Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 758. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2016 года № 12846. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № ҚР ДСМ - 95.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 01.09.2021 № ҚР ДСМ – 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 758
Санитарные правила
"Санитарно-эпидемиологические требования к системам
вентиляции и кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), определяют санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха, их очистке и дезинфекции.

"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 758 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 12 қаңтарда № 12846 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № ҚР ДСМ - 95 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 01.09.2021 № ҚР ДСМ - 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 758 бұйрығымен
бекітілген
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді, желдету мен ауаны баптау жүйелеріне, оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды айқындайды.

2. В настоящих Санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) воздухообмен – удаление и подача воздуха, организуемые действием естественной и механической вентиляции, в производственном помещении;
2) воздухоподготовка – обработка воздуха для улучшения качеств, отвечающих технологическим и санитарно-гигиеническим требованиям: очистка воздуха от пыли, вредных газовых примесей и запахов, подогрев (или охлаждение), осушение (или увлажнение);
3) воздушная (воздушно-тепловая) завеса – система плоских приточных струй, предназначенная для предотвращения поступления наружного воздуха через открытый проем ворот в помещение либо перетекания воздуха из одного помещения в другое;
4) воздухораспределитель (воздухораздающее устройство, приточный насадок, приточный патрубок) – устройство, предназначенное для формирования приточной вентиляционной струи с целью обеспечения требуемых параметров воздушной среды в рабочей зоне;
5) воздушный душ – струя приточного воздуха, направленная на рабочего с целью предупреждения его перегрева;
6) фильтры воздушные – устройства для очистки от пыли наружного или рециркуляционного воздуха, подаваемого в помещение системами приточной вентиляция и кондиционирования воздуха;
7) отопление воздушное – система отопления, в которой теплоносителем служит нагретый воздух, подаваемый непосредственно в отапливаемое помещение;
8) кратность воздухообмена – отношение часового объема удаляемого или подаваемого воздуха к строительному объему помещения;
9) кондиционирование воздуха – специальная обработка приточного воздуха (очистка, подогрев или охлаждение, увлажнение или сушка и другое) с целью создания и автоматического поддержания заданных параметров воздушной среды в помещении, а также комплекс технических средств, обеспечивающих указанный процесс;
10) вентиляция аварийная – вентиляция механическая, предназначенная для ускоренного удаления вредностей, поступающих в воздух помещения при аварийных ситуациях;
11) подпор (разрежение) – избыточное (недостаточное) по сравнению с соседними помещениями или атмосферой давление воздуха в производственном помещении, создаваемое средствами вентиляции путем превышения объема притока над вытяжкой (превышения вытяжки над притоком);
12) периодичность контроля – частота проведения контрольных испытаний в критических точках, определяемая планом проведения производственного контроля;
13) дефлектор – вытяжная шахта с оголовком специальной формы, обеспечивающим наиболее эффективное удаление воздуха из помещения под совместным действием теплового и ветрового напоров;

2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) ауа алмастыру – өндірістік үй-жайларда табиғи және механикалық желдетудің әсерінен ұйымдастырылатын ауаны шығару немесе беру;
2) ауаны дайындау – технологиялық және санитариялық-гигиеналық талаптарға жауап беретін сапасын жақсарту үшін ауаны өңдеу: ауаны шаңнан, зиянды газ қоспаларынан және иістерден тазарту, қыздыру (немесе салқындату), құрғату (немесе ылғалдандыру);
3) ауа (ауа-жылу) пердесі – қақпаның ашық ойығы арқылы сыртқы ауаның үй-жайға түсуін немесе ауаның бір үй-жайдан басқаға өтуін болдырмауға арналған жайпақ ішке сору ағынының жүйесі;
4) ауа таратқыш (ауа үлестіретін құрылғы, ішке сору саптамасы, ішке соратын келте құбыр) – жұмыс аумағындағы ауа ортасының талап етілетін параметрлерін қамтамасыз ету мақсатында ішке сорып желдету ағысын қалыптастыруға арналған құрылғы;
5) ауа себезгісі – жұмысшының ыстықтап кетуінің алдын алу мақсатында оған бағытталған ауаны сору ағыны;
6) ауа сүзгілері – үй-жайға ішке сорып желдету және ауаны баптау жүйелерімен берілетін сыртқы немесе рециркуляциялық ауаны шаңнан тазартуға арналған құрылғылар;
7) ауамен жылыту – жылытылатын үй-жайға тікелей берілетін қыздырылған ауа жылу тасымалдағышы болатын жылыту жүйесі;
8) ауа алмастыру еселігі – шығарылатын немесе берілетін ауаның сағаттық көлемінің үй-жайдың құрылыс көлеміне қатынасы;
9) ауаны баптау – үй-жайдағы ауа ортасының белгіленген параметрлерін құру және автоматты түрде қолдау мақсатында ішке сорылатын ауаны арнайы өңдеу (тазарту, қыздыру немесе салқындату, ылғалдандыру немесе құрғату және т.б.), сондай-ақ аталған процесті қамтамасыз ететін техникалық құралдар кешені;
10) апаттық желдету – апаттық жағдайларда үй-жайлардың ауасына түсетін зияндарды жылдам жоюға арналған механикалық желдету;
11) ауа қысымы (сейілту) – көршілес үй-жайлармен немесе атмосферамен салыстырғанда өндірістік үй-жайдағы сыртқа таратуға қарағанда ішке сору көлемінің асып түсуі (ішке соруға қарағанда сыртқа тартудың асып түсуі) арқылы желдету құралдарымен жасалатын артық (жеткіліксіз) ауа қысымы;
12) бақылау мерзімділігі – өндірістік бақылау жүргізу жоспарында айқындалатын шекті нүктелерде бақылау сынақтарын жүргізу жиілігі;
13) дефлектор – жылу және жел арындарының бірлескен әсерінен ауаның үй-жайдан неғұрлым тиімді шығуын қамтамасыз ететін арнайы пішіндегі басы бар сыртқа тарту шахтасы;

14) дезинфицирующее средство – физическое или химическое средство, включающее дезинфицирующий агент;
15) дезинфекция – санитарно-противоэпидемиологическое (профилактическое) мероприятие, направленное на уничтожение микроорганизмов на объектах внешней среды, способных вызывать инфекционные заболевания у человека;
16) вентиляция – организованный воздухообмен, способствующий поддержанию требуемых гигиенических и технологических параметров воздуха, а также комплекс технических средств для реализации воздухообмена;
17) вентиляция вытяжная местная (местные отсосы) – вентиляция, предназначенная для удаления загрязненного воздуха непосредственно от источников вредных выделений;
18) вентиляция приточная местная – вентиляция механическая, предназначенная для подачи воздуха на определенный участок рабочей зоны либо на определенное рабочее место;
19) вентиляционный агрегат – вентилятор с электродвигателем (может быть оснащен направляющим и спрямляющим аппаратами и регулирующими устройствами), установленный на общей раме, снабженной виброизолирующими устройствами;
20) вентиляционная система – вентилятор или вентагрегат с сетью воздуховодов, оборудованных воздухораздающими или воздухоприемными устройствами, который может быть снабжен также устройствами для регулирования, контроля, тепловлажностной обработки и очистки воздуха;
21) отопление воздушное, совмещенное с вентиляцией, – система отопления, в которой теплоносителем служит нагретый приточный воздух, используемый одновременно для общеобменной вентиляции;
22) отопление – обеспечение требуемого температурного режима в помещении с помощью комплекса инженерного оборудования;
23) теплонапряженность – избыточное за вычетом теплопотерь количество явного тепла, поступающего в помещение за единицу времени от технологического оборудования, изделий, освещения, людей и солнечной радиации, отнесенное к объему производственного помещения;
24) рабочая зона – пространство высотой до 2 метров над уровнем пола или площадки, в котором находятся постоянные или временные рабочие места;
25) встроенный местный отсос – элемент местной вытяжной вентиляции, который конструктивно входит в технологическое оборудование и поставляется вместе с ним;
26) калорифер – теплообменник, предназначенный для передачи тепла от теплоносителя к воздуху в системах отопления и приточной вентиляции;
27) вентиляция механическая – воздухообмен, осуществляемый при помощи специальных побудителей тяги (вентиляторов, компрессоров, насосов, эжекторов), а также комплекс технических средств для реализации такого воздухообмена;

14) дезинфекциялау құралы – дезинфекциялау агентін қамтитын физикалық немесе химиялық құрал;
15) дезинфекция – адамда инфекциялық ауруларды туындату қабілеті бар, сыртқы орта объектілеріндегі микроорганизмдерді жоюға бағытталған санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шара;
16) желдету – ауаның талап етілетін гигиеналық және технологиялық параметрлерін ұстап тұруға ықпал ететін ұйымдастырылған ауа алмасу, сондай-ақ ауа алмасуды іске асыруға арналған техникалық құралдар кешені;
17) жергілікті сыртқа тартып желдету (жергілікті сорып алу) – ластанған ауаны зиянды бөлінулер көздерінен тікелей жоюға арналған желдету;
18) жергілікті ішке сорып желдету – ауаны жұмыс аймағының белгілі бір учаскесіне немесе белгілі бір жұмыс орнына жіберуге арналған механикалық желдету;
19) желдету агрегаты (бұдан әрі – желагрегат) – жалпы жақтауда орнатылған, дірілді оқшаулайтын құрылғылармен жабдықталған электр қозғалтқышы бар (бағыттау және түзету аппараттарымен және реттеу құрылғыларымен жабдықталуы мүмкін) желдеткіш;
20) желдету жүйесі – ауа бөлу немесе ауа қабылдау құрылғыларымен жабдықталған ауа өткізгіш жүйесі бар желдеткіш немесе желагрегат, ол сондай-ақ ауаны реттеу, бақылау, жылулық ылғалды өңдеу және тазарту құрылғыларымен жабдықталуы да мүмкін;
21) желдетумен біріктірілген ауамен жылыту – жылыту жүйесі, онда жалпы ауа алмастыратын желдетумен бір уақытта пайдаланылатын қыздырылып ішке сорылған ауа жылу тасығыш қызметін атқарады;
22) жылыту – инженерлік жабдықтар кешенінің көмегімен үй-жайда талап етілетін температуралық режимді қамтамасыз ету;
23) жылу кернеулігі – жылу шығынын қоспағанда өндірістік үй-жайдың көлеміне жататын технологиялық жабдықтан, бұйымнан, жарықтан, адамдардан және күн радиациясынан уақыт бірлігінде үй-жайға түсетін нақты жылудың артық мөлшері;
24) жұмыс аймағы – тұрақты немесе уақытша жұмыс орны орналасқан алаңның немесе еденнің деңгейінен биіктігі 2 метрге дейінгі кеңістік;
25) жапсарлас жергілікті сорғы – технологиялық жабдыққа сындарлы кіретін және онымен бірге жеткізілетін жергілікті сыртқа тартып желдету элементі;
26) калорифер – жылуды жылу тасығыштан жылыту және ауаны ішке сорып жетдету жүйелеріндегі ауаға беруге арналған жылу алмастырғыш;
27) механикалық желдету – тарту күшінің арнайы қозғауыштарының (желдеткіштердің, компрессорлардың, сорғылардың, эжекторлардың) көмегімен жүзеге асырылатын ауа алмастырғыш, сондай-ақ осындай ауа алмасуды іске асыруға арналған техникалық құралдар кешені;

28) микроклимат – условия в помещении, характеризуемые сочетанием следующих параметров производственной среды, действующих на организм человека: температура воздуха, относительная влажность или влагосодержание воздуха, подвижность воздуха, температура поверхностей ограждений и технологического оборудования;
29) вентиляция локализующая – вентиляция местная механическая вытяжная или приточная, предотвращающая распространение вредностей по объему помещения;
30) профилактическая дезинфекция – санитарно-противоэпидемиологическое (профилактическое) мероприятие, которое проводится при отсутствии выявленного источника инфекции и имеет целью предупреждение возникновения инфекционных заболеваний, распространения, накопления возбудителей этих заболеваний на объектах окружающей среды для защиты человека от возможного заражения;
31) рециркуляция – полный или частичный возврат в помещение воздуха, удаляемого вытяжной вентиляцией;
32) производственный контроль за соблюдением санитарных правил и выполнением санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий – составная часть общей системы производственного контроля, направленная на обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия, сохранение жизни и здоровья людей в процессе производства, хранения, транспортировки и реализации продукции, выполнения работ, оказания услуг;
33) вытяжная шахта – вертикальный открытый канал, выступающий над кровлей, предназначенный для удаления воздуха из помещения под действием разности температур наружного и внутреннего воздуха, либо под влиянием ветра, либо совместным их действием;
34) вентиляция вытяжная общеобменная – вентиляция, предназначенная для удаления загрязненного воздуха из всего объема помещения;
35) вентиляция естественная (аэрация) – воздухообмен, осуществляемый под действием разности удельных весов (температур) наружного и внутреннего воздуха, либо под влиянием ветра, либо совместным их действием, а также комплекс технических средств для реализации такого воздухообмена;
36) зона дыхания – пространство в радиусе до 0,5 метров (далее – м) от лица работающего;
37) вентиляция приточная общеобменная – вентиляция механическая, предназначенная для подачи воздуха в помещение;
38) пылеуловители – устройства для очистки запыленных воздушных выбросов;
39) пылегазоочистные устройства – оборудование для очистки технологических и вентиляционных выбросов;
40) пылевые, жировые и другие органические и неорганические отложения – твердые, жидкие, газо- и парообразные органические и неорганические вредные вещества (примеси), содержащиеся в воздушной среде помещений зданий и в атмосферном воздухе вне зданий, накопление которых происходит на внутренней поверхности компонентов систем вентиляции и кондиционирования воздуха.

