Об утверждении модельных контрактов по видам недропользования
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2015 года № 11167. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 325 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 11.05.2018 № 325 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с пунктом 2 статьи 61 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) модельный контракт на разведку, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) модельный контракт на добычу, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) модельный контракт на совмещенную разведку и добычу, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) модельный контракт на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Модельные контракты по видам недропользования, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 настоящего приказа, распространяются на все виды полезных ископаемых, за исключением углеводородного сырья, угля и урана.
3. Департаменту недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Токтабаев Т.С.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на офицальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
___________ А. Саринжипов

Жер қойнауын пайдалану түрлері бойынша модельдік келісімшарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар мен даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 мамырда № 11167 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 325 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 11.05.2018 № 325 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 61-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Мыналар:
1) барлауға арналған модельдік келісімшарт, осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) өндіруге арналған модельдік келісімшарт, осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) бірлесіп барлауға және өндіруге арналған модельдік келісімшарт, осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарт, осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыктың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармакшаларында көзделген жер қойнауын пайдалану түрлері бойынша модельдік келісімшарттар, көмірсутек шикізатын, уран мен көмірді қоспағанда, барлық пайдалы қазбалар түрлеріне қолданылады.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті (Т.С. Тоқтабаев):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_________ А. Сәрінжіпов

27 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
22 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
23 апреля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
6 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
10 апреля 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 412
Модельный контракт на разведку
Контракт на разведку __________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(участок или блок)
_______________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) между Республикой Казахстан, от имени которой действует
____________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица (далее -
недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на разведку ________________________________
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(на участке недр)
в _____________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) Республики Казахстан подписан Сторонами "____" _____________
20___ года в соответствии с _________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых
переговоров, являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула
1. Цель контракта
2. Срок действия контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Коммерческое обнаружение
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
12. Учет и отчетность
13. Общие условия проведения операций по недропользованию

2015 жылғы 27 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 23 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Е. Досаев
2015 жылғы 6 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
__________ В. Школьник
2015 жылғы 10 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыз
№ 412 бұйрығына
1-қосымша
Барлауға арналған модельдік келісімшарт
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және_________________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан әрі-жер қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
_____________________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(учаске немесе блок)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауға арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының ___________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
_____________________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауға арналған осы келісімшартына Тараптар
____________________________________________________________________.
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия хаттамасына
немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы"___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе
1.Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялау құқығы
7. Персоналды жалға алу, барлау жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Коммерциялық табу
11. Консервациялау, тарату және тарату қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы шарттары

14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав недропользователя
21. Условия прекращения действия контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к контракту на разведку:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на разведку
Приложение 2 - Геологический отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и
содержащиеся в них полезные ископаемые находятся в государственной
собственности, Республика Казахстан выражает желание при условии
обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования
недр осуществлять разведку _________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические
возможности рационально и эффективно проводить разведку
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный
орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том,
что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при
разведке
_______________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о
нижеследующем:
1. Цель контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке ________ (указать полезное ископаемое) на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и условиями контракта недропользователь вправе проводить разведку в пределах геологического отвода, в том числе:
использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое при проведении опытно-промышленной добычи минеральное сырье, если иное не предусмотрено контрактом либо Законом;
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или настоящим контрактом.

14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23 Қосымша ережелер
Барлауға арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Барлауға арналған Келісімшартқа Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Геологиялық бөлу
Кіріспе
Мынаны:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы мен оның ішіндегі пайдалы қазбалар мемлекет меншігінде болып табылатынын, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен ________________________(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
барлауды жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес ________________________________ барлауды ұтымды әрі тиімді жүргізуге
(пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ниеті және қаржылық, техникалық мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт _________________________________________ барлау жұмыстарын жүргізуде
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді деп уағдаласқанын назарға ала отырып,
құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (пайдалы қазбаны көрсетіңіз) барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы ҚР Заңына (бұдан әрі - Заң) және келісімшарт шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы тау-кендік бөлу шегінде өндіруды жүргізуге, оның ішінде:
өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта не Заңда өзгеше көзделмесе, минералдық шикізатты тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жүргізу кезінде өндірілген қызметінің нәтижелерін пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айқындалған жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.

2. Срок действия контракта
3. Контракт на разведку заключен на ___________ (указать срок).
4. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
5. Недропользователь должен приступить к проведению разведке с даты регистрации контракта (либо указать иной срок).
6. В случае обнаружения месторождения недропользователь имеет право на продление срока действия Контракта, на период необходимый для его оценки в соответствии со статьями 65 и 69 Закона.
7. Заявление о продлении срока действия контракта для оценки обнаружения должно быть рассмотрено не позднее одного месяца с даты его поступления в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
8. При изменении срока действия контракта в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория
9. Недропользователь выполняет разведку в пределах контрактной территории, указанной в геологическом отводе, являющимся неотъемлемой частью контракта.
10. Если при проведении разведки полезных ископаемых будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в геологическом отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы при проведении разведки общераспространенных полезных ископаемых путем выдачи соответствующего геологического отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные настоящим Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.
11. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
12. Возврат контрактной территории, за исключением территории, на которой сделано коммерческое обнаружение, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия контракта %
к концу третьего года действия контракта %
к концу четвертого года действия контракта %
к концу пятого года действия контракта %
к концу шестого года действия контракта %
Возврат частей контрактной территории осуществляется путем переоформления геологического отвода с исключением возвращаемых частей контрактной территории из соответствующего геологического отвода.

2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Барлауға арналған келісімшарт_______ (мерзім көрсетілсін) жасалды.
4. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт тіркелген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) барлауға кірісуге тиіс.
6. Кен орнын анықтаған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы Заңның 65 және 69 баптарына сәйкес Келісімшарттың қолдану мерзімін, оны бағалау үшін қажетті кезеңге ұзартуға құқығы бар.
7. Табуды бағалау үшін келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
8. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен ресімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
9. Жер қойнауын пайдаланушы барлауды келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
10. Егер пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндiрудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) геологиялық немесе тау-кендiк бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндiрудi жүргiзу кезiнде, егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын тиісті геологиялық бөлуді немесе жаңа тау-кендік бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.
11. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
12. Келісімшарттық аумақты қайтару, коммерциялық табу жүргізілген аумақты қоспағанда, мынадай кесте бойынша жүзеге асырылады:
келісімшарт қолданылуының екінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының үшінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының төртінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының бесінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының алтыншы жылының соңына %:
Келісімшарттық аумақтың бөлігін қайтару қайтарылатын келісімшарттық аумақ бөлігін тиісті геологиялық бөлуден алып тастаумен геологиялық бөлуді қайта ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.

13. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения разведки, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
4. Рабочая программа
14. Рабочая программа на разведку является обязательной частью согласно приложения к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
15. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
5. Право собственности на имущество и информацию
16. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по разведке, является собственностью недропользователя.
17. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество к Республике Казахстан за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому лицу в соответствии с письменным уведомлением компетентного органа, либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. При досрочном прекращении компетентным органом действия контракта сооружения и оборудование, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность, подлежат передаче бывшим недропользователем во временное владение и пользование национальной компании на срок до передачи имущества новому недропользователю.
19. Геологическая информация находится в собственности недропользователя на период действия контракта, если она получена за счет средств недропользователя.
После прекращения действия контракта вся геологическая и иная информация о недрах передается недропользователем на безвозмездной основе в собственность Республики Казахстан.

13. Қайтарылатын учаскелер Қазақстан Республикасының учаскелерді қайтаруға қойылатын заңнамасы талаптарына сәйкес келуге тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы барлау салдарынан бүлінген қайтарылатын аумақтарды және өзге де табиғи объектілерді одан әрі тікелей мақсатына пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
4. Жұмыс бағдарламасы
14. Барлауға арналған жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшарттың қосымшасына сәйкес келісімшарттың міндетті бөлігі болып табылады және инвестициялық жобалық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды да жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
15. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
16. Барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
17. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының Қазақстан Республикасына ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті құзыретті органның жазбаша хабарламасына сәйкес басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен сәттен бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті бөлшектеуді және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.
18. Құзыретті орган келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда жер қойнауын пайдаланушы технологиялық процестің үздіксіз болуын және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылыстар мен жабдықтарды жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлік берілгенге дейінгі мерзімге ұлттық компанияның уақытша иеленуі мен пайдалануына беруге тиіс.
19. Геологиялық ақпарат, егер ол жер қойнауын пайдаланушының жеке қаражаты есебінен алынса, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Келісімшарт қолданысы тоқтатылғаннан кейін барлық геологиялық және жер қойнауы туралы өзге де ақпаратты жер қойнауын пайдаланушы өтеусіз негізде Қазақстан Республикасының меншігіне береді.

6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию
полезных ископаемых
20. Республика Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать __ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.
22. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг
при проведении разведки
23. При проведении операций по разведке недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий состав
специалисты с
ВО и СПО
квалифицированные рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
Требования настоящего пункта не распространяются на руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 23 настоящего модельного контракта.
Сноска. Модельный контракт дополнен пунктом 23-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуға
және реквизициялау құқығы
20. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында басым құқығы бар.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатынпайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуы жөнiнде мәмiле жасалған күнi әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар, көлік шығыстары және өткізуге арналған шығындар шегеріле отырып қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінен __ % аспауға тиіс.
22. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау Қазақстан Республикасының мұқтажына қажет мөлшерде төтенше немесе соғыс жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуі мүмкін.
7. Персоналды жалға алу, барлау жүргізу кезінде тауарларды,
жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
23. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Қазақстандық кадрлардың саны жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста мердігерлік және субмердігерлік жұмыстарға тартылған персоналды қоса алғанда, басшылық құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__% құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ бар мамандар
білікті жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Осы тармақтың талаптары осы модельдік келісімшарттың23-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған, шетел азаматтары болып табылатын басшыларға, менеджерлер мен мамандарға қатысты таралмайды.
Ескерту. 7-тарау 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
25. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения разведки ежегодное финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта и (или) обучение граждан Республики Казахстан по перечню специальностей согласованному с компетентным органом, в размере _____________ (указать сумму в размере не менее заявленного в конкурсном предложении для участия в тендере или указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона).
В случае превышения объемов требуемого финансирования, предусмотренного в настоящем пункте, по итогам какого-либо года, указанные суммы превышения засчитываются в счет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, будущих периодов и учитываются как расходы того периода, в счет обязательства которого они были зачтены.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.
26. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении разведки должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту при проведении операций по разведке должен составлять ____ процентов по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы (услуги)
1 год
2 год
(при оценочных работах)

24. Жер қойнауын пайдаланушы қазақстандық персоналға тартылған шетелдік қызметкерлерге қатысты алғанда еңбекке ақы төлеудің тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
25. Жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезеңінде келісімшартты орындау кезінде жұмылдырылған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жұмыскерлерді үйретуді, біліктілікті арттыруды және қайта даярлауды немесе құзыретті органмен келісілген мамандықтар тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын оқытуға (тендерге қатысу үшін конкурстық ұсыныста көзделген немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген немесе аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын сома көрсетілсін) __________ мөлшерінде жыл сайын қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Қандай да болсын жыл қорытындылары бойынша осы тармақта көзделген талап етілген қаржыландыру көлемі артқан кезде көрсетілген асып түсу сомалары алдағы кезеңдердегі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жұмыскерлерді үйретуді, біліктілікті арттыруды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша міндеттемелер есебіне жатқызылады және міндеттемелер есебіне есептелген кезеңнің шығыстары ретінде есепке алынады.
Осы тармақта көрсетілген міндетті орындау жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажет тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуға нақты жұмсаған шығыстары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға жанындағы өзінің оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар болып табылады.
26. Барлау жүргізу кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезеңде келісімшарт бойынша жергілікті қамту мөлшері жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) қатынасы бойынша ______ пайызды құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)

Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и
финансировании научных исследований
27. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее заявленного в конкурсном предложении для участия в тендере или указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского органа, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
28. В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 1 статьи 76 Закона недропользователь обязуется осуществлять ежегодное финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
В случае перевыполнения объема обязательств по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ по итогам текущего года недропользователь осуществляет корректировку (зачет) объемов перевыполненных обязательств на следующие отчетные периоды.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется по разрешению компетентного органа.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ является фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Положения настоящего пункта не распространяются на следующие виды контрактов:
на разведку общераспространенных полезных ископаемых;
на разведку подземных вод;
на разведку лечебных грязей;
на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми
зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
27. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
28. Жер қойнауын пайдаланушы Заңның 76 бабы 1 тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің көлемі асыра орындалған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы асыра орындалған міндеттемелердің көлемдерін келесі есепті кезеңдерге түзетуді (есепке жатқызуды) жүзеге асырады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың қазақстандық өндірушілері болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемені орындау жер қойнауын пайдаланушының, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт шеңберіндегі қызметпен байланысты емес, қосылған құны жоғары өнімді (қайта жасалуы жоғары) алуға бағытталған жұмыстарға, экология, еңбекті қорғау, жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету, өндірістік қызмет шеңберінде (технологиялық цикл) энергия үнемдеу саласындағы зерттеулерге жұмсаған нақты шығыстар және "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері жүзеге асыратын ғылыми зерттеулерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес индустриялық-инновациялық инфрақұрылым элементтерін қаржыландыруға арналған шығыстар болып табылады.
Осы тармақтың ережелері келісімшарттардың мынадай:
кеңінен таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған;
жерасты суларын барлауға және (немесе) өндіруге арналған;
емдік балшықтарды барлауға және (немесе) өндіруге арналған;
барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған түрлеріне қолданылмайды.

Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогообложение
29. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
30. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
31. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
32. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Коммерческое обнаружение
33. В случае обнаружения месторождения недропользователь обязан известить об этом компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение тридцати рабочих дней.
34. Компетентный орган в течение одного месяца, а местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы - в течение пятнадцати рабочих дней с момента получения извещения выдает разрешение на переход к этапу оценочных работ. При переходе к этапу оценочных работ в обязательном порядке вносится изменение в рабочую программу контракта.
35. Подтверждение обнаружения и определение сроков его оценки устанавливается компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по заключению уполномоченного органа по изучению и использованию недр. Коммерческое обнаружение объявляется недропользователем.
36. Недропользователь при переходе к этапу оценочных работ разрабатывает проект оценочных работ в соответствии с Законом. Оценочные работы могут включать проект опытно-промышленной добычи.
37. Недропользователь, обнаруживший и оценивший месторождение на основании контракта на разведку, имеет исключительное право на заключение контракта на добычу без проведения конкурса на основе прямых переговоров.

Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Салық салу
29. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын мемлекеттiң салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
30. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
31. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20__ жылғы "___"__________ №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
32. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Коммерциялық табу
33. Жер қойнауын пайдаланушы кен орнын тапқан жағдайда құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына отыз жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауы тиіс.
34. Құзыретті орган хабарламаны алғаннан кейінгі бір ай мерзімде, ал облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы хабарламаны алғаннан кейінгі жұмыстық он бес күнішінде бағалау жұмыстары кезегіне өтуге рұқсат береді. Бағалау жұмыстар кезегіне өту барысында келісімшарттың жұмыс бағдарламасына міндетті түрде өзгеріс енгізіледі.
35. Табуды растау мен оны бағалау мерзімін құзыретті орган жер қойнауын зерттеу мен пайдалану бойынша құзыретті органның тұжырымдамасы бойынша белгілейді. Коммерциялық табуды жер қойнауын пайдаланушы хабарлайды.
36. Жер қойнауын пайдаланушы бағалау жұмыстары кезеңіне өту кезінде Заңға сәйкес, бағалау жұмыстарының жобасын әзірлейді. Бағалау жұмыстарында тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасы қосылуы мүмкін.
37. Коммерциялық табылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының конкурс жүргізбестен тікелей келіссөздер негізінде өндіруге келісімшарт жасасуға ерекше құқығы болады.

