Об утверждении Методики формирования системы показателей гендерной статистики
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 января 2016 года № 12909
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», а также подпунктом 2) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику формирования системы показателей гендерной статистики.
2. Управлению социальной и демографической статистики совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан» для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению социальной и демографической статистики Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя                               Б. Иманалиев
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 219
Методика формирования системы показателей
гендерной статистики
1. Общие положения

Гендерлік статистика көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының м.а. 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 21 қаңтарда № 12909 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Гендерлік статистика көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әлеуметтік және демографиялық статистика басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әлеуметтік және демографиялық статистика басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына басшылыққа алу және жұмыс бабында пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы                          Б. Иманәлиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 219 бұйрығымен бекітілді
Гендерлік статистика көрсеткіштерінің жүйесін
қалыптастыру әдістемесі 1. Жалпы ережелер

1. Методика формирования системы показателей гендерной статистики (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее - Закон).
2. Настоящая Методика определяет алгоритм формирования показателей, составляющих систему показателей гендерной статистики.
3. Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальными органами.
4. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) гендер - это совокупность социальных и культурных норм и ролей мужчин и женщин, которые определяют их поведение, а также социальные взаимоотношения между ними;
2) гендерная статистика - отражение соответствующего положения мужчин и женщин во всех сферах социально-политической жизни и освещение гендерных проблем в обществе;
3) гендерное равенство - равный доступ для женщин и мужчин к ресурсам и благам вне зависимости от половой принадлежности при выполнении социальных функций.
2. Алгоритм формирования национальной системы показателей
гендерной статистики
5. Для формирования системы показателей гендерной статистики определены следующие основные разделы:
1) преодоление бедности;
2) достойная занятость;
3) совмещение профессиональных и семейных обязанностей;
4) образование;
5) охрана здоровья;
6) общественная жизнь и участие в принятии решений;
7) права женщин и девочек;
8) социальная защита;
9) охрана окружающей среды;
10) доступ к информационно-коммуникационным технологиям (далее - ИКТ).
6. Разработанная в настоящей Методике система показателей гендерной статистики состоит из 10 разделов и 72 показателей, характеризующих социально-экономическое положение мужчин и женщин в республике. Единицы измерения и источники данных приведены в Приложении к настоящей Методике.
Параграф 1. Преодоление бедности
7. Преодоление бедности включает 4 показателя:
1) доля населения, имеющего доходы ниже стоимости продовольственной корзины, с разбивкой по полу;
2) доля населения, имеющего доходы ниже величины прожиточного минимума, с разбивкой по полу;
3) доля взрослого населения, владеющего землей, с разбивкой по полу;
4) доля женщин, возглавляющих крестьянские или фермерские хозяйства (далее - КФХ).
8. Доля населения с доходами ниже стоимости продовольственной корзины определяется как отношение численности населения, имеющего доходы ниже стоимости продовольственной корзины, к общей численности населения в процентном измерении.
Стоимость минимальной продовольственной корзины рассчитывается ежемесячно путем умножения норм потребления продуктов питания на средние цены, сложившиеся на середину месяца в областях, которые учитывают уровень инфляции по каждому региону.

1. Гендерлік статистика көрсеткіштерінің жүйесін қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасының «Мемлекеттік статистика туралы» 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қалыптастырылатын статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме гендерлік статистика көрсеткіштері жүйесін құрайтын көрсеткіштерді қалыптастыру алгоритмін айқындайды.
3. Әдістемені Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті (бұдан әрі - Комитет) және оның аумақтық органдары қолданады.
4. Осы әдістемеде келесі негізгі ұғымдар қолданылады:
1) гендер - бұл ерлер мен әйелдердің мінез-құлқын, сондай-ақ олардың арасындағы әлеуметтік өзара қарым-қатынасты айқындайтын, олардың әлеуметтік және мәдени нормалары мен рөлдерінің жиынтығы.
2) гендерлік статистика - ерлер мен әйелдердің әлеуметтік-саяси өмірдің барлық салаларындағы тиісті жағдайын бейнелеу және қоғамдағы гендерлік проблемаларды көрсетеді.
3) гендерлік теңдік - әлеуметтік функцияларды орындау кезінде жыныстық тегіне қарамастан әйелдер мен ерлердің ресурстар мен игіліктерге тең дәрежеде қол жеткізуі.
2. Гендерлік статистика көрсеткіштерінің ұлттық
жүйесін қалыптастыру алгоритмі
5. Гендерлік статистика көрсеткіштерінің ұлттық жүйесін қалыптастыру үшін келесі негізгі бөлімдер айқындалды:
1) кедейлікті еңсеру
2) лайықты жұмыспен қамтылу
3) кәсіби және отбасылық міндеттерді қоса атқару
4) білім беру
5) денсаулық сақтау
6) қоғамдық өмір және шешім қабылдауға қатысу
7) әйелдер мен қыздардың құқықтары
8) әлеуметтік қорғау
9) қоршаған ортаны қорғау
10) ақпараттық коммуникациялық технологияларға қолжетімділік.
6. Осы Әдістемеде әзірленген гендерлік статистика көрсеткіштерінің жүйесі 10 бөлімнен және 72 көрсеткіштен тұрады, республикадағы олар әйелдер мен ерлердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын сипаттайды. Өлшем бірліктері мен дереккөздері осы Әдістемеге  қосымшада келтірілген.
1-параграф. Кедейлікті еңсеру
7. Кедейлікті еңсеруге 4 көрсеткіш енгізілген:
1) азық-түлік қоржыны құнынан төмен табысы бар халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
2) күнкөрістің ең төменгі деңгейі шамасынан төмен табысы бар халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
3) жерге иелік ететін ересек халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
4) Шаруа немесе фермер қожалықтарын (ШФҚ) басқаратын әйелдердің үлесі.
8. Табысы азық-түлік қоржынының құнынан төмен халықтың үлесі табысы азық-түлік қоржынының құнынан төмен халық санының пайыздық өлшеммен халықтың жалпы санына қатынасы ретінде анықталады.
Ең төменгі азық-түлік қоржынының құны азық-түлік өнімдерін тұтыну нормаларын облыстарда айдың ортасында қалыптасқан орташа бағаға көбейту арқылы ай сайын есептеледі, бұл әр өңір бойынша инфляция деңгейін есепке алады.

Набор продуктов питания в продовольственной корзине состоит из 43 наименований (ранее - 20). Состав нового продовольственного минимума корректируется с учетом сезонности, и его доля составляет 60% стоимости прожиточного минимума.
9. Доля населения, имеющего доходы ниже величины прожиточного минимума, определяется как отношение численности населения, имеющего доходы, использованные на потребление, ниже величины прожиточного минимума в процентах к общей численности населения.
Величина прожиточного минимума с 2000 года используется в качестве критерия оценки уровня жизни и определения черты бедности.
10. Доля взрослого населения, владеющего землей, определяется как доля взрослого населения, имеющего право владения землей, от общей численности населения. Показатель характеризует наличие доступа населения, в том числе женщин, к основному ресурсу - земле.
11. Доля женщин, возглавляющих КФХ, определяется как доля женщин от общего числа лиц, возглавляющих КФХ. Показатель характеризует уровень усиления возможностей женщин в сельской местности, в частности, наличие доступа к земле и прочим материальным ресурсам, повышающим возможности иметь доступ к устойчивой деятельности, приносящей доход.
Параграф 2. Достойная занятость
12. Достойная занятость включает 11 показателей, характеризующих положение мужчин и женщин на рынке труда:
1) уровень занятости к населению в возрасте 15 лет и старше (в том числе 15-24 лет), с разбивкой по полу;
2) уровень безработицы, с разбивкой по полу и возрасту;
3) доля самостоятельных работников, с разбивкой по полу;
4) доля помогающих (неоплачиваемых) работников семейных предприятий, с разбивкой по полу;
5) доля работодателей, с разбивкой по полу;
6) доля занятых, работающих неполный рабочий день, с разбивкой по полу и возрасту;
7) гендерный разрыв в заработной плате;
8) процент предприятий, возглавляемых женщинами, с разбивкой по размерности предприятий;
9) уровень экономической активности населения (в трудоспособном возрасте), с разбивкой по полу;
10) доля занятых по группам видов экономической деятельности, с разбивкой по полу;
11) доля неформально занятых от общей численности занятых в несельскохозяйственном секторе, с разбивкой по полу.
13. Уровнем занятости населения считается доля численности занятых в экономике в общей численности населения в возрасте 15 лет и старше (15-24), измеренная в процентах.
В число занятых включаются лица:
1) работавшие за оплату или доход (или за оплату натурой);

Азық-түлік қоржынындағы тамақ өнімдерінің жиынтығы 43 атаудан (ертерек 20) тұрады. Ең төменгі азық-түлік қоржынының жаңа құрамы маусымдылықты ескере отырып түзетіледі және оның үлесі күнкөрістің ең төменгі құнының 60%-ын құрайды.
9. Күнкөрістің ең төменгі шамасынан төмен тұтынуға пайдаланылған табысы бар халық санының пайызбен халықтың жалпы санына қатынасы ретінде анықталады.
Күнкөрістің ең төменгі деңгейі 2000 жылдан бастап өмір сүру деңгейін бағалау және кедейліктің шегін анықтау критерийі ретінде қолданылады.
10. Жерге иелік ететін ересек халықтың үлесі жалпы халықтың санынан жер иелену құқығы бар ересек халықтың үлесі ретінде анықталады. Көрсеткіш халықтың, оның ішінде әйелдердің негізгі қор – жерге қол жетімділігін білдіреді.
11. Шаруа және фермер қожалықтарын (ШФҚ) басқаратын әйелдердің үлесі ШФҚ басқаратын адамдардың жалпы санынан әйелдердің үлесі ретінде анықталады. Көрсеткіш ауылдық жерлерде әйелдердің мүмкіндіктерін күшейту деңгейін, атап айтқанда олардың жерге және олардың табыс әкелетін тұрақты қызметке қолжеткізу мүмкіндіктерін арттыратын өзге де материалдық ресурстарға қолжетімділігін сипаттайды.
2-параграф. Лайықты жұмыспен қамтылу
12. Лайықты жұмыспен қамтылу ерлер мен әйелдердің еңбек нарығындағы жағдайын сипаттайтын 11 көрсеткіштен тұрады:
1) 15 және одан үлкен жастағы (15-24 жас) халыққа жұмыспен қамтылудың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі;
2) жынысы мен жасы бойынша бөліністегі жұмыссыздық деңгейі;
3) дербес қызметкерлердің жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
4) отбасылық кәсіпорындардың көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкерлерінің жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
5) жұмыс берушілердің жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
6) толық емес жұмыс күні жұмыс істейтін ішінара жұмыспен қамтылған қызметкерлердің жасы мен жынысы бойынша үлесі;
7) жалақыдағы гендерлік айырмашылық;
8) кәсіпорындардың көлемі бойынша бөліністегі әйелдер басқаратын кәсіпорындар пайызы;
9) халықтың (еңбекке қабілетті жастағы) экономикалық тұрғыдан белсенділігінің жынысы бойынша бөліністегі деңгейі;
10) экономикалық қызмет түрлерінің топтары бойынша жұмыспен қамтылғандардың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
11) ауыл шаруашылығына жатпайтын секторда жалпы жұмыспен қамтылғандардан жынысы бойынша бөліністегі бейресми жұмыспен қамтылғандардың үлесі.
13. Халықтың жұмыспен қамтылу деңгейі 15 және одан үлкен жастағы (15-24) халықтың жалпы санында экономикада жұмыспен қамтылған халық санының пайызбен өлшенген үлесі.
Жұмыспен қамтылған адамдар санына:
1) ақысы немесе табысы (немесе заттай төлемі) үшін жұмыс істейтіндер;

