Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V15011690_8
Приложение 838
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 838 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0810000 - Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций
Квалификации:
081002 2 – Слесарь-ремонтник*
081003 2 - Машинист технологических компрессоров
081004 2 - Машинист технологических насосов
Форма обучения: очная

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 838-қосымша
Ескерту. Бұйрық 838-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0810000 - Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен
жанармай құю станцияларын салу және пайдалану
Біліктілігі: 081002 2- Слесарь-жөндеуші*
081003 2 – Технологиялық компрессорлар машинисі*
081004 2 – Технологиялық сораптар машинисі*
Оқыту нысаны: күндізгі

ПП и ПО 02.1
Технологическая практика
648
ПП и ПО 02.2
Преддипломная практика
216
ПА00
Промежуточная аттестация
72
ИА00
Итоговая аттестация
72
ИА01
Итоговая аттестация***
60
ИА02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
3312
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин. *** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.02, СД.06, СД.9) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02, СД.06, СД.9).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития
Приложение 839
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 839 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0810000 - Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций
Квалификации:

ӨО және КП 02.1
Технологиялық практика
648
ӨО және КП 02.2
Диплом алдындағы практика
216
АА
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқу кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: (АП 02, АП 06, АП 09) пәндерінен кешенді емтихан немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 02, АП 06, АП 09) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 839-қосымша
Ескерту. Бұйрық 839-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0810000 - Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен
жанармай құю станцияларын салу және пайдалану

ПП 02.1
Технологическая практика
252
ПП 02.2
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Теоретическое обучение не должно превышать 4 часов в неделю
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.02, СД.06, СД.9) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02, СД.06, СД.9).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 840
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 840 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0810000 - Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций
Квалификации:

ӨО және КП 02.1
Технологиялық практика
252
ӨО және КП 02.2
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін. **Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: (АП 02, АП 06, АП 09) пәндерінен кешенді емтихан немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 02, АП 06, АП 09) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 840-қосымша
Ескерту. Бұйрық 840-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0810000 - Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен
жанармай құю станцияларын салу және пайдалану

Сноска. Приказ дополнен приложением 841 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
"Сооружения и эксплуатация газонефтепроводов, газонефтехранилищ и заправочных станций"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД ОО
Общеобразовательные дисциплины
ОГД ОО
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис казахского (русского) языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания
- казахского (русского) языка и лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологии отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 8 -12
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 8-12
ОГД03
Физическая культура.
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 8-12
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основных понятий;
- понятий конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основных достижений;
- понятий ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностных ориентаций;
- культуры Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы.
БК 8-12
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысла жизни человека;
- представлений роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов, социальных и этических проблем.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нор-мы отношений между людьми в обществе.
БК 8-12
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представлений социологического подхода понимания закономерностей;
- представлений социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, форм регуляции.
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 8-12
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро- экономики, налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики.
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК8-12
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники. Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизма их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 8-12
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Гидравлика, гидрология, гидрометрия.
Основные физические свойства жидкости. Гидростатика. Основы гидродинамики. Гидравлическое сопротивление. Истечение жидкости через отверстия насадки. Движение жидкости в напорных трубопроводах. Равномерное движение жидкости в открытых руслах. Неравномерное движение жидкости в открытых руслах. Установившееся движение жидкости в открытых руслах. Водосливы и сопряжение бьефов. Гидрологическая сеть и ее задача. Гидрологические расчеты. Истечение жидкости из коротких труб. Основы гидравлики больших мостов. Гидравлические расчеты при проектирований дорожных водопропускных сооружений. Гидрометрические оборудование.
Знания:
- законов движения жидкости, физической сущности явлений, форм движения жидкости и уравнений, которыми они описываются,
- методов исследования взаимодействия потоков с руслами и сооружениями.
Умения:
-определять размеры водопропускных сооружений на основе гидравлического и гидрологического обоснования их проектирования;
-проводить гидравлические расчеты равномерного, неравномерного и неустановившегося движения жидкости,
- рассчитывать сопряжение бьефов и гашение энергии потока;
- вести расчеты водопропускных сооружений, гидрографа и максимальных расходов воды, русловых деформаций в подмостовых руслах, в нижних бьефах дорожных труб;
- выполнять гидравлические расчеты равномерного и неравномерного движения жидкости;
- приобрести практические навыки в применении различных способов и методов расчета инженерных расчетов.
БК 1

Ескерту. Бұйрық 841-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0810000 – Мұнай-газ құбырларын, мұнай-газ қоймалары мен
жанармай құю станцияларын салу және пайдалану мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша сөздердің дамуы. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде жүргізу. Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарын білу. Кәсіптік қарым қатынасты жүргізу үшін аудару техникасы (сөздікпен). Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Кәсіптік дәріс. Қазақ (орыс) тілінде техникалық кітаптармен жұмыс істеу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану.Сөздердің дамуы мен кәсіптік қоғам.
Білімдер:
- орыс және қазақ тілін, керекті лексикалық және кәсіптік бағыттағы мәтіннің анализі мен жұмысқа қажетті граматикалық минимумдарды;
Іскерліктер:
- диалогты жүргізу, саладағы терминдерді қолданып құжаттарды оқу керек;
- жазба және ауызша сөздердегіқателерді түзету;
- мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану.
БҚ 8-12
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша шетел тілдерінің негізі, кәсіптік лексика, терминдер мен фразелогиялық айналымдар. Кәсіптікнақты мәтінді аудару техникасы. Кәсіптік қатынас. Сөйлеудің міндетті деңгейі, оқу мен хаттар. Ауызша және жазбаша аудармалар, сөздерді түсініп, ұғыну.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қатынастарға қажетті лексико-граматикалық материал.
Іскерліктер:
- кәсіптік сөздердің түрлерін анықтау (ауызша, жазбаша, монологиялық, диалогиялық);
- шет тіліндегі қарапайым қарым қатынастарды игеру.
БҚ 8-12
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; өзін-өзі тәрбиелеу және дене тәрбиесінің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар; жұмысқа қабілеттілік әрекеті мен серпімділік режимі; жеке өзін-өзі жетілдеру негіздері, кәсіптік-қолданбалы дене дайындығының бағыттылығы мен қажеттілігі.
Білімдер:
-салауатты өмір салтын құрайтын негіздерді;
-әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерді
Іскерліктер:
-спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі қолдану
-денсаулықты нығайту мен өзін-өзі жетілдіру үшін дене тәрбиесінің білімін қолдану;
БҚ 8-12
ӘЭД 00
Әлеуметтік –экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Әлемдік ж/е отандық мәдениет. Қазақстанның мәдениет тарихы; дінтану негізгі; мәдениет ұғымы; мәдениет ж/е өркениет; қазіргі әлемдегі мәдениет;
Қазақстан аймағында қоныстанған халықтардың мәдениеті. Қазақстан аймағындағы ежелгі өркениет мәдениеті: Тайпалық одақ пен 9-13 ғасырдағы қазақ хандығы тұсындағы ортағасырлық мәдениет; 14-15ғ/ғы Қазақстан халқының мәдениеті; 18 ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғасырдың мәдениеті. Ресей империясының құрамында отаршылық нездегі Қ/н мәдениетінің дмуы (19ғ/ң жартысы мен 20ғ/ң басы); революция жылдары мен кеңестік биліктің қалыптасуындағы Қ/н. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы өнер мен әдебиет, халықтық білім, ғылым. 40жылдың ортасы мен 80 жылдың басына дейінгі ҚР мәдениеті мен ғылымы; қоғамдық құбылыс ретіндегі дін: діннің маңызы мен оның рөлі; діннің шығуы меноның тарихи типтері; христиан дінінің, негізгі тарихи жағдайы; Қ/н аймағындағы христиандық қауым; ислам діні
Білімдер:
-негізгі ұғымды;
-конфуцийлік, даосизм ұғымы қытай өнері
- Ислам, курайшы, мұххамед, құран. Алла, мекке ұғымдарын;
-Христиандық оқудың негізгі қағидалары мен оның құнды бағдарларын:
-Франция мәдениеті; Ашельдік мәдениет, проманьендар, галлалар, франктер, әдебиет, пәлсапа;
-Көшпенділердің құнды жүйесі және тұрмыс салты;
-ортағасырлық кезеңдегі қазақ халқының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру;
-Қазақстанның ортағасырлық мәдениетінің әсер етуі.
Іскерліктер:
-әлемдік мәдениеттің негізгі тарихи кезеңін ж/е олардың өркениеттілігін ашу;
-мәдени мұраларды қолдану;
-мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
-көшпенділердің рухани және материалдық мәдениетінің ерекшелігін көрсету.
-діннің пайда болуы мен оның тарихи типтерін талдау
БҚ 8-12
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философия қөзқарастарының негізгі ойлары; адам табиғаты мен оның өмір сүру мәні; Адам және Құдай; адам ж/е ғарыш адам, қоғам, өркениет пен мәдениет; тұлға жауапкершілігі мен еркіндігі; адамтану және қызмет; ғылым ж/е оның рөлі; жаһандық проблема алдындағы адамзат.
Білімдер:
-әлемніңфилософиялық ғылыми және діни суреттері туралы таныстыру; адам өміріндегі орны;
-Этикалық және әлеуметтік проблемалар, формалар мен әдістер, оның құрылымы, ғылым мен ғылыми танымның рөлін таныстыру;
Іскерліктер:
-адамның биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани бастауда; оның санасының мәнін саналы және санасыз тәртібін анықтау.
-қоғамда адамдар арасындағы өнегелік нормаларды реттеу
БҚ 8-12
ӘЭП 03
Саясаттану ж/е әлеуметтану негіздері.
Пән, негізгі ұғымдар мен категориялар; Саяси көзқарас; тарихи ж/е қазіргі саяси мектептер; саясат; саяси билік; билікті жүргізу ретіндегі демография; саяси жүйе, оның негізгі буыны ретіндегі мемлекет; саяси партиялар мен партиялық жүйелер; коғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде; саяси қызметтің әдіс-тәсілдері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға көшудің өзекті мәселелері; сыртқы саяси қызмет; саяси процесс
Білімдер:
-Заңды түсінуде әлеуметтік көзқарас туралы ұғымды;
-әлеуметтік социализация процесінің ерекшелігі;
-қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынас нормасын реттеу формасы
Іскерліктер:
-әлеуметтік өзгеру мен дамудың әлеуметтік қозғалыс пен басқа да факторларын дамыту.
-биліктің маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен процестерді айқындау.
-Саяси жүйе мен саяси режим құру
БҚ 8-12
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Мақсаты, негізгі ұғымы, функциялары; меншікті басқаруы, жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
Жоспарлардың экономикалық даму әдісі мен болжам талдамалары;бизнес-жоспар; экономикалық талдау; Нарықтық халық тауарларының қызметі мен тұтыну жағдайын, талдау, нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы ережесін;
-Еліміздегі ж/е шет елдегі экономикалық жағдайларды;
-макро ж/е микроэкономика негіздерін;
- салықтық ақшалай-несиелік, әлеуметтік ж/е ивестициялық саясат туралы
Іскерліктер:
-нарықтық баға белгілеудің механизмін сипаттау;
-өзінің кәсіптік қызметіне бағытталған экономикалық ақпараттарды табу ж/е қолдану;
БҚ 8-12
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, дереккөздер;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік ж/е оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқығы мен азаттығын, олардың орындау механизмін;
-кәсіптік қызмет саласында құқықтық ж/е адамгершілікті-әдептілік нормаларын;
Іскерліктер:
-жеке басының азаттағы мен абырайын қорғау.
-маманның кәсіптік қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану;
БҚ 8-12
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Гидравлика, гидрология, гидрометрия.
Сұйықтың негізгі физикалық қаситтері. Гидростатика. Гидродинамика негіздері. Гидравликалық кедергі. Сұйықтың саңылау арқылы ағысы. Құбырдағы сұйықтың қозғалысы. Ашық арнадағы сұйықтың бірқалыпты қозғалысы. Ашық арнадағы сұйықтың бірқалыпсыз қозғалысы. Суағарлар мен бьефтердің түйісуі. Гидравликалық тораптар мен тапсырмалары. Гидрологиялық есептеулер. Қысқа құбырлардағы сұйықтың ағысы. Үлкен көпірлердің гидравлика негізі. Жолды жобалау кезінде құбырөткізгіш құрылыстарын гидравликалық есептеу. Гидравликалық қондырғылар.
Білімдер:
-сұйық қозғалысының заңдылықтарын; құбылыстың физикалық жағдайларын, сұйық қозғалысының пішіні мен теңдеуін
- ағынның арналар мен құрылыстармен байланысын зерттеу.
Іскерліктер:
- су өткізетін құрылыстардың жобалануындағы гидравликалық және гидрологиялық негіздеудегі құбыр өтпесінің өлшемін анықтау;
- сұйықтың бірқалыпты және бірқалыпсызғын, орнықсыз қозғалысына гидравликалық есептеулер жүргізуді;
- ағын энергиясын өшіру мен бьефтердің түйісуін есептеу, гидрограф пен судың жоғарғы шығынын, құбыр өтпесінің құрылысын, көпір арнасындағы арналық деформациялар мен жол құрылысының төменгі бьефін есептеу;
- инженерлік және практикадағы түрлі әдістерді қолдану,
- инженерлік есептерді есептеу әдісі мен әр түрлі әдістерді қолданудағы тәжірибиелік біліктілігі.
БҚ 1

ПК3.5.10, ПК3.5.12
ПК 3.5.9
ОПД.02
Инженерная геодезия.
Основные сведения о форме и размерах Земли. Ориентирование линий. Топографические планы и карты. Геодезические измерения. Линейные измерения. Мерные приборы. Измерение длин линий. Определение превышений и отметок точек. Геодезические сети. Тахеометрическая съемка. Теория ошибок измерений. Виды нивелирование. Задача нивелирование. Геодезия в строительстве. Геодезические работы при инженерных изысканиях. Разбивка трассы Детальная разбивочная работа на монтажным горизонте при сборном строительстве. Кривые при пересечений. Фототопографические съемки
Нивелирование. Мензульная съемка
Знания:
- состава и технологий геодезических работ, обеспечивающих изыскания и проектирования, строительства и эксплуатаций сооружений;
- основных требований к решению наиболее распространенных в строительной практике типовых инженерно-геодезических задач и их геометрическую сущность.
Умения
-работать с геодезическими приборами, с топографической картой;
- установить геодезические приборы в полевых условиях.
БК6
БК 7
ПК 3.5.4
ПК 3.5.13
ОПД.03
Основы нефтегазового дела.
Основы геологии нефти и газа. Поиск и разведка нефтегазовых месторождений. Бурение нефтегазовых месторождений. Разработка месторождений. Разработка месторождений. Эксплуатация месторождений и добыча нефти. Процессы переработки нефти
Знания:
- основ геологии, поиска, бурения, разработки нефтяных и газовых месторождений, добычи нефти, ее транспорта и переработки;
- методики проведения геологического анализа месторождения;
- разработок и эксплуатации, применения программных комплексов для автоматизации процессов.
УменияУ
- применять методы картирования и подсчета запасов проектировать рациональную систему разработки и эксплуатации месторождений.
ПК 3.5.8
ОПД.04
Делопроизводство на государственном языке.
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборики. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержания изучаемой дисциплины, ее задач;
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей.
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформления, хранения и сдачи дел в архив.
БК 8
ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы термодинамики и теплотехники.
Постоянный электрический ток
Плотность тока. Источник тока
Закон Ома. Работа и мощность тока. Правила Кирхгофа
С R1 R2 R3 соединение сопротивлений. Магнитное поле. Индукция магнитного поля. Закон Био-Савара-Лапласа. Примеры магнитных полей. Магнитное поле соленоида. Закон Ампера. Взаимодействие параллельных токов. Сила Лоренца
Движение частицы в магнитном поле. Поток вектора магнитной индукции (магнитный поток)
Работа магнитного поля
Закон электромагнитной индукции. Закон Фарадея.
Знания:
- основных законов и закономерностей химии;
- строения вещества на современном уровне, расчетов концентрации растворов;
- грамотного использования справочной литературы;
- электродвижущей силы гальванических элементов и количества веществ;
- электролиза и оценки скорости коррозионных процессов, механизма и условий протекания химических реакций.
Умения:
- предвидеть результаты электролиза;
- определить возможность управлять химическим процессом на основании энергетических оценок;
- проводить реакции быстро и в нужном направлении в условиях наиболее приемлемых для производственных масштабов;
- работать с химическими реактивами;
- применять физико-химические методы для решения задач в области взаимосвязанных явлений.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.9
.
ОПД.06
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения.
Графическое оформление чертежей в соответствии с требованием. Вычерчивание линий, изучение стандартных шрифтов. Приемы вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение и рисование. Технические рисунки геометрических фигур. Чертежи и схемы по специальности. Рисунки: с натуры, группы геометрических тел.
Знания:
-единой системы конструкторской документации;
- правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- совмещения цветов; получения оттенков.
Умения:
- читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики;
- выполнить рисунки с натуры.

КҚ 3.5.10, КҚ.3.5.12
КҚ 3.5.9
ЖКП.02
Инженерлік геодезия.
Жердің пішіні мен өлшемі туралы жалпы түсінік. Сызықты бағдарлау. Топографиялық план мен карта. Геодезиялық өлшеулер. Сызықтық өлшеулер. Өлшегіш приборлар. Сызықтың ұзындығын өлшеу. Нүктенің белгісі мен айырмашылығын анықтау. Геодезиялық торлар. Тахеометриялық съемка. Өлшеу-лерді тексеру теориясы. Нивелирленудің түрі. Нивелирленудің тапсырмасы. Құрылыстағы геодезия. Инженерлік іздестіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Трассаны бөлу. Жинақты құрылыс кезіндегі монтажды горизонттағы бөлу жұмыстарын детальдау. Қиылысудағы қисықтар. Фототопографиялық түсірілімдер. Нивелирлеу. Мензуалды түсірілім.
Білімдер:
- құрылысты іздестіру, жобалау, салу мен пайдалануды қамтамассыз ететін геодезиялық жұмыстар;
- типтік инженерлік геодезиялы тапсырмалар мен олардың геометриялық ақиқатын анықтаудағы негізгі талаптар.
Іскерліктер:
- топографиялық карта мен геодезиялық приборлармен жұмыс істеу;
- далалық жағдайда геодезиялық приборларды орнату.
БҚ6
БК 7
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.13
ЖКП 03
Мұнай газ ісі негіздері.
Мұнай және газ геологиясының негізі. Мұнай газдың шығу жерін іздестіру. Мұнайгаздың шығу жерін бұрғылау. Шығу жерлерін өңдеу. Мұнайды алу және пайдалану. Мұнайды дайындау және өндіру. Мұнайды өңдеу процессі.
Білімдер:
- газ бен мұнайдың шығу жерін бұрғылау, өңдеу және іздестіру, геология негізін және оның тасымалдануы мен өндіруін;
-мұнайдың шығу көзінің геологиялық жүргізу әдісі мен оны құрастыру, пайдалануды, сонымен қатар автоматтандыру процестері үшін бағдарламалық кешендерді қолданды.
Іскерліктер:
-газ бен мұнайды пайдалану мен құрастырудың рационалды жүйесін құрастыруды жобалауды есептеу мен карталау әдісін қолдануды.
КҚ 3.5.1
ЖКП 04
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән мазмұны ж/е оның мақсаты. Іс жүргізуде әртүрлі лингвис-тикалық сөздіктердің қолдану.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізудің ұғымы, жүйесі мен ұйымдастырылуы; Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік ж/е құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымдық-басқару нормативтік-құқықтық, ақшалай қаржылық есептеу ж\е анықтама құжаттары, қызмет хаттарының негізгі әдістері. Іс жүргізуде АСУ-дың пайдалану. Мәтіндік құжаттарды бірінші жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомстволық мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар, ұлттық мұрағаттық қор.
Білімдер:
-оқылатын пәннің мазмұнын, оның мақсаттарын;
-лингвистикалық ж/е техникалық сөздік түрлерін
-Іскерлік ж/е ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
-Іс жүргізудің заманауи стандарт-тарына қойылатын негізгі талаптар;
-құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері.
Іскерліктер:
-ақпараттық ж/е іскерлік сипаттағы әртүрлі құжаттардың формулярын құру;
-ұйымдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау;
-мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.9
ЖКП 05
Термодинамика мен жылу техникасының негізі.
Бірқалыпты электрлік тоқ. Тоқтың тығыздығы. Тоқтың көзі. Ом заңы. Тоқтың жұмысы мен қарқындылығы. Кирхгоф заңы. R1 R2 R3 кедергілердің қосылуы. Магнитті кеңістік. Магнитті кеңістіктің индукциясы. Био-Савара-Лаплас заңы. Магнитті кеңістіктің мысалы. Саленойда магнитті кеңістігі. Ампер заңдылығы. Паралель тоқтардың өзара байланысы. Лоренц күші. Магнитті кеңістіктегі бөлшектердің қозғалысы. Магнитті индукцияның вектор ағыны. Магнитті өрістің жұмысы. Электромагнитті индукция заңдылығы. Фарадейй заңдылығы.
Білімдер:
-химияның заңдары мен заңдылықтарының негізін;
- қазіргі деңгейдегі заттардың құрылымын, қоспалардың концентрациясын есептеуді;
-әдебиттерді сауатты пайдаланудағы ертінділердің түзетілуін;
- коррозиялың процестерді ң бағалау үшін электролиз кезіндегі пайда болатын заттың саны мен электр қозғауыш күштің гальваникалық элементін есептеу;
- энергетикалық бағалау негізінде химиялық реакциялардың ағу шарттары мен механизмдерін анықтау;
- өндірістік масштаб үшін қажетті бағыттағы және жағдайдағы реакцияларды жүргізу, ластану мен сулардың ағыны кезіндегі ферментті технология мен бакпрепараттардың сапалы аналитика әдісін анықтау.
Іскерліктер:
- химиялық реактивтермен жұмыс істеу, өзара байланысты құбылыстар аясындағы тапсырма-ларды шешу үшін физико-химиялық әдістерді қолданудағы химиялық реактив- термен жұмыс істеу.

ПК 3.5.1
Специальные дисциплины
СД.01
Строительные конструкции и комплектноблочное строительство.
Железобетонные конструкции. Сущность железобетона. Предварительно напряженный железобетон. Каменные и армокаменные конструкции. Металлические конструкции. Конструкция из дерева и пластмасс. Древесина и пластмасс как конструкционные строительные материалы. Соединение элементов деревянных конструкций. Материалы металлических конструкций.
Знания:
- основных физико-механических свойств материалов;
- основных положений метода расчета строительных конструкций по предельным состояниям.
Умения
- определять вид напряженного состояния;
- выбирать наиболее экономическое конструктивное решения;
- выполнять расчеты и конструирования основных несущих элементов;
- грамотно использовать нормативную, инструктивную и техническую литературу.
БК 11
ПК 3.5.5
СД.02
Сооружение заправочных станций.
Состав сооружений типовой АЗС. Состав сооружений автогазозаправочной станции. Разработка генерального плана и технологической схемы АЗС. Комплектно-блочное строительство АЗС. Фундаменты под здания и оборудования АЗС. Наземные сооружения и здания АЗС. Монтаж оборудования и зданий АЗС.
Знания:
- размеров глубин заложения и конструктивных решений фундаментов;
- типовых проектов автозаправочных станций;
- минимального протяжения коммуникаций топлива;
- силовых и контрольных проводок в здании АЗС.
Умения
- разрабатывать конструктивные дополнительные мероприятия, необходимые в гидрогеологических условиях строительной площадки;
- разрабатывать узлы примыканий к сетям и устройствам водоснабжения, канализации, теплофикации, энергосбережения и связи, а также к транспортным устройствам и коммуникациям;
-производить замену конструкций.
- вести учет допустимых радиусов поворота транспортных средств большого и малого габаритов.
ПК 3.5.13
СД 03
Эксплуатация заправочных станций.
Назначение и типы АЗС. Классификация АЗС. Операции, выполняемые на АЗС. Технологические схемы АЗС. Производственные операции на АЗС. Прием нефтепродуктов. Хранение нефтепродуктов. Отпуск нефтепродуктов. Замер уровня и отбор проб нефтепродуктов. Источники потерь нефтепродуктов и мероприятия по их сокращению. Источники и причины потерь нефтепродуктов. Мероприятия по сокращению потерь. Нормирование потерь нефтепродуктов. Защита резервуаров от коррозии. Контроль качества нефтепродуктов. Замер и учет нефтепродуктов на АЗС. Составление учетной и отчетной документации
Знания:
- техники безопасности при проведении испытаний и ремонтных работ, выбора основных узлов и оборудования ПАЗС,
- работы на пульте дистанционного управления.
Умения:
- выполнить оформление заявок на доставку топливо-смазочных материалов;
- производить эксплуатацию и обслуживание ПАЗС;
- выбирать основные узлы и оборудование ПАЗС.
БК 5
ПК 3.5.12
ПК 3.5.13
СД 04
Эксплуатация насосных и компрессорных станций.
Насосные и компрессорные станции как объект обслужив. Расчет основных показателей по надежности насосного агрегата. Система технического обслуживания и ремонта (ТО и Р). Расчет ремонтного цикла, количества средних, текущих ремонтов насосного агрегата. Определение нормы постоянного запаса деталей. Диагностика. Анализ основных причин неисправностей объектов Н и КС. Диагностика и ее виды. Ремонт основного оборудования Н и КС. Испытание перекачивающих агрегатов. Расчет нормированных энергетических ресурсов. Эксплуатация и управление насосных и компрессорных агрегатов. Расчет параметра технического состояния ГТУ по мощности после очистки осевого компрессора. Основные направления повышения эффективности работы Н и КС.
Знания:
- правил обслуживания аппаратов и коммуникаций, конструкций предохранительных устройств;
- особенностей и правил эксплуатации;
- правил подготовки, пуска и остановки насосных и компрессорных установок;
-параметров технологического режима.
Умения:
-выполнять дефекацию и ремонт узлов и деталей технологического оборудования;
- обслуживать насосные и компрессорные агрегаты и установки различных типов;
-осуществлять пуск, регулирование насосов и компрессоров различных типов; предупреждать и устранять неисправности в работе насосов и компрессоров.
БК9
ПК 3.5.13
СД.05
Охрана труда и промышленная экология.
Государственный надзор и контроль за охраной труда на предприятиях. Организация работы по охране труда на предприятии. Производственная санитария. Производственный травматизм. Пожарная безопасность
Знания:
- систем управления охраной труда в организации,
законов и иных нормативных правовых актов, содержащих государственные нормативные требования охраны труда, распространяющихся на деятельность организации,
обязанности работников в области охраны труда;
- фактических и потенциальных последствий собственной деятельности (или бездействия) и их влияние на уровень безопасности труда.
Умения:
- выявлять опасные и вредные производственные факторы и соответствующие им риски, связанные с прошлыми, настоящими или планируемыми видами профессиональной деятельности;
-использовать средства коллективной и индивидуальной защиты в соответствии с характером выполняемой профессиональной деятельности;
- участвовать в аттестации рабочих мест по условиям труда, в том числе оценивать условия труда и уровень травмобезопасности,
- проводить вводный инструктаж подчиненных работников (персонала), инструктировать их по вопросам техники безопасности на рабочем месте с учетом специфики выполняемых работ.
БК 2
БК 4
ПК 3.5.13
СД.06
Нефтехранилища.
История развития индустриальных методов сооружения. Устройство оснований и фундаментов под резервуары. Строительно-монтажные работы. Изготовления резервуаров и газгольдеров. Инженерная подготовке производства работ
Знания:
- изготовления элементов резервуаров и газгольдеров в мастерских, приемки и складирования металлов;
- индустриальных методов изготовления резервуаров и газгольдеров на заводах металлоконструкций;
- инженерной подготовки производства работ;
- инженерных изысканий при строительстве нефтебаз.
Умения:
- применять на практике теоретические знания и навыки;
- использовать методики определения расчетных показателей основного оборудования нефтебаз;
- рассчитывать и подбирать основное оборудование.
ПК 3.5.6
СД.07
Сооружение насосных и компрессорных станций.
Основные принципы строительного и технологического проектирования насосных и компрессорных станций. Блочно-комплектные насосные и компрессорные станции. Основные особенности конструктивных и объемно-планировочных решений БКНиКС. Фундаменты зданий и оборудования насосных и компрессорных станций. Здания и сооружения насосных и компрессорных станций. Организация общих строительных работ при сооружении насосных и компрессорных станций
Знания:
- размеров глубин заложения и конструктивных решений фундаментов;
- правил техники безопасности при сооружений насосных и компрессорных установок;
-правил противопожарной техники и производственной санитарии, видов инструктажей.
Умения
- разработать дополнительные конструктивные мероприятия, необходимые в гидрогеологических условиях строительной площадки;
- учитывать расход электроэнергии, эксплуатационных и горючесмазочных материалов;
- разрабатывать дополнительные конструктивные мероприятия, необходимые в гидрогеологических условиях строительной площадки;
- разработать узлы примыканий к сетям и устройствам водоснабжения, канализации, теплофикации;
-энергосбережения и связи, а также к транспортным устройствам и коммуникациям.
БК 2
ПК 3.3.2
СД.08
Оборудование заправочных станций.
Технологическое оборудование АЗС. Классификация и назначение. Резервуары АЗС. Топливо-, смесе- и маслораздаточные колонки. Запорная, дыхательная и предохранительная арматура резервуаров. Технологические трубопроводы на АЗС. Инженерные сети на АЗС. Автоматизация управления технологическими операциями на АЗС.
Знания:
- подготовки резервуаров к заправке нефтепродуктов;
- замеров и учета нефтепродуктов в резервуарах, заправки транспортных средств топливосмазочными материалами;
- правил перекачки, порядка перекачки, приема и учета топливо-смазочных материалов.
Умения:
- вести расчет элементов конструкций резервуаров;
- вести расчет сливно-наливных устройств;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- подготовить схемы очистки сточных вод, очистные сооружения;
- выполнить заправку транспортных средств топливосмазочными материалами.
БК 2
ПК 3.2.4
СД.09
Газонефтепроводы.
Основные положения о газонефтепроводах. Основы технологии перекачки нефти и газа по трубопроводам. Организация сооружения газонефтепроводов. Сооружение переходов трубопровода через естественные и искусственные преграды. Ремонт трубопроводов.
Знания:
- трубопроводов на гидравлических и механических расчетах;
-расчета прочности защитных футляров (кожухов) при пересечении искусственными препятствиями;
- расчета параметров катодной защиты.
Умения:
- проектировать трассу трубопровода, определять число насосной станций.
ПК3.5.11
СД.10
Сооружение и эксплуатация нефтебаз.
Типовые конструкции стальных резервуаров (существующие типовые проекты для резервуаров разных объемов). Специальные конструкции резервуаров (конструкции обеспечивающие сокращение от испарения нефти и нефтепродуктов). Материалы, применяемые для изготовления резервуарных конструкции. Сооружение оснований и фундаментов под вертикальные стальные резервуары. Монтаж вертикальных стальных резервуаров индустриальным методом (рулонный метод). Монтаж стенки, монтаж кровли вертикального стального резервуара (рулонный метод).
Знания:
-организаций строительства нефтебазы, видов типовых конструкций нефтебазы, сооружения оснований и фундаментов резервуаров.
Умения:
- определить длину вылета стрелы крана при монтаже элементов конструкции резервуара;
- определить усилия в крюке при подъеме рулона и перемещении его, для перекатывания рулонов по горизонтальной поверхности при закреплении канатов к центрам торцов рулона.
ПК 3.5.6
ПК3.5.11
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО и ПП 01
Учебно-ознакомительная практика
ПО и ПП 01.1
Введение в специальность
Вводная беседа. Инструктаж по ТБ. Мерительный инструмент
Умения:
- применять все технологические операции на практике.
Навыки:
работы по инструктажу.
БК 6
ПК3.5.13
ПО и ПП 01.2
Слесарная практика
Плоскостная разметка металла. Правка, гибка металла. Рубка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкерование металла. Нарезка резьбы и сборки резьбовых и шпоночных соединений
Умения:
- нарезать резьбы и сборки резьбовых и шпоночных соединений.
Навыки:
- рубки металлов и опиливания металлов.
БК 6

КҚ 3.5.1
ЖКП 06
Инженерлік графика мен машинақұрылыстық сызулардың негізі.
Талаптарға сәйкес сызбаларды графикалық сызу. Сызықтарды сызу, стандартты шрифтарды оқу. Контурлы техникалық детальдарды сызуды қабылдау. Проекциялық сызу мен сурет салу. Геометриялық фигураның техникалық суреттері. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар. Сызбалар: геометриялық денелердің тобы.
Білімдер:
- конструкциялық құжаттардың бірлік жүйесін;
- эскиздер мен сызбалардың дұрыс орындалуы мен ережелері;
-сызба геометрия мен проекциялық сызбалардың негізі.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызуларды безендіру және орындау, соның ішінде компютерлік графика әдісімен, геометриялық топтар суреттерін орындау.
БҚ1
КҚ 3.5.10, КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.9
Арнайы пәндер
АП 01
Құрылыс конструкциясы және кешенді жабынды құрылыс.
Темір бетон болмысы. Алдын ала кернелген темір бетон. Армотасты конструкция элементтері. Металл конструкциялары. Металл конструкциялардың материалдары. Ағаштан және пластмастан жасалған конструкциялар. Ағаш конструкциялардың элементтерін біріктіру. Металл конструкциялардың материалдары.
Білімдер:
- материалдардың негізгі физикалық және механикалық қасиетін;
- шекті жағдай бойынша құрылыс конструкцияларының есептеудің жағдайын.
Іскерліктер:
- кернеулі жағдайдың түрін анықтау;
- тиімді конструкциялық шешімдерді қабылдау;
- негізгі элементтерді конструкциялау және есептеуді орындау;
- нормативті және техникалық әдебиттерді сауатты орындау.
БҚ 11
КҚ 3.5.5
АП 02
Автоқұю станцияларын салу.
Типтік АҚС салу мен оның құрамы. АҚС бас жоспары мен технологиялық схемасын құрастыру. Кешенді жабынды құрылыс. АҚС жабдық-тары мен ғимаратындағы ірге-тастары. Жер асты құрылыстары мен ғимараттары. АҚС ғимараттар мен құрылғыларды монтаждау.
Білімдер:
- іргетастың құрылымдық шешімдерін және орнату тереңдігі өлшемдерін;
- автотолтыру станциясының типтік жобасын;
- АТС ғимаратына күштік және бақылау сымдарын тартуды;
Іскерліктер:
- құрылыс алаңының гидрогео-логиялық жағдайларына байланысты қосымша құрылымдық шараларды әзірлеуді;
- сумен қамту, канализация, жылуландыру, энергия сақтау және байланыс, сонымен қатар көлік құрлылымы мен коммуникация желілері мен қондырғыларына жалғасатын, түйісетін буындарды әзірлеуді;
- құрылымдарды ауыстыруды;
- үлкен және кіші габаритті көлік құралдарының мүмкін айналу радиусын есептеуді.
КҚ 3.5.13
АП 03
Автоқұю станцияларын пайдалану.
АҚС типтері мен тағайындалуы. АҚС классификациясы. АҚС орындалатын операциялар. АҚС технологиялық схемасы. АҚС өндірістік операциялар. Мұнай өнімін қабылдау. Мұнай өнімін сақтау. Мұнай өнімін сақтау. Мұнай өнімінен сынақ алу және деңгейін тексеру. Мұнай өнімінің азаюының себептері. Өнімнің азаюы бойынша іс шаралар. Мұнай өнімінің азаюының нормасы. Резервуарларды коррозиядан қорғау. Мұнай өнімінің сапасын бақылау. Автоқұю станциясындағы мұнай өнімін өлшеу және есептеу. Есепке алу құжаттарын құрастыру.
Білімдер:
- сынау және жөндеу жұмыс-тарын жүргізудегі техника қауіпсіздігі мен АҚС негізгі қондырғыларын таңдау мен авоматты басқару жұмыстарын.
Іскерліктер:
- жанар жағар материалдарды қабылдаудың құжаттарын орындау мен АҚС пайдалану мен қызмет көрсетуді жүзеге асыру, соныен қатар АҚС негізгі жабдықтарын таңдау.
БҚ5
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.13
АП 04
Сорғы және компрессорлық станцияларды пайдалану.
Сорғы және компрессорлық станция объектісін қызмет көрсету. Сорғы агрегатының сенімділігі бойынша негізгі көрсеткіштерді көрсету. Техникалық қызмет көрсету жүйесі мен жөндеу жұмыстары.Сорғы агрегатының орташа және күнделікті жөндеудің айналымын есептеу. Бірқалыпты қосалқы бөлшектердің нормасын анықтау. Диагностика. СжКС аймағының негізгі істен шығуын анализдеу. Айдау агрегаттарын сынау. Энергетикалық нормалауды есептеу. Сорғы және компрессорлық станцияларын басқару мен пайдалану. Остік компрессорды тазалағаннан соң қарқындылық бойынша ГТҚ техникалық жағдайының параметрлерін есептеу. СжКС жұмыс істеуінің тиімділігін көтерудің негізгі бағыты.
Білімдер:
- Аппараттар мен коммуникациялар, қондырғыларды қорғау конструкциялары мен ерекшеліктері мен пайдалану тәртібіне қызмет көрсету;
- сорғы мен компрессорлық қондырғыларды тоқтау мен жіберу мен дайындаудың ережесі мен технологиялық режим параметрлері.
Іскерліктер:
- технологиялық қондырғылардың бөлшектері мен ақауларын жөндеу жұмыстар;
- әр типтегі сорғы және компрессорлық станциялардың қызмет көрсетуін;
- әр типтегі сорғы және компрессорлық станциялардың қондырғыларының жұмысын реттеуді;
- сорғы және компрессордағы жұмыстағы келеңсіз жағдайларды.
БҚ9
КҚ 3.5.13
АП 05
Еңбекті қорғау және өндірістік экология.
Өндірістегі еңбекті қорғауды бақылау мен қадағалау.Өндірістегі еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру. Өндірістік санитария. Өндірістік травмалар. Өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
-Өндірістегі еңбекті қорғауды басқару жүйесі, кәсіпорынның шығармашылығын жария ететін еңбекті қорғауды мемлекеттік нормативті талап-тарды құрайтын;
- еңбекті қорғау саласындағы жұмысшылардың міндеттері.
Іскерліктер:
- өндірістің кәсіптік жұмысының жоспарлы түрі немесе қазіргі және болашақтағы болатын зиянды және қауіпті факторларды анықтау;
- орындалатын кәсіптік жұмысқа қатысты қорғаныстың ұйымдық және жеке құралын пайдалану; - соның ішінде еңбек шарты мен жарақат қауіпсіздігінің деңгейін бағалау, жұмысшылар-ды жұмы орнында жұмыстың жүргізілу тәртібін ескеру мен техника қауіпсіздігінің сұрақ-тары бойынша нұсқаулармен таныстыруды жүргізу.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.5.13
АП 06
Мұнайсақтағыштары.
Құрылыстың индустриалды даму әдісінің тарихы. Резервуар астындағы іргетастар мен негіздер. Құрылыстық монтаждық жұмыстар.Резервуарлар мен газгольдерді дайындау. Жұмысты өндірудің инженерлік дайындығы
Білімдер:
- шеберханаларда резервуарлар мен газгольдердің элементтерін дайындау. Металдарды реттеуді және қабылдауды;
- мұнай базасын салу кезіндегі инженерлі іздестіру жұмыстары.
Іскерліктер:
- теориялық білімін практикада қолдануды;
- мұнай базасының негізгі қондырғыларының негізгі көрсеткіштерін анықтаудың әдісін қолдануды
- негізгі қондырғыны есептеу және таңдау.
КҚ 3.5.6
АП 07
Сорғы және компрессорлық станцияларды салу.
Сораптық және компрессорлық станцияларды құрылыстық және технологиялық жобалаудың негізгі қағидаларыБлокты-жинақты сораптық және компрессорлық станциялар (БЖСКС). БЖСКС-дың құрылыстық және көлемді-жоспарлау шешімдерінің негізгі ерекшеліктері. Сораптық және компрессорлық станциялардың ғимараттары мен жабдықтарының іргетастары. Сораптық және компрессорлық станциялардың ғимараттары мен құрылыстары. Сораптық және компрессорлық станцияларды тұрғызу кезіндегі жалпы құрылыс жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- іргетастың құрылымдық шешімдерін және орнату тереңдігі өлшемдерін;
- сораптық және компрессорлық станцияларды салу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- өндірістік санитария және өртке қарсы техника ережелерін.
Іскерліктер:
- құрылыс алаңының гидрогеологиялық жағдайла-рына байланысты қосымша құрылымдық шараларды әзірлеуді;
- материалдарды пайдалануға және электрэнергияға кеткен шығындарды ескеруді;
- құрылыс алаңының гидрогео-логиялық жағдайларына байла-нысты қосымша құрылымдық шараларды әзірлеуді.
КҚ 3.5.12
АП 08
Май құю станцияларын жабдықтары.
Май құю станцияларының технологиясы. Оларды класстарға бөлу мен тағайындау. Май құю станцияларыныі резевуарлары. Отын, қоспа және май тарататын колонкалар. Резервуарлардың тиекті, тыныс алу және сақтандыру арматурасы. АТС технологиялық құбырөткізгіштері. АТС инженерлік желілері. АТС технологиялық операцияларды басқаруды автоматтандыру
Білімдер:
- резервуарларды мұнай өнімін құюға дайындау;
- резервуарлардағы мұнай өнімдерін өлшеу және есепке алу;
- көліктерге отынмайлау материалдарын құя білуі;
- айдау ережесін, айдау ретін, отынды, майлағыш майларды есепке алуды меңгереді
Іскерліктер:
- резервуарлардың құрылымдық элементтерін есептеу;
- құю-төгу құрылғылардың санын анықтау,
-жарақаттандырудың жағдайын бағалау мен оған алғашқы көмекті көрсету;
- ағын суларды тазалау сызбасын сызып, тазалау құрылыстарын дайындауды, көлік құравлының жанар жағар май материалдарының көлік құралдарын қамтамассыз ету.
БҚ 2
КҚ 3.5.12
АП 09
Мұнай-газ құбырлары.
Мұнай-газ құбырлары туралы жалпы түсінік. Мұнай мен газды айдаудың негізгі технологиясы. Газмұнай-құбырларын салуды ұйымдастыру. Жасанды және табиғи кедергілер арқылы құбыр өтпелерін салу. Құбырларды жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- Құбыр өтпесін гидравликалық және механикалық есептеу;
-жасанды және табиғи кедергілер арқылы құбыр өтпесінің қиылысында футлярларды беріктікке есептеу;
- катодты қорғаныс параметрін есептеу.
Іскерліктер:
- трассадағы құбырөтпесін жобалау
- сорғы станциясының санын анықтау.
КҚ 3.5.11
АП 10
Мұнай қоймасын салу және пайдалану.
Болат резервуарлардың типтік конструкциялары (әр түрлі көлемдегі резервуарлар үшін типтік жобалар). Резервуарлардың арнайы конструкциялары (мұнай және мұнай өнімдерін буланудан азаюын қамтамассыз ететін конструкция-лар). Резервуар конструкциясын дайындауға қажетті конструкциялар. Вертикалды болат резервуарлар астындағы іргетастар мен оның негіздерін салу. Индустриалды әдіспен (орамалы әдіспен) вертикалды болат резервуарларды монтаждау. Вертикалды болат резервуарлардың қабырғалар мен түбін монтаждау (орама әдісі).
Білімдер:
- Мұнай қоймасын, мұнай қоймасының типтік конструкциясының түрін;
- резервуарлардың іргетастары мен негіздерін салуды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- резервуар конструкциясының элементін монтаждау кезіндегі кранның көтерілу ұзындығын анықтауды, ораманың айналуы мен көтерілуі кезіндегі ілгектегі жүктемені анықтау, горизон-таль жазықтық бойынша канаттың бекіту орамдықтың шетінің орталықтарындағы жүктемені анықтау.
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.11
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01
Мамандыққа кіріспе.
Кіріспе әңгімелер. ТҚ бойынша инструктаж. Өлшеу аспаптары.
Іскерліктер:
Практикадағы барлық технологиялық операциялар туралы
Дағдылар:
инструктаж бойынша жұмыс істеу
БҚ 6
КҚ 3.5.13
КП 02
Слесарлық практика.
Металдарды жазық күйінде өлшеу. Металдарды иіу (майыстыру) түзету. Металдарды кесу. Металдарды езу, жұқарту. Металдарды аралау. Металдарды тесу, шұңқырлау (ою). Металдарға резьбалар жасау.
Іскерліктер:
Кесінді мен кесінді құрамаларын қалай кесуді
Дағдылар:
металдарды кесу мен қосу
БҚ 6

ПК 3.5.7
ПО и ПП 01.3
Механическая практика
Установка уплотнений. Установка уплотнений. Устройство токарного станка и выполнение токарных работ. Основные узлы поперечно-строгального станка, виды строительных работ. Шабрение и клепка
Умения:
- применять знания устройства токарного станка и основных узлов поперечного строгального станка.
Навыки:
- оформления технической документации.
БК 6
ПК 3.5.3
ПО и ПП0 1.4
Геодезическая практика
Координатные системы. Работа с геодезическими приборами. Определение координат местности. Нанесение результатов на план
Умения:
- определить горизонтальные и вертикальные масштабы по карте.
Навыки:
- работы с геодезическими приборами: теодолит и нивелир.
БК 10
ПК 3.5.12
ПО и ПП 01.5
Сварочная практика
Инструктаж по Тб. Виды сварок. Выбор эффективного и безопасного вида сварки
Умения:
- применять знания видов сварочных работ и приборов для сварочно-монтажных работ.
Навыки:
- выбора безопасных видов сварки.
БК 5
ПК3.5.13
ПО и ПП 02
Производственная практика
ПО и ПП 02.1
Технологическая практика
Основные сведения о производстве, его структура, взаимосвязь цехов и отделов инструктаж по ТБ на рабочем месте. Изучение оборудования для транспортировки и хранения нефти и газа. Изучение приборов контроля, автоматики, и оператора установок. Самостоятельное выполнение работ в составе технологической бригады в качестве слесаря или оператора. Квалификационные испытания на присвоение разряда
Умения:
- применять знания об оборудовании для транспортировки и хранения нефти и газа, приборов контроля, автоматики и оператора установок
Навыки:
- самостоятельного выполнения работы в составе технологической бригады в качестве слесаря или оператора
БК 2
ПК 3.5.12
ПО и ПП 02.2
Преддипломная практика
Общее знакомство с организацией и структурой управления предприятия. Ознакомление с деятельностью планового, производственно-технического отдела. С документацией на реконструкцию и новое строительство сооружений. Исполнение или дублирование технических должностей. Производственные экскурсии. Обобщение и сбор необходимых материалов по теме дипломного проектирования. Обобщение материалов практики и оформление дневника-отчета. Ознакомление с деятельностью проектировочных органов
Умения:
- применять знания документации на реконструкцию и на новое строительство сооружений;
- исполнять или дублировать технические должности.
Навыки:
- оформления дневника по преддипломной практике.
БК 12
ПК3.5.1
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист повышенного и
установленного уровня)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины,
практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой компетенции
ООД ОО
Общеобразовательные дисциплины
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис казахского (русского) языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на казахском (русском) языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания
- казахского (русского)языка и лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 8
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Гидравлика, гидрология, гидрометрия.
Основные физические свойства жидкости. Гидростатика. Основы гидродинамики. Гидравлическое сопротивление. Истечение жидкости через отверстия насадки. Движение жидкости в напорных трубопроводах. Равномерное движение жидкости в открытых руслах. Неравномерное движение жидкости в открытых руслах. Установившееся движение жидкости в открытых руслах. Водосливы и сопряжение бьефов. Гидрологи-ческая сеть и ее задача. Гидрологические расчеты. Истечение жидкости из коротких труб. Основы гидравлики больших мостов. Гидравлические расчеты при проектирований дорожных водопропускных сооружений. Гидрометрические оборудование.
Знания:
- законов движения жидкости, физической сущности явлений, форм движения жидкости и уравнения, которыми они описываются;
- методов исследования взаимодействий потоков с руслами и сооружениями.
Умения:
-определять размеры водопропускных сооружений на основе гидравлического и гидрологического обоснования их проектирования;
-проводить гидравлические расчеты равномерного, неравномерного и неустановившегося движения жидкости,
- рассчитывать сопряжение бьефов и гашение энергии потока;
- вести расчеты водопропускных сооружений, гидрографа и максимальных расходов воды, русловых деформаций в подмостовых руслах, в нижних бьефах дорожных труб;
-уметь выполнять гидравлические расчеты равномерного и неравномерного движения жидкости;
- приобрести практические навыки в применении различных способов и методов расчета инженерных расчетов.
БК 1

КҚ 3.5.7
КП 03
Механикалық практика.
Тығыздау. Паушипвниктерді жинау, тербету, таю әдісі. Токар штанок құрылысы. Жұмыстар орындау. Құрлыс жұмыстар түрлері, негізгі түйін. Металдарды бүршіктеу, жапсыру. Есептеу жұмыс.
Іскерліктер:
Кескіштердің қрылымы мен көлденең кесу станогының негізгі жіктерін
Дағдылар:
техникалық құжаттарды.
БҚ 6
КҚ 3.5.3
КП 04
Геодезиялық практика.
Координаталық жүйелер. Геодезиялық құрылғылармен жұмыс жасау. Жердің координаталарын анықтау. Жоспарға қорытынды-ларды енгізу.
Іскерліктер:
Карта бойынша горизонтальдар мен вертикалдардың масштабтарын анықтау
Дағдылар:
невилир мен теодолит сияқты геодезиялық аспаптармен жұмыс істеуді анықтау.
БҚ10
КҚ 3.5.12
КП 05
Дәнекерлеу практикасы.
Дәнекерлеудің түрлері. Инструктаж т.б бойынша. Дәнекерлеудің ең тиімді, қауіпсіз түрін таңдау.
Іскерліктер:
Дәнекерлі монтаждау жұмыстар мен дәнекерлеу жұмыстарының түрі.
Дағдылар:
Дәнекерлеудің қауіпсіз түрін таңдау
БҚ 5
КҚ 3.5.13
ӨП 02
Технологиялық практика
ӨП 02.1
Технологиялық практика. Өндірістің негізгі мәліметтері, инструктаж ТБ бойынша, өндірістік орны, құрамы, цехтардың өзара байланысы ТБ.б хабарлама. Газды, мұнайды тасымылдау сақтау. Бақылағыш приборларды өту, автоматиканы, операторларды байқау. Жеке жұмыстарды салалы бригада құрамында слесарь және операторларды істеу, меңгеру. Разряд беру үшін сынау
Іскерліктер:
- саладағы қондырғыларды жөндеу мен олардың техникалық қызмет көрсетуі
Дағдылар:
компрессорлы қондырғыларды жөндеу мен олардың техникалық қызметі бойынша жұмыстарды жүргізуді
БҚ 2
КҚ 3.5.12
ӨП 02.2
Диплом алды практикасы.
Диплом алды практикасы және дипломдық жобалау. Мекеменің құрылысы және ұйымдастыру туралы жалпы түсінік, документтер. Техникалық жұмыста міндет атқарушыны басқаруын алмастыру, қайталау. Құбырларды және құрылыс жұмыстарын басқаратын бөлімнің өмірлігі мен танысу. Сараман кезіндегі жұмысты жинақтау, күнделік жазу, есептеу. Жоспарлау проектісін жасаушы мүшелердің қызметтері мен танысу.
Іскерліктер:
Жаңа құрылысты салуға және де қайта салудағы барлық құжаттарды, техникалық қызметтерді орындауды.
Дағдылар:
Диплом алды практикасы бойынша күнделіктерді толтыруды
БҚ12
КҚ 3.5.1
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін
оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғарғы және белгіленген деңгей
маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша ауызекі сөйлеу тілінің дамуы. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білуі.
Аудару техникасы (сөздекпен), кәсіптік қатынас. Кәсіптік лексика қазақ (орыс) тілінде техникалық кітаппен жұмыс, мамандық бойынша сөздікті қолдану. Ауызекі сөйлеу тілінің және кәсіптік қатынастың дамуы
Білімдер:
-орыс (қазақ) тілін және кәсіптік бағыттағы мәтіннің талдануы мен жұмысы үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды игеру.
Іскерліктер:
- сұхбат жүргізу салада бар терминологияны қолдану мен құжат оқу;
-өзінің жазбаша және ауызекі тілдеренің қателіктері мен жетіспеушіліктерін жою-мамандықтар бойынша сөздіктер қолдану.
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізгі, кәсіптік, лексикалық, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіптік маманмен алынған мәтіндердің аударма техникасын. Кәсіптік қатынас. Міндетті сөйлеу деңгейі, аудирлеу, оқу мен хат, ауызша және жазбаша аударма, естіген сөздерді түсіну.
Білімдер:
-кәсіптік қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды білуі тиіс.
Іскерліктер:
-ауызекі сөйлеу тілінің формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат түрлерін ажырата білу;
-шетел тілінде қарапайым қатынас жасай білу.
БҚ 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; өзін-өзі тәрбиелеу және дене тәрбиесінің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар; жұмысқа қабілеттілік әрекеті мен серпімділік режимі; жеке өзін-өзі жетілдеру негіздері, кәсіптік-қолданбалы дене дайындығының бағыттылығы мен қажеттілігі
Білімдер:
-салауатты өмір салтын құрайтын негіздерді;
-әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерді
Іскерліктер:
-спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі қолдану
-денсаулықты нығайту мен өзін-өзі жетілдіру үшін дене тәрбиесінің білімін қолдану;
БҚ 8
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
081001 2 – Жанар май құю станциясының операторы *, 081002 2 – Слесарь-жөндеуші*, 081003 2 – Технологиялық компрессорлар машинисі*, 081004 2 – Технологиялық сораптар машинисі* біліктілігінің кәсіптік пәнедері
ЖКП 01
Гидравлика, гидрология, гидрометрия.
Сұйықтың негізгі физикалық қаситтері. Гидростатика. Гидродинамика негіздері. Гидравликалық кедергі. Сұйықтың саңылау арқылы ағысы. Құбырдағы сұйықтың қозғалысы. Ашық арнадағы сұйықтың бірқалыпты қозғалысы. Ашық арнадағы сұйықтың бірқалыпсыз қозғалысы. Суағарлар мен бьефтердің түйісуі. Гидравликалық тораптар мен тапсырмалары. Гидрология-лық есептеулер. Қысқа құбырлардағы сұйықтың ағысы. Үлкен көпірлердің гидравлика негізі. Жолды жобалау кезінде құбырөткізгіш құрылыстарын гидравликалық есептеу. Гидравликалық қондырғылар.
Білімдер:
-сұйық қозғалысының заңдылықтарын; құбылыстың физикалық жағдайларын, сұйық қозғалысының пішіні мен теңдеуін
- ағынның арналар мен құрылыстармен байланысын зерттеу.
Іскерліктер:
- су өткізетін құрылыстардың жобалануындағы гидравликалық және гидрологиялық негіздеудегі құбыр өтпесінің өлшемін анықтау;
- сұйықтың бірқалыпты және бірқалыпсызғын, орнықсыз қозғалысына гидравликалық есептеулер жүргізуді;
- ағын энергиясын өшіру мен бьефтердің түйісуін есептеу, гидрограф пен судың жоғарғы шығынын, құбыр өтпесінің құрылысын, көпір арнасындағы арналық деформациялар мен жол құрылысының төменгі бьефін есептеу;
- инженерлік және практикадағы түрлі әдістерді қолдану,
- инженерлік есептерді есептеу әдісі мен әр түрлі әдістерді қолданудағы тәжірибиелік біліктілігі.
БҚ 1

ПК 2.1.9
ПК 2.1.1
ПК 2.4.1
ОПД.02
Инженерная геодезия.
Основные сведения о форме и размерах Земли. Ориентирование линий. Топографические планы и карты. Геодезические измерения. Линейные измерения. Мерные приборы. Измерение длин линий. Определение превышений и отметок точек. Геодезические сети. Тахеометрическая съемка. Теория ошибок измерений. Виды нивелирование. Задача нивелирование. Геодезия в строительстве. Геодезические работы при инженерных изысканиях. Разбивка трассы Детальная разбив очная работа на монтажным горизонте при сборном строительстве. Кривые при пересечений.Фототопографические съемки. Нивелирование. Мензульная съемка.
Знания:
- состава и технологии геодезических работ, обеспечивающих изыскания и проектирование, строительства и эксплуатации сооружения;
- основных требований к решению наиболее распространенных в строительной практике типовых инженерно-геодезических задач и их геометрической сущности.
Умения:
-работать с геодезическими приборами, с топографической картой;
- установить геодезические приборы в полевых условиях.
ПК 2.1.4
ПК 2.3.8
ОПД.03
Основы нефтегазового дела.
Основы геологии нефти и газа. Поиск и разведка нефтегазовых месторождений. Бурение нефтегазовых месторождений. Разработка месторождений. Разработка месторождений. Эксплуатация месторождений и добыча нефти. Процессы переработки нефти
Знания:
- основ геологии, поиска, бурения, разработки нефтяных и газовых месторождений, добычи нефти, ее транспорта и переработки;
- методики проведения геологического анализа месторождения;
- разработки и эксплуатации, применения программных комплексов для автоматизации процессов.
Умения
- применять методы картирования и подсчета запасов проектировать рациональную систему разработки и эксплуатации месторождений.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ОПД 04
Делопроизводство на государственном языке.
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержания изучаемой дисциплины, ее задач;
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей.
Умения
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив.
БК 10
ОПД 05
Основы термодинамики и теплотехники.
Постоянный электрический ток
Плотность тока. Источник тока
Закон Ома. Работа и мощность тока. Правила Кирхгофа
С R1 R2 R3 соединение сопротивлений. Магнитное поле. Индукция магнитного поля. Закон Био-Савара-Лапласа. Примеры магнитных полей. Магнитное поле соленоида. Закон Ампера. Взаимодействие пара-ллельных токов. Сила Лоренца
Движение частицы в магнитном поле. Поток вектора магнитной индукции (магнитный поток)
Работа магнитного поля
Закон электромагнитной индукции. Закон Фарадея
Знания:
- основных законов и закономерностей химии;
- строения вещества на современном уровне, расчетов концентрации растворов;
- грамотного использования справочной литературы;
- электродвижущей силы гальванических элементов и количества веществ;
- электролиза и оценки скорости коррозионных процессов, механизма и условий протекания химических реакций.
Умения:
- предвидеть результаты электролиза;
- определить возможность управлять химическим процессом на основании энергетических оценок;
- проводить реакции быстро и в нужном направлении в условиях наиболее приемлемых для производственных масштабов;
- работать с химическими реактивами;
- применять физико-химические методы для решения задач в области взаимосвязанных явлений.
ПК 2.3.1
ОПД.06
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения.
Графическое оформление чертежей в соответствии с требованием. Вычерчивание линий, изучение стандартных шрифтов. Приемы вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение и рисование. Технические рисунки геометрических фигур. Чертежи и схемы по специальности. Рисунки: с натуры, группы геометрических тел.
Знания:
-единой системы конструкторской документации;
- правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- совмещения цветов; получения оттенков.
Умения:
- читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики;
- выполнить рисунки с натуры.

КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 02
Инженерлік геодезия.
Жердің пішіні мен өлшемі туралы жалпы түсінік. Сызықты бағдарлау. Топографиялық план мен карта. Геодезиялық өлшеулер. Сызықтық өлшеулер. Өлшегіш приборлар. Сызықтың ұзындығын өлшеу. Нүктенің белгісі мен айырмашылығын анықтау. Геодезиялық торлар. Тахеометриялық съемка. Өлшеулерді тексеру теориясы. Нивелирленудің түрі. Нивелирленудің тапсырмасы. Құрылыстағы геодезия. Инженерлік іздестіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар. Трассаны бөлу. Жинақты құрылыс кезіндегі монтажды горизонттағы бөлу жұмыстарын детальдау. Қиылысудағы қисықтар. Фототопографиялық түсірілімдер. Нивелирлеу. Мен-зуалды түсірілім.
Білімдер:
- құрылысты іздестіру, жобалау, салу мен пайдалануды қамтамассыз ететін геодезиялық жұмыстар;
- типтік инженерлік геодезиялы тапсырмалар мен олардың геометриялық ақиқатын анықтаудағы негізгі талаптар.
Іскерліктер:
- топографиялық карта мен геодезиялық приборлармен жұмыс істеу;
- далалық жағдайда геодезиялық приборларды орнату.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.3.8
ЖКП 03
Мұнай газ ісі негіздері.
Мұнай және газ геологиясының негізі. Мұнай газдың шығу жерін іздестіру. Мұнайгаздың шығу жерін бұрғылау. Шығу жерлерін өңдеу. Мұнайды алу және пайдалану. Мұнайды дайындау және өндіру. Мұнайды өңдеу процессі.
Білімдер:
- газ бен мұнайдың шығу жерін бұрғылау, өңдеу және іздестіру, геология негізін және оның тасымалдануы мен өндіруін;
-мұнайдың шығу көзінің геологиялық жүргізу әдісі мен оны құрастыру, пайдалануды, сонымен қатар автоматтандыру процестері үшін бағдарламалық кешендерді қолданды.
Іскерліктер:
-газ бен мұнайды пайдалану мен құрастырудың рационалды жүйесін құрастыруды жобалауды есептеу мен карталау әдісін қолдануды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
ЖКП 04
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Пән мазмұны ж/е оның мақсаты. Іс жүргізуде әртүрлі лингвис-тикалық сөздіктердің қолдану.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізудің ұғымы, жүйесі мен ұйымдастырылуы; Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік ж/е құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымдық-басқару нормативтік-құқықтық, ақшалай қаржылық есептеу ж\е анықтама құжаттары, қызмет хаттарының негізгі әдістері. Іс жүргізуде АСУ-дың пайдалану. Мәтіндік құжаттарды бірінші жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомстволық мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар, ұлттық мұрағаттық қор.
Білімдер:
-оқылатын пәннің мазмұнын, оның мақсаттарын;
-лингвистикалық ж/е техникалық сөздік түрлерін
-іскерлік ж/е ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
-іс жүргізудің заманауи стандарт-тарына қойылатын негізгі талаптар;
-құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері.
Іскерліктер:
-ақпараттық ж/е іскерлік сипаттағы әртүрлі құжаттардың формулярын құру;
-ұйымдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау;
-мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу.
БҚ 10
ЖКП 05
Термодинамика мен жылу техникасының негіздері.
Бірқалыпты электрлік тоқ. Тоқтың тығыздығы. Тоқтың көзі. Ом заңы. Тоқтың жұмысы мен қарқындылығы. Кирхгоф заңы. R1 R2 R3 кедергілердің қосылуы. Магнитті кеңістік. Магнитті кеңістіктің индукциясы. Био-Савара-Лаплас заңы. Магнитті кеңістіктің мысалы. Саленойда магнитті кеңістігі. Ампер заңдылығы. Паралель тоқтардың өзара байланысы. Лоренц күші. Магнитті кеңістіктегі бөлшек-тердің қозғалысы. Магнитті индукцияның вектор ағыны. Магнитті өрістің жұмысы. Электромагнитті индукция заңдылығы. Фарадейй заңдылығы.
Білімдер:
-химияның заңдары мен заңдылықтарының негізін;
- қазіргі деңгейдегі заттардың құрылымын, қоспалардың концентрациясын есептеуді;
-әдебиттерді сауатты пайдаланудағы ертінділердің түзетілуін;
- коррозиялың процестерді ң бағалау үшін электролиз кезіндегі пайда болатын заттың саны мен электр қозғауыш күштің гальваникалық элементін есептеу;
- энергетикалық бағалау негізінде химиялық реакциялардың ағу шарттары мен механизмдерін анықтау;
- өндірістік масштаб үшін қажетті бағыттағы және жағдайдағы реакцияларды жүргізу, ластану мен сулардың ағыны кезіндегі ферментті технология мен бакпрепараттардың сапалы аналитика әдісін анықтау.
Іскерліктер:
- химиялық реактивтермен жұмыс істеу, өзара байланысты құбы-лыстар аясындағы тапсырма-ларды шешу үшін физико-химиялық әдістерді қолданудағы химиялық реактивтермен жұмыс істеу.
КҚ 2.3.1
ЖКП 06
Инженерлік графика мен машинақұрылыстық сызулардың негіздері.
Талаптарға сәйкес сызбаларды графикалық сызу. Сызықтарды сызу, стандартты шрифтарды оқу. Контурлы техникалық детальдарды сызуды қабылдау. Проекциялық сызу мен сурет салу. Геометриялық фигураның техникалық суреттері. Мамандық бойынша сызбалар мен схемалар. Сызбалар: геометриялық денелердің тобы.
Білімдер:
- конструкциялық құжаттардың бірлік жүйесін;
- эскиздер мен сызбалардың дұрыс орындалуы мен ережелері;
-сызба геометрия мен проекциялық сызбалардың негізі.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызуларды безендіру және орындау, соның ішінде компютерлік графика әдісімен, геометриялық топтар суреттерін орындау.

ПК 2.1.9
ПК 2.3.8
ПК 2.3.7
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
СД.06
Нефтехранилища.
История развития индустриальных методов сооружения. Устройство оснований и фундаментов под резервуары. Строительно-монтажные работы. Изготовления резервуаров и газгольдеров. Инженерная подготовке производства работ
Знания:
- изготовления элементов резервуаров и газгольдеров в мастерских, приемки и складирования металлов;
- индустриальных методов изготовления резервуаров и газгольдеров на заводах металлоконструкций;
- инженерной подготовки производства работ;
- инженерных изысканий при строительстве нефтебаз.
Умения:
- применять на практике теоретические знания и навыки;
- использовать методики определения расчетных показателей основного оборудования нефтебаз;
- рассчитывать и подбирать основное оборудование.
ПК 2.2.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.6
СД.07
Сооружение насосных и компрессорных станций.
Основные принципы строительного и технологического проектирования насосных и компрессорных станций. Блочнокомплектные насосные и компрессорные станции. Основные особенности конструктивных и объемно-планировочных решений БКНиКС. Фундаменты зданий и оборудования насосных и компрессорных станций. Здания и сооружения насосных и компрессорных станций. Организация общих строительных работ при сооружении насосных и компрессорных станций
Знания:
- размеров глубин заложения и конструктивных решений фундаментов;
- правил техники безопасности при сооружений насосных и компрессорных установок;
-правил противопожарной техники и производственной санитарии, видов инструктажей.
Умения
- разработать дополнительные конструктивные мероприятия, необходимые в гидрогеологических условиях строительной площадки;
- учитывать расход электроэнергии, эксплуатационных и горючесмазочных материалов;
- разрабатывать дополнительные конструктивные мероприятия, необходимые в гидрогеологических условиях строительной площадки;
- разработать узлы примыканий к сетям и устройствам водоснабжения, канализации, теплофикации;
-энергосбережения и связи, а также к транспортным устройствам и коммуникациям.
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД.08
Оборудование заправочных станций
Технологическое оборудование АЗС. Классификация и назначение. Резервуары АЗС. Топливо-, смесе- и маслораздаточные колонки. Запорная, дыхательная и предохранительная арматура резервуаров. Технологические трубопроводы на АЗС. Инженерные сети на АЗС. Автоматизация управления технологическими операциями на АЗС
Знания:
- подготовки резервуаров к заправке нефтепродуктов;
- замеров и учета нефтепродуктов в резервуарах, заправки транспортных средств топливосмазочными материалами;
- правил перекачки, порядка перекачки, приема и учета топливо-смазочных материалов.
Умения:
- вести расчет элементов конструкций резервуаров;
- вести расчет сливно-наливных устройств;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- подготовить схемы очистки сточных вод, очистные сооружения;
- выполнить заправку транспортных средств топливосмазочными материалами.
БК 2

КҚ 2.1.9
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
АП 06
Мұнайсақтағыштары.
Құрылыстың индустриалды даму әдісінің тарихы. Резервуар астындағы іргетастар мен негіздер. Құрылыстық монтаждық жұмыстар. Резервуарлар мен газгольдерді дайындау. Жұмысты өндірудің инженерлік дайындығы
Білімдер:
- шеберханаларда резервуарлар мен газгольдердің элементтерін дайындау. Металдарды реттеуді және қабылдауды;
- мұнай базасын салу кезіндегі инженерлі іздестіру жұмыстары.
Іскерліктер:
- теориялық білімін практикада қолдануды;
-мұнай базасының негізгі қондырғыларының негізгі көрсеткіштерін анықтаудың әдісін қолдануды
-негізгі қондырғыны есептеу және таңдау.
КҚ 2.2.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.6
АП 07
Сорғы және компрессорлық станцияларды салу.
Сораптық және компрессорлық станцияларды құрылыстық және технологиялық жобалаудың негізгі қағидалары Блокты-жинақты сораптық және компрессорлық станциялар (БЖСКС). БЖСКС-дың құрылыстық және көлемді-жоспарлау шешімдерінің негізгі ерекшеліктері. Сораптық және компрессорлық станциялардың ғимараттары мен жабдықтарының іргетастары. Сораптық және компрессорлық станциялардың ғимараттары мен құрылыстары. Сораптық және компрессорлық станцияларды тұрғызу кезіндегі жалпы құрылыс жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
-іргетастың құрылымдық шешімдерін және орнату тереңдігі өлшемдерін;
-сораптық және компрессорлық станцияларды салу кезіндегі техника қауіпсіздігі;
-өндірістік санитария және өртке қарсы техника ережелерін.
Іскерліктер:
-құрылыс алаңының гидрогеологиялық жағдайларына байланысты қосымша құрылымдық шараларды әзірлеуді;
-материалдарды пайдалануға және электрэнергияға кеткен шығындарды ескеруді;
- құрылыс алаңының гидрогеологиялық жағдайларына байланысты қосымша құрылымдық шараларды әзірлеуді.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
АП 08
Май құю станцияларының жабдықтары.
Май құю станцияларының технологиясы. Оларды класстарға бөлу мен тағайындау. Май құю станцияларыныі резевуарлары. Отын, қоспа және май тарататын колонкалар. Резервуарлардың тиекті, тыныс алу және сақтандыру арматурасы. АТС технологиялық құбырөткізгіштері. АТС инженерлік желілері. АТС технологиялық операцияларды басқаруды автоматтандыру
Білімдер:
- резервуарларды мұнай өнімін құюға дайындау;
-резервуарлардағы мұнай өнімдерін өлшеу және есепке алу;
-көліктерге отынмайлау материалдарын құя білуі;
-айдау ережесін, айдау ретін, отынды, майлағыш майларды есепке алуды меңгереді
Іскерліктер:
- резервуарлардың құрылымдық элементтерін есептеу;
-құю-төгу құрылғылардың санын анықтау,
-жарақаттандырудың жағдайын бағалау мен оған алғашқы көмекті көрсету;
- ағын суларды тазалау сызбасын сызып, тазалау құрылыстарын дайындауды, көлік құравлының жанар жағар май материалдарының көлік құралдарын қамтамассыз ету.
БҚ 2

ПК 2.2.2
ПК 2.2.10
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
СД.09
Газонефтепроводы.
Основные положения о газонефтепроводах. Основы технологии перекачки нефти и газа по трубопроводам. Организация сооружения газонефтепроводов. Сооружение переходов трубопровода через естественные и искусственные преграды. Ремонт трубопроводов
Знания:
- трубопроводов на гидравлических и механических расчетах;
-расчета прочности защитных футляров (кожухов) при пересечении искусственными препятствиями;
- расчета параметров катодной защиты.
Умения:
- проектировать трассу трубопровода, определять число насосной станций.
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
СД.10
Сооружение и эксплуатация нефтебаз.
Типовые конструкции стальных резервуаров (существующие типовые проекты для резервуаров разных объемов). Специальные конструкции резервуаров (конструкции обеспечивающие сокращение от испарения нефти и нефтепродуктов). Материалы, применяемые для изготовления резервуарных конструкции. Сооружение оснований и фундаментов под вертикальные стальные резервуары. Монтаж вертикальных стальных резервуаров индустриальным методом (рулонный метод). Монтаж стенки, монтаж кровли вертикального стального резервуара (рулонный метод).
Знания:
-организаций строительства нефтебазы, видов типовых конструкций нефтебазы, сооружения оснований и фундаментов резервуаров.
Умения:
- определить длину вылета стрелы крана при монтаже элементов конструкции резервуара;
- определить усилия в крюке при подъеме рулона и перемещении его, для перекатывания рулонов по горизонтальной поверхности при закреплении канатов к центрам торцов рулона.
ПК 2.2.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.6
СД.11
Системы автоматизированного управления нефтегазового хозяйством. Основные понятия и определения. Виды оптимизации. Степень автоматизации, структура управления обслуживания. Классификация и функции элементов автоматики. Условные обозначения и принципы изображения и схема автоматизации.
Элементы и устройства в схемах автоматизации. Основы построения схем автоматизации. Автоматизация на насосных и компрессорных станциях. Автоматизация газомоторных компрессорных станций. Автоматизация станции, с электроприводом центробежных нагнетателей. Автоматизация вспомогательных служб компрессорных станций газопроводов. Автоматизация насосных станций нефтепроводов. Автоматизация вспомогательных служб на нефтепроводах. Автоматизация линейной части газонефтепроводов. Автоматизация установок подготовки газа, нефти
Автоматизация объектов хранения и распределения газа, нефти. Надежность и экономическая эффективность автоматизации газонефтепроводов
Знания:
- способов и средств автоматизации технологических процессов при сооружении, хранении газа, и нефтепродуктов;
- основных определений и принципов автоматического регулирования;
- областей применения и особенностей установки автоматических регуляторов;
- классификации систем управления, принципов работы устройства защиты, блокировки, сигнализации, форм организации труда;
- методов управления технологической и трудовой дисциплиной.
Умения:
- составлять спецификации на средства контроля для регулирования системы автоматизации и выбирать качественные показатели процесса регулирования, приводить примеры механизации и автоматизации производства;
- составлять схемы автоматизации производственных процессов, соблюдать правила безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- осуществлять мероприятия по охране окружающей среды.
БК 11
ПК 2.4.6
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПП и ПО 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Учебно-ознакомительная практика
ПП 01.1
Введение в специальность
Вводная беседа. Инструктаж по ТБ. Мерительный инструмент
Умения:
- применять все технологические операции на практике.
Навыки:
работы по инструктажу.
БК 6
ПК2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.3.8
ПП 01.2
Слесарная практика
Плоскостная разметка металла. Правка, гибка металла. Рубка металла. Резка металла. Опиливание металла. Сверление, зенкерование металла. Нарезка резьбы и сборки резьбовых и шпоночных соединений
Умения:
- нарезать резьбы и сборки резьбовых и шпоночных соединений.
Навыки:
- рубки металлов и опиливания металлов.
БК 6
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.7
ПП 01.3
Механическая практика
Установка уплотнений. Установка уплотнений. Устройство токарного станка и выполнение токарных работ. Основные узлы поперечно-строгального станка, виды строительных работ. Шабрение и клепка
Умения:
- применять знания устройства токарного станка и основных узлов поперечного строгального станка.
Навыки:
- оформления технической документации.
БК 6
ПК 2.2.5
ПК 2.2.8
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПП 01.4
Геодезическая практика
Координатные системы. Работа с геодезическими приборами. Определение координат местности. Нанесение результатов на план
Умения:
- определить горизонтальные и вертикальные масштабы по карте.
Навыки:
- работы с геодезическими приборами: теодолит и нивелир.
БК 10
ПК 2.1.9
ПП01.5
Сварочная практика
Инструктаж по Тб. Виды сварок. Выбор эффективного и безопасного вида сварки
Умения:
- применять знания видов сварочных работ и приборов для сварочно-монтажных работ.
Навыки:
- выбора безопасных видов сварки.
БК 5

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.4
АП 09
Мұнай-газ құбырлары.
Газмұнайқұбырлары туралы жалпы түсінік. Мұнай мен газды айдаудың негізгі технологиясы. Газмұнай-құбырларын салуды ұйымдастыру. Жасанды және табиғи кедергілер арқылы құбыр өтпелерін салу. Құбырларды жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- Құбыр өтпесін гидравликалық және механикалық есептеу;
-жасанды және табиғи кедергілер арқылы құбыр өтпесінің қиылысында футлярларды беріктікке есептеу;
- катодты қорғаныс параметрін есептеу.
Іскерліктер:
- трассадағы құбырөтпесін жобалау, сорғы станциясының санын анықтау.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
АП 10
Мұнай қоймасын салу және пайдалану.
Болат резервуарлардың типтік конструкциялары (әр түрлі көлемдегі резервуарлар үшін типтік жобалар). Резервуарлардың арнайы конструкциялары (мұнай және мұнай өнімдерін буланудан азаюын қамтамассыз ететін конструкция-лар). Резервуар конструкциясын дайындауға қажетті конструкциялар. Вертикалды болат резервуарлар астындағы іргетастар мен оның негіздерін салу. Индустриалды әдіспен (орамалы әдіспен) вертикалды болат резервуарларды монтаждау. Вертикалды болат резервуарлардың қабырғалар мен түбін монтаждау (орама әдісі).
Білімдер:
- Мұнай қоймасын, мұнай қоймасының типтік конструкциясының түрін;
- резервуарлардың іргетастары мен негіздерін салуды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- резервуар конструкциясының элементін монтаждау кезіндегі кранның көтерілу ұзындығын анықтауды, ораманың айналуы мен көтерілуі кезіндегі ілгектегі жүктемені анықтау, горизон-таль жазықтық бойынша канаттың бекіту орамдықтың шетінің орталықтарындағы жүктемені анықтау.
КҚ 2.2.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.6
БҰАП 00
Білім ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
КП 01.1
Мамандыққа кіріспе.
Кіріспе әңгімелер. ТҚ бойынша инструктаж. Өлшеу приборы.
Іскерліктер:
Практикадағы барлық технологиялық операцияларды
Дағдылар:
инструктаж бойынша жұмыс істеу
БҚ 6
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.3.8
КП 01.2
Слесарлық практика.
Металдарды жазық күйінде өлшеу. Металдарды иіу (майыстыру) түзету. Металдарды кесу. Металдарды езу, жұқарту. Металдарды аралау. Металдарды тесу, шұңқырлау (ою). Металдарға резьбалар жасау.
Іскерліктер:
Кесінді мен кесінді құрамаларын қалай кесуді
Дағдылар:
металдарды кесу мен қосу
БҚ 6
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.7
КП 01.3
Механикалық практика.
Тығыздау. Паушипвниктерді жинау, тербету, таю әдісі. Токар штанок құрылысы. Жұмыстар орындау. Құрлыс жұмыстар түрлері, негізгі түйін. Металдарды бүршіктеу, жапсыру. Есептеу жұмыс.
Іскерліктер:
Кескіштердің қрылымы мен көлденең кесу станогының негізгі жіктерін
Дағдылар:
техникалық құжаттарды.
БҚ6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
КП 01.4
Геодезиялық практика.
Координаталық жүйелер. Геодезиялық құрылғылармен жұмыс жасау. Жердің координаталарын анықтау. Жоспарға қорытынды-ларды енгізу.
Іскерліктер:
Карта бойынша горизонтальдар мен вертикалдардың масштабтарын анықтау
Дағдылар:
невилир мен теодолит сияқты геодезиялық аспаптармен жұмыс істеуді анықтау.
БҚ10
КҚ 2.1.9
КП 01.5
Дәнекерлеу практикасы.
Дәнекерлеудің түрлері. Инструктаж т.б бойынша. Дәнекерлеудің ең тиімді, қауіпсіз түрін таңдау.
Іскерліктер:
Дәнекерлі монтаждау жұмыстар мен дәнекерлеу жұмыстарының түрі.
Дағдылар:
Дәнекерлеудің қауіпсіз түрін таңдау
БҚ 5

ПК 2.2.1
ПК 2.2.7
ПК 2.3.3
ПК 2.2.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.8
ПП 02
Производственная практика
ПП 02.1
Технологическая практика
Основные сведения о производстве, его структура, взаимосвязь цехов и отделов инструктаж по ТБ на рабочем месте. Изучение оборудования для транспортировки и хранения нефти и газа. Изучение приборов контроля, автоматики, и оператора установок. Самостоятельное выполнение работ в составе технологической бригады в качестве слесаря или оператора. Квалификационные испытания на присвоение разряда
Умения:
- применять знания об оборудовании для транспортировки и хранения нефти и газа, приборов контроля, автоматики и оператора установок
Навыки:
- самостоятельного выполнения работы в составе технологической бригады в качестве слесаря или оператора.
БК 2
ПК 2.4.1
ПП 02.2
Преддипломная практика
Общее знакомство с организацией и структурой управления предприятия. Ознакомление с деятельностью планового, производственно-технического отдела. С документацией на реконструкцию и новое строительство сооружений. Исполнение или дублирование технических должностей. Производственные экскурсии. Обобщение и сбор необходимых материалов по теме дипломного проектирования. Обобщение материалов практики и оформление дневника-отчета. Ознакомление с деятельностью проектировочных органов
Умения:
- применять знания документации на реконструкцию и на новое строительство сооружений;
- исполнять или дублировать технические должности.
Навыки:
- оформления дневника по преддипломной практике.
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
Организовать рабочее место.
Соблюдать правила техники безопасности.
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии.
Соблюдать технологическую последовательность при выполнении работ.
Выбирать способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
Принимать решение в стандартных и нестандартных ситуациях.
Поиск и использование информации, необходимой для выполнения профессиональных задач.
Использовать информационно-коммуникативные технологии в профессиональной деятельности.
Быть ответственным за работу членов команды (подчиненных), за результат выполнения задания.
Планировать свою деятельность с учетом поставленной цели.
Выбирать экономичные способы выполнения работы.
Систематически повышать уровень знаний.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
081005 3 – Техник-механик

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.3
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.8
ӨП 02
Технологиялық практика
ӨП 02.1
Технологиялық практика.
Өндірістің негізгі мәліметтері, инструктаж ТБ бойынша, өндірістік орны, құрамы, цехтардың өзара байланысы ТБ.б хабарлама. Газды, мұнайды тасымылдау сақтау. Бақылағыш приборларды өту, автоматиканы, операторларды байқау. Жеке жұмыстарды салалы бригада құрамында слесарь және операторларды істеу, меңгеру. Разряд атағын маманданған оқушыларға беру.
Іскерліктер:
- саладағы қондырғыларды жөндеу мен олардың техникалық қызмет көрсетуі
Дағдылар:
компрессорлы қондырғыларды жөндеу мен олардың техникалық қызметі бойынша жұмыстарды жүргізуді.
БҚ 2
КҚ 2.4.1
ӨП02.2
Диплом алды практикасы.
Диплом алды практикасы және дипломдық жобалау. Мекеменің құрлысы және ұйымдастыру туралы жалпы түсінік, документтер. Техникалық жұмыста міндет атқарушыны басқаратын алмастыру, қайталау. Құбырларды және құрылыс жұмыстарын басқаратын бөлімнің өмірлігі мен танысу. Сараман кезіндегі жұмысты жинақтау, күнделік жазу, есептеу. Жоспарлау проектісін жасаушы мүшелердің қызметтері мен танысу.
Іскерліктер:
Жаңа құрылысты салуға және де қайта салудағы барлық құжаттарды, техникалық қызметтерді орындауды.
Дағдылар:
Диплом алды практикасы бойынша күнделіктерді толтыруды
БҚ8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
Ескерту: Кесте 1-Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
Жұмыс орнын ұйымдастыру керек;
Техника қауіпсіздігінің ережесін қадағалау керек;
Біліктілік пен білім деңгейін көтеру;
Жұмысты жүргізу кезінде технологиялық реттілікті сақтау керек;
Кәсіптік тапсырмаларды жүргізудің тиімді тәсілін таңдау, сапасы мен тиімділігін бағалау;
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдац алу;
Кәсіптік тапсырамаларды орындауға қажетті ақпараттарды тауып, жинақтап пайдалана білу;
Кәсіптік қызметте ақпараттық коммуникативтік технологияларды пайдалану;
Топ мүшелеріне, жұмыс нәтижелеріне жауапты болу;
Қойылған мақсатқа сәйкес өз жұмысын жоспарлай білу;
Жұмысты жүргізуің экономикалық тиімді әдісін таңдау;
Жүйелі түрде білім деңгейін жоғарылату.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
ТжәнеКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
Орта буын маманы
081005 3 – Техник-механик

ПК3.5.1.Разработать, оформлять и читать проектно-конструкторскую и технологическую документацию;
ПК3.5.2. Рассчитать параметры различных электрических схем;
ПК3.5.3.Подбирать по справочным материалам электрические машины для заданных условий эксплуатации;
ПК3.5.4.По заданным параметрам рассчитать типовые электронные устройства;
ПК3.5.5.Определить свойства конструкционных и строительных материалов;
ПК3.5.6.Осуществить выбор строительных материалов при сооружений ремонта трубопроводов и хранилищ;
ПК 3.5.7Использовать технологические режимы механической обработки и сварки материалов при изготовлений узлов и деталей;
ПК 3.5.8Определить физические свойства минералов, структуру и текстуру горных пород, типы ловушек, резервуаров, залежей нефти и газа, коррозионную активность грунтов;
ПК 3.5.9. Производить расчеты требуемых физических величин в соответствии с законами и уравнениями термодинамики и теплопередачи;
ПК 3.5.10. Определить физические свойства жидкостей;
ПК3.5.11. Выполнить гидравлический расчет трубопроводов;
ПК3.5.12. Применить документацию систем качества, основные правила и документы системы сертификаций Республики Казахстан
ПК3.5.13. Обеспечивать и контролировать соблюдение правил техники безопасности.
Повышенный уровень
081001 2 – Оператор заправочных станций
ПК2.1.1. Проводить работы по техническому обслуживанию оборудования;
ПК2.1.2. Выполнить ремонт оборудования заправочных станций;
ПК 2.1.3. Выполнять работы по отбору проб для проведения лабораторных анализов;
ПК2.1.4. Контролировать сроки государственной проверки измерительной аппаратуры и приборов;
ПК2.1.5. Устранять мелкие неисправности;
ПК2.1.6. Проводить чистку и смазывание обслуживаемого оборудование;
ПК2.1.7. Проверить исправность топлива и маслораздаточного оборудования;
ПК2.1.8. Оформить учетно-отчетную документацию;
ПК2.1.9. Соблюдать требования безопасности труда, производственной санитарии и гигиены, охраны окружающей среды.
081002 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК2.2.1. Выполнить слесарную обработку деталей;
ПК2.2.2. Проводить разборку оборудования, подлежащее ремонту;
ПК2.2.3. Обработать детали на металлорежущих станках;
ПК2.2.4. Составить дефектную ведомость на ремонт оборудования;
ПК2.2.5. Производить заточку слесарного инструмента;
ПК2.2.6. Читать чертежи и схемы оборудования;
ПК2.2.7. Выполнить сборку неразъемных соединений заклепками всех видов, пайкой, сваркой, запрессовкой;
ПК2.2.8. Устранить дефекты, обнаруженные при сборке и испытании узлов и механизмов;
ПК2.2.9. Выполниь такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов;

КҚ3.5.1.Жобалау– құрастырма және технологиялық құжаттарды әзірлеу, ресімдеу және оқу;
КҚ 3.5.2.Түрлі электр сызбаларының көрсеткіштерін есептеу;
ПК3.5.3.Берілген пайдалану жағдайына байланысты анықтама материалдары бойынша электр машиналарын таңдау;
КҚ 3.5.4.Белгіленген көрсеткіштер негізінде типтік электронды қондырғыларды есептеу;
КҚ 3.5.5.Құрастырушылық және құрылыстық материалдар, тау жыныстары мен олардың қасиетін анықтау;
КҚ 3.5.6.Құбырлар мен сақтау қоймаларын салу және жөндеу кезінде құрылыс материалдарын таңдауды ұйымдастыру;
КҚ 3.5.7. Түйіндер мен бөлшектерді даярлау кезінде материалдарды механикалық өңдеу және пісірудің технологиялық режимін қолдану;
КҚ 3.5.8. Минералдардың физикалық қасиетін және тау жыныстарының құрылымы мен текстурасын, резервуар түрлерін мұнай мен газ қорларын, топырақтың коррозиялық белсендділігін анықтау;
КҚ 3.5.9. Термодинамика және жылу өткізгіштің заңдылықтарына және теңдеулеріне сәйкес, талап етілген физикалық бірліктердің есебін жүргізу;
КҚ 3.5.10. Сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау;
КҚ 3.5.11. Құбырлардың гидравликалық есептерін анықтау;
КҚ 3.5.12. Қазақстан Республикасы сапа жүйесі құжаттары, сертификаттау жүйесінің негізгі ережелері мен құжаттарын қолдану;
КҚ 3.5.13. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауды бақылау және қамтамассыз ету.
Жоғары деңгей
081001 2 – Жанар май құю станциясының операторы*
КҚ 2.1.1. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету жұмысын жүргізу;
КҚ 2.1.2. Құю станциясы жабдықтарын жөндеуді іске асыру;
КҚ 2.1.3. Лабораториялық анализ жүргізу үшін сынама алу жұмысын орындау;
КҚ 2.1.4. Өлшеу аппаратурасы мен аспаптарының мемлекеттік тексеру мерзімін анықтау;
КҚ 2.1.5. Шағын ақауларды жою;
КҚ 2.1.6. қызмет көрсету жабдықтарын таза ұстау және майлап отыру;
КҚ 2.1.7. Жанар және жағар майды тарататын жабдықтарының дұрыстығын тексеру;
КҚ 2.1.8. Есептік–қисаптық құжаттарды рәсімдеу;
КҚ 2.1.9. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және гигиена, қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау.
081002 2 – Слесарь-жөндеуші*
КҚ 2.2.1. Тетіктерді ұсталық өңдеуден өткізу;
КҚ 2.2.2. Жөндеуге тиісті жабдықтарды бөлшектеуді жүргізу;
КҚ 2.2.3. Металл кесетін станокта бөлшектерді өңдеу;
КҚ 2.2.4. Жабдықты жөндеу үшін ақау тізбесін құру;
КҚ 2.2.5. Ұсталық аспаптарды қайрап отыру;
КҚ 2.2.6. Жабдықтардың сызбасы мен сұлбаларын оқу;
КҚ 2.2.7. Дәнекерлеу, пісіру, баспалау арқылы қыстырмалармен ажырамайтын қосындыны жинау;
КҚ 2.2.8. Түйіндер мен механизмдерді жинау және сынау кезінде анықталған ақауларды жою;
КҚ 2.2.9. Жүк көтергіш құралдар мен механизмдер көмегімен жүк тасымалдау кезіндегі такелаж жұмыстарын орындау;

П2.2.10. Оформить акт приема-сдачи оборудования.
081003 2 – Машинист технологических компрессоров
ПК2.3.1. Производить транспортировку жидкостей и газов под давлением по трубопроводам;
ПК2.3.2. Обслуживать вспомогательное оборудование и коммуникации компрессорных станций;
ПК 2.3.3. Осуществить контроль работы компрессорных установок по контрольно-измерительным приборам;
ПК2.3.4. Осуществить техническое обслуживание вспомогательного оборудования;
ПК 2.3.5. Вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых компрессоров;
ПК2.3.6. Учитывать расход электроэнергии эксплуатационных и горюче-смазочных материалов;
ПК2.3.7. Участвовать в ликвидации аварий;
ПК2.3.8. Соблюдать правила безопасности труда.
081004 2 – Машинист технологических насосов
ПК 2.4.1. Производить транспортировку нефтепродуктов и других вязких жидкостей по трубопроводам;
ПК 2.4.2. Обслужить вспомогательное оборудование и коммуникации насосных станций;
ПК2.4.3. Осуществить контроль работы насосных установок по контрольно-измерительным приборам;
ПК 2.4.4. Производить ремонт основного и вспомогательного оборудования;
ПК2.4.5. Вести отчетно-техническую документацию о работе обслуживаемых насосов;
ПК2.4.6. Осуществить прием и сдачу смены;
ПК2.4.7 Выполнить несложные электротехнические работы на подстанции;
ПК2.4.8. Осуществить нормальную и аварийную остановку насосов;
ПК2.4.9. Осуществить мероприятия по охране окружающей среды.
Приложение 842
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 842 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0812000 – Резино-техническое производство
Квалификации:

КҚ 2.2.10. Жабдықты қабылдау мен тапсыру актін дайындау.
081003 2 – Технологиялық компрессорлар машинисі*
КҚ 2.3.1. Сұйықтық пен газды қысыммен құбыр арқылы тасымалдау;
КҚ 2.3.2. Қосымша жабдықтар мен компрессорлық кстанцияныі коммуникацияларына қызмет көрсету;
КҚ 2.3.3. Бақылау өлшеу аспаптары мен компрессор қондырғыларына бақылау жасау;
КҚ 2.3.4. Қосымша жабдықтарға техникалық қызмет көрсету;
КҚ 2.3.5. Қызмет көрсететін компрессорлар жұмысы бойынша есептік техникалық құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.3.6. Пайдаланатын және жанар жағар май материалдарына электр қуатының шығынын есептеу;
КҚ 2.3.7. Аппатты жоюға қатысу;
КҚ 2.3.8. Еңбек қауіпсізідгі ережелерін сақтау.
081004 2 – Технологиялық сораптар машинисі*
КҚ 2.4.1. Мұнай өнідері мен тұтқыр сұйықтарды қысыммен құбыр арқылы тасымалдау;
КҚ 2.4.2. Қосымша жабдықтар мен сорап станциясы коммуникациясына қызмет көрсету;
КҚ 2.4.3. Бақылау –өлшеу аспаптары мен сорап қондырғыларының жұмысына бақылау жасау;
КҚ 2.4.4. Негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу;
КҚ 2.4.5. Қызмет көрсетілетін сораптардың жұмысы туралы есептік техникалық құжаттарды жүргізу;
КҚ 2.4.6. Жұмыс айналымын қабылдау мен тапсыру
КҚ 2.4.7. Кіші станциялардың қарапайым электр–техникалық жұмыстарын орындау;
КҚ 2.4.8. Сорапты қалыпты және апатты
КҚ 2.4.9. Қоршаған ортаны қорғау шараларын ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 842-қосымша
Ескерту. Бұйрық 842-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай - газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0812000 - Резеңке-техникалық өндірісі

081201 2 - Аппаратчик приготовления латексной смеси*
081202 2 - Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий*
081203 2 - Вальцовщик резиновых смесей*
081204 2 - Каландровщик резиновых смесей*
081205 2 - Составитель навесок ингредиентов*
081206 2 - Заготовщик резиновых изделий и деталей*
081207 2 - Модельщик резиновой обуви*
081208 2 - Вырубщик заготовок и изделий*
081209 2 - Закройщик резиновых изделий и деталей*
081210 2 - Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий*
081211 2 - Намазчик деталей*
081212 2 - Сборщик резиновых технических изделий*
081213 2 - Машинист каландра*
081214 2 - Машинист резиносмесителя*

Біліктілігі: 081201 2 - Латексті қоспаны дайындайтын аппаратшы *
081202 2 - Резеңке желімі мен жабындарын дайындайтын
аппаратшысы*
081203 2 - Резеңке қоспасын үгітуші*
081204 2 - Резеңке қоспаларын жинаушы *
081205 2 - Ингредиенттер өлшенділерін құрушы*
081206 2 - Резеңке өнімдері мен бөлшектерін
дайындаушы*
081207 2 - Резеңке аяқ киім үлгішісі*
081208 2 - Дайындамалар мен бұйымдарды кесуші*
081209 2 - Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді
пішуші*
081210 2 - Резеңке, полимер бөлшектері мен
бұйымдарды желімдеуші *
081211 2 – Бөлшектерді майлаушы*
081212 2 - Резеңке техникалық бұйымдарды
құрастырушы*
081213 2 - Каландр машинисі*
081214 2 - Резеңке араластырғыш машинисі*

144
ПП 05
Выполнение дипломного проекта
288
ПА 00
Промежуточная аттестация
180
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
**Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
***Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 847
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 847 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Резино-техническое производство"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность. Терминология по специальности; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского языка;
- профессиональной лексики;
- грамматического материала по специальности;
- закона РК "О языках";
- государственного и русского языков;
- владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной лексики.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
-применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
-анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 4
БК 6
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- закона РК "О языках";
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
-лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности,
- анализировать прочитанный текст; вести монологическую и диалогическую речь; использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 4
БК 6
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ здорового образа жизни;
-представления о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека.
Умения:
- использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования.
БК 9
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы.
Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота.
Знания:
- назначения, составных частей, правил оформления документов
- способов создания и функции документов;
- общей характеристики средств оргтехники;
- их назначения и внедрения в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки и другие;
- организовать работу с документами;
- регистрировать, вести учет;
- пользоваться современной оргтехникой.
БК 6

144
ӨП 05
Дипломдық жобаны орындау
288
АА 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілікті тағайындау
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
*** Қорытынды аттестаттаудың ұсынылатын формасы: дипломдық жоба қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 847-қосымша
Ескерту. Бұйрық 847-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0812000 - Резеңке-техникалық өндіріс" мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіби тілдің рөлін. Мамандығының терминдік сөздерін. Қазақ тілінің синтаксисін. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру. Мамандық бойынша терминология, кәсіптік қарым-қатынас, тіл дамыту
Білімдер:
- негізгі іскерлік орыс тілі;
- кәсіби лексика;
- мамандық бойынша граматикалық материал;
- ҚР "Тіл туралы" заңын;
- Мемлекеттік және орыс тілдері;
- кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін мемлекеттік және орыс тілдерін, лексикалық, грамматикалық минимумды меңгеруі;
- тілдің (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистиканың) грамматикалық құрылымын;
- қарым-қатынастың түрлері, атқару міндеті мен құрылымы;
- іскерлік қарым-қатынастың негізгі ережелері мен принциптері;
- сөйлеу мәдениетінің нормасы;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылығы;
- кәсіби лексиканы.
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы сауатты қолдану;
- кәсіби қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару (сөздікпен);
- оқыған мәтінге талдау жасау;
- Монолог және диалог оқуды.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, кәсіби лексика, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамытуды. Сөйлеу қызметінің түрлері мен сөйлеу формасы (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- ҚР "Тіл туралы" заңын;
- Тілдің (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистиканың) грамматикалық құрылымын;
- Кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандықтың лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- кәсіби бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен);
- оқыған мәтінге талдау жасау; монолог және диалог оқуды; кәсіби сұхбаттың грамматикалық минимумын қолдану.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздерін;
- адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы.
Іскерліктер:
- алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін қолдану; күш-қуатты жетілдіруге тырысу.
БҚ 9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері; құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі; кеңеселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері.
Білімдер:
- құжаттардың қолданыс аясын, құрамдық бөліктерін, рәсімдеу ережелерін;
- құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттерін;
- ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасын;
- олардың қолданыс аясын және ұйымдастыру және басқару процестерін кәсіпорындарға ендіру жолдарын.
Іскерліктер:
- іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білуі;
- құжаттармен жұмысты ұйымдастыру;
- тіркеу, есепке алу;
- заманауи техникаларды қолдана білу.
БҚ 6

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1
ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.16.1
ПК 2.17.1
ОПД 02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение. Схемы. Строительное черчение. Методы и средства машинной графики.
Знания:
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения:
- читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
ПК2.1.7
ПК2.1.13
ПК2.2.13
ПК2.3.13
ПК2.5.13
ПК2.6.11
ПК2.7.8
ПК2.8.11
ПК2.9.11
ПК2.10.11
ПК2.13.13
ПК2.14.12
ПК2.16.11
ОПД 03
Охрана труда
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на химических предприятиях. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания:
- правил обеспечения безопасных условий труда;
- правовых, нормативных и организационных основ охраны труда;
- действия токсичных веществ на человека;
- ПДК;
- индивидуальных средств защиты;
- мер предупреждения взрывов и пожаров.
Умения:
- оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды;
- применять средства индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь.
БК 2
ПК 2.1.14
ПК 2.2.14
ПК 2.3.14
ПК 2.4.13
ПК 2.5.13
ПК 2.6.13
ПК 2.8.13
ПК 2.9.13
ПК 2.10.13
ПК 2.11.12
ПК 2.12.12
ПК 2.13.14
ПК 2.14.13
ПК 2.15.13
ПК 2.16.13
ПК 2.17.11
ОПД 04
Электротехника с основами электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основ электротехники и электропривода;
- основ электроники и микропроцессорной техники
- параметров электрического поля и электромагнетизма;
- сущности явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях;
- элементов устройства и основных характеристик;
- электроизмерительных приборов.
Умения:
- производить расчет параметров электропривода;
- выполнять расчет простейших электрических цепей;
- читать и составлять несложные электрические цепи
- пользоваться средствами электроизмерений.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
ЖКП 02
Сызу.
Сызбаларды КҚБЖ сәйкес графикалық толтыру. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрыдлысының сызуы. Сызбалар. Құрылыс сызуы. Машиналық кескіндеу әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ);
- сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері;
- сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау және рәсімдей білі, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы орындай білу.
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.13
КҚ 2.6.11
КҚ 2.7.8
КҚ 2.8.11
КҚ 2.9.11
КҚ 2.10.11
КҚ 2.13.13
КҚ 2.14.12
КҚ 2.16.11
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысын; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Химиялық өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері. өрттің алдын алу негіздері. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелерін;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерді;
- улы заттардың адамға әсерін;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу;
- жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
БҚ 6
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.14
КҚ 2.4.13
КҚ 2.5.13
КҚ 2.6.13
КҚ 2.8.13
КҚ 2.9.13
КҚ 2.10.13
КҚ 2.11.12
КҚ 2.12.12
КҚ 2.13.14
КҚ 2.14.13
КҚ 2.15.13
КҚ 2.16.13
КҚ 2.17.11
ЖКП 04
Электротехника электроника негіздерімен.
Электротехника: электрлік өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік тізбек, электромагнетизм, электрлік өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлік машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері; электрлік энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электрлік құралдар; электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар; электрондық күшейткіштер; автоматика және есептеу техникасының электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары; микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника және электрожелісінің негіздерін;
- электроника және микропроцессорлық техника негіздерін;
- электрлік өрістің және электромагнетизм параметрлері;
- электрлік және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні;
- электроөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары
Іскерліктер:
- электрожелісінің параметрін есептеу;
- қарапайым электрлік тізбектерді есептеуін орындау;
- қарапайым электрлік тізбектерді оқу және құрастыру;
- электроөлшеуіш құралдарын қолдану.

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.4
ПК 2.8.5
ПК 2.9.5
ПК 2.10.5
ПК 2.11.6
ПК 2.12.5
ПК 2.13.4
ПК 2.14.4
ПК 2.15.4
ПК 2.16.5
ПК 2.17.5
ОПД 05
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения; строение, физические, технологические и механические свойства материалов; методы измерения параметров и свойств материалов; методы испытания материалов; области применения материалов; основные материалы - чугуны, стали, пластмассы, силикатные материалы; текстильные и лакокрасочные материалы; конструкционные материалы, их свойства, виды, маркировки, способы обработки и применение в химической промышленности.
Знания:
- физических свойств материалов;
- строения металлов и сплавов
технологических свойств, механических свойств;
- методов испытания материалов;
- области применения материалов;
- новых технологий получения материалов.
Умения:
- давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствии с их свойствами;
- владеть навыками самостоятельного нахождения и использования материалов в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.4
ПК 2.8.8
ПК 2.9.8
ПК 2.10.1
ПК 2.11.5
ПК 2.12.1
ПК 2.13.8
ПК 2.14.2
ПК 2.15.2
ПК 2.16.4
ПК 2.17.4
ОПД 06
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
- экономических показателей развития отрасли;
- форм организации предприятий;
- видов оплаты труда;
- факторов, влияющих на качество и конкурентоспособность продукции;
- схем анализа данных по произведенным расчетам.
Умения:
- производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
- использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности.
БК 3
БК 5
ОПД 07
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации; метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор; основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; международная и региональная стандартизация продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции; технологическое обеспечение качества; системы качества; сертификация: основные термины и определения в области сертификации; организационная структура сертификации; системы сертификации; порядок и правила проведения сертификации; схемы сертификации. Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции.
Знания:
- основных понятий метрологии,стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
- показателей качества и методов оценки;
- структуры метрологических служб, обеспечивающих единство измерений
- государственного метрологического контроля и надзора;
- основ международной и региональной стандартизации продукции;
- методов испытания и контроля продукции;
- технологического обеспечения качества и система качества.
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности;
- использовать основные измерительные инструменты;
- освоить приемы их применения для измерения размеров и отклонений формы поверхности деталей машин;
- акцентировать внимание на зависимости качества продукции от соблюдения стандартов и развития метрологии.
БК 5

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.12.5
КҚ 2.13.4
КҚ 2.14.4
КҚ 2.15.4
КҚ 2.16.5
КҚ 2.17.5
ЖКП 05
Материалтану.
Материалтанудың физико-химиялық негіздері; материалдардың құрылымы мен қасиеттері; параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері; материалдардың қолдану салалары; шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар; текстильдік және сырлау материалдары; конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық қасиеттерін;
- материалдар мен заттардың құрылымын;
- технологиялық және механикалық қасиеттерін;
- материалдарды сынау әдістері;
- материалдарды алудың жаңа технологиялары.
Іскерліктер:
- қолданыстағы материалдарға сипаттама беру;
- материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау;
- материалдарды өздігімен тауып, кәсіби қызметте қолдану дағдысын.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.5
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.8
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.2
КҚ 2.16.4
КҚ 2.17.4
ЖКП 06
Нарықтық экономика.
Қазақстан экономикасының жүйесін. Шаруашылықтанудың нарықтық механизмі мен оны қолданудың принциптері. Нарықтың түрлері. Кәсіпорын, оның жарғысы туралы түсінік. Кәсіпорынның өндірістік құрылымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру принципі. өндірісті жоспарлау. Басқарудың негіздері, принциптері мен әдістері.
Білімдер:
- салаларды дамытудың экономикалық көрсеткіштерін;
- кәсіпорындарды ұйымдастыру формалары;
- еңбекті төлеу түрлері;
- өнімнің сапасына және бәсекеге қабілеттілігіне ықпал ететін факторлар;
- өндірістік есеп бойынша мәліметтерді талдау сызбасы.
Іскерліктер:
- экономикалық көрсеткіштерді өздігімен есептеу;
- кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды қолдану.
БҚ 3
БҚ 5
ЖКП 07
Өнімдер сапасын стандарттау, метрологиялау және басқару негіздері.
Метрология, стандарттау, сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, нысандары мен құралдары; өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрология: метрологиялық қызметтің негізгі түсініктері мен анықтамалары; мемлекеттік метрологиялық тексеру мен бақылау; стандарттау: стандартау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау, сапа көрсеткіштері мен оны бағалау; өнімді сынау мен бақылау; сапаны технологиялық қамтамасыз ету; сапа жүйесі; сертификаттау: сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; сертификаттаудың ұйымдастыру құрылымы; сертификаттау жүйесі; сертификаттау жүргізудің тәртіптері мен ережелері; сертификаттау сызбасы. ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңнамалық актілер; халыаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) стандарттау жүйесі; метрология және өлшеу бірлігі туралы түсінік; өлшеудің бірізділігін қамтамасыз ететін мемлекеттік жүйе (МӨЖ); өнім сапасы
Білімдер:
- метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін;
- сапа көрсеткіштері мен бағалау әдістерін;
- өлшеу бірізділігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызмет құрылымы;
- мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау;
- өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау негіздерін;
- өнімді сынау және бақылау әдістерін;
- сапаны технологиялық қамтамасыз ету және сапа жүйесін.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
- негізгі өлшеу құралдарын қолдануды;
- машина бөлшектерінің беткі жағының өлшемін және иілу формасын өлшеу үшін қолданылатын тәсілдерді меңгеруі;
- өнім сапасының стандарттарды сақтау мен метрологияны дамытуға тәуелді екендігіне көңіл аудару.
БҚ 5

ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.3.6
ПК 2.3.9
ПК 2.4.6
ПК 2.5.5
ПК 2.6.8
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.8
ПК 2.10.8
ПК 2.11.7
ПК 2.12.8
ПК 2.13.6
ПК 2.14.6
ПК 2.15.6
ПК 2.16.8
ПК 2.17.8
ОПД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основные принципы, методы и свойства
информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места, локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли; интегрированные информационные системы; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно-ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно-ориентированных прикладных программ (САD-системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro);
- применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.12
ПК 2.10.1
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1
ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.16.1
ПК 2.17.1
ОПД 09
Теоретические основы химической технологии
Методы и средства массовой переработки сырья в предметы потребления и средства производства. Сырье в химической промышленности. Подготовка сырья к переработке. Вода в химической промышленности. Энергетика в химической промышленности;
Типовые методы организации технологических процессов; Технология органического синтеза; Высокомолекулярные соединения. Технология пластмасс. Технология химических волокон. Технология каучука и резины.
Знания:
- сырья и продуктов основных химических производств;
- классификации химических реакций;
- гетерогенных процессов;
- каталитических процессов; материальных и энергетических балансов;
- методов переработки отходов.
Умения:
- рассчитывать технико-экономические показатели
- анализировать схему технологического цикла производства заданного вещества
- определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.4
ПК 2.8.8
ПК 2.9.8
ПК 2.10.1
ПК 2.11.5
ПК 2.12.1
ПК 2.13.8
ПК 2.14.2
ПК 2.15.2
ПК 2.16.4
ПК 2.17.4,
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология резины
Состав и классификация резин. Основные ингредиенты: каучуки, вулканизующие агенты, наполнители, противостарители, мягчители, красители, антипирены, одоранты. Виды каучуков. Подготовка сырья. Приготовление резиновых смесей. Резины общего назначения, вулканизаты неполярных каучуков: НК, СКБ, СКС, СКИ. Резины специального назначения: маслобензостойкие, теплостойкие, светоозоностойкие, износостойкие, электротехнические, стойкие к гидравлическим жидкостям. Назначение и область применения. Механические свойства резин и каучуков. Пластические и эластические свойства. Долговечность и усталостная прочность резин. Испытания резин.
Методы определения механических свойств.
Знания:
- основного и дополнительного сырья и материалов для производства резиновых смесей и резинотехнических изделий;
- способов подготовки сырья к производству;
- оборудования и технологии смешения ингредиентов;
- типов резин и область их применения;
- способов изготовления готовой продукции;
- методов контроля качества;
- методов переработки отходов.
Умения:
- ориентироваться в многообразии сырья и материалов для резинотехнического производства;
- выбирать сырье и материалы;
- выбирать оборудование для смешения;
- давать характеристику сырья и готовой продукции;
- определять условия проведения процесса;
- выбирать схему технологического процесса.

КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.8
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.8
КҚ 2.13.6
КҚ 2.14.6
КҚ 2.15.6
КҚ 2.16.8
КҚ 2.17.8
ЖКП 08
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері; автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар; салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар; біріккен ақпараттық жүйелер; қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері; шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау.
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық бағдарлық пакеттерін.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.12
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
ЖКП 09
Химиялық технологиялардың теориялық негіздері.
Шикізаттардың қолданыс заттары мен өндіру құралдарымен жалпы қайта өндірудің әдістері мен құралдары. Химия өнеркәсібінің шикізаттары. Шикізатты қайта өңдеуге жіберу. Химия өнеркәсібіндегі су. Химия өнеркәсібінің энергетикасы;
Техникалық процесті ұйымдастырудың типтік әдістері; органикалық синтездің технологиясы; жоғарғымолекулярлық қосылыстар. Пластмасс технологиясы. Химиялық талшықтар технологиясы. Каучук пен резеңке технологиясы.
Білімдер:
- негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері;
- химиялық реакциялардың классификациясы;
- гетерогендік процесстер;
- каталитикалық процесстер; материалдық және энергетикалық баланстар;
- қалдықтарды қайта өңдеу әдістері.
Іскерліктер:
- технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу;
- берілген шикізатты өндірудің технологиялық циклін талдау сызбасы;
- технологиялық цикл операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділіктерін бағалау.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.5
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.8
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.2
КҚ 2.16.4
КҚ 2.17.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Резеңке технологиясы.
Резеңкенің құрамы мен классификациясы. Негізгі ингридиенттер: каучук, көріктейтін агенттер, толықтырғыштар, тозуға кедергі келтіргіштер, жұмсартқыштар, бояғыштар, антипирендер, одаранттар. Каучуктардың түрлері. Шикізатты дайындау. Жалпы қолданыстағы резеңкелер, полярлық емес каучуктарды көріктеу: ТК, СБК, ССК, СИК. Арнайы қолданыстағы резеңке: май мен бензинге төзімді, жылуға төзімді, сәулеге төзімді, тозуға төзімді, электротехникалық, гидравликалық сұйықтыққа төзімді. Қолданысы мен қолдану аясы. Резеңке мен каучуктердің механикалық қасиеті. Пласитикалық және эластикалық қасиеттер. Резеңкенің ұзақ мерзімділігі мен тозуға беріктігі. Резеңкені сынау. Механикалық қасиетті анықтау әдісі.
Білімдер:
- резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық өнімдерді өндіруге арналған негізгі және қосымша шикізаттар мен материалдар;
- шикізатты өндіріске дайындау тәсілдері;
- ингридиенттерді араластыру жабдықтары мен технологиялары;
- резеңкелердің типтері мен оларды қолдану саласы;
- сапаны бақылау әдістері;
- қалдықтарды өңдеу әдістері.
Іскерліктер:
- резеңке-техникалық өндіріске арналған шикізат пен материалдардың түрлерін айыра білу;
- шикізат пен материалдарды таңдау;
- араластыруға жабдықтар таңдау;
- шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын беру;
- процесті өткізу шарттарын анықтау;
- технологиялық процестің сызбаларын таңдау.

ПК 2.1.8
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.7
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.8
ПК 2.14.8
ПК 2.15.8
ПК 2.16.1
ПК 2.17.1
СД 02
Оборудование предприятий резиновой промышленности
Оборудование для подготовки каучуков и ингредиентов к смешению Вальцы. Резиносмесители. Назначение, устройство и принцип работы.
Червячные машины. Дисковые экструдеры. Оборудование поточных автоматизированных линий для приготовления резиновых смесей. Каландры, устройство и принцип.
Гидравлические вулканизационные прессы, эксплуатация и техника безопасности. Машины для литья под давлением. Резательные машины и вырубные прессы. Вулканизационные автоклавы. Клеемешалки и клеепромазочные машины. Оборудование для производства резиновых технических изделий: формовых, неформовых, из резиновых клеев и латекса. Оборудование для производства обуви и пустотелых изделий бытового и санитарного назначения. Оборудование для производства шин.
Знания:
- назначения основного и вспомогательного оборудования предприятий резиновой промышленности;
- его устройства, основных узлов, технических характеристик;
- принципа работы, назначения и правил эксплуатации;
- правил техники безопасности при работе на оборудовании.
Умения:
- ориентироваться в типах и видах оборудования резинотехнического производства;
- характеризовать основные типы, конструктивные особенности и принцип работы оборудования;
- выбирать оборудование для технологических схем в соответствии с его характеристиками и предназначением;
- выполнять расчеты основных видов оборудования.
ПК 2.1.15
ПК 2.2.5
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.2
ПК 2.6.7
ПК 2.7.2
ПК 2.8.3
ПК 2.9.7
ПК 2.10.7
ПК 2.11.8
ПК 2.12.7
ПК 2.13.3
ПК 2.14.3
ПК 2.15.3
ПК 2.16.7
ПК 2.17.7
СД 03
Автоматизация технологических процессов
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
Знания:
- устройства автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
- правил эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами.
Умения:
- читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
- выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте.

КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.8
КҚ 2.14.8
КҚ 2.15.8
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
АП 02
Резеңке өнеркәсібі кәсіпорынының жабдықтары.
Каучуктар мен ингредиенттерді араластыруға дайындауға арналған жабдықтар: вальцтер, резеңке араластырғыштар. Иірек машиналар. Дисклік экструдер. Резеңке қоспаларын дайындауға арналған ағымдық автоматтандырылған желілер жабдығы. Каландрлар, құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық көріктеуіш нығыздауыштар, пайдалану және қауіпсіздік техникасы. Қысымда құю машиналары. Кескіш машиналар мен шабу нығыздауыштары. Көріктеу қазындықтары. Желім араластырғыштар мен желім жаққыш машиналар.резеңкелік техникалық өнімдерді өндіруге арналған жабдықтар: қалыпты, қалыыпты емес, резеңке желімдерінен және латекстен. Аяқ киім және тұрмыстық және санитарлық қолданыстағы қуысты өнімдер өндіруге арналған жабдықтар. Шина өндіруге арналған жабдықтар.
Білімдер:
- резеңке өнеркәсібі кәсіпорының негізгі және қосалқы жабдықтарының қолданыс аясы;
- негізгі тораптардың құрылысы, техникалық сипаттамасы;
- жұмыс принципі, қолданыс аясы мен пайдалану ережесі;
- жабдықта жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін.
Іскерліктер:
- резеңке-техникалық өндіріс жабдықтарының түрлері мен типтерін айыра білу;
- жабдықтардың негізгі типтерін, құрылымдық ерекшелігін және жұмыс істеу принциптерін сипаттау;
- жабдықтардың сипаттамасы мен қолданыс аясына сәйкес таңдау;
- жабдықтардың негізгі түрлерінің есебін орындау.
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.9.7
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.8
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.3
КҚ 2.14.3
КҚ 2.15.3
КҚ 2.16.7
КҚ 2.17.7
АП 03
Технологиялық процесті автоматтандыру негіздері.
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдары;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді бүтіндей автоматтандыру сызбасы;
- құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану.
Іскерліктер:
- технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау.

ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.8
ПК 2.6.6
ПК 2.8.6
ПК 2.9.6
ПК 2.10.6
ПК 2.11.7
ПК 2.12.6
ПК 2.13.5
ПК 2.14.5
ПК 2.15.5
ПК 2.16.6
ПК 2.17.6
СД 04
Спецтехнология (по квалификациям)
Квалификации: 081201 2 - Аппаратчик приготовления латексной смеси*
081202 2 - Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий*
081203 2 - Вальцовщик резиновых смесей*
081204 2 - Каландровщик резиновых смесей*
СД 04.1.1
Технология приготовления растворов, эмульсии, латексных смесей
Технология приготовления латексной смеси и пены. Рецептура, свойства, назначение и последовательность введения компонентов в смесь. Технология подготовки ингредиентов. Технологические параметры и режимы приготовления растворов и дисперсии. Технические требования, предъявляемые к качеству продукции. Приемы выполнения вспомогательных операций. Основные средства предупреждения тушения пожаров. Устройство оборудования для смешения и правила его эксплуатации.
Знания:
- сущности технологического процесса приготовления растворов, эмульсий и латексных смесей на основе резиновых смесей;
- свойств исходных веществ и готовой продукции; технологических режимов смешения;
- методов определения пены в бачке, контроль качества, слив смеси;
- устройства и эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Умения:
- работать с технической документацией;
- выполнять основные операции приготовления дисперсных систем;
- регулировать технологические режимы;
- осуществлять контроль качества готовой продукции;
- соблюдать правила техники безопасности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.11
СД 04.1.2
Устройство и эксплуатация оборудования для смешения
Устройства и эксплуатации обслуживаемого оборудования, приемы проведения основных и вспомогательных операций, фильтрации растворов, заливки латекса в смеситель, промывки барабанов, чистки аппаратуры. Приемы подачи латекса в ванны. Режимы работы дистиллятора. Методы наполнения пресс-форм латексной пеной. Устройство и эксплуатация оборудования. Рабочий объем камеры. Безопасность труда.
Знания:
- устройства смесителей и вспомогательного оборудования; правил их зксплуатации;
- режимов работы;
- назначение и использование приборов КИПиА.
Умения:
- осуществлять технологические операции приготовления латексных смесей для губчатых или маканых изделий;
- фильтровать растворы, заливать латекс в смеситель, промывать барабан, чистить аппаратуру;
- выявлять и устранять неисправности в работе оборудования;
- соблюдать правила техники безопасности.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ПК 2.1.11
ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
СД 04.1.3
Технология приготовления резинового клея
Технология плавки рубракса. Приемы загрузки материалов в смесительные аппараты. Виды и свойства применяемых материалов; правила загрузки навесок в аппараты; технологический процесс изготовления клея, паст и суспензии; технология фильтрации и розлива готовой продукции; технологические требования к качеству продукции.
Знания:
- сущности технологического процесса приготовления резинового клея;
- свойств исходных резиновых смесей;
- свойств растворителей;
- основных этапов выполнения технологического процесса;
- правил техники безопасности.
Умения:
- выполнять основные операции приготовления резинового клея;
- паст и суспензий;
- фильтровать и определять качество продукции;
- соблюдать правила техники безопасности.
БК 1

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.6
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.6
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.5
КҚ 2.14.5
КҚ 2.15.5
КҚ 2.16.6
КҚ 2.17.6
АП 03
Арнайы пәндер (біліктілік бойынша)
081201 2 Латексті қоспаны дайындайтын аппаратшы *
081202 2 Резеңке желімі мен жабындарын дайындайтын аппаратшысы*
081203 2 Резеңке қоспасын үгітуші*
081204 2 Резеңке қоспаларын жинаушы *
АП 04.1.1
Ерітінділер, эмульсиялар, латекстік қоспаларды дайындау технологиясы.
Латекстік қоспалар мен көбікті дайындау технологиясы. Қоспаға компоненттерді қосудың рецебі, қасиеті, қолданысы мен тәртібі. Ингредиенттерді дайындау технологиясы. Ерітінділер мен дисперсияларды дайындаудың технологиялық параметрлері мен режимдері. Өнімнің сапасына қойылатын технихникалық талаптары. Қосалқы операцияларды орындау әдістері. Өртті сөндіруді ескертудің негізгі құралдарын. Араластыруға арналған жабдықтың құрылысы және оны пайдалану ережесі.
Білімдер:
- резеңке қоспасы негізінде ерітінділер, эмульсиялар мен латекстік қоспаларды дайындау технологиялық процесінің мәнін;
- бастапқы шикізаттар мен дайын өнімнің қасиеттерін; араластырудың технологиялық режимі;
- бөшкедегі көбікті анықтау әдістері, сапаны, қоспаның ағызуды бақылау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдаланылуы.
Іскерліктер:
- техникалық құжатпен жұмыс жасай білу;
- дисперстік жүйелерді дайындаудың негізгі операцияларын орындау;
- техникалық режимдерді басқару;
- дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру;
- қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.11
АП 04.1.2
Араластыруға арналған жабдықтардың құрылысы мен пайдалану ережесі.
Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы мен пайдалану, негізгі және қосымша операцияларды орындау, ерітіндіні фильтрлеу, латексті араластырғышқа құю, барабандарды шаю, аппаратураларды тазалау тәсілдері. Дистиллятордың жұмыс тәртібі. Нығыздауыш форманы латекстік көбікпен толтыру әдістері. Жабдықтың құрылысы мен пайдаланылуы. Камераның жұмыс көлемі. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- араластырғыштар мен қосалқы жабдықтардың құрылысын; оларды пайдалану ережесі;
- жұмыс тәртібі;
- БӨҚ мен А құралдарының қолданыс аясы мен қолданылуын.
Іскерліктер:
- Губкалық немесе макандық өнімдерге арналған латекстік қоспаларды дайындаудың технологиялық операцияларын жүзеге асыру;
- Ерітінділерді фильтрлеу, латексті араластырғышқа құю, барабанды шаю, аппаратураны тазалау;
- жабдық жұмысындағы ақауларды анықтап, жою;
- қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
АП 04.1.3
Резеңке желімін дайындау технологиясы.
Рубраксты балқыту технологиясы. Материалдарды араластырғыш аппараттарға салу тәсілдері; қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері; аспаларды аппараттарға тиеу ережесі; желімді, пасты мен суспензияларды дайындаудың технологиялық процесі; дайын өнімді сүзгіден өткізу және құю технологиясы; өнімнің сапасына қойылатын технологиялық талаптар.
Білімдер:
- резеңке желімдерін дайындау технологиялық процесінің мәнін;
- бастапқы резеңкелік қоспалардың қасиеттері;
- ерітінділердің қасиеттерін;
- технологиялық процесті орындаудың негізгі кезеңдерін;
- қауіпсіздік техникасы ережесін.
Іскерліктер:
- резеңке желімдерін, пасталары мен суспензияларды дайындаудың негізгі операцияларын орындау;
- өнімді сүзгіден өткізіп, сапасын анықтау;
- қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау.
БҚ 1

ПК 2.2.3
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.11
СД 04.1.4
Технология вальцевания резиновых смесей
Технология выполнения простых работ на вальцах с длиной валков свыше 1100 мм. Шифры, свойства и назначение резиновых смесей на производстве. Приемы загрузки каучуков и ингредиентов на вальцы. Технологические режимы обработки каучуков и смесей на вальцах. Виды маркировки листов, срезаемых с вальцов. Температура смешения, интенсивность перемешивания.
Знания:
- сущности процесса приготовления резиновых смесей;
- требований к резиновым смесям;
- стадий процесса смешения на вальцах;
- техники безопасности.
Умения:
- выполнять операцию смешения ингредиентов на вальцах в соответствии с порядком загрузки ингредиентов и продолжительностью их смешения;
- определять готовность продукта,
- контролировать качество, определять виды брака;
- проводить очистку резиновых смесей.
БК 1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.14
СД 04.1.5
Устройство вальцов и их эксплуатация
Назначение, устройство и принцип работы оборудования, основные параметры и типы вальцов, основы вальцевания; конструкция основных узлов вальцов; система охлаждения; вспомогательное оборудование; контрольно измерительных приборов и приспособлений; правила эксплуатации и техника безопасности.
Знания:
- конструкции основных узлов вальцов;
- основных параметров и типов вальцов;
- правил обслуживания вальцов;
- контрольно-измерительных и регулирующих приборов.
Умения:
- обслуживать вальцы в процессе смешения ингредиентов;
- соблюдать правила эксплуатации и техники безопасности.
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.12
ПК 2.3.14
СД 04.1.6
Технология каландрования, листования, профилирования
Общие сведения о процессах каландрования. Технология заправки текстильного полотна в каландр. Технологические режимы процесса каландрования. Листование и профилирование заготовок. Шифры различных резиновых смесей, виды, свойства и назначение тканей и прокладок. Возможные виды брака. Способы контроля и автоматического регулирования процесса каландрования.
Знания:
- технологических параметров процессов каландрования;
- сущности процесса обработки резиновых смесей и тканей на каландрах;
- назначения обрабатываемых материалов.
Умения:
- выполнять основные операции каландрования;
- знать их последовательность, назначения и методы регулирования параметров;
- вести процессы обкладки резиной корда (производство РТИ), промазки тканей, профилирования, листования, дублирования.
БК 1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9

КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.11
АП 04.1.4
Резеңке қоспаларын біліктеу технологиясы.
Ұзындығы 1100 мм артық білдектерде қарапайым жұмыстарды орындау технологиясы. Өндірістегі резеңке қоспасының шифрлары, қасиеттері мен қолданыс аясы. Каучуктар мен ингредиенттерді білдекке тиеу тәсілдері. Каучуктар мен қоспаларды білдекте өңдеудің технологиялық режимі. Білдекте кесілетін парақтарды марклау түрлері. Араластыру температурасы, араласу қарқыны.
Білімдер:
- резеңке қоспаларын әзірлеу процесінің мәнін;
- резеңке қоспаларына қойылатын талаптарды;
- білдектерде араластыру процесінің барысын;
- қауіпсіздік техникасын.
Іскерліктер:
- ингредиенттерді білдекте араластыру операцияларын ингредиенттерді салу тәртібі мен олардың араласу ұзақтығына сәйкес орындау;
- өнімнің дайын болуын анықтау;
- сапаны бақылау, ақау түрлерін анықтау;
- резеңке қоспаларын тазалауды жүргізу.
БҚ 1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.10
КҚ 2.3.14
АП 04.1.5
Білдектердің құрылысы мен олардың пайдаланылуы.
Жабдықтардың қолданыс аясы, құрылысы мен жұмыс істеу принципі, білдектердің негізгі параметрлері мен типтері, біліктеу негіздері; білдектердің негізгі тораптарының конструкциясын; суыту жүйесі; қосымша жабдықтар; бақылау өлшеу құралдары мен құрылғылары; пайдалану ережесін және қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- білдектердің негізгі тораптардың конструкциясын;
- білдектердің негізгі параметрлері мен типтерін;
- пайдалану ережесі мен қауіпсіздік техникасын;
- бақылау-өлшеу және реттеу құралдарын.
Іскерліктер:
- ингредиенттерді араластыру процесінде білдектерге қызмет көрсету;
- пайдалану ережесін және қауіпсіздәк техникасының негіздерін сақтау.
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.14
АП 04.1.6
Каландрлау, парақтау, профильдеу технологиясы.
Каландрлау процесі туралы жалпы мәлімет. Тоқыма полотноны каландрға салу технологиясы. Каландрлау процесінің технологиялық режимі. Дайын өнімдерді парақтау және профильдеу. Түрлі резеңке қоспаларының шифрлары, мателар мен төсемелердің түрлері, қасиеттері мен қолданыс аясы. Брактордың түрлері. Каландрлау процесін бақылау және автоматты басқару тәсілдері.
Білімдер:
- каландрлау процестерінің технологиялық параметрлері;
- резеңке қоспалары мен маталарды каландрда өңдеу процесінің мәні;
- өңделетін материалдардың қолданыс аясы.
Іскерліктер:
- каландрлаудың негізгі операцияларын орындау;
- олардың орындалу тәртібін, қолданысы мен параметрлерді реттеу әдістерін білу;
- резеңке кордын қаптау, матаны желімдеу, қалыптау, табақтау, дубльдеу процесін орындау.
БҚ 1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9

ПК 2.4.10
СД 04.1.7
Устройство каландров разных типов
Назначение, устройство и принцип работы каландров и агрегатированного с ним оборудования и приспособлений, правила эксплуатации и обслуживания; способы регулирования скорости каландра. Основные параметры каландров. Конструкция основных узлов каландров. Система терморегулирования.
Знания:
- устройства каландров, их видов и назначения;
- конструкции основных узлов;
- систем терморегулирования, приборов КИП и А;
- правил настройки каландра;
- технологических режимов каландрования.
Умения:
- осуществлять эксплуатацию каландров;
- выполнять основные операции в соответствии с правилами эксплуатации и техникой безопасности.
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
Квалификации: 081205 2 - Составитель навесок ингредиентов*
081206 2 - Заготовщик резиновых изделий и деталей*
081207 2 - Модельщик резиновой обуви*
081208 2 - Вырубщик заготовок и изделий*
СД 04.2.1
Технология составления навесок ингредиентов
Технология составления навесок ингредиентов: понятие о рецептуре, расчеты и методы составления рецептов, этапы опробования и формы записи рецептов, особенности рецептур различного назначения, оборудование, его назначение, типы, устройство и обслуживание. Технология взвешивания и комплектовки навесок для приготовления резиновых смесей. Приемы взятия навесок и сортировки отходов. Виды марки сорта и назначения материалов. Методика составления смесей по заданным рецептурам. Автоматическая развеска ингредиентов.
Знания:
- рецептур резиновых смесей;
- видов и свойств ингредиентов;
- технологии взвешивания и комплектовки навесок для приготовления резино - тряпичных смесей;
- приемов сортировки и взвешивания навесок и отходов.
Умения:
- составлять смеси по заданным рецептурам;
- брать навески каучуков, регенерата, полиамидов;
- взвешивать ингредиенты резиновых смесей на ручных и автоматических весах согласно рецептурным картам;
- комплектовать навески и передавать на дальнейшую обработку;
- составлять лабораторные навески.
БК 1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.5.7
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
СД 04.2.2
Оборудование для взвешивания, его типы и правила эксплуатации
Устройство оборудования для ручного и автоматического взвешивания материалов и правила их эксплуатации, правила взвешивания навесок, комплектация навесок и передача их на дальнейшую обработку (дробление, просеивание, фильтрация), проверка качества материалов по анализам лаборатории и внешнему виду. Безопасность труда.
Знания:
- устройства ручных и автоматических весов для взвешивания ингредиентов;
- основных операции подготовки и дозирования ингредиентов;
- правил комплектации навесок.
Умения:
- ориентироваться в типах и видах весов;
- выполнять основные операции по подготовке и взвешиванию ингредиентов резиновых смесей на полуавтоматических весах ленточного типа.

КҚ 2.4.10
АП 04.1.7
Түрлі типтегі каландрлардың құрылысы.
Каландрлар мен агрегатталған жабдықтар мен қондырғылардың қолданысы, құрылысы мен жұмыс істеу принципі, пайдалану және қызмет көрсету ережесі; каландр жылдамдығын басқару тәсілдері. Каландрлардың негізгі параметрлері. Каландрлардың негізгі параметрі. Каландрдың негізгі тораптарының конструкциясы. Температураны басқару жүйесі.
Білімдер:
- каландрдың құрылысы, олардың түрлері мен қолданыс аясын;
- негізгі тораптардың конструкциясын;
- терператураны басқару, БӨҚ мен А құралдарының жүйесін;
- каландрларды қалыптау ережесін;
- каландрлардың технологиялық режимін.
Іскерліктер:
- каландрларды пайдалануды жүзеге асыру;
- негізгі операцияларды пайдалану мен қауіпсіздік техникасы ережелеріне сәйкес орындау.
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.12
081205 2 Ингредиенттер өлшенділерін құрушы*
081206 2 Резеңке өнімдері мен бөлшектерін дайындаушы*
081207 2 Резеңке аяқ киім үлгішісі*
081208 2 Дайындамалар мен бұйымдарды кесуші*
АП 04.2.1
Ингредиенттердің сапасын құрастыру технологиясы.
Ингредиенттердің сапасын құрастыру технологиясы: рецепт туралы түсінік, рецептерді құру есебі мен әдістері, тексеру кезеңдері мен рецептерді жазу формалары, түрлі қолданыстағы рецептердің ерекшеліктері, оның қолданыс аясы, типтері, құрылысы мен қызмет көрсетілуі. Резеңке қоспаларын дайындауға арналған аспаларды өлшеу және жинақтау технологиясы. Аспаларды көтеру және қалдықтарды сұрыптау тәсілдері. Материал сортының маркасы мен қолданыс түрі. Қоспаларды бекітілген рецептер бойынша құрастыру әдісі. Ингредиенттерді автоматты түрде өлшеу.
Білімдер:
- резеңке қоспаларының рецептері;
- ингредиенттердің түрлері мен қасиеттері;
- резеңке-маталық қоспаларды дайындауға арналған аспаларды өлшеу және жинақтау технологиялары;
- аспалар мен қалдықтарды сұрыптау мен өлшеу тәсілдері.
Іскерліктер:
- берілген рецепт бойынша қоспалар дайындау;
- каучук, регенерат, поламидтердің аспасын алу;
- резеңке қоспаларының ингредиенттерін қолмен өлшенетін және автоматты таразыларда рецептуралық картаға сәйкес өлшеу;
- аспаларды жинастырып, одан әрі өңдеуге тапсыру;
- зертханалық аспаны құрастыру.
БҚ 1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
АП 04.2.2
Өлшеуге арналған жабдықтар, оның типтері мен пайдалану ережесі.
Материалдарды қолмен және автоматты өлшеуге арналған жабдықтардың құрылысы және оларды пайдалану ережесі, аспаларды өлшеу ережесі, аспаларды жинақтау және оларды одан әрі өңдеуге (үгіту, илеу, фильтрлеу) тапсыру, материалдардың сапасын зертхана сараптамасы және сыртқы түрі бойынша тексеру. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- ингредиенттерді өлшеуге арналған автоматты және қол таразылардың құрылысы;
- ингредиенттерді дайындау және толықтырудың негізгі операциялары;
- аспаларды жинақтау ережесі.
Іскерліктер:
- таразының түрлері мен типтерін айыра білу;
- резеңке қоспаларының ингредиенттерін дайындау және өлшеудің негізгі операцияларын орындау.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.7
СД 04.2.3
Технология пошива резиновых деталей и изделий
Конструкция, виды и назначение деталей. Методы и приемы обработки деталей изделий. Виды строчек и швов. Технологические параметры обработки деталей изделий. Последовательность выполнения технологических операций. Физико-химических свойства обрабатываемых материалов, их виды и назначение.
Знания:
- методов сборки деталей и изделий;
- номеров применяемых игл и ниток;
- наколов, грифов и отметок на деталях;
- технологических требований к ниточным креплениям.
Умения:
- осуществлять сборку деталей и изделий ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов;
- контролировать качество пошива; устранять дефекты и предупреждать брак.
БК 1
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
ПК 2.6.8
ПК 2.6.12
СД 04.2.4
Оборудование для пошива резиновых деталей и изделий
Классификация обувных швейных машин. Приемы работы на обувных швейных машинах. Устройство швейных машин, правила их наладки и работы. Неполадки в работе швейных машин, их техническое обслуживание. Правила технического обслуживания и безопасной эксплуатации.
Знания:
- устройства обувных швейных машин, их типов и разновидности;
- правил их эксплуатации и обслуживания;
- правил техники безопасности;
- основных приемов работы.
Умения:
- выполнять основные операции сборки-сшивки деталей и обуви на обувных швейных машинах;
- устранять неполадки в работе машин;
- выполнять несложный ремонт и техническое обслуживание машин.
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
СД 04.2.5
Технология производства резиновой обуви
Классификация и конструктивная характеристика обуви. Ассортимент резиновой обуви, ее классификация и конструктивная характеристика. Технологический процесс изготовления резиновой обуви. Характеристика и назначение деталей обуви. Раскрой текстильных материалов и искусственных кож. Основные технологические операции.
Знания:
- конструктивных особенностей резиновой обуви;
- основных этапов изготовления резиновой обуви;
- сырья и материалов для производства;
- операций технологического процесса изготовления резиновой обуви.
Умения:
- ориентироваться в ассортименте и видах обуви;
- в основных операциях по ее изготовлению;
- выбирать сырье и материалы для производства;
- составлять схему производства.
БК 1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
СД 04.2.6
Оборудование для производства резиновой обуви
Виды оборудования предприятия обувного производства резиновой обуви. Сущность ручного и механического раскроя материалов. Механизация и автоматизация процессы производства обуви. Транспортное оборудование: транспортеры, их виды.
Знания:
- технология производства резиновой обуви;
- классификации и видов оборудования для производства резиновой обуви.
Умения:
- выбирать оборудование для производства обуви;
- давать ему характеристику в соответствии с предназначением;
- ориентироваться в типах и видах оборудования; давать сравнительную характеристику.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.7
АП 04.2.3
Резеңке бөлшектері мен өнімдерін тігу технологиясы.
Бөлшектердің конструкциясы, түрлері мен қолданысы. Өнім бөлшектерін өңдеу әдістері мен тәсілдері. Тігіс жолы мен тігістердің түрлері. Өнім бөлшектерін өңдеудің технологиялық параметрі. Технологиялық операциялардың орындалу тәртібі. Өңделетін материалдардың физика-химиялық қасиеттері, олардың түрлері мен қолданысы.
Білімдер:
- бөлшектер мен өнімдерді құрастыру әдістері;
- қолданылатын инелер мен жіптердің номерлері;
- бөлшектегі тетіктер мен белгілер;
- жіптік бекітулерге қойылатын технологиялық талаптар.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен өнімдерді түрлі типтегі және топтағы тігін жабдығында жіптік тігіспен құрастыруды жүзеге асыру;
- тігін сапасын бақылау, ақауларды жою және брактың алдын-алу.
БҚ 1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.12
АП 04.2.4
Резеңке бөлшектері мен өнімдерін тігуге арналған жабдықтар.
Аяқ киім тігу машинасының классификациясы. Аяқ киім тігу машиналарында жұмыс істеу тәсілдері. Тігін машиналарының құрылысы, оларды жөндеу және жұмыс істеу ережелері. Тігін машиналарының жұмыс барысындағы ақаулары, оларға техникалық қызмет көрсету. Техникалық қызмет көрсету және қауіпсіз пайдалану ережелері.
Білімдер:
- аяқ киім тігу машинасының құрылысы;
- оларға қызмет көрсету ережесі;
- қауіпсіздік техникасының ережелері;
- жұмыстың негізгі тәсілдерін.
Іскерліктер:
- аяқ киім бөлшектерін жинақтау және тігудің негізгі операцияларын орындау;
- машина жұмысындағы ақауларды жою.;
- машиналардың күрделі емес жөндеу жұмыстарын техникалық қызмет көрсетуін орындау.
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
АП 04.2.5
Резеңке аяқ киімдерін өндіру технологиясы.
Аяқ киімнің классификациясы мен конструктивтік сипаттамасы. Резеңке аяқ киімінің ассортименті, оның классификациясы мен конструктивтік сипаттамасы. Резеңке аяқ киімін әзірлеудің технологиялық процесі. Аяқ киім бөлшектерінің сипаттамасы мен қолданысы. Тоқыма материалдары мен жасанды терін пішу. Негізгі технологиялық операциялар.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдердің құрылымдық ерекшеліктері;
- резеңке аяқ киімдерді әзірлеудің негізгі кезеңдері;
- өндіріске арналған шикізат пен материалдар;
- резеңке аяқ киімдерді дайындаудың технологиялық процесс операциясы.
Іскерліктер:
- аяқ киімді әзірлеудің негізгі операцияларында оның ассортименті мен түрлерін айра білу;
- өндіріске арналған шикізат пен материалдар тағңдау;
- өндіріс сызбасын құрастыру.
БҚ 1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
АП 04.2.6
Резеңке аяқ киімдерін өндіруге арналған жабдықтар.
Резеңке аяқ киімін өндіретін кәсіпорын жабдықтарының түрлері. Материалдарды қолмен және механикалық пішудің мәні. Аяқ киім өндірісінің процесін механикаландыру және автоматтандыру. Тасымалдау жабдықтары: тасымалдағыштар, олардың түрлері.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдерді өндіру технологиясы;
- резеңке аяқ киімдерді өндіруге арналған жабдықтардың классификациясы мен түрлері.
Іскерліктер:
- аяқ киім өндіруге арналған жабдықтарды таңдау;
- қолданыс аясына қарай сипаттама беру;
- жабдықтардың типтері мен түрлері білу; салыстырмалы сипаттама беру.

ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 04.2.7
Основы проектирования обуви
Понятие о дизайне. Процесс проектирования, его этапы. Понятие об эскизе. Техника рисунка. Понятие о перспективе и пропорциях. Основные приемы и принципы рисования. Основы композиции. Процесс проектирования моделей обуви ассортиментных групп. Художественный стиль, геометрическая структура, взаимосвязь элементов.
Знания:
- видов и типов резиновой обуви;
- основных этапов процесса проектирования обуви;
- принципов построения чертежа базовой модели обуви;
- методик разработки эскиза обуви.
Умения:
-  обосновывать конструкции и способы изготовления обуви,
- создавать чертежи базовых моделей обуви;
- проектировать технологичес кий процесс сборки обуви.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 04.2.8
Материаловедение обувного производства
Кожевенные материалы, сырье, его виды и назначения. Сортность, свойства, ассортимент и требования к качеству кожи, искусственные и синтетические материалы. Текстильные материалы. Обувные резины. Клеящие материалы. Отделочные материалы. ГОСТы и ТУ на материалы.
Знания:
- видов и классификации используемых материалов;
- требований к качеству материалов и деталей;
- свойств обувных резин;
- ассортимента отделочных материалов.
Умения:
- применять материалы в соответствии с их характеристиками;
- соблюдать требования ГОСТов и ТУ;
-контролировать качество сырья, деталей и изделий.
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.1
СД 04.2.9
Анатомия и физиология нижних конечностей человека
Сведения об анатомии нижних конечностей человека. Антропометрия ноги и биомеханика стопы человека. Основные антропометрические точки и размерные признаки ноги. Методика обмера ног. Двигательный аппарат человека. Движение и работа стопы, изменение размера стопы. Особенности изготовления медицинской обуви.
Знания:
- анатомического строения нижних конечностей; анатомического строения стопы человека;
- физиологии нижних конечностей;
- классификации колодок обуви;
- методов раскроя заготовок верха обуви;
- особенностей изготовления медицинской обуви и ортопедических стелек.
Умения:
- делать обмер ноги;
- определять размер стопы;
- определять технологические процессы производства обуви.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.5
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
СД 04.2.10
Технология вырубки деталей
Виды изделий и раскраиваемых материалов; спецификацию и назначение деталей; рациональные приемы вырубки; требования, предъявляемые к качеству вырубленных заготовок, правила укладки и транспортировки; устройство и эксплуатацию обслуживаемого оборудования и приспособлений. Выполнение работ по вырубке заготовок деталей средней сложности конфигурации на вырубных прессах и лепестковой машине, малых и средних прессах различной конструкции из обувных картонов, пласткожи, резины, эбонита и других полимерных материалов.
Знания:
- технологии вырубки заготовок и деталей простой конфигурации на малых и средних вырубных прессах из резины, резинотехнических, эбонитовых, слоистого пластика или других полимерных материалов;
- подготовки оборудования к работе, рациональной раскладки шаблонов на полотне.
Умения:
- ориентироваться в видах оборудования и технологии выполнения несложных операций по обслуживанию вырубных прессов.

КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 04.2.7
Аяқ киімді жобалаудың негіздері.
Дизайн туралы түсінік. Жобалау процесі, оның кезеңдері. Эскиз туралы түсінік. Сурет салу техникасы. Перспектива мен пропорциялар туралы түсінік. Сурет салудың негізгі тәсілдері мен принциптері. Композицияның негіздері. Ассортименттік топтағы аяқ киім моделін жобалау процесі. Көркемдік стиль, геометриялық құрылым, элементтердің өзара байланысы.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдердің түрлері мен типтерін;
- аяқ киімдерді жобалау процесінің негізгі кезеңдері;
- аяқ киімнің базалық моделінің сызбасын құру принципі.
Іскерліктер:
- аяқ киімді дайындау құрылысы мен тәсілін негіздеу;
- аяқ киімнің базалық моделінің сызбасын құру;
- аяқ киімді құрастырудың технологиялық процесін жобалау.
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 04.2.8
Аяқ киім өндірісіндегі материалтану.
Тері материалдары мен шикізаттары, оның түрлері мен қолданысы. Тері, жасанды және синтетикалық маталардың сапасына қойылатын талаптар, сорттары, қасиеті мен ассортименті. Тоқыма материалдары. Аяқ киім резеңкесі. Желімдеу материалдары. Өңдеу материалдары. Материалдардың МЖБС-тары мен ТЖ-ы.
Білімдер:
- пайдаланылатын материалдардың түрлері мен классификациясы;
- материалдар мен бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар;
- аяқ киім резеңкелерінің қасиеттерін;
- әрлеу материалдарының ассортиментін.
Іскерліктер:
- материалдарды олардың сипаттамаларына сәйкес қолдану;
- МЖБС-тары мен ТЖ талаптарын сақтау;
- бөлшектер мен өнімдердің сапасын бақылау.
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.1
АП.04.2.9
Адам аяғының анатомиясы мен физиологиясы.
Адам аяғының анатомиясы туралы мәлімет. Адам аяғының антропометриясы мен табанының биомеханикасы. Аяқтың негізгі антропометриялық нүктелері мен өлшемдік белгісі. Аяқты өлшеу әдісі. Адамның қозғалыс аппараттары. Табаның қозғалысы мен жұмысы, табан өлшемінің өзгеруі. Медициналық аяқ киімді дайындау ерекшелігі.
Білімдер:
- адамның аяғы, табанының анатомиялық құрылысы;
- аяқтың физиологиясы;
- аяқ киім тағасының классификациясы;
- аяқ киімнің үстінгі бөлігінің әзірлемесін пішу әдістері.
Іскерліктер:
- аяқты өлшеу;
- табан өлшемін анықтау;
- аяқ киімді өндірудің технологиялық процесін анықтау.
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
АП 04.2.10
Өнімдерді кесу технологиясы.
Өнімдер мен пішілетін өнімдердің түрлері; бөлшектердің ерекшеліктері мен қолданыс аясын; кесудің тиімді тәсілдерін; дайындамаларды кесу сапасына қойылатын талаптар; жинау және тасымалдау тәртібі; қызмет көрсетілетін жабдықтар мен құралдардың құрылысы мен қолданылуы. Кесу нығыздауыштары мен жапырақты машинада, шағын және орташа нығыздауыштарда аяқ киім картонынан, пластикті тері, резеңке, эбонит және басқада полимерлік материалдардан түрлі пішіндегі орташа күрделіліктегі бөлшектер дайындамасын кесу жұмысын орындау.
Білімдер:
- резеңке, резеңке-техникалық, эбониттік, қабатты пластиктерден немесе басқа полимерлік материалдардан қарапайым пішіндегі кіші және орташа кесу нығыздауыштарда дайындамалар мен бөлшектерді кесу технологиясы жабдықты жұмысқа дайындау, нобайларды материал бетіне тиімді етіп орналастыру.
Іскерліктер:
- жабдықтардың түрлерін және кесу нығыздауыштарына қызмет көрсетудің қарапайым операцияларын орындау технологияларын айыра білу.

ПК 2.8.1
ПК 2.8.4
ПК 2.8.8
СД 04.2.11
Оборудование для вырубания деталей
Виды оборудования предприятия обувного производства резиновой обуви. Сущность ручного и механического раскроя материалов. Резаки, их отличительные признаки по видам, фасонам, размерам. Механизация и автоматизация процессы производства обуви. Инструменты и приспособления для вырубки материалов. Требования техники безопасности.
Знания:
- видов и назначения оборудования для вырубания;
- правил технического обслуживания вырубных прессов;
- правил регулирования раскройного оборудования; правила техники безопасности.
Умения:
- выполнять основные операции вырубки деталей резиновой обуви;
- определять и устранять мелкие неисправности оборудования;
- применять инструменты и приспособления;
- соблюдать правила эксплуатации и безопасности труда.
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.8.10
ПК 2.8.11
ПК 2.8.12
ПК 2.8.13
Квалификации: 081209 2 - Закройщик резиновых изделий и деталей*
081210 2 - Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий*
081211 2 - Намазчик деталей*
081212 2 - Сборщик резиновых технических изделий*
СД 04.3.1
Оборудование для производства резиновой обуви
Виды оборудования предприятия обувного производства резиновой обуви. Сущность ручного и механического раскроя материалов. Механизация и автоматизация процессы производства обуви. Транспортное оборудование: транспортеры, их виды.
Знания:
- технологии производства резиновой обуви;
- классификации и видов оборудования для производства резиновой обуви.
Умения:
- выбирать оборудование для производства обуви;
- давать ему характеристику в соответствии с предназначением;
- ориентироваться в типах и видах оборудования;
- давать сравнительную характеристику.
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
СД 04.3.2
Технология раскроя резиновых деталей и изделий
Ассортимент резиновой обуви, ее классификация и конструктивная характеристика. Технологический процесс вырубки деталей, методы и правила его выполнения, нормы использования материалов, технологические операции; дефекты возникающие при выполнении операции. ГОСТы и ТУ на материалы. Требования к качеству деталей. Обработка вырубленных деталей.
Знания:
- материаловедения обувного производства;
- типов и свойств материалов;
- технологических операций раскроя и вырубки деталей;
- нормативов операций;
- возможных дефектов и правил их устранения;
- норм использования материалов.
Умения:
- ориентироваться в ассортименте резиновой обуви;
- понимать технологический процесс раскроя резиновых деталей и изделий;
- выполнять операции раскроя деталей и изделий.

КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.8
АП 04.2.11
Бөлшектерді кесуге арналған жабдықтар.
Резеңке аяқ киімін өндіретін кәсіпорн жабдықтарының түрлері. Материалдарды қолмен және механикалық пішудің мәні. Кескіштер, олардың түрлері, фасондары мен өлшемдері бойынша айырмашылық белгілері. Аяқ киім өндірісінің процесін механикаландыру және автоматтандыру. Материалдарды кесуге арналған құрал-саймандар мен құрылғылар. Қауіпсізіздік техникасының талаптары.
Білімдер:
- жабдықтардың түрлері мен қолданысы;
- техникалық қызмет көрсету ережелері;
- пішу жабдығын басқару ережесі;
- қауіпсіздік техникасының ережесі.
Іскерліктер:
- резеңке аяқ киімдерінің бөлшектерін кесудің негізгі операцияларды орындау;
- жабдықтың ұсақ ақауларын анықтап, жою;
- Құрал-саймандарды пайдалану;
- пайдалану және еңбек қауіпсіздігінің ережесін сақтау.
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.8.10
КҚ 2.8.11
КҚ 2.8.12
КҚ 2.8.13
081209 2 Резеңке бұйымдар мен бөлшектерді пішуші*
081210 2 Резеңке, полимер бөлшектері мен бұйымдарды желімдеуші *
081211 2 Бөлшектерді майлаушы*
081212 2 Резеңке техникалық бұйымдарды құрастырушы*
АП 04.3.1
Резеңке аяқ киімдерді өндіруге арналған жабдықтар.
Резеңке аяқ киімдері өндірісі кәсіпорыны жабдықтарының түрлері. Материалдарды қолмен және автоматты пішудің мәні. Аяқ киімді өндіру процесін механикаландыру және автоматтандыру. Тасымалдау жабдықтары: транспортерлер, олардың түрлері.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдерді өндіру технологиясы;
- резеңке аяқ киімдерді өндіруге арналған жабдықтардың классификациясы мен түрлері.
Іскерліктер:
- аяқ киім өндіруге арналған жабдықтарды таңдау;
- оның қолданысына сәйкес сипаттама беру;
- жабдықтардың типтері мен түрлерін айыра білу;
- салыстырмалы сипаттама беру.
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
АП 04.3.2
Резеңке бөлшектері мен өнімдерін кесу технологиясы.
Резеңке аяқ киімнің ассортименті, оның классификациясы мен құрылымдық сипаттамасы. Бөлшектерді шабудың технологиялық процесі, оны орындаудың әдістері мен ережелері, материалдарды қолдану нормалары, технологиялық операциялар; операцияларды орындау барысында туындайтын ақаулар. Материалдардың МЖБС-тары мен ТЖ-ы. Бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар. Кесілген бөлшектерді өңдеу.
Білімдер:
- аяқ киім өндірісінің материалтануын;
- материалдардың типтері мен қасиеттерін;
- бөлшектерді пішу және кесудің технологиялық операциялары;
- нормативтік операциялар;
- туындауы мүмкін ақаулар және оны жою жолдары;
- материалды қолдану ережелері.
Іскерліктер:
- резеңке аяқ киімдерінің ассортиментін білу;
- резеңке бөлшектері мен өнімдерін пішудің технологиялық процесін түсіну;
- бөлшектер мен өнімдерді пішу операцияларын орындау.

ПК 2.9.1
ПК 2.9.4
ПК 2.9.6
ПК 2.9.8
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
СД 04.3.3
Материаловедение обувного производства
Кожевенные материалы, сырье, его виды и назначения. Сортность, свойства, ассортимент и требования к качеству кожи, искусственные и синтетические материалы. Текстильные материалы. Обувные резины. Клеящие материалы. Отделочные материалы. ГОСТы и ТУ на материалы.
Знания:
- видов и классификации используемых материалов;
- требований к качеству материалов и деталей;
- свойств обувных резин;
- ассортимента отделочных материалов.
Умения:
- применять материалы в соответствии с их характеристиками;
- соблюдать требования ГОСТов и ТУ;
-контролировать качество сырья, деталей и изделий.
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
СД 04.3.4
Основы проектирования обуви
Понятие о дизайне. Процесс проектирования, его этапы. Понятие об эскизе. Техника рисунка. Понятие о перспективе и пропорциях. Основные приемы и принципы рисования. Основы композиции. Процесс проектирования моделей обуви ассортиментных групп. Художественный стиль, геометрическая структура, взаимосвязь элементов.
Знания:
- видов и типов резиновой обуви;
- основных этапов процесса проектирования обуви;
- принципов построения чертежа базовой модели обуви;
- методик разработки эскиза обуви.
Умения:
- обосновывать конструкции и способы изготовления обуви,
- создавать чертежи базовых моделей обуви;
- проектировать технологичес кий процесс сборки обуви.
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
СД 04.3.5
Технология склеивания материалов
Общие сведения о клейке резиновых и полимерных деталей и изделий. Основные стадии технологического процесса: подготовка материалов к склеиванию, нанесение клея, формирование клеевого слоя, сушка. Обработка поверхностей перед склеиванием механическим, химическим или физическим способами. Типы клеев, способы нанесения клея. Сборка склеиваемых деталей.
Нарушение технологических режимов, причины и способы предупреждения и устранения; безопасность труда.
Знания:
- технологии клейки и промазки полимерных деталей и изделий;
- основных подготовительных операции;
- сущности формирования клеевого слоя;
- физико-химических основ склеивания;
- методов контроля клеевых соединений в готовом изделии.
Умения:
- выбирать методы обработки поверхностей склеиваемых заготовок;
- выбирать клей;
- ориентироваться в операциях промазки по стадиям;
- выбирать методы контроля результатов работы;
- выполнять правила техники безопасности;
- составлять схемы сборки готовых изделий.

КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.8
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
АП 04.3.3
Аяқ киім өндірісіндегі материалтану.
Тері материалдары мен шикізаттары, оның түрлері мен қолданысы. Тері, жасанды және синтетикалық маталардың сапасына қойылатын талаптар, сорттары, қасиеті мен ассортименті. Тоқыма материалдары. Аяқ киім резеңкесі. Желімдеу материалдары. Өңдеу материалдары. Материалдардың МЖБС-тары мен ТЖ-ы.
Білімдер:
- қолданылатын материалдардың түрлері мен классификациясын;
- материалдар мен бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар;
- аяқ киім резеңкесінің қасиетін;
- әрлеу материалдарының ассортиментін.
Іскерліктер:
- материалдарды сипаттамасына сәйкес қолдану;
- МЖБС пен ТЖ талаптарын сақтау;
- бөлшектер мен өнімдердің сапасын бақылау.
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
АП 04.3.4
Аяқ киімді жобалаудың негіздері.
Дизайн туралы түсінік. Жобалау процесі, оның кезеңдері. Эскиз туралы түсінік. Сурет салу техникасы. Перспектива мен пропорциялар туралы түсінік. Сурет салудың негізгі тәсілдері мен принциптері. Композицияның негіздері. Ассортименттік топтағы аяқ киім моделін жобалау процесі. Көркемдік стиль, геометриялық құрылым, элементтердің өзара байланысы.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдердің түрлері мен типтерін;
- аяқ киімдерді жобалау процесінің негізгі кезеңдері;
- аяқ киімнің базалық моделінің сызбасын құру принципі;
- Аяқ киім нобайын әзірлеу әдістерін.
Іскерліктер:
- аяқ киімді дайындау құрылысы мен тәсілін негіздеу;
- аяқ киімнің базалық моделінің сызбасын құру;
- аяқ киімді құрастырудың технологиялық процесін жобалау.
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
АП 04.3.5
Материалдарды желімдеу технологиясы.
Резеңкелік және полимерлік бөлшектер мен өнімдерді желімдеу туралы жалпы түсінік. Технологиялық процестің негізгі кезеңдері: материалдарды желімдеуге, дайындау, желім жағу, желім қабатын жағу, кептіру. Бөлшек бетін желімдер алдында механикалық, химиялық немесе физикалық тәсілмен өңдеу. Желімдердің типтері, желімді жағу тәсілдері. Желімделген бөлшектерді құрастыру.
Технологиялық режимдердің бұзылуы, туындау себептері, алдын алу және жоюдың тәсілдері; еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- полимер бөлшектері мен өнімдерін желімдеу және майлау технологияларын;
- негізгі дайындық операцияларын;
- желім қабатын қалыптасу мәнін;
- желімделудің физико-химиялық негіздерін;
- дайын өнімнің желіммен біріктірілуін бақылау әдістері.
Іскерліктер:
- желімделетін дайын бөлшектің бетін өңдеу әдістерін таңдау;
- желдімді таңдау;
- кезең бойынша желімдеу операциясын білу;
- жұмыс нәтижесін бақылау әдістерін таңдау;
- қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
- дайын өнімді құрастыру сызбасын құру.

ПК 2.10.1
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.7
ПК 2.10.9
ПК 2.10.11
ПК 2.10.12
СД 04.3.6
Технология производства резиновой обуви
Классификация и конструктивная характеристика обуви. Ассортимент резиновой обуви, ее классификация и конструктивная характеристика. Технологический процесс изготовления резиновой обуви. Характеристика и назначение деталей обуви. Раскрой текстильных материалов и искусственных кож. Основные технологические операции.
Знания:
- конструктивных особенностей резиновой обуви;
- основных этапов изготовления резиновой обуви;
- сырья и материалов для производства;
- операций технологического процесса изготовления резиновой обуви.
Умения:
- ориентироваться в ассортименте и видах обуви;
- в основных операциях по ее изготовлению;
- выбирать сырье и материалы для производства;
- составлять схему производства.
ПК 2.9.1
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
ПК 2.10.1
ПК 2.10.3
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.12.1
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
СД 04.3.7
Технология клейки-сборки резиновых изделий
Клейка-сборка резиновой обуви: методы, инструменты, приспособления, оборудование, технология выполнения операции, дефекты, причины их возникновения, способы их предупреждения и устранения. Сушка, обжимка и опрессовка деталей и изделий. Безопасность труда.
Знания:
- последовательности операций клейки-сборки резиновых изделий;
- оборудования и приспособлений для клейки-сборки;
- основных и вспомогательных операций.
Умения:
- составлять план выполнения операций в соответствии с требованиями к качеству изделий;
- определять технологические параметры процесса.
ПК 2.10.1
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.6
ПК 2.11.1
ПК 2.11.3
ПК 2.11.5
ПК 2.12.1
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.6
ПК 2.12.11
ПК 2.12.12
Квалификации: 081213 2 - Машинист каландра*
081214 2 - Машинист резиносмесителя*
081215 2 - Машинист стрейнера*
081216 2 - Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов*
081217 2 Машинист клеевого агрегата*
СД 04.4.1
Технология каландрования, листования, профилирования
Общие сведения о процессах каландрования. Технология заправки текстильного полотна в каландр. Технологические режимы процесса каландрования. Листование и профилирование заготовок. Шифры различных резиновых смесей, виды, свойства и назначение тканей и прокладок. Возможные виды брака. Способы контроля и автоматического регулирования процесса каландрования.
Знания:
- технологических параметров процессов каландрования;
- сущности процесса обработки резиновых смесей и тканей на каландрах;
- назначения обрабатываемых материалов.
Умения:
- выполнять основные операции каландрования;
- вести процессы обкладки резиной корда (производство РТИ), промазки тканей, профилирования, листования, дублирования.

КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.7
КҚ 2.10.9
КҚ 2.10.11
КҚ 2.10.12
АП 04.3.6
Резеңке аяқ киімдерін өндіру технологиясы.
Классификация мен конструктивтік сипаттама. Резеңке аяқ киімінің ассортименті, оның классификациясы мен конструктивтік сипаттамасы. Резеңке аяқ киімін әзірлеудің технологиялық процесі. Аяқ киім бөлшектерінің сипаттамасы мен қолданысы. Тоқыма материалдары мен жасанды турін пішу. Негізгі технологиялық операциялар.
Білімдер:
- резеңке аяқ киімдердің құрылымдық ерекшеліктері;
- резеңке аяқ киімдерді әзірлеудің негізгі кезеңдері;
- өндіріске арналған шикізат пен материалдар;
- резеңке аяқ киімдерді дайындаудың технологиялық процесс операциясы.
Іскерліктер:
- аяқ киімді әзірлеудің негізгі операцияларында оның ассортименті мен түрлерін айыра білу;
- өндіріске арналған шикізат пен материалдар таңдау;
- өндіріс сызбасын құрастыру.
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
АП 04.3.7
Резеңке өнімдерін желімдеу арқылы құрастыру технологиясы.
Резеңке аяқ киімін желімдеу арқылы құрастыру: әдістері, құрал-саймандары, құрылғылары, жабдықтары, операциялары, ақаулары, олардың туындау себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері. Бөлшектер мен өнімдерді кептіру, күйдіру және нығыздау. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- резеңке өнімдерін желімдеу арқылы құрастыру операциясының орындалу тәртібі;
- желімдеу арқылы құрастыруға арналған жабдықтар мен құралдар;
- негізгі және қосымша операциялар.
Іскерліктер:
- операцияларды орындау жоспарын өнімнің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес құрастыру;
- процестің технологиялық параметрін анықтау.
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.5
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.6
КҚ 2.12.11
КҚ 2.12.12
081213 2 Каландр машинисі*
081214 2 Резеңке араластырғыш машинисі*
081215 2 Стрейнер машинисі *
081216 2 Орамалы шлангларды дайындау агрегатының машинисі *
081217 2 Желім агрегатының машинисі *
АП 04.4.1
Каландрлау, парақтау, профильдеу технологиясы.
Каландрлау процесі туралы жалпы мәлімет. Тоқыма полотноны каландрға салу технологиясы. Каландрлау процесінің технологиялық режимі. Дайын өнімдерді парақтау және профильдеу. Түрлі резеңке қоспаларының шифрлары, мателар мен төсемелердің түрлері, қасиеттері мен қолданыс аясы. Брактордың түрлері. Каландрлау процесін бақылау және автоматты басқару тәсілдері.
Білімдер:
- каландрлау процестерінің технологиялық параметрлері;
- резеңке қоспалары мен маталарды каландрда өңдеу процесінің мәні;
- өңделетін материалдардың қолданыс аясы.
Іскерліктер:
- каландрлаудың негізгі операцияларын орындау;
резеңке кордын қаптау, матаны желімдеу, қалыптау, табақтау, дубльдеу процесін орындау.

ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.6
ПК 2.13.8
ПК 2.13.9
ПК 2.13.10
ПК 2.13.13
СД 04.4.2
Оборудование для каландрования
Устройство каландров различных типов, их эксплуатация, правила обслуживание, механизация и автоматизация. Фрикционные, листовальные, профильные, накаточные и сквидж-каландры с длиной валков 700 мм. Назначение каландров. Каландровые агрегаты. Обслуживание и режимы работы. Правила настройки. Техника безопасности.
Знания:
- типов каландров;
- основных узлов каландров, их предназначение;
- основных операции каландрования;
- видов применяемых материалов;
- правил безопасной эксплуатации оборудования.
Умения:
- ориентироваться в типах и марках оборудования;
- выбирать каландры в соответствии с их назначением;
- выполнять операции по обслуживанию каландров.
ПК 2.13.1
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.7
ПК 2.13.12
ПК 2.13.13
ПК 2.13.14
СД 04.4.3
Технология изготовления резиновых смесей в резиносмесителях
Процесс приготовления резиновых смесей: сущность процесса, свойства, назначение, взвешивание и подготовка компонентов, последовательность загрузки, методы смешения, факторы влияющие на них, автоматическое управление процессом смешивания, режимы и параметры процесса приготовления смесей, определение готовности продукта, контроль качества. Технология изготовления резиновых смесей в тихоходных и быстроходных резиносмесителях. Безопасность труда при ведении процесса изготовления резиновых смесей.
Знания:
- сущности технологического процесса смешения ингредиентов;
- порядка загрузки и правил смешения;
- поточных линий изготовления резиновых смесей, их назначе ния, классификации и устройства оборудования, входящего в поточную линию;
- правил обслуживания в соответствии с правилами техники безопасности
Умения:
- ориентироваться в основных технологических операциях смешения в соответствии с технической документацией;
- осуществлять выбор оборудования для смешения;
- осуществлять выбор технологических режимов смешения.
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
ПК 2.14.6
ПК 2.14.9
ПК 2.14.10
ПК 2.14.13
СД 04.4.4
Устройство резиносмесителей различных типов
Устройство резиносмесителей периодического и непрерывного действия, основные и вспомогательные части, правила их обслуживания, приемы регулирования транспортера, люка и нижнего пресса. Резиносмесители с тангенциальными роторами - и со взаимозацепляющимися (взаимопроникающими) роторами. Резиносмесители в составе непрерывных технологических линий.
Знания:
- типов резиносмесителей и их предназначения;
- основных и вспомогательных частей оборудования;
- основных типов и характеристик;
- предназначения и правил эксплуатации;
- состава технологических линий на производстве.
Умения:
- ориентироваться в многообразии представленного оборудования;
- выполнять операции загрузки ингредиентов, смешения ингредиентов в резиносмесителе в соответствии с правилами его эксплуатации и выгрузки резиновой смеси.

КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.6
КҚ 2.13.8
КҚ 2.13.9
КҚ 2.13.10
КҚ 2.13.13
АП 04.4.2
Каландрлауға арналған жабдықтар.
Түрлі типтегі каландрлардың құрылысы, оларды пайдалану, қызмет көрсету тәртібі, механикаландыру және автоматтандыру. 700 мм білдекті фрикциалық, парақты, профильді, төсемелі және сквидж-каландрлар. Каландрдың қолданыс аясы. Каландрлық агрегаттар. Қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау. Жөндеу ережесі. Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- каландрлардың типтері;
- каландрлардың негізгі тораптары, олардың қолданыс аясы;
- каландрлаудың негізгі операцияларын;
- жабдықты пайдалану ережесі.
Іскерліктер:
- жабдықтардың типтері мен маркаларын айыра білу
- каландрларды қолданыс аясына сәйкес таңдау;
- каландрларға қызмет көрсету операцияларын орындау.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.7
КҚ 2.13.12
КҚ 2.13.13
КҚ 2.13.14
АП 04.4.3
Резеңке қоспаларын резеңке араластырғышта әзірлеу технологиясы.
Резеңке қоспаларын дайындау процесі: процестің мәні, қасиеті, қолданысы, компоненттерді өлшеу және дайындау, жүктеу кезегі, араластыру әдісі, оларға ықпал ететін факторлар, араластыру процесін автоматты басқару, қоспаларды дайындау процесінің режимі мен параметрлері, өнімнің дайындығын анықтау, сапаны тексеру.
Резеңке қоспаларын жай қозғалатын және шапшан қозғалатын резеңке араластырғыштарда әзірлеу технологиясы. Резеңке қоспаларын дайындау процесін жүргізу барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- инредиенттерді араластырудың технологиялық процесінің мәні;
- салу тәртібі, араластыру ережесі;
- резеңке қоспасын әзірлеудің ағымдық желісі, оның қолданыс аясы, классификациясы мен ағымдық желіге енетін жабдықтардың құрылысы;
- қауіпсіздік техникасының ережесіне сәйкес қызмет көрсету ережесі.
Іскерліктер:
- техникалық құжатарға сәйкес араластырудың негізгі технологтялық операцияларын айыра білу;
- араластыруға арналған жабдықты таңдауды жүзеге асыру;
- араластырудың технологиялық режимін таңдауды жүзеге асыру.
КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.6
КҚ 2.14.9
КҚ 2.14.10
КҚ 2.14.13
АП 04.4.4
Түрлі типтегі резеңке араластырғыштың құрылысы.
Ауытқымалы және үзіліссіз әрекеттегі резеңке араластырғыштардың құрылысы, негізгі және қосалқы бөлшектері, оларға қызмет көрсету ережесі, тасымалдағышты, люкті және төменгі нығыздағышты басқару тәсілдері. Тангенциалды ротары бар және өзара ілгіш (өзара өтетін) ротарлары бар резеңке араластырғыш. Технологиялық желілері үзіліссіз жағдайдағы резеңке араластырғыштар.
Білімдер:
- резеңке араластырғыштардың типтері мен олардың қолданыс аясы;
- жабдықтардың негізгі және қосалқы бөлшектерін;
- негізгі сипаттамалары мен пайдалану ережелерін;
- қолданыс аясы мен пайдалану ережесін;
- өндірістегі технологиялық желісінің құрамын.
Іскерліктер:
- ұсынылған жабдықтардың түрлерін айыра білу;
- ингредиенттерді резеңке араластырғышқа салу, араластыру процесін оны пайдалану және резеңке қоспаны түсіру ережесіне сәйкес орындау.

ПК 2.14.3
ПК 2.14.5
ПК 2.14.7
ПК 2.14.11
ПК 2.14.12
ПК 2.14.13
ПК 2.14.14
СД 04.4.5
Технология стрейнирования
Марки, свойства и назначения обрабатываемых материалов и девулканизата. Размягчение и очистка резиновых смесей. Технологические режимы процессов стрейнирования.
Параметры технологического процесса стрейнирования по показаниям контрольно-измерительных процессов. Сущность химического стрейнирования, фильтрация каучука в червячном прессе, фильтрация резины в червячном прессе. Технические требования, предъявляемые к процессу очистки резиновых смесей. Безопасность труда при стрейнировании.
Знания:
- сущности и предназначения процесса стрейнирования;
- основ технологии производства и очистки резиновых смесей;
- правил замены сетки в головке стрейнера по мере ее загрязнения;
- заготовки сырья и оборудования к стрейнированию.
Умения:
- ориентироваться в многообразии представленного оборудования;
- вести процесс размягчения и очистки (фильтрации) резиновой смеси или девулканизата от посторонних примесей, включений на стрейнере с диаметром червяка до 200 мм или стрейнирования, размягчения изоляционных смесей на специальных машинах;
- регулировать процесс в соответствии с составом и свойствами веществ.
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.6
ПК 2.15.8
ПК 2.15.9
ПК 2.15.10
ПК 2.15.11
СД 04.4.6
Оборудование для стрейнирования
Процесс стрейнирования резиновых смесей: сущность процесса, марки, свойства, назначение обрабатываемых смесей, последовательность операций, технологические режимы, оборудование, его назначение, типы, устройство стрейнера, принципы работы, обслуживание и правила наладки, контрольно-измерительные приборы, листование после стрейнирования на
вальцах, охлаждение. Безопасность труда при ведении процесса стрейнирования.
Знания:
- устройства стрейнера, принципа действия;
- правил эксплуатации и обслуживания;
- возможных неполадок и путей их устранения;
- правил применения вспомогательных инструментов;
- технических требований к очистке резиновых смесей.
Умения:
- осуществлять операции стрейнирования в соответствии с требованиями технической документации;
- вести процесс размягчения и очистки (фильтрации) резиновой смеси или девулканизата от посторонних примесей, включений на стрейнере с диаметром червяка до 200 мм или стрейнирования, размягчения изоляционных смесей на специальных машинах.
ПК 2.15.1
ПК 2.15.3
ПК 2.15.4
ПК 2.15.7
ПК 2.15.8
ПК 2.15.12
ПК 2.15.13
СД 04.4.7
Технология изготовления рукавов навивочной конструкции
Технологический процесс изготовления рукавов навивочной конструкции на дорнах и бездорновым методом; последовательность операций, требования к качеству изделий, возможные дефекты и их предупреждение. Типы рукавов. Марки рукавов. Основные операции технологического процесса изготовления. Области применения. Требования к качеству. Виды дефектов. Новые технологии в производстве рукавов навивочной конструкции.
Знания:
- последовательности операций технологического процесса изготовления рукавов навивочной конструкции;
- технических требований, предъявляемых к качеству продукции;
- правил пользования контрольно-измерительными приборами.
Умения:
- ориентироваться в основных методах изготовления рукавов навивочной конструкции;
- выполнять операции навивки;
- наложения резинового слоя;
- выбирать методы определения качества изделий;
- составлять технологическую схему производства.

КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.7
КҚ 2.14.11
КҚ 2.14.12
КҚ 2.14.13
КҚ 2.14.14
АП 04.4.5
Стрейнерлеу технологиясы.
Өңделетін материалдар мен девулканизаттың маркалары, қасиеттері мен қолданысы. Резеңке қоспаларын жұмсарту және тазалау. Стрейнерлеу процестерінің технологиялық режимі. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіщтері бойынша стрейнирлеудің технологиялық процесінің параметрлері. Жірек нығыздауышта каучукті химиялық стрейнерлеу, фильтрлеу, резеңкені иірек нығыздауышта фильтрлеудің мәні. Резеңке қоспаларын тазалау процесіне қойылатын техникалық талаптар. Стрейнерлеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- стрнейнерлеу нығыздағышының мәні мен қолданыс аясы;
- резеңке қоспасының технолгиялық өндірісі мен тазалау негіздері;
- стрейнер басындағы торды ластануына қарай ауыстыру тәртібі;
- шикізат пен жабдықтарды стрейнерлеуге дайындау.
Іскерліктер:
- ұсынылған жабдықтың түрлерін айыра білу;
- резеңке қоспаларын немесе девулканизатты тістері 200 мм-ге дейін ұзындықтағы стрейнерде өзге қоспалардан тазарту және жұмсарту, оқшаулау қоспаларын арнайы машиналарда жұмсарту;
- процесті шикізаттардың құрамы мен қасиетіне сәйкес басқару.
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.6
КҚ 2.15.8
КҚ 2.15.9
КҚ 2.15.10
КҚ 2.15.11
АП 04.4.6
Стрейнерлеуге арналған жабдықтар.
Резеңке қоспасын стрейнерлеу процесі: процестің, маркасының мәні, қасиеті, өңделетін қоспаның қолданыс аясы, операциялардың бірізділігі, технологиялық режимдер, жабдықтар, оның қолданысы, типтері, стрейнерлердің құрылысы, жұмыс принципі, қызмет көрсету және жөндеу ережесі, бақылау-өлшеу құралдары, білдектерде стрейнерлеуден кейін парақтау, салқындату. Стрейнерлеу процесін жүргізу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- стрейнерлердің құрылысы, олардың жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қызмет көрсету талаптары;
- туындау ықтимал ақаулар және оларды жоюдың жолдары;
- қосалқы құралдарды қолдану тәртібі;
- резеңке қоспасын тазалауға қойылатын техникалық талаптар.
Іскерліктер:
- стрейнерлеу операциясын техникалық құжат талаптарына сәйкес жүзеге асыру;
- резеңке қоспаларын немесе девулканизатты тістері 200 мм-ге дейін ұзындықтағы стрейнерде өзге қоспалардан тазарту және жұмсарту, оқшаулау қоспаларын арнайы машиналарда жұмсарту.
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.3
КҚ 2.15.4
КҚ 2.15.7
КҚ 2.15.8
КҚ 2.15.12
КҚ 2.15.13
АП 04.4.7
Орама конструкциясындағы шлангларды әзірлеу технологиясы.
Орама конструкциядағы шлангларды дорналар мен дорнасыз әдістермен әзірлеудің технологиялық процесі; операциялардың орындалу тәртібі, өнім сапасына қойылатын талаптар, туындауы ықтимал ақаулар және олардың алдын алу. Шланглардың типтері, маркасы. Дайындаудың технологиялық процесінің негізгі операциялары. Қолдану саласы. Сапаға қойылатын талаптар. Ағаулардың түрлері. Орама конструкциясындағы шлангларды әзірлеудің жаңа технологиясы.
Білімдер:
- орама конструкциядағы шлангларды әзірлеу технологиялық процесі операцияларының орындалу тәртібі;
- өнімнің сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
- бақылау-өлшеу құралдарын қолдану ережесін.
Іскерліктер:
- орама конструкциядағы шлангларды әзірлеудің негізгі әдістерін білу;
- орау операциясын орындау;
- резеңке қабатын салу;
- өнімнің сапасын анықтау әдісін таңдау;
- өндірістің технологиялық сызбасын құрастыру.

ПК 2.16.1
ПК 2.16.4
ПК 2.16.8
ПК 2.16.12
СД 04.4.8
Оборудование для производства рукавов навивочной конструкции
Устройство оборудования для производства рукавов навивочной конструкции на дорнах и бездорновым методом; навивочный станок, навивочное устройство; агрегат для изготовления рукавов бездорновым методом; техника безопасности. Вертикальные и горизонтальные агрегаты для производства рукавов. Производство многослойных рукавов на дорнах. Производство рукавов высокого давления с металлонавивкой. Техника безопасности.
Знания:
- устройства основных узлов и агрегатов для производства рукавов навивочной конструкции;
- технологических операций производства различных типов рукавов навивочной конструкции;
- правил подналадки оборудования.
Умения:
- ориентироваться в методах использования оборудования для производства рукавов навивочной конструкции;
- обслуживать оборудование в соответствии с его предназначением;
- ориентироваться в маркировке рукавов;
- выбирать оборудование для производства;
- составлять технологические схемы производства.
ПК 2.16.1
ПК 2.16.2
ПК 2.16.3
ПК 2.16.4
ПК 2.16.5
ПК 2.16.6
ПК 2.16.7
ПК 2.16.9
ПК 2.16.10
ПК 2.16.11
ПК 2.16.12
ПК 2.16.13
СД. 4.4.9
Технология склеивания материалов
Общие сведения о клейке резиновых и полимерных деталей и изделий. Основные стадии технологического процесса: подготовка материалов к склеиванию, нанесение клея, формирование клеевого слоя, сушка. Обработка поверхностей перед склеиванием механическим, химическим или физическим способами. Типы клеев, способы нанесения клея. Сборка склеиваемых деталей.
Нарушение технологических режимов, причины и способы предупреждения и устранения; безопасность труда.
Знания:
- технологии клейки и промазки полимерных деталей и изделий;
- основных подготовительных операций;
- сущности формирования клеевого слоя;
- физико-химических основ склеивания;
- контроля клеевых соединений в готовом изделии.
Умения:
- выбирать методы обработки поверхностей склеиваемых заготовок;
- выбирать клей;
- ориентироваться в операциях промазки по стадиям;
- выбирать методы контроля результатов работы;
выполнять правила техники безопасности;
составлять схемы сборки готовых изделий.
ПК 2.17.1
ПК 2.17.2
ПК 2.17.3
ПК 2.17.4
ПК 2.17.5
ПК 2.17.6
ПК 2.17.7
ПК 2.17.8
СД 04.4.10
Устройство клеевого агрегата
Конструкция и принцип работы клеепромазочной машины, схема клеепромазочной машины, методы промазки. Основы техники безопасности при работу с растворителями. Устройства, отводящие электростатическое электричество. Технологический процесс образования волнистого слоя путем приклеивания ворса; устройство клеевого агрегата; технические требования, предъявляемые к качеству пропитывающих растворов и готового полотна, устройство, наладку и способы устранения неисправностей в работе оборудования. Правила охраны труда, и техники безопасности.
Знания:
- состава и физико-механических свойств резиновых смесей;
- рецептуры резиновых смесей;
- требований к качеству клея;
- устройства промазочной машины;
- основных правил эксплуатации.
Умения:
- вести технологический процесс образования и приклеивания волокнистого слоя на клеевых агрегатах;
- наблюдать за равномерной и непрерывной подачей волокна на движущуюся сетку, за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов на всех операциях;
- участвовать в работе по очистке агрегата.

КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.4
КҚ 2.16.8
КҚ 2.16.12
АП 04.4.8
Орама конструкциясындағы шлангларды өндіруге арналған жабдықтар.
Орама конструкциядағы шлангларды дорналар мен дорнасыз әдістермен өндіруге арналған жабдықтардың құрылысы; орама станогі, орама қондырғылары; шлангларды дорнанасыз әдіспен дайындауға арналған агрегат; қауіпсіздік техникасы. Шлангі шығаруға арналған тігінен және көлденен орналасқан агрегаттар. Дорндарда көп қабатты шланг өндіру. Металмен қапталған үлкен қысымдағы шланг өндіру. Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- орама конструкциялағы шлангларды өндіруге арналған негізгі тораптар мен агрегаттардың құрылысы;
- орама конструкциялағы түрлі типтегі шлангларды өндірудің технологиялық процесін;
- жабдықты жөндеу ережесін.
Іскерліктер:
- орама конструкциялағы шлангларды өндіруге арналған жабдықты қолдану әдісін білу;
- жабдықта, оның қолданыс аясына сәйкес қызмет көрсету;
- шлангларды маркілеуді білу;
- өндіріске арналған жабдықты таңдау;
- өндірістің технологиялық сызбаларын құрастыру.
КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.16.3
КҚ 2.16.4
КҚ 2.16.5
КҚ 2.16.6
КҚ 2.16.7
КҚ 2.16.9
КҚ 2.16.10
КҚ 2.16.11
КҚ 2.16.12
КҚ 2.16.13
АП 04.4.9
Материалдарды желімдеу технологиясы.
Резеңкелік және полимерлік бөлшектер мен өнімдерді желімдеу туралы жалпы түсінік. Технологиялық процестің негізгі кезеңдері: материалдарды желімдеуге, дайындау, желім жағу, желім қабатын жағу, кептіру. Бөлшек бетін желімдер алдында механикалық, химиялық немесе физикалық тәсілмен өңдеу. Желімдердің типтері, желімді жағу тәсілдері. Желімделген бөлшектерді құрастыру.
Технологиялық режимдердің бұзылуы, туындау себептері, алдын алу және жоюдың тәсілдері; еңбек қауіпсіздігі..
Білімдер:
- полимер бөлшектері мен өнімдерін желімдеу және майлау технологияларын;
- негізгі дайындық операцияларын;
- желім қабатын қалыптасу мәнін;
- желімделудің физико-химиялық негіздерін;
- дайын өнімнің желіммен біріктірілуін бақылау әдістері.
Іскерліктер:
- желімделетін дайын бөлшектің бетін өңдеу әдістерін таңдау;
- желдімді таңдау;
- кезең бойынша желімдеу операциясын білу;
- жұмыс нәтижесін бақылау әдістерін таңдау;
- қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
- дайын өнімді құрастыру сызбасын құру.
КҚ 2.17.1
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.17.5
КҚ 2.17.6
КҚ 2.17.7
КҚ 2.17.8
АП 04.4.10
Желім агрегатының құрылысы.
Желім жағатын машинаның құрылымы мен жұмыс істеу принципі, сызбасы, желім жағу әдісі. Ерітіндімен жұмыс жасау барысында сақталатын қауіпсіздік техникасының ережелері. Электростатикалық тоқты бұратын құрылғы. Талшықты жабыстыру тәсілімен талқықты қабат жасаудың техникалық процесі.;, қабаттың сапасын тексереді; сіңіргіш ерітінді мен дайын қабаттың сапасына, құрылысына қойылатын техникалық талаптар, жабдықтың жөндеу және жұмысындағы кемшіліктерді жою тәсілдері. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының ережесі.
Білімдер:
- резеңке қоспасының құрамы және физика-механикалық қасиеті;
- резеңке қоспасының рецептуралары;
- желім сапасына қойылатын талаптар;
- желім жағу машинасының құрылысы;
- пайдаланудың негізгі тәртіптерін.
Іскерліктер:
- желім агрегатында талшықты қабатты желімдеудің технологиялық процесін атқару;
- талшықтың қозғалыстағы торға біркелкі және үзіліссіз берілуін, барлық операцияларда бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процестің барысын қадағалау;
- агрегатты тазалау жұмыстарына қатысу.

ПК 2.17.1
ПК 2.17.2
ПК 2.17.3
ПК 2.17.4
ПК 2.17.5
ПК 2.17.6
ПК 2.17.7
ПК 2.17.9
ПК 2.17.10
ПК 2.17.11
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Основы технических знаний и слесарные работы
Организация слесарных работ.
Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования, применяемого в производстве пластмасс. Безопасность труда при слесарных работах.
Умения:
- производить сборку, разборку и дефектовку трубопроводов на фланцах, муфтах, и раструбе; вентилей и задвижек, кранов, предохранительных клапанов.
- составлять план выполнения слесарных работ;
- выбирать необходимое оборудование и приспособления.
Навыки:
- выполнения основных видов слесарных работ;
- применения оборудования для выполнения слесарных работ;
соблюдения правил безопасной работы.
ПК 2.1.7
ПК 2.1.12
ПК 2.2.7
ПК 2.2.12
ПК 2.3.7
ПК 2.3.12
ПК 2.4.6
ПК 2.4.12
ПК 2.5.5
ПК 2.5.11
ПК 2.6.9
ПК 2.6.10
ПК 2.8.9
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.10.9
ПК 2.12.9
ПК 2.13.12
ПК 2.14.11
ПК 2.15.12
ПК 2.16.9
ПК 2.17.9
ПО 02
Технический анализ
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Управление качеством
продукции.
Умения:
- работать с ГОСТами;
- проводить отбор средней пробы;
- проводить несложный анализ веществ.
Навыки:
- идентификации анализов;
- применения ГОСТов;
- выбора основных методов анализа сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.8.8
ПК 2.9.8
ПК 2.10.8
ПК 2.11.9
ПК 2.12.8
ПК 2.13.9
ПК 2.14.9
ПК 2.15.9
ПК 2.16.8
ПК 2.17.8
ПО 03
Лабораторный практикум по спецтехнологии
Основные принципы составления полимерных композиций на основе термопластов и реактопластов. Основные принципы составления полимерных композиций на основе эластомеров Расчет технологических параметров литьевых машин. Расчет технологических параметров работы червячных машин. Методы расчета основных параметров работы резиносмесителей периодического действия.
Механическая пластификация каучука. Вулканизация резиновых смесей. Влияние рецептуры пропиточного состава и режима обработки на прочность связи резины с армирующим материалом. Влияние рецептурных факторов и способов крепления на прочность связи резина-металл. Влияние рецептуры латексных смесей и способов получения на толщину латексных пленок Приготовление резиновых смесей.
Умения:
- работать на лабораторном оборудовании;
- выполнять лабораторный анализ на лабораторном оборудовании в соответствии с методическими указаниями;
- определять на приборах физико-химические показатели полимеров;
- оформлять полученные результаты в лабораторном журнале.
Навыки:
- применения методов экспериментального исследования в области создания резиновых смесей и пластмасс;
- проведения стандартных испытаний по определению физико-химических, физических и технологических свойств пластмасс и эластомеров;
- выбора способов контроля технологических процессов переработки полимеров.
ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.9
ПК 2.4.9
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.8.8
ПК 2.9.8
ПК 2.10.8
ПК 2.11.9
ПК 2.12.8
ПК 2.13.9
ПК 2.14.9
ПК 2.15.9
ПК 2.16.8
ПК 2.17.8
ПП 00
Профессиональная практика
ПО 01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов) основные опасности предприятия.
процесса. Ознакомление обучающихся с основными технологическими процессами, аппаратами и оборудованием предприятий по переработке резиновых смесей, с организацией труда на предприятии, контролем на производстве, получение знаний для изучения профилирующих предметов специального и общепрофессионального цикл
Умения:
- выявлять взаимосвязь между цехами производства,
-анализировать технологический цикл;
- идентифицировать оборудование технологической схемы;
составлять отчет по практике.
Навыки:
-ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
-ведения отчетной документации;
-соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета.

КҚ 2.17.1
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.17.5
КҚ 2.17.6
КҚ 2.17.7
КҚ 2.17.9
КҚ 2.17.10
КҚ 2.17.11
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Техникалық білім негіздері мен слесарлық жұмыстар.
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру.
Слесарлық жұмыстардың түрлері және оларды орындаудың технологиясы слесарлық жұмысты орындау барысында қолданылатын жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеуіш құралдары.
Пластмасс өндірісінде қолданылатын жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуде атқарылатын слесарлық жұмыстар. Слесарлық жұмыс барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- слесарлық жұмыстың негізгі түрлері;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтар;
- қауіпсіз жұмыс ережесі.
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстарды негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмысты орындауға арналған жабдықтарды қолдану;
- жұмыс қауіпсіздігінің ережесін сақтау.
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.12
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.12
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.11
КҚ 2.6.9
КҚ 2.6.10
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.10.9
КҚ 2.12.9
КҚ 2.13.12
КҚ 2.14.11
КҚ 2.15.12
КҚ 2.16.9
КҚ 2.17.9
ӨО 02
Техникалық талдау.
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың түрлері: маркленген, шұғыл, бақылау, төрелік. Өнімнің сапасын басқару.
Білімдер:
- Мемлекеттік стандарттармен жұмыс;
- орташа сынақ жиынын орындау;
- заттардың күрделі емес талдауларын орындау.
Дағдылар:
- талдауларды сәйкестендіру;
- Мемлекеттік стандарттарды қолдану;
- шикізат, жартылай дайын өнім мен дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістерін таңдау.
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.8
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.8
КҚ 2.11.9
КҚ 2.12.8
КҚ 2.13.9
КҚ 2.14.9
КҚ 2.15.9
КҚ 2.16.8
КҚ 2.17.8
ӨО 03
Арнайы технологиялар бойынша зертханалық машық.
Термопластар мен реактопластардың негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Эластомерлер негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Құю машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Ирек машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Жиі қолданыстағы резеңке араластырғыш жұмысының негізгі параметрлерін есептеу әдісі. Каучукті механикалық нығыздау. Резенке ерітінділерін көріктеу. Сіңіргіш құрамдағы рецептің өңдеу режимінің резеңке мен қатайтқыш материалмен тығыз байланысына әсері. Рецептік факторлар мен бекіту тәсілдерінің резеңке-металл байланысының беріктігіне әсері. Латекстік заттардың рецептурасы мен дайындау тәсілдерінің латекстік қабыршықтың қалыңдығына әсері. Резеңке ерітінділерін дайындау.
Білімдер:
- зертханалық жабдықтарда жұмыс істеу;
- әдістемелік нұсқаулыққа сәйкес зертханалық жабдықтарда зертханалық талдауларды орындау;
- құралдарда полимерлердің физико-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- алынған талдауларды зертханалық журналған жазу.
Дағдылар:
- резеңкелік қоспалар мен пластмастарды әзірлеу саласында эксперименталдық зерттеулердің әдістерін қолдану;
- пластмастар мен элекстомерлердің физико-химиялық, физикалық және технологиялық қасиеттерін анықтау бойынша стандартты сынақтар өткізу;
- полимерлерді қайта өңдеудің технологиялық процестерін бақылаудың тәсілдерін таңдау.
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.8
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.8
КҚ 2.11.9
КҚ 2.12.8
КҚ 2.13.9
КҚ 2.14.9
КҚ 2.15.9
КҚ 2.16.8
КҚ 2.17.8
КП 00
Кәсіптік практика
ӨО 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері. Білім алушыларды резеңке қоспасын өңдейтін кәсіпорынның негізгі технологиялық процесімен, аппараттары мен жабдықтары, кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастырылуымен, өндірісті бақылаумен таныстыру, арнайы және жалпы кәсіптік циклдағы кәсіби пәндерді оқуға арналған білім алу.
Білімдер:
- өндіріс цехтары арасындағы байланысты анықтау;
- технологиялық циклды талдау;
- технологиялық сызба жабдықтарын сәйкестендіру;
- практика бойцынша есепт құрастыру;.
Дағдылар:
- таңдаған мамандық қызметінің айқын шарттарында бағдары болу;
- есеп беру құжаттарын толтыру;
- орындалатын жұмыстың талаптарын сақтау;
- есеп құрастыруға арналған материалдарды жинау және талдау жасау.

081201 2 - Аппаратчик приготовления латексной смеси*
ПК 2.1.1. Применять основные документы, регламентирующие приготовление латексных смесей;
ПК 2.1.2. Применять знания материаловедения;
ПК 2.1.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования для смешения ингредиентов;
ПК 2.1.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.1.5. Регулировать параметры технологического процесса смешения по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.1.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.1.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.1.8. Владеть знаниями основ технологии производства резиновых смесей и резинотехнических изделий;
ПК 2.1.9. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.1.10. Устранять и предупреждать дефекты готовой продукции;
ПК 2.1.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.1.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.1.13. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.1.14.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.1.15. Осуществлять техническое обслуживание оборудования.
2.2
081202 2 - Аппаратчик приготовления резиновых клеев и покрытий*
ПК 2.2.1. Применять основные документы, регламентирующие процесс приготовления резиновых клеев и покрытий;
ПК 2.2.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.2.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования для смешения к работе;
ПК 2.2.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.2.5. Регулировать параметры технологического процесса смешения по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.2.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.2.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.2.8. Владеть знаниями основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий;
ПК 2.2.9. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.2.10.Устранять дефекты готовой продукции;
ПК 2.2.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.2.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.2.13. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.2.14. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.2.15.Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.3
081203 2 - Вальцовщик резиновых смесей*
ПК 2.3.1. Применять основные документы, регламентирующие процесс вальцевания резиновых смесей;

081201 2 -Латексті қоспаны дайындайтын аппаратшы*
КҚ 2.1.1. Латекстік қоспаны дайындауды реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.1.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.1.3. Ингредиенттерді араластыруға арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.1.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.1.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.1.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.1.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.1.8. Резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.1.9. Дайын өнімдердің сапасын бақылау;
КҚ 2.1.10. Дайын өнімдердің ақауларын жою және алдын алу;
КҚ 2.1.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.1.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.1.13. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.1.14. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.15. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
2.2
081202 2 -Резеңке желімі мен және жабындарын дайындайтын аппаратшысы*
КҚ 2.2.1. Резеңке желімдері мен жабын дайындауды реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.2.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.2.3. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.2.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.2.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесінің параметрлерін басқару
КҚ 2.2.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.2.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.2.8. Резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.2.9. Дайын өнімдердің сапасын бақылау;
КҚ 2.2.10. Дайын өнімнің ақауын жою;
КҚ 2.2.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.2.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.2.13. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.2.14. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.2.15. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.3
081203 2 -Резеңке қоспасын үгітуші*
КҚ 2.3.1. Резеңке қоспаларын үгіту процесін реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;

ПК 2.3.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.3.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования к работе, выполнять техническое обслуживание вальцов;
ПК 2.3.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.3.5. Регулировать параметры технологического процесса вальцевания по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.3.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.3.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.3.8. Владеть знаниями основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий;
ПК 2.3.9.Контролировать качество резиновых смесей;
ПК 2.3.10. Устранять и предупреждать дефекты готовой продукции;
ПК 2.3.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.3.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.3.13. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.3.14. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.3.15. Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.4
081204 2 - Каландровщик резиновых смесей*
ПК 2.4.1. Применять основные документы, регламентирующие процесс каландрования;
ПК 2.4.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.4.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования для каландрования к работе и осуществлять техническое обслуживание каландров;
ПК 2.4.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.4.5. Регулировать параметры технологического процесса каландрования по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.4.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.4.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.4.8. Владеть знаниями основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий;
ПК 2.4.9. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.4.10. Устранять дефекты готовой продукции;
ПК 2.4.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.4.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.4.13.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.4.14. Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.5
081205 2 - Составитель навесок ингредиентов*
ПК 2.5.1. Применять основные документы, регламентирующие операции взвешивания навесок, сортировки навесок и отходов и составления смесей по заданным рецептурам;
ПК 2.5.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.5.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования к работе и осуществлять техническое обслуживание весов;

КҚ 2.3.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.3.3. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, білдектердің техникалық қызмет көрсетуін орындау;
КҚ 2.3.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.3.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша үгітудің технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.3.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.3.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.3.8. Резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.3.9. Резеңке қоспасының сапасын бақылау;
КҚ 2.3.10. Дайын өнімнің ақауын жою және алдын-алу;
КҚ 2.3.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.3.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.3.13. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.3.14. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.3.15. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.4
081204 2 -Резеңке қоспаларын жинаушы*
КҚ 2.4.1. Жинау процесін реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.4.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.4.3. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, каландрларға техникалық қызмет көрсетуін орындау;
КҚ 2.4.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.4.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша жинау технологиялық процесінің параметрлерін басқару
КҚ 2.4.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.4.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.4.8. Резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.4.9Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 2.4.10. Дайын өнімнің ақауын жою;
КҚ 2.4.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.4.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.4.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.4.14. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.5
081205 2 -Ингредиенттер өлшенділерін құрушы*
КҚ 2.5.1. Аспаларды өлшеу, аспалар мен қалдықтарды сұрыптау операцияларын реттейтін негізгі құжаттарды қолдану және берілген рецепт бойынша қоспалар дайындау;
КҚ 2.5.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.5.3. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, каландрларға техникалық қызмет көрсетуін орындау;

ПК 2.5.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.5.5. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.5.6. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.5.7. Владеть знаниями основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий;
ПК 2.5.8. Контролировать правильность составления рецептур резиновых смесей;
ПК 2.5.9. Предупреждать дефекты готовой продукции;
ПК 2.5.10. Проводить сортировку, комплектование, транспортировку полуфабрикатов;
ПК 2.5.11. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.5.12. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.5.13.Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.6
081206 2 - Заготовщик резиновых изделий и деталей*
ПК 2.6.1. Применять знания основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий
ПК 2.6.2. Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.6.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления изделий из резиновых смесей, резин и материалов;
ПК 2.6.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей;
ПК 2.6.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.6.6. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.7. Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.6.8. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.6.9. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.6.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.6.11. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК2.6.12.Осуществлять сортировку, комплектование и упаковку заготовок;
ПК2.6.13. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.7
081207 2 - Модельщик резиновой обуви*
ПК 2.7.1.Применять знания основных документов, регламентирующих моделирования резиновой обуви;
ПК 2.7.2. Выполнять основные приемы моделирования обуви;
ПК 2.7.3. Владеть знаниями основных правил геометрического построения колодки и методов сборки колодки;
ПК 2.7.4.Применять знания по материаловедению, различать виды сырья, применяемого в производстве резиновой обуви;
ПК 2.7.5. Понимать причины и выявлять и основные дефекты резиновой обуви, владеть способами их устранения;
ПК 2.7.6. Выполнять правила техники безопасности;

КҚ 2.5.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.5.5. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.5.6. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.5.7. Резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық бұйымдарды өндіру технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.5.8. Резеңке қоспаларының рецептерінің дұрыс құрастырылуын бақылау;
КҚ 2.5.9Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 2.5.10. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.5.11. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.5.12. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.5.13. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.6
081206 2 -Резеңке бұйымдар мен тетіктерді пішуші*
КҚ 2.6.1. Резеңке-техникалық бұйымдар мен аяқ киімдерді дайындау технологиясының негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.6.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды, бастапқы шикізатты өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.6.3. Резеңке қоспалары, резеңке мен материалдардан бұйымдар дайындаудың негізгі және қосалқы операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.6.4. Резеңке қоспаларын дайындау және қайта өңдеу процесінің мәнін түсіну;
КҚ 2.6.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану; Желімді дайындау тәсілдерін және олардың сапасын бақылау әдісі туралы білімдерін қолдану;
КҚ 2.6.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті басқару;
КҚ 2.6.7. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.6.8. Дайындалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.6.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.6.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.6.11. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.6.12 Өнімді марклеу, сұрыптау, топтастыру, қаптау және тасымалдауды жүзеге асыру;
.КҚ 2.6.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.7
081207 2 -Резеңке аяқ киім үлгішісі*
КҚ 2.7.1. Резеңке аяқ киімді пішімдеуді реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.7.2. Аяқ киімнің пішімдеуінің негізгі тәсілдерін орындау;
КҚ 2.7.3. Қалыптың геометриялық құрылысының негізгі ережелері мен оны қалыптың өлшеу әдістерін меңгеру;
КҚ 2.7.4. Резеңке аяқ киімдер өндірісінде қолданылатын шикізаттардың түрлері туралы материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.7.5. Резеңке аяқ киімдердегі негізгі ақаулардың пайда болу себептерін түсіну және жоюдың тәсілдерін білу;
КҚ 2.7.6.Еңбек қауіпсіздігі техникасының талаптарын орындау;

ПК 2.7.7. Применять компьютерные технологии;
ПК 2.7.8. Читать чертежи и схемы.
2.8
081208 2 - Вырубщик заготовок и изделий*
ПК 2.8.1. Применять знания основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий
ПК 2.8.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.8.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления заготовок из резиновых смесей, резин и материалов;
ПК 2.8.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей;
ПК 2.8.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.8.6. Регулировать технологический процесс заготовки деталей по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.8.7.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.8.8. Контролировать качество заготовок;
ПК 2.8.9. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.8.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.8.11. Читать чертежи и схемы;
ПК 2.8.12.Осуществлять сортировку и комплектование заготовок;
ПК 2.8.13. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.9
081209 2 - Закройщик резиновых изделий и деталей*
ПК 2.9.1. Применять знания основ технологии производства резиновой смеси и резинотехнических изделий
ПК 2.9.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.9.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции раскроя заготовок из резиновых смесей, резин и материалов;
ПК 2.9.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей;
ПК 2.9.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.9.6. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.9.7.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.9.8. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.9.9. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.9.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.9.11. Читать чертежи и схемы;
ПК 2.9.12.Использовать рациональные приемы раскроя и нормы расхода материалов;
ПК 2.9.13. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.10
081210 2 - Клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий*
ПК 2.10.1. Применять знания основ клейки и сборки резинотехнических изделий и деталей, обуви и товаров народного потребления;
ПК 2.10.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и исходное сырье к производственному процессу;
ПК 2.10.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции клейки и сборки изделий из резиновых смесей, резин и материалов;
ПК 2.10.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей;
ПК 2.10.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.10.6. Регулировать основные операции технологического процесса клейки и сборки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.10.7.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.10.8. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.10.9. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.10.10. Владеть основами технической механики;

КҚ 2.7.7.Компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 2.7.8. Сызбалар мен сұлбаларды оқу.
2.8
081208 2 -Дайындамалар мен бұйымдарды кесуші*
КҚ 2.8.1. Резеңке-техникалық бұйымдар мен аяқ киімдерді дайындау технологиясы негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.8.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды, бастапқы шикізатты өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.8.3. Резеңке қоспалары, резеңке мен материалдардан бұйымдар дайындаудың негізгі және қосалқы операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.8.4. Резеңке қоспаларын дайындау және қайта өңдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.8.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.8.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті басқару;
КҚ 2.8.7. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.8.8. Дайындалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.8.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.8.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.8.11. Сызбалар мен сұлбаларды оқу;
КҚ 2.8.12. Өнімді сұрыптау, топтастыру;
КҚ 2.8.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.9
081209 2 -Резеңке бұйымдар мен тетіктерді пішуші*
КҚ 2.9.1. Резеңке-техникалық бұйымдар мен аяқ киімдерді дайындау технологиясы негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.9.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды, бастапқы шикізатты өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.9.3. Резеңке қоспалары, резеңке мен материалдардан бұйымдарды пішудің негізгі және қосалқы операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.9.4. Резеңке қоспаларын дайындау және қайта өңдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.9.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.9.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті басқару;
КҚ 2.9.7. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.9.8. Дайындалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.9.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.9.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.9.11. Сызбалар мен сұлбаларды оқу;
КҚ 2.9.12. Пішудің тиімді тәсілдерін және материалдарды шығындау нормасын қолдану;
КҚ 2.9.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.10
081210 2- Резеңке, полимер тетіктер мен заттарды желімдеуші*
КҚ 2.11.1. Резеңке-техникалық бұйымдар, аяқ киімдер мен халықтық тұтыну тауарларын желімдеу және құрастыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.11.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды, бастапқы шикізатты өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.11.3. Резеңке қоспалары, резеңке мен материалдардан бұйымдарды желімдеу мен құрастырудың негізгі және қосалқы операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.11.4. Резеңке қоспаларын дайындау және қайта өңдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.11.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.11.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша желімдеу мен құрастырудың технологиялық процесті басқару;
КҚ 2.11.7. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.11.8. Дайындалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.11.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;

ПК 2.10.11. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.10.12.Осуществлять сортировку, комплектование и упаковку готовой продукции;
ПК 2.10.13. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.11
081211 2 - Намазчик деталей*
ПК 2.11.1.Применять знания по основам технологии изготовления резинотехнических изделий и обуви;
ПК 2.11.2.Ориентироваться в технологических схемах производства резиновой обуви и резинотехнических изделий;
ПК 2.11.3.Применять знания устройства оборудования, инструментов и приспособлений для подготовки оборудования и исходного сырья к процессу намазки клеем;
ПК 2.11.4.Осуществлять основные и вспомогательные операции намазки клеем м сушки резинотехнических изделий и заготовок резиновой обуви;
ПК 2.11.5. Владеть знаниями о способах приготовления клеев и методах контроля их качества;
ПК 2.11.6. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.11.7. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.11.8. Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.11.9. Контролировать качество изготовляемых заготовок и деталей;
ПК 2.11.10. Владеть знаниями основ технической механики;
ПК 2.11.11.Осуществлять сортировку, комплектование и упаковку заготовок и изделий;
ПК 2.11.12. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
2.12
081212 2 - Сборщик резиновых технических изделий*
ПК 2.12.1. Применять знания основ технологии производства резинотехнических изделий и полуфабрикатов;
ПК 2.12.2.Готовить оборудование и инструменты, к производственному процессу;
ПК 2.12.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции сборки изделий из резиновых смесей, резин и материалов;
ПК 2.12.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей;
ПК 2.12.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.12.6. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.12.7.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.12.8. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.12.9 Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.12.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.12.11.Осуществлять сортировку, комплектование и упаковку готовой продукции;
ПК 2.12.12. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.

КҚ 2.11.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.11.11. Технологиялық процестің сызбалары мен сұлбаларды оқу;
КҚ 2.11.12. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.11.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.11
081211 2 -Тетіктерге жағушы*
КҚ 2.11.1. Резеңке-техникалық бұйымдар мен аяқ киімдерді дайындау технологиясының негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.11.2.Резеңке-техникалық бұйымдар мен аяқ киімдер өндірісінің технологиялық сызбасын зерделеу және түсіну;
КҚ 2.11.3. Жабдықтар мен бастапқы шикізатты желім жағу процесіне дайындауға арналған құрылғы, жабдық және құрал-саймандар бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.11.4. Резеңке-техникалық бөлшектер мен өнімдерді, резеңке аяқ киімдердің дайын өнімдеріне желім жағу, кептіру операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.11.5. Желімді дайындау тәсілдерін және олардың сапасын бақылау әдісі туралы білімін қолдану;
КҚ 2.11.6. Электротехникалық және өндірісті автоматтандыру негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.11.7. Технологиялық процесті бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша басқару;
КҚ 2.11.8. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.11.9. Дайындалатын бұйымдар мен бөлшектердің сапасын бақылау;
КҚ 2.11.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.11.11. Өнімді марклеу, сұрыптау, топтастыру, қаптау және тасымалдауды жүзеге асыру;
КҚ 2.11.12. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.12
081212 2 -Резеңке техникалық заттарды жинаушы*
КҚ 2.12.1. Резеңке-техникалық бұйымдар мен жартылай дайын өнімді дайындау технологиясының негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.12.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.12.3. Резеңке қоспалары, резеңке мен материалдардан бұйымдарды пішудің негізгі және қосалқы операцияларын жүзеге асыру;
КҚ 2.12.4. Резеңке қоспаларын дайындау және қайта өңдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.12.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.12.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті басқару;
КҚ 2.12.7. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.12.8. Дайындалатын бұйымдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.12.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.12.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.12.11. Дайын өнімді марклеу, сұрыптау, топтастыру, қаптау және тасымалдауды жүзеге асыру;
КҚ 2.12.12. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.

