Об утверждении Правил государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Национальной гвардии Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 371. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2015 года № 11135.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2023 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Национальной гвардии Республики Казахстан.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет–ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-лейтенант полиции К. Касымов
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 апреля 2015 года № 371
Правила
государственной регистрации механических транспортных средств
и прицепов к ним Национальной гвардии Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации механических транспортных средств и прицепов к ним Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", подпунктом 2) пункта 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции" и устанавливают единый порядок регистрации в органах военной полиции механических транспортных средств и прицепов к ним Национальной гвардии Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының механикалық көлік кұралдарын және олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 371 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 мамырда № 11135 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 5) тармақшасына және "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2023 № 380 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының механикалық көлік кұралдарын және олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция
генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 17 сәуірде
№ 371 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының механикалық көлік кұралдарын және олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне міндетті техникалық қарап тексеру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 5) тармақшасына, "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының механикалық көлік кұралдарын және олардың тіркемелерін әскери полиция органдарында тіркеудің бірыңғай тәртібін белгілейді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 04.05.2023 № 380 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) государственная регистрация транспортного средства – процедура допуска транспортного средства к участию в дорожном движении, осуществляемая органами военной полиции Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – ОВП) после проверки соответствия документов законодательству Республики Казахстан, сверки идентификационных номеров транспортного средства с выдачей свидетельства о регистрации транспортного средства (далее - СРТС) и присвоением государственного регистрационного номерного знака (далее - ГРНЗ);
2) снятие с учета транспортного средства – деятельность ОВП, направленная на изменение места регистрации транспортного средства в связи с изменением адреса его владельца или прекращением права владения;
3) владелец транспортного средства – подразделение Национальной гвардии Республики Казахстан, владеющее транспортным средством на праве оперативного управления;
4) изменение регистрационных данных транспортных средств – внесение изменений и дополнений в учетные данные и СРТС при наличии установленных законодательством правовых оснований;
5) идентификационный номер транспортного средства – индивидуальный серийный номер транспортного средства, выраженный в виде последовательных буквенно-цифровых символов, присвоенный производителем транспортного средства, позволяющий произвести идентификацию транспортного средства;
6) СРТС – документ, подтверждающий допуск транспортного средства к участию в дорожном движении;
7) ГРНЗ – изделие, являющееся собственностью государства и содержащее индивидуальное буквенно-цифровое обозначение, присваиваемое механическому транспортному средству и изготовленное в соответствии с требованиями национального стандарта. Данное понятие распространяется на ГРНЗ "Транзит";
8) номерной агрегат – двигатель, кузов, кабина, шасси, рама транспортного средства;
9) регистрационные действия – действия ОВП в пределах своей компетенции по постановке транспортных средств на учет, снятию их с учета, изменению их регистрационных данных, сверке номеров агрегатов с документами, подтверждающими приобретение, пользование, отчуждение или выбраковку транспортных средств.
3. Документы, послужившие основанием для регистрации транспортных средств, хранятся в ОВП.
