Об утверждении Инструкции об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2015 года № 95. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2015 года № 11751. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2019 № 14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. Департаменту методологии контроля и надзора (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кожахметова К.Б.

Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 95 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 шілдеде № 11751 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2019 № 14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
СОГЛАСОВАНО
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов _________________
30 июня 2015 года
Утверждена
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 мая 2015 года № 95
Инструкция
об установлении нормативных значений и методики расчетов
пруденциальных нормативов исламской страховой
(перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению
норм и лимитов
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов (далее - Инструкция) разработана в целях реализации Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее - Закон) и устанавливает нормативные значения и методику расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.
Для целей Инструкции:
страховой премией признается страховая премия в исламском страховом фонде;
страховым резервом признается страховой резерв, сформированный в исламском страховом фонде;
страховой выплатой признается страховая выплата, осуществляемая из исламского страхового фонда;
активом признается актив исламской (перестраховочной) организации и исламского страхового фонда;
суммой к получению от перестраховщиков признается сумма к получению от перестраховщиков, формируемая в исламском страховом фонде;
активом перестрахования признается актив перестрахования в исламском страховом фонде.
2. Минимальный размер уставного капитала исламской страховой
(перестраховочной) организации
2. Минимальный размер уставного капитала для вновь создаваемой исламской страховой (перестраховочной) организации составляет:
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" - 1 100 000 000 (один миллиард сто миллионов) тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" - 1 200 000 000 (один миллиард двести миллионов) тенге;
при получении лицензии по отрасли "общее страхование" и лицензии по исламскому перестрахованию - 1 200 000 000 (один миллиард двести миллионов) тенге;
при получении лицензии по отрасли "страхование жизни" и лицензии по исламскому перестрахованию - 1 300 000 000 (один миллиард триста миллионов) тенге;

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ. Келімбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төраға _________ Ә. Смайылов
2015 жылғы 30 маусым
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 95 қаулысымен бекітілді
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік
мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және
сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу
жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында әзірленді және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нормативтік мәндері мен пруденциялық нормативтерді есептеу әдістемесін және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді белгілейді.
Нұсқаулықтың мақсаттары үшін:
сақтандыру сыйлықақысы болып исламдық сақтандыру қорындағы сақтандыру сыйлықақысы танылады;
сақтандыру резерві болып исламдық сақтандыру қорында қалыптастырылған сақтандыру резерві танылады;
сақтандыру төлемі болып исламдық сақтандыру қорынан жүзеге асырылатын сақтандыру төлемі танылады;
актив болып исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және исламдық сақтандыру қорының активі танылады;
қайта сақтандырушылардан алынуға тиіс сома болып исламдық сақтандыру қорында қалыптастырылатын қайта сақтандырушылардан алынуға тиіс сома танылады;
қайта сақтандыру активі болып исламдық сақтандыру қорындағы қайта сақтандыру активі танылады.
2. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
жарғылық капиталының ең аз мөлшері
2. Жаңадан құрылатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде – 1 100 000 000 (бір миллиард бір жүз миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензия алған кезде – 1 200 000 000 (бір миллиард екі жүз миллион) теңге;
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензия және исламдық қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде – 1 200 000 000 (бір миллиард екі жүз миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензия және исламдық қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде – 1 300 000 000 (бір миллиард үш жүз миллион) теңге;

при получении лицензии по исламскому перестрахованию с осуществлением перестрахования, как исключительного вида деятельности - 1 000 000 000 (один миллиард) тенге.
3. Для вновь создаваемой исламской страховой организации, получающей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", минимальный размер уставного капитала составляет 1 600 000 000 (один миллиард шестьсот миллионов) тенге.
3. Минимальный размер маржи платежеспособности для исламской
страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по
отрасли "общее страхование", и исламской перестраховочной
организации
4. Минимальный размер маржи платежеспособности для исламской страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по отрасли "общее страхование", и исламской перестраховочной организации представляет собой величину, равную максимальному значению одной из величин, рассчитанных методами, предусмотренными пунктами 5 и 6Инструкции.
5. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий":
1) расчет осуществляется исходя из суммы совокупных страховых премий, принятых по договорам исламского страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, или совокупных заработанных страховых премий за предыдущий финансовый год, из которых для расчета принимается наибольшая величина;
2) сумма совокупных страховых премий, принятых исламской страховой (перестраховочной) организацией по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, увеличивается на 50 (пятьдесят) процентов;
3) сумма совокупных страховых премий (совокупных заработанных премий), принятых по договорам исламского страхования (перестрахования) за предыдущий финансовый год, уменьшается на сумму расходов по выплате вознаграждения по исламской страховой деятельности, а также на сумму корпоративного подоходного налога от основной деятельности;
4) сумма страховых премий, рассчитанных в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта, в размере, не превышающем 1 500 000 000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге, умножается на 18 (восемнадцать) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 16 (шестнадцать) процентов. Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 5) настоящего пункта;
5) поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы совокупных страховых выплат за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленных за предыдущие три финансовых года, к сумме совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие три финансовых года. Данное отношение не может быть менее 0,5. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5, то для расчета принимается 0,5.
Поправочный коэффициент не применяется при расчете минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, если за предыдущие три финансовых года исламской страховой (перестраховочной) организацией не осуществлялись страховые выплаты.

қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыру арқылы исламдық қайта сақтандыру бойынша лицензия алған кезде – 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге болады.
1. "Жалпы сақтандыру" саласындағы "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша лицензия алатын жаңадан құрылатын исламдық сақтандыру ұйымы үшін жарғылық капиталының ең аз мөлшері 1 600 000 000 (бір миллиард алты жүз миллион) теңге болады.
3. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымының және исламдық
қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының
ең аз мөлшері
4. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымының және исламдық қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері Нұсқаулықтың 5 және 6-тармақтарында көзделген әдістер бойынша есептелген шамалардың біреуінің ең жоғарғы мәніне тең шаманы білдіріеді.
5. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін "сыйлықақы әдісін" пайдалана отырып есептеу тәртібі:
1) есептеу алдыңғы қаржы жылы үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының сомасын немесе алдыңғы қаржы жылы үшін еңбек сіңірілген жиынтық сақтандыру сыйлықақыларын негізге алып жүзеге асырылады, есеп үшін олардың ішіндегі ең жоғары шама алынады;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының сомасы 50 пайызға ұлғайтылады;
3) алдыңғы қаржы жылы үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақыларының (еңбек сіңірілген жиынтық сыйлықақыларының) сомасы исламдық сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар сомасына, сондай-ақ негізгі қызметтен корпоративтік табыс салығының сомасына азайтылады;
4) осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес есептелген, 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру сыйлықақыларының сомасы 18 (он сегіз) пайызға көбейтіледі, қалған артық сомасы 16 (он алты) пайызға көбейтіледі. Алынған нәтиже қосылады және осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне түзетіледі;
5) түзету коэффициенті алдыңғы үш қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері сомасының алдыңғы үш қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 0,5-тен төмен болмауға тиіс. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5-тен кем болса, онда есептеу үшін 0,5 алынады.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы алдыңғы үш қаржы жылында сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаған болса, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу кезінде түзету коэффициенті қолданылмайды.

6. Порядок расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат":
1) для расчета используется сумма совокупных страховых выплат, начисленных за предыдущие три финансовых года;
для исламской страховой (перестраховочной) организации, занимающейся исключительно страхованием рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона, для расчета используется сумма совокупных страховых выплат за предыдущие семь финансовых лет;
2) сумма совокупных страховых выплат, осуществленных исламской страховой (перестраховочной) организацией по классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, увеличивается на 50 (пятьдесят) процентов;
3) сумма совокупных страховых выплат увеличивается на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года, и уменьшается:
на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за три года, предшествующих отчетному финансовому году;
для исламских страховых (перестраховочных) организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - на сумму резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за семь лет, предшествующих отчетному финансовому году;
4) для расчета минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации используется:
одна третья часть суммы, указанной в абзаце втором подпункта 3) настоящего пункта;
для исламских страховых (перестраховочных) организаций, указанных в абзаце втором подпункта 1) настоящего пункта, - одна седьмая часть суммы, указанной в абзаце третьем подпункта 3) настоящего пункта;
5) сумма страховых выплат, рассчитанная в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта, в размере, не превышающем 1 000 000 000 (один миллиард) тенге, умножается на 26 (двадцать шесть) процентов, оставшаяся сумма превышения умножается на 23 (двадцать три) процента. Полученные результаты суммируются и корректируются на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с подпунктом 5) пункта 5 Инструкции.
Если исламская страховая (перестраховочная) организация не осуществляла страховые выплаты в течение срока, указанного в подпункте 1) настоящего пункта, то расчет минимального размера маржи платежеспособности осуществляется без использования "метода выплат".
7. Для исламских страховых (перестраховочных) организаций, принимающих страховые премии по договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на пять процентов от страховой суммы по действующим на конец отчетного периода договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование" за вычетом доли перестраховщика в страховой сумме на конец отчетного периода.

6. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін "төлем жасау әдісін" пайдалана отырып есептеу тәртібі:
1) есептеу үшін алдыңғы үш қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы пайдаланылады;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 13), 14) тармақшаларында көрсетілген, тәуекелдерді сақтандырумен ғана айналысатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін есептеу үшін алдыңғы жеті қаржы жылындағы жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы пайдаланылады;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша жүзеге асырған жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы 50 (елу) пайызға ұлғайтылады;
3) жиынтық сақтандыру төлемдерінің сомасы алдыңғы қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасына ұлғайтылады және мыналарға:
есепті қаржы жылының алдындағы үш жыл үшін қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасына;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін – есепті қаржы жылының алдындағы жеті жыл үшін қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасына азайтылады;
4) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу үшін мыналар пайдаланылады:
осы тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген соманың үштен бір бөлігі;
осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін – осы тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген соманың жетіден бір бөлігі;
5) осы тармақтың 1) - 4) тармақшаларына сәйкес есептелген 1 000 000 000 (бір миллиард) теңгеден аспайтын мөлшердегі сақтандыру төлемдері сомасы 26 (жиырма алты) пайызға көбейтіледі, қалған артық сома 23 (жиырма үш) пайызға көбейтіледі. Алынған нәтижелер қосылады және Нұсқаулықтың 5-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне түзетіледі.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асырмаса, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу "төлем жасау әдісін" пайдаланбай жүзеге асырылады.
7. "Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын қабылдайтын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша есепті кезең соңында қолданыста болған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасының бес пайызына ұлғайтылады.

По договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", заключенным исламской страховой (перестраховочной) организацией с лицами, которые в соответствии со статьей 26 Закона являются крупными участниками исламской страховой (перестраховочной) организации, а также лицами, в которых исламская страховая (перестраховочная) имеет значительное участие либо являющимися дочерними организациями в соответствии со статьей 32 Закона, минимальный размер маржи платежеспособности увеличивается на 10 (десять) процентов от страховой суммы по действующим на конец отчетного периода договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование" за вычетом доли перестраховщика в страховой сумме на конец отчетного периода.
8. Если минимальный размер маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации за отчетный период меньше, чем за предыдущий финансовый год, то минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период равен минимальному размеру маржи платежеспособности за аналогичный период прошлого года, скорректированному на коэффициент резерва, рассчитываемого в соответствии с пунктом 9 Инструкции.
Если минимальный размер маржи платежеспособности за аналогичный период прошлого года, скорректированный на коэффициент резерва, меньше минимального размера маржи платежеспособности за отчетный период, то для расчета используется минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
9. Коэффициент резерва рассчитывается как отношение суммы резерва заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года к сумме резерва заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года. Данное отношение не может быть более 1. Если величина полученного в результате расчета коэффициента резерва более 1, то для расчета принимается 1.
4. Минимальный размер маржи платежеспособности для исламской
страховой организации, осуществляющей страховую деятельность по
отрасли "страхование жизни"
10. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", производится раздельно по классам и видам страхования:
1) по классу страхования жизни и аннуитетного страхования;
2) по виду страхования, предусматривающему страхование жизни с участием страхователя в инвестициях исламской страховой организации;
3) по классу страхования от несчастных случаев и страхования на случай болезни.

Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Заңның 26-баптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушылары болып табылатын тұлғалармен, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар не Заңның 32-бабына сәйкес еншілес ұйымы болып табылатын тұлғалармен "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есепті кезең соңында "ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша қолданыста болған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасының 10 (он) пайызына ұлғайтылады.
8. Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері алдыңғы қаржы жылындағы мөлшерден аз болса, есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері өткен жылдың осындай кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының Нұсқаулықтың 9-тармағына сәйкес есептелген резервтік коэффициентке түзетілген ең аз мөлшеріне тең болады.
Егер өткен жылдың осындай кезеңдегі резервтік коэффициентке түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінен төмен болса, есептеу үшін есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері пайдаланылады.
9. Резерв коэффициенті алдыңғы қаржы жылының басындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасына алдыңғы қаржы жылының соңындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасының қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 1-ден артық болмауға тиіс. Егер есептеу нәтижесінде алынған резерв коэффициентінің шамасы 1-ден асса, онда есептеу үшін 1 алынады.
4. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымының төлем
қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері
10. Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу мынадай сақтандыру сыныптары және түрлері бойынша жеке-жеке жүргізіледі:
1) өмірді сақтандыру және аннуитеттік сақтандыру сыныбы бойынша;
2) сақтанушының исламдық сақтандыру ұйымының инвестицияларына қатысуымен өмірді сақтандыруды көздейтін сақтандыру түрі бойынша;
3) жазатайым оқиғалардан сақтандыру және ауырған жағдайдан сақтандыру сыныбы бойынша.

Для расчета минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой организации принимаются суммы, полученные в соответствии с пунктами 11, 15 и 16 Инструкции.
11. Расчет минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой организации по классам страхования, указанным в подпункте 1) пункта 10 Инструкции, представляет собой величину, равную сумме значений, рассчитанных в соответствии с пунктами 12 и 14 Инструкции.
12. Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением, равен сумме следующих величин:
1) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 лет) - 0,1% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 13 Инструкции;
2) по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) - 0,15% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 13 Инструкции;
3) по остальным договорам страхования жизни на случай смерти - 0,3% от суммы капитала под риском умножается на поправочный коэффициент, рассчитанный в соответствии с частью второй пункта 13 Инструкции.
13. Капитал под риском представляет собой совокупную страховую сумму по действующим договорам страхования жизни на случай смерти на конец предыдущего финансового года, уменьшенную на сумму созданных страховых резервов по ним.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение капитала под риском по договорам страхования жизни на случай смерти за минусом доли перестраховщика к капиталу под риском. Данное отношение не может быть менее 0,5. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,5, то для расчета принимается 0,5.
14. Минимальный размер маржи платежеспособности по остальным договорам страхования по классам, указанным в подпункте 1) пункта 10 Инструкции, равен произведению 4 (четырех) процентов от суммы сформированных страховых резервов и поправочного коэффициента, рассчитанного в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Поправочный коэффициент рассчитывается как отношение суммы сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года к общей сумме сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года. Данное отношение не может быть менее 0,85. Если величина полученного в результате расчета поправочного коэффициента меньше 0,85, то для расчета принимается 0,85.

Исламдық сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу үшін осы Нұсқаулықтың 11, 15 және 16-тармақтарына сәйкес алынған сомалар қабылданады.
11. Исламдық сақтандыру ұйымының Нұсқаулықтың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінің есебі Нұсқаулықтың 12 және 14-тармақтарына сәйкес есептелген мәндердің сомасына тең шаманы білдіреді.
12. Тәуекелі бар капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері мынадай шамалардың сомасына тең болады:
1) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша (3 жылға дейінгі мерзімге) – тәуекелі бар капитал сомасының 0,1% Нұсқаулықтың 13-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі;
2) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзімге) – тәуекелі бар капитал сомасының 0,15% Нұсқаулықтың 13-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі;
3) қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандырудың басқа шарттары бойынша – тәуекелі бар капитал сомасының 0,3% Нұсқаулықтың
13-тармағының екінші бөлігіне сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіледі.
13. Тәуекелі бар капитал алдыңғы қаржы жылының соңында қолданыстағы қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша олар бойынша қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасына кемітілген жиынтық сақтандыру сомасын білдіреді.
Түзету коэффициенті тәуекелі бар капиталға қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының үлесі шегерілген тәуекелі бар капиталдың қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 0,5-тен кем болмауға тиіс. Егер түзету коэффициенті есептеу нәтижесінде алынған шама 0,5-тен кем болса, есептеу үшін 0,5 алынады.
14. Нұсқаулықтың 10-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген сыныптар бойынша қалған сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері қалыптасқан сақтандыру резервтері сомасының 4 (төрт) пайызының және осы тармақтың екінші абзацына сәйкес есептелген түзету коэффициентіне көбейтіндісіне тең болады.
Түзету коэффициенті алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасының алдыңғы қаржы жылының соңында қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің жалпы сомасына қатынасы ретінде есептеледі. Осы қатынас 0,85-тен кем болмауға тиіс. Егер түзету коэффициентін есептеу нәтижесінде алынған шама 0,85-тен кем болса, онда есептеу үшін 0,85 алынады.

