Об утверждении критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля, проверочных листов в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1230 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 837. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12793.
Сноска. Заголовок - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении субъектов Государственного энергетического реестра согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении энергоаудиторских организаций согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении заказчиков согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении застройщиков согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении энергоаудиторских организаций при проведении проверки на соответствие требованиям согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности в отношении учебных центров при проведении проверки на соответствие требованиям согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1230 және Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 837 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12793 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілеріне қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес энергия аудиторлық ұйымдарға қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес, тапсырыс берушілерге қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес, құрылыс салушыларға қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес, талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде энергия аудиторлық ұйымдарға қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес, талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде оқу орталықтарына қатысты энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 731 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июля 2015 года № 544 "Об утверждении проверочных листов и критериев оценки степени риска в области энергосбережения и повышения энергоэффективности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12174, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 19 ноября 2015 года).
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А. К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_________________ С. Айтпаева
22 декабря 2015 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности

2. "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парақтарының нысандары мен тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 731 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 544 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12174 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 19 қарашада жарияланған) бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі
______________ Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
______________ С. Айтпаева
2015 жылғы 22 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 декабря 2022 года № 126 "О внесении изменения приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31148).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) государственный энергетический реестр - систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
2) субъекты Государственного энергетического реестра – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятистам и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора и естественных монополий;
3) учебный центр – субъект предпринимательства, осуществляющий деятельность в области переподготовки и (или) повышения квалификации кадров в сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности;
4) заказчики – государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица, за исключением национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных управляющих компаний и аффилированных с ними юридических лиц;
5) уполномоченный орган – государственный орган в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) энергетический аудит (далее – энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 126 бұйрығына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31148 болып тіркелген).
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік энергетикалық тізілім – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйеленген жиынтығы;
2) мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері - энергетикалық ресурстарды жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан да көп тоннаға барабар көлемінде тұтынатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор мен табиғи монополиялар субъектілері;
3) оқу орталығы – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы кадрларды қайта даярлау және (немесе) олардың біліктігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектісі;
4) тапсырыс берушілер – ұлттық басқарушы холдингтерді, ұлттық холдингтерді, ұлттық басқарушы компанияларды және олармен үлестес заңды тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттiк мекемелер, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар;
5) уәкілетті орган – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік орган;
6) энергетикалық аудит (бұдан әрі – энергия аудиті) энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;

7) энергоаудиторская организация – юридическое лицо, осуществляющее энергоаудит;
8) субъекты (объекты) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (далее – субъекты (объекты) контроля) – субъекты Государственного энергетического реестра, застройщики, заказчики, энергоаудиторские организации и учебные центры;
9) национальный институт развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – юридическое лицо, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству;
3. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по уведомительному порядку и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе к объективным критериям относят субъекты (объекты) контроля согласно одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
На втором этапе государственные органы по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.

7) энергия-аудиторлық ұйым – энергия аудитін жүзеге асыратын заңды тұлға;
8) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) (бұдан әрі – бақылау субъектілері (объектілері)) – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері, тапсырыс берушілер, құрылыс салушылар, энергия аудиторлық ұйымдар мен оқу орталықтары;
9) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институты – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлға.
3. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттарға мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне сәйкес бақылау субъектілерін (объектілерін) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар жөніндегі мемлекеттік органдар бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшарттар жөніндегі тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.

6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. Определение объективных критериев в области энергосбережения и повышения энергоэффективности осуществляется посредством определения риска.
8. Субъекты (объекты) контроля распределяются по трем степеням риска (высокая, средняя и низкая).
К высокой степени риска в области энергосбережения и повышения энергоэффективности относятся:
1) субъекты Государственного энергетического реестра, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном пятидесяти тысячам и более тонн условного топлива в год;
2) заказчики.
К средней степени риска в области энергосбережения и повышения энергоэффективности относятся:
1) субъекты Государственного энергетического реестра, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном от пяти до пятидесяти тысяч тонн условного топлива в год;
2) энергоаудиторские организации;
3) учебные центры;
4) застройщики.
К низкой степени риска в области энергосбережения и повышения энергоэффективности относятся:
1) субъекты Государственного энергетического реестра, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном до пяти тысяч тонн условного топлива в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку составляет один раз в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку составляет один раз в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку составляет один раз в три года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям по уведомительному порядку, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, составляет не чаще двух раз в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводится профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.