2.13
081213 2 - Машинист каландра*
ПК 2.13.1 Применять основные документы, регламентирующие процесс каландрования;
ПК 2.13.2 Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.13.3 Готовить сырье, инструменты и оборудования для каландрования и осуществлять техническое обслуживание каландров;
ПК 2.13.4 Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.13.5. Регулировать параметры технологического процесса каландроваения по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.13.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.13.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.13.8. Владеть знаниями основ технологии производства и переработки резиновых смесей;
ПК 2.13.9. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.13.10 Устранять дефекты готовой продукции;
ПК 2.13.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.13.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.13.13. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.13.14.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.13.15. Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.14
081214 2 - Машинист резиносмесителя*
ПК 2.14.1. Применять основные документы, регламентирующие работы по обслуживанию резиносмесителей;
ПК 2.14.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.14.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования для смешения ингредиентов в резиносмесителе и осуществлять техническое обслуживание каландров;
ПК 2.14.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.14.5. Регулировать параметры технологического процесса смешения по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.14.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.14.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.14.8. Владеть знаниями основ технологии производства резиновых смесей;
ПК 2.14.9. Контролировать качество готовых резиновых смесей;
ПК 2.14.10 Предупреждать дефекты резиновых смесей;
ПК 2.14.11. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.14.12. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.14.13.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.14.14. Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.15
081215 2 - Машинист стрейнера*
ПК 2.15.1. Применять основные документы, регламентирующие процесс размягчения и очистки резиновых смесей;
ПК 2.15.2. Применять знания основ материаловедения;
ПК 2.15.3. Готовить сырье, инструменты и оборудования для стрейнирования к работе и осуществлять техническое обслуживание оборудования;

2.13
081213 2 -Каландр жүргізушісі*
КҚ 2.13.1. Каландрлау процесін реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.13.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.13.3. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, білдектердің техникалық қызмет көрсетуін орындау;
КҚ 2.13.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.13.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша үгітудің технологиялық процесінің параметрлерін басқару
КҚ 2.13.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.13.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.13.8. Резеңке қоспаларын өндіру және қайта өңдеу технологиясының негіздерін меңгеру;
КҚ 2.13.9Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 2.13.10. Дайын өнімнің ақауын жою;
КҚ 2.13.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.13.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.13.13. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.13.14. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.13.15. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.14
081214 2 – Резеңке араластырғыш жүргізушісі*
КҚ 2.14.1. Резеңке араластырғышқа қызмет көрсету жұмысының реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.14.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.14.3. Ингридиенттерді араластыруға арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, білдектерге техникалық қызмет көрсетуін орындау;
КҚ 2.14.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.14.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша араластыру технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.14.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.14.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.14.8. Резеңке қоспаларын өндіру технологиясы негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.14.9Дайын резеңкелік қоспалардың сапасын бақылау;
КҚ 2.14.10. Резеңкелік қоспалардың ақауын жою;
КҚ 2.14.11. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.14.12. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.14.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.14.14. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.15
081215 2 -Стрейнер жүргізушісі*
КҚ 2.15.1. Резеңке қоспаларын жұмсартатын және тазартатын процесті реттейтін негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.15.2. Материалтану білімін қолдану;
КҚ 2.15.3. Стрейнерлеуге арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау, білдектерге техникалық қызмет көрсетуін орындау;

ПК 2.15.4. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.15.5. Регулировать параметры технологического процесса стрейнирования по показаниям контрольно-измерительных процессов;
ПК 2.15.6. Применять знания основ стандартизации и метрологии;
ПК 2.15.7. Применять знания основ технической механики;
ПК 2.15.8. Владеть знаниями основ технологии производства и очистки резиновых смесей;
ПК 2.15.9. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.15.10. Устранять дефекты готовой продукции;
ПК 2.15.11. Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.15.12. Применять знания основ слесарных работ;
ПК 2.15.13.Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
ПК 2.15.14. Владеть навыками оказания доврачебной помощи пострадавшему;
2.16
081216 2 - Машинист агрегата по изготовлению навивочных рукавов*
ПК 2.16.1. Применять знания основ технологии производства рукавов навивочной конструкции бездорновым способом и на дорнах;
ПК 2.16.2.Готовить оборудование, инструменты и приспособления к производственному процессу;
ПК 2.16.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления рукавов навивочной конструкции;
ПК 2.16.4. Понимать сущность процессов приготовления и переработки резиновых смесей и полуфабрикатов;
ПК 2.16.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.16.6. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.16.7.Осуществлять техническое обслуживание оборудования;
ПК 2.16.8. Контролировать качество готовой продукции;
ПК 2.16.9 Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.16.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.16.11. Читать чертежи и схемы технологического процесса;
ПК 2.16.12.Осуществлять сортировку, комплектование и упаковку готовой продукции;
ПК 2.6.13. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
2.17
081217 2 - Машинист клеевого агрегата*
ПК 2.17.1. Применять знания основ технологии производства и применения клеевых материалов;
ПК 2.17.2.Готовить оборудование, инструменты, приспособления и сырье к производственному процессу;
ПК 2.17.3. Осуществлять основные и вспомогательные операции при эксплуатации клеевого аппарата;
ПК 2.17.4. Понимать сущность процессов намазки и клейки;
ПК 2.17.5. Применять знания основ электротехники и автоматизации производства;
ПК 2.17.6. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;

КҚ 2.15.4. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.15.5. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша стрейнирлеу технологиялық процесінің параметрлерін басқару;
КҚ 2.15.6. Стандарттау және метрология негіздерін қолдану;
КҚ 2.15.7. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.15.8. Резеңке қоспаларын өндіру және тазалау технологиясы негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.15.9 Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 2.15.10. Дайын өнімнің ақауын жою;
КҚ 2.15.11. Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.15.12. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.15.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
КҚ 2.15.14. Жарақаттанған адамға дәрігер келгенге дейінгі көмек көрсету машықтарын меңгеру.
2.16
081216 2 - Ілу түтік құбырларын дайындау агрегатының жүргізушісі*
КҚ 2.16.1. Дорнасыз тәсілмен және дорнада орама құрылыстағы шлангларды өндіру технологиясының негізгі құжаттарды қолдану;
КҚ 2.16.2. Өндірістік процестің құрал-саймандары мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.16.3. Орама құрылыстағы шлангларды өндірудің негізгі және қосымша операцияларын орындау;
КҚ 2.16.4. Резеңке қоспалары мен жартылай дайын өнімді дайындау және қайта өңдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.16.5. Электротехника және өндірісті автоматтандыру негіздерін қолдану;
КҚ 2.16.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесін басқару;
КҚ 2.16.7. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.16.8. Дайын өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 2.16.9 Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.16.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.16.11. Технологиялық процестің сызбасы мен сұлбасын оқу;
КҚ 2.16.12. Дайын өнімді сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.16.13. Еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2.17
081217 2 – Желім агрегатының жүргізушісі*
КҚ 2.17.1. Желімдеу материалдарын өндіру және қолдану технологиясы негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.17.2. Жабдықтар мен құрал-саймандарды, бастапқы шикізатты өндірістік процеске дайындау;
КҚ 2.17.3. Желімдеу аппаратын пайдалану кезінде негізгі және қосалқы операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.17.4. Майлау және желімдеу процесінің маңыздылығын түсінуі;
КҚ 2.17.5. Электротехникалық және өдірісті автоматтандыру негіздерінің білімін қолдану;
КҚ 2.17.6. Бақылау-аспалық құралдарының көрсеткіші бойынша технологиялық процесті басқару;

ПК 2.17.7.Осуществлять техническое обслуживание клеевого оборудования;
ПК 2.17.8. Контролировать качество клеевого слоя;
ПК 2.17.9. Владеть основами слесарных работ;
ПК 2.17.10. Владеть основами технической механики;
ПК 2.17.11. Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности.
3.Специалист среднего звена
3.18
081218 3 - Техник-технолог
ПК 3.18.1.Применять знания по делопроизводству на государственном языке;
ПК 3.18.2. Владеть способами документирования, сбора и хранения технической документации;
ПК 3.18.3. Владеть знаниями основ технологии резинотехнического производства;
ПК 3.18.4. Применять знания оборудования резиновой промышленности;
ПК 3.18.5. Применять знания методов организации и управления производством;
ПК 3.18.6. Применять знания основ менеджмента и маркетинга;
ПК 3.18.7. Соблюдать основы трудового законодательства;
ПК 3.18.8. Применять знания основ
ПК 3.18.9. Владеть способами расчета норм расхода сырья и материалов;
ПК 3.18.10.Использовать измерительные приборы и инструменты;
ПК 3.18.11. Использовать техническую и экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.18.12. Соблюдать правила охраны окружающей среды и противопожарной профилактики производственных процессов;
ПК3.18.13. Применять компьютерные технологии.
Приложение 848
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 848 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0813000 - Производство шин и процесс вулканизации
Квалификации:
081301 2 - Закройщик резиновых изделий и деталей*
081302 2 - Каландровщик на обрезинке металлокордного полотна*
081303 2 - Сборщик браслетов и брекеров*
081304 2 - Сборщик безбандажных шин*
081305 2 - Сборщик покрышек*
081306 2 - Формовщик покрышек*

КҚ 2.17.7. Желімдеу жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
КҚ 2.17.8. Желім қабатының сапасын бақылау;
КҚ 2.17.9. Слесарлық жұмыстың негіздерін қолдану;
КҚ 2.17.10. Техникалық механика негіздерінің білімін меңгеру;
КҚ 2.17.11. Еңбек қауіпсіздігі техникасы, өнеркәсіп санитариясы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Орта буын маманы
3.18
081218 3 -Техник-технолог
КҚ 3.18.1. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу білімін қолдану;
КҚ 3.18.2. Құжаттандыру, техникалық құжаттарды жинау және сақтау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.18.3. Резеңке-техникалық өндірісі технологиясы негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.18.4. Резеңке өнеркәсібі негіздері бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.18.5. Өндірісті ұйымдастыру және басқару әдістері бойынша білімін қолдану;
КҚ 3.18.6. Менеджмент пен маркетинг негіздері білімін қолдану;
КҚ 3.18.7. Еңбек заңының негіздерін сақтау;
КҚ 3.18.8. Шикізаттар мен материалдар шығынын есептеу тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.18.9. Өлшем құралдарымен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ 3.18.10. Кәсіби қызметіндегі бағдарына қажетті техникалық және экономикалық ақпараттарды тауып, пайдалану;
КҚ 3.18.11. Қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процесстердің өрт қауіпсіздігінің алдын алу ережелерін білу;
КҚ 3.18.12. Компьютерлік технологияларды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 848-қосымша
Ескерту. Бұйрық 848-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай - газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0813000 - Шина өндірісі және вулканизация процесі
Біліктілігі: 081301 2 - Резеңке заттар мен бөлшектерді пішуші*
081302 2 – Метал-корд жайманың резеңкелігінде
каландрлаушы *
081303 2 - Білезіктер мен брекерлер жинаушы *
081304 2 - Бандажсыз шиналар жинаушысы*
081305 2 - Қақпақ жинаушысы *
081306 2 - Қақпақ құюшы*

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.11.1
ОПД 07
Теоретические основы химической технологии
Методы и средства массовой переработки сырья в предметы потребления и средства производства. Сырье химической промышленности. Подготовка сырья к переработке. Вода в химической промышленности. Энергетика химической промышленности;
Типовые методы организации технологических процессов; Технология органического синтеза; Высокомолекулярные соединения. Технология пластмасс. Технология химических волокон. Технология каучука и резины.
Знания:
- сырья и продуктов основных химических производств;
- классификации химических реакций;
- гетерогенных процессов;
- каталитических процессов
- материальных и энергетических балансов;
- методов переработки отходов;
Умения:
- рассчитывать технико-экономические показатели;
- анализировать схему технологического цикла производства заданного вещества;
- определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность;
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.6.2
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ОПД 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Основные принципы, методы и свойства
информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места, локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли; интегрированные информационные системы; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Знания:
- прикладного программного обеспечения;
- проблемно-ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли;
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения;
- пользоваться пакетами проблемно-ориентированных прикладных программ (САD - системы, интегрированные пакеты делопроизводства, Chem office Pro);
- применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2.9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.11.1
ОПД 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации; метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор; основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; международная и региональная стандартизация продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции; технологическое обеспечение качества; системы качества; сертификация: основные термины и определения в области сертификации; организационная структура сертификации; системы сертификации; порядок и правила проведения сертификации; схемы сертификации.Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции;
Знания:
- основных понятий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
- показателей качества и методов оценки;
- структуры метрологических служб, обеспечивающих единство измерений
- государственного метрологического контроля и надзора;
- основ международной и региональной стандартизации продукции;
- методов испытания и контроля продукции;
- технологического обеспечения качества и система качества;
Умения:
- применять документацию системы качества в профессиональной деятельности;
- использовать основные измерительные инструменты;
- освоить приемы их применения для измерения размеров и отклонений формы поверхности деталей машин;
- акцентировать внимание на зависимости качества продукции от соблюдения стандартов и развития метрологии.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.1
ЖКП.07
Химиялық технологиялардың теориялық негіздері
Шикізаттарды қолданыс заттары мен өндіру құралдарымен жалпы қайта өндірудің әдістері мен құралдары. Химия өнеркәсібінің шикізаттары. Шикізатты қайта өңдеуге жіберу. Химия өнеркәсібіндегі су. Химия өнеркәсібінің энергетикасы;
Техникалық процесті ұйымдастырудың типтік әдістері; органикалық синтездің технологиясы; жоғарғымолекулярлық қосылыстар. Пластмасс технологиясы. Химиялық талшықтар технологиясы. Каучук пен резеңке технологиясы.
Білімдер:
- негізгі химиялық өндірістің шикізаттары мен өнімдері;
- химиялық реациялардың классификациясы;
- гетерогендік процесстер;
- каталитикалық процесстер; материалдық және энергетикалық баланстар;
- қалдықтарды қайта өңдеу әдістері;
Іскерліктер:
- технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу;
- берілген шикізатты өндірудің технологиялық циклін талдау сызбасы;
- технологиялық цикл операциясын өткізудің шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділіктерін бағалау.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.6.2
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
ЖКП.08
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері; автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар; салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар; біріккен ақпараттық жүйелер; қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері; шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемлық бағдарлық пакеттерін.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану;
- қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану;
- шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.11.1
ЖКП.09
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері
Метрология, стандарттау, сертификаттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, нысандары мен құралдары; өлшем бірлігінн қамтамасыз ететін метрология: метрологиялық қызметтің негізгі түсініктері мен анықтамалары; мемлекеттік метрологиялық тексеру мен бақылау; стандарттау: стандартау және сапаны басқару саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау, сапа көрсеткіштері мен оны бағалау; өнімді сынау мен бақылау; сапаны технологиялық қамтамасыз ету; сапа жүйесі; сертификаттау: сертификаттау саласындағы негізгі терминдер мен анықтамалар; сертификаттаудың ұйымдастыру құрылымы; сертификаттау жүйесі; сертификаттау жүргізудің тәртіптері мен ережелері; сертификаттау сызбасы. ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңнамалық актілер; халыаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) стандарттау жүйесі; метрология және өлшеу бірлігі туралы түсінік; өлшеудің бірізділігін қамтамасыз ететін мемлекеттік жүйе (МӨЖ); өнім сапасы
Білімдер:
- метрология, стандарттау, сертификаттау және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін;
- сапа көрсеткіштері мен бағалау әдістерін;
- өлшеу бірізділігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызмет құрылымы;
- мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау;
- өнімді халықаралық және аймақтық стандарттау негіздерін;
- өнімді сынау және бақылау әдістерін;
- сапаны технологиялық қамтамасыз ету және сапа жүйесін;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
- негізгі өлшеу құралдарын қолдануды;
- машина бөлшектерінің беткі жағының өлшемін және иілу формасын өлшеу үшін қолданылатын тәсілдерді меңгеруі;
- өнім сапасының стандарттарды сақтау мен метрологияны дамытуға тәуелді екендігіне көңіл аудару;

ПК 2.1.4
ПК 2.2.6
ПК 2.3.11
ПК 2.4.10
ПК 2.5.10
ПК 2.6.8
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы технологии шинного производства.
Сырье и материалы в шинном производстве. Подготовка и обработка материалов. Приготовление резиновых смесей. Пропитка и обработка корда и тканей. Обрезинивание корда и тканей на каландрах. Производство диагональных автомобильных шин. Производство шин с радиальным расположением нитей корда. Производство велосипедных шин. Массивные шины.
Знания:
- теоретических основ технологических процессов изготовления шин;
- условий проведения процесса;
- дефектов и пути их ликвидации;
Умения:
- давать характеристику сырья и готовой продукции;
- определять условия проведения процесса;
- выявлять дефекты и находить пути их ликвидации;
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.4
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
СД 02
Оборудование шинного производства.
Оборудование, применяемое для подготовительных процессов шинного производства. Оборудование для производства диагональных автомобильных шин. Оборудование для производства радиальных шин. Изготовление велосипедных покрышек. Оборудование для изготовления массивных шин. Оборудование для изготовления пневматических шин.
Знания:
- назначения основного и вспомогательного оборудования;
- технических характеристик и устройства оборудования предприятий по производству шин;
- правил техники безопасности при работе на оборудовании;
Умения:
- выбирать оборудование в соответствие с его характеристиками и предназначением;
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.3.3
ПК 2.4.3
ПК 2.5.3
ПК 2.6.4
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
СД 03
Автоматизация технологических процессов.
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
Знания:
- устройства автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
- правил эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами;
Умения:
- читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
- выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте;
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.4
ПК 2.6.5
РК 2.7.6
ПК 2.8.6
ПК 2.9.7

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Шина өндіру технологиясының негіздері
Шина өндірісіндегі шикізаттар мен материалдар. Материалдарды дайындау және өңдеу. резеңке қоспаларын дайындау. Кордтар мен мателарды сіңдіру және өңдеу. корд пен матаны каландырда резеңкемен қаптау. Диагоналды автомобиль шиналарын өндіру. Корд жіптері радиалды орналасқан шиналарды өндіру. Велосипед шиналарын өндіру. Ірі шиналар.
Білімдер:
- шиналарды дайындау технологиялық процестерінің теориялық негіздерін;
- процестің орындау шарттарын;
- ақаулар және оларды жою жолдары;
Іскерліктер:
- шикізат пен дайын өнімге сипаттама беру;
- процесті өткізу шарттарын анықтау;
- ақауларды анықтау және оларды жою жлдарын қарастыру;
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
АП.02
Шина өндірісінің жабдықтары
Шина өндірісінің дайындық процестері үшін қолданылатын жабдықтар. Диагоналды автомобиль шиналарын өндіруге арналған жабдықтар. Радиалдық шиналарды өндіруге арналған жабдықтар. Велосипед жапқыштарын дайындау. Ірі шиналарды дайындауға арналған жабдықтар. Пневматикалық шиналарды дайындауға арналған жабдықтар.
Білімдер:
- негізгі және қосалқы жабдықтардың қолданыс аясы;
- шина өндірісі бойынша кәсіпорын жабдықтарының техникалық сипаттамасы мен құрылысын;
- жабдықтарда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесі;
Іскерліктер:
- жабдықтарды сипаттамасы мен қолданыс аясына сәйкес таңдау;
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.3
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
АП.03
Технологиялық процесті автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдарын;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді бүтіндлей автоматтандыру сызбаларын;
- құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану ;
Іскерліктер:
- технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.7

ПК 2.10.7
ПК 2.11.7
СД 04
Спецтехнология (по квалификациям)
081301 2 Квалификация: Закройщик резиновых изделий и деталей*
081302 2 Квалификация: Каландровщик на обрезинке металлокордного полотна*
081303 2 Квалификация: Сборщик браслетов и брекеров*
081304 2 Квалификация: Сборщик безбандажных шин*
СД 04.1.1
Оборудование для раскроя заготовок шин и покрышек
Устройство оборудования для раскроя обрезиненного корда, велотреда, обрезиненных тканей. Настрой машины на заданный угол раскроя; аппараты управления на заправки корда. Техника безопасности при работе на диагонально-резательной машине.
Знания:
- назначения и конструкции закройного оборудования;
- технических характеристик и правил техники безопасности при работе на закройном оборудовании;
Умения:
- эксплуатировать закройное оборудование в соответствие с его характеристиками и предназначением;
БК 1
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
СД 04.1.2
Технология раскроя и обрезинивания деталей покрышек и корда
Подготовка материалов к закрою; основные операции закроя и последовательность их. Раскрой обрезиненного корда, раскрой обрезиненного велотреда; основные требования к качеству готовых изделий; предупреждения и устранения дефектов.
Знания:
- классификации и характеристик методов закроя резиновых заготовок;
- видов и технических характеристик раскраиваемых материалов;
- норм расходы материалов;
Умения:
- закраивать металлокордные детали и резиновые заготовки вручную, на машинах и вырубных прессах различной конструкции;
- проверять качества кроя.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
СД 04.1.3
Эксплуатация оборудования для изготовления металлокордных деталей и покрышек
Устройство универсальных станков, червячных машин, холодильных установок, шпулярника, раскройно-стыковочного аппарата и правила эксплуатации оборудования обрезинки металлокордных деталей.
Знания:
- устройства каландров и правил их эксплуатации
- безопасных условий труда
Умения:
- готовить оборудование к работе;
- проводить технологический процесс обрезинивания металлокордного полотна;
- выбирать критерии оценки и правильно оценивать качество готовой продукции;
БК 1
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД 04.1.4
Основы изготовления металлокордных деталей и покрышек
Технологический процесс изготовления металлокордных деталей на универсальных станках. Сущность технологического процесса обрезинки металлокордного полотна на каландре. Последовательность выполнения операции. Предупреждение и устранение дефектов.
Знания:
- содержания и параметров технологического процесса обрезинивания металлокордного полотна;
- причин возникновения и способов предупреждения отклонений от норм;
Умения:
- готовить оборудование к работе;
- проводить технологический процесс обрезинивания металлокордного полотна;
- выбирать критерии оценки и правильно оценивать качество готовой продукции.

КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.7
АП.04
Арнайы пәндеры (біліктілік бойынша)
081301 2 - Резеңке заттар мен бөлшектерді пішуші*
081302 2 – Метал-корд жайманың резеңкелігінде каландрлаушы *
081303 2 - Білезіктер мен брекерлер жинаушы *
081304 2 - Бандажсыз шиналар жинаушысы*
АП.04.1.1
Шина мен жапқыштардың дайын өнімдерін пішуге арналған жабдықтар
Резеңкемен қапталған кордты, велотредті, резеңкеленген матаны пішуге арналған жабдықтың қондырғысы, машинаны пішуге бекітілген бұрышқа бағыттау; кордты толтыруға арналған басқару аппараттары. Диагоналды кескіш машинада жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- пішу жабдықтарының қолданыс аясы мен қондырғысы;
- пішу жабдықтарында жұмыс істеу барысында сақталатын қауіпсіздік техникасының ережелерін және техникалық сипаттаманы;
Іскерліктер:
- пішу жабдықтарын сипаттамасы мен қолданыс аясына қарай пайдалану.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ2.1.10
АП.04.1.2
Жапқыштар мен корд бөлшектерін пішу және резеңкемен қаптау технологиясы
Материалды пішуге дайындау; пішудің негізгі операциялары және олардың жүйелілігі. Резеңкемен қапталған кордты және велотредті пішу; дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар; ақаулардың алдын алу және жою.
Білімдер:
- резеңке дайын өнімдерін пішу әдістерінің классификациясы мен сипаттамасы;
- пішілетін материалдардың түрлері мен техникалық сипаттамалары;
- материалдардың нормалары мен шығындары;
Іскерліктер:
- Метал-кордтық бөлшектер мен резеңке дайын өнімдерін қолмен, түрлі конструкциядағы машиналарда және кескіш престерде пішу;
- пішу сапасын тексеру;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ2.1.10
АП.04.1.3
Метал-кордтық бөлшектер мен жапқыштарды дайындау жабдықтарын пайдалану
Универсалды станоктар, иірек машиналар, тоңазытқыш қондырғылар, шпулярник, пішу-түйістіру аппараттарының құрылысы және металакордтық бөлшектерді резеңкемен қаптау жабдықтарын пайдалану ережесі.
Білімдер:
- каландрлар қондырғысы және оларды пайдалану;
- еңбектің қауіпсіздік шарты;
Іскерліктер:
- жабдықты жұмысқа дайындау;
- Метал-кордтық полотноны резеңкемен қаптаудың технологиялық процесін өткізу;
- бағалау талаптарын таңдау және дайын өнімнің сапасын дұрыс бағалау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
АП.04.1.4
Металлакордтық бөлшектер мен жапқыштар дайындаудың негіздері
Универсалды станокта Метал-кордтық бөлшектерді дайындаудың технологиялық процесі. Метал-кордтық полотноны каландрда резеңкемен қаптау технологиялық процесінің мәні. Операцияларды орындау жүйесі. Ақаулардың алдын алу және жою.
Білімдер:
- Метал-кордық полотноны резеңкемен қаптау технологиялық проуесінің мазмұны мен параметрлерін;
- нормадан ауытқулардын туындау себептері және олардын алдын алу тәсілдері;
Іскерліктер:
- жабдықты жұмысқа дайындау;
- Метал-кордтық полотноны резеңкемен қаптаудың технологиялық процесін өткізу;
- бағалау талаптарын таңдау және дайын өнімнің сапасын дұрыс бағалау;

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД 04.1.5
Оборудования для сборки брекеров, браслетов, покрышек и шин
Оборудование для сборки и клейки браслетов для покрышек и брекеров, для крупногабаритных покрышек. Правила эксплуатации оборудования, техника безопасности
Знания:
- устройства оборудования для сборки и клейки браслетов для покрышек и брекеров, для крупногабаритных покрышек;
Умения:
- готовить оборудование к работе;
- проводить технологический процесс сборки браслетов и брекеров;
- выбирать критерии оценки и правильно оценивать качество готовой продукции;
БК 1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
СД 04.1.6
Основы технологии сборки брекеров, браслетов, покрышек и шин
Сущность технологического процесса сборки и клейки браслетов для покрышек и брекеров, для крупногабаритных покрышек. Особенность обрабатываемых материалов, подготовка корда к сборке. Дефекты и пути их предупреждения.
Знания:
- технологических параметров процессов каландрования;
- сущности процесса обработки резиновых смесей и тканей на каландрах;
- назначения обрабатываемых материалов;
Умения:
- выполнять основных операций каландрования;
- соблюдать их последовательность, назначение и методы регулирования параметров;
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.3.10
ПК 2.3.11
СД 04.1.7
Оборудования и основы технологии сборки безбандажных шин
Оборудование для сборки безбандажных шин. Правила эксплуатации оборудования, техника безопасности.
Сущность технологического процесса сборки безбандажных шин; последовательность выполнения операций; требования к качеству сборки; модели и размеры заготовок, правила техники безопасности
Знания:
- устройства оборудования для сборки безбандажных шин;
- последовательности выполнения операций;
- требований к качеству сборки;
Умения:
- подготавливать материалы к сборке;
- собирать безбандажные шины;
- знать калибры металлокорда, устранять дефекты;
- выбирать критерии оценки и правильно оценивать качество готовой продукции;
БК 1
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
081305 2 Квалификация: Сборщик покрышек*
081306 2 Квалификация: Формовщик покрышек*
081307 2 Квалификация: Машинист автокамерного агрегата*
081308 2 Квалификация: Машинист протекторного агрегата*
СД 04.2.1
Основы технологии изготовления покрышек
Сущность технологического процесса изготовления покрышек разных типов и конструкции методом формования на вакуум-форматоре; последовательность выполнения операций; требования к качеству изделий; правила техники безопасности;
Знания:
- технологических процессов формования покрышек различных типов;
- последовательности выполнения операций;
Умения:
- осуществлять формование покрышек на вакуум-форматоре;
- выявлять и устранять дефекты готовых покрышек;

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
АП.04.1.5
Брекерлер, браслеттер, жапқыштар мен шиналарды құрастыру жабдығы
жапқыштарға арналған браслеттер мен ірі габаритті жапқыштарға арналған брекерлерді құрастыру және желімдеуге арналған жабдықтар. Жабдықты пайдалану, қауіпсіздік техникасының ережесі.
Білімдер:
- жапқыштарға арналған браслеттер мен ірі габаритті жапқыштарға арналған брекерлерді құрастыру және желімдеуге арналған жабдықтың құрылысы.
Іскерліктер:
- жабдықты жұмысқа дайындау;
- бластерттер мен брекерлерді құрастырудың технологиялық процесін өткізу;
- бағалау талаптарын таңдау және дайын өнімнің сапасын дұрыс бағалау;
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ2.3.10
КҚ2.3.11
АП.04.1.6
Брекерлер, браслеттер, жапқыштар мен шина құрастыру технологиясының негіздері
Жапқыштарға арналған браслеттер мен ірі габаритті жапқыштарға арналған брекерлерді құрастыру және желімдеу технологиялық процесінің мәні. Өңделетін материалдардың ерекшеліктері, кордты құрастыруға дайындау. Ақаулар және олардың алдын алу жолдары.
Білімдер:
- каландрлау процесінің технологиялық параметрлерін;
- резеңке қоспалары мен маталарды каландрда өңдеу процесінің мәні;
- өңделетін материалдардың қолданыс аясы;
Іскерліктер:
- каландрлаудың негізгі операцияларын орындау;
- орепацияны орындау жүйелілігі;
- параметрлерді реттеудің қолданысы мен әдістері;
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ2.3.10
КҚ2.3.11
АП.04.1.7
Бандажсыз шиналарды құрастыруға арналған жабдықтар және технология негіздері
Бандажсыз шиналарды құрастыруға арналған жабдықтар. Жабдықты пайдалану, қауіпсіздік техникасының ережесі.
Бандажсыз шиналарды құрастыру технологиялық процесінің мәні; операциялардың орындалу жүйелілігі; құрастыруға қойылатын талаптар, дайын өнімдердің модельдері мен өлшемдері, қауіпсіздік техникасының ережелері
Білімдер:
- бандажсыз шиналарды құрастыруға арналған жабдықтардың құрылысы;
- орепацияны орындау жүйелілігі;
- құрастыру сапасына қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- материалды құрастыруға дайындау; б
- бандажсыз шиналарды құрастыру;
- Метал-кордтың калибрларын білу;
- бағалау талаптарын таңдау және дайын өнімнің сапасын дұрыс бағалау;
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ2.4.10
КҚ2.4.11
081305 2 - Қақпақ жинаушысы *
081306 2 - Қақпақ құюшы*
081307 2 - Автокамералық агрегат машинисі*
081308 2 - Протекторлық агрегат машинисі *
АП.04.2.1
Жапқыштарды дайындау технологиясының негіздері
Вакум-қалыптауышта қалыптау әдісімен түрлі типтегі жапқышта мен констркциялар дайындау технологиялық процесінің мәні; операциялардың орындалу жүйелілігі; өнімнің сапасына қойылатын талаптар; қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- түрлі типетегі жапқыштарды қалыптаудың технологиялық процесі;
- операциялардың орындалу жүйелілігі;
Іскерліктер:
- жапқыштарды вакуум-қалыптауышта қалыптауды жүзеге асыру;
- дайын өнімдердің ақауларын анықтап, жою;

ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.8
ПК 2.6.9
СД 04.2.2
Оборудование для сборки покрышек
Оборудования для сборки радиальных и диагональных покрышек для велосипедных мотто-, авиа- и автомобильных покрышек; правила эксплуатации и техника безопасности;
Знания:
- устройства и принципа действия оборудования для сборки покрышек для велосипедных мотто-, авиа- и автомобильных покрышек;
- правил эксплуатации и техника безопасности;
Умения:
- собирать покрышки для велосипедных мотто-, авиа- и автомобильных шин;
- выполнять правила эксплуатации и правила техники безопасности;
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
СД 04.2.3
Основы технологии сборки покрышек.
Сущность технологического процесса сборки покрышек разных типов и конструкции: диагональной, радиальной; последовательность выполнения операций; требования к качеству сборки; модели и размеры заготовок, правила техники безопасности;
Знания:
- технологических процессов сборки покрышек и шин;
- последовательности выполнения операций;
Умения:
- собирать покрышки различных типов; радиальных покрышек, велосипедных покрышек; -мото, авиа- и автомобильных покрышек.
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
СД 04.2.4
Основы изготовления ездовых камер и протекторов.
Сущность технологического процесса изготовления ездовых камер и протекторов разных типов и конструкции; последовательность выполнения операций; требования к качеству изделий; правила техники безопасности;
Знания:
- технических требований к качеству стыковки заготовок;
- параметров технологического процесса стыковки;
- параметров изготовления ездовых камер и протекторов;
Умения:
- стыковать концы заготовок резиновых изделий,
- изготавливать ездовые камеры на автокамерном агрегате;
- выбирать оптимальные условия для проведения процесса;
ПК 2.7.1
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.4
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
СД 04.2.5
Эксплуатация оборудования для производства покрышек и камер.
Устройство и правила эксплуатации оборудования для формования покрышек; устройства вакуум-форматора, варочных камер, правила их обслуживания, правила техники безопасности;
Устройство и правила эксплуатации автокамерного агрегата для производства автомобильных камер; правила его обслуживания, правила техники безопасности;
Знания:
- устройства и принципа действия оборудования для формования покрышек;
- правил эксплуатации и техника безопасности;
- устройства и принципа действия автокамерного агрегата;
- правил эксплуатации и техники безопасности;
Умения:
- формовать покрышки различных типов на вакуум-форматоре;
- формовать камеры на автокамерном агрегате;
- выполнять правила эксплуатации и правила техники безопасности;
БК 1

КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.9
АП.04.2.2
Жапқыштарды құрастыруға арналған жабдықтар
Велосипед, мотто-, авиа- арналған радиалдық және диагоналдық жапқыштар мен автомобиль шиналарын құрастыруға арналған жабдықтар; пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- велосипед, мотто-, авиа- және автомобиль жапқыштарын құрастыруға арналған жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелерін;
Іскерліктер:
- велосипед, мотто-, авиа- жапқыштар мен автомобиль шиналарын құрастыру;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ2.5.10
КҚ2.5.11
АП.04.2.3
Жапқыштарды құрастыру технологиясының негіздері
Түрлі типтегі және конструкциядағы: диагоналдық және радиалдық жапқыштарды құрастыру технологиялық процесінің мәні; операциялардың орындалу жүйелілігі; құрастыруға қойылатын талаптар; дайын өнімдердің модельдері мен өлшемдері, қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- жапқыштар мен шиналарды құрастырудың технологиялық процесі; операциялардың орындалу жүйелілігі;
Іскерліктер:
- түрлі типтегі жапқыштарды, радиалдық жапқыштарды; велосипед, мотто-, авиа- және автомобиль жапқыштарын құрастыру;
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ2.5.10
КҚ2.5.11
АП.04.2.4
Жүру камералары мен протекторларды дайындау негіздері
Түрлі типтер мен конструкциядағы жүру камералары мен протекторларды дайындау технологиялық процесінің мәні; операцияны орындаудың жүйелілігі; өнімнің сапасына қойылатын талаптар; қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- дайын өнімдерді түйістірудің сапасына қойылатын техникалық талаптарды;
- түйістіру технологиялық процесінің параметрлерін;
- жүру камералары мен протекторларды дайындау параментін;
Іскерліктер:
- дайын резеңке өнімдерінің ұштарын түйістіру;
- автокамералық агрегатта жүру камераларын дайындау;
- процесті өткізуге арналған тиімді шарттарды таңдау;
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
АП.04.2.5
Жапқыштар мен камералар өндіруге арналған жабдықтарды пайдалану
Жапқыштар мен камераларды өндіруге арналған протекторлық агрегаттың құрылысы мен пайдалану ережесі; оған қызмет көрсету ережесі; қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- жапқыштарды қалыптауға арналған жабдықтардың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережесі;
- автокамералық агрегаттың құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережесі;
Іскерліктер:
- түрлі типтегі жапқыштарды ваккум-форматорларды қалыптау;
- камераларды автокамералық агрегатта қалыптау;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережесі орындау;

ПК 2.7.2
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.4
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
081309 2 Квалификация: Вулканизаторщик*
081310 2 Квалификация: Прессовшик-вулканизаторщик*
081311 2 Квалификация: Аппаратчик вулканизации*
СД.04.3.1
Эксплуатация вулканизационного оборудования
Устройство и правила эксплуатации вулканизационного оборудовании; правила их обслуживания, правила техники безопасности;
Знания:
- устройства и принципа действия вулканизационного оборудования для прессования-вулканизации изделий;
- правил эксплуатации и техники безопасности;
Умения:
- изготовлять шины и покрышки на вулканизационном оборудовании;
- изготавливать ездовые камеры на автокамерном агрегате;
- владеть навыками работы с КИП и А;
- выполнять правила эксплуатации и правила техники безопасности;
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.9.9
СД.04.3.2
Вулканизация шин и покрышек
Сущность технологического процесса вулканизации при изготовлении покрышек разных типов и конструкции; последовательность выполнения операций; требования к качеству изделий; правила техники безопасности;
Знания:
- содержания и параметров технологического процесса вулканизации покрышек в прессформах;
- причин возникновения и способов предупреждения отклонений от норм;
Умения:
- осуществлять технологический процесс вулканизации шин и покрышек в прессформах;
- владеть навыками работы с КИП и А;
- владеть навыками после вулканизационной обработки изделий;
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
ПК 2.10.7
ПК 2.10.9
СД.04.3.3
Эксплуатация вулканизационных прессов
Устройство и правила эксплуатации вулканизационного оборудовании; правила их обслуживания, правила техники безопасности;
Знания:
- устройства и принципа действия вулканизационного оборудования;
- правил эксплуатации и техника безопасности;
Умения:
- контролировать и регулировать технологический процесс вулканизации;
- заполнять и читать диаграммы;
- выполнять правила эксплуатации и правила техники безопасности.
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ПК 2.9.6
ПК 2.9.7
ПК 2.9.9
ПК 2.9.10
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.9.13
СД.04.3.4
Основы технологии изготовления покрышек
Сущность технологического процесса изготовления покрышек разных типов и конструкции методом формования на вакуум-форматоре; последовательность выполнения операций; требования к качеству изделий; правила техники безопасности;
Знания:
- технологических процессов формования покрышек различных типов;
- последовательности выполнения операций;
Умения:
- осуществлять формование покрышек на вакуум-форматоре;
- выявлять и устранять дефекты готовых покрышек;
ПК 2.11.1

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
081309 2 – Вулканизаторшы*
081310 2 - Сығымдаушы-вулканизаторшы*
081311 2 - Вулканизация аппаратшысы*
АП.04.3.1
Көріктеу жабдығын пайдалану
Көріктеу жабдығының құрылысы мен пайдалану ережесі; оған қызмет көрсету ережесі, қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- өнімді нығыздау-көріктеуге арналған көріктеу жабдығының құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелері;
Іскерліктер:
- көріктеу жабдығында шиналар мен жапқыштар дайындау;
- жүру камераларын автокамералық агрегатта дайындау;
- БӨҚ мен А жұмыс істеу тәжірибесін меңгеру;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.9
АП.04.3.2
Шиналар мен жапқыштарды көріктеу
Түрлі типтер мен конструкциядағы жапқыштарды дайындау кезіндегі көріктеу технологиялық процесінің мәні; операцияны орындаудың жүйелілігі; өнімнің сапасына қойылатын талаптар; қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- жапқыштарды көріктеу технологиялық процесінің мазмұны мен параметрі;
- нормадан ауытқудың туындау себептері мен ауытқудың алдын алу тәсілдері;
Іскерліктер:
- шиналар мен жапқыштарды көріктеудің технологиялық процесін жүзеге асыру;
- БӨҚ мен А құралдарымен процесті бақылау;
- өнімді көріктеуден кейінгі өңдеудің тәжірибесін меңгеру;
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
КҚ 2.10.7
КҚ 2.10.9
АП.04.3.3
Көріктеу нығыздағыштарды пайдалану
Көріктеу жабдығының құрылысы мен пайдалану ережесі; оған қызмет көрсету ережесі, қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- көріктеу жабдығының құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелері;
Іскерліктер:
- көріктеудің технологиялық процесін бақылау және реттеу;
- диаграммаларады толтыру және оқу;
- пайдалану және қауіпсіздік техникасының ережелерін орындау;
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.6
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.9
КҚ 2.9.10
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.13
АП.04.3.4
Жапқыштарды дайындау технологиясының негізідері
Вакум-қалыптауышта қалыптау әдісімен түрлі типтегі жапқышта мен констркциялар дайындау технологиялық процесінің мәні; операциялардың орындалу жүйелілігі; өнімнің сапасына қойылатын талаптар; қауіпсіздік техникасының ережелері;
Білімдер:
- түрлі типетегі жапқыштарды қалыптаудың технологиялық процесі;
- операциялардың орындалу жүйелілігі;
Іскерліктер:
- жапқыштарды вакуум-қалыптауышта қалыптауды жүзеге асыру;
- дайын өнімдердің ақауларын анықтап, жою;
КҚ 2.11.1

ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.11.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Основы технических знаний и слесарные работы
Организация слесарных работ.
Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования, применяемого в производстве пластмасс. Безопасность труда при слесарных работах.
Умения:
- составлять план выполнения слесарных работ;
выбирать необходимое оборудование и приспособления;
Навыки:
- выполнения основных видов слесарных работ;
- применения оборудования для выполнения слесарных работ;
- соблюдения правил безопасной работы
ПК 2.1.2
ПК 2.2.5
ПК 2.3.7
ПК 2.4.7
ПК 2.5.7
ПК 2.7.2
ПК 2.8.2
ПО.02
Стропольное дело
Грузоподъемные механизмы и машины:классификация, назначение, технические и грузовые характеристики, основные механизмы, и порядок его заполнения, правила эксплуатации, порядок заполнения. Виды, способы и правила строповки грузов; Безопасность труда при проведении стропольных работ.
Умения:
- соблюдать правила техники безопасности при перемещении грузов;
Навыки:
- эксплуатации основных грузоподъемных механизмов и машин;
- соблюдения инструкций Гостехнадзора;
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.7
ПО.03
Лабораторный практикум по технологиям шинного производства
Основные принципы составления полимерных композиций на основе термопластов и реактопластов. Основные принципы составления полимерных композиций на основе эластомеров Расчет технологических параметров литьевых машин. Расчет технологических параметров работы червячных машин. Методы расчета основных параметров работы резиносмесителей периодического действия.
Механическая пластификация каучука. Вулканизация резиновых смесей. Влияние рецептуры пропиточного состава и режима обработки на прочность связи резины с армирующим материалом. Влияние рецептурных факторов и способов крепления на прочность связи резина-металл. Влияние рецептуры латексных смесей и способов получения на толщину латексных пленок Приготовление резиновых смесей.
Умения:
- работать на лабораторном оборудовании;
- выполнять лабораторный анализ на лабораторном оборудовании в соответствие с методическими указаниями;
- определять на приборах физико-химические показатели полимеров;
- оформлять получены;
- результаты в лабораторном журнале;
Навыки:
- применения методов экспериментального исследования в области создания резиновых смесей, пластмасс;
- применения методов изучения физико-химических и технологических свойств полимерных материалов и их компонентов;
- методов проведения стандартных испытаний по определению физико-химических, физических и технологических свойств пластмасс, эластомеров и полимерных композитов и сырья для их получения,
- применения способов контроля технологических процессов переработки пластмасс.

КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.11.8
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқу
ӨО.01
Техникалық білім негіздері мен слесарлық жұмыстар
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру.
Слесарлық жұмыстардың түрлері және оларды орындаудың технологиясы слесарлық жұмысты орындау барысында қолданылатын жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеуіш құралдары.
Пластмасс өндірісінде қолдпнылатын жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуде атқарылатын слесарлық жұмыстар. Слесарлық жұмыс барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- слесарлық жұмыстың негізгі түрлері;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтар;
- қауіпсіз жұмыс ережесі.
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстарды негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмысты орындауға арналған жабдықтарды қолдану;
- жұмыс қауіпсіздігінің ережесін сақтау;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.7
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.2
ӨО.02
Ұсталық іс
Жүк көтергіш механизмдер мен машиналар: топтамасы, қолданыс аясы, техникалық және жүк сипаттамасы, негізгі механизмдер, пайдалану ережесі, толтыру ережесі. Жүкті ұсталаудың түрлері, тәсілдері мен ережелері; ұсталық жұмыстарды атқару барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- негізгі жүк көтергіш механизмдер мен машиналарды;
- оларды пайдалану ережесін; Мемлекеттік техникалық бақылау нұсқауын;
Дағдылар:
- негізгі жүк көтергіш механизмдер мен машиналарды; пайдалану;
- Мемлекеттік техникалық бақылау нұсқауын сақтау;
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.7
ӨО.03
Шина өндірісінің технологиялары бойынша зертханалық машықтану
Термопластар мен реактопластардың негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Эластомерлер негізінде полимер композицияларын құрастырудың негізгі принциптері. Құю машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Ирек машинасының технологиялық параметрлерін есептеу. Жиі қолданыстағы резеңке араластырғыш жұмысының негізгі параметрлерін есептеу әдісі. Каучукті механикалық нығыздау. Резеке ерітінділерін көріктеу. Сіңіргіш құрамдағы рецептің өңдеу режимінің резеңке мен қатайтқыш материалмен тығыз байланысына әсері. Рецептік факторлар мен бекуту тәсілдерінің резеңке-металл байланысының беріктігіне әсері. Латекстік заттардың рецептурасы мен дайындау тәсілдерінің латекстік қабыршықтың қалыңдығына әсері. Резеңке ерітінділерін дайындау.
Іскерліктер:
- резеңке қоспалары, пластмасс жасау саласындағы эксперименталды зерттеу әдістері;
- оларды өнімде айналдыру әдістері мен тәсілдерін;
- полимер материалдарының физико-химиялық және технологиялық қасиеттері мен олардың компоненттерін зерделеу;
- пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін және оларды дайындауға арналған шикізаттардың физико-химиялық, физикалық және технологиялық қасиеттерін анықтау бойынша стандартты сынақтар өткізу әдістерін;
- заманауи автоматтандырылған құралдарды қолдану арқылы пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін қайта өңдеудің технологиялық процесін бақылау тәсілдерін;
Дағдылар:
- резеңке қоспалары, пластмасс жасау саласындағы эксперименталды зерттеу әдістерін қолдану;
- полимер материалдарының физико-химиялық және технологиялық қасиеттері мен олардың компоненттерін зерделеу әдістерін қолдану;
- пластмасс, эластомерлер мен полимер композиттерін және оларды дайындауға арналған шикізаттардың физико-химиялық, физикалық және технологиялық қасиеттерін анықтау бойынша стандартты сынақтар өткізу әдістерін;
- пластмасстарды қайта өңдеудің технологиялық процесін бақылау тәсілдерін қолдану;

ПК 2.1.5
ПК 2.2.6
ПК 2.3.11
ПК 2.4.8
ПК 2.5.8
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПП.00
Профессиональная практика
ПО.01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов) основные опасности предприятия.
процесса. Ознакомление обучающихся с основными технологическими процессами, аппаратами и оборудованием предприятий по переработке резиновых смесей, с организацией труда на предприятии, контролем на производстве, получение знаний для изучения профилирующих предметов специального и общепрофессионального цикл
Умения:
- выявлять взаимосвязь между цехами производства,
- анализировать технологический цикл;
- идентифицировать оборудование технологической схемы;
составлять отчет по практике
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
-ведения отчетной документации;
-соблюдения правил выполняемой работы;
-сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета;
ПК 2.1.1-
ПК 2.11.1
ПП.02
Практика на получение первичных профессиональных навыков
Знакомство со структурой предприятия, его основными подразделениями, режимом работы, основными и вспомогательными цехами,
их назначением. Сырье и продукты основных цехов, технологическая цепочка предприятия. Организация рабочего места. Основное и вспомогательное оборудование процесса. Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента.
Умения:
- обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе;
- осуществлять общий контроль и регулирование процесса.
Навыки:
-соблюдения санитарно-гигиенических требований в
условиях производства;
работы с технологическим оборудованием;
-проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
-пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.4
ПК 2.7.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.3
ПК 2.10.3
ПК 2.11.8
ПП.03
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода; технологического оборудования; работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации. Требования ГОСТов и ТУ к качеству сырья и готовой продукцию. Основные методы контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; виды технологического оборудования, его устройство и принцип действия; правила промышленной санитарии и техники безопасности. Осуществление основных операций технологического процесса переработки резиновых смесей под руководством специалиста более высокой квалификации.
Умения:
- обслуживать технологическое оборудование;
- работать с контрольно-измерительными приборами;
- оформлять производственно-техническую документацию;
- производить несложный ремонт оборудования;
- обобщать собранные материалы, составлять отчет по практике.
Навыки
- соблюдения санитарно гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.4.2
ПК 2.5.2
ПК 2.6.4
ПК 2.7.2
ПК 2.8.6
ПК 2.9.3
ПК 2.10.3
ПК 2.11.8
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Синтаксис казахского языка. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Составление рассказов и диалогов по текстам, ориентированным на будущую специальность. Терминология по специальности; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- основ делового казахского языка;
- закона РК "О языках";
- профессиональной лексики; грамматического материала по специальности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- анализировать прочитанный текст;
- вести монологическую и диалогическую речь.
БК 10
БК 11
БК 12
БК 14
ПК 3.12.1
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие речи.
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения;
Умения:
- читать и переводить (со словарем) тексты профессиональной направленности;
- использовать грамматический минимум для профессионального общения.
БК 10
БК 11
БК 14
ПК3.12.1
ОГД.03
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания:
-основ здорового образа жизни;
-роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека;
Умения:
-использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей;
-добиваться физического совершенствования.
БК 17
ОГД.04
История Казахстана
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
Знания:
-форм и функций культуры основных мировых цивилизаций;
-мировых религии;
-культуры народов Казахстана и перспективы ее развития;
-этапов развития культуры Казахстана от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы;
-художественной культуры средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство;
Умения:
-сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре;
-раскрывать особенности китайской культуры;
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
-прослеживать;
-показывать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 10
БК 11
БК 12
БК 16
СЭД.02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
Знания:
-основных понятий и законов диалектики;
-роли науки и научного познания в развитии мира;
-форм человеческого знания и его особенностях в современном мире;
Умения:
-анализировать процессы окружающего мира с точки зрения законов диалектики;
-регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 10
БК 11
БК 12
СЭД.03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы; микроэкономика; ресурсы; механизмы рыночного ценообразования; конкуренция; экономические основы деятельности фирмы; макроэкономика; структура экономики страны; финансы; денежно-кредитная и налоговая системы; инфляционные процессы; безработица; проблемы экономического роста; микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики; международное разделение труда; мировой рынок товаров, услуг и валют; основы бизнеса.
Знания:
-основных моментов экономической ситуации в Казахстане;
-структуры экономики страны,
-стадий регулирования социально-экономических проблем.
Умения:
-оценивать текущую социально-экономическую ситуацию в масштабах региона и страны.
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
-управлять собственностью, экономической деятельностью организаций;

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.11
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практика
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері. Білім алушыларды резеңке қоспасын өңдейтін кәсіпорынның негізгі технологиялық процесімен, аппараттары мен жабдықтары, кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастырылуымен, өндірісті бақылаумен таныстыру, арнайы және жалпы кәсіптік циклдағы кәсіби пәндерді оқуға арналған білім алу.
Іскерліктер:
- базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығарылатын өнімін;
- өнім сапасын бақылау жүйесін;
- негізгі қауіпті операциялар мен жабдықтарды;
- қаіпсіз жұмыс ережесін;
Дағдылар:
- таңдаған мамандық қызметінің айқын шарттарында бағдары болу;
- есеп беру құжаттарын толтыру;
- орындалатын жұмыстың талаптарын сақтау;
- есеп құрастыруға арналған материалдарды жинау және талдау жасау;
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.11.1
КП.02
Алғашқы кәсіби біліктілік алу практика
Кәсіпорынның құрылымымен, оның негізгі бөлімдерімен, жұмыс тәртібімен, негізгі және қосымша цехтармен, олардың қолданыс аясымен танысу.
Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдері, кәсіпорынның технологиялық желісі. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Процестің негізгі және қосымша жабдықтары. Жұмыс орнында регламентке сәйкес технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын зерделеу және бекіту.
Іскерліктер:
- кәсіптік терминалогия;
- технологиялық процестердің топтамасын;
- кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;
- жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын;
- учаскедегі еңбекті ұйымдастыру ережесі;
- цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау;
- техникалық жабдықпен жұмыс;
- жабдықтар мен құралдарды санитарлық өңдеуден өткізу;
- өнімді шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.8
КП.03
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсібі бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына ЖМБС және ТШ талаптары. Шикізат, жартылайын дайын және дайын өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістері; технологиялық жабдықтың түрлері, оның құрылысы мен жұмыс істеу принципін; өнеркәсіптік санитария және қауіпсіздік техникасының ережелері. Біліктілігі жоғары маманның басшылығымен резеңке қоспасын қайта өңдеудің технологиялық процесінің негізгі операцияларын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның құрылымын;
- негізгі және қосымша цехтың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасын;
- жабдықтардың конструкциясы мен пайдалану ережесі;
- цехтағы жұмыс қауіпсіздігінің ережелері;
- технологиялық процестің сызбасы және оның сипаттамасы;
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау;
- техникалық жабдықпен жұмыс;
- жабдықтар мен құралдарды санитарлық өңдеуден өткізу;
- өнімді шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.2
КҚ 2.8.6
КҚ 2.9.3
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін
оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіптік тілдің рөлін.
Мамандығының терминдік сөздерін. Орыс тілінің синтаксисін. Кәсіптік бағдарланған мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасын. Болашақ мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер мен диалогтар құрастыру. Мамандық бойынша терминология, кәсіптік қарым-қатынас, тіл дамыту
Білімдер:
- негізгі іскерлік қазақ тілі;
- ҚР "Тіл туралы" заңын;
- кәсіптік лексика; мамандық бойынша граматикалық материал;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолану;
- кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілі бойынша білімін қолдану;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аудару (сөздікпен);
- оқыған мәтінге талдау жасау;
- Монолог және диалог оқуды;
КҚ 3.1
КҚ 3.2
КҚ 3.5
КҚ3.12.1
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандығы бойынша іскерлік тілдің негіздерін, кәсіби лексика, лексика-фразеологиялық сөзтіркестері мен терминдерді. Кәсіптік бағдардағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамытуды.
Білімдер:
- Кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті мамандықтың лексико-грамматикалық материалдары;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтінді оқу және аудлару (сөздікпен);
- кәсіптік сұхбаттың грамматикалық минимумын қолдану;
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.5
КҚ3.12.1
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің мамандарды дайындаудағы рөлі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизикалық негіздері. Күш-қуат және спорттық негіздерді жетілдіру. Кәсіптік қолданбалы дене тәрбиесі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негіздерін;
- адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы түсінігі болуы;
Іскерліктер:
- алған білімін денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету үшін қолдану;
- күш-қуатты жетілдіруге тырысу.
БҚ 3.8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениет туралы ұғым. Мәдениет және өркениет. Мәдеиеттің түрлері мен типтері. Әлемнің негізгі мәдени-тарихи орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениет пен өркениет. Қазақстанның түрлі тарихи кезеңдегі мәдениет тарихы. Қазақстанның жаңа кезеңдегі ғылымы мен мәдениеті.
Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығу тарихы және олардың түрлері. Христиан және ислам дінінің негізгі ережелері. Мәдениеттану және қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зертеудің түрлі тәсілдері; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы; конфуция-даостық типтегі мәдениет; индо-буддистік типтегі мәдениет; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық типтегі мәдениет; батыс европа мәдениеті мен оның заманауи әлемнің дамуына ықпалы;
Білімдер:
- әлемдік өркениеті мәдентеиттің формалары мен қызметтерін;
- әлемдік дін негіздерін;
- Қазақстан халқының мәдениетін және олардың даму перспективасын;
- Қазақстан мәдениетінің алғашқы өнердің пайда болуынан бастап ерте қолау дәуіріне дейін даму кезеңдері;
- орта ғасырда Қазақстан аумағында өмір сүрген халықтардың көркем мәдениетін, олардың әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлерін және халықтық өнерін;
Іскерліктер:
- мәдениетт дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі мәдениеттің процестерімен салыстыру қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпелілердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін, оның  қоғамдық мәдениеттегі орынын көрсету
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия және оның қоғамдағы рөлі. Философияның тарихи типтері. Тұрмыс. Материя. Диалектика және оның альтернативалары. Қоғамды философиялық тұрғыдан түсіну. Қоғам өздігімен дамушы жүйе.
Адам тұрмысы-философия мәселесі: тұлға, еркіндік пен жауапкершілік. Сана таным мен шығармашылықтың бейнесі мен қызметі. Философияның адамгершілік мәселелері.
Білімдер:
- диалектиканың негізгі ұғымдары мен заңдары;
- әлемнің дамуында ғылым мен ғылыми танымның рөлу туралы түсініңктері болуы;
- жаңа заманда адамзат білімінің формалары мен оның қасиеттері туралы
Іскерліктер:
- диалектика заңының көзқарасы бойынша қоршаған ортаның процесін талдау
- қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынас адамгершілік нормасын реттеу;
БҚ 3.1
БҚ 3.2
БҚ 3.3
ӘЭП.03
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі мәселелері; микроэкономика; ресурстар; нарықтың бағаның механизмдері; бәсекелестік; фирма қызметінің экономикалық негіздері; макроэкономика; ел экономикасының құрылымы; қаржылар; ақшалай несие-салық жүйелері; инфляциялық процесстері; жұмыссыздық, экономикалық даму мәселелері, қазақстандық экономиканың микро- және макроэкономикалық мәселелері; еңбектің халықаралық бөлінуі; тауар, қызмен және валютаның әлемдік нарығы; бизнес негіздері
Білімдер:
- Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың жекелеген кездерін;
- ел экономикасының құрылымын;
- әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу барысы.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық жағдайды аймақ пен ел аумағында бағалау;
- кәсіптік қызметінде білімді болуға қажетті экономикалық ақпаратты табу және қолдану;
- мекеменің жекеменшігімен, экономикалық қызметін басқару;

ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
СЭД.04
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство-основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс. Политическая власть и властные отношения; политическая система; социально-
экономические процессы
в Казахстане ОГСЭ
Знания:
-основных понятий и категорий социологии и политологии;
-политических режимов, основных политических партий Казахстана и мирового сообщества;
-причин социальных конфликтов.
Умения:
-анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта;
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 10
БК 11
БК 13
СЭД.05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан-ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свобод человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
-использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 10
БК 11
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирование дел. Основы офисной и документационной работы. Государственные стандарты и системы унифицирования. Общий принцип организации документооборота. Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ
Знания:
-назначения, составных частей, правил оформления документов;
-способов создания и функции документов;
-общую характеристику средств оргтехники;
-их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения:
-составлять деловые бумаги: заявления, приказы, служебные записки;
-организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет;
-пользоваться современной оргтехникой;
-регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
БК 14

КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
ӘЭП.04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтанудың негізгі ұғымдары мен санаттары. Әлеуметтік және ұлттық қарым-қатынастар. Тұлға қоғамдық қарым-қатынастың субъектісі мен объектісі. Қоғамның әлеуметтік құрылымы.
Әлеуметтік жан-жалдар, оларды шешудің механизмдері. Саясаттанудың негізгі ұғымдары мен санаттары. Саясат және саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет – саяси жүйенің негізгі буыны. Саяси партиялар мен қозғалыстар.
Ішкі саясат қызмет және әлемдік саяси процес. Саяи билік пен билік қарым-қатынасы; саяси жүйе; Қазақстандағы әлеументтік-экономикалық процесс
Білімдер:
- әлеуметтану және саясаттанудың негізгі ұғымдары мен санаттары;
- саяси режимдер, Қазақстан мен әлемдік қауымдастықтың негізгі саяси партиялары;
- әлеуметтік жанжалдардың себептері.
Іскерліктер:
- қоғамдық қарым-қатынасты, олардың дамуын субъект пен объекті нысанында талдау және салыстыру;
- әлеуметтік қозғалысты және басқада әлеуметтік өзгерістер мен дамуларды дамыту;
- билік, саясат нысандарының, саяси қарым-қатынас пен процестің (Қазақстандағы және тұтас әлемдегі) мәнің айқындау;
- саяси жүйе және саяси режим туралы түсінігін құру;
БҚ 3.1
БҚ 3.2
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық: ұғым, жүйе. ҚР Конституциясы - құқық жүйесінің негізі. Жалпыға ортақ адам құқығы туралы Декларация; жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңдық жауапкершіліктер мен олардың түрлері. Құқықтық негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы мен бостандығы;
- оны үзеге асыру механизмі: кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және адамгершілік этикалық нормалар.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін басқаратын нормативті-құқықтық құжаттарын қолдану.
БҚ 3.1
БҚ 3.2
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу:
Құжаттар, олардың қолданыс аясы мен құжаттандыру тәсілдері; құжаттандыру жүйесі, құжаттардың құрылымы; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді ұйымдастыру және қалыптастыру тәртібі; кеңеселік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері.
Мемлекеттік стандарттау және бір қалыпқа келтіру жүйелері. Құжат айналымын ұйымдастырудың жалпы принциптері.
Білімдер:
- құжаттардың қолданыс аясын, құрамдық бөліктерін, рәсімдеу ережелерін;
- құжаттарды әзірлеу және олардың міндеттерін;
- ұйымдастыру техникаларының жалпы сипаттамасын;
- олардың қолданыс аясын және ұйымдастыру және басқару процестерін кәсіпторындарға ендіру жолдарын
Іскерліктер:
- іскерлік құжаттарды: бұйрық, қызметтік хаттар және басқа құрастыра білуі;
- құжаттармен жұмысты ұйымдастыру;
- тіркеу, есепке алу;
- заманауи техникаларды қолдана білу.
БҚ 3.5

ПК 3.12.1
ОПД.02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа, геометрические построения, теория изображений; проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров; изображение: виды, разрезы, сечения. Проекционное черчение и техническое рисование. Методы и средства машинной графики. Машиностроительное черчение.Схемы. Строительное черчение. Правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах;
Знания:
-единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
-правил и приемов выполнения чертежей и эскизов;
-расположения изображений на чертежах;
-Проекционных изображений на чертежах;
-сечений и разрезов;
-разъемных и неразъемных соединений;
-основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
Умения:
-читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики;
-оформлять технологическую и другую техническую документацию в соответствии с ЕСКД и ЕСТД.
ПК 3.12.4
ОПД.03
Процессы и аппараты резиновой промышленности
Механические процессы и аппараты: перемещение, измельчение и классификация твердых материалов. Расчет производительности и мощности непрерывного транспорта. Расчет дробилок и мельниц. Расчет грохотов. Гидромеханические процессы и аппараты: перемещение
и разделение жидкостей и газов, перемешивание. Расчет производительности отстойника, фильтра. Определение расхода энергии на перемешивание.
Тепловые процессы и аппараты: источники энергии, уравнение теплопередачи, тепловые балансы. Выпаривание и охлаждение растворов. Тепловой расчет теплообменных аппаратов. Тепловой расчет оборудования резиновой промышленности.
Массообменные процессы и аппараты. Решение расчетных задач.
Знания:
-теоретических основ механических, гидромеханических, тепловых и массообменных процессов;
-устройства и принципов действия основного и вспомогательного оборудования резинотехнической промышленности;
Умения:
-производить расчет производительности и мощности оборудования,
-осуществлять конструктивные расчеты аппаратов;
-рассчитывать тепловой баланс;
-рассчитывать энергетический баланс;
-ориентироваться в выборе оборудования в соответствие с его назначением;
-давать оценку эффективности работы оборудования.
ПК3.12.8
ОПД.04
Электротехника с основами электроники
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
-основ электротехники и электропривода;
-основ электроники и микропроцессорной техники;
-параметров электрического поля и электромагнетизма;
-сущности явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях;
-элементов устройства и основных характеристики электроизмерительных приборов;
Умения:
-производить расчет параметров электропривода;
-выполнять расчет простейших электрических цепей;
-читать и составлять несложные электрические цепи;
-пользоваться электроизмерительными приборами.

КҚ3.12.1
ЖКП.02
Сызу
Сызбаларды КҚБЖ сәйкес графикалық толтыру. Сызбалық шрифттер, сызбадағы жазулар, сызу сызығы, геометриялық құрылысы, бейненің теориясы, нүктені, тік сызық, геометриялық пішінді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешенді сызбалары, масштабтар, өлшем жасау; бейне: түрлері, өлшемі, қиылысы. Проекциялық сызбалар мен техникалық сурет салу. Машиналық графиканың әдістері мен құралдары. Машина құрыдлысының сызуы. Сызбалар. Құрылыс сызуы. Сызбаларды толтыру тәртібі; сызбалардағы геометриялық құрылысы; проекциялық бейнелер; бөлшектердің сызбалары мен изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың кескіні; бейнені сызбаға салу;
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (КҚБЖ);
- сызбалар мен эскиздерді орындаудың ережелері мен тәсілдері;
- бейнені сызбаға салу;
- бейнені сызбаға поекциялау;
- қиынды мен қиылыс;
- ажырайтын және ажырамайтын қосындылар;
- сызбалық геометрия мен проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша сызбаларды оқу, орындау, сонымен қатар компьютерлік графика арқылы рәсімдей білі;
- технологиялық және басқа техникалық құжаттарды ЕСКД және ЕСТД сәйкес рәсімдеу;
КҚ 3.12.4
ЖКП.3
Резеңке өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Механикалық процестер мен аппараттар: қатты материалдарды ауыстыру, үгіту, топтастыру. Үзіліссіз көліктің өнімділігі мен қуатының есебептеу. Үгіткіштер мен диірмендерді есептеу. Шуды есептеу.
Гидромеханикалық процестер мен аппараттар: сұйықтықтар мен газдарды ауыстыру және бөлу, араластыру. Тұндырғыш пен сүзгіштің өнімділігін есептеу. Тасымалдауға арналған энергия шығынын анықтау.
Жылу процестері мен аппараттары: энергия көзі, жылу берілісін, жылу балансын теңестіру. Заттардың буын шығару және салқындату. Массаалмастыру процесі мен аппараттар: масса беру теориясы, масса алмастыру аппаратурасын есептеу әдістері. Есептеу есептерін шешу.
Білімдер:
- механикалық, гидромеханикалық, жылу және масса алмастыру процестерінің теориялық негіздері;
- химия өнеркәсібінің негізгі және қосымша жабдықтарының қондырғылары мен жұмыс істеу принципі;
Іскерліктер:
- жабдықтың өндірістік және қуаттылығын есептеу;
- аппараттардың құрылымдық есептерін жүзеге асыру;
- жылу балансын есептеу;
- энергетикалық балансты есептеу;
- жабдықты қолданыс аясына сәйкес таңдай білу;
- жабдықтың жұмыс істеу тиімділігіне баға беру.
КҚ 3.12.8
ЖКП.04
Электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлық өріс, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық тізбек, электромагнетизм, электрлық өлшемдер, күнделікті және ауытқымалы тоқтың электрлық машиналары, трансформаторлар, электрожелінің негіздері; электрлық энергияның берілісі мен таратылуы.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электрлық құралдар; электрондық түзеткіштер мен стабилизаторлар; электрондық күшейткіштер; автоматика және есептеу техникасының электрондық генераторлар мен өлшеуіш құралдары; микропроцессорлар мен микро-ЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника және электрожелісінің негіздерін;
- электроника және микропроцессорлық техника негіздерін;
- электрлық өрістің және электромагнетизм параметрлері;
- электрлық және магниттік желіде болатын құбылыстардың мәні;
- электроөлшеуіш құрал қондырғыларының элементтері мен негізгі сипаттамалары
Іскерліктер:
- электрожелісінің параметрін есептеу;
- қарапайым электрлық тізбектерді есептеуін орындау;
- қарапайым электрлық тізбектерді оқу және құрастыру;
- электроөлшеуіш құралдарын қолдану.

ПК 3.12.2
ОПД.05
Охрана труда
Основы законодательства по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства. Организационные мероприятия и технические способы и средства защиты людей от поражения электрическим током; последствия воздействия на человека травмирующих, вредных и поражающих факторов, принципы их идентификации; специфика условий труда на химическом производстве, травматизм и профзаболевания; средства и методы повышения безопасности технических средств и технологических процессов; правовые, нормативно- технические и организационные основы безопасности жизнедеятельности; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере
профессиональной деятельности
Знания:
-правил обеспечения безопасных условий труда;
-правовых, нормативных и организационных основ охраны труда;
-действия токсичных веществ на человека;
-ПДК;
-индивидуальных средств защиты,
-мер предупреждения взрывов и пожаров;
Умения:
-оценивать степень опасности производственной ситуации;
-применять средства индивидуальной защиты;
-оказывать первую доврачебную помощь;
-планировать и организовывать работу по охране труда;
-пользоваться нормативными документами;
-пользоваться средствами огнетушения.
ПК 3.12.5
ОПД.06
Основы технической механики и конструкционные материалы
Основы теоретической механики.
Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система
сил, реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Сопротивление материалов. Элементы динамики и кинематики, основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения. Чтение и составление кинематических схем механизмов машин. Геометрический расчет основных размеров звеньев передач: цилиндрических, конических, червячных, ременных, цепных. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения. Конструкционные материалы. Детали механизмов и машин: элементы конструкций.
Знания:
-основных определений, положений, понятий и аксиом технической механики;
-основных видов деформаций;
-действительных, предельно опасных и предельно допустимых напряжений;
-классификации машин и механизмов;
-видов соединений деталей;
-видов передач вращательного движения;
-методов расчета и выбора деталей машин и механизмов;
-современных методов исследования и испытания металлов и их сплавов;
Умения:
-производить расчет и осуществлять выбор деталей машин и механизмов;
-различать детали и сборочные единицы;
-определять передаточное число;
-различать внешние и внутренние силы упругости и напряжения.

КҚ 3.12.2
ЖКП.05
Еңбекті қорғау:
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: еңбекті қорңау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтемақысын; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Адамды электрлік тоқтан қорғау іс-шарасын ұйымдастыру, техникалық тәсілдері мен құралдары; зақымдайтын, зиянды және жаралайтын факторлардың адамған ықпал етудің салдары, оларды сәйкестендіру принциптері; химиялық өнеркәсіптегі еңбек жағдайының айырмашылығы, жарақатану мен кәсіби сырқаттар; техникалық құралдар мен технологиялық процестердің қауіпсіздігін жоғарлату құралдары мен әдістері; өмір қауіпсіздігінің құқықтық, нормативтік-техникалық және ұйымдастырушылық негіздері; кәсіптік қызмет саласындағы еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ерекшеліктері.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелерін;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерді;
- улы заттардың адамға әсерін;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары;
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу;
- жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді;
- еңбекті қорғау бойынша жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру;
- нормативтік құжаттарды қолдану;
- өрт сөндіру құралдарын қолдану
КҚ 3.12.5
ЖКП.06
Техникалық механика негіздері мен конструкциялық материалдар
Теоретикалық механика негіздері. Статика: статика аксиомалары; күштің жазық және кеңесітік жүйесі, байланыс реакциясы, күштің жазық және кеңесітік жүйесінің тепе-теңдің жағдайы, жалпақ фигураның ауырлық ортасы. Материалдардың кері әсері. Динамика мен кинематиканың элементері; негізгі ұғымдар мен анықтамалар, нүктеме мен ауыр дененің киниматикасы. Машина мен механизмдердің бөлшектері: негізгі түсініктері мен анықтамалары. Машина механизмдерінің кинематикалық сызбаларын оқу және құру. Беріліс жүйесінің негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу: цилиндрлық, иірімдік, таспалық. Сырғанау мен тербетіліс подшипниктері. Тіреуіштер. Бұрандалы және шпондық түйістірулер. Конструкциялық материалдар. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері: құрылыс элементтері.
Білімдер:
- техникалық механиканың негізгі анықтамалары, ұғымдары мен аксиомалары;
- деформацияның негізгі түрлері;
- айқын, аса қауіпті және аса рұқсат етілетін кернеу;
- машиналар мен механизмдердің классификациясы;
- бөлшектердің түйісу түрлері;
- айналмалы қозғалыстағы беріліс түрлері;
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау әдістері;
- металлдар мен олардың ерітінділерін зерттеу мен сынаудың заманауи әдістері.
Іскерліктер:
- машина бөлшектері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- бөлшектер мен құрастыру бірліктерін айыру;
- беріліс санын анықтау;
- серпінділік пен кернеудің ішкі және сыртқы күшін айыру;

ПК 3.12.7
ОПД 10
Органическая химия
Элементарный анализ органических соединений. Теория химического строения органических веществ А.М.Бутлерова. Виды химических реакций в органической химии. Типы гибридизации электронных орбиталей атома углерода. Углеводороды. Насыщенные и ненасыщенные углеводороды. Диеновые углеводороды. Ароматические углеводороды. Нефть, ее происхождение и свойства. Экологические проблемы добычи и перевозки. Перегонка нефти. Крекинг нефтепродуктов.
Галогенпроизводные. Кислородсодержащие соединения и их производные. Азотосодержащие. Гетерофункциональные соединения. Высокомолекулярные соединения. Роль белков в жизненных процессах. Общая характеристика свойств белковых веществ. Строение белков. Проблемы синтеза белков. Высокомолекулярные синтетические соединения.
Знания:
-теоретических основ органической химии;
-номенклатуры органических веществ;
-физических и химических свойств органических веществ;
-основных способов получения и областей применения органических веществ;
-экологических аспектов использования органических веществ;
Умения:
-составлять молекулярные и структурные формулы веществ;
-давать названия веществам, используя современную номенклатуру;
-составлять уравнения химических реакций и схемы взаимных превращений органических веществ с указанием условий процессов;
-решать расчетные задачи.
ПК 3.12.4
ОПД 11
Аналитическая химия
Качественный анализ. Методы исследования. Чувствительность и избирательность реакций. Дробный и систематический анализ. Анализ смеси катионов. Анализ соли, растворимой в воде. Количественный анализ. Методы количественного анализа. Сущность гравиметрического анализа. Сущность титриметрического анализа. Требования к реакциям в титриметрическом анализе. Классификация методов титриметрического анализа. Способы выражения концентрации стандартных растворов. Измерение объемов. Стандартизация растворов титрантов. Расчеты в титриметрическом анализе. Кривые титрования. Комплексонометриче
ский анализ. Метод нейтрализации. Основы методов осаждения. Индикаторы. Практическое применение. Оксидиметрия. Физико-химические методы анализа. Хроматография. Колориметрия. Электрохимия. Спектральный анализ. Рефрактометрия.
Знания:
-классификации катионов и анионов по группам;
-групповых и специфических качественных реакций и реактивов;
-методов и способов выполнения качественных аналитических реакций;
-методов количественного анализа и условий их проведения;
Умения:
-готовить растворы различной концентрации;
-проводить качественные аналитические реакции;
-проводить гравиметрический и титриметрический анализ;
-рассчитывать навеску, титр, нормальность растворов и процентное содержание вещества в пробе;
-выполнять физико-химические анализы веществ;
-выполнять расчеты результатов анализа;
-выполнять статистическую обработку результатов.
ПК 3.12.4
ОПД 12
Физическая и коллоидная химия
Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний веществ. Газообразное состояние. Идеальный газ. Уравнение состояния идеального газа – уравнение Менделеева - Клапейрона. Универсальная газовая постоянная, ее физический смысл и размерность. Свойства жидкостей. Поверхностное натяжение жидкостей. Вязкость жидкостей. Строение и свойства твердых веществ. Кристаллические и аморфные вещества. Типы кристаллических решеток. Первое начало термодинамики. Термохимия. Тепловой эффект реакции. Второе начало термодинамики. Скорость химической рекакции. Поверхностные явления. Адсорбция. Катализ. Растворы. Законы Рауля и Коновалова. Осмос. Эбулиоскопия и криоскопия. Перегонка и ректификация. Закон распределения Нернста-Шилова. Электрохимия. Законы Фарадея. Электролиз. Гальванические и концентрационные элементы. Коллоидная химия. Дисперсные системы. Растворы полимеров. Приготовление и разрушение коллоидных растворов.
Знания:
-основных закономерностей протекания химических процессов;
-законов термодинамики;
-основных свойств растворов;
-видов концентрации;
-основ электрохимии и коллоидной химии;
Умения:
-давать характеристику агрегатному состоянию веществ с точки зрения молекулярно-кинетической теории агрегатных состояний тел;
-выполнять расчеты параметров идеального и реального газа;
-делать выводы о возможности протекания химических процессов;
-рассчитывать тепловой эффект реакций;
-определять направление процесса;
-решать расчетные задачи;
-составлять схемы электролиза и гальванических элементов;
-рассчитывать ЭДС;
-выбирать дисперсные системы для применения в технологии резины.
ПК 3.12.4
ОПД 13
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм; функции менеджмента, внутренняя и внешняя среда организации; система мотивации труда; этика делового общения; психология менеджмента.
Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности. Функции и процесс менеджмента. Организация и полномочия. Власть и личное влияние. Контроль в системе менеджмента. Мотивация деятельности в системе менеджмента. Модель эффективного руководителя.
Знания:
-принципов делового общения в коллективе,
-основ организации работы коллектива;
-особенностей менеджмента в области профессиональной деятельности;
-принципов правового регулирования деятельности;
Умения:
-давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе;
-использовать нормативно-правовые документы.
ПК 3.12.4
ОПД 14
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли; материально - технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли, отраслевой рынок труда; управление отраслью; экономические показатели развития отрасли. Организация (предприятие) как хозяйствующий объект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура, типы производства, их характеристика. Капитал и имущество организации, основные и оборотные средства, трудовые ресурсы. деятельность предприятия. Ценообразование. Инновационная и инвестиционная политика.
Знания:
-основных аспектов развития отрасли;
-организации как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
-организации производственного и технологического процессов;
-материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов;
-механизмов ценообразования и формы оплаты труда;
Умения:
-составлять бизнес- план;
-рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности предприятия;
БК 15
ПК 3.12.4
ОПД 15
Экологические основы природопользования
Особенности взаимодействия общества и природы, природоресурсный потенциал, принципы и методы рационального; размещение производства и проблемы отходов. Мониторинг окружающей среды; Экологическое регулирование и прогнозирование последствий природопользования. Правовые и социальные вопросы природопользования. Международное сотрудничество.
Знания:
-принципов и методов рационального природопользования;
-правовых и социальных вопросов природопользования;
Умения:
-оценивать негативное воздействие технологических процессов на окружающую среду;
-анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона.

КҚ 3.12.7
ЖКП.10
Органикалық химия
Органикалық бірігулерді қарапайым талдау. А.М. Бутлер органикалық ерітіндісінің химиялық құрылысының теориясы. Органикалық химиядағы химиялық реакциялардың түрлері. Көмірсут егі атомының электрондық орбиталін гибридизациялау типтері. Көмірсутегі. Сіңірілген және сіңірілмеген көмірсутектер. Диендік көрсутекстер. Ароматты көмірссутектер.мұнай, оның пайда болуы мен қасиеті. Өндіру және тасымалдаудың экологиялық мәселелері. Мұнайды тасымалдау. Мұнай өнімдерін крекингтеу. Галагенөндірушілер. Кислоротты қосындылар және олардың мәні. Азотты. Гетерофункцияналдық бірігулер. Жоғарғы малекулярлық біругілер.
Білімдер:
- органи калық химияның теориялық негіздерін;
- органикалық заттардың номенклатурасын;
- физикалық және химиялық қасиетін;
- Органикалық заттарды дайындаудың негізгі тәсілдері мен қолданыс саласы;
- органикалық заттардың қолданулың экологиялық аспектілерін.
Іскерліктер:
- заттардың молекулярлық және құрылымдық формулаларын құрастыру;
- ерітіндіңлерге қазіргі заманғы номенклатураны қолдану арқылы ат қою;
- процестердің шарттарын көрсету арқылы химиялық реакцияның теңдеулері мен органикалық заттардың өзара алмасуының сызбасын құру;
- есептеу есепетерін шешу;
КҚ 3.12.4
ЖКП.11
Аналитикалық химия
Сапалы талдау. Зерттеу әдістері. Реакцияның сезімталдығы мен жасампаздығы. Бөлшектік және жүйелі талдау. Катиондар қоспаларының талдауын. Суда еритін тұздың талдаын. Сандық талдау. Сандық талдау әдістері.
Гравиметриялық талдаудың мәні. Титриметриялық талдаудың мәні. Титриметриялық талдаудағы реакцияға қойылатын талаптар. Титриметриялық талдау әдістерінің классификациясы. Стандартты ерітінділердің концентратын айқындау тәсілдері. Көлемін өлшеу. Титрант ерітінділерін стандартау. Титриметриялық талдаудағы есептер. Қисық титрлеу. Кешенді-метриялық талдау. Оксидиметрия. Талдаудың физико-химиялық әдістері. Хроматография. Колориметрия. Электрохимия. Спектрлік талдау. Рефрактометрия.
Білімдер:
- катиондар мен аниондарды топтары бойынша топтастыру;
- рекциялар мен реактивтердің топтық және арнайы сапалары;
- сапалы аналитикалық реакцияның орындаудың әдістері мен тәсілдері;
- сандық талдау әдістері және оларды өткізудің шарттары..
Іскерліктер:
- түрлі канцентрациядағы ерітінділер дайындау;
- сапалы аналитикалық реакцияны орындау;
- гравиметриялық және титриметриялық талдаудар жасау;
- түтіктегі заттың салмағын, титрін, ерітіндінің дұрыстығын және пайыздық мөлшерлеуді.
КҚ 3.12.4
ЖКП.12
Физикалық және коллоидтық химия
Заттардың агрегаттық жағдайының молекулярлы-кинетикалық теориясы. Газ түріндегі жағдайы. Идеалды газ. Идеалды газдың теңдеуі – Менделеев – Клайпейрон теңдеуі. Универсалды газдық тұрақтылық, оның физикалық мәні мен өлшемділігі. Сұйықтықтың қасиеті. Сұйықтық бетінің кернеуі. Сұйықтықтың созылмалылығы. Қатты заттардың құрылысы мен қасиеті. Кристалдық және аморфтық заттар. Кристалдық торлардың типтері.
Термодинамиканың алғашқы бастамасы. Термохимия. Реакцияның жылу тиімділігі. Термодинамиканың екінші бастамасы. Карноның негізгі термодинамикалық тізбесі. Химиялық жылдамдық. Сыртқы құбылыс. Адсорбция. Катализ. Ерітінділер. Рауль және Коновалов заңдары. Осмос. Эбулиоскопия және криоскопия. Азеотроптық қоспалар. Нернст-Шиловтың бөлу заңы. Электрохимия. Фарадей заңдары. Электролиз. Гальваникалық және концентрациялық элементтер. Коллоидтық химия. Диспенсерлік жүйелер. Полимерлердің ерітіндісі. Коллоидтық ерітінділердің дайындалуы және бұзылуы.
Білімдер:
- химия процестері ағымының негізгі заңдылықтары;
- термодинамика заңдары;
- ерітінділердің негізгі қасиеттері;
- концентрацияның түрлері;
- электрохимия мен коллоидтық химия негіздері;
Іскерліктер:
- дененің агрегаттық жағдайының молекулярлы-кинетикалық теория тарапынан заттардың агрегаттық жағдайынының сипаттамасын беру;
- идеалдық және реалдық газдың параметрлерін есептеуді орындау;
- процестердің ағу мүм кіндіктері туралы қорытынды жасау;
- реакцияның жылу тиімділігі есептеу;
- процестің бағыттарын анықтау;
- есептеу есептерін шешу;
- электролиз бен гальваникалық элементтердің сызбаларын құру;
- ЭҚЖ есептеу ;
- Резеңке технологиясында қолдануға арналған дисперсиялық жүйелерді таңдау;
КҚ 3.12.4
ЖКП.13
Менеджмент
Түрлі ұйымдастыру-құқықтық формадағы ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері. Менеджменттің қызметі, ұйымның ішкі және сыртқы ортасы, еңбекті ыңталандыру жүйесі; іскерлік қарым-қатынас этикасы; менеджмент психологиясы.
Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық басқару ұғымы.
Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық басқару ұғымы. Менедменттің міндеттері мен процестері. Ұйымдастыру және өкілеттілігі. Билік және жеке ықпалы. Менеджмент жүйесіндегі бақылау. Менеджмент жүйесіндегі қызметті ынталандыру. Тиімді басшылық моделі.
Білімдер:
- ұжымдағы іскерлік қарым-қатынас принциптерін;
- орындаушылар ұжымының жұмысын ұйымдастыру негіздері;
- менеджменттің кәсіби қызмет саласындағы ерекшеліктері;
- қызметті құқықтық басқару принциптері;
Іскерліктер:
- ұжымдағы іс керлік және тұлғалар арасындағы қарым-қатынасқа баға беру;
- нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану
КҚ 3.12.4
ЖКП.14
Салалар экономикасы
Сала және нарықтық экономика. Слалар дамуының ерекшеліктері мен перспективалар; саланың материалды-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары, еңбектің салалық нарығы; саланы басқару; сала дамуынгың экономикалық көрсеткіштері. Ұйым (кәсіпорын) шаруашылық нысан; ұйым (кәсіпорын) ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы, өндіріс түрлері, олардың сипаттамасы. Ұйымның капиталы мен мүлігі, негізгі және айналым қаражаты, еңбек ресурстары. Кәсіпорын қызметі. Бағаның құрылуы. Инновациялық және инвестициялық саясат.
Білімдер:
- салалар дамуының негізгі аспектілері;
- ұйым нарықтық экономикадағы шаруашылық нысанын;
- өндірістік және технологиялық процестердің ұйымдастырылуын;
- материалды-техникалық, еңбек және қаржы рсурстары;
- бағаның құру механизмі мен еңбекақы төлеу формалары;
Іскерліктер:
- бизнес-жоспар құру;
- кәсіпорын қызметінің негізгі технико-экономикалық көрсеткішін есепту
КҚ 3.12.4
ЖКП.15
Табиғатты пайдаланудың экологиялық негіздері
Қоғам мен табиғаттың өзара байланысының қасиеттері, табиғат ресурстарының потенциалы, рационалдықтың принциптері мен әдістері; өндіріс пен қалдық мәселесін шешу. Қоршаған ортаны мониторингтеу; табиғатты пайдаланудың экологиялық реттеу және оның зардаптарын болжау. Табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері. Халықаралық ынтымақтастық.
Білімдер:
- табиғатты рационалды пайдаланудың принциптері мен әдістері;
- табиғатты пайдаланудың құқықтық және әлеуметтік мәселелері;
Іскерліктер:
- технологиялық процестердің қоршаған ортаға кері әсер беруін бағалау;
- қызметінің нәтижесін аймақтың экологиялық жағдайы аумағында анализдеу.

ПК 3.12.5
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Основы физики и химии полимеров
Характеристика и значение полимеров в современном мире.
Задачи, стоящие перед промышленностью полимеров, расширение ассортимента в связи с научно-техническим прогрессом во всех отраслях народного хозяйства.
Параметры молекулярной структуры полимера: Получение полимеров. Классификация способов полимеризации и поликонденсация. Структуры и свойства волокон. Особенности реакций полимеров: зависимость химической активности полимеров от их строения, классификации. Реакции присоединения, замещения; окисление полимеров; структурные превращения полимеров при окислении; Фазовые и физические состояния полимеров, основные физические свойства полимеров, растворы полимеров; факторы, определяющие набухание; приготовление растворов полимеров;
Свойства полимерных диэлектриков, полимерных полупроводников, электропроводящих материалов, полимерных электролитов. Диэлектрическая проницаемость и диэлектрические потери. Электрофобные и электрофильные материалы.
Знания:
-строения, свойств и способов синтеза полимеров, их модификаций;
-методов исследования;
-основ физики высокомолекулярного состояния вещества;
Умения:
-оценивать и анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона;
-самостоятельно работать с научно-технической и патентной литературой;
-составлять технологические схемы;
-выполнять технические расчеты, связанные с применением в производстве ВМС;
-использовать знания, полученные при изучении неорганической, органической, аналитической, физической и коллоидной химии;
-Прогнозировать результаты химических превращений полимеров.
ПК 3.12.4
СД 02
Технология резины
Состав и классификация резин. Основные ингредиенты: каучуки, вулканизующие агенты, наполнители, противостарители, мягчители, красители, антипирены, одоранты. Виды каучуков. Подготовка сырья. Приготовление резиновых смесей. Резины общего назначения, вулканизаты неполярных каучуков: НК, СКБ, СКС, СКИ. Резины специального назначения: маслобензостойкие, теплостойкие, светоозоностойкие, износостойкие, электротехнические, стойкие к гидравлическим жидкостям. Назначение и область применения. Механические свойства резин и каучуков. Пластические и эластические свойства. Долговечность и усталостная прочность резин. Испытания резин.
Методы определения механических свойств. Сырье и материалы для производства резиновых изделий. Изготовление резиновых смесей и клея, подготовка корда и ткани, каландрование, литье под давлением, способы вулканизации резиновых изделий. Производство резинотехнических формовых и неформовых изделий, производство изделий из клеев и латексов; технология производства шин.
Знания:
-теоретических основ технологических процессов изготовления резиновых смесей и изделий из них;
-основных требований, предъявляемых к сырью и материалам резинового производства;
-основного и дополнительного сырья и материалы для производства резиновых смесей и резинотехнических изделий;
-способов подготовки сырья к производству;
-оборудования и технологии смешения ингредиентов;
-типов резин и области их применения;
-способов изготовления готовой продукции;
-методов контроля качества;
-методов переработки отходов;
Умения:
-давать характеристику сырья и готовой продукции;
-определять условия проведения процесса;
-выявлять дефекты и находить пути их ликвидации;
-составлять и читать технологические схемы;
-выбирать схему технологического цикла производства заданного изделия (материала, полуфабриката, заготовки, детали) из выбранного материала;
-определять условия проведения операций технологического цикла и оценивать их техническую эффективность;
БК 15
ПК 3.12.8
СД 03
Основы технологии шинного производства
Сырье и материалы в шинном производстве. Подготовка и обработка материалов. Приготовление резиновых смесей. Пропитка и обработка корда и тканей. Обрезинивание корда и тканей на каландрах. Производство диагональных автомобильных шин. Производство шин с радиальным расположением нитей корда. Производство велосипедных шин. Массивные шины.
Знания:
-теоретических основ технологических процессов изготовления шин;
-основных требований, предъявляемых к сырью и материалам шинного производства;
-методов утилизации отходов;
Умения:
-давать характеристику сырья и готовой продукции;
-определять условия проведения процесса;
-выявлять дефекты и находить пути их ликвидации
БК 15
ПК 3.12.8
СД 04
Оборудование предприятий резиновой промышленности
Оборудование для подготовки каучуков и ингредиентов к смешению Вальцы. Резиносмесители. Назначение, устройство и принцип работы. Червячные машины. Дисковые экструдеры. Оборудование поточных автоматизированных линий для приготовления резиновых смесей. Системы автоматических развесок: индивидуальные, централизованные, комбинированные. Поэтажное расположение оборудования поточной линии. Системы управления линией. Устройства кодирования, принцип работы. Схема контроля процесса развески и приготовления смесей. Каландры, устройство и принцип. Гидравлические вулканизационные прессы, эксплуатации и техника безопасности. Машины для литья под давлением. Резательные машины и вырубные прессы Глава Вулканизационные автоклавы. Клеемешалки и клеепромазочные машины. Оборудование для производства резиновых технических изделий: формовых, неформовых, из резиновых клеев и латекса. Оборудование для производства обуви и пустотелых изделий бытового и санитарного назначения. Оборудование для производства шин.
Знания:
-назначения основного и вспомогательного оборудования предприятий резиновой промышленности;
-его устройства, основных узлов, технических характеристик, конструктивных особенностей;
-принципа работы, назначения и правил эксплуатации;
-правил техники безопасности при работе на оборудовании;
Умения:
-ориентироваться в типах и видах оборудования резинотехнического производства;
-характеризовать  основные типы, конструктивные особенности и принцип работы оборудования;
-выбирать оборудование для технологических схем в соответствии с его характеристиками и предназначением,
-выполнять расчеты основных видов оборудования, его производительности, мощности, количества;
-выбирать оборудование для производства на основе выполненных расчетов.
БК 15
ПК 3.12.8
СД 04
Автоматизация технологических процессов
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов.
Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов производства резинотехнических изделий.
Общие сведения об АСУТП. Сущность АСУТП. Назначение и состав. Принцип построения. Роль АСУТП в повышении эффективности производства Разработка Функциональных схем автоматизации реальных технологических процессов.
Знания:
-устройства автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
-схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
-правил эксплуатации приборов и использования их в управлении технологическими процессами;
Умения:
-читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
-выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте;
-соблюдать правил техники безопасности при использовании приборов;

КҚ 3.12.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Полимерлердің физикасы мен химиясының негіздері
Полимерлердің қазіргі әлемдегі сипаттамасы мен қолданысы. Полимер өнеркәсібінің алдында тұрған мақсаттары, халық шаруашылығының барлық саласында ғылыми-техникалық дауына байланысты ассортиментті кеңейту.
Полимерлердің молекулярлық құрылымының параметрлері: полимерлерді алу. Полимерлеу және поликонденсациялау тәсілдерінің топтамасы. Талшықтардың құрылымы мен қасиеттері. Полимерлер реакциясының ерекшеліктері: полимерлердің химиялық белсенділіктерінің олардың құрылымы, топтамасына тәуелділігі. Полимерлердің қосылу, ауыстыру, қышқылдану реакциялары; полимерлердің қышқылдану барысында айналу құрылымы; полимерлердің фазалық және физикалық жағдайы, полимерлердің негізгі физикалық қасиеттері;
Полимерлік жартылай жетектер, электр өткізгіш материалдардың полимерлік диэлектриктерінің, полимерлік электролиттердің қасиеттері. Диэлектрлік өткізгіштік және диэлектрлік шығын. Электрофобтық және электрофильдік материалдар.
Білімдер:
- полимерлер синтезінің құрылымы, қасиеті мен тәсілдері, олардың модификациялары;
- зерттеу әдістері;
- заттардың жоғарғы молекулярлық жағдайы физикасының негіздерін;
Іскерліктер:
- аумақтың экологиялық жағдайының аумағында өз қызметінің нәтижесін бағалау және талдау;
- өздігімен ғылыми-техникалық және потенттік әдебиеттермен жұмыс жасау;
- технологиялық сызбаны құру;
- ЖМЖ өндірісінде қолдануға байланысты техникалық есепті орындау;
- неорганикалық, органикалық, аналитикалық, физикалық және коллоидтық химияны оқу барысында алған білімдерін қолдану;
- полимерлердің химиялық айналуының нәтижесін болжау;
КҚ 3.12.4
АП.02
Резеңке технологиясы
Резеңкенің құрамы мен классификациясы. Негізгі ингридиенттер: каучук, көріктейтін агенттер, толықтырғыштар, тозуға кедергі келтіргіштер, жұмсартқыштар, бояғыштар, антипирендер, одаранттар. Каучуктардың түрлері. Шикізатты дайындау. Жалпы қолданыстағы резеңкелер, полярлық емес каучуктарды көріктеу: ТК, СБК, ССК, СИК.
Арнайы қолданыстағы резеңке: май мен бензинге төзімді, жылуға төзімді, сәулеге төзімді, тозуға төзімді, электротехникалық, гидравликалық сұйықтыққа төзімді. Қолданысы мен қолдану аясы. Резеңке мен каучуктердің механикалық қасиеті. Пласитикалық және эластикалық қасиеттер. Резеңкенің ұзақ мерзімділігі мен тозуға беріктігі. Резеңкені сынау. Механикалық қасиетті анықтау әдісі. Резеңке өнімдерін өндіруге арналған шикізаттар мен материалдар. Резеңке қоспалары мен желімдерді дайындау, корд пен матаны дайындау, каландрлау, қысымда құю, резеңке өнімдерін көріктеу тәсілдері. Резеңке-техникалық пішінді және пішінсіз өнімдерді өндіру, желім мен латекстен өнімдер өндіру; шинаны өндіру технологиясы.
Білімдер:
- резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық өнімдерді өндірудің технологиялық процесінің теориялық негіздері;
- резеңке өндірісінің шикізаттар мен материалдарына қойылатын негізгі талаптар;
- резеңке қоспалары мен резеңке-техникалық өнімдерді өндіруге арналған негізгі және қосымша шикізаттар мен материалдар;
- шикізатты өндіріске дайындау тәсілдері;
- ингридиенттерді араластыру жабдықтары мен технологиялары;
- резеңкелердің типтері мен оларды қолдану саласы;
- дайын өнімді дайындау тәсілдері;
- сапаны бақылау әдістері;
- қалдықтарды өңдеу әдістері;
Іскерліктер:
- шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын беру;
- процесті өткізу шартарын анықтау;
- ақауларды анықтап, олардың жою жолын табу;
- технологиялық сызбаларды құру және оқу;
- таңдалған материалдан бекітілген өнімді (материал, жартылай дайын, дайын өнім, бөлшектерді) өндірудің технологиялық циклдың сызбасын таңдау;
- технологиялық циклдың операцияларын орындау шарттарын анықтау және олардың техникалық тиімділігін бағалау.
КҚ 3.12.8
АП. 03
Шина өндіру технологиясының негіздері
Шина өндірісіндегі шикізаттар мен материалдар. Материалдарды дайындау және өңдеу. резеңке қоспаларын дайындау. Кордтар мен мателарды сіңдіру және өңдеу. корд пен матаны каландырда резеңкемен қаптау. Диагоналды автомобиль шиналарын өндіру. Корд жіптері радиалды орналасқан шиналарды өндіру. Велосипед шиналарын өндіру. Ірі шиналар.
Білімдер:
- шиналарды дайындау технологиялық процестерінің теориялық негіздерін;
- шина өндірісінің шикізаттары мен материалдарына қойылатын негізгі талаптар;
- қалдықтарды пайдаға асыру әдістері;
Іскерліктер:
- шикізат пен дайын өнімге сипаттама беру;
- процесті өткізу шарттарын анықтау;
- ақауларды анықтау және оларды жою жлдарын қарастыру.
КҚ 3.12.8
АП.04
Резеңке өнеркәсібі кәсіпорнының жабдықтары
Каучуктар мен ингредиенттерді араластыруға дайындауға арналған жабдықтар: вальцтер, резеңке араластырғыштар. Иірек машиналар. Дисклік экструдер. Резеңке қоспаларын дайындауға арналған ағымдық автоматтандырылған желілер жабдығы.
Аспаларды автоматтандыру жүйелері: жеке, орталықтандырылған, біріктірілген. Ағымдық желі жабдықтарының қабат бойынша орналастыру. Желіні басқару жүйелері. Кодтау құрылысы, жұмыс істеу принципі. Аспалау және қоспаны дайындау процесін бақылау сызбасы.
Каландрлар, құрылысы мен жұмыс істеу принципі. Гидравликалық көріктеуіш нығыздауыштар, пайдалану және қауіпсіздік техникасы. Қысымда құю машиналары. Кескіш машиналар мен шабу нығыздауыштары. Көріктеу қазындықтары. Желім араластырғыштар мен желім жаққыш машиналар.резеңкелік техникалық өнімдерді өндіруге арналған жабдықтар: қалыпты, қалыыпты емес, резеңке желімдерінен және латекстен. Аяқ киім және тұрмыстық және санитарлық қолданыстағы қуысты өнімдер өндіруге арналған жабдықтар. Шина өндіруге арналған жабдықтар.
Білімдер:
- резеңке өнеркәсібі кәсіпорының негізгі және қосалқы жабдықтарының қолданыс аясы;
- негізгі тораптардың құрылысы, техникалық сипаттамасы;
- жұмыс принципі, қолданыс аясы мен пайдалану ережесі;
- жабдықта жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
Іскерліктер:
- резеңке-техникалық өндіріс жабдықтарының түрлері мен типтерін айыра білу;
- жабдықтардың негізгі типтерін, құрылымдық ерекшелігін және жұмыс істеу принциптерін сипаттау;
- технологиялық сызбаға арналған жабдықтарды сипаттамасы мен қолданыс аясына сәйкес таңдау;
- жабдықтардың негізгі түрлерін, оның өнімділігін, қуатын, санын есептеуді орындау;
- өндіріске арналған жабдықтарды орындалған есептер негізінде таңдау.
КҚ 3.12.8
АП.04
Технологиялық процесті автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдарын;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді бүтіндлей автоматтандыру сызбаларын;
- құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану ;
Іскерліктер:
- технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау.

ПК 3.12.3
СД 05
Основы физики и химии полимеров
Характеристика и значение полимеров в современном мире.
Задачи, стоящие перед промышленностью полимеров, расширение ассортимента в связи с научно-техническим прогрессом во всех отраслях народного хозяйства.
Параметры молекулярной структуры полимера: Получение полимеров. Классификация способов полимеризации и поликонденсация. Структуры и свойства волокон. Особенности реакций полимеров: зависимость химической активности полимеров от их строения, классификации. Реакции присоединения, замещения; окисление полимеров; структурные превращения полимеров при окислении; Фазовые и физические состояния полимеров, основные физические свойства полимеров, растворы полимеров; факторы, определяющие набухание; приготовление растворов полимеров;
Свойства полимерных диэлектриков, полимерных полупроводников, электропроводящих материалов, полимерных электролитов. Диэлектрическая проницаемость и диэлектрические потери. Электрофобные и электрофильные материалы.
Знания:
-строения, свойств и способов синтеза полимеров, их модификаций;
-методов исследования;
-основ физики высокомолекулярного состояния вещества;
Умения:
-оценивать и анализировать результаты своей деятельности в масштабе экологической ситуации региона;
-самостоятельно работать с научно-технической и патентной литературой;
-составлять технологические схемы;
-выполнять технические расчеты, связанные с применением в производстве ВМС;
-использовать знания, полученные при изучении неорганической, органической, аналитической, физической и коллоидной химии;
-прогнозировать результаты химических превращений полимеров.
ПК 3.12.4
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Производственное обучение
ПО.01
Слесарная практика
Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная аппаратура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Сборка и разборка разъемных соединений трубопроводов и других коммуникаций. Ремонт трубного транспорта и запорной арматуры
Умения:
-производить сборку, разборку и дефектовку трубопроводов на фланцах, муфтах, и раструбе; вентилей и задвижек, кранов, предохранительных клапанов.
-составлять план выполнения слесарных работ;
-выбирать необходимое оборудование и приспособления;
Навыки:
-выполнения основных видов слесарных работ;
-применения оборудования для выполнения слесарных работ;
-соблюдения правил безопасной работы
ПК 3.12.10
ПП 1.3
Стропольное дело
Грузоподъемные механизмы и машины: классификация, назначение, технические и грузовые характеристики, основные механизмы, и порядок его заполнения, правила эксплуатации, порядок заполнения. Виды, способы и правила строповки грузов; Безопасность труда при проведении стропольных работ.
Умения:
-соблюдать правила техники безопасности при перемещении грузов;
Навыки:
-эксплуатации основных грузоподъемных механизмов и машин;
-соблюдения инструкций Гостехнадзора;

КҚ3.12.3
АП.05
Полимерлердің физикасы мен химиясының негіздері
Полимерлердің қазіргі әлемдегі сипаттамасы мен қолданысы. Полимер өнеркәсібінің алдында тұрған мақсаттары, халық шаруашылығының барлық саласында ғылыми-техникалық дауына байланысты ассортиментті кеңейту.
Полимерлердің молекулярлық құрылымының параметрлері: полимерлерді алу. Полимерлеу және поликонденсациялау тәсілдерінің топтамасы. Талшықтардың құрылымы мен қасиеттері. Полимерлер реакциясының ерекшеліктері: полимерлердің химиялық белсенділіктерінің олардың құрылымы, топтамасына тәуелділігі. Полимерлердің қосылу, ауыстыру, қышқылдану реакциялары; полимерлердің қышқылдану барысында айналу құрылымы; полимерлердің фазалық және физикалық жағдайы, полимерлердің негізгі физикалық қасиеттері;
Полимерлік жартылай жетектер, электр өткізгіш материалдардың полимерлік диэлектриктерінің, полимерлік электролиттердің қасиеттері. Диэлектрлік өткізгіштік және диэлектрлік шығын. Электрофобтық және электрофильдік материалдар.
Білімдер:
- полимерлер синтезінің құрылымы, қасиеті мен тәсілдері, олардың модификациялары;
- зерттеу әдістері;
- заттардың жоғарғы молекулярлық жағдайы физикасының негіздерін;
Іскерліктер:
- аумақтың экологиялық жағдайының аумағында өз қызметінің нәтижесін бағалау және талдау;
- өздігімен ғылыми-техникалық және потенттік әдебиеттермен жұмыс жасау;
- технологиялық сызбаны құру;
- ЖМЖ өндірісінде қолдануға байланысты техникалық есепті орындау;
- неорганикалық, органикалық, аналитикалық, физикалық және коллоидтық химияны оқу барысында алған білімдерін қолдану;
- полимерлердің химиялық айналуының нәтижесін болжау;
КҚ 3.12.4
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқу
ӨО.01
Слесарлық практика
Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажетті слесарлық құралдардың тізімін зерделеу. Бекіту апппаратура: қондырғы, қолдану ережесі, ақауларды анықтау. Су құбырлары мен басқада коммуникациялардың бағыттауыш бөлшектерін жинау, бұзу. Құбыр желісін және бекіткіш арматураларын жөндеу.
Іскерліктер:
- слесарлық-жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде жұмыс орнын және еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру ережесі;
- коммуникациялық желілердің құрылысы;
- фланцтық қосылуын;
- тұрба және бітеу аппаратураларын.
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстарды негізгі түрлерін орындау;
- слесарлық жұмысты орындауға арналған жабдықтарды қолдану;
- жұмыс қауіпсіздігінің ережесін сақтау.
КҚ3.12.10
ӨО. 0.2
Ұсталық іс
Жүк көтергіш механизмдер мен машиналар: топтамасы, қолданыс аясы, техникалық және жүк сипаттамасы, негізгі механизмдер, пайдалану ережесі, толтыру ережесі. Жүкті ұсталаудың түрлері, тәсілдері мен ережелері; ұсталық жұмыстарды атқару барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- негізгі жүк көтергіш механизмдер мен машиналарды;
- коммуникациялық желілердің құрылысы;
- оларды пайдалану ережесін;
- Мемлекеттік техникалық бақылау нұсқауын;
Дағдылар:
- негізгі жүк көтергіш механизмдер мен машиналарды; пайдалану;
- Мемлекеттік техникалық бақылау нұсқауын сақтау.

ПК 3.12.11
ПО.03
Лабораторный практикум по технологии резины
Основные технологические процессы. Правила техники безопасности при работе на лабораторном оборудовании. Методы контроля качества каучуков и резиновых смесей. Определение теплостойкости резин. Испытание резин на старение. Испытание резин при пониженных температурах. Определение температуры предела хрупкости. Испытание резин на стойкость в ненапряженном состоянии к воздействию агрессивных сред, определение стойкости резин к воздействию жидких агрессивных
сред по изменению физико-механических показателей и по изменению массы и объема образцов; испытание технических тканей. Определение технических характеристик тканей
Умения:
-выполнять лабораторный анализ на лабораторном оборудовании в соответствие с методическими указаниями;
-определять на приборах физико-химические показатели полимеров;
-оформлять полученные результаты в лабораторном журнале;
Навыки:
-эксплуатации лабораторного оборудования;
-применения методов проведения стандартных испытаний физико-химических, физических и технологических свойств сырья, полуфабрикатов, готовой продукции;
-выбора способов контроля технологических процессов переработки резиновых смесей и полимерных композитов с применением современных средств автоматизации;
ПК 3.12.7
ПП.00
Профессиональная практика
ПО.01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов) основные опасности предприятия.
процесса. Ознакомление обучающихся с основными технологическими процессами, аппаратами и оборудованием предприятий по переработке резиновых смесей, с организацией труда на предприятии, контролем на производстве, получение знаний для изучения профилирующих предметов специального и общепрофессионального цикла.
Умения:
-выявлять взаимосвязь между цехами производства;
-анализировать технологический цикл;
-ориентироваться в способах осуществления процессов производства изделий из эластомеров и полимерных композитов,
-применять рациональные приемы поиска и использования научно-технической информации;
Навыки:
-ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
-ведения отчетной документации;
-соблюдения правил выполняемой работы;
-сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета;
ПК 3.12.1
ПК 3.12.4
ПП 02
Практика на получение первичных профессиональных навыков Приобретение первичных профессиональных знаний по подготовке сырья и выполнению технологических операций; Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента. Знакомство с предприятием, его историей и развитием, структурой предприятия, основными и вспомогательными производственными помещениями. Размещение оборудования в цехах, взаимосвязь цехов предприятия. Инструктаж по технике безопасности и правилам пожарной безопасности. Знакомство с планом эвакуации на случай пожара и обязанностями рабочих при возникновении аварий и пожаров. Знакомство с оборудованием в цехах предприятия и технологическими процессом основного производства
Изучение технологических линий, технологических схем и чертежей, оборудования цехов, технологических режимов производства готовой продукции. Изучение должностных обязанностей рабочих выбранных квалификаций. Изучение правил внутреннего трудового распорядка цехов. Обучение на рабочем месте. Оформление отчета по практике в соответствие с требованиями
Умения:
-обслуживать оборудование и аппаратуру, задействованные в технологическом процессе;
-осуществлять контроль и регулирование процесса;
-выполнять основные операции по производству резинотехнической продукции;
-осуществлять контроль за работой оборудования и контроль качества готовой продукции;
-работать с технологическими регламентами и стандартами;
-обрабатывать материалы, собранные в ходе практики и составлять отчет по практике;
Навыки:
-соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
-работы с технологическим оборудованием;
-проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
-пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
ПК 3.12.1
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8
ПП 03
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода; технологического оборудования; работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации. Требования ГОСТов и ТУ к качеству сырья и готовой продукцию. Основные методы контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; виды технологического оборудования, его устройство и принцип действия; правила промышленной санитарии и техники безопасности. Основные операции технологического процесса. Освоение рабочей профессии. Приобретение практических навыков по ведению технологического процесса, контролю и регулированию режима работы оборудования, его пуска в работу и остановку. Подготовка сырья, материалов и оборудования к работе. Осуществление основных операций технологического процесса переработки резиновых смесей под руководством специалиста более высокой квалификации.
Умения:
-анализировать технологические параметры;
-обслуживать технологическое оборудование;
-прогнозировать ход технологического процесса;
-работать с контрольно-измерительными приборами;
-оформлять производственно-техническую документацию;
-производить несложный ремонт оборудования;
-обобщать собранные материалы, составлять отчет по практике;
Навыки:
-соблюдения санитарно гигиенических требований в условиях производства;
-работы с технологическим оборудованием;
-проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
-пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
ПК 3.12.1
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8

КҚ3.12.11
ӨО. 03
Резеңке технологиясы бойынша зертханалық практика
Негізгі технологиялық процестер. Зертханалық жабдықта жұмыс істеу кезінде орындалуға тиіс қауіпсіздік техникасының ережелер. Каучуктар мен резеңке қоспасының сабасын тексеру әдістері. Резеңкенің жылуға төзімділігін анықтау. Резеңкені ескіруіне сынау. Резеңкені төменгі температурада сынау. Сыңғыштың шегінің температурасын анықтау. Резеңкені шиіршықталмаған жағдайда агрессивтік заттарға қарсы төзімділігіне сынау, резеңкені физико-химиялық көрсеткіштер мен массанының өзгеруі бойынша сұйық агрессияның әсеріне төзімділігін анықтау, техникалық маталарды сынау. Маталардың техникалық сипаттамасын анықтау.
Іскерліктер:
- әдістемелік нұсқаулыққа сәйкес зертханалық жабдықтарда зертханалық талдауды орындау;
- құралдарда полимердің физика-химиялық көрсеткішін анықтау;
- шыққан нәтижені зертханалық журналға жазу;
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтарды пайдалану;
- шикізаттар, жартылай дайын, дайын өнімдердің физико-механикалық, физикалық және технологиялық қасиеттерін стандарты сынауды өткізу әдістерін қолдану;
- автоматтандырудың заманауи құралдарын қолдану арқылы резеңке қоспалары мен полимерлік композицияларын қайта өңдеудің технологиялық процесін бақылау тәсілдері таңдау;
КҚ 3.12.7
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практика
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технрлогиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері. Білім алушыларды резеңке қоспасын өңдейтін кәсіпорынның негізгі технологиялық процесімен, аппараттары мен жабдықтары, кәсіпорындағы еңбекті ұйымдастырылуымен, өндірісті бақылаумен таныстыру, арнайы және жалпы кәсіптік циклдағы кәсіби пәндерді оқуға арналған білім алу.
Іскерліктер:
- базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығарылатын өнімін;
- өнім сапасын бақылау жүйесін;
- негізгі қауіпті операциялар мен жабдықтарды;
- қаіпсіз жұмыс ережесін;
Дағдылар:
- таңдаған мамандық қызметінің айқын шарттарында бағдары болу;
- есеп беру құжаттарын толтыру;
- орындалатын жұмыстың талаптарын сақтау;
- есеп құрастыруға арналған материалдарды жинау және талдау жасау.
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.4
КП. 02
Алғашқы кәсіптік біліктілік алу практика
Шікізаттарды дайындау және технологиялық операцияларды орындау бойынша алғашқы кәсіптік білімдерін алу; Жұмыс орнында технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын регламентке сәйкес зерделеу және бекіту.
Кәсіпорынмен, оның тарихы мен дамуымен, құрылымымен, негізгі және қосымша өндірістік жайларымен танысу. Жабдықтарды цехта орналастыру, кәсіпорын цехтарының өзара байланысы. Қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережесі бойынша нұсқаулық. Өрт жағдайында шығу жоспарымен және авария мен өрт туындаған кезде жұмыскерлердің міндетімен танысу. Кәсіпорын цехындағы жабдықпен және негізгі өндірістегі технолгиялық процестермен танысу. Технологиялық желіні, технологиялық сызба мен сұлбаны, өндірістің технологиялық режимін, дайын өнімді зерделеу. Таңдаған жұмыс біліктілігінің лауазымдық міндетімен танысу. Цехтардың ішкі еңбек тәртібінің талаптарын зерделеу. Жұмыс орнында оқу. Тәжірибе есебін талапқа сәйкес рәсмімдеу.
Іскерліктер:
- кәсіптік терминалогия;
- технологиялық процестердің топтамасын;
- кәсіпорынның құрылымы мен жұмысын ұйымдастыру;
- жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын;
- резеңке қоспаларын қайта өңдеудің технологиялық процесінің негізгі операцияларының кезегі;
- учасктіктегі жұмысты ұйымдастыру ережесі;
- шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын МЖМБ мен ТШ талаптар;
- ережесі, цех (учаске) жабдықтарын пайдалану конструкциясы мен ережесін;
- еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін;
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау;
- техникалық жабдықпен жұмыс;
- жабдықтар мен құралдарды санитарлық өңдеуден өткізу;
- өнімді шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдану
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8
КП. 03
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімшелердің) технологиялық процесін зерделеу, біліктілігіне сәйкес кәсібі бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс. Шикізат пен дайын өнімнің сапасына ЖМБС және ТШ талаптары. Шикізат, жартылайын дайын және дайын өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістері; технологиялық жабдықтың түрлері, оның құрылысы мен жұмыс істеу принципін; өнеркәсіптік санитария және қауіпсіздік техникасының ережелері.
Технологиялық процестің негізгі операциялары. Жұмыс кәсібін меңгеру. Технологиялық процесті жүргізу, жабдықтың жұмыс режимін реттеу, оның жұмысқа қосу және тоқтатудың тәжірибелік дағдысын меңгеру. Шикізат, материалдар мен жабдықтарды жұмысқа дайындау. Біліктілігі жоғары маманның басшылығымен резеңке қоспасын қайта өңдеудің технологиялық процесінің негізгі операцияларын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның құрылымын;
негізгі және қосымша цехтың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасын;
- жабдықтардың конструкциясы мен пайдалану ережесі;
- Технологиялық процестің параметрлері;
- цехтағы жұмыс қауіпсіздігінің ережелері;
- кәсіпорын шығаратын өнімнің ассортименті;
- технологиялық процестің сызбасы және оның сипаттамасы;
- негізгі шикізат пен материалдардың қасиеттері;
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлы-гигиеналық талаптарды сақтау;
- техникалық жабдықпен жұмыс;
- жабдықтар мен құралдарды санитарлық өңдеуден өткізу;
- өнімді шығаруды регламенттейтін нормативтік құжаттарды қолдану
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8

ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПП 04
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах специалистов среднего звена. Инструктаж по технике безопасности. Структура предприятия, история его развития, ассортимент выпускаемой продукции, общая технология производства, оборудование и автоматизация производства, технико-экономические показатели работы предприятия, складское хозяйство, внутризаводской транспорт, общие правила внутреннего распорядка. Выполнение обязанностей технологов, мастеров. Сбор материалов для выполнения дипломных проектов.
Умения:
-выполнять технологические и экономические расчеты производственных показателей;
-читать и составлять технологические схемы про изводства;
-давать характеристику сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Навыки:
-выбора основного и вспомогательного оборудования и технологии производства;
-характеристики свойств сырья и готовой продукции;
-выбора основных методов контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
-подбора ассортимента выпускаемой предприятием продукции, ГОСТов, ТУ и ОСТов на изделия;
-ориентации в системе организации охраны труда в цехе (на участке);
-работе отдельных подразделений, цехов и отделов предприятия.
ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
ПК 3.12.9
ПП 05
Выполнение дипломного проекта
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии; основного и вспомогательного оборудования предприятий резиновой промышленности закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов-организацию труда, методы его нормирования и стимулирования, систему зарплаты. Применяемые в цехах формы их учета. Мероприятия по экономии расходных коэффициентов, калькуляцию себестоимости на единицу готовой продукции.
Разработка дипломного проекта в соответствие с утвержденной тематикой.
Умения:
-самостоятельно решать вопросы проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
-вопросы автоматизации;
-выполнять технические и технико-экономические расчеты;
-выполнять расчеты энергозатрат оборудования (тепловые расчеты);
-выполнять графическую часть дипломного проекта.
Навыки
-выбора технологии и оборудования производства, его автоматизации;
-ориентации в перспективах развития промышленности полимеров;
-выбора методов контроля качества продукции;
-соблюдения основ техники безопасности и охраны окружающей среды.

КҚ3.12.10
КҚ3.12.11
КП. 04
Диплом алдындағы практика
Оқу процесінде алған білімдері мен практикалық білімдерін жалпылау және жетілдіру. Өндірістің алдыңғы қатар технологияларымен және экономикасымен танысу. Дипломдық жобаны орындауға арналған ақпараттар мен материалдар жинау, жұмыс орындарында орта буын маманы ретінде тәірибеден өту.
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның құрылысы, оның даму тарихы, шығаратын өнімдердің ассартименті, өндірістің жалпы технологиясы, жабдықтар мен өндірісті автоматтандыру, кәсіпорын жұмысының техника-экономикалық көрсеткіші, қойма шаруашылығы, зауытішілік көлік, ішкі тәртіптің жалпы ережесі. Технологтар мен шеберлердің міндеттерін орындау. Дипломдық жобаны орындауға арналған материалдарды жинау.
Іскерліктер:
- негізгі және қосымша жабдықты және өндіріс технологиясын;
- шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін;
- шикізат, жартылай дайын және дайын өнімнің сапаны бағалаудың негізгі әдістері;
- кәсіпорын шығаратын өнімнің ассартименті, өнімнің ЖМБС, ТШ және НСТ;
- цехта (учаскеде) еңбекті қорғауды ұйымдастыру жүйесін;
- кәсіпорынның жекелеген бөлімшелер, цехтар мен бөлімдерінің жұмысын
Дағдылар:
- негізгі және қосымша жабдықты және өндіріс технологиясын таңдау;
- шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерінің сипаттамасы;
- шикізат, жартылай дайын және дайын өнімнің сапаны бағалаудың негізгі әдістерін таңдау;
- кәсіпорын шығаратын өнімнің ассартименті, өнімнің ЖМБС, ТШ және НСТ іріктеу;
- цехта (учаскеде) еңбекті қорғауды ұйымдастыру жүйесінде бағдары болу;
- кәсіпорынның жекелеген бөлімшелер, цехтар мен бөлімдерінің жұмысында
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.9
КП. 05
Дипломдық жобаны орындау
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту; арнайы технологиялар мәселелерінің кешенін, резеңке өнеркәсібі кәсіпорының негізгі және қосалқы жабдықтарын зерделеу; техникалық және техно-экономикалық есептің тәжірибелерін бекіту, еңбекті ұйымдастыру; цехта қолданылатын еңбекақы жүйесін нормалау және ынталандыру, оны есептеу формалары. Шығын коэффициентін үнемдеудің іс-шаралары, дайын өнім бірлігінің өзіндік құнын калькуляциялау. Дипломдық жобаны бекітілген тақырып бойынша әзірлеу.
Іскерліктер:
- өндірістің технологиясы мен жабдығын, оның автоматтандырылу негіздерін;
- өнеркәсіпті дамыту перспективаларын;
- өнім сапасын бақылау әдісін;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін;
Дағдылар:
- өндірістің технологиясы мен жабдығын, оның автоматтандырылу негіздерін таңдау;
- өнеркәсіпті дамыту перспективаларында бағдары болу;
- өнім сапасын бақылау әдістерін таңдау;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін сақтау;

ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и окружающей природной среде;
БК2
Владеть основами гуманитарных и социально – экономических наук; умения использовать полученные знания в профессиональной и иной деятельности;
БК 3
Обладать культурой мышления, владения государственным языком Республики Казахстан. Грамотно использовать профессиональную лексику;
БК 4
Применять знания этики делового общения,
БК 5
Уметь пользоваться нормативно-правовыми документами, регламентирующими профессиональную деятельность специалиста;
БК 6
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для реализации своей профессиональной деятельности
БК 7
Общаться на формальном и неформальном уровнях, владеть навыками работы в команде;
БК 8
Иметь стремление к здоровому образу жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1
081301 2- Закройщик резиновых изделий и деталей*
ПК 2.1.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.1.2 Готовить сырье, инструменты и оборудование для работы;
ПК 2.1.3 Организовывать технологический процесс закрашивания материалов;
ПК 2.1.4 Применять знания основ технологии резины, технологии шинного производства; основ стандартизации и контроля качества продукции;
ПК 2.1.5 Контролировать качество кроя деталей;
ПК 2.1.6 Обрабатывать готовые изделия;
ПК 2.1.7 Выполнять технические требования, предъявляемые к качеству закраиваемых деталей;
ПК 2.1.8 Проводить маркировку, сортировку, комплектование, упаковку и транспортировку готовой продукции;
ПК 2.1.9 Классифицировать материалы, применяемые в производстве шин по составу, назначению и способу приготовления;
ПК 2.1.10 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при закрашивании резиновых изделий и деталей;
2.2
081302 2 –Каландровщик на обрезинке металлокордного полотна*
ПК 2.2 1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.2.2 Готовить оборудование, инструменты, приспособления и сырье к производственному процессу каландрования при обрезинке металлокордного полотна;
ПК 2.2.3 Осуществлять основные и вспомогательные операции изготовления металлокордных деталей покрышек на универсальных установках;
ПК 2.2.4 Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов;

КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер(БҚ)
БҚ 1
Кәсіптік қызметінде Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның басқа адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын қолдану;
БҚ 2
Гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың негізін меңгеру; алған білімін кәсіптіп және басқада қызметтерде қолдана білу
БҚ 3
Ойлау мәдениетін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін меңгеру. Кәсіби лексиканы сауатты пайдалану, шет тілі бойынша білімін өзінің кәсіби қызметінде қолдану;
БҚ 4
Іскерлік қарым-қатынастың этикалық ережелерін өз қызметінде қолдану
БҚ 5
Маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану;
БҚ 6
Кәсіби қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты өздігімен тауып, қолдану;
БҚ.7
Ресми және ресми емес деңгейде сұқбаттасады, қызмет етеді, командада жұмыс істейді;
БҚ 8
Салауатты өмір салты туралы түсінігі, күш-қуатын өздігімен жетілдірудің тәжірибелері мен шеберлігі болу;
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1
081301 2 - Резеңке өнімдері мен бөлшектерін пішуші*
КҚ 2.1.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.1.2. Жұмысқа арналған шикізаттарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.1.3 Материалдарды кесудің технологиялық процесінің ұйымдастыру;
КҚ 2.1.4 Резеңке технологиясының негіздері, шина өндірісінің технологиясы, стандарттау негіздері мен өнім сапасын бақылау пәндері бойынша білімін қолдану;
КҚ 2.1.5 Детальдарды кесу сапасын тексеру;
КҚ 2.1.6 Дайын өнімдерді өңдеуден өткізу;
КҚ 2.1.7 Кесілетін детальдардың сапасына қойылатын техникалық талаптарды орындау;
КҚ 2.1.8 Дайын өнімді маркалауды, сұрыптауды, жинақтауды, қаптауды және тасымалдауды орындау;
КҚ 2.1.9. Шина өндірісінде қолданылатын материалдарды құрамы, қолданыс аясы және дайындау тәсілдеріне қарай топтастыру;
КҚ 2.1.10. Резеңке бөлшектері мен өнімдерді пішу барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.2
081302 2 Метал-кордтық полотноны резеңкемен қаптау ісінің каландрлаушысы*
КҚ 2.2 1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.2.2 Метал-кордтық полотноны кесу кезінде каландрлаудың өндірістік процесіне жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.2.3 Универсалды қондырғыларда жабқыштардың Метал-кордондық бөлшектерін дайындаудың негізгі және қосымша операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.2. Бақылау және өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша техникалық процесті реттеу;

ПК 2.2.5 Организовывать техническое обслуживание каландров различных типов;
ПК 2.2.6 Управлять качеством изготовляемых изделий;
ПК 2.2.7 Классифицировать материалы, применяемые в производстве шин по составу, назначению и способу приготовления;
ПК 2.2.8 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при работе на каландрах;
2.3
081303 2 - Сборщик браслетов и брекеров*
ПК 2.3.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.3.2 Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.3.3 Выполнять основные и вспомогательные операции по сборке шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.3.4Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.3.5 Следить за параметрами технологического процесса сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров, массивных шин;
ПК 2.3.6 Владеть навыками стропольного дела;
ПК 2.3.7 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.3.8 Оценивать технические характеристики покрышек
ПК 2.3.9 Соблюдать последовательность и приемы выполнения операций по сборке покрышек;
ПК 2.3.10 Обеспечивать меры по предупреждению, выявлению и устранению возможных дефектов в заготовках и готовых покрышках;
ПК 2.3.11 Выполнять требования, предъявляемые к качеству готовой продукции и полуфабрикатов;
ПК 2.3.12 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при выполнении операций сборки;
2.4
081304 2 - Сборщик безбандажных шин*
ПК 2.4.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.4.2 Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.4.3 Выполнять основные и вспомогательные операции по сборке шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.4.4Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.4.5 Следить за параметрами технологического процесса сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров, массивных шин;
ПК 2.4.6 Владеть навыками стропольного дела;
ПК 2.4.7 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.4.8 Оценивать технические характеристики покрышек
ПК 2.4.9 Соблюдать последовательность и приемы выполнения операций по сборке покрышек;
ПК 2.4.10 Обеспечивать меры по предупреждению, выявлению и устранению возможных дефектов в заготовках и готовых покрышках;
ПК 2.4.11 Выполнять требования, предъявляемые к качеству готовой продукции и полуфабрикатов;
ПК 2.4.12 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при выполнении операций сборки;
2.5

КҚ 2.2.5 Түрлі типтегі каландрларды техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.6 Дайындалатын өнімдердің сапасын басқару;
КҚ 2.2.7 Шина өндірісінде қолданылатын материалдарды құрамы, қолданыс аясы және дайындау тәсілдеріне қарай топтастыру;
КҚ 2.2.8 Каландрда жұмыс істеу барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.3
081303 2 Браслеттер мен брекерлерді құрастырушы*
КҚ 2.3.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру процесіне арналған жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру кезінде атқарылатын негізгі және қосымша операцияларды орындау;
КҚ 2.3. Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастырудың техникалық процесінің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.3.6 Ұсталық іс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.3.7 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.8 Жапқыштардың техникалық сипаттамасын бағалау;
КҚ 2.3.9 Жапқыштарды құрастыру операциялардың орындалу кезегі мен тәсілдерін сақтау;
КҚ 2.3.10 Дайын өнімдер мен жапқыштардың ықтимал ақауларын алдын алу, анықтау, жою шараларын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3. Дайын өнім мен жартылай дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.3.12 Құрастыру операцияларын орындау барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.4
081304 2 -Бандажсыз шиналарды құрастырушы*
КҚ 2.4.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру процесіне арналған жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру кезінде атқарылатын негізгі және қосымша операцияларды орындау;
КҚ 2.3. Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастырудың техникалық процесінің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.3.6 Ұсталық іс дағдыларын меңгеру;
КҚ 2.3.7 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.8 Жапқыштардың техникалық сипаттамасын бағалау;
КҚ 2.3.9 Жапқыштарды құрастыру операциялардың орындалу кезегі мен тәсілдерін сақтау;
КҚ 2.3.10 Дайын өнімдер мен жапқыштардың ықтимал ақауларын алдын алу, анықтау, жою шараларын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3. Дайын өнім мен жартылай дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.3.12 Құрастыру операцияларын орындау барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.5

081305 2- Сборщик покрышек*
ПК 2.5.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.5.2 Готовить оборудование, инструменты и приспособления к процессу сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.5.3 Выполнять основные и вспомогательные операции по сборке шин и покрышек, браслетов и брекеров;
ПК 2.5.4 Осуществлять технические и технологические измерения;
ПК 2.5.5 Следить за параметрами технологического процесса сборки шин и покрышек, браслетов и брекеров, массивных шин;
ПК 2.5.6 Владеть навыками стропольного дела;
ПК 2.5.7 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.5.8 Оценивать технические характеристики покрышек;
ПК 2.5.9 Соблюдать последовательность и приемы выполнения операций по сборке покрышек;
ПК 2.5.10 Обеспечивать меры по предупреждению, выявлению и устранению возможных дефектов в заготовках и готовых покрышках;
ПК 2.5.11 Выполнять требования, предъявляемые к качеству готовой продукции и полуфабрикатов;
ПК 2.5.12 Соблюдать правила техники безопасности труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности при выполнении операций сборки;
2.6
081306 2 – Формовщик покрышек*
ПК 2.6.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.6.2 Применять знания основ технологии шинного производства;
ПК 2.6.3 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.6.4 Эксплуатировать варочные камера в соответствие с техническими требованиями;
ПК 2.6.5 Следить за правильной эксплуатацией контрольно – измерительных приборов;
ПК 2.6.6 Контролировать режим технологического процесса формования покрышек в вакуум - форматоре;
ПК2.6.7Владеть навыками стропольного дела;
ПК 2.6.8 Применять знания основ метрологии и стандартизации;
ПК 2.6.9 Соблюдать правила техники безопасности труда при перемещении грузов;
2.7
0813072–Машинист автокамерного агрегата*
ПК 2.7.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.7.2 Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании агрегатов;
ПК 2.7.3 Применять знания материаловедения и свойств основных материалов;
ПК 2.7.4 Понимать сущность методов лабораторного контроля физико - механических свойств готовой продукции;
ПК 2.7.5 Предупреждать дефекты готовой продукции;
ПК 2.7.6 Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.7.7 Выполнять правила безопасного труда при осуществлении технологического процесса на агрегатах;
2.8
0813082 – Машинист протекторного агрегата*
ПК 2.8.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.8.2 Выполнять слесарные работы при техническом обслуживании агрегатов;
ПК 2.8.3 Применять знания материаловедения и свойств основных материалов;
ПК 2.8.4 Понимать сущность методов лабораторного контроля физико - механических свойств готовой продукции;
ПК 2.8.5 Предупреждать дефекты готовой продукции;
ПК2.8.6Работать с измерительными приборами и инструментами;
ПК 2.8.7 Выполнять правила безопасного труда при осуществлении технологического процесса на агрегатах
2.9

081305 2 -Жапқыштарды құрастырушы*
КҚ 2.5.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру процесіне арналған жабдықтар, құрал-саймандар мен бастапқы шикізатты дайындау;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастыру кезінде атқарылатын негізгі және қосымша операцияларды орындау;
КҚ 2.3. Техникалық және технологиялық өлшемдерді жүзеге асыру;
КҚ 2.3. Шина және қаптамалар, браслеттер мен брекерлерді құрастырудың техникалық процесінің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.3.6 Ұсталық іс даңдыларын меңгеру;
КҚ 2.3.7 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.8 Жапқыштардың техникалық сипаттамасын бағалау;
КҚ 2.3.9 Жапқыштарды құрастыру операциялардың орындалу кезегі мен тәсілдерін сақтау;
КҚ 2.3.10 Дайын өнімдер мен жапқыштардың ықтимал ақауларын алдын алу, анықтау, жою шараларын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3. Дайын өнім мен жартылай дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау;
КҚ 2.3.12 Құрастыру операцияларын орындау барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының, өнеркәсіп санитариясының және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
2.6
081306 2 - Жапқыштарды қалыптаушы*
КҚ 2.6.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.6.2 Шина өндірісі технологиясының негіздері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.6.3 Өлшеу құралдарымен және құрал-саймандармен жұмыс істеу;
КҚ 2.6.4 Дәнекерлеу камерасын техникалық талаптарға сәйкес пайдалану;
КҚ 2.6.5 Өлшеу құралдарын пайдалану ережесін бақылау;
КҚ 2.6.6 Қаптамаларды вакум-форматорда формалаудың техникалық процесінің тәртібін тексеру;
КҚ 2.6.7 Ұсталық іс дағдысын меңгеру;
КҚ 2.6.8. Метрология және стандарттау негіздері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.6.9 Жүкті тасымалдау барысында еңбек қауіпсіздігі техникасының ережелерін сақтау;
2.7
081307 2 -Автокамералық агрегат машинисі*
КҚ 2.7.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.7.2 Агрегаттарды техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.7.3. Материалтану және негізгі материалдардың қасиеттері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.7.4 Дайын өнімдердің физико-механикалық қасиеттерін зертханалық бақылау әдістерінің мәнін түсіну;
КҚ 2.7.5 Дайын өнімнің ақауларының алдын алу;
КҚ 2.7. Өлшеуіш құралдарымен және аспаптарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.7.7 Агрегаттарда технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін орындау
2.8
081308 2 - Протекторлық агрегат машинисі*
КҚ 2.8.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.7.2 Агрегаттарды техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.7.3. Материалтану және негізгі материалдардың қасиеттері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.7.4 Дайын өнімдердің физико-механикалық қасиеттерін зертханалық бақылау әдістерінің мәнін түсіну;
КҚ 2.7.5 Дайын өнімнің ақауларының алдын алу;
КҚ 2.7. Өлшеуіш құралдарымен және аспаптарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.7.7 Агрегаттарда технологиялық процестерді жүзеге асыру кезінде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін орындау
2.9

081309 2 – Вулканизаторщик*
ПК 2.9.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.9.2 Применять знания номенклатуры, назначения, типов, видов и свойств сырых и вулканизованных изделий;
ПК 2.9.3 Готовить сырье, материалы изделия к вулканизации;
ПК 2.9.4 Владеть способами изготовления и сборки заготовок резиновых изделий;
ПК 2.9.5 Выполнять правила загрузки в вулканизационное оборудование и выгрузки из него резиновых изделий;
ПК 2.9.6 Обрабатывать вулканизуемые материалы и изделия;
ПК 2.9.7 Использовать инструменты КИП и А;
ПК 2.9.8 Осуществлять техническую эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 2.9.9 Соблюдать параметры технологического режима и регламента процесса вулканизации;
2.10
0813102–Прессовщик-вулканизаторщик*
ПК 2.10.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК2.10.2Применять знания номенклатуры, назначения, типов, видов и свойств сырых и вулканизованных изделий;
ПК2.10.3 Готовить сырье, материалы и изделия к вулканизации;
ПК2.10.4 Владеть способами изготовления и сборки заготовок резиновых изделий;
ПК 2.10.5 Выполнять правила загрузки в вулканизационное оборудование и выгрузки из него резиновых изделий;
ПК 2.10.6 Обрабатывать вулканизуемые материалы и изделия;
ПК 2.10.7 Использовать инструменты КИП и А;
ПК 2.10.8 Осуществлять техническую эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 2.10.9 Соблюдать параметры технологического режима и регламента процесса вулканизации;
ПК 2.10.10 Соблюдать правила техники безопасности;
2.11
081311 2- Аппаратчик вулканизации*
ПК 2.11.1 Использовать основные регламентирующие документы; чертежи и схемы;
ПК 2.11.2 Применять знания номенклатуры, назначения, типов, видов и свойств сырых и вулканизованных изделий;
ПК 2.11.3 Готовить сырье, материалы и изделия к вулканизации;
ПК 2.11.4 Владеть способами изготовления и сборки заготовок резиновых изделий;
ПК 2.11.5Выполнять правила загрузки в вулканизационное оборудование и выгрузки из него резиновых изделий;
ПК 2.11.6 Обрабатывать вулканизуемые материалы и изделия;
ПК 2.11.7 Использовать инструменты КИП и А;
ПК 2.11.8 Осуществлять техническую эксплуатацию технологического оборудования;
ПК 2.11.9 Соблюдать параметры технологического режима и регламента процесса вулканизации;
ПК 2.11.10 Соблюдать правила техники безопасности;
Специалист среднего звена
3.1
081312 3 - Техник
ПК 3.12.1 Владеть способами документирования, сбора и хранения документов;
ПК 3.12.2 Выполнять технические расчеты;
ПК 3.12.3 Владеть навыками работы с измерительными приборами и инструментами;
ПК 3.12.4 Использовать техническую и экономическую информацию, необходимую для ориентации в профессиональной деятельности;

081309 2 –Көріктеуші*
КҚ 2.9.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.9.2 Шикі және көріктерлген өнімдердің номенклатурасын, қолданыс аясын, типтерін, түрлері мен қасиеттері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.9.3 Шикізаттарды, материалдар мен өнімдерді көріктеуге дайындау;
КҚ 2.9.4 Резеңке өнімдерін дайындау және дайындалған заттарын құрастыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.9.5 Резеңке өнімдерін көріктеу жабдығына салу және шығару ережелерін орындау;
КҚ 2.9.6 Көріктелетін материалдар мен өнімдерді өңдеу;
КҚ 2.9.7 БӨҚ және А құралдарының қолдану;
КҚ 2.9.8 Технологиялық жабдықтың техникалық тұрғыдан пайдалануын жүзеге асыру;
КҚ 2.9. 9 Көріктеу процесінің техникалық режимінің параметрлері мен регламенттерін сақтау;
2.10
081310 2 Нығыздаушы-көріктеуші*
КҚ 2.10.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.9.2 Шикі және көріктерлген өнімдердің номенклатурасын, қолданыс аясын, типтерін, түрлері мен қасиеттері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.9.3 Шикізаттарды, материалдар мен өнімдерді көріктеуге дайындау;
КҚ 2.9.4 Резеңке өнімдерін дайындау және дайындалған заттарын құрастыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.9.5 Резеңке өнімдерін көріктеу жабдығына салу және шығару ережелерін орындау;
КҚ 2.9.6 Көріктелетін материалдар мен өнімдерді өңдеу;
КҚ 2.9.7 БӨҚ және А құралдарының қолдану;
КҚ 2.9.8 Технологиялық жабдықтың техникалық тұрғыдан пайдалануын жүзеге асыру;
КҚ 2.9. 9 Көріктеу процесінің техникалық режимінің параметрлері мен регламенттерін сақтау;
КҚ 2.10.10. Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
2.11
081311 2 - Көріктеу ісінің аппаратшысы*
КҚ 2.11.1 Негізгі регламенттеу құжаттарын қолдану; сызбалар мен сұлбалар;
КҚ 2.9.2 Шикі және көріктерлген өнімдердің номенклатурасын, қолданыс аясын, типтерін, түрлері мен қасиеттері бойынша алған білімін қолдану;
КҚ 2.9.3 Шикізаттарды, материалдар мен өнімдерді көріктеуге дайындау;
КҚ 2.9.4 Резеңке өнімдерін дайындау және дайындалған заттарын құрастыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 2.9.5 Резеңке өнімдерін көріктеу жабдығына салу және шығару ережелерін орындау;
КҚ 2.9.6 Көріктелетін материалдар мен өнімдерді өңдеу;
КҚ 2.9.7 БӨҚ және А құралдарының қолдану;
КҚ 2.9.8 Технологиялық жабдықтың техникалық тұрғыдан пайдалануын жүзеге асыру;
КҚ 2.9. 9 Көріктеу процесінің техникалық режимінің параметрлері мен регламенттерін сақтау;
КҚ 2.11.10 Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
3.Орта буын маманы
3.1
081312 3 -Техник
КҚ 3.12.1 Құжаттандыру, құжаттарды құрастыру және сақтау тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.12.2 Техникалық есептеуді орындау;
КҚ 3.12. Өлшеу құралдарымен және аспаптармен жұмыс істеу даңдыларын меңгеру;
КҚ 3.12. Кәсіби қызмете бағдар ретінде қажетті техникалық және экономикалық ақпараттарды тауып, пайдалану;

ПК 3.12.5 Контролировать выполнение правил охраны окружающей среды и противопожарной профилактики производственных процессов;
ПК 3.12.6 Контролировать технологические режимы шинного производства;
ПК 3.12.7 Контролировать качество продукции;
ПК 3.12.8 Применять знания оборудования и технологии шинного производства; читать чертежи и схемы;
ПК 3.12.9 Применять компьютерные технологии;
ПК 3.12.10 Владеть навыками слесарных работ;
ПК 3.12.11 Знать стропольное дело.
Приложение 853
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 853 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0819000 – Технология переработки нефти и газа
Квалификации:
081901 2 - Оператор технологических установок*
081902 2 - Машинист насосных установок *
081903 2 - Машинист компрессорных установок*
081904 2 - Оператор нефтеперекачивающей станции
081905 2 – Лаборант

КҚ 3.12.5 Қоршаған ортаны қорғау және өндірістік процесстердің өрт қауіпсіздігінің алдын алу ережелерін орындалуын бақылау;
КҚ 3.12.6 Шина өндірісінің технологиялық режимдерін бақылау;
КҚ 3.12.7 Өнімнің сапасын бақылау;
КҚ 3.12.8 Шина өндірісінің жабдықтары мен технологиялары пәні бойынша білімін қолдану; сызбалар мен сұлбаларды оқу;
КҚ 3.12.9 Компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.12.10 Слесарлық жұмыстың дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.12.11 Ұсталық істі білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 853-қосымша
Ескерту. Бұйрық 853-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0800000 -Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы: 0819000 - Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы
Біліктілігі: 081901 2 - Технологиялық қондырғы операторы*
081902 2 - Сорап қондырғысы машинисі*
081903 2 - Сығымдағыш қондырғылардың машинисі*
081904 2 - Мұнай айдау станциясының операторы
081905 2 - Лаборант

180
ПП 04
Дипломное проектирование
252
ПА 00
Промежуточная аттестация
216
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 857
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 857 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
0819000 – Технология переработки нефти и газа
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист повышенного уровня)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Развитие речи. Речевая коммуникация.
Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Основные виды производственных документов. Правила их оформления и составления. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Основные средства модификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Знания:
- казахского языка, лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
-особенностей публицистического и официально-делового стиля казахского казахского литературного языка, признаков, жанров, норм делового казахского языка;
- основных принципов казахской орфографии и пунктуации;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10
БК 11
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика.
Устное, деловое, профессиональное общение и его нормы. Основные средства кодификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, развитие общения.
Знания:
- иностранного языка, лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковых норм, стилистики деловой сферы общения.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- редактировать деловые документы;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10
БК 11
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном, развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх, правила игры в баскетбол, волейбол, правила ходьбы на лыжах, правила выполнения гимнастических упражнений на снарядах, правила пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК13
ОГД.04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Организация делопроизводства на предприятиях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные и сложные сборники текстовых документов. Понятие о фонде документов.Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
- пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять сдачу дел на хранение в архив.
БК 10
БК 11

180
КП 04
Дипломдық жобалау
252
АА 00
Аралық аттестаттау
216
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: диплом жобасын қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 857-қосымша
Ескерту. Бұйрық 857-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0819000 – Мұнай және газды қайта өңдеу технологиясы мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖІП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Тілді дамыту. Тілдік коммуникация.
Мәтін. Мәтін принципі.
Кәсіптік – іскерлік тілдесу.
Өндірістік құжаттардың негізгі түрлері. Оларды құрастыру мен рәсімдеудің ережелері. Іскерлік хаттар. Жеке іскерлік қағаздар. Іскерлік құжаттардағы сөз тәртібі.
Тілдік модификация факторларының негізгі құралдары: сөздік, анықтамалық, техникалық тесттер.
Білімдер:
- орыс тілін білу, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдер;
- орыс әдеби тілінің публицистикалық және ресми-іскерлік орыс тілінің нормалары, белгілері, жанрлары;
- орыс орфографиясы мен пунктуациясының негізгі принциптері;
- фонетика, сөзжасам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мәліметтер;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- түрлі жанрдағы жазбаша, ауызша мәтіндер құруы;
- кәсіптік түрлі тілдік құралдарды меңгеруі;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді редакциялау және жетілдіру.
БҚ10
БҚ 11
ЖІП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік шетел тілдерінің негізі. Кәсіптік терминдер мен фразеологиялық айналымдар.
Мамандығы бойынша кәсіптік, іскерлік тіл негізі.
Ауызша кәсіптік іскерлік қарым-қатынас және оның нормалары.
Тілдік факторлардың негізгі кодтары: сөздік, анықтамалық, техникалық мәтін.
Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- шетел тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және грамматикалық минимумды меңгеру;
- тілдік нормаларды, тілдесудің іскерлік аясындағы стилистикасын игеру;
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- іс құжаттарын редакциялауы;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді жетілдіру, редакциялауы.
БҚ10
БҚ 11
ЖІП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компаспен бағдарды анықтау;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ13
ЖІП.04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру.
Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттары жұмысын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру-таратылу, нормалық-құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Іс қағаздарын жүргізуге автоматты басқару жүйесін пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ10
БҚ11

ПК2.2.9
ПК2.3.9
ПК2.4.7
ПК2.5.12 ПК2.6.9
ОПД 02
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения.
Форматы чертежей. Масштабы.
Графическое оформление чертежей.
Контуры технических деталей.
Призмы, пирамиды, цилиндры, параллелепипед, куб, конус.
Общие правила выполнения чертежей.
Чертежи деталей и эскизов. Сборочный чертеж.
Назначение эскиза и его отличие от рабочего чертежа. Порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
Нанесение размеров по ГОСТу. Основные надписи и их содержание.
Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- выполнения чертежа графических работ;
- контуров технических деталей;
- общих правил выполнения чертежей;
- чертежей деталей и эскизов;
– понятия о сборочных чертежах;
- порядка и последовательности выполнения эскиза деталей;
- по нанесению размеров по ГОСТу;
- чертежей и схем по специальности.
Умения:
- применять условности и основные правила оформление чертежа по ЕСКД;
- обозначать на чертеже строчные буквы для последующего выполнения шрифтом;
- вычерчивать контуры деталей;
- выбирать масштабы и правильно проставлять размеры на чертеже;
- проецировать геометрические тела;
- выполнять эскизы деталей;
- читать чертежи деталей;
- выполнять чертежи и схемы по специальности.
БК 15
ПК2.2.10 ПК2.5.11.
ОПД 03
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическая энергия, ее свойства и применение. Электрический ток. Расчет электрических цепей постоянного тока. Электрическое и магнитное поле.
Электромагнитная индукция. Синусоидальный ЭДС и ток. Элементы и параметры электрических цепей переменного тока. Симметричные трехфазные электрические цепи. Электронные лампы. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Интегральные схемы микроэлектроники. Электронные устройства в автоматических системах.
Современные схемы электроснабжения промышленных предприятий.
Защитные заземления, назначения, устройства, контроль состояния.
Знания:
- электрической энергии, ее свойств и применения;
- электромагнитного поля и электромагнитной индукции;
- трехфазной электрической цепи;
- полупроводниковых приборов;
- фотоэлектронных приборов;
- электронных выпрямителей, усилителей;
- интегральных схем микроэлектроники;
- электронных устройств в автоматических системах;
- современных схем электроснабжения промышленных предприятий;
- защитных заземлений, их назначения, устройств, контроле состояния.
Умения:
- изображать основные элементы электрической цепи в схемах;
- собирать электрическую цепь из предложенных элементов;
- применять законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца при решении задач;
- производить измерения тока, напряжения, мощности энергии, сопротивления;
- производить упрощенный расчет линии электропитания.
БК 15

КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.9
ЖКП 02
Инженерлік графика және машина құрастыру сызуы.
Сызба форматтары. Масштабы.
Сызбалардың графикалық орындалуы.
Техникалық детальдардың контурлары.
Призма, пирамида, цилиндр, параллелепипед, куб, конус.
Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi.
Бөлшектердің сызбалары және эскиздері.
Құрастыру сызбасы.
Эскиздің мақсаты және оның жұмыс сызбасынан ерекшелігі.
Деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi.
МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу. Сызбаға жазылатын жазулар және олардың мазмұны.
Мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызбалардың графикалық орындалуы;
- техникалық детальдардың контурлары;
- сызбаларды орындаудың жалпы ережелерi;
- бөлшектердің сызбалары және эскиздері:
- құрастыру сызбасы туралы жалпы түсiнiк;
- деталь эскизінiң орындалу тәртібі мен кезектілігi;
- МЕМСТ бойынша бөлшектердің өлшемдерін салу;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемалар.
Іскерліктер:
- шартты белгілер мен негізгі ережелерді БАБҚ бойынша сызбада безендіруі;
- шрифтімен орындау үшін сызбада бас әріптерді белгілеуі;
- бөлшектердің контурын сызуы;
- масштабты таңдауы, сызбаға өлшемдерін дұрыс салуы;
- геометриялық денелерді проекциялауы;
- бөлшектердің эскизін орындауы;
- бөлшектердің сызбасын оқуы;
- мамандықтар бойынша сызбалар және схемаларды сызуы.
БҚ 15
КҚ2.2.10
КҚ2.5.11.
ЖКП 03
Жалпы электротехника және электроника негізі.
Электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы.
Электр тоғы. Тұрақты тоқтың электр тiзбегiнің есебі.
Электрлік және магниттiк өрiс.
Электрмагниттiк индукция.
Синусоидтық ЭҚК және тоқ.
Айнымалы тоқтың электр тізбегінің параметрлері мен элементтері.
Симметриялы үш фазалы электр тiзбегі.
Электронды лампалар.
Жартылай өткiзгiштi, фотоэлектронды құрылғылар.
Электронды түзеткiштер, күшейткiштер. Электронды генераторлар және өлшеу құралдары. Микроэлектрониканың интегральды схемалары. Автоматты жүйедегі электронды құрылғылар.
Кәсіпшіліктерді электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары.
Қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Білімдер:
- электр энергиясы, оның қасиеттерi және қолданылуы;
- электрмагниттiк өрiс және электрмагниттiк индукция;
- үш фазалы электр тiзбегі;
- жартылай өткiзгiштiгi құрылғылар;
- фотоэлектронды құрылғылар;
- электронды түзеткiштер және
күшейткiштер;
- микроэлектрониканың интегральды схемалары;
- автоматты жүйедегі электронды құрылғылар;
- кәсіпшілік мекемелерін электрмен қамтудың кәзіргі сызбалары;
- қорғаныш жерлендірудің мақсаты, құрылысы және бақылау жағдайы.
Іскерліктер:
- сызбада электр тізбегінің негізгі элементтерін бейнелеуі;
- берілген элементтермен электр тізбегін құруы;
- Ом, Кирхгофф және Джоул-Ленц заңдарын есеп шығаруға қолдануы;
- тоққа, кернеуге, энергия қуатына және кедергіге өлшеужүргізуі;
- электрмен коректендіруші тізбектің қысқартылған есебін шығаруы.
БҚ 15

ПК 2.2.11
ПК 2.3.7
ОПД 04
Основы технической механики.
Теоретическая механика и его разделы.
Основные понятия и аксиомы статики.
Кинематика.
Основные понятия кинематики.
Динамика. Основные понятия и аксиомы динамики.
Работа и мощность.
Теория динамики. Сопротивление материалов. Виды деформации.
Детали машин.
Соединения деталей и узлов. Расчеты на прочность детали и машин.
Виды соединения.
Общие сведения ивиды передач.
Валы и оси.
Подшипники. Муфты.
Детали корпусов и пружины
Знания:
- теоретической механики и его основных видов;
- статики, основных понятий и аксиомы статики;
- основных понятий кинематики;
- основных понятий и аксиомы динамики;
- сопротивления материалов;
- деталей машин;
- расчетов на прочность деталей и машин;
- видов соединений;
- общих сведений о передачах и виды передач;
- валов и осей;
- подшипников;
- муфт;
- деталей корпусов и пружины.
Умения:
- объяснять основы теоретической механики;
- применять знания об основных понятиях и аксиоме статики;
- применять знания об основных понятиях кинематики;
- применять знания об основных понятиях и аксиоме динамики;
- рассчитать сопротивление материалов на прочность деталей машин;
- применять знания о видах соединения и видах передач;
- подбирать валы и оси, подшипники и муфты;
- производить расчеты на прочность, жесткость и упругость;
- определять коэффициент снижения предела выносливости.
БК 18
ОПД 05
Аналитическая химия.
Теоретические основы аналитической химии.
Понятия о количественном и качественном анализе. Качественный анализ.
Аналитические группы катионов и анионов.
Задачи и методы количественного анализа.
Гравиметрический, титриметрический анализы. Методы кислотно-основного титрования, оксидиметрии, комплексонометрии, осаждения. Индикаторы, реактивы и рабочие растворы.
Физико-химические методы анализа. Сущность этих методов, принципы проведения анализов.
Знания:
- теоретических основ аналитической химии;
- понятий о количественном анализе;
- задач и методов количественного анализа;
- гравиметрического метода анализа;
- титриметрического метода анализа;
- физико-химического метода анализа.
Умения:
- приготовить моющее средство, вымыть лабораторную посуду, определить степень ее чистоты;
- правильно произвести расчет результатов анализа;
- пользоваться технической и справочной литературой;
- правильно работать на аналитических весах;
- выполнять операции гравиметрического анализа;
- применять различные приемы титрования;
- работать с приборами (ФЭК, рефрактометр, хроматограф, рН-метр).

КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.7
ЖКП 04
Техникалық механика негізі.
Теориялық механика және оның бөлiмдерi.
Статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi.
Кинематика. Кинематиканың негiзгi түсiнiгi.
Динамика. Динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi.
Жұмыс және қуат.
Динамика теориясы.
Материалдар кедергісі. Деформация түрлері.
Машина бөлшектерi.
Бөлшектер мен түйіндердің байланысуы. Бөлшектер және машиналар беріктігіне, есептеулер.
Қосылыстар түрлері.
Берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері.
Бiлiктер мен осьтер.
Подшипниктер.
Муфталар.
Корпус бөлшектері және серіппелер.
Білімдер:
- теориялық механика және оның түрлері;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгi;
- динамика аксиомалары және негiзгi түсiнiгi;
- материалдар кедергісі;
- машина бөлшектерi;
- бөлшектер мен машиналар беріктігіне есептеулер;
- қосылыстар түрлері;
- берiлiстердiң туралы түсінік және түрлері;
- бiлiктер мен осьтер;
- подшипниктер;
- муфталар;
- корпус бөлшектері және серіппелер.
Іскерліктер:
- теориялық механика негізiн түсіндіруі;
- статика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- кинематиканың негiзгi түсiнiгiн білуі;
- динамика аксиомалары және олардың негiзгi түсiнiгi туралы білімді қолдануы;
- материалдар кедергісін, машина бөлшектерi беріктігін есептеуі;
- қосылыстар түрлерін, берiлiстер түрлерін білуі;
- бiлiктер мен осьтерді, подшипниктерді, муфталарды таңдауы
- беріктікке, қаттылыққа және төзімділікке есеп жүргізуі;
- төзімділік шегі коэффициентінің төмендеуін анықтауы;
БҚ 18
ЖКП 05
Аналитикалық химия.
Аналитикалық химияның теориялық негізі.
Сапалық талдау және сандық талдау туралы түсінік.
Сапалық талдау
Катиондардың және аниондардың аналитикалық топтары.
Сандық талдаудың әдістері мен мақсаты.
Гравиметриялық және титриметриялық талдау.
Қышқыл - негіз титрлеу, тотығу – тотықсыздану арқылы титрлеу, комплексонометриялық титрлеу, тұндырып титрлеу әдісі. Индикаторлар, реактивтер және жұмыстық ерітінділер.
Физико – химиялық талдау әдістері.Бұл әдістердің мәні, принципі және талдау жасау.
Білімдер:
- аналитикалық химияның теориялық негізі;
- сапалық талдау туралы түсінік;
- сандық талдаудың әдістері мен мақсаты;
- гравиметриялық (салмақтық) талдау әдісі;
- титриметриялық (көлемдік) талдау әдісі;
- физико – химиялық талдау әдістері;
Іскерліктер:
- жуғыш заттарды дайындауды, зертханалық ыдыстарды жууды, оның тазалық дәрежесін анықтауы;
- талдау қорытындысына дұрыс есептеу жүргізуі;
- техникалық және анықтама әдебиеттерді қолдануы;
- аналитикалық таразыда дұрыс жұмыс жасауы;
- гравиметриялық талдау операцияларын жүргізуі;
- әр түрлі титрлеу әдістерін қолдануы;
- аспаптармен жұмыс жасауы (ФЭК рефрактометр, хроматограф, рН-метр).

ПК2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ОПД 06
Органическая химия.
Предмет органической химии.
Теории химического строения органических соединений А.М.Бутлерова. Углеводороды.
Алканы. Алкены. Алкины. Алкадиены. Ароматические углеводороды.
Природные источники углеводородов.
Нефть.
Природные и попутные газы.
Производство кокса.
Кислородосодержащие, серосодержащие и азотосодержащие соединения.
Гетерофункциональные и гетероциклические соединения.
Биоорганические соединения.
Полимеры.
Углеводы.
Знания:
- основ органической химии;
- теории химического строения органических соединений А.М.Бутлерова;
- углеводородов (алканы, алкены, алкины, алкадиены, ароматические углеводороды);
- природных источников углеводородов (природные и попутные газы, нефть,производство кокса.);
- кислородосодержащих, серосодержащих и азотосодержащих соединений;
- гетерофункциональных и гетероциклических соединений;
- биоорганический соединений;
- полимеров;
- углеводов.
Умения:
- практически определять химический состав органических веществ;
- составлять формулы гомологов и их изомеров органических веществ;
- составлять уравнения химических реакций и применять их при решении задачи.
ПК 2.2.4
ПК 2.5.6
ПК 2.5.8
ПК 2.6.1
ОПД 07
Физическая и коллоидная химия.
Молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний вещества.
Основы химической термодинамики.
Первый закон термодинамики. Термохимия.
Второй закон термодинамики.
Элементы термодинамики пара.
Учение о скорости химической реакции. Основной закон химической кинетики.
Константа скорости реакции.
Факторы, влияющие на скорость реакции.
Правило Вант-Гоффа. Катализ. Основные понятия, особенности процесса. Современные представления о механизме, мультиплетная теория. Значение катализа в химической технологии, перспективы развития каталитических процессов в нефтегазопереработке и нефтехимии.
Принципы химического и фазового равновесия, свойства растворов.
Электрохимия и коррозия.
Основы коллоидной химия и свойства растворов ВМС.
Высокомолекулярные соединения
Знания:
- роли физической и коллоидной химии в нефтегазопереработке и нефтехимии;
- молекулярно-кинетической теории агрегатных состояний вещества;
-основ химической термодинамики;
- основных понятий химической кинетики;
- катализа особенностей процесса, современных представлений о механизме, мультиплетной теории, применения каталитических процессов в нефтегазопереработке, разделения газов хромотографическим методом;
- принципов химического и фазового равновесия, свойства растворов;
- электрохимии и коррозии;
- основ коллоидной химия и свойства растворов ВМС.
Умения:
- производить расчеты свойств параметров газов и газовых смесей;
- определять теплоемкость аналитическим путем и по справочным данным, рассчитывать тепловые эффекты реакций, определять параметры состояния рабочего тела;
- предсказывать направленность химического процесса, применять на практике принцип Ле-Шателье;
- производить расчеты коллигативных свойств растворов и способы разделения бинарных жидких систем;
- отличать коллоидные системы от истинных растворов, составлять схему строения мицеллы.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
ЖКП 06
Органикалық химия.
Органикалық химия пәні.
А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы.
Көмірсутектер.
Алкандар. Алкендер. Алкиндер. Алкадиендер. Ароматты көмірсутектер.
Көмірсутектердің табиғи көздері.
Мұнай.
Табиғи және ілеспе газдар.
Кокс өндірісі.
Оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар.
Гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар.
Биоорганикалық қосылыстар. Полимерлер.
Көмірсулар.
Білімдер:
- органикалық химия негізі;
- А.М.Бутлеровтің органикалық қосылыстардың химиялық құрылыс теориясы;
- көмірсутектер (алкандар, алкендер, алкиндер, алкадиендер, ароматты көмірсутектер);
- көмірсутектердің табиғи көздері (табиғи және ілеспе газдар, мұнай, кокс өндірісі);
- оттекті, күкіртті және азотты қосылыстар;
- гетерофункциональді және гетероциклды қосылыстар;
- биоорганикалық қосылыстар;
- полимерлер;
- көмірсулар.
Іскерліктер:
- органикалық қосылыстардың химиялық құрамын анықтауы;
- органикалық заттардың гомологтарының және изомерлерінің формуласын құрастыруы;
- химиялық реакцияларының теңдеулерін құрастырып, оны есеп шығаруға пайдалануы.
КҚ 2.2.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.1
ЖКП 07
Физикалық және коллоидтық химия.
Заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы.
Химиялық термодинамиканың негізі.
Термодинамиканың бірінші заңы.
Термохимия.
Термодинамиканың екінші заңы.
Будың термодинамикалық элементтері.
Химиялық реакция жылдамдығы туралы ілім. Химиялық кинетиканың негізгі заңы.
Реакция жылдамдығының константасы. Химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін негізгі факторлар. Вант-Гофф ережесі.
Катализ. Процестің ерекшеліктері және негізі түсініктері. Катализ механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы.
Мұнай және газ өңдеу және мұнайхимия өндірісіндегі каталитикалық процестердің даму перспективалары.
Химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері.
Электрохимия және коррозия.
Коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері.
Жоғары молекулалы қосылыстар.
Білімдер:
- мұнай, газ өңдеудегі, мұнайхимиядағы физикалық және коллоидтық химияның маңызы;
- заттардың агрегаттық күйінің молекулалық – кинетикалық теориясы;
- химиялық термодинамиканың негізі;
- химиялық кинетиканың негізгі түсініктері;
- катализ, процестің ерекшеліктері, механизмі туралы қазіргі түсінік және мультиплет теориясы, мұнай, газ өңдеудегі каталитикалық процестердің қолданылуы, газдарды бөлудің хромотографиялық әдістері;
- химиялық және фазалық тепе-теңдіктің принциптері, ерітінділердің қасиеттері;
- электрохимия және коррозия;
- коллоидтық химия негізі және жоғары молекулалы қосылыстар ерітінділерінің қасиеттері.
Іскерліктер:
- газ және газ қоспаларының параметрлерiнiң есебiн жүргізуі;
- аналитикалық жолмен және анықтама әдебиеттеріндегі мәндер бойынша жылу сыйымдылықты анықтау, реакция теңдеуi бойынша жылу эффектілерін есептеуді, жұмыс денесінің күй параметрлерін анықтауы;
- химиялық процестің бағытын болжау, практикада Ле-Шателье принципін қолдануы;
- ерiтiндiлердiң коллигативті қасиеттерi есебiн және сұйық бинарлы жүйелердi бөлу тәсiлдерiн жүргізуі;
- коллоидты жүйелерді шынайы ерітінділерден айыруы, мицелла құрылысын схемасын құруы.

ПК 2.2.4
ПК2.5.5
ПК2.5.10
ОПД 08
Конструкционные материалы.
Краткий исторический обзор развития отечественного нефтяного и химического машиностроения.
Общие вопросы технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов.
Классификация оборудования, стандарты на оборудование аппаратуры.
Материалы, применяемые для изготовления оборудования.
Углеродистые и легированные стали.
Чугун.
Цветные металлы и сплавы.
Неметаллические материалы.
Коррозионный износ оборудования и способы защиты от коррозии.
Основное технологическое оборудование, его эксплуатация.
Знания:
- развития отечественного нефтяного и химического машиностроения;
- общих вопросов технологического оборудования нефтегазоперерабатывающих заводов;
- классификации оборудования, стандартов на оборудование аппаратуры;
- материалов, применяемых для изготовления оборудования;
- углеродистой и легированной стали и чугуна;
- цветных металлов и сплавов;
- неметаллических материалов;
- коррозионных износов оборудования и способов защиты от коррозии;
- основного технологического оборудования, его эксплуатации.
Умения:
- выбирать по параметрам оборудования;
- проводить расчет давления и температуры;
- испытать аппарат и оборудование на прочность и плотность;
- выполнять правильный выбор материала дляизготовление оборудования;
- подбирать оптимальный вид защиты оборудования от коррозии.
БК 17
ОПД 09
Прикладная информатика.
Общие сведения о современных компьютерах и их характеристики. Операционная система персонального компьютера. Магнитные диски и их системные области. Пакетные командные файлы и их внутренние команды. Сервисная команда - NORTONCOMMANDER (NC). Программы архивации, разархивации файлов. Редакторы текстов. Интегрированная программная оболочка WINDOWS. Тенденции и перспективы развития информатики за рубежом. Электронные таблицы EXCEL. Работа по вводу формул. Техника безопасности при работе с компьютерами.
Знания:
- общих сведений о современных компьютерах и их характеристиках;
- операционной системы персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
- сервисной команды - NORTONCOMMANDER (NC);
- программы архивации, разархивации файлов;
- интегрированной программной оболочки WINDOWS;
- тенденций и перспектив развития информатики за рубежом;
- электронных таблиц EXCEL;
- техники безопасности при работе с компьютерами.
Умения:
- применять знания о современных компьютерах и их характеристиках;
- изучить операционную систему персонального компьютера (магнитные диски и их системные области, пакетные командные файлы и их внутренние команды);
-увеличивать производительность Windows, NORTON COMMANDER и EXCEL.
- создавать графики и диаграммы, сводные таблицы и расчеты на разных листах рабочей книги.
- производить подключения к сети Интернет.
БК 16
ОПД 10
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Производственная структура предприятия.
Производственная структура нефтегазоперерабатывающей и нефтехимическойпромышленности.
Материально-техническая база и средства предприятия.
Кадры и производительность труда. Организация оплаты труда.
Прибыль, рентабельность, конкурентоспособность.
Технико-экономические показатели деятельности нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической предприятий.
Себестоимость ремонта. Организация основного и вспомогательного производства.
Техническое развитие производства.
Повышение эффективности производства.
Основы управления хозяйством и предприятием.
Основы планирования на предприятиях нефтегазоперерабатывающего и нефтехимического управления.
Знания:
-производственной структуры предприятия;
- материально – технической базы нефтеперерабатывающего предприятия;
- классификации основных фондов;
- структуры кадров;
- содержания себестоимости выпускаемый продукции;
- методов расчета отдельных статей калькуляции;
- основных направлений научно-технического прогресса в нефтегазопереработке.
- основ экономических расчетов по переработке нефти и газа;
- новой технологии по переработке нефти и газа.
Умения:
- рассчитать производительность труда;
- рассчитать сдельную расценку, фонд оплаты труда бригады;
- рассчитать численность рабочих;
- рассчитать затраты по отдельным статьям калькуляции;
- рассчитать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
- анализировать структуру основных фондов;
- рассчитывать заработную плату рабочих;
- производить расчет экономической эффективности организационно- технических мероприятий.
- самостоятельно работать с информационно-технической литературой;
- пользоваться нормативами на выполнение ремонтных работ.
БК5

КҚ 2.2.4
КҚ 2.5.5.
КҚ 2.5.10.
ЖКП 08
Конструкциялық материалдар.
Отандық мұнай және химия өндірісі машина құрастыруының дамуының қысқаша тарихына шолу.
Мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік.
Жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары.
Жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар.
Көміртекті және легирленген болат.
Шойын.
Түстi металдар және құймалары.
Металл емес материалдар. Жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау.
Негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Білімдер:
- отандық мұнай және химия өндірісі машина құрлысының дамуы;
- мұнай және газ өңдеу зауыттарының технологиялық жабдықтары туралы түсінік;
- жабдықтардың жіктелуі, жабдықтар аппараттарының стандарттары;
- жабдықтар дайындауға қолданылатын материалдар;
- көміртекті және легирленген болат және шойын;
- түстi металдар және құймалары;
- металл емес материалдар;
- жабдықтар коррозиясы және коррозиядан қорғау әдістері;
- негізгі технологиялық жабдықтар және оны пайдалану.
Іскерліктер:
- параметрлері бойынша жабдықтарды таңдауы;
- қысым мен температураны есебін жүргізуі;
- аппараттар мен жабдықтарды беріктік пен тығыздыққа сынауы;
- жабдықтар дайындауға қажетті материалды таңдауды дұрыс орындауы;
- жабдықтарды коррозиядан қорғаудың тиімді түрін таңдауы.
БҚ 17
ЖКП 09
Қолданбалы информатика.
Қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы.
Жеке компьютердің операциялық жүйесі. Магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы. Команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары. NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары. Файлдарды архивтеу және архивтен шығару. Мәтін редакторы. WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы. Шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары. EXCEL электронды кестесі. Формула шығару жұмысы. Компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасы;
- жеке компьютердің операциялық жүйесі (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары);
- NORTON COMMANDER (NC) сервистік командалары;
- файлдарды архивтеу және архивтен шығару;
- WINDOWS қабатының жетілдірілген бағдарламасы;
- шетелде информатика дамуының тенденциялары мен перспективалары;
- EXCEL электронды кестесі;
- компьютермен жұмыс кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлер туралы жалпы түсінік және олардың сипаттамасын білуі;
- жеке компьютердің операциялық жүйесін (магнит дискісі және оның жүйесінің аймағы, команды пакетінің файлы және оның ішкі командалары) игеруі;
- NORTON COMMANDER, Windows және EXCEL өнімділігін арттыруы,
- графиктер мен диаграмманы құруы, жұмыс кітабының әртүрлі бетіндегі кестелер мен есептерді біріктіруі;
- интернет желiсiмен байланыстыруды келтiруi.
БҚ 16
ЖКП10
Өндірістік экономика, жоспарлау және өндірісті ұйымдастыру.
Мекеменің өндірістік құрылымы.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібінің өндірістік құрылымы. Мекеменің материалдық – техникалық базасы және құралдары.
Кадрлар, еңбек өнiмдiлiгi. Еңбек ақыны ұйымдастыру.
Пайда, рентабельдiк, бәсекеге қабілеттілік.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының технико-экономикалық көрсеткіштері.
Жөндеу жұмысының өзіндік құны.
Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру.
Өндірістің техникалық дамуы.
Өндірістің тиімділігін арттыру.
Өндірісті басқаруды ұйымдастыру негізі.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия басқармасының
Жұмысын жоспарлау негізі.
Білімдер:
- мекеменің өндірістік құрылымы;
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің материалдық техникалық базасы;
- негiзгi қор классификациясы;
- кадрлар құрылымы,
- мұнай – газ өңдеу мекемелерінің жабдықтарын жөндеу жұмыстарының өзіндік құнының құрылымы;
- калькуляцияның жеке баптарын есептеу әдістері;
- мұнай – газ өңдеудегі ғылыми техникалық прогрестiң негiзгi бағыттары;
- мұнай және газ өңдеудің негізгі экономикалық есептері;
- мұнай және газ өңдеудің жаңа технологиялары;
Іскерліктер:
- еңбек өнімділігін есептеуі;
- жеке бағалауды, еңбек бригадасының еңбек ақы қорын есептеуі;
- жұмысшылар санын есептеуі;
- калькуляцияның жеке баптары бойынша шығындарды есептеуі;
- оперативтік жоспарлар көрсеткіштерін есептеуі, сол бойынша шешім қабылдауы;
- негізгі қорлар құрылымына анализ жасауы;
- айналым заттарын қолдану көрсеткіштерін есептеу және анализ жасауын;
- жұмысшының жалақысын есептеуді;
- ұйымдастыру техникалық шараларының экономикалық тиімділігін есептеуді жүргізу;
- ақпараттық және техникалық оқулықтармен өз бетінше жұмыс жасауы;
- жөндеу жұмыстарын орындаудың нормативтік құжаттарын пайдалануы;
БҚ 5

ПК2.1.3
ПК 2.4.7
ОПД 11
Основы автоматизации производства и АСУТП.
Основы автоматизации производства и АСУТП. Основы автоматизации технологических процессов.
Автоматический регулятор. Классификация регуляторов по виду регулируемой величины. Закон регулирования.
Основы метрологии. Классификация средств автоматизации. Система автоматического контроля, регулирования.
Определение давления, средства измерения давлений.
Роль приборов измерения расхода и количества сырья, материалов, готовой продукции и энергоресурсов.
Измерение уровня, классификация уровнемеров.
Измерения температуры. Классификация средств измерения температуры.
Классификация газоанализаторов. Единицы измерения концентрации газов.
Измерение плотности жидкостей.
Измерение влажности газов, твердых тел.
Автоматизация с тепловыми, массообменными, гидромеханическими, механическими, химическими процессами. Автоматизация производственных процессов.
Знания:
- основ автоматизации технологических процессов;
- автоматического контроля технологических параметров;
-автоматизированной системы управления технологическими процессами;
- автоматизации основных процессов в нефтеперераба-тывающей и нефтехимическом производстве.
Умения:
- строить структурную схему системы автоматического управления;
-выбирать различные типы регуляторов в соответствии со свойствами объекта;
-производить измерение параметров состояния;
- пользоваться приборами для измерения расхода и количества сырья, готовой продукции, энергоресурсов.
ПК 2.1.2.
ПК 2.2.8.
ПК 2.3.4.
ПК2.4.8.
ОПД 12
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда, организации работ по охране труда, понятие о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению.
Действие электрического тока и первая помощь при поражении электротоком.
Правила техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах.
Безопасность эксплуатации сосудов, работающих под давлением.
Хранение, транспортировка агрессивных и взрывоопасных веществ. Основы пожарной безопасности. Методы и средства тушения пожаров.
Закон РК "Об охране окружающей среды". Нормативно-правовые основы РК по охране окружающей среды. Международное сотрудничество и законодательные акты в области охраны окружающей среды.
Источники загрязнения природной среды вредными веществами.
Охрана водного бассейна.
Знания:
- общих вопросов охраны труда, организации работы по охране труда,основ законодательства по охране труда;
- системы стандартов безопасности труда, организации работы по охране труда;
- понятия о производственном травматизме, профзаболевании и мерах по их предотвращению;
- правил техники безопасности на нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводах;
- безопасности оборудования, безопасности эксплуатации оборудования, работающих под давлением;
- основ электробезопасности;
- токсичности, применяемых веществ и средств индивидуальной защиты;
- общих санитарно-гигиенических требований к производственным помещениям;
- охраны окружающей среды от загрязнения промышленными выбросами;
- основ пожарной безопасности;
- организации пожарной охраны на предприятиях.
Умения:
- соблюдать правила инструктажа по охране труда;
- соблюдать правила безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением;
- организовать службы пожарной охраны;
- применять знания Законов РК об охране окружающей среды;
- анализировать основные источники загрязнения окружающей среды в управлении по переработке нефти и газа;
- проводить мероприятия по снижению вредных выбросов в атмосферу и образования сточных вод.
БК 2
БК 9

КҚ 2.1.3
КҚ 2.4.7
ЖКП 11
Өндірісті автоматтандыру негізі және ТПБАЖ.
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негізі.
Автоматты реттегіштер.
Реттейтін бірліктердің түрі бойынша реттегіштерді жіктеу.
Реттеу заңы.
Метрология негiздерi.
Автоматтандыру құралдарын жіктеу. Автоматты бақылау жүйелерi, реттеу.
Қысымды анықтау, қысымды өлшеу құралдары.
Шикізат, материал, өнім және энергия шығынын және санын өлшеу аспаптарының ролі.
Деңгейді өлшеу және деңгейлегіштерді жіктеу.
Температураны өлшеу.
Температураны өлшеу құралдарын жіктеу.
Газанализаторларды жіктеу.
Газ концентрациясын өлшеу бірліктері.
Сұйықтықтың тығыздығын өлшеу.
Газ және қатты дененің ылғалдылығын есептеу.
Химиялық, механикалық, гидромеханикалық, масса алмасу және жылу алмасу процестерін автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру
Білімдер:
- технологиялық процестерді автоматтандыру негізі;
- технологиялық көрсеткiштердi автоматты бақылау;
- технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi туралы мағлұмат;
- мұнай өңдеу және мұнайхимиялық өндiрiстерiнiң негiзгi процестерiн автоматтандыру;
Іскерліктер:
- автоматты бақылау жүйесінің құрылымдық схемасын құру;
- объектінің қасиетіне байланысты реттегіштердің түрлерін таңдауы;
- күй параметрлеріне өлшеу жүргізуі;
- шикізаттың, дайын өнімнің энергияресурсы шығынын және мөлшерн анықтауға арналған аспаптарды қолдануы;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.8
ЖКП 12
Еңбек қорғау және өндірістік экология.
Еңбектi қорғаудың негiзгi түсiнiктерi еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары,
кәсiби аурулар және өндiрiстiк жарақаттанудың жалпы түсiнiктерi және олардың алдын алу шаралары.
Электр тоғы әсері және тоқ соққан кездегі алғашқы көмек.
Мұнай, газ өңдеу және химия зауыттарындағы техника қауіпсіздігі ережелері.
Қысыммен жұмыс жасайтын сосудтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік.
Қауіпті және жарылғыш заттарды сақтау, тасымалдау.
Өрт қауіпсіздігі. Өрт сөндiру құралдары және әдістері.
ҚР "Қоршаған ортаны қорғау туралы заңы".
ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік құқық негіздері.
Қоршаған ортаны қорғаудың заңнамалық актілері мен Халықаралық ынтымақтастық.
Табиғатты зиянды заттармен ластау көздері.
Су бассейнiн қорғау.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы мәліметтері, еңбек қорғауды ұйымдастыру жұмыстары, еңбек қорғаудың заңдық негіздері;
- еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі, еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру;
- өндірістік жарақаттану және кәсіби аурулар түсінігі және олардың алдын алу шаралары;
- мұнай және газды өңдеу және химия зауыттарының қауіпсіздік техникасы ережелері;
- механикалық және технологиялық жабдықтардың қауіпсіздігі, қысыммен жұмыс жасайтын жабдықтарды пайдалану кезіндегі техника қауіпсіздігі;
- электроқауіпсіздік негіздері;
- қолданатын заттардың зияндылығы және жеке қорғаныс құралдары;
- өндірістік бөлмелерге қойылатын санитарлы-гигиеналық талаптар;
- өнеркәсіптің зиянды лақтырыстарынан қоршаған ортаны қорғау;
- өртке қарсы қорғау негіздері;
- кәсіпорынды өрттен қорғауды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- еңбек қорғау ережелерін сақтау;
- қысыммен жұмыс жасайтын ыдыстарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- өрттен қорғау қызметін ұйымдастыруы;
- ҚР қоршаған ортаны қорғау заңдарын білуі;
- мұнай мен газды өңдеу басқармасының қоршаған ортаны ластауының негізгі көздерін талдауы;
- атмосфераға жіберілетін лас заттарды және қалдық су түзілуін азайту шараларын алуы;
БҚ 2
БҚ 9

ПК 2.1.4
ПК2.1.5
ПК 2.2.7
ПК2.3.5
ПК2.4.6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Процессы и аппараты нефтегазопереработки.
Классификация основных процессов и аппаратов.
Гидростатическое давление, виды, свойства. Давление абсолютное, избыточное, вакуум.
Удельная энергия жидкости. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости, их физическая сущность. Измерение скорости и расхода жидкости.
Режим движения жидкости. Критерий Рейнольдса.
Гидравлические процессы. Гидромеханические процессы.
Насосы и компрессоры. Основы теплопередачи.
Способы проведения тепловых процессов. Виды передач тепла. Тепловой баланс. Определение тепловой нагрузки для различных случаев теплообмена. Основное уравнение теплопередачи. Нагревание и охлаждение. Виды нагревающих и охлаждающих агентов. Теплообменные аппараты. Трубчатые печи. Основы теории массопередачи, теория перегонки.
Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Гидравлика сыпучих материалов.
Основные сведения о химических процессах.
Классификация реакторных устройств: кожухотрубчатых, змеевиковых, колонного типа, с перемешивающими устройствами.
Знания:
- классификации основных процессов и аппаратов;
- гидростатического давления, видов, свойств жидкости;
- насосов и компрессоров;
- основ теплопередач;
- классификации и устройства теплообменных аппаратов;
- холодильных установок, видов, принципов работы;
-основ теории массообменных процессов;
- теории процесса перегонки;
- теоретических основ ректификации, абсорбции и десорбции, экстракции, адсорбции;
- гидромеханических процессов;
- основ ведения химических процессов, реактивных устройств, принципов работы.
Умения:
- определять классификацию основных процессов и аппаратов;
- определять гидростатическое давление;
- составлять уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости;
- измерять скорости и расхода жидкости;
- определять режим движения жидкости, критерий Рейнольдса;
- определять виды передач тепла, тепловой баланс, тепловой нагрузки для различных случаев теплообмена;
- определять основные уравнение и коэффициенты теплопередачи и теплоотдачи;
- различать виды нагревающих и охлаждающих агентов;
- анализировать работы насосов, компрессоров, теплообменных аппаратов, трубчатых печей, др. аппаратов;
- анализировать сущность процессов ректификации, абсорбции (десорбции), экстракции, адсорбции;
- представлять основные сведения о химических процессах.
БК 8
БК 9
ПК2.1.1
ПК 2.2.3
ПК2.3.3
ПК 2.4.1
ПК 2.5.4
ПК2.6.8
СД 02
Химия и технология нефти и газа.
Химический и фракционный состав нефти.
Классификация нефти и нефтепродуктов.
Эксплуатационные свойства товарных нефтепродуктов. Перегонка нефти.
Вторичная перегонка. Термические процессы переработки. Термокаталитические процессы переработки нефтяных фракций. Переработка нефтяных газов. Очистка светлых нефтепродуктов. Производство нефтяных масел.
Производство продуктов различного назначения.
Современный НПЗ и ГПЗ. Экономическая целесообразность комбинированных процессов переработки нефти. Принципиальные схемы переработки сернистых нефти по топливному варианту с высоким уровнем отбора светлых нефтепродуктов.
Схемы переработки нефти по топливно-масляному варианту.
Возможность совмещения нефтепереработки с нефтехимическими производствами.
Знания:
- химического и фракционного состава нефти;
- классификации нефти и нефтепродуктов;
- подготовки нефти к переработке;
- первичной переработки нефти и газа;
- вторичной перегонки нефтяных фракций;
- термических процессов;
- термокаталитических процессов переработки нефтяных фракций;
- переработки нефтяных газов;
- очистки светлых нефтепродуктов;
- производства нефтяных масел;
- экономической целесообразности комбинированных установок переработки нефти;
- схемы переработки сернистых нефти по топливному варианту с высоким уровнем отбора светлых нефтепродуктов;
- схемы переработки нефти по топливно-масляному варианту.
Умения:
- анализировать фракционный и групповой состав нефти и нефтепродуктов;
- применять основных групп товарных нефтепродуктов;
- соблюдать технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции;
- выбирать типовые технологические схемы установок и режимы производства;
- применять основное технологическое оборудование и принцип его работы;
- сравнивать достоинства и недостатки укрупнения установок по различным процессам;
- соблюдать нормативы расхода сырья, топлива, электроэнергии, правила техники безопасности.
БК8

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Мұнай-газ өңдеу процестері мен аппараттары.
Негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі.
Гидростатикалық қысым, түрлері, қасиеттері. Абсолюттік, вакуумдық, артық қысым.
Сұйықтың меншікті энергиясы. Идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуі, оның физикалық мәні. Сұйықтың жылдамдығы мен жұмсалуын өлшеу.
Сұйық қозғалысының режимі. Рейнольдс критериі.
Гидравликалық процестер. Гидромеханикалық процестер.
Сораптар мен компрессорлар.
Жылу берілу негізі.
Жылулық процестерді жүргізу әдістері. Жылу берілу түрлері. Жылулық баланс. Жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтау. Жылу берілудің негізгі теңдеулері.
Қыздыру және салқындату. Қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлері.
Жылу алмастырғыш аппараттар. Құбырлы пештер. Зат алмасу теориясының негізі, айдау теориясы.
Ректификация. Абсорбция. Десорбция. Экстракция. Адсорбция. Сусымалы материалдар гидравликасы. Химиялық процестер туралы мәліметтер.
Реактор құрылғыларының жіктелуі: қаптама құбырлы, имектелген, араластырғыш құрылғымен жабдықталған колонна типті реакторлар.
Білімдер:
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуі;
- гидростатикалық қысым, түрлері, сұйықтар қасиеттері;
- сораптар мен компрессорлар;
- жылу беру негiздерi,
- жылу алмасу аппараттарының жiктелуi және құрылысы;
- мұздатқыш қондырғылары, түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері;
- масса алмасу процесiнiң теориялық негiздерi;
- айдау процесiнiң теориясы;
- ректификация, абсорбция және десорбция, экстракция, адсорбция процестері, теориялық негіздері;
- гидромеханикалық процестер;
- химиялық процестердi жүргiзу негiздерi, реакторлар, түрлері, құрылысы, жұмыс істеу принциптері.
Іскерліктер
- негізгі процестер мен аппараттардың жіктелуін анықтауы;
- гидростатикалық қысымды анықтауы;
- идеалдық және реал сұйықтар үшін Бернулли теңдеуін құруы;
- сұйықтың жылдамдығы мен жұмсалуын өлшеуі;
- сұйық қозғалысының режимі, Рейнольдс критериі анықтауы;
- жылу берілу түрлері, жылулық баланс, жылу алмасу түріне қарай жылу жүктемесін анықтауы;
- жылу берілу және жылу өткізгіштік коэффициенттерін және теңдеулерін анықтауы;
- қыздырғыш және салқындатқыш агенттердің түрлерін білуі;
- сораптар мен компрессорлар, жылу алмастырғыш аппараттар, құбырлы пештер, т.б аппараттар қызметін талдауы;
- ректификация, абсорбция (десорбция), экстракция, адсорбция процестерінің мәнін талдауы;
- химиялық процестер туралы мәліметтер білуі
БҚ 8
БҚ 9
КҚ2.1.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.8
АП 02
Мұнай және газ химиясы мен технологиясы.
Мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы.
Мұнай және мұнай өнімдерінің жіктелуі. Тауарлы мұнай өнімдерін пайдалану қасиеттері.
Мұнайды өңдеу.
Мұнай өнімдерін екінші реттік өңдеу.
Өңдеудің термиялық процестері. Мұнай фракцияларын өңдеудің термокаталитикалық процестері.
Мұнай газдарын өңдеу.
Түсті мұнай өнімдерін тазарту.
Мұнай майлары өндірісі.
Әртүрлі бағытта қолданылатын мұнай өнімдері.
Қазіргі МӨЗ және ГӨЗ.
Мұнай өңдеу қондырғыларының біріккен процестерінің экономикалық тиімділігі.
Отын әдісі бойынша түсті өнімдерді жоғары шығыммен алу мақсатында күкіртті мұнайды өңдеу схемасы.
Отын-май әдісі бойынша мұнайды өңдеу схемасы.
Мұнай өңдеуді мұнайхимия өндірісімен байланыстыру мүмкіндігі.
Білімдер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы;
- мұнай және мұнай өнімдерінің жіктелуі;
- мұнайды өңдеуге дайындау;
- мұнайды бiрiншi реттiк өңдеу;
- мұнай фракцияларын 2-шi реттiк өңдеу;
- термиялық процестер;
- мұнай фракцияларын өңдеудiң каталитикалық процестерi;
- газдарды өңдеу.
- түсті мұнай өнімдерін тазарту;
- мұнай майлары өндірісі;
- біріккен мұнай өңдеу қондырғыларының экономикалық тиімділігі;
- отын әдісі бойынша түсті өнімдерді жоғары шығыммен алу мақсатында күкіртті мұнайды өңдеу схемасы;
- отын-май әдісі бойынша мұнайды өңдеу схемасы;
Іскерліктер:
- мұнайдың химиялық және фракциялық құрамын талдауы;
- тауарлы мұнай өнімдерін пайдалануы;
- шикізатқа, дайын өнімге және қосымша материалдарға қойылатын техникалық талаптарды сақтауы;
- қондырғының технологиялық сызбаларын және өндірістің режимдерін таңдауы;
- негізгі технологиялық жабдықтарды және олардың жұмыс принципін қолдануы;
- біріккен қондырғылардың кемшіліктері мен артықшылықтарын салыстыра білуі;
- шикізаттың, отынның, электр энергиясының, жұмсалу нормасын, техника қауіпсіздігін сақтауы;
БҚ 8

ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.3.10
ПК 2.4.2
ПК 2.5.8
СД 03
Технология нефтехимического синтеза.
Нефтехимическая промышленность.
Значение нефтехимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран.
Получение и подготовка сырья НХС.
Виды сырья.
Основные нефтехимические продукты: мономеры, полимеры, спирты, кетоны, моющие и ПАВ.
Сущность и значение процессов окисления,
полимеризации, изомеризации, алкилирования.
Производство СМС и ПАВ. Производство присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Знания:
- разновидностей нефтехимического процесса;
- значения нефтехимической промышленности в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран;
- получения и подготовки сырья НХС;
- основных нефтехимических продуктов;
- сущности и значения процессов окисления, полимеризации, изомеризации, алкилирования;
- производство СМС и ПАВ;
- производства присадок, смазок, водорода и серы, серной кислоты, аммиака, карбамида.
Умения:
- анализировать значение нефтехимической промышленности;
- выбирать основные виды сырья;
- выполнять чертежи технологических схем процессов;
- выбирать основное оборудование;
выбирать оптимальные параметры процессов;
- читать технологическую схему процессов;
- автоматизировать технологическую схему;
- решать задачи с производственными ситуациями.
БК 12
ПК 2.1.8
ПК 2.2.4
СД 04
Технический анализ и контроль производства.
Значения технического анализа в контроле производства на нефтегазоперерабатывающих заводах.
Методы технического анализа.
Методы оценки уровня качества продукции.
Правила внутреннего распорядка в лабораториях, организация рабочего места.
Противопожарные мероприятия и правила техники безопасности при выполнении лабораторных работ.
Анализ газов. Хроматография газов.
Общие методы анализа нефти и нефтепродуктов.
Анализ нефтяного топлива.
Анализ нефтяных масел.
Анализ консистентных смазок.
Анализ твердых нефтепродуктов.
Анализ продуктов нефтехимического синтеза.
Анализ катализаторов.
Анализ технической воды.
Знания:
- значения технического анализа в контроле производства на нефтегазоперерабатывающих заводах;
- методов технического анализа;
- методов оценки уровня качества продукции;
- правил внутреннего распорядка в лабораториях, организации рабочего места;
- противопожарных мероприятий и правил техники безопасности при выполнении лабораторных работ;
- анализа газов, хроматографии газов;
- общих методов анализа нефти и нефтепродуктов;
- анализа нефтяного топлива;
- анализа нефтяных масел;
- анализа твердых нефтепродуктов;
- анализа продуктов нефтехимического синтеза;
- анализа катализаторов;
- анализа технической воды.
Умения:
- определять основные показатели качества нефтепродуктов, вспомогательных материалов, реагентов, катализаторов;
- проводить методы испытании нефти и нефтепродуктов по ГОСТу;
- соблюдать правила техники безопасности при проведении анализа нефти и нефтепродуктов;
- определять устройство и принцип работы основных приборов применяемых для анализа в заводских лабораториях.
- работать со справочной литературой;
- вести запись результатов испытаний.
БК 12
ПК 2.1.8
ПК 2.2.4

КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.8
АП 03
Мұнайхимия синтезі технологиясы.
Мұнайхимия өндірісі.
Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнайхимия өндірісінің маңызы.
Мұнайхимия шикізатын алу және дайындау.
Шикізат түрлері.
Мұнайхимия өндірісі өнімдері: мономерлер, полимерлер, спирттер, кетондар, жуғыш заттар және БАЗ.
Тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы.
Синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі.
Қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Білімдер:
- мұнайхимия процесінің көптүрлілігі;
- Қазақстан Республикасы және басқа елдердің дамуы үшін мұнайхимия өндірісінің маңызы;
- мұнайхимия шикізатын алу және дайындау;
- мұнайхимия өндірісі өнімдері;
- тотығу, полимерлеу, изомерлеу, алкилдеу процестерінің мәні және маңызы;
- синтетикалық жуғыш заттар және БАЗ өндірісі.;
- қоспалар, майлағыштар, сутегі, күкірт қышқылы, аммиак және карбамид өндірісі.
Іскерліктер:
- мұнайхимия өндірісінің маңызын талдауы;
- негізгі шикізат түрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбаларын сызуы;
- негізгі жабдықтарын таңдауы;
- процестің тиімді параметрлерін таңдауы;
- процестің технологиялық сызбасын оқуды;
- технологиялық сызбаны автоматтандыруы;
- өндірістік жағдайлар есебін шешуді.
БҚ 12
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.4
АП 04
Өндірісті бақылау және техникалық анализ.
Мұнай және газ өңдеу зауыттарында өндірісті бақылау және техникалық анализ жасаудың маңызы.
Техникалық анализ әдістері. Өнім сапасы деңгейін бағалау әдістері.
Зертханада жұмыс орнын ұйымдастыру және ішкі тәртіп ережелері.
Лабораториялық жұмысты орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі және өрттің алдын алу шаралары.
Газдар анализі.
Газдар хроматографиясы.
Мұнай және мұнай өнімдері анализінің жалпы әдістері.
Мұнай отыны анализі.
Мұнай майлары анализі. Консистентті майлағыштар анализі.
Мұнайдың қатты өнімдерінің анализі.
Мұнайхимия синтезі өнімдерінің анализі.
Катализаторлар анализі. Техникалық сулар анализі.
Білімдер:
- мұнай және газ өңдеу зауыттарында өндірісті бақылау және техникалық анализ жасаудың маңызы;
- техникалық анализ әдістері;
- өнім сапасы деңгейін бағалау әдістері;
- зертханада жұмыс орнын ұйымдастыру және ішкі тәртіп ережелері;
- газдар анализі, газдар хроматографиясы;
- мұнай және мұнай өнімдері анализінің жалпы әдістері;
- мұнай отыны анализі;
- мұнай майлары анализі;
- мұнайдың қатты өнімдерінің анализі;
- мұнайхимия синтезі өнімдерінің анализі;
- катализаторлар анализі;
- техникалық сулар анализі.
Іскерліктер:
- мұнай өнімдерінің, реагенттердің, қосымша материалдардың, катализаторлардың негізгі сапа көрсеткіштерін анықтауы;
- МемСТ бойынша мұнайды және мұнай өнімдерін сынау әдістерін жүргізуі;
- мұнайдың және мұнай өнімдерінің анализі кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауы;
- зауыт зертханасында талдауға қолданылатын негізгі аспаптардың жұмыс принципін білуі.
- анықтамалық әдебиеттерді қолдануды;
- талдау қорытындысы бойынша құжат толтыруды.
БҚ 12
КҚ2.1.8
КҚ2.2.4.

ПК 2.5.4
ПК 2.5.7
ПК 2.5.9
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
СД 05
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса.
Деятельность в сфере бизнеса.
Менеджмент: вид деятельности и система управления.
Основы организации менеджмента.
Динамика групп и лидерство в системе менеджмента.
Мир информации. Информация в бизнесе.
Процесс управления маркетингом. Системы маркетинговых исследований. Политика ценообразования.
Методы распространения товаров.
Запасы сырья и готовой продукции.
Долговые права к клиентам.
Знания:
- менеджмента как вида деятельности и системы управления;
- основ организации менеджмента;
- динамики групп и лидерства в системе менеджмента;
- циклического развития бизнеса;
- жизненного цикла предприятия;
- маркетинга в системе менеджмента;
- социальных основ маркетинга: удовлетворения людских потребностей;
- процесса управления маркетингом;
- ценообразования;
- методов распространения товаров;
- запасов сырья и готовой продукции;
- долговых прав к клиентам;
- долговых обязательств к поставщикам.
Умения:
- применять знания об основах управленческой деятельности в современных рыночных условиях;
- определять цели задачи, функции менеджмента, бизнеса, предпринимательства;
- анализировать современные информационные технологии;
- определять принципы максимизации прибыли производителя;
- анализировать в сфере бизнеса рыночные возможности;
-пользоваться нормативными, государственными документами и материалами;
- определять цели в системе управления;
- планировать современные виды организации бизнеса в нефтяной и химической промышленности;
- применять на практике современные методы информации.
БК 1
БК 3
БК 4-БК 7
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Введение в специальность
Вводные сведения по специальности.
Значение нефти и газа, продуктов их переработки. Основные сведения о нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности.
Умения:
- применять требования к качеству продукции;
- применять правила техники безопасности и противопожарной безопасности, правильную организацию рабочего места;
- применять назначения и структуру НПЗ, ГПЗ и НХЗ;
- применять значение нефти и газа в мировой экономике и экономике РК;
- изучить современные методы переработки нефти и газа;
- изучить факторы и экономические проблемы повышения эффективности производства в отрасли;
- применять назначение базы производственного обслуживания, а также ее составных частей;
- изучить структуру газоперерабатывающего управления, назначение основных объектов;
- изучить назначение центральной заводской лаборатории.
Навыки:
- организации рабочего места;
- составления схемы организационной структуры НПЗ и НХЗ;
- составления технологических схем процессов отдельных цехов завода;
- соблюдения правила техники безопасности и противопожарных мероприятий.
БК 1- БК 3
БК 5
БК 6
ПО 02
Слесарная практика
Общие понятие о разметке. Плоскостная и пространственная разметка. Приемы плоскостной и пространственной разметки. Общие требование по технике безопасности при разметке. Специальные требования по технике безопасности.
Уход за инструментом и подготовка его к работе. Подготовка поверхности заготовки к разметке. Окрашивание поверхностей. Нанесение разметочных линий. Керновка разметочных линий.
Общие сведения о рубке, правке и резке металла. Инструменты, приспособления для рубки, резки и правки металла. Основные правила оснащения рабочего места и участке.
Сущность опиливания поверхностей. Техника безопасности при опиливании поверхностей.
Назначение процессов шабровки, притирки.
Устройства токарных станков инструментов.
Основные виды токарных работ и операций.
Умения:
- определить разметки,
- выполнить разметки,
- выполнить основные элементы рубки, резки и правки металла;
- применить инструменты и приспособления для рубки, резки металла;
- проверить правильность оснащения рабочего места и участка;
-управлять и эксплуатировать однотипные токарные станки;
-применять инструменты, приспособления и оборудования при сверлильных работах;
Навыки:
-самостоятельного выполнения разметки;
- правильного ухода за инструментами;
-самостоятельного выполнения операции при рубке, резке и правке металла;
- пользования индивидуальными средствами защиты;
- опиливания плоских поверхностей;
- выполнения заготовок с широкими поверхностями;
-опиливания поверхностей, расположенных под углом;
- применения на практике приемов развертывания отверстий как ручными, так и машинными развертками;
- соблюдения правил техники безопасности и выполнения противопожарных мероприятий.
БК1- БК 3
БК 5
БК 6
ПО 03
Ознакомительная практика.
Знакомство с предприятием, с работой вспомогательных цехов. Введение в специальность. Знакомство с термическими и термокаталитическими процессами.
Знакомство с производством смазочных масел.
Знакомство с работой ЦЗЛ. Охрана окружающей среды.
Умения:
- соблюдать правила безопасного поведения на территории предприятия по переработке нефти и газа;
- изучить структуру управления предприятия, состава обслуживающего персонала установок, их квалификацию;
- определять сырьевые источники, продукты, вспомогательные материалы предприятия и отдельных процессов:
- изучить принципы действия, основных аппаратов отдельных цехов предприятия;
- представлять конструкции основных аппаратов;
- применять знания о местах хранения, транспортировки нефти, нефтепродуктов трубопроводами;
- определять возможные источники загрязнения окружающей среды;
- определять источники топливно–водо–электро–воздухо–пароснабжения предприятий.
Навыки:
- различения отдельных технологических аппаратов, оборудования;
- определения отдельных технологических узлов, аппаратов, оборудования на территории технологической установки, предприятия;
- различения теплообменных, массообменных, термических, термокаталитических процессов;
- ведения рабочей тетради с краткими записями;
- чертежа некоторых деталей и узлов, обвязок аппаратов и др.
БК 1- БК 3
БК 5
БК 6
ПО 04
Практикум по органическому синтезу.
Аппаратура и техника лабораторных работ. Основные методы работы, выделения и очистки органических веществ. Определение основных физических констант органических веществ. Синтезы органических веществ.
Умения:
- определять общую характеристику лабораторных работ, их содержание, цели;
- представлять особенности работы в лаборатории органического синтеза;
- соблюдать требования к выполнению лабораторных работ;
- проводить сборку приборов и установок;
- проводить проверку установок на герметичность;
-применять знания об основных методах работы;
- проводить лабораторные работы по выделению и очистке органических веществ: кристаллизации, возгонке (сублимации), экстракции, перегонке, хромотографии и.т.д.
Навыки:
- учета показателей процесса;
- произведения расчета и анализа продуктов;
- ведения рабочего журнала, оформления и сдачи отчета;
- работы со справочной литературой;
- определения температуры плавления и кипения;
- определения плотности жидкого вещества;
- определения показателей преломления;
- использования особенностей синтеза органических веществ;
- соблюдения правила техники и противопожарной безопасности при проведении лабораторных работ.
БК1- БК 3
БК5
БК 6

КҚ2.5.4
КҚ2.5.7.
КҚ2.5.9.
КҚ2.6.4
КҚ2.6.5.
КҚ2.6.6.
КҚ2.6.7
АП 05
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнесін ұйымдастыру.
Бизнес саласындағы қызмет.
Менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi.
Менеджментті ұйымдастыру түрлері.
Топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк.
Ақпарат әлемі.
Бизнестi ақпараттық қамтамасыз ету.
Маркетинг процесін басқару. Зерттеудің маркетинг жүйесі.
Баға саясаты.
Тауарларды тарату әдістері. Дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры.
Тұтынушылардың қарыздық құқықтары.
Білімдер:
- менеджмент: қызметтiң түрлерi және басқарудың жүйесi;
- менеджментті ұйымдастыру түрлері;
- топтың динамикасы және менеджмент жүйесiндегi жетекшiлiк;
- бизнестің циклдік дамуы;
- кәсіпорынның өмірлік циклы;
- менеджмент жүйесіндегі маркетинг;
- маркетингтiң әлеуметтiк негiзi: адамдардың сұранысын қанағаттандыру;
- маркетингтi басқарудың жүйесі;
- бағаны ұйымдастыру;
- тауарларды тарату әдістері;
- дайын өнімдердің және шикізаттардың қоры;
- тұтынушылардың қарыздық құқықтары;
- сатушылардың қарыздық міндеттері.
Іскерліктер:
- қазiргi нарықтың шартында басқару қызметiнiң негiзiн білуі;
- менеджменттiң, бизнестiң, кәсiпкерлiктiң мақсатын, мiндетiн, функциясын анықтауы;
- қазiргi ақпараттық технологияны талдауы;
- өндiрушiлердiң пайдасын барынша көбейтудiң принциптерiн анықтауы.
- бизнес саладағы қызмет барысында нарықтың мүмкiндiгiн талдауы;
- нормативтi, мемлекеттiк құжаттарды пайдалануы;
- басқару жүйесiнiң мақсатын анықтауы;
- мұнай және химия өндiрiсiндегi қазiргi заман ұйымдық бизнестiң түрлерiн жоспарлауы;
- қазiргi ақпараттық әдiстерiн практикада пайдалануы;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4-БҚ 7
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Мамандыққа кіріспе.
Мамандық бойынша бастапқы мәліметтер.
Мұнай, газ және мұнай өнімдерінің маңызы.
Мұнай өңдеу және мұнайхимия өнеркәсібі бойынша негізгі мәліметтер.
Іскерліктер:
- өнімнің сапасын бақылауды үйренуі;
- техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелерін қолдануы, жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруы;
- МӨЗ, ГӨЗ және МХЗ – ның құрылымы және мақсатын білу;
- мұнайдың және газдың ҚР экономикасындағы және дүние жүзі экономикасындағы маңызын түсіну;
- мұнай мен газды өңдеудің қазіргі заманғы әдістерін үйрену;
- сала өндірісінің тиімділігін арттырудың факторлары мен экономикалық проблемаларын үйрену;
- өндірістік қызмет көрсету базасының мақсаты, сол сияқты оның құрамдас бөлімдерін білу;
- газ өңдеу басқармасының құрылымы, негізгі нысандарының мақсатын үйрену;
- зауыттың орталық зертханасының мақсатын үйрену;
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- МӨЗ және МХЗ ұйымдастыру құрылымының сызбасын құру;
- зауыттың жеке цехтарындағы процестердің технологиялық сызбасын құру;
- техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
ӨО02
Слесарлық практика.
Белгiлеу туралы жалпы ұғым.
Жазықтық және кеңiстiктiк белгiлеу.
Жазықтық және кеңiстiк белгiлеу әдiстерi.
Белгiлеу кезiндегi техника қауiпсiздiгiнiң жалпы ережелерi. Техника қауiпсiздiгi бойынша арнайы талаптар.
Құралдарды күту және оны жұмысқа дайындау. Беттерді бояу. Белгiлеу сызықтарын салу. Белгiлеу сызықтарын кернеу.
Металдарды кесу, түзеу және шабу туралы жалпы мағлұмат.
Металды кесу, түзету және табуға арналған құралдар, құрылғылар. Жұмыс орнының және участоктың жабдықталуының негiзгi ережелерi.
Беттердi егелеу маңызы. Беттердi егелеу кезiндегi техника қауiпсiздiгi.
Шабрлеу, қырнау туралы түсiнiк.
Токарь станогының құрылысы мен құрамы. Токарлық жұмыстар операцияларының негiзгi түрлерi.
Іскерліктер:
- белгiлердi анықтауды,
- белгiлеу сызықтарын орындауды;
- металдарды шабу, тегiстеу, кесудiң негiзгi элементтерiн орындауды;
- металды кесу аспаптарын және шабуға арналған құрылғыларды қолдануды;
- жұмыс орнын және аймақты дұрыс жабдықталуын тексеруді;
- бір типті токарлі станоктарды пайдалану және басқаруды;
- бұрғылап тесу жұмыстары кезінде құралдарды, саймандарды және жабдықтарды қолдануды;
Дағдылар:
- белгiлеудi дербес орындауы;
- құралдарға дұрыс күтiм жүргiзуi;
- металды кесу, түзету, шабу кезiнде операцияларды дербес орындауы;
- жеке қорғаныс құралдарын қолдануы;
- жазық беттердi егелеуi;
- кең беттерi бар дайындамаларды орындауы;
- бұрыш астында орналасқан беттердi егелеуі;
- қолмен және машиналық өңдеумен тесiктердi тазалап өңдеудiң тәсiлдерiн практикада қолдануы;
- техника қауiпсiздiгi және өртке қарсы шараларды сақтауы;
БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
ӨО 03
Танысу практика.
Мекемемен таныстыру. Қосымша цехтар жұмысымен танысу.
Мамандыққа кiрiспе. Термиялық және термокаталтикалық процестермен танысу.
Сылау майлары өндiрiсiмен танысу.
Орталық зертхана жұмысымен танысу. Қоршағанортаны қорғау
Іскерліктер:
- мұнай мен газ өңдеу мекемелері аймағындағы қауіпсіздік ережелерін сақтауы;
- басқару мекемесі құрылымын, қондырғыға қызмет көрсетушілер құрамын, олардың біліктілігін түсінуі;
- мекеменің және жекелеген процестердің шикізат көздерін, өнімдерін және қосымша материалдарын анықтауы;
- мекеменің жеке цехтарының негізгі аппараттарын, жұмыс принципін үйренуі;
- негізгі аппараттардың құрылымын игеруі;
- мұнай және мұнай өнімдерін сақтау орнын, құбырмен тасымалдауын білуі;
- қоршаған ортаны ластау көздерін анықтауы;
- мекеменің отынмен, сумен, электрмен, ауамен және бумен қамтылуын анықтауы;
Дағдылар:
- жеке технологиялық аппараттар мен жабдықтарды ажыратуы;
- мекеме, технологиялық қондырғы аймағындағы жабдықтарды, аппараттарды, жеке түйіндерді анықтауы;
- жылу алмасу, масса алмасу, термиялық, термокаталитикалық процестерді айыруы;
- жұмыс дәптерін жүргізуі, қысқаша мәліметтер жазуы;
- жеке бөлшектер мен түйіндерді және аппараттар байланысын сызуы;
БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
ӨО 04
Органикалық синтезі практикумы.
Лабораториялық жұмыстар аппаратурасы және техникасы.
Жұмыстың негiзгi әдiстерi, органикалық заттарды бөлу және тазарту.
Органикалық заттардың негiзгi физикалық тұрақтыларын анықтау. Органикалық заттарды синтездеу
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстардың жалпы сипаттамасын, мазмұнын, мақсатын игеру;
- органикалық синтез зертханасының жұмыс ерекшелiктерiн білу;
- зертханалық жұмысты орындау кезiнде қойылатын талаптарды сақтау;
- аспаптарды және қондырғыларды құрастыру;
- қондырғының саңылаусыздануын тексеру;
- жұмыстың негiзгi әдiстерiн білу;
- органикалық заттарды бөлу және тазарту, кристалдану, возгонкалау (сублимация), экстракциялау, айдау, хромотографиялау т.б. зертханалық жұмыстарды жасау;
Дағдылар:
- процестің көрсеткіштерін алу;
- өнімге талдау жасап, есебін шығару;
- жұмыс журналын толтыру, жұмыс есебiн дайындау және тапсыру;
- анықтама әдебиетпен жұмыс iстеу;
- балқу, қайнау температурасын анықтау;
- сұйық заттардың тығыздығын анықтау;
- сыну көрсеткiштерiн анықтау;
- органикалық заттарды синтездеудің ерекшеліктерін пайдалану;
- зертханалық жұмыс жүргізу кезінде техника және өрт қауіпсіздігін сақтауы;
БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.5.5
ПК 2.5.8
ПК 2.6.6
ПО 05
Практикум по нефтехимическому синтезу
Общие положения работы в лаборатории нефтехимического синтеза. Организация работы в лаборатории.
Обработка опытных данных и метод планирования эксперимента.
Практические работы по нефтехимическому синтезу. Процессы гидрирования и дегидрирования.
Процессы алкилирования. Процессы окисления. Процессы этерификации, гидролиза, гидратации, дегидратации.
Процессы присоединения и конденсации по карбонильной группе. Процессы сульфирования и сульфатирования.
Умения:
- определять значение нефтехимической промышленности, ее возникновение и роль в развитии экономического потенциала Республики Казахстан и других стран;
- определять разновидности нефтехимического процесса;
- представлять теоретические основы, химизм и катализаторы процессов нефтехимии;
- определять основные параметры процесса нефтехимии;
- применять знания об основных нефтехимических продуктах;
- выявлять экологические проблемы нефтехимических производств и эффективные пути их решения.
Навыки:
- проведения сборки установок и проверки ее на герметичность;
- ведения лабораторного журнала;
- соблюдения мер предосторожности при работе;
- работы с токсичными, легковоспламеняющимися и горючими веществами;
- работы с взрывоопасными веществами;
- соблюдения меры по предотвращению пожаров;
- оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях.
БК 1- БК3
БК 5
БК 6
ПК 2.5.4
ПК 2.5.9
ПК 2.6.4
ПК2.6.7
ПО 06
Практикум по химии и технологии нефти и газа
Исследование химического состава нефти и нефтепродуктов.
Методы разделения нефти и нефтепродуктов. Исследование масляных дистиллятов.
Процессы переработки нефти.
Перегонка нефти до мазута. Каталитический крекинг газойля.
Карбамидная депарафинизация дизельных топлив.
Процессы очистки масел. Адсорбционная очистка масел.
Умения:
- соблюдать основные требования, предъявляемые к организации лаборатории;
- соблюдать требования, предъявляемые к оборудованию, энергоснабжению, водоснабжению, газоснабжению, канализации и вентиляции;
- соблюдать правила работы в химических лабораториях по технологии нефти и газа;
- применять знания об основных методах разделения нефти и нефтепродуктов;
- определять выход продуктов;
- соблюдать правила техники безопасности и противопожарной защиты;
- проводить перегонки нефти на фракции настандартом приборе АРН-2.
- анализировать влияние адсорбционной очистки масел на качество масел.
Навыки:
- проведения опытов по разделению бензиновой фракции в лабораторных условиях;
- определения показателей преломления;
- определения плотности масла пикнометрическим методом;
- определения молекулярной массы нефтепродуктов;
- определения показателей выхода очищенного дизельного топлива.
- проведения адсорбционной очистки в лабораторных условиях;
- проведения опытов каталитического крекинга газойля со стационарным слоем катализатора в лабораторных условиях;
- составления материального баланса процессов;
- соблюдения техники безопасности при использовании оборудования и приборов;
- организации рабочего места;
- ведения отчетно-технической документации по проведению лабораторных работ.

КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.6
ӨО 05
Мұнайхимия синтезі практикумы.
Мұнайхимия синтезі зертханасындағы жұмыстың жалпы ережелері. Зертханадағы жұмысты ұйымдастыру.
Тәжірибелік мәндерді өңдеу және экспериментті жоспарлау әдістері. Мұнайхимия синтезі бойынша зертханалық жұмыстар.
Гидрлену және дегидрлену процестері.
Алкилдеу процестері.
Тотығу процестері. Этерификациялау, гидролиз, гидратациялау, дегидратациялау процестері. Карбонил тобы бойынша конденсациялану және қосылу процестері. Сульфирлеу және сульфаттау процестері.
Іскерліктер:
- мұнайхимия өндірісі, оның шығу тегі, мұнайхимия өндірісінің Қазақстан Республикасы және басқа да мемлекеттердің экономикалық потенциалының дамуына әсерін түсінуі;
- мұнайхимия процестерінің әртүрлілігін анықтауы;
- мұнайхимия процестерінің теориялық негіздерін, химизмін, катализаторларын білуі;
- мұнайхимия процесінің негізгі параметрлерін анықтауы;
- негізгі мұнайхимия өнімдерін білу;
- мұнайхимия өндірісінің экологиялық проблемалары және оларды шешудің тиімді жолдарын үйрену;
Дағдылар:
- қондырғыны жинауды жүргізу және оның саңылаусыздануын тексеру;
- зертханалық журналды толтыру;
- зертханалық жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шараларын сақтау;
- улы, жеңіл тұтанатын және жанғыш заттармен жұмыс жасау;
- жарылу қаупі бар заттармен жұмыс жасау;
- өртті болдырмау шараларын сақтау;
- бақытсыз жағдайларда алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру;
БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
КҚ2.5.4.
КҚ2.5.9
КҚ2.6.4.
КҚ2.6.7.
ӨО 06
Мұнай және газ химиясымен технологиясы практикумы.
Мұнай және мұнай өнiмдерiнiң химиялық құрамын зерттеу.
Мұнай және мұнай өнiмдерiн бөлу әдiстерi.
Май фракцияларын зерттеу. Мұнайды өңдеу процестерi. Мұнайды мазутқа дейiн өңдеу.
Газойльдiң каталитикалық крекингiсi.
Дизельдiк отынды парафиннен тазарту.Майларды тазалау процесi.Майларды адсорбциялық тазалау.
Іскерліктер:
- зертхананы ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптарды сақтау;
- зертхананы жабдықтармен, электр энергиясымен, сумен, газбен, канализациямен қамтуға және желдетуге қойылатын талаптарды орындау;
- мұнай және газ химиясы мен технологиясы зертханасының жұмыс ережесiн сақтау;
- мұнайды және мұнай өнiмдерiн бөлудiң негiзгi әдiстерiн білу;
- өнімдердің шығымын анықтау;
- техника және өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтау;
- мұнайды АРН-2 стандартты жабдығында фракцияларға айдау;
- адсорбциялық тазалаудың майдың сапасына әсерін талдау;
Дағдылар:
- зертхана жағдайында бензин фракциясын бөлу;
- сыну көрсеткiшiн анықтау;
- майдың тығыздығын пикнометр әдісімен анықтау;
- мұнай өнімдерінің молекулалық массасын анықтау;
- тазаланған дизельдiк отын мөлшерiн анықтау;
- зертхана жағдайында майларды адсорбциялық тазалауды жүргізу;
- зертхана жағдайында қозғалмайтын катализатор қабатында газойлдің каталитикалық крекингiсін жүргізу;
- процестiң материалдық балансын есептеу;
- жабдықтар мен аспаптарды пайдаланып жұмыс жасау кезiндегi техника қауiпсiздiгiн сақтау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- жүргізілген зертханалық жұмыстың есеп техникалық құжаттарын жүргізу;

БК 1- БК 3
БК 5
БК 6
ПК 2.5.1 –ПК2.5.12
ПК2.6.1-
ПК 2.6.9
ПО 07
Практикум по решению производственных ситуаций
Аварийная ситуация на технологических установках нефтегазоперерабатывающих и нефтехимических заводов
Умения:
- изучить обязанности оператора технологических установок;
- определять причины возникновения возможных аварийных ситуаций на технологических установках нефтегазоперерабатывающих заводов;
Навыки:
- определения причины аварийных ситуаций на технологических установках;
- устранения возможных неполадок на технологических установках;
- заполнения вахтовых журналов, журнала регистраций аварий или других осложнений на установках.
БК 1- БК 18
ПК2.1.1-ПК2.1.8
ПК2.4.1-ПК2.4.8
ПК2.5.1- ПК2.5.12
ПК2.6.1- ПК2.6.9
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получение рабочей профессии
Подготовительный период, инструктаж по технике противопожарной безопасности.
Знакомство с рабочим местом.
Стажировка на рабочем месте.
Сдача квалификационных экзаменов.
Умения:
- применять знания правил внутреннего распорядка на предприятии;
- соблюдать основные требования к сырью, продукции;
- понять технологическую схему процессов;
- соблюдать основные требования на работу основных и вспомогательных аппаратов;
- применять знания особенностей ведения контроля и регулирования технологических процессов;
- соблюдать правила проведения лабораторного контроля качества сырья и продуктов;
- выполнять основные принципы пуска и остановки аппаратов, блока и установок в целом.
Навыки:
- самостоятельной работы на установке в качестве оператора 3 разряда.
БК 1- БК18
ПК 2.1.1-
ПК2.1.8
ПК 2.2.1-
ПК2.2.11
ПК 2.3.1-
ПК2.3.10
ПК2.4.1-ПК2.4.8
ПК2.5.1- ПК2.5.12
ПК2.6.1-
ПК2.6.9
ПП 02
Технологическая практика.
Вводная беседа.
Общее ознакомление с заводом.
Работа в составе технологической бригады на оплачиваемых рабочих местах.
Сбор материалов для курсового проектирования и составление отчета по практике
Умения:
- применять знания взаимосвязи основных и вспомогательных цехов завода;
- читать поточную схему завода;
- определять нормы технологического режима их влияние на качество выпускаемой продукции;
- проводить технологический процесс установки с руководством мастера или старшего оператора установки;
- регулировать работы предохранительной арматуры;
- проводить инструктаж по технике и противопожарной безопасности;
- проводить реконструкции и другие усовершенствования в целях дальнейшей интенсификации производства;
- организовать мероприятия по охране окружающей среды от вредных выбросов и очистке сточных вод;
- предотвращать аварийные ситуации на установках;
- рассчитать технико-экономические показатели установок;
- рассчитать систему оплаты труда тарифные сетки и ставки, систему премирование и другие;
- применять знания принципиальной схемы автоматизации технологической установки, датчиков температуры, давления, расхода, уровня и места их расположения;
- применять знания схемы энерго- и водоснабжения технологических установок.
Навыки:
- работы в качестве оператора технологической установки (машиниста насосных установок, машиниста компрессорных установок, лаборанта по анализу газов и пыли).
БК 1- БК18
ПК 2.1.1-
ПК2.1.8
ПК 2.2.1-
ПК2.2.11
ПК 2.3.1-
ПК2.3.10
ПК2.4.1-ПК2.4.8
ПК2.5.1- ПК2.5.12
ПК2.6.1-
ПК2.6.9
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалиста среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык.
Развитие речи. Речевая коммуникация.
Текст. Принцип текста.
Профессионально-деловое общение.
Основные виды производственных документов. Правила их оформления и составления. Деловые письма. Личные деловые бумаги. Порядок слов в служебных документах.
Основные средства модификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты.
Знания:
- казахского (русского) языка, лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
-особенностей публицистического и официально-делового стиля казахского казахского (русского) литературного языка, признаков, жанров, норм делового казахского (русского) языка;
- основных принципов казахской (русской) орфографии и пунктуации;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- создавать письменные устные тексты различных жанров;
- владеть различными профессиональными речевыми средствами;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10
БК 11
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы профессионального иностранного языка.
Профессиональные термины и фразеологические обороты. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика.
Устное, деловое, профессиональное общение и его нормы. Основные средства кодификации языковых факторов: словари, справочники, технические тексты. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов, развитие общения.
Знания:
- иностранного языка, лексического и грамматического минимума, необходимого для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
- языковых норм, стилистики деловой сферы общения.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации;
- редактировать деловые документы;
- совершенствовать и редактировать тексты профессиональной направленности.
БК 10
БК 11
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном развитии человека.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в общекультурном, социальном, профессиональном, развитии человека;
-основ физического и спортивного самосовершенствования;
- правил техники безопасности при выполнении спортивных упражнений и участии в спортивных играх, правила игры в баскетбол, волейбол, правила ходьбы на лыжах, правила выполнения гимнастических упражнений на снарядах, правила пользования компасом, ориентирования на местности.
Умения:
- выполнять нормативы по физической культуре.
БК13
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества.
Многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация,становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков.Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий о культурах народов мира;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- культурного фундамента казахского этноса в период средневековья;
- влияния тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- применять знания о многообразности подходов в исследовании культуры;
- показать особенности духовной культуры;
БК1
БК3
БК4
БК5
БК6
БК10
БК14
СЭД 02
Основы философии.
Философия и ее роль в жизни общества.
Исторические типы философии. Понятие бытия.
Материя и движение. Пространство и время.
Природа сознания. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Формы и содержание общественного развития. Познание и ее формы. Общественные сознание и ее формы. Природа человека и смысл его существования. Понятие личности. Свобода и ответственность. Социальное предвидение: виды, типы, методы. Глобальные проблемы современности. Мораль как форма оценочного отношения к действительности.
Знания:
-представления о философских, научных и религиозных картинах мира;
- смысла жизни человека;
- нравственных норм регулирования отношений между людьми в обществе.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом, социальном и духовном началах;
- представить об условиях формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
БК1
БК3
БК4
БК5
БК6
БК10
БК14
СЭД 03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- социологии как науки;
- этнонациональных отношений;
- социальных институтов и организаций;
- личности: ее социальной роли и социального поведения;
- политической власти и властных отношений;
- политической системы;
- социально-экономических процессов в Казахстане.
Умения:
- объяснять развитие социального движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы;
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК1
БК3
БК4
БК5
БК6
БК10
БК14
СЭД 04
Основы экономики.
Экономика и ее основные проблемы; цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью. Основные функции рынка. Причины функционирования рынка. Многообразие видов рынка, их характеристика. Субъекты рыночной экономики и их взаимодействие.
Определение спроса и предложения. Банки: их роль и виды. Банковская система государства.
Налоги, современная налоговая политика Республики Казахстан Основополагающие принципы налогообложения.
Знания:
- основ экономической теории;
- экономических функций государства;
- форм и методов государственного регулирования экономики;
- финансово-кредитной системы Республики Казахстан, их структуры.
Умения:
- понять основных проблем, цели, основные понятия, функции, сущность, принципы экономики, формы и виды собственности и управление собственностью;
- применять знание о многообразие видов рынка их характеристику, субъекты рыночной экономики и их взаимодействие;
- понять современную налоговую политику Республики Казахстан.
БК1
БК3
БК5
БК6
СЭД 05
Основы права.
Основы права, понятие, система, источники.
Конституция Республики Казахстан – главный источник государственного права.
Избирательное право РК.
Административное право РК.
Понятия, источники и принципы гражданского права.
Трудовой договор и порядок его заключения.
Понятие уголовного права.
Знания:
- основ права, понятия, системы, источников;
- Конституции Республики Казахстан – главного источника государственного права;
- избирательного права РК;
- административного права РК;
- понятия, источника и принципов гражданского права;
- трудового договора и порядка его заключения;
- понятия уголовного права.
Умения:
- понять систему, источники и основы правы,
- понять конституции Республики Казахстан как главного источника государственного права;
- применять знания об избирательном праве РК;
- применять знания о порядке заключения трудового договора.
БК1
БК3
БК5
БК6
БК14
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Организация делопроизводства на предприятиях.
Особенности технических словарей.
Основы офисной документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные и сложные сборники текстовых документов. Понятие о фонде документов.
Архив. Ведомственные и государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
Знания:
- видов лингвистических и технических словарей;
- классификации деловых и информационных документов;
- основных требований к современным стандартам делопроизводства;
- формуляров документов и его составных частей;
- понятия о сборниках документов;
- понятия о фонде документов.
Умения:
пользоваться различными видами словарей;
- классифицировать различные документы;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформлять сдачу дел на хранение в архив.
БК10
БК11

БҚ 1-БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.12
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.9
ӨО 07
Өндірістік жағдайларды шешу практикумы.
Мұнай, газ өңдеу және мұнайхимия зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы апатты жағдайлар.
Іскерліктер:
- технологиялық қондырғы операторының міндеттерін үйрену;
- мұнайгаз өңдеу зауыттарының технологиялық қондырғыларындағы мүмкін апатты жағдайларды анықтау;
Дағдылар:
- технологиялық қондырғылардағы пайда болатын ақаулардың себептерін анықтауы;
- технологиялық қондырғылардағы мүмкін апаттарды жоюы;
- вахталық журналға, апатты тіркеу журналына және қондырғылардағы басқа да ақаулық жағдайларды толтыру;
БҚ1- БҚ18
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.4.1
КҚ2.4.8
КҚ2.5.1- КҚ2.5.12
КҚ2.6.1-
КҚ2.6.9
КП 00
Кәсіптік практика.
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу.
Дайындық кезеңi, техника мен өрт қауiпсiздiгiнен инструктаждан өту.
Жұмыс орнымен танысу. Жұмыс орнында стажировкадан өту. Квалификациялық емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- мекеменің iшкi тәртiбі ережелерін білу;
- шикізат пен дайын өнімге қойылатын негізгі талаптарды сақтау;
- қондырғының технологиялық сызбасын түсіну;
- негiзгi және қосымша аппараттарына қойылатын негiзгi талаптарды сақтау;
- технологиялық процестi реттеу мен бақылау жүргізудің ерекшеліктерін ескеру;
- шикiзат пен өнiмнiң сапасына зертханалық бақылау жүргізу ерекшеліктерін сақтау;
- аппаратты, блокты түгелiмен қондырғыны iске қосу мен тоқтатудың негізгі принциптерін орындау;
Дағдылар:
- өз бетімен 3-шi санатты оператор ретінде қондырғыда жұмыс жасау.
БҚ 1- БҚ 18
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1-
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1-
КҚ2.4.8
КҚ2.5.1- КҚ2.5.12
КҚ2.6.1-
КҚ2.6.9
КП 02
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме.
Зауытпен жалпы таныстыру. Технологиялы бригада құрамында ақылы жұмыс жасау.
Курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
Іскерліктер:
- зауыттың неізгі және қосымша цехтарының өзара байланысын білуі;
- дайын өнiм сапасына әсер ететiн негiзгi технологиялық режим нормасын анықтауы;
- қондырғы шеберінің немесе аға оператор басшылығымен қондырғының технологиялық процесін жүргізуі;
- сақтандырғыш арматураларды реттеуі;
- техника және өрт қауiпсiздiгiнен инструктаж жүргізуі;
- өндірісті жетілдіру мақсатында қайта жасақтау және жаңарту жүргізуі;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын және қалдық суларға зиянды заттардың кетуiн және оны тазарту жолдарын ұйымдастыруы;
- апатты жағдайлардың алдын алуы;
- қондырғының технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
- еңбек ақы төлеу жүйесiн, тарифтiк ақы мен мөлшерiн және марапаттау жүйесiн есептеуі;
- қондырғыны автоматтандырудың прициптерiн сызбасын, температураны, қысымды, жұмсалу деңгейiн анықтайтын приборларды және олардың орнын білуі;
- технологиялық қондырғыны энергиямен және сумен қамту сызбасын білуі;
Дағдылар:
- технологиялық қондырғы операторы (Насос қондырғысы машинисі, Компрессор қондырғысы машинисі, Газ бен шаң анализі лаборанты) ретінде жұмыс жасау.
БҚ 1-
БҚ 18
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1-
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.1-
КҚ 2.3.10
КҚ 2.4.1-
КҚ2.4.8
КҚ2.5.1-
КҚ2.5.12
КҚ2.6.1-
КҚ2.6.9
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Тілді дамыту. Тілдік коммуникация.
Мәтін. Мәтін принципі.
Кәсіптік – іскерлік тілдесу.
Өндірістік құжаттардың негізгі түрлері. Оларды құрастыру мен рәсімдеудің ережелері. Іскерлік хаттар. Жеке іскерлік қағаздар. Іскерлік құжаттардағы сөз тәртібі.
Тілдік модификация факторларының негізгі құралдары: сөздік, анықтамалық, техникалық тесттер.
Білімдер:
- орыс тілін білу, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдер;
- орыс әдеби тілінің публицистикалық және ресми-іскерлік орыс тілінің нормалары, белгілері, жанрлары;
- орыс орфографиясы мен пунктуациясының негізгі принциптері;
- фонетика, сөзжасам, морфология және синтаксис бойынша негізгі мәліметтер.
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- түрлі жанрдағы жазбаша, ауызша мәтіндер құруы;
- кәсіптік түрлі тілдік құралдарды меңгеруі;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді редакциялау және жетілдіру.
БҚ10
БҚ 11
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі№
Кәсіптік шетел тілдерінің негізі. Кәсіптік терминдер мен фразеологиялық айналымдар.
Мамандығы бойынша кәсіптік, іскерлік тіл негізі.
Ауызша кәсіптік іскерлік қарым-қатынас және оның нормалары.
Тілдік факторлардың негізгі кодтары: сөздік, анықтамалық, техникалық мәтін.
Аударма техникасы (сөздікпен), кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару.
Білімдер:
- шетел тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеу және грамматикалық минимумды меңгеру;
- тілдік нормаларды, тілдесудің іскерлік аясындағы стилистикасын игеру.
Іскерліктер:
- ауызша іскерлік коммуникацияның дағдыларын қолдана білуі;
- іс құжаттарын редакциялауы;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді жетілдіру, редакциялауы.
БҚ10
БҚ 11
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
Дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негізі.
Өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Дене тәрбиесінің кәсіби-қолданбалы дайындығы
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі;
- спорттық жаттығуларды орындау кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелері, волейбол, баскетбол ойыны ережелері, шаңғыда жүру ережесі, гимнастикалық жаттығуларды орындау ережесі, компаспен бағдарды анықтау.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау
БҚ13
ЖГП04
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер.
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдағы ролі. Мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігі.
Мәдениет және өркениет, мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттің конфуцийлік-даосистік типі.
Мәдениеттің үнді-будда типі.
Ислам мәдениетінің әлемі.
Мәдениеттің христиандық типі. Батысевропалық мәдениет және оның қазіргі заман дамуына тигізген әсері.
Африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі.
Көшпелі өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі.
Орта ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті.
ХVІІ-ХІХ ғғ. қазақтардың мәдени дәстүрлері.
Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- халықтар мәдениеті туралы негізгі ұғымдар;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносының мәдени негізі жөніндегі білімінің қалыптастыруы;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері.
Іскерліктер:
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- мәдениетті зерттеудің алуан түрлілігін білу;.
- рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсету.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ10
БҚ14
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы ролі.
Философияның тарихи типтері.
Болмыс түсінігі.
Материя және қозғалыс. Кеңістік және уақыт.
Сана табиғаты.
Диалектика және оның баламалары. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғамдық дамудың формалары және мазмұны.
Таным және оның түрлері. Қоғамдық сана және оның түрлері.
Адам табиғаты және оның өмір сүруінің мәні. Жеке тұлға. Еркіндік және жауапкершілік. Әлеуметтік болжау түрлері, типтері, әдістері.
Қазіргі глобальдық проблемалар. Мораль – дүниеге шынайы бағалық қатынас формасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни бейнелері туралы ілім;
- адам өмірінің мағынасы туралы;
- қоғамдағы адамдардың ара-қатынастарын реттеудің адамгершілік нормасы.
Іскерліктер:
- адамдағы биологиялық және әлеуметтік және рухани байланыстарды анықтау;
- жеке тұлғаның қалыптасу шарттарын, оның бостандығы және өмірді сақтау үшін жауаптылығын, мәдениетін, қоршаған ортаны қорғау туралы ілімді пайдалану.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ10
БҚ14
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылымы.
Әлеуметтік қауымдастық.
Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар.
Әлеуметтік үрдістер.
Әлеуметтік институттар және ұйымдар.
Жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі.
Саясаттану пәні.
Саяси билік және биліктік қатынастар.
Саяси жүйе.
Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- әлеуметтану ғылымы;
- этноұлттық қатынастар;
- әлеуметтік институттар және ұйымдар;
- жеке тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік тәртібі;
- саяси билік және биліктік қатынастар;
- саяси жүйе;
- Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеріс пен дамудың басқа да факторларының дамуын түсіндіруі;
- биліктің мәнін, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен үрдістердің анықтауы;
- саяси жүйе және саяси тәртіп туралы ұғымын қалыптастыруы.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ10
БҚ14
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономика және оның негізгі мәселелері, мақсаттары, негізгі түсініктері, принциптері, нысандары және меншіктің түрлері, меншікті басқару.
Нарықтың негізгі қызметі. Нарықтың жұмыс істеу себептері. Нарықтың түрлері және оның сипаттамасы. Нарықтың экономикалық субъектілері және олардың өзара іс-қимылдары. Сұраныс пен ұсыныстың анықтамалары. Банктер ролі және түрлері. Мемлекеттің банктік жүйесі.
Салықтар. Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты. Салық салудың негізгі принциптері.
Білімдер:
- экономикалық теория негіздері;
- мемлекеттің экономикалық қызметі;
- экономиканы мемлекеттік реттеудің нысандары және әдістері;
- Қазақстан Республикасының қаржы және несие жүйесі, олардың құрылымы.
Іскерліктер:
- экономика және оның негізгі мәселелерін, мақсаттарын, принциптерін, нысандарын және меншіктің түрлерін, басқаруды түсінуі;
- нарықтың түрлері және оның сипаттамасын, нарықтың экономикалық субъектілерін және олардың өзара іс-қимылдарын білуі;
- сұраныс пен ұсыныстың анықтамаларын пайдалануы;
- Қазақстан Республикасының қазіргі салықтық саясаты принциптерін түсінуі.
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ6
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі.
Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің негізі. Қазақстан Республикасының сайлау құқығы. Қазақстан Республи-касының әкімшілік құқығы.
Азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары.
Еңбек шарты және оны жасау тәртібі.
Қылмыстық құқық ұғымдары.
Білімдер:
- құқық негіздері, түсініктері, көздері, жүйесі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесі;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығы;
- Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығы;
- азаматтық құқықтың түсініктері, бастауы және қағидаттары;
- еңбек шарты және оны жасау тәртібі;
- қылмыстық құқық ұғымдары.
Іскерліктер:
- құқық негіздерін, түсініктерін, көздерін, жүйесін түсінуі;
- Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесін мойындауы;
- Қазақстан Республикасының сайлау құқығын білуі;
- еңбек шартын және оны жасау тәртібін түсінуі.
БҚ1
БҚ3
БҚ5
БҚ6
БҚ14
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру.
Техникалық сөздiктердiң ерекшелiктерi.
Кеңсе құжаттары жұмысын жүргізу негізі.
Ұйымдастыру-таратылу, нормалық-құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттар.
Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері.
Іс қағаздарын жүргізуге автоматты басқару жүйесін пайдалану.
Құжаттар жинағы туралы түсінік.
Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары.
Құжат қорлары туралы түсінік.
Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері.
Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- техникалық және лингвистикалық сөздiктер түрлерi;
- ақпараттық және iс құжаттарының жіктелуі;
- қазiргi кезде iс қағаздарын жүргiзу стандарттарына қойылатын талаптар;
- құжаттар формуляры және олардың бөлiктерi;
- құжаттар жинағы туралы түсiнiк;
- құжаттар қоры туралы түсінік.
Іскерліктер:
- әртүрлi сөздiктердi қолдануы;
- әртүрлi құжаттарды жіктеуі;
- құжаттар формулярын толтыруы;
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауы;
- архивтiк құжаттардың текстiлерi үлгiлерiн талдауы;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруы.
БҚ10
БҚ11

ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Получение рабочей профессии.
Подготовительный период, инструктаж по технике противопожарной безопасности.
Знакомство с рабочим местом.
Стажировка на рабочем месте.
Сдача квалификационных экзаменов.
Умения:
- применять знания правил внутреннего распорядка на предприятии;
- соблюдать основные требования к сырью, продукции;
- понять технологическую схему процессов;
- соблюдать основные требования на работу основных и вспомогательных аппаратов;
- применять знания особенностей ведения контроля и регулирования технологических процессов;
- соблюдать правила проведения лабораторного контроля качества сырья и продуктов;
- выполнять основные принципы пуска и остановки аппаратов, блока и установок в целом.
Навыки:
- самостоятельной работы на установке в качестве оператора 3 разряда.
БК 1- БК18
ПК2.6.9
ПК3.7.1- ПК3.7.17
ПП 02
Технологическая практика.
Вводная беседа.
Общее ознакомление с заводом.
Работа в составе технологической бригады на оплачиваемых рабочих местах.
Сбор материалов для курсового проектирования и составление отчета по практике
Умения:
- применять знания взаимосвязи основных и вспомогательных цехов завода;
- читать поточную схему завода;
- определять нормы технологического режима их влияние на качество выпускаемой продукции;
- проводить технологический процесс установки с руководством мастера или старшего оператора установки;
- регулировать работы предохранительной арматуры;
- проводить инструктаж по технике и противопожарной безопасности;
- проводить реконструкции и другие усовершенствования в целях дальнейшей интенсификации производства;
- организовать мероприятия по охране окружающей среды от вредных выбросов и очистке сточных вод;
- предотвращать аварийные ситуации на установках;
- рассчитать технико-экономические показатели установок;
- рассчитать систему оплаты труда тарифные сетки и ставки, систему премирование и другие;
- применять знания принципиальной схемы автоматизации технологической установки, датчиков температуры, давления, расхода, уровня и места их расположения;
- применять знания схемы энерго- и водоснабжения технологических установок.
Навыки:
- работы в качестве оператора технологической установки (машиниста насосных установок, машиниста компрессорных установок, лаборанта по анализу газов и пыли).
БК 1- БК18
ПК2.6.9
ПК3.7.1- ПК3.7.17
ПП 03
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Ознакомление с предприятием, инструктаж по технике безопасности. Период дублирования обязанностей инженерно-технического персонала. Изучение работы отдельных подразделений предприятия. Систематизация материала, собранного для дипломного проекта.
Умения:
- определять структуру завода, его сырьевую базу, ассортимент выпускаемой продукции;
- вычерчивать поточную схему завода, взаимосвязь основных и вспомогательных цехов;
- составлять систему снабжения сырьем, реагентами, водой, топливам, электроэнергией, технологическим воздухом, катализаторами;
- соблюдать правила внутреннего распорядка и инструкции по технике безопасности и противопожарной безопасности;
- высчитывать технико-экономические показатели работы предприятия;
- контролировать качества выпускаемой продукции;
- определять технологическую схему установки, ее аппаратурное оформление, нормы технологического режима. ГОСТы, ТУ и стандарты предприятия на выпускаемую продукцию;
- производить технологическую документацию, используемую на установке и цехе;
- выбирать параметры автоматического контроля и регулирования;
- выполнять общие требования безопасного ведения технологического процесса;
- выполнять мероприятия по обеспечению пожаро-взрывобезопасности производства;
- контролировать качество выпускаемой продукции на установке.
Навыки:
- составления технологического регламента, технологической карты, режимного листа, вахтенного журнала, журнала распоряжений, графика отбора проб; и т.д.
- работы в качестве оператора или техника-технолога технологической установки.
БК 1- БК18
ПК2.6.9
ПК3.7.1- ПК3.7.17
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1..............
БК 2..............
БК 3............
БК 4..............
БК 5..............
БК 6..............
БК 7..............
БК 8..............
БК 9............
БК 10............
БК 11............
БК 12............
БК 13............
БК 14............
БК 15............
БК 16............ БК 17.
БК 18
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии.
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов.
Своевременно и качественно выполнять должностные обязанности по соответствующим квалификациям.
Иметь навыки самоорганизации и саморазвития, быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами, иметь организаторские способности.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Быть готовым к изменениям технологии в профессиональной деятельности.
Быть способным к самостоятельным действиям в нестандартных и аварииных ситуациях.
Знать государственный, официальный и иностранные языки;
Выполнять работу в соответствии с методическими, нормативными и другими руководящими материалами, соблюдать правила ведения отчетно - технической документации.
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
Понимать пользы занятий физической культуры для повышения трудоспособности и увеличения продолжительности жизни, а также роли физических упражнений в профилактике профессиональных заболеваний, в борьбе с производственным травматизмом.
Знать основные признаки и принципы правового государства, уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Читать технические чертежи и электрические схемы, вычерчивать контуры деталей, собирать простую электрическую и электронную цепь по принципиальной схеме.
Выполнять операции компьютерного делопроизводства.
Правильно использовать на практике современные технологические методы обработки металлов.
Выполнять расчет деталей машин: на прочность, жесткость, износостойкость, теплостойкость.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1. 081901 2 – Оператор технологических установок*

КҚ3.7.10
КҚ3.7.11
КП00
Кәсіптік практика
КП 01
Жұмысшы мамандығын алу.
Дайындық кезеңi, техника мен өрт қауiпсiздiгiнен инструктаждан өту.
Жұмыс орнымен танысу. Жұмыс орнында стажировкадан өту. Квалификациялық емтихан тапсыру.
Іскерліктер:
- мекеменің iшкi тәртiбі ережелерін білу;
- шикізат пен дайын өнімге қойылатын негізгі талаптарды сақтау;
- қондырғының технологиялық сызбасын түсіну;
- негiзгi және қосымша аппараттарына қойылатын негiзгi талаптарды сақтау;
- технологиялық процестi реттеу мен бақылау жүргізудің ерекшеліктері ескеру;
- шикiзат пен өнiмнiң сапасына зертханалық бақылау жүргізу ерекшеліктерін сақтау;
- аппаратты, блокты түгелiмен қондырғыны iске қосу мен тоқтатудың негізгі принциптерін орындау;
Дағдылар:
- өз бетімен 3-шi санатты оператор ретінде қондырғыда жұмыс жасау.
БҚ 1- БҚ 18
КҚ3.7.1-
КҚ3.7.17
КП 02
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме.
Зауытпен жалпы таныстыру. Технологиялы бригада құрамында ақылы жұмыс жасау.
Курстық жобалау үшiн материалдарды жинақтау және тәжiрибе бойынша есептi дайындау.
Іскерліктер:
- зауыттың неізгі және қосымша цехтарының өзара байланысын білуі;
- дайын өнiм сапасына әсер ететiн негiзгi технологиялық режим нормасын анықтауы;
- қондырғы шеберінің немесе аға оператор басшылығымен қондырғының технологиялық процесін жүргізуі;
- сақтандырғыш арматураларды реттеуі;
- техника және өрт қауiпсiздiгiнен инструктаж жүргізуі;
- өндірісті жетілдіру мақсатында қайта жасақтау және жаңарту жүргізуі;
- қоршаған ортаны қорғау шараларын және қалдық суларға зиянды заттардың кетуiн және оны тазарту жолдарын ұйымдастыруы;
- апатты жағдайлардың алдын алуы;
- қондырғының технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеуі;
- еңбек ақы төлеу жүйесiн, тарифтiк ақы мен мөлшерiн және марапаттау жүйесiн есептеуі;
- қондырғыны автоматтандырудың прициптерiн сызбасын, температураны, қысымды, жұмсалу деңгейiн анықтайтын приборларды және олардың орнын білуі;
- технологиялық қондырғыны энергиямен және сумен қамту сызбасын білуі.
Дағдылар:
- технологиялық қондырғы операторы (Насос қондырғысы машинисі, Компрессор қондырғысы машинисі, Газ бен шаң анализі лаборанты) ретінде жұмыс жасау.
БҚ 1- БҚ 18
КҚ3.7.1-КҚ3.7.17
КП 03
Дипломалды және дипломдық жобалау.
Мекемемен танысу, техника қауіпсіздігі инструктажы.
Инженер-техникалық қызметкердiң басшылығымен қондырғымен танысу. Мекеменiң жеке бөлiмдерiнiң жұмысын оқып үйрену.
Дипломдық жоба тақырыбына жинаған материалдарын бiр жүйеге келтiру.
Іскерліктер:
- зауыттың құрылымы, оның шикiзат базасын, дайын өнiм ассортиментiн анықтауы;
- зауыттың құрылымдық сызбасы, негiзгi және көмекшi цехтарына өзара байланысын сызуы;
- шикiзатпен, реагентпен, суымен, отынмен, электр энергиясымен, техникалық ауамен, катализатормен қамту жүйесiн құруы;
- ішкi тәртiп ережелерiн, техника қауiпсiздiгi және өрт қауiпсiздiгi инструкцияларын сақтауы;
- мекеменiң техника-экономикалық көрсеткiштерiн есептеуі;
- шығарылатын өнiмнiң сапасын бақылауы;
- қондырғының технологиялық жүйесiн, оныңаппараттарының сипаттамасын, технологиялық режим нормасын, шығарылатын өнiмге қойылатын мекеменiң стандарттарын, МЕМСТ, ТШ т.б. көрсеткiштерiн анықтауы;
- қондырғының және цехтың технологиялыққұжаттарын жүргізуі;
- автоматты басқарылатын және реттелетiн параметрлердi таңдауы;
- технологиялық процестi қауiпсiз iске асырудың жалпы талаптарын орындауы;
- өрт және жарылыс қаупiн сақтау электр қаупiнен қорғау шараларын орындауы;
- қондырғының шығарған өнiмiнiң сапасын бақылауы.
Дағдылар:
- технологиялық регламент, технологиялық карта, режимдiк бейне, вахта журналы, жұмыс бөлу журналы, сынама алу графигiн, т.б. құру;
- технологиялық қондырғы операторы немесе техник-технолог ретінде жұмыс жасау.
БҚ 1- БҚ 18
КҚ3.7.1-
КҚ3.7.17
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.....
БҚ 2.....
БҚ 3.....
БҚ 4.....
БҚ 5.....
БҚ 6.....
БҚ 7.....
БҚ 8.....
БҚ 9.....
БҚ 10....
БҚ 11....
БҚ 12....
БҚ 13....
БҚ 14....
БҚ 15....
БК16
БК17
БК18.
Болашақ мамандығының әлеуметтік маңызы мен мәнін түсіну
Қауіпсіздік техникасының, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау
Қазақстан Республикасы Заңдары мен бекітілген нормативті құжаттар талаптарын орындау.
Сәйкес біліктілігі бойынша лауазымдық міндеттерін орындау үшін қажетті жұмысты ұйымдастыру, іс әрекет жоспарын құрастыра білу.
Өзін-өзі ұйымдастыру мен өзін дамыту дағдыларын меңгеру, үнемі кәсіптік өсуге, жаңа білім алуға дайын болу.
Ұйымдастырушылық қабілеттерді меңгеру, ұжыммен тиімді қарым қатынаста болу.
Кәсіптік қызметінде ақпараттық – коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Кәсіби қызметте технологияның өзгерісіне дайын болу.
Апатты және дәстүрден тыс жағдайларда өз бетінше шешім қабылдай алу;
Мемлекеттік, ресми және шетел тілдерін білу;
Әдістемелік, нормативтік және басқа басшылық материалдарына сәйкес жұмысты орындау, есептік техникалық құжаттар жүргізу ережелерін сақтау;
Жоғары біліктіліктегі мамандардың жетекшілігімен жұмысты жүргізу;
Дене тәрбиесінің еңбекке қабілеттілік және өмірді ұзартудағы, сонымен қатар дене жаттығуларының кәсіби аурулардың алдын алудағы, кәсіби жарақат алумен күрестегі ролін түсіну.
Құқықтық мемлекеттік белгілері мен принциптерін білу, еңбек заңдылықтарына сәйкес, өз құқықтарын қорғай білу
Техникалық сызбалар және электрлік сұлбаларды оқу, бөлшектер контурын сызу, принципиальдық сызбасы бойынша жай электрлік және электрондық тізбекті жинау;
Компьютерлік іс жүргізу операцияларын орындау;
Металдарды өңдеудің жаңа технологиялық әдістерін тәжірибеде дұрыс қолдана білу;
Машина бөлшектерін беріктікке, қаттылыққа, төзімділікке және жылуға тұрақтылыққа есептеуді орындау.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктіліктің коды және атауы
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1
081901 2 – Технологиялық қондырғы операторы*

ПК 2.1.1 Обслуживать оборудование в соответствие с регламентом;
ПК 2.1.2 Контролировать и регулировать технологический режим оборудования;
ПК 2.1.3 Выбирать методы экономии расхода сырья, материалов и реагентов;
ПК 2.1.4 Осуществлять пуск, нормальную и аварийную остановку оборудования
ПК 2.1.5 Проводить инструктаж по технике безопасности на рабочем месте;
ПК 2.1.6 Оформлять отчетно-техническую документацию на установке.
ПК 2.1.7 Предупреждать возможные аварийные ситуации;
ПК 2.1.8 Контролировать и регулировать качество продуктов.
2.2. 081902 2 – Машинист насосных установок*
ПК 2.2.1 Подготавливать насосы к работе;
ПК 2.2.2 Осуществлять пуск насосов;
ПК 2.2.3 Контролировать бесперебойную работу насосов, двигателей;
ПК 2.2.4 Знать физико –химические свойства воды, нефти и газа, других жидкостей;
ПК 2.2.5 Регулировать нагрузку электрооборудования;
ПК. 2.2.6 Осуществлять нормальную и аварийную остановку насосов;
ПК 2.2.7 Предупреждать неисправности в работе насосов;
ПК 2.2.8 Регулировать режим работы насосов;
ПК 2.2.9 Составлять дефектную ведомость на ремонт насосов;
ПК 2.2.10 Знать схему насосных устройств;
ПК 2.2.11 Выполнять несложные электротехнические работы на подстанции.
2.3. 081903 2 – Машинист компрессорных установок*
ПК 2.3.1. Подготавливать компрессоры к работе;
ПК 2.3.2. Осуществлять пуск компрессоров;
ПК 2.3.3. Обеспечивать бесперебойную работу компрессоров, двигателей;
ПК 2.3.4 Регулировать режим работы компрессоров;
ПК 2.3.5. Предупреждать неисправности в работе компрессоров;
ПК 2.3.6 Осуществлять пуск, нормальную и аварийную остановку компрессоров и другого вспомогательного оборудования;
ПК 2.3.7 Выполнять несложные электротехнические работы на подстанции;
ПК 2.3.8 Регулировать нагрузку электрооборудования;
ПК 2.3.9 Составлять дефектную ведомость на ремонт компрессоров;
ПК 2.3.10 Подбирать оптимальный вид защиты оборудования от коррозии.
2.4 081904 2 – Оператор нефтеперекачивающей станции
ПК 2.4.1 Обслуживать оборудование в соответствие с регламентом;
ПК 2.4.2 Контролировать и регулировать технологический режим оборудования;
ПК 2.4.3 Предупреждать возможные аварийные ситуации;
ПК 2.4.4 Осуществлять пуск, нормальную и аварийную остановку оборудования;
ПК 2.4.5 Подготавливать оборудование к ремонту;
ПК 2.4.6 Проводить инструктаж по технике безопасности на рабочем месте;
ПК 2.4.7 Оформлять отчетно-техническую документацию на установке.
ПК 2.4.8 Контролировать эффективность работы оборудования.
2.5 081905 2 Лаборант
ПК 2.5.1 Знать теоретические основыаналитической, органической и общей химии;

КҚ2.1.1. Регламентке сәйкес технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетуі;
КҚ2.1.2. Жабдықтардың технологиялық режимін бақылауы және реттеуі;
КҚ2.1.3. Шикізаттың, реагенттердің және энергетикалық шығынның жұмсалу нормасын реттеуі;
КҚ2.1.4. Аппараттарды қалыпты және апатты тоқтатуды орындауы;
КҚ2.1.5. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігі бойынша инструктаж өткізуі;
КҚ2.1.6. Технологиялық қондырғының есеп–техникалық құжаттарын дайындауы;
КҚ2.1.7. Апатты жағдайды ескертуі;
КҚ2.1.8. Алынатын өнімнің сапасын бақылауы және реттеуі.
2.2
081902 2 – Сорап қондырғысы машинисі*
КҚ2.2.1. Сорапты жұмысқа дайындауы;
КҚ2.2.2. Сорапты іске қосуы;
КҚ2.2.3. Сораптың, қозғалтқыштың үздіксіз жұмыс жасауын бақылауы;
КҚ2.2.4. Судың, мұнайдың, газдың басқа да тасымалданатын сұйықтың физикалық және химиялық қасиеттерін;
КҚ2.2.5. Электр жабдықтарына түсетін жүктемені реттеуі;
КҚ2.2.6. Сораптарды қалыпты және апатты тоқтатуды орындауы;
КҚ2.2.7. Сорап жұмысындағы ақауды ескертуі;
КҚ2.2.8. Сораптың жұмыс режимін реттеуі;
КҚ2.2.9. Сорапты жөндеуге ақау тізімін құруы;
КҚ2.2.10. Сорап қондырғылары коммуникациясының сызбасын білуі;
КҚ2.2.11. Подстанциядағы күрделі емес электротехникалық жұмыстарды орындау.
2.3
081903 2 – Компрессор қондырғысы машинисі*
КҚ2.3.1. Компрессорды жұмысқа дайындауы;
КҚ2.3.2. Компрессорды іске қосуы;
КҚ2.3.3. Компрессордың, қозғалытқыштың үздіксіз жұмыс жасауын бақылауы;
КҚ2.3.4. Компрессордың жұмыс режимін реттеуі;
КҚ2.3.5. Компрессор жұмысындағы ақауды ескертуі;
КҚ2.3.6. Компрессорларды қалыпты және апатты тоқтатуды орындауы;
КҚ2.3.7. Подстанцияда күрделі емес электр техникалық жұмыстарды орындауы;
КҚ2.3.8. Электр жабдықтарына түсетін жүктемені реттеуі;
КҚ2.3.9. Компрессорды жөндеуге ақау тізімін құруы.
КҚ2.3.10. Металдар коррозиясы және олармен күресу жолдарын анықтау;
2.4
081904 2 – Мұнай айдау станциясының операторы
КҚ2.4.1 Регламентке сәйкес жабдықтарға қызмет көрсетуі;
КҚ2.4.2. Автоматтандыру құралдарының көмегімен жабдықтардың технологиялық режимін бақылауы және реттеуі;
КҚ2.4.3. Мүмкін апатты жағдайды ескертуі;
КҚ2.4.4. Жабдықтарды қалыпты және апатты тоқтатуды іске асыруы;
КҚ2.4.5. Жабдықтарды әр түрлі сипаттағы жөндеуге дайындауы;
КҚ2.4.6. Жұмыс орнында техника қауіпсіздігі бойынша инструктаж өткізуі;
КҚ2.4.7. Қондырғыда есеп–техникалық құжаттарын дайындауы.
КҚ2.4.8. Жабдықтардың жұмыс істеу тиімділігін бақылауы;.
2.5
081905 2 – Лаборант
КҚ2.5.1. Жалпы және органикалық, аналитикалық химияның негіздерін білуі;

ПК2.5.2 Знать сущность гравиметрического и титриметрического анализа;
ПК 2.5.3 Знать принцип работы и устройств контрольно-измерительных приборов, лабораторного оборудования и аппаратуры;
ПК 2.5.4 Отбирать пробы нефти и газа для последующего анализа;
ПК 2.5.5 Выбирать методы очистки веществ от примесей;
ПК 2.5.6 Определять количество воды в нефтепродуктах методом Дина и Старка;
ПК 2.5.7 Определять температуру вспышки в открытом и закрытом тигле;
ПК 2.5.8 Определять плотность и вязкость нефтепродуктов;
ПК 2.5.9 Определять количество серы, хлоридов в нефти и нефтепродуктов;
ПК 2.5.10 Определять коксуемость, кислотность, индукционный период, температуру замерзания нефти и нефтепродуктов;
ПК 2.5.11 Собирать по схеме лабораторых устройств;
ПК 2.5.12 Соблюдать правила ведения технической документации.
2.6
081906 2 – Лаборант по анализу газов и пыли
ПК 2.6.1 Знать основные физические и химические свойства газов, воздуха и пыли;
ПК 2.6.2 Знать теоретические основы органической, аналитической и неорганической химии;
ПК 2.6.3 Знать сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа;
ПК 2.6.4 Проводить отбор проб воздуха для анализа;
ПК 2.6.5 Выполнять замеры запыленности воздуха в производственных помещениях;
ПК 2.6.6 Выбирать наиболее эффективный метод анализа
ПК 2.6.7 Проведение экспресс-анализа воздуха, газа и пыли;
ПК 2.6.8 Знать принцип работы и устройств лабораторного оборудования для анализа газа, пыли и воздуха;
ПК 2.6.9 Соблюдать правила ведения технической документации.
Специалист среднего уровня
3.7. 081907 3 – Техник-технолог
ПК 3.7.1 Контролировать эффективность использования оборудования.
ПК 3.7.2 Обеспечивать безопасную эксплуатацию оборудования и коммуникаций при ведении технологического процесса.
ПК 3.7.3 Подготавливать оборудование к проведению ремонтных работ различного характера.
ПК 3.7.4 Знать ведение технологического процесса на установках и обеспечение синхронности работы всех технологических блоков.
ПК 3.7.5 Осуществлять входной и выходной контроль параметров технологических процессов обслуживаемого блока.
ПК 3.7.6 Контролировать эффективность использования материалов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.7.7 Выполнять правила по охране труда, промышленной и пожарной безопасности при эксплуатации технологического оборудования и коммуникаций.
ПК 3.7.8 Выполнять правила безопасной эксплуатации производственных объектов.
ПК 3.7.9 Принимать участие в проведении экспериментальных работ.
ПК 3.7.10 Предупреждать и устранять возникающие производственные конфликтные ситуации.

КҚ2.5.2.Гравиметриялық және титриметриялық талдау әдістерін білуі;
КҚ2.5.3.Зертханалық жабдықтардың, аппаратураларының, бақылау-өлшеу аспаптарының қызмет көрсету ережелерін, құрылысын, жұмыс істеу принциптерін білуі;
КҚ2.5.4. Газ және мұнайдан талдау жүргізу үшін сынама алуы;
КҚ2.5.5. Заттарды қоспадан тазарту әдістерін таңдауы;
КҚ2.5.6. Дин және Старк әдісімен судың мөлшерін анықтауы;
КҚ2.5.7. Ашық және жабық тигельдерде жарқ ету температураларын анықтауы;
КҚ2.5.8. Мұнай өнімдерінің тығыздығын, тұтқырлығын анықтауы;
КҚ2.5.9. Мұнай және мұнай өнімдерінің құрамындағы күкірт, хлоридтер мөлшерін анықтауы;
КҚ2.5.10. Мұнай және мұнай өнімдерінің кокстенуін, қышқылдылығын, индукциялық периодын, қату температураларын анықтай білуі;
КҚ2.5.11. Сызбасы бойынша зертханалық құрылғыларды жинауы;
КҚ2.5.12. Техникалық құжаттамаларды жүргізу ережелерін сақтауы;
2.6
081906 2 – Газ бен шаң анализі лаборанты
КҚ2.6.1. Газдардың, ауа мен шаңның негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін білуі;
КҚ2.6.2. Анорганикалық, органикалық және аналитикалық химияның теориялық негіздерін білуі;
КҚ2.6.3. Гравиметриялық және титриметриялық талдау әдістерін білуі;
КҚ2.6.4. Анализ үшін ауадан сынама алуы;
КҚ2.6.5. Өндірістік ғимараттардағы ауаның құрамындағы шаң-тозаңды өлшеуі;
КҚ2.6.6. Талдау жүргізудің ең тиімді әдісін таңдауы;
КҚ2.6.7. Газдар мен ауаның экспресс талдауын жүргізе білуі;
КҚ2.6.8. Газдардың, ауа мен шаңның талдауын жүргізуге қажетті аспаптардың құрылысын, жұмыс істеу принциптерін білуі;
КҚ2.6.9. Техникалық құжаттамаларды жүргізу ережелерін сақтауы;
Орта буын маманы
3.7
081907 3 –Техник-технолог
КҚ3.7.1.Технологиялық жабдықтардың жұмыс істеу тиімділігін бақылау;
КҚ3.7.2. Технологиялық процесті жүргізу кезінде жабдықтарды және коммуникацияларды қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету;
КҚ3.7.3. Әр түрлі сипаттағы жөндеулерді жүргізу үшін жабдықтарды дайындау;
КҚ3.7.4. Қондырғыда технологиялық процестерді жүргізе білу және барлық технологиялық блоктарда жұмыс синхрондығын қамтамасыз ету;
КҚ3.7.5. Қызмет көрсететін блоктың технологиялық процесс параметрлерін бақылау;
КҚ3.7.6. Материалдардың, отын-энергетикалық ресурстардың тиімді қолданылуын бақылау;
КҚ3.7.7. Технологиялық жабдықтарды, коммуникацияларды пайдалану кезінде еңбекті қорғау, өндірістік және өрт қауіпсізідігі ережелерін сақтауы;
КҚ3.7.8. Өндірістік нысандарды қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтауы;.
КҚ3.7.9. Эксперименттік жұмыстарды жүргізуге қатысу;
КҚ3.7.10. Пайда болған өндірістік инциденттердің алдын алу және оны жою;

ПК 3.7.11 Анализировать причины отказа, повреждения технических устройств и принимать меры по их устранению.
ПК 3.7.12 Анализировать причины отклонения от режима технологического процесса и принимать меры по их устранению.
ПК 3.7.13 Составлять и оформлять технологическую документацию.
ПК 3.7.14 Контролировать и регулировать технологический режим с использованием средств автоматизации и результатов анализов.
ПК 3.7.15 Контролировать качество сырья, получаемых продуктов
ПК 3.7.16 Контролировать расход сырья, продукции, реагентов, катализаторов, топливно-энергетических ресурсов.
ПК 3.7.17 Обеспечивать соблюдение правил охраны окружающей среды.
Приложение 858
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 858 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0800000 - Нефтегазовое и химическое
производство
Специальность: 0820000 - Технология разделения изотопов
и вакуумная техника

КҚ3.7.11. Техникалық құрылғылардың істен шығуы және бүліну себебін талдау, оны жоюға шара қолдану;
КҚ3.7.12. Технологиялық процестің режимнен ауытқу себебін талдау және оны қалпына келтіруге арналған шаралар қабылдау;
КҚ3.7.13. Технологиялық құжаттарды толтыруы;
КҚ3.7.14. Автоматтандыру құралдарының көмегімен және талдау қорытындысы бойынша технологиялық режимді бақылау және реттеу;
КҚ3.7.15. Шикізаттың, алынған өнімнің сапасын бақылау;
КҚ3.7.16. Шикізаттың, өнімнің, реагенттердің, катализатордың, отын-энергетикалық ресурстардың шығынын бақылау;
КҚ3.7.17. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындауды бақылауы және қамтамасыз етуі;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 858-қосымша
Ескерту. Бұйрық 858-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0800000 – Мұнай-газ және химия
өндірісі
Мамандығы: 0820000 – Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды
техника

324
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
756
ПА. 00
Промежуточная аттестация
126
ИА. 00
Итоговая аттестация
36
ИА. 01
Итоговая аттестация***
24
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02, СД.03) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 859
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

324
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе кешенді емтиханға дайындық
756
АА. 00
Аралық аттестаттау
126
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: арнайы пәндер (АП.01, АП. 02, АП.03) бойынша кешенді емтихан тапсыру немесе арнайы пәндерден бірі (АП. 02) бойынша қортынды аттестаттау емтиханын тапсыра отырып дипломдық жұмысты қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 859-қосымша

504
ПП. 03
Преддипломная практика и выполнение дипломного проекта
450
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация***
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 862
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 862 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 0820000 – Технология разделения изотопов и вакуумная техника
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла
(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОГД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
ОПД. 02
Черчение
Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Основы выполнения чертежей с применением компьютерных программ. Построение диаграмм и графиков. Шрифт чертежный по ГОСТ. Масштабы. Геометрические построения. Оформление текстовых документов по ГОСТ. Правила оформления формул, таблиц, иллюстраций. Техническое черчение. Обозначения условные графические в схемах. Схемы по специальности.
Знания:
линий чертежа, чертежные шрифты, условные обозначения в схемах, правила и приемы выполнения графиков, диаграмм, текстовых документов;
Умения:
выполнять геометрические построения, выбирать масштаб, наносить основные и дополнительные надписи; оформлять текстовые и графические документы различными методами; графически оформлять результаты анализов, в том числе с применением компьютерной техники.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
БК 10
ПК 2.1.3
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа
ПК 2.1.3
ОПД. 05
Физические основы разделения изотопов
Основные понятия теории разделения изотопов: разделительный элемент, разделительная ступень, коэффициенты разделения, обогащения, деления потока. Схемы, параметры ступени.
Общая характеристика методов разделения изотопов: газодиффузионного, центробежного, электромагнитного, разделительного сопла, лазерного. Понятие каскада: схемы, параметры каскада, организация работы ступени в каскаде. Виды каскадов, их особенности и режимы работы.
Характеристика промышленных методов разделения изотопов. Общие вопросы обеспечения устойчивости оборудования газоразделительного производства.
Знания: классификации методов разделения изотопов; физические законы, лежащие в основе разделения изотопов; параметры и условия оптимизации процессов.
Умения: характеризовать промышленные методы разделения изотопов по технико-экономическом показателям; объяснять сущность различных методов разделения изотопов.
ПК 2.1.1
ОПД. 06
Вакуумная техника
Применение вакуума в науке и технике. Физика вакуума. Степени вакуума, процессы конденсации, сорбции и откачки. Устройство и работа вакуумной аппаратуры и ее элементов: механических и электрических вводов, смотровых окон, разъемных и неразъемных соединений, клапанов и противоаварийных систем. Устройство и принцип работы, параметры и эксплуатация механических, струйных и сорбционных насосов, механических, конденсационных и сорбционных ловушек. Устройство, принцип работы, параметры и эксплуатация приборов: деформационных, компрессионных, тепловых и ионизационных вакуумметров, масс-спектрометров и средств измерения потока газа. Средства и методы контроля герметичности и течеискания.
Знания: единицы давления, законы идеальных газов, степени вакуума, технику получения вакуума; принцип действия и устройство откачных средств и аппаратуры для измерения степени вакуума; приемы работы с вакуумной техникой; требования к вакуумным системам.
Умения: составлять карту технологического контроля работы вакуумного оборудования.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ОПД. 07
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Области применения материалов. Общая характеристика материалов с высокими показателями по удельной прочности, коррозионной стойкости, хладостойкости, износостойкости, вакуумным, электрическим и магнитным свойствам. Конструкционные, уплотнительные и специальные материалы для химически активных сред: состав, свойства, физико-химические явления, маркировка. Проводники, диэлектрики, полупроводники: состав, свойства, физические явления, классификация, маркировка, область применения. Материалы с высокой удельной прочностью: состав, свойства, физические явления. Магнитные материалы: свойства, физические процессы, основные характеристики; высокочастотные магнитные материалы. Вакуумные рабочие жидкости, эпоксидные смолы и сорбенты: состав, свойства, физические явления. Общие сведения о порошковых материалах.
Знания: классификации и маркировки материалов, применяемых в вакуумной технике; эксплутационные характеристики параметров; физико-химические свойства.
Умения: пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплутационных и технологических параметров.
ПК 2.1.3
ОПД. 08
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности

504
КП. 03
Диплом алды практикасы, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
450
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 862-қосымша
Ескерту. Бұйрық 862-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0820000 – Изотоптарды бөлу технологиясы мен вакуумды техника
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдердің (пәндердің) индексі
Пәндердің, практиканың атаулары мен негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіби тілдің рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған тақырыптар бойыншақа диалог, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік, орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқу және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ, орыс тілдерінен алған білімдерін сауатты пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері, кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі–спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы мен құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істі ұйымдастырудың және құрудың тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрам бөлігін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және жүйесін; оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасын, оларды кәсіпорынның ұйымдастыру және басқару процестеріне енгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздарын құруды: өтінішті, бұйрықтарды, қызметтік хатты және т.б., құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, тіркеуді, олардың есебін жүргізуді, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ 1
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ, МС түсінігі, БЖҚҚ талабына сай сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың пішіні мен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негізі: нүкте және түзу, беттік және дене, аксонометриялық проекциялар; өзгеріс проекциясының амалы, геометриялық денелердің кескіні, жоғары геометриялық денелерді өзара кескіндеу. Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машиналық графиканың әдістері мен құралдары.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызулармен эскиздерді орындаудың дағдысы мен ережесін, проекциялық сызулар мен сызбалық геометрияның негізін.
Іскерліктер: қазіргі кездегі компьютерлік кестелік әдістермен мамандық бойынша сызбаларды оқуды, орындауды және формаға келтіруді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары.
Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі.
Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы.
Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер.
Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация.
Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы.
Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы.
Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті.
Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы рөлі.
Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану.
Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы.
Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
БҚ 10
КҚ 2.1.3
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айнымалы тоқтардың электрлік тізбектері. Электромагнетизм; электрлік өлшем; тұрақты және айнымалы тоқтардың электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айнымалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айнамалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудің, кедіргінің маныздарды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.3
ЖКП. 05
Изотоптарды бөлудің физикалық негіздері
Изотоптарды бөлу теориясының негізгі түсінігі: бөлгіш элемент, бөлгіш баспалдақ, бөлу коэффициенттері, байыту, ағынды бөлу. Баспалдақтар сызбалары, параметрлері.
Изотоптарды бөлу әдістерінің жалпы сипаттамасы: газды диффузиялық, орталықтан тепкішті, электрмагнитті, бөлгіш каналды, лазерлік. Құлама түсінігі: сызбалары, параметрлері, құламадағы баспалдақтардың жұмысын ұйымдастыру. Құламалардың түрлері, олардың ерекшеліктері мен жұмыс режімдері.
Изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерінің сипаттамасы.
Газбөлу өндірісі жабдықтарының тұрақтылығын қамтамасыз етудің жалпы мәселелері.
Білімдер: изотоптарды бөлу әдістерін жіктеуді; изотоптарды бөлу негізінде жатқан физикалық заңдарды; параметрлерін және процестерді қолайлыландыру шарттарын.
Іскерліктер: техника-экономикалық көрсеткіштері бойынша изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерін сипаттауды; изотоптарды бөлудің түрлі әдістерінің мәнін түсіндіруді.
КҚ 2.1.1
ЖКП. 06
Вакуумды техника
Ғылым мен техникада вакуумды қолдану. Вакуум физикасы. Вакуум дәрежелері, конденсация процестері, сіңіру және айдау құбылыстары. Вакуумдық аппараттар мен оның элементтерінің құрылысы және қызметі: механикалық және электрлік енгізулер, көру терезелері, ажыранды және ажырамсыз қосылыстары, клапандар мен апатқа қарсы жүйелер. Механикалық ағынды және сіңіру сорғылардың, механикалық, конденсациялық және сіңіргіш ұстағыштардың құрылысы, қызмет принципі, параметрлері және пайдаланылуы.
Аспаптардың құрылысы, қызмет принципі және пайдаланылуы: деформациялық, сығымдағышты, жылулық және иондағыш вакуумметрлердің, масс-спектрметрлердің және газ ағымын өлшеу құралдары. Герметикалығы мен ағын іздеуді бақылау құралдары мен әдістері.
Білімдер: қысым бірліктерін, идеал ггаздардың заңдылықтарын, вакуум дәрежесін, вакуумды алу техникасын, айдалған заттардың қызмет принципі мен құрылысын, вакуум дәрежесін өлшеу үшін аппараттарды; вакуумдық техникамен жұмыс істеу әдістерін; вакуумды жүйеге қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: вакуумды жабдықтардың жұмысының технологиялық бақылау картасын құруды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
ЖКП. 07
Материалтану
Материалтанудың физика-химиялық негіздері. Материалдардың құрылысы мен қасиеті. Материалдарды қолдану аймақтары. Материалдардың меншікті беріктігі, коррозияға төзімділігі, суыққа төзімділігі, тозуға төзімділігі бойынша, вакуумдық, электрлік және магниттік қасиеттері бойынша жалпы сипаттама. Химиялық белсенді орта үшін құрылымдық, тығыздағыштық және арнайы материалдардың: құрамы, қасиеті, физика-химиялық құбылыстары, таңбалары. Өткізгіштер, диэлектрлер, жартылай өткізгіштер: құрамы, қасиеті, физикалық құбылысы, жіктелуі, таңбасы, қолдану аймағы. Жоғарғы еншікті берік материалдар: құрамы, қасиеті, физикалық құбылысы. Магнитті материалдар: қасиеті, физикалық процестер, негізгі сипаттары; жоғарғы жиілікті магнитті материалдар. Вакуумды жұмыс сұйықтықтары, эпоксидті шайырлар және сіңіргіштер: қасиеті, физикалық құбылыстары. Ұнтақ материалдар туралы жалпы мағлұматтар.
Білімдер: вакуумды техникада қолданылатын материалдарды жіктеу мен таңбалауды; параметрлерінің пайдалану сипатын, физика-химиялық қасиетін.
Іскерліктер: материалтану саласында оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды; пайдалану мен технологиялық параметрлері бойынша техникалық тапсырма негізінде материалды дұрыс таңдауды.
КҚ 2.1.3
ЖКП. 08
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, стандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объектілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; өнімді сынау мен бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.

ПК 2.1.5
ОПД. 09
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение.
Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: определения продукта, товара; сущность конкуренции; основные понятия по затратам субъекта рынка; сущность рекламы; виды налогов.
Умения: рассчитать доходы, расходы; определить цену себестоимости товара, оптовую цену, розничную цену (методом примера); объяснить сущность налога.
БК 6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Технические и аппаратурные источники опасности в производстве изотопов.
Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Экологический кодекс РК
Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в производстве изотопов.
Пути решения экологических проблем в производстве изотопов.
Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в производстве изотопов. Переработка и использование отходов.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 8
БК 9
СД. 02
Технология и оборудование газоразделительного производства
Структурная схема газоразделительного производства. Назначение и роль типовых основных и вспомогательных систем производства. Технологическая цепочка газоразделительного производства: принципиальные схемы типовых секций, блоков и их соединений. Назначение элементов и режимы.
Знания: физико-химические свойства сырья и готовой продукции, область применения;
физические основы промышленных методов разделения изотопов; устройство, принцип действия и порядок эксплуатации типового оборудования газоразделительного производства; схемы и режимы работы основных технологических систем газоразделительного производства; сущность и особенности основных технологических процессов газоразделительного производства; основные технологические параметры и методы их измерения.
Умения: выявлять и анализировать причины отклонений от технологических режимов; работать с справочниками и другими информационными источниками; чертить принципиальную схему и составлять карту контроля технологического процесса.
БК 3

КҚ 2.1.5
ЖКП. 09
Нарықтық экономика негізідері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызыметінің нәтижелері.
Маркетинг және жарнама. Баға және бағаның пайда болуы. Өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салықсалу. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық дамудың проблемалары. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: өнімді анықтауды, сауданы; бәсекелестік мәнін, нарық субъектісі шығыны бойынша негізгі түсініктерді; жарнама мәнін; салық түрлерін.
Іскерліктер: шығындар мен кірістерді есептеуді; тауардың өзіндік құн бағасын анықтауды; көтерме бағасын, жекеше бағасын (әдіс мысалында) салықтың мәнін түсіндіруді.
КҚ 6
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайлары ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларында қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Изотоптар өндірісіндегі техникалық және аппараттық қауіптілік көздері. Негізгі шикізат, жартылай өнім мен дайын өнім, қалдықтар мен шығарындылардың уыттылық, өрт-және қауіпті жарылыс сипаттамалары. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі. Изотоптар өндірісіндегі ақаба сулардың газ ауа ортаны ластаудың негізгі көздері.
Изотоптар өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешудің жолдары.
Изотоптар өндірісіндегі ақаба сулар мен газ ауа шығарындыларын тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі рауалы концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Газ бөлу өндірісінің технологиясы және жабдықтар
Газ бөлу өндірісінің құрылымдық сызбасы. Өндірістің үлгілік негізгі және қосымша жүйелерінің ролі мен қолданысы. Газ бөлу өндірісінің технологиялық тізбегі: үлгілік секциялар мен блоктардың принциптік сызбалары және олардың қосылыстары. Элементтердің белгіленуі және жұмыс режімі. Пайдаланудың жалпы принциптері. Бақылау мен басқару қалқандары туралы жалпы мағлұматтар. Газ бөлу өндірісінде жұмысты ұйымдастырудың негізгі принциптері. Ресурс- және энергия жинақтау технологиясы. Апатқа қарсы шараларды жүргізу принциптері. Технологиялық тізбектегі негізгі апаттық жағдайлар кезіндегі қызметкерлердің әрекет тәртібі.
Газ бөлу өндірісінің негізгі жабдықтары: қолданысы, құрылысы, жеке түйіндер мен жалпы жабдықтардың қызмет принципі, параметрлері, таңбасы ижәне пайдаланудың жалпы принциптері. Газ бөлу өндірісінің қосымша жабдықтары: қолданысы, жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі мен режімі, параметрлері, таңбасы және қолдану ерекшеліктері. Коммутациялық аппараттар. Технологиялық бақылау, апаттық қорғану мен сигнал беру аспаптары: қолданысы, құрылысы, қызмет принципі, таңбасы және пайдалану ерекшеліктері.
Білімдер:
шикізат пен дайын өнімдердің физика-химиялық қасиетін; изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерінің физикалық негіздерін; газ бөлу өндірісінің үлгілік жабдықтарын пайдалану тәртібі мен қызмет принципін; газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық жүйелерінің сызбалары мен жұмыс режімін; газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық процестерінің мәні мен ерекшеліктерін; негізгі технологиялық параметрлер мен оларды өлшеу әдістерін.
Іскерліктер: технологиялық режімдерден ауытқуларды табу мен себептерін талдауды; анықтамалық және басқа да ақпараттық негіздермен жұмыс істеуді; технологиялық процестің бақылау картасы мен принциптік сызбасын сызуды;
БҚ 3

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД. 03
Методы и приборы физических измерений
Единицы физических величин, виды и методы измерения. Средства измерения. Погрешности измерения и погрешности средств измерения. Классификация и основные характеристики средств измерения. Понятие о Государственной системе промышленных приборов и средств автоматизации. Измерительные преобразователи: механические, тепловые, электрохимические, оптические, электрические, хроматографические, электромеханические. Электроизмерительные приборы систем: магнитоэлектрической, электромагнитной, электродинамической, ферродинамической, электростатической. Приборы измерения физических параметров: температуры, давления газа и жидкости, перепада давления, расхода, уровня, химического состава и вязкости среды и влажности воздуха. Устройства отображения информации: аналоговые, цифровые, регистрирующие, вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания: стандарты в области метрологии; средства измерения температуры, давления, разряжения, расхода, количества, уровня, влажности, механических параметров; назначение различных видов измерительных преобразователей; принципы работы систем дистанционной передачи.
Умения: классифицировать средства измерения; пользоваться приборами для измерения температуры, давления и разряжения, уровня, влажности, состава и механических параметров; определять вид измерительного преобразователя по контролируемому параметру; анализировать работу систем дистанционной передачи.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД. 04
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Системы автоматического контроля и основы метрологии. Контроль основных технологических параметров химических производств и контрольно-измерительные приборы.
Типовые системы автоматического управления технологическими процессами
Знания:
устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных узлов агрегатов и машин; схемы управления типовыми системами автоматического управления; методы и средства контроля технологических параметров;
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы; анализировать работу систем дистанционной передачи; читать функциональную схему
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
АП. 03
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптар
Физикалық шама бірліктері, өлшеудің түрлері мен әдістері. Өлшеу құралдары. Өлшеу қателіктері мен өлшеу құралдарының қателіктері. Өлшеу құралдарын жіктеу және негізгі сипаттамалары. Өндірістік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесі туралы түсінік. Өлшегіш түрлендіргіштер: механикалық, жылулық,т электрхимиялық, оптикалық, электрлік, хроматографиялық, электрмеханикалық. Жүйенің электрөлшегіш аспаптары: магнитоэлектрлік, электрмагнитті, электрдинамикалық, ферродинамикалық, электрстатикалық. Физикалық параметрлерді өлшеу аспаптары: температураны, газ бен сұйықтық қысымын, қысымның түсуін, шығынды, деңгейді, химиялық құрамды, орта тұтқырлығы мен ауа ылғалдылығын. Ақпараттардың бейнелену құрылғылары: аналогиялық, санды, тіркеуші, екіншілік аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер: метрология саласындағы стандарттарды; температураны, қысымды, ыдырауды, шығынды, санын, деңгейді, ылғалдылықты, механикалық параметрлерді өлшеу құралдарын; өлшегіш түрлендіргіштердің әр түрлі түрлерін қолдануды; қашықтықтан беріліс жүйесінің қызмет принциптерін.
Іскерліктер: өлшеу құралдарын жіктеуді; температураны, қысым мен, ыдырауды, деңгейді, ылғалдылықты, құрамы мен механикалық параметрлерді өлшеу үшін аспаптарды пайдалануды; бақылайтын параметрлер бойынша өлшеу түрлендіргіштерінің түрлерін анықтауды; қашықтықтан беріліс жүйесінің қызметін талдауды.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП. 04
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автоматтандыру туралы негізгі түсініктер. Автоматты бақылау жүйелері мен метрология негіздері. Химиялық өндірістердің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау - өлшеу аспаптары. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгілік жүйелері.
Білімдер:
бақылау, реттеу, қорғау мен блоктаудың автоматты құралдарының құрылысын; агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызбасын; автоматты басқарудың үлгілік жүйелерін басқару сызбаларын, технологиялық параметрлерді бақылаудың әдістері мен құралдарын;
Іскерліктер:
технологиялық сызбалардың белгілі учаскелерінде бақылау - өлшеу аспаптарын қолдануды негіздеуде; қашықтықтан берііліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалдық сызбасын оқуды.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: кәсіпорынның цехтар аралық байланыстарын айқындауды.
Дағдылар: базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығаратын өнімдерін; өнімнің сапасын бақылау жүйесін; кәсіпорынның негізгі кауіптерін.

БК 1-10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические. Мытье и сушка химической посуды. Основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов и др. (на базе общего среднего, ТиПО часы ТЛР входят в программу изучения "Технического анализа и контроля производства").
Умения:
отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; рассчитать и приготовить растворы различной концентрации; пользоваться электронагревательными приборами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации, высушивания; пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок;
Навыки:
основных операций, методов и приемов, применяемых в лабораторной практике, их безопасного исполнения.
ПК 2.1.2
ПО. 03
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Оборудование производства изотопов: назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: производить сборку, разборку и дефектовку: трубопроводов на фланцах, муфтах и раструбе, вентилей и задвижек, кранов, предохранительных клапанов; определять характер ремонта технологического оборудования, ремонтопригодность деталей.
Навыки: содержание слесарно-ремонтных работ; правила организации рабочего места и безопасные приемы слесарно-ремонтных работ по обслуживанию фланцевых и других соединений, труб и запорной арматуры, технологического оборудования.
ПК 2.1.3
ПО. 04
Лабораторный практикум по вакуумной технике
Ознакомление с вакуумными установками, методикой и приемами работ.
Испытание вакуумных насосов. Контроль основных параметров вакуумных насосов. Методы измерения потока разряженного газа.
Техника течеискания. Обнаружение течей при избыточном давлении. Обнаружение течей при пониженном давлении. Типы течеискателей. Исследование процессов газовыделения из материалов. Способы определения количества газа, выделяемого материалом.
Градуировка вакуумметров.
Умения: составлять алгоритм обслуживания вакуумных установок; вводить их в действие и снимать показания; анализировать рабочие характеристики оборудования.
Навыки: организации рабочего места и безопасность труда при обслуживании вакуумной техники и оборудования
устройство и типы, рабочие параметры и применение вакуум-насосов; методики и способы обнаружения разрежения системы; принцип действия и классификацию электрофизических средств откачки; последовательность введения в работу вакуумных установок.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПО. 05
Практикум по техническому анализу и контролю производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и ТУ в техническом анализе.
Химические, физико-химические и физические методы анализа контроля производства изотопов.
Умения: работать с ГОСТами и ТУ, работать на приборах согласно методик и снимать показания; обрабатывать результаты анализа; делать вывод о соответствии полученных результатов ТУ технологического процесса.
Навыки:
отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2

БҚ 1-10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, филтрлеу, құрғату, ерітінділерді дайындау және т.б. (Жалпы орта, ТжӨО базасында ТЗЖ сағаттары "Техникалық талдау және өндірісті бақылау" оқыту бағдарламасына енеді).
Іскерліктер:
әр түрлі қолданыстағы ыдыстарды айыра білу және оны қолдана білу;
техникалық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеу;тәр түрлі концентрациядағы ерітінділерді дайындау мен есептеу; электрқыздырғыш аспаптарды қолдану; қыздыру, салқындату, буландыру, қатты қыздыру, кристалдау, кептіру процестерін жүргізу; анықтамалық кестелерді қолдануды; зертханалық құрылғыларға жинақтау мен құрастыру жүргізу;
Дағдылар:
Зертханалық тәжірибеде қолданылатын негізгі операцияларда, әдістер мен тәсілдерде оларды қауіпсіз орындауда.
КҚ 2.1.2
ӨО. 03
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Изотоптардың өндірісінің жабдықтары: қолданысы жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі, пайдалану ережесі, кездесетін ақаулар, олардың болу себептері мен жою әдістері. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: құрастыруды, сұрыптауды және ақаулықты жүргізу: ернемектерде құбырсымдарын, жалғастырғыштарда және кең қоңыштардағы, желдеткіш және ысымаларын, крандар, сақтандыратын клапандар құрастыруды; жабдықтардың технологиялық жөндеу сипаттын аңықтауды, тетіктердің жөндеуге жарамдылығын.
Дағдылар: слесарлық-жөндеу жұмыстарының мазмұнын; жұмыс орндарын ұйымдастыру ережесін және ернемек пен басқа да қосылыстарға қызмет көрсету бойынша слесарлық–жөндеу жұмыстарындағы қауіпсіздік тәсілдерін; құбыр және тиек арматурасын, технологиялық жабдықтарды.
КҚ 2.1.3
ӨО. 04
Вакуумды техника зертханалық практикумы
Вакуумды қондырғылармен, жұмыстың әдіс тәсілдерімен танысу. Вакуумды сорғыларды сынау. Вакуумды сорғылардың негізгі параметрлерін бақылау. Ыдыраған газдың ағымын өлшеу әдістері. Ағын іздеу техникасы.
Артық қысым кезінде ағынды айқындау. Төменгі қысым кезінде ағынды айқындау. Ағын іздегіштердің түрлері.
Материалдардан газ бөліну процестерін зерттеу. Материалдан бөлінген газдың санын анықтау әдістері. Вакуумметрлерді бөліктеу.
Іскерліктер: вакуумды қондырғылардың қызмет көрсету алгоритімін құруды; оларды қызметке енгізу мен көрсеткішін алуды; жабдықтардың жұмыс сипатын талдауды.
Дағдылар: вакуумды техника мен жабдықтардың қызмет көрсетуі кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыруды және еңбек қауіпсіздігін; вакуум-сорғылардың жұмыс параметрлері мен қолданысын; құрылысы мен түрлерін; ыдырау жүйесінің әдіс тәсілдерін табуды; айдаудың электрфизикалық құралдарының қызмет принципі мен жіктелуін; вакуумды қондырғыларды жұмысқа енгізу бірізділігін.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
ӨО. 05
Өндірісті техникалық талдау және бақылау бойынша практикумы
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Шикізат, жартылай өнімдер мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың таңбалық, бақылау, арбитраждық, тездетілген түрлері. Стандарттық үлгілері. Техникалық талдаудағы МС-пен ТЖ дың ролі.
Изотоптар өндірісін бақылауды талдаудың химиялық, физика-химиялық және физикалық әдістері.
Іскерліктер: МС мен ТЖ жұмыс істеуді; әдістерге сәйкес аспаптармен жұмыс істеу мен көрсеткіштер алуды; талдау нәтижелерін өңдеуді; технологиялық процестің ТЖ алынған нәтижелер негізінде қортынды жасауды.
Дағдылар: талдаудың түрлерін, МС және стандарттық үлгілерді қолдануды, дайын, жартылай өнім мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістерін;
бақылау түрлерін және оның сипаттамасын; өнімнің сапа көрсеткіштерін; шикізат пен дайын өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық жағдайларын; талдауды жүргізу әдістері мен тәртібін;
талдаулар жүргізу үшін жабдықтарды, аспаптарды және реактивтерді;өлшеу сапасын бақылауды; нәтижелерді өңдеу мен өлшеу әдістерін; еңбек қауіпсіздігін, өндірістік санитария, өртке қарсы және электрлік қауіпсіздік ережелерін; дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2

ПК 2.1.5
ПО. 06
Обучение на предприятии в лабораториях ОТК
Служба технического контроля на предприятии: задачи, структура, организация. Правила и обязанности работников ОТК. Входной контроль сырья, основных и вспомогательных материалов, полуфабрикатов: порядок контроля, методы испытания, оформление документации.
Контроль технологических процессов: точки контроля, приборы и инструменты для проведения контроля, ведение и оформление документации.
Контроль качества готовой продукции: формы, методы, аттестация качества продукции.
Испытание промышленной продукции. Учет качества продукции и документации в ОТК предприятия.
Умения: работать с ГОСТами и технической документацией; оформлять документацию приема-сдачи продукции; заполнять паспорт качества.
Навыки:
организации рабочего места и безопасных приемов работы; правильного пользования лабораторным оборудованием, приборами, инструментами, химической посудой; работы с методиками, отбора проб.
ПК 2.1.1-2.1.6
ПО. 07
Обучение в лаборатории физических измерений
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов.
Навыки:
контроля температуры контактными и бесконтактными методами; отыскания причин плохого разрежения в вакуумных системах и их устранения.
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса.
Контроль за ходом технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов. Контроль соблюдения аппаратчиками технологического регламента согласно инструкционной карте. Контроль за ходом технологического процесса по графикам контрольных карт, сетевым графикам и картам технологического контроля. Выдача информации о ходе технологического процесса и его отклонениях.
Умения: вести контроль качества технологического процесса; работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.7
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: анализировать и прогнозировать протекание технологического процесса; оценивать технологические параметры, последствия отклонений параметров от технологического регламента; оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте и эксплуатационные характеристики оборудования.
Навыки: контроля технологического процесса согласно квалификационных требований.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.7
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки; владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
БК 2
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
Знания: понятия, формы и функции культуры; основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития.
Умения: сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК 2
СЭД. 02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
Знания: основные методы научного познания; законы и категории диалектики; формы бытия; свойства и структуру сознания.
Умения: анализировать социальные и профессиональные ситуации с точки зрения законов и категорий диалектики; применять методы научного познания при изучении специальных дисциплин и во время практического обучения; применять теорию относительности при изучении естественно - научных и специальных дисциплин; применять этические и нравственные понятия в своей жизнедеятельности.
БК 2
СЭД. 03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро - и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания: общие положения экономической теории, основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
Умения: оценивать текущую социально - экономическую ситуацию в масштабах региона и страны; находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния в отрасли.
БК 6
СЭД. 04
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания: основные понятия и категории социологии и политологии; политические режимы, основные политические партии Казахстана и мирового сообщества; причины социальных конфликтов.
Умения: анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта.
БК 2
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения: использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК 1
ОПД. 02
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.

КҚ 2.1.5
ӨО. 06
Кәсіпорынның ТББ зертханаларында оқыту
Кәсіпорынның техникалық бақылау қызметі: міндеттері, құрылысы, ұйымдастырылуы. ТББ қызметкерлерінің ережесі мен міндеттері. Шикізаттың, негізгі және қосымша материалдардың, жартылай өнімдердің кірісін бақылау: бақылау тәртібі, сынау әдістері, құжаттарды рәсімдеу. Технологиялық процестерді бақылау: бақылау нүктелері, бақылауды жүргізу үшін аспаптар мен құралдар, құжаттарды жүргізу мен рәсімдеу. Дайын өнім сапасын бақылау: түрлері, әдістері, өнім сапасын сыннан өткізу.
Өндірістік өнімдерді сынау. Кәсіпорын ТББ құжаттар мен өнім сапасын есепке алу.
Іскерліктер: МС және техникалық құжаттармен жұмыс істеуді; өнімді қабылдау-өткізу құжаттарын рәсімдеуді; сапа тұрқұжатын толтыруды.
Дағдылар:
Жұмыс орнын ұйымдастыру мен жұмыстың қауіпсіз тәсілдерінде; зертханалық жабдықтарды, аспаптарды, құралдарды, химиялық ыдыстарды дұрыс қолдануда; әдістемелермен жұмыста.
КҚ 2.1.1-2.1.6
ӨО. 07
Физикалық өлшеу зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматты реттеу жүйелерінің элементтері мен, технологиялық процестерді басқару жүйелерінің элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуда; аспаптардың жұмыс қабілеттілігіне тексеру жүргізуде.
Дағдылар:
Түйсікті және түйсіксіз әдістермен температураны бақылауда; вакуумды жүйелердегі нашар сиреу себептерін іздеуде;
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Технологиялық процесті бақылау әдістерімен танысу.
Талдау мен бақылау-өлшеу аспаптарының нәтижелері бойынша технологиялық процестің жүрісін бақылау. Нұсқаулық карта негізінде технологиялық регламенттің аппаратшыларының сақталуын бақылау. Бақылау карталарының кестесі, желі кестесі және технологиялық бақылау картасы бойынша технологиялық процестің жүрісін бақылау.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар,
Іскерліктер: технологиялық процестің сапасына бақылау жүргізуді; қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді.
Дағдылар:
Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету тәсілдерінде;
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.7
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика сонын ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе комлесті емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамалары талаптары көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе комплексті емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер: технологиялық процесстердің ағымын талдауды және болжауды; технологиялық параметрлерді бағалауды, параметрлердің технологиялық регламенттен ауытқу салдарын; жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасы жағдайын бағалауды және жабдықтарды пайдалану сипаттамасын.
Дағдылар:
біліктілік талаптарына сәйкес технологиялық процесті бақылауда.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.7
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен), мамандық бойынша бағытталған тақырыпта диалог, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шет тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер.
Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі–спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет түсінігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің формасы мен түрлері. Әлемнің негізгі тарихи мәдени орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениеттер мен өркениет. Түрлі тарихи кезендердегі Қазақстанның тарихи мәдениеті. Қазіргі кезеңдегі Қазақстанның ғылымы мен мәдениеті. Діннің мазмұны және оның ролі. Дiннiң тегi және оның түрлері. Ислам мен христианның негізгі жағдайы.
Білімдер: түсінігін, мәдениеттің формасы мен атқаратын қызметін, негізгі дүниежүзілік өркениеті, әлемдік діндердін, Қазақстан халықтарының мәдениетін және олардың одан әрі даму болашағын.
Іскерліктер: мәдениет дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі заманғы мәдениет процестерімен салыстыруды.
БҚ 2
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия және оның қоғамдағы ролі. Философияның тарихи түрлері. Болмыс. Материя. Диалектика оның альтернативасы. Қоғамдағы философиялық түсінік. Қоғам өздігінен дамитын жүйе. Адам болмысы философия мәселелері ретінде: жеке тұлға, бостандық және жауапкершілік. Сана сезім бұл шағылысу және қызмет, таным және шығармашылық. Философияның өнегелі мәселелері.
Білімдер: ғылыми түсінудің негізгі әдістерін; диалектика заңдары мен дәрежелерін; болмыстың түрлерін; сананың құрылымы мен қасиеттерін.
Іскерліктер: әлеуметтік және кәсіптік жағдайларды диалектиканың заңдары мен дәрежелері көзқарасында талдауды; арнайы пәндерді оқу кезінде және практикалық оқуда ғылыми таным әдістерін қолдануды; жаратылыстану ғылымдарын және арнайы пәндерді оқыған кезде салыстырмалық теорияны қолдануды; өз тiршiлiк әрекетiнде әдеп пен болмыс ұғымдарын қолдануды.
БҚ 2
ӘЭП. 03
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі проблемалары. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық бағаның құрылу механизмі. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Монополияға қарсы реттеушілік. Халық табысы. Әлеуметтік- экономикалық проблемаларды реттеу. Макроэкономика. Ел экономикасының кұрылымы. Қаржы. Несие-ақша және салық жүйесі. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсімнің жағдайлары. Қазақстан экономикасындағы микро және макроэкономикалық мәселелер. Еңбектегі халықаралық бөлу. Сауданың әлемдік нарығы, қызмет көрсетуі және валюта. Бизнес негіздері.
Білімдер: экономикалық теорияның жалпы ережелерін, Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың негізгі кезеңдерін; елдің экономикалық құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерін реттеудің кезеңдерін.
Іскерліктер: аймақ пен ел масштабындағы ағымдағы әлеуметтік экономикалық жағдайларды бағалауды; саладағы экономикалық жағдайларды талдау үшін қажетті ақпараттарды іздеп табуды және пайдалануды.
БҚ 6
ӘЭП. 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану түсінігі мен дәрежесінің негіздері. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Жеке тұлға субъектілерімен объектілердің қоғамдық қатынасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік дау - жанжалдарды шешу механизмі. Саясаттанудың түсінігі мен дәрежесінің негіздері. Саясат және саяси билік. Саясат жүйесі. Мемлекет - саясат жүйесінің негізгі түйіні. Саяси партиялар және қозғалыс. Халықаралық сыртқы саяси қызмет және дүниелік саяси процес.
Білімдер: саясаттану мен әлеуметтанудың негізгі түсінігі мен дәрежесіні, саяси режимдерін, Қазақстандағы негізгі саяси партияларды және әлемдік қауымдастық; әлеуметтік дау-жанжалдардың себептерін.
Іскерліктер: қоғамдық қарым қатынастарды салыстыру мен талдаудың, олардың дамуына субъектік және объектік көзқарасында қарауды.
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық: үғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер: адамдар мен азаматтардың құқығы және бостандығын; кәсіптік қызмет шеңберінде құқықтық-этикалық және өнегелі нормаларды білуды.
Іскерліктер: маманның кәсіби қызметі регламентіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ 4
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжат, құжаттандыру, құжаттау түсінігі. Құжаттардың қолданылуы. Бланкілер мен деректер. Құжаттардың топтпры: ұйымдастырушылық, бұйрықты, ақпараттық-анықтамалық. Құжаттау жүйесі. Құжаттарды жинау және сақтау. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істің қалыптасу тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрам бөлігін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және жүйесін; оргтехника құралдарын, жалпы сипаттамасын, кәсіпорында ұйымдастырушылық және басқарушылық процестерін еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздар: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хат және т.б. құруды; құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, тіркеуді, олардың есебін жүргізуді, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ 1
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ, МС түсінігі, БЖҚҚ талабына сай сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың пішіні мен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негізі: нүкте және түзу, беттік және дене, аксонометриялық проекциялар; өзгеріс проекциясының амалы, геометриялық денелердің кескіні, жоғары геометриялық денелерді өзара кескіндеу. Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машина графиктердің әдістері мен құралдары.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызулармен эскиздерді орындаудың дағдысы мен ережесін, проекциялық сызулар мен сызбалық геометрияның негізін.
Іскерліктер: қазіргі кездегі компьютерлік кестелік әдістермен мамандық бойынша сызбаларды оқуды, орындауды және формаға келтіруді.

ПК 3.2.4
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
БК 10
ПК 3.2.1
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
БК 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ОПД. 05
Основы ядерной физики
Строение атома и атомного ядра. Классификация и свойства основных элементарных частиц. Типы ядерных реакций и законы сохранения в них. Закон радиоактивного распада и характеристика видов распада. Реакции деления и синтеза ядер. Цепные ядерные реакции. Взаимодействие нейтронов, электронов, б - частиц и электромагнитного излучения с веществом, методы изучения частиц и излучений. Ядерное топливо: топливно-энергетические проблемы энергетики. Схема и работа ядерных реакторов на тепловых и быстрых нейтронах; достоинства и недостатки АЭС по сравнению с другими электростанциями. Характеристика ядерного топлива. Ядерный топливный цикл. Обеспечение радиационной и ядерной безопасности при работе со свежим и отработанным ядерным топливом. Состояние и проблемы развития ядерной энергетики.
Знания: строение ядра и природу ядерных сил; законы радиоактивного распада ядер; основные типы ядерных реакций, включая цепную реакцию деления и реакцию термоядерного синтеза; основные элементы конструкции промышленных ядерных реакторов и области их применения; основные принципы безопасной эксплуатации ядерных реакторов
Умения: рассчитать энергетический эффект той или иной ядерной реакции; оценить количество ядерного топлива, необходимого для работы атомной электрической станции в течение заданного времени; применять законы радиоактивного распада для временных оценок в различных областях деятельности человека (геологии, археологии, медицины и т.п.).
ПК 3.2.1
ОПД. 06
Физические основы разделения изотопов
Основные понятия теории разделения изотопов: разделительный элемент, разделительная ступень, коэффициенты разделения, обогащения, деления потока. Схемы, параметры и уравнения ступени.
Общая характеристика методов разделения изотопов: газодиффузионного, центробежного, электромагнитного, разделительного сопла, лазерного. Понятие каскада: схемы, параметры и уравнения каскада, организация работы ступени в каскаде. Виды каскадов, их особенности и режимы работы. Работа разделения и разделительная способность ступени и каскада. Потенциал разделения. Единица работы разделения.
Характеристика промышленных методов разделения изотопов. Теория центробежного метода разделения изотопов. Общие вопросы обеспечения устойчивости оборудования газоразделительного производства.
Знания: классификация методов разделения изотопов; физические законы, лежащие в основе разделения изотопов; параметры и условия оптимизации процессов.
Умения: характеризовать промышленные методы разделения изотопов по технико-экономическом показателям; объяснять сущность различных методов разделения изотопов.
ПК 3.2.1
ОПД. 07
Вакуумная техника
Применение вакуума в науке и технике. Физика вакуума. Степени вакуума, явления переноса массы, импульса и тепловой энергии в вакууме, процессы конденсации, сорбции и откачки. Устройство и работа вакуумной аппаратуры и ее элементов: механических и электрических вводов, смотровых окон, разъемных и неразъемных соединений, клапанов и противоаварийных систем. Устройство и принцип работы, параметры и эксплуатация механических, струйных и сорбционных насосов, механических, конденсационных и сорбционных ловушек. Устройство, принцип работы, параметры и эксплуатация приборов: деформационных, компрессионных, тепловых и ионизационных вакуумметров, масс-спектрометров и средств измерения потока газа. Средства и методы контроля герметичности и течеискания. Расчет, проектирование, монтаж и эксплуатация низко- и высоковакуумных систем.
Знания: единицы давления, законы идеальных газов, степени вакуума, технику получения вакуума; принцип действия и устройство откачных средств и аппаратуры для измерения степени вакуума; приемы работы с вакуумной техникой; методы расчета и проектирования вакуумно-технологического оборудования; требования к вакуумным системам.
Умения: разрабатывать алгоритм работы вакуумных установок; производить расчет газовых потоков и основных технических характеристик вакуумных систем.
ПК 3.2.1

КҚ 3.2.4
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары.
Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі.
Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы.
Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер.
Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация.
Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы.
Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы.
Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті.
Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі.
Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану.
Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы.
Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
БҚ 10
КҚ 3.2.1
ЖКП. 04
Электрониканың негіздері мен электротехника
Тұрақты және айнымалы тоқтын электр тізбектері. Электрмагнитизм, электр өлшемдері, тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Трансформаторлар. Электр жетек негіздері. Электр энергиясын беру және бөлу. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшегіш аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тұрақты және айнымалы тоқтарды анықтауды, тізбектердің негізгі элементін, трансформаторлардың құрылысын және қызмет принципін, тұрақты және айнымалы тоқтың машиналарын, өлшеуіш аспаптарын жіктеуді және қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принципті электр сызба-нұсқасын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың манызын есептеуді, кернеуін, кедергінің есептеуді.
БҚ 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
ЖКП. 05
Ядролық физика негіздері
Атомның және атомдық ядро құрылысы. Негізгі қарапайым бөлшектерді жіктеу және қасиеті.. Ядролық реакциялардың түрлері және ондағы заңдардың сақталуы. Радиобелсенді ыдырау заңы және ыдырау түрлерінің сипаты. Ядроның бөлінуінің және синтезінің реакциялары. Тізбекті ядролық реакциялар. Нейтрондардың, электрондардың, б – бөлшектердің және электрмагнитті сәулеленудің заттармен әсерлесуі, бөлшектер мен сәулеленуді оқып білу әдістері. Ядролық отын: энергетиканың отын-энергетикалық проблемалары. Жылулық және тез нейтрондардағы ядролық реакторлардың сызбасы мен қызметі; басқа электрстанциялармен салыстырғандағы АЭС жетістіктері мен кемшіліктері. Ядролық отынның сипаттамасы. Ядролық отын циклы. Жаңа және істен шыққан ядролық отынмен жұмыс істеу кезінде радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Ядролық энергетиканы дамытудың күйі мен проблемалары.
Білімдер: ядроның құрылысы мен ядролық күштің табиғатын; ядроның радиобелсенді ыдырау заңын; ядролық реакциялардың негізгі түрлерін, бөлінудің тізбектік реакциясы мен термоядролық синтездің реакциясын; өндірістік ядролық реакторлардың негізгі құрылым элементтері мен оларды қолдану аймағын; ядролық реакторларды қауіпсіз пайдаланудың негізгі принциптерін.
Іскерліктер: сол немесе басқа ядролық реакциялардың энергетикалық эффектісін есептеуді; белгіленген уақыт ішіндегі атомдық электр станцияларының жұмысы үшін қажетті ядролық отынның санын бағалауды; адамның әр түрлі саладағы қызметін уақытша бағалау үшін радиобелсенді ыдырау заңын қолдануды (геологияда, археологияда, медицинада және т.б.).
КҚ 3.2.1
ЖКП. 06
Изотоптарды бөлудің физикалық негіздері
Изотоптарды бөлу теориясының негізгі түсінігі: бөлгіш элемент, бөлгіш баспалдақ, бөлу коэффициенттері, байыту, ағынды бөлу. Баспалдақтар сызбалары, параметрлері және теңдеуі. Изотоптарды бөлу әдістерінің жалпы сипаттамасы:газды диффузиялық, орталықтан тепкішті, электрмагнитті, бөлгіш каналды, лазерлік. Құлама түсінігі: сызбалары, параметрлері мен құлама теңдеуі, құламадағы баспалдақтардың жұмысын ұйымдастыру. Құламалардың түрлері, олардың ерекшеліктері мен жұмыс режімдері. Бөліну жұмысы және баспалдақтар мен құламалардың бөлгіштік қабілеті. Бөлу әлуеті. Бөлу жұмысының бірлігі. Изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерінің сипаттамасы. Изотоптарды бөлудің ортадантепкіш әдісінің теориясы. Газбөлу өндірісі жабдықтарының тұрақтылығын қамтамасыз етудің жалпы мәселелері.
Білімдер: изотоптарды бөлу әдістерін жіктеуді; изотоптарды бөлу негізінде жатқан физикалық заңдарды; параметрлерін және процестерді қолайлыландыру шарттарын.
Іскерліктер: техника-экономикалық көрсеткіштері бойынша изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерін сипаттауды; изотоптарды бөлудің түрлі әдістерінің мәнін түсіндіруді.
КҚ 3.2.1
ЖКП. 07
Вакуумды техника
Ғылым мен техникада вакуумды қолдану. Вакуум физикасы. Вакуум дәрежелері, массаны, импульсті жылжыту және вакуумдағы жылу энергиясы, конденсация процестері, сіңіру және айдау құбылыстары. Вакуумдық аппараттар мен оның элементтерінің құрылысы және қызметі: механикалық және электрлік енгізулер, көру терезелері, ажыранды және ажырамсыз қосылыстары, клапандар мен апатқа қарсы жүйелер. Механикалық ағынды және сіңіру сорғылардың, механикалық, конденсациялық және сіңіргіш ұстағыштардың құрылысы, қызмет принципі, параметрлері және пайдаланылуы.
Аспаптардың құрылысы, қызмет принципі және пайдаланылуы: деформациялық, сығымдағышты, жылулық және иондағыш вакуумметрлердің, масс-спектрметрлердің және газ ағымын өлшеу құралдары. Герметикалығы мен ағын іздеуді бақылау құралдары және әдістері. Төмен – және жоғарғы вакуумды жүйелерді есептеу, жобалау, жинақтау және пайдалану.
Білімдер: қысым бірліктерін, идеал ггаздардың заңдылықтарын, вакуум дәрежесін, вакуумды алу техникасын, айдалған заттардың қызмет принципі мен құрылысын, вакуум дәрежесін өлшеу үшін аппараттарды; вакуумдық техникамен жұмыс істеу әдістерін, вакуумды-технологиялық жабдықтарды есептеу мен жобалау әдістерін; вакуумды жүйеге қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: вакуумды қондырғылардың жұмыс істеу алгоритімін енгізуді; газды ағындарға есептеулер жүргізу мен вакуумды жүйенің негізгі техникалық сипаттамасын.
КҚ 3.2.1

ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ОПД. 08
Материаловедение
Физико-химические основы материаловедения. Строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Общая характеристика материалов с высокими показателями по удельной прочности, коррозионной стойкости, хладостойкости, износостойкости, вакуумным, электрическим и магнитным свойствам. Конструкционные, уплотнительные и специальные материалы для химически активных сред: состав, свойства, физико-химические явления, маркировка. Проводники, диэлектрики, полупроводники: состав, свойства, физические явления, классификация, маркировка, область применения. Материалы с высокой удельной прочностью: состав, свойства, физические явления. Магнитные материалы: свойства, физические процессы, основные характеристики; высокочастотные магнитные материалы. Вакуумные рабочие жидкости, эпоксидные смолы и сорбенты: состав, свойства, физические явления. Общие сведения о порошковых материалах.
Знания: классификацию и маркировку материалов, применяемых в вакуумной технике; эксплутационные характеристики параметров; физико-химические свойства.
Умения: пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплутационных и технологических параметров; оценивать перспективные направления создания материалов со специальными свойствами для решения задач проектирования и технологии разделения изотопов.
ПК 3.2.1
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
ПК 3.2.8
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам и при выполнении курсовых работ.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.

КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.6
ЖКП. 08
Материалтану
Материалтанудың физика-химиялық негіздері. Материалдардың құрылысы мен қасиеті. Материалдардың параметрлерін өлшеу әдістері мен қасиеті. Материалдарды қолдану аймақтары. Материалдардың меншікті беріктігі, коррозияға төзімділігі, суыққа төзімділігі, тозуға төзімділігі бойынша, вакуумдық, электрлік және магниттік қасиеттері бойынша жалпы сипаттама. Химиялық белсенді орта үшін құрылымдық, тығыздағыштық және арнайы материалдардың: құрамы, қасиеті, физика-химиялық құбылыстары, таңбалары. Өткізгіштер, диэлектрлер, жартылай өткізгіштер: құрамы, қасиеті, физикалық құбылысы, жіктелуі, таңбасы, қолдану аймағы. Жоғарғы еншікті берік материалдар: құрамы, қасиеті, физикалық құбылысы. Магнитті материалдар: қасиеті, физикалық процестер, негізгі сипаттары; мәдениет магнитті материалдар. Вакуумды жұмыс сұйықтықтары, эпоксидті шайырлар және сіңіргіштер: қасиеті, физикалық құбылыстары. Ұнтақ материалдар туралы жалпы мағлұматтар.
Білімдер: вакуумды техникада қолданылатын материалдарды жіктеу мен таңбалауды; параметрлерінің пайдалану сипатын, физика-химиялық қасиетін.
Іскерліктер: материалтану саласында оқу, анықтамалық әдебиеттерді пайдалануды; пайдалану мен технологиялық параметрлері бойынша техникалық тапсырма негізінде материалды дұрыс таңдауды; жобалау есептерін шешу мен изотоптарды бөлу технологиясы үшін арнайы қасиеттегі материалдарды құрудағы болашақ бағыттарды бағалауды.
КҚ 3.2.1
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Өнімнің сапасын жоғарлатудағы стандарттау мен метрологияның ролі. Сиандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау тәсілдер.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызыметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
КҚ 3.2.8
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс. Графика. Жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша міндеттерді шешу үшін курстық жұмыстарды орындау және дипломдық жобалау үшін бағдарламаны қолдану.
Білімдер: технологиялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер: үлгідегі технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуді, компьютерде сызбаларды жасауды.

ПК 3.2.4
ОПД. 11
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; система мотивация труда; этика делового общения; психология менеджмента.
Знания: принципы делового общения в коллективе, основы организации работы коллектива исполнителей, особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Умения: давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия
Технические и аппаратурные источники опасности в производстве изотопов.
Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК.
Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в производстве изотопов.
Пути решения экологических проблем в производстве изотопов.
Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в производстве изотопов. Переработка и использование отходов.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 8
БК 9
СД. 02
Технология и оборудование газоразделительного производства
Структурная схема газоразделительного производства. Назначение и роль типовых основных и вспомогательных систем производства. Технологическая цепочка газоразделительного производства: принципиальные схемы типовых секций, блоков и их соединений. Назначение элементов и режимы работы. Общие принципы эксплуатации. Вспомогательные системы газоразделительного производства: структурная и принципиальная схемы. Назначение элементов. Режимы работы. Общие сведения о щитах контроля и управления. Основные принципы организации работы на газоразделительном производстве. Ресурсо- и энергосберегающей технологии. Общая характеристика этапов подготовки основного технологического оборудования к работе на рабочем газе и подготовки действующего оборудования к плановой замене. Классификация основных работ и общий порядок текущей эксплуатации технологического оборудования. Принципы проведения противоаварийных мероприятий. Оборудование газоразделительного производства. Общие требования к материалам и надежности оборудования газоразделительного производства. Основное оборудование газоразделительного производства: назначение, устройство, принцип работы отдельных узлов и оборудования в целом, параметры, маркировка и общие принципы эксплуатации. Вспомогательное оборудование газоразделительного производства. Коммутационная аппаратура (клапаны с ручным и электромеханическим приводом, регуляторы давления газа прямого и косвенного действия): классификация, назначение, принцип работы и особенности применения. Приборы технологического контроля, аварийной защиты и сигнализации: назначение, устройство, принципы работы, маркировка и особенности применения.
Знания: физические основы промышленных методов разделения изотопов; устройство, принцип действия и порядок эксплуатации типового оборудования газоразделительного производства; схемы и режимы работы основных технологических систем газоразделительного производства; сущность и особенности основных технологических процессов газоразделительного производства; теоретические основы и методы вакуумной техники; и порядок обращения с вредными веществами газоразделительного производства; основные технологические параметры и методы их измерения.
Умения: выполнять технологические расчеты, в том числе с использованием типовых компьютерных программ; выявлять и анализировать причины отклонений от технологических режимов; работать с справочниками и другими информационными источниками.

КҚ 3.2.4
ЖКП. 11
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдық –құқықтық формалардағы ұйымдар мен басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент негіздерінің қызметі. Ішкі және сыртқы ұйым ортасы. Еңбектің мотивация жүйесі.
Іскерлік араласу этикасы. Менеджмент негіздерінің психологиясы.
Білімдер: ұжымдағы іскерлік қатынастардың принципін, коллективтегі жұмысты ұйымдастыру негіздерін, атқарушыларды, кәсіпшілік қызметтер саласындағы менеджмент негіздерінің ерекшеліктерін.
Іскерліктер: ұжымда іскерлік және тұлға аралық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайлары ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларында қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар. Изотоптар өндірісіндегі техникалық және аппараттық қауіптілік көздері. Негізгі шикізат, жартылай өнім мен дайын өнім, қалдықтар мен шығарындылардың уыттылық, өрт-және қауіпті жарылыс сипаттамалары. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Изотоптар өндірісіндегі ақаба сулардың газауа ортаны ластаудың негізгі көздері.
Изотоптар өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешудің жолдары.
Изотоптар өндірісіндегі ақаба сулар мен газауа шығарындыларын тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі рауалы концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Газ бөлу өндірісінің технологиясы мен жабдықтары
Газ бөлу өндірісінің құрылымдық сызбасы. Өндірістің үлгілік негізгі және қосымша жүйелерінің ролі мен қолданысы. Газ бөлу өндірісінің технологиялық тізбегі: үлгілік секциялар мен блоктардың принциптік сызбалары және олардың қосылыстары. Элементтердің белгіленуі және жұмыс режімі. Пайдаланудың жалпы принциптері. Газ бөлу өндірісінің қосымша жүйелері: құрылымдық және принциптік сызбалары. Элементтердің белгіленуі. Жұмыс режімдері. Бақылау мен басқару қалқандары туралы жалпы мағлұматтар. Газ бөлу өндірісінде жұмысты ұйымдастырудың негізгі принциптері. Ресурс- және энергия жинақтау технологиясы. Жұмыс газында негізгі технологиялық жабдықтарды дайындау кезеңдерінің жалпы сипаттамасы және жоспарлы ауысымға қызметтегі жабдықтарды дайындау. Негізгі жұмыстарды жіктеу және технологиялық жабдықтардың ағымдағы пайдалануының жалпы тәртібі. Апатқа қарсы шараларды жүргізу принциптері.
Газ бөлу өндірісінің жабдықтары. Материалдарға қойылатын жалпы талаптар және газ бөлу өндірісі жабдықтарының сенімділігі. Газ бөлу өндірісінің негізгі жабдықтары: қолданысы,и құрылысы, жеке түйіндер мен жалпы жабдықтардың қызмет принципі, параметрлері, таңбасы ижәне пайдаланудың жалпы принциптері. Газ бөлу өндірісінің қосымша жабдықтары. Коммутациялық аппараттар (қолды және электрмеханикалық жетекті клапандар, тік және жанама әсердегі газ қысымын реттегіштер): жіктелуі, қолданысы, қызмет принципі мен қолдану ерекшеліктері. Технологиялық бақылау, апаттық қорғану мен сигнал беру аспаптары: қолданысы, құрылысы, қызмет принципі, таңбасы және пайдалану ерекшеліктері.
Білімдер: изотоптарды бөлудің өндірістік әдістерінің физикалық негіздерін; газ бөлу өндірісінің үлгілік жабдықтарын пайдалану тәртібі мен қызмет принципін; газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық жүйелерінің сызбалары мен жұмыс режімін; газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық процестерінің мәні мен ерекшеліктерін; вакуумды техниканың теориялық негіздері мен әдістерін; газ бөлу өндірісінің зиянды заттарының қасиеті мен жұмыс істеу тәртібін; негізгі технологиялық параметрлер мен оларды өлшеу әдістерін.
Іскерліктер: үлгілік компьютерлік бағдарламаларды қолданып технологиялық есептеулер жүргізуді; технологиялық режімнен ауытқуларды табу мен себептерін талдауды; анықтамалық және басқа да ақпараттық негіздермен жұмыс істеуді.

ПК 3.2.1-3.2.6
СД. 03
Методы и приборы физических измерений
Единицы физических величин, виды и методы измерения. Средства измерения. Погрешности измерения и погрешности средств измерения. Классификация и основные характеристики средств измерения. Понятие о Государственной системе промышленных приборов и средств автоматизации. Измерительные преобразователи: механические, тепловые, электрохимические, оптические, электрические, хроматографические, электромеханические. Электроизмерительные приборы систем: магнитоэлектрической, электромагнитной, электродинамической, ферродинамической, электростатической. Мостовые и электрические цепи постоянного и переменного тока (уравновешенные и неуравновешенные). Методы измерения постоянных и переменных токов, напряжений, сопротивлений, емкостей, индуктивностей, мощности, электрической энергии, фазового сдвига. Приборы измерения физических параметров: температуры, давления газа и жидкости, перепада давления, расхода, уровня, химического состава и вязкости среды и влажности воздуха. Устройства отображения информации: аналоговые, цифровые, регистрирующие, вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания: стандарты в области метрологии; средства измерения температуры, давления, разряжения, расхода, количества, уровня, влажности, механических параметров; назначение различных видов измерительных преобразователей; принципы работы систем дистанционной передачи.
Умения: классифицировать средства измерения; пользоваться приборами для измерения температуры, давления и разряжения, уровня, влажности, состава и механических параметров; определять вид измерительного преобразователя по контролируемому параметру; анализировать работу систем дистанционной передачи.
ПК 3.2.3
СД. 04
Основы автоматизации технологических процессов
Основные принципы построения автоматизированных систем управления технологическим процессом. Структура типовых систем управления. Классификация технологических процессов газоразделительного производства и автоматизированных систем управления ими. Описание работы типовых систем управления. Общие принципы количественной и качественной оценки процесса регулирования систем. Классификация и общая характеристика типовых звеньев; передаточные функции звеньев. Способы соединения звеньев и их свойства; передаточные функции соединений. Классификация и общая характеристика автоматических регуляторов; принципы представления систем автоматики структурными схемами и их преобразования к простейшему виду. Общие сведения о характеристиках звеньев, их соединений и систем автоматики в целом.
Знания: назначение АСР, типовых элементарных звеньев АСР; назначение и особенности автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; назначение микропроцессорных контроллеров в управлении технологическими процессами; структуру и состав АСУТП; назначение систем контроля и регулирования в АСУТП.
Умения: строить структурную схему АСР; читать функциональную схему автоматизации производства.
ПК 3.2.3
СД. 05
Организация и планирование производства
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: организация работы и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях
Умения: рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
ПК 3.2.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки:
безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
ПК 3.2.1
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов и др.
Умения: взвешивать на различных типах весов, готовить растворы, фильтровать, высушивать вещества, делать расчеты для приготовления растворов; подготавливать химическую посуду для проведения анализов.
Навыки:
работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; взвешивания различных веществ на разных типах весов; работы с мерной посудой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ.
ПК 3.2.3
ПО. 03
Лабораторный практикум по основам ядерной физики
Естественная радиоактивность. Радиоактивное излучение. Закон радиоактивного распада. Правила смещения. Детекторы радиоактивных излучений. Назначение, технические параметры и характеристики приборов лабораторного практикума.
Умения: подготавливать к работе комплект приборов для исследования радиоактивности изотопов атмосферного воздуха, солей калия, поглощения в – излучения твердыми телами, жидкостями, воздухом, состава космического излучения.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием, постановки эксперимента согласно методике, обработки экспериментальных данных.
ПК 3.2.1
ПО. 04
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Оборудование производства изотопов: назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: производить сборку, разборку и дефектовку: трубопроводов на фланцах, муфтах и раструбе, вентилей и задвижек, кранов, предохранительных клапанов; определять характер ремонта технологического оборудования, ремонтопригодность деталей.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
БК 10
ПК 3.2.8
ПО. 05
Лабораторный практикум по вакуумной технике
Ознакомление с вакуумными установками, методикой и приемами работ.
Испытание вакуумных насосов. Процесс откачки и понятие быстроты действия. Контроль основных параметров вакуумных насосов. Методы измерения потока разряженного газа. Техника течеискания. Общие сведения по течеисканию. Общие характеристики методов течеискания. Обнаружение течей при избыточном давлении. Обнаружение течей при пониженном давлении. Определение мест натекания методами тлеющего и высокочастотного разряда. Определение мест натекания с помощью галоидного течеискателя. Определение мест натекания с помощью передвижного гелиевого течеискателя. Способы определения количества газа, выделяемого материалом. Градуировка вакуумметров.
Умения: определять параметры процесса, анализировать рабочие характеристики аппаратов и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования, обслуживать оборудование.
Навыки: определения основных неисправностей в работе вакуумной техники, выполнения измерений и обработки данных.
ПК 3.2.3
ПО. 06
Практикум по спецтехнологии
Оборудование лаборатории. Ввод в эксплуатацию ректификационных установок. Сборка установок. Герметизация установок. Классификация методов перегонки по количеству перерабатываемого продукта. Разделение изотопов методом низкотемпературной ректификации. Разделение изотопов методом парциальной конденсации. Ректификация под давлением.
Составление материального баланса процессов разделения изотопов. Обслуживание ректификационных установок.
Умения: собирать лабораторные установки; контролировать процесс разделения изотопов; составлять материальный баланс процесса, рассчитывать выход продукта.
Навыки: организации рабочего места; контроля параметров процесса ректификации, безопасного обслуживания ректификационных установок, анализа влияний отклонений параметров на выход и качество продукции.
ПК 3.2.1

КҚ 3.2.1-3.2.6
АП. 03
Физикалық өлшеу әдістері мен аспаптар
Физикалық шама бірліктері, өлшеудің түрлері мен әдістері. Өлшеу құралдары. Өлшеу қателіктері мен өлшеу құралдарының қателіктері. Өлшеу құралдарын жіктеу және негізгі сипаттамалары. Өндірістік аспаптар мен автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесі туралы түсінік. Өлшегіш түрлендіргіштер: механикалық, жылулық, электрхимиялық, оптикалық, электрлік, хроматографиялық, электрмеханикалық. Жүйенің электрөлшегіш аспаптары: магнитоэлектрлік, электрмагнитті, электрдинамикалық, ферродинамикалық, электрстатикалық. Тұрақты және ауыспалы тоқтың аралықша және электрлік тізбесі (теңестірілген және теңестірілмеген). Тұрақты және ауыспалы тоқтарды, кернеуді, кедергіні, сыйымдылықты, индуктивтілікті, қуатты, электр энергиясын, фазалық қозғалысты өлшеу әдістері. Физикалық параметрлерді өлшеу аспаптары: температураны, газ бен сұйықтық қысымын, қысымның түсуін, шығынды, деңгейді, химиялық құрамды, орта тұтқырлығы мен ауа ылғалдылығын. Ақпараттардың бейнелену құрылғылары: аналогиялық, санды, тіркеуші, екіншілік аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер: метрология саласындағы стандарттарды; температураны, қысымды, ыдырауды, шығынды, санын, деңгейді, ылғалдылықты, механикалық параметрлерді өлшеу құралдарын; өлшегіш түрлендіргіштердің әр түрлі түрлерін қолдануды; қашықтықтан беріліс жүйесінің қызмет принциптерін.
Іскерліктер: өлшеу құралдарын жіктеуді; температураны, қысым мен, ыдырауды, деңгейді, ылғалдылықты, құрамы мен механикалық параметрлерді өлшеу үшін аспаптарды пайдалануды; бақылайтын параметрлер бойынша өлшеу түрлендіргіштерінің түрлерін анықтауды; қашықтықтан беріліс жүйесінің қызметін талдауды.
КҚ 3.2.3
АП. 04
Технологиялық процесстерін автоматтандыру негіздері
Технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесін құрудың негізгі принциптері. Үлгілік басқару жүйесінің құрылымы. Газ бөлу өндірісінің технологиялық процестерін және олармен басқарудың автоматтандырылған жүйесін жіктеу. Басқарудың үлгілік жүйесінің қызметін хаттау.
Жүйені реттеу процесін сандық және сапалық бағалаудың жалпы принциптері. Үлгілік бөлімдерді жіктеу және жалпы сипаттамасы: бөлімдердің берілісті қызметтері. Бөлімдерді қосу әдістері және олардың қасиеті; қосылыстардың берілісті қызметі. Автоматты реттегіштерді жіктеу және жалпы сипаттамасы; құрылымдық сызбалармен автоматтау жүйесін көрсету принциптері және оларды жай түрге түрлендіру. Бөлімдер, олардың қосылыстары және тұтас алғанда автоматтау жүйесі туралы жалпы мағлұматтар.
Білімдер: АРЖ қолданысын, АРЖ үлгілік элементарлық бөлімдерін; автоматты реттегіштер мен орындаушы механизмдердің қолданысын және ерекшеліктерін; технологиялық процестерді басқарудағы микропроцессорлық бақылаушылардың қолданысын; ТПАБЖ құрылысы мен құрамын; ТПАБЖ бақылау мен реттеу жүйесінің қолданысын.
Іскерліктер: АРЖ құрылымдық сызбасын құруды; өндірісті автоматтандырудың функционалды сызбасын оқуды.
КҚ 3.2.3
АП. 05
Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру
Кәсіпорынның ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы. Өндірістің түрлері, олардың сипаттамалары. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы құралдар. Еңбек ресурстары.Ұйым, мөлшерлеу және еңбек төлемақысы. Өнімнің өзіндік құны. Бағаның пайда болуы. Ұйымдастыру қызметінің қарқындылығын бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі.
Білімдер: кәсіпорынның құрылымы мен жұмысты ұйымдастыруды, жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорынның учакексінде аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекті ұйымдастыруды; қазіргі заман жағдайындағы өнімді бағалау механизмін және еңбек ақы формасын.
Іскерліктер: белгіленген әдіс бойынша ұйым қызметінің негізгі техника-экономикалық көрсеткішін есептеуді.
КҚ 3.2.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізат пен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: кәсіпорынның цехтар аралық байланыстарын айқындауды.
Дағдылар: базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығаратын өнімдерін; өнімнің сапасын бақылау жүйесін; кәсіпорынның негізгі кауіптерін
КҚ 3.2.1
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, филтрлеу, құрғату, ерітінділерді дайындау және т.б.
Іскерліктер: әр түрлі таразыларда өлшеуды, ерітінділер дайындауды, сүзгіден өткізуді, заттарды кептіруді, ерітінділерді дайындауға арналған есептер істеу, талдауды жүргізуге арналған химиялық ыдыстар дайындау.
Дағдылар:
Зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; таразылардың әр түрлі түрлерінде әр түрлі заттарды өлшеуде; өлшеу ыдыстарында жұмыс істеуде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа да аспаптарды, кептіргіш шкафтарды, муфельдік пештерді пайдалануда; сүзу процесін орындауда; Комовскойдың сорғысымен жұмыста, балқу және қайнау температураларын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығы мен меншікті салмағын анықтауда;
КҚ 3.2.3
ӨО.03
Ядролық физика негіздері бойынша зертханалық практикум
Табиғи радиобелсенділік. Радиобелсенді сәулелену. Радиобелсенді ыдырау заңы. Ығысу ережесі. Радиобелсенді сәулелену детекторлары. Зертханалық практикум аспаптарының қолданыысы, техникалық параметрлері және сипаттамалары.
Іскерліктер:
атмосфералық ауа, калий тұздары изотоптарының радиобелсенділігін зерттеу үшін аспаптар жиынтығын жұмысқа дайындауда; қатты денелермен, сұйықтықтармен, ауамен
в – сәулеленудің сіңірілуін, космостық сәулеленудің құрамын.
Дағдылар:
зертханалық жабдықтармен жұмыс істеуде, әдістемеге сәйкес экспериментті қоюда, эксперименттік мәліметтерді өңдеуде.
КҚ 3.2.1
ӨО. 04
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Изотоптар өндірісінің жабдықтары: қолданысы жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі, пайдалану ережесі, кездесетін ақаулар, олардың болу себептері мен жою әдістері. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: құрастыруды, сұрыптауды және ақаулықты жүргізу: ернемектерде құбырсымдарын, жалғастырғыштарда және кең қоңыштардағы, желдеткіш және ысымаларын, крандар, сақтандыратын клапандар құрастыруды; жабдықтардың технологиялық жөндеу сипатын аңықтауды, тетіктердің жөндеуге жарамдылығын.
Дағдылар: слесарлық-жөндеу жұмыстарының мазмұнын; жұмыс орндарын ұйымдастыру ережесін және ернемек пен басқа да қосылыстарға қызмет көрсету бойынша слесарлық–жөндеу жұмыстарындағы қауіпсіздік тәсілдерін; құбыр және тиек арматурасын, технологиялық жабдықтарды.
БҚ 10
КҚ 3.2.8
ӨО. 05
Вакуумды техника бойынша зетханалық практикумы
Вакуумды қондырғылармен, жұмыстың әдіс тәсілдерімен танысу. Вакуумды сорғыларды сынау. Айдау процесі және тез қызмет түсінігі. Вакуумды сорғылардың негізгі параметрлерін бақылау. Ыдыраған газдың ағымын өлшеу әдістері. Ағын іздеу техникасы. Ағын іздеу бойынша жалпы мағлұматтар. Ағын іздеу әдістерінің жалпы сипаттамалары. Артық қысым кезінде ағынды айқындау. Төменгі қысым кезінде ағынды айқындау. Бықсыған және жоғарғы жиілікті разрядтың әдістерімен ағу орнын анықтау. Галоидты ағын іздегіштің көмегімен ағу орнын анықтау. Жылжымалы гелиилі ағын іздегіштің көмегімен ағу орнын анықтау. Материалдан бөлінген газдың санын анықтау әдістері. Вакуумметрлерді бөліктеу.
Іскерліктер: процестің параметрлерін анықтауды; аппараттар мен жабдықтардың жұмыс сипаттарын талдауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды және жабдықтардың қызмет көрсетуін.
Дағдылар:
вакуумды техника жұмысындағы негізгі ақаулықтарды анықтауда; өлшеулерді орындау мен мәліметтерді өңдеуде.
КҚ 3.2.3
ӨО. 06
Арнайы технология практикумы
Зертханаларды жабдықтау. Ректификациялық қондырғыларды пайдалануға енгізу. Қондырғыларды құрастыру. Қондырғыларды қымтау. Қайта өңдеу өнімінің саны бойынша айдау әдістерін жіктеу. Төмен температуралы ректификация әдісімен изотоптарды бөлу. Парциалды конденсация әдісімен изотоптарды бөлу. Қысым асты ректификация. Изотоптарды бөлу процестерінің материалдық балансын құру. Ректификациялық құрылғылардың қызмет көрсетуі.
Іскерліктер: зертханалық қондырғыларды жинауды; изотоптар бөлінуінің процесін бақылауды; процестің материалдық балансын құруды; өнім шығымын есептеуді.
Дағдылар:
жұмыс орнын ұйымдастыруда; ректификация процесінің параметрлерін бақылауда; ректификациялық құрылғылардың қауіпсіз қызмет етуінде; өнімнің шығымы мен сапасына параметр ауытқуларының әәсерін талдауда.
КҚ 3.2.1

ПК 3.2.7
ПО. 07
Практикум по техническому анализу и контролю производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и ТУ в техническом анализе.
Химические, физико-химические и физические методы анализа контроля производства изотопов.
Умения: работать с ГОСТами и ТУ, работать на приборах согласно методик и снимать показания;
Навыки:
обрабатывать результаты анализа; делать вывод о соответствии полученных результатов ТУ технологического процесса.
ПК 3.2.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса.
Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: контролировать основные технологические параметры систем газоразделительного производства под руководством наставника производства.
Навыки: основных приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
БК 1-10
ПК 3.2.1-3.2.7
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, сбор материала для курсового проекта.
Умения: снимать и анализировать показания приборов; проводить осмотр оборудования, помещений и рабочих мест; анализировать и оценивать состояние техники безопасности на производственном участке; составлять схемы типовых систем газоразделительного производства; оформлять технологическую документацию в соответствии с действующими нормативными документами; оформлять вывод оборудования в ремонт.
Навыки: работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.2.1-3.2.8
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения: в качестве стажера выполнять функциональные обязанности мастера смены
(руководителя участка) технологического процесса.
Навыки: организации и планирования работы производственного участка.
БК 1-10
ПК 3.2.1-3.2.8
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
владеет лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
БК 2
имеет позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
БК 3
осуществляет поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 4
планирует и организовывает работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
БК 5
объективно оценивает результаты своей работы и команды в целом;
БК 6
управляет собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
БК 7
владеет навыками здоровьесбережения;
БК 8
применяет знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
БК 9
владеет навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
БК 10
владеет междисциплинарным подходом при решении производственных проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции

КҚ 3.2.7
ӨО. 07
Өндірісті техникалық талдау және бақылау бойынша практикумы
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Шикізат, жартылай өнімдер мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың таңбалық, бақылау, арбитраждық, тездетілген түрлері. Стандарттық үлгілері. Техникалық талдаудағы МС-пен ТЖ дың ролі. Изотоптар өндірісін бақылауды талдаудың химиялық, физика-химиялық және физикалық әдістері.
Іскерліктер: МС мен ТЖ жұмыс істеуді; әдістерге сәйкес аспаптармен жұмыс істеу мен көрсеткіштер алуды;
Дағдылар:
талдаудың нәтижелерін өңдеуде; технологиялық процестің ТЖ алынған нәтижелері негізінде қорытынды жасауда.
КҚ 3.2.3
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентін оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу кезіндегі жұмыс нұсқасын оқып білу. Технологиялық процестің қызмет көрсету жабдықтарының практикалық тәсілдерін меңгеру. Технологиялық процесті бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер:
өндірістің тәлімгерінің жетекшілігімен газ бөлу өндірісінің негізгі технологиялық параметрлер жүйесін бақылауды.
Дағдылар:
технологиялық процестің жабдықтары қызмет көрсетуінің негізгі әдістерінде.
БҚ 1-10
КҚ 3.2.1-3.2.7
КП. 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтағы (бөлімшелелердегі) технологиялық процестерді оқып білу, біліктілігіне сәйкес мамандық бойынша дублер есебінде жұмыс істеу, қурстық жобалар үшін материалдар жинау.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алу мен талдауды; жабдықтарға, бөлмелерге және жұмыс орындарына тексеру жүргізуді; өндірістік учаскедегі қауіпсіздік техникасының күйін бағалау мен талдауды; газ бөлу өндірісінің үлгілік жүйе сызбасын құруды; қызметтік нормативтік құжаттар негізінде технологиялық құжаттарды рәсімдеуді; жабдықтарды жөндеуге шығаруды рәсімдеуді.
Дағдылар:
нормативті – техникалық құжаттармен жұмыс істеуде.
БҚ 1-10
КҚ 3.2.1-3.2.8
КП. 03
Диплом алды практикасы, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпараттар жинау, сызықты жетекшiнiң жұмысты қоса атқаруы.
Іскерліктер: ауысым шеберінің функционалды міндеттерін стажер есебінде орындауды (учаске жетекшісі).
Дағдылар:
өндірістік учаске жұмыстарын ұйымдастыру мен жоспарлауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.2.1-3.2.8
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
БҚ 2
көп мәдениетті, көп этникалық және көп конфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
БҚ 3
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
БҚ 4
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
БҚ 5
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
БҚ 6
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
БҚ 7
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
БҚ 8
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
БҚ 9
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдарларын меңгереді;
БҚ 10
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсінділігін танытады.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер

2. Повышенный уровень
2.1. 082001 2 - Контролер качества продукции и технологического процесса
2.1.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка, параметры технологического процесса;
2.1.2 знает ассортимент вырабатываемой продукции, физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов, методы их контроля;
2.1.3 знает конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.1.4 контролирует и выявляет отклонения от норм параметров технологического процесса;
2.1.5 осуществляет контроль за качеством выпускаемой продукции согласно ГОСТов и ТУ;
2.1.6 ведет контроль за своевременным и правильным отбором проб;
2.1.7 выдает сменному мастеру (начальнику смены) производства информацию о ходе технологического процесса и его отклонениях.
3. Специалист среднего звена
3.2. 082002 3 - Техник-технолог
3.2.1 знает технологию процесса разделения изотопов, конструкцию и эксплуатационные характеристики технологического оборудования;
3.2.2 знает характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ;
3.2.3 знает методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции;
3.2.4 читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.2.5 работает с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.2.6 проводит необходимые технологические расчеты, в том числе с применением компьютерных программ;
3.2.7 участвует в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
3.2.8 выявляет причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации.
Приложение 863
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 863 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000- Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность:
1231000- Эксплуатация и обслуживание экологических установок
Квалификации:
123101 2 - Аппаратчик очистки сточных вод*

2. Жоғары деңгей
2.1. 082001 2 - Технологиялық процесті және өнім сапасын бақылаушы
2.1.1 жалпы технологиялық процестің және қызмет көрсету орындарының принциптік сызба нұсқасын; технологиялық процестің параметрлерін білу;
2.1.2 өндірілетін өнімнің түр жиынын, шикізаттың, дайын өнім мен қосымша материалдардың физика – химиялық қасиеттерін білу;
2.1.3 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылым ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын; бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы мен қызмет принциптерін білу;
2.1.4 технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқуларын табу және оларды бақылау;
2.1.5 МС және ТЖ - ға сәйкес өндірілетін өнімнің сапасын бақылауды іске асыру;
2.1.6 сынамалар іріктемесін уақытында және дұрыстығына бақылау жүргізу;
2.1.7 өндірістің ауысым шеберіне (ауысым бастығына) технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар туралы ақпараттар беру.
3. Орта буын маманы
3.1. 082002 3 - Техник - технолог
3.2.1 изотоптарды бөлу процесінің технологиясын, технологиялық жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамаларын білу;
3.2.2 МС және ТЖ – ға сәйкес шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын білу;
3.2.3 технологиялық процесті, шикізат пен дайын өнім сапасын бақылау әдістерін білу;
3.2.4 компьютерлік бағдарламаны қолдану барсында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың сызба нұсқасын оқу және графикалық орындау;
3.2.5 техникалық құжаттармен: технологиялық жабдықтардың төлқұжатымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулармен жұмыс істеу;
3.2.6 компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып қажетті технологиялық есептеулер жүргізу;
3.2.7 технологиялық жабдықтарды іске қосу - баптау жұмыстарына қатысу;
3.2.8.өнімнің ақаулық себептерін табу, оны ескерту мен болдырмау бойынша шаралар енгізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 863 қосымша
Ескерту. Бұйрық 863-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша).Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1231000 - Экологиялық қондырғыларды пайдалану және қызмет
көрсету
Біліктілігі: 123101 2 - Ағын суларды тазарту аппаратшысы *

ПК 2.1.4 - 2.8.4
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.2 - 2.5.2
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ОПД. 05
Процессы и аппараты химической промышленности
Классификация основных процессов: механические, гидромеханические, тепловые и массообменные, химические процессы, периодические и непрерывные. Основы гидравлики. Перемещение жидкостей и газов. Разделение жидких и газовых гетерогенных систем. Перемешивание в жидких средах. Тепловые процессы и аппараты. Основы теплопередачи. Теплообменная аппаратура. Нагревание и охлаждение. Источники энергии, промышленные способы подвода и отвода теплоты в химической аппаратуре. Выпаривание. Кристаллизации. Искусственное охлаждение. Массообменные процессы и аппараты. Основы массопередачи. Абсорбция. Перегонка и ректификация. Сушка. Механические процессы и аппараты. Измельчение, смешивание и перемещение твердых материалов.
Знания: классификация и физический смысл основных процессов химических производств; условия их протекания; назначение, конструкция, принцип действия тепловых, массообменных и механических аппаратов.
Умения: различать процессы по сущности, характеризовать основные технологические стадии производства по типу процессов; объяснять конструкцию аппаратов, параметры их работы.
ПК 2.1.1 - 2.5.1
ПК 2.1.2 - 2.5.2
ОПД. 06
Основы аналитической химии
Методы исследования химического качественного и количественного состава вещества, примеры исследования. Методы количественного анализа: гравиметрия и титриметрия.
Знания: лабораторное оборудование, применяемое в аналитических исследованиях; сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа; основные формулы расчетов; виды индикаторов.
Умения: рассчитывать навеску; делать расчеты по результатам прямого и обратного титрования, гравиметрического определения.
ПК 2.1.3 - 2.5.3
ОПД. 07
Общая химическая технология
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания: типы процессов; технико-экономические показатели химико-технологических процессов; требования, предъявляемые к воде в промышленных целях; применение серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты; их свойства и получение; методы переработки древесины, получение и применение целлюлозы; технология получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти; методы очистки сточных вод; мероприятия по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения: читать технологические схемы, давать характеристику сырья и готовой продукции основных производств неорганического и органического синтеза.
ПК 2.1.1 - 2.5.1
ОПД. 08
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
БК 10
ПК 2.1.1 -2.5.1

КҚ 2.1.4 - 2.8.4
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизмі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.3 - 2.5.3
ЖКП. 05
Химиялық өндірістің процесстері мен аппараттары
Негізгі процестер жіктеу: механикалық, гидромеханикалық, жылуылық, және масса айырбастау, химиялық процестер, мерзімділік және үзіліссіз. Гидравлика негіздері. Сұйық заттар мен газдарды араластыру. Сұйық және газды гетерогенді жүйелерді бөлу. Сұйық ортада араластыру. Жылу процестері мен аспаптары. Жылуберу негіздері. Жылуалмасу аспабы. Қыздыру және салқындату. Энергияның көздері, жылудың химиялық аспаптарға келіп және кетудің өндірістік әдістері. Буландыру. Кристалдандыру. Жасанды салқындатқыш. Масса айырбас процестері және аспаптар. Масса беріліс негіздері. Абсорбция. Айдау және ректификация. Шайғындау. Кептіру. Механикалық процестер және аспаптар. Қатты материалдарды үгіту, араластыру.
Білімдер: химиялық өндірістердің негізгі процестерінің жіктелуін және физикалық мәнін; олардың өту жағдайларын; жылулық, масса айырбастық және механикалық аспаптардың қызмет көрсетуін, қолданысын, құрылымын.
Іскерліктер: мәні бойынша процестерді айыра білуді, процестердің түріне байланысты өндірістің негізгі технологиялық сатыларын сипаттауды; аспаптардың құрылымын, олардың жұмыс параметрлерін түсіндіруді.
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
ЖКП. 06
Аналитикалық химия негіздері
Заттардың құрамын сапалық және сандық зерттеудің әдістері, зерттеу тәсілдері. Сандық талдаудың әдісі: гравиметрлеу және титриметрлеу.
Білімдер: аналитикалық зерттеулерде қолданатын зертханалық жабдықтарды; гравиметриялық және титриметрлік саралау әдістерінің мәнін; есептеулердің негізгі формулаларын; индикаторлардың түрлерін.
Іскерліктер: өлшемді есептеуді; гравиметриялық анықтауды, тікелей және кері титрлеудің нәтижелері бойынша есеп шығаруды.
КҚ 2.1.3 - 2.5.3
ЖКП. 07
Жалпы химиялық технологиясы
Химиялық процестердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы. Күкірт қышқылы өндірісі. Кальциленген сода өндірісі. Тұз қышқылы, хлор, күйдіргіш натрий. Қаты отын технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерін өндіру. Химиялық талшықтар өндірісінде қолданылатын полимерлердің технологиясы. Ағынды суды және атмосферадағы өндірістік қалдықтарды тазарту.
Білімдер: процестердің түрлерін; химия-технологиялық процестердің техника-экономикалық көрсеткіштерін; өндірістік мақсаттағы суға қойылатын талаптарды; күкірт қышқылын, күйдіргіш натрды, хлор және тұз қышқылдарын қолдануды, олардың қасиеттерін және алынуын; ағашты өңдеу әдістерін, цилиллозаны, метанолды, ацетиленді, стиролды, этанолды, сірке қышқылын және көмір мен мұнай өндіру өнімдерін алудың технологиясын; ағынды суды тазарту тәсілдері; атмосфералық ауаның ластануын болдырмау бойынша шараларды.
Іскерліктер: технологиялық сызба-нұсқаларды оқуда, органикалық және бейорганикалық синтездің негізгі өндірістерінің шикізаты мен дайын өніміне сипаттама беруде.
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
ЖКП. 08
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы ролі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, сиандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететің метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.
БҚ 10
КҚ 2.1.1 -2.5.1

ПК 2.1.5 -2.5.5
ОПД. 09
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
БК 10
ОПД. 10
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
ПК 2.1.1 - 2.5.1
ПК 2.1.2 - 2.5.2
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности при обслуживании экологических установок. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды и сточных вод промышленными предприятиями. Методы очистки газовоздушных выбросов и сточных вод при обслуживании экологических установок. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: организация работы по охране труда на предприятиях отрасли; виды инструктажа; причины производственного травматизма при ведении работ по обслуживанию оборудования; действие токсических веществ на организм человека, предельно-допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; средства пожаротушения; задачи экологии; критерии качества окружающей среды; источники загрязнения; способы очистки газообразных промышленных выбросов; типы схем промышленного водообеспечения; основные направления малоотходных и безотходных технологий.
Умения:
оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; выбирать средства индивидуальной защиты и пожаротушения в зависимости от производственной ситуации; давать характеристику методам очистки промышленных выбросов; классифицировать вторичные ресурсы.
БК 8
БК 9
СД. 02
Конструкционные материалы
Основные сведения о конструкционных материалах аппаратов и машин химического производства. Основные сведения о конструкционных материалах. Выбор конструкционного материала. Основные детали механизмов и машин. Материалы химического машиностроения. Черные, цветные металлы и сплавы химического машиностроения. Неметаллические материалы применяемые на химических предприятиях. Основное оборудование технологических процессов. Оборудование для химических процессов. Основные узлы и детали химического оборудования. Трубы и детали трубопроводов. Запорная арматура. Компоновка оборудования.
Знания: классификация, технологические свойства и область применения конструкционных материалов; требования, предъявляемые к конструкционным материалам.
Умения: делать обоснование технологического применения материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
БК 10
ПК 2.1.2 - 2.5.2
СД. 03
Эксплуатация оборудования экологических установок
Надежность машин и теротехнология. Условия работы машин, разрушение и износ. Факторы, влияющие на износ машин и агрегатов. Диагностика отказов и обнаружение дефектов. Пути повышения износостойкости деталей машин. Методы и способы восстановления деталей. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Сущность и содержание системы технического обслуживания и ремонта. Техническая эксплуатация машин и агрегатов. Организация и проведение технического обслуживания машин и агрегатов. Организация и проведение ремонтов машин и агрегатов. Ремонтная документация. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Статическая и динамическая балансировка. Смазка машин и агрегатов. Основы теории трения. Смазочные материалы, их свойства и выбор. Смазочные системы. Системы и устройства для смазки аппаратов для очистки газов и обеспыливающих устройств. Системы и устройства для смазки оборудования для очистки сточных вод. Ремонт машин и агрегатов. Ремонт подъемно-транспортных машин. Ремонт аппаратов для очистки газов и обеспыливающих устройств. Ремонт оборудования для очистки сточных вод.
Знания: виды разрушения и износа оборудования, условия их возникновения; методы обнаружения дефектов в деталях; основные положения правил технической эксплуатации; основные принципы организации ТО, обязанности эксплуатационного, дежурного и ремонтного персонала по организации и проведению ТО; виды ремонтов; виды ремонтной документации, правила и требования по ее заполнению; технология ремонта деталей и сборочных единиц оборудования экологических установок; назначение смазочных материалов, их виды.
Умения: определять виды разрушения и износа; обнаруживать дефекты в деталях бесприборным методом; осуществлять контроль за соблюдением правил технической эксплуатации; заполнять журнал приемки и сдачи смен, агрегатный журнал.
БК 10
ПК 2.1.1 - 2.5.1
ПК 2.1.2 - 2.5.2
СД. 04
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров производства и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; параметры технологического процесса и средства их контроля.
Умения: снимать показания приборов и оценивать достоверность информации; сопоставлять технологические параметры с показаниями приборов.

КҚ 2.1.5 -2.5.5
ЖКП. 09
Нарықтық экономика негізідері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизмдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 6
БҚ 10
ЖКП. 10
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: технологиялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер:
үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, компьютерде сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ 3
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңнамалар және бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі мен ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Экологиялық құрылғылардың қызмет көрсетуі кезіндегі техникалық және аспаптық қауіптілік көздері. Негізгі шикізаттардың, жартылай өнімдердің, дайын өнімдердің, қалдықтар мен шығарындылардың улылығы, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғаныс шаралары. Өрт қауіпсіздік шаралары. Өрт қауіпсіздік құрылғылары, аспаптар мен сигнал беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Өндірістік кәсіпорындармен ағынды су мен газды ауа ортасын ластаудың негізгі көздері. Экологиялық құрылғылардың қызмет көрсетуі кезіндегі ағынды су мен газды ауа ортасын тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу және пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: сала кәсіпорындарында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды; нұсқаулардың түрлерін; жабдықтардың қызмет көрсетуі бойынша жұмыстарды жүргізу кезіндегі өндірістік жарақаттың себептерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі рауалы концентрация (ШРК) мен жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; өрт сөндіру құралдарын; экологияның міндеттерін; қоршаған орта сапасының белгілерін; ластану көздерін; газ тәәрізді өндірістік қалдықтарды тазарту әдістерін; өндірістік сумен қамтамасыз ету сызбаларының түрлерін; аз қалдықты және қалдықсыз технологиялардың негізгі бағыттарын.
Іскерліктер: қызметкер мен қоршааған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін балауда; өндірістік жағдайларға байланысты өрт сөндіру мен жеке қорғаныс құралдарын таңдауда; өндірістік шығарындыларды тазарту әдістеріне сипаттама беруде; екіншілік ресурстарды жіктеуде.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Құрылымдық материалдар
Химиялық өндірістің аспаптары мен машиналарының құрылымдық материалдары туралы негізгі мағлұматтар. Құрылым материалдары туралы жалпы мағлұматтар. Құрылымдық материалды таңдау. Механизмдер мен машинаның негізгі тетіктері. Химиялық машина жасау материалдары. Химиялық машинажасаудың қара, түсті металдары және құймалар. Химиялық кәсіпорындарда қолданылатын бейметалл материалдар. технологиялық процестерінің негізгі жабдықтары. Химиялық процестер үшін жабдықтар. Химиялық жабдықтардың негізгі түйіндері және тетіктер. Құбырлар және құбырөткізгіштердің тетіктер. Тиек арматурасы. Жабдықтарды құрастыру.
Білімдер: құрылымдық материалдарды жіктеуді, технологиялық қасиеттерін және қолданылуын; құрылымдық материалдарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: материалдарды технологиялық қолдануға дәйектееме жасауда; технологиялық жабдықтардың тетіктері мен түйіндері үшін құрылымдық материаалдарды.
БҚ 10
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
АП. 03
Экологиялық қондырғылардың жабдықтарын пайдалану
Машиналардың сенімділігі және теротехнология. Машиналардың жұмыс істеу жағдайы, бұзылу және тозу. Машиналар мен агрегаттардың тозуына әсер ететін факторлар. Тоқыраулар диагностикасы және ақауларды табу. Машина тетіктерінің тозуғатөзімділігін арттыру жолдары. Тетіктерді қайтадан қалпына келтіру әдістері мен тәсілдері. Машиналар мен агрегаттардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеуін ұйымдастыру және жүргізу. Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйелерінің мәні және мазмұны. Машиналар мен агрегаттарды техникалық пайдалану. Машиналар мен агрегаттардың техникалық қызмет көрсетуін ұйымдастыру және жүргізу. Машиналар мен агрегаттарға жөндеу жүргізу және ұйымдастыру. Жөндеу құжаттамасы. Тетіктерді жөндеу және құрастыру бірліктерінің технологиясы. Статикалық және динамикалық теңгеру. Машиналар мен агрегаттарды майлау. Үйкеліс теориясының негіздері. Майлау материалдары, олардың қасиеттері және таңдау. Майлау жүйелері. Газдар мен шаңсыздандыру құрылғыларын тазарту үшін аспаптарды майлау үшін жүйелер және құрылғылар. Ақаба суларды тазарту үшін жабдықтарды майлау жүйелер мен құрылғылар. Машиналар мен агрегаттарды жөндеу. Көтеру-тасымалдау машиналарын жөндеу. Газдар мен шаңсыздандыру құрылғыларын тазарту үшін аспаптарды жөндеу. Ақаба суларды тазарту үшін жабдықтарды жөндеу.
Білімдер: жабдықтардың бұзылуы мен тозу түрлерін, олардың пайда болу жағдайларын; тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, техникалық пайдалану ережелерінің негізгі жағдайларын; ТҚК ұйымдастырудың негізгі принциптерін, ТҚК ұйымдастыру мен жүргізу бойынша пайдалану, кезекші және жөндеуші қызметкердің міндеттерін; жөндеу жұмыстарының түрлерін; жөндеу құжаттамаларының түрлерін, оны толтырудың ережесі мен талаптарын; экологиялық қондырғылардың жабдықтарының тетіктерін жөндеу және құрастыру бірліктерінің технологиясын; майлау материалдарының қолданысын, олардың түрлерін.
Іскерліктер: бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауда, аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуда; техникалық пайдалану ережелерін сақтау кезінде бақылауды іске асыруда; ауысымды қабылдап алу мен тапсыру жорналын, агрегат жорналын толтыруда.
БҚ 10
КҚ 2.1.1 - 2.5.1
КҚ 2.1.2 - 2.5.2
АП. 04
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автоматтандыру туралы негізгі түсініктер. Өндірістің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцесорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматтық жабдықтарының құрылғысын, реттеуді, қорғауды және тоқтатуды, жеке аспаптардың және жалпы процестердің автоматтандырылған сызба-нұсқасын; технологиялық процестердің параметрлерін және оларды бақылау құралдарын.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткіштерін алуда және ақпарат анықтығын бағалауда; технологиялық параметрлерді аспаптардың көрсеткіштерімен салыстыруда.

ПК 2.1.3 - 2.5.3
Квалификации: 123101 2 - Аппаратчик очистки сточных вод*,
123102 2 - Аппаратчик химводоочистки*
СД. 05
Технология воды
Общие сведения о загрязнениях воды. Общие сведения о воде. Источники загрязнения природных вод. Общие сведения о ПДК компонентов вод. ГОСТы на качество воды. Методы анализа воды. Водно-химические режимы. Примеси природных и контурных вод. Показатели качества воды. Очистка сточных вод. Гидромеханическая очистка сточных вод. Методы коагуляции и флотации. Адсорбционная очистка промышленных стоков. Основы процесса ионного обмена. Химические и биохимические методы очистки сточных вод. Термические методы очистки сточных вод. Основные способы ликвидации и обезвреживания твердых отходов. Химводоочистка. Методы очистки вод. Обеззараживание природной воды, удаление запахов и привкусов. Подготовка сырья, реагентное и складское хозяйство водоподготовительных установок. Предварительная очистка воды методами коагуляции и осаждения. Обессоливание и опреснение воды. Мембранная технология водообработки. Удаление из воды железа и марганца (Fe и Mn). Осветление воды методами фильтрования. Обработка воды по методу ионного обмена. Очистка воды от растворенных газов. Другие методы обработки воды. Стабилизация воды. Регулирование параметров технологического процесса. Технологические процессы очистки воды и жидкостей. Анализ проб воды различного назначения.
Знания: состояние загрязнения сточных вод в Казахстане и за рубежом; классификация источников промышленных выбросов; классификация методов ограничения выбросов загрязнений, основное оборудование, ограничивающее загрязнения; качество воды в зависимости от назначения; физико-химические и технологические свойства сырья, реагентов и готовой продукции; основные методы очистки сточных вод; ПДК вредных веществ в водной среде; санитарно-гигиенические и технологические требования к водному режиму производственных предприятий; основы автоматизированного контроля, управления и регулирования технологическими процессами очистки воды.
Умения: сопоставлять технические характеристики оборудования водоподготовки и очистки в зависимости от производственной ситуации; производить выбор оборудования; пользоваться нормативами качества окружающей водной среды.
ПК 2.1.1 - 2.2.1
ПК 2.1.2 - 2.2.2
ПК 2.1.3 - 2.2.3
ПК 2.1.4 - 2.2.4
Квалификация: 123103 2 - Аппаратчик переработки отходов химического производства*
СД. 05
Технология переработки отходов химического производства
Отходы химического производства и способы их переработки. Общая характеристика химических отходов. Способы утилизации и переработки промышленных отходов. Технология обезвреживания и утилизации газообразных отходов. Классификация и методы очистки газообразных отходов. Очистка газов от твердых частиц. Очистка химических выбросов от токсичных газовых примесей. Методы утилизации газообразных отходов. Технология очистки и утилизации промышленных стоков. Классификация и характеристика сточных вод. Механические способы обработки сточных вод. Химическая очистка сточных вод. Физико-химические методы очистки сточных вод. Биохимические методы очистки сточных вод. Технологические решения по утилизации жидких отходов. Технология утилизации твердых отходов. Классификация и характеристика твердых отходов. Методы измельчения твердых отходов. Методы разделения и обогащения твердых отходов. Утилизация твердых отходов. Твердые отходы производства вяжущих и сыпучих материалов. Твердые отходы производства калийных удобрений. Твердые отходы сернокислотного производства и процессов обогащения руд.
Знания: принципиальные схемы переработки отходов основных химических производств в зависимости от агрегатного состояния; способы подготовки сырья к переработке; способы дозирования и загрузки отходов по агрегатному состоянию.
Умения: классифицировать и характеризовать отходы, выбирать технологическую схему утилизации и переработки в зависимости от вида, класса и группы отходов; читать и графически выполнять технологические схемы, эскизы оборудования и аппаратов; составлять алгоритм операций по приему, дозировке и загрузке сырья.

КҚ 2.1.3 - 2.5.3
Біліктіліктер: 123101 2 - Ағын суларды тазарту аппаратшысы*,
123102 2 - Химиялық су тазарту аппаратшысы*
АП. 05
Су технологиясы
Судың ластануы туралы жалпы мағлұматтар. Су туралы жалпы мағлұматтар. Судың ластану көздері. Ақаба сулардағы улы заттар. Зиянды заттардың шектеулі рауалы концентрациясы. Қалдықтарды бақылау әдістері. Суқоймаларындағы қалдықтарды қысқарту мен жою әдістері. Ақаба суларды тазарту. Ақаба суларды гидромеханикалық тазарту. Ірілену және флотация әдістері. Өндірістік ағындыларды адсорбциялық тазарту. Иондық алмасу процесінің негіздері. Ақаба суларды тазартудың химиялық және биохимиялық әдістері. Ақаба суларды тазартудың термиялық әдістері. Қатты қалдықтарды жою мен залалсыздандырудың негізгі әдістері. Химиялық су тазарту. Суды тазарту әдістері. Табиғи суды залалсыздандыру, иістер мен дәмдерді арылту. Шикізатты дайындау, су дайындау құрылғыларының реагенттік және қойма шаруашылығы. Ірілендіру және тұндыру әдістерімен суды алдын ала тазарту. Суды тұзсыздандыру және тұщылау. Суды өңдеудің жарғақты технологиясы. Судан темір мен марганецті арылту (Fe мен Mn). Суды тұрақтандыру. Ионалмасу әдісі бойынша суды өңдеу. Еріген газдардан суды тазарту. Суды өңдеудің басқа әдістері. Сүзу әдістерімен суды мөлдірлету. Суды тазартудың технологиялық процесінің параметрлерін реттеу. Суды және сұйықтықтарды тазартудың технологиялық процестері. Түрлі қолданыстағы судың сынамаларын талдау.
Білімдер: Қазақстан мен шет елдердегі ақаба сулардың ластану күйін; өндірістік қалдықтардың көздерін жіктеуді; ластаушы қалдықтарды шектеу әдістерін жіктеуді, ластауды шектейтін негізгі жабдықтарды; қолданылуына байланысты судың сапасын; шикізаттардың, реагенттер мен дайын өнімдердің физика-химиялық және технологиялық қасиеттерін; ақаба суларды тазартудың негізгі әдістерін; сулы ортадағы зиянды заттардың ШРК, өндірістік кәсіпорындардың су режімдеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық және технологиялық талаптарды; суды тазартудың технологиялық процестерін автоматты бақылау, басқару және реттеу негіздерін және технологиялық талаптарды.
Іскерліктер: өндірістік жағдайларға байланысты су дайындау мен тазарту жабдықтардың техникалық сипаттарын салыстыруда; жабдықтарға таңдау жүргізуде; қоршаған сулы ортаның сапа нормативтерін қолдануда.
КҚ 2.1.1 - 2.2.1
КҚ 2.1.2 - 2.2.2
КҚ 2.1.3 - 2.2.3
КҚ 2.1.4 - 2.2.4
Біліктілік: 123103 2 - Химиялық өндіріс қалдықтарын қайта өңдеу аппаратшысы*
АП. 05
Химия өндірісінің қалдықтарын қайта өңдеу технологиясы
Химиялық өндірістің қалдықтары және оларды қайта өңдеу тәсілдері. Химиялық қалдықтардың жалпы сипаттамасы. Өндірістік қалдықтарды кәдеге жарату мен қайта өңдеу тәсілдері. Газ тәрізді қалдықтарды залалсыздандыру мен кәдеге жарату технологиясы. Газ тәрізді қалдықтарды жіктеу мен тазарту әдістері. Қатты бөлшектерден газдарды тазарту. Қоспалардың улы газдарынан химиялық шығарындыларды тазарту. Газ тәрізді қалдықтарды кәдеге жарату әдістері. Өндірістік ағындыларды тазарту мен кәдеге жарату технологиясы. Ақаба сулардың жіктелуі мен сипаттамасы. Ақаба суларды өңдеудің механикалық тәсілдері. Ақаба суларды химиялық тазарту. Ақаба суларды тазартудың физика-химиялық әдістері. Ақаба суларды тазартудың биохимиялық әдістері. Сұйық қалдықтарды кәдеге жарату бойынша технологиялық шешімдер. Қатты қалдықтарды кәдеге жарату технологиясы. Қатты қалдықтардың жіктелуі және сипаттамасы. Қатты қалдықтарды ұсату әдістері. Қатты қалдықтарды бөлу мен байыту әдістері. Қатты қалдықтарды кәдеге жарату. Тұтқыр және сусымалы материалдар өндірісінің қатты қалдықтары. Калийлі тыңайтқыштар өндірісінің қатты қалдықтары. Күкірт қышқылды өндірісінің және рудаларды байыту процестерінің қатты қалдықтары.
Білімдер: агрегаттық күйіне байланысты негізгі химиялық өндірістердің қалдықтарын қайта өңдеудің принциптік сызбаларын; шикізатты қайта өңдеуге дайындау тәсілдерін, агрегаттық күйі бойынша қалдықтарды мөлшерлеу мен тиеу тәсілдерін.
Іскерліктер: қалдықтарды жіктеуді және сипаттауды, қалдықтарды түріне, класына және тобына байланысты кәдеге жарату мен қайта өңдеудің технологиялық сызбасын таңдауды; жабдықтар мен аспаптардың нобайларын, технологиялық сызбаларын оқуды және графикалық орындауды; шикізатты қабылдау, мөлшерлеу және тиеу бойынша операциялардың алгоритімін құруды.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
Квалификация: 123104 2 - Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок*
СД. 05
Технология очистки газов и воздуха
Процессы и аппараты химической технологии, применяемые для очистки газов и воздуха. Вещества, загрязняющие атмосферу. Основные типы источников промышленных выбросов. Токсические вещества в топливе и дымовых газах. Предельно-допустимые концентрации вредных веществ. Методы контроля выбросов. Методы контроля эффективности работы газоочистных и пылеулавливающих аппаратов. Способы определения параметров пылегазовых потоков. Основные методы и оборудование, ограничивающее выброс загрязняющих веществ. Аппараты сухой инерционной очистки. Мокрое пылеуловители. Фильтры. Электрическая очистка. Основные методы газоочистки газовых выбросов от парообразных и газообразных выбросов. Технология пылеулавливания. Вспомогательное оборудование пылеулавливающих аппаратов и установок. Технология очистки воздуха. Основные характеристики воздуха. Основные загрязнители атмосферы. ПДК вредных веществ в атмосферном воздухе производственных помещений, порог вредного воздействия. Загрязнения воздуха рабочей зоны. Санитарно-гигиенические и технологические требования к воздушному режиму производственных помещений. Организация воздухообмена в производственном помещении. Вытесняющая, приточная и вытяжная вентиляции. Обеспыливание воздуха.
Знания: принципы мониторинга, оценки состояния природной среды; о воздействии антропогенных факторов на природную среду; принципы рационального использования природных ресурсов; достижения науки и техники, передовой отечественной и зарубежный опыт в области защиты атмосферы; принципы работы, технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых газо- и пылеочистных аппаратов; санитарно-гигиенические и технологические требования к воздушному режиму производственных помещений.
Умения: анализировать и оценивать внутренние нормы экологической рентабельности; пользоваться нормативами качества окружающей природной среды; оценивать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде; предлагать оптимальные условия ведения процесса.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
Квалификация: 123105 2 - Оператор по сбору и очистке конденсата*
СД. 05
Технология очистки конденсата
Вода в промышленности. Подготовка воды для производственных процессов. Водооборотные системы. Сбор, очистка и возврат производственных конденсатов. Классификация производственных конденсатов. Источники загрязнения конденсата, их характеристика. Сбор конденсатов. Очистка конденсатов. Химический контроль качества конденсатов.
Знания: группы конденсатов, источники и характеристики загрязнений; узлы управления и коммуникаций обслуживаемого участка; устройство насосов, фильтров и другого обслуживаемого оборудования и приборов; правила технической эксплуатации оборудования; методика и техника производства анализов с обобщением результатов; свойства кислот, щелочей и других применяемых реактивов; стандарты на очищенный конденсат.
Умения: составить алгоритм операций обслуживания технологической установки; составить алгоритм перекачки конденсата, взрыхления и регенерации фильтров.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
Біліктілік: 123104 2 - Шаң-газ тұтатын қондырғыларға қызмет көрсету жөніндегі оператор*
АП. 05
Газдар мен ауаны тазарту технологиясы
Химиялық технологияның процестері мен аспаптары. Атмосфераны ластайтын заттар. Өнеркәсіптік шығарынды көздерінің негізгі түрлері. Отын мен түтінді газдардағы улы заттар. Зиянды заттардың шектеулі рауалы концентрациясы. Шығарындыларды бақылау әдістер. Газ тазарту мен шаңтұтқыш аспаптардың тиімді жұмысын бақылау әдістері. Шаңгазды ағындардың параметрлерін анықтау тәсілдері. Ластайтын заттардың шығарындысын шектейтін негізгі әдістер және жабдықтар. Құрғақ инерциялық тазарту аспаптары. Ылғалды шаңтұтқыштар. Сүзгіштер. Электрлік тазарту. Бу тәрізді және газ тәрізді шығарындылардан газды шығарындыларды газдытазартудың негізгі әдістері. Шаңтұту технологиясы. Шаңтұтқыш аспаптар мен құрылғылардың қосымша жабдықтары. Ауаны тазарту технологиясы. Ауаның негізгі сипаттамалары. Атмосфераны негізгі ластағыштар. Өндірістік бөлмелердегі атмосфералық ауадағы зиянды заттардың ШРК, зиянды әсер табалдырығы. Жұмыс белдемдеріндегі ауаның ластануы. Өндірістік бөлмелердегі ауа режімдеріне қойылатын санитарлық-гигиеналық және технологиялық талаптар. Өндірістік бөлмелерде ауа алмасуын ұйымдастыру. Ығыстыру, ағынды және сору желдеткіштер. Ауаны шаңсыздандыру.
Білімдер: мониторинг принциптерін; табиғи орта күйін бағалауды; антропогендік факторлардың табиғи ортаға әсерін; табиғи ресурстарды тиімді пайдалану принциптерін; ғылым мен техника жетістіктерін, атмосфераны қорғау саласындағы отандық және шет елдік алдыңғы қатарлы практикаларды; жасалатынтын және қолданылатын газ-бен шаңтазарту аспаптарының қызмет принциптерін, техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін; өндірістік бөлмелердің ауа режиміне қойылатын технологиялық және санитарлық-гигиеналық талаптарды. Іскерліктер: экологиялық рентабельділіктің ішкі нормаларын талдау мен бағалауда; қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалануда; қоршаған ортаға қатысы бар процестер мен қызмет түрлерінің тәуекелдігін болдырмау бойынша шараларды бағалау мен қолдануда; процесті жүргізудің оптималды шарттарын ұсынуда.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
Біліктілік: 123105 2 - Конденсатты жинау және тазарту операторы*
АП. 05
Конденсатты тазарту технологиясы
Өндірістегі су. Өндірістік процестер үшін суды дайындау. Су айналымдық жүйелер. Өндірістік конденсаттарды құрастыру, тазарту және қайтару. Өндірістік конденсаттарды жіктеу. Конденсатты ластау көздері, олардың сипаттамасы. Конденсаттарды құрастыру. Конденсаттарды тазарту. Конденсаттардың сапасын химиялық бақылау.
Білімдер: конденсаттардың топтпрын, ластанудың көздерін және сипаттамаларын; қызмет көрсететін учаскенің басқару мен коммуникациялар түйіндерін; сорғылардың, сүзгілердің және басқа да жабдықтар мен аспаптардың құрылысын; жабдықтарды техникалық пайдалану ережесін; талдаулардың нәтижелерін жинақтауда өндірістің әдісін және техникасын; қышқылдардың, сілтілердің және басқа да қолданылатын реактивтердің қасиеттерін; тазартылған конденсатқа стандарттарды.
Іскерліктер: технологиялық құрылғылардың қызмет көрсету операцияларының алгоритімінде; конденсатты қайта айдау алгоритімін құруда, сүзгілерді қопсыту мен қайта қалпына келтіруде.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 8
ПК 2.1.1-2.5.1
ПК 2.1.2-2.5.2
ПО. 02
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; иметь навыки работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.
ПК 2.1.3-2.5.3
ПО. 03
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтың құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.5.1
КҚ 2.1.2-2.5.2
ӨО. 02
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, сүзу, құрғату, ерітінділер дайындау. Улы зиянды заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды, техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау,кептіру және басқа да процестерді жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды,; қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға жинақтау мен құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.
КҚ 2.1.3-2.5.3
ӨО. 03
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсетуі мен негізгі және қосымша жабдықтарын жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июді, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режимін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.

ПК 2.1.6-2.5.6
ПО. 04
Химические методы анализа
Обучение гравиметрическому (весовому) анализу. Организация рабочего места в лаборатории гравиметрического (весового) анализа. Практическое ознакомление с лабораторией. Расчет величины навески. Высушивание кристаллогидрата. Обучение титриметрическому (объемному) анализу. Организация рабочего места в лаборатории титриметрического (объемного) анализа. Практическое ознакомление с учебной лабораторией. Приготовление рабочих растворов. Анализ веществ, определяемых методом нейтрализации. Анализ веществ, определяемых методом перманганатометрии. Анализ веществ, определяемых методом йодометрии. Анализ веществ, определяемых методом комплексообразования.
Умения: производить отбор проб, брать навеску, проводить весовой и объемный анализ, приготавливать растворы, проверять расчетом результаты испытаний, оформлять результаты анализов.
Навыки: отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
ПК 2.1.3-2.5.3
ПО. 05
Обучение в лаборатории процессов и аппаратов
Обслуживание оборудования механических и гидромеханических процессов. Практическое ознакомление с устройством трубопроводов и запорной арматуры. Обслуживание трубопроводов. Машины для перемешивания жидкостей. Практическое ознакомление с устройством и правилами обслуживания насосов, вакуум-насосов. Фильтры и центрифуги. Практическое ознакомление с устройством фильтров, центрифуг и способами их обслуживания. Обслуживание оборудования тепловых процессов. Обслуживание оборудования массообменных процессов. Сушилки. Практическое изучение схемы сушильных установок и конструкций сушилок. Обслуживание сушилок. Холодильники. Практическое изучение конструкций холодильных машин. Обслуживание холодильных установок.
Умения: определять параметры работы установок и оборудования; составлять алгоритм профилактического осмотра оборудования.
Навыки: приемов обслуживания оборудования.
ПК 2.1.2-2.5.2
ПО. 06
Практикум по техническому анализу и контролю производства
Анализ технической воды и сточных вод. Анализ газов. Анализ отходов неорганических производств. Анализ отходов органического синтеза.
Умения: определять все виды жесткости воды; содержание углекислого газа, кислорода, непредельных углеводородов, метана, водорода методами поглощения и сжигания; разными методами определять содержание различных веществ в отходах производства неорганического и органического синтеза.
Навыки: в практическом определении основных показателей качества воды и сточных вод; работы на газоанализаторах типа ВТИ и газовом хроматографе; практического определения вредных веществ в отходах производства неорганических продуктов; вычислений эквивалента и величины навески в зависимости от метода определения; вычислений нормальности и титра растворов; приготовлении растворов.
ПК 2.1.3-2.5.3
ПО. 07
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.3-2.5.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса.
Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.9
ПП. 02
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения: выполнять работы в соответствии с присвоенным разрядом аппаратчика на основе технической документации предприятии.
Навыки: аппаратчика (оператора) 3 разряда в объеме профессионально-квалификационной характеристики.
БК 1-10
ПК 2.1.1-2.1.8
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.8
ПК 2.4.1-2.4.8
ПК 2.5.1-2.5.9

КҚ 2.1.6-2.5.6
ӨО. 04
Талдаудың химиялық әдістері
Гравиметриялық (салмақтық) талдауға оқыту. Гравиметриялық (самақтық) талдаудың зертханасында жұмыс орнын ұйымдастыру. Зертханамен практикалық танысу. Өлшенді шамасын есептеу. Кристаллогидраттарды кептіру. Титриметриялық (көлемді) талдауға оқыту. Титриметриялық (көлемді) талдау зертханаларында жұмыс орнын ұйымдастуры. Оқу зертханаларымен практикалық танысу. Жұмыс ерітінділерін дайындау. Бейтараптау әдісімен анықтайтын заттарды талдау. Перманганатметрлеу әдісімен анықтайтын заттарды талдау. Йодметрлеу әдісімен анықтайтын заттарды талдау. Кешентүзу әдісімен анықтайтын заттарды талдау.
Іскерліктер: сынама іріктемесін жүргізуді, өлшенді алуді, салмақтық және көлемдік талдау жүргізуді; ерітінділер дайындауы, сынау нәтижелерін есептеуді тексеруді, талдаудың нәтижелерін рәсімдеуді.
Дағдылар: әдістемелер негізінде сынама іріктеуде, дәл сынама жүргізуде, стандарттармен жұмыстарда және олардың негізінде өнім сапасын бағалауда, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда.
КҚ 2.1.3-2.5.3
ӨО. 05
Процестер мен аппараттар зертханасында оқыту
Механикалық және гидромеханикалық процестер жабдықтарына қызмет көрсету. Құбыр сымдары мен тиек арматураларының құрылысын практикалық таныстыру. Құбыр сымдарының қызмет көрсетуі. Сұйық заттарды араластыру үшін машиналар. Сорғылар мен вакуумды сорғылардың құрылысымен, қызмет көрсету ережесімен практикалық танысу. Сүзгілер мен центрофугалар. Сүзгілер мен центрофугалардың құрылысын және қызмет көрсету тәсілдері мен практикалық танысу. Жылу процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Масса айырбас процестері жабдықтарының қызмет көрсетуі. Кептіргіштер. Кептіру қондырғылары мен кептіру құрылымын сызба-нұсқасын практикалық оқып білу. Кептіргіштердің қызмет көрсетуі. Тоңазытқыштар. Тоңазытқыш машиналарының құрылымын практикалық оқып білу. Тоңазытқыш қондырғыларының қызмет көрсетуі.
Іскерліктер: қондырғылар мен жабдықтардың жұмыс параметрлерін анықтауды; жабдықтардың профилактикалық тексеру алгоритімін құруды.
Дағдылар: жабдықтардың қызмет көрсету әдістерінде.
КҚ 2.1.2-2.5.2
ӨО. 06
Өндірісті техникалық талдау және бақылау бойынша пратикум
Техникалық суды және ақаба суды талдау. Газдарды талдау. Бейорганикалық өндірістің қалдықтарын талдау. Органикалық синтездің қалдықтарын талдау.
Іскерліктер: су кермектілігінің барлық түрлерін анықтауды; сіңіру және өртеу әдістерімен көмірқышқыл газының, оттегінің, қанықпаған көмірсутектердің, метанның, сутегінің құрамын; бейорганикалық және органикалық синтез өндірісі қалдықтарындағы түрлі заттардың құрамын түрлі әдістермен анықтауды.
Дағдылар: судың және ақаба сулардың негізгі сапа көрсеткіштерін практикалық анықтауда; ВТИ түріндегі газталдағыштар мен газды хроматографта жұмыс істегенде; бейорганикалық өнімдер өндірісінің қалдықтарындағы зиянды заттарды практикалық анықтауда; анықтау әдісіне байланысты өлшендінің шамасы мен эквивалентін есептеуде; ерітінділердің қалыптылығы мен титрін есептеуде; ерітінділер дайындауда.
КҚ 2.1.3-2.5.3
ӨО. 07
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауылдарды табуды және оларды жоюды, технологиялық жорналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауылдарды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.3-2.5.3
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнында еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламентті оқып білу. Процестін оптималды режимі параметрлері. Жабдықтарға қызмет көрсету бойынша нұсқа және процестің жүргізуі. Технологиялық процестің қызмет көрсету жабдықтарының практикалық тәсілдерін меңгеру. Техникалық процестерді бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.9
КП. 02
Бітіру алдындағы өндірістік практика соның ішінде дипломдық жұмысты орындау және/немесе комлесті емтиханға дайындық
Біліктілік пен дағдыны тығыз меңгеру, кәсіптік-біліктілік сипаттамалары талаптары көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өздігінен орындау. Дипломдық жұмыс және/немесе комплексті емтиханға дайындыққа материалдар жинау.
Іскерліктер: өндірістің техникалық құжаттамасы негізінде аппаратшыға разряд беру негізіндегі жұмыстарды орындауды.
Дағдылар: 3 разрядты аппаратшының (оператордың) кәсіптік-біліктілік сипатының көлемінде.
БҚ 1-10
КҚ 2.1.1-2.1.8
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.8
КҚ 2.4.1-2.4.8
КҚ 2.5.1-2.5.9
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін

ПК 3.6.5
СД. 04
Механическое оборудование экологических установок
Конструктивные элементы аппаратов для очистки газов и обеспыливающих устройств. Сухие центробежные аппараты. Пористые фильтры. Мокрые газоочистители. Электрофильтры. Устройства для вывода продукта, уловленного в аппаратах газоочистки. Транспортирование пыли. Оборудование и детали систем очистки газа и аспирационной вентиляции. Воздуховоды и газопроводы. Материалы и арматура. Тепловая изоляция. Оборудование для очистки сточных вод. Оборудование для механической, физико-химической, биохимической очистки сточных вод. Оборудование для локальной очистки сточных вод. Оборудование системы водоснабжения, канализации и очистки сточных вод на нефтеперерабатывающих заводах (НПЗ).
Знания: типы, назначение, устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования экологических установок, их технические характеристики; методику расчета основного оборудования экологических установок.
Умения: читать кинематические схемы и чертежи основного и вспомогательного оборудования экологических установок; выполнять основные проектные и проверочные расчеты деталей и узлов оборудования экологических установок.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.4
ПК 3.6.8
СД. 05
Эксплуатация, ремонт и монтаж оборудования экологических установок
Надежность машин и теротехнология. Условия работы машин, разрушение и износ. Диагностика отказов и обнаружение дефектовМетоды и способы восстановления деталей. Основы теории надежности. Практика надежности. Основы теротехнологии. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Техническая эксплуатация машин и агрегатов. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Статическая и динамическая балансировка. Смазка машин и агрегатов. Основы теории трения. Смазочные материалы, их свойства и выбор. Смазочные системы. Ремонт машин и агрегатов. Монтаж машин и агрегатов. Основные операции при сборке и монтаже машин. Монтаж оборудования для очистки сточных вод.
Знания: виды разрушения и износа, условия их возникновения и характеристику; методы обнаружения дефектов в деталях, их сущность; методы и способы повышения износостойкости и восстановления деталей машин, их сущность, применяемое оборудование; терминологию и определения системы технического обслуживания и ремонта техники; критерии и оценки эффективности работы оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов механического оборудования; особенности эксплуатации, ремонта, регулировки и монтажа оборудования экологических установок; смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования;
организацию ремонтных работ оборудования; надежность оборудования; технологию эксплуатации, технического обслуживания, ремонта и монтажа оборудования; конструкцию и принцип работы систем и устройств для смазки оборудования.
Умения: определять виды разрушения и износа, выявлять причины их возникновения; обнаруживать дефекты в деталях бесприборным методом; назначать способ повышения износостойкости и восстановления деталей по заданным условиям; пользоваться терминами и определениями, условными обозначениями в практической деятельности.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.7
СД. 06
Организация и планирование производства
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: организацию работы и структуру предприятия, работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организацию труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
БК 6
ПК 3.6.2
ПК 3.6.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Оборудование керамического производства: назначение, классификация, устройство, принцип действия, правила эксплуатации, возможные неполадки, причины их возникновения и способы устранения. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: выполнять слесарные работы, изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, пользоваться измерительным и слесарным инструментом; производить выбор инструмента; выполнять основные слесарно-сборочные работы.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.9
ПО. 02
Механическая практика
Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Работа на станках с программным управлением.
Умения: осуществлять пуск и остановку станков; производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу; выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров; контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки: изготовления и обработки деталей на металлорежущих станках; производить заточку режущего инструмента.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.9
ПО. 03
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: вычерчивать схемы расположения оборудования основных и вспомогательных цехов базового предприятия; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на предприятии, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.

КҚ 3.6.5
АП. 04
Экологиялық қондырғылардың механикалық жабдығы
Газдар мен шаңсыздандырғыш құрылғыларды тазарту үшін аспаптардың құрылымдық элементтері. Құрғақ ортадан тепкіш аспаптар. Кеуекті сүзгілер. Ылғалды газтазартқыштар. Электрсүзгілер. Газтазартқыш аспаптарда тұтылған өнімдерді шығару үшін құрылғы. Шаңды тасымалдау. Газ бен аспирациялық желдеткіштерді тазарту жүйесінің жабдықтары мен тетіктері. Ауаарналар мен газқұбырлар. Материалдар мен арматура. Жылу оқшаулау. Ақаба суларды тазарту үшін жабдықтар. Ақаба суларды механикалық, физика-химиялық, биохимиялық тазарту үшін жабдықтар. Ақаба суларды жергілікті тазарту үшін жабдықтар. Мұнайды қайта өңдеу зауыттарында (МҚӨЗ) ақаба суларды сумен қамту, канализациялар және тазарту жүйелерінің жабдықтары.
Білімдер: экологиялық құрылғылардың негізгі және қосымша жабдықтарының түрлерін, қолданысын, құрылысы мен қызмет принципін, олардың техникалық сипаттамаларын; экологиялық құрылғылардың негізгі жабдықтарын есептеу әдістерін.
Іскерліктер: экологиялық құрылғылардың негізгі және қосымша жабдықтарының кинематикалық сұлбалары мен сызбаларында; экологиялық құрылғылар жабдықтарының тетіктері мен түйіндеріне негізгі жобалы және тексеру есептеулерін жүргізуде.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.8
АП. 05
Экологиялық қондырғылар жабдықтарын пайдалану, жөндеу және құрастыру
Машиналардың сенімділігі және теротехнология. Машиналардың жұмыс жағдайы, бұзылу және тозу. Тоқыраулар диагностикасы және ақауларды табу. Тетіктерді қайтадан қалпына келтіру әдістері мен тәсілдері. Сенімділік теориясының негіздері. Сенімділік практикасы. Теротехнолгия негіздері. Машиналар мен агрегаттардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеуін ұйымдастыру және жүргізу. Машиналар мен агрегаттарды техникалық пайдалану. Машиналар мен агрегаттардың техникалық қызмет көрсетуін ұйымдастыру және жүргізу. Тетіктерді жөндеу және құрастыру бірліктерінің технологиясы. Статикалық және динамикалық теңгеру. Машиналар мен агрегаттарды майлау. Үйкеліс теориясының негіздері. Майлау материалдары, олардың қасиеттері және таңдау. Майлау жүйелері. Машиналар мен агрегаттарды жөндеу. Машиналар мен агрегаттарды жинақтау. Машиналарды құрастыру мен жинақтау кезіндегі негізгі операциялар. Ақаба суларды тазарту үшін жабдықтарды жинақтау.
Білімдер: бұзылу мен тозудың түрлерін, олардың пайда болу жағдайлары мен сипаттарын; тетіктердегі ақаулардың пайда болу әдістерін, олардың мәнін; машиналар тетіктерінің тозуға төзімділігін арттыру мен қалпына келтірудің әдіс тәсілдерін, олардың мәнін, қолданылатын жабдықтарды; техникалық қызмет көрсету мен техникалық жөндеу жүйелерінің терминологиясын және анықтамасын; жабдықтардың қызметінің тиімділігін бақылау мен критерийлерін; механикалық жабдықтардың тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды; экологиялық қондырғылардың жабдықтарын пайдалану, жөндеу, реттеу және құрастыру ерекшеліктерін; жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдарын және майлау жүйелерін; жабдықтардың жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды; жабдықтардың сенімділігін; жабдықтарды пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу мен құрастыру технологиясын, жабдықтарды майлау үшін жүйелер мен құрылғылардың құрылымы мен қызмет принципін.
Іскерліктер: бұзылу мен тозудың түрлерін анықтауда, олардың пайда болу себептерін табуда; аспапсыз әдіспен тетіктердегі ақауларды табуда; тозуға төзімділігін арттыру тәсілін қолдануда және белгіленген жағдайлар бойынша тетіктерді қайта қалпына келтіруде; практикалық қызметте терминдерді, анықтамаларды, шартты белгілерді пайдалана алуда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.7
АП. 06
Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсікегеқабілеттілігі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын және құрылымын, қызметтегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесінде аралас мамандықтардың жұмысын ұйымдастыруды; еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизмін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер:
Ұйым қызметінің негізгі техника-экономикалық көрсеткіштерін белгіленген әдіспен есептеуде.
БҚ 6
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Қыш өндірісінің жабдықтары: қолданысы жіктелуі, құрылысы, қызмет принципі, пайдалану ережесі, кездесетін ақаулар, олардың болу себептері мен жою әдістері. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, сапасы, беріктігі жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, июді, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режимін қолдануды.
Дағдылар: технологиялық аппараттар, технологиялық процестер, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда; Слесарлық өлшеу аспаптарын қолдануда.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.9
ӨО. 02
Механикалық практикасы
Жонғыш топтары станоктарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: сыртқы цилиндрлі және шеткі беттерді өңдеу; бунақтарды жону және кесу; кеулейжону, ажарлау, сүргілеу, жонғылау. Бағдарламалық басқару арқылы білдектерде жұмыс істеу.
Іскерліктер: білдектерге тетіктерді орнықтыруды және бекітуді; кескіш аспаптар мен жонғылағыштарды орнықтыру мен бекітуді; білдектердің басқару органдарын пайдалануды; тетіктерді өлшеу әдістерін қолдануды; білдектерге баптау жүргізуді; кесу аспабына таңдау жүргізуді; металлкескіш білдектерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау мен өндірістік санитарияны.
Дағдылар: металлкескіш білдектерде тетіктерді дайындауда және өңдеуде; кескіш аспаптарына қайрау жүргізуде.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.9
ӨО. 03
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың тағайындалуы және технологиялық процесс. Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріс пен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; жалпы кәсіптік және арнайы пәндерден алған білімдерін колдануды; технологиялық процесті талдауды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды анықтауды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, кәсіпорында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтың құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.

БК 1-8
ПК 3.6.1 - 3.6.5
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
БК 1-10
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ПК 3.6.9
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
БК 1-10
ПК 3.6.1-3.6.10
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника-механика.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.

БҚ 1 - 8
КҚ 3.6.1 - 3.6.5
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жөндеуді, сынауды және өндірістік жабдықтарды қабылдаудың технологиясын оқып білу.Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесі. Жабдықтарды жөндеуге дайындау. Жабдықтарды пайдалану тәртібі мен ережесі. Жабдықтарды құрастырудың тәртібі мен ережесі. Құрастыру кезінде қолданылатын аспаптар мен құрылымдар. Өндірістік жабдықтарды реттеу. Өндірістік жабдықтардың тетіктерін, түйіндерін және механизмдерін жөндеу. Мойынтірек түйіні тетіктерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштерді,жалғастырғыштарды жөндеу; тісті, бұрамдық, шынжырлы және белдікті беріліс тетіктерін жөндеу. Қозғалыстың механизмдерінің тетіктерін жөндеу. Базалық тетіктерді жөндеу. Пневмо және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Өндірістік жабдықтардың монтажы.
Іскерліктер: жай механизмдер мен машиналардың техникалық қызмет көрсетуін іске асыруды, ауысымды қабылдау мен тапсыру жорналын толтыруды, жабдықтарды жөндеуге дайындауды, жабдықтардың тетіктері мен механизмдеріне бөлшектеуді жүргізуді,жабдықтардың жылжымайтын қосылыстар механизмдерін бөлшектеу кезіндегі аспаптар мен құрылғыларды пайдалануды, жөндеудің әдістері мен тозған тетіктерді қалпына келтіру тәсілдерін, жабдықтардың жөнделген тетіктері мен механизмдеріне құрастыру жүргізуді, жөнделген және бапталған жабдықтарға жаттықтырулар жүргізуді.
Дағдылар: бригададағы жұмыстарда, жабдықтарды ағымдағы жөндеуге дайындауда, жабдықтардың механизмдерін, түйіндерін бөлшектеуде; пневмо- және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша, жөнделген жабдықтардың механизмдері мен түйіндерін бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауда; жай машиналарды жинақтауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.9
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелелердегі) технологиялық процестерді оқып білу, орта буын маманының дублеры есебінде жұмыс істеу.
Іскерліктер: өндірістік жабдықтардың техникалық қызмет көрсетуін, жөндеу мен пайдалануын жүргізу; технологиялық параметрлерді талдауды; өндірістегі қауіпсіздік техникасының күйін бағалауды; өндірістік техникалық құжаттарды рәсімдеуді.
Дағдылар: механизмдер мен машиналардың сызбсын оқуда, жабдықтарға жай жөндеу жүргізуде, жабдықтарға технологиялық бақылау мен жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеудің құжаттарын енгізу мен рәсімдеуде, жабдықтарды жөндеу мен тексеру кестелерін құруда.
БҚ 1-10
КҚ 3.6.1-3.6.10
КП. 03
Диплом алды практикасы, сонын ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпарат жинау, орта буын маманы бойынша жұмыс орнында тәжірибеден өту.
Іскерліктер: цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік- техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар: линиядағы жетекшінің; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.

БК 1-10
ПК 3.6.1-3.6.9
5.3 Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена 123107 3 Техник – технолог)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки; владеть лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОГД. 04
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Казахстан в древности. Аркаим - очаг мировой цивилизации. Казахстан в раннее средневековье (нач. ХII - ХVIII вв.) Монгольский этап истории Казахстана. Образование казахской народности. Процесс включения Казахстана в состав Российской империи (ХVIII-начала ХХ вв.). Внешнее и внутреннее положение Казахских ханств в XVIII в. Борьба казахского народа против колониального захвата царизма в Казахстане. Национально-освободительное движение во второй половине XIX в. Казахстан в начале ХХ века. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти в Казахстане. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане и его свертывание. Индустриализация и коллективизация. Культура Казахстана в начале ХХ века. Голощекинский геноцид. "Малый Октябрь" и его последствия. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Строительство казарменного социализма. Социально-экономическое положение Казахстана в довоенный период. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Общественно-политическая жизнь страны. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния в Казахстане (1969, 1979, 1986 гг.). Начало демократизации общества. Становление суверенитета и независимости. Первая Конституция Республики Казахстан. Президентские выборы.
Знания: место и роль Республики Казахстан в современном мире; формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации; Великий Шелковый путь и его историческое значение; вхождение Казахстана в состав России; национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв; выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв; культуру Казахстана 20-30 годы XX в; всемирный Курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы; августовский путч и его провал; Государственную независимость РК.
Умения: составлять краткий историко-археологический рассказ; работать с картой; раскрывать причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики; анализировать причины поражений восстаний; раскрывать суть НЭПа, коллективизации; этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
раскрывать причины возникновения казахской диаспоры; раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 2
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культуры. Культура и цивилизация. Формы и типы культур. Основные культурно-исторические центры мира. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама.
Знания: понятия, формы и функции культуры; основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития.
Умения: сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК 2
СЭД. 02
Основы философии
Философия и ее роль в обществе. Исторические типы философии. Бытие. Материя. Диалектика и ее альтернативы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Бытие человека как проблемы философии: личность, свобода и ответственность. Сознание как отражение и деятельность, познание и творчество. Нравственные проблемы философии.
Знания: основные методы научного познания; законы и категории диалектики; формы бытия; свойства и структуру сознания.
Умения: анализировать социальные и профессиональные ситуации с точки зрения законов и категорий диалектики; применять методы научного познания при изучении специальных дисциплин и во время практического обучения; применять теорию относительности при изучении естественно - научных и специальных дисциплин; применять этические и нравственные понятия в своей жизнедеятельности.
БК 2
СЭД. 03
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро- и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания: общие положения экономической теории, основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем.
Умения: оценивать текущую социально – экономическую ситуацию в масштабах региона и страны; находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния в отрасли.
БК 6
СЭД. 04
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания: основные понятия и категории социологии и политологии; политические режимы, основные политические партии Казахстана и мирового сообщества; причины социальных конфликтов.
Умения: анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта.
БК 2
СЭД. 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания: права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения: использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания: назначение, составные части, правила оформления документов; способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Умения: составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие; организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.
БК1
БК2
БК4
ОПД. 02
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.

БҚ 1-10
КҚ 3.6.1-3.6.9
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін
оқу бағдарламасының мазмұны (123107 3 Техник- технолог орта
буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдардағы мәтіндерді оқу техникасы және аудармасы (сөздікпен), мамандық бойынша бағытталған тақырыпта диалог құру, әңгіме құрастыру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілдерін, кәсіби бағыттағы мәтінді оқуды және аудару (сөздікпен) үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды білуді.
Іскерліктер: кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тілдерінен алған білімдерін пайдалана алуды.
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тілдердің негіздері: кәсіби лексика, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби бағыттағы мәтінді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер: кәсіби қатынастар үшін қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер: кәсіби бағыттағы қатынасқа және мәтінді оқу, аудару (сөздікпен) үшін қажетті грамматикалық минимумдарды қолдануды.
БҚ 1
ЖГП. 03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психо-физиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ететін дене тәрбиесінің құралдары.
Білімдер: салауатты өмір салтының негіздерін, ұйықтау тәртібін және физикалық жүктемені, дұрыс тамақтануды.
Іскерліктер: денсаулықты нығайту үшін, өмірлік және кәсіби табыстарға жету үшін дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалануды, және дене тәрбиесін өзіндік жетілдіруді.
БҚ 7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
БҚ 2
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет түсінігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің формасы мен түрлері. Әлемнің негізгі тарихи мәдени орталықтары. Қазақстан аумағындағы мәдениеттер мен өркениет. Түрлі тарихи кезендердегі Қазақстанның тарихи мәдениеті. Қазіргі кезеңдегі Қазақстанның ғылымы мен мәдениеті. Діннің мазмұны және оның ролі. Дiннiң тегi және оның түрлері. Ислам мен христианның негізгі жағдайы.
Білімдер: түсінігін, мәдениеттің формасы мен атқаратын қызметін, негізгі дүниежүзілік өркениеті, әлемдік діндердін, Қазақстан халықтарының мәдениетін және олардың одан әрі даму болашағын.
Іскерліктер: мәдениет дамуының негізгі кезеңдерін қазіргі заманғы мәдениет процестерімен салыстыруды.
БҚ 2
ӘЭП. 02
Философия негіздері
Философия және оның қоғамдағы ролі. Философияның тарихи түрлері. Болмыс. Материя. Диалектика оның альтернативасы. Қоғамдағы филисофиялық түсінік. Қоғам өздігінен дамитын жүйе. Адам болмысы философия мәселелері ретінде: жеке тұлға, бостандық және жауапкершілік. Сана сезім бұл шағылысу және қызмет, таным және шығармашылық. Философияның өнегелі мәселелері.
Білімдер: ғылыми түсінудің негізгі әдістерін; диалектика заңдары мен дәрежелерін; болмыстың түрлерін; сананың құрылымы мен қасиеттерін.
Іскерліктер: әлеуметтік және кәсіптік жағдайларды диалектиканың заңдары мен дәрежелері көзқарасында талдауды; арнайы пәндерді оқу кезінде және практикалық оқуда ғылыми таным әдістерін қолдануды; жаратылыстану ғылымдарын және арнай пәндерді оқыған кезде салыстырмалық теорияны қолдануды; өз тiршiлiк әрекетiнде әдеп пен болмыс ұғымдарын қолдануды.
БҚ 2
ӘЭП. 03
Экономика негіздері
Қазақстан Республикасындағы экономикалық жағдай. Экономика және оның негізгі проблемалары. Микроэкономика. Ресурстар. Нарықтық бағаның құрылу механизмі. Бәсекелестік. Фирма қызметінің экономикалық негіздері. Монополияға қарсы реттеушілік. Халық табысы. Әлеуметтік-экономикалық проблемаларды реттеу. Макроэкономика. Ел экономикасының кұрылымы. Қаржы. Несие-ақша және салық жүйесі. Инфляциялық процестер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсімнің жағдайлары. Қазақстан экономикасындағы микро және макроэкономикалық мәселелер. Еңбектегі халықаралық бөлу. Сауданың әлемдік нарығы, қызмет көрсетуі және валюта. Бизнес негіздері.
Білімдер: экономикалық теорияның жалпы ережелерін, Қазақстандағы экономикалық жағдайлардың негізгі кезеңдерін; елдің экономикалық құрылымын, әлеуметтік-экономикалық мәселелерін реттеудің кезеңдерін.
Іскерліктер: аймақ пен ел масштабындағы ағымдағы әлеуметтік экономикалық жағдайларды бағалауды; саладағы экономикалық жағдайларды талдау үшін қажетті ақпараттарды іздеп табуды және пайдалануды.
БҚ 6
ӘЭП. 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану түсінігі мен дәрежесінің негіздері. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Жеке тұлға субъектілерімен объектілердің қоғамдық қатынасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік дау - жанжалдарды шешу механизмі. Саясаттанудың түсінігі мен дәрежесінің негіздері. Саясат және саяси билік. Саясат жүйесі. Мемлекет - саясат жүйесінің негізгі түйіні. Саяси партиялар және қозғалыс. Халықаралық сыртқы саяси қызмет және дүниежүзілік саяси процес.
Білімдер: саясаттану мен әлеуметтанудың негізгі түсінігі мен дәрежесіні, саяси режимдерін, Қазақстандағы негізгі саяси партияларды және әлемдік қауымдастық; әлеуметтік дау-жанжалдардың себептерін.
Іскерліктер: қоғамдық қарым қатынастарды салыстыру мен талдаудың, олардың дамуына субъектік және объектік көзқарасында қарауды.
БҚ 2
ӘЭП. 05
Құқық негіздері
Құқық: үғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы - құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер: адамдар мен азаматтардың құқығы және бостандығын; кәсіптік қызмет шеңберінде құқықтық-этикалық және өнегелі нормаларды білуді.
Іскерліктер: маманның кәсіби қызметі регламентіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалануды.
БҚ 4
ЖКП. 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы және құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істі ұйымдастырудың және құрудың тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрам бөлігін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және жүйесін; оргтехника құралдарын, жалпы сипаттамасын, оларды кәсіпорынның ұйымдастыруын және басқару процестеріне енгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздар құруды: өтінішті, бұйрықтарды, қызметтік хатты және т.б., құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, тіркеуді, олардың есебін жүргізуді, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
ЖКП. 02
Сызу
БЖҚҚ түсінігі, БЖҚҚ және МС талабына сай сызуларды графикалық безендіру. Сызудың пішіні мен бағыты. Масштабы. Көлемін ендіру. Бөлшектерді жобалаудың орындалуын қабылдау. Проекциялық сызу және техникалық суреттеу. Техникалық бөлшектерді жобалау. Сызу геометриясының негізі: нүкте және түзу, беттік және дене, аксонометриялық проекциялар; өзгеріс проекциясының амалы, геометриялық денелердің кескіні, жоғары геометриялық денелерді өзара кескіндеу. Сызу, геометриялық және жобамен сызудың негіздері. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері, түрлері, кесігі, кескіні, бөлшектерді белгілеумен кескіндеу, эскизі, мамандық бойынша сызулар, нормативті техникалық құжаттар, машина графиктердің әдістері мен құралдары.
Білімдер: конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесін (БЖҚҚ), сызулармен эскиздерді орындаудың дағдысы мен ережесін, проекциялық сызулар мен сызбалық геометрияның негізін.
Іскерліктер: қазіргі кездегі компьютерлік кестелік әдістермен мамандық бойынша сызбаларды оқуды, орындауды және формаға келтіруді.

ПК 3.7.3
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики. Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил. Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия. Момент сил. Центробежная и центростремительная силы. Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация. Расчет на прочность, жесткость и устойчивость. Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения. Работа и мощность. Коэффициент полезного действия. Трение. Роль трения в технике. Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике. Виды передач. Передаточное отношение. Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
БК 10
ПК 3.7.1
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 3.7.1
ПК 3.7.5
ОПД. 05
Органическая химия
Элементарный анализ органических соединений. Общие вопросы химического строения органических веществ. Классификация, строение, химические свойства, способы получения и применения углеводородов. Природный газ, нефть, каменный уголь, коксование каменных углей. Соединения с однородными функциями, гетерофункциональные соединения, гетероциклические и синтетические высокомолекулярные соединения, полимеризационные высокомолекулярные соединения. Классификация полимеров, способы получения. Производство синтетических смол и пластмасс. Производство синтетических материалов, применяемых в коксохимии.
Знания: классы и номенклатуру органических соединений; основные способы получения, физические и химические свойства органических веществ; область применения.
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций; решать расчетные задачи, схемы превращений.

КҚ 3.7.3
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизмдер мен машинаның тетіктері. Жай механизмдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизмдері: қосиінді-бұлғақ механизмі, бағдартқыш механизмі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизмдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизмдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
БҚ 10
КҚ 3.7.1
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айнымалы тоқтын электр тізбектері. Электрмагнитизм, электр өлшемдері, тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Трансформаторлар. Электр жетек негіздері. Электр энергиясын беру және бөлу. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшегіш аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тұрақты және айнымалы тоқтарды анықтауды, тізбектердің негізгі элементін, трансформаторлардың құрылысын және қызмет принципін, тұрақты және айнымалы тоқтың машиналарын, өлшеуіш аспаптарын жіктеуді және қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принципті электр сызба-нұсқасын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың манызын есептеуді, кернеуін, кедергінің есептеуді.
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.5
ЖКП. 05
Органикалық химия
Органикалық қосылыстардың элементтерін тадау. Органикалық заттардың химиялық құрылымының жалпы сұрақтары. Көмірсутектерді жіктеу, құрылысы, химиялық қасиеттері, алу әдістері мен қолданылуы.
Табиғи газ, мұнай, тас көмір, тас көмірді кокстеу.
Біртекті функциялармен қосылысы, гетерофункционалды қосылыстар, гетероциклды және синтетикалық жоғарғы молекулалы қосылыстар. Полимерлерді жіктеу,алу әдістері. Синтетикалық шайырлар мен пластмассалар өндірісі. Коксхимия өндірісінде қолданылатын синтетикалық материалдар өндірісі.
Білімдер: органикалық қосылыстардың номенклатурасы мен класстары, негізгі алудың тәсілдері, органикалық заттардың физикалық және химиялық қасиеттері, қолдану аумағы.
Іскерліктер: заттардың формулаларын құру, реакциялардың теңдеулері, есеп айыратын тапсырмаларды шешу, айналулар үлгісі.

БК 1-8
ПК 3.6.1-3.7.4
ПО. 04
Практикум по общей химической технологии
Гетерогенные процессы.
Процессы технологии неорганических веществ.
Процессы технологии органических веществ.
Подготовка сырья и материалов.
Компьютерное моделирование химико-технологических процессов.
Умения:
исследовать закономерности протекания конкретных химических процессов;
выполнять расчетно- аналитические исследования с применением компьютерных программ.
Навыки:
постановки эксперимента и обработки экспериментальных данных.
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
ПК 3.7.7
ПО. 05
Практикум по технологии воды
Удаление из воды взвешенных и коллоидных примесей. Физико-химические основы удаления из воды растворенных примесей. Физико-химические основы процессов обеззараживания воды. Химия сточных вод.
Умения: провести анализ воды по установленной методике, рассчитать расход коагулянта и других реагентов для очистки воды.
Навыки: установления показателей качества воды.
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
ПО. 06
Практикум по техническому анализу и контролю производства
Анализ технической воды и сточных вод. Анализ газов. Анализ отходов неорганических производств. Анализ отходов органического синтеза.
Умения: определять все виды жесткости воды; содержание углекислого газа, кислорода, непредельных углеводородов, метана, водорода методами поглощения и сжигания; разными методами определять содержание различных веществ в отходах производства неорганического и органического синтеза.
Навыки: в практическом определении основных показателей качества воды и сточных вод; работы на газоанализаторах типа ВТИ и газовом хроматографе; практического определения вредных веществ в отходах производства неорганических продуктов; вычислений эквивалента и величины навески в зависимости от метода определения; вычислений нормальности и титра растворов; приготовлении растворов.
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

БҚ 1-8
КҚ 3.6.1-3.7.4
ӨО. 04
Жалпы химиялық технология бойынша практикум
Гетерогенді процестер.
Бейорганикалық заттар технологиясының процестері.Органикалық заттар технологисының процестері.Шикізат пен материалдарды дайындау.
Химиялық-технологиялық процестерді компьютерлік үлгілеу.
Іскерліктер: нақты химиялық процестердің өту заңдылықтарын зерттеуді; компьютерлік бағдарламаларды қолданып есептеу –аналитикалық зерттеулер орындауды.
Дағдылар:
Экспериментті көрсетуде және эксперименттік мәліметтерді өңдеуде.
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
КҚ 3.7.7
ӨО. 05
Су технологиясы бойынша практикум
Судан жүзгіндер мен коллоидты қоспаларды арылту. Судан еріген қоспаларды арылтудың физика-химиялық негіздері. Суды залалсыздандыру процестерінің физика-химиялық негіздері. Ақаба сулардың химиясы.
Іскерліктер: белгіленген әдіс бойынша суға талдау жүргізуді; ірілендіргіштің және суды тазарту үшін басқа реагенттердің шығымын есептеуді.Дағдылар: судың сапа көрсеткіштерін анықтауда.
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
ӨО. 06
Өндірісті техникалық талдау және бақылау бойынша практикум
Техникалық суды және ақаба суды талдау. Газдарды талдау. Бейорганикалық өндірістің қалдықтарын талдау. Органикалық синтездің қалдықтарын талдау.
Іскерліктер: су кермектілігінің барлық түрлерін анықтауды; сіңіру және өртеу әдістерімен көмірқышқыл газының, оттегінің, қанықпаған көмірсутектердің, метанның, сутегінің құрамын; бейорганикалық және органикалық синтез өндірісі қалдықтарындағы түрлі заттардың құрамын түрлі әдістермен анықтауды.
Дағдылар: судың және ақаба сулардың негізгі сапа көрсеткіштерін практикалық анықтауда; ВТИ түріндегі газталдағыштар мен газды хроматографта жұмыс істегенде; бейорганикалық өнімдер өндірісінің қалдықтарындағы зиянды заттарды практикалық анықтауда; анықтау әдісіне байланысты өлшендінің шамасы мен эквивалентін есептеуде; ерітінділердің қалыптылығы мен титрін есептеуде; ерітінділер дайындауда.
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық амалдарын меңгеру. Технологиялық процестің бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен аутқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

БК 1-10
ПК 3.7.1 - 3.7.8
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта.
Умения: вести технологический процесс в качестве аппаратчика (оператора) 3-4 разряда и дублера линейного руководителя.
Навыки: по предупреждению и устранению нарушений процесса.
БК 1-10
ПК 3.7.1 - 3.7.8
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения: выполнять обязанности линейных руководителей цеха, работать с нормативно-технической документацией, оформлять результаты анализа, деловую документацию, разбираться в плановой документации, производить расчет заработной платы, анализировать смету цеховых расходов.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.7.1 - 3.7.8
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
владеть лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
БК 2
иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
БК 3
осуществлять поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 4
планировать и организовывать работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
БК 5
объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом;
БК 6
управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптироваться к изменениям в условиях рыночной экономики;
БК 7
владеть навыками здоровьесбережения;
БК 8
применять знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
БК 9
владеть навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
БК 10
владеть междисциплинарным подходом при решении производственных проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
2. Повышенный уровень
2.1 123101 2 - Аппаратчик очистки сточных вод*
2.1.1 знать технологическую схему процесса очистки промышленных сточных или радиоактивных вод, физико-химические и технологические свойства сырья, реагентов и готовой продукции;

БҚ 1-10
КҚ 3.7.1 - 3.7.8
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелер) технологиялық процесті үйрену, біліктілікке сәйкес мамандықтар бойынша дублер ретінде жұмыс, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару (ауысым басшысы, шеберлер), қурстық жоба үшін материал жинау.
Іскерліктер: аппаратшы (3-4 разрядты) және линиядағы жетекшінің жұмысын қайталаушы есебінде технологиялық процестерді жүргізуді.
Дағдылар: процестегі ақауылдарды ескерту және болдырмауда.
БҚ 1-10
КҚ 3.7.1 - 3.7.8
КП. 03
Диплом алды практика, соның ішінде дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпараттар жинау, бағытшы жетекшiнiң жұмысын қоса атқару.
Іскерліктер: цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік-техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар:
линиядағы жетекші; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ 1-10
КҚ 3.7.1 - 3.7.8
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
тұлға аралық және кәсіби бағыттағы қажетті ақпаратпен алмасу үшін мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларын қолдана біледі;
БҚ 2
көпмәдениетті, көпэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда адамдармен қарым-қатынас жасауда позитивтік әдеттердің болуы;
БҚ 3
кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ізденулерді, ақпараттарды қолдана білу;
БҚ 4
Қазақстан Республикасының еңбек кодексімен және бекітілген салалық нормативті құжаттарға сәйкес өндіріс орындарында (жеке және ұжымдық) жұмысты ұйымдастырады және жоспарлайды;
БҚ 5
өзінің және жалпы ұжым жұмысының нәтижелерін объективті түрде бағалайды;
БҚ 6
жеке өз басының және кәсіби дамуын басқарады, нарықтық экономика жағдайындағы өзгерістерге бейімделеді;
БҚ 7
денсаулық сақтау дағдырларын біледі;
БҚ 8
өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздікті сақтау ережелерін қолданады;
БҚ 9
зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету дағдыларын меңгереді;
БҚ 10
қалыпты және қалыптан тыс жағдайларда шешім қабылдау белсінділігін танытады.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
2. Жоғары деңгей
2.1. 123101 2 - Ағын суларды тазарту аппаратшысы *
2.1.1 өндірістік ақаба немесе радибелсенді суларды тазарту процесінің технологиялық сызба нұсқасын білу, шикізаттың, реагенттің және дайын өнімнің физика-химиялық және технологиялық қасиеттерін білу;

2.1.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.1.3 знать устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.1.4 ведет процесс очистки промышленных сточных или радиоактивных вод от примесей и улавливания ценных веществ;
2.1.5 предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.1.6 осуществлять уход за оборудованием, выявлять и устранять неполадки в его работе;
2.1.7 приготавливать реагенты, дозировать и загружать их в аппараты; 2.1.8 ведет процесс регенерации ионно-обменных фильтров.
2.2. 123102 2 -Аппаратчик химводоочистки *
2.2.1 знать технологическую схему процесса очистки воды, физико-химические и технологические свойства сырья, реагентов и готовой продукции;
2.2.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.2.3 знать устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.2.4 ведет процесс химической очистки воды различными методами;
2.2.5 предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам химических анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.2.6 осуществлять уход за оборудованием, выявлять и устранять неполадки в его работе;
2.2.7 производить подготовку и расчет сырья.
2.3. 123103 2 -Аппаратчик переработки отходов химического производства*
2.3.1 знать сущность технологического процесса переработки отходов химического производства; основные физико-химические свойства сырья, полуфабрикатов и предъявляемые к ним требования;
2.3.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.3.3 знать устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.3.4 ведет технологический процесс переработки отходов химического производства под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
2.3.5 предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.3.6 осуществлять уход за оборудованием, выявлять и устранять неполадки в его работе;

2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.1.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жай және орташа күрделілік құрылысын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.1.4 өндірістік ақаба немесе радиоактивті суларды қоспалардан тазарту және бағалы заттарды тұту процестерін жүргізу;
2.1.5 талдаулар мен бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін ескерту және болдырмау;
2.1.6 жабдықтарды күтуді іске асыру, оның жұмысындағы кемшіліктерді тауып, оларды болдырмау;
2.1.7 реагенттер дайындау, оларды мөлшерлеу және оларды аппараттарға тиеу және мөлшерлеу;
2.1.8 ионды- алмасу сүзгілерді қалпына келтіру процесін жүргізу.
2.2.123102 2 - Химиялық су тазарту аппаратшысы *
2.2.1 суды тазарту процесінің технологиялық сызба нұсқасын білу, шикізаттың, реагенттің және дайын өнімнің физика – химиялық және технологиялық қасиеттерін білу;
2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.2.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жай және орташа күрделілік құрылысын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.2.4 әр түрлі әдістермен суды химиялық тазарту процесін жүргізу; 2.2.5 химиялық талдаулардың нәтижелері мен бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін ескерту және болдырмау;
2.2.6 жабдықтарды күтуді іске асыру, оның жұмысындағы кемшіліктерді тауып, оларды болдырмау;
2.2.7 шикізат дайындау мен есептеулер жүргізу.
2.3 123103 2 - Химиялық өндіріс қалдықтарын қайта өңдеу аппаратшысы *
2.3.1 химиялық өндірістің қалдықтарын қайта өңдеудің технологиялық процесінің мәнін; шикізаттың, жартылай өнімдердің негізгі физика – химиялық қасиеттерін және оларға қойылатын талаптарды білу;
2.3.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын; бақылау-өлшеу аспаптарының қызмет принциптерін білу;
2.3.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жай және орташа күрделілік құрылысын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.3.4 аса жоғары біліктілікті аппаратшының жетекшілігімен химиялық өндіріс қалдықтарын қайта өңдеудің технологиялық процесін жүргізу;
2.3.5 талдаулар мен бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін ескерту және болдырмау;
2.3.6 жабдықтарды күтуді іске асыру, оның жұмысындағы кемшіліктерді тауып, оларды болдырмау;

2.3.7 производить прием сырья и проверять его качество по результатам анализа;
2.3.8 дозировать и загружать сырье, полуфабрикаты в аппараты согласно рецептуре.
2.4. 123104 2 - Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающих установок *
2.4.1 знать схему орошения и коммуникаций; устройство газоходов; основные свойства и температуру газов и пылей;
2.4.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.4.3 знать устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.4.4 ведет процесс охлаждения газов и очистки их от пыли различными системами пылеуловителей;
2.4.5 участвовать в регулировании тяги, температуры газа, подачи воды в скрубберы, форсунки, нагрузки оборудования, распределения газов по камерам и системам;
2.4.6 предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.4.7 осуществлять уход за оборудованием, выявлять и устранять неполадки в его работе;
2.4.8 вести учет показателей работы оборудования.
2.5. 123105 2 - Оператор по сбору и очистке конденсата *
2.5.1 знать узлы управления и коммуникаций обслуживаемого участка, физико-химические и технологические свойства сырья, реагентов и готовой продукции;
2.5.2 знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования;
2.5.3 знать устройство простых и средней сложности контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.5.4 ведет процесс по сбору и очистке конденсата различными методами;
2.5.5 предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса по результатам анализов и показаниям контрольно-измерительных приборов;
2.5.6 осуществлять уход за оборудованием, выявлять и устранять неполадки в его работе;
2.5.7 вести учет показателей работы оборудования;
2.5.8 производить отбор пробы и анализ конденсата на жесткость, щелочность, железо, примеси нефтепродуктов;
2.5.9 производить взрыхление и регенерацию фильтров.
3. Специалист среднего звена
3.1. 123106 3 - Техник-механик
3.6.1 знать устройство, назначение, принцип действия и правила эксплуатации технологического оборудования экологических установок;
3.6.2 знать виды и технологические процессы ремонта оборудования, правила безопасности при его обслуживании, методы организации ремонтно-монтажных работ в пределах бригады или цеха;

2.3.7 шикізатты қабылдау және талдау нәтижесі бойынша оның сапасына тексеру жүргізу;
2.3.8 рецептке сәйкес шикізатты, жартылай өнім мен дайын өнімді мөлшерлеу және тиеу.
2.4. 123104 2 - Шаң-газ тұтатын қондырғыларға қызмет көрсету жөніндегі оператор *
2.4.1 суармалау және коммуникациялардың сызба нұсқасын; газарналардың құрылысын; газдар мен шаңдардың негізгі қасиеті мен температурасын білу;
2.4.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын;
2.4.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жәй және орташа күрделілікті құрылысын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.4.4 газдарды салқындату және оларды түрлі шаң-тозаң тұтқыш жүйелермен шаңнан тазарту процесін жүргізу;
2.4.5 тартқышты, газ температурасын реттеуге, скруберлерге, бүріккіштерге су жіберуге, жабдықтарды тиеуге, газдарды камералар мен жүйелер бойынша таратуға қатысу;
2.4.6 талдаулар нәтижелері мен бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін ескерту және болдырмау;
2.4.7 жабдықтарды күтуді іске асыру, оның жұмысындағы кемшіліктерді тауып, оларды болдырмау;
2.4.8 жабдықтардың жұмысындағы көрсеткіштерге есеп жүргізу.
2.5. 123105 2 - Конденсатты жинау және тазарту операторы *
2.5.1 қызмет көрсететін учаскенің басқару және коммуникация түйіндерін; шикізаттың, реагенттің және дайын өнімнің физика – химиялық және технологиялық қасиеттерін білу;
2.5.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылыс ерекшеліктерін; негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын;
2.5.3 бақылау-өлшеу аспаптарының жай және орташа күрделілік құрылысын; технологиялық процесті бақылау әдістерін білу;
2.5.4 әр түрлі әдістермен конденсатты құрастыру мен тазарту бойынша процесті жүргізе білу;
2.5.5 талдаулар нәтижелері мен бақылау-өлшеу аппараттарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін ескерту және болдырмау;
2.5.6 жабдықтарды күтуді іске асыру, оның жұмысындағы кемшіліктерді тауып, оларды болдырмау;
2.5.7 жабдықтардың жұмысындағы көрсеткіштерге есеп жүргізу;
2.5.8 сынамаға іріктеме жүргізу және конденсатты кермектікке, сілтілікке, темірге, мұнай өнімдері қоспаларына талдау;
2.5.9 сүзгіштерді борпылдату және қайта қалпына келтіруді жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1. 123106 3 - Техник-механик
3.6.1 экологиялық құрылғылардың технологиялық жабдықтарының құрылысын, қолданысын, қызмет принципін және пайдалану ережесін білу;
3.6.2 жөндеу жұмыстарының түрлерін және оларға қызмет көрсетудегі қауіпсіздік ережелерінің техникалық процесін білу; цехтар мен бригада аймақтарында жөндеу монтажын ұйымдастырудың әдістерін білу;

3.6.3 знать основы технологии и принципиальные схемы автоматизации производства, заводские коммуникации;
3.6.4 читать и графически выполнять схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.6.5 работать с нормативно – правовой и технической документацией: приказами, распоряжениями, ГОСТами, техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.6.6 организовывать работу подчиненного ему персонала и осуществлять техническое руководство по эксплуатации, ремонту и монтажу машин и оборудования;
3.6.7 составлять графики ремонта оборудования, дефектные ведомости в соответствии с положением о планово-предупредительном ремонте;
3.6.8 производить необходимые механические и технологические расчеты;
3.6.9 выполнять обязанности слесаря по ремонту оборудования в соответствие с полученной рабочей профессией.
3.2. 123107 3 - Техник-технолог
3.7.1 знать технологический режим экологической установки; конструкцию и эксплуатационные характеристики технологического оборудования;
3.7.2 знать характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ; методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции;
3.7.3 читать и графически выполнять схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.7.4 работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.7.5 контролировать качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом;
3.7.6 участвовать в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
3.7.7 проводить необходимые технологические расчеты: материальный и тепловой баланс процесса, выход продукции, интенсивность процесса, производительность оборудования и другие;
3.7.8 выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
Приложение 870
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 870 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность:
1233000 - Изготовление фарфоровых и фаянсовых изделий
Квалификации:

3.6.3 өндірісті автоматтандыру мен зауыт коммуникациясының технологиялық және принциптік сызба негіздерін білу;
3.6.4 компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың графикалық сызба нұсқасын білу;
3.6.5 нормативтік құқықтық және техникалық құжаттармен: бұйрықтармен, өкімдерімен, МС-пен, технологиялық жабдықтардың техникалық паспорттарымен, анықтамалық әдебиеттермен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқауларымен жұмыс істеу;
3.6.6 машиналар мен жабдықтарды пайдалануда, жөндеу және монтаждаудың техникалық басқаруын ұйымдастыру;
3.6.7 жөндеудің ескертпе жоспар жағдайларына байланысты жабдықтарды жөндеу графигін, ақаулар ведомосін құрады;
3.6.8 қажетті түрде механикалық-технологиялық есептеулер жүргізеді;
3.6.9 өзінің мамандығына сай жабдықтарды жөндеу бойынша ұсталық міндетті атқару.
3.2. 123107 3 - Техник-технолог
3.7.1 экологиялық құрылғының технологиялық режимін; технологиялық жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамасын білу;
3.7.2 МС және ТЖ-ға сәйкес шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын, технологиялық процестерді бақылау әдістерін, шикізат пен дайын өнімнің сапасын білу;
3.7.3 компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың сызба нұсқасын оқу мен графикалық орындай білу;
3.7.4 техникалық құжаттармен: технологиялық жабдықтардың төлқұжатымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулармен жұмыс істеу;
3.7.5 шикізаттың, дайын өнімнің сапасын бақылау, технологиялық регламент негізінде талдау мен бақылау-өлшеу аспаптарының нәтижелері бойынша технологиялық процестің жүрісін қадағалау;
3.7.6 технологиялық жабдықтарды іске қосу-баптау жұмыстарына қатысу;
3.7.7 қажетті технологиялық есептеулер жүргізу: процестің материалдық және жылу балансы, өнімнің шығымы, процестің қарқындылығы, жабдықтардың өнімділігі және т.б.;
3.7.8 өнімнің ақау себептерін табу, сапа менеджмент жүйесі шеңберінде оларды ескерту мен болдырмау шараларын енгізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 870 қосымша
Ескерту. Бұйрық 870-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану
және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1233000 - Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау

ПК 2.1.11
ПК 2.2.14
ПК 2.3.13
ОПД 03
Материаловедение
Глинистые материалы, их обогащение, плавни, кварцевые материалы. Каолинизированные втроричные кварциты. Обогащение каменистых материалов. Тонкокерамические массы и глазури. Материалы для декорирования. Керамические массы, применяемые в производстве архитектурно - художественной керамики.
Знания:
- физические свойства материалов; строение сырьевых материалов; технологические свойстваматериалов для производства керамики и фаянса
Умения:
- давать характеристику применяемым материалам; выбирать материалы в соответствие с их свойствами и назначением
ПК 2.1.8
ПК 2.2.7
ПК 2.3.8
ПК 2.4.3
ОПД 04
Процессы и аппараты химической промышленности
Механические процессы и аппараты: перемещение, измельчение и классификация твердых материалов.
Гидромеханические процессы и аппараты: перемещение и разделение жидкостей и газов, перемешивание. Тепловые процессы и аппараты: источники энергии, уравнение теплопередачи, тепловые балансы. Выпаривание и охлаждение растворов. Массообменные процессы и аппараты: теория массопередачи, методы расчета массообменной аппаратуры. Решение расчетных задач.
Знания:
- теоретических основ механических, гидромеханических, тепловых и массообменных процессов;
- устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования химической промышленности;
Умения:
- производить расчет производительности и мощности оборудования;
- осуществлять конструктивные расчеты аппаратов;
- рассчитывать тепловой баланс оборудования;
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.10
ОПД 05
Охрана труда
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда: Законы об охране труда и отдыха; компенсация производственных вредностей; организация работ по охране труда. Правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на химических предприятиях. Основы пожарной профилактики. Технические основы охраны труда на предприятиях отрасли. Организация и осуществление безопасной технологии производства.
Знания:
- правила обеспечения безопасных условий труда;
- правовых, нормативных и организационных основы охраны труда;
- действия токсичных веществ на человека; ПДК;
- индивидуальных средств защиты,
- мер предупреждения взрывов и пожаров;
Умения:
- оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды;
- применять средства индивидуальной защиты;
- оказывать первую доврачебную помощь;
ПК 2.2.10
ОПД 06
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основные принципы, методы и свойства
информационных и телекоммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места, локальные и отраслевые сети; прикладное программное обеспечение и информационные ресурсы в отрасли; интегрированные информационные системы; проблемно-ориентированные пакеты прикладных программ по отрасли и сфере деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений; моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности
Знания: прикладного программного обеспечения;
- проблемно-ориентированных пакетов прикладных программ по отрасли.
Умения:
- пользоваться пакетами прикладных программ общего назначения; пользоваться пакетами проблемно-ориентированных прикладных программ(САD-системы, интегрированных пакетов делопроизводства, Chem office Pro); применять экспертные системы и системы поддержки принятий решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.13
ЖКП 03
Материалтану
Материалтанудың физико-химиялық негіздері; материалдардың құрылымы мен қасиеттері; параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері; материалдардың қолдану салалары; шойын, болат, пластмасса, силикаттық материалдар; текстильдік және сырлау материалдары; конструкциялық материалдар, олардың қасиеттері, түрлері, өңдеу тәсілдері мен химия өнеркәсібінде қолданылуы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық қасиеттерін; материалдар мен заттардың құрылымын;
- технологиялық және механикалық қасиеттерін;
- материалдарды сынау әдістері
Іскерліктер:
- қолданыстағы материалдарға сипаттама беру;
- материалдарды олардың қасиеттеріне сәйкес таңдау
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.3
ЖКП 04
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Механикалық процестер мен аппараттар: қатты материалдарды ауыстыру, үгіту, топтастыру.
Гидромеханикалық процестер мен аппараттар: сұйықтықтар мен газдарды ауыстыру және бөлу, араластыру. Жылу процестері мен аппараттары: энергия көзі, жылу берілісін, жылу балансын теңестіру. Заттардың буын шығару және салқындату. Масса алмастыру процесі мен аппараттар: масса беру теориясы, масса алмастыру аппаратурасын есептеу әдістері. Есептеу есептерін шешу.
Білімдер:
- механикалық, гидромеханикалық, жылу және масса алмастыру процестерінің теориялық негіздері;
- химия өнеркәсібінің негізгі және қосымша жабдықтарының қондырғылары мен жұмыс істеу принципі;
Іскерліктер:
- жабдықтың өндірістік және қуаттылығын есептеу;
- аппараттардың құрылымдық есептерін жүзеге асыру;
- жылу балансын есептеу.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.10
ЖКП 05
Еңбекті қорғау
Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау бойынша негізгі заңдарын: еңбекті қорғау және демалыс туралы заңдар; өндірістік зияндылықтың өтем ақысын; еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру. Химиялық өнеркәсіптегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері. өрттің алдын алу негіздері. Сала кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың техникалық негіздері. Өндіріс технологиясының қауіпсіздігін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
- еңбектің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету ережелерін;
- еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерді;
- улы заттардың адамға әсерін;
- қорғаныстық жеке құралдары;
- жарылыстар мен өрттерді ескерту шаралары;
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдың жұмыскерлер мен қоршаған ортаға қауіптілік дәрежесін бағалай білу;
- жеке қорғану құралдарын қолдану;
- дәрігер келгенге дейінгі алғашқы көмек көрсетуді.
КҚ 2.1.10
ЖКП 06
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Ақпараттық және телекоммуникациялық технологиялардың негізгі принциптері, әдістері мен қасиеттері, олардың тиімділіктері; автоматтандырылған жұмыс орындары, локалдық және салалық тораптар; салалардағы қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету және ақпараттық ресурстар; біріккен ақпараттық жүйелер; қызмет саласы мен аумағының қолданбалы бағдарламаларының проблемалық-бағдарлық пакеттері; шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау
Білімдер:
- қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді;
- салалар бойынша қолданбалы бағдарламалардың проблемалық бағдарлық пакеттерін.
Іскерліктер:
- жалпы қолданыстағы қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану; қолданбалы бағдарламаның (САD-жүйелер, іс жүргізудің біріккен пакеттері, Chem office Pro) проблемалық-бағдарлық пакеттерді қолдану; шешім қабылдауда сараптама жүйесі мен қолдау жүйелерін қолдану, кәсіби қызметтегі модельдеу мен болжау.

