О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651 "Об утверждении Правил открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 1115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12583
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651 «Об утверждении Правил открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7313, опубликованный 5 мая 2012 года в газете «Казахстанская правда» № 128-129 (26947-26948)) следующие изменения и дополнения:
в название приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в Правилах открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов, утвержденных указанным приказом:
в название Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункт 1 Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
пункт 2 изложить в новой редакции:
«2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации;
2) авиационный хаб - авиатранспортный узловой аэропорт, имеющий необходимую инфраструктуру для организации стыковочных рейсов, который используется авиакомпаниями как промежуточный пункт для доставки пассажиров, багажа, почты и грузов к месту назначения;
3) аэровокзал - комплекс сооружений, предназначенный для обслуживания пассажиров в период регистрации, досмотра, комплектования и накопления по авиарейсам, осуществления таможенного, пограничного и санитарно-карантинного контроля;

"Әуе кемелерiнiң халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда 12583 болып тіркелді
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әуе кемелерiнiң халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7313 болып тіркелген, 2012 жылғы 5 мамырдағы № 210-215 (27289) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әуе кемелерiнiң халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларын бекіту туралы»;
Бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоса беріліп отырған Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидалары бекітілсін»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуе кемелерiнiң халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидасында:
Қағиданың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидалары»;
1-тармақ мынадай рекдакцияда жазылсын:
«1. Осы Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу тәртібін белгілейді.»;
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және азаматтық және эксперименталдық авиация қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) авиациялық хаб - жолаушыларды, багажды, почтаны және жүктерді межелі орынға жеткізу үшін авиакомпаниялар аралық пункт ретінде пайдаланатын, тоғысатын рейстерді ұйымдастыру үшін қажетті инфрақұрылымы бар авиакөліктік тораптық әуежай;»;
3) аэровокзал - тіркеу, қарап тексеру, авиарейстер бойынша жинақтау мен толықтыру кезеңінде жолаушыларға қызмет көрсетуге, кедендік, шекаралық және санитарлық-карантиндік бақылауды жүзеге асыруға арналған құрылыс кешені;

4) контролируемая зона аэропорта - рабочая площадь аэропорта, аэродрома, объектов аэронавигационного обеспечения полетов и прилегающая к ним территория, служебные здания, строения, склады, доступ в которые контролируется службой авиационной безопасности;
5) минимум аэродрома - минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе и высота нижней границы облаков (или высота принятия решения), при которых на данном аэродроме разрешается производить взлет и посадку на воздушном судне данного типа;
6) зона таможенного контроля – пункты пропуска через таможенную границу Таможенного союза, места таможенного декларирования и проведения иных таможенных операций таможенными органами, а также территории мест и складов временного хранения, таможенных и свободных складов, специальных экономических зон, магазинов беспошлинной торговли;
7) вынужденная посадка - посадка на аэродроме или вне аэродрома по причинам, не позволяющим выполнить полет согласно плану полета;
8) санитарно-карантинный контроль - контроль за санитарно-эпидемиологическим состоянием груза и состоянием здоровья людей при перемещении людей и грузов через государственную границу Республики Казахстан, проводимый в целях недопущения завоза на территорию страны инфекционных и паразитарных заболеваний, а также потенциально опасных для здоровья человека веществ и продукции;
9) стерильная зона - часть контролируемой зоны между первым пунктом проверки, досмотра пассажиров, багажа, грузов, ручной клади и воздушным судном, доступ в которые строго контролируется;
10) пассажир транзитный - пассажир, который в соответствии с договором международной воздушной перевозки перевозится далее тем же рейсом, которым он прибыл в промежуточный аэропорт;
11) пассажир трансферный - пассажир, который в соответствии с договором международной воздушной перевозки доставляется в пункт трансферта одним рейсом, а далее перевозится другим рейсом того же или иного перевозчика;
12) технико-эксплуатационное обследование - проверка объектов, сооружений, оборудования и служб аэропорта на соответствие требованиям нормативных документов;
13) зона пограничного контроля - часть стерильной зоны между зоной таможенного контроля и воздушным судном, а также воздушные суда эксплуатантов Республики Казахстан доступ в которую проводится по согласованию с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.»;
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«3) аэровокзал, оснащенный авиакассами, регистрационными стойками, залами регистрации, ожидания, вылета и прилета, санитарно-бытовыми помещениями, в том числе специально оборудованными для инвалидов и маломобильных групп населения (переходы и выходы должны быть доступны и оборудованы пандусами, специализированными лифтами), комнатой матери и ребенка, объектами информационного обслуживания, медицинским пунктом, бюро находок, изолированными и оборудованными системой двойного коридора в соответствии с требованиями, установленными решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 259 «О требованиях, применяемых к обустройству системы двойного коридора в местах прибытия товаров на таможенную территорию Таможенного союза и убытия с этой территории», залы «вылет», «прилет», а также «красный» и «зеленый» коридоры в аэропортах, открытых для международных сообщений (полетов), должны быть разделены способом, исключающим наблюдение за лицами, перемещающимися по другому коридору и обозначены на государственном языке государства-члена таможенного союза, русском и английском языках надписями «Таможня» и «Customs», отведенный зал и бизнес-зал для регистрации, оформления и производства досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, таможенными, пограничными органами и органами санитарно-карантинного контроля, дислоцированными в аэропорту.
Аэровокзалы авиационных хабов должны иметь необходимые площади, инфраструктуру и оборудование для обслуживания транзитных пассажиров и их багажа;»;
в пункт 4 Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункт 7 Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
пункт 10 изложить в следующей редакции:

4) әуежайдың бақыланатын аймағы - оларға кіруді авиациялық қауіпсіздік қызметі бақылайтын әуежайдың, әуеайлақтың, ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ету объектілерінің жұмыс алаңы және оларға іргелес жатқан аумақ, қызметтік ғимараттар, құрылыстар, қоймалар;
5) әуеайлақ минимумы - осы әуеайлақта осы үлгідегі әуе кемесімен ұшу және қону рұқсат етілетін ұшу-қону жолағындағы көрудің ең аз мүмкін мәні және бұлттың төменгі шегінің биіктігі (немесе шешім қабылдау биіктігі);
6) кедендік бақылау аймағы - Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу пунктері, кеден органының кедендік декларациялау және өзге де кедендік операциялар жүргізу орындары, сондай-ақ уақытша сақтау орындары мен қоймаларының, кедендік және бос қоймалар, арнайы экономикалық аймақ, бажсыз сауда дүкендерінің аумағы;
7) мәжбүрлі қону-ұшу жоспарына сәйкес ұшуды орындау мүмкін болмаған себептер бойынша әуеайлаққа немесе әуеайлақтан тыс жерге қону;
8) санитарлық-карантиндік бақылау - жұқпалы және паразиттік ауруларды, сондай-ақ адамның денсаулығына әлеуетті қауіпті заттар мен өнімдерді елдің аумағына әкелуді болдырмау мақсатында жүргізілетін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдар мен жүктердің өтуі кезінде жүктің санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйін және адамдар денсаулығы жағдайын бақылау;
9) таза аймақ - жолаушыларды, багажды, жүктерді, қол жүгін бірінші тексеру қарап тексеру пункті мен әуе кемесінің арасындағы, оларға кіруі қатаң бақыланатын аймақтың бөлігі;
10) транзиттік жолаушы - халықаралық әуе тасымалы шартына сәйкес аралық әуежайға келіп қонған рейспен одан әрі тасымалданатын жолаушы;
11) трансфер жолаушы - халықаралық әуе тасымалы шартына сәйкес трансфер пунктіне бір рейспен жеткізіліп, одан әрі сол немесе өзге тасымалдаушының басқа рейсімен тасымалданатын жолаушы;
12) техникалық-пайдаланымдық тексеру - әуежай объектілерінің, құрылыстарының, жабдықтарының және қызметтерінің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеру;
13) шекаралық бақылау аймағы - кедендік бақылау аймағы мен әуе кемесінің арасындағы, оларға кіру Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен келісім бойынша жүргізілетін таза аймақтың бөлігі, сондай-ақ Қазақстан Республикасы пайдаланушыларының әуе кемелері.»;
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) авиакассалармен, тіркеу орындарымен, тіркеу, күту, ұшу және ұшып келу залдарымен, санитариялық - тұрмыстық үй-жайлар, оның ішінде мүгедектер мен халықтың баяу қимылдайтын топтары үшін арнайы жабдықталған үй-жайлар (өтетін және шығатын жолдар қолжетімді болуы тиіс және пандустармен, арнайы бейімделген лифтілермен жабдықталуға тиіс), ана мен бала бөлмесі, ақпараттық қызмет көрсету объектілері, медициналық пункт, жоғалған заттарды табу бюросы, «Кеден одағының кеден аумағына тауарларды әкелу және осы аумақтан әкету орындарында қос дәлiз жүйесiн жайластыруға қолданылатын талаптар туралы» Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 259 шешiмiмен белгiленген талаптарға сәйкес оқшауланған және қос дәлiз жүйесiмен жабдықталған «ұшу», «қону» залдары, сондай-ақ халықаралық қатынастар (ұшу) үшiн ашық әуежайлардағы «қызыл» және «жасыл» дәлiздер басқа дәлiздер бойынша жүретiн адамдарды бақылауды болдырмайтын тәсiлмен бөлiнген болуы және кеден одағына мүше мемлекеттiң мемлекеттiк тiлiнде, орысша және ағылшын тiлдерiнде «Кеден» және «Сustoms» деген жазулармен белгiленуi, әуежайда орналасқан әуежайдың авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң, кеден, шекара органдарының және санитарлық-карантиндік бақылау органдарының тiркеу, ресiмдеу және қарап тексеру жүргiзуi үшiн арнайы бөлiнген залы және бизнес-залымен жарақталған аэровокзалы.
Авиациялық хабтардың аэровокзалдарының транзиттік жолаушылар мен олардың багажына қызмет көрсету үшін қажетті алаңы, инфрақұрылымы және жабдықтары болуға тиіс;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз ету үшін әуежайларды ашу мақсатында әуежай иесі (пайдаланушысы) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға алдын ала облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімдігімен келісілген өтінім береді. Ұсынылған өтінімнің негізінде әуежайдың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне зерттеу жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық эпидемиологиялық қадағалау комитетінің өкілдерін тарта отырып, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің бұйрығымен құрылған мемлекеттік қабылдау комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) әуежайға жіберіледі.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Комиссия осы Қағидалардың 3-тармағының талаптарына сәйкестігіне дайындығын тексереді және нәтижелері бойынша еркін нысанда тиісті акт жасайды.»;
10-тармақ келесі редакцияда жазылсын:

