Об утверждении Типовых норм времени на изготовление протезно-ортопедических изделий
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 10 апреля 2015 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2015 года № 11046. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 мая 2016 года № 407
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 25.05.2016 № 407.
В соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан и в целях совершенствования нормирования труда, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые нормы времени на изготовление протезно-ортопедических изделий.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной
регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики
Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Аргандыкова Д.Р.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Т. Дуйсенова
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 10 апреля 2015 года № 217
Типовые нормы времени
на изготовление протезно-ортопедических изделий
1. Общая часть
1. Настоящие Типовые нормы времени на изготовление протезно-ортопедических изделий (далее – нормы) предназначены для определения норм времени по изготовлению протезно-ортопедических изделий.
2. В основу разработки настоящих норм положены:
результаты хронометражных наблюдений и экспертных оценок работ по изготовлению протезно-ортопедических изделий, указанных в пункте 3 настоящих норм;
данные, полученные на основе анализа организации труда, технологии выполнения работ и технические данные применяемого оборудования;
нормативно-технические документы, регламентирующие состав и периодичность работ по изготовлению протезно-ортопедических изделий, указанных в пункте 3 настоящих норм;
действующие нормативно-методические и литературные источники по вопросам организации и нормирования труда.

Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 10 сәуірдегі № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 мамырда № 11046 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 25 мамырдағы № 407 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 25.05.2016 № 407 бұйрығымен.
Еңбек нормаларын жетілдіру мақсатында және Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Д.Р. Арғындықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                       Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 10 сәуірдегі
№ 217 бұйрығымен
бекітілген
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт
нормалары
1. Жалпы бөлім
1. Осы Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт нормалары (бұдан әрі – нормалар) протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша жұмсалатын уақыт нормаларын анықтау үшін арналған.
2. Осы нормаларды әзірлеу негізіне төмендегілер алынған:
осы нормалар 3-тармақшада көрсетілген хронометражды бақылаулар және протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша сараптамалық бағалау нәтижелері;
еңбекті ұйымдастыруды, жұмыстарды орындау технологиясын талдау негізінде алынған деректер және қолданылатын жабдықтардың техникалық деректері осы үлгілік уақыт нормалары 3-тармақшада көрсетілген протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша жұмыстар құрамы мен мерзімділігін регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттар;
еңбекті ұйымдастыру және нормалау мәселелері жөніндегі қолданыстағы нормативтік-әдістемелік және әдебиет көздері.

3. Нормы времени на выполнение единицы работы состоят из оперативного времени, подготовительно-заключительного времени, времени на обслуживание рабочего места, отдых и личные надобности.
4. Расчет норм времени по видам работ () произведен по формуле:
,
где Топ – оперативное время;
К – сумма времени на подготовительно-заключительные работы, организационно-техническое обслуживание рабочего места, отдых (включая вынужденные паузы при работе с оборудованием, гимнастические упражнения) и личные надобности, % от оперативного времени (нормами учтено в размере 10 %).
5. Нормы времени охватывают работы по изготовлению и ремонту следующих видов протезно-ортопедических изделий:
1) протезы нижних конечностей:
шинно-кожаные протезы голени;
шинно-кожаные протезы бедра;
модульные протезы бедра по новой технологии с программным управлением;
модульные протезы голени по новой технологии;
модульные протезы бедра по новой технологии;
2) протезы верхних конечностей:
шинно-кожаные протезы верхних конечностей;
протезы верхних конечностей по новой технологии;
3) аппараты:
шинно-кожаные аппараты нижних конечностей;
шинно-кожаные аппараты верхних конечностей;
корсеты, бандажи, тутора и прочие;
ортопедическая обувь кожаная сложная и малосложная ручного и механического производства.
6. Нормы времени на изготовление протезно-ортопедических изделий приведены в приложении к настоящим нормам.
2. Организация труда
7. В соответстии со статьей 125 Трудового кодекса Республики Казахстан квалификационные требования к работникам и сложность определенных видов работ устанавливаются на основе Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих и Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 201-ө-м (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 7755) и другими актами действующего законодательства Республики Казахстан.
8. Нормы времени охватывают профессии: инженер-технолог, инженер-протезист, механик протезно-ортопедических изделий, шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, пошивщик изделий, модельер ортопедической обуви, модельер колодок, обувщик по пошиву ортопедической обуви, раскройщик материалов, сборщик деталей и изделий, затяжчик обуви, фрезеровщик обуви, заготовщик шорно-седельных изделий.