4. Регистрационные документы, выдаваемые ОВП, удостоверяются подписью должностного лица и печатью ОВП по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 04.05.2023 № 380 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай түсініктер қолданылады:
1) көлік құралын мемлекеттік тіркеу - құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін тексергеннен, көлік құралының сәйкестендіру нөмірлерін салыстырып тексергеннен кейін көлік құралын тіркеу туралы куәлікті (бұдан әрі – КҚТК) бере отырып және мемлекеттік тіркеу нөмірілік белгісін (бұдан әрі - МТНБ) бере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери полиция органдары (бұдан әрі – ӘПО) жүзеге асыратын, көлік құралының жол жүрісіне қатысуына рұқсат беру рәсімі;
2) көлік құралдарын есептен шығару – ӘПО-ның меншік иесі мекенжайының өзгеруіне немесе иелену құқығын тоқтатуға байланысты көлік құралының тіркелген жерін өзгертуге бағытталған қызметі;
3) көлік құралының иесі - көлік құралын жедел басқару құқығында иеленетін Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының бөлімшесі;
4) көлік құралдарының тіркеу деректерін өзгерту – есептік деректер мен КҚТК-ға заңнамада белгіленген құқықтық негіздері болған жағдайда өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
5) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі - көлік құралын сәйкестендіруді жүргізуге мүмкіндік беретін, көлік құралын шығарушы берген, тізбектелген әріптік-цифрлық белгілер түрінде көрсетілген көлік құралының жеке сериялық нөмірі;
6) КҚТК – көлік құралына жол қозғалысына қатысуға рұқсатты растайтын құжат;
7) МТНБ - мемлекеттің меншігі болып табылатын және механикалық көлік құралына берілетін және ұлттық стандарт талаптарына сәйкес жасалған жеке әріптік-сандық белгіні қамтитын бұйым. Бұл түсінік "Транзит" МТНБ-ге де қолданылады;
8) нөмірлік агрегат - көлік құралының қозғалтқышы, шанағы, кабинасы, шассиі, рамасы;
9) тіркеу әрекеттері – ӘПО-ның көлік құралдарын есепке қою, оларды есептен шығару, олардың тіркеу мәліметтерін өзгерту, агрегаттардың нөмірлерін көлік құралдарын сатып алуды, пайдалануды, иелігінен шығаруды және ақауға шығаруды растайтын құжаттармен салыстыру бойынша өзінің құзыреті шегіндегі әрекеттері.
3. Көлік құралдарын тіркеуге негіз болған құжаттар ӘПО-да сақталады.
4. ӘПО беретін тіркеу құжаттар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘПО-ның лауазымды адамының қолымен және мөрімен расталады.

2. Государственная регистрация транспортных средств
и прицепов к ним
5. Транспортные средства Национальной гвардии Республики Казахстан подлежат регистрации в ОВП.
6. ОВП производят регистрацию транспортных средств в течение 3 рабочих дней и проводят следующие действия:
1) осмотр регистрируемых транспортных средств;
2) регистрируют транспортные средства и выдают СРТС и ГРНЗ;
3) производят изменение регистрационных данных транспортных средств;
4) снимают с учета транспортные средства;
5) выдают ГРНЗ "Транзит";
6) выдают дубликат СРТС;
7) выдают акт осмотра транспортного средства.
7. Транспортное средство, в конструкцию которого внесены изменения с нарушением действующих стандартов и правил, не принимаются к производству регистрационных действий.
8. Для регистрации владелец представляет транспортное средство в ОВП для осмотра с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным документам.
9. Владелец транспортного средства представляет транспортное средство в ОВП для регистрации или изменения регистрационных данных в течение срока действия ГРНЗ "Транзит" или в течение 5 суток после получения транспортного средства, снятия его с учета по прежнему месту регистрации, замены его номерных агрегатов или возникновения иных обстоятельств, требующих внесения изменений в СРТС.
10. В процессе визуального осмотра транспортного средства ОВП осуществляется проверка:
1) безопасности конструкции регистрируемого транспортного средства;
2) подлинности номеров агрегатов и ГРНЗ (выявление скрытых, подложных или измененных какими-либо иными способами номерных агрегатов, а также ГРНЗ) и их соответствия данным, указанным
в документах на транспортное средство;
3) транспортных средств, оборудованных специальными световыми и звуковыми сигналами и нанесенными цветографическими схемами, опознавательными знаками и надписями.
11. После внесения изменения в конструкцию транспортного средства, в том числе в конструкцию его составных частей, предметов дополнительного оборудования, запасных частей и принадлежностей, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения, необходимо проведение повторного подтверждения соответствия в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании".
12. Результаты осмотра транспортного средства отражаются в акте осмотра транспортного средства по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и заверяются подписью и печатью должностного лица, проводившего осмотр с указанием его фамилии и даты. Срок действия акта осмотра транспортного средства составляет 20 суток.

2. Көлік құралдарын және олардың тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының көлік құралдары ӘПО-да тіркеуге жатады.
6. ӘПО көлік құралдарын 3 жұмыс күні ішінде тіркейді және мынадай іс-әрекеттер жасайды:
1) тіркелетін көлік құралдарын тексереді;
2) көлік құралдарын тіркейді және КҚТК мен МТНБ береді;
3) көлік құралдарының тіркеу деректерін өзгертеді;
4) көлік құралдарын тіркеуден алады;
5) "Транзит" МТНБ береді;
6) КҚТК көшірмесін береді;
7) көлік құралын тексеру актісін береді.
