Об утверждении Правил внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размера
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 167. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2015 года № 10959. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 сентября 2017 года № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 25.09.2017 № 314 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размер.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан".
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ Касымов К.Н.
7 апреля 2015 года
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 167
Правила
внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размер
1. Общие положения
1. Правила внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размер (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О занятости населения".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) гарантийный взнос (далее – взнос) – денежный взнос, обеспечивающий гарантию возврата иностранного работника по истечении срока трудового договора в страну постоянного его проживания;

Жұмыс берушінің жұмысқа орналастыратын елдің банктеріне кепілдік берілген жарна енгізу қағидаларын және оның мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 167 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 мамырда № 10959 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 25 қыркүйектегі № 314 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.09.2017 № 314 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыс берушінің жұмысқа орналастыратын елдің банктеріне кепілдік берілген жарна енгізу қағидалары және оның мөлшері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________Қ.Н. Қасымов
2015 жылғы 7 сәуір
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 167 бұйрығымен бекітілген
Жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепiлдiк берiлген жарна енгiзу қағидалары және оның мөлшерi
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыс берушінің жұмысқа орналастыратын елдің банктеріне кепілдік берілген жарна енгізу қағидалары және оның мөлшері (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кепiлдiк берiлген жарна (бұдан әрi – жарна) – еңбек шартының мерзiмi аяқталғаннан кейiн шетелдiк қызметкердiң өзiнiң тұрақты тұратын елiне қайта оралу кепiлдiгiн қамтамасыз ететiн ақшалай жарна;

2) уполномоченный орган по вопросам занятости (далее - уполномоченный орган) – структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
3) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы – документ выдаваемый местным исполнительным органом областей, городов Астаны и Алматы, определяющий количество иностранной рабочей силы для привлечения на территорию соответствующей административно-территориальной единицы в пределах квоты, распределенной центральным исполнительным органом, по формам согласно приложению 2 и 3 к Правилам и условиям выдачи разрешений иностранному работнику на трудоустройство и работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2012 года № 45.
2. Порядок внесения гарантийного взноса и его размер
3. Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан работодатели вносят взнос за каждого иностранного работника в банки Республики Казахстан.
4. Взносы вносятся на банковский счет работодателя в один из банков на территории Республики Казахстан.
5. В договоре между банком и работодателем указываются:
1) фамилия, имя, номер документа, удостоверяющего личность иностранного работника с указанием государства, на территории которого он проживает постоянно;
2) сумма взноса на каждого работника;
3) порядок возврата взносов банком работодателю.
6. Взнос на одного иностранного работника устанавливается в размере не менее стоимости авиабилета по классу "Экономический" до ближайшего аэропорта государства, на территории которого он проживает постоянно.
7. Взнос на одного иностранного работника из стран Содружества Независимых Государств устанавливается в размере не менее стоимости билета на железнодорожный (вагон купированный) или автомобильный транспорт до ближайшей станции государства, на территории которого он проживает постоянно.
8. Уполномоченный орган выдает письменное согласие работодателю на возврат внесенного им гарантийного взноса при наличии подтверждения органами внутренних дел Республики Казахстан выезда иностранного работника за пределы Республики Казахстан.
9. Уполномоченный орган в течении трех рабочих дней со дня обращения работодателя направляет запрос любым оперативным способом передачи информации, включая телекс, факс и электронное сообщение в органы внутренних дел Республики Казахстан на получение данных о выезде иностранного работника за пределы Республики Казахстан.
При направлении запроса указываются: фамилия, имя, отчество (при наличии) иностранного гражданина, дата рождения, гражданство, номер паспорта, индивидуальный идентификационный номер иностранного гражданина (при наличии), номер разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.

2) жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – жергiлiктi атқарушы органдардың өңiрлiк деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуiн және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi;
3) шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсат – тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағына тарту үшiн орталық атқарушы орган бөлген квота шегiнде шетелдiк жұмыс күшiнiң санын айқындайтын, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 13 қаңтардағы № 45 қаулысымен бекітілген Шетелдік қызметкерге жұмысқа орналасуға және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берудің қағидалары мен шарттарына 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша беретiн құжат.
2. Кепiлдiк берiлген жарнаны енгiзу тәртiбi және оның мөлшерi
3. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат алу үшін жұмыс берушiлер әрбiр шетелдiк қызметкер үшiн Қазақстан Республикасының банктерiне жарна енгiзеді.
4. Жарналар жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы банктердің біріндегі банктік шотына енгізіледі.
5. Банк пен жұмыс берушi арасындағы шартта мыналар:
1) шетелдік қызметкердің өзi аумағында тұрақты тұратын мемлекетті көрсете отырып, тегі, аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
2) әр қызметкерге арналған жарна сомасы;
3) банктің жұмыс берушіге жарналарды қайтару тәртiбi көрсетіледі.
6. Бiр шетелдік қызметкерге арналған жарна ол аумағында тұрақты тұратын мемлекеттің жақын маңдағы әуежайына дейінгі авиабилеттің "Экономикалық" сынып бойынша құнынан кем емес мөлшерде белгіленеді.
7. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінен келген бiр шетелдік қызметкерге арналған жарна ол аумағында тұрақты тұратын мемлекеттің жақын маңдағы станциясына дейінгі темір жол (купелі вагон) немесе автомобиль көлігі билетінің құнынан кем емес мөлшерде белгіленеді.
8. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары шетелдік қызметкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс шыққанына растамасы болған кезде жұмыс берушіге ол енгізген кепілдік жарнаны қайтаруға жазбаша келісім береді.
9. Уәкілетті орган жұмыс беруші жүгінген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына шетелдік қызметкердің Қазақстан Республикасының шегінен тыс шыққаны туралы деректерді алу үшін сұрау салуды телексті, факсты және электрондық хабарламаны қоса алғанда ақпарат берудің кез келген жедел тәсілі арқылы жолдайды.
Сұрау салуды жіберу кезінде: шетелдік азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні, азаматтығы, паспортының нөмірі, шетелдік азаматтың жеке сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда), шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың нөмірі көрсетіледі.

10. Органы внутренних дел Республики Казахстан посредством получения через единую информационную систему "Беркут" информации о запрашиваемом лице в течение пяти рабочих дней направляют результаты рассмотрения запроса в уполномоченный орган любым оперативным способом передачи информации, включая телекс, факс и электронное сообщение.
11. При вывозе рабочей силы из Республики Казахстан за границу порядок и условия внесения иностранным работодателем в банки гарантийного взноса регулируются законодательством страны трудоустройства.

10. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары сұрау салынып жатқан адам туралы ақпаратты "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы алып, бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға сұрау салуды қарау нәтижесі туралы жауапты телексті, факсты және электрондық хабарламаны қоса алғанда ақпаратты кез келген жедел тәсілі арқылы жібереді.
11. Жұмыс күшін Қазақстан Республикасынан шетелге шығару кезінде шетелдік жұмыс берушінің жұмысқа орналастыратын елдің банктеріне кепілдік берілген жарна енгізу тәртiбi мен шарттары жұмысқа орналастыратын елдің заңнамасында реттеледі.