3. Жұмыс бірлігін орындауға кеткен уақыт нормасы оперативті уақыттан, дайындау-аяқтау уақытынан, жұмыс орнына қызмет көрсетуге жұмсалатын уақыт, демалыс пен жеке қажеттіліктерге жұмсалатын уақыттан тұрады.
4. Жұмыс түрлері бойынша (Нвр)уақыт нормаларын есептеу келесідей формуламен жүргізіледі:
Нвроnх {1 + },
100
мұндағы Топ – оперативті уақыт;
К – дайындау-аяқтау жұмыстарына кеткен уақыт, жұмыс орнына ұйымдастырушылық-техникалық қызмет көрсету уақыты, демалыс (компьютермен жұмыс жасағандағы мәжбүрлі үзілістерді, гимнастикалық жаттығуларды қоса алғанда) және жеке қажеттіліктерге жұмсалатын уақыт, оперативті уақыттан % (үлгілік нормативтермен 10% көлемінде) қосындысы.
5. Уақыт нормалары келесі түрдегі протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша жұмыстарды қамтиды:
1) аяқ протездері:
жіліншіктің шиналы-былғарылы протездері;
санның шиналы-былғарылы протездері;
бағдарламалық басқаруы бар жаңа технология бойынша модульдік сан протездері;
жаңа технология бойынша модульдік жіліншік протездері;
жаңа технология бойынша модульдік сан протездері,
2) қол протездері:
қолдың шиналы-былғарылы протездері;
жаңа технология бойынша қол протездері;
3) аппараттар:
аяқтың шиналы-былғарылы аппараттары;
қолдың шиналы-былғарылы аппараттары,
корсеттер, бандаждар, туторлар және өтемдеуіш құралдар;
қолдан және механикалық жолмен жасалынатын былғары күрделі және күрделі емес ортопедиялық аяқ киім.
6. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт нормалары осы нормалардың қосымшасында келтірілген.
2. Еңбекті ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 125-бабына сәйкес қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары мен белгілі бір жұмыс түрлерінің күрделілігі Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 201-ө-м бұйрығымен бекітілген Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (Құқықтық нормативтік актілер тізімінде № 7755 болып тіркелген) және де Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнаманың басқа да актілері негізінде белгіленеді.
8. Еңбек нормалары келесідей кәсіптерді қамтиды: инженер-технолог, инженер-протезші, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі, протездік - ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, бұйымдарды тігуші, ортопедиялық аяқ киімнің үлгісін жасаушы, қалыптың үлгісін жасаушы, ортопедиялық аяқ киімді тігу жөніндегі аяқ киім тігуші, материалдарды пішуші, бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, аяқ киімді керуші, аяқ киімді жоңғылаушы, қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы.

