Об утверждении Правил ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 19-1/718. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2015 года № 12109.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов.
2. Комитету по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование
в периодические печатные издание и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
___________ А. Исекешев
7 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Е. Досаев
27 августа 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________ В. Школьник
17 август 2015 года
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 19-1/718
Правила ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.07.2023 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок ведения государственного учета вод и их использования, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов.

Суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттiк есепке алуды, мемлекеттiк су кадастрын және су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 19-1/718 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 25 қыркүйекте № 12109 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттiк есепке алуды, мемлекеттiк су кадастрын және су объектiлерiнiң мемлекеттiк мониторингiн жүргiзу қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
С. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
___________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 7 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
2015 жылғы 27 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
___________ В. Школьник
2015 жылғы 17 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 19-1/718 бұйрығымен
бекітілген
Суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттік есепке алуды, мемлекеттік су кадастрын және су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 17.07.2023 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Суларды және олардың пайдаланылуын мемлекеттік есепке алуды, мемлекеттік су кадастрын және су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және суларды мемлекеттік есепке алуды және оларды пайдалануды, мемлекеттік су кадастрын және су объектілерінің мемлекеттік мониторингін жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Государственный водный кадастр (далее – ГВК) представляет собой свод систематизированных официальных данных о состоянии и использовании водных объектов, об их водных ресурсах, о водопользователях.
3. Данные государственного учета поверхностных и подземных вод характеризуют состояние поверхностных и подземных водных объектов по качественным и количественным показателям, степень их промышленной и экологической безопасности для жизни и здоровья человека, изученности и использования.
4. Государственный учет поверхностных и подземных вод представляет собой систематическое определение и фиксацию количественных и качественных показателей водных ресурсов, имеющихся на территории Республики Казахстан.
5. Государственный мониторинг водных объектов, являющийся составной частью системы государственного мониторинга окружающей среды и природных ресурсов, представляет собой систему регулярных наблюдений за гидрологическими, гидрогеологическими, гидрогеохимическими, санитарно-химическими, микробиологическими, паразитологическими, радиологическими и токсикологическими показателями их состояния, сбор, обработку и передачу полученной информации, в том числе с использованием данных дистанционного зондирования Земли в целях своевременного выявления негативных процессов, оценки и прогнозирования их развития, выработки рекомендаций по предотвращению вредных последствий и определения степени эффективности осуществляемых водохозяйственных мероприятий.
Глава 2. Порядок ведения государственного учета вод и их использования
6. Ведомство уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения (далее – Ведомство уполномоченного органа):
1) координирует работу государственных органов, связанных с ведением государственного учета вод и их использования;
2) осуществляет ведение учета вод на подведомственных водохозяйственных системах и сооружениях;
3) осуществляет регистрацию первичных водопользователей.
Данные о заборе, использовании и водоотведении вод в соответствии с главой 4 настоящих Правил вносятся в раздел об использовании вод издания ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество".
7. Уполномоченный орган по изучению недр в части государственного учета подземных вод, обеспечивает учет прогнозных и эксплуатационных запасов подземных вод на основании материалов гидрогеологического изучения недр.
Данные об учете прогнозных и эксплуатационных запасов подземных вод в соответствии с главой 4 настоящих Правил вносятся в раздел по подземным водным ресурсам издания ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество".

2. Мемлекеттік су кадастры (бұдан әрі – МСК) су объектілерінің жай-күйі мен пайдаланылуы туралы, олардың су ресурстары туралы, су пайдаланушылар туралы жүйелендірілген ресми деректер жиынтығын білдіреді.
3. Жер үсті және жер асты суларын мемлекеттік есепке алу деректері жер үсті және жер асты су объектілерінің сапалық және сандық көрсеткіштері бойынша жай-күйін, олардың адам өмірі мен денсаулығы үшін өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік дәрежесін, зерделенуі мен пайдаланылуын сипаттайды.
4. Жер үсті және жер асты суларын мемлекеттік есепке алу Қазақстан Республикасының аумағында бар су ресурстарының сандық және сапалық көрсеткіштерін жүйелі түрде айқындау мен тіркеуді білдіреді.
5. Қоршаған орта мен табиғи ресурстардың мемлекеттік мониторингі жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылатын су объектілерінің мемлекеттік мониторингі олардың жай-күйінің гидрологиялық, гидрогеологиялық, гидрогеохимиялық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық көрсеткіштерін тұрақты байқаулар жүйесін, теріс процестерді уақтылы анықтау мақсатында алынған ақпаратты жинауды, өңдеуді және беруді, оның ішінде Жерді қашықтықтан зондтау деректерін пайдалана отырып жинауды, өңдеуді және беруді, олардың дамуын бағалау және болжау, зиянды салдардың алдын алу және жүзеге асырылатын су шаруашылығы іс-шараларының тиімділік дәрежесін айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеуді білдіреді.
2 - тарау. Суды мемлекеттік есепке алуды жүргізу және оларды пайдалану тәртібі
6. Су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның ведомствосы:
1) судың мемлекеттік есебін жүргізуге және оларды пайдалануға байланысты мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіреді;
2) ведомстволық бағынысты су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарында судың есебін жүргізуді жүзеге асырады;
3) бастапқы су пайдаланушыларды тіркеуді жүзеге асырады.
Суды алу, пайдалану және су бұру туралы деректер осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК басылымының суды пайдалану туралы бөліміне енгізіледі.
7. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жер асты суларын мемлекеттік есепке алу бөлігінде жер қойнауын гидрогеологиялық зерттеу материалдары негізінде жер асты суларының болжамды және пайдалану қорларын есепке алуды қамтамасыз етеді.
Жер асты суларының болжамды және пайдалану қорларын есепке алу туралы деректер осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК басылымының жер асты су ресурстары жөніндегі бөліміне енгізіледі.

8. Водопользователи ведут учет использования вод в порядке, утвержденном приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года "Об утверждении Правил первичного учета вод" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11131).
9. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в части гидрологического мониторинга поверхностных вод:
1) осуществляет государственный гидрологический мониторинг поверхностных вод с использованием государственной наблюдательной сети;
2) ежегодно подготавливает режимно-справочную информацию (среднемесячные и среднегодовые расходы воды) по результатам гидрологического мониторинга и не позднее 1 июля следующего за отчетным годом передает их в ведомство уполномоченного органа согласно приложению 1 к настоящим Правилам, для выполнения дальнейшего расчета ресурсов речного стока по 8 бассейнам Республики Казахстан.
Расчетные данные по ресурсам речного стока по водохозяйственным бассейнам, информация о наблюденном и естественном стоке в соответствии с главой 4 настоящих Правил вносятся в раздел по поверхностным водным ресурсам издания ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество".
Глава 3. Порядок ведения государственного мониторинга водных объектов
10. Для ведения государственного мониторинга водных объектов:
1) Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты обеспечивает:
ведение мониторинга паводковой ситуации в Республике Казахстан;
безвозмездную передачу в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам, в национальную гидрометеорологическую службу информацию, указанную в перечне гидрологической информации, представляемой уполномоченным органом в сфере гражданской защиты в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам и национальную гидрометеорологическую службу согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
2) Уполномоченный орган в области по изучению недр в рамках государственного мониторинга подземных водных объектов обеспечивает:
осуществление мониторинга подземных водных объектов на основании Правил осуществления государственного мониторинга недр, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 312 "Об утверждении Правил осуществления государственного мониторинга недр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17056);
обработку, накопление и их хранение, ежегодное обобщение данных о состоянии подземных водных объектов по гидрогеологическим регионам и бассейнам, территориям областей и в целом по Республике Казахстан.

8. Су пайдаланушылар "Суды бастапқы есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11131 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен суды пайдаланудың есебін жүргізеді;
9. Жер үсті суларының гидрологиялық мониторингі бөлігінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган:
1) мемлекеттік бақылау желісін пайдалана отырып, жер үсті суларының мемлекеттік гидрологиялық мониторингін жүзеге асырады;
2) жыл сайын гидрологиялық мониторинг нәтижелері бойынша режимдік-анықтамалық ақпаратты (судың орташа айлық және орташа жылдық шығыстары) дайындайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының 8 бассейні бойынша өзен ағыны ресурстарының одан әрі есебін орындау үшін есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына береді.
Су шаруашылығы бассейндері бойынша өзен ағынының ресурстары бойынша есептік деректер, байқалған және табиғи ағын туралы ақпарат осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК басылымының жер үсті су ресурстары жөніндегі бөліміне енгізіледі.
3 - тарау. Су объектілеріне мемлекеттік мониторинг жүргізу тәртібі
10. Су объектілеріне мемлекеттік мониторинг жүргізу үшін:
1) Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган:
Қазақстан Республикасындағы су тасқыны жағдайына мониторинг жүргізуді;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, ұлттық гидрометеорологиялық қызметке азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомствосы уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына және ұлттық гидрометеорологиялық қызметке ұсынатын гидрологиялық ақпарат тізбесінде көрсетілген ақпаратты өтеусіз беруді қамтамасыз етеді.
2) Жер асты су объектілерінің мемлекеттік мониторингі шеңберінде жер қойнауын зерттеу саласындағы уәкілетті орган мыналарды:
"Жер қойнауына мемлекеттік мониторингті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 312 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17056 болып тіркелген) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін жүзеге асыру қағидалары негізінде жерасты су объектілерінің мониторингін жүзеге асыруды;
гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер, облыс аумақтары бойынша және жалпы Қазақстан Республикасы бойынша жерасты су объектілерінің жай-күйі туралы деректерді өңдеу, жинақтау және сақтау, жыл сайын қорытындылауды қамтамасыз етеді.

3) Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в рамках государственного мониторинга поверхностных водных объектов обеспечивает:
создание и развитие государственной наблюдательной сети станций и постов на поверхностных водных объектах, а также организацию наблюдений за режимом, количеством и качеством поверхностных вод по физическим, химическим, гидробиологическим показателям;
организацию сбора, обработки, обобщения, накопления, хранения и распространения информации, ведение банка данных мониторинга поверхностных вод по бассейнам рек, морей, их участкам;
передачу государственным органам, водопользователям информации об уровне загрязнения водных объектов (кроме подземных вод) и возможности его изменения под влиянием хозяйственной деятельности и гидрометеорологических условий, экстренной информации о резких изменениях уровня загрязнения поверхностных вод;
безвозмездную передачу ведомству уполномоченного органа и его региональным органам, в центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты:
прогностической и гидрологической информации, указанной в Перечне прогностической и гидрологической информации, предоставляемой национальной гидрометеорологической службой в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам, в центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
оперативной гидрологической информации, указанной в Перечне оперативной гидрологической информации, предоставляемой национальной гидрометеорологической службой в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам, в центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
режимно-справочной информации, указанной в Перечне режимно-справочной информации, предоставляемой национальной гидрометеорологической службой в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4) Уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в рамках санитарно-эпидемиологического мониторинга качества воды открытых водоемов и объектов питьевого водоснабжения обеспечивает:
осуществление санитарно-эпидемиологического мониторинга за санитарно-химическим, микробиологическим, паразитологическим, радиологическим и токсикологическим состоянием качества воды открытых водоемов 1 и 2 категории и питьевого водоснабжения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-193/2020 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологического мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21640);