ПК 2.1.7
ПК 2.2.10
ПК 2.3.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология фарфорового и фаянсового производства
Основные технологические процессы в фарфоровой и фаянсовой промышленности.
Характеристика состава и свойств фарфора, полуфарфора, майолики и фаянса. Обработка сырья, приготовление массы и глазури. Формование изделий, сушка изделий. Режимы обжига.
Сортировка, шлифование и полирование изделий, декорирование. Керамические краски. Контроль качества, виды брака.
Автоматизированные и механизированные линии для производства фарфора и фаянса.
Знания:
- теоретических основ технологических процессов изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий;
- основных требований, предъявляемых к сырью и материалам данного производства;
- технологических режимов,
- методов утилизации отходов;
Умения:
- давать характеристику сырья и готовой продукции;
- определять условия проведения процессов формования, литья, сушки, обжига и декорирования;
- выявлять дефекты и находить пути их ликвидации;
- выбирать схему технологического процесса;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК2.2.2
ПК 2.2.7
ПК2.3.3
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК2.4.2
ПК 2.4.7
СД 02
Оборудование для производства фарфоровых и фаянсовых изделий
Основное оборудование для изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий. Классификация оборудования для производства. Приспособления и инструменты для формования изделий различной степени сложности из формовочных масс. Инструменты для оправки и отделки изделий. Инструменты для глазурования изделий. Приспособления и оборудование для сушки и обжига готовых изделий. Безопасные методы работы. Туннельные печи для обжига. Конвейерные конвективные сушилки.
Знания:
- назначения и конструкции основного и вспомогательного оборудования;
- теоретических основ технологических процессов производства фарфора и фаянса;
Умения:
- выбирать оборудование в соответствие с его характеристиками и предназначением;
- определять условия проведения процесса;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК2.2.2
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.1
ПК2.3.3
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.2
ПК 2.4.7
СД 03
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия управления технологическими процессами. Общие сведения об управлении и основные свойства объектов управления. Автоматические регуляторы, исполнительные устройства и вторичные приборы. Обеспечение безопасности технологических процессов. Основные понятия о проектировании систем автоматизации. Автоматизация основных технологических процессов.
Знания:
- устройства автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схем автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом;
- правил эксплуатации приборов и использование их в управлении технологическими процессами;
Умения:
- читать и составлять схему автоматизации технологического процесса, цеха, участка;
- выбирать по справочной литературе или каталогам приборы для условий, указанных в технологическом регламенте;

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді өндіру технологиясы
Фарфорлық және фаянстық өнеркәсіптегі негізгі технологиялық процестер. Фарфор, жартылай фарфор, майолик және фаянстардың құрамы мен мен қасиетінің сипаттамасы. Шикізатты өңдеу, массалар мен әшекейлерді дайындау. Өнімдерді қалыптау және кептіру. Күйдіру режимі.
Өнімді сұрыптау, тегістеу, жылтырату, әрлеу. Керамикалық бояу. Сапаны бақылау, ақау түрлері. Фарфор мен фаянсты өндіруге арналған автоматтандырылған және механикаландырылған желісі.
Білімдер:
- Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындау технологиялық процесінің теориялық негізін;
- осы өндірістің шикізаты мен материалдарына қойылатын негізгі талаптарды;
- қалдықтарды пайдаға асырудың технологиялық режимін, әдістерін;
Іскерліктер:
- шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын беру;
- қалыптау, құю, кептіру, күйдіру және әрлеу процестерін өткізу шарттарын анықтау;
- ақауларды анықтау және оларды жою жолдарын қарастыру;
- технологиялық процестің сызбаларын таңдау;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ 2.2.7
КҚ2.3.3
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.7
АП 02
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді өндіруге арналған жабдықтар
Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындауға арналған жабдықтар. Өндіріске қажетті жабдықтарды топтастыру. Қалыптау массасынан күрлелілі деңгейі әр түрлі өнімдерді қалыптауға арналған қондырғылар мен құрал-саймандар. Өнімді түзетуге және әрлеуге арналған құралдар. Өнімді әшекейлеуге арналған құралдар. Дайын өнімді кептіруге және күйдіруге арналған қондырғылар мен құрал-саймандар. Жұмыстың қауіпсіз әдістері. Күйдіруге арналған туннелді пештер. Конвейерлі және конвективті кептіргіштер.
Білімдер:
- негізгі және қосалқы жабдықтардың қолданыс аясы мен конструкциясын;
- фарфор мен фаянсты өндірудің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін;
Іскерліктер:
- жабдықтарды сипаттамасы мен қолданыс аясына сәйкес таңдау;
- процесті өткізу шарттарын анықтау;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ2.2.2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.1
КҚ2.3.3
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
КҚ2.4.2
КҚ 2.4.7
АП 03
Технологиялық процесті автоматтандыру негіздері
Технологиялық процестерді басқарудың негізгі түсініктері. Басқару туралы жалпы мәлімет және басқару объектілерінің негізгі қасиеттері. Автоматтандырылған реттеуіштер, орындаушы қондырғылар мен екінші құралдар. Технологиялық процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Автоматтандыру жүйесін жобалау туралы негізгі түсінік. Негізгі технологиялық процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
- бақылау, реттеу, қорғау және бөгеттеудің автоматтандырылған құралдары;
- жекелеген аппараттарды және процесттерді тұтастай автоматтандыру негіздері;
- құралдарды пайдалану тәртібі мен оларды технологиялық процесті басқаруда қолдану;
Іскерліктер:
- технология процесін, цехты, участкені автоматтандыру сызбасын оқу және құрастыру;
- анықтамалық әдебиеттер мен катологтардан технологиялық регламентте көрсетілген шарттарға арналған құралдарды таңдау

ПК 2.1.5
ПК 2.2.10
ПК 2.3.3
Квалификация 123301 2 - Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий*
Квалификация 123302 2 - Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий*
СД 04
Спецтехнология
Формование фарфоровых и фаянсовых изделий с применением формовочных инструментов и оборудования. Формование на формовочном станке или полуавтомате изделий простых по форме и средней сложности, или на формовочно - сушильном агрегате сложных изделий из пластических масс. Съем отформованных изделий. Проверка исправности оборудования, периодическое смазывание парафином, формующего роликового шаблона полуавтомата. Технологический процесс формования плоских и полых изделий средней сложности. Требования, предъявляемые к качеству пластической массы. Степень пригодности к работе гипсовых и синтетических форм, ассортимент и требования к качеству формованных изделий. Виды брака, меры предупреждения и устранения.
Оборудование для обжига фарфоровых и фаянсовых изделий
Устройство и правила эксплуатации печей периодического, непрерывного действия, конструкция обслуживаемого оборудования. Инструменты и приспособления, приемы работы. Правила и порядок включения и выключения газа и воздуха при обжиге. Приемы регулирования горелок. Правила эксплуатации теплоизмерительных приборов. Безопасные приемы труда и организации рабочего места.
Технология обжига фарфоровых и фаянсовых изделий
Ассортимент изделий и требования, предъявляемые к качеству их обжига. Режимы обжига. Подготовка изделий к обжигу. Схема рациональной загрузки изделий на вагонетки. Сущность физико – химических процессов, протекающих в изделиях во всех периодах обжига.
Технология обжига фарфоровых и фаянсовых изделий
Ассортимент изделий и требования, предъявляемые к качеству их обжига. Режимы обжига. Подготовка изделий к обжигу. Схема рациональной загрузки изделий на вагонетки. Сущность физико – химических процессов, протекающих в изделиях во всех периодах обжига
Знания:
- классификации оборудования для формования фарфоровых и фаянсовых изделий;
- назначения, принципа работы и правил эксплуатации оборудования;
- сущности технологического процесса формования изделий из пластических масс;
- технологических режимов параметров процесса;
- мер предупреждения и устранения дефектов;
- устройства, принципа действия и правил обслуживания печей для обжига;
- основных нормативных документов, правил безопасной работы по обслуживанию печей;
- сущности технологического процесса обжига изделий;
- режимов обжига;
- сущность физико – химических процессов, протекающих в изделиях во время обжига;
Умения:
- обслуживать и регулировать производственное оборудование, приспособления, инструменты в процессе формование изделий;
- изготавливать формы различного типа для формования, - контролировать изношенность и пригодность форм;
- формовать изделия различной сложности из формовочных масс;
- обслуживать и регулировать производственные печи; поддерживать установленный режим;
- выявлять и устранять мелкие неисправности в работе печей;
- наблюдать за загрузкой и выгрузкой вагонеток;
- контролировать процесс обжига, технологических режимов и качества изделий;

КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.10
КҚ 2.3.3
123301 2 "Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы*" біліктілігі
123302 2 "Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруш*і" біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді қалыптау құралдары мен жабдықтарын қолдану арқылы қалыптау
Қалыпты қалыптау станоктарында немесе жартылай автоматта қарапайым және орта күрделіктегі, немесе пластикалық массадан әзірленген күрделі бұйымдарды қалыптау-кептіру агрегатында қалыптау. Қалыпталған өнімдерді шешу. Жартылай автоматтың роликтік шаблонын қалыптайтын жабдықтардың дұрыстығын тексеру, парафинмен жиі майлау. Орта күрделіліктегі жалпақ және іші қуыс өнімдерді қалыптаудың технологиялық процесі. Пластикалық массаның сапасына қойылатын талаптар. Гипстік және синтетикалық қалыптардың жұмысқа жарамдық деңгейі. Қалыптау өнімдерінің ассартименті мен сапасына қойылатын талаптары. Ақаулардың түрлері, олардың алдын алу мен жою шаралары. Фарфорлық және фаянстық өнімдерді күйдіруге арналған жабдықтар
Кезеңдік және үзіліссіз әрекеттегі пештердің құрылысы мен пайдалану ережесі, қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылымы. Құрал-саймандар және жұмыс тәсілі. Күйдіру барысында газ бен ауны қосу және сөндіру ережесі мен тәртібі. Оттықты басқару тәсілдері. Жылу өлшеуіш құралдарды пайдалану ережесі. Еңбектің қауіпсіз тәсілдері мен жұмыс орнын ұйымдастыру. Фарфорлық және фаянстық өнімдерді күйдіру технологиясы өнімдердің ассортименті және оларды күйдіру сапасына қойылатын талаптар. Күйдіру режимдері. Өнімдерді күйдіруге дайындау. өнімдерді ваганеткаға тиімді салу сызбасы. Өнімді күйдірудің барлық кезеңдерінде туындайтын физико-химиялық процестің мәні
Білімдер:
- фарфорлық және фаянстық өнімдерді қалыптауға арналған жабдықтардың топтамасын;
- қолданыс аясын, жұмыс істеу принципін және пайдалану ережесін;
- пластикалық массадан өнімдер қалыптау, технологиялық процесінің мәнін;
- процес параметрлерінің технологиялық режимін;
- ақаулардың алдын алу және жою шараларын;
- күйдіруге арналған пештердің құрылысын, жұмыс істеу принципін және қызмет көрсету ережесін;
- негізгі нормативтік құжаттарды, пештерге қызмет көрсетудің қауіпсіз жұмыс ережесін;
- өнімді күйдіру технологиялық процесінің мәнін;
- күйдіру режимін;
- өнімдерді күйдіру барысында туындайтын физико-химиялық процестерінің мазмұнын білу;
Іскерліктер:
- өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету және басқару, өнімдерді қалыптауда процесіндегі құрал-саймандарды;
- қалыптауға арналған түрлі типтегі қалыптарды дайындау, олардың ескіруі мен іске қолданысын бақылау;
- қалыптау массасынан түрлі күрделіліктегі өнімдерді қалыптау;
- өндірістік пештерге қызмет көрсету және басқару; бекітілген тәртіпті сақтау;
- пештің жұмысындағы ұсақ ақауларды анықтап, жою;
- вагонеткаларды жүктеу және түсіруді бақылау;
- күйдіру процесін бақылау,
технологиялық режимдері мен өнімдердің сапасы

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.7
ПК 2.2.11
Квалификация 123303 2 - Оправщик-чистильщик*
Квалификация 123304 2 - Комплектовщик фарфоровых и фаянсовых изделий*
СД 04
Спецтехнология
Оборудование для оправки и отделки фарфоровых и фаянсовых изделий. Специальные приспособления и измерительные инструменты для оправки фарфоровых и фаянсовых изделий. Правила пользования приспособлениями и инструментами. Исправность приборов КИП и А и правила его хранения. Правила эксплуатации и режим работы обслуживаемого оборудования. Передовые приемы работы и способы организации труда и рабочего места. Технология оправки и отделки фарфоровых и фаянсовых изделий.
Ассортимент оправляемых изделий и требования к их качеству. Виды дефекты изделий. Порядок определения качества изделий, поступающих с отливки, формования и обжига. Причины возникновения брака и способы их устранения. Основы диагностики качества фарфоровых и фаянсовых изделий. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления для контроля качества изделий.
Контроль качества изделий, поступающих на оправку и чистку. Выявление и устранение дефектов при оправке и чистке. Контроль качества готовой продукции, приемка и отбраковка. Технология комплектации фарфоровых и фаянсовых изделий
Нормативно – техническая документация и правила ее использования при комплектовании изделий. Физико – механические и потребительские свойства фарфоровых и фаянсовых изделий для установления сортности и величины деформации изделий. Виды дефектов на различных стадиях производства. Правила переборки и комплектования фарфоровых и фаянсовых изделий. Маркировка и упаковка фарфоровых и фаянсовых изделий. Правила маркировки фарфоровых и фаянсовых изделий. Порядок введения учета и оформления документации на комплектуемые изделия, вплоть до сдачи на склад.
Знания:
- классификации оборудования для оправки и отделки фарфоровых и фаянсовых изделий;
- последовательности выполнения операций при оправке изделий;
- требований к качеству изделий после оправки;
- возможных дефектов продукции при оправке;
- способов их выявления и устранения;
- видов сырья для изготовления фарфоровых и фаянсовых изделий;
- свойств сырьевых компонентов;
- способов контроля качества полуфабрикатов; отбраковки и приемки готовых изделий;
- видов дефектов фарфоровых и фаянсовых изделий;
- правил комплектования изделий;
- правил оформления комплектации;
- правил маркировки различными способами;
- правил упаковки фарфоровых и фаянсовых изделий;
Умения:
- использовать оборудование для оправки;
- производить мелкий ремонт оборудования для оправки и чистки изделий;
- соблюдать правила техники безопасности;
- осуществлять оправку и отделку изделий на станках или в ручную;
- производить лабораторный контроль качества полуфабрикатов и готовых изделий;
- применять технические и рабочие инструкции по производству фарфоровых и фаянсовых изделий;
- производить разбор и сортировку изделий по различным признакам;
- определять дефекты; комплектовать изделия;
- маркировать изделия;
- упаковывать фарфоровые и фаянсовые изделия;

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.11
123303 2 "Бағыт беруші-тазалаушы*" біліктілігі
123304 2 "Фарфор және фаянс бұйымдарын құрастырушы*" біліктілігі
АП 04
Арнайы технология
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді түзету және әрлеуге арналған жабдықтар
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді түзетуге арналған арнайы саймандар мен өлшеу құралдары. Құрал-саймандарды қолдану тәртібі. БӨҚ мен А құралдарының бүтіндігін және оны сақтау ережесін. Қызмет көрсетілетін жабдықты пайдалану ережесі мен жұмыс тәртібі. Еңбекті және жұмыс орнын ұйымдастырудың тәсілдері мен жұмыстың алдыңғы қатарлы амалдары.
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді түзету және әрлеу технологиясы
Түзетілетін өнімдердің ассортименті мен олардың сапасына қойылатын талаптар. өнімдерде болатын ақаудың түрлері. Құю, қалыптау және күйдіруден түскен өнімнің сапасын анықтау тәртібі. Ақаулардың туындау себептері және оларды жою тәсілі.
Фарфорлық және фаянстық өнімдердің сапасын диагностикалаудың негіздері.
Өнімнің сапасын бақылауға арналған бақылау-өлшеу құрылғылары, құралдар мен қондырғылар. Түзету мен тазартуға түскен өнімнің сапасын бақылау. Түзету және тазарту кезінде туындайтын ақауларды анықтау, жою. Дайын өнімнің сапасын тексеру, қабылдап алу және ақаулығын тексеру.
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді құрастыру технологиясы
Нормативтік-техникалық құжаттар және оны өнімді құрастыруда пайдалану ережесі. Фарфорлық және фаянстық өнімдерді сұрпы мен өнімнің деформациялану ауқымын анықтауға арналған физико-механикалық және тұтынушылық қасиеті.
Өндірістің түрлі кезеңдерінде туындайтын ақа түрлері. Фарфорлық және фаянстық өнімдерді іріктеу және құрастыру ережелері.
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді марклеу және қаптау
Фарфорлық және фаянстық өнімдерді марклеу тәртібі. Құрастырушы өнімдерді, қоймаға өткізгенге дейін тіркеу жүргізу және құжатты рәсімдеу тәртібі.
Білімдер:
- фарфорлық және фаянстық өнімдерді түзету және әрлеуге арналған жабдықтардың классификациясы;
- өнімдерді түзету кезінде орындалатын операциялардың кезеңдері;
- өнімге түзетілгеннен кейінгі сапасына қойылатын талаптарды;
- түзету кезінде өнімде пайда болатын ақауларды, оларды анықтап, жою тәсілдерін;
- Фарфор және фаянс бұйымдарын дайындауға арналған шикізаттардың түрлері;
- шикізат компоненттерінің қасиеті; жартылай дайын өнімнің сапасын бақылау тәсілі;
- дайын өнімді өңдеу және қабылдап алу;
- фарфорлық және фаянстық өнімдерде болатын ақау түрлері;
- өнімді құрастыру ережелері;
- құрастыруды безендіру ережесі;
- фарфорлық және фаянстық өнімдерді түрлі тәсілдермен марклеу; қаптау ережесін;
Іскерліктер:
- түзетуге арналған жабдықтарды пайдалану;
- өнімдерді түзету және әрлеуге арналған жабдықтарында ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
- өнімдерді станоктарда немесе қолмен түзету және әрлеуді жүзеге асыру;
- жартылай дайын өнім мен дайын өнімнің сапасын зертханалық тексеруді орындау;
- фарфорлық және фаянстық өнімдерді өндірудің техникалық және жұмыс нұсқаларын қолдану;
- өнімдерді түрлі сипаттары бойынша бөлу және сұрыптауды жүргізу;
- ақауларды анықтау, өнімдерді жинақтау;
- өнімдерді марклеу;
- фарфорлық және фаянстық өнімдерді қаптау.

ПК 3.5.14
СД 05
Технология художественной обработки материалов
Керамика. История развития керамической технологии. Современное состояние керамической промышленности. Развитие декоративно - прикладного и художественного творчества. Процессы декорирования в технологии художественной обработки материалов. Керамические краски и красители. Механизированные способы декорирования художественных изделий.
Знания:
-научных основ керамического производства;
-требований к сырью и готовой продукции;
-технологических схем производства и способов их совершенствования;
Умения:
-выбирать различные сырьевые материалы в зависимости от их свойств (цвет, фактура, плотность, степень спекания) для технологических и художественно- конструкторских решений;
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.7
ПК 3.5.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО 01
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов и др.
Техника безопасности при работе в химической лаборатории.
Правила оказания первой помощи при химических отравлениях и ожогах.
Знания:
-правил организации химической лаборатории;
-видов и назначения химической посуды и лабораторного оборудования;
-типов весов и правил взвешивания;
-приемов мытья посуды;
-правил техники безопасности при обращении с химической посудой, реактивами;
Умения:
-выполнять расчеты навески для приготовления растворов;
-взвешивать навески на весах различных типов;
-готовить растворы разной концентрации;
-фильтровать, высушивать, растворять, прокаливать вещества; - готовить посуду для проведения химического анализа;
ПК 3.5.9
ПП 02
Слесарные работы
Организация слесарных работ.
Виды слесарных работ и технология их выполнения. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте оборудования, применяемого в производстве пластмасс. Безопасность труда при слесарных работах.
Знания:
-основных видов слесарных работ;
-оборудования для выполнения слесарных работ;
-правил безопасной работы;
Умения:
-составлять план выполнения слесарных работ,
-выбирать необходимое оборудование и приспособления;
ПК 3.5.6
ПП 03
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Управление качеством продукции.
Знания:
-видов анализов;
-назначение стандартных образцов и ГОСТов;
-основных методов анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции;
Умения:
-работать с ГОСТами;
-проводить отбор средней пробы;
-выполнять несложный анализ сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;

КҚ 3.5.14
АП 05
Материалдарды көркемдік өңдеу технологиясы
Керамика. Керамика технологиясының даму тарихы. Керамика өнеркәсібінің қазіргі жағдайы. Декоративті-қолданбалы және көркемдік шығарманы дамыту. Материалды көркемдік өңдеу кезіндегі декорлау процестері. Керамикалық сырлар мен бояғыштар. Көркемдік өнімді декорлаудың механикаланған тәсілі.
Білімдер:
- керамикалық өндірістің ғылыми негізін;
- дайын өнімнің шикізатына қойылатын талаптарды;
- өндірістің технологиялық сызбаларын және оларды жетілдіру тәсілдерін;
Іскерліктер:
- технологиялық және көркем-конструкциялық шешім үшін түрлі шикізаттық материалдарды олардың қасиеттеріне (түс, фактура, тығыздық, күю деңгейі) қатысты таңдау;
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.12
ӨО және КП
Өндірістік оқу және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқу
ӨО 01
Зертханалық жұмыстардың техникасы
Химиялық зертхананы ұйымдастыруды; зертхана жабдығын, құралдары, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және кептіру; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер: өлшеу, фильтрлеу, кептіру, ерітінді дайындау және т.б. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Химиялық улану мен күйген жағдайда алғашқы көмек көрсету ережесі.
Іскерліктер:
- химиялық зертхананы ұйымдастыруды;
- химиялық ыдысты және зертхана жабдығын түрлері мен қолдану аясы;
- таразылардың типтері мен өлшеу тәртібін;
- ыдысты жуу тәсілдерін;
- химиялық ыдыстар, реактивтермен жұмыс істеу барысындағы қауіпсіздік техника ережелерін;
дағдылар:
- ерітінділерді дайындауға арналған аспаларды есептеуді орындау;
- аспаларды барлық түрлі типтерде өлшеу;
- түрлі концентраттағы ерітінділерді дайындау;
- заттарды фильтрлеу, кептіру, араластыру, тесу;
- химиялық анализдер жүргізуге арналған ыдыстар дайындау.
КҚ 3.5.9
КП 02
Слесарлық жұмыстар
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру.
Слесарлық жұмыстардың түрлері және оларды орындаудың технологиясы слесарлық жұмысты орындау барысында қолданылатын жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеуіш құралдары.
Пластмасс өндірісінде қолданылатын жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуде атқарылатын слесарлық жұмыстар. Слесарлық жұмыс барысындағы еңбек қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- слесарлық жұмыстың негізгі түрлері;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған жабдықтар;
- қауіпсіз жұмыс ережесі.
Дағдылары:
- слесарлық жұмыстарды орындаудың жоспарын құрастыру;
- қажетті жабдықтар мен құралдарды таңдау.
КҚ 3.5.6
КП 03
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Техникалық талдаудың өндірістегі рөлі. Шикізаттарды, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың түрлері: маркленген, шұғыл, бақылау, төрелік. Өнімнің сапасын басқару.
Іскерліктер:
- талдау түрлерін;
- стандарттық үлгілер мен МЖМС-тердің қолданыс аясын;
- шикізаттарды, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістерін;
Дағдылары:
- МЖМС-пен жұмыс істеу;
- орташа үлгі алу ісін атқару;
- шикізат, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімдердің қарапайым талдауын

ПК 3.5.4
ПК 3.5.9
ПК 3.5.12
ПП 00
Производственная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Структура и режим работы предприятия; основные и вспомогательные цеха, их назначение; характеристика сырья и продуктов основных цехов; технологическая цепочка предприятия
(взаимосвязь цехов), основные опасности предприятия.
Знания:
-основных цехов и выпускаемой продукции базового предприятия,
-системы контроля качества продукции;
-основных операций и оборудования;
-правил безопасной работы.
Умения:
-выявлять взаимосвязь между цехами производства;
-анализировать технологический цикл;
-идентифицировать сырье и оборудование;
ПК 3.5.1
ПК 3.5.7
ПК 3.5.12
ПП 02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Приобретение первичных профессиональных знаний по подготовке сырья и выполнению технологических операций; Изучение и закрепление основных приемов и навыков ведения технологического процесса на рабочем месте согласно регламента.
Умения:
-применять профессиональную терминологию;
-понимать структуру и организацию работы предприятия;
-знать содержание работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства;
-применять правила безопасной работы в цехах;
-осуществлять контроль за работой приборов КИПиА;
Навыки:
-обслуживания оборудования производственных линий;
-применения технологического регламента;
-эксплуатации основного оборудования производства;
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПП 03
Технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), структуры завода; технологического оборудования; работа в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации; изучение должностных инструкций; обобщение материала и оформление отчета по практике.
Умения:
-выполнять основные технологические операции по производству фаянсовых и фарфоровых изделий;
-заполнять производственную документацию;
-осуществлять техническое обслуживание оборудования;
-применять правила безопасной работы в цехах;
-давать характеристику сырью и материалам;
Навыки:
-выполнения анализа технологических параметров производства;
-заполнения производственной документации;
-эксплуатации основного оборудования производства;
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.12
ПК 3.5.13
ПП 04
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах специалистов среднего звена.
Умения:
-идентифицировать основное и вспомогательное оборудование производства;
-понимать технологию производства;
-знать свойства сырья и готовой продукции;
-понимать систему организации охраны труда в цехе (на участке);
-организовывать работу отдельных подразделений, цехов и отделов предприятия;
Навыки:
-выполнения технологических и экономических расчетов, производственных показателей;
-чтения технологических схем;
-контроля за выполнением основных операций производства;

КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.12
КП 00
Өндірістік практика
КП 01
Таныстыру практикасы
Кәсіпорынның құрылымы мен жұмыс тәртібі; негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданыс аясы; негізгі цехтардың өнімдері мен шикізаттарының сипаттамасы; кәсіпорынның технологиялық желісі (цехтардың өзара байланысы), кәсіпорынның негізгі қауіп-қатерлері
Іскерліктер:
- базалық кәсіпорынның негізгі цехтары мен шығарылатын өнімін;
- өнім сапасын бақылау жүйесін;
- негізгі қауіпті операциялар мен жабдықтарды;
- қауіпсіз жұмыс ережесін;
Дағдылары:
- өндіріс цехтарының арасындағы өзара байланысты анықтау;
- технологиялық циклді талдау;
- шикізат пен жабдықты сәйкестендіру;
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.12
КП 02
Кәсіптік дағдыны меңгеру және бекітуге арналған практика
- Шікізаттарды дайындау және технологиялық операцияларды орындау бойынша алғашқы кәсіптік білімдерін алу; жұмыс орнында технологиялық процестерді жүргізудің негізгі әдістері мен машықтарын регламентке сәйкес зерделеу және бекіту.
Іскерліктер:
- кәсіптік терминалогияны қолдана;
- кәсіпорын жұмысының құрылымы мен ұйымдастырылуын;
- жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі өзара жақын мамандықтардың жұмыс мазмұнын;
- цехтардағы жұмыстардың қауіпсіздік ережесін қолдану;
- БӨҚ мен А құралдарының жұмысын бақылауды жүзеге асыру;
Дағдылары:
- өндірістік желілердің жабдықтарына қызмет көрсету;
- технологиялық регламентті қолдану;
- өндірістің негізгі жабдықтарын пайдалану;
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КП 03
Технологиялық практика
Цехтың (бөлімшелердің) технологиялық процесін, зауыттың құрылымын зерделеу; таңдаған біліктілігіне сәйкес кәсібі бойынша орын алмастырушы (дублер) ретінде жұмыс атқару; лауазымдық нұсқаулықты зерделеу; материалдарды жалпылау және практика есебін рәсімдеу
Іскерліктер:
- фаянстық және фарфорлық өнімдерді өндірудің негізгі технологиялық операцияларын орындау;
- өндірістік құжатты толтыру;
- жабдыққа техни калық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
- цехтардағы жұмыс қауіпсіздігі ережесін қолдану;
- шикізат пен материалдарға сипаттама беру;
Дағдылары:
- өндірістің технологиялық параметрлерін талдауын орындау;
- өндірістік құжатты толтыру;
- өндірістің негізгі жабдықтарын пайдалану;
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.13
КП 04
Диплом алдындағы практика
Оқу процесінде алған білімдері мен практикалық білімдерін жалпылау және жетілдіру. Өндірістің алдыңғы қатарлы технологияларымен және экономикасымен танысу. Дипломдық жобаны орындауға арналған ақпараттар мен материалдар жинау, жұмыс орындарында орта буын маманы ретінде практикадан өту
Іскерліктер:
- өндірістің негізгі және қосымша жабдықтарын сәйкестендіру;
- өндірістің технологиясын түсіну;
- шикізат пен дайын өнімнің қасиеттерін;
- цехта (учаскеде) еңбекті қорғауды ұйымдастыру жүйесін;
- кәсіпорынның жекелеген бөлімшелер, цехтар мен бөлімдерінің жұмысын
Дағдылары:
- өндірістік көрсеткіштердің технологиялық және экономикалық есебін жасау;
- технологиялық сызбаларды оқу;
- өндірістің негізгі операцияларының орындалуын бақылауды;

ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПК 3.5.13
ПП 05
Выполнение дипломного проекта
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии; закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов.
Умения:
-применять стандарты и нормативно-техническую документацию;
-составлять технологические схемы производства;
-выбирать оборудование производства;
-понимать перспективы развития отрасли;
-применять в дипломном проекте основные методы контроля качества продукции;
-применять правила техники безопасности и охраны окружающей среды;
Навыки:
-самостоятельного решения вопросов проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
-ориентирования в вопросах автоматизации участка;
-выполнения технических и технико-экономических расчетов;
-выполнения графической части дипломного проекта;
-оформления технической и учетно-отчетной документации.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
ПК 3.5.10
ПК 3.5.12
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции повышенного уровня
БК 1
Организовывает рабочее место, готовит оборудование, инструменты, приспособления, исходное сырье к производственному процессу;
БК 2
Выбирает наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности;
БК 3
Проявляет готовность к непрерывному самообразованию;
БК 4
Владеет навыками работы с технической документацией и справочной литературой, стандартами и нормативными документами;
БК 5
Применяет знания психологии межличностных отношений при общении
с коллегами и руководителями производства;
БК 6
Осуществляет самоуправление собственной деятельностью, исходя из целей и способов ее достижения;
БК 7
Совершенствует профессиональные знания и навыки;
БК 8
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
БК 9
Соблюдает правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии;
Код компетенции
Базовые компетенции специалиста среднего звена
БК 1
Применяет в профессиональной деятельности основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и окружающей природной среде;
БК 2
Владеет основами гуманитарных и социально – экономических наук; использует полученные знания в профессиональной деятельности;
БК 3
Обладает культурой мышления, владеет государственным языком Республики Казахстан;
БК 4
Грамотно использует профессиональную лексику, применяет знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 5
Применяет правила этики делового общения в своей деятельности;
БК 6
Использует нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 7
Осуществляет самостоятельный поиск и использование информации, необходимой для реализации своей профессиональной деятельности;
БК 8
Общается на формальном и неформальном уровнях, сотрудничает, работает в команде;
БК 9
Проявляет самостоятельность в принятии решения для осуществления профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально- экономических и экологических факторов;
БК 10
Пропагандирует здоровый образ жизни, владеет умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.13
КП 05
Дипломдық жобаны орындау
Білім алушылардың теориялық және Білім алушылардың практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту; арнайы технологиялар мәселелерінің кешенін зерделеу; техникалық және техно-экономикалық есептің практикаларын бекіту.
Іскерліктер:
- стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану;
- өндірістің технологиялық сызбаларын құрастыру;
- өндірістің жабдықтарын таңдау;
- саланың даму перспективасын түсінуге;
- дипломдық жобада өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін қолдану;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін;
Дағдылары:
- жабдықтарды технологиялық желіде жобалау және құрастыру мәселесін өздігімен шешуді;
- учаскені автоматтандыру мәселесін бағдарлауы;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау;
- техникалық және есептік-есеп беру құжаттарын рәсімдеу;
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.12
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзіреттер коды
Жоғары деңгейдің базалық құзыреттері
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру, жабдықтар, құрал-саймандар, бастапқы шикізаттарды өндірістік процеске дайындау;
БҚ 2
Кәсіптік қызметтерін жүзеге асырудың ең тиімді әдістері мен түрлерін таңдайды;
БҚ 3
Үзіліссіз білім алуға дайын екенін көрсетеді;
БҚ 4
Техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттер, стандарттар мен нормативтік құжаттармен жұмыс атқару дағдысын меңгерген;
БҚ 5
Әріптестерімен және өндіріс басшыларымен қарым-қатынас кезіндегі тұлға аралық қарым-қатынас психологиясы бойынша білімін қолданады;
БҚ 6
Нәтижеге қол жеткізудің мақсаттары мен тәсілдеріне сүйене отырып өз қызметін өздігімен басқаруды жүзеге асырады
БҚ 7
Кәсіптік білімі мен дағдысын жетілдіреді;
БҚ 8
Кәсіптік қызметтегі технологиялардың жаңару жағдайын айқындай біледі;
БҚ 9
Техника қауіпсізідігі мен өрт қауіпсіздігі ережелерін және өндірістік санитарияны сақтайды;
Құзіреттер коды
Орта буын маманының базалық құзыреттері
БҚ 1
Кәсіптік қызметінде Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның басқа адамға, қоғамға және қоршаған табиғи ортаға деген қарым-қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын қолдану;
БҚ 2
Гуманитарлық және әлеуметтік-экономикалық ғылымдардың негізін меңгеру; алған білімін кәсіптеп және басқа да қызметтерде қолдана білу
БҚ 3
Ойлау мәдениетін меңгеру, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білу;
БҚ 4
Кәсіби лексиканы сауатты пайдалану, шетел тілі бойынша білімін кәсіби қызметінде қолдану;
БҚ 5
Іскерлік қарым-қатынастың этикалық ережелерін білу, оларды өз қызметінде қолдану;
БҚ 6
Маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдаланады;
БҚ 7
Кәсіби қызметін жүзеге асыруға қажетті ақпаратты өздігімен тауып, қолдануды жүзеге асырады;
БҚ 8
Ресми және ресми емес деңгейде сұқбаттасады, қызмет етеді, командада жұмыс істейді;
БҚ 9
Кәсіби міндеттерін технико-технологиялық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып жүзеге асыру үшін өздігімен шешім қабылдайды;
БҚ 10
Салауатты өмір салтын насихаттайды, күш-қуатын өздігімен жетілдіру бойынша практикасы мен шеберлігін меңгерген
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Повышенный уровень
2.1. 123301 2 - Формовщик фарфоровых и фаянсовых изделий*:
ПК 2.1.1 Формует на формовочном станке или полуавтомате изделия средней сложности, или на формовочно-сушильном агрегате сложные изделия из пластической массы;
ПК 2.1.2 Осуществляет съем отформованных изделий и устанавливает их на полки конвейерного сушила;
ПК 2.1.3 Проверяет исправность оборудования;
ПК 2.1.4 Периодически смазывает парафином формующий роликовый шаблон полуавтомата;
ПК 2.1.5 Регулирует степень опускания шаблонодержателя формовочного станка;
ПК 2.1.6 Определяет степень изношенности и пригодности к работе гипсовых и синтетических форм;
ПК 2.1.7 Выявляет и устраняет мелкие неисправности в процессе эксплуатации оборудования;
ПК 2.1.8 Определяет качество формовочной массы;
ПК 2.1.9 Владеет основами слесарных работ;
ПК 2.1.10 Соблюдает правила техники безопасности и владеет навыками оказания первой доврачебной помощи.
ПК 2.1.11 Читает технологические схемы и схемы автоматизации;
ПК 2.1.12 Владеет компьютерными технологиями.
2.2. 123302 2 Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий*
ПК 2.2.1 Осуществляет процесс обжига фарфоровых, фаянсовых и майоликовых изделий в печах периодического и непрерывного действия;
ПК 2.2.2 Поддерживает установленный режим обслуживаемых топок и соблюдает температуру в соответствующих точках печного канала;
ПК 2.2.3 Наблюдает за загрузкой вагонеток;
ПК 2.2.4 Следит за исправным состоянием муфельных плит;
ПК 2.2.5 Экономно расходует топливо и электроэнергию;
ПК 2.2.6 Устраняет мелкие дефекты в работе печи;
ПК 2.2.7 Выполняет рассортировку изделий с учетом температуры обжига красок;
ПК 2.2.8 Проверяет наличие и исправность инструментов и приспособлений;
ПК 2.2.9 Наблюдает за выгрузкой изделий из печей;
ПК 2.2.10 Эксплуатирует теплоизмерительные приборы;
ПК 2.2.11 Владеет основами слесарных работ;
ПК 2.2.12 Применяет схемы рациональной садки изделий на вагонетки туннельных печей;
ПК 2.2.13 Соблюдает правила техники безопасности и владеет навыками оказания первой доврачебной помощи;
ПК 2.2.14 Читает технологические схемы и схемы автоматизации.
ПК2.2.15 Владеет компьютерными технологиями.
2.3. 123303 2 - Оправщик – чистильщик*
ПК 2.3.1 Обслуживает и регулирует приспособления, производственного оборудования и инструментов для оправки и отделки изделий;
ПК 2.3.2 Последовательно выполняет операции при оправке изделий;
ПК 2.3.3 Осуществляет оправку, выравнивание, заглаживание, протирку, промывание и зачистку изделий с применением специальных приспособлений;
ПК 2.3.4 Владеет рабочими приемами по обслуживанию оправочного станка;

1. Жоғары деңгей
2.1. 123301 2- Фарфор және фаянс бұйымдарын қалыптаушы*
КҚ 2.1.1 Қалыптау станогінде немесе жартылай автоматта орта күрделіктегі өнімдерді, немесе қалыптау-кептіру агрегатында пластикалық массадан күрделі өнімдерді қалыптау;
КҚ 2.1.2 Қалыпталған өнімдерді шешіп, конвейірлік кептіргіштер сөресіне орнатуды жүзеге асырады;
КҚ 2.1.3 Жабдықтың дұрыстығын тексереді;
КҚ 2.1.4 Жартылай автоматты қалыптауыш дөңгелекті шаблонды парафинмен жиі майлайды;
КҚ 2.1.5 Қалыптау станогінің шаблон тіреуінің төмендеу деңгейін реттейді;
КҚ 2.1.6 Гипстік және синтетикалық қалыптардың тозу және жұмысқа қолдану деңгейін анықтайды;
КҚ 2.1.7 Жабдықты пайдалану процесіндегі кішігірім ақауларды анықтайды және жояды;
КҚ 2.1.8 Қалыптау массасының сапасын анықтайды;
КҚ 2.1.9 Слесарлық жұмыстардың негіздерін меңгерген;
КҚ2.1.10 Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек дағдысын меңгерген;
КҚ 2.1.11 Технологиялық сызбаны және автоматтандыру сызбасын оқиды;
КҚ2.1.12 Компьютерлік технологияны меңгерген;
2.2. 123302 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдіруші*
КҚ 2.2.1 Фарфорлық, фаянстық және майоликтік өнімдерді ауытқымалы және тұрақты әрекеттегі пештерде күйдіру процесін жүзеге асырады;
КҚ 2.2.2 Көріктеу қызметінің бекітілген режимін сақтап, пеш каналының тиісті тұстарындағы температураны сақтайды;
КҚ 2.2.3 Ваганеткаларға жүктелуін бақылайды;
КҚ 2.2.4 Муфельдік плиталардың дұрыстығын қадағалайды;
КҚ 2.2.5 Отын мен электроэнергияны үнемдеп шығындайды;
КҚ 2.2.6 Пештің жұмысындағы кішігірім ақауларды жояды;
КҚ 2.2.7 Өнімдерді сырын күйдіру температурасын ескеру арқылы сұрыптайды;
КҚ 2.2.8 Құралдар мен қондырғылардың түгел болуы мен іске қолданысын тексереді;
КҚ 2.2.9 Өнімдерді пештен шығару барысын бақылайды;
КҚ2.2.10 Жылу өлшегіш құралдарды пайдаланады;
КҚ 2.2.11 Слесарлық жұмыстардың негіздерін меңгерген;
КҚ 2.2.12 Өнімдерді туннельді пештердің ваганеткаларына тиімді орналастырудың сызбасын пайдаланады;
КҚ 2.2.13 Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек дағдысын меңгерген;
КҚ 2.2.14 Технологиялық сызбаны және автоматтандыру сызбасын оқиды;
КҚ2.2.15 Компьютерлік технологияны меңгерген;
2.3. 123303 2 Бағыт беруші-тазалаушы*
КҚ 2.3.1 Өнімдерді түзету мен әрлеуге арналған құралдармен, өндірістік жабдықтар және құрал-саймандармен қызмет көрсетеді және басқарады;
КҚ 2.3.2 Өнімдерді түзету операцияларын жүйе бойынша орындайды;
КҚ 2.3.3 Өнімдерді түзету, жазу, егеу, шаю, тазартуды арнайы құралдарды қолдану арқылы жүзеге асырады;
КҚ 2.3.4 Түзету станоктарына қызмет көрсету бойынша қолданылатын жұмыс тәсілдерін біледі;

ПК 2.3.5 Использует инструменты и приспособления для оправки изделий (наждачную бумагу, губки, кольцо с победитовой пластинкой т.д.);
ПК 2.3.6 Устанавливает изделия на болван оправочного станка;
ПК 2.3.7 Прокалывает монтажные отверстия;
ПК 2.3.8 Выполнет требования к качеству изделий после оправки;
ПК 2.3.9 Выявляет возможные дефекты продукции при оправке;
ПК2.3.10 Проводит мелкий ремонт оборудования для оправки;
ПК 2.3.11 Владеет основами слесарных работ;
ПК 2.3.12 Соблюдает правила техники безопасности и владеет навыками оказания первой доврачебной помощи;
ПК 2.3.13 Читает технологические схемы и схемы автоматизации;
ПК 2.3.13 Владеет компьютерными технологиями.
2.4. 123304 2 - Комплектовщик фарфоровых и фаянсовых изделий*
ПК 2.4.1 Использует нормативно-техническую документацию при комплектовании изделий;
ПК 2.4.2 Разбирает ассортимент фарфоровых и фаянсовых изделий, выпускаемых предприятием, по художественным, функциональным и технологическим признакам;
ПК 2.4.3 Идентифицирует физико-механические и потребительские свойства фарфоровых и фаянсовых изделий для установления сортности и выявления величины деформации изделий;
ПК 2.4.4 Определяет исправимые и неисправимые дефекты изделий при бое и производстве;
ПК 2.4.5 Сортирует изделия после первого и второго обжига, определять степень обжига;
ПК 2.4.6 Группирует изделия после первого обжига по группам дефектов;
ПК 2.4.7 Устраняет дефекты после второго обжига;
ПК 2.4.8 Группирует изделия после декорирования и обжига, определять соответствие рисунков на изделии по видам дефектов;
ПК 2.4.9 Выявляет дефекты подглазурной и надглазурной росписи, группировать декорированные изделия по видам дефектов;
ПК 2.4.10 Комплектует изделия для передачи в живописный цех, комплектует пары, гарнитуры, сервизы, изделия массового ассортимента;
ПК 2.4.11 Маркирует изделия, наносит товарный знак;
ПК 2.4.12 Ведет учет и оформляет документацию на комплектуемые изделия вплоть до сдачи их на склад;
ПК 2.4.13 Соблюдает правила техники безопасности и владеет навыками оказания первой доврачебной помощи.
ПК 2.4.14 Владеет компьютерными технологиями.
2. Специалист среднего звена
3.1. 123305 2 - Техник-технолог
ПК 3.5.1 Находится в курсе основных научно-технических проблем и перспектив развития производства фарфоровых и фаянсовых изделий;
ПК 3.5.2 Владеет теоретическими основами технологических процессов производства фарфоровых и фаянсовых изделий;
ПК 3.5.3 Применяет знания конструкции, назначения и технических характеристик оборудования предприятий отрасли;

КҚ 2.3.5 Өнімдерді түзетуге арналған құрал-саймандарды қолданады (сүрлеу қағазы, губкалар, пластинка орнатылған шеңбер және т.б.);
КҚ 2.3.6 Өнімді түзету станогінің білдегіне бекітеді;
КҚ 2.3.7 Монтаждық тесіктерді теседі;
КҚ 2.3.8 Өнімнің түзетілгеннен кейінгі сапасына қойылатын талаптарды орындайды;
КҚ 2.3.9 Өнімнің түзету барысында туындайтын ақауларын анықтайды;
КҚ 2.3.10 Түзетуге арналған жабдықтың кішігірім жөндеу жұмысын орындайды;
КҚ 2.3.11 Слесарлық жұмыстардың негіздерін меңгерген;
КҚ 2.3.12 Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек дағдысын меңгерген;
КҚ 2.3.13 Технологиялық сызбаны және автоматтандыру сызбасын оқиды;
КҚ 2.3.13 Компьютерлік технологияны меңгерген;
2.4. 123304 2 Фарфор және фаянс бұйымдарын құрастырушы*
КҚ 2.4.1 Өнімдерді құрастыру кезінде нормативтік-техникалық құжаттарды қолданады;
КҚ 2.4.2 Кәсіпорын шығаратын фарфорлық және фаянстық өнімдердің ассортиментін көркемдік, функционалдық және технологиялық сипатымен айырады;
КҚ 2.4.3 Өнімнің сорты бекітіп, деформациялану деңгейін анықтау үшін фарфорлық және фаянстық өнімнің физика-механикалық және тұтыну қасиетін идентификациялайды;
КҚ 2.4.4 Өнімді өндіру барысында туындайтын түзетілетін және түзетілмейтін ақауларды анықтайды;
КҚ 2.4.5 Өнімдерді бірінші және екінші күйдіргеннен кейін сұрыптайды, күйдіру деңгейін анықтайды;
КҚ 2.4.6 Өнімдерді бірінші күйдіргеннен кейін ақаулардың топтары бойынша топтастырады;
КҚ 2.4.7 Екінші күйдіргеннен кейінгі ақауларды жояды;
КҚ2.4.8 Өнімдерді безендіргеннен және күйдіргеннен кейін топтастырып, өнімдегі суреттерге сәйкес ақау түрлерін анықтайды;
КҚ 2.4.9 Глазур асты және глазур үсті сүреттің ақауларын анықтап, безендірілген өнімдерді ақауларының түрлері бойынша топтастырады;
КҚ 2.4.10 Өнімді көркемдік цехқа тапсыру үшін топтастыру, жұптарын, гарнитураларын, сервиздарын, жалпылық ассортименттегі өнімдерді топтастырады;
КҚ 2.4.11 Өнімді марклеп, тауарлық белгісін салады;
КҚ 2.4.12 Өнімдердің қосалқы бөлшектерін қоймаға өткізгенге дейін есепке алып, құжаттарын рәсімдейді;
КҚ 2.4.13 Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды және дәрігерге дейінгі алғашқы көмек дағдысын меңгерген;
КҚ 2.4.14 Компьютерлік технологияны меңгерген;
2. Орта буын маманы
3.1. 123305 2 Техник-технолог
КҚ 3.5.1 Фарфорлық және фаянстық өнімдер өндірісінің негізгі ғылыми-техникалық проблемасы мен даму келешегі жөнінде хабардар болады;
КҚ 3.5.2 Фарфорлық және фаянстық өнімдер өндірісінің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін меңгереді;
КҚ 3.5.3 Сала кәсіпорындары жабдықтарының қолданыс аясы мен құрылысын, техникалық сипаттамасын және құрылымы жөніндегі білімін қолданады;

ПК 3.5.4 Выполняет основные требования, предъявляемые к качеству сырья и материалов, используемых в производстве фарфоровых и фаянсовых изделий;
ПК 3.5.5 Читает схемы автоматизации производственных процессов, технологические схемы производства;
ПК 3.5.6 Владеет основами слесарных работ;
ПК 3.5.7 Понимает сущность физико-химических процессов, происходящих в ходе технологического процесса формования и обжига изделий;
ПК 3.5.8 Использует научные методы организации производства и управления трудовым коллективом;
ПК 3.5.9 Владеет навыками работы с лабораторным оборудованием для осуществления контроля за технологическими режимами производства;
ПК 3.5.10 Разрабатывает научные способы утилизации отходов;
ПК 3.5.11 Участвует в решении проблем охраны окружающей среды, применении экологических принципов рационального природопользования и снижения энергозатрат;
ПК 3.5.12 Разрабатывает и оформляет техническую и технологическую документацию;
ПК 3.5.13 Следит за соблюдением правил техники безопасности и охраны окружающей среды;
ПК 3.5.14 Использует компьютерные технорлогии;
Приложение 876
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 876 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям) Эксплуатация транспорта
Специальность:
1234000 - Керамическое производство
Квалификации:

КҚ 3.5.4 Фарфорлық және фаянстық өнімдер өндірісінде қолданылатын шикізаттар мен материалдардың сапасына қойылатын негізгі талаптарды орындайды;
КҚ 3.5.5 Өндірістік процесті автоматтандыру, сызбасын, өндірістің технологиялық сызбасын оқиды;
КҚ 3.5.6 Слесарлық жұмыстардың негіздерін меңгерген;
КҚ 3.5.7 Өнімді қалыптау мен күйдіру технологиялық процесі барысында туындайтын физико-химиялық процестердің мәнін түсінеді;
КҚ 3.5.8 Өндірісті ұйымдастыру және еңбек ұжымын басқарудың ғылыми әдістерін қолданады;
КҚ 3.5.9 Өндірістің техникалық тәртібін бақылауды жүзеге асыруға арналған зертханалық жабдықта жұмыс істеу дағдысын меңгереді;
КҚ 3.5.10 Қалдықтарды пайдаланудың ғылыми тәсілдерін әзірлейді;
КҚ 3.5.11 Қоршаған ортаны қорғау, табиғатты тиімді пайдаланудың экологиялық принциптерін және энергия шығын азайту мәселелерін шешудеге үлес қосады;
КҚ 3.5.12 Техникалық және технологиялық құжаттарды әзірлейді және рәсімдейді;
КҚ 3.5.13 Техникалық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау ережелерін сақтайды;
КҚ 3.5.14 Компьютерлік технологияны меңгерген;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 876 қосымша
Ескерту. Бұйрық 876-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1234000 - Керамикалық өндіріс

ПК 2.1.4 - 2.3.4
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 2.1.2 - 2.3.2
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.2 - 2.3.2
ПК 2.1.3 - 2.3.3
ОПД. 05
Химия кремния
Свойства кремния, диоксида кремния и кремниевой кислоты. Разновидности силикатов. Соединения кремния, используемые или получаемые в производстве силикатных и тугоплавких неметаллических материалов и изделий. Силициды, их получение и применение. Кремнийорганические соединения. Природные гидраты кремнезема.
Знания: основные природные соединения кремния; физические и химические свойства кремния и его соединений; получение силикатов в промышленности; области применения природных и искусственных силикатов.
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций химических процессов, решать расчетные задачи, давать физическую и химическую характеристику важнейших силикатных соединений.
ПК 2.1.1 - 2.3.1
ОПД. 06
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование
Основы термодинамики, термодинамические процессы.
Виды теплообмена и теплопередача.
Основы процесса горения топлива, составление баланса процесса горения.
Классификация теплообменных аппаратов. Назначение и принцип работы теплообменников. Теоретические основы сушки. Виды, назначение и принцип работы сушильных установок. Теоретические основы обжига. Печи для обжига материалов. Печи для обжига керамических полуфабрикатов.
Основы теплового расчета теплотехнического оборудования.
Способы рационального использования топливно-энергетических ресурсов.
Знания: основные законы термодинамики, термодинамические процессы, виды теплопередач; виды горения, уравнения теплового баланса; основное теплотехническое оборудование производства строительных материалов.
Умения: характеризовать и определять основные термодинамические процессы; различать процессы теплопередачи; производить расчеты горения топлива и составлять тепловой баланс; выполнять тепловой расчет теплотехнического оборудования.
ПК 2.1.1 - 2.3.1

КҚ 2.1.4 - 2.3.4
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 2.1.2 - 2.3.2
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы тоқтың электр тізбектері. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы тоқтарының электрлік машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері. Электр энергияларын беру және тарату. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшеу аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңын, тұрақты және айналмалы тоқтарды анықтауды, негізгі тізбек элементтерін, трансформаторлардың, тұрақты және айналмалы тоқтың машиналарының құрылысын және әрекет принципін; өлшеу аспаптарының жіктелуін және әрекет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принциптік электр сызбаларын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың, кернеудін, кедіргінің манызды есептеулерін жүргізуді.
КҚ 2.1.2 - 2.3.2
КҚ 2.1.3 - 2.3.3
ЖКП. 05
Кремний химиясы
Кремнийдің, кремний қос тотығының және кремний қышқылының касиеті. Сликаттардың әртүрлілігі. Силикатты және қиын балқитын бейметалл материалдар мен заттар өндірісінде алынатын немесе қолданылатын кремний қосылыстары. Силицидтер, оларды алу мен қолдану. Кремнийорганикалық қосылыстар. Кремнеземның табиғи гидраттары.
Білімдер: кремнийдің негізгі табиғи қосылыстарын; кремний және оның қосылыстарының физикалық және химиялық қасиеттерін; өндірісте силикаттар алуды; табиғи және жасанды силикаттардың қолдану аймақтарын.
Іскерліктер: заттардың формуласын, химиялық процестердің реакция теңдеуін құруда, есептік тапсырмаларды шешуде, маңызды силикатты қосылыстарға физикалық және химиялық сипаттамалар беруде.
КҚ 2.1.1 - 2.3.1
ЖКП. 06
Жылутехника негіздері және жылутехника жабдығы
Термодинамика негіздері, термодинамикалық процестер. Жылу алмасу және жылу беру түрлері.
Отынның жану процесі негіздері, жану процесінің балансын құру. Жылуалмасу аспаптарын жіктеу. Жылуалмастырғыштардың жұмыс принципі мен қолданылуы. Кептірудің теориялық негіздері. Кептіру қондырғыларының түрлері, қолданылуы және қызмет принциптері. Күйдірудің теориялық негіздері. Материалдарды күйдіру үшін пештер. Қыштан жартылай өнімдерді күйдіру үшін пештер. Жылутехникалық жабдықтардың жылу есептеу негіздері. Отын–энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану әдістері.
Білімдер: термодинамиканың негізгі заңдарын, термодинамикалық процестерді, жылу берудің түрлерін, жанудың түрлерін, жылу балансы теңдеулерін; құрылыс материалдар өндірісінің негізгі жылутехникалық жабдықтар.
Іскерліктер: негізгі термодинамикалық процестерді сипаттауда және анықтауда, жылу беру процесін айыра білуде; отынның жануының есебін жүргізуде және жылу балансын құруда, жылутехникалық жабдықтардың жылу есебін орындауда.
КҚ 2.1.1 - 2.3.1

ПК 2.1.2 - 2.3.2
ОПД. 07
Общая технология строительных материалов
Основные свойства строительных материалов. Природные каменные материалы: классификация горных пород, изверженные, осадочные и метаморфические горные породы. Разработка и обработка природных каменных материалов. Применение каменных материалов в строительстве.
Керамическое производство. Сырьевые материалы. Общая технологическая схема производства керамических изделий.
Керамические изделия для облицовки фасадов зданий, для внутренней облицовки, кровельная черепица, санитарно-техническая керамика, огнеупорные материалы и др.
Строительные материалы и изделия из стекла: сырье, основные технологические операции и оборудование. Материалы и изделия из стекольных расплавов.
Минеральные вяжущие вещества.
Гидравлические вяжущие вещества. Виды цементов.
Производство портландцемента.
Бетоны и строительные растворы. Гипсовые и гипсобетонные изделия.
Строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики. Теплоизоляционные и акустические материалы и изделия: классификация, свойства. Основные технологические процессы производства.
Знания: классификацию, физико-химические и технологические свойства строительных материалов, области их применения; сырье, типовые технологические схемы и оборудование производства строительных материалов; сущность технологических операций.
Умения: читать принципиальные технологические схемы производства строительных материалов, давать характеристику сырья, готовой продукции.
ПК 2.1.1 - 2.3.1
ОПД. 08
Основы строительного дела
Общие сведения о зданиях и сооружениях. Гражданские, производственные здания и комплексы. Основные конструктивные элементы жилых и общественных зданий. Крупно-панельные жилые и общественные здания. Промышленные здания. Конструктивные элементы промышленных зданий. Здания с пространственными покрытиями. Инженерные сооружения. Элементы инженерного оборудования зданий.
Знания: функции и свойства материалов и конструкций; сравнительная эффективность основных строительных материалов: древесины, стали, алюминия, железобетона, керамики, полимерного волокна и др.; классификация зданий, сооружений и строительных конструкций.
Умения: характеризовать конструктивные элементы зданий; обосновывать применение строительных материалов.
БК 10
ПК 2.1.1 - 2.3.1
ОПД. 09
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.2 - 2.3.2
ЖКП. 07
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеті. Табиғи тас материалдар: тау жыныстарын жіктеу, жанартау атылуы, шөгінділі және метаморфиялық тау жыныстары. Табиғи тас материалдарын өңдеу мен қайта өңдеу. Тас материалдарын құрылыста қолдану. Керамикалық өндіріс. Шикізат материалдары. Қыш бұйымдары өндірісінің жалпы технологиялық сызбасы. Ғимараттардың фасадтарын қаптауда, ішкі қаптаулар үшін, шатыр төбелері, санитарлы-техникалық керамика, отқа төзімді материалдар және т.б.
Құрылыс материалдары және шыныдан жасалған бұйымдар: шикізат, негізгі технологиялық операциялар мен жабдықтар.
Материалдар және шыны балқымаларынан бұйымдар. Минералды тұтқыр заттар.
Гидравликалық тұтқыр заттар. Цементтердің түрлері. Портланд цемент өндірісі. Бетондар мен құрылыс ерітінділері. Гипсті және гипсбетонды заттар.
Полимерлер, полимерлі тұмшалауыштар негізіндегі құрылыс материалдары мен бұйымдар. Жылуоқшаулағыш және акустикалық материалдар мен бұйымдар: жіктелуі, қасиеті. Өндірістің негізгі технологиялық процестері.
Білімдер: құрылыс материалдарының жіктелуін, физика-химиялық және технологиялық қасиеттерін, оларды қолдану саласын; құрылыс материалдарының шикізатын, үлгілік технологиялық сызбасын және жабдықтарын; технологиялық операциялардың мәнін.
Іскерліктер: құрылыс материалдары өндірісінің принциптік технологиялық сызбаларын оқуда, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруде.
КҚ 2.1.1 - 2.3.1
ЖКП. 08
Құрылыс ісінің негіздері
Үйлер мен ғимараттар туралы жалпы мағлұматтар. Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен кешендер. Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың негізгі құрылымдық элементтері. Үлкен-аспапбетті тұрғын және қоғамдық ғимараттар. Өндірістік ғимараттар. Өндірістік ғимараттардың құрылымдық элементтері.
Кеңістіктік жабын ғимараттары. Инженерлік құрылыстар. Ғимараттардың инженерлік жабдықтарының элементтері.
Білімдер: материалдар мен құрылымдардың қызметі мен қасиетін; негізгі құрылыс материалдарының салыстырмалы тиімділігін: ағаштардың, болаттардың, алюминийдің, темірбетондардың, қыштардың, полимерлік талшықтардың және т.б.; үйлерді, ғимараттарды және құрылыстық құрылымдарды жіктеуді.
Іскерліктер: ғимараттардың құрылымдық элементтерін сипаттауда; құрылыс материалдарын қолдануды негіздеуде.
БҚ 10
КҚ 2.1.1 - 2.3.1
ЖКП. 09
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Стандарттау мен метрологияның өнім сапасын жоғарлатудағы рөлі. Құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, сиандарттау құралдары мен объектілері. Халықаралық және аймақтық стандарттау. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі.
Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары, объетілері мен құралдары. Метрологияның негізгі түсінігі мен анықтаулары. Өлшеудің бірлігін қамтамасыз ететің метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапаның көрсеткіші және оларды бағалау тәсілі; сынақ және өнімді бақылау.
Білімдер: метрология, стандарттау сертификация және өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін, сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін және құжаттарын қолдануды.

ПК 2.1.6 - 2.3.6
ОПД. 10
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Организация и оплата труда. Себестоимость, ценообразование и эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: организация работ и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация и формы оплаты труда; механизмы ценообразования и получения доходов предприятия.
Умения: рассчитывать производительность труда и заработную плату; определять себестоимость продукции (работ, услуг); оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ОПД. 11
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении схем и чертежей.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: производить типовые технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Технические и аппаратурные источники опасности в керамическом производстве. Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК. Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в производстве. Пути решения экологических проблем в керамическом производстве. Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в керамическом производстве. Переработка и использование отходов. Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения:
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды.
БК 8
БК 9
СД. 02
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия об автоматизации производственных процессов.
Контроль основных технологических параметров керамического производства и контрольно-измерительные приборы.
Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации.
Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами.
Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки; схемы автоматизации отдельных узлов агрегатов и машин; схемы управления типовыми системами автоматического управления; методы и средства контроля технологических параметров.
Умения: обосновывать применение контрольно-измерительных приборов на определенном участке технологической схемы; анализировать работу систем дистанционной передачи; читать функциональную схему, строить структурную схему АСР.

КҚ 2.1.6 - 2.3.6
ЖКП. 10
Нарықтық экономика негізідері
Нарықтық экономиканың негізгі түсінігі мен принциптері. Талап және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерлікті дамыту және нарықтық жағдай субъектісі. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Ұжым және еңбекақы төлеу. Өзіндік құн, бағаның құрылуы және өндірістік-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық және салықсалу. Экономикалық даму мәселелері. Еңбектің халықаралық бөлінуі.
Білімдер: кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылысын; әрекеттегі өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекақы төлеуді ұйымдастыру мен формаларын; бағаның құрылу механизімдерін және кәсіпорын табыстарын алуды.
Іскерліктер: еңбек өнімділігін және еңбекақыны есептеуді; өнімнің өзіндік құнын анықтауды (жұмыс, қызмет); ұйымның қызметін тиімді бағалауды.
БҚ 6
ЖКП. 11
Қолданбалы информатика
Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік, арнайы пәндер бойынша жұмыстарды орындауда есептер шығару үшін қолдану.
Білімдер: технологтялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер:
үлгілік технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуде, компьютерде сызбаларды рәсімдеуде.
БҚ3
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Қыш өндірісіндегі техникалық және аппараттық қауіптілік көздері.
Негізгі шикізаттардың, жартылай өнімдердің, дайын өнімдердің, шығындылар мен төгінділердің уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы.
Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары.
Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар мен дабыл беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Өндірістегі ақаба суларды газды ауа ортасымен ластаудын негізгі көздері. Қыш өндірісіндегі экологиялық проблемеларды шешудің жолдары.
Қыш өндірісіндегі газауа қалдықтары мен ақаба суларды тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; улы заттардың адам ағзасына әсерін; шектеулі рауалы концентрацияларды (ШРК және )жеке қорғану құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескерту шараларын; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануда, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуде; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауда.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Қыш өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцессорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.

ПК 2.1.1 - 2.3.1
ПК 2.1.3 - 2.3.3
СД. 03
Конструкционные материалы
Основные требования, предъявляемые к химической аппаратуре. Материалы химического машиностроения: углеродистые и легированные стали, чугун, цветные металлы, неметаллические материалы органического происхождение, неметаллические материалы неорганического происхождение. Основные узлы и детали химической аппаратуры: назначение и конструкционные материалы.
Знания: классификация, технологические свойства и область применения конструкционных материалов; требования, предъявляемые к конструкционным материалам.
Умения: делать обоснование технологического применения материалов, конструкционного материала для узла, детали технологического оборудования.
ПК 2.1.2- 2.3.2
СД. 04
Технология производства строительной керамики
Сырьевые материалы для производства керамических изделий. Добыча глины. Подготовка сырьевых материалов к производству. Приготовление керамических масс. Формование керамических изделий. Сушка керамических изделий. Обжиг керамических изделий. Производство глиняного кирпича. Производство черепицы. Производство фасадной облицовочной керамики. Производство канализационных труб. Производство дренажных труб. Производство керамических плиток для полов. Производство санитарно-строительных изделий. Производство облицовочных плиток. Производство керамических кислотоупорных изделий.
Знания: основные типы и разновидности керамических материалов, их состав и строительно-технические свойства; основные технологические операции в производстве керамики, их сущность и оборудование; методы входного контроля сырьевых материалов, технологических параметров основных стадий технологического процесса, качества готовой продукции.
Умения: читать принципиальные технологические схемы производства материалов строительной керамики, давать характеристику сырья, готовой продукции.
ПК 2.1.1- 2.3.1
Квалификация 123401 2 - Наладчик оборудования керамического производства
СД. 05
Эксплуатация и ремонт оборудования строительной керамики
Назначение и область применения механического оборудования различных технологических стадий производства строительной керамики. Конструкции и технические характеристики современных машин и оборудования, правила их технической эксплуатации.
Оборудование для производства грубой строительной керамики. Оборудование для приготовления глиняной массы. Оборудование для формования и резки глиняного бруса. Прессы для полусухого формования кирпича. Оборудование для укладки, разгрузки и транспортировании кирпича при сушке и обжиге. Оборудование для производства керамических канализационных труб. Оборудование для производства керамических плиток и керамики. Машины для подготовки сырья и приготовления керамических масс. Прессы для производства керамических плиток. Машины для зачистки и стопирования плиток. Линии для производства керамических плиток. Оборудование для производства изделий санитарно-строительной керамики. Текущий ремонт оборудования.
Знания: общие понятия и положения об эксплуатации механического оборудования; основные работы по ремонту деталей и узлов печных агрегатов; особенности эксплуатации, ремонта и регулировки; смазочные материалы и системы смазки, применяемые при эксплуатации оборудования.
Умения: определять причины останова печного агрегата; составлять ремонтную документацию.

КҚ 2.1.1- 2.3.1
КҚ 2.1.3 - 2.3.3
АП. 03
Құрылымдық материалдары
Химиялық аппараттарға қойылатын негізгі талаптар. Химиялық машина құрылысының материалдары: көміртекті және қоспасыз болаттар, шойын, түрлі түсті металдар, органикалық тектің бейметалл материалдары. бейорганикалық тектің органикалық материалдары. Химиялық аппараттардың негізгі түйіндері мен бөлшектері: қолданысы және құрылымдық материалдар.
Білімдер: құрылымдық материалдарды жіктеуді, технологиялық қасиеттерін және қолданылуын; құрылымдық материалдарға қойылатын талаптарды.
Іскерліктер: материалдарды технологиялық қолдануға дәйектеме жасауда; технологиялық жабдықтардың тетіктері мен түйіндері үшін құрылымдық материалдарда.
КҚ 2.1.2- 2.3.2
АП. 04
Құрылыс қыш өндірісінің технологиясы
Қыш бұйымдары өндірісі үшін шикізат материалдары. Балшықтарды табу. Шикізат материалдарын өндіріске дайындау. Қыштан массалар дайындау. Қыш бұйымдарын қалыптау. Қыш бұйымдарын кептіру. Қыш бұйымдарын күйдіру. Балшықты кірпіш өндірісі. Балшықты табақшалар өндірісі. Фасадты қыш қаптамаларының өндірісі. Канализациялық құбырлар өндірісі. Құрғатқыш құбырлар өндірісі. Еден үшін қыш тақтайлар өндірісі. Санитарлық-құрылыс бұйымдарының өндірісі. Қаптама тақталар өндірісі. Қыштан қышқылға төзімді бұйымдар өндірісі.
Білімдер: қыш материалдарының негізгі түрлері мен әр түрлілігін, олардың құрамын және құрылыстық-техникалық қасиеттерін; қыш өндірісіндегі негізгі технологиялық операцияларды, олардың мәні мен жабдықтарын; шикізат материалдарының кірісін бақылау әдістерін, технологиялық поцестің технологиялық параметрлерінің негізгі кезеңдерін, дайын өнімнің сапасын.
Іскерліктер: құрылыс қыш материалдары өндірісінің принциптік технологиялық сызбасын оқуда, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруде.
КҚ 2.1.1 - 2.3.1
Біліктілігі "Керамикалық өндіріс құрал-жабдықтарын реттеуші"
АП. 05
Құрылыстық қыш жабдықтарын пайдалану және жөңдеу
Құрылыстық қыш өндірісінің түрлі технологиялық кезеңдеріндегі механикалық жабдықтарын белгілеу мен қолдану аймағы. Қазіргі заманғы машиналар мен жабдықтардың құрылымы және техникалық сипаттамалары, оларды техникалық пайдалану ережесі.
Ірі құрылыстық қыш өндірісі үшін жабдықтар. Балшық массасын дайындау үшін жабдықтар. Балшықты білеуді қалыптау және кесу үшін жабдықтар. Кірпішті жартылай кебу қалыптау үшін баспалар.
Кірпішті кептіру мен күйдіру кезіндегі салу, түсіру және тасымалдау үшін жабдықтар. Құшты канализациялық құбырлар өндірісі үшін жабдықтар. Қышты тақталар мен қыш өндірісі үшін жабдықтар.
Шикізат дайындау үшін машиналар және қыш массаларын дайындау. Қышты тақталарының өндірісі үшін баспалар. Тақталарды тазарту және қаттамдау үшін машиналар. Қыш тақталарының өндірісі үшін сызықтар. Санитарлық-құрылыс қыш бұйымдарының өндірісі үшін жабдықтар. Жабдықтардың ағымдағы жөндеу жұмысы.
Білімдер: механикалық жабдықтарды пайдалану туралы жалпы түсініктерді және жағдайларды; пеш агрегаттарының тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша негізгі жұмыстарды; пайдалану, жөндеу және реттеудің ерекшеліктерін; жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын майлау материалдары мен майлау жүйесін.
Іскерліктер: пеш агрегатын тоқтатудың себептерін анықтауда; жөндеу құжаттарын құруда.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
Квалификация 123402 2 - Формовщик изделий строительной керамики
СД. 05
Формование изделий строительной керамики
Краткая характеристика технологических стадий производства керамики, предшествующих процессу формованию.
Ассортимент изделий строительной керамики, изготавливаемый методом формования. Оборудование для формования вручную и автоматически. Поточные линии с ленточными прессами и другим оборудованием. Подготовка оборудования и устройств к формованию различных изделий строительной керамики. Управление работой оборудования для формования различных изделий строительной керамики, поддержание заданных режимов формования.
Формование изделий строительной керамики методом литья. Основной ассортимент изделий, способы и оборудование для литья изделий строительной керамики. Механизированные установки и литейные полуавтоматы и автоматы для отливки изделий, их технические характеристики. Режимы литья, приемы и средства их поддержания.
Подготовка оборудования и устройств к литью керамических изделий, устранение мелких неполадок. Требования к качеству керамических изделий после формования и прессования.
Знания: устройство и правила эксплуатации обслуживаемого оборудования; ассортимент формуемых изделий, требования к их качеству; допуски по размерам и форме; дефекты формовки и способы их устранения; виды брака при формовке, сушке и обжиге, способы его устранения; приемы ручной формовки; способы регулирования работы пресса и устранения мелких неполадок в работе.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования формовки.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
Квалификация 123403 2 - Прессовщик изделий строительной керамики"
СД. 05
Прессование изделий строительной керамики
Прессование изделий строительной керамики из порошковых масс. Ассортимент изделий строительной керамики, изготовленных из порошковых масс. Оборудование, инструмент и приспособления, используемые при прессовании керамики из порошковых масс. Подготовка оборудования, питающих устройств и порошковых масс к прессованию, режимы прессования.
Отбраковка отпрессованных изделий. Устранение несложных неполадок в работе оборудования.
Прессование изделий строительной керамики из пластических масс. Ассортимент изделий строительной керамики прессованный из пластических масс. Оборудование, инструмент и приспособления, применяемые при прессовании. Последовательность выполнения операций при прессовании керамического изделия из пластических масс. Режимы прессования, правила и средства их поддержания. Требования к качеству изделий. Техническая документация на изготовление изделий, приемы и средства контроля прессованных изделий.
Особенности перспективных способов прессования: гидростатического, квазиизостатического и др.
Знания: устройство обслуживаемого оборудования; ассортимент прессуемых изделий; технологические характеристики пресс-порошков согласно ТУ; виды брака при прессовании и способы его предупреждения; правила устранения неполадок в работе пресса.
Умения: сопоставлять параметры технологического процесса, прогнозировать качество выпускаемой продукции; составлять алгоритм действий при обслуживании оборудования прессования.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
Біліктілігі "Құрылыс қышы бұйымдарын қалыптаушы"
АП. 05
Құрылыс қыш бұйымдарын қалыптау
Қалыптау процесі өтетін қыш өндірісінің технологиялық кезеңдеріне қысқаша сипаттама.
Қалыптау әдісі арқылы дайындалатын құрылыс қыш бұйымдарының түржиынтығы. Қолмен және автоматты қалыптау үшін жабдықтар.
Таспалы баспақты және басқа да жабдықтармен ағынды сызықтар.
Құрылыс қышының әр түрлі бұйымдарына жабдықтар дайындау және қалыптауға қондырғылар. Құрылыс қышының әр түрлі бұйымдарын қалыптау үшін жабдықтардың жұмысын басқару, қалыптаудың берілген режимін қолдау. Құю әдісі бойынша құрылыс қыш бұйымдарын қалыптау.
Бұйымдардың негізгі түржиынтығы, құрылыс қыш бұйымдарын құю үшін әдістер мен жабдықтар.
Бұйымдарды құю үшін механикалық қондырғылар және құюдың жартылай автоматтары мен автоматтары, олардың техникалық сипаттамалары.
Құюдың режімі, оларды қолданудың әдіс тәсілдері. Қыш бұйымдарын құюға жабдықтар мен қондырғыларды дайындау, ұсақ олқылықтарды болдырмау.
Қалыптау мен баспалаудан кейінгі қыш бұйымдарының сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер: қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысын және пайдалану ережесін; қалыптайтын бұйымдардың түржиынын, олардың сапасына қойылатын талаптарды; өлшемдері мен түріне байланысты шақтамаларды; қормалау ақауларды және оларды болдырмау әдістерін; қормалау, кептіру және күйдіру кезіндегі ақаудың түрлерін, оны болдырмау әдістерін; қолдан қалыптау әдістерін; баспалау жұмыстарын реттеу әдістерін және жұмыстағы ұсақ ақауларды болдырмауды.
Іскерліктер: технологиялық процестің параметрлерін салыстыруда, шығарылатын өнімнің сапасын болжамдауда; қалыптау жабдықтарының қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруда.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
Біліктілігі: "Құрылыс қышы бұйымдарын сығымдаушы"
АП. 05
Құрылыс қыш бұйымдарын нығыздау
Ұнтақ массадан құрылыс қыш бұйымдарын нығыздау. Ұнтақ масстардан дайындалған құрылыс қыш бұйымдарының түржиынтығы. Ұнтақ масстардан қышты нығыздау кезінде қолданылатын жабдықтар, аспаптар және құрылымдар. Нығыздауға жабдықтарды, қоректену қондырғыларын және ұнтақ массасын дайындау, нығыздау режімдері.
Нығыздалғаннан кейінгі бұйымдарды ақауға жіберу. Жабдықтардың жұмысындағы жай ақауларды болдырмау.
Пластикалық массадан құрылыс қыш бұйымдарын нығыздау. Пластикалық массадан нығыздалған құрылыс қыш бұйымдарының түржиынтығы.
Нығыздау кезінде қолданылатын жабдықтар, аспаптар және құрылғылар.
Пластикалық массадан қыш бұйымдарын нығыздау кезіндегі операцияларды орындаудың бірізділігі. Ныздаудың режімдері, оларды қолданудың әдіс тәсілдері. Бұйымдар сапасына қойылатын талаптар. Бұйымдарды нығыздауға техникалық құжаттар, нығыздалған бұйымдарды бақылаудың әдіс тәсілдері.
Нығыздаудың болашақ әдістерінің ерекшеліктері: гидростатикалық, квазиизостатикалық және т.б.
Білімдер: қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысын; нығыздайтын бұйымдардың түржиынтығын; баспақ-ұнтақтардың ТЖ негізіндегі технологиялық сипаттамаларын; нығыздау кезіндегі ақаудың түрлерін және оны ескерту әдістерін; нығыздама жұмысындағы ақауды болдырмау ережесін.
Іскерліктер: технологиялық процестің параметрлерін салыстыруды; шығарылатын өнімнің сапасын болжамдауды; нығыздау жабдықтарының қызмет көрсетуі кезіндегі қызмет алгоритімін құруды.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
Квалификация: 123401 2 - Наладчик оборудования керамического производства
ПО. 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 1-3,8
ПК 2.1.1-2.1.5
ПО. 02
Слесарно-механическая практика
Обучение общеслесарным работам: разметке, рубке металла, правке и гибке металла, резке и опиливанию, сверлению и зенкованию, обработке резьбовых поверхностей, шабрению и притирке.
Изготовление простейших деталей.
Разборка и сборка механизмов.
Обучение обработке деталей на станках токарной группы: обработке наружных цилиндрических и торцовых поверхностей, вытачиванию канавок и отрезанию, растачиванию, шлифованию, строганию, фрезерованию.
Умения: изготавливать шпонки, прокладки, гайки и другие слесарные изделия, выполнять разборку механизмов, очистку, промывку и ремонт деталей, сборку механизмов;
осуществлять пуск и остановку станков; производить установку, закрепление заготовки и инструмента; выполнять наладку станка на заданные частоту вращения шпинделя и подачу; выполнять обработку хомутов, гаек, винтов, валиков, втулок, сверл, зубчатых колес, штуцеров;
контролировать размеры изготовляемых деталей.
Навыки: выполнения слесарных и механических работ, заточки режущего инструмента.
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПО. 03
Обучение в лаборатории механического и теплотехнического оборудования
Практическое ознакомление с технологической схемой.
Изучение устройства и принципа работы дробильного оборудования, сушильных барабанов, помольных агрегатов, печных агрегатов, пылеулавливающего оборудования.
Изучение устройства и принципа работы листоформовочных машин, трубных машин, машин раскроя наката, рекуператоров.
Техническая характеристика.
Правила технической эксплуатации.
Техническое обслуживание и ремонт механического и теплотехнического оборудования (обучение способам обслуживания и ведения процессов на полупромышленных установках).
Возможные неполадки в работе основного оборудования и связанных с ними механизмов.
Правила безопасности труда.
Умения: проводить внешний осмотр механического и теплотехнического оборудования;
осуществлять его пуск и останов; предупреждать и устранять возможные неполадки в работе оборудования и связанных с ним механизмов;
выполнять работы по текущему ремонту, рационально расходовать смазочные материалы; производить запись технологических параметров в журнал.
Навыки: по определению технического состояния механического и теплотехнического оборудования; выполнять монтаж и регулировку механического и теплотехнического оборудования; эксплуатации механического и теплотехнического оборудования; устранения мелких неисправностей; пуска и остановки оборудования; оценки работы оборудования и аппаратуры; работы с чертежами оборудования.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
Біліктілігі "Керамикалық өндіріс құрал-жабдықтарын реттеуші"
ӨО. 01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 1-3, 8
КҚ 2.1.1-2.1.5
ӨО. 02
Слесарлық механикалық практикасы
Жалпы ұсталық жұмыстарға үйрету: белгілеу, металды шабуға, металды түзету және ию, кесу және егеу, бұрғылау және үңгіштеу, бұрандау беттерін өңдеу, қыру және ысқылау. Жай бөлшектерді дайындау. Механизімдерді сұрыптау және құрастыру. Жоңғыш станоктары топтарында бөлшектерді өңдеуге оқыту: ішкі цилиндрлі және шетжақты беттерді өңдеу, бунақтарды жону және кесу, ажарлау, сүргілеу, жоңғылау.
Іскерліктер: кілтектер, сомын және т.б. слесарлық бұйымдарды дайындауды, механизімдерді құрастыруды, тетіктерді тазарту, шаю және тетіктерді жөндеуді; механизімдерді жинауды; білдектерді іске қосу мен тоқтатуды; орнықтыруды, дайындамалар мен аспаптарды ілуді; айналдырықтың және берілістің берілген жиілікте айналуына баптау жүргізуді; қамытты, сомынға, бұрамаға, білікшеге, төлкеге, бұрғыға, тісті дөңгелектерге, жалғастыққа өңдеулер орындауды, дайындайтын тетіктердің өлшемдерін бақылауды.
Дағдылар: слесарлық және механикалық жұмыстарды орындауда, кескіш аспаптарын қайрауда.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
ӨО. 03
Механикалық және жылу техникалық жабдықтар зертханасында оқыту
Технологиялық сызбамен тәжірибелік танысу. Ұнтақтау жабдықтарының, кептіргіш барабандардың, ұнтақтау агрегаттарының, пештер агрегаттарының, шаң тұтқыр жабдықтарының құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Табаққалыпқұю машиналарының, құбыр машиналарының, бүрлеу пішімдерінің, қайтарымдаулардың құрылысы мен жұмыс принциптерін оқу. Техникалық сипаттама. Техникалық пайдалану ережесі. Механикалық және жылутехникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу (оқытудың қызмет көрсету тәсілі және процестерді жартылай өндірістік қондырғыларда жүргізу).
Негізгі жабдықтардың және оларға байланысты механизімдердің жұмысында кездесетін ақаулар.
Еңбек қауіпсіздігі ережесі.
Іскерліктер: механикалық және жылутехникалық жабдықтарға сыртқы тексерулер жүргізуді, іске қосу мен тоқтатуды іске асыруды; жабдықтардың және оларға байланысты механизімдердің жұмысында кездесетін ақауларды болдырмауды; ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуді; майлау материалдарын тиімді пайдалануды; технологиялық параметрлерді журналға тіркеуді жүргізуді.
Дағдылар: механикалық және жылутехникалық жабдықтардың техникалық күйін анықтауда; механикалық және жылутехникалық жабдықтарға жинақтау мен реттеу жүргізуде; механикалық және жылутехникалық жабдықтарды пайдалануда; ұсақ ақаулықтарды болдырмауда; жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бағалауда; жабдықтардың сызбаларымен жұмыс істеуде.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПО. 04
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.3
ПО. 05
Обучение в лаборатории гидро- и пневмооборудования
Организация рабочего места. Инструктаж по охране труда и пожарной безопасности. Изучение технической документации основного и вспомогательного оборудования.
Эксплуатация и ремонт гидрооборудования.
Ознакомление с устройством и принципом работ насосов и вспомогательного оборудования.
Определение состояния и подготовка к работе насосов и вспомогательного оборудования.
Пуск и останов насосов и электродвигателей. Изучение и установление режимов работы насосов.
Регулировка насосов.
Ремонт насосов и вспомогательного оборудования.
Обслуживание пневмооборудования.
Ознакомление с техническими характеристиками и принципом работы компрессоров.
Эксплуатация, пуск и останов компрессора.
Ремонт основного и вспомогательного оборудования.
Система смазки оборудования.
Обслуживание контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Умения: осуществлять пуск, останов и регулировку насосов и компрессоров; наблюдать за работой компрессоров, насосов и вспомогательного оборудования по показаниям контрольно-измерительных приборов; предупреждать и устранять неисправности в работе оборудования, производить смазку трущихся частей оборудования.
Навыки: выполнять монтаж и регулировку простейших гидросистем и пневмосистем; эксплуатации гидроприводов и аппаратуры; устранения мелких неисправностей; оценки работы оборудования и аппаратуры.
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
Квалификации: 123402 2 - Формовщик изделий строительной керамики,
123403 2 - Прессовщик изделий строительной керамики
ПО. 01
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ; пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой, заполнения бюретки, работы с пипеткой, приготовления растворов в мерных колбах; использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; иметь навыки работы с насосом Комовского; определения температуры кипения и плавления; в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
ӨО. 04
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақауларды табуды және оларды жоюды, технологиялық журналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауларды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.1.3
ӨО. 05
Гидро- және пневможабдықтар зертханасында оқыту
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқа. Негізгі және қосымша жабдықтардың техникалық құжаттарын оқу. Гидрожабдықтарды пайдалану және жөндеу. Сорғылар және қосымша жабдықтардың құрылысымен және жұмыс принципімен танысу. Сорғылар мен қосымша жабдықтардың жағдайын анықтау және жұмысқа дайындау. Сорғылар мен электрқозғалтқыштарды жұмысқа қосу және тоқтату. Сорғылар жұмыс тәртібін оқу және құрастыру. Сорғылар мен қосымша жабдықтарды жөндеу.
Пневможабдықтардың қызмет көрсетуі. Компрессорлардың техникалық сипаттамасымен және жұмыс принципімен танысу. Компрессорларды пайдалану және іске қосу мен тоқтату. Жабдықтардың майлау жүйесі. Бақылау-өлшеу аспаптарының қызмет көрсетуі және автоматтау құралдары.
Іскерліктер:
компрессорлар мен сорғыларды іске қосу мен тоқтатуды іске асыруды, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша компрессорлардың, сорғылардың және қосымша жабдықтардың жұмысын бақылауды; жабдықтардың жұмысындағы ақауларды болдырмауды, жабдықтарға майлауды жүргізуді.
Дағдылар: жай гидрожүйелер мен пневможүйелерді жинақтауды және реттеуді орнындауда; гидрожетектер мен аппараттарды пайдалануда; ұсақ ақаулылықтарды болдырмауда; жабдықтар мен аппараттардың жұмысын бақылауда.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
Біліктілігі: "Құрылыс қышы бұйымдарын қалыптаушы", "Құрылыс қышы бұйымдарын сығымдаушы"
ӨО. 01
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, сүзу, құрғату, ерітінділер дайындау. Улы зиянды заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды, техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау,кептіру және басқа да процестерді жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды,; қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға жинақтау мен құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; өлшем ыдыстарымен жұмыс істеуде; өлшеуірлерді толтыруда, тамшуырда жұмыс істегенде; өлшеу құтыларында ерітінділер дайындауда; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; қайнау және балқу температурасын анықтауда; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.

ПК 2.2.1-2.3.1
ПК 2.2.2-2.3.2
ПК 2.2.7- 2.3.7
ПО. 05
Практикум по химическому анализу строительных материалов
Основные положения новых аналитических методов, применяемых при анализе строительных материалов. Комплексонометрия. Фотоколориметрия. Фотометрическое титрование. Потенциометрическое титрование. Амперометрическое титрование. Анализ силикатов. Анализ шлаков.
Умения: проводить несложный анализ строительных материалов различными методами; обрабатывать результаты анализа.
Навыки: отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
ПК 2.2.3-2.3.3
ПО. 06
Обучение в лаборатории контрольно – измерительных приборов и автоматики (КИПиА)
Организация рабочего места. Ознакомление с элементами автоматической системы регулирования, системы управления технологическими процессами. Изучение промежуточных преобразователей, вторичных измерительных приборов и первичных преобразователей.
Умения: снимать показания приборов, производить проверку работоспособности приборов, выявлять и устранять мелкие неполадки приборов; оформлять результаты показаний приборов в технологическом журнале.
Навыки: эксплуатации приборов, снятия показаний с приборов, устранения мелких неисправностей, оценки хода технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.2.3-2.3.3
ПО. 07
Практикум по техническому анализу и контролю производства
Роль технического анализа в производстве. Основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и стандартов в техническом анализе.
Водозатворяемость глинистых материалов. Определение связности и связующей способности глинистых материалов. Определение пластичности. Определение воздушной, огневой и полной угадки. Определение огнеупорности глин и керамических масс. Определение коэффициента вспучивания глин. Определение коэффициента чувствительности глин к сушке. Определение механической прочности изделий строительной керамики. Определение белизны керамического черепка. Определение механической прочности и термической стойкости глазури. Определение текучести и загустеваемости литейных керамических масс. Определение скорости набирания черепка и водоотдачи литейных керамических масс.
Умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы, анализ воды, газовый анализ, несложный анализ органических и неорганических веществ.
Навыки: отбора и подготовки проб к испытанию; работы на лабораторном оборудовании и приборах; обработки результатов анализа.
ПК 2.2.3-2.3.3

КҚ 2.2.1-2.3.1
КҚ 2.2.2-2.3.2
КҚ 2.2.7- 2.3.7
ӨО. 05
Құрылыс материалдарын химиялық талдау бойынша практикум
Құрылыс материалдарын талдау кезінде қолданылатын жаңа аналитикалық әдістердің негізгі ережесі. Комплексонметрлеу. Фотоколориметрлеу. Фотометрлік титрлеу. Потенциометрлік титрлеу. Амперометрлік титрлеу. Силикаттарды талдау. Қождарды талдау.
Іскерліктер: түрлі әдістермен құрылыс материалдарына жай талдау жүргізуді; талдаудың нәтижелерін өңдеуді.
Дағдылар: әдістемелер негізінде жүйесі, дәл сынама жүргізуде, стандарттармен жұмыстарда және олардың негізінде өнім сапасын бағалауда, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда.
КҚ 2.2.3-2.3.3
ӨО. 06
Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтық зертханасындағы оқыту (БӨАжА)
Жұмыс орнын ұйымдастыру. Автоматтық реттеу жүйелер элементтері мен технологиялық процестерді басқару жүйелері элементтермен танысу. Аралық түрлендіргіштерді оқып білу, екіншілік өлшеу аспаптарын және алғашқы түрлендіргіштерді оқып-үйрену.
Іскерліктер: аспаптардан көрсеткіштерді алуды; аспаптардың жұмысқа жарамдылығына тексеру жүргізуді, аспаптардағы ұсақ ақаулардыды табуды және оларды жоюды, технологиялық журналға аспаптардың нәтиже көрсеткіштерін рәсімдеуді.
Дағдылар: аспаптарды пайдалануда, аспаптардан көрсеткіш алуда, ұсақ ақауларды жоюда, бақылау-өлшеу аспаптарының нәтиже көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің жүрісін бағалауда.
КҚ 2.2.3-2.3.3
ӨО. 07
Өндірісті техникалық талдау және бақылау бойынша пратикум
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Шикізат, жартылай өнім мен дайын өнімді талдаудың негізгі әдістері. Талдаудың түрлері: таңбалық, бақылау, арбитраждық, экспресстік. Стандарттық үлгілері. Техникалық талдаудағы стандарт пен МС-тердің ролі.
Балшық материалдарының субекітуі. Балшық материалдарының байланыстарын және байланыстырғыш қасиетін анықтау. Пластикалығын анықтау. Ауада, отта және толығымен шөгуін анықтау. Балшық пен қыш массасының оттөзімділігін анықтау. Балшықтың қопсығыштық коэффициентін анықтау.
Балшықтың кептіруге сезімталдық коэффициентін анықтау.
Құрылыс қыш бұйымдарының механикалық төзімділігін анықтау. Қыш табақшаларының ағаруын анықтау. Жылтыратпаның механикалық беріктігін және термиялық тұрақтылығын анықтау. Құю қыш массаларының аққыштығын және қоюланғыштығын анықтау.
Табақшаларды жинау жылдамдығын және құю қыш массаларының суқайтарғыштығын анықтау.
Іскерліктер: МС пен жұмыс істеуді, орташа сынамаларға сұрыптау жүргізуді, суды талдауды, газды талдауды, органикалық және бейорганикалық заттарды жай талдауды.
Дағдылар: сынаманы іріктеу мен сынауға дайындауда; зертханалық жабдықтар мен аспаптарда жұмыс істеуде; талдаудың нәтижелерін өңдеуде.
КҚ 2.2.3-2.3.3

БК 1-3,8
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Изучение технологии ремонта, испытаний и приемки производственного оборудования. Система технического обслуживания и ремонта. Подготовка оборудования к ремонту. Порядок и правила эксплуатации оборудования. Порядок и правила разборки оборудования. Приспособления и инструменты, применяемые при разборке. Регулировка производственного оборудования.
Ремонт деталей, узлов и механизмов производственного оборудования. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов и тормозов, муфт. Ремонт деталей зубчатых, червячных, цепных и ременных передач. Ремонт деталей механизмов преобразования движения; ремонт базовых деталей. Ремонт деталей и узлов пневмо- и гидропривода. Монтаж производственного оборудования.
Умения: производить эксплуатацию оборудования в соответствии с Правилами технической эксплуатации; готовить оборудование к ремонту; производить разборку узлов и механизмов производственного оборудования, промывку и дефектовку деталей; пользоваться инструментом и приспособлениями при разборке механизмов; осуществлять регулировку и настройку механизмов после сборки; производить монтаж простых машин и агрегатов, подготавливать фундамент под монтаж оборудования; осуществлять крепление машин на фундаменте.
Навыки: работы в бригаде, подготавливающей оборудование к текущему ремонту; разборки механизмов, узлов оборудования; выполнения работ по сборке механизмов и узлов отремонтированного оборудования по ремонту деталей и узлов пневмо- и гидропривода; монтажа простых машин.
БК 1-10
ПК 3.4.1-3.4.5
ПК 3.4.9
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: производить эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт производственного оборудования; анализировать технологические параметры, оценивать состояние техники безопасности на производстве, оформлять производственно-техническую документацию.
Навыки: чтения чертежей механизмов и машин, выполнения несложных ремонтов оборудования, в организации технологического контроля и ремонта оборудования, ведения и оформления документации на ремонт, составления графиков ремонтов и осмотров оборудования.
БК 1-10
ПК 3.4.1-3.4.9
ПП. 03
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения: в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника-механика.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного. участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.4.1-3.4.9

БҚ 1-3,8
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жөндеуді, сынауды және өндірістік жабдықтарды қабылдаудың технологиясын оқып білу.Техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүйесі. Жабдықтарды жөндеуге дайындау. Жабдықтарды пайдалану тәртібі мен ережесі. Жабдықтарды құрастырудың тәртібі мен ережесі. Құрастыру кезінде қолданылатын аспаптар мен құрылымдар. Өндірістік жабдықтарды реттеу. Өндірістік жабдықтардың тетіктерін, түйіндерін және механизмдерін жөндеу. Мойынтірек түйіні тетіктерін жөндеу. Шкивтер мен тежеуіштерді,жалғастырғыштарды жөндеу; тісті, бұрамдық, шынжырлы және белдікті беріліс тетіктерін жөндеу. Қозғалыстың механизмдерінің тетіктерін жөндеу. Базалық тетіктерді жөндеу. Пневмо және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу. Өндірістік жабдықтардың монтажы.
Іскерліктер: жай механизімдер мен машиналардың техникалық қызмет көрсетуін іске асыруды, ауысымды қабылдау мен тапсыру жорналын толтыруды, жабдықтарды жөндеуге дайындауды, жабдықтардың тетіктері мен механизімдеріне бөлшектеуді жүргізуді,жабдықтардың жылжымайтын қосылыстар механизімдерін бөлшектеу кезіндегі аспаптар мен құрылғыларды пайдалануды, жөндеудің әдістері мен тозған тетіктерді қалпына келтіру тәсілдерін, жабдықтардың жөнделген тетіктері мен механизімдеріне құрастыру жүргізуді, жөнделген және бапталған жабдықтарға жаттықтырулар жүргізуді.
Дағдылар: бригададағы жұмыстарда, жабдықтарды ағымдағы жөндеуге дайындауда, жабдықтардың механизімдерін, түйіндерін бөлшектеуде; пневмо- және гидрожетек тетіктері мен түйіндерін жөндеу бойынша, жөнделген жабдықтардың механизімдері мен түйіндерін бөлшектеу бойынша жұмыстарды орындауда; жай машиналарды жинақтауда.
БҚ1-10
КҚ 3.4.1-3.4.5
КҚ 3.4.9
КП. 02
Өндірістік технологиялық практикасы
Цехтағы (бөлімшелелердегі) технологиялық процестерді оқып білу, орта буын маманының дублеры есебінде жұмыс істеу.
Іскерліктер: өндірістік жабдықтардың техникалық қызмет көрсетуі мен жөндеу, пайдалануын жүргізуді; технологиялық параметрлерді талдауды;өндірісте қауіпсіздік техникасының күйін бағалауды; өндірістік-техникалық құжаттарды рәсімдеуді.Дағдылар: механизімдер мен машиналардың сызбасын оқуда, жабдықтарға жай жөндеу жүргізуде, жабдықтарға технологиялық бақылау мен жөндеуді ұйымдастыруда, жөндеудің құжаттарын енгізу мен рәсімдеуде, жабдықтарды жөндеу мен тексеру кестелерін құруда.
БҚ1-10
КҚ 3.4.1-3.4.9
КП. 03
Диплом алды практикасы, сонын ішінде дипломдық жобаны орындауДипломдық жобаны орындау үшін ақпарат жинау, орта буын маманы бойынша жұмыс орнында тәжірибеден өту.
Іскерліктер: цехтың линейлік жетекшісінің міндеттерін орындауды; нормативтік- техникалық құжаттамалармен жұмысты; талдау нәтижелерін рәсімдеуді; іскерлік құжаттамаларды; жоспарлау құжаттамасында хабарлар болуды; еңбек төлем ақысына есептеу жүргізуді; цехтың шығындар сметасын талдауды.
Дағдылар: линиядағы жетекшінің; өндірістік учаске ұжымының жұмыстарын ұйымдастыруда және нормативті-техникалық құжаттамалармен жұмыста.
БҚ1-10
КҚ 3.4.1-3.4.9
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу

ПК 3.5.4
ОПД. 03
Основы технической механики
Статика. Аксиомы статики. Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил. Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия. Момент сил. Центробежная и центростремительная силы. Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация. Расчет на прочность, жесткость и устойчивость. Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения. Работа и мощность. Коэффициент полезного действия. Трение. Роль трения в технике. Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике. Виды передач. Передаточное отношение. Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания: общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы.
Умения: применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
ПК 3.5.1
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии. Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ОПД. 05
Химия кремния
Свойства кремния, диоксида кремния и кремниевой кислоты. Разновидности силикатов. Соединения кремния, используемые или получаемые в производстве силикатных и тугоплавких неметаллических материалов и изделий. Силициды, их получение и применение. Кремнийорганические соединения. Природные гидраты кремнезема.
Знания: основные природные соединения кремния; физические и химические свойства кремния и его соединений; получение силикатов в промышленности; области применения природных и искусственных силикатов.
Умения: составлять формулы веществ, уравнения реакций химических процессов, решать расчетные задачи, давать физическую и химическую характеристику важнейших силикатных соединений.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД. 06
Физическая химия тугоплавких неметаллических и силикатных соединений
Основы химической термодинамики и термохимии. Кристаллическое строение силикатных и тугоплавких неметаллических материалов и изделий. Свойства силикатных расплавов. Особенности стеклообразного состояния. Основы физического и фазового равновесия. Свойства дисперсных и коллоидных систем. Особенности течения реакций гетерогенных процессов. Основные методы интенсификации физико-химических процессов.
Знания: особенности строения и свойства силикатных материалов; основные закономерности протекания химических процессов, законы термодинамики.
Умения: делать выводы о возможности протекания химических процессов выявлять оптимальные параметры процессов.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ОПД. 07
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование
Основы термодинамики, термодинамических процессов. Теплосиловые установки. Виды теплообмена и теплопередача. Основы процесса горения топлива, составление баланса процесса горения.
Классификация теплообменных аппаратов. Назначение и принцип работы теплообменников.
Теоретические основы сушки. Виды, назначение и принцип работы выпарных и сушильных установок.
Теоретические основы обжига. Печи для обжига материалов. Печи для обжига керамических полуфабрикатов. Основы теплового расчета теплотехнического оборудования.
Эксплуатации теплотехнического оборудования. Способы рационального использования топливно-энергетических ресурсов.
Знания: законы термодинамики, виды теплообмена; основное теплотехническое оборудование производства строительных материалов; приемы его эксплуатации.
Умения: выполнять расчеты и составлять баланс процесса горения; производить тепловой расчет теплотехнического оборудования.
ПК 3.5.1
ОПД. 08
Общая технология строительных материалов
Основные свойства строительных материалов. Природные каменные материалы: классификация горных пород, изверженные, осадочные и метаморфические горные породы. Разработка и обработка природных каменных материалов. Применение каменных материалов в строительстве.
Керамическое производство. Сырьевые материалы. Общая технологическая схема производства керамических изделий.
Керамические изделия для облицовки фасадов зданий, для внутренней облицовки, кровельная черепица, санитарно-техническая керамика, огнеупорные материалы и др.
Строительные материалы и изделия из стекла: сырье, основные технологические операции и оборудование. Материалы и изделия из стекольных расплавов.
Минеральные вяжущие вещества: производство гипсовых вяжущих веществ, магнезиальных вяжущих веществ, строительной извести.
Гидравлические вяжущие вещества. Виды цементов.
Производство портландцемента: сырье и химические добавки, общая технологическая схема, физические и технологические свойства, применение изделий на основе портландцемента.
Бетоны и строительные растворы. Гипсовые и гипсобетонные изделия.
Строительные материалы и изделия на основе полимеров, полимерные герметики. Теплоизоляционные и акустические материалы и изделия: классификация, свойства. Основные технологические процессы производства.
Знания: классификация, физико-химические и технологические свойства строительных материалов, области их применения; сырье, типовые технологические схемы и оборудование производства строительных материалов; сущность технологических операций.
Умения: читать принципиальные технологические схемы производства строительных материалов, давать характеристику сырья, готовой продукции.
БК 10
ПК 3.5.1
ОПД. 09
Основы строительного дела
Общие сведения о зданиях и сооружениях. Гражданские, производственные здания и комплексы. Основные конструктивные элементы жилых и общественных зданий. Крупно-панельные жилые и общественные здания. Промышленные здания. Конструктивные элементы промышленных зданий. Здания с пространственными покрытиями. Инженерные сооружения. Элементы инженерного оборудования зданий.
Знания: функции и свойства материалов и конструкций; сравнительную эффективность основных строительных материалов: древесины, стали, алюминия, железобетона, керамики, полимерного волокна и др.; классификацию зданий, сооружений и строительных конструкций.
Умения: характеризовать конструктивные элементы зданий; обосновывать применение строительных материалов.
БК 10
ПК 3.5.1
ОПД. 10
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции. Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации. Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан. Основные понятия и определения метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор. Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции. Сущность и содержание сертификации. Международная сертификация.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности; рассчитывать погрешность измерения и выбирать средства измерения.
ПК 3.5.3

КҚ 3.5.4
ЖКП. 03
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы. Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Ортадан тепкіш және ортадан тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу (сығылу), қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі. Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы.
Білімдер: заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді.
Іскерліктер: механика заңдылықтарын есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа және орнықтыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқа құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдауды.
КҚ 3.5.1
ЖКП. 04
Электрониканың негіздерімен электротехника
Тұрақты және айнымалы тоқтын электр тізбектері. Электрмагнитизм, электр өлшемдері, тұрақты және айнымалы тоқтың электр машиналары. Трансформаторлар. Электр жетек негіздері. Электр энергиясын беру және бөлу. Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды аспаптар. Электронды генераторлар және өлшегіш аспаптары.
Білімдер: Ом заңын, Кирхгоф заңдарын, тұрақты және айнымалы тоқтарды анықтауды, тізбектердің негізгі элементін, трансформаторлардың құрылысын және қызмет принципін, тұрақты және айнымалы тоқтың машиналарын, өлшеуіш аспаптарын жіктеуді және қызмет принципін.
Іскерліктер: аспаптардың көрсеткішін алуды, электржабдықтарының принципті электр сызба-нұсқасын оқуды; Ом, Кирхгоф заңдарын пайдалана отырып тоқтың манызын есептеуді, кернеуін, кедергіні есептеуді.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
ЖКП. 05
Кремний химиясы
Кремнийдің, кремний қос тотығының және кремний қышқылының касиеті. Сликаттардың әртүрлілігі. Силикатты және қиын балқитын бейметалл материалдар мен заттар өндірісінде алынатын немесе қолданылатын кремний қосылыстары. Силицидтер, оларды алу мен қолдану. Кремнийорганикалық қосылыстар. Кремнеземның табиғи гидраттары.
Білімдер: кремнийдің негізгі табиғи қосылыстарын; кремний және оның қосылыстарының физикалық және химиялық қасиеттерін; өндірісте силикаттар алуды; табиғи және жасанды силикаттардың қолдану аймақтарын.
Іскерліктер: заттардың формуласын, химиялық процестердің реакция теңдеуін құруда, есептік тапсырмаларды шешуде, маңызды силикатты қосылыстарға физикалық және химиялық сипаттамалар беруде.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
ЖКП. 06
Қиын балқитын бейметалл және силикатты қосылыстардың физикалық химиясы
Химиялық термодинамика және термохимия негіздері. Силикатты және қиын балқитын бейметалл материалдар мен бұйымдардың кристалдық құрылысы. Силикатты балқымалардың қасиеті. Шынытәрізді күйінің ерекшеліктері. Физикалық және фазалық тепе-теңдік негіздері. Дисперсті және коллоидты жүйелер қасиеті. Гетерогенді процестер реакциясының өту ерекшеліктері. Физика-химиялық процестерді қарқындатудың негізгі әдістері.
Білімдер: силикаты материалдардың құрылыс ерекшеліктері мен қасиетін; химиялық процестер ағымының негізгі заңдылықтарын; термодинамиканың заңдарын.
Іскерліктер: химилық процестердің ағымының мүмкіндіктері туралы қорытынды жасауды, процестердің оптималды параметрлерін айқындауды.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
ЖКП. 07
Жылутехника негіздері және жылутехникалық жабдығы
Термодинамика, термодинамикалық процестер негіздері. Жылукүші қондырғылары. Жылу алмасу және жылу беру түрлері.
Отынның жану процесі негіздері, жану процесі балансын құру. Жылуалмасу аспаптарын жіктеу. Жылуалмасудың жұмыс принципі мен қолданылуы. Кептірудің теориялық негіздері. Булану және кептіру қондырғыларының түрлері, қолданылуы және жұмыс принциптері. Күйдірудің теориялық негіздері. Материалдарды күйдіру үшін пештер. Қыш жартылай өнімдерін күйдіру үшін пештер. Жылутехникалық жабдықтардың жылу есептеу негіздері. Жылутехникалық жабдықтарды пайдалану. Отын–энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану әдістері.
Білімдер: термодинамика заңдарын, жылуалмасу түрлерін; құрылыс материалдары өндірісінің негізгі жылу техникалық жабдықтарын; оны пайдалану әдістерін.
Іскерліктер: жану процесінің есптеулерін орындауды және балансын құруды; жылутехникалық жабдықтардың жылу есебін жүргізуді.
КҚ 3.5.1
ЖКП. 08
Құрылыс материалдарының жалпы технологиясы
Құрылыс материалдарының негізгі қасиеті. Табиғи тас материалдары: тау жыныстарын жіктеу, жанартау атқылауы, шөгінділі және метаморфиялық тау жыныстары. Табиғи тас материалдарын өңдеу мен қайта өңдеу. Тас материалдарын құрылыста қолдану. Қыш өндірісі. Шикізат материалдары. Қыш бұйымдары өндірісінің жалпы технологиялық сызбасы. Ғимараттардың фасадтарын қаптауда, ішкі қаптаулар үшін қыш бұйымдары, шатыр төбелері, санитарлы-техникалық керамика, отқа төзімді материалдар және т.б. Құрылыс материалдары және шыныдан жасалған бұйымдар: шикізат, негізгі технологиялық операциялар мен жабдықтар. Шыны балқымаларынан материалдар мен бұйымдар. Минералды тұтқыр заттар: гипсті тұтқыр заттар өндірісі, магнезитті тұтқыр заттардың, құрылыстық әк. Гидравликалық тұтқыр заттар. Цементтердің түрлері. Портландцемент өндірісі: шикізат пен химиялық қосылыстар, жалпы технологиялық сызба, физикалық және технологиялық қасиеттері, заттарды портландцемент негізінде қолдану. Бетондар мен құрылыс ерітінділері. Гипсті және гипсбетонды заттар. Полимерлер, полимерлі тұмшалауыштар негізіндегі құрылыс материалдары мен бұйымдар. Жылуоқшаулағыш және акустикалық материалдар мен бұйымдар: жіктелуі, қасиеті. Өндірістің негізгі технологиялық процестері.
Білімдер: құрылыс материалдарының жіктелуін, физика-химиялық және технологиялық қасиеттерін, оларды қолдану саласын; құрылыс материалдарының шикізатын, үлгілік технологиялық сызбасын және жабдықтарын; технологиялық операциялардың мәнін.
Іскерліктер: құрылыс материалдары өндірісінің принциптік технологиялық сызбаларын оқуды, шикізат пен дайын өнімге сипаттама беруді.
БҚ 10
КҚ 3.5.1
ЖКП. 09
Құрылыс ісінің негіздері
Үйлер мен ғимараттар туралы жалпы мағлұматтар. Азаматтық, өндірістік ғимараттар мен кешендер. Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың негізгі құрылымдық элементтері. Үлкен-аспапбетті тұрғын және қоғамдық ғимараттар. Өндірістік ғимараттар. Өндірістік ғимараттардың құрылымдық элементтері. Кеңістіктік жабын ғимараттары. Инженерлік құрылыстар. Ғимараттардың инженерлік жабдықтарының элементтері.
Білімдер: материалдар мен құрылымдардың қызметі мен қасиетін; негізгі құрылыс материалдарының салыстырмалы тиімділігін: ағаштардың, болаттардың, алюминийдің, темірбетондардың, қыштардың, полимерлік талшықтардың және т.б.; үйлерді, ғимараттарды және құрылыстық құрылымдарды жіктеуді.
Іскерліктер: ғимараттардың құрылымдық элементтерін сипаттауды; құрылыс материалдарын қолдануды негіздеуді.
БҚ 10
КҚ 3.5.1
ЖКП. 10
Стандарттау, метрология және өнім сапасын басқару негіздері
Өнімнің сапасын жоғарлатудағы стандарттау мен метрологияның рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, принциптері, құралдары мен объектілері. ТМД-ғы Мемлекет аралық стандарттар. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау жүйесі. Метрологияның негізгі түсініктері мен анықтамалары. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен байқау. Өнімнің сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау тәсілдер; өнімді сынау мен бақылау. Сертификаттаудың мәні мен мазмұны. Халықаралық сертификаттау.
Білімдер: метрологияның, стандарттаудың сертификаттау мен өнімнің сапасын басқарудың негізгі түсініктерін; сапа көрсеткіштерін және оларды бағалау тәсілдерін.
Іскерліктер: кәсіби қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптері мен құжаттарын қолдануды;өлшеу қателіктерін есептеуді және өлшеу құралдарын таңдауды.
КҚ 3.5.3

ПК 3.5.8
ОПД. 11
Прикладная информатика
Работа с файлами. Графика. Применение программ для решения задач по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, при выполнении курсовых работ и дипломного проектирования.
Знания: прикладное программное обеспечение для решения технологических задач, оформления схем и чертежей.
Умения: технологические и технические расчеты, оформлять чертежи на компьютере.
БК 3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.6
ОПД. 12
Основы менеджмента
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Управление персоналом. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Маркетинг в системе менеджмента.
Знания: характеристики внутренней и внешней среды предприятия; функции управления, принципы управления, модели организационных структур предприятия; стили управления, структуру полномочий, способы разрешения конфликтных ситуаций; факторы, влияющие на эффективность работы группы; правовое регулирование; функции и принципы маркетинга.
Умения: применять на практике методы и принципы управления, проектировать структуру предприятия; определять модель выбора стиля управления; определять эффективность использования рабочего времени; давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 4
БК 5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия
Технические и аппаратурные источники опасности в керамическом производстве.
Характеристика токсичности, пожаро- и взрывоопасности основного сырья, полупродуктов, готовой продукции, отходов и выбросов.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения. Экологический кодекс РК.
Основные источники загрязнения газовоздушной среды из сточных вод в керамическом производстве.
Пути решения экологических проблем в керамическом производстве.
Методы отчистки газовоздушных выбросов и сточных вод в керамическом производстве. Переработка и использование отходов.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Знания: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров и взрывов; влияние техногенных процессов на окружающую среду.
Умения: применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды..
БК 8
БК 9
СД. 02
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основные понятия об автоматизации производственных процессов.
Контроль основных технологических параметров керамического производства и контрольно-измерительные приборы.
Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации.
Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами.
Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания: стандарты в области метрологии; средства измерения температуры, давления, разряжения, расхода, количества, уровня, влажности, механических параметров; назначение различных видов измерительных преобразователей; принципы работы систем дистанционной передачи; назначение АСР, типовых элементарных звеньев АСР; назначение и особенности автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; назначение микропроцессорных контроллеров в управлении технологическими процессами; структуру и состав АСУТП; назначение систем контроля и регулирования в АСУТП.
Умения: классифицировать средства измерения; пользоваться приборами для измерения температуры, давления и разряжения, уровня, влажности, состава и механических параметров; определять вид измерительного преобразователя по контролируемому параметру; анализировать работу систем дистанционной передачи; строить структурную схему АСР; читать функциональную схему автоматизации производства.

КҚ 3.5.8
ЖКП. 11
Қолданбалы информатика
Алгоритімдер жөніндегі негізгі түсініктер, алгоритімнің негізгі құрылысы. Бағдарламалау негізін оқу, файлдар. Файлдармен жұмыс. Графика. Бағдарламаны жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша міндеттерді шешу үшін және курстық жұмыстарды орындау үшін қолдану.
Білімдер: алгоритімдеуді және бағдарламалау негіздерін, технологтялық есептер шығару үшін қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз етуді, сызбалар мен сызба-нұсқаларды құруды.
Іскерліктер: үлгідегі технологиялық және техникалық есептеулерді жүргізуді, компьютерде сызбаларды жасауды.
БҚ 3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.6
ЖКП. 12
Менеджмент негіздері
Әртүрлі ұйымдастырушылық-құқықтық формалардағы ұйымдарды басқарудың мақсаты және міндеттері. Менеджмент қызметі. Қызметкерлерді басқару. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасы. Еңбектің мотивациялар жүйесі. Іскерлік қарым-қатынас этикасы. Менеджмент психологиясы. Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Білімдер: кәсіпорынның ішкі және сыртқы орта сипаттарын; басқару қызметін, басқару принциптерін, кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымдық моделдерін; басқару стилін, жанжалды жағдайларды шешу тәсілдерін; топтардың жұмыс қарқындылығына әсер ететін факторларды; құқықтық реттеуді; маркетингтің қызметі мен принциптерін.
Іскерліктер: басқарудың әдістері мен принциптерін практикада қолдануды, кәсіпорын құрылымын жобалауды; басқару стилін таңдау моделдерін анықтауды; жұмыс уақытын тиімді пайдалануды анықтауды; ұжымдағы іскерлік және жеке өз басылық қатынастарға баға беруді.
БҚ 4
БҚ 5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Еңбекті қорғау және өнеркәсіп экологиясының негіздері
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар және бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайларын тіркеу тәртібі және ережелері. Өндіріс алаңдары мен цехтарындағы қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар. Қыш өндірісіндегі техникалық және аппараттық қауіптілік көздері. Негізгі шикізаттардың, жартылай өнімдердің, дайын өнімдердің, шығындылар мен төгінділердің уландырғыш, өрт және жарылғыш қауіпті заттардың сипаттамасы. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар мен дабыл беру, өрт сөндіру құралдары. ҚР экологиялық кодексі. Өндірістегі ақаба суларды газды ауа ортасымен ластаудын негізгі көздері. Қыш өндірісіндегі экологиялық проблемеларды шешудің жолдары. Қыш өндірісіндегі газауа қалдықтары мен ақаба суларды тазарту әдістері. Қалдықтарды қайта өңдеу мен пайдалану. Кәсіпорында табиғатты қорғау қызметін ұйымдастыру.
Білімдер: кәсіби қызмет саласында еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету ерекшеліктерін; өндірісте еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; улы заттардың адам ағзасына әсерін; шектеулі рауалы концентрацияларды (ШРК және) жеке қорғану құралдарын; өрт болған жағдайды және жарылысты ескерту шараларын; техногендік процестердің қоршаған ортаға әсерін.
Іскерліктер: жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерлік көмек көрсетуді; қызметкерлер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды.
БҚ 8
БҚ 9
АП. 02
Химиялық өндірістің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Өндірістік процестерді автаматтандыру туралы негізгі түсініктер. Қыш өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блокировкалау жүйелері, дыбысты және жарықты сигнал берулер. Технологиялық поцестерді басқару кезіндегі микропроцессорлық техникасы. Технологиялық процестерді автоматты басқарудың үлгідегі жүйелері.
Білімдер: бақылаудың автоматты құралдар құрылысын, реттеуді, қорғаулар мен блокировкаларды, агрегаттар мен машиналардың жеке түйіндерінің автоматтандыру сызба-нұсқасын; автоматтық басқару жүйелерінің үлгідегі басқару сызба-нұсқасын; технологиялық параметрлерді бақылаудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер: бақылау-өлшеуіш аспаптарды белгілі бөлімге орнатып қолданудың технологиялық сызба-нұсқасын; қашықтықтық беріліс жүйесінің жұмысын талдауды; функционалды сызба-нұсқаны оқуды, автоматтандыру жүйесін реттеудің (АЖР) құрылыс сызбасын құруды.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
СД. 03
Конструкционные материалы
Основные сведения о конструкционных материалах аппаратов и машин химического производства. Основные сведения о конструкционных материалах. Выбор конструкционного материала. Основные детали механизмов и машин. Материалы химического машиностроения. Черные, цветные металлы и сплавы химического машиностроения. Неметаллические материалы, применяемые на химических предприятиях. Основное оборудование технологических процессов. Оборудование для химических процессов. Основные узлы и детали химического оборудования. Трубы и детали трубопроводов. Запорная арматура. Компоновка оборудования.
Знания: классификация, свойства и область применения материалов химического машиностроения; свойства конструкционных материалов типового оборудования технологического процесса.
Умения: производить подбор очистных конструкционных материалов при аппаратурном оформлении процесса; обосновать выбор конструкционного материала для узла, детали, оборудования керамического производства.
ПК 3.5.1
СД. 04
Технология и оборудование производства строительной керамики
Состояние и перспективы развития керамического производства. Изделия строительной керамики. Классификация и основные свойства. Сырьевые материалы в технологии керамики. Технические требования к сырью. Основные процессы в технологии керамики. Подготовка сырьевых материалов. Способы формования керамических изделий. Сушка керамических изделий, способы ее интенсификации. Обжиг керамических изделий, механизмы спекания, оборудование для обжига. Технология и оборудование производства керамической плитки. Технология и оборудование производства керамических труб. Технология и оборудование производства теплоизоляционных керамических изделий. Производство санитарно-строительных изделий. Технология и оборудование производства искусственных пористых заполнителей. Организация контроля качества изделий. Виды брака. Сортировка и упаковка керамических плиток.
Знания: основные типы и разновидности керамических материалов, их состав и строительно-технические свойства; теоретические положения и физико-химические основы технологии керамики; способы осуществления основных технологических процессов и стадий технологии керамики; методы оптимизации основных технологических процессов производства тонкой и строительной керамики с учетом специфических свойств исходного сырья; закономерности и физико-химические основы процессов формования, сушки и обжига керамики; современные методы входного контроля сырьевых материалов, технологических параметров основных стадий технологического процесса, качества готовой продукции.
Умения: выполнять технологические расчеты с использованием типовых компьютерных программ; проводить поиск научной и технической информации по заданной теме в области технологии строительной керамики.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
АП. 03
Құрылымдық материалдар
Химиялық өндірістің аспаптары мен машиналарының құрылымдық материалдары туралы негізгі мағлұматтар. Құрылым материалдары туралы жалпы мағлұматтар. Құрылым материалдарын таңдау. Механизмдер мен машинаның негізгі тетіктері. Химиялық машинажасаудың материалдары. Химиялық машинажасаудың қара, түсті металдары және құймалар. Химиялық кәсіпорындарда қолданылатын бейметал материалдары. Технологиялық процестердің негізгі жабдықтары. Химиялық процестер үшін жабдықтар. Химиялық жабдықтардың негізгі түйіндері және тетіктер. Құбырлар және құбыртасымалдаушы тетіктер. Тиек арматурасы. Жабдықтарды құрастыру.
Білімдер: химиялық машина жасау материалдарын жіктеуді; қасиетін және қолданысын; технологиялық процестің үлгілік жабдықтарының құрылым материалдарының қасиетін.
Іскерліктер: процесті аппараттық рәсімдеу кезіндегі құрылым материалдарына таңдау жүргізуді; қыш өндірісі жабдықтарыының түйіндері мен тетіктері үшін құрылым материадарын таңдауға негіздеуде.
КҚ 3.5.1
АП. 04
Құрылыс қыш өндірісінің технологиясы және жабдығы
Қыш өндірісін дамытудың болашақтары мен жағдайы. Құрылыстық қыш бұйымдары. Жіктелуі мен негізгі қасиеттері. Қыш технологиясындағы шикізат материалдары. Шикізатқа қойылатын талаптар. Қыш технологиясындағы негізгі процестер. Шикізат материалдарын дайындау. Қыш бұйымдарын қалыптау әдістері. Қыш бұйымдарын кептіру, оны қарқындату әдістері. Қыш бұйымдарын күйдіру, жабысу механизімдерін, күйдіру үшін жабдықтар. Қыш тақталар өндірісінің технологиясы мен жабдықтары. Қыш құбырлар өндірісінің технологиясы мен жабдықтары. Жылуоқшаулағыш қыш бұйымдары өндірісінің технологиясы мен жабдықтары. Санитарлық-құрылыс бұйымдарының өндірісі. Жасанды кеуекті толықтырғыштар өндірісінің технологиясы мен жабдықтары. Бұйымдардың сапасын бақылауды ұйымдастыру. Ақаудың түрлері. Қыш тақталарын сұрыптау мен қаптау.
Білімдер: қыш материалдарының негізгі түрлері мен әр түрлілігін, олардың құрамын және құрылыстық-техникалық қасиетін; қыш технологиясының теориялық жағдайлары мен физика-химиялық негіздерін; қыш технологиясының кезеңдері мен негізгі технологиялық процестердің іске асу әдістерін; бастапқы шикізаттың ерекше қасиеттерін ескере отырып жіңішке және құрылыс қыш өндірісінің негізгі технологиялық процестерін қолайлылау әдістерін; қышты қалыптау, кептіру және күйдіру процестерінің физика-химиялық негіздері мен заңдылықтарын; шикізат материалдарының кірісін бақылаудың қазіргі кездегі әдістерін, технологиялық процестердің негізгі кезеңдерінің технологиялық параметрлерін, дайын өнімнің сапасын.
Іскерліктер: үлгілік компьютерлік бағдарламаларды қолданып технологиялық есептеулерді орындауды; құрылыстық қыш технологиясы саласында белгіленген тақырып бойынша ғылыми және техникалық ақпараттарды іздеуді жүргізуді.

ПК 3.5.1-3.5.6
СД. 05
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Физико – механические, химические и инструментальные методы анализа в керамическом производстве.
Анализ глинистого сырья. Исследование состава пород. Определение плотности сырья. Определение гранулометрического состава глин. Определение минерального типа глинистого сырья. Определение пластичности глинистого сырья. Определение связующей способности глинистого сырья. Исследование сушильных свойств глины. Определение воздушной, огневой и полной усадки. Определение коэффициента вспучивания глин.
Определение физико-механических свойств керамики.
Знания: виды анализов, назначение стандартных образцов и ГОСТов, основные методы анализа сырья, полупродуктов и готовой продукции; современные методы входного контроля сырьевых материалов; методы испытаний физико-механических, керамических и эксплуатационных свойств керамических материалов.
Умения: работать с ГОСТами, проводить отбор средней пробы, анализ воды, газовый анализ, анализ сырья и реагентов, физико-химические испытания керамики.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.5
СД. 06
Организация и планирование производства
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания: экономическая сущность процессов химического производства, эффективность организации предпринимательской деятельности; организация работы и структура предприятия, работа смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организация труда, механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения: находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния предприятия; рассчитывать по принятой методике производительность труда, заработную плату, себестоимость и цену продукции, оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Техника лабораторных работ
Организация химической лаборатории. Лабораторное оборудование, приборы, химическая посуда. Весы технические и аналитические; мытье и сушка химической посуды; основные операции и приемы, применяемые в химической лаборатории: взвешивание, фильтрование, высушивание, приготовление растворов. Работа с вредными ядовитыми веществами.
Умения: отличать посуду различных назначений и пользоваться ею; работать с технохимическими и аналитическими весами; проводить процессы нагревания, охлаждения, выпаривания, прокаливания, кристаллизации и другие операции; пользоваться приборами для определения температур плавления и кипения; уметь определять плотность жидких и твердых веществ, пользоваться справочными таблицами; производить монтаж и сборку простейших лабораторных установок.
Навыки: работы с лабораторным оборудованием и химической посудой; работы с мерной посудой,
использования электронагревательных и других приборов, сушильного шкафа, муфельной печи; выполнения процессов фильтрования, промывания осадка на фильтре; иметь навыки работы с насосом Комовского;
в определении относительной плотности и удельного веса веществ, работы с пикнометрами и ареометрами.
ПК 3.5.3
ПО. 02
Практикум по химическому анализу строительных материалов
Основные положения новых аналитических методов применяемых при анализе строительных материалов. Комплексонометрия. Фотоколориметрия. Фотометрическое титрование. Потенциометрическое титрование. Амперометрическое титрование. Анализ силикатов. Анализ шлаков.
Умения:
проводить несложный анализ строительных материалов различными методами; обрабатывать результаты анализа.
Навыки: отбора проб; аккуратного, точного проведения испытаний согласно методикам; работы со стандартами и оценки качества продукции в соответствии с ними, соблюдения правил техники безопасности.
БК 10
ПК 3.5.3
ПО. 03
Практикум по технологии строительной керамики
Дообжиговые свойства и характеристики. Правила отбора средней пробы материалов и изделий. Определение основных свойств сырьевых материалов: влажность, потери при прокаливании, пластичность глин и др. Определение зернового состава и характеристики дисперсности материалов: ситовый анализ порошков, седиментационный анализ порошков, гранулометрический анализ и другие свойства. Определение технологических характеристик исходных керамических масс: сыпучесть и прессуемость пресс-порошков, вязкость водных шликеров, коэффициент загустевания, скорость затвердевания и др. Свойства обожженных изделий. Плотность и структурные характеристики. Механические и упругие свойства. Свойства при высоких температурах. Электрофизические свойства. Специфические свойства хозяйственной и строительной керамики.
Умения:
работать с методиками, ГОСТами и ТУ; производить отбор средней пробы, работать на приборах и оборудовании согласно методик; обрабатывать и сопоставлять результаты анализов с показателями ГОСТов и ТУ.
Навыки: постановки эксперимента и обработки результатов эксперимента.

КҚ 3.5.1 – 3.5.6
АП. 05
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Өндірістегі техникалық талдаудың ролі. Талдаудың түрлері: таңбаланған, экспрессті, бақылаулық және арбитражды. Стандарттау үлгілері. Қыш өндірісіндегі талдаудың физика-механикалық, химиялық және аспаптық әдістері. Балшық шикізатын талдау. Құрамын зерттеу. Шикізат тығыздығын анықтау. Балшықтың түйіршікөлшеу құрамын анықтау. Балшық шикізатының минералдық түрін анықтау. Балшық шикізатының илемділігін анықтау. Балшық шикізатының байланыстыру қабілеттілігін анықтау. Балшықтың кептіргіш қасиетін зерттеу. Ауада, отта және толығымен шөгуін анықтау. Балшықтың ісіну коэффициентін анықтау. Құрылыс қыш бұйымдарының механикалық беріктігін анықтау.
Білімдер: талдаудың түрлерін, стандарттық үлгілердің қолданысын және МС-дың, шикізат, жартылай өнім және дайын өнімдерді талдаудың негізгі әдістерін; шикізат материалдарының кірісін бақылаудың қазіргі кезгі әдістерін; қыш материалдарының физика-механикалық, қышты және қолданылушылық қасиеттерін сынаудың әдістерін.
Іскерліктер: МС-мен жұмыс істеуді, орта сынама іріктеуін жүргізуді; су талдауды; газ талдауды, шикізат және реагенттерді талдау, қышты физика-химиялық талдауды.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.5
АП. 06
Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрлері, олардың ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымдары. Өндіріс түрлері; олардың сипаттамасы. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы қаражаты. Еңбек ресурстары. Ұйымдастыру, нормалау және еңбек төлемақы. Өнімнің өзіндікқұны. Бағаның құрылуы. Ұйымның тиімді қызметін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсікегеқабілеттілігі.
Білімдер: химиялық өңдіріс простерінің экономикалық мәнің; кәсіпкерлік қызметті тиімді ұйымдастыруды; жұмыстың ұйымдастырылуын және кәсіпорын құрылысын, жұмыс істеп жатқан өндірістің жағдайындағы кәсіпорындағы түрлі кәсіптердің жұмысын, еңбекті ұйымдастыруды; өнімге бағаның құрылу механизімін және қазіргі жағдайдағы еңбек төлемақы түрлерін.
Іскерліктер: кәсіпорынның экономикалық күйін талдау үшін қажетті ақпараттарды табуды және қолдануды; еңбек өнімділігінің берілген әдіс бойынша есептеу; еңбекақыны; өзіндікқұнды және өнімнің бағасын; ұйым әрекетінің тиімділігін бағалай білуді.
БҚ 6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Зертханалық жұмыстар техникасы
Химиялық зертханаларды ұйымдастыру. Зертханалық жабдықтар, аспаптар, химиялық ыдыстар. Техникалық және аналитикалық таразылар; химиялық ыдыстарды жуу және құрғату; химиялық зертханаларда қолданылатын негізгі операциялар мен тәсілдер; өлшеу, сүзу, құрғату, ерітінділер дайындау. Улы зиянды заттармен жұмыс істеу.
Іскерліктер: түрлі қолданыстағы ыдстарды айыра білуді және оларды пайдалануды; техно-химиялық және аналитикалық таразыларда жұмыс істеуді; қыздыру, салқындату, суалту, қатты қыздыру, кристалдау және кептіру процестерін жүргізуді; балқу және қайнау температурасын анықтау үшін аспаптарды пайдалануды, қатты және сұйық заттардың тығыздығын анықтай білу, анықтамалық кестелерді пайдалануды; жай зертханалық қондырғыларға монтаж және құрастыру жүргізуді.
Дағдылар: зертханалық жабдықтармен және химиялық ыдыстармен жұмыс істеуде; электрқыздырғыш және басқа аспаптарды, кептіру шкафтарын, муфелді пештерді пайдалануда; сүзу процестерін жүргізгенде, тұнбаны сүзгіште шаюда; Комовскийдің сорғысында жұмыс істегенде; заттардың салыстырмалы тығыздығын және үлес салмағын анықтауда; немергіштер және ареометрлермен жұмыс істегенде.
КҚ 3.5.3
ӨО. 02
Құрылыс материалдарын химиялық талдау бойынша практикум
Құрылыс материалдарын талдау кезінде қолданылатын жаңа аналитикалық әдістердің негізгі ережелері. Комплексонметрлеу. Фотоколориметрлеу. Фотометрлік титрлеу. Потенциометрлік титрлеу. Амперометрлік титрлеу. Силикаттарды талдау. Қождарды талдау.
Іскерліктер: түрлі әдістермен құрылыс материалдарына жай талдау жүргізуді; талдау нәтижелерін өңдеуді.
Дағдылар: іріктемелер таңдауда; әдістемелерге сәйкес дәл, ұқыпты сынамалар жүргізуде, стандарттармен жұмыстарда және олардың негізінде өнім сапасын бағалауда, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауда.
БҚ 10
КҚ 3.5.3
ӨО. 03
Құрылыс қыш технологиясы бойынша практикум
Күйдіруге дейінгі қасиеттер мен сипаттамалар. Материалдар мен бұйымдардың орташа сынамасын іріктеу ережесі. Шикізат материалдарының негізгі қасиетін анықтау: ылғалдылық, қатты қыздыру кезінде көлемінің азаюы, балшықтың илемділігі және т.б. Дәнді құрамын анықтау мен материалдардың майдалық сипаты: ұнтақтарды елеуішті талдау, ұнтақтарды тұнбалағышты талдау, гранулометрлік және басқа да қасиеттері. Бастапқы қыш массаларының технологиялық сипаттамаларын анықтау: нығыз-ұнтақтардың сусымалылығын және нығыздағыштығын, су шыланқұрамдардың тұтқырлығын, қоюлану коэффициентін, қату жылдамдығын және т.б. Күйдірілген бұйымдардың қасиеті. Тығыздығы мен құрылым қасиеттері. Механикалық және серпімділік қасиеті. Жоғарғы температура кезіндегі қасиеті. Электрфизикалық қасиеті. Тұрмыстық және құрылыс қыштарының өзіне тән ерекше қасиеттері.
Іскерліктер: әдістемелермен, МС-мен ТЖ–да жұмыс істеуді; орта сынама іріктемесін жүргізуді, әдістемеге сай аспаптар мен жабдықтарда жұмыс істеуді; МС мен ТЖ көрсеткіштері мен талдау нәтижелерін салыстыру мен өңдеуді.
Дағдылар: экспериментті жүргізуде және эксперименттің нәтижелерін өңдеуде.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПО. 04
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Запорная арматура: устройство, правила эксплуатации, определение дефектов. Слесарно-сборочные работы: сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования химических производств. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения: пользоваться инструментами и оборудованием для выполнения слесарных работ: разметки, рубки металла, правки, гибки и резке металла, опиливанию металла, сверлению деталей и нарезанию резьбы в деталях; применять оптимальные режимы обработки деталей и механизмов.
Навыки: выполнения слесарных и слесарно-ремонтных работ, необходимых при обслуживании коммуникаций, запорной арматуры, технологических аппаратов; технологических процессов, пользования слесарно-измерительным инструментом.
ПК 3.5.7
ПО. 05
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения: безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса; работать с технической документацией; выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки: безопасного поведения на территории цеха и предприятии, соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте, основные правила безопасного ведения технологического процесса, первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
БК 1-3,8
ПК 3.5.1-3.5.5
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса. Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса. Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения: выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом; осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка; обслуживать технологическое оборудование участка; предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки: безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8
ӨО. 04
Слесарлық практикасы
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті слесарлық аспаптардың тізімін оқып білу. Тетік арматурасы: құрылысы, пайдалану ережесі, ақауларын анықтау. Слесарлық-құрастыру жұмыстары: ажырамайтын қосылыстарды құрастыру; ажырайтын қосылыстарды бөлшектеу мен құрастыру. Химиялық өндірістің техникалық қызмет көрсету мен негізгі және қосымша жабдықтарды жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстар. Жабдықтарды пайдалану қасиеті: түсінігі, беріктігі, тоқырасыздық, жұмысқа қабілеттілігі, жөндеуге жарамдығы.
Іскерліктер: слесарлық жұмысты орындау үшін аспаптар мен жабдықтарды пайдалануды; белгілеуді; металды шабуды, түзетуді, металды кесуді, металды егеулеуді, тетіктерді бұрғылауды және тетіктердегі бұранданы қиюды; тетіктер мен механизмдерді өңдеудің оптималды режимін қолдануды.
Дағдылар: слесарлық-жөндеу технологиялық аппараттар, тетік арматурасы, коммуникацияға қызмет көрсету кезіндегі қажетті слесарлық және слесарлық-жөңдеу жұмыстарын орындауда.
КҚ 3.5.7
ӨО. 05
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және қосымша цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер: өндіріспен цех орындарында қауіпсіз қозғалыс және жұмыс істеуді; технологиялық процесті талдау үшін химия ғылымдарының терең білімін қолдануды; техникалық құжаттамалармен жұмысты; өндірістің цехтары арасындағы байланыстарды.
Дағдылар: кәсіпорын және цех орындарында қауіпсіз тәртіпті, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауда, технологиялық процестің негізгі қауіпсіз ережесін еңгізуде, цехтің құжаттамаларын жүргізгендегі алғашқы дағдыны қалыптастыруда.
БҚ 1-3,8
КҚ 3.5.1-3.5.5
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Алғашқы кәсіптік дағдылар қалыптастыру практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режім параметрлері. Жабдықтардың қызмет көрсетуі мен процесті жүргізу бойынша жұмыс нұсқауын оқу. Технологиялық процесс жабдықтарының қызмет көрсетуінің практикалық амалдарын меңгеру. Технологиялық процестің бақылау әдістерімен танысу.
Іскерліктер: белгіленген технологиялық регламент негізінде технологиялық процестерді жүргізу бойынша жұмыстар орындауды; учаскенің жабдықтары мен аппараттарын іске қосу мен тоқтатуды; учаскенің технологиялық процестерінің қызмет көрсетуін; берілген технологиялық регламенттен ауытқуды ескертуді және жоюды.
Дағдылар: бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижелері бойынша технологиялық процестің қауіпсіз қызмет көрсету әдістерінде.

2.1.2 знает конструкцию обслуживаемого оборудования, его основные технические и эксплуатационные характеристики;
2.1.3 знает назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов;
2.1.4 умеет читать чертежи и схемы по специальности;
2.1.5 знает правила эксплуатации, наладки и текущего ремонта оборудования;
2.1.6 осуществляет наладку и текущий ремонт оборудования, подготавливает его к работе;
2.1.6 осуществляет пуск и остановку оборудования.
2.2 123402 2 - Формовщик изделий строительной керамики*
2.2.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.2.2 знает конструкцию обслуживаемого оборудования, его основные технические и эксплуатационные характеристики;
2.2.3 знает назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.2.4 умеет читать чертежи и схемы по специальности;
2.2.5 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
2.2.6 знает ассортимент выпускаемых изделий и требования, предъявляемые к их качеству;
2.2.7 осуществляет уход за оборудованием, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
2.2.8 проверяет сформованные изделия по размерам и профилю.
2.3 123403 2 - Прессовщик изделий строительной керамики*
2.3.1 знает принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов;
2.3.2 знает конструкцию обслуживаемого оборудования, его основные технические и эксплуатационные характеристики;
2.3.3 знает назначение и принцип действия контрольно-измерительных приборов; методы контроля технологического процесса;
2.3.4 умеет читать чертежи и схемы по специальности;
2.3.5 предупреждает и устраняет причины отклонений от норм параметров технологического процесса;
2.3.6 знает ассортимент выпускаемых изделий и требования, предъявляемые к их качеству;
2.3.7 осуществляет уход за оборудованием, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе;
2.3.8 регулирует процесс прессования плиток и предупреждает дефекты прессования;
2.3.9 производит съем отпрессованных плиток, осмотр, оправку, отбраковку и укладку их в стопки.
3. Специалист среднего звена
3.1 123404 3 - Техник-механик
3.4.1 знает устройство, назначение, принцип действия и правила эксплуатации технологического оборудования керамического производства;

2.1.2 қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысын, оның негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.1.3 бақылау-өлшеу аспаптарының қолданысын және әрекет принциптерін білу;
2.1.4 мамандықтар бойынша сызбалар мен сұлбаларды оқи білуді;
2.1.5 жабдықтарды баптау және ағымдағы жөндеу жұмыстарын іске асыру, оны жұмысқа дайындай білуді;
2.1.6 жабдықтарды іске қосу мен тоқтатуды іске асыру.
2.2. 123402 2 - Құрылыс қышы бұйымдарын қалыптаушы*
2.2.1 технологиялық процестер мен қызмет көрсету орындарының принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындарының, шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика – механикалық және физика – химиялық қасиеттерінің технологиялық процесін білу;
2.2.2 қызмет көрсететін жабдықтардың сызбасын және құрылысын, оның негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.2.3 бақылау-өлшеу аспаптарының қолданысын және әрекет принциптерін; технологиялық процестерді бақылау әдістерін білу;
2.2.4 мамандықтар бойынша сызбалар мен сұлбаларды оқи білуді;
2.2.5 технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін алдын-алу және оларды болдырмау;
2.2.6 өндірілетін бұйымдардың түржиынын білу және олардың сапасына қойылатын талаптар;
2.2.7 жабдықтарды күту, оның жұмысындағы ұсақ ақауылдарды табу және болдырмауды іске асыру;
2.2.8 қалыпталған заттарды өлшемі мен бейіні бойынша тексеру.
2.3. 123403 2 - Құрылыс қышы бұйымдарын сығымдаушы*
2.3.1 технологиялық процестер мен қызмет көрсету орындарының принципті сызба нұсқасын білу; қызмет көрсету орындарының, шикізат, дайын өнім және қосымша материалдардың физика – механикалық және физика – химиялық қасиеттерінің технологиялық процесін білу;
2.3.2 қызмет көрсететін жабдықтардың сызбасын және құрылысын, оның негізгі техникалық және пайдалану сипаттамасын;
2.3.3 бақылау-өлшеу аспаптарының қолданысын және әрекет принциптерін; технологиялық процестерді бақылау әдістерін білу;
2.2.4 мамандықтар бойынша сызбалар мен сұлбаларды оқи білуді;
2.3.5 технологиялық процесс параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін алдын-алу және оларды болдырмау;
2.3.6 өндірілетін бұйымдардың түржиынын білу және олардың сапасына қойылатын талаптар;
2.3.7 жабдықтарды күту, оның жұмысындағы ұсақ ақауылдарды табу және болдырмауды іске асыру;
2.3.8 тақталардың нығыздау процесін реттеу және нығыздау кезіндегі ақауларды ескерту;
2.3.9 нығыздалған тақталарды түсіру, қарап шығу, түзету, іріктеу және оларды қаттамға салуды жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1. 123404 3 - Техник-механик
3.4.1 қыш өндірісінің технологиялық жабдықтарының құрылысын, қолданысын, қызмет принципін және пайдалану ережесін білу;

3.4.2 знает виды и технологические процессы ремонта оборудования, правила безопасности при его обслуживании, методы организации ремонтно-монтажных работ в пределах бригады или цеха;
3.4.3 знает основы технологии и принципиальные схемы автоматизации производства, заводские коммуникации;
3.4.4 читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.4.5 работает с нормативно – правовой и технической документацией: приказами, распоряжениями, ГОСТами, техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.4.6 организовывает работу подчиненного ему персонала и осуществлять техническое руководство по эксплуатации, ремонту и монтажу машин и оборудования;
3.4.7 составляет графики ремонта оборудования, дефектные ведомости в соответствии с положением о планово-предупредительном ремонте;
3.4.8 производит необходимые механические и технологические расчеты;
3.4.9 выполняет обязанности слесаря по ремонту оборудования в соответствие с полученной рабочей профессией.
3.2 123405 3 - Техник-технолог
3.5.1 знает технологические схемы основной продукции керамического производства, конструкцию и эксплуатационные характеристики типового технологического оборудования;
3.5.2 знает характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ;
3.5.3 знает методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции;
3.5.4 читает и графически выполняет схемы технологического оборудования и аппаратов, в том числе с применением компьютерных программ;
3.5.5 работает с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
3.5.6 производит необходимые технологические расчеты, в том числе с применением компьютерных программ;
3.5.7 участвует в пуско-наладочных работах технологического оборудования;
3.5.8 выявляет причины брака продукции, разрабатывает меры по его предупреждению и ликвидации.
Приложение 883
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 883 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1236000 - Химическая обработка кожи и меха
Квалификации:

3.4.2 жөндеу жұмыстарының түрлерін және оларға қызмет көрсетудегі қауіпсіздік ережелерінің техникалық процесін білу; цехтар мен бригада аймақтарында жөндеу монтажын ұйымдастырудың әдістерін білу;
3.4.3 өндірісті автоматтандыру мен зауыт коммуникациясының технологиялық және принциптік сызба негіздерін білу;
3.4.4 компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың графикалық сызба нұсқасын білу;
3.4.5 нормативтік құқықтық және техникалық құжаттармен: бұйрықтармен, өкімдермен, МС-пен, технологиялық жабдықтардың техникалық құжаттарымен, анықтамалық әдебиеттермен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқауларымен жұмыс істеу;
3.4.6 машиналар мен жабдықтарды пайдалануда, жөндеу және жинақтаудың техникалық басқаруын ұйымдастыру;
3.4.7 жөндеудің ескертпе жоспар жағдайларына байланысты жабдықтарды жөндеу графигін, ақаулар ведомосін құру;
3.4.8 қажетті механикалық-технологиялық есептеулер жүргізу;
3.4.9 өзінің мамандығына сәйкес жабдықтарды жөндеу бойынша ұсталық міндетті атқару.
3.2. 123405 3 - Техник-технолог
3.5.1 қыш өндірісі негізгі өнімдерінің технологиялық сызбаларын, үлгілік технологиялық жабдықтардың құрылымы мен пайдалану сипаттамаларын білу;
3.5.2 МС және ТЖ-ға сәйкес шикізат пен дайын өнімнің сипаттамасын білу;
3.5.3 технологиялық процестерді бақылау әдістерін, шикізат пен дайын өнімнің сапасын білу;
3.5.4 компьютерлік бағдарламаны қолдану барысында технологиялық аппараттар мен жабдықтардың сызба нұсқасын оқу мен графикалық орындай білу;
3.5.5 техникалық құжаттармен: технологиялық жабдықтардың төлқұжатымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулармен жұмыс істеу;
3.5.6 компьютерлік бағдарламаларды пайдаланып қажетті технологиялық есептеулер жүргізу;
3.5.7 технологиялық жабдықтарды іске қосу-баптау жұмыстарына қатысу
3.5.8 өнімнің ақаулық себептерін табу, оларды ескерту мен болдырмау шараларын енгізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 883 қосымша
Ескерту. Бұйрық 883-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000- Өндіру, құрастыру, пайдалану және
жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1236000 – Тері және үлбірді химиялық өңдеу

216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (ОПД 02, ОПД 03, ОПД 04) и сдачей экзамена итоговой аттестации по специальным дисциплинам (СД 04, СД 05)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 887
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 887 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Химическая обработка кожи и меха
Содержание программ по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение и его развитие.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 1
БК 2
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1
БК 2
БК 3
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
-основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
-выполнять нормативы физической подготовки
БК 3
БК 4
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
-основных понятий;
- понятий: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенностей индийской культуры и ее основных достижений;
- понятий: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основных принципов христианского учения и его ценностных ориентаций;
- культуры Франции: Ашельская культура, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 2
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философской, научной и религиозной картины мира, смысла жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, формы и методов, социальных и этических проблем.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
-общего положения экономической теории;
- экономической ситуации в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД 05
Основы права.
Понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении
занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров
Знания:
- основных положений Конституции Республики Казахстан;
- об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания о правах человека и гражданина, механизмы их реализации.
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Охрана труда и основы экологии.
Особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Использование экобиозащитной и противопожарной техники
Знания:
-особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
-основы электробезопасности, безопасных методов труда;
-основы пожарной безопасности;
-зоны экологического бедствия в РК, основные программы по улучшению экологии в республике.
Умения:
-проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
-умения использовать экобиозащитную технику;
-пользоваться основными и дополнительными диэлектрическими средствами защиты;
-оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК 1
БК 2

216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: пәндерінен кешенді емтихан (ЖКП 02, ЖКП 03, ЖКП 04) және арнайы пәндердің (АП 04, АП 05) емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 887 қосымша
Ескерту. Бұйрық 887-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1236000 – Тері және үлбірді химиялық өңдеу мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
Кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал. Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
Кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
-кәсіптік қатынас жасауға қажетті мамандығы бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
-сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату (ауызша, жазбаша, монолог, диалог).
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі; кәсіптік – қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
-физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау.
БҚ 3
БҚ 4
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің дамуы, дәстүрлер, жаңалықтар.
Мәдениеттің қалыптасуы;
Мәдениеттегі ұлттық және жалпыадами мәселелер. Өз елінің, ұлтының мәдени-тарихи құндылықтарын жалпыадами мәдениеттің жетістіктерімен үйлестіре отырып білу.
Қазақстан мәдениетінің даму кезеңдері, өнердегі алғашқы қадамнан бастап ерте қола дәуіріне дейін. Қазақстанның орта ғасырдағы халқының мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, халықтыр өнері. Қазіргі замандағы Қазақстанның мәдениеті, саздан бастап қолданбалы өнер, театр, киноға дейін.
Білімдер:
- негізгі түсінік;
- конфуция түсінігі;
- даосизм: Қытай өнері;
Үнді мәдениетінің ерекшеліктерімен оның жетістіктері;
Ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке түсініктері:
-Христиан оқуының негізгі принциптері және бағалы бағыттары;
-Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьондықтар, галлдар, франктер, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір салты мен олардың бағалы дүниелері;
-орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасының қалыптасуы;
- орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне түрік және араб мәдениетінің әсері туралы.
Іскерліктер:
- мәдениеттану түсінігін еркін игеру;
- көшпенділер мәдениетінің рухани және материалды ерекшеліктерін көрсету.
БҚ 2
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, философиялық ойдың әлемдік негізгі тарамдары;
Адам табиғаты және оның өмірінің мәні; Адам және Құдай: адам және ғарыш;
Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның бостандығы және жауаКҚершілігі; адамдық таным және қайраткерлік; ғылым және оның рөлі; адамзат жаһандану мәселесі алдында.
Білімдер:
- философиялық, ғылыми, діни көріністер туралы, адам өмірінің маңызы туралы көзқарасы;
- ғылымның, ғылыми таным, құрылымы, түрі, әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселесі туралы көзқарас.
Іскерліктер:
- адам тәртібін биологиялық және әлеуметтік рухани бастамаларда, саналы және санасыз тәртібін анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік нормаларды реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде; Әлеуметтік мәдениеттің қоғамдық жүйесі;
Әлеуметтік қарым-қатынас;
Әлеуметтік үрдіс; тұлғаның әлеуметтік рөлі және оның тәртібі; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы саяси-экономикалық жүйе.
Білімдер:
-заңдылықты әлеуметтік тұрғыдан түсіну;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік тап, әлеуметтік қарым-қатынас туралы көзқарас;
- тұлғаның әлеуметтік жүйесінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстардың дамуын жетілдіру және әлеуметтік өзгерістердің басқа факторлары;
- биліктің мәнін ашу;
саясат субъектілері, саяси қарым-қатынастар мен үрдістері /Қазақстанда және бүкіл әлемдік/;
- саяси жүйені және саяси режимдік ойын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі түсініктері, қызметі, мәні, ұстанымдары; жекеменшілік түрі мен нысаны, жекеменшікті басқару; жоспар түрлері, негізгі бөліктері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды негіздеудің және алдын-ала әзірлеудің әдістері; бизнес-жоспарлау, экономикалық сараптама; халық тұтынатын тауарлар және қызметтердің нарықтағы жағдайына сараптама; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық ілімнің экономикалық жалпы ережелері;
- елдегі және шет елдегі экономикалық саяси жағдайлар;
- макроэкономика, микроэкономика, салық, ақша-кредиттік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері.
Іскерліктер:
-кәсіптік қызметінде бағыт беруші экономикалық ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Кәсіптік қызметі аясындағы құқықтық реттеу түсінігі; кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің құқықтық жағдайлары; заңды тұлғалардың ұйымдастыру-құқықтық түрлері; еңбек құқығы; еңбек келісім шарты; оны жасау тәртібі; тоқтату негіздемесі; еңбектің ақысы; жергілікті халықты еңбекпен қамтамасыз етуді реттеудегі мемлекеттің рөлі; қызметкерлердің тәртіптілік және материалды жауапкершілігі; азаматтарды әлеуметтік қорғау құқығы; құқық бұзушылықтан қорғау мен тартыстарды шешудің сот тәртібі.
Білімдер:
-казақстан Республикасының Конституциясының негізгі ережелері;
- Қазақстан Республикасы құқығының негізгі салалары туралы түсінік болу;
-азамат пен адамның құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі туралы білу.
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметі аясындағы қызметкерлердің құқықтары мен міндеттері туралы білімін қолдану;
- еңбек заңдылығына байланысты өз құқықтарын қорғай білу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Еңбекті қорғау мен экология негіздері.
Кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктері, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізі. Кәсіптік қызмет аясында зиянды және қауіп төнгізетін шараларды талдау. Экобиоқорғанысты және өрт қауіпсіздігі техникасын қолдану.
Білімдер:
- кәсіптік қызметі ауқымында еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету ерекшеліктері, мекемедегі еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негізі;
-электр қауіпсіздігі негіздері, еңбектің қауіпсіз әдістері;
-өрт қауіпсіздігі негіздері;
-ҚР экологиялық қауіпті аймақтары, республикада экологияны жақсартудың негізгі бағдарламалары.
Іскерліктер:
-кәсіптік қызмет аясында зиянды және қауіп төнгізетін шараларды талдау; экобиоқорғаныс техникасын қолдана білу;
-қорғаныстың негізгі және қосымша диэлектрлік құралдарын қолдану;
-қайғылы жағдайларға тап болғандарға алғашқы медициналық көмек көрсету.
БК 1
БК 2

ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ОПД 02
Органическая химия.
Фенолы; хиноны; альдегиды и кетоны их взаимодействие с азотсодержащими соединениями; уротропин; основания Шиффа; оксимы; капролактам; лизин; кумарин; бензоин; конденсация с фенолами и ароматическими аминами; красители и индикаторы; реакция Манниха; формальдегид, глутаровый альдегид, акролеин; непредельные одноосновные и двухосновные кислоты; ароматические двухосновные кислоты; жиры; понятие о восках; поверхностно- активные вещества (ПАВ); гидроксикислоты; производные угольной кислоты; карбамид (мочевина), изоцианаты, уретаны, карбонаты; гуанидин, циангуанидин, меламин; таннины; аминокислоты; незаменимые аминокислоты; понятия о пептидах, амидах; дикетоперазин; лактамы; внутренние соли, изоэлектрическая точка; бетаины; реакция Серенсена; образование сульфамидов; ксантопротеиновая реакция; понятие о белках; биополимеры; углеводы; нитроцеллюлоза, карбоксиметилцеллюлоза, ацетаты, вискоза, декстрины; роль углеводов в образовании биополимерных систем; фосфорорганические соединения.
Знания:
- классификации фенолов, формальдегидов;
- понятия о восках;
-поверхностно- активных веществах (ПАВ).
Умения:
-проводить качественный анализ;
- определять количественное содержание вещества;
- обрабатывать экспериментальные данные.
БК 1
БК 5
БК 8
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.3
ОПД 03
Аналитическая химия.
Методы исследования качественного и количественного состава вещества. Методы и способы выполнения качественных аналитических реакций. Классификации катионов и анионов, характерные реакции на них. Действие групповых реагентов. Дробный и систематический анализ.рН растворов, буферные системы, их назначение. Окислительно-восстановительные реакции. Комплексные соли, их использование в качественном анализе. Методы количественного анализа: гравиметрия и титриметрия. Использование методов аналитической химии в контроле производства и охраны окружающей среды.
Знания:
- классификации ионов;
- групповых реагентов;
- способов выражения концентрации растворов;
- видов растворов;
- сущности методов титрометрического и весового анализов.
Умения: проводить качественный анализ вещества дробным и систематическим методом анализа; определять количественное содержание вещества в пробе объемным или весовым методами анализа по данной методике; обрабатывать экспериментальные данные.
БК 1
БК 5
БК 8
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.3
ОПД 04
Физическая и коллоидная химия.
Агрегатные состояния вещества. Фазовые и агрегатные состояния полимеров, их свойства. Физические свойства полимеров. Принципы химического и фазового равновесия. Свойства растворов и законы, связанные с ними. Истинные растворы и коллоидные системы. Свойства растворов полимеров. Кинетика растворения полимеров. Специфика фазовых переходов полимеров. Основные закономерности протекания химических процессов. Химическая термодинамика и химическая кинетика. Кинетика процессов полимеризации. Каталитические процессы полимеризации.
Знания:
- основных закономерностей протекания химических процессов;
- законов термодинамики;
- свойств агрегатных и фазовых состояний веществ, в том числе полимеров;
-специфических свойств растворов полимеров;
-типов и свойств коллоидных систем.
Умения:
- делать выводы о возможности протекания химических процессов; - проводить расчеты и выявлять оптимальные параметры термодинамических систем процессов полимеризации и поликонденсации.
БК 1
БК 5
БК 8
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.3
ОПД 05
Материаловедение
Общие сведения о текстильных волокнах и нитях.
Классификация, получение, первичная обработка, свойства натуральных волокон. Методы их испытания. Ассортимент, классификация, получение, область применения искусственных и синтетических волокон. Сравнительный анализ свойств различных видов волокон и нитей. Способы распознавания волокон различных видов. Влияние свойств волокон и нитей на режимы технологических процессов. Ассортимент, строение и свойства текстильных материалов. Испытание свойств текстильных материалов. Методы испытаний свойств текстильных материалов, приборы, оценка качества.
Знания:
- классификации, строения и свойств текстильных волокон и материалов;
- методов их испытаний;
- способов распознавания волокон;
- требований к качеству волокон и нитей;
-режимов технологических процессов в зависимости от свойств химических волокон.
Умения:
- распознавать волокна по внешнему виду и свойствам; - определять режимы обработки волокон.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.3.1

КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
ЖКП 02
Органикалық химия.
Фенолдар; хинондар; альдегидтер және кетондар, олардың азотты қосылыстармен өзара әрекеттесуі; уротропин; Шифф негізі; оксимдер; капролактам; лизин; кумарин; бензоин; фенолдармен және иісті аминдермен конденсациясы; бояғыштар мен индикаторлар; Манних реакциясы; формальдегид, глутарлы альдегид, акролеин; шексіз бірнегіздік және екінегіздік қышқылдар; иісті екінегіздік қышқылдар; майлар; балауыз туралы түсінік; сыртқы-белсенді заттар (СБЗ); гидроксиқышқылдар; көмір қышқылының туындылары; карбамид (мочевина), изоцианаттар, уретандар, карбонаттар; гуанидин, циангуанидин, меламин; танниндер; аминқышқылдары; алмастырылмайтын аминқышқылдары; пептидтар, амидтар туралы түсінік; дикетоперазин; лактамдар; ішкі тұздар, изоэлектрлік нүкте; бетаиндер; Серенсен реакциясы; сульфамидтердің түзілуі; ксантопротеиндік реакция; ақуыз туралы түсінік; биополимерлер, көмірсулар; нитроцеллюлоза, карбоксиметилцеллюлоза, ацетаттар, вискоза, декстриндер; биополимерлік жүйенің түзілу барысындағы көмірсудың рөлі; фосфорорганикалық қосылыстар.
Білімдер:
-фенолдардың;
- формальдегидтердің жіктелуі;
- балауыз туралы түсінік; сыртқы-белсенді заттар (СБЗ).
Іскерліктер:
-сапалық талдама жүргізу;
- заттың сандық құрамын анықтау;
- сараптамалық мәліметтерді өңдеу.
БК 1
БК 5
БК 8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.3
ЖКП 03
Аналитикалық химия.
Заттың сандық және сапалық құрамын зерттеу әдістері. Сапалы аналитикалық реакцияларды орындау әдістері мен тәсілдері. Катиондар мен аниондардың жіктелуі, оларға тиесілі реакциялар. Топтық реагенттердің әрекеті. Бөлшектік және жүйелік талдама. Ерітінділердің рН, буферлік жүйе, олардың қызметі. Қышқылдандыру-қалпына келтіру реакциялары. Кешендік тұздар, оларды сапалық талдамада қолдану. Сандық талдама әдістері: гравиметрия и титриметрия. Өндірісті бақылау және қоршаған ортаны қорғауда аналитикалық химияның әдістерін қолдану.
Білімдер:
-иондардың жіктелуі;
- топтық реагенттер;
- ерітінділердің концентрациясын көрсету тәсілдері,;
-ерітінділердің түрлері;
- титриметриялық жәнесалмақтық талдамалар әдістерінің мәні.
Іскерліктер:
-талдаудың бөлшектік және жүйелік әдісі арқылы сапалық талдама жүргізу;
-берілген әдістеме бойынша талдаудың көлемдік және салмақтық әдістері арқылы сынаманың заттың сандық құрамын анықтау;
-сараптамалық мәліметттерді өңдеу.
БК 1
БК 5
БК 8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.3
ЖКП 04
Физикалық және коллоидтық химия.
Заттың агрегаттық күйі. Полимерлердің фазалық және агрегаттық күйлері, олардың қасиеттері. Полимерлердің физикалық қасиеттері. Химиялық және фазалық тепетеңдіктің қағидалары. Ерітінділердің қасиеттері және олармен байланысты заңдар. Шынайы ерітінділер және коллоидтық жүйелер. Полимер ерітінділерінің қасиеттері. Полимерлердің еру кинетикасы. Полимерлердің фазалық ауысуының өзгешеліктері. Химиялық үрдістердің өтуінің негізгі заңдылықтары.. Химиялық термодинамика және химиялық кинетика. Полимерлену үрдісінің кинетикасы. Полимерленудің каталитикалық үрдістері.
Білімдер:
-химиялық үрдістердің өтуінің негізгі заңдылықтары;
-термодинамика заңдары;
-заттардың агрегаттық және фазалық күйлерінің қасиеттері;
- соның ішінде полимерлердің;
-полимер ерітінділерінің айрықша қасиеттері;
-коллоидтық жүйелердің түрлері мен қасиеттері.
Іскерліктер:
- химиялық үрдістердің өту мүмкіндігі туралы қорытынды жасау;
-есептеулер жүргізу және полимеризациялау мен поликонденсациялау үрдістері термодинамикалық жүйесінің параметрлерін анықтау.
БК 1
БК 5
БК 8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.3
ЖКП 05
Материалтану.
Тоқыма талшықтары мен жіптер туралы жалпы мағлұмат.
Табиғи талшықтардың жіктелуі, алынуы, алғашқы өңделуі, қасиеттері. Оларды сынау әдістері. Жасанды және синтетикалық талшықтардың ассортименті, жіктелуі, алынуы, қолданылу саласы. Әртүрлі талшықтар мен жіптер түрлерінің қасиеттерінің салыстырмалы талдамасы. Әртүрлі түрлердің талшықтарын тани білу тәсілдері. Талшықтар мен жіптер қасиеттерінің технологиялық үрдіс режиміне әсері. Тоқыма материалдарының ассортименті, құрылысы, қасиеттері. Тоқыма материалдарының қасиеттерін сынау. Тоқыма материалдарының қасиеттерін сынау әдістері, аспаптар, сапасын бағалау.
Білімдер:
-тоқыма талшықтары мен материалдарының жіктелуі;
- құрылысы және қасиеттері;
- оларды сынау әдістері;
- талшықтарды тани білу тәсілдері;
- талшықтар мен жіптердің сапасына қойылатын талаптар;
-химиялық талшықтардың қасиеттеріне қарай технологиялық үрдістердің режимі.
Іскерліктер:
-талшықтарды сыртқы түріне және қасиеттеріне байланысты тани білу;
-талшықтарды өңдеу режимін анықтау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1

ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ОПД 06
Общая химическая технология.
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров, применяемых в производстве химического волокна. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания:
- типов процессов;
-технико-экономических показателей химико-технологических процессов; - требований, предъявляемых к воде в промышленных целях; - применения серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве;
- химических волокон, их свойств и получение;
- методов переработки древесины;
-технологии получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти, применяемых в производстве синтетических волокон;
-методов очистки сточных вод; - мероприятий по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения:
- читать технологические схемы;
- давать характеристику сырья и готовой продукции.
БК 1
БК 5
БК 8
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.3.3
ОПД 07
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Понятие стандартизации. Нормативные документы, методы и системы стандартизации. Международная стандартизация. Метрология: понятие, величины, измерения и средства измерения. Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Сертификация: понятия, виды и порядок проведения сертификации. Системы сертификации, международная сертификация.
Знания:
-профессиональной терминологии, законодательных актов; - методических документов по стандартизации и сертификации;
- документации;
-теории измерений;
-возможности современных методов познания;
-истории стандартизации, метрологии и сертификации;
-сущности процесса сертификации.
Умения:
-свободно ориентироваться в многообразии нормативных документов, пользоваться ими;
-пользоваться Международной системой единиц физических величин;
-проводить расчет погрешности при измерениях;
-применять теоретические знания на практике.
БК 1
БК 2
БК 8
ПК 2.1.5
ПК 2.3.3
ПК 3.5.24
ОПД 08
Прикладная информатика.
Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- о видах информации и способах представления ее в ЭВМ;
- логических основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
-типовых узлов и устройства вычислительной техники;
-взаимодействия аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Умения:
-использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
-использовать изученные прикладные программные средства;
-использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
БК 1
БК 2
ПК 2.2.6

КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
ЖКП 06
Жалпы химиялық технология.
Химиялық үрдістердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы Күкірт қышқылының өндірісі. Аммиак өндірісі Кальцийленген соданың өндірісі. Күйдіргіш натр және тұз қышқылының, хлордың өндірісі. Қатты отынның технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерінің өндірісі. Химиялық талшықтарды өндіруде қолданылатын полимерлер технологиясы. Қалдық сулар мен атмосфераға шығарылатын өнеркәсіптік қоқыстарды тазалау
Білімдер:
-үрдістердің түрлері;
-химиялық-технологиялық үрдістердің техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
-өнеркәсіп мақсатында қолданылатын суларға қойылатын талаптар;
-химиялық талшықтарды өндіруде күкірт қышқылының, күйдіргіш натрдың, хлордың, тұз қышқылының қолданылуы, олардың қасиеттері мен алынуы;
- ағашты қайта өңдеу әдістері, целлюлозаны алу мен қолдану;
-метанол, ацетилен, стирол, этанол, сірке қышқылын және синтетикалық талшықтар өндірісінде қолданылатын көмір мен мұнайды қайта өңдеуден алынған басқа да өнімдерді алу технологиясы;
-қалдық суларды тазалау әдістері;
- атмосфералық ауанының ластануын болдырмау бойынша іс-шаралар.
Іскерліктер:
-технологиялық сұлбаларды оқи алу;
- шикізаттар мен даяр өнімдерге сипаттама беру.
БК 1
БК 5
БК 8
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.3
ЖКП 07
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері.
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлмі, өлшемі мен өлшем құралдары. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, нысандары мен құралдары. Өлшем бірыңғайлығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері; өнімді сынау мен бақылау. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттауды өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
Білімдер:
-кәсіптік терминология, заңдылық актілері, сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
-өлшем теориясы;
-қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
-стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
-сертификаттау процесінің мәні.
Іскерліктер:
-нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
-Халықаралық физикалық өлшемдер бірлігін қолдану;
-өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
-практикада теориялық білімін қолдану.
БК 1
БК 2
БК 8
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.3
КҚ 3.5.24
ЖКП 08
Қолданбалы информатика.
Ақпараттық және коммуникативті технологияның негізгі ұстанымдары, әдістері, ерекшелігі, олардың тиімділігі. Автоматтандырылған жұмыс орындары, олардың жергілікті және салалық жүйесі. Электрбайланыс саласындағы қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және үрдістік ресурстар. Салалық және қызмет аясына қарай қолданбалы бағдарламаның мәселеге бағытталған пакетттері. Кәсіптік қызметтегі сараптамалық жүйелер және шешім қабылдау, модельдеу мен болжауды қолдау жүйелері.
Білімдер:
-ақпарат түрлері мен оны ЭЕМ ұсыну тәсілдері;
- ЭЕМ логикалық негіздері, микропроцессорлық жүйелер негіздері;
-есептеу техникасының үлгілік тораптары мен құрылымдары;
-ЭЕМ жұмысындағы аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандырудың өзара әрекеттестігі.
Іскерліктер:
- қолданбалы бағдарламалар мен бағдарламаның базалық жүйесін қолдану;
-оқылған қолданбалы бағдарламалық құралдарды қолдану;
- есептеу техникасының және бағдарламаның үлгілік құралдарын қолдану.
БК 1
БК 2
КҚ 2.1.3

ПК 3.5.3
ОПД 03
Информационные технологии в профессиональной деятельности:
Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места (АРМ), их локальные и информационные сети; прикладное программное обеспечение и процессионные ресурсы в области электросвязи; проблемноориентированные пакеты прикладных программ по отраслям и сферам деятельности; экспертные системы и системы поддержки принятия решений, моделирования и прогнозирования в профессиональной деятельности.
Знания:
- о видах информации и способах представления ее в ЭВМ;
- логических основы ЭВМ, основы микропроцессорных систем;
-типовых узлов и устройства вычислительной техники;
-взаимодействия аппаратного и программного обеспечения в работе ЭВМ.
Умения:
-использовать базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ;
-использовать изученные прикладные программные средства;
-использовать типовые средства вычислительной техники и программного обеспечения.
БК 1
БК 2
ПК 3.5.7
ПК 3.5.12
ОПД 04
Экономика отрасли.
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции.
Знания:
- экономической сущности процессов химического производства,
- о эффективности организации предпринимательской деятельности;
- организация работы и структуры предприятия, работы смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства;
- организации труда, механизма ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях.
Умения:
- находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния предприятия;
- рассчитывать по принятой методике производительность труда, заработную плату, себестоимость и цену продукции;
- оценивать эффективность деятельности организации.
БК 6
БК 7
ПК 3.5.13
ПК 3.5.16
ОПД 05
Основы маркетинга и менеджмента.
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм. Функции менеджмента. Управление персоналом. Внутренняя и внешняя среда организации. Система мотивации труда. Этика делового общения. Психология менеджмента. Маркетинг в системе менеджмента.
Знания:
- характеристики внутренней и внешней среды предприятия;
- функции управления, принципов управления, модели организационных структур предприятия;
- о стиле управления, структуры полномочий, способов разрешения конфликтных ситуаций;
- о факторах, влияющих на эффективность работы группы; - правового регулирования; - функции и принципов маркетинга.
Умения:
- применять на практике методы и принципы управления, проектировать структуру предприятия;
- определять модель выбора стиля управления;
- определять эффективность использования рабочего времени; - давать оценку деловым и межличностным отношениям в коллективе.
БК 6
БК 7
ПК 3.5.13
ПК 3.5.16
ОПД 06
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Понятие стандартизации. Нормативные документы, методы и системы стандартизации. Международная стандартизация. Метрология: понятие, величины, измерения и средства измерения. Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Сертификация: понятия, виды и порядок проведения сертификации. Системы сертификации, международная сертификация.
Знания:
-профессиональной терминологии, законодательных актов; - методических документов по стандартизации и сертификации;
- документации;
-теории измерений;
-возможности современных методов познания;
-истории стандартизации, метрологии и сертификации;
-сущности процесса сертификации.
Умения:
-свободно ориентироваться в многообразии нормативных документов, пользоваться ими;
-пользоваться Международной системой единиц физических величин;
-проводить расчет погрешности при измерениях;
-применять теоретические знания на практике.
БК 1
БК 2
БК 8

КҚ 3.5.3
ЖКП 03
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Ақпараттық және коммуникативті технологияның негізгі ұстанымдары, әдістері, ерекшелігі, олардың тиімділігі. Автоматтандырылған жұмыс орындары, олардың жергілікті және салалық жүйесі. Электрбайланыс саласындағы қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету және үрдістік ресурстар. Салалық және қызмет аясына қарай қолданбалы бағдарламаның мәселеге бағытталған пакетттері. Кәсіптік қызметтегі сараптамалық жүйелер және шешім қабылдау, модельдеу мен болжауды қолдау жүйелері.
Білімдер:
-ақпарат түрлері мен оны ЭЕМ ұсыну тәсілдері;
- ЭЕМ логикалық негіздері, микропроцессорлық жүйелер негіздері;
-есептеу техникасының үлгілік тораптары мен құрылымдары;
-ЭЕМ жұмысындағы аппараттық және бағдарламалық қамтамасыздандырудың өзара әрекеттестігі.
Іскерліктер:
- қолданбалы бағдарламалар мен бағдарламаның базалық жүйесін қолдану;
-оқылған қолданбалы бағдарламалық құралдарды қолдану;
- есептеу техникасының және бағдарламаның үлгілік құралдарын қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.12
ЖКП 04
Сала кәсіпорнының экономикасы.
Кәсіпорынды ұйымдастыру түрі, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымы. Өндіріс үлгілері, олардың сипаттамалары. Негізгі өндірістік және технологиялық үрдістер. Негізгі және айналым құралдары. Еңбек ресурстары. Еңбекті ұйымдастыру, нормалау және еңбек ақысы. Өнімнің өзіндік құны. Бағаның түзілуі. Ұйымның қызметінің тиімділігін бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі.
Білімдер:
-химия өндірісінің үрдістерінің экономикалық мәні, кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру тиімділігі; ожұмысты ұйымдастыру және кәсіпорын құрылымы, әрекеттегі өндіріс жағдайында кәсіпорын бөлімшелерінегі қосылған кәсіптердің жұмысы; оеңбекті ұйымдастыру, өнім бағасының түзілу механизмі және заманауи жағдайлардағы еңбекақы түрлері.
Іскерліктер:
-Кәсіпорынның экономикалық жағдайын талдау үшін қажетті ақпаратты табу және қолдану;
-қабылданған әдістеме бойынша еңбек өнімділігін, жалақыны, өнімнің өзіндік құны мен бағасын есептеу, ұйым қызметінің тиімділігін бағалау.
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.5.13
КҚ 3.5.16
ЖКП 05
Маркетинг және менеджмент негіздері.
Әртүрлі ұйымдық-құқықтық түрдегі ұйымдарды басқарудың мақсаттары мен міндеттері. Менеджменттің функциялары. Персоналды басқару. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасы. Еңбекті уәждеу жүйесі. Іскерлік қатынас этикасы. Менеджмент психологиясы. Менеджмент жүйесіндегі маркетинг.
Білімдер:
Кәсіпорынның сыртқы және ішкі ортасының сипаттамалары;
-басқару функциялары, басқару қағидалары, кәсіпорынның ұйымдық құрылымының моделдері;
-басқару стильдері, уәкілеттік құрылымдары, келіспеушілік жағдайларын шешу тәсілдері;
-топтың жұмысының тиімділігіне әсер ететін факторлар;
- құқықтық реттеу;
-маркетинг функциялары мен қағидалары.
Іскерліктер:
-басқарудың әдістері мен қағидаларын практикада қолдану, кәсіпорынның құрылымын жобалау;
-басқару стилін таңдау моделін анықтау;
-жұмыс уақытын пайдалану тиімділігін анықтау;
-ұжымдағы іскерлік және жекебас арасындағы қатынасқа баға беру.
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.5.13
КҚ 3.5.16
ЖКП 06
Стандарттау, сертификаттау және метрологияның негіздері.
Стандарттау түсінігі. Стандарттаудың нормативті құжаттары, әдістері мен жүйелері. Халықаралық стандарттау. Метрология: түсінігі, көлмі, өлшемі мен өлшем құралдары. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, нысандары мен құралдары. Өлшем бірыңғайлығын қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау. Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері; өнімді сынау мен бақылау. Сертификаттау: түсінігі, түрлері мен сертификаттауды өткізу тәртібі. Сертификаттау жүйелері, халықаралық сертификаттау.
Білімдер:
-кәсіптік терминология, заңдылық актілері, сертификаттау мен стандарттаудың әдістемелік құжаттары;
-өлшем теориясы;
-қазіргі танымдылық әдістердің мүмкіндіктері;
-стандарттау, сертификаттау мен метрология тарихы;
-сертификаттау процесінің мәні.
Іскерліктер:
-нормативті құжаттардың көп түрлігімен кең бағытта жұмыс жасау, оларды қолдана білу;
-халықаралық физикалық өлшемдер бірлігін қолдану;
-өлшеу кезіндегі ақаулардың есебін жүргізу;
-практикада теориялық білімін қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ОПД 012
Общая химическая технология.
Общие закономерности химических процессов. Технология воды. Производство серной кислоты. Производство аммиака. Производство кальцинированной соды. Производство едкого натра и соляной кислоты, хлора. Технология твердого топлива. Технология нефти. Производство продуктов органического синтеза. Технология полимеров, применяемых в производстве химического волокна. Очистка сточных вод и промышленных выбросов в атмосферу.
Знания:
- типов процессов;
-технико-экономических показателей химико-технологических процессов; - требований, предъявляемых к воде в промышленных целях; - применения серной кислоты, едкого натра, хлора и соляной кислоты в производстве;
- химических волокон, их свойств и получение;
- методов переработки древесины;
-технологии получения метанола, ацетилена, стирола, этанола, уксусной кислоты и других продуктов переработки угля и нефти, применяемых в производстве синтетических волокон;
-методов очистки сточных вод; - мероприятий по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха.
Умения:
- читать технологические схемы;
- давать характеристику сырья и готовой продукции.
БК 1
БК 5
БК 8
ПК 3.5.2
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
ПК 3.5.12
ПК 3.5.15
ПК 3.5.21
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование и механизация производства.
Общая характеристика технологического оборудования, его классификация по виду технологического процесса, степени агрегатирования и автоматизации; рабочие органы и теория работы основных типов технологического оборудования производства циклограммы, структурной схемы машин и агрегатов, проектирование их механизмов; проектирование технологической оснастки; особенности проектирования автоматов и автоматизированных технологических комплексов производства изделий из кожи.
современные конструктивные модификации производственных машин; принцип действия и методы сравнительного анализа современного технологического оборудования; направления совершенствования и автоматизации производственного оборудования, автоматизированный привод технологических машин и агрегатов.
Знания:
- характеристик технологического оборудования, его классификации по виду технологического процесса, степени агрегатирования и автоматизации;
- рабочих органов и теории работы основных типов технологического оборудования производства.
Умения:
- читать технологические схемы;
- давать характеристику оборудованию, по ремонту оборудования, его основных узлов.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
СД 02
Основы автоматизации технологических процессов
Основные понятия об автоматизации производственных процессов. Контроль основных технологических параметров производства химических волокон и контрольно-измерительные приборы. Системы блокировки, звуковая и световая сигнализации. Микропроцессорная техника в управлении технологическими процессами. Типовые системы автоматического управления технологическими процессами.
Знания:
-устройства автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки;
- схемы автоматизации отдельных аппаратов и процессов в целом; - параметров технологического процесса и средства их контроля.
Умения:
- снимать показания приборов и оценивать достоверность информации;
- сопоставлять технологические параметры с показаниями приборов.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
СД 03
Технология кожи и меха.
Строение шкуры животного; свойства шкуры, обуславливающие ее использование в швейном производстве, стандартизация сырья, первичная обработка, техника безопасности
Знания:
-технологии переработки кожи и меха;
- о свойствах;
- о сортировке сырья.
Умения:
- распознавать сырье;
- определять методы переработки.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
СД 04
Химическая технология кожи и меха.
Качество как сырья кожевенного и мехового производства; факторы от которых эти свойства зависят; классификация кожевенного и мехового сырья; кожа и мех; их определение; их классификация; характеристика основных видов кожи и меха; производство кожи и меха как совокупность взаимосвязанных химических (физико-химических) и механических процессов операций; основные параметры жидкостных процессов; подготовительные, дубильные и отделочные процессы и операции кожевенного и мехового производства; назначение; теоретические основы и способы их выполнения; факторы, влияющие на процессы; применяемые химические материалы; технологический контроль; возможные пороки полуфабриката; качество кожи и меха и методы оценки; отходы производства и их использование; сточные воды производства и их очистка.
Знания:
- о качестве сырья;
- факторов от которых зависят свойства сырья;
- характеристик основных видов кожи и меха.
Умения:
-по применению химических материалов при выделке;
- по использованию отходов производства.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
СД 05
Технический анализ и контроль производства
Роль технического анализа в производстве. Виды анализов: маркированный, экспрессный, контрольный, арбитражный. Стандартные образцы. Роль ГОСТов и стандартов в техническом анализе.
Физико-механические, химические и инструментальные методы анализа в производстве химических волокон. Анализ мономеров, полимеров, полупродуктов и готовой продукции. Анализ сточных вод и газовоздушных смесей.
Знания:
- методов контроля качества сырья, полупродуктов, готовой продукции;
-конструкции и принципа действия лабораторных приборов и оборудования;
-видов анализов;
-назначения стандартных образцов и ГОСТов;
-основных методов анализа сырья, полупродуктов, готовой продукции.
Умения:
- готовить стандартные растворы; - проводить анализы различными методами согласно методике; - работать с ГОСТами;
- проводить отбор средней пробы; -проводить анализ воды;
- проводить несложный анализ основных видов сырья и реагентов производства химических волокон.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
По приобретению профессиональных навыков (учебная практика, производственное обучение и пр.)
ПО 01
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
-безопасно передвигаться и работать на территории цеха и предприятия; применять знания фундаментальных химических наук для анализа технологического процесса;
-работать с технической документацией;
-выявлять взаимосвязь между цехами производства.
Навыки:
-безопасного поведения на территории цеха и предприятия;
-соблюдения правил техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;
- основных правила безопасного ведения технологического процесса;
- первоначальные навыки работы с цеховой документацией.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
ПП 00
Профессиональная практика
По приобретению и закреплению профессиональных навыков (на приобретение рабочей профессии, обучение на производстве и пр.)
ПП 01
Практика для получения первичных профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте.
Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Изучение рабочих инструкций по обслуживанию оборудования и ведению процесса.
Освоение практических приемов обслуживания оборудования технологического процесса.
Ознакомление с методами контроля технологического процесса.
Умения:
- выполнять работы по ведению технологического процесса в соответствии с установленным технологическим регламентом;
-осуществлять пуск и останов аппаратуры и оборудования участка;
-обслуживать технологическое оборудование участка;
- предупреждать и устранять отклонения от заданного технологического регламента.
Навыки:
- безопасных приемов обслуживания технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам аналитического контроля.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
Технологическая практика
ПП 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта.
Умения:
-определять место и характер повреждения;
-устранять несложные повреждения и неисправности:
-проводить необходимые проверки оборудования;
-определять назначение станционного кабеля;
-пользоваться технической документацией;
-оформлять чертежи и схемы.
Навыки:
- работы с технической документацией;
-работы с измерительными приборами;
-провидения проверок каналов;
-соблюдения правил техники безопасности.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
Преддипломная практика
ПП 03
Предвыпускная производственная практика, в том числе выполнение дипломной работы
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы.
Умения:
-определять место и характер повреждения;
-устранять несложные повреждения и неисправности:
-проводить необходимые проверки оборудования;
-определять назначение станционного кабеля;
-пользоваться технической документацией;
-оформлять чертежи и схемы.
Навыки:
- работы с технической документацией;
-работы с измерительными приборами;
-провидения проверок каналов;
-соблюдения правил техники безопасности.
ПК 3.5.1-
ПК 3.5.21
Дипломное проектирование
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач.
БК 3
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации; к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 4
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования. Владеть навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему.
БК 5
Осуществлять поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.
БК 6
Планировать и организовывать работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными нормативными документами.
БК 7
Объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом.
БК 8
Проявлять инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях. Применять знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности.
БК 9
Применять технические знания процесса обработки для решения возникающих в процессе работы проблем.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7
ЖКП 13
Жалпы химиялық технология.
Химиялық үрдістердің жалпы заңдылықтары. Судың технологиясы Күкірт қышқылының өндірісі. Аммиак өндірісі Кальцийленген соданың өндірісі. Күйдіргіш натр және тұз қышқылының, хлордың өндірісі. Қатты отынның технологиясы. Мұнай технологиясы. Органикалық синтез өнімдерінің өндірісі. Химиялық талшықтарды өндіруде қолданылатын полимерлер технологиясы. Қалдық сулар мен атмосфераға шығарылатын өнеркәсіптік қоқыстарды тазалау.
Білімдер:
-үрдістердің түрлері;
-химиялық-технологиялық үрдістердің техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
-өнеркәсіп мақсатында қолданылатын суларға қойылатын талаптар;
-химиялық талшықтарды өндіруде күкірт қышқылының, күйдіргіш натрдың, хлордың, тұз қышқылының қолданылуы, олардың қасиеттері мен алынуы;
-ағашты қайта өңдеу әдістері, целлюлозаны алу мен қолдану;
- метанол, ацетилен, стирол, этанол, сірке қышқылын және синтетикалық талшықтар өндірісінде қолданылатын көмір мен мұнайды қайта өңдеуден алынған басқа да өнімдерді алу технологиясы;
-қалдық суларды тазалау әдістері;
-атмосфералық ауанының ластануын болдырмау бойынша іс-шаралар.
Іскерліктер:
-технологиялық сұлбаларды оқи алу;
- шикізаттар мен даяр өнімдерге сипаттама беру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.15
КҚ 3.5.21
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өндірісті жабдықтау және механикаландыру.
Технологиялық жабдықтардың жалпы сипаттамасы, технологиялық үрдістердің түрлері бойынша олардың жіктелуі, агрегаттау және автоматтандыру дәрежелері; машиналар мен агрегаттардың жұмыс органдары және құрылымдық сұлбасы, циклограмма өндірісі технологиялық жабдықтардың негізгі үлгілерінің жұмыс атқару теориясы, олардың механизамдерін жобалау; технологиялық жарақтарды жобалау; тері бұйымдарын өндірудің автоматтарын және автоматтандырылған технологиялық кешендерін жобалау ерекшеліктері.
өндіріс машиналарының заманауи конструкциялық модификациялары; заманауи технологиялық жабдықтардың жұмыс атқару қағидалары және салыстырмалы талдамасының әдістері; өндірістік жабдықтарды жетілдіру және автоматтандыру бағыттары, технологиялық машиналар мен агрегаттардың автоматтандырылған қозғалтқыштары.
Білімдер:
- технологиялық жабдықтардың жалпы сипаттамасы;
-технологиялық үрдістердің түрлері бойынша олардың жіктелуі;
-агрегаттау және автоматтандыру дәрежелері;
-технологиялық жабдықтардың негізгі үлгілерінің жұмыс органдары және жұмыс атқару теориясы.
Іскерліктер:
-технологиялық сұлбаларды оқу;
- жабдықтар, жабдықтарды жөндеу бойынша;
- олардың негізгі түйіндері бойынша сипаттама беру.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
АП 02
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру негіздері.
Өндірістік үрдістерді автоматтандыру туралы негізгі түсінік. Химиялық талшықтар өндірісінің негізгі технологиялық параметрлерін бақылау және бақылау-өлшеу аспаптары. Блоктау жүйесі, дыбыстық және жарықтық дабылдар. Технологиялық үрдістерді басқарудағы микропроцессорлық техника. Технологиялық үрдістерді автоматты басқарудың үлгілік жүйелері.
Білімдер:
-бақылаудың;
- реттеудің;
- қорғау және блоктаудың автоматты құралдарының құрылысы;
- жеке аппараттар мен үрдістерді жаппай автоматтандыру сұлбалары;
-технологиялық үрдістердің параметрлері және оларды бақылау құралдары.
Іскерліктер:
-аспаптар көрсеткіштерін алу және ақпараттың дұрыстығын бағалау;
-технологиялық параметрлерді аспаптардың көрсеткіштерімен салыстыру.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
АП 03
Тері және үлбір технологиясы.
Жануарлар терісінің құрылысы; терінің тігін өндірісінде қолдануға қажетті қасиеттері, шикізатты стандарттау, алғашқы өңдеу, қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
-тері мен үлбірді өңдеу технологиялары;
- шикізаттың қасиеттері;
- сұрапталуы туралы.
Іскерліктер:
-шикізатты тани білу;
- өңдеу әдістерін анықтау
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
АП 04
Тері және үлбірдің химиялық технологиясы.
Тері илеу және үлбір өндірісі шикізаттарының сапасы; осы қасиеттеріне байланысты факторлар; тері илеу және үлбір шикізаттарының жіктелуі; тері және үлбір; олардың анықтамасы; олардың жіктелуі; тері және үлбірдің негізгі түрлерінің сипаттамалары; тері және үлбір өндірісі өзара байланысқан операциялардың химиялық және (физика-химиялық) және механикалық үрдістерінің жиынтығы ретінде; сұйықтық үрдістердің негізгі параметрлері; даярлау, илеу және өңдеу үрдістері және тері илеу мен үлбір өндірісінің операциялары; атқаратын қызметі; теориялық негіздері және оларды орындау тәсілдері; үрдістерге әсер ететін факторлар; қолданылатын химиялық материалдар; технологиялық бақылау; жартылай фабрикаттардың болуы мүмкін ақаулары; тері және үлбірдің сапасы және оларды бағалау әдістері; өндіріс қалдықтары және оларды қолдану; өндірістің қалдық сулары және оларды тазарту.
Білімдер:
-шикізат сапасы;
- шикізаттың қасиеттеріне байланысты факторлар;
- тері және үлбірдің негізгі түрлерінің сипаттамалары.
Іскерліктер:
-өңдеу кезінде химиялық материалдарды қолдану бойынша;
-өндіріс қалдықтарын қолдану бойынша.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
АП 05
Өндірістің техникалық талдамасы және бақылауы
Техникалық талдаманың өндірістегі рөлі. Талдама түрлері: таңбаланған, экспрессті, бақылау, арбитражды. Стандарттық үлгілер. МЖМС және стандарттардың техникалық талдамадағы рөлі.
Химиялық талшықтар өндірісінде талдаманың физика-механикалық, химиялық және аспаптық әдістері. Мономерлер, полимерлер, жартылай өнімдер және даяр өнімдер талдамалары. Қалдық су мен газәуелік қоспалардың талдамасы.
Білімдер:
-шикізат;
- жартылай өнім;
- даяр өнім сапасын бақылау әдістері;
-зертханалық аспаптар мен жабдықтардың конструкциясы мен жұмыс атқару қағидалары;
-талдама түрлері;
- МЖМС және стандарттық үлгілердің атқаратын жұмысы;
- шикізат;
- жартылай өнім;
- даяр өнімді талдаудың негізгі әдістері.
Іскерліктер:
- стандартты ерітінділер дайындау;
-әдістемеге сәйкес әртүрлі әдістермен талдамалар жүргізу;
-МЖМС-тармен жұмыс істеу;
- орташа сынамаға іріктеу жүргізу;
- судың талдамасы;
- шикізаттың негізгі түрлерінің және химиялық талшықтар өндірісі реагенттерінің күрделі емес талдамалары.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру практикасы (оқу, өндірістік оқыту және т.б.)
ӨО 01
Таныстыру практика.
Кәсіпорынның жұмыс режимі. Кәсіпорынның негізгі және қосалқы цехтары, олардың атқаратын жұмысы мен технологиялық үрдістері. Негізгі цехтардың шикізаттары мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі қауіпті және зиянды факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
-цех пен кәсіпорын аумағында қауіпсіз жұмыс атқару мен жүру;
-технологиялық үрдісті талдау үшін іргелі химиялық ғылымның білімін қолдану;
-техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
-өндіріс цехтары арасындағы өзара байланысты анықтау.
Дағдылар:
-цех пен кәсіпорын аумағында қауіпсіз тәртіп;
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
-технологиялық үрдістерді қауіпсіз жүргізудің негізгі ережелері;
- цех құжаттамаларымен жұмыс атқарудың алғашқы дағдылары
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
КП 00
Кәсіптік практика
Кәсіптік дағдыларды қалыптастыру және бекіту практикасы (жұмыс мамандығын қалыптастыру, өндірісте оқыту және кәсіптік)
КП 01
Алғашқы кәсіптік дағдыларды алу практикасы
Жұмыс орнындағы еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нұсқама. Өндірістік регламентті меңгеру. Үрдістің ұтымды режимінің параметрлері. Жабдықтарға қызмет көрсету және үрдісті жүргізу бойынша жұмыстық нұсқамаларды меңгеру.
Технологиялық үрдістің жабдықтарына қызмет көрсетудің практикалық амалдарын игеру.
технологиялық үрдісті бақылау әістерімен танысу.
Іскерліктер:
-белгіленген технологиялық регламентке сәйкес технологиялық үрдісті жүргізу бойынша жұмыстарды орындау;
- бөлімшенің аппаратурасы мен жабдықтарын қосу мен тоқтатуын жүзеге асыру;
-бөлімшенің технологиялық жабдықтарына қызмет көрсету;
-берілген технологиялық регламенттен ауытқулардың алдын алу және болдырмау.
Дағдылар:
-бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және аналитикалық бақылау нәтижесі бойынша технологиялық үрдістерге қызмет көрсетудің қауіпсіз амалдары.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
Технологиялық практика
КП 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімшенің) технологиялық үрдісін меңгеру, біліктілігі сәйкес кәсіп бойынша дублер ретінде жұмыс атқару, желілік жетекшінің (ауысым басшысы, шебер) жұмысына қосарлану, курстық жобаға материал жинау.
Іскерліктер:
- сыну орны мен түрін анықтау;
- күрделі емес сынулар мен бұзылуларды қалпына келтіру;
- жабдықтарға қажетті тексерулерді жүргізу;
- стационарлық кабельдің жұмысын анықтау;
- техникалық құжаттаманы пайдалану;
- сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу.
Дағдылар:
- техникалық құжаттамалармен жұмыс істеу;
- өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу;
- каналдарды тексеруді жүргізу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
Дипломалдылық практика
КП 03
Бітіру алдындағы өндірістік практика, соның ішінде дипломдық жұмыстарын орындау
іскерліктер мен дағдыларды берік игеру, кәсіби-біліктілік сипатындағы талаптар көлемінде жұмыстың барлық түрлерін өз бетінше орындау.
Дипломдық жобаны орындауға материал жинау.
Іскерліктер:
- сыну орны мен түрін анықтау;
- күрделі емес сынулар мен бұзылуларды қалпына келтіру;
- жабдықтарға қажетті тексерулерді жүргізу;
- стационарлық кабельдің жұмысын анықтау;
- техникалық құжаттаманы пайдалану;
- сызбалар мен сұлбаларды рәсімдеу.
Дағдылар:
- техникалық құжаттамалармен жұмыс істеу;
- өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу;
- каналдарды тексеруді жүргізу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
КҚ 3.5.1-КҚ 3.5.21
Дипломдық жобалау
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік мағынасын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту.
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, адамның адамға, қоғам мен табиғатқа қарым-қатынасын реттейтін әдеп және құқықтық нормаларын білу, оны кәсіптік шешімдерді қабылдауда есепке ала білу.
БҚ 3
Кәсіптік жағдайда жүйелі әрекетке қабілетті болу; өз қызметін сараптау мен жобалауға, айқын емес шарттарда өз бетінше әрекет етуге дайын болу.
БҚ 4
Салауатты өмір салты туралы ғылыми көзқарасты болу; физикалық жетілдірудің дағды мен білігін меңгеру. Жарақаттанған адамға дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
БҚ 5
Кәсіби міндеттерін тиімді орындауға қажетті ізденісті, интерпретация және ақпаратты қолдануды жүзеге асыру.
БҚ 6
Қазақстан Республикасы еңбек кодексіне және бекітілген нормативтік құжаттарға сәйкес өндіріс бөлімшесінде. жұмысты жоспарлау мен ұйымдастыру (жеке және ұжымдық).
БҚ 7
Өз жұмысы мен команданың жұмыс нәтижесін объективті бағалау.
БҚ 8
Стандартты және стандартты емес жағдаяттарда шешім қабылдауға бастама көрсету. Өндірістік қызметте еңбек қауіпсіздігі, өнеркәсіптік санитария, өрт және экологиялық қауіпсіздік ережелері туралы білімін қолдану.
БҚ 9
Жұмыс үрдісінде пайда болатын мәселелердің шешімін табу үшін өңдеу үрдісі бойынша техникалық білімін қолдану.
2 -кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1 123601 2 - Аппаратчик дубления (кожи и меха)*
ПК 2.1.1 Применять правила ведения технологических процессов дубления, хромирование, пикелевания в автоматическом режиме.
ПК 2.1.2 Определять виды кожевенно-мехового сырья.
ПК 2.1.3 Изучать свойства применяемых химических материалов.
ПК 2.1.4 Применять технологические показатели приготовленных и отработанных дубильных экстрактов.
ПК 2.1.5 Определять возможные дефекты кожевенных и меховых полуфабрикатов и способы их устранения.
ПК 2.1.6 Правильно эксплуатировать и регулировать обслуживаемое оборудование, пульты управления, системы автоматики, контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.1.7 Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии.
2.2 123602 2 - Аппаратчик золения (кожевенное и кожсырьевое производство)*
ПК 2.2.1 Соблюдать технологию проведения процесса золения кожи и меха в автоматическом режиме.
ПК 2.2.2 Изучать ассортимент кожевенных и меховых полуфабрикатов.
ПК 2.2.3 Применять методы контроля выполняемых технологических процессов, свойства применяемых химических материалов.
ПК 2.2.4 Правильно пользоваться свойствами химических материалов;
ПК 2.2.5 Рассчитывать технологические показатели приготовленных и отработанных рабочих жидкостей;
ПК 2.2.6 Применять методы отбора и проб, правила эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудовании.
ПК 2.2.7 Работать с пультоуправлением и средствами автоматики.
ПК 2.2.8 Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии.
2.3 123603 2 - Аппаратчик приготовления дубильных экстрактов *
ПК 2.3.1 Соблюдать ведение технологического процесса приготовления дубильных экстрактов.
ПК 2.3.2 Соблюдать правильность растворения дубильных экстрактов до определенной плотности.
ПК 2.3.3 Определять готовность и проводить корректировку химических и физических показателей приготовленных дубильных экстрактов.
ПК 2.3.4 Соблюдать правильность перекачивания приготовленного дубильного экстракта в отстойники и сборники.
ПК 2.3.5 Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии.
2.4 123604 2 - Прокатчик кож*
ПК 2.4.1 Соблюдать технологию прокатки кож на проходных катках.
ПК 2.4.2 Проводить укладку кож лицевой стороной вверх на плиту стола и проводить прокатку их по участкам.
ПК 2.4.3 Соблюдать правильность регулирования давления роликов катка на кожу.
ПК 2.4.4 Наблюдать за контрольно-измерительными приборами, находящимися на пульте управления катка.
ПК 2.4.5 Соблюдать правила техники безопасности, производственной санитарии.
Специалист среднего звена
3.5 123605 3 – Техник-технолог

2.1 123601 2 Илеу (тері және үлбір) аппаратшысы*
КҚ 2.1.1 Автоматты режимде илеу, хромдау, пикельдеудің технологиялық үрдістерін жүргізу ережелерін қолдану.
КҚ 2.1.2 Тері-үлбір шикізатының түрлерін анықтау.
КҚ 2.1.3 Қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттерін меңгеру.
КҚ 2.1.4 Даярланған және пайдаланылған илеу сығындыларының технологиялық көрсетіштерін қолдану.
КҚ 2.1.5 Былғары және үлбір жартылай фабрикаттардың болуы мүмкін ақауларын анықтау, оларды болдырмау тәсілдері.
КҚ 2.1.6 Қызмет көрсетілетін жабдықтарды, басқару құрылғыларын, автоматтау жүйесін, бақылау-өлшеу аспаптарын дұрыс пайдалану және реттеу.
КҚ 2.1.7 Қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның ережелерін сақтау.
2.2 123602 2 - Күлдеу (былғары және тері шикізаттық өндіріс) аппаратшысы*
КҚ 2.2.1 Автоматты режимде тері мен үлбірді күлдеу үрдісін жүргізу технологиясын сақтау.
КҚ 2.2.2 Былғары және үлбірдің жартылай фабрикаттарының ассортиментін игеру.
КҚ 2.2.3 Орындалатын технологиялық үрдістерді бақылау әдісін қолдану, қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері.
КҚ 2.2.4 Химиялық материалдардың қасиеттерін дұрыс пайдалану.
КҚ 2.2.5 Даярланған және пайдаланылған жұмыстық сұйықтықтардың технологиялық көрсетіштерін есептеу.
КҚ 2.2.6 Іріктеу және сынама әдістерін, қызмет көрсетілетін жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелерін қолдану.
КҚ 2.2.7 Құрылғыны басқару және автоматтандыру құралдарымен жұмыс атқару.
КҚ 2.2.8 Қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның ережелерін сақтау.
2.3 123603 2 - Илеу сығындысын дайындау аппаратшысы*
КҚ 2.3.1 Илеу сығындыларын дайындаудың технологиялық үрдісінің жүргізілуін сақтау.
КҚ 2.3.2 Илеу сығындыларының белгілі тығыздыққа дейін дұрыс еруін сақтау.
КҚ 2.3.3 Дайындалған илеу сығындыларының даярлығын анықтау және химиялық және физикалық көрсеткіштерін түзету.
КҚ 2.3.4 Дайындалған илеу сығындысын тұндырғыштарға және тоғандарға айдап қотару ережелерін сақтау.
КҚ 2.3.5 Қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның ережелерін сақтау.
2.4 123604 2 - 123604 2 - Теріні жұқартушы*
КҚ 2.4.1 Өткінші катоктарда теріні жұқарту технологиясын сақтау.
КҚ 2.4.2 Үстел тақтасына теріні бетін үстіне қаратып жаю және оны бөлімшелері бойынша жұқартуды жүргізу.
КҚ 2.4.3 Каток доңғалақшаларының теріге түсетін қысымын реттеу.
КҚ 2.4.4 Катоктың басқару құрылғысында орналасқан бақылау-өлшеу аспаптарын қадағалау.
ПК 2.4.5 Қауіпсіздік техникасының, өндірістік санитарияның ережелерін сақтау.
Орта буын маманы
3.5 123605 3 – Техник-технолог

ПК 3.5.1 Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 3.5.2 Знать принципиальную схему технологического процесса в целом и обслуживаемого участка; технологию процесса обслуживаемого участка, физико-механические и физико-химические свойства сырья, готовой продукции и вспомогательных материалов.
ПК 3.5.3 Знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования, конструкцию и принцип действия контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.5.4 Устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса.
ПК 3.5.5 Осуществлять контроль за качеством изготовляемых волокон и нитей согласно ГОСТов и ТУ.
ПК 3.5.6 Осуществлять уход за оборудованием, проводит чистку и смазку оборудования, выявляет и устраняет мелкие неполадки в его работе.
ПК 3.5.7 Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности.
ПК 3.5.8 Пользоваться механизированным оборудованием, оснасткой, приспособлениями, рабочим и контрольно-измерительным инструментом и приборами.
ПК 3.5.9 Контролировать и регулировать: температуру воды и теплоносителей, давление сжатого воздуха в системе обогрева; циркуляцию замасливателя.
ПК 3.5.10 Предупреждать и устранять причины отклонений от норм параметров технологического процесса.
ПК 3.5.11 Знать характеристику сырья и готовой продукции согласно ГОСТов, ТУ, методы контроля технологического процесса, качества сырья и готовой продукции.
ПК 3.5.12 Соблюдать нормы техники и противопожарной безопасности на рабочем месте.
ПК 3.5.13 Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности, к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
ПК 3.5.14 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
ПК 3.5.15 Выбирать материалы на основе анализа их свойств при проектировании изделий;
ПК 3.5.16 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в производственной деятельности.
ПК 3.5.17 Осуществлять выбор измерительных средств.
ПК 3.5.18 Проводить контроль параметров.
ПК 3.5.19 Проводит необходимые технологические расчеты, в том числе с применением компьютерных программ.
ПК 3.5.20 Использовать пакеты прикладных программ для выполнения технологических процессов.
ПК 3.5.21 Выбирать средства автоматизации при проектировании технологических процессов.
Приложение 888
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КҚ 3.5.1 Техникалық құжаттамалармен жұмыс атқару: технологиялық жабдықтардың техникалық төлқұжаттарымен, анықтамалық әдебиетпен, технологиялық регламентпен, өндірістік нұсқаулықтармен.
КҚ 3.5.2 Технологиялық үрдістің және қызмет көрсетілетін бөлімшенің қағидалық сұлбасын тұтастай білу; қызмет көрсетілетін бөлімшенің технологиялық үрдісін, шикізаттың, дайын өнімнің және қосымша материалдардың физика-механикалық және физика-химиялық қасиеттерін білу.
КҚ 3.5.3 Қызмет көрсетілетін жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктерін, негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын білу, бақылау-өлшеу аспаптарының конструкциясы мен жұмыс атқару қағидаларын білу.
КҚ 3.5.4 Технологиялық үрдістің параметрлерінің нормасынан ауытқулардың себептерін түзету.
КҚ 3.5.5 Дайындалатын талшықтар мен жіптердің сапаларына ГОСТ және ТШ-ға сәйкес бақылау жүргізу.
КҚ 3.5.6 Жабдықтарды күтіп-баптау, жабдықтарды тазалау және майлау, оның жұмысындағы ұсақ бұзылушылықтарды анықтау және жөндеу.
КҚ 3.5.7 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау.
КҚ 3.5.8 Механикаландырылған жабдықтарды, құралдарды, жұмыс және бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын пайдалану.
КҚ 3.5.9 Судың және жылутасығыштардың температурасын, жылыту жүйесіндегі қысылған ауаның қысымын, майландырғыштың циркуляциясын бақылау және реттеу.
КҚ 3.5.10 Технологиялық үрдістердің параметрлерінің нормадан ауытқу себептерін болдырмау және түзету.
КҚ 3.5.11 Шикізат пен даяр өнімдердің ГОСТ пен ТШ-ға сәйкес сипаттамаларын білу, технологиялық үрдістің, шикізаттың және даяр өнімнің сапасын бақылау әдістерін білу.
КҚ 3.5.12 Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігінің техникасын сақтау.
КҚ 3.5.13 Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға, кәсіби қызметі аясында компьютерлік техниканы қолдануға даяр болу, үнемі кәсіби жетілуге, жаңа білімді игеруге қабілетті болу.
КҚ 3.5.14 Жобалық-конструкторлық, технологиялық құжаттамаларды қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес ресімдеу.
КҚ 3.5.15 Бұйымды жобалағанда материалдарды олардың қасиеттерін талдау негізінде таңдау.
КҚ 3.5.16 Өндірістік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдану.
КҚ 3.5.17 Өлшеу құралдарына таңдау жүргізу.
КҚ 3.5.18 Параметрлерге бақылау жүргізу.
КҚ 3.5.19 Қажетті технологиялық есептеулерді, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып жүргізу.
КҚ 3.5.20 Технологиялық үрдістерді орындауға арналған қолданбалы бағдарламалар пакетін қолдану.
КҚ 3.5.21 Технологиялық үрдістерді жобалағанда автоматтандыру құралдарын таңдау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 888-қосымша

- государственный и русский языки, владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 02
Делопроизводство на государственном языке:
работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств;
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 1,2, 4,6,7
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов;
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 2,4,7
ОГД 04
История Казахстана
БК3,8
ОГД 05
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка;
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

-мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ және орыс тілдерінен білімдерін пайдалану;
БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 02
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,4,6,7
ЖГП 03
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
-кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 2,4,7
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
БҚ 3,8
ЖГП 05
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдану.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениеті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана;
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре;
БК 2, 4,6,8
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений;
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,6,8
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура;
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро-экономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері;
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орны көрсету.
БҚ 2,4,6,8
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,6,8
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін;
бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік іс-әрекетіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия;
Знания:
-основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
Умения:
-анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
-владеть навыками политической культуры;
-применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 6,8
СЭД 05
Основы права:
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы; Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы;
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
?использовать нормативно- правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста;
БК 3,4,8
ОПД 00
Общие профессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*;
Умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности;
БК 2

БҚ 1,7,9
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісі;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 6,8
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, ұғым, жүйе қайнар көздері, Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйе ядросы;
Адам құқығының жалпы қоғамдық декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңдық жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
-адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтары; оларды жүзеге асыру механизмдері;
- кәсіптік іс-әрекет саласында құқықтық және адамшылық-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік іс-әрекетін регламенттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалана алу.
БҚ 3,4,8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
ЕСКД, МЖМБС кіріспесі, түсінік; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен стандартты шрифтпен сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын жасау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтар, - МЖМБС 2.304-81 бойын;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтар, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- графикалық редактордың көмегімен сызбаларда стандартты шрифтпен жазуды жазу;
- қолмен және графикалық редактордың көмегімен сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- мамандық бойынша технологиялық сұлбаларды оқу.
БҚ 2

ПК 3.1.1
ОПД 02
Основы технической механики:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение
и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов;
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций;
БК 2,3
ОПД 03
Теоретические основы теплотехники:
основные положения технической термодинамики; газовые законы; газовые смеси; теплоемкость, рv-диаграмма для газа; законы термодинамики; термодинамические процессы идеальных газов; энтальпия; энтропия; газовые циклы; реальные газы; водяной пар и его свойства; термодинамические процессы водяного пара; истечение, дросселирование газов и паров; циклы паротурбинных установок; основные положения теории теплообмена; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплоотдача и теплопередача; основы подобия и моделирования; теплоотдача при свободном движении жидкости, вынужденном и поперечном обтекании труб, при изменении агрегатного состоянии вещества; основные понятия и законы теплового излучения; теплообмен излучением между телами; теплообменные аппараты;
Знания:
-общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла;
- параметры рабочего тела;
- соотношения между различными единицами измерения давления;
- различные виды теплоемкости; зависимость между различными видами теплоемкости;
- законы термодинамики;
-термодинамические процессы;
- физический смысл энтропии, энтальпии; единицы измерения;
- принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; определение КПД;
- виды пара, состав пара, параметры пара;
-свойства реальных газов;
- РV-, TS, hS –диаграммы для водяного пара;
-основные процессы пара: изобарный, изохорный, изотермический и адиабатный;
- методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе;
- цель истечения и дросселирования; зависимость процессов; расчет истечения и дросселирования;
- схема паротурбинной установки, цикл Ренкина;
- полезно использованное тепло в цикле Ренкина;
- способы повышения КПД цикла Ренкина;
- регенеративный цикл; цикл с промежуточным перегревом пара; теплофикационные циклы; бинарные и парогазовые циклы.
Умения:
- вычислять абсолютное давление по показаниям барометра и манометра и вакууметра;
- определять значение теплоемкости, количества теплоты;
- изображать процессы водяного пара в диаграммах РV- и TS-; определять параметры, работу и теплоту пара;
- находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS;
-изображать парообразование в диаграммах РV- TS-, hS-;
-изображать термодинамические процессы водяного пара в диаграммах РV-, TS-, hS-;
- определять параметры состояния пара, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах;
- изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV-, TS-, hS- диаграммах; определять параметры, работу, скорость, расход;
- изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
- находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара;

КҚ 3.1.1
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдарын, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері, машина тетіктерінің негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.
БҚ 2,3
ЖКП 03
Жылу техникасының теориялық негіздері:
техникалық термодинамиканың негізгі ережелері; газ заңдары; газ қоспалары жылу сыйымдылық; РV- газдар диаграммасы; термодинамика заңдары; идеал газдардың термодинамикалық процестері; энтальпия; энтропия; газ циклдері; реал газдар; су буы және оның қасиеттері; су буының термодинамикалық процестері; бу турбиналық қондырғылардың циклдері; жылу алмастыру теориясының негізгі ережелері; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасу; жылу беру; ұқсату және үлгісін келтіру негіздері; сұйықтықтың еркін қозғалысы, құбырлардың еріксіз және көлбеу ағысы, заттың агрегаттық күйінің өзгеруі кезіндегі жылу беру; жылу алмастыру аппараттары;
Білімдер:
- дәстүрлі емес жылу көздерін пайдалану бойынша жалпы сұрақтар;
- жұмыс денесінің параметрлері;
- қысымды өлшеудің әртүрлі бірліктері арасындағы арақатынас;
- жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері; жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлерінің арасындағы тәуелділік;
-термодинамика заңдары;
- термодинамикалық процестер;
- энтропия, энтальпияның физикалық мәнін; өлшем бірліктері;
- РV және ТS диаграммаларында газ циклдерінің жұмыс қағидасы; ПӘК анықтау;
- бу түрлері, бу құрамы, бу параметрлері;
- реал газдардың қасиеттері; РV, ТS, һS – су буының диаграммалары;
- будың негізгі процестері: изобаралық, изохоралық, изотермиялық және адиабаттық;
- әрбір процесте су буының жылу көлемі, жұмысы, параметрлерін анықтау әдістері;
- ағу және дросселдеу мақсаты; процестердің тәуелділігі;
- бу турбиналық қондырғының сұлбасы, Ренкин циклі;
- Ренкин циклінде пайдалы жұмсалған жылу;
- Ренкин циклінің ПӘК арттыру тәсілдері;
- регенеративті цикл; аралық асқын қызған бу циклі; жылуландыру циклдері; бинарлы және бугазды циклдер.
Іскерліктер:
- барометр, манометр және вакууметр көрсеткіштері бойынша абсолюттік қысымды есептеп шығару;
- жылу сыйымдылық мәні, жылу мөлшерін анықтау;
- РV және ТS диаграммаларында су буының процестерін бейнелеу; будың параметрлері, жұмысын және жылуын анықтау;
- кесте және һS диаграммасы бойынша параметрлерін табу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында будың түзілуін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында су буынының термодинамикалық процестерін бейнелеу;
- бу күйінің параметрлері, жылу мөлшері, ішкі энергияның өзгеруі, барлық процестердегі жұмысты анықтау;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында газдар мен будың ағу және дросселдеу процесін бейнелеу;
- РV-, ТS-, һS-диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеу; ПӘКэнтальпияға тәуелділігін талдау;
- энтальпияны һS су буының кестесі мен диаграммасы бойынша табу;

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ОПД 04
Конструкционные материалы в теплоэнергетике:
строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико- термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве и обработке металлов; условия работы конструкционных материалов в теплоэнергетических установках; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы основного оборудования атомных станций; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок в очистных сооружениях; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций; автоматическая и полуавтоматическая сварка; объемы, виды, сроки контроля основного тепло-энергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
-температуры кристаллизации сплавов, правила отрезков;
-аллотропические изменения в сплавах при охлаждении;
- классификация сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки, виды термообработки и ХТО;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
-классификация легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- особенности, достоинства и недостатки каждого вида обработки давлением;
- технология пайки, применение пайки в народном хозяйстве;
- о допусках и посадках, взаимозаменяемости;
- основные цели и задачи стандартизации;
-о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- требования к материалам оборудования паровых котлов;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин, трубопроводов;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
- правила техники безопасности при сварке;
- требования к сварочному аппарату;
- преимущества электродуговой сварки;
- причины, вызывающие деформацию или структурное изменение в конструкциях при сварке;
- назначение и состав флюса; устройство баллонов для сжатых газов; область применения газовой сварки;
- устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки;
- специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования;
- требования к качеству сварных соединений;
- технология сварки разнородных сталей;
- требования к сварщикам, допускаемым к сварочным работам на ТЭС и АЭС;
- правила техники безопасности при производстве сварочных работ и противопожарных мероприятий;
- принцип работы, технические характеристики и область применения трубосварочных автоматов;
- правила техники безопасности при автоматической и полуавтоматической сварке.
Умения:
-классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки;
- выбирать вид ТО, ХТО для заданного сплава;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;
- определять виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы;

БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар:
металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; көміртекті болаттар мен шойындар; болаттарды термиялық және химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспалы болат пен қорытпалар; түсті металдар қорытпасы; металл емес құралымдық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсат беру, орнату және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеудегі стандарттау және метрология; жылу энергетикалық қондырғылардың құралымдық материалдарының жұмыс шарттары; электр доғалық дәнекерлеу; газбен дәнекерлеу; термиялық кесу; электр станцияларының жылу энергетикалық жабдығы мен құбырларын монтаждап, жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; негізгі жылу энергетикалық жабдықты бақылау көлемі, түрлері, мерзімдері; ақауын табу әдістері мен құралдары
Білімдер:
- материалдардың негізгі сипаттамалары; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулықтары;
- қорытпалардың кристалдану температурасы, кесу ережелері;
- салқындау кезінде қорытпалардағы аллотропиялық өзгерістер;
- белгіленуі және химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуі;
- болат пен шойынның таңбалану қағидасы, қолданылу саласы;
- термиялық және химия-термиялық өңдеудің белгілері мен мақсаты және ХТО;
- коррозия салдары, коррозиямен күресу әдістері;
- қоспалы болатты белгіленуі, құрамы бойынша жіктелуі;
- түсті металдардың таңбалану қағидасы, түсті металл қорытпаларының қолданылу саласы;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: басу, құю; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлері; домалату бұйымдарының түржиыны туралы;
- қысыммен өңдеудің әрбір түрінің ерекшеліктері, артықшылықтары мен кемшіліктері;
- дәнекерлеу технологиясы, дәнекерлеудің халық шаруашылығында қолданылуы;
- дәлдік шегі мен қондырмалар туралы, өзара ауыстыру;
- стандарттаудың негізгі мақсаттары мен міндеттері;
- қолайсыз факторлардың материалдың қызмет көрсету мерзіміне әсер етуі туралы;
- жылжымалық; релаксация; радиация; радиациялық беріктіктің табиғаты мен сатысы туралы;
- бу құбырында қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
- ерекше қасиеттерімен болаттар мен қорытпалардың маркаларын;
- әртүрлі құрылымды болаттардың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамалары;
- дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техника ережелері;
- дәнекерлеу аппаратына қойылатын талаптар;
- электрмен пісірудің артықшылықтары;
- деформацияға ұшырау себептері немесе дәнекерлеу кезіндегі құрылымдық өзгеру;
- флюстың белгіленуі мен құрамы;
- сығылған газ балондарының құрылымы; газ дәнекерінің қолданылу саласы;
- оттегі кескішінің құрылғысы; оттегі кескішінің ауыстырмалы және стационарлық машиналарының жұмыс қағидасы;
- жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмысының ерекшелігі;
- дәнекерленген жалғанымдардың сапасына талаптар;
- әртекті болатты дәнекерлеу технологиясы;
- ЖЭС және АЭС дәнекерлеу жұмыстарына жіберілетін дәнекерлеушілерге талаптар;
- дәнекерлеу жұмыстарын жасау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері;
- құбыр дәнекерлеу автоматтарының жұмыс қағидасы, техникалық сипаттамалары және қолданылу саласы;
- автоматтық және жартылай автоматтық дәнекерлеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Іскерліктер:
- материалдарды белгіленуі мен қасиеттері бойынша жіктеу;
- қорытпа күйінің диаграммасымен жұмыс істеу, қорытпа құрылымы, критикалық нүктелерді анықтау;
- берілген қорытпа үшін ТО, ХТО түрін таңдау;
- коррозия түрлерін анықтау;
- болат таңбалары мен оның қорытпаларын ашып оқу;
- белгіленуі бойынша материалды таңдау;
- өлшеу аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
- өлшеудің мемлекеттік жүйесін пайдалану;
- әртүрлі жұмыс режимдерінде жылу техникалық жабдықтың түйіндері мен тетіктерінің деформацияға ұшырау мүмкіндіктерін анықтау;

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении.
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
БК 1,2.3,4
ПК 3.1.1
ОПД 06
Физическая и коллоидная химия:
термохимия; основные законы термохимии и термохимические расчеты; строение атомов и молекул; агрегатное состояние вещества: газообразное, жидкое, твердое; химическая кинетика и равновесие; свойства растворов; коллоидная химия; коллоидные системы; адсорбция; коагуляция коллоидов; грубодисперсные системы; растворы высокомолекулярных соединений.
Знания:
- основные законы термохимии;
- строение атомов и молекул;
- законы химической кинетики;
- свойства растворов;
- физический смысл явлений, происходящих при прохождении тока через растворы;
- количественные закономерности, необходимые для расчетов промышленных электрохимических процессов;
Умения:
- определять молекулярную массу вещества;
- поверхностное натяжение и вязкость жидкости;
- концентрацию водородных ионов;
БК 3,7

БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқат арынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 06
Физикалық және коллоидті химия:
Термохимия; термохимияның негізгі заңдары және термохимиялық есептер; атомдар мен молекулаларды құру; заттың агрегаттың күйі: газ тәрізді, сұйық, қатты; химиялық кинетика және тепе-теңдік; ерітінді қасиеттері; коллоидті химия; коллоидті жүйелер; адсорбция; коллоидтердің коагуляциясы; қатқыл шашыраңқы жүйелер; жоғары молекулалы жалғау ерітінділері.
Білімдер:
- термохимияның негізгі заңдары;
- атомдар мен молекулалардың құрылымы;
- химиялық кинетика заңдары;
- ерітінді қасиеттері;
- ток ерітіндіден өткенде болатын құбылыстардың физикалық мәні;
- өнеркәсіптік электрхимиялық процестерді есептеуге қажетті сандық заңдылықтар;
Іскерліктер:
- заттың молекулалық массасын анықтау;
- сұйықтықтың беттік керілуі және тұтқырлығы;
- сутекті иондардың шоғырлауы;
КҚ 3,7

ПК 3.1.2
ПК 3.1.8
ОПД 07
Метрология, стандартизация и управление качеством: основные положения в области стандартизации; национальная система стандартизации РК; основополагающие общетехнические и организационно-технические системы и комплексы стандартов; основы метрологии; области и виды измерений; физические величины и их единицы; основные понятия об измерениях и средствах измерений; метрологическое обеспечение производства, испытаний и контроля качества продукции; государственная метрологическая служба и ее органы; государственный контроль и надзор в области стандартизации.
Знания:
- цели, задачи, функции и принципы стандартизации;
- объекты и методы стандартизации;
- основные понятия об измерениях и средствах измерений;
- метрологическое обеспечение производства, испытаний и контроля качества продукции;
Умения:
- применять  алгоритмы обработки результатов прямых многократных измерений;
- практического применения средств измерения;
БК 4
ПК 3.1.3
ПК 3.1.10
ОПД 08
Общая электротехника с основами электроники:
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;
БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.12
ОПД 09
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройка компьютера на пользователя;
- работа в сети;
- работа с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
ЖКП 07
Метрология, стандарттау және сапаны басқару:
Стандарттау саласындағы негізгі ережелер; ҚР ұлттық стандарттау жүйесі; стандарттаудың негізгі жалпы техникалық және ұйымдастырушы-техникалық жүйелері; метрология негіздері; өлшеу салалары мен түрлері; физикалық шамалар және олардың бірліктері; өлшеу және өлшеу құралдары туралы негізгі ұғымдар; өнімді шығаруды, сынауды және сапасын бақылауды метрологиялық қамтамасыз ету; мемлекеттік метрологиялық қызмет және оның органдары; мемлекеттік бақылау және стандарттау саласындағы қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау мақсаттары, міндеттері, қызметтері және принциптері;
- стандарттау объектілері мен әдістері;
- өлшеу және өлшеу жүйелері туралы негізгі ұғымдар;
- өнімді шығаруды, сынауды және сапасын бақылауды метрологиялық қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- бірнеше реттік тура өлшеу нәтижелерін өңдеу алгоритмдерін қолдану;
- өлшеу құралдарын тәжірибеде қолдану;
БҚ 4
КҚ 3.1.3КҚ 3.1.10
ЖКП 08
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы; электронды жартылай өткізгіш аппаратура;
Білімдер:
- электрлік сұйықтықты есептеу әдістері; электр шамаларының өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңы;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеу;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеу;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құру; аспаптардың көрсеткіштерін алу;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерін анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- тұрақты ток машиналарын іске қосу.
БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.12
ЖКП 09
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмыс;
- офистік бағдарламалармен жұмыс;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыру;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестелерді құруды және түзету;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құру және түзету;

БК 5,7
ПК 3.1.2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Котельные установки тепловых электрических станций: классификация топлива и его технические характеристики; основы горения твердого, жидкого и газообразного топлива; эффективность использования топлива; топочные устройства; основы гидродинамики и водный режим паровых котлов; парообразующие поверхности нагрева; пароперегреватели; низкотемпературные поверхности нагрева, каркас, обмуровка и гарнитура паровых котлов; компоновка конструкции паровых котлов, методика теплового расчета; водопаровой тракт и расчет на прочность основных элементов котла; газо-воздушный тракт котельных установок, золошлакоудаление.
Знания:
- роль парового котла в технологической схеме ТЭС, схему котельной установки, назначение ее элементов, маркировку и параметры котлов, основные термины и определения;
- классификацию твердого топлива, удельную теплоту сгорания, понятие условного топлива;
- понятие теоретически необходимого количества воздуха, коэффициента избытка воздуха;
- уравнение баланса теплоты, уравнение для определения КПД котла;
- конструкцию топок с твердым и жидким шлакоудалением, топок для сжигания газа и мазута, вихревых топок, топок под наддувом;
- конструкцию барабана котла, методы получения чистого пара, конструкции сепарационных внутри барабанных устройств;
- конструкцию пароперегревателей,
схемы компоновок пароперегревателей;
- компоновку и конструкции поверхностей нагрева;
- конструкцию экономайзера, воздухоподогревателей, принцип их работы;
- конструкции каркасов, крепления барабанов котлов, труб; устройство и виды обмуровки, тепловой изоляции, конструкции гарнитуры;
- типы и классификацию котлов по ГОСТ 3619-81
- задачи теплового расчета;
- классы арматуры, конструкцию арматуры, место ее установки; - схемы газовоздушного тракта и его конструктивные элементы, принцип действия, основные характеристики золоуловителей;
- конструкцию золошлакоудаляющих устройств;
Умения:
- делать пересчет с одной массы топлива на другую, теплоты сгорания с одной массы на другую;
- определять коэффициент избытка воздуха, рассчитать энтальпии продуктов сгорания, определять объемы продуктов горения при сжигании топлива;
- подсчитать баланс теплоты, определять потери теплоты q2, q3, q4, q5, q6, к.п.д котла по прямому и обратному балансу тепла, определять расход топлива на котел;
- выполнять эскиз и рассчитывать геометрические характеристики топки;
- выполнять тепловой расчет экономайзера, воздухоподогревателей;
- составлять схемы котлов барабанного и прямоточного типов;
- выполнять расчет элементов котла;
- выполнять расчет на прочность основных элементов котла;
- по виду топлива выбирать вид мелющих устройств и схему пылесистемы;
- выполнить расчет и выбор вентиляторов, золоуловителей и дымовой трубы;
- выбирать оборудование золошлакоудаления;

БҚ 5,7
КҚ 3.1.2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Электр станциялардың қазандық қондырғылары:
отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; қатты, сұйық және газ тәрізді отынның жану негіздері; отынды пайдаланудың тиімділігі; оттық құрылғылар; гидродинамика негіздері және бу қазандарының су режимі; қызудың бу түзетін беттері; буды аса қыздырғыштар; бу қазандарының төмен температуралы қызу беттері қаптамасы мен гарнитурасы; қызу беттерінің элементтері; бу қазнадары конструкциясының орналастырылуы, жылулық есептеу әдістемесі; қазанның негізгі элементтерін беріктікке есептеу және су-бу өтетін жолы; қазандық қондырғылардың газ-ауа өтетін жолы, күлқож жою.
Білімдер:
- ЖЭС технологиялық сұлбасында бу қазанының рөлі, қазандық қондырғы сұлбасы, оның элементтерінің белгіленуі, қазандардың таңбалануы және параметрлері, негізгі терминдер мен анықтамалар;
- қатты отынның жіктелуі, жанудың меншікті жылуы, шартты отын ұғымы;
- теориялық қажетті ауа мөлшері, артық ауа коэффициенті ұғымы;
- жылу теңгерімі ұғымы, қазанның ПӘК анықтау теңдеуі;
- газды және мазутты жағу оттықтардың, құйынды оттықты, үрлеп жағатын оттықтардың, қатты және сұйық қож жоюмен оттықтардың конструкциясы;
- қазан атанағының конструкциясы, таза буды алу әдістері, атанақты құрылғы ішіндегі сепарция конструкциясы;
- бу қыздырғыштардың конструкциясы, бу қыздырғыштарды орналастыру сұлбасы;
-қызу беттерін орналастыру және конструкциясы;
- экономайзердің, ауақыздырғыштардың конструкциясы, олардың жұмыс принципі;
- қазан атанағының бекітілуі, қаңқасының конструкциясы; қаптау, жылу оқшаулау түрлері мен құрылғысы, гарнитурасының конструкциясы;
- МЖМС 3619-81 бойынша қазандардың типтері мен жіктелуі;
- арматура кластары, арматура конструкциясы, оны орнату орны;
- газауа жолының сұлбасы және конструктивті элементтері, жұмыс принципі, күл жоюдың негізгі сипаттамалары;
- күлқож жою құрылғыларының конструкциясы;
Іскерліктер:
- отынның бір массасынан екіншіге қайта есептеу;
- ауа шығыны коэффициентін анықтау, жану өнімдерінің энтальпиясын есептеу, отынның жануы кезінде жану өнімдерінің көлемін анықтау;
- q3, q4, q5, q6, жылудың тура және кері балансы бойынша қазанның пәк, қазанға отын шығынын анықтау;
- оттықтың нобайын сызу және геометриялық сипаттамаларын есептеу;
- экономайзердің, ауа қыздырғыштардың жылулық есептеуін орындау;
- атанақты және тура ағызатын типті қазан сұлбаларын құру;
- қазан элементтерін есептеу;
- қазанның негізгі элементтерін есептеу;
- отын түрі бойынша ұсақ құрылғыларды және шаң жүйесінің сұлбасын таңдау;
- желдеткіштерді, күлтұтқыштарды және түтін құбырларын есептеу және таңдау;
- күлқож жою жабдығын таңдау.

