О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 февраля 2014 года № 76 "Об утверждении Правил выдачи, продления и отзыва разрешения трудовому иммигранту, а также регистрации, формирования и ведения дакто-, фотоучетов трудовых иммигрантов"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 545. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 июля 2015 года № 11709. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 апреля 2022 года № 123.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 15.04.2022 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 43-2 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 февраля 2014 года № 76 "Об утверждении Правил выдачи, продления и отзыва разрешения трудовому иммигранту, а также регистрации, формирования и ведения дакто-, фотоучетов трудовых иммигрантов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9200, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 02.04.2014 г. № 63 (27684); "Егемен Қазақстан" 02.04.2014 ж. № 63 (28287)), следующие изменения:
в Правилах выдачи, продления и отзыва разрешения трудовому иммигранту, а также регистрации, формирования и ведения дакто-, фотоучетов трудовых иммигрантов, утвержденного указанным приказом:
подпункт 5) пункта 5 исключить;
пункт 6 изложить в новой редакции:
"Сотрудник подразделения миграционной полиции (далее - сотрудник), принявший документы, указанные в пункте 5 настоящих Правил, осуществляет сверку на соответствия требованиям Закона Республики Казахстан "О миграции населения", в том числе:
1) сравнивает содержание ответов на вопросы заявления-анкеты с данными документа удостоверяющего личность (национального паспорта) и сведениями, полученными в ходе беседы с иностранцем, по данным Единой информационной системы "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") и из других источников;
2) сверяет гражданство иностранца со списком стран, с которыми Республикой Казахстан заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, предусматривающие возможность пребывания в Республике Казахстан без виз сроком не менее трех месяцев;

"Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру, ұзарту және қайтарып алу, сондай-ақ еңбекші көшіп келушілерді тіркеу, олардың дактилоскопиялық, фотоесептерін қалыптастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2014 жылғы 8 ақпандағы № 76 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 545 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 шілдеде № 11709 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 123 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 15.04.2022 № 123 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-2-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбекші көшіп-келушіге рұқсаттар беру, ұзарту және қайтарып алу, сондай-ақ еңбекші көшіп-келушілерді тіркеу, олардың дактилоскопиялық, фотоесептерін қалыптастыру және жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 ақпандағы № 76 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9200 болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 63 (27684), "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 2 сәуірдегі № 63 (28287) сандарында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбекші көшіп-келушіге рұқсаттар беру, ұзарту және қайтарып алу, сондай-ақ еңбекші көшіп-келушілерді тіркеу, олардың дактилоскопиялық, фотоесептерін қалыптастыру және жүргізу қағидасында:
5-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің қызметкері (бұдан әрі - қызметкер) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне салыстыра тексеруді жүзеге асырады, оның ішінде:
1) сауалнама-өтініштің сұрақтарына жауаптардың мазмұнын жеке басты куәландыратын құжаттардың (ұлттық паспорты) деректерімен және шетелдікпен әңгімелесу барысында алынған мәліметтермен "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) деректері бойынша және басқа да көздер арқылы салыстырады;
2) шетелдіктің азаматтығын Қазақстан Республикасында кемінде үш ай мерзімге визасыз болу мүмкіндігін көздейтін, Қазақстан Республикасы кірудің және болудың визасыз тәртібі туралы келісімдер жасасқан елдердің тізімдерімен салыстыра тексереді;

3) проверяет, что уплаченная сумма предварительного платежа по индивидуальному подоходному налогу соответствует указанному в заявлении-анкете сроку действия разрешения трудовому иммигранту;
4) осуществляет проверку по базам данных органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан на судимость и розыск, результаты проверки приобщаются к материалам.
Оригинал заявления-анкеты о выдаче (продлении) разрешения трудовому иммигранту, справки о дактилоскопировании и фотографировании и миграционной карточки, копии квитанции об уплате предварительного платежа по индивидуальному подоходному налогу, документа удостоверяющего личность, приобщает к накопительным материалам, заводимым на трудового иммигранта (далее – материалы).";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"При положительном результате проверки, сотрудник вносит в информационный объект (далее – ИО) "Разрешение на работу" ЕИС "Беркут" системный номер учетной записи в ЕИС "Беркут" при пересечении иностранцем Государственной границы. При этом ЕИС "Беркут" в автоматическом режиме осуществляет проверку:
законности пребывания иностранца в стране (дату пересечения Государственной границы Республики Казахстан, оформление первичной регистрации);
отсутствия неисполненных судебных обязательств, а равно уголовных проступков (при наличии указанных фактов выносится отказ в выдаче разрешения);
наличия ранее выданных разрешений, своевременного выезда иностранца из Республики Казахстан после окончания срока их действия, а также подтверждения, что с даты окончания срока действия предыдущего разрешения прошло более 30 календарных дней.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"Для продления разрешения трудовой иммигрант лично представляет в подразделение миграционной полиции по месту временной регистрации на территории Республики Казахстан следующие документы:
1) документы, указанные в подпунктах 1) и 2) пункта 5 Правил;
2) ранее выданное разрешение трудовому иммигранту – оригинал и копия;
3) трудовой договор, составленный между работодателем и иммигрантом в соответствии с Трудовым Кодексом Республики Казахстан;
4) документ, подтверждающий платежеспособность, с указанием средств, необходимых для выезда с территории Республики Казахстан по истечении срока действия разрешения трудовому иммигранту – оригинал и копия;
5) медицинскую справку, по форме согласно приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);

3) жеке кіріс салығы бойынша алдын ала төлемнің төленген сомасы сауалнама-өтініште көрсетілген еңбекші көшіп-келуші рұқсатының жарамдылық мерзіміне сәйкес келуін тексереді;
4) ішкі істер органдарының және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiтінің деректер базалары бойынша соттылығының бар-жоғына және іздестіруде жүрген/жүрмегеніне тексеруді жүзеге асырады, тексеріс нәтижелері материалдарға қоса тігіледі.
Еңбекші көшіп-келушіге рұқсат беру (ұзарту) туралы сауалнама-өтініштің, дактилоскопиялау және суретке түсіру туралы анықтаманың және көші-қон карточкасының түпнұсқасы, жеке кіріс салығы бойынша алдын ала төлемді төлегені туралы түбіртектің, жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмелерін еңбекші көшіп-келушіге басталатын жинақтау материалдарына (бұдан әрі - материалдар) қоса тігеді.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Тексеріс нәтижесі оң болған кезде қызметкер "Бүркіт" БАЖ "Жұмыс істеуге арналған рұқсат" ақпараттық объектісіне (бұдан әрі - АО) шетелдік Мемлекеттік шекараны кесіп өткен кезде "Бүркіт" БАЖ-да есептік жазбаның жүйелі нөмірін енгізеді. Бұл ретте "Бүркіт" БАЖ:
шетелдіктің елімізде болуының заңдылығын (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күнін, бастапқы тіркеуді ресімдеуді);
орындалмаған сот міндеттемелерінің, сол сияқты қылмыстық теріс қылықтардың жоқтығын (көрсетілген фактілер болған кезде рұқсат беруден бас тарту шығарылады);
бұрын берілген рұқсаттардың бар-жоғын, олардың жарамдылық мерзімі өткеннен кейін шетелдіктің Қазақстан Республикасынан уақтылы шығуын, сондай-ақ бұрынғы рұқсаттың жарамдылық мерзімі өткен күннен бастап күнтізбелік 30-дан астам күн өткенін растауды автоматты режимде тексеруді жүзеге асырады.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Рұқсатты ұзарту үшін еңбекші көшіп-келуші Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тіркелген жері бойынша көші-қон полициясы бөлінісіне мынадай құжаттарды:
1) Қағиданың 5-бабының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды;
2) еңбекші көшіп-келушіге бұрын берілген рұқсат – түпнұсқасы мен көшірмесін;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс беруші мен көшіп-келуші арасында жасалған еңбек шартын;
4) еңбекші көшіп-келуші рұқсатының жарамдылық мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасының аумағынан шығу үшін қажетті қаражатты көрсете отырып, төлемге қабілеттілігін растайтын құжат – түпнұсқасы мен көшірмесін;
5) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына сәйкес нысан бойынша медициналық анықтаманы;

6) медицинскую страховку – оригинал и копия;
7) оригинал заявления-анкеты, копии квитанции об уплате предварительного платежа по индивидуальному подоходному налогу, миграционной карточки, ранее выданного разрешения, трудового договора, документа подтверждающего платежеспособность, справки о наличии или отсутствия судимости, медицинской справки и страховки приобщает к материалам.";
пункт 23 изложить в новой редакции:
"Основаниями для отзыва разрешения трудовому иммигранту являются:
1) осуществление трудовой деятельности, не связанной с выполнением работ (оказанием услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве в качестве домашних работников;
2) наличие у трудового иммигранта заболевания, препятствующего трудовой деятельности по избранной специальности, указанной в трудовом договоре;
3) нарушение трудовым иммигрантом действующего законодательства Республики Казахстан.
Информация об отзыве разрешения трудовому иммигранту вносится в ЕИС "Беркут" с указанием оснований отзыва.".
2. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа;
3) размещение настоящего приказа на веб-портале Министерства внутренних дел Республики Казахстан.".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Тургумбаева Е.З. и Департамент миграционной полиции (Саинов С.С.) Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов

6) медициналық сақтандыру – түпнұсқасы мен көшірмесін;
7) сауалнама-өтініштің түпнұсқасын, жеке кіріс салығы бойынша алдын ала төлемді төлегені туралы түбіртектің, көші-қон карточкасының, бұрын берілген рұқсаттың, еңбек шартының, төлемге қабілеттігін растайтын құжаттың, соттылығының бар болуы немесе болмауы туралы анықтаманың, медициналық анықтаманың және сақтандырудың көшірмелерін материалдарға қоса тігеді.";
23-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
1) жұмыс беруші – жеке тұлғаларда үй жұмыскерлері ретінде үй шаруашылығында жұмыстар орындаумен (қызметтер көрсетумен) байланысты емес еңбек қызметін жүзеге асыру;
2) еңбекші көшіп-келушіде еңбек шартында көрсетілген, таңдаған мамандығы бойынша еңбек қызметіне кедергі келтіретін ауруының болуы;
3) еңбекші көшіп-келушінің Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзуы еңбекші көшіп-келушіден рұқсатты қайтарып алу үшін негіздер болып табылады.
Еңбекші көшіп-келушіден рұқсатты қайтарып алу туралы ақпарат қайтарып алу негіздерін көрсете отырып, "Бүркіт" БАЖ-ға енгізіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің веб-порталына орналастыруды қамтамасыз етсін."
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (С.С.Сайынов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ.Қасымов