28) микроклимат – адамның организміне әсер ететін өндірістік ортаның мынадай параметрлерінің: ауа температурасының, ауаның салыстырмалы ылғалдылығының немесе құрамындағы ылғалының, ауа қозғалысының, қоршаулар мен технологиялық жабдықтардың үстіңгі бетіндегі температураның үйлесімділігімен сипатталатын үй-жайдағы жағдай;
29) оқшаулап желдету – үй-жайдың көлемі бойынша зиянды заттардың таралуын болдырмайтын жергілікті механикалық сыртқа тартып немесе ішке сорып желдету;
30) профилактикалық дезинфекция – бұл инфекцияның анықталған көзі болмаған кезде жүргізілетін және мақсаты адамды мүмкін болатын жұқтырудан қорғау үшін инфекциялық аурулардың пайда болуының, таралуының, осы ауру қоздырғыштарының қоршаған орта объектілерінде жинақталуының алдын алу болып табылатын санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралар;
31) рециркуляция – сыртқа тартып желдету арқылы шығарылатын ауаны үй-жайға толық немесе ішінара қайтару;
32) санитариялық қағидалардың сақталуын және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың орындалуын өндірістік (ведомстволық) бақылау – өнімді өндіру, сақтау, тасымалдау және өткізу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету процесінде адамның санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз етуге, өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған өндірістік бақылаудың жалпы жүйесінің құрамдық бөлігі;
33) сыртқа тарту шахтасы – шатырдың үстінен шығып тұратын, сыртқы және ішкі ауа температурасы айырмашылықтарының әсер етуінен, немесе желдің әсер етуінен, немесе олардың бірлесіп әсер етуінен ауаны үй-жайдан шығаруға арналған тік ашық арна;
34) сыртқа тартып жалпы ауаны алмастыратын желдету – үй-жайдың барлық көлемінен ластанған ауаны жоюға арналған желдету;
35) табиғи желдету (аэрация) – сыртқы және ішкі ауаның үлес салмақтарының (температуралары) әртүрлі болу әсерінен немесе желдің әсер етуінен, немесе олардың бірлескен әсерінен жүзеге асырылатын ауа алмасу;
36) тыныс алу аймағы – жұмыс істеп жатқан адамнан 0,5 метрге (бұдан әрі – м) дейінгі радиустағы кеңістік;
37) ішке сорып жалпы ауаны алмастыратын желдету – ауаны үй-жайға беруге арналған механикалық желдету;
38) шаң аулағыштар – шаң басқан ауа шығарындыларын тазартуға арналған құрылғылар;
39) шаң және газ тазарту құрылғысы – технологиялық және желдету шығарындыларын тазартуға арналған жабдық;
40) шаң, май және басқа да органикалық, бейорганикалық түзілімдер – олар ауаны желдету және баптау жүйелері құрамдауыштарының ішкі беттерінде жиналатын ғимараттар үй-жайларының ауа ортасының және ғимараттардан тыс атмосфералық ауаның құрамындағы қатты, сұйық, газ және бу тәрізді органикалық және бейорганикалық зиянды заттар (қоспалар).

Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к системам вентиляции и кондиционирования воздуха
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Системы вентиляции и кондиционирования воздуха в обследуемом помещении функцианируют:
1) по утвержденному проекту, в части соответствия технологии производства и установленного оборудования, влияющего на параметры микроклимата и состояния воздуха рабочей зоны;
2) по проектным характеристикам (согласно паспортных данных, с отклонениями не более 10%);
3) согласно требованиям установленных Гигиеническими нормативами к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 169, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11147 (далее – Гигиенический норматив) и Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах", утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 № 168, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11036.
4. Уровни шума и вибрации, создаваемые на рабочих местах вентиляционными установками, не должны превышать значений, установленных Гигиеническими нормативами.
Глава 3. Требования к проведению очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Очистка и дезинфекция систем вентиляции и кондиционирования воздуха (сплит-систем, мультизональных сплит-систем, крышных кондиционеров, центральных систем кондиционирования и вентиляции, бытовых кондиционеров) проводится собственниками вентиляционных систем (юридическими лицами, индивидуальными предпринимателями), силами вентиляционных служб или специализированными организациями, обладающими правом на проведение данных работ и имеющими соответствующих специалистов и оборудование с кратностью согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам.
6. Собственниками вентиляционных систем разрабатываются планы (программы) производственного контроля за соблюдением санитарных правил и выполнением санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий в процессе выполнения очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования, а также при проведении обеззараживания воздуха.

2-тарау. Ауаны желдету және баптау жүйелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тексерілетін үй-жайдың ауаны желдету және баптау жүйелері:
1) микроклимат параметрлеріне және жұмыс аумағы ауасының жағдайына әсер ететін өндіріс технологиясының және орнатылған жабдықтың сәйкестігі бөлігінде бекітілген жоба арқылы;
2) жобалау сипаттамалары арқылы (ауытқушылығы 10 %-дан аспайтын төлқұжат деректеріне сәйкес);
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпанадағы № 169 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11147 болып тіркелеген, Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерінде (бұдан әрі – Гигиеналық норматив) және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 168 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11036 болып тіркелген, "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі атмосфералық ауаға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары талаптарына сай атқарылады.
4. Жұмыс орындарында желдету құрылғылары жасайтын шу мен діріл деңгейі Гигиеналық нормативтерде белгіленген мәндерден аспауы тиіс.
3-тарау. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын талаптар
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Желдету жүйелерінің меншік иелері (заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер) желдету және ауаны баптау жүйелерін (сплит-жүйелерін, мультиаумақты сплит-жүйелерін, шатыр ауа баптағыштарын, ауаны баптаудың және желдетудің орталық жүйелерін, тұрмыстық ауа баптағыштарын) тазартуды және дезинфекциялауды осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес еселікте желдету қызметтерінің немесе осы жұмыстарды жүргізуге құқылы және тиісті мамандары мен жабдықтары бар мамандандырылған ұйымдардың күшімен жүргізеді.
6. Желдету жүйелерінің меншік иелері желдету және ауаны баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды орындау процесінде, сондай-ақ ауаны зарарсыздандыруды жүргізу кезінде санитариялық қағидалардың сақталуына және санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралардың орындалуына өндірістік (ведомстволық) бақылау жоспарларын (бағдарламаларын) әзірлейді.

7. Технологический процесс очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования предусматривает организацию и проведение работ в четыре этапа.
8. Санитарно-эпидемиологическое обследование систем вентиляции и кондиционирования, а также помещений, в которых они установлены (далее – первый этап), проводятся с целью оценки их санитарно-гигиенического и санитарно-технического состояния и включает в себя:
1) проведение замеров нормируемых параметров микроклимата воздухообмена, конкретно для каждого типа помещений;
2) оценку эффективности установленного в системах оборудования для обеззараживания воздуха на основе современных технологий обеззараживания воздуха (разрешенных для этой цели, обеспечивающих инактивацию микроорганизмов c эффективностью более 95% на выходе и оснащенные системами автоматического контроля);
3) оценку эффективности проведенных мероприятий по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Результаты технического обследования оформляются актом обследования систем вентиляции (кондиционирования) воздуха объекта. Акт обследования системы вентиляции (кондиционирования) воздуха составляется согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Разработка тактики и плана проведения работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования (далее – второй этап)осуществляется на основании материалов санитарно-эпидемиологического обследования, а также оценки санитарно-гигиенического и санитарно-технического состояния объекта осуществляется.
На данном этапе осуществляется выбор методов и средств для очистки и дезинфекции, проводятся необходимые подготовительные работы.
12. План проведения работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха необходимо составлять в соответствии со следующим алгоритмом:
1) выбор способа очистки системы вентиляции и кондиционирования воздуха на основе анализа результатов санитарно-эпидемиологического обследования;

7. Желдету және ауаны баптау жүйелерін тазартудың және дезинфекциялаудың технологиялық процесі жұмыстарды ұйымдастырудың және жүргізудің төрт кезеңін көздейді.
8. Желдету және ауаны баптау жүйелерін, сондай-ақ олар орнатылған үй-жайларды санитариялық-эпидемиологиялық тексеру (бұдан әрі – бірінші кезең) санитариялық-гигиеналық және санитариялық-техникалық жай-күйін бағалау мақсатында жүргізіледі және мыналарды қамтиды:
1) Үй-жайлардың әрбір типі үшін нақты ауа-алмасу микроклиматының нормаланған параметрлерін өлшеуді жүргізу;
2) ауаны залалсыздандырудың қазіргі заманғы технологиялары негізінде, ауаны залалсыздандыратын жабдықтардың жүйесінде орнатылған тиімділікті бағалау (осы мақсатпен рұқсат етілген, микроорганизмдердің залалсыздандыруды шығысында 95% тиімділікпен қамтамасыз ететін және автоматтық бақылау жүйлерімен жарақталған);
3) кондиционерлеу және желдету жүйелерін дезинфекциялау және тазалау бойынша жүргізілген іс-шаралардың тиімділігін бағалау.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Техникалық тексерудің нәтижелері объектінің ауаны желдету (кондиционерлеу) жүйелерін тексеру актісімен ресімделеді. Ауаны желдету (кондиционерлеу) жүйелерін тексеру актісі осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Санитариялық-эпидемиологиялық тексеру материалдарының, сондай-ақ объектінің санитариялық-гигиеналық және санитариялық-техникалық жағдайын бағалау негізінде желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу тактикасын және жоспарын әзірлеу жүзеге асырылады (бұдан әрі – екінші кезең).
Осы кезеңде тазартуға және дезинфекциялауға арналған әдістер мен құралдарды таңдау жүзеге асырылады, қажетті дайындық жұмыстары жүргізіледі.
12. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу жоспарын мынадай алгоритмға сәйкес құру қажет:
1) санитариялық-эпидемиологиялық тексеру нәтижелерін талдау негізінде ауаны желдету және баптау жүйесін тазарату тәсілін таңдау;

2) выбор метода дезинфекции;
3) выбор дезинфицирующего средства (при химическом методе дезинфекции);
4) расчет потребности в дезинфицирующих средствах для дезинфекции поверхностей систем вентиляции и кондиционирования;
5) определение перечня дезинфекционной аппаратуры и техники, которые предполагается использовать, подготовка их к работе;
6) выбор бактерицидного оборудования на основе современных технологий для установки в систему вентиляции и кондиционирования воздуха, если таковые не были установлены ранее;
7) оповещение администрации объекта о сроках проведения и объеме работ по очистке и дезинфекции системы вентиляции и кондиционирования воздуха, мерах предосторожности;
8) осуществление демонтажа (при необходимости) системы вентиляции и кондиционирования воздуха;
9) проведение очистки;
10) проведение дезинфекции;
11) установка в систему вентиляции и кондиционирования воздуха оборудования на основе современных технологий обеззараживания воздуха, разрешенного для этой цели, обеспечивающего инактивацию микроорганизмов c эффективностью более 95% на выходе и оснащенного системами автоматического контроля;
12) монтаж системы вентиляции и кондиционирования;
13) учет работ по очистке и дезинфекции;
14) оценка эффективности очистки и дезинфекции системы вентиляции и кондиционирования воздуха.
13. Очистка и дезинфекция систем вентиляции и кондиционирования воздуха выполняются с учетом их конструкции и специфических особенностей оборудования (далее – третий этап).
14. Очистка систем вентиляции и кондиционирования воздуха производится сухим или влажным способом в зависимости от загрязняющего воздух агента (пыль, органические, неорганические вещества).
15. Очистку внутренней поверхности воздуховодов производят без применения воды и химических средств, состоящих из концентрированных кислотных и щелочных растворов. Применение химических чистящих средств, воды и пара допускается в случае проведения очистки воздуховодов кухонных вытяжных систем с полной разборкой либо после предварительного проведения герметизации очищаемых воздуховодов.
16. При проведении очистки и дезинфекции воздуховодов вручную необходимо разобрать вентиляционную сеть на детали, произвести очистку и дезинфекцию их и вновь смонтировать воздуховоды. Можно производить очистку и дезинфекцию вентиляционных сетей вручную через специально установленные в воздуховоды герметичные сервисные люки.
17. При выборе дезинфицирующего средства следует учитывать особенности обрабатываемого объекта, биологические свойства циркулирующих микроорганизмов, особенности дезинфицирующих средств. Перечень приоритетных требований к дезинфицирующим средствам, учитывается согласно Приложению 3 к Санитарным правилам.