ПК 3.1.12
СД 11
Экономика отрасли:
предприятия энергетики в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
БК 5,9, 10
СД12
Охрана труда:
основы законодательства республики Казахстан по охране труда; анализ несчастных случаев; организация работы с персоналом по технике безопасности; права и обязанности персонала; требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям, при работах на высоте, в подземных сооружениях, резервуарах, в теплообменных аппаратах, трубопроводах, при эксплуатации и ремонте вращающихся механизмов, при земляных работах, теплоизоляционных и обмуровочных работах; основы электробезопасности, пожаробезопасности; до врачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах; техника безопасности при эксплуатации и ремонте оборудования топливно-транспортного цеха, пылеприготовления, котлов, турбин, золошлакоудаления, химических цехов, тепловых сетей;
Знания:
- определения рабочего места, рабочей зоны;
-порядок освидетельствования оборудования;
- правила пользования инструментом;
- нормы переноса тяжестей вручную;
- сроки освидетельствования и испытания механизмов и приспособлений;
- сигналы сообщения между работающими, защитные средства;
- виды и категории сосудов, трубопроводов, сроки регистрации, освидетельствования, окраска трубопроводов, надписи на трубопроводах;
- порядок проведения гидравлических испытаний;
- правила выполнения земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- личные средства защиты при выполнении земляных, теплоизоляционных и обмуровочных работ;
- виды электротравм; основные меры защиты от поражения электрическим током;
- классификация пожароопасных помещений; меры противопожарной защиты;
- конструкции огнетуши-телей;
- виды ожогов, отравлений;
Умения:
- оказать первую помощь при поражении электрическим током;
- оказать первую помощь при кровотечениях, ожогах, тепловом ударе;

КҚ 3.1.12
АП 11
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; сала кәсіпорынының өндірістік қорлары; сала кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өндірісі; сала кәсіпорынында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнындарында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздерін.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздері;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебі;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысы;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлері;
- энергетика кәсіпорындарын өндірістік-шаруашылық талдау негіздері;
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздемелерді және жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептерді орындау;
БҚ 5,9,10
АП 12
Еңбекті қорғау:
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; жазатайым жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі талаптары; электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; отын-көлік цехінің, шаң дайындаудың, қазандардың, күлқож жоюдың, химиялық цехтардың, жылу тораптарының жабдығын пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстарын орындау ережелері;
- жер, жылу оқшаулау және қаптау жұмыстары кезіндегі қорғаныс құралдар;
- электрмен жарақаттану түрлерін; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- қан кету, күю, жылу соққысын алу кезінде алғашқы көмек көрсету;

ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика:
слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металлов; правка и гибка заготовок; опиливание сверление и зенкование; нарезание резьбы; клепка; шабрение; притирка; лужение и заливка подшипников; электросварка; техника безопасности и промсанитария; приемы дуговой электросварки; аппаратура и приспособления; обработка материалов на токарных и фрезерных станках;
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять резку, рубку правку, гибку, клепку, шабрение, сверление;
- применять основные приемы слесарной обработки металлов и иных конструкционных материалов;
-применять правила техники безопасности при работе на металлорежущих станках;
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
ПК 3.1.6
ПП 02
Учебно-производственная:
техническое обслуживание и ремонт теплотехнического оборудования; такелажные работы; ремонтно-монтажные работы; вальцовочные соединения; подготовка кромок деталей под сварку; изготовление фасонных частей трубопроводов; изготовление прокладок; снятие и установка заглушек; ремонт арматуры: запорной, регулирующей, предохранительной; вентилей; ремонт сальниковых компенсаторов; механических узлов; муфт сцепления; подшипниковых узлов; болтовых и резьбовых соединений; заклепочных соединений; емкостей;
комплексные работы: ремонт гидротурбин; ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры; ремонт теплотехнического
Умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- изготавливать прокладки, заглушки;
- выполнять ремонт теплотехнического оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
-использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
Навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде;
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПП03
Технологическая практика: работа на конкретных рабочих местах, связанных с технологическим обслуживанием и ремонтом теплотехнического оборудования в должности ученика; изучение приемов производства работ и передовых методов труда по данной специальности, методов экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей; изучение путей повышения производительности труда, повышения износостойкости оборудования; оформление документации на ремонт и техобслуживание теплотехнического оборудования; обобщение материалов и их оформление;
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
- оформлять наряды на производство работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте;
- оформлять техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
- проводить обслуживание и ремонт оборудования в должности ученика;
Навыки:
- работы с технической документацией по ремонту оборудования;
- работы с должностными инструкциями;
- работы в бригаде;

КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтық таңбалау; материалдарды кесу; металдарды шабу; дайындамаларды түзеу және ию; егеулеу, бұрғылау; бұранда қию; тойтарма; қыру; үгу; мойынтіректерді қалайылау және құю; электрмен пісіру; қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария; доғалы электрмен пісіру; аппаратура және айлабұйымдар; токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- кесуді, шабуды, түзетуді, июді, тойтарманы, бұрғылауды орындау;
- металдарды және өзге конструкциялық материалдарды слесарлық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- металл кесетін станоктарда жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерін қолдану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
КҚ 3.1.6
КП 02
Оқу-өндірістік практика:
жылу техникалық жабдыққа қызмет көрсету және жөндеу; такелаждық жұмыстар; жөндеу-монтаждық жұмыстар; жаймаланатын қосылыстар; деталь ойықтарын пісіруге дайындау; құбырлардың фасонды бөліктерін дайындау; төсемдерді жасау; заглушкаларды алу және орнату; жабатын, реттейтін, сақтандыру арматурасын; вентильдерді жөндеу; сальникті компенсаторларды жөндеу; механикалық түйіндерді; ілінісу муфталарын; мойынтірек түйіндерін; болтты және бұрандамалы қосылыстарды; тойтарма қосылыстарды; ыдыстарды; кешендік жұмыстар: гидротурбиналарды жөндеу; құбырларды және құбыр арматурасын жөндеу; жылу техникалық жабдықты жөндеу;
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; слесарлық жұмыстарды жасау үшін құралдарды пайдалану;
- төсемдерді, заглушкаларды жасау;
- біліктілікке сәйкес жылу механикалық жабдықты жөндеу;
- улану, күю, жылу соққысы болғанда және өзге жарақаттарда алғашқы көмек көрсету;
- көтеру-тиеу жұмыстарында қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құралмен жұмыс істеу;
- практикада теориялық білімдерін пайдалану;
- бригадада жұмыс істеу;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КП 03
Технологиялық практика:
нақты жұмыс орындарындағы жұмыс; білім алушы лауазымында жылу механикалық жабдықты жөндеу; осы мамандық бойынша еңбектің озық әдістері мен жұмыс тәсілдерін, материалдарды, жылу және электр энергиясын, қосалқы бөлшектерді үнемді пайдалану әдістерін оқыту; еңбек өнімділігін арттыру жолдарын, жабдықтың тозуға төзімділігін арттыруды оқыту; жылу механикалық жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге құжаттарды рәсімдеу; материалдарды қорыту және оларды рәсімдеу;
Іскерліктер:
- учаскеде жұмыс орнын жоспарлау;
- жұмыстарды жасауға наряд рәсімдеу;
- жұмыс орнында нұсқаулық жүргізу;
- пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу;
- білім алушы лауазымында жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуді жасау;
Дағдылар:
- жабдықты жөндеу бойынша техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеу;
- бригадада жұмыс істеу;

ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПК 3.1.9
ПК 3.1.13
ПК 3.1.14
ПК 3.1.15
ПП 04
Преддипломная практика: развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов с техническим профессиональным образованием; изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту теплотехнического оборудования, аппаратуры автоматического контроля, регулирования и управления; ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов, монтажных организаций; приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности; сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Умения:
- анализировать работу производственного участка;
- анализировать работу всех структурных подразделений ГЭС;
- изучив техническую документацию, выбрать тему дипломного проекта и подобрать исходный материал для дипломного проектирования;
Навыки:
- работы с технической документацией;
- управления отдельным производственным звеном;
- проведения инструктажа на рабочем месте.
ПК 3.1.13
ПК 3.1.15
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний;
БК 8
Обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 9
Применять рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте;
БК 10
Экономно расходовать материалы, бережно обращаться с оборудованием и инструментами.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
специалист среднего звена

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КП 04
Диплом алды практикасы:
техникалық кәсіптік білімі бар мамандарға жүктелетін жұмыстар шеңберінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту; жылу механикалық жабдықты және автоматтық бақылау, реттеу және басқару аппаратурасын жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметінің тікелей жұмыс процесін оқыту; кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының, монтаждық ұйымдардың жалпы құрылымымен таныстыру; таңдап алынған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын игеру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
Іскерліктер:
- өндірістік учаскенің жұмысын талдау;
- ГЭС құрылымдық бөлімшелердің жұмысын талдау;
- техникалық құжаттаманы оқып, дипломдық жобаның тақырыбын таңдап алу және дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды алу;
Дағдылар:
- техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
- жеке өндірістік буынды басқару;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу;
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.15
1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Өз іс-әрекетін талдап, жобалауға кәсіптік жағдайда жүйелі қызметке қабілетті болу, белгісіздік жағдайында өз бетімен жұмыс істеуге қабілетті болу;
БҚ 3
Кәсіптік іс-әрекет саласында орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға дайын болу, проблемаларды өз бетімен және тиімді шешуге қабілетті болу;
БҚ 4
Әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
Әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
Үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу;
БҚ 8
Өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі реттеуге) талпыну; өзін-өзі творчестволық жетілдіруге талпыну;
БҚ 9
Жұмыс орнында тиімді жұмыс тәсілдерін және еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін қолдануды;
БҚ 10
Материалдарды үнемді пайдалану, жабдыққа және құралдарға сақтықпен қарау.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
орта буын маманы

090801 3 - Техник-технолог
ПК 3.1.1 Осуществлять техническое обслуживание, ремонт и наладку тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК3.1.2 Осуществлять техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.3 Вести контроль за правильностью эксплуатации тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.4 Вести контроль за правильностью эксплуатации, технического обслуживания, ремонта и наладки оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.5 Производить и обрабатывать анализы топлива, масел, воды, пара, конденсата, реагентов, отложений, газа;
ПК 3.1.6 Выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
ПК 3.1.7 Анализировать причины производственного травматизма.
ПК 3.1.8 Организовать техническую эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт и наладку оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.9 Организовать техническое обслуживание, ремонт и наладку тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.10 Организовать контроль за работой и эксплуатацией оборудования химической водоочистки и очистных сооружений;
ПК 3.1.11 Организовать контроль за работой и эксплуатацией тепломеханического оборудования топливоподачи, систем пылеприготовления и мазутного хозяйства;
ПК 3.1.12 Осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности при работе на производственных участках;
ПК 3.1.13 Осуществлять производ-ственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, технической эксплуатации оборудования и производственной санитарии;
ПК 3.1.14 Осуществлять подготовку рабочих мест и производить допуск ремонтного персонала к работам на оборудовании по нарядам и распоряжениям согласно требованиям ПТБ, ППБ;
ПК 3.1.15 Оформлять техническую документацию на эксплуатационные, ремонтные и наладочные работы.
Приложение 891
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 891 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0909000 Ядерные реакторы и энергетические установки
Квалификации:

090801 3 – Техник-технолог
КҚ 3.1.1. Отын беру, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығын техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.2 Химиялық су тазартудың және тазарту құрылыстарының жабдығына техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.3 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығының дұрыс пайдаланылуын бақылау;
КҚ 3.1.4 Химиялық су тазартудың және тазарту құрылыстары жабдығының дұрыс пайдаланылуын, техникалық қызмет көрсетілуін, жөнделуін және бапталуын бақылау;
КҚ 3.1.5 Отын, май, су, бу, шық, реагенттер, шөгінділер, газ талдамаларын жасау және өңдеу;
КҚ 3.1.6 Жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық шараларды орындау;
КҚ 3.1.7 Өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
КҚ 3.1.8 Химиялық су тазарту және тазарту құрылыстары жабдықтарын техникалық пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.9 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығына қызмет көрсетуді, жөндеуді және баптауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.11 Отын берудің, шаң дайындау жүйесінің және мазут шаруашылығының жылу механикалық жабдығының жұмысын және пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру;
КҚ 3.1.12 Өндірістік телімде жұмыс істегенде қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.13 Жұмыс орнында өндірістік нұсқаулықты жүзеге асыру, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жабдықты техникалық пайдалану және өндірістік санитария ережелерін орындау шараларын жүргізу;
КҚ 3.1.14 ҚТЕ, ӨҚЕ талаптарына сәйкес нарядтар мен өкімдер бойынша жабдықтағы жұмыстарға жөндеу қызметшісіне рұқсат беру және жұмыс орнын дайындауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.15 Пайдалану, жөндеу және баптау жұмыстарына техникалық құжаттама рәсімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 891-қосымша
Ескерту. Бұйрық 891-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 – Энергетика
Мамандығы: 0909000 – Ядролық реакторлар және энергетикалық
қондырғылар

БК 1,2,3
ПК 3.1.1
ПК 3.1.4
ОПД 04
Материалы ядерных реакторов:
конструкционная схема ядерной энергетической установки; требования, предъявляемые к материалам активной зоны; требования к материалам узлов, находящихся вне активной зоны; материалы, применяемые в ядерных энергетических установках; прочность, совместимость и радиационная стойкость реакторных материалов; теплоносители ядерных энергетических установок: жидкометаллические, органические, газовые, водные; коррозия реакторных материалов; ядерно-горючие материалы; конструкционные материалы активной зоны; материалы корпуса реактора и других элементов ядерной энергетической установки; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок; конструкционные материалы паровых турбин; конструкционные материалы оборудования водоподготовительных установок и очистных сооружениях; объемы, виды, сроки контроля основного теплоэнергетического оборудования; методы и средства дефектоскопии;
Знания:
- материалы, применяемые в ядерных энергетических установках;
- требования, предъявляемые к материалам активной зоны;
- основные характеристики материалов неактивной зоны;
-свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки;
- классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу;
- принцип маркировки сталей и чугунов, области применения;
- назначение, цель термической и химико-термической обработки;
- последствия коррозии, методы борьбы с коррозией;
- классификацию легированной стали по назначению, по составу, принцип маркировки легированной стали, область применения;
- принцип маркировки цветных металлов, область применения сплавов цветных металлов;
- о видах обработки давлением: прокатке, волочении, прессовании, ковке, штамповке; видах оборудования для обработки давлением; о сортаментах прокатных изделий;
- о влиянии неблагоприятных факторов на срок службы материала;
- о природе и стадии ползучести; релаксации; радиации; радиационной стойкости;
- марки сталей и сплавов с особыми свойствами;
- требования к материалам, применяемым для трубопровода пара;
- условия работы и требования к материалам паровых турбин;
- характеристики сталей различной структуры, цветных металлов, биметаллов.
Умения:
- классифицировать материалы по назначению и свойствам;
- определять виды коррозии;
- расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов;
- выбирать материал по назначению;
- работать с измерительными приборами и инструментами;
- пользоваться государственной системой измерений;

БҚ1,2,3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Ядролық реактор материалдары:
ядролық энергетикалық қондырғының конструкциялық сұлбасы; белсенді аймақ материалына қойылатын талаптар; белсенді аймақтан тыс тұрған түйін материалына қойылатын талаптар; ядролық энергетикалық қондырғыларда қолданылатын материалдар; реакторлық материалдардың беріктігін, сәйкестігін және радиациялық беріктігін; ядролық энергетикалық қондырғының жылу тасымалдаушылары: сұйық металды, органикалық, газ, су; реакторлық материалдардың коррозиясын; ядролық-жанғыш материалдар; белсенді аймақтың конструкциялық материаларын; реактор корпусының және ядролық энергетикалық қондырғының басқа элементтерінің материалдарын қоспаланған болаттар мен қорытпалар; түсті метал қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; жылу энергетикалық қондырғыларының конструкциялық материалдарының жұмыс шарттарын; бу турбиналарының конструкциялық материалдары; су дайындау қондырғылары жабдығының және тазарту қоршауларының конструкциялық материалдары; негізгі жылу энергетикалық жабдықтың көлемі, түрлері және мерзімі; дефектоскопия әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- ядролық энергетикалық қондырғыларда қолданылатын материалдарды;
- белсенді аймақ материалына қойылатын талаптарды;
- белсенсіз аймақ материалының негізгі сипаттамаларын;
- кристалл торлардың қасиеттерін; кристалл торлардың ақауларын;
- белгіленуі мен химиялық құрамы бойынша болат пен шойынның жіктелуін;
- болат пен шойынның таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- термиялық және химико-термиялық өңдеудің белгіленуі мен мақсатын;
- коррозия салдарын, коррозиямен күресу әдістерін;
- белгіленуі, құрамы бойынша қоспаланған болаттың жіктелуін, қоспаланған болаттың таңбалану принципін, қолданылу саласын;
- түсті металдарды таңбалау принципін, түсті метал қорытпаларының қолданылу саласын;
- қысыммен өңдеу түрлері туралы: сырғанату, сүйрету, баспалау, соғу, штамповка; қысыммен өңдеуге арналған жабдық түрлерін; сырғанату бұйымдарының түржиыны туралы;
- материалдың қызмет ету мерзіміне қолайсыз факторлардың әсері туралы;
- сырғыма сатысы мен табиғаты туралы; ралаксация; радиация; радиациялық беріктік;
- ерекше қасиеттері бар болат пен қорытпаның таңбасын;
- бу құбыры үшін қолданылатын материалдарға қойылатын талапты;
- бу турбинасы, құбыры материалына қойлатын талапты және жұмыс шарттары;
- құрылымы әртүрлі болаттың, түсті металдардың, биметалдардың сипаттамасы;
Іскерліктер:
- белгіленуі мен қасиеттері бойынша материалдарды жіктеуді;
- коррозия түрлерін анықтауды;
- болаттың, түсті металдардың және қорытпалардың таңбасын ашып оқуды
- материалды белгіленуі бойынша таңдауды;
- белгіленуі мен қолданылуы бойынша материалдарды анықтауды.
- өлшеу приборларымен және құралдарымен жұмыс істеуді;
- мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалануды;

БК 1, 2,3, 10
ПК 3.1.1
ОПД 05
Гидравлика и насосы:
физические свойства жидкости; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические сопротивления; истечение жидкости и движение по трубопроводам и в каналах; общие сведения о насосах; насосное оборудование электростанций; насосы; гидроаппаратура; объемные гидродвигатели; объемный гидропривод; регулирование объемного гидропривода; следящие гидроприводы; гидролинии, емкости и рабочие жидкости;
Знания:
- основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления;
- основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли;
- два режима движения жидкости; классификацию гидравлических сопротивлений; определение потерь напора по длине при движении жидкости;
- определение коэффициента сжатия, скорости и расхода, качественные характеристики насадков различного вида и области их применения;
- основные задачи при расчете простого трубопровода.
- назначение насосов; их основные параметры;
- основное уравнение центробежного насоса, определение теоретического и действительного напора насоса;
- требования, предъявляемые к насосному оборудованию; типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
Умения:
- работать с таблицами и формулами для определения физических свойств жидкости;
- рассчитывать силу давления на дно и стенки сосудов;
- определять коэффициент гидравлического трения и коэффициенты местных сопротивлений;
- производить расчеты по определению расхода и времени опорожнения при истечении;
- определять напор насоса по показаниям приборов;
- строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки;
- работать с каталогами и техническими паспортами;
нему;
БК 1,
2,3,4
ПК 3.1.1
ОПД 06
Общая электротехника с основами электроники: электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; электромагнетизм; электрические измерения; однофазные электрические цепи переменного тока; трехфазные электрические цепи; трансформаторы; электрические машины переменного и постоянного тока; передача, распределение электроэнергии; электронная полупроводниковая аппаратура;
Знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
Умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи
переменного тока;
- снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока;
трансформаторов;
БК 1,
2,3
ПК 3.1.1
ОПД 07
Основы компьютерной технологии:
ОС Windows; Текстовый редактор Microsoft Word; Электронная таблица Excel; Базы данных; Компьютерные сети; Графический редактор Auto Cad;использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места;
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя;
- работу в сети;
- работу с офисными программами;
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст;
- создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж;

БҚ 1,2,3,10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
ЖКП 05
Гидравлика және сорғылар:
сұйықтықтың физикалық қасиеттері; гидростатика және гидродинамика негіздері; гидравликалық кедергілер; сұйықтықтың ағуы, құбыр бойымен және арналарда қозғалуы; электр станциялардың сорғылық жабдығы; сорғылар; гидроаппаратура; көлемді гидроқозғалтқыштар; гидравликалық кедергілер; көлемді гидрожетек; көлемді гидрожетекті реттеу; іздік гидрожетектер; гидрожелілер; ыдыстар және жұмыстық сұйықтықтар;
Білімдер:
- сұйықтың негізгі физикалық қасиеттері және олардың температура мен қысымға тәуелділігі;
- гидростатиканың негізгі теңдеуі, үздіксіздік теңдеуі және Бернулли теңдеуі;
- сұйықтық қозғалысының екі режимі; гидравликалық кедергілердің жіктелуі; сұйықтың қозғалысы кезінде бойымен ағын шығын анықтау;
- сығылу, жылдамдық және шығын коэффициентін анықтау, әртүрлі насадкалардың сапалық сипаттамасы мен олардың қолданылу саласы;
- қарапайым құбырды есептеу кезіндегі негізгі міндеттер;
- сорғылардың белгіленуі; олардың негізгі параметрлері;
- орталықтан тебетін сорғының негізгі теңдеуі, сорғының теориялық және ақиқат арынын анықтау;
- сорғылық жабдыққа қойылатын талаптар;
- қоректік, конденсаттық, тораптық, циркуляциялық және майлы сорғылардың типтері мен параметрлері;
Іскерліктер:
- сұйықтың физикалық қасиеттерін анықтау үшін кестелермен және формулалармен жұмыс істеу;
- ыдыстың түбі мен қабырғасына қысым күшін есептеу;
- гидравликалық үйкеліс коэффициентін және жергілікті кедергілер коэффициентін анықтау;
- аспаптың көрсеткіштері бойынша сорғының арынын анықтау;
- қалақшаның шығатын және енетін жерінде сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құру;
- каталогтармен және техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.1
ЖКП 06
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
электр өрісі; тұрақты ток электр тізбектері; электрлік магнетизм; электрлік өлшемдер; бір фазалы айнымалы электр тізбектері; үш фазалы электр тізбектері; трансформаторлар; айнымалы және тұрақты ток электр машиналары; электр энергиясының берілуі, таралуы. электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электрлік сыйымдылықты есептеу әдістерін; электрлік шамалардың өлшем бірліктерін;
- Ом және Киргоф заңдарын;
- магниттік өріс сипаттамаларын;
- электрлік өлшеу приборларының құрылғыларын;
- магниттік өрістің сипаттамаларын;
электр өлшеу аспаптарының құрылғысын;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін есептеу әдістерін;
- трансформаторлардың белгіленуін, құрылғысын, жұмыс режимін;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысын, негізгі сипаттамаларын;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысын;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды, электр тізбектерін есептеуді;
- электр және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- айнымалы ток электр тізбектерінің әртүрлі элементтерімен сұлбаларды құруды;
- аспаптардың көрсеткіштерін алуды;
- векторлық диаграммаларды құруды;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты іске қосуды;
- тұрақты ток машиналарын іске қосуды жүзеге асыру;
БҚ 1,2,3
КҚ 3.1.1
ЖКП 07
Компьютерлік технология негіздері:
Windows ОЖ; Microsoft Word мәтіндік редакторы; Ехсеl электронды кестесі; Мәліметтер базасы; компьтерлік тораптар; Аuto Саd графикалық редакторы; курстық жобалауда ЭЕМ пайдалану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілдерінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- компьютерді пайдаланушыға баптау;
- тораптағы жұмысты;
- офистік бағдарламалармен жұмысты;
Іскерліктер:
- ОЖ орнықтыруды;
- мәтінді формативтеу және түзету;
- кестені құру және редакциялауды;
- ақпаратты алу және жіберу үшін локальды және басты торапты пайдалану;
- сызбаны құруды және түзетуді;

БК 5,7
ОПД 08
Ядерная физика:
закономерности в атомных спектрах водорода; ядерная модель атома; опыты Резерфорда; модель атома водорода по Бору; волновые свойства частиц; понятие о квантовой механики; естественная радиоактивность; закон радиоактивного распада; основные свойства и строение ядра; дефект массы, энергия связи и устойчивость атомных ядер; ядерные силы; радиоактивность; альфа-распад, бета-распад, гамма-излучение; элементарные частицы; теория переноса нейтронов; ядерные реакции; деление тяжелых ядер; цепная ядерная реакция; ядерный реактор; биологическое действие радиоактивных излучений.
Знания:
- строение атома;
-закон радиоактивного распада;
- свойства ядерных сил;
- виды излучения;
- основные свойства элементарных частиц и их классификацию;
- цепные ядерные реакции;
- условия работы ядерного реактора;
- влияние радиоактивных излучений на организм человека;
Умения:
- пользоваться таблицами при определении характеристик элементарных частиц;
БК 7
ПК 3.1.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Парогенераторы АЭС: классификация парогенераторов АЭС; общая характеристика процессов, протекающих в парогенераторах; температурный режим работы теплопередающих поверхностей парогенераторов; гидродинамические процессы при течении одно- и двухфазных сред; естественная циркуляция; процессы сепарации пара; примеси питательной и парогенераторной воды, их влияние на надежность и экономичность работы парогенератора и качество пара; водный режим парогенераторов; основные характеристики парогенераторов блоков ВВЭР; конструкция и принцип работы
парогенераторов блоков ВВЭР; вертикальные парогенераторы насыщенного пара; парогенераторы перегретого пара; парогенераторы АЭС с натриевым теплоносителем; требования, предъявляемые к парогенераторам; принцип выбора конструкционных схем и конструкций парогенераторов; теплоносители АЭС; основы расчетов парогенераторов АЭС: тепловой расчет; конструкционный расчет; гидродинамический расчет; расчет сепарационных устройств;
Знания:
-назначение и типы парогенераторов;
-элементы, входящие в парогенератор;
-конструкцию и принцип работы парогенераторов (ПГ) блоков ВВЭР;
-преимущество вертикальных ПГ;
- конструкцию и принцип работы ПГ перегретого пара;
- задачи теплового расчета;
- задачи гидродинамического расчета;
- задачи конструкционного расчета;
Умения:
- разбирать конструкцию ПГ по чертежам;
- определять площади теплопередающей поверхности;
- выполнять расчет на прочность основных элементов ПГ;
БК 7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 02
Турбинные установки АЭС:
основные понятия о паро- и газотурбинных установках; место турбины и турбоустановки в энергоблоке АЭС; типы турбин АЭС; основы газодинамики пара при течении через каналы турбинных решеток; турбинная ступень и ее расчет. многоступенчатые паровые турбины; вспомогательное оборудование паротурбинной установки; конструкция узлов и деталей паровых турбин; конденсационные турбины; теплофикационные турбины; конструкции турбин АЭС и их особенности; регулирование, маслоснабжение и защита паровых турбин; переменные и переходные режимы работы паровых турбин; газотурбинные установки.
Знания:
- классификацию ПТУ;
- геометрические, аэродинамические характеристики решеток;
- способы увеличения мощности турбин; схемы проточной части, потери в проточной части, понятие коэффициента возврата теплоты;
- назначение, устройство и принцип действия конденсаторов, деаэраторов, подогревателей;
- конструкцию корпусов цилиндров высокого, среднего и низкого давления (ЦВД, ЦСД, ЦНД) их отличия, материалы;
- конструкцию и условия работы роторов турбин ЦВД, ЦСД, ЦНД их материалы, уплотнения, подшипники;
- типы и маркировки конденсационных турбин; влияние отборов и глубины вакуума на выхлопную часть турбины и высоту последней лопатки;
- различные схемы регулирования, все защиты;
- систему подачи и распределения масла;
- работу ступени при нерасчетном режиме, при скользящих параметрах;
Умения:
- расшифровывать типы турбин; строить процесс расширения на һs -диаграмме и пользоваться ею;
- выбрать материалы для деталей ротора и статора; - ориентироваться в разрезах проточной части турбин;
- определять расход пара через турбину и каждый ее отсек;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
СД 03
Электрооборудование атомных электрических станций:
общие сведения об электрической части ТЭС; короткие замыкания и заземляющие устройства; электрические аппараты напряжением до 1000В и выше; схемы электрических соединений АЭС; собственные нужды АЭС; конструкция распределительных устройств; аккумуляторные батареи; релейная защита и автоматика;
Знания:
- общие сведения о технике безопасности при работе в электроустановках;
- термическое и динамическое действие токов КЗ на токоведущие части оборудования и окружающую среду;
- назначение, типы и конструкция предохранителей, выключателей, разъединителей, магнитных пускателей;
- назначение, типы и устройство проводников и изоляторов, схемы электрических соединений АЭС, достоинства и недостатки этих схем;
- схемы электроснабжения механизмов собственных нужд ( далее- СН) и требования к ним;
- самозапуск электродвигателей механизмов СН;
- типы ОРУ, ЗРУ, КРУ;
- устройство свинцово-кислотных аккумуляторов, режимы работы аккумуляторных батарей;
- правила обращения и эксплуатации аккумуляторных батарей;
- основные типы и устройство реле, релейную защиту электрических двигателей от перегрузки, виды сигнализации;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшему от поражения электрическим током;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2

БҚ 5,7
ЖКП 08
Ядролық физика:
сутегінің атомдық спектріндегі заңдылықтар; атомның ядролық моделі; Резерфорд тәжірибесі; Бор бойынша сутегі атомының моделі; бөлшектердің толқынды қасиеттері; кванталы механика туралы ұғым; табиғи радиоактивтілік; радиоактивті ыдырау заңы; ядроның негізгі қасиеттері мен құрылымы; масса ақауы, байланыс энергиясы және атом ядроларының беріктігі; ядролық күштер; радиоактивтілік; альфа-ыдырау, бета-ыдырау, гамма-сәулелену; элементар бөлшектер; пейтрондардың ауысу теориясы; ядролық реакциялар; ауыр ядролардың бөлінуі; тізбекті ядролық реакция; ядролық реактор; радиактивті сәулеленудің биологиялық әсері.
Білімдер:
- атом құрылымын;
- радиоактивті ыдырау заңын;
- ядролық күш қасиеттерін;
- сәулелену түрлерін;
- элементар бөлшектердің негізгі қасиеттерін және олардың жіктелуін;
- тізбекті ядролық реакцияларды;
- ядролық реактор жұмысының шарттарын;
- радиоактивті сәулеленудің адам ағзасына әсерін;
Іскерліктер:
- элементар бөлшектердің сипаттамаларын анықтау кезінде кестені пайдалануды;
БҚ 7
КҚ 3.1.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
АЭС-ның бу генераторы:
АЭС бу генераторларының жіктелуі; бу генераторларында өтетін процестердің жалпы сипаттамасы; бу генератор ларының жылу беру беттерінің температуралық жұмыс режимі; ір және екі фазалы ортада ағу кезіндегі гидродинамикалық процестер; табиғи циркуляция; буды айыру процестері; қоректік және бу генераторлы су қоспалары, бу генераторы жұмысының үнемділігі мен сенімділігіне және бу сапасына олардың әсері; бу генераторларының су режимдері; ВВЭР блоктары бу генераторларының негізгі сипаттамалары; ВВЭР блоктары бу генераторларының консрукциясы мен жұмыс принципі; қаныққан будың тік бу генераторлары; асқын бу генераторлары; натрийлі жылу тасымалдағышпен АЭС бу генераторлары; бу генераторларына қойылатын талаптар; бу генераторларының конструкциялық сұлбаларын және конструкцияларын таңдау принципі; АЭС жылу тасымалдағыштары; АЭС бу генераторларын есептеу негіздерін: жылулық есептеу; конструкциялық есептеу; гидродинамикалық есептеу; сепарациялық құрылғыларды есептеу.
Білімдер:
- бу генераторларының белгіленуі мен типтерін;
- бу генераторына кіретін элементтерді;
- ВВЭР блоктарының бу генераторларының (БГ) консрукциясы мен жұмыс принципін;
- тік БГ артықшылықтарын;
- асқын қызған бу жұмысының конструкциясы мен жұмыс принципін;
- жылулық есептеу міндеттерін;
- гидродинамикалық есептеу міндеттерін;
- конструкциялық есептеу міндеттерін;
Іскерліктер:
- сызбалар бойынша БГ конструкциясын талдауды;
- жылу беретін беттердің ауданын анықтауды;
- БГ негізгі элементтерін беріктікке есептеуді;
БҚ 7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.1
АП 02
АЭС-тың турбиналық қондырғылары:
Бу және газ турбиналық қондырғылар туралы негізгі ұғымдар; АЭС энергоблогында турбина орны мен турбина қондырғылары; АЭС турбиналарының типтері; турбиналық тор каналдары арқылы ағып өту кезіндегі будың газдинамика негіздері; турбиналық саты және оны есептеу; көп сатылы бу турбиналары; бу тарбиналы қондырғылардың қосымша жабдығы; бу турбиналарының түйіндері мен тетіктерінің конструкциясы; конденсациялық турбиналар; жылуландыру турбиналары; АЭС турбиналарының конструкциясы және олардың ерекшеліктері; бу турбиналарын реттеу, маймен жабдықтау және қорғау; бу турбиналарының ауыспалы және өтпелі жұмыс режимдері; газтурбиналы қондырғылар
Білімдер:
- ПТУ жіктелуін;
- торлардың геометриялық, аэродинамикалық сипаттамаларын;
- турбинаның қуатын арттыру тәсілдерін; ағатын бөліктің сұлбасын, ағатын бөліктегі шығынды, жылуды қайтару коэффициенті ұғымын;
- конденсаторлардың, деаэраторлардың, бу қыздырғыштардың белгіленуін, құрылғысын және жұмыс принципін;
- жоғары, орташа және төмен қысымды (ЦВД, ЦСД, ЦНД) цилиндр корпустарының конструкциясын, олардың айырмашылықтары мен материалдарын;
- конденсациялық турбина типтері мен таңбалануы; турбинаның түтін шығатын бөлігіне вакуум тереңдігі мен таңдамасының әсерін;
- реттеудің әртүрлі сұлбаларын, барлық қорғаныстарды;
- майды берілу және таралу жүйесін;
- есептемейтін режимде және жылжымалы параметрлердегі сатының жұмысын;
Іскерліктер:
- турбина типтерін ашып оқуды; һs-диаграммасында кеңею процесін құруды және оны қолдануды;
- ротор және статор тетіктері үшін материалдар таңдап алуды;
- турбинаның ағатын бөлігінде ыңғайды табуды;
- турбина арқылы бу шығынын және оның әрбір бөлігін анықтау;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.2.1
АП 03
Атом электр станцияларының электржабдығы:
ЖЭС электрлік бөлігі туралы жалпы мәліметтер; қысқа тұйықталу және жерлендіру құрылғылары; 1000В дейінгі және одан жоғары кернеумен электрлік аппараттар; ЖЭС электрлік жалғанымдарының сұлбалары; ЖЭС өзіндік мұқтаждары; тарату құрылғыларының конструкциясы; аккумуляторлық батареялар; релелік қорғаныс және автоматика.
Білімдер:
- электрқондырғыларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы туралы жалпы мәліметтерді;
- жабдықтың ток өтетін бөліктеріне және қоршаған ортаға ҚТ токтарының термииялық және динамикалық әсерін;
- сақтандырғыштардың, ажыратқыштардың, айырғыштардың, магниттік іске қосқыштардың белгіленуін, типтерін және конструкциясын;
- өткізгіштер мен оқшаулатқыштардың белгіленуін, типтерін және құрылғысын, КЭС және ЖЭС электрлік жалғанымдарының сұлбаларын, осы сұлбалардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- өзіндік мұқтаж (бұдан әрі-ӨМ) механизмдерін электрмен жабдықтау сұлбаларын және оларға қойылатын талаптарды;
- ӨМ механизмі электр қозғалтқыштарының өзіндік қосылуын;
- ОРУ, ЗРУ, КРУ типтерін;
- қорғасын-қышқылды аккумуляторлардың құрылғысын, аккумуляторларлық батареялардың жұмыс режимін;
- аккумуляторларлық батареяларды пайдалану ережелерін;
- реленің негізгі типтері мен құрылғысын, электр қозғалтқыштарын асқын жүктен релелік қорғау, сигналдау түрлерін;
Іскерліктер:
электр тогынан зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК 3.1.4
СД 04
Атомные электрические станции:
состояние и развитие атомной энергетики; основное оборудование АЭС; технологическая схема АЭС; элементы технологических схем; выбор параметров, показатели тепловой и общей экономичности АЭС; регенерация на АЭС; установки проводящего контура; расчет тепловой схемы АЭС и выбор оборудования; техническое водоснабжение; внутренняя и промежуточная сепарация; испарительные установки и схемы их включения в тепловую схему АЭС; реакторные установки; главный реакторный контур и его вспомогательные системы; вопросы надежности и безопасности АЭС; трубопроводы и арматура на АЭС; активация и дезактивация на АЭС; радиоактивные отходы на АЭС и их захоронение; вентиляционные установки на АЭС; генеральный план и компоновки АЭС;
Знания:
- виды тепловых схем;
-показатели тепловой и общей экономичности АЭС;
- конструкцию элементов АЭС, схемы включения, типы элементов АЭС, назначение и классификацию трубопроводов, элементы и арматуру трубопроводов;
- формулы баланса пара и воды для АЭС, методику расчета подогревателей, деаэраторов, расширителей;
- методику расчета тепловой схемы АЭС;
- о потреблении технической воды на АЭС, источниках и системах водоснабжения;
- основные требования к выбору площадки для сооружения АЭС, расположение зданий и сооружений на генплане;
- условия выбора основного оборудования АЭС;
Умения:
- изображать элементы тепловой схемы на чертежах;
- читать тепловые схемы АЭС;
- решать задачи на определение
технико-экономических показателей станции, КПД брутто и нетто АЭС;
- выполнять тепловой расчет подогревателей, деаэратора;
- подсчитать диаметр трубопровода, сделать выбор категории и материала трубопровода;
- составлять тепловую схему, выполнять расчет схемы на заданный режим;
- рассчитывать кратность охлаждения, площадь орошения градирни;
- выбирать энергетическое и насосное оборудование АЭС;
ПК 3.1.1
ПК 3.2.4
СД 05
Основы теплотехнических измерений и автоматизация теплотехнических процессов АЭС:
общие сведения о теплотехнических измерениях и метрологии; измерительные преобразователи и схемы дистанционной передачи; измерение температуры; измерение давления, разности давлений и разряжения; измерение расхода, количества и уровня жидкостей и сыпучих тел; измерение состава газов, воды, пара; контроль выбросов АЭС; специальные измерения; схемы теплотехнического контроля; основные понятия управления и автоматизации; автоматизированные системы регулирования; технические средства автоматизированных систем регулирования; автоматизация энергетического блока и вспомогательного оборудования; системы логического управления и автоматические тепловые защиты; автоматизированные системы управления.
Знания:
- основные типы приборов для измерения технологических параметров;
- применение приборов для измерения основных технологических параметров;
- основные технические характеристики; достоинства и недостатки приборов для измерения технологических параметров;
- основные понятия управления и автоматизации;
- структурные схемы автоматической системы регулирования;
- схемы автоматического регулирования ядерных реакторов;
- схемы автоматизации вспомогательного оборудования АЭС;
- автоматические тепловые защиты, их назначение;
Умения:
- читать функциональные схемы регулирования АЭС;
- читать схемы защит ядерных реакторов, турбогенераторов и вспомогательных установок;
- включать приборы в работу;
- снимать и анализировать статические характеристики приборов;

КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.1
АП 04
Атом электр станциялары:
атом энергетикасының жағдайы мен дамуы; АЭС негізгі жабдығы; АЭС технологиялық сұлбасын; технологиялық сұлба элементтерін; параметрлерді таңдау, АЭС жылулық және жалпы үнемділік көрсеткіштері; АЭС регенерация; өткізетін контурды орнату; АЭС жылулық сұлбасын есептеу және жабдықты таңдау; техникалық сумен жабдықтау; ішкі және аралық сепарация; булау қондырғыларын және оларды АЭС жылулық сұлбасына қосу; реакторлық қондырғылар; басты реакторлы контур және оның қосымша жүйелері; АЭС сенімділік және қауіпсіздік сұрақтары; АЭС құбырлар мен арматура; АЭС активизация және дезактивизация; АЭС радиоактивті қалдықтары және оларды көму; АЭС-да желдету қондырғылары; АЭС басты жоспары және жиынтығы;
Білімдер:
- жылу сұлбаларының түрлерін;
- АЭС жылулық және жалпы үнемділік көрсеткіштерін;
- АЭС элементтерінің консрукциясын, іске қосу сұлбаларын, АЭС элементтерінің типтерін, құбырлардың белгіленуі мен жіктелуін, құбырлардың элементтері мен арматурасын;
- АЭС бу және су тепе-теңдік формулаларын, қыздырғыштарды, деаэраторларды, кеңейткіштерді есептеу әдістемесін;
- АЭС жылулық сұлбасын есептеу әдістемесін;
- АЭС техникалық судың тұтынылуын, сумен жабдықтау көздері мен жүйесін;
- АЭС салу үшін алаң таңдауға қойылатын негізгі талаптарды, басты жоспарда ғимараттар мен құрылыстарды орналастыруды;
- АЭС негізгі жабдығын таңдау шарттарын;
Іскерліктер:
- сызбаларда жылулық сұлба элементтерін бейнелеуді;
- АЭС жылулық сұлбаларын оқуды;
- станцияның технико-экономикалық көрсеткіштерін анықтауға есептер шығару, АЭС таза салмағының ПӘК-ін;
- қыздырғыштарды, деаэраторларды жылулық есептеуді;
- құбырдың диаметрін есептеуді, құбырдың категориясы мен материалын таңдауды;
- жылулық сұлбаны құруды, берілген режимге сұлбаны есептеуді;
- салқындатудың қысқалығын есептеуді;
- АЭС-ның энергетикалық және сорғылық жабдығын таңдауды;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.4
АП 05
Жылу техникалық өлшеу негіздері және АЭС жылу техникалық процестерін автоматтандыру:
жылу техникалық өлшеу және метрология туралы жалпы мәліметтер; өлшеу түрлендіргіштері және қашықтықтан берілу сұлбаларын; температураны өлшеу; температураны, қысымды, қысым айырымын өлшеу; сұйықтық пен шашылғын заттардың шығынын, мөлшерін және деңгейін өлшеу; газ, су, бу құрамын өлшеу; АЭС қалдықтарын бақылау; арнайы өлшеулер; жылу техникалық бақылау сұлбалары; басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдары; автоматтық реттеу жүйелері; автоматтық реттеу жүйелерінің техникалық құралдары; энергетикалық блоктың және қосымша жабдықты автоматтандыру; логикалық басқару жүйелері және автоматтық жылулық қорғаныс; автоматтық басқару жүйелері
Білімдер:
- технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптың негізгі типтерін;
- негізгі технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптың қолданылуын;
- негізгі техникалық сипаттамаларын; технологиялық параметрлерін өлшеу үшін аспаптардың артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- басқару мен автоматтандырудың негізгі ұғымдарын;
- автоматтық реттеу жүйесінің құрылымдық сұлбаларын;
- ядролық реакторлардың автоматтық ерттеу сұлбасын;
- АЭС қосымша жабдығын автоматтандыру сұлбасын;
- автоматтық жылулық қорғаныстарды, олардың белгіленуін;
Іскерліктер:
- АЭС функционалдық сұлбаларын оқуды;
- ядролық реакторлардың, турбогенераторлардың және қосымша қондырғылардың қорғаныс сұлбаларын оқуды;
- аспаптарды жұмысқа қосуды;
- аспаптардың статикалық сипаттамаларын алуды және талдауды;

ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.1.7
ПК 3.2.6
СД 06
Водоподготовка:
примеси природных вод и технологические показатели
качества воды; выбор водоисточника и производительности водоподготовительной установки (ВПУ); очистка воды фильтрованием и коагуляцией; очистка воды методом осаждения; известкование и магнезиальное обескремнивание воды; обработка воды методом ионного обмена; оборудование ионообменной части; схемы ионообменной части; эксплуатация ионообменных установок; реагентное хозяйство; химическое обессоливание воды; безреагентные методы подготовки воды; обработка охлаждающей воды на АЭС; метод термического обесссоливания воды; схемы испарительных установок; проектирование систем водоподготовки; выбор схем подготовки воды; расчет основного оборудования водоподготовительных установок; расчет загрязнений сточных вод водоподготовительных установок; химический контроль водоподготовки; химические лаборатории; коррозия теплоэнергетического оборудования и методы ее предупреждения; образование отложений на поверхностях оборудования и трубопроводов основного тракта АЭС; водные режимы парогенераторов; водный режим
конденсатно-питательного тракта и очистка конденсата; особенности водного режима испарителей, оборотных систем водоснабжения; сточные воды атомных электрических станций; обработка сточных вод
водоподготовительных установок и конденсатоочисток;
Знания:
- технологические показатели анализа воды; классификацию воды по технологическим признакам;
- задачи фильтрования и коагуляции, принцип действия и конструкцию осветительных фильтров и осветителей;
- методы осаждения, применяемые реагенты, химические реакции при обработке воды содой, комбинированные схемы;
- конструкцию ионитных
фильтров, их назначение, область применения;
- натрий катионирование, водород-катионирование и водород-натрий катионирование;
- устройство и работу анионитных фильтров, схемы обессоливания;
- устройство и принцип работы деаэратора, декарбонизатора, диализатора;
- порядок проектирования систем ВПУ на АЭС, общие положения по выбору схем;
- мероприятия по предотвращению коррозии оборудования пароводяного тракта;
- виды отложений, способы предотвращения отложений;
- способы борьбы с загрязнением пара;
- задачи и особенности водного режима, нормы качества питательной, котловой воды и пара;
- схемы и методы очистки конденсата;
- мероприятия по уменьшению образования отложений на поверхностях нагрева оборудования;
- назначение и организацию химического контроля водоподготовительной установки и водного режима на атомных электростанциях, устройства отбора проб воды и пара, применение приборов автоматического и химического контроля качества пара, питательной и котловой воды;
- характеристику сточных вод атомных электростанций; источники выбросов вредных веществ, мероприятия по уменьшению выбросов;
- комплекс мероприятий по ограничению попадания примесей в воду в технологических процессах; оборотное и повторное использование воды;
- нормы качества пара и воды;
Умения:
- выбирать источник водоснабжения; схему водоподготовительной установки;
- определять основные показатели качества воды;
- оценить эффект коагуляции;
- производить расчет по определению расхода извести;
- производить расчет основного оборудования ВПУ;
- производить расчет загрязнений сточных вод ВПУ;
- работать с нормативно-технической документацией;

КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.2.1
АП 06
Су дайындау:
табиғи су қоспалары және судың технологиялық көрсеткіштері; су дайындау қондырғыларының (СДҚ) су көздерін және өнімділігін таңдау; суды сүзу және коагуляция арқылы тазарту; суды тұндыру арқылы тазарту; суды ізбестеу және магнезиялық кремнийден тазарту; суды иондық алмасу әдісімен өңдеу; иондық алмасу бөлігінің сұлбалары; иондық алмасу қондырғыларын пайдалану; реагентті шаруашылық; суды химиялық тұзсыдандыру; суды дайындаудың реаггентсіз әдістері; АЭС салқындату суын өңдеу; суды термиялық тұзсыздандыру әдісі; булау қондырғыларының сұлбасы; су дайындау жүйелерін жобалау; суды дайындау сұлбаларын таңдау; су дайындау қондырғыларының негізгі жабдығын есептеу; су дайындау қондырғылары ақабасуының ластануын есептеу; су дайындауды химиялық бақылау; химиялық зертханалар; жылу энергетикалық жабдықтың коррозиясы және оның алдын алу әдістері; АЭС негізгі жолдарының жабдығы мен құбырларының беттерінде шөгінділердің түзілуі; бу генераторларының су режимдері; шық-қоректік жолдың сулы режимі және шықты тазарту; сумен жабдықтау жүйелері жылу тораптарының және кері жүйелерінің режимінің ерекшеліктері; атом электр станцияларының ақаба сулары; су дайындау қондырғыларының және шық тазартқыштардың ақаба суларын өңдеу;
Білімдер:
- су талдамасының технологиялық көрсеткіштерін; суды технологиялық белгілері бойынша жіктелуі;
- сүзу және коагуляция міндеттерін, жарықтандыру сүзгілері мен жарықтандырғыштардың жұмыс қағидасы мен құралымы;
- шөгу әдістері, қолданылатын реагнеттер, суды содамен өңдеу кезіндегі химиялық реакциялар, аралас сұлбалар;
- ионитті сүзгілердің қолданылуын, олардың белгіленуі, қолданылу саласы;
- натрий катиондау, сутегі-катиондау және сутегі-натрий катиондау;
- анионитті сүзгілердің құрылғысы мен жұмысын, тұзсыздандыру сұлбасы;
- деаэратордың, декарбонизатордың, диализатордың құрылғысы мен жұмыс қағидасы;
- АЭС-та СДҚ жүйелерін жобалау тәртібі, сұлбаларды таңдау бойынша жалпы ережелер;
- бу және су жолы мен жылу тораптары жабдығын коррозиядан тазалау шаралары;
- шөгінділердің түрлерін, шөгінділердің алдын-алу тәсілдерін және қазандарды үздіксіз және кезеңдік үрлеу;
- будың ластануымен күресу тәсілдері;
- сулы режимнің міндеттері мен ерекшеліктері, қоректік, қазандық су мен бу сапасының нормалары;
- жабдықтың қызу беттерінде шөгінділердің түзілуін азайту шараларын;
- конденсатты тазарту сұлбалары мен әдістерін;
- атом электр станцияларында су дайындау қондырғыларын және су режимін химиялық бақылаудың белгіленуі және ұйымдастыру, су мен бу сынамаларын таңдау құрылғысын, буды автоматтық және химиялық бақылау аспаптарының қолданылуын және будың, қоректік және қазандық су сапасын химиялық бақылау;
- атом электр станцияларында су дайындау қондырғыларын химиялық бақылауды белгілеу және ұйымдастыру, су мен бу сынамаларын таңдау құрылғылары, будың, қоректік судың және қазандық судың сапасын автоматтық және химиялық бақылау аспаптарының қолданылуы;
- атом электр станцияларының ақаба суының сипаттамасын; зиянды зат қалдықтарының көздерін, қалдықты азайту шараларын;
- технологиялық процестерде суға қалдықтардың түсуін шектеу шараларының кешенін; суды айналдырып және қайталап пайдалану;
- су мен
Іскерліктер:
- сумен жабдықтау көзін таңдау; су дайындау қондырғысының сұлбасы;
- су сапасының негізгі көрсеткіштерін анықтау;
- коагуляция тиімділігін бағалау;
- ізбес шығынын анықтау бойынша есептеу;
- СДҚ негізгі жабдығын есептеу;
- СДҚ ақаба суларының ластануын есептеу;
- нормативті-техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;

ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.1.4
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.1.8
ПК 3.2.7
СД 07
Ядерные энергетические реакторы:
классификация ядерных энергетических реакторов; принцип работы и состав ядерного реактора; реакторные материалы и требования к ним; компоновочные и теплофизические
характеристики различных типов ядерных энергетических реакторов; тепловыделение в ядерном реакторе и организация теплоотвода; теплогидравлический расчет реакторов; требования к надежности и безопасности работы реактора; способы регулирования реакторов различных типов; изменение реактивности в переходных режимах и аварийные процессы;
Знания:
-классификацию ядерных реакторов по различным признакам;
-физические характеристики ядерных реакторов;
-основные конструктивные элементы и системы реакторных установок;
-основные особенности и характеристики реакторных установок;
-принцип работы ядерных реакторов;
-основные свойства теплоносителей;
-назначение и виды систем теплосъема;
-виды излучений и биологическую защиту от переоблучения персонала;
-систему управления и защиты реактора;
- системы контроля и обеспечение безопасности;
-особенности теплообмена в ядерных реакторах;
- особенности реакторов на быстрых нейтронах;
- задачи и классификацию теплогидравлических расчетов;
-показатели безопасной работы;
- исходные данные для теплогидравлического расчета;
Умения:
- читать схемы ядерных реакторов, турбогенераторов и вспомогательных установок;
- выполнять теплогидравлический расчет ядерного реактора;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.8
ПК 3.2.6
СД 08
Экономика отрасли: предприятия энергетики в
системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий энергетики; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий энергетики; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях энергетики;
производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях энергетики; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях энергетики; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Знания:
- основы управления предприятиями энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий энергетики;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.1.8
АП 07
Ядролық энергетикалық реакторлар
ядролық энергетикалық реакторларлардың жіктелуі; ядролық реакторлардың жұмыс принципі мен құрамын; реакторлық материалдар және оларға қойылатын талаптарды; ядролық энергетикалық реакторларлардың жинақтық және жылу физикалық сипаттамалары; ядролық реакторларлардағы жылу бөліну және жылу шығаруды ұйымдастыру; реакторларды жылу гидравликалық есептеу; реактор жұмысының сенімділігі мен қауіпсіздігіне қойылатын талаптар; әртүрлі типті реакторларды реттеу тәсілдері; өтпелі режимдерде реактивтіліктің өзгеруі және апаттық процесстер;
Білімдер:
- әртүрлі белгілері бойынша ядролық реакторлардың жіктелуін;
- ядролық реакторлардың физикалық сипаттамаларын;
- негізгі конструктивті элементтерді және реакторлы қондырғылар жүйесін;
- реакторлық қондырғылардың негізгі ерекшеліктері мен сипаттамаларын;
- ядролық реакторлардың жұмыс принципін;
- жылу тасымалдағыштардың негізгі қасиеттерін;
- жылу алу жүйелерінің белгіленуі мен түрлерін;
- сәулелену түрлерін және қызметкерлерді асқын сәулеленуден биологиялық қорғауды;
- реакторды басқару және қорғау жүйесін;
- бақылау жүйесін және қауіпсіздікті қамтамасыз етуді; - ядролық реакторларда жылу алмасу ерекшеліктерін;
- шапшаң нейтронда реакторлардың ерекшеліктерін;
- жылу гидравликалық есептердің міндеттері мен жіктелуін;
- қауіпсіз жұмыс көрсеткіштерін;
- жылу гидравликалық есептеу үшін бастапқы мәлеметтерді;
Іскерліктер:
- ядролық реакторлардың, турбогенераторлардың және қосымша қондырғылардың сұлбасын оқуды;
- ядролық реакторлардың жылу гидравликалық есебін орындауды;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
АП 08
Сала экономикасы:
нарықтық қатынас жүйесіндегі энергетика кәсіпорны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары мен әдістері; маркетинг; энергетика кәсіпорынының өндірістік қорлары; энергетика кәсіпорынының капитал салымы мен капиталдық құрылысы; негізгі және көмекші өндіріс мекемесі; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорынында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; энергетика кәсіпорнында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржылық іс-әрекетін банктік реттеу; энергетика кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру; энергетика кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық іс-әрекетін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- энергетика кәсіпорындары мен олардың құрылымдарын басқару негіздерін;
- кәсіпорын мүлігінің құрамын, қозғалысын және есебін;
- мекеме және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын;
- өнеркәсіп пен энергетика кәсіпорнында есеп беру түрлерін;
- энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негіздерін;
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құру үшін экономикалық есептеуді;

Сноска. Приказ дополнен приложением 894 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0910000 - Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)
Квалификации:
091001 2 - Электромонтажник по электрическим машинам*

Ескерту. Бұйрық 894-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0900000 - Энергетика
Мамандығы: 0910000 - Электр және электрмеханикалық жабдықтар
(түрлері бойынша)
Біліктілігі: 091001 2 -Электр машиналары бойынша электр монтаждаушы*

828
ПП 02
Преддипломная
432
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 898
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 898 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: Электрическое и электромеханическое оборудование (по видам)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка; терминология по
специальности; техника перевода
(со словарем) профессионально- ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- казахского языка в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык. Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
- иностранного языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
-разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требовании нормативов физической подготовленности;
- основных понятии здорового образа жизни;
-техники выполнения нормативов.
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
-выполнять нормативы;
-применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения:
- выполнять сборочные чертежи и деталировку.

828
КП.02
Диплом алдындағы практика
432
АА.00
Аралық аттестаттау
180
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту мерзімінде аптасына 4 сағаттан артық болмау керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жоба қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 898-қосымша
Ескерту. Бұйрық 898-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
0910000 - Электр және электрмеханикалық жабдықтар (түрлері
бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде шетел тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияларды қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау үрдісінде дене тәрбиесі ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы.
Іскерліктер:
- таңертеңгі сергіту жаттығулары кешенін құрастыру;
- нормативтерін орындау;
- оқу ойынында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер.
ЖКП.01
Сызу.
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Техникалық сурет салу элементтері. Машина құрастыру сызуы. Сызуды орындаудағы жалпы ережелер. Бұрандалардың бейнесі және белгісі. Бөлшектер мен нобайлардың сызбасы. Бөлшектерді қосу. Беріліс. Ажырамайтын қосылыстар. Жалпы көрініс сызбалар. Құрастыру сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар мен сұлбалар
Білімдер:
- сызбалар мен сұлбаларды құрастыру негізгі ережелері;
-сызу геометриясы және проекциялық сызудың негіздері.
Іскерліктер:
- бөлшектеу және құрастыру сызбаларын орындау.

ПК 2.2.2
ОПД.02
Электротехника с основами промышленной электроники.
Электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии. Основы электроники. Электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы. Интегральные схемы микроэлектроники. Основы гидравлики, гидравлические машины. Пневматические устройства. Основы технической термодинамики. Водяной пар. Основы теплопередачи. Топливо и котельные установки. Компрессоры, пневматические приводы, вентиляторы. Тепловые двигатели и холодильные установки.
Знания:
- характеристики электрического поля;
- основные параметры цепи постоянного тока; ЭДС источника электроэнергии;
-закон электромагнитной индукции;
- устройство приборов разных систем;
-преимущество переменного тока перед постоянным;
- характеристики переменного тока;
-схемы соединения трехфазных потребителей;
- методы и правила расчета трехфазной цепи;
-состав электроприводов, виды электроприводов, режимы работы электроприводов;
-общие сведения о типах электростанций, об устройствах линий электропередач и трансформаторных подстанций;
-назначение устройство и принцип работы полупроводниковых приборов;
-классификацию усилителей, назначение и работу схемы;
-назначение мультивибратора и триггера, устройство, структурную схему и принцип работы осциллографа.
Умения:
-рассчитывать сопротивление проводника, ток по закону Ома, работу и мощность электрического тока;
-определять индуктивность прямой и кольцевой катушки;
-давать характеристику прибора по символам на его шкале;
-производить расчет симметричных и несимметричных трехфазных цепей;
-читать схемы релейно-контакторного управления;
-классификацию усилителей, назначение и работу схемы.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.10
ОПД.03
Основы технической механики.
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
- аксиомы статики; правила определения момента силы относительно точки; уравнения равновесия плоской системы сходящихся и произвольно расположенных сил;
-формулы определения центра тяжести сложных сечений;
-формулы определения напряжений, внутренних силовых факторов при растяжении, сжатии, срезе, смятии,учении, изгибе;
-последовательности построения эпюр продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- формулы определения работы постоянной силы и мощности на прямом участке и при вращательном движении тела; к.п.д. механизмов соединенных последовательно;
-основных требовании к машинам и деталям машин;
-условного обозначения передач; кинематические схемы механизмов;
- назначения и особенностей прямозубых и непрямозубых зубчатых передач;
-назначения, области применения, конструкции, материалы подшипников качения;
- назначения, области применения, конструкции осей и валов; редукторов.
Умения:
- составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
-определять моменты сил относительно точек; определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и других тел, нагруженных силами и моментами;
-применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
-строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
-выполнять три вида расчетов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, кручении, изгибе;
-использовать условные обозначения передач для чтения и составления кинематических схем механизмов;
-определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
-производить геометрический расчет основных размеров зубчатых передач.

КҚ 2.2.2
ЖКП.02
Өндірістік электроника негіздерімен электротехника.
Бір фазалы және үш фазалы синусоидалы тұрақты токтағы электр тізбегі; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналар; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері. Электр қуатын тудыру, жеткізу және тарату туралы жалпы мағлұмат. Электроника негіздері. Электрвакуумдық және газразрядтық аспаптар, электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер мен генераторлар. Микроэлектрониканың интегралды сұлбалары.
Гидравлика негіздері, гидравликалық машиналар. Пневматикалық құрылғылар. Техникалық термиялық динамиканың негіздері. Су буы. Жылу берілістің негіздері. Отын мен қазандық құрылғылар. Компрессорлар, пневматикалық жетек, желдеткіштер. Жылу қозғалтқыштар мен тоңазытқыш қондырғылар.
Білімдер:
- электр өрісінің сипаттамалары;
- тұрақты ток тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергия көзінің ЭҚК;
- электромагниттік индукция заңы;
- әр түрлі жүйедегі аспаптардың құрылымы;
- тұрақты токқа қарай айнымалы токтың артықшылығы;
- айнымалы токтың сипаттамалары;
- үш фазалы тұтынушылардың қосылу сұлбалары; - үш фазалы тізбекті есептеу тәсілі мен ережесі;
- электржетек құрамы, электржетектер түрі, электржетектің жұмыс режимі;
- электрстанция түрлері туралы жалпы мағлұмат, электрберіліс желілер құрылымын және трансформаторлық қосалқы станцияның құрылымын;
-күшейткіштер жіктемесін, сұлбаның тағайындалуы және жұмысын;
- мультивибратор мен триггер тағайындалуын, құрылымын, осциллографтың жұмыс принципі мен құрылымдық сұлбасы.
Іскерліктер:
- өткізгіштің кедергісін, Ом заңы бойынша ток шамасын, электр ток жұмысы мен қуатын есептеу;
- тік және айналмалы орауыштың индуктивтігін анықтау;
- аспаптың шкала белгісі бойынша сипаттама беру;
- үш фазалы симметриялы емес және симметриялы тізбектің есебін орындау;
- түйістіргіш-релелік басқару сұлбасын оқу;
- күшейткіштердің жіктемесін, сұлбаның тағайындалуы және жұмысы.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.10
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері.
Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс пен қуатты анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және деформациясы; деформацияның әр түріндегі тұрақтылық, қаттылық, төзімділік есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғымы мен анықтамасы. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек ойықты және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, нүктеге қатысты күш моментін анықтау ережесі; түйіскен және өздігінен орналасқан күштердің жазықтық жүйесінің тепе – теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бүгілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін анықтау формуласы;
- бойлық күштің эпюрін құру, қалыпты кернеудің, айнымалы моментінің, көлденең күштің және бүгілу моментінің реттілігі;
- тегіс учаскесінде және дененің айнымалы қозғалысында тұрақты күш пен қуаттың жұмысын анықтау формуласы; ретімен қосылған механизмдердің ПӘК;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің шартты белгілері; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің тағайындалуы мен ерекшеліктері;
-тербеліс ішпектер материалдарының тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы;
- ось және біліктердің, редукторлардың тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы.
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді шешу;
- нүктеге қатысты күш моментін анықтау; күш және моменттермен жүктелген, консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің тірек реакцияларын анықтау;
-брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау үшін қима тәсілін қолдану;
- бойлық күштің, қалыпты кернеудің, айнымалы моменттердің, көлденең күштің және бүгілу моменттерінің эпюрін құру;
- созу, ығыстыру, кесу, мыжу, айналдыру, бүгу есебінің үш түрін
орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы моменттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу.

ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
ОПД. 04
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
-сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
-об определении номенклатуры и формировании дел;
-нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
-расположение реквизитов на бланках;
-содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК "О труде";
-о наличии печати на гарантийном письме;
-виды документов, необходимых при поступлении на работу;
-содержание пунктов индивидуального трудового договора;
-содержание документа "Правила внутреннего трудового распорядка";
Умения:
- работать со справочной литературой;
-охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
-оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
-оформлять вышеуказанные приказы;
-оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
-составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
-оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
-составлять штатное расписание.
БК 3
Квалификация: 091001 2-Электромонтажник по электрическим машинам*
ОПД 05
Электрические машины.
Основные сведения о машине постоянного тока. Магнитная цепь машины постоянного тока. Магнитное поле машины при нагрузке. Потери и коэффициент полезного действия электрических машин. Генераторы постоянного тока. Двигатели постоянного тока. Принцип работы и главные конструктивные элементы трансформаторов. Работа трансформатора под нагрузкой. Параллельная работа трансформаторов. Классификация и устройство машин переменного тока. Основные сведения о бесколлекторной асинхронной машине. Пуск в ход асинхронных двигателей. Однофазные и двухфазные асинхронные машины. Основные сведения о синхронных машинах. Нагревание и охлаждение электрических машин и трансформаторов.
Знания:
-принцип действия машин постоянного тока;
-конструкцию машины постоянного тока; конструкцию якорных обмоток;
-методы расчета магнитной цепи машины;
-сущность процесса коммутации; виды коммутации;
-классификацию генератора постоянного тока; характеристики генераторов постоянного тока;
-принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
- принцип действия и конструкцию трансформаторов; режимы работы трансформатора;
-принцип действия и конструкцию синхронных двигателей с активным ротором; область применения синхронных двигателей;
-принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей;
-способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором;
-использование трехфазных двигателей в однородном режиме.
Умения:
- определить группу соединения;
- подобрать трансформаторы, допускающие параллельную работу;
-определять вид синхронного реактивного двигателя по его конструктивным способностям;
-включать и загружать синхронный двигатель;
-анализировать характеристики асинхронного двигателя;
-выполнять пуск в ход асинхронного двигателя;
-выполнять реверс трехфазного асинхронного двигателя.

КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- іс құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;
- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР "Еңбек туралы" Заңының 12, 17, 28, 31 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- "Ішкі еңбек тәртібінің Ережесін" құжаттың мазмұнын
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді толтыру;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды өңдеу;
- бланктерде әртүрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, телефонограммаларды қажетті реквизиттермен құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық кестесін құру.
БҚ 3
Біліктілік: 091001 2 – Электр машиналары бойынша электрмондаждаушы*
ЖКП.05
Электр машиналар.
Тұрақты токтағыы машина туралы жалпы мағлұмат. Тұрақты токтағы машинаның магниттік тізбегі. Жүктемедегі машинаның магниттік өрісі. Электр машиналардың пайдалы әрекет коэффициенті және шығындары. Тұрақты токтағы генераторлар. Тұрақты токтағы қозғалтқыштар. Трансформаторлардың жұмыс принципі және басты құрылымдық элементтері. Жүктемелі трансформатордың жұмысы. Трансформаторлардың параллельді жұмысы. Айнымалы токтағы машиналардың жіктемесі және құрылымы. Коллекторсыз асинхронды машина туралы жалпы мағлұмат. Асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу. Бір фазалы және екі фазалы асинхронды машиналар. Синхронды машиналар туралы негізгі мағлұмат. Электр машиналар мен трансформаторларды қыздыру және суыту.
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналарының іс-әрекет принципі;
- тұрақты токтағы машиналарының құрылымы; якорлық орамдар құрылымы;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу тәсілдері;
- коммутация процесінің маңызы, коммутация түрлері;
- тұрақты токтағы генератордың жіктемесі; тұрақты токтағы генераторлардың сипаты;
- тұрақты ток қозғалтқыштарының іс-әрекет принципі; тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі мен сипаты, тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері;
- трансформаторлардың іс-әрекет принципі және құрылымы, трансформатордың жұмыс режимі;
- активті роторы бар синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен құрылымы; синхронды қозғалтқыштардың қолдану саласы;
- асинхронды қозғалтқыштың іс-әрекет принципі мен құрылымы;
- қысқа тұйықталу және фазалы роторы бар асинхронды қозғалтқышты іске қосу тәсілдері;
- үш фазалы қозғалтқышты бір қалыпты режимінде қолдану.
Іскерліктер:
- қосылу тобын анықтау;
- параллельді жұмысты қажет ететін трансформаторды таңдау;
- синхронды реактивті қозғалтқыштарды құрылымдық қабілетіне қарай анықтау;
- синхронды қозғалтқышты қосу және жүктеу;
- асинхронды қозғалтқыштың сипаттамаларын талдау;
- асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты реверстеу.

ПК 2.1.3
ПК 2.1.11
ПК 2.1.13
ПК 2.1.16
Квалификация: 091002 2-Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
ОПД 05
Силовые сети и электрооборудование.
Линии электропередач напряжением выше 1000 В. Линии электропередач напряжением до 1000 В. Кабельные линии до и выше 1 кВ. Жесткие и гибкие токопроводы 6-35 кВ в сетях промышленных предприятий. Расчет сетей по потере напряжения. Характеристика электроприемников. Схемы внутрицехового распределения электроэнергии. Выбор электрооборудования для различных условий среды. Выбор электрооборудования для производственных установок: насосные, компрессорные, котельные, поточно-транспортные системы в едином технологическом процессе, автогаражи. Электродвигатели и аппараты управления. Электрическая часть осветительных установок.
Знания:
- устройства, конструктивных особенностей линий электропередач, кабельных сетей и токопроводов;
- устройства и области применения электроприемников электрической энергии и производственных установок;
- устройства и принципа действия асинхронных, синхронных электродвигателей, электродвигателей постоянного тока.
Умения:
- проводить расчеты и выбирать кабели и провода в сетях электроснабжения;
- выбирать электродвигатели и аппараты управления для различных режимов работы в зависимости от условий окружающей среды.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
Квалификация: 091003 2-Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
ОПД 05
Освещение и осветительные сети.
Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
-основы светотехники;
-методы расчета осветительных сетей;
-классификацию осветительных приборов и светильников;
-методы светотехнического расчета.
Умения:
-выбирать источники света и светильники;
-рассчитывать электроосвещение;
-выбирать аппаратуру и способы прокладки проводов и кабелей;
-выполнять несложный монтаж и ремонт осветительных сетей и аппаратуры
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.10
ОПД.06
Электроматериаловедение.
Общие сведения о строении вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- классификацию металлов;
- свойства Fe-С сплавов и цветных металлов;
- маркировки сталей и чугуна, цветных металлов и сплавов;
-зависимость сопротивления проводниковых материалов от разных факторов;
-маркировку проводов и кабелей; область их применения;
- свойства электроизоляционных материалов;
-электропроводность газовых диэлектриков;
-факторы, влияющие на электрическую прочность жидких диэлектриков; достоинства и недостатки жидких диэлектриков;
-достоинства и недостатки пластмасс; область их применения;
- достоинства и недостатки резины; область ее применения;
-маркировку лаков, эмалей, компаундов; основные требования к ним; область их применения;
- назначение волокнистых материалов; способы повышения их электрической прочности;
-классификацию электроизоляционных материалов на основе слюды;
-классификацию электрохимической керамики и стекла;
-зависимость полупроводниковых материалов от внешней среды;
- основные характеристики магнитных материалов;
-присадочные материалы; характеристики мягких и твердых припоев.
Умения:
-давать характеристику сплава в зависимости от состава;
-классифицировать проводниковые материалы;
-расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
-определять тип магнитных материалов;
-выбирать припои и флюсы.
БК 4
ОПД.07
Экология.
Наука об отношениях растительных и животных организмов и образуемых ими сообществ между собой и окружающей средой. Экосистема. Жизненная важность решения экологических проблем. Структура современной экологии. Взаимосвязь экологии с другими науками. Организм и среда. Планета Земля и ее сферы. Человек. Общество. Природа. Экология человека. Социальные проблемы общества. Основы экологического права.
Знания:
-- современных проблем экологии современности и Республики Казахстан;
- экологических и социальных факторов, влияющих на здоровье населения;
- основ экологического права.
Умения:
- проводить разъяснительную работу среди молодежи по устранению социальных проблем общества: курение, алкоголизм, наркомания;
- выполнять требования экологического права
БК 2
БК 4
БК 5
ОПД. 08
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда. Основы техники безопасности. Производственная санитария. Основы пожарной безопасности. Основы безопасности производства работ на действующих электроустановках и в системах электроснабжения
Знания:
-правовые основы охраны труда;
-положение о службе ТБ на предприятиях и видах планирования улучшений условий труда;
-методы и способы борьбы с влияниями вредных производственных факторов на организм человека;
-особенности обеспечения нормализации условий труда на рабочем месте;
-воздействие электротока на организм человека; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве;
-правила ТБ при выполнении работ в электроустановках;
-требования пожарной безопасности;
-способы тушения пожаров.
Умения:
-применять нормативные и юридические документы, обеспечивающие безопасность труда;
-организовывать обучение безопасности труда;
-применять средства защиты от воздействия вредных производственных факторов;
-оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током;
-проводить обследование электрооборудования на соответствие требованиям правил безопасной эксплуатации;
-определять и устанавливать пригодность средств обеспечения защиты от поражения электрическим током;
-проводить испытания первичных средств пожаротушения;
-проводить расследование несчастных случаев на производстве, составлять учетную документацию.
БК 2
БК 4

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.16
Біліктілік: 091002 2 Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электр монтаждаушы
ЖКП.05
Күштік желісі мен электр жабдықтар.
1000В тан жоғары кернеудегі электр беріліс желілері. 1000В дейін кернеудегі электр беріліс желілер. 1кВ тан жоғары және 1кВ дейін кернеудегі кабельдік желілер. Өндірістік кәсіпорындардың торабында 6-35кВ кернеудегі қатқыл және иілгіш токөткелдер. Кернеу шығыны бойынша тораптардың есебі. Электрқабылдағыштардың сипаттамасы. Электр энергияны цех бойынша тарату сұлбалары. Қоршаған ортаның әр түрлі жағдайларына сәйкес электр жабдықтарды таңдау. Өндірістік қондырғылар үшін электр жабдықтарды таңдау: сорғыш, компрессорлық, қазандық, үздіксіз-көлік жүйелер біртұтас технологиялық процесінде, автогараж. Басқару аппараттар мен электрқозғалтқыштар. Жарықтандыру қондырғылардың электр бөлігі
Білімдер:
- кабельдік тораптар, токөткел мен электр беріліс желілердің құрылғысы және құрылымдық ерекшелігі;
- өндірістік қондырғылар мен электр энергия қабылдағыштардың құрылғысы және қолдану саласы;
- асинхронды, синхронды электрқозғалтқыштардың, тұрақты токтағы электрқозғалтқыштардың құрылғысы және іс-әрекет принципі.
Іскерліктер:
- электрмен қамту торабында кабель және сымдарды таңдау және есеп жүргізу;
- қоршаған ортаның жағдайларына байланысты әр түрлі жұмыс режиміне сәйкес басқару аппараттар мен электрқозғалтқыштарды таңдау.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
Біліктілік: 091003 2 Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электр монтаждаушы
ЖКП.05
Жарықтандыру және жарықтандырғыш тораптар.
Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электр есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны арттыру тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарықтандыру шамалары мен бірліктері, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптары. Жарықтандыруды нормалау және жарықтандырғыш қондырғыларының есебін жүргізу. Электр қондырғыларын жерлендіру Негізгі жарық техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі.
Білімдер:
- жарық техникасының негіздері;
- жарықтандырғыш тораптардың есептеу тәсілдері;
- жарықтандырғыш аспаптар мен шамдалдардың жіктемесі;
- жарық техникалық есебінің тәсілдері.
Іскерліктер:
- жарық көзі мен шамдалдарды таңдау;
- электр жарықтандыру есебін жүргізу;
- аппаратураны және сымдар мен кабельдерді төсеу тәсілдерін таңдау;
- жарықтандыру тораптарының және аппаратурасының қарапайым монтаждау және жөндеу жұмыстарын атқару.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.10
ЖКП.06
Электрматериалтану.
Заттардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат. Электр материалдардың жіктемесі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электрондық техника өнімдері үшін қолданылатын материалдар.
Білімдер:
- металдардың жіктемесі;
- Fe – C қорытпалар мен түсті металдардың қасиеттері;
- болат пен шойын, түсті металдар мен қорытпалардың маркалауы;
- өткізгіш материал кедергісінің әр-түрлі факторларға тәуелділігі;
- сымдар мен кабельдердің маркалауы, қолдану саласы;
- электр оқшаулағыш материалдардың қасиеті;
- газды диэлектриктердің электр өткізгіштігі;
- сұйық диэлектриктердің электр өткізгіштігіне әсер ететін факторлар, сұйық диэлектриктердің кемшіліктері мен жетістіктері;
- пластмассаның кемшіліктері мен жетістіктері, олардың қолдану саласы;
- резеңкенің кемшіліктері мен жетістіктері, қолдану саласы
- лак, эмаль, компаунд маркалары, оларға қойылатын негізгі талаптары, қолдану саласы;
- талшықты материалдардың тағайындалуы, электр төзімділігін арттыру тәсілдері;
- слюда негізінде электроқшаулағыш материалдардың жіктемесі;
- электрхимиялы керамика және шынының жіктемесі;
- сыртқы ортадан жартылай өткізгіштік материалдардың тәуелділігі;
- магниттік материлдардың негізгі сипаты;
- қосымша материалдар; жұмсақ және қатты дәнекерлердің сипаты.
Іскерліктер:
- құрамына қарай қорытпалардың сипатын беру;
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сымдар мен кабелдердің маркаларын білу;
- электроқшаулағыш материалдардың электр төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдардың түрін анықтау;
- дәнекер мен флюстерді таңдау
БҚ 4
ЖКП.07
Экология.
Өсімдік пен хайуанаттар ағзасының байланысы, қоршаған орта және өзара қарым-қатынас туралы ғылым. Экожүйе. Экологиялық мәселелерді шешудегі маңыздылық. Замануи экологияның құрылымы. Экологияның басқа ғылымдармен өзара байланысы. Ағза мен орта. Жер планетасы мен оның сферасы. Адам. Қоғам. Табиғат. Адам экологиясы. Қоғамның әлеуметтік мәселесі. Экологиялық құқықтар негіздері.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасы мен замануи экология мәселелері;
- тұрғындардың денсаулығына әсер тигізетін экологиялық және әлеуметтік факторлары;
- экологиялық құқығының негіздері.
Іскерліктер:
- қоғамның әлеуметтік мәселесін жою бойынша ағарту жұмыстарын жастар арасында жүргізу: шілім шегу, ішімдік, нашақорлық;
- экологиялық құқықтың талаптарын орындау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 5
ЖКП.08
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелер. Техника қауіпсіздік негіздері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Әрекеттегі электр құрылғылары мен электрмен қамсыздандыру жүйесінде өндіріс жұмыстарының қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
- еңбек қорғау құқықтық негіздері
- кәсіпорындарда қауіпсіздік техникасы қызметі туралы ереже және еңбек жағдайларын жақсартуды жоспарлау түрлері;
- адам ағзасына әсер ететін зиян өндірістік факторларымен күресу тәсілдері мен әдістері;
- жұмыс орындарда еңбек жағдайын қалыптастыруды қамтамасыз ету ерекшеліктері;
- адам денесіне электр токтың әсері, өндірістегі электр қондырғыларын қызмет ететін жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі тәсілдері мен құралдары
- электр қондырғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
- өрт қауіпсіздігінің талаптары.
- өрт сөндіру тәсілдері
Іскерліктер:
- қауіпсіз еңбек қамтамасыз ету нормативтік және заңды құжаттарды пайдалану;
- қауіпсіз еңбек жөнінде дәрістер ұйымдастыру;
- зиянды өндірістік факторлардың әсерінен қорғаныс құралдарды қолдану;
- электр ток жарақаттануда алғашқы көмек көрсету;
- қауіпсіздік ережесін пайдалану талаптарына сай электр жабдықтарының тексеру жұмысын жүргізу;
- электр токпен жарақаттанудан қорғаныс құралдарын таңдау және олардың жарамдылығын анықтау;
- бірінші реттілік өрт сөндіру құралдарын сынақтан өткізу;
- өндірісте оқыс жағдайларды зерттеу, есеп құжаттаманы құрастыру.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.11
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 091001 2-Электромонтажник по электрическим машинам*
СД.01
Технология монтажа электрических машин.
Организация электромонтажных работ. Электромонтажные изделия. Приемы получения контактных соединений электросваркой. Сварка термитными патронами. Газопламенные работы. Контактные соединения опрессовкой. Контактные соединения пайкой. Монтаж электрических машин переменного тока, асинхронных электродвигателей, электрических машин постоянного тока. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в разобранном виде. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в собранном виде. Монтаж взрывозащищенных электродвигателей. Подъемно-транспортное оборудование. Монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации.
Знания:
- устройства электрических машин, назначение электромонтажных изделий, инструмента и приспособлений;
-прогрессивных методов монтажа электромашин, аппаратов управления, защиты и коммутации.
Умения:
- производить сборку и монтаж электромашин;
-монтировать контактные соединения термитными патронами, пайкой, газосваркой, опрессовкой и применением гильз;
-проводить предмонтажные и послемонтажные испытания;
-работать с грузоподъемными механизмами грузоподъемностью до 1,5т;
-выполнять положения правил устройства электроустановок и правил технической безопасности.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.14
Квалификация: 091002 2-Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
СД.01
Технология монтажа силовых сетей и электрооборудования.
Монтаж открытых электропроводок. Монтаж скрытых электропроводок. Монтаж электропроводок на лотках и в коробах. Монтаж кабельных сетей по территории предприятий и внутри цехов. Монтаж электрических машин переменного тока, асинхронных электродвигателей, электрических машин постоянного тока. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в разобранном виде. Монтаж электрических машин, прибывающих с заводов в собранном виде. Монтаж взрывозащищенных электродвигателей. Подъемно-транспортное оборудование. Монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации.
Знания:
устройство силовых сетей, воздушных и кабельных линий;
-устройство и принцип действия электромашин переменного и постоянного тока, аппаратуры управления и защиты;
-основные положения правил устройства электроустановок
и правил техники безопасности;
-обязанности стропальщика при работе на грузоподъемных машинах;
Умения:
-выполнять монтаж электропроводок, кабельных и силовых сетей, электромашин малой и средней мощности с учетом условий окружающей среды;
-выполнять монтаж аппаратов управления, защиты и коммутации;
-читать и собирать схемы осветительных и силовых сетей;
-собирать схемы вторичной коммутации.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.11
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 091001 2 – Электр машиналары бойынша электрмондаждаушы*
АП.01
Электр машиналарды монтаждау технологиясы.
Электромонтаждық жұмыстарды ұйымдастыру. Электромонтаждық өнімдер. Электр дәнекерлеу арқылы түйіспелік қосылыстарын жасау тәсілдері. Термиттік оқтармен дәнекерлеу. Газбен жалынмен жұмыс жасау. Преске салу арқылы пайда болған түйіспелік қосылыстар. Дәнекерлеу арқылы түйістіріп қосу. Айнымалы токтағы электр машиналарын, асинхронды электр қозғалтқыштарын, тұрақты токтағы электр машиналарын монтаждау. Бөлшектенген күйде зауыттан келген машиналарды монтаждау. Жинақталған күйде зауыттан келген электр машиналардың монтажы. Жарылыстан қорғанған электр қозғалтқыштардың монтажы. Көтергіш көлік жабдығы. Басқару, қорғау және коммутация аппараттарын монтаждау.
Білімдер:
- электр машиналардың құрылымы, электромонтаждық өнімдер, құрал-саймандар мен аспаптардың тағайындалуы;
- электрмашина, басқару, қорғаныс және байланыс аппараттарды монтаждау озық әдістері.
Іскерліктер:
- электр машиналарды жинау, монтажын жүргізу;
- түйіспелік қосылыстарды термиттік оқтар, дәнекерлеу, газбен дәнекерлеу, преске салу және гильза қолдану арқылы монтаждау;
- монтаж алдында және монтаждан кейін сынақ өткізу;
- 1,5т дейін салмақты жүк көтергіш механизмдармен жұмыс жасау;
- электр қондырғыларын құру ережелерін және қауіпсіздік техникасы ережесін сақтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.14
Біліктілік: 091002 2 Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электр монтаждаушы
АП.01
Электр жабдықтар мен күштік желілерді монтаждау технологиясы.
Ашық электр тартылымдарын монтаждау. Жасырын электр тартылымдарын монтаждау. Лоток және қорабтардағы электр тартылымдарын монтаждау. Кәсіпорындар аумағында және цех ішіндегі кабель желісін монтаждау. Айнымалы токтағы электр машиналарын, асинхронды электр қозғалтқыштарын, тұрақты токтағы электр машиналарын монтаждау. Бөлшектелген күйде зауыттан келген электр машиналарын монтаждау. Жинақталған күйде зауыттан келген машиналарды монтаждау. Жарылыстан қорғанған электр қозғалтқыштарды монтаждау. Көтергіш- көлік жабдықтар. Басқару, қорғау және коммутация аппараттарын монтаждау.
Білімдер:
- күштік тораптардың, әуе және кабельдік желілердің құрылымы;
- айнымалы және тұрақты токтағы электр машиналардың, басқару және қорғаныс аппаратураның құрылымы, жұмыс принципі,;
- электр қондырғыларын құру ережелері мен қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жүк көтергіш машиналарда стропальщик жұмысын атқару.
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайларына байланысты электр тартылымдарды, кабельдік және күштік тораптарды, аз қуатты және орта қуатты электр машиналарды монтаждау;
- басқару, қорғаныс және коммутация аппараттарын монтаждау;
- жарықтандырғыш және күштік тораптардың сұлбасын оқу және жинау;
- екінші реттілік коммутация сұлбаларын жинау.

ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
Квалификация: 091003 2-Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
СД.01
Технология монтажа освещения и осветительных сетей.
Принципы производства и распределения электрической энергии. Электрическое освещение. Электромонтажные материалы и изделия. Электромонтажные механизмы, инструменты и приспособления. Подготовка трасс электропроводок. Соединение и оконцевание проводов и кабелей. Монтаж открытых беструбных электропроводок. Монтаж электропроводок в лотках и в коробах. Монтаж осветительных шинопроводов. Монтаж светильников. Монтаж осветительных щитов, щитков и электрических аппаратов. Монтаж кабельных линий на напряжение до 1000 В.
Знания:
-устройство осветительных сетей;
-способы подготовки трасс электропроводок, оконцевание и соединение проводов и кабелей;
-производство монтажа осветительных электроустановок;
-прогрессивные методы монтажа;
-электротехнические материалы и изделия;
-способы применения электромонтажных механизмов, инструментов и приспособлений.
Умения:
-проводить монтаж электропроводок и кабельных линий с подготовкой трасс;
-применять материалы, изделия и инструмент в зависимости от условий и способов монтажа;
-выполнять соединение и оконцевание проводов и кабелей;
-выполнять положения правил технической эксплуатации и правил техники безопасности;
-проводить послемонтажные испытания.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение.
ПО.01
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления. Ознакомление с механической обработкой материалов на токарных и фрезерных станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
- обработки материалов на токарных и фрезерных станках.
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПП.00
Профессиональная практика.
ПП.01
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране труда. Ознакомление с предприятием. Работа с контрольно-измерительными приборами. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования. Перспективы развития технологии технического обслуживания и ремонта электрического и электромеханического оборудования. Электромонтажные работы.
Умения:
- правильно организовать рабочее место;
- читать и собирать схемы электроснабжения;
- находить и устранять неисправности;
- комплектовать электрооборудование перед монтажом;
-вести монтаж с соблюдением технологических требований;
- соблюдать технику безопасности.
Навыки:
- сборки схем электроснабжения;
- контроля за ходом комплектации;
- устранения неисправностей и повреждений в электродвигателях и электрических схемах технологического оборудования.
БК 9
БК 10

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
Біліктілік: 091003 2 Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электр монтаждаушы
АП.01
Жарықтандыру және жарықтандырғыш тораптарды монтаждау технологиясы.
Электр энергияны өндіру және тарату негіздері.Электр жарықтандыру. Электромонтаждық материалдар мен өнімдер. Электромонтаждық механизмдер, аспаптар және қосымша құралдар. Электр тартылымдарының трассасын дайындау. Сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау. Ашық құбырсыз электр тартылымдарды монтаждау. Лоток пен қораптардағы электр тартылымдарын монтаждау. Жарықтандырғыш шина сымдарын монтаждау. Шамдалдарды монтаждау. Жарықтандырғыш қалқандар, қалқаншалар мен электр аппараттарды монтаждау. 1000 В дейін кернеудегі кабель желісін монтаждау.
Білімдер:
- жарықтандырғыш желісінің құрылымы;
- электр тартылымдардың трассасын дайындау тәсілдері, сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау;
- жарықтандырғыш электр қондырғылары монтажын өндіру;
- озық монтаждау тәсілдері;
- электротехникалық материалдар мен өнімдер;
- электромонтаждық механизмдерін, құрал-саймандарын, қосымша құралдарын пайдалану тәсілдері.
Іскерліктер:
- трасса дайындаумен электр сымдары мен кабель желісінің электр тартылымдарын монтаждау;
- жағдайға байланысты және монтаждау әдістеріне қарай материал, өнім, құралдарды қолдану;
- сымдар мен кабелдерді қосу және ұштау;
- техникалық қажетке жарату ережелері мен қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- монтаждан кейінгі сынақты өткізу.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту.
ӨО.01
Оқу шеберханаларында оқыту. Слесарлық жұмыстар, еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару кезінде қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Токарлы және фрезер станогындағы материалды механикалық өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеудегі слесарлық жұмыстарын атқару;
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану.
Дағдылар:
-әр түрлі аспаптармен өлшеу жүргізу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- дәнекерлеу жұмыстарын атқару;
- токарлы және фрезер станогында материалды өңдеу.
БҚ 6
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КП.00
Кәсіптік практика.
КП.01
Өндірістік практика
Кіріспе. Еңбек қорғау бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс атқару. Жабдықтармен техникалық қызмет ету және жөндеу бригадасында жұмыс істеу. Электр және электромеханикалық қызмет ету және жөндеу технологиясының техникалық даму беталысы.
Электромонтаждық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру;
-электрмен қамту сұлбаларын оқу және құру;
- ақауларды табу және жою;
-монтаж алдында электр жабдығын толымдау;
-технологиялық талаптарына сәйкес монтаж жүргізу;
- қауіпсіздік техникасын сақтау.
Дағдылар:
- электрмен қамту сұлбаларын құру
- толымдау барысын бақылау;
-технологиялық жабдықтардың электр сұлбасындағы және электр қозғалтқыштағы ақауларын жою.
БҚ 9
БҚ 10

ПК 2.1.1-2.1.16
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.11
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин))
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка; терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-казахского языка в объеме, необходимом для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли.
БК 3
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности; техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов; профессиональное общение; развитие речи.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 3
ОГД. 03
История Казахстана.
ОГД. 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования
Знания:
- требования нормативов физической подготовленности;
- основные понятия здорового образа жизни;
-техники выполнения нормативов;
-учебный практический материал;
-индивидуальные тактические задачи в учебной игре, правила игры.
Умения:
-составлять комплексы утренней физзарядки;
-выполнять нормативы физической культуры;
-применять изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
БК 5
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Основные направления современной культурной политики; современное понимание гуманизма; культура и цивилизация, национальное в общечеловеческой культуре; человек, общество, цивилизация, культура, наука.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК 1
СЭД.02
Основы философии.
Общество как динамическая система; виды и формы общественных отношений; диалектика общества и природы
Знания:
представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Основные направления социальной политики и тенденции изменения социальной структуры; политические партии, политическая деятельность; социально- и этнонациональные отношения; социальные движения; политическая власть и властные отношения.
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1
БК 2
СЭД 04
Основы экономики.
Особенности традиционной и рыночной экономики; основное содержание экономической реформы в Казахстане; структура экономики страны; кредитно-денежная и налоговая система; международное разделение труда.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1
БК 4
БК 8
СЭД 05
Основы права.
Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республики Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 2
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке.
Документы, их назначение и способы документации, система документации, структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
- регистрируемые и нерегистрируемые документы;
-сведения, выписываемые в регистрационную форму в процессе регистрации из входящего документа;
-об определении номенклатуры и формировании дел;
-нормативные документы при организации работы по формированию, оформлению и хранению дел;
-расположение реквизитов на бланках;

КҚ 2.1.1-2.1.16
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.11
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі; мамандық бойынша терминология; кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы; кәсіби қарым-қатынас; тіл дамыту.
Білімдер:
-кәсіби бағытталған мәтіндерді талдау және жұмыс атқару үшін кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде орыс тілін.
Іскерліктер:
- саладағы әрекет ететін терминологияны қолданумен сөйлесу, құжаттарды оқу.
БҚ 3
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді (сөздікпен) аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас, тіл дамыту
Білімдер:
-мамандық бойынша кәсіптік қарым– қатынас жасау үшін тиісті көлемде лексикалық-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- саладағы терминдерді қолданумен құжаттарды оқу, сөйлесу.
БҚ 3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау үрдісінде дене тәрбиесінің ролі; салауатты өмір салтын қалыптастыру, дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене тәрбиесі мен спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесі нормативтік талаптары;
- салауатты өмір салты туралы негізгі ұғымдар;
-нормативтерді орындау техникасы;
- оқу тәжірибелік материал;
- оқу ойындағы жеке тактикалық мәселелер, ойын ережесі.
Іскерліктер:
- таңертеңгі дене тәрбиесі кешенін құрастыру;
- дене тәрбиесі нормативтерін орындау;
- оқу ойында ойын ережелерін және жеке тактикалық шешімдерін қолдану.
БҚ 5
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Замануи мәдениет саясатының негізгі бағыттары; гуманизм туралы замануи түсінік; мәдениет және өркениет, жалпы адамзат мәдениетінде ұлттылық; адам, қоғам, өркениет, мәдениет, ғылым.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство, даосизм, Қытай өнері туралы ұғымдар;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері мен негізгі жетістіктері;
- Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Алла, Мекке туралы ұғымдар;
- Христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылық бағыты;
- Франция мәдениеті: Ашель мәдениеті, проманьон, галлы, франки, әдебиет, философия
- көшпенділердің өмір тіршілігі мен құндылықтар жүйесі;
- орта ғасырдағы қазақ этносындағы мәдениет негізі туралы білім қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне әсері.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің ерекшеліктерін таныту
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдану;
- көшпенділердің материалды және рухани мәдениетінің өзгешілігін көрсету.
БҚ 1
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Қоғам динамикалық жүйе ретінде; қоғамдық қатынастардың түрлері мен нысандары; қоғам және табиғат диалектикасы.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері адам өмірінің мағынасы туралы ұғым;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы, оның құрылымы, нысандары мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы ұғым.
Іскерліктер:
- адамның мінез-құлығын биологиялық және әлеуметтік, денелік және рухани негізінде анықтау;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 1
ӘЭП.03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтік саясаттың негізгі бағыттары мен әлеуметтік құрылым өзгерісінің беталыстары; саяси партиялар, саяси қызмет; әлеуметтік - ұлттық және этноұлттық қарым-қатынастар; әлеуметтік қозғалыстар; саяси билік және билік қатынастары.
Білімдер:
- заң қайшылықтарын түсінуде әлеуметтік қадам жасау туралы ұғым;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жұптасу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғым;
- жеке тұлғаның әлеуметтену процесінің ерекшеліктері, реттеу формалары.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстарды және басқа әлеуметтік өзгеру және даму факторларын жетілдіру;
- билік маңыздылығын, саяси субъектілерін, (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) саяси қатынастары мен процестерін айқындау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы ұғым қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 2
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Дәстүрлі және нарықты экономиканың ерекшеліктері; Қазақстандағы экономикалық реформаның негізгі мазмұны; ел экономикасының құрылымы; несие-ақша және салық жүйесі; халықаралық еңбек бөлісі.
Білімдер:
-экономика теориясының жалпы ережесі;
- елде және шет елдегі экономикалық жағдайлар;
- макро -микро- экономиканың, салық туралы, ақша – несиелік, әлеуметтік және инвеститциялық саясат негіздері.
Іскерліктер:
- өз кәсіптік қызметінде бағытталу үшін экономикалық ақпарат табу және қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі;
адам құқығының жалпылай декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік және оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтардың құқығы мен бостандығы, оларды іске асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласындағы құқықтық және рухани этикалық нормалары.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіби қызметін реттеуіш нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 1
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Құжаттар, олардың тағайындалуы және құжаттау тәсілдері, құжаттау жүйесі, құжаттардың құрылысы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы; істерді қалыптастыру, ұйымдастыру тәртібі
Білімдер:
- тіркеудегі және тіркелмеген құжаттарды;
- кіріс құжатынан іріктеу процесінде тіркеу формасына жазылатын мағлұмат;
- іс номенкулатурасы мен құрау туралы анықтама;
- құру, ресімдеу және сақтау бойынша жұмысты ұйымдастыру нормативтік құжаттар;
- бланктің ішіне реквизиттерді орналастыру;

-содержание приказов: о приеме на работу; о переводе на другую работу; об увольнении по собственному желанию; об отстранении от работы; статьи 12,17,28,31 Закона РК "О труде";
-о наличии печати на гарантийном письме;
-виды документов, необходимых при поступлении на работу;
-содержание пунктов индивидуального трудового договора;
-содержание документа "Правила внутреннего трудового распорядка".
Умения:
- работать со справочной литературой;
-охарактеризовать по технологической цепочке все этапы движения документа;
-оформлять реквизиты, которые придают документу юридическую силу;
-оформлять вышеуказанные приказы;
-оформлять на бланках виды писем с реквизитами;
-составлять акты, справки, протоколы, телефонограммы со всеми необходимыми реквизитами;
-оформлять резюме, доверенность, расписку со всеми необходимыми реквизитами;
-составлять штатное расписание.
БК 3
ОПД.02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей
Знания:
- линии по ГОСТу 2.303-68, форматы по ГОСТу 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТу 2.304-81;
- масштабы по ГОСТу 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТу 2.307-68, виды сопряжений;
- плоскости проекций, оси проекций и их обозначение;
- основные сведения о простых разрезах;
- основные сведения о резьбах;
- изображения –виды, разрезы сложные, сечения, выносные элементы;
- назначение и порядок выполнения сборочного чертежа;
-порядок чтения сборочного чертежа.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- выполнять комплексные чертежи моделей с применением простых разрезов;
- выполнять сложные разрезы и сечения деталей;
- читать, составлять и оформлять схемы согласно ГОСТам;
-читать и выполнять сборочные чертежи, составлять спецификацию
ПК 3.4.8
ПК 3.5.7
ОПД.03
Основы технической механики.
Статика: реакция связей, условия равновесия плоской и пространственной систем сил, теория пары сил, центр тяжести плоских фигур. Кинематика: кинематические характеристики точки, уравнения движения точки, ускорения при различных видах движения точки твердого тела. Динамика: определение работы и мощности при поступательном и вращательном движении, коэффициент полезного действия. Сопротивление материалов: внешние и внутренние силы; геометрические характеристики сечений; напряжения и деформации; расчеты на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации. Детали машин и механизмов: основные понятия и определения деталей механизмов и машин. Передачи: цилиндрические, конические, червячные, ременные, цепные. Подшипники скольжения и качения. Опоры. Резьбовые и шпоночные соединения.
Знания:
-аксиомы статики; правило определения момента силы относительно точки;
-формулы определения центра тяжести сложных сечений;
-формулы определения напряжений, внутренних силовых факторов при растяжении, сжатии, срезе, смятии,учении, изгибе;
-последовательность построения эпюр продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
- формулы определения работы постоянной силы и мощности на прямом участке и при вращательном движении тела; к.п.д. механизмов соединенных последовательно;
-основные требования к машинам и деталям машин;
-условное обозначение передач; кинематические схемы механизмов;
- назначение и особенности прямозубых и непрямозубых зубчатых передач;
-назначение, область прменения, конструкция, материалы подшипников качения;
- назначение, область применения, конструкцию осей и валов, редукторов.
Умения:
-составить уравнения равновесия и решить их относительно неизвестных;
-определять моменты сил относительно точек;
-определять опорные реакции консольных, двухопорных балок и других тел, нагруженных силами и моментами;
-применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса;
-строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов;
-выполнять три вида расчетов при растяжении, сжатии, срезе, смятии, кручении, изгибе;
-использовать условные обозначения передач для чтения и составления кинематических схем механизмов;
-определять угловые скорости, вращающие моменты, мощности на всех валах, передаточные отношения отдельных ступеней передач;
-производить геометрический расчет основных размеров зубчатых передач.

- бұйрық мазмұнын: жұмысқа қабылдау туралы; басқа жұмысқа ауыстыру туралы; өз еркімен жұмыстан шығу туралы, жұмыстан шығарылу туралы, ҚР "Еңбек туралы" Заңының 12, 17, 28, 31 баптарын;
- кепілдік хаттың мөрінің болуы туралы;
- жұмысқа тұрудағы қажетті құжаттардың түрін;
- жеке еңбек келісімшарт пунктерінің мазмұнын;
- "Ішкі еңбек тәртібінің Ережесі" құжаттың мазмұнын.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау;
- құжаттардың барлық кезеңдерін технологиялық тізбек бойынша сипаттау;
- құжатқа заңды күшін енгізетін реквизиттерді рәсімдеу;
- жоғарыда аталған бұйрықтарды рәсімдеу;
- бланктерде әр түрлі хаттарды реквизиттерімен өңдеу;
- актілер, анықтамалар, хаттамалар, телефонограммаларды барлық қажетті реквизиттерімен құру;
- түйіндеме, сенім хат, кепілдік хаттарды барлық қажетті реквизиттерімен толтыру;
- штаттық кестесін құру.
БҚ 3
ЖКП 02
Сызу.
Сызбалардың графикалық өңделуі. Сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздері. Машина құрылысының сызуы. Сызуды орындау жалпы ережелер.
Білімдер:
- МЖБС 2.303-68 бойынша сызықтар, МЖБС 2.301-68 бойынша форматтар;
- МЖБС 2.304-81 бойынша сызба шрифтері;
- МЖБС 2.302-68 бойынша масшабтары; МЖБС 2.307 -68 өлшемдер жазу тәртібі, түйісу түрлері;
- проекциялар жазығы, проекциалар осі, олардың белгісі;
- қарапайым тіліктер туралы жалпы мағлұмат;
- ойықтар туралы жалпы мағлұмат
- бейне-көріністер, күрделі тіліктер, қималар, шығару элементтер;
- құрастыру сызбалардың тағайыдалуы және орындау тәртібі;
- құрастыру сызбаларды оқу тәртібі.
Іскерліктер:
- стандартқа сәйкес әр түрлі сызықтарды орындау;
- стандарттық шрифтпен сызбалардың жазбасын орындау;
- берілген масштаб бойынша бөлшектердің сызбасын орындау, масштабын анықтау;
- қарапайым тіліктерді қолдану арқылы модельдердің жиынтық сызбаларын орындау;
- бөлшектердің күрделі тіліктер мен қимасын орындау;
- МЖБС сай сұлбаларды оқу, құрау, өңдеу;
- құрастыру сызбаларды оқу және орындау, спецификация құрастыру.
КҚ 3.4.8
КҚ 3.5.7
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Статика: байланыс реакциясы, жазық және аралық күш жүйесінің тепе – теңдік жағдайы, күштің жұптық теориясы, жазық фигуралардың ауырлық орталығы. Кинематика: нүктелердің кинематикалық сипаты, нүкте қозғалысының теңдеуі, қатты денелердің нүкте қозғалысындағы жылдамдығы. Динамика: кіріс және айнымалы қозғалыстағы жұмыс пен қуатты анықтау, пайдалы әрекет коэффициенті. Материалдардың кедергісі: ішкі және сыртқы күштер, қиысудың геометриялық сипаты; кернеу және деформациясы; деформацияның әр түріндегі тұрақтылық, қаттылық, төзімділік есебін жүргізу. Машиналар мен механизмдердің бөлшектері: механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы негізгі ұғымы мен анықтамасы. Берілістер: цилиндрлік, конустылық, бұрамдықты, белдікті, тізбекті. Сырғу және тербеліс ішпектер. Тіректер. Ирек ойықты және шпондық қосылыстар.
Білімдер:
- статика аксиомасы, жуық нүктеге қатысты күш моментін анықтау ережесі;
- түйіскен және өздігінен орналасқан күштердің жазықтық жүйесінің тепе – теңдік теңдеулері;
- күрделі қималардың ауырлық орталығын анықтау формуласы;
- созылу, сығылу, кесу, мыжу, сынау, бугілудегі ішкі күштік факторларын, кернеуін анықтау формуласы;
- бойлық күштің эпюрін құру, қалыпты кернеудің, айнымалы моментінің, көлденең күштің және бүгілу моментінің реттілігі;
- тегіс учаскесінде және дененің айнымалы қозғалысында тұрақты күш пен қуаттың жұмысын анықтау формуласы; ретімен қосылған механизмдердің пайдалы әрекет коэффициенті;
- машиналар мен машина бөлшектеріне қойылатын негізгі талаптары;
- берілістің шартты белгілері; механизмдердің кинематикалық сұлбасы;
- тік тісті және тік емес тісті берілістердің тағайындалуы мен ерекшеліктері;
-тербеліс ішпектер материалдарының тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы;
- ось және біліктердің, редукторлардың тағайындалуы, қолдану саласы, құрылымы.
Іскерліктер:
- тепе теңдік теңдеуін құру және шамамен белгісізді шешу;
- нүктеге қатысты күш моментін анықтау; күш және моменттермен жүктелген, консольды, екі тіректі балка және басқа да денелердің тірек реакцияларын анықтау;
-брустың көлденең қимасында жүктеме түрлерін анықтау үшін қима тәсілін қолдану;
- бойлық күштің, қалыпты кернеудің, айнымалы моменттердің, көлденең күштің және бүгілу моменттерінің эпюрін құру;
- созу, ығыстыру, кесу, мыжу, айналдыру, бүгу есебінің үш түрін орындау;
- механизмдердің кинематикалық сұлбасын оқу және құру үшін шартты белгілерін қолдану;
- бұрыштық жылдамдықты, айнымалы моменттерді, барлық біліктердегі қуатын, жеке беріліс сатыларындағы байланысты анықтау;
- тісті берілістердің негізгі өлшемдерінің геометриялық есебін жүргізу.

ПК 3.4.11
ОПД.04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазный и трехфазный синусоидальный токи; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов. Общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии.
Знания:
- характеристики электрического поля;
- основные параметры цепи постоянного тока; ЭДС источника электроэнергии;
-закон электромагнитной индукции;
- устройство приборов разных систем;
-преимущество переменного тока перед постоянным;
-характеристики переменного тока;
-схемы соединения трехфазных потребителей;
-методы и правила расчета трехфазной цепи;
-состав электроприводов, виды электроприводов, режимы работы электроприводов;
-общие сведения о типах электростанций, об устройствах линий электропередач и трансформаторных подстанций.
Умения:
- рассчитывать сопротивление проводника, ток по закону Ома, работу и мощность электрического тока;
-определять индуктивность прямой и кольцевой катушки;
-давать характеристику прибора по символам на его шкале;
-производить расчет симметричных и несимметричных трехфазных цепей;
-читать схемы релейно-контакторного управления.
ПК 3.5.1
ОПД.05
Основы электронной техники.
Полупровдниковые выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы. Интегральные схемы микроэлектроники.
Знания:
-устройство, принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных дискретных приборов;
-принцип построения основных типовых схем, источников питания, преобразовательных устройств;
-назначение каждого элемента схемы;
-основные графики, поясняющие работу схем;
-принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей;
-принцип построения и работу типовых схем генераторов и импульсных устройств;
-перспективы развития электроники.
Умения:
- производить расчет выпрямителей;
- определять параметры усилителей низкой частоты;
- составлять таблицы истинности для логических элементов.
БК 4
ПК 3.5.1
ОПД.06
Электроматериаловедение.
Общие сведения о строении вещества. Классификация электроматериалов. Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы. Магнитные материалы. Материалы для изделий электронной техники.
Знания:
- физико-химических основ материаловедения;
- основных свойств электротехнических и конструкционных материалов, области их применения.
Умения:
- давать характеристику сплава в зависимости от состава;
-классифицировать проводниковые материалы;
-расшифровывать марки проводов и кабелей;
- определять электрическую прочность электроизоляционных материалов;
-определять тип магнитных материалов;
-выбирать припои и флюсы.
БК 4
ОПД. 07
Электрические измерения.
Электрические преобразователи. Государственная система приборов. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Приборы измерения температуры, давления, уровня, количества и расходов вещества, физико-химических свойств веществ. Устройство отображения информации. Технические измерения. Универсальные и специальные средства измерений. Выбор средства измерения линейных величин.
Знания:
- назначение мер измерительных приборов;
- назначение измерительных приборов;
-способы преобразования измерительных величин;
-законы электричества;
-принцип действия потенциометров; способы преобразования измеряемых величин в цифровую форму;
-принцип действия регистрирующих приборов и преобразователей.
Умения:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
-рассчитать сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
-подобрать измерительные трансформаторы;
-определять параметры электрической цепи;
-пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
-подобрать регистрирующий прибор и разобраться в принципе действия.

КҚ 3.4.11
ЖКП 04
Электротехника теория негіздері.
Тұрақты токтағы электр тізбектер. Бір фазалы және үш фазалы синусоидалы токтар; тұрақты және айнымалы токтағы электр машиналар; күштік трансформаторлар, трансформаторлардың арнайы түрлері. Электр энергия тудыру, жеткізу және тарату туралы жалпы мағлұмат.
Білімдер:
- электр өрісінің сипаттамалары;
- тұрақты токтағы тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергия көзінің электр қозғаушы күш;
- электромагниттік индукция заңы;
- әр түрлі жүйедегі аспаптардың құрылымы;
- тұрақты токқа қарай айнымалы токтың артықшылығы; айнымалы токтың сипаттамалары;
- үш фазалы тұтынушылардың қосылу сұлбалары;
-үш фазалы тізбекті есептеу тәсілі мен ережесі;
- электржетек құрамы, электржетектер түрлері, электржетектің жұмыс режимі;
- электр станциялар түрлері, электр беріліс желілері мен трансформаторлық қосалқы станциялардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат.
Іскерліктер:
- өткізгіш кедергісін, Ом заңы бойынша ток шамасын, электр ток жұмысы мен қуатын есептеу;
- тік және айналмалы орауыштың индуктивтілігін анықтау;
- аспаптың шкала белгісі бойынша сипаттама беру;
- үш фазалы симметриялы емес және симметриялы тізбектің есебін орындау;
- релелік-түйістіргіш басқару сұлбасын оқу.
КҚ.3.5.1
ЖКП 05
Электрондық техника негіздері.
Жартылай өткізгіш түзеткіштер, тұрақтандырғыш, күшейткіш және генератор. Микроэлектроника интегралды сұлбалары.
Білімдер:
- әр түрлі дискреттік аспаптардың құрылымы, іс-әрекет принципі, негізгі техникалық параметрлер, маркалары, шартты белгілері және қолдану саласы;
- негізгі типтік сұлбалар, қоректендіру көзі мен түрлендіргіш құрылғыларды құрастыру негіздері;
- сұлбаның әр элементінің тағайындалуы;
-сұлба жұмысын айқындайтын негізгі кестелер;
- төменгі жиіліктегі күшейткіш каскадтардың сұлбасын, қуатты күшейткіштер, көп каскадты күшейткіштер, тұрақты токтағы күшейткіштер, операциялық күшейткіштердің сұлбасын құру негіздері;
- генераторлар мен импульсті құрылғыларының типтік сұлбасының жұмысы және құрастыру негіздері;
- электроника даму көріністері.
Іскерліктер:
- түзеткіштер есебін жүргізу;
- төмен жиіліктегі күшейткіштердің параметрлерін анықтау;
- логикалық элементтері үшін дәлдік кестесін құру.
БҚ 4
КҚ. 3.5.1
ЖКП 06
Электрматериалтану.
Заттардың құрылымы туралы жалпы мағлұмат. Электр материалдардың жіктемесі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электрондық техника өнімдері үшін қолданылатын материалдар.
Білімдер:
- материалтану физикалық-химиялық негіздері;
- электртехникалық және құрылымдық материалдардың негізгі қасиеттері, қолдану саласы.
Іскерліктер:
-құрама бойынша қорытпаның сипаттамасын беру;
-өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сым және кабельдің маркасын тану;
-электроқшаулағыш материалдардың электр төзімділігін анықтау;
- магниттік материалдың түрін анықтау;
-дәнекер және флюс таңдау.
БҚ 4
ЖКП 07
Электр өлшеулер.
Электр түрлендіргіштер. Аспаптардың Мемлекеттік жүйесі. Электр өлшеуіш аспаптар мен электр өлшемдер. Температура, қысым, деңгей, заттың саны мен шығынын, заттың физикалық – химиялық қасиетін өлшеу аспаптары. Ақпаратты айқындау құрылымы. Техникалық өлшемдер. Әмбебап және арнайы өлшем құралдары. Желілік шамадағы өлшеу құралдарын таңдау.
Білімдер:
- өлшегіш аспаптардың шамасын тағайындау;
- өлшегіш аспаптардың тағайындалуы;
- өлшегіш шамаларды түрлендіру тәсілдері;
- электр заңы;
- потенциометрдің жұмыс принципі; өлшеу шамаларды цифрлы түріне айналдыру тәсілдер;
- тіркеу аспаптар мен түрлендіргіштердің жұмыс принципі.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстар атқару барысында өлшеу бірліктері мен формулаларды қолдану;
- шунт кедергісін және қосымша кедергіні есептеу;
- өлшеуіш трансформаторларды таңдау;
- электр тізбектің параметрлерін анықтау;
- нақты аспаптарды қолдану және қосылу сұлбаларын орындау;
- тіркеу аспап таңдау және оның жұмыс принципін игеру.

ПК 3.4.1
ОПД. 08
Автоматический электропривод.
Механика электропривода. Электромеханические свойства двигателей постоянного тока. Электромеханические свойства двигателей переменного тока. Регулирование скорости электроприводов. Переходные процессы в электроприводах. Расчет пусковых, тормозных и регулировочных сопротивлений. Потери мощности и энергии в электроприводах. Выбор двигателей. Электромеханические аппараты и устройства управления электроприводом. Релейно-контакторное управление электроприводом. Управление электроприводом с применением бесконтактных аппаратов. Управление электроприводом с помощью непрерывно действующих (замкнутых) систем.
Знания:
- основы электропривода;
-переходные процессы в электроприводах;
-схемы управления электроприводом;
-методы расчета сопротивлений, выбора электродвигателей;
-способы управления электроприводом.
Умения:
- собрать схемы автоматизированного привода;
-рассчитать пусковые, тормозные, регулировочные сопротивления;
-рассчитывать и выбирать электродвигатели в зависимости от режима работы и условий окружающей среды.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.10
ПК 3.5.2
ОПД.09
Электрические машины.
Основные сведения о машине постоянного тока. Магнитная цепь машины постоянного тока. Магнитное поле машины при нагрузке. Потери и коэффициент полезного действия электрических машин. Генераторы постоянного тока. Двигатели постоянного тока. Классификация и устройство машин переменного тока. Основные сведения о бесколлекторной асинхронной машине. Пуск в ход асинхронных двигателей. Однофазные и двухфазные асинхронные машины. Основные сведения о синхронных машинах. Нагревание и охлаждение электрических машин.
Знания:
- принцип действия машин постоянного тока;
-конструкцию машины постоянного тока; конструкцию якорных обмоток;
-методы расчета магнитной цепи машины;
-сущность процесса коммутации; виды коммутации;
-классификацию генератора постоянного тока; характеристики генераторов постоянного тока;
-принцип действия двигателей постоянного тока; классификацию и характеристики двигателей постоянного тока; способы пуска двигателей постоянного тока;
-принцип действия и конструкцию синхронных двигателей с активным ротором; область применения синхронных двигателей;
-принцип действия и конструкцию асинхронных двигателей;
-способы пуска асинхронных двигателей с короткозамкнутым и фазным ротором;
-использование трехфазных двигателей в однородном режиме.
Умения:
- определить группу соединения;
-определять вид синхронного реактивного двигателя по его конструктивным способностям;
-включать синхронный двигатель;
-делать анализ характеристик асинхронного двигателя;
-выполнять пуск в ход асинхронного двигателя;
-выполнять реверс трехфазного асинхронного двигателя.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.10
ПК 3.5.2
ОПД.10
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда. Основы техники безопасности. Производственная санитария. Основы пожарной безопасности. Основы безопасности производства работ на действующих электроустановках и в системах электроснабжения
Знания:
-правовые основы охраны труда;
-положение о службе ТБ на предприятиях и видах планирования улучшений условий труда;
-методы и способы борьбы с влияниями вредных производственных факторов на организм человека;
-особенности обеспечения нормализации условий труда на рабочем месте;
-воздействие электрического тока на организм человека; основные способы и средства обеспечения безопасности работников, обслуживающих электроустановки на производстве;
-правила ТБ при выполнении работ в электроустановках;
-требования пожарной безопасности;
-способы тушения пожаров.
Умения:
-применять нормативные и юридические документы, обеспечивающие безопасность труда;
-организовывать обучение безопасности труда;
-применять средства защиты от воздействия вредных производственных факторов;
-оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током;
-проводить обследование электрооборудования на соответствие требованиям правил безопасной эксплуатации;
-определять и устанавливать пригодность средств обеспечения защиты от поражения электрическим током;
-проводить испытания первичных средств пожаротушения;
-проводить расследование несчастных случаев на производстве, составлять учетную документацию.
БК 2
БК 4

КҚ 3.4.1
ЖКП 08
Автоматтандырылған электржетегі.
Электржетек механикасы. Тұрақты токтағы қозғалтқыштарының электрмеханикалық қасиеттері. Айнымалы токтағы қозғалтқыштарының электрмеханикалық қасиеттері. Электр жетектердің жылдамдығын реттеу. Электржетектегі ауыспалы процестер. Іске қосу, тежеуіш және реттеу кедергілердің есебі. Электр жетектегі энергия және қуат шығындары. Қозғалтқыштарды таңдау. Электржетектердің электрмеханикалық аппараттары және басқару құрылғылары. Электржетектің релелік –түйістіргіш басқарылуы. Түйіспесіз аппараттарды қолдану арқылы электр жетекті басқару.
Үздікссіз жұмыс істейтін жүйелер арқылы электржетегін басқару
Білімдер:
- электржетек негіздері;
- электржетектегі ауыспалы процестері;
- электржетектің басқару сұлбасы;
- кедергі есебі, электр қозғалтқыш таңдау тәсілдері;
- электржетегін басқару тәсілдері.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған жетектің сұлбасын жинау;
- іске қосқыш, тежеуіш пен реттегіш кедергілердің есебін жүргізу;
- жұмыс режимі мен қоршаған ортаға байланысты электр қозғалтқыштарды есептеу және таңдау.
КҚ 3.4.2
КҚ.3.4.10
КҚ 3.5.2
ЖКП 09
Электр машиналар.
Тұрақты токтағы машина туралы жалпы мағлұмат. Тұрақты токтағы машинаның магниттік тізбегі. Жүктемедегі машинаның магниттік өрісі. Электр машиналардың пайдалы әрекет коэффициенті және шығындары. Тұрақты токтағы генераторлар. Тұрақты токтағы қозғалтқыштар. Айнымалы токтағы машиналардың жіктемесі және құрылымы. Коллекторсыз асинхронды машина туралы жалпы мағлұмат. Асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу. Бір фазалы және екі фазалы асинхронды машиналар. Синхронды машиналар туралы негізгі мағлұмат. Электр машиналарды қыздыру және суыту.
Білімдер:
- тұрақты токтағы машиналардың жұмыс принципі;
- тұрақты тоқтағы машиналардың құрылымы; якорлық орамдар құрылымы;
- машинаның магниттік тізбегін есептеу тәсілдері;
- коммутация процесінің маңызы, коммутация түрлері;
- тұрақты токтағы генераторларының жіктемесі; тұрақты токтағы генераторлардың сипаты;
- тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жұмыс принципі; тұрақты токтағы қозғалтқыштардың жіктемесі және сипаты, тұрақты токтағы қозғалтқыштардың іске қосу тәсілдері;
- активті роторы бар синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен құрылымы; синхронды қозғалтқыштарды қолдану саласы;
- асинхронды қозғалтқыштың іс-әрекет принципі мен құрылымы;
- қысқа тұйықталу және фазалы роторы бар асинхронды қозғалтқышты іске қосу тәсілдері;
- бір қалыпты режимде үш фазалы қозғалтқышты қолдану.
Іскерліктер:
- қосылу тобын анықтау;
- синхронды реактивтік қозғалтқыштарды құрылымдық қабілетіне қарай анықтау;
- синхрондық қозғалтқышты қосу;
- асинхронды қозғалтқыштың сипаттамаларын талдау;
- асинхронды қозғалтқышты іске қосу;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты реверстеу.
КҚ.3.4.2
КҚ.3.4.10
КҚ.3.5.2
ЖКП 10
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау құқықтық және ұйымдастыру мәселелер. Техника қауіпсіздіқ негіздері. Өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Әрекеттегі электр құрылғылары мен электрмен қамсыздандыру жүйесінде өндіріс жұмыстарының қауіпсіздік негіздері.
Білімдер:
- еңбек қорғау құқықтық негіздері
- кәсіпорындарда қауіпсіздік техникасы қызметі туралы ереже және еңбек жағдайларын жақсартуды жоспарлау түрлері,
- адам ағзасына әсер ететін зиян өндірістік факторларымен күресу тәсілдері мен әдістері;
- жұмыс орындарда еңбек жағдайын қалыптастыруды қамтамасыз ету ерекшеліктері;
- адам денесіне электр токтың әсері, өндірістегі электр қондырғыларын қызмет ететін жұмысшылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету негізгі тәсілдері мен құралдары
- электр қондырғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасын сақтау;
- өрт қауіпсіздігінің талаптары;
- өрт сөндіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- қауіпсіз еңбек қамтамасыз ету нормативтік және заңды құжаттарды пайдалану;
- қауіпсіз еңбек жөнінде дәрістер ұйымдастыру;
- зиян өндірістік факторлардың әсерінен қорғаныс құралдарды қолдану;
- электр ток жарақаттануда алғашқы көмек көрсету;
- қауіпсіздік ережесін пайдалану талаптарына сай электр жабдықтарының тексеру жұмысын жүргізу;
- электр токпен жарақаттанудан қорғаныс құралдарын таңдау және олардың жарамдылығын анықтау;
- бірінші реттілік өрт сөндіру құралдарын сынақтан өткізу;
- өндірісте оқыс жағдайларды зерттеу, есеп құжаттаманы құрастыру.
БҚ 2
БҚ 4

ПК 3.4.7
ПК 3.5.6
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 091004 3-Электромеханик
СД.01
Электроснабжение промышленных предприятий.
Общие вопросы электроснабжения. Электрические нагрузки. Цеховые электрические сети. Основы технико-экономических расчетов в системах электроснабжения с применением цифровых ЭВМ. Качество электрической энергии. Выбор числа и мощности силовых трансформаторов. Выбор напряжений. Выбор сечений проводов и жил кабелей. Выбор места расположения питающих подстанций промышленного предприятия. Шины и шинопроводы в системах электроснабжения. Компенсация реактивной мощности. Режим нейтрали источников и приемников электроэнергии. Электробаланс и определение потерь электрической энергии. Допустимые перегрузки элементов систем электроснабжения промышленных предприятий. Электроснабжение зданий. Электрическое освещение. Электропривод, аппаратура управления и защиты. Лифтовые установки. Принципы построения схем и понятие о расчете электрических сетей зданий. Электропроводки и электроконструкции
Знания:
- схемы электроснабжения, графики нагрузок предприятий;
-устройство и электрооборудование цеховых сетей;
-методы расчета электрических нагрузок, выбора напряжений, числа и мощности силовых трансформаторов, приводов и кабелей;
-схемы электроснабжения зданий, допустимые перегрузки;
-методы расчета электрических сетей, выбора электропривода, аппаратуры управления и защиты.
Умения:
- читать схемы электроснабжения;
-составлять графики нагрузок, выбирать место расположения подстанций;
- выполнять полный расчет электроснабжения предприятий и гражданских зданий с выбором силовых трансформаторов и электрооборудования до и выше 1000 В.
ПК 3.4.8
ПК 3.4.10
СД.02
Электрооборудование промышленных предприятий.
Электрооборудование установок электронагрева. Электрооборудование установок электрической сварки. Электрооборудование мостовых кранов. Электрооборудование и автоматизация лифтов. Электрооборудование наземных электротележек и механизмов непрерывного транспорта. Общие сведения о металлорежущих станках. Электрооборудование насосных установок. Электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях.
Знания:
-классификацию электрооборудования в зависимости от нагрузки и условий окружающей среды;
-методы выбора электрооборудования и аппаратов управления и защиты;
-схемы управления и правила технической эксплуатации электрооборудования
Умения:
- составлять и собирать схемы управления электрооборудованием;
-выбирать электродвигатели по механическим характеристикам и условиям окружающей среды;
-выполнять текущий ремонт, определять неисправности электромашин и аппаратуры управления.
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ПК 3.4.9
СД.03
Релейная защита.
Релейная защита электрооборудования. Основные понятия о видах повреждений и ненормальных режимах работы электрооборудования. Основные требования к релейной защите. Основные принципы действия релейной защиты. Сигнализация срабатывания релейной защиты. Главные элементы релейной защиты. Способы включения реле непосредственно в первичную цепь и через трансформаторы тока и напряжения. Установки релейной защиты трансформаторов, электродвигателей, линий электропередач. Защита сборных шин распределительных устройств. Действительная и ложная работа защит. Защита предохранителями. Оперативное обслуживание релейных защит.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
ПК 3.4.2
СД.04
Электрические сети и освещение.
Электрические сети. Классификации, конструктивное выполнение. Нагрев проводов и кабелей и их защита. Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
- классификацию и расчет силовых сетей и сетей освещения;
-значение cosц и способы его повышения;
-типы светильников и источников света;
-устройство заземления.
Умения:
- выполнять расчет по потере напряжения и освещенности;
-выбирать провода и кабели по потере напряжения;
-выбирать источники света и светильники.
ПК 3.4.3
СД. 05
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования.
Ремонт силовых трансформаторов. Ремонт электрических машин. Ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В. Ремонт электрической аппаратуры распределительных устройств и установок напряжением до 1000 В. Аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний. Испытание и наладка электрических машин. Испытание и наладка трансформаторов. Испытание и наладка вторичных цепей. Испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики. Организация пусконаладочных работ и составление технической документации. Основы испытаний. Объем и нормы испытаний. Испытательные станции ЭРЦ. Объекты, методы и оснащение испытаний. Испытания аппаратов и приборов. Испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ. Испытание заземляющих устройств.
Знания:
- организацию ремонта и наладки электрооборудования до и выше 1000 В;
-назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний;
-методику испытаний и наладки релейной защиты и автоматики, кабельных линий и заземляющих устройств.
Умения:
- выполнять текущий ремонт электрооборудования напряжением до и выше 1000 В и пускорегулирующей аппаратуры;
-проводить наладку и испытания после монтажа и ремонта электроустановок;
-организовывать ремонтные и пусконаладочные работы.
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.9
СД.06
Основы электробезопасности.
Общие правила. Защита и автоматика. Распределительные устройства и подстанции. Электросиловые установки. Электрооборудование специальных установок. Организация эксплуатации электроустановок. Электрооборудование и электроустановки общего назначения. Электроустановки специального назначения. Испытания электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Техническое диагностирование электроустановок. Нормы испытаний электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Общие положения техники безопасности. Требования к персоналу. Оперативное обслуживание и производство работ. Организационные мероприятия по обеспечению безопасности работ. Технические мероприятия по обеспечению безопасности работ со снятием напряжения. Работа с применением механизмов и грузоподъемных машин. Работы в зоне влияния электрического поля. Обмывка и чистка изоляторов под напряжением. Испытания и измерения. Дополнительные положения техники безопасности при эксплуатации различных электроустановок.
Знания:
- правила устройства электроустановок, правила технической эксплуатации, правила техники безопасности электроустановок потребителей.
Умения:
-выполнять организационные и технические мероприятия при производстве работ при монтаже, эксплуатации и обслуживании электроустановок.

КҚ 3.4.7
КҚ 3.5.6
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 0910043 – Электр механигі
АП.01
Кәсіпорындарды электрмен қамсыздандыру.
Электрмен қамсыздандырудың жалпы мәселелері. Электр жүктемелер. Цех бойындағы электр тораптар. Сандық электронды машиналарын қолданумен электрмен қамсыздандыру жүйесіндегі техникалық- экономикалық есебінің негіздері. Электр энергияның сапасы. Күштік трансформаторлардың санын және қуатын таңдау. Кернеуді таңдау. Кабельдер сымдарының талсымдары мен қимасын таңдау. Кәсіпорынның қоректендіру қосалқы станцияларын орналастыру. Электрмен қамсыздандыру жүйесінде шиналар мен шина сымдар. Реактивтік қуаттың өтемақысы. Электр энергия қоректендіру көзі мен қабылдағыштардың бейтараптама режимі. Электр энергия шығындарын анықтау және электрлік балансы. Кәсіпорын электрмен қамсыздандыру жүйелер элементтерінің рауалы жүктемесі. Ғимараттарды электрмен жабдықтау. Электрлік жарықтандыру. Электржетек, басқару және қорғаныс аппаратура. Лифт қондырғылар. Ғимарат электр тораптарының есебі туралы ұғым және сұлба құру негіздері. Электртартылымдар мен электр құрылғылар.
Білімдер:
- электрмен жабдықтау сұлбасы, кәсіпорынның жүктеме кестесі;
- цех тораптардың электр жабдықтары құрылымы;
- электр жүктеме есебінің тәсілдері, күштік трансформаторлар, жетек және кабельдердің кернеуін, санын және қуатын есептеу әдістері;
- ғиматартарды электрмен қамсыздандыру сұлбасы, рауалы жүктемелер;
- электр желісін есептеу тәсілдері, электр жетек басқару және қорғаныс аппараттарын таңдау.
Іскерліктер:
- электрмен қамсыздандыру сұлбасын оқу;
- жүктеме кестесін құру, қосалқы станциялардың орналасу жерін таңдау;
- 1000 В дейін және 1000 В –тан жоғары кернеудегі электр жабдықтары мен күштік трансформаторларды таңдау арқылы кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың толық есебін жүргізу.
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
АП.02
Кәсіпорындардың электр жабдықтары.
Электр қызу қондырғылардың электр жабдықтары. Электрмен балқытып біріктіру қондырғылардың электр жабдықтары. Мосттық кранның электр жабдықтары. Лифт автоматтандырылуы және электр жабдықтары. Үздіксіз көлік механизмдері мен жер үстіндегі электр арбаның электр жабдықтары. Металл кесу станоктар туралы жалпы мағлұмат. Сорап қондырғылардың электр жабдықтары. Жарылыс және өртке қауіпті панажайлардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- қоршаған орта жағдайлары мен жүктемеге байланысты механизмдер электр жабдықтарының жіктемесі;
- басқару және қорғаныс аппараттарын және электр жабдықтарын таңдау тәсілдері;
- электр жабдықтарын басқару сұлбалары және техникалық пайдалану ережесі.
Іскерліктер:
- электр жабдықтарды басқару сұлбасын құру және жинау;
- механикалық сипаттамалар және қоршаған орта жағдайларына байланысты электр қозғалтқыштарын жинау;
- ағымды жөндеу жұмыстарын орындау, электр машиналар мен басқару аппаратураларының ақауларын табу.
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.9
АП.03
Релелік қорғаныс.
Электр жабдықтардың релелік қорғанысы. Электр жабдықтардың ақаулану түрлері және қалыпсыз жұмыс режимі туралы негізгі ұғым. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар. Релелік қорғаныс қызметіндегі негізгі принциптері. Релелік қорғаныстың іске қосылудағы сигнал беруі. Релелік қорғаныстың негізгі элементтері. Реленің тікелей бірінші тізбекке және тоқ трансформаторы арқылы қосылу тәсілі. Трансформаторлардың, электр қозғалтқыштың электр беріліс желісінің релелік қорғаныс қондырғылары. Тарату құрылғыларының жиынтық шиналарының қорғанысы. Әрекеттегі және жалған қорғаныс жұмыстары. Сақтандырғыш қорғанысы. Релелік қорғанысын жедел қызметтендіру.
Білімдер:
- негізгі және қосымша реленің құрылымы, іс-әрекет принципі;
- принциптік қорғаныс сұлбалары;
- релелік қорғанысқа қойылатын талаптар;
-желілер, жиынтық шиналар, трансформатор, электр қозғалтқыштағы дифференциалды қорғанысының іс-әрекет принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР,
АРН тағайындалуы және іс әрекет принципі.
Іскерліктер:
-ірі электр машиналар мен аппараттардың, электр беріліс желілер және трансформатордың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.4.2
АП.04
Электр тораптар мен жарықтандыру.
Электр тораптар. Жіктемесі, құрылымдық орындалуы. Сымдар мен кабельдердің қызуы және олардың қорғанысы. Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электрлік есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны жоғарлату тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарық шамалар мен бірліктер, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптар. Жарықталуды нормалау және жарықтандыру қондырғылардың есебі. Электр қондырғыларды жерлендіру. Негізгі жарық, техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі
Білімдер:
- күштік тораптар мен жарықтандыру тораптардың жіктемесі және есебі;
- cos ц шамасы және оны арттыру әдістері;
- шамдалдар түрлері мен жарық көздері;
- жерлендіру құрылымы.
Іскерліктер:
- жарықталу және кернеу шығыны бойынша есеп жүргізу;
- кернеу шығыны бойынша сымдар мен кабельдер таңдау;
- жарық көздері мен шамдалдарды таңдау.
КҚ 3.4.3
АП.05
Электр жабдықтарды жөндеу, реттеу және сынақтау.
Күштік трансформаторларды жөндеу. Электр машиналарды жөндеу. 1000В жоғары кернеудегі қондырғылар мен тарату құрылғылардың электр аппараттарын жөндеу. Іске қосу –реттеу сынақтары үшін аппараттар мен аспаптар. Электр машиналарды сынақтан өткізу және баптау. Трансформаторларды сынақтау және реттеу. Екінші реттік тізбектің сынағы мен реттелуі. Релелік қорғаныс, түйістіргіш-релелік аппаратура мен автоматика құрылғыларының сынағы мен реттелуі. Іске қосу-реттеу жұмыстарды ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы құру. Сынақтар негізі. Сынақтардың көлемі мен нормасы. ЭРЦ сынақ станциялары. Сынақтардың көлемі, тәсілдері және жабдығы. Аппараттар мен аспаптардың сынағы. 35 кв дейін кернеудегі күштік кабель желісін сынақтау. Жерлендіру құрылғыларды сынақтау.
Білімдер:
- 1000 В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтардың жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- сынау аспаптар мен аппараттардың тағайындалуы мен қолдануы;
- автоматика және релелік қорғаныс, жерлендіргіш құрылғылар, кабельдік желілерді сынау және реттеу әдістемесі.
Іскерліктер:
- 1000В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтар, іске қосқыш аппаратуралардың ағымды жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр құрылғыларды монтаждау және жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмысын атқару;
- іске қосу реттеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.9
АП.06
Электрқауіпсіздік негіздері.
Жалпы ережелер. Қорғаныс және автоматика. Тарату құрылғылары және қосалқы станциялары. Электр күштік құрылғылар. Арнайы құрылғылардың электр жабдықтары. Электр қондырғыларын қажетке жаратуын ұйымдастыру. Жалпы тағайындалған электр қондырғылар мен электр жабдықтар. Арнайы тағайындалған электр қондырғылар. Тұтынушылар электр қондырғыларының аппараттар мен электр жабдықтарын сынақтау. Электр қондырғыларының техникалық ақауларын табу. Тұтынушы электр қондырғыларының электр жабдықтарын және аппараттарын сынақтау нормасы. Техника қауіпсіздігінің жалпы ережелері. Қызметкерлерге қойылатын талаптар. Жедел қызмет көрсету. Еңбек қауіпсіздігін қамтуды ұйымдастыру шаралары. Кернеусіз жұмыс қауіпсіздігін қамту техникалық шаралар. Механизмдер мен жүк көтергіш машиналарды қолдану арқылы жұмыс атқару. Электр өрісінің ықпалымен жүргізілетін жұмыстар. Кернеудегі оқшаулатқыштарды жуу және тазалау. Сынақтар мен өлшемдер. ӘрҒ-түрлі электр құрылғыларын пайдаланудағы қосымша қауіпсіздік техникасы ережелері
Білімдер:
- электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері.
Іскерліктер:
- электр қондырғыларды қызметтендіру, пайдалану және монтаждық жұмыстарды атқару кезінде ұйымдастыру және техникалық шараларын орындау.

ПК 3.4.7
СД.07
Экономика отрасли.
Энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики. Экономичный механизм управления. Учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
Знания:
- отрасль и ее значение в экономике РК;
-основы управления предприятием;
-основы технического нормирования производством;
-производительность труда в промышленности;
-издержки производства, прибыль и доход; показатели рентабельности промышленного производства;
-учет и отчетность предприятий;
-анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
-ориентироваться в структуре предприятия;
-производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
-вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
-вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
-планировать основные показатели производственной программы промышленного предприятия;
-определять структуру себестоимости и производить расчет доходов;
-определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
-заполнять бланки первичной документации; проводить инвентаризацию имущества предприятия.
БК 4
БК 8
Квалификация: 091005 3 – Техник-электрик
СД.01
Электроснабжение предприятий и гражданских зданий.
Общие вопросы электроснабжения. Электрические нагрузки. Цеховые электрические сети. Основы технико-экономических расчетов в системах электроснабжения с применением цифровых ЭВМ. Качество электрической энергии. Выбор числа и мощности силовых трансформаторов. Выбор напряжений. Выбор сечений проводов и жил кабелей. Выбор места расположения питающих подстанций промышленного предприятия. Шины и шинопроводы в системах электроснабжения. Компенсация реактивной мощности. Режим нейтрали источников и приемников электроэнергии. Электробаланс и определение потерь электрической энергии. Допустимые перегрузки элементов систем электроснабжения промышленных предприятий. Электроснабжение зданий. Электрическое освещение. Электропривод, аппаратура управления и защиты. Лифтовые установки. Принципы построения схем и понятие о расчете электрических сетей зданий. Электропроводки.
Знания:
- схемы электроснабжения, графики нагрузок предприятий;
-устройство и электрооборудование цеховых сетей;
-методы расчета электрических нагрузок, выбора напряжений, числа и мощности силовых трансформаторов, приводов и кабелей;
-схемы электроснабжения зданий, допустимые перегрузки;
-методы расчета электрических сетей, выбора электропривода, аппаратуры управления и защиты.
Умения:
- читать схемы электроснабжения;
-составлять графики нагрузок, выбирать место расположения подстанций;
- выполнять полный расчет электроснабжения предприятий и гражданских зданий с выбором силовых трансформаторов и электрооборудования до и выше 1000 В.

КҚ 3.4.7
АП.07
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика жүйесінде энергетикалық және өндірістік кәсіпорындары мен олардың басқаруы. Экономикалық басқару механизмі. Өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен сараптамасы.
Білімдер:
- сала және оның Қазақстан Республикасы экономикасындағы мәні;
- кәсіпорынды басқару негіздері;
- өндірісті техникалық нормалау негіздері;
- өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі;
- өндірістің кемшіліктері, шығыны мен кірісі; өндірістің үнемді көрсіткіштері;
- кәсіпорындардың есеп беруі;
- өндірістік – шаруашылық қызметінің сараптамасы.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипатын беру;
- кәсіпорынның құрылымында бағытталу;
- кәсіпорынның өндірістік қорларын және мүлік айналымының негізгі көрсеткіштерін қолдану арқылы есеп беру;
- техникалық нормалау есебі; хронометражды бақылау жүргізіп оларды өндеу;
- бөлімшелер штаттың, жалақы қорының есебі;
- негізгі өндірістік көрсеткіштерін жоспарлау;
- өзіндік бағалау және кіріс есебін анықтау;
- кірістің барлық түрлерін және үнемділікті анықтау;
- алғашқы құжаттамалау бланкілерін толтырып, кәсіпорын дүние мүлігін тексеру.
БҚ 4
БҚ 8
Біліктілік: 091005 3 – Техник-электрик
АП.01
Кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттарды электрмен қамсыздандыру.
Электрмен қамсыздандыру жалпы мәселелер. Электр жүктемелер. Цех бойындағы электр тораптар. Сандық электронды есептеу машминалар қолдану арқылы электрмен қамсыздандыру жүйесіндегі техникалық- экономикалық есебінің негіздері. Электр энергияның сапасы. Күштік трансформаторлардың саны және қуатын таңдау. Кернеуді таңдау. Кабельдер сымдарының талсымдары мен қимасын таңдау. Кәсіпорынның қоректендіру қосалқы станцияларын орналастыру. Электрмен қамсыздандыру жүйесінде шиналар мен шина сымдар. Реактивтік қуаттың өтемақысы. Электр энергия қоректендіру көзі мен қабылдағыштардың бейтараптама режимі. Электр энергия шығындарын анықтау және электрлік балансы. Кәсіпорын электрмен қамсыздандыру жүйелер элементтерінің рауалы жүктемесі. Ғимараттарды электрмен жабдықтау. Электр жарықтандыру. Электржетек, басқару және қорғаныс аппаратура. Лифт қондырғылар. Ғимараттың электр тораптарының есебі туралы ұғым және сұлба құру негіздері. Электртартылымдар
Білімдер:
- электрмен жабдықтау сұлбасы, кәсіпорынның жүктеме кестесі;
- цех тораптардың электр жабдықтары және құрылымы;
- электр жүктеме есебінің тәсілдері, күштік трансформаторлар, жетек және кабельдердің кернеуін, санын және қуатын есептеу әдістері;
- ғимараттардың электрмен қамту сұлбасы, рауалы жүктемелер;
- электр желісін есептеу тәсілдері, электржетегін, басқару және қорғаныс аппараттарын таңдау.
Іскерліктер:
- электрмен қамту сұлбасын оқу;
- жүктеме кестесін құру, қосалқы станциялардың орналасу жерін таңдау;
- 1000 В дейін және 1000 В –тан жоғары кернеудегі электр жабдықтары мен күштік трансформаторларды таңдау арқылы кәсіпорындар мен азаматтық ғимараттардың толық есебін жүргізу.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.7
ПК 3.5.9
СД.02
Электрооборудование бытовой техники и общепромышленных механизмов.
Электрические машины для уборки и ремонта помещений. Электрооборудование бытовых стиральных машин. Электроприборы личного пользования. Электрифицированные инструменты и машины для "хобби". Электрические машины в электрооборудовании общепромышленных механизмов. Электрические аппараты управления общепромышленными механизмами.
Знания:
-принцип действия электрооборудования бытовой техники;
-способы и методы разборки и сборки, назначение отдельных частей и деталей электрооборудования.
Умения:
- читать электрические схемы бытовой техники;
-разбирать, устранять неисправности, собирать электрооборудование бытовой техники;
-проводить испытания.
ПК 3.5.2
ПК 3.5.5
СД.03
Релейная защита.
Релейная защита электрооборудования. Основные понятия о видах повреждений и ненормальных режимах работы электрооборудования. Основные требования к релейной защите. Основные принципы действия релейной защиты. Сигнализация срабатывания релейной защиты. Главные элементы релейной защиты. Способы включения реле непосредственно в первичную цепь и через трансформаторы тока и напряжения. Установки релейной защиты. Защиты трансформаторов, электродвигателей, линий электропередач. Защиты сборных шин распределительных устройств. Действительная и ложная работа защит. Защита предохранителями. Оперативное обслуживание релейных защит.
Знания:
- устройство и принцип действия основных и вспомогательных реле;
- принципиальные схемы защиты;
- требования к релейной защите;
- принцип действия дифференциальных защит линий, сборных шин, трансформаторов, электродвигателей;
- назначение и принцип действия АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН.
Умения:
- читать схемы релейной защиты и автоматики крупных электрических машин и аппаратов, линий электропередачи и трансформаторов.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
СД. 04
Электрические сети и освещение.
Электрические сети. Классификации, конструктивное выполнение. Нагрев проводов и кабелей и их защита. Электрический расчет разомкнутых сетей по потере напряжения. Расчет электрических силовых и осветительных сетей. Коэффициент мощности и способы его повышения. Электрическое освещение. Световые величины и единицы, источники света и осветительные приборы. Нормирование освещенности и расчет осветительных установок. Заземление в электроустановках. Основные светотехнические показатели и величины. Источники света и светильники. Расчет освещенности.
Знания:
- классификацию и расчет силовых сетей и сетей освещения;
-значение cosц и способы его повышения;
-типы светильников и источников света;
-устройство заземления.
Умения:
- выполнять расчет по потере напряжения и освещенности;
-выбирать провода и кабели по потере напряжения;
-выбирать источники света и светильники.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.9
АП.02
Тұрмыстық техника және жалпы өнеркәсіптік механизмдердің электр жабдықтары.
Панажайларды жөндеу және тазалау электр машиналар. Тұрмыстық кір жуу машиналардың электр жабдықтары. Жеке тұтыну электр аспаптар. Әуес іске арналған электрленген құралдар мен машиналар.Жалпы өнеркәсіптік механизмдер электр жабдықтарының электр машиналары. Жалпы өнеркәсіптік механизмдердің электр басқару аппараттары.
Білімдер:
- тұрмыстық техника электр жабдықтардың іс-әрекет принципі;
- электр жабдықтар жеке бөліктер мен бөлшектердің міндеті, бөлшектеу және құрастыру әдістері мен тәсілдері.
Іскерліктер:
- тұрмыстық техника электр сұлбаларын оқу;
- тұрмыстық техника электр жабдықтарын жинау, ақауларын табу және жою;
- сынақтар өткізу.
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.5
АП.03
Релелік қорғаныс.
Электр жабдықтардың релелік қорғанысы. Электр жабдықтардың ақаулану түрлері және қалыпсыз жұмыс режимі туралы негізгі ұғым. Релелік қорғанысқа қойылатын негізгі талаптар. Релелік қорғаныс қызметіндегі негізгі принциптері. Релелік қорғаныстың іске қосылудағы сигнал беруі. Релеік қорғаныстың негізгі элементтері. Реленің тікелей бірінші тізбекке және тоқ трансформаторы арқылы қосылу тәсілі. Трансформаторлардың, электр қозғалтқыштың электр беріліс желісінің релелік қорғаныс қондырғылары. Тарату құрылғыларының жиынтық шиналарының қорғанысы. Әрекеттегі және жалған қорғаныс жұмыстары. Сақтандырғыш қорғанысы. Релелік қорғанысын жедел қызметтендіру.
Білімдер:
- негізгі және қосымша реленің құрылымы, іс-әрекет принципі;
- түбегейлі қорғаныс сұлбалары;
- релелік қорғанысқа қойылатын талаптар
-желілер, жиынтық шиналар, трансформатор, электр қозғалтқыштағы дифференциалды қорғанысының іс-әрекет принципі;
- АПВ, АВР, АРВ, АУР, АРН тағайындалуы және іс әрекет принципі.
Іскерліктер:
-ірі электр машиналар мен аппараттардың, электр беріліс желілер және трансформатордың релелік қорғаныс және автоматика сұлбаларын оқу.
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.2
АП.04
Электр тораптар мен жарықтандыру.
Электр тораптар. Жіктемесі, құрылымдық орындалуы. Сымдар мен кабельдерді қызуы және олардың қорғанысы. Кернеу шығыны бойынша ашық тораптардың электрлік есебі. Электрлік күштік және жарықтандыру тораптардың есебі. Қуат коэффициенті және оны жоғарылату тәсілдері. Электрлік жарықтандыру. Жарық шамалар мен бірліктер, жарық көздері мен жарықтандырғыш аспаптар. Жарықталуды нормалау және жарықтандыру қондырғылардың есебі. Электр қондырғыларды жерлендіру. Негізгі жарық техникалық көрсеткіштер мен шамалар. Жарық көздері мен шамдалдар. Жарықтандыру есебі
Білімдер:
- күштік тораптар мен жарықтандыру тораптардың жіктемесі және есебі;
- cos ц шамасы және оны арттыру әдістері
- шамдалдар түрлері мен жарық көздері;
- жерлендіру құрылымы.
Іскерліктер:
- жарықталу және кернеу шығыны бойынша есеп жүргізу;
- кернеу шығыны бойынша сымдар мен кабельдер таңдау;
- жарық көздері мен шамдалдарды таңдау.

ПК 3.5.1
ПК 3.5.3
ПК 3.5.7
СД. 05
Ремонт, наладка и испытание электрооборудования.
Ремонт силовых трансформаторов. Ремонт электрических машин. Ремонт электрических аппаратов РУ и установок напряжением выше 1000 В. Ремонт электрической аппаратуры распределительных устройств и установок напряжением до 1000 В. Аппаратура и приборы для пусконаладочных испытаний. Испытание и наладка электрических машин. Испытание и наладка трансформаторов. Испытание и наладка вторичных цепей. Испытание и наладка релейной защиты, контакторно-релейной аппаратуры и устройств автоматики. Организация пусконаладочных работ и составление технической документации. Основы испытаний. Объем и нормы испытаний. Испытательные станции ЭРЦ. Объекты, методы и оснащение испытаний. Испытания аппаратов и приборов. Испытание силовых кабельных линий напряжение до 35 кВ. Испытание заземляющих устройств.
Знания:
- организацию ремонта и наладки электрооборудования до и выше 1000 В;
-назначение и применение аппаратуры и приборов для испытаний;
-методику испытаний и наладки релейной защиты и автоматики, кабельных линий и заземляющих устройств.
Умения:
- выполнять текущий ремонт электрооборудования напряжением до и выше 1000 В и пускорегулирующей аппаратуры;
-проводить наладку и испытания после монтажа и ремонта электроустановок;
-организовывать ремонтные и пусконаладочные работы.
ПК 3.5.5
СД. 06
Основы электробезопасности.
Общие правила. Канализация электроэнергии. Защита и автоматика. Распределительные устройства и подстанции. Электросиловые установки. Электрооборудование специальных установок. Организация эксплуатации электроустановок. Электрооборудование и электроустановки общего назначения. Электроустановки специального назначения. Испытания электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Техническое диагностирование электроустановок. Нормы испытаний электрооборудования и аппаратов электроустановок потребителей. Общие положения техники безопасности. Требования к персоналу. Оперативное обслуживание и производство работ. Организационные мероприятия по обеспечению безопасности работ. Технические мероприятия по обеспечению безопасности работ со снятием напряжения. Работа с применением механизмов и грузоподъемных машин. Работы в зоне влияния электрического поля. Обмывка и чистка изоляторов под напряжением. Испытания и измерения. Дополнительные положения техники безопасности при эксплуатации различных электроустановок.
Знания:
-Правила устройства электроустановок. Правила технической эксплуатации. Правила техники безопасности электроустановок.
Умения:
- выполнять организационные и технические мероприятия при производстве работ на монтаже, при эксплуатации и обслуживании электроустановок.

КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.3
КҚ 3.5.7
АП.05
Электр жабдықтарды жөндеу, реттеу және сынақтау.
Күштік трансформаторларды жөндеу. Электр машиналарды жөндеу. 1000В жоғары кернеудегі қондырғылар мен тарату құрылғылардың электр аппараттарын жөндеу. Іске қосу –реттеу сынақтары үшін аппараттар мен аспаптар. Электр машиналарды сынақтан өткізу және баптау. Трансформаторларды сынақтау және реттеу. Екінші реттік тізбектің сынағы мен реттелуі. Релелік қорғаныс, түйістіргіш-релелік аппаратура мен автоматика құрылғыларының сынағы мен реттелуі. Іске қосу-реттеу жұмыстарды ұйымдастыру және техникалық құжаттаманы құру. Сынақтар негізі. Сынақтардың көлемі мен нормасы. ЭРЦ сынақ станциялары. Сынақтардың көлемі, тәсілдері және жабдығы. Аппараттар мен аспаптардың сынағы. 35 кв дейін кернеудегі күштік кабель желісін сынақтау. Жерлендіру құрылғыларды сынақтау.
Білімдер:
- 1000 В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтардың жөндеу және реттеу жұмыстарын ұйымдастыру;
- сынау аспаптар мен аппараттардың тағайындалуы мен қолдануы;
- автоматика және релелік қорғаныс, жерлендіргіш құрылғылар, кабельдік желілерді сынау және реттеу әдістемесі.
Іскерліктер:
- 1000В дейін және 1000 В жоғары кернеудегі электр жабдықтар, іске қосқыш аппаратуралардың ағымды жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр құрылғыларды монтаждау және жөндеу жұмыстарынан кейін реттеу жұмысын атқару;
- іске қосу реттеу және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.5.5
АП.06
Электрқауіпсіздік негіздері.
Жалпы ережелер. Электр энергияның құбырлары. Қорғаныс және автоматика. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялар. Электр күштік құрылғылар. Арнайы құрылғылардың электр жабдықтары. Электр қондырғылар қажетке жаратуын ұйымдастыру. Жалпы тағайындалған электр қондырғылар мен электр жабдықтар. Арнайы тағайындалған электр жабдықтары. Тұтынушылар электр қондырғыларының аппараттар мен электр жабдықтарын сынақтан өткізу. Электр құрылғыларының техникалық ақауларын табу. Электр жабдықтарының және тұтынушы электр құрылғылар аппараттар сынағының нормасы. Техника қауіпсіздігінің жалпы ережелері. Қызметкерлерге қойылатын талаптар. Жедел қызмет көрсету. Еңбек қауіпсіздігін қамтуды ұйымдастыру шаралары. Кернеусіз техникалық шаралар. Механизмдер мен жүк көтергіш машиналарды қолдану арқылы жұмыс атқару. Электр өрісінің ықпалымен жүргізілетін жұмыстар. Кернеудегі оқшаулатқыштарды жуу және тазалау. Сынақтар мен өлшемдер. ӘрҒ-түрлі электр құрылғыларын пайдаланудағы қосымша қауіпсіздік техникасы ережелері.
Білімдер:
- электр қондырғыларын құру ережелері, техникалық қажетке жарату ережелері, қауіпсіздік техникасы ережелері.
Іскерліктер:
- электр қондырғыларды қызметтендіру, пайдалану және монтаждық жұмыстарды атқару кезінде ұйымдастыру және техникалық шараларын орындау.

ПК 3.5.6
СД. 07
Экономика отрасли.
Энергетическое и промышленное предприятие и его управление в системе рыночной экономики. Экономичный механизм управления. Учет и анализ производственно – хозяйственной деятельности.
Знания:
- отрасль и ее значение в экономике РК;
-основы управления предприятием;
-основы технического нормирования производством;
-производительность труда в промышленности;
-издержки производства, прибыль и доход; показатели рентабельности промышленного производства;
-учет и отчетность предприятий;
-анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
-ориентироваться в структуре предприятия;
-производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
-вести расчет норм, применяемых в техническом нормировании; проводить хронометражные наблюдения и уметь их обрабатывать;
-вести расчет штатов подразделений; расчет фондов заработной платы;
-планировать основные показатели производственной программы промышленного предприятия;
-определять структуру себестоимости и производить расчет доходов;
-определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
-заполнять бланки первичной документации; проводить инвентаризацию имущества предприятия.
БК 4
БК 8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Слесарно-механическая обработка материалов. Техника безопасности и промышленная санитария. Электросварка. Обработка деталей на токарных и фрезерных станках. Электромонтажные работы. Резка проводов, тросов и кабелей. Разделка кабелей. Монтаж осветительных электропроводок. Автоматические выключатели. Предохранители, рубильники и кнопки управления. Электрические машины. Пробный пуск электродвигателя. Разборка и сборка трансформаторов. Профилактический ремонт выемной части трансформатора Оборудование распределительных устройств.
Умения:
-пользоваться измерительными и разметочными инструментами;
- пользоваться аппаратурой для ручной электросварки;
-работать на токарных и фрезерных станках;
- разделки кабеля для соединения в муфте.
Навыки:
- разметки и обработки деталей;
-сварки стальных деталей;
-заделки концов кабелей;
-подготовки концов проводов для соединения.
БК 6
БК 10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.8
ПК 3.5.6
ПП
Профессиональная практика.
Вводная беседа. Цели и задачи практики. Инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности, методами экономного расхода материалов, тепловой и электрической энергии, запасных частей, путями повышения производительности труда и повышения износостойкости оборудования. Работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию и ремонту оборудования
Умения:
- правильно организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы, инструмент и электроэнергию
- разбирать, ремонтировать и собирать несложные узлы и детали электродвигателей, электроаппаратов и электроприборов;
- выполнять монтаж, демонтаж и ремонт распределительных коробок, предохранительных щитов;
- включать, переключать и выключать, а также подключать и отключать электрооборудование на обслуживаемом объекте или участке
- разделывать, сращивать, изолировать и паять провода напряжением до 1000В
- заряжать, устанавливать несложную осветительную арматуру, выключатели, штепсельные розетки, стенные патроны и промышленные прожекторы
- прокладывать установочные провода и кабели в газовых трубках, на роликах и изоляторах
Навыки:
- обслуживать силовые и осветительные электроустановки с несложными схемами включения;
- определять причины неисправности и устранять несложные повреждения в силовых и осветительных сетях, пускорегулирующей аппаратуре и электродвигателях
- проверять сопротивление изоляции распределительных сетей и обмоток статоров
БК 7
БК 9

КҚ 3.5.6
АП.07
Сала экономикасы.
Нарықтық экономика жүйесінде энергетикалық және өндірістік кәсіпорындары мен олардың басқаруы. Экономикалық басқару механизмі. Өндірістік – шаруашылық қызметінің есебі мен сараптамасы.
Білімдер:
- сала және оның Қазақстан Республикасы экономикасындағы мәні;
- кәсіпорынды басқару негіздері;
- өндірісті техникалық нормалау негіздері;
- өнеркәсіптегі еңбек өнімділігі;
- өндірістің кемшіліктері, шығыны мен кірісі; өндірістің үнемді көрсіткіштері;
- кәсіпорындардың есеп беруі;
- өндірістік – шаруашылық қызметінің сараптамасы.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипатын беру;
- кәсіпорынның құрылымында бағытталу;
- кәсіпорынның өндірістік қорларын және мүлік айналымының негізгі көрсеткіштерін қолдану арқылы есеп беру;
- техникалық нормалау есебі; хронометражды бақылау жүргізіп оларды өндеу;
- бөлімшелер штаттың, жалақы қорының есебі;
- негізгі өндірістік көрсеткіштерін жоспарлау;
- өзіндік бағалау және кіріс есебін анықтау;
- кірістің барлық түрлерін және үнемділікті анықтау;
- алғашқы құжаттамалау бланкілерін толтырып, кәсіпорын дүние мүлігін тексеру.
БҚ 4
БҚ 8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Материалды слесарлық-механикалық өңдеу. Қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария. Электрмен балқытып біріктіру. Токарлық және фрезер станоктарда бөлшектерді өңдеу. Электрмонтаждық жұмыстар. Сымдарды, арқансым және кабельдерді кесу. Кабель тарқату. Жарықтандырғыш электр тартылымдарды монтаждау. Автоматтық ажыратқыштар. Сақтандырғыштар, шаппа қосқыштар және басқару батырмасы. Электр машиналар. Электрқозғалтқышты сынап көру. Трансформаторларды бөлшектеу және жинау. Трансформатордың қуыс бөлігін сақтық жөндеу. Тарату құрылғылардың жабдығы
Іскерліктер:
- өлшеуіш және белгілеуіш құрал-саймандармен қолдану;
- қолмен электр балқытып біріктіру аппаратурасын қолдану;
- токарлық және фрезер станоктарында жұмыс атқару;
- муфтада жалғастыру үшін кабель тарқату.
Дағдылар:
-бөлшектерді белгілеу және өңдеу;
- болаттан жасалған бөлшектерді балқытып біріктіру;
- кабель ұштарын бітеу;
- кабель ұштарын жалғастыруға дайындау.
БҚ 6
БҚ 10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.8
КҚ 3.5.6
КП. 00
Кәсіптік практика
Кіріспе. Практиканың мақсаттары мен міндеттері. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, белгіленген мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдерімен және үздік еңбек әдістерімен, материалды, жылу және электр энергиясын, қосымша бөліктерін үнемді пайдалану тәсілдерімен, еңбек өнімділігін арттыру және жабдықтардың тозуға төзімділігін жоғарлату жолдарымен танысу. Жабдықтарды техникалық қызмет ету және жөндеу бойынша өндірістік бригада құрамында жұмыс атқару.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және сақтау, материал, құрал-сайман, электр энергияны үнемді қолдану;
- электр қозғалтқыштар, электр аппараттар, және электр аспаптардың қарапайым тораптарын және бөлшектерін бөлектеу, жөндеу және жинау;
- тарату қораптарын, сақтандыру қалқандарын монтаждау, бөлектеу, жөндеу;
- қызметтендіру объектіндегі немесе теліміндегі электржабдығын қосу, ауыстырып қосу және ажырату;
- 1000В дейін кернеудегі сымдарын тарқату, ұштау, оқшаулау және дәнекерлеу;
- қарапайым жарықтандыру арматурасын, ажыратқыштарды, штепсельді розеткаларды, қабырғалы патрондар мен өндірістік прожеркторларын зарядтау және орнату;
- құрылымдау сымдарын және кабельдерін газды түтіктерінде, шығыршық және оқшаулатқыштарда төсеу.
Дағдылар:
- күштік және жарықтандырғыш қондырғыларын қызмет ету;
- күштік және жарықтандырғыш тораптардағы, іске қосу аппаратура және электр қозғалтқыштағы ақауларын табу және жою;
- тарату тораптардағы және статор орамаларындағы оқшаулама кедергісін тексеру.
БҚ 7
БҚ 9

ПК 3.4.1-ПК 3.4.11
ПК 3.5.1-ПК 3.5.9
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Владеть основами гуманитарных и социально-экономических наук, умение использовать полученные знания и методы этих наук в профессиональной деятельности;
БК 2
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, регулирующих отношения человека к человеку, обществу и окружающей среде;
БК 3
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан-казахским и языком официального употребления –русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 4
Иметь целостное представление о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов;
БК 5
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
БК 6
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 7
Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 8
Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 10
Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 Код и наименование квалификации
091001 2 – Электромонтажник по электрическим машинам*
ПК 2.1.1 Соблюдать правила приема монтажа и эксплуатации электрических машин, электроаппартов, электроприборов;
ПК 2.1.2 Соблюдать действующие инструкции по эксплуатации различных электрических аппаратов; требования безопасности труда при обслуживании и монтаже пускорегулирующей и защитной аппаратуры;
ПК 2.1.3 Владеть принципами автоматизированного управления электроустановками с помощью контакторов, реле и магнитных пускателей;
ПК 2.1.4 Применять инструменты и приспособления, используемые при монтаже силовых электроустановок;
ПК 2.1.5 Изготавливать несложные детали крепления и другие детали, не требующие точных размеров;
ПК 2.1.6 Выполнять крепежные работы силового электрооборудования;
ПК 2.1.7 Монтировать рубильники, пакетные выключатели и переключатели, контакторы и магнитные пускатели;

КҚ 3.4.1-3.4.11
КҚ 3.5.1-3.5.9
Ескерту: 1- кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Гуманитарлық және әлеуметтік – экономикалық ғылым негіздерін игеру, кәсіптік қызметте алынған білімдерді, тәсілдерді қолдана білу;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, адамның адамға, қоғамға және қоршаған ортаға байланысын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын білу;
БҚ 3
Мәдени көзқарасқа иелену білу, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қазақ тілін игеру және ресми түрде орыс тілін меңгеру. Кәсіптік лексиканы орынды қолдану, кәсіптік қызметте шетел тілін қолдана білу;
БҚ 4
Техникалық – технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере кәсіптік мәселелерді шешу үшін қоршаған ортада және қоғамда болған процестер мен құбылыстар туралы жинақы ұғым қалыптастыру;
БҚ 5
Салауатты өмір салты туралы көзқарас, дене бітімінің өздік жетіліуінде іскерліктері мен дағдыларына қол жеткізу;
БҚ 6
Өзінің келекшек мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 7
Кәсіби жағдайларда жүйелі әрекет етуге, өз қызметін талдауға және жобалауға, кездейсоқ жағдайда өздігінен әрекет етуге қабілетті болу;
БҚ 8
Кәсіпкерлік қызметінің негіздерін және кәсіби саладағы кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу;
БҚ 9
Әріптестермен жағымды әрекеттестік пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 10
Тәжірибелік мәселелерін өз бетімен ақпарат көздерін табу және анықтау арқылы шешу.
2 Кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 Біліктіліктің коды және атауы
091001 2 – Электр машиналары бойынша электрмондаждаушы*
КҚ 2.1.1 Электр машиналар, электр аппараттар мен электр аспаптарын пайдалану және монтаждау ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.2 Әр түрлі электр аппараттарды пайдалану бойынша қолданыстағы нұсқаулықтарын, іске қосу-реттегіш және қорғаныс аппаратураны қызметтендіру және монтаждау еңбек қауіпсіздік талаптарын сақтау;
КҚ 2.1.3 Түйістіргіштер, реле және магниттік іске қосқыштар арқылы электр қондырғыларды автоматтандырылған басқару негізерін игеру;
КҚ 2.1.4 Күштік электр қондырғыларды монтаждау құрал-саймандар мен аспаптарын қолдану;
КҚ 2.1.5 Жеңіл бекіту бөлшектерді және басқа тура өлшемді талап етпейтін бөлшектерді істеп шығару;
КҚ 2.1.6 Күштік электр жабдықтардың бекіту жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.7 Шаппа қосқыш, пакеттік ажыратқыш, ауыстырып қосқыш, түйістіргіш пен магниттік іске қосқышты монтаждау;

ПК 2.1.8 Монтировать асинхронные электродвигатели под руководством электромонтажника высшего разряда;
ПК 2.1.9 Монтировать пускорегулирующую аппаратуру, электродвигатели напряжением до 1000В;
ПК 2.1.10 Проверять состояние изоляции с помощью мегоомметра и измерять величину ее сопротивления в обмотках двигателя и трансформаторах;
ПК 2.1.11 Выявлять и устранять неисправности и повреждения в электродвигателях и электрических схемах технологического оборудования;
ПК 2.1.12 Производить замену и смазку подшипников скольжения и качения;
ПК 2.1.13 Читать эскизы, чертежи и схемы включения асинхронных электродвигателей;
ПК 2.1.14 Монтировать несложные электропроводки и силовое электрооборудование;
ПК 2.1.15 Определять сопротивление материалов и опасные сечения в материале, рассчитывать нагрузку;
ПК 2.1.16 Определять причины повреждений электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры, владеть методами устранения повреждений.
2.2 Код и наименование квалификации
091002 2- Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию*
ПК 2.2.1 Владеть навыками выполнения электромонтажных операций;
ПК 2.2.2 Владеть правилами чтения электромонтажных схем и чертежей;
ПК 2.2.3 Производить монтаж внутренних силовых и осветительных проводок и обслуживать их;
ПК 2.2.4 Выбирать и монтировать электродвигатели для привода машин используемых на производстве, присоединять электродвигатели к сети и рабочим машинам, а также обслуживать электродвигатели;
ПК 2.2.5 Устанавливать, присоединять к сети и обслуживать силовые щитки и коммутационные аппараты осветительных и силовых электроустановок в различных помещениях и на открытой площадке;
ПК 2.2.6 Выполнять разметку, установку отдельных приборов осветительной и силовой линии; читать принципиальные и монтажные чертежи и схемы; пользоваться всеми основными электромонтажными и слесарными инструментами, приспособлениями, ручным электрифицированным инструментом;
ПК 2.2.7 Организовать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию.
2.3 Код и наименование квалификации
091003 2 – Электромонтажник по освещению и осветительным сетям*
ПК 2.3.1 Соблюдать правила ухода и использования инструментов и приспособлений, применяемых при электромонтажных работах, электрифицированного и пневматического инструмента;
ПК 2.3.2 Владеть технологией монтажа осветительных электропроводок, осветительной и установочной аппаратуры, правилами соединения, оконцевания и присоедиения проводов и кабелей всех марок сечением до 70 мм, основами измерения сопротивления изоляции;

КҚ 2.1.8 Жоғары дәрежелі электромонтажшының жетекшілігімен асинхрондық электр қозғалтқыштарды монтаждау;
КҚ 2.1.9 1000В дейін кернеудегі электр қозғалтқыштарды, іске қосу-реттегіш аппаратураны монтаждау;
КҚ 2.1.10 Мегаомметр арқылы оқшаулама қалпын тексеру және трансформатор мен қозғалтқыштың орамаларындағы кедергісін өлшеу;
КҚ 2.1.11 Технологиялық жабдықтардың электр сұлбалары мен электр қозғалтқыштарындағы ақауларын табу және жою;
КҚ 2.1.12 Теңселу және сырғу ішпектерді ауыстыру және майлау;
КҚ 2.1.13 Асинхронды электр қозғалтқыштардың іске қосу сұлбаларын, сызбаларын және эскиздерін оқу;
КҚ2.1.14 Күштік электр жабдықтар мен күрделі емес электр тартылымдарды монтаждау;
КҚ 2.1.15- Материалдағы қауіпті қималарын және материал кедергісін анықтау, жүктеме есебін орындау;
КҚ 2.1.16 Электр машиналар мен іске қосу реттегіш аппаратураның ақауларын анықтау және ақауларды жою әдістерін игеру.
2.2 Біліктіліктің коды және атауы
091002 2 – Күш желілері және электр жабдықтары бойынша электр монтаждаушы
КҚ 2.2.1 Электрмонтаждық операцияларын орындау дағдыларын игеру;
КҚ 2.2.2 Электромонтаждық сұлбалар мен сызбаларды оқу ережелерін игеру;
КҚ 2.2.3 Ішкі күштік және жарықтандырғыш тартылымдарды монтаждау және қызметтендіру;
КҚ 2.2.4 Өндірістегі машина жетектері үшін электр қозғалтқыштарды таңдау және құрастыру; электрқозғалтқыштарды жұмыс машиналар мен торапқа қосу, сонымен бірге электрқозғалтқыштарды пайдалану;
КҚ 2.2.5 Әр түрлі панажайлар және ашық алаңдағы күштік және жарықтандырғыш электр қондырғылардың коммутациялық аппараттары мен күштік қалқаншаларын орнату, торапқа қосу және қызметтендіру;
КҚ 2.2.6 Күштік және жарықтандырғыш желінің жеке аспаптарын белгілеу және орнату; принципиалды және монтаждық сызбалар мен сұлбаларды оқу; барлық негізгі электромонтаждық және слесарлық құрал-саймандармен, аспаптармен, электрлендірілген қол саймандармен пайдалану;
КҚ 2.2.7 Жұмыс орнын ұйымдастыру және сақтау; материалдар мен электрэнергияны үнемді жұмсау.
2.3 Біліктіліктің коды және атауы
091003 2 – Жарық беру және жарықтандыру желілері бойынша электр монтаждаушы
КҚ 2.3.1 Электромонтаждық жұмыстарда қолданатын құрал –саймандар мен аспаптар, электрленген және пневматикалық құралдарын қолдану және күту ережесін сақтау;
КҚ 2.3.2 Жарықтандырғыш электр тартылымдарды, жарықтандырғыш және орнату аппаратураны монтаждау технологиясын, 70 мм дейін қимасы бар барлық маркадағы сымдар мен кабельдерді қосу, ұштау, жалғау ережелерін; оқшаулама кедергісін өлшеу негіздерін игеру;

ПК 2.3.3 Выполнять монтаж, демонтаж приборов учета расхода электроэнергии, о простые, средней сложности чертежи и схемы осветительных электроустановок; владеть методами и организации труда и рабочего места, правила техники безопасности и электробезопасности;
ПК 2.3.4 Различать провода всех видов и марок сечением до 70мм;
ПК 2.3.5 Заряжать и устанавливать светильники с лампами накаливания, люминесцентными лампами;
ПК 2.3.6 Устанавливать прожекторы, лампы ДРЛ, сигнальные приборы и аппараты;
ПК 2.3.7 Прокладывать кабели для осветительных сетей, выполнять соединения, оконцевания и присоединения проводов, кабелей всех марок сечением до 70 мм всеми способами;
ПК 2.3.8 Устанавливать защитные устройства, кожуха и ограждения;
ПК 2.3.9 Устанавливать скобы и металлические опорные конструкции, в том числе для тросовых прокладок, маркировать трубы, кабели, отводы;
ПК 2.3.10 Разбираться в схемах средней сложности, проверять изоляцию осветительных установок;
ПК 2.3.11 Соблюдать правила эксплуатации электроустановок и правила техники безопасности на электроустановках.
3.Специалист среднего звена
3.4 Код и наименование квалификации
091004 3 – Электромеханик
ПК 3.4.1 Составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью разные электрические величины;
ПК 3.4.2 Выполнять расчеты по выбору электрооборудования и их защите;
ПК 3.4.3 Выполнять работы по обслуживанию и ремонту силовых, осветительных и кабельных сетей, энергетических и электротехнических установок, приборов КИПиА, релейной защиты;
ПК 3.4.4 Производить разборку, выбраковку и сборку электрического оборудования;
ПК 3.4.5 Осуществлять контроль за качественным выполнением графика планово-предупредительного ремонта;
ПК 3.4.6 Применять прогрессивные методы работы по эксплуатации и ремонту электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.4.7 Обеспечивать правильную и безопасную эксплуатацию электрооборудования;
ПК 3.4.8 Читать установочные чертежи, электрические и монтажные схемы;
ПК 3.4.9 Составлять проектно-сметную документацию и график планового-предупредительного ремонта;
ПК 3.4.10 Уметь выбрать мощность электродвигателей для различных режимов работы, проектировать кабельные и воздушные линии, силовые и осветительные сети;
ПК 3.4.11 Определять сопротивление материалов и опасные сечения в материале, рассчитывать нагрузку.
3.5 Код и наименование квалификации
091005 3 – Техник -электрик
ПК 3.5.1 Рассчитывать параметры различных электрических систем;
ПК 3.5.2 Выполнять расчеты по выбору электрооборудования и их защите;

КҚ 2.3.3 Электр энергия шығынын есепке алу аспаптарын монтаждау, бөлектеу жұмыстарын, жарықтандырғыш электр қондырғылардың қарапайым, орта күрделі сызбалары мен сұлбаларын; жұмыс орнын және еңбек ұйымдастыру тәсілдерін, қауіпсіздік техникасы мен электр қауіпсіздік ережелерін орындау;
КҚ 2.3.4 70 мм дейін қимасы бар сымдардың барлық түрлерін айыра білу;
КҚ 2.3.5 Қыздыру шамдарымен, люминесценттік шамдарымен және шаң су өткізбейтін арматуралардың барлық түрлерімен жарықтандырғыштарды зарядтау және орнату;
КҚ 2.3.6 Прожекторлар, ДРЛ лампалар, сигнал беру аспаптар мен аппараттарды орнату;
КҚ 2.3.7 Жарықтандырғыш желісі үшін кабельдер өткізу, 70 мм дейін қимасы бар сымдар мен кабельдердің барлық түрлерін қосу, ұштау және жалғау;
КҚ 2.3.8 Қорғаныс құрылғылар, қаптама мен қоршауларды орнату;
КҚ 2.3.9 Тоғын және металды тірек құрылымдар орнату, соның ішінде тростық төселімдер үшін; құбырлар, кабельдер, бөлгіштерді маркалау;
КҚ 2.3.10 Орта күрделі сұлбаларды түсіне білу, жарықтандырғыш құрылғылардың оқшауламасын тексеру;
КҚ 2.3.11 Электр құрылғыларды пайдалану ережесін және қауіпсіздік техникасын сақтау.
3.Орта буын маманы
3.4 Біліктіліктің коды және атауы
091004 3- Электр механигі
КҚ 3.4.1 Өлшеу сұлбаларын құрастыру, анықтамалық материалдар бойынша өлшеу құралдарын таңдау және әр түрлі электр шамаларын өлшеу;
КҚ 3.4.2 Электр жабдықтар және олардың қорғанысын іріктеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 3.4.3 Күштік, жарықтандырғыш және кабельді тораптарын, энергетикалық және электротехникалық қондырғыларын, БӨА және А аспаптарын, релелік қорғанысын қызметтендіру және жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.4.4 Электр жабдықтарды бөлшектеу, жарамсыздықтарын іріктеу және құрастыру;
КҚ 3.4.5 Жоспарлы-ескертпе жұмыстардың кестесі сапалы орындалуын бақылау;
КҚ 3.4.6 Электрлік және электромеханикалық жабдықтардың пайдалану және жөндеу бойынша үдемелі жұмыс тәсілдерін қолдану;
КҚ 3.4.7 Электржабдығын қауіпсіз пайдалану және дұрыс қызмет етуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.8 Бекітілген сызбаларды, электрлік және монтаждық сұлбаларды оқу;
КҚ 3.4.9 Жобалық сметалық құжаттаманы және жоспарлы-ескертпе жөндеу жұмыстардың кестесін құру;
КҚ 3.4.10 Әр түрлі жұмыс режиміндегі электр қозғалтқыш қуатын таңдау, кабельдік және әуе желісінің, күштік пен жарықтандырғыш торабын жобалау;
КҚ3.4.11 Материалдағы қауіпті қималарын және материал кедергісін анықтау, жүктеме есебін орындау.
3.5 Біліктіліктің коды және атауы
091005 3- Техник-электрик
КҚ 3.5.1 Әр түрлі электр жүйелердің параметрлерін есептеу;
КҚ 3.5.2 Электр жабдықтар және олардың қорғанысын іріктеу бойынша есеп жүргізу;

ПК 3.5.3 Выполнять работы по монтажу осветительных и кабельных сетей и энергетических установок;
ПК 3.5.4 Производить разборку, выбраковку и сборку электротехнических устройств;
ПК 3.5.5 Осуществлять контроль за качественным выполнением работ, связанных с монтажом и ремонтом электрического и электромеханического оборудования; общепромышленных установок и бытовой техники;
ПК 3.5.6 Выполнять работы по текущему содержанию и обеспечению правильной и безопасной эксплуатации электротехнических установок;
ПК 3.5.7 Читать установочные чертежи, электрические и монтажные схемы;
ПК 3.5.8 Составлять проектно-сметную документацию;
ПК 3.5.9 Уметь выбрать мощность электродвигателей для различных режимов работы, проектировать кабельные и воздушные линии, силовые и осветительные сети.
Приложение 899
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 899 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1001000 – Обслуживание и ремонт доменной печи
Квалификации:
100101 2 – Газовщик доменной печи*
100102 2 – Ковшевой *
100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*

КҚ 3.5.3 Энергетикалық қондырғыларды, жарықтандырғыш және кабельдік желілерді монтаждау бойынша жұмыс атқару;
КҚ 3.5. 4 Электротехникалық құрылғыларды бөлшектеу, жарамсыздықтарын іріктеу, құрастыру;
КҚ 3.5. 5 Электрлік және электрмеханикалық жабдықтардың монтаждау және жөндеу жұмыстары сапалы орындалуына байланысты бақылау жүргізу;
КҚ 3.5.6 Электротехникалық қондырғыларды қауіпсіз және дұрыс пайдалану және ағымдық қызметтендіру бойынша жұмыс атқару;
КҚ 3.5.7 Бекітілген сызбаларды, электр және монтаждық сұлбаларды оқу;
КҚ 3.5.8 Жобалық-сметалық құжаттаманы құрастыру;
КҚ 3.5.9 Әр түрлі жұмыс режимдері үшін электрқозғалтқыштың қуатын таңдау, кабельдік және әуе желілерді, күштік және жарықтандырғыш тораптарды жобалау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 899 қосымша
Ескерту. Бұйрық 899-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 100000 – Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1001000 – Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету
Біліктілігі: 100101 2 – Домна пештерге газ жағушы *
100102 2 – Шөмішші *
100103 2 – Домна пештерге су құбырын жүргізуші*
100104 2 - Шойынды сульфитсіздендіру кеншісі*

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.06, СД.07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 901
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 901 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образованияпо специальности:
"Обслуживание и ремонт доменной печи"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике технического и профессионального образования
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Работа со словарем.
Знания:
- фонетики, лексики, морфологии, синтаксиса
казахского (русского) языка;
- терминологии по специальности
Умения:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности.
БК1
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения на иностранном языке;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК6
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОГД.03
История Казахстана.
ОГД.04 (на базе общего среднего образова
ния)
ОГД.03 (на базе основного среднего образова
ния)
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании егоздоро-вого образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основ здорового образа жизни;
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- владеть навыками здорового образа жизни, нормами "Президентских тестов";
- владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь.
БК6
БК7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основ начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования.
Умения:
- выполнения чертежей, схем и эскизов;
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
БК3
БК4
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.02
Основы технической механики.
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении - сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построениеэпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания:
- основных понятий статики, плоской системы сил, моментов сил, элементов кинематики и динамики; -основы сопротивления материалов;
- основы деталей машин;
Умения:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
- определять пройденный путь, скорость, ускорение, работу и мощность при поступательном и вращательном движении;
- выбирать необходимый вид соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования.
БК3
БК4
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения.Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методы расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрических цепей переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
Умения:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 06, АП 07)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 901 қосымша
Ескерту. Бұйрық 901-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1001000 - Домна пештерін жөндеу және қызмет көрсету мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу
бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі - Мамандыққа арналған терминология.
Іскерліктер:
- сауатты жазу, сөздердің дұрыс жазылуы, сөйлемдерге синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимум;
-кәсіптік қызметтегі ауызекі коммуникативтік тіл.
БҚ1
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық аударымдар мен терминдер. Кәсіптік-бағытталған мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік сұхбаттасу.
Білімдер:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- өзінің Кәсіптік қызметінде шет тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
БҚ4
БҚ6
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 02
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындауда, оның салауатты өмірінің қалыпын рәсімдеудегі дене шынықтырудың рөлі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым – дене шынықтырудың негізгі құраушысы ретінде. Дені сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері.
Білімдер:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін
-адам ағзасының тіршілік заңдылықтары, денсаулықты нығайту тәсілдері
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- "Президенттік тест" нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
самосовершенствования;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ6
БҚ7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу. Кескін. Стереометрия. Нүкте, түзу, жазықтық. Позицииялық және метрикалық есептер. "Конструкторлық құжаттардыдың біріыңғай жүйесі" (КҚБЖ) туралы түсінік. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелері. Стандарт бөлшектердің сызбалары. Бұйымдардың және конструкторлық құжаттардың түрлері". Эскиздер. Сызбаларды оқу және бөлшектендіру. Материалдарды сызбаларда белгілеу; көп жақтылар; сызбаны түрлендіру; беттер; беттердің қиылысуы; кескінді сызба; бұрандалы қосылыстар; құрама түйіннің бөлшектерін эскиздеу.
Білімдер:
- сызу техникасын, сызба геометриясы және кескінді сызу негіздерін, машина жасау және құрылысты сызу негіздерін, техникалық сурет салу.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрау, оқу және рәсімдеуді;
- техникалық ойды эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен өрнектеу.
БҚ3
БҚ4
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. Нүктенің және қатты дененің қозғалысының жеке және жалпы жағдайлары. Динамика. Инерциялық және инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыстың дифференциалдық теңдеулері. Соққы теориясы. Тепе-теңдік, қозғалыс орнықтылығы. Түзу сырықтың созылуы және сығылуы. Деформацияның потенциялық энергиясы. Материалдарың созылу-сығылу кезіндегі механикалық қасиеттері. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Ығысу және бұралу. Материалдардың таза ығысу кезіндегі механикалық қасиеттері. Деформацияның потенциялық энергиясы.Иілу. Көлденең күштердің және иіуші моменттердің эпюраларын тұрғызу. Деформацияның потенциялық энергиясы. Кернеулі және деформацияланған күйлер теориясы. Шектік күйлер гипотезалары. Күрделі қарсыласу. Статикалық анықталмаған жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдерді құрылымдық талдау және ситездеу. Механизмдерді кинематикалық талдау және ситездеу. Механизмдердегі тербелістер. Механизмдердегі сызықтық теңдеулер.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктерін, жазық күштер жүйесін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісі негіздерін, машина бөлшектері негіздерін.
Іскерліктер:
- механизмдердің қажетті түрін таңдауды, құрама бірліктердің, механизмдердің және конструкциялардың конструкторлық ерекшеліктерін талдауды.
- айналмалы қозғалыс кезіндегі жүрілген жолды, жылдамдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтау
- жабдықтарды пайдалану жағдайларына байланысты бөлшектер қосылыстарының түрлерін, муфталарды таңдау.
БҚ3
БҚ4
БК9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты ток электр тізбектері. Синусоидалы токтардың бір фазалық электр тізбектері. Үш фазалы тізбектер. Синусоидалы емес электр тізбектері. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электр тізбектері. Магниттік тізбектер. Айнымалы ток тізбегіндегі магнит өткізгішті катушкалар. Электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты ток электрлік машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электр қондырғыларды басқару және қорғау аппаратуралары. Электр жетегі және электрмен жабдықтау негіздері. Жартылай өткізгішті приборлар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Цифрлық техника негіздері.
Білімдер:
- электр және магнит өрістерінің қаситеттерін және заңдарын, электр және магнит тізбектерін есептеу әдістерін, электмагнитиндукциясының физикалық үрдістерін, айнымалы ток электр тізбектерін және оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіш приборлардың жұмыс принциптерін, олардың сипаттамаларын және параметрлерін;
- аналогты және цифрлы электронды схемалардың құрастырылу және жұмыс принциптерін.
Іскерліктер:
- теориялық электротехника білімдерін таптау жабдықтарынның электр бөліктерін жөндеу және қызмет көрсету үрдістерінде пайда болатын техникалық есептерді шығару үшін қолдануды;
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептеулерін жүргізуді;
- электрондық қондырғылардың қарапайым схемаларын түсінуді және оқуды;
- электронды приборларды және қондырғыларды пайдалануды.
БҚ4
БҚ7
БҚ9

ПК.2.1.1
ПК 2.4.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии. Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятияй стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
ОПД.05
Теплотехника.
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
-основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
-назначений и свойств огнеупорных материалов;
-устройств и принципов действия металлургических печей;
- о топливах металлургических печей и методики расчетов горения;
-закономерностей процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Умения:
- выбора материалов тепломассообменамет.печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
- производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК4
БК7
БК9
ПК.2.1.3
ПК 2.3.3
ОПД.06
Физическая химия.
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико - химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
- теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства.
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов.
БК2
БК3
БК9
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно -организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского;
-делопроизводства на государственном языке;
- структуры службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
Умения:
- грамотного письма, правописания слов;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9

КҚ.2.1.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
ЖКП 04
Метрология және стандарттау негіздері.
Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер.Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері;
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- дәлдік шегі және қондырулар туралы негізгі түсініктер;
- пішін дәлдігін, беттердің кедір-бұдырлығының орналасуын;
- бөлшектердің әртүрлі қосылыстарының дәлдік шектері;
- дәлдікті функционалдық талдау;
- техникалық өлшеу құралдарының түрлерін, арналуларын және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- бөлшектердің және олардың қосылыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және дәлдік шектерін анықтауды;
- қосылыстардың шекті саңылауларын және керілулерін анықтауды;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдануды.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
ЖКП 05
Жылутехникасы.
Жылутехникасы және жылуэлектрэнергетикасы, металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехникасының және жылуэнергетикасының негізгі ережелері;
- отқа төзімді материалдардың арналуларын және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылысы мен жұмыс принциптері;
- металлургиялық пештердің отындарын және жануды есептеудің әдістемесі;
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу материалдарды таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдаудағы негігі есептеулерді жүргізу.
- металлургиялық пештердегі (қыздырушы және балқытушы) жылу масса алмасу және жану үрдістерін есептеу жүргізу
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ.2.1.3
КҚ 2.3.3
ЖКП 06
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері
Білімдер:
-металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
-металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану
БҚ2
БҚ3
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясын;
Іскерліктер:
- қазақ тіліндегі Білімдер:н құжатамалармен жұмыс істегенде қолдану;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ4
БҚ5
БҚ9

ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Основы металлургического производства.
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация
Знания:
-основ технологического процесса производства агломерата;
-основ технологии производства чугуна;
-основ технологии производства стали;
-физико-химических основ сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико - химических основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
-корректировать химический составы;
-производить отбор проб для анализа;
-производить замер температур;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольноизмерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию
БК1
БК5
БК9
ПК.2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
СД. 02
Физико-химические основы металлургических процессов.
Современные физико-химические методы исследования, способы измерения температуры, определение тепловых характеристик веществ и процессов. Термодинамика и кинетика реакций в различных системах.
Знания:
- методов химического и физико-химического анализа свойств и структуры металлов и сплавов;
-процессов окислительно-восстановительных реакций взаимодействия металлов (сырья), металлических порошков с газами и другими веществами;
-физических процессов механических методов получения металлических порошков
Умения:
- проводить физико-химический анализ металлов и оценивать его результаты;
-использовать химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов металлургии;
-производить отбор проб для анализа;
-производить замер температур.
БК5
БК7
ПК 2.4.2
СД. 03
Теория и технология производства чугуна.
Сырые материалы и их подготовка, теория и методы интенсификации плавки чугуна, конструкции д.п., технологическая схема процесса доменной плавки
Знания:
-основ технологического процесса производства чугуна;
- физико-химических основ процесса;
-структуры чугуна;
-основных закономерностей кинетики процессов получения чугуна;
-правил отбора проб и замер температур;
-химических составов и свойств марок чугуна;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
- осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения чугуна;
-корректировать химический состав чугуна;
-производить отбор проб для анализа чугуна;
-производить замер температур чугуна;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольноизмерительного приборов;
- снимать и вести учет показателей;
- вести установленную технологическую документацию.
- подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства чугуна;
- выполнения технологических операций по ведению процесса производства чугуна;
-оформление технической и технологической, нормативной документации.
БК1
БК3
БК4
ПК.2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.2.3
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
СД. 04
Металлургические печи.
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструктивного оформления и проектирования доменного, сталеплавильного и ферросплавного агрегатов, взаимосвязей конструктивных параметров с теплоэнергетическими возможностями и технологическими аспектами процессов получения железоуглеродистых расплавов и их разливки;
- о теплотехнических факторах и огнеупорах, их роли и значении в практике производства чугуна, стали, электростали и ферросплавов, влиянии на конструктивное оформление агрегатов, установок и устройств;
- о конструктивных разновидностях доменных, конвертерных и подовых плавильных агрегатов, систем подачи шихтовых магнитных и сыпучих материалов и газоочистки отходящих газов;
- о конструкциях агрегатов и устройств для облагораживания металла, машинах непрерывного литья заготовок, комплексах литья и бесслитковой прокатки;
Умения:
-оценивать технологические особенности и конструктивные параметры агрегатов, устройств и установок, определять их эффективность конкурентоспособность;
-производить анализ и подбор расчетных показателей и методик по основным параметрам агрегатов, установок и устройств доменных, сталеплавильных, электросталеплавильных и ферросплавных цехов и производств.
БК1
БК6
БК7

КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық өндіріс негіздері. Металлургиялық өндірістегі және елдің экономикасының дамуындағы металл рөлі, металлургиялық үрдісте шойынды және болатты өндіру үшін шикізатты дайындау, құю және кристалдануы.
Білімдер:
- агломератты өндіруге арналған технологиялық үрдістердің негізін;
- шойын өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болат өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болатты балқыту үрдісінің физика-химиялық негізін;
- болаттың кристалдануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- технологиялық құралдар және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- химиялық құрамдарды өзгерту, сараптауға арналған үлгілерді таңдау;
- температураны өлшеу;
-өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды орындау.
БҚ1
БҚ5
БҚ9
КҚ.2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
АП 02
Металлургия үрдістерінің физика-химиялық негіздері.
Қазіргі заманғы физика-химиялық зерттеу әдістері, температураны өлшеу тәсілдері, заттардың және үрдістердің жылулық сипаттамаларын анықтау. Әртүрлі жүйелердегі реакциялардың жылу динамикасы және кинетикасы
Білімдер:
- металлдар және қорытпалардың қасиеттері және құрылымдарын химиялық және физика-химиялық талдау әдістерін;
- металлдардың (шикізаттардың), металл ұнтақтарының газдармен және басқа заттармен тотығу-қалпына келу өзара әсерлесу реакциялары үрдістерін;
- металл ұнтақтарын алудың механикалық әдістерінің физикалық үрдістерін
Іскерліктер:
- металлдарға физика-химиялық талдау жүргізуді және оның нәтижелерін бағалауды;
- металургия өнімдерін және шикізаттарды химиялық, физика-химиялық талдау әдістерін қолдануды;
- талдау үшін үлгілер алуды жүргізудің;
- температура өлшеудің.
БҚ5
БҚ7
КҚ 2.4.2
АП 03
Шойын өндірісінің теориясы және технологиясы.
Шикі материалдар және оларды дайындау, шойын балқытуды қарқындату теориясы және әдістері, доменді пештердің конструкциясы, доменді балқыту үрдісінің технологиялық схемасы
Білімдер:
- шойын өндірісі технологиялық үрдісінің негіздерін;
- үрдістің физика-химиялық негіздерін;
- шойын алу үрдістері кинетикасының негізгі заңдылықтарын;
- үлгілерді алу және температураны өлшеу ережелерін;
- шойын маркаларының химиялық құрамы және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттамаларды толтыру ретін.
Іскерліктер:
- шойын алу үшін материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындау операцияларын іске асыруды;
- шойынның химиялық құрамын түзетуді;
- шойынды талдау үшін үлгі алуды;
- шойын температурасын өлшеуді;
- бақылау-өлшеу приборларының көрсеткіштерін қадағалау жасауды;
- көрсеткіштерді түсіру және есеп жүргізуді;
- тағайындалған технологиялық құжаттамаларды жүргізуді
- шойын алу үшін қажет материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындаудың;
- шойын өндіруді жүргізудің технологиялық операцияларын орындаудың;
- техникалық және технологиялық, нормативтік құжаттамаларды рәсімдеудің.
БҚ1
БҚ3
БҚ4
КҚ.2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
АП 04
Металлургиялық пештер.
Металлургия өндірісі агрегаттарының конструкторлық ерекшеліктері, агрегаттардың геометриялық параметрлерін есептеу әдістері
Білімдер:
- Ферроқортпа және болат балқыту, домна агрегаттарын жобалау мен конструкциялық рәсімдеу ерекшеліктері, темірлі көміртекті балқыманы алу және оны құю үдерістерінің технологиялық аспектілері мен жылу энергетикалық мүмкіндіктері мен конструкциялық параметрлер байланысы;
-жылутехникалық факторлар мен отқа төзімді заттар туралы, олардың рөлі мен шойын өндірісіндегі мәні, агрегаттардың конструкциялық рәсімделуіне әсер ететін ферроқортпалар мен электр болаты, құрылғылар мен жабдықтар;
- кері газдарды тазалағыштар мен ұнтақ материалдардың және шихталы магниттік берілу жүйелерінің, пеш астындағы балқыту агрегаттарының және конвертерлерді, домналардың конструкциялық түрлері туралы;
-құймасыз таптау мен кешенді құю, үздіксіз құю машиналарындағы дайын өнімдер, маталды айыруға арнлған жабдықтар мен агрегаттар конструкциясы туралы.
Іскерліктер:
- конструкция ерекшеліктерін және үрдіс параметрлерінің конструкциялық ерекшеліктермен өзара байланысын.
-агрегаттардың түрлерін анықтауды, сызбаларды оқуды, қажетті есептеулерді жүргізуді.
БҚ1
БҚ6
БҚ7

ПК.2.1.1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.6.1
СД. 05
Экономика, организация и планирование производства.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производст-венные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления;
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК2
БК3
БК7
ПК.2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.4.4
ПК 2.5.5
СД. 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрыво-пожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании металлургических цехов;
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
БК4
БК7

КҚ.2.1.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.6.1
АП 05
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау.
Салалардың кәсіпорындары нарық қатынастары жүйесінде. Менеджмент. Басқарудың негізгі әдістері мен қағидаттары. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Сала кәсіпорындарының капиталдық салымдары мен капиталдық құрылысы. Қосымша және негізгі өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Салалардың кәсіпорындарындағы техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарындағы еңбек ақы төлеуін ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайларындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік шаруашылық қызметін есептеу мен талдау негіздері.Жаңа өндірістерді құрудың және істейтіндерді реновациялаудың инвестициялық жобалары. Инвестициялар тиімділігін бағалау әдістері. Инвестициялық жобалардың тиімділігін бағалау кезеңдері.
Білімдер::
- нарық жағдайларында кәсіп-орынды жоспарлауды ұйымдастыру, еңбек және еңбек ақыны жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлау, жоспарлаудың және басқарудың тораптық әдістері.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер.
БҚ2
БҚ3
БҚ7
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.5
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі.
Еңбек қорғаудың пәні, құрама бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, арналуы, мәні, терминдері, анықтамалары. Кәсіпорындағы еңбек қорғау жағдайына бақылау және қадағалау жүргізу қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша заңдылық және нормативтік актер. Еңбекті қорғау бойынша жұмыскерлерді оқыту. Еңбекті қорғау нормаларын бұзғаны үшін жауапкершілік. Жарақаттану және Кәсіптік аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары. Өндірістік жарық беру, оның мөлшерленуі, есебі. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсер етуі, қорғау шаралары. Электр қауіпсіздігі. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылу жану қауіптіліктер
Білімдер:
- еңбекті қорғауды бақылау қызметін ұйымдастыру негіздерін; еңбек қорғау, өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді;
- техника қауіпсіздігінің жалпы сұрақтарын;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі техника қауісіздігін.
Іскерліктер:
- жұмыскерелерге қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықпалын және жарақаттанушылықты жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды санатты түрде қолдануды;
- еңбек жағдайының және жұмыс орнының сапасына талдау жүргізуді;
- еңбек қорғау және қауіпсіздігі бойынша өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдауды;
- өндірістік апат кезінде жарақаттанушыға алғашқы көмек бере алуы.
БҚ4
БҚ7

ПК 2.7.5
Для квалификации: 100101 2 – Газовщик доменной печи*
СД. 07
Устройство и эксплуатация воздухонагревателей доменной печи.
Назначение, устройство и применение воздухонагревателей доменной печи. Воздуховоды холодного и горячего дутья. Технология подачи дутья в доменную печь. Технология нагрева дутья.
Знания:
- устройств воздухонагревателей: клапанов холодного и горячего дутья, дымовых и воздушноразгрузочных клапанов;
- устройств вспомогательного оборудования: газоочистительных устройств, воздушных коммуникаций;
- метрологического обеспечения: контрольно-измерительные приборы;
- периодов и циклов работы воздухонагревателя;
Умения:
- пользоваться приборами для контроля загрузки печи, самопишущими гальванометрами, приборами для контроля и регулирования количества воздуха и газа, температуры и влажности;
- регулировать соотношение газа и воздуха для горения газа;
- регулировать температуру дутья.
БК1
БК4
БК7
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
Для квалификации: 100102 2 – Ковшевой *
СД. 07
Основы проектирования и эксплуатация оборудования доменной печи.
Оборудование доменной печи и горна. Литейный двор и его оборудование. Технология ремонта горна доменной печи.
Знания:
- устройств и принципов работы основного оборудования доменной печи;
- назначения, видов и размеров литейных дворов;
- оборудования литейного двора;
- автоматизации разливки чугуна;
- видов и порядка ремонтных работ горна доменной печи;
Умения:
- производить ремонтные работы по смене оборудования горна доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
Для квалификации: 100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
СД. 07
Основы проектирования и эксплуатация системы водоснабжения доменной печи:
Основные конструкционные особенности и назначение оборудования водоснабжения и водоохлаждения. Холодильные устройства их расположение и эксплуатация.
Знания:
- устройств и принципов работы водоохладительной системы доменной печи;
- назначения, видов и размеров холодильных устройств;
- оборудования;
- видов и порядка ремонтных работ;
Умения:
- производить ремонтные работы связанные со всеми видами водоснабжения доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
Для квалификации: 100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*
СД. 07
Технология и оборудование десульфурации чугуна.
Технологические процессы десульфурации чугуна. Способы внедоменнойдесульфурации. Десульфурация кальцинированной содой и известью. Десульфурация гранулированным и металлическим магнием.
Знания:
- технологической схемы процессов десульфурации чугуна кальцинированной содой и известью, гранулированным и металлическим магнием;
- физико-химических процессов взаимодействия магния с серой чугуна;
- устройства и принципа работы оборудования для процесса десульфурации чугуна;
- состава и свойства огнеупорных масс для обмазки фурм, испарителей и чушек магния.
Умения:
- найти распределение серы между металлом и шлаком в доменной печи;
- рассчитывать расход десульфуратора.
БК1
БК4
БК7

КҚ 2.7.5
Біліктілігі:100101 2 – Доменді пештерге газ жағушы *
АП 07
Доменді пеш жылытқыштарының құрылысы және пайдалану.
Доменді пештің ауа жылытқыштарының арналуы, құрылысы және қолданылуы. Суық және ыстық үрудің ауа жүргіштері. Доменді пешке үруді берудің технологиясы. Үруді жылытудың технологиясы.
Білімдер:
- ауа жылытқыштарының: суық ыстық үру клапандарының, түтінді және ауа босатушы клапандардың құрылысын;
- көмекші жабдықтардың: газ тазартушы құрылғылардың, ауа коммуникацияларының құрылысын;
- метрологиялық жабдықтарды: бақылау-өлшеуші приборларды;
- ауажылытқыштың жұмыс кезеңдері және циклдерін.
Іскерліктер:
- пештін тиелуін бақылаушы приборларды, өзі жазушы гальванометрларды, ауа және газ мөлшерін, температураны және ылғалдылықты бақылаушы және реттеуші приборларды қолдануды;
- газ жануы үшін газ және ауа қатынасын реттеуді;
- үру температурасын реттеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ.2.1.1
КҚ.2.1.2
КҚ.2.1.3
КҚ.2.1.4
Біліктілігі: 100102 2 – Шөмішші *
АП 07
Домна пеші жабдықтарын жобалау және пайдалану негіздері.
Домна пеші және көрік жабдықтары. Құю ауласы және оның жабдықтары. Домна пеші көрікті жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- доменді пештің негізгі жабдықтарының құрылысы және жұмыс принципін;
- құю аулаларының арналуы, түрлері және өлшемдерін;
- құю ауласының жабдықтарын;
- шойын құюды автоматтандыруды;
- доменді пеш горнын жөндеу жұмыстарының түрлері және реті.
Іскерліктер:
- доменді пеш горны жабдықтарын ауыстыру бойынша жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.2.1
КҚ 2.2.2
Біліктілігі: 100103 2 – Домна пештеріне су құбырын жүргізуші*
АП 07
Домна пешін сумен жабдықтау жобалаудың негізі және жүйені пайдалану:
Суытқыштары мен сумен жабдықтау негізгі құрылымдық ерекшеліктері және тағайындау. Салқындату құрылғылардың орналасуы және пайдалану.
Біліктілігі:
-домна пештерінің су салқындату жүйелерінің жұмыс істеу принциптері мен жабдықтары;
- домна пешін суыту жүйелерінің түрлерін, арналуын және қолданылуын;
- жабдықтар;
- жөндеу жұмыстарының тәртіптері мен түрлері.
Іскерліктер:
-домна пештерін сумен қамтамасыз етудің барлық түрлеріне қатысты жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
Біліктілігі: 100104 2 Шойынды сульфитсіздендіру көрікшісі*
АП 07
Шойынды десульфурациялау технологиясы және жабдықтары.
Шойынды десульфурациялау технологиялық үрдісі. Доменнен тыс десульфурациялау тәсілдері. Кальцийленген сода және әкпен десульфурациялау. Түйіршіктелген және металлды магниймен десульфурациялау.
Білімдер:
- шойынды кальцийленген сода және әкпен. түйіршіктелген және металлды магниймен десульфурациялау үрдістерінің технологиялық схемасын;
- магнийдің шойын күкіртімен өзара әсерлесуінің физика-химиялық үрдісін;
- шойынды десульфурациялау үрдісіне арналған жабдықтардың құрылысы және жұмыс принципін;
- магний фурмаларына, буландырғыштарына және чушкаларына жағуға арналған отқа төзімді массалардың құрамы және қасиеттерін.
Іскерліктер:
- доменді пеште металл және шлак арасындағы күкірттің таралуын табуды;
- десульфуратор шығының есептеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
Для квалификации: 100105 2 – Горновой доменной печи*
СД. 07
Устройство и эксплуатация холодильников доменной печи.
Системы охлаждения доменной печи. Холодильники доменной печи. Водяное охлаждение доменной печи. Установки испарительного охлаждения.
Знания:
- видов, назначения и применения систем охлаждения доменной печи;
- разновидностей и конструктивных особенностей холодильников доменной печи;
- устройства, назначения, условий применения водяного охлаждения доменной печи;
- назначения и устройства установки испарительного охлаждения.
Умения:
- подбирать холодильное оборудование для горна, лещади, фурменной зоны, заплечиков и шахты доменной печи.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
Для квалификации: 100106 2 – Машинист разливочной машины*
СД. 07
Разливка чугуна
Технологический процесс разливки металла. Оборудование для разливки чугуна. Технология ремонта ковшей и разливочной машины.
Знания:
- этапов процесса, технологической схемы разливки чугуна в чугуновозные ковши и на разливочной машине;
- устройства и принципа работы разливочной машины;
- устройства чугуновозных и шлаковозных ковшей;
- технологии ремонта оборудования для разливки чугуна.
Умения:
- осуществлять контроль качества чушек чугуна;
- выбирать температурный и скоростной режим процесса разливки.
БК1
БК4
БК7
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
Для квалификации: 100107 2 – Машинист шихтоподачи*
СД. 07
Оборудование и обслуживание шихтового отделения доменного цеха.
Устройство и оборудование рудного двора. Схемы шихтоподачи. Оборудование подбункерного помещения и скиповой ямы. Устройство и принцип работы колошниковых подъемников.
Знания:
- конструкции и принципа работы оборудования для транспортирования шихты в бункера;
- технических характеристик рудных и коксовых вагонов-перегружателей;
- системы набора, взвешивания и подачи шихты на колошник;
- схемы транспортной шихтоподачи к скипам;
- схемы конвейерной шихтоподачи;
- устройства и принципа работы оборудования подбункерного помещения и скиповой ямы;
- устройства и принципа работы скипового и конвейерного подъемника.
Умения:
- производить расчет количества и емкостей бункеров для различных компонентов шихты
БК1
БК4
БК7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная слесарно-механическая практика.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
-эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
-самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
-соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
ПК.2.1.1
ПК 2.4.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственная практика по приобретению профессиональных навыков.
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов.Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка учащегося к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
-оформлять наряды на производство работ;
-выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
-организовывать планово- предупредительные ремонты;
-составлять фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно- техническим персоналом;
- организации планово- предупредительного ремонта;
-руководства рабочим коллективом на участке.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПП. 02
Производственная практика по закреплению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной техно-логии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства.
Умения:
-осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
-поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПП. 03
Преддипломная практика.
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы и сдачи комплексного экзамена по специальности. Нормы и требования техники безопасности и экологичности. Калькуляция себестоимости продукции.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
-составлять калькуляцию себестоимости продукции;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
-оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
Примечание:
Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Работать с технической документацией.
Организовать собственную трудовую деятельность, планируя рабочее время.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
Осуществлять поиск и систематизацию информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалифика
ция
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
Біліктілігі: 100105 2 – Домна пешінің көрікшісі
АП 07
Домна пеші тоңазытқыштарының құрылысы және пайдалану.
Доменды пешті суыту жүйелері. Доменді пештің суытқыштары. Доменді пешті сумен суыту. Буланушы суыту қондырғылары.
Білімдер:
-Домна пешінің тоңазыту жүйесін қолдану және оның тағайындалуы мен түрлері;
-домна пеші тоңазытқыштарының конструкциялық ерекшеліктері мен түрлері;
- буланушы суыту қондырғылары және олардың тағайындалуы.
Іскерліктер:
- Домна пештерінің шахталары мен фурмалық зоналарына, лещадаларына, көркіне арнлған тоңазытқыш қондырғыны таңдау.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
кқ 2.5.1
кқ 2.5.2
кқ 2.5.3
кқ 2.5.4
кқ 2.5.5
Біліктілігі: 100106 2 – Құю машинасының машинисі *
АП 07
Шойынды құю.
Металлды құюдың технологиялық үрдісі. Шойын құюға арналған жабдықтар. Ожауларды және құюшы машинаны жөндеу технологиясы
Білімдер:
- шойынды шойын тасушы ожауларға құюдың және құюшы машинадағы үрдістің кезеңдерін, технологиялық схемасын;
- құюшы машинаның құрылысы және жұмыс приницпін;
- шойын тасушы және шлак тасушы ожаулардың құрылысын;
- шойын құюға арналған жабдықтарды жөндеу технологиясын.
Іскерліктер:
- шойын чушкаларының сапасына бақылау жүргізуді;
- құю үрдісінің температуралық және жылдамдықтық режимдерін тандауды
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.6.1
КҚ.6.2
КҚ 2.6.3
Біліктілігі:100107 2 – Шихта беру машинисі*
АП 07
Домна цехының шихта бөлімшесінің жабдықтары және қызмет көрсету.
Руда ауласының құрылысы және жабдықтары. Шихта беру схемасы. Бункер асты бөлмесі және скип шұнқырының жабдықтары. Колошникті көтергіштердің құрылысы және жұмыс приницпі.
Білімдер:
- шихтаны бункерлерге тасымалдауға арналған жабдықтардың конструкциясы және жұмыс приницпін;
- руданың және кокстың вагон-тиегіштерінің техникалық сипаттамаларын;
- колошникке шихтаны алу, өлшеу және беру жүйелерін;
- скиптерге көліктік шихта беру схемасын;
- конвейерлік шихта беру жүйесін;
- бункер асты бөлмесі және скип шұнқырының жабдықтарының құрылысы және жұмыс принципін;
- скипті және конвейерлі көтергіштің құрылысы және жұмыс принципін.
Іскерліктер:
- шихтаның әртүрлі құраушылары үшін бункерлер санын және сыйымдылығын есептеуді.
БҚ1
БҚ4
БҚ7
КҚ2.7.1
КҚ.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Ұсталық механикалық оқу практикасы.
Ұсталық жұмыстың түрлерімен, қосымша жабдықтармен, бақылау-өлшеу құралдарымен танысу. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін,жөндеу жұмыстарының технологиясын және жабдықты қабылдап алуды үйрену. Ұсталық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптары, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдық пен материалдарға ұқыпты қарау.
Іскерліктер:
-жабдық пен материалдық заттарды тиімді пайдалану;
-жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде жұмыс істей алу;
-ұсталық – станогтық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
КҚ..2.1.1
КҚ. 2.4.1
КҚ. 2.6.1
КҚ. 2.7.1
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптіқ дағдыларды игеру бойынша өндірістік практика.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. Студентті технолог ретінде Практикалық жұмысына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмер көрсету және жөндеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастыру
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
-жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
-жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісін.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыруды:
-учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
КҚ.2.1.1
КҚ.2.1.2
КҚ.2.1.3
КҚ.2.1.4
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КП 02
Кәсіптік дағдыларды бектіу бойынша өндірістік практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студенттердің теориялық және Практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімдерін жасаудың маршруттық технологиясын, конструкторық-технологиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу. Экономика және өндірісті басқару жұмыстарын оқып білу.
Іскерліктер:
-материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
-технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
-өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
-технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
КП 03
Диплом алдындағы практика:
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- Өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлай отырып, өз қызметін ұйымдастыруы қажет;
Жұмыстағы жағдайды талдау, күнделікті және қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз қызметіне түзетулер енгізу және баға беру;
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу;
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу;
Командамен бірге жұмыс істеу, басшылықпен және әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болу;
Жұмыс орнында еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын ескерудің мәнін түсіну;
Кәсіптік қызметте инновациялық технологияны қолдану;
Өмір бойы машықтары мен білімдерін жаңартып отыру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 100101 2 – Газовщик доменной печи*
ПК.2.1.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт технологического оборудования, необходимого для подготовки дутья и отвода отходящих газов;
ПК.2.1.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса нагрева воздухонагревательных аппаратов доменных печей;
ПК.2.1.3 - Наблюдать и контролировать расход, давление и температуру дутья, подачу топливных добавок, расход пара при работе на увлажненном дутье, давление и температуру колошникового газа;
ПК.2.1.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.2. 100102 2 – Ковшевой*
ПК 2.2.1 - Производить подготовку шлаковозных ковшей и чугуновозных ковшей к приему плавок;
ПК 2.2.2 – Выполнять ремонт и заправку носков чугуновозных ковшей;
ПК 2.2.3 - Наблюдать за правильным взвешиванием ковшей до и после слива чугуна;
ПК 2.2.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.3 100103 2 – Водопроводчик доменной печи*
ПК 2.3.1 - Обеспечивать исправное состояние охладительных устройств и водопроводной магистрали, приборов горячего и холодного дутья доменной печи;
ПК 2.3.2 – Проводить текущие ремонты водопроводной, паровой и воздушной (сжатого воздуха) магистралей и охладительных устройств;
ПК 2.3.3 - Наблюдать и контролировать температуру и циркуляцию воды во всех охладительных устройствах, фурмах и приборах шлаковых леток, нагрев кожуха доменной печи;
ПК 2.3.4 – Выявлять сгоревшие охладительные устройства, подготавливать новые для замены.
2.4 100104 2 – Горновой десульфурации чугуна*
ПК 2.4.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт технологического оборудования, необходимого для десульфурации чугуна;
ПК 2.4.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса десульфурации чугуна;
ПК 2.4.3 - Наблюдать и контролировать по показаниям контрольно-измерительных приборов и датчиков аварийной и технологической сигнализаций расход и давление природного газа и азота в сети и в расходных бункерах при десуфурации гранулированным магнием;
ПК 2.4.4 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
2.5 100105 2 – Горновой доменной печи*
ПК 2.5.1 - Осуществлять выпуск чугуна и шлака;
ПК 2.5.2 - Участвовать в ремонтах оборудования горна;
ПК 2.5.3 – Подготавливать чугунные и шлаковые желоба, носки, сифоны и обводной желоб к выпуску чугуна и шлака;
ПК 2.5.4 - Подготавливать шлаковозные ковши для приемки шлака;
ПК 2.5.5 – Пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.