9. Работникам необходимо соблюдать режим труда и отдыха, исходя из установленного распорядка дня и регламентации всех обязательных работ.
10. Количественные значения трудовых норм устанавливаются для условий, которые характеризуются:
выполнением работ исправными средствами труда и оборудованием;
выполнением работ квалифицированными специалистами согласно содержанию работы, правилам безопасности и охраны труда;
рациональными для разновидностей работ и условий их выполнения формами организации труда и производства, а также технологией.
11. Нормы времени разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации работ и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ.
12. Нормы времени, приведенные в настоящем документе (в человеко-минутах и человеко-часах), разработаны с учетом выполнения технологической операции одним исполнителем.
13. Рабочее место для слепочных работ должно быть оборудовано специальным столом, стеллажом для гипсовых слепков и бланков заказов на выполняемую работу, металлическим ящиком для сбора гипса.
14. Рабочее место для раскройных работ должно быть оборудовано специальным столом и ящиком для сбора отходов раскраиваемых материалов.
15. Рабочее место для блоковочных работ оборудуется столом, стеллажом для слепков и кожаных гильз, ванной для увлажнения кожи и подставкой для ног.
16. Рабочее место для нитролакокрасочных работ оборудуется в вытяжной камере, в которую вмонтирован металлический стол с емкостью для лака, и индивидуальным освещением.
17. Рабочее место для слесарных работ состоит из однотумбового или двухтумбового металлического стола с крышкой из дерева твердых пород и стеллажа для обрабатываемых изделий и заготовок.
18. Рабочее место для шорных работ оборудуется однотумбовым столом, стеллажом для изделий, прошедших шорную отделку и подставкой для ног.
19. Рабочее место при подборе колодок оборудуется однотумбовым столом, стеллажом для хранения колодок, тележкой для транспортирования колодок.
20. Рабочее место при моделировании и раскрое деталей верха обуви оборудуется закройным столом, раскройной доской, верстаком, стеллажом для колодок и заготовок, тележкой для транспортирования колодок.
21. Рабочее место при обработке деталей верха и сборке заготовки оборудуется машиной для спускания краев деталей верха по толщине, двоильной машиной, стеллажом для кроя и колодошвейной машиной, вытяжным шкафом, сосудом для клея, мраморной плитой, емкостью для блочек, плитой поливинилхлорид, приспособлением для расклепывания блочек.

9. Белгіленген күн тәртібі мен барлық міндетті жұмыстардың регламенттеуіне сүйене отырып, қызметкерлер еңбек пен демалыс тәртібін сақтауы тиіс.
10. Еңбек нормаларының сандық мәндері төмендегідей сипатталатын шарттар үшін белгіленеді:
жұмысты еңбектің жарамды құралдары және жабдықтарымен орындау;
жұмыс құрамына, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріне сәйкес жұмыстарды орындау;
жұмыс түрлері және оларды орындау жағдайлары үшін еңбекті ұйымдастырудың нысандары мен өндірістің, және технологияның оңтайлылығы.
11. Уақыт нормалары барынша тиімді әдістеме, техника, технология мен жұмысты ұйымдастыруға сүйене отырып әзірленген және тиісті жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті өндірістік үдерістерін кешенін ескереді.
12. Осы құжатта келтірілген уақыт нормалары (адам-минутына, адам-сағатына) технологиялық операциялардың бір орындаушымен орындалатынын ескерумен әзірленген.
13. Көшірме бедер жасау жұмыстарына арналған жұмыс орны арнайы үстелмен, гипстік көшірме бедерлері мен орындалатын жұмысқа тапсырыс бланкілеріне арналған стеллажбен, гипсті жинауға арналған металл жәшікпен жабдықталуы тиіс.
14. Пішу жұмыстарына арналған жұмыс орны арнайы үстелмен мен пішілетін материалдардың қалдықтарын жинауға арналған жәшікпен жабдықталуы тиіс.
15. Блоктау жұмыстарына арналған жұмыс орны үстелмен, көшірме бедерлер мен былғары гильзаларға арналған стеллажбен, былғарыны ылғалдандыруға арналған ваннамен және аяқты қоюға арналған тірекпен жабдықталуы тиіс.
16. Нитролакпен бояу жұмыстарына арналған жұмыс орны лакка арналған ыдыс және жеке жарықтандырғышы бар металл үстелі монтаждалған ауа тартқыш камерада жабдықталынады.
17. Слесарлық жұмыстарға арналған жұмыс орны қатты ағаштан жасалған қақпағы бір тапал тіреуден немесе екі тапал тіреуден тұратын металл үстелінен және өнделетін бұйымдармен және дайындамаларға арналған стеллаждан тұрады.
18. Қайыс жұмыстарға арналған жұмыс орны бір тапал тіреуден тұратын үстелмен, қайыстық өңдеуден өткен бұйымдарға арналған стеллажбен және аяқты қоюға арналған тірекпен жабдықталады.
19. Қалыпты таңдау кезіндегі жұмыс орны бір тапал тіреуден тұратын үстелмен, қалыпты сақтауға арналған стеллажбен, қалыпты тасуға арналған арбамен жабдықталады.
20. Аяқ киімнің жоғарғы бөлігінің бөлшектерін модельдеу және пішу кезіндегі жұмыс орны пішуге арналған үстелмен, пішу тақтасымен, верстакпен, қалыптар мен дайындамаларды сақтауға арналған стеллажбен, қалыпты тасуға арналған арбамен жабдықталады.
21. Аяқ киімнің жоғары бөлігінің бөлшектерін өңдеу және дайындамаларды жинау кезіндегі жұмыс орны жоғарғы бөлшектердің шеттерін қалыңдығы бойынша түсіруге арналған машинамен, қосарлайтын машинамен, пішуге арналған стеллажбен және қалыпты тігу машинасымен, сорғыш шкафпен, желімге арналған ыдыспен, мәрмәр тақтамен, блочкаларға арналған ыдыспен, блочкаларды ажыратуға арналған құрылғымен, поливинилхлорид тақтасымен жабдықталады.