2) временно отсутствовавшие на работе по причине болезни, декретного отпуска или отпуска по уходу за ребенком, праздничного дня, обучения или трудового спора, и неоплачиваемые работники в семье, проработавшие не менее одного часа.
14. Уровнем безработицы считается доля численности безработных в численности экономически активного населения, измеренная в процентах.
К безработным относятся лица в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, которые в рассматриваемый период отвечали одновременно трем основным критериям:
1) были без работы (не имели доходного занятия);
2) занимались активно ее поиском;
3) были готовы приступить к работе в течение определенного периода времени.
15. Доля численности самостоятельных работников определяется как отношение численности самостоятельных работников к общей численности занятого населения, измеренная в процентах. К самостоятельным работникам относятся лица, работающие самостоятельно или с одним или несколькими партнерами и занимаются деятельностью на основе самостоятельной занятости и не нанимают на постоянной основе работников.
16. Доля помогающих (неоплачиваемых) работников определяется как отношение численности помогающих (неоплачиваемых) работников семейных предприятий к общей численности занятого населения.
К помогающим (неоплачиваемым) работникам семейных предприятий относятся физические лица, как правило, работающие без вознаграждения на предприятии (в хозяйстве), управляемом родственным лицом.
17. Доля работодателей определяется как отношение численности работодателей к общей численности занятого населения.
К работодателям относятся физические лица, управляющие своим собственным предприятием или занимающиеся независимой предпринимательской деятельностью в каком-либо виде экономической деятельности и имеющие одного или нескольких наемных работников.
18. Доля занятых, работающих неполный рабочий день, характеризует часть занятого населения, рабочее время которых меньше «полного рабочего времени».
Доля частично занятых (работающих менее 30 часов в неделю) определяется как отношение численности частично занятых (работающих менее 30 часов в неделю) к общей численности занятого населения.
19. Гендерный разрыв в заработной плате определяется как отношение среднемесячной заработной платы мужчин к среднемесячной заработной плате женщин. Показатель отражает различия между уровнем заработной платы мужчин и женщин в отдельно взятом периоде времени.
20. Процент предприятий, возглавляемых женщинами, характеризует участие женщин в бизнесе и отражает не только малый и средний (малые, средние предприятия, индивидуальные предприятия и КФХ), но и крупный бизнес. Определяется как доля предприятий, возглавляемых женщинами, от общего числа предприятий.

2) науқастану, декреттік демалыс немесе бала күтімі бойынша демалыс, мерекелік күн, оқу немесе еңбек дауы уақытша жұмыста болмағандар себебінен және отбасындағы ақы төленбейтін қызметкерлер, бір сағаттан аз жұмыс істегендер.
14. Жұмыссыздық деңгейі болып экономикалық тұрғыдан белсенді халық санындағы жұмыссыздар санының пайызбен өлшенген үлесі саналады.
Жұмыссыздарға халықтың экономикалық белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы, қарастырылып отырған кезеңде:
1) жұмыссыз болған (табысты жұмысы болмаған);
2) оны іздеумен белсенді айналысқан;
3) уақыттың белгілі бір кезеңі ішінде жұмысқа кірісуге дайын болған деген үш негізгі критерийге бір мезгілде жауап берген адамдар жатады.
15. Дербес қызметкерлер санының үлесі дербес қызметкерлер санының жұмыспен қамтылған халықтың жалпы санына пайызбен өлшенген қатынасы ретінде анықталады. Дербес қызметкерлерге өз бетінше немесе бір я бірнеше серіктеспен жұмыс істей отырып, өз бетінше жұмыспен қамту негізінде қызмет істейтін және тұрақты негізде қызметкерлерді жалдамайтын адамдар жатады.
16. Көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкерлердің үлесі отбасылық кәсіпорындардың көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкерлері санының жұмыспен қамтылған халықтың жалпы санына қатынасы ретінде анықталады. Отбасылық кәсіпорындардың көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкерлеріне туыс адамы басқаратын кәсіпорында (шаруашылықта), әдетте, сыйақысыз жұмыс істейтін жеке тұлғалар жатады.
17. Жұмыс берушілер үлесі жұмыс берушілер санының жұмыспен қамтылған халықтың жалпы санына қатынасы ретінде анықталады.
Жұмыс берушілерге өзінің меншікті кәсіпорнын басқаратын немесе қандай да бір экономикалық қызмет түрінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметпен айналысатын және бір немесе бірнеше жалдамалы қызметкерлері бар жеке тұлғалар жатады.
18. Толық емес жұмыс күні жұмыс істейтін жұмыспен қамтылғандар үлесі жұмыс уақыты «толық жұмыс уақытынан» аз жұмыспен қамтылған халықтың бөлігін білдіреді.
Ішінара жұмыспен қамтылғандардың (аптасына 30 сағаттан аз жұмыс істейтіндердің) үлесі ішінара жұмыспен қамтылғандардың (аптасына 30 сағаттан аз жұмыс істейтіндердің) жұмыспен қамтылғандардың жалпы санына қатынасы ретінде анықталады.
19. Жалақыдағы гендерлік айырмашылық ерлердің орташа айлық жалақысының әйелдердің орташа айлық жалақысына қатынасы ретінде анықталады. Көрсеткіш ерлер мен әйелдердің арнайы алынған уақыт кезеңіндегі жалақы деңгейінің айырмашылығын көрсетеді.
20. Әйелдер басқаратын кәсіпорындардың пайызы әйелдердің бизнеске қатысуын және тек орта және шағын бизнесті ғана емес (шағын, орта кәсіпорындар, дара кәсіпкерлер және ШФҚ) ірі бизнесті де көрсетеді. Кәсіпорындардың жалпы санынан әйелдер басқаратын кәсіпорындар үлесі ретінде анықталады (көлеміне қарамастан).

21. Уровнем экономической активности населения (в трудоспособном возрасте) считается доля численности экономически активного населения (в трудоспособном возрасте) в общей численности населения в трудоспособном возрасте, измеренная в процентах.
К экономически активному населению относится часть населения в возрасте, установленном для измерения экономической активности населения, обеспечивающая предложение рабочей силы для производства товаров и услуг. Показатель включает численность занятых во всех видах экономической деятельности и безработных.
Согласно Трудовому Кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении граждан Республики Казахстан» к лицам трудоспособного возраста относятся граждане, достигшие 16 лет и мужчины в возрасте 63 лет, женщины - 58 лет.
22. Доля занятых по группам видов экономической деятельности определяется как численность занятых по трем основным группам: в сельском хозяйстве, промышленности и строительстве, сфере услуг.
Разбивка показателя по признаку пола показывает равномерность распределения занятых мужчин и женщин по отраслям экономики. Высокая концентрация женщин или мужчин в некоторых сферах, ведущая к «женским» или «мужским» отраслям, является показателем горизонтальной сегрегации и скрытой дискриминации в обществе по признаку пола.
23. Доля неформально занятых от общей численности занятых в несельскохозяйственном секторе рассчитывается как отношение численности занятых в несельскохозяйственном неформальном секторе к общей численности занятого населения в несельскохозяйственном секторе, выраженное в процентах.
К занятым в неформальном секторе относятся лица, которые в течение обследуемого периода были заняты, по меньшей мере, в одной из производственных единиц неформального сектора независимо от их статуса занятости и от того, являлась ли данная работа для них основной или дополнительной.
Параграф 3. Совмещение профессиональных и
семейных обязанностей
24. Совмещение профессиональных и семейных обязанностей включает 4 показателя:
1) среднее количество часов, затрачиваемых на неоплачиваемый домашний труд, с разбивкой по полу;
2) среднее количество часов, затрачиваемых как на оплачиваемый, так и неоплачиваемый домашний труд (совокупная трудовая нагрузка), с разбивкой по полу;
3) доля детей в возрасте до трех лет, находящихся в дошкольных организациях (детские сады, мини - центры);

21. Халықтың (еңбекке қабілетті жастағы) экономикалық тұрғыдағы белсенділік деңгейі (еңбекке қабілетті жастағы) – халықтың жалпы санындағы еңбекке қабілетті жастағы халықтың экономикалық тұрғыдан белсенді (еңбекке қабілетті жастағы) халық санының пайызбен өлшенген үлесі.
Экономикалық тұрғыдан белсенді халыққа тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру үшін жұмыс күшін ұсынуды қамтамасыз ететін халықтың экономикалық тұрғыдан белсенділігін өлшеу үшін белгіленген жастағы халықтың бөлігі. Көрсеткіш барлық экономикалық қызмет түрлерінде жұмыспен қамтылғандарды және жұмыссыздарды қамтиды.
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі және «Қазақстан Республикасының азаматтарын зейнетақымен қамтамасыз ету туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес еңбекке қабілетті жастағы адамдарға 16 жасқа жеткен азаматтар және 63 жастағы ерлер, 58 жастағы әйелдер жатады.
22. Экономикалық қызмет түрлерінің топтары бойынша жұмыспен қамтылғандардың үлесі үш негізгі топтардағы жұмыспен қамтылғандардың саны бойынша анықталады: ауыл шаруашылығында, өнеркәсіпте және құрылыста, қызмет көрсету саласында.
Көрсеткішті жыныс белгісі бойынша бөліністе экономика салаларында ерлер мен әйелдердің жұмыспен қамтылған жыныстық белгісі бойынша біркелкі бөлінуін көрсетеді. «Әйелдер» немесе «Ерлер» салаларына бастайтын кейбір салалардағы әйелдер немесе ерлердің жоғары басымдылығы қоғамда жыныс белгісі бойынша көлденең сегрегация және жасырын кемсіту көрсеткіші болып табылады.
23. Ауыл шаруашылығына жатпайтын секторда жалпы жұмыспен қамтылғандардан бейресми жұмыспен қамтылғандардың үлесі ауыл шаруашылығына жатпайтын бейресми сектордағы жұмыспен қамтылғандар санының ауыл шаруашылығына жатпайтын сектордағы жұмыспен қамтылғандардың пайызбен өрнектелген жалпы санына қатынасы ретінде есептеледі.
Бейресми секторда жұмыспен қамтылғандарға зерттеу кезеңі ішінде олардың жұмыспен қамтылу мәртебесіне, олар үшін бұл жұмыс негізгі немесе қосымша болып табылатындығына қарамастан, кем дегенде бейресми сектордың өндірістік бірліктерінің бірінде жұмыспен қамтылған тұлғалар кіреді.
3-параграф. Кәсіби және отбасылық міндеттерді қоса атқару
24. Кәсіби және отбасылық міндеттерді қоса атқару 4 көрсеткішті қамтиды:
1) ақы төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны;
2) ақы төленетін және төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны (еңбектің жүктеме жиынтығы);
3) мектепке дейінгі ұйымдарда болатын 3 жасқа дейінгі балалардың үлесі (балабақшалар, шағын орталықтар);