3) Жер үсті су объектілерінің мемлекеттік мониторингі шеңберінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган мыналарды:
жер үсті су объектілерінде станциялар мен бекеттердің мемлекеттік бақылау желісін құру және дамыту, сондай-ақ физикалық, химиялық, гидробиологиялық көрсеткіштер бойынша жер үсті суларының режимін, саны мен сапасын бақылауды ұйымдастыруды;
ақпаратты жинауды, өңдеуді, жалпылауды, жинақтауды, сақтауды және таратуды ұйымдастыру, өзендер, теңіздер бассейндері, олардың учаскелері бойынша жер үсті суларының мониторингінің деректер банкін жүргізуді;
мемлекеттік органдарға, су пайдаланушыларға су объектілерінің ластану деңгейі (жерасты суларынан басқа) және шаруашылық қызметтің және гидрометеорологиялық жағдайлардың әсерінен оның өзгеру мүмкіндігі туралы ақпаратты, жер үсті суларының ластану деңгейінің күрт өзгеруі туралы шұғыл ақпаратты беруді;
уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне өтеусіз беруді:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынатын болжамдық және гидрологиялық ақпарат тізбесінде көрсетілген болжамдық және гидрологиялық ақпаратты;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынатын жедел гидрологиялық ақпарат тізбесінде көрсетілген жедел гидрологиялық ақпаратты;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет ұсынатын режимдік-анықтамалық ақпарат тізбесінде көрсетілген режимдік-анықтамалық ақпаратты қамтамасыз етеді.
4) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган ашық су айдындары мен ауыз сумен жабдықтау объектілерінің су сапасының санитариялық-эпидемиологиялық мониторингі шеңберінде мыналарды:
"Санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-193/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21640 болып тіркелген) сәйкес 1 және 2-санаттағы ашық су қоймаларындағы су сапасының және ауыз сумен жабдықтаудың санитариялық-химиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, радиологиялық және токсикологиялық жай-күйіне санитариялық-эпидемиологиялық мониторингті жүзеге асыруды;

безвозмездную передачу уполномоченному органу и уполномоченному органу в области охраны окружающей среды обобщенных данных санитарно-эпидемиологического мониторинга качества воды открытых водоемов 1 и 2 категории и питьевого водоснабжения.
5) Уполномоченный орган в области космической деятельности обеспечивает:
ведение дистанционного зондирования Земли и безвозмездную передачу ведомству уполномоченного органа и его региональным органам данных дистанционного зондирования Земли.
6) Водопользователь, обеспечивает:
мониторинг за ведением работ по изучению водного режима и качества подземных вод, выполняемых на собственной (частной) сети наблюдательных пунктов;
определение химического состава сбрасываемых вод в собственных лабораториях или лабораториях других предприятий, организаций и учреждений, имеющих государственную аттестацию;
безвозмездную передачу уполномоченному органу, уполномоченным органам по изучению и использованию недр (по подземным водам), в области охраны окружающей среды и соответствующему территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения экстренную информацию об аварийных сбросах загрязняющих веществ, а также о нарушениях установленного режима забора из водных объектов и сброса в них вод.
7) Ведомство уполномоченного органа в рамках государственного мониторинга водных объектов обеспечивает:
координацию работ государственных органов, связанных с ведением государственного мониторинга водных объектов;
осуществление ведения мониторинга и учета вод на подведомственных водохозяйственных системах и сооружениях;
безвозмездную передачу в национальную гидрометеорологическую службу, ведомство уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, в центр управления в кризисных ситуациях информации, указанной в Перечне оперативной гидрологической информации, представляемой региональными органами ведомства уполномоченного органа в уполномоченный орган сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, национальную гидрометеорологическую службу, центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
ежегодное обобщение данных о состоянии водных объектов и использовании водных ресурсов, ведет обработку, накопление, хранение и распространение информации.
8) Уполномоченный орган в области лесного хозяйства, охраны, воспроизводства и использования животного мира и особо охраняемых природных территорий обеспечивает:
осуществление государственный контроль и надзор в области охраны, воспроизводства и использования животного мира на водных объектах;
ведение государственного учета, кадастра и мониторинга животного мира на водных объектах;
координацию работ государственных органов, связанных с ведением государственного мониторинга животного мира на водных объектах;
охрану и воспроизводство объектов животного мира на водных объектах, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения.

уәкілетті органға және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға 1 және 2-санаттағы ашық су қоймаларындағы су сапасының санитариялық-эпидемиологиялық мониторингінің және ауыз сумен жабдықтаудың жинақталған деректерін өтеусіз беруді;
5) Ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті орган мыналарды қамтамасыз етеді:
Жерді қашықтықтан зондтау жүргізу және уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін өтеусіз беруді;
6) Су пайдаланушы:
бақылау пункттерінің меншікті (жеке) желісінде орындалатын су режимін және жерасты суларының сапасын зерделеу жөніндегі жұмыстардың жүргізілуіне мониторинг жүргізуді;
өз зертханаларында немесе мемлекеттік аттестациясы бар басқа кәсіпорындардың, ұйымдар мен мекемелердің зертханаларында ағызылатын судың химиялық құрамын анықтауды;
қоршаған ортаны қорғау саласындағы жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға, уәкілетті органдарға және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының тиісті аумақтық бөлімшесіне ластаушы заттардың авариялық төгінділері туралы, сондай-ақ су объектілерінен су алудың және оларға су ағызудың белгіленген режимінің бұзылуы туралы шұғыл ақпаратты өтеусіз беруді қамтамасыз етеді.
7) Уәкілетті органның ведомствосы су объектілерінің мемлекеттік мониторингі шеңберінде мыналарды:
су объектілеріне мемлекеттік мониторинг жүргізуге байланысты мемлекеттік органдардың жұмыстарын үйлестіруді;
ведомстволық бағынысты су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарындағы судың мониторингі мен есебін жүргізуді жүзеге асыруды;
ұлттық гидрометеорологиялық қызметке, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосына, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына уәкілетті орган ведомствосының өңірлік органдары халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға ұсынатын жедел гидрологиялық ақпарат тізбесінде көрсетілген ақпаратты өтеусіз беру, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне;
жыл сайын су объектілерінің жай-күйі және су ресурстарын пайдалану туралы деректерді жинақтауды, өңдеуді, сақтауды қамтамасыз етеді.
8) Орман шаруашылығы, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган:
су объектілеріндегі жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруды;
су объектілеріндегі жануарлар дүниесінің мемлекеттік есебін, кадастрын және мониторингін жүргізуді;
су объектілеріндегі жануарлар дүниесіне мемлекеттік мониторинг жүргізуге байланысты мемлекеттік органдардың жұмыстарын үйлестіруді;
су объектілеріндегі жануарлар дүниесі объектілерін, оның ішінде сирек кездесетін және Құрып кету қаупі төнген объектілерді қорғау және өсімін молайтуды қамтамасыз етеді.

Глава 4. Порядок ведения государственного водного кадастра
11. Ведение ГВК осуществляется согласно пункта 4 статьи 59 Водного Кодекса Республики Казахстан Ведомством уполномоченного органа совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды (по поверхностным водам) и уполномоченным органом по изучению недр (по подземным водам).
Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 166 Экологического Кодекса Республики Казахстан организует ведение ГВК по разделу 1 "Поверхностные воды", Национальная гидрометеорологическая служба Республики Казахстан ведут ГВК по разделу 1 "Поверхностные воды" и публикуют издания ГВК по разделу "Поверхностные воды", которые входят в состав публикуемой части ГВК.
Уполномоченный орган по изучению недр в части государственного учета подземных вод осуществляет ведение ГВК по разделу 2 "Подземные воды".
Ведомство уполномоченного органа в части учета и использования вод осуществляет ведение ГВК по разделу 3 "Использование вод", выполняет обобщение по 3 разделам ГВК и публикует ежегодное издание ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество" по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (по поверхностным водам) и уполномоченный орган по изучению недр (по подземным водам) предоставляют данные по разделам, относящимся к их компетенции на безвозмездной основе не позднее 1 сентября следующего за отчетным годом.
13. Не позднее 31 декабря второго года следующего за отчетным годом данные ГВК систематизируются и издаются по бассейнам рек, морей, ледников и озер, водохозяйственным бассейнам и участкам, по областям и Республике Казахстан в целом, а по разделу подземных вод дополнительно – по гидрогеологическим регионам и бассейнам.
14. Водный объект, занесенный в ГВК имеет паспорт, в котором указывается регистрационный номер, наименование и комплексная характеристика, содержащая физико-географические, геолого-гидрологические, технические, правовые и экономические показатели по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
15. Подготовка издания ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество":
1) о ресурсах поверхностных вод, их качестве и изменении в естественных условиях и под влиянием хозяйственной деятельности – по водным объектам и их участкам, бассейнам рек, морей, ледников и озер государственного и межгосударственного значения, областям и Республике Казахстан в целом;

4 - тарау. Мемлекеттік су кадастрын жүргізу тәртібі
11. МСК жүргізуді Қазақстан Республикасы Су кодексінің 59-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен (жер үсті сулары бойынша) және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен (жер асты сулары бойынша) бірлесіп жүзеге асырады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 166-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес "Жер үсті сулары" деген 1-бөлім бойынша МСК жүргізуді ұйымдастырады, Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметі "Жер үсті сулары" деген 1-бөлім бойынша МСК жүргізеді және МСК жарияланатын бөлігінің құрамына кіретін "Жер үсті сулары" деген бөлім бойынша МСК басылымдарын жариялайды.
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган жер асты суларын мемлекеттік есепке алу бөлігінде 2-бөлімнің "Жер асты сулары" бөлімі бойынша МСК жүргізуді жүзеге асырады.
Уәкілетті органның ведомствосы суды есепке алу және пайдалану бөлігінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3-бөлім "Суды пайдалану" бойынша МСК жүргізуді жүзеге асырады, МСК-ның 3-бөлімі бойынша жинақтауды орындайды және "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК-ның жыл сайынғы басылымдарын жариялайды.
12. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (жерүсті сулары бойынша) және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган (жерасты сулары бойынша) өздерінің құзыретіне жататын бөлімдер бойынша деректерді есепті жылдан кейінгі жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей өтеусіз негізде ұсынады.
13. Есепті жылдан кейінгі екінші жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей МСК деректері өзендер, теңіздер, мұздықтар мен көлдер бассейндері, су шаруашылығы бассейндері мен учаскелері бойынша, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша, ал жерасты сулары бөлімі бойынша – гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер бойынша жүйеленеді және шығарылады.
14. МСК енгізілген су объектісінің паспорты болады, онда осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу нөмірі, атауы және физикалық-географиялық, геологиялық-гидрологиялық, техникалық, құқықтық және экономикалық көрсеткіштерді қамтитын кешенді сипаттамасы көрсетіледі.
15. "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК басылымын дайындау:
1) мемлекеттік және мемлекетаралық маңызы бар су объектілері мен олардың учаскелері, өзендер, теңіздер, мұздықтар мен көлдер бассейндері, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша-жер үсті суларының ресурстары, олардың табиғи жағдайлардағы және шаруашылық қызметтің ықпалындағы сапасы мен өзгеруі туралы;

2) о ресурсах и запасах подземных вод, уровнях и водоотборе, гидродинамических показателях и качестве подземных вод, их изменениях в естественных условиях и под влиянием хозяйственной деятельности по участкам и месторождениям подземных вод, водоносным горизонтам, гидрогеологическим регионам и бассейнам, водохозяйственным участкам и бассейнам рек, областям и Республике Казахстан в целом;
3) об использовании вод – по бассейнам внутренних морей, рек государственного значения, водохозяйственным участкам, территории экономических районов, областям и Республике Казахстан в целом, а также по видам водопользования и отраслям экономики.
16. Для обеспечения единства системы ведения ГВК (по соответствующим разделам) и координации работ по ведению общего государственного водного кадастра уполномоченным органом создается координационно–экспертный совет, в состав которого на паритетных началах входят представители уполномоченного органа, уполномоченного органа по изучению и использованию недр и уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
17. Для ведения ГВК осуществляются:
1) сбор, контроль, обработка, хранение информации, формирование автоматизированных банков данных и реализация информации;
2) разработка и совершенствование методов, алгоритмов и машинных программ по формированию и ведению банка данных ГВК с использованием опыта других государств;
3) разработка инструкций, методических указаний по ведению государственного водного кадастра и других нормативно–технических документов;
4) текущая и перспективная оценка водных ресурсов (использование вод) и их изменения под влиянием хозяйственной деятельности;
5) обобщение ГВК;
6) разработка общих принципов и научно–методических основ организационной структуры и порядка ведения государственного водного кадастра и автоматизированной информационной системы;
7) научно–исследовательские работы по совершенствованию государственного водного кадастра;
8) межведомственный обмен информацией.
18. Ведомство уполномоченного органа в рамках ГВК, обеспечивает:
1) координацию работ государственных органов, связанных с ведением ГВК;
2) подготовку, обобщение ГВК;