15. Минимальный размер маржи платежеспособности для исламской страховой организации по виду страхования "Страхование жизни с участием страхователя в инвестициях исламской страховой организации" представляет собой значение, равное сумме следующих величин:
1) 4 (четыре) процента от суммы внутреннего резервного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 134 "Об утверждении Правил участия страхователя в инвестициях или прибыли страховой организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6540 (далее - постановление № 134) по договорам, по которым исламская страховая организация несет инвестиционный риск;
2) 1 (один) процент от суммы внутреннего резервного фонда, рассчитанного в соответствии с постановлением № 134 по договорам, по которым исламская страховая организация не несет инвестиционный риск и по которым сумма средств, выделяемая для покрытия административных расходов, фиксирована;
3) 25 (двадцать пять) процентов от суммы административных расходов за предыдущий финансовый год по договорам, по которым исламская страховая организация не несет инвестиционный риск, и по которым сумма средств, выделяемая для покрытия административных расходов, не фиксирована.
16. По классам страхования от несчастных случаев и страхования на случай болезни минимальный размер маржи платежеспособности рассчитывается в соответствии с пунктами 4, 5 и 6 Инструкции.
5. Расчет фактической маржи платежеспособности исламской
страховой (перестраховочной) организации
17. Фактическая маржа платежеспособности рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала;
нераспределенного дохода предыдущих лет (в том числе фонды, резерв непредвиденных рисков, стабилизационный резерв, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет) за минусом дивидендов, подлежащих выплате;
за минусом:
нематериальных активов, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации. Программное обеспечение, приобретенное для цели основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, принимается в размере его балансовой стоимости, отраженной в бухгалтерском учете исламской страховой (перестраховочной) организации на дату расчета фактической маржи платежеспособности и не превышающей 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации;
непокрытого убытка предыдущих лет;
непокрытого убытка отчетного периода;
инвестиций в капитал других юридических лиц.

15. "Сақтанушының исламдық сақтандыру ұйымының инвестицияларына қатысуымен өмірді сақтандыру" сақтандырудың түрі бойынша исламдық сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері мынадай шамалардың қосындысына тең мәнді білдіреді:
1) исламдық сақтандыру ұйымы инвестициялық тәуекелге ұшырайтын шарттар бойынша Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6540 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтанушының сақтандыру ұйымының инвестицияларына немесе кірістеріне қатысу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 134 қаулысына (бұдан әрі - № 134 қаулы) сәйкес есептелген ішкі резерв қоры сомасының 4 (төрт) пайызы;
2) исламдық сақтандыру ұйымы инвестициялық тәуекелдерге ұшырамайтын және әкімшілік шығыстарды жабуға бөлінетін қаражат сомасы белгіленген шарттар бойынша № 134 қаулыға сәйкес есептелген ішкі резерв қоры сомасының 1 (бір) пайызы;
3) исламдық сақтандыру ұйымы инвестициялық тәуекелге ұшырамайтын және әкімшілік шығыстарды жабуға бөлінетін қаражат сомасы белгіленбеген шарттар бойынша алдыңғы қаржы жылындағы әкімшілік шығыстар сомасының 25 (жиырма бес) пайызы.
16. Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және ауырған жағдайдан сақтандыру сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері Нұсқаулықтың 4, 5 және 6-тармақтарына сәйкес есептеледі.
5. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты
төлем қабілеттілігі маржасының есебі
17. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы:
мыналар:
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық активтер шегерілген. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бухгалтерлік есебінде нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу күніне көрсетілген және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын оның баланстық құны мөлшерінде алынады.
алдыңғы жылдардағы жабылмаған зиян;
есепті кезеңдегі жабылмаған зиян;
басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
шегерілген
төленген жарғылық капиталдың;
төленуге тиіс дивидендтер шегерілген алдыңғы жылдардың бөлінбеген кірісінің (оның ішінде қорлар, көзделмеген тәуекелдер резерві, тұрақтандыру резерві, өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптастырылған резервтер) сомасы ретінде есептеледі.

18. Фактическая маржа платежеспособности увеличивается на сумму субординированного долга в сумме, не превышающей 50 (пятьдесят) процентов от фактической маржи платежеспособности или от минимального размера маржи платежеспособности (в зависимости от того, какой показатель меньше). Субординированный долг с фиксированным сроком погашения в сумме не превышает 50 (пятидесяти) процентов от суммы субординированного долга.
19. Субординированный долг исламской страховой (перестраховочной) организации - это необеспеченное обязательство исламской страховой (перестраховочной) организации. Субординированный долг соответствует следующим условиям:
1) учитывается только полностью оплаченная сумма фактически полученных исламской страховой (перестраховочной) организацией денег;
2) при ликвидации исламской страховой (перестраховочной) организации удовлетворяется в соответствии с очередностью, установленной статьей 72 Закона;
3) погашается (полностью или частично) исламской страховой (перестраховочной) организацией, в том числе досрочно только по инициативе исламской страховой (перестраховочной) организации, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) впоследствии не может привести к несоблюдению страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов, установленных Инструкцией;
4) срок погашения субординированного долга с фиксированным сроком погашения составляет не менее пяти лет. Не менее чем за один год до даты погашения исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности на момент погашения. Данное требование не распространяется на случаи, когда субординированный долг включается в расчет фактической маржи платежеспособности в следующем порядке:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:
1-й год - 100 (сто) процентов суммы субординированного долга;
2-й год - 80 (восемьдесят) процентов суммы субординированного долга;
3-й год - 60 (шестьдесят) процентов суммы субординированного долга;
4-й год – 40 (сорок) процентов суммы субординированного долга;
5-й год - 20 (двадцать) процентов суммы субординированного долга;
5) в случае погашения субординированного долга, не имеющего фиксированного срока погашения, исламская страховая (перестраховочная) организация не менее чем за пять лет до предполагаемого срока погашения представляет в уполномоченный орган план обеспечения фактической маржи платежеспособности. Настоящее требование не распространяется на случаи, когда субординированный долг не включается исламской страховой (перестраховочной) организацией в расчет фактической маржи платежеспособности, а также в случае его досрочного погашения. В этом случае исламская страховая (перестраховочная) организация получает заключение уполномоченного органа на досрочное погашение субординированного долга за шесть месяцев до предполагаемой даты погашения, предварительно представив план обеспечения фактической маржи платежеспособности до и после такого погашения;

18. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы нақты төлем қабілеттілігі маржасының немесе төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінің (қай көрсеткіштің төмендеу болуына байланысты) 50 (елу) пайызынан аспайтын сомадағы реттелген борыш сомасына ұлғайтылады. Сомасы бойынша өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш реттелген борыш сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды.
19. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының реттелген борышы – бұл исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қамтамасыз етілмеген міндеттемесі. Реттелген борыш мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нақты алған ақшаның толығымен төленген сомасы ғана есепке алынады;
2) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы таратылған кезде Заңның 72-бабында белгіленген кезектілікпен қанағаттандырылады;
3) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы оны өтейді (толық немесе ішінара), оның ішінде, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) қорытындысына сәйкес осындай өтеу кейіннен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Нұсқаулықта белгіленген пруденциалдық нормативтерді сақтамауына әкелмейді деген шартпен мерзімнен бұрын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бастамасы бойынша ғана өтеледі;
4) өтеу мерзімі белгіленген реттелген борышты өтеу мерзімі бес жылдан кем болмайды. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтеу күніне дейінгі кем дегенде бір жыл бұрын уәкілетті органға өтеу сәтіндегі нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Бұл талап реттелген борыш нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне мынадай тәртіппен енгізілген жағдайларда қолданылмайды:
борышты өтеу мерзімі басталғанға дейінгі бес жылдан асатын мерзім ішінде - борыштың толық сомасын, борышты өтеу мерзімі басталғанға дейін қалған бес жыл ішінде:
1-ші жыл – реттелген борыш сомасының 100 (бір жүз) пайызы;
2-ші жыл - реттелген борыш сомасының 80 (сексен) пайызы;
3-ші жыл - реттелген борыш сомасының 60 (алпыс) пайызы;
4-ші жыл – реттелген борыш сомасының 40 (қырық) пайызы;
5-ші жыл - реттелген борыш сомасының 20 (жиырма) пайызы;
5) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борышты өтеген жағдайда, болжамдалатын өтеу мерзіміне дейін кемінде бес жыл бұрын уәкілетті органға нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын береді. Осы талап исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы реттелген борышты нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізбеген, сондай-ақ оны мерзімінен бұрын өтеген жағдайда қолданылмайды. Бұл жағдайда исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осындай өтеуге дейінгі және кейінгі нақты төлем қабілеттілігі маржасын қамтамасыз ету жоспарын алдын-ала бере отырып, болжамдалып отырған өтеу күніне дейінгі алты ай бұрын реттелген борышты мерзімінен бұрын өтеуге уәкілетті органның қорытындысын алады;

6) субординированный долг не подлежит погашению в даты, отличные от согласованных с уполномоченным органом, за исключением ликвидации исламской страховой (перестраховочной) организации;
7) изменение условий субординированного долга осуществляется только при наличии согласия уполномоченного органа.
20. Фактическая маржа платежеспособности обеспечивается активами, рассчитанными в соответствии с пунктом 26 Инструкции, уменьшенными на сумму страховых резервов, за минусом доли перестраховщика и обязательств, за исключением страховых резервов.
Если фактическая маржа платежеспособности не обеспечена суммой активов, рассчитанной в соответствии с частью первой настоящего пункта, то фактическую маржу платежеспособности составляет разница между активами, рассчитанными с учетом их классификации по качеству и ликвидности, за минусом страховых резервов и обязательств, за исключением страховых резервов.
6. Минимальный размер гарантийного фонда
21. Минимальный размер гарантийного фонда для исламских страховых (перестраховочных) организаций составляет не менее следующих величин:
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование", - 600 000 000 (шестьсот миллионов) тенге;
для исламской страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни", - 1 100 000 000 (один миллиард сто миллионов) тенге;
для исламской страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) пункта 3 статьи 6 Закона, и любому из классов в обязательной форме страхования, - 1 000 000 000 (один миллиард) тенге;
для исламской перестраховочной организации, осуществляющей перестрахование как исключительный вид деятельности - 780 000 000 (семьсот восемьдесят миллионов) тенге.
Минимальный размер гарантийного фонда для исламских страховых (перестраховочных) организаций уменьшается на 10 (десять) процентов, если доля обязательств по классу, указанному в подпункте 2) пункта 3 статьи 6 Закона, составляет более 90 (девяносто) процентов в общем объеме обязательств исламской страховой (перестраховочной) организации на отчетную дату.
22. Для исламской страховой организации, имеющей лицензию в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", размер гарантийного фонда составляет не менее 1 500 000 000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге.
7. Норматив достаточности маржи платежеспособности и
гарантийного фонда
23. Если минимальный размер маржи платежеспособности меньше минимального гарантийного фонда, то минимальный размер маржи платежеспособности составляет величину, равную минимальному гарантийному фонду.

6) реттелген борыш исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды қоспағанда, уәкілетті органмен келісілген күннен басқа күні өтелуге жатпайды;
7) реттелген борыш талаптарын өзгерту уәкілетті органмен келісілген жағдайда ғана жүзеге асырылады.
20. Нақты төлем қабілеттілігі маржасы Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес есептелген, қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру резервтерінің және сақтандыру резервтерін қоспағандағы міндеттемелердің сомасына кемітілген активтермен қамтамасыз етіледі.
Егер нақты төлем қабілеттілігі маржасы осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес есептелген активтер сомасымен қамтамасыз етілмесе, онда нақты төлем қабілеттілігі маржасы сақтандыру резервтері мен сақтандыру резервтерін қоспағандағы міндеттемелер шегерілген, сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелімін ескеріп есептелген активтердің арасындағы айырманы құрайды.
6. Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
21. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең аз мөлшері мына шамалардан кем болмауы тиіс:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін – 600 000 000 (алты жүз миллион) теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін – 1 100 000 000 (бір миллиард бір жүз миллион) теңге;
Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген сақтандырудың ерікті нысанындағы сыныптары бойынша және сақтандырудың міндетті нысанындағы сыныптарының кез келгені бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін - 1 000 000 000 (бір миллиард) теңге;
қайта сақтандыруды айрықша қызмет түрі ретінде жүзеге асыратын исламдық қайта сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін - 780 000 000 (жеті жүз сексен миллион) теңге.
Егер исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті күндегі міндеттемелерінің жалпы көлеміндегі Заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сынып бойынша міндеттемелердің үлесі 90 (тоқсан) пайыздан астам болса, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін кепілдік беру қорының ең аз мөлшері 10 (он) пайызға азайтылады.
22. "Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар исламдық сақтандыру ұйымы үшін кепілдік беру қорының мөлшері кемінде 1 500 000 000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгені құрайды.
7. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі және
кепілдік беру қорының нормативі
23. Егер төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ең аз кепілдік беру қорынан төмен болса, онда төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ең аз кепілдік беру қорына тең шаманы құрайды.

24. Минимальный размер маржи платежеспособности или гарантийного фонда исламской страховой (перестраховочной) организации увеличивается на сумму обязательств, передаваемых (переданных) в перестрахование исламским страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам исламского перестрахования, в зависимости от рейтинговой оценки перестраховщика или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к Инструкции.
В случае снижения рейтинговой оценки или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховщика исламская страховая (перестраховочная) организация использует значение рейтинговой оценки или значения норматива достаточности маржи платежеспособности перестраховщика на дату заключения договора перестрахования в течение срока действия договора перестрахования, но не более 12 (двенадцати) месяцев.
25. Норматив достаточности маржи платежеспособности рассчитывается как отношение фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности по формуле:
ФМП
Нмп = ------------- >= 1,
ММП
где:
Нмп - норматив достаточности маржи платежеспособности;
ФМП - фактическая маржа платежеспособности;
ММП - минимальный размер маржи платежеспособности.
Норматив достаточности маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации составляет не менее единицы.
26. В расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности включаются:
1) деньги:
деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) пункта 31 Инструкции, - в объеме 100 (ста) процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) пункта 31 Инструкции, и Национальном Банке Республики Казахстан, - в объеме 100 (ста) процентов от балансовой стоимости;
2) вклады, размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, указанные в подпункте 3) пункта 31 Инструкции и Национальном Банке Республики Казахстан, - в объемах, по форме согласно приложениям 2 и 3 к Инструкции;

24. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшері осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қайта сақтандырушының қаржылық сенімділік рейтингіне немесе Қазақстан Республикасынының резиденті-қайта сақтандыру ұйымының нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәніне байланысты қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері және бейрезиденттері – исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына өсіріледі.
Қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы немесе төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні төмендетілген жағдайда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушының рейтингтік бағасын немесе төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәнін қайта сақтандыру шартының қолданыс мерзімі ішінде, бірақ 12 (он екі) айдан аспайтын мерзім ішінде қайта сақтандыру шарты жасалған күні пайдаланады.
25. Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшеріне қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептеледі:
НТҚМ
ТҚМЖН = ----------------- >= 1,
ТҚМЕАМ
мұнда:
ТҚМЖН - төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі;
НТҚМ - нақты төлем қабілеттілігі маржасы;
ТҚМЕАМ - төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі бірден кем болмауы тиіс.
26. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып олардың құнын есептеуге мыналар кіреді:
1) ақша:
қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомада кассадағы ақша - баланстық құнының 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нұсқаулықтың 31-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша - баланстық құнының 100 (бір жүз) пайызы көлемінде;
Нұсқаулықтың 31-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ағымдағы шоттардағы ақша - баланстық құнының бір жүз пайызы көлемінде;
2) Нұсқаулықтың 31-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған салымдар - Нұсқаулықтың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша көлемдерде;

3) финансовые инструменты, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) и 13) пункта 31 Инструкции, - в объеме, по форме согласно приложению 2 Инструкции;
4) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" - в объеме ста процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения) за вычетом резерва по сомнительным долгам;
5) нематериальные активы:
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, - в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем десять процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования;
6) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей десять процентов от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, за вычетом резерва по сомнительным долгам.
Страховые премии к получению от страхователей включаются в расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты страхователем одной двенадцатой части страховой премии по договору страхования или первого страхового взноса по договору накопительного страхования.
Страховые премии к получению от перестрахователей включаются в расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты перестрахователем одной двенадцатой части страховой премии по договору перестрахования;
7) основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пять процентов от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования - в объеме ста процентов от балансовой стоимости с учетом накопленной амортизации.
В расчет стоимости активов исламской страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности не включаются дебиторская задолженность, просроченная по условиям договора, дебиторская задолженность, образовавшаяся по договорам страхования, срок действия страховой (перестраховочной) защиты по которым не наступил, а также дебиторская задолженность крупных участников, дочерних организаций, организаций, в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иных аффилиированных организаций.

3) Нұсқаулықтың 31-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген қаржы құралдары - Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көлемде;
4) "Сақтандыру төлемдерiне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары - күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, баланстық құнының (есептелген сыйақыны ескергендегі) бір жүз пайызы көлемінде;
5) материалдық емес активтер:
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және қайта сақтандыру активтерін шегере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерінің он пайызынан аспайтын мөлшерде;
6) қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, қайта сақтандыру активтерін алып тастағанда сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының он пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары.
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары сақтанушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының он екіден бір бөлігін немесе жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша бірінші сақтандыру жарнасын төлеген жағдайда Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып олардың құнын есептеуге енгізіледі.
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтанушы қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының он екіден бір бөлігін төлеген жағдайда Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып олардың құнын есептеуге енгізіледі;
7) қайта сақтандыру активтерін шегере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар - жинақталған амортизацияны ескере отырып, баланстық құнының бір жүз пайызы көлемінде.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып олардың құнын есептеуге шарт талаптары бойынша мерзімі өткен дебиторлық берешек, сақтандырып (қайта сақтандырып) қорғаудың қолданыс мерзімі туындамаған сақтандыру шарттары бойынша қалыптасқан дебиторлық берешек, сондай-ақ ірі қатысушылардың, еншілес ұйымдардың, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы болып табылатын немесе қомақты үлесі бар ұйымдардың, сондай-ақ өзге де үлестес ұйымдардың дебиторлық берешегі енгізілмейді.

27. Исламская страховая (перестраховочная) организация ежедневно соблюдает норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов за минусом доли перестраховщика, по формуле:
ВА
Нва = ------------- > 1,
СР
где:
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов на конец календарного дня, указанных в пункте 31 Инструкции;
СР - сумма страховых резервов исламской страховой организации за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 76 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9529 (далее - постановление № 76). Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной финансовой и иной отчетности в уполномоченный орган.
Норматив достаточности высоколиквидных активов составляет не менее единицы.
28. В сумму доли перестраховщика в страховых резервах при расчете норматива достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности с учетом классификации активов по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 20 Инструкции не включается доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, заключенным с исламскими страховыми (перестраховочными) организациями-резидентами Республики Казахстан и исламскими страховыми (перестраховочными) организациями-нерезидентами Республики Казахстан, в одном из следующих случаев:
исламская страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан имеет международную рейтинговую оценку агентства Standard & Poor's ниже "B-" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств или не имеет рейтинговую оценку данных рейтинговых агентств;
у перестрахователя (цедента) отсутствует информация о финансовой устойчивости исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в том числе финансовая отчетность за последние три финансовых года, предшествующих дате заключения договора перестрахования, и информация о соблюдении требований по марже платежеспособности (собственному капиталу) уполномоченного органа страны его регистрации в течение последнего отчетного периода до даты заключения договора перестрахования;
размер страховой премии по договору факультативного перестрахования на момент передачи страхового риска превышает размер премии по договору страхования, за исключением случая превышения в результате изменения курса валюты исполнения обязательства по договору перестрахования;

27. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген, сақтандыру резервтері сомасына жоғары өтімді активтер құнының қатынасы ретінде мынадай формула бойынша есептелетін жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативін күнделікті сақтайды:
ЖӨА
ЖӨАЖН = ------------- >1,
СР
мұнда:
ЖӨАЖН - жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі;
ЖӨА - Нұсқаулықтың 31-тармағында көрсетілген жоғары өтімді активтердің күнтізбелік күн соңындағы құны;
СР - Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9529 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2014 жылғы 6 мамырдағы № 76 қаулысына (бұдан әрі - № 76 қаулы) сәйкес есептелген қайта сақтандырушының соңғы есепті айдың соңындағы үлесі шегерілген исламдық сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы. Сақтандыру резервтерінің сомасы уәкілетті органға ай сайынғы қаржылық және өзге де есептілікті ұсынған күнге дейін пайдаланылады
Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігінің нормативі бірден кем болмайды.
28. Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативін және нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеген кезде сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі сомасына Қазақстан Республикасының резидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен және Қазақстан Республикасының бейрезидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі мына жағдайлардың бірі болғанда енгізілмейді:
Қазақстан Республикасының бейрезидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының "Standard & Poor's" агенттігінің "B-"-тен төмен халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингісі бар немесе осы рейтингтік агенттіктердің рейтингтік бағасы жоқ болған;
қайта сақтанушыда (цедентте) Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығы туралы ақпарат, оның ішінде қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы соңғы үш қаржы жылының қаржылық есептілігі және ол тіркелген елдің уәкілетті органының қайта сақтандыру шартын жасаған күнге дейінгі соңғы есепті кезең ішінде төлем қабілеттігі маржасы (меншікті капиталы) бойынша талаптарының сақталуы туралы ақпарат жоқ болған;
сақтандыру тәуекелдерін тапсыру кезінде факультативтік қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері, қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелерді орындау валютасы бағамының өзгеруі нәтижесінде асып түсу жағдайын қоспағанда, сақтандыру шарты бойынша сыйлықақы мөлшерінен асып түседі;

договор перестрахования предусматривает передачу менее 10 (десяти) процентов объема ответственности и более 50 (пятидесяти) процентов страховой премии;
договор перестрахования заключен в противоречие политике перестрахования перестрахователя (цедента), а также положениям постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции о требованиях по наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в страховых (перестраховочных) организациях", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6113;
договор перестрахования содержит условие о получении аффилиированным лицом перестрахователя (цедента) и (или) аффилиированным лицом страхователя, за исключением перестрахователя (цедента) и застрахованного лица, части страховой премии, прибыли и (или) положительной разницы между доходами и расходами перестраховщика по договору или группе договоров перестрахования;
договор перестрахования предусматривает передачу всех или части страховых рисков в перестрахование по договору или классу обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
29. Для целей Инструкции договором факультативного перестрахования признается соглашение между перестрахователем (цедентом) и перестраховщиком, по условиям которого у перестраховщика возникает обязательство произвести страховую выплату при наступлении страхового случая по договору страхования, на который распространяется страховое покрытие, а перестрахователь (цедент) обязуется уплатить перестраховщику страховую премию, а также исполнять иные обязанности, предусмотренные данным соглашением.
30. Помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service, Fitch и A.M. Best, а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства). При этом рейтинговые оценки агентства A.M. Best используются только для целей заполнения формы "Сумма увеличения минимальной маржи платежеспособности или минимального размера гарантийного фонда" согласно приложению 1 к Инструкции.
Для целей Инструкции используются долгосрочные кредитные рейтинги, рейтинги финансовой устойчивости исламской страховой (перестраховочной) организации или соответствующие им рейтинги, указанные в приложении 4 к Инструкции.

қайта сақтандыру шарты жауапкершілік көлемінің кемінде (10) он пайызын және сақтандыру сыйлықақысының 50 (елу) пайызынан астамын беруді көздейді;
қайта сақтандыру шарты қайта сақтанушының (цеденттің) қайта сақтандыру саясатына, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6113 тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысының ережелеріне қайшы жасалған;
қайта сақтандыру шартында қайта сақтанушыны (цедентті) және сақтандырылған тұлғаны қоспағанда, қайта сақтанушының (цеденттің) үлестес тұлғасының және (немесе) сақтанушының үлестес тұлғасының сақтандыру сыйлықақысының, пайданың және (немесе) қайта сақтандыру шарты немесе шарттар тобы бойынша қайта сақтанушының кірістері мен шығыстары арасындағы оң айырмасының бір бөлігін алуы туралы талабы бар;
қайта сақтандыру шартында шарт немесе көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы бойынша барлық сақтандыру тәуекелдерін немесе бір бөлігін қайта сақтандыруға беру көзделеді.
29. Нұсқаулықтың мақсаты үшін факультативті қайта сақтандыру шарты болып талабы бойынша қайта сақтандырушыда сақтандыруды жабу таратылатын сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасы басталған кезде қайта сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемесі, ал қайта сақтанушыда (цедентте) қайта сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысын төлеу, сондай-ақ осы келісімде көзделген өзге міндеттемелерді орындау міндеті туындайтын, қайта сақтанушы (цедент) және қайта сақтандырушы арасындағы келісім танылады.
30. Уәкілетті орган "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа "Moody's Investors Service", "Fitch" және "A.M. Best" агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі - басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтік бағаларын да мойындайды. Бұл ретте A.M. Best агенттігінің рейтингтік бағалары Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес "Ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы" нысанын толтыру мақсаттары үшін ғана пайдаланылады.
Нұсқаулықтың мақсаттары үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұзақмерзімді кредиттік рейтингтері, қаржылық тұрақтылығы рейтингтері немесе Нұсқаулықтың 4-қосымшасында көрсетілген оларға сәйкес келетін рейтингтер пайдаланылады.

31. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы исламской страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки – нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы, включенные в официальный список акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" (далее - фондовая биржа), осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
6) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
7) негосударственные ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, входящих в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан:
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
акции, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соответствующие требованиям сектора "акции", предусмотренным постановлением Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 189 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9871, (далее - постановление № 189), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
долговые исламские ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;

31. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтері жоғары өтімді активтер ретінде танылады:
1) қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақшасы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдары;
3) мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін:
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес ұзақмерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкала бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінде Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасында ұзақмерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктер болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылған) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын "Қазақстан қор биржасы" (бұдан әрі - қор биржасы) акционерлік қоғамының ресми тізіміне енгізілген облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздары;
6) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" шығарған борыштық бағалы қағаздар;
7) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9871 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2014 жылғы 22 қазандағы № 189 қаулысында (бұдан әрі - № 189 қаулы), көзделген "акциялар" секторының талаптарына сәйкес келетін акциялар және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздары;

долговые исламские ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в абзаце четвертом подпункта 7) настоящего пункта, а также не имеющие рейтинговую оценку, включенные в официальный список фондовой биржи по категории "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора" в соответствии с постановлением № 189;
8) негосударственные долговые исламские ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7) настоящего пункта, выпущенные организациями-резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых исламских ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых исламских ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (далее - СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых исламских ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых исламских ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых исламских ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых исламских ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых исламских ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двух миллионов пятидесяти тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых исламских ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым исламским ценным бумагам во время нахождения данных исламских ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых исламских ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных исламских ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников исламских ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

осы тармақтың 7) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген деңгейден төмен емес рейтингтік бағасы бар, сондай-ақ № 189 қаулыға сәйкес "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санаты бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, рейтингтік бағасы жоқ исламдық борыштық бағалы қағаздары;
8) осы тармақтың 7) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент-ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздары:
исламдық борыштық бағалы қағаздардың эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған;
исламдық борыштық бағалы қағаздардың эмитенті қаржылық есептілікті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі - ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) қолданылатын қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес жасайды;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасы танитын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
аудиторлық есеппен расталған исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігі кем дегенде аяқталған екі қаржы жылы үшін ұсынылған;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес балама соманы құрайды;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың біреуіндегі таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес балама соманы құрайды;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйым - исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептіліктің деректері бойынша соңғы екі жылдың әрбір жылы үшін негізгі қызметі бойынша сату көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес балама соманы құрайды;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
осы исламдық бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған кезде исламдық борыштық бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) исламдық эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде исламдық бағалы қағаздардың меншік иесінің оларды иеліктен шығару (беру) құқығына нұқсан келтіретін немесе оларды шектейтін нормалардың болмауы;

9) негосударственные долговые исламские ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7), а также в подпункте 8) настоящего пункта, выпущенные организациями-резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
государственная регистрация эмитента долговых исламских ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых исламских ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых исламских ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых исламских ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых исламских ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых исламских ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых лет согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых исламских ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых исламских ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых исламских ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);
10) исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющие суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

9) осы тармақтың 7) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында, сондай-ақ 8) тармақшасында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздары:
исламдық борыштық бағалы қағаздардың эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейін кем дегенде бір жыл бұрын жүзеге асырылған;
исламдық борыштық бағалы қағаздардың эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін жүргізеді;
исламдық борыштық бағалы қағаздардың эмитенті аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті ұсынған;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес балама соманы құрайды;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес аяқталған үш қаржы жылының біреуіндегі таза пайдасының болуы;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйымы - эмитенттің исламдық борыштық бағалы қағаздарын сату көлемі негізгі қызметі бойынша аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептіліктің деректері бойынша соңғы жылдың әрбір жылы үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген, тиісті қаржы жылына айлық есептік көрсеткіштің үш жүз қырық мың еселенген мөлшерінен кем емес балама соманы құрайды;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
исламдық борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иесінің оларды иеліктен шығару (беру) құқығына нұқсан келтіретін немесе оларды шектейтін нормалардың болмауы;
10) шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік мәртебесіне ие исламдық бағалы қағаздары;

11) негосударственные исламские ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
12) исламские ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 32 Инструкции;
13) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery"), и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих международной рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объеме, указанном в приложении 3 к Инструкции.
32. Исламская страховая (перестраховочная) организация размещает свои активы в исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Азиатским банком развития;
2) Африканским банком развития;
3) Банком международных расчетов;
4) Евразийским банком развития;
5) Европейским банком реконструкции и развития;
6) Европейским инвестиционным банком;
7) Исламским банком развития;
8) Межамериканским банком развития;
9) Международным банком реконструкции и развития;
10) Международной финансовой корпорацией.
33. Для расчета суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации согласно пунктам 26 и 31 Инструкции не учитываются:
1) активы, на которые право собственности исламской страховой организации ограничено (в том числе в результате предоставления в залог, совершения сделки по обременению актива для обеспечения исполнения обязательств);
2) акции юридических лиц и вклады в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками или дочерними организациями (организациями, в которых исламская страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие);

11) шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес исламдық бағалы қағаздары:
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздары;
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
12) тізбесі Нұсқаулықтың 32-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының исламдық бағалы қағаздары;
13) Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондон сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған бағалы металдары және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасына немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі металл депозиттері.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдары Нұсқаулықтың 3-қосымшасында көрсетілген көлемде жоғары өтімді активтер есебіне енгізіледі.
32. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз активтерін мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының айналысқа шығарған, "Standard & Poors" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық бағалы қағаздарына орналастыра алады:
1) Азия даму банкі;
2) Африка даму банкі;
3) Халықаралық есеп айырысу банкі;
4) Еуразиялық даму банкі;
5) Еуропалық қайта құру және даму банкі;
6) Еуропалық инвестициялық банк;
7) Ислам даму банкі;
8) Америкааралық даму банкі;
9) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
10) Халықаралық қаржылық корпорация.
33. Нұсқаулықтың 26 және 31-тармақтарына сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасын есептеу үшін мыналар ескерілмейді:
1) исламдық сақтандыру ұйымының меншік құқығы шектеулі (оның ішінде кепілге беру, міндеттемелерді орындауды қамтамасыз ету үшін активке ауыртпалық салу бойынша мәмілені жасау нәтижесінде) активтер;
2) Заңға сәйкес ірі қатысушылар немесе еншілес ұйымдар (исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар ұйымдар) болып табылатын заңды тұлғалардың акциялары және екінші деңгейдегі банктердегі салымдар;

3) исламские ценные бумаги, выпущенные юридическими лицами, являющимися аффилиированными лицами по отношению к данной организации;
4) активы, полученные в результате размещения внутреннего резервного фонда по договорам страхования жизни с участием страхователя в инвестициях исламской страховой организации.
8. Нормативы диверсификации активов
34. Исламская страховая (перестраховочная) организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарное размещение в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилиированных лицах данного банка - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
2) суммарное размещение в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилиированных лицах данного юридического лица - не более десяти процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
3) суммарное размещение в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
4) суммарное размещение в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 32 Инструкции - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
5) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования на срок не более 12 (двенадцати) месяцев;
6) суммарный размер инвестиций в паи одного инвестиционного фонда - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
7) суммарный размер инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан - не более десяти процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования.
Инвестиции исламских страховых (перестраховочных) организаций в долговые исламские ценные бумаги не превышают 25 (двадцати пяти) процентов от общего объема облигаций одной эмиссии банка второго уровня Республики Казахстан.
35. Нормативы диверсификации, указанные в пункте 34 Инструкции, не распространяются на ценные бумаги Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан, акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

3) осы ұйымға қатысты үлестес болып табылатын, заңды тұлғалар шығарған исламдық бағалы қағаздар;
4) сақтанушының исламдық сақтандыру ұйымының инвестицияларына қатысуымен өмірді сақтандыру шарттары бойынша ішкі резерв қорын орналастыру нәтижесінде алынған активтер.
8. Активтерді әртараптандыру нормативтері
34. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерді әртараптандырудың мынадай нормативтерін сақтайды:
1) исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру, екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды;
2) исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру, екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғадағы және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларындағы ақша - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды;
3) мемлекеттік мәртебесі бар, шетел мемлекетінің орталық үкіметі шығарған исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің он пайызынан аспайды;
4) Нұсқаулықтың 32-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына жиынтық орналастыру - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды;
5) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттер - 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды;
6) бір инвестициялық қордың пайларына инвестициялардың жиынтық мөлшері - қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды;
7) инвестициялардың Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарына жиынтық мөлшері - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің он пайызынан аспайды.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының исламдық борыштық бағалы қағаздарға салған инвестициялары Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің бір эмиссиясындағы облигацияларының жалпы көлемінің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.
35. Осы Нұсқаулықтың 34-тармағында көрсетілген әртараптандыру нормативтері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамдарының бағалы қағаздарына қолданылмайды.

9. Совокупный размер страховых премий, начисленных исламским
страховым (перестраховочным) организациям-нерезидентам
Республики Казахстан. Максимальный размер собственного
удержания и порядок его расчета
36. Максимальный размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору страхования или перестрахования, а также по каждому страховому риску рассчитывается актуарием.
Максимальный размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации на дату заключения и на каждую последующую отчетную дату в течение всего периода действия договора страхования или перестрахования не превышает 30 (тридцать) процентов по отношению к размеру фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на отчетную дату.
37. При состраховании расчет, указанный в пункте 36 Инструкции, осуществляется исходя из доли от страховой суммы каждого состраховщика.
Совокупный размер страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по договорам страхования и перестрахования, за вычетом страховых премий, начисленных исламским перестраховочным организациям, составляет не менее 40 (сорока) процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению перестрахователем (цедентом) по договорам страхования и перестрахования по завершении финансового года.
Совокупный размер страховых премий, начисленных перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан по договорам перестрахования по завершении финансового года, за вычетом вознаграждений, начисленных к получению от них перестрахователем (цедентом), не превышает 25 (двадцати пяти) процентов от совокупного размера страховых премий, начисленных к получению по завершении финансового года.
Ограничения, указанные в частях второй и третьей настоящего пункта, не распространяются на:
договоры страхования (перестрахования), по которым страховая сумма (объем обязательств) составляет не менее одного миллиарда тенге;
договоры страхования (перестрахования) воздушного транспорта, водного, железнодорожного транспорта и (или) гражданско-правовой ответственности их владельцев, по которым страховая сумма (объем обязательств) составляет не менее двух процентов от размера фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования или перестрахования;
договоры перестрахования, предусматривающие принятие страховых рисков на перестрахование от исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
При этом размер собственного удержания исламской страховой (перестраховочной) организации по одному договору страхования или перестрахования составляет:
по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзаца второго части четвертой настоящего пункта, не менее 5 (пяти) процентов от размера фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования;
по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзаца третьего части четвертой настоящего пункта, не менее 2 (двух) процентов от размера фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования.

9. Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдарына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының
жиынтық мөлшері. Өздігінен ұстап қалудың барынша төмен
мөлшері және оны есептеу тәртібi
36. Жеке сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша, сондай-ақ әрбір сақтандыру тәуекелі бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшерін актуарий есептейді.
Сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасау күніне және бүкіл қолданыста болу кезеңі ішінде әрбір келесі есепті күніне исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшері исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті күніне есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасының мөлшеріне қатысты 30 (отыз) пайыздан аспайды.
37. Қоса сақтандыру кезінде Нұсқаулықтың 36-тармағында көрсетілген есеп әрбір қоса сақтандырушының сақтандыру сомасының үлесіне қарай жүзеге асырылады.
Исламдық қайта сақтандыру ұйымдары есептеген сақтандыру сыйлықақыларын шегергенде, сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері қаржы жылы аяқталғаннан кейін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтанушы (цедент) алуына есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерінің кемінде 40 (қырық) пайызын құрайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтанушы (цедент) олардан алуына есептелген комиссиялық сыйақыны шегергенде, қайта сақтандыру шарттары бойынша қаржы жылы аяқталғаннан кейін есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшері қаржы жылы аяқталғаннан кейін есептелген сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерінің 25 (жиырма бес) пайызынан аспайды.
Осы тармақтың үшінші және төртінші бөліктерінде көрсетілген шектеулер мыналарға қолданылмайды:
сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) кемінде бір миллиард теңгені құрайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары;
сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасының мөлшерінен кемінде екі пайызды құрайтын әуе көлігін, су, теміржол көлігін және (немесе) олардың иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдауды көздейтін қайта сақтандыру шарттары.
Бұл ретте бір сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздігінен ұстап қалу мөлшері:
осы тармақтың төртінші бөлігінің екінші абзацының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру шартын жасау күнінің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасының мөлшерінен кемінде 5 (бес) пайызды;
осы тармақтың төртінші бөлігінің үшінші абзацының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру шартын жасау күнінің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасының мөлшерінен кемінде 2 (екі) пайызды құрайды.

Если страховая сумма (объем обязательств) по договорам страхования или перестрахования, соответствующим требованиям абзацев второго и третьего части четвертой настоящего пункта, составляет меньше 5 (пяти) процентов и 2 (двух) процентов – от размера фактической маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанной на конец отчетного периода, предшествующего дате заключения договора страхования или перестрахования соответственно, то собственное удержание по таким договорам страхования или перестрахования составляет страховую сумму (объем обязательств).
10. Требования к передаче исламской страховой
(перестраховочной) организацией принятых ею страховых рисков в
перестрахование
38. При передаче страховых рисков на перестрахование перестраховщику-нерезиденту Республики Казахстан, имеющему рейтинговую оценку ниже "А" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинга аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, перестрахователь (цедент) соблюдает следующие требования:
1) часть объема обязательств, принятых (подлежащих к принятию) перестрахователем (цедентом) по отдельному договору страхования, предлагается к принятию в перестрахование перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан в размере превышения суммы собственного удержания перестрахователя (цедента);
2) условия предложения о заключении договора перестрахования, направляемого перестрахователем (цедентом) перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан, в том числе условия о страховых тарифах, идентичны условиям предложения о заключении договора перестрахования, направляемого перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан.
39. Объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан, не превышает максимальный размер собственного удержания данной перестраховочной организации и рассчитывается исходя из размера фактической маржи платежеспособности каждой перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан по следующей формуле:
ОП = (СС - СУ)*ФМПп / ФМПс < МРСУ,
где:
ОП - объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан;
СС - страховая сумма по договору страхования или объем обязательств по договору перестрахования;
СУ - собственное удержание перестрахователя (цедента) по договору перестрахования;
ФМПп - размер фактической маржи платежеспособности перестраховочной организации – резидента Республики Казахстан, рассчитанный на отчетную дату за три месяца, предшествующие дате направления предложения о заключении договора перестрахования;
ФМПс - совокупная сумма размера фактической маржи платежеспособности перестраховочных организаций - резидентов Республики Казахстан, выбранных перестрахователем (цедентом) для направления предложения (оферты) о заключении договора перестрахования, рассчитанная на отчетную дату за три месяца, предшествующие дате направления предложения о заключении договора перестрахования;
МРСУ - максимальный размер собственного удержания перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, рассчитанный перестраховочной организацией - резидентом Республики Казахстан в соответствии пунктом 33 Инструкции.

Егер осы тармақтың төртінші бөлігінің екінші және үшінші абзацтарының талаптарына сәйкес келетін сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сомасы (міндеттемелердің көлемі) сақтандыру немесе қайта сақтандыру шартын жасаған күннің алдындағы есепті кезеңнің соңына есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасы мөлшерінің тиісінше 5 (бес) пайызынан және 2 (екі) пайызынан аз болса, онда осындай сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша өздігінен ұстап қалу сақтандыру сомасын (міндеттемелердің көлемін) құрайды.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта
сақтандыруға қабылданған сақтандыру тәуекелдердің
тапсыруға қойылатын талаптар
38. Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А"-дан төмен рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент - қайта сақтандырушысының сақтандыру тәуекелдерін тапсыру кезінде қайта сақтанушы (цедент) мынадай талаптарды сақтайды:
1) жеке сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушы (цедент) қабылдаған (қабылдауға жататын) міндеттемелер көлемінің бөлігі Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтанушы (цедент) өздігінен ұстап қалу сомасынан асып кету мөлшерінде қайта сақтандыруға қабылдауға ұсынады;
2) Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтанушы (цедент) жіберетін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныстың талаптары, оның ішінде сақтандыру тарифтері туралы талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент қайта сақтандыру ұйымдарына жіберетін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныстың талаптарына ұқсас.
39. Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымына қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі осы қайта сақтандыру ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшерінен аспайды және әрбір Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасының мөлшерін негізге ала отырып мынадай формула бойынша есептеледі:
МК = (СС - ӨҰҚ)*ТҚНМм / ТҚНМс < ӨҰҚЕЖМ
мұнда:
МК - Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымы қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі;
СС - сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы немесе қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелер көлемі;
ӨҰҚ - қайта сақтандыру шарты бойынша қайта сақтанушының (цедентінің) өздігінен ұстап қалу;
ТҚНМм - қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты жіберген күннің алдындағы үш ай бұрын есепті күніне есептелген Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі нақты маржасының мөлшері;
ТҚНМс - қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты жіберген күннің алдындағы үш ай бұрын есепті күніне есептелген қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысты (оферт) жіберу үшін қайта сақтанушы (цедент) таңдаған Қазақстан Республикасының резиденттері - қайта сақтандыру ұйымдарының төлем қабілеттілігі нақты маржасы мөлшерінің жиынтық сомасы;
ӨҰҚЕЖМ - осы Нұсқаулықтың 33-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы есептеген Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшері.

40. Количество перестраховочных организаций, которым направляется предложение о заключении договора перестрахования, составляет не менее пяти для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "общее страхование", не менее трех для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "страхование жизни", за исключением случаев, когда предлагаемый объем обязательств не превышает сумму максимальных размеров собственного удержания перестраховочных организаций, выбранных перестрахователем (цедентом) для направления предложения о заключении договора перестрахования.
41. Предложение о заключении договора перестрахования содержит следующие сведения:
1) вид договора перестрахования (факультативное (облигаторное) перестрахование, пропорциональное (непропорциональное) перестрахование);
2) наименование перестрахователя (цедента);
3) информацию о договоре страхования: имущество и (или) имущественный интерес, застрахованные по договору страхования, страховые случаи, срок действия, страховая сумма, описание застрахованного объекта, которая позволяет однозначно идентифицировать такой объект;
4) размер собственного удержания перестрахователя (цедента);
5) объем обязательств, предлагаемых к принятию перестраховочной организации-резиденту Республики Казахстан;
6) размер страхового тарифа по договору перестрахования;
7) размер страховой премии по договору перестрахования, сроки и порядок ее уплаты;
8) информацию о страховых рисках, включаемых в договор перестрахования;
9) условия осуществления страховой выплаты;
10) срок действия заключаемого договора перестрахования.
Предложение о заключении договора перестрахования предоставляет возможность перестраховочной организации - резиденту Республики Казахстан самостоятельно установить объем обязательств, принимаемых на перестрахование. При этом объем обязательств не превышает объема обязательств, предложенных к принятию перестрахователем.
42. Перестрахователь (цедент) по запросу перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан не позднее одного рабочего дня со дня получения запроса предоставляет документы, необходимые для оценки предлагаемого в перестрахование страхового риска, в том числе копии договора страхования, правил страхования, на основании которых заключен договор страхования, а также иную имеющуюся дополнительную информацию по конкретному страховому риску, если в отношении такой информации законодательством Республики Казахстан и (или) договором страхования не установлены ограничения в отношении ее распространения.

40. Ұсынылатын міндеттемелердің көлемі қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жіберу үшін қайта сақтанушы (цедент) таңдаған қайта сақтандыру ұйымдарының өздігінен ұстап қалудың ең жоғары мөлшерінің сомасынан аспайтын жағдайды қоспағанда, қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жіберілетін қайта сақтандыру ұйымдарының саны "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін бестен кем болмауы, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін үштен кем болмайды.
41. Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысы мынадай мәліметтерді:
1) қайта сақтандыру шартының түрі (факультативті/облигаторлық қайта сақтандыру, теңбе тең/теңбе тең емес);
2) қайта сақтанушының (цеденттің) атауы;
3) сақтандыру шарты туралы ақпарат: сақтандыру шарты бойынша сақтандырылған мүліктік және (немесе) мүліктік мүдде, сақтандыру жағдайлары, қолдану мерзімі, сақтандыру сомасы, сақтандырылған объектіні осындай объектіні сәйкестендіруге мүмкіндік беретін сипаты;
4) қайта сақтанушының (цедентінің) өздігінен ұстап қалу мөлшері;
5) Қазақстан Республикасының резидент - қайта сақтандыру ұйымы қабылдауға ұсынатын міндеттемелердің көлемі;
6) қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру тарифінің мөлшері;
7) қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақының мөлшері, оны төлеу мерзімі мен тәртібі;
8) қайта сақтандыру шартына енгізілетін сақтандыру тәуекелдері туралы ақпарат;
9) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру талаптары;
10) жасалатын қайта сақтандыру шартының қолданылу мерзімі.
Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс Қазақстан Республикасының резиденті-қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға қабылданатын міндеттемелердің көлемін дербес белгілеуге мүмкіндік береді. Бұл ретте міндеттемелердің көлемі қайта сақтанушы қабылдауға ұсынылған міндеттемелердің көлемінен аспайды.
42. Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымының сұратуы бойынша қайта сақтанушы (цедент) сұратуды алған күннен бастап қайта сақтандыруға ұсынылатын сақтандыру тәуекелді бағалау үшін қажетті құжаттарды, оның ішінде сақтандыру шартының, негізінде сақтандыру шарты жасалған сақтандыру ережелерінің көшірмелері, сондай-ақ нақты сақтандыру тәуекелі бойынша өзге қосымша ақпаратты егер осындай ақпаратқа қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) сақтандыру шартында оның таратылуына қатысты шектеулер белгіленбесе, бір жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.

43. Предложение о заключении договора перестрахования устанавливает срок его акцепта, но не менее 3 (трех) рабочих дней со дня направления предложения.
В случае согласия заключить договор перестрахования на предложенных перестрахователем (цедентом) условиях перестраховочная организация-резидент Республики Казахстан направляет письменное согласие (акцепт) перестрахователю (цеденту) с указанием объема обязательств, принимаемых на перестрахование.
Неполучение перестрахователем (цедентом) согласия в срок, установленный предложением о заключении договора перестрахования, признается отказом перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан от заключения договора перестрахования.
44. Предложение перестрахователя о заключении договора перестрахования и письменное согласие перестраховщика-резидента Республики Казахстан заключить договор перестрахования направляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
45. В случае отказа перестраховочной организации-резидента Республики Казахстан, выбранной перестрахователем (цедентом), от заключения предложенного договора перестрахования перестрахователь (цедент) направляет предложение о заключении договора перестрахования иным перестраховочным организациям-резидентам Республики Казахстан до достижения общего количества перестраховочных организаций, которым предложено заключить договор перестрахования: 10 (десяти) - для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "общее страхование", 5 (пяти) - для перестраховочных организаций, имеющих лицензию по отрасли "страхование жизни".
11. Дополнительные пруденциальные нормативы:
резерв непредвиденных рисков, стабилизационный резерв
46. Резерв непредвиденных рисков (далее - РНР) - резерв по возможным будущим рискам, формируемый при недостаточности резерва незаработанной премии (далее - РНП) для покрытия страховых выплат и расходов по урегулированию страховых убытков. При этом РНП рассчитывается в соответствии с постановлением № 76.
Резерв непредвиденных рисков рассчитывается ежемесячно в случае одновременного соблюдения следующих условий:
отношение суммы чистых страховых выплат, расходов по урегулированию страховых убытков и изменения резерва убытков без учета доли перестраховщика к разнице чистых подписанных страховых премий и изменения РНП без учета доли перестраховщика превышает 105 (сто пять) процентов по классу страхования;
объем чистых страховых премий по действующим договорам страхования по отдельному классу страхования превышает 10 (десять) процентов от общего объема чистых страховых премий по действующим договорам страхования за отчетный период.
РНР рассчитывается следующим образом:
,
где:
В - чистые страховые выплаты;
Р - расходы по урегулированию страховых убытков;
РУ - изменение резервов убытков (без учета доли перестраховщика);
ЧП - чистые подписанные страховые премии (подписанные премии без учета доли перестраховщика). Чистые подписанные страховые премии - премии, принятые страховщиком к учету, независимо от того, получены или не получены они фактически;
РНП - изменение резерва незаработанной премии без учета доли перестраховщика;
РНП - резерв незаработанной премии без учета доли перестраховщика на дату расчета.
Параметры В, Р,
РУ, ЧП,
РНП рассчитываются за последние двенадцать месяцев.

43. Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысы оның акцептінің мерзімін белгілейді, бірақ ұсынысты жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кем емес.
Қайта сақтанушы (цедент) ұсынған шарттарда қайта сақтандыру шартын жасауға келіскен жағдайда Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтанушыға (цедентке) қайта сақтандыруға қабылданатын міндеттемелердің көлемін көрсете отырып жазбаша келісім (акцепт) жібереді.
Қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсынысымен белгіленген мерзімде қайта сақтанушы (цедент) келісімді алмауы Қазақстан Республикасының резиденті қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыру шартын жасаудан бас тартуы деп танылады.
44. Қайта сақтанушының қайта сақтандыру шарты жасау туралы ұсынысы және Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандырушының қайта сақтандыру шартын жасауға жазбаша келісімі деректердің конфиденциалдылығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдары бар ақпаратты кепілдік бере отырып жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып жіберіледі.
45. Қайта сақтанушы (цедент) таңдаған Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымы ұсынылған қайта сақтандыру шартын жасаудан бас тартқан жағдайда қайта сақтанушы (цедент) Қазақстан Республикасының резиденті - қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыру шартын жасау ұсынылған қайта сақтандыру ұйымының жалпы саны: "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін 10-ға (онға), "жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар қайта сақтандыру ұйымы үшін 5-ке (беске) жеткенге дейін қайта сақтандыру шартын жасау туралы ұсыныс жібереді.
11. Қосымша пруденциалдық нормативтер: көзделмеген
тәуекелдер резерві, тұрақтандыру резерві
46. Көзделмеген тәуекелдер резерві (бұдан әрі – КТР) – сақтандыру төлемдерін және сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығыстарды жабу үшін еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві (бұдан әрі - ЕСР) жеткіліксіз болған кезде ықтимал болашақ тәуекелдер бойынша қалыптастырылатын резерв. Бұл ретте ЕСР № 76 қаулыға сәйкес есептеледі.
Көзделмеген тәуекелдер резерві бір мезгілде мынадай талаптар сақталған жағдайда ай сайын есептеледі:
таза сақтандыру төлемдерінің, сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығыстардың және қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервінің өзгеруі сомасының қол қойылған сақтандыру сыйлықақыларының және қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген КТР өзгеруінің айырмасына қатынасы сақтандыру сыныбы бойынша 105 (бір жүз бес) пайыздан артық болса;
жеке сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының көлемі есепті кезеңдегі қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлемінің 10 (он) пайызынан асатын болса.
КТР төмендегідей есептеледі:
,
мұнда:
Т – таза сақтандыру төлемдері;
Ш – сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығыстар;
ШР – шығындар резервінің (қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген) өзгеруі;
ТҚ – қол қойылған таза сақтандыру сыйлықақылары (қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген қол қойылған сыйлықақылар). Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақылары – сақтандырушы олар нақты алынғанына немесе алынбағанына қарамастан есепке алуға қабылдаған сыйлықақылар;
ЕСР – қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі;
ЕСР – есептеу күніне қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві.
Т, Ш,
ШР, ТҚ,
ЕСР өлшемдері соңғы он екі айға есептеледі.

47. Стабилизационный резерв является оценкой обязательств исламской страховой (перестраховочной) организации, связанной с осуществлением будущих страховых выплат.
Стабилизационный резерв формируется по классу страхования в случае превышения среднеквадратического отклонения коэффициента, характеризующего убыточность исламской страховой организации без учета доли перестраховщика, 10 (десяти) процентов от среднего значения коэффициента, характеризующего убыточность.
Коэффициент, характеризующий убыточность исламской страховой Коэффициент, характеризующий убыточность исламской страховой организации без учета доли перестраховщика, (далее - коэффициент, характеризующий убыточность) определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 13052.
Сноска. Пункт 47 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального).
48. Расчет стабилизационного резерва и среднеквадратического отклонения коэффициента, характеризующего убыточность, от его среднего значения производится согласно приложению 8 к Инструкции.
В расчет стабилизационного резерва принимаются значения коэффициентов, характеризующих убыточность, рассчитанные за предшествующие три финансовых года.
Расчет стабилизационного резерва производится отдельно по каждому классу страхования по результатам завершенного финансового года.
Стабилизационный резерв по классам "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "страхование жизни", "аннуитетное страхование" равен нулю.
Общая величина стабилизационного резерва определяется путем суммирования стабилизационного резерва по всем классам страхования.
Стабилизационный резерв, сформированный в начале текущего финансового года, не изменяется до завершения текущего финансового года.
12. Предоставление отчетов о выполнении пруденциальных
нормативов
49. Исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет пруденциальных нормативов со следующей периодичностью:
1) ежемесячно не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем - расчет пруденциальных нормативов по формам согласно приложениям 1, 2, 5, 6, 7 и 10 к Инструкции;

47. Тұрақтандыру резерві исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының болашақ сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға байланысты міндеттемелерін бағалау болып табылады.
Исламдық сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылығын сипаттайтын орташа квадратты ауытқу коэффициенті шығындылықты сипаттайтын коэффициентінің орташа мәнінің 10 (он) пайызынан артық болған жағдайда, сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резерві қалыптастырылады.
Исламдық сақтандыру ұйымының қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылығын сипаттайтын коэффициент (бұдан әрі – шығындылықты сипаттайтын коэффициент) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13052 тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 47-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
48. Тұрақтандыру резервін және шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің оның орташа мәнінен орташа квадраттық ауытқуын есептеу осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
Тұрақтандыру резервінің есебіне өткен үш қаржы жылында есептелген, шығындылықты сипаттайтын коэффициенттердің мәндері алынады.
Тұрақтандыру резервін есептеу аяқталған қаржы жылының нәтижелері бойынша әрбір сақтандыру сыныбы бойынша жеке-жеке жүргізіледі.
"Жазатайым оқиғалардан сақтандыру", "ауырған жағдайда сақтандыру", "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша тұрақтандыру резерві нөлге тең болады.
Тұрақтандыру резервінің жалпы шамасы сақтандырудың барлық сыныптары бойынша тұрақтандыру резервін қосу арқылы анықталады.
Ағымдағы қаржы жылының басында қалыптастырылған тұрақтандыру резерві ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейін өзгермейді.
12. Пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есептер беру
49. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға пруденциалдық нормативтердің есебін мынадай мерзімділікпен ұсынады:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей – Нұсқаулықтың 1, 2, 5, 6, 7 және 10-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша пруденциалдық нормативтердің есебін;

2) ежедекадно - расчет достаточности высоколиквидных активов по форме согласно приложению 3 к Инструкции:
по состоянию на первое число месяца предоставляется на шестой рабочий день декады, следующей за отчетной декадой месяца;
по состоянию на десятое, двадцатое числа месяца предоставляется на второй рабочий день декады, следующей за отчетной декадой месяца.
Расчет пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации представляется:
по формам согласно приложениям 1, 2, 5 и 6 к Инструкции на бумажном носителе;
по формам согласно приложениям 3 и 7 к Инструкции в электронном формате;
по форме согласно приложению 10 к Инструкции на бумажном носителе и в электронном формате.
Расчет пруденциальных нормативов по состоянию на отчетную дату на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером исламской страховой (перестраховочной) организации, заверяется печатью и хранится в исламской страховой (перестраховочной) организации.
Идентичность данных отчетности исламской страховой (перестраховочной) организации, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе обеспечивается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим) и главным бухгалтером исламской страховой (перестраховочной) организации.
Если срок представления отчетности приходится на выходной (праздничный) день, датой представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
50. Исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет РНР на бумажном носителе по форме 1 согласно приложению 8 к Инструкции ежеквартально не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет стабилизационного резерва на бумажном носителе по форме 2 согласно приложению 8 к Инструкции ежегодно до 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом.
51. Исламская страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган расчет РНР, стабилизационного резерва по форме согласно приложению 9 к Инструкции ежемесячно не позднее шестого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, в электронном формате.
52. Исламская страховая (перестраховочная) организация производит расчет пруденциальных нормативов каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 5 и 6 к Инструкции. Расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе подписывается первым руководителем (в период его отсутствия - лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у исламской страховой (перестраховочной) организации.
По требованию уполномоченного органа исламская страховая организация не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе.

2) он күн сайын – Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жоғары өтімді активтер жеткіліктілігінің есебін:
айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша айдың есепті онкүндігінен кейінгі онкүндіктің алтыншы жұмыс күні ұсынылады;
айдың оныншы, жиырмасыншы күніндегі жағдай бойынша айдың есепті онкүндігінен кейінгі онкүндіктің екінші жұмыс күні ұсынылады.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтердің есебі:
Нұсқаулыққа 1, 2, 5, және 6-қосымшаларға сәйкес қағаз тасымалдағышпен;
Нұсқаулыққа 3 және 7-қосымшаларға сәйкес электрондық форматта;
Нұсқаулыққа 10-қосымшаға сәйкес қағаз тасымалдағышпен және электрондық форматта ұсынылады.
Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы пруденциалдық нормативтердің есебіне исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қол қояды, мөрмен куәландырылады және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының электрондық форматта ұсынылатын есебіндегі деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам) және бас бухгалтері қамтамасыз етеді.
Егер есептілікті беру мерзімі демалыс (мереке) күніне келетін болса, содан кейінгі жұмыс күні есептілікті беру күні болып саналады.
50. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға КТР есебін қағаз тасымалдағышпен Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес 1-нысан бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға тұрақтандыру резервінің есебін қағаз тасымалдағышпен Нұсқаулықтың 8-қосымшасына сәйкес 2-нысан бойынша жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 10 (оныншы) ақпанына дейін жыл сайын ұсынады.
51. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға КТР, тұрақтандыру резервінің есебін Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей, электрондық форматта ұсынады.
52. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтердің есебін өткен жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша Нұсқаулыққа 1, 2, 3, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әрбір жұмыс күні жүргізеді. Қағаз тасымалдағыштағы пруденциалдық нормативтердің есебіне бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер қол қояды, мөрмен куәландырылады және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Уәкілетті органның талабы бойынша исламдық сақтандыру ұйымы сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей пруденциалдық нормативтердің есебін қағаз тасымалдағышпен ұсынады.

53. Единица измерения, используемая при составлении расчета и дополнительных сведений, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в расчете и дополнительных сведениях округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Нормативы достаточности высоколиквидных активов, фактической маржи платежеспособности и нормативов диверсификации активов, покрывающих страховые резервы, округляются до сотых. Если округленное значение нормативов достаточности высоколиквидных активов и фактической маржи платежеспособности менее 1,00 или округленное значение нормативов диверсификации выше значений, установленных пунктом 35 Инструкции, то указанные нормативы считаются нарушенными.
54. Исламская страховая организация ежедневно осуществляет мониторинг рейтинговых оценок по каждой исламской ценной бумаге эмитенту, исламской перестраховочной организации, а также категорий ценных бумаг фондовой биржи. При осуществлении расчетов и представлении отчетов используются рейтинговая оценка и категория исламских ценных бумаг фондовой биржи по состоянию на конец отчетного периода.
55. Уполномоченным органом не принимаются и подлежат возврату отчеты и дополнительные сведения, содержащие исправления и подчистки.
Приложение 1
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сумма увеличения минимальной маржи платежеспособности или
минимального размера гарантийного фонда
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20___ года
Индекс: 1-I_SUMMP_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно не позднее шестого рабочего дня
месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале/ норматив достаточности маржи платежеспособности
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего (в тысячах тенге)
Процент увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда (от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование)

53. Есепті және қосымша мәліметтерді жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі және қосымша мәліметтердегі бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан артық сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігінің, төлем қабілеттілігі нақты маржасының нормативтері және сақтандыру резервтерін жабатын активтерді әртараптандыру нормативтері жүзге дейін дөңгелектенеді. Егер жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативтерінің және төлем қабілеттілігі нақты маржасының дөңгелектенген мәні 1,00-ден кем болса немесе әртараптандырылған нормативтердің дөңгелектенген мәні Нұсқаулықтың 35-тармағында белгіленген мәндерден жоғары болса, онда аталған нормативтер бұзылған болып есептеледі.
54. Исламдық сақтандыру ұйымы күн сайын әрбір исламдық бағалы қағаз, эмитент, исламдық қайта сақтандыру ұйымы бойынша рейтингтік бағалауларға, сондай-ақ қор биржасының бағалы қағаздар санаттарына мониторингті жүзеге асырады. Есепті жүргізуді және есептерді ұсынуды жүзеге асыру кезінде есептік кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қор биржасының рейтингтік бағасы мен исламдық бағалы қағаздардың санаты пайдаланылады.
55. Уәкілетті орган түзетулері бар және өшіріліп тазартылған есептер мен қосымша мәліметтерді қабылдамайды және қайтарып береді.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Ең аз төлем қабілеттілігі маржасының немесе
кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы"
Есепті кезең: 20___ жылғы "____" _________________ жағдай бойынша
Индекс: 1-I_SUMMP_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі - ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Қайта сақтандырушының халықаралық немесе ұлттық шәкілі бойынша рейтингтік бағасы/төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер сомасы, барлығы (мың теңге)
Төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшерін ұлғайту пайызы
(қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің)
Төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы (мың теңге)

> 1,5
0,05%
Группа 11
> 1,25
0,1%
Группа 12
> 1,0
0,2%
Группа 13
> 0,9
5%
Договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками стран-участниц Договора о ЕАЭС
Группа 14
с "ВВВ+" по "ВВВ-"
0%
Группа 15
с "ВВ+" по "ВВ-"
0,21%
Группа 16
с "В+" по "В-"
0,75%
Группа 17
ниже "В- " или отсутствует
22%
Итого:
ххх
ххх
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Сумма увеличения минимальной маржи платежеспособности или минимального гарантийного фонда" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
6. При Расчете суммы увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) обязательств используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch и А.М. Best, а также их дочерних рейтинговых организаций.
Приложение 2
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет активов исламской страховой (перестраховочной)
организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности
Отчетный период: по состоянию на "___" ___________ 20 ___ года
Индекс: 2-I_RA_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно не позднее шестого рабочего дня
месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1.

> 1,5
0,05%
11-топ
> 1,25
0,1%
12-топ
> 1,0
0,2%
13-топ
> 0,9
5%
ЕАЭО қатысушы-елдерінің қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары
14-топ
"ВВВ+"-тен бастап "ВВВ-" аралығы
0%
15-топ
"ВВ+"-тен бастап
0,21%
"ВВ-" аралығы
16-топ
"В+"-тен бастап
"В-" аралығы
0,75%
17-топ
"В-"-тен төмен немесе жоқ
22%
Жиынтығы:
ххх
ххх
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Ең аз төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабының 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нысанды ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтырған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Төлем қабілеттілігінің маржасының немесе кепіл қорының ең аз мөлшерін берілетін (берілген) міндеттемелер сомасына ұлғайту сомасын есептеу кезінде Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch және А.М. Best рейтингтік агенттіктердің, сондай-ақ олардың еншілес ұйымдарының халықаралық және ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағалардың ең төменгі рейтингі пайдаланылады.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін
сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептеу
Есепті кезең: 20__жылғы "___" _______________ жағдай бойынша
Индекс: 2-I_RA_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
_________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1.

Деньги - всего ("11111" +... + "11114"), в том числе:
11110
100%
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах
11113
100%
2.
Вклады - всего ("11121" +... + "11123"), в том числе:
11120
X
2.1
вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard &Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB- " до "kzB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11123
100%
3.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11130
100%
4.
Долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11140
100%
4.1.
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам

Ақша - барлығы ("11111" +... + "11114"), оның ішінде:
11110
100%
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомада кассадағы ақша
11111
100%
1.2
жолдағы ақша
11112
100%
1.3
ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
2.
Салымдар - барлығы ("11121" +... + "11123"), оның ішінде:
11120
X
2.1
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
11121
100%
2.2
мына талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-дан төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент - бас банктердің резидент-еншілес банктері болып табылады (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
11122
100%
2.3
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В" аралығындағы ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шкаласы бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұлттық шкаласы бойынша ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар (есептелген сыйақыны еспке ала отырып)
11123
100%
3.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі (есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылғандар)
11130
100%
4.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, (есептелген сыйақыны еспке ала отырып) борыштық бағалы қағаздары
11140
100%
4.1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдинг" акционерлік қоғамы шығарған, күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі (есептелген сыйақының есепке ала отырып) борыштық бағалы қағаздар

11141
100%
5.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, входящих в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, - всего ("11151" +... + "11158"), в том числе:
11150
X
5.1
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11151
100%
5.2
акции, соответствующие требованиям первой категории сектора "акции", предусмотренным постановлением № 189, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11152
100%
5.3
акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в строке 5.2 Формы и имеющие рейтинг не ниже "В-" (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11153
100%
5.4
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11154
100%
5.5
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11155
100%
5.6
долговые исламские ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку, ниже уровня, указанного в строках 5.4 и 5.5 Формы, а также не имеющие рейтинговой оценки, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора" официального списка фондовой биржи в соответствии с постановлением № 189 (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам

11141
100%
5.
Қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының ұйымдары Қазақстан Республикасының және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздары - барлығы ("11151" +... + "11158"), оның ішінде:
11150
X
5.1
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, эмитенттердің "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы және басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11151
100%
5.2
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, № 189 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін акциялар немесе қор биржаса индексінің өкілдік тілізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11152
100%
5.3
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, Нысанның 5.2-жолында көрсетілген акцияларға жатқызылмаған және "В-"-тен төмен емес ретийнгі бар заңды тұлғалардың акциялары (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11153
100%
5.4
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11154
100%
5.5
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шкаласы бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бар исламдық борыштық бағалы қағаздар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11155
100%
5.6
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, Нысанның 5.4 және 5.5-жолдарында көрсетілген деңгейден төмен рейтингтік бағасы бар, сондай-ақ рейтингтік бағасы жоқ, № 189 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санаты бойынша "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген исламдық борыштық бағалы қағаздар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)

11156
100%
5.7.
долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 8) пункта 31 Инструкции
11157
100%
5.8.
долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 9) пункта 31 Инструкции
11158
100%
6.
Акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат" (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11160
100%
7.
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющие суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств; (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11170
100%
8.
Негосударственные исламские ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями: долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" (агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств); акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11180
100%
9.
Исламские ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 32 Инструкции (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11190
100%
10.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства "Standard & Poor’s", или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11200
100%
11.
-
11210
-
12.
Основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пять) процентов от "16000"
11220
100%
13.
Программное обеспечение (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 ( десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
11230
100%
14.
Задолженность по суммам к получению от исламских перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десять) процентов от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, за вычетом резерва по сомнительным долгам

11156
100%
5.7.
Нұсқаулықтың 31-тармағы 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін исламдық борыштық бағалы қағаздар
11157
100%
5.8.
Нұсқаулықтың 31-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін исламдық борыштық бағалы қағаздар
11158
100%
6.
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11160
100%
7.
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебеге ие исламдық бағалы қағаздар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11170
100%
8.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, шетелдік ұйымдар шығарған, мемлекеттік емес исламдық бағалы қағаздар: "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы ("Standard & Poor's" агенттігінің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі) бар борыштық бағалы қағаздар; эмитенттердің "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11180
100%
9.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, тізбесі Нұсқаулықтың 32-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының исламдық бағалы қағаздары (есептелген сыйақыны есепке ала отырып)
11190
100%
10.
Лондондық бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған бағалы металдар және оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі метал депозиттері
11200
100%
11.
-
11210
-
12.
"16000"-ның 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
11220
100%
13.
Бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны есепке алғанда өзіндік құны мен исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерінде)
11230
100%
14.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары бойынша берешек

Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4) – не более 10 (десяти) процентов от активов за минусом активов перестрахования
2.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства (НД6) – не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования
3.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 32 Инструкции (НД7) – не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования
4.

Тазартылған бағалы металдар мен металды депозиттер 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге (НД4) – қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтердің 10 (он) пайызынан артық емес
2.
Мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру (НД6) – қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтердің 10 (он) пайызынан артық емес
3.
Нұсқаулықтың 32-тармағында айқындалған тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына жиынтық орналастыру (НД7) - қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтердің 10 (он) пайызынан артық емес
4.

Суммарный размер инвестиций в паи одного инвестиционного фонда (НД8) – не более 10 (десяти) процентов от активов за минусом активов перестрахования
5.
Суммарный размер инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9) – не более 10 (десяти) процентов от активов за минусом активов перестрахования
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Приложение 3
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма предназначенная для сбора административных данных
Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов

Бір инвестициялық қордың пайларына инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД8) - қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтердің 10 (он) пайызынан артық емес
5.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД9) - қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтердің 10 (он) пайызынан артық емес
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативінің есебі

Отчетный период: с "___" ______ 20__ года по "___" ________ 20__ года
Индекс: 3-I_NDVA_D
Периодичность: ежедекадная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Сроки представления: по состоянию на первое число месяца - на шестой
рабочий день декады, следующей за отчетной декадой месяца, по
состоянию на десятое, двадцатое числа месяца - на второй рабочий день
декады, следующей за отчетной декадой месяца
Форма
______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
Наименование показателя/ число месяца
Учитываемый объем

Есепті кезең 20__жылғы "___"_____ бастап 20__жылғы "__"______дейін
Индексі: 3-I_NDVA_D
Кезеңділігі: күн сайын
Ұсынады: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша – айдың есепті он күндігінен кейінгі он күндіктің алтыншы жұмыс күні, айдың оныншы, жиырмасыншы күндеріндегі жағдай бойынша – айдың есепті он күндігінен кейінгі он күндіктің екінші жұмыс күні
Нысан
__________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы/ айдың күні
Учитываемый объем

1/11/21
2/12//22
3/13/23
4/14/24
1
2
3
4
5
6
7
1.
Деньги в кассе (не более 1(одного) процента от активов на конец последнего отчетного месяца)
100%
2.
Вклады - всего, в том числе:
X
2.1.
вклады в Национальном Банке Республики Казахстан - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
2.2.
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
являются дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
2.3.
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
3.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
4.
Долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
4.1
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" - (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, входящих в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан - всего, в том числе:
X
5.1
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor’s или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.2
акции, соответствующие требованиям первой категории сектора "акции", предусмотренным постановлением № 189 или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.3

1/11/21
2/12//22
3/13/23
4/14/24
1
2
3
4
5
6
7
1.
Кассадағы ақша (соңғы есепті айдың соңындағы активтердің 1 %-нан артық емес)
100%
2.
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
X
2.1.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар -күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, баланстық құнның 100 % көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
2.2.
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
100%
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, бейрезидент бас банктерінің "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент-еншілес банктер болып табылады - баланстық құнның 100 % көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
2.3.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі "Standard & Poor's" халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар - баланстық құнының 100 % көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100%
3.
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздар (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылған) - баланстық құнының 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
4
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, борыштық бағалы қағаздар - баланстық құнның 100% көлеміндегі (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
4.1
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы мен "Бәйтерек" ұлттық бақарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар - (есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100%
5.
Қазақстан Республикасының заңнамасына және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар - барлығы, оның ішінде:
X
5.1
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар - баланстық құнның 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.2
№ 189 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары және күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.3

акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в строке 5.2 Формы, имеющие рейтинг не ниже "В-" (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.4
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.5
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.6
долговые исламские ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в пунктах 5.4 и 5.5 Формы, а также не имеющие рейтинговую оценку, включенные в официальный список фондовой биржи по категории "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора" в соответствии с постановлением № 189 (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.7
долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 8) пункта 31 Инструкции
100%
5.8
долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 9) пункта 31 Инструкции
100%
6.
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
7.
Негосударственные исламские ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями
100%
7.1
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
7.2
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
8.

күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде заңды тұлғалардың Нысанның 5.2-жолында көрсетілген акцияларға жатпайтын, "В-"-тен төмен емес рейтингі бар акциялары (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.4
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, баланстық құнның 100% көлемінде исламдық борыштық бағалы қағаздар (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.5
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, баланстық құнның 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) исламдық борыштық бағалы қағаздар
100%
5.6
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, Нысанның 5.4. және 5.5-тармақтарында көрсетілген деңгейден төмен рейтингтік бағасы бар, сондай-ақ № 189 қаулыға сәйкес "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санаты бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізілген рейтингтік бағасы бар исламдық борыштық бағалы қағаздар (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
5.7
Нұсқаулықтың 31-тармағының 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін исламдық борыштық бағалы қағаздары
100%
5.8
Нұсқаулықтың 31-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін исламдық борыштық бағалы қағаздары
100%
6.
Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергенде, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар - баланстық құнның 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
7.
Шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес исламдық бағалы қағаздар
100%
7.1
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздар
100%
7.2
күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар - баланстық құнның 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
8.

Исламские ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 32 Инструкции - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости (с учетом начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
9.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" "London good delivery" и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства Standard & Poor’s, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств - в объеме 100 (сто) процентов от балансовой стоимости
100%
10.
Итого высоколиквидных активов - ВА
11.
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца - СР
12.
Норматив достаточности высоколиквидных активов
продолжение таблицы:

күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі, тізбесі Нұсқаулықтың 32-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының исламдық бағалы қағаздары - баланстық құнның 100% көлемінде (есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
100%
9.
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондон сапалы жеткізілімі" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және тазартылған қымбат металдар және металды депозиттер, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктеріндегілер - баланстық құнның 100% көлемінде
100%
10.
Жоғары өтімді активтер жиынтығы - ЖӨА
11.
Соңғы есепті айдың соңындағы қайта сақтандырушының үлесін шегергендегі сақтандыру резервтері - СР
12.
Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі
кестенің жалғасы:

5/15/25
6/16/26
7/17/27
8/18/28
9/19/29
10/20/30
31
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется исламской страховой (перестраховочной) организацией ежедекадно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
5. В строке 11 указывается сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика на конец последнего отчетного месяца, рассчитанная в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 76 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9529 (далее - постановление № 76).
Сумма страховых резервов используется до дня предоставления ежемесячной финансовой и иной отчетности в уполномоченный орган (до пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, используется сумма страховых резервов за прошлый отчетный месяц).
Приложение 4
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Сравнительная таблица долгосрочных рейтингов
Standard & Poor's
Moody's
Investors
Service
Fitch
A.M. Best
1
2
3
4
5
1.
ААА
Ааа
ААА
ааа
2.
АА+
Aa1
АА+
аа+
3.
АА
Аа2
АА
аа
4.
АА-
Аа3
АА-
аа-
5.
А+
A1
А+
а+
6.
А
А2
А
а
7.
А-
A3
А-
а-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12.
ВВ
Ва2
BB
вв
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14.
B+
B1
B+
в+
15.
B
B2
B
в
16.
B-
В3
B-
в-
Приложение 5
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет маржи платежеспособности для исламских страховых
организаций, осуществляющих страховую деятельность по отрасли
"общее страхование" и исламских перестраховочных организаций
Отчетный период: по состоянию на "_____" ______________ 20__ года
Индекс: 5-I_RMP_OS_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно не позднее шестого рабочего дня
месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
____________________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)

5/15/25
6/16/26
7/17/27
8/18/28
9/19/29
10/20/30
31
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған
"Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативінің есебі"
нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Түсіндірме (Бұдан әрі – Түсіндірме) "Жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативінің есебі" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабы 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары он күн сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан асатын сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
5. 11-жолда № 76-қаулыға сәйкес есептелген соңғы есепті айдың соңындағы қайта сақтандырушы үлесін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі.
Сақтандыру резервтерінің сомасы уәкілетті органга ай сайынғы және басқа да есептілікті ұсынатын күнге дейін пайдаланылады (есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күніне дейін өткен есепті айдың сақтандыру резервтерінің сомасы пайдаланылады).
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесі
Standard & Poor's
Moody's Investors Service
Fitch
A.M. Best
1.
ААА
Ааа
ААА
ааа
2.
АА+
Aa1
АА+
аа+
3.
АА
Аа2
АА
аа
4.
АА-
Аа3
АА-
аа-
5.
А+
A1
А+
а+
6.
А
А2
А
а
7.
А-
A3
А-
а-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12.
ВВ
Ва2
BB
вв
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14.
B+
B1
B+
в+
15.
B
B2
B
в
16.
B-
В3
B-
в-
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге
асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары мен исламдық қайта сақтандыру
ұйымдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының есебі
Есепті кезең: 20_____ жылғы "_____" __________ жағдай бойынша
Индексі: 5-I_RMP_OS_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)

1. Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
1110
Сумма вознаграждений за предыдущий финансовый год
1120
Сумма корпоративного подоходного налога от основной деятельности за предыдущий финансовый год
1130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
1210
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" > "1200", тогда "1100"; если "1100" < "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
Для исламской страховой (перестраховочной) организации (если "1010" > 1 500 000, тогда (1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16); если "1010" < 1 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие три финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1(один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие три финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0.5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" < 0,5, тогда 0.5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")

1. "Сыйлықақылар әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі
маржасының ең төменгі мөлшерінің есебі
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
Алдыңғы қаржы жылы үшін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
1110
Алдыңғы қаржы жылы үшін сыйақылар сомасы
1120
Алдыңғы қаржы жылы үшін негізгі қызметтен түсетін корпоративтік табыс салығының сомасы
1130
Алдыңғы қаржы жылы үшін исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("1110" - "1120" - "1130")
1100
Алдыңғы қаржы жылы үшін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
1210
Алдыңғы қаржы жылы үшін түзетілген еңбек сіңірілген жиынтық сақтандыру сыйлықақылары ("1210" - "1120" - "1130")
1200
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе ары қарай есептеу үшін еңбек сіңірілген жиынтық сақтандыру сыйлықақылары (егер "1100" ? "1200" болса, онда "1100" болады; егер "1100" < "1200" болса, онда "1200" болады)
1010
А аралық жиынтығы:
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000 болса, онда (1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16) болады; егер "1010" < 1 500 000 болса, онда "1010" х 0,18 болады)
1020
Алдыңғы үш қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушы үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Қайта сақтандырушының алдыңғы қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушы үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушы үлесін шегергендегі жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы үш қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жыл үшін қаржы жылының соңында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0.5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" < 0,5 болса, онда 0.5)
1300
Төлем қабілеттілігінің ең төменгі мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")

1000
2. Расчет минимального размера маржи платежеспособности с
использованием "метода выплат"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Совокупные страховые выплаты
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие три финансовых года ("2111" + "2112" + "2113"):
2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущих финансовому году
2113
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие семь финансовых лет для страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона ("2121" +... + "2127"):
2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года за 3(три) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2124
начисленные на конец года за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")),(для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13), 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат") для исламской страховой (перестраховочной) организации (если "2030" > 1 000 000, тогда ((1 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" < 1 000 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
3. Минимальный размер маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3

1000
2. "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі
маржасының ең аз мөлшерінің есебі
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Жиынтық сақтандыру төлемдері
Алдыңғы үш қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру сыйлықақылары ("2111" + "2112" + "2113"):
2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың аяғына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың аяғына есептелген
2113
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13),14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы жеті жылға есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2121" +... + "2127"):
2120
алдыңғы қаржы жылының аяғына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың аяғына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың аяғына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 3 (үш) жылға, жылдың аяғына есептелген
2124
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 4 (төрт) жылға, жылдың аяғына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 5 (бес) жылға, жылдың аяғына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 6 (алты) жылға, жылдың аяғына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының аяғындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылдың алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының аяғындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылға, қаржы жылынының аяғындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13),14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310")
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13),14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері (төлемдер әдісімен):
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
3. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3

Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина)
3000
Страховая сумма на конец отчетного периода по договорам страхования (перестрахования) с лицами, указанными в части второй пункта 6 Инструкции, по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли перестраховщика
3010
Страховая сумма на конец отчетного периода по прочим договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли перестраховщика
3020
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3010" х 0,1 + "3020" х 0,05 + "3000")
3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" > 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х ("4010" / "4020"))
4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ? "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (5000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная по форме согласно приложению 1 к Инструкции)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
4. Расчет фактической маржи платежеспособности для исламских
страховых (перестраховочных) организаций по отрасли
"общее страхование"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
-
112
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Дивиденды, подлежащие выплате
115
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)

Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғары шама)
3000
"Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша осы Нұсқаулықтың 6-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалармен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасы
3010
"Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша басқа да сақтандыру шарттары бойынша есепті кезең соңындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасы
3020
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең аз мөлшері ("3010" х 0,1 + "3020" х 0,05 + "3000")
3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві
4010
Алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері (егер "4010" / "4020" > 1, онда "4100", егер "4010" / "4020" < 1, онда "4100" х ("4010" / "4020"))
4000
Есептелген төлем қабілеттілігін маржасының ең аз мөлшері (егер "4000" < "3100", онда "3100", егер "4000" > "3100", онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері (5000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері ("6000" + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілген міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
4. Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғы капиталы
111
-
112
Алдыңғы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
113
Резервтік капитал, күтпеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Төлеуні тиіс дивидендтер
115
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда материалдық емес активтер (жинақталған амортизацияны есептегендегі өзіндік құнының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10% (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)

для исламской страховой (перестраховочной) организации (если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина); если "211" < 0.5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211")
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности (300/400)

Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211")
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігін маржасының ең аз мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының нормативі (300/400)

500
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет маржи платежеспособности для исламских страховых организаций по общему страхованию и перестраховочных организаций" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
6. Форма заполняется на каждую отчетную дату.
7. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий".
8. В строке 2110 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие три финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат".
9. В строках 2210, 2310, 2320 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков.
10. В строке 2000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат".
11. В строке 3000 Минимального размера маржи платежеспособности указывается наибольшая величина из значений, указанных в строках 1000 и 2000.

500
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинақтауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Жалпы сақтандыру бойынша исламдық сақтандыру ұйымдарына және қайта сақтандыру ұйымдарына арналған төлем қабілеттілігі маржасының есебі" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабының 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нысанды ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтырған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Нысан әрбір есепті күнге толтырылады.
7. "Сыйлықақылар әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 1 000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының "сыйлықақылар әдісімен" есептелген ең төменгі мәні көрсетіледі.
8. "Төлемдер әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 2110-жолында алдыңғы үш қаржы жылына есептелген, 2111, 2112 және 2113-жолдарының мәндеріне сәйкес сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі.
9. "Төлемдер әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 2210, 2310, 2320-жолдарында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар сомасы көрсетіледі.
10. "Төлемдер әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 2 000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының "төлемдер әдісімен" есептелген ең төменгі мәні көрсетіледі.
11. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінің 3 000-жолында 1 000 және 2 000-жолдарында көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі.

12. В строке 6000 указывается минимальный размер гарантийного фонда исламской страховой организации в соответствии с пунктами 20, 21 Инструкции.
13. В строке 9000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.
14. В строках 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по общему страхованию указываются значения необходимые для расчета фактического размера маржи платежеспособности.
15. В строке 100 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по общему страхованию указывается промежуточный итог А, равный выражению: строка 111 - строка 112 + строка 113+ строка 114 - строка 115 - строка 116 - строка 117 - строка 118 - строка 119.
16. Фактическая маржа платежеспособности, указываемая в строке 300, равна наименьшей из двух величин: 1) суммы промежуточного итого А и Б (строка 100 + строка 200); или 2) фактической маржи платежеспособности, рассчитанной с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (строка 15 000).
17. В строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальной марже платежеспособности (строка 300/ строка 400).
Приложение 6
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Расчет маржи платежеспособности для исламских страховых
организаций, осуществляющих страховую деятельность по отрасли
"страхование жизни"
Отчетный период: по состоянию на "____" _________ 20__ года
Индекс: 6-I_RMP_SZH_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Сроки представления: ежемесячно не позднее шестого рабочего дня
месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
_______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)

12. 6 000-жолда осы Нұсқаулықтың 20, 21-тармақтарына сәйкес исламдық сақтандыру ұйымының кепілдік беру қорының ең аз мөлшері көрсетіледі.
13. 9 000-жолда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері көрсетіледі.
14. Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебінің 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119-жолдарында төлем қабілеттілігі маржасының нақты мөлшерін есептеу үшін қажетті мәндер көрсетіледі.
15. Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебінің 100-жолында А аралық жиынтығы көрсетіледі, ол мынадай мәнге тең болады: 111-жол - 112-жол + 113-жол + 114-жол - 115-жол - 116-жол - 117-жол - 118-жол - 119-жол.
16. 300-жолда көрсетілетін нақты төлем қабілеттілігі маржасы екі шаманың ең төменгісіне тең: 1) А және Б аралық жиынтығы сомасының (100-жол + 200-жол); немесе 2) активтердің сапа және өтімділік бойынша жіктелімін ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы (15 000-жол).
17. 500-жолда ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасына нақты төлем қабілеттілігі маржасының қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін
жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдарына арналған
төлем қабілеттілігі маржасының есебі
Есепті кезең: 20__жылғы "__" _________ жағдай бойынша
Индекс: 6-1-RMP_SZN_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
________________________________________________________________
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы

1. Для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Договоры исламского страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" - "1111")
1110
Сумма сформированных страховых резервов
1111
Доля перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1113
Доля перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" - "1121")
1120
Сумма сформированных страховых резервов
1121
Доля перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1123
Доля перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" - "1131")
1130
Сумма сформированных страховых резервов
1131
Доля перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1133
Доля перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли перестраховщика ("1140" - "1112" - "1114" - "1122" - "1124" - "1132" - "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" < 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Прочие договоры страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года
1210
Сумма сформированных страховых резервов для расчета ("1210" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / "1210" > 0,85, тогда "1230" / "1210", если "1230" / "1210" < 0,85, тогда 0,85)

1. "Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары
Тәуекелі бар капиталы теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (3 жылға дейінгі мерзімімен) бойынша тәуекелі бар жиынтық капитал ("1113" - "1111")
1110
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1114
Тәуекелі бар капиталы теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша 3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзімімен тәуекелі бар жиынтық капитал ("1123" - "1121")
1120
Қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелі бар капиталы теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандырудың қалған шарттары бойынша тәуекелі бар жиынтық капитал ("1133" - "1131")
1130
Қалыптастырылған сақтандыру резервтері сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1133
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелі бар капитал ("1110" + "1130")
1140
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының үлесі шегерілген тәуекелі бар капитал ("1140" - "1112" - "1114" - "1122" - "1124" - "1132" - "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" < 0,5, онда 0,5)
1160
Қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))
1170
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары
Алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Есепке арналған қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы ("1210" х 0,04)
1220
Алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / "1210" > 0,85, онда "1230" / "1210", егер "1230" / "1210" < 0,85, онда 0,85)

1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
2. Для классов "страхование от несчастных случаев" и
"страхование на случай болезни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3110
Сумма вознаграждений за предыдущий финансовый год
3120
-
3130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" - "3120" )
3140
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" - "3120")
3160
Совокупные страховые премии принятые по договорам страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" > "3160", тогда "3140"; если "3140" < "3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
Для исламской страховой (перестраховочной) организации (если "3100" > 1 500 000, тогда (1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000) х 0,16); если "3100" < 1 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие три финансовых года ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1(один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году
3313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие три финансовых года ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
3321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3323
Поправочный коэффициент (если "3310" / "3320" > 0.5, тогда "3310" / "3320"; если "3310" / "3320" < 0,5, тогда 0.5)

1240
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабылеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("1170" + "1200")
1000
2. "Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған
жағдайдан сақтандыру" сыныптары үшін
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3110
Алдыңғы қаржы жылындағы комиссиялық сыйақылар сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру сыйлықақылары бойынша салынған салық сомасы
3130
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" - "3120" - "3130")
3140
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылында түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" - "3120")
3160
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" > "3160", онда "3140"; егер "3140" < "3160", онда "3160")
3100
А аралық жиынтығы:
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000 000, онда "3100" х 0,18)
3200
Алдыңғы үш қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3313
Алдыңғы үш қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру сыйлықақылары
3321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3323
Түзету коэффициенті (егер "3310" / "3320" > 0.5, онда "3310" / "3320"; егер "3310" / "3320" < 0,5, онда 0.5)

3300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("3200" х "3300")
3400
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие три финансовых года ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
начисленные на конец предыдущего финансового года
3511
начисленные на конец года, за 1(один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3512
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3513
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
3520
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3530
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("3510" + "3520" - "3530"))
3500
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"): Для страховых (перестраховочных) организаций (если "3500" > 1 000 000, тогда ((1 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000) х 0,23) х "3300")
3600
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3400" или "3600", наибольшая величина)
3000
3. Минимальный размер маржи платежеспособности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("1000" + "2000" + "3000")
4000
Минимальный размер гарантийного фонда
5000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (4000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная по форме согласно приложению 1 к Инструкции)
6000
Минимальный размер гарантийного фонда (5000 + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанная по форме согласно приложению 1 к Инструкции)
7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
4. Расчет фактической маржи платежеспособности для исламских
страховых (перестраховочных) организаций по отрасли
"страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
-
112
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Дивиденды, подлежащие выплате
115
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
116
Непокрытый убыток предыдущих лет

3300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("3200" х "3300")
3400
Алдыңғы үш қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
3511
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 бір) жылға, жылдың соңына есептелген
3512
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына есептелген
3513
Алдыңғы қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген резерв сомасы
3520
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасы
3530
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("3510" + "3520" - "3530"))
3500
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін (егер "3500" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х "3300"]
3600
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржсының ең аз мөлшері ("3400" немесе "3600", ең жоғары шама)
3000
3. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең азі мөлшері ("1000" + "2000" + "3000")
4000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
5000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең аз мөлшері (4000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
6000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері (5000 + осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі )
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
4. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сома
1
2
3
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Алдыңғы кезеңдердегі бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал және алдын алу шараларының резерві
Тұрақтандыру резерві
114
Төленуге тиіс дивидендтер
115
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағандағы материалдық емес активтер (жинақталған амортизациясы ескерілген өзіндік құны және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
116
Алдыңғы жылдардағы жабылмаған зиян

117
Непокрытый убыток отчетного периода
118
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
119
-
120
Промежуточный итог А ("111" + "113" + "114" - "115" - "116"- "117" - "118" - "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
-
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности: Для исламской страховой (перестраховочной) организации (если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина); если "211" < 0.5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211")

117
Есепті кезеңдегі жабылмаған зиян
118
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
119
А аралық жиынтығы ("111" + "113" + "114" - "115" - "116"- "117" - "118" - "119")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі тіркелмеген реттелген борыш
202
Б аралық жиынтығы Б ("201" + "202")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211")

200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности (300/400)
500
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Расчет маржи платежеспособности для исламских страховых организаций,
осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Расчет маржи платежеспособности для исламских страховых организаций по страхованию жизни" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
6. Форма заполняется на каждую отчетную дату.
7. В строке 1000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование" указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни" и "аннуитетное страхование".
8. В расчете минимального размера маржи платежеспособности по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни" указываются значения, необходимые для расчета минимального размера маржи платежеспособности по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни".
9. В строке 3000 Расчета минимального размера маржи платежеспособности по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни" указывается рассчитанное значение минимального размера по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни".

200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("8000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (300/400)
500
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өмірді сақтандыру"
саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық
сақтандыру ұйымдарына арналған төлем қабілеттілігі маржасының
есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Өмірді сақтандыру бойынша исламдық сақтандыру ұйымдарына арналған төлем қабілеттілігі маржасының есебі" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабының 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы нысанды ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтырған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді
5. Нысанға бірінші басшы ол болмаған кезде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Нысан әрбір есепті күнге толтырылады.
7. "Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 1 000-жолында "өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мәні көрсетіледі.
8. "Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінде "жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігінің ең аз мөлшерін есептеу үшін қажетті мәндер көрсетіледі.
9. "Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері есебінің 3 000-жолында "жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары үшін есептелген ең аз мөлшердің мәні көрсетіледі.

10. В строке 4000 Минимального размера маржи платежеспособности указывается сумма значений, указанных в строках 1000, 2000 и 3000.
11. В строке 5000 указывается минимальный размер гарантийного фонда исламской страховой организации в соответствии с пунктами 21 и 22 Инструкции.
12. В строке 8000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности.
13. В строках 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по страхованию жизни указываются значения, необходимые для расчета фактического размера маржи платежеспособности.
14. В строке 100 Расчета фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по страхованию жизни указывается промежуточный итог А, равный выражению: строка 111 - строка 112 + строка 113 + строка 114 - строка 115 - строка 116 - строка 117 - строка 118.
15. Фактическая маржа платежеспособности, указываемая в строке 300, равна наименьшей из двух величин: 1) суммы промежуточного итого А и Б (строка 100 + строка 200) или 2) фактической маржи платежеспособности, рассчитанной с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (строка 15 000).
16. В строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности, равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальной марже платежеспособности (строка 300/ строка 400).
Приложение 7
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Дополнительные сведения
для расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 20___ года
_______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)
(в тысячах тенге)
№ признака
Наименование показателя
Сумма к расчету
1
2
3

10. Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерінің 4000-жолында 1 000, 2 000 және 3 000-жолдарда көрсетілген мәндердің сомасы көрсетіледі.
11. 5 000-жолда осы Нұсқаулықтың 21 және 22-тармақтарына сәйкес сақтандыру ұйымының кепілдік беру қорының ең аз мөлшері көрсетіледі.
12. 8 000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері көрсетіледі.
13. Өмірді сақтандыру бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебінің 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117,118, 119-жолдарында нақты төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерін есептеу үшін қажетті мәндер көрсетіледі.
14. Өмірді сақтандыру бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебінің 100-жолында А аралық жиынтығы көрсетіледі, ол мынадай мәнге тең болады: 111-жол - 112-жол + 113-жол + 114-жол - 115-жол - 116-жол - 117-жол - 118-жол.
15. 300-жолда көрсетілетін нақты төлем қабілеттілігі маржасы мына екі шаманың: 1) А және Б аралық жиынтығы сомасының (100-жол + 200-жол) немесе 2) активтердің сапа және өтімділік бойынша жіктелімін ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы (15 000-жол) ең төменгісіне тең.
16. 500-жолда ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасына нақты төлем қабілеттілігі маржасының қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша
пруденциялық нормативтерді есептеуге арналған
қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгінің №
Көрсеткіштің атауы
Есепке алынатын сома
1
2
3

8001
Программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
8002
Прочее программное обеспечение
8003
Прочие нематериальные активы
8004
Задолженность по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, не являющихся крупными участниками, дочерними организациями, организациями, в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иными аффилиированными организациями, в сумме, не превышающей десять процентов от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, за вычетом резерва по сомнительным долгам
8006
Задолженность крупных участников, дочерних организаций, организаций, в которых исламская страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иных аффилиированных организаций по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
8007
Прочая задолженность по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
8008
Основные средства в виде недвижимого имущества и инвестиционная недвижимость, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности
8009
Оплаченный уставный капитал исламской страховой (перестраховочной) организации
8011
Нераспределенный доход предыдущих периодов
8012
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
8013
Дивиденды, подлежащие выплате
8014
Непокрытый убыток предыдущих лет
8015
Непокрытый убыток отчетного периода
8016
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц, которые осуществляются с учетом ограничений, установленных статьей 48 Закона
8018
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
8019
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
8020
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год
8021
Сумма вознаграждений за предыдущий финансовый год
8022
Сумма корпоративного подоходного налога от основной деятельности за предыдущий финансовый год
8023
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год

8001
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
8002
Басқа да бағдарламалық қамтамасыз ету
8003
Басқа да материалдық емес активтер
8004
Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және ірі қатысушылар, еншілес ұйымдар, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушылары болып табылатын немесе қомақты қатысуы бар ұйымдар, сондай-ақ өзге де үлестес ұйымдар болып табылмайтын делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары бойынша, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің қайта сақтандыру активтері шегерілген, сомасының он пайызынан аспайтын сомадағы күмәнді борыштар бойынша резерв шегерілген берешек
8006
Ірі қатысушылардың, еншілес ұйымдардың, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысы болып табылатын немесе қомақты қатысуы бар, сондай-ақ өзге де үлестес тұлғалардың қайта сақтандырушыдан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары бойынша күмәнді борыштар бойынша резерв шегерілген берешек
8007
Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары бойынша күмәнді борыштар бойынша резерв шегерілген басқа да берешек
8008
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал жабдықтар және инвестициялық жылжымайтын мүлік
8009
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төленген жарғылық капиталы
8011
Алдыңғы кезеңдердегі бөлінбеген кіріс
8012
Резервтік капитал, Алдын ала болжанбаған тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
8013
Төленуге тиісті дивидендтер
8014
Алдыңғы жылдардағы жабылмаған зиян
8015
Есепті кезеңдегі жабылмаған зиян
8016
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына Заңның 48-бабында белгіленген шектеулерді ескере отырып жүзеге асырылатын инвестициялар
8018
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш
8019
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
8020
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
8021
Алдыңғы қаржы жылындағы сыйақылар сомасы
8022
Алдыңғы қаржы жылындағы негізгі қызмет бойынша корпоративтік табыс салығы сомасы
8023
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары

8024
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
8025
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
8026
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году
8027
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
8028
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год (с увеличением по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств на 50 (пятьдесят) процентов)
8029
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
8030
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году (с увеличением по обязательному страхованию гражданско- правовой ответственности владельцев транспортных средств на 50 (пятьдесят) процентов)
8031
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году
8032
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году (с увеличением по обязательному страхованию гражданско- правовой ответственности владельцев транспортных средств на 50 (пятьдесят) процентов)
8033
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец предыдущего финансового года для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8034
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8035
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8036
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона

8024
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8025
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8026
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8027
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8028
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша 50 (елу) пайызға ұлғаюмен)
8029
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8030
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша 50 (елу) пайызға ұлғаюмен)
8031
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8032
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері (көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша 50 (елу) пайызға ұлғаюмен)
8033
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8034
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8035
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8036
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 3 (үш) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері

8037
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8038
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8039
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году, для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
8040
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
8041
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
8041-1
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года
8042
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на начало предыдущего финансового года
8042-1
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года
8043
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
8044
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для исламских страховых организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
8045
Страховая сумма на конец отчетного периода по договорам страхования (перестрахования) с лицами, указанными в части второй пункта 6 Инструкции, по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли перестраховщика
8046
Страховая сумма на конец отчетного периода по прочим договорам страхования (перестрахования) по классу "ипотечное страхование", за вычетом доли перестраховщика
8047
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3(трех) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8048
Доля перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет) по классам "страхование жизни", и "аннуитетное страхование"

8037
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 4 (төрт) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8038
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 5 (бес) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8039
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылға, жылдың соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8040
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері
8041
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы
8041-1
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы қайта сақтандырушының үлесін шегергенде мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
8042
Алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы
8042-1
Алдыңғы қаржы жылының басындағы қайта сақтандырушының үлесін шегергенде мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резерві
8043
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы
8044
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылға, қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру ұйымдары үшін)
8045
"Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша Нұсқаулықтың 6-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген адамдармен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасы
8046
"Ипотекалық сақтандыру" сыныбы бойынша басқа да сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті кезең соңындағы қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру сомасы
8047
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
8048
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі

8049
Совокупная страховая сумма на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8050
Доля перестраховщика в страховой сумме на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет) по классам "страхование жизни", и "аннуитетное страхование"
8051
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8052
Доля перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8053
Совокупная страховая сумма на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех ) до 5 (пяти) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8054
Доля перестраховщика в страховой сумме на конец предыдущего финансового года по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет) по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8055
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по остальным договорам страхования жизни на случай смерти по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8056
Доля перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года по остальным договорам страхования жизни на случай смерти по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8057
Совокупная страховая сумма на конец предыдущего финансового года по остальным договорам страхования жизни на случай смерти по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8058
Доля перестраховщика в страховой сумме на конец предыдущего финансового года по остальным договорам страхования жизни на случай смерти по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8059
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по остальным договорам по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"
8060
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года по остальным договорам по классам "страхование жизни" и "аннуитетное страхование"

8049
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8050
"Өмірді сақтандыру" және "ннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
8051
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
8052
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8053
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8054
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары (мерзімі 3 (үш) жылдан 5 (бес) жылға дейін) бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
8055
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
8056
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8057
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы жиынтық сақтандыру сомасы
8058
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған қайтыс болған жағдайда өмірді сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
8059
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған шарттар бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
8060
"Өмірді сақтандыру" және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары бойынша қалған шарттар бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген сақтандыру резервтерінің сомасы

8070
Страховые премии, принятые за предыдущий финансовый год по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8071
Сумма вознаграждений за предыдущий финансовый год по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8073
Заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8074
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8075
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8076
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующих предыдущему финансовому году по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8077
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8078
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8079
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8080
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8081
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году по классам "страхование от несчастных случаев" и "страхование на случай болезни"
8082
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 1 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8083
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 2 по форме согласно приложению 1 к Инструкции

8070
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылында қабылданған сақтандыру сыйлықақылары
8071
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылындағы сыйақылар сомасы
8073
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру"сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылындағы еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
8074
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және"ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8075
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8076
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
8077
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8078
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8079
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
8080
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
8081
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру" және "ауырған жағдайдан сақтандыру" сыныптары бойынша алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
8082
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 1-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8083
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 2-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы

8085-9
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 13 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8085-10
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 14 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8085-11
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 15 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8085-12
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 16 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8085-13
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности или гарантийного фонда на сумму передаваемых (переданных) в перестрахование обязательств перестраховочной организации, подпадающей в группу 17 по форме согласно приложению 1 к Инструкции
8087
Вклады в Национальном Банке Республики Казахстан
8088
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
8089
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8090
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB-" до "kzB+" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

8085-9
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 13-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8085-10
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 14-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8085-11
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 15-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8085-12
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 16-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8085-13
Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 17-топқа жатқызылатын қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берілетін (берілген) міндеттемелері сомасына төлем қабілеттілігі маржасының немесе кепілдік беру қорының ең аз мөлшерін ұлғайту сомасы
8087
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар
8088
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес ұзақмерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8089
Бейрезидент бас банктерінің Standard & Poor's агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақмерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар еншілес резидент банк болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8090
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақмерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB-"-тен "kzB+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

8090-1
Прочие вклады
8091
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
8092
Долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
8092-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
8093
Акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor'" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
8094
Акции, соответствующие требованиям первой категории сектора "акции", предусмотренным постановлением № 189, или акции юридических лиц, находящиеся в представительском списке индекса фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
8095
Акции юридических лиц, не отнесенные к акциям, указанным в признаке 8094 настоящей Формы, имеющие рейтинг не ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8096
Долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, отнесенные к категории "долговые исламские ценные бумаги с рейтинговой оценкой"
8097
Долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzB" по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
8098
Долговые исламские ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку ниже уровня, указанного в признаках 8096 и 8097 настоящей Формы, а также не имеющего рейтинговую оценку, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" по категории "долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора" официального списка фондовой биржи в соответствии с постановлением № 189

8090-1
Басқа да салымдар
8091
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандар)
8092
Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздары
8092-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
8093
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8094
№ 189 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші санатының талаптарына сәйкес келетін акциялар немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізіміндегі заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8095
Заңды тұлғалардың осы Нысанның 8094-белгісінде көрсетілген акцияларға жатпайтын, Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар акциялары
8096
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар, "рейтингтік бағасы бар исламдық борыштық бағалы қағаздар" санатына жатқызылған исламдық борыштық бағалы қағаздар
8097
Standard & Poor's агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осындай деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздар
8098
Осы Нысанның 8096 және 8097-белгілерінде көрсетілген деңгейден төмен рейтингтік бағасы бар, сондай-ақ № 189 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің "квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары" санаты бойынша "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген рейтингтік бағасы жоқ исламдық борыштық бағалы қағаздар

8099-1
Негосударственные долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 8) пункта 31 Инструкции
8099-2
Негосударственные долговые исламские ценные бумаги, соответствующие требованиям подпункта 9) пункта 31 Инструкции
8100
Акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
8101
Исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8102
Негосударственные исламские ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
долговые исламские ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
8103
Исламские ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 32 Инструкции
8103-1
Прочие ценные бумаги
8104
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" "London good delivery", и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
8105

8099-1
Нұсқаулықтың 31-тармағы 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздар
8099-2
Нұсқаулықтың 31-тармағы 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес исламдық борыштық бағалы қағаздар
8100
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары
8101
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздар
8102
Шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес исламдық бағалы қағаздар:
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар исламдық борыштық бағалы қағаздар;
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8103
Тізбесі Нұсқаулықтың 32-тармағында айқындалған халықаралық қаржы ұйымдарының исламдық бағалы қағаздары
8103-1
Басқа да бағалы қағаздар
8104
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London bіllion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондон сапалы жеткізілімі" "London good delivery" стандарты ретінде белгіленген тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері, оның ішінде Standard & Poor's агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингтік бағасына немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі металл депозиттері
8105

Основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от "16000"
8106
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
8107
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющемся банком второго уровня, и аффилиированных лицах данного юридического лица

"16000"-ның 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
8106
Екінші деңгейдегі бір банктегі және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, екінші деңгейдегі банктерге жатпайтын банктің үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға жиынтық орналастыру
8107
Екінші деңгейдегі банкке жатпайтын бір заңды тұлғадағы және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздар мен ақшаға жиынтық орналастыру

8108
Доля перестраховщика в страховых резервах по договорам перестрахования, заключенным с исламскими страховыми (перестраховочными) организациями-резидентами Республики Казахстан и исламскими страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентами Республики Казахстан, соответствующая признакам, указанным в пункте 28 Инструкции
8109
Деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования

8108
Нұсқаулықтың 28-тармағында көрсетілген белгілерге сәйкес келетін Қазақстан Республикасының резидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен және Қазақстан Республикасының бейрезидент исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
8109
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру активтері шегерілген активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша

8110
Деньги в пути, в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) пункта 31 Инструкции
8111
Деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 3) пункта 31 Инструкции, и Национальном Банке Республики Казахстан
8113
Прочие деньги
8115
Доля перестраховщика в резерве незаработанной премии за минусом вознаграждения
Примечание: признаки № 8020-8047 заполняются исключительно исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование";

8110
Нұсқаулықтың 31-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша
8111
ұсқаулықтың 31-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі ағымдағы шоттардағы ақша
8113
Басқа да ақша
8115
Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервіндегі сыйақысы шегерілген қайта сақтандырушының үлесі
Ескертпе: № 8020-8047 белгілерін "жалпы сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ғана толтырады.

признаки № 8048-8078 заполняются исключительно исламскими страховыми организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "страхование жизни".
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Приложение 8
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Расчет стабилизационного резерва и среднеквадратического
отклонения коэффициента, характеризующего убыточность
1. Стабилизационный резерв рассчитывается по классу страхования в случае превышения среднеквадратического отклонения коэффициента, характеризующего убыточность (Sk), 10 (десять) процентов от среднего значения коэффициента, характеризующего убыточность (
), где:
где:
K(i) - величина коэффициента, характеризующего убыточность, за i-й финансовый год;
- среднее значение коэффициента, характеризующего убыточность, за M число финансовых лет;
M - число финансовых лет.
Если среднее значение коэффициента убыточности без учета доли перестраховщика
за M число финансовых лет составляет менее 70 (семидесяти) процентов стабилизационный резерв не рассчитывается.
2. Среднее значение коэффициента, характеризующего убыточность и оценка среднеквадратического отклонения коэффициента, характеризующего убыточность, по классу страхования определяются на основании данных за предшествующие три финансовых года.
3. Стабилизационный резерв по классу страхования определяется в размере стабилизационного резерва на начало отчетного периода за минусом величины заработанной страховой премии за отчетный период, умноженной на коэффициент, характеризующий убыточность, за отчетный период, уменьшенный на среднюю величину коэффициента, характеризующего убыточность (
):
Стабилизационный резерв на отчетную дату = СР1 - ЗП x(K -
),
где:
СР1 - стабилизационный резерв на предыдущую отчетную дату;
K - величина коэффициента, характеризующего убыточность за отчетный период убытков;
- среднее значение коэффициента, характеризующего убыточность, за M число финансовых лет;
ЗП - заработанная страховая премия за отчетный период.
Заработанная страховая премия - страховая премия, начисленная в отчетном периоде, увеличенная на величину резерва незаработанной премии на начало отчетного периода и уменьшенная на величину резерва незаработанной премии на конец этого же периода.
Для расчета стабилизационного резерва отчетный период равен одному финансовому году.

№ 8048-8078 белгілерін "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары ғана толтырады.
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Тұрақтандыру резервін және шығындылықты сипаттайтын
коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуын есептеу
1. Тұрақтандыру резерві шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуы (Sk) шығындылықты сипаттайтын коэффиценттің орташа мәнінің
10 (он) пайызынан артық болған жағдайда сақтандыру сыныбы бойынша есептеледі, мұнда:
,
мұнда:
K(i) - i-ші қаржы жылына шығындылықты сипаттайтын коэффиценттің шамасы;
- М қаржы жылдары саны үшін шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа мәні;
M - қаржы жылдарының саны.
Егер қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындылық коэффициентінің
орташа мәні М қаржы жылдары үшін 70 (жетпіс) пайыздан кем болмағанда тұрақтандыру резерві есептелмейді.
2. Шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа мәні және сақтандыру сыныбы бойынша шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуын бағалау алдыңғы үш қаржы жылындағы деректер негізінде анықталады.
3. Сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резерві есепті кезеңдегі тапқан сақтандыру сыйлықақысының шамасы шегерілген есепті кезеңнің басындағы тұрақтандыру резервінің шығындылықты сипаттайтын коэффициентінің
орташа шамасына кемітілген есепті кезеңдегі шығындылықты сипаттайтын коэффициентке көбейтілген мөлшерде анықталады:
Есепті күндегі тұрақтандыру резерві = ТР1 - ТС
(K -
),
мұнда:
ТР1 - алдыңғы есепті күнгі тұрақтандыру резерві;
K - шығындардың есепті кезеңдегі шығындылығын сипаттайтын коэффициенттің шамасы;
- М қаржы жылдары санына шығындылықты сипаттайтын коэффиценттің орташа мәні;
ТС - есепті кезеңдегі табыс берген сақтандыру сыйлықақысы.
Табыс берген сақтандыру сыйлықақысы - есепті кезең басында табыс бермеген сыйлықақының шамасына көбейтілген және осы кезеңнің соңында табыс бермеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған есепті кезеңде есептелген сақтандыру сыйлықақысы.
Тұрақтандыру резервін есептеу үшін есепті кезең бір қаржы жылына тең.

4. Если по какому-либо классу страхования среднеквадратическое отклонение коэффициента, характеризующего убыточность, от средней величины коэффициента, характеризующего убыточность, становится меньше 10 (десяти) процентов, то размер стабилизационного резерва по данному классу страхования принимается равным нулю.
5. Если по какому-либо классу страхования исламская страховая организация в течение двух лет не заключает договоры страхования, то размер стабилизационного резерва по данному классу страхования принимается равным нулю.
6. Стабилизационный резерв по классу страхования не превышает 450 (четырехсот пятидесяти) процентов от оценки среднеквадратического отклонения значения коэффициента, характеризующего убыточность, умноженного на заработанную страховую премию по соответствующему классу страхования за последний финансовый год:

4. Егер қандай да бiр сақтандыру сыныбы бойынша шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуы шығындылықты сипаттайтын коэффициентінің орташа мәнінен 10 (он) пайызға аз болса, осы сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резервінің мөлшері нөлге тең болып қолданылады.
5. Егер қандай да бiр сақтандыру сыныбы бойынша исламдық сақтандыру ұйымы екі жыл ішінде сақтандыру шарттарын жасамаса, сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резервінің мөлшері нөлге тең болып қолданылады.
6. Сақтандыру сыныбы бойынша тұрақтандыру резерві соңғы қаржы жылы үшін сақтандырудың тиісті сыныбы бойынша табыс берген сақтандыру сыйлықақысына көбейтілген шығындылықты сипаттайтын коэффициенттің орташа квадраттық ауытқуын бағалаудан 450 (төрт жүз елу) пайыздан аспайды:

страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в пунктах 3.7-3.9 настоящей Формы
3.11
ипотечное страхование
3.12
страхование гарантий и поручительств
3.13
страхование от прочих финансовых убытков
3.14
страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в пунктах 3.11-3.14 настоящей Формы
3.15
титульное страхование
3.16
страхование судебных расходов
3.17
иные виды (классы) страхования
4
Всего
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о расчете Резерва непредвиденных рисков и Стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организации" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма составляется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией и заполняется по Резерву непредвиденных рисков и Стабилизационному резерву.
4. Единица измерения, используемая при составлении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
6. Форма заполняется на каждую отчетную дату.
7. В Графе 3 указывается сумма рассчитанного Резерва непредвиденных рисков на отчетную дату по классу страхования.
8. В строках 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2 и 2.2.3 Графы 3 информация по Резерву непредвиденных рисков не указывается.
9. В Графе 4 указывается сумма рассчитанного Стабилизационного резерва по классу страхования по состоянию на 1 января текущего года.
10. В строках 2, 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.3, 2.4 и 2.5 Графы 4 информация по Стабилизационному резерву не указывается.
11. В строке 4 указываются итоговые суммы Резерва непредвиденных рисков, Стабилизационного резерва по всем классам страхования на отчетную дату.
Приложение 10
к Инструкции об установлении
нормативных значений и методики
расчетов пруденциальных нормативов
исламской страховой (перестраховочной)
организации и иных обязательных
к соблюдению норм и лимитов
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой
(перестраховочной) организацией
Отчетный период: по состоянию на "___" _________ 20__ года
Индекс: 10-I_PN_M
Периодичность: ежемесячная
Представляют: исламские страховые (перестраховочные) организации
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: ежемесячно не позднее шестого рабочего дня
месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
______________________________________________________________
(наименование исламской страховой (перестраховочной) организации)
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1.

осы Нысанның 3.7-3.9-тармақтарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру
3.11
ипотеканы сақтандыру
3.12
кепілдіктер мен кепілгерліктерді сақтандыру
3.13
басқа да қаржы шығындарынан сақтандыру
3.14
осы Нысанның 3.11-3.14-тармақтарда көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығындарын сақтандыру
3.15
титулдық сақтандыру
3.16
сот шығыстарын сақтандыру
3.17
сақтандырудың өзге түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды
толтыру бойынша түсіндірме
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Күтілмеген тәуекелдер резервін және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тұрақтандыру резервін есептеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды белгілейді.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабының 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды ай сайын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасайды және Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві бойынша толтырады.
4. Нысанды жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан көп сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Нысан әрбір есептік күнге толтырылады.
7. 3-бағанда сақтандыру сыныбы бойынша есепті күнге есептелген Күтілмеген тәуекелдер резервінің сомасы көрсетіледі.
8. 3-бағанның 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2 және 2.2.3-жолдарында Күтілмеген тәуекелдер резерві бойынша ақпарат көрсетілмейді.
9. 4-бағанда сақтандыру сыныбы бойынша ағымдағы жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген Тұрақтандыру резервінің сомасы көрсетіледі.
10. 4-бағанның 2, 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.3, 2.4 және 2.5-жолдарында Тұрақтандыру резерві бойынша ақпарат көрсетілмейді.
11. 4-жолда сақтандырудың барлық сыныптары бойынша есепті күнге Күтілмеген тәуекелдер резервінің, Тұрақтандыру резервінің жиынтық сомалары көрсетіледі.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының нормативтік мәндері мен
пруденциялық нормативтерді есептеу
әдістемесін және сақталуы міндетті
өзге де нормалар мен лимиттерді
белгілеу жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы есеп
Есепті кезең: 20__жылғы 01.___
Индекс: 10-I_PN_M
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың алтыншы жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
_________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
Нормативтің атауы
Нормативтің мәні
1
2
3
1.

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
страховые резервы за минусом доли перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8

Төлем қабілеттілігінің маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1
Төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең аз шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері (мың теңгемен)
1.3
Төлем қабілеттілігі нақты маржасын есептеудің аралық қорытындысы (мың теңгемен)
1.4
Төлем қабілеттілігі нақты маржасының есебіне енгізілетін сома (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескеріп, активтердің жиынтығы (мың теңгемен)
1.6
Қайта сақтандырушылардың үлесін шегергендегі сақтандыру резервтері (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер (мың теңгемен)
1.8

фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 - 1.6 - 1.7)
2.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилиированных лиц банка - (НД1) не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования (%)
3.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице не являющемся банком второго уровня и его аффилиированных лицах, - (НД2) не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования (%)
4.

Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескеріп есептелген, төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7)
2.
Екінші деңгейдегі бір банкте және банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға салымдар мен ақшаға жиынтық орналастыру - (НД1) қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтердің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
3.
Исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру және екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғадағы және оның үлестес тұлғаларындағы ақша, - (НД2) қайта сақтандыру активтерін шегергенде активтердің он пайызынан аспайды (%)
4.

Аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев (НД4) - не более 10 (десяти) процентов от активов исламских страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования (%)
5.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств (НД6) - не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования (%)
6.
Суммарное размещение в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, определенный пунктом 31 Инструкции (НД7) - не более 10 (десяти) процентов от активов, за минусом активов перестрахования (%)
7.

12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге тазартылған қымбат металдар мен металл депозиттері (НД4) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
5.
Шетел мемлекеттерінің орталық үкіметтері шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру (НД6) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтердің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
6.
Халықаралық қаржы ұйымының Нұсқаулықтың 37-тармағында айқындалған тізбеге кіретін исламдық бағалы қағаздарына жиынтық орналастыру (НД7) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтердің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
7.

Суммарный размер инвестиций в паи одного инвестиционного фонда (НД8) - не более 10 (десяти) процентов от активов за минусом активов перестрахования (%)
8.
Суммарный размер инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан (НД9) - не более 10 (десяти) процентов от активов за минусом активов перестрахования (%)
9.
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов (да/нет)
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Главный бухгалтер ___________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель ______________________________ _________ _______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись телефон
Дата подписания отчета "___" __________ 20 ___ года
Место для печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных
"Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой
(перестраховочной) организацией"
1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее - Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии c пунктом 10-1 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".
3. Форма заполняется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией.
4. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
2. Пояснения по заполнению Формы
6. Форма заполняется на каждую отчетную дату.
7. В строке 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности.
8. В строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности.
9. В строке 11 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов (да/нет). Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее единицы. В случае несоблюдения исламской страховой (перестраховочной) организацией ежедневного норматива достаточности высоколиквидных активов в значении норматива ставится "нет".

Бір инвестициялық қордың пайларына инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД8) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтедің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
8.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД9) - қайта сақтандыру активтерін шегергендгі активтедің 10 (он) пайызынан аспайды (%)
9.
Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат (иә/жоқ)
Бірінші басшы (ол болмаған жағдайда - оның орнындағы адам)
________________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы ___________________________________ ________ ___________
(лауазымы, тегі, аты, (бар болса) (қолы) (телефоны)
Есепке қол қойылған күн 20 __ жылғы "____" _______________
Мөр орны (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру бойынша түсіндірме
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы есеп"
1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы жиынтық мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңның 46-бабының 10-1-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ай сайын толтырады.
4. Нысанды жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен және пайызбен белгіленеді (үтірден кейін екі белгіге дейін). Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүзге тең және одан астам сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
5. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
6. Нысан әрбір есепті күні толтырылады.
7. 1-жолда төлем қабілеттілігінің маржасының жеткіліктілігі нормативі көрсетіледі.
8. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8-жолдарда төлем қабілеттілігінің маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеу үшін мәндері көрсетіледі.
9. 11-жолда жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат көрсетіледі (иә/жоқ). Жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативі бірден кем болмауы тиіс. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы күн сайынғы жоғары өтімді активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда, нормативтің мәні "жоқ" деп қойылады.