2.1. 100101 2 – Домна пештерге газ жағушы*
КҚ.2.1.1 - Шегiнетiн газдардың бөліп беру және үрлеудi әзiрлеу үшiн қажеттi технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуді жүзеге асыруды әзiрлеу;
КҚ.2.1.2 – Домна пештерiнiң ауа жылтқыш аппараттарының қыздыру процесiнiң жүргiзуi бойынша технологиялық операцияны орындау;
КҚ.2.1.3 - Үрлеудiң қысым және температуралары, жанармай қосымшалардың беруiн, ылғалды үрлеумен жұмыс iстегенде будың шығын, колошникті газдың қысымы және температураларын, шығынын бақылап тексеру;
Қ.2.1.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.2. 100102 2 – Шөмішші*
КҚ 2.2.1 - Құймаларды қабылдауға күйiндi тасығыш ожаулар және шойын таситын ожауларын әзiрлеудi өндiру;
КҚ 2.2.2 – Шойын таситын ожаулардың ұйықтарын толтыруды және жөндеуді орындау;
КҚ 2.2.3 - Шойынды төкпей тұрып және төккеннен кейінгі ожауларды ң дұрыс өлшенуін бақылау;
КҚ 2.2.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.3 100103 2 – Домна пештерге су құбырын жүргізуші *
КҚ 2.3.1 - Домна пешінің ыстық және суық үрлеу құралдарын, су магистралын және суытқыш құрылғыларының дұрыс күйiн қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.2 – Су өткiзетiн, (қысылған ауа) бумен және әуе магистралiндегі және суытқыш құрылғыларының ағымдағы жөндеулерiн өткiзу
КҚ 2.3.3 - Домна пешінің қаңқасының қызуын, күйiндi латкаларын, фурмалары мен құралдар және барлық суытқыш құрылғыларын, су айналымының температураларын бақылап тексеру
КҚ 2.3.4 – Жанып кеткен суытқыш құрылғыларын айқындап, жаңасына алмастыру үшiн дайындау.
2.4 100104 2 – Шойынды сульфитсіздендіру кеншісі*
КҚ 2.4.1 - Шойынның десульфурациялары үшiн қажеттi технологиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу әзiрлеудi жүзеге асыру;
КҚ 2.4.2 – Шойынның десульфурациясының процессiн жүргiзу бойынша технологиялық операцияларды орындау;
КҚ 2.4.3 - Бақылау-өлшеу құралдар және көрсетуге арналған датчиктердiң қирауын және технологиялық сигнализациялар шығынын, табиғи газдың қысымы, түйiршiктелген магнимен десуфураця кезіндегі желiлерде және шығын бункерлерiндегi азотты бақылап тексеру;
КҚ 2.4.4 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.
2.5 100105 2 – Домна пешінің көрікшісі
КҚ 2.5.1 - Шойын және күйiндiнiң шығарылымын жүзеге асыру;
КҚ 2.5.2 – Көрік жабдығын жөндеуге қатысу;
КҚ 2.5.3 – Шойын және күйiндi шығаруға айналма науа және сифондар, ұйықтар, шойын және күйiндiнiң науаларын дайындау.
КҚ 2.5.4 - Күйiндiнi қабылдау үшiн күйiндi тасығыш ожауларды дайындау;
КҚ 2.5.5 – Техникалық, технологиялық және нормативтiк құжаттаманы пайдалану.

2.6 100106 2 – Машинист разливочной машины*
ПК 2.6.1 - Осуществлять подготовку, техническое обслуживание и текущий ремонт разливочной машины;
ПК 2.6.2 – Выполнять технологические операции по ведению процесса разливки чугуна;
ПК 2.6.3 – Регулировать подачу воды для охлаждения слитков.
2.7 100107 2 – Машинист шихтоподачи*
ПК 2.7.1 – Осуществлять наладку механического и электрического оборудования системы шихтоподачи, выполнение их ремонтов;
ПК 2.7.2 – Выполнять наблюдение за работой механического и электрического оборудования системы шихтоподачи;
ПК 2.7.3 - Участвовать в устранении неисправностей в работе механического и электрического оборудования системы шихтоподачи;
ПК 2.7.4 – Осуществлять дистанционное управление автоматической системой набора, взвешивания и загрузки шихтовых материалов в доменную печь;
ПК 2.7.5 - Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 902
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 902 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1002000 - Металлургия черных металлов (по видам)
Квалификации:

2.6 100106 2 – Құю машинасының машинисі*
КҚ2.6.1 - Құйғыш машинаны техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеуге әзiрлеуді жүзеге асыру.
КҚ 2.6.2 – Шойын құю процесін жүргiзу бойынша технологиялық операцияны орындау;
КҚ 2.6.3 – Кесектердi суыту үшiн судың берілуін реттеу.
2.7 100107 2 – Шихта беру машинисі*
КҚ 2.7.1 – Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарын жөндеу және олардың жөндеулерiн жүзеге асыруды орындау;
КҚ 2.7.2 – Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарының жұмысын қадағалауды орындау;
КҚ 2.7.3 - Шихта беру жүйенiң механикалық және электр жабдықтарының ақауларын жөндеу және жөндеуге қатысу;
КҚ 2.7.4 – Домна пешiнің шихта материалдарын өлшеу және тиеу, автоматты жүйемен қашықтан басқаруды жүзеге асыру;
КҚ 2.7.5 - Еңбектi қорғауға, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтiк актiлер талапты орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 902-қосымша
Ескерту. Бұйрық 902-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және
машинажасау
Мамандығы: 1002000 - Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)

144
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25 %) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 904
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 904 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1002000 - Металлургия черных металлов (по видам)
Квалификации:

144
ҚА 00
Қорытынды аттестация
72
ҚА01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА02 (КДДБ)
Кәсіптік дайындығын бағалау деңгейі және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту:
ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 904-қосымша
Ескерту. Бұйрық 904-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1002000 - Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)

100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
100203 2 – Подручный сталевара мартеновской печи*
100204 2 – Ковшевой*
100205 2 – Миксеровой*
100206 2 – Машинист заправочной машины*
100207 2 – Разливщик стали*
100208 2 – Машинист завалочной машины*
100209 2 – Сталевар конвертера*
100210 2 – Подручный сталевара конвертера*
100211 2 – Машинист дистрибутора*
100212 2 – Оператор загрузки конвертера*
100213 2 – Шихтовщик*
100214 2 – Сталевар электропечи*
100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
100217 2 – Подручный сталевара вакуумной печи*
100218 2 – Машинист крана металлургического производства*
100219 2 – Сталевар установки электро-шлакового переплава*
100220 2 – Слесарь-ремонтник*
100222 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
100223 2 – Оператор поста управления*

Біліктілігі: 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының
көмекшісі*
100204 2 – Шөмішші*
100205 2 – Араластырушы*
100206 2 – Құю машинасының машинисі*
100207 2 – Болат құюшы*
100208 2 – Бұзу машинасының машинисі*
100209 2 – Конвертер болат балқытушы*
100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі*
100211 2 – Дистрибутор машинисі*
100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы*
100213 2 – Шихталаушы*
100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы*
100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі*
100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының
көмекшісі*
100218 2 – Металлургия өндірісі кранының машинисі*
100219 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының
болат балқытушысы*
100220 2 – Слесарь-жөндеуші*
100222 2 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының
операторы
100223 2 – Басқару бекетінің операторы

1440
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.06, СД.07).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 906
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 906 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Металлургия черных металлов (по видам).
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной
практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Работа со словарем.
Знания:
- фонетики, лексики, морфологии, синтаксиса
казахского (русского) языка;
- терминологии по специальности
Умения:
- грамотного письма, правописания слов, синтаксического разбора предложения;
- лексического грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
- устной коммуникативной речи при осуществлении профессиональной деятельности.
БК4
БК5
БК9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально - ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения на иностранном языке;
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику;
- быть способным применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности.
БК4
БК5
БК9
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здоро-вого образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основ здорового образа жизни;
- о закономерностях жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- владеть навыками здорового образа жизни, нормами "Президентских тестов";
- владеть умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь.
БК4
БК5
БК9
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основ начертательной геометрии и проекционного черчения, основ машиностроительного и строительного черчения, технического рисования.
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
БК2
БК3
БК8
ОПД 02
Основы технической
механики
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания:
- основных понятий статики, плоской системы сил, моментов сил, элементов кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основ деталей машин;
Умения:
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций;
БК8
БК9
ОПД 03
Электротехника
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойства и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физические процессы электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципы построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем;
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК8
БК9
ОПД 04
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основныхпонятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначений и принципов действия технических средств измерений.
Умения:
- определить размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определить предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК2
БК4
БК8
БК9
ОПД 05
Теплотехника
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика. Закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
-основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
-назначений и свойств огнеупорных материалов;
-устройства и принципов действия металлургических печей;
-топлива металлургических печей и методики расчетов горения;
-закономерностей процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Умения:
производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК8
БК9
ОПД 06
Физическая химия
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
-теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК8
БК9
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского языка;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностных структур, должностных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств.
Умения:
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК1
БК9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология металлургического производства
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация.
Знания:
-основ технологического процесса производства агломерата;
-основ технологического производства чугуна;
-основ технологического производства стали;
-физико-химических основ сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
-корректировать химический составы;
Производить отбор проб для анализа;
-производить замер температур;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию
БК1

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 06, АП 07)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 906-қосымша
Ескерту. Бұйрық 906-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1002000 – Қара металдар металлургиясы (түрлері бойынша)
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Қазақ және орыс тілдерінің синтаксисі. Тілді дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазақ және орыс тілдерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты;
- кәсіптік қызметте қазақ және орыс тілдерін дұрыс пайдалана білуді;
- сауатты жазу, сөздердің жазылу ережелерін, сөйлемді синтаксистік талдау;
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуға, сөздікпен аударуға қажетті лексикалық, грамматикалық минимумды игеру;
- кәсіптік қызметті жүзеге асыру кезінде ауызша коммуникативті сөйлеу.
БК1
БК6
БК9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі. Кәсіптік лексика. Фразеологиялық айналымдар және терминдер. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік тілдесу.
Білімдер:
- кәсіптік бағытталған мәтіндердің аудармасын (сөздікпен) оқуға қажет лексикалық грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде шетел тілі білімін қолдану қабілеттілікті қолдану.
БК1
БК6
БК9
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындау кезіндегі дене тәрбиесінің мәдениетінің атқаратын ролі, оның салауатты өмір сүру дағыдысын қалыптастыру дене тәрбиесінің мәдениетінің әлеументтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Спорттық және дене тәрбиесі негіздерін өз бетімен жетілдіру.
Кәсіптік-қолданбалы дене тәрбиесі дайындығы. Валеология –– дене тәрбиесі мәдениетінің бір құрамы ретінде қарастырылатын - адам денсаулығы жайлы ғылым. Дені сау адам ағзасы және оны зерттеуге арналған әдістер. Дені сау адамның функионалды күйі және оны түзету. Ауру және күйзелудің алдын алуға арналған медициналық білім негізі.
Білімдер:
- дене тәрбиесі сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- салауатты өмір негіздерін
- адам ағзасының тіршілік заңдылықтары, денсаулықты нығайту тәсілдері.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- "Президенттік тест" нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
өзін өзі жетілдіру;
- алғашқы медициналық көмек көрсету.
БК2
БК3
БК6
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу. Проекция. Стереометрия. Нүкте, тік сызық, жазықтық. Позиционды және метрикалық есептер. "Бірлі конструкторлық құжаттар жүйесі" (БКҚЖ) жайлы түсінік. Сызуды орындауға арналған жалпы ережелер. Стандартты бөлшектер сызбасы. Конструкторлы құжаттар және өнімдер түрлері. Эскиздер. Жиналатын бірлікт сызбасын бөлшектеу және оқу. Сызбада материалдардың белгіленуі, көпқырлы; сызбаны түрлендіру; беттер; бетердің қиылысуы; проекционды сызу; бұрандалы жалғанулар; жиналатын топтың бөлшектерінің эксиздері.
Білімдер:
- сызу техникасын, сызу геометриясының негіздерін және проекционды сызба, машина жасау және құрылысты сызба, техникалық сурет салу.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрау, оқу және рәсімдеуді;
- техникалық ойды эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен өрнектеу.
БҚ2
БҚ3
БҚ8
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. Қатты дене және нүктенің жеке және жалпы қозғалу жағдайы. Динамика. Инерциалды және инерциалды емес жүйеде қозғалыстың дефференциалды теңдеуі. Соққы теориясы. Қозғалыстың тепе-теңдік тұрақтылығы. Тік өзекшенің созылуы және сығылуы. Деформацияның потенциалды энергиясы. Созылу-сығылу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Жалпақ қиманың геометриялық сипаты. Ығысу және бұралу. Таза ығысу кезіндегі материалдың механикалық қасиеті. Деформацияның потенциалды энергиясы. Иілу. Иілетін момент және көлденең күштің эпюрін құрастыру. Деформацияның потенциалды энергиясы. Деформацияланған және кернеулі күй теориясы. Шекті күй гипотезі. Күрделі кедергі. Статистикалық анықталмайтын жүйелер. Механизмдердің негізгі түрлері. Механизмдерді құрылымдық талдау және синтез. Механизмдер синтезі және кинематикалық талдау. Механизмдердегі тербеліс. Механизмдердегі сызықты теңдеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктерін, жазық күштер жүйесін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін, материалдар кедергісі негіздерін, машина бөлшектері негіздері.
Іскерліктер:
- механизмдердің қажетті түрін таңдауды, құрама бірліктердің, механизмдердің және конструкциялардың конструкторлық ерекшеліктерін талдауды.
- айналмалы қозғалыс кезіндегі жүрілген жолды, жылдамдықты, үдеуді, жұмысты және қуатты анықтау
- жабдықтарды пайдалану жағдайларына байланысты бөлшектер қосылыстарының түрлерін, муфталарды меңгеру.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты токтың электрлі тізбегі. Синусоидалды токтың бір фазалы электр тізбегі. Үшфазалы тізбек. Синусоидалды емес токтың электрлі тізбегі. Өтпелі үрдістер. Сызықты емес электрлі тізбектер. Магнитті тізбектер. Ауыспалы токтың тізбегіндегі магнитті сымды катушка. Электрлі және электрлі емес шамаларды өлшеу. Трансформаторлар. Тұрақты токты электрлі машиналар. Асинхронды машиналар. Синхронды машиналар. Электрлі қондырғыларды басқаратын және қорғайтын аппаратуралар. Электрмен жабдықтау және электржетек негіздері. Жартылай өткізетін аспаптар: диодттар, танзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Санды техника негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрістерінің қаситеттерін және заңдарын, электр және магнит тізбектерін есептеу әдістері, электмагнитиндукциясының физикалық үрдістерін, айнымалы ток электр тізбектерін және оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіш приборлардың жұмыс принциптерін, олардың сипаттамаларын және параметрлері;
- аналогты және цифрлы электронды схемалардың құрастырылу және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- теориялық электротехника білімдерін таптау жабдықтарынның электр бөліктерін жөндеу және қызмет көрсету үрдістерінде пайда болатын техникалық есептерді шығару үшін қолдануды;
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектерінің есептеулерін жүргізуді;
- электрондық қондырғылардың қарапайым схемаларын түсінуді және оқуды;
- электронды приборларды және қондырғыларды пайдаланудыпайдалана білу.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері. Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігімен қамтамасыз етудегі құқықтық негіз. өлшеу міндеттерінің әртүрлігі; өлшеу түрлері, өлшеу әдістері және тексеру бойынша өлшеуді жіктеу; өлшеу және тексеру құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Кәзіргі кездегі метрология талаптары. Өндіріс және қызмет көрсету, өнім сапасын жоғарлатудағы метрологияның атқаратын ролі. Жылтыр цилиндрлі және коникалық, бұрандалы. Шпонды және щлицті жалғануларды, тісті және червякті берілісті тексеру құралдары және әдістері. Пішіннің ауытқуы және беттердің орналасуы, оларды тексеру. Стандартизациялау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері;
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- дәлдік шегі және қондырулар туралы негізгі түсініктер;
- пішін дәлдігін, беттердің кедір-бұдырлығының орналасуын;
- бөлшектердің әртүрлі қосылыстарының дәлдік шектері;
- дәлдікті функционалдық талдау;
- техникалық өлшеу құралдарының түрлерін, арналуларын және жұмыс принциптері.
Іскерліктер:
- бөлшектердің және олардың қосылыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және дәлдік шектерін анықтауды;
- қосылыстардың шекті саңылауларын және керілулерін анықтауды;
- техникалық өлшеу құралдарын қолдануды.
БҚ2
БҚ4
БҚ8
БҚ9
ЖКП 05
Жылу техникасы.
Жылутехникасы және эылуэлектрэнергетика, металлургиялық пештердегі салмақты жылу алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехникасының және жылуэнергетикасының негізгі ережелері;
- отқа төзімді материалдардың арналуларын және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылысы мен жұмыс принциптері;
- металлургиялық пештердің отындарын және жануды есептеудің әдістемесі;
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылу масса алмасу материалдарды таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдаудағы негігі есептеулерді жүргізу.
- металлургиялық пештердегі (қыздырушы және балқытушы) жылу масса алмасу және жану үрдістерін есептеу жүргізу.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 06
Физикалық химия.
Металл және қоспалардың қасиетін анықтау әдісі, металлургиялық өндіріс негізіне жататын химиялық және физика-химиялық үрдістердің негізі.
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
БҚ8
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс қағаздарымен жұмыс жасауға арналған сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттармен қамтамасыз ету және құжаттарндыруға арналған нормалық-әдістемелік құжаттар. Шаблондалу және стандарттау. Әкімшілікті-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне енетін құжаттарды құрастыруға арналған ережелер. Кеңселік және құжаттандыру жұмысының негізі. Техникалық құралдар көмегімен құжаттардыру технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Іскерліктер:
- қазақ тіліндегі Білімдер:н құжатамалармен жұмыс істегенде қолдану;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ1
БҚ9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық өндіріс технологиясы.
Металлургиялық өндірістегі және елдің экономикасының дамуындағы металл ролі, металлургиялық үрдісте шойынды және болатты өндіру үшін шикізатты дайындау, құю және кристаллизациялау.
Білімдер:
- агломератты өндіруге арналған технологиялық үрдістердің негізі;
- шойын өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болат өндірісінің технолдогиялық негізін;
- болатты балқыту үрдісінің физика-химиялық негізін;
- болаттың кристалдануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарды.
Іскерліктер:
- технологиялық құралдар және материалдарды дайындауға арналған операцияларды орындау;
- химиялық құрамдарды өзгерту, сараптауға арналған үлгілерді таңдау;
- температураны өлшеу;
- өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды орындау.
БҚ1

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2. 9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1
ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.16.1
ПК 2.17.1
ПК 2.18.1
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.20.1
ПК 2.21.1
ПК 2.22.1
ПК 2.22.2
ПК 2.24.1
ПК 2.24.2
ПК 2.25.1
ПК 2.25.2
ПК 2.26.1
ПК 2.26.2
ПК 2.27.1
ПК 2.27.2
СД 02
Производство стали
Теоретические основы выплавки стали в конверторах, технология плавки в конверторах различных конструкций: с верхней, донной и комбинированной продувкой. Инновационные технологии.
Знания:
-основ технологического процесса производства стали;
-физико-химические основ. сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
-способов внепечной обработки стали;
-температурно-скоростных режимов технологических процессов;
-правил отбора проб и замер температур;
-химического состава и свойств марок стали;
-требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический составы сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию.
БК1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.1
ПК 2.10.6
ПК 2.11.3
ПК 2.12.1
ПК 2.14.2
ПК 2.15.1
ПК 2.16.3
ПК 2.17.4
ПК 2.18.1
ПК 2.19.4
ПК 2.20.2
ПК 2.21.1
ПК 2.22.4
СД 03
Производство чугуна
Сырые материалы и их подготовка, теория и методы интенсификации плавки чугуна, конструкции д.п., технологическая схема процесса доменной плавки
Знания:
-основ технологического процесса производства чугуна;
-физико-химических основ процесса;
-структуры чугуна;
-основных закономерностей кинетики процессов получения чугуна;
-правил отбора проб и замер температур;
-химического состава и свойств марок чугуна;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения чугуна;
-корректировать химический состав чугуна;
-производить отбор проб для анализа чугуна;
-производить замер температур чугуна;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию.
БК1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.1
ПК 2.3.5
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.2
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.1
ПК 2.10.6
ПК 2.11.3
ПК 2.12.1
ПК 2.14.2
ПК 2.15.1
ПК 2.16.3
ПК 2.17.4
ПК 2.18.1
ПК 2.19.4
ПК 2.20.2
ПК 2.21.1
ПК 2.22.4
СД 04
Металлургические печи
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструкций и взаимосвязей параметров процесса с конструкционными особенностями
Умения:
- определение типов агрегатов, чтение чертежей, производить необходимые расчеты.
БК1
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
ПК 2. 9.1
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2. 9.1
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.20.1
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.1
КҚ 2.22.2
КҚ 2.24.1
КҚ 2.24.2
КҚ 2.25.1
КҚ 2.25.2
КҚ 2.26.1
КҚ 2.26.2
КҚ 2.27.1
КҚ 2.27.2
АП 02
Болат өндірісі.
Әртүрлі конструкциялы конвертордағы қорту технологиясы: жоғары, түпті және аралас үрлеумен конверторда болатты қортуға арналған теориялық негіздер. Иновационды технология.
Білімдер:
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негізі;
- болатты қорту өндірісіндегі физика-химиялық негізі;
- дайындама құрылымы;
- болаттың кристаллизациялануының физика-химиялық негізі;
- бастапқы және қосымша материалдар сапасына қойылатын талаптар;
- болатты пешсіз өңдеу тәсілін;
- технологиялық үрдістердің температуралы-жылдамдық тәртібі;
- температураны өлшеу және үлгіні таңдау ережесі;
- болат маркасының қасиеті және химиялық құрамы;
- болат сапасына қойылатын МЖСТ талабы;
- ақау түрі пайда болу себебі, оның алдын алу және жоюға арналған шаралар;
- технологиялық құжаттарды толтыру тәртібі.
Іскерліктер:
- болатты алуға арналған технологиялық құрал және материалдарды дайындауға арналған опреацияларды орындау;
- болаттың химиялық құрамын өзгерту;
- болатты сараптаудан өткізуге арналған үлгілерді таңдау;
- болат температурасын өлшеуді орындау;
- өлшеу және тексеру аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
- көрсеткіштерді алу және есептеуді орындау;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
БҚ1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.4
КҚ 2.20.2
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.4
АП 03
Шойын өндірісі.
Шикізатты материалдар және оны дайындау, шойынды қорту теориясы және әдістерді қарқындату, домна пешінің конструкциясы, домналық қорту үрдісінің технологиялық сұлбасы.
Білімдер:
- шойын өндірісі технологиялық үрдісінің негіздері;
- үрдістің физика-химиялық негіздері;
- шойын алу үрдістері кинетикасының негізгі заңдылықтары;
- үлгілерді алу және температураны өлшеу ережелері;
- шойын маркаларының химиялық құрамы және қасиеттері;
- технологиялық құжаттамаларды толтыру реті.
Іскерліктер:
- шойын алу үшін материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындау операцияларын іске асыруды;
- шойынның химиялық құрамын түзетуді;
- шойынды талдау үшін үлгі алуды;
- шойын температурасын өлшеуді;
- бақылау-өлшеу приборларының көрсеткіштерін қадағалау жасауды;
- көрсеткіштерді түсіру және есеп жүргізуді;
- тағайындалған технологиялық құжаттамаларды жүргізуді
- шойын алу үшін қажет материалдарды және технологиялық аспаптарды дайындаудың;
- шойын өндіруді жүргізудің технологиялық операцияларын орындаудың;
- техникалық және технологиялық, нормативтік құжаттамаларды рәсімдеу.
БҚ1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.6
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.3
КҚ 2.17.4
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.4
КҚ 2.20.2
КҚ 2.21.1
КҚ 2.22.4
АП 04
Металлургиялық пештер.
Металлургиялық өндірістегі агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттардың геометриялық параметрлерін есептеу.
Білімдер:
- Ферроқортпа және болат балқыту, домна агрегаттарын жобалау мен конструкциялық рәсімдеу ерекшеліктері, темірлі көміртекті балқыманы алу және оны құю үдерістерінің технологиялық аспектілері мен жылу энергетикалық мүмкіндіктері мен конструкциялық параметрлер байланысы;
- жылутехникалық факторлар мен отқа төзімді заттар туралы, олардың рөлі мен шойын өндірісіндегі мәні, агрегаттардың конструкциялық рәсімделуіне әсер ететін ферроқортпалар мен электр болаты, құрылғылар мен жабдықтар;
- кері газдарды тазалағыштар мен ұнтақ материалдардың және шихталы магниттік берілу жүйелерінің, пеш астындағы балқыту агрегаттарының және конвертерлерді, домналардың конструкциялық түрлері туралы;
- құймасыз таптау мен кешенді құю, үздіксіз құю машиналарындағы дайын өнімдер, маталды айыруға арналған жабдықтар мен агрегаттар конструкциясы туралы.
Іскерліктер:
- конструкция ерекшеліктерін және үрдіс параметрлерінің конструкциялық ерекшеліктермен өзара байланысын.
- агрегаттардың түрлерін анықтауды, сызбаларды оқуды, қажетті есептеулерді жүргізуді.
БҚ1
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.9.1
КҚ 2.10.1

ПК 2.11.1
ПК 2.12.1
ПК 2.13.1
ПК 2.14.1
ПК 2.15.1
ПК 2.16.2
ПК 2.17.2
ПК 2.18.1
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
СД 05
Экономика, организация и планирование производства Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК1
СД 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
БК1
БК6
БК7

КҚ 2.11.1
КҚ 2.12.1
КҚ 2.13.1
КҚ 2.14.1
КҚ 2.15.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.17.2
КҚ 2.18.1
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
АП 05
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау.
Сала кәсіпорны нарық қатынастар жүйесінде. Менеджмент. Басқару әдістері және негізгі қағидалары. Маркетинг. Сала кәсіпорынының өндірісті қоры. Сала кәсіпорындағы күрделі салым және күрделі құрылыс. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорынындағы техникалық нормалау негізі. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорында жалақыны төлеуді ұйымдастыру. Нарықты экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорнында өндірісті-шаруашылықты іс-әрекеті талдау және есеп жүргізу негізі. Жұмыс жасайтын өндірісте жаңа инвестиционды жобаларды жүзеге асыру. Инвестицияның тиімділігін анықтауға арналған әдістер. Инвестиционды жобалардың тиімділігін анықтауға арналған кезеңдер және деңгейлер.
Білімдер:
- нарық жағдайларында кәсіп-орынды жоспарлауды ұйымдас-тыру, еңбек және еңбек ақыны жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлау, жоспарлаудың және басқарудың тораптық әдістері.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер.
БҚ1
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсіздігі.
Пән, негізгі бөлімдер, ғылыми-әдістемлік қағидалар, мазмұны, терминдер және еңбекті қорғау анықтамасы. Кәсіорында еңбекті қорғау жағдайын бақылау және тексеру қызметін ұйымдастыру. Еңбекті қорғауға арналған заң және норма актілері. Жұмысшыларды еңбекті қорғау бойынша оқыту. Еңбекті қорғау нормасын бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту. Жарақат және кәсіптік ауру жайлы түсінік. Өндіріс ортасының метрологиялық жағдайы. Өндірісті жарықтану, оны нормалау, есептеу. Өндірісті шу, тербеліс, адам ағзасына әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану жайлы негізгі мағұлмат. Жарылыс-өрт қауіпі бойынша өндіріс ғимараттарын жіктеу. Жарылысты-өрт қауіпті ғимараттардағы жабдықтар. Ғимарат және құрылысты найзағайдан қорғау. Негізгі өртке қарсы қолданылатын шаралар.
Білімдер:
- еңбекті қорғауды бақылау қызметін ұйымдастыру негіздерін; еңбек қорғау, өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді;
- техника қауіпсіздігінің жалпы сұрақтарын;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарымен жұмыс істеу кезіндегі техника қауісіздігі.
Іскерліктер:
- жұмыскерелерге қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықпалын және жарақаттанушылықты жоятын тәсілдерді, шараларды және құралдарды санатты түрде қолдануды;
- еңбек жағдайының және жұмыс орнының сапасына талдау жүргізуді;
- еңбек қорғау және қауіпсіздігі бойынша өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдауды;
- өндірістік апат кезінде жарақаттанушыға алғашқы көмек бере алуы.
БҚ1
БҚ6
БҚ7

100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
СД 07
Производство стали в мартеновских печах
Технологические, теоретические, конструкционные особенности мартеновской печи, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
Знания:
- конструкционных особенностей, физико-химических процессов, технологии процесса.
Умения:
- излагать конструкцию агрегата, решать задачи, составлять материальный и тепловой баланс.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
СД 07
Оборудование мартеновских печей
Конструкционные особенности мартеновской печи и его дополнительное оборудование, шихтовка, технологический процесс МП, выпуск материалов из МП.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
100203 2 - Подручный сталевара мартеновской печи*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы ковшевого
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и
их технологическое назначение.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2. 3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
100204 2 – Ковшевой*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы миксерового
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, разновидности ковшей и их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
100205 2 – Миксеровой*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста заправочной машины
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа заправочных машин, их технологическое назначение, управление заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей, обеспечение подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера, заправка торкрет-машины огнеупорной массой, подача заправочной машины к печам, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.

Біліктілігі: 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
АП 07
Кождарды қайта өңдеу. Металлургиялық өндірістің қождарын экологиялық сұрақтарды шешу мүмкіндігі ретінде қайта өңдеу. Екіншілік материалдарды қайта өңдеу. Домна қождарын қайта өңдеу технологиясы, домна қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Домна жанында қождарды түйіршектеу. Болат балқыту қождарын қайта өңдеу технологиясы, болат балқыту қождарынан алынатын өнімдердің түрлері және көрсетілімдері. Ферроқорытпа өндірісінің қождарын қайта өңдеу.
Білімдер:
- домна, болат балқыту, ферроқорытпа қождрының химиялық құрамы мен қасиеттерін;
- қождарды (домна, болат балқыту, ферроқорытпа) қайта өңдеу үрдістерін;
- қождарды қайта өңдеуге арналған агрегаттардың құрылысын.
Іскерліктер:
- қождарды қайта өңдеу технологиясын таңдай білуі;
- болат балқыту қождарынан темірді алу дәрежесін есептей алуы;
- есептеуге арналған бастапқы мәліметтерді.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
Біліктілігі: 100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
АП 07
Болатты мартен пештерінде өндіру.
Мартенді пештердің технологиялық,теориялық, құрылымдық ерекшеліктері, шихталау, МП технологиялық үрдістері, МП өндірілетін материалдар.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктері, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- агрегат құрылымын баяндау, есептерді шешуді, материалдық және жылулық баланстарды құрастыру.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
Біліктілігі: 100203 2 – Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
АП 07
Мартен пештерінің жабдығы.
Мартенді пештердің құрылымдық ерекшеліктері және оның қосымша құралдары, шихталау, МП технологиялықүрдістері, МП өндірілетін материалдар.
Білімдер:
- негізгі және қосымша жабдықтар, құрылымдық ерекшеліктер, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
Біліктілігі: 100204 2 – Шөмішші*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары ковшінің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, шөміштердің түрлері және технологиялық тағайындау.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
Біліктілігі: 100205 2 – Араластырушы*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары араластырушының жұмыс ерекшелігі. Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, миксерлердің түрлері және технологиялық тағайындау.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
100206 2 - Машинист заправочной машины*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста завалочной машины
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин,
их технологическое назначение. Загрузка в печи материалов и раскислителей. Подача и установка в сушильные печи для просушивания и прокаливания.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
100207 2 - Разливщик стали*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы машиниста дистрибутора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Правление с пульта, управление приводом подъема и повалки конвертера, кислородной фурмой, включение механизмов по дозировке и подаче сыпучих материалов в конвертер, управление и регулирование подачи кислорода в конвертер и охлаждающей воды в зону реакции.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
100208 2 - Машинист завалочной машины*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, дополнительными оборудованием, конструкции и работой завалочных машин, их технологическое назначение
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
100209 2 - Сталевар конвертера*
СД 0.7
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью слесарного дела
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа Всех типов машин, их технологическое назначение.
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
- пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию и работой всех типов машин.
ПК 2.9.1
ПК 2.9.2
ПК 2.9.3
ПК 2.9.4
100210 2 - Подручный сталевара конвертера*
СД 0.7
Переработка шлаков
Переработка шлаков металлургического производства, как возможность решения экологических вопросов. Переработка вторичных материалов. Технология переработки доменных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из доменных шлаков. Придоменная грануляция шлаков. Технология переработки сталеплавильных шлаков, виды и назначение продукции получаемой из сталеплавильных шлаков. Переработка шлаков ферросплавного производства.
Знания:
-химических составов и свойств доменных, сталеплавильных, ферросплавных шлаков
-процессов переработки шлаков (доменных, сталеплавильных, ферросплавных)
-конструкций агрегатов для переработки шлаков
Умения:
-выбирать технологию переработки шлака
-производить расчет степени извлечения железа из сталеплавильного шлака,
-производить выбор исходных данных для расчета.
ПК 2.10.1
ПК 2.10.2
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.10.5
ПК 2.10.6
100211 2 - Машинист дистрибутора*
СД 0.7
Технология производства синтетических шлаков
Ведение технологического процесса плавки в электросталеплавильных печах жидких синтетических шлаков, шлаков для электрошлакового переплава металла и выпуск шлака из печи в ковш, подготовка шлакообразующих материалов
Знания:
- технологии процесса производства синтетических шлаков
-химического состава и свойств синтетических шлаков
- устройства оборудования для выплавки синтетических шлаков
Умения:
-контролировать качество шлака
-рассчитывать количество материала для выплавки синтетического шлака

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
Біліктілігі: 100206 2 – Құю машинасының машинисі*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары құю машинасының машинистің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, құю машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың құю машинасын жүргізудің технологиялық белгілері және құю кезіндегі торкрет машиналарын және артқы қабырғасын торкреттау, жинақтарды, машинаға құю материалдарын беруді қамтамасыз ету және оларды бункерге төгу, пештерге құю машиналарын беру, қамтамасыз етілетін жабдықтау жұмысында жарамсыздықты анықтау және жою.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
Біліктілігі: 100207 2 – Болат құюшы*
АП 07
Құю және кристалдану.
Үздіксіз үрдістің технологиясы, агрегаттар құрылымын, физика химиялық және гидродинамикалық және масса алмасу үрдістері.
Білімдер:
- болат кристализациясының үрдістері, сапалы болат кесегін және құю технологиясын құрастыру;
құюға арналған технологиялық құралдарды есептеудің негізгі әдістерін меңгеру;
- әдеттегі сапалы болат құюдың барлық қазіргі әдістерінің және жоғары сапалы болат түрлері туралы;
- көпшілік белгідегі болаттың сапасын жоғарлату әдістері және арнайы болаттардың өндірісі; болатты кесектің кристализация теориясы мен болат құюдың қазіргі технологиясы; ірі және аса ірі кесектерді алу технологиясы; бақылау әдістері және болат сапасын меңгеру туралы білімдер.
Іскерліктер:
- металды кесектерге құюдың технологиялық үрдістерін меңгеруді;
- жаңа маркалы болатты құю технологиясын әзірлеу және меңгеруді;
- құйылатын жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- еңбекті қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
Біліктілігі: 100208 2 – Бұзу машинасының машинисі *
АП07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары бұзу машинасының машинистінің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Материалдар мен қышқылдарды пештерге тиеу. Кептіргіш пештерге кептіруге және қыздыруға беру және орнықтыру.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер::
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
Біліктілігі: 100209 2 – Конвертер болат балқытушы *
АП 07
Конвертерде болат өндірісі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.Конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы.
Білімдер:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
- кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігі.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды.
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.4
Біліктілігі: 100210 2 – Конвертер болат қорытушы көмекшісі *
АП 07
Конвертерде болаттарды өндіруге арналған құралдар.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- конвертерлерде болатты алу теориясы мен технологиясы;
- болат өндірісінің технологиялық үрдісінің негіздерін;
- болат қорыту үрдістерінің физико-химиялық негіздерін;
- кесек құрылымдарын;
- технологиялық үрдістердің температуралық-жылдамдық тәртібін;
- үлгілерді іріктеу ережесін және температураларды өлшеуді;
- болат маркаларының химиялық құрамдарын және қасиеттерін;
- технологиялық құжаттарды толтырудың бірізділігі.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және болатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- болаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды.
КҚ 2.10.1
КҚ 2.10.2
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.5
КҚ 2.10.6
Біліктілігі: 100211 2 – Дистрибутор машинисі*
АП07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары дистрибутор машинистің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері. Пульттан басқару, мөлшержәне бойынша механизмдерді қосу және конвертерге сусымалы материалдарды беру, конвертерге қышқылды беруді реттеу және басқару.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.

ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
100212 2 - Оператор загрузки конвертера*
СД 0.7
Технология раскисления
Ведение технологического процесса плавки раскислителей и ферросплавов в печах, доставка шихтовых материалов к печам и их загрузка, пробивка и заделка летки, чистка желобов от скрапа и шлака, выпуск раскислителей и шлака
Знания:
-технологии процесса раскисления стали
- видов и назначений раскислителей
Умения:
- производить выбор раскислителя для конкретной марки стали
-рассчитывать количество раскислителя на 1т стали.
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
100213 2 – Шихтовщик*
СД 07
Теория и технология электрошлакового переплава
Ведение технологического процесса переплава стали и сплавов, подготовка установки к переплаву, установка и регулирование по ходу процесса электрического режима охлаждения кристаллизаторов и поддонов, установка электродов, чистка кристаллизаторов и поддонов и выполнение работ по присадке шлака
Знания:
-устройства установок электрошлакового переплава;
-этапов технологического процесса ЭШП;
-химического состава и свойств синтетических шлаков.
Умения:
-контролировать качество шлака, электродов, затравочных шайб, наличие и качество применяемых смесей и материалов
-вести расчет геометрических параметров рабочего пространства ЭШП
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
100214 2 - Сталевар электропечи*
СД 07
Оборудование металлургического производства
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.14.1
ПК 2.14.2
ПК 2.14.3
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
100215 2 - Подручный сталевара электропечи*
СД 07
Разливка и кристаллизация
Технология непрерывного процесса, конструкции агрегатов, особенности физико-химических и гидродинамических и массообменных процессов
Знания:
- процесса кристаллизации стали, формирования качественного стального слитка и технологии разливки;
- основных методик расчета технологического оборудования для разливки;
- всех современных методов разливки стали обычного качества и высококачественных сталей в изложницы и на машинах непрерывного литья заготовок различного типа;
-методов повышения качества стали массового назначения и производства специальных сталей; теории кристаллизации стального слитка и современной технологии разливки стали; технологии получения крупных и сверхтяжелых слитков; технологии непрерывной разливки на установках различных типов; методов контроля и управления качеством стали.
Умения:
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- разрабатывать и осваивать технологию разливки новых марок сталей;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
-проектировать новые металлургические агрегаты для разливки металла;
- обеспечивать безопасные условия труда.

КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
Біліктілігі: 100212 2 – Конвертерді жүктеу операторы *
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары конвертерге тиеуші оператордың жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
Біліктілігі: 100213 2 – Шихталаушы*
АП 07
Металлургиялық үрдістерге шихта материалдарын дайындау.
Қазақстанның шикізат базасы. Қазып алынатын шикізатты қайта істеуге әзірлеу. Агломерация. Материалдарды кейін қайта өңдеу үшін қолдану.
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің технологиялық үрдістерін;
- шикізат базасын және оның ерекшеліктерін;
- шикізатты дайындаудың негізгі механикалық және физико-химиялық ерекшеліктері;
- өндірілетін шикізат сапасын және сапасын арттыру азық-түліктерге тұтынушылар талаптарын.
Іскерліктер:
- металлургиялық өндірістің негізгі технико-экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізуді;
материалдардың әртүрлі түрлерінің қасиеттерін анықтау.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
Біліктілігі: 100214 2 – Электр пешінің болат балқытушысы *
АП 07
Электрлі болат өндірісі.
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері мен классификациясы, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, электрлі болатты және ферроқорытпаларды алу технологиясының ерекшеліктері мен инновайилары.
Білімдер:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасы.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.
КҚ 2.14.1
КҚ 2.14.2
КҚ 2.14.3
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
Біліктілігі: 100215 2 – Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі*
АП 07
Электрболат өндіруге арналған жабдық.
Болат және ферроқорытпаларды өндіру тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- руднотермиялық пештердің пештік агрегаттарының негізгі түрлерін, болатқорытылатын пештер мен арнайы электрометаллургиялардың және технологиялық үрдістердің, олардың теоретикалық базасы.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- белгіленген технологиялық құжаттарды жүргізуді.

ПК 2.15.1
ПК 2.15.2
ПК 2.15.3
ПК 2.15.4
100216 2 - Сталевар вакуумной печи*
СД 07
Производство стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение. Теория и технология получения стали в конверторах.
Знания:
- теории и технологии получения стали в конверторах;
-основ технологического процесса производства стали;
-физико-химических основ сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химических основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
-способов внепечной обработки стали;
-температурно-скоростных режимов технологических процессов;
-правил отбора проб и замер температур;
-химического состава и свойств марок стали;
-требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический составы сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию
ПК 2.16.1
ПК 2.16.2
ПК 2.16.3
ПК 2.16.4
100217 2 - Подручный сталевара вакуумной печи*
СД 07
Оборудование для производства стали в конверторах
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- теории и технологии получения стали в конверторах;
-основ технологического процесса производства стали;
-физико-химических основы сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химических основы кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
-способов внепечной обработки стали;
-температурно-скоростных режимов технологических процессов;
-правил отбора проб и замер температур;
-химического состава и свойств марок стали;
-требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический составы сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию
ПК 2.17.1
ПК 2.17.2
ПК 2.17.3
ПК 2.17.4
100218 2 - Машинист крана металлургического производства*
СД 07
Подготовка шихтовых материалов к металлургических процессам
Сырьевая база Казахстана. Подготовка ископаемого сырья к переделу. Агломерация. Использование материалов для последующей переработки
Знания:
-технологических процессов металлургического производства;
-сырьевой базы и ее особенностей;
-основных механических и физико-химических особенностей подготовки сырья;
-качества, добываемого сырья и требований потребителей к продуктам обогащения.
Умения:
-вести расчет основных технико-экономических показателей мет. производства;
-определять свойства различных видов материалов.
ПК 2.18.1
ПК 2.18.2
ПК 2.18.3
ПК 2.18.4
100219 2 - Сталевар установки электрошлакового переплава*
СД 07
Производство стали в вакуумных печах
Способы производства стали в вакуумных печах, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- видов печного агрегата вакуумной печи;
- технологии процесса.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический состав сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
ПК 2.21.1
ПК 2.21.2
ПК 2.21.3
ПК 2.21.4
100220 2 - Слесарь-ремонтник*
СД 07
Оборудование для производство стали в вакуумных печах Способы производства стали в вакуумных печах, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- видов печного агрегата вакуумной печи;
- технологии процесса.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический состав сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-выполнять поручения сталевара вакуумной печи.
ПК 2.22.1
ПК 2.22.2
ПК 2.22.3
ПК 2.22.4
100222 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
СД 07
Разливка и кристаллизация непрерывного слитка Технология непрерывного процесса, конструкции агрегатов, особенности физико-химических и гидродинамических и массообменных процессов
Знания:
- процессов кристаллизации стали, формирования качественного стального слитка и технологии разливки;
- основных методик расчета технологического оборудования для разливки;
- всех современных методов разливки стали обычного качества и высококачественных сталей в изложницы и на машинах непрерывного литья заготовок различного типа.
- методов повышения качества стали массового назначения и производства специальных сталей; теории кристаллизации стального слитка и современной технологии разливки стали; технологии получения крупных и сверхтяжелых слитков; технологии непрерывной разливки на установках различных типов; методов контроля и управления качеством стали.
Умения:
- управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
- разрабатывать и осваивать технологию разливки новых марок сталей;
- анализировать условия получения слитков и заготовок;
- правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
-проектировать новые металлургические агрегаты для разливки металла;
- обеспечивать безопасные условия труда.

КҚ 2.15.1
КҚ 2.15.2
КҚ 2.15.3
КҚ 2.15.4
Біліктілігі: 100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
АП 07
Вакуумді пештерде болат өндірісі.
Вакуумді пештерде болат өндірудің тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- Вакуумді пештердегі пештік агрегаттың түрлерін, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- көрсеткіш есептерін алу және жүргізуді.
КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.2
КҚ 2.16.3
КҚ 2.16.4
Біліктілігі: 100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
АП 07
Вакуумді пештерде болат өндіруге арналған жабдығы.
Вакуумді пештерде болат өндірудің тәсілдері, агрегат және үрдістің өзара байланыс құрылымы, ерекшеліктері.
Білімдер:
- Вакуумді пештердегі пештік агрегаттың түрлерін, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- материалдарды дайындау жөніндегі операцияларды және электроболатты алуға арналған технологиялық құралдарды жүзеге асыруды;
- электроболаттардың химиялық құрамдарын түзетуді;
- болат анализдеріне арналған үлгілерді іріктеуді өндіруді;
- болат температурасын өлшеуді өндіруді;
- бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылауды жүзеге асыруды;
- көрсеткіш есептерін алу және жүргізуді;
- вакуумді пеш қорытушының тапсырмасын орындау.
КҚ 2.17.1
КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.3
КҚ 2.17.4
Біліктілігі: 100218 2 – Металлургия өндірісі кранының машинисі *
АП 07
Металлургиялық өндірістің жабдығы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық сипаттамасы.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.18.1
КҚ 2.18.2
КҚ 2.18.3
КҚ 2.18.4
Біліктілігі: 100219 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының болат балқытушысы*
АП 07
Электр-қожды қайта балқытудың теориясы мен технологиясы.
Болатты және қорытпаларды қайта балқыту, қондырғыны қайта балқытуға дайындау,үрдіс жүрісі бойынша электр режимі, кристаллизаторлар менсуыту режимі және электродтарды орнату, кристаллизаторлар мен тазарту және қожды отырғызу бойынша жұмыстарды атқару технологиялық үрдістерін жүргізу.
Білімдер:
- электрқожды қайта балқыту қондырғысының құрылысы;
- ЭҚҚБ үрдісінің технологиялық этаптары;
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттері.
Іскерліктер:
- қождың, электродтардың,сапасын, қолданылатын қоспалар мен материалдардың болуын және сапасын қадағалай алуы
- ЭҚҚБ жұмыс кеңістігі геометриялық параметрлерін есептей алуды.
КҚ 2.21.1
КҚ 2.21.2
КҚ 2.21.3
КҚ 2.21.4
Біліктілігі: 100220 2 – Слесарь-жөндеуші*
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтары слесарь жөңдеушінің жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, машиналардың барлық түрлерінің құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау
КҚ 2.22.1
КҚ 2.22.2
КҚ 2.22.3
КҚ 2.22.4
Біліктілігі: 100222 2 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы
АП 07
Үздіксіз кесектердің құйылуы және кристалдануы.
Үздіксіз үрдістің технологиясы, агрегаттар құрылымын, физика химиялық және гидродинамикалық және салмақ алмасу үрдістері.
Білімдер:
- болат кристализациясының үрдістері, сапалы болат кесегін және құю технологиясын құрастыру;
құюға арналған технологиялық құралдарды есептеудің негізгі әдістерін меңгеру;
- әдеттегі сапалы болат құюдың барлық қазіргі әдістерінің және жоғары сапалы болат түрлері туралы;
- көпшілік белгідегі болаттың сапасын жоғарлату әдістері және арнайы болаттардың өндірісі; болатты кесектің кристализация теориясы мен болат құюдың қазіргі технологиясы; ірі және аса ірі кесектерді алу технологиясы; бақылау әдістері және болат сапасын меңгеру туралы.
Іскерліктер:
- металды кесектерге құюдың технологиялық үрдістерін меңгеруді;
- жаңа маркалы болатты құю технологиясын әзірлеу және меңгеруді;
- құйылатын жабдықтарды дұрыс пайдалануды;
- еңбекті қауіпсіз жағдайлармен қамтамасыз ету.

ПК 2.24.1
ПК 2.24.2
ПК 2.24.3
ПК 2.24.4
100223 2 – Оператор поста управления*
СД 07
Оборудование сталеплавильных цехов с особенностью работы оператора загрузки конвертора
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа завалочных машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса.
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.25.1
ПК 2.25.2
ПК 2.25.3
ПК 2.25.4
ПК 2.25.5
100224 2 – Газовщик шахтной печи*
СД 07
Бездоменная металлургия железа Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.26.1
ПК 2.26.2
ПК 2.26.3
ПК 2.26.4
100225 2 – Горновой шахтной печи*
СД 07
Бездоменная металлургия железа
Конструкционные особенности сталеплавильного цеха, основное и дополнительное оборудование, конструкции и работа всех типов машин, их технологическое назначение
Знания:
- основного и вспомогательного оборудования, конструкционных особенностей, технологии процесса
Умения:
пользоваться специальными приспособлениями, излагать конструкцию агрегата.
ПК 2.27.1
ПК 2.27.2
ПК 2.27.3
ПК 2.27.4
100226 2 - Плавильщик синтетических шлаков*
СД 07
Производство электростали
Классификация и способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности и инновации технологий получения электростали и ферросплавов.
Знания:
- основных видов печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологических процессов, их теоретической базы.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
-корректировать химический состав электросталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию.
ПК 2.19.1
ПК 2.19.2
ПК 2.19.3
ПК 2.19.4
100227 2 - Плавильщик раскислителей*
СД 07
Оборудование для производства электростали
Способы производства стали и ферросплавов, взаимосвязь конструкции агрегата и процесса, протекающего в нем, особенности.
Знания:
- основных видов печных агрегатов руднотермических печей, дуговых сталеплавильных печей и специальной электрометаллургии и технологических процессов.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения электростали;
-корректировать химический состав электросталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-выполнять поручения сталевара электропечи.

КҚ 2.24.1
КҚ 2.24.2
КҚ 2.24.3
КҚ 2.24.4
Біліктілігі: 100223 2 – Басқару бекетінің операторы
АП 07
Болат ерітетін цехтардың құрал-жабдықтарыконвертерді жүктеу оператордың жұмыс ерекшелігі.
Болатқорытатын цехтың құрылымдық ерекшеліктері, негізгі және қосымша жабдықтар, бұзу машинасының құрылымы мен жұмысы, олардың технологиялық белгілері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясын.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.25.1
КҚ 2.25.2
КҚ 2.25.3
КҚ 2.25.4
КҚ 2.25.5
Біліктілігі: 100224 2 – Шахта пешін газдаушы
АП 07
Темірдің домнасыз металлургиясы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.26.1
КҚ 2.26.2
КҚ 2.26.3
КҚ 2.26.4
Біліктілігі: 100225 2 – Шахта пешінінің жұмысшысы
АП 07
Темірдің домнасыз металлургиясы.
Болат балқыту цехтарының құрылыстық ерекшеліктері, негізгі және қосалқы жабдықтар, барлық машиналардың құрылысы мен жұмысы, олардың технологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құрылымдық ерекшеліктерін, физика-химиялық үрдістерді, үрдіс технологиясы.
Іскерліктер:
- арнайы құрылғыларды қолдану, агрегат құрылымын баяндау.
КҚ 2.27.1
КҚ 2.27.2
КҚ 2.27.3
КҚ 2.27.4
Біліктілігі: 100226 2 – Синтетикалық қождарды балқытушы*
АП 07
Синтетикалық қождарды өңдеу технологиясы.
Сұйық синтетикалық қождарды, металды электроқожды қайта балқытуға арналған қождарды электроболат балқыту пештерінде балқыту және пештен қожды ковшқа құю, қожтүзуші материалдрды дайындау технологиялық үрдістерін жүргізу
Білімдер:
- синтетикалық қождар өндірісі үрдісінің технологиясын
- синтетикалық қождардың химиялық құрамы мен қасиеттерін
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған жабдықтардың құрылысын
Іскерліктер:
- қождың сапасын қадағалай алуы
- синтетикалық қождарды балқытуға арналған материалдардың мөлшерін есептеуді;
КҚ 2.19.1
КҚ 2.19.2
КҚ 2.19.3
КҚ 2.19.4
Біліктілігі: 100227 2 – Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
АП 07
Қышқылсыздандыру технологиясы.
Қышқылсыздандырғыштарды және ферроқорытпаларды пештерде балқыту, шикіқұрам материалдарын пештерге тасымалдау және тиеу, қышқылсыздандырғыштармен қождарды пештен шығару технологиялық үрдістерін жүргізу.
Білімдер:
- болатты қышқылсыздандыру үрдісінің технологиясы;
- қышқылсыздандырғыштардың түрлерін және көрсетілімдері.
Іскерліктер:
- нақты болат маркасы үшін қышқылсыздандырғыштарды таңдай алуы
- 1т болатқа қажетті қышқылсыздандырғыштардың мөлшерін есептеуді.

ПО 00 и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Учебная слесарно-механическая практика.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
-эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
-самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
-соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
ПК 3.23.1 – ПК 3.23.6
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Производственная практика на получение рабочей профессии.
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
-оформлять наряды на производство работ;
-выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
-организовывать планово- предупредительные ремонты;
-составлять фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно- техническим персоналом;
- организации планово- предупредительного ремонта;
-руководства рабочим коллективом на участке.
ПК 3.23.1 – ПК 3.23.6
ПП 02
Технологическая практика.
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специа-льных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства.
Умения:
-осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
-поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПП 03
Преддипломная практика.
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломного проекта (работы). Нормы и требования техники безопасности и экологичности. Калькуляция себестоимости продукции.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
-составлять калькуляцию себестоимости продукции;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
-оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
ПК 3.23.1 – ПК 3.23.6
Примечание: Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
БК 2
Организовать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем.
БК 3
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
БК 4
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
БК 5
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 6
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
БК 7
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
БК 8
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
БК 9
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

ӨО 00 және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Ұсталық механикалық оқу практикасы.
Ұсталық жұмыстың түрлерімен, қосымша жабдықтармен, бақылау-өлшеу құралдарымен танысу. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін,жөндеу жұмыстарының технологиясын және жабдықты қабылдап алуды үйрену. Ұсталық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптары, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдық пен материалдарға ұқыпты қарау.
Білімдер:
- жабдық пен материалдық заттарды тиімді пайдалану;
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде жұмыс істей алу;
- ұсталық–станогтық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
КҚ 3.23.1 -
КҚ 3.23.6
КП 00
Кәсіптік практика:
КП 01
Жұмысшы кәсібін алуға арналған өндірістік практика.
Өндіріспен, металургиялық зауыттардың заманауи жабдықтарымен танысу. Кәсіпорынның құрылымымен танысу. Технологилық жабдықтың қызмет көрсету тәсілдерін меңгеру. Студентті практикалық жұмыста технолог ретінде дайындау. Техникалық қызмет көрсету құжаттарын рәсімдеу және жабдықты жөндеу, өрндірістік жұмыстарға өкімдер рәсімдеу, жұмыс орнында нұсқаулық беру, жұмыс күнін жоспрлау және бөлімше жұмысын талдау, еңбекақы түрлерін, жоспарлы – ескерту жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбек ақысын төлеу түрлері және жұмыс күнінің фотосуретін жасау, оны өңдеу әдістерні;
- учаскеде жұмыс тобын басқару әдістері;
- нарядтарды беру құрылымы;
- жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру.
Дағдылар:
- учаскеде жұмыс күнін жоспарлау, орындаушыларға тапсырмаларды, жұмыс орнында нұсқаулар беру;
- көршілес инженерлік- техникалық персоналдармен өзарақатынас жасау;
- жоспарлы-ескерту жөндеулерін ұйымдастыру;
- бөлімшедегі жұмыс ұжымына басшылық ету.
КП 02
Технологиялық практика.
Жалпыкәсіптік және арнайы пәндерді оқып-үйрену кезінде студенттердің алған теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Кәсіпорын құрылымымен танысу, технологиялық жабдыққа қызмет көрсету амалдарын игеру. Технологиялық үрдістер ерекшеліктерін оқып-үйрену, метал өнімдерін даярлаудың маршрутты технологиясын, конструкторлық-технологиялық құжаттаманы құру, цехтардағы жұмысшылардың жұмысына қатысу. Экономика және өндірісті ұйымдастыру мәселелерін оқып-үйрену.
Білімдер:
- материалдық заттар мен жабдықтарды тиімді пайдалануды жүзеге асыру;
- технологиялық үдерстердің белгіленген режимін сақтау;
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
- еңбекті қорғау ережелерін, қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитария мен өртке қарсы қорғаныс нұсқаулықтарын сақтай отырып өндіріс жұмысына бақылау жүргізу;
- технологиялық жабдықтың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Білімдер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- Өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу.
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
- белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған орнықты қызығушылығын байқату.
БҚ 2
Белгілі жетекшілердің қызметінің мақсаты арқылы өзінің қызметін ұйымдастыру.
БҚ 3
Жұмыс жағдайын түйіндеу, ағымды және қорытынды бақылауды жүргізу, өзінің қызметін бағалау керек, өзінің жұмыс нәтижесіне жауапты болу.
БҚ 4
Қызметтік есептерді тиімді орындау үшін мәлімет іздеу.
БҚ 5
Кәсіптік қызметінде мәліметтік-комуникациялық технологияларды қолдану.
БҚ 6
Командада жұмыс істеу, бастықтармен, қызметтестермен тиімді араласу.
БҚ 7
Жұмыс орнында еңбекті қорғау талаптарын және кәсіптік қауіпсіздікті қадағалаудың маңыздылығын түсіну.
БҚ 8
Кәсіптік қызметте жаңа технологияларды қолдану.
БҚ 9
Білім және дағдыларды әрдайым жетілдіріп отыру керек.
Кесте 3 Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғарғы деңгей

2.1 100201 2 – Плавильщик (всех наименований)*
ПК 2.1.1 Осуществлять прессование ниппелей, сборка форсунок. Производить замену штейновых и грануляционных желобов, размывку ванны от настылеобразований.
ПК 2.1.2 Осуществлять очистка сифонной части и съем шликеров, заправку сифонов.
ПК 2.1.3 Осуществлять обслуживание установок испарительного охлаждения печей. Регулировать высоты продуктов плавки в сифоне, отстойнике.
ПК 2. 1.4 Производить плавку проб сложных руд, содержащих сульфиды никеля, меди, железа, при ответственных плавках.
2.2 100202 2 – Сталевар мартеновской печи*
ПК 2.2.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев мартеновской печи, заливку чугуна и завалку скрапа, технологию раскисления стали.
ПК 2.2.2 Знать конструкционные особенности мартеновской печи и вспомогательного оборудования.
ПК 2.2.3 Осуществлять заделку и разделку выпускного отверстия, регулировать подачу мазута и кислорода в процессе плавки.
ПК 2.2.4 Обеспечивать качественное состояния футеровки мартеновской печи; автоматики и другого оборудования.
2.3 100203 2 – Подручный сталевара мартеновской печи*
ПК 2.3.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев мартеновской печи, заливку чугуна и завалку скрапа, технологию раскисления стали.
ПК 2.3.2 Знать конструкционные особенности мартеновской печи и вспомогательного оборудования.
ПК 2.3.3 Осуществлять заделку и разделку выпускного отверстия, регулировать подачу мазута и кислорода в процессе плавки.
ПК 2.3.4 Обеспечивать качественное состояния футеровки мартеновской печи; автоматики и другого оборудования.
ПК 2.3.5 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования, производить отбор проб металла и шлака.
2.4. 100204 2 – Ковшевой*
ПК 2.4.1 Осуществлять обрызгивание известковым раствором шлаковых ковшей, чаш и мульд разливочных машин, изложниц для разливки чугуна, погрузку извести в растворомешалку, пуск и остановку растворомешалки и обрызгиватель.
ПК 2. 4.2 Производить очистку ковшей от остатков шлака, металла, от старой обмазки и прогоревшей кирпичной футеровки, подмазку поврежденных или подгоревших мест в ковшах, окраску ковшей.
ПК 2.4.3 Разогревать ковши, отбирать пробы известкового раствора для анализа.
ПК 2.4.4 Осуществлять подноску всех необходимых материалов и инструмента к месту работы, уборка рабочего места. Участие в ремонтах обслуживаемого оборудования.
2.5.100205 2 – Миксеровой*
ПК 2.5.1 Производить скачивание шлака из миксеров, отбивка скрапа, заправка носка и горловины миксера, очистку чугуновозных ковшей после слива.
ПК 2.5.2 Пробивать отверстия в шлаковой корке ковшей для слива чугуна в миксер, осуществлять сопровождение ковшей с горячим чугуном при подаче их к сталеплавильным агрегатам, управлять механизмами поворота миксера, подъема крышек сливного и заливного отверстий миксера.
ПК 2.5.3 Доставлять пробы чугуна в экспресс-лабораторию, смазочных материалов, производить смазку миксера.
ПК 2.5.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в ремонтах огнеупорной.
2.6.100206 2 – Машинист заправочной машины*
ПК 2.6.1 Управлять заправочной машиной и торкрет-машиной при заправке и торкретировании задней стенки, свода, набивки крышек завалочных окон мартеновских печей;
ПК 2.6.2 Обеспечивать подачи заправочных материалов к машине и засыпка их в бункера;
ПК 2.6.3 Производить заправку торкрет-машины огнеупорной массой, подачу заправочной машины к печам, выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
1.7. 100207 2 – Разливщик стали*
ПК 2.7.1 Производить подготовку заготовок, выполнять работы по подготовке и установке промежуточных ковшей, производить заделку зазоров между затравками и кристаллизатором.
ПК 2.7.2 Осуществлять погрузку стальных и шлаковых "козлов" в железнодорожные вагоны.
ПК 2.7.3 Осуществлять подачу шлаковых чаш, подготовку к выпуску плавки крышек, графита, люнкерита, кислородных баллонов, трубок и необходимого инструмента.
ПК 2. 7.4 Проверять качество подготовки сталеразливочных составов.

2.1 100201 2 – Балқытушы (барлық атаулары бойынша)*
КҚ 1.1 Ниппелдерді престеу, форсункаларды құрастыруды жүзеге асыру. Штейнді және түйіршіктеуіш астауларды ауыстыру, ваннаны металл қабыршықтарының пайда болуынан жуу;
КҚ 1.2 Сифондық бөлігін тазарту және шликерлерді алып тастауды асыру. Сифондарды толтыру;
КҚ 1.3 Пештерді буландырып салқындату қондырғысына қызмет көрсету. Сифондағы, тұндырғыштағы балқыту өнімдерінің биіктігін реттеу;
КҚ 1.4 Жауапты балқыту кезінде никель, мыс, темір сульфидтері кездесетін күрделі кендерді сынақ балқыту.
2.2 100202 2 – Мартен пешінің болат балқытушысы*
КҚ 2.1 Болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуге, мартен пешін қыздыруды, шойынды құю және скрапты үю, болаттың қышқылдану технологиясын білу;
КҚ 2.2 Мартен пештерінің мен қосымша жабдықтарының құрылымдарының ерекшеліктерін білу;
КҚ 2.3 Шығарылу саңылаулауларын өңдеу және мүшелеуді жүзеге асыру, балқыту процесінде мазут және оттегі беруді реттеу;
КҚ 2.4 Мартен пешінің автоматика және басқа жабдықтарды сорудың сапалы күйін қамтамасыз ету.
2.3 100203 2–Мартен пешінің болат қорытушысының көмекшісі*
КҚ 3.1 Болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді, мартен пешін қыздыруды, шойынды құюды және скрапты үюді, болаттың қышқылдану технологиясын білу;
КҚ 3.2 Мартен пештерінің мен қосымша жабдықтарының құрылым ерекшеліктерін білу;
КҚ 3.3 Шығарылу саңылауын өңдеу және мүшелеуді жүзеге асыру, балқыту процесінде мазут және оттегі беруді реттеу;
КҚ 3.4 Мартен пешінің автоматика және басқа жабдықтарды сорудың сапалы күйін қамтамасыз ету;
КҚ 3.5 Қызмет көрсететін жағдайын бақылау, металл және қожды сұрыптау.
2.4. 100204 2 – Шөмішші*
КҚ 4.1 Қож ожауды құю машинасының тостаған және ойысты ізбес ерітіндісін себу, қалыпқа шойын құюды жүзеге асыру, ерітінді араластыратын жабдыққа жүкті енгізу, ерітіндіні араластыратын және себетін жабдықты қосу және тоқтату;
КҚ 4.2 Ожауды қождан, металдан, ескі майлаудан және жанып кеткен кірпіш футеровкасынан тазарту, ожауға зиян келтірген және күйген орындарын майлау, ожауды сырлау;
КҚ 4.3 Ожауды жылыту, ізбес ертіндісінен талдау жасау үшін сынама алу;
КҚ 4.4 Жұмыс орнына барлық қажетті материалдарды және аспаптарды жеткізу, жұмыс орнын тазалауды жүзеге асыру. Қызмет жасайтын жабдықты жөңдеуге қатысу.
2.5. 100205 2–Араластырушы*
КҚ 5.1 Миксерлерге шлакты тиеу, скрапты қағу, миксердің тұмсығы мен өңешін толтыру, шойын тасушы ожауларды ағызғаннан кейін тазалау жүргізу;
КҚ 5.2 Шойынды миксерге құю үшін ожаулардағы шлактың қыртысынан саңылау жасау, ыстық шойыны бар ожауларды болат балқытушы агрегаттарға берерде шығарып салу, миксерді бұру механизмдерімен, миксердің төгу және құю тесіктерінің қақпақтарын басқару;
КҚ 5.3 Жеделдетілген лабораторияға шойын сынамасын жеткізу, миксерді және майлау материалдарын майлау;
КҚ 5.4 Қызмет көрсету жабдықтарының жұмысының ақауларын табу және жою, отқа шыдамды қаламаны жөндеуге қатысу.
2.6. 100206 2 - Құю машинасының машинисі*
КҚ 6.1 Мартен пештерінің үйінді терезесіне қақпақтың толтырмасын, төбелерді, артқы қабырғаларды торкеттеу және торкет-машиналары мен құю машиналарын басқару;
КҚ 6.2 Машинаға құю материалдарын жеткізуді қамтамасыз ету және оларды бункерлерге төгу;
КҚ 6.3 Торкет-машиналарды отқа шыдамды денелермен толтыру, құю машиналарын пештерге беру, қызмет көрсету жабдықтарының жұмысының ақауларын табу және жою.
2.7. 100207 2 - Болат құюшы*
КҚ 7.1 Дайындаманы дайындау, аралық ковшты дайындау және орнату жұмысын орындау, шүрпі мен кристалдаушы арасындағы саңылауды жабу;
КҚ 7.2 Темір жол вагонадарына болатты және шлакты "тіреуішті" тиеу;
КҚ 7.3 Шлакты ыдысты беру, қорытпаны шығаруға қақпақты, графитті, люнкеритті, оттегі баллондарын, құбырларды және керекті құралдарды дайындау;
КҚ 7.4 Болат құю құрамын сапасының дайындығын тексеру.

2.8. 100208 2 – Машинист завалочной машины*
ПК 2.8.1 Управлять заливочной чугуновозной тележкой грузоподъемностью до 450 т на подаче и заливке чугуна в конвертеры.
ПК 2.8.2 Управлять слитковозом при транспортировке горячих слитков от нагревательных колодцев к приемному рольгангу блюмингов и слябингов.
ПК 2.8.3 Управлять шлаковозной или домкратной тележкой по транспортировке шлаковых чаш или конвертерных поддонов.
ПК 2. 8.4 Осуществлять своевременную подачу шихтовых материалов в сталеплавильный агрегат.
2.9. 100209 2 – Сталевар конвертера*
ПК 2.9.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали, разогрев конвертера, заливку чугуна, добавление в конвертеры присадок и раскислителей, слив стали, полупродукта и шлака.
ПК 2.9.2 Осуществлять заделку и разделку летки, регулирование подачи воздуха, кислорода и пара в процессе продувки.
ПК 2.9.3 Обеспечивать качественное состояния горловины, днищ, автоматики и другого оборудования конвертера.
ПК 2.9.4 Определять параметры готовности плавки металла в конвертере, организация и руководство работой по торкретированию футеровки конвертера при горячих ремонтах, наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов и регулирование расхода кислорода и торкрет-массы, выполнение ремонта обслуживаемого оборудования.
2.10. 100210 2 – Подручный сталевара конвертера*
ПК 2.10.1 Наблюдать за положением сопла торкрет-фурмы в период торкретирования.
ПК 2.10.2 Регулировать подачи торкрет-массы из смесителя в камерный питатель.
ПК 2.10.3 Подключать и отключать от торкрет-машины гибких рукавов для транспортировки кислорода, торкрет-массы, воды в кабеля электропитания.
ПК 2.10.4 Управлять манипулятором торкрет-фурмы, определение угла наклона сопла торкрет и выставление его.
ПК 2. 10.5 Подготавливать огнеупоры для подварки огнеупорной кладки конвертера.
ПК 2. 10.6 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования конвертеров.
2.11. 100211 2 – Машинист дистрибутора*
ПК 2.11.1 Управлять с пульта механизмом поворота (дистрибутором) конвертеров, управлять приводом подъема и повалки конвертера, кислородной фурмой, осуществлять включение механизмов по дозировке и подаче сыпучих материалов в конвертер.
ПК 2.11.2 Управлять толкающей тележкой, передвигающей мульдовые составы в загрузочном пролете, завалочной машиной, подающей мульды со скрапом в конвертер, наблюдать за исправным состоянием механизмов.
ПК 2.11.3 Управлять и регулировать подачи кислорода в конвертер и охлаждающей воды в зону реакции, наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, характеризующих процесс плавки, слив шлака в шлаковую чашу и металла в ковш.
ПК 2.11.4 Выполнять ремонт бслуживаемого оборудования.

2.8. 100208 2 - Бұзу машинасының машинисі*
КҚ 8.1 Конвертерге шойынды беру және құюды 450 тоннаға дейінгі жүк көтерімділігін құйылған шойынды тасушы арбамен басқару;
КҚ 8.2 Блюминг және слябинг қабылдауыш рольгангке қыздыру құдықтан ыстық құймаларды тасымалдау кезінде құйма тасушымен басқару;
КҚ 8.3 Шлакті ыдыс немесе конвертер отынмен тасымалдау бойынша шлак тасушы немесе домкрат арбасын басқару;
КҚ 8.4 Болат балқыту агрегатына шихта материалдарын уақытымен беруді іске асыру.
1.9. 100209 2 - Конвертер болат балқытушы*
КҚ 9.1 Болатты балқытудың технологиялық процесін жүргізу, конвертерді жылыту, шойынды құю, конвертерлерге қоспалар мен ашытқыларды қосу, болатты, жартылай өнімді және шлакты төгу;
КҚ 9.2 Летканы бітеу және жабу, үру процесінде ауаны, оттегіні және буды беру;
КҚ 9.3 Конвертердің мойынының, түбінің, автоматиканың және басқа жабдықтардың сапалы жағдайын қамтамасыз ету;
КҚ 9.4 Конвертердегі металдың балқытуға дайындығын анықтау, конвертердегі футеровканы ыстық кезінде жөндеулерде таркреттеу жұмысын ұйымдастыру және басқару, қадағалап-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау және оттегінің және торкрет-жүктің шығынын реттеу, қызмет көрсету жабдықтарына жөндеу жүргізу.
2.10. 100210 2 - Конвертер болат қорытушы көмекшісі*
КҚ 10.1 Торкреттеу кезіндегі торкерт-фурманың түтігінің жағдайын бақылау;
КҚ 10.2 Торкрет-жүкті араластырғыштан қоректендіргіш камераға беруді реттеу;
КҚ 10.3 Электр қорегі сымдарына суды, торкрет-жүкті, отттегіні тасымалдау үшін солқылдақ жеңдерді торкрет-машинаға қосу және сөндіру;
КҚ 10.4 Торкрет-фурманың манипуляторымен басқару, торкрет түтіктің иілу бұрышының жағдайын қадағалау және оны келтіру;
КҚ 10.5 Конвертерге отқа шыдамды қалауды пісіру үшін отқа шыдамды материалды дайындау;
КҚ 10.6 Конвертерлерге қызмет жасайтын жабдықтар жағдайын байқау.
2.11. 100211 2 - Дистритбутор машинисі*
КҚ 11.1 Конвертерлердің бұрылу механизмдерін пультпен басқару, конвертерді, оттегі фурмасын құлату және көтеру құрылғысын басқару, конвертерге шашылатын материалдарды беретін және мөлшерлейтін механизмдерді қосу;
КҚ 11.2 Шлакты шлак ыдысына және металды ковшқа төгу, тиеу алаңында мульда құрамын итеретін арбаны, мульданы скраппен қоса төгетін машинаны басқару, механизмдердің ақаусыз жағдайын қадағала;
КҚ 11.3 Конвертерге оттегіні және әрекеттесу аймағына суытатын суды беруді реттеу және басқару, балқу процесін мінездейтін қадағалап-өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау;
КҚ 11.4 Қызмет жасайтын жабдықтарды жөңдеуді орындау.

2.12 100212 2 – Оператор загрузки конвертера*
ПК 2. 12.1 Знать управление с пульта трактом подачи сыпучих материалов к конвертерам, взвешивание и загрузка шихтовых материалов в бункера.
ПК 2.12.2 Наблюдать за правильностью выполнения системы заданий и обеспечение полной загрузки бункеров и конвертеров всеми видами шихтовых материалов, ввод и вывод из работы отдельных бункеров или группы бункеров.
ПК 2.12.3 Выявлять и устранять неисправности в работе механизмов и аппаратуры автоматического управления.
ПК 2.12.4 Осуществлять ведение учета наличия шихтовых материалов в приемных и расходных бункерах.
2.13. 100213 2 – Шихтовщик*
ПК 2.13.1 Осуществлять погрузку шихтовых, добавочных, заправочных материалов и раскислителей в мульды емкостью до 1 м или короба и подачу их краном или вагонеткой на рабочую площадку.
ПК 2.13.2 Осуществлять спуск порожних мульд с рабочей площадки. Знать разгрузку лома и погрузку его в вагоны, погрузку металлолома в мульды и мульд в вагоны при помощи кранов на участках подготовки шихты при отсутствии специализированных шихтовых дворов в сталеплавильных цехах.
ПК 2.13.3 Производить разделку шихты, ферросплавов и легирующих добавок на дробилках, дробильных агрегатах, дробильно-сортировочных установках, сортировка и взвешивание их.
ПК 2.13.4 Разгружать и складировать материалы, прибывающих на шихтовый двор. Выявлять взрывоопасные материалы и металлолом, обеспечивать безопасное их хранение, отгрузку и разгрузку.
ПК 2.13.5 Производить подготовку шихты по заданному рецепту для ферросплавных печей.
ПК 2.13.6 Производить учет расхода материалов в смену.
2.14. 100214 2 – Сталевар электропечи*
ПК 2.14.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали и сплавов в электропечах.
ПК 2.14.2 Осуществлять наращивание и установку электродов. Контролировать и регулировать электрический и тепловой режимы работы печи.
ПК 2.14.3 Производить выпуск плавки.
ПК 2.14.4 Наблюдать за экономным расходом электроэнергии, состоянием печи и ее оборудования, охлаждением арматуры печи и состоянием контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.14.5 Участвовать в приемке печи после ремонтов. Ремонтировать обслуживаемое оборудование.
2.15. 100215 2 – Подручный сталевара электропечи*
ПК 2.15.1 Скачивать шлак, перемешивать металл и наблюдать за состоянием электродов.
ПК 2.15.2 Отбирать пробы металла и шлака на химический анализ.
ПК 2.15.3 Производить разделку и заделку выпускного отверстия и обеспечивать исправность его состояния.
ПК 2.15.4 Наблюдать за состоянием и подготовкой главного желоба воронок для заливки металла в печь.

2.12 100212 2 - Конвертерді жүктеу операторы*
КҚ 12.1 Конвертерлерге ұнтақ материалдарды беру трактпен басқару, бункерге шихта материалдарды өлшеу және жүктеуді білу;
КҚ 12.2 Барлық шихталы материалдар түрлерімен бункерлерді және конвертерлерді толық жүктеу қамтамасыздандыруды және тапсырманы жүйены дұрыс орындауды байқау, жеке бункерлерді немесе бункер топ жұмысынан енгізу және шығаруды байқау;
КҚ 12.3 Механизмдер жұмысында және автоматты басқару аппаратурада ақаулығын шығару және;
КҚ 12.4 Қабылдауыш және шығын бункерлерде шихта материалдар есебін жүргізу.
2.13. 100213 2 – Шихталаушы*
КҚ 13.1 Жұмыс ауданына көпірмен немесе вагонетпен сыйымдылығы 1 м дейін шихталы ойысқа жеткізу, қосымша толтыратын материалдар және тотықтарды жүктеуді асыру;
КҚ 13.2 Жұмыс ауданынан бос ойыс қосуды жүзеге асыру. Болат балқыту цехтарында арнайы шихталы алаң болмау кезінде шихта дайындау бөлімінде көпір көмегімен вагонға мульды және мульдке металлоломды жүктеу, лом түсіру және оны вагонға тиеуді білу;
КҚ 13.3 Шихтаны ұнтақтағышта агрегаттарда, ұнтағыш-сорттау құрылғыларда шихта өңдеу, фероқорытпалар және легірленген қосымша, сорттау және оларды өлшеу;
КҚ 13.4 Шихта сарайына келетін материалдарды түсіру және жинау. Жарылыс қауіпті материалдармен металлоломды шығару, олардың қауіпсіздігін сақтаумен қамтамасыз ету, жүк жөнелту және түсіру;
КҚ 13.5 Ферроқорытпалар пештер үшін берілген рецепт бойынша шихтаны дайындау;
КҚ 13.6 Сменада материалдар шығын есебін жасау.
2.14. 100214 2 - Электр пешінің болат балқытушысы*
КҚ 14.1 Электрпештерде болат және қорытпалар балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 14.2 Электродты күшейту және орнатуды жүзеге асыру. Жұмыс пештерінің электр және жылу режимдерін бақылау және реттеуді жүргізу;
КҚ 14.3 Қорытпаны шығару;
КҚ 14.4 Электртоқтың үнемі шығынын, пеш жағдайы және оның жабдықтарын, пеш арматурасын салқындату және бақылау-өлшеу аспаптар жағдайын байқау;
КҚ 14.5 Жөндеуден кейін пештерді қабылдауға қатысу. Қызмет жасайтын жабдықты жөңдеу.
2.15. 100215 2 - Электр пешінің болат қорытушысы көмекшісі *
КҚ 15.1 Шлакты көшіру, металды араластыру және электрод күйін бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 15.2 Химиялық талдауға металл және қождың сынамасын алу;
КҚ 15.3 Шығару саңылауларынан бөлуді және өңдеуді жүзеге асыру және оның дұрыстығын қамтамасыз ету;
КҚ 15.4 Пешке металды құю үшін шұңғыманың бас науаның дұрыстығын және дайындығын бақылау.

2.16. 100216 2 – Сталевар вакуумной печи*
ПК 2.16.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали в вакуумных печах.
ПК 2.16.2 Знать конструкционные особенности вакуумных печей и вспомогательного оборудования.
ПК 2.16.3 Контролировать и регулировать электрический и тепловой режимы работы печи.
ПК 2.16.4 Следить за работой вакуумных установок.
2.17. 100217 2 – Подручный сталевара вакуумной печи*
ПК 2.17.1 Знать ведение технологического процесса выплавки стали в вакуумных печах.
ПК 2.17.2 Знать конструкционные особенности вакуумных печей и вспомогательного оборудования.
ПК 2.17.3 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в его ремонте.
ПК 2.17.4 Наблюдать за состоянием обслуживаемого оборудования вакуумной печи.
2.18.100218 2 – Машинист крана металлургического производства*
ПК 2.18.1 Управлять грузоподъемными кранами разных конструкций, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями.
ПК 2.18.2 Выполнять погрузочно-разгрузочных работы, уборочных и вспомогательных работ при ремонтах металлургических агрегатов.
ПК 2.18.3 Проверять правильность крепления тросов грузозахватных приспособлений, регулировать тормоза и действия предохранительных устройств.
ПК 2.18.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого крана, участие в его ремонте.
2.19. 100219 2 – Сталевар установки электро - шлакового переплава*
ПК 2.21.1 Регулировать по ходу процесса электрический режим.
ПК 2.21.2 Производить установку электродов, чистка кристаллизаторов и поддонов и выполнение работ по присадке шлака.
ПК 2.21.3 Контролировать за качеством шлака, электродов, затравочных шайб, наличием и качеством применяемых смесей и материалов.
ПК 2.21.4 Наблюдать за состоянием оборудования установки, ремонт оборудования установки.
2.20. 100220 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК 2.22.1 Составлять дефектные ведомости на ремонт.
ПК 2.22.2 Выполнять такелажные работы с применением подъемно-транспортных механизмов и специальных приспособлений;
ПК 2.22.3 Выявлять и устранять дефекты во время эксплуатации оборудования и при проверке в процессе ремонта.
ПК 2.22.4 Проверять на точность и испытывать под нагрузкой отремонтированного оборудования.
2.22. 100222 2 – Оператор машины непрерывного литья заготовок*
ПК 2.24.1 Управлять уборочными механизмами на машинах непрерывного или полунепрерывного литья заготовок, управлять сталевозной тележкой, шлепперами.
ПК 2.24.2 Производить сборку газовой схемы газораспределительных щитов, блоков, клапанов тележки газорезки и газовых щитов пульта. Регулировать давление газа на газовых щитах. Производить подготовку обслуживаемых механизмов к разливке.
ПК 2.24.3 Управлять механизмами газовой резки слябов и заготовок на мерные длины на машинах непрерывного или полунепрерывного литья заготовок, осуществлять резку слябов и заготовок ручными резаками вне зоны машины.
ПК 2.24.4 Осуществлять профилактический осмотр и ремонт газовой аппаратуры. Участвовать в наладке и ремонте обслуживаемого оборудования.

2.16. 100216 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысы*
КҚ 16.1 Вакуумді пештерде болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 16.2 Вакуумді пештердің және қосымша жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктерін білу;
КҚ 16.3 Пеш жұмысының жылу тәртіптерін бақылау және реттеу;
КҚ 16.4 Вакуумді құрылғылардың жұмыстарын бақылау.
2.17. 100217 2 – Вакуум пешінің болат балқытушысының көмекшісі*
КҚ 17.1 Вакуумді пештерде болат балқытудың технологиялық процесін жүргізуді білу;
КҚ 17.2 Вакуумді пештердің және қосымша жабдықтардың құрылымдық ерекшеліктерін білу;
КҚ 17.3 Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысында қатені шығару және жою, жөндеуде қатысу;
КҚ 17.4 Вакуумді пештердің қызмет көрсететін жабдықтарды бақылау.
2.18. 1002182 - Металлургия өндірісі кранының машинисі*
КҚ 18.1 Әртүрлі жүкті ұстап алу құралдармен жабдықталған құрылымды жүк көтеру көпірлерді басқару;
КҚ 18.2 Металлургиялық агрегаттарды жөндеу кезінде жинау және жүк тиеу-түсіру қосымша жұмыстар орындау;
КҚ 18.3 Жүкті ұстап алу құралдармен арқан бекіту дұрыстығын тексеру, сақтандырғыш құрылғылар әсерін және тежеуішті реттеу;
КҚ 18.4 Қызмет жасайтын көпір жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.
2.19. 100219 2 – Электр-қож қайта балқыту қондырғыларының болат балқытушысы*
КҚ 21.1 Электр режімінің процесс жүрісі бойынша реттеу;
КҚ 21.2 Электродты орнату, кристаллизаторды және отынды тазарту және қожды отырғызу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 21.3 Қож, электродтар, таңбалау шайбасының сапасын бақылау, қолданылатын қоспа және материалдар сапасын білу;
КҚ 21.4 Құрылғы жабдық жағдайын және орнату жабдықтарын жөңдеуді бақылау.
2.20. 100220 2 - Слесарь-жөндеуші*
КҚ 22.1 Жөндеуге ақау тіздемесін құрастыру;
КҚ 22.2 Такелаж жұмыстарын көтеру-тасымалдау механизмдер және арнайы құрылғылармен орындау;
КҚ 22.3 Жабдықты пайдалану уақытында ақауларды және жөңдеу кезінде тексеру, шығару және жою;
КҚ 22.4 Жөнделген жабдықты жүктеу дәлдігін және сынауды тексеру.
2.22. 1002222 – Дайындаманы үздіксіз құю машинасының операторы
КҚ 24.1 Дайындамаларды үздiксiз немесе жартылый үздіксіз құю машиналарында жинау механизмдермен басқару, болат тасу арбаларын, шлеппермен басқару;
КҚ 24.2 Газ үйлестіру қалқандары, блоктары, газ кесу және газ қалқандары пультінен арба қақпандарының газ сұлбасын құрастыруын өндiрiп алу. Газ қалқандарында газ қысымын реттеу. Құюға қызмет көрсететiн механизмдерді даярлау;
КҚ 24.3 Дайындамаларды үздiксiз немесе жартылай үздіксіз құю машиналарында бiр қалыпты ұзындықтарға слябтар және дайындамаларды газды кесу механизмдерімен басқару, машинаның аймақтарынан тыс қол кескiштермен слябтарды және дайындамаларды кесудi жүзеге асыру;
КҚ 24.4 Газ аппаратурасының профилактикалық байқау және жөндеуiн жүзеге асыру. Жөндеуге және қызмет көрсетiлетiн жабдықтың жөндеуiнде қатысу.

2.23. 100223 2 – Оператор поста управления*
ПК 2.25.1 Обслуживать с пульта агрегаты на несложных постах управления.
ПК 2.25.2 Управлять с пульта толкателями и выталкивателями металла из нагревательных устройств, рольгангами на подаче и посадке металла, рольгангами по транспортировке и укладке металла на участках отделки и другими механизмами по подаче.
ПК 2.25.3 Осуществлять перемещение, кантовку, правку, резку, зачистку, сортировку, уборку и транспортировку горячего и холодного металла.
ПК 2.25.4 Производить пуск, остановку и регулирование скоростей движения механизмов.
ПК 2.25.5 Обеспечивать исправность состояния обслуживаемых механизмов.
Осуществлять чистку и смазку оборудования, участвовать в его ремонте.
2.24. 100224 2 – Газовщик шахтной печи*
ПК 2.26.1 Вести процесс нагрева воздуха для главных горелок и смеси газа, поступающего на конверсию в производстве губчатого железа, (металлизованных окатышей).
ПК 2.26.2 Наблюдать за пламенем газонагревателя установки очистки природного газа, за перекидкой клапанов при переключении адсорберов с режима "адсорбция" на режим "регенерация" и обратно.
ПК 2.26.3 Регулировать количество воздуха, поступающего на отопление преобразователя, количество газа, поступающего на конверсию, температуру продуктов горения на входе в дымососы и в рекуператоры.
ПК 2.26.4 Вести процесс нагрева преобразователя и очистки природного газа от сернистых соединений в производстве губчатого железа.
2.25. 100225 2 – Горновой шахтной печи*
ПК 2.27.1 Участвовать в технологическом процессе восстановления окисленных окатышей горячим восстановительным газом.
ПК 2.27.2 Обслуживать зону выгрузки железа из шахтной печи. Контролировать процесс выгрузки, уплотнения нижнего питателя постоянного действия, давление и расход охлаждающего и инертного газов.
ПК 2.27.3 Регулировать колебания маятникового разгрузочного устройства в зависимости от хода процесса с помощью контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.27.4 Производить осмотр нижнего питателя постоянного действия, нижнего отсечного шибера, аварийных сбрасывателей, автоматических пробоотборников губчатого железа и другого оборудования зоны выгрузки.
ПК 2.27.5 Участвовать в ремонтах оборудования печи и преобразователя восстановительного газа.
2.26.100226 2 – Плавильщик синтетических шлаков*
ПК 2.19.1 Наблюдать за электрическим режимом плавки и системой водоохлаждения печи.
ПК 2.19.2 Наращивать электроды, очищать печи от остатков металла и шлака.
ПК 2.19.3 Очищать и подготавливать выпускной желоб, доставка ковша к месту заливки.
ПК 2.19.4 Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.

2.23. 1002232 – Басқару бекетінің операторы
КҚ 25.1 Агрегатқа пультпен басқару қызметін көрсету;
КҚ 25.2 Қыздыру құрылғыларынан металды итергiштермен және итерiп шығарғыштар пультiнен, рольгангтермен металды беру және отырғызу, өңдеу участогінде металды тасымалдау және төсеу бойынша рольгангтермен және басқа механизмдермен беру;
КҚ 25.3 Орнын ауыстыру, көмкеру, түзету, кесу, тазарту, сорттау, жинау және ыстықтай және салқындай металды тасымалдауды жүзеге асыру;
КҚ 25.4 Механизмдердің қозғалыс жылдамдықтарын жiберу, тоқтату және реттеу;
КҚ 25.5 Қызмет көрсетiлетiн механизмдердiң дұрыс күйiн қамтамасыз ету. Жабдықты тазалау және майлауды жүзеге асыру, оның жөндеуiне қатысу
2.24. 1002242 – Шахта пешін газдаушы
КҚ 26.1 Кеуек темiрдi өндiрiстегi конверсияға түсетiн бас оттықтар және газ қоспалары үшiн ауаның қыздыру процесін жүргізу;
КҚ 26.2 Табиғи газдың тазартуын құрылғының газ жылытқыш жалынды, адсорберді ауыстыру кезінде "газдарды сіңіріп алу" тәртібінен "қайта өңдеу" тәртiбiне және керісінше қақпақтардың асыра лақтыруын бақылау;
КҚ 26.3 Түрлендiргiштiң жылуына түсетiн ауа санын, конверсияға түсетiн газ мөлшері, түтiнтартқылар және рекуператорлар кіруіне түсетін жану өнімдерінің температурасын реттеу;
КҚ 26.4 Түрлендiргiш қыздыру процесiн жүргiзуi және кеуек темір өндірісінде күкiрттi қосулардан табиғи газды тазарту.
2.25. 1002252 – Шахта пешінің жұмысшысы
КҚ 27.1 Ыстықтай қалпына келтіру газбен тотықтылған домалақтарды қалпына келтірудің технологиялық процесте қатысу;
КҚ 27.2 Шахта пешінен темірді түсiру аймақтарына қызмет көрсету. Түсiру процесін, тұрақты әсердiң төменгi қоректендiргiш тығыздықты, салқындатқыш және инертті газдардың қысым және шығынын бақылау;
КҚ 27.3 Бақылау-өлшеу құралдар көмегiмен процесс жүрісінен тәуелді маятникті жүк түсіру құрылғының ығысуын реттеу;
КҚ 27.4 Тұрақты әсердiң төменгi қоректендiргiшiн, төменгi кескiш жапқыш, авария лақтырғыштарын, кеуек темiрдiң автоматты үлгi жинағыштарын және түсiру аймақтың тағы басқа жабдығын тексеруді басқару;
КҚ 27.5 Пеш жабдықтарын жөндеуде және газ түрлендіргіштерді қалпына келтіруге қатысу.
2.26. 100226 2 - Синтетикалық қождарды балқытушы*
КҚ 19.1 Балқытудың электр режимін және пештегі сумен салқындату жүйесін байқау;
КҚ 19.2 Электродты күшейту, металл және шлак қалдықтарынан пешті тазартуды жүзеге асыру;
КҚ 19.3 Шығару науаны тазарту және дайындау, құю орнына ожауды жеткізу;
КҚ 19.4 Қызмет жасайтын жабдықтың жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.

2.27. 100227 2 – Плавильщик раскислителей*
ПК 2.20.1 Доставлять шихтовые материалы к печам и их загружать, пробивка и заделка летки, чистка желобов от скрапа и шлака.
ПК 2.20.2 Выпускать раскислители и шлак, остановка печи и подготовка ее к следующему выпуску, сопровождение ковша с раскислителем к конвертеру.
ПК 2.20.3 Сливать раскислители в сталеразливочный ковш при сливе металла из конвертера.
ПК 2.20.4 Наблюдать за исправностью тележки и ковшей, выявление и устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.
Специалист среднего звена
3.23. 100221 3 – Техник-металлург
ПК 3.23.1.Знать конструктивные особенности, основные технические и эксплуатационные характеристики обслуживаемого оборудования.
ПК 3.23.2.Уметь выполнять технические задачи в области металлургии, эксплуатации оборудований, испытания их.
ПК3.23.3.Осуществлять контроль за эксплуатацией и обеспечением нормального функционирования металлургического оборудования, систем транспортировки, хранения и переработки рудного сырья, оборудования для выплавки металлов.
ПК 3.23.4. Проводить профилактические осмотры оборудования, выявлять и устранять неисправности, проводить мелкий ремонт.
ПК 3.23.5.Овладеть технологическими условиями и приемами ведения плавок.
ПК 3.23.6.Знать термодинамику и кинетику металлургических процессов, уметь производить соответствующие физико-химические расчеты.
Приложение 907
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 907 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1003000 - Металлургия цветных металлов
Квалификации:
100301 2 - Плавильщик металла и сплавов*
100302 2 – Конвертерщик*
100303 2 - Разливщик цветных металлов и сплавов*
100304 2 - Электролизник водных растворов*
100305 2 - Электролизник расплавленных солей*
100306 2 - Прокатчик горячего металла*
100307 2 - Отжигальщик цветных металлов*
100308 2 - Контролер продукции цветной металлургии
100309 2 - Оператор пульта управления
100310 2 – Аппаратчик (всех наименований)*

2.27. 1002272 - Қышқылсыздандырушылар балқытушысы*
КҚ 20.1 Пештерге шихта материалдарды жеткізу және жүктеу, летканы тесу және өңдеу, скраптан және шлактан науаны тазарту;
КҚ 20.2 Тотықты және қожды шығару, пешті тоқтату және келесі шығаруға дайындау, конвертерге тотықпен ожауды алып жүру;
КҚ 20.3 Конвертерден металды құю кезінде ожаудағы тотықтарды төгіп тастау;
КҚ 20.4 Арба және ожау дұрыстығын байқылау, қызмет жасайтын жабдықтың жұмысында ақаулықтарды шығару және жою, жөңдеуге қатысу.
Орта буынды маман
3.21. 1002213 – Техник-металлург
КҚ 1 Қызмет көрсететін жабдықтың құрылымдық ерекшеліктерін, негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын білу;
КҚ 2 Металлургия саласында техникалық есептерді орындай білу, жабдықты пайдалануды, оларды сынай білу;
КҚ 3 Металлургиялық жабдықтардың қалыпты жұмыс істеуін, тасымалдау жүйесін, кең шикізатты сақтау және қайта өңдеуді, металды балқыту үшін жабдықтарды пайдалану және қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 4 Жабдықты профилактикалық бақылауын жүргізу, түзетілмеген жерлерін шығару және жөндеу, ұсақ жұмыстарды жүргізу;
КҚ 5 Балқытудың технологиялық шартын және енгізу әдістермен игеру;
КҚ 6 Металлургиялық процестердің термодинамикасын және кинетикасын білу, физика-химиялық есептерін сәйкес орындауды меңгеру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 907-қосымша
Ескерту. Бұйрық 907-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 - Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1003000 - Түсті металдар металлургиясы
Біліктілігі: 100301 2 - Металл және қоспаларды балқытушы*
100302 2 - Конвертерлеуші*
100303 2 - Түсті металдарды және қоспаларды құюшы*
100304 2 - Су ерітінділерін электролиздеуші*
100305 2 - Ерітілген тұздарды электролиздеушісі*
100306 2 - Ыстық металл таптаушысы*
100307 2 - Түсті металл балқытушысы
100308 2 - Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы
100309 2 - Басқару пульті операторы
100310 2 - Аппаратшы (барлық атаулар)

100302 2 – Конвертерщик*
100303 2 - Разливщик цветных металлов и сплавов*
100304 2 - Электролизник водных растворов*
100305 2 - Электролизник расплавленных солей*
100306 2 - Прокатчик горячего металла*
100307 2 - Отжигальщик цветных металлов*
100308 2 - Контролер продукции цветной металлургии
100309 2 - Оператор пульта управления
100310 2 – Аппаратчик (всех наименований) *
100311 2 - Аппаратчик-гидрометаллург*
100312 2 – Заливщик металла

100302 2 - Конвертерлеуші*
100303 2 - Түсті металдарды және қоспаларды құюшы*
100304 2 - Су ерітінділерін электролиздеуші*
100305 2 - Ерітілген тұздарды электролиздеушісі*
100306 2 - Ыстық металл таптаушысы*
100307 2 - Түсті металл балқытушысы*
100308 2 - Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы*
100309 2 - Басқару пульті операторы*
100310 2 – Аппаратшы (барлық атаулар) *
100311 2 - Аппаратшы-гидрометаллург*
100312 2 – Металл құюшы

ОГД 0.3
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования.
Знания:
социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры; содержания и форм организации физического воспитания; принципов правильного питания.
Умения:
- выполнять различные физические упражнения и сдавать нормативы по отдельным видам спорта.
БК 1
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Правила оформления чертежей; геометрические построения на чертежах; проекционные изображения на чертежах; чертеж и изометрическая проекция детали; развертки геометрических фигур; расположение изображений на чертежах; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях; машиностроительное черчение; чтение простейших машиностроительных чертежей; разъемные соединения; неразъемные соединения; сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскиз детали, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу.
Знания:
- о правилах оформления чертежей; расположении изображений на чертежах; проекционных изображениях на чертежах; сечениях и разрезах; разъемных и неразъемных соединениях.
Умения:
- читать простейшие чертежи для выполнения работ по обслуживанию и ремонту оборудования; выполнять эскизы и технические рисунки с целью изготовления деталей и запасных частей для машин и механизмов.
ОПД 02
Аналитический контроль металлургического производства.
Химические методы анализа; качественный, гравиметрический, титриметрический методы анализа, метод кислотно-основного титрования, метод осаждения и комплексообразования; физикохимические методы анализа; физические методы анализа.
Знания:
- химических, физико-химических и физических методов анализа;
Умения:
- производить анализы различными методами для контроля процессов металлургического производства; обслуживать аппаратуру и оборудование для производства анализов.
БК 3
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ОПД 03
Электротехника, электроника и электрооборудование.
Основы электротехники; электрические цепи постоянного тока; однофазные и трехфазные цепи переменного тока; электрические измерения и приборы; электрические машины и трансформаторы; основы электроники; полупроводниковые приборы; электронные выпрямители, усилители и сглаживающие фильтры; электрические аппараты, электропривод и электроснабжение; электрооборудование цветной металлургии; электрооборудование и электропривод в прокатных цехах; электрооборудование электрохимического производства; электрооборудование для освещения.
Знания:
- о электрических и магнитных цепях; электрических цепях переменного тока; электрических устройствах; производства, распределения и использования электроэнергии; электроприводе и основах электроники; электрооборудовании цветной металлургии и прокатных цехах, электрохимическом производстве и освещении.
Умения:
- читать электросхемы для выполнения работ по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования; пользоваться электроизмерительными приборами; управлять электроприводом в металлургических, прокатных, электрохимических цехах.
БК 3
БК 5

ЖГП 0.3
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі; дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Білімдер:
- дене шынықтыру сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- адамның жалпы мәдениеттік, кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене шынықтыру үйрену туралы;
- салауатты өмір негіздері.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- "Президенттік тест" нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 1
ЖГП 0.4
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
сызбаларды рәсімдеу ережелері; сызбалардағы геометриялық құрылулар; сызбалардағы проекциялық көріністер; сызба және бөлшектің изометриялық проекциясы; геометриялық фигуралардың жаймалары; сызбалардағы көріністердің орналасуы; қималар мен тіліктер; тік бұрышты және аксонометриялық осьтердегі түрлерінің, қималар мен тіліктерінің қажетті және жеткілікті сандарын қолдана отырып, бөлшектер сызбасын орындау; машинажасау сызуы; машинажасаудың қарапайым сызбасын оқу; алмалы-салмалы қосылымдар; алынбайтын-салынбайтын қосылымдар; құрастыру сызбасы, жұмыс сызбасы, бөлшек эскизі, бөлшектің техникалық суреті, құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін; көріністердің сызбаларда орналасуын;
- сызбалардағы проекциялық көріністерін;
- қималарды және тіліктерді; алмалы-салмалы және алынбайтын-салынбайтын қосылымдарды.
Іскерліктер:
- электрмеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған қарапайым сызбаларды оқу;
- машиналар мен механизмдерге арналған тетіктерді және қосалқы бөлшектерді дайындау мақсатында эскиздер мен техникалық суреттерді орындау.
ЖКП 02
Металлургиялық өндірістегі талдаулық бақылау.
талдаудың химиялық әдістері; талдаудың сапалық, гравиметриялық, титрометриялық әдістері, титрлеудің қышқылдық-қоспалық әдісі, шөгу және кешенді пайда болу әдісі; талдаудың физика-химиялық әдістері; талдаудың физикалық әдістері.
Білімдер:
- талдаудың химиялық, физика-химиялық және физикалық әдістері.
Іскерліктер:
- металлургиялық өндіріс процестерін тексеруге арналған талдауды әртүрлі әдістермен жүргізу;
- талдау жүргізуге арналған аппаратуралар мен жабдықтарға қызмет көрсету.
БҚ3
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
ЖКП 03
Электртехника, электроника және электржабдықтары.
электртехника негіздері; тұрақты тоқтың электрлік тізбектері; ауыспалы тоқтың бір фазалы және үш фазалы тізбектері; электрлік өлшемдер мен аспаптар; электрлік машиналар мен трансформаторлар; электроника негіздері; жартылай өткізгіш аспаптары; электронды түзеткіштер, күшейткіштер мен түзету фильтрлері; электрлік аппараттар, электржетек және электр қуатымен қамтамасыз ету; түсті металлургияның электржабдықтары; илектеу цехтарындағы электржабдық және электржетек; электрхимиялық өндірісінің электржабдықтары; жарықтандыруға арналған электржабдықтар.
Білімдер:
- электрлік және магниттік тізбектерін; ауыспалы тоқтың электрлік тізбектерін; электрлік құрылғыларын;
- электрқуатының өндірілуін, таратылуын және қолданылуын;
- электржетек және электроника негіздерін;
- түсті металлургия және илектеу цехтарының, электрхимиялық өндірісі мен жарықтандырудың электржабдықтары.
Іскерліктер:
- электржабдықтарына техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын орындауға арналған электрсхемаларын оқу;
- электр өлшеуіш аспаптарын қолдану; металлургиялық, илектеу, электрхимиялық цехтардағы электржетекті басқару.
БК 3
БК 5

ПК 2.2.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.9.3
ПК 2.9.5
ОПД 04
Обогащение руд.
Схемы рудоподготовки; классификация руд; дробление; измельчение; методы обогащения; обезвоживание; сгущение; фильтрация; опробование, контроль и регулирование технологических процессов; технология обогащения руд.
Знания:
- схем рудоподготовки; способов дробления и измельчения; методов обогащения, обезвоживания, сгущения и фильтрации;
Умения:
- вести контроль и регулирование технологических процессов; производить опробование.
ПК 2.1.6
ПК 2.11.7
ПК 2.13.7
ОПД 05
Основы физической химии, коррозии и защиты металлов.
Молекулярно-кинетическая теория вещества; законы термодинамики; расчет химических равновесий и констант равновесия; теория растворов; правило фаз; электрохимия; кинетика химических процессов; поверхностные явления; свойства дисперсных систем; коррозия и защита металлов.
Знание:
- молекулярно-кинетической теории вещества; законов термодинамики; основ электрохимии; свойств дисперсных систем; условий возникновения коррозии и способов защиты от нее.
Умения:
- производить расчеты химических равновесий и их констант; - подготавливать растворы; выполнять работы по защите металла от коррозии.
ПК 2.11.2
ОПД 06
Металлургическая теплотехника.
Источники тепловой энергии; топливо и его сжигание; расчет горения топлива; электрический и автогенный нагрев печей; тепловой баланс пирометаллургического процесса; механика печных газов; тепло-и массообмен; огнеупорные материалы и изделия; металлургические печи, их устройство и классификация.
Знания:
- источников тепловой энергии; процессов сжигания топлива; способов нагрева печей; процессов тепло- массообмена; огнеупорных материалов и изделия; устройство и классификацию металлургических печей;
Умения:
вести процессы нагрева металлургических печей; выбирать источники тепловой энергии.
ПК 2.10.6
ОПД 07
Металловедение.
Атомно-кристаллическое строение металлов; кристаллизация металлов и строение металлического слитка; основы теории сплавов; методы исследования и испытания механических свойств металлов и сплавов; характеристика металлических сплавов; железоуглеродистые сплавы; углеродистые и легированные стали; термическая и химико-термическая обработка стали; конструкционные стали и сплавы; инструментальные стали и твердые сплавы; цветные металлы и сплавы; медь и сплавы на ее основе; алюминий, магний, титан и сплавы на их основе; антифрикционные сплавы; теория коррозийных процессов; коррозия металлов и сплавов; порошковая металлургия.
Знания:
- о строении металлов и сплавов; методах исследования и испытания; углеродистых и легированных сталях; конструкционной и инструментальной стали; цветных металлов и сплавах; явлении коррозии металлов и сплавов.
Умения:
- различать металлы и сплавы; применять по назначению конструкционные и инструментальные стали, антифрикционные сплавы; выполнять работы по антикоррозийной обработке металлов и сплавов.

КҚ 2.2.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.9.3
КҚ 2.9.5
ЖКП 04
Кендерді байыту.
кенді даярлау схемалары; кендерді жіктеу; ұсату; ұнтақтау; байыту әдістері; сусыздану; қоюлану; сүзілу; технологиялық процестерді сынамалау, тексеру және реттеу; кендерді байыту технологиясы.
Білімдер:
- кенді даярлау схемаларын; кендерді байыту технологиясын;
- ұсату және ұнтақтау тәсілдерін; байыту, сусыздандыру,.
Іскерліктер:
- қоюландыру және сүзу тәсілдерін;
технологиялық процестерді тексеру мен реттеу; сынамалау.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.13.7
ЖКП 05
Физикалық химияның, тоттану және металдарды қорғаудың негіздері.
заттың молекулалы-кинетикалық теориясы; термодинамика заңдары; химиялық тепе-теңдіктер мен тепе-теңдіктердің тұрақты сандарының (константаларының) есебі; ерітінділер теориясы; фазалар ережелері; электрхимия; химиялық процестер кинетикасы; үстіңгі қабат құбылыстары; дисперсиялық жүйелердің қасиеттері; тоттану және металдарды қорғау.
Білімдер:
- заттың молекулалы-кинетикалық теориясын; термодинамика заңдарын;
- электрхимия негіздерін; дисперсиялық жүйелердің қасиеттерін; тоттанудың пайда болу жағдайларын және одан қорғану тәсілдері.
Іскерліктер:
- химиялық тепе-теңдіктерге және олардың тұрақты сандарына (константаларына) есеп жүргізу;
- ерітінділерді дайындау; металды тоттанудан қорғау бойынша жұмыстарды орындау.
КҚ 2.11.2
ЖКП 06
Металлургиялық жылу техникасы.
жылу энергиясының көздері; отын және оны жағу; отынның жану есебі; пештерді электрлі және автогенді қыздыру; пирометаллургиялық процестің жылулық балансы; пеш газдарының механикасы; жылу алмасу және масса алмасу; отқа төзімді материалдар мен бұйымдар; металлургиялық пештер, олардың құрылымы мен жіктелуі.
Білімдер:
- жылу энергиясының көздерін; отынды жағу процестерін; пештерді қыздыру тәсілдерін;
- жылу алмасу және масса алмасу процестерін; отқа төзімді материалдар мен бұйымдарын; металлургиялық пештер құрылымы мен жіктелуі.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештерді қыздыру процесін жүргізу; жылу энергиясының көздерін таңдау.
КҚ 2.10.6
ЖКП 07
Металтану.
металдардың атомды-кристалдық құрылымы; металдарды кристалдандыру және металдық құймаметалдың құрылымы; қорытпалар теорияларының негіздері; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері; металл қорытпаларының сипаттамасы; теміркөміртекті қорытпалар; көміртекті және легірленген болаттар; болатты термиялық және химика-термиялық өңдеу; конструкциялық болаттар мен қорытпалар; құрал-сайман болаттары және қатты қорытпалар; түсті металдар мен қорытпалар; мыс және оның негізіндегі қорытпалар; алюминий, магний, титан және олардың негізіндегі қорытпалар; антифрикционды қорытпалар; тоттану процестерінің теориялары; металдар мен қорытпалар тоттануы; ұнтақтық металлургия.
Білімдер:
- металдар мен қорытпалар құрылымын; металдар мен қорытпалардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістерін; көміртекті және легірленген болаттарын;
- конструкциялық және құрал-сайман болаттарын; түсті металдар мен қорытпаларды; антифрикционды қорытпаларды; металдар мен қорытпалардың тоттану құбылысы.
Іскерліктер:
- металдар мен қорытпаларды айыра білу; конструкциялық және құрал-сайман болаттарын, антифрикционды қорытпаларын арналуы бойынша қолдану; металдар мен қорытпаларды тоттануға қарсы өңдеу жұмыстарын орындау.

ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахский;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностных структур, должностных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств.
Умения:
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК 1
БК 9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теоретические основы металлургии.
Металлургические процессы и их классификация; структура металлургического производства; основы пирометаллургии и гидрометаллургии; основы электрометаллургических процессов; металлургические расплавы; распределение ценных компонентов по продуктам пирометаллургических процессов; процессы выщелачивания; осаждение металлов из растворов; электролиз водного раствора и расплавленных солей.
Знания:
- об основных металлургических процессах и структуре металлургического производства; основах пирометаллургии, гидрометаллургии и электрометаллургических процессов; принципах электролиза водного раствора и расплавленных солей.
Умения:
- вести основные процессы технологии производства.
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 02
Спецтехнология.
Характеристика сырья, вспомогательных материалов и готового продукта определенного производства; технологические схемы участков и узлов переработки руд и получения готового продукта. Химизм процесса. Факторы влияющие на процесс. Назначение основного и вспомогательного обуродования; процессы протекающие на узлах; нормы технологического режима; контроль производства; возможные нарушения технологического процесса, их причины и способы устранения; требования техники безопасности.
Знания:
- свойств и области применения готового продукта;
- технологических схем переработки сырья;
- назначения участков и узлов, параметров технологического процесса.
Умения:
- читать технологические схемы;
- вести контроль производства;
- определять причины возникновения технологических нарушений.
БК 1
БК 5
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 03
Прикладная механика и механическое оборудование.
Основы прикладной механики; дробильно-размольное оборудование, сгустители и фильтры; оборудование для бункерного хранения и дозировки; транспортные машины и механизмы; насосы и дутьевые машины; загрузочные устройства; устройства для транспортировки и обработки расплавов.
Знания:
- основ прикладной механики; типах и видах, назначении, технических характеристиках дробильно-размольного и транспортного оборудования, сгустителей, фильтров, бункеров, насосов, дутьевых машин, загрузочных устройств.
Умения:
- управлять механическим оборудованием, производить техническое обслуживание и ремонт.
БК 8
ПК 2.2.5
ПК 2.5.6

КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Іскерліктер:
- сауатты жазудың, сөздерді дұрыс жазудың;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекет тілінде қызметтік хат жазысу;
- қазақ тілін білуді құжатамалармен жұмыс істегенде қолдануды;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ 1
БҚ 9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургияның теориялық негіздері.
металлургиялық процестер және олардың жіктелуі; металлургиялық өндірістің құрылымы; пирометаллургия және гидрометаллургия негіздері; электрметаллургиялық процестердің негіздері; металлургиялық балқымалар; пирометаллургиялық процестер өнімдеріндегі құнды компоненттерді тарауы; ерітінділеу процестері; ерітінділерден металдарды тұндыру; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролизі.
Білімдер:
- негізгі металлургиялық процестер мен металлургиялық өндіріс құрылымын;
- пирометаллургия, гидрометаллургия және электрметаллургиялық процестер негізін; су ерітіндісі мен балқымаланған тұздардың электролиз принциптері.
Іскерліктер:
- өндіріс технологиясының негізгі үрдістерін жүргізу жүргізу.
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 02
Арнайы технология.
Шикізат, қосалқы материалдар және белгілі өндіріс дайын өнімінің сипаттамасы; кендерді қайта өңдеу және дайын өнім алу аймақтары мен түйіндерінің технологиялық сызбалары; Үрдістің химизмі. Үрдіске әсер ететін факторлар. Негізгі және қосалқы жабдықтарды тағайындау; түйіндерде өтетін үрдістер; технологиялық режимнің нормалары; өндірісті бақылау; технологиялық үрдістің мүмкін болатын ақаулары, олардың себептері мен оларды жою әдістері; қауіпсіздік техникасының талаптары.
Білімдер:
- дайын өнімнің қасиеттері мен қолдану аясы;
- шикізатты қайта өңдеудің технологиялық сызбалары;
- аймақтарды мен түйіндерді тағайындау;
- технологиялық үрдістің өлшемдері.
Іскерліктер:
- технологиялық сызбаларды оқу;
- өндірісті бақылауды жүргізу;
- технологиялық ақаулар пайда болуының себептерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 03
Қолданбалы механика және механикалық жабдықтар.
қолданбалы механика негіздері; ұсатқыш – ұсақтау жабдықтары, қоюлатқыштар және сүзгіштер; шанақтық сақтауға және дозалауға арналған жабдықтар; тасымалдау машиналары мен механизмдері; сорғылар мен үрлеуіш машиналары; тиеуші құрылғылар; балқымаларды тасымалдауға және өңдеуге арналған құрылғылар.
Білімдер:
- қолданбалы механика негіздерін; ұсатқыш – ұсақтау және тасымалдау жабдықтарының, қоюлатқыштардың, сүзгіштердің, шанақтардың, сорғылардың, үрлеуіш машиналардың, тиеуші құрылғылардың типтері мен түрлерін, арналуын, техникалық сипаттамалары.
Іскерліктер:
- механикалық жабдықтарды басқару, оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу.
БҚ 8
КҚ 2.2.5
КҚ 2.5.3

ПК 2.9.4
СД 04
Производство цветных металлов.
Сырье для получения цветных металлов; методы подготовки руд и концентратов к металлургической переработке;
основы технологии производства меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, редких и благородных металлов; производство вторичной меди и сплавов на ее основе.
Знания:
- основных технологических процессов при производстве меди, никеля, цинка, алюминия, титана и магния, вольфрама, молибдена, благородных металлов.
Умения:
- выполнять вспомогательные работы при производстве цветных металлов.
БК 1
БК 5
БК 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.5.2
ПК 2.11.2
СД 05
Автоматизация производственных процессов.
Основные понятия и определения; классификация систем автоматического контроля, управления и регулирования; основные элементы систем автоматизации производства; типовые системы автоматического контроля; автоматизация обжиговых и плавильных печей, выщелачивания и очистки растворов, электропечей.
Знания:
- основ автоматического контроля, управления и регулирования металлургического производства; принципах построения автоматизированных систем контроля, управления и регулирования.
Умения:
- читать схемы автоматизации различных процессов металлургического производства; управлять средствами автоматизации и производить их техническое обслуживание.
БК 5
БК 8
ПК 2.2.6
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.9.5
СД 06
Охрана труда, окружающей среды и рациональное природопользование.
Основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
травматизм и профессиональные заболевания; классификация несчастных случаев по степени тяжести и по количеству пострадавших; система управления охраной труда на предприятии; порядок расследования несчастных случаев на производстве и в быту; меры безопасности при ведении различных процессов производства цветных металлов; пожарная безопасность; производственные опасности и вредности; первая медицинская помощь пострадавшим; защита окружающей среды и рациональное природопользование.
Знания:
- основ трудового законодательства, охраны окружающей среды, противопожарной профилактики; сведений о классификации травматизма и профессиональных заболеваниях; техники безопасности при ведении работ; производственных опасностях и вредностях;
Умения:
- соблюдать требования Правил безопасности; оказывать первую помощь травмированному человеку; применять средства пожаротушения на рабочем месте.
БК 7
СД 07
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика; материальные, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; управление отраслью, экономические показатели развития; предприятие; формы организации предприятий, их производственная и организационная структура; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура предприятия; капитал и имущество предприятия; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; нормирование и оплата труда.
Знания:
- об организации производственного и технологического процессов; материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах участка, показателях их эффективного использования; механизмах ценообразования на продукцию, формах оплаты труда в современных условиях;
Умения:
-экономически эффективно организовывать свой труд на рабочем месте.
БК 9
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Практика в учебно-практических мастерских.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
-эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
-самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования; -соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.

КҚ 2.9.4
АП 04
Түсті металдарды өндіру.
түсті металдарды өндіруге арналған шикізат; кендер мен концентраттарды металлургиялық қайта өңдеуге даярлау әдістері; мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титанды және магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндірудің технологиялық негіздері; қалдық мысты және оның негізінде қорытпаларды өндіру.
Білімдер:
- мысты, никельді, мырышты, алюминийді, титан мен магнийді, вольфрамды, молибденді, сирек кездесетін және асыл металдарды өндіру барысындағы негізгі технологиялық процестерді.
Іскерліктер:
- түсті металдарды өндіру барысында негізгі және қосалқы жұмыстарды орындау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.5.2
КҚ 2.11.2
АП 05
Өндіріс процестерін автоматтандыру.
негізгі түсініктер және анықтамалар; автоматты тексеру, басқару мен реттеу жүйелерінің жіктелуі; өндірісті автоматтандыру жүйелерінің негізгі элементтері; автоматты тексерудің үлгілік жүйелері; күйдіру және балқыту пештерін, ерітінділеуді және ерітінділерді тазартуды, электр пештерін автоматтандыру.
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің автоматты тексеру, басқару және реттеу негіздері;
- автоматтандырылған тексеру, басқару және реттеу жүйелерінің құрылу принциптері.
Іскерліктер:
- металлургиялық өндірістің әр түрлі процестерінің автоматтандыру схемаларын оқу;
- автоматтандыру құралдарын басқару және оларға техникалық қызмет көрсету.
БҚ 5
БҚ 8
КҚ 2.2.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.9.5
АП 06
Еңбекті, қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
еңбекті қорғау бойынша негізгі заңнамалық актілер мен нормативті құжаттамалар; зақымдану және Кәсіптік аурулар; ауырлық дәрежесі мен зардап шеккендер саны бойынша жазатайым оқиғалар жіктелуі; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың басқару жүйесі; өндірістегі және тұрмыстағы жазатайым оқиғаларды тергеу тәртібі; өндірістік қауіптіліктер мен зияндылықтар; түсті металдарды өндірудің әр-түрлі процестерін жүргізу барысындағы қауіпсіздік шаралары; өрт қауіпсіздігі; зардап шегушіге алғашқы дәрігерлік көмек; қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдалану.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру, еңбекті қорғау бойынша заңшығару және нормативті актілер, өңдіріс ортасының метеорологиялық жағдайы;
- техника қауісіздігінің жалпы сұрақтары;
- қақтау цехтарының негізгі және көмекші жабдықтарында жұмыс істеген кездегі техника қауісіздігі.
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ 7
АП 07
Сала экономикасы.
Сала және нарықтық экономика; саланың материалдық, еңбек және қаржы ресурстары; саланы басқару, дамудың экономикалық көрсеткіштері; кәсіпорын; кәсіпорындар ұйымдарының формалары, олардың өндірістік және ұйымдық құрылымдары; негізгі өндірістік және технологиялық процестер; кәсіпорын инфрақұрылымы; кәсіпорын капиталы мен мүлігі; негізгі және айналымдағы қаражат; еңбек ресурстары; нормалау және еңбек төлемі.
Білімдер:
өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыруды; бөлікшенің материалды- техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын, оларды тиімді пайдалану көрсеткіштерін;
Іскерліктер:
өнім бағасының құрылу механизмдерін, қазіргі кезең жағдайларындағы еңбек төлемінің формалары;
жұмыс орнында өз еңбегін экономикалық тиімді ұйымдастыру қолынан келуі керек.
БҚ 7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-практикалық шеберханадағы кәсіптік практика.
Слесарлық жұмыс түрлерімен, көмекші құралдармен, бақылаушы-өлшеуіш құралдармен таныстыру. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі, жөндеу технологиялары, жабдықты сынау мен қабылдауды үйрену. Слесарьлық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдықтар мен материалдарға ұқыптылық.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
- слесарьлық-станоктық жұмыстарда қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.

ПК 2.1.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.1.2 Участвовать в процессах плавки, переплавки, рафинирования цветных металлов и сплавов и пульверизации алюминиевого порошка;
ПК 2.1.3 Выпускать металл, шлак, штейн, заправлять выпускные отверстия;
ПК 2.1.4 Разделывать и заделывать летку;
ПК 2.1.5 Приготавливать лигатуру и баббит под руководством плавильщика более высокой квалификации;
ПК 2.1.6 Дозировать и загружать материалы;
ПК 2.1.7 Дробить и транспортировать шлак;
ПК 2.1.8 Снимать окисную пленку, промывать чушки;
ПК 2.1.9 Чистить печи от настылей.
2.2 100302 2 – Конвертерщик*
ПК 2.2.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.2.2 Вести процесс бессемерования штейнов, рафинирования чернового металла, выплавки ферросплавов в малых конвертерах;
ПК 2.2.3 Подготавливать конвертеры к плавке, загружать или заливать металл в конвертер;
ПК 2.2.4 Выпускать готовую продукцию под руководством конвертерщика более высокой квалификации;
ПК 2.2.5 Управлять механизмами и металловывозными тележками;
ПК 2.2.6 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.2.7 Прожигать шпуровые отверстия;
ПК 2.2.8 Чистить и осматривать фурмы, горловину конвертера;
ПК 2.2.9 Сбивать настыли.
100303 2 - Разливщик цветных металлов и сплавов*
ПК 2.3.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.3.2 Разливать металлы и сплавы;
ПК 2.3.3 Управлять разливочной или шлакоразливочной машиной, миксером;
ПК 2.3.4 Выпускать черновой металл из печи через сифон в изложницы;
ПК 2.3.5 Регулировать установку ковшей у разливочного желоба и ход разливочной машины, высоту металла в сифоне;
ПК 2.3.6 Выпускать металл из миксера в изложницы;
ПК 2.3.7 Наблюдать за равномерностью струи металла и наполнением изложниц.
100304 2 - Электролизник водных растворов*
ПК 2.4.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.4.2 Производить выемку змеевиков из ванн, очистку, отбраковку и установку их в ванны;
ПК 2.4.3 Разбирать, очищать, ремонтировать и собирать магистрали;
ПК 2.4.4 Проверять змеевики и трубы путем продувки их паром;
ПК 2.4.5 Наблюдать за стоком отработанного электролита;
ПК 2.4.6 Осматривать и очищать изоляцию ванн, желобов и труб;
ПК 2.4.7 Откачивать растворы из зумпфов и шламовую пульпу из баков;
ПК 2.4.8 Убирать помещения подвалов электролитных цехов.
100305 2 - Электролизник расплавленных солей*
ПК 2.5.1 Подготавливать рабочее место;
ПК 2.5.2 Готовить электролизер к пуску, осуществлять пуск электролизера;
ПК 2.5.3 Поддерживать уровни металла и электролита;
ПК 2.5.4 Готовить электролизер к выливке металла, выливать металл;
ПК 2.5.5 Корректировать состав электролита;

КҚ 2.1.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.1.2 Түсті металдар және қорытпаларды балқыту, қайта балқыту, тазарту мен алюминий ұнтағын бүрку процестеріне қатысу;
КҚ 2.1.3 Металл, қож, штейнді шығару, шығару тесігін қалыптандыру;
КҚ 2.1.4 Ағынөзекті ашу және бітеу;
КҚ 2.1.5 Бұдан жоғары білікті балқытушының жетекшілігімен үстемдегішті (лигатураны) және баббитті дайындау;
КҚ 2.1.6 Материалдарды дозалау және арту;
КҚ 2.1.7 Қожды ұсату және тасымалдау;
КҚ 2.1.8 Тотық қабыршығын түсіріп алу, металл құймаларын жуу;
КҚ 2.1.9 Пештерді қақтардан тазалау.
100302 2 – Конвертерлеуші*
КҚ 2.2.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.2.2 Шағын конвертерлерде штейндерді бессемерлеу, тазартылмаған металды тазарту, ферроқорытпаларды қорыту процесін жүргізу;
КҚ 2.2.3 Конвертерлерді балқыту үрдісіне дайындау, металды конвертерге арту немесе құю;
КҚ 2.2.4 Бұдан жоғары білікті конвертерлеушінің жетекшілігімен дайын өнімді шығару;
КҚ 2.2.5 Механизмдерді және метал шығаратын арбашаларды басқару;
КҚ 2.2.6 Тексеруші - өлшеуіш аспаптарының көрсеткіштерін бақылау;
КҚ 2.2.7 Теспе тесіктерін отпен жасау;
КҚ 2.2.8 Конвертердің үрлеуіштерін, ауыз жақтарын тазалау және қарап шығу;
КҚ 2.2.9 Қақтарды қағып түсіру.
100303 2 - Түсті металдарды және қоспаларды құюшы*
КҚ 2.3.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.3.2 Металдар мен қорытпаларды тарата құю;
КҚ 2.3.3 Тарата құю немесе қожды тарата құю машинасын, миксерді басқару;
КҚ 2.3.4 Пештен тазартылмаған металды сифон арқылы құймақалыққа шығару;
КҚ 2.3.5 Тарата құю науасының маңындағы шөміштердің орналасуы мен тарата құю машинасының жүрісін, сифондағы металдың биіктігін реттеу;
КҚ 2.3.6 Миксердегі металды құймақалыққа шығару;
КҚ 2.3.7 Металл ағыншасының бірқалыптылығын және құймақалыптың толуын бақылау.
100304 2 - Су ерітінділерін электролиздеуші*
КҚ 2.4.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.4.2 Астаулардан иректүтіктерді алу, тазалау, жарамсыздандыру және оларды астауларға орнату;
КҚ 2.4.3 Магистральдерді аршу, тазалау, жөндеу және жинау;
КҚ 2.4.4 Иректүтіктер мен құбырларды бумен үрлеу арқылы тексеру;
КҚ 2.4.5 Өңделген электролиттің ағуын бақылау;
КҚ 2.4.6 Астаулар, науалар және құбырлардың оқшауларын қарап шығу және тазарту;
КҚ 2.4.7 Ерітінділерді сужималардан және шлам қойыртпақтарын сауыттардан сорып алу;
КҚ 2.4.8 Электролит цехтарының жертөлесін жинастыру.
100305 2 - Ерітілген тұздарды электролиздеушісі*
КҚ 2.5.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.5.2 Электролизерді жіберуге дайындау;
КҚ 2.5.3 Металл мен электролит деңгейлерін қадағалау;
КҚ 2.5.4 Металл құюға электролизерді дайындау, металды құю;
КҚ 2.5.5 Электролит құрамын түзету;

ПК2.5.6 Определять нарушения технологического процесса по внешним признакам.
100306 2 - Прокатчик горячего металла*
ПК 2.6.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.6.2 Вести процесс прокатки в горячем состоянии по заданной технологии на прокатных станах различных типов;
ПК 2.6.3 Определять готовность слитков, слябов к прокатке;
ПК 2.6.4 Направлять, принимать слитки, полосы, прутки для задачи в валки прокатного стана;
ПК 2.6.5 Контролировать размер проката;
ПК 2.6.6 Регулировать работу эджерной клети, системы охлаждения и смазки.
100307 2 - Отжигальщик цветных металлов*
ПК 2.7.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.7.2 Вести процесс отжига заготовок и изделий из цветных металлов и сплавов;
ПК 2.7.3 Обеспечивать одновременное ведение процессов отжига, закалки, гомогенизации заготовок и изделий из цветных металлов и сплавов в печах различных конструкций под руководством отжигальщика более высокой квалификации;
ПК 2.7.4 Регулировать температуру нагрева и охлаждения;
ПК 2.7.5 Наблюдать и контролировать технологический режим термообработки.
100308 2 - Контролер продукции цветной металлургии
ПК 2.8.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.8.2 Принимать, контролировать качество металлосодержащего сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
ПК 2.8.3 Испытывать полуфабрикаты, готовой продукции на физико-механические свойства и на другие показатели;
ПК 2.8.4 Контролировать отдельные физические параметры полупроводниковых материалов по ГОСТу и техническим условиям;
ПК 2.8.5 Составлять приемочные и рекламационные акты и акты на забракованную Продукцию и потери;
ПК 2.8.6 Проверять соответствие готовой продукции определенной марке.
100309 2 - Оператор пульта управления
ПК 2.9.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.9.2 Обслуживать преобразовательные подстанции мощностью свыше 10 тыс. кВт и тиристорные агрегаты;
ПК 2.9.3 Выполнять коммутационные переключения высоковольтных аппаратов;
ПК 2.9.4 Включать и выключать отдельные агрегаты или все оборудование одновременно;
ПК 2.9.5 Наблюдать за показаниями контрольно-измерительных приборов, температурным режимом работающих агрегатов, работой оборудования подстанций.
100310 2 - Аппаратчик (всех наименований) *
Аппаратчик в производстве титана и редких металлов
Аппаратчик в производстве драгоценных металлов
Аппаратчик приготовления электролита
ПК 2.10.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.2 Вести процесс получения тетрахлорида редких металлов из промпродуктов и металлов высокой чистоты под руководством аппаратчика более высокой квалификации;
ПК 2.10.3 Управлять работой аппаратуры (оборудования);

КҚ 2.5.6 Сыртқы белгілері бойынша технологиялық үрдістің ақауларын анықтау.
100306 2 - Ыстық металл таптаушысы*
КҚ 2.6.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.6.2 Әр түрлі типті илектеу орнақтарында берілген технология бойынша ыстық күйдегі илектеу процесін жүргізу;
КҚ 2.6.3 Құймаметалдардың, слябтардың илектеуге дайындығын анықтау;
КҚ 2.6.4 Илектеу орнағының білікшелеріне құймаметалды, жолақтарды, шыбықтарды бағыттау, қабылдау;
КҚ 2.6.5 Илек өлшемін тексеру;
КҚ 2.6.6 Эджерлік клеттің, суыту және майлау жүйелерінің жұмысын реттеу.
100307 2 - Түсті металл балқытушысы*
КҚ 2.7.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.7.2 Түсті металдар мен қорытпалардың дайындамаларын және бұйымдарын жұмсарту процесін жүргізу;
КҚ 2.7.3 Бұдан жоғары білікті жұмсартушы жетекшілігімен әртүрлі құрылымды пештерде түсті металдар мен қорытпалардан жасалынатын дайындамалар мен бұйымдарды күйдіру, шыңдау, гомогендеу процестерін бір уақытта жүргізу;
КҚ 2.7.4 Қыздыру және суыту температурасын реттеу;
КҚ 2.7.5 Термоөңдеудің технологиялық режимін бақылау және тексеру.
100308 2 - Түсті металлургия өнімдерін бақылаушы*
КҚ 2.8.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.8.2 Металқұрамды шикізатты, жарым-жарты дайын өнім мен дайын өнімді қабылдау, олардың сапасын тексеру;
КҚ 2.8.3 Жарым-жарты дайын өнімдер мен дайын өнімдердің физика-механикалық қасиеттерін және басқа да көрсеткіштерін сынау;
КҚ 2.8.4 Жартылай өткізгіштік материалдардың жекелеген физикалық параметрлерінің МемСТ-на және техникалық шарттарына сәйкестігін тексеру;
КҚ 2.8.5 Қабылдау мен наразылық актілерін және жарамсыз өнім мен шығындар актілерін құру;
КҚ 2.8.6 Дайын өнімнің нақты маркаға сәйкестігін тексеру.
100309 2 - Басқару пульті операторы
КҚ 2.9.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.9.2 Қуаттылықтағы 10 мың кВт-тан жоғары түрлендіргіш қосалқы станциялары мен тиристорлы агрегаттарына қызмет көрсету;
КҚ 2.9.3 Жоғары вольтты аппараттарды коммутациялы ауыстырып қосу;
КҚ 2.9.4 Жеке агрегаттарды немесе барлық жабдықтарды бір уақытта қосу және тоқтату;
КҚ 2.9.5 Қосалқы станцияларының тексеруші - өлшеуіш аспаптары көрсеткіштерін, жұмыс істеп тұрған агрегаттардың температуралық режимін, жабдықтарының жұмысын бақылау.
100310 2 - Аппаратшы (барлық атаулар):
Титан мен сирек кездесетін металдарды өндірудегі аппаратшы*
Асыл металдарды өндірудегі аппаратшы*
Электролитті дайындайтын аппаратшы*
КҚ 2.10.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.2 Бұдан жоғары білікті аппаратшының жетекшілігімен аралық өнімдер мен өте таза металдардағы сирек кездесетін металдардың тетрахлоридын шығару процесін жүргізу;
КҚ 2.10.3 Аппаратураның (жабдықтардың) жұмысын басқару;

ПК 2.10.4 Дозировать сырье, материалы и химикаты;
ПК 2.10.5 Наблюдать за поступлением жидкости в аппаратуру;
ПК 2.10.6 Регулировать температуру, подачу воды, пара, сжатого и разреженного газа;
ПК 2.10.7 Отбирать пробы;
ПК 2.10.8 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.9 Вести процесс получения драгоценных металлов, их солей, порошков и других продуктов;
ПК 2.10.10 Восстанавливать и измельчать металл;
ПК 2.10.11 Перекачивать растворы и кислоты;
ПК 2.10.12 Приготавливать реактивы необходимых концентраций, растворы, электролит;
ПК 2.10.13 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.10.14 Вести процесс приготовления электролита;
ПК 2.10.15 Выпускать приготовленный электролит;
ПК 2.10.16 Управлять насосами и обслуживать их;
ПК 2.10.17 Осматривать кислотохранилища, резервуары и оборудование кислотной установки и коммуникаций;
ПК 2.10.18 Контролировать температуру электролита, подачу сжатого воздуха и пара;
ПК 2.10.19 Регулировать кислотность в электролитных ваннах.
100311 2 - Аппаратчик-гидрометаллург*
ПК 2.11.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.11.2 Вести процессы выщелачивания, агитации, растворения, осаждения, разложения, фильтрации, выпаривания продукции, обезвреживания и нейтрализации сточных и промывных вод и растворов;
ПК 2.11.3 Регулировать основные параметры в соответствии с технологической инструкцией;
ПК 2.11.4 Дозировать реагенты;
ПК 2.11.5 Готовить оборудование к пуску, выполнять пуск и остановку оборудования;
ПК 2.11.6 Переключать коммуникации;
ПК 2.11.7 Определять причины возникновения нарушений технологического процесса и устранять их.
100313 2 - Шихтовщик*
ПК 2.13.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.13.2 Вести процессы дозирования и шихтования материалов;
ПК 2.13.3 Смешивать компоненты шихты и обеспечивать нормальное ее увлажнение;
ПК 2.13.4 Наблюдать за подачей материалов;
ПК 2.13.5 Управлять транспopтно-питательными, грузоподъемными и загрузочными механизмами;
ПК 2.13.6 Производить скреперование материалов;
ПК 2.13.7 Составлять и взвешивать шихту;
ПК 2.13.8 Подавать шихту в бункера смесителей и на плавильные площадки.
100314 2 - Нагревальщик (сварщик) металла*
ПК 2.14.1 Подготавливать свое рабочее место;
ПК 2.14.2 Вести процесс нагрева слитков и заготовок из цветных металлов и сплавов в нагревательных печах со стационарным подом обслуживающих прессы с усилием свыше 600 тс, под руководством нагревальщика более высокой квалификации;
ПК 2.14.3 Выгружать нагретые слитки и заготовки из печи и подавать их на рольганг или к загрузочному устройству;
ПК 2.14.4 Обслуживать механизмы подачи и выгрузки слитков и очистки их от окалины;

КҚ 2.10.4 Шикізаттар, материалдар мен химикаттарды дозалау;
КҚ 2.10.5 Аппаратураға сұйықтықтың келу барысын бақылау;
КҚ 2.10.6 Температураны және судың, будың, сығымдалған және сиретілген газдың берілуін реттеу;
КҚ 2.10.7 Сынамаларды іріктеу;
КҚ 2.10.8 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.9 Асыл металдарды, олардың тұздарын, ұнтақтары мен басқа да өнімдерін балқыту процесін жүргізу;
КҚ 2.10.10 Металды тотықсыздау және ұнтақтау;
КҚ 2.10.11 Ерітінділер мен қышқылдықтарды айдамалау;
КҚ 2.10.12 Керекті шоғырлануымен реактивтерді және ерітінділерді, электролитті дайындау;
КҚ 2.10.13 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.10.14 Электролитті дайындау процесін жүргізу;
КҚ 2.10.15 Дайындалған электролитті шығару;
КҚ 2.10.16 Сорғыларды басқару және оларға қызмет көрсету;
КҚ 2.10.17 Қышқыл сақтау қоймаларын, сұйықтық қоймаларын және қышқылдық қондырғы мен коммуникациялар жабдықтарын қарап шығу;
КҚ 2.10.18 Электролиттің температурасын, сығымдалған ауа мен будың берілуін тексеру;
КҚ 2.10.19 Электролитті астауларда қышқылдықты реттеу.
100311 2 - Аппаратшы-гидрометаллург
КҚ 2.11.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.11.2 Өнімді ерітінділеу, агитациялау, еріту, тұндыру, бөлу, сүзу, буландыру, ағынды және жуу суларымен ерітінділерін зиянсыздандыру мен бейтараптау процестерін жүргізу;
КҚ 2.11.3 Технологиялық нұсқауларға сәйкес негізгі өлшемдерді реттеу;
КҚ 2.11.4 Реагенттерді мөлшерлеу;
КҚ 2.11.5 Жабдықтарды қосуға дайындау, жабдытарды қосу және тоқтатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.11.6 Байланыстарды ауыстырып қосу;
КҚ 2.11.7 Технологиялық үрдіс ақауларының пайда болу себептерін анықтау және оларды жою.
100313 2 – Шихталаушы
КҚ 2.13.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.13.2 Материалдарды дозалау және шихталау процестерін жүргізу;
КҚ 2.13.3 Шихтаның компоненттерін араластыру және оның қалыпты ылғалдануын қамтамасыз ету;
КҚ 2.13.4 Материалдардың салынуын бақылау;
КҚ 2.13.5 Көліктік-қоректендіргіш, жүккөтергіш және жүктегіш механизмдерін басқару;
КҚ 2.13.6 Материалдарды ысырмалау;
КҚ 2.13.7 Шихтаны жасау және таразылау;
КҚ 2.13.8 Шихтаны шанаптардың араластырғыштарына және балқыту алаңына жеткізу.
100314 2 - Металл қыздырушы (дәнекерлеуші)
КҚ 2.14.1 Өз жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.14.2 Бұдан жоғары білікті қыздырушының жетекшілігімен күштілігі 600 тк астам престарға қызмет көрсететін тұрақты табанды қыздыру пештерінде түсті металдар мен қорытпалардан жасалған құймаметалдар мен дайындамаларды қыздыру процесін жүргізу;
КҚ 2.14.3 Пештен қыздырылған құймаметалдар мен дайындамаларды түсіріп алу және оларды рольганг немесе жүктеу құрылғысына беру;
КҚ 2.14.4 Құйма металдарды беру және түсіріп алу механизмдеріне қызмет көрсету және оларды қақтардан тазалау;

ПК 2.14.5 Наблюдать за режимом работы нагревательной печи.
100312 2 – Заливщик металла
ПК 2.16.1 Осуществлять заливку из крановых и ручных ковшей вместимостью до 0,3 т цветного жидкого металла в формы, изложницы или в постоянные металлические формы для несложных и толстостенных отливок;
ПК 2.16.2 Подготавливать ковши, изложницы и другие разливочные устройства к заливке
ПК 2.16.3 Надевать и снимать жакеты различных размеров при формовке в почве на конвейере с заданным ритмом;
ПК 2.16.4 Контролировать температуру разливаемого металла;
ПК 2.16.5 Определять по внешним признакам пригодность жидкого металла и ориентировочную температуру в период его заливки.
3. Специалист среднего звена
100315 3 - Техник-металлург
ПК 3.15.1 Организовывать и выполнять работы в производственном цехе металлургического завода;
ПК 3.15.2 Обеспечивать выполнение установленного наряда и комплексное использование сырья;
ПК 3.15.3 Осуществлять обоснованный выбор и способствовать правильной эксплуатации металлургического оборудования;
ПК 3.15.4 Поддерживать установленный режим технологических процессов;
ПК 3.15.5 Устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Приложение 912
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 912 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1004000 – Литейное производство
Квалификации:

КҚ 2.14.5 Қыздыру пештерінің жұмыс режимін бақылау.
100312 2 – Металл құюшы*
КҚ 2.16.1 Қарапайым және қалың қабатты құймаларға арналған металдық қалыптарға немесе құймақалыптарға, басқа қалыптарға сыйымдылығы 0,3 т болатын қол шөміштерінен және крандардан түсті сұйық металды құю;
КҚ 2.16.2 Құюға шөміштерді, құймақалыптарды және басқа қалыптарды дайындау;
КҚ 2.16.3 Келтірілген серпінді конвейерлердегі қалып жасаудағы әртүрлі өлшемдердегі жейделерді кигізу және шешу;
КҚ 2.16.4 Құйылатын металл температурасын бақылау;
КҚ 2.16.5 Құю кезеңінде сұйық металдың жарамдылығын және болжамалы температурасын сыртқы белгілері бойынша анықтау.
Орта буын маманы
100315 3 - Техник-металлург
КҚ 3.15.1 Металлургиялық зауыттың өндірістік цехындағы жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.15.2 Берілген тапсырманың орындалуын және шикізатты кешенді пайдалануын қамтамасыз ету;
КҚ 3.15.3 Металлургиялық жабдықтарды дәлелдеп таңдау және дұрыс қолдануға септігін тигізу;
КҚ 3.15.4 Технологиялық процестердің бекітілген режимін қолдау;
КҚ 3.15.5 Жабдықтардың жұмысындағы қарапайым ақауларды жою.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 912-қосымша
Ескерту. Бұйрық 912-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1004000 – Құю өндірісі

100401 2 – Литейщик цветных металлов*
100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*,
100403 2 – Контролер в литейном производстве*
100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
100408 2 – Формовщик ручной формовки*
100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*

Біліктілігі: 100401 2 – Түсті металл құюшысы*
100402 2 – Автоматтар және автоматты тізбектерде
құюшы-оператор*
100403 2 – Құю өндірісіндегі бақылаушы
100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*
100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші*
100406 2 – Машиналық қалып пішуші *
100407 2 – Қолмен қалыптау пішуші *
100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы*
100411 2 – Қалыптау қоспаларын сараптайтын зертханашы*
100412 2 – Ағаш және металл үлгілері бойынша пішуші*

100401 2 – Литейщик цветных металлов*
100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
100403 2 – Контролер в литейном производстве*
100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
100408 2 – Формовщик ручной формовки*
100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*

Біліктілігі: 100401 2 – Түсті металл құюшысы*
100402 2 – Автоматтар және автоматты тізбектерде
құюшы-оператор*
100403 2 – Құю өндірісіндегі бақылаушы*
100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*
100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші *
100406 2 – Машиналық қалып пішуші*
100407 2 – Қолмен қалыптау пішуші *
100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы *
100411 2 – Қалыптау қоспаларын сараптайтын зертханашы *
100412 2 – Ағаш және металл үлгілері бойынша пішуші*

ПК 2.1.1
ПК 2.2.4
ПК 2.13.6
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии. Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятияй стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.2
ОПД.05
на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования (1 год 10 месяцев), на базе общего среднего образования (10 месяцев)
Теплотехника.
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
на базе основного среднего образования (2 год 10 месяцев)
Технология металлов.
Основы производства черных и цветных металлов и сплавов. Направления развития черной металлургии. Производства порошков, брикетирование и спекание. Технологии термической, химико-термической и термомеханической обработки металлов и сплавов. Литейные свойства сплавов, конструирование и получение отливок. Основы обработки металлов резанием. Обработка на токарных, сверлильных, фрезерных и др. станках.
Знания:
-основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
-назначения и свойств огнеупорных материалов;
-устройства и принципа действия металлургических печей;
-топлива металлургических печей и методики расчетов горения;
-закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах
Умения:
- выбирать материалы тепломассообмена металлургических печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
-производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
Знания:
- основных способов механической обработки, используемых материалов и оборудования;
- основных литейных свойств сплавов.
Умения:
- назначать виды обработки в соответствии с необходимыми свойствами готового изделия;
- выполнять работы по обработке металлов и сплавов, используя необходимое оборудование.
БК4
БК7
БК9

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.13.6
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері. Метрология: негізгі түсініктері, ұйымдастыру, ғылыми және әдістемелік негіздері. Өлшеу бірлігінің құқықтық негіздері.
Өлшеу мәселелерінң әртүрлігі: өлшеу түрлері бойынша өлшеудің жіктелуі, өлшеу және бақылау әдістері, өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Замануи метрология қойлатын талаптар. Метрологияның өнім, қызмет және өндіріс сапасын жоғарылатудағы рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті байланыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Пішіндердің ауытқуы және беттердің орналасуы және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі деректері;
- стандартизацияның негізгі деректерін;
- берілулер мен орналастырылулардың негізгі түсініктері;
- пішін дәлдігін, бет кедір-бұдырлығының орналасуын;
- әртүрлі бөлшек қосылыстарының берілулері;
- дәлдіктің функционалды талдауын;
- өлшеудің техникалық құраларының типтері тағайындалуын және жұмыс істеу принципін.
Іскерліктер:
- бөлшектер мен олардың байланыстарының өлшемдерін, ауытқуларын және берілулерін анықтау;
- байланыстардың шекті саңылаулары мен тартылуларын анықтау;
- техникалық өлшеуші құраларын қолдану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.2
ЖКП 05
Жалпы орта білімсіз негізгі орта білім базасында (1 жыл 10 ай), жалпы орта білім базасында (10 ай).
Жылутехникасы.
Жылутехника және жылу электроэнергетикасы, металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары. Негізгі орта білім базасында (2 жыл 10 ай)
Металдар техналогиясы.
Қара және түсті металдар мен қоыртапларды өндірудің негіздері. Қара металлургияның өркендеу бағыты. Ұнтақтарды өндіру, брикеттеу және балқытып жапсыру. Металдар мен қорытпаларды термиялық, химия-термиялық және термомеханикалық өңдеулер технологиясы. Құю өндірісінң технологиясы: құм-балшықты пішіндерде және арнайы әдістермен құймаларды даярлау. Қорытпалардың құйма қасиеттері, құймаларды конструкциялау және алу. Металдарды кесумен өңдеу негізі. Токарлы, бұрандалу, фрезерлі және т.б. станоктарда өңдеу.
Білімдер:
- жылутехника және жылуэлектр энергетиканың негізгі қағидалары;
- отқатөзгіш материалдарды тағайындау және қасиеттері;
- металлургиялық пештердің құрылғысы мен жұмыс істеу прнинципі;
- металлургиялық пештердің отыны және жану есептеу әдістемелері;
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу үрдістерінің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- металлургиялық пештердегі жылумасса алмасу материалдарын таңдау;
- отқа төгіш материалдарды таңдау кезінде негізгі есептеулерді жүргізу;
- металлургиялық пештердегі жану және жылу алмасу үрдістерін есептеуді жүргізу (қыздыру және балқыту).
Білімдер:
- қолданылатын материалдар мен жабдықтарды механикалық өңдеудің негізгі тәсілдері;
- балқымалардың негізгі құймалық қасиеттері.
Іскерліктер:
- дайын бұйымның қажетті қасиеттеріне сәйкес өңдеу түрлерін тағайындау;
- қажетті жабдықты қолдана металдар мен қорытпаларды өңдеу жұмыстарын орындау.
БҚ4
БҚ7
БҚ9

ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.3.6
ОПД.06
на базе основного среднего образования без получения общего среднего образования (1 год 10 месяцев)
Физико-химические основы металлургических процессов.
Методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
на базе основного среднего образования (2 год 10 месяцев)
Сварочное дело.
Основы сварочного производства. Классификация и характеристика способов сварки. Оборудование и аппаратура для газовой сварки. Новые способы сварки давлением без оплавления. Сварка чугуна, цветных металлов и сплавов, углеродистых и легированных сталей. Технология наплавки твердых сплавов. Контроль качества сварного шва
Знания:
-теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов.
Знания:
- способов сварки плавлением;
-основ технологического процесса сварки постоянным током;
- режима сварки различных марок сталей;
- методов испытания качества сварного шва во время работы;
Умения:
- назначать режимы сварки;
-выбирать соответствующее оборудование;
- контролировать качество сварного шва.
БК 5
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
БК2
БК3
БК9
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан – казахского;
- делопроизводства на государственном языке;
-структуры службы документирования,
-должностной структуры, должностных обязанностей;
-технологии документирования с помощью технических средств;
Умения:
- оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Металловедение.
Технология конструкционных материалов. Классификация материалов; их основные свойства, принципы выбора и использования. Кристаллизация расплавов; диаграммы состояния, типы структур материалов; фазовые превращения в сплавах. Механические и физические свойства, как показатели качества; стандартные испытания. Сплавы системы железо-углерод, цветных металлов. Порошковые, композиционные, аморфные материалы. Неметаллические материалы. Виды термической обработки. Гомогенизационный, рекристаллизационный и дорекристаллизационный отжиги. Отжиг для уменьшения остаточных напряжений. Отжиг второго рода сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов. Общие закономерности фазовых превращений в твердом состоянии. Закалка с полиморфным превращением, мартенситное и бейнитное превращения. Отпуск, закалка без полиморфного превращения, старение. Термомеханическая, химико-термическая обработки.
Знания:
- кристаллического строения металлов;
-структурного несовершенства в реальных кристаллах;
-основных механизмов пластической деформации;
-структурных изменений при нагреве;
- основ теории разрушения;
Умения:
- производить металлографический анализ состояния материала, а также использовать полученные теоретические знания при выборе необходимого оборудования и технологии обработки металлов.
БК5
БК9
БК10

КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.6
ЖКП 06
Жалпы орта білімсіз негізгі орта білім базасында (1 жыл 10 ай)
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері (2 жыл 10 ай)
Дәнекерлеу ісі.
Дәнекерлеу өндірісінің негіздері. Дәнекерлеу тәсілдерінің жіктелуі мен сипаттамасы. Газды дәнекерлеу жабдығы мен аппаратурасы. Балқытусыз қасыммен дәнекерлеудің жаңа тәсілдері. Шойын, түсті металдар мен қорытпаларды, көміртекті және легірленген болттарды дәнекерлеу. Қатты қорытпаларды балқыту технологиясы. Дәнекерленген тігістің сапасын бақылау.
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориясы.
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
Білімдер:
- балқытумен дәнекерлеу тәсілдері;
- тұрақты тоқпен дәнекерлеудің негізгі технологиялық үрдістері;
- әртүрлі болат маркаларын дәнекерлеу режидері;
- жұмыс істеу кезінде дәнекерленген тігістің сапасын сынау әдістері.
Іскерліктер:
- дәнекерленетін тігістердің сапасын бақылау;
- дәнекерлеу режимдерін тағайындау;
- сәйкес жабдықты таңдау.
БҚ 5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.5
БҚ2
БҚ3
БҚ9
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу. Құжаттау және құжатпен қамтамассыз ету мәселелері бойынша нормативті-әдістемелік құжаттар. Шаблондау және стандартау. Әкімшілік-ұйымдық құжаттар тізіміне енетін құжаттарды құру ережелері. Офистік және құжаттамалық жұмыстардың негіздері. Техникалық құралдар көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілі;
- мемлекеттік тілдегі іс жүргізу, құжаттау қызметіні құрылымын, қызмет құрылымын, қызмет міндеттері, техникалық құралдар көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- қазақ тілін құжатпен жұмыс істеу кезінде қолдану;
- құжаттардың түсуінен олардың іске рәсімделгенінше жұмыс істеу;
- сауатты хат, сөздерді дұрыс жазу;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекеттік тілде қызмет хаттарын жазу.
БҚ4
БҚ5
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металтану.
Конструкциялы материалдар технологиясы. Материалдардың жіктелуі; олардың негізгі қасиеттері, таңдау және қолдану принциптері. Балқымалардың кристалдануы; күй диаграммалары, материалдар құрылымының типтері; қорытпалардағы фазалық түрленулер. Сапа көрсеткішітері ретінде механикалық және физикалық қасиеттер; стандартты сынаулар. Темір-көміртегі, түсті металдар жүйесінің қорытпалары. Ұнтақты, композициялы, аморфты материалдар. Металл емес материалдар. Термиялық өңдеу түрлері. Гомогенизациялы, рекристалдану және дорекристаллдану жасытуы. Қалдық кернеулерді төмендетуге қажет жасыту. Екінші текті болаттарды, шойындарды, түсті металдар мен қорытпаларды жасыту. Қатты күйжегі фазалық түрленулердің жалпы заңдылықтары. Полиморфты үрленумен шынықтыру, мартенситті және бейнитті түрленулер. Полиморфсыз түрленусіз жасыту, қартаю. Термомеханикалық, химико-термиялық өңдеулер.
Білімдер:
- металдардың кристалдық құрылымын, реалды кристалдарда құрылымдық кемістіктерді, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теория негіздері;
- термиялық өңдеу түрлерінің жіктелуін;
- қыздыру және салқындату кезінде металдар мен қорытпаларда жүретін үрдістерді.
Іскерліктер:
- металдардың кристалдық құрылымын, реалды кристалдарда құрылымдық кемістіктерді, пластикалық деформацияның негізгі механизмдері, қыздыру кезіндегі құрылымдық өзгерістер, бұзылу теория негіздері;
- термиялық өңдеу түрлерінің жіктелуін;
- қыздыру және салқындату кезінде металдар мен қорытпаларда жүретін үрдістерді;
БҚ5
БҚ9
БҚ10

ПК 2.3.6
ПК 3.9.7
СД. 02
Теоретические основы литейного производства. Методы оценки состояния переохлажденной жидкости по относительной скорости выделения в ней твердой фазы, расчет температурного поля отливки, основанный на учете многостадийного характера ее охлаждения и затвердевания. Использование капилярно- пористого тела, как модели двухфазной области затвердевающей отливки. Объяснение зональной ликвации движением жидкости внутри двухфазной жидкости под действием капиллярного давления. Усадочные процессы в отливках. Расчет усадочных раковин. Влияние технологических факторов и состава сплава на формирование усадочных раковин.
Знания:
- процессов, происходящих при кристаллизации литейного сплава и методов воздействия на кристаллизационные процессы с целью получения отливок с заданными эксплуатационными параметрами;
- основных литейных свойств металлов и сплавов и методов их определения;
- факторов воздействия на формирование кристаллической структуры отливок.
Умения:
- управлять кристаллизационными процессами при формировании отливок;
- определять линейную и литейную усадку отливок при различных способах литья;
- разрабатывать литейные сплавы и методы оптимизации их химического состава с целью получения качественных отливок;
- изучать строение и свойства литейных сплавов.
БК4
БК6
БК8
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.11.2
СД. 03
Технологические основы литейного производства. Общие понятия и определения. Условия технологичности литых изделий. Требования к формовочным материалам. Формовочные пески и глины. Происхождение, свойства, маркировка. Неглинистые связующие. Формовочные и стержневые смеси. Технологические свойства смесей. Песчаные смеси, отверждаемые в горячей оснастке. "Hot-box-про-цесс". "Warm-box"-процесс. Регенерация песков. Формовочный инструмент, опоки, модели, стержневые ящики. Формовка в опоках, на плацу, в кессоне, по шаблону, с подрезкой, с перекидным болваном. Формовка в стержнях, кусках.. Формовка в глине. Изготовление стержней. Заливка форм. Типы заливочных ковшей. Автоматизация заливки. Технологические схемы выбивки литейных форм. Классификация литейных дефектов.
Знания:
- сущности физических процессов формирования отливок и изготовления литейных форм;
- основных формовочных материалов, способов приготовления формовочных и стержневых смесей;
- технологии изготовления отливок при ручном и машинном изготовлении литейных форм;
- назначения, конструкции и методики расчета элементов литниковой системы;
- основных дефектов отливок и мер по их предупреждению и устранению;
Умения:
- рассчитывать параметры технологического процесса изготовления отливок;
- разрабатывать, планировать новые составы формовочных и стержневых смесей для производства конкретных отливок;
- пользоваться современными методами контроля качества материалов и смесей;
- разрабатывать технологические процессы изготовления литейных форм;
- рассчитывать элементы литниковопитающей системы и прибылей;
- контролировать качество формовочных материалов и смесей;
-изготовлять литейные формы вручную и с помощью машинной формовки.
БК4
БК8
БК9
БК10

КҚ 2.3.6
КҚ2.9.7
АП 02
Құю өндірісінің теориялық негіздері.
Салқындатылған сұйықта қатты фазаның салыстырмалы бөліну жылдамдығы бойынша оның күйін бағалау әдістері, құйманың салқындай және қатуының көпстадиялық сипатын ескеруге негізделген оның температуралық өрісін есептеу. Қатаятын құйманың екіфазалық моделі ретінде капиллярлы-қуысты денені қолдану. Капиллярлы қысым әсерінен екіфазалы сұйықтың ішінде сұйықтың зоналы қозғалысын түсіндіру. Құймадағы шөгу үрдістері. Шөгу ойықтарын есепеу. Шөгу ойықтарының пішінделуіне технологиялық факторлар мен құйма құрамының әсері. Пайдалы бөліктердің инженерлік әдістері.
Білімдер:
- құйма қорытпасында жүретін үрдістер және берілген эксплуатациялық қасиетті құймаларды алу мақсатында кристалдану үрдістеріне әсер ету әдістері;
- металдар мен қорытпалардың негізгі құю қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- құймалардың кристалдық құрылымына әсер ететін факторлар.
Іскерліктер:
- құйма-қоректенуші жүйелерді және фасонды құймалардың пайдалы бөлігіне есептеу жүргізу;
- әтүрлі құю тәсілдері кезінде құймалық және құймалық шөгуді анықтау;
- құймалардың қоректенуін ұйымдастыру кезінде пайдалы бөліктің жұмысын реттеу.
БҚ4
БҚ6
БҚ8
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.11.2
АП 03
Құю өндірісінің технологиялық негіздері.
Жалпы түсініктер мен анықтамалар. Құйма бұйымдарының технологиялық шарттары. Пішіндеу материалдарына қойылатын талаптар. Пішіндеу құмдары мен балшықтар. Түзілуі, қасиеттері, маркалау. Балшықты емес байланыстырушылар. Пішіндеу және сырықты қоспалар. Қоспалардың технологиялық қасиеттері. Ыстық жабдықтағы қатаятын құм қоспалары. "Hot-box-процесс". "Warm-box"-үрдісі. Құмдардың регенерациясы. Пішіндеу аспаптары, опоктар, модельер, сырықты жәшіктер. Опоктарда, плацта, кессонда, шаблон бойынша, кесумен, аударалуыш болванмен пішіндеу. Сырықтарда, кесіндіде пішіндеу. Балшықта пішіндеу. Сырықтарды даярлау. Пішіндерді құю. Құю ожауларының типтері. Құюды автоматтандыру. құю пішіндерін соғудың технологиялық сүлбелері.
Білімдер:
- құймалардың физикалық үрдістерінің пішінделуі мен құйма пішіндерді дайындау мәнін;
- негізгі пішіндеу материалдары, пішіндеу және сырықты қоспаларды даярлау тәсілдерін;
- байланыстырушы, пригарға қарсы қоспаларды;
- құйма пішіндерін қолмен және машинамен даярлау кезінде құймаларды даярлау технологиясын;
- құйма жүйесінің элементтерінің тағайындалуын, конструкциясын және есептеу әдістемесін;
- құймалардың негізгі ақаулары және олардың алдын-алу және жою бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- құймаларды даярлаудың технологиялық үрдістердің параметрлерін есептеу;
- нақты құймаларды өндіру кезінде пішіндеу және сырықты қоспалардың жаңа құрамдарын жасау, жоспарлау;
- материалдар мен қоспалардың сапасын бақылаудың замануи әдістерін қолдану;
- құю пішіндерін даярлаудың технологиялық үрдісін жасау;
- қоспалар мен пайдалы бөліктердің құю-қоректену элементтерін есептеу;
- пішіндеу материалдары мен қоспалардың сапасын баұылау;
- қолмен және машиналық пігіндеу көмегімен құю пішіндерін даярлау.
БҚ4
БҚ8
БҚ9
БҚ10

ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.6 –
ПК 2.2.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2 ПК 2.8.7
СД. 04
Специальные виды литья.
Классификация специальных видов литья. Литье по выплавляемым моделям. Схема технологического процесса, конструкция пресс-форм. Модельные составы. Формовочные материалы. Выбивка форм и очистка отливок. Литье в оболочковые формы. Приготовление песчано-смоляных смесей. Основные операции изготовления форм. Литье в металлические формы. Сущность процесса. Способы вентилирования форм. Тепловой режим и литниковые системы металлических форм. Подготовка форм, сборка и заливка. Литье в облицованный кокиль. Литье под давлением, особенности и недостатки метода. Схемы механизмов прессования машин литья под давлением.
Конструкции пресс-форм. Стержни. Сплавы для литья под давлением. Центробежное литье. Выбор скорости вращения формы. Литье по газифицируемым моделям. Непрерывное и полунепрерывное литье.
Знания:
-основных технологических процессов получения точных отливок с минимальными припусками на механическую обработку;
- способов разработки технологического процесса производства отливок;
- методов расчета литниковопитающей системы;
Умения:
-выбирать технологический процесс получения отливок заданного качества;
- определять способ подвода металла в форму;
-рассчитывать литниковопитающую систему;
-выбирать формовочные материалы и краски для получения отливок заданного качества.
БК7
БК9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
СД. 05
Экономика, организация и планирование производства.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
-организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования;
-сетевых методов планирования и управления;
Умения:
-выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК4
БК5
БК8
СД. 06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности. Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании;
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
БК2
БК3

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6 –
КҚ 2.2.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.7
АП 04
Құюдың арнайы түрлері.
Құюдың арнайы түрлерінің жіктелуі. Балқытылатын модельдер бойынша құю. Технологиялық үрдіс сүлбесі, пресс-формалар конструкциясы. Модельді құрамдар. Пішіндеу материалдары. Пішіндерді қағу және құймаларды тазарту. Қатпаршақты пішіндергі құю. Құм-cмолалы қоспаларды даярлау. Пішіндерді даярлаудың негізгі операциялары. Металды пішіндерге құю. Үрдістің мәні. Пішіндерді желдету мәні. Метады пішіндердің жылулық редимдері мен құю жүйелері. Пішіндерді даярлау, жинау және құю. Облицовкалы кокильде құю. Қысыммен құю, әдістің ерекшеліктері мен кемшіліктері. Қысыммен құю машиналарын престеу механизмдерінің сүлбесі.
Пресс-форм конструкциисы. сырықтар. Қысыммен құюға арналған қорытпалар. Орталықтандырылған құю. Пішінді айналдыру жылдамдығын таңдау. Газификацияланған модельдер бойынша құю. Толассыз және дартылай толассыз құю.
Білімдер:
- механикалық өңдеуге кететін минималды припускімен дәл құймаларды алдуың негізгі технологиялық үрдістері;
- құймаларды өндірудің әүртірлі технологиялық үрдістерінің тәсілдері;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеу әдістері.
Іскерліктер:
- берілген сапалы құймаларды алудың технологиялық үрдістерін таңдау;
- металды пішінге әкелу тәсілін анықтау;
- құю-қоректендіру жүйесін есептеуде;
- технологиялық үрдісті жобалауда;
- барілген сапалы құймаларды алу үшін пішіндеу материалдарын таңдау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
АП 05
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорындары. Менеджмент. Басқарудың негізгі принциптері және әдістері. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Күрделі қаржылар және сала кәсіпорындарының күрделі құрылысы. Негізгі және қосымша өндірістерді ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарында еңбек ақысын ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайында Қазақстан Республикасының салықтық жүйесі. Сала кәсіпорындарында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық әрекетін есептеу негіздері мен талдау. Жаңа өндірістердің инновациялық жорбаларын құру және істегілерін ренновациялау. Инвестиция тиімділігін бағалау әдістері. Инверстициялы жобалардың тиімділігін бағалау стадиялар мен этаптары.
Білімдер:
- нарық шарттарында кәсіпорындарда жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбек пен еңбек ақысын жоспарлау, оперативті-өндірістік жоспарлауды, жоспарлау мен басқарудың торапты әдістерін.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемелер мен сметалық құжаттамаларының экономикалық есептеулерін орындау.
БҚ4
БҚ5
БҚ8
АП 06
Еңбекті қорғау және тіршілік қауіпсізідігі.
Еңбек қорғау пәні, құраушы бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптері, терминдер және анықтамалар. Кәсіпорындарда еңбек қорғау күйін бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру. Еңбек қорғау бойынша заңды және нормативті актілер. Еңбек қорғау бойынша жұмысшыларды үйрету. Еңбек қорғау нормаларын бұзу жауапкершілігі. Жарақаттану және Кәсіптік аурылар туралы түсінік. өндірістік ортаның метеорологиялық шарттары. өндірістік жарықтандыру, оны нормалау, есептеу. Өндірістік шу, вибрация, адамға әсері, қорғаныс шаралары. Электрлік қауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылыс-өртқауіпсізідігі бойынша өндірістік ғимараттардың жіктелуі. Жарылыс-өртқауіпсізідігі ғимараттардың жабдығы. Ғимартар мен құрылыстардың найзағайдан қорғанысы. Негізгі өртқауіпсіздік шаралары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғау бойынша заңды және нормативті актілер, өндірістік ортаның метеорологиялық шартарын;
- техника қауіпсіздігінң жалпы мәселелерін;
- құю цехтарының негізгі және қосымша жабдықтарында жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдаржы құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау.
БҚ2
БҚ3

Квалификация: 100401 2- Литейщик цветных металлов*
СД. 07
Производство отливок из цветных металлов и сплавов.
Назначение и классификация литейных цветных сплавов. Технологические особенности плавки сплавов цветных металлов. Взаимодействие цветных сплавов с кислородом и водородом. Дегазация расплавов. Раскисление, модифицирование, рафинирование. Печи для плавки сплавов цветных металлов. Литейные сплавы на основе меди. Маркировка по ГОСТ. Литейные бронзы и латуни. Технология выплавки, раскисление, рафинирование. Литейные сплавы на основе алюминия и магния. Маркировка. Влияние химического состава на свойства. Особенности плавки и литья. Разливка магниевых сплавов. Техника безопасности. Сплавы на основе никеля, кобальта и титана. Особенности литниковой системы отливок из цветных сплавов. Формовочные и стержневые смеси.
Знания:
- явлений, происходящих в цветном сплаве при формировании отливки;
- маркировки цветных литейных сплавов в соответствии с ГОСТами;
- основных литейных свойств сплавов цветных металлов и методов их определения;
- влияния химического состава на формирование кристаллической структуры отливки из цветных сплавов;
- основных параметров и характеристик оборудования для выплавки цветных сплавов;
Умения:
- выбирать оптимальный состав цветного литейного сплава с целью получения необходимых служебных свойств отливки;
- рационально выбирать оборудование для плавки сплавов цветных металлов.
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
Квалификация: 100402 2- Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
СД. 07
Оборудование литейных цехов.
Классификация оборудования. Оборудование для дробления и размалывания материалов. Сита, магнитные сепараторы. Печи литейных цехов. Физические основы смесеприготовления. Катковые, лопастные, барабанные смесители. Формовочное оборудование. Встряхивающие, прессовые, пескодувные машины. Пескометы. Классификация выбивных устройств. Инерционные и эксцентриковые выбивные решетки. Вибрационные машины. Гидравлические установки. Оборудование для очистки литья. Шлифовально-обдирочное оборудование. Агрегаты и узлы автоматических линий. Системы управления автоматическими линиями. Роботы и манипуляторы литейных цехов. Оборудование цехов специальных видов литья.
Знания:
- современного технологического и транспортного оборудования, используемого в литейных цехах;
- факторов, влияющих на условия эксплуатации литейных машин и методов увеличения долговечности и производительности машин;
- конструкции и принципа действия оборудования литейных цехов;
- принципа разработки литейных машин и методов расчета их основных параметров.
Умения:
-рассчитывать технологические параметры литейных машин;
- выбирать рациональные режимы эксплуатации оборудования литейных цехов;
-анализировать особенности получения отливок из различных сплавов и подбирать оборудование.
БК7
БК9

Біліктілігі: 100401 2- Түсті металл құюшысы *
АП 07
Түсті металдар мен қорытпалардан құймаларды өндіру.
Түсті қорытпалардың тағайындалуы және жіктелуі. Түсті металдардың қорытпаларын балқытудың технологиялық ерекшеліктері. Түсті қорытпалардың оттегімен және көміртегімен әсерлесуі. Қорытпалардың дегазациялануы. Тотықсыздану, модификациялану, рафинациялану. Түсті металдар қорытпаларын балқыту пештері. Мыс негізіндегі құйма қорытпалары Мемлекеттік стандартбойынша маркілеу. Құйма қолалары мен лжез. Балқыту технологиясы, Тотықсыздану, рафинациялану. Алюминий және магний негізіндегі құйма қорытпалары. Маркілеу. Химиялық құрамның қасиетке әсер етуі. Балқыту және құю ерекшеліктері. Магний қорытпаларын құю. Қауіпсіздік техникасы.
Никель, кобальт және титан негізіндегі құйма қорытпалары. Түсті қорытпалардан литник жүйесі бойынша балқытып құю ерекшгеліктері. Пішіндеу және сырықты қоспалар.
Білімдер:
- құйманың пішінделуі кезінде түсті қорытпаларда жүретін құбылыстар;
- Мемлекеттік стандартқа сәйкес түсті құйма қорытпаларын маркілеу;
- түсті металдар қорытпаларының негізгі құйма қасиеттері және оларды анықтау әдістері;
- түсті қорытпалардың құймаларының крситалдық құрылымының пішінделуіне химиялық құрамның әсері;
- түсті қорытпаларды балқытуға арналған жабдықөтың негізгі парамертлері мен сипаттамалары.
Іскерліктер:
- құйманың қажетті қызметті қасиеттерін алу мақсатында түсті құйма қорытпаларының оптималды құрамын таңдау;
- түсті металдар қорытпаларын балқытуға арнлалған жабдықты рационалды таңдау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
Біліктілігі: 100402 2 - Автоматтар және автоматтты тізбектерде құюшы-операторы *
АП 07
Құю цехтарының жабдығы.
Жабдықтың жіктелуі. Бөлшектеу және ұнтақтауға арналған жабдық. Елеуіш, магнитті сепараторлар. Құю цехтарының пештері. Қоспаныдайындаудың физикалық негіздері. Каткты, лопасьты, барабанды араластырғыштар. Пішіндеу жабдығы. Сілкуші, престеу, құмүрлеуші машиналар. Пескометтер. Соғып шығару құрылғыларының жіктелуі. Инерциялы және торды эксцентрлік торлар. Вибрациялы машиналар. Гидравликалық қондырғылар. Құюға арналған жабдық. Ажарлау –жону жабдығы. Агрегаттар және автоматты желілер түйіндері. Автоматты желілерді басқару жүйесі.құю цехтарының манипуляторы мен жұмысы. Құюдың арнайы түрлері өндірілетін цех жабдығы.
Білімдер:
- құю цехтарында пайдаланылатын замануи технологиялық және көлікті жабдық;
- құю машиналарын пайдалану шартына әсер етуші факторлар және машиналардың ұзақ мерзімділігі мен өнімділігін арттыру әдістері;
- құю цехтарының жабдығының конструкциясы мен жұмыс істеу принципін;
- құю машиналарын жасау принциптерін және оның негізгі параметрлерін есептеу әдістерін.
Іскерліктер:
- құю машиналарының технологиялық параметрлерін есептеу;
- құю цехтарының жабдығын рационалды пайдалану режимдерін таңдау;
- әртүрлі қорытпалардан құймаларды алу ерекшеліктерін талдау және жабдықты таңдауда.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
Квалификация: 100403 2 – Контролер в литейном производстве*
СД. 07
Управление качеством и надежность отливок.
Технологические процессы производства отливок. Формовочные и стержневые материалы и смеси. Литейные сплавы. Теорию и технологию термической обработки. Методы измерения и статические методы обработки результатов измерений. Устройство и принцип действия контрольно-измерительных и приборов неразрушающих методов контроля
Знания:
- ГОСТов на отливки из сплавов на основе железа и известных металлов;
- классификации видов дефектов отливок, причин возникновения и методов устранения брака в литейных цехах;
- методов контроля технологических параметров моделей и стержневых ящиков;
- методов контроля технологических процессов литейного производства;
Умения:
-читать технологические чертежи любой сложности;
-работать с измерительными инструментами, приборами неразрушающих методов контроля;
- выявлять бракованные и дефектные отливки и определять причины появления брака.
БК7
БК9
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
Квалификация: 100404 2 – Модельщик по деревянным моделям*
СД. 07
Проектирование деревянного модельного комплекта.
Породы и основные свойства древесины, используемые при изготовлении литейных моделей и стержневых ящиков. Технологические приемы при изготовлении деревянных моделей и стержневых ящиков.
Знания:
- исходных материалов (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней;
-требований, предъявляемых к стержням и условия их эксплуатации;
- типовых рецептур смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов;
- конструкции и принципа действия стержневых машин;
- методики расчета линейных размеров стержневых ящиков;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
Умения:
- обслуживать и производить наладку стержневых машин;
- изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах;
- контролировать качество изготовленных стержней;
- собирать и склеивать стержни.
БК7
БК9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
Квалификация: 100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
СД. 07
Производство отливок из чугуна и стали.
Общая характеристика чугуна, как литейного материала. Процессы первичной кристаллизации чугунов. Серый чугун. Маркировка. Модифицирование. Отливки из ковкого чугуна. Технология получения. Высокопрочный и чугун с вермикулярным графитом. Износостойкие, немагнитные, коррозионностойкие чугуны. Литейные свойства. Плавка чугунов в вагранке и электрических печах. Шихтовые материалы, флюсы и методика расчета шихты.
Классификация и маркировка литейных сталей. Литейные свойства сталей. Особенности литниковой системы, методика расчета. Прибыли на стальных отливках. Шихтовые материалы. Печи для выплавки, разливочные ковши.
Знания:
- классификации и маркировки литейных чугунов и сталей в соответствии с ГОСТ;
- явлений, происходящих в сплаве при формировании отливки;
- литейных свойств чугунов и сталей и методов их контроля;
- принципов разработки литейных сплавов на основе железа и методов оптимизации их химического состава;
Умения:
-разрабатывать технологический процесс плавки сплавов на основе железа;
-составлять и рассчитывать шихту;
- анализировать связь между составом сплава, его структурой и литейными свойствами.
БК7
БК9

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
Біліктілігі: 100403 2 – Құю өндірісіндегі бақылаушы *
АП 07
Құймалардың сапасын және сенiмдiлiгiн басқару.
Құймалардың өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерi. Қалыптау және өзектi материалдар және араластыр. Құю балқымалары. Қыздыру өңдеуiн теория және технологияны. Өлшемдер әдiсi және өлшеу нәтижелерiн өңдеудiң статикалық әдiстерi. Бақылау-өлшеу және қиратпай бақылау әдiсiнiң құралдарының құрылым және әрекет ету қағидаты.
Білімдер:
- қорытпа негiзі темір және белгiлi металлдарға құймалардың мемлекеттік стандарттары;
- құймалардың ақауларының түрлерiнiң классификациясы, пайда болудың себептерi және құю цехтарындағы брактiң жоюының әдiстерi;
- үлгiлер және өзектi жәшiктердiң технологиялық параметрлерiнiң бақылауының әдiстерi;
- құю өндiрiсiнiң технологиялық үдерiстерiн бақылаудың әдiстерi.
Іскерліктер:
- кез келген күрделiлiктiң технологиялық сызбалары оқып отыру;
- қиратпай бақылау әдiсiнiң өлшеу аспаптар, құралдарымен жұмыс iстеу;
- ақаулы және ақау құймаларды айқындалсын және брактiң пайда болуын себептi анықтау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
Біліктілігі: 100404 2 – Ағаш үлгілері бойынша үлгіші*
АП 07
Ағаш пiшiндi комплекс моделін жобалау.
Құю үлгiлерi және өзектi жәшiктердiң жасау қолданылатын ағаштар жыныстар және негiзгi қасиеттер. Технологиялық қабылдаулар ағаш үлгiлер және өзектi жәшiктердiң жасауында.
Білімдер:
- бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар)сырықтардың өндiрiсiнде;
- сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар;
- бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде;
- өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты;
- өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
Іскерліктер:
- өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу;
- машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау;
- жасалған сырықтардың сапасы тексеру;
- сырықтар жинап желiмдеу.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
Біліктілігі: 100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші *
АП 07
Шойын мен болаттан құймаларды дайындау.
Құю материалы ретінде шойынның жалпы сипаттамасы. Шойынның алғашқы рет крмиталдану үрдісі. Сұр шойын. Маркілеу. Модификациялау. Соғу шойынының құймалары. Алу технологиясы. Вермикулярлы графиттті жоғарыберіктікті шойын. Қажалуға төзімді, коррозияға төзімді шойын. Құйма қасиеттері. Вагранкада және электрлік пештерде шойынды балқыту. Шихталы материалдар, флюстер мен шихтаны есептеу әлістемесі. Құйма болаттарының жіктелуі және маркілеу. Болаттың құю қасиеттері. Құю жүйесінің ерекшеліктері, есептеу әдістемесі. Болат құймаларындағы пайдалу бөліктер. Шихталы материалдар. Балқытуға арналған пештер, құю машиналары.
Білімдер:
- Мемлекеттік стандартқа сәйкес құю шойындары мен болаттардыі жіктелуін және маркілеунуін;
- құймалардың пішінделу кезінде қорытпаларда болатын құбылыстарды;
- шойындар мен болаттардың қасиеттері және оларды бақылау әдістері;
- темір негізінде құйма қорытпаларын жасау принциптері және олардың химиялық құрамын оптимизациялау әдістері.
Іскерліктер:
- темір негізінде құйма қорытпаларын балқытудың технологиялық үрдістерін жасау;
- шихтаны құрастыру және есептеу;
- қорытпа құрамы, оның құрылымы және құю қасиеттері арасындағы байланысты талдау.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
Квалификация: 100406 2- Стерженщик машинной формовки*
СД. 07
Конструкция и технологические основы машинного производства стержней.
Технологические приемы изготовления стержней способом машинной формовки.
Знания:
- исходных материалов (наполнители, связующие, специальные добавки) при производстве стержней;
-требований, предъявляемых к стержням и условия их эксплуатации;
- типовых рецептур смесей для машинного изготовления стержней при производстве отливок из сплавов на основе железа и цветных металлов;
- конструкции и принципа действия стержневых машин;
- методики расчета линейных размеров стержневых ящиков;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
уметь:
- обслуживать и производить наладку стержневых машин;
- изготавливать стержни по стержневым ящикам на машинах;
- контролировать качество изготовленных стержней;
- собирать и склеивать стержни.
БК7
БК9
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
Квалификация: 100407 2 - Стерженщик ручной формовки*
СД. 07
Конструкция и технологические основы производства стержней при ручной формовке.
Технологические основы изготовления стержней методами ручной формовки.
Знания:
-основных технологических приемов, применяемых при ручном изготовлении стержней;
- типовых рецептур стержневых смесей, используемых при ручной формовке стержней;
- методов контроля технологических свойств стержневых смесей;
- условий работы стержней и основные требования, предъявляемые к ним;
Умения:
- контролировать качество стержневых смесей и состояние стержневых ящиков;
- изготавливать стержни с отъемными частями, рамками и каркасами
- изготавливать стержни из керамической массы для отливок из специальных сталей;
- изготавливать стержни из жидкоподвижных самотвердеющих и холоднотвердеющих смесей;
- комплектовать стержни для сушки.
БК7
БК9
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
Квалификация: 100408 2 – Формовщик ручной формовки*
СД. 07
Технологические основы производства литейных форм методом ручной формовки.
Приемы ручной формовки при изготовлении сложных литейных форм в условиях единичного и мелкозернистого производства
Знания:
- основных приемов ручной формовки (в парных опоках, в трех опоках, формовка с фальшивой опокой, формовка с подрезкой, формовка по шаблону, по скелетной модели и т.д.);
- свойств и методов контроля свойств формовочных смесей;
- типовых рецептур смесей;
- вспомогательных материалов, используемых при формовке (противопригарные добавки, припылы, краски, пасты);
- температурных режимов сушки литейных форм;
Умения:
- изготавливать литейную форму вручную по разъемным моделям, в опоках;
- изготавливать литейные формы вручную в почве, в опоках, по скелетным моделям, шаблонам, образцам;
- формовка деталей, эксплуатируемых под давлением;
- собирать и крепить литейные формы под заливку жидким металлом.
БК7
БК9

КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
Біліктілігі: 100406 2- Машиналық қалып пішуші *
АП 07
Конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Машина қалыптауын әдiстi сырықтардың жасауының технологиялық қабылдаулары.
Білімдер:
- бастапқы материалдар (арнайы қосымша байланыстыратын толтырғыштар)сырықтардың өндiрiсiнде;
- сырықтарға және олардың пайдалануын шарт көрсетiлетiн талаптар;
- бездi негiзге және түстi металлдарға сырықтардың машина жасауы үшiн қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары балқымалардан құймалардың өндiрiсiнде;
- өзектi машиналардың конструкция және әрекет ету қағидаты;
- өзектi жәшiктердiң сызықты өлшемдерiнiң есептеуiнiң әдiстемесiн.
Іскерліктер:
- өзектi машиналардың жөндеуiн қызмет көрсетiп өндiрiп алу;
- машиналарда өзектi жәшiктер бойынша сырықтарды даярлау;
- жасалған сырықтардың сапасы тексеру;
- сырықтар жинап желiмдеу.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
Біліктілігі: 100407 2 - Қолмен қалыптау пішуші*
АП 07
Қол арқылы қалыптауының конструкция және сырықтардың машина өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Қалыптаудың қол әдiстерiн сырықтардың жасауын технологиялық негiздер.
Білімдер:
- сырықтардың қол жасау қолданылатын негiзгi технологиялық қабылдаулар;
- сырықтардың қол қалыптауының жанында қолданылатын өзектi қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары;
- өзектi қоспалардың технологиялық қасиеттерiнiң бақылауының әдiстерi;
- сырықтардың жұмыс жағдайы және ол көрсетiлетiн негiзгi талаптар.
Іскерліктер:
- өзектi қоспалардың сапасы және өзектi жәшiктердiң күйi тексеру;
- сырықтар алмалы-салмалы аздап даярласын, шеңберлермен және қаңқалармен;
- арнайы болаттардан құймалары үшiн керамика массасынан сырықтарын даярлау;
- жылжымалы өздiгiнен қат және суықтан қататын қоспалардан сырықтарын даярлау;
- кептіру үшiн сырықтарды комплект жасау.
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
Біліктілігі: 100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы*
АП 07
Қалыптауды қол әдiсi құю қалыптарының өндiрiсiнiң технологиялық негiздерi.
Жеке және майда дәндi өндiрiс шарттарындағы қол қалыптауының қабылдаулары күрделi құю қалыптарының жасауында.
Білімдер:
- қол қалыптауының негiзгi қабылдаула (үлгi бойынша булы құймасауыттарда, үш құймасауыттардағы, жалған құймасауытпен қалыптау, бұтаумен қалыптау, қалыптау, қаңқалы үлгi және тағы басқалар бойынша);
- қалыптау қоспалардың қасиеттерiнiң бақылауының қасиет және әдiстерi;
- қоспалардың бiр үлгiдегi рецептуралары;
- қалыптаудың жанында қолданылатын қосалқы материалдар (күйiп кетуге қарсы қосымшалар, албырттықтар, бояу, паста);
- құю қалыптарының тоқашының температуралық тәртiптерi.
Іскерліктер:
- тiркеуiш үлгiлер бойынша құю қалыбын қолдан даярласын, құймасауыттардағы;
- топыраққа, құймасауыттардағы форманың литеныесi қолдан даярласын, қаңқалы үлгiлер, үлгiлерге, үлгiлер бойынша;
- қысым қолданыстағы бөлшектердi қалыптау;
- сұйық металлмен құюға құю қалыбын жинап бекiту.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
СД. 07
Методы анализа формовочных смесей.
Методы анализа на специальных приборах формовочных смесей на влажность, механическую прочность, зернистость, газопроницаемость.
Знания:
- методов анализа формовочных смесей;
- типовых рецептур формовочных смесей;
- методов контроля технологических свойств формовочных смесей;
уметь:
- подготовить образцы для испытаний;
- проверять качество формовочных смесей на рабочих местах;
- составлять рецепты на приготовление формовочных смесей для чугунных, стальных, цветных отливок и жаропрочных сплавов.
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.11.8
100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*
СД. 07
Конструкция и технологические основы производства стержней деревянных и металлических моделей.
Технологические приемы при производстве стержней деревянных и металлических моделей.
Знания:
- способов изготовления стержней по стержневым ящикам любой сложности для деревянных и металлических моделей.
Умения:
- устанавливать каркасы с проводкой газовых каналов;
- собирать стержни;
- контролировать качество и комплектацию стержней.
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
100413 2 – Наладчик литейных машин*
СД. 07
Конструкция и проектирование литейных машин.: Классификация литейных машин. Конструкционные особенности литейных машин.
Знания:
- видов литейных машин;
- основных узлов литейных машин.
Умения:
- наладить литейные машины для изготовления сложных и точных моделей для литья по выплавляемым моделям.
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Учебная слесарно-механическая практика.
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
-эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования;
Навыки:
-самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
-соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6

КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
100411 2 – Қалыптау қоспаларын сараптайтын зертханашы*
АП 07
Пішіндеуші қоспалардың сараптамалау әдістері.
Пішіндеуші қоспаларды ылғалдылыққа, механикалық беріктілікке, дәндік өлшеміне, газөткізгіштікке арнайы аспаптарда сараптамалау әдістері.
Білімдер:
- пішіндеуші қоспалардың сараптамалау әдістері;
- пішіндеуші қоспалардың үлгілік рецептуралары;
- пішіндеуші қоспалардың технолгиялық қасиеттерін бақылау әдістері.
Іскерліктер:
- тәжірибеге сынамаларды дайындау;
- жұмыс орындағы пішіндеуші қоспалардың сапасын тексеру;
- шойын, болат, түсті құймалар мен ыстыққа төзгіш қорытпаларды дайындауға рецепттерді құрастыру.
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.11.8
100412 2 – Ағаш және металл үлгілері бойынша пішуші*
АП 07
Ағаш және металл модельдері бойынша сырықтар өндірісінің құрылымы және технологиялық негіздері.
Ағаш және металл модельдері бойынша сырықтар өндірісі кезіндегі технологиялық амалдар.
Білімдер:
- ағаш және металл модельдеріне әр түрлі қиындықты өзекті жәшіктерде сырықтарды жасау әдістері.
Іскерліктер:
- газды арналарды өткізу арқылы каркастарын қондыру;
- сырықтарды жинау;
- сырықтардың сапасын және комплектациясын бақылау.
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
100413 2 – Құю машиналарын жөндеуші*
АП 07
Құю машиналарының құрылымы және оларды жобалау.
Құю машиналарының классификациясы. Құю машиналарының құрылымдық ерекшеліктері.
Білімдер:
- құю машиналарының түрлері;
- құю машиналарының негізгі түйіндері.
Дағдылар:
- балқытылатын модельдер бойынша құюға қиын және дәл модельдерін шығаратын құю машиналарын орнату.
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Ұсталық механикалық оқу практикасы.
Ұсталық жұмыстың түрлерімен, қосымша жабдықтармен, бақылау-өлшеу құралдарымен танысу. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін,жөндеу жұмыстарының технологиясын және жабдықты қабылдап алуды үйрену. Ұсталық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптары, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдық пен материалдарға ұқыпты қарау.
Іскерліктер:
- жабдық пен материалдық заттарды тиімді пайдалану;
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде жұмыс істей алу;
- ұсталық – станогтық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6

ПК 2.3.7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
ПК 2.8.7
ПК 2.11.1
ПК 2.11.2
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.11.5
ПК 2.11.6
ПК 2.11.7
ПК 2.11.8
ПК 2.12.1
ПК 2.12.2
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.12.5
ПК 2.12.6
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.5
ПК 2.13.6
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Производственная практика по приобретению профессиональных навыков. Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
-оформлять наряды на производство работ;
-выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
-организовывать планово- предупредительные ремонты;
-составлять фотографии рабочего дня, методы ее обработки;
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте;
- взаимоотношений со смежным инженерно- техническим персоналом;
- организации планово- предупредительного ремонта;
-руководства рабочим коллективом на участке.
ПП. 02
Производственная практика по закреплению профессиональных навыков.
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления метал-лопродукции, конструкторско-технологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха. Изучение вопросов экономики и организации производства.
Умения:
-осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
-поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
ПП.03
Преддипломная практика.
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы. Нормы и требования техники безопасности и экологичности. Калькуляция себестоимости продукции.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций;
-составлять калькуляцию себестоимости продукции;
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
-оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
Примечание
Таблица 1 - Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Работать с технической документацией;
Проводить поиск и систематизацию научно-технической информации;
Работать на качество результата;
Планировать рабочее время:
Планировать собственные трудовые действия;
Работать самостоятельно и в команде;
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Организовывать рабочее место;
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте;
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ 2.3.7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
КҚ 2.8.7
КҚ 2.11.1
КҚ 2.11.2
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.5
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.7
КҚ 2.11.8
КҚ 2.12.1
КҚ 2.12.2
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.5
КҚ 2.12.6
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.5
КҚ 2.13.6
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыларды игеру бойынша өндірістік практика.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. Студентті технолог ретінде тәжірибелік жұмысына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмер көрсету және жөндеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
- жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
- жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісі.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыруды:
- учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
КП 02
Кәсіптік дағдыларды бектіу бойынша өндірістік практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студенттердің теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімдерін жасаудың маршруттық технологиясын, конструкторық-технологиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу. Экономика және өндірісті басқару жұмыстарын оқып білу.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
- технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
- өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
КП 03
Диплом алдындағы практика.
дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары. Өнімнің өзіндік құнының калькулациясы.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
- Өнімнің өзіндік құнының калькулациясын есептеу.
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
-белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
Ескерту:
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
Ғылыми-техникалық ақпаратты іздеу және жүйелеу;
Нәтиженің сапасына жұмыс істеу;
Жұмыс уақытын жоспарлау;
Өз еңбек іс-әрекетін жоспарлау;
Өздігінен және топта жұмыс істеу;
Тұлғааралық және коммуникативтік тәртіп ережелерін қадағалау;
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Жұмыс орнында еңбекті қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын қадағалаудың маңыздылығын түсіну;
Өмір бойы білімі мен машығын жаңартып отыру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (ҚҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 100401 2Литейщик цветных металлов*
ПК 2.1.1 – Соблюдать правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
ПК 2.1.2 – Соблюдать требования государственных стандартов на отливки из цветных металлов;
ПК 2.1.3 – Оценивать качество исходных шихтовых материалов и флюсов;
ПК 2.1.4 – Вести плавку сплавов цветных металлов;
ПК 2.1.5 – Проводить рафинирование, модифицирование и раскисление сплавов цветных металлов;
ПК 2.1.6 – Осуществлять заливку литейных форм жидким металлом;
ПК 2.1.7 – Контролировать температуру жидких расплавов, литейных форм и пресс-форм.
2.2. 100402 2 – Оператор-литейщик на автоматах и автоматических линиях*
ПК 2.2.1 – Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
ПК 2.2.2 – Соблюдать требования государственных стандартов на выпускаемую продукцию;
ПК 2.2.3 – Собирать и производить отладку моделей на столе формовочной линии;
ПК 2.2.4 – Проводить наладку и регулирование формовочных автоматов и линий;
ПК 2.2.5 – Контролировать качество формовочных смесей и стержней;
ПК 2.2.6 – Изготавливать литейные формы;
ПК 2.2.7 – Контролировать качество изготавливаемых литейных форм.
2.3. 100403 2 – Контролер в литейном производстве*
ПК 2.3.1 – Соблюдать требования государственных стандартов на выпускаемую продукцию;
ПК 2.3.2 – Контролировать и принимать модели и стержневых ящиков;
ПК 2.3.3 – Определять пригодности моделей и стержневых ящиков для формовки;
ПК 2.3.4 – Производить разметку особо сложных моделей и кокилей;
ПК 2.3.5 – Производить вычерчивание контрольных щитков на особо сложные детали;
ПК 2.3.6 – Контролировать за соблюдением технологических инструкций на плавку, формовку, приготовление смесей, термическую обработку отливок;
ПК 2.3.7 – Контролировать качества и приемка годных отливок.
2.4. 100404 2 – Модельщик по деревянным моделям *
ПК 2.4.1 – Выполнять разметку и вычерчивание в натуральную величину моделей с припусками на усадку и механическую обработку;
ПК 2.4.2 – Выполнять изготовление фигурных шаблонов, копиров и макетов;
ПК 2.4.3 – Выполнять изготовление сложных приспособлений для обработки моделей;
ПК 2.4.4 – Выполнять изготовление фасонных деревянных моделей;
ПК 2.4.5 – Выполнять изготовление деревянных стержневых ящиков;
ПК 2.4.6 – Выполнять клеймение, маркировка деревянных моделей и стержневых ящиков;
ПК 2.4.7 – Выполнять ремонт фасонных деревянных моделей и стержневых ящиков.
2.5. 100405 2 – Модельщик по металлическим моделям*
ПК 2.5.1 – Выполнять разметку моделей, стержневых ящиков и кокилей на плите;
ПК 2.5.2 – Выполнять изготовление моделей из алюминия, чугуна, стали и других сплавов;

2.1. 1004012 – Түсті металл құюшысы*
КҚ 2.1.1 – Қызмет көрсетілетін құрал-жабдықтарды техникалық пайдалану ережелерін қадағалау;
КҚ 2.1.2 – Түсті металдардан құюдың мемелекеттік стандарттарын қадағалау;
КҚ 2.1.3 – Шихта материалдары мен флюстердің бастапқы сапасын бағалау;
ҚК 2.1.4 – Түсті металл қорытпаталарын балқытуды жүргізу;
КҚ 2.1.5 – Түсті металл қорытпаларын рафинадтау, модификациялау және тотықсыздандыруды жүргізу;
КҚ 2.1.6 – Құйма қалыптарын сұйық металл арқылы құюды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7 – Сұйық балқымалардың, құю қалыптарының, пресс-қалыптардың температурасын қадағалау.
2.2. 100402 2 – Автоматтар және автоматты тізбектерде құюшы-оператор*
КҚ 2.2.1 – Қызмет көрсететін жабдықтың жұмысындағы олқылықтарды анықтау және жою;
КҚ 2.2.2 – Шығарылатын өнімге арналған мемлекеттік старндарт талаптарын қадағалау;
КҚ 2.2.3 – Қалыптау желісі үстелінде үлгілерді жинау және қалпына келтіруді жүргізу;
КҚ 2.2.4 – Қалыптау автоматтары мен желілерін жөндеу және реттеу;
КҚ 2.2.5 – Қалыптау қоспалары мен сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.2.6 – Құю формаларын жасау;
КҚ 2.2.7 – жасалынатын құю формаларының сапасын қадағалау.
2.3. 100403 2– Құю өндірісіндегі бақылаушы *
КҚ 2.3.1 – Шығарылатын өнімге мемелекетттік стандарт талаптарын сақтау;
КҚ 2.3.2 – Үлгілер мен сырықтық жәшіктерді қадағалау және қабылдау;
ҚК 2.3.3 – Үлгілер мен сырықтық жәшіктердің қалыптауға жарамдылығын анықтау;
КҚ 2.3.4 – Аса күрделі үлгілер мен кокильдерді белгілеу;
КҚ 2.3.5 – Аса күрделі детальдарға бақылау щитоктарын сызу;
КҚ 2.3.6 – Қоспаларды балықту, қалыптау, дайындауда және құймаларды термиялық өңдеу кезінде технологиялық нұсқаулықтардың сақтаулын қадағалау;
КҚ 2.3.7 – Жарамды құймалардың сапасын қадағалау және қабылдау.
2.4. 100404 2 – Ағаш үлгілдері бойынша үлгіші*
КҚ 2.4.1 – Жібергіші бар үлгілерді шынайы өлшемге сай отырғыза сызу мен белгілерді және механикалық өңдеуді орындау.
КҚ 2.4.2 – Фигуралық шаблондар, копирлер, макеттер жасау;
КҚ 2.4.3 – Үлгілерді өңдеуге қажетті күрделі құралдарды жасау;
КҚ 2.4.4 – Фасондық ағаш үлгілерін жасау;
КҚ 2.4.5 – Ағаш сырықтық жәшіктерді жасау;
КҚ 2.4.6 – Ағаш үлгілері мен сырықтық жәшіктерді таңбалау, маркалау;
КҚ 2.4.7 – Фасондық ағаш үлгілер мен сырықтық жәшіктерді жөндеу жұмыстарын жүргізу.
2.5. 100405 2 – Металл үлгілері бойынша үлгіші*
КҚ 2.5.1 – Тақтада үлгілерді, сырықтық, жәшіктерді, қалыптарды белгілеу;
КҚ 2.5.2 – Алюминий, шойын, болат және өзге де қорытпалардан үлігн жасау;

ПК 2.5.3 – Выполнять запайку раковин в моделях и стержневых ящиках;
ПК 2.5.4 – Выполнять монтаж разъемных моделей и кокилей на подмодельной плите;
ПК 2.5.5 – Выполнять вычерчивание эскизов, оковка и армирование деревянных моделей;
ПК 2.5.6 – Выполнять изготовление кокилей;
ПК 2.5.7 – Производить ремонт металлических моделей и кокилей.
2.6. 100406 2 – Стерженщик машинной формовки*
ПК 2.6.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.6.2 – Контролировать за температурным режимом стержневой оснастки;
ПК 2.6.3 – Выполнять обслуживание и наладку стержневых машин;
ПК 2.6.4 – Выполнять изготовление стержней по стержневым ящикам;
ПК 2.6.5 – контролировать качество изготовленных стержней;
ПК 2.6.6 – Выполнять сборку и склейку стержней;
ПК 2.6.7 – Наблюдать за состоянием систем смазки стержневых машин.
2.7. 100407 2 – Стерженщик ручной формовки*
ПК 2.7.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.7.2 – Изготавливать стержни по стержневым ящикам с отъемными частями, рамками и каркасами;
ПК 2.7.3 – Изготавливать стержни из керамической массы для отливок из специальных сталей;
ПК 2.7.4 – Изготавливать стержни из жидкоподвижных самотвердеющих и холоднотвердеющих смесей;
ПК 2.7.5 – Осуществлять набив форм, очистку, склеивание и окраска стержней;
ПК 2.7.6 – Осуществлять сборку стержневых ящиков, укладка рамок и каркасов, прокладка фитилей и прорезка каналов при изготовлении сложных стержней;
ПК 2.7.7 – Осуществлять комплектацию и укладку стержней на сушильные плиты.
2.8. 100408 2 – Формовщик ручной формовки*
ПК 2.8.1 – Осуществлять контроль качества литейной оснастки и формовочных смесей;
ПК 2.8.2 – Осуществлять изготовление литейных форм вручную в опоках по разъемным моделям;
ПК 2.8.3 – Осуществлять изготовление литейных форм вручную в почве, опоках по скелетным моделям, шаблонам, образцам;
ПК 2.8.4 – Осуществлять формовку деталей, эксплуатируемых под давлением;
ПК 2.8.5 – Осуществлять формовку вручную по моделям судовой арматуры из высоколегированных сталей, испытываемых под давлением до 50 МПа;
ПК 2.8.6 – Выполнять работы по прошиванию, окраске и сушке форм;
ПК 2.8.7 – Осуществлять сборку и крепление литейных форм под заливку жидким металлом.
2.11. 100411 2 – Лаборант по анализу формовочных смесей*
ПК 2.11.1 – Осуществлять испытание на специальных приборах формовочных смесей на влажность, механическую прочность, зернистость, газопроницаемость;
ПК 2.11.2 - Определять тонину помола, равномерность измерения объема, ступень усушки и усадки, объемную массу и другие необходимые показатели;

КҚ 2.5.3 – Өзекті жәшіктер мен үлгілердегі қуыстарды дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.5.4 – Үлгілік тақтадағы қалыптардың және тіркеуші үлгілердің монтажын орындау;
КҚ 2.5.5 – Ағаш үлгілерді арматуралау және эскиздер сызбасын орындау
КҚ 2.5.6 – Қалыптар жасау;
КҚ 2.5.7 – Металл үлгілер мен кокильдерді жөндеу.
2.6. 100406 2 – Машиналық қалып пішуші*
КҚ 2.6.1 – Сырықтық қоспалардың сапасы мен сырықтық жәшіктердің жағдайын қадағалау;
КҚ 2.6.2 – Сырықтық жабдықтың температуралық режимін қадағалау;
КҚ 2.6.3 – Сырықтық машиналарда қызмет көрсету және оларды жөндеу;
КҚ 2.6.4 – Сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша жасау;
КҚ 2.6.5 – Жасалған сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.6.6 – Сырықтарды жинау және желімдеу;
КҚ 2.6.7 – Сырықтық машиналарды майлау жүйелерінің жай-күйін бақылау.
2.7. 100407 2 – Қолмен қалыптау пішуші*
КҚ 2.7.1 – Сырықтық қоспаларджың сапасы мен сырықтық жәшіктердің жай-күйін қадағалау;
КҚ 2.7.2 – Алынбалы бөліктері, рамкалары, каркастары бар сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша дайындау;
КҚ 2.7.3 – Керамикалық массадан арнайы болаттардан құюға арналған сырықтар жасау;
КҚ 2.7.4 – Сұйық жылжымалы және өздігінен қатушы, суықтай қатушы қоспалардан сырық жасау;
КҚ 2.7.5 – Қалыптарды толтыру, тазалау, сырықтарды желімдеу және бояу;
КҚ 2.7.6 – Сырықтық жәшіктерді жинау, рамкалар мен каркастарды жөндеу, күрделі өзектерді дайындау кезінде каналдарды тесу мен білтелерді салу;
КҚ 2.7.7 – Кептіру тақталарында сырықтарды жиынтықтау, қалау.
2.8. 100408 2 – Қолмен қалыптау қалыпшысы*
КҚ 2.8.1 – Құю жабдығы мен қалыптау қоспаларының сапасын қадағалау;
КҚ 2.8.2 – Құймасауыттарда құйма қалыптарын тіркеуіштік үлгілер бойынша қолмен жасау;
КҚ 2.8.3 – Құймасауыттарда, топырақта қаңқалы үлгілер, шаблондар бойынша құйма қалыптарын қолмен жасауды жүзеге асыру;
КҚ 2.8.4 – Қысыммен пайдаланылатын детальдарды қалыптау;
КҚ 2.8.5 – 50 Мпа қысымда сыналатын жоғары легирленген болаттан кемелік арматура үлгілері бойынша қолмен қалыптау;
КҚ 2.8.6 – Қалыптарды тігу, бояу және кептіру бойынша жұмыстар жүргізу;
КҚ 2.8.7 – Құйма қалыптарын сұйық металл құя отырып жинау және бекіту.
2.9. 100411 2 – Қалыптау қоспаларын сараптайтын зертханашы*
КҚ 2.11.1 – Арнайы құралдарда қалыптау қоспаларын ылғалдылыққа, механикалық беріктілікке, түйірлікке, газөткізгіштікке сынау;
КҚ 2.11.2 – Ұнтақтың биязылығын, көлем өлшемінің біркелкілігін, кептірілуі мен отыруының деңгейі, массалық көлемі және басқа да қажетті көрсеткіштерді анықтау.