2) жерасты суларының ресурстары мен қорлары, деңгейлері мен су іріктеуі, жерасты суларының гидродинамикалық көрсеткіштері мен сапасы, олардың табиғи жағдайлардағы және жерасты суларының учаскелері мен кен орындары, су тұтқыш горизонттар, гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер, су шаруашылығы учаскелері мен өзен бассейндері, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық қызметтің әсерінен өзгеруі туралы;
3) ішкі теңіздердің бассейндері, мемлекеттік маңызы бар өзендер, су шаруашылығы учаскелері, экономикалық аудандардың аумақтары, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша, сондай-ақ су пайдалану түрлері және экономика салалары бойынша-суды пайдалану туралы.
16. МСК жүргізу жүйесінің (тиісті бөлімдер бойынша) бірлігін қамтамасыз ету және жалпы мемлекеттік су кадастрын жүргізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру үшін уәкілетті орган үйлестіру–сараптама кеңесін құрады, оның құрамына тепе-тең негізде уәкілетті органның, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның өкілдері кіреді.
17. МСК жүргізу үшін мыналар:
1) ақпаратты жинау, бақылау, өңдеу, сақтау, автоматтандырылған деректер банкін қалыптастыру және ақпаратты іске асыру;
2) МСК деректер банкін қалыптастыру және жүргізу бойынша әдістерді, алгоритмдерді және машиналық бағдарламаларды әзірлеу және жетілдіру;
3) мемлекеттік су кадастрын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды, әдістемелік нұсқауларды және басқа да нормативтік–техникалық құжаттарды әзірлеу;
4) су ресурстарын ағымдағы және перспективалық бағалау (суды пайдалану) және олардың шаруашылық қызметтің әсерінен өзгеруі;
5) МСК-ны қорыту;
6) мемлекеттік су кадастрын және автоматтандырылған ақпараттық жүйені жүргізудің ұйымдық құрылымы мен тәртібінің жалпы қағидаттары мен ғылыми–әдістемелік негіздерін әзірлеу;
7) мемлекеттік су кадастрын жетілдіру жөніндегі ғылыми–зерттеу жұмыстары;
8) ведомствоаралық ақпарат алмасу жүзеге асырылады.
18. Уәкілетті органның ведомствосы МСК шеңберінде мыналарды қамтамасыз етеді:
1) мемлекеттік органдардың МСК жүргізуге байланысты жұмыстарын үйлестіру;
2) МСК-ны дайындау, жалпылау;

128
река Куршим–село Вознесенка
129
река Калжыр–село Калжыр
130
река Кара Ертис–поселок Боран
131
река Левая Березовка–село Средигорное
132
река Нарын–село Улкен Нарын
133
река Оба–село Шемонаиха
134
река Ульби–село Ульби Перевалочная
135
река Улкен Бокен–село Джумба
Приложение 2
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Перечень
гидрологической информации, предоставляемой государственным учреждением "Казселезащита" уполномоченного органа в сфере гражданской защиты в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам и национальную гидрометеорологическую службу
№ п/п
Название водохранилища
Область
Вид информации
Периодичность
Организация, которая получает информацию
1
2
3
4
5
6
1
Информация о паводковой ситуации в Республике Казахстан
по всем областям
Сведения о паводках
В паводковый период ежедневно
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции.
Приложение 3
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Перечень
прогностической и гидрологической информации, предоставляемой национальной гидрометеорологической службой в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам, в центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
№ п/п
Вид информации
Периодичность
Организация, которая представляет информацию
Организация, которая получает информацию
1
2
3
4
5
1
Справка консультация о накоплении влагозапасов в бассейнах рек Казахстана по данным на 1 февраля и ожидаемой водности рек в период половодья и в вегетационный период
Один раз в год (предварительный прогноз)
Национальная гидрометеорологическая служба
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
2
Справка консультация о накоплении влагозапасов в бассейнах рек Казахстана по данным на 1 марта и ожидаемой водности рек в период половодья и в вегетационный период
Один раз в год (основной прогноз, по мере необходимости прогноз уточняется)
Национальная гидрометеорологическая служба
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
3
Прогноз сроков вскрытия (Ертис, Сырдарья)
Один раз в год (по мере необходимости прогноз уточняется)
Национальная гидрометеорологическая служба и его филиалы
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
4
Прогноз появления плавучего льда и установления ледостава (Ертис, Сырдарья, Иле)
Один раз в год (по мере необходимости прогноз уточняется)
Национальная гидрометеорологическая служба и его филиалы
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
5
Справка консультация о накоплении влагозапасов в бассейнах горных рек Туркестанской, Жамбылской, Алматинской и Восточно-Казахстанской областей по данным на 1 апреля и прогноз водности на вегетационный период
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
Национальная гидрометеорологическая служба
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
6
Ежедневный гидрологический бюллетень по Республике Казахстан
Ежедневно (кроме выходных и праздничных дней)
Национальная гидрометеорологическая служба
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
7
Справка о водно-ледовой обстановке на реке Сырдарья в период ледостава
С 1 декабря до даты разрушения ледостава ежедневно (кроме выходных и праздничных дней)
Национальная гидрометеорологическая служба и его филиалы
ведомство уполномоченного органа и его Бассейновые инспекции, центр управления в кризисных ситуациях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
Акмолинская область
8
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
Акмолинский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
9
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
10
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Актюбинская область
11
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
Актюбинский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Актюбинский участок Жайык–Каспийской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
12
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
13
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Области Алматинская и Жетісу
14
Водный баланс озер и водохранилищ по:
Алматинский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Балкаш–Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов
озеру Балхаш
Один раз в год
Капшагайскому водохранилищу
Один раз в месяц
15

128
Күршім өзені–Вознесенка ауылы
129
Қалжыр өзені–Қалжыр ауылы
130
Қара Ертіс–Боран кенті
131
Левая Березовка өзені–Средигорное ауылы
132
Нарын өзені–Үлкен Нарын ауылы
133
Оба өзені–Шемонайха ауылы
134
Үлбі өзені–Үлбі Перевалочная ауылы
135
Үлкен Бөкен–Жұмба ауылы
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының "Қазселденқорғау" мемлекеттік мекемесі уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына және ұлттық гидрометеорологиялық қызметке ұсынатын гидрологиялық ақпараттың тізбесі
№ р/с
Су қоймасының атауы
Облыс
Ақпарат түру
Кезеңділігі
Ақпарат алатын ұйым
1
2
3
4
5
6
1
Қазақстан Республикасындағы тасқын су жағдайы туралы ақпарат
Барлық облыстар бойынша
Су тасқыны жөнінде мәліметтер
Су тасқыны кезеңінде күн сайын
Уәкілетті органның ведомствосы және оның Бассейндік инспекциялары.
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынатын болжамдық және гидрологиялық ақпараттың тізбесі
Р/с
Ақпарат түрі
Кезеңділігі
Ақпаратты беретін ұйым
Ақпаратты алатын ұйым
1
2
3
4
5
1
Қазақстанның бассейндеріндегі
1 ақпандағы деректер бойынша су қорының жиналуы және су тасуы және суару кезеңінде күтілетін өзен сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (алдын ала болжам)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
2
Қазақстанның бассейндеріндегі
1 наурыздағы деректер бойынша су қорының жиналуы және су тасуы және суару кезеңінде күтілетін өзен сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет
(негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
3
Ашу мерзімінің болжамы (Ертіс, Сырдария)
Жылына бір рет (қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның филиалдары
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
4
Жүзбе мұздың пайда болуының және мұзқұрсаудың анықталуының болжамы (Ертіс, Сырдария, Іле)
Жылына бір рет (қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның филиалдары
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
5
Түркістан, Жамбыл, Алматы және Шығыс Қазақстан облыстарының таулы өзендерінің бассейндеріндегі 1 сәуірдегі деректер бойынша ылғал қорының жиналуы туралы консультациялық анықтама және суару кезеңіндегі сулылыққа болжам
Жылына бір рет
(1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның филиалдары
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
6
Қазақстан Республикасы бойынша күн сайынғы гидрологиялық бюллетені
Күн сайын (демалыс және мерекелік күндерін қоспағанда)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның филиалдары
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
7
Сырдария өзенінде мұзқұрсау кезеңіндегі су-мұз жағдайы туралы анықтама
1 желтоқсаннан бастап тұрған мұздың бұзылу күніне дейін күн сайын (демалыс және мерекелік күндерін қоспағанда)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның филиалдары
уәкілетті органның ведомствосы және оның бассейндік инспекциялар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
Ақмола облысы
8
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Ақмола филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
9
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
10
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Ақтөбе облысы
11
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің Ақтөбе филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясының Ақтөбе учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
12
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
13
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Алматы және Жетісу облыстары
14
Өзендер мен су қоймаларындағы су балансы:
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Алматы филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы
Балқаш көлі бойынша
Жылына бір рет
Қапшағай су қоймасы бойынша
Айына бір рет
15

Прогноз притока воды в Капшагайское водохранилище ежемесячно и на 2 – 4 кварталы
Ежемесячно, один раз в год по данным на 1 марта и 1 апреля
16
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно
ведомство уполномоченного органа и Балкаш–Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
17
Справка консультация об ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 марта
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта)
18
Справка консультация о ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 апреля
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
Атырауская область
19
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
Атырауский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Жайык–Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
20
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
21
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Западно–Казахстанская область
22
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
Западно–Казахстанский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Западно–Казахстанский участок Жайык–Каспийской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
23
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
24
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Жамбылская область
25
Справка консультация об ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 марта
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта)
Жамбылский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
26
Справка консультация о ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 апреля
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
27
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно
Области Карагандинская и Ұлытау
28
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
Карагандинский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
29
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
30
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Костанайская область
31
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется
Костанайский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
32
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
33
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно период половодья
Кызылординская область
34
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно
Кызылординский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов
в период с 1 декабря по 1 апреля
центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Мангистауская область
35
Гидрологические данные об уровнях Касспийского моря
Ежемесячно
Мангистауский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Мангистауский участок Жайык–Каспийской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Туркестанская область
36
Справка консультация об ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 марта
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта)
Туркестанский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Туркестанский участок Арало-Сырдарьинской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальные подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
37
Справка консультация о ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 апреля
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
38
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно
Павлодарская область
39
Справка консультация об ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 марта
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта)
Павлодарский филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Павлодарский участок Ертисской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
40
Справка консультация о ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 апреля
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
41
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно в период половодья
Северо-Казахстанская область
42
Справка консультация об ожидаемой водности рек
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется
Северо-Казахстанкий филиал Национальной гидрометеорологической службы
ведомство уполномоченного органа и Северо-Казахстанский участок Есильской бассейновой инспекции по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
43
Прогноз максимальных уровней воды по рекам
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта, по мере необходимости прогноз уточняется)
44
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно период половодья
Области Абай и Восточно–Казахстанская
45
Прогноз притока воды в Бухтарминское водохранилище на месяцы и соответствующие кварталы
Ежемесячно, один раз квартал
Национальная гидрометеорологическая служба и его Восточно–Казахстанский филиал
ведомство уполномоченного органа и Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов, центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
46
Прогноз притока воды в Шульбинском водохранилище на месяцы и соответствующие кварталы
Ежемесячно, один раз квартал
47
Прогноз суммарного стока рек Оба и Ульби
Ежедневно в период проведения природоохранных попусков
48
Фактические данные по притоку воды в Бухтарминское и Шульбинское водохранилище в период природоохранных попусков
Ежедневно в период проведения природоохранных попусков
49
Справка консультация об ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 марта
Один раз в год (основной прогноз по данным на 1 марта)
50
Справка-консультация о ожидаемой водности рек на вегетационный период по данным на 1 апреля
Один раз в год (основной прогноз на вегетацию по данным на 1 апреля, по мере необходимости прогноз уточняется)
51
Гидрологические данные (расход, уровень, температура воды, ледовые явления) рек
Ежедневно
ведомство уполномоченного органа и Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов
Ежедневно период половодья
центр управления в кризисных ситуациях и территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Приложение 4
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Перечень
оперативной гидрологической информации, предоставляемой национальной гидрометеорологической службой в ведомство уполномоченного органа и его региональным органам, центру управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Ежедневный гидрологический бюллетень:
№ п/п
Наименование гидропостов
Вид информации