6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
8. Бақылау субъектілері (объектілері) үш тәуекел бойынша іріктеледі (жоғары, орташа, төмен).
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы жоғары тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
1) жылына елу мың және одан да көп тонна шартты отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері;
2) тапсырыс берушілер.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тәуекелдің орташа дәрежесіне мыналар жатады:
1) жылына бес пен елу мың тона шартты отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері;
2) энергия аудиторлық ұйымдар;
3) оқу орталықтары;
4) құрылыс салушылар.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тәуекелдің төмен дәрежесіне мыналар жатады:
1) жылына бес мыңға дейінгі шартты тонна отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір ретті құрайды.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі екі жылда бір ретті құрайды.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін хабарлау тәртібі бойынша үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі үш жылда бір ретті құрайды.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметінің салалары үшін хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жиілігін бақылау органдары тәуекел дәрежелеріне жатқызылған жылына екі реттен жиі еместі құрайды.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметінің салалары үішн хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

Параграф 2. Субъективные критерии
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении профилактического контроля с посещением используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты аудита (экспертизы) независимых организаций (энергоаудит, энергоэкспертиза, независимый аудит при ликвидации, экспертиза промышленной безопасности);
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;
6) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
Для отбора субъектов предпринимательства при проведении проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку источниками информации являются:
1) результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом предпринимательства;
2) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты предыдущих проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку.
11. На основании имеющихся источников информации, при проведении профилактического контроля и проверки на соответствие требованиям по уведомительному порядку формируются субъективные критерии, подлежащие оценке, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Критериям.
При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
12. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с настоящими Критериями соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.

2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорын қалыптастыру және ақпаратты жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
10. Бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Кәсіпкерлік субъектілерін іріктеу үшін профилактикалық бақылау жүргізу кезінде мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) тәуелсіз ұйымдар аудитінің (сараптамасының) нәтижелері (энергия аудиті, энергия сараптамасы, тарату кезіндегі тәуелсіз аудит, өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы);
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар);
6) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
Кәсіпкерлік субъектілерін хабарлау тәртібінің талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде іріктеу үшін ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) кәсіпкерлік субъектісі ұсынатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерудің алдыңғы тексерулерінің нәтижесі.
11. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде профилактикалық бақылау және хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізу кезінде осы Өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар қалыптастырылады.
Талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
12. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты осы Өлшемшарттарға сәйкес бұзушылық дәрежесіне – өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге сәйкес келетін субъективті өлшемшарттар айқындалады.

Грубые, значительные и незначительные нарушения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности указаны согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Критериям.
13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии главой 5 настоящих Критериев рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются в критериях оценки степени риска с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям по форме согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Показатели субъективных критериев определяются для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля. Удельный вес по значимости показателей субъективных критериев определяется в зависимости от важности показателя в оценке риска для каждой однородной группы субъектов (объектов) контроля в каждой сфере государственного контроля.
Глава 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов (объектов) контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по уведомительному порядку на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска.
15. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов (объектов) контроля в случаях:
1) если такие субъекты (объекты) заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку;
3) если субъекты (объекты) являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.

Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы өрескел, елеулі және болмашы бұзушылықтар осы Өлшемшарттарға 1 және 2 қосымшаға сәйкес көрсетілген.
13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 5-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес, мемлекеттік бақылау тиісті саласының ерекшелігі ескеріле отырып, реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттардың көрсеткіштері мемлекеттік бақылау әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін айқындалады. Субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы бойынша үлес салмағы мемлекеттік бақылау әрбір саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) әрбір біртекті тобы үшін тәуекелді бағалаудағы көрсеткіштің маңыздылығына байланысты айқындалады.
3-тарау. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
15. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер (объектілер) өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.

