполномоченный орган выбранного метода.
12. Расчеты выбросов парниковых газов производятся оператором установки по формулам, указанным в методиках по соответствующим видам деятельности, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с пунктом 29 статьи 17 Кодекса, либо в методиках расчета выбросов парниковых газов, принятых в рамках международных соглашений и организаций.
В случае мониторинга выбросов парниковых газов посредством расчетов, он производится на основе использования следующих данных и коэффициентов:
1) данные о деятельности по выбросам парниковых газов или выпущенной продукции;
2) коэффициенты выбросов, коэффициенты окисления, коэффициенты преобразования.
13. Мониторинг каждой из вышеуказанных данных и коэффициентов осуществляется оператором установки в соответствии с утвержденным уполномоченным органом планом мониторинга.
14. Применение собственных коэффициентов по установкам регулируется уполномоченным органом с учетом наличия у операторов установок аккредитованных лабораторий, имеющих возможности для проведения необходимых анализов, и доступности по затратам для оператора установки проведения таких расчетов.
15. По результатам мониторинга выбросов парниковых газов оператором установки ведутся записи, документирование и архивация данных в соответствии с процедурами, установленными планом мониторинга.
16. Оператор установки сохраняет в течение десяти лет следующие данные по мониторингу инвентаризации парниковых газов:
1) перечень источников, по которым проводился мониторинг;
2) данные паспорта установки;
3) копии ежегодных отчетов об инвентаризации парниковых газов;
4) данные о деятельности по выбросам парниковых газов или выпущенной продукции, которые использовались для расчетов выбросов парниковых газов;
5) план мониторинга парниковых газов с изменениями и дополнениями;
6) документация по процессу сбора данных о деятельности по парниковым газам;
7) обоснование выбора метода измерения в качестве метода мониторинга, если это применимо;
8) данные, использованные для анализа погрешностей, в случае использования метода измерения;
9) детальное техническое описание систем измерения и описание любых изменений в ней;
10) первичные и сводные результаты измерений, включая журнал отбора проб – в случае использования метода измерения.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).

11. Парниктік газдарды мониторингілеуді қондырғы операторы есептеу әдісін немесе өлшеу әдісін, сондай-ақ уәкілетті органға таңдалған әдісті ұсына отырып, екі әдісті біріктіру арқылы жүзеге асырады.
12. Парниктік газдар шығарындыларын есептеуді қондырғы операторы Кодекс 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген қызмет түрі бойынша арнаулы әдістемелерде немесе халықаралық келісімдер мен ұйымдар шеңберінде қабылданған парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемелерінде көрсетілген формулалар бойынша жүзеге асырады.
Парниктік газдардың шығарындыларын есептеу арқылы мониторингілеу жағдайында ол мынадай деректер мен коэффициенттерді қолдану негізінде жүзеге асырылады:
1) парниктік газдар шығарындылары жөніндегі қызмет немесе шығарылған өнім туралы деректер;
2) шығарындылар коэффициенттері; тотығу коэффициенттері; өзгеру коэффициенттері.
13. Жоғарыда аталған ауысулардың әрқайсысын мониторингілеуді уәкілетті орган бекіткен мониторинг жоспарына сәйкес қондырғы операторы жүзеге асырады.
14. Қондырғылар бойынша өз коэффициенттерін қолдану қондырғы операторларында қажетті сараптамалар жүргізу үшін мүмкіндіктері бар және қондырғы операторы үшін осындай есептерді жүргізу шығындары бойынша қолжетімді аккредиттелген зертханалары болған жағдайда уәкілетті органмен реттеледі.
15. Парниктік газдар шығарындыларын мониторингілеу нәтижелері бойынша қондырғы операторы бекітілген мониторинг жоспарымен белгіленген рәсімдерге сәйкес жазбаларды, деректерді құжаттау мен мұрағаттауды жүргізеді.
16. Қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеуді мониторингілеу бойынша мынадай деректерді он жыл бойы сақтайды:
1) мониторинг жүргізілген көздердің тізбесі;
2) қондырғы паспортының деректері;
3) парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есептер;
4) парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған парниктік газдар шығарындылары жөніндегі қызмет немесе шығарылған өнім туралы деректер;
5) өзгертулері мен толықтырулары бар парниктік газдарды мониторингілеу жоспары;
6) парниктік газдар бойынша қызмет туралы деректерді жинау үдерісі жөніндегі құжаттама;
7) қолдануға жарайтын жағдайда мониторинг әдісі ретінде өлшеу әдісін таңдауды негіздеу;
8) өлшеу әдісін пайдаланған жағдайда дәлсіздіктерді талдау үшін пайдаланылған деректер;
9) өлшеу жүйелерін толық жете сипаттау және ондағы кез келген өзгерістерді сипаттау;
10) өлшеулердің бастапқы және жиынтық нәтижелері, оның ішінде өлшеу әдісін пайдаланған жағдайда сынамаларды сұрыптау журналы.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. В ежегодном отчете об инвентаризации парниковых газов указываются выбросы парниковых газов от регулируемой установки за календарный год и включается следующая информация:
1) идентификационные данные по установке и ее оператору, включая название, адрес, контактное лицо по отчетности, вид деятельности, по которому квотируются выбросы парниковых газов и отчетный год;
2) параметры, по которым проводятся расчеты либо измерения выбросов парниковых газов и результаты инвентаризации парниковых газов, включая данные деятельности по парниковым газам, коэффициенты теплотворных нетто-значений, коэффициенты выбросов, коэффициенты окисления, коэффициенты преобразования, объемы выбросов, по всем источникам выбросов парниковых газов, находящихся в собственности или в законном пользовании на территории Республики Казахстан оператора установки;
3) данные об используемом методе измерения (в случае его использования), включая информацию о его надежности и погрешностях измерительных устройств.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
18. Верификация ежегодных отчетов операторов установок об инвентаризации парниковых газов проводится аккредитованными органами по валидации и верификации. При этом не подлежат верификации отчеты об инвентаризации парниковых газов, предоставляемые субъектами администрирования.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
19. Верификация ежегодного отчета об инвентаризации парниковых газов проводится в период с 1 января до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
20. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
3. Порядок контроля инвентаризации парниковых газов
уполномоченным органом в области охраны окружающей среды
21. Контроль инвентаризации парниковых газов осуществляется путем рассмотрения уполномоченным органом ежегодного верифицированного отчета об инвентаризации парниковых газов на предмет соответствия подпункту 29) статьи 17 Кодекса, полноты представленных в нем данных и информации.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
22. Оператор установки представляет ежегодный верифицированный отчет об инвентаризации парниковых газов или заполняют электронную форму отчета в системе Государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов до 1 апреля года, следующего за отчетным.

17. Парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есепте күнтізбелік жылға реттелетін қондырғыдан тасталатын парниктік газдар шығарындылары көрсетіледі және мынадай ақпарат қамтылады:
1) қондырғы және оның операторы жөніндегі сәйкестендіру деректері, оның ішінде атауы, мекенжайы, есептілік бойынша байланысатын тұлға, парниктік газдар шығарындылары квоталанатын қызмет түрі, есептік жыл;
2) қондырғы операторының Қазақстан Республикасы аумағында меншігіндегі немесе заңды пайдалануындағы парниктік газдардың барлық көздері бойынша, парниктік газдар шығарындылары есептелетін немесе өлшенетін параметрлер және парниктік газдарды түгендеу нәтижелері, оның ішінде парниктік газдар бойынша қызмет деректері, жылу шығарудың нетто-мәндерінің коэффициенттері, шығарындылар коэффициенттері, тотығу коэффициенттері, өзгеру коэффициенттері, шығарындылар көлемдері;
3) қолданылатын өлшеу әдісі жөнінде деректер (қолданылған жағдайда), оның ішінде оның сенімділігі мен өлшеу құралдарының дәлсіздігі туралы деректер.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Парниктік газдарды түгендеу туралы қондырғы операторларының жыл сайынғы есептерін растауды валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органдар жүргізеді. Бұл ретте әкімшілендіру субъектілері ұсынатын парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептер верификациялауға жатпайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы есепті верификациялау есептік жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтары мен 1 сәуірі аралығындағы кезеңде жүргізіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның
парниктік газдарды түгендеуді бақылау тәртібі
21. Парниктік газдарды түгендеуді бақылауды уәкілетті орган парниктік газдарды түгендеу туралы жыл сайынғы верификацияланған есептің Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкестігін, онда ұсынылған деректер мен ақпараттардың толықтығын қарау арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Қондырғы операторы есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған жыл сайынғы есепті ұсынады немесе Парниктік газдар шығарындылары көздерінің және сіңірулерінің мемлекеттік кадастрының жүйесінде есептің электрондық нысанын толтырады.

Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 17.11.2016 № 496 (вводится в действие с 01.01.2018).
23. Уполномоченный орган рассматривает и регистрирует отчеты об инвентаризации парниковых газов в течение 30 календарных дней со дня их подачи.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 17.11.2016 № 496 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Уәкілетті орган парниктік газдарды түгендеу туралы есептерді оларды тапсырған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қарайды және тіркейді.