2) дезинфекциялау әдісін таңдау;
3) дезинфекциялау құралын таңдау (дезинфекциялаудың химиялық әдісі кезінде);
4) желдету және баптау жүйелерінің үстіңгі бетін дезинфекциялау үшін дезинфекциялау құралдарына қажеттіліктің есебі;
5) пайдалану болжанатын дезинфекциялау аппаратурасы мен техникасының тізбесін айқындау, оларды жұмысқа дайындау;
6) егер мұндай жабдықтар бұрын орнатылмаған болса, ауаны желдету және баптау жүйесіне орнату үшін қазіргі заманғы ультракүлгін технологиялар негізінде бактерицидтік жабдықты таңдау;
7) объектінің әкімшілігіне ауаны желдету және баптау жүйесін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу мерзімдері мен көлемі, сақтық шаралары туралы хабарлау;
8) ауаны желдету және баптау жүйесін бөлшектеуді (қажет болған кезде) жүзеге асыру;
9) тазартуды жүргізу;
10) дезинфекциялауды жүргізу;
11) осы мақсатта рұқсат етілген, шығуда 95 %-тен астам тиімділікпен микроорганизмдерді белсендіруді қамтамасыз ететін және автоматтық бақылау жүйесімен жарақтандырылған ауаны зарарсыздандырудың қазіргі заманғы технологиялары негізінде ауаны желдету және баптау жүйесіне жабдықты орнату;
12) ауаны желдету және баптау жүйесін монтаждау;
13) тазарту және дезинфекциялау жұмыстарын есепке алу;
14) ауаны желдету және баптау жүйесін тазарту және дезинфекциялау тиімділігін бағалау.
13. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау олардың конструкциялары және жабдықтардың арнайы ерекшеліктері ескеріле отырып орындалады (бұдан әрі – үшінші кезең).
14. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту ауаны ластайтын агентке (шаң, органикалық, бейорганикалық заттар) байланысты құрғақ немесе дымқыл тәсілмен жүргізіледі.
15. Ауа өткізгіштердің ішкі бетін тазартуды су және сұйытылған қышқыл және сілтілі ерітінділерінен тұратын химиялық құралдар қолданбай жүргізеді. Химиялық тазарту құралдарын, суды және буды қолдануға оларды толық бөлшектей отырып немесе тазартылатын ауа өткізгіштерді алдын ала қымтағаннан кейін ас үйдің сыртқа тарту жүйелерінің ауа өткізгіштерін тазарту жағдайында жол беріледі.
16. Ауа өткізгіштерді қолымен тазарту және дезинфекциялау жүргізу кезінде желдету жүйелерін бөлшектеп, оларды тазалап, дезинфекциялау және ауа өткізгішті қайтадан құрастыру қажет. Желдету жүйелерін қолымен тазартуды және дезинфекциялауды ауа өткізгіштерге арнайы орнатылған герметикалық сервистік люктер арқылы жүргізуге болады.
17. Дезинфекциялау құралын таңдау кезінде өңделетін объектінің ерекшеліктерін, айналыстағы микрооганизмдердің биологиялық қасиеттерін, дезинфекциялау құралдарының ерекшеліктерін ескерген жөн. Дезинфекциялау құралдарына қойылатын басым талаптардың тізбесі осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ескеріледі.

18. При проведении дезинфекционных работ соблюдаются требования, регламентированные действующими методическими указаниями на конкретный дезинфицирующий препарат (его назначение, норма расхода, способы и кратность обработки, способы и режимы применения, экспозиция, меры защиты).
19. Приготовление рабочих растворов дезинфицирующих средств для дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха проводятся в специальном помещении, оборудованном приточно-вытяжной вентиляцией. В этом помещении запрещается хранение личных вещей, пищевых продуктов, присутствие посторонних лиц, прием пищи, курение.
20. Применяемые при проведении дезинфекционных работ техника и аппаратура должны быть исправными, чистыми, соответствующими поставленным задачам и применяемому дезинфицирующему средству. Не допускается использование самодельных устройств (ерши, тросы, пылесосы).
Сноска. Пункт 20 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
21. Перед проведением дезинфекции необходимо определить потребность в дезинфицирующем средстве на единовременную обработку, которая рассчитывается на основе методических указаний по применению конкретного дезинфицирующего средства.
Примерный расчет потребности в дезинфицирующих средствах для дезинфекции поверхностей систем вентиляции и кондиционирования (далее – расчет потребности) способом орошения на год рассчитывается согласно Приложению 4 к Санитарным правилам.
22. Расчет потребности на объекте, осуществляющем дезинфекцию систем вентиляции и кондиционирования воздуха, проводит специалист, ответственный за организацию производственного контроля.
23. Сотрудники административных зданий, лица, проживающие в помещениях, где установлены кондиционеры, заранее оповещаются о сроках проведения дезинфекционных работ и мерах предосторожности.
24. Очистку и дезинфекцию систем вентиляции и кондиционирования воздуха необходимо проводить под руководством инженера по вентиляции, при выключенных системах. Перед проведением дезинфекции на вентиляционных системах (в местах нахождения выключателей) размещают таблички с предупреждающей надписью о проведении работ и временном запрете на пользование вентиляцией (кондиционером).
25. Включение систем вентиляции и кондиционирования воздуха после очистки и дезинфекции осуществляет специалист, ответственный за их эксплуатацию.
26. Оценка эффективности работ по очистке систем вентиляции и кондиционирования воздуха (далее – четвертый этап).
На каждом объекте рекомендуется проведение учета работ по очистке и дезинфекции элементов систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Журнал учета работ по проведению очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте (далее – Журнал) ведется согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.

18. Дезинфекциялау жұмыстарын жүргізу кезінде қолданыстағы әдістемелік нұсқауларда регламенттелген нақты дезинфекциялау препаратына қойылатын талаптар (оның мақсаты, шығыс нормасы, өңдеу тәсілі мен еселігі, қолдану тәсілдері мен режимдері, экспозициясы, қорғану шаралары) сақталады.
19. Ауаны желдету және баптау жүйелерін дезинфекциялауға арналған дезинфекциялау құралдарының жұмыс ерітінділерін дайындау ішке сору-сыртқа тарту желдетумен жабдықталған арнайы үй-жайда жүргізіледі. Бұл үй-жайда жеке заттарды, тағам өнімдерін сақтауға, бөгде адамдардың болуына, ас ішуге, темекі шегуге тыйым салынады.
20. Дезинфекциялау жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын техника мен аппаратура жарамды, таза, қойылған міндеттерге және қолданылатын дезинфекциялау құралдарына сәйкес болуы тиіс. Қолдан жасалған құрылғыларды (ерш, трос, шаңсорғыш) қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Дезинфекциялауды жүргізу алдында нақты дезинфекциялау құралын қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың негізінде есептелетін біржолғы өңдеуге арналған дезинфекциялау құралындағы қажеттілікті анықтау қажет.
Желдету және баптау жүйелерінің үстіңгі беттерін сулау тәсілімен дезинфекциялау үшін дезинфекциялау құралдарының бір жылға қажеттілігінің болжамды есептеуі осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес есептеледі.
22. Ауаны желдету және баптау жүйелеріне дезинфекциялауды жүзеге асыратын объектідегі қажеттілік есептеуін өндірістік бақылауды ұйымдастыруға жауапты маман жасайды.
23. Әкімшілік ғимараттардың қызметкерлері, ауа баптағыштар орнатылған үй-жайларда тұратын адамдар дезинфекциялау жұмыстарының жүргізілу мерзімдері және сақтық шаралары туралы алдын ала хабарландырылады.
24. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды ажыратылған жүйелер кезінде желдету инженерінің басшылық етуімен жүргізу қажет. Дезинфекциялауды жүргізу алдында желдету жүйелеріне (ажыратқыштар тұрған жерлерде) жұмыстар жүргізу және желдетулерді (ауа баптағыштарды) пайдалануға уақытша тыйым салу туралы ескерту жазбасы бар тақтайшалар орнатылады.
25. Тазартудан және дезинфекциялаудан кейін ауаны желдету және баптау жүйелерін қосуды оны пайдалануға жауапты маман жүзеге асырады.
26. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту жөніндегі жұмыстардың тиімділігін бағалау (бұдан әрі – төртінші кезең).
Әрбір объектіде ауаны желдету және баптау жүйелерінің элементтерін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды есепке алу ұсынылады.
Объектідегі ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жөніндегі жұмыстарды есепке алу журналы (бұдан әрі – журнал) осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.

27. Контроль эффективности проведения очистки и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования осуществляется при визуальной оценке остаточной степени загрязнения с применением лабораторных методов исследования воздуха закрытых помещений, определяя общее микробное число (далее – ОМЧ) и наличие патогенной микрофлоры до начала осуществления указанных выше работ и после того, как они будут закончены. Отбор проб воздуха должен проводиться в местах притока воздушного потока в помещения.
28. Система вентиляции и кондиционирования воздуха считается чистой, если на воздухонесущих поверхностях воздуховодов, сетевого и вентиляционного оборудования полностью отсутствуют видимые загрязнения зоны увлажнения и по результатам лабораторных исследований.
29. Оценку эффективности проведения очистки и дезинфекции в объектах здравоохранения проводят согласно приложениям 2 и 3 к Санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 357 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15760).
При наличии централизованных систем кондиционирования и увлажнения воздуха в общественных зданиях проводится микробиологический контроль данных систем на наличие легионелл 1 раз в год. Кондиционирующие установки небольшой мощности без увлажнения воздуха и сплит-системы контролю на легионеллы не подлежат.
Сноска. Пункт 29 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
30. Забор материала для проведения лабораторных исследований (смывы) следует выполнять с поверхности компонентов систем вентиляции и кондиционирования, потенциально подверженных микробному загрязнению. К таким компонентам относятся фильтры, шумоглушители, градирни, местные кондиционеры, увлажнители, теплообменники охладителей и рекуператоров и их дренажные поддоны. Кроме того, следует выполнять забор материала для проведения лабораторных исследований в местах визуального обнаружения загрязнения или подозрения на него и зонах несанкционированного увлажнения.
31. Оценку эффективности проводят по полученным результатам после осуществления дезинфекционных мероприятий. Результаты лабораторных исследований воздуха помещений не должны быть хуже показателей атмосферного воздуха. При этом не допускается наличие патогенной микрофлоры в воздухе помещений, вентиляционных системах и кондиционерах.

27. Желдету және ауаны баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды жүргізудің тиімділігін бақылау жалпы микроб санын (бұдан әрі – ЖМС) және патогенді микрофлораның болуын анықтай отырып, жабық үй-жайлардың ауасын зерттеуде зертханалық әдістерді қолдана отырып жоғарыда аталған жұмыстарды жүзеге асыру алдында және олар аяқталғаннан кейін ластанудың қалдық дәрежесін көзбен шолу арқылы жүзеге асырылады. Ауа сынамаларын іріктеу ауа ағынының үй-жайға кіру орындарында жүргізілуі тиіс.
28. Егер, ауа өткізгіштердің, желілік және желдету жабдықтарының ауа өткізу беттеріндегі ылғалдану аймағында көзге көрінетін ластану мүлдем болмаса және зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша ауаны желдету және баптау жүйесі таза деп саналады.
29. Денсаулық сақтау объектілерінде тазалау және дезинфиекциялаудың тиімділігін бағалау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 357 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15760 болып тіркелген) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес жүргізіледі.
Қоғамдық ғимараттарда ауаны баптаудың және ылғалдандырудың орталық жүйелері болған кезде, осы жүйелерде легионеллалардың болуына жылына 1 рет микробиологиялық бақылау жүргізіледі. Қуатты аз ауаны ылғалдандырмайтын және сплит-жүйелері жоқ ауа баптау қондырғылары легионелдерді бақылауға жатпайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін материалды (шайындылар) микробты ластануға ұшырауы ықтимал ауаны желдету және баптау жүйелері құрамдастарының үстіңгі беттерінен алу керек. Мұндай құрамдастарға сүзгілер, шу бәсеңдеткіштер, градирнилер, жергілікті ауа баптағыштар, ылғалдандырғыштар, ауа баптағыштардың және рекуператорлардың жылу алмастырғыштары және олардың дренажды тұғырықтар жатады. Бұған басқа, зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін материалды ластануды көзбен шолып анықтауға болатын немесе оның болуына күдік тудыратын жерлерден және рұқсат етілмеген ылғалды аймақтардан алу керек.
31. Дезинфекциялау іс-шараларын жүзеге асырғаннан кейін алынған нәтижелер бойынша тиімділікке бағалау жүргізіледі. Үй-жайлардың ауасын зертханалық зерттеу нәтижелері атмосфералық ауаның көрсеткіштерінен нашар болмауы тиіс. Бұл ретте, үй-жайлардың ауасында, желдету жүйелерінде және ауа баптағыштарда патогенді микрофлораның болуына жол берілмейді.