11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
38. При прекращении операций по разведке недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по разведке, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
39. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленном Законом.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на геолого-разведочные работы, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
40. Если фактические затраты на ликвидацию объектов недропользования превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь обязан осуществлять дополнительное финансирование ликвидации объектов недропользования.
41. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю.
42. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
43. В случае прекращения действия контракта в одностороннем порядке компетентным органом, ликвидационный фонд передается доверительному управляющему, определяемому в соответствии с пунктом 10 статьи 72 Закона.
12. Учет и отчетность
44. Недропользователь при проведении разведки должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять компетентному органу отчетность о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в порядке и сроки, предусмотренные Законом.
45. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
46. По результатам деятельности на контрактной территории недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению и использованию недр геологическую отчетность.

11. Консервациялау, тарату және тарату қоры
38. Барлау жөніндегі операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жобалаушы құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес бұдан кейінгі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларда қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, барлау жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды жүзеге асырады.
39. Жер қойнауын пайдалану объектілері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Барлау кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға жұмыс бағдарламасында көзделген геологиялық барлау жұмыстарына жыл сайынғы шығындардың бір пайызынан кем емес мөлшерде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотқа жүргізеді.
40. Егер жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану объектілерін тарату жұмыстарын қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
41. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
42. Жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
43. Құзыретті орган келісімшартты біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда тарату қоры Заңның 72-бабының 10-тармағымен анықталатын сенімгерлік басқарушыға беріледі.
12. Есепке алу және есептілік
44. Жер қойнауын пайдаланушы барлау жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану бойынша жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және құзыретті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде келісімшартта және жұмыс бағдарламасында көзделген міндеттемелердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынуға тиіс.
45. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына олар қызметтік міндеттерді орындаған кезде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз енуді қамтамасыз етуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақытылы жоюға міндеттенеді.
46. Келісімшарт аумағындағы қызмет нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті беруге міндетті.

13. Общие условия проведения операций по недропользованию
47. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать экологические, санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и в области охраны недр.
48. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию.
49. При осуществлении разведки недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.
50. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
51. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
14. Ответственность недропользователя за нарушение
условий контракта
52. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного % от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей в соответствии с Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года (МРП);
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в главах 7 и 8 настоящего Контракта в размере одного процента от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
При этом если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.

13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы
шарттары
47. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде экологиялық талаптарды, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға тиіс.
48. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде басқа адамдарға келісімшарт аумағы шегінде еркін жүріп-тұруға кедергі келтірмеуге, егер қауіпсіздіктің ерекше жағдайларына байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, жалпы пайдаланудағы объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға міндеттенеді.
49. Барлауды жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң практикасына негізделген жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізудің анағұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
50. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
51. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру жөнiнде мiндеттеме алады.
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны
үшін жауапкершілігі
52. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған төмендегі міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық төлемі ретінде жауапкершілікте болады:
1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін 2000 республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК);
3) осы келісімшарттың 7 және 8-бөлімдерде көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының бір пайызы мөлшерінде;
Бұл ретте, егер нарықта әрекет етуші құндардың өзгеруінен және басқа да жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелсіз жағдайлардың себебінен жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстары келісімшартты жасау, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларын бекіту кезінде ескерілгеннен кем болып шықса, бірақ бұл ретте келісімшартта, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушы міндеттерінің физикалық көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстарының осылай азаюы келісімшарт шарттарын бұзу және келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.

Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по разведке, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.
Сноска. Пункт 53 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Для целей пункта 53 настоящей главы учитывается стоимость работ (услуг), приобретение которых осуществлено недропользователем с нарушением установленных настоящим контрактом и Законом требований к порядку закупка таких работ (услуг), в которых доля местного содержания не соответствует требованиям пункта 26 главы 7 контракта. При этом из указанного объема вычитается стоимость фактически приобретенных работ (услуг) местного содержания.
Сноска. Пункт 54 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Передача прав и обязанностей
55. Недропользователь имеет право передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом.
56. Передача права недропользования влечет необходимость внесения соответствующих изменений и (или) дополнений в контракт и считается совершенной с момента регистрации таких изменений и (или) дополнений.
16. Непреодолимая сила
57. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
58. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т.п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.

Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Осы тараудың 53-тармағының мақсаттары үшін жергілікті қамту үлесі келісімшарттың 7-тарауы 26-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу тәртібіне осы келісімшартта және Заңда белгіленген талаптарды бұза отырып, жер қойнауын пайдаланушы сатып алуды жүзеге асырған жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) құны ескеріледі. Бұл ретте көрсетілген көлемнен жергілікті қамтудың сатып алынған нақты жұмыстарының (көрсетілетін қызметтерінің) құны шегеріледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
55. Жер қойнауын пайдаланушы Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, басқа адамдарға келісімшарт бойынша құқықтарды немесе олардың бөлігін беруге құқылы.
56. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне әкеп соғады және осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар тіркелген кезден бастап жасалған болып есептеледі.
16. Еңсерілмейтін күш
57. Келісімшарт бойынша қандай да болмасын міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық немесе тиісінше орындамаушылық еңсерілмейтін күшке байланысты болса, Тараптардың ешқайсысы ешқандай жауапкершілікке тартылмайды.
58. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларына мынадай мән-жайдың жағдайлары кезіндегі төтенше және күтпеген жағдаяттар жатады, мысалы: әскери жанжалдар, табиғат апаттары, табиғи зілзалалар (өрт және т.с.). Келтірілген тізбе бәрін толық қамтыған болып табылмайды.

59. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
60. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
61. При полной или частичной приостановке работ по контракту, вызванной обстоятельствами непреодолимой силы, срок действия контракта продлевается сторонами на период действия обстоятельств непреодолимой силы.
17. Конфиденциальность
62. Информация, полученная или приобретенная сторонами в процессе выполнения контракта является конфиденциальной и подлежит защите в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
63. Геологическая информация предоставляется недропользователю в установленном порядке согласно статьи 11 Закона, оформляемая соглашением о конфиденциальности № __ от "__" _______ 20__года.
64. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой стороны, за исключением случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных сторонами целях и на определенный сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой недропользователь получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей;
иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
65. Стороны, определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, содержащим геологическую информацию, и относящимся к проведению разведки на контрактной территории.
66. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части местного содержания, о планировании и проведении недропользователем закупок работ (услуг), а также затратах на обучение казахстанских специалистов и расходах на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не является конфиденциальной.

59. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, одан зардап шегуші тарап бұл туралы кездейсоқ оқиға мән-жайлары басталған күнін және сипаттамасын анықтаған жазбаша хабарламаны тапсыру немесе поштамен жіберу жолымен екінші тарапқа дереу хабарлайды.
60. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін дереу кеңес өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын барынша азайту мәліметі үшін барлық құралдарды пайдаланады.
61. Еңсерілмес күш мән-жайларынан туындаған келісімшарт бойынша жұмыстар толық немесе ішінара тоқтатылған кезде тараптар келісімшарт мерзімін еңсерілмес күш мән-жайларының қолданысы кезеңіне ұзартады.
17. Құпиялылық
62. Келісімшартты орындау процесінде тараптар алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалуға жатады. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есеп берулер құрастыру үшін құпия ақпаратты пайдалана алады.
63. Геологиялық ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға 20__ жылғы "__" __________ № ____ құпиялылық туралы келісіммен рәсімделетін Заңның 11-бабына сәйкес белгіленген тәртіпте беріледі.
64. Тараптардың екінші тараптың келісімінсіз құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға мынадай:
егер бұл ақпарат сотта іс қарауды жүргізу барысында пайдаланылса;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлғаға мұндай үшінші тарап мұндай ақпаратты құпия қарап және оны тараптар белгілеген мақсаттарға және белгіленген мерзімдерде ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген жағдайды;
ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетілген мақсаттарға ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген жағдайды;
ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына олардың қызметтік міндеттерін орындауы барысында берілген жағдайды;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда беруге құқығы жоқ.
65. Тараптар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, келісімшарттық аумақта барлау жүргізуге байланысты және геологиялық ақпараттарды қамтитын барлық құжаттардың, ақпараттардың және есептердің құпиялығын сақтау мерзімін айқындайды.
66. Жергілікті қамту бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуды жоспарлауы және өткізуі, сондай-ақ қазақстандық мамандарды оқытуға шығындар және өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындары туралы ақпарат құпия болып табылмайды.

Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Применимое право
67. Применимым правом к настоящему контракту является право Республики Казахстан.
68. К сделкам по передаче права недропользования, применяется право Республики Казахстан.
19. Порядок разрешения споров
69. Споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, решаются путем переговоров.
70. Если споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, не могут быть разрешены в течение шести месяцев путем переговоров, то такие споры подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Гарантии прав недропользователя
71. Недропользователю гарантируется защита его прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
72. Изменение и дополнение условий контракта допускается по соглашению сторон. Изменение условий контракта по требованию одной из сторон допускается в случаях, прямо предусмотренных Законом и настоящим контрактом.
21. Условия прекращения действия контракта
73. Контракт прекращается по истечении срока его действия, если сторонами не достигнуто соглашение о его продлении согласно статьи 69 Закона.
74. Досрочное прекращение действия контракта допускается по соглашению сторон. Контракт также досрочно прекращает свое действие в случае возврата всей контрактной территории в соответствии с главой 3 контракта.
75. Компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта в следующих случаях:
1) при неустранении недропользователем в указанный в уведомлении компетентного органа срок более двух нарушений обязательств, установленных контрактом на недропользование;
2) при передаче недропользователем права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования, в случаях, предусмотренных пунктами 1 и 3 статьи 36 Закона, без разрешения компетентного органа, за исключением случаев, когда такое разрешение не требуется в соответствии с пунктом 5 статьи 36 Закона;
3) при отказе в представлении либо представлении недостоверных сведений, предусмотренных в подпункте 13) пункта 1 статьи 76 Закона;
4) при выполнении менее чем на тридцать процентов в течение двух лет подряд финансовых обязательств, установленных контрактом.
Нарушение условий контракта, полностью устраненное недропользователем в срок, установленный в уведомлении компетентного органа, не является основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.

Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қолданылатын құқық
67. Қазақстан Республикасының құқығы осы келісімшартқа қолданылатын құқық болып табылады.
68. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі мәмілелерге Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
19. Дауларды шешу тәртібі
69. Келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
70. Егер келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы алты ай мерзімде шешілмейтін болса, онда тараптар осы дауларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуге жатады.
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
71. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құқықтары қорғалатынына кепілдік беріледі.
72. Келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға тараптардың келісімен жол беріледі. Тараптардың бірінің талап етуі бойынша келісімшарт талаптарын өзгертуге Заңда және осы келісімшартта тікелей көзделген жағдайларда жол беріледі.
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
73. Егер Заңның 69-бабына сәйкес тараптар келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы келісімге қол жеткізбесе, келісімшарт қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
74. Келісімшарт қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Келісімшарт сондай-ақ келісімшарттың 3-бөліміне сәйкес барлық келісімшарт аумағы қайтарылған жағдайда өз қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады.
75. Құзыретті орган мынадай жағдайларда:
1) жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшартта белгiленген мiндеттемелердi екi реттен көп бұзуды құзыреттi органның хабарламасында көрсетiлген мерзiмде жоймаған кезде;
2) Заңның 36-бабының 5-тармағына сәйкес мұндай рұқсат ету талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, құзыретті органның рұқсатынсыз Заңның 36-бабының 1 және 3-тармақтарында көзделген жағдайларда, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану құқығын және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді берген кезде;
3) Заңның 76-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген мәліметтерді беруден бас тартқан не анық емес мәліметтер берген кезде;
4) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелер қатарынан екі жыл бойы отыз пайыздан кем орындалған кезде келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
Жер қойнауын пайдаланушы құзыретті органның хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарының бұзылуы келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болып табылмайды.

76. В случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 71 Закона, компетентный орган вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта, если:
1) в срок до двух месяцев со дня получения уведомления от компетентного органа об изменении и (или) дополнении условий контракта недропользователь письменно не подтвердит свое согласие на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта либо откажется от их ведения;
2) в срок до четырех месяцев с даты получения согласия недропользователя на ведение переговоров по изменению и (или) дополнению условий контракта стороны не достигнут соглашения по изменению и (или) дополнению условий контракта;
3) в срок до шести месяцев с даты достижения согласованного решения по восстановлению экономических интересов Республики Казахстан стороны не подпишут изменения и (или) дополнения в условия контракта.
77. По решению Правительства Республики Казахстан компетентный орган вправе в одностороннем порядке прекратить действие контракта, в случае, если действия недропользователя при проведении разведки в отношении участков недр (месторождений), имеющих стратегическое значение, приводят к изменению экономических интересов Республики Казахстан, создающему угрозу национальной безопасности.
В случае одностороннего прекращения действия контракта по указанному основанию компетентный орган должен предупредить об этом недропользователя не позднее, чем за два месяца.
22. Язык Контракта
78. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта текст контракта может быть также переведен на иной язык.
79. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании контракта вариант текста на _______________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
80. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
81. С даты вступления контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения разведки ______________________ (указать вид полезного ископаемого) составляется на казахском и (или) русском языке.

76. Заңның 71-бабының 3-тармағында көзделген жағдайда құзыретті орган бір жақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы, егер:
1) құзыретті органнан келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру туралы хабарлама алған күннен бастап екі айға дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге өз келісімін жазбаша түрде растамаса не оларды жүргізуден бас тартса;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөнінде келіссөздер жүргізуге келісімі алынған күннен бастап төрт айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарт талаптарын өзгерту және (немесе) толықтыру жөніндегі келісімге келмесе;
3) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қалпына келтіру жөніндегі келісілген шешімге қол жеткізілген күннен бастап алты айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарттың талаптарына өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға қол қоймаса, бір жақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
77. Егер стратегиялық маңызы бар жер қойнауы учаскелеріне (кен орындарына) қатысты барлау жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының іс-әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін, Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін өзгертуге әкеп соғатын болса, Қазақстан Республикасының Үкіметінің шешімі бойынша құзыретті орган келісімшарттың, оның ішінде бұрын жасалған келісімшарттың қолданысын бір жақты тәртіппен тоқтатуға құқылы.
Келісімшарттың қолданылуы аталған негіз бойынша біржақты тәртіппен тоқтатылған жағдайда құзыретті орган ол жөнінде жер қойнауын пайдаланушыны кемінде екі ай бұрын ескертуге тиіс.
22. Келісімшарт тілі
78. Келісімшарттың мәтіні тараптардың әрқайсысы үшін _______ данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары бірдей болады.
Келісімшарт тараптарының келісуіне сәйкес, келісімшарт мәтіні өзге тіліне аударылуы мүмкін.
79. Мәтіннің нұсқалары арасында келісімшарттың мағынасы мен талдануын анықтау барысындағы келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда _____________________________________ (қазақ немесе орыс тілі көрсетілсін) нұсқасы басым күшке ие болады.
80. Тараптар мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерін қатынас тілдері ретінде қолданылатындығына уағдаласады.
81. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап барлау жүргізуге қатысты техникалық құжаттамалар және ақпараттар
_________________________________________________________________
(пайдалы қазба түрі көрсетілсін)
қазақ және (немесе) орыс тілдерінде жасалатын болады.

23. Дополнительные положения
82. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.
83. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
84. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи дней.
85. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.
86. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в компетентном органе. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
87. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
88. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
89. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 1
к Модельному контракту
на разведку
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Рабочая программа к контракту на разведку
Виды работ
Единица измерения
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
6-й год
Физ.
объем
Стоимость в тенге
Физ.
объем
Стоимость в тенге
Физ.
объем
Стоимость в тенге
Физ.
объем
Стоимость в тенге
Физ.
объем
Стоимость в тенге
Физ.
объем
Стоимость в тенге
1.
Поисковые маршруты
км
2.
Геологосъемочные работы
км2
3.
Топографические работы
км2
4.
Литогеохимические работы
5.
Горные работы
6.