22. Рабочее место при моделировании, раскрое и обработке деталей низа и специальных деталей оборудуется закройным столом, стеллажом для хранения кож и деталей низа, тележкой для транспортирования колодок или затянутой обуви, ленточно - шлифовальным станком, деревянной доской и мраморной плитой.
23. Рабочее место при затяжке заготовки обуви на колодку оборудуется закройным столом, стеллажом для хранения кож и деталей низа, тележкой для транспортирования колодок или затянутой обуви, двоильной машиной, ленточно-шлифовальным станком, емкость для гвоздей, машиной для двоения деталей низа, емкостью для талька или парафина, сушильной камерой.
24. Рабочее место при навеске и отделке деталей низа обуви оборудуется верстаком, стеллажом для колодок и заготовок, тележкой для транспортирования затянутой обуви, опорной стойкой, прессом, термопечью, ленточно-шлифовальным станком, деревянной доской и мраморной плитой, емкостью для клея, термоактиватором, нагревательным прибором.

22. Аяқ киімнің астыңғы бөлігінің бөлшектерін және арнайы бөлшектерді модельдеу, пішу және өңдеу кезіндегі жұмыс орны пішу үстелімен, былғары мен астыңғы бөлшектерді сақтауға арналған стеллажбен, қалыпты немесе керілген аяқ киімді тасуға арналған арбамен, ленталық ажарлау білдегімен, ағаш және мәрмәр тақтамен жабдықталады.
23. Аяқ киім дайындамасын қалыпта керу кезіндегі жұмыс орны пішуге арналған үстелмен, былғары мен астыңғы бөлшектерді сақтауға арналған стеллажбен, қалыпты немесе керілген аяқ киімді тасуға арналған арбамен, қосарлайтын машинамен, ленталық ажарлау білдегімен, шегелерге арналған ыдыспен, астыңғы бөлшектерін қосарлауға арналған машинамен, кептіргіш камерамен, тальк немесе парафинге арналған ыдыспен жабдықталады.
24. Аяқ киімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін ілмектеу және өңдеу кезіндегі жұмыс орны верстакпен, қалыптар мен дайындамаларды сақтауға арналған стеллажбен, керілген аяқ киімді тасуға арналған арбамен, тірек бағанамен, пресспен, термопешпен, ленталық ажарлау білдегімен, термобелсендіргішпен, қыздыру құралымен, ағаш және мәрмәр тақтамен жабдықталады.