4) валовый охват дошкольным образованием, в разбивке по полу.
25. Среднее количество часов, затрачиваемых на неоплачиваемый домашний труд, характеризует различия в использовании времени для неоплачиваемого домашнего труда (работа по дому) между мужчинами и женщинами. Под использованием времени понимается среднее время, затрачиваемое на разную деятельность в день (часов и минут в день).
Работа по дому включает: домашнюю работу, присмотр за детьми, работу в саду и уход за животными, строительство и ремонт, покупки и посещение предприятий сферы услуг, и ведение домашнего хозяйства. Данные включают все население, независимо от того занималось ли оно этой деятельностью или нет, все дни недели и праздники включены.
26. Среднее количество часов, затрачиваемых как на оплачиваемый, так и неоплачиваемый домашний труд (совокупная трудовая нагрузка), характеризует различия в использовании времени для оплачиваемой и неоплачиваемой видов работы между мужчинами и женщинами.
Оплачиваемая работа включает время, затраченное на основной и второстепенной работе (включая неформальную занятость), и связанные с ними перерывы и перемещения в рабочее время, а также поиск работы.
27. Доля детей в возрасте до трех лет, находящихся в дошкольных организациях (детские сады, мини - центры), определяется как количество детей в возрасте до трех лет, зарегистрированных в дошкольных организациях (детских садах, мини - центрах), на 100 детей той же возрастной группы.
Дошкольные организации (детские сады, мини - центры) являются частными или государственными, включают уход за группой детей в яслях и зарегистрированных нянь, которые работают у себя на дому и осуществляют уход за двумя и более детьми.
Уход за детьми относится к детям в возрасте менее трех лет, предшкольная подготовка не включена.
28. Валовый охват дошкольным образованием рассчитывается как отношение количества детей в возрасте 1-6 лет, посещающих дошкольные организации, к общей численности детей в возрасте 1-6 лет.
Параграф 4. Образование
29. Образование включает 9 показателей:
1) уровень грамотности среди населения в возрасте 15-24 года, с разбивкой по полу;
2) чистый (скорректированный) коэффициент охвата начальным образованием, с разбивкой по полу;
3) валовой коэффициент охвата средним образованием, с разбивкой по полу;
4) валовой коэффициент охвата высшим образованием, с разбивкой по полу;
5) соотношение девочек и мальчиков на начальном, среднем и высшем уровнях образования (индекс гендерного паритета);
6) распределение студентов по группам специальностей на уровне обучения в высших учебных заведениях (далее - ВУЗ), с разбивкой по полу;

4) мектепке дейінгі біліммен жынысы бойынша бөліністе жалпы қамтылу.
25. Ақы төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны ақы төленбейтін үй еңбегіне (үй жұмысына) ерлер мен әйелдердің арасындағы уақытты пайдаланудың айырмашылықтарын сипаттайды. Уақытты пайдалану күніне әртүрлі қызметке жұмсалатын орташа уақытты (күніне сағат және минут) білдіреді.
Үй жұмысына мыналар кіреді: үй жұмысын, балаларға қарау, бақшада жұмыс істеу және жануарларға күтім жасау, құрылыс және жөндеу, сауда жасау және қызмет көрсету саласындағы кәсіпорындарға бару және үй шаруашылығын жүргізу. Деректер аптаның барлық күнінде және мереке күндерін қоса алғанда осы қызметпен айналысқанына немесе айналыспағанына қарамастан барлық халықты қамтиды.
26. Ақы төленетін және төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны (еңбектің жүктеме жиынтығы) ақы төленетін және төленбейтін жұмыстың түрлеріне ерлер мен әйелдердің арасындағы уақытты пайдаланудың айырмашылықтарын сипаттайды.
Ақы төленетін жұмыс негізгі және қосалқы жұмысқа (бейресми жұмыспен қамту) және сонымен байланысты үзілістерге және жұмысты іздестіруге жұмсалған уақытты қамтиды.
27. Мектепке дейінгі мекемелерде болатын 3 жасқа дейінгі балалардың үлесі (бала бақшалар, шағын орталықтар) мектепке дейінгі мекемеде тіркелген 3 жасқа дейінгі балалардың саны (балабақшалар, шағын орталықтар) тіркелген топтың сол жастағы 100 баласына шаққандағы саны ретінде анықталады.
Мектепке дейінгі ұйымдар (балабақшалар, шағын орталықтар) жеке меншік немесе мемлекеттік болып табылады, бөбекжайлардағы балалар топтарына күтім жасауды және өз үйінде жұмыс істейтін және 2 немесе одан да көп балаларға күтім көрсететін бағушыларды қамтиды.
Балаларға күтім жасауға 3 жастан кіші жастағы балалар жатады; мектепке дейінгі дайындық қамтылмайды.
28. Мектепке дейінгі біліммен жалпы қамтылу мектепке дейінгі ұйымдарға баратын 1-6 жастағы балалар санының 1-6 жастағы балалардың жалпы санына қатынасы арқылы есептеледі.
4-параграф. Білім беру
29. Білім беру 9 көрсеткіштен тұрады:
1) 15-24 жастағы халық арасындағы жынысы бойынша бөліністегі сауаттылық деңгейі;
2) бастауыш біліммен таза (түзетілген) қамтудың жынысы бойынша бөліністегі коэффициенті;
3) орта біліммен қамтудың жынысы бойынша бөліністегі жалпы коэффициенті;
4) жоғары біліммен қамтудың жынысы бойынша бөліністегі жалпы коэффициенті;
5) бастауыш, орта және жоғары білім беру деңгейіндегі қыздар мен ұлдардың арақатынасы (гендерлік паритет индексі);
6) жоғарғы оқу орындарында (ЖОО) білім алу деңгейінде мамандық топтары бойынша, жынысы бойынша бөліністе бөлу;

7) доля женщин среди руководителей общеобразовательных школ и учебных заведений технического и профессионального образования (далее - ТИПО).
8) соотношение женщин и мужчин с ученой степенью, по отраслям науки;
9) соотношение женщин и мужчин в системе высшего образования на руководящем уровне.
30. Уровень грамотности среди населения в возрасте 15-24 года рассчитывается путем деления числа лиц в возрасте 15-24 лет, которые являются грамотными (умеют читать и писать, а также способны понимать простую и короткую информацию по вопросам повседневной жизни), на общую численность населения в той же возрастной группе и результат умножается на 100 процентов.
31. Чистый (скорректированный) коэффициент охвата начальным образованием рассчитывается как отношение числа детей официально установленной возрастной группы начального образования, обучающихся в начальной школе, к общей численности детей официально установленной возрастной группы начального образования.
32. Валовой коэффициент охвата средним образованием рассчитывается как соотношение численности учащихся, обучающихся на данном уровне образования, независимо от возраста, к общей численности населения в теоретической возрастной группе, соответствующей среднему уровню образования.
33. Валовой коэффициент охвата высшим образованием рассчитывается как отношение численности учащихся, обучающихся на данном уровне образования, независимо от возраста, к общей численности населения в теоретической возрастной группе, соответствующей высшему уровню образования.
34. Соотношение девочек и мальчиков на начальном, среднем и высшем уровнях образования (индекс гендерного паритета) рассчитывается путем деления валового коэффициента охвата девочек на валовой коэффициент охвата мальчиков для соответствующего уровня образования.
Индекс гендерного паритета, равный единице, свидетельствует о равенстве полов. Показатель, значение которого менее 1, указывает на неравенство в пользу мальчиков, то есть девочки находятся в неблагоприятном положении. Показатель, значение которого выше 1, указывает на неравенство в пользу девочек, то есть мальчики находятся в неблагоприятном положении.
35. Распределение студентов по группам специальностей и полу на уровне обучения в ВУЗе выявляет гендерные предпочтения учащихся при выборе специальностей, которые в дальнейшем оказывают влияние на горизонтальную сегрегацию рынка труда.
36. Доля женщин среди руководителей общеобразовательных школ и учебных заведений технического и профессионального образования определяется как доля женщин, являющихся руководителями общеобразовательных школ, колледжей и профессиональных лицеев, от общего числа руководителей. Включаются данные по директорам школ, колледжей и профессиональных лицеев.

7) жалпы білім беретін мектептер мен техникалық және кәсіптік білім беру (ТЖКБ) оқу орындары басшыларының арасындағы әйелдердің үлесі;
8) ғылыми дәрежесі бар, ғылым салалары бойынша әйелдер мен ерлердің арақатынасы;
9) жоғары білім беру жүйесіндегі басшылық деңгейіндегі әйелдер мен ерлердің арақатынасы.
30. 15-24 жастағы халық арасындағы сауаттылық деңгейі 15-24 жастағы тұлғалар санын (оқып, жаза алатын, сондай-ақ күнделікті өмірдегі мәселелер бойынша қарапайым және қысқаша ақпаратты түсіне алатын) аталған жастағы топқа жататын халықтың жалпы санына бөлу арқылы есептеледі және нәтижесі 100 пайызға көбейтіледі.
31. Бастауыш біліммен таза (түзетілген) қамтудың коэффициенті бастауыш мектепте оқитындардың бастауыш білім берудің жас топтарына қарай ресми белгіленген балалар санының бастауыш білім берудің жас топтарына қарай ресми белгіленген балалардың жалпы санына қатынасы.
32. Орта біліммен қамтудың жалпы коэффициенті жас мөлшеріне қарамастан аталған білім беру деңгейінде оқитын оқушылар санының білім берудің орташа деңгейіне сәйкес келетін теориялық тұрғыдағы жас тобындағы халықтың жалпы санына арақатынасы ретінде есептеледі.
33. Жоғары біліммен қамтудың жалпы коэффициенті жас мөлшеріне қарамастан аталған білім беру деңгейінде оқитын оқушылар санының білім берудің жоғары деңгейіне сәйкес келетін теориялық тұрғыдағы жас тобындағы халықтың жалпы санына арақатынасы ретінде есептеледі.
34. Бастауыш, орта және жоғары білім беру деңгейіндегі қыздар мен ұлдардың арақатынасы (гендерлік паритет индексі) қыздардың жалпы қамтылу коэффициентіне сәйкес білім деңгейі үшін ұлдардың жалпы қамтылу коэффициентіне бөлу арқылы есептеледі.
Бірлікке тең гендерлік паритет индексі жыныстардың теңдігін білдіреді. Мәні 1-ден кем көрсеткіш ұлдардың пайдасына шешілген теңсіздікті көрсетеді, яғни қыздар қолайсыз жағдайда деген сөз. Мәні 1-ден көп көрсеткіш қыздардың пайдасына шешілген теңсіздікті көрсетеді, яғни ұлдар қолайсыз жағдайда.
35. Студенттерді мамандық топтары және жынысы бойынша ЖОО-дағы оқыту деңгейінде бөлу мамандық таңдау кезінде оқитындардың гендерлік басымдықтарын анықтайды, олар болашақта еңбек нарығындағы көлденең сегрегацияға әсер етеді.
36. Жалпы білім беретін мектептер мен техникалық және кәсіптік білім беру (ТЖКБ) оқу орындары басшыларының арасындағы әйелдердің үлесі басшылардың жалпы санынан жалпы білім беретін мектеп, колледж және кәсіби лицей басшылары болып табылатын әйелдердің пайызы ретінде анықталады. Мектеп, колледж және кәсіби лицей директорлары бойынша деректер ғана енгізіледі.

37. Соотношение женщин и мужчин с ученой степенью определяется как процентное соотношение женщин и мужчин, имеющих ученые степени кандидатов и докторов наук, докторов философии и PhD, по отраслям наук.
Сравнение мужчин и женщин в разбивке по различным отраслям наук выявляет наличие типично «женских» или «мужских» сфер научной деятельности.
38. Соотношение женщин и мужчин в системе высшего образования на руководящем уровне определяется как процентное соотношение женщин и мужчин, занимающих руководящие должности в высших учебных заведениях.
Включаются следующие руководящие должности в высших учебных заведениях: заведующие кафедрами, деканы и их заместители, проректоры, ректоры.
Параграф 5. Охрана здоровья
39. Охрана здоровья включает 17 показателей:
1) доля женщин (в возрасте 15-49 лет), пользующихся контрацептивами;
2) коэффициент младенческой смертности (в возрасте до одного года);
3) коэффициент смертности детей в возрасте до пяти лет;
4) коэффициент материнской смертности;
5) охват дородовым обслуживанием, в том числе ранняя явка на учет в срок до 12 недель (до 12 недель – не менее 1 раза, за весь период беременности – не менее 4 раз);
6) доля деторождений при квалифицированном родовспоможении;
7) распространенность курения среди населения в возрасте 15 лет и старше, с разбивкой по полу;
8) доля взрослого населения, страдающего ожирением, с разбивкой по полу;
9) доля женщин среди лиц в возрасте 15-49 лет, живущих с Вирусом иммунодефицита человека - ВИЧ/ СПИД - Синдром приобретенного иммунодефицита;
10) доступ к антиретровирусным препаратам, с разбивкой по полу;
11) средняя ожидаемая продолжительность предстоящей жизни, с разбивкой по полу.
12) ожидаемая продолжительность жизни в 60-летнем возрасте, с разбивкой по полу;
13) смертность среди взрослого населения, по причинам смерти и возрастным группам, с разбивкой по полу;
14) доля беременных женщин, у которых выявлена железодефицитная анемия;
15) уровень заболеваемости болезнями, связанными с дефицитом йода, в разбивке по полу;
16) уровень заболеваемости злокачественными новообразованиями, в разбивке по полу;
17) уровень заболеваемости болезнями системы кровообращения, в разбивке по полу.
40. Доля женщин (в возрасте 15-49 лет), пользующихся контрацептивами, рассчитывается как отношение численности женщин репродуктивного возраста (15-49 лет), применяющих в настоящее время хотя бы один метод контрацепции, вне зависимости от применяемого метода контрацепции, к среднегодовой численности женщин.
41. Коэффициент младенческой смертности (в возрасте до одного года) выражается в количестве случаев смерти на 1000 живорождений.