16. В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям по уведомительному порядку, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
Глава 4. Особенности формирования системы оценки и управления рисками для государственных органов, использующих информационные системы с учетом специфики и конфиденциальности, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан
17. Система оценки и управления рисками государственными органами ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов (объектов) контроля в определенной сфере государственного контроля.
Глава 5. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
18. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критериев, уполномоченный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 10 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля каждой сферы государственного контроля. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

16. Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
4-тарау. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес ерекшелік пен құпиялылық ескеріле отырып, ақпараттық жүйелерді пайдаланатын мемлекеттік органдарға арналған тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері
17. Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
5-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
18. Осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін уәкілетті орган осы Өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқорын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Өлшемшарттардың (SC) 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау әрбір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 10 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае, если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
где:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих Критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в области
энергосбережения и повышения
энергоэффективности
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности при проведении профилактического контроля с посещением
№ п/п
Требования
Степень нарушения

19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Ө Өлшемшарттардың 10-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
20. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi – субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
мұнда:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезіндегі қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі

1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1.
Предоставление информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений, следующей информации:
1) индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, его почтовый адрес, наименование или бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи и потерь энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) копию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, а также дополнения и (или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4) результаты исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений;
6) копию заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
грубое
2.
Предоставление достоверной информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений, следующей информации:
1) индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, его почтовый адрес, наименование или бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи и потерь энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) копию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, а также дополнения и (или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4) результаты исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений;
6) копию заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
грубое
3.
Предоставление полной информации вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений, следующей информации:
1) индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, его почтовый адрес, наименование или бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;

1. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1.
Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін мынадай ақпаратты:
1) дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;
2) күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай көріністегі энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалту көлемдерін;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының көшірмесін, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтыруларды және (немесе) өзгерістерді;
4) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелерін;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтынуды және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығынын;
6) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының көшірмесін ұсыну.
өрескел
2.
Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері қатысты Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін анық мынадай ақпаратты:
1) дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;
2) күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай көріністегі энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалту көлемдерін;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының көшірмесін, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтыруларды және (немесе) өзгерістерді;
4) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелерін;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтынуды және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығынын;
6) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының көшірмесін ұсыну.
өрескел
3.
Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін төмендегі толық мынадай ақпаратты:
1) дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;

2) объемы добычи, производства, потребления, передачи и потерь энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) копию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, а также дополнения и (или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4) результаты исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений;
6) копию заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности.
значительное
4.
Предоставление информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, являющихся государственными учреждениями, следующей информации:
1) бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;
2) объемы потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период и копию заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета (при наличии);
4) источники отопления и расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений за отчетный период;
5) перечень энергопотребляющего оборудования.
грубое
5.
Предоставление достоверной информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, являющихся государственными учреждениями, следующей информации:
1) бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;
2) объемы потребления энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период и копию заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета (при наличии);
4) источники отопления и расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений за отчетный период;
5) перечень энергопотребляющего оборудования.
грубое
6.
Предоставление полной информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, являющихся государственными учреждениями, следующей информации:

2) күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай көріністегі энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалту көлемдерін;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының көшірмесін, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтыруларды және (немесе) өзгерістерді;
4) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелерін;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтынуды және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығынын;
6) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының көшірмесін ұсыну.
елеулі
4.
Мемлекеттік мекемелер болып табылатын, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін мынадай ақпаратты:
1) заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;
2) күнтізбелік бір жылдағы заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемдерін;
3) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының немесе техникалық есептің (бар болған кезде) көшірмесін;
4) жылыту көздерін және есепті кезеңдегі ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданы бірлігіне шаққанда жылытуға арналған энергетикалық ресурстардың жұмсалуын;
5) энергия тұтыну жабдығының тізбесін қамтитын ақпаратты ұсыну.
өрескел
5.
Мемлекеттік мекемелер болып табылатын, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін анық мынадай ақпаратты ұсыну:
1) заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;
2) күнтізбелік бір жылдағы заттай және ақшалай мәндегі энергетикалық ресурстар мен суды тұтыну көлемдерін;
3) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар мен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындының немесе техникалық есептің (бар болған кезде) көшірмесін;
4) жылыту көздерін және есепті кезеңдегі ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданы бірлігіне шаққанда жылытуға арналған энергетикалық ресурстардың жұмсалуын;
5) энергия тұтыну жабдығының тізбесін қамтитын ақпаратты ұсыну.
өрескел
6.
Мемлекеттік мекемелер болып табылатын, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін толық мынадай ақпаратты:

4) источники отопления и расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений за отчетный период;
5) перечень энергопотребляющего оборудования.
значительное
7.
Коэффициент мощности в электрических сетях в точке присоединения потребителя к электрической сети, при классе напряжения электрической сети 110-220 кв должен быть больше или равен 0,89
грубое
8.
Коэффициент мощности в электрических сетях в точке присоединения потребителя к электрической сети, при классе напряжения электрической сети 6-35 кв должен быть больше или равен 0,92
грубое
9.
Коэффициент мощности в электрических сетях в точке присоединения потребителя к электрической сети, при классе напряжения электрической сети 0,4 кв должен быть больше или равен 0,93
грубое
10.
Допущение прямых потерь энергетических ресурсов, вызванных неисправностью оборудования, арматуры, эксплуатацией трубопроводов без их теплоизоляции или несоблюдением режима работы энергопотребляющего оборудования при осуществлении производства и (или) передачи энергетических ресурсов
грубое
11.
Назначение ответственного лица по энергосбережению и повышению энергоэффективности субъектами Государственного энергетического реестра, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном свыше тысячи пятистам тонн условного топлива в год
значительное
12.
Допущение использования в целях коммерческого учета счетчиков электрической энергии с классом точности выше 1,0
незначительное
13.
Наличие приборных измерений параметров работы оборудования в соответствии с утвержденной Программой проведения энергетического аудита, согласованной с обратившимся лицом энергетического аудита
значительное
14.
Наличие данных, снятых со штатных приборов предприятия (поверенных) при проведении энергоаудита
значительное
15.
Наличие заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности по результатам проведения энергетического аудита
грубое
16.
Обеспечение ежегодного снижения объема потребления энергетических ресурсов и воды на единицу продукции, площади зданий, строений и сооружений до величин, определенных по итогам энергетического аудита, в течение пяти лет после прохождения энергетического аудита
грубое
17.
Заполнение класса энергоэффективности для каждого общественного и (или) жилого здания в заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности
значительное
18.
Наличие в заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности заключительной части, включающей рекомендации и выводы, возможного потенциала энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении
значительное
19.
Наличие в заключении по энергосбережению и повышению энергоэффективности отчетной информации
значительное
20.
Утверждение плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в течении шести месяцев со дня получения заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности
значительное
21.
Осуществление субъектами в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, являющиеся заказчиками государственных закупок и закупок товаров, работ, услуг, не соответствующих следующим требованиям по энергоэффективности:

4) жылыту көздерін және есепті кезеңдегі ғимараттардың, құрылыстардың, құрылысжайлардың ауданы бірлігіне шаққанда жылытуға арналған энергетикалық ресурстардың жұмсалуын;
5) энергия тұтыну жабдығының тізбесін қамтитын ақпаратты ұсыну.
елеулі
7.
Электр желісінің кернеу сыныбы 110-220 кВ болғанда тұтынушының электр желісіне қосылу нүктесіндегі электр желілеріндегі қуат коэффициенті 0,89-дан артық немесе тең болуы тиіс
өрескел
8.
Электр желісінің кернеу сыныбы 6-35 кВ болғанда тұтынушының электр желісіне қосылу нүктесіндегі электр желілеріндегі қуат коэффициенті 0,92-ден артық немесе тең болуы тиіс
өрескел
9.
Электр желісінің кернеу сыныбы 0,4 кВ болганда тұтынушының электр желісіне қосылу нүктесіндегі электр желілеріндегі қуат коэффициенті 0,93-тен артық немесе тең болуы тиіс
өрескел
10.
Энергетикалық ресурстарды өндіруді және (немесе) беруді жүзеге асыру кезінде жабдықтың, арматураның ақаулығынан, құбырларды жылу оқшаулаусыз пайдаланудан немесе энергия тұтыну жабдығының жұмыс режимін сақтамаудан туындаған олардың тікелей ысырабына жол беру
өрескел
11.
Жылына бір мың бес жүз және одан да көп тонна шартты отынға балама көлемде энергетикалық ресурстарды тұтынатын Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі жауапты адамды тағайындау
елеулі
12.
1,0-ден жоғары дәлдік сыныбы бар электр энергиясын есептеуіштерді коммерциялық есепке алу мақсатында пайдалануға жол беру
болмашы
13.
Энергетикалық аудиттің жүгінген тұлғасымен келісілген және бекітілген Энергетикалық аудитті жүргізу бағдарламасына сәйкес жабдықтар жұмысы параметрлерінің аспаптық өлшеулерінің болуы
елеулі
14.
Энергия аудитін жүргізу кезінде кәсіпорынның штаттық құралдарынан алынған деректердің болуы (салыстырылып тексерілген)
елеулі
15.
Энергетикалық аудит өткізу нәтижелері бойынша энергия үнемдеу және энергия тиімділігі қорытындының болуы
өрескел
16.
Энергетикалық аудиті өткеннен кейін бес жыл ішінде, энергетикалық аудиті қорытындылары бойынша айқындалған шамаға дейін энергетикалық ресурстар мен судың тұтыну көлемін өнімнің бірлігіне, үйлердің, құрылыстар мен ғимараттардың алаңы бірлігіне жыл сайын азайтуды қамтамасыз ету
өрескел
17.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру қорытындысында әрбір қоғамдық және (немесе) тұрғын үй ғимараты үшін энергия тиімділігінің сыныбын толтыру
елеулі
18.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындыда ұсынымдар мен тұжырымдарды, объектінің заттай және пайыз түрінде энергия үнемдеуінің ықтимал әлеуетін камтитын қорытынды бөлімнің бар болуы
елеулі
19.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындыда есептік ақпараттың болуы
елеулі
20.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды алынған күннен бастап алты ай ішінде бекіту
елеулі
21.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы субъектілерімен энергия тиімділігі бойынша мынадай талаптарға сәйкес келмейтін мемлекеттік сатып алу және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың тапсырыс берушілері болып табылатын субъектілерімен жүзеге асыру:

1) Холодильные приборы бытового назначения должны иметь класс энергетической эффективности не ниже А+, что соответствует индексу энергетической эффективности EEI<42.
грубое
22.
Допущение закупок для субъектов квазигосударственного сектора электрических ламп накаливания мощностью 25 Вт и выше, которые могут быть использованы в цепях переменного тока в целях освещения
значительное
23.
Допущение использования электрических ламп накаливания мощностью 25 Вт и выше, которые могут быть использованы в цепях переменного тока в целях освещения
значительное
24.
Наличие информации о требуемом классе энергоэффективности в задании на разработку проекта строительства (реконструкции, капитального ремонта) и в техническом паспорте построенного и введенного в эксплуатацию объекта при регистрации прав на недвижимое имущество после ввода завершенного строительством (реконструкцией, капитальным ремонтом) объекта в эксплуатацию
незначительное
25.
Наличие маркировки в существующих зданиях, строениях, сооружениях по энергоэффективности по итогам проведения энергоаудита
незначительное
26.
Использование счетчиков электрической энергии, не предназначенных для дифференцированного учета и контроля расхода электроэнергии по времени суток в новых вводимых объектах и при замене счетчиков электрической энергии в существующих объектах
незначительное
2. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
27.
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности
значительное
28.
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности
незначительное
3. Результаты аудита (экспертизы) независимых организаций (энергоаудит, энергоэкспертиза, независимый аудит при ликвидации, экспертиза промышленной безопасности)
29.
Проведение инструментального обследования здания, строения, сооружения и его инженерных систем с использованием приборов измерения при проведении энергоаудита
значительное
4. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
30.
Исполнение рекомендация об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности в срок, установленный Законом Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности"
грубое