Ай сайынғы және 2 және 4-тоқсандардағы Қапшағай су қоймасына ағып келген судың болжамы
Ай сайын, 1 наурыздағы және 1 сәуірдегі деректер бойынша жылына бір рет
16
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Күн сайын
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
17
1 наурыздағы деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам)
18
1 сәуірдегі деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Атырау облысы
19
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Атырау филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
20
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
21
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Батыс Қазақстан облысы
22
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің Батыс Қазақстан филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясының Батыс Қазақстан учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
23
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
24
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Жамбыл облысы
25
1 наурыздағы деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам)
Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтің Жамбыл филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшес
26
1 сәуірдегі деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
27
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Күн сайын
Қарағанды және Ұлытау облыстары
28
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Қарағанды филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
29
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
30
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Қостанай облысы
31
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Қостанай филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
32
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
33
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Қызылорда облысы
34
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Күн сайын
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Қызылорда филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы
1 желтоқсаннан 1 сәуір кезеңінде
дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
Маңғыстау облысы
35
Каспий теңізінің деңгейі туралы гидрологиялық деректер
Ай сайын
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Маңғыстау филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясының Маңғыстау учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
Түркістан облысы
36
1 наурыздағы деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Түркістан филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясының Түркістан учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
37
1 сәуірдегі деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
38
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Күн сайын
Павлодар облысы
39
1 наурыздағы деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Павлодар филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясының Павлодар учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
40
1 сәуірдегі деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
41
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Солтүстік Қазақстан облысы
42
Өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметтің Солтүстік Қазақстан филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясының Солтүстік Қазақстан учаскесі, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
43
Өзендер бойынша барынша жоғарғы су деңгейінің болжамы
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
44
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Су тасуы кезеңінде күн сайын
Абай және Шығыс Қазақстан облыстары
45
Бұқтырма су қоймасына ағып келген судың айлардағы және тиісті тоқсандағы болжамы
Ай сайын, тоқсанына бір рет
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі және оның Шығыс Қазақстан филиалы
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы, дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
46
Шүлбі су қоймасына ағып келген судың айлардағы және тиісті тоқсандағы болжамы
Ай сайын, тоқсанына бір рет
47
Оба және Үлбі өзендерінің жалпы ағынының болжамы
Табиғатты қорғау су тастаулар жүргізу кезеңінде күн сайын
48
Табиғатқорғау су тастаулар жүргізу кезеңіндегі Бұқтырма және Шүлбі су қоймаларына ағып келген судың нақты деректері
Табиғатты қорғау су тастаулар жүргізу кезеңінде күн сайын
49
1 наурыздағы деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 наурызға берілген деректер бойынша негізгі болжам)
50
1 сәуірдегі деректер бойынша суару кезеңіндегі өзендердің күтілетін сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (1 сәуірге берілген деректер бойынша негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
51
Өзендердің гидрологиялық деректері (су шығысы, деңгейі, температурасы, мұз құбылысы)
Күн сайын
уәкілетті органның ведомствосы және Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы
Су тасуы кезеңінде күн сайын
дағдарыс жағдайларында басқару орталығы және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет уәкілетті органның ведомствосына және оның өңірлік органдарына, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынатын жедел гидрологиялық ақпараттың тізбесі
Күнделікті гидрологиялық бюллетень:
№ п/п
Гидробекеттер атауы
Ақпарат түрі

2) состояние наполнения водохранилищ
44
Андижанское*
объем воды
45
Бадамское
объем воды
46
Бартогайское
объем воды
47
Бугуньское
объем воды
48
Бухтарминское
объем воды
49
Ириклинское*
объем воды
50
Кировское*
объем воды
51
Куртинское
объем воды
52
Кайраккумское*
объем воды
53
Капшагайское
объем воды
54
Ортотокойское*
объем воды
55
Сергеевское
объем воды
56
Ташуткульское
объем воды
57
Токтогульское*
объем воды
58
Чарвакское*
объем воды
59
Шардаринское
объем воды
60
Шульбинское
объем воды
Примечание:* – сведения, предоставляемые национальной гидрометеорологической службой сопредельных государств.
Приложение 5
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Перечень
оперативной гидрологической информации, представляемой региональными органами ведомства уполномоченного органа в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, национальную гидрометеорологическую службу, центр управления в кризисных ситуациях и территориальным подразделениям уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
№ п/п
Название водохранилища
Вид информации
Периодичность
1
2
3
4
Акмолинская область
1
Астанинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду;
ежедневно в период половодья (паводка).
сведения о притоках и сбросах водохранилища
Ежедневно
2
Астанинский контррегулятор
сведения об уровнях и объемах контррегулятора
ежедневно в период половодья (паводка)
сведения о притоках и сбросах водохранилища контррегулятора
ежедневно в период половодья (паводка)
3
Селетинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища ежедневно
в период половодья
4
Шаглинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища ежедневно
в период половодья
Актюбинская область
5
Актюбинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
6
Каргалинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
Алматинская область
7
Бартогайское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
8
Куртинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
9
Капшагайское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
Жамбылская область
10
Ташуткульское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
11
Терс–Ащибулакское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
Область Ұлытау
12
Жездинское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
13
Кенгирское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
Карагандинская область
14
Самаркандское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
15
Топарское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
Костанайская область
16
Верхне–Тобольское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
17
Желкуарское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
18
Каратомарское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
ежедневно в период половодья
Туркестанская область
19
Бадамское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
20
Бугуньское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
Северо–Казахстанская
21
Сергеевское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду;
ежедневно в период половодья (паводка).
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
22
Петрапавловское
сведения об уровнях и объемах водохранилища
в течение года или 1 раз в декаду;
ежедневно в период половодья (паводка).
сведения о притоках и сбросах водохранилища
ежедневно
Примечание:

2) су қоймаларын толтыру жағдайы
44
Андижан*
су көлемі
45
Бадам
су көлемі
46
Бартоғай
су көлемі
47
Бөген
су көлемі
48
Бұқтырма
су көлемі
49
Іріклі*
су көлемі
50
Киров*
су көлемі
51
Құрты
су көлемі
52
Қайраққұм*
су көлемі
53
Қапшағай
су көлемі
54
Ортотоқой*
су көлемі
55
Сергеев
су көлемі
56
Тасөткел
су көлемі
57
Токтоғұл*
су көлемі
58
Чарвакское*
су көлемі
59
Шардара
су көлемі
60
Шүлбі
су көлемі
*- шектес мемлекеттердің ұлттық гидрометеорологиялық қызметі ұсынатын мәліметтер
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Уәкілетті орган ведомствосының өңірлік органдары халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға, ұлттық гидрометеорологиялық қызметке, дағдарыс жағдайларында басқару орталығына және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынатын жедел гидрологиялық ақпараттың тізбесі
№ р/с
Су қоймасының атауы
Ақпарат түрі
Кезеңділігі
1
2
3
4
Ақмола облысы
1
Астана
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет;
су тасуы кезеңінде күн сайын (су тасқыны).
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
2
Астана су реттегіші
су реттегішінің деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын (су тасқыны)
су реттегішінің ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын (су тасқыны)
3
Сілеті
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде
4
Шағылы
су қойманың деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде
Ақтөбе облысы
5
Ақтөбе
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
6
Қарғалы
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
Алматы облысы
7
Бартоғай
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
8
Күрті
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте
1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
9
Қапшағай
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте
1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
Жамбыл облысы
10
Тасөткел
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
11
Теріс-Ащыбұлақ
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
Ұлытау облысы
12
Жезді
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
13
Кеңгір
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
Қарағанды облысы
14
Самарқанд
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте
1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
15
Топар
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
Қостанай облысы
16
Жоғарғы Тобыл
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
17
Желқуар
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
18
Қаратомар
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
су тасуы кезеңінде күн сайын
Түркістан облысы
19
Бадам
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте
1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
20
Бөген
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
Солтүстік Қазақстан облысы
21
Сергеев
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет;
су тасуы кезеңінде күн сайын (су тасқыны).
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын
22
Петропавл
су қоймасының деңгейі және көлемі туралы мәліметтер
жыл бойы немесе он күндікте 1 рет;
су тасуы кезеңінде күн сайын (су тасқыны).
су қоймасына ағып келген және ағызылған су туралы мәліметтер
күн сайын

1. Ежедневные сведения о водозаборах на реке Сырдарья – в вегетационный период;
2. Декадные величины водозабора в Арысский канал – в течение года.
Приложение 6
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Форма
Государственный водный кадастр
Содержание
Предисловие
Принятые сокращения и обозначения
Понятийный аппарат
Краткий обзор состояния водных ресурсов казахстана и их использования
Ресурсы речного стока и подземных вод по водохозяйственным бассейнам и республике в целом
Таблица 1. Ресурсы речного стока по водохозяйственным бассейнам
Таблица 1а. Каталог ледников
Таблица 2. Распределение запасов месторождений подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
Таблица 2а Распределение запасов месторождений подземных, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по административным областям Республики Казахстан
Таблица 2б Распределение запасов месторождений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
Таблица 2в Распределение запасов месторождений и проявлений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по административным областям Республики Казахстан
Таблица 3. Водные ресурсы рек по основным речным бассейнам и их участкам
Таблица 4. Забор и использование водных ресурсов по водохозяйственным бассейнам
Таблица 4а. Забор и использование водных ресурсов по административным областям
Таблица 4б. Основные показатели забора, использования и сброса воды по Республике Казахстан
Таблица 4в. Объемы воды, забранной на регулярное орошение по областям
Таблица 4г. Площади и объемы воды, использованной на лиманное орошение, обводнение пастбищ, залив сенокосов по областям
Таблица 4д. Сбросы сточных, шахтно-рудничных и коллекторно-дренажных вод
Таблица 5. Запасы и уровни воды морей и крупных озер
Таблица 6. Использование воды в крупных водохранилищах
Таблица 7. Перечень водных объектов Республики Казахстан, на которых проводятся наблюдения качества поверхностных вод
Таблица 8. Класс качества поверхностных вод по "Единая система классификации качества воды в водных объектах
Таблица 9. Информация о загрязняющих веществах донных отложений
Таблица 1
Ресурсы речного стока по водохозяйственным бассейнам, кубических километров в год
Водохозяйственный бассейн
Многолетние характеристики водных ресурсов
Годовые водные ресурсы
за 20____год
среднее
при вероятности превышения
5%
95%
значение
вероятность превышения, %
Арало-Сырдарьинский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Балкаш-Алакольский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Ертисский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Жайык-Каспийский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Есильский
местные ресурсы
отток в сопредельные государства*
Нура-Сарысуйский
местные ресурсы
Шу-Таласский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
Тобол-Торгайский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Республика Казахстан
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Примечание: % - процент.
Таблица 1а
Каталог ледников
№ ледника, год
название ледника
широта центра ледника
Долгота центра ледника
название реки, вытекающей из ледника
морфологический тип
общая экспозиция
Длина, километр
Площадь, километр квадрат
открытой части
морены
открытой части
морены
всего ледника
боковой
конечной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Высота, метр
Объем, кубических метров
примечание
низшей точки
высшей точки ледника
фирновой линии
открытой части
погребенного льда
открытой части
морены
14
15
16
17
18
19
20
Примечание: данные представляется уполномоченным органом в сфере образования, науки.
Таблица 2
Распределение запасов месторождений подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
№ п.п
водохозяйственный бассейн
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Арало-Сырдарьинский бассейн
2
Балкаш-Алакольский бассейн
3
Ертисский бассейн
4
Есильский бассейн
5
Жайык-Каспийский бассейн
6
Нура-Сарысуйский бассейн
7
Тобыл-Торгайский бассейн
8
Шу-Таласский бассейн
Итого по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются уполномоченным органом по изучению недр.
Таблица 2а
Распределение запасов месторождений подземных, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по административным областям Республики Казахстан
№№ пп
наименование области
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Акмолинская
3
Актюбинская
4
Алматинская
5
Атырауская
6
Восточно-Казахстанская
7
Жамбылская
8
Жетісу
9
Западно-Казахстанская
10
Карагандинская
11
Костанайская
12
Кызылординская
13
Мангыстауская
14
Павлодарская
15
Северо-Казахстанская
16
Туркестанская
17
Ұлытау
Итого по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом по изучению недр.
Таблица 2б
Распределение запасов месторождений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
№ п.п
водохозяйственный бассейн
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Арало-Сырдарьинский бассейн
2
Балкаш-Алакольский бассейн
3
Ертисский бассейн
4
Есильский бассейн
5
Жайык-Каспийский бассейн
6
Нура-Сарысуйский бассейн
7
Тобыл-Торгайский бассейн
8
Шу-Таласский бассейн
Итого по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом по изучению недр.
Таблица 2в
Распределение запасов месторождений и проявлений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по административным областям Республики Казахстан
№№ пп
наименование области
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Акмолинская
3
Актюбинская
4
Алматинская
5
Атырауская
6
Восточно-Казахстанская
7
Жамбылская
8
Жетісу
9
Западно-Казахстанская
10
Карагандинская
11
Костанайская
12
Кызылординская
13
Мангыстауская
14
Павлодарская
15
Северо-Казахстанская
16
Туркестанская
17
Ұлытау
Итого по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом по изучению недр.
Таблица 3
Водные ресурсы рек по основным речным бассейнам и их участкам, метры кубические в секунду
участок бассейна реки, ограниченный нижним створом
многолетние характеристики стока
наблюденный сток
за соответствующий год
естественный сток
за соответствующий год
средний
при вероятности превышения
значение
вероятность превышения, %
значение
вероятность превышения, %
5 %
95 %
Бассейн Аральского моря
Бассейн озера Балкаш и Алаколь
Бассейн реки Ертис
Бассейн Каспийского моря
Бассейн реки Есиль
Бассейн рек Нура и Сарысу
Бассейн рек Шу и Талас
Бассейн рек Тобол и Торгай
Примечание: % - процент.
Таблица 4
Забор и использование водных ресурсов по водохозяйственным бассейнам, кубических километров
водохозяйственный бассейн
количество водопользователей
объем забранной воды
повторное использование
передано после использования
всего
поверхностной
подземной
морской
коллекторно-дренажной
сточной
оборотное водоснабжение
повторное водоснабжение
всего
в том числе шахтно-рудничное
Арало-Сырдарьинский
Балхаш-Алакольский
Ертисский
Есильский
Жаик-Каспийский
Нура-Сарысуский
Тобол-Торгайский
Шу-Таласский
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 4а
Забор и использование водных ресурсов по административным областям, километры кубические в год
наименование области
коли-чество водопользователей
объем забранной воды
потери при транспор-тировке
оборотное водоснабжение
повторное водоснабжение
передано после использования
всего
морской
поверх-ностной
всего подземной
в том числе шахтно-рудничное
коллекторно-дре-нажной
сточной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 4б
Основные показатели забора, использования и сброса воды по Республике Казахстан, километры кубические в год
вид использования
забор воды для использования
использовано
водоотведение
всего
поверхностной
подземной
шахтно-рудничных
морской
всего
поверхностной
подземной шахтно-рудничных
коллекторно-дренажной
сточной
всего
в том числе в водные
объекты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1.Хозяйственно питьевые
а) Полив зеленых насаждений