32. Если при санитарно-эпидемиологическом обследовании выявлено наличие видимого загрязнения на воздухонесущих поверхностях и поверхностях воздухораспределителей (решетки, диффузоры) или установлено поступление частиц загрязнения из воздухораспределителей в помещение, а также при не соответствии результатов лабораторных исследований нормативам проводится дополнительная очистка и дезинфекция. Результаты контроля вносят в Журнал.
Глава 4. Организация контроля за проведением работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
33. Организации, деятельность которых связана с очисткой и дезинфекцией систем вентиляции и кондиционирования, обеспечивают безопасность для здоровья человека при выполнении работ.
34. Лица, занимающиеся очисткой и дезинфекцией систем вентиляции и кондиционирования воздуха, в установленном порядке в соответствии с Правилами проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденными приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128, зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10634, проходят предварительный (при поступлении на работу) и периодические профилактические медицинские осмотры, инструктаж по применению средств защиты, мерам профилактики отравлений, оказанию первой помощи пострадавшим.
35. В каждой организации, учреждении, объекте приказом его руководителя назначается лицо, ответственное за эксплуатацию систем вентиляции и кондиционирования воздуха, имеющее специальное техническое образование, или заключается договор со специализированной организацией на техническое обслуживание, а также лицо, ответственное за организацию и осуществление производственного контроля.
36. Контроль за проведением работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования осуществляется в процессе производственного контроля и в рамках государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
37. Производственный контроль проводится самостоятельно собственником вентиляционных систем.
38. Производственный контроль включает следующее:
1) наличие утвержденных санитарных правил, методов и методик контроля воздуха;
2) осуществление лабораторных исследований и испытаний;
3) организацию медицинских осмотров, профессиональной подготовки и аттестации должностных лиц и работников, осуществляющих эксплуатацию, обслуживание, очистку и дезинфекцию систем вентиляции и кондиционирования воздуха;

32. Егер, санитариялық-эпидемиологиялық тексеру кезінде ауа өткізу беттерінде және ауа таратқыштардың беттерінде (ауа торлар, диффузорлар) көзге көрінетін ластанулар немесе ауа таратқыштардан үй-жайға ластану ұшқындары түсетіні анықталса, сондай-ақ зертханалық зерттеулердің нәтижелері нормативтерге сәйкес келмеген жағдайда қосымша тазарту және дезинфекциялау жүргізіледі. Бақылау нәтижелері Журналға енгізіледі.
4-тарау. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жұмыстарының жүргізілуіне бақылауды ұйымдастыру
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қызметі ауаны желдету және баптау жүйелерін тазартумен және дезинфекциялаумен байланысты ұйымдар жұмыстарды орындаған кезде адам денсаулығы үшін қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
34. Ауаны желдету және баптау жүйелерін тазартумен және дезинфекциялаумен айналысатын тұлғалар белгіленген тәртіпте Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығымен бекітілген Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес алдын ала (жұмысқа тұру кезінде) және мерзімді профилактикалық медициналық қарап-тексеруден, қорғаныш құралдарын қолдану, уланулардың алдын алу шаралары, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша нұсқаулық жүргізуден өтеді.
35. Әрбір ұйымда, мекемеде, объектіде оның басшысының бұйрығымен ауаны желдету және баптау жүйелерінің пайдалануына арнайы техникалық білімі бар жауапты тұлға тағайындалады немесе мамандандырылған ұйыммен техникалық қызмет көрсетуге шарт жасалады, сондай-ақ өндірістік бақылауды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға жауапты тұлға белгіленеді.
36. Желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жұмыстарының жүргізілуін бақылау өндірістік бақылау процесінде және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау шеңберінде жүзеге асырылады.
37. Өндірістік бақылауды желжүйелерінің меншік иелері дербес жүргізеді.
38. Өндірістік бақылау мыналарды:
1) ауаны бақылауға бекітілген санитариялық қағидалардың, әдістердің және әдістемелердің болуын;
2) зертханалық зерттеулер мен сынақтардың жүзеге асырылуын;
3) ауаны желдету және баптау жүйелерін пайдалануды, оларға қызмет көрсетуді, тазартуды және дезинфекциялауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғаларды және жұмыскерлерді медициналық қарап-тексеруді, кәсіби даярлығын және аттестаттауды ұйымдастыруды;

4) ведение форм учета и отчетности, установленных действующими нормативными правовыми актами по вопросам, связанным с осуществлением производственного контроля.
39. Все мероприятия производственного контроля отражаются в программе (плане) производственного контроля, составляемой собственниками вентиляционных систем юридическим или физическим лицом до начала осуществления деятельности.
40. Юридические лица и индивидуальные предприниматели представляют информацию о результатах производственного (ведомственного) контроля в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по их запросам.
41. Проведение мероприятий в рамках государственного санитарно-эпидемиологического надзора, осуществляемого территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения включает в себя:
1) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования);
2) текущий санитарно-эпидемиологический надзор за системами вентиляции и кондиционирования воздуха действующих объектов надзора (контроля) осуществляется в виде выборочного контроля за:
состоянием воздушной среды в рабочей зоне (или на постоянных рабочих местах) и в местах расположения воздухозаборных устройств;
работой вентиляционных систем, кондиционеров и воздуховодов, их состоянием, очисткой, дезинфекцией и эксплуатацией.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
42. Представителю территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в ходе контроля вентиляционных систем представляются следующие документы:
1) протоколы инструментальных замеров параметров микроклимата, выполненных в ходе производственного контроля;
2) протоколы лабораторных исследований безопасности воздуха в зоне дыхания, выполненных в ходе производственного контроля.
Сноска. Пункт 42 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
43. При контроле систем вентиляции и кондиционирования воздуха в зависимости от конкретных условий, особенностей технологического процесса и типа вентиляционного оснащения производственного помещения измеряются:

4) өндірістік бақылауды жүзеге асырумен байланысты мәселелер бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген есепке алу және есептілік нысандарын жүргізуді қамтиды.
39. Өндірістік бақылаудың барлық іс-шаралары желдету жүйелерінің меншік иелері заңды немесе жеке тұлғалар жасайтын өндірістік бақылау бағдарламасында (жоспарында) көрініс табады.
40. Заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне олардың сұрау-салулары бойынша өндірістік (ведомстволық) бақылау нәтижелері туралы ақпаратты ұсынады.
41. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асыратын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау шеңберінде іс-шараларын жүргізу өзіне қамтиды:
1) алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) желдету және ауа баптау жүйелеріне ағымдағы санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүргізу, объектілердің жұмыс істеп тұрғанын қадағалау (бақылау) мыналарға:
жұмыс аймағындағы (немесе тұрақты жұмыс орындарындағы) және ауа сору құрылғылары орналасқан жерлердегі ауа ортасының жағдайына;
желдету жүйелерінің ауа баптағыштар мен ауажібергіштер жұмысына, олардың жағдайына, тазартуға, дезинфекциялауға және пайдалануға ішінара бақылау түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Желдету жүйелерін бақылау барысында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің өкіліне мынадай құжаттар:
1) өндірістік бақылау барысында орындалған микроклимат параметрлерін аспаптық өлшеу хаттамалары;
2) өндірістік бақылау барысында орындалған тыныс алу аймағында ауа қауіпсіздігіне зертханалық зерттеулер хаттамалары ұсынылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Желдетуді мамандандырылған аккредиттелген ұйымдардың күшімен немесе желдету қызметтерінің күшімен бақылау кезінде нақты жағдайға, технологиялық процестің ерекшеліктеріне және өндірістік үй-жайдың желдетумен жарақтандырылу түріне байланысты:

1) параметры воздушной среды:
концентрация вредных веществ в воздухе рабочей зоны;
температура;
относительная влажность и подвижность воздуха;
интенсивность теплового облучения;
2) параметры вентиляции и кондиционирования:
скорости и температуры воздушных потоков;
производительность;
развиваемое давление и число оборотов вентилятора;
разность давлений или разрежения;
шум и вибрация элементов вентсистем;
концентрация вредных веществ в приточном воздухе.
44. Отбор проб и измерение концентрации вредных веществ, проведение замеров микроклимата, использование приборов и оборудования осуществляется в соответствии с требованиями действующих методик по контролю и отбору проб воздуха.
45. Объем необходимых измерений и число определяемых параметров выбираются в зависимости от вида обследуемой вентиляции – механической, естественной или местной.
46. Инструментальное обследование механической вентиляции включает в себя следующие измерения:
1) измерение производительности всех приточных и вытяжных систем;
2) измерение скоростей воздуха в проемах укрытий, воздухоприемных отверстиях местных отсосов, на выходе воздухораздающих устройств, в дверных, транспортных и монтажных проемах;
3) измерение температуры приточного воздуха, подаваемого системами вентиляции или воздушного отопления;
4) измерение концентраций вредных веществ в приточном воздухе (вблизи мест воздухозабора);
5) измерение шума и вибрации, создаваемых элементами вентсистем;
6) измерение давления, развиваемого вентилятором;
7) измерение частоты вращения колеса вентилятора.
Необходимо измерение, помимо перечисленного, еще и перепадов давлений между помещениями, давлений (разрежений) в производственном оборудовании, тамбурах, шлюзах, боксах, а также в элементах вентиляционных сетей.
47. Производительность (расход) механической вентиляции измеряется:
1) для определения соответствия фактической производительности вентиляции проектной величине;
2) для вычисления кратности воздухообмена;
3) для выявления объемов притока и вытяжки и их распределения по зонам помещения;
4) для вычисления средних скоростей движения воздуха в рабочих сечениях воздухоприемных устройств.
48. Производительность механических вентиляционных систем измеряется в сечениях магистральных воздуховодов на нагнетательной либо всасывающих линиях. Допускается определять общую производительность системы суммированием производительностей по всем ответвлениям системы.
Считается допустимым расхождение проектной и фактической величин производительности систем механической вентиляции, не превышающее +/- 10 процентов (далее – %).

1) ауа ортасының параметрлері:
жұмыс аймағы ауасында зиянды заттардың шоғырлануы;
температурасы;
ауаның салыстырмалы ылғалдылығы және қозғалысы;
жылылық сәулелену қарқындылығы;
2) желдету және баптау параметрлері:
ауа ағындарының жылдамдықтары мен температуралары;
өнімділігі;
желдеткіштің өрістеу қысымы мен айналым саны;
қысымдардың немесе сейілудің әртүрлілігі;
желжүйелері элементтерінің шуы мен дірілі;
ішке сорып алынған ауадағы зиянды заттардың шоғырлануы өлшенеді.
44. Сынамаларды іріктеу және зиянды заттардың шоғырлануын өлшеу, микроклиматты өлшеулерді жүргізу, аспаптар мен жабдықтарды пайдалану қолданыстағы ауа сынамасын бақылау және іріктеу әдістемелерінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
45. Қажетті өлшеулердің көлемі және айқындалатын параметрлердің саны тексерілетін желдетудің жүйесінің түріне байланысты – механикалық, табиғи немесе жергілікті болып таңдалады.
46. Механикалық желдетуді аспаппен тексеру өзіне мынадай өлшеулерді қамтиды:
1) барлық ішке сору және сыртқа тарту жүйелерінің өнімділігін өлшеу;
2) баспана ойықтарындағы, жергілікті сорып алудың ауа қабылдау саңылауларындағы, ауа тарату құрылғыларының ауа шығаратын жерлеріндегі, есік, көлік және монтаждау ойықтарындағы ауа жылдамдығын өлшеу;
3) желдету немесе ауамен жылыту жүйелері арқылы берілетін ішке сору ауасының температурасын өлшеу;
4) ішке сору ауасындағы (ауа жинау орындарына жақын жерлерде) зиянды заттардың шоғырлануын өлшеу;
5) желжүйелерінің элементтері шығаратын шу мен дірілді өлшеу;
6) желдеткіш өрістетін қысымды өлшеу;
7) желдеткіш доңғалағының айналысы жиілігін өлшеу;
Аталған өлшеулерден басқа тағы үй-жайлар арасындағы қысымның құбылмалылығын, өндірістік жабдықтарындағы, тамбурлардағы, шлюздердегі, бокстардағы, сондай-ақ желдету жүйелерінің элементтеріндегі қысымдарды (сейілтулерді) өлшеу қажет.
47. Механикалық желдетудің өніміділігін (шығысын):
1) желдетудің нақты өнімділігінің жобалау шамаларына сәйкестігін анықтау үшін;
2) ауа алмасудың еселігін есептеу үшін;
3) ішке сору және сыртқа тарту көлемдерін және олардың үй-жайдың аумақтары бойынша таралуын айқындау үшін;
4) ауа қабылдау құрылғыларының жұмыс қиылыстарындағы ауа қозғалысының орташа жылдамдығын есептеу үшін өлшейді.
48. Механикалық желдету жүйелерінің өнімділігін айдау немесе сору желілеріндегі магистралды ауа өткізу қиылыстарында өлшейді. Жүйенің жалпы өнімділігін жүйенің барлық тарамдарының өнімділігін қосу арқылы анықтауға жол беріледі.
Механикалық желдету жүйелері өнімділігінің жобалау және нақты шамаларының +/- 10 пайыз (бұдан әрі - %) айырмашылығына жол беріледі.