37. Ғылыми дәрежесі бар әйелдер мен ерлердің арақатынасы ғылым салалары бойынша ғылым кандидаттары мен докторлары, философия докторлары және PhD ғылыми дәрежелері бар әйелдер мен ерлердің пайыздық арақатынасы ретінде анықталады.
Әйелдер мен ерлерді ғылымның әртүрлі салалары бойынша бөліністе салыстыру ғылыми қызметтің «әйелдерге» немесе «ерлерге» тән саласын анықтауға мүмкіндік береді.
38. Жоғары білім беру жүйесіндегі басшылық деңгейіндегі әйелдер мен ерлердің арақатынасы жоғары оқу орындарындағы басшылық лауазымын атқаратын әйелдер мен ерлердің пайыздық арақатынасы ретінде анықталады.
Жоғары оқу орындарындағы мынадай басшылық лауазымдары қамтылады: кафедра меңгерушілері, декандар және олардың орынбасарлары, проректорлар, ректорлар.
5-параграф. Денсаулық сақтау
39. Денсаулық сақтау 17 көрсеткіштен тұрады:
1) контрацептивтерді пайдаланатын әйелдердің үлесі (15-49 жастағы);
2) нәресте өлімінің коэффициенті (бір жасқа дейін);
3) бес жасқа дейінгі бала өлімінің коэффициенті;
4) аналар өлімінің коэффиценті;
5) босанғанға дейінгі қызмет көрсетумен қамту (12 аптаға дейін – жүктіліктің барлық кезеңі үшін ең азы бір рет болу және 4 рет болу), соның ішінде 12 аптаға дейінгі мерзіммен есепке тұруға ерте келу;
6) білікті босандыру көмегі кезіндегі бала туу үлесі;
7) 15 және одан үлкен жастағы халық арасында жынысы бойынша бөліністегі шылым шегудің таралуы;
8) артық салмақтан зардап шегетін ересек халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
9) 15-49 жас аралығындағы Адамның иммундық тапшылық вирусы/Жұқтырылған иммунитет тапшылығының синдромымен өмір сүретін әйелдер үлесі;
10) антиретровирустық препараттарға жынысы бойынша бөліністегі қолжетімділік;
11) Жынысы бойынша бөліністегі алдағы өмірдің күтілетін өмір ұзақтығы;
12) 60 жастағы жынысы бойынша бөліністегі орташа өмір сүру ұзақтығы;
13) өлім себептері мен жас топтары бойынша жынысы бойынша бөліністегі ересек халық арасындағы өлім-жітім;
14) темір тапшылығы анемиясы табылған жүкті әйелдердің үлесі;
15) йод тапшылығына байланысты аурулармен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі;
16) қатерлі ісікпен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі;
17) қанайналымы жүйесі ауруларымен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі.
40. Қазіргі уақытта контрацепцияның кем дегенде бір әдісін қолданатын контрацептивтерді пайдаланатын әйелдердің үлесі (15-49 жастағы) бала тууға қабілетті жастағы (15-49) әйелдер санының, әйелдердің орташа жылдық санына қатынасы.
41. Нәресте өлімінің коэффициенті (бір жасқа дейін) 1000 тірі туғанға шаққанда өлім жағдайларының санымен көрсетіледі.

42. Коэффициент смертности детей в возрасте до пяти лет рассчитывается как число смертей детей в возрасте до пяти лет в календарный год, деленное на число живорождений в тот же год и умноженное на 1000. Показатель отражает вероятность наступления смерти ребенка с момента рождения в каком-либо конкретном году до достижения им пятилетнего возраста, при существующих возрастных коэффициентах смертности.
43. Коэффициент материнской смертности рассчитывается как число материнских смертей за год вследствие каких-либо причин, связанных с беременностью или ее медицинским ведением или усугубляемых ею (за исключением несчастных случаев или каких-либо других непредвиденных причин), в период беременности и во время родов либо в течение 42 дней после разрешения от беременности, независимо от срока и места, где проходила беременность, в расчете на 100 000 живорождений в течение определенного года.
44. Охват дородовым обслуживанием (по меньшей мере, одно посещение) представляет собой процент женщин в возрасте 15-49 лет, имевших живорождение в рассматриваемый период времени, получивших дородовое обслуживание со стороны квалифицированного медицинского персонала не менее одного раза за время беременности.
Охват дородовым обслуживанием (по меньшей мере, четыре посещения) представляет собой процент женщин в возрасте 15-49 лет, имевших живорождение в рассматриваемый период времени, получивших дородовое обслуживание четыре или более раз за время беременности со стороны любого источника.
45. Доля деторождений при квалифицированном родовспоможении рассчитывается как количество деторождений, происходивших при помощи квалифицированного медицинского персонала (врачей, медсестер или акушерок), деленное на общее количество деторождений за тот же период и умноженное на 100.
46. Распространенность курения среди населения в возрасте 15 лет и старше определяется как доля населения в возрасте 15 лет и старше, ежедневно выкуривающее как минимум одну сигарету, в общей численности населения соответствующей возрастной группы.
47. Доля взрослого населения, страдающего ожирением, определяется на основе Индекса массы тела (далее - ИМТ), международного стандарта для измерения пониженной массы тела, избыточной массы тела и ожирения.
ИМТ определяется как вес (в килограммах), разделенный на рост человека в квадрате (в метрах): кг/кв.м.
Для оценки ожирения взрослого населения ИМТ имеет следующие категории:
ИМТ менее 18,5 кг/кв.м. = пониженная масса.
ИМТ 25 - < 30 кг/кв.м. = избыточная масса.
ИМТ 30 кг/кв.м. и более = ожирение.

42. Бес жасқа дейінгі бала өлімінің коэффициенті күнтізбелік жылдағы бес жасқа дейінгі жастағы балалар өлімінің саны сол жылы тірі туғандар санына бөлініп, 1000-ға көбейтіледі. Қандай да бір нақты жылы туылған сәтінен бастап бес жасқа дейін өлімнің жас мөлшерінің коэффициенттері болған жағдайда бала өлімінің болу ықтималдығын бейнелейтін көрсеткіш.
43. Аналар өлімінің коэффициенті жүктілікпен немесе оны медициналық тұрғыдан сүйемелдеумен немесе жүктілік кезіндегі және босану кезіндегі не босанудан кейінгі 42 күн ішіндегі асқынған жағдаймен (оқыс оқиғаларды немесе қандай да бір басқа тосын себептерге) байланысты қандай да бір себептер нәтижесіндегі жүктілік мерзіміне және оның өткен орнына қарамастан белгілі жыл ішінде 100 000 тірі туылғанға есептегендегі аналар өлімінің саны ретінде есептеледі.
44. Босанғанға дейінгі қызмет көрсетумен қамту (кем дегенде, бір рет бару) қарастырылып отырған кезең ішінде тірі туылған балалары бар, жүктілік кезінде кемінде бір рет білікті медициналық қызметкер тарапынан босанғанға дейінгі қызмет көрсетуді алған 15-49 жастағы әйелдер пайызын көрсетеді.
Босанғанға дейінгі қызмет көрсетумен қамту (кем дегенде төрт рет бару) қарастырылып отырған кезеңде тірі туылған балалары бар, жүктілік кезінде кемінде төрт немесе одан да көп рет кез келген көздер тарапынан босанғанға дейінгі қызмет көрсетуді алған 15-49 жастағы әйелдер пайызын көрсетеді.
45. Білікті босандыру көмегі кезіндегі бала туу үлесі, білікті медицина қызметкерінің (дәрігерлердің, медбикелердің немесе акушерлердің) көмегімен бала туудың саны сол кезеңдегі бала туудың жалпы санына бөлініп, 100-ге көбейтуімен есептеледі.
46. 15 және одан үлкен жастағы халық арасында шылым шегудің таралуы күнсайын кем дегенде 1 темекіні шегетін 15 және одан үлкен жастағы халықтың жалпы халық санынан күнделікті сәйкес топ ішінен есептеледі.
47. Артық салмақтан зардап шегетін ересек халықтың үлесі дене массасының индексі (ДМИ), халықаралық стандартқа сәйкес дене массасы салмағының аздығы, артық дене массасы мен семіздік арқылы анықталады.
ДМИ адам бойының шаршы метріне бөлінген салмақ (килограмммен) ретінде анықталады: кг/шаршы метр.
Ересек халықтың семіруін бағалау үшін ДМИ келесі санаттары бар:
ДМИ 18,5 кг/ш.м. төмен = дене массасы төмен.
ДМИ 25-<30 кг/ш.м = артық дене массасы
ДМИ 30 кг/ш.м және одан артық = семіздік (Дерек: ДДҰ).

48. Доля женщин среди лиц в возрасте 15-49 лет, живущих с ВИЧ/ СПИД, рассчитывается как доля женщин в общем числе лиц в возрасте 15-49 лет, живущих с ВИЧ/СПИД.
49. Доступ к антиретровирусным препаратам рассчитывается путем деления количества взрослых и детей с ВИЧ, нуждающихся и получающих антиретровирусную терапию (далее - АРТ), на общее количество взрослых и детей с ВИЧ, имеющих право на АРТ, и умножением полученного результата на 100.
50. Под средней ожидаемой продолжительностью предстоящей жизни понимается число лет, которое проживет один человек в среднем из данного поколения родившихся при условии, что на всем протяжении жизни этого поколения смертность в каждой возрастной группе будет оставаться неизменной на уровне расчетного периода.
51. Под ожидаемой продолжительностью жизни в 60-летнем возрасте понимается среднее число лет, которое ожидается прожить человеку в возрасте 60 лет, если преобладающие структуры смертности в то время, когда он достиг возраста 60 лет, оставались бы такими же на протяжении его оставшейся жизни.
52. Показатель смертности среди взрослого населения по причинам смерти и возрастным группам рассчитывается как смертность, стандартизированная по возрасту на 100 000 населения по отдельным основным причинам смерти для соответствующих возрастных групп.
Причины смерти определяются в соответствии с Международной классификацией болезней 10-го пересмотра.
53. Доля беременных женщин, у которых выявлена железодефицитная анемия, определяется как отношение числа беременных женщин с впервые установленным диагнозом «железодефицитная анемия», выявленных при обращении в медицинское учреждение или при профилактическом осмотре в данном году к общему числу женщин, закончивших беременность.
Показатель отражает недостаточность или имеющиеся нарушения в питании беременных женщин.
54. Уровень заболеваемости болезнями, связанными с дефицитом йода, определяется как отношение числа больных с впервые установленным диагнозом «гипотиреоз», выявленных при обращении в медицинское учреждение или при профилактическом осмотре в данном году к среднегодовой численности населения по полу.
55. Уровень заболеваемости злокачественными новообразованиями определяется как отношение числа больных с впервые установленным диагнозом «злокачественные новообразования», выявленных при обращении в медицинское учреждение или при профилактическом осмотре в данном году к среднегодовой численности населения по полу.
56. Уровень заболеваемости болезнями системы кровообращения определяется как отношение числа больных с впервые установленным диагнозом заболевания, относящегося к болезням системы кровообращения, выявленных при обращении в медицинское учреждение или при профилактическом осмотре в данном году к среднегодовой численности населения по полу.