1. Сырдария өзеніндегі су алу туралы күн сайынғы мәліметтері – суару кезеңінде;
2. Арыс каналына су алудың онкүндік шамасы – жыл бойы.
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік су кадастры
Мазмұны
Алғысөз
Қабылданған қысқартулар мен белгілер
Ұғымдық аппаратҚазақстанның су ресурстарының жай-күйіне және оларды пайдалануға қысқаша шолу
Су шаруашылығы бассейндері және тұтастай республика бойынша өзен ағысы мен жер асты суларының ресурстары
1-кесте. Су шаруашылығы бассейндері бойынша өзен ағынының ресурстары
1а-кесте. Мұздықтар каталогы
2-кесте. Қазақстан Республикасының ауыз су және техникалық суларға арналған пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда, су шаруашылығы бассейндері бойынша бекітілген жер асты сулары кен орындарының қорларын бөлу
2а-кесте. Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша ауыз су және техникалық су үшін пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты кен орындарының қорларын бөлу
2б-кесте. Қазақстан Республикасының Су шаруашылығы бассейндері бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген минералдық жерасты сулары кен орындарының қорларын бөлу
2в-кесте. Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты минералды суларының кен орындары мен көрініс-белгілерінің қорларын бөлу
3-кесте. Негізгі өзен бассейндері және олардың учаскелері бойынша өзендердің су ресурстары
4-кесте. Су шаруашылығы бассейндері бойынша су ресурстарын алу және пайдалану Әкімшілік облыстар бойынша су ресурстарын алу және пайдалану Қазақстан Республикасы бойынша су алудың, пайдаланудың және ағызудың негізгі көрсеткіштері
4а-кесте. Әкімшілік облыстар бойынша су ресурстарын алу және пайдалану
4б-кесте. Қазақстан Республикасы бойынша су алудың, пайдаланудың және бұрудың негізгі көрсеткіштері
4в-кесте, облыстар бойынша тұрақты суаруға алынған су көлемі
4г-кесте Көлтабандап суаруға, жайылымдарды суландыруға, облыстар бойынша шабындық суаруға пайдаланылған судың көлемі мен көлемі
4д-кесте, шақтылық-кеніштік және коллекторлық-дренаждық сулардың төгінділері
5-кесте. Теңіздер мен ірі көлдердің қорлары мен су деңгейі
6-кесте. Ірі су қоймаларында суды пайдалану
7-кесте. Жер үсті суларының сапасына бақылау жүргізілетін Қазақстан Республикасы су объектілерінің тізбесі
8-кесте. "Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі" бойынша жер үсті суларының сапа сыныбы
9-кесте. Түптік шөгінділердің ластаушы заттары туралы ақпарат
1-кесте
Су шаруашылығы бассейндері бойынша өзен ағынының ресурстары
Су шаруашылығы бассейні
Су ресурстарының көпжылдық сипаттамалары
20____жылға жылдық су ресурстары
орта
асып кету ықтималдығы кезінде
5%
95%
мәні
өсу ықтималдығы, %
Арал-Сырдария
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Балқаш-Алакөл
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Ертіс
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Жайық-Каспий
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Есіл
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Нұра-Сарысу
жергілікті ресурстар
Шу-Талас
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Тобыл-Торғай
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Қазақстан Республикасы
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
1а-кесте
Мұздықтар каталогы
мұздықтың №, жыл
мұздықтың аты
мұздық орталығының кеңдігі
мұздық орталығының бойлығы
мұздықтан ағатын өзеннің атауы
морфологиялық тип
жалпы экспозиция
ұзындығы, километр
Ауданы, шаршы метр
ашық бөлігі
мореналар
ашық бөлігі
морендер
барлығы мұздықтар
бүйірлі
түпкілікті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Биіктігі, метр
Көлемі, текше метр
ескерту
төменгі нүкте
мұздықтың ең биік нүктесі
фирналық желісі
ашық бөлігі
көмілген мұз
открытой части
мореналар
14
15
16
17
18
19
20
Ескертпе: деректерді білім, ғылым саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
2-кесте
Қазақстан Республикасының ауыз су және техникалық суларға арналған пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда, су шаруашылығы бассейндері бойынша бекітілген жер асты сулары кен орындарының қорларын бөлу
№ р/с
Су шаруашылығы бассейні
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Арал-Сырдария бассейні
2
Балқаш-Алакөл бассейні
3
Ертіс бассейні
4
Есіл бассейні
5
Жайық-Каспий бассейні
6
Нұра-Сарысу бассейні
7
Тобыл-Торғай бассейні
8
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе - деректерді жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұсынады.
Таблица 2а
Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша ауыз су және техникалық су үшін пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты кен орындары қорларын бөлу
№№ пп
Облыстың атауы
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Ақмола
3
Ақтөбе
4
Алматы
5
Атырау
6
Шығыс Қазақстан
7
Жамбыл
8
Жетісу
9
Батыс Қазақстан
10
Қарағанды
11
Қостанай
12
Қызылорда
13
Маңғыстау
14
Павлодар
15
Солтүстік Қазақстан
16
Түркістан
17
Ұлытау
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе - кестені жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұсынады.
2б-кесте
Қазақстан Республикасының су шаруашылығы бассейндері бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген минералдық жерасты сулары кен орындарының қорларын бөлу
№ р/с
Су шаруашылығы бассейні
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Арал-Сырдария бассейні
2
Балқаш-Алакөл бассейні
3
Ертіс бассейні
4
Есіл бассейні
5
Жайық-Каспий бассейні
6
Нұра-Сарысу бассейні
7
Тобыл-Торғай бассейні
8
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе - кестені жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұсынады.
2в-кесте
Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты минералды суларының кен орындары мен көрініс-белгілерінің қорларын бөлу
№№ р/с
Облыстың атауы
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Абай
2
Ақмола
3
Ақтөбе
4
Алматы
5
Атырау
6
Шығыс Қазақстан
7
Жамбыл
8
Жетісу
9
Батыс Қазақстан
10
Қарағанды
11
Қостанай
12
Қызылорда
13
Маңғыстау
14
Павлодар
15
Солтүстік Қазақстан
16
Түркістан
17
Ұлытау
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе - кестені жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган ұсынады.
3-кесте
Негізгі өзен бассейндері және олардың учаскелері бойынша өзендердің су ресурстары, секундына текше метр
төменгі тұстамамен шектелген өзен бассейнінің учаскесі
ағынның көпжылдық сипаттамалары
тиісті жылға байқалған ағын
тиісті жылдағы табиғи ағын
орташа
асып кету ықтималдығы кезінде
мәні
асып кету ықтималдығы, %
мәні
асып кету ықтималдығы, %
5 %
95 %
Арал теңізі бассейні
Балқаш және Алакөл көлдерінің бассейні
Ертіс өзені бассейні
Каспий теңізі бассейні
Есіл өзені бассейні
Нұра және Сарысу өзендерінің бассейні
Шу және Талас өзендерінің бассейні
Тобыл және Торғай өзендерінің бассейні
4-кесте
Су шаруашылығы бассейндері бойынша су ресурстарын алу және пайдалану, текше километр
Су шаруашылығы бассейні
су пайдаланушылар саны
алынған судың көлемі
қайталап пайдалану
пайдаланғаннан кейін берілді
барлығы
жер үсті
жер асты
теңізді
коллекторлық-дренаждық
ағынды
кері сумен жабдықтау
қайталап сумен жабдықтау
барлығы
оның ішінде шахталы-кенді
Арал-Сырдария бассейні
Балқаш-Алакөл бассейні
Ертіс бассейні
Есіл бассейні
Жайық-Каспий бассейні
Нұра-Сарысу бассейні
Тобыл-Торғай бассейні
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе - кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
4а-кесте
Әкімшілік облыстар бойынша су ресурстарын алу және пайдалану, текше километр
Облыс атауы
су пайдаланушылар саны
алынған су көлемі
тасымалдау кезінде ысырап
қайталап пайдалану
пайдаланғаннан кейін берілді
қайталап пайдалану
барлығы
теңізді
жер үсті
барлығы жер асты
оның ішінде шахталы-кенді
коллекторлық-дренаждық
ағынды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қараганды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы Қазақстан Республикасы бойынша
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
4б-кесте
Қазақстан Республикасы бойынша су алудың, пайдаланудың және ағызудың негізгі көрсеткіштері, жылына текше километр
Пайдалану түрі
Пайдалану үшін су алу
пайдаланылды
барлығы
жер үсті
жер асты
шахталық-кендік
теңізді
барлығы
жер үсті
жер асты шахталық-кендік
коллекторлық-дренаждық
ағынды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.Шаруашылық-ауыз су
а) жасыл екпелерді суару