49. Величины, характеризующие работу вентилятора в сети и получаемые в результате измерений, производительность вентилятора, развиваемый напор и частота вращения колеса вентилятора – сравнивают с паспортными данными вентилятора и с графиком его каталожной характеристики. Если точка, определяемая фактической производительностью и фактическим полным давлением, совпадает с точкой каталожной характеристики, то вентилятор считается соответствующим каталожным данным. При этом фактическая производительность может не соответствовать проектной.
50. Если точка окажется ниже каталожной характеристики, то вентилятор не соответствует каталожным данным. Отклонение от каталожной характеристики по величине полного давления допускается в пределах +/- 5 %. При больших отклонениях следует устранить дефекты монтажа вентилятора или изменить общее аэродинамическое сопротивление вентиляционной сети.
51. Оценка действующих систем естественной вентиляции (аэрации) проводится в следующем порядке:
1) предварительно в аэрируемом помещении необходимо проверить наличие и исправность предусмотренных проектом конструкций и отдельных устройств, предназначенных для аэрации: фонарей, ветроотбойных щитов, вытяжных шахт, дефлекторов, открывающихся аэрационных проемов, механизмов для регулирования площади аэрационных проемов. Необходимо также проверить соответствие высоты расположения приточных аэрационных проемов требованиям проекта, а также наличие в цехе инструкции по управлению аэрацией;
2) после устранения замеченных дефектов аэрации следует измерить температуру и скорость движения воздуха в рабочей зоне помещения; определить наличие в воздухе рабочей зоны вредных паров, газов и пыли.
Измерения следует проводить в самый жаркий и самый холодный месяцы года. Следует обращать на температуру и подвижность воздуха в местах внедрения аэрационных струй в рабочую зону в переходный и холодный периоды года;
3) если величины указанных параметров воздуха рабочей зоны находятся в пределах Гигиенических нормативов, следует считать систему естественной вентиляции в данном производственном помещении эффективной.
При несоблюдении нормированных значений параметров воздушной среды следует провести инструментальное обследование систем аэрации;
4) если расхождение фактической производительности аэрации с проектной не превышает +/– 15 %, но параметры воздушной среды не удовлетворяют требованиям Гигиенического норматива, то естественная вентиляция оценивается как неудовлетворительная и необходимо изменение проекта вентиляции (изменение площадей и расположения приточных и вытяжных проемов, изменение регламентов и систем регулирования площади проемов, установка дополнительных местных отопительных или охлаждающих приборов и так далее).

49. Желдеткіштің жүйедегі жұмысын сипаттайтын және өлшеу нәтижелері арқылы алынатын шамалар, желдеткіш өнімділігі, өрістетілетін арын және желдеткіш доңғалағының айналу жиілігі желдеткіш төлқұжатының деректерімен және оның каталогтық сипаттамасының кестесімен салыстырылады. Егер, нақты өніміділікпен және нақты толық қысыммен айқындалатын нүкте каталогтық сипаттаманың нүктесіне сәйкес келсе, онда желдеткіш каталогтағы деректерге сәйкес келеді деп саналады. Бұл ретте, нақты өнімділік жобалауға сәйкес келмеуі мүмкін.
50. Егер де нүкте каталог сипаттамасынан төмен болса, онда желдеткіш катологтағы деректерге сәйкес келмейді. Толық қысым шамасы бойынша каталог сипаттамасынан +/- 5 % шегінде ауытқуға жол беріледі. Ауқымды ауытқулар кезінде желдеткішті монтаждау ақауларын жою немесе желдеткіш жүйесінің жалпы аэродинамикалық кедергісін өзгерту керек.
51. Жұмыс істеп тұрған табиғи желдету жүйелерін (аэрацияны) бағалауды мынадай тәртіпте жүргізеді:
1) аэрацияланатын үй-жайлардағы жобада көзделген аэрацияға арналған конструкциялар мен жеке құрылғылардың: шамдардың, желқаққыш қалқандардың, сыртқа тарту шахталарының, дефлекторлардың, ашылатын аэрациялық ойықтардың, аэрациялық ойық алаңдарын реттеуге арналған тетіктердің болуын және жарамдылығын алдын ала тексеру қажет. Ішке сору аэрациялық ойықтарының орналасу биіктігінің жоба талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ цехта аэрацияны басқару жөніндегі нұсқаулықтың болуын тексеру қажет;
2) көзге түскен ақауларды жойғаннан кейін үй-жайдың жұмыс аумағындағы ауа температурасы мен ауа қозғалысының жылдамдығын өлшеу, жұмыс аймағының ауасында зиянды булардың, газдардың және шаңның болуын анықтау керек.
Өлшеулерді жылдың ең ыстық және ең суық айларында жүргізу керек. Жылдың ауыспалы және суық кезендерінде жұмыс аймағына аэрациялық ағындарды енгізу орындарындағы ауаның температурасына және қозғалмалылығына назар аудару керек;
3) егер жұмыс аймағы ауасының белгіленген параметрлерінің шамалары Гигиеналық нормативтердің шегінде болса, осы өндірістік үй-жайдағы табиғи желдету жүйесін тиімді деп санауға болады.
Ауа ортасы параметрлерінің нормаланған мәндері сақталмаған жағдайда, аэрация жүйелеріне аспаппен тексеру жүргізу керек.
4) Егер аэрацияның нақты өнімділігі мен жоба арасындағы айырмашылық +/-15 %-тен аспаса, бірақ ауа ортасының параметрлері Гигиеналық нормативтер талаптарын қанағаттандырмаса, онда табиғи желдету қанағаттанарлықсыз деп бағаланады және желдету жобасын өзгерту (ішке сору және сыртқа тарту ойықтарының алаңдары мен орналасуын өзгерту, регламенттерді және ойықтар алаңдарын реттеу жүйелерін өзгерту, қосымша жергілікті жылыту немесе салқындату аспаптарын орнату және т.с.с.) қажет.

52. Основным параметром, определяемым при инструментальном обследовании естественной вентиляции (аэрации), является воздухообмен, который подсчитывается суммированием расходов воздуха (раздельно по притоку или по вытяжке) через аэрационные, транспортные и монтажные проемы обследуемого помещения. При этом следует учитывать также приток, поступающий через открытые проемы ворот помещения.
53. При определении производительности естественной вентиляции измерение скоростей воздуха в аэрационных проемах проводится не менее чем в трех поперечных сечениях, проходящих по центрам участков с различной теплонапряженностью, на которые условно делится производственное помещение. В аэрационных проемах, приходящихся на эти сечения (или находящиеся в непосредственной близости от них), скорость воздуха измеряется на трех уровнях: на высоте рабочей зоны, на половине высоты помещения и в верхней его части. Измерения проводится не менее трех раз.
54. В процессе измерения расхода через тот или иной проем учитывается направление движения воздуха – в помещение (проем работает на приток) или из него (проем работает на вытяжку), поскольку один и тот же проем в зависимости от направления и силы ветра, цикла технологического процесса работает или на приток, или на вытяжку. Для определения направления воздушных потоков в аэрационных проемах, а также мест внедрения приточных аэрационных струй в рабочую зону следует использовать специальные средства наблюдения воздушных потоков – дымари, щупы с шелковинками и другие.
55. По результатам измерения скоростей вычисляется средняя величина скорости для каждого уровня на обеих сторонах помещения и вычисляется суммарная площадь открытых аэрационных проемов. Объемы приточного или удаляемого аэрацией воздуха вычисляются с учетом суммарной площади проемов и средней скорости воздуха по формуле на соответствующем уровне. Затем суммируются объемы раздельно притока и вытяжки по всем уровням и определяется общая производительность аэрации. Величины кратностей воздухообменов по притоку и вытяжке определяются расчетным путем по формуле.
56. Оценку эффективности местных отсосов следует проводить в следующем порядке:
1) убедиться в исправности производственного оборудования и элементов вытяжной вентиляции, а также в нормальном ходе технологического процесса;
2) определить содержание вредных веществ в рабочей зоне на рабочих местах лиц, обслуживающих данное производственное оборудование;
3) если концентрация вредных веществ не превышает предельно допустимых значений, то данный местный отсос оценивается как эффективный;

52. Табиғи желдетуді (аэрацияны) аспаппен тексеру кезінде анықталатын негізгі параметр ауа алмасу болып табылады, ол тексерілетін үй-жайдың аэрациялық, көліктік және монтаждық ойықтары арқылы алынатын ауаның (ішке сору немесе сыртқа тарту бойынша жеке-жеке) шығыстарын қосу арқылы есептеледі. Бұл ретте, үй-жай қақпаларының ашық ойықтары арқылы кіретін ауаны да есепке алу керек.
53. Табиғи желдетудің өнімділігін анықтау кезінде желдету жүйелерінің меншік иелері аэрациялық ойықтардағы ауаның жылдамдығын өлшеуді өндірістік үй-жайдың шартты түрде үшке бөлінгендегі әртүрлі жылу кернеулігі бар учаскелердің ортасынан өтетін, кем дегенде үш көлденең қиылысында жүргізеді. Осы қиылыстарға тиесілі (немесе олардан тікелей жақын жерде орналасқан) аэрациялық ойықтардағы ауаның жылдамдығы үш деңгейде: жұмыс аумағының биіктігінде, үй-жай биіктігінің жартысында және оның жоғарғы бөлігінде өлшенеді. Өлшеу кем дегенде үш рет жүргізіледі.
54. Сол немесе өзге де ойықтағы шығысты өлшеу процесінде ауаның қозғалысы – үй-жайға кіру (ойық ішке соруға арналған) немесе үй-жайдан шығу (ойық сыртқа тартуға арналған) бағытын ескереді, өйткені сол бір ойық желдің бағыты мен күшіне, технологиялық процестің циклына қарай ішке сору немесе сыртқа тарту үшін жұмыс жасайды. Аэрациялық ойықтардағы ауа ағындарының бағытын, сондай-ақ жұмыс аймағына ішке сору аэрациялық ағындарын енгізу орындарын анықтау үшін ауа ағындарын бақылаудың арнайы құралдарын – мұржаларды, жібек жібі бар қармауыштарды және т.б. пайдалану керек.
55. Жылдамдықты өлшеу нәтижелері бойынша үй-жайдың екі жағындағы әр деңгейі үшін жылдамдықтың орташа шамасын есептейді және ашық аэрациялық ойықтардың қосынды алаңын есептейді. Аэрация арқылы ішке сорылатын немесе шығарылатын ауаның көлемі ойықтардың қосынды алаңдары және тиісті деңгейдегі ауаның формуласы бойынша орташа жылдамдығы ескеріле отырып, есептеледі. Одан кейін, барлық деңгейлер бойынша ішке сорудың және сыртқа тартудың көлемдерін жеке-жеке қоса отырып, аэрацияның жалпы өнімділігі анықталады. Ішке сору және сыртқа тарту бойынша ауа алмасудың еселік шамалары формула бойынша есептеу арқылы анықталады.
56. Жергілікті сорып алу тиімділігін мынадай тәртіппен жүргізу тиіс:
1) өндірістік жабдықтың және сыртқа таратып желдету элементтерінің жарамды екендігіне, сондай-ақ технологиялық процестердің қалыпты барысына көз жеткізу керек;
2) осы өндірістік жабдыққа қызмет көрсететін адамдардың жұмыс орындарындағы жұмыс аймағындағы зиянды заттардың құрамын анықтау керек;
3) егер зиянды заттардың шоғырлануы рұқсат етілген шекті мәндерден аспаса, онда жергілікті сорып алу тиімді деп бағаланады;