1) Тұрмыстық мақсаттағы тоңазытқыш құралдарының энергетикалық тиімділік сыныбы А+ төмен болмауы тиіс, бұл EEI<42 энергетикалық тиімділік индексіне сәйкес келеді.
өрескел
22.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін жарық беру мақсатында ауыспалы ток тізбектерінде пайдаланылуы мүмкін, қуаты 25 Вт және одан жоғары электр қыздыру шамдарын сатып алуға жол беру
елеулі
23.
Жарық беру мақсатында ауыспалы ток тiзбектерiнде пайдаланылуы мүмкiн, қуаты 25 Вт және одан да жоғары электр қыздыру шамдарын пайдалануға жол беру
елеулі
24.
Құрылыс (реконструкциялау, күрделі жөндеу) жобасын әзірлеуге арналған тапсырмада және құрылыс (реконструкциялау, күрделі жөндеу) аяқталған объект пайдалануға берілгеннен кейін жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу кезінде салынған және пайдалануға берілген объектінің техникалық паспортында энергия тиімділігінің талап етілетін сыныбы туралы ақпараттың болуы
болмашы
25.
Энергия аудит жүргізу қорытындысы бойынша қолданыстағы бар үйлерде, құрылыстарда, ғимараттарда энергия тиімділігі бойынша таңбалаудың болуы
болмашы
26.
Жаңа іске қосылған объектілерде және қолданыстағы объектілердегі электр энергиясын есептеуіштерді ауыстыру кезінде тәулік уақыты бойынша электр энергиясының шығыстарын саралап есепке алуға және бақылауға арналмаған электр энергиясын есептеуіштерді пайдалану
болмашы
2. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
27.
Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасы талаптарының сақталмауы жөнінде расталған екі немесе одан да көп шағымдардың немесе өтініштердің бар болуы
елеулі
28.
Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасының талаптарының сақталмауы жөнінде расталған бір шағымның немесе өтініштің бар болуы
болмашы
3. Тәуелсіз ұйымдар аудитінің (сараптамасының) нәтижелері (энергия аудиті, энергия сараптамасы, тарату кезіндегі тәуелсіз аудит, өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасы)
29.
Энергия аудитін жүргізу кезінде өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, үйлерді, құрылыстарды, құрылысжайларды және оның инженерлік жүйелерін құрал-жабдықпен зерттеп-қарауды жүргізбеу
елеулі
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
30.
Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасының талаптарының бұзушылықтарын жою туралы ұсынымды Қазақстан Республикасының "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру" Заңында белгіленген мерзімде орындау
өрескел

5. Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
31.
Допущение проведения энергоаудита: чьим участником, кредитором являются данная энергоаудиторская организация или ее работники, осуществляющие данный энергоаудит (энергоаудиторы), работники, осуществляющие энергоаудит (энергоаудиторы), которых состоят в трудовых отношениях с аудируемым субъектом или являются близкими родственниками (родителями, детьми, усыновителями (удочерителями), усыновленными (удочеренными), полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой), или свойственниками должностных лиц аудируемого субъекта, а также акционера (участника), владеющего десятью и более процентами акций (или долями участия в уставном капитале) аудируемого субъекта, работники, осуществляющие энергоаудит (энергоаудиторы), которых имеют личные имущественные интересы в аудируемом субъекте и если у них имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед ними, за исключением обязательств по проведению энергоаудита
незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в области
энергосбережения и повышения
энергоэффективности
Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля в области энергосбережения и повышения энергоэффективности при проведении проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку
№ п/п
Требования
Степень нарушения
1. Результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом предпринимательства
1.
Наличие вопросов тестирования состоящих не менее чем из пяти вариантов, где каждый вариант состоит из не менее пятидесяти вопросов, по которым имеются не менее четырех ответов и один из которых является правильным
незначительное
2. Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
2.
Наличие одной подтвержденной жалобы или обращения по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности
незначительное
3.
Наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений по несоблюдению требований законодательства Республики Казахстан об энергосбережении и повышении энергоэффективности
значительное
3. Результаты предыдущих проверок на соответствие требованиям по уведомительному порядку
4.
Наличие у субъекта предпринимательства, уведомившего уполномоченный орган о начале осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, на праве собственности или на ином законном основании учебным кабинетом, компьютерами и информационно-измерительными комплексами и техническими средствами согласно перечню информационно-измерительных комплексов и технических средств, утвержденных уполномоченным органом
значительное
5.
Наличие у субъекта предпринимательства, уведомившего уполномоченный орган о начале осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению энергоаудита, в штате не менее четырех энергоаудиторов, аттестованных уполномоченным органом
значительное
6.
Наличие у субъекта предпринимательства, уведомившего уполномоченный орган о начале осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, в штате не менее двух преподавателей с высшим образованием, в том числе не менее одного преподавателя с ученой степенью не ниже кандидата (магистра) технических наук
незначительное
7.
Наличие у субъекта предпринимательства, уведомившего уполномоченный орган о начале осуществлении деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению переподготовки и (или) повышения квалификации кадров, осуществляющих деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, утвержденных учебных программ и планов в соответствии с утвержденными учебными программами и планами по согласованию с уполномоченным органом в области образования
незначительное
8.
Наличие у субъекта предпринимательства уведомившего уполномоченный орган о начале осуществления деятельности в области энергосбережения и повышения энергоэффективности по проведению энергоаудита, на праве собственности или на ином законном основании, поверенными на территории Республики Казахстан информационно-измерительными комплексами и техническими средствами согласно перечню информационно-измерительных комплексов и технических средств, утвержденных уполномоченным органом
незначительное
Приложение 3
к Критериям оценки
степени риска в области
энергосбережения и повышения
энергоэффективности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
В сфере энергосбережения и повышения энергоэффективности
В соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
В отношении субъектов государственного энергетического реестра, заказчиков,
застройщиков, энергоаудиторских организаций и учебных центров
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
условие 4/значение
условие n.../значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредоставление информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра
результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
100
0
1 факт
0%
100%
2.
Отсутствие заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности по результатам проведения энергетического аудита
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
50
0
1 факт
0%
100%
3.
Неутверждение плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в течении шести месяцев со дня получения заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации
50
0
1 факт
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
в отношении субъектов Государственного энергетического реестра

5. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
31.
Энергия аудитін жүргізуге жол беру: осы энергия аудиторлық ұйым немесе осы энергия аудитін жүзеге асыратын оның қызметкерлері (энергия аудиторлары) болып табылатын қатысушысы, кредиторы аудиттелетін субъектімен еңбек қатынастарында тұратын немесе жақын туыстары (ата-аналары, балалары, ұл бала асырап алушылары, қыз бала асырап алушылары), асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) немесе аудиттелетін субъект лауазымды адамдарының сондай-ақ аудиттелетін субъект акцияларының (немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он және одан да көп пайызын иеленетін акционердің (қатысушының), жекжаттары болып табылатын энергия аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер (энергия аудиторлар), аудиттелетін субъектіде жеке мүліктік мүдделері бар және егер олардың аудиттелетін субъект алдында немесе олардың алдындағы аудиттелетін субъектіде ақшалай міндеттемелері болса, энергия аудитін жүргізу бойынша міндеттемелерін қоспағанда энергия аудитін (энергия аудиторларын) жүзеге асыратын қызметкерлер
болмашы
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) хабарлау тәртібі бойынша қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізу кезіндегі қойылатын талаптардың бұзылу дәрежесі
р/с №
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі
1. Кәсіпкерлік субъектісі ұсынатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1.
Әр нұсқасы елу сұрақтан кем болмайтын кемінде төрт жауап болатын және олардың біреуі дұрыс болып табылатын бес нұсқадан кем болмауға тиіс тестілеу сұрақтарының болуы
болмашы
2. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны
2.
Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасының талаптарының сақталмауы жөнінде расталған бір шағымның немесе өтініштің бар болуы
болмашы
3.
Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы заңнамасы талаптарының сақталмауы жөнінде расталған екі немесе одан да көп шағымдардың немесе өтініштердің бар болуы
елеулі
3. Хабарлау тәртібі бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерудің алдыңғы тексерулерінің нәтижесі
4.
Уәкілетті органга энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудитін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлаған кәсіпкерлік субъектісінің меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде уәкілетті орган бекіткен ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарының тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында сенім білдірген ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарының болуы
елеулі
5.
Энергия аудитін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлаған кәсіпкерлік субъектісінің штатында уәкілетті орган аттестаталған кемінде төрт энергия аудитордың болуы
елеулі
6.
Уәкілетті органга энерғия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлауды және (немесе) олардың біліктілігін арттыруды жүргізу жөніндегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлаған кәсіпкерлік субъектінің штатында жоғары білімі бар кемінде екі оқытушының, оның ішінде техника ғылымдарының кандидатынан (магистрінен) төмен емес оқу дәрежесі бар кемінде бір оқытушының болуы
болмашы
7.
Уәкілетті органга энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын кадрларды қайта даярлауды және (немесе) олардың біліктілігін арттыруды жүргізу жөніндегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлаған кәсіпкерлік субъектісінің білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітілғен оқу бағдарламалары мен жоспарларына сәйкес бекітілген оқу бағдарламалары мен жоспарларының болуы
болмашы
8.
Уәкілетті органга энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудитін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлаған кәсіпкерлік субъектісінің меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде уәкілетті орган бекіткен ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарының тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында сенім білдірген ақпараттық-өлшеу кешендері мен техникалық құралдарының болуы
болмашы
Энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілеріне, тапсырыс берушілерге, құрылыс салушыларға, энергия аудиторлық ұйымдар мен оқу орталықтарына қатысты
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, бал (барлығы 100 балға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
4-шарты / мәні
n…- шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін ақпаратты ұсынбау
бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
0
1 факт
0%
100%
2
Энергетикалық аудитті жүргізу нәтижелері бойынша қорытындының болмауы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау
50
0
1 факт
0%
100%
3
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытынды алынған күннен бастап алты ай ішінде бекітілмеуі
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын, бұқаралық ақпарат құралдарын талдау
50
0
1 факт
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму Министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министірінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілеріне қатысты тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку /профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Предоставление информации, вносимой в Государственный энергетический реестр, субъектами Государственного энергетического реестра, за исключением государственных учреждений, следующей информации:
1) индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя, его почтовый адрес, наименование или бизнес-идентификационный номер юридического лица, его почтовый адрес, наименование и основные виды деятельности;
2) объемы добычи, производства, потребления, передачи и потерь энергетических ресурсов и воды в натуральном и денежном выражении за один календарный год;
3) копию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, а также дополнения и (или) изменения, вносимые в данный план мероприятий;
4) результаты исполнения плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности за отчетный период;
5) фактическое энергопотребление на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений;