2. Производственные
3. Сельское хозяйство, всего
в том числе:
а) Сельхозводоснабжение
б) Регулярное орошение
в) Лиманное орошение
г) Обводнение пастбищ
д) Залив сенокосов
4. Промывка каналов
5. Поддержание заданных горизонтов
6. Прудово-рыбное хозяйство
7. Наполнение наливных водохранилищ
8. Поддержание пластового давления
9. Прочие нужды
10. Сброс шахтно-рудничных вод без использования
11. Передано без использования
12. Передано другому бассейну
13. Передано другому государству
14. Сброс канализационных, дренажных вод
Итого:
Продолжение таблицы
безвозвратное водопотребление
безвозвратное
потребление
в том числе потери при транспортировке
14
15
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 4в
Объемы воды, забранной на регулярное орошение по областям, километры кубические в год
наименование области
площадь,
гектар
объем забранной воды
всего
по источникам
поверхностной
подземной
коллекторно-дренажной
сточной
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 4г
Площади и объемы воды, использованной на лиманное орошение, обводнение пастбищ, залив сенокосов по областям, километры кубические в год
наименование области
Лиманное орошение
Обводнение пастбищ
Залив сенокосов
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 4д
Сбросы сточных, шахтно-рудничных и коллекторно-дренажных вод, километры кубические в год
наименование области
в природные поверхностные водные объекты
в рельеф местности
в накопители, поля
фильтрации
всего сброшено
всего
загрязненных
нормативно чистых без очистки
нормативно очищенных
без очистки
недостаточно очищенных
1
2
3
4
5
6
7
8
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 5
Запасы и уровни воды морей и крупных озер
наименование
среднемноголетний
запасы воды, кубических километров
уровень воды, метр
объем, кубических километров
уровень, метр
на 1 января прошедшего года
на 1 января текущего года
годовое
изменение
на 1 января прошедшего года
на 1 января текущего года
годовое
изменение
Примечание:
данные по Каспийскому морю и озерам представляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
данные по Северному Аральскому морю и водохранилищам представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 6
Использование воды в крупных водохранилищах, кубических километров
наименование
водохранилищ
наименование области
Река или
местность
образования водохранилища
Проектный
объем
водохранилища
Объем на
начало
года прошедшего года
Приток с
начала
года
Расходная часть, км3
Наполнение (+),
сработка
(-)
Объем
на
на начало текущего года
всего
водозабор из
водохранилища
попуски
в низовье
потери на фильтрацию и
испарение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4
5
6
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
Таблица 7
Перечень водных объектов Республики Казахстан, на которых проводятся наблюдения качества поверхностных вод
Река
Озеро
Водохранилище
Канал
Море
п/п
1
Кара Ертис
озеро Копа
водохранилище Сергеевское
Канал Нура-Есиль
Каспийское
2
Ертис
Зеренды
водохранилище Вячеславское
Кошимский Канал
3
Ертис
Бурабай
водохранилище Кенгир
Канал. К.Сатпаева
2
Буктырма
Улькен Шабакты
водохранилище Самаркандское
3
Брекса
Щучье
водохранилище Шардара
4
Тихая
Киши Шабакты
водохранилище Аманкельды
5
6
93
Таблица 8
Класс качества поверхностных вод по системе "Единая система классификации качества воды в водных объектах"
п/п
Наименование водного объекта (в разрезе административных областей.)
Класс качества воды
Наименование физико-химического вещества
единица.измерений
Содержание физико-химического вещества
1 полугодие
20__ года
1 полугодие
20__ года
1
река Кара Ертис (Восточно-Казахстанская область)
1 класс*
1 класс*
мг/дм3
2
река Ертис (Восточно-Казахстанская область)
4 класс
4 класс
мг/дм3
3
река Уй
(Костанайская область)
4 класс
4 класс
мг/дм3
мг/дм3
4
5

2. Өндірістік
3. Ауыл шаруашылығы, барлығы
Оның ішінде:
а) ауыл шаруашылығы сумен жабдықтау
б) тұрақты суару
в) көлтабандап суару
г) жайылымдарды суландыру
д) шалғындарға су құю
4. Каналдарды шаю
5. Берілген көкжиектерді қолдау
6. Тоғанды-балық шаруашылығы
7. Құймалы су қоймаларын толтыру
8. Қойнауқаттық қысымды ұстап тұру
9. Басқа да қажетіліктер
10. Шахта-кеніш суларын пайдаланбай ағызу
11. Пайдаланусыз берілген
12. Басқа бассейнге берілген
13. Басқа мемлекетке берілген
14. Канализациялық, дренаждық суларын ағызу
Барлығы:
Кестенің жалғасы
су бұру
қайтарымсыз су тұтыну
барлығы
Оның ішінде су объектілері
қайтарымсыз тұтыну
Оның ішінде тасымалдау кезінде ысырап
12
13
14
15
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
4в-кесте
Облыстар бойынша тұрақты суаруға алынған судың көлемі, жылына текше километр
Облыс атауы
алаң,
гектар
Алынған су көлемі
барлығы
су көздері бойынша
жер үсті
жер асты
коллекторлық-дренаждық
ағынды
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
4г-кесте
Жайылма суаруға, жайылымдарды суландыруға, облыстар бойынша шабындықтар төгуге пайдаланылған судың көлемі мен көлемі, жылына текше километр
Облыс атауы
Көлтабандап суару
Жайылымдарды суландыру
Шалғындарға су құю
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
4д-кесте
Сарқынды, шахта-кеніш және коллекторлық-дренаждық сулардың төгінділері, жылына текше километр
Облыс атауы
табиғи жер үсті су объектілеріне
жергілікті рельефке
жинақтауыштарға, сүзу өрістеріне
барлығы қалпына келтірілді
барлығы
ластанған
тазалаусыз нормативтік таза
нормативтік тазаланған
тазалаусыз
жеткілікті тазаланбаған
1
2
3
4
5
6
7
8
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
5-кесте
Теңіздер мен ірі көлдердің қорлары мен су деңгейі
атауы
Орташа көп жылғы
Су қоры, текше километр
Су деңгейі, метр
көлемі, текше километр
деңгейі, метр
өткен жылдың 1 қаңтарына
ағымдағы жылдың 1 қаңтарына
жылдық өзгеріс
өткен жылдың 1 қаңтарына
ағымдағы жылдың 1 қаңтарына
жылдық өзгеріс
Ескертпе:
- Каспий теңізі мен көлдер бойынша деректерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
- Солтүстік Арал теңізі және су қоймалары бойынша деректерді су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
6-кесте
Ірі су қоймаларында суды пайдалану, текше километр
Су қоймаларының атауы
Облыс атауы
Өзен немесе су қоймасы пайда болған жер
Су қоймасының жобалық көлемі
Өткен жылдың басындағы көлем
Жыл басынан бері ағын
Шығыс бөлігі, км3
толтыру (+),
тайыздану
(-)
Ағымдағы жылдың басындағы көлем
барлығы
су қоймасынан су алу
төменгі ағысында өту
сүзу және булану шығындары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4
5
6
Ескертпе-кестені су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
7-кесте
Жер үсті суларының сапасына бақылау жүргізілетін Қазақстан Республикасы су объектілерінің тізбесі
Өзендер
Көлдер
Су қоймалары
Канал
Теңіз
р/с
1
Қара Ертіс
Қопа көлі
Сергеев су қоймасы
Нұра-Есіл каналы
Каспий
Ертіс
Зеренді
Вячеслав су қоймасы
Көшім каналы
Ертіс
Бурабай
Кеңгір су қоймасы
Қ.Сәтпаев
2
Бұқтырма
Үлкен Шабақты
Самарқан су қоймасы
3
Брекса
Щучье көлі
Шардара су қоймасы
4
Тихая
Кіші Шабақты көлі
Аманкелді су қоймасы
5
6
93
8-кесте
"Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі" бойынша жер үсті суларының сапа класы
№ р/с
Су объектісінің атауы (әкімшілік облыс бөліндісінде)
Су сапасының класы
Физика-химиялық заттың атауы
Өлшем бірл.
Физикалық-химиялық заттың құрамы
20___ жылғы 1 жарты жылдық
20___ жылғы 1 жарты жылдық
1
Қара Ертіс өзені (Шығыс Қазақстан облысы)
1 класс*
1 класс*
мг/дм3
2
Ертіс өзені (Шығыс Қазақстан облысы)
4 класс
4 класс
мг/дм3
3
Үй өзені (Қостанай облысы)
4 класс
4 класс
мг/дм3
мг/дм3
4
5

143
Примечание:
*- 1 класс вода "наилучшего качества"
** - 5 класс вода "наихудшего качества"
*** - вещества для данного класса не нормируется
Таблица 9
Информация о загрязняющих веществах донных отложений
п/п
Наименование водного объекта (в разрезе в разрезе административных областей )
Наименование показателя
Концентрация
единица измерений
1 полугодие
20__ года
1 полугодие
20__ года
1
мг/дм3
2
мг/дм3
3
мг/дм3
4
5
100
Приложение 7
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Форма
Паспорт поверхностного водного объекта
№ ______
Водный объект: _______________
Примечание: * - в случае наличия площадного объекта, требующего детализации (небольшие озера, водохранилища) тогда требуется космические снимки высокого разрешения, если линейные объекты (реки, каналы), особенно крупные, с большой протяженностью необходимы космические снимки среднего разрешения.
Дата составления паспорта: " _ " ____ 20___год
Список согласующих сторон.
1. Общие сведения по водному объекту
2. Вид и полное наименование водного объекта:
Наименование водного объекта
Тип водного объекта в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан (море, река, приравненные к ним каналы, озеро, ледник и другие поверхностные и подземные водные объекты.)
Код водного объекта
Принадлежность к гидрографической единице
3. Сведения по водному объекту
Гидрометрия/гидрология
Морфометрия
Гидрохимия
Гидробиология
Примечание
4. Место расположения водного объекта:
А. В водохозяйственном делении Республики Казахстан
Водохозяйственный бассейн
Водохозяйственный район
Водохозяйственный участок
Б. В административном делении Республики Казахстан
Область (области)
Район (районы)
В. Географические координаты водного объекта
Для водотоков: координаты истока и устья
Для водоемов: координаты центральной части водоема (в точке пересечения наибольшей длины и ширины озера, пруда, координаты подпорного сооружения водохранилища в районе водосбросного сооружения)
Г. Карта-схема местоположения водного объекта в водохозяйственном бассейне
Д. Карта водного объекта
Е. Космический снимок водного объекта

143
* - 1 класс су "ең жақсы сапа"
** - 5 класс су "ең нашар сапа"
*** - осы класс үшін заттар нормаланбайды.
9-кесте
Түптік шөгінділердің ластаушы заттары туралы ақпарат
р/с
Су объектісінің атауы (әкімшілік облыс бөліністе)
Көрсеткіш атауы
Концентрация
Өлшем бірл.
20__ жылғы
1 жарты жылдық
20__ жылғы
1 жарты жылдық
1
мг/дм3
2
мг/дм3
3
мг/дм3
4
5
100
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жер үсті су объектісінің паспорты № ______ Су объектісі: _______________
Ескертпе: * - нақтылауды талап ететін алаңдық объект (шағын көлдер, су қоймалары) болған жағдайда, егер желілік объектілер (өзендер, арналар), әсіресе үлкен ұзындығы бар ірі объектілер орташа ажыратымдылықтағы ғарыштық суреттер қажет болса, жоғары ажыратымдылықтағы ғарыштық суреттер талап етіледі.
Паспорттың жасалған күні: 20___жылғы " _ " ______
Келісуші тараптар тізімі.
1. Су объектісі бойынша жалпы мәліметтер
2. Су объектісінің түрі және толық атауы:
Су объектінің атауы
Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес су объектісінің типі (теңіз, өзен, оларға теңестірілген каналдар, көл, мұздық және басқа да жерүсті және жерасты су объектілері.)
Су объектісінің коды
Гидрографиялық бірлікке қатыстылығы
3. Су объектісі бойынша мәлімет
Гидрометрия/гидрология
Морфометрия
Гидрохимия
Гидробиология
Ескертпе
4. Су объектісінің орналасқан жері:
А. Қазақстан Республикасының су шаруашылығы бөлімінде
Су шаруашылығы бассейні
Су шаруашылығы ауданы
Су шаурашылығы учаскесі
Б. Қазақстан Республикасының әкімшілік бөлінісінде
Облыс (облыстар)
Аудан (аудандар)
В, су объектісінің географиялық координаттары
Ағын сулар үшін: көзі мен аузының координаттары
Су айдындары үшін: су айдынының орталық бөлігінің координаттары (көлдің, тоғанның ең үлкен ұзындығы мен енінің қиылысу нүктесінде, Су ағызу құрылысы ауданындағы су қоймасының тірек құрылысының координаттары)
Г. Су шаруашылығы бассейніндегі су объектісінің орналасу карта-схемасы
Д. су объектісінің картасы
Е. Су объектісінің ғарыштық суреті