48. 15-49 жас аралығындағы АИТВ/ЖИТС-пен өмір сүретін әйелдер үлесі АИТВ/ЖИТС-пен өмір сүретін 15-тен 49 жасқа дейінгі адамдардың жалпы санындағы әйелдердің үлесі ретінде есептеледі.
49. Антиретровирустық препараттарға қолжетімділік АИТВ бар Антиретровирустық терапия (АРТ) қабылдауға мұқтаж және қабылдайтын ересектер мен балалар санын АИТВ бар және АРТ құқығы бар ересектер мен балалардың жалпы санына бөлу және алынған нәтижені 100-ге көбейту арқылы есептеледі.
50. Алдағы өмірдің күтілетін орташа өмір ұзақтығы – бұл ұрпақтың бүкіл өмірінде әр жас тобындағы өлім-жітім деңгейінің көрсеткіші есепті жылдағыдай деңгейде өзгеріссіз қалатын жағдайда осы ұрпақтан туған бір адамның алдағы уақытта өмір сүретін жасы деп түсінеміз.
51. 60 жастағы күтілетін орташа өмір сүру ұзақтығы адам 60 жасқа жеткен кезде өлім-жітімнің басымырақ құрылымы қалған өмірінің соңына дейін осындай болған кезде 60 жасқа дейін күтілген өмір сүру ұзақтығының орташа жас саны деп түсінеміз.
52. Өлім себептері мен жас топтары бойынша ересек халық арасындағы өлім-жітім көрсеткіші, тиісті жас топтары үшін өлімнің негізгі себептері бойынша 100 000 халыққа жас бойынша стандартталған өлім-жітім көрсеткіші.
Өлім себептері 10-шы қайта қарау аурулардың халықаралық жіктеліміне сәйкес анықталады.
53. Темір тапшылығы анемиясы табылған жүкті әйелдердің үлесі осы жылы медициналық мекемеге жүгінген кезде немесе профилактикалық бақылаудан өту барысында «темір жетіспеушілік анемиясы» диагнозы алғаш рет анықталған жүкті әйелдер санының жүктілігі аяқталған әйелдердің жалпы санына арақатынасы.
Көрсеткіш жүкті әйелдердің тамақтануда тапшылықты немесе бұзылуды білдіреді.
54. Йод тапшылығына байланысты аурулармен сырқаттанушылықтың деңгейі осы жылы медициналық мекемеге жүгінген кезде немесе профилактикалық бақылаудан өту барысында «гипотиреоз» диагнозы алғаш рет анықталған науқастар санының халықтың жынысы бойынша орташа жылдық санына арақатынасы ретінде анықталады.
55. Қатерлі ісікпен сырқаттанушылықтың деңгейі осы жылы медициналық мекемеге жүгінген кезде немесе профилактикалық бақылаудан өту барысында «қатерлі ісік» диагнозы алғаш рет анықталған науқастар санының халықтың жынысы бойынша орташа жылдық санына арақатынасы ретінде анықталады.
56. Қанайналымы жүйесі ауруларымен сырқаттанушылықтың деңгейі осы жылы медициналық мекемеге жүгінген кезде немесе профилактикалық бақылаудан өту барысында қанайналымы жүйесінің ауруларына жататын диагноз алғаш рет анықталған науқастар санының халықтың жынысы бойынша орташа жылдық санына арақатынасы ретінде анықталады.

Параграф 6. Общественная жизнь и участие в принятии решений
57. Общественная жизнь и участие в принятии решений включает 13 показателей:
1) доля мест, занимаемых женщинами в Парламенте Республики Казахстан (Сенат, Мажилис);
2) доля женщин в выборных органах местной власти (маслихаты);
3) доля женщин среди лиц, занимающих должности министров в Правительстве Республики Казахстан;
4) доля женщин среди политических государственных служащих;
5) доля женщин, занимающих руководящие позиции;
6) доля женщин-послов;
7) доля женщин, занимающих руководящие должности в силовых структурах;
8) доля женщин среди членов Верховного Суда Республики Казахстан;
9) доля женщин-судей;
10) доля женщин среди руководителей профессиональных союзов и неправительственных организаций;
11) доля женщин среди членов правления Национального банка Республики Казахстан;
12) доля женщин-полицейских;
13) доля женщин-руководителей (ректоров) высших учебных заведений.
58. Доля мест, занимаемых женщинами в Парламенте Республики Казахстан (Сенат, Мажилис), рассчитывается как общее число мест, занимаемых женщинами, деленное на общее количество мест в парламенте, умноженное на 100.
59. Доля женщин в выборных органах местной власти (маслихаты) рассчитывается как отношение числа женщин, являющихся депутатами маслихатов (на областном, городском и районном уровнях), к общему числу депутатов маслихатов, умноженное на 100.
60. Доля женщин среди лиц, занимающих должности министров в Правительстве Республики Казахстан, определяется как процент женщин на руководящих должностях министров от общего числа лиц, занимающих должность министра. В общее число включаются вице-премьеры и министры.
61. Доля женщин среди политических государственных служащих определяется как процент женщин от общего числа лиц, занимающих политические должности, назначаемые Президентом Республики Казахстан, в том числе на местном исполнительном уровне (акимы различных уровней).
62. Доля женщин, занимающих руководящие позиции, определяется как доля женщин в общей численности занятых в высшем и среднем звене, соответствующих Международной стандартной классификации занятий (далее - МСКЗ-88) категории 11 (законодатели и высокопоставленные чиновники) и 12 (корпоративные менеджеры).
Род деятельности классифицируется в соответствии с МСКЗ-88, которая организует работу в четко определенном наборе групп в соответствии с задачами и обязанностями выполняемой работы.
Из МСКЗ-88 подгруппа 13 (общие менеджеры) не включается в расчет данного показателя, так как эта группа в основном включает в себя руководителей малых предприятий.

6-параграф. Қоғамдық өмір және шешім қабылдауға қатысу
57. Қоғамдық өмір және шешім қабылдауға қатысу 13 көрсеткіштен тұрады:
1) Қазақстан Республикасы Парламентіндегі (Сенат, Мәжіліс) әйелдердің үлесі;
2) жергілікті биліктің сайлау органдарындағы (мәслихаттар) әйелдердің үлесі;
3) Үкіметте министр лауазымындағы адамдар арасындағы әйелдердің үлесі;
4) саяси мемлекеттік қызметшілердің арасындағы әйелдер үлесі;
5) басшылық лауазымындағы әйелдердің үлесі;
6) елші әйелдердің үлесі;
7) әлеуетті құрылымдарда басшы лауазымын атқаратын әйелдердің үлесі;
8) Қазақстан Республикасы Жоғарғы сот мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі;
9) сот әйелдердің үлесі;
10) Кәсіподақтар және Үкіметтік емес ұйымдар басшылары арасындағы әйелдердің үлесі;
11) Ұлттық Банк басқармасы мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі;
12) полициядағы әйелдердің үлесі;
13) жоғары оқу орындарының басшылары әйелдердің (ректорлардың) үлесі.
58. Қазақстан Республикасы Парламентіндегі (Сенат, Мәжіліс) әйелдер алатын орын үлесі парламенттегі орындардың жалпы санына бөліп, 100-ге көбейткендегі әйелдер алатын орындардың жалпы саны ретінде есептеледі.
59. Жергілікті биліктің сайлау органдарындағы (мәслихаттар) әйелдердің үлесі 100-ге көбейтілген мәслихат депутаттары болып табылатын әйелдер санының (облыстық, қалалық және аудандық деңгейлерде) маслихат депутаттарының жалпы санына қатынасы ретінде есептеледі.
60. Қазақстан Республикасы Үкіметінде министр лауазымындағы адамдар арасындағы әйелдердің үлесі министр лауазымындағы адамдардың жалпы санынан басшылық ететін министр лауазымындағы әйелдердің пайызы ретінде анықталады.
61. Саяси мемлекеттік қызметшілердің арасындағы әйелдер үлесі Қазақстан Республикасы Президенті тағайындайтын соның ішінде жергілікті атқарушы деңгейдегі (әртүрлі деңгейдегі әкімдер) саяси лауазымдарды атқаратын адамдардың жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады.
62. Басшылық ұстанымын атқаратын әйелдердің үлесі Кәсіптердің халықаралық стандарттық жіктелімінің (КХСЖ-88) 11 (заң шығарушылар және жоғары шенді шенеуніктер) және 12 (корпоративті менеджерлер) санатына сәйкес келетін жоғары және орта буындағы жұмыспен қамтылғандардың жалпы санындағы әйелдердің үлесі ретінде анықталады.
Қызмет түрі КХСЖ 88-ге сәйкес жіктеледі, ол атқарылатын жұмыстың міндеттері мен міндеттемелеріне сәйкес жұмысты нақты белгіленген топтар жиынтығында ұйымдастырады.
КХСЖ-88-ден 13-ішкі топ (жалпы менеджерлер) осы көрсеткіштің есебіне кірмейді, өйткені бұл топ негізімен шағын кәсіпорындардың басшыларын қамтиды.

63. Доля женщин-послов определяется как доля женщин в общем числе лиц, занимающих должности посла, выраженная в процентах. Показатель характеризует представленность женщин в высшем руководящем составе дипломатической службы.
64. Доля женщин, занимающих руководящие должности в силовых структурах, определяется как процент женщин от общего числа лиц на руководящих должностях в силовых структурах.
65. Доля женщин среди членов Верховного Суда Республики Казахстан определяется как процент женщин от общего числа членов Верховного суда Республики Казахстан, характеризует представленность женщин на высшем уровне судебной власти.
66. Доля женщин-судей определяется как процент женщин от общего числа судей, характеризует представленность женщин на уровне судебной власти.
67. Доля женщин среди руководителей профессиональных союзов и неправительственных организаций определяется как процент женщин от общего числа руководителей профессиональных союзов и неправительственных организаций.
68. Доля женщин среди членов правления Национального банка Республики Казахстан определяется как процент женщин от общего числа членов правления Национального банка Республики Казахстан.
69. Доля женщин-полицейских определяется как доля женщин от общего числа лиц, работающих в органах внутренних дел.
70. Доля женщин-руководителей (ректоров) ВУЗов определяется как процент женщин от общего числа ректоров высших учебных заведений Показатель характеризует представленность женщин на руководящем уровне в системе высшего образования.
Параграф 7. Права девочек и женщин
71. Права девочек и женщин включают 7 показателей, характеризующих соблюдение репродуктивных прав и случаи бытового насилия в отношении женщин:
1) доля женщин в возрасте 15-49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию со стороны интимного партнера за последние 12 месяцев;
2) доля женщин в возрасте 15-49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию за последние 12 месяцев со стороны лица, не являющегося их интимным партнером;
3) доля женщин в возрасте 20-24 лет, которые вступили в брак или семейный союз до достижения 18-летнего возраста;
4) коэффициент рождаемости среди подростков;
5) количество зарегистрированных случаев бытового насилия в отношении женщин;
6) количество вынесенных защитных предписаний и установленных особых требований по фактам бытового насилия;
7) доля населения, получившего гарантированную государством юридическую помощь, в разбивке по полу;
8) доля несовершеннолетних, получивших гарантированную государством юридическую помощь.