ПК 2.11.3 – Осуществлять подготовку образцов для испытаний;
ПК 2.11.4 – Проводить проверку качества формовочных смесей на рабочих местах;
ПК 2.11.5 - Контролировать правильность применения в производстве формовочных смесей и соблюдение установленных технологических режимов;
ПК 2.11.6 – Осуществлять запись результатов испытаний по установленным формам;
ПК 2.11.7 – Осуществлять наладку приборов и аппаратов, применяемых для испытаний;
ПК 2.11.8 - Составлять рецепты на приготовление формовочных смесей.
2.12. 100412 2 – Стерженщик по деревянным и металлическим моделям*
ПК 2.12.1 – Контролировать качества стержневых смесей и состояния стержневых ящиков;
ПК 2.12.2 – Контролировать за температурным режимом стержневой оснастки;
ПК 2.12.3 – Выполнять обслуживание и наладку стержневых машин;
ПК 2.12.4 – Выполнять изготовление стержней по стержневым ящикам;
ПК 2.12.5 – контролировать качество изготовленных стержней;
ПК 2.12.6 – Выполнять сборку и склейку стержней.
2.13. 100413 2 – Наладчик литейных машин*
ПК 2.13.1 – Осуществлять наладку литейных машин для изготовления сложных и точных моделей для литья по выплавляемым моделям;
ПК 2.13.2 – Проводить наладку и регулировку литейно-выжимных машин;
ПК 2.13.3 – Проводить установку крупных и сложных пресс-форм с гидравлическими приводами;
ПК 2.13.4 – Осуществлять доводку пресс-форм до требуемой точности.
ПК 2.13.5 – Производить испытание новых пресс-форм с гидравлическими приводами при ручном управлении на различных типах литейных машин.
ПК 2.13.6 – Осуществлять наладку отдельных узлов промышленных манипуляторов (роботов) с программным управлением.
Специалист среднего звена
3.9. 100409 3 – Техник–металлург
ПК 3.9.1 – Производить расчет и составление шихты для выплавки литейных сплавов;
ПК 3.9.2 – Осуществлять назначение и контроль режима плавки литейных сплавов;
ПК 3.9.3 – Осуществлять контроль за проведением ремонта и обслуживанием плавильных печей, разливочных ковшей;
ПК 3.9.4 – Знать ведение плавки и внепечной обработки литейных сплавов;
ПК 3.9.5 – Проводить разработку технологического процесса изготовления отливок;
ПК 3.9.6 – Проводить разработку конструкции и расчет литниково-питающей системы отливок;
ПК 3.9.7 – Проводить разработку рецептуры формовочных и стержневых смесей, назначение режима термической обработки отливок.
Приложение 918
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 918 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1005000 – Внепечная обработка стали
Квалификации:

КҚ 2.11.3 – Сынаққа арналған үлгілерді дайындау;
КҚ 2.11.4 – Қалыптау қоспаларының сапасын жұмыс орнында тексеру;
КҚ 2.11.5 – Қалыптау қоспалараының өндірісте дұрыс қолданылуын қадағалау және орнатылған технологиялық режимдердің сақталуын қадағалау;
КҚ 2.11.6 – Сынақ нәтижелерін орнатылған формалар бойынша жазу;
КҚ 2.11.7 – Сынақта қолданылатын құралдар мен аппараттарды жөндеу;
КҚ 2.11.8 – Қалыптау қоспаларын дайындауға қажетті рецепттер құру.
2.10. 100412 2 – Ағаш және металл үлгілері бойынша пішуші*
КҚ 2.12.1 – Сырықтық қоспалар сапасы мен сырықтық жәшіктердің жай-күйін қадағалау;
КҚ 2.12.2 – Сырықтық жабдықтың температуралық режимін қадағалау;
КҚ 2.12.3 – Сырықтық машиналарда қызмет көрсету мен оларды жөндеу;
КҚ 2.12.4 – Сырықтарды сырықтық жәшіктер бойынша жасау;
КҚ 2.12.5 – Жасалынған сырықтардың сапасын қадағалау;
КҚ 2.12.6 – Сырықтарды жигау және желімдеу.
2.11. 100413 2 – Құю машиналарын жөндеуші*
КҚ 2.13.1 –Балқытылған үлгілер бойынша құюға арналған күрделі және дәлме-дәл үлгілерді дайындау үшін құю машиналарын жөндеу;
КҚ 2.13.2 – Құю-сығу машиналарын жөндеу және реттеу;
КҚ 2.13.3 – Гидравликалық жетекті ірі және күрделі пресс-қалыптарды орнату;
КҚ 2.13.4 – Пресс-қалыптарды қажетті дәлдікке дейін жеткізу;
КҚ 2.13.5 – Жаңа гидравликалық жетекті пресс-қалыптарды түрлі типті құю машиналарында қолмен басқару арқылы сынау;
КҚ 2.13.6 – Бағдарламалық басқаруы бар өндірістік манипуляторлардың (роботтардың) жеке тораптарын жөндеу.
Орта буын маманы
3.9. 100409 3 – Техник–металлург
КҚ 3.9.1 – Құйма қорытпаларды балқытуға қажетті шихтаны есептеу және құру;
КҚ 3.9.2 – Құйма қорытпаларды балқыту режимдерін тағайындау және қадағалау;
КҚ 3.9.3 – Балқыту пештерінің, құю ожауларының қызмет көрсетуі мен жөнделуін қадағалау;
КҚ 3.9.4 – Құйма қорытпаларын балқыту және пештен тыс өңдеуді жүргізе білу;
КҚ 3.9.5 – Құймалар жасаудың технологиялық үдерісін жасау;
КҚ 3.9.6 – Құрылымдық әзірлемені және құймалалардың құю-сіңдіру жүйесінің есебін жүргізу.
КҚ 3.9.7 – Қалыптау және сырықтық қоспалардың рецептурасын жасау, құймаларды термиялық өңдеу режимін тағайындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 918-қосымша
Ескерту. Бұйрық 918-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1005000 - Болатты пештен тыс өңдеу

1440
К
Консультации
100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
1656
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам СД 01, СД 06, СД 07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 920
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 920 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Внепечная обработка стали"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский)   язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского)  языка. Развитие речи. Терминологии по специальностям.
Техника перевода со словарем профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания:
-лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 1
БК 4
БК 8
БК 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- лексико-грамматического материала по специальности, необходимого для профессионального общения
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 4
БК 8
БК 9
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, в формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Валеология – наука о здоровье человека – как составляющая часть физической культуры. Организм здорового человека и методы его исследования. Функциональные состояния здорового человека и их коррекция. Основы медицинских знаний по профилактике заболеваний и расстройств.
Знания:
- техники безопасности на уроках физической культуры;
- правила соревнования по основным видам спорта;
- основы здорового образа жизни;
- закономерностей жизнедеятельности организма человека, способах поддержания и укрепления здоровья.
Умения:
- владеть техникой основных видов спорта;
- навыками здорового образа жизни, нормами "Президентских тестов";
- умениями и навыками физического самосовершенствования;
- оказать первую медицинскую помощь
БК2
БК6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Техническое черчение. Проекции. Стереометрия. Точка, прямая, плоскость. Позиционные и метрические задачи. Понятие о “Единой системе конструкторской документации” (ЕСКД). Общие правила выполнения чертежей. Чертежи стандартных деталей. Виды изделий и конструкторских документов. Эскизы. Чтение и деталирование чертежей сборочной единицы. Обозначение материалов на чертежах, многогранники; преобразование чертежа; поверхности; пересечение поверхностей; проекционное черчение; резьбовые соединения; эскизирование деталей сборочного узла.
Знания:
- техники черчения, основы начертательной геометрии и проекционного черчения, основы машиностроительного и строительного черчения, технического рисования
Умения:
- выполнять чертежи, схемы и эскизы;
- составлять, читать и оформлять чертежи;
- выражать техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка
БК4
БК3
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.02
Основы технической механики.
Статика. Кинематика. Частные и общий случай движения точки и твердого тела. Динамика. Дифференциальное уравнение движения в инерциальной и неинерциальной системах отсчета. Теория удара. Устойчивость равновесия, движения. Растяжение и сжатие прямого стержня. Потенциальная энергия деформации. Механические свойства материалов при растяжении-сжатии. Геометрические характеристики плоских сечений. Сдвиг и кручение. Механические свойства материалов при чистом сдвиге. Потенциальная энергия деформации. Изгиб. Построение эпюр поперечных сил и изгибающих моментов. Потенциальная энергия деформации. Теория напряженного и деформированного состояний. Гипотезы предельного состояния. Сложное сопротивление. Статистически неопределимые системы. Основные виды механизмов. Структурный анализ и синтез механизмов. Кинематический анализ и синтез механизмов. Колебания в механизмах. Линейные уравнения в механизмах.
Знания:
- основные понятия статики, плоскую систему сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин
Умения:
- решения, вычислений прикладной механики, определения пройденного пути, скорости, ускорения, работы и мощности при поступательном и вращательном движении;
- выбора необходимого вида соединений деталей, муфт в зависимости от условий эксплуатации оборудования;
- выбирать необходимый вид механизмов, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций
БК4
БК3
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрических цепей переменного тока и методы их расчета;
- принципов действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем
Умения:
- применения знаний теоретической электротехники для решения технических задач, возникающих в процессе обслуживания и ремонта электрической части прокатного оборудования;
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии.
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- функционального анализа точности;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
ОПД.05
Теплотехника.
Теплотехника и теплоэлектроэнергетика, закономерности процессов тепломассообмена в металлургических печах.
Знания:
-основных положений теплотехники и теплоэнергетики;
-назначений и свойств огнеупорных материалов;
-устройства и принципов действия металлургических печей;
-топлива металлургических печей и методику расчетов горения;
-закономерностей процессов тепломассообмена в металлургических печах
Умения:
- выбора материалов тепломассообмена металлургических печей;
- производить основные расчеты при выборе огнеупорных материалов;
- производить расчеты процессов горения и теплообмена в металлургических печах, (нагревательных и плавильных).
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ОПД.06
Физическая химия.
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
-теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК2
БК3
БК9

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
1656
Ескерту:
ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттатауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02, АП,03) немесе арнайы пәндердің біреуінен(АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 920-қосымша
Ескерту. Бұйрық 920-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1005000 – Болатты пештен тыс өңдеу мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей).
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілдерінің фонетика, лексика, морфология,синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандыққа арналған терминология. Мамандыққа бағдарланған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы. Кәсіпті тілдесу. Сөздікпен жұмыс жасау.
Білімдер:
- өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажырата білу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог) ажырата білу.
Мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасы.
Білімдер:
- өзінің кәсіптік қызметінде кәсіптік қарым-қатынасқа қажетті лексико-грамматикалық материалдар.
Іскерліктер:
- тілдік қызмет түрлері мен сөйлесу формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, диалог)ажырата білу.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындауда, оның салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене тәрбиесідың рөлі. Дене тәрбиесідың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық және спорттық жетілудің негіздері. Кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық. Валеология – адамның денсаулығы туалы ғылым, дене тәрбиесідың басты бөлігі. Дені сау адамның ағзасы және оны зерттеу әдістері. Адам денсаулығының функционалды жағдайы және оның коррекциясы.Аурулардың профилактикасы бойынша медициналық негіздер.
Білімдер:
- дене тәрбиесі сабағында қауіпсіздік техникасын;
- спорттың негізгі түрлері бойынша жарыс ережелерін;
- адамның жалпы мәдениеттік, кәсіптік және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесі үйрену туралы;
- салауатты өмір негіздерін.
Іскерліктер:
- спорттың негізгі түрлерінің техникасы;
- "Президенттік тест" нормамен салауатты өмір негіздерін;
- физикалық өзіндік жетіле білу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ2
БҚ6
ЖГП.04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Техникалық сызу Проекциялар. Стереометрия. Нүкте, тік, жазықтық. Позициялық және метриялық есептер. “Конструкторлық құжаттардың бірлік жүйесі” туралы түсінік (КҚБЖ). Сызуларды орындау жалпы ережелері. Стандартты бұйымдар сызуы. Бұйымдар түрлері және конструкторлық құжаттар. Эскиздер. Жиынтық бірліктерінің сызуларын оқу. Материалдарды сызуларда белгілеу, копбұрыштар, сызуды түрлендіру, беттердің қиылысы, проекциялық сызу,
Білімдер:
- проекциялы сызудың, сызба геометрияның, машинажасау мен құрылыстық сызу, техникалық сызу техникасы.
Іскерліктер:
- сүлбелер мен эскиздер сызбасын орындау;
- сызбаларды құрастыру, оқу және рәсімдеу;
- эскиз, сызба, техникалық сурет көмегімен техникалық ойды көрсету.
БҚ4
БҚ3
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері.
Статика. Кинематика. Нүкте және қатты дененің кинематикасы; Динамика. Инерциялық және инерциялық емес қозғалыстың есептеу жүйесіндегі дифференциалдық теңдеу. Соғу теориясы. Тепе-теңдіктің және қозғалыстың теңдеуі. Тік стерженнің қысылуы және созылуы. Деформацияның потенциалды энергиясы. Материалдың созылу-қысылу кезіндегі механикалық қасиеттері. Қозғалу және бұратылу. Майысу. Эпюралар құру. Күрделі кедергі. Механизмдердің негізгі түрлері. Құрылымдық талдау және механизмдердің синтезі. Механизмдердегі тербелістер. Механизмдердегі сызықтық теңдеулер.
Білімдер:
- статиканың негізгі түсінігі, жазықтықтағы күштер жүйесі, кинематика және динамика элементтері, материалдар кедергісінің негіздері, машина бұйымдарының негіздері.
Іскерліктер:
- қолданбалы механиканың есептерін шеше білу, өткен жолды, жылдамдықты, жұмысты және қозғалыс кезіндегі қуатты есептеу;
- жабдықты эксплуатация жағдайына тәуелді бұйымдардың, муфталардың қосу түрлерін анықтау.
БК4
БК3
БК9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты тоқ тізбегі. Бірфазалы синусоидалды тұрақты тоқ тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Ауыспалы процесстер. Сызықты емес ауыспалы тоқ тізбектері. Магнит тізбектері. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнит өткізгіштігі бар катушка. Трансформаторлар. Электрлі және электрлі емес өлшем бірліктерді өлшеу. Тұрақты токтың электр машиналары. Асинхронды машиналары. Синхронды машиналары. Басқару аппаратурасы Электржетегінің негіздері. Жартылайөткізгішті құрылғылар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Сандық техниканың негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрісінің қасиеттері және заңдары, электр және магнит тізбегінің есептеу әдістері, электрмагнитті индукциясының физикалық процесстері, ауспалы тоқ электр тізбегіжәне оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіштердің жұмыс істеу әдісі, сипаттамалары және параметрлері;
- аналогты және цифрлі электронды сұлбалардың жмысы және құру принципі.
Іскерліктер:
- теориялық электротехниканы есптеуде қолдану, қақтау жабдығының электр бөлігің жөндеу және қызмет көрсету кезінде қолдану
- тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін есептеу,
- электронды құрылғылардың қарапайым сызбаларын түсіну мен оқу,
- электронөлшегіш аспапты және құрылғыны пайдалану.
БК4
БК7
БК9
КҚ2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.6
ПК 2.2.9
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері.
Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері.
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметтері,
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- нақтылықты функционалды талдау;
- формалар дәлдігі, жазықтықтардың ауытқи орналасуы;
- детальдардың түрліше бірігу мүмкіндіктері;
- дәлдіктің функционалдық талдауы;
- өлшеу техникалық құрылымдардың түрлері, арналуы және жұмыс істеу әдісі
Іскерліктер:
- өлшемдерді, ауытқу және бөлшектің әдібін және олардың біріктіруін анықтау;
- шектік саңылаулар мен біріктірулердің созылуын анықтау;
- техникалық өлшеуіш құралдарды пайдалану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
ЖКП 05
Жылу техникасы.
Жылу техникасы және жылу электроэнергетика, металлургиялық пештердегі жылусалмақауыстыру процесстердің заңдылықтары.
Білімдер:
- жылутехниканың және жылуэнергетиканың негізгі қағидалары;
- отқа төзімді материалдардың қасиеттері мен тағайындамасы;
- металлургиялық пештердің құрылымы және жұмыс істеу принциптері;
- металлургиялық пештердің отынын және жануды есептеу әдісі;
- металлургиялық пештердегі жылусалмақауыстыру процесстердің заңдылықтары.
Іскерліктер:
- мет. пештердің жылусалмақауыстыру материалдарың таңдау;
- отқа төзімді материалдарды таңдап негізгі есептерді жасау;
- мет. пештердегі жану және жылу ауысу процесстерің есептеу, (жылыту және балқыту).
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.9
ЖКП 06
Физикалық химия.
металл және балқыманың қасиеттерің бағалау әдісі, мет. өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері.
Білімдер:
- мет. өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері.
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану.
БҚ2
БҚ3
БҚ9

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ОПД.07
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству. Нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами. Шаблонизация и стандартизация. Правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов. Основы офисной и документационной работы. Технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка Республики Казахстан;
- делопроизводства на государственном языке; структуры службы документирования, должностной структуру, должнстных обязанностей, технологии документирования с помощью технических средств
Умения:
- грамотного письма, правописания слов;
- оформления административно-организационных документов, служебной переписки на государственном языке;
- применять знания казахского языка в работе с документацией;
- работать с документами от их поступления до оформления дел.
БК4
БК5
БК9
ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 0.1
Производство стали.
Теоретические основы выплавки стали в конверторах, технология плавки в конверторах различных конструкций: с верхней, донной и комбинированной продувкой. Инновационные технологии.
Знания:
-основ технологического процесса производства стали;
-физико-химических основ сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химических основ кристаллизации стали;
- требований предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов;
-способов внепечной обработки стали;
-температурно-скоростных режимов технологических процессов;
-правил отбора проб и замер температур;
-химического состава и свойств марок стали;
-требований ГОСТа, предъявляемых к качеству стали;
- видов и причин брака, мер его предупреждения и устранения;
-последовательности заполнения технологической документации.
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента для получения стали;
-корректировать химический составы сталей;
-производить отбор проб для анализа стали;
-производить замер температур стали;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию;
-подготовки материалов и технологического инструмента необходимых для производства стали;
-выполнения технологических операций по ведению процесса производства стали;
-оформления технической и технологической, нормативной документации.
БК7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 0.2
Металлургические печи.
Конструкционные особенности агрегатов металлургического производства, методы расчетов геометрических параметров агрегатов
Знания:
- особенностей конструкций и взаимосвязей параметров процесса с конструкционными особенностями
Умения:
-определения типов агрегатов,
- чтения чертежей,
- производить необходимые расчеты.
БК7
БК9

КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс жасау. Құжаттану және құжаттармен қамту сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар. Қалыптау және стандарттау. Әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды жасау ережелері. Офистік және құжаттық жұмыстың негіздері. Технологиялық құралдар арқылы құжаттану технологиясы.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының мемлектеттік тілі – қазақ тілін;
- мемлекет тіліндегі іс жүргізуді, құжаттану қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымын, лауазымдық міндеттемелерді, техникалық құралдар арқылы құжаттану технологиясын;
Іскерліктер:
- сауатты жазудың, сөздерді дұрыс жазудың;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды рәсімдеу, мемлекет тілінде қызметтік хат жазысу;
- қазақ тілін білуді құжатамалармен жұмыс істегенде қолдануды;
- істерді рәсімдеу алдында келіп түскен құжаттармен жұмыс жасау.
БҚ4
БҚ5
БҚ9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Болат өңдірісі.
Конверторда болат балқытудың теориялық негіздері, әр түрлі конвертор конструкциясында балқыту технологиясы: жоғарғы түбімен және құрамдастырылған үрлеумен. Инновациялық технологиялар.
Білімдер:
- болат өңдіру процессінің технологиялық негіздері;
- болат балқыту процесінің физика-химиялық негіздерін;
- құйма құрылымын;
- болаттың кристалдану физика-химиялық негіздерін;
- негізгі және көмекші материалдарға берілетін қағидалар;
- болатты пештен тыс өңдеу әдістерін;
- технологиялық процестердің температуралы-жылдамдық режимдері;
- температураны өлшеу және проба алу ережелері;
- болат маркасыеың қасиеттері және химиялық құрамы;
- болаттың сапасына қойылатын МЕМСТ-тің талаптары;
- ақаудың түрлері және себептері, оларды ескерту және болдырмау шаралары;
- технологиялық құжаттарды толтыру реті.
Іскерліктер:
- болатты алу үшін материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру;
- болаттың химиялық құрамын түзету;
- болатты талдау үшін проба алу;
- температурасын өлшеу;
- БӨҚ көрсеткіштерің бақылау;
- көрсеткіштерің есепке алу;
- тұрақтандырылған технологиялық құжаттарды жүргізу
- болат өндірісі үшін қажетті материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру;
- техникалық және технологиялық, нормативті құжаттарды ресімдеу.
БҚ7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ2.2.6
АП 02
Металлургиялық пештер.
металлургия өндірісінің агрегаттардың конструкциялық ерекшеліктері, агрегаттың геометриялық параметрлерін есептеу әдістері.
Білімдер:
- процестің конструкциялық ерекшеліктерін және конструкциялық ерекшеліктерімен бірге параметрлердің өзара байланысын.
Іскерліктер:
агрегаттың түрін анықтау;
- сызбаларды оқу;
- қажетті есептеулерді шығару.
БҚ7
БҚ9

ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.9
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.2.10
СД 03
Физико-химические основы металлургических процессов.
методы оценки свойств металлов и сплавов, основы химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Знания:
-теоретических основ химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства
Умения:
- использовать методы оценки свойств металлов и сплавов
БК5
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
СД 0.4
Основы металлургического производства.
Роль металлов и металлургической промышленности в развитии экономики страны, подготовка сырья к металлургическим процессам, производства чугуна и стали, разливка и кристаллизация.
Знания:
-основ технологического процесса производства агломерата;
-основ технологического производства чугуна;
-основ технологического производства стали;
-физико-химические основ сталеплавильных процессов;
-структуры слитка;
-физико-химические основ кристаллизации стали;
- требований, предъявляемых к качеству исходных и вспомогательных материалов
Умения:
-осуществлять операции по подготовке материалов и технологического инструмента;
-корректировать химический составы;
Производить отбор проб для анализа;
-производить замер температур;
-осуществлять наблюдение за показателями контрольно измерительного приборов;
-снимать и вести учет показателей;
-вести установленную технологическую документацию
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
СД 0.5
Экономика, организация и планирование производства.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- экономических расчетов для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
БК4
БК5
БК8

КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.10
АП 03
Металлургиялық процестің физика-химиялық негіздері.
металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісі, металлургиялық өндірістің негізінде жатқан химиялық және физика-химиялық процестердің теориялық негіздері
Білімдер:
- металлургиялық өндірістің негізінде химиялық және физика-химиялық процесстердің теориялық негіздері,
Іскерліктер:
- металл және балқыманың қасиеттерін бағалау әдісін қолдану
БҚ5
КҚ2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
АП 04
Металлургиялық өңдірістің негіздері.
Рөлдің экономикасын жоғарлату үшін металлургиялық өндірістегі металдың рөлі, металлургиялық процестерге шикізатты дайындау, шойын және болат өңдірісі, құю және кристалдану.
Білімдер:
- агломерат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
- агломерат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін
- шойын өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
- болат өңдіру процессінің технологиялық негіздерін;
- болат балқыту процесстерінің физика-химиялық негіздерін;
- құйманың құрылымын;
- болатты кристаллдау физика-химиялық негіздерін;
- негізгі және көмекші материалдарға берілетін қағидалар;
Іскерліктер:
- материалдарды және технологиялық инструменттерді дайындау кезіндегі операцияларды іске асыру
- химиялық құрылымдарды жөндеу;
Анализ үшін сынаманы ірікеуді жасау;
- температураны өлшеу;
- БӨҚ көрсеткіштерің бақылау;
- көрсеткіштерің есепке алу;
- тұрақтандырылған технологиялық құжаттарды жүргізу
БК7
БК9
ПК 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
АП 05
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау.
Салалардың кәсіпорындарының нарық жүйесінің қатынастарында. Менеджмент. Басқарудың негізгі әдістері мен қағидаттары. Маркетинг. Сала кәсіпорындарының өндірістік қорлары. Сала кәсіпорындарының капиталдық салымдар мен капиталдық құрылысы. Қосымша және негізгі өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Салалардың кәсіпорындарындағы техникалық нормаландыру негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорындарындағы еңбек ақы төлеуін ұйымдастыру. Нарықтық экономика жағдайларындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорындарының өндірістік шаруашылық қызметін есептеу мен талдау негіздері.
Білімдер:
нарық жағдайында кәсіпорында жобалауды ұйымдастыру, еңбекті және еңбекақыны жобалауко, өндірістік-оперативтік жоспарлау, тораптық жоспарлау мен басқару әдісі;
Іскерліктер:
жұмыс жобаларының технико-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулерді орындауды;
- жұмыс жобаларының техника-экономикалық негіздемесі мен сметалық құжаттамасын құруға арналған экономикалық есептеулер
БҚ4
БҚ5
БҚ8

ПК 2.1.9
ПК 2.2.10
СД 0.6
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности.
Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование пожаровзрывоопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда;
- оказания первой помощи пострадавшему в результате производственной аварии.
БК2
БК3
ПК 2.1.10.
ПК 2.2.11.
Квалификация: 100501 2 – Сталевар установки внепечной обработки стали*
СД 0.7
Внепечная обработка стали.
Технологические особенности получения высококачественной стали, с рассмотрением процессов дефосфорации, десульфурации, десиликанизации, а также современные способы обработки стали.
Знания:
-основных теоретических и технологических аспектов ВОС и ее разливки
Умения:
-выполнять необходимые технологические расчеты;
-производить выбор ВОС;
-управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
-анализировать условия получения слитков и заготовок;
-правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
-проектировать новые металлургические агрегаты разливки металла;
-производить обеспечение безопасных условий труда.
БК7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
Квалификация: 100502 2 – Подручный сталевара установки внепечной обработки*
СД 0.7
Оборудование внепечной обработки стали
Основные конструкционные особенности агрегатов и оборудования для ВОС, технологические особенности получения высококачественной стали, с рассмотрением процессов дефосфорации, десульфурации, десиликанизации, а также современные способы обработки стали.
Знания:
-основных технологических аспектов ВОС и ее разливке
Умения:
-выполнять необходимые технологические расчеты;
-производить выбор ВОС;
-управлять технологическим процессом разливки металла в слитки и на МНЛЗ;
-анализировать условия получения слитков и заготовок;
-правильно эксплуатировать разливочное оборудование;
-проектировать новые металлургические агрегаты разливки металла;
-производить обеспечение безопасных условий труда.
-производить установку агрегатов и осуществлять их ремонт
БК7

КҚ 2.1.9
КҚ2.2.10
АП 06
Еңбек қорғау және өмір қауіпсіздігі./
Пән, құрылымдық бөліктері, ғылыми–методикалық принциптері, маңыздылығы, терминдері және анықтамалары. Өңдірістегі еңбек қорғау жағдайын бақылау қызметің ұйымдастыру. еңбекті қорғау бойынша заңдық және нормативті актілер. Жұмыскерлерді еңбек қорғауға үйрету. Еңбек қорғау номасын бұзған үшін жауапкершілікке тарту. Өңдірістік ортаның метеорологиялық жағдайы. Өңдірістік жарықтандыру, Өңдірістік шу, вибрация, олардың адамға әсері, олардаң қорғау.. Электрқауіпсіздігі. Жану туралы негізгі мәліметтер, өңдіріс бөлімінің жарылыс өрт қауіпсіздігінің топтануы. Жабдықтары. Ғимараттарды найзадан қорғау. Негізгі өртке қарсы шаралар.
Білімдер:
- еңбекті қорғау бақылау қызметін ұйымдастыру, еңбекті қорғау бойынша заңшығару және нормативті актілер, өңдіріс ортасының метеорологиялық жағдайы;
- техника қауісіздігінің жалпы сұрақтары;
- қақтау цехтарының негізгі және көмекші жабдықтарында жұмыс істеген кездегі техника қауісіздігі;
Іскерліктер:
- жарақаттану болмайтын және зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың жұмысшыларға әсерін жоятын тәсілдер, шаралар және құралдарды құзыретті табу;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды жүргізу;
- еңбек қауіпсіздігі мен қорғау көзқарасынан өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
- өндірістік апат нәтижесінде зардап шеккен адамға алғашқы көмек көрсету.
БҚ2
БҚ3
КҚ 2.1.10.
КҚ 2.2.11.
Біліктілік 100501 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шебері*
АП 07
Болатты пештен тыс өңдеу.
Жоғары сапалы болатты алудағы технологиялық ерекшеліктері, дефосфорация, десульфурация, десиликанизация және қазіргі замандғы болатты өңдеу әдістері
Білімдер:
- БПӨ негізгі теориясы және технологиялық аспектері;
Іскерліктер:
- қажет технологиялық есептерді орындау;
- БПӨ таңдау;
- металлды құйғандағы және ҮҚМЗ технологиялық процесспен басқару;
- құйманы және дайын өнімді алу жағдайын талдау;
- құю жабдығын дұрыс іске қосу;
- жаңа агрегаттар жасап шығару
- қауіпсіз еңбек жағдайын жасау.
БҚ7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
Біліктілік 100502 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шеберінің көмекшісі*
АП 07
Болатты пештен тыс өңдеу жабдығы.
БПӨ агрегаттарының жабдықтары және конструкциялық ерекшеліктері, жоғары сапалы болатты алудың технологиялық ерекшеліктері, дефосфорация процесін қарастыруымен, және де қазіргі замаңғы болатты өңдеу тәсілдері.
Білімдер:
- БПӨ негізгі теориясы және технологиялық аспектері;
Іскерліктер:
- қажет технологиялық есептерді орындау;
- БПӨ таңдау;
- металлды құйғандағы және ҮҚМЗ технологиялық процесспен басқару;
- құйманы және дайын өнімді алу жағдайын талдау;
- құю жабдығын дұрыс іске қосу;
- жаңа агрегаттар жасап шығару;
- қауіпсіз еңбек жағдайын жасау;
- агрегаттарды орнату және оларды жөндеу.
БҚ7

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11
ПО ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО.01
Практика в учебно-практических мастерских
Ознакомление с видами слесарных работ, вспомогательными инструментами; контрольно-измерительными приборами. Изучение технического обслуживания оборудования, технологии ремонта, испытания и приемки оборудования. Слесарно-сборочные работы. Требования безопасности труда, соблюдение порядка и культуры труда, бережного отношения к оборудованию и материалам.
Умения:
-эффективно использовать оборудование и материальные средства;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования
Навыки:
-самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования;
-соблюдения требований техники безопасности при слесарно-станочных работах.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6,
БК 7, БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1 -
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
ПП 00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика по приобретению профессиональных навыков
Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога. Практика по приобретению профессиональных навыков: Ознакомление с производством, современным оборудованием металлургических заводов. Ознакомление со структурой предприятия, овладение приемами обслуживания технологического оборудования. Подготовка студента к практической работе в качестве технолога.
Оформление документации на техническое обслуживание и ремонт оборудования, оформление распоряжения на производство работ; инструктаж на рабочем месте, планирование рабочего дня и анализ работы участка, виды оплаты труда, организация планово-предупредительного ремонта.
Умения:
- планировать рабочий день на участке;
-выполнять должностные обязанности на рабочем месте;
-организовывать планово- предупредительные ремонты
Навыки:
- планирования рабочего дня на участке, выдачи заданий исполнителям, инструктажа на рабочем месте; - взаимоотношений со смежным инженерно- техническим персоналом; - организации планово- предупредительного ремонта
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6,
БК 7, БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
ПП.02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Закрепление теоретических и практических знаний, полученных учащимися при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин Изучение особенностей технологических процессов, составление маршрутной технологии изготовления металлопродукции, конструкторскотехнологической документации, участие в работах, выполняемых работниками цеха.
Умения:
-осуществлять эффективное использование оборудования и материальных средств;
-поддерживать установленный режим технологических процессов;
- устранять простейшие неполадки в работе оборудования.
Навыки:
- осуществления контроля над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
- самостоятельной работы на основных видах технологического оборудования.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6,
БК 7, БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
ПП.03
Преддипломная практика
Сбор необходимых материалов и документации для выполнения дипломной работы (сдачи итоговой аттестации). Нормы и требования техники безопасности и экологичности.
Умения:
- читать чертежную документацию;
- следовать требованиям технологических инструкций
Навыки:
- выполнения требований техники безопасности на рабочем месте;
-оформления документации в соответствии с установленными стандартизированными требованиями.
БК1, БК2, БК3, БК4, БК5, БК 6,
БК 7, БК 8,
БК 9
ПК 2.1.1
ПК 2.1.10
ПК 2.2.1 -
ПК 2.2.11
Примечание: Таблица 1 - Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес.
Организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижения, определенных руководителем.
Анализировать рабочую ситуацию, осуществлять текущий и итоговый контроль, оценку и коррекцию собственной деятельности, нести ответственность за результат своей работы.
Осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональной задачи.
Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Работать в команде, эффективно общаться с коллегами, руководством.
Понимать значимость соблюдения требований охраны труда и производственной безопасности на рабочем месте.
Использовать инновационные технологии в профессиональной деятельности.
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Таблица 2 - Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

КҚ 2.2.1
КҚ2.2.2.
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
ПКҚ2.2.6
КҚ2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
ПК 2.2.11
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу-практикалық шеберханадағы кәсіптік практика.
Слесарлық жұмыс түрлерімен, көмекші құралдармен, бақылаушы-өлшеуіш құралдармен таныстыру. Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуі, жөндеу технологиялары, жабдықты сынау мен қабылдауды үйрену. Слесарьлық-жинау жұмыстары. Еңбек қауіпсіздігі талаптарын, еңбек мәдениеті мен тәртібін сақтау, жабдықтар мен материалдарға ұқыптылық.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану; - жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру;
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
- слесарьлық-станоктық жұмыстарда қауіпсіздік техникасының талаптарын сақтау.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, БҚ 9
КҚ 2.1.1 -
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Кәсіптік дағдыны алу практикасы.
Өндіріспен, металлургия зауыттарының қазіргі заманғы жабдықтарымен таныстыру. Кәсіпорынның құрамымен танысу, технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету амалдарын игеру. Студентті технолог ретінде практикалық жұмысына дайындау.
Жабдықтарды техникалық қызмет көрсету және жөндеуге құжаттарды рәсімдеу, жұмыс орындау үшін жарғыны рәсімдеу; жұмыс орнындағы нұсқаулық, жұмыс уақытын жоспарлау және участкенің жұмысын талдау, еңбек ақысын төлеу түрлері, жоспарлы-алдын алу жөндеуді ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- жұмыс жүргізуге нарядтарды жабуды;
- жұмыс орнында қызметтік міндеттерін атқару;
- жоспарлы ексерту жөндеулерін ұйымдастыру;
- жұмыс күннің суретін салу, оның өңдеу әдісін.
Дағдылар:
- учаскедегі жұмыс күнін жоспарлауды, атқарушыларға тапсырма беруді, жұмыс орнында нұсқауды өткізу;
учаскедегі жұмыс күнін жоспарлау;
- бір-бірімен байланысты инженерлік-техникалық қызметкерлермен өзара қатынасы;
- жоспарлы тексерту жөндеулерін ұйымдастыруды;
- учаскедегі жұмысшылар ұжымын басқару.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, БҚ 9
КҚ 2.1.1 -
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 02
Кәсіптік дағдыларды алу мен бекіту бойынша практика.
Жалпы-кәсіптік және арнайы пәндерін оқып білу кезінде студенттердің теориялық және практикалық білімдерін бекіту. Технологиялық үрдістердің негіздерін оқып білу; металл өнімдерін жасаудың маршруттық технологиясын, конструкторық-технологиялық құжаттамаларды жасау; цех жұмысшылары орындайтын жұмыстарға қатысу.
Іскерліктер:
- материалдық жабдықтар мен құрылғыларды тиімді пайдалану;
- технологиялық үдерістердің белгіленген режимін сақтау,
- жабдық жұмысындағы қарапайым бұзылуларды қалпына келтіру.
Дағдылар:
- өрт қауіпсіздігі мен өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау ережелері мен қағидаларын сақтау бойынша өндірістегі жұмысқа бақылау жүргізу;
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істей білу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
КП 03
Диплом алдындағы практика.
Дипломдық жобаны (жұмысты) орындауға қажетті құжаттамалар мен материалдарды жинау. Қауіпсіздік техникасы және экология талаптары мен нормалары.
Іскерліктер:
- сызбалық құжаттарды оқу;
- технологиялық нұсқаулық талаптарын орындау;
Дағдылар:
- жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау;
- белгіленген стандартты талаптарға сай құжаттарды рәсімдеу.
БҚ1, БҚ2, БҚ3, БҚ4, БҚ5, БҚ 6, БҚ 7, БҚ 8, БҚ 9
КҚ 2.1.1-
КҚ 2.1.10
КҚ 2.2.1 -
КҚ 2.2.11
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Өзінің болашақ мамандығының мәні мен мағынасын ұғынуы және оған деген қызығушылық танытуы қажет.
Жетекші көмегімен мақсатында қол жеткізу үшін өз қызметін ұйымдастыруы қажет.
Жұмыстағы жағдайды талдау, күнделікті және қорытынды бақылауды жүзеге асыру, өз қызметіне түзетулер енгізу және баға беру, өз жұмысының нәтижесіне жауапкершілікпен қарау
Кәсіптік жұмысты нәтижелі орындау үшін қажетті мәліметтерді іздеу
Кәсіптік қызмет барысында ақпараттық – коммуникациялық технологияны қолдану.
Командамен бірге жұмыс істеу, басшылықпен және әріптестермен жақсы қарым-қатынаста болу.
Жұмыс орнында еңбек қорғау және өндірістік қауіпсіздік талаптарын ескерудің мәнін түсіну.
Кәсіптік қызметте инновациялық технологияны қолдану.
Өмір бойы машықтары мен Білімдер:н жаңартып отыру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1. 100501 2 – Сталевар установки внепечной обработки стали*
ПК 2.1.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для производства стали.
ПК 2.1.2. Выполнять расчет необходимого количества раскислителей и легирующих добавок по данным содержания углерода, температуры и веса металла.
ПК 2.1.3. Выполнять технологические операции по ведению процессов внепечной обработки стали.
ПК 2.1.4. Проводить раскисление и легирование металла до заданного химического состава.
ПК 2.1.5. Доводить содержание углерода в металле до установленного предела.
ПК 2.1.6. Наблюдать за исправным состоянием огнеупорной кладки вакуум-камеры и оборудованием установки.
ПК 2.1.7. Участвовать в наладке оборудования и ремонте оборудования установки.
ПК 2.1.8. Вести учет показаний КИП в процессе производства стали.
ПК 2.1.9. Вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.1.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.2. 100502 2 – Подручный сталевара установки внепечной обработки стали*
ПК 2.2.1. Управлять технологическим оборудованием и механизмами агрегатов по производству стали.
ПК 2.2.2. Осуществлять установку ковша под вакуум-камеру.
ПК 2.2.3. Замерять толщины слоя шлака и температуры металла.
ПК 2.2.4. Осуществлять отбор проб металла и шлака.
ПК 2.2.5. Выполнять подготовку, просушку и загрузку раскислителей, легирующих добавок в бункера.
ПК 2.2.6. Управлять в процессе вакуумирования стали механизмами качания камеры, вакуум-затворами.
ПК 2.2.7. Осуществлять удаление наростов и настылей с горячего патрубка и замена последних.
ПК 2.2.8. Участие в ремонте огнеупорной кладки вакуум-камеры и ее оборудования.
ПК 2.2.9. Осуществлять профилактические осмотры и текущие ремонты обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.10. Вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.2.11. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 921
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 921 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1007000 - Производство огнеупоров
Квалификации:

2.1. 100501 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шебері*
КҚ 2.1.1. Болат өндіру үшін қажет материалдарды және технологиялық құрылғыларды дайындау;
КҚ 2.1.2 Қажетті қышқылсыздандырулардағы және легірлеу қоспалардағы берілген көміртегінің санын, температураның және металлдың көлемін анықтау;
КҚ 2.1.3. Болатты пештен тыс өңдеу үрдісін жүргізу бойынша технологиялық операцияларды орындау
КҚ 2.1.4. Металлды берілген химиялық құрамына дейің қышқылсыздандыру және легірлеу;
КҚ 2.1.5. Металлдағы көміртегінің құрамын тұрақталған шекке дейін жеткізу;
КҚ 2.1.6. Құрылғының жабдықтарын және вакуум-камераның отқа төзімді қалану жағдайын бақылау.
КҚ 2.1.7. Құрылғының жабдықтарын жинау мен жөндеуге қатысу.
КҚ 2.1.8 Болат өндіру үрдісінде БӨҚ көрсеткіштерінің есебін жүргізу;
КҚ 2.1.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.1.10. Қоршаған ортаны қорғау және өңдірістік қауіпсіздікті, еңбек қорғау бойынша нормативтік актілерді орындау.
2.2. 100502 2 – Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының шеберінің көмекшісі*
КҚ 2.2.1. Болат өндіретін технологиялық жабдықтарды және агрегаттардың механизмдерін басқару;
КҚ 2.2.2. Вакуум камера арқылы шөмішті орнату.
КҚ 2.2.3.Металдың температурасын және шлак қабатының қалыңдығын өлшеу.
КҚ 2.2.4. Металл және шлактың сынамасын алу;
КҚ 2.2.5. Бункерлерге қышқылсыздандырғыштардың және легірлеу қоспаларын кептіру, еңгізу және дайындау.
КҚ 2.2.6. Камераның тербеліс механизмдерімен, ваккум-тығындарымен вакуумдау үрдісін басқару.
КҚ 2.2.7. Патрубокқа кететін шлакбөлгіштің орнатылуы және дайындауы.
КҚ 2.2.8. Вакуум камераның отқа төзімді қаламасын және оның жабдықтарын жөндеуге қатысу.
КҚ 2.2.9. Қызмет көрсететін жабдықтарды алдын ала қарау және ағымдағы жөндеулерді жүргізу;
КҚ 2.2.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.2.11. Құрылғының жабдықтарын жөндеу, еңбек қорғау бойынша нормативтік актілерді орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 921-қосымша
Ескерту. Бұйрық 921-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 100000 - Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1007000 - Отқа төзімді заттар өндірісі

ПК 2.8.8.
ПК 2.8.9.
ОПД.03
Электротехника.
Электрические цепи постоянного тока. Однофазные электрические цепи синусоидального тока. Трехфазные цепи. Электрические цепи несинусоидального тока. Переходные процессы. Нелинейные электрические цепи. Магнитные цепи. Катушка с магнитопроводами в цепи переменного тока. Измерения электрических и неэлектрических величин. Трансформаторы. Электрические машины постоянного тока. Асинхронные машины. Синхронные машины. Аппаратура управления и защиты электрических установок. Основы электропривода и электроснабжения. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры. Усилители. Выпрямители. Основы цифровой техники.
Знания:
- свойств и законов электрического и магнитного полей, методов расчета электрических и магнитных цепей, физических процессов электромагнитной индукции, электрические цепи переменного тока и методы их расчета;
- принципа действия полупроводниковых приборов, их характеристики и параметры;
- принципов построения и работы аналоговых и цифровых электронных схем.
Умения:
- производить расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока;
- понимать и читать простые схемы электронных устройств;
- эксплуатировать электронные приборы и устройства.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.2.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.10
ПК 2.5.8
ПК 2.6.8
ПК 2.7.9
ПК 2.8.9.
ОПД.04
Основы стандартизации и метрологии.
Метрология: основные понятия, организационные, научные и методические основы. Правовые основы обеспечения единства измерений. Многообразие измерительных задач; классификация измерений по видам измерений, методы измерений и контроля; средства измерений и контроля; применение вычислительной техники в средствах измерений
. Требования современной метрологии. Роль метрологии в повышении качества продукции, услуг и производства. Методы и средства контроля гладких цилиндрических и конических, резьбовых, шпоночных и шлицевых соединений, зубчатых и червячных передач. Отклонение формы и расположения поверхностей и их контроль. Системы стандартизации.
Знания:
- основных сведений метрологии;
- основных понятий стандартизации;
- основных понятий о допусках и посадках;
- точности формы, расположения шероховатости поверхностей;
- допусков на различные соединения деталей;
- типов, назначения и принципа действия технических средств измерений;
Умения:
- определять размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений;
- определять предельные зазоры и натяги соединений;
- пользоваться техническими измерительными средствами.
БК4
БК7
БК9
ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.2.8
ПК 2.3.9
ПК 2.4.1
ПК 2.4.10

КҚ 2.8.8.
КҚ 2.8.9.
ЖКП 03
Электротехника.
Тұрақты тоқ тізбегі. Бірфазалы синусоидты тұрақты тоқ тізбегі. Үшфазалы тізбектер. Ауыспалы процесстер. Сызықты емес ауыспалы тоқ тізбектері. Магнит тізбектері. Айнымалы тоқ тізбегіндегі магнит өткізгіштігі бар катушка. Трансформаторлар. Электрлі және электрлі емес өлшем бірліктерді өлшеу. Тұрақты токтың электр машиналары. Асинхронды машиналары. Синхронды машиналары. Басқару аппаратурасы Электржетегінің негіздері. Жартылайөткізгішті құрылғылар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар. Күшейткіштер. Түзеткіштер. Сандық техниканың негізі.
Білімдер:
- электр және магнит өрісінің қасиеттері және заңдары, электр және магнит тізбегінің есептеу әдістері, электрмагнитті индукциясының физикалық процесстері, ауспалы тоқ электр тізбегіжәне оларды есептеу әдістері;
- жартылай өткізгіштердің жұмыс істеу әдісі, сипаттамалары және параметрлері;
- аналогты және цифрлі электронды сұлбалардың жмысы және құру принципі;
Іскерліктер:
- тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін есептеу,
- электронды құрылғылардың қарапайым сызбаларын түсіну мен оқу,
- электронөлшегіш аспапты және құрылғыны пайдалану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.8
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.9
КҚ 2.8.9.
ЖКП 04
Стандарттау және метрология негіздері.
Метрология: негізгі түсініктер, ұйымдастық, ғылыми және әдістемелік негіздер. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің құқықтық негіздері. Өлшеу мәселелерінің көптүрлігі; өлшеу түрлері бойынша өлшеу классификациясы, өлшеу және бақылаудың әдістері; өлшеу және бақылау құралдары;өлшеу құралдарында есептеу техникасын қолдану. Қазіргі кездегі метрологияға қойылатын талаптар. Өнім, қызмет көрсету және өндіріс сапасын жоғарылатуда метрология рөлі. Тегіс цилиндрлік және конустық, бұрандалы, шпонкалы және шлицті қосылыстар, тісті және червякты берілістерді бақылау әдістері мен құралдары. Беттердің пішіні мен орналасу ауытқулары және оларды бақылау. Стандарттау жүйелері
Білімдер:
- метрологияның негізгі мәліметі;
- стандарттың негізгі түсініктері;
- жіберу және отырғызу туралы негізгі түсініктер;
- пішіннің дәлдігі, беттінің үстіндегі кедір-бұдырлық орналасуы;
- әртүрлі бөлшектерді біріктіру әдіп;
- дәлдіктің функционалды анализі;
- өлшемді техникалық құралдың түрлері, тағайындалу және принциптік әсер;
Іскерліктер:
- өлшемдерді, ауытқу және бөлшектің әдібін және олардың біріктіруін анықтау;
- шекті саңылауды және қосылған жерді керуді анықтау;
- техникалық өлшемді құралдарды қолдану.
БҚ4
БҚ7
БҚ9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.9
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.10

ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.4.4
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.7.6
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
СД 0.2
Физико-химические основы огнеупорных материалов.
Типы огнеупорных изделий и их физико-химические свойства (кремнеземистые, алюмосиликатные, магнезитовые, доломитовые, хромитовые и т.д.). Свойства модификаций, полиморфные превращения (законы полиморфизма, типы полиморфных превращений); Полиморфные превращения в окислах и различных соединениях. Диаграммы состояния огнеупорных веществ; Общие понятия, законы и определения (система, фаза, компоненты, степени свободы; обратимые процессы и равновесие; плавление и кристаллизация и т.д.)
Знания:
- физико-химических характеристик свойств огнеупоров;
- полиморфных превращений в огнеупорных материалах;
-физико-химических основ технологии производства огнеупорных изделий.
Умения:
- проводить физико-химический анализ огнеупорных материалов и оценивать его результаты;
-использовать химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов огнеупорного производства.
БК1 - 9 ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.2
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.7.1
ПК 2.8.1
СД 0.3
Теория и технология производства огнеупоров
Технологические особенности производства различных огнеупорных изделий (шамотные, динасовые, магнезиальные, доломитовые и т.д. огнеупоры, огнеупорные растворы, массы и покрытия). Подготовка связующих, смешение масс и прессование по полусухому способу, смешение масс и прессование изделий по пластичному способу, сушка и обжиг изделий. Брак, его причины, пути устранения. Состав и свойства полученных огнеупоров. Характеристика основного оборудования.
Знания:
- особенностей технологии производства различных огнеупорных материалов;
- физико-химических основ технологии производства различных огнеупорных материалов;
- свойств и областей применения получаемых огнеупоров.
Умения:
- подбирать различные способы прессования в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов;
- определять технологические параметры проведения процесса обжига, в зависимости от типа огнеупоров;
- определять прочностные характеристики огнеупоров.
БК1 - 9
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.8.1
СД 0.4
Металлургические печи и огнеупоры
Устройство и принцип работы агрегатов различных металлургических переделов.
Доменная печь (огнеупоры для кладки лещади, металлоприемника, заплечиков, распара и т.д.) Агломерационная фабрика и фабрика производства окатышей. Коксовые печи. Состав огнеупорной футеровки сталеплавильных агрегатов, внепечного вакуумирования и непрерывного литья заготовок
Знания:
- технологических особенностей работы печей черной металлургии;
- состава и физико-химических свойств огнеупоров, применяемых в различных областях металлургии.
Умения:
- подбирать огнеупоры для металлургических печей в зависимости от конструкционных особенностей агрегатов и характера протекаемых в них процессов;
- рассчитывать технико-экономические показатели работы металлургических агрегатов.
БК1 - 9

КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
АП 02
Отқа төзімді материалдардың физика-химиялық негіздері.
Отқа төзімді өнімдердің түрлері және олардың физика-химиялық қасиеттері (кремнийлі, алюмосиликатты, магнезитті, доломитті, хромитті және т.б.). Модификация түрлері, полиморфты айналу (пролиморфизм заңы, полиморфты айналу түрлері), тотықсыздандырғыштардағы және түрлі қосылыстардағы және түрлі қосылыстардағы полиморфты өзгерулер. Отқа төзімді заттар күйінің диаграммасы; жалпы түсініктер және анықтамалар (жүйе, фаза, компоненттері, еркіндік дәрежелері, қайтымды үдерістер және тепе-теңдік; балқыту,кристалдану және т.б.).
Білімдер:
- Отқа төзімділер қасиеттерінің физика-химиялық сипаттамалары;
- Отқа төзімділерге полиморфты айналу;
- Отқа төзімді материалдарды өндіру технологиясының физико-химиялық негіздері;
Іскерліктер:
- Отқа төзімді материалдардың физика-химиялық анализі және оның нәтижесін бағалау;
- Шикізатты және отқа төзімділер өндірісі өнімдерін химиялық, физика-химиялық талдау әдістерін қолдану;
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.7.1
КҚ2.8.1
АП.03
Отқа төзімді заттар өндірісінің теориясы мен технологиясы.
Әртүрлі отқа төзімді бұйымдарды өндірудің технолгиялық ерекше-ліктері (шамотты, династы, магнезиялық, доломиттік және т.б. отқа төзімділер, отқа төзімді материалдар). Байланыстырушыларды әзірлеу, массаларды араластыру және жартылай құрғату әдісімен таптау, массаларды араластыру және бұйымдарды пластикалық әдіс бойынша баспалау, өнімдерді кептіру және күйдіру. Ақау, оның себептері, жою жолдары. Алынған отқа төзімділердің құрамы мен қасиеттері, негізгі жабдықтың сипаттамалары.
Білімдер:
- Әртүрлі отқа төзімді материалдар- ды өндіру технологиясының ерекшеліктерін;
- Әртүрлі отқа төзімді материалдарды өндіру технологиясының физика-химиялық негіздері;
- Шикі материалдардың физика-химиялық және механикалық қаси- еттеріне байланысты баспалаудың түрлі әдістерін қолдану;
Іскерліктер:
- шикізаттық материалдардың механикалық және физика-химиялық қасиеттеріне байланысты баспалаудың түрлі тәсілдерін таңдау;
- күйдіру үрдісін жүргізудің технологиялық параметрлерін анықтау;
- отқа төзімді заттардың беріктік сипаттамасын анықтау.
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.1
АП 04
Металлургиялық пештер мен отқа төзімді заттар.
Металлургиялық қайта өңдеу агрегаттарының жұмыс істеу пинципі және құрылымы. Домна пеші (металл қабылдағыш, распар және т.б.). Агломерациялық фабрика және түйіршіктер жасау фабрикасы пештері. Болат балқыту агрегаттарындағы отқа төзімділер футеровкасының құрамы, пештен тыс вакуумдау және әзірлемені үздіксіз құю.
Білімдер:
- Қара металлургия пештері жұмысының технологиялық ерекшеліктері;
- металлургияның түрлі салаларында қолданылатын отқа төзімді заттардың физика-химиялық қасиеттері мен құрамы.
Іскерліктер:
- агрегаттардың құрылымдық ерекшеліктеріне қарай, металлургиялық пештерге арналған отқа төзімді заттарды таңдау;
- металлургиялық агрегаттардың техника-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
БҚ 1-
БҚ 9

ПК 2.1.1
ПК 2.2.1
ПК 2.3.1
ПК 2.3.6
ПК 2.4.1
ПК 2.5.1
ПК 2.6.1
ПК 2.6.3
ПК 2.7.1
ПК 2.7.3
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
СД 0.5
Экономика, организация и планирование производства: Предприятия отрасли в системе рыночных отношений. Менеджмент. Основные принципы и методы управления. Маркетинг. Производственные фонды предприятий отрасли. Капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли. Организация основного и вспомогательного производства. Научная организация труда. Основы технического нормирования на предприятиях отрасли. Производительность труда. Организация оплаты труда на предприятиях отрасли. Налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночной экономики. Организация планирования на предприятиях отрасли. Основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Инвестиционные проекты создания новых и реновации действующих производств. Методы оценки эффективности инвестиций. Стадии и этапы оценки эффективности инвестиционных проектов.
Знания:
- организации планирования на предприятиях в условиях рынка, планирования труда и заработной платы, оперативно-производственного планирования, сетевых методов планирования и управления.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
.
БК1 - 9 ПК 2.1.9
ПК 2.2.9
ПК 2.3.8
ПК 2.4.8
ПК 2.5.9
ПК 2.6.10
ПК 2.7.10
СД 0.06
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности: Предмет, составные части, научно-методические принципы, значение, термины и определения в охране труда. Организация службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятию. Законодательные и нормативные акты по охране труда. Обучение работающих по охране труда. Ответственность за нарушение норм охраны труда. Понятие о травматизме и профзаболеваниях. Метеорологические условия производственной среды. Производственное освещение, его нормирование, расчет. Производственный шум, вибрация, действие на человека, меры защиты. Электробезопасность. Основные сведения о горении, классификация производственных помещений по взрывопожароопасности. Оборудование взрывопожароопасных помещений. Молниезащита зданий и сооружений. Основные противопожарные мероприятия.
Знания:
- основ организации службы контроля охраны труда, законодательных и нормативных актов по охране труда, метеорологических условий производственной среды;
- общих вопросов техники безопасности;
- техники безопасности при работе на основном и вспомогательном оборудовании прокатных цехов.
Умения:
- квалифицированно изыскивать способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние работающих опасных и вредных производственных факторов;
- проводить анализы качества условий труда и рабочего места;
- выбирать оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
БК4
БК7

КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.3
КҚ 2.8.3-
КҚ 2.8.5
АП 05
Өндіріс экономикасы, ұйымдастыру және жоспарлау.
Нарықтық қатынастар жүйесіндегі сала кәсіпорыны. Менеджмент. Басқару әдістері және негізгі қағидалары. Маркетинг. Сала кәсіпорынының өндірістік қоры. Сала кәсіпорыны күрделі салым және күрделі құрылым. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру. Сала кәсіпорынындағы техникалық нормалау негіздері. Еңбек өнімділігі. Сала кәсіпорнында жалақыны төлеуді ұйымдастыру. Нарықты экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі. Сала кәсіпорнында жоспарлауды ұйымдастыру. Сала кәсіпорнында өндірісті-шаруашылықты іс-әрекеті талдау және есеп жүргізу негіздері. Жұмыс жасайтын өндірісте жаңа инвестициялық жобаларды жүзеге асыру. Инвестицияның тиімділігін анықтауға арналған әдістер. Инвестициялық жобалардың тиімділігін анықтауға арналған кезеңдер және деңгейлер
Білімдер:
- нарық жағдайында кәсіпорынды жоспарлауды ұйымдастыруды, еңбекақыны жоспарлауды, жедел өндірісті жоспарлауды, жоспарлау және басқарудың торлы әдістеріІ.
Іскерліктер:
- жұмыс жобаларына арналған сметалы құжаттарды және техника-экономикалық негіздемені құрастыруға арналған экономикалық есептеулерді.
БҚ 1-
БҚ 9
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.8
КҚ 2.4.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.10
АП 06
Еңбек қорғау және өмір қауіпсіздігі.
Еңбек қорғаудың пәні, құрама бөліктері, ғылыми-әдістемелік принциптер, мәні, терминдері, анықтамалары. Кәсіпорындағы еңбек қорғау жағдайына бақылау жүргізу ісін ұйымдастыру. Еңбекті қорғау бойынша заңдылық және нормативтік актілер. Еңбекті қорғау бойынша жұмыскерлерді оқыту. Жарақаттану және Кәсіптік аурулар туралы түсінік. Өндірістік ортаның метеорологиялық жағдайлары. Өндірістік жарық беру, оның мөлшерленуі, есебі. Өндірістік шу, діріл, адамға әсер етуі, қорғау шаралары. Электрқауіпсіздік. Жану туралы негізгі мәліметтер, жарылу жану қауіптіліктер бойынша өндірістік салаларының бөлінуі, өрт жарылу қауіпті бөлімдердің жабдықтары. Ғимараттар мен құрылымдарды найзағайдан қорғау. Өртке қарсы жүргізілетін негізгі шаралар.
Білімдер:
- еңбекті қорғау қызметін ұйым-дастыру негіздерін, еңбекті қорғау заңды және нормативті актілерін, өндірістік ортаның метеорологиялық шартын;
- техника қауіпсізідігінің жалпы мәселелерін;
- таптау цехтарының негізгі және қосымша жабдықта жұмыс істеу кезіндегі техника қауіпсізідігі
Іскерліктер:
- жарақаттануды болдырмайтын және қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсерін жоюшы тәсілдерді, шараларды және құралдарды білікті түрде қолдану;
- еңбек шарты мен жұмыс орнының сапасын талдауды;
- қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша өндірісті жетілдірудің оптималды нұсқаларын таңдау;
БҚ4
БҚ7

2.1. 100701 2 -Выгрузчик огнеупорных материалов из печи*
ПК 2.1.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для выгрузки огнеупорных материалов из печи.
ПК 2.1.2. Выполнять технологические операции по выгрузке огнеупоров из печи.
ПК 2.1.3. Осуществлять наблюдение за исправностью коробов, смазывать их;
ПК 2.1.4. Осуществлять ведение учета загружаемого сырья.
ПК 2.1.5. Осуществлять разгрузку коробов с горячим магнезитом в бункер холодильника.
ПК 2.1.6. Разбивка крупных кусков магнезита.
ПК 2.1.7.Прицепка нагруженных сырьем коробов и отцепка порожних.
ПК 2.1.8. Выполнение стропальных работ;.
ПК 2.1.9. Уметь вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.1.10.Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.2. 100702 2 -Загрузчик термических печей*
ПК 2.2.1. Осуществлять подготовку материалов и технологического инструмента, необходимых для загрузки огнеупорных материалов в термические печи.
ПК 2.2.2. Выполнять отдельных операций по пакетированию материалов для загрузки в термические печи.
ПК 2.2.3. Проводить операции по загрузке термических печей.
ПК 2.2.4. Проводить укладку прокладок для термопар и подготовку стендов и поддонов.
ПК 2.2.5.Осуществлять подбор и комплектование садок для загрузки в печи;
ПК 2.2.6. Осуществлять прием материала в термическое отделение и ведение учета загрузки огнеупоров в печи;
ПК 2.2.7. Осуществлять транспортировку муфелей и колпаков печей, выполнять накрывание материала муфелями и снятие их после отжига;.
ПК 2.2.8. Осуществлять профилактические осмотры и текущие ремонты обслуживаемого оборудования.
ПК 2.2.9. Уметь вести техническую, технологическую и нормативную документацию.
ПК 2.2.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.3. 100703 2 -Обжигальщик на печах*
ПК 2.3.1. Осуществлять подготовку обжиговых печей к работе и загрузка их полуфабрикатом.
ПК 2.3.2. Осуществлять технологические операции по ведению процесса обжига изделий.
ПК 2.3.3. Соблюдать режим и график обжига изделий.
ПК 2.3.4. Наблюдать за температурой в печи и составом отходящих газов по приборам.
ПК 2.3.5. Контролировать процесс обжига по показаниям контрольно-измерительных приборов, анализам лабораторий и теплотехнических бюро.
ПК 2.3.6. Регулировать технологические и теплотехнические режимы печного агрегата.
ПК 2.3.7. Осуществлять контроль за состоянием футеровки и обмазки печных агрегатов.

2.1. 100701 2
Отқа төзімді материалдарды пештен түсіруші*
КҚ 2.1.1. Отқа төзімді материалдарды пештен түсіруге қажетті технологиялық құрал-саймандар мен материалдардың дайындығын жүзеге асыру;
КҚ 2.1.2. Отқа төзімділерді пештен түсірудің технологиялық операцияларын орындауы қажет;
КҚ 2.1.3. Қораптардың жарамдылығын тексеру және оларды майлау;
КҚ 2.1.4. Тиелетін шикізаттың есебін жүргізу;
КҚ 2.1.5. Тоңазытқыш бункеріне ыстық магнезитті қораптарды түсіру;
КҚ 2.1.6. Магнезиттің ірі кесектерін ұсату;
ПК 2.1.7. Шикізатпен толтырылған қораптарды тіркеу, бостарын тірекеуден ажырату;
КҚ 2.1.8. Стропальді жұмыстарды жүргізу.
КҚ 2.1.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізуі қажет;
КҚ 2.1.10. Еңбекті қорғаудың нормативті актілері бойынша, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғаудың талаптарын орындауы қажет.
2.2.100702 2
Термиялық пештер тиеушісі*
КҚ 2.2.1. Отқа төзімді материалдарды термиялық пешке салуға қажетті технологиялық құрал-саймандар мен материалдардың дайындығын жүзеге асыру;
КҚ 2.2.2. Термиялық пештерге салу үшін материалдарды пакеттеу бойынша жұмыстар жүргізу;
КҚ 2.2.3. Термиялық пештерге салу бойынша операцияларды жүргізуі қажет.
КҚ 2.2.4. Терможұптарға арналған төсемелерді төсеу және қабырғалары мен табандықты әзірлеу;
КҚ 2.2.5. Пешке тиеу үшін қондырушыларды жинақтау және іріктеу;
КҚ 2.2.6. Термиялық бөлімшеге отқа төзімділерді қабылдау және оларды пешке салу ісін есептеу;
КҚ 2.2.7. Пештің муфельдері мен қалпақшаларын ауыстыру, материалдарды муфельдермен жабу және оларды күйдіріп болған соң түсіру;
КҚ 2.2.8. Жұмыс жабдығын ағымдағы жөндеуден және жабдық жұмысын профилактикалық тексеруін жүзеге асыру;
КҚ 2.2.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізуі керек;
КҚ 2.2.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілер талаптарын орындауы қажет.
2.3. 100703 2
Пештердегі балқытушы*
КҚ 2.3.1. Күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оларға шикізатты толтыру;
КҚ 2.3.2. Бұйымдарды күйдіру үдерісін жүргізу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.3.3. Бұйымдарды күйдіру тәртібі мен кестесін сақтай білу;
КҚ 2.3.4. Бақылау-өлшеу құралдары арқылы пештегі температура мен шыққан газдардың құрамын бақылай білу;
КҚ 2.3.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері, зертханалар талдаулары және жылутехникалық бюро талдаулары бойынша күйдіру үдерісін бақылау және реттеу;
КҚ 2.3.6. Пеш агрегатының технологиялық және жылутехникалық тәртібін реттеу;
КҚ 2.3.7. Пеш агрегаттарының футеровкалау және майлау жағдайына бақылау жасау;

ПК 2.3.8. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией, обеспечивающей процесс обжига.
ПК 2.3.9. Осуществлять подготовку и техническое обслуживание технологического оборудования, необходимого для ведения процесса обжига.
ПК 2.3.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.4. 100704 2 -Садчик в печи и на тоннельные вагоны*
ПК 2.4.1. Осуществлять подготовку и техническое обслуживание используемого оборудования.
ПК 2.4.2. Уметь осуществлять укладку, пересыпку и перекладку изделий для садки в зависимости от вида изготавливаемых изделий и в соответствии с технологической схемой.
ПК 2.4.3. Определять качество сырца по внешним признакам, отсортировывать брак.
ПК 2.4.4. Выполнять операции по садке в печи и на туннельные вагоны различных изделий из огнеупорных материало. в соответствии с технологическими схемами и инструкциями;
ПК 2.4.5. Подготовка для садки камер периодических кольцевых, газокамер печей, вагонов туннельной печи.
ПК 2.4.6. Подвозка или подноска материалов и изделий, садка их в порядке, обеспечивающем равномерный обжиг, с наилучшим использованием объема камер.
ПК 2.4.7. Управлять садочным манипулятором;
ПК 2.4.8. Использовать в работе технологическую документацию.
ПК 2.4.9. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
ПК 2.4.10. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
2.5. 100705 2 -Формовщик огнеупорных изделий*
ПК 2.5.1. Осуществлять операции по формовке изделий разной конфигурации различными способами.
ПК 2.5.2. Контролировать процесс формовки огнеупорных материалов.
ПК 2.5.3. Осуществлять оправку сформованных изделий;
ПК 2.5.4. Осуществлять маркировку сформованных изделий;
ПК 2.5.5. Проводить транспортировку сформованных изделий в сушила;
ПК 2.5.6. Производить сборку, разборку и смазку форм.;
ПК 2.5.7. Знать правила технической эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
ПК 2.5.8. Проводить подготовку к работе, техническое обслуживание и ремонт используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.5.9. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.5.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.6. 100706 2 -Составитель массы на мешалках*
ПК 2.6.1. Уметь составлять шихту для производства огнеупорных материалов, и определять оптимальную влажность шихты.
ПК 2.6.2. Подготавливать эмульсии требуемого качества;

КҚ 2.3.8. Күйдіру үдерісімен қамтамасыз ету, техникалық, технологиялық және нормативті құжаттаманы қолдана білу;
КҚ 2.3.9. Күйдіру үдерісін жүргізуге арналған технологиялық жабдық көмегімен техникалық қызмет көрсету және жүзеге асыру;
КҚ 2.3.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршан ортаны қорғау бойынша нормативті актілердің талаптарын орындау.
2.4. 100704 2 Пештерге және тоннельді вагондарға отырғызушы*
КҚ 2.4.1. Қолданылатын жабдық бойынша техникалық қызмет көрсету және жүзеге асыру;
КҚ 2.4.2. Технологиялық кестеге сәйкес, әзірленетін бұйым түріне қарай, қондыруға арналған бұйымды төгу, қаптау және қайта қаттау ісін жүзеге асыру.
КҚ 2.4.3. Сыртқы түріне қарап шикізаттың сапасын анықтау, ақауын іріктеу;
КҚ 2.4.4. Технологиялық кестеге және нұсқаларға сәйкес отқа төзімді материалдардың түрлі бұйымдарын туннельді вагондар мен пештерге салу операциясын орындау;
КҚ 2.4.5. Периодты сақиналы пеш камераларын, пештердің газкамераларын, туннельді пештердің вагондарын салу операциясына дайындау;
КҚ 2.4.6. Материалдар мен бұйымдарды әкелу және тиеу, камералар аумағын дұрыс пайдаланып біртекті күю тәртібі бойынша салу.
КҚ 2.4.7. Салу манипуляторын басқару;
КҚ 2.4.8. Жұмыс барысында технологиялық құжатты қолдану;
КҚ 2.4.9. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау;
КҚ 2.4.10. Жұмыс жабдығының ақауларын анықтау және жою.
2.5. 100705 2
Отқа төзімді материалдарды қалыптаушы*
КҚ 2.5.1. Түрлі әдіспен түрлі конфигурациялы бұйымдарды қалыптауды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.2. Отқа төзімді материалдарды қалыптау үдерісін бақылау;
КҚ 2.5.3. Қалыпталған бұйымдарды Осуществлять оправку сформованных изделий;
КҚ 2.5.4. Қалыпталған бұйымдарды маркерлеу;
КҚ 2.5.5. Қалыпталған бұйымдарды кептіргіштерге орналастыруды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.6. Қалыптарды жинау, құрастыру және маулай білу;
КҚ 2.5.7. Бақылау – өлшеу құралдарын техникалық тасымалдау ережелерін білу;
КҚ 2.5.8. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жұмысқа дайындалу;
КҚ 2.5.9. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.5.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.6. 100706 2 Араластырғыштарда масса құраушы*
КҚ 2.6.1. Отқа төзімді материалдарды өндіруге арналған шихтаны құрау және шихтаның жоғарғы ылғалдығын анықтай алуы қажет.
КҚ 2.6.2. Талап етілген сапада эмульсиялар дайындау;

ПК 2.6.3. Осуществлять технологические операции по перемешиванию определенных количеств исходных компонентов шихты.
ПК 2.6.4. Следить за качеством сырых материалов для получения различных огнеупорных изделий.
ПК 2.6.5. Осуществлять пуск и остановку мешалок, дозирующих аппаратов, транспортерных устройств и наблюдение за их работой.
ПК 2.6.6. Регулировать подачу компонентов массы в мешалки в строго установленном соотношении.
ПК 2.6.7. Контролировать качество и длительность замеса.
ПК 2.6.8. Осуществлять техническое обслуживание используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.6.9. Соблюдать правила эксплуатации мешалок различных систем.
ПК 2.6.10. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.6.11. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.7. 100707 2 -Прессовщик порошков на механических ситах*
ПК 2.7.1. Проводить расчет навески, обеспечивать дозирование и засыпку порошка в рабочую полость матрицы пресс-формы.
ПК 2.7.2.Определять давление прессования, осуществлять цикл прессования;
ПК 2.7.3. Владеть приемами прессования, используя соответствующий инструмент.
ПК 2.7.4. Выполнять технологические операции по прессованию изделий разными способами (в частности на механических ситах).
ПК 2.7.5. Контролировать массу, размеры и качество прессовок.
ПК 2.7.6. Контролировать технологические параметры процесса прессования.
ПК 2.7.7. Уметь определять основные причины брака при его появлении и принимать меры к их устранению;
ПК 2.7.8. Выполнять необходимое количество допрессовок.
ПК 2.7.9. Осуществлять подготовку к работе, техническое обслуживание и ремонт используемого инструмента и оборудования.
ПК 2.7.10. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.7.11.Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
2.8. 100708 2 -Огнеупорщик
ПК 2.8.1. Приготовление строительных и простых огнеупорных растворов вручную.
ПК 2.8.2. Сортировка огнеупорного нормального, изоляционного, глиняного обыкновенного кирпича и изделий на основе волокнистых материалов.
ПК 2.8.3. Просеивание огнеупорных порошков. Разборка кладки массивов и выстилок из глиняного обыкновенного кирпича.
ПК 2.8.4. Изоляция кладки порошкообразными материалами, асбестовыми картоном и шнуром.
ПК 2.8.5. Изоляция асбестовым шнуром или минераловатными плитами мест прохода экранных труб (котлов) через обмуровку.
ПК 2.8.6. Сортировка и маркировка футеровочного кирпича.

КҚ 2.6.3. Шихтаның қалдық бөліктерінің белгілі бір бөлігін араластыру бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 2.6.4. Әртүрлі отқа төзімді бұйымдарды алуға арналған шикі материалдардың сапасын бақылау;
КҚ 2.6.5. Араластырғыштарды, мөлшерлеу аппараттарын, транспортерлі құрылғыларды іске қосу, тоқтату және олардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.6.6. Қатаң бекітілген ереже бойынша араластырғыштарға масса бөліктерін жіберу ісін реттеп отыру;
КҚ 2.6.7. Сапаны және араластыру ұзақтығын бақылау;
КҚ 2.6.8. Қолданылатын құрал-саймандар мен жабдық көмегімен техникалық қызмет көрсету ісін жүзеге асыру;
КҚ 2.6.9. Түрлі жүйедегі араластырғыштарды пайдалану ережелерін білу;
КҚ 2.6.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.6.11. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.7. 100707 2 Механикалық електерде ұнтақтарды елеуші*
КҚ 2.7.1. Аспа есебін жүргізу, баспа-форма матрицасының жұмыс жолағына ұнтақты себу мен мөлшерлеу.
КҚ 2.7.2.Баспалау қысымын анықтау, баспалау циклын жүзеге асыру;
КҚ 2.7.3. Қажетті құрал-сайманды пайдаланып, баспалау әдістерін білу;
КҚ 2.7.4. Түрлі әдістермен әсіресе механикалық елеуіштерде бұйымдарды баспалау бойынша технологиялық операцияларды орындау;
КҚ 2.7.5. Баспалау массасын, өлшемдерін, сапасын бақылауда ұстау;
КҚ 2.7.6. Баспалау үдерісінің технологиялық параметрлерін бақылау;
КҚ 2.7.7. Ақаудың негізгі себептерін анықтай білу және оны жою;
КҚ 2.7.8. Баспалауға дейінгі қажетті санды орындау;
КҚ 2.7.9. Техникалық қызмет көрсету және қолданылатын жабдық пен құрал-сайманды жөндеу, жұмысқа дайындалу;
КҚ 2.7.10. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
КҚ 2.7.11. Еңбек қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
2.8. 100708 2
Отқа төзімді заттарды өндіруші
ПК 2.8.1. Құрылыстық және қарапайым отқа төзімді сылақты қолдан дайындай білу;
ПК 2.8.2. Талшық материалдар негізіндегі бұйымдар мен қарапайым саз балшықты, оқшаулағыш, отқа төзімді қалыпты кірпішті сорттау.
ПК 2.8.3. Отқа төзімді ұнтақтарды електен өткізу. Саз балшықты қарапайым кірпіштен жасалған төсемдер мен массивтардың қалануын бөлшектеу.
ПК 2.8.4. Қалауды ұнтақ тәрізді материалдармен, асбесті картон және шнурмен оқшаулау;
ПК 2.8.5. Экранды құбырлар (оттық) өтетін жерлерді минералды мақталы плиталар немесе асбесті шнурлар мен айнала қалау арқылы оқшаулау;
ПК 2.8.6. Футерлік кірпішті маркалау және сорттау:

ПК 2.8.7. Участие в футеровочных работах.
ПК 2.8.8. Уметь пользоваться технической, технологической и нормативной документацией.
ПК 2.8.9. Подготовка, комплектация необходимого инструмента и приспособлений.
ПК 2.8.10. Выполнять требования нормативных актов по охране труда, промышленной безопасности и защите окружающей среды.
Приложение 924
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 924 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения.
Специальность:
1012000 – Гибкие автоматические линии
Квалификации:

ПК 2.8.7. Футерлік жұмыстарға қатысу;
ПК 2.8.8. Техникалық, технологиялық және нормативтік құжатты жүргізе білу;
ПК 2.8.9. Қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандарды жұмысқа дайындау және топтау;
ПК 2.8.10. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау бойынша нормативтік актілердің талаптарын орындау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 924-қосымша
Ескерту. Бұйрық 924-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау. Машина жасау
технологиясы
Мамандығы: 1012000 – Икемді автоматты желілер

2. Повышенный
уровень
2.1. 101201 2- Оператор –манипулятора*;
ПК 2.1.1. Разделять пачки хлыстов и поштучную подачу их на подающий лесотранспортер раскряжевочной установки при помощи гидравлического манипулятора;
ПК 2.1.2. Контролировать за равномерной подачей хлыстов;
ПК 2.1.3. Содержать в исправном состоянии и выполнять правильную эксплуатацию механизмов манипулятора;
ПК 2.1.4. Наблюдать за работой гидравлической системы, тормозного устройства и оборудования;
ПК 2.1.5. Проверять надежность крепления всех узлов;
ПК 2.1 6. Участвовать в наладке и ремонте гидроманипулятора.
2.2. 101202 2 – Оператор автоматических и полуавтоматических станков и установок*;
ПК 2.2.1. Выполнять обработку средней сложности и сложных деталей на автоматической и полуавтоматической линии станков с пульта управления с несколькими видами обработки;
ПК 2.2.2. Выполнять обработку с пульта управления крупногабаритных деталей на автоматических и полуавтоматических линиях станков и установок с несколькими видами обработки;
ПК 2.2.3. Обеспечить бесперебойную работу автоматической линии;
ПК 2.2.4. Выполнять подналадку оборудования и механизмов автоматической и полуавтоматической линии с различными видами управления агрегатных станков в процессе работы;
ПК 2.2.5. Загружать заготовки в бункера и снимать готовые детали с линии станков и установок;
ПК 2.2.6. Наблюдать за состоянием применяемого инструмента, системами смазки и охлаждения;
ПК 2.2.7. Проверять качество изготовления деталей специальными контрольно-измерительными инструментами.
2.3.101203 2 – Оператор станков с программным управлением*;
ПК 2.3.1.Осуществлять обработку с пульта управления простых и сложных деталей на налаженных станках с программным управлением;
ПК 2.3.2. Обслуживать многоцелевые станки с числовым программным обеспечением(ЧПУ) и манипуляторы(роботы) для механической подачи заготовок на рабочее место;
ПК 2.3.3. Выполнять подналадку отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов под руководством оператора более высокой квалификации;
ПК 2.3.4. Установить и снимать детали после обработки;
ПК 2.3.5. Проверять качество обработки деталей контрольно-измерительными инструментами и визуально;
ПК 2.3.6. Управлять группой станков с программным управлением;
ПК 2.3.7. Контролировать выход инструмента в исходную точку.
2.4. 101204 2 – Контролер по обслуживанию промышленных роботов*;
ПК 2.4.1. Контролировать работу ГПМ, а также управление отдельными устройствами в наладочном режиме;
ПК 2.4.2. Контролировать и диагностировать процесс обработки и состояние инструмента в автоматическом режиме без вмешательства оператора;

2. Жоғары деңгей
2.1. 101201 2- Манипулятор операторы*
КҚ 2.1.1. Шыбық пашкесін бөлу және гидравликалық манипулятор көмегімен беруші өңдеуші қондырғыға оларды бір-бірлеп беру;
КҚ 2.1.2. Шыбықтардың біркелкі берілуін бақылау;
КҚ 2.1.3. Манипулятор механизмдерін түзу жағдайында сақтау және жұмысқа дұрыс пайдалану;
КҚ 2.1.4. Гидравликалық жүйе, тежегіш қондырғысы мен электржабдықтары жұмысын қадағалау;
КҚ 2.1.5. Бар буын бекітпенің беріктігін тексеру;
КҚ 2.1 6. Гидроманипуляторды баптау және жөндеуге қатысу.
2.2. 101202 2 – Станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желілері операторы*
КҚ 2.2.1. Басқару пультінен қиындығы орташа және қиын тетікті станоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желіде өңдеудің бірнеше түрімен өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.2. Басқару пультінен ірі габариттік тетіктер стантоктар мен қондырғылардың автоматты және жартылай автоматты желіде өңдеудің бірнеше түрімен өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.3. Автоматтық желінің үздіксіз жұмыс жасауын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.4. Жұмыс үрдісі кезінде агрегаттық станок пен басқарудың түр-түрімен автоматтық және жартылай автоматтық желінің жабдықтары мен механизмдерін баптауды орындау;
КҚ 2.2.5. Дайындаманы шанапқа толтыру және даяр тетіктерді станок пен қондырғы желісінен алып тастау;
КҚ 2.2.6. Қолданылатын сайман, майлау және салқындау жүйесі жағдайын бақылау;
КҚ 2.2.7. Тетіктердің даярлану сапасын арнайы қадағалау өлшеуіш саймандарымен тексеру.
2.3.101203 2 – Программамен басқарылатын қондырғылар операторы*
КҚ 2.3.1. Программамен басқарылатын бапталған қондырғыдағы қарапайым және күрделі тетіктерді пульттен басқаруды өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.2. Сандық программамен басқарылатын (СПБ) көпмақсатты станокқа және жұмыс орнына дайындаманы механикалық жолмен беретін манипулятор (роботқа) қызмет көрсету;
КҚ 2.3.3. Біліктілігі жоғары оператордың басшылығымен жеке қарапайым және қиындығы орташа буын мен механизмдердің баптауын орындау;
КҚ 2.3.4. Тетіктерді өңдеуден кейін құру әрі түсіру;
КҚ 2.3.5. Тетіктердің өңделу сапасын қадағалау-өлшеуіш сайманымен және көзбен тексеру;
КҚ 2.3.6. Бағдарламен басқарылатын қондырғы тобын басқару;
КҚ 2.3.7. Сайманның шығу нүктесінен шығуын қадағалау.
2.4. 101204 2 – Өнеркәсіптік роботтарына қызмет көрсететін бақылаушы*
КҚ 2.4.1. ГПМ жұмысын бақылау, сонымен қатар баптау кестесіндегі жеке қондырғыларды басқару;
КҚ 2.4.2. Оператордың кедергісінсіз автоматты режімдегі сайманның өңдеу үрдісі мен қалпын бақылау және диагнозын қою;

ПК 2.4.3. Контролировать работу подшипников передней опоры шпинделя станка(модуля) имеющие тензодатчики;
ПК 2.4.4. Изменять условия обработки наружного кольца подшипника, деформировать в электрические сигналы, обрабатываемые системой управления, которая корректирует работу станка;
ПК 2.4.5. Контролировать состояние режущего инструмента;
ПК 2.4.6. Подавать сигналы в систему управления, которая останавливает ГПМ.
Уровень
ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)
3.Специалист среднего звена
3.1. 101205 3 Техник-механик
ПК 3.1.1. Выполнять работы в области научно-технической деятельности по проектированию, информационному обслуживанию, организации производства, труда и управлению, метрологическому обеспечению, техническому контролю;
ПК 3.1.2. Осуществлять технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании, зданий и сооружений цеха;
ПК 3.1.3. Участвовать в приеме и установке нового оборудования, проведения работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых физических и трудоемких работ;
ПК 3.1.4. Вести учет всех видов оборудования, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
ПК 3.1.5. Осуществлять анализ причин и продолжительность простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
ПК 3.1.6. Разрабатывать и внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов;
ПК 3.1.7. Обеспечивать безаварийную и надежную работу всех видов оборудования, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и модернизацию.
Приложение 929
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 929 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1013000 - Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности
Квалификации:

КҚ 2.4.3. Тензоберілгіші бар станок (модуль) шпинделінің алдыңғы тірегінің мойынтірегі жұмысын қадағалау;
КҚ 2.4.4. Мойынтірек сыртқы сақинасын өңдеу шартын өзгерту, станок жұмысын реттейтін басқару жүйесімен өңделетін электр сигналын бұзу;
КҚ 2.4.5. Кескіш сайманының қалпын бақылау;
КҚ 2.4.6. ГПМ тоқтататын басқару жүйесіне сигнал беру.
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер(КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1. 101205 3 Техник-механик
КҚ 3.1.1. Өндіріс, еңбекті жобалау, ақпараттық қызмет көрсету, ұйымдастыру және басқару, метрологиялық қамсыздандыру, техникалық басқару бойынша ғылыми-техникалық қызмет саласындағы жұмысты орындау;
КҚ 3.1.2. Механикалық жабдық, ғимарат пен цех құрылысындағы қорғаныс қондырғысын жөндеу және жағдайына техникалық қадағалауды жүзеге асыру;
КҚ 3.1.3. Жаңа жабдықты қабылдау және құру, жұмыс орындарын атестаттау және тиімді ету бойынша жұмысты жүргізу, әсері төмен жабдықтарды жоғары тиімді жабдықпен ауыстыру және жаңарту, ауыр және еңбек көп кететін жұмысты механикаландыру құралдарын енгізуге қатысу;
КҚ 3.1.4. Жабдықтың бар түрін, сонымен қатар амортизациялық мерзімі өткен және моралдық тозған жабдықты есепке алуды жүргізу, құжаттарды тізімнен шығаруға даярлау;
КҚ 3.1.5. Жабдықтың техникалық жағдайымен байланысқан тоқтап қалу себебін сараптау және ұзақтылығын жүзеге асыру;
КҚ 3.1.6. Механизм буыны мен тетіктерін жөндеу және қалпына келтіру озық әдістерін әзірлеу және енгізу;
КҚ 3.1.7. Жабдықтың бар түрін апатсыз және сенімді жұмыс жасауды, дұрыс жұмысқа салу, заманауи сапалы жөндеу мен жаңартуды жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 929-қосымша
Ескерту. Бұйрық 929-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 - Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1013000 - Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және
өндірістегі автоматика

Сноска. Приказ дополнен приложением 935 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Механообработка, контрольно-измерительные приборы и автоматика в промышленности
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 01
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 4
ПК 2.1.2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- иностранного языка, владение лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 4
ПК 2.1.2
ОГД 03
Физическая культура.
Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к
организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;критерии эффективности
здорового образа жизни; двигательные функции организма; повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности; легкая атлетика; гимнастика;лыжная подготовка;плавание;туризм; спортивные и подвижные игры;казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- видов и технику плавания;
- правил туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста.
Умения:
- владения техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владения техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владения техникой метания диска, гранаты;
- владения техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владения способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владения техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владения техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля.
БК 3
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила
выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации.
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
БК 4
ОПД 02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основных характеристик электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов;
- основных законов постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца;
- основных методов расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причин возникновения переходных процессов;
- первого и второго законов коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей;
- применения закона Кулона;
- применения теоремы Гаусса;
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- уметь выполнять расчеты постоянного тока;
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 5
БК 6

Ескерту. Бұйрық 935-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1013000 – Механикалық өңдеу, өлшеу-бақылау құралдары және
өндірістегі автоматика мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
БҚ 4
КҚ 2.1.2
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материал;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
КҚ 2.1.2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін.
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру.
Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері.
Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары.
Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба.
Құрастырмалы сызба оқу.
Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды
БҚ 4
ЖКП 02
Электротехниканың теориялық негіздері
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты тоқ тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі үрдістер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрлік кернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді. Конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді, ажыратуды.
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.2.6
ОПД 03
Основы рыночной экономики и планирование производства.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
ПК 2.1.6
ОПД 04
Компьютерные технологии.
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
Знания:
- истории создания вычислительной техники;
- общих сведений о персональных компьютерах;
- структурно-функциональной схемы промышленных электронно-вычислительных машин;
- сервисных программ;
- виды антивирусных программ.
Умения:
- пользоваться компьютерной техникой;
- использовать периферийные устройства;
- пользоваться антивирусными программами.
БК 1
БК 5
БК 4
ПК 2.1.4
ПК 2.3.6
ОПД 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК
"О сертификации"; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
-целей, задач, принципов, объектов, субъектов, средств, методов, правовой базы;
-основы теории измерений;
-структур международных и региональных стандартов;
-систем сертификации ГОСТ РК.
Умения:
-применить государственные и межгосударственные системы;
-определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
-проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
БК 1
БК 6
БК 4
ПК 2.6.1
ОПД 06
Основы технической механики.
Сведения о механизмах и машинах; Кинематика мехаңизмов; Сведения о дегалях машин; Детали и сбороч-ные единицы специального назна-чения; Типовые детали и сборочные единицы, применяемые в станках. Соединение деталей; Механизмы для передачи вращательного движения; Детали и сборочные единицы передач вращательного и поступательного движения; Механизмы для преобразования движения;
Знания:
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.6.1 ПК 2.1.1 ПК 2.2.1 ПК 2.4.1
ОПД 07
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Предельные отклонения. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности.Средства для измере-ний линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных ередств. Измерения линейных размеров.
Знания:
- погрешности при изготовлении деталей;
- погрешности измерений;
- предельные отклонения;
- допуски, посадки и шеро-ховатость;
Умения:
- определять номинальные, предельные и действитель-ные размеры;
- определять допуски, посадки и шероховатость;
- определять предельные отклонения.

КҚ 2.2.6
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті жоспарлау.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері;
меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау;
нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды.
БҚ 4
КҚ 2.1.6
ЖКП 04
Компьютерлік технологиялар.
Қазіргі компьютерлер және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйенің негізгі анықтамалары және түсініктемелері. Операциялық жүйенің командалары. Сервистік бағдарлама. Вирусқа қарсы бағдарламалар (тұрпаттары, қолдану, орнату).
Офистік бағдарламалар.
Білімдер:
- есептеу техникасының пайда болу тарихын;
- дербес компьютерлер туралы жалпы мәліметтерді;
- дербес электронды есептеу машинасы құрылымдық-қызмет нобайын;
- сервистік бағдарламаларды;
- антивирустық бағдарламалардың түрлерін.
Іскерліктер:
- компьютерлік техниканы пайдалануды;
- периф. құрылғыларды пайдалануды;
- антивирустық бағдарламаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 4
КҚ 2.1.4
КҚ 2.3.6
ЖКП 05
Стандарттау, сертификациялау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері. Ұйымдастыру негіздері, стандарттау саласындағы халықаралық ынтымақтастық және өнім сапасы. Мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендері. Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі ережелерін;
- стандарттау саласындағы жалпы ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнім сапасын көтерудегі стандарттаудың ролін;
- мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендерін.
Іскерліктер:
- стандарттарды қолдануды;
- қондыруды таңдауды;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 4
КҚ 2.6.1
ЖКП 06
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі. нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болу, қатты болу, тұрақты болу есептеулерін жүргізуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.6.1
КҚ 2.1.1
КҚ 2.2.1
КҚ 2.4.1
ЖКП 07
Рұқсат беру, қондыру және техникалық өлшемдер.
Бөлшектерді дайындау мен жинаудағы ауытқулар. Өлшемдегі ауытқулар: өлшемдердің дәлдігін көтерудің түрлері мен тәсілдері.Өлшемдер: номиналды, шектеулі, шынайы. Шектеулі ауытқулар. Өлшемге рұқсат беру, рұқсат ету аймағы. Қондырулар. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Сызықтық өлшемдерді өлшеудің құралдары. Өлшем құралдарын таңдауды анықтайтын негізгі факторлар. Сызықтық өлшемдерді өлшеу.
Білімдер:
- бөлшектерді дайындаудағы ақаулар;
- өлшеулердің ақаулары;
- шамалы ауытқулар;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылық.
Іскерліктер:
- ең төменгі, шамалы және шынайы өлшемдерді анықтауды;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылықты анықтауды;
- шамалы ауытқуларды анықтауды.

ПК 2.1.3
ПК 2.4.2
ПК 2.3.3 ПК 2.4.1
ОПД 08
Сведения о механизмах и деталях машин.
Кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Понятия и типы кинематических пар. Правила чтения кинематических схем. Детали машин и сборочные единицы: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения. Механизмы для передачи вращательного движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения. Механизмы для преобразования движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения.
Знания:
- основных положений кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 5
ПК 2.3.4
ПК 2.4.1 ПК 2.3.3
ОПД 09
Основы резания металлов.
Понятие о резании металлов. Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов. Термо-обработка, заточка, доводка и установка режущего инструмента.
Знания:
-физических основ резания материалов;
- тепловых процессов и методов оценки температуры в зоне резания;
-металлорежущих станков и инструментов;
- видов движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач.
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5
ПК 2.1.2
ПК 2.3.3 ПК 2.4.6
ОПД 010
Технология слесарных и ремонтных работ.
Основные слесарные операции. Слесарные инструменты и приспособления. Выполнение слесарной обработки деталей. Понятие о технологическом процессе сборки. Технологическая документация на сборку. Выполнение слесарной обработки деталей (резьбо-вых, шпоночных, шлицевых). Сборка подшипниковых узлов. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Износ деталей. Влияние износа деталей на работу механизма. Обнаружение и восстановление изношенных деталей. Ремонт резьбовых, заклепочных и паяных соединений. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта. Методы устра-нения дефектов сборки подшип-никовых узлов, механизмов переда-чи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов. Организация рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ. Подъемно-транспортное оборудо-вание. Правила строповки и увязки грузов.
Знания:
- слесарных операций;
- слесарных инструментов и приспособлений;
- технологическую документацию на сборку
- видов износа деталей;
- влияния износа на работу механизма;
- инструментов и приспособлений, используемые в процессе ремонта;
- методов устранения дефектов сборки;
- подъемно-транспортного оборудования.
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей;
- собирать подшипниковые узлы;
- организовывать рабочее место;
-ремонтировать резьбовые, заклепочные и паяные соединения;
- устраненять дефекты сборки;
- ремонтировать детали и узлы;
- контролировать качество ремонта деталей и узлов.
БК 5
БК 6

КҚ 2.1.3
КҚ 2.4.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.1
ЖКП 08
Механизмдер мен машиналардың бөлшектері туралы мәліметтер.
Кинематикалық парлар және механизмдердің кинематикалық нобайлары. Кинематикалық парлар және типтері туралы түсінік. Кинематикалық нобайларды оқу ережесі. Машиналардың бөлшектері және жинақтау бірліктері: түсінігі, жіктелуі, талаптары, пайдалану сипаттамасы, қолданылуы. Бөлшектерді біріктіру: түсінігі, алынатын және алынбайтын біріктірулердің түрлері, қызметі, сипаттамасы, қасиеттері, кемшіліктері, қолданылу саласы. Айналым қозғалысын беру механизмі: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер,. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы. Қозғалысты қайта түрлендіру механизмдері: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер,. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы.
Білімдер:
- кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізудің әдіс-тәсілдерін, машина бөлшектерінің беріктігін, қаттылығын, бір қалыптығын есептеу; жалпы қызмет атқаратын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін конструкциялаудың негіздері.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды
- тірек реакцияларды анықтауды
- стандарттарды қолдануды;
- беріктікті, қаттылықты, бір қалыптықты есептеу
БҚ 5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.1
КҚ 2.3.3
ЖКП 09
Металдарды кесудің негіздері.
Металдарды кесу туралы түсінік. Жоңқалардың пайда болу процесі. Кесу процесінің физикалық негіздері.
Кесу құралдары. Кесу құралдары үшін пайдаланылатын материалдар. Термоөңдеу, қайрау, кесу құралдарын орналастыру, орындау ережелері мен тәртібі.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылу процесі және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістерін;
- металл кесетін станоктар мен құралдарды;
- қозғалыстың түрлерін, кесу жылдамдығы мен беру жылдамдығын;
- станоктар приводтарының түрлерін, жылдамдықтар қорабын және берілу қорабын.
Іскерліктер:
- металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- металл кесетін станоктарға қызмет көрсетуді;
- бөлшектер мен механизмдердің тозу деңгейін анықтауды;
- станоктарды жұмысқа бағыттауды және ретке келтіруді;
- тораптар мен механизмдердің ақауларын негіздеуді;
- жабдықтарды жөндеу тәсілдерін таңдауды.
БҚ 5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.4.6
ЖКП 010
Слесарлық және жөндеу жұмыстарының технологиясы.
Негізгі слесарлық операциялар. Слесарлық құралдар мен жабдықтар. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. Жинаудың технологиялық процесі туралы түсінік. Жинаудың технологиялық құжаттамасы. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. (бұрандалы, шпонды және шлицты). Ішнекті тораптарды жинау. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, құрастыру кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Бөлшектердің тозуы. Тозығы жеткен бөлшектердің механизм жұмысына әсері. Тозығы жеткен бөлшектерді байқау және қалпына келтіру тәсілдері. Бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстардың түрлері жөндеу. Бұл жұмыстарды атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар. Ішнекті қосылысты жинаудағы, айналмалы берілісті және қозғалысты түрлендіргіш механизмдердегі ақауларды жою. Бөлшектер мен қосылыстардың жөндеу сапасын бақылау құралдары мен әдістері. Жөндеу жұмыстары кезінде жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра білу мен техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Көтеру-түсіру құрылғылары. Жүктерді арқан арқылы байлап көтеріп, жылжыту, түсіру ережелері.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды;
- слесарлық құралдарды және құрылғыларды;
- жинауға арналған технологиялық құжаттаманы;
- бөлшектердің тозуының түрлері;
- тозығы жеткен бөлшектердің механизмге әсері;
- жөндеу жұмыстарын атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар;
- жинау кезіндегі ақауларды жою әдістері;
- көтеру-түсіру құрылғылары.
Іскерліктер:
- бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізуді;
- подшипниктік тораптарды жинау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстарды жөндеу;
- жинаудағы ақауларды жою;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.1.5
ПК 2.6.2 ПК 2.5.6 ПК 2.6.3
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6 ПК 2.6.4
ОПД 011
Электрооборудование металлорежущих станков.
Гидро- и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы. Электрооборудование металлорежущих станков и автоматических линий. Электрические схемы. Аппаратура управления, защиты и автоматики. Обслу-живание электрооборудования
Знания:
- основных законов гидравлики, пневматики и
теплотехники;
- жидкостных и механических приборов для измерения давления;
- назначения, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- систем гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов.
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 7
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4 ПК 2.6.1 ПК 2.3.7
ОПД 012
Общие сведения о наладке.
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Обработка пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности. Оформление технической документации на наладку: основные правила. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования
Знания:
- наладок технологического процесса;
- погрешности обработки;
- основных требований при выполнении наладочных работ;
Умения:
- обрабатывать детали;
- контролировать работу систем и механизмов;
- оформлять техническую документацию;
- организовывать рабочее место.
БК 2

КҚ 2.1.5
КҚ 2.6.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.3
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.6.4
ЖКП 011
Металл кесуші станоктардың электр жабдықтары№
Гидро және пневмомеханикалық жетектер: түрлері, қолданылуы, тиімділіктері мен кемшіліктері.
Гидравлика туралы мәлімет:
сұйықтықтардың тепе-теңдігі, ваккум. Гидравликалық машиналар мен гидрожүйелер, түрлері, қолданылуы.
Пневмомеханикалық жетектер: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен қолданылуы.
Бөлшектеу мен атқарылатын жұмыстардың бірізділігі. Түрлі цилиндрлі пневмомеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимде жұмысқа қосу, негізгі атқаратын жұмыстар реті, пайдаланылатын құрылғылар. Гидромеханикалық жетек: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен пайдалануы. Құрылғылар мен аспаптарды жинау және бөлшектеу: жұмыстың бірізділігі. Айналмалы және үдемелі гидромеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимге қою, атқарылу тәртібі, негізгі жұмыстар. Металл кесуші станоктар мен автоматты линиялардың электр жабдықтары: түрлері, пайдаланылуы, техникалық сипаттамалары. Электр сызбалары: түрлері, шартты белгілері, сызбаларды оқи білу. Аспаптарды басқару, автоматтар мен қорғағыштар: құрылысы, пайдаланылуы. Электр жабдықтарына қызмет көрсету; негізгі атқарылатын іс-шаралар, олар мен жұмыс істеу ережелері.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
- гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
- гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
- қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
- гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
- гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
- жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 7
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.6.1
КҚ 2.3.7
ЖКП 012
Жөндеу жұмыстарына дайындық туралы жалпы мәлімет.
Жөндеудің технологиялық бірізділігі, олардың жұмыс ретіне қарай кезеңдері. Бөлшектерді сынама өңдеу тәртібі. Өңдеуде жіберілетін қателіктер, оны анықтау және алдын алу жолдары. Жабдықтар мен құрылғылардың жұмысында пайда болатын кемшіліктер, олардың түрлері және себебін анықтау, жұмыс кезінде жою.
Жабдықтар мен құрылғы механизмдерінің жұмыс кезінде ақауларын болдырмау және түзеу тәсілдері. Станоктарды қалыпты жағдайда ретке келтіріп алу ережелері, техникалық құжаттарына қарап жөндеу, жұмыс режиміне енгізу. Жөндеу жұмыстарының техникалық құжаттарын толтыру ережелері. Жөндеу жұмыстары кезіндегі еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі қағидалары.
Білімдер:
- технологиялық процесті жөндеуді;
- өңдеуде жіберілетін қателіктерді;
- жөндеу жұмыстарын орындаудағы негізгі талаптар.
Іскерліктер:
- бөлшектерді өңдеуді;
- жүйелер мен механизмдердің жұмысын бақылауды;
- техникалық құжаттаманы ресімдеуді;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды.
БҚ 2

ПК 2.5.7
ПК 2.4.1 ПК 2.4.3 ПК 2.4.7
ОПД 013
Гигиена и охрана труда.
Физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах. Режим рабочего дня. Гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения. Основные положения Законодательства по охране труда. Охрана труда женщин и подростков. Требования безопасности труда на рабочих местах и предприятиях. Нормы и правила электробезопасности. Меры и средства защиты от поражения электрическим током. Пожарная безопасность. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Знания:
- гигиенических требований к рабочей одежде;
- законодательства по охране труда;
- требований безопасности труда.
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 7
БК 3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины для квалификаций:
101305 2 - Наладчик контрольно – измерительных приборов и автоматики*
101306 2 - Слесарь контрольно – измерительных приборов и автоматики*
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском и русском языках. Документы и их назначения и способу документирования структуры документов, сбор и хранение документов, организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирование дел, основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, которые предъявляются к документу, реквизитов, их оформления, службу документационного обеспечения, их функции;
- методики составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- регистрации исходящей и входящей корреспонденции, применение персональной электронно-вычислительной машины, хранение, оформление, передачу дел в архив;
Умения:
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
-составить информационно- справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях автоматизированных систем.
БК 4
БК 6
ПК 2.5.5
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила
выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации (ЕСКД).
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка.
БК 1
БК 6

КҚ 2.5.7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.7
ЖКП 013
Еңбек қорғау және гигиена.
Жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтаудың негізі. Жұмыс күнін дұрыс ұйымдастыру. Жұмыс киіміне, оны күту, сақтау ережелеріне қойылатын гигиеналық талаптар. Еңбек қорғау Заңының негізгі қағидалары. Әйелдер мен жасөспірімдер еңбегін қорғау. Өндірісте және жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік шаралары. Электр қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтау. Электр тоғынан қорғану шаралары мен қорғаныс құралдары. Өрт қауіпсіздігі: оның шығу себептері және алдын алу. Өрт сөндіру құрал-жабдықтары және оларды пайдалана білу. Өндірістік апатты жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек (түрлі жарақаттар, қан кету, улану, электр тогынан зақымдану т.б.).
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсізідгі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды.
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматиканы реттеуші;
101306 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі;
мамандықтары үшін.
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ және орыс тілдеріндегі іс жүргізу.
Құжаттар және олардың қызметі, құжаттардың құрылымы, құжаттарды жинау және сақтау, іс жүргізуді ұйымдастыру және оның технологиясы, істерді қалыптастыруды ұйымдастыру тәртібі, кеңселік және құжаттамалық жұмыстың негіздері
Білімдер:
- құжатқа қойылатын талаптарды, деректемелерді, олардың рәсімделуін, құжаттамамен қамтамасыз ету қызметін, олардың жұмысын;
- қызметтік хаттарды құрастыру әдістемесін, жіктелуін және құжаттардың қозғалысын;
- кіріс және шығыс корреспонденциясын тіркеуді, дербес электронды есептеу машинасы қолдануды, рәсімдеуді, істерді мұрағатқа өткізуді.
Іскерліктер:
- деректемелерді дұрыс орналастыруды және толтыруды, қызметтік хатты құрастыруды, істер номенклатурасын, индекстеуді;
- ақпараттық-анықтамалық, ақша және қаржылық есеп құжаттамасын және оларды автоматтандырылған жүйелер жағдайында өңдеуді.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтын қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6

ПК 2.5.6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика. Статика. Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся схем. Плоская система произвольно-расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести тел. Кинематика. Динамика.
Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Передачи вращательного движения, соединения деталей, редукторы, оси, валы, муфты. Расчеты передач вращательного движения (кинематический, подбор сечения, расчеты на прочность).
Знания:
- основных положений статики, кинематики, динамики, методов определения показателей работы; свойств конструкционных материалов;
- приемов и методов испытания материалов, расчетов деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основ конструирования деталей машин и механизмов общего назначения.
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.6.1
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основных характеристик электромагнитного поля: напряженности, электрического потенциала, электрического напряжения, разности потенциалов;
- основных законов постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца;
- основных методов расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причин возникновения переходных процессов;
- первого и второго законов коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей;
- применение закона Кулона;
- применение теоремы Гаусса;
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- уметь выполнять расчеты постоянного тока;
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 4
БК 7
ПК 2.5.6
ОПД 05
Основы рыночной экономики и планирование производства.
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
-общих положений экономической теории;
-экономической ситуации в стране и за рубежом;
-основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
БК 6

КҚ 2.5.6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі, нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу). Курстық жұмыс: (бір сатылы редукторлы жетекті жобалау).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакциясын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болуды, қатты болуды, тұрақты болуды есептеулерді жүргізуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.6.1
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі үрдістер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын: кернеулілікті, электр потенциалын, электрлік кернеулілікті, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын:
Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц;
- тұрақты токтың сызықтық және сызықтық емес тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
- коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды;
- тұрақты токты есептей білуді. Конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді. ажыратуды.
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.5.6
ЖКП 05
Нарықтық экономика негіздері және өндірісті жоспарлау.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, принциптері; меншіктің формалары мен түрлері; меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу әдістері мен болжамдарды әзірлеу; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шет елдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби жұмысына бағыт беретін экономикалық ақпаратты табуды және қолдануды.
БҚ 4
БҚ 6

ПК 2.5.3
ОПД 06
Гидравлика.
Гидростатика: основные физические свойства жидкостей. Гидростатическое давление и его свойства. Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля. Давление жидкости на плоскую стенку. Центр давления. Давление жидкости на криволинейную поверхность. Закон Архимеда. Приборы, машины, сооружения, принцип действия которых и расчет основан на законах гидростатики. Гидродинамика: основные понятия и определение гидродинамики. Уравнения расхода жидкости и неразрывности потока. Уравнение Бернулли для идеальной и реальной жидкости. Графическая иллюстрация. Явление дросселирования и его практическое применение. Гидравлические сопротивления: режимы движения жидкости в трубопроводах. Потери напора при равномерном движении жидкости. Коэффициент гидравлического сопротивления. Потери напора в некруглых трубах. Местные сопротивления. Движение жидкости в трубопроводах. Движение жидкости в пористой среде.
Знания:
- основных законов гидравлики, пневматики и теплотехники;
- жидкостных и механических приборов для измерения давления;
- основного уравнения гидростатики;
- уравнения расхода жидкостей;
- уравнения Бернулли;
-гидравлических сопротивлений;
- истечения жидкостей через отверстия;
- движения жидкостей по трубопроводам;
- потери напора.
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- различать виды движения жидкостей;
- определять потери напора в трубах;
- рассчитывать трубопроводы;
- применять в практике явление дросселирования.
БК 2
БК 5
ПК 2.5.6
ПК 2.6.1
ОПД 07
Электротехнические материалы.
Электротехнические материалы.
Параметры, оценивающие свойства материалов. Проводниковые материалы. Материалы высокой проводимости и высокого сопротивления. Сверхпроводники. Материалы, применяемые в электротехнике и в высокочастотной технике. Диэлектрические материалы. Электроизоляционные пластмассы.
Каучук.
Лаки и эмали. Полупроводниковые материалы.
Элементарные и сложные полупроводники.
Магнитные материалы. Парамагнетики и ферромагнетики. Магнитодиэлектрики. Ферриты.
Знания:
- видов связей и строения вещества;
- структуру кристаллических веществ;
- аморфных, аморфно-кристаллических веществ;
- строения проводниковых материалов;
- маркировки алюминия и его сплавов;
- сплавов меди и железа;
- области применения проводниковых материалов;
- марок проводов и кабелей;
- физических свойств диэлектриков;
- разновидности пластмасс;
- разновидности изоляционных лаков;
- структуры волокнистых диэлектриков;
- разновидности резиновых диэлектриков;
- структуры керамики и их свойства;
- свойств полупроводников;
- классификации полупроводников;
- электропроводность полупроводников;
- видов примесей;
- сложных полупроводников;
- простых полупроводников;
- свойств магнитных материалов;
- получения магнитодиэлектриков.
Умения:
- применять электротехнические материалы при монтажных работах;
- применять в электромонтажной работе проводниковые материалы;
- различать сплавы проводниковых материалов;
- выбирать провода и кабели;
- различать марки проводов и кабелей;
- различать разновидности диэлектриков;
- выбирать в электромонтажной работе диэлектрические материалы;
- выбирать жидкие и газообразные диэлектрики;
- применять полупроводниковые приборы;
- различать маркировку полупроводниковых элементов;
- применять магнитные материалы.
БК 5
БК 7
ПК 2.5.6
ПК 2.6.1
ОПД 08
Электрические измерения.
Основы метрологии. Виды средств измерений. Погрешности измерений. Меры основных электрических величин. Аналоговые измерительные приборы. Измерительные механизмы магнитоэлектрической, электромагнитной, электродинамической, ферродинамической, электростатической, индукционной системы. Измерение основных электрических величин. Трансформаторы тока и напряжения. Цифровые приборы. Комбинированные приборы. Электронные приборы. Измерительные генераторы: низкочастотные и высокочастотные. Электронный осциллограф. Измеритель нелинейных искажений.
Знания:
- сведений об электрических измерениях и приборах;
- устройств и принципы работы электроизмерительных приборов;
- применения электронно-измерительных приборов;
- вспомогательных средства измерений;
- методов измерений устройства;
- области применения и схему включения электроизмерительных приборов для измерения электрических и неэлектрических величин, а также правила техники безопасности при измерениях.
Умения:
- подключать измерительные приборы в цепь;
- записывать и обрабатывать полученные результаты;
- проверять измерительные приборы;
- оценивать погрешность измерений;
- выбирать методы измерений и приборы для измерения электрических;
- включать электроизмерительные приборы и оценивать погрешность измерений.
БК 2
БК 5

КҚ 2.5.3
ЖКП 06
Гидравлика.
Гидростатика:
Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері. Гидростатикалық қысым және оның қасиеттері. Гидростатиканың негізгі теңдеуі. Паскаль заңы.
Тегіс қабырғадағы сұйықтық қысымы.
Қысым ортасы. Қисық жазықтықтағы сұйықтық қысымы.
Архимед заңы. Жұмыс әрекеті мен есептеулері гидростатика заңдарына негізделген аспаптар, машиналар, құрылғылар.
Гидродинамика: негізгі ұғым және гидродинамиканың анықтамасы. Сұйықтық шығынының теңдеуі.
Сұйықтық шығынының теңдеуі және ағынның үздіксіз болуы.
Тұтқыр және шынайы сұйықтық үшін Бернулли теңдеуі.
Графикалық иллюстрация. Дроссельдеу құбылысы және оның іс жүзінде қолданылуы. Гидравликалық кедергілер: құбырлардағы сұйықтықтың қозғалу тәртібі. Сұйықтықтың бір қалыпты қозғалысындағы қысымның жоғалуы.
Гидравликалық кедергі коэффициенті. Дөңгелек емес құбырлардағы қысымның жоғалуы.
Жергілікті кедергілер. Құбырлардағы сұйықтықтың қозғалысы. Саңылаулы ортадағы сұйықтықтың қозғалысы.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтық және механикалық аспаптарын;
- гидростатистиканы негізгі басқару;
- сұйықтық шығынының теңдеуін;
- Бернулли теңдеуін;
- гидравликалық кедергіні;
- саңылау арқылы сұйықтықты ағызуды;
- құбыр арқылы сұйықтың қозғалысын;
- күштің шығынын.
Іскерліктер:
- гидравиликалық есептерді шығаруды;
- қысымды өлшеу үшін аспаптарды пайдалануды;
- сұйықтық қозғалысының түрлерін ажыратуды;
- құбырдағы күштің шығынын анықтауды;
- құбырларды есептеуді; дроссельдеуді.
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.5.6 КҚ 2.6.1
ЖКП 07
Электротехникалық материалдар. Электротехникалық материалдар. Материалдардың бағалау қасиеті, параметрлері. Өткізгіш материалдар. Жоғарғы өткізгішті және жоғарғы кедергілі материалдар. Жоғарғы кедергілер. Электротехника мен жоғарғы жиілікті техникада пайдаланатын материалдар. Диэлектриктік материалдар. Электроизоляциялық пластмассалар. Каучук. Лактар мен эмальдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Жай және күрделі жартылай өзгерткіштер. Магниттік материалдар. Парамагнетиктер мен ферромагнетиктер. Фериттер.
Білімдер:
- заттың байланыс түрлері мен құрылысын;
- кристалдық заттардың құрылысын;
- аморфтық, аморфтық-кристалдық заттар;
- өткізгіш материалдардың құрылымын;
- алюминийдің таңбалануын және оның қорытпаларын;
- мыс пен темірдің қорытпаларын;
- өткізгіш материладарды қолдану саласын;
- сымдар мен кабельдердің таңбалануын;
- диэлектриктердің физикалық қасиетін;
- пластмасса түрлерін;
- изоляциялық лактардың түрлерін;
- талшықты диэлектриктердің құрылымын;
- резиналық диэлектриктердің құрылымын;
- керамика құрылымын және оның қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштердің қасиеттерін;
- жартылай өткізгіштердің жіктелуін;
- жартылай өткізгіштердің электр өткізгіштігін;
- қоспалардың түрлерін;
- күрделі жартылай өткізгіштерді;
- қарапайым жартылай өткізгіштерді;
- магнитті материалдардың қасиеттерін;
- магнитті диэлектриктерді алу.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстарында электротехникалық материалдарды қолдануды;
- өткізгіш материалдарды электромонтаждау жұмыстарына қолдануды;
- өткізгіш материалдардың қорытпаларын ажырата білуді;
- сымдар мен кабельдерді таңдай білуді;
- сымдар мен кабельдердің таңбалануын ажырата білуді;
- диэлектриктердің түрлерін ажырата білуді;
- электромонтаждау жұмыстарына диэлектрлік материалдарды таңдауды;
- сұйықтық және газ түріндегі диэлектриктерді таңдауды;
- жартылай өткізгіш аспаптарды қолдануды;
- жартылай өткізгіш элементтердің таңбалануын ажырата білуді;
- магнитті материалдарды қолдануды.
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.1
ЖКП 08
Электрлік өлшеулер.
Метрология негіздері. Өлшеу құралдарының түрлері. Өлшеудің қателіктері. Негізгі электрлік өлшемдердің шамалары.
Ұқсас өлшеу аспаптары.
Магнитті электрлік, электромагниттік және электродинамикалық, ферродинамикалық, электростатикалық, индукциялық жүйелердің өлшеу механизмдері. Негізгі электрлік шамаларды өлшеу. Ток және кернеу трансформаторлары. Сандық аспаптар. Құрамдас аспаптар. Электрондық аспаптар. Төменгі жиіліктік және жоғарғы жиіліктік өлшегіш генераторлар. Электронды осциллограф. Сызықтық емес бұрмалаушылықтарды өлшегіш.
Білімдер:
- электрлік өлшемдер мен аспаптар туралы мәліметтерді;
- электрлік өлшеу аспаптарының құрылысын және жұмыс істеу принципін;
- электронды-өлшеу аспаптарын қолдануды;
- өлшеудің қосымша құралдарын;
- құрылғылардың өлшем әдістерін;
- электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу үшін электрлік өлшеу аспаптарын қосу нобайы мен қолданылу саласын, сонымен бірге өлшеу кезіндегі техника қауіпсіздігі ережелерін.
Іскерліктер:
- өлшем аспаптарын тізбекке қосуды;
- алынған нәтижелерді жазуды және өңдеуді;
- өлшем аспаптарын тексеруді;
- өлшемдердің қате болуын бағалауды;
- электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу үшін әдістерін және аспаптарды таңдауды;
- электрді өлшеу аспаптарын қосу және өлшеудің қате болуын бағалауды.
БҚ 2
БҚ 5

ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.6.2
ПК 2.6.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 00
Квалификация: 101301 2 - Наладчик автоматических линий и агрегатных станков*
СД 01
Токарные станки.
Токарные станки. Основные узлы и механизмы. Органы управления станком. Токарная обработка деталей. Режущий инструмент. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на токарньн станках. Процесс резания при токарной обработке. Выбор рациональных режимов для всех видов токарной обработки. Безопасность труда и организация рабочего места. Обработка ңаружных цилиндрических и торцевых поверхностей. Обработка отверстий (сверление, рассверливание, зенко-ание, растачивание, развертывание). Обработка наружных и внутренних конических поверх-ностей. Нарезание резьбы; техно-логия, режущий инструмент, приспособления, режимы обработ-ки. Плазмомеханическая обработка. Контроль качества.Дефекты обработки; причины, предупреж-дение.
Знания:
- токарных станков, основных узлов и механизмов;
- органов управления станком;
- процесса резания при токарной обработке.
Умения:
- выбирать рациональные режимы токарной обработки;
- обрабатывать цилиндрические, и торцевые поверхности, отверстия сверления;
- нарезать резьбы;
- контролировать качество обработки.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
СД 02
Сверлильные и расточные станки.
Сверлильные станки. Основные узлы и механизмы сверлильных станков. Органы управления станком. Обработка деталей сверлением. Сверла. Процесс резания при обработке сверлением. Сверление сквозных и глухих отверстий (сплошных, с уступами), зенкеро-вание, и развертывание отверстий.
Нарезание резьбы. Расточные станки. Основные узлы и механизмы расточных станков. Органы управления станком. Обработка деталей растачиванием. Режущий инструмент. Процесс резания при растачивании. Выбор рациональных режимов при обработке деталей растачиванием. Растачивание и развертывание цилиндрических и конических поверхностей с различным положением в одной и нескольких плоскостях, точение цилиндри-ческих канавок. Контроль качества: Дефекты обработки.
Знания:
- основных узлов и механизмов сверлильных и расточных станков;
- органов управления станком;
- процесса резания и растачивания;
- дефектов обработки;
Умения:
- обрабатывать детали сверлением;
-нарезать резьбы;
- выбирать рациональные режимы при обработке деталей;
-контролировать качество.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД 03
Технология токарных работ.
Технология токарной обработки тонкостенных деталей. Методы и контроль качества обработки тонкостенных деталей. Технология токарной обработки заготовок из слюды и микалекса. Методы и контроль качества обработки заготовок из слюды и микалекса. Плазмотрон. Токарно-центровые станки для обработки крупнога-баритных деталей. Правила управления крупногабаритными станками. Технология токарной обработки крупногабаритных деталей. Контрольно-измеритель-ные приборы, инструменты и приспособления; виды, назначение, применение.
Знания:
- технологии токарной обработки;
- правил управления станками;
- контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- контролировать качество обработки;
- управлять крупногабаритными станками.

КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 00
Біліктілік: 101301 2 - Автоматты желілер мен агрегатты станоктарды реттеуші *
АП 01
Токарлық станоктар.
Токарь станоктары. Негізгі механизмдері мен бөлшектері.Станокты басқару органдары. Бөлшектерді токарлық өңдеу. Кескіш құралдар. Токарь станогына жұмыс кезінде қондырғылар мен құрылғыларды пайдалану. Токарлық өңдеуде кесу процесі. Токарлық өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау.
Еңбек қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. Сыртқы цилиндрлі және шығыңқы жазықтықтағы бөлшектерді өңдеу. Ойықты өңдеу (тесу, ұңғылау, қалайылау, қашау және жазу); Ішкі және сыртқы конустың жазықтықтарын өңдеу. Кесу: технологиясы, кесу құралы, құрылғылары, өңдеу тәртібі. Плазмомеханикалық өңдеу. Сапаға бақылау жасау. Ақауларды өңдеу: себептері, ескерту.
Білімдер:
- токарлық станоктарды, негізгі тораптар мен механизмдерді;
- станокты басқару органдарын;
- токарлық өңдеуде кесу процесін;
Іскерліктер:
- токарлық өңдеудің тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдауды;
- сыртқы цилиндрлі және шығыңқы жазықтықты, тесу ойығын өңдеу;
- кесу;
- өңдеу сапасын бақылау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
АП 02
Бұрғылау, қашау станоктары.
Тесу станоктары. Тесу станоктарының негізгі механизмдері мен құрастырма бөліктері. Станокты басқару органдары. Бөлшектерді тесу арқылы өңдеу. Үңгілеп тесу және жабық ойықтар. Еңбек қорғау мен жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптар. Үңгілеп тесу және жабық ойықтар. Қайрайтын станоктар. Қайрайтын станоктардың негізгі механизмдері мен бөлшектері. Станоктың жұмыс істеу принципі және оны басқару. Бөлшектерді қайрау арқылы өңдеу. Кескіш құралдар. Қайрау кезінде кесу процесі. Бөлшектерді қайрап өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау. Бір және бірнеше жазықтықта түрлі жағдайда орналасқан цилиндрлі және конусты жазықтықтарды қашау және қайрау. Сапаны бақылау. Өңдеудің ақаулары.
Білімдер:
- бұрғылап тесу және қашау станоктарының негізгі бөлшектері мен механизмдерін;
- станоктарды басқару органдарын;
- кесу мен қайрау процесі;
- өңдеу ақаулары.
Іскерліктер:
- бөлшектерді тесу арқылы өңдеуді;
- кесуді;
- бөлшектерді өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау;
- сапаны бақылау.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
АП 03
Токарлық жұмыстар технологиясы.
Жұқа бөлшектерді токарлық өңдеу технологиясы. Жұқа бөлшектерді өңдеу сапасын бақылау тәсілдері. Слюдалы және микалексты материалдардан жасалған өнімдерді токарлық өңдеу технологиясы. Слюдалы және микалексты материалдардан жасалған өнімдердің сапасын бақылау тәсілдері. Плазмотрон. Үлкен габаритті бөлшектерді өңдеуге арналған токарлы-центрлі станоктар. Үлкен габаритті станоктарды басқару ережесі. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдары: түрі, қызметі және пайдаланылуы.
Білімдер:
- токарлық өңдеу технологиясын;
- станоктарды басқару ережесін;
- бақылау-өлшеу аспаптары;
Іскерліктер:
- өңдеу сапасын бақылау;
- ірі көлемдегі станоктарды басқару.

ПК 2.1.5
СД 04
Фрезерные станки.
Фрезерные станки. Основные узлы и механизмы. Органы управления станком. Фрезы. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на фрезерных станках. Процесс резания при фрезерной обработке. Выбор рациональных режимов для всех видов фрезерной обработки. Фрезерование плоских поверхностей- технология, режу-щий инструмент, приспособления, режимы обработки. Фрезерование многогранников зубчатых колес и винтовых канавок. Фрезерование пазов и канавок. Контроль качества: методы, средства. Дефекты обработки.
Знания:
- фрезерных станков, их основных узлов;
- органов управления станком;
- дефектов обработки.
Умения:
- работать на фрезерных станках;
- выбирать рациональный режим фрезерной обработки;
- контролировать качество обработки.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6
СД 05
Технология наладки автоматических линий и агрегатных станков.
Агрегатные станки. Обработка деталей на агрегатных станках. Наладка агрегатных станков. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавтоматы, работаю-щие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавтоматах. Наладка автоматов и полуавтоматов. Автоматические и полуавтоматические линии.
Наладка роторных и роторно-конвейерных линий. Наладка металлорежущих станков различного типа. Транспортные устройства. Наладка транспортных устройств различного типа. Современные электроимпульсные, электроискровые н ультразвуковые станки и установки, генераторы, электрохимические станки. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования.
Знания:
- агрегатных станков;
- наладок агрегатных станков, автоматов и полуавтоматов;
- наладок металлорежущих станков;
- наладок транспортных устройств.
Умения:
- обработывать детали на автоматах и полуавто-матах;
-организовывать рабочее место;
- налаживать автоматические и полуавтоматические линии;
- налаживать транспортные устройства.
ПК 2.1.3
ПК 2.1.7
СД 00
Квалификация: 101302 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
СД 01
Наладка автоматов и полуавтоматов.
Технология наладки автоматов и полуавтоматов. Автоматы и полу-автоматы. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавто-маты, работающие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавто-матах. Приспособления и режущий инструмент. Методы и контроль качества обработки деталей на автоматах и полуавтоматах. Подготовка автоматов и полуавтоматов к наладке. Наладка и подналадка автоматов и полуавтоматов. Выполнение наладки: станков-автоматов для фрезерования канавок, сверл, зенкеров; протяжных горизонтальных и вертикальных стан-ков; токарно-револьверных, горизонтальных и вертикальных одно- и многошпин-дельных токарных автоматов; круглошлифовальных, бесцентровошлифовальных специ-ализированных и доводочных автоматов и полуавтоматов; роторных автоматов.
Знания:
- технологии наладки автоматов и полуавтоматов;
- наладки автоматов и полуавтоматов;
- обработки деталей на автоматах и полуавтоматах;
- приспособления и режущих инструментов.
Умения:
-выполнять наладку автоматы и полуавтоматы;
- обработывать деталина автоматах и полуавтома-тах;
- контролировать качество обработки деталей.

КҚ 2.1.5
АП 04
Фрезерлік станоктар.
Фрезерлік станоктар. Негізгі механизмдері мен бөліктері. Станокты басқару. Фрезерлік станоктарында қолданылатын құралдар мен жабдықтар. Фрезерлеу процесі кезіндегі кесу. Фрезерлік өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдау. Жазық бөлшектерді фрезерлеу, кесу құралы, өңдеу құрылғылары.
Көп қырлы тісті доңғалақтар мен бұрандалы ойықтарды фрезерлеу технологиясы
Кертпелер мен қималарды фрезерлеу. Сапасына бақылау жасау: тәсілдері, құралдары. Өңдеудің ақаулары.
Білімдер:
- фрезерлік станоктарды, олардың негізгі бөлшектерін;
- станоктарды басқару органдарын;
- өңдеудің ақауларын.
Іскерліктер:
- фрезерлік станоктарда жұмыс істеуді;
- фрезерлік өңдеудегі тиімді жұмыс істеу тәртібін таңдауды;
- өңдеу сапасын бақылауды.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6
АП 05
Автоматты линиялар мен агрегатты станоктарды жөндеу технологиялары
Агрегатты станоктар. Агрегатты станоктарда бөлшектерді өңдеу.
Агрегатты станоктарды ретке келтіру. Автоматты линиялардың құрамында жұмыс істейтін токарлы, роторлы автоматты және жартылай автоматты станоктар. Автоматты және жартылай автоматты станоктарда бөлшектерді өңдеу. Автоматты және жартылай автоматты линиялар. Роторлы және роторлы-конвейерлі линияларды реттеу. Әр түрлі типтегі металл кесетін станоктарды ретке келтіру. Көлік құралдары.
Әр түрлі типтегі көлік құралдарын ретке келтіру.
Қазіргі заманғы электроимпульсті, электршақпақты және ультрадыбысты станоктар мен қондырғылар, генераторлар және электрохимиялық станоктар. Еңбекті қорғау мен жөндеу жұмыстары кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру: негізгі талаптар.
Білімдер:
- агрегатты станоктарды;
- агрегатты станоктарды, автоматтарды және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- металл кесетін станоктарды жөндеуді;
- көлік құралдарын жөндеуді.
Іскерліктер:
- автоматтар мен жартылай автоматтардың бөлшектерін өңдеу;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- автоматты және жартылай автоматты линияларды ретке келтіру;
- көлік құралдарын ретке келтіруді.
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.7
АП 00
Біліктілік: 101302 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
АП 01
Автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеу№
Автоматты және жартылай автоматты станоктарды жөндеу технологиясы. Автоматтар мен жартылай автоматтар. Автоматты линиялар құрамында жұмыс істейтін токарлық, жеткізуші роторлы автоматты және жартылай автоматты станоктар; Автоматтар мен жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеудің сапасын бақылау тәсілдері. Автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеуге дайындау. Жөндеу жұмыстарын орындау: кертпелерді, теспелерді фрезерлеуге арналған автоматты станоктар, жазықтықты және тік станоктар; токарлық-револьверлік, жазықтықты және тік, бір және бірнеше шпиндельді токарлық автоматтар; орталықтан тегістемейтін арнаулы және жеткізетін автоматтар мен жартылай автоматтар; роторлы автоматтар.
Білімдер:
- автоматты және жартылай автоматтарды жөндеу технологиясын;
- автоматтарды және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- автоматтарды және жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеуді;
- кесу құралдары мен құрылғыларын.
Іскерліктер:
- автоматты және жартылай автоматтарды жөндеуді;
- автоматты және жартылай автоматтарда бөлшектерді өңдеуді;
- бөлшектердің өңдеу сапасын бақылауды.

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
СД 00
Квалификация: 101303 2 - Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением*
СД 01
Технология наладки станков и манипуляторов с программным управлением.
Программное управление металло-режущими станками. Станки с программным управлением. Поря-док подготовки управляющих программ для станков с ПУ. Обработка деталей на станках с программным управлением. Подготовка станков с программным управлением к наладке. Наладка и подналадка станков с программным управлением. Первичная наладка.
Анализ работы станка. Переналадка станков с программным управле-нием на обработку новой детали.
Штабелеры. Наладка манипуляторов и штабелеров с программным управлением и комплексов оборудования, обслуживаемых робототехническими устройствами.
Промышленные манипуляторы.
Адаптивные промышленные роботы. Схема взаимодействия "робот-станок". Наладка промыш-ленных манипуляторов различного типа. Выполнение наладки захватов промышленных манипуляторов с программным управлением. Контрольно-измерительные прибо-ры, инструменты и приспособ-ления. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования.
Знания:
- станков с программным управлением;
- наладок и подналадок станков с программным управлением и манипаляторов.
Умения:
- готовить станки к работе;
- выполнять наладку манипуляторов с программным управлением;
- обрабатывать детали на станках с программным обеспечением.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.3.7
СД 00
Квалификации: 101304 2 - Наладчик шлифовальных станков*
СД 01
Устройство шлифовальных станков.
Шлифовальные станки. Промышленные роботы для
загрузки - выгрузки деталей. Круглошлифовальные станки. Износ шлифовальных кругов. Устройства для правки шлифовальных кругов. Методы круглого шлифования. Способы и приемы обработки конических поверхностей. Порядок настройки станков, виды настройки. Внутришлифовальные станки. Шлифование
цилиндрических и конических отверстий, внутренних и
наружных торцов. Методы внутреннего шлифования. Механизмы установки и регулирования приборов активного контроля. Калибры цилиндрические и конусные. Правила пользования калибрами.Дефекты шлифования: их виды, причины, способы выявления и предупреждения. Плоскошлифовальные станки. Бесцентровошлифовальные станки. Приемы шлифования гладких деталей с буртиками, ступенчатых цилиндрических деталей, корпусов. Припуски на шлифование. Режимы шлифования. Виды и причины дефектов и их предупреждение.
Знания:
- шлифовальных станков их устройств;
- способов и приемов обработки конических поверхностей;
- порядка настройки станков и виды настройки;
- методов шлифования;
- видов и причин дефектов.
Умения:
- настраивать станки;
- шлифовать внутренние поверхности и гладкие детали;
- пользоваться калибрами;
- предупреждать дефекты в работе.

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
АП 00
Біліктілік:  101303 2 - Станоктарды және программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші*
АП 01
Бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды баптау технологиясы.
Бағдарламамен басқарылатын металл кесуші станоктар. Бағдарламамен басқарылатын (ПБ) станоктар. Бағдарламамен басқарылатын станоктарға арналған басқару программасын дайындау тәртібі. Бағдарламамен басқарылатын станоктарда бөлшектерді өңдеу. Бағдарламамен басқарылатын станоктарды жұмысқа дайындап, баптау. Алғашқы баптау. Станок жұмысын талдау. Жаңа детальді өңдеу үшін ББ станоктарды қайта баптау.
Штабелерлер. Манипуляторлар мен штабелерлерді бағдарламамен басқару мен жабдықтар кешенін, қызмет көрсетілетін робототехникалық құрылғыларды жөндеу
Өнеркәсіптік манинуляторлар. Бейімделетін өнеркәсіптік роботтар. "Робот–станок" өзара әрекет ету нобайы. Түрлі типтегі Өнеркәсіптік манипуляторларды жөндеу. Бақылау-өлшеу аспаптары, құралдары және құрылғылары. Баптау жұмыстары кезіндегі еңбекті қорғау мен жұмыс орнын ұйымдастырудың негізгі талаптары.
Білімдер:
- бағдарламамен басқарылатын станоктар;
- бағдарламамен басқарылатын станоктар мен манипуляторларды баптау.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа дайындауды;
- бағдарламамен басқарылатын манипуляторды жөндеуді;
- бағдарламамен қамтамасыз етілген станоктарда бөлшектерді өңдеуді.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.7
АП 00
Біліктілік: 101304 2 – Әрлеу станоктарын реттеуші*
АП 01
Ажарлағыш станоктардың құрылымы.
Ажарлау станоктары. Бөлшектерді тиеу-түсіруге арналған өнеркәсіп роботтары. Дөңгелек тегістеу станоктары. Тегістеуші дөңгелектердің тозуы. Тегістеуші дөңгелектерді жөндеу құрылғылары. Дөңгелекті тегістеу тәсілдері. Конустық жазықтықтарды өңдеудің әдіс-тәсілдері. Станоктарды жұмысқа бағыттау тәртібі, жұмысқа бағыттаудың түрлері. Ішкі тегістеу станоктары.
Цилиндрлі және конустық ойықтарды, ішкі және сыртқы саңылауларды тегістеу. Ішкі тегістеу тәсілдері. Белсенді бақылау жасау аспаптарын орнату және реттеу механизмдері. Цилиндрлі және конустық калибрлер.Калибрлерді қолдану ережесі. Тегістеудің ақаулары: түрлері, себептері, анықтау тәсілдері және ескерту. Жалпақ тегістеуші станоктар.
Орталықтан тегістемейтін станоктар. Бүртікті тегіс, қабатты цилиндрлік детальдарды, корпустарды тегістеу тәсілдері. Тегістеудің өлшемдері. Тегістеу тәртібі. Ақаулардың түрлері және себептері, олардың алдын алу.
Білімдер:
- тегістеуші станоктар, олардың құрылысын;
- конустық жазықтықтарды өңдеудің әдіс-тәсілдерін;
- станоктарды жұмысқа бағыттау тәртібі және жұмысқа бағыттаудың түрлері;
- тегістеу әдістері;
- ақаулардың түрлері мен себептері.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа бағыттауды;
- детальдардың ішкі беттері мен тегіс жақтарын тегістеуді;
- калибрлерді қолдануды;
- жұмыстағы ақаулардың алдын алуды.

ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.4
СД 02
Основные узлы и механизмы шлифовальных станков
Направляющие элементы шлифовальных станков (скольжения, на гидростатических опорах, на опорах качения). Механизмы подач. Приводы механизма подачи. Шпиндельные бабки. Опоры шпинделей для установки шлифовальных кругов большого и малого диаметра. Приводы шлифовальных станков (с использованием ременных передач, бесступенчатого и гидравлического регулирования, регулирования с помощью механических вариаторов). Системы управления (на основе использования распределительных валов с кулачковыми механизмами, распределительных валов для управления электрическими элементами, системой управления с использованием ПУ). Аппаратура управления, защиты автоматики, магнитные пускатели.
Знания:
- механизмов подачи, их приводов;
- направляющих элементов шлифовальных станков;
- систем и аппаратуру управления;
- защиты автоматики и магнитных пускателей.
Умения:
- настраивать станки;
- настраивать системы и аппаратуру управления;
- настраивать приводы шлифовальных станков;
- предупреждать дефекты в работе.
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
СД 03
Электрооборудование шлифовальных станков.
Электроприводы. Составные элементы электроприводов. Понятие об эксплуатационной характеристике приводов. Электронные устройства, применяемые в электроприводе. Электрооборудование плоскошлифовального станка (привод шпинделя, привод стола, вспомогательные приводы, счет числа циклов для правки круга). Специальные устройства и блокировки (электромагнитные столы и плиты, демагнетизаторы, магнитные фильтры для охлаждения жидкостей). Электрооборудование круглошлифовальных, внутришлифовальных и бесцентровошлифовальных станков. Специальные электротехнические устройства и блокировки (электрические измерительные устройства для активного контроля и автоматической подналадки, устройства для автоматической правки круга, электромагнитные патроны, магнитные сепараторы охлаждающей жидкости). Основные правила обслуживания электрооборудования. Основные неисправности электрического оборудования станков.
Знания:
- Электроприводов;
- Электронных устройств;
- Электрооборудования станков;
- электротехнических устройств и блокировку.
Умения:
- обслуживать электрооборудование;
- исправлять основные неисправности станков.
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
СД 04
Технология наладки шлифовальных станков
Наладка круглошлифовальных станков. Выявление и устранение неисправностей в основных узлах станков. Наладка на шлифование цилиндрических и конических поверхностей. Особенности наладки станков с ПУ в автоматическом цикле. Наладка внутришлифовальных станков. Наладка станка на внутреннее шлифование "на проход", врезанием и внутренних конических поверхностей. Наладка плоскошлифовальных станков. Наладка станка на шлифование плоских, ступенчатых плоскостей и плоскостей в разных плоскостях. Приемы проверки правильности установки. Особенности наладки станка на шлифование тонких деталей. Наладка бесцентровошлифовальных станков.
Наладка станка при шлифовании "на проход", коротких и длинных деталей, на сквозное шлифование и шлифование врезанием. Наладка автоматического цикла станка и регулировка приборов активного контроля. Особенности наладки при продольном шлифовании до упора. Проверка работы станков на всех циклах и внесение необходимых корректив. Сдача и прием настроенных станков потребителю в соответствии с применяемыми к ним требованиями (по инструкции). Наладка специализированных (специальные плоско- и торцешлифовальные станки, доводочные, притирочные, полировальные и др.). Типичные неисправности станков, их причины и методы устранения. Наладка шлифовальных автоматов и полуавтоматов. Принципиальное отличие наладки автоматов и полуавтоматов от наладки универсальных станков. Основные узлы и механизмы автоматов и полуавтоматов. Основные неисправности шлифовальных автоматов и полуавтоматов, их причины и методы устранения.Требования безопасности труда при наладке шлифовальных станков.
Знания:
- технологии наладки станков;
- наладки станков с программным управлением;
- принципиального отличия наладки автоматов и полуавтоматов от наладки универсальных станков;
Умения:
- проверять работу станков на всех циклах и вносить необходимые коррективы;
- исправлять типичные неисправности станков;
- выполнять наладку станков.

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
АП 02
Ажарлағыш станоктардың негізгі буындары және механизмдері.
Ажарлау станоктарының бағыттаушы элементтері (сырғанау, гидростатикалық тіреулерде, тербетіліс тіректерінде). Беру механизмдері.
Шпиндельді құрылғылар.
Үлкен және кіші диаметрлі тегістеу дөңгелектеріне арналған шпиндель тіректері. Тегістеу станоктарының жетектері (ременді берілісті қолданумен, сатысыз және гидравликалық реттеумен, механикалық вариаторлардың көмегімен). Басқару жүйесі (жинақы механизмдерді бөлу валдарын қолдану негізінде, электрлік элементтерді басқаруға арналған бөлу валдарымен, программамен басқаруды қолдану арқылы басқару жүйесімен). Басқару аппаратурасы, автоматиканы қорғау, магнитті жіберушілер.
Білімдер:
- беру механизмдері, олардың жетектерін;
- тегістеу станоктарының бағыттаушы элементтерін;
- басқару аппаратурасы мен жүйесін;
- автоматиканы қорғауды, магнитті жіберушілерді.
Іскерліктер:
- станоктарды жұмысқа бағыттауды;
- басқару жүйесі мен аппаратурасын жұмысқа бағыттауды;
- тегістеу станоктарының жетектерін жұмысқа бағыттауды;
- жұмыстағы ақаулардың алдын алуды.
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП 03
Ажарлағыш станоктардың электржабдығы.
Электржетектер. Электржетектердің құрамдас элементтері. Жетектерді пайдалану сипаттамасы туралы түсінік. Электржетектерге қолданылатын электронды құрылғылар. Жалпақ тегістеу станоктарының электр жабдықтары (шпиндельдің жетегі, стол жетегі, қосымша жетектер, дөңгелекті жөндеуге арналған цикл сандарының есебі). Арнаулы құрылғылар мен блокировка жасау (электромагнитті столдар мен плиталар, демагнетизаторлар, сұйықтықты суытуға арналған магнитті фильтрлер). Дөңгелекті тегістеуші, ішкі тегістеуші және орталықтан тегістемейтін станоктардың электр жабдықтары. Арнаулы құрылғылар мен блокировка жасау (белсенді бақылау жасау мен автоматты жөндеудің электрлік өлшеу құрылғылары, дөңгелекті автоматты жөндеуге арналған құрылғылар, электромагнитті патрондар, сұйықтықты суытуға арналған магнитті сепараторлар). Электр жабдықтарына қызмет көрсетудің негізгі ережелері. Станоктардың электр жабдықтарының негізгі ақаулары.
Білімдер:
- электржетектерді;
- электрлік құрылғыларды;
- станоктардың электр жабдықтарын;
- электротехникалық құрылғылар мен бұғаттауды жасауды.
Іскерліктер:
- электр жабдықтарына қызмет көрсетуді;
- станоктардың негізгі ақауларын жөндеуді.
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
АП 04
Ажарлағыш станоктарды баптау технологиясы.
Жалпақ ажарлау станоктарын жөндеу. Станоктардағы негізгі бөліктерді анықтау және жою. Цилиндрлі және конустық жазықтарды реттеу. Автоматты циклда бағдарламамен басқарылатын станоктарды жөндеудің ерекшеліктері.
Ішкі тегістеу станоктарын жөндеу. Тесу арқылы станоктың ішкі тегістеуін және ішкі конустық жазықтықтарды жөндеу.
Жалпақ тегістеу станоктарын жөндеу.
Жалпақ, қабатты жазықтықтар мен әр түрлі жазықтықтарды тегістейтін станоктарды жөндеу. Құрылғылардың дұрыстығын тексеру тәсілдері. Жұқа детальдарды тегістейтін станоктарды жөндеудің ерекшеліктері. Орталықтан тегістемейтін станоктарды жөндеу. Қысқа және ұзын детальдарды тегістейтін, тесіп тегістейтін және кесіп тегістейтін станоктарды жөндеу.
Станоктың автоматты циклын жөндеу және белсенді бақылау аспаптарын реттеу
Тірелгенге дейін тік бойы тегістеудің ерекшеліктері.
Барлық циклдардағы станоктардың жұмысын тексеруді және қажетті түзетулерді енгізу.
Қойылатын талаптарға сәйкес жөнделген станоктарды тұтынушыларға өткізу және қабылдау (нұсқау бойынша). Арнаулы станоктарды жөндеу (арнаулы жалпақ – сыртқы тегістеу станоктары, жеткізуші, тегістеуші станоктар және т.б.). Станоктардың қалыпты ақаулары, олардың пайда болу себептері, жою тәсілдері. Тегістеуші автоматтар мен жартылай автоматтарды жөндеу.
Автоматты және жартылай автоматтардың жөнделуінің әмбебап станоктарды жөндеуден принципті айырмашылығы. Автоматты және жартылай автоматтардың негізгі бөліктері мен механизмдері. Тегістеуші автоматтар мен жартылай автоматтардың негізгі ақаулары, олардың пайда болу себептері және жоюдың тәсілдері. Тегістеу станоктарын жөндеу кезіндегі еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- станоктарды жөндеу технологиясын;
- программамен басқарылатын станоктарды жөндеуді;
- автоматты және жартылай автоматтардың жөнделуінің әмбебап станоктарды жөндеуден принципті айырмашылығын.
Іскерліктер:
- барлық циклдардағы станоктардың жұмысын тексеруді және қажетті түзетулерді енгізуді;
- станоктардың қалыпты ақауларын түзетуді;
- станоктарды жөндеуді.

ПК 2.4.1
ПК 2.4.7
СД 00
Квалификация: 101305 2 - Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики*
СД 01
Технологические измерения и контрольно-измерительные приборы
Основные термины и понятия автоматизации, виды автоматических систем, структурные схемы, элементы; автоматический контроль, понятие о местном, дистанционном и телеметрическом контроле. Измерительные приборы, их виды, основные методы измерений, основы метрологии. Измерительные преобразователи и приборы. Контроль основных технологических параметров: давления, разрежения, количества и расходы материалов, уровня жидкостей и твердых сыпучих материалов, температуры, качества и состав
основных методов измерений технологических параметров и конструкции серийных приборов и датчиков, используемых в измерительных системах.
Знания:
- основ метрологии;
- разновидностей автоматических систем;
- терминов, используемых в автоматике;
- элементов, используемых в структурных схемах;
- классификаций измерительных приборов;
- методов измерений;
- принципов контроля технологических параметров;
- основных методов измерения технологических параметров;
- принципов работы и конструкции серийных приборов и датчиков.
Умения:
- подключать контрольно-измерительные приборы в сеть;
- обрабатывать результаты, полученные на вторичных приборах;
- проводить техническое обслуживание и ремонт вторичных приборов и датчиков;
- выполнять поверку контрольно-измерительных приборов;
- определять класс точности и погрешность приборов;
- проводить монтаж и наладку контрольно-измерительных приборов;
- соединять вторичные приборы к щитам и пультам.
ПК 2.5.1
ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.5.4
ПК 2.5.6
ПК 2.5.7
СД 02
Основы автоматики и микропроцессорной техники.
Виды систем автоматики и телемеханики. Основы теории и систем автоматического управления. Принципы регулирования замкнутых систем автоматического управления. Понятие о динамических характеристиках, передаточной функции и типовых динамических звеньях; понятие об устройстве системы автоматизированного регулирования. Основы алгебры логики, основные функции и логические элементы; построение схем на логических элементах; схемы базовых логических элементов. Датчики их виды, классификация, характеристики, принцип работы, конструкции, схемы включения генераторных и параметрических датчиков. Усилители, их
классификация, характеристики, исполнение, применение. Понятие об операционных усилителях, основные виды и схемы операционных усилителях, применение. Элементы памяти. Триггеры, их виды, схемы включения. Регистры, счетчики, шифраторы и дешифраторы, генераторы и формирователи импульсов. Структура электронно-вычислительных машин и микро электронно-вычислительных машин. Типовая структура однокристального микропроцессора, принцип работы назначение и виды микропроцессора. Устройства, входящие в состав электронно-
вычислительных машин, микро электронно-вычислительных машин, программируемых контроллеров, каналы обмена и интерфейс электронно-вычислительных машин. Применение электронно-вычислительных машин в автоматических системах управления технологическими процессами.
Знания:
- видов систем автоматики;
- применения систем автоматического управления;
- обозначения логических элементов в схемах;
- принципов работы базовых логических элементов;
- классификации датчиков и их технические характеристики;
- устройств и принципов параметрических и генераторных датчиков;
- классификации усилительных устройств;
- основных схем операционных усилителей;
- условных обозначений триггеров;
- назначения и принцип действия регистров, счетчиков, дешифраторов;
- условного графического обозначения основных узлов систем автоматики в электрических схемах;
- структуры и принципов построения микроэлектронной вычислительной машины;
- назначения программируемых контроллеров.
Умения:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- строить логические схемы по уравнению;
- упрощать логические схемы на основе тождеств алгебры логики;
- работать с параметрическими и генераторными датчиками;
- производить сборку усилительных устройств;
- строить схемы на основе триггеров, дешифраторов, счетчиков, генераторов и формирователей импульсов;
- производить незначительный ремонт элементов микропроцессора.
ПК 2.5.7
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
ПК 2.5.6
СД 03
Основы промышленной электроники.
Электронные приборы, осциллограф. Полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры, интегральные микросхемы. Источники питания и устройства входящие в их состав: выпрямители и сглаживающие фильтры. Усилители, их классификация, основные параметры, характеристики, режимы работы. Виды усилительных каскадов, типовые схемы, температурная стабилизация и графоаналитика усилительных каскадов. Расчет усилительных каскадов. Схемы и назначения усилителей постоянного тока; схемы усилителей мощности, их назначение, виды, особенности. Многокаскадные усилители, обратная связь в усилителях. Генераторы и импульсные устройства, их виды, назначение, схемы. Генераторы пилообразного напряжения и мультивибраторы, схемы, назначение, применение. Управляемые выпрямители, инверторы, их виды, схемы, назначение.
Знания:
- устройств и принцип действия электровакуумных и ионных приборов;
- основных характеристик данных приборов;
- принципа действия электронного осциллографа;
- устройств и принципов действия полупроводниковых и интегральных микросхем;
- маркировок приборов и их условные графические обозначения;
- основных схем выпрямительных устройств и фильтров;
- типовых схем усилительных каскадов;
- видов усилительных схем, их особенности и назначение;
- режимов работы усилительных каскадов и их применение;
- назначения обратных связей в электронных устройствах;
- видов генераторов и импульсных устройств;
- схем и принципы действия преобразовательных устройств.
Умения:
- пользоваться осциллографом;
- читать электрические схемы с применением полупроводниковых приборов;
- собирать несложные электронные схемы и исследовать их параметры;
- выбрать схему выпрямительного устройства и фильтра;
- выбрать тип диодов к выпрямительному устройству;
- рассчитать параметры выпрямителя с фильтром;
- собирать электрические усилительные каскады;
- выполнять графоаналитический расчет усилительного каскада;
- собирать и настраивать схемы генераторов и импульсных устройств;
- определять их параметры при помощи осциллографов и измерительных приборов.
ПК 2.5.6
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
СД 04
Монтаж и эксплуатация автоматизированных устройств
Общие сведения о монтаже электроустановок, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство электромонтажных работ. Монтаж щитов, пультов и проектно-компонуемых средств автоматизации. Компоновка приборов и средств автоматизации внутри щитов и пультов, прокладка проводов внутри щитов и пультов. Монтаж вторичных устройств на малогабаритных элементах интегральных микросхем, печатный монтаж, электрические и трубные проводки в системах автоматизации, их виды и способы выполнения. Условия совместной прокладки электрических и трубных проводок различного назначения. Требования к выполнению электрической части систем автоматизации во взрывоопасных и пожароопасных зонах. Монтаж контрольных кабелей, разводка и подключение проводов и жил контрольных кабелей. Контроль качества монтажа устройств, вторичной коммутации. Эксплуатация автоматических средств. Структура и организация эксплуатационного обслуживания. Организация и содержание планово-предупредительного ремонта. Безопасность труда и противопожарные мероприятия.
Знания:
- основных документов при производстве электромонтажных работ;
- проектной документации на щиты и пульты;
- конструкции щитов и пультов;
- компоновки центрального щита;
- требований по выбору проводов и кабелей;
- условий совместной прокладки электрических цепей различного назначения;
- требований при выборе электропроводок в стальных коробах и защитных трубах;
- способов выполнения трубных проводок;
- марок проводов и контрольных кабелей;
- требований по заземлению и занулению проводок;
- основные положения по электробезопасности;
- принципов действия различных видов реле;
- методик послеремонтных испытаний;
- основных правил эксплуатации.
Умения:
- определять различными методами место повреждения кабелей;
- выбирать тип и марку электропроводок;
- выполнять монтаж электропроводок;
- работать с различными реле;
- проводить монтаж приборов вторичной коммутации;
- выполнять эксплуатацию автоматических средств;
- проводить планово-предупредительный ремонт оборудования.
ПК 2.5.2
ПК 2.5.7
СД 05
Охрана труда
Основы законодательства об охране труда в Республике Казахстан. Организация работ по охране труда. Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Меры безопасности при эксплуатации электрических установок и защита от воздействия электрического тока. Меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах. Общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам. Защита от производственного шума и вибрации. Основы пожарной безопасности.
Знания:
- общих норм охраны труда;
-  правил по технике безопасности;
-  мероприятий по предупреждению производственных травм;
- пожаробезопасности;
- электробезопасности;
- безопасности технологических процессов;
- причин травматизма на предприятии;
- профессиональных заболеваний;
- промышленной экологии.
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
ПК 2.5.5
ПК 2.5.4
ПК 2.5.1
СД 00

КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.7
АП 00
Біліктілік: 101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші*
АП 01
Технологиялық өлшемдер және бақылау-өлшеу аспаптары.
Автоматтандыру түсінігі мен негізгі терминдер, құрылымдық схемалар, элементтері. Автоматты бақылау, жергілікті, дистанциялық және телеметрикалық бақылау туралы түсінік. Өлшеу приборлары, олардың түрлері,өлшеудің негізгі әдістері, метрология негіздері. Өлшеу түрлендіргіштері мен приборлары. Негізінен технологиялық параметрлерді бақылау: қысымын, сұйылтуды, материалдың саны мен шығынын, сұйықтық және қатты сусымалы материалдың деңгейін, материалдың температурасын, сапасы мен құрамын бақылау. Өлшеу жүйелерінде қолданылатын сериялы аспаптар мен құралдардың технологиялық параметрлері мен конструкция өлшемдерінің негізгі әдістерін меңгеру.
Білімдер:
- метрология негіздерін;
- автоматтандырылған жүйелердің түрлерін;
- автоматикада қолданылатын терминдерді;
- құрылымдық нобайларда қолданылатын элементтерді;
- өлшем аспаптарының жіктелуін;
- өлшеу әдістерін;
- технологиялық параметрлерді бақылау қағидаларын;
- технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін;
- сериялық аспаптар мен датчиктердің жұмыс істеу қағидаларын және құрылысын.
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын желіге қосуды;
- екінші аспаптардан алынған нәтижелерді өңдеуді;
- екінші аспаптар мен датчиктерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді;
- бақылау-өлшеу аспаптарын тексеруді;
- аспаптардың дәл жұмыс істеуін және қате жіберуін анықтауды;
- бақылау-өлшеу аспаптарын монтаждауды және жөндеуді;
- екінші аспаптарды қалқандар мен пульттерге қоса білуді.
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.7
АП 02
Автоматика және микропроцессорлы техника негіздері.
Автоматика және телемеханика жүйелерінің түрлері. Автоматтандырылған басқару жүйесі теориясының негіздері. Тұйықталған автоматтандырылған басқару жүйесін реттеу қағидалары. Динамикалық сипаттамалары, беріліс функциясы және типтік динамикалық буындар түсінігі туралы. Автоматтандырылған басқару жүйесі тұрақтылығы жөніндегі түсінік. Алгебра логика негіздері, негізгі қызметтері мен логикалық элементтері; логикалық элементтерде схема жасау; базалық логикалық элементтерінің схемалары. Приборлар, олардың түрлері жіктелуі, сипаттамасы, жұмыс істеу принципі, конструкциялары, генераторлық және параметрлік аспаптардың қосылу схемалары. Күшейткіштер, олардың жіктелуі, сипаттамасы, орындалуы, қолданылуы. Операциялық күшейткіштер туралы түсінік, Операциялық күшейткіштер негізгі түрлері мен схемалары, қолданылуы. Жады элементтері. Триггерлер, олардың түрлері, қосылу схемалары. Регистрлер, есептеуіштер, шифраторлар мен дешифраторлар, генераторлар және импульстерді қалыптастыру. электронды дербес машина және электронды дербес машина құрылымы. Бір кристалды микропроцессордың типтік құрылымы, микропроцессордың жұмыс істеу принципі, қызметі, микропроцессордың түрлері. электронды дербес машина, микроэлектронды дербес машина мен бақылаушы программаларының құрамына кіретін құрылғылар. Алмасу каналы мен микроэлектронды дербес машина интерфейсі. Микроэлектронды дербес машина технологиялық үрдістерді басқарудың автоматтық жүйесін қолдану.
Білімдер:
- автоматика жүйелерінің түрлерін;
- автоматтандырылған басқару жүйелерін қолдануды;
- нобайлардағы логикалық элементтердің белгіленуін
- базалық логикалық элементтердің жұмыс істеу қағидасын;
- бергіштердің жіктелуін және олардың техникалық сипаттамаларын;
- параметрлік және генераторлық бергіштердің құрылысы мен жұмыс істеу қағидаларын;
- күшейткіш құрылғылардың жіктелуін;
- операциялық күшейткіштердің негізгі нобайларын;
- триггерлердің шартты белгіленуін;
- регистрлер, есептегіштер, дешифраторлардың қызметін және жұмыс істеу қағидаларын;
- электр нобайларындағы автоматика жүйелерінің негізгі тораптарының шартты түрде графикалық белгіленуін;
- микроэлектронды дербес машина құру қағидалары мен құрылысын;
- бағдарламамен жұмыс істейтін контроллерлердің жұмысын.
Іскерліктер:
- логикалық элементтерде қарапайым (күрделі емес) нобайларды оқуды;
- теңдеу бойынша логикалық нобайларды құруды;
- алгебра логикасының тепе-теңдігі негізінде логикалық нобайларды жеңілдетуді;
- параметрлік және генераторлық датчиктермен жұмыс істеуді;
- күшейткіш құрылғыларды жинауды;
- триггерлер, дешифраторлар, есептегіштер, генераторлар негізінде нобайларды құруды;
- импульсты жасаушылар;
- микропроцессор элементтеріне азын-аулақ жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.7
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
АП 03
Өнеркәсіптік электроника негіздері.
Электронды және ионды аспаптар, осциллограф. Шалаөткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар, интегралды микросұлбалар. Қоректену көздері, және оған кіретін құрылғылар: тегістеуші мен түзеткіштер. Күшейткіштер, олардың жіктелуі, негізгі параметрлері, сипаттамалары, жұмыс режимі, күшейткіш каскадтардың түрлері, күшейткіш каскадтардың типтік схемалары, күшейткіш каскадтардың температуралық тұрақтылығы, графоаналития, күшейткіш каскадтардың есебі. Тұрақты ток күшейткіштерінің схемалары мен қызметтері; қуат күшейткіштерінің схемалары, олардың қызметтері, түрлері, ерекшеліктері. Көп каскадты күшейткіштер, күшейткіштердегі кері байланыс. Генераторлар мен импульстік құрылғылар, олардың түрлері, қызметтері, сұлбалары. Ара тәріздес кернеу генераторлары және мультивибраторлар, сұлбалары, қызметтері, қолданылуы. Басқарылатын түзеткіштер, инверторлар, олардың түрлері, сұлбалары, қызметтері.
Білімдер:
- электровакуумды және ионды аспаптардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- осы аспаптың негізгі сипаттамаларын;
- электронды осцилографтың жұмыс істеу қағидасын;
- жартылай өткізгіш және интегралды микросхемалардың құрылысын және жұмыс істеу қағидаларын;
- аспаптардың таңбалануын және олардың шартты түрде графикалық белгіленуін;
- түзететін құрылғылар мен фильтрлердің негізгі нобайларын;
- күшейткіш каскадтардың тұрпатты нобайларын;
- күшейткіш нобайлардың түрлерін, олардың ерекшеліктері мен жұмысын;
- күшейткіш каскадтардың жұмыс істеу тәртібін және оларды қолдануды;
- электронды құрылғылардағы кері байланыстың жұмысын;
- генераторлар мен импульстік құрылғылардың түрлерін;
- түрлендіргіш құрылғылардың нобайларын және жұмыс істеу қағидаларын.
Іскерліктер:
- осцилографты қолдануды;
- жартылай өткізгіш аспаптарды қолданумен электрлік нобайларды оқуды;
- қарапайым электронды нобайларды жинауды және олардың параметрлерін зерттеуді;
- түзеткіш құрылғылардың және фильтрлердің нобайларын таңдауды;
- түзеткіш құрылғыларға диодтар тұрпатын таңдауды;
- фильтрі бар түзеткіш параметрлерін есептеуді;
- электр күшейткіш каскадтарын жинауды;
- күшейткіш каскадтың графоаналитикалық есебін орындауды;
- генераторлар мен импульстік құрылғылардың нобайларын жинауды және жұмысқа бағыттауды;
- олардың параметрлерін осцилографтың және өлшем аспаптарының көмегімен анықтау.
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.2
КҚ 2.5.3
АП 04
Автоматты құралдарды монтаждау және пайдалану.
Алғашқы және екінші мақсаттағы электр қондырғыларын монтаждау туралы жалпы мәліметтер: электромонтаждау жұмыстарын жүргізудің техникалық құжаттамасы. Қалқандар, пульттер және автоматтандырудың жобалық – құрастыру құралдарын монтаждау. Қалқандар мен пульттердің ішіндегі автоматиканың приборлары мен құралдарын үйлестіру әдісі, щиттер мен пульттердің ішіндегі желілерді тарту.
Шағын габаритті элементтер мен интегралды микросхемаларда екінші құрылғыларды монтаждау, баспа монтажы. Автоматтандыру жүйесіндегі электрлік және құбырлық желілер, олардың түрлері және орындау әдістері. Түрлі міндет атқаратын электрлік және құбырлы желілерді бірге төсеудің жағдайлары. Жарылуға, және өртке қауіпті аймақтарда автоматтандыру жүйесінің электрлік білімдерін орындауға қойылатын талаптар. Бақылау кабельдерін монтаждау, желілер мен бақылау кабельдерінің желілерін ажырату және қосу. Екінші коммутация құрылғыларын монтаждау сапасын бақылау. Автоматтандырылған құралдарды пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның құрылымы. Жоспарлы ескерту жөндеу жұмыстары ұйымдастырылуы және мазмұны. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар.
Білімдер:
- электромонтаждау жұмыстарының өндірісі кезіндегі негізгі құжаттарды;
- қалқандар мен пульттердің жобалық құжаттамасын;
- қалқандар мен пульттердің құрылысын;
- орталық қалқанды жинақтауды;
- сымдар мен кабельдерді таңдау талаптарын;
- болат қораптар мен қорғайтын құбырлардағы электр сымдарын таңдауға қойылатын талаптарды;
- құбырдан өтетін сымдарды орындау әдістерін;
- сымдар мен бақылау кабельдерінің таңбалануын;
- сымдарды жерге қосу мен нөлге келтіру талаптарын;
- электр қауіпсіздігі бойынша негізгі ережелерді;
- реленің әр түрінің жұмыс істеу қағидасын;
- жөндеуден кейінгі сынақтардың әдістемесін;
- пайдаланудың негізгі ережелерін.
Іскерліктер:
- кабельдердің ақауларын әр түрлі әдістермен анықтауды;
- электр сымдарының тұрпаты мен таңбалануын таңдауды;
- электр сымдарын монтаждауды;
- түрлі релемен жұмыс істеуді;
- екінші коммутация аспаптарына монтаж жасауды;
- автоматты құралдарды пайдалануды;
- жабдықтарға жоспарлы-ескерту жөндеу жұмыстарын жүргізуді.
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
АП 05
Еңбек қорғау.
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері, техника қауіпсіздігі. Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңдылық негіздері. Технологиялық процестер мен құрал-жабдықтар қауіпсіздігі. Өндіріс санитариясы, ауа кеңістігін қалпына келтіру. Өрттен сақтану, электр қауіпсіздігі. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар. Өнеркәсіп экологиясының негіздері, металлургия кәсіпорындарының ауа және су қоймаларының ластануы.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсіздігі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды;
- еңбек қауіпсіздігі бойынша жұмысты ұйымдастыруды;
- өндірістік жарақат алған кезде көмек көрсетуді.
КҚ 2.5.5
КҚ 2.6.4
КҚ 2.5.1
АП 00

ПК 2.1.2
ПО 02
Измерительная практика.
Основные методы измерения технологических параметров, принципов функционирования типовых средств измерения и автоматики, ознакомление со способами монтажа этих устройств, с методами обнаружения и устранения наиболее типичных неисправностей, проведение стендовой наладки и проверки измерительных средств.
Умения:
- разборки и сборки измерительных приборов;
- настройки и подключения средств измерения;
- выполнение поверки приборов;
- определение основных неисправностей приборов.
Навыки:
- работы с приборами давления;
- работы первичных приборов;
- определения неисправностей приборов для измерения расхода;
- настройки приборов температуры.
БК 5
ПК 2.1.5
ПП 00
Профессиональная практика.
ПП 01
Ремонтная практика
Проведение ремонта и наладки сложных контрольно-измерительных приборов и регуляторов, автоматических мостов, потенциометров. Формирование навыков определения видов неисправностей и способов ремонта оборудования.
Умения:
- определять цену деления шкалы и погрешность весов;
- производить ремонт термометров;
- производить поверку расходомеров;
- находить и устранять неисправности газоанализаторов.
Навыки:
- выполнения ремонта приборов для замера тока и напряжения;
- выполнения регулирования манометров;
- выполнения ремонта электрических исполнительных механизмов.
ПК 2.5.7
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
ПП 02
Монтажная практика.
Методы измерения технологических параметров, функционирования типовых средств измерения и выполнения монтажных работ. Выполнение монтажа средств "КИП и А", щитовых помещений, электрокабельных и трубных проводок.
Умения:
- производить разметку для внутренней открытой проводки;
- подключать провода и кабели к зажимам различного электрооборудования;
- собирать типовые схемы управления электроприводом;
- производить монтаж автоматических регуляторов
Навыки:
- установки приборов для замера давления;
- установки приборов для замера температур;
- установки приборов для замера уровня;
- установки приборов для замера расхода;
- установки приборов для замера состава газа.
ПК 2.5.2
ПК 2.6.7
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского (русского) языка в объеме необходимом для профессионального общения.
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 4
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем), профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- иностранного языка, владения лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем необходимых для чтения текстов со словарем текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 4
БК 6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к
организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности
здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техник плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста.
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля
БК 3
БК 6
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры;
культура и цивилизация;
становление культуры;
конфуцианско-даосистский тип культуры;
индо-буддийский тип
культуры;
мир исламской культуры;
христианский тип культуры;
западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;
проблема расизма;
возникновение и уникальность кочевой цивилизации;
культура Казахстана в период Средневековья;

КҚ 2.1.2
ӨО 02
Өлшеу практикасы.
Технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін, өлшеу мен автоматиканың типтік құралдарының жұмыс істеу принциптерін меңгеру, осы құрылғылардың монтаж әдістерімен танысу, көп кездесетін ақауларды табу және жою әдістерімен танысу - кейбір жөндеу жұмыстарын орындау, стендтік жөндеуді жүргізу мен өлшеу құралдарын тексеру
Іскерліктер:
- таразы ауытқыларын және шкала бөлімшесін анықтау;
- термометрлердің жөндеуін жасау;
- шығын өлшегіштердің поверкасын жасай білу;
- газоанализаторлардың ахуалдарын табу және жою;
Дағдылар:
- тоқ және кернеу өлшеу аспаптарын жөндеу;
- манометрлердің реттеуін білу;
- электрлік орындаушы механизмдердің жөндеуін жасау.
БҚ 5
КҚ 2.1.5
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Жөндеу практикасы.
Потенциометр, автоматты көпір, реттегіш және күрделі өлшеу аспаптарды жөндеу және іске қосуын жасау. Жабдықтардың жөндеу және ауытқы түрлерін анықтау дағдыларын қалыптастыру.
КҚ 2.5.7
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
КП 02
Монтаждау практикасы.
Технологиялық параметрлерді өлшеудің негізгі әдістерін, монтаждық жұмыстарын орындауды өлшеудің типтік құралдарының жұмыс істеуін меңгеру. "БӨА және А" құралдарын, қалқанды ғимаратты, электр кабельдері мен құбырлы желілерді монтаждауды орындау.
Іскерліктер:
- ашық ішкі тартылымдарды белгілеп жүргізу;
- әр түрлі электр жабдықтардың қысқыштарын сымдармен кабельді қосуды;
- электр жетегінің типтік басқару схемасын құрастыруды;
- автоматты реттегіштердің монтажын жасай білу;
Дағдылар:
- қысым өлшеу аспаптарын орната білу;
- температура өлшеу аспаптарын орната білу;
- деңгей өлшеу аспаптарын орната білу;
- шығын өлшеу аспаптарын орната білу;
- газ құрамын өлшеуге арналған аспаптарын орната білу.
КҚ 2.5.2
КҚ 2.6.7
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:
- Мемлекеттік тілді, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару (сөздікпен) үшін, лексикалық, (1200-1400 лексикалық бірлікті) және грамматикалық минимумды.
орындай алуы тиіс:
- кәсіптік лексиканы сауатты қолдануды; өзінің кәсіби жұмысында қазақ тілі білімін қолдануға қабілетті болуға.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін.
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
БҚ 6
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның рөлі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

2.1. - 101301 2 - Наладчик автоматических линий и агрегатных станков*
ПК 2.1.1 Готовить автоматические линии и агрегатные станки к работе;
ПК 2.1.2 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.1.3 Организовать бесперебойный процесс работы линии и станков;
ПК 2.1.4 Составлять график текущего и капитального ремонта;
ПК 2.1.5 Осуществлять контроль технологического процесса;
ПК 2.1.6 Организовать работу рациональной эксплуатации и ремонта агрегатных станков;
ПК 2.1.7 Производить осмотр и техническое обслуживание автоматических линий и агрегатных станков.
2.2. – 101302 2 - Наладчик автоматов и полуавтоматов*
ПК 2.2.1 Обеспечивать исправную работу автоматов и полуавтоматов;
ПК 2.2.2 Вести журнал записи ремонта элементов;
ПК 2.2.3 Составлять график планово-предупредительного ремонта;
ПК 2.2.4 Контролировать процесс работы автоматов;
ПК 2.2.5 Осуществлять контроль эксплуатации автоматов;
ПК 2.2.6 Осуществлять подбор автоматов и полуавтоматов;
ПК 2.2.7 Производить монтаж и наладку автоматов и полуавтоматов.
2.3. – 101303 2 - Наладчик станков и манипуляторов с программным управлением*
ПК 2.3.1 Следить за бесперебойной работой станков и манипуляторов;
ПК 2.3.2 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 2.3.3 Контролировать технологический процесс работы станков;
ПК 2.3.4 Обеспечить исправную работу всех элементов;
ПК 2.3.5 Иметь журнал дефектов;
ПК 2.3.6 Настраивать блок программного управления;
ПК 2.3.7 Проверять работу станков и манипуляторов.
2.4. – 101304 2 - Наладчик шлифовальных станков*
ПК 2.4.1 Готовить шлифовальные станки к работе;
ПК 2.4.2 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.4.3 Организовать бесперебойный процесс работы станков;
ПК 2.4.4 Контролировать работу станков;
ПК 2.4.5 Выполнять своевременно текущий ремонт станков;
ПК 2.4.6 Обеспечить исправную работу шлифовальных станков;
ПК 2.4.7 Обладать навыками наладки и ремонта станков.
2.5. – 101305 2 - Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики*
ПК 2.5.1 Обеспечить исправную работу по ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.5.2 Проводить текущий осмотр элементов автоматики;
ПК 2.5.3 Знать технологический процесс производства;
ПК 2.5.4 Производить осмотр и техническое обслуживание приборов автоматики;
ПК 2.5.5 Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.5.6 Уметь определять основные неисправности измерительных приборов;
ПК 2.5.7 Обладать навыками наладки и ремонта контрольно-измерительных приборов.

2.1. - 101301 2 - Автоматты желілер мен агрегаттық станоктарды реттеуші*
КҚ 2.1.1 Автоматтандырылған линиялар мен агрегатты станоктарды жұмысқа әзірлеу;
КҚ 2.1.2 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.1.3 Желілер мен станоктардың жұмыс үрдісін ұйымдастыру;
КҚ 2.1.4 Ағымдық және күрделі жөндеу графигін құру;
КҚ 2.1.5 Технологиялық процесстің қадағалауын орындау;
КҚ 2.1.6 Агрегаттық станоктарды тиімді пайдалану мен жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 2.1.7 Автоматты линияларды және агрегаттық станоктарды бақылауы мен техникалық қызмет көрсетуін орындау.
2.2. – 101302 2 - Автоматтар мен жартылай автоматтарды реттеуші*
КҚ 2.2.1 Автоматтар мен жартылау автоматтардың дұрыс жұмысын жасауын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2 Элементтерді жөндеу туралы журналды жүргізу;
КҚ 2.2.3 Жоспарлы-алдын ала жөндеу графигін құру;
КҚ 2.2.4 Автоматтардың жұмыс процессін қадағалау;
КҚ 2.2.5 Автоматтарды пайдалануды қадағалауын орындау;
КҚ 2.2.6 Автоматтар мен жартылау автоматтарды таңдауды орындау;
КҚ 2.2.7 Автоматтар мен жартылай автоматтарды монтаждауды орындау.
2.3. – 101303 2 – Станоктарды және программамен басқарылатын манипуляторларды реттеуші*
КҚ 2.3.1 Станоктар мен манипуляторлардың үздіксіз жұмысын қадағалау;
КҚ 2.3.2 Уақытылы ағымдық жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.3.3 Станоктар жұмысының технологиялық процессін қадағалау;
КҚ 2.3.4 Барлық элементтердің дұрыс жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.5 Ақауларды тіркейтін журнал жүргізу;
КҚ 2.3.6 Бағдарламалы басқару блогын баптау;
КҚ 2.3.7 Станоктардың және манипуляторлардың жұмысын тексеру.
2.4. – 101304 2 – Әрлеу станоктарын реттеуші*
КҚ 2.4.1 Тегістеуші станоктарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.4.2 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.4.3 Станоктардың үздіксіз жұмыс процессін ұйымдастыру;
КҚ 2.4.4 Станоктардың жұмысын қадағалау;
КҚ 2.4.5 Станоктардың ағымдық жөндеуін уақытылы орындау;
КҚ 2.4.6 Тегістеуші станоктардың дұрыс жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.4.7 Станоктарды жөндеу және баптау дағдыларына ие болу.
2.5. – 101305 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматтандыруды реттеуші*
КҚ 2.5.1 Бақылау-өлшеу аспаптарын дұрыс жөндеу жұмыстарын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.2 Автоматика элементтерін ағымдық бақылауын жүргізу;
КҚ 2.5.3 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 2.5.4 Автоматика аспаптарын бақылау және техникалық қызмет көрсетуді орындау
КҚ 2.5.5 Істен шығу журналын (атқарылған жұмысты көрсетіп) жүргізу;
КҚ 2.5.6 Өлшеу аспатарының негізгі ақауларын анықтай білу;
КҚ 2.5.7 Бақылау-өлшеу аспаптарын баптау және жөндеу дағдыларына ие болу.

2.6. – 101306 2 - Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике*
ПК 2.6.1 Знать технологический процесс производства;
ПК 2.6.2 Готовить приборы к работе;
ПК 2.6.3 Выполнять текущий ремонт контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.4 Организовать бесперебойную работу контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.6.5 Вести журнал записи ремонта контрольно-измерительных приборов и автоматики;
ПК 2.6.6 Обладать навыками ремонта элементов автоматики;
ПК 2.6.7 Обладать навыками монтажа и ремонта вторичных приборов.
3.Специалист среднего звена
3.1. – 101307 3 - Техник-механик.
ПК 3.7.1 Составлять график ремонта приборов и элементов;
ПК 3.7.2 Знать технологический процесс производства;
ПК 3.7.3 Вести журнал систем блокировки и сигнализации;
ПК 3.7.4 Создать условия для бесперебойной работы;
ПК 3.7.5 Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 3.7.6 Организовать работу по рациональной эксплуатации и ремонту контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.7.7 Составить график планово-предупредительного ремонта.
Приложение 936
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 936 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1014000 – Технология машиностроения (по видам)
Квалификации:

2.6. – 101306 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика бойынша слесарі*
КҚ 2.6.1 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 2.6.2 Аспаптарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.6.3 Бақылау-өлшеу аспаптарын ағымдық жөндеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.4 Бақылау-өлшеу аспаптарының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.6.5 Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматикасын жөндеу журналын жүргізу;
КҚ 2.6.6 Автоматика элементтерін жөндеу дағдыларына ие болу;
КҚ 2.6.7 Екінші реттік аспаптарды монтаждау мен жөндеу дағдыларына ие болу.
Орта буын маманы
3.1.–101307 3 -Техник-механик
КҚ 3.7.1 Аспаптар мен элементтердің жөндеу графигін құру;
КҚ 3.7.2 Өндірістің технологиялық процессін білу;
КҚ 3.7.3 Бұлғау және белгі беру жүйелерінің журналын жүргізу;
КҚ 3.7.4 Үздіксіз жұмыс істеуге жағдай жасау
КҚ 3.7.5 Ағымдық жөндеу жұмыстарын уақытылы орындау;
КҚ 3.7.6 Бақылау-өлшеу аспаптарын жөндеу және тиімді пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру;
КҚ 3.7.7 Жоспарлы алдын ала жөндеу графигін құру.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 936-қосымша
Ескерту. Бұйрық 936-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1014000 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша)

368/318
2-3/1-2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
(культурология, основы философии, основы социологии и политологии, основы экономики, основы права)
180/180
1-3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
420/482
220/250
200/232
2-3/1-2
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+/+
70/64
20/14
50/50
ОПД 02
Робототехника
+/+
36/46
36/46
ОПД 03
Черчение
+/+
44/50
44/50
ОПД 04
Электротехника и электроника
+/+
48/60
26/30
22/30
ОПД 05
Допуски и технические измерения
+/+
40/48
30/30
10/18
ОПД 06
Гидравлические и пневматические системы
+/+
36/48
26/30
10/18
ОПД 07
Грузоподъемные и транспортные устройства
+/+
+
70/76
46/46
24/30
ОПД 08
Основы технологии машиностроения
+/+
+
40/50
20/30
20/20
ОПД 09
Охрана труда
+/+
36/40
20/20
16/20
СД 00
Специальные дисциплины
320/376
200/200
100/156
20/20
2-3/1-2
СД 01
Технология ремонта типовых деталей и узлов технологического оборудования
+/+
+
100/140
72/80
28/60
СД 02
Спецтехнология
+/+
+
+
180/190
110/110
50/60
20/20
СД 03
Экономика предприятия
+/+
40/46
20/20
20/26
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
72-257**
/ 48-262**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
756/720
ПП 01
Ознакомительная практика
36/36
ПП 02
Слесарно-механическая практика
144/144
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии (слесарь – электрик, слесарь механосборочных работ)
216/216
ПП 04
Технологическая практика
216/216
ПП 05
Преддипломная практика
144/108
ПА 00
Промежуточная аттестация
108/108
ИА 00
Итоговая аттестация
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60/60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
3744 / 2304
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4320 / 2680
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.

368/318
2-3/1-2
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер(мәдениеттану, философия негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері, экономика негіздері)
180/180
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
420/482
220/250
200/232
2-3/1-2
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
70/64
20/14
50/50
ЖКП 02
Роботтехникасы
+/+
36/46
36/46
ЖКП 03
Сызу
+/+
44/50
44/50
ЖКП 04
Электротехника және электроника
+/+
48/60
26/30
22/30
ЖКП 05
Шектеуліктер және техникалық өлшемдер
+/+
40/48
30/30
10/18
ЖКП 06
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
+/+
36/48
26/30
10/18
ЖКП 07
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары
+/+
+
70/76
46/46
24/30
ЖКП 08
Машина құрылысы технологиясының негіздері
+/+
+
40/50
20/30
20/20
ЖКП 09
Еңбек қорғау
+/+
36/40
20/20
16/20
АП 00
Арнайы пәндер
320/376
200/200
100/156
20/20
2-3/1-2
АП 01
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу технологиясы
+/+
+
100/140
72/80
28/60
АП 02
Арнайы технология
+/+
+
+
180/190
110/110
50/60
20/20
АП 03
Өндіріс экономикасы
+/+
40/46
20/20
20/26
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер**
72-257**/ 48-262**
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
756/720
КП 01
Танымдық практика
36/36
КП 02
Слесарлы-механикалық практика
144/144
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (слесарь-электрик, слесарь-жинаушы)
216/216
КП 04
Технологиялық практика
216/216
КП 05
Диплом алды практикасы
144/108
АА 00
Аралық аттестаттау
108/108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқыту жиыны
3744/2304
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4320/2680
Ескерту:
ЖБП – Жалпы білім пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КББДББ – кәсіптік білім беру және дайындау деңгейін бағалау; КЕ – кешенді емтихан; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.

1448/0
1-2
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины (профессиональный казахский (русский) язык, профессиональный иностранный язык, история Казахстана, физическая культура)
376/448
2-3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины (культурология, основы философии, основы экономики, основы политологии и социологии, основы права)
180/180
2-3
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
924/910
392/362
492/508
40/40
2-4
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
+/+
72/72
22/22
50/50
ОПД 02
Робототехника
+/+
48/54
28/20
20/34
ОПД 03
Черчение
+/+
70/70
70/70
ОПД 04
Электротехника и электроника
+/+
+
86/86
40/50
46/36
ОПД 05
Техническая механика
+/+
+
+
82/72
32/22
30/30
20/20
ОПД 06
Материаловедение
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 07
Нормирование точности
+/+
60/60
30/30
30/30
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
+/+
38/30
20/18
18/12
ОПД 09
Организация, автоматизация и оборудования машиностроительного производства
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ОПД 10
Программирование для автоматизированного оборудования
+/+
+
172/170
80/70
92/100
ОПД 11
Охрана труда
+/+
56/46
20/20
36/26
ОПД 12
Экономика и управление машиностроительным предприятием
+/+
+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
СД 00
Специальные дисциплины
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
СД 01
Процесс формообразования и инструмент
+/+
+
160/160
80/70
80/90
СД 02
Технологическое оборудование
+/+
+
130/130
80/60
50/70
СД 03
Технологическая оснастка
+/+
110/110
70/50
40/60
СД 04
Технология машиностроения
+/+
+
+
190/190
90/80
70/80
30/30
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
82-460**/
104-479**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1332/1332
ПП 01
Ознакомительная практика
108/108
ПП 02
Слесарно-механическая практика
216/216
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии (токарь, фрезеровщик, шлифовщик)
216/216
ПП 04
Технологическая практика
360/360
ПП 05
Преддипломная практика
216/216
ДП
Дипломное проектирование
216/216
ПА 00
Промежуточная аттестация
180/108
ИА 00
Итоговая аттестация
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60/60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
5184/3744
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800/4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ДП – дипломное проектирование; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 938
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

1448/0
1-2
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер (кәсіптік қазақ (орыс) тілі, кәсіптік шетел тілі, Қазахстан тарихы, дене тәрбиесі)
376/448
2-3
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер (мәдениеттану, философия негіздері, саясаттану және әлеуметтану негіздері, экономика негіздері, құқық негіздері)
180/180
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
924/910
392/362
492/508
40/40
2-3
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
72/72
22/22
50/50
ЖКП 02
Роботтехникасы
+/+
48/54
28/20
20/34
ЖКП 03
Сызу
+/+
70/70
70/70
ЖКП 04
Электротехника және электроника
+/+
+
86/86
40/50
46/36
ЖКП 05
Техникалық механика
+/+
+
82/72
32/22
30/30
20/20
ЖКП 06
Материал тану
+/+
+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 07
Дәлдікті мөлшерлеу
+/+
60/60
30/30
30/30
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
+/+
38/30
20/18
18/12
ЖКП 09
Машина құрылысы өндірісін ұйымдастыру, автоматтандыру және жабдықтары
+/+
+
120/130
70/60
50/70
ЖКП 10
Автоматтандырылған жабдықтарға арналған программалау
+/+
+
172/170
80/70
92/100
ЖКП 11
Еңбек қорғау
+/+
56/46
20/20
36/26
ЖКП 12
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика
+/+
+
60/60
20/20
20/20
20/20
АП 00
Арнайы пәндер
590/590
320/260
240/300
30/30
2-4
АП 01
Пішін қалыптастыру және құралдар
+/+
+
160/160
80/70
80/90
АП 02
Технологиялық жабдықтар
+/+
+
130/130
80/60
50/70
АП 03
Технологиялық бекіткіш аспаптар
+/+
110/110
70/50
40/60
АП 04
Машина құрылысы технологиясы
+/+
+
+
190/190
90/80
70/80
30/30
БҰАП 00
Білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер**
82-460**/ 104-479**
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1332/1332
КП 01
Танымдық практика
108/108
КП 02
Слесарлы механикалық практика
216/216
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (токарь, фрезерлеуші, ажарлаушы)
216/216
КП 04
Технологиялық практика
360/360
КП 05
Диплом алды практикасы
216/216
ДЖ
Дипломды жобалау
216/216
АА 00
Аралық аттестаттау
180/108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқыту жиыны
5184/3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800/4320
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КББДББ – кәсіптік білім беру және дайындау деңгейін бағалау; ДЖ – дипломдық жоба; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 938-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 939 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Технология машиностроения (по видам)
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс циклов и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Понятия профессиональных терминов, название инструментов и оборудования машиностроения, значение машиностроительно-экономических терминов. Профессиональное и конструктивное общение.
Знания:
- закона о языке РК;
- профессиональных терминов, использование их на практике.
Умения:
- правильно сформулировать мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- грамотно излагать мысли, заполнить технические документации, составлять технологические и конструкторские документации на казахском и русском языках.
БК 1,5,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Умение слушать, читать, писать и говорить по выбранной специальности. Развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
Знания:
- значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой.
Умения:
- работать с техническими текстами,
чтение с общим охватом содержания;
- правильно переводить специфические лексико-
грамматические явления, характерные для машиностроения;
- грамотно излагать содержание технической документации, переводить технологические и конструкторские документации на иностранный язык.
БК 1,5,6
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Сохранение и укрепление здоровья, психофизическая подготовка и самоподготовка к спорту. Развитие физических качеств
Знания:
- развития психофизических качеств, воспитания профессионально-прикладных умений и навыков.
Умения:
- развивать физические качества: быстрота, сила, выносливость, гибкость и ловкость;
- соблюдать основы физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания.
БК 1,5,6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины

Ескерту. Бұйрық 939-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1014000 – Машина жасау технологиясы (түрлері бойынша) мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі.
Кәсіптік қазақ тілі кәсіптік терминдерді, машина құрылысының жабдықтары мен аспаптарының атауларын, машина құрылысының экономикалық терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
Білімдер:
- ҚР тілдер туралы заңды;
- кәсіптік терминдерді практикаде қолдану маңызын.
Іскерліктер:
- жазбаша, ауызша сұрақтарға дурыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
- техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды қазақ тілінде сауатты құрастыру,техникалық құжаттарды толтыру.
БҚ 1,5,6
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Кәсіптік орыс тілі кәсіптік терминдерді, машина құрылысының жабдықтары мен аспаптарының атауларын, машина құрылысының экономикалық терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
Білімдер:
- кәсіптік терминдерді практикаде қолдану маңызын.
Іскерліктер:
- жазбаша, ауызша сұрақтарға дурыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
- техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды орыс тілінде сауатты құрастыру техникалық құжаттарды толтыру.
БҚ 1,5,6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Студенттердің өзі таңдаған мамандығы бойынша Кәсіптік шетел тілінде сөйлеу,оқу,жазуды және сөйлеуді қалыптастырып дамыту.
Кәсіптік шетел тілінің мақсаты кәсіптік сферада мәдениет аралық коммуникативтік дағдысын дамытып оқыту
Білімдер:
- бағдарлама бойынша анықталған жаңа лексика бірліктерін маңызы мен мүмкіншілігін қолдану.
Іскерліктер:
- техникалық мәтіндер мазмұнымен жұмыс істеу,оқу;
- машина құрылысына арналған грамматикалық-лексикалық арнайы сөздерді дұрыс аудару;
- техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды ағылшын тілінде сауатты құрастыру және техникалық құжаттардың мазмұнын сауатты, түсінікті жазу.
БҚ 1,5,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Студенттердің болашақ мамандықтарына бейімдеп психофизикалық түрде дайындап, денсаулығын сақтау үшін спортпен шынықтыру және дене тәрбиесінде әртүрлі құралдарды қолданып, өзін-өзі жетілдіріп, қабылеттілігін бағыттап, тұлғалық қалыптастыру.
Білімдер:
- психофизикалық сапасын дамыту, Кәсіптік қолданбалы іскерлігімен дағдыларын тәрбиелеу, тәрбиені дамыту сапасының меңгерілуін.
Іскерліктер:
- икемділік, шапшаңдық, шыдамдылық, күштілік, тез қимылдау физикалық сапасындамыту;
- өзін-өзі жетілдіру және тәрбиелеу негіздерін, салауатты өмір сүру және денсаулығын сақтау негіздерін дамыту.
БҚ 1,5,6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер

Квалификация: 101403 2 - Слесарь-ремонтник
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
- способов создания и методику составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
БК 1,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах
Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
-способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
-выбрать марку робототехнических комплексов;
-применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 2.3.9
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений,
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение,
Условности изображения и обозначения резьбы,
способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
- общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
- выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации.
БК 6
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ.
Электроника: основы электроники, полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы, измерение электрических и неэлектрических величин, электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники, программа "Workbench, Электрик"
Знания:
-условных обозначений элементов электротехники и электроники;
-принципы построения электрических схем.
Умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
-работать по программе: "Электрик", "Workbench".
-различать элементы автоматики.
БК 2,3,4
ПК 2.3.4
ОПД 05
Допуски и технические измерения
Понятие о допусках и посадках. Общие понятие о метрологии и технических измерений, простые и сложные измерительные приборы, особенности универсальных измерительных средств и измерительные автоматы, методы и средства активного контроля
Знания:
-требований Государственного технического регулирования РК;
-классификации измерительных средств.
Умения:
-делать правильные замеры с помощью средств измерения;
-работать на средствах контроля;
-выбрать правильные параметры допусков и посадков.

101403 2 - Слесарь-жөндеуші*
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады
Білімдер:
- қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
- құжаттарды рәсімдеу ережесін;
- кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
- ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
- құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
- құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ 1,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
- роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
- робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
- робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
- өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 2.3.9
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары, геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу
Білімдер:
- сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
- КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
- инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды.
БҚ 6
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы, айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, бағдарламалары"Workbench,Электрик"
Білімдер:
- электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
- электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
- "Электрик", "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
- виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- "Электрик", "Workbench" бағдарламасында жұмыс істеу;
- автоматика элементтерін ажырату.
БҚ 2,3,4
КҚ 2.3.4
ЖКП 05
Шектеуліктер және техникалық өлшемдер.
Шектеуліктер мен орнықтыру туралы түсінік. Метрология мен техникалық өлшемі туралы жалпы түсінік, қарапайым және күрделі өлшеуіш аспаптары, әмбебап өлшеуіш құралдарының және өлшеуіш автоматының ерекшеліктері, активті бақылаудың әдістері мен құралдары
Білімдер:
- ҚР мемлекеттік техникалық реттеу талаптарын;
- өлшеу құралдарының классификациясын.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарымен дұрыс өлшеуді;
- бақылау құралдарында жұмыс істеуді;
- шектеуліктер мен орнықтырудың дұрыс параметрін таңдау.

БК 3,4,7
ПК 2.3.6
ОПД 06
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем, основы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы,
устройства, виды, типы, расчет гидро - и пневмосистем
Знания:
-устройств приводов технологического оборудования, работы и их применение;
-номенклатуру трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
-составлять принципиальные схемы приводов;
-рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9,
ПК 2.3.2
ОПД 07
Грузоподъемные и транспортные устройства
Назначение грузоподъемных машин; выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов; транспортирующие машины непрерывного действия, с тяговым и бестяговым органом
Знания:
-классификаций грузоподъемных и транспортных средств;
-развития навыков строповки заготовок и деталей;
-выполнения такелажных работ.
Умения:
-производить разбраковку, расчет на прочность грузовых крюков, петель;
-соблюдать техники безопасности;
-составлять сборочные чертежи конструкции грузоподъемных и транспортных средств;
-производить ремонтные работы.
БК 2,3,8
ПК 2.3.2
ПК2.3.8
ОПД 08
Основы технология машиностроения
Виды и типы производства. Особенности обработки материалов и инструментов. Виды обработки изделий. Планово-предупредительные работы ремонтного хозяйства. Расчеты режимов резания при различных обработках изделий, норма времени, методы нормирования трудовых процессов; технология сборки машин
Знания:
-определения видов и типов производства;
-работы отдела главного механика и его структурных подразделений.
Умения:
-проектировать слесарно-сборочный участок для изготовления, восстановления и ремонта деталей различных конструкций;
-подбирать нормативы для технического нормирования по ГОСТу;
-использовать внедрение модернизированных, эффективных оборудований в производство.
БК 1,3,7
ПК 2.3.7
ОПД 09
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов
охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность,
правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
-правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
-оказывать первую помощь при производственной травме;
-составлять акты по нетрудоспособности работающих;
-разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
-составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.

БҚ 3,4,7
КҚ 2.3.6
ЖКП 06
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер,құрылғылар,түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
- технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
- труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
- жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
- пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9,
КҚ 2.3.2
ЖКП 07
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары.
Жүк көтергіш машиналардың қолданылуы; жүк көтергіш механизмдер мен құралдардың көмегі мен жүктерді тасымалдауда такелажды жұмыстарды орындау;тартылмайтын және тартылатын органды үздіксіз тасымалдау машиналары
Білімдер:
- жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының классификациясы;
- детальдар мен бұйымдарды іліп алу дағдысын дамыту;
- такелажды жұмыстарды орындау.
Іскерліктер:
- жүк ілгіштердің төзімділігін анықтап есептеу;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының жинақтау сызбасын құрастыру;
- жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,8
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.8
ЖКП 08
Машина құрылысы технологиясының негіздері.
Өндірістің түрлері мен типтері. Материалдар мен құралдардың ерекшеліктері. Бұйымдардың өңдеу түрлері. Жөндеу шаруашылығының алдын-алу жұмыстарын жоспарлау. Әртүрлі бұйымдарды өңдеудің кесу режимдері, уақыт мөлшері, еңбек процестерін мөлшерлеу әдісі, машина жинау технологиясы
Білімдер:
- өндірістің түрлерін және типтерін анықтау;
- құрылымдық бөлімдердің және бас механиктің жұмысын.
Іскерліктер:
- слесарлы жинақтау алаңында әртүрліконструкциялық детальдарды өңдеу қайта қалпына келтіру және жөндеуді;
- МССТ бойынша техникалық өлшемдерді анықтау;
- өндірістегі жабдықтарды тиімдімодернизациялауды енгізіп, нормативті таңдау, қолдану.
БҚ 1,3,7
КҚ 2.3.7
ЖКП 09
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері.
Іскерліктер:
- өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
- жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
- экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
- өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.

БК 1,2,3,9
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология ремонта типовых деталей и узлов технологического оборудования
Общие понятия об типовых деталей и узлов технологического оборудования их особенности при ремонте и восстановления. Виды ремонтов
Знания:
-классификации типовых деталей и узлов технологического оборудования;
-правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
-определять износ деталей технологических оборудований;
-выявлять дефекты в деталях оборудования;
-составлять акты приема-передачи на ремонт оборудования;
-составить акт испытания оборудования.
БК 2,3,4,8,10
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
СД 02
Спецтехнология
Основы организации и управления процессов технологической подготовки производства.
Единая система технологической документации по слесарному делу. Механизация и автоматизация контроля ремонтных работ. Возможные неполадки в технологических оборудованиях и их устранение.
Обязанности слесаря-ремонтника.
Организация автоматизированного рабочего места слесаря-ремонтника.
Инструкция по эксплуатации специального оборудования
Знания:
-видов технологической подготовки производства;
-правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
-разрабатать технологические документации по
-слесарно-механическим и электрическим работам;
-составлять график проведения текущих ремонтов оборудования;
-разрабатать мероприятия по ремонтному хозяйству предприятия;
-соблюдать правила по эксплуатации специальных оборудований.
БК 2,3,4,7,8,
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
СД 03
Экономика предприятия
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства, формы предприятий, организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата, издержки производства, маркетинг, формирование цен, финансы предприятия,налоговая система, производственный персонал предприятия, менеджмент.
Разработать Бизнес-план
Знания:
- макро- и микроэкономики;
-форм предпринимательства;
-видов налоговых систем предприятия.
Умения:
-ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
-принимать участие в решении управленческих задач;
-рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда.
БК 1,5,6
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их стуктурой
Умения:
-истории возникновения машиностроения;
-правила техники безопасности по слесарному делу;
-виды электромонтажных работ.
Навыки:
- марки режущих и измерительных инструментов и металлорежующих оборудований;
- организации рабочего места слесаря-электрика;
- виды электромонтажных проводников, электродвигателей и трансформаторов.

БҚ 1,2,3,9
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу технологиясы.
Технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндерін жөндеу және қайта қалпына келтіру ерекшеліктерінің жалпы түсінігі.
Жөндеу түрлері
Білімдер:
- технологиялық жабдықтардың типті бөлшектері мен түйіндері классификациясын;
- өндірістегіөрт, техника қауіпсіздігі, санитария мен гигиенаны өндірістік ережесін.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтар деталінің тозығын анықтау;
- жабдықтардағы детальдардың дефектісін анықтау;
- жабдықтарды жөндеуге қабылдау және өткізу актісін толтыру;
- жабдықтарды сынақтан өткізу актісін толтыру.
БҚ 2,3,4,8,10
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
АП 02
Арнайы технология.
Өндірісті дайындауда технологиялық процестерді ұйымдастыру негіздері және басқару. Слесарлық жұмыс құжаттарының технологиялық бірыңғай жүйесі. Жөндеу жұмыстарын бақылауды механикаландыру және автоматтандыру. Технологиялық жабдықтардағы ақауларды болдырмау. Слесарь – жөндеушінің міндеті. Слесарь – жөндеушінің автоматтандырылған жұмыс орны. Арнайы жабдықтарды пайдалану нұсқауы
Білімдер:
- өндірісті-технологиялық дайындау түрлері;
- өндірістегіөрт, техника қауіпсіздігі, санитария мен гигиенаны өндірістік ережесі.
Іскерліктер:
- слесарлы - механикалық және электр жұмыстарына технологиялық құжаттарды толтыру;
- жабдықтардың кестесін ағымда жөндеу жүргізуді құрастыру:
- өндірістегі жөндеу шаруашылығына іс-шаралар құрастыру;
- арнайы жабдықтарды пайдалану ережесін сақтау.
БҚ 2,3,4,7,8
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
АП 03
Өндіріс экономикасы.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
- макро және микроэкономика туралы;
- кәсіпкерлік түрлерін;
- өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
- әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
- басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
- финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
ӨО и КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика.
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Іскерліктер:
- машина құрылысының даму тарихын;
- слесарлық жұмыста техника қауіпсіздік ережесін;
- электромонтаждық жұмыстар түрлерін.
Дағдылар:
- кескіш және өлшеуіш аспаптармен, метал кескіш жабдықтармен жұмыс істеуді;
- слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру;
- электромонтажды өткізгіштердің, электрқозғалтқыштардың, трансформатордың маркасын ажыратуды.

БК 1,2,3,4,5,6,9
ПК 2.3.7
ПП 02
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений; клепка, лужение и пайка; сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря - сборщика
Умения:
- обязанностей слесаря;
- классификации слесарных инструментов;
- правил техники безопасности.
Навыки:
- сборка несложных узлов машин и оборудований;
- марки слесарных инструментов;
- режущими и измерительными инструментами;
- производить сборочные работы.
БК 2,3,4,5,8,10
ПК 2.3.3
ПК 2.3.9
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками; архивирование, антивирусные программы, окна; панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ. Диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
- систем для станков с ЧПУ;
- программ ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
- работа с управляющими программами станков с ЧПУ;
- проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
- программировать на станках ЧПУ.
БК 2,3,4,5,
ПК 2.3.4
ПК 2.3.7
Практика на приобретение рабочей профессий (слесарь-электрик, слесарь-механосборщик)
Устройство и наладка станков токарной группы, заточка режущих инструментов, обработка не сложных поверхностей деталей класса "вал", "втулка", "диск" и "фланец", наладка станков сверлильной, шлифовальной и фрезерной групп, подъемно-транспортных устройств, организация рабочего места слесаря сборщика, электрика
Умения:
- классификация металлорежущих станков;
- сборка устройств металлорежущих станков.
Навыки:
- производить заточку инструмента;
- производить сборку деталей;
- производить наладку автоматизированных оборудовании и подъемно-транспортных устройств;
- устранять неполадки во время работы на конвейерах.
БК 2,3,4,
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.3.9
ПП 04
Технологическая практика
Проектирование оснастки, выбор инструмента, нормирование технологического процесса, проектирование технологического процесса на разборку и сборку узлов оборудования, комплексные работы.
Прием по акту технологического оборудования на восстановление и ремонт.
Диагностика износа отдельных деталей и узлов машин и технологического оборудования.
Разработка технологического процесса слесарных и ремонтных работ
Умения:
- виды слесарных инструментов;
- виды нормативных документов и справочных материалов по слесарному делу;
- виды ремонта машин и оборудования.
Навыки:
- принимать по акту машин оборудования на ремонт и восстановительные работы;
- определить износ деталей и механизмов машин и оборудования;
- составлять акты приема по ППР, ТОР;
- устанавливать графики проведения ремонта;
- собрать материал по техпроцессу сборочного и ремонтного участков для разборки и сборки узлов оборудования.

БҚ 1,2,3,4,5,6,9
КҚ 2.3.7
КП 02
Слесарлық-механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері: түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау, жабыстыру, сулау және дәнекерлеу,детальдарды жинау, біртіндеп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру, машинаны жинау және түйіндерін реттеу, слесарь- жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- слесарьдың міндетін;
- слесарь құралдарыныңклассификациясын;
- техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
- слесарь- жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
- слесарь аспаптарын қолдану;
- кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
- жинау жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,4,5,8,10
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.9
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы
Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWSОЖ жұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, саймандарпанелі, СББ станоктарындағы электрондыпозициялық кесте. Машина мен жабдықтарды диагностикалау және диалогтық программада өңдеу
Іскерліктер:
- СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
- СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ программасы.
Дағдылар:
- СББ станоктарындабасқару программаларымен жұмыс істеу;
- жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
- СББ станоктарында программалау.
БҚ 2,3,4,5
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.7
Жұмысшы мамандығын алу практикасы (слесарь-электрик, слесарь-жинаушы).
Токарьлық топтағы станоктардың құрылғылары және оларды күйіне келтіру, кесу құралдарын қайрау, "вал", "втулка", "диск" және "фланец"класының күрделі емес бөлшектеріның беттерін өңдеу, бұрғылау, фрезерлеу, ажарлау тобындағы станоктарды баптау, көтергіш тасымалдау құрылғылары, слесарь жинаушының, слесарь электрик жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- металл кескіш станоктардың классификациясы;
- металл кескіш станоктардың құрылғыларын жинау;
Дағдылар:
- құралдарды қайрау;
- деталдарды жинау;
- көтергіш тасымалдау құрылғылары мен автоматтандарылған жабдықтарды күйіне келтіру;
- конвейердегі ақауларды болдырмау.
БҚ 2,3,4,
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.9
КП 04
Технологиялық практика.
Бекіткіш аспаптарды жобалау, құралдарды таңдау, технологиялық процесті мөлшерлеу,жабдықтар түйіндерін шашу және жинау технологиялық процесін жобалау, кешенді жұмыстар.
Технологиялық жабдықты қайта қалпына келтіру мен жөндеуді актімен қабылдау. Технологиялық жабдықтар мен машиналар түйінінің бөлек бөлшектеріның тозуын диагностикалау.
Слесарлық және жөндеу жұмыстарның технологиялық процесін құрастыру
Іскерліктер:
- слесарь құралдарының түрлері;
- слесарь жұмысына анықтамалық материалдар мен нормативтік құжаттардың түрлерін;
- жабдықтар мен машиналарды жөндеу жұмыстарының түрлері.
Дағдылар:
- жабдықтар мен машиналарды қайта қалпына келтіру және жөндеу жұмыстарынан соң актімен қабылдау;
- жабдықтар мен машиналардың бөлшектеріның тозуын анықтау;
- ЖАЖ, ТКЖ бойынша қабылдау актілерін құрастыру;
- жөндеу жұмыстарының кестесін белгілеу;
- жинақтау және жөндеу бөлімшелерінде жабдықтар түйіндерін ажырату және жинау;
- техпроцесіне материал жинау.

БК 2,3,4,5,6,8
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПП 05
Преддипломная практика
Подготовка к комплексному экзамену по профилирующим дисциплинам, определять характеристики деталей и узлов, выбирать режущий и измерительный инструменты, осуществлять настройку станка, проводить правильные замеры поверхностей, диагностировать поломки машин и оборудования, принимать оптимальный вариант решения производственных ситуации, оформлять акты дефектации, устанавливать графики проведения ремонта оборудования.
Умения:
- структуры отдела слесарно-сборочного и ремонтного участков;
-виды дефектов машин и оборудования.
Навыки:
- восстанавливать изношенные детали и определять уровень износа деталей;
- производить дефектацию деталей во время ремонта оборудования;
- разрабатывать технологические процессы восстановления деталей.
БК 2,3,4,7
ПК 2.3.7
ПК 2.3.9
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике   (специалист среднего звена)
Квалификация: 101401 3 – Техник – технолог
СЭД ОО
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Понятие и сущность культуры.Формы культурного развития, их взаимосвязь и зависимость, прогнозирование перспективы изменений в культурно- историческом процессе, центры древней культуры и цивилизации.Номадизм как тип культуры и особенности кочевых культур.Сущность, законы, закономерности развития и функционирования культурных норм, а также источники их возникновения, сохранения и трансляции, ценить парадигмы и противоречия културы 21 века.
Знания:
-многообразных понятий культуры, сущности;
-культуры в разных философских концепций;
-многообразных форм мировой культуры и проблем интеграции культурных процессов.
Умения:
-анализировать и формировать целостное представление о развитии и измерении культурных
явлений и процессов в обществе.
БК 5,6
СЭД 02
Основы философии
Понятие мировоззрения, исторические типы мировоззрения.
Анализировать сложные современные реалии и условия формирования личности, ее свободы и отвественности за сохранение жизни, культуры, окружающей среды.
Знания:
-основных понятий и категории
-законов и закономерностей развития самой науки, а также мышления в общества;
- основных разделов философии.
Умения:
- творчески мыслить и развивать продуктивное мышление в отношении человека,природы и
Общества.
БК 5,6
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Политико-социальные взаимосвязи в системе общественных отношений. Явление политики, роль политики жизнедеятельности, эволюция видов власти, особенности развития современной политики РК и Казахстан - 2050.
Прикладная социология в современном мире. Основные идеи, концепции, методы, способы, процедура политико-социальной деятельности, анализ, прогноз, происходящих в мире событий на межнациональном и международном уровне. Развитие политической культуры и различить сходство и различие политики и морали.
Знания:
- тенденций развития политических процессов в Республике Казахстан и мире.
Умения:
-анализировать и давать оценку политическим событиям происходящих в современном мире.
БК 5,6
СЭД 04
Основы экономики
Экономические отношение,принципы и ведения хозяйства, законов и закономерностей развития экономических процессов и явлений. Экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики, основы экономики производства и потребления, современные организационно- правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
Знания:
-закономерностей развития экономических процессов и явлений о системе экономических отношений по поводу производства, распределения, обмена и потребления материальных благ, направленных на повышение эффективности производства.
Умения:
-осуществлять сравнительный анализ экономических процессов и явлений, прогнозировать перспективы их развития и изменения.
БК 5,6
СЭД 05
Основы права
Теории происхожения государство и права,
понятие права структуры и нормы права. Основы Конституционного, административного, гражданского и трудового права. Уголовное, налоговое и семейное права. Казахстан- субъект современного международнного права.
Знания:
-основ теории государства и права, понятий и принципов конституционного права, трудового права, гражданского права, уголовного права, семейного права, экологического права, взаимоотношение и взаимосвязь права и государства;
-Конституции РК и правовой статус человека и гражданина РК, понятия и принципов правосудия, систему судебных органов Казахстана, правовой статус Президента РК и функции Правительства РК, Парламента РК;
-значений тенденций совершенствования законодательства РК, правовое регулирование предпринимательской деятельности, основ налогового законодательства РК.
Умения:
-характеризовать целостность материального мира, взаимосвязь общества и права анализировать нормативные правовые акты;
-пользоваться практическими навыками правильного применения полученных юридических знаний в повседневной жизни.
БК 5,6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции; история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
-способов создания и методику составления служебного письма, документов;
-правил оформления документов;
-регистрации исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
-унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
-организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
-вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.

БҚ 2,3,4,5,6,8
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КП 05
Диплом алды практикасы.
Профильдік пәндер бойынша кешенді емтиханға дайындалу, детальдар мен түйіндердің сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау, станокты күйіне келтіру, беттерге дұрыс өлшем жүргізу,жабдықтар мен машиналардың сынғанын диагностикалау,өндірістік жағдайда оптимальды түрде шешім қабылдау, дефект актысын рәсімдеу, жабдықтарға жөндеу жұмыстарын жүргізу кестесін белгілеу
Іскерліктер:
- слесарлы жинаушы және жөндеу бөлімдерінің құрылымы;
- жабдықтар мен машиналардың дефект түрлерін.
Дағдылар:
- тозған детальдарды қайта қалпына келтіру және тозу деңгейін анықтау;
- жөндеу жұмыстары кезінде дефектация жүргізу;
- детальдарды қайта қалпына келтіру технологиялық процесін құрастыруды.
БҚ 2,3,4,7
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.9
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
101401 3 - Техник-технолог
ӘЭП ОО
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Көп образды түрдегі мәдениеттің дамуын үйрету, олардың бір-бірімен байланысы мен тәуелділігін, тарихи мәдениет процесіндегі перспективалық өзгерістерін болжау, заңдар маңызын, мәдениет нормасын және даму заңдылықтарын,пайда болу көздерін,трансляциялауды және сақтауды оқытады
Білімдер:
- әртүрлі мәдениеттің түсінігі туралы, маңызы;
- әртүрлі философиялық концепциядағы мәдениетті;
- көртүрлі мәдениет процестерінің бүкіл әлемдік түрлеріндегі проблемаларды интегрлендіруді.
Іскерліктер:
- мәдениет құбылыстарының және қоғамдағы процестерінің дамуын, өзгеруін қалыптастыру, талдау.
БҚ 5,6
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Адамның қоршаған ортаға әсері, әлемдегі орны, заңдар туралы және қоғамдағы ойлау қабілеті. Заңды ойлау арқылы, студент ойлау дәрежесін жалпы өзара байланыстыруды үйренеді. Адам цивилизациясында тарихи философиялық процесіндегі білімін қалыптастыру, әлемдік көзқарасты бағыттауды қалыптастыру
Білімдер:
- деңгейі мен негізгі түсінігін;
- қоғамдағы ойлау заңдылықтарын ғылымдағы ойлауды дамытуды;
- философияның негізгі бөлімдерін.
Іскерліктер:
- қоғам мен табиғаттағы адам қарым-қатынасын шығармашылық ойлау тұрғысында дамыту.
БҚ 5,6
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттану және әлеуметтану қоғамдық қарым-қатынастағы жүйелеу рөлі және орны.
Қазіргі әлемдегі қолданбалы әлеуметтің, саясаттың рөлі мен орнын бүтіндей қалыптастыру. Негізгі идеяларды, концепцияларды, әдістерді, тәсілдерді, саясат пен әлеуметтік қызметтің процедураларын, талдау негіздерін, әлемдегі оқиғаларды ұлтаралық және халықаралық тұрғыда болжауды қалыптастыру
Білімдер:
- ҚР және әлемдегі саясат процестерінің даму тенденциясын.
Іскерліктер:
- қазіргі әлемдегі болып жатқан оқиғаларға саяси баға беру және талдау.
БҚ 5,6
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономикалық қарым-қатынасты қалыптастыруға байланысты сұрақтарды, экономикалық процестер мен құбылыстардың заңдылығын және заңдарын, шаруашылықты жүргізу түрлері мен принциптерін қалыптастыруды оқытады
Білімдер:
- экономикалық процестердің даму заңдылықтарын және экономикалық қатынастағы өндіріс құбылыстар жүйесін, таралуын, материалды жағдайларды тұтынуымен айырбастауды, өндіріс тиімділігін арттыруын, бағытталған.
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен құбылыстарды салыстырмалы талдау, болашақтағы өзгерістерді болжауды дамытуды.
БҚ 5,6
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Бұл курс студенттердің мемлекеттік және құқықтық заңдылықтарды, қоғамдағы даму тенденциясын, қазіргі заманғы заңнамалардың мазмұны мен маңызын түсінуін оқытады. ҚР-дағы мемлекеттік үкімет жүйесін, құқықтық принциптері мен қоғамның құқықтық мәдениетінің рөлін қарастырады
Білімдер:
- мемлекет теориясы мен құық негіздерін, конституциялық құқығын, принциптерін, еңбек, азаматтық, қылмыстық, отбасылық, экологиялық, қарым-қатынастық құқықтарын;
- адамның және азаматтың статусын, ҚР Конституциясын, сот органдар жүйесін, ҚР Президентінің, Үкіметінің, парламентінің функциясы туралы;
- ҚР заңнамаларын жетілдіру тенденциясын, кәсіпкерлікті құқықтық реттеу, салықтық заңнама негіздерін.
Іскерліктер:
- қоғам мен құқықтың өзара байланысын материалдық әлемдік бүтінділігін сипаттау, нормативті-құқықтық актілерді талдау;
- заңды білімдерімен күнделікті практикаде дұрыс меңгеріп қолдану дағдыларын.
БҚ 5,6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады.
Білімдер:
- қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
- құжаттарды рәсімдеу ережесін;
- кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
- ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
- құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
- құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.

БК 2,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах
Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
-способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
-выбрать марку робототехнических комплексов;
-применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений,
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение,
Условности изображения и обозначения резьбы,
способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
- общих правил оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
- выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой
- свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации.
БК 6
ПК 3.1.4
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ.
Электроника: основы электроники, полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы, измерение электрических и неэлектрических величин, электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники, программа "Workbench, Электрик"
Знания:
-условных обозначения элементов электротехники и электроники;
-принципов построения электрических схем.
Умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
-работать по программе: "Электрик", "Workbench".
-различать элементы автоматики.
БК 2,3,4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 05
Техническая механика
Основы технической механики: статика, аксиомы статики, кинематика, теорема кинематики, динамика, аксиомы динамики, силы инерции, метод кинетостатики, трение, работа сопротивление материалов, кручение, изгиб и жесткость детали машин, валы и оси, опоры, муфты, виды соединения деталей машин
Знания:
-основных понятий и законов технической механики;
-сопротивлений материалов, различные соединения деталей машин;
-основных понятий, законы механики твердого тела.
умения:
-читать машиностроительные чертежи соединения деталей машин;
-рассчитывать прочность детали машин;
-проектировать виды соединений деталей машин.

БҚ 2,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
- роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
- робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
- робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
- өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары, геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу
Білімдер:
- сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
- КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
- инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды.
БҚ 6
КҚ 3.1.4
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, бағдарламалары "Workbench, Электрик"
Білімдер:
- электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
- электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
- "Электрик", "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
- виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- "Электрик", "Workbench" бағдарламасында жұмыс істеу;
- автоматика элементтерін ажырату.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Техникалық механика.
Техникалық механика негізі:статика,статика аксиомасы, кинематика, кинематика теоремасы, динамика, динамика аксиомасы, инерция күші, кинетостатика әдісі, үйкеліс, материалдың қарсыласуы,жұмысы иілу майысу және машина бөлшектерімен қаттылығы, валдар мен өстер, тіректер, муфта, машина бөлшектеріның байланыс түрлері
Білімдер:
- техникалық-механика заңдары мен түсініктері туралы;
- материалдардың қарсыласуы, машина бөлшектеріның әртүрлі байланысы;
- механикалық қатты дене заңы негізгі түсінігі.
Іскерліктер:
- машина бөлшектеріның байланысқан құрылыс сызбасын оқу;
- машина бөлшектеріның төзімділігін есептеу;
- машина бөлшектеріның байланыс түрлерін жобалау.

БК 1,2,3,6
ПК 3.1.7
ОПД 06
Материаловедение
Виды конструкционных материалов и требования, предъявляемые к ним. Способы производства стали и чугуна, основы металловедения и термической обработки, промышленного использования основных конструкционных и инструментальных материалов и методов получения заготовок
Знания:
-материалов, используемые при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, измерительного инструментов и эталонов;
-основ конструирования заготовок.
Умения:
-определять основные характеристики материалов;
-выбирать марку материала для различных деталей и инструментов;
-назначить способы термической обработки материалов;
-выбирать наиболее рациональный способ получения заготовок;
БК 1,2,3,4
ПК 3.1.3
ОПД 07
Нормирование точности
Точность при обработке заготовки и деталей в машиностроении; система допусков и посадок; метрология; виды, методы и погрешности измерений; государственная система обеспечения единства измерений; средства измерений и контроля размеров и шероховатость поверхности; государственный надзор за средствами измерения; нормоконтроль; качества продукции
Знания:
-классификаций государственной системы обеспечения средств измерения;
-виды, методы и погрешности измерений.
Умения:
- определять системы допусков и посадок;
-замерять с помощью средств измерений поверхностей деталей;
-замерять с помощью средств измерений поверхностей деталей.
БК 2,3
ПК 3.1.3
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем: основы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы; устройства, виды, типы, расчет гидро- и пневмосистем
Знания:
-устройств приводов технологического оборудования, работу и их применение;
-номенклатуры трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
-составлять принципиальные схемы приводов;
-рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ОПД 09
Организация, автоматизация и оборудования машиностроительного производства
Структура, типы и характеристики машиностроительного производства и его организация, производственный процесс, технологические процессы, поточное, автоматизированное, вспомогательное производство. Управляющие системы технологических оборудований, гибких производственных систем, промышленные приборы и средства автоматизации,
система технической диагностики и автоматического контроля, автоматизированное проектирование и обеспечение САП. Автоматические линии (АЛ), гибкие производственные системы (ГПС) и их значение; конвейеры, загрузочные устройства, механизация и автоматизация складских работ, устройство для транспортирования отходов производства
Знания:
-структур машиностроительного
производства;
-системы автоматического контроля и регулирования;
-элементов автоматики;
виды автоматических линий ГПС, РТК, АЛ.
Умения:
-компетентно организовать работу машиностроительных производств;
-проводить обработку на автоматических линиях;
-диагностировать систему автоматического контроля;
-проектировать и обеспечивать САП;
-выбрать марки автоматических линий, гибких производственных систем, робототехники, конвейеров.

БҚ 1,2,3,6
КҚ 3.1.7
ЖКП 06
Материалтану.
Конструкциялық материалдар және қойылатынталаптары. Болат пен шойын өндіру тәсілі, метал тану негізі және термиялық өңдеу, өндірісте конструкциялық және аспаптық материалдар мен дайындамаларды алу әдісі.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдердің деталдарының өңдеуде қолданылатын кескіш, өлшеу құралдары мен эталондарының материалдары;
- дайындаманы құрастыру негізі.
Іскерліктер:
- материалдардың негізгі сипаттамасын анықтау;
- құралдар мен детальдардың маркасын таңдау;
- материалдарды термиалық өңдеу әдісі;
- дайындаманы тиімді тәсілмен алу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.3
ЖКП 07
Дәлдікті мөлшерлеу.
Дайындама мен деталдарды өңдеудегі дәлдіктер, шектеуліктер мен орнықтыру жүйесі, метрология, өлшеудегі ауытқушылықтар, түрлері, әдістері, беттің кедір бұдырлығын өлшеу, өлшеу құралдарына мемлекеттік бақылау, мөлшерлі бақылау, өнім сапасы.
Білімдер:
- мемлекеттік өлшеу құралдарының жүйесін қамтамасыз ету классификациясын;
- өлшеудегі ауытқушылықтар, түрлері, әдістері.
Іскерліктер:
- шектеуліктер мен орнықтыру жүйесін анықтау;
- өлшеу құралдарымен өлшеу.
БҚ 2,3
КҚ 3.1.3
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер, құрылғылар, түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
- технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
- труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
- жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
- пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
ЖКП 09
Машина құрылысы өндірісін ұйымдастыру автоматтандыру және жабдықтары.
Машина құрылысы өндірісінің типтері, құрылымы және оны ұйымдастыру, өндірістік процесс, технологиялық процесс, ағынды, автоматтандырылған, қосалқы өндіріс. Технологиялық басқару жүйесі, икемді өндірістік жүйе, өнеркәсіптік аспаптар және автоматтандарылған аспаптар, автоматты бақылау және техникалық диагностика жүйесі, АЖҚ автоматты жобалауды қамтамасыздандыру. Автоматты желілер (АЖ), робот техникалық кешендер, конвейерлер, тиеу құрылғылары қойма жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру өндіріс қалдықтарын тасымалдау құрылғылары
Білімдер:
- машина құрылыс өндірісі құрылымы;
- автоматты бақылау және реттеу жүйесі;
- автоматты желілердің түрлері.
Іскерліктер:
- машина құрылыс өндірісін құзыретті ұйымдастыру;
- автоматты желілерде өңдеу;
- автоматты бақылау жүйесін диагностикалау;
- АЖҚ жобалау;
- автоматты желілер, робот техникалық кешендер, конвейерлер маркасын таңдау.

БК 1,2,3,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ОПД 10
Программирование для автоматизированного оборудования
Управляющие программы (УП), этапы разработки системы координат станка, деталей, инструмента, элементы траектории движения инструмента, структура УП и ее формат, кодирование, запись, контроль и редактирование УП программирование обработки типовой детали на станке с ЧПУ
Знания:
-структуры и этапы разработки УП.
Умения:
-кодировать и редактировать элементы УП;
-обрабатывать с применением инженерно-технических программ и производить диагностику станков с ЧПУ;
-диагностировать машины и оборудования.
БК 2,3,4
ПК 3.1.2
ОПД 11
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов
охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда;
мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность,
правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
-правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности.
Умения:
-оказывать первую помощь при производственной травме;
-составлять акты по нетрудоспособности работающих;
-разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
-составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.
БК 1,2,3,9
ОПД 12
Экономика и управление машиностроительным предприятием
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства, формы предприятий, организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата, издержки производства, маркетинг, формирование цен, финансы предприятия, налоговая система, производственный персонал предприятия, менеджмент.Разработать Бизнес-план
Знания:
-макро- и микроэкономики;
-форм предпринимательства;
-видов налоговых систем предприятия.
Умения:
-ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
-принимать участие в решении управленческих задач;
-рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда;
-составить бизнес-план.
БК 1,5,6
ПК 3.1.2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Процессы формообразования и инструменты
Физико-химические основы процессов формообразования; формообразование заготовок различным методом литья, различные методы обработки на металлообрабатывающих станках; лазерная и плазменная обработка, виды, типы и расчет инструментов на прочность
Знания:
-физико-химических свойств материалов;
-методов получения заготовок;
-методики назначения режимов резания обработки.
Умения:
-определять виды обработки и оборудования;
- выбирать технологическую оснастку, режущий и измерительный инструмент;
-выбрать материал для заготовки.

БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
ЖКП 10
Автоматтандырылған жабдықтарда программалау.
Басқару программалары, құрастыру кезеңі, станоктын координат жүйесі, құралдың қозғалыс траекториясы, құрылымы, кодттау, жазу, бақылау, редакциялау, программалау, СББ станоктарында программалау, автоматтандырылған жұмыс орны
Білімдер:
- басқару программалар, құрастыру кезеңі.
Іскерліктер:
- БП кодтау және редакциялау элементтері;
- СББ станоктарында программалар инженерлі-техникалық диагностикалау жүргізу;
- машина мен жабдықтарда диагностикалау.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.1.2
ЖКП 11
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері.
Іскерліктер:
- өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
- жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
- экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
- өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.
БҚ 1,2,3,9
ЖКП 12
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік;, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
- макро және микроэкономика туралы;
- кәсіпкерлік түрлерін;
- өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
- әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
- басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
- финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
КҚ 3.1.2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Пішін қалыптастыру және құралдар.
Қалыптастырудың физико-химиялық процестерінің негізі, дайындамаларды әр түрлі әдіспен құю, метал өңдейтін станоктарда әр түрлі әдіспен лазерлік және плазмалық өңдеу, түрлері, типтері, құралдарын есептеу
Білімдер:
- материалдардың физико-химиялық қасиеті;
- дайындаманы алу әдісі;
- металдарды кесіп өңдеу әдісінің режимі.
Іскерліктер:
- өңдеу түрлерін және жабдықтарды анықтау;
- технологиялық бекіткіш, кескіш және өлшеу аспаптарын таңдау;
- дайындама материалын таңдау.

БК 1,2,3,4,5,6
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
СД 02
Технологическое оборудование
Оборудование заготовительных цехов, сварочных производств, металлообрабатывающие станки, виды, устройства, кинематика, наладка, подъемно-транспортные машины, испытание металлообрабатывающих станков, диагностирование станочных систем, транспортировка, монтаж, паспортизация
Знания:
-видов технологических оборудований машиностроительного производства;
-назначения станков с ЧПУ.
Умения:
-диагностировать станочные системы;
-составлять акты по ремонту металлообрабатывающего
оборудования и различать кинематические схемы;
-выбрать марку технологического оборудования;
-демонтировать и монтировать узлы и механизмы технологического оборудования.
БК 1,2,3,4,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
СД 03
Технологическая оснастка
Станочные приспособления, установочно-зажимные устройства, механизированные приводы, делительные и поворотные устройства, универсально-сборно-разборные приспособления, методика проектирования станочных приспособлений, вспомогательные оснастки
Знания:
-видов универсальных станочных
Приспособлений.
Умения:
-определять выбор базы заготовки;
-выбрать современную технологическую оснастку;
-проектировать технологические оснастки.
БК 1,2,3,4,5,8
ПК 3.1.1
ПК 3.1.3
ПК 3.1.7
СД 04
Технология машиностроения
Технологический процесс и точность механической обработки детали, припуски на механическую обработку, разработка расчетно-технологических карт для станков с ЧПУ, норма времени, методы нормирования трудовых процессов, технология сборки машин, проектирование участка механических и сборочных цехов
Знания:
-производственных и технологических процессов;
- инженерной графики.
Умения:
-проектировать механический участок для изготовления деталей различных конструкций;
-рассчитывать режимы резания по видам обработки детали;
-составлять экономическо-расчетные показатели производства;
-использовать внедрение новых модернизированных, эффективных оборудований в производство.
БК 1,2,3,4
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их стуктурой
Умения:
-истории возникновения машиностроения;
-правила техники безопасности.
Навыки:
-пользоваться режущими и измерительными инструментами и металлорежующими оборудованиями;
-свободно ориентироваться в типах машиностроения.
БК 1,2,3,4,5,9
ПП 02
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений, клепка, лужение и пайка, сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря - сборщика
Умения:
-обязанностей слесаря;
-классификаций слесарных инструментов;
-правил техники безопасности.
Навыки:
-организовывать рабочее место слесаря;
-использовать слесарные инструменты;
-пользоваться режущими и измерительными инструментами.

