Об утверждении Правил издания общественно значимой литературы
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 373. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2015 года № 12641. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 июля 2017 года № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 18.07.2017 № 210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила издания общественно значимой литературы.
2. Административному департаменту Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодическом печатном издании на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан после официального опубликования;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры
и спорта Республики Казахстан
от 7 декабря 2015 года № 373
Правила издания общественно значимой литературы
1. Общее положение
1. Настоящие Правила издания общественно значимой литературы(далее - Правила) разработаны в целях обеспечения реализации задач по выпуску и распространению общественно значимых видов литературы и определяют порядок издания общественно значимой литературы, который включает в себя следующие этапы:

Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 373 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 желтоқсанда № 12641 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдинет және спорт министрінің 2017 жылғы 18 шілдедегі № 210 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдинет және спорт министрінің 18.07.2017 № 210 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабы 9-2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару қағидалары бекітілсін.
2. Мәдениет және спорт министрлігінің Әкімшілік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы тармақпен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді іс-шараларды орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан
Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Министр
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 373 бұйрығымен
бекітілген
Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару мен таратуды қамтамасыз ету бойынша шараларды іске асыру мақсатында әзірленіп, мына кезеңдерден тұратын:

1) прием и рассмотрение заявок на издание общественно значимой литературы;
2) утверждение Тематического плана издания общественно значимой литературы.
2. Прием и рассмотрение заявок на издание общественно
значимой литературы
2. Заявка для издание общественно значимой литературы (далее - заявка), по форме согласно приложению к настоящим Правилам, подается в Министерство культуры и спорта Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) физическими и юридическими лицами.
3. Заявка принимается в течение года по 1 октября включительно.
4. К заявке прилагаются:
1) рецензия Союза писателей Казахстана или Института литературы и искусства имени М. Ауэзова (для издания художественной, детской литературы и публицистики);
экспертное заключение соответствующего по тематике профильного научно-исследовательского института (для издания научной литературы);
согласование Администрации Президента Республики Казахстан (для издания литературы о Президенте Республики Казахстан);
экспертное заключение уполномоченного органа в сфере религиозной деятельности (для издания религиозной литературы);
рецензия соответствующего творческого союза (для издания литературы об искусстве, в том числе фотоальбомы, книги-альбомы, музыкальные произведения и так далее);
2) электронный вариант рукописи на CD-диске;
3) нотариально засвидетельствованная копия заключенного в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 10 июня 1996 года "Об авторском праве и смежных правах" авторского договора о передаче исключительных прав;
4) письменное согласие автора, на размещение уполномоченным органом представленного произведения на интернет-ресурсах (в случае отсутствия такого согласия в авторском договоре или отсутствия авторского договора);
5) письменное согласие автора на заключение авторского договора с издательством, определенным по итогам проведенных государственных закупок (в случае отсутствия у автора заключенного авторского договора).
6. Уполномоченный орган до 1 декабря вносит на рассмотрение Художественного совета по литературе и книгоизданию при уполномоченном органе (далее - Художественный совет) все поступившие заявки с прилагаемыми документами.
7. Художественный совет до 31 декабря текущего года рассматривает поступившие заявки с прилагаемыми документами на предмет наличия в произведении художественной ценности, актуальности и целесообразности издания произведения с учетом выделенных бюджетных средств на соответствующий финансовый год.

1) қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару үшін өтінімдерді қабылдау және қарастыру;
2) қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығарудың Тақырыптық жоспарын бекіту, әдебиетті басып шығару тәртібін айқындайды.
2. Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығаруға өтінім
қабылдау және қарастыру тәртібі
3. Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығару үшін өтінім (бұдан әрі - өтінім) жеке және заңды тұлғалардан осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне (бұдан әрі - уәкілетті орган) беріледі.
4. Өтінім жыл бойы 1 қазанға дейін қабылданады.
5. Өтініммен қоса:
1) Қазақстан Жазушылар одағының немесе М. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтының рецензиясы (көркем, балаларға арналған әдебиетке және публицистиканы басып шығару үшін);
тақырыптық бағытына қарай салалық ғылыми-зерттеу институтының сараптамалық қорытындысы (ғылыми әдебиетті басып шығару үшін);
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің келісімі (Қазақстан Республикасының Президенті туралы әдебиетті басып шығару үшін);
діни қызмет саласындағы уәкілетті органның сараптама қорытындысы (діни әдебиетті басып шығару үшін);
тиісті шығармашылық одақтың сараптамасы (өнер туралы әдебиетке, оның ішінде фотоальбомдарға, кітап-альбомдарға, музыкалық шығармаларға және тағы басқаларға басып шығару үшін);
2) қолжазбаның СD-дискіге жазылған электрондық нұсқасы;
3) "Авторлық және сабақтас құқықтар туралы" 1996 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңының 31-бабына сәйкес айрықша құқық беру туралы авторлық шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі берілуі тиіс;
4) ұсынған шығармасын уәкілетті органмен интернет-ресурстарда орналастыруға автордың жазбаша келісімі (авторлық шартта ондай келісім болмаған жағдайда немесе авторлық шарт болмаған жағдайда);
5) өткізілген мемлекеттік сатып алулардың нәтижесі бойынша анықталған баспамен авторлық шарт жасауға, сондай-ақ ұсынған шығармасын уәкілетті органмен интернет-ресурстарда орналастыруға автордың жазбаша келісімі (автордың жасалған авторлық шарты болмаған жағдайда).
6. Уәкілетті орган қосымша берілген құжаттармен қоса барлық келіп түскен өтінімдерді ағымдағы жылғы 1 желтоқсанға дейін уәкілетті органның жанындағы Әдебиет және кітап шығару жөніндегі көркемдік кеңестің (бұдан әрі - Көркемдік кеңес) қарауына ұсынады.
7. Көркемдік кеңес ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейін тиісті қаржылық жылға бөлінген бюджеттік қаражатты есепке ала отырып, қосымша берілген құжаттардың тізімімен қоса келіп түскен өтінімдердегі шығармалардың көркемдік құндылығын, басып шығарудың өзектілігі мен тиімділігін қарастырады.

3. Утверждение Тематического плана издания общественно
значимой литературы
8. После рассмотрения поступивших заявок Художественный совет принимает решение о включении или не включении произведения в Тематический план издания общественно значимой литературы (далее - Тематический план).
9. Решение Художественного совета оформляется протоколом, который имеет рекомендательный характер.
10. Протокол подписывается председателем, секретарем, членами Художественного совета.
11. На основании решения Художественного совета уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней направляет соответствующее письменное уведомление физическим и юридическим лицам.
12. Тематический план на соответствующий год утверждается
уполномоченным органом.
Приложение
к Правилам издания общественно
значимой литературы
Форма
кому ________________________________
(наименование уполномоченного органа,
принимающего заявку)
от __________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица или наименование
юридического лица)
Заявка
Прошу включить в Тематический план издания общественно значимой
литературы на _____ год литературу: _________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, вид, язык, объем в условно печатных листах,
красочность)
Приложение: ___________________________________________________
(перечень документов, прилагаемых к заявке)
_____________________________________________________________________
(адрес местожительства или юридический адрес, телефон)
Подпись ________________ Дата подачи заявки ___________________
Место печати (для юридического лица)

3. Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығарудың
Тақырыптық жоспарын бекіту
8. Көркемдік кеңес барлық өтінімдерді қарастырғаннан кейін шығарманы қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып шығарудың тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - Тақырыптық жоспар) енгізу немесе енгізбеу жөнінде шешім қабылдайды.
9. Көркемдік кеңестің шешімі ұсыныстық сипаттағы хаттама түрінде рәсімделеді.
10. Хаттамаға көркемдік кеңестің төрағасы, хатшысы, мүшелері қол қояды.
11. Көркемдік кеңес шешімінің негізінде уәкілетті орган отыз күнтізбелік күннің ішінде жеке және заңды тұлғаларға тиісті жазбаша хабарлама жолдайды.
12. Тиісті жылға арналған Тақырыптық жоспарды уәкілетті орган бекітеді.
Қоғамдық маңызы бар әдебиетті
басып шығару қағидаларына
қосымша
Нысан
кімге ________________________________________
(өтінімді қабылдайтын уәкілетті органның атауы)
кімнен________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы)
Өтінім
______ жылға арналған Қоғамдық маңызы бар әдебиетті басып
шығарудың тақырыптық жоспарына мына әдебиетті қосуды сұраймын:
____________________________________________________________________.
(атауы, түрі, тілі, шартты баспа табақтағы көлемі, бояуы)
Қосымша: ______________________________________________________
(өтінімге қоса берілетін құжаттар тізімі)
_______________________________________________________________
(тұрғылықты мекен-жайы немесе заңды мекенжайы, телефоны)
Қолы __________________ Өтінім берілген күні, _________________
Мөр орны (заңды тұлға үшін)