63. Елші әйелдердің үлесі елші лауазымын атқаратын адамдардың жалпы санындағы әйелдердің пайызбен өрнектелген үлесі ретінде анықталады. Көрсеткіш дипломатиялық қызмет құрамының жоғары басшылық құрамында әйелдердің болуын сипаттайды.
64. Әлеуетті құрылымдарда басшы лауазымын атқаратын әйелдердің үлесі әлеуетті құрылымдағы басшы лауазымындағы адамдардың жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады.
65. Қазақстан Республикасы Жоғарғы сот мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты мүшелерінің жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады, сот билігінің жоғары деңгейінде әйелдердің болуын көрсетеді.
66. Сот әйелдердің үлесі соттардың жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады, сот билігінің деңгейінде әйелдердің болуын сипаттайды.
67. Кәсіподақтар және Үкіметтік емес ұйымдар басшылары арасындағы әйелдердің үлесі кәсіподақтар және Үкіметтік емес ұйымдар басшыларының жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады.
68. Ұлттық Банк басқармасы мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк басқармасы мүшелерінің жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады.
69. Полициядағы әйелдердің үлесі ішкі істер органдарында жұмыс істейтіндердің жалпы санынан әйелдердің үлесі ретінде анықталады.
70. ЖОО басшы-әйелдердің (ректорлардың) үлесі жоғары оқу орындары ректорларының жалпы санынан әйелдердің пайызы ретінде анықталады. Көрсеткіш жоғары білім беру жүйесіндегі басшылық деңгейіндегі әйелдердің болуын сипаттайды.
7-параграф. Әйелдер мен қыздардың құқықтары
71. Әйелдер мен қыздардың құқықтары әйелдерге қатысты тұрмыстық зорлық-зомбылық және репродуктивті құқықтың сақталуын сипаттайтын 6 көрсеткішті қамтиды:
1) соңғы 12 ай ішінде жыныстық серіктесі тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі;
2) соңғы 12 ай ішінде жыныстық серіктес болып табылмайтын адамның тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі;
3) 18 жасқа толғанға дейін некеге немесе отбасы одағына тұрған 20-24 жастағы әйелдердің үлесі;
4) жасөспірімдер арасындағы туу коэффициенті;
5) әйелдерге қатысты тіркелген тұрмыстық зорлық-зомбылық оқиғаларының саны;
6) тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілері бойынша шығарылған қорғау ұйғарымдары мен белгіленген ерекше талаптар саны;
7) мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған халықтың үлесі, жынысы бойынша бөліністе;
8) мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған кәмелетке толмағандардың үлесі.

72. Доля женщин в возрасте 15-49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию со стороны интимного партнера за последние 12 месяцев, рассчитывается как отношение численности женщин в возрасте 15-49 лет, подвергнувшихся физическому или сексуальному насилию со стороны интимного партнера за последние 12 месяцев, к общему числу опрошенных женщин в возрасте 15-49 лет.
73. Доля женщин в возрасте 15-49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию за последние 12 месяцев со стороны лица, не являющегося их интимным партнером, рассчитывается как отношение численности женщин в возрасте 15-49 лет, подвергнувшихся физическому или сексуальному насилию со стороны лица, не являющегося их интимным партнером, за последние 12 месяцев, к общему числу опрошенных женщин в возрасте 15-49 лет.
74. Доля женщин в возрасте 20-24 лет, которые вступили в брак или семейный союз до достижения 18-летнего возраста, характеризует распространенность ранних браков.
75. Коэффициент рождаемости среди подростков представляет собой число живорождений в год среди женщин подросткового возраста на 1 000 женщин подросткового возраста. Женщинами подросткового возраста в целях измерения данного показателя являются женщины в возрасте от 15 до 19 лет.
76. Количество зарегистрированных случаев бытового насилия в отношении женщин отражает число официальных обращений женщин за помощью в органы внутренних дел по причине бытового насилия за отчетный период.
77. Количество вынесенных защитных предписаний и установленных особых требований по фактам бытового насилия отражает меры наказания, которые были вынесены в отношении лиц, совершивших бытовое насилие, за отчетный период.
78. Доля населения, получившего гарантированную государством юридическую помощь, отражает долю женщин и мужчин, за отчетный период.
79. Доля несовершеннолетних, получивших гарантированную государством юридическую помощь, отражает долю несовершеннолетних, за отчетный период.
Параграф 8. Социальная защита
80. Социальная защита включает 4 показателя:
1) численность женщин и мужчин среди получателей пенсий, по типу местности;
2) численность женщин и мужчин среди получателей минимальной пенсии, по типу местности;
3) среднемесячные размеры пенсий женщин и мужчин, по типу местности.
4) доля женщин-получателей адресной социальной помощи.
81. Численность женщин и мужчин среди получателей пенсий показывает распределение численности пенсионеров по полу, в том числе по типу местности. В пенсию включается совокупность государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат из уполномоченной организации, единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда.

72. Соңғы 12 ай ішінде жыныстық серіктесі тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі соңғы 12 айда жыныстық серіктесі тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің жалпы санының 15-49 жастағы сауалнама алынған әйелдердің жалпы санына қатынасы ретінде есептеледі.
73. Соңғы 12 ай ішінде олардың жыныстық серіктесі болып табылмайтын адамның тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі соңғы 12 айда жыныстық серіктесі болып табылмайтын адамның күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің санының 15-49 жастағы сауалнама алынған әйелдердің жалпы санына қатынасы ретінде есептеледі.
74. 18 жасқа жеткенге дейін некеге тұрған немесе отбасылық одақ құрған 20-24 жастағы әйелдердің үлесі ерте некеге тұрудың таралуын сипаттайды.
75. Жасөспірімдер арасындағы туу коэффициенті жасөспірім жастағы әйелдердің арасындағы жылына тірі туылғандар санының жасөспірім жастағы 1 000 әйелге қатынасын білдіреді. Осы көрсеткішті есептеу мақсатындағы жасөспірім жастағы әйелдер 15-тен 19 жасқа дейінгі әйелдер болып табылады.
76. Әйелдерге қатысты тіркелген тұрмыстық зорлық-зомбылық оқиғаларының саны есепті кезеңдегі тұрмыстық зорлық-зомбылық себебінен көмек сұраған әйелдердің ішкі істер органдарына ресми өтініштерінің санын көрсетеді.
77. Тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілері бойынша шығарылған қорғау ұйғарымдары мен белгіленген ерекше талаптар саны, есепті кезеңде тұрмыстық-зорлық зомбылық жасаған адамдарға қатысты шығарылған жазалау шараларының санын көсетеді.
78. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған халықтың үлесі есептік кезеңдегі әйелдер мен ерлердің үлесін көрсетеді.
79. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған кәмелетке толмағандардың үлесі есептік кезеңдегі кәмелетке толмағандардың үлесін көрсетеді.
8-параграф. Әлеуметтік қорғау
80. Әлеуметтік қорғауға 4 көрсеткіш кіреді:
1) зейнетақы алушылар арасындағы әйелдер мен ерлердің жергілікті жер типі және жынысы бойынша бөліністегі саны;
2) ең төменгі зейнетақы алушылар арасындағы жергілікті жер типі бойынша бөліністегі әйелдер мен ерлердің саны;
3) әйелдер мен ерлердің жергілікті жер типі бойынша орташа айлық зейнетақы мөлшері;
4) атаулы әлеуметтік көмек алатын әйелдердің үлесі.
81. Зейнетақы алушылар арасындағы әйелдер мен ерлердің саны зейнеткерлер санының жынысы, сонымен қатар жергілікті жер типі бойынша бөлінуін көрсетеді. Зейнетақыға уәкілетті ұйымнан, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің, зейнетақы төлемдерінің жиынтығы кіреді. Көрсеткіш әйелдер мен ерлердің әлеуметтік қамсыздандырудағы жағдайын көрсетеді.

82. Численность женщин и мужчин среди получателей минимальной пенсии показывает распределение численности получателей минимального размера пенсий по полу, в том числе по типу местности. Размер минимальной пенсии является минимальным социальным стандартом в сфере социального обеспечения.
83. Среднемесячные размеры пенсий женщин и мужчин показывают гендерные различия в размерах пенсий, назначенных женщинам и мужчинам.
84. Доля женщин-получателей адресной социальной помощи отражает долю женщин с месячным среднедушевым доходом ниже установленной черты бедности в общем числе получателей адресной социальной помощи.
Параграф 9. Охрана окружающей среды
85. Охрана окружающей среды является новым направлением в области гендерной статистики, показывает неравенство мужчин и женщин в управлении природными ресурсами и охраны окружающей среды. Охрана окружающей среды включает 2 показателя:
1) доля домашних хозяйств, использующих твердые виды топлива;
2) удельный вес общей площади, оборудованной водопроводом в доме (квартире).
86. Доля домашних хозяйств, использующих твердые виды топлива, определяется как отношение домашних хозяйств, использующих твердые виды топлива, к общему числу домашних хозяйств, выраженное в процентах. Показатель отражает взаимосвязь между загрязнением воздуха внутри помещений, обезлесиванием, эрозией почв и выбросами парниковых газов.
87. Удельный вес общей площади, оборудованной водопроводом в доме (квартире), отражает уровень благоустройства жилого фонда республики.
Параграф 10. Доступ к ИКТ
88. Доступ к ИКТ является важным ресурсом для расширения прав и возможностей мужчин и женщин при получении образования, повышении квалификации, занятости, создании собственного бизнеса и повышении экономического благополучия. Доступ к ИКТ включает 2 показателя:
1) доля пользователей сети Интернет от общего числа населения в возрасте 6-74 лет, в разбивке по полу;
2) доступ к мобильным телефонам, в разбивке по полу.
89. Доля пользователей сети Интернет от общего числа населения в возрасте 6-74 лет определяется как отношение количества пользователей Интернет в возрасте 6-74 лет к среднегодовой численности населения в возрасте 6-74 лет, умноженное на 100.
Пользователем Интернета считается лицо, которое подключалось к сети Интернет хотя бы 1 раз за отчетный период, посредством любых устройств, включая компьютер, мобильный телефон, игровые консоли, цифровое телевидение, и в любом месте (на работе, дома, в общественных местах и пр.).

82. Ең төменгі зейнетақы алушылар арасындағы әйелдер мен ерлердің саны ең төменгі зейнетақы алушылардың жынысы бойынша, соның ішінде жергілікті жер типі бойынша бөлінуін көрсетеді. Ең төменгі зейнетақы мөлшері әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы ең төменгі әлеуметтік стандарт болып табылады.
83. Әйелдер мен ерлердің орташа айлық зейнетақы мөлшері әйелдер мен ерлерге тағайындалған зейнетақы мөлшерінің гендерлік айырмашылығын көрсетеді.
84. Атаулы әлеуметтік көмек алатын әйелдердің үлесі атаулы әлеуметтік көмек алатындардың жалпы санындағы жан басына шаққандағы орташа табысы кедейліктің белгіленген шегінен аспайтын әйелдердің үлесін көрсетеді.
9-параграф. Қоршаған ортаны қорғау
85. Қоршаған ортаны қорғау гендерлік статистика саласындағы салыстырмалы түрде жаңа бағыт болып табылады, табиғи ресурстар мен қоршаған ортаны қорғауды басқарудағы әйелдер мен ерлердің теңсіздігін көрсетеді. Қоршаған ортаны қорғауға 2 көрсеткіш кіреді:
1) қатты отын түрлерін қолданатын үй шаруашылықтарының үлесі;
2) үйдегі (пәтердегі) су құбырымен жабдықталған жалпы алаңның үлес салмағы.
86. Қатты отын түрлерін пайдаланатын үй шаруашылықтарының үлесі пайызбен көрсетілген үй шаруашылықтарының жалпы санына қатты отын түрлерін пайдаланатын үй шаруашылықтарының қатынасы ретінде анықталады. Көрсеткіш үй-жайдың ішіндегі ауаның ластануы, ормандардың жойылуы және топырақ эрозиясы және парниктік газдар шығарындылары арасындағы өзара байланысты көрсетеді.
87. Үйдегі (пәтердегі) су құбырымен жабдықталған жалпы алаңның үлес салмағы республиканың тұрғын үй қорының абаттандырылу деңгейін көрсетеді.
10-параграф. АКТ-ға қолжетімділік
88. АКТ-ға қолжетімділік, әйелдер мен ерлердің құқықтық мүмкіндігін кеңейту, әсіресе білім алу, біліктілігін жоғарлату, жұмыспен қамту, жаңа бизнесті ашу және экономикалық әлеуетті жоғарлату үшін маңызды ресурс болып табылады. АТК-ға қолжетімділікке 2 көрсеткіш кіреді:
1) 6-74 жастағы халықтың жалпы санынан Интернет желісін пайдаланушылардың жынысы бойынша бөліністегі үлесі;
2) Ұтқыр телефондарға жынысы бойынша бөліністегі қолжетімділік.
89. 6-74 жастағы халықтың жалпы санынан Интернет желісін пайдаланушылардың үлесі 6-74 жастағы Интернетті пайдаланушылар санының 100-ге көбейтілген 6-74 жастағы халықтың орташа санына қатынасы ретінде анықталады.
Интернет желісіне компьютер, ұтқыр телефон, ойын консолдары, сандық теледидарды қоса алғанда кез келген құрылғылар арқылы есепті кезеңде кем дегенде 1 рет және кез келген жерде (жұмыста, үйде, қоғамдық орындарда және өндірісте) қосылған тұлға интернетті пайдаланушы болып саналады.

90. Доступ к мобильным телефонам определяется как отношение числа пользователей мобильной связи к общей численности населения, выраженное в процентах. Под мобильным широкополосным соединением (мобильная связь) понимается вид телекоммуникаций, при котором голосовая, текстовая и графическая информация передается на абонентские беспроводные терминалы, не привязанные к определенному месту или территории.
Приложение к
Методике формирования
системы показателей
гендерной статистики
Единицы измерения и источники данных
№ п/п
Наименование показателей
Единицы измерения
Источники данных
1. Преодоление бедности
1
Доля населения, имеющего доходы ниже стоимости продовольственной корзины, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет по статистике министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет) (выборочное обследование домашних хозяйств по оценке уровня жизни).
Выборочное обследование домашних хозяйств по оценке уровня жизни, проводится Комитетом на ежеквартальной основе.
Выборочная сеть домашних хозяйств с 2006 года включает 12 тысяч обследуемых единиц, которая ежегодно подвергается 30%-ой ротации (замене).
2
Доля населения, имеющего доходы ниже величины прожиточного минимума, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование домашних хозяйств по оценке уровня жизни).
3
Доля взрослого населения, владеющего землей, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Земельный кадастр), Комитет (Сельскохозяйственная перепись, проводится раз в 10 лет)
4
Доля женщин, возглавляющих крестьянские или фермерские хозяйства (КФХ)
в процентах
Комитет (Информационная система «Сельскохозяйственный статистический регистр»)
2. Достойная занятость
1
Уровень занятости к населению в возрасте 15 лет и старше (в том числе 15-24 лет), с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
Выборочное обследование занятости населения проводится Комитетом на ежеквартальной основе.
2
Уровень безработицы, с разбивкой по полу и возрасту
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
3
Доля самостоятельных работников, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
4
Доля помогающих (неоплачиваемых) работников семейных предприятий, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
5
Доля работодателей, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
6
Доля занятых, работающих неполный рабочий день, с разбивкой по полу и возрасту
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
7
Гендерный разрыв в заработной плате
в процентах
Комитет (Статистическое наблюдение по форме 1-Т «Отчет по труду», проводится на ежеквартальной и годовой основе)
8
Процент предприятий, возглавляемых женщинами, с разбивкой по размерности предприятий
в процентах
Комитет (Статистический бизнес-регистр)
9
Уровень экономической активности населения (в трудоспособном возрасте), с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
10
Доля занятых по группам видов экономической деятельности, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).
11
Доля неформально занятых от общей численности занятых в несельскохозяйственном секторе, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения).

90. Ұтқыр телефондарға қолжетімділік ұтқыр байланысты қолданатындардың санының пайызбен көрсетілген халықтың жалпы санына қатынасы арқылы анықталады. Ұтқыр кең жолақты қосылыс (ұтқыр байланыс) деп телекоммуникацияның, бұл ретте дауыс, мәтіндік және графикалық ақпарат белгілі бір орынға немесе аумаққа бекітілмеген абоненттік сымсыз терминалдарға берілетін түрі ұғынылады.
Гендерлік статистика көрсеткіштерінің
жүйесін қалыптастыру әдістемесіне
қосымша
Өлшем бірліктер мен дереккөздер
№ р/с Көрсеткіш атауы Өлшем бірлігі Дереккөздер
1. Кедейлікті еңсеру
1
Азық-түлік қоржыны құнынан төмен табысы бар халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті (бұдан әрі - Комитет) (тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеу). Комитет тоқсан сайынғы негізде тұрмыс деңгейін зерттеу бойынша үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеуді жүргізеді. 2006 ж. бастап үй шаруашылықтарының іріктемелі торабы жыл сайын 30%-дық ротацияға (ауысуға) ұшырайтын 12 мың зерттелетін бірлікті құрайды.
2
Күнкөрістің ең төменгі деңгейі шамасынан төмен табысы бар халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (тұрмыс деңгейі бойынша үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеу).
3
Жерге иелік ететін ересек халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті (жер кадастры), Комитет (Ауыл шаруашылығы санағын 10 жылда бір рет өткізеді)
4
Шаруа және фермер қожалықтарын (ШФҚ) басқаратын әйелдердің үлесі
пайызбен
Комитет («Ауыл шаруашылығы статистикалық тіркелімі» ақпараттық жүйесі)
2. Лайықты жұмыспен қамтылу
1
15 және одан үлкен жастағы (15-24 жас) халыққа жұмыспен қамтылудың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі
пайызбен
Комитет (Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеуді Комитет әр тоқсан сайынғы негізде өткізеді.
2
Жынысы мен жасы бойынша бөліністегі жұмыссыздық деңгейі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
3
Дербес қызметкерлердің жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
4
Отбасылық кәсіпорындардың көмектесетін (ақы төленбейтін) қызметкерлерінің жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
5
Жұмыс берушілердің жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
6
Толық емес жұмыс күні жұмыс істейтін ішінара жұмыспен қамтылған қызметкерлердің жасы мен жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
7
Жалақыдағы гендерлік айырмашылық
пайызбен
Комитет («Еңбек бойынша есеп» 1-Т нысаны бойынша статистикалық байқау тоқсан сайын және жылдық негізде өткізіледі)
8
Әйелдер басқаратын кәсіпорындардың өлшемділігі бойынша бөліністегі пайызы
пайызбен
Комитет (Статистикалық бизнес-тіркелім)
9
Халықтың (еңбекке қабілетті жастағы) экономикалық тұрғыдан белсенділігінің жынысы бойынша бөліністегі деңгейі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
10
Экономикалық қызмет түрлерінің топтары бойынша жұмыспен қамтылғандардың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).
11
Ауыл шаруашылығына жатпайтын секторда жұмыспен қамтылғандардың жалпы санынан жынысы бойынша бөліністегі бейресми жұмыспен қамтылғандардың үлесі
пайызбен
Комитет (халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу).

3. Совмещение профессиональных и семейных обязанностей
1
Среднее количество часов, затрачиваемых на неоплачиваемый домашний труд, с разбивкой по полу
часов-минут
Комитет (выборочное обследование использования времени населением, проводимое на постоянной основе раз в 5 лет)
2
Среднее количество часов, затрачиваемых как на оплачиваемый, так и неоплачиваемый домашний труд (совокупная трудовая нагрузка), с разбивкой по полу
часов-минут
Комитет (выборочное обследование использования времени населением, проводимое на постоянной основе раз в 5 лет)
3
Доля детей в возрасте до трех лет, находящихся в дошкольных организациях (детские сады, мини-центры)
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
4
Валовый охват дошкольным образованием, в разбивке по полу
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
4. Образование
1
Уровень грамотности среди населения в возрасте 15-24 года, с разбивкой по полу
в процентах
Комитетом (Национальная перепись населения, проводится раз в 10 лет)
2
Чистый (скорректированный) коэффициент охвата начальным образованием, с разбивкой по полу
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
3
Валовой коэффициент охвата средним образованием, с разбивкой по полу
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
4
Валовой коэффициент охвата высшим образованием, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (Статистическое наблюдение по форме 3-НК «Отчет высшего учебного заведения», проводится на ежегодной основе)
5
Соотношение девочек и мальчиков на начальном, среднем и высшем уровнях образовании (индекс гендерного паритета)
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Комитет (Статистическое наблюдение по форме 3-НК «Отчет высшего учебного заведения», проводится ежегодно)
6
Распределение студентов по группам специальностей на уровне обучения в высших учебных заведениях, с разбивкой по полу
в процентах
Комитет (Статистическое наблюдение по форме 3-НК «Отчет высшего учебного заведения», проводится ежегодно)
7
Доля женщин среди руководителей общеобразовательных школ и учебных заведений технического и профессионального образования
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
8
Соотношение женщин и мужчин с ученой степенью, по отраслям наук
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан, Национальная академия наук Республики Казахстан
9
Соотношение женщин и мужчин в системе высшего образования на руководящем уровне
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан

3. Кәсіби және отбасылық міндеттерді қоса атқару
1
Ақы төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны
сағат-минут
Комитет (халықтың уақытты пайдалануын іріктемелі зерттеу, 5 жылда бір рет тұрақты түрде өткізіледі)
2
Ақы төленетін және төленбейтін үй еңбегіне жұмсалатын жынысы бойынша бөліністегі орташа сағат саны (еңбектің жүктеме жиынтығы)
сағат-минут
Комитет (халықтың уақытты пайдалануын іріктемелі зерттеу, 5 жылда бір рет тұрақты түрде өткізіледі)
3
Мектепке дейінгі ұйымдарда (балабақшаларда, шағын-орталықтарда) болатын 3 жасқа дейінгі балалардың үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
4
Мектепке дейінгі біліммен жынысы бойынша бөліністе жалпы қамту
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
4. Білім беру
1
15-24 жастағы халық арасындағы жынысы бойынша бөліністегі сауаттылық деңгейі
пайызбен
Комитет (Халықтың ұлттық санағы, 10 жылда бір рет жүргізіледі)
2
Бастауыш біліммен (түзетілген) қамтудың жынысы бойынша бөліністегі таза коэффициенті
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
3
Орта біліммен қамтудың жынысы бойынша бөліністегі жалпы коэффициенті
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
4
Жоғары біліммен қамтудың жынысы бойынша бөліністегі жалпы коэффициенті
пайызбен
Комитет («Жоғары оқу орны бойынша есеп» 3-НК нысаны бойынша статистикалық байқау жыл сайынғы негізде өткізіледі)
5
Бастауыш, орта және жоғары білім беру деңгейіндегі қыздар мен ұлдардың арақатынасы (гендерлік паритет индексі)
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Комитет («Жоғары оқу орны бойынша есеп» 3-НК нысаны бойынша статистикалық байқау жыл сайынғы негізде өткізіледі)
6
Студенттерді жоғары оқу оындарында білім алу деңгейінде мамандық топтары бойынша, жынысы бойынша бөліністе бөлу
пайызбен
Комитет («Жоғарғы оқу орны бойынша есеп» 3-НК нысаны бойынша статистикалық байқау, жыл сайынғы негізде өткізіледі)
7
Жалпы білім беретін мектептер мен техникалық және кәсіптік білім беру (ТЖКБ) оқу орындары басшыларының арасындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
8
Ғылыми дәрежесі бар, ғылым салалары бойынша әйелдер мен ерлердің арақатынасы
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым акдемиясы
9
Жоғары білім беру жүйесіндегі басшылық деңгейіндегі әйелдер мен ерлердің арақатынасы
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі

5. Охрана здоровья
1
Доля женщин (в возрасте 15-49 лет), пользующихся контрацептивами
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Мульти-индикаторные кластерные обследования
2
Коэффициент младенческой смертности (в возрасте до одного года)
на 1000 родившихся живыми
Комитет, Мульти-индикаторные кластерные обследования
3
Коэффициент смертности детей в возрасте до пяти лет
на 1000 родившихся живыми
Комитет, Мульти-индикаторные кластерные обследования
4
Коэффициент материнской смертности
на 100 000 родившихся живыми
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
5
Охват дородовым обслуживанием, в том числе ранняя явка на учет в срок до 12 недель (до 12 недель - не менее 1 раза, за весь период беременности - не менее 4 раз)
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
6
Доля деторождений при квалифицированном родовспоможении
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
7
Распространенность курения среди населения в возрасте 15 лет и старше, с разбивкой по полу
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
8
Доля взрослого населения, страдающего ожирением, с разбивкой по полу
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Мульти-индикаторные кластерные обследования
9
Доля женщин среди лиц в возрасте 15-49 лет, живущих с ВИЧ/СПИД
в процентах
Республиканский центр по борьбе и профилактике ВИЧ/СПИД Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
10
Доступ к антиретровирусным препаратам, с разбивкой по полу
в процентах
Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
11
Средняя ожидаемая продолжительность предстоящей жизни, с разбивкой по полу
лет
Комитет, демографические расчеты
12
Ожидаемая продолжительность жизни в 60-летнем возрасте, с разбивкой по полу
лет
Комитет, демографические расчеты
13
Смертность среди взрослого населения, по причинам смерти и возрастным группам, с разбивкой по полу
на 100 000 населения
Комитет, демографические расчеты
14
Доля беременных женщин, у которых выявлена железодефицитная анемия
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
15
Уровень заболеваемости болезнями, связанными с дефицитом йода, в разбивке по полу
на 100 000 населения
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
16
Уровень заболеваемости злокачественными новообразованиями, в разбивке по полу
на 100 000 населения
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
17
Уровень заболеваемости болезнями системы кровообращения, в разбивке по полу
на 100 000 населения
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан

5. Денсаулық сақтау
1
Контрацептивтерді пайдаланатын әйелдердің үлесі (15-49 жастағы)
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеулер
2
Нәресте өлімінің коэффициенті (бір жасқа дейін)
1000 тірі туғанға шаққанда
Комитет, Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеу
3
Бес жасқа дейінгі бала өлімінің коэффициенті
1000 тірі туғанға шаққанда
Комитет, Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеу
4
Аналар өлімінің коэффиценті
1000 тірі туғанға шаққанда
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
5
Босанғанға дейінгі қызмет көрсетумен қамту (12 аптаға дейін - жүктіліктің барлық кезеңі үшін ең азы бір рет және 4 рет), соның ішінде 12 аптаға дейінгі мерзіммен есепке тұруға ерте келу
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
6
Білікті босандыру көмегі кезіндегі бала туу үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
7
15 және одан үлкен жастағы халық арасында жынысы бойынша бөліністегі шылым шегудің таралуы
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
8
Артық салмақтан зардап шегетін ересек халықтың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеу
9
15-49 жас аралығындағы АИТВ/ЖИТС-мен өмір сүретін әйелдер үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық
10
Антиретровирустық препараттарға жынысы бойынша бөліністегі қолжетімділік
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі ЖИТС-тың алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық
11
Жынысы бойынша бөліністегі алдағы өмірдің күтілетін өмір ұзақтығы
жас
Комитет, демографиялық есептеулер
12
60 жастағы жынысы бойынша бөліністегі орташа өмір сүру ұзақтығы
жас
Комитет, демографиялық есептеулер
13
Өлім себептері мен жас топтары бойынша жынысы бойынша бөліністегі ересек халық арасындағы өлім-жітім
100 000 халыққа шаққанда
Комитет, демографиялық есептеулер
14
Темір тапшылығы анемиясы табылған жүкті әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
15
Йод тапшылығына байланысты аурулармен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі
100 000 халыққа шаққанда
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
16
Қатерлі ісікпен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі
100 000 халыққа шаққанда
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
17
Қанайналымы жүйесі ауруларымен сырқаттанушылықтың жынысы бойынша бөліністегі деңгейі
100 000 халыққа шаққанда
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі

6. Общественная жизнь и участие в принятии решений
1
Доля мест, занимаемых женщинами в Парламенте Республики Казахстан (Сенат, Мажилис)
в процентах
Парламент Республики Казахстан
2
Доля женщин в выборных органах местной власти (маслихаты)
в процентах
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
3
Доля женщин среди лиц, занимающих должность министров в Правительстве Республики Казахстан
в процентах
Министерство по делам государственной службы Республики Казахстан
4
Доля женщин среди политических госслужащих
в процентах
Министерство по делам государственной службы Республики Казахстан
5
Доля женщин, занимающих руководящие позиции
в процентах
Комитет (выборочное обследование занятости населения, проводится на ежеквартальной основе)
6
Доля женщин-послов
в процентах
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
7
Доля женщин, занимающих руководящие должности в силовых структурах
в процентах
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан
8
Доля женщин среди членов Верховного Суда Республики Казахстан
в процентах
Верховный Суд Республики Казахстан
9
Доля женщин-судей
в процентах
Верховный Суд Республики Казахстан
10
Доля женщин среди руководителей профессиональных союзов и неправительственных организаций
в процентах
Комитет (Статистический бизнес-регистр)
11
Доля женщин среди членов правления Национального банка
в процентах
Национальный Банк Республики Казахстан
12
Доля-женщин полицейских
в процентах
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
13
Доля женщин-руководителей (ректоров) высших учебных заведений
в процентах
Министерство образования и науки Республики Казахстан
7. Права женщин и девочек
1
Доля женщин в возрасте 15–49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию со стороны интимного партнера за последние 12 месяцев
в процентах
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, специализированные выборочные обследования по бытовому насилию
2
Доля женщин в возрасте 15–49 лет, подвергшихся физическому или сексуальному насилию за последние 12 месяцев со стороны лица, не являющегося их интимным партнером
в процентах
Министерство внутренних дел Республики Казахстан, специализированные выборочные обследования по бытовому насилию
3
Доля женщин в возрасте 20–24 лет, которые вступили в брак или семейный союз до достижения 18-летнего возраста
в процентах
Мульти-индикаторные кластерные обследования, выборочные обследования домашних хозяйств
4
Коэффициент рождаемости среди подростков
на 1000 женщин
Комитет, демографические расчеты
5
Количество зарегистрированных случаев бытового насилия в отношении женщин
единиц
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
6
Количество вынесенных защитных предписаний и установленных особых требований по фактам бытового насилия
единиц
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
7
Доля населения, получившего гарантированную государством юридическую помощь, в разбивке по полу
в процентах
Министерство юстиции Республики Казахстан
8
Доля несовершеннолетних, получивших гарантированную государством юридическую помощь
в процентах
Министерство юстиции Республики Казахстан

6. Қоғамдық өмір және шешім қабылдауға қатысу
1
Қазақстан Республикасы Парламентіндегі (Сенат, Мәжіліс) әйелдер алатын орын үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасының Парламенті
2
Жергілікті биліктің сайлау органдарындағы (мәслихаттар) әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы
3
Қазақстан Республикасы Үкіметінде министр лауазымындағы адамдар арасындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі
4
Саяси мемлекеттік қызметшілердің арасындағы әйелдер үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері министрлігі
5
Басшылық лауазымындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Комитет (жұмыспен қамтылу бойынша іріктемелі зерттеу, тоқсан сайын өткізіледі)
6
Елші әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
7
Әлеуетті құрылымдарда басшы лауазымын атқаратын әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
8
Қазақстан Республикасы Жоғарғы сот мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты
9
Сот әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Жоғарғы соты
10
Кәсіподақтар және Үкіметтік емес ұйымдар басшылары арасындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Комитет (Статистикалық бизнес-тіркелім
11
Ұлттық Банк басқармасы мүшелерінің арасындағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
12
Полициядағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
13
Жоғары оқу орындарының басшылары әйелдердің (ректорлардың) үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
7. Әйелдер мен қыздардың құқықтары
1
Соңғы 12 ай ішінде жыныстық серіктесі тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, тұрмыстық зорлық-зомбылық бойынша мамандандырылған іріктемелі зерттеу
2
Соңғы 12 ай ішінде жыныстық серіктес болып табылмайтын адамның тарапынан күш көрсету немесе сексуалды зорлық-зомбылыққа душар болған 15-49 жастағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, тұрмыстық зорлық-зомбылық бойынша мамандандырылған іріктемелі зерттеу
3
18 жасқа толғанға дейін некеге немесе отбасы одағына тұрған 20-24 жастағы әйелдердің үлесі
пайызбен
Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеулер, үй шаруашылықтарын іріктемелі зерттеу
4
Жасөспірімдер арасындағы туу коэффициенті
1000 әйелге шаққанда
Комитет, демографиялық есептеулер
5
Әйелдерге қатысты тіркелген тұрмыстық зорлық-зомбылық оқиғаларының саны
бірлік
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
6
Тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілері бойынша қатысты шығарылған қорғау ұйғарымдары мен белгіленген ерекше талаптар саны
бірлік
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
7
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған халықтың үлесі, жынысы бойынша бөліністе
пайызбен
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
8
Мемлекет кепілдік берген заң көмегін алған кәмелетке толмағандардың үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі

8. Социальная защита
1
Численность женщин и мужчин среди получателей пенсий, по типу местности
человек
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
2
Численность женщин и мужчин среди получателей минимальной пенсии, по типу местности
человек
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
3
Среднемесячные размеры пенсий женщин и мужчин, по типу местности
тенге
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
4
Доля женщин-получателей адресной социальной помощи
в процентах
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
9. Охрана окружающей среды
1
Доля домашних хозяйств, использующих твердые виды топлива
в процентах
Мульти-индикаторные кластерные обследования, выборочные обследования домашних хозяйств
2
Удельный вес общей площади, оборудованной водопроводом в доме (квартире)
в процентах
Комитет (Регистр жилищного фонда)
10. Доступ к ИКТ
1
Доля пользователей сети Интернет от общего числа населения в возрасте 6-74 лет, в разбивке по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование домашних хозяйств по использованию ИКТ, проводится на ежеквартальной основе, статистическое наблюдение по статистической форме 1-информ «Отчет об использовании информационно-коммуникационных технологий в сфере образования», годовой периодичности)
2
Доступ к мобильным телефонам, в разбивке по полу
в процентах
Комитет (выборочное обследование домашних хозяйств по использованию ИКТ, проводится на ежеквартальной основе)

8. Әлеуметтік қорғау
1
Зейнетақы алушылар арасындағы әйелдер мен ерлердің жергілікті жер типі бойынша саны
адам
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
2
Ең төменгі зейнетақы алушылар арасындағы жергілікті жер типі және жынысы бойынша бөліністегі әйелдер мен ерлердің саны
адам
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
3
Әйелдер мен ерлердің жергілікті жер типі бойынша орташа айлық зейнетақы мөлшері
теңге
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі
4
Атаулы әлеуметтік көмек алатын әйелдердің үлесі
пайызбен
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
9. Қоршаған ортаны қорғау
1
Қатты отын түрлерін пайдаланатын үй шаруашылықтарының үлесі
пайызбен
Мульти-индикаторлық кластерлік зерттеу, үй шаруашылықтарының іріктемелі зерттеулері
2
Үйдегі (пәтердегі) су құбырымен жабдықталған жалпы алаңның үлес салмағы
пайызбен
Комитет (Тұрғын үй қорының тіркелімі)
10. АКТ-ға қолжетімділік
1
6-74 жастағы халықтың жалпы санынан Интернет желісін пайдаланушылардың жынысы бойынша бөліністегі үлесі
пайызбен
Комитет (АКТ пайдалануы бойынша үй шаруашылықтарын зерттеу тоқсан сайын, «Білім беру саласында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану туралы есеп» 1-информ статистикалық нысаны бойынша статистикалық байқауы жылдық кезеңділікпен өткізіледі)