23. Қосымша ережелер
82. Осы келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар оларды алу фактісі бойынша осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына тиісті түрде ұсынылған және жеткізілген деп есептеледі.
83. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
84. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа 7 күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
85. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
86. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
87. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
88. Осы келісімшартты __________ қ. ________ ж.__ (күн) ___
_____ (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
89. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Барлауға арналған
моделдік келісімшартқа
1 қосымша
Барлауға арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс түрлері
Өлшем бірлігі
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
4-ші жыл
5-ші жыл
6-ші жыл
Физ. көлем
Құны теңгемен
Физ. көлем
Құны теңгемен
Физ. көлем
Құны теңгемен
Физ. көлем
Құны теңгемен
Физ. көлем
Құны теңгемен
Физ. көлем
Құны теңгемен
1.
Іздестіру маршруттары
км
2.
Геологиялық түсіру жұмыстары
км2
3.
Топографиялық жұмыстар
км2
4.
Литогеохимиялық жұмыстар
5.
Тау- кен жұмыстары
6.

Сейсморазведка (2 D и/или 3 D)
пог. км
7.
Гравиразведка и другие виды геофизических исследований
км2
8.
Буровые работы
кол. скв., пог.м
9.
Опробование и испытание объектов
кол. объектов
10.
Гидрогеологические работы
11.
Другие виды геологоразведочных работ
12.
Итого геолого-разведочных работ
13.
Социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс.
тенге
14.
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс.
тенге
15.
Обучение, повышение квалификации, переподготовка граждан РК
тыс.
тенге
16.
Инвестиции, всего
тыс.
тенге
В период срока действия контракта на разведку,
недропользователь обязуется выполнить следующие виды работ на
контрактной территории в указанные сроки
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 412
Модельный контракт на добычу
Контракт на добычу ____________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(месторождение)
_______________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) между Республикой Казахстан, от имени которой действует
__________________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица (далее -
недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на добычу __________________________________
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(на участке недр)
в _____________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) Республики Казахстан подписан Сторонами "____" _____________
20___ года в соответствии с _________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых
переговоров, являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула
1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при осуществлении добычи

Сейсмо барлау (2 D және/немесе 3 D)
қума км
7.
Гравибарлау және геофизикалық зерттеулердің басқа да түрлері
км2
8.
Бұрғылау жұмыстары
ұңғымалар саны,
қума км
9.
Объектілерді сынамалау және сынақтан өткізу
объектілер саны
10.
Гидрогеологиялық жұмыстар
11.
Геологиялық барлау жұмыстарының басқа түрлері
12.
Геологиялық барлау жұмыстарының барлығы
13.
Өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымдарының дамуы
мың теңге
14.
Тарату қорына жiберiлетiн аударымдар
мың теңге
15.
ҚР азаматтарын оқыту, бiлiктiлiгiн жоғарылату, қайта даярлау
мың теңге
16.
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
Барлауға арналған келісімшарттың қолданылу мерзімі кезеңінде жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген мерзімдерде келісімшарт аумағында мынадай жұмыс түрлерін орындауға міндеттенеді
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыз
№ 412 бұйрығына
2-қосымша
Өндіруге арналған модельдік келісімшарт
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және___________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан
әрі-жер қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
_______________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(кен орны)
_______________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
өндіруге арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының _____________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
_______________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
өндіруге арналған осы келісімшартына Тараптар
______________________________________________________________.
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия
хаттамасына немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер
хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы"___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе
1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялау құқығы
7. Персоналды жалға алу, өндіру жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу

8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
11. Учет и отчетность
12. Общие условия проведения операций по недропользованию
13. Сопутствующие обязательства
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав недропользователя
21. Условия прекращения действия контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к контракту на добычу:
Приложение 1 - Рабочая программа к Контракту на добычу
Приложение 2 - Горный отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и
находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной
собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии
обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования
недр осуществлять добычу ___________________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические
возможности рационально и эффективно проводить добычу
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный
орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том,
что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности по
добыче
_______________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о
нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по добыче на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) и условиями контракта недропользователь вправе осуществлять добычу в пределах горного отвода, в том числе:
использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое минеральное сырье, если иное не предусмотрено Законом либо контрактом;
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или настоящим Контрактом.

8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Консервациялау, тарату және тарату қоры
11. Есепке алу және есептілік
12. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы шарттары
13. Ілеспе міндетемелер
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
21. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Өндіруге арналған Келісімшартқа Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Тау-кендік бөлу
Кіріспе
Мынаны:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы мен онын ішіндегі пайдалы қазбалар Қазақстан Республикасының меншігінде болып табылатынын, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен ________________________ (пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
өндіруді жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес ___________________________________ өндіруді ұтымды әрі тиімді жүргізуге
(пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ниеті және қаржылық, техникалық мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт _________________________________________ өндіру жұмыстарын жүргізуде
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді деп уағдаласқанын назарға ала отырып,
құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарттың мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (пайдалы қазбаны көрсетіңіз) өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы ҚР Заңына (бұдан әрі - Заң) және келісімшарт шарттарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы тау-кендік бөлу шегінде өндіруды жүргізуге, оның ішінде:
өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта не Заңда өзгеше көзделмесе, өндірілген минералдық шикізатты пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айқындалған жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.

3. Настоящим контрактом недропользователю предоставляется право осуществлять добычу __________________________ (указать полезное ископаемое), а также сопутствующих полезных ископаемых содержащихся в минеральном сырье, при добыче вышеуказанного (ых) полезного (ых) ископаемого (ых).
2. Срок действия Контракта
4. Контракт на добычу заключается на ______ (указать срок в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона).
5. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
6. Недропользователь должен приступить к добыче с даты вступления контракта в силу (либо указать иной срок).
Срок действия контракта на добычу продлевается компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы при условии отсутствия неустраненных нарушений недропользователем контрактных обязательств, если недропользователь не позднее чем за шесть месяцев до окончания работ обратится в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы с заявлением о продлении срока действия контракта с обоснованием причин такого продления.
7. Заявление о продлении срока действия контракта должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
8. При изменении срока действия контракта, в контракт вносятся соответствующие изменения и (или) дополнения.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория
9. Недропользователь выполняет добычу в пределах контрактной территории, указанной в горном отводе являющимся неотъемлемой частью контракта.
10. Если при проведении добычи полезных ископаемых будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в горном отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы при проведении добычи общераспространенных полезных ископаемых путем выдачи соответствующего или нового горного отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные настоящим Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.

3. Осы келісімшартпен жер қойнауын пайдаланушыға (пайдалы қазбаны көрсетіңіз), сондай-ақ көрсетілген пайдалы қазбаны (қазбаларды) өндіру кезінде минералдық шикізат құрамындағы ілеспе пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыру құқығы беріледі.
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Өндіруге арналған келісімшарт_______ (Заңның 69-бабы 2-тармағына сәйкес мерзімі көрсетілсін).
5. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
6. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт күшіне енген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) өндіруге кірісуге тиіс.
Егер жер қойнауын пайдаланушы жұмыстардың аяқталуына дейiн алты айдан кешiктiрмей құзыреттi органға келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiшпен мұндай ұзартудың себептерiн негiздей отырып жүгiнсе, жер қойнауын пайдаланушының келiсiмшарттық мiндеттемелер бойынша жойылмаған бұзушылықтары болмаған жағдайда құзыреттi орган өндiруге арналған келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзартады.
7. Келiсiмшарттың қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш құзыреттi органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына келiп түскен күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей қаралуға тиiс
8. Келісімшарттың қолданылу мерзімі өзгерген кезде келісімшартқа тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ
9. Жер қойнауын пайдаланушы өндіруді келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
10. Егер пайдалы қазбаларды өндiрудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) тау-кендiк бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiрудi жүргiзу кезiнде, егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын тиісті немесе жаңа тау-кендік бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.

11. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
12. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям Закона, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения добычи, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
13. В случае прироста запасов и их подтверждения государственной экспертизой недр в контракт письменным соглашением сторон должны быть внесены соответствующие изменения в порядке, установленном Законом.
4. Рабочая программа
14. Рабочая программа на добычу является обязательной частью контракта согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
Рабочая программа к контракту на добычу подземных вод, лечебных грязей, общераспространенных полезных ископаемых, твердых полезных ископаемых составляется на основании проектных документов.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
16. По твердым полезным ископаемым, общераспространенным полезным ископаемым, подземным водам и лечебным грязям проекты изменений и (или) дополнений к утвержденным проектам не составляются в случае, если объемы добычи, определенные утвержденными проектами, изменяются менее чем на двадцать процентов в физическом выражении от утвержденных проектных показателей.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Право собственности на имущество и информацию
17. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по добыче, является собственностью недропользователя.
18. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество к Республике Казахстан за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому лицу в соответствии с письменным уведомлением компетентного органа либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление сооружений, оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

11. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
12. Қайтарылатын учаскелер учаскелерді қайтаруға қойылатын Заңның талаптарына сәйкес келуге тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру салдарынан бүлінген қайтарылатын аумақтарды және өзге де табиғи объектілерді одан әрі тікелей мақсатына пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
13. Қорлардың өсiмi болған және олар жер қойнауына мемлекеттiк сараптамамен расталған жағдайда келiсiмшартқа тараптардың жазбаша келiсiмімен Заңмен белгiленген тәртiппен тиiстi өзгерiстер енгiзiлуге тиiс.
4. Жұмыс бағдарламасы
14. Өндіруге арналған жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшартқа қосымшаға сәйкес келісімшарттың міндетті бөлігі болып табылады және инвестициялық жобалық көрсеткіштерге қол жеткізу үшін қажетті жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
Жер асты суларын, емдік балшықты, кең таралған пайдалы қазбаларды, қатты пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы жобалық құжаттар негізінде жасалады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
16. Егер бекітілген жобаларда айқындалған өндіру көлемдері бекітілген жобалау көрсеткіштерінен нақты мәнде жиырма пайыздан аз өзгерсе, қатты пайдалы қазбалар, кең таралған пайдалы қазбалар, жер асты сулары мен емдік балшық бойынша бекiтiлген жобаларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар жобалары жасалмайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
17. Өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
18. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының Қазақстан Республикасына ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті құзыретті органның жазбаша хабарламасына сәйкес басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен кезден бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен демонтаждау не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті демонтаждауды және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.

19. При досрочном прекращении компетентным органом действия контракта сооружения и оборудование, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность, подлежат передаче недропользователем во временное владение и пользование национальной компании на срок до передачи имущества новому недропользователю.
20. Геологическая информация находится в собственности недропользователя на период действия контракта, если она получена за счет средств недропользователя.
После прекращения действия контракта вся геологическая и иная информация о недрах передается недропользователем на безвозмездной основе в собственность Республики Казахстан.
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию
полезных ископаемых
21. Республики Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
22. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать ____ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.
23. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при
осуществлении добычи
24. При проведении операций по добыче недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.

19. Құзыретті орган келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда жер қойнауын пайдаланушы технологиялық процестің үздіксіз болуын және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылыстар мен жабдықтарды жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлік берілгенге дейінгі мерзімге ұлттық компанияның уақытша иеленуі мен пайдалануына беруге тиіс.
20. Геологиялық ақпарат, егер ол жер қойнауын пайдаланушының жеке қаражаты есебінен алынса, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Келісімшарт қолданысы тоқтатылғаннан кейін барлық геологиялық және жер қойнауы туралы өзге де ақпаратты жер қойнауын пайдаланушы өтеусіз негізде Қазақстан Республикасының меншігіне береді.
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялау құқығы
21. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, мәмілені жасасу күніне қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында артықшылықты құқығы бар.
22. Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуы жөнiнде мәмiле жасалған күнi әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар, көлік шығыстары және өткізуге арналған шығындар шегеріле отырып қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінен __ % аспауға тиіс.
23. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда, Үкіметтің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау. Қазақстан Республикасының мұқтажына қажет мөлшерде төтенше немесе соғыс жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуі мүмкін.
7. Персоналды жалға алу, өндіру жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
24. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24-1. Количество казахстанских кадров в процентном отношении от общего количества привлекаемых к работам кадрам, включая персонал, занятый на подрядных и субподрядных работах должно составить _____ % по руководящему составу, ______ % по специалистам с высшим и средним профессиональным образованием, ______ % по квалифицированным рабочим, в том числе по годам:
год
Руководящий
состав
специалисты с
ВО и СПО
квалифицированные рабочие
1 год
2 год
...
(при оценочных работах)
Требования настоящего пункта не распространяются в отношении руководителей, менеджеров и специалистов, являющихся иностранными гражданами, привлеченных в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с пунктом 24 настоящего модельного контракта.
Сноска. Модельный контракт дополнен пунктом 24-1 в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах;
26. Недропользователь обязуется осуществлять в период проведения добычи ежегодное финансирование обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта и (или) обучение граждан Республики Казахстан по перечню специальностей согласованному с компетентным органом, в размере _____________ (указать сумму в размере не менее заявленного в конкурсном предложении для участия в тендере или указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона).
В случае превышения объемов требуемого финансирования, предусмотренного в настоящем пункте, по итогам какого-либо года, указанные суммы превышения засчитываются в счет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, будущих периодов и учитываются как расходы того периода, в счет обязательства которого они были зачтены.
Исполнением обязанности, указанной в настоящем пункте, являются фактически понесенные расходы недропользователя по финансированию подготовки и переподготовки граждан Республики Казахстан, в том числе на приобретение по представленному местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и согласованному с компетентным органом перечню товаров, работ и услуг, необходимых для улучшения материально-технической базы организаций образования, осуществляющих на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы подготовку кадров по специальностям, непосредственно связанным со сферой недропользования, а также расходы по финансированию профессиональной подготовки и переподготовки кадров в собственных учебных (обучающих) центрах при юридическом лице, являющемся недропользователем.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24-1. Қазақстандық кадрлардың саны жұмысқа тартылған кадрлардың жалпы санынан пайыздық қатынаста мердігерлік және субмердігерлік жұмыстарға тартылған персоналдарды қоса алғанда, басшылық құрам бойынша__%, жоғары және орта кәсіптік білімі бар мамандар бойынша__%, білікті жұмысшылар бойынша__% құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
жыл
Басшылық құрам
ЖБ және ОКБ бар мамандар
білікті жұмысшылар
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Осы тармақтың талаптары осы модельдік келісімшарттың 24-тармағына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылған, шетел азаматтары болып табылатын басшыларға, менеджерлер мен мамандарға қатысты таралмайды.
Ескерту. 7-тарау 24-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Жер қойнауын пайдаланушы қазақстандық персоналға тартылған шетелдік қызметкерлерге қатысты алғанда еңбекке ақы төлеудің тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
26. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру жүргізу кезеңінде келісімшартты орындау кезінде жұмылдырылған Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жұмыскерлерді үйретуді, біліктілікті арттыруды және қайта даярлауды немесе құзыретті органмен келісілген мамандықтар тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын оқытуға (тендерге қатысу үшін конкурстық ұсыныста көзделген немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген немесе аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын сома көрсетілсін) __________ мөлшерінде жыл сайын қаржыландыруды жүзеге асыруға міндеттенеді.
Қандай да болсын жыл қорытындылары бойынша осы тармақта көзделген талап етілген қаржыландыру көлемі артқан кезде көрсетілген асып түсу сомалары алдағы кезеңдердегі Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын жұмыскерлерді үйретуді, біліктілікті арттыруды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша міндеттемелер есебіне жатқызылады және міндеттемелер есебіне есептелген кезеңнің шығыстары ретінде есепке алынады.
Осы тармақта көрсетілген міндетті орындау жер қойнауын пайдаланушының Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру бойынша, оның ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ұсынған және құзыретті органмен келісілген тізбе бойынша тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында жер қойнауын пайдалану саласымен тікелей байланысты мамандықтар бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсарту үшін қажет тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сатып алуға нақты жұмсаған шығыстары, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлға жанындағы өзінің оқу (оқыту) орталықтарында кадрларды кәсіптік даярлауды және қайта даярлауды қаржыландыру жөніндегі шығыстар болып табылады.

Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогообложение
30. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
31. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
32. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
33. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
34. При прекращении операций по добыче недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по добыче, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
35. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленным Законом.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд в период добычи производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на добычу, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
36. Если фактические затраты на ликвидацию превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
37. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю.

Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Салық салу
30. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған сәтке қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
31. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
32. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
33. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Консервациялау, тарату және тарату қоры
34. Өндіру жөніндегі операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жобалаушы құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес бұдан кейінгі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларда қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды жүзеге асырады.
35. Жер қойнауын пайдалану объектілері Заңда белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Өндіру кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға жұмыс бағдарламасында көзделген өндіруге жыл сайынғы шығындардың бір пайызынан кем емес мөлшерде Қазақстан Республикасының аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотқа жүргізеді.
36. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы тарату жұмыстарын қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
37. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі және салық салынатын табысқа енгізіледі.

38. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
39. В случае прекращения действия контракта в одностороннем порядке компетентным органом, ликвидационный фонд передается доверительному управляющему, определяемому в соответствии с пунктом 10 статьи 72 Закона.
11. Учет и отчетность
40. Недропользователь при осуществлении добычи должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять компетентному органу отчетность о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в порядке и сроки, предусмотренные Законом.
41. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
42. По результатам деятельности на контрактной территории недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению и использованию недр геологическую отчетность.
12. Общие условия проведения операций по недропользованию
43. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать, экологические, санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и в области охраны недр.
44. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию;
45. При осуществлении добычи недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.
46. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
47. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.

38. Жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
39. Құзыретті орган келісімшартты біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда тарату қоры Заңның 72-бабының 10-тармағымен анықталатын сенімгерлік басқарушыға беріледі.
11. Есепке алу және есептілік
40. Жер қойнауын пайдаланушы өндіру жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану бойынша жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және құзыретті органға Заңда көзделген тәртіппен және мерзімдерде келісімшартта және жұмыс бағдарламасында көзделген міндеттемелердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынуға тиіс.
41. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына олар қызметтік міндеттерді орындаған кезде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз енуді қамтамасыз етуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақытылы жоюға міндеттенеді.
42. Келісімшарт аумағындағы қызмет нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті беруге міндетті.
12. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің
жалпы шарттары
43. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде экологиялық талаптарды, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға тиіс.
44. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде басқа адамдарға келісімшарт аумағы шегінде еркін жүріп-тұруға кедергі келтірмеуге, егер қауіпсіздіктің ерекше жағдайларына байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, жалпы пайдаланудағы объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға міндеттенеді.
45. Өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң практикасына негізделген жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізудің анағұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.
46. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
47. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру жөнiнде мiндеттеме алады.

13. Сопутствующие обязательства
48. Недропользователь, являющийся субъектом индустриально-инновационной деятельности, при проведении операций по добыче обязуется применять следующие технологии: _________________ (указать информацию о технологиях в соответствии с технологической программой).
49. Контракт может предусматривать обязательства недропользователя (при их наличии) по развитию и использованию высоких технологий, новых и перерабатывающих производств, сооружению и совместному использованию инфраструктурных и иных объектов, принятые им по итогам конкурса или прямых переговоров.
14. Ответственность недропользователя за нарушение
условий контракта
50. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного процента от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей в соответствии с Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года (МРП);
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных разделах 7 и 8 настоящего контракта в размере одного процента от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
При этом если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.
Сноска. Пункт 50 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по добыче, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.

13. Ілеспе міндетемелер
48. Индустриялық-инновациялық қызметтің субъектісі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде мынадай технологияларды қолдануға міндеттенеді (технологиялық бағдарламаға сәйкес технологиялар туралы ақпаратты көрсетіңіз).
49. Келісімшарт жоғары технологияларды, жаңа және қайта өңдеуші өндірістерді, дамыту және пайдалану, конкурс немесе тікелей келіссөздер қорытындылары бойынша қабылданған инфрақұрылымдық және өзге де объектілерді салу және бірлесіп пайдалану бойынша жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін (олар болған кезде) қарастыруы мүмкін.
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны
үшін жауапкершілігі
50. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған төмендегі міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық төлемі ретінде жауапкершілікте болады:
1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін 2000 республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК);
3) осы келісімшарттың 7 және 8-тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының бір пайыз мөлшерінде;
Бұл ретте, егер нарықта әрекет етуші құндардың өзгеруінен және басқа да жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелсіз жағдайлардың себебінен жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстары келісімшартты жасау, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларын бекіту кезінде ескерілгеннен кем болып шықса, бірақ бұл ретте келісімшартта, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушы міндеттерінің физикалық көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстарының осылай азаюы келісімшарт шарттарын бұзу және айып салуға негіз болып табылмайды.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.

81. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
82. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение семи дней.
83. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.
84. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в компетентном органе. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
85. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
86. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
87. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 1
к модельному контракту
на добычу
Рабочая программа к контракту на добычу
№ п/п
Наименование
Ед. измерения
Всего
1 год
2 год
3 год
1.
Инвестиции, всего
тыс. тенге
2.
Производственные объекты и сроки их проектирования, строительства (сооружения), (если имеются с расшифровкой по основным объектам)
кол-во объектов
3.
Количество скважин, запланированных к бурению на контрактной территории, сроки их завершения (если имеются)
кол-во скважин
4.
Перечень необходимых инфраструктурных объектов, сроки их проектирования, строительства (сооружения) (если имеются с расшифровкой по основным объектам)
кол-во объектов
5.
Затраты и объемы по видам выполняемых геологоразведочных работ (если имеются с расшифровкой по основным видам работ)
пог.м
тыс.куб.м
6.
Капитальные затраты, всего
тыс. тенге
6.1
в том числе: здания, сооружения
тыс. тенге
6.2
обустройство, реконструкция
тыс. тенге
6.3
машины, оборудование
тыс. тенге
6.4
транспортные средства
тыс. тенге
6.5
затраты на очистные
сооружения/охрану окружающей
среды
тыс. тенге
7
Эксплуатационные расходы по этапам добычи и первичной переработки сырья, с расшифровкой основных статей
8.
Затраты на добычу, всего
тыс. тенге
8.1
горно-капитальные работы
пог.м
тыс.куб.м
8.2
прочие затраты по добыче
(расконсервация, ремонт
скважин и др.)
тыс. тенге
9.
Объем добычи: (указать полезные
ископаемые)
тыс.тонн/
млн.куб.м
10.
Первичная переработка
(указать перечень работ)
тыс. тенге
11
Объемы реализации по видам полезных ископаемых, с указанием выхода минерального сырья, прошедшего первичную переработку, определяемым компетентным органом и распределения на внутренний и внешний рынки, в действующих ценах с учетом инфляции
12.
Прочие эксплуатационные расходы (с расшифровкой основных статьей)
тыс. тенге
13.
Совокупный доход, общий по
проекту и по видам продукции
тыс. тенге
14.
Социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс.тенге
15.
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс.тенге
16.
Обучение, повышение квалификации, переподготовка граждан РК
тыс.тенге
17.
Расходы на НИОКР
тыс. тенге
18.
Фонд оплаты труда, с указанием численности задействованного персонала
тыс. тенге
19.
Косвенные расходы
(указать основные статьи)
тыс. тенге
20.
Налоги и другие обязательные платежи, подлежащие уплате в бюджет, в рамках осуществления деятельности по контракту на недропользование
тыс. тенге
подписной бонус
тыс. тенге
исторические затраты
тыс. тенге
21.
Налогооблагаемый доход
тыс. тенге
22.
Чистый доход, остающийся в
распоряжении предприятия, после
уплаты налогов;
тыс. тенге
23.
Годовые денежные потоки
тыс. тенге
24.
Чистая текущая приведенная
стоимость проекта при ставках
дисконтирования равной 10, 15 и
20 процентов;
тыс. тенге
25.
Внутренняя норма рентабельности проекта в целом по проекту.
%
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 412
Модельный контракт на совмещенную разведку и добычу
Контракт на совмещенную разведку и добычу
_____________________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(участок или блок)
_______________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) между Республикой Казахстан, от имени которой действует
________________________________________ как компетентный орган
(название государственного органа)
и
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. гражданина или название юридического лица (далее -
недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий контракт на совмещенную разведку и добычу ___________
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
на ____________________________________________________________
(на участке недр)
в _____________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице) Республики Казахстан подписан Сторонами "____" _____________
20___ года в соответствии с _________________________________________
(протоколом конкурсной комиссии или протоколом прямых
переговоров, являющимися основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула

81. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
82. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа жеті күн ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
83. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
84. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
85. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
86. Осы келісімшартты ________ қ. _____ ж. ___ (күн) ______
_______ (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
87. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Өндіруге арналған
моделдік келісімшартқа
1 қосымша
Өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс бағдарламасы
Барлығы
11-
жыл
22-
жыл
33-
жыл
1.
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
2.
Өндірістік объектілер және оларжы жобалау мерзімдері, құрылысы (құрылғылар), (бар болса негізгі объектілер бойынша мағынасын ашу)
объектілер саны
3.
Келісімшарттық аумақтағы бұрғылауға жобаланған ұңғыма саны, олардың аяқталу мерзімі (егер бар болса)
ұңғымалар саны
4.
Қажетті инфрақұрылымдық объектілердің тізбесі, оларды жобалау мерзімі, құрылысы (құрылғылар) (бар болса)
объектілер саны
5.
Шығындар және орындалатын геологиялық барлау жұмыстарының түрлері бойынша көлемдері (егер бар болса жұмыстардың негізгі түрлері бойынша мағынасын ашу)
қума м. мың куб м
6.
күрделі шығындар, барлығы
мың теңге
6.1
оның ішінде: ғимарат, құрылыстар
мың теңге
6.2
жайластыру, қайта жаңарту
мың теңге
6.3
машиналар, құрал-жабдықтар
мың теңге
6.4
көлік құралдары
мың теңге
6.5
қоршаған ортаны тазалау құрылғыларына/қорғауға жұмсалатын шығындар
мың теңге
7.
Өндіру кезендері және шикізатты бастапқы өңдеу бойынша эксплуатациялық шығындар, негізгі баптарды мағынасын ашумен
8.
өндіру шығындары,
барлығы
мың теңге
8.1
Тау-кен күрделі жұмыстары
қума м
мың куб.м
8.2
өндіруге жөніндегі өзге шығындар (қайтадан іске қосу, ұңғымаларды жөндеу және т.с.с)
мың теңге
9.
өндіру көлемі: (пайдалы қазбаны көрсету)
мың тонна/млн текше м
10.
бастапқы өңдеу (жұмыс тізбесін көрсету)
мың теңге
11.
Құзыретті орган анықтаған, бастапқы өңдеуді өткен минералды шикізаттын шығуын көрсетумен пайдалы қазбалардың түрлері бойынша ішкі және сыртқы нарыққа таратылатын, инфляцияны ескерумен қолданыстағы бағасы бойынша өткізу көлемдері
12.
Өзге де эксплуатациялық шығыстар (негізгі баптардын мағынасын ашу)
мың тенге
13.
жоба бойынша жалпы және өнім түрлері бойынша жиынтық табыс
мың теңге
14.
Өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымдарының дамуы
мың тенге
15.
Тарату қорына жiберiлетiн аударымдар
мың тенге
16.
ҚР азаматтарын оқыту, бiлiктiлiгiн жоғарылату, қайта даярлау
мың тенге
17.
ҒЗТК жұмсалатын шығындар
мың теңге
18.
Тартылған персоналдын санын көрсетумен еңбек ақыны төлеу қоры
мың тенге
19.
жанама шығыстар (негізгі баптарды көрсету)
мың теңге
20.
салық төленгеннен кейін кәсіпорынның иелігінде қалатын таза табыс
мың теңге
қол қойылатын бонус
мың тенге
тарихи шығындар
мың тенге
21.
Салық салынатын табыс
мың тенге
22.
Салықтарды төленгеннен кейін кәсіпорының иелігінде қалатын таза табыс
мың тенге
23
инфляцияның индексіне түзетілген жылдық ақша ағыны
мың теңге
24
дисконттау ставкалары 10, 15 және 20 пайыздарға тең болған кездегі жобаның таза ағымдағы келтірілген құны;
мың теңге
25
жоба бойынша жалпы және жылдар бойынша жоба рентабельділігінің ішкі нормасы
%
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыз
№ 412 бұйрығына
3-қосымша
Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған модельдік келісімшарт
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Қазақстан Республикасының атынан құзыретті орган ретінде әрекет ететін
_______________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
және___________________________________________________________
(азаматтың аты-жөні немесе заңды тұлғаның атауы, бұдан әрі-жер
қойнауын пайдаланушы)
арасындағы
_______________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(учаске немесе блок)
_______________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшарт.
Қазақстан Республикасының
_______________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жері көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(жер қойнауы учаскесі)
_______________________________________________________________
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
бірлесіп барлауға және өндіруге арналған осы келісімшартына Тараптар
______________________________________________________________.
(келісімшарт жасасуға негіз болатын конкурстық комиссия
хаттамасына немесе ұлттық компаниямен тікелей келіссөздер
хаттамасына)
сәйкес 20 __ жылғы"___"____________ қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе

1. Цель контракта
2. Срок действия контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию полезных ископаемых
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при проведении разведки и добычи
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и финансировании научных исследований
9. Налогообложение
10. Коммерческое обнаружение
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
12. Учет и отчетность
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
14. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
15. Передача прав и обязанностей
16. Непреодолимая сила
17. Конфиденциальность
18. Применимое право
19. Порядок разрешения споров
20. Гарантии прав недропользователя
21. Условия прекращения действия контракта
22. Язык Контракта
23. Дополнительные положения
Приложения к контракту на совмещенную разведку и добычу:
Приложение 1 – Рабочая программа к Контракту на совмещенную
разведку и добычу
Приложение 2 - Геологический (горный) отвод
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра и
находящиеся в них полезные ископаемые являются государственной
собственностью, Республика Казахстан выражает желание при условии
обеспечения рационального, комплексного и безопасного использования
недр осуществлять разведку и добычу ________________________________,
(указать вид полезного ископаемого)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические
возможности рационально и эффективно проводить совмещенную разведку и
добычу
_______________________________________________________________
(указать вид полезного ископаемого)
в соответствии с контрактом;
3) Правительство Республики Казахстан наделило компетентный
орган правом на заключение и исполнение Контракта;
4) Компетентный орган и недропользователь договорились о том,
что контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при
совмещенной разведке и добычи
_______________________________________________________________
(указать полезное ископаемое)
Компетентный орган и недропользователь договариваются о
нижеследующем:
1. Цель контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по разведке и добыче ___________ (указать полезное ископаемое) на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом и условиями контракта недропользователь вправе проводить разведку и добычу в пределах геологического (горного) отвода, в том числе:

1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып алуға және реквизициялау құқығы
7. Персоналды жалға алу, барлау жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
9. Салық салу
10. Коммерциялық табу
11. Консервациялау, тарату және тарату қоры
12. Есепке алу және есептілік
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы шарттары
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
15. Құқықтар мен міндеттерді беру
16. Еңсерілмейтін күш
17. Құпиялылық
18. Қолданылатын құқық
19. Дауларды шешу тәртібі
20. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері 21-бөлім. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
22. Келісімшарт тілі
23. Қосымша ережелер
Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған Келісімшартқа Жұмыс бағдарламасы
2-қосымша – Геологиялық (Тау-кендік) бөлу
Кіріспе
Мынаны:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншігінде болып табылатынын, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету шарттарымен _______________________ (пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
бірлесіп барлауды және өндіруді жүзеге асыруға ниет білдіретінін;
2) жер қойнауын пайдаланушының келісімшартқа сәйкес __________________________________ бірлесіп барлауды және өндіруді (пайдалы қазбаның түрін көрсету)
ұтымды әрі тиімді жүргізуге ниеті және қаржылық, техникалық мүмкіндігі бар екенін;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі құзыретті органға келісімшарт жасасуға және орындауға құқық бергенін;;
4) Құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт _________________________________________ бірлесіп барлау және өндіру
(пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін)
жұмыстарын жүргізуде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейді деп уағдаласқанын назарға ала отырып,
құзыретті орган мен жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта (пайдалы қазбаны көрсетіңіз) бірлесіп барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. Келісімшарт шарттарына және Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы геологиялық бөлу шегінде барлауды жүргізуге, оның ішінде:

Использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе добытое минеральное сырье, если иное не предусмотрено контрактом либо Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон);
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
прекратить операции по недропользованию на условиях, определенных Законом или контрактом.
Настоящий контракт предоставляет недропользователю в случае обнаружения месторождения и его оценки право осуществлять добычу __________________________ (указать полезное ископаемое), а также сопутствующих полезных ископаемых содержащихся в минеральном сырье, при добыче вышеуказанного (ых) полезного (ых) ископаемого (ых).
2. Срок действия Контракта
3. Контракт на совмещенную разведку и добычу заключен на срок, включающий период разведки, равный _____ (указать срок разведки) и период добычи ____ (указать срок добычи в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Закона).
4. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в компетентном органе.
5. Недропользователь должен приступить к разведке с даты вступления контракта в силу (либо указать иной срок).
6. В случае обнаружения месторождения недропользователь имеет право на продление периода разведки, на период необходимый для его оценки в соответствии со статьями 65 и 69 Закона.
7. Заявление о продлении срока действия контракта для оценки обнаружения должно быть рассмотрено не позднее одного месяца с даты его поступления в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
8. Заявление о продлении срока действия контракта в период добычи должно быть рассмотрено не позднее двух месяцев с даты его поступления в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
9. При изменении срока действия контракта, в контракт вносятся соответствующие изменения и дополнения.
Срок продления исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения, если сторонами не согласован иной срок.
3. Контрактная территория

өз қалауы бойынша өз қызметінің нәтижелерін, оның ішінде егер келісімшартта не "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) өзгеше көзделмесе, өндірілген минералдық шикізатты пайдалануға;
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
Заңда немесе келісімшартта айқындалған жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға құқығы бар.
Осы келісімшарт жер қойнауын пайдаланушыға кен орны анықталған және оны бағалаған жағдайда (пайдалы қазбаны көрсетіңіз), сондай-ақ көрсетілген пайдалы қазбаны (қазбаларды) өндіру кезінде минералдық шикізат құрамындағы ілеспе пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыру құқығын береді.
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Бірлесіп барлау мен өндіруге келісімшарт тең барлау кезеңін (барлау кезеңін көрсетіңіз) және өндіру кезеңін (Заңның 69-бабының 2-тармағына сәйкес өндіру мерзімін көрсетіңіз) қамтитын мерзімге жасалды.
4. Келісімшарт құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
5. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт күшіне енген күннен бастап (не өзге мерзімді көрсетіңіз) барлауға кірісуге тиіс.
6. Кен орнын анықтаған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы Заңның 65және 69 баптарына сәйкес оны бағалау үшін қажетті кезеңге барлау кезеңін ұзартуға құқығы бар.
7. Табуды бағалау үшін келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы өтініш құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралуға тиіс.
8. Келiсiмшарттың өндіру кезеңдегі қолданылу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш құзыреттi органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына келiп түскен күнiнен бастап екi айдан кешiктiрiлмей қаралуға тиiс.
9. Барлау кезеңін ұзартқан кезде келісімшартқа тараптардың қосымша келісімімен ресімделетін тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
Егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, ұзарту мерзімі тиісті толықтыру тіркелген күннен бастап есептеледі.
3. Келісімшарттық аумақ

10. Недропользователь выполняет совмещенную разведку и добычу в пределах контрактной территории, указанной в геологическом и горном отводе, являющимся неотъемлемой частью контракта.
11. Если при проведении разведки или добычи полезных ископаемых будет установлено, что географические границы обнаружения или месторождения (независимо от расположения на суше или на море) выходят за пределы контрактной территории, указанной в геологическом или горном отводе, то вопрос о ее расширении должен решаться компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы при проведении разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых путем выдачи соответствующего геологического отвода или нового горного отвода, не превышающего по размерам пятидесяти процентов от контрактной территории, а также изменения условий контракта и рабочей программы без проведения конкурса в порядке и сроки, установленные настоящим Законом для согласования проекта контракта и его заключения, в случае, если эта территория свободна от недропользования.
12. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
13. Возврат контрактной территории в период разведки, за исключением территории, на которой сделано коммерческое обнаружение, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия контракта %
к концу третьего года действия контракта %
к концу четвертого года действия контракта %
к концу пятого года действия контракта %
к концу шестого года действия контракта %
Возврат частей контрактной территории осуществляется путем переоформления геологического отвода с исключением возвращаемых частей контрактной территории из соответствующего геологического отвода.
14. Без ущерба положениям пункта 13 настоящего раздела недропользователь вправе вернуть всю или часть контрактной территории по истечении первого года действия контракта предварительно уведомив об этом компетентный орган за один месяц.
15. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения разведки, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
16. Возврат контрактной территории или ее частей осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

10. Жер қойнауын пайдаланушы бірлесіп барлау мен өндіруді келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын геологиялық және (немесе) тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
11. Егер пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндiрудi жүргiзу кезiнде табудың немесе кен орнының географиялық шекараларының (құрлықта немесе теңiзде орналасуына қарамастан) геологиялық немесе тау-кендiк бөлуде көрсетiлген келiсiмшарттық аумақ шегiнен шығатыны анықталса, онда оны кеңейту туралы мәселенi құзыреттi орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндiрудi жүргiзу кезiнде, егер бұл аумақ жер қойнауын пайдаланудан бос болған жағдайда, келiсiмшарт жобасын келiсу және оны жасасу үшiн осы Заңда белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде конкурс өткiзбей-ақ, көлемі бойынша келісімшарттық аумақтың елу пайызынан аспайтын тиісті геологиялық бөлуді немесе жаңа тау-кендік бөлуді беру, сондай-ақ келiсiмшарт пен жұмыс бағдарламасының шарттарын өзгерту арқылы шешуге тиiс.
12. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
13. Барлау кезеңінде келісімшарттық аумақты қайтару, коммерциялық табу жүргізілген аумақты қоспағанда, мынадай кесте бойынша жүзеге асырылады:
келісімшарт қолданылуының екінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының үшінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының төртінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының бесінші жылының соңына %
келісімшарт қолданылуының алтыншы жылының соңына %:
Келісімшарттық аумақтың бөлігін қайтару қайтарылатын келісімшарттық аумақ бөлігін тиісті геологиялық бөлуден алып тастаумен геологиялық бөлуді қайта ресімдеу жолымен жүзеге асырылады.
14. Осы бөлімнің 3-тармағының ережелеріне нұқсан келтірместен жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт қолданысының бірінші жылы аяқталған соң, бұл туралы 1 ай бұрын құзыретті органды алдын ала хабардар ете отырып, келісімшарт аумағының барлық немесе бір бөлігін қайтаруға құқылы.
15. Қайтарылатын учаскелер Қазақстан Республикасының учаскелерді қайтаруға қойылатын заңнамасы талаптарына сәйкес келуге тиіс. Жер қойнауын пайдаланушы бірлесіп барлау және өндіру салдарынан бүлінген қайтарылатын аумақтарды және өзге де табиғи объектілерді одан әрі тікелей мақсатына пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
16. Келісімшарттық аумақты немесе оның бөліктерін қайтару Қазақстан Республикасының заңамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

17. В случае прироста запасов и их подтверждения государственной экспертизой недр в контракт письменным соглашением сторон должны быть внесены соответствующие изменения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Рабочая программа
18. Рабочая программа на совмещенную разведку и добычу является обязательной частью согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит обязательства недропользователя, необходимые для достижения инвестиционных проектных показателей.
Рабочая программа также должна включать мероприятия, необходимые для достижения основных проектных показателей, с распределением по годам и указанием необходимых затрат.
19. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
20. По твердым полезным ископаемым проекты изменений и дополнений к утвержденным проектам не составляются в случае, если объемы добычи, определенные утвержденными проектами, изменяются менее чем на двадцать процентов в физическом выражении от утвержденных проектных показателей.
5. Право собственности на имущество и информацию
21. Имущество, приобретенное недропользователем для выполнения операций по разведке и добыче, является собственностью недропользователя.
22. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество к Республике Казахстан за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому лицу в соответствии с письменным уведомлением компетентного органа, либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление сооружений, оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. При досрочном прекращении компетентным органом действия контракта сооружения и оборудование, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность, подлежат передаче недропользователем во временное владение и пользование национальной компании на срок до передачи имущества новому недропользователю.

17. Қорлардың өсiмi болған және олар жер қойнауына мемлекеттiк сараптамамен расталған жағдайда келiсiмшартқа тараптардың жазбаша келiсiмімен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тиiстi өзгерiстер енгiзiлуге тиiс.
4. Жұмыс бағдарламасы
18. Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған жұмыс бағдарламасы осы модельдік келісімшарттың қосымшасына сәйкес келісімшарттың міндетті бөлігі (қосымша) болып табылады және инвестициялық жобалық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелерін қамтиды.
Жұмыс бағдарламасы негізгі жобалау көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін қажетті іс-шараларды да жылдар бойынша бөліп және қажетті шығындарды көрсете отырып қамтуға тиіс.
19. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
20. Егер бекітілген жобаларда айқындалған өндіру көлемдері бекітілген жобалау көрсеткіштерінен нақты мәнде жиырма пайыздан аз өзгеретін жағдайда, қатты пайдалы қазбалар бойынша бекiтiлген жобаларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар жобалары жасалмайды.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
21. Бірлесіп барлау және өндіру бойынша операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
22. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының Қазақстан Республикасына ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті құзыретті органның жазбаша хабарламасына сәйкес, басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен сәттен бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті бөлшектеуді және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.
23. Құзыретті орган келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда жер қойнауын пайдаланушы технологиялық процестің үздіксіз болуын және өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылыстар мен жабдықтарды жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлік берілгенге дейінгі мерзімге ұлттық компанияның уақытша иеленуі мен пайдалануына беруге тиіс.

24. Геологическая информация находится в собственности недропользователя на период действия контракта, если она получена за счет средств недропользователя.
После прекращения действия контракта вся геологическая и иная информация о недрах передается недропользователем на безвозмездной основе в собственность Республики Казахстан.
6. Право Республики Казахстан на приобретение и реквизицию
полезных ископаемых
25. Республики Казахстан имеет преимущественное перед другими лицами право на приобретение полезных ископаемых недропользователя по ценам, не превышающим цены, применяемые недропользователем при совершении сделок с соответствующими полезными ископаемыми, сложившиеся на дату совершения сделки, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
26. В случае отсутствия информации о ценах полезных ископаемых, применяемых недропользователем при совершении сделок, применяются цены, не превышающие сложившиеся на мировых рынках цены на дату совершения сделки по приобретению Республикой Казахстан полезных ископаемых, за вычетом транспортных расходов и затрат на реализацию.
Предельный объем приобретаемых полезных ископаемых не может превышать __ % от общего объема продукции, фактически добытой в соответствующем году.
27. В случае введения чрезвычайного или военного положения Правительство Республики Казахстан имеет право реквизиции части или всех полезных ископаемых, принадлежащих недропользователю. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Республики Казахстан, в течение всего срока действия чрезвычайного или военного положения.
7. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг при
проведении разведки и добычи
28. При проведении операций по разведке и (или) добычи недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Геологиялық ақпарат, егер ол жер қойнауын пайдаланушының жеке қаражаты есебінен алынса, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Келісімшарт қолданысы тоқтатылғаннан кейін барлық геологиялық және жер қойнауы туралы өзге де ақпаратты жер қойнауын пайдаланушы өтеусіз негізде Қазақстан Республикасының меншігіне береді.
6. Қазақстан Республикасының пайдалы қазбаларды сатып
алуға және реквизициялау құқығы
25. Қазақстан Республикасының көліктік шығыстар мен өткізу шығындары шегеріле отырып, жер қойнауын пайдаланушы тиісті пайдалы қазбаларға қатысты мәмілелер жасасу кезінде қолданатын, мәмілені жасасу күніне қалыптасқан бағадан аспайтын бағалар бойынша жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қазбаларын сатып алуға басқа тұлғалар алдында артықшылықты құқығы бар.
26. Жер қойнауын пайдаланушы мәмiлелер жасау кезiнде қолданатын пайдалы қазбалардың бағалары туралы ақпарат болмаған жағдайда, мемлекеттің пайдалы қазбаларды сатып алуы жөнiнде мәмiле жасалған күнi әлемдiк нарықтарда қалыптасқан бағалардан аспайтын бағалар, көлік шығыстары және өткізуге арналған шығындар шегеріле отырып қолданылады.
Сатып алынатын пайдалы қазбалардың шекті көлемі тиісті жылы нақты өндірілген өнімнің жалпы көлемінен __ % аспауға тиіс.
27. Төтенше немесе соғыс жағдайы енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметінің жер қойнауын пайдаланушыға тиесілі пайдалы қазбалардың бір бөлігін немесе барлығын реквизициялауға құқығы бар. Реквизициялау Қазақстан Республикасының мұқтажына қажет мөлшерде төтенше немесе соғыс жағдайының барлық қолданылу мерзімі ішінде жүргізілуі мүмкін.
7. Персоналды жалға алу, бірлесіп барлау және өндіру жүргізу
кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді
сатып алу
28. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

31. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении разведки и добычи должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.
При этом размер местного содержания по контракту в период разведки должен составлять ____ процентов по отношению к работам (услугам), в том числе по годам:
Год
Работы (Услуги)
1 год
2 год
(при оценочных работах)
Сноска. Пункт 31 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Участие в социально-экономическом развитии региона и
финансировании научных исследований
32. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее заявленного в конкурсном предложении для участия в тендере или указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского органа, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
33. В соответствии с подпунктом 12-1) пункта 1 статьи 76 Закона недропользователь обязуется осуществлять ежегодное финансирование научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ, оказываемых казахстанскими производителями товаров, работ и услуг, в размере не менее одного процента от совокупного годового дохода по контрактной деятельности по итогам предыдущего года.
В случае перевыполнения объема обязательств по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ по итогам текущего года недропользователь осуществляет корректировку (зачет) объемов перевыполненных обязательств на следующие отчетные периоды.
В случае отсутствия казахстанских производителей научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ финансирование данных работ, оказываемых иностранными производителями, осуществляется по разрешению компетентного органа.
Исполнением обязательства по финансированию научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ является фактически понесенные расходы недропользователя на указанные работы, связанные с деятельностью в рамках контракта на недропользование, а также с деятельностью, не связанной с контрактом на недропользование, направленной на получение продукции (переделов) с высокой добавленной стоимостью, исследования в области экологии, охраны труда, обеспечения безопасного ведения работ, энергосбережения в рамках производственной деятельности (технологического цикла) и расходы на финансирование научных исследований, осуществляемых субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке", а также элементов индустриально-инновационной инфраструктуры в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Положения настоящего пункта не распространяются на следующие виды контрактов:
на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;
на разведку и (или) добычу подземных вод;
на разведку и (или) добычу лечебных грязей;
на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
Сноска. Пункт 33 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Налогообложение
34. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.