7. Құрылымына қолданыстағы стандарттар мен ережелерді бұза отырып өзгерістер енгізілген көлік құралы тіркеу әрекеттерін жасауға қабылданбайды.
8. Тіркеу үшін иесі көлік құралын ӘПО-ға нөмірлік агрегаттардың есептік құжаттарға сәйкестігін салыстыру мақсатында тексеру үшін ұсынады.
9. Көлік құралының иесі ӘПО-ға тіркеу немесе тіркеу деректерін "Транзит" МТНБ жарамды мерзімінде өзгерту немесе көлік құралын алған соң, оны бұрынғы тіркеу орны бойынша есептен шығарған соң, оның нөмірлік агрегаттарын ауыстырғаннан кейін немесе КҚТК өзгертістер енгізуді талап ететін басқа да жағдайлардан кейін 5 тәулік ішінде ұсынады.
10. Көлік құралын қарап тексеру үдерісінде ӘПО:
1) тіркелетін көлік құралы құрылысының қауіпсіздігін;
2) агрегат нөмірлері мен МТНБ (жасырын, жасанды немесе қандай да бір тәсілдермен өзгертілген агрегаттарды, сондай-ақ МТНБ-ны табу) түпнұсқа екендігін және олардың көлік құралының құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкестігін;
3) арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталған және түсті-графикалық сызбалар, тану белгілері мен жазулары түсірілген көлік құралдарын тексеруді жүзеге асырады.
11. Көлік құралының құрылысына, оның ішінде жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге әсерін тигізетін оның құрылымдық бөліктерінің, қосымша жабдық заттарының, қосалқы бөлшектері мен керек-жарақтарының құрылысына өзгерістер енгізгеннен кейін "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен сәйкестігін растауды қайта жүргізу қажет.
12. Көлік құралын тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралын тексеру актісінде көрсетіледі және тексеруді жүргізген адамның тегі мен күнін көрсете отырып, оның қолымен және мөрімен расталады. Көлік құралын тексеру актісінің қолданылу мерзімі 20 тәулікті құрайды.

13. При наличии обстоятельств, препятствующих представлению транспортного средства на осмотр в ОВП, допускается представление акта осмотра транспортного средства, составленного по месту фактического нахождения транспортного средства.
14. Для совершения регистрационных действий владельцами транспортных средств в ОВП представляются:
1) заявка согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) документы на транспортное средство, номерной агрегат, подтверждающие право оперативного управления;
3) копия приказа командира воинской части о вводе транспортного средства в строй, закреплении ГРНЗ и водителя, заверенная печатью;
4) акт осмотра транспортного средства;
5) документы на транспортные средства, подлежащие списанию (выбраковке);
6) документы, подтверждающие отчуждение (передачу) транспортного средства;
7) документы, подтверждающие законность переоборудования транспортного средства;
8) паспорт, подтверждающий постановку транспортного средства на учет в структурных подразделениях Национальной гвардии Республики Казахстан (после регистрации) возвращается владельцу;
9) сертификат завода-изготовителя или предприятия, установившего специальное (или специализированное) оборудование на транспортное средство в пределах Республики Казахстан, или соответствующие таможенные документы на ввезенное оборудование, сертификат соответствия;
10) СРТС.
15. При регистрации опытного образца транспортного средства, проходящего испытание, выдается СРТС, в котором в графе "Особые отметки" проставляется отметка "Испытание". Основанием для регистрации опытного образца транспортного средства является экспертное заключение предприятия-изготовителя о соответствии транспортного средства требованиям безопасности, предусмотренным техническим заданием и допуске к испытанию.
СРТС на опытный образец транспортного средства выдается на срок не более одного года и по окончании испытания сдается в ОВП, зарегистрировавший его.
16. При обнаружении признаков подделки представленных документов, ГРНЗ, изменения заводской маркировки, несоответствия номерных агрегатов представленным документам или регистрационным данным, а также при наличии сведений о нахождении транспортного средства (номерных агрегатов) или представленных документов в розыске сотрудником ОВП, транспортные средства задерживаются, а документы передаются в соответствующие органы уголовного преследования.
Производство регистрационных действий в этих случаях откладывается до принятия процессуального решения.
17. Агрегаты со спиленными, перебитыми и заваренными номерами регистрации не подлежат.

13. Көлік құралын тексеруге ӘПО-ға ұсынуға кедергі болған жағдайларда көлік құралының нақты орналасу орны бойынша жасалған көлік құралын тексеру актісін ұсынуға рұқсат беріледі.
14. Көлік құралындарының иелері тіркеу әрекеттерін жасау үшін ӘПО-ға мыналарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтінімді;
2) жедел басқару құқығын растайтын көлік құралының, нөмірлік агрегатының құжаттарын;
3) көлік құралын қатарға қосу, МТНБ мен жүргізушіні бекіту туралы әскери бөлім командирі бұйрығының мөрмен расталған көшірмесін;
4) көлік құралын тексеру актісін;
5) есептен шығаруға (ақауға шығаруға) жататын көлік құралдарының құжаттарын;
6) көлік құралдарын иелігінен шығаруды (беруді) растайтын құжаттарды;
7) көлік құралын қайта жабдықтаудың заңдылығын растайтын құжаттарды;
8) көлік құралын Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының құрылымдық бөлімшелерінде есепке қоюды растайтын паспорт (тіркегеннен соң) иесіне қайтарылып беріледі;
9) өндіруші зауыттың немесе Қазақстан Республикасы аумағы шегінде көлік құралына арнайы (немесе мамандырылған) жабдықты орнатқан кәсіпорынның сертификаты немесе сырттан әкелінлген жабдықтың тиісті кеден құжаттары, сәйкестік сертификаты;
10) КҚТК.
15. Сынақтан өтетін көлік құралының тәжірибелік үлгісін тіркеген кезде КҚТК беріледі, онда "Ерекше белгілері" бағанында "Сынақ" белгісі жазылады.
Көлік құралының тәжірибелік үлгісін тіркеу үшін негіз көлік құралының техникалық тапсырмада көзделген қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі және сынаққа рұқсат беру туралы өндіруші кәсіпорынның сараптамалық қорытындысы болып табылады.
Көлік құралының тәжірибелік үлгісіне арналған КҚТК бір жылдан аспайтын мерзiмге беріледі және сынақтың аяқталуы бойынша оны тіркеген ӘПО-ға тапсырылады.
16. Ұсынылған құжаттардың, МТНБ жасанды белгілері, зауыттық таңбаны өзгертуі, агрегаттар нөмірлерінің ұсынылған құжаттарға немесе тіркеу деректеріне сәйкес еместігі табылған, сондай-ақ көлік құралы (нөмірлік агрегаттар) немесе ұсынылған құжаттар іздеуде болғаны туралы мәлімет болған жағдайда ӘПО қызметкері көлік құралдарын ұстайды, ал құжаттарды тиісті қылмыстық қудалау органдарына береді.
Мұндай жағдайда тіркеу әрекеттерін жүргізу процессуалды шешім қабылдағанға дейін тоқтатылады.
17. Нөмірлері кесілген, ұрылған және дәнекерленген агрегаттар тiркеуге жатпайдыi.

18. Не принимается к регистрации транспортное средство, собранное из запасных частей и агрегатов выбракованных транспортных средств или переоборудованных с нарушением технических регламентов.
19. На зарегистрированное транспортное средство выдается свидетельство о государственной регистрации транспортных средств по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. На транспортные средства, доставляемые своим ходом к новому месту регистрации, ОВП выдаются для разового использования ГРНЗ "Транзит".
При выдаче ГРНЗ "Транзит" в документах, подтверждающих принадлежность транспортного средства, делаются отметки с указанием серии, номера, даты выдачи и срока действия указанных знаков.
Срок действия ГРНЗ "Транзит" десять календарных дней со дня выдачи, они действительны только при перегоне транспортных средств к месту регистрации.