5. Хозяйственная характеристика водного объекта
5.1. Функциональное назначение водного объекта:
Для рыбохозяйственного водопользования, хозяйственно-питьевого водоснабжения, культурно-бытового водопользования, целей орошения, промышленного водопользования, комплексное использование (ранжируется по приоритетности)
5.2. Виды водопользования водного объекта согласно пункта 3 статьи 11 Водного Кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) (водные объекты общего пользования, совместного пользования, обособленного пользования, особо охраняемых природных территорий, особого государственного значения): ____________________
Организация (и) водопользователи (при наличии)
п/п
наименование водопользователя
вид водопользования
цель использования*
техническое устройство
№ документа подтверждающий право водопользования
дата выдачи документа на право водопользования
срок действия права водопользования
юридический адрес, вэб-сайт, e-mail, телефон, фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2

5. Су объектісінің шаруашылық сипаттамасы
5.1. Су объектісінің функционалдық мақсаты:
Балық шаруашылығы су пайдалану, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау, мәдени-тұрмыстық су пайдалану, суару мақсаттары, өнеркәсіптік су пайдалану, кешенді пайдалану үшін (басымдығы бойынша сараланады)
5.2. Қазақстан Республикасының Су кодексінің 11-бабы 3-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) су объектісінің су пайдалану түрлері (ортақ пайдаланудағы, бірлесіп пайдаланудағы, оқшау пайдаланудағы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы, ерекше мемлекеттік маңызы бар су объектілері): ____________________
Ұйым (дар) су пайдаланушылар (бар болса)
р/с
Су пайдаланушының аты
Су пайдалану түрі
Пайдалану мақсаты*
Техникалық қондырғы
№ су пайдалану құқығын растаушы құжат
су пайдалану құқығына құжаттың берілген уақыты
су пайдалану құқығының қызмет мерзімі
заңды мекенжайы, веб-сайты, e-mail, телефоны, бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
2

Примечание: * цель использования согласно пункта 1 статьи 66 Кодекса, для удовлетворения питьевых и хозяйственных нужд населения, потребностей в воде сельского хозяйства, промышленности, энергетики, рыбоводства и транспорта, а также для сброса промышленных, хозяйственно-бытовых, дренажных и других сточных вод с применением сооружений и технических устройств
6. Основные гидрологические характеристики водного объекта
6.1. Основные гидрографические и морфометрические характеристики
Для водотоков (рек, каналов)
Место, откуда берет начало и куда впадает
Водосборная площадь, квадратных километров;
Длина от истока до устья, метр (километр)
Средняя ширина, метр
Средняя глубина, метр
Уклон русла
Средняя ширина поймы, метр
Притоки (левые, правые)
Средняя скорость течения, метров в секунду,
Объем стока в замыкающем створе, миллионов кубических метров
При Р=25%
При Р=50%
При Р=75%
При Р=95%
Средняя температура воды в летний период, ºС
Средняя температура воды в зимний период, ºС (на водотоках, где отсутствуют ледовые явления)
Средняя продолжительность ледостава (начало, конец месяца)
Водный режим (краткое описание)
Ледовый режим (краткое описание)
Режим питания (краткое описание)
Объем экологического стока, кубических километров в год при:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Норматив изъятия (WПДВВ), кубических километров в год при:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Гидрохимические показатели
Единая система классификации качества вод в водных объектах
Класс качества:
Категория водопользования:
Для водоемов (море, озеро, пруд)
Площадь зеркала, квадратный километр
Длина береговой линии, метр
Максимальная длина, метр
Средняя глубина, метр
Максимальная глубина, метр
Водосборная площадь, квадратный километр
Объем, миллионов кубических метров при:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Батиметрические характеристики:
H (уровень, мБС)
F (площадь, км² )
V(объем, млн. м³)
Батиметрическая кривая
Для водохранилищ
Площадь зеркала, квадратный километр (площадь водного зеркала при нормальном подпертом уровне)
Длина береговой линии, метр
Максимальная длина, метр
Средняя глубина, метр
Отметка форсированного проектного уровня, метр по балтийской системе
Отметка нормального подпертого уровня, метр по балтийской системе
Отметка уровня мертвого объема, метр по балтийской системе
Объем при форсированном проектном уровне, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Объем при нормальном подпертом уровне, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Объем при уровня мертвого объема, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Полезный объем, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Батиметрические характеристики:
H (уровень, мБС)
F (площадь, км²)
V(объем млн. м³)
Батиметрическая кривая

Ескертпе: * Кодекстің 66-бабының 1-тармағына сәйкес халықтың ауыз су және шаруашылық мұқтаждарын, ауыл шаруашылығының, өнеркәсіптің, энергетиканың, балық шаруашылығының және көліктің суға қажеттілігін қанағаттандыру үшін, сондай-ақ құрылыстар мен техникалық құрылғыларды қолдана отырып, өнеркәсіптік, шаруашылық-тұрмыстық, сорғыту және басқа да сарқынды суларды ағызу үшін пайдалану мақсаты
6. Су объектісінің негізгі гидрологиялық сипаттамалары
6.1. Негізгі гидрографиялық және морфометриялық сипаттамалары
Су ағындары (өзендер, каналдар) үшін)
Бастау алатын және ағатын жер
Су жинау алаңы, шаршы километр;
Бастауынан сағасына дейінгі ұзындығы, метр (километр)
Орташа ені, метр
Орташа тереңдігі, метр
Арна көлбеуі
Жайылманың орташа ені, метр
Ағыны (сол, оң)
Ағынның орташа жылдамдығы, секундына метр
Тұйықталатын тұстамадағы ағын көлемі, миллион текше метр
Р=25% кезінде
Р=50% кезінде
Р=75% кезінде
Р=95% кезінде
Жазғы кезеңдегі судың орташа температурасы, ºС
Қыста судың орташа температурасы, ºС
Желдің басым бағыты
Мұз қатудың орташа ұзақтығы (айдың басы, аяғы)
Қысқы кезеңдегі ашық учаскенің ұзындығы, метр
Қысқы кезеңдегі жабық учаскенің ұзындығы, метр
Су режимі (қысқаша сипаттама)
Мұз режимі (қысқаша сипаттама)
Тамақтану режимі (қысқаша сипаттама)
Экологиялық ағын көлемі, жылына текше километр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Алу нормативі (WПДВВ), жылына текше километр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Гидрохимиялық көрсеткіштер
Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі Сапа сыныбы:
Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі Сапа сыныбы:
Су айдындары (теңіз, көл, тоған) үшін
Айна ауданы, шаршы шақырым
Жағалау сызығының ұзындығы, метро
Максималды ұзындығы, метр
Орташа тереңдігі, метр
Максималды тереңдігі, метр
Су жинау алаңы, шаршы километр
Көлемі, миллион текше метр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Батиметриялық сипаттама:
H (деңгейі, мБС)
F (ауданы, км3)
V (көлемі, млн. м3)
Батиметриялық қисық
Су қоймалары үшін
Айнаның ауданы, шаршы километр (қалыпты тіреуіш деңгейдегі су айнасының ауданы)
Жағалау сызығының ұзындығы, метр
Максималды ұзындығы, метр
Орташа тереңдігі, метр
Үдемелі жобалық деңгейдің белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Қалыпты тірелген деңгей белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Өлі көлем деңгейінің белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Үдемелі жобалық деңгей кезіндегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Қалыпты тіректік деңгейдегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Өлі көлем деңгейі кезіндегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Пайдалы көлемі, Балтық жүйесі бойынша метр
Батиметриялық сипаттама:
H (деңгейі, мБС)
F (ауданы, км3)
V (көлемі, млн.м3)
Батиметриялық қисық

6.2. Положение в гидрографической сети
Связь с другими водными объектами
Для водотоков
Порядок притока
Основной водоприемник
Для водоемов
Бассейн водотока
Тип водоема: верховой, русловой, пойменные,
6.3. Характер питания (для водоемов)
Естественное
Искусственное
Смешанное
6.4. Наличие проточности (для водоемов)
Проточный
Сточный
Бессточный
С искусственной подпиткой
6.5. Характер взаимодействия с коллекторно-дренажной речной сетью
Для водотоков
Коллектор
Открытое русло
Для водоемов
Вход в коллекторно-речную сеть
Выход в коллекторно-речную сеть
Нет взаимосвязи
6.6. Пункты наблюдений
водный объект-пункт наблюдения
код водного объекта (на прилагаемой карте в п.1.3 Д)
характеристика поста
код поста
категория поста
местоположение (географические координаты, населенный пункт)
высота "0" графика водопоста, метр по балтийской системе
площадь водосбора
1
2
3
4
5
6
7
7. Краткая характеристика гидротехнических сооружений (при наличии).
название сооружения
тип сооружения*
паспорт сооружения
год ввода в эксплуатацию
номер и дата декларации безопасности
вид собственности
текущее
состояние
сооружения
влияние на водный объект
*Постоянные гидротехнические сооружения: плотины; устои и подпорные стены, дамбы обвалования; берегоукрепительные сооружения; водосбросы, водоспуски и водовыпуски; каналы; туннели; трубопроводы; напорные бассейны, отстойники; судоходные сооружения; рыбопропускные сооружения, гидротехнические сооружения тепловых электростанций, гидротехнические сооружения входящие в состав комплексов инженерной защиты населенных пунктов и предприятий; гидротехнические сооружения инженерной защиты сельхозугодий, территорий санитарно-защитного назначения, коммунально-складских предприятий, памятников культуры и природы; гидротехнические сооружения морских нефтегазопромыслов; гидротехнические сооружения средств навигационного оборудования; дамбы, ограждающие золошлакоотвалы и хранилища жидких отходов промышленных и сельскохозяйственных организаций.
Второстепенные гидротехнические сооружения: ледозащитные сооружения; разделительные стенки; отдельно стоящие служебно-вспомогательные причалы; устои и подпорные стены, не входящие в состав напорного фронта; берегоукрепительные сооружения портов; рыбозащитные сооружения; сооружения лесосплава.
8. Состояние береговых сооружений и водоохранной зоны
8.1. Водоохранная зона и полоса
А. Наличие проекта установления водоохранных зон и полос (название проекта, год выполнения, проектная организация)___________________
Б. Решение местного исполнительного органа об утверждении размеров границ водоохранных зон и полос (номер документа, дата) _____________

6.2. Гидрографиялық желідегі жағдай
Басқа су объектілерімен байланыс
Су ағындары үшін
Ағын тәртібі
Негізгі су қабылдағыш
Су айдындары үшін
Су ағыны бассейні
Су қоймасының түрі: үстіңгі, арналы, жайылма,
6.3. Қоректену сипаты (су айдындары үшін)
Естественное
Искусственное
Смешанное
6.4. Ағындылықтың болуы (су айдындары үшін)
Ағынды
Кәрізді
Ағынсыз
Жасанды қоректендірумен
6.5. Коллекторлық-дренаждық өзен желісімен өзара әрекеттесу сипаты
Су ағыстары үшін
Коллектор
Ашық арна
Су айдындары үшін
Коллекторлық-өзен желісіне кіру
Коллекторлық-өзен желісіне шығу
Өзара байланысы жоқ
6.6. Бақылау орындары
су объектісі-бақылау орны
су объектісінің коды (Д.1. 3 т. қоса берілген картада)
бекет сипаты
бекет коды
бекет санаты
орналасқан жері (географиялық координаттары, елді мекені)
су бекеті графигінің "0" биіктігі, Балтық жүйесі бойынша метр
су жинау алаңы
1
2
3
4
5
6
7
7. Гидротехникалық құрылысжайлардың қысқаша сипаттамасы (бар болса).
Құрылысжайдың атауы
құрылысжай түрі*
құрылысжай паспорты
Пайдалануға енгізу жылы
Қауіпсіздік декларациясының нөмірі мен күні
Меншік түрі
Құрылысжайдың ағымдағы жағдайы
Су объектісіне әсері
* Тұрақты гидротехникалық құрылысжайлар: бөгеттер; тіреуіштер мен тіреуіш қабырғалар, топырақ үйіп бекітілген бөгеттер; жағалауды бекітетін құрылысжайлар; су ағызғыштар, су ағызғыштар және су шығарғыштар; каналдар; туннельдер; құбырлар; арынды бассейндер, тұндырғыштар; кеме қатынасы құрылысжайлары; балық өткізу құрылысжайлары; жылу электр станциясының гидротехникалық құрылысжайлары; елді мекендер мен кәсіпорындардың инженерлік қорғау кешендерінің құрамына кіретін гидротехникалық құрылысжайлар; ауыл шаруашылығы алқаптарын, санитариялық-қорғау мақсатындағы аумақтарды, коммуналдық-қойма кәсіпорындарын, мәдениет және табиғат ескерткіштерін инженерлік; теңіз мұнай-газ кәсіпшіліктерінің гидротехникалық құрылысжайлары; навигациялық жабдық құралдарының гидротехникалық құрылысжайлары; өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы ұйымдарының күл-қож үйінділері мен сұйық қалдықтар қоймаларын қоршайтын бөгеттер.
Екінші дәрежелі гидротехникалық құрылысжайлар: мұздан қорғау құрылысжайлары; бөлу қабырғалары; жеке тұрған қызметтік-қосалқы айлақтар; арынды фронттың құрамына кірмейтін тұғырлар мен тіреу қабырғалары; порттардың жағалау нығайтқыш құрылысжайлары; балық қорғау құрылыстары; ағаш ағызу құрылысжайлары.
8. Жағалау құрылысжайлары мен су қорғау аймағының жай-күйі
8.1. Су қорғау аймағы мен белдеуі
А. су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жобасының болуы (жобаның атауы, орындалған жылы, жобалау ұйымы) ___________________
Б. су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының мөлшерін бекіту туралы Жергілікті атқарушы органның шешімі (құжаттың нөмірі, күні)
_____________

номер участка на карте (ссылка на прилагаемую карту объекта п.1.3 Д)
описание участка
ширина водоохранной зоны по участкам водного объекта, метр
ширина водоохранной полосы по участкам водного объекта, метр
8.2. Характеристика береговых сооружений
номер сооружения на карте (ссылка на прилагаемую карту объекта п.1.3 Д)
описание участка
тип берегоукрепления (вертикальное, комбинированное, с откосной частью)
состояние берегоукрепления (хорошее, удовлетворительное, плохое, разрушены)
длина берегоукрепления, метр
8.3. Характеристика береговой территории
Нарушенность территории (изрытость, замусоренность)
Рельеф территории (расчлененность, наличие оползневых участков, заболоченных участков)
Использование территории (производственные и коммунальные объекты, жилая застройка, зона отдыха, причалы, пристани)
Прочие сооружения, расположенные на береговой территории
Почвенно-растительный покров (наличие растительности, водоохранного озеленения, вытоптанных участков)
Территориальная связь с природным комплексом (ПК)
Берега (обрывистые, крутые, отлогие, пологие, ровные)
9. Донные отложения
толщина слоя донных отложений, метр
10. Биологическая характеристика
1) характер водной и прибрежной растительности _______________
Кормовая база (олиготрофные, эвтрофные) _____________________
2) степень зарастания надводной растительностью (сильно, средне, слабо) __________
3) степень зарастания подводной растительностью (сильно, средне, слабо) __________
4) степень развития фитопланктона (цветение воды) (сильно, средне, слабо) ________
5) видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны _____________________________________
6) основные промысловые виды рыб ________________
7) другие объекты промысла _______________________
8) состав орнитофауны ____________________________
Рыбопродуктивность водоема
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест использования рыбных ресурсов водоема (участка)
Загрязнение водоема (участка)
Основные промысловые показатели (при наличии):
Показатели
Годы
1
Общий вылов (тонн), в том числе по видам:
2
Естественная рыбопродуктивность общая (килограмм на гектар), в том числе по видам:
3
Количество рыбаков, участвующих в промысле (человек)
4
Количество орудий лова по видам:
Примечание: Основные промысловые показатели приводятся, за период не менее трех лет
11. Дополнительные сведения (при наличии)
12. Заключение о состоянии водного объекта и о техническом состоянии гидротехнических сооружений
Водный объект
Сооружение 1
Сооружение 2
13. Изменения паспортных данных
Дата внесения изменения
Содержание изменения
Изменение подтверждаем
Представитель владельца
Представитель контролирующего органа

картадағы учаскенің нөмірі (объектінің қоса берілген картасына сілтеме 1.3 Д т.)
учаскенің сипаттамасы
су объектісі учаскелері бойынша су қорғау аймағының ені, метр
су объектісі учаскелері бойынша су қорғау белдеуінің ені, метр
8.2. Жағалау құрылысжайларының сипаттамасы
картадағы құрылысжайдың нөмірі (объектінің қоса берілген картасына сілтеме 1.3 Д т.)
учаскенің сипаты
жағалауды бекіту түрі (тік, аралас, көлбеу бөлігі бар)
жағалауды бекіту жағдайы (жақсы, қанағаттанарлық, нашар, бұзылған)
жағалауды бекіту ұзындығы, м
8.3. Жағалау аумағының сипаты
Аумақтың бұзылуы (ашық, бітелген)
Аумақтың жер бедері (бөлшектенуі, сырғыма учаскелерінің, батпақты учаскелердің болуы)
Аумақты пайдалану (өндірістік және коммуналдық объектілер, тұрғын үй құрылысы, демалыс аймағы, айлақтар, кемежайлар)
Жағалау аумағында орналасқан өзге де құрылыстар
Топырақ-өсімдік жамылғысы (өсімдіктердің, су қорғау көгалдандыруының, тапталған учаскелердің болуы)
Табиғи кешенмен аумақтық байланыс (ТК)
Жағалаулар (жартасты, тік, көлбеу, жұмсақ, тегіс)
9. Түптік шөгінділер
түптік шөгінділер қабатының қалыңдығы, метр
10. Биологиялық сипаттамасы
1) Су және жағалау өсімдіктерінің табиғаты ____________
Азық базасы (олиготрофты, эвтрофты) _____________________
2) Жер үсті өсімдіктерінің өсу дәрежесі (күшті, орташа, әлсіз) ___________
3) Су астындағы өсімдіктердің өсу дәрежесі (күшті, орташа, әлсіз) ___________
4) Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) (күшті, орташа, әлсіз) _________
5) Су айдыны фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна _____________________________________
6) Балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері _____________________
7) Балық аулаудың басқа объектілері ___________________________
8) Орнитофаунаның құрамы __________________________________
Су айдынының балық өнімділігі
Су айдынының (учаскесінің) балық ресурстарын пайдаланатын ұйықтар, жүзулер, орнақтар, басқа да тұрақты орындар саны)
Су айдынының (учаскесінің) ластануы)
Негізгі кәсіпшілік көрсеткіштері (болған жағдайда):
Көрсеткіштер
Жылдар
1
Жалпы аулау (тонна), оның ішінде түрлері бойынша:
2
Жалпы табиғи балық өнімділігі (гектарға килограмм), оның ішінде түрлері бойынша:
3
Кәсіпшілікке қатысатын балықшылардың саны (адам)
4
Түрлері бойынша аулау құралдарының саны:
Ескертпе: Негізгі кәсіпшілік көрсеткіштері үш жылдан кем емес кезеңге келтіріледі
11. Қосымша мәліметтер (болғанда)
12. Су объектісінің жай-күйі туралы және гидротехникалық құрылысжайлардың техникалық жай-күйі туралы қорытынды
Су объектісі
1-құрылысжай
2-құрылысжай
13. Паспорт деректерін өзгерту
Өзгеріс енгізілген уақыт
Өзгеріс мазмұны
Өзгерісті растаймыз
Меншік иесінің өкілі
Бақылаушы органның өкілі

14. Аварийные ситуации
Дата
Характер аварии
Дата устранения
Эксплуатирующая организация
15. Мероприятия по охране водного объекта
Установление целевых показателей качества вод (ЦПКВ)
Мероприятия по достижению ЦПКВ
Приложение 8
к Правилам ведения
государственного учета
вод и их использования,
государственного водного
кадастра и государственного
мониторинга водных объектов
Положение о Координационно–экспертном совете по вопросам обеспечения единства системы ведения государственного водного кадастра
1. Координационно–экспертный совет по вопросам обеспечения единства системы ведения государственного водного кадастра (далее – Координационно–экспертный совет) является постоянно действующим консультативно-совещательным органом при уполномоченном органе в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
2. Основной задачей Координационно–экспертного совета является обеспечение единства системы ведения государственного водного кадастра (по соответствующим разделам) и координация работ по ведению общего государственного водного кадастра.
3. В соответствии с основными задачами Координационно–экспертный совет осуществляет следующие функции:
1) рассматривает и принимает решения по наиболее важным вопросам обеспечения ведения государственного водного кадастра;
2) рассматривает и согласовывает проект издания государственного водного кадастра "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество";
3) вносит предложения по совершенствованию нормативно-правовых актов по вопросам ведения государственного водного кадастра.
4. Координационно–экспертный совет возглавляет заместитель руководителя уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения (далее - руководитель).
Руководитель осуществляет общее руководство деятельностью Координационно–экспертного совета, планирует еҰ работу и определяет мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых решений.
5. В состав Координационно–экспертного совета на паритетных началах входят представители уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, уполномоченного органа по изучению и использованию недр и уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Утверждение и изменение состава Координационно–экспертного совета производится руководителем уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
6. Кворум для принятия решений составляет не менее двух третей от числа членов Координационно–экспертного совета. Решения принимаются большинством голосов участников заседания.
Решение Координационно–экспертного совета оформляется в виде протокола заседания Координационно–экспертного совета, который подписывается руководителем Координационно–экспертного совета.

14. Авариялық жағдай
Уақыты
Авария сипаты
Жою күні
Пайдаланушы ұйым
15. Су объектісін қорғау жөнінде іс-шара
Су сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу (ССНК)
ССНК-не қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар
Суларды және олардың пайдаланылуын
мемлекеттік есепке алуды,
мемлекеттік су кадастрын және
су объектілерінің мемлекеттік
мониторингін жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Мемлекеттік су кадастрын жүргізу жүйесінің бірлігін қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі Үйлестіру–сараптама кеңесі туралы ереже
1. Су қауіпсіздігі мәселелері жөніндегі сараптамалық тобы (бұдан әрі – Үйлестіру–сараптама кеңесі) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның жанындағы тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Үйлестіру–сараптама кеңестің негізгі міндеті мемлекеттік су кадастрын жүргізу жүйесінің (тиісті бөлімдер бойынша) бірлігін қамтамасыз ету және жалпы мемлекеттік су кадастрын жүргізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру болып табылады.
3. Негізгі міндеттерге сәйкес Үйлестіру-сараптама кеңесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) мемлекеттік су кадастрын жүргізуді қамтамасыз етудің неғұрлым маңызды мәселелерді қарайды және шешім шығарады;
2) "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" мемлекеттік су кадастры басылымының жобасын қарайды және келіседі;
3) мемлекеттік су кадастрын жүргізу мәселелері бойынша нормативтік-құқықтық актілерді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
4. Үйлестіру–сараптама кеңесті су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органы басшысының орынбасары басқарады (бұдан әрі – жетекші).
Жетекші Үйлестіру–сараптама кеңесі қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның жұмысын жоспарлайды және қабылданатын шешімдердің тиімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды айқындайды.
5. Үйлестіру–сараптама кеңесінің құрамына тепе-тең негізде кеңесті су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті органның және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның өкілдері кіреді.
Үйлестіру-сараптама кеңесінің құрамын бекітуді және өзгертуді су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның басшысы жүргізеді.
6. Шешімдер қабылдауға арналған Кворум үйлестіру-сараптама кеңесі мүшелерінің кемінде үштен екісін құрайды. Шешімдер отырысқа қатысушылардың көпшілік даусымен қабылданады.
Үйлестіру-сараптама кеңесінің шешімі үйлестіру–сараптама кеңесі отырысының хаттамасы түрінде ресімделеді, оған Үйлестіру–сараптама кеңесінің басшысы қол қояды.

7. Координационно–экспертный совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами.
8. Заседания Координационно–экспертного совета проводятся по мере необходимости.

7. Үйлестіру–сараптама кеңесі өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілері мен өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
8. Үйлестіру–сараптама кеңесі отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі.