О внесении изменений в постановление Правление Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республики Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 сентября 2015 года № 175. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2015 года № 12223. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 42 (вводится в действие с 01.07.2019)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.03.2019 № 42 (вводится в действие с 01.07.2019).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7584, опубликованное 23 июня 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 199-200 (27018-27019)) следующие изменения:
в Правилах осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Понятия, применяемые в настоящих Правилах, используются в значениях, указанных в Законе.
Для целей настоящих Правил используются также следующие термины и понятия:
1) контракт - валютный договор, предусматривающий экспорт или импорт товаров (работ, услуг);
2) акт сверки по контракту - акт, составленный банком учетной регистрации контракта и территориальным подразделением органа государственных доходов по результатам сверки движения товаров по контракту;
3) журнал регистрации контрактов - журнал, который ведется банком учетной регистрации контракта для регистрации контрактов, которым присвоены учетные номера контрактов;
4) учетная регистрация контракта - присвоение контракту учетного номера контракта с соответствующей отметкой на оригинале или копии контракта, а также ведение учета и предоставление отчетности по исполнению обязательств в рамках контракта;

"Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республиксы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 қыркүйектегі № 175 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қазанда № 12223 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 42 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.03.2019 № 42 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7584 тіркелген, 2012 жылғы 23 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 339-345 (27419) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда қолданылған ұғымдар Заңда көрсетілген мағыналарда пайдаланылады.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін сондай-ақ мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) келісімшарт - тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) экспортын немесе импортын көздейтін валюталық шарт;
2) келісімшарт бойынша салыстырып тексеру акті - келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысын салыстырып тексеру нәтижелері бойынша келісімшартты есептік тіркеу банкі мен мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі жасаған акт;
3) келісімшарттарды тіркеу журналы - есептік тіркеу нөмірлері берілген келісімшарттарды тіркеу үшін келісімшартты есептік тіркеу банкі жүргізетін журнал;
4) келісімшартты есептік тіркеу - келісімшарттың түпнұсқасына немесе көшірмесіне тиісті белгі қоя отырып, келісімшартқа келісімшарттың есептік нөмірін беру, сондай-ақ келісімшарт шеңберінде есеп жүргізу және міндеттемелердің орындалуы бойынша есептілік беру;

5) банк учетной регистрации контракта - уполномоченный банк (его филиал), территориальный филиал Национального Банка (далее - филиал Национального Банка), осуществляющий учетную регистрацию контракта в целях контроля исполнения требования репатриации в рамках контракта;
6) учетный номер контракта - регистрационный номер, предназначенный для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, присваиваемый банком учетной регистрации контракта, или номер паспорта сделки, оформленного по контракту до введения в действие настоящих Правил;
7) лицензия - лицензия, выданная Национальным Банком до 31 декабря 2006 года на предоставление резидентом коммерческого кредита нерезиденту;
8) паспорт сделки - документ, оформленный по контракту для целей контроля исполнения требования репатриации до введения в действие настоящих Правил;
9) орган государственных доходов - государственный орган Республики Казахстан, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов, таможенных платежей и других обязательных платежей в бюджет, реализацию таможенного дела в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию преступлений и правонарушений, отнесенных законами Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
10) срок репатриации - период времени между датой экспорта и датой поступления валюты в оплату экспорта либо между датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой возврата неиспользованного аванса по импорту, в случае неисполнения и (или) неполного исполнения обязательств нерезидентом, либо между датой платежа и (или) перевода денег по импорту и датой импорта, в случае отсутствия в контракте сроков возврата неиспользованного аванса;
11) экспортер или импортер - резидент Республики Казахстан (юридическое лицо, его филиал, а также индивидуальный предприниматель), заключивший контракт, либо к которому перешло право требования к нерезиденту по контракту.";
пункты 5, 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"5. Срок репатриации изменяется путем указания в заявлении произвольной формы нового срока репатриации в следующих случаях:
1) если ранее указанный экспортером или импортером срок репатриации не соответствует условиям контракта и (или) рассчитан без учета норм настоящих Правил;
2) наличия следующих документов, которыми подтверждается наступление обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по контракту:
изменения и (или) дополнения в контракт;
решения судебного или иного государственного органа, арбитража;
документа уполномоченного органа иностранного государства, свидетельствующего о том, что нерезидент находится на стадии ликвидации или проходит процедуру банкротства;

5) келісімшартты есептік тіркеу банкі - келісімшарт шеңберінде репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсатында келісімшарттың есептік тіркеуін жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы), Ұлттық Банктің аумақтық филиалы (бұдан әрі - Ұлттық Банктің филиалы);
6) келісімшарттың есептік нөмірі - келісімшартты есептік тіркеу банкі беретін, валюталық операциялар бойынша есепті және есептілікті қамтамасыз етуге арналған тіркеу нөмірі немесе осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін келісімшарт бойынша ресімделген мәміле паспортының нөмірі;
7) лицензия - резиденттің резидент емеске коммерциялық кредит беруі үшін Ұлттық Банк 2006 жылғы 31 желтоқсанға дейін берген лицензия;
8) мәміле паспорты - репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін келісімшарт бойынша ресімделген құжат;
9) мемлекеттік кіріс органы - өз құзыреті шегінде салықтардың, кедендік төлемдердің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кеден ісін іске асыруды, Қазақстан Республикасының заңдарымен осы органның қарауына жатқызылған қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
10) репатриациялау мерзімі - экспорт датасы мен экспортты төлеуге валюта келіп түскен күн арасындағы не импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен резидент емес міндеттемелерін орындамаған және (немесе) толық орындамаған жағдайда импорт бойынша пайдаланылмаған аванс қайтарылған күн арасындағы, не импорт бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы күні мен келісімшартта пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі болмаған жағдайда импорт күні арасындағы уақыт кезеңі;
11) экспортер немесе импортер - келісімшарт жасаған не келісімшарт бойынша резидент емеске талап қою құқығы өткен Қазақстан Республикасының резиденті (заңды тұлға, оның филиалы, сондай-ақ дара кәсіпкер).";
5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Репатриациялау мерзімі еркін нысандағы өтініште жаңа репатриациялау мерзімін көрсету арқылы мынадай жағдайларда өзгертіледі:
1) егер бұрын экспортер немесе импортер көрсеткен репатриациялау мерзімі келісімшарттың талаптарына сәйкес келмесе және (немесе) осы Қағидалардың нормалары ескерілмей есептелсе;
2) келісімшарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдеріне және талаптарына әсер ететін жағдайлардың басталуын растайтын мынадай құжаттар болса:
келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар;
соттың немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімі;
шет мемлекеттің уәкілетті органының резидент еместің таратылу кезеңінде тұрғанын немесе банкроттық рәсімінен өтіп жатқанын растайтын құжаты;

3) возникновения обстоятельств непреодолимой силы, влияющих на изменение сроков и условий исполнения обязательств сторонами по контракту.
При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, отсутствии в решении судебного или иного государственного органа, арбитража сроков исполнения обязательств нерезидентом по контракту либо отсутствии в документе уполномоченного органа иностранного государства сроков окончания процесса ликвидации нерезидента или признания нерезидента банкротом срок репатриации продлевается на срок не более трех лет.
6. Для целей контроля исполнения требования репатриации датой экспорта или импорта товаров (работ, услуг) считается:
1) при перемещении товаров через таможенную границу государств- членов Евразийского экономического союза (далее - Союз) - дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта;
2) при перемещении товаров внутри таможенной территории Союза для импорта, в случае, когда Кодексом Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее - Налоговый кодекс) предусмотрено оформление заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в случае его представления на бумажном носителе - дата отметки территориального подразделения органа государственных доходов о регистрации заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, либо в случае его представления в электронном виде - дата уведомления о принятии органом государственных доходов заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
3) в остальных случаях:
дата выпуска товаров, указанная в декларации на товары, подтверждающей помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта (когда предусмотрено оформление декларации на товары);
дата подписания (принятия) документов, подтверждающих передачу товаров, выполнение работ (оказание услуг);
дата выставления счета-фактуры, инвойса за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги);
дата начала исполнения обязательств в соответствии с условиями контракта, не предусматривающего подписание (принятие) документов, подтверждающих выполнение работ (оказание услуг), и выставление счета-фактуры, инвойса за фактически выполненные работы (оказанные услуги);
дата отметки налогового органа государства-члена Союза, на территорию которого импортированы товары, о регистрации заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в случае его представления на бумажном носителе, либо дата уведомления о принятии налоговым органом государства-члена Союза, на территорию которого импортированы товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, в случае его представления в электронном виде.

3) келісімшарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындау мерзімдерін және талаптарын өзгертуге әсер ететін дүлей күш жағдайларының туындауы.
Дүлей күш жағдайлары туындаған, соттың немесе өзге мемлекеттік органның, төрелік соттың шешімінде келісімшарт бойынша резидент еместің міндеттемелерін орындау мерзімдері болмаған не шет мемлекеттің уәкілетті органының құжатында резидент еместі тарату немесе резидент еместі банкрот деп тану процесінің аяқталу мерзімдері болмаған кезде репатриациялау мерзімі үш жылдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
6. Репатриациялау талабының орындалуын бақылау мақсаттары үшін тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспортының немесе импортының күні болып:
1) тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі - Одақ) мүше мемлекеттердің кеден шекарасы арқылы өткізген кезде - сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсіммен тауарларды орналастыруды растайтын тауарларға арналған декларацияда көрсетілген тауарлардың шығарылған күні;
2) тауарларды Одақтың кеден аумағының ішінде импорт үшін өткізген кезде, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі - Салық кодексі) тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті ресімдеу көзделген жағдайда - тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу жөніндегі өтініш қағаз тасымалдағышпен ұсынылған жағдайда мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің оны тіркегені туралы белгі қойған күні не тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу жөніндегі өтініш электрондық түрде ұсынылған жағдайда мемлекеттік кіріс органының оны қабылдағаны туралы хабарлаған күні;
3) қалған жағдайларда: өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсіммен тауарларды орналастыруды растайтын тауарларға арналған декларацияда көрсетілген тауарлардың шығарылған күні (тауарларға арналған декларацияны ресімдеу көзделген кезде);
тауарлар беруді, жұмыстар орындауды (қызметтер көрсетуді) растайтын құжаттарға қол қойылған (қабылданған) күн;
іс жүзінде берілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойс ұсынылған күн;
жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) растайтын құжаттарға қол қою (қабылдау) және іс жүзінде орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактура, инвойс ұсыну көзделмейтін келісімшарттың талаптарына сәйкес міндеттемелерді орындау басталған күн;
аумағына тауарлар импортталған Одаққа мүше мемлекеттің салық органының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш қағаз тасымалдағышпен ұсынылған жағдайда оны тіркегені туралы белгі қойған күні не аумағына тауарлар импортталған Одаққа мүше мемлекеттің салық органының тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу жөніндегі өтініш электрондық түрде ұсынылған жағдайда оны қабылдағаны туралы хабарлаған күн саналады.

7. Для целей настоящих Правил документами валютного контроля являются документы, поступающие в бумажном или электронном виде в уполномоченный банк или филиал Национального Банка при осуществлении контроля исполнения требования репатриации. К таким документам относятся:
1) заявление на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, или произвольной формы по контрактам, не требующим получения учетного номера контракта;
2) контракт (оригинал или его копия) с отметкой о присвоении учетного номера для контрактов, подлежащих учетной регистрации;
3) документы, подтверждающие:
изменение сроков и условий исполнения обязательств или сторон по контракту;
исполнение обязательств по контракту (включая декларации на товары, документы, подтверждающие выполнение работ (оказание услуг) или перемещение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта);
соответствие банковского счета экспортера или импортера в иностранном банке счетам, указанным в подпункте 4) пункта 2 статьи 12 Закона;
4) выписки о движении денег по банковским счетам в иностранных банках, платежные и иные документы, подтверждающие и идентифицирующие платежи и (или) переводы с банковских счетов в иностранных банках;
5) лицензия, регистрационное свидетельство, свидетельство об уведомлении, паспорт сделки;
6) акт сверки по контракту;
7) информация о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта, направленная в порядке, предусмотренном пунктами 49 и 53 настоящих Правил.
Если в заявлении о ввозе товаров и уплате косвенных налогов отсутствует итоговая сумма по экспортированным или импортированным товарам, экспортер или импортер указывает эту итоговую сумму на копии заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, представляемого банку учетной регистрации контракта в качестве документа валютного контроля.
Копии документов валютного контроля, предоставляемые экспортером или импортером, по требованию уполномоченного банка или филиала Национального Банка заверяются печатью (при ее наличии) и (или) подписью уполномоченного лица экспортера или импортера. При электронном документообороте электронные копии документов, предоставляемые экспортером или импортером, заверяются электронной цифровой подписью экспортера или импортера.
Копии документов валютного контроля на иностранном языке по требованию уполномоченного банка или филиала Национального Банка представляются с приложением перевода на государственный или русский языки, заверенного печатью (при ее наличии) и (или) подписью уполномоченного лица экспортера или импортера.
Предоставляемые экспортерами или импортерами документы, исходящие от организаций и учреждений иностранного государства, принимаются к рассмотрению при наличии консульской легализации, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, участниками которого являются Республика Казахстан и государство, от организаций и (или) учреждений которого исходят документы.

7. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін валютаны репатриациялау жөніндегі талаптың орындалуын бақылауды жүзеге асыру кезінде уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына қағаз тасымалдағышпен немесе электрондық түрде келіп түсетін құжаттар валюталық бақылау құжаттары болып табылады. Мұндай құжаттарға мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алуға өтініш немесе келісімшарттың есептік нөмірін алуды талап етпейтін келісімшарттар бойынша еркін нысандағы өтініш;
2) есептік тіркеуден өтуі тиіс келісімшарттар үшін есептік нөмірдің берілгені туралы белгісі бар келісімшарт (түпнұсқасы немесе оның көшірмесі);
3) мыналарды:
келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мерзімдерінің және талаптарының немесе тараптарының өзгергенін;
келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғанын (тауарларға арналған декларацияны, жұмыстардың орындалғанын (қызметтердің көрсетілгенін) немесе тауарлардың Одақтың кеден аумағының ішінде экспорт немесе импорт үшін өткізілуін растайтын құжаттарды қоса алғанда);
экспортердің немесе импортердің шетел банкіндегі банк шотының Заңның 12-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген шоттарға сәйкес келуін растайтын құжаттар;
4) шетел банктеріндегі банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді-көшірмелер, шетел банктеріндегі банк шоттарынан төлемдер мен (немесе) аударымдарды растайтын және сәйкестендіретін төлем құжаттары және өзге құжаттар;
5) лицензия, тіркеу куәлігі, хабарлама туралы куәлік, мәміле паспорты;
6) келісімшарт бойынша салыстырып тексеру актісі;
7) осы Қағидалардың 49 және 53-тармақтарында көзделген тәртіппен жіберілген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлар қозғалысы туралы ақпарат.
Егер тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште экспортталған немесе импортталған тауарлар бойынша жиынтық сома болмаса, экспортер немесе импортер бұл жиынтық соманы келісімшартты есептік тіркеу банкіне валюталық бақылау құжаты ретінде ұсынылатын тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштің көшірмесінде көрсетеді.
Экспортер немесе импортер уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша ұсынатын валюталық бақылау құжаттарының көшірмелері экспортердің немесе импортердің мөрімен (ол болған кезде) және (немесе) уәкілетті тұлғасының қолымен расталады. Электрондық құжат айналымы болған кезде экспортер немесе импортер ұсынатын құжаттардың электрондық көшірмелері экспортердің немесе импортердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Шет тіліндегі валюталық бақылау құжаттарының көшірмелері уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банк филиалының талап етуі бойынша экспортердің немесе импортердің мөрімен (ол болған кезде) және (немесе) уәкілетті тұлғасының қолымен расталған мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасы қоса беріле отырып, ұсынылады.
Шет мемлекеттің ұйымдарынан және мекемелерінен шығатын, экспортерлер немесе импортерлер ұсынатын құжаттар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе қатысушысы Қазақстан Республикасы және ұйымдары мен (немесе) мекемелерінен құжаттар шығатын мемлекет болып табылатын халықаралық шартында өзгеше көзделмесе, консулдық заңдастыру болған жағдайда қарау үшін қабылданады.

8. Документами, подтверждающими перемещение товаров внутри таможенной территории Союза для экспорта или импорта, являются:
1) в случае перемещения товаров внутри таможенной территории Союза для импорта, когда Налоговым кодексом предусмотрено оформление заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (в случае его представления на бумажном носителе - с отметкой территориального подразделения органа государственных доходов об уплате косвенных налогов, либо, в случае его представления в электронном виде, - с уведомлением о подтверждении факта уплаты косвенных налогов и принятии налоговой отчетности органом государственных доходов);
2) в остальных случаях:
декларация на товары, подтверждающая помещение товара под таможенную процедуру, учитываемую в таможенной статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта;
акт, подтверждающий передачу товаров и (или) выполнение работ (оказание услуг);
счета-фактуры, инвойсы за фактически переданные товары, выполненные работы (оказанные услуги);
заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (в случае его представления на бумажном носителе — с отметкой налогового органа государства-члена Союза, на территорию которого импортированы товары, об уплате косвенных налогов, либо, в случае его представления в электронном виде, - с уведомлением о подтверждении факта уплаты косвенных налогов и принятии налоговой отчетности) для подтверждения экспорта товаров с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Союза.
9. Для целей настоящих Правил под перемещением товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта понимается:
перемещение товаров с территории (на территорию) Республики Казахстан на территорию (с территории) другого государства-члена Союза, учитываемое в статистике взаимной торговли в качестве экспорта или импорта;
перемещение через таможенную границу Союза товаров, помещенных под одну из таможенных процедур, учитываемых в таможенной статистике внешней торговли в качестве экспорта или импорта.
10. Экспортер или импортер, в случае возникновения обстоятельств, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторонами по контракту, представляет подтверждающие документы в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту.
Документы представляются при их наличии не позднее последнего числа месяца истечения срока репатриации, в котором сумма неисполненных нерезидентом обязательств перед экспортером или импортером превысила пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
При получении платежа по векселю или передаче прав требований по векселю третьему лицу экспортер или импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, подтверждающие документы в течение десяти календарных дней после даты платежа по векселю или передачи прав требований.
При осуществлении третьим лицом-нерезидентом платежей и (или) переводов денег по контракту импортер представляет в уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, информацию по этим платежам и (или) переводам денег с указанием наименования или фамилии, имени третьего лица-нерезидента, страны нерезидента, даты, суммы и валюты платежа не позднее ста восьмидесяти календарных дней после даты проведения платежа и (или) перевода денег.

8. Одақтың кедендік аумағы ішінде тауарларды экспорт немесе импорт үшін өткізуді растайтын құжаттар мыналар болып табылады:
1) тауарларды импорт үшін Кеден одағының кедендік аумағы ішінде өткізген жағдайда, Салық кодексінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті ресімдеу көзделген кезде — тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш (ол қағаз тасымалдағышпен ұсынылған жағдайда мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің жанама салықтардың төленгені туралы қойылған белгісі бар не ол электрондық түрде ұсынылған жағдайда жанама салықтардың төлену фактісін растау және салықтық есептілікті қабылдау туралы хабарламасы бар);
2) қалған жағдайларда:
өзара сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсіммен тауарларды орналастыруды растайтын тауарларға арналған декларация;
тауарлардың өткізілуін және (немесе) жұмыстардың орындалуын (қызметтердің көрсетілуін) растайтын акт;
іс жүзінде өткізілген тауарлар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін шот-фактуралар, инвойстар;
Қазақстан Республикасының аумағынан Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарлар экспортын растау үшін тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш (ол қағаз тасымалдағышпен ұсынылған жағдайда - аумағына тауарлар импортталған, Одаққа мүше мемлекеттің салық органының жанама салықтардың төленгені туралы қойылған белгісі бар не ол электрондық түрде ұсынылған жағдайда - жанама салықтардың төлену фактісін растау және салықтық есептілікті қабылдау туралы хабарламасы бар).
9. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін тауарларды экспорт немесе импорт үшін Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткізу деп:
тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан (аумағына) Одаққа мүше басқа мемлекеттердің аумағына (аумағынан) өзара сауда статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын өткізу;
сыртқы сауданың кедендік статистикасында экспорт немесе импорт ретінде есепке алынатын кедендік рәсімдердің бірімен орналастырылған тауарларды Одақтың кедендік шекарасынан өткізу түсініледі.
10. Экспортер немесе импортер тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына әсер ететін жағдайлар туындаған жағдайда, растайтын құжаттарды келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына ұсынады.
Құжаттар болған кезде олар резидент еместің экспортер немесе импортер алдындағы орындалмаған міндеттемелері сомасының баламасы елу мың АҚШ долларынан асқан репатриациялау мерзімі аяқталатын айдың соңғы күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Вексель бойынша төлем алған кезде немесе вексель бойынша талап ету құқықтарын үшінші тұлғаға өткізу кезінде экспортер немесе импортер келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына вексель бойынша төлем немесе талап ету құқықтарын өткізу күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде растау құжаттарын ұсынады.
Резидент емес үшінші тұлға келісімшарт бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде импортер келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына резидент емес үшінші тұлғаның атауын немесе аты-жөнін, резидент еместің елін, төлемнің күнін, сомасы мен валютасын көрсете отырып, осы төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша ақпаратты төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілген күннен кейін күнтізбелік бір жүз сексен күннен кешіктірмей ұсынады.

При перемещении товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта либо при экспорте или импорте работ (услуг) экспортер или импортер не позднее девяноста календарных дней после даты экспорта или импорта товаров (работ, услуг), за исключением случаев представления документов согласно пунктам 11 и 12 настоящих Правил, представляет в Уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, документы, подтверждающие исполнение обязательств по экспорту или импорту товаров (работ, услуг).";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. При таможенной очистке товаров уполномоченное должностное лицо территориального подразделения органа государственных доходов по контрактам, требующим присвоения учетного номера в соответствии с настоящими Правилами, сверяет учетный номер контракта, заявленный в декларации на товары, с учетным номером контракта, указанным на контракте банком учетной регистрации контракта.";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Работник банка учетной регистрации контракта в течение двух рабочих дней со дня подачи экспортером или импортером документов, указанных в пункте 24 настоящих Правил, регистрирует контракт в журнале регистрации контрактов по форме, установленной приложением 3 к настоящим Правилам, и указывает учетный номер контракта и дату его присвоения на первом или последнем листе оригинала или копии контракта, заверяя своей подписью и печатью банка учетной регистрации контракта (при ее наличии).";
подпункт 2) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"2) несоответствия подписи и (или) печати (при ее наличии) экспортера или импортера в заявлении на получение учетного номера контракта по форме, установленной приложением 1 к настоящим Правилам, образцу подписи и печати (при ее наличии) в документе с образцами подписей и оттиска печати по банковскому счету экспортера или импортера.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Банк учетной регистрации контракта осуществляет контроль по контракту, предусматривающему вексельную форму расчетов, до получения от экспортера или импортера, являющимися векселедержателями, следующих документов (в зависимости от использования векселя экспортером или импортером) в случае:
1) поступления платежа по векселю при его погашении плательщиком либо иным лицом, обязанным по векселю, - документы, подтверждающие данный платеж (копию акцептованного векселя и платежный документ);

Тауарларды Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін өткізген кезде не жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) экспорты немесе импорты кезінде экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарына сәйкес құжаттар ұсынылатын жағдайларды қоспағанда, тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспорты немесе импорты күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірмей келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банкке немесе Ұлттық Банктің филиалына тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) экспорты немесе импорты бойынша міндеттемелердің орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тауарларды кедендік тазарту кезінде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің уәкілетті лауазымды тұлғасы осы Қағидаларға сәйкес есептік тіркеу нөмірін беру талап етілетін келісімшарттар бойынша тауарларға арналған декларацияда келісімшарттың мәлімделген есептік нөмірін келісімшартта келісімшартты есептік тіркеуге алған банк көрсеткен келісімшарттың есептік нөмірімен салыстырып тексереді.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Келісімшартты есептік тіркеу банкінің қызметкері экспортер немесе импортер осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген құжаттарды берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде келісімшартты осы Қағидаларға 3-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттарды тіркеу журналына тіркейді және келісімшарттың түпнұсқасының немесе көшірмесінің бірінші немесе соңғы парағында келісімшарттың есептік нөмірін және оны берген күнді өз қолымен және келісімшартты есептік тіркеу банкінің мөрімен (ол болған кезде) растай отырып көрсетеді.";
26-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Қағидаларға 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірін алу үшін берілген өтініштегі экспортердің немесе импортердің қолының және (немесе) мөрінің (ол болған кезде) экспортердің немесе импортердің банк шоты бойынша қолдарының және мөрінің бедерінің үлгісі бар құжаттағы қолы және мөрінің (ол болған кезде) үлгісіне сәйкес келмеген жағдайларда келісімшарттың есептік нөмірін беруден бас тартады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Келісімшартты есептік тіркеу банкі есеп айырысудың вексельді нысаны көзделетін келісімшарт бойынша бақылауды вексель ұстаушылар болып табылатын экспортерден немесе импортерден мынадай құжаттарды:
1) төлеуші не вексель бойынша міндетті өзге тұлға вексельді өтеген кезде ол бойынша төлемақы келіп түскен жағдайда — осы төлемді растайтын құжаттарды (акцептелген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);

2) предъявления векселя экспортером или импортером учетной конторе для учета - документы, подтверждающие произведенный учет векселя, то есть выплату суммы векселя экспортеру или импортеру за вычетом дисконта или без него (ксерокопию индоссированного векселя в пользу учетной конторы и платежный документ);
3) использования векселя в качестве средства платежа — контракт с лицом, которому переданы права по векселю, копию данного векселя с соответствующей передаточной надписью (индоссаментом), иные документы, подтверждающие проведение данной операции (контракт с учетным номером контракта, декларация на товары и другие). При поступлении денег по векселю в другой уполномоченный банк экспортер или импортер, являющийся векселедержателем, поручает другому уполномоченному банку перечислить деньги в банк учетной регистрации контракта.
Если векселедателем является импортер, и товары по контракту по импорту поставлены до наступления срока платежа по векселю, то контракт подлежит контролю до даты предъявления к оплате данного векселя, при этом сумма векселя не может превышать общую сумму контракта. Если по контракту по импорту с вексельной формой расчетов эмитентом векселя является третье лицо, то контракт не снимается с учетной регистрации до даты поставки товаров импортеру.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Основаниями для снятия контракта с учетной регистрации являются:
1) исполнение обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента или резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, либо прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту и подтверждающих документов;
2) возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3) возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случае неисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;

2) экспортер немесе импортер есепке алу үшін есеп кеңсесіне вексель ұсынған жағдайда - вексельдің есепке алынғанын растайтын, яғни дисконтты шегере отырып немесе дисконтсыз экспортерге немесе импортерге вексель сомасын төлегенін растайтын құжаттарды (есеп кеңсесінің пайдасына индоссирленген вексельдің көшірмесін және төлем құжатын);
3) вексельді төлем құралы ретінде пайдаланған жағдайда - вексель бойынша құқық берілген тұлғамен жасалған келісімшартты, тиісті өткізу жазбасы (индоссаменті) бар осы вексельдің көшірмесін, осы операцияның жүргізілгенін растайтын өзге де құжаттарды (келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшартты, тауарларға арналған декларацияны және басқаларын) алғанға дейін (вексельді экспортердің немесе импортердің пайдалануына қарай) жүзеге асырады. Вексель бойынша ақша басқа уәкілетті банкке түскен кезде вексель ұстаушы болып табылатын экспортер немесе импортер басқа уәкілетті банкке ақшаны келісімшартты есептік тіркеу банкіне аударуды тапсырады.
Егер вексель беруші импортер болып табылса және импорт жөніндегі келісімшарт бойынша тауарлар вексель бойынша төлем мерзімі басталғанға дейін жеткізілген болса, онда келісімшарт осы вексель ақы төлеуге ұсынылған күнге дейін бақылауға жатады, бұл ретте вексель сомасы келісімшарттың жалпы сомасынан аспауы керек. Есеп айырысудың вексельді нысанындағы импорт жөніндегі келісімшарт бойынша вексель эмитенті үшінші тұлға болып табылса, онда келісімшарт тауарлар импортерге жеткізілген күнге дейін есептік тіркеуден алынбайды.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Келісімшартты есептік тіркеуден алу үшін мыналар негіздемелер болып табылады:
1) тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы не талабынан бас тартқаны үшін төлем төленген, өзара есепке алынған, борышқор мен кредитордың бір тұлға болған, міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған, мемлекеттік органның актісі шыққан жағдайларында, экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2) импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емеске бұрын алынған тауарларды қайтару не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3) экспортер осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емес тауарға ақы төлеу міндеттемесін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиелген тауарларды қайтару не экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда экспортер экспорт бойынша келісімшарттың төлемі бойынша алған валютаны резидент емеске қайтару;

4) предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5) подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6) отсутствие по контракту движения денег и товаров в течение одного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии Эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7) наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8) ликвидация экспортера или импортера в случае отсутствия правопреемника;
9) получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10) поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11) приостановление либо лишение банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций;
12) учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
13) перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, представленного в банк учетной регистрации контракта;
14) уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 38 настоящих Правил;
15) наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего личное предпринимательство;

4) экспортер немесе импортер резидент еместің алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент емес тарапынан талабы жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5) дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6) тараптардың міндеттемелерін баламалы орындауы немесе резидент еместің не резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күнінен бастап бір жыл ішінде келісімшарт бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7) резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шетел мемлекетінің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8) құқықтық мирасқоры болмаған жағдайда, экспортерді немесе импортерді тарату;
9) резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемін алуы;
10) ақшалай талап етуді бере отырып (факторинг) қаржыландыру шарты шеңберінде экспортердің немесе импортердің банк шотына ақша түсуі;
11) келісімшартты есептік тіркеу банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12) тараптар келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешегінің қалдығы болған кезде резидент емес ұсынған, келісімшарт бойынша есеп айырысу үшін импортердің шығарған векселін уәкілетті банктің есепке алуы;
13) экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша резидент еместің алдындағы борышын резидент еместің келісімін растайтын құжаттардың негізінде басқа тұлғаға аударуы және экспортердің немесе импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне ұсынылған жазбаша өтініші болған кезде;
14) растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстырып тексеру актісі, тауарларды қабылдау-тапсыру актісі, тауарға ілеспе құжаттар және тағы басқалар) және экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 38-тармағын ескере отырып, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;
15) өзіндік кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуы туралы мемлекеттік органның немесе өзге уәкілетті органның құжаты болуы;

16) истечение трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет;
17) изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации контракта, обслуживающего экспортера или импортера по контракту, с учетом пункта 32 настоящих Правил;
18) внесение изменений и дополнений в контракт, исключающих перемещение товара через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;
19) отсутствие движения денег и товаров по контракту;
20) наличие решения судебного или иного государственного органа, арбитража в пользу резидента по погашению нерезидентом всей суммы задолженности по контракту перед резидентом с учетом срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
21) прекращение обязательств нерезидента по контракту заменой первоначального обязательства, существовавшего между ними, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающий иной предмет или способ исполнения.
В случае исполнения обязательств на сумму остатка задолженности по контракту, снятому с учетной регистрации на основании подпунктов 1), 6), 7) или 20) части первой настоящего пункта настоящих Правил возобновление учетной регистрации контракта не требуется.";
часть третью пункта 44 изложить в следующей редакции:
"По отнесенным на отдельный учет контрактам филиал Национального Банка ежегодно запрашивает у экспортера или импортера информацию о принятых мерах для исполнения требования репатриации. Если местонахождение экспортера или импортера не установлено, филиал Национального Банка направляет в уполномоченные банки, территориальное подразделение органа государственных доходов и иные государственные органы, в соответствии с их компетенцией, запросы о функционировании экспортера или импортера и (или) о его местонахождении.";
пункты 45, 46, 47, 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"45. Обмен информацией в соответствии с настоящим пунктом и пунктами 46, 47, 48, 49, 51 и 52 настоящих Правил осуществляется между уполномоченными банками, Национальным Банком и органом государственных доходов в электронном виде.
Уполномоченный банк вносит исправления в информацию, направленную ранее в Национальный Банк согласно пунктам 46 и 47 настоящих Правил, в электронном виде в течение шести месяцев после даты направления информации.
46. Уполномоченный банк не позднее десяти рабочих дней после даты присвоения учетного номера контракту или снятия контракта с учетной регистрации направляет в Национальный Банк информацию по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.

16) келісімшартты жеке есепке алуға жатқызған күнінен бастап үш жыл өтуі;
17) экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 32-тармағын ескере отырып экспортерге немесе импортерге келісімшарт бойынша қызмет көрсететін келісімшартты есептік тіркеу банкін ауыстыруы;
18) келісімшартқа экспорт немесе импорт үшін тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізуге жол бермейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
19) келісімшарт бойынша ақша мен тауар қозғалысының болмауы;
20) осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, резидент еместің келісімшарт бойынша резидент алдындағы барлық берешек сомасын өтеу бойынша резиденттің пайдасына сот немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің шешімі болуы;
21) сол тұлғалардың арасындағы бар бастапқы міндеттемені өзге нысананы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстырумен резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін тоқтату.
Осы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінің 1), 6), 7) немесе 20) тармақшалары негізінде есептік тіркеуден алынған келісімшарт бойынша берешек қалдығының сомасына міндеттемелер орындалған жағдайда келісімшартты есептік тіркеуді жаңарту талап етілмейді.";
44-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банктің филиалы жекелеген есепке жатқызылған келісімшарттар бойынша экспортерден немесе импортерден жыл сайын репатриациялау талабын орындау үшін қабылданған шаралар туралы ақпарат сұратады. Егер экспортердің немесе импортердің орналасқан жері анықталмаса, Ұлттық Банктің филиалы уәкілетті банктерге, мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесіне және өзге де мемлекеттік органдарға олардың құзыретіне қарай экспортердің немесе импортердің қызметі және (немесе) оның орналасқан жері туралы сұратулар жібереді.";
45, 46, 47, 48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Осы Қағидалардың осы тармағына және 46, 47, 48, 49, 51 және 52-тармақтарына сәйкес ақпарат алмасу уәкілетті банктер, Ұлттық Банк және мемлекеттік кірістер органы арасында электрондық түрде жүзеге асырылады.
Уәкілетті банк осы Қағидалардың 46 және 47-тармақтарына сәйкес Ұлттық Банкке бұрын жіберілген ақпаратқа ақпарат жіберілген күннен кейін алты айдың ішінде электрондық түрде түзетулер енгізеді.
46. Уәкілетті банк келісімшартқа есептІк нөмір берген немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.

При внесении изменений и (или) дополнений в контракт, изменяющих информацию по контракту с учетным номером контракта, ранее направленную уполномоченным банком по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам, уполномоченный банк не позднее десяти рабочих дней после даты принятия документов, подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт, направляет информацию по контракту с учетным номером контракта в Национальный Банк по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.
47. Уполномоченный банк направляет в Национальный Банк информацию об исполнении обязательств по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 4 к настоящим Правилам, в следующие сроки:
в случае исполнения обязательств по контракту в отчетном месяце путем осуществления платежей и (или) переводов денег через банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке без использования платежных карточек - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным;
в случае исполнения обязательств по контракту путем осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием платежной карточки и (или) иным способом - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем представления подтверждающих информации и (или) документов экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной регистрации контракта.
В случае аккредитивной формы расчетов либо исполнения банковской гарантии по контракту по импорту данные отражаются при осуществлении платежа и (или) перевода денег в пользу иностранного поставщика.
Если аккредитив или гарантия оформлены не в банке учетной регистрации контракта, уполномоченный банк, оформивший аккредитив или гарантию, направляет в банк учетной регистрации контракта копию платежного документа, подтверждающего осуществление платежа и (или) перевода денег:
в течение трех рабочих дней после даты платежа и (или) перевода денег, если является исполняющим банком;
в течение трех рабочих дней после даты получения сведений о платеже и (или) переводе денег, если исполняющим банком является иностранный банк.
Информация об исполнении обязательств по контракту, предусматривающему вексельную форму расчетов, направляется уполномоченным банком при наступлении одного из случаев, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) части первой пункта 37 настоящих Правил.
48. Национальный Банк ежедневно направляет в орган государственных доходов полученную от уполномоченных банков информацию по контракту с учетным номером контракта по форме, установленной приложением 5 к настоящим Правилам.
Орган государственных доходов ежедневно рассылает своим территориальным подразделениям полученную от Национального Банка информацию по контрактам с учетными номерами контрактов, для проверки соответствия учетных номеров контрактов номерам, указанным в декларациях на товары.

Уәкілетті банк осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша бұрын жіберген келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты өзгертетін келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша Ұлттық Банкке жібереді.
47. Уәкілетті банк осы Қағидаларға 4-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалғандығы туралы ақпаратты Ұлттық Банкке мынадай мерзімдерде жібереді:
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланбай экспортердің немесе импортердің уәкілетті банктегі банк шоттары арқылы жүзеге асыру жолымен есепті айда келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде;
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланып және (немесе) өзге тәсілмен жүзеге асыру арқылы келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - экспортердің немесе импортердің не келісімшартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банктің растау ақпаратын және (немесе) құжаттарды ұсынған айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде.
Импорт бойынша келісімшарт бойынша есеп айырысулардың аккредитивтік нысаны не банк кепілдігі орындалған жағдайда деректер шетелдік жеткізушінің пайдасына төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру кезінде көрсетіледі.
Егер аккредитив немесе кепілдік беру келісімшартты есептік тіркеу банкінде ресімделмесе, аккредитивті немесе кепілдік беруді ресімдеген уәкілетті банк:
егер орындаушы банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы күнінен кейін үш жұмыс күні ішінде;
егер орындаушы банк шетелдік банк болып табылса, төлем және (немесе) ақша аударымы туралы мәліметтер алынған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде келісімшартты есептік тіркеу банкіне төлемнің және (немесе) ақша аударымының жүзеге асырылғанын растайтын төлем құжатының көшірмесін жібереді.
Уәкілетті банк есеп айырысулардың вексельді нысанын көздейтін келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпаратты осы Қағидалардың 37-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардың бірі басталған кезде жібереді.
48. Ұлттық Банк уәкілетті банктерден осы Қағидаларға 5-қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша алынған ақпаратты күн сайын мемлекеттік кірістер органына жібереді.
Мемлекеттік кірістер органы күн сайын өзінің аумақтық бөлімшелеріне Ұлттық Банктен алынған келісімшарттардың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша ақпаратты тауарларға арналған декларацияда көрсетілген нөмірлердің келісімшарттардың есептік нөмірлеріне сәйкестігін тексеру үшін жібереді.

49. Орган государственных доходов ежемесячно в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк информацию о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта за отчетный месяц по форме, установленной приложением 6 к настоящим Правилам.
Национальный Банк не позднее следующего рабочего дня после получения информации о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта от органа государственных доходов рассылает данную информацию уполномоченным банкам.";
пункт 50 исключить;
в пункт 52 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. При выявлении расхождений в имеющейся информации по движению товаров по контракту с информацией, предоставленной органом государственных доходов, за исключением данных, указанных в графах 4, 7-9, 15, 18 приложения 6 к настоящим Правилам, уполномоченный банк или филиал Национального Банка, осуществляющий контроль исполнения требования репатриации по контракту, направляет в территориальное подразделение органа государственных доходов, осуществившее таможенное декларирование, запрос о предоставлении информации по декларациям на товары, оформленным по контракту с учетным номером контракта. В запросе указываются бизнес-идентификационный номер (далее - БИН) или индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН) экспортера или импортера, реквизиты контракта и учетного номера контракта, номера деклараций на товары, по которым выявлены расхождения.
Территориальное подразделение органа государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса уполномоченного банка или филиала Национального Банка, осуществляющего контроль исполнения требования репатриации по контракту, направляет за подписью руководителя территориального подразделения органа государственных доходов либо иного лица, имеющего соответствующие полномочия, информацию в отношении запрошенных деклараций на товары с указанием номера декларации на товары, указанной в ней таможенной процедуры, даты выпуска товара, дат произведенных корректировок, валюты поставки, фактурной стоимости товара, реквизитов контракта и учетного номера контракта.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 3 "Журнал регистрации контрактов":
в Указаниях по заполнению:

49. Мемлекеттік кірістер органы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейінгі мерзімде, Ұлттық Банкке осы Қағидаларға қосымшада белгіленген нысан бойынша келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты жібереді.
Ұлттық Банк мемлекеттік кірістер органынан келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпаратты алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, осы ақпаратты уәкілетті банктерге жібереді.";
50-тармақ алынып тасталсын;
52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Уәкілетті банк он мың АҚШ долларынан бастап елу мың АҚШ долларына дейінгі (қоса алғанда) сомаға жасалған және Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін тауар өткізуді (осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) көздейтін келісімшарттар шеңберінде жүзеге асырылатын төлемдер мен (немесе) ақша аударымдарының мониторингін жүзеге асырады. Егер осындай келісімшарттар бойынша экспортер алған немесе импортер жіберген ақшаның жалпы сомасының баламасы есепті кезеңде жүз мың АҚШ долларынан асып кетсе, уәкілетті банк Ұлттық Банкке есептік айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейін осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген нысан бойынша баламасы бір жүз мың АҚШ долларынан астам сомаға төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпаратты жібереді.
53. Осы Қағидаларға 6-қосымшаның 4, 7-9, 15, 18-бағандарында көрсетілген деректерді қоспағанда, келісімшарт бойынша тауарлардың қозғалысы жөніндегі қолдағы бар ақпаратта мемлекеттік кірістер органы ұсынған ақпаратпен айырмашылықтар анықталған кезде, келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк немесе Ұлттық Банктің филиалы кедендік декларациялауды жүзеге асырған мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесіне келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ресімделген тауарларға арналған декларациялар бойынша ақпарат ұсыну туралы сұрату жібереді. Сұратуда экспортердің немесе импортердің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі — ЖСН), келісімшарттың деректемелері және келісімшарттың есептік нөмірі, айырмашылықтар анықталған тауарларға арналған декларациялардың нөмірлері көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі келісімшарт бойынша репатриациялау талабының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банктің немесе Ұлттық Банк филиалының сұратуын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе тиісті өкілеттігі бар өзге тұлға қол қойған, сұратылған тауарларға арналған декларацияларға қатысты ақпаратты тауарларға арналған декларацияның нөмірін, онда көрсетілген кедендік рәсімді, тауар шығарылған күнді, түзетулер жасалған күндерді, жеткізу валютасын, тауардың фактуралық құнын, келісімшарттың деректемелерін және келісімшарттың есептік нөмірін көрсете отырып жібереді.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
"Келісімшарттарды тіркеу журналы" 3-қосымшада:
Толтыру бойынша нұсқауда:

подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) во второй части указывается трехзначный код банка учетной регистрации контракта, присваиваемый Национальным Банком в соответствии с Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 236 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7960;";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежного баланса, валютного регулирования и статистики (Умбеталиев М.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.

1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екінші бөлікте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7960 тіркелген, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беруі, пайдалануы және күшін жоюы, сондай-ақ банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және күшін жою, олардың құрылымдары, Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулыққа сәйкес Ұлттық Банк беретін келісімшартты есептік тіркеу банкінің үш мәнді коды көрсетіледі;";
4-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Төлем балансы, валюталық реттеу және статистика департаменті (Үмбетәлиев М.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О. А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
К. Келимбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Министр ________ Султанов Б.Т.
22 сентября 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министр ________ Досаев Е.А.
5 октября 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 1
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма
Заявление на получение учетного номера контракта
_____________________________
(наименование банка)
Прошу присвоить учетный номер контракту № _________ от _______,
предусматривающему экспорт или импорт (нужное подчеркнуть) общей
стоимостью (ориентировочной стоимостью)_________________ (с указанием
валюты контракта).
Информация по экспортеру/импортеру:
наименование или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) _______________________
БИН/ИИН _______________________
Информация по иностранному
покупателю (по экспорту) или
поставщику (по импорту):
наименование или фамилия, имя,
отчество (при его наличии) _______________________
страна _______________________
Срок репатриации: _______________________
Я уведомлен(-а) о необходимости представления информации и
(или) документов в сроки, предусмотренные пунктом 10 Правил
осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике
Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по
экспорту и импорту, утвержденных постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 42
"Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного
контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных
номеров контрактов по экспорту и импорту", зарегистрированным в
Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №
7584.
Подпись руководителя
экспортера/импортера ________________________
________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при ее наличии)
Дата принятия заявления
_______________________
Отметки банка учетной регистрации
контракта
_______________________
_______________________
Указания по заполнению приложения 1

3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қ.Келімбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Министр____________Б.Т.Сұлтанов
2015 жылғы 22 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика мнистрлігі
Министр____________Е.А.Досаев
2015 жылғы 5 қазан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келісімшарттың есептік нөмірін алуға өтініш
______________________
(банктің атауы)
Жалпы құны (болжамды құны)__________________(келісімшарттың валютасы
көрсетіледі) экспортты немесе импортты (керегінің асты сызылады)
көздейтін_______________№________________келісімшартқа есептік нөмір
беруді сұраймын.
Экспортер/импортер бойынша ақпарат:
атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) _________________________
БСН/ЖСН _________________________
Шетелдік сатып алушы (экспорт бойынша)
немесе жеткізуші (импорт бойынша) туралы
ақпарат:
атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) _________________________
елі _________________________
Репатриациялау мерзімі:
Мен Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7584 тіркелген, "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 42 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларының 10-тармағында көрсетілген мерзімде ақпараттарды және (немесе) құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардармын.
Экспортер/импортер ______________________________________
басшысының қолы ______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Мөр орны (ол болған кезде)
Өтініш қабылдаған күн
_____________________
Келісімшартты есептік тіркеу банкінің белгілері
_______________________________________________
_______________________________________________
1-қосымшаны толтыру бойынша нұсқау

1. Графа "Наименование банка" заполняется с учетом следующего:
если в качестве банка учетной регистрации контракта выступает
уполномоченный банк, указывается полное наименование уполномоченного
банка;
если в качестве банка учетной регистрации контракта выступает
филиал уполномоченного банка или филиал Национального Банка,
указывается полное наименование филиала.
2. В графе "Страна" указывается код страны нахождения
иностранного покупателя или поставщика согласно государственному
классификатору ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения
наименований стран и их административно-территориальных
подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды
для обозначения наименований стран и их
административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды
административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО
3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их
административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для
обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
3. Графа "Срок репатриации" состоит из двух частей, разделенных
точкой:
в первой части указываются количество дней срока репатриации;
во второй части указываются количество полных лет срока
репатриации.
4. Графа "Отметки банка учетной регистрации контракта"
предназначена для служебной информации банка учетной регистрации
контракта.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 2
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
1. Порядок расчета срока репатриации
1. Для целей расчета срока репатриации используются календарные
дни, при этом срок в 30 дней принимается как один месяц, 360 дней -
один год.
2. Срок репатриации рассчитывается как максимальный период
времени исполнения обязательств нерезидентом согласно контракту и
указывается в виде цифрового кода, разделенного точкой на две части:
в первой части три цифры указывают количество дней для
неполного года, если срок репатриации меньше или превышает 360 дней;
во второй части две цифры указывают количество полных лет срока
репатриации.
3. Срок репатриации по экспорту рассчитывается в следующем
порядке:
если контрактом предусмотрено перемещение товаров через
таможенную границу Союза и обязательство по поставке товара
экспортера заключается в передаче товара после пересечения границы
Республики Казахстан, экспортер рассчитывает срок репатриации путем
прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения
нерезидентом обязательств по оплате товара срока, необходимого для
доставки товара после его выпуска территориальным подразделением
органа государственных доходов до места передачи товара, который не
должен превышать один год;
если контрактом предусмотрено перемещение товаров между
Республикой Казахстан и другим государством-членом Союза и
обязательство по поставке товара экспортера заключается в передаче
товара после пересечения границы Республики Казахстан, экспортер
рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по
контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по оплате
товара срока, необходимого для доставки товара до места передачи
товара, который не должен превышать один год;
если обязательство по поставке товара экспортера заключается в
передаче товара до пересечения границы Республики Казахстан,
экспортер в качестве срока репатриации указывает максимальный по
контракту срок исполнения нерезидентом обязательств по оплате товара;
если контракт предусматривает различные условия исполнения
нерезидентом обязательств по оплате товаров, работ или услуг (оплата
товаров, работ или услуг до отгрузки товаров, выполнения работ или
оказания услуг экспортером, либо оплата товаров, работ или услуг
после отгрузки товаров, выполнения работ или оказания услуг
экспортером), срок репатриации рассчитывается экспортером с учетом
определенных контрактом сроков исполнения нерезидентом обязательств
по оплате товаров работ или услуг после отгрузки товаров, выполнения
работ или оказания услуг экспортером;
если контракт предусматривает поступление валютной выручки по
экспорту до наступления даты экспорта (предварительная оплата
нерезидентом) либо в срок, не превышающий 180 дней, указывается срок
в 180 дней.

1. "Банктің атауы" бағаны мыналарды ескере отырып, толтырылады:
егер келісімшартты есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банк болса, онда уәкілетті банктің толық атауы көрсетіледі;
егер келісімшартты есептік тіркеу банкі ретінде уәкілетті банктің филиалы немесе Ұлттық Банктің филиалы болса, филиалдың толық атауы көрсетіледі.
2. "Елі" бағанында шетелдік сатып алушының немесе жеткізушінің тұрған елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166,1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес көрсетіледі.
3. "Репатриациялау мерзімі" бағаны нүктемен бөлінген екі бөліктен тұрады:
бірінші бөлікте репатриациялау мерзімінің күн саны көрсетіледі;
екінші бөлікте репатриациялау мерзімінің толық жыл саны көрсетіледі.
4. "Келісімшартты есептік тіркеу банкінің белгілері" бағаны келісімшартты есептік тіркеу банкінің қызметтік ақпаратына арналған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына
2-қосымша
1. Репатриациялау мерзімін есептеу тәртібі
1. Репатриациялау мерзімін есептеу мақсаты үшін күнтізбелік күн пайдаланылады, бұл ретте 30 күн мерзімі бір ай болып, 360 күн бір жыл болып қолданылады.
2. Репатриациялау мерзімі резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындаудың ең ұзақ мерзімі ретінде есептеледі және нүктемен бөлінген екі бөліктен тұратын цифрлық код түрінде көрсетіледі:
бірінші бөлікте үш цифр егер репатриациялау мерзімі 360 күннен аз болса немесе асып кетсе, толық емес жыл бойынша күндер санын көрсетеді;
екінші бөлікте екі цифр репатриациялау мерзімінің толық жыл санын көрсетеді.
3. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер келісімшарт бойынша тауарларды Одақтың кеден шекарасынан өткізу көзделсе және экспортердің тауар жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тауарды мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі шығарған соң тауарды тапсыру орнына дейін жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауы тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасы мен Одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында тауарларды өткізу көзделсе және экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасы шекарасынан өткеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімін келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзіміне тапсыру орнына дейін тауарды жеткізу үшін қажетті, бір жылдан аспауы тиіс мерзімді қоса отырып есептейді;
егер экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Қазақстан Республикасы шекарасынан өткенге дейін тапсыру болып табылса, экспортер репатриациялау мерзімі ретінде келісімшарт бойынша резидент еместің тауарға ақы төлеу бойынша міндеттемелерін орындауының ең ұзақ мерзімін көрсетеді;
егер келісімшартта резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының әртүрлі талаптары (тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегенге, жұмыстарды орындағанға немесе қызметтерді көрсеткенге дейін төлеуі не тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақыны экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін төлеуі) көзделсе, экспортер репатриациялау мерзімін экспортердің тауарларды тиегеннен, жұмыстарды орындағаннан немесе қызметтерді көрсеткеннен кейін резидент еместің тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындауының келісімшартта белгіленген мерзімін ескере отырып есептейді;
егер келісімшартта экспорт бойынша валюта түсімінің экспорт күні басталғанға дейін (резидент еместің алдын ала ақы төлеуі) не 180 күннен аспайтын мерзімде түсуі көзделсе, мерзім 180 күн деп көрсетіледі.

4. Срок репатриации по импорту рассчитывается в следующем
порядке:
если обязательство по поставке нерезидентом товара заключается
в передаче товара после пересечения границы Республики Казахстан,
импортер рассчитывает срок репатриации путем прибавления к
максимальному по контракту сроку исполнения обязательств иностранного
поставщика по поставке товара срока возврата неиспользованного аванса
(при его наличии в контракте);
если по контракту предусмотрено перемещение товаров через
таможенную границу Союза и обязательство по поставке нерезидентом
товара заключается в передаче товара до пересечения границы
Республики Казахстан, импортер рассчитывает срок репатриации путем
прибавления к максимальному по контракту сроку исполнения
нерезидентом обязательств по поставке товара срока, необходимого для
доставки товара до границы Республики Казахстан и выпуска товара
территориальным подразделением органа государственных доходов (не
более одного года), срока возврата неиспользованного аванса (при его
наличии в контракте);
если по контракту предусмотрено перемещение товаров между
Республикой Казахстан и другим государством-членом Союза и
обязательство по поставке нерезидентом товара заключается в передаче
товара до пересечения границы Республики Казахстан, импортер
рассчитывает срок репатриации путем прибавления к максимальному по
контракту сроку исполнения нерезидентом обязательств по поставке
товара срока, необходимого для доставки товара до границы Республики
Казахстан, срока возврата неиспользованного аванса (при его наличии в
контракте);
если контракт предусматривает различные условия исполнения
нерезидентом обязательств по поставке товаров, выполнению работ или
оказанию услуг (поставка товаров, выполнение работ или оказание услуг
до осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы или
услуги, либо поставка товаров, выполнение работ или оказание услуг
после осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы
или услуги), срок репатриации рассчитывается импортером с учетом
определенных контрактом сроков исполнения нерезидентом обязательств
по поставке товаров, выполнению работ или оказанию услуг после
осуществления платежа и (или) перевода денег за товары, работы или
услуги;
если контракт предусматривает поставку товаров, выполнение
работ или оказание услуг до осуществления платежа и (или) перевода
денег за товары, работы или услуги (предварительная поставка
нерезидентом товаров или предварительное выполнение работ, оказание
услуг) либо в срок, не превышающий 180 дней со дня платежа и (или)
перевода денег, срок репатриации принимается равным 180 дням;
если контракт предусматривает перемещение товаров с территории
другого государства-члена Союза на территорию Республики Казахстан
для импорта, к сроку репатриации, рассчитанному импортером,
добавляется период времени в 180 дней, необходимый для получения
заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой
территориального подразделения органа государственных доходов либо
уведомления о подтверждении факта уплаты косвенных налогов и принятии
налоговой отчетности.

4. Импорт бойынша репатриациялау мерзімі мынадай тәртіппен есептеледі:
егер резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізгеннен кейін тауарды тапсыру болып табылса, импортер репатриациялау мерзімін шетелдік жеткізушінің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауының ең ұзақ мерзіміне пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол келісімшартта болған кезде) қосу арқылы есептейді;
егер келісімшарт бойынша тауарды Одақтың кеден шекарасы арқылы өткізу және резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткенге дейін тауарды тапсыру болып табылса, импортер репатриациялау мерзімін резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемелерді орындауының келісімшарт бойынша ең ұзақ мерзіміне тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу және мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару үшін қажетті мерзімін (бір жылдан аспауы тиіс), пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол келісімшартта болған кезде) қосу арқылы есептейді;
егер келісімшарт бойынша тауарды Қазақстан Республикасы мен Одаққа мүше басқа мемлекеттің арасында өткізу және резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізгенге дейін тауарды тапсыру болып табылса, импортер репатриациялау мерзімін резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемелерді
орындауының келісімшарт бойынша ең ұзақ мерзіміне тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізуге қажетті мерзімді, пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімін (ол келісімшартта бар болған кезде) қосу арқылы есептейді;
егер келісімшартта резидент еместің тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерді орындаудың әртүрлі талаптары (тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарлар, жұмыстар немесе керсетілетін қызметтер үшін төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғанға дейін не тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін төлем және (немесе) ақша аудару жүзеге асырылғаннан кейін) көзделсе, импортер репатриациялау мерзімін келісімшартта белгіленген тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін төлем жүргізгеннен және (немесе) ақша аударғаннан кейін резидент еместің тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету бойынша міндеттемесін орындау мерзімін ескере отырып, есептейді;
егер келісімшартта тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін төлемді жүргізгенге дейін және (немесе) ақша аударғанға дейін (резидент еместің тауарларды алдын ала жеткізуі, алдын ала жұмысты орындауы немесе қызметтерді көрсетуі) не төлем жүргізген және (немесе) ақша аударған күннен бастап 180 күннен аспайтын мерзімде көзделсе, репатриациялау мерзімі 180 күнге тең деп көрсетіледі;
егер келісімшартта тауарларды импорт үшін Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өткізу көзделсе, импортер есептеген репатриациялау мерзіміне тауарларды әкелу және мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелерінің белгісімен жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті не жанама салықтардың төлену фактісін растау және салықтық есептілікті қабылдау туралы хабарлама алу үшін қажетті 180 күннен тұратын уақыт кезеңі қосылады.

2. Примеры расчета срока репатриации по экспорту
1) согласно контракту, обязательство по поставке товара
экспортера считается исполненным после передачи товара в городе,
расположенном вне таможенной территории Союза. Оплата товара
нерезидентом - частично путем предварительной оплаты, частично —
после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты
нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между
датой выпуска товара территориальным подразделением органа
государственных доходов и датой передачи товара нерезиденту в городе,
расположенном вне таможенной территории Союза - 30 дней.
Расчет: 210 дней + 30 дней - 240 дней, то есть 240 дней, 00 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 240.00;
2) согласно контракту, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Оплата нерезидентом товара - частично путем предварительной оплаты, частично - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый экспортером срок между датой пересечения товара через границу Республики Казахстан и датой передачи товара нерезиденту в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза, - 10 дней.
Расчет: 210 дней +10 дней = 220 дней, то есть 220 дней, 00 лет.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 220.00;
3) согласно контракту, обязательство по поставке товара экспортера считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Оплата товара нерезидентом - после отгрузки товара экспортером. Максимальный срок оплаты товара - 210 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 210.00;
4) согласно контракту, нерезидент осуществляет предварительную оплату товара или работы, услуги в полном объеме.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
5) согласно контракту, максимальный срок оплаты нерезидентом товара или работы, услуги - 160 дней.
Экспортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
3. Примеры расчета срока репатриации по импорту
1) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Союза, и датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней со дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза.

2. Экспорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
1) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарға ақы төлеуі: ішінара — алдын-ала ақы төлеу, ішінара — экспортер тауарды тиегеннен кейін ақы төлеу арқылы. Резидент еместің тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі тауарды шығарған күні мен резидент емеске тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсыру күні арасындағы экспортер болжайтын мерзім - 30 күн.
Есеп: 210 күн + 30 күн = 240 күн, яғни 240 күн, 00 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 240.00 деп көрсетеді;
2) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Одаққа мүше басқа мемлекетінің аумағында орналасқан қалада тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарға ақы төлеуі: ішінара - алдын-ала ақы төлеу, ішінара - экспортер тауарды тиегеннен кейін ақы төлеу арқылы. Резидент еместің тауарға ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Қазақстан Республикасы шекарасынан тауарды өткізу күні мен тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада резидент емеске тапсыру күні арасындағы экспортер болжайтын мерзімі - 10 күн.
Есеп: 210 күн +10 күн = 220 күн, яғни 220 күн, 00 жыл.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 220.00 деп көрсетеді;
3) келісімшартқа сәйкес экспортердің тауарды жеткізу жөніндегі міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент емес тауарға ақы төлеуді экспортер тауарды тиегеннен кейін жүзеге асырады. Тауарға ақы төлеудің ең ұзақ мерзімі - 210 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 210.00 деп көрсетеді;
4) келісімшартқа сәйкес резидент емес тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке алдын ала ақы төлеуді толық көлемде жүзеге асырады.
5) Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
6) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарға, жұмысқа немесе көрсетілетін қызметке ақы төлеуінің ең ұзақ мерзімі - 160 күн.
Экспортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
3. Импорт бойынша репатриациялау мерзімін есептеу мысалдары
1) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп есептеледі. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара — алдын ала жеткізу арқылы, ішінара — тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 800 күн. Резидент еместің тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсыру күні мен мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күнінің арасындағы импортер болжайтын мерзім - 70 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тауарды тапсыруды болжамдалған күнінен бастап - 100 күн.

Расчет: 800 дней + 70 дней + 100 дней = 970 дней, то есть 250 дней, 02 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 250.02;
2) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Поставка нерезидентом товара - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара — 800 дней. Предполагаемый импортером срок между датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном на территории другого государства- члена Союза, и датой доставки товара до границы Республики Казахстан - 30 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней со дня предполагавшейся передачи товара в городе, расположенном на территории другого государства-члена Союза. Срок для получения заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой территориального подразделения органа государственных доходов - 180 дней.
Расчет: 800 дней + 30 дней +100 дней +180 дней =1110 дней, то есть 030 дней, 03 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 030.03;
3) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара в городе, расположенном вне таможенной территории Союза. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 210 дней. Предполагаемый импортером срок между датой выпуска товара территориальным подразделением органа государственных доходов и датой передачи товара нерезидентом в городе, расположенном вне таможенной территории Союза - 70 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.
Расчет: 210 дней + 70 дней = 280 дней, то есть 280 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 280.00;
4) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом - частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса - 100 дней.
Расчет: 100 дней +100 дней = 200 дней, то есть 200 дней, 00 лет.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 200.00;

Есеп: 800 күн + 70 күн + 100 күн - 970 күн, яғни 250 күн, 02 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 250.02 деп көрсетеді;
2) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тауарды тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі, ішінара - алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 800 күн. Резидент еместің тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсыру күні мен тауарды Қазақстан Республикасының шекарасына дейін жеткізу күнінің арасында импортер болжайтын мерзім - 30 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі тауарды Одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан қалада тапсыру болжанған күннен бастап - 100 күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішті алудың мерзімі - 180 күн.
Есеп: 800 күн + 30 күн + 100 күн + 180 күн =1110 күн, яғни 030 күн, 03 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 030.03 деп көрсетеді;
3) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі Одақтың аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара - алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударылғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 210 күн. Мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің тауарды шығару күні мен резидент емес тауарды Одақтың кеден аумағынан тыс орналасқан қалада тапсырған күні арасындағы импортер болжайтын мерзім - 70 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісімшартта анықталмаған.
Есеп: 210 күн + 70 күн = 280 күн, яғни 280 күн, 00 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 280.00 деп көрсетеді;
4) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі - 100 күн.
Есеп: 100 күн + 100 күн = 200 күн, яғни 200 күн, 00 жыл.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 200.00 деп көрсетеді;

5) согласно контракту, обязательство по поставке нерезидентом товара считается исполненным после передачи товара на станции Алматы-1. Поставка товара нерезидентом — частично путем предварительной поставки, частично - после платежа и (или) перевода денег за товар. Максимальный срок поставки нерезидентом товара - 100 дней. Срок возврата неиспользованного аванса контрактом не определен.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
6) согласно контракту, нерезидент осуществляет предварительную поставку товара или предварительное выполнение работы, оказание услуги в полном объеме.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00;
7) согласно контракту, максимальный срок поставки нерезидентом товара или выполнения работы, оказания услуги - 160 дней.
Импортер указывает в графе "Срок репатриации" 180.00.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 4
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером
контракта"
Отчетный период: за _____ месяц ____ года
Индекс: Е1СС1
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления:
в случае исполнения обязательств по контрактам в отчетном
месяце путем осуществления платежей и (или) переводов денег через
банковские счета экспортера или импортера в уполномоченном банке без
использования платежных карточек - в срок до пятнадцатого числа
месяца, следующего за отчетным;
в случае исполнения обязательств по контрактам путем
осуществления платежей и (или) переводов денег с использованием
платежной карточки и (или) иным способом исполнения обязательств по
контрактам - в срок до пятнадцатого числа месяца, следующего за
месяцем представления подтверждающих информации и (или) документов
экспортером или импортером либо банком, не являющимся банком учетной
регистрации контракта
Форма
БИН уполномоченного банка______________________________________
Реквизиты учетного номера контракта
Отправитель
Дата
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак юридическое лицо или физическое лицо
Страна
Код области
Код резидентства
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Получатель
Информация о платеже и (или) переводе денег или ином исполнении обязательств
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или физическое лицо
Страна
Код области
Код резидентства
Дата
Сумма в
тысячах
единиц
Валюта расчетов
Код способа расчетов
Признак - исходящий, входящий
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
"____" __________________ 20__ года
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация об исполнении обязательств
по контракту с учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером
контракта"

5) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізу бойынша міндеттемесі тауарды Алматы-1 станциясында тапсырғаннан кейін орындалды деп саналады. Резидент еместің тауарды жеткізуі: ішінара - алдын ала жеткізу арқылы, ішінара - тауарға төлем жүргізілгеннен кейін және (немесе) ақша аударғаннан кейін. Резидент еместің тауарды жеткізуінің ең ұзақ мерзімі - 100 күн. Пайдаланылмаған авансты қайтару мерзімі келісімшартта анықталмаған.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
6) келісімшартқа сәйкес резидент емес тауарды алдын ала жеткізуді немесе жұмысты алдын ала орындауды, алдын ала қызмет көрсетуді толық көлемде жүзеге асырады.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді;
7) келісімшартқа сәйкес резидент еместің тауарды жеткізуінің немесе жұмысты орындауының, қызмет көрсетуінің ең ұзақ мерзімі - 160 күн.
Импортер "Репатриациялау мерзімі" бағанында 180.00 деп көрсетеді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 4-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: _______жылғы__________ай
Индекс: EICC__1
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі:
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланбай экспортердің немесе импортердің уәкілетті банктегі банк шоттары арқылы жүзеге асыру жолымен есепті айда келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде;
төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын төлем карточкаларын пайдаланып және (немесе) өзге тәсілмен жүзеге асыру арқылы келісімшарт бойынша міндеттемелер орындалған жағдайда - экспортердің немесе импортердің не келісімшартты есептік тіркеу банкі болып табылмайтын банктің растау ақпаратын және (немесе) құжаттарды ұсынған айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде
Нысан
Уәкілетті банктің БСН__________________________________
Келісім-шарттың есептік нөмірінің деректемелері
Жіберуші
Күні
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Алушы
Төлем және (немесе) ақша аударымы немесе міндеттемелерді орындаудың өзге тәсілдері туралы ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі заңды тұлға немесе жеке тұлға
Елі
Облыстың коды
Резиденттік коды
Күні
Сомас ы мың бірлік пен
Есеп айырысу валютасы
Есеп айырысу тәсілінің коды
Белгісі шығыс, кіріс
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
20____ жылғы_______________"______"
___________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарт бойынша міндеттемелердің
орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация об исполнении обязательств по контракту с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по платежам и (или) переводам денег, иным способам исполнения обязательств по контракту с учетным номером контракта, кроме оформленных деклараций на товары.
2. Заполнение Формы
4. В графах 2, 3 указываются учетный номер контракта и дата его присвоения.
5. Графы 3, 18 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
6. В графах "Отправитель", "Получатель" при направлении информации о поставке товаров внутри таможенной территории Союза указываются сведения об экспортере или импортере, соответственно.
7. Графы 5, 12 заполняются, если в графах 7, 14 указан признак "1" путем указания БИН отправителя или получателя.
8. Графы 5, 6, 12, 13 заполняются, если отправитель или получатель являются резидентами.
9. Графы 6, 13 заполняются, если в графах 7, 14 указан признак "2" путем указания ИИН отправителя или получателя.
10. В графах 7, 14 указывается признак "1", если отправитель или получатель является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если отправитель или получатель является физическим лицом.
11. Графы 8, 15 заполняются с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
12. В графах 9, 16 (если отправителем или получателем выступает резидент) указываются первые 2 цифры кода области отправителя или получателя согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
13. Графы 10, 17 заполняются согласно справочнику резидентства, используемому для целей государственного классификатора единого классификатора назначения платежей.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде тауарларға арналған декларациялардан басқа, келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша, міндеттемелерді орындаудың өзге тәсілдері бойынша қолданыстағы деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. 2, 3-бағандарда келісімшарттың есептік нөмірі және оның берілген күні көрсетіледі.
5. 3, 18-бағандар мынадай тәртіппен сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
6. "Жіберуші", "Алушы" деген бағандарда Одақтың кеден аумағы ішінде тауарларды жеткізу туралы ақпарат жіберген кезде тиісінше экспортер немесе импортер туралы мәлімет көрсетіледі.
7. 5, 12-бағандар, егер 7, 14-бағандарда "1" белгісі көрсетілсе, жіберушінің немесе алушының БСН көрсету арқылы толтырылады.
8. 5, 6, 12, 13-бағандар, егер жіберуші немесе алушы резиденттер болып табылса, толтырылады.
9. 6, 13-бағандар, егер 7, 14-бағандарда "2" белгісі көрсетілсе, жіберушінің немесе алушының ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
10. 7, 14-бағандарда, егер жіберуші немесе алушы заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі немесе жіберуші немесе алушы жеке тұлға болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
11. 8, 15-бағандар ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштерін пайдалана отырып толтырылады.
12. 9, 16-бағандарда (егер жіберуші немесе алушы резидент болса) ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес жіберушінің немесе алушының облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.
13. 10, 17-бағандар төлем мақсатының бірыңғай жіктеуішінің мемлекеттік жіктеуіштің мақсаты үшін пайдаланылатын резиденттік анықтамасына сәйкес толтырылады.

14. В графе 20 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
15. Графа 21 заполняется с учетом следующего классификатора:
"11" - платеж и (или) перевод денег в рамках аккредитива;
"12" - платеж и (или) перевод денег в рамках банковской гарантии;
"13" - предварительная оплата по экспорту (предварительная поставка по импорту);
"14" - оплата после отгрузки товара по экспорту (поставка после оплаты товара по импорту);
"20" - перемещение товаров внутри таможенной территории Союза;
"29" - иное исполнение обязательств.
Код способа расчета "13" и "14" указывается, исходя из фактически сложившейся ситуации по контракту на дату проведения платежа (или) перевода денег.
Код способа расчетов "29" указывается при использовании по контракту способов расчетов, не обозначенных кодами "11", "12", "13", "14", "20" включая зачет, уступку права требования к нерезиденту другому резиденту, перевод долга резидента другому лицу, передачу векселя, передачу ценных бумаг, выполнение работ (оказание услуг), получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств по контракту.
16. Графа 22 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - исходящий (то есть исполнение обязательств в пользу иностранного покупателя или иностранного поставщика) и 2 ~ входящий (то есть исполнение обязательств в пользу экспортера или импортера).
17. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация по контракту с учетным номером контракта"
Отчетный период: за __ (день) ___________ (месяца) _______ года
Индекс: Е1СС_2
Периодичность: ежедневно
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления - не позднее десяти рабочих дней:
после даты присвоения учетного номера контракту или снятия
контракта с учетной регистрации;
после даты принятия уполномоченным банком документов,
подтверждающих внесение изменений и (или) дополнений в контракт
Форма
Информация по контракту с учетным номером контракта
за ___ (день) _______ (месяца) ____ года
БИН уполномоченного банка_____________________________
Реквизиты учетной регистрации контракта или паспорта сделки
Информация по экспортеру или импортеру
Реквизиты паспорта сделки
Учетный номер контракта
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
Код области
Дата
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Информация по контракту
Нерезидент
Срок репатриации
Снятие контракта с учетной регистрации
Признак - экспорт или импорт
Номер
Дата
Сумма контракта в тысячах единиц
Валюта контракта
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Страна
дата
основание
И
12
13
14
15
16
17
18
19
20
"___" __________ 20___ года
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных,
"Информация по контракту с
учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация по контракту с учетным номером контракта"

14. 20-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеу үшін кодтар" мемлекеттік жіктеуішіне сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
15. 21-баған мынадай жіктеуішті ескере отырып толтырылады:
"11" - аккредитив шеңберінде төлем және (немесе) ақша аударымы;
"12" - банк кепілдігі шеңберінде төлем және (немесе) ақша аударымы;
"13" - экспорт бойынша алдын ала ақы төлеу (импорт бойынша алдын ала жеткізу);
"14" - экспорт бойынша тауар тиелгеннен кейін ақы төлеу (импорт бойынша тауарға ақы төлегеннен кейін жеткізу);
"20" - Одақтың кеден аумағы ішінде тауарларды өткізу;
"29" - міндеттемелерді өзге тәсілмен орындау.
"13" және "14" есеп айырысу тәсілінің коды төлем және (немесе) ақша аударымын жүргізген күні келісімшарт бойынша нақты орын алған жағдайды негізге ала отырып көрсетіледі.
"29" есеп айырысу тәсілінің коды есепке алу, резидент еместен талап ету құқығын басқа резидентке беру, резиденттің борышын басқа тұлғаға аудару, вексельді беру, бағалы қағаздарды беру, жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету), келісімшарт бойынша резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы туындаған кезде сақтандыру төлемін алуды қоса алғанда, келісімшарт бойынша "11", "12", "13", "14", "20" кодтары көрсетілмеген есеп айырысу тәсілдерін пайдаланған кезде көрсетіледі.
16. 22-баған мынадай белгілер ескеріле отырып толтырылады: 1-шығыс (яғни шетел сатып алушысының немесе шетел жеткізушінің пайдасына міндеттемелерді орындау) және 2-кіріс (яғни экспортердің немесе импортердің пайдасына міндеттемелерді орындау).
17. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 5-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең:______жылғы __________(күні)______(айының)
Индекс: ЕІСС_2
Кезеңділігі: күн сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі - он жұмыс күнінен кешіктірмей:
келісімшартқа есептік нөмір берген немесе келісімшартты есептік тіркеуден алған күннен кейін;
уәкілетті банк келісімшартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді растайтын құжаттарды қабылдаған күннен кейін
Нысан
_____________(жылғы)_____________(күні)_____________(айының)
Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат
Уәкілетті банктің БСН________________________________________________
Келісімшартты есептік тіркеу немесе мәміле паспортының деректемелері
Экспортер немесе импортер жөніндегі ақпарат
Мәміле паспортының деректемелері
Келісімшарттың есептік нөмірі
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
Облыс коды
Күні
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Келісімшарт бойынша ақпарат
Резидент емес
Репатриация лау мерзімі
Келісімшартты есептік тіркеуден алу
Белгісі - экспо рт немес е импорт
Нөмірi
Күні
Келісімша рт сомасы мың бірлікпен
Келісімшарттың валютасы
Атауы немес е тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Елі
күні
негіздеме
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
20_____жылғы "______"__________________________
_______________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация по контракту с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 11) части первой статьи 56 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по контрактам, принятым к учетной регистрации.
2. Заполнение Формы
4. При направлении информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, заполняются графы 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, и 20.
5. При направлении информации о внесении изменений и (или) дополнений в контракт, влияющих на сроки и условия исполнения обязательств сторон по контракту, сумму и валюту контракта, заполняются графы 4, 5, а также те графы, сведения в которых подлежат уточнению.
6. В случае, указанном в пункте 54 настоящих Правил, заполняются графы 2, 3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20. В графах 2 и 3 указываются номер и дата паспорта сделки.
7. При направлении информации о снятии контракта с учетной регистрации заполняются графы 4, 5, 19, 20.
8. Графы 3, 5, 13, 19 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера. В случае отсутствия БИН указывается код общегосударственного классификатора предприятий и организаций (далее - код ОКПО) экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера. В случае отсутствия ИИН указывается регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), и признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. В графе 10 указываются первые 2 цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
13. Графа 11 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
14. Графа 12 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарт бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы бірінші бөлігінің 11) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде есептік тіркеуге қабылданған келісімшарттар бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. Есептік тіркелуге тиіс келісімшарттар бойынша ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады.
5. Келісімшартқа тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындау мерзімдері мен талаптарына, келісімшарттың сомасы мен валютасына әсер ететін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу туралы ақпаратты жіберген кезде 4, 5-бағандар, сондай-ақ мәліметтері нақтылауға жататын бағандар толтырылады.
6. Осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген жағдайда, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-бағандар толтырылады. 2 және 3-бағандарда мәміле паспортының нөмірі мен күні көрсетіледі.
7. Келісімшартты есептік тіркеуден алу туралы ақпарат жіберілген кезде 4, 5, 19, 20-бағандар толтырылады.
8. 3, 5, 13, 19-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады. БСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы мемлекеттік жіктеуішінің коды (бұдан әрі - КҰЖЖ) көрсетіледі.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады. ЖСН болмаған жағдайда, экспортер немесе импортер салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН) көрсетіледі.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі және егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 10-бағанда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы 2 цифрі көрсетіледі.
13. 11-баған мынадай белгілерді ескере отырып толтырылады: 1 - егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісімшарт импорт бойынша болса.
14. 12-баған келісімшарттың нөмірін көрсету арқылы келісімшарттың осындай деректемесі болған кезде толтырылады.

15. В графах 14, 16 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
16. В графе 17 указывается код страны иностранного покупателя или поставщика согласно государственным классификаторам ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
17. В графе 18 указывается срок репатриации, рассчитанный экспортером или импортером в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
18. Графа 20 заполняется с учетом следующего классификатора:
1 - исполнение обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличие остатка задолженности нерезидента или резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, либо прекращение обязательств в случаях предоставления отступного, зачета, совпадения должника и кредитора в одном лице, невозможности исполнения, издания акта государственного органа, при наличии письменного подтверждения экспортера или импортера о прекращении обязательств сторон по контракту и подтверждающих документов;
2 - возврат нерезиденту ранее полученных товаров либо возврат импортеру неиспользованного аванса, при наличии письменного подтверждения импортера о прекращении действия данного контракта;
3 - возврат экспортеру ранее отгруженных товаров в случаенеисполнения обязательства нерезидента по оплате товара либо возврат нерезиденту валюты, полученной экспортером в оплату контракта по экспорту в случае неисполнения обязательства экспортера по поставке товара, при наличии письменного подтверждения экспортера о прекращении действия данного контракта;
4 - предоставление документов, подтверждающих отсутствие претензий со стороны нерезидента, выполнившего свои обязательства перед экспортером или импортером в полном объеме, в случае неисполнения экспортером или импортером обязательств перед нерезидентом;
5 - подтверждение уполномоченного органа о выезде экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
6 - отсутствие по контракту движения денег и товаров в течение одного года с последней даты исполнения обязательств сторонами, при условии эквивалентного исполнения обязательств сторонами или наличия остатка задолженности нерезидента либо резидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
7 - наличие судебного решения либо документа иного уполномоченного государственного органа иностранного государства о ликвидации или о признании нерезидента банкротом;
8 - ликвидация экспортера или импортера в случае отсутствия правопреемника;
9 - получение экспортером или импортером страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
10 — поступление денег на банковский счет экспортера или импортера в рамках договора на финансирование под уступку денежного требования (факторинга);
11 — приостановление либо лишение банка учетной регистрации контракта лицензии на проведение банковских и иных операций;
12 — учет уполномоченным банком предъявленного нерезидентом векселя, выпущенного импортером для расчета по контракту, при исполнении обязательств сторонами по контракту в полном объеме либо наличии остатка задолженности нерезидента, не превышающего пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
13 — перевод экспортером или импортером своего долга перед нерезидентом по контракту другому лицу на основании документов, подтверждающих согласие нерезидента, и при наличии письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, представленного в банк учетной регистрации контракта;

15. 14, 16-бағандарда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
16. 17-бағанда шетелдік сатып алушы немесе жеткізуші елінің коды ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштеріне сәйкес көрсетіледі;
17. 18-бағанда экспортер немесе импортер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептеген репатриациялау мерзімі көрсетіледі
18. 20-баған мынадай жіктеуіш ескеріле отырып толтырылады:
1 - тараптардың келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық орындауы не резидент еместің немесе резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы не талабынан бас тартқаны үшін төлем төленген, өзара есепке алынған, борышқор мен кредитордың бір тұлға болған, міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған, мемлекеттік органның актісі шыққан жағдайларында, экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша тараптар міндеттемелерінің тоқтатылуы туралы жазбаша растауы және растайтын құжаттар болған кезде міндеттемелердің тоқтатылуы;
2 - импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емеске бұрын алынған тауарларды қайтару не импортерге пайдаланылмаған авансты қайтару;
3 - экспортер осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша растауы болған кезде резидент емес тауарға ақы төлеу міндеттемесін орындамаған жағдайда, экспортерге бұрын тиелген тауарларды қайтару не экспортер тауарды жеткізу бойынша міндеттемесін орындамаған жағдайда экспортер экспорт бойынша келісімшарттың төлемі бойынша алған валютаны резидент емеске қайтару;
4 - экспортер немесе импортер резидент еместің алдындағы міндеттемелерін орындамаған жағдайда, экспортер немесе импортер алдындағы міндеттемелерін толық көлемде орындаған резидент емес тарапынан талабы жоқтығын растайтын құжаттарды ұсыну;
5 - дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұрғылықты жерге қоныс аударуы туралы уәкілетті органының растауы;
6 - тараптардың міндеттемелерін баламалы орындауы немесе резидент еместің не резиденттің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешек қалдығының болуы шартымен тараптар міндеттемелерін орындаған соңғы күнінен бастап бір жыл ішінде келісімшарт бойынша ақша немесе тауар қозғалысының болмауы;
7 - резидент еместі тарату немесе банкрот деп тану туралы сот шешімінің не шетел мемлекетінің өзге уәкілетті мемлекеттік органы құжатының болуы;
8 - құқықтық мирасқоры болмаған жағдайда, экспортерді немесе импортерді тарату;
9 - резидент емес міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде экспортердің немесе импортердің сақтандыру төлемін алуы;
10 - ақшалай талап етуді бере отырып (факторинг) қаржыландыру шарты шеңберінде экспортердің немесе импортердің банк шотына ақша түсуі;
11 - келісімшартты есептік тіркеу банктің банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензиясын тоқтата тұру не одан айыру;
12 - тараптар келісімшарт бойынша міндеттемелерін толық көлемде орындаған не резидент еместің баламасы елу мың АҚШ долларынан аспайтын берешегінің қалдығы болған кезде резидент емес ұсынған, келісімшарт бойынша есеп айырысу үшін импортердің шығарған векселін уәкілетті банктің есепке алуы;
13 - экспортердің немесе импортердің келісімшарт бойынша резидент еместің алдындағы борышын резидент еместің келісімін растайтын құжаттардың негізінде басқа тұлғаға аударуы және экспортердің немесе импортердің осы келісімшарттың қолданылуын тоқтату туралы келісімшартты есептік тіркеу банкіне ұсынылған жазбаша өтініші болған кезде;

14 — уступка или перевод экспортером или импортером другому лицу права требования к нерезиденту при наличии подтверждающих документов (договор уступки прав требования, акт сверки по взаимным обязательствам, акт приема-передачи товаров, товаросопроводительные документы и другие) и письменного заявления экспортера или импортера о прекращении действия данного контракта, с учетом пункта 38 настоящих Правил;
15 - наличие документа государственного органа или иного уполномоченного органа о смерти, объявлении умершим, признании недееспособным или ограниченно дееспособным экспортера или импортера, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющего личное предпринимательство;
16 - истечение трех лет со дня отнесения контракта на отдельный учет;
17 - изменение экспортером или импортером банка учетной регистрации контракта, обслуживающего экспортера или импортера по контракту, с учетом пункта 32 настоящих Правил;
18 - внесение изменений и дополнений в контракт, исключающих перемещение товара через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта;
19 - отсутствие движения денег и товаров по контракту;
20 - наличие решения судебного или иного государственного органа, арбитража в пользу резидента по погашению нерезидентом всей суммы задолженности по контракту перед резидентом с учетом срока, указанного в пункте 5 настоящих Правил;
21 - прекращение обязательств нерезидента по контракту заменой первоначального обязательства, существовавшего между ними, другим обязательством между теми же лицами, предусматривающий иной предмет или способ исполнения;
19. При направлении Национальным Банком в соответствии с пунктом 48 настоящих Правил информации по контрактам, подлежащим учетной регистрации, в орган государственных доходов, направляются сведения, указанные в графах 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 и 20.
20. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 6
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных
данных "Информация о движении товаров по контрактам
с учетным номером контракта"
Отчетный период: за ___ месяц ___ года
Индекс: Е1СС З
Периодичность: ежемесячная
Представляет: орган государственных доходов
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до двадцатого числа
месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер товара в декларации на товары
Реквизиты учетного номера контракта
Признак - экспорт или импорт
Реквизиты контракта
Реквизиты экспортера или импортера
Дата
Номер
Дата
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Номер декларации на товары
Таможенная процедура указанная в декларации на товары
Дата выпуска товара
Статус товара
Дата изменения статуса товара
Стоимость товара
Статистическая
Фактурная
Валюта поставки
Курс валюты
10
11
12
13
14
15
16
17
18
"___" ___________ 20__ года
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация о движении товаров по контрактам
с учетным номером контракта"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация о движении товаров по контрактам
с учетным номером контракта"

14 - растайтын құжаттар (талап ету құқығын беру шарты, өзара міндеттемелер бойынша салыстырып тексеру актісі, тауарларды қабылдау-тапсыру актісі, тауарға ілеспе құжаттар және тағы басқалар) және экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 38-тармағын ескере отырып, осы келісімшарттың қолданылуы тоқтатылғаны туралы жазбаша өтініші болған кезде экспортердің немесе импортердің резидент емеске талап ету құқығын басқа тұлғаға беруі немесе аударуы;
15 - өзіндік кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер ретінде тіркелген экспортердің немесе импортердің қайтыс болғандығы, қайтыс болған деп жариялануы, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектелген деп танылуы туралы мемлекеттік органның немесе өзге уәкілетті органның құжаты болуы;
16 - келісімшартты жеке есепке алуға жатқызған күнінен бастап үш жыл өтуі;
17 - экспортердің немесе импортердің осы Қағидалардың 32-тармағын ескере отырып экспортерге немесе импортерге келісімшарт бойынша қызмет көрсететін келісімшартты есептік тіркеу банкін ауыстыруы;
18 - келісімшартқа экспорт немесе импорт үшін тауарды Қазақстан Республикасының шекарасынан өткізуге жол бермейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
19 - келісімшарт бойынша ақша мен тауар қозғалысының болмауы;
20 - осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзімді ескере отырып, резидент еместің келісімшарт бойынша резидент алдындағы барлық берешек сомасын өтеу бойынша резиденттің пайдасына сот немесе өзге де мемлекеттік органның, төреліктің шешімі болуы;
21 - сол тұлғалардың арасындағы бар бастапқы міндеттемені өзге нысананы немесе өзге орындау тәсілін көздейтін басқа міндеттемеге ауыстырумен резидент еместің келісімшарт бойынша міндеттемелерін тоқтату.
19. Ұлттық Банк осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес есептік тіркеуге жататын келісімшарттар бойынша ақпаратты мемлекеттік кірістер органына жіберген кезде 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 13, 19 және 20-бағандарда көрсетілген мәліметтер жіберіледі.
20. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 6-қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең: __________жылғы_____________ай
Индексі: ЕІСС__3
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: мемлекеттік кірістер органы
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейін
Нысан
Тауарларға арналған декларадиядағы тауардың нөмірі
Келісімшарттың есептік нөмірінің деректемелері
Белгісі - экспорт немесе импорт
Келісімшарттың деректемелері
Экспортердің немесе импортердің деректемелері
Күні
Нөмірі
Күні
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Тауарларға арналған декларацияның нөмірі
Тауарларға арналға н декларацияда көрсетілген кедендік рәсім
Тауар шығарылған күн
Тауардың мәртебесі
Тауар мәртебесін өзгертк ен күн
Тауардың құны
Статистикалық
Фактуралық
Жеткізу валютасы
Валюта бағамы
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20____жылғы "______"_______________________________________
_______________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
Мөр орны
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар
келісімшарттар бойынша тауарлардың
қозғалысы туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
"Келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация о движении товаров по контрактам с учетным номером контракта" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно органом государственных доходов в срок до двадцатого числа месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы органом государственных доходов используются имеющиеся данные об оформленных декларациях на товары по контрактам с учетным номером контракта.
2. Заполнение Формы
5. В графе 1 указывается порядковый номер товара в декларации на товары, в графах 2 и 3 указывается учетный номер контракта и дата его присвоения.
6. Графы 3, 6, 12 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
7. Графа 4 заполняется с учетом следующих признаков: 1 - если контракт по экспорту и 2 - если контракт по импорту.
8. Графа 5 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
9. Графа 7 заполняется, если в графе 9 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
10. Графа 8 заполняется, если в графе 9 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
11. В графе 9 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
12. Графа 11 заполняется с указанием цифрового обозначения таможенной процедуры согласно классификатору, используемому территориальными подразделениями органа государственных доходов для целей декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза.
13. В графе 14 указывается дата изменения статуса товара.
14. В графе 15 статистическая стоимость товара указывается в единицах долларов США.
15. В графе 16 фактурная стоимость товара указывается в единицах валюты поставки.
16. В графе 17 указывается буквенное обозначение валюты поставки согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
17. В графе 18 указывается курс валюты, использованный для пересчета в фактурную стоимость и указанный в декларации на товары.
18. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 7
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Лицевая карточка банковского контроля №_/___/__
(по состоянию на конец отчетного месяца)"
Отчетный период: за ___ месяц ____ года
Индекс: Н1СС_4
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до последнего числа
месяца, следующего за отчетным
Наименование информации по лицевой карточке банковского контроля
Код строки
Информация по лицевой карточке банковского контроля
1.
Основание направления лицевой карточки банковского контроля:
10
2.
Информация по экспортеру или импортеру:
20
3.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
21
4.
БИН
22
5.
ИИН
23
6.
Признак - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
24
7.
Адрес
25
8.
Код области
26
9.
Реквизиты учетного номера контракта или паспорта сделки:
30
10.
Номер
31
11.
Дата
32
12.
БИН банка учетной регистрации контракта:
40
13.
Информация по контракту:
50
14.
Признак - экспорт или импорт
51
15.
Номер
52
16.
Дата
53
17.
Сумма в тысячах единиц
54
18.
Валюта контракта
55
19.
Информация по нерезиденту:
60
20.
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
61
21.
Страна
62
22.
Сроки репатриации:
70
23.
Информация о сумме неисполненных обязательств нерезидента по контракту в сроки репатриации перед экспортером или импортером:
80
24.
В валюте контракта
81
25.
В долларах США
82
26.
Примечание:
90
"___"_________ 20__ года
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица,
уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Лицевая карточка банковского контроля
№____/_____/_____
(по состоянию на конец отчетного месяца)"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Лицевая карточка банковского контроля №____/_____/____
(по состоянию на конец отчетного месяца)"