25. Рабочее место при фрезеровании, чистки и отделке готовой обуви оборудуется тележкой для транспортирования затянутой обуви, фрезерно-отделочным станком, верстаком, стулом, стеллажом для колодок и заготовок, емкостью для смывочной жидкости и растворителя.
Приложение
к Типовым нормам времени
на изготовление
протезно-ортопедических изделий
Нормы времени
на изготовление протезно-ортопедических изделий
1. Изготовление протезов голени
п/п
Шифр изделия
Наименование работ
Норма времени
(чел.-мин.)
(чел.-час.)
Состав исполнителей. Инженер-технолог, инженер-протезист, механик протезно-ортопедических изделий, раскройщик материалов, шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий.
1
ПНЗ-01
Протез голени (культя) по Пирогову

25. Дайын аяқ киімді жоңғылау, тазалау және өңдеу кезіндегі жұмыс орны керілген аяқ киімді тасуға арналған арбамен, фрезерлі-өңдеу білдегімен, верстакпен, орындықпен, қалыптар мен дайындамаларды сақтауға арналған стеллажбен, жуғыш сұйықтыққа және еріткішке арналған ыдыспен жабдықталады.
Протездік-ортопедиялық
бұйымдарды жасаудың
үлгілік уақыт нормаларына
қосымша
Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасаудың үлгілік уақыт
нормалары
1. Жіліншік протездерін жасау
р/н
Бұйым шифрі
Бұйым атауы
Уақыт нормасы
(адам-мин.)
(адам-сағ.)
I
Жіліншік протездерін жасау
Осы Нормаларға 1-қосымша
Орындаушылар құрамы. Инженер-технолог, инженер-протезші, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі, материалдарды пішуші, протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы.
1
ПНЗ-01
Пирогов бойынша (тұқыл) жіліншік протезі

7. Дополнительные работы по изготовлению
протезно-ортопедических изделий
Состав исполнителей. Инженер-технолог, инженер-протезист, механик протезно-ортопедических изделий, шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, пошивщик изделий.
8. Ремонт протезов
Состав исполнителей. Инженер-технолог, инженер-протезист, механик протезно-ортопедических изделий, раскройщик материалов, шорник по изготовлению и отделке протезно-ортопедических изделий, пошивщик изделий.
1
Согласно приложению 8 к настоящим Нормам
Ремонт шинно-кожаных протезов
9866
164,43
2
Согласно приложению 8 к настоящим Нормам
Ремонт протезов по новой технологии

7. Протездік-ортопедиялық бұйымдарды жасау бойынша қосымша
жұмыстар
Орындаушылар құрамы. Инженер-технолог, инженер-протезші, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі, материалдарды пішуші, протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, бұйымдарды тігуші.
8. Протездерді жөндеу
Орындаушылар құрамы. Инженер-технолог, инженер-протезші, протездік-ортопедиялық бұйымдардың механигі, материалдарды пішуші, протездік – ортопедиялық бұйымдарды жасау және өңдеу жөніндегі қайысшы, бұйымдарды тігуші.
1
Осы Нормалардың 8-қосымшасына сәйкес
Шиналы-былғарылы протездерді жөндеу
9866
164,43
2
Осы Нормалардың 8-қосымшасына сәйкес
Жаңа технология бойынша протездерді жөндеу

10320
172
9. Изготовление ортопедической обуви
Состав исполнителей. Инженер-технолог, модельер ортопедической обуви, модельер колодок, обувщик по пошиву ортопедической обуви, раскройщик материалов, сборщик деталей и изделий, затяжчик обуви, фрезеровщик обуви, заготовщик шорно-седельных изделий.
1
Изготовление сложной и малосложной кожаной ортопедической обуви ручного и механического производства
1.1
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Моделирование колодок:
согласно шифрам
мужской, женской, мальчиковой:
сложной
малосложной
школьной, детской, малодетской:
сложной
малосложной
1.2
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Раскрой материала для верха обуви:
согласно шифрам
мужской, женской, мальчиковой:
сложной:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
малосложной:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
детской:
сложной:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
малосложной:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
1.3
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Сборка заготовки верха обуви:
согласно шифрам
сапоги мужские, женские:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
полусапоги мужские:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
ботинки мужские, женские, мальчиковые:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
полуботинки, туфли мужские, женские, мальчиковые:
подклад – х/б
обувь школьная, детская, малодетская:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
1.4
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Раскрой жесткого кожтовара:
согласно шифрам
обувь взрослая, детская
1.5
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Затяжка обуви:
согласно шифрам
обувь взрослая, детская:
подклад – х/б
подклад – сукно
подклад – мех
1.6
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Навеска подошвы:
согласно шифрам
обувь мужская, женская, мальчиковая:
клеевый метод крепления низа
рантовый метод крепления низа
рантовый-клеевый метод крепления низа
пробивной метод крепления низа
1.7
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Навеска каблука:
согласно шифрам
обувь взрослая, детская:
сложной
малосложной
1.8
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Фрезеровка, чистка, отделка
согласно шифрам
2
Согласно приложению 9
к настоящим Нормам
Дополнительные работы по изготовлению ортопедической обуви
согласно шифрам
Нормы времени на изготовление протезов голени
(ед. изм. – 1 изделие)
№ п/п
Шифр изделия
Наименование изделия
Разряд работ
Норма времени
(чел.-
мин.)
(чел.-
час.)
1
ПНЗ-01
Протез голени по (культя) Пирогову

10320
172
9. Ортопедиялық аяқ киім жасау
Орындаушылар құрамы. Инженер-технолог, ортопедиялық аяқ киімнің үлгісін жасаушы, қалыптың үлгісін жасаушы, ортопедиялық аяқ киімді тігу жөніндегі аяқ киім тігуші, материалдарды пішуші, бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, аяқ киімді керуші, аяқ киімді жоңғылаушы, қайыс-ер бұйымдарын дайындаушы.
1
Қолдан және механикалық жолмен жасалынатын былғары күрделі және күрделі емес ортопедиялық аяқ киім жасау
1.1
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Қалыптарды модельдеу
шифрларға сәйкес
ерлер, әйелдер, ұл балалар аяқ киімі:
Күрделі
күрделі емес
мектеп, балалар, кіші балалар аяқ киімі
Күрделі
күрделі емес
1.2
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Аяқ киімнің жоғарғы бөлігіне материал пішу:
шифрларға сәйкес
ерлер, әйелдер, ұл балалар аяқ киімі:
күрделі:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
күрделі емес:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
балалар:
күрделі:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
күрделі емес:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
1.3
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Аяқ киімнің жоғарғы бөлігіне дайындықтарды жинақтау:
шифрларға сәйкес
ерлер, әйелдер етігі:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
ерлерге арналған қысқа қонышты етік:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
ерлер, әйелдер, ұл балалар бәтеңкесі:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
ерлер, әйелдер, ұл балалар қонышсыз бәтеңкесі, туфлиі:
төсеніш – мақта
мектеп, балалар, кіші балалар аяқ киімі
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
1.4
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Қатты былғары тауарын пішу:
шифрларға сәйкес
ересектер, балалар аяқ киімі
1.5
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Аяқ киім керу:
шифрларға сәйкес
ересектер, балалар аяқ киімі:
төсеніш – мақта
төсеніш – шұға
төсеніш – тері
1.6
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Табан ілмесі:
шифрларға сәйкес
ерлер, әйелдер, ұл балалар аяқ киімі:
астын желіммен бекіту әдісі
астын рантпен бекіту әдісі
астын рант-желімді бекіту әдісі
астын тесіп шығу арқылы бекіту әдіс
1.7
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Өкше ілмегі:
шифрларға сәйкес
ересектер, балалар аяқ киімі:
күрделі
күрделі емес
1.8
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Жоңғылау, тазалау, өңдеу
шифрларға сәйкес
2
Осы Нормалардың 9-қосымшасына сәйкес
Ортопедиялық аяқ киім жасау кезіндегі қосымша жұмыстар
шифрларға сәйкес
Жіліншік протездерін жасау уақыт нормалары
(өлшем бірлігі – 1 бұйым)
р/н
Бұйым шифрі
Бұйым атауы
Жұмыстар тобы
Уақыт нормасы
(адам-мин.)
(адам-сағ.)
1
ПНЗ-01
Пирогов бойынша (тұқыл) жіліншік протезі