4) если концентрация вредных веществ в рабочей зоне превышает предельно допустимые, то необходимо провести инструментальное обследование работы местного отсоса;
5) после инструментальных обследований местного отсоса следует провести сравнение фактических его параметров (производительности, разрежения в укрытии, скоростей воздуха в проемах или не плотностях, скоростей всасывания на заданных расстояниях от отсоса и других величин, являющихся определяющими для расчета данного типа местного отсоса) с их проектными значениями. Проектные или расчетные величины заданы в паспортах местных отсосов либо в рабочем проекте цеха, либо в нормах проектирования и в справочной литературе;
6) при несоответствии фактических характеристик местного отсоса проектным величинам проводятся мероприятия по доведению характеристик отсоса до проектных значений, увеличивается производительность отсоса, изменяются его размеры и форму, изменяется его расположение относительно источника вредностей. После внесения изменений и доведения характеристик местного отсоса до проектных величин следует провести повторную оценку его гигиенической эффективности;
7) если фактические характеристики местного отсоса соответствуют проектным величинам, но содержание вредных веществ в рабочей зоне превышает предельно-допустимую концентрацию (далее – ПДК), то данный отсос оценивается как неэффективный и требует изменения проекта местного отсоса.
57. При наличии в помещении с исследуемым местным отсосом другого технологического оборудования, выделяющего те же вредные примеси, что и оборудование с данным местным отсосом, собственниками вентиляционных систем следует одновременно с отбором проб на рабочем месте у местного отсоса определять фоновую концентрацию примеси в помещении. Фоновые концентрации следует определять также в приточном воздухе и в открытых проемах в смежные производственные помещения.
58. Средняя величина фоновой концентрации вычитается из концентрации примеси на постоянных рабочих местах вблизи местных отсосов. Если фоновая концентрация превышает величину предельно допустимой более чем на 30 %, то оценка санитарно-гигиенической эффективности местного отсоса недопустима. Следует изолировать испытываемое оборудование с местным отсосом в отдельное помещение либо поместить его в легкий каркас из полиэтиленовой пленки, крафт-бумаги и фанеры. Следует отключать все другие источники вредных выделений на время испытаний оборудования с исследуемым местным отсосом.
59. Для местных отсосов закрытого типа инструментальное обследование включает в себя (в зависимости от конструкции местного отсоса) определение следующих величин:

4) егер жұмыс ауамағындағы зиянды заттардың шоғырлануы рұқсат етілген шекті мәндерден артса, онда жергілікті сорып алу жұмысына аспаппен тексеру жүргізу қажет;
5) жергілікті сорып алуды аспаппен тексеруден кейін оның нақты параметрлерін (өнімділігін, баспанадағы сейілту, ойықтардағы немесе тығыздық жоқ жерлердегі ауаның жылдамдығын, сорып алудан берілген арақашықтықтағы сіңіру жылдамдығын және жергілікті сорып алудың аталған түрінің есептеуін анықтайтын басқа да шамаларды) жобалау мәндерімен салыстыру керек. Жобалау және есептеу шамалары жергілікті сорып алу төлқұжаттарында немесе цехтың жұмыс жобасында, немесе жобалау нормаларында және анықтамалық әдебиетте берілген;
6) жергілікті сорып алудың нақты сипаттамалары жобалау шамаларына сәйкес келмеген жағдайда, сорып алу сипаттамаларын жобалау мәндеріне дейін жеткізу іс-шаралары жүргізіледі, сорып алу өнімділігі артады, оның мөлшерлері мен нысаны өзгереді, зияндылық көзіне қатысты оның орналасуы өзгереді. Өзгертулер енгілгеннен кейін және жергілікті сорып алу сипаттамалары жобалау шамаларына жеткізілгеннен кейін оның гигиеналық тиімділігіне қайта бағалау жүргізу керек;
7) егер жергілікті сорып алудың нақты сипаттамалары жобалау шамаларына сәйкес келсе, бірақ жұмыс аймағындағы зиянды заттардың құрамы рұқсат етілген шекті шоғырланудан (бұдан әрі – РЕШШ) асып түссе, онда осы сорып алу тиімсіз деп бағаланады және жергілікті сорып алу жобасын өзгертуді талап етеді.
57. басқа технологиялық жабдықтың зерттелетін жергілікті сорып алу жабдығы бар үй-жайда осы жергілікті сорып алу жабдығынан да бөлінетін зиянды қоспалары болса, желдету жүйелерінің меншік иелері жергілікті сорып алу тұрған жұмыс орнынан сынамаларды алумен бірге үй-жайдағы қоспалар аясының шоғырлануын анықтауы керек. Шоғырлану аясын ішке сору ауасында және жапсарлас өндірістік үй-жайлардағы ашық ойықтарда айқындау керек.
58. Желдету жүйелерінің меншік иелері шоғырлану аясының орташа шамасын жергілікті сорып алудан жақын орналасқан тұрақты жұмыс орындарындағы қоспа шоғырлануынан шегереді. Егер шоғырлану аясы рұқсат етілген шекті шамадан 30 %-ға асып түссе, жергілікті сорып алудың санитариялық-гигиеналық тиімділігін бағалауға жол берілмейді. Сыналатын жергілікті сорып алу жабдығын жеке үй-жайға оқшаулау немесе оны полиэтилен үлдірінен, крафт-қағаздан, үйеңкіден жасалған жеңіл қаңқаға орналастыру керек. Зерттелетін жергілікті сорып алу жабдығын сынау уақытына барлық басқа зиянды бөлінділер көздерін ажырату керек.
59. Жабық типті жергілікті сорып алу үшін желдету жүйелерінің меншік иелерінің аспаппен тексеруі (жергілікті сорып алудың конструкциясына байланысты) өзіне мына шамаларды:

1) объем удаляемого местным отсосом воздуха (измерения проводятся в отводящем воздуховоде);
2) длина и ширина неплотностей укрытия (для вычисления суммарной площади щелей);
3) разрежение в укрытии;
4) скорости воздуха в открытых рабочих и транспортных проемах, створках капсуляции;
5) коэффициент потерь давления местного отсоса (измерения проводятся в отводящем воздуховоде);
6) температура газов, выделяющихся от источника в укрытии или в шкафу;
7) количество тепла, выделяемое источником в укрытии или в шкафу.
60. Для местных отсосов открытого типа при их инструментальном обследовании определяются следующие величины:
1) объем удаляемого местным отсосом воздуха (измерение проводится в отводящем воздуховоде);
2) средняя скорость всасывания в плоскости всасывающего отверстия зонта, решетки и панели;
3) температура поверхности источника тепла;
4) количество тепла, выделяемое источником в помещение;
5) скорость всасывания, создаваемая местным отсосом в зоне выделения вредностей;
6) окружная скорость вращающегося элемента станка или машины, оборудованной местным отсосом в виде кожуха или воронки;
7) коэффициент потерь давления местного отсоса (определяется в отводящем воздуховоде);
8) объем воздуха, подаваемый в передувку или воздушно-струйное укрытие (измеряется в подводящем воздуховоде);
9) скорость воздушного потока в критическом сечении на оси системы струя – отсос.
61. При наличии в обследуемом помещении нескольких однотипных местных отсосов от одинаковых машин, агрегатов, реакторов инструментальному контролю подвергается не менее 10% общего количества одинаковых местных отсосов. При этом перед началом работы следует по паспортным данным и результатам осмотра убедиться в идентичности геометрических размеров и производительности (или скорости воздушного потока в рабочем сечении) всех однотипных местных отсосов, а также в одинаковом их положении относительно источника вредных выделений. При последовательного объединения однотипных местных отсосов в общую вентиляционную систему для контроля выбираются крайние и средний местные отсосы одной системы.
62. При наличии в обследуемом помещении нескольких разнотипных местных отсосов от различных видов технологического оборудования собственниками вентиляционных систем выбираются для инструментального контроля местные отсосы, предназначенные для удаления наиболее токсичных веществ, либо отсосы от оборудования, выделяющего наибольшее количество вредных веществ, либо отсосы от оборудования, нагретого или находящегося под наибольшим избыточным давлением.

1) жергілікті сорып алумен шығарылатын ауаның көлемін (өлшеулер бұру ауа өткізгішінде жүргізіледі);
2) баспананың жалғамалық саңылауларының ұзындығы мен енін (саңылау алаңдарының қосындысын есептеу үшін);
3) баспанадағы сейілтуді;
4) ашық жұмыс және көлік ойықтарындағы, капсуляция қақпақтарындағы ауа жылдамдығын;
5) жергілікті сорып алу қысымы шығындарының коэффициентін (өлшеулер бұру ауа өткізгішінде жүргізіледі);
6) баспанадағы немесе шкафтағы көздерден бөлінетін газдардың температурасын;
7) баспанадағы немесе шкафтағы көздерден бөлінетін жылудың көлемін анықтауды қамтиды.
60. Ашық типті жергілікті сорып алу үшін оларды аспаппен тексеру кезінде желдету жүйелерінің меншік иелері мына шамаларды:
1) жергілікті сорып алумен шығарылатын ауаның көлемін (өлшеулер бұру ауа өткізгішінде жүргізіледі);
2) шатырдың, тордың, панельдің сіңіру саңылаулары жазығындағы орташа сіңіру жылдамдығын;
3) жылу көзінің үстіңгі бетіндегі температурасын;
4) жылыту көзінен үй-жайға бөлінетін жылудың көлемін;
5) зиянды заттардың бөліну аймағында жергілікті сорып алу шығаратын сіңіру жылдамдығын;
6) қаптама немесе шұңғыма түрінде жергілікті сорып алумен жабдықталған станоктың немесе машинаның айналым элементінің айналма жылдамдығы;
7) жергілікті сорып алу қысымы шығындарының коэффициентін (бұру ауа өткізгішінде айқындалады);
8) қайта үрлеу немесе ағын ауа баспанасына берілетін ауаның көлемін (әкелу ауа өткізгішінде өлшенеді);
9) сору ағыны жүйесінің осьтеріндегі сындарлы қиылысындағы ауа ағынының жылдамдығын анықтайды.
61. Тексерілетін үй-жайда бірдей машиналардың, агрегаттардың, реакторлардың бірнеше бір типті жергілікті сорып алулары болған жағдайда, бірдей жергілікті сорып алудың жалпы санынан кем дегенде 10 %-ы аспаппен бақылауға жатады. Бұл ретте жұмыстың алдында төлқұжат деректері және тексеріп қарау нәтижелері бойынша барлық бір типті жергілікті сорып алулардың геометриялық мөлшерлердің және өнімділігінің (немесе жұмыс істеп тұрған қиылыста ауа ағыны жылдамдығының) бірегейлігіне, сондай-ақ, зиянды заттарды шығару көздеріне қатысты олардың бірдей орналасуына көз жеткізу керек. Бір типті жергілікті сорып алулар жалпы желдету жүйесіне дәйекті түрде біріктірілген жағдайда, бақылау үшін бір жүйенің шеткі және ортаңғы жергілікті сорып алулары таңдалады.
62. Тексерілетін үй-жайда әртүрлі технологиялық жабдықтардың әр типті жергілікті сорып алулары болған жағдайда, желдету жүйелерінің меншік иелері аспаппен тексеру үшін ең уытты заттарды жоюға арналған, немесе зиянды заттарды ең көп бөлетін жабдықтардың, немесе қатты қызған немесе барынша артық қысымдағы жабдықтардың жергілікті сорып алуларын таңдлады.

63. Целесообразно при инструментальном обследовании местных отсосов применять визуализацию воздушных потоков с помощью шелковинок или дымарей с целью выявления картины подтекания воздуха к неплотностям укрытий или к воздухоприемному отверстию местного отсоса и оценки правильности выбора его конструкции, размеров и расположения местного отсоса относительно источника выделения вредных веществ, а также влияния возможного нарушения работы отсоса действием приточных вентиляционных струй.
Глава 5. Организация контроля за качеством, условиями хранения и транспортировки дезинфицирующих средств
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
64. Хранение, транспортировка и применение дезинфицирующих средств должны соответствовать требованиям Санитарных правил "Об утверждении Правил хранения, транспортировки и использования профилактических (иммунобиологических диагностических и дезинфицирующих) препаратов", утвержденным Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 февраля 2015 года № 76, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10411.
65. В инструкциях (методических указаниях) по применению дезинфицирующего средства должно быть разрешение на его использование для дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
66. Для достижения надежного эффекта очистки и дезинфекции необходимо соблюдать требования, изложенные в методических указаниях на применяемое дезинфицирующее средство – норму расхода, концентрацию, экспозицию (время контакта), способ применения, кратность обработки.
67. Дезинфицирующие средства не должны содержать хлор, иметь низкий уровень рН, не должны обладать коррозийными свойствами и выраженным специфическим запахом. Дезинфицирующие средства должны иметь жидкую форму, хорошо растворимую в воде, быть легкими при использовании различными способами (протирание, погружение, орошение).
68. Допускается использование для дезинфекции систем вентиляции, кондиционирования и воздуховодов дезинфицирующих средств, в которых действующее вещество относится только к 4 и 5 классу опасности при ингаляционном воздействии.
69. Хранение дезинфицирующих средств осуществляется в таре, регламентированной нормативной документацией (ГОСТом, ОСТом, ТУ) и методическими указаниями на каждый препарат, в специальных складских помещениях. Стены и потолки склада для хранения дезинфицирующих средств имеют отделку, предотвращающую сорбцию вредных или агрессивных веществ и допускающую влажную уборку и мытье.

63. Желдету жүйелерінің меншік иелері жергілікті сорып алуларды құрал-сайманмен тексеру кезінде жергілікті сорып алу баспаналарының жұқа жерлеріне немесе ауа қабылдау саңылауларына ауаның өтуін айқындау және оның конструкциясының, мөлшерлерінің дұрыс таңдалуын және зиянды заттарды шығару көздеріне қатысты жергілікті сорып алудың дұрыс орналасуын, сондай-ақ ішке сорып желдету ағындарының әсерінен сорып алу жұмысының бұзылу мүмкіндігінің әсерін бағалау мақсатында жібек жіптердің немесе мұржалардың көмегімен ауа ағындарын көрнекі түрде қолданғаны орынды.
5-тарау. Дезинфекциялау құралдарының сапасына, оларды сақтау және тасымалдау шарттарына бақылауды ұйымдастыру
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.09.2018 № ҚР ДСМ-9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Дезинфекциялау құралдарын сақтау, тасымалдау және қолдану Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 4 ақпандағы № 76 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10411 болып тіркелген, "Профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды сақтау, тасымалдау және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
65. Дезинфекциялау құралын қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда (әдісмтемелік нұсқауларда) ауаны желдету және баптау жүйелерін дезинфекциялау үшін оны пайдалануға рұқсат берілуі тиіс.
66. Тазартудың және дезинфекциялаудың сенімді әсеріне қол жеткізу үшін әдістемелік нұсқауларда жазылған қолданылатын дезинфекциялау құралына қойылатын талаптарды - шығыс нормасын, шоғырлануын, экспозициясын (байланыс уақытын), қолдану тәсілін, өңдеу еселігін сақтауы қажет.
67. Дезинфекциялау құралдарының құрамында хлор болмауы тиіс, рН деңгейі төмен болуы тиіс, олардың коррозиялық қасиеттері және ерекше иісі болмауы тиіс. Дезинфекциялау құралдары суда жақсы еритін сұйық нысанда болуы тиіс, әртүрлі тәсілдерде қолдану (сүрту, батыру, сулау) кезінде жеңіл болуы керек.
68. Желдету және баптау жүйелерін және ауа өткізгіштерді дезинфекциялау үшін ингаляциялық әсер ету кезінде құрамындағы әсер етуші зат қауіптіліктің 4 және 5-сыныптарына ғана жататын дезинфекциялау құралдарын пайдалануға жол беріледі.
69. Дезинфекциялау құралдарын сақтау нормативтік құжаттамаларда (МЕМСТ-да, МСТ-да, ТН-да), әрбір препаратқа арналған әдістемелік нұсқауларда регламенттелген ыдыста, арнайы қойма үй-жайларында жүзеге асырылады. Дезинфекциялау құралдарын сақтауға арналған қойманың қабырғалары мен төбелері зиянды және агрессивті заттарды сіңіруді болдырмайтын және ылғалды түрде жинауға және жууға жол берілетін әрлеуден болуы тиіс.

70. Температура в помещении должна быть в пределах от 0 до +20 градусов Цельсия. Дезинфицирующие средства должны иметь этикетку с указанием названия средства, его назначения, концентрации действующего вещества, даты изготовления, государственной регистрации, сертификации, срока годности, мер предосторожности, реквизитов изготовителя.
71. Транспортировка дезинфицирующих средств от производителя до потребителя осуществляется отдельным транспортом в заводской таре, обеспечивающей сохранность тары с дезинфицирующими средствами.
72. Для предупреждения случаев травматизма при проведении работ по очистке и дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования все работы производятся только при неработающих вентиляционных агрегатах.
73. Выключение и включение систем вентиляции, кондиционирования воздуха и воздуховодов после проведения работ осуществляет представитель эксплуатирующей организации. Сотрудники, работающие и лица, проживающие в здании, в котором проводятся работы по очистке и дезинфекции систем вентиляции, кондиционирования воздуха заранее оповещаются о сроках проведения работ и мерах предосторожности. Перед началом работ места, опасные для работы, ограждаются, снабжаются надписями и указателями.
74. Все работы с дезинфицирующими средствами проводятся в защитной одежде с длинными рукавами, резиновых перчатках, очках для защиты глаз и респираторе для защиты органов дыхания.
75. После окончания работ уборочный материал (ветошь) и специальная одноразовая защитная одежда утилизируются, средства индивидуальной защиты (очки, респираторы и так далее) снимаются для соответствующей обработки, спецодежда направляется в стирку. В специально выделенном помещении, в котором ранее проводилось приготовление рабочих растворов дезинфицирующего средства, аппаратуру промывают.
76. С принятыми на работу сотрудниками проводят инструктаж по применению средств защиты, мерам профилактики отравлений, оказанию первой помощи пострадавшим. Ответственным за проведение инструктажа является руководитель организации или инженер по охране труда.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к системам вентиляции
и кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Периодичность проверки, очистки и дезинфекции
системы вентиляции и кондиционирования воздуха
Тип здания
Периодичность
Производственные здания
1) в помещениях, где возможно выделение вредных веществ 1 и 2 класса опасности; системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

70. Үй-жайдағы температура 0-ден бастап +20-ға дейін Цельсии градусы шегінде болуы тиіс. Дезинфекциялау құралдарының құралдың атауы, оның тағайындалуы, әсер ететін заттың шоғырлануы, дайындалған уақыты, мемлекеттік тіркелуі, сертификатталуы, жарамдылық мерзімі, сақтық шаралары, дайындаушының деректемелері көрсетілген заттаңбасы болуы керек.
71. Дезинфекциялау құралдарын өндірушіден тұтынушыға дейін дезинфекциялау құралы бар ыдыстың сақталуын қамтамасыз ететін зауыт ыдысында жеке көлікпен тасымалдау жүзеге асырылады.
72. Желдету және баптау жүйелерін тазарту және дезинфекциялау жұмыстарын жүргізу кезінде жарақат алу оқиғаларының алдын алу үшін барлық жұмыстар желдету агрегаттары жұмыс істемей тұрған кезде жүргізіледі.
73. Ауаны желдету, баптау жүйелерін және ауа өткізгіштерді жұмыстар жүргізілгеннен кейін оларды ажыратуды және қосуды пайдаланушы ұйымның өкілі жүзеге асырады. Ауаны желдету және баптау жүйелеріне тазарту және дезинфекциялау жұмыстары жүргізілетін ғимараттарда жұмыс істейтін қызметкерлер және сонда тұратын адамдар жұмыс жүргізу мерзімдері және сақтық шаралары туралы алдын ала хабарландырылады. Жұмысты бастар алдында жұмыс үшін қауіпті жерлер қоршалады, жазбалармен және жол сілтеулермен жабдықталады.
74. Дезинфекциялау құралдарымен байланысты барлық жұмыстар ұзын жеңді қорғаныш киімінде, резеңке қолғапта, көзді қорғауға арналған көзілдірікте және тыныс алу органдарын қорғауға арналған респираторда жүргізіледі.
75. Жұмыстар аяқталғаннан кейін тазарту материалы (шүберектер) және арнайы біржолғы қорғаныш киімдері кәдеге жаратылады, жеке қорғаныш құралдары (көзілдірік, респираторлар) тиісті өңдеу үшін шешіп алынады, арнайы киімдер жууға жіберіледі. Аппаратура бұрын дезинфекциялау құралының жұмыс ерітіндісі дайындалған арнайы бөлінген үй-жайда жуылады.
76. Жұмысқа қабылданған қызметкерлерге қорғаныш құралдарын қолдану, уланулардың алдын алу шаралары, зардап шегушілерге алғашқы көмек көрсету бойынша нұсқама жүргізіледі. Ұйымның басшысы немесе еңбекті қорғау жөніндегі инженер нұсқаманы жүргізуге жауапты болып табылады.
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне,
оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Ауаны желдету және баптау жүйелерін тексеру, оларды тазарту
және дезинфекциялау кезеңділігі
Ғимараттың типі
Кезеңділігі
Өндірістік ғимараттар
1) қауіптіліктің 1 және 2-сыныбындағы зиянды заттардың бөлінуі мүмкін болатын үй-жайларда; жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Медицинские учреждения
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Объекты образования
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Предприятия общественного питания
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Многофункциональные комплексы
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Здания, оснащенные центральными системами вентиляции, кондиционирования с увлажнением воздуха, в том числе общественные здания, жилые здания, административные здания
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года.
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к системам вентиляции
и кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Акт обследования
системы вентиляции (кондиционирования) воздуха
от ______ 20__ года
Мною, _______________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) лица,
проводившего обследование, аккредитационное свидетельство
№ от__ 20 _ г.)
Проведено санитарно-эпидемиологическое обследование системы
вентиляции (кондиционирования) воздуха и помещения, в котором
установлена, ________________________________________________________
(наименование объекта)
с целью оценки его санитарно-технического состояния, принятия решения
о необходимости очистки и дезинфекции, выработки тактики проведения
работ.
Обследование проведено в присутствии ________________________________
(должность, Ф.И.О. должностного лица объекта)
Установлено следующее
Название организации: _______________________________________________
Юридический адрес: __________________________________________________
Фактический адрес: __________________________________________________
При проведении обследования оцениваются:
- наличие проектной документации, паспортов систем вентиляции и
кондиционирования воздуха;
- соответствие проектной документации санитарным правилам и
нормативам;
- соответствие фактического состояния, расположения и
конструкции систем вентиляции и кондиционирования проектным данным;
- качество и эффективность монтажных и пусконаладочных работ;
- эффективность использования оборудования;
- возможность доступа к внутренней поверхности воздуховодов и
других компонентов для проведения очистки и дезинфекции (наличие
сервисных люков);
- степень загрязнения воздуховодов и других компонентов систем
вентиляции и кондиционирования воздуха органическими и
неорганическими отложениями;
- эффективность работы установленного в системах вентиляции и
кондиционирования воздуха оборудования на основе современных
технологий обеззараживания воздуха (разрешенного для этой цели,
обеспечивающего инактивацию микроорганизмов c эффективностью более
95% на выходе и оснащенного системами автоматического контроля);
- качество и эффективность ранее проведенных работ по очистке и
дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
При проведении санитарно-эпидемиологического обследования выполняются
следующие работы:
- замер нормируемых параметров микроклимата;
- забор материала из систем вентиляции и кондиционирования
(смывы) для проведения лабораторных исследований.
Заключение
На основании проведенного санитарно-эпидемиологического обследования
система вентиляции (кондиционирования) воздуха ______________________
(название объекта)
подлежит (не подлежит) наладке, очистке и дезинфекции.
Подпись лица, проводившего обследование, ______________________
Один экземпляр акта получил: __________________________________
(руководитель объекта)
Приложение 3
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к системам вентиляции и
кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Перечень приоритетных требований к дезинфицирующим средствам
№ п.п.
Наименование показателя
Приоритетное требование
1
Спектр действия на микроорганизмы
Дезинфицирующая активность в отношении всех видов микроорганизмов, в том числе бактерий, спор, вирусов, грибов, микобактерий туберкулеза, легионелл, а также возбудителей ООИ
2
Форма выпуска
Жидкое или таблетированное
3
Растворимость в воде
Хорошая
4
Моющий эффект
Совместимость с мылами и поверхностно-активные вещества
5
Универсальность способа применения
Возможность дезинфекции всеми способами, в том числе путем протирания, орошения
6
Класс опасности
4-й класс опасности при ингаляционном воздействии, нанесении на кожу и попадании в желудок. Возможность применения в присутствии людей
7
Удобство применения
Готовность к применению (без активации или смешивании с другими компонентами), длительный срок годности рабочего раствора, простота утилизации отработанного раствора. Отсутствие коррозионной активности на медицинские изделия из металлов, полная совместимость с материалами
8
Время экспозиции
Для поверхностей - не более 60 минут
9
Контроль за содержанием действующего вещества
Наличие экспресс-методов контроля ДВ в дезинфицирующих средствах и их рабочих растворах
10
Требования к фирме-производителю (поставщику)
Производители и поставщики дезинфицирующих средств обязаны иметь санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии вида деятельности требованиям санитарных правил и лабораторию, аккредитованную в установленном порядке, в том числе на право экспертизы качества дезинфицирующих средств, или договор с иной организацией, уполномоченной на это в установленном порядке
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к системам вентиляции и
кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Примерный расчет
потребности в дезинфицирующих средствах для дезинфекции
поверхностей систем вентиляции и кондиционирования
способом орошения на год
№ п/п
Адрес объекта обеззараживания
Название объекта обеззараживания
Число объектов
Поверхность объекта (кв. м)
Общая площадь обработки (кв. м) объектов
Расход одного рабочего раствора в литрах на 1 кв. м
Концентрация рабочего раствора (%) в 1 л рабочего раствора
Объем исходного препарата на одну обработку
Объем рабочего раствора в общем объеме
Объем исходного препарата
Число обработок в год
Объем в литрах рабочего раствора исходного препарата в год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Дата _______________ ________________________________________________
(число, месяц, год) Фамилия, имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Схема расчета:

2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
Медицина мекемелері
1) жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
Білім беру объектілері
1) жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары
1) жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
Көп функционалды кешендер
1) жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
Ауаны ылғалдандыра отырып желдетудің, баптаудың орталық жүйелерімен жарақтандырылған ғимараттар, оның ішінде қоғамдық ғимараттар, тұрғын үй ғимараттары, әкімшілік ғимараттар
1) жергілікті сыртқа тартып және ішке сорып желдету жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы ауаны алмастыратын механикалық және табиғи желдету жүйелері – 3 жылда 1 рет
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне,
оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Ауаны желдету (баптау) жүйесін тексеру актісі
20____ жылғы " ___" __________
Мен, ________________________________________________________________
тексеруді жүргізген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.), 20__жылғы ________ № _____
аккредиттеу куәлігі)
оның санитариялық-техникалық жағдайын бағалау, тазарту және
дезинфекциялау қажеттілігі туралы шешім қабылдау, жұмыстарды жүргізу
тактикасын әзірлеу мақсатында _______________________________________
(объектінің атауы)
орнатылған ауаны желдету (баптау) жүйесіне және оның үй-жайына
санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргіздім.
Тексеру _____________________________________________________________
(объектінің лауазымды адамдарының Т.А.Ә., лауазымы)
қатысуымен жүргізілді.
Мыналар анықталды:
Ұйымның атауы: ______________________________________________________
Заңды мекенжайы: ____________________________________________________
Нақты мекенжайы: ____________________________________________________
Тексеру жүргізу кезінде мыналар:
- ауаны желдету және баптау жүйелерінің жобалау
құжаттамаларының, төл құжаттарының болуы;
- жобалау құжаттамаларының санитариялық қағидаларға және
нормативтерге сәйкестігі;
- ауаны желдету және баптау жүйелерінің нақты жағдайының,
орналасуының және конструкциясының жобалау деректеріне сәйкестігі;
- монтаждау және іске қосу жұмыстарының сапасы мен тиімділігі;
- жабдықты пайдалану тиімділігі;
- тазартуды және дезинфекциялауды жүргізу үшін ауа
өткізгіштердің және басқа да құрамдастардың ішкі беттеріне қол
жеткізу мүмкіндігі (сервистік люктердің болуы);
- ауаны желдету және баптау жүйелері ауа өткізгіштерінің және
басқа да құрамдастарының органикалық және бейорганикалық
шөгінділермен ластануы;
- ауаны зарарсыздандырудың қазіргі заманғы технологиялары
негізінде ауаны желдету және баптау жүйелерінде орнатылған (осы
мақсатта рұқсат етілген, шығуда 95 %-тен астам тиімділікпен
микроорганизмдерді белсендіруді қамтамасыз ететін және автоматтық
бақылау жүйесімен жарақтандырылған) жабдықтың жұмыс істеу тиімділігі;
- бұрын ауаны желдету және баптау жүйелеріне жүргізілген
тазарту және дезинфекциялау жұмыстарының сапасы мен тиімділігі бағаланады.
Санитариялық-эпидемиологиялық тексеруді жүргізу кезінде мынадай
жұмыстар орындалады:
- микроклиматтың нормаланатын параметрлерін өлшеу;
- зертханалық зерттеулерді жүргізу үшін ауаны желдету және
баптау жүйелерінен материал (шайындылар) алу.
Қорытынды:
Жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық тексерудің негізінде
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы)
ауаны желдету (баптау) жүйесі баптауға, тазартуға және
дезинфекциялауға жатады (жатпайды).
Тексеруді жүргізген адамның қолы: _____________________________
Актінің бір данасын алдым: ____________________________________
(объектінің басшысы)
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне,
оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Дезинфекциялау құралдарына қойылатын басым талаптардың тізбесі
Р/с №
Көрсеткіш атауы
Басым талап
1
Микроорганизмдерге әсер ету спектрі
Микроорганизмдердің барлық түрлеріне, оның ішінде бактерияларға, спораларға, вирустарға, зеңдерге, туберкулездің микробактерияларына, легионеллаларға, сондай-ақ АҚИ қоздырғыштарына қатысты дезинфекциялау белсенділігі
2
Шығарылу нысаны
Сұйық немесе таблетка түрінде
3
Суда ерігіштігі
Жақсы
4
Жу әсері
Сабындармен және бетісті-белсенді заттармен үйлесімділігі
5
Қолдану тәсілдерінің әмбебаптылығы
Барлық тәсілдермен, оның ішінде сүрту, сулау арқылы дезинфекциялау мүмкіндігі
6
Қауіптілік сыныбы
Ингаляциялық әсер ету, теріге жағу және асқазанға түсу кезінде 4-қауіптілік сыныбы. Адамдар қатысқан кезде қолдану мүмкіндігі.
7
Қолдану қолайлылығы
Қолдануға дайындығы (белсендірусіз немесе басқа құрамдастармен араластырмай), жұмыс ерітіндісінің ұзақ мерзімге жарамдылығы, пайдаланылған ерітіндіні оңай кәдеге жарату. Металлдардан жасалған медициналық бұйымдарға деген коррозиялық белсенділігінің болмауы, материалдармен толық үйлесімділігі.
8
Экспозиция уақыты
Үстіңгі беті үшін – 60 минуттан аспайтын
9
Әсер етуші заттың құрамын бақылау
Дезинфекциялау құралдарында және жұмыс ерітінділерінде ӘЗ-ні бақылаудың жедел-әдістерінің болуы
10
Өндіруші фирмаға (өнім берушіге) қойылатын талаптар
Дезинфекциялау құралдарын өндірушілерде және өнім берушілерде қызмет түрінің санитариялық қағидалар талаптарына сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының және белгіленген тәртіпте аккредиттелген, оның ішінде дезинфекциялау құралдарының сапасына сараптама жүргізу құқығы немесе белгіленген тәртіпте осыған уәкілетті өзге де ұйымдармен шарты бар зертханасы болуы міндетті.
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне,
оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Желдету және баптау жүйелерінің үстіңгі бетін сулау тәсілімен
дезинфекциялау үшін дезинфекциялау құралдарына қажеттіліктің бір
жылға арналған жобалық есептеу
Р/с №
Зарарсыздандыру объектісінің мекенжайы
Зарасыздандыру объектісінің атауы
Объектілердің саны
Объектінің үстіңгі беті (ш.м.)
Объектілерді өңдеудің жалпы алаңы (ш.м.)
1 ш.м.-ге бір жұмыс ерітіндісінің литрдегі шығысы
1 л жұмыс ерітіндісіндегі жұмыс ерітіндісінің шоғырлануы (%)
Бір өңдеуге арналған бастапқы препараттың көлемі
Жалпы көлемдегі жұмыс ерітіндісінің көлемі
Бастапқы препараттың көлемі
Бір жылда өңдеу саны
Бір жылда бастапқы препараттың жұмыс ерітіндісінің литрдегі көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Күні _________________ _____________________________________
(жылы, күні, айы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы, қолы)
Есептеу схемасы:

1) графа 4 x графа 5 = графа 6;
2) графа 6 x графа 7 = графа 10;
3) графа 8 x графа 10 = графа 10;
4) графа 9 x графа 10 = графа 11;
5) графа 11 x графа 12 = графа 13.
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к системам вентиляции и
кондиционирования воздуха,
их очистке и дезинфекции"
Форма
Журнал
учета работ по проведению очистки и дезинфекции
систем вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте
_____________________________________________________________________
(наименование юридического, физического лица)
Адрес объекта: ______________________________________________________
( улица, № дома, № телефона)
Основной вид деятельности объекта ___________________________________
Число строений ______________________________________________________
Тип вентиляционной системы __________________________________________
Ответственный за техническое обслуживание ___________________________
Наличие и виды системы кондиционирования воздуха ____________________
_____________________________________________________________________
М.П.
Руководитель объекта ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись __________
Сведения об организации,
осуществляющей очистку и дезинфекцию систем вентиляции
и кондиционирования
_____________________________________________________________________
(наименование юридического, физического лица)
Адрес объекта: ______________________________________________________
(улица, № дома, № телефона)
Санитарно-эпидемиологическое заключение выдано № __ от "__" __ 20_ г.
(область, город, район)
Результаты
санитарно-эпидемиологического обследования систем
вентиляции и кондиционирования воздуха на объекте
Дата проведения санитарно-эпидемиологического обследования __________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта ___________________
№ аккредитационного свидетельства ________ Дата выдачи ______________
На основании материалов санитарно-эпидемиологического обследования
систем вентиляции и кондиционирования воздуха разработан план
мероприятий проведения очистки и дезинфекции систем вентиляции и
кондиционирования, утвержденный ____________________________ 20__ г.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя
объекта, дата)
Установлена периодичность проведения:
очистки _______________ раз в год;
дезинфекции ___________ раз в год.
Сведения о проведении работ
Виды работ
Дата проведения
Название используемых препаратов
№, дата акта сдачи-приема работ, подпись лица, ответственного за проведение работ
Очистка
Дезинфекция
Результаты оценки качества проведенных работ
Виды работ
Дата
контроль (П, Г) *
Эффективность мероприятий **
Ф.И.О., подпись лица, проводившего контроль
очистка
дезинфекция
* П - производственный контроль, Г - госсанэпиднадзор.
** Уд. - удовлетворительно, неуд. - неудовлетворительно.
Для внесения дополнительных сведений, выявленных в ходе проведения
санитарно-эпидемиологического обследования систем вентиляции и
кондиционирования воздуха на объекте ________________________________

1) 4-баған x 5-баған = 6-баған;
2) 6-баған x 7-баған = 10-баған;
3) 8-баған x 10-баған = 10-баған;
4) 9-баған x 10-баған = 11-баған;
5) 11-баған x 12-баған = 13-баған.
"Желдету мен ауаны баптау жүйелеріне,
оларды тазалау мен дезинфекциялауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Объектідегі ауаны желдету және баптау жүйелеріне тазартуды және
дезинфекциялауды жүргізу жөніндегі жұмысты есепке алу
Журналы
_____________________________________________________________________
(заңды, жеке тұлғаның атауы)
Объектінің мекенжайы ________________________________________________
(көшесі, үйдің №, телефон №)
Объект қызметінің негізгі түрі ______________________________________
Құрылыстардың саны __________________________________________________
Желдету жүйесінің типі ______________________________________________
Техникалық қызмет көрсетуге жауапты _________________________________
Ауаны баптау жүйелерінің болуы және түрлері _________________________
_____________________________________________________________________
М.о.
Объектінің басшысы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
___________________ Қолы ______
Желдету және баптау жүйелерін тазартуды және дезинфекциялауды жүзеге асыратын ұйым туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(заңды, жеке тұлғаның атауы)
Объектінің мекенжайы: _______________________________________________
(көшесі, үйдің №, телефон №)
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды (облыс, қала, аудан) 20__ жылғы "____"_____ №_____ берілген.
Объектідегі ауаны желдету және баптау жүйелерін
санитариялық-эпидемиологиялық тексеру
нәтижелері
Санитариялық-эпидемиологиялық тексеруді жүргізу күні ________________
Сарапшының Т.А.Ә. ___________________________________________________
Аккредиттеу куәлігінің №______. Берілген күні _______________________
Ауаны желдету және баптау жүйелерін санитариялық-эпидемиологиялық тексеру материалдарының негізінде
_____________________________________________ 20 жылы бектілген
(объекті басшысының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), қолы, күні)
желдету және баптау жүйелеріне тазарту және дезинфекция жүргізу
іс-шаралары әзірленді.
Жүргізу кезеңділігі анықталды:
Тазарту бір жылда ____________ рет
Дезинфекциялау бір жылда _____________ рет
Жұмыстарды жүргізу туралы мәліметтер
Жұмыс түрлері
Жүргізілген күні
Пайдаланылған препараттардың атауы *
Жұмысты тапсыру-қабылдап алу актісінің №, күні жұмысты жұргізуге жауапты адамның қолы
Тазарту
Дезинфекциялау
Жүргізілген жұмыстардың сапасын бағалау нәтижелері
Жұмыс түрлері
Жүргізілген күні
Бақылау (Ө, М)*
Іс-шаралардың тиімділігі **
Бақылау жүргізген адамның Т.А.Ә., қолы
тазарту
дезинфекциялау
* - өндірістік бақылау, М-мемсанэпидқадағалау
**- қанағ. – қанағаттанарлық, қанағ. емес – қанағаттанарлық емес.
Объектідегі ауаны желдету және баптау жүйелеріне санитариялық-эпидемиологиялық тексеру жүргізу барысында анықталған қосымша мәліметтерді енгізу үшін