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері Мемлекеттік энергетикалық тізілімге енгізетін мынадай ақпаратты:
1) дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын немесе заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірін, оның пошталық мекенжайын, атауын және қызметінің негізгі түрлерін;
2) күнтізбелік бір жыл ішінде заттай және ақшалай көріністегі энергетикалық ресурстарды және суды өндіру, шығару, тұтыну, беру және жоғалту көлемдерін;
3) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының көшірмесін, сондай-ақ осы іс-шаралар жоспарына енгізілетін толықтыруларды және (немесе) өзгерістерді;
4) есепті кезеңдегі энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелерін;
5) өнім бірлігіне шаққанда нақты энергия тұтынуды және (немесе) үйлер, құрылыстар, ғимараттар ауданының бірлігіне шаққанда жылытуға кеткен энергетикалық ресурстар шығынын;

Сноска. Приказ дополнен приложением 8 в соответствии с совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 23.11.2018 № 816 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено совместным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к совместному приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Сноска. Приказ дополнен приложением 9 в соответствии с совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 23.11.2018 № 816 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено совместным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 10
к совместному приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Сноска. Приказ дополнен приложением 10 в соответствии с совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 23.11.2018 № 816 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено совместным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к совместному приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
Сноска. Приказ дополнен приложением 11 в соответствии с совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 23.11.2018 № 816 и Министра национальной экономики РК от 26.11.2018 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); исключено совместным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.03.2023 № 138 и Министра национальной экономики РК от 07.03.2023 № 30 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к совместному приказу
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1230
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 837
Проверочный лист в области энергосбережения и повышения энергоэффективности

Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.11.2018 № 816 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестциялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министірінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
9-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.11.2018 № 816 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестциялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министірінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
10-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 10-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.11.2018 № 816 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестциялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министірінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
11-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 11-қосымшамен толықтырылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 23.11.2018 № 816 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 26.11.2018 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 06.03.2023 № 138 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 07.03.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестциялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1230 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министірінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 837 бірлескен бұйрығына
12-қосымша
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы тексеру парағы