БҚ 1,2,3,4,5,6
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
АП 02
Технологиялық жабдықтар.
Дайындау цехының жабдықтары, дәнекерлеу өндірісі, метал өңдеу станоктары, типтері, құрылғылары, кинематикасы, баптау, көтергіш тасымалдау машиналары, метал өңдеу станоктарын жүйелерін диагностикалау, тасымалдау, монтаждау, құжаттау.
Білімдер:
- технология жабдықтарының түрлері;
- СББ станоктарының қолданылуы.
Іскерліктер:
- станок жүйесін диагностикалау;
- метал өңдейтін жабдықтарды жөндеу актісін толтыру және кинематикалық схемасын ажырату;
- технология жабдықтардың маркасын таңдау;
- технология жабдықтардың түйіндері мен механизмдерін демонтаждау және монтаждау.
БҚ 1,2,3,4,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
АП 03
Технологиялық бекіткіш аспаптар.
Станоктың бекіткіш аспаптары, қондыру және қысу қондырғылары, механикаландырылған жетектер, бөлгіш және айналу құрылғылары, әмбебап жиналған және шашылған бекіткіш аспаптар, станоктың бекіткіш аспаптарын жобалау әдісі, қосалқы бекіткіш аспаптар
Білімдер:
- әмбебап станок бекіткіштерінің түрлері.
Іскерліктер:
- дайындаманың базасын таңдау;
- заманауи бекіткіш аспаптарды таңдау;
- станоктың бекіткіш аспаптарын жобалау.
БҚ 1,2,3,4,5,8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.7
АП 04
Машина құрылысы технологиясы.
Технологиялық процесс және детальды механикалық өңдеу дәлдігі, механикалық өңдеу әдібі, СББ станоктарында технологиялық есептеу картасын құрастыру, уақыт мөлшері, еңбек процестерін мөлшерлеу әдісі, машинаны жинау технологиясы, механикалық және жинау цехтарын жобалау
Білімдер:
- өндірістік және технологиялық процестер;
- инженерлік графика туралы.
Іскерліктер:
- әр түрлі детальдарды өңдеуге арналған механикалық цехты жобалау;
- детальды өңдеу түрлері бойынша кесу режимін есептеу;
- экономикалық есептеу көрсеткіштерін құрастыру;
- өндірісте жабдықтардың модернизацияланған тиімді жаңа нысанын енгізу.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
ӨО и КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Білімдер:
- машина құрылысының даму тарихын;
- токарлық жұмыста техника қауіпсіздік ережесін;
- электромонтаждық жұмыстар түрлерін.
Дағдылар:
- кескіш және өлшеуіш аспаптармен, метал кескіш жабдықтармен жұмыс істеуді;
- токарь мен фрезерлеушінің, ажарлаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
- электромонтажды өткізгіштердің, электрқозғалтқыштардың, трансформатордың маркасын ажыратуды.
БҚ 1,2,3,4,5,9
КП 02
Слесарлық-механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері; түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу, ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау, жабыстыру, сулау және дәнекерлеу, комплектіге детальдарды жинау, бірігіп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру, машинаны жинау және түйіндерін реттеу, слесарь- жинаушының,слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру
Білімдер:
- слесарьдың міндеті;
- слесарь құралдарының классификациясын;
- техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
- слесарь жинаушының жұмыс орнын ұйымдастыру;
- слесарь аспаптарын қолдану;
- кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
- жинау жұмыстарын жүргізу.

БК 2,3,4,5,7
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПП 03
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками, архивирование, антивирусные программы, окна, панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ, диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
-видов операционных систем для станков с ЧПУ;
-программы ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
-работать с управляющими программами ЧПУ;
-проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
-программировать на станках ЧПУ.
БК 1,2,3,4,5,7
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
Практика на приобретение рабочей профессии (токарь, фрезеровщик, шлифовщик)
Устройство и наладка станков токарной группы; заточка режущих инструментов, обработка деталей класса "вал", "втулка", "диск" и "фланец", нарезание наружных и внутренних резьб, обработка шпинделей, фасонных поверхностей, корпусных деталей, устройство и наладка станков токарной, сверлильной, шлифовальной и фрезерной групп, фрезерование пазов, уступов, плоскостей, обработка шлиц поверхностей, организация рабочего места токаря, фрезеровщика, шлифовщика
Умения:
-классификации металлорежущих станков;
-устройства металлорежущих станков.
Навыки:
-производить заточку инструмента;
-обрабатывать детали различных конфигураций;
-производить наладку оборудования во время поломки;
-устранять нарушения во время работы на металлорежущих станках.
БК 1,2,3,4,5,7,9
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПП 04
Технологическая практика
Выбор исходных данных для построения технологического процесса на механическую обработку; выбор заготовок; расчет режимов резания; проектирование оснастки; выбор инструмента; нормирование технологического процесса; комплексные работы
Умения:
-требований ГОСТ, ЕСКД, ЕСТД;
-видов нормативных документов и справочных материалов.
Навыки:
-проектировать технологические процессы изготовления деталей;
-самостоятельно выбирать материалы заготовки;
-подбирать по паспорту для обработки соответствующие оборудования;
-организовывать рабочие места.
БК 3,5,7
ПК 3.1.1
ПК 3.1.5
ПП 05
Преддипломная практика
Проектировать производственные процессы; оформлять, читать чертежи, схемы, определять характеристики деталей и узлов, выбирать режущий и измерительный инструменты, рассчитывать режимы резания и осуществлять настройку станка, выбирать рациональный способ получения заготовки, проектировать несложную технологическую оснастку, разрабатывать и внедрять управляющие программы для обработки простых деталей на станках с ЧПУ
Умения:
-структуры отдела ОГТ;
-структуры производственных процессов.
Навыки:
-проводить паспортизацию металлорежущих оборудований;
-разрабатывать технологические процессы изготовления деталей;
- разработка механического участка с годовой программой выпуска изделий.
БК 7

БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КП 03
Жұмысшы мамандығын алу практикасы.
Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWS ОЖжұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, құралдар панелі. СББ станоктарындағы электронды позициялық кесте, машина мен жабдықтарды диагностикалауды өңдеу программасы
Білімдер:
- СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
- СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ программасы.
Дағдылар:
- СББ станоктарында жұмыс істеу;
- жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
- СББ станоктарында программалау.
БҚ 1,2,3,4,5,7
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
Жұмысшы мамандығын алу практикасы  (токарь, фрезерлеуші, ажарлаушы)
Токарьлық топтағы станоктардың құрылғылары және күйіне келтіру, кесу құралдарын қайрау, "вал", "втулка", "диск" және "фланец"класының күрделі емес бөлшектеріның беттерін өңдеу, бұрғылау, фрезерлеу, ажарлау тобындағы станоктарда ішкі бұранда кесу, шпиндельдерді, фасондық беттерді, корпустық детальдарды, токарьлық, бұрғылау, ажарлау және фрезерлеу станоктар тобында паздарды фрезерлеу, жазықтықты, қиықтарды өңдеу, токарь, фрезерлеуші, ажарлаушының жұмыс орындарын ұйымдастыру
Білімдер:
- металл кескіш станоктардың классификациясы;
- металл кескіш станоктардың құрылғыларын жинау.
Дағдылар:
- құралдарды қайрауды;
- әртүрлі детальдарды өңдеуді;
- істен шыққан жабдықтарды күйіне келтіру;
- жұмыс кезінде металл кескіш станоктарда ақауларды болдырмау.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КП 04
Технологиялық практика.
Механикалық өңдеудің технологиялық процесін берілген мәліметтер бойынша құрастыру; дайындаманы таңдау, кесу режимін есептеу, бекіткіш аспаптарды жобалау, асппатарды таңдау, технологиялық процесті мөлшерлеу, кешенді жұмыстар
Білімдер:
- МССТ, КҚБЖ, ТҚБЖ талаптарын;
- анықтамалық материалдармен нормативтік құжаттардың түрлерін.
Дағдылар:
- детальдарды өңдеудің технологиялық процесін жобалау;
- дайындама материалын өз бетінше таңдауды;
- паспорт бойынша сәйкес жабдықтарды анықтау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру.
БҚ 3,5,7
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.5
КП 05
Диплом алды практикасы.
Өндірістік процестерді жобалау, рәсімдеу, сызбаларды, схемаларды оқу, детальдар мен түйіндер сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеуіш аспаптарды таңдау, станокты күйіне келтіріп, детальдар мен түйіндердің сипаттамасын анықтау, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау, станокты күйіне келтіру, дайындама алудың тиімді жолдары, қарапайым бекіткіш аспаптарды жобалау, СББ станоктарда қарапайым детальдарды өңдеудің басқару программаларын құрастыру және енгізу
Білімдер:
- БТБқұрылымын;
- өндірістік процестер құрылымын.
Дағдылар:
- металл кескіш жабдықтарды паспорттау;
- деталдарды өңдеу технологиялық процесін құрастыру;
- механикалық цехтың жылдық өнім программасын есептеу.
БҚ 7

ПК 3.1.1
Специалист среднего звена  101402 3 - Техник-механик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства
Знания:
- способов создания и методику составления служебного письма, документов;
- правил оформления документов;
- регистрации исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ.
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
БК 1,5,6
ОПД 02
Робототехника
Общие сведения о робототехнических комплексах
Понятие о манипуляторах, их принцип работы, особенности, способы программирования на робототехнических комплексах
Знания:
-способов создания специальных программ на роботах.
Умения:
- организовывать работу на робототехнических комплексах;
-выбрать марку робототехнических комплексов;
-применение РТК на производстве.
БК 1,2,3,7,9
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ОПД 03
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений,
основы прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения несложных аксонометрических изображений.
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение,
основные правила выполнения и обозначения простых и сложных разрезов.
Условности изображения и обозначения резьбы,
способы построения разверток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью проставление ремонтных размеров на восстанавливающие детали инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д.
Знания:
-общих правил оформления чертежей, форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров.
Умения:
-выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой;
-свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ КОМПАС 3D, AutoCAD, CAM, САЕ, 3D Max и т.д. для разработки конструкторской документации;
-проставить на ремонтые схемах размеры на восстанавливающие детали.
БК 6
ОПД 04
Электротехника и электроника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение; синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока; трансформаторы; электроприводы и их виды; ремонт электрических установок и ТБ; Электроника: основы электроники; полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы; измерение электрических и неэлектрических величин; измерительные, фотоэлектронные приборы; электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники; программа "Workbench, Электрик"
Знания:
-условных обозначения элементов электротехники и электроники;
-принципов построения электрических схем.
Умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
-работать по программе: "Электрик", "Workbench".
-различать элементы автоматики;
- самостаятельно определять электрические схемы электрические двигателей станка
БК 2,3,4
ПК 3.2.4
ОПД 05
Техническая механика
Основы технической механики: статика; аксиомы статики; кинематика: теорема кинематики; динамика; аксиомы динамики; силы инерции; метод кинетостатики; трение, работа сопротивление материалов; кручение, изгиб и жесткость детали машин: валы и оси, опоры, муфты, виды соединения деталей машин
Знания:
-основных понятий и законов технической механики;
-сопротивления материалов, различные соединения деталей машин;
-основных понятий, законов механики твердого тела.
Умения:
-читать машиностроительные чертежи соединения деталей машин;
-рассчитывать прочность детали машин;
-проектировать виды соединений деталей машин.

КҚ 3.1.1
101402 3 - Техник-механик
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін, сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері, құжаттар құрамы, компьютерде құжаттау тәсілдері, еңбек қатынасын рәсімдеу, істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын.
Білімдер:
- қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
- құжаттарды рәсімдеу ережесін;
- кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
Іскерліктер:
- ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
- құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
- құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ 1,5,6
ЖКП 02
Роботтехникасы.
Кешенді робот техникасының жалпы мәліметі.
Кешенді робот техникасында программалау тәсілдері, ерекшеліктері, манипуляторлар туралы түсінік, олардың жұмыс істеу принципі
Білімдер:
- роботтарда арнайы бағдарламаларда құрастыру әдісі.
Іскерліктер:
- робот техникалық кешенінде жұмыстар ұйымдастыру;
- робот техникалық кешеннің маркасын анықтау;
- өндірісте робот техникалық кешенді қолдау.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
ЖКП 03
Сызу.
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары, геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу. Қайта қалпына келтірілетін детальдарға жөндеу өлшемдерін жүргізу
Білімдер:
- сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
Іскерліктер:
- КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
- инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды;
- қайта қалпына келтірілген детальдарды сызбада көрсете білу.
БҚ 6
ЖКП 04
Электротехника және электроника.
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу,электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың жәнеесептеуіш техниканың электронды құрылғылары, "Workbench, Электрик" программаларын
Білімдер:
- электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
- электр схемаларын құрастыру принципін.
Іскерліктер:
- "Электрик", "Workbench" программасында реалды электр схемаларын құру;
- виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- "Электрик", "Workbench" программасында жұмыс істеу;
- автоматика элементтерін ажырату;
- өз бетінше станоктың электр қозғалтқыш электірлік схемаларын анықтау.
БҚ 2,3,4
КҚ 3.2.4
ЖКП 05
Техникалық механика.
Техникалық механика негізі: статика, статика аксиомасы, кинематика, кинематика теоремасы, динамика, динамика аксиомасы, инерция күші, кинетостатика әдісі, үйкеліс, материалдың қарсыласуы, жұмысы иілу майысу және машина бөлшектерімен қаттылығы, валдар мен өстер, тіректер, муфта, машина бөлшектеріның байланыс түрлері
Білімдер:
- техникалық-механика заңдары мен түсініктері туралы;
- материалдардың қарсыласуы, машина бөлшектеріның әртүрлі байланысы;
- механикалық қатты дене заңы негізгі түсінігі.
Іскерліктер:
- машина бөлшектеріның байланысқан құрылыс сызбасын оқу;
- машина бөлшектеріның төзімділігін есептеу;
- машина бөлшектеріның байланыс түрлерін жобалау.

БК 2,3,6
ПК 3.2.3
ОПД 06
Материаловедение
Виды конструкционных материалов и требования, предъявляемые к ним.
Способы производства стали и чугуна, основы металловедения и термической обработки; промышленного использования основных конструкционных и инструментальных материалов и методов получения заготовок
Материалы под ремонтника размеры восстанавливаемых деталей
Знания:
-материалов, используемых при изготовлении деталей машин и механизмов, режущего, измерительного инструментов и эталонов;
-основ конструирования заготовок.
Умения:
-определять основные характеристики материалов;
-выбирать марку материала для различных деталей и инструментов;
-назначить способы термической обработки материалов;
-выбирать наиболее рациональный способ получения заготовок;
-выбирать марку материалов под восстанавливающие деталей.
БК 1,2,3,4
ОПД 07
Основы взаимозаменяемости и технических измерений
Значение взаимозаменяемости при современных организациях производства, основные понятия о взаимозаменяемости, точности, допусках, посадках и технических измерениях, метрология, универсальные измерительные средства и измерительные автоматы, методы и средства контроля
Знания:
-требований Государственного технического регулирования РК;
-классификации измерительных средств.
Умения:
-правильные замеры с помощью средств измерения;
-работать на средствах контроля;
-выбрать правильные параметры допусков и посадков.
БК 2,3
ПК 3.2.3
ОПД 08
Гидравлические и пневматические системы
Физические основы функционирования систем, основы гидростатики и гидродинамики, термодинамики, гидравлические и пневматические, комбинированные приводы,
устройства, виды, типы, расчет гидро - и пневмосистем
Знания:
-устройства приводов технологического оборудования, работу и их применение;
-номенклатуры трубопроводов, методику их расчета и регулирования.
Умения:
-составлять принципиальные схемы приводов;
-рассчитывать устройство пневмо- и гидродвигателей.
БК 3,9
ПК 3.2.1
ОПД 09
Грузоподъемные и транспортные устройства
Назначение грузоподъемных машин; выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов; транспортирующие машины непрерывного действия, с тяговым и бестяговым органом
Знания:
-классификаций грузоподъемных и транспортных средств;
-развития навыков строповки заготовок и деталей;
-выполнения такелажных работ.
Умения:
-производить разбраковку, расчет на прочность грузовых крюков, петель;
-соблюдать техники безопасности;
-составлять сборочные чертежи конструкции грузоподъемных и транспортных средств;
-производить ремонтные работы.

БҚ 2,3,6
КҚ 3.2.3
ЖКП 06
Материалтану.
Конструкциялық материалдар және талаптары. Болат пен шойын өндірісі, метал тану негізі және термиялық өңдеу, өндірісте конструкциялық және аспаптық материалдар мен дайындамаларды қолдану. Қайта қалпына келтіретін детальдардың жөндеу өлшемдеріне қолданылатын материалдар
Білімдер:
- машиналар мен механизмдер деталдарын өңдеуде қолданылатын кескіш, өлшеу құралдары мен эталондарының материалдары;
- дайындаманы құрастыру негізі.
Іскерліктер:
- материалдардың негізгі сипаттамасын анықтау;
- құралдар мен детальдардың маркасын таңдау;
- материалдарды термиялық өңдеу әдісі;
- дайындаманы тиімді тәсілмен алу;
- қайта қалпына келтірілетін детальдардағы материалдардың маркасын таңдау.
БҚ 1,2,3,4
ЖКП 07
Ауыспалылық негізі және техникалық өлшеу.
Заманауи өндірісті ұйымдастырудағы ауыспалылықтың маңызы, ауыспалылықтың негізгі түсінігі, дәлдігі, шектеуліктері, орнықтырылуы және техникалық өлшеулер метрология, әмбебап өлшеу құралдары және өлшеу автоматтары, бақылау құралдары және әдісі
Білімдер:
- ҚР мемлекеттік техникалық реттеу талаптары;
- өлшеу құралдарының классификациясы.
Іскерліктер:
- өлшеу құралдар көмегімен дұрыс өлшемдер жүргізу;
- бақылау құралдарында жұмыс істеу;
- шектеуліктер мен орнықтыру параметрлерін дұрыс таңдау.
БҚ 2,3
КҚ 3.2.3
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйенің функциональды физикалық негізі: гидростатика мен гидродинамиканың негізі, термодинамика, гидравликалық және пневматикалық, аралас жетектер, құрылғылар, түрлері, типтері, гидро- және пневможүйені есептеу
Білімдер:
- технологиялық жабдықтардың жетек құрылғыларын қолдану және жұмысын;
- труба өткізгіштердің номенклатурасын, есептеу және реттеу әдісі.
Іскерліктер:
- жетектердің принципиалдық схемасын құрастыруды;
- пневмо және гидроқозғалтқыш құрылғыларын есептеу.
БҚ 3,9
КҚ 3.2.1
ЖКП 09
Жүк көтергіш және тасымалдау құрылғылары.
Жүк көтергіш машиналардың қолданылуы; жүк көтергіш механизмдер мен құралдардың көмегі мен жүктерді тасымалдауда такелажды жұмыстарды орындау, тартылмайтын және тартылатын органды үздіксіз тасымалдау машиналары
Білімдер:
- жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының классификациясы;
- детальдар мен бұйымдарды іліп алу дағдысын дамыту;
- такелажды жұмыстарды орындау.
Іскерліктер:
- жүк ілгіштердің төзімділігін анықтап есептеу;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- жүк көтергіш және тасымалдау құралдарының жинақтау сызбасын құрастыру;
- жөндеу жұмыстарын жүргізу.

БК 2,3,8
ПК 3.2.3
ПК 3.2.8
ОПД 10
Основы обработки материалов и инструментов
Материалы для изготовления режущего инструмента и требования к ним. Основы обработки материалов резанием. Расчет режимов резания при сверлении, зенкеровании, развертывании, фрезеровании, шлифовании, зубонарезании. Обработка заготовок методами пластического деформирования, плазменные, ультразвуковые обработки
Знания:
-видов обработки;
-установки деталей и их погрешности базирования, отклонения от размеров;
-видов измерительных инструментов.
Умения:
-рассчитывать режимы резания обработки деталей,
-выбирать технологические оснастки, режущие и измерительные инструменты.
-обрабатывать заготовки методом пластического деформирования и ультразвуком.
БК 1,2,3,4,
ПК 3.2.7
ОПД 11
Прикладная информатика
Офисные программы. Языки программирования. Вычисление математических и статистических функций. Демонстрирование в Power Point Программное обеспечение. Операционные системы графические функции. Сеть Интернет.Corel Draw, Photo Shop, Corel Photo Paint
Знания:
-интернета, локальной сети, HTML.
Умения:
-создавать электронную почту (e-mail); использовать языки программирования, применять офисные программы на практике;
-свободно ориентироваться при выборе инженерно-технических программ для разработки конструкторской документации по специальности.
БК 5,7
ОПД 12
Охрана труда
Правовые и организационные, нормативные вопросы по охране труда;законодательство об охране труда в РК;системы стандартов
охраны труда; производственный травматизм и заболеваемость;
факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране и безопасности труда; пожарная и электробезопасность,правила безопасной эксплуатации оборудования; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения, экология и охрана окружающей среды
Знания:
-правил производственной санитарии и гигиены,техники безопасности, пожарной безопасности;
-особенностей соблюдения ТБ грузоподъемных устройствах
Умения:
-оказывать первую помощь при производственной травме;
-составлять акты по нетрудоспособности работающих;
-разрабатывать мероприятия по экологии и охране окружающей среды;
-составить акт производственного травматизма и несчастных случаев.
БК 1,2,3,9
ОПД 13
Экономика и управление машиностроительным предприятием
Виды макро- и микроэкономики, предпринимательства; формы предприятий; организация и производительность труда, материальные ресурсы, заработная плата; издержки производства; маркетинг; формирование цен; финансы предприятия; налоговая система; производственный персонал предприятия; менеджмент.Разработать Бизнес-план
Знания:
- макро- и микроэкономики;
-форм предпринимательства;
-видов налоговых систем предприятия.
Умения:
-ориентироваться в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда;
-принимать участие в решении управленческих задач;
-рассчитывать финансовые операции, доходы, прибыль производства, технико-экономические показатели труда;
-составить бизнес-план.
БК 1,5,6
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Металлорежущее оборудование
Основные сведения о металлорежущих станках. Техническая эксплуатация, ремонт металлорежущего оборудования. Станки с числовым программным управления(ЧПУ) автоматической линии(АЛ), гибкие производственные системы(ГПС). Станки нового поколения. Диагностика металлорежущего оборудования: испытание станков, ремонт и монтаж металлообрабатывающих станков
Знания:
-классификации металлорежущих станков;
-кинематики и расчеты, настройки металлорежущих станков.
Умения:
-читать кинематические схемы станков;
-диагностировать станочные системы;
-составлять акты по ремонту оборудования;
-составлять заявки на ремонт оборудования, запасных частей и инструментов.
БК 2,3,7,8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
СД 02
Технологическое оборудование отрасли
Общие сведения технологических оборудований отрасли. Устройства автоматической роторной линии(АРЛ). Роторно-конвейерные линии(РКЛ). Автоматизированное производство оборудования литейных цехов. Металлургические оборудования
Знания:
-видов технологических оборудований отрасли;
-видов автоматизированных производств.
Умения:
-эксплуатировать РКЖ;
-выбрать виды металлургических оборудований.
БК 2,3,7,8
ПК 3.2.2
ПК 3.2.8
СД 03
Технология машиностроения
Основы проектирования технологических процессов, производственные и технологические процессы, основы проектирования приспособлений, технологическая документация, основы автоматизации машиностроения, технология сборки машин
Знания:
-классификации системы автоматического контроля;
-точности механической обработки и качестве поверхности детали машин;
-рационального использования загрузки оборудования.
Умения:
-использовать систему обеспечения САПР;
-внедрять в производство новые модернизированные, эффективные оборудования.
БК 1,5,6

БҚ 2,3,8
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.8
ЖКП 10
Материалдарды өңдеу негізі және құралдары.
Кескіш құралдарын өңдеуге арналған материалдар және оларға қойылатын талаптар. Материалды кесіп өңдеу негізі. Бұрғылау, зеңкерлеу, фрезерлеу, ұңғылау, ажарлау, тісті дөңгелектерді кесу режимін есептеу. Дайындамаларды пластикалық деформациялау, плазмамен, ултрадыбысты өңдеу.
Білімдер:
- өңдеу түрлері;
- детальдарды орнықтыру, ауытқушылық базасы, өлшемнен ауытқуы;
- кескіш құралдар нысаны.
Іскерліктер:
- детальдарды кесіп өңдеуді есептеу;
- технологиялық бекіткіш аспаптарды, кескіш және өлшеу құралдарын таңдау;
- дайындамаларды пластикалық деформациялау, ултрадыбысты өңдеу.
БҚ 1,2,3,4,
КҚ 3.2.7
ЖКП 11
Қолданбалы информатика.
Офистік бағдарлама. Бағдарламалау тілдері. Математикалық және статистикалық функцияларды есептеу. Power Point-та көрсету, бағдарламаны қамтамасыздандыру. Операциялық жүйе. Графикалық функциялар. Интернет желісі. CorelDraw, PhotoShop, Corel,PhotoPaint
Білімдер:
- интернет, локалды желі, HTML.
Іскерліктер:
- электрондық поштаны қолдану(email), программалау тілдердің қолдану практикаде офистік бағдарламаны пайдалану;
- мамандығы бойынша инженерлі-техникалық бағдарламаны қолданып конструкторлық құжаттарды еркін таңдау.
БҚ 5,7
ЖКП 12
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық нормативті сұрақтар, ҚР еңбек қорғау заңнамасы, еңбек қорғау стандарт жүйесі, өндірістік жарақат және ауру, еңбек шартына әсер ететін факторлар, еңбек қорғау мен қауіпсіздік іс шаралары, өрт және электр қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалануда қауіпсіздік ережесі, техника қауіпсіздігі: түрлері, құралдары, ескерту шарасы, экология және қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігін өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитариямен гигиена өндірісте сақтау ережелері;
- жүк көтергіш құрылғыларда техникалық қауыпсіздігін сақтау ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- өндірістік жарақат алғанда бірінші көмек көрсету;
- жұмысшылардың еңбекке жарамсыздылығы туралы акт толтыру;
- экология мен қоршаған ортаны қорғау іс-шарасын құрастыру;
- өндірістік оқыс жағдайда алған жарақатқа акт толтыру.
БҚ 1,2,3,9
ЖКП 13
Машина құрылысы өндірісін басқару және экономика.
Макро- және микроэкономика түрлері, кәсіпкерлік, өндіріс түрлері, ұйымдастыру және еңбек өнімділігі, материалдық ресурстар, жалақы,өндіріс шығыны, маркетинг, бағаны қалыптастыру, өндіріс финансы,салық жүйесі,өндірістік персонал, менеджмент. Бизнес- жоспар құрастыру
Білімдер:
- макро және микроэкономика туралы;
- кәсіпкерлік түрлерін;
- өндірістің салық жүйе түрлерін.
Іскерліктер:
- әлеуметті-экономикалық проблемаларды шешу, әлемдік еңбек нарығында өндірістік бизнеске қалыптасу;
- басқару жұмыстарына қатысу, шешім қабылдау;
- финанс операциясын, кірісті, пайданы, еңбектегі технико-экономикалық көрсеткіштерді есептеу.
БҚ 1,5,6
АП 01
Арнайы пәндер
АП 01
Металл кескіш жабдықтар.
Металл кескіш станоктар туралы түсінік. Металл кескіш станоктарын техникалық пайдалану, жөндеу. Сандық бағдарламамен басқарылатын станоктар (СББ), автоматтандырылған желілер (АЖ), икемді өндірістік жүйелер (ИӨЖ). Жаңа станоктар. Металл кескіш, өңдеу станоктарын диагностикалау, монтаждау, сынақтан өткізу, құжаттау.
Білімдер:
- металл кескіш станоктар классификациясын;
- металл кескіш станоктар кинематикасы, есептеу, күйіне келтіру.
Іскерліктер:
- станоктардың кинематикалық схемасын оқып үйрену;
- станок жүйелерін диагностикалау;
- жабдықтарды жөндеу актысын толтыру;
- жабдықтардың бөлшектерін, аспаптарын жөндеуден өткізуге сұраныс беру.
БҚ 2,3,7,8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
АП 02
Салалық технологиялық жабдықтар.
Салалық технологиялық жабдықтар жалпы түсінігі.Роторлық автоматты желілер құрылғысы (РАЖ). Роторлы конвейерлі желілер (РКЖ). Автоматтандарылған құю цехының жабдықтары. Металлургия жабдықтары
Білімдер:
- салалық технологиялық жабдықтар түрлері;
- автоматтандырылған өндіріс түрлері.
Іскерліктер:
- роторлық конвейрлі желілерді пайдалану;
- металлургия жабдықтарын таңдау.
БҚ 2,3,7,8
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.8
АП 03
Машина құрылысы технологиясы.
Технологиялық процестердің жобалау негіздері өндірістік және техпроцесстерді, бекіткіш асппатарды жобалау негіздері, технологиялық құжаттар, машина құрылысын автоматтандыру негіздері, машинаны жинау технологиясы
Білімдер:
- автоматты бақылау жүйесінің классификациясын;
- машина бөлшектеріның беттерін сапалы және дәлдікпен механикалық өңдеу;
- тиеу жабдықтарды тиімді пайдалану.
Іскерліктер:
- ҚАЖ жүйесін қамтамасыздандыру;
- өндірісте жабдықтардың модернизацияланған тиімді жаңа нысанын енгізу.
БҚ 1,5,6

ПК 3.2.3
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования
Основные положения технология оборудования и ремонт машин. Основы ремонта технологического оборудования. Технологические процессы ремонта деталей. Ремонт деталей и механизмов узлов машин. Технологичность и ремонтопригодность оборудования. Проектирование технологических процессов капитального ремонта оборудования
Знания:
-ведения учета работы оборудования, причин и продолжительности простоев;
-дефектов ремонтируемых деталей.
Умения:
-составлять заявки на получение необходимых для ремонта материалов;
-составлять акты приемки и испытания оборудования после ремонта;
-производить очистку и промывку ремонтируемых деталей;
-определять износ деталей машин;
-организовать виды планово-предупредительных работ машин и оборудования.
БК 1,2,3,4,8,10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 05
Стандартизация
Основные стандартизации. Нормативные документы. Организация работ по стандартизация в Республике Казахстан. Международная государственная стандартизация(МТСС) в Содружестве Независимых государств. Международная организация по стандартизации(ИСО). Система межотраслевых стандартов: ЕСКД, ЕСТД, ЕСТПП. Организация контроля качества продукции машиностроения. Сертификация
Знания:
-закона РК о “ Cтандартизации ”;
- основ стандартизации, метрологии, сертификации;
-создания систем нормативно-технической документации;
-государственной системы стандартизации Республики Казахстан.
Умения:
-грамотно оформлять нормативные документы;
-контролировать качество обработанных и восстановленных изделий;
-сертифицировать изделия.
БК 1,4
СД 06
Нормирования монтажных работ
Основы технического нормирования труда. Монтаж, ремонт и восстановление изделий машин. Расчет норма времени при ремонтных и монтажных работах.
Знания:
-хронометража и нормативных документов;
-видов демонтажа и монтажа оборудования;
Умения:
-нормировать по техпроцессу изделия;
-рассчитывать наладки станков с ЧПУ;
-правильно производить расчеты по монтажным работам.
БК 1,2,5
ПК 3.2.3
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство с производством и их структурой
Умения:
-истории возникновения машиностроения;
-правил техники безопасности в ремонтных участках;
Навыки:
-свободно ориентироваться в ремонтных хозяйствах предприятия.
БК 2,3,4,7,10
ПК 3.2.7
ПП 02
Слесарно-электромонтажная практика
Виды и технологии электромонтажных работ, измерительных средств контроля, элементов управления автоматики и их сборка и монтаж.
Умения:
-видов электромонтажных работ.
Навыки:
-организовать рабочее место слесаря-электрика;
-различать марки электромонтажных проводников, электродвигателей и трансформаторов.

КҚ 3.2.3
АП 04
Техникалық күтім және технологиялық жабдықтарды жөндеу.
Технологиялық жабдықтарды және машиналарды жөндеу негіздері технология жабдықтарының негіздерін детальдарды жөндеудің технологиялық процестері. Жөндеудің технологиялық процестері. Машина бөлшектері мен түйіндерін жөндеу. Жабдықтардың технологиялық және жөндеуге жарамдылығы. Жабдықтың күрделі жөндеудің технологиялық процесін жобалау
Білімдер:
- жабдықтың жұмыс істеуін есепке алу, тоқтап қалу ұзақтығын және себебін;
- жөнделетін детальдардың дефектісі.
Іскерліктер:
- жөндеуге арналған материалдарды алуға ұсыныс беру;
- жөндеуден өткен жабдықты қабылдау, сынақтан өткізу актісін толтыру;
- жөнделетін детальдарды тазалау және жуу;
- машина бөлшектеріның тозуын анықтау;
- машиналар мен жабдықтардың алдын-алу жоспарын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,8,10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 05
Стандарттау,
Стандарттау негізі. Нормативті құжаттар. ҚР стандарттау жұмысын ұйымдастыру. Халықаралық мемлекеттік стандарттау (ХМС). Халықаралық стандарттау ұйымдары. (ИСО) Салааралық стандарттау жүйесі: КҚБЖ, ТҚБЖ, ТППБЖ.
Машина құрылысы өнімдерін бақылау сапасын ұйымдастыру. Сертификаттау
Білімдер:
- ҚР стандарттау заңы;
- стандарттаунегіздері, метрология, сертификаттау;
- нормативті техникалық құжаттардың жүйесін жасау;
- ҚР мемлекеттік стандарттау жүйесі;
Іскерліктер:
- нормативті құжаттарды сауатты рәсімдеу;
- қайта қалпына келтірілген және өңделген өнімнің сапасын бақылау;
- өнімді сертификаттау.
БҚ 1,4
АП 06
Монтаждау жұмыстарын мөлшерлеу.
Еңбекті техникалық мөлшерлеу негізі. Машина өнімін қайта қалпына келтіру және жөндеу, монтаждау. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын уақыт бойынша мөлшерлеп есептеу
Білімдер:
- хронометраж және нормативті құжаттарды;
- жабдықты монтаждау және демонтаждау түрлері.
Іскерліктер:
- өнімді техпроцес бойынша мөлшерлеу;
- СББ станоктарын күйіне келтіруді есептеу;
- монтаждау жұмыстарын дұрыс есептеуді жүргізу.
БҚ 1,2,5
КҚ 3.2.3
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практика.
Өндіріспен және оның құрылымымен танысу
Іскерліктер:
- машина құрылысының даму тарихын;
- жөндеу бөлімшелерінде техника қауіпсіздік ережесін.
Дағдылар:
- өндірістің жөндеу шаруашылығын еркін білу.
БҚ 2,3,4,7,10
КҚ 3.2.7
КП 02
Слесарлық-электромонтаждау практикасы.
Электромонтаждау жұмыстарының түрлері мен технологиясы, өлшеу бақылау құралдары, монтаждау және жинаудағы басқару автоматикасының элементтері
Іскерліктер:
- электромонтаждау жұмыстарының түрлерін.
Дағдылар:
- слесарь-электриктің жұмыс орнын ұйымдастыру;
- электромонтаждау өткізгіштерінің электр қозғалтқыштарының, трансформатордың маркасын ажырату.

БК 2,3,4,5,7
ПК 3.2.4
ПП 03
Слесарно-механическая практика
Виды и технология разметки, правка, рихтовка, гибка, рубка и резка металла, сборка разъемных и неразъемных соединений, клепка, лужение и пайка, сварка, сборка деталей в комплекты, пригонка и регулировка деталей поступательного движения, сборка машин и регулировка их узлов, организация рабочего места слесаря – ремонтника, слесаря - электрика
Умения:
-обязанностей слесаря - ремонтника;
-классификации слесарных инструментов;
-правил техники безопасности.
Навыки:
-организовывать рабочее место слесаря – ремонтника;
-использовать слесарные инструменты;
-пользоваться режущими и измерительными инструментами;
-производить ремонтно-сборочные работы.
БК 2,3,5,7
ПК 3.2.6
ПП 04
Практика на приобретение рабочей профессии
(слесарь-электрик, слесарь-ремонтник)
Отладка программных устройств на станках ЧПУ, восстановление деталей класса "вал", "втулка", "диск" и "фланец", механизмы грузоподъемных устройств, ремонт металлорежущих оборудований, управление ремонтного участка, организация рабочего места механика, слесаря –ремонтника, слесарь-электрик
Умения:
-структуры ремонтного хозяйства и отдела главного механика;
-классификации металлорежущих станков;
-устройство металлорежущих станков;
Навыки:
-производить заточку инструмента;
-восстанавливать различных поверхностей деталей;
-производить диагностику металлорежущего оборудования и машин;
-устранять брак при заливке поверхностей деталей металлорежущих станков.
БК 2,3,4,5,7,9
ПК 3.2.6
Практика на приобретение рабочей профессии
Операционная система: виды, назначение, состав, загрузка. Ядро ОС, файловая система, рабочий стол ОС WINDOWS, основные понятия, функции, принципы, работа с дисками, архивирование, антивирусные программы, окна, панели инструментов, электронные позиционные таблицы на станках с ЧПУ, диалоговые программы по обработке и диагностике машин и оборудования
Умения:
-видов операционных систем для станков с ЧПУ;
-программы ОС WINDOWS на станках с ЧПУ.
Навыки:
-работать с управляющими программами ЧПУ;
-проводить компьютерную диагностику оборудования и машин;
-программировать на станках ЧПУ.
БК 2,3,4,5,7
ПК 3.2.7
ПП 05
Технологическая практика
Проектирование слесарно-механических участков, нормирование монтажных и демонтажных работ, проектирование технологического процесса на разборку и сборку узлов оборудования, комплексные работы.
Прием по акту технологического оборудования на восстановление и ремонт. Диагностика износа отдельных деталей и узлов машин и технологического оборудования. Разработка технологического процесса ремонтных работ
Умения:
-особенностей слесарно-механического участка;
-видов ремонтных работ;
-составления планово-предупредительных работ в ремонтных хозяйствах предприятия.
Навыки:
-проектировать технологические процессы восстановления деталей;
-принимать по акту машин и оборудования на ремонт и восстановительные работы;
-определять износ деталей и механизмов машин и оборудования.
-организовывать рабочие места;
составлять акты приема по ППР, ТОР устанавливать графики проведения ремонта.
БК 2,5,7

БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.2.4
КП 03
Слесарлық-механикалық практика.
Белгілеу технологиясы және түрлері; түзету, рихталау, майыстыру, металды кесу және шабу; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды жинау; жабыстыру; сулау және дәнекерлеу; комплектіге детальдарды жинау; бірігіп қозғалатын детальдарды реттеу және орнына қондыру; машинаны жинау және түйіндерін реттеу; слесарь-электриктің, слесарь-жөндеушінің жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- слесарь–жөндеушінің міндеті;
- слесарь құралдарының классификациясын;
- техника қауіпсіздігі ережесін.
Дағдылар:
- слесарь жөндеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру;
- кескіш және өлшеуіш аспаптарды қолдану;
- слесарь аспаптарын қолдану:
- жөндеу және жинау жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2,3,5,7
КҚ 3.2.6
КП 04
Жұмысшы мамандығын алу практикасы. (слесарь-жөндеуші, слесарь-электрик)
СББ станоктарында бағдарламалау құрылғысын күйіне келтіру, "вал", "втулка", "диск" және "фланец" класының бөлшектеріна қайта қалпына келтіру, көтергіш тасымалдау құрылғыларының механизмдерін, металл кескіш жабдықтарды жөндеу, жөндеу учаскесін басқару, механиктің, слесарь- жөндеушінің, слесарь-электриктің жұмыс орындарын ұйымдастыру
Іскерліктер:
- жөндеу шаруашылығы мен бас механик бөлімінің құрылымын;
- металл кескіш станоктардың классификациясын;
- металл кескіш станоктардың құрылғыларын.
Дағдылар:
- құралдарды қайрауды;
- детальдардың әртүрлі беттерін қалпына келтіру;
- металл кескіш жабдықтарды және машиналарды диагностикалау;
- металл кескіш станоктар бөлшектерін құюда кездесетін ақауларды болдырмау.
БҚ 2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.6
КП 05
Жұмысшы мамандығын алу практикасы
"СББ операторы"
Операциялық жүйе: түрлері, қолданылуы, құрамы, жүктелуі. ОЖ ядросы, файл жүйесі, WINDOWS ОЖ жұмыс үстелі, негізгі түсінігі, функциясы, принципі, дискімен жұмыс, мұрағаттау, антивирус программасы, терезе, құралдар панелі. СББ станоктарындағы электронды позициялық кесте, машина мен жабдықтарды диагностикалау, диалогты программада өңдеу.
Іскерліктер:
- СББ станоктарындағы операциялық жүйелердің түрлері;
- СББ станоктарындағы WINDOWSОЖ бағдарламасы.
Дағдылар:
- СББ станоктарында жұмыс істеу;
- жабдықтар мен машиналардың компьютерлік диагностикасын жүргізу;
- СББ станоктарында программалау.
БҚ 2,3,4,5,7
КҚ 3.2.7
КП 06
Технологиялық практика.
Слесарь механикалық бөлімдерді жобалау, монтаждау, демонтаждау жұмыстарын мөлшерлеу, технологиялық процестердің кешенді жұмыстары, жабдықтарды шашу және жинау технологиялық процесстерін жобалау
Технолгиялық жабдықты жөндеу мен қайта қалпына келтіру актісін қабылдау.
Технологиялық жабдықтардың бөлшектеріның тозуын диагностикалау.
Жөндеу жұмыстарының технологиялық процесін құрастыру
Іскерліктер:
- слесарь-механикалық бөлімдерінің ерекшеліктері;
- жөндеу жұмыстарының түрлері;
- өндірістің жөндеу шаруашылығында жоспарлау алдын алу жұмыстарын жүргізу.
Дағдылар:
- детальдарды қайта қалпына келтіру технологиялық процесін жобалау;
- технологиялық жабдықты жөндеу мен қайта қалпына келтіру актісін қабылдау;
- жабдықтар мен машина механизмдер бөлшектеріның тозуын анықтау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- алдын–алу, техникалық күтім мен жөндеу жұмыстарының кестесін жүргізу.
БҚ 3,5,7

ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.8
ПП 06
Преддипломная практика
Выбор различных методов ремонта машин и оборудования, осуществлять настройку станка,
выбирать рациональный способ заливки ремонтной поверхностей деталей, определять уровень износа деталей и их восстановления, оформлять акты дефектации, устанавливать графики проведения ремонта оборудования; диагностировать работоспособность МРС
Умения:
-структуры отдела;
-структуры производственных процессов.
Навыки:
-восстанавливать изношенные детали и определять уровень износа деталей;
-производить дефектацию деталей во время ремонта оборудования;
-проводить паспортизацию металлорежущих оборудовании;
-разрабатывать технологические процессы изготовления и восстонавления деталей.
БК 7
ПК 3.2.6
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Изучить планирование машиностроительного предприятия;
БК 2
Организовать рабочее место;
БК 3
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и пожарной безопасности при выполнении ремонтных работ;
БК 4
Изучить характеристики металлорежущих станков и их паспортные данные для дальнейшей эксплуатации на производстве;
БК 5
Планировать свою деятельность с учетом поставленной цели;
БК 6
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
БК 7
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 8
Подготовить к монтажу оборудования и машины, знать приемы строповки;
БК 9
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
БК 10
Различать маркировку основных конструкционных материалов, применяемых для восстановления и ремонта оборудования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный
уровень
2.3 101403 2 – Слесарь-ремонтник
ПК 2.3.1 Выполнять мелкий ремонт технологических оборудований;
ПК 2.3.2 Устранять незначительные повреждения подьемно-транспортных машин и гидропневмосистем оборудования;
ПК 2.3.3 Ремонтировать не сложные узлы металлорежущих станков;
ПК 2.3.4 Проверять электрические параметры технологического оборудования;
ПК 2.3.5 Работать со средствами защиты при работе на автоматических линиях и оборудованиях;
ПК 2.3.6 Работать с металлорежущими и контрольно-измерительными инструментами;
ПК 2.3.7 Производить ежедневный осмотр технологических оборудований;
ПК 2.3.8 Выполнять такелажные работы при перемещении грузов с помощью грузоподъемных средств и механизмов;
ПК 2.3.9 Проверять техническое состояние и правильность взаимодействия узлов обслуживаемого оборудования.
Специалист среднего звена

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.8
КП 07
Диплом алды практикасы.
Жабдықтар мен машиналарды жөндеу нысанын таңдау, станокты күйіне келтіру, детальдардың үстіңгі бетіне жөндеу жұмыстар тәсілін рационалды таңдау, қайта қалпына келтіру, тозу деңгейін анықтау, дефектілеу актісін рәсімдеу, жабдыққа жөндеу жүргізу кестесін құрастыру, метал кескіш станоктардың жұмыс істеуге жарамдылығын диагностикалау
Іскерліктер:
- бас механик бөлімінің құрылымын;
- өндіріс процесінің құрылымын.
Дағдылар:
- тозған деталдарды қайта қалпына келтіру және тозу деңгейін анықтау;
- жабдықтарды жөндеу барысында детальдарды дефектілеу жүргізу;
- метал кескіш станоктарды құжаттау;
- қайта өңделетін немесе өңделетін детальдардың технологиялық процесін құрастыру.
БҚ 7
КҚ 3.2.6
Ескерту:
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Машина құрылысы өндірісін жоспарлауды оқып үйрену;
БҚ 2
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 3
Жөндеу жұмыстарын жүргізуде өрт қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін және еңбек қорғау ережесін сақтау;
БҚ 4
Металл кескіш станоктарды өндірісте қолдану үшін, олардың сипаттамасын және құжаттарын оқып үйрену;
БҚ 5
Қызметіне байланысты алға қойған мақсатын жоспарлау;
БҚ 6
Еңбек қызметінде өзінің алған білімдері мен дағдысын жаңарту;
БҚ 7
Қызметінде ең тиімді құралдар мен рационалды әдістерді таңдай білу;
БҚ 8
Іліп алу әдісін, машиналар мен жабдықтарды монтаждауға дайындау;
БҚ 9
Біліктілігі жоғары мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 10
Жабдықтарды қайта қалпына келтіру мен жөндеуде қолданылатын негізгі конструкциялық материалдардың маркасын ажырату.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.3 101403 2 – Слесарь-жөндеуші *
КҚ 2.3.1 Технологиялық жабдықтарда кішігірім жөндеу жұмысын жүргізу;
КҚ 2.3.2 Жабдықтардың гидропневможүйесі мен көтергіш машина көліктерінің кішігірім ақауларын болдырмау;
КҚ 2.3.3 Металл кескіш станоктардың күрделі емес түйіндерін жөндеу;
КҚ 2.3.4 Технологиялық жабдықтардың электрлік параметрлерін тексеру;
КҚ 2.3.5 Жабдықтар мен автоматтандырылған желілерде қорғану құралдарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.3.6 Металл кескіш және бақылау – өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу;
КҚ 2.3.7 Технологиялық жабдықтарды күнделікті тексеру;
КҚ 2.3.8 Жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен жүктерді тасымалдауда такелаждық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.3.9 Жабдықтардың қызмет ететін түйіні дұрыс байланысуы үшін техникалық жағдайын бақылау.
Орта буын маманы

3.1 101401 3 - Техник - технолог
ПК 3.1.1 Разработать технологический процесс изготовления детали на токарных, сверлильных, фрезерных, шлифовальных станках, автоматических линиях, станках с ЧПУ;
ПК 3.1.2 Выполнять операции по маршрутной технологии обработки деталей машин и оборудования;
ПК 3.1.3 Осуществлять контроль режимов резания деталей различных профилей машин и оборудования;
ПК 3.1.4 Разрабатывать операционные карты изготовления деталей в соответствии с ТУ;
ПК 3.1.5 Производить различные виды обработки деталей на соответствующих станках;
ПК 3.1.6 Соблюдать техники безопасности и пожаробезопасности на вверенных участках;
ПК 3.1.7 Соблюдать требования эксплуатации технологических оборудований и машин.
3.2 101402 3 - Техник -механик
ПК 3.2.1 Выполнять ремонт пневмо и гидросистем, подъемно - транспортных средств;
ПК 3.2.2 Устранять повреждения деталей при разборке и сборке машин и оборудования;
ПК 3.2.3 Контролировать качество работы системы и отдельных узлов машин и оборудования;
ПК 3.2.4 Выполнять проверки электрических параметров автоматических линий и станков с ЧПУ;
ПК 3.2.5 Выполнять слесарные и слесарно-сборочные работы;
ПК 3.2.6 Выполнять монтажные и демонтажные работы;
ПК 3.2.7 Установка, наладка и пуск в эксплуатацию металлорежущего оборудования;
ПК 3.2.8 Во избежание простоя технологического оборудования обеспечивать контроль за установленными контрольными сроками сдачи оборудования после ремонта.
Приложение 940
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 940 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение
Специальность:
1015000 – Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля
Квалификации:
101501 2 – Водитель-испытатель*

3.1 101401 3 - Техник - технолог
КҚ 3.1.1 СББ станоктарда, автоматтандырылған желілердефрезерлік, бұрғылау, токарлық, ажарлау, станоктарында детальдарды өңдеу технологиялық процесін құрастыру;
КҚ 3.1.2 Жабдықтар мен машиналарда детальдарды бағыттама технологиясы бойынша өңдеу операциясын орындау;
КҚ 3.1.3 Жабдықтар мен машиналарда детальдардың әртүрлі профилін кесу режимін бақылауды іске асыру;
КҚ 3.1.4 ТШ-қа сәйкес детальдарды өңдеуді операциялық карта бойынша құрастыру;
КҚ 3.1.5 Берілген станоктарда әртүрлі детальдарды өңдеуді жүргізу;
КҚ 3.1.6 Берілген бөлімдерде өрт қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігін сақтау;
КҚ 3.1.7 Машиналар мен технологиялық жабдықтарда пайдалану талаптарын сақтау.
3.2 101402 3- Техник - механик
КҚ 3.2.1 Пневмо және гидрожүйеде, көтергіш көлік құралдарында жөндеу жүргізу;
КҚ 3.2.2 Машиналар мен жабдықтардың бөлшектерін жинауда және ажыратуда істен шығуын болдырмау;
КҚ 3.2.3 Машиналар мен жабдықтардың бөлек түйіндері және жүйесі жұмысының сапасын бақылау;
КҚ 3.2.4 СББ станоктары мен автоматтандырылған желіде электр параметрлерін тексеру жұмыстарын орындау;
КҚ 3.2.5 Слесарьлық және слесарь-жинақтау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.2.6 Монтаждау және демонтаждау жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.2.7 Металл кескіш жабдықтарды орнату, күйіне келтіру және пайдалану, іске қосу;
КҚ 3.2.8 Технологиялық жабдықтардың тұрып қалмауын қамтамасыз ету үшін жабдықтарды белгілі бір бақылау мерзімінде жөндеуден өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 940-қосымша
Ескерту. Бұйрық 940-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1000000 – Металлургия және машина
жасау
Мамандығы: 1015000 – Машина жасаудағы монтаж және автомобильді
сынау
Біліктілігі: 101501 2 – Жүргізуші-сынаушы

Сноска. Приказ дополнен приложением 950 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля.
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла
(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 4
ОГД 04
История Казахстана.
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Основы информатики и автоматизации производства.
Информация. Кодирование информации. Системы исчисления. Перевод из одной системы в другую. Формальная математическая логика. Моделирование. Виды операционных систем. Текстовый процессор WORD, таблицы EXCEL. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Программирование. Графические программы.
Знания:
-значения новых информационных технологий обучения, компьютерной грамотности специалиста;
-начальных сведений об операционной системе, загрузке и выполнении команд, программах, их языке и типах, каталогах, файлах и др;
-применения микропроцессорной техники в автоматизации производства.
Умения:
- создать программы и их реализация на компьютере.

Ескерту. Бұйрық 950-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1015000 – Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіптік қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіптік қарым–қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау
БҚ 4
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттар негіздірі.
Ақпарат. Ақпараттарды кодтау. Есептеу жүйелері. Бір жүйеден екінші жүйеге аудару. Формальды математикалық логика. Модельдеу. Операциялық жүйелердің түрлері WORD процесірі, EXCEL кестелері. Алгоритімді түсіну. Түсінудің әдістері мен қасиеттері. Жоспарлау. Графикалық жоспарлар.
Білімдер:
- оқытудың жаңа ақпараттық технологияларының маңызын білуге,
- маманның компьютерлік сауаттылығын арттыруға;
- операциялық жүйелердің, бағдарламалардың, командалардың еңгізілуі мен және орындалуын, олардың тілдері, типтері, файлдары, каталогтары туралы бастапқы мәліметтерді білуді;
- өндірісті автоматтандыруда микропроцессерлі техникаларды пайдалануды іске асыруға.
Іскерліктер:
- бағдарламалар құру және оларды компьютерде іске асыру.

БК 2,4-6
ПК 2.1.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ПК 2.5.5
ОПД 02
Материаловедение.
Основные сведения о машиностроительных материалах. Основные сведения о металлах и их сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Термообработка стали и чугунов. Цветные металлы и сплавы. Медь и ее сплавы. Алюминий и его сплавы. Олово, свинец, цинк. Припои. Материалы для наплавки, сварки и резки металлов. Защиты металлов от коррозии. Трубы и соединительные (фасонные ) части. Антифрикционные материалы. Неметаллические материалы. Пластмассы. Резиновые материалы. Абразивные материалы. Жидкое топливо. Смазочные материалы и специальные жидкости.
Знания:
-физических, химических, технических свойств и качеств применяемых материалов;
-систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
-основных сведений о сварке и пайке металлов.
Умения:
-определять качество и свойства металлов и сплавов;
-провести термообработку стали и чугунов;
-работать с цветными металлами и сплавами;
-проводить антикоррозийные мероприятия;
-работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
-работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.
БК 2,4,5,6
ПК 2.1.4
ПК 2.2.2
ПК 2.3.2
ПК 2.5.6
Квалификация:101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
ОПД 02
Электротехнические и конструкционные материалы.
Основы металловедения. Способы обработки материалов. Основные понятия и элементы зонной теории. Диэлектрические материалы. Полупроводниковые материалы. Проводниковые материалы. Магнитные материалы.
Знания:
- физических, химических, технических свойств и качества применяемых материалов;
- систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
- основных сведений о сварке и пайке металлов.
Умения:
- определять качество и свойства металлов и сплавов;
- провести термообработку стали и чугунов;
-работать с цветными металлами и сплавами;
- проводить антикоррозийные мероприятия;
-работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
- работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.
БК 1,2,4,5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.5
ОПД 03
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.

БҚ 2,4-6
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.5
ЖКП 02
Материалтану.
Машина материалдары бойынша негізгі түсініктер; Металдар мен олардың құймалары жайында негізгі түсініктер; Темір, көміртекті құймалар; Шойын мен болатты жылумен өңдеу; Түсті металдар мен олардың қорытпалары; Мыс және оның қорытпалары; Алюминий және оның қорытпалары;
Қалайы, қорғасын, мырыш, дәнекерлер; балқытуға, пісіруге және металдарды кесуге арналған материалдар; металдарды тот басудан сақтау; құбырлар және біріктіретін (фасонды) бөлшектер; антифрикциялық материалдар; металл емес материалдар; пластмассалар;резеңке материалдар; түрпілі (абразивті) материалдар; сұйық отын. Сұйық отынның, майлайтын материалдардың және арнайы сұйықтықтар
Білімдер:
- қолданылатын материалдардың физикалық, химиялық және технологиялық қасиеттері мен сапасын білуге;
- материалдар қасиеттерінің өзара байланысуының заңдылықтарын оларды өңдеу мен пайдалану тәсілдері арқылы орнату және жүйелеу.
- металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Металдармен, құймалардың қасиеттері мен сапасын айыру, болат пен шойынды жылумен өңдеу, түсті металдар мен олардың құймаларымен жұмыс істеу, тоттануға қарсы шараларды өткізу, түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу, майлау материалдарымен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу.
БҚ 2,4,5,6
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.2
КҚ 2.5.6
Біліктілігі: 101504 2 – Слесарь-электрмонтаждаушы*
ЖКП 02
Электротехникалық және құрастырмалы материалдар.
Металтанудың негізі. Материалдарды өңдеудің негізі. Аймақтық теорияның элементтері мен негізгі түсініктері. Диэлектрлік материалдар. Жартылай өткізгіштік материалдар. Өткізгіш материалдар. Магнитті материалдар.
Білімдер:
- қолданылатын материалдардың физикалық, химиялық және техникалық қасиеттері мен сапасын білуге;
- материалдар қасиеттерінің өзара байланысуының заңдылықтарын оларды өңдеу мен пайдалану тәсілдері арқылы орнату және жүйелеу.
- металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
- Металдармен құймалардың қасиеттері мен сапасын айыру;
- болат пен шойынды жылумен өңдеу, түсті металдар мен олардың құймаларымен жұмыс істеу;
- тоттануға қарсы шараларды өткізу;
- түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу;
- майлау материалдарымен және арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ2.4.3
КҚ 2.4.5
ЖКП 03
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын –алу жөніндегі іс –шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік, ұйымдастырушылық негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақат алудың қауіпті және зиянды факторларының талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғайтын және өртке қарсы қауіпсіздік техникасын пайдалану.

БК 2,3,4,7
ПК 2.1.2
ПК 2.3.6
ОПД 04
Техническое черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
-теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
-приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
-единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правил выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общих сведений о проектировании.
Умения:
-с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
-читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
-выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК 2,5,6
ОПД 05
Электротехника с основами электроники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электроизмерения. Электрические цепи переменного тока. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Основы электропривода. Передача и распределение электроэнергии. Электропривод. Электроваккумные и газоразрядные приборы. Полупроводниковые приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Микропроцессоры и микроЭВМ.
Знания:
- основных электрических и магнитных явлений, их физической сущности и возможности практического применения;
- физических законов, на которых основана электротехника, вытекающих из этих законов следствий, правил, методов расчета;
- наиболее употребляемых терминов и определения теоретической электротехники;
- условных графических обозначений элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах;
- единиц измерений и буквенных обозначений электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать и составлять по заданным условиям принципиальные и расчетные схемы несложных электрических цепей;
- выполнять расчеты несложных электрических цепей постоянного и переменного тока, магнитных цепей, пользоваться при расчетах вычислительной техникой, справочными материалами;
- собирать электрические цепи по заданным принципиальным или монтажным схемам, находить неисправности в них;
- выбирать контрольно-измерительные приборы для заданных условий, соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.

БҚ 2,3,4,7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.3.6
ЖКП 04
Техникалық сызу.
Сызуларға қойылатын талаптар, масштабтар, жазулары, белгіленуі. Жобалаудың негізгі әдістері. Сызба геометриясының негіздері; жобалауды өңдеу тәсілдері; бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбаларды орындаудың ережелері; жинама сызбаларды, оқу, сызбаларды бөлшектеуді жеңілдету; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
- қабылдаған симаволиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
- конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
- техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
- техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
- жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
ЖКП 05
Электроника негіздерімен электротехника.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электронды тізбегі;электрөлшеуіш; айнымалы тоқтың электронды тізбегі; трансформаторлар; тұрақты және айнымалы токтың электрлі машиналары;электржетек негіздері; электр энергиясын беру және тарату; электржетек; Электроваккумды және және газоразрядты аспаптар. Жартылай өткізгішті аспаптар. Электронды түзеткіштер. Электронды күшейткіштер. Электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары. Микроэлектрониканың интегралды схемалары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- негізгі электрлі және магнитті құбылыстар, олардың физикалық күші және практикада қолданылу мүмкіндігі;
- электротехника негізі болып табылатын физикалық заңдар, осы заңдардан туындайтын ережелер, есептеу әдістері;
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамалары;
- электрлі есептеу схемаларында қолданылатын электр тізбегі элементтерінің графикалық шартты белгіленуі;
- электрлі және магнитті шамалардың өлшем бірліктері мен әріппен таңбалануы;
Іскерліктер:
Қарапайым электр тізбектерінің принципиалды және есептеу схемаларын берілген шарттар бойынша құру және оқу;
- тұрақты және айнымалы токтың қарапайым электр тізбектерінің есебін орындау;
Есептеу кезінде есептеу техникасы мен анықтамалық материалдары пайдалану;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін берілген принципалды және монтажды схемалар бойынша жинау, олардағы ақауларды табу;
- бақылау-өлшеу аспаптарын берілген талаптарға сай таңдау; зертханалық жұмымстарды соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.

БК 1-6
ПК 2.1.5
ПК 2.3.2
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии.
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечения качества продукции;
-основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.
БК 1-6
ПК 2.2.2
ПК 2.3.4
ПК 2.4.5
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движения документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 2,3,5
ОПД 08
Основы рыночной экономики.
Экономика и ее основные проблемы. Микро -, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания:
-экономических законов и их применения в конкретных ситуациях;
-механизмов рыночного ценообразования;
-регулирования социально – экономических проблем;
-кредитной, налоговой системы;
-проблем экономического роста.
Умения:
-применять экономические законы в практической деятельности;
-определять экономические основы деятельности предприятия.

БҚ 1-6
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
ЖКП 06
Стандарттау негіздері мен метрология.
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс –тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістері мен принциптерін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
- автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
- техникалық өлшеудің әдіс–тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс–тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
- стандартизация және өнім сапасы туралы заң талаптарын бұзудағы жауапкершілікті білуге,
- өнімнің сапасын көтерудің әдісі мен тәсілдерін білуге;
Іскерліктер:
Мемлекеттік стандарт көрсеткіштері мен нормативтік–техникалық құжаттарды қолдана білу; дәлдік шегін, қондырылуын таңдау, оларды дайындалатын бөлшектің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу;
өлшеуді бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен жүргізу; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.
БҰ 1-6
КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.5
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым–қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
- қызметтік хатты құру әдісін білуге;
- құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.
БҚ 2,3,5
ЖКП 08
Нарықтық экономика негізі.
Экономика және оның проблемалары; микро–макроэкономика; ресурстар; нарықтық бағаны құру механизмі, бәсекелестік, кәсіпорынның экономикалық қызмет негізі; антимонопольді реттеу; ел экономикасының құрылымы; қаржы; несие және салық жүйесі; инфляциялық процестер, жұмыссыздық; экономикалық өсудің мәселелері; қазақстандық экономиканың мәселелері; әлемдік тауарлар нарығы, қызмет, валюта; Бизнес негізі.
Білімдер:
- экономиканың заңдарын білуге, олардың нақты жағдайларда қолдануына білуге;
- нарық бағасының белгілену механизмін білуге;
- әлеуметтік-экономикалық проблемаларды реттей білуге;
- несие және салық жүйесін білуге;
- экономикалық өсудегі проблемаларды білуге.
Іскерліктер:
Экономикалық заңдарды іс жүзінде қолдану; кәсіпорынның экономикалық негіздерін анықтау.

БК 1,7
СД. 00
Специальные дисциплины.
Квалификация: 101501 2 – Водитель-испытатель*
СД.01
Устройство автомобиля.
Подвижный состав автомобильного транспорта. Классификация подвижного состава автомобильного транспорта, устройство базовых типов автомобилей, особенности устройства автомобилей ведущих автомобильных фирм.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройства и принципа действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей.
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 2-5
ПК 2.1.3
СД.02
Спецтехнология.
Техническое обслуживание автомобилей.
Электрооборудование автомобиля с основами электроники.
Контрольно-измерительная аппаратура и испытательное оборудование.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методов и средства диагностирования автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения;
- монтажных схем электрооборудования;
- назначения, устройства и принципа работы особо сложных агрегатов, узлов и приборов, специальной контрольно-измерительной аппаратуры, приборов и испытательного оборудования;
- методики экспериментальных испытаний транспортных средств.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования транспортных средств;
- работать с испытательным оборудованием;
- проводить контрольно-диагностические операции;
- проводить отдельные виды испытаний по типовым методикам;
- осуществлять разборку, сборку и регулировку испытываемых агрегатов, узлов и приборов.
БК 2,4,5
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
СД.03
Основы управления транспортным средством и безопасность движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначений и способов применения;
- дорожной разметки и требования предъявляемых к ней;
- правила проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 1,7
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 101501 2 - Жүргізуші-сынаушы
АП 01
Автомобильдердің құрылымы.
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөліктің жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автокөліктердің құрылымы, жетекші автокөлік жасаушы фирмалар шығарған автокөліктердің ерекшеліктері.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектері мен агрегаттарын, олардың құрылымын жұмыс істеу принциптерін, классификацияларын, әртүрлі жылжымалы құрамның қажеттілігі автокөліктерді сақтау түрлерін.
Іскерліктер:
автомобильдердің ақауларын анықтауды, әртүрлі пайдаланылатын жұмыс көрсеткіштерін ажырата білу;
БҚ 2-5
КҚ 2.1.3
АП 02
Арнайы технология.
Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Автокөліктердегі электроникаға негізделген электр жабдықтары. Бақылау – өлшеу аппаратурасы және сынау жабдықтары.
Білімдер:
- автокөліктің техникалық жағдайының негізгі параметрлері және олардың пайдалану процесі кезінде өзгеруі;
- автокөлікті диагностикалаудағы құралдар мен әдістерді;
- жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін автокөліктің техникалық жағдайын бақылауды ұйымдастыруды;
- электр жабдықтарын құрастыру схемасын;
- аса күрделі агрегаттар, түйіндер мен құралдардың, арнайы бақылап өлшейтін аппаратураның, сынақтан өткізетін құрылғылардың құрылымын, жұмыс істеу принципін, тағайындалуын;
- Автокөлік құралдарын сынаудың экспериментті әдістемесін;
Іскерліктер:
- көлік құралдарын диагностикалау әдістері мен құралдарын қолдану;
- сынақтан өткізетін жабдықтармен жұмыс істей білу;
- бақылау – диагностикалау операцияларын жүргізу;
- типтік әдіс бойынша жекелеген сынақ түрлерін өткізу;
сынақтан өтетін агрегаттар, түйіндер мен құрылғыларды жинау, шашу және реттеуді жүзеге асыру;
БҚ 2,4,5
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
АП 03
Автомобильдерді басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясының негіздері; жүргізушінің кәсіптік әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері, олардың тағайындалуын, қолдану тәсілдерін білуге;
- жол таңбасы және
- жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
- жол қиылысынан өту ережесін білуге;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру;
- ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.

БК 2-4
ПК 2.1.1
Квалификация: 101502 2 – Наладчик зуборезных и резьбофрезерных станков*
СД 01
Металлорежущие станки.
Общие сведения о станках. Организация рабочего места станочника. Условия и охрана труда, производственные санитарно-гигиенические нормы. Экология при работе на станках. Обеспечение пожаро- и электробезопасности. Основы обработки материалов резанием и режущий инструмент. Общие сведения о металлорежущих станках и технологическом процессе обработки на них.
Знания:
- устройства обслуживаемых зуборезных и резьбофрезерных станков и правил их проверки на точность;
- последовательности обработки и режима резания;
- классификации режущего и измерительного инструмента и приспособлений по технологической и инструкционной карте;
- конструкции универсальных и специальных приспособлений;
- правила определения режимов резания по справочникам и паспортам станков;
- производственных санитарно-гигиенических норм.
Умения:
-организовать рабочее место;
- осуществить наладку зуборезных и резьбофрезерных станков различных типов;
- установить последовательность обработки и режима резания;
- подобрать режущий и измерительный инструмент и приспособления по технологической и инструкционной карте.
БК 2,4,5
ПК 2.2.1
СД 02
Спецтехнология.
Станки и технология обоработки на них. Основные типы фрезерных станков и их обозначение.
Зуборезные и резьбофрезерные станки и технология фрезерной обработки. Устройство консольно-фрезерного станка. Организация рабочего места фрезеровщика. Технология фрезерования и оснастка. Технология фрезерования фасонных поверхностей. Правила эксплуатации фрезерных станков. Типовые отказы и методы их устранения.Станки с ЧПУ.
Наладка и эксплуатация станков. Основные правила безопасной работы на зуборезных и резьбофрезерных станках.
Знания:
- устройства и правил применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов;
- кинематических схем и правила проверки на точность зуборезных станков различных типов;
- конструктивных особенностей универсальных и специальных приспособлений, оснастки;
-правила проверки на точность зуборезных и резьбофрезерных станков;
- правила настройки и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов;
- технологии фрезерования;
- основных правил безопасной работы на зуборезных и резьбофрезерных станках.
Умения:
- проводить расчет настройки металлорежущего оборудования и использования методов, средств и основных приемов его наладки;
- проводить метрологическую проверку изделий;
- выполнять слесарные операции и основные приемы работы на механообрабатывающем оборудовании;
-выбирать материалы для изготовления изделий машиностроения;
- выбирать рациональный способ изготовления заготовки;
-использовать технологию по наладке и ремонту станков.
БК 2,4,5
ПК 2.2.3
ПК 2.2.5
СД 03
Основы теории резания металлов.
Основные понятия теории резания. Элементы резания. Обрабатываемость материалов резанием и режущие свойства инструментов. Материалы, обрабатываемые резанием. Инструментальные материалы. Геометрические параметры и заточка режущей части инструментов. Процесс стружкообразования. Износ режущего инструмента. Силы, действующие на режущий инструмент. Режимы резания.
Знания:
-последовательности обработки деталей и режима резания;
- подбора режущего и измерительного инструмента и приспособлений по технологической и инструкционной карте;
- установки приспособлений, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по приборам контроля;
- геометрических параметры режущего инструмента;
- силы, действующей на режущий инструмент.
Умения:
- подбирать режущий и измерительный инструмент и приспособления по технологической и инструкционной карте;
-соблюдать последовательность выбора факторов режима резания;
- применять методику отработки изделий на технологичность.

БҚ 2-4
КҚ 2.1.1
ЖКП 04
Техникалық сызу.
Сызуларға қойылатын талаптар, масштабтар, жазулары, белгіленуі. Жобалаудың негізгі әдістері. Сызба геометриясының негіздері; жобалауды өңдеу тәсілдері; бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбаларды орындаудың ережелері; жинама сызбаларды, оқу, сызбаларды бөлшектеуді жеңілдету; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
- қабылдаған симаволиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
- конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
- техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
- техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
- жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
Біліктілік: 101502 2 – Тіс кесуші және бұранда жасау станоктарын реттеуші *
АП.01
Метал кесу станоктары.
Станоктар туралы жалпы мағлұмат. Станок шеберінің жұмыс орнын ұйымдастыру Еңбекті қорғау мен талаптар және өндірістегі санитарлы – гигиеналық нормалар.Станокта жұмыс істеу кезіндегі экология. Электр қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Металды кесу мен өңдеу негізі және кесу құралдары. Метал кесу станоктары мен өңдеудің технологиялық процестері туралы жалпы мағлұмат.
Білімдер:
- әртүрлі тісті кескіш фезерлі станоктардың кинематикалық жүйесі мен тексеру ережелерінің дәлдігін;
- өңдеу мен кесу режимінің реттілігі;
- кесетін және өлшейтін құрал–саймандар мен аспаптардың технологиялық және нұсқаулық картасы бойынша жіктелуін;
- арнайы және әмбебап құрылғылардың кострукциясын;
- станок төлқұжаты мен анықтамалықтар бойынша кесу режимін анықтау ережесі;
- өндірістік санитарлық-гигиеналық нормалар.
Іскерліктер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- әр түрлі типті тісті кескіш және фезерлі станоктарды жөндеуді жүзеге асыру; - өңдеу мен кесу режимінің реттілігін орнату;
- кесетін және өлшейтін құрал–саймандар мен аспаптардың технологиялық және нұсқаулық картасы бойынша таңдау;
БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.1
АП 02
Арнайы технология.
Станоктар және оларға өңдеу жұмыстарын жүргізудің технологиясы. Фрезерлі станоктардың негізгі түрлері және оның белгіленуі. Тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктар және фрезерлі өңдеудің технологиясы. Консольді – фрезерлі станоктардың құрылымы. Фрезерлеушінің жұмыс орнын ұйымдастыру. Фрезерлеу және жабдықтау технологиясы. Әр түрлі беттерді фрезерлеу технологиясы. Фрезерлі станоктарды пайдалану ережелері. Типтік істен шығу және оларды қалпына келтіру әдістері. Станоктарды сандық басқару бағдарламасы(СББ).
Станоктарды пайдалану және жөндеу. Тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарда негізгі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- арнайы және әмбебап құрылғылардың құрылымын және бақылап–өлшейтін саймандар мен жабдықтарды қолдану ережесін,
- әр түрлі тісті кескіш фрезерлі станоктардың кинематикалық схемасы мен дәлдікке тексеру ережелерін;
- арнайы және әмбебап құрал–жабдықтардың конструктивті ерекшеліктері
- тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарды дәлдікке тексеру ережесі;
- бақылап өлшейтін жабдықтар мен құралдарды ретке келтіру ережесі;
- фрезерлеу технологиясы;
- тісті кескіш және бұранда фрезерлі станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері.
Іскерліктер:
- металл кесу жабдықтарын реттеу есебін жүргізу және оны қалпына келтірудің негізгі әдістерін, тәсілдерін құралдарын қолдану;
- бұйымға метрологиялық тексеру өткізу
механикалық өңдеу жабдықтарындағы негізгі жұмыс істеу тәсілдері және слесарлы операцияларды орындау;
- машина құрастыруда қолданылатын бөлшектер дайындалатын материалдарды таңдау;
- бұйым дайындауда тиімді әдістерді қолдануды;
- станоктарды жөндеу мен реттеудің технологиясын қолдану.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.5
АП 03
Маталды кесудің негізгі теориялары.
Кесу теориясының негізгі түсініктері. Кесудің элементтері. Материалдарды кесумен өңдеу және құралдардың кесу қасиеті. Кесумен өңделетін материалдар. Құралдардың материалдары. Құралдардың кесетін бөлігін егеу мен геометриялық параметрлері. Қоқымның пайда болу процесі. Кесу құралдарының тозуы. Кесу құралдарына әсер ететін күштер. Кесу режимдері.
Білімдер:
- кесу режимдері мен бөлшектерді өңдеу реті;
- технологиялық және нұсқау картасы бойынша саймандарды және кесу, өлшеу жабдықтарын таңдау;
- құралдарды, кесу жабдықтарын және бақылау саймандары бойынша тексеріліп өңделетін бөлшектерді орнату;
- кесу құралдарының геометриялық параметрлерін;
- кесу құралдарына әсер ететін күштерді.
Іскерліктер:
- технологиялық және нұсқау картасы бойынша саймандарды және кесу, өлшеу жабдықтарын таңдау;
- кесу режимінің факторларын таңдаудың ретін сақтау;

БК 2,4,5
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
Квалификация: 101503 2 – Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски*
СД.01
Устройство и способы наладки технологического оборудования.
Устройство, конструкция и принцип работы оборудования, механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействие, правила обслуживания и эксплуатации. Кинематические, электрические и др.схемы специального технологического оборудования. Правила наладки и проверки на точность оборудования. Назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов. Технологические процессы изготовления изделий на применяемом оборудовании. Основные свойства применяемых материалов, методы их обработки и использования.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы обслуживаемого оборудования;
- правила обслуживания и эксплуатации;
- правила наладки и проверки на точность и устойчивость технологических параметров обслуживаемого оборудования;
-технологических процессов обработки изделий на обслуживаемом оборудовании;
-оптимальных и допустимых режимов работы оборудования;
-назначений и условий применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Умения:
- осуществлять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
-осуществлять наладку и регулировку сложных приспособлений;
-осуществлять установку оптимальных или допустимых режимов работы оборудования и наблюдать за их устойчивостью;
-определять специальными методами качества обрабатываемых изделий и получаемых материалов на обслуживаемом оборудовании;
-осуществлять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования.
БК 2,4,5
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
СД.02
Спецтехнология.
Принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов автоматических и полуавтоматических линий.
Техническое обслуживание оборудования. Контрольно-измерительные приборы и оборудование и автоматика.
Знания:
-кинематических, электрических и других схемы специального технологического оборудования;
- правила наладки и проверки на точность обслуживаемого оборудования;
- устройства, назначения и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
-технологических процессов изготовления изделий на обслуживаемом оборудовании;
-основных свойств применяемых материалов, методов их обработки и использования;
-системы допусков и посадок в пределах выполняемой работы.
Умения:
- осуществлять наладку и регулирование специального технологического оборудования с различными узлами, схемами и переключениями;
- осуществлять наладку и регулировку сложных приспособлений;
- устанавливать оптимальные или допустимые режимы работы оборудования и наблюдать за их устойчивостью;
- осуществлять текущий ремонт и профилактический осмотр оборудования.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
Біліктілік: 101503 2 – Металл қаптау және бояу жабдықтарын реттеуші*
АП 01
Технологиялық жабдықтарды реттеу тәсілдері мен құрылымы.
Жабдықтардың, механизмдердің, тетіктердің, саймандардың құрылымы, конструкциясы, жұмыс істеу принципі және олардың өзара байланысы, пайдалану мен қызмет көрсету ережелері. Арнайы технологиялық жабдықтардың кинематикалық, электрлік және т. б. схемалары. Жабдықтарды дәлдікке тексеру мен реттеу ережелері. Бақылап – өлшейтін құралдардың тағайындалуы және жабдықтарды пайдалану шарты. Қолданылатын жабдықтарда бұйымды дайындаудың технологиялық процестері. Қолданылатын материалдардың негізгі қасиеті және оларды өңдеу мен қолдану әдістері.
Білімдер:
- қызмет көрсетілетін жабдықтардың жұмыс істеу принципі мен құрылымын. конструкциясын;
- пайдалану және қызмет көрсету ережелерін;
- қызмет көрсетілетін жабдықтардың технологиялық параметрлерінің тұрақтылығын және реттеу ережесі мен дәлдікке тексерілуін;
- қызмет көрсетілетін жабдықтарда бұйымдарды өңдеудің технологиялық процестері;
- жабдықтардың шекті және оңтайлы жұмыстары;
- өлшеп бақылауға арналған саймандар мен жабдықтардың тағайындалуы және қолдану шартын.
Іскерліктер:
- әртүрлі схемалы, тетікті арнайы технологиялық жабдықты реттеу және жөндеуді жүзеге асыру;
- күрделі құрылғыларды реттеуді, жөндеуді жүзеге асыру;
- жабдықтардың деңгейлі және шекті режимдерде жұмыс істеуін орнату және олардың сенімділігін қадағалау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтарда өңделетін бұйымдар мен материалдардың сапасын арнайы әдістермен анықтау;
- жабдықтарға ағымды жөндеу мен тексеру жүргізуді жүзеге асыру.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
АП 02
Арнайы технология.
Автоматты және жартылай автоматты желілер механиздерінің өзара байланысы мен жабдықтардың принципті схемалары. Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету. Бақылап – өлшейтін құрылғылар, жабдықтар және автоматика.
Білімдер:
- арнайы технологиялық жабдықтардың кинематикалық, электрлік және басқа схемаларын;
- қызмет көрсететін жабдықтарды өңдеп, дәл келуін тексеруді;
- бақылап – өлшейтін құрал, жабдықтардың құрылымын; тағайындалуын,пайдалану шарттарын;
қызмет көрсететін жабдықтарда дайындалатын бұйымдардың технологялық процесін,
- қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері, оларды өңдеу жолдарын мен қолданылуын;
- орындалатын жұмыс жүйелерінің дәлдік шегі меннен қондырылуын білу.
Іскерліктер:
- әртүрлі схемалы, тетікті арнайы технологиялық жабдықты реттеу және жөндеуді жүзеге асыру;
- күрделі құрылғыларды реттеуді, жөндеуді жүзеге асыру;
- жабдықтардың деңгейлі және шекті режимдерде жұмыс істеуін орнату және олардың сенімділігін қадағалау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтарда өңделетін бұйымдар мен материалдардың сапасын арнайы әдістермен анықтау;
жабдықтарға ағымды жөндеу мен тексеру жүргізуді жүзеге асыру.

БК 2,4,5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
СД.03
Технологический процесс покрытия и окраски деталей и изделия.
Основы технологического процесса покрытия и окраски деталей и изделия.
Классификация покрытий. Методы подготовки поверхности. Основы процесса нанесения лакокрасочных материалов и покрытий из порошкообразных полимеров и композиций на их основе.
Автоматизация процессов окраски. Основные противопожарные и санитарно-гигиенические требования, предъявляемые к окрасочным цехам.
Знания:
- основы технологического процесса покрытия и окраски деталей и изделия;
-системы покрытий для деталей и изделий;
- химических, механических, электрических, термических методов подготовки поверхности;
- основ процесса нанесения покрытий;
- техники безопасности при работе с химическими веществами, основных противопожарных и санитарно-гигиенических требований, предъявляемых к окрасочным цехам.
Умения:
-определять классы и системы покрытий;
- обеспечить бесперебойную работу оборудования с автоматическим режимом эксплуатации;
- использовать средства противопожарной безопасности.
БК 2,4,5
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
Квалификация: 101505 2- Рихтовщик кузовов*
СД.01
Устройство автомобиля.
Двигатели автомобильные. Назначение, классификация, принцип действия, механизмы и системы. Трансмиссия. Назначение, классификация, принцип работы. Рама. Мосты. Подвеска. Кузов, кабина. Назначение кузова. Типы кузовов легковых автомобилей и автобусов. Устройство несущего кузова легкового автомобиля и автобуса. Устройство кабин и платформы грузового автомобиля. Уплотнение кузова и кабины, защита от коррозии. Устройство сидений. Способы крепления запасного колеса. Устройство дверных механизмов, замков дверей, багажника, стеклоподъемников, стеклоочистителей, зеркал, противосолнечных козырьков. Вентиляция и отопление кузова и кабины. Оперение, капот, облицовка радиатора, крылья, подножки, зашита от коррозии.
Механизмы управления.
Знания:
- общего устройства кузовов и кабин автомобиля и технологии их сборки;
- методов правки под окраску облицовочных деталей, кузовов;
- способов шлифования поверхности, правила наладки инструмента для сборки и правки кузовов;
- разметки и принципа изготовления шаблонов для правки;
Умения:
- определять основные технические характеристики, особенности кинематических схем и конструкции узлов и элементов, налаживаемых систем и устройств;
-использовать способы измерения параметров, устанавливаемых деталей, систем и устройств.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
АП 03
Бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесі.
Бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесінің негіздері. Жабудың классификациясы. Өңделетін қабатты дайындау әдістері. Бояу материалдарын және ұнтақ тәріздес полимерлерді жағудың және олардың негізінде композицияларын түсіру процестерінің негізі. Бояуды автоматтандыру процестері. Бояу телімдеріне қойылатын негізгі өртке қарсы және санитарлы – гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- бөлшектер мен бұйымдарды жабу және бояудың технологиялық процесінің негізін;
- бөлшектер мен бұйымдарды жабу жүйесін;
- өңделетін қабатты химиялық, механикалық, электрлі және жылумен дайындау әдістерін;
- өңделетін беттерді жабу процестерінің негізін;
- бояу телімдеріне қойылатын негізгі өртке қарсы және санитарлы – гигиеналық талаптары және химиялық заттармен мен жұмыс істегенде сақталатын техника қауіпсіздігін;
Іскерліктер:
- жабылатын беттер жүйесі мен класстарын анықтауды;
- автоматты жүйеде қолданылатын құрылғылардың тоқтаусыз жұмысын қамтамасыз етуді;
- өрт қауіпсіздігі құралдарын қолдануды.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
Біліктілік: 101505 2 – Кузовтарды құрастырушы
АП 01
Автомобильдің құрылымы.
Автомобиль қозғалтқыштары. Тағайындалуы, классификациясы, жұмыс істеу принципі, механизмдері мен жүйелері. Трансмиссия. Тағайындалуы, классификациясы, жұмыс істеу принципі. Рама. Белдіктер. Асқыш. Шанақ, кабина. Шанақтың тағайындалуы. Жеңіл автомобильдер мен автобустардың шанақтарының типтері. Жеңіл автомобильдер мен автобустардың шанақтарының құрылымы. Жүк автомобильдерінің платформалары мен кабиналарының құрылымы. Шанақ пен кабинаны қабаттау, тоттанудан қорғау. Орындықтардың құрылымы. Қосалқы доңғалақты бекіту тәсілдері. Есік механизмдерінің, кілттерінің, жүксалғыштың, әйнекжуғыш, әйнек көтергіш, айнаның құрылымы. Шанақ пен кабина ішін жылыту, желдету. Тіреу, капот, радиатор олицовкасы, тоттанудан қорғау. Басқару механизмі.
Білімдер:
- автомобильдің шанағы мен кабинасының жалпы құрылымы және оларды жинау технологиясын;
- бояу астында қалатын шанақты және бөлшектерді түзеу әдістерін;
- шанақты жинау мен түзеуге арналған құралдарды ретке келтіру ережелері мен беттерді ажарлау түрлерін;
- түзеуге арналған белгілеу құралдары мен шаблондарды білу.
Іскерліктер:
- жөнделетін жүйелер мен құрылғылардың, элементтер мен тетіктер конструкциясының, кинематикалық схемалардың артықшылықтарын, негізгі техникалық сипаттамаларын анықтау;
- орнатылатын бөлшектер, жүйелер мен құрылғылардың параметрлерін өлшеудің тәсілдерін пайдалану.

БК 2-5
ПК 2.5.3
СД.02
Спецтехнология.
Оборудование, предназначенное для сборки кузовов транспортных средств.
Средства и технологии диагностирования компонентов кузова транспортного средства.
Технологии и методы правки деталей кузова под покраску.
Измерительные приборы, инструмент и приспособления, используемые при сборке транспортного средства.
Знания:
- технологии и методов правки под окраску облицовочных деталей и узлов кузовов транспортных средств;
- способов выявления и исправления дефектов;
- способов шлифования поверхностей, правила наладки инструмента для правки;
- разметки и изготовления шаблонов для правки.
Умения:
-использовать измерительные приборы, инструмент и приспособления при сборке транспортного цеха;
- подбирать технологические приемы и их последовательность при правке деталей и узлов транспортных средств;
- обнаружить дефект устанавливаемых деталей и устранить его;
- использовать оборудование, предназначенное для сборки кузова транспортного средства;
-применять переносное оборудование для устранения дефектов устанавливаемой детали, которая крепится непосредственно на кузове автомобиля.
БК 2,4,5
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД.03
Технология сборки кузова автомобиля.
Особенности сборочного производства в машиностроении. Виды сборочных соединений. Этапы проектирования технологических процессов сборки-сварки сборочных единиц кузовов. Содержание и формы организации процесса окончательной сборки кузова. Проектирование технологического процесса сборки и нормирование сборочных операций. Моделирование принципиальных технологических процессов сборки. Новые подходы к технологии изготовления и сборки кузовов.
Знания:
- особенностей сборочного производства в машиностроении;
- методов, организационных форм и точности сборки;
- видов сборочных соединений;
- влияния сборки-сварки на напряженном состоянии и деформации кузова;
- технологического процесса сборки кузовов;
- нормирования сборочных операций при сборке кузовов.
Умения:
- использовать нормативные по проведению монтажных и наладочных работ;
- производить пусконаладочные работы различных видов оборудования, устранять дефекты в его работе;
- проводить испытания и наладку оборудования под нагрузкой и при комплексном опробовании.
БК 2,4,5
ПК 2.5.2
ПК 2.5.3
Квалификация: 101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
СД.01
Электрооборудование в машиностроении.
Основы электрооборудования машиностроения. Электрооборудование установок электронагрева. Электрооборудование установок электрической сварки. Электрооборудование подъемно-транспортных устройств. Электрооборудование наземных электротележек и механизмов непрерывного транспорта. Электрооборудование станков. Электрооборудование полуавтоматичнских и автоматических станочных линий. Электрооборудование установок электроэрозионной и ультразвуковой обработки. Электрооборудование станков с программным управлением. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин. Электрооборудование установок для нанесения покрытий. Электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях.
Знания:
- классификации электрооборудования машиностроительных цехов;
- устройства и принципа работы установок: электронагрева, электрической сварки, подъемно-транспортных устройств, электротележек и механизмов непрерывного транспорта, металлообрабатывающих станков, полуавтоматических и автоматических линий и станков с ЧПУ, установок электроэрозионной и ультразвуковой обработки, кузнечно-прессовых машин, установок для нанесения покрытий.
Умения:
- составлять схемы электрических цепей подключения различных видов установок электрооборудования машиностроительных цехов;
- собирать электрические схемы подключения электрооборудования установок машиностроительных цехов.

БҚ 2-5
КҚ 2.5.3
АП 02
Арнайы технология.
Көлік құралдарының шанағын жинауға арналған жабдықтар.
Көлік құралдары шанағының компонеттерін диагностикалау технологиясы мен құралдары. Шанақтың бояу астында қалатын бөлшектерін түзеу әдістері мен технологиясы.
Көлік құралдарын жинау кезінде қолданылатын құралдар, аспаптар, өлшеу құралдары.
Білімдер:
- тасымалдау құралы шанағының бөлшектері мен тетіктерінің бояу астында қалатын бетін түзеу әдістері мен технологиясын;
- Ақауларды анықтау және оларды түзеу әдістері;
- Түзеуге арналған жабдықтарды реттеудің ережесі және беткі қабатттарды ажарлау тәсілдерінің тәслдері;
- түзеуге арналған шаблондарды белгілеу және жасау;
Іскерліктер:
- тасымалдау телімін жинақтау кезінде құрал–саймандар мен өлшеу құралдарын пайдалануды;
- тасымалдау құралының тетіктері мен бөлшектерін түзету кезінде технологиялық тәсілдерді іріктеп алу және олардың реттілігін білу;
- орнатылатын бөлшектердің ақауын анықтап, жоя білуді;
- тасымалдау құралының шанағын жинауға арналған құралдарды пайдалана білуді;
- автомобиль шанағына тікелей бекітілетін тасымалдау құралының бөлшектерінің ақауын анықтауда қолданылатын жылжымалы жабдықтарды қолдана білуді.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП 03
Автомобильдің шанағын жинау технологиясы.
Машина жасаудағы машинаны жинау өндірісінің өзіндік ерекшеліктері. Жинастырып құраудың түрлері. Шанақтың жекелеген бөлшектерін жинау технологиялық процестерін жобалаудың этаптары. Шанақты толық жинауды ұйымдастырудың түрі мен мазмұны. Жекелеген бөлшектерді жинаудың технолгиялық процессын нормалау және жобалау. Жинаудың модельді принциптерінің технологиялық процестері. Шанақты құрастыру мен жинау технолгиясында қолданылатын жаңа әдістер.
Білімдер:
- машина жасау өндірісінде жинаудың ерекшеліктерін;
- жинау дәлдігі ұйымдастыру формалары мен құрастырып жанаудың түрлерін;
- шанақ деформациясы және кернеудің қалу түріне пісіріп жинаудың әсерін;
- шанақ жинаудағы технологиялық процестерін;
- шанақ жинауда жекеленген операцияларды нормалауын.
Іскерліктер:
- жинап құрастыру жұмыс тарында нормативтерді қолдануды;
- әр түрлі құралдарды іске қосып, олардың жұмыс кезінде пайда болған ақауларын жоя білуді;
құрал–жабдықтарды жұмыс істеу кезінде реттеп кешенді санақтан өткізуді.
БҚ 2,4,5
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
Біліктілік: 101504 2 – Слесарь-электрмонтаждаушы
АП 01
Машина жасаудағы электр жабдықтары.
Машина жасаудағы электр жабдықтарының негізі. Электр жылыту қондырғыларының электр жабдықтары. Электр мен пісіру қондырғыларының электр жабдықтары. Көтеріп тасымалдау қондырғыларының электр жабдықтары. Үзіліссіз көліктер механизмдері мен электр арбалардың электр жабдықтары. Станоктардың электр жабдықтары. Автоматты және жартылай автоматты станоктар желісінің электр жабдықтары. Электр дыбысты, электр эрозиялық қондырғылардың электр жабдықтары. Бағдарлама мен басқарылатын станоктардың электр жабдықтары. Ұсталы – престеу машиналарының электр жабдықтары. Жабу, жағу қондырғыларының электр жабдықтары. Жарылысты және өртке қауіпті бөлмелердегі электр жабдықтары.
Білімдер:
- машина жасау телімдерінің электр жабдықтарының классификациясын;
- құрылғылардың құрлымы мен жұмыс ретін:
- электр жылытқыштар, электр мен пісіру, көтеріп тасымалдау құрылғылары, тоқтаусыз көлік механизімдері мен электр арбалары, метал кесу станоктары, автоматты және жартылай автоматты желілер, бағдарламамен басқарылатын санды басқару станоктарын электроэрозиялық, ультра дыбыстық өңдеу құрылғыларын, ұсталы престеу машиналарын, жабу, жағу қондырғыларын.
Іскерліктер:
- электр жабдықтардың әр түрлі қондырғыларға қосылу электрлі желісі мен схемасын;
- машина жасау телімдерінің электр қондырғыларының нобайларын жинай білуді.

БК 2,4,5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
СД.02
Спецтехнология.
Монтаж осветительного и силового оборудования машиностроительных цехов. Монтаж электрооборудования трансформаторных подстанций. Контрольно-измерительные приборы.
Знания:
- основных вспомогательных процессов электромонтажа осветительного и силового оборудования;
- сущности, порядка, правила и способа выполнения различной сложности электромонтажа осветительного и силового оборудования;
- особенностей электромонтажа, электрооборудования различной сложности;
-применения конструкторской и технологической документации.
Умения:
- проводить технологические подготовительно-заготовительные работы для монтажа электроустановок, крепежных работ, монтажа различных видов электропроводок;
- производить монтаж, сборку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока мощностью до 100 кВт, электроприборов средней сложности и узлов к ним с применением универсальных приспособлений;
- применять при сборке и монтаже слесарные и контрольно-измерительные инструменты, приспособления и аппаратуру.
БК 2,4,5
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
СД.03
Техническая эксплуатация и наладка электрооборудования машиностроительных цехов.
Эксплуатация осветительных сетей. Эксплуатация силового оборудования. Эксплуатация оборудования трансформаторных подстанций. Аппараты и приборы для наладочных работ. Организация наладочных работ. Измерения и испытания.
Знания:
- правила технической эксплуатации электрооборудования установок машиностроительных цехов;
- обозначения и основной электротехнической зависимости характеристики устанавливаемого оборудования;
- характеристики электротехнических материалов;
- устройства и принципа работы аппаратов и приборов для наладочных работ;
- организации наладочных работ.
Умения:
- измерять технические параметры устанавливаемого оборудования;
- проводить наладку электрооборудования установок машиностроительных цехов под руководством специалиста более высокой квалификации;
- проводить испытания электрооборудования установок машиностроительных цехов под руководством специалиста более высокой квалификации.
БК 2,4,5
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
ПО 01
Практика в учебно – производственных мастерских.
ПО 01.1
Слесарная практика.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; сверление, зенкерование, развертывание; нарезание резьбы; притирка; комплексные работы.
Умения:
-составлять операционные карты на изготовление деталей;
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- подбирать марку металлов и сплавов для изготовления различных деталей в зависимости от требований к ним;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:
- по выполнению изделий, предназначенных для оснащения учебных, мастерских, кабинетов и лабораторий;
- использования измерительным инструментом
- приема рубки, правки, гибки, резке, опиливания, сверления, нарезания резьб, притирке, шабрению;
- определения по внешнему виду и по искре марку металла;
- владения всеми видами слесарных работ.

БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
АП 02
Арнайы технология.
Машина құрастыру цехтарындағы жарықтандыру және күштік жабдықтарды құрастыру. Трансформатордың электр жабдықтарын құрастыру. Бақылап – өлшеу жабдықтары.
Білімдер:
- жарықтандыру мен күштік жабдықтардың электрмонтажының негізгі қосымша процесітерін;
- күштік және жарықтандыру құрылғыларын электрлі құрастырудың түрлі қиындықтағы жасау әдістерінің тәртібін, мәнін, ережесін түсінуін;
- электр жабдықтарының түрлі қиындықтағы электрлі құрастырудың ерекшеліктерін.
- конструкторлық және, технологиялық құжаттарды қолдану;
Іскерліктер:
- әр түрлі электр өткізгіштерін құрастыру және электр қондырғыларын құрастыру үшін дайындау – жасамалық технологиялық жұмыстарды өткізуді;
- Әмбебап жабдықтарды қолдана отырып орта деңгейдегі электржабдықтарына, қуаттылығы 100 кВт үнемі және ауыспалы токтағы электржабдықтарына сынақ және құрастыру жұмыстарын жасау;
Бақылап – өлшеу жұмыстарының жабдықтарын
БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП 03
Машина жасау цехтарындағы электржабдықтарды жөндеу және техникалық пайдалану.
Жарықтандыратын желіні пайдалану. Күш жабдығын пайдалану. Трансформаторлық қосалқы бекеттер жабдықтарын пайдалану. Жөндеу жұмыстарына арналған аппараттар мен аспаптар. Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Өлшеу және сынау.
Білімдер:
- машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын пайдаланудың техникалық ережесі;
- орнатылатын жабдықтың негізгі электротехникалық тәуелділік сипаттамасы және таңбалануы;
- электротехникалық материалдар сипаттамасы;
- жөндеу жұмыстарына арналған аппараттар мен саймандардың құрылымы және жұмыс істеу принципі;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- орнатылатын жабдықтың техникалық параметрлерін өлшеу;
- біліктілігі жоғары маманның басшылығымен машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- біліктілігі жоғары маманның басшылығымен машина жасау цехтарындағы құрылғылардың электр жабдықтарын сынау жұмыстарын жүргізу
БҚ 2,4,5
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Оқу–өндірістік шеберханасындағы практика
ӨО 01.1
Слесарлық практика.
Кіріспе сабақ; өлшеу аспабы; белгілеу; металл шабу; металл кесу; металлдарды аралау; тесу, зенкерлеу, жазу; бұранда ою; ысқылау; кешендік жұмыстар.
Іскерліктер:
- бөлшектерді дайындаудың операциялық картасын құрастыру;
- барлық слесарлық бөлімдер бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- металл маркаларын және қорытпаларын әртүрлі бөлшектерді дайындау үшін оларға қойылатын талаптарды сақтай отырып таңдау;
- әртүрлі операциялардың бөлшектерін өңдеуге қажетті аспапты таңдау.
Дағдылар:
- зертханалар,оқу кабинеттері, шеберханаларды жабдықтауға арналаған бұйымдарды;
- өлшеу аспаптарын пайдалану
- шабу, түзеу, майыстыру, кесу, аралау, тесу, ысқылау тәсілдерін;
- металдың маркасын сыртқы түріне және от ұшқынына қарай анықтау;
- слесарлық жұмыстардың барлық түрі бойынша жұмыс түрлерін орындау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.4.1
КҚ 2.5.3

ПК 2.2.2
ПК 2.3.1
ПК 2.4.2
ПК 2.5.1
ПП. 03
Квалификационная практика.
Ознакомление с машиностроительным предприятием.
Инструктаж по правилам ТБ;
изучение работы отделов машиностроительного предприятия;
систематизация материалов, собранных для дипломных проектов и оформления отчета.
Умения:
- систематизировать и использовать все полученные знания при выполнении дипломного проекта по специальности.
Навыки:
- использования в практической деятельности знания, полученные при обучении.
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.3.4
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
1015000 – "Монтаж в машиностроении и испытание автомобиля".
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла
(дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языка;
- профессионального общения развития.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение и развитие речи.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 4
ОГД 03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- роли физической культуры в подготовке специалиста;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры;
- правил спортивных игр.
Умения:
-правильно выполнять физические упражнения;
- играть в спортивные игры.
БК 4
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально – экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
- особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- раскрыть особенности культуры древней Азии
-свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах.
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД 03
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
ПК 3.6.1
ПК 3.7.3
СЭД 04
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции.
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
-правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2-7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины.
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движения документов.
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.

КҚ 2.2.2
КҚ 2.3.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.5.1
КП 02
Біліктілік практикасы
Машина жасайтын кәсіпорынмен танысу. Қауіпсіздік техника ережесімен нұсқау алу, машина жасайтын кәсіпорын бөлімдерінің жұмыстарымен танысу. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жүйелеу және есептемелерді дайындау.
Іскерліктер:
- барлық алынған білімдерді жүйелеу және мамандық бойынша дипломдық жүйені орындау кезінде қолдана білу.
Дағдылар:
- оқу кезінде алынған білімді тәжірибеде қолдану.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
1015000 – Машина жасаудағы монтаж және автомобильді сынау
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыпта құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік қарым -қатынас.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- Кәсіптік қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- Кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіптік қарым – қатынас.
Білімдер:
- Кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- Кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аудармасын пайдалануды.
БҚ 4
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Маман дайындау барысындағы дене тәрбиесіның рөлі; дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіби-қолданбалы дене даярлығы.
Білімдер:
- маман даярлаудағы дене шынықтырудың рөлі;
- дене тәрбиесіның әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- спорт ойындарының ережесі.
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- спорт ойындарын ойнау
БҚ 4
ЖГП 04
Қазақстан тарихы.
ӘЭП 00
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- Ерте заманғы Азия мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- Мәдениеттану ұғымдарымен еркін қолдану;
- Көшпенділер мәдениеттің рухани және материалдық ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі орнын көрсету.
БҚ 4
ӘЭП. 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның бостандығы мен жауапкершілігі. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат көкейтесті мәселелер алдында.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 4
ӘЭП. 04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институтар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу,
- реттегіш формаларды, тұлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 4
ӘЭП. 05
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- Кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның Кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым–қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
- қызметтік хатты құру әдісін білуге;
- құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер:
Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.

БК 2,3,5
ОПД 02
Черчение ( для квалификации: 101506 3 – Техник по наладке и испытаниям).
Требования к чертежам, масштабы, определения обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
- теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правила выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общих сведений о проектировании.
Умения:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
БК 2,5,6
ПК 3.6.4
ОПД 02
Инженерная графика (для квалификации: 101507 3 – Техник-механик).
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации.
Умения:
- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей;
- проецировать чертеж;
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,4-6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Детали машин, виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты. Соединения деталей машин, их характеристики. Методы расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Знания:
- основных системы сил;
- условий равновесия системы сил;
- момента силы относительно точки и оси;
- основных гипотез и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условия прочности, жесткости и устойчивости.
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.

БҚ 2,3,5
ЖКП 02
Сызу.
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер, жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Құрастырылған сызбаларды оңтайландыру, құрастырылған сызбаларды бөлшектеу. Құрылыс сызбаларының элементтері. Машина жасау сызбаларына стандарттар.
Білімдер:
- жазықтықта әртүрлі денелер мен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
- қабылдаған символиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
- конструкторлық құжатттардың біріккен жүйесін білуге;
- техникалық сызбалардың толтыру ережелерін білуге;
- техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
- жобалаудың жалпы мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; құрастырылған сызбалар мен нобайларды оқып білу; геометриялық құрастыруларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
БҚ 2,5,6
КҚ 2.4.5
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.4
ЖКП 02
Инженерлік графика (1015073 – Техник-механик біліктілігі үшін). Сызбаларға қойылатын талаптар, масштабтары, анықтамалары, белгілері, негізгі жазулары. Үлкейтіп көрсету әдістерінің негіздері, сызба геометриясының негіздері. Кескіндерді өзгерту әдістері. Бұйымдардың сызбаларын, қосуларын, құрастырмалы сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Машина жасау және құрылыс сызбаларына арналған стандарттар.
Білімдер:
- геометриялық сызу ережесі;
- сызбаларды рәсімдеу ережесі;
- құрастырмалы құжаттарды дайындау және рәсімдеу ережелері;
Іскерліктер:
- техникалық бұйымдар пішінінің геометриялық сызбаларын құру;
- сызбаны үлкейтіп көрсету;
- графикалық есептердің шешу әдістерін қолдану;
- инженерлі графика құралдарын қолдану.
БК 1,4-6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесін мен жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы ұғым.Машина бөлшектері, механикалық беріліс түрлері, олардың сипаттамалары, біліктер, осьтер, муфталар. Машина бөлшектерін біріктіру, олардың сипаттамалары. Бөлшектер, беріліс, құрылғыларды есептеу әдістері.
Білімдер:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштер жүйесінің тепе-теңдегі шартын;
- нүкте мен оське қатысты күш моментін,
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезалар мен жорамалдарды;
- беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шартын;
Іскерліктер:
- тірек реакцияларын аналитикалық анықтауды;
- түрлі күш жүйелерінің тепе-теңдігіне есептеулерді шешуді;
- жай мен күрделі кесінділердің ауырлық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштерді анықтау;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салу.

БК 1,6
ПК 3.6.4
ПК 3.7.4
ОПД 04
Электротехника с основами электроники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электроизмерения. Электрические цепи переменного тока. Трансформаторы. Электрические машины постоянного и переменного тока. Основы электропривода. Передача и распределение электроэнергии. Электропривод. Электроваккумные и газоразрядные приборы. Полупроводниковые приборы. Электронные выпрямители. Электронные усилители. Электронные генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники. Микропроцессоры и микроЭВМ.
Знания:
- основных электрических и магнитных явлений, их физической сущности и возможности практического применения;
- физических законов, на которых основана электротехника, вытекающих из этих законов следствий, правил, методов расчета;
- наиболее употребляемых терминов и определения теоретической электротехники;
- условных графических обозначений элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах;
- единиц измерений и буквенных обозначений электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать и составлять по заданным условиям принципиальные и расчетные схемы несложных электрических цепей;
- выполнять расчеты несложных электрических цепей постоянного и переменного тока, магнитных цепей, пользоваться при расчетах вычислительной техникой, справочными материалами;
- собирать электрические цепи по заданным принципиальным или монтажным схемам, находить неисправности в них;
- выбирать контрольно-измерительные приборы для заданных условий, соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1-6
ОПД 05
Технология металлов
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов. Основные сведения из теории сплавов. Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали. Чугуны. Основы термической обработки. Основы химико-термической обработки. Легированные стали. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею. Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка. Пайка металлов. Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Знания:
- основных сведений о металлах;
- способов получения стали и чугуна;
- видов термической и химико-термической обработки;
- способов получения цветных металлов;
- основных сплавов цветных металлов;
- видов коррозии и способов борьбы с ней;
-способов обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основных способов формообразования деталей на металлорежущих станках;
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.

БҚ 1,6
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.4
ЖКП 04
Электроника негіздерімен электротехника.
Электр өрісі; тұрақты тоқтың электронды тізбегі; электрөлшеуіш; айнымалы тоқтың электронды тізбегі; трансформаторлар; тұрақты және айнымалы токтың электрлі машиналары; электржетек негіздері; электр энергиясын беру және тарату; электржетек; Электроваккумды және және газоразрядты аспаптар. Жартылай өткізгішті аспаптар. Электронды түзеткіштер. Электронды күшейткіштер. Электронды генераторлар мен өлшеу аспаптары. Микроэлектрониканың интегралды схемалары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- негізгі электрлі және магнитті құбылыстар, олардың физикалық күші және практикада қолданылу мүмкіндігі;
- электротехника негізі болып табылатын физикалық заңдар, осы заңдардан туындайтын ережелер, есептеу әдістері;
- теориялық электротехниканың жиі қолданылатын терминдері мен анықтамалары;
- электрлі есептеу схемаларында қолданылатын электр тізбегі элементтерінің графикалық шартты белгіленуі;
- электрлі және магнитті шамалардың өлшем бірліктері мен әріппен таңбалануы;
Іскерліктер:
Қарапайым электр тізбектерінің принципиалды және есептеу схемаларын берілген шарттар бойынша құру және оқу;
- тұрақты және айнымалы токтың қарапайым электр тізбектерінің есебін орындау;
Есептеу кезінде есептеу техникасы мен анықтамалық материалдары пайдалану;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін берілген принципалды және монтажды схемалар бойынша жинау, олардағы ақауларды табу;
- бақылау - өлшеу аспаптарын берілген талаптарға сай таңдау; зертханалық жұмымстарды соблюдать правила технической эксплуатации безопасности при выполнении лабораторных работ.
БҚ 1-6
ЖКП 05
Металдар технологиясы.
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құрылысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтер. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері.. Химиялық-термикалық өңдеудің негіздері.Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары.
Металдар коррозиясы және олармен күресу шаралары.
Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдардарды қалайылау.
Техникалық өлшеу, қондыру, рұқсат беру туралы негізгі түсініктер. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар.
Металдарды өңдеудің электрлік әдістері.
Білімдер:
- металлдар туралы негізгі мәліметтерді;
- болат пен шойынды алу тәсілдерін;
- термикалық және химиялық-термикалық өңдеудің түрлерін;
- түсті металлдарды алу тәсілдерін;
- түсті металлдардың негізгі қорытуларын;
- коррозия түрлері мен онымен күресу тәсілдерін;
- металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, қалайылаумен өңдеу тәсілдерін;
- металл кесуші станоктарда бөлшектердің формасын жасаудың негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттер бойынша негізгі металл мен қорытулардың түрлерін анықтауды;
- конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтауды.

БК 3,6
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
ПК 3.7.2
ПК 3.7.4
ОПД 06
Экономика производства (для квалификации: 101506 3 – Техник по наладке и испытаниям).
Экономика и ее основные проблемы. Микро -, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания:
-экономических законов и их применения в конкретных ситуациях;
-механизмов рыночного ценообразования;
-регулирования социально – экономических проблем;
-кредитной, налоговой системы;
-проблем экономического роста.
Умения:
-применять экономические законы в практической деятельности;
-определять экономические основы деятельности предприятия.
БК 1,7
ОПД 06
Программирование для автоматизированного оборудования (для квалификации: 101507 3 – Техник-механик).
Управляющие программы (УП), этапы разработки, исходная и сопроводительная документация; системы координат станка, детали, инструмента, их взаимосвязь. Элементы траектории движения инструментов. Структура УП, ее формат; кодирование элементов УП; запись, контроль и редактирование УП; программирование обработки типовой детали на станке с числовым программным управлением (ЧПУ). Автоматизация подготовки УП, Система автоматизированного программирования (САП), ее структура, САП для станков с ЧПУ, автоматизированное рабочее место, особенности программирования для промышленных роботов.
Знания:
- этапов разработки управляющих программ;
- основных правил и методов работы с пакетами прикладных программ;
- методов разработки и внедрения управляющих программ для обработки простых деталей на автоматизированном оборудовании;
Умения:
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации и проектирования технологических процессов;
- определять системы координат станка, детали, инструмента;
- контролировать и редактировать управляющую программу.
БК 1,4,5,6
ПК 3.7.6
ОПД 07
Основы стандартизации и метрологии.
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечения качества продукции;
-основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.

БҚ 3.6
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.4
ЖКП 06
Өндіріс экономикасы.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидалары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің Кәсіптік қызметіндегі бағыт-бағдар үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу және қолдануды.
БҚ 1-7
ЖКП 06
Автоматтандырылған жабдықтарға арналған бағдармалау.
(1015073 Техник-механирк біліктілігі үшін).
Басқарушы бағдарламалар (ББ), дайындау кезеңдері, бастапқы және жолдама құжаттамалар; құрал-саймандар, бұйымдар, станок координаталарының жүйелері және өзара байланысы. Құрал-сайман қозғаласы траекториясының элементтері. ББ құрылымы, оның пішіні, ББ элементтерін кодтау; ББ редакциялау және бақылау, жазу. Сандық бағдарламалық басқару (СББ) бар станокта типтік бұйымды өңдеуді бағдарламалау. ББ дайындықты автоматтандыру. Автоматтандырылған бағдарламалар жүйесі (АБЖ), оның құрылымы, СББ бар станокка арналған АБЖ, автоматтандырылған жұмыс орны, өнеркәсіптік роботтарға арналған бағдарламалау ерекшеліктері.
Білімдер:
- басқарушы бағдарламаларды жасау кезеңдері;
- Қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу әдістері және негізгі ережелері;
- автоматтандырылған жабдықтарда қарапайым бұйымдарды өңдеуге арналған басқарушы бағдарламаларды енгізу және өңдеу әдістері.
Іскерліктер:
- технологиялық процестерді жобалау және құрастырмалы құжаттамаларды дайындауға арналған қолданбалы бағдарлама пакетін қолдану.
- құрал-саймандар, бұйымдар және станоктар координаталарының жүйелерін анықтау.
- басқарушы бағдарламаларды редакциялау және бақылау.
БК 1,4,5,6
ПК 3.7.6
ЖКП 07
Стандарттау негіздері мен метрология.
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс–тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістері мен принциптерін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
- автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
- техникалық өлшеудің әдіс–тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс–тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
- стандартизация және өнім сапасы туралы заң талаптарын бұзудағы жауапкершілікті білуге,
- өнімнің сапасын көтерудің әдісі мен тәсілдерін білуге;
Іскерліктер:
Мемлекеттік стандарт көрсеткіштері мен нормативтік–техникалық құжаттарды қолдана білу; дәлдік шегін, қондырылуын таңдау, оларды дайындалатын бөлшектің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу;
өлшеуді бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен жүргізу; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.

БК 1-6
ПК 3.6.3
ПК 3.7.5
ОПД 08
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 2,3,4,7
ПК 3.6.6
ОПД 09
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принципа работы ПК, теории управления и роли ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.7.6
СД. 00
Специальные дисциплины.
Квалификация: 101506 3 -Техник по наладке и испытаниям*
СД.01
Основы технологии машиностроения.
Технологический процесс в механической обработке деталей. Точность механической обработки. Качество поверхностей деталей машин. Выбор баз при обработке заготовок. Припуски на механическую обработку. Принципы проектирования, правила разработки технологических процессов; понятие о технологической дисциплине. Вспомогательные и контрольные операции в технологическом процессе; расчет по проектированию станочной операции. Схемы технологических наладок. Требования к разработке расчетно-технологических карт для станков ЧПУ. Норма времени и ее структура. Методы нормирования трудовых процессов, нормативы для технического нормирования. Технология сборки машин. Методы внедрения качественной отладки технологических процессов. Проектирование участка механических и сборочных цехов.
Знания:
- кинематических схемы технологических машин;
- типовых методов расчета настройки технологических машин;
- способов обеспечения заданной точности изготовления изделия;
- технологических процессовы производства типовых деталей и узлов машин;
- прикладных программ по моделированию и расчету технологических процессов и технических объектов машиностроительного производства.
Умения:
- использовать приемы наладки и особенности эксплуатации механообрабатывающего оборудования разных групп и типов;
- применять методику отработки изделий на технологичность;
- применять методику проектирования станочных и сборочных операций;
- проектировать участки механических и сборочных цехов.

БҚ 1-6
КҚ 3.6.3
КҚ 3.7.5
ЖКП 08
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын –алу жөніндегі іс–шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік, ұйымдастырушылық негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақат алудың қауіпті және зиянды факторларының талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғайтын және өртке қарсы қауіпсіздік техникасын пайдалану.
БҚ 2,3,4,7
КҚ 3.6.6
ЖКП 09
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен олардың тағайындалуы. Жүйелердің негізгі түсініктері мен анықтамалары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидасын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын;
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаларын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 3.7.6
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 101506 3 – Реттеу және сынақтар жөніндегі техник
АП 01
Машина жасау технологиясының негіздері.
Бөлшектерді механикалық өңдеу кезіндегі технологиялық үдерiс. Механикалық өңдеудiң дәлдiгi. Машиналардың бөлшектерi беттерiнiң сапасы. Дайындамаларды өңдеу кезінде базаларды таңдау. Механикалық өңдеуге жіберілетін әдіп(припуск). Жобалау қағидалары, технологиялық үдерiстердi әзiрлеудiң ережесi; технологиялық тәртiп туралы ұғым. Технологиялық үдерiсте қосалқы және бақылау операциялары; станокты операцияны жобалау бойынша есептеу. Технологиялық жөндеу схемасы. СББ станоктерi үшiн есептеу-технологиялық картасын дайындауға қойылатын талаптар. Уақыттың нормасы және оның құрылымы. Еңбек процесiн нормалауға арналған әдістер, техникалық мөлшерлеудiң нормативтері. Машиналарды құрастыру технологиясы. Технологиялық үдерiстердi сапалы ретке келтіруді енгізу әдiстерi. Механикалық және құрастыру цехтарындағы телімдерді жобалау.
Білімдер:
- технологиялық машиналардың кинематикалық схемасы;
- технологиялық машиналарды күйге келтiрудi есептеудің типтік әдiстерi;
- бұйымды берілген дәлдікпен дайындауды қамтамасыз ету тәсiлдерi;
- типтiк тетiктер және машиналар түйiндерiнiң өндiрiсiнің технологиялық үдерiстері;
- машина жасау өндiрiсiнің техникалық нысандары мен технологиялық процестері есебі және модельдеу бойынша қолданбалы программаларын;
Іскерліктер:
- әр түрлi топтағы, типтегі металл өңдейтін жабдықты пайдаланудың ерекшеліктері және жөндеу тәсілдерін пайдалану;
- технологиялылыққа бұйымдарды өңдеудің әдiстемесiн қолданылу;
- станокты және құрастыру операцияларын жобалаудың әдiстемесiн қолдану;
- механикалық және құрастыру цехтары бөлiмшесiн жобалау.

БК1-6
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
СД.02
Технологическое оборудование.
Металлообрабатывающие станки. Типовые механизмы металлообрабатывающих станков Назначение, устройства, кинематика, наладка металлообрабатывающих станков различных групп и типов. Многоцелевые станки; агрегатные станки; прецизионное оборудование, автоматические линии, гибкий производственный модуль (ГПМ); гибкие производственные системы (ГПС). Роботизированные комплексы, гибкие автоматизированные участки (ГАУ). Производственная эксплуатация и обслуживание станков. Особенности эксплуатации ГПС. Показатели технического уровня и надежности технологического оборудования.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействия, правила обслуживания и эксплуатации;
- правила наладки и проверки на точность технологических параметров металлообрабатывающего оборудования;
- технологических процессов обработки изделий на используемом оборудовании;
- оптимальных, допустимых режимов работы оборудования;
- назначения, классификации, принципа работы автоматизированных станочных систем;
Умения:
- выбирать технологическое оборудование,
-анализировать и выбирать схемы базирования оборудования;
- рассчитывать режим резания с использованием существующих нормативов;
- оформлять технологическую документацию;
- подготавливать управляющую программу работы автоматизированных станочных систем;
- составлять и рассчитывать размерные цепи, расчетные схемы, производить типовые расчеты на прочность и на жесткость с использованием инженерной графики.
БК1-7
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ПК 3.6.6
СД.03
Технологическая оснастка.
Станочные приспособления (базирование заготовок, установочные элементы, зажимные механизмы, направляющие и настроечные элементы). Установочно-зажимные устройства, механизированные приводы; делительные и поворотные устройства; универсальные и специализированные станочные приспособления, универсальные сборные и сборно-разборные приспособления. Техническое задание и методика проектирования станочных и измерительных приспособлений. Автоматизированное рабочее место конструктора.
Знания:
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок, условий выбора заготовок;
- способов обработки поверхностей в зависимости от требований чертежа;
- назначений и видов приспособлений;
Умения:
- анализировать техническую информацию, читать чертежи;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициент использования материала;
-определять, проверять величину припусков и размеров заготовки;
- выбирать технологическое оборудование, выбирать технологическую оснастку: режущий инструмент, приспособления, средства измерения;
- оформлять технологическую документацию;
-использовать методику проектирования станочных и измерительных приспособлений.

БҚ1-6
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
АП 02
Технологиялық жабдық.
Металл өңдегiш станогтар. Металл өңдегiш станоктардың типтік механизмдері. Әр түрлi топтағы және типтегі металл өңдегiш станок; тағайындалуы, құрылғысы, кинематикасы және оларды жөндеу. Көп мақсаттық станоктар; агрегаттық станоктар, өте дәл жабдық; автоматты сызықтар. икемдi өндiрiстiк модуль(ИӨМ ), икемдi өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ ). Роботтандырылыған кешендер, икемдi (ИАТ ) автоматтандырылған телiм. Станоктарға техникалық қызмет көрсету және өндірістік пайдалану. ИӨЖ пайдалану ерекшеліктері. Технологиялық жабдықтың сенімділігі және техникалық деңгей көрсеткіштері.
Білімдер:
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi, қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі.;
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықты таңдау,
-жабдықтың орналасу схемасын талдау және таңдау;
- қазiргi қолданыстағы нормативтердi қолдана отырып кесу режимiн есептеп шығару;
- технологиялық құжаттаманы ресiмдеу;
- автоматтандырылған станокты жүйелердiң жұмысын басқарушы программа дайындау;
- өлшемдік тiзбек, есептiк схемаларды есептеу және құрастыру, типтік үлгiдегi инженерлiк графиканы қолдана отырып, берiктiк пен кермектiкке типтік есептер жүргізу.
БҚ1-7
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.6
АП 03
Технологиялық жабдық.
Станок құралдары (дайындамалар, орнатылатын элементтер, қыспақ механизм, бағдарлаушы және бейiмдеушi элементтер).
Орнататын - қысқыш құрылғылар, механикаландырылған жетек; бөлгiш және бұратын құрылғылар; әмбебап және мамандандырылған станокты тетiктер, әмбебап құрама және құрама-жинамалы құралдар. Станокты және өлшеу тетiктерiн жобалаудың техникалық тапсырмасы және әдiстемесi.
Конструктордың автоматтандырылған жұмыс орны.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесінің талаптарын (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, дайындама алу тәсілдері, дайындаманы таңдау шарты;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
- құрал–саймандардың түрлері мен тағайындалуы.
Іскерліктер:
- техникалық ақпаратты талдау, сызбаны оқу;
- дайындаманың өлшемін және әдіпке жіберілетін шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
- дайындаманың өлшемін және әдіпке жіберілетін шамасын анықтау;
- технологиялық жабдықтарды, технологиялық жабдықтауды таңдау: кесу аспабы, құрал-саймандар, өлшеу құралдары;
- технологиялық құжаттаманы ресімдеу;
- станокты және өлшеу құрал–саймандарын жобалау әдістемесін пайдалану.

БК 1-7
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
СД.04
Средства и технологии диагностирования.
Организация проведения экспертного обследования технического состояния оборудования машиностроительных цехов. Анализ эксплуатационно-технической документации. Наружный и внутренний осмотры. Контроль соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации. Выявление дефектов работы оборудования и систем и их устранение. Оформление дефектных ведомостей. Обеспечение экологической безопасности при эксплуатации промышленного оборудования и систем машиностроительных цехов.
Знания:
- содержания экспертного обследования технического состояния оборудования;
- методики проведения наружного и внутреннего осмотра оборудования с использованием эксплуатационно-технической документации;
- методики контроля соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем требованиям технической документации;
-специальных видов контроля.
Умения:
- проводить диагностику оборудования и систем;
- выявлять дефекты в работе оборудования и систем;
- периодически проверять обслуживаемое оборудование с определением и устранением неисправностей в узлах блоках, модулях и механизмах;
- производить замену вышедших из строя деталей и узлов;
- выполнять работы, связанные с ремонтом и последующей наладкой механической, электрической, электронной, гидравлической и вакуумной частей оборудования.
БК 1,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
СД. 05
Наладка и эксплуатация оборудования.
Методы наладки станков. Общие сведения о порядке наладки станков. Особенности наладки металлообрабатывающих станков. Особенности наладки станков с ЧПУ, полуавтоматических и автоматических линий.
Основы рационального использования станков. Правила эксплуатации станков, типовые отказы и методы их устранения.
Назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Стандартные и сертификационные испытания технологического оборудования.
Знания:
- методов наладки станков;
- устройства, конструкций и принципов работы обслуживаемого оборудования, механизмов, приспособлений, их взаимодействия, правил обслуживания и эксплуатации;
- правил наладки и проверки на точность и устойчивость технологических параметров обслуживаемого оборудования;
- оптимальных и допустимых режимов работы оборудования;
-технологии проведения стандартных и сертификационных испытаний.
Умения:
- проводить приемку и осмотр оборудования, готовить инструмент и приспособления к наладке;
- производить наладку оборудования на оптимальные и допустимые режимы работы;
- использовать при наладке оборудования контрольно-измерительные инструменты и приборы.

БҚ 1-7
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.4
АП 04
Диагностикалау құралдары мен технологиясы.
Машина жасау цехтарындағы жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізетін ұйым. Эксплуатациялық–техникалық құжаттар талдауы. Сыртқы және ішкі тексерулер. Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау. Жабдық және жүйе жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу. Ақауы бар ведомостоларды ресімдеу. Машина жасау цехтарындағы өнеркәсіптік жүйелер мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізудің мазмұны;
- Эксплуатациялық–техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдыққа сыртқы және ішкі тексерулер жүргізудің әдістемесі;
- Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау әдістемесі;
- арнайы бақылау түрлері;
Іскерліктер:
- жабдықтар мен жүйелерге диагностика жүргізу;
- жабдықтар мен жүйелер жұмысының ақауларын анықтау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтың тетік, блок, модуль, механизмдеріндегі ақауларды анықтап, жөндеп үнемі тексеру;
- істен шыққан бөлшектер мен тетіктерді ауыстыруды жүргізу;
- жабдықтың вакуумды,гидравликалық, механикалық, электронды, электрлі бөліктерінің жөндеумен байланысты жұмыстарын орындау және реттеу.
БҚ 1,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.5
АП 05
Жабдықты жөндеу және пайдалану. Станоктердi жөндеудің әдiстерi. Станоктердi жөндеудің тәртібі туралы жалпы мәлiметтер. Металл өңдегiш станокты жөндеу ерекшелiктері. Жартылай автоматты және автоматты желілі СББ станоктерін жөндеу ерекшелiгi. Станоктердi тиiмдi қолданудың негiзi. Станоктерді пайдалану ережесі, типтік iстен шығулар және оларды жою әдiстерi. Бақылаушы-өлшеушi аспаптарды қолдану шарты және тағайындалуы. Технологиялық жабдықты стандартты және сертификаты сынау.
Бiлімдер:
- Станоктердi жөндеудің әдiстерi;
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi, қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі.
Іскерліктер:
- жабдықты қабылдап алу және қарап шығу, аспапты және құрал-саймандарды ж-ндеу жұмысына дайындау;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимін жөндеу;
- жөндеу жұмыстары кезінде бақылаушы-өлшеушi аспаптарды, құралдарды қолдану

БК 2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
СД. 06
Автоматизированные системы управления.
Автоматизированные системы. Основные понятия.
Состав и структура АСУ.
Функциональная часть АСУ.
Обеспечивающая часть АСУ.
Зарубежные и отечественные корпоративные информационные системы.
Маркетинговую деятельность предприятия.
Моделирование производственной деятельности.
САПР в машиностроении.
Виды интеграции САПР с АСУТП.
Отраслевые АСУ.
Основные направления развития АСУ ТП.
Знания:
- систем, определяющих автоматизацию и управление производства; структуры систем;
-состава и структуры автоматизированной системы управления (АСУ);
-видов операционных систем;
- видов баз данных;
-модели бухгалтерского учета; менеджмента ресурсов;
-моделирования и управления технологическими процессами;
-классификации АСУТП;
- САПР в машиностроении.
Умения:
- ориентироваться в системах, которые определяют автоматизацию и управление производством;
-определить структуру системы;
-ориентироваться в составе АСУ;
-определить технические средства для создания АСУ,
Провести контроль достоверности информации;
-работать с базами данных;
-проводить анализ модели информационных потоков основной деятельности предприятия;
-работать с САПРом в машиностроении.
БК 1,2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
СД. 07
Технологические аспекты машиностроительного производства.
Разработка технологических процессов и контроль качества изделий на соответствие требованиям нормативно-технической документации. Конструирование несложных изделий машиностроения с разработкой технических условий. Планирование и организация работы структурного подразделения с целью обеспечения реализации поставленных задач по выпуску качественной продукции и обеспечение безопасности труда в структурном подразделении. Ремонт, техническое обслуживание и контроль качества технологического оборудования в рамках структурного подразделения. Проведение работ по проверке и освоению объектов новой техники и технологий. Реализация технологических процессов.
Знания:
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок;
- способов обработки поверхностей в зависимости от требований чертежа;
- видов и возможностей технологического оборудования и средств измерения;
- назначения и видов технологической документации;
- методов расчета размерных цепей;
- рациональных методов планирования и организации производства;
- основ менеджмента, целей и задач структурного подразделения;
- правил и способов монтажа различного оборудования.
Умения:
- анализировать техническую информацию;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициенты использования материала;
- выбирать технологическое оборудование и оснастку;
- рассчитывать режимы резания с использованием существующих нормативов;
- контролировать геометрические и другие параметры изделия;
- понимать задачу, поставленную в техническом задании;
- выполнять эскизы и чертежи, назначать технические задания;
- готовить и настраивать средства испытания;
-фиксировать результаты проверки и освоения новой техники и технологий.
БК 1,2,4,5

БҚ 2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
АП 06
Басқарудың автоматтандырылған жүйесі.
Автоматтандырылған жүйесі. Негізгі түсініктер. БАЖ құрамы және құрылымы. БАЖ Функционалды бөлігі. БАЖ жүйесінің қамсыздандыру бөлігі. Шетел және отандық корпоративті ақпараттық жүйелер. Кәсіпорынның маркетингтік қызметі. Өндірістік қызметін моделдеу. Машина жасау саласындағы САПР. САПР және ТПБАЖ түрлерінің интеграциясы.
Салалық БАЖ. БАЖ дамытудың негізгі бағыты.
Білімдер:
- өндірісті басқару мен автоматтандыруды анықтайтын жүйелерді; жүйе құрылымын;
- басқарудың автоматтандырылған жүйесінің құрамы мен құрлымын (БАЖ);
- операциялық жүйелердің түрлері;
Мәліметтер базасының түрлері;
Кәсіпорын 7.7. Кешенді конфигурация "Бухгалтерия + Сауда + Қойма + Еңбекақы + Кадрлар"
- бухгалтерлік есептің моделі; менеджмент ресурстары;
- технологиялық процестерді моделдеу және басқару;
- ТПБАЖ классификациясын;
Машина жасаудағы САПР;
Іскерліктер:
- өндірісті басқару мен автоматтандыруды анықтайтын жүйелердің бағыт–бағдарын;
- жүйенің құрылымын анықтау;
- БАЖ құрамын бағдарлау;
- БАЖ құруға арналған определить техникалық құралдарды; ақпараттың дұрыстығына бақылау жүргізу;
- мәліметтер базасымен жұмыстану;
- кәсіпорынның негізгі қызметінің ақпараттық ағым моделіне анализ жүргізу;
- машина жасау саласындағы САПРмен жұмыс істеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
АП 07
Машина жасау өндірісінің технологиялық аспектілері.
Бұйым сапасының нормативті-техникалық құжаттар талаптарына сәйкестігін бақылау және технологиялық процестерін дайындау. Машина жасаудағы күрделі емес бұйымдарды техникалық шарттарын дайындап құрастыру. Құрылымдық бөлімшенің сапалы өнім шығаруда алға қойған мақсаттарын жүзеге асыру бойынша жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау, құрылымдық бөлімшедегі еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Құрылымдық бөлімшенің шеңберіндегі технологиялық жабдықтың сапасына бақылау жасау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету. Жаңа техника мен технологиялар объектілерін меңгеру, тексеру бойынша жұмыс жүргізу. Технологиялық процестерді тарату.
Білімдер:
- конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесінің талаптарын (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, дайын материал алу тәсілдері;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
- технологиялық жабдық мүмкіндіктері мен түрлері және өлшеу құралдары.
- технологиялық құжаттаманың түрлері мен тағайындалуы.
- өлшемдік тізбекті есептеу әдістемесі;
- өндірісті ұйымдастыру мен жоспарлаудың тиімді әдісі;
- менеджмент негізі, құрылымдық бөлімшенің мақсаттары мен міндеттері;
- әр түрлі жабдықты жонтаждау ережесі мен тәсілдері.
Іскерліктер:
- техникалық ақпаратты талдау;
- дайындаманың өлшемін және шеттеріне жіберілетін шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
Технологиялық жабдықтауды;
- қолданыстағы нормативтерді пайдалана отырып кесу режимін есептеу;
- бұйымдардың геометриялық және басқа да параметрлерін бақылау;
- техникалық тапсырмада берілген есепті түсіну;
- эскиздерді, сызуларыды орындау, техникалық тапсырмалар тағайындау;
- сыналатын құралды дайындау және бейімдеу
- жаңа техника мен технологияны меңгеру және тексеру нәтижесін анықтау.
БҚ 1,2,4,5

ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.6
СД. 08
Основы управления качеством.
Качество как экономическая категория и объект управления. Основы управления качеством. Выборочный контроль при исследовании надежности. Сертификация продукции и систем качества. Управление затратами на обеспечение качества.
Знания:
- значения повышения качества как объекта управления;
- критерий контроля качества;
- стандартов статистического приемочного контроля;
- основных понятий в области технического обеспечения надежности;
- этапов проведения сертификации системы качества.
Умения:
- анализировать поступающую информацию о производстве и качестве продукции;
- производить приемочный контроль по альтернативному признаку;
- производить выборочный контроль продукции;
- проводить анализ брака и потери от брака.
БК 1,2,4,5
ПК 3.6.3
ПК 3.6.4
Квалификация: 101507 3 – Техник - механик
СД.01
Основы технологии машиностроения.
Технологический процесс в механической обработке деталей. Точность механической обработки. Качество поверхностей деталей машин. Выбор баз при обработке заготовок. Припуски на механическую обработку. Принципы проектирования, правила разработки технологических процессов; понятие о технологической дисциплине. Вспомогательные и контрольные операции в технологическом процессе; расчет по проектированию станочной операции. Схемы технологических наладок. Требования к разработке расчетно-технологических карт для станков ЧПУ. Норма времени и ее структура. Методы нормирования трудовых процессов, нормативы для технического нормирования. Технология сборки машин. Методы внедрения качественной отладки технологических процессов. Проектирование участка механических и сборочных цехов.
Знания:
- кинематических схем технологических машин;
- типовых методы расчета настройки технологических машин;
- способов обеспечения заданной точности изготовления изделий;
- технологических процессов производства типовых деталей и узлов машин;
- прикладных программ по моделированию и расчету технологических процессов и технических объектов машиностроительного производства.
Умения:
- использовать приемы наладки и особенности эксплуатации механообрабатывающего оборудования разных групп и типов;
- применять методику отработки изделий на технологичность;
- применять методику проектирования станочных и сборочных операций;
- проектировать участки механических и сборочных цехов.
БК 1-6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
СД.02
Технологическое оборудование и оснастка.
Металлообрабатывающие станки. Типовые механизмы металлообрабатывающих станков. Назначение, устройство, кинематика, наладка металлообрабатывающих станков различных групп и типов. Многоцелевые станки; агрегатные станки, прецизионное оборудование; автоматические линии. Гибкий производственный модуль (ГПМ), гибкие производственные системы (ГПС). Роботезированные комплексы, гибкие автоматизированные участки (ГАУ). Станочные приспособления (базирование заготовок, установочные элементы, зажимные механизмы, направляющие и настроечные элементы). Установочно-зажимные устройства, механизированные приводы; делительные и поворотные устройства; универсальные и специализированные станочные приспособления, универсальные сборные и сборно-разборные приспособления. Техническое задание и методика проектирования станочных и измерительных приспособлений. Автоматизированное рабочее место конструктора.
Знания:
- устройства, конструкции и принципа работы механизмов, узлов, приспособлений, их взаимодействия;
- правил наладки и проверки на точность технологических параметров металлообрабатывающего оборудования;
- технологических процессов обработки изделий на используемом оборудовании;
- оптимальных допустимых режимов работы оборудования;
- назначений, классификаций, принципов работы автоматизированных станочных систем;
- требований единой системы конструкторской документации (ЕСКД);
- видов поверхностей, свойств материалов, способов получения заготовок, условий выбора заготовок;
- способов обработки поверхности в зависимости от требований чертежа;
- назначений и видов приспособлений.
Умения:
- выбирать технологическое оборудование;
- анализировать и выбирать схемы базирования оборудования;
- рассчитывать режим резания с использованием существующих нормативов;
- оформлять технологическую документацию;
- подготавливать управляющую программу работы автоматизированных станочных систем;
- составлять и рассчитывать размерные цепи, расчетные схемы, производить типовые расчеты на прочность с использованием инженерной графики;
- проверять величину припусков и размеров заготовки;
- рассчитывать коэффициент использования материала;
- определять, проверять величину припусков и размеров заготовки;
- выбирать технологическую оснастку: режущий инструмент, приспособления, средства измерения;
- оформлять технологическую документацию;
- использовать методику проектирования станочных и измерительных приспособлений.
БК 1-7
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
СД.03
Проектирование и производство заготовок.
Типы производства. Производственный и технологический процессы. Цели и задачи заготовительного производства. Заготовка, основные понятия и определения. Припуски, напуски и размеры, конструкционные материалы. Качество заготовок. Технологичность заготовок. Технологические возможности основных способов получения заготовок. Факторы, определяющие выбор способа получения заготовок. Методика выбора способа получения заготовок. Требования к заготовкам с точки зрения последующей обработки. Проектирование и производство литых заготовок. Производство заготовок обработкой металлов давлением. Проектирование и производство сварных и комбинированных заготовок. Заготовки, получаемые методами порошковой металлургии. Заготовки из пластмасс. Технико-экономическое обоснование выбора способа производства заготовок.
Знания:
- производственных и технологических процессов машиностроительного предприятия;
- принципов, форм и методов организации производства;
- единой системы технологической подготовки производства;
- целей и задач заготовительного производства;
- методов технико-экономической оценки способов производства заготовок;
- методов расчета себестоимости производства заготовок;
- производства заготовок типовых деталей.
Умения:
- подбирать конструкционные материалы, определяющие качество заготовок;
- определять точность заготовки, качество ее поверхностного слоя;
- определить технологичность заготовки и обеспечить ее на стадии проектирования;
- определить факторы выбора способа получения заготовок;
-определить нормы расхода металла и массы заготовки;
- проектировать производство заготовок различной сложности.
БК 1-7
ПК 3.7.1
ПК 3.7.3
ПК 3.7.4
СД.04
Гидравлические и пневматические системы.
Физические основы функционирования систем: основы гидростатики и гидродинамики, законы идеальных газов, законы термодинамики; гидравлические и пневматические приводы: структура, составные элементы, рабочие тела и масла, типы приводов, виды управления и их применение в машиностроительном производстве. Системы смазки. Комбинированные приводы. Основы расчета гидро- и пневмоприводов.
Знания:
- физических основ функционирования гидравлических и пневматических систем;
- устройства и принципов действия различных типов приводов и элементов автоматики для управления ими;
- методики расчета основных параметров разного типа приводов.
Умения:
- определять характер механических перемещений и проводить расчеты при проектировании и проверке различного типа приводов;
- рассчитывать и измерять основные параметры различного типа приводов;
- выбирать элементы приводов для управления оборудованием;
- определять неисправности приводов и устранять их.
БК 1-6
ПК 3.7.5

КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.6
АП 08
Сапаны басқару негіздері.
Сапа экономикалық категория және басқару нысаны ретінде. Сапаны басқару негіздері. Сенімділікті зерттеу кезіндегі таңдамалы бақылау. Өнім және жүйе сапасының сертификациясы. Сапаны қамтамасыз етуге кететін шығынды басқару.
Білімдер:
- сапаны көтеру маңыздылығы басқару нысаны ретінде;
- сапаны бақылау критерийі;
- статистикалық қабылдау бақылауының стандарты;
- сенімділікті техникалық қамсыздандыру саласындағы негізгі түсініктер;
- сапа жүйесін сертификациялауды жүргізу кезеңдері;
Іскерліктер:
- өнім сапасы және өндідіріс туралы келіп түскен ақпаратты талдау.;
- альтернативті белгілері бойынша қабылдау бақылауын жүргізу;
- өнімнің іріктемелі бақылауын жүргізу;
- жарамсыз өнімнен туындайтын шығындар және оларға талдау жасау.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.6.3
КҚ 3.6.4
Біліктілік: 101507 3 – Техник-механик
АП 01
Машина жасау технологиясының негіздері.
Бөлшектерді механикалық өңдеу кезіндегі технологиялық үдерiс. Механикалық өңдеудiң дәлдiгi. Машиналардың бөлшектерi беттерiнiң сапасы. Дайындамаларды өңдеу кезінде базаларды таңдау. Механикалық өңдеуге жіберілетін әдіп(припуск). Жобалау қағидалары, технологиялық үдерiстердi әзiрлеудiң ережесi; технологиялық тәртiп туралы ұғым. Технологиялық үдерiстегі қосалқы және бақылау операциялары; станокты операцияны жобалау бойынша есептеу. Технологиялық жөндеу схемасы. СББ станоктерi үшiн есептеу-технологиялық картасын дайындауға қойылатын талаптар. Уақыттың нормасы және оның құрылымы. Еңбек процесiн нормалауға арналған әдістер, техникалық мөлшерлеудiң нормативтері. Машиналарды құрастыру технологиясы. Технологиялық үдерiстердi сапалы ретке келтіруді енгізу әдiстерi. Механикалық және құрастыру цехтарындағы телімдерді жобалау.
Білімдер:
- технологиялық машиналардың кинематикалық схемасы;
- технологиялық машиналарды күйге келтiрудi есептеудің типтік әдiстерi;
- бұйымды берілген дәлдікпен дайындауды қамтамасыз ету тәсiлдерi;
- типтiк тетiктер және машиналар түйiндерi өндiрiсiнің технологиялық үдерiстері;
- машина жасау өндiрiсiнің техникалық нысандары мен технологиялық процестері есебі және модельдеу бойынша қолданбалы программаларын;
Іскерліктер:
- әр түрлi топтағы, типтегі металл өңдейтін жабдықты пайдаланудың ерекшеліктері және жөндеу тәсілдерін пайдалану;
- технологиялылыққа бұйымдарды өңдеудің әдiстемесiн қолдану;
- станокты және құрастыру операцияларын жобалаудың әдiстемесiн қолдану;
- механикалық және құрастыру цехтары бөлiмшесiн жобалау.
БҚ 1-6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
АП 02
Технологиялық жабдық және жабдықтау.
Металл өңдегiш станоктар. Металл өңдегiш станоктардың типтік механизмдері. Әр түрлi топтағы және типтегі металл өңдегiш станок; тағайындалуы, құрылғысы, кинематикасы және оларды жөндеу. Көп мақсаттық станоктер; агрегаттық станоктер, өте дәл жабдық; автоматты сызықтар. Икемдi өндiрiстiк модуль(ИӨМ ), икемдi өндiрiстiк жүйелер (ИӨЖ ). Роботтандырылыған кешендер, икемдi (ИАТ ) автоматтандырылған телiм. станок құралдары (дайындамалар, орнатылатын элементтер, қыспақ механизм, бағдарлаушы және бейiмдеушi элементтер). Орнататын - қысқыш құрылғылар, механикаландырылған жетек; бөлгiш және бұратын құрылғылар; әмбебап және мамандандырылған станокты тетiктер, әмбебап құрама және құрама-жинамалы құралдар. Станокты және өлшеу тетiктерiн жобалаудың техникалық тапсырмасы және әдiстемесi. Конструктордың автоматтандырылған жұмыс орны.
Білімдер:
- тетiктер, түйiндер, құралдардың жұмыс принципі, құрылымы, олардың өзара әрекеттесуi;
- металл өңдеу жабдығының технологиялық параметрлерінің дәлдiгiн тексеру және жөндеудiң ережесi;
- қолданатылатын жабдықтағы бұйымдарды өңдеудің технологиялық үдерiстері;
- жабдықтың оңтайлы, ұйғарынды жұмыс режимі;
- автоматтандырылған станокты жүйенің жұмыс принципі, тағайындалуы, жіктелуі;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарын; (КҚБЖ);
- материалдар қасиеті, бет түрлері,дайындама алудың әдістері; дайындаманы таңдау шарты;
- сызу талаптарына байланысты беттерді өңдеу тәсілдері;
- құрал –саймандардың түрлері мен тағайындалуы.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықты таңдау,
- жабдықтың орналасу схемасын талдау және таңдау;
- қазiргi қолданыстағы нормативтердi қолдана отырып кесу режимiн есептеп шығару;
- технологиялық құжаттаманы ресiмдеу;
- автоматтандырылған станокты жүйелердiң жұмысын басқарушы программа дайындау;
- өлшемдік тiзбек, есептiк схемаларды есептеу және құрастыру, типтік үлгiдегi инженерлiк графиканы қолдана отырып, берiктiк пен кермектiкке типтік есептер жүргізу.
- дайындама өлшемін және әдіп шамасын тексеру;
- материалды пайдалану коэффициентін есептеу;
- технолоялық жабдықтауды таңдау: кесу аспабы, құрал-саймандар, өлшеу құралдары;
- технологиялық құжаттаманы ресімдеу;
- станокты және өлшеу құрал–саймандарын жобалау әдістемесін пайдалану.
БҚ 1-7
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
АП 03
Дайындама өндірісі және жобалау.
Өндіріс типі. Өндірістік және технологиялық процестер. Дайындама өндірісінің мақсаты мен міндеті. Бұйым дайындау, негізгі түсініктер мен анықтамалар. Өлшемдер, конструкциялық материалдар. Дайындалатын бұйым сапасы. Бұйым дайындау технологиясы. Бұйым дайындаудың негізгі тәсілдерінің технологиялық мүмкіндіктері. Бұйым дайындау тәсілдерін таңдауды анықтайтын факторлар. Бұйым дайындау тәсілдерін таңдау әдістемесі. Бұйым дайындауға (кейін өңдеуге болатындай) қойылатын талаптар. Құйма әдісімен бұйым дайындау өндірісі және жобалау. Металдарды қысым арқылы өңдей отырып бұйым дайындау өндірісі. Пісіру арқылы және аралас бұйым дайындау өндірісі мен жобалау. Ұнтақ тектес металлургия әдісімен алынатын бұйым дайындау. Пластмасадан бұйым дайындау. Бұйым дайындау өндірісінің техникасы мен –экономикасына негізделген тәсілін таңдау.
Білімдер:
- машина жасау кәсіпорнының өндірістік және технологиялық процестері.
- өндiрiстi ұйымдастырудың әдiстерi, принциптері, формасы;
- өндiрiстi технологиялық дайындаудың бiртұтас жүйесiн;
- дайындаушы өндірістің мақсаттары және міндеттері;
дайындамаларды өндiру тәсiлдерiнiң бағасының техникалық-экономикалық әдiстерi;
- дайындаушы өндiрiстiң өзiндiк құнын есептеу әдiстерi;
- типтiк бөлшектердің дайындамаларын өндiру
Іскерліктер:
- дайындамалардың сапасын анықтайтын конструкциялық материалдарды таңдау;
- дайындаманың дәлдiгiн және оның беткі қабатының сапасын анықтау;
- дайындаманың технологиялығын анықтау және оны жобалау сатысына қамтамасыз ету;
- дайындамаларды алудың тәсiлiн таңдаудың факторларын анықтау;
- металдың жұмсалу нормасын және дайындаманың массасын анықтау;
- күрделiлiгі әр түрлi дайындамалар өндiрiсiн жобалау.
БҚ 1-7
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.4
АП 04
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер.
Жүйелерді қалыптастырудың физикалық негіздері: гидростатика мен гидродинамика негіздері, идеал газдардың заңдары, термодинамика заңдары; гидравликалық және пневматикалық жетектер: құрылымы, құрама элементтері, жетек типтері, басқару түрлері және оларды машина жасау өндірісінде пайдалану. Майлау жүйесі. Аралас жетектер. гидро- және пневможетектер есебінің негізі.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалықжүйе қалыптастырудың физикалық негіздері;
- әр түрлі типті жетектер құрылымы мен жұмыс істеу принциптері және оларды басқаруға арналған автоматка элементтері;
- әр түрлі типті жетектердің негізгі параметрлерін есептеу әдістемесін;
Іскерліктер:
- механикалық ауысулар сипаттамасын анықтау және әр түрлі типті жетекті тексеру мен жобалау кезінде есептер жүргізу;
- әр түрлі типті жетектердің негізгі параметрлерін есептеуді;
- жабдықты басқаруға арналған жетек элементтерін таңдау;
- жетек ақауларын анықтап, оларды жою.
БҚ 1-6
КҚ 3.7.5

ПК 3.7.6
СД.05
Техническое обслуживание, ремонт и контроль качества технологического оборудования.
Эксплуатация и техническое обслуживание оборудования и сооружений машиностроительного производства. Организация эксплуатации оборудования и сооружения машиностроительного производства. Наблюдение за сохранностью зданий и сооружений в период эксплуатации. Организация и планирование работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и сооружений. Структура системы технического обслуживания (ТО) и ремонта оборудования. Организация и планирование работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования и сооружений. Порядок передачи в ремонт и приемки из ремонта оборудования. Нормативы трудоемкости работ при проведении технического обслуживания и ремонта оборудования. Нормы расхода и резерв запасных частей в обменном фонде.
Определение норм времени на проведение ТО и ремонта оборудования и сооружений. Оформление технической документации.
Знания:
- правил и способов монтажа различного оборудования;
- правил эксплуатации и порядка обслуживания оборудования;
- конструкции, способов настройки и регулировки оборудования;
- порядка и периодичности проведения планово-предупредительного ремонта (ППР);
- методов диагностики и восстановления работоспособности оборудования;
Умения:
- анализировать техническую документацию;
- контролировать эффективность использования материалов и оборудования;
- осуществлять технический контроль соответствия качеству изделия установленным нормативам;
- проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники под руководством более квалифицированного специалиста;
- управлять современными техническими системами и их эксплуатацией;
- обеспечивать безопасность труда на производственном участке.
БК 2,4,5
ПК 3.7.2
ПК 3.7.5
СД.06
Организация производства и менеджмент в машиностроении.
Экономика как хозяйственная система. Рыночный механизм и принципы его функционирования. Предприятие как субъект и объект предпринимательской деятельности. Среда функционирования предприятия. Виды и формы предпринимательской деятельности. Производственный процесс. Производственная и организационная структура предприятия. Общественные формы организации производства. Рыночная модель предприятия. Механизм управления предприятием, организационная структура. Экономические методы принятия управленческих решений. Управление персоналом предприятия. Планирование на предприятии. Маркетинговая деятельность на предприятии. Снабжение и логистика на предприятии. Инновационная и инвестиционная деятельность предприятия, качество продукции и техническое регулирование.
Знания:
- проблем экономики в формировании рыночных отношений;
- видов и принципов рынка;
- механизма функционирования предприятия;
- основных элементов процесса предпринимательства, -видов предпринимательства и их характеристики;
- экономической сущности основных производственных форм;
- определения оборотных средств предприятия;
- принципов распределения работников на производственном участке;
- элементов механизма рыночной организации заработной платы, принципов организации заработной платы;
- производственной и общей структуры предприятия, типов производства и их характеристики;
- современных подходов к управлению и основных типов управления производством;
- особенностей организации производства в машиностроении;
- принципов финансового менеджмента.
Умения:
- рассчитать показатели фондоотдачи и фондоемкости предприятия;
-рассчитать сумму амортизации на полное восстановление основных производственных фондов;
- рассчитать освободившиеся оборотные средства в результате ускорения их оборачиваемости;
- рассчитать показатели использования основных производственных фондов, их среднегодовую стоимость, сумму амортизации;
-рассчитать показатели оборачиваемости оборотных средств;
- рассчитать потребное количество рабочий и рост производительности труда с учетом трудоемкости производимой продукции;
- использовать принципы финансового менеджмента.

КҚ 3.7.6
АП 05
Технологиялық жабдықтың сапасына бақылау және жөндеу, техникалық қызмет көрсету.
Машина жасау өндірісінің ғимараты мен жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсету. Машина жасау өндірісінің ғимараты мен жабдықтарын пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Пайдалану кезеңінде ғимараттар күйінің жақсы сақталуын бақылау. Жабдықтар мен ғимараттарға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыс түрлерін жобалау және ұйымдастыру. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің құрылымы. Алып құрылыстар мен ғимараттардың техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарын жобалау, ұйымдастыру. Жабдықтарды жөндеуге тапсыру және жөнделген соң қабылдап алу тәртібі. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі еңбек сыйымдылығы нормативі, алмастыру қорындағы қосалқы бөлшектердің резерві мен шығын нормалары. Жабдықтар мен алып құрылыстарға жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге жіберілетін уақыт нормасын есептеу. Техникалық құжаттарды ресімдеу.
Білімдер:
- әр түрлі жабдықты монтаждау ережесі мен тәртібі;
- жабдыққа қызмет көрсету мен пайдалану ережесі;
- жабдық конструкциясы және оның жұмыс күйін реттеу тәсілдері;
- жоспарлы және алдын –алатын жөндеу жұмыстарын жүргізудің тәртібі мен кезеңдері;
- жабдықтың жұмыс істеу қабілетін қалпына келтіру және диагностикалау әдістер;
Іскерліктер:
- Техникалық құжаттарды талдау;
- материалдар мен жабдықтарды пайдалану тиімділігін бақылау;
- бұйым сапасының бекітілген норма талаптарына сәйкестігіне техникалық бақылау жүргізуді жүзеге асыру;
- білікті маманның басшылығымен техника нысандарына стандартты және сертификациялық сынау жүргізу;
- қазіргі заманғы техникалық жүйелерді басқару және оларды пайдалану;
- өндірістік телімде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
БҚ 2,4,5
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.5
АП 06
Өндірісті ұйымдастыру және машина жасау саласындағы менеджмент.
Экономика шаруашылық жүйе ретінде. Нарық механизмі және оны қалыптастыру принципі. Кәсіпорын кәсіпкерлік қызметтің субъектісі және объектісі ретінде. Кәсіпорын қалыптастыратын орта. Кәсіпкерлік қызметтің формалары мен түрлері. Өндірістік процесс. Кәсіпорынның өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы. Өндірісті ұйымдастырудың қоғамдық формалары. Кәсіпорынның нарықтық моделі. Кәсіпорынды басқару механизмі, ұйымдастырушылық құрылымы. Басқару шешімдерін қабылдаудың экономикалық әдістемесі. Кәсіпорын қызметкерлерін басқару. Кәсіпорындағы жоспарлау. Кәсіпорындағы маркетингтік қызмет. Кәсіпорындағы қамсыздандыру қызметі және логистика. Кәсіпорынның инновациялық және инвестициялық қызметі, өнім саны және техникалық реттеу.
Білімдер:
- нарықтық қатынастар қалыптастырудағы экономикалық мәселелер;
- нарық принципі және түрлері;
- кәсіпорынды қалыптастыру механизмі;
- кәсіпкерлік процесінің негізгі элементтері, кәсіпкерліктің түрлері және олардың сипаттамалары;
- өндіріс формаларының негізгі экономикалық мәні;
- кәсіпорынның айналымдағы қорының анықтамасы;
- өндіріс учаскесінде жұмысшыларды бөлудің принципі;
- сауда ұйымы механизмінің элементтері,еңбекақы тағайындау принциптері;
- кәсіпорынның өндірістік және жалпы құрылымын, өндіріс типі және олардың сипаттамаларын;
- өндірісті басқарудың негізгі типтері, басқаруға қойылатын қазіргі талаптар;
- машина жасау саласындағы өндірісті ұйымдастырудың ерекшеліктері;
- қаржылық менеджмент принципі;
Іскерліктер:
- кәсіпорынның қор сыйымдылығы көрсеткіштерін есептеу;
- негізгі өндірістік қорларды толықтау қалпына келтіруге кеттетін соманы есептеу;
- айналым жылдамдығын көтеру нәтижесінде пайда болған айналыстағы қаражатты есептеу;
- негізгі өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін, олардың орташа жылдық құнын есептеу;
- айналымдағы айналыс қаражатының көрсеткіштерін есептеу;
- сұранысқа ие жұмысшы санын және өндірілетін өнімнің еңбек сыйымдылығын есепке ала отырып еңбек өнімділігінің өсуін есептеу;
- қаржы менеджментінің принциптерін пайдалану.

БК 2,4-6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.2
ПК 3.7.3
ПК 3.7.6
СД.07
Автоматизация производственных процессов в машиностроении.
Технологические процессы – основа автоматизированного производства в машиностроении. Производительность автоматизированных систем и средства их оснащения. Надежность, контроль и диагностика в автоматизированном производстве. Автоматизация операций изготовления деталей на станках с ЧПУ. Автоматизация технологических процессов сборки. Моделирование работы автоматизированных систем и комплексная автоматизация. Управление технологическими объектами и процессами. Математическое моделирование процессов в распределенных производственных системах. Многообъектное технологическое проектирование.
Знания:
- особенностей проектирования технологических процессов в условиях автоматизированного производства;
- типовых и групповых технологических процессов;
- технологического оборудования и принципов построения автоматизированных производственных систем;
- особенностей конструкций инструмента и приспособлений в автоматизированном производстве;
- экономических и социальных аспектов надежности;
- автоматизации подготовки управляющих программ для станков с ЧПУ.
Умения:
- выбирать технологическое оборудование и промышленных роботов, применяемых в автоматизированном производстве;
- контролировать автоматизацию загрузки, транспортирования и складирования изделий;
- проводить стендовые испытания оборудования на надежность;
- обеспечить точность при изготовлении деталей на станках с ЧПУ;
- определять структуры и основные характеристики производственного процесса;
- моделировать системы управления технологическими объектами.
БК 1,2,4,5
ПК 3.7.1
ПК 3.7.6
СД.08
Средства и технологии диагностирования.
Организация проведения экспертного обследования технического состояния оборудования машиностроительных цехов. Анализ эксплуатационно-технической документации. Наружный и внутренний осмотры. Контроль соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации. Выявление дефектов работы оборудования и систем и их устранение. Оформление дефектных ведомостей. Обеспечение экологической безопасности при эксплуатации промышленного оборудования и систем машиностроительных цехов.
Знания:
- содержания экспертного обследования технического состояния оборудования;
- методики проведения наружного и внутреннего осмотра оборудования с использованием эксплуатационно-технической документации;
- методики контроля соответствия технических характеристик смонтированного оборудования и систем требованиям технической документации;
-специальных видов контроля.
Умения:
- проводить диагностику оборудования и систем;
- выявлять дефекты в работе оборудования и систем;
- периодически проверять обслуживаемое оборудование с определением и устранением неисправностей в узлах блоках, модулях и механизмах;
- производить замену вышедших из строя деталей и узлов;
- выполнять работы, связанные с ремонтом и последующей наладкой механической, электрической, электронной, гидравлической и вакуумной частей оборудования.

БҚ 2,4-6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.6
АП 07
Машина жасаудағы өндірістік процестерді автоматтандыру.
Технологиялық процестер – машина жасаудағы автоматтанырылған өндірістіктің негізі. Автоматтандырылған жүйелердің өнімділігі және оларды жабдықтау құралдарды. Автоматтандырылған өндірістегі диагностика, бақылау және сенімділік. Бөлшектерді станоктарда дайындау операцияларын автоматтандыру. Жинаудың технологиялық процестерін автоматтандыру. Автоматтандырылған жүйелер мен кешенді автоматтандыру жұмысын моделдеу. Технологиялық объектілер мен процестерді басқару. Өндірістік жүйелерде бөлінген процестерді математикалық моделдеу. Көпобъектілі технологиялық жобалау.
Білімдер:
- автоматтандырылған өндіріс жағдайында технологиялық процестерді жобалау ерекшеліктері;
- типтік және топтық технологиялық процестер;
- технологиялық жабдықтар және автоматтандырылған өндірістік жүйелерді құрудың принциптері;
- автоматтандырылған өндірістегі құрал-жабдықтардың конструкциясының ерекшеліктері;
- сенімділіктің экономикалық және әлеуметтік аспектілері;
Іскерліктер:
- автоматтандырылған өндірісте қолданылатын өнеркәсіптік робаттарды және технологиялық жабдықтарды таңдай білу;
- бұйымның тасымалдануын, қоймада сақталуын бақылау;
- жабдықтың беріктігін стендте көрсету арқылы сынау;
- станокта бөлшекті дайындау кезінде дәлдікті қамтамасыз ету;
- өндірістік процестің негізгі сипаттамалары мен құрылымын анықтау;
- технологиялық объектілер мен процестерді басқару жүйесін моделдеу.
БҚ 1,2,4,5
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.6
АП 08
Диагностикалау құралдары мен технологиясы.
Машина жасау цехтарындағы жабдықтардың техникалық жағдайына сараптамалық тексеріс жүргізетін ұйым. Эксплуатациялық–техникалық құжаттар талдауы. Сыртқы және ішкі тексерулер. Жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау. Жабдық және жүйе жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу. Ақауы бар ведомостоларды ресімдеу. Машина жасау цехтарындағы өнеркәсіптік жүйелер мен жабдықтарды пайдалану кезіндегі экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
Білімдер:
- жабдықтардың техникалық жағдайына экспертизалық тексеріс жүргізудің мазмұны;
- Эксплуатациялық–техникалық құжаттарды қолдана отырып, жабдыққа сыртқы және ішкі тексерулер жүргізудің әдістемесі;
- жөнделген жүйе мен жабдықтың техникалық сипаттамаларының техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылау әдістемесі;
- арнайы бақылау түрлері;
Іскерліктер:
- жабдықтар мен жүйелерге диагностика жүргізу;
- жабдықтар мен жүйелер жұмысының ақауларын анықтау;
- қызмет көрсетілетін жабдықтың тетік, блок, модуль, механизмдеріндегі ақауларды анықтап, жөндеп үнемі тексеру;
- істен шыққан бөлшектер мен тетіктерді ауыстыруды жүргізу;
- жабдықтың вакуумды, гидравликалық, механикалық, электронды, электрлі бөліктерінің жөндеумен байланысты жұмыстарын орындау және реттеу.

БК 1,4,5,6
ПК 3.7.1
ПК 3.7.4
ПК 3.7.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Практика в учебно – производственных мастерских.
ПО 01.1
Слесарная практика.
Вводное занятие; измерительный инструмент; разметка; рубка металлов; резка металлов; опиливание металлов; сверление, зенкерование, развертывание; нарезание резьбы; притирка; комплексные работы.
Умения:
-составлять операционные карты на изготовление деталей;
- выполнять практические работы по всем слесарным разделам;
- подбирать марку металлов и сплавов для изготовления различных деталей в зависимости от требований к ним;
- выбрать нужный инструмент для обработки деталей разных операций.
Навыки:
- по выполнению изделий, предназначенных для оснащения учебных, мастерских, кабинетов и лабораторий;
- использования измерительным инструментом
- приема рубки, правки, гибки, резке, опиливания, сверления, нарезания резьб, притирке, шабрению;
- определения по внешнему виду и по искре марку металла;
- владения всеми видами слесарных работ.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПО 01.2
Станочная практика.
Токарные работы; фрезерные работы; строгальные работы; шлифовальные работы.
Умения:
- выполнять станочные операции по изготовлению деталей средней сложности;
- быть готовым к проявлению ответственности за выполненную работу, самостоятельно и эффективно решить проблемы в области профессиональной деятельности;
- выбрать марку металла и режимы резания;
- выбрать скорость резания и подачу.
Навыки:
-работы на станочном оборудовании;
- приобретения новых знаний для постоянного профессионального роста;
-в настройке станка;
- работы на металлорежущих станках.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПО 01.3
Демонтажно – монтажная практика.
Разборка и сборка двигателя, приборов системы
охлаждения и смазки;
разборка и сборка приборов системы питания.
Умения:
- разобрать и собрать двигатель,
- выполнять практические работы по разборке и сборка двигателя;
- выполнять практические работы согласно технологической последовательности.
Навыки:
- разборки и сборки двигателя;
- использования подъемно-транспортного оборудования, гидравлического и пневматического пресса;
- использования микрометрическими инструментами.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП.02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
Техника безопасности; экскурсия по мастерским и на производстве; ознакомление с темами по слесарной и станочной практике; ознакомление с инструментом и оборудованием; краткое содержание выполняемых работ.
Умения:
- пользоваться измерительными инструментами (штангенциркуль, микрометр и т.д.).
Навыки:
- использования измерительных инструментов и технологических оборудований.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП. 03
Практика по профилю специальности.
Измерение технологических параметров, функционирования типовых средств измерения и выполнения производственных работ. Выполнение наладки, ремонта и монтажа контрольно-измерительных приборов.
Умения:
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера давления;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера температуры;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера уровня;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера расхода;
- выполнять наладку, ремонт и монтаж приборов для замера состава газа.
Навыки:
- проверки, настройки, установки, ремонта и монтажа контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
ПП. 04
Квалификационная практика.
Ознакомление с машиностроительным предприятием.
Инструктаж по правилам ТБ;
изучение работы отделов машиностроительного предприятия;
систематизация материалов, собранных для дипломных проектов и оформления отчета.
Умения:
- систематизировать и использовать все полученные знания при выполнении дипломного проекта по специальности.
Навыки:
- использования в практической деятельности знания, полученные при обучении.
ПК 3.6.1 - 3.6.6
ПК 3.7.1 – 3.7.6
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Организовать рабочее место.
БК 2
Знать охрану труда на рабочем месте.
БК 3
Выполнять санитарные требования.
БК 4
Постоянно обновлять свои знания и навыки.
БК 5
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом.
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности.
БК 7
Соблюдать правила техники безопасности при выполнении работ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень

БҚ 1,4,5,6
КҚ 3.7.1
КҚ 3.7.4
КҚ 3.7.6
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу–өндірістік шеберханасындағы практика
ӨО 01.1
Слесарлық практика.
Кіріспе сабақ; өлшеу аспабы; белгілеу; металл шабу; металл кесу; металлдарды аралау; тесу, зенкерлеу, жазу; бұранда ою; ысқылау; кешендік жұмыстар.
Іскерліктер:
- бөлшектерді дайындаудың операциялық картасын құрастыру;
- барлық слесарлық бөлімдер бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- металл маркаларын және қорытпаларын әртүрлі бөлшектерді дайындау үшін оларға қойылатын талаптарды сақтай отырып таңдау;
- әртүрлі операциялардың бөлшектерін өңдеуге қажетті аспапты таңдау.
Дағдылар:
- зертханалар,оқу кабинеттері, шеберханаларды жабдықтауға арналаған бұйымдарды;
- өлшеу аспаптарын пайдалану
- шабу, түзеу, майыстыру, кесу, аралау, тесу, ысқылау тәсілдерін;
- металдың маркасын сыртқы түріне және от ұшқынына қарай анықтау;
- слесарлық жұмыстардың барлық түрі бойынша жұмыс түрлерін орындау.
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
ӨО 01.2
Станоктық практика.
Токарлық жұмыстар; фрезерлік жұмыстар; строгалды жұмыстар; өңдеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- күрделілігі орташа бөлшектерді дайындау бойынша станоктық операцияларды орындау;
- орындалатын жұмыс үшін жауапкершілік танытуға дайын болу, мамандығының саласында кездескен мәселелерді өз бетінше және тиімді шешудің жолдарын білу;
- металл маркасын және кесу тәртібін таңдау;
- кесу және табыстау таңдау.
Дағдылар:
- станок жабдығындағы жұмыстарға;
- жаңа білімді игере отырып кәсіптік өсуге дайын болу;
- станокты жұмысқа бейімдеу;
- металл кесетін станокта жұмыс істеу кезінде.
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
ӨО 01.3
Демонтаж–монтажды практика.
Қозғалтқышты, салқындату және майлау жүйесінің, қоректендіру жүйесінің құралдарын шашып–жинау.
Іскерліктер:
- қозғалтқышты шашып, жинай алады,
- қозғалтқышты шашып–жинау бойынша практикалық жұмыстарды орындау;
- технологиялық реттілігіне сай практикалық жұмыстарды орындау
Дағдылар:
- қозғалтқышты шашып, жинауға;
- көтергіш – көлік жабдықтарын, гидравликалық және пневматикалық престерді пайдалануға;
- микрометрикалық аспапты пайдалануға.
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
КП 02
Кәсіптік дағды жинау және бекіту практикасы
Таныстыру практикасы.
Қауіпсіздік техникасы; шеберханалар мен өндіріс орындарына экскурсия жасау; слесарлық және станоктық практикасының тақырыптарымен танысу; жабдықтар және аспаптармен танысу; орындалатын жұмыстың қысқаша мазмұны;
Іскерліктер:
- өлшеу құралы (штангенциркуль, микрометр және т.б.).
Дағдылар:
- Өлшегіш құрал-саймандарды және технологиялық жабдықтарды пайдалану
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
КП 03
Мамандық бейіні бойынша практика.
Технологиялық параметрлерді өлшеу, өлшеудің типтік құралдарын функциялау және өндірістік жұмыстарды орындау. Жөндеу, бақылаушы- өлшеуіш құралдарын құрастыру және жөндеуді орындау;
Іскерліктер:
- жөндеуді, қысымды өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
- жөндеуді, температураны өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
- жөндеуді, деңгейді өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
- жөндеуді, шығынды өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді жасау;
- жөндеуді, газ құрамын өлшеуге арналған құралдарды құрастыру және жөндеуді орындау;
Дағдылар:
- бақылаушы- өлшеуіш құралдарды құрастыру және жөндеу, орнату, күйге келтіру, тексеру.
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
КП 04
Біліктілік практикасы.
Машина жасайтын кәсіпорынмен танысу. Қауіпсіздік техника ережесімен нұсқау алу, машина жасайтын кәсіпорын бөлімдерінің жұмыстарымен танысу. Дипломдық жобаға жиналған материалдарды жүйелеу және есептемелерді дайындау.
Іскерліктер:
- барлық алынған білімдерді жүйелеу және мамандық бойынша дипломдық жүйені орындау кезінде қолдана білу.
Дағдылар:
- оқу кезінде алынған білімді тәжірибеде қолдану.
КҚ 3.6.1 - КҚ 3.6.6
КҚ 3.7.1 - КҚ 3.7.6
1 кесте Базалық құзыреттер:
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру
БҚ 2
Жұмыс орнында еңбек жағдайын қорғауды білу
БҚ 3
Санитарлық талаптарды орындау
БҚ 4
Өз білімі мен білігін үнемі жаңғыртып отыру
БҚ 5
Технологиялық үдерісте қарастырылған жұмыстарды орындау
БҚ 6
Берілген тапсырманы жүзеге асыру үшін тиімді тәсілдер мен құралдарды таңдау
БҚ 7
Жұмыс кезінде тезника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
Тж КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей

2.1 101501 2 – Водитель-испытатель*
ПК 2.1.1 Знать правила дорожного движения, основы управления автомобилем, безопасность движения, приемы оказания первой доврачебной помощи при несчастных случаях.
ПК 2.1.2 Знать правила технической эксплуатации автомобилем.
ПК 2.1.3 Знать устройство обслуживаемых узлов, агрегатов и приборов, проводить техническое обслуживание автомобилей.
ПК 2.1.4 Определять неисправности, возникшие в процессе эксплуатации автомобилей и их опасные последствия.
ПК 2.1.5 Знать принцип работы контрольно-измерительной аппаратуры испытательных приборов и стендов
ПК 2.1.6 Осуществление обкатки автомобилей, эксплуатацию аккумуляторных батарей и автомобильных шин.
2.2 101502 2- Наладчик зуборезных и резьбофрезерных станков*
ПК 2.2.1 Знать устройство обслуживаемых зуборезных и резьбофрезерных станков и правила их проверки на точность.
ПК 2.2.2 Знать основы технологии металлов в пределах выполняемой работы.
ПК 2.2.3 Осуществлять подбор режущего и измерительного инструмента по инструкционной карте.
ПК 2.2.4 Осуществлять последовательность обработки и режиморезания.
ПК 2.2.5 Проводить установку приспособлений, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по индикатору.
ПК 2.2.6 Определять технологическую последовательность обработки деталей и режимов работы оборудования.
2.3 101503 2 – Наладчик оборудования металлопокрытия и окраски*
ПК 2.3.1 Знать устройство и способы наладки обслуживаемых агрегатов.
ПК 2.3.2 Знать принципиальные схемы оборудования и взаимодействие механизмов обслуживаемых автоматических и полуавтоматических линий.
ПК 2.3.3 Осуществлять наладку отдельных агрегатов обезжиривания, промывки, пассирования, полимеризации, травления, фосфатирования, алюминирования, анодирования, химобработки, хромирования, никелирования, меднения, оцинкования, освинцевания, лужения, окраски, сушки, лакирования, отжига; наладка аппаратов металлизации, освинцевания, краскопультов для подготовки к покрытию и окраске, а также для покрытия и окраски деталей и изделий.
ПК 2.3.4 Осуществлять подналадку автоматических и полуавтоматических линий и установок: гальванических, травления и фосфатирования, лакирования, окрасочно-сушильных и металлизации для покрытия и окраски деталей и изделий.
ПК 2.3.5 Обеспечение бесперебойной работы автоматических и полуавтоматических линий.
ПК 2.3.6 Выполнять мероприятия по охране труда и экологической безопасности.
2.4 101504 2 – Слесарь-электромонтажник*
ПК 2.4.1 Знать основы электротехники в объеме выполняемой работы.
ПК 2.4.2 Знать устройство и принцип действия несложных электрических машин, приборов, пусковой аппаратуры и технические условия на их монтаж.

2.1 - 101501 2 – Жүргізуші-сынаушы
КБ 2.1.1. Автокөліктерді басқару негіздерін, жол қозғалысы мен қауіпсіздігі ережелерін және адам өміріне қауіпті жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсете білу.
КБ 2.1.2. Автокөліктерді техникалық пайдалану ережелерін білу.
КБ 2.1.3. Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, қызмет көрсетуден өтетін агрегаттар мен құрылғылардың және тетіктердің құрылысын білу.
КБ 2.1.4. Автокөліктерді пайдалану кезінде пайда болған ақауларды анықтау және олардың қауіпті салдарын білу.
КБ 2.1.5. Стендтер мен сынақтан өткізуші құралдардың және бақылап – өлшейтін құрылғылардың жұмыс приципін білу.
КБ 2.1.6. Автокөліктерді жүріс қалпына келтіру, аккумулятор батериялары және автомобиль доңғалақтарын күтіп пайдалана білу.
2.2 - 101502 2- Тіс кесуші және бұранда жасау станоктарын реттеуші*
КБ 2.2.1. Қызмет көрсетілетін тісті кескішті және бұрандафрезерлі станоктардың құрылымын және оларды дәлдік қасиетіне тексеру ережесін білу.
КБ 2.2.2. Жасалатын жұмыс шегіне қарай металдар технологиясынның негізін білу.
КБ 2.2.3. Нұсқау картасы бойынша кескіш және өлшейтін саймандарын таңдауды іске асыру.
КБ 2.2.4. Өңдеу мен кесу режимдерін ретке келтіру.
КБ 2.2.5. Кескіш саймандар мен өңделетін бөлшектерді индикатор бойынша тексеру және құралдарды орнату.
КБ 2.2.6. Жабдықтарды, бөлшектерді өңдеу және жұмыс режимінің технологиялық ретін анықтау.
2.3 -101503 2 – Металл қаптау және бояу жабдықтарын реттеуші*
КБ 2.3.1. Қызмет көрсетілетін агрегаттардың құрлымы мен өңдеу әдістерін білу.
КБ 2.3.2. Автоматты және жартылай автоматты желілердің механизмдері менен құрылғыларының ара байланыстарын және принципті нобайларын білу.
КБ 2.3.3. Жекелеген төмендегідей агрегаттарды өңдей білу: майсыздандыру, кептіру, полимерлеу, фосфаттау, хромдау, никельдеу, мыстау, бояу, лактау; металдау аппараттарын реттеу, бөлшектерді бояу.
КБ 2.3.4. Автоматты және жартылай автоматты желілер мен құрылғыларды түзеуді іске асыру: гальваникалық, фосфаттау, лактау, бояу – кептіру, бөлшектерді металдау.
КБ 2.3.5. Автоматты және жартылай автоматты желілердің тоқтаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
КБ 2.3.6. Экологиялық қауіпсіздік пен еңбекті қорғауға байланысты іс шаралырды өткізу.
2.4-101504 2 – Слесарь-электрмонтаждаушы
КБ 2.4.1. Жасалынатын жұмыс көлеміне қарай электротехника негіздерін білу.
КБ2.4.2. Қрапайым электрлік машиналардың, жабдықтардың қосқыш құрылғылардың құрылымы мен жұмыс істеу принципін, қайта құрастыру үшін техникалық жағдайын білу.

ПК 2.4.3 Знать устройство и назначение собираемых и устанавливаемых сложных машин, высокочастотных установок, преобразователей, силовых трансформаторов и высоковольтной аппаратуры к ним; принцип работы синхронных и асинхронных машин.
ПК 2.4.4 Определять технологическую последовательность монтажа электрооборудования, сборки и установки машин, агрегатов, аппаратов и электроприборов.
ПК 2.4.5 Соблюдать технические условия на монтаж электрооборудования машин.
ПК 2.4.6 Выявлять и устранять дефекты, возникающие при сборке и монтаже машин
2.5 101505 2 Рихтовщик кузовов*
ПК 2.5.1 Определять основные технические характеристики, особенности кинематических схем, узлов и элементов устанавливаемых систем и устройств.
ПК 2.5.2 Знать способы изменения параметров устанавливаемых деталей, систем и устройств.
ПК 2.5.3 Производить подгонку узлов, дверей автомобилей с доводкой зазоров и мест сопряжений.
ПК 2.5.4 Определять дефекты устанавливаемых деталей и знать способы их устранения.
ПК 2.5.5 Применять переносное оборудование для устранения дефектов устанавливаемой детали, которая крепится непосредственно на кузове автомобиля.
ПК 2.5.6 Знать принцип работы инструмента для правки, причины возникновения внутренних напряжений и деформаций в сварных деталях, меры по их предупреждению и способы их устранения; свойства металлов, проявляющиеся при правке.
Специалист среднего звена
3.6 101506 3-Техник по наладке и испытаниям
ПК 3.6.1 Оценивать экономическую эффективность производственной деятельности.
ПК 3.6.2 Осуществлять приемку, техническое обслуживание и ремонт оборудования
машиностроительных предприятий.
ПК 3.6.3 Проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники.
ПК 3.6.4 Осуществлять контроль соответствия технических характеристик
смонтированного оборудования и систем к требованиям технической документации.
ПК 3.6.5 Выявлять дефекты работы оборудования и систем и устранять их.
ПК 3.6.6 Обеспечивать экологическую безопасность при эксплуатации промышленного
оборудования и систем машиностроительных предприятий.
3.7 101507 3 - Техник-механик
ПК 3.7.1 Осуществлять технологический процесс изготовления деталей и сборки изделий машиностроения.
ПК 3.7.2 Контролировать соблюдение технологической дисциплины на производстве.
ПК 3.7.3 Контролировать эффективное использование материалов и оборудования.
ПК 3.7.4 Осуществлять технический контроль соответствия качества изделия установленным нормативам.
ПК 3.7.5 Проводить стандартные и сертификационные испытания объектов техники.
ПК 3.7.6 Управлять современными техническими системами и их эксплуатацией.
Приложение 951
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

КБ 2.4. 3. Синхронды және асинхронды машиналардың жұмыс принципін; күштік трансформаторлар мен жоғары вольтті құрылғылардың, түрлендіргіштердің, жоғары жиілікті құрылғылардың, жиналатын және орнатылатын күрделі машиналардың қызметі мен құрылымын білу.
КБ 2.4.4. Электр құрылғылары мен жабдықтардың, агрегаттардың, электр құрылғылардың технологиялық құрастыру ретін анықтау және машиналарды жинау мен орнату.
КБ 2.4.5. Машиналардың электр жабдықтарын жинауда техникалық жағдай сақтау
КБ 2.4.6. Машиналарды жинау мен монтаждау кезінде пайда болған ақауларды анықтау және жою.
2.5 - 101505 2 - Кузовтарды құрастырушы
КБ 2.5.1. Құрылғылар мен жүйелердің орнатылған элементтері және желілері, кинематикалық нобайлардың ерекшеліктері, негізгі техникалық мінездемелерін анықтау.
КБ 2.5.2. Құрылғылар мен жүйелер, құралдардың параметрлерінің өзгеретін түрлерін білу.
КБ 2.5.3. Автокөліктердің есіктерінің саңлауларын жеткізіп және орнына айқастыру, тетіктерін орнықтырып өңдеу.
КБ 2.5.4. Орнатылған бөлшектердің ақауларын анықтап және оларды жөндеудің тәсілдерін білу.
КБ 2.5.5. Автокөлік шанағына бекітілген бөлшектердің ақауын анықтауға арналған тасымалданатын құрылғыларды қолдана білу.
КБ 2.5.6. Иіп-түзету саймандарының жұмыс принціпін, пісірілген бөлшектердің ішкі кернеулерінің пайда болуын оларды жою жолдарын металдардың қасиеттерін анықтай білу.
Орта буындағы маман
3.6 101506 3 – Реттеу және сынақтар жөніндегі техник
КҚ 3.6.1. Өңдірістік қызметтің экономикалық тиімділігін бағалау.
КҚ3.6. 2. Көлік құрастыру кәсіпорынның құрылғыларына техникалық қызмет көрсету және жөндеу, қабылдау.
КҚ 3.6.3. Техника обьектісіне стандартты және сертификациялық сынақтан өткізу.
КҚ 3.6.4. Техникалық құжаттар талабына сәйкес құрастырылған жабдықтар мен жүйелерді техникалық мінездемесіне сәйкес бақылау жүргізу.
КҚ 3.6.5. Жабдықтар мен жүйелердің жұмысының ақауларын анықтау және оларды жөндеу.
КҚ 6.3.6. Көлік құрастыру кәсіпорынының жүйесін және өндірістік жабдықтарды пайдалануда экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3.7 101507 3 - Техник-механик
КҚ 3.7.1. Көлік құрастыру бұйымын жинау және бөлшектерді жасаудың технологиялық процесін іске асыру.
КҚ 3.7.2. Өндірісте технологиялық тәртіптің сақталуын қадағалау.
КҚ 3.7.3. Жабдықтар мен материалдарды тиімді қолдануды қадағалау.
КҚ 3.7.4. Бұйымның сапасына сәйкес бекітілген нормативтер мен техникалық қадағалауды жүзеге асыру.
КҚ 3.7. 5. Техника обьектісін стандартты және сертификациялық сынақтан өткізу.
КҚ 3.7.6. Қазіргі техникалық жүйелерді басқару және оларды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 951-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 951 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 Транспорт (по отраслям). Морская техника
Специальность:
1104000 Электрорадиомонтаж морской техники
Квалификации:
110403 3 – Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования

Ескерту. Бұйрық 951-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 Көлік (салалар бойынша)
Теңіз техникасы
Мамандығы: 1104000 Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау
Біліктілігі: 110403 3 – Электр қондырғыларды сынау және жөндеу
электромеханигі

504
ПП 02
Преддипломная
252
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация***
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02) или защита дипломной работы со сдачей экзамена итоговой аттестации по одной из специальных дисциплин (СД.02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 955
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 955 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности:
Электрорадиомонтаж морской техники
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначе
ние цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1
БК 3
БК 5
ОГД 04
Физическая культура.
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические и психофизические основы физической культуры;
- Законодательство РК о физической культуре и спорте.
Умения:
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья
БК 9
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем.
Умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности.

504
КП 02
Диплом алды
252
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік дайындық деңгейлерін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерінен кешенді емтихан (АП 01, АП 02) немесе арнайы пәндердің біреуінен (АП 02) емтихан және дипломдық жұмыс
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 955-қосымша
Ескерту. Бұйрық 955-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1104000 – Теңіз техникасын электр радиолық монтаждау мамандығы
бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу
бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 9
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы - дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздерін;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелерін;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуін;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алуын.

ПК 2.2.7
ОПД 02
Электротехника.
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов.
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
ПК 2.1.2
ОПД 03
Основы рыночной экономики.
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства - хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
- рекламы, виды рекламы;
- виды налогов.
Умения:
- определить себестоимость продукции, цену производства, оптовую цену, розничную цену;
- составить бизнес-план.
БК 4
БК 7
ОПД 04
Основы информатики и автоматизации производства.
техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика - как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику - как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, датчики указателя положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 5
БК 7
БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Диагностика и ремонт судового электрооборудования аппаратуры радиотехники и кабельных трасс.
Изготовление и установка переходов, конструкций для крепления кабелей, аппаратуры и щитов; вырубка и вырезка отверстий в панелях для прохода кабелей, обрамление их металлическими и пластмассовыми втулками, развальцовка кромок отверстий для прохода кабелей в переборках, наборе судна. Сборка аппаратуры с амортизаторами; сверление отверстий и нарезание резьбы в деталях и конструкциях в цехе и на судах; изготовление стандартных и нестандартных скоб для крепления кабеля, пресс-шпановых бирок, заготовка стальных и резиновых полос, прокладок из резины и других неметаллических материалов; лужение кабельных наконечников всех сечений; пайка несложных деталей; демонтаж панелей, переходов, кожухов, скоб-трапов и аппаратуры освещения; чистка и промывка электрорадио технических изделий после разборки; разделка и оконцевание жил кабелей при монтаже несложной силовой и слаботочной аппаратуры и приборов. Заделка кабелей в низкочастотные соединители до 3-х штырьков; чтение простых электромонтажных и радиомонтажных схем; выполнение электромонтажных работ по затяжке, укладке и креплению кабелей, заготовка кабелей, демонтаж электрооборудования и кабельных трасс, сборка и установка на гетинаксовых и металлических панелях мелкой коммутационной аппаратуры и простых электромонтажных схем под руководством электрорадиомонтажника судового более высокой квалификации.
Знания:
- правила чтения простых электрических и радиосхем, условные обозначения основных узлов схем и деталей в электрорадио аппаратуре;
- элементарные сведения об основных радиоизмерительных и электроизмерительных приборах, электрических машинах с простыми схемами управления, назначение их; устройство и принцип действия несложного судового электрорадио оборудования;
- марки и составы припоев и флюсов, способы их приготовления и применения; способы и правила выполнения работ по очистке поверхности, пайке и лужению;
- номенклатуру основных изоляционных материалов, применяемых при монтаже и ремонте судового электрорадио оборудования, технологию их обработки;
- правила демонтажа аппаратуры, устанавливаемой на судах;
- способы заготовки кабелей и проводов; назначение и типы основных марок судовых и радиочастотных кабелей и проводов, применяемых при монтаже установочных изделий, простых электрораспределительных устройств, аппаратов, электродвигателей и радиоаппаратуры;
- правила и приемы выполнения работ по прокладке и креплению кабелей, проводов внутреннего монтажа; методы измерения электрических величин; - типы и назначение радиоламп, полупроводников, применяемых в аппаратуре, их основные параметры, цоколевку;
- источники питания аппаратуры и основные правила их эксплуатации;
- выполнение простых слесарных работ при ремонте силовых и осветительных установок;
- последовательность выполнения электрорадио монтажных работ и работ при демонтаже кабеля и электрооборудования, правила эксплуатации технологической оснастки;
- наименование, назначение и способ применения простого слесарного и электромонтажного инструмента и приспособлений.
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
-установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
-монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
-установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
-монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
-заземление кабельных экранов;
-проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
-пуск электрооборудования;
-приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.
ПК 2.2.1

КҚ 2.2.7
ЖКП 02
Электротехника.
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электр тiзбегiнiң есебін орындау;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін сақтауды.
КҚ 2.1.2
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері.
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, маниторингі, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерiн;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызын, қызметін;
- жарнамалар, жарнама түрлерін;
- салық түрлерін.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құруды.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 04
Информатика негiздерi және өндiрiстi автомат-тандыру.
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу приципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- логиканы пән ретінде қарастыруын;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін.
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды.
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Радиотехника және кабель трассалары аппараттарының кеме Электржабдықтарының диагностикасы және жөндеу.
Қалқан және аппараттар мен кабель бекіту қонструкциясын, өткелді қондыру және дайындау. Кабельдің өтуі үшін панельде ойықтар шабу және кесу, металдан және пластмассадан жасалған төлкелерді көмкеру,кемені жинау кезінде кабельдің өтуі үшін ойықтарды айналдыру. Аммортизаторлы апараттарды жинау, цехта және кемеде бөлшектер мен олардың конструкциясында бұрандалар ою және ойықты бұрғылау, кабель бекіту үшін стандартты және стандартты емес қапсырмалар дайындау, кабель мен жетекті даярлай;
болат және резеңке жолақты, резеңке және басқа да металлемес материалдан төсем даярлау;
- панель, өткел, қаптама, көпір-қапсырма және жарық түсіру аппратурасын демонтаждауды орындау;
Қарапайым электрмонтажды және радиомонтажды сызбаларды оқу, тарту бойынша электрмонтажды жұмыстарды орындау, кабельді бекіту және қалау, кабельдің дайындамасы, кабель трассасын және элетржабдықтарын бөлшектеу, кеме электрмотаждаушысының жетекшілігімен қарапайым электрмонтаждау сызбасын және коммутациялық аппараттары мен металл панельдерді жинау және қондыру
Білімдер:
- қарапайым электрлі және радиосхемаларды оқу ережелері, электрорадиоаппаратурадағы бөлшектердің және схемадағы негізгі түйіндеулердің шартты белгіленуі;
- негізгі электроөлшеуіш және радиоөлшеуіш аспаптар туралы мәліметтер, қарапайым басқару схемалы электр машиналарын, арналуын, қарапайым кеме электрорадиожабдықтарының құрылғысы мен әсерлесу принципін,
Іскерліктер:
- панельдегі кабельді жинақтау жұмыстарын орындау,құбырлар мен кабель ұштарын;
- сымдарды маркалау,металл тыстарды қорғаныстық жерлендіру;
- каюталық және судан қорғау айырғыштарды қондыру,
кабельдің және ондағы сымдардың заводкасы;
- іске қосу реттеу аппараттарын жинақтау,аппараттарда табличка қондыру және кабельді маркалау;
- қорғаныстық реленің және автоматты ажыратқыштың қондырғысының режимін өндіру;
- кабельдік трассаның және аппаратураның қондырғысының жерін өлшеу, электромонтаж дайындаманың жинақтаулығын тексеру, орналасқан трассаның дұрыстығын тексеру, жарықтандырғыш арматураны және ажыратқышты монтаждау, кабельді қалқанға қосу және маркалау;
- кабельдік экранды жерлендіру;
- техникалық құжаттамаға сәйкес қондырғының және кабель құралымының дұрыстығын тексеру;
- электржабдықтарын іске қосу;
- қабылдап-таратушы сынақты және электр машинаның және іске қосу реттегіш аппаратын тексеру.
КҚ 2.2.1

ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
110401 2-Радиомонтажник судовой*
СД 02
Судовое радиооборудование.
Аппаратура судовой радиосвязи. Размещение аппаратуры радиосвязи на судне и схема подключения питания. Антенно-фидерные устройства: назначение, устройство и основные параметры. Основные типы судовых антенн, их конструктивные особенности и размещение на судне. Судовые радионавигационные устройства. Судовые радионавигаторы, принцип их действия, состав и размещение аппаратуры на судне. Судовая радиолокационная станция (РЛС): ее соединение с антенным устройством и аппаратурой других систем и размещение на судне. Радионавигационные системы.
Гирокомпасы: назначение, классификация, устройство и принцип действия, структурная схема, соединение с аппаратурой других систем, включение питания. Репитеры: назначение, устройство. Размещение гирокомпаса и репитеров на судне.
Эхолоты: назначение, устройство и принцип действия, размещение на судне, соединение с аппаратурой других систем, схема подключения питания. Лаги: назначение и классификация. Устройство и принцип действия гидравлического, индукционного и гидроакустического лагов. Соединение лагов с аппаратурой других систем, размещение на судне, схема подключения питания. Судовые системы автоматики. Авторулевые: назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Системы автоматической пожарной сигнализации. Аппаратура дистанционного управления главным двигателем (турбиной, дизелем и др.): назначение, структурная схема, принцип действия, размещение на судне, связь с другими системами, схема подключения питания. Аппаратура электронной сигнализации. Авральная, бытовая, предупредительная сигнализация: назначение, принцип действия, структурная схема подключение питания. Аппаратура судовой связи. Структурная схема систем телефонной связи, громкоговорящей связи и трансляции, машинного телеграфа, их назначение и принцип действия, размещение на судне, схема подключения питания.
Знания:
-радиопередатчики и радиоприемники, их устройство и назначение основных узлов;
- назначение и типы радионавигационных устройств;
- типы, секторные радио-маяки и приемоиндикаторы радионавигационных систем;
- классификация, назначение, основные элементы (датчики, передатчики, приемщики, исполнительные устройства) судовых систем автоматики;
- назначение, принцип действия, классификация, структурная схема, размещение на судне и схема подключения питания системы автоматической пожарной сигнализации;
- виды и приборы электрической сигнализации, устройство аппаратуры электронной сигнализации;
- виды и приборы судовой связи, их устройство аппаратуры судовой связи;
Умения:
-развертывать маломощные радиостанции для работы, устранять выявленные неисправности в аппаратуре радиостанции;
-изготовлять и устанавливать приемные антенны на судах и проверять аппаратуру на связь по всем видам работы;
-производить ремонт радиотехнических средств под руководством радиомонтажника более высокой квалификации;
-производить ремонт навигационных приборов;
-устанавливать на судах на готовых фундаментах аппаратуру связи и электронавигационную аппаратуру под руководством радиомонтажника судового более высокой квалификации;
- выявлять и устранять повреждения в основных цепях питания приборов;
-производить монтаж, наладку и зарядку аккумуляторов.

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
110401 2-Кеме радио монтаждаушысы *
АП 02
Кеме радиожабдығы.
Кемелік радиобайланыс аппаратурасы. Радиобайланыс аппратурасын кемеде орналастыру және қоректенуді қосу. Антенна-фидерлік қондырғы: жұмсалуы, құрылымы мен негізгі көрстеткіштері. Кеме антеннасының негізгі типтері, олардың құрылымдық ерекшеліктері мен кемеде орналастырылуы. Кемелік радионавигациялық қондырғылар. Кеме радионавигаторлары, олардың жұмыс жасау принципі, кемеде аппратураны орналастыру құрамы мен орналасуы. Кемелік радиолокациялық станцасы (РЛС): оның антенна қондырғысы мен басқа жүйе аппаратурасы, кемеде орналастыру. Радионавигациялық жүйелер.
Гирокомпас: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Репитерлер: жұмсалуы, құрылымы. Гирокомпас пен репитерді кемеге орналастыру.
Эхолоттар: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Төсем: жұмсалуы мен топтастырылуы. Гидравликалық, индукциялық және гидроакустикалық төсем әрекетінің құрылысы мен әрекет ету принциптері. Басқа жүйенің аппратурасымен төсемді қосу, кемеде орналастыру, қоректенуді қосу сызбасы. Судовые системы автоматики. Авторолдіктер: жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Автоматтық өрт сигналберу жүйесі. Бас қозғалтқышпен қашықтықтан басқару аппаратурасы (турбиндік, дизель және басқа): жұмсалуы, топтамасы, құрылысы мен әрекет ету принципі, құрылымдық сызбасы, басқа жүйенің аппаратурасымен қосылу, қоректенуді қосу. Электрондық сигнал беру аппаратурасы. Қауірт, тұрмыстық, ескерту сигнал беру: жұмсалуы, әрекет ету принципі, қоректенуді қосудың құрылымдық сызбасы. Кеме байланысының аппаратурасы. Телефон байланысы, қатты сөйлеу байланысы мен тарату, машиндік телеграф, жұмсалуы мен әрекет ету принциптері.
Білімдер:
радиотаратқыш пен радиоқабылдағыш, құрылымы мен негізгі буындарының құрылымы мен жұмсалуын;
- радионавигациялық қондырғы жұмсалуы мен типтерін;
- радионавигациялық жүйе типтері, секторлық радио-маяк және қабылдау индикаторын;
- автоматика кеме жүйесінің топтамасы, жұмсалуы, негізгі элементтері (бергіш, таратқыш, қабылдағыш, орындаушы қондырғы);
- кемедегі жұмсалу, әрекет ету принципі, топтамасы, құрылымдық сызба, кемеде орналастыруды және автоматтық өрт сигналберу қоректену жүйесін қосу сызбасын;
- электр сигналдың түрлері мен саймандарын, электрон сигнал беру аппратурасы құрылымын;
- кеме байланысының түрлері мен саймандарын, кеме байланысы аппратурасы құрылымын
Іскерліктер:
- жұмысқа қуаты аз радиостанцияны тарата, радиостанция аппратурасынан табылған ақауды жоя;
- кемеде қабылдау антеннасын даярлай және құрастыра және жұмыстың бар түрінен аппратура байланысын тексере;
- біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен радиотехникалық құралды жөндеуді жүргізе;
- навигациялық сайманды жөндеуді жүргізе;
- біліктілігі жоғарырақ радиомонтаждаушы басшылығымен байланыс аппратурасы мен электрнавигациялық аппратураны даяр іргетаста кемеде құра;
- аспап қоректену негізгі тізбегінде ақауларды анықтай және жоя;
- аккумуляторды монтаждауды, баптауды және зарядтауды өндіру

ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
110402 2-Электромонтажник судовой*
СД 02
Технология электромонтажных работ.
Технология электромонтажных работ: понятие о типовом технологическом процессе. Электромонтажные работы: классификация, назначение. Документация на электромонтажные работы: виды, назначение.
Оснастка и инструмент для выполнения электромонтажных работ. Правила пользования инструментами. Технологическая последовательность выполнения электромонтажных работ: заготовка проводов для жгута, разводка и вязка жгутов; распайка жгутов и кабелей в разъемы; подготовка радиокомпонентов электрических приборов к электромонтажу; выполнение навесного внутреннего электромонтажа; монтаж печатных плат; монтаж электрических приборов. Контроль качества выполненных работ. Требование безопасности труда и организация рабочего места при выполнении электромонтажных работ.
Знания:
-технологические процессы электромонтажных работ;
- классификацию, назначение электромонтажных работ;
- виды, назначение, классификация оснастки и инструментов электромонтажных работ;
Умения:
-производит разметку мест крепления электрооборудования и кабельных трасс, затяжку и крепление магистрального и местного кабеля;
-устанавливать несложные судовые электрооборудования;
- заготавливать кабеля и провода;
-заготавливать стальные и резиновые полосы, прокладки из резины и других неметаллических материалов;
-производить демонтаж панелей, переходов, кожухов, схоб-мостов и аппаратуры освещения;
-выполнять очистку, промывку и окраску деталей электрооборудования после разборки.
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика
Учебная электротехническая.
Основы электротехники и радиотехники. Основы электротехнического и машиностроительного черчения. Электроизмерительные, радиоизмерительные приборы и техника измерения. Преобразователи и стабилизаторы напряжения. Выпрямительные устройства. Источники питания аппаратуры, однофазные трансформаторы. Кабели. Элементарные слесарные работы. Сборка электрических схем. Подключение электрических приборов и оборудования. Пайка соединений. Сверление, нарезание резьбы. Склеивание и полимеризация.Пайка соединений. Электротехника и теория электрических машин.
Умения:
- использовать основные законы электротехники, радиотехники;
- читать и чертить машиностроительные и электротехнические чертежи, простые радиосхемы;
- элементарные знания об основных средствах измерения и принципов действия;
Навыки:
- читать все виды электрических схем;
- знания условных обозначений основных узлов схем и деталей в радиоаппаратуре;
- производить электрические измерения;
- техническое обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов;

КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
110402 2- Кеме электр монтаждаушысы *
АП 02
Электрмонтаждау жұмысының технологиясы.
Электрмонтаждау жұмысының технологиясы: типтік технологиялық үрдіс туралы түсінік. Электрмонтаждау жұмыстары: біліктілік, жұмсаулы. Электрмонтаждау жұмысы құжаттамасы: түрі, жұмсалуы.
Электрмонтаждау жұмысын орындауға арналған жабдық пен саймандар. Сайманды қолдану ережелері. Электрмонтаждай жұмысын орындаудың технологиялық реті: жетекті ширақжіп үшін даярлау, ширақжіпті ажырату және тұтқырлау; ширақжіп пен кабельдің ажыратқышқа дәнекер ыдырауы; электр саймандарының радиокмомпонентті электрмонтаждауға даярлау; ілінбелі ішкі электрмонтаждауды орындау; баспа платын монтаждау; электр сайманды монтаждау. Орындалған жұмыс сапасын қадағалау. Электрмонтаждау жұмысын орындау кезіндегі еңбек қауіпсізідгі мен ұйымдастырылуы талаптарын.
Білімдер:
- электрмонтаждау жұмысының технологиялық үрдісін;
- электрмонтаждау жұмысының топтамасы, жұмсалуын;
- электрмонтаждау жұмысының жабдығы мен сайманының түрлері, жұмсалуын
Іскерліктер:
- электржабдық пен кабель трассасын, магистральдық және жергілікті кабелді бекіту орнын белгілеуді жүргізу;
- қиын емес кеме электржабдықтарын құрау;
- кабель мен жетекті даярлай;
- болат және резеңке жолақты, резеңке және басқа да металл емес материалдан төсем даярлау;
- панель, өткел, қаптама, көпір-қапсырма және жарық түсіру аппратурасын демонтаждауды орындау;
- бұзудан соң электржабдық тетіктерін тазарту, жуу және сырлауды орындау.
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
ӨО. 01
Оқу практикасы
Оқу электротехникалық.
Электротехника және радиотехника негіздері. Электротехникалық және машинақұрылысы сызуларының негіздері. Электроөлшеуіш, радиоөлшеуіш аспаптары және өлшеу техникасы.
Кернеуді түрлендіргіштер және тұрақтандырғыштар. Түзеулейтін қондырғылар. Аппаратураны қоректендіру көздері, бірфазалы трансформаторлар. Кабельдер. Қарапайым слесарлық жұмыстар. Электрлі сызбаларды жинау. Электрлі аспаптарды және жабдықтарды қосу. Біріктіру пайкасы. Бұранданы бұрғылау, кесу. Жапсыру және полимеризациялау. Біріктіру пайкасы. Электротехника және электрлі машиналар теориясы.
Іскерліктер:
- электротехниканың, радиотехниканың негізгі заңдарын қолдану;
- машинақұрылысы және электротехникалық сызуларды, қарапайым радиосызбаларды оқу және сызу.
- өлшеудің негізгі құралдары және іс-әрекет принциптері туралы қарапайым білімдер;
Дағдылар:
- электр схемаларының барлық түрін оқу;
- радиоаппараттағы сызулардың негізгі және
- электрлік өлшеулерді жүргізу;
- электрлік машиналары мен аппараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
Общеобразовательные дисциплины
Общегуманитарные дисциплины
Профессиональный казахский (русский) язык.
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности.
Умения:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 1
БК 3
БК 6
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 5
Физическая культура.
Представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека. Основы физической культуры и здорового образа жизни. Правила использования спортивного инвентаря и спортивного оборудования, правила личной гигиены. История Олимпийских игр и спортивные достижения Казахстанских спортсменов.
Знания:
- роль физической культуры в подготовке к здоровому образу жизни
- социально-биологические основы
- Законодательство РК о физической культуре и спорте
Умения:
- использовать средства физической культуры для оптимизации работоспособности
- самостоятельно заниматься физподготовкой и вести самоконтроль за состоянием своего здоровья.
БК 9
Социально-экономические дисциплины
Культурология.
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 4
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 6
Основы политологии и социологии.
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 5
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование; экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 7
Основы права.
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
Знания:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 7
БК 4
Общепрофессионональные дисциплины
Инженерная графика.
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила оформления чертежей;
- геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей;
- техническое рисование;
- машиностроительное черчение;
- категории изображений на чертеже: виды, разрезы, сечения;
- средства инженерной графики;
- основные понятия о технических средствах отображения графической информации;
- понятие о компьютерной графической системе;
Умения:
- проекционное черчение;
- применять методы решения графических задач;
- использовать методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности;
- выполнять элементы художественного конструирования.
БК 8
Техническая механика.
Теоретическая механика.
Основы теоретической механики; статика; плоская и пространственная система сил; кинематика; кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность.
Сопротивление материалов. Силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб; расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние; гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней.
Детали машин.
плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основных понятий и аксиом теоретической механики;
- законы равновесия и перемещения тел;
- виды машин и механизмов, принцип действия, кинематические и динамические характеристики;
- плоской и пространственной систем сил;
- плоских механизмов;
- устойчивости равновесия.
- принципа взаимозаменяемости;
- видов движения и преобразующих движение механизмы;
- видов передач; их устройство, назначение, преимущества и недостатки, условные обозначения на схемах;
- передаточного отношения и числа.
Умения:
- находить моменты сил относительно центра;
- определять условия равновесия произвольной системы сил;
- реакции законов трения скольжения, трения качения.
- находить центр тяжести.
- определять скорости и ускорения точек плоской фигуры, твердого тела.
- определять абсолютные скорости и ускорения точки.
- выполнять растяжение и сжатие;
- производить расчеты на срез и смятие;
- осуществлять расчеты на прочность и жесткость;
- определять сопротивление усталости;
- определять устойчивость сжатых стержней;
- определять характер нагрузки, напряженного состояния деталей и узлов и проводить расчеты при проектировании и проверке на прочность механических систем;
- определять напряжения в конструкционных элементах;
- производить расчеты элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость;
- выполнять методы сечения;
- выполнять соединения деталей машин.
- проводить сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц;
- проводить расчет и проектировать детали и сборочные единицы общего назначения;
- определять передаточное отношение и число.

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының
мазмұны (орта буын маманы)
Біліктілігі: 110403 3 - Электр қондырғыларды сынау және жөндеу
электр механигі, 110404 3 – Электр механик (кемедегі)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін.
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтына дайындалудағы дене тәрбиесінің ролі;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін.
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алуды;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдануды.
БҚ 9
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану.
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа білім беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнерін;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағытын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философияны;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесін;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасыр Қазақстан мәдениетіне тиген әсерін білу.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 4
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында
Білімдер:
- Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 6
ӘЭП.03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері.
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъетілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 5
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелерін;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайларды;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздерін.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануын.
БҚ 7
ӘЭП.05
Құқық негіздері.
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы - құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу.
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 7
БҚ 4
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Инженерлік графика.
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер катергориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- сызбаларды рәсімдеу ережелерін;
- техникалық бөлшектер пішінін сызудың ережелері мен геометриялық құрылуын;
- техникалық сурет салуды;
- машина жасау сызуын;
сызбадағы бейнелеу категорияларын: түрлерін, тіліктерді, қималарды;
- инженерлік графика құралдарын;
- графикалық ақпараттарды бейнелеудің техникалық құралдары жөніндегі негізгі ұғымдарды;
- компьютерлік графикалық жүйе туралы ұғымды;
Іскерліктер:
- проекциялық сызуды;
- графикалық есептерді шешудің әдістерін қолдану;
- бұйымдардың сызбасы мен схемаларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін мамандық бойынша пайдалану.
БҚ 8
ЖКП 02
Техникалық механика.
Теориялық механика
Теориялық механиканың негіздері; статика; күштердің жазықтық және кеңістік жүйелері; кинематика; нүкте және қатты дененің кинематикасы; күштер инерциясы; үйкеліс; қуат және жұмыс;
Материалдар кедергілері.
Ішкі және сыртқы күштер; қиманың әдістері; созылу және қысылуы; жаншылу мен кесіктер есебі; бұралуы; иілуі; беріктік пен қатаңдығын есептеу; нүкте күйіндегі кернеулігі; эквивалентті кернеулік күйі; беріктілік гипотезасы және оларды қолдану; кедергінің қажуы; қысылған сырықтың беріктігі; машиналар мен механизмдер бөлшектері: фрикционды, тісті, винтті-гайкалы, червякті, белдікті, шынжырлы берілістері; жазықтық механизмдері; біліктер мен осьтер; осьтер мен біліктер тірегі; муфталар; машиналар бөлшектерінің қосылысы; конструкция элементтері; машиналар мен механизмдер сипаттамасы;
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымын;
- кинематика мен динамиканың элементтерін;
- динамиканың негізгі заңдарын;
- қозғалыстың теңдеуін;
- материалдар кедергісінің негізгі жағдайын;
- машиналардың негізгі бөлшектерін;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігін тексеріп есептей алуды;
- құрылмалы элементтердегі кернеулерді анықтауды;
- қозғалыс нүктесінің параметрін және оның жылдамдығы мен үдеуін есептеп шығаруды;
- тәжірибелік жұмыстарда бөлшектердің өзгеру мүмкіндігін анықтауды;

ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
Электротехника и электроника.
Теоретические основы электротехники
Цепи постоянного и синусоидального тока,
контурных токов, узловых потенциалов, метод
наложения и эквивалентного генератора, комплексный метод анализа цепей синусоидального тока, резонансные явления, теория двух- и четырехполюсников, расчет цепей с несинусоидальными токами. Схемы соединения
трехфазных цепей и их
расчет, временные и спектральные методы анализа переходных процессов, единичная функция, дельта-функция, импульсные и переходные передаточные характеристики цепи.
Знания:
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
- общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
- физических процессов в электрических цепях;
- методов расчета электрических цепей.
- сущность физических процессов, протекающих в электронных приборах и устройствах;
- принципы включения электронных приборов и построения электронных схем.
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- собирать электрические схемы и проверять их работу.
- определять и анализировать основные параметры электронных схем и по ним определять работоспособность устройств электронной техники;
- производить подбор элементов электронной аппаратуры по заданным параметрам.
ПК 3. 2. 1
ПК 3. 2. 3
ПК 3. 1. 7
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения; конструкционные материалы; порошковые и композиционные материалы; легированные стали; металлокерамические материалы; сплавы цветных металлов; коррозия металлов и методы борьбы с ней; пластические массы; резиновые, древесные, клеящие, лакокрасочные и неорганические материалы.
Знания:
- строение и свойства материалов;
- методы измерения параметров и свойств материалов;
- особенностей физических явлений в электрорадиоматериалах;
- параметров и характеристик типовых радиокомпонентов.
Умения:
- выполнять обработку материалов резанием;
- применять электрические методы обработки материалов.
- выбирать материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в радиоэлектронных устройствах;
- подбирать по справочным материалам радиокомпоненты для электронных устройств.
ПК 3. 2. 3
Электрорадиоизмерения.
Метрологические показатели средств измерений; приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности; измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений.
Знания:
- понятие об измерениях и единицах физических величин;
- основные виды средств измерений и их классификация.
- видов средств измерений, методов измерений;
- метрологических показателей средств измерений, погрешностей измерений;
- приборов формирования измерительных сигналов;
- основных методов измерения электрических и радиотехнических величин.
Умения:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
- измерять параметры и характеристики электрорадиотехнических цепей и компонентов;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов;
- пользоваться контрольно-испытательной и измерительной аппаратурой;
- составлять измерительные схемы, подбирать по справочным материалам измерительные средства и измерять с заданной точностью различные электрические и радиотехнические величины.
ПК 3. 2. 1
ПК 3. 2. 3
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Метрология:
Понятие метрологии. Классификация и основные характеристики измерений.
Физические величины. Системы единиц физических величин.
Основные вопросы измерений и средств измерений. Общие методы измерений. Регулировка и градуировка средств измерений. Калибровка средств измерений.
Метрологический надзор за средствами измерений. Система эксплуатации и ремонта измерительной техники.
Стандартизация:
Основные понятие и определения. Цели и задачи. Основные принципы. Виды и методы стандартизации. Категории и виды стандартов. Нормативные документы по стандартизации. Государственные и отраслевые системы стандартов. Международная стандартизация.
Сертификация:
Сущность сертификации. Проведение сертификации. Правовые основы сертификации.
Организационно–методические принципы сертификации. Оформление документов на товарный знак.
Оформление заявки на проведение сертификации. Составление сертификата соответствия.
Международная сертификация.
Экологическая сертификация.
Знания:
- основных понятий метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных положений Государственной системы стандартизации РК и систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов;
- основных положений Государственной системы сертификации РК.
Умения:
- применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов;
- применять документацию систем качества;
- применять основные правила и документы системы сертификации РК;
ПК 3.1.7
Электрические машины и аппараты.
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение; трансформаторы; машины постоянного тока; генератор постоянного тока; двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития; машины постоянного тока специального применения; классификация, устройство, принцип действия машины переменного тока.
Электрические аппараты автоматики, управления, релейной защиты и другие: устройство, принцип действия, основные технические характеристики; устройство, принцип действия, основные технические характеристики; физические явления в электронных аппаратах.
Знания:
- назначение устройства, принцип действия, рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельную работу трансформаторов, специальные трансформаторы;
- принцип работы электронных аппаратов;
Умения:
- выбирать режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения;
- использовать машины переменного тока специального назначения.
- выбирать электрические аппараты по заданным техническим условиям;
- проверять электрические аппараты на соответствие заданным режимам работы

КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
ЖКП 03
Электротехника және электроника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы. Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптарды;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін.
Іскерліктер:
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білуді;
- электр қауіпсіздігін
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.1.7
ЖКП 04
Материалтану
Материалтанудың физикалық химиялық негіздері; құрылымдық материалдар; ұнтақтық және композициялық материалдар; қоспаланған болаттар; металлкерамикалық материалдар; түсті металл қорытпасы; металдың коррозиясы және онымен күресу әдістері; пластикалық массалар; резеңке, ағаш, желімдеу, лаксыр және бейорганикалық материалдар.
Білімдер:
- материалдың құрылысы мен қасиетін;
- атериал қасиеті мен көрсеткішін өлшеу әдістерін
Іскерліктер:
- материалды кесу арқылы өңдеуді орындай;
- материалды өңдеудің электрикалық әдістерін қолдана
КҚ 3.2.3
ЖКП 05
Электрорадиоөлшемдер
Өлшеуіш құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; стандартты өлшеуіш сигналын қалыптастыру аспаптары; тоқ, қуат пен кернеуді өлшеу; электррадиотехникалық тізбек пен компоненттің параметрі мен сипаттамасын өлшеу; өлшеуіш аспаптарының өлшеу дәлдігіне әсер етуі; өлшеуішті автоматтандыру.
Білімдер:
- физикалық шама бірлігі мен өлшеулері туралы түсініктері;
- өлшеу құралының негізгі түрлері мен оның топтастырылуы
Іскерліктер:
- өлшеу әдістерін сақтай;
- өлшеу ақауларын анықтай;
- сигнал формасын зерттей, сигнал көрсеткішін өлшеу
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
ЖКП 06
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; өнімдерді сынау және бақылау; сертификаттау негіздері; терминдер және анықтауыштар; "Сертификаттау туралы" Қ.Р. Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; машина жасаудағы дәлділік; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеудің қателіктерін және әдiстерін.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды.
КҚ 3.1.7
ЖКП 07
Электр машиналары мен аппараттары
Электр машинасы туралы түсінік, топтамасы мен әрекет ету принциптері, рөлі мен жұмсалуы; трансформаторлар; тұрақты тоқ машиналары; тұрақты тоқ генераторы; тұрақты тоқ қозғалтқыштары: негізгі сипаттамасы, жұмысқа салу талаптары, даму болашағы; арнайы қолданыстағы тұрақты тоқ машиналары; топтамасы, құрылымы, айнымалы тоқ машинасының әрекет ету принциптері.
Автоматика, басқару, реле қорғанысы және басқалардың электр аппараттары: құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; құрылысы, әрекет ету принципі, негізгі техникалық сипаттамасы; электрон аппаратындағы физикалық құбылыстар.
Білімдер:
- пайдалы әрекеттің коэфициенті мен жоғалтуларын, құрылыс жұмсалуын, әрекет ету принципін, жұмыс үрдісін, трансформатор параллель жұмысын, арнайы трансформаторларды;
- электрон аппараттарының жұмыс жасау принциптерін
Іскерліктер:
- жұмыс кестесін таңдай, синхрондық және асинхрондық машинаның жұмыс үрдісін, құрылымдық орындай;
- арнайы жұмсалуы титіс айнымалы тоқ машинасын қолдана;
- берілген техникалық шарт бойынша электр аппараттарын таңдай;
- жұмыстың берілген кестесіне сай электр аппраттарын тексере
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3

ПК 3.1.6
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.5
Гидравлические и пневматические системы.
Физические основы функционирования систем; основы гидростатики и гидродинамики, законы идеальных газов; законы термодинамики; гидравлические и пневматические приводы; структура, составные элементы, рабочие тела и масла; типы приводов, виды управления и применение в машиностроительном производстве; системы смазки; комбинированные приводы; основы расчета гидро и пневмосистем.
Знания:
- физические основы функционирования гидравлические и пневматические систем;
- устройства и принцип действия различных типов приводов гидро- и пневмосистем;
Умения:
- составлять принципиальные схемы гидравлических и пневмосистем;
- производить расчеты по определению параметров работы гидро и пневмосистем;
БК 1
Информационные технологии.
Информация, виды информации, кодирование информации. Структура ЭВМ и ее функции. Программное обеспечение ЭВМ. Операционные системы. Понятие файла и его структуры. Операционная система. Работа с каталогами и файлами. Основные принципы, методы и свойства информационных и коммуникационных технологий, их эффективность; автоматизированные рабочие места, их локальные и отраслевые сети; системы проектирования; основные типы программных систем; справочно-информационные, расчетные системы, специализированные базы данных, стандартные графические форматы, загрузка и сохранение данных
Знания:
- структуру и принцип функционирования ЭВМ;
- особенности устройства микропроцессоров, их характеристик;
- состав и принцип работы операционной системы;
- основы автоматизации управления;
- принципы построения вычислительных систем основные принципы построения и протоколы сети Интернет;
- тенденции развития персональных компьютеров и их программного обеспечения;
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- системные, прикладные и специальные программные продукты профессиональной направленности.
Умения:
- классифицировать ЭВМ; производить включение, настройку, обслуживание ЭВМ и периферийных устройств;
- работать с системными, служебными и сервисными программами;
- применять прикладное программное обеспечение для решения прикладных задач;
- использовать сетевые технологии для передачи информации.
- использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
БК 8
Делопроизводство на государственном языке.
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях. Организационно-распределительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы.
Основы методики служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление, хранение и сдача дел в архив.
Знания:
- основные типы и формы документов и служебных писем, основная терминология делопроизводства на государственном языке.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на казахском языке.
БК 6
Экономика отрасли.
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- основы экономики и менеджмента, маркетинга;
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы;