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Келісімшарттардың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша тауарлардың қозғалысы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Мемлекеттік кірістер органы Нысанды ай сайын есепті айдан кейінгі айдың жиырмасыншы күніне дейінгі мерзімде жібереді.
4. Мемлекеттік кірістер органы Нысанды толтыру кезінде келісімшарттың есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша ресімделген тауарларға арналған декларациялар жөніндегі қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. 1-бағанда тауарларға арналған декларациядағы тауардың реттік нөмірі көрсетіледі, 2 және 3-бағандарда келісімшарттың есептік нөмірі және ол берілген күн көрсетіледі.
6. 3, 6, 12-бағандар мынадай тәртіппен сегіз цифрды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
7. 4-баған мынадай белгілерді ескере отырып толтырылады: 1 - егер келісімшарт экспорт бойынша болса және 2 - егер келісімшарт импорт бойынша болса.
8. 5-баған келісімшарттың нөмірі бар болған кезде келісімшарттың осындай деректемесін көрсету арқылы толтырылады.
9. 7-баған, егер 9-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады.
10. 8-баған, егер 9-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
11. 9-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
12. 11-баған мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшелері Одақтың кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды декларациялау мақсатында пайдаланатын жіктегішке сәйкес кеден рәсімінің цифрлық белгісін көрсете отырып толтырылады.
13. 14-бағанда тауардың мәртебесін өзгерткен күн көрсетіледі.
14. 15-бағанда тауардың статистикалық құны АҚШ доллары бірлігімен көрсетіледі.
15. 16-бағанда тауардың фактуралық құны жеткізу валютасының бірлігімен көрсетіледі.
16. 17-бағанда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
17. 18-бағанда фактуралық құнға қайта санау үшін пайдаланылған және тауарларға арналған декларацияда көрсетілген валюта бағамы көрсетіледі.
18. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы, "Мөр орны" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 7-қосымша
"№_______/________/______банктік бақылаудың жеке карточкасы
(есепті айдың соңындағы жағдай бойынша)"
әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: ______ жылғы ________ ай
Индексі: ЕІСС___4
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде
Нысан
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпараттың атауы
Жолдың коды
Банктік бақылаудың жеке карточкасы бойынша ақпарат
1.
Банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберуге негіз:
10
2.
Экспортер немесе импортер бойынша ақпарат:
20
3.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
21
4.
БСН
22
5.
ЖСН
23
6.
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
24
7.
Мекенжайы
25
8.
Облыстың коды
26
9.
Келісімшарттың есептік нөмірінің немесе мәміле паспортының деректемелері:
30
10.
Нөмірі
31
11.
Күні
32
12.
Келісімшартты есептік тіркеу банкінің БСН:
40
13.
Келісімшарт бойынша ақпарат:
50
14.
Белгісі - экспорт немесе импорт
51
15.
Нөмірі
52
16.
Күні
53
17.
Мың бірлікпен сомасы
54
18.
Келісімшарт валютасы
55
19.
Резидент емес бойынша ақпарат:
60
20.
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
61
21.
Елі
62
22.
Репатриациялау мерзімі:
70
23.
Резидент еместің келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер алдындағы репатриациялау мерзімдерінде орындамаған міндеттемелерінің сомасы туралы ақпарат:
80
24.
Келісімшарт валютасымен
81
25.
АҚШ долларымен
82
26.
Ескертпе:
90
20____жылғы "_____"_______________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"№ ___________/______________/____________
банктік бақылаудың жеке карточкасы (есепті
айдың соңындағы жағдай бойынша)" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға қосымша
"№_______/____________/__________банктік бақылаудың жеке карточкасы (есепті айдың соңындағы жағдай бойынша)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Лицевая карточка банковского контроля № / / (по состоянию на конец отчетного месяца)" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. Форма направляется ежемесячно уполномоченным банком в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным.
4. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по неисполненным нерезидентом обязательствам по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
2. Заполнение Формы
5. Номер лицевой карточки банковского контроля состоит из двух частей, разделенных наклонной чертой:
в первой части указывается БИН уполномоченного банка;
во второй части указывается уникальный для уполномоченного банка (с учетом его филиалов) номер лицевой карточки банковского контроля.
6. В строке с кодом 10 указывается цифра "1" - неисполнение нерезидентом обязательств по контракту перед экспортером или импортером в сроки репатриации на сумму, превышающую по состоянию на последний день отчетного месяца пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте.
Лицевая карточка банковского контроля направляется в Национальный Банк, если на дату ее направления в Национальный Банк экспортер или импортер не предоставил в уполномоченный банк документы, подтверждающие исполнение обязательств нерезидентом или являющиеся основанием для установления нового срока репатриации по данному контракту.
7. Строка с кодом 22 заполняется, если в строке с кодом 24 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера. В случае отсутствия БИН указывается код ОКПО экспортера или импортера.
8. Строка с кодом 23 заполняется, если в строке с кодом 24 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера. В случае отсутствия ИИН указывается РНН экспортера или импортера.
9. В строке с кодом 24 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
10. В строке с кодом 26 указываются первые 2 цифры кода области по юридическому адресу экспортера или импортера согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "№_____/_______/_______банктік бақылаудың жеке карточкасы (есепті айдың соңындағы жағдай бойынша)" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды уәкілетті банк ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде жібереді.
4. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде резидент еместің келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер алдындағы есепті айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімдерінде орындалмаған міндеттемелері бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
5. Банктік бақылаудың жеке карточкасының нөмірі көлбеу сызықпен бөлінген екі бөліктен тұрады:
бірінші бөлікте уәкілетті банктің БСН көрсетіледі;
екінші бөлікте уәкілетті банк (оның филиалдарын ескере отырып) үшін банктік бақылаудың жеке карточкасының бірегей нөмірі көрсетіледі.
6. 10 деген коды бар жолда "1" цифрі көрсетіледі — резидент еместің келісімшарт бойынша экспортер немесе импортер алдындағы есептік айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға репатриациялау мерзімінде міндеттемелерін орындамауы.
Ұлттық Банкке банктік бақылаудың жеке карточкасын жіберу күні экспортер немесе импортер уәкілетті банкке резидент еместің осы келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауын растайтын немесе репатриациялаудың жаңа мерзімін белгілеу үшін негіз болып табылатын құжаттарды ұсынбаса, банктік бақылаудың жеке карточкасы Ұлттық Банкке жіберіледі.
7. 22 деген коды бар жол, егер 24 деген коды бар жолда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады. БСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің КҰЖЖ коды көрсетіледі.
8. 23 деген коды бар жол, егер 24 деген коды бар жолда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН-ін көрсету арқылы толтырылады. ЖСН болмаған жағдайда, экспортердің немесе импортердің СТН көрсетіледі.
9. 24 деген коды бар жолда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі немесе экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
10. 26 деген коды бар жолда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы бойынша облыс кодының алғашқы 2 цифрі көрсетіледі.

11. Строки с кодами 31, 32 заполняются в случае наличия учетного номера контракта или паспорта сделки.
12. Строки с кодами 32, 53 заполняются путем указания восьми цифр в следующем порядке: день, месяц, год.
13. Строка с кодом 40 заполняется путем указания БИН банка учетной регистрации контракта.
14. В строке с кодом 51 указывается признак "1" для контракта по экспорту или признак "2" для контракта по импорту.
15. Строка с кодом 52 заполняется путем указания номера контракта при наличии такого реквизита контракта.
16. В строке с кодом 55 указывается буквенное обозначение валюты согласно государственному классификатору ГК РК 07 ИСО 4217-2001 "Коды для обозначения валют и фондов".
17. Строка с кодом 62 заполняется с использованием государственных классификаторов ГК РК 06 ИСО 3166.1-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", ГК РК 06 ИСО 3166.2-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 2. Коды административно-территориальных подразделений стран", ГК РК 06 ИСО 3166.3-2001 "Коды для обозначения наименований стран и их административно-территориальных подразделений. Часть 3. Коды для обозначения наименований стран, использовавшихся ранее".
18. Строка с кодом 70 заполняется путем указания срока репатриации, рассчитанного экспортером или импортером в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
19. Строки 81 и 82 заполняются в тысячах единиц валюты.
20. В строке с кодом 90 уполномоченным банком указывается любая иная дополнительная информация.
21. Если лицевая карточка банковского контроля по контракту направлялась в Национальный Банк в предыдущие отчетные периоды, и в отчетном периоде также имеется основание для ее направления, уполномоченный банк направляет лицевую карточку банковского контроля с указанием номера, под которым лицевая карточка банковского контроля направлялась в первый раз, без заполнения строк с кодами 20-70, кроме случаев, когда информация в указанных строках была изменена.
22. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 175
Приложение 8
к Правилам осуществления
экспортно-импортного валютного контроля
в Республике Казахстан и получения резидентами
учетных номеров контрактов по экспорту и импорту
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи и
(или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в
эквиваленте"
Отчетный период: за___ месяц _____ года
Индекс: Е1СС5
Периодичность: ежемесячная
Представляет: уполномоченный банк
Куда представляется форма: Национальный Банк
Срок представления: ежемесячно, в срок до пятнадцатого числа
месяца, следующего за отчетным
Информация по экспортеру или импортеру
Наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
БИН
ИИН
Признак - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель
Адрес
Код области
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Информация о платежах и (или) переводах денег
Признак - экспорт или импорт
Признак - исходящий, входящий
Сумма
Примечание
8
9
10
И
"___"________20__ года
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание)
Место печати
(при ее наличии)
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных,
"Информация об экспортере или импортере,
осуществившем платежи и (или) переводы денег
на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте"
Пояснение по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных,
"Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи
и (или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в
эквиваленте"

11. 31, 32 деген кодтары бар жолдар келісімшарттың есептік нөмірі немесе мәміле паспорты бар болған жағдайда толтырылады.
12. 32, 53 деген кодтары бар жолдар мынадай тәртіппен сегіз санды көрсету арқылы толтырылады: күні, айы, жылы.
13. 40 деген коды бар жол келісімшартты есептік тіркеу банкінің БСН көрсету арқылы толтырылады.
14. 51 деген коды бар жолда экспорт бойынша келісімшарт үшін "1" белгісі немесе импорт бойынша келісімшарт үшін "2" белгісі көрсетіледі.
15. 52 деген коды бар жол келісімшарттың нөмірі бар болған кезде келісімшарттың осындай деректемесін көрсету арқылы толтырылады.
16. 55 деген коды бар жолда ҚР МЖ 07 ИСО 4217-2001 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" мемлекеттік жіктеуішке сәйкес валютаның әріптік белгісі көрсетіледі.
17. 62 деген коды бар жол ҚР МЖ 06 ИСО 3166.1 2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлік. Ел коды", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.2-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 2-бөлік. Елдердің әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің кодтары", ҚР МЖ 06 ИСО 3166.3-2001 "Елдердің және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің атауларын белгілеуге арналған кодтар. 3-бөлік. Елдердің атауларын белгілеу үшін бұрын пайдаланылған кодтар" мемлекеттік жіктеуіштерін пайдалана отырып толтырылады.
18. 70 деген коды бар жол осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес экспортер немесе импортер есептеген репатриациялау мерзімін көрсету арқылы толтырылады.
19. 81 және 82 жолдар валютаның мың бірлігімен толтырылады.
20. 90 коды бар жолда уәкілетті банк басқа кез келген қосымша ақпаратты көрсетеді.
21. Келісімшарт бойынша банктік бақылаудың жеке карточкасы алдыңғы есепті кезеңдерде Ұлттық Банкке жіберілген болса және есепті кезеңде оны жіберу үшін негіз бар болса, уәкілетті банк алғашқы рет банктік бақылаудың жеке карточкасы жіберілген нөмірді көрсете отырып, 20-70-жолдардағы ақпарат өзгерген жағдайларды қоспағанда, осы жолдарды толтырмай, банктік бақылау жеке карточкасын жібереді.
22. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 175 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық
валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің
экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік
нөмірлерін алу қағидаларына 8-қосымша
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең:_______ жылғы________ай
Индекс: ЕІСС__5
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынады: уәкілетті банк
Нысан қайда ұсынылады: Ұлттық Банк
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күніне дейінгі мерзімде
Нысан
Уәкілетті банктің БСН
Экспортер немесе импортер бойынша ақпарат
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
БСН
ЖСН
Белгісі - заңды тұлға немесе дара кәсіпкер
Мекенжайы
Облыс коды
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпарат
Белгісі - экспорт немесе импорт
Белгісі - шығыс, кіріс
Сомасы
Ескертпе
8
9
10
11
20______жылғы "_______"_______________________________
______________________________________________________
(қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде) және қолы)
Мөр орны
(ол болған кезде)
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын
сомада төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асырған экспортер
немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік
деректерді жинауға арналған нысанға қосымша
"Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Информация об экспортере или импортере, осуществившем платежи и (или) переводы денег на сумму свыше ста тысяч долларов США в эквиваленте" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 13 июня 2005 года "О валютном регулировании и валютном контроле".
3. При заполнении Формы уполномоченным банком используются имеющиеся данные по платежам и (или) переводам денег по контрактам, заключенным на сумму от десяти до пятидесяти тысяч долларов США (включительно) в эквиваленте и предусматривающим перемещение товаров через границу Республики Казахстан для экспорта или импорта (за исключением случаев, указанных в пункте 29 настоящих Правил).
2. Заполнение Формы
4. Графа 3 заполняется, если в графе 5 указан признак "1", путем указания БИН экспортера или импортера.
5. Графа 4 заполняется, если в графе 5 указан признак "2", путем указания ИИН экспортера или импортера.
6. В графе 5 указывается признак "1", если экспортер или импортер является юридическим лицом (филиалом юридического лица), или признак "2", если экспортер или импортер является индивидуальным предпринимателем.
7. В графе 6 указывается юридический адрес экспортера или импортера.
8. В графе 7 указываются первые 2 цифры кода области экспортера или импортера по юридическому адресу согласно классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) ГК РК 11-2009.
9. В графе 8 указывается признак "1" - для контракта по экспорту или признак "2" - для контракта по импорту.
10. В графе 9 указывается признак "1" - для исходящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу иностранного покупателя или иностранного поставщика) или признак "2" - для входящего платежа (платеж и (или) перевод денег в пользу экспортера или импортера).
11. В графе 10 указывается общая сумма осуществленных платежей и (или) переводов денег в долларах США.
12. Графы "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, уполномоченного на подписание", "Место печати (при ее наличии)" заполняются в случае предоставления Формы на бумажном носителе.

1. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баламасы жүз мың АҚШ долларынан асатын сомада төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған экспортер немесе импортер туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Валюталық реттеу жэне валюталық бақылау туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Уәкілетті банк Нысанды толтыру кезінде баламасы он мың АҚШ долларынан бастап елу мың АҚШ долларына дейінгі (қоса алғанда) сомада жасалған және Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы экспорт немесе импорт үшін (осы Қағидалардың 29-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда) тауарлар қозғалысын көздейтін келісімшарттар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша қолда бар деректерді пайдаланады.
2. Нысанды толтыру
4. 3-баған, егер 5-бағанда "1" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің БСН көрсету арқылы толтырылады.
5. 4-баған, егер 5-бағанда "2" белгісі көрсетілсе, экспортердің немесе импортердің ЖСН көрсету арқылы толтырылады.
6. 5-бағанда, егер экспортер немесе импортер заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) болып табылса, "1" белгісі көрсетіледі немесе егер экспортер немесе импортер дара кәсіпкер болып табылса, "2" белгісі көрсетіледі.
7. 6-бағанда экспортердің немесе импортердің заңды мекенжайы көрсетіледі.
8. 7-бағанда ҚР МЖ 11-2009 әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес заңды мекенжайы бойынша экспортердің немесе импортердің облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.
9. 8-бағанда экспорт бойынша келісімшарт үшін "1" белгісі немесе импорт бойынша келісімшарт үшін "2" белгісі көрсетіледі.
10. 9-бағанда шығыс төлемі (шетел сатып алушысының немесе шетел жеткізушісінің пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін "1" белгісі немесе кіріс төлемі (экспортердің немесе импортердің пайдасына төлем және (немесе) ақша аударымы) үшін "2" белгісі көрсетіледі.
11. 10-бағанда жүзеге асырылған төлемдердің және (немесе) ақша аударымдарының АҚШ долларымен жалпы сомасы көрсетіледі.
12. "Қол қоюға уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және қолы)", "Мөр орны (ол болған кезде)" деген бағандар Нысанды қағаз тасымалдағышта ұсынған жағдайда толтырылады.