31. Барлау және өндіруді жүзеге асыру кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілген қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.
Бұл ретте, барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезеңде келісімшарт бойынша жергілікті қамту мөлшері жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) қатынасы бойынша ______ пайызды құрауы тиіс, оның ішінде жылдар бойынша:
Жыл
Жұмыстар (көрсетілетін қызметтер)
1 жыл
2 жыл
...
(бағалау жұмыстары кезінде)
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және ғылыми
зерттеулерді қаржыландыруға қатысу
32. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
33. Жер қойнауын пайдаланушы Заңның 76 бабы 1 тармағының 12-1) тармақшасына сәйкес тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық өндірушілер көрсететін ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруды өткен жылдың қорытындылары бойынша келісімшарттық қызмет бойынша жылдық жиынтық табыстың кемінде бір пайызы мөлшерінде жыл сайын жүзеге асыруға міндеттенеді.
Ағымдағы жылдың қорытындылары бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру жөніндегі міндеттемелердің көлемі асыра орындалған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы асыра орындалған міндеттемелердің көлемдерін келесі есепті кезеңдерге түзетуді (есепке жатқызуды) жүзеге асырады.
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың қазақстандық өндірушілері болмаған жағдайда, шетелдік өндірушілер көрсететін осы жұмыстарды қаржыландыру құзыретті органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
9. Салық салу
34. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.

35. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
36. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
37. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
10. Коммерческое обнаружение
38. В случае обнаружения месторождения недропользователь обязан известить об этом компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в течение тридцати рабочих дней.
39. Компетентный орган в течение одного месяца с момента получения извещения выдает разрешение на переход к этапу оценочных работ. При переходе к этапу оценочных работ в обязательном порядке вносится изменение в рабочую программу контракта.
40. Подтверждение обнаружения и определение сроков его оценки устанавливаются компетентным органом или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы по заключению уполномоченного органа по изучению и использованию недр. Коммерческое обнаружение объявляется недропользователем.
41. Недропользователь при переходе к этапу оценочных работ разрабатывает проект оценочных работ в соответствии с Законом. Оценочные работы могут включать проект опытно-промышленной добычи.
42. В случае коммерческого обнаружения и утверждения в установленном порядке соответствующих проектных документов на основании исключительного права на добычу в связи с коммерческим обнаружением в контракт вносятся изменения, связанные с этапом добычи, после чего к контракту применяются положения, предусмотренные законами Республики Казахстан для контракта на добычу.
11. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
43. При прекращении операций по разведке недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по разведке, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, и утверждения в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
44. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд в период разведки производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат на геолого разведочные работы и затрат на добычу на разведку и добычу, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.

35. Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________ (сомасы көрсетілсін).
36. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
37. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
10. Коммерциялық табу
38. Жер қойнауын пайдаланушы кен орнын тапқан жағдайда құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына отыз жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауы тиіс.
39. Құзыретті орган хабарламаны алғаннан кейінгі бір ай мерзімде бағалау жұмыстары кезегіне өтуге рұқсат береді. Бағалау жұмыстар кезегіне өту барысында келісімшарттың жұмыс бағдарламасына міндетті түрде өзгеріс енгізіледі.
40. Табуды растау мен оны бағалау мерзімін құзыретті орган жер қойнауын зерттеу мен пайдалану бойынша құзыретті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органның тұжырымдамасы бойынша белгілейді. Коммерциялық табуды жер қойнауын пайдаланушы хабарлайды.
41. Жер қойнауын пайдаланушы бағалау жұмыстары кезеңіне өту кезінде Заңға сәйкес, бағалау жұмыстарының жобасын әзірлейді. Бағалау жұмыстары тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасын қамтуы мүмкін.
42. Коммерциялық табылған байланысты өндіруге айрықша құқық негізінде тиісті жобалау құжаттарын белгіленген тәртіппен коммерциялық анықтаған және бекіткен жағдайда келісімшартқа өндіру сатысына байланысты өзгерістер енгізіледі, одан кейін келісімшартқа Қазақстан Республикасының өндіруге арналған келісімшарт үшін заңдарында көзделген ережелер қолданылатын болады.
11. Консервациялау, тарату және тарату қоры
43. Бірлесіп барлау және өндіру жөніндегі операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жобалаушы құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес бұдан кейінгі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларда қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, бірлесіп барлау және өндіру жөніндегі жұмыстар жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды жүзеге асырады.
44. Жер қойнауын пайдалану объектілері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Бірлесіп барлау және өндіру кезеңінде тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға жұмыс бағдарламасында көзделген жыл сайынғы геологиялық барлау жұмыстары шығындарының және (немесе) өндіруге жұмсалған шығындардың бір пайызынан кем емес мөлшерде мемлекет аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотқа жүргізеді.

45. Если фактические затраты на ликвидацию объектов недропользования превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации объектов недропользования.
46. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
47. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
48. В случае прекращения действия контракта в одностороннем порядке компетентным органом, ликвидационный фонд передается доверительному управляющему, определяемому в соответствии с пунктом 10 статьи 72 Закона.
12. Учет и отчетность
49. Недропользователь при проведении разведки и добычи должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять компетентному органу отчетность о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
50. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
51. По результатам деятельности на контрактной территории недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению и использованию недр геологическую отчетность.
13. Общие условия проведения операций по недропользованию
52. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и Законом, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать, экологические, санитарно-эпидемиологические требования и требования в области промышленной безопасности и в области охраны недр.
53. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию;
54. При осуществлении разведки и (или) добычи недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.

45. Егер жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану объектілерін тарату жұмыстарын қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
46. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі және салық салынатын табысқа енгізіледі.
47. Жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
48. Құзыретті орган келісімшартты біржақты тәртіппен тоқтатқан жағдайда тарату қоры Заңның 72-бабының 10-тармағымен анықталатын сенімгерлік басқарушыға беріледі.
12. Есепке алу және есептілік
49. Жер қойнауын пайдаланушы барлау және өндіру жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану бойынша жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және құзыретті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімдерде келісімшартта және жұмыс бағдарламасында көзделген міндеттемелердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынуға тиіс.
50. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына олар қызметтік міндеттерді орындаған кезде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз енуді қамтамасыз етуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақытылы жоюға міндеттенеді.
51. Келісімшарт аумағындағы қызмет нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті беруге міндетті.
13. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің
жалпы шарттары
52. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде, экологиялық талаптарды, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға тиіс.
53. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде басқа адамдарға келісімшарт аумағы шегінде еркін жүріп-тұруға кедергі келтірмеуге, егер қауіпсіздіктің ерекше жағдайларына байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, жалпы пайдаланудағы объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға міндеттенеді.
54. Барлауды және өндіруді жүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң практикасына негізделген жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізудің анағұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.

55. Недропользователь берет на себя обязательства соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан.
56. Недропользователь принимает на себя обязательство по финансированию своей деятельности по контракту в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
14. Ответственность недропользователя за нарушение
условий контракта
57. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по местному содержанию в работах (услугах) в размере одного процента от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
2) за невыполнение обязательств по местному содержанию в кадрах в размере 2000 месячных расчетных показателей в соответствии с Законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего года (МРП);
3) за невыполнение финансовых обязательств, указанных в разделах 7 и 8 настоящего контракта в размере одного процента от суммы неисполненного за отчетный период обязательства.
При этом если фактические расходы недропользователя вследствие изменения цен, действующих на рынке, а также по другим обстоятельствам, не зависящим от воли недропользователя, оказались меньше тех, которые учитывались при заключении контракта, утверждении рабочей программы и проектных документов, но при этом физический объем обязательств недропользователя, предусмотренный контрактом, рабочей программой и проектными документами, исполнен в полном объеме, такое уменьшение фактических расходов недропользователя не является нарушением условий контракта и основанием для досрочного прекращения контракта.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Расходы по приобретению работ (услуг), используемых при проведении операций по разведке и добычи, по результатам конкурса, состоявшегося вне территории Республики Казахстан, или приобретенных в нарушение порядка приобретения работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, исключаются из расходов, учитываемых компетентным органом в качестве исполнения недропользователем контрактных обязательств.
Сноска. Пункт 58 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандум шарттарын сақтауға міндеттенеді.
56. Жер қойнауын пайдаланушы өзiне жобалау құжаттарына және жұмыс бағдарламасына сәйкес келiсiмшарт бойынша өз қызметiн қаржыландыру жөнiнде мiндеттеме алады.
14. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны
үшін жауапкершілігі
57. Жер қойнауын пайдаланушы өзіне қабылдаған төмендегі міндеттемелерді орындамағаны үшін тұрақсыздық төлемі ретінде жауапкершілікте болады:
1) жұмыстарда (көрсетілетін қызметтерде) жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасынан 1 % мөлшерінде;
2) кадрлардағы жергілікті қамту бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін 2000 республикалық бюджет туралы заңға сәйкес және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (АЕК);
3) осы келісімшарттың 7 және 8-тармақтарда көрсетілген міндеттемелерді орындамағаны үшін есептік кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының бір пайыз мөлшерінде.
Бұл ретте, егер нарықта әрекет етуші құндардың өзгеруінен және басқа да жер қойнауын пайдаланушының еркіне тәуелсіз жағдайлардың себебінен жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстары келісімшартты жасау, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларын бекіту кезінде ескерілгеннен кем болып шықса, бірақ бұл ретте келісімшартта, жұмыс бағдарламасы мен құжат жобаларында көрсетілген жер қойнауын пайдаланушы міндеттерінің физикалық көлемі толық көлемде орындалса, жер қойнауын пайдаланушының фактілі шығыстарының осылай азаюы келісімшарт шарттарын бұзу және келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерде өткізілген конкурстың нәтижелері бойынша барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын немесе жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иеленудің тәртібі бұзыла отырып сатып алынған жұмыстар (көрсетілетін қызметтерді) иелену жөніндегі шығыстар құзыретті орган келісімшарттық міндеттемелерді жер қойнауын пайдаланушының орындауы ретінде есепке алатын шығыстарынан алып тасталады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) в срок до шести месяцев с даты достижения согласованного решения по восстановлению экономических интересов Республики Казахстан стороны не подпишут изменения и дополнения в условия контракта.
82. По решению Правительства Республики Казахстан компетентный орган вправе в одностороннем порядке прекратить действие контракта, в случае, если действия недропользователя при проведении разведки и добычи в отношении участков недр (месторождений), имеющих стратегическое значение, приводят к изменению экономических интересов Республики Казахстан, создающему угрозу национальной безопасности.
В случае одностороннего прекращения действия контракта по указанному основанию компетентный орган должен предупредить об этом недропользователя не позднее, чем за два месяца.
22. Язык Контракта
83. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта текст контракта может быть также переведен на иной язык.
84. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании контракта вариант текста на _______________ (указать казахский или русский язык) имеет преимущественную силу.
85. Стороны договариваются, что казахский и русский языки будут использоваться как языки общения.
86. С даты вступления контракта в силу техническая документация и информация относительно проведения разведки ______________________ (указать вид полезного ископаемого) составляется на казахском и русском языке.
23. Дополнительные положения
87. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.
88. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
89. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 дней.
90. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.

3) Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қалпына келтіру жөніндегі келісілген шешімге қол жеткізілген күннен бастап алты айға дейінгі мерзімде тараптар келісімшарттың талаптарына өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға қол қоймаса, бір жақты тәртіппен келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
82. Егер стратегиялық маңызы бар жер қойнауы учаскелеріне (кен орындарына) қатысты барлау мен өндіру жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының іс-әрекеті ұлттық қауіпсіздікке қатер төндіретін, Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін өзгертуге әкеп соғатын болса, Қазақстан Республикасының Үкіметінің шешімі бойынша құзыретті орган келісімшарттың, оның ішінде бұрын жасалған келісімшарттың қолданысын бір жақты тәртіппен тоқтатуға құқылы.
Келісімшарттың қолданылуы аталған негіз бойынша біржақты тәртіппен тоқтатылған жағдайда құзыретті орган ол жөнінде жер қойнауын пайдаланушыны кемінде екі ай бұрын ескертуге тиіс.
22. Келісімшарт тілі
83. Келісімшарттың мәтіні тараптардың әрқайсысы үшін _______ данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары бірдей болады.
Келісімшарт тараптарының келісуіне сәйкес, келісімшарт мәтіні өзге тіліне аударылуы мүмкін.
84. Мәтіннің нұсқалары арасында келісімшарттың мағынасы мен талдануын анықтау барысындағы келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда _____________________________________ (қазақ немесе орыс тілі көрсетілсін) нұсқасы басым күшке ие болады.
85 Тараптар мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерін қатынас тілдері ретінде қолданылатындығына уағдаласады.
86. Келісімшарт күшіне енген күннен бастап бірлесіп барлау және өндіру жүргізуге қатысты техникалық құжаттамалар және ақпараттар
_______________________________________________________________
(пайдалы қазба түрі көрсетілсін)
мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жасалатын болады.
23. Қосымша ережелер
87. Осы келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар оларды алу фактісі бойынша осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына тиісті түрде ұсынылған және жеткізілген деп есептеледі.
88. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
89. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа 7 күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
90. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.

91. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации в компетентном органе. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
92. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
93. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20___ года в г. ___________ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
94. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 1
к Модельному контракту
на совмещенную разведку и добычу
Рабочая программа к контракту на совмещенную
разведку и добычу
1. В период совмещенной разведки и добычи, недропользователь
обязуется выполнить следующие виды работ на контрактной территории в
указанные сроки
№ п/п
Наименование
Ед. измерения
Всего
1 год
2 год
3 год
1.
Инвестиции, всего
тыс. тенге
2.
Поисковые маршруты
км
3.
Геологосъемочные работы
км2
4.
Топографические работы
км2
5.
Литогеохимические работы
6.
Горные работы
7.

91. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар құзыретті органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
92. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
93. Осы келісімшартты қ. ж. (күн) (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
94. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Бірлесіп барлауға және өндіруге
арналған
үлгілік келісімшартқа
1-қосымша
Бірлесіп барлауға және өндіруге арналған келісімшартқа жұмыс
бағдарламасы
Бірлесіп барлау және өндіру кезеңінде жер қойнауын пайдаланушы көрсетілген мерзімдерде келісімшарт аумағында мынадай жұмыс түрлерін орындауға міндеттенеді.
Жұмыс түрлері
Өлшем бірлігі
барлығы
1 жыл
2 жыл
3-жыл
1.
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
2.
Іздестіру маршруттары
км
3.
Геологиялық түсіру жұмыстары
км2
4.
Топографиялық жұмыстар
км2
5.
Литогеохимиялық жұмыстар
6.
Тау кен жұмыстары
7.

17.1
в том числе: здания, сооружения
тыс. тенге
17.2
обустройство, реконструкция
тыс. тенге
17.3
машины, оборудование
тыс. тенге
17.4
транспортные средства
тыс. тенге
17.5
затраты на очистные
сооружения/охрану окружающей
среды
тыс. тенге
Эксплуатационные расходы по этапам добычи и первичной переработки сырья, с расшифровкой основных статей
тыс. тенге
18.
затраты на добычу, всего
тыс. тенге
18.1
горно-капитальные работы
пог.м
тыс.куб.м
18.2
прочие затраты по добыче
(расконсервация, ремонт
скважин и др.)
тыс. тенге
19.
Объем добычи: (указать полезные
ископаемые)
тыс.тонн/
млн.куб.м
20.
Первичная переработка
(указать перечень работ)
тыс. тенге
Объемы реализации по видам полезных ископаемых, с указанием выхода минерального сырья, прошедшего первичную переработку, определяемым компетентным органом и распределения на внутренний и внешний рынки, в действующих ценах с учетом инфляции
тыс. тенге
21.
Прочие эксплуатационные расходы (с расшифровкой основных статьей)
тыс. тенге
22.
Совокупный доход, общий по
проекту и по видам продукции
тыс. тенге
23.
Социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс.тенге
24.
Отчисления в ликвидационный фонд
тыс.тенге
25.
Обучение, повышение квалификации, переподготовка граждан РК
тыс.тенге
26.
Расходы на НИОКР
тыс. тенге
27.
Фонд оплаты труда с указанием численности задействованного персонала
тыс. тенге
28.
Косвенные расходы
(указать основные статьи)
тыс. тенге
29.
Налоги и другие обязательные платежи, подлежащие уплате в бюджет, в рамках осуществления деятельности по контракту на недропользование
тыс. тенге
подписной бонус
тыс. тенге
исторические затраты
тыс. тенге
30.
Налогооблагаемый доход
тыс. тенге
31.
Чистый доход, остающийся в
распоряжении предприятия, после уплаты налогов;
тыс. тенге
32.
Годовые денежные потоки
тыс. тенге
33.
Чистая текущая приведенная
стоимость проекта при ставках
дисконтирования равной 10, 15 и 20 процентов;
тыс. тенге
34.
Внутренняя норма рентабельности проекта в целом по проекту
%
Приложение 4
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 марта 2015 года № 412
Модельный контракт на строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
Контракт на строительство и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных с разведкой или добычей
_______________________________________________________________
(указать наименование объекта)
_______________________________________________________________
(указать местонахождение на административно-территориальной
единице)
между
_______________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. физического лица или название юридического лица (далее
- Недропользователь)
далее совместно именуемые Стороны.
Настоящий Контракт на строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, подписан
Сторонами "__" __________ 20__ года в соответствии с протоколом
прямых переговоров от "__" _____ 20__ года
Содержание
Преамбула

17.1
Соның ішінде: ғимарат, құрылымдар
мың теңге
17.2
Жайластыру, қайта құру
мың теңге
17.3
Көліктер, жабдықтар
мың теңге
17.4
көлік құралдары
мың теңге
17.5
Тазалау құрылғыларының шығындары/ қоршаған ортаны қорғауға
мың теңге
Өндіру кезендері және шикізатты бастапқы өңдеу бойынша эксплуатациялық шығындар, негізгі баптарды мағынасын ашумен
мың теңге
18
Өндіруге жұмсалған шығындар, барлығы
мың теңге
18.1
Тау-кен күрделі жұмыстары
қума м
мың куб м
18.2
Өзге де өндіру шығындары (қайта іске қосу, ұңғымаларды жөндеу және т.с.с)
мың теңге
19.
Өндіру көлемі: (пайдалы қазбаларды көрсету)
мың тонна/ млн.куб.м
20
Бастапқы өңдеу (жұмыстар тізбесін көрсету)
мың теңге
Құзыретті орган анықтаған, бастапқы өңдеуді өткен минералды шикізаттын шығуын көрсетумен пайдалы қазбалардың түрлері бойынша ішкі және сыртқы нарыққа таратылатын, инфляцияны ескерумен қолданыстағы бағасы бойынша өткізу көлемдері
мың теңге
21.
Өзге де эксплуатациялық шығыстар (негізгі баптардын мағынасын ашу)
мың теңге
22.
Жоба бойынша және өнімнің түрлері бойынша біріктірілген кіріс
мың теңге
23
Өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы және оның инфрақұрылымдарының дамуы
мың теңге
24
Тарату қорына жiберiлетiн аударымдар
мың теңге
25.
ҚР азаматтарын оқыту, бiлiктiлiгiн жоғарылату, қайта даярлау
мың теңге
26.
ҒЗТК жұмсалатын шығындар
мың теңге
27.
Тартылған персоналдын санын көрсетумен еңбек ақыны төлеу қоры
мың теңге
28.
Жанама шығыстар (негiзгi баптарды көрсету)
мың теңге
29.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыру шеңберінде бюджетке төлеуге жататын салықтар мен мiндеттi төлемдер
мың теңге
қол қойылатын бонус
мың теңге
тарихи шығындар
мың теңге
30.
Салық салынатын табыс
мың теңге
31
Салықтарды төленгеннен кейін кәсіпорының иелігінде қалатын таза табыс
мың теңге
32
Жылдық ақша ағыны
мың теңге
33
дисконттау ставкалары 10, 15 және 20 пайыздарға тең болған кездегi жобаның таза ағымдағы келтiрiлген құны;
мың теңге
34
жоба бойынша жалпы және жылдар бойынша жоба рентабельдiлiгiнiң iшкi нормасы
%
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 31 наурыз
№ 412 бұйрығына
4-қосымша
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстрын
салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарт
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын
_______________________________________________________________
(облыстың жергілікті атқарушы органының, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың атауы)
және
______________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә.А. немесе заңды тұлғаның атауы (бұдан әрі
– Жер қойнауын пайдаланушы) арасындағы
______________________________________________________________
(әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жерін көрсету)
______________________________________________________________
(объектінің атауын көрсету)
барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылысын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшарт.
Осы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылысын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келісімшартқа Тараптар 20___ жылғы "____" ________ 20___ жылғы " ____" _____________ тікелей келіссөздер хаттамасына сәйкес қол қойды.
Мазмұны
Кіріспе

1. Цель Контракта
2. Срок действия Контракта
3. Контрактная территория
4. Рабочая программа
5. Право собственности на имущество и информацию
6. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг
7. Участие в социально-экономическом развитии региона
8. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
9. Учет и отчетность
10. Общие условия проведения операций по недропользованию
11. Ответственность недропользователя за нарушение условий контракта
12. Передача прав и обязанностей
13. Непреодолимая сила
14. Конфиденциальность
15. Применимое право
16. Порядок разрешения споров
17. Гарантии прав недропользователя
18. Налогообложение
19. Условия прекращения действия контракта
20. Язык Контракта
21. Дополнительные положения
Приложения к контракту:
Приложение 1 - Рабочая программа на строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей;
Приложение 2 - Горный отвод.
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан недра
являются государственной собственностью, Республика Казахстан
выражает желание при условии обеспечения рационального, комплексного
и безопасного использования недр осуществлять строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или
добычей
______________________________________________________________,
(указать наименование объекта)
2) недропользователь имеет желание, финансовые и технические
возможности рационально и эффективно осуществлять операции по
строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
_______________________________________________________________
(указать наименование объекта)
в соответствии с контрактом;
3) ____________________________________________________________
(указать наименование объекта)
расположен на территории ______________________________________
(указать административно-территориальную единицу)
4) ____________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
_____________________________________________________________________
республиканского значения, столицы)
и недропользователь договариваются о нижеследующем:
1. Цель Контракта
1. Целью контракта является определение условий предоставления права недропользования для проведения операций по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, на контрактной территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее – Закон) с условиями контракта недропользователь вправе осуществлять строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, в пределах горного отвода, в целях
_____________________________________________________________________
(указать цели предоставления права недропользования для строительства
и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой
или добычей, в соответствии с прямыми переговорами), в том числе:
сооружать на контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на контрактной территории, так и вне ее пределов;
передавать права или их часть другим лицам с соблюдением условий, установленных Законом;
осуществлять иные права в отношении контрактной территории, предусмотренные контрактом и Законом.

1. Келісімшарттың мақсаты
2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. Келісімшарттық аумақ
4. Жұмыс бағдарламасы
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
6.Жерасты құрылыстарын салу және пайдалану кезінде персоналды жалға алу, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу
7. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға қатысу
8. Консервациялау, тарату және тарату қоры
9. Есепке алу және есептілік
10. Жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізудің жалпы шарттары
11. Жер қойнауын пайдаланушының келісімшарт талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілігі
12. Құқықтар мен міндеттерді беру
13. Еңсерілмейтін күш
14. Құпиялылық
15. Қолданылатын құқық
16. Дауларды шешу тәртібі
17. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
18. Салық салу
19. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
20. Келісімшарт тілі
21. Қосымша ережелер
Келісімшартқа қосымшалар:
1-қосымша – Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарттың жұмыс бағдарламасы;
2-қосымша – Тау-кендік бөлу.
Кіріспе
Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы мемлекет меншігі болып табылатындығын назарға ала отырып, Қазақстан Республикасы жер қойнауын ұтымды, кешенді және қауіпсіз пайдаланған жағдайда (объекті атауын көрсетіңіз) барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) оларды пайдалануды жүзеге асыру ниетін білдіретіндігін,
2) Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа сәйкес (объекті атауын көрсетіңіз) барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) оларды пайдалану операцияларын ұтымды және тиімді жүзеге асырудың қаржылық және техникалық мүмкіндіктері ниетін білдіретіндігін;
3) ____________________________________________________________
_______ объекті атауын көрсетіңіз) __________________________________
_______________ (әкімшілік-аумақтық бірлікті көрсетіңіз) аумағында орналасқандығын;
4) ____________________________________________________________
______________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының атауы) және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласты:
1. Келісімшарттың мақсаты
1. Келісімшарт мақсаты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келісімшарттық аумақта барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларын жүргізу үшін жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарын айқындау болып табылады.
2. Келісімшарттың және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы
_______________________________________________________________
мақсатында (тікелей келіссөздерге сәйкес барлаумен немесе өндірумен байланысты емес құрылыс және (немесе) жерасты құрылыстары үшін жер қойнауын пайдалану құқығын ұсыну мақсаттарын көрсету) тау-кенді бөлу шегінде барлаумен немесе өндірумен байланысты емес құрылысты және (немесе) жерасты құрылыстарын салуды пайдалануды жүзеге асыруға құқылы, оның ішінде:
келісімшарттық аумақта, ал қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен берілген өзге де жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттар негізінде келісімшарттық аумақта да, одан тысқары жерлерде де жалпыға ортақ объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға;
Заңда белгіленген талаптарды сақтай отырып, құқықтарды немесе олардың бір бөлігін басқа тұлғаларға беруге;
келісімшартта және Заңда көзделген келісімшарттық аумаққа қатысты өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.

2. Срок действия Контракта
3. Контракт на __________________________________________ (указать наименование объекта) заключается на срок, определенный проектом на проведение работ и составляет ___ лет (не более двадцати пяти лет).
4. Контракт вступает в силу с даты его государственной регистрации в местном исполнительном органе области, города республиканского значения, столицы.
3. Контрактная территория
5. Недропользователь выполняет операции по недропользованию в пределах контрактной территории, указанной горным отводом, являющимся неотъемлемой частью контракта.
6. Недропользователь обязуется использовать контрактную территорию только в целях, предусмотренных контрактом.
7. Возврат контрактной территории осуществляется в порядке, установленном Законом.
8. Возвращаемые участки должны соответствовать требованиям Закона, предъявляемым к возврату участков. Недропользователь восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения разведки, до состояния, пригодного для использования по прямому назначению.
4. Рабочая программа
9. Рабочая программа является обязательной частью согласно приложению к настоящему модельному контракту и содержит проектные показатели (физические объемы работ) и объем инвестиций, необходимый для их достижения.
10. При изменении показателей проектных документов, которые затрагивают инвестиционные проектные показатели, включенные в рабочую программу, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
5. Право собственности на имущество и информацию
11. Имущество, приобретенное недропользователем для проведения операций по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, является собственностью недропользователя.
12. Вне зависимости от перехода права собственности на оборудование и иное имущество к Республике Казахстан за недропользователем сохраняется обязанность демонтажа либо удаления с контрактной территории такого оборудования и иного имущества за его счет в течение срока действия контракта, а также в течение одного года с момента истечения срока действия контракта, за исключением случаев передачи такого оборудования и иного имущества другому лицу в соответствии с письменным уведомлением местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, либо когда контрактом установлено иное.
Демонтаж и удаление сооружений, оборудования и иного имущества с контрактной территории вне зависимости от их принадлежности должны осуществляться недропользователем способом, безопасным для жизни, здоровья человека и окружающей среды, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3. _____________________________________ (объектінің атауын көрсету) арналған келісімшарт жұмыс жүргізуге жобамен анықталған мерзімге жасалады және ___ жылды құрайды (жиырма бес жылдан аспайды).
4. Келісімшарт облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
3. Келісімшарттық аумақ
5. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану операцияларын келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылатын тау-кендік бөлуде көрсетілген келісімшарттық аумақ шегінде жүргізеді.
6. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарттық аумақты тек қана келісімшартта көзделген мақсаттарда пайдалануға міндеттенеді.
7. Келісімшарттық аумақты қайтару Қазақстан Республикасының заңамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Қайтарылатын учаскелер Қазақстан Республикасының учаскелерді қайтаруға қойылатын заңнамасы талаптарына сәйкес келуге тиіс.Жер қойнауын пайдаланушы барлау салдарынан бүлінген қайтарылатын аумақтарды және өзге де табиғи объектілерді одан әрі тікелей мақсатына пайдалануға жарамды қалыпқа дейін өз қаражаты есебінен қалпына келтіреді.
4. Жұмыс бағдарламасы
9. Жұмыс бағдарламасы осы келісімшарттың қосымшасына сәйкес міндетті бөлігі болып табылады және жобалау көрсеткіштерін (жұмыстардың физикалық көлемдерін) және оларға қол жеткізу үшін қажет инвестициялар ауқымын қамтиды.
10. Жұмыс бағдарламасына енгізілген инвестициялық жобалау көрсеткіштерін қозғайтын жобалау құжаттары көрсеткіштерін өзгерткен кезде жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
5. Мүлік пен ақпаратқа арналған меншік құқығы
11. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларды жүргізу үшін жер қойнауын пайдаланушы алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
12. Жабдыққа және өзге де мүлікке меншік құқығының Қазақстан Республикасына ауысуына қарамастан, келісімшарттың қолданылу мерзімі ішінде, сондай-ақ мұндай жабдықты және өзге де мүлікті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органның жазбаша хабарламасына сәйкес басқа тұлғаға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшарттың қолданылу мерзімі өткен сәттен бастап бір жыл ішінде не келісімшартта өзгеше белгіленген жағдайда, жер қойнауын пайдаланушыда мұндай жабдық пен өзге де мүлікті өз есебінен бөлшектеу не келісімшарттық аумақтан әкету міндеті сақталады.
Жабдықтың және өзге де мүліктің тиесілігіне қарамастан, мұндай жабдық пен өзге де мүлікті бөлшектеуді және келісімшарттық аумақтан әкетуді жер қойнауын пайдаланушы адам өміріне, денсаулығына және қоршаған ортаға қауіпсіз тәсілмен, мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға тиіс.

13. Геологическая информация находится в собственности недропользователя на период действия контракта, если она получена за счет средств недропользователя.
После прекращения действия контракта вся геологическая и иная информация о недрах передается недропользователем на безвозмездной основе в собственность Республики Казахстан.
6. Наем персонала, приобретение товаров, работ и услуг
14. При проведении операций по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей недропользователь обязуется отдавать предпочтение казахстанским кадрам, за исключением менеджеров и специалистов, при привлечении которых в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения количество граждан Республики Казахстан должно быть не менее пятидесяти процентов от общего количества сотрудников по каждой соответствующей категории. При этом для руководителей, привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Недропользователь обязан обеспечить равные условия оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на подрядных работах.
16. Недропользователь в период проведения операций по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, не несет обязательств по финансированию обучения, повышения квалификации и переподготовки работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта.
17. Закуп товаров и работ (услуг) при проведении строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, должен осуществляться в соответствии с требованиями Закона. При приобретении работ (услуг) недропользователь обязуется привлекать казахстанских производителей работ (услуг) при проведении операций по недропользованию, включая использование воздушного, железнодорожного, водного и других видов транспорта, если эти работы (услуги) соответствуют стандартам, ценовым и качественным характеристикам однородных работ (услуг), оказываемых нерезидентами Республики Казахстан.

13. Геологиялық ақпарат, егер ол жер қойнауын пайдаланушының жеке қаражаты есебінен алынса, жер қойнауын пайдаланушының меншігінде болады.
Келісімшарт қолданысы тоқтатылғаннан кейін барлық геологиялық және жер қойнауы туралы өзге де ақпаратты жер қойнауын пайдаланушы өтеусіз негізде мемлекет меншігіне береді.
6. Персоналды жалға алу, тауарларды, жұмыстарды және
көрсетілетін қызметтерді сатыпалу
14. Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылуы кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының саны әрбір тиісті санат бойынша қызметкерлердің жалпы санының елу пайызынан кем болмауға тиіс менеджерлер мен мамандарды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларды жүргізу кезінде қазақстандық кадрларға басымдық беруге міндеттенеді. Бұл ретте, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын басшылар үшін Қазақстан Республикасы азаматтарының санына арақатынасты сақтау бойынша талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жер қойнауын пайдаланушы қазақстандық персоналға тартылған шетелдік қызметкерлерге қатысты алғанда еңбекке ақы төлеудің тең жағдайларын қамтамасыз етуге міндетті.
16. Жер қойнауын пайдаланушы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылысын салуға және (немесе) пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде келісімшартты орындау кезінде тартылған Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын жұмыскерлерін оқыту, біліктілігін арттыру және қайта даярлауды қаржыландару бойынша міндеттемелерге ие емес.
17. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалануды жүргізу кезінде тауарларды және жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Жер қойнауын пайдаланушы жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алу кезінде, егер осы жұмыстар (көрсетілген қызметтер) Қазақстан Республикасының резидент еместері орындайтын біртектес жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) стандарттарына, бағалық және сапалық сипаттамаларына сәйкес келсе, әуе, теміржол, су және басқа да көлік түрлерін пайдалануды қоса алғанда, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) қазақстандық өндірушілерді тартуға міндеттенеді.

Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.01.2016 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Участие в социально-экономическом развитии региона
18. В течение срока действия контракта недропользователь производит ежегодные отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры в размере _____________ (указать сумму в размере не менее заявленного в конкурсном предложении для участия в тендере или указанного в протоколе прямых переговоров либо размер, указанный в извещении о проведении аукциона) в бюджет местного исполнительного органа области, города республиканского органа, города республиканского значения, столицы на код бюджетной классификации 206114 "Отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры", согласно Единой бюджетной классификации, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
8. Консервация, ликвидация и ликвидационный фонд
19. При прекращении операций по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, недропользователь осуществляет ликвидацию или консервацию объектов недропользования, на которых проводились работы по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, за исключением технологических единиц объекта недропользования (блоки, панели, выработки), которые будут использованы при проведении дальнейших операций по недропользованию, в соответствии с проектными документами и рабочей программой.
20. Объекты недропользования ликвидируются или консервируются в порядке, установленном Законом.
Недропользователь создает ликвидационный фонд для устранения последствий своих операций по контракту.
Отчисления в ликвидационный фонд производятся недропользователем ежегодно в размере не менее одного процента от ежегодных затрат проведение операций по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, предусмотренных рабочей программой на соответствующий год, на специальный депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан.
21. Если фактические затраты на ликвидацию объектов недропользования превысят размер ликвидационного фонда, то недропользователь осуществляет дополнительное финансирование ликвидации объектов недропользования.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 28.01.2016 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға қатысу
18. Келісімшарт қолданылу мерзімі ішінде жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға _____________ мөлшерінде (тендерге қатысу үшін ұсынылған конкурстық ұсыныста немесе тiкелей келiссөздер хаттамасында көрсетiлген, не аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мөлшерден төмен болмайтын соманы көрсету) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде № 9756 тіркелген) бекітілген Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына сәйкес "Жер қойнауын пайдаланушы өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға аударымдар" 206114 бюджетті сыныптама кодына облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органның бюджетіне жыл сайынғы аударымдарды жүргізеді.
8. Консервациялау, тарату және тарату қоры
19. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операциялар тоқтатылған кезде жер қойнауын пайдаланушы жобалаушы құжаттарға және жұмыс бағдарламасына сәйкес бұдан кейінгі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларда қолданылатын жер қойнауын пайдалану объектісінің технологиялық бірліктерін (блоктарды, панельдерді, қазбаларды) қоспағанда, барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жұмыстары жүргізілген жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуды немесе консервациялауды жүзеге асырады.
20. Жер қойнауын пайдалану объектілері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен таратылады немесе консервацияланады.
Жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт бойынша өз операциялары салдарын жою үшін тарату қорын құрады.
Тарату қорына аударымдарды жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын тиісті жылға жұмыс бағдарламасында көзделген барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларға жыл сайынғы шығындардың бір пайызынан кем емес мөлшерде мемлекет аумағындағы кез келген банктегі депозиттік шотқа жүргізеді.
21. Егер жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен асып кетсе, жер қойнауын пайдаланушы тарату жұмыстарын қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.

22. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются недропользователю и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
23. В случае передачи права недропользования ликвидационный фонд передается новому недропользователю.
9. Учет и отчетность
24. Недропользователь при проведении операций по строительству и (или) по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, должен вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять в __________________________________ (наименование местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы) отчетность о выполнении обязательств, предусмотренных контрактом и рабочей программой в порядке и сроки, предусмотренные Законом.
25. Недропользователь обязуется предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей и своевременно устранять выявленные ими нарушения.
26. По результатам деятельности на контрактной территории недропользователь обязан представить в уполномоченный орган по изучению и использованию недр геологическую отчетность.
10. Общие условия проведения операций по недропользованию
27. Недропользователь должен проводить операции по недропользованию в соответствии с контрактом и законодательством Республики Казахстан, соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан к операциям по недропользованию, в том числе соблюдать, экологические требования, требования в области охраны недр, рационального и комплексного использования недр.
28. При проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию;
29. При осуществлении операций по эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, недропользователь должен выбирать наиболее эффективные методы и технологии проведения операций по недропользованию, основанные на положительной практике использования недр.

22. Егер жер қойнауын пайдалану объектілерін таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерінен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі және салық салынатын табысқа енгізіледі.
23. Жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда тарату қоры жаңа жер қойнауын пайдаланушыға беріледі.
9. Есепке алу және есептілік
24. Жер қойнауын пайдаланушы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдалану бойынша жүргізілетін операциялардың есебін жүргізуге және ________________________________ (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының атауы)Заңда көзделген тәртіппен және мерзімдерде келісімшартта және жұмыс бағдарламасында көзделген міндеттемелердің орындалғаны туралы есептілікті ұсынуға тиіс.
25. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына олар қызметтік міндеттерді орындаған кезде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз енуді қамтамасыз етуге және олар анықтаған бұзушылықтарды уақытылы жоюға міндеттенеді.
26. Келісімшарт аумағындағы қызмет нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға геологиялық есептілікті беруге міндетті.
10. Жер қойнауын пайдаланубойыншаоперациялар жүргізудің
жалпышарттары
27. Жер қойнауын пайдаланушы келісімшартқа және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге, жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтауға, оның ішінде экологиялық талаптарды, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану талаптарын сақтауға тиіс.
28. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде басқа адамдарға келісімшарт аумағы шегінде еркін жүріп-тұруға кедергі келтірмеуге, егер қауіпсіздіктің ерекше жағдайларына байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, жалпы пайдаланудағы объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға міндеттенеді.
29. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану операциялардыжүзеге асыру кезінде жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдаланудың оң практикасына негізделген жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізудің анағұрлым тиімді әдістері мен технологияларын таңдауға тиіс.

46. Споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, разрешаются путем переговоров.
47. Если споры, связанные с исполнением, изменением или прекращением контракта, не могут быть разрешены в течение шести месяцев путем переговоров, то такие споры подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Гарантии прав недропользователя
48. Недропользователю гарантируется защита его прав в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
49. Изменение и дополнение условий контракта допускается по соглашению сторон. Изменение условий контракта по требованию одной из сторон допускается в случаях, прямо предусмотренных Законом и настоящим контрактом.
18. Налогообложение
50. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
51. Окончательный размер подписного бонуса ________ (указать сумму).
52. На момент заключения контракта недропользователь оплатил пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса, согласно банковскому поручению за № _____ от "__" ______ 20__ года.
53. Оставшиеся пятьдесят процентов от установленной суммы подписного бонуса в размере ___ (указать сумму) ___ недропользователь уплачивает в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
19. Условия прекращения действия контракта
54. Контракт прекращается по истечении срока его действия, если сторонами не достигнуто соглашение о его продлении согласно статьи 69 Закона.
55. Досрочное прекращение действия контракта допускается по соглашению сторон. Контракт также досрочно прекращает свое действие в случае возврата всей контрактной территории.
56. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы вправе в одностороннем порядке досрочно прекратить действие контракта на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых при неустранении недропользователем в указанный в уведомлении компетентного органа срок более двух нарушений обязательств, установленных контрактом на недропользование.
Нарушение условий контракта, полностью устраненное недропользователем в срок, установленный в уведомлении местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, не является основанием для досрочного прекращения действия контракта в одностороннем порядке.

46. Келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
47. Егер келісімшартты орындауға, өзгертуге немесе тоқтатуға байланысты даулар келіссөздер арқылы алты ай мерзімде шешілмейтін болса, онда тараптар дауларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуге құқылы.
17. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтарының кепілдіктері
48. Жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құқықтары қорғалатынына кепілдік беріледі.
49. Келісімшарт талаптарын өзгертуге және толықтыруға тараптардың келісімен жол беріледі. Тараптардың бірінің талап етуі бойынша келісімшарт талаптарын өзгертуге Заңда және осы келісімшартта тікелей көзделген жағдайларда жол беріледі.
18. Салық салу
50. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
51.Қол қойылатын бонустың түпклікті мөлшері ________(сомасы көрсетілсін).
52. Келiсiмшартты жасасу кезiнде жер қойнауын пайдаланушы қол қойылатын бонустың белгiленген сомасының елу пайызын 20 жылғы "___" №___ төлем тапсырмасы бойынша төледi.
53. Қол қойылатын бонустың мөлшердегi қалған ______ (сомасы көрсетiлсiн) елу пайызын жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімде төлейдi.
19. Келісімшарттың қолданылуын тоқтату шарттары
54. Егер тараптар келісімшарттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы Заңның 69-бабына сәйкес келісім жасалмаса, келісімшарт қолданылу мерзімі өткеннен кейін тоқтатылады.
55. Келісімшарт қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатуға тараптардың келісімі бойынша жол беріледі. Келісімшарт сондай-ақ келісімшарт аумағы қайтарылған жағдайда өз қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатады.
56. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген міндеттемелерді екі реттен көп бұзуды құзыретті органның хабарламасында көрсетілген мерзімде жоймаған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
Жер қойнауын пайдаланушы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының хабарламасында белгіленген мерзімде толық жойған келісімшарт талаптарының бұзылуы келісімшарттың қолданысын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға негіз болып табылмайды.

20. Язык Контракта
57. Контракт составлен на казахском и русском языках по одному экземпляру на казахском и русском языках для каждой из сторон, все экземпляры идентичны.
По соглашению сторон контракта текст контракта может быть также переведен на иной язык.
58. В случае возникновения разногласий или споров при уяснении содержания и толковании контракта вариант текста на _______________ (указать язык) имеет преимущественную силу.
59. Стороны договариваются, что казахский и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
21. Дополнительные положения
60. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией данного контракта, считаются предоставленными и доставленными должным образом каждой из сторон по настоящему контракту только по факту их получения.
61. Уведомление и документы вручаются непосредственно стороне или отправляются по почте, заказной авиапочтой, факсом.
62. При изменении почтового адреса по настоящему контракту каждая из сторон обязана представить письменное уведомление другой стороне в течение 7 дней.
63. Все приложения к контракту рассматриваются как его составные части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим контрактом, положения контракта имеют преимущественную силу.
64. Изменения и дополнения в контракт оформляются письменным соглашением сторон. Такое соглашение является составной частью контракта. Изменения и дополнения к контракту подлежат обязательной регистрации местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы. Изменения и дополнения к контракту признаются вступившими в силу с момента их регистрации.
65. Определения и термины, используемые в настоящем контракте имеют значения, определенные для них в Законе.
66. Настоящий контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20 ___ года в г. _______ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
67. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение 1
к модельному контракту на
строительство и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
Рабочая программа к контракту на строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
______________________________________________________
(указывается объект недропользования)
Единица изменения
Всего
1 год
2 год
3 год
1
Инвестиции, всего
тыс. тенге
2
капитальные затраты, всего
тыс. тенге
3
в том числе: здания, сооружения
тыс. тенге
4
обустройство, реконструкция
тыс. тенге
5
машины, оборудование
тыс. тенге
6
транспортные средства
тыс. тенге
7
социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры
тыс. тенге
8
затраты на очистные сооружения/охрану окружающей среды
тыс. тенге
9
Затраты, всего
тыс. тенге
10
Объем складирования
(захоронения)
тыс.куб.м/
тыс. т
11
Прочие эксплуатационные
расходы (с расшифровкой
основных статей)
тыс. тенге
12
Страхование рисков, всего
тыс. тенге

20. Келісімшарт тілі
57. Келісімшарттың мәтіні тараптардың әрқайсысы үшін _______ данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады және барлық даналары бірдей болады.
Келісімшарт тараптарының келісуіне сәйкес, келісімшарт мәтіні өзгетіліне аударылуы мүмкін.
58. Мәтіннің нұсқалары арасында келісімшарттың мағынасы мен талдануын анықтау барысындағы келіспеушіліктер мен даулар туындаған жағдайда _____________________________________ (тілі көрсетілсін) нұсқасы басым күшке ие болады.
59. Тараптар қазақ және (немесе) орыс тілдерін қатынас тілдері ретінде қолданылатындығына уағдаласады.
21. Қосымша ережелер
60. Осы келісімшартты іске асыруға байланысты талап етілетін барлық хабарламалар мен құжаттар оларды алу фактісі бойынша осы келісімшарт бойынша тараптардың әрқайсысына тиісті түрде ұсынылған және жеткізілген деп есептеледі.
61. Хабарламалар мен құжаттар тікелей тараптардың қолына тапсырылады немесе пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс бойынша жіберіледі.
62. Осы келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде тараптардың әрқайсысы екінші тарапқа 7 күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті.
63. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың және келісімшарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
64. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімімен ресімделеді. Мұндай келісім келісімшарттың құрамдас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органында міндетті тіркеуге жатады. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар олардың тіркелген сәтінен бастап күшіне енген деп танылады.
65. Осы келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Заңда айқындалған мағынаға ие.
66. Осы келісімшартты қ. ж. (күн) (ай) (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
67. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Барлаумен немесе өндірумен
байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуға және (немесе)
пайдалануға арналған модельдік
келісімшартқа
1 қосымша
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған модельдік келісімшарттың жұмыс бағдарламасы
_____________________________________________
(жерқойнауын пайдалану объектісі көрсетіледі)
Жұмыстүрлері
Өлшем бірлігі
Барлығы
1-жыл
2-жыл
3-жыл
1
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
2
Күрделі шығындар, барлығы
мың теңге
3
Оның ішінде: ғимарат, құрылыстар
мың теңге
4
жайластыру, реконструкциялау
мың теңге
5
машиналар, құрал-жабдықтар
мың теңге
6
Көлік құралдары
мың теңге
7
Өңірді әлеуметтік-экономикалық дамытуға және оның инфрақұрылымын дамытуға
мың теңге
8
Тазалау құрылғыларына/ қоршаған ортаны қорғауға жұмсалатын шығындар
мың теңге
9
шығындары, барлығы
мың теңге
10
Қоймалау (көму) көлемі
мың текше м/мың теңге
11
Өзге де пайдалану шығыстары (негізгі баптарды ашып көрсете отырып)
мың теңге
12
Тәуекелдерді сақтандыру, барлығы
мың теңге