«10. Аэропорты, обслуживающие внутренние рейсы, могут быть допущены к обслуживанию международных полетов, связанных с выполнением технических, вынужденных посадок и гуманитарных рейсов, а также с выполнением государственных задач, путем выдачи уполномоченным органом в сфере гражданской авиации временных разрешений на прием, выпуск и обслуживание гражданских воздушных судов, выполняющих международные полеты из аэропортов (в аэропорты), не допущенных к обеспечению международных рейсов.»;
в подпункт 2) пункта 11 Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
в пункт 12 Правил вносится изменение на государственном языке, текст на русском не меняется;
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_____________ Дуйсенова Т.К.
7 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________ Султанов Б.Т.
8 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________ Абыкаев Н.А.
«___» _________ 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Досаев Е.А.
10 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ Касымов К.Н.
4 декабря 2015 года

«10. Ішкі рейстерге қызмет көрсететін әуежайлар техникалық, мәжбүрлі түрде қонуды және гуманитарлық рейстерді орындауға, сондай-ақ мемлекеттік міндеттерді орындауға байланысты халықаралық ұшуға қызмет көрсетуге, халықаралық рейстерді қамтамасыз етуге рұқсат етілмеген әуежайлардан (әуежайларға) халықаралық ұшуды орындайтын азаматтық әуе кемелерін қабылдауға, ұшуға шығаруға және оларға қызмет көрсетуге азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның уақытша рұқсаттары арқылы жіберілуі мүмкін.»;
11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) халықаралық ұшуға қызмет көрсететін әуежайдың осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген талаптарға инспекциялық тексеру жүргізілген кезінде анықталған сәйкес келмеуі жағдайларда жүзеге асырылады.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды жабу рәсімі:
1) әуежай иесі (пайдаланушы) ұсынған өтінім негізінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісім бойынша он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне шешім қабылдау үшін тиісті өтініш жібереді. Оң шешім қабылдаған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз ету үшін әуежайды ашу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін жою туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын жібереді;
2) инспекциялық тексеру барысында халықаралық ұшуға қызмет көрсететін әуежайдың осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтіні айқындалған кезде, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган комиссиясы тиісті акті жасайды, оларды жою жөнінде шаралар қабылдау үшін пайдаланушыға (иесіне) он жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Әуежайды пайдаланушы (иесі) тиісті актіні алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға айқындалған сәйкессіздіктерді жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын жою мерзімін көрсете отырып жібереді.
Сәйкессіздіктерді белгіленген мерзімдерде жоймаған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен келісім бойынша он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз ету үшін әуежайды ашу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін жою туралы шешім қабылдау үшін тиісті өтініш жібереді.».
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі           Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
__________________ Т.К. Дүйсенова
2015 жылғы 7 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б.Т. Сұлтанов
2015 жылғы 8 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
__________________ Н.А. Әбіқаев
201_ жылғы «___» ______________
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е.А. Досаев
2015 жылғы 10 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
__________________ Қ.Н. Қасымов
2015 жылғы 4 желтоқсан