21. Взамен пришедших в негодность ГРНЗ или СРТС по заявке владельца транспортного средства ОВП выдается дубликат.
22. При утрате ГРНЗ или СРТС в ОВП представляются копии заключения и материалов служебного расследования по факту утери, справка об обращении в органы внутренних дел.
23. При утрате или приведении в негодность СРТС снятого с учета транспортного средства ОВП направляются запросы по месту прежней регистрации транспортного средства. Срок исполнения запросов ОВП не должен превышать 5 рабочих дней со дня их поступления.
24. Утраченные (в случае обнаружения) или пришедшие в негодность СРТС и ГРНЗ сдаются в ОВП. Уничтожение СРТС и ГРНЗ производится комиссией путем разрезания ГРНЗ пополам с оформлением акта об их уничтожении по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Комиссия по уничтожению СРТС и ГРНЗ создается из числа сотрудников ОВП.
25. При регистрации, изменении регистрационных данных, снятии с учета транспортных средств все необходимые данные о них заносятся в книгу и в электронную базу учета транспортных средств, зарегистрированных в ОВП.
26. Об отказе в совершении регистрационных действий ОВП владельцу транспортного средства сообщается в письменной форме с указанием причин отказа.
3. Внесение изменений в СРТС
27. Внесение изменений в СРТС производится ОВП в случаях:
1) замены номерных агрегатов;
2) замены ГРНЗ;
3) изменения цвета кузова;
4) переоборудования или установки специального оборудования.
28. Для внесения изменений в СРТС владелец транспортного средства представляет в ОВП документы, указанные в подпунктах 1) - 4), 7) - 10) пункта 14 настоящих Правил.

18. Ақауға шығарылған көлік құралдарының қосалқы бөлшектері мен агрегаттарынан немесе бөлшектерінен құрастырылған немесе техникалық регламенттерді бұза отырып, қайта жабдықталған көлік құралдары тіркеуге қабылданбайды.
19. Тіркелген көлік құралына көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік осы Қағидаларға 3-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 560 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жаңа тіркеу орнына өзі жүріп келген көлік құралдарына ӘПО бір рет қолданылатын "Транзит" МТНБ береді.
"Транзит" МТНБ-іні берген кезде көлік құралының тиесілігін растайтын құжаттарда аталған белгілердің сериясын, нөмірін, берілген күнің мен қолданылу мерзімін көрсете отырып, белгілер жазылады.
"Транзит" МТНБ қолданылу мерзімі берілген күннен бастап он күнтізбелік күн, олар көлік құралдарын тіркеу орнына дейін айдап апару кезінде ғана жарамды.
21. Жарамсыз болған МТНБ немесе КҚТК орнына көлік құралы иесінің өтінімі бойынша ӘПО телнұсқа береді.
22. МТНБ немесе КҚТК жоғалған кезде ӘПО-ға жоғалу фактісі бойынша қызметтік тергеу материалдары мен қорытындысы, ішкі істер органдарына шағымданғаны туралы анықтама ұсынылады.
23. Есептен шығарылған көлік құралының КҚТК жоғалған немесе жарамсыз болған кезде ӘПО-ға көлік құралының бұрынғы тіркеу орны бойынша сұрау салу жолданады. ӘПО-ға жолданған сұрау салуларды орындау мерзімі келген күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспауы тиіс.
24. Жоғалған (табылған жағдайда) немесе жарамсыз болған КҚТК мен МТНБ ӘПО-ға тапсырылады. КҚТК мен МТНБ жоюды комиссия МТНБ-ны екі бөлу және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды жою туралы актіні ресімдеу арқылы жүргізеді.
КҚТК мен МТНБ жою жөніндегі комиссия ӘПО қызметкерлері қатарынан құрылады.
25. Көлік құралдарын тіркеген, тіркеу деректерін өзгерткен, есептен шығарған кезде олар туралы барлық қажетті деректер ӘПО-да тіркелген көлік құралдарын есепке алу кітабына және электронды базаға енгізіледі.
26. ӘПО тіркеу әрекеттерін жасаудан бас тарту туралы көлік құралының иесіне бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша нысында хабарлайды.
3. КҚТК-ға өзгерістер енгізу
27. ӘПО КҚТК-ға өзгерістер енгізуді:
1) нөмірлік агрегаттарды ауыстырған;
2) МТНБ ауыстырған;
3) шанақ түсін өзгерткен;
4) қайта жабдықтаған немесе арнайы жабдықты орнатқан жағдайларда жүргізеді.
28. КҚТК-ға өзгерістер енгізу үшін көлік құралының иесі ӘПО-ға осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 4), 7), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.

29. При внесении изменений регистрационных данных транспортного средства производится замена СРТС.
30. В случае замены кузова легкового автомобиля или автобуса, шасси грузового автомобиля, в том числе на другую модель (модификацию), в СРТС ставятся прежние год выпуска, марка, модель транспортного средства.
В графе "Особые отметки" производится запись "Замена кузова" с указанием даты соответствующего изменения.
31. При внесении изменений в СРТС в графе "Особые отметки" указываются серия и номер прежнего СРТС, а также основание произведенного изменения.
4. Снятие с учета транспортных средств
32. Транспортное средство снимается с учета в случаях:
1) передачи транспортного средства в другие подразделения;
2) расформирования или передислокации подразделения;
3) списания(выбраковки) транспортных средств;
4) возникновения иных оснований для изменения места регистрации.
33. Для снятия с учета владелец транспортного средства представляет в ОВП документы, указанные в подпунктах 1), 4), 5), 6), 8), 10) пункта 14 настоящих Правил.
34. Снятие с учета транспортных средств осуществляется в срок не более 3 рабочих дней.
35. В СРТС (на внутренней части) производится запись, соответствующая обстоятельствам снятия с учета транспортного средства.
36. При снятии с учета и в случаях расформирования подразделения ГРНЗ транспортных средств сдаются в ОВП.
37. Допускается снятие транспортных средств с учета без представления на осмотр по месту регистрации при условии представления владельцем ГРНЗ, СРТС и акта осмотра транспортного средства, выданного ОВП по месту фактического нахождения транспортного средства.
38. Снятие с учета транспортного средства, угнанного и/или похищенного и не возвращенного владельцу транспортного средства, производится на основании его заявления и документа, выданного ОВД, о том, что транспортное средство находится в розыске. В случае возвращения разыскиваемого транспортного средства его владельцу, регистрация производится на основании акта регистрации транспортного средства, отсутствия сведений о розыске транспортного средства в информационных ресурсах ОВД и осмотра транспортного средства.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации
механических транспортных средств и
прицепов к ним Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма и описание печати
органа военной полиции
№ п/п
Эскиз и размеры печати
Описание и характеристика печати
1
Название печати:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери полициясының көлік құралдарын тіркеу қызметі"
2
Диаметр печати: наружный - 30мм; внутренний - 17 мм, шрифт 6-90 %.
Печать круглой формы, клише на полимерной основе синего цвета. Автоматическая оснастка d30 TRODAT.
В центре печати патрульная автомашина со специальным обозначением.
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации
механических транспортных средств и
прицепов к ним Национальной гвардии
Республики Казахстан
Акт № ____
осмотра транспортного средства
"___"___________ 20_____ г.
Государственный регистрационный номерной знак _______________________
Идентификационный номер (VIN)________________________________________
Марка, модель _______________________________________________________
Тип ТС ______________________________________________________________
Вид ТС ______________________ Категория ТС __________________________
Год выпуска ________________
Номер кузова _________________ номер шасси (рамы)____________________
Номер двигателя _____________________________________________________
Цвет ________________________________________________________________
Серия ________ № ____________________________________________________
(регистрационный документ)
Серия _______ № _________
(паспорт (формуляр))
Принадлежит _________________________________________________________
(воинская часть)
Должностное лицо, представляющее транспортное средство на проверку __
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. при наличии)
Осмотр проведен уполномоченным сотрудником военной полиции___________
_____________________________________________________________________
(должность, подразделение, звание, Ф.И.О.(при наличии) сотрудника,
проводившего осмотр)
Обнаружены технические неисправности ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
В конструкцию автомобиля внесены изменения:__________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Заключение о техническом состоянии транспортного средства:___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись сотрудника, проводившего осмотр)
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации
механических транспортных средств и
прицепов к ним Национальной гвардии
Республики Казахстан
Начальнику управления
военной полиции
Национальной гвардии
Республики Казахстан
___________________________
(воинское звание Ф.И.О.
при наличии)
Заявка
на государственную регистрацию транспортного средства
Прошу зарегистрировать (снять с учета), транспортное средство,
находящееся на балансе ______________________________________________
(наименование подразделения)
Марка, модель _____________________ ГРНЗ ________________
Вид трансп. средства _______________
Номер двигателя _____________ Номер шасси (рамы)_________
Идентификационный номер (VIN) __________________________
Номер кузова ____________________________________________
Цвет ___________________________________________________
Мощность двигателя (кВт/л.с.) ___/________
Разрешен мах. масса, kg ___________
Масса без нагрузки, kg ____________
Категория (А, В, С, D, E) _______ Паспорт ТС _________________
Год выпуска _____________________ (серия, номер, дата выдачи).
К заявке прилагаю: 1) _____________________________________

29. Көлік құралының тіркеу деректеріне өзгерістер енгізген кезде КҚТК ауыстырылады.
30. Жеңіл автомобильдің немесе автобустың шанағын, жүк автомобилінің шассиін, оның ішінде басқа модельге (модификацияға) ауыстырған жағдайда КҚТК-ға көлік құралының бұрынғы шығарылған жылы, маркасы, моделі жазылады.
"Ерекше белгілер" бағанында "Шанағын ауыстыру" деген жазу тиісті өзгерістер енгізілген күні көрсетіліп жазылады.
31. КҚТК-ға өзгерістер енгізу кезінде "Ерекше белгілер" бағанында бұрынғы КҚТК-ның сериясы мен нөмірі, сондай-ақ жасалған өзгерістің негізі көрсетіледі.
4. Көлік құралдарын және олардың тіркемелерін есептен шығару
32. Көлік құралдары:
1) көлік құралдарын басқа бөлімшелерге берген;
2) бөлімшені таратқан немесе көшірген;
3) көлік құралдарын есептен шығарған (ақауға шығарған);
4) тіркеу орнын өзгертуге өзге де негіздер пайда болған жағдайларда есептен шығарылады.
33. Есептен шығару үшін көлік құралының иесі ӘПО-ға осы Қағидалардың 14-тармағының 1), 4), 5), 6), 8), 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
34. Көлік құралдарын есептен шығару 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
35. КҚТК-да (ішкі бөлігінде) көлік құралын есептен шығару мән-жайына сәйкес жазба жазылады.
36. Есептен шығарған кезде және бөлімшені таратқан жағдайда көлік құралдарының МТНБ-сы ӘПО-ға тапсырылады.
37. Көлік құралының иесі МТНБ, КҚТК және көлік құралының нақты орналасу орны бойынша ӘПО берген көлік құралының тексеру актісін ұсынған жағдайда көлік құралдарын тіркеу орны бойынша тексеруге ұсынусыз есептен шығаруға рұқсат беріледі.
38. Айдап әкетілген және/немесе ұрланған және көлік құралының иесіне қайтарылмаған көлік құралын есептен шығару оның арызы және көлік құралы іздеуде жүргені туралы ІІБ берген құжат негізінде жүзеге асырылады. Іздеуде жүрген көлік құралы иесіне қайтарылған жағдайда оны тіркеу көлік құралын тіркеу актісі, ІІБ ақпараттық ресурстарында көлік құралын іздеу туралы мәліметтердің болмауы және көлік құралын тексеру негізінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының механикалық
көлік кұралдарын және олардың
тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Әскери полиция органы мөрінің нысаны мен сипаттамасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының механикалық көлік
құралдарын және олардың тіркемелерін
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
2-қосымша
Көлік құралын тексерудің
№ ____ актісі
20_____ жылғы "___" ___________
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі__________________________________
Сәйкестіндіру нөмірі (VIN)___________________________________________
Маркасы, моделі______________________________________________________
Көлік құралының типі_________________________________________________
Көлік құралының түрі___________ Көлік құралының санаты_______________
Шығарылған жылы ________________
шанақ нөмірі __________________ шасси (рама) нөмірі__________________
қозғалтқыш нөмірі____________________________________________________
Түсі_________________________________________________________________
Сериясы ________ №___________________________________________________
(тіркеу құжаты)
Сериясы _______ № _______________________________________
(паспорт (формуляр))
____________________________________________________________иелігінде
(әскери бөлім)
көлік құралын тексеруге ұсынған лауазымды адам_______________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты егер болса)
Тексеруді жүргізген әскери полицияның уәкілетті қызметкері___________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, бөлімше, ә/атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
егер болса)
Анықталған техникалық ақаулар________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Автомобиль құрылымына енгізілген өзгерістер__________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көлік құралының техникалық жағдайы туралы қорытынды:_________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тексеруді жүргізген қызметкердің қолы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының механикалық көлік кұралдарын
және олардың тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Ұлттық
ұланы Әскери полиция
басқармасының
бастығы
_____________________________
(әскери атағы, тегі, аты, ә/аты
егер болса))
Көлік құралын мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім
__________________________________________________ балансында тұрған көлік
(бөлімше атауы )
құралын тіркеуіңізді (есептен шығаруыңызды) сұраймын.
Маркасы, моделі _____________________ МТНБ ___________________________
Көлік құралының түрі __________________________________________________
Қозғалтқыш нөмірі __________________шасси (рама) нөмірі_________________
Сәйкестіндіру нөмірі (VIN) _____________________________________________
Шанақ нөмірі _________________________________________________________
Түсі _________________________________________________________________
Қозғалтқыш қуаттылығы (кВт/л.с.) ___________/___________________________
Барынша рұқсат берілген салмағы, kg ____________________________________
Жүктемесіз салмағы, kg ________________________________________________
Санаты (А, В, С, D, E) _______ көлік құралының паспорты __________________
Шығарылған жылы ____________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні)
Өтінімге 1) ________________________________

2) _____________________________________
(согласно п. 21 настоящих Правил)
Руководитель подразделения ______________
_____________________________________ ________________________
(воинское звание Ф.И.О. при наличии) (подпись должностного лица)
Приложение 3-1 к Правилам
государственной регистрации
механических транспортных
средств и прицепов к ним
Национальной гвардии
Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 560 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Свидетельство о регистрации транспортного средства
Двухсторонний бланк размером 10,5см/7,5 см.
Лицевая сторона:
Обратная сторона:
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации
механических транспортных средств и
прицепов к ним Национальной гвардии
Республики Казахстан
форма
Утверждаю
Начальник ОВП
____________________
(должность, звание)
______________________________
(подпись) (Ф.И.О. при наличии)
"____" _______ 20__ г.
Акт
уничтожения государственных регистрационных номерных знаков
п/п
Тип ГРНЗ
Серия
Нумерация
Количество шт.
Всего ____________________________
(количество прописью)
Члены комиссии ________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. при наличии)
________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. при наличии)
________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. при наличии)

2) _______________________________ қоса беремін.
(осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес)
Бөлімше басшысы _________________________
____________________________________________      ________________________
(әскери атағы, тегі, ату, ә/аты егер болса))             (лауазымды адамның қолы)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының механикалық
көлік кұралдарын және олардың
тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-1 қосымша
нысан
Көлік құралын тіркеу куәлігі
Ескерту. 3-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 560 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10,5см/7,5 см. көлемді екі жақты бланк.
Алдыңғы жағы:
Қарама-қарсы беті:
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының механикалық көлік кұралдарын
және олардың тіркемелерін мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Бекітемін
ӘПО бастығы
____________________
(лауазымы, ә/атағы)
____________________
(қолы) (тегі, аты, ә/аты егер
болса)
20__ жылғы "__" _________
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін жою актісі
Р/с №
МТНБ типі
Сериясы
Нөмірленуі
Саны, дана
Барлығы ____________________________
(саны жазбаша)
Комиссия мүшелері: ______________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. егер болса)
________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. егер болса)
________________________________________________
(лауазымы, ә/атағы, қолы, Т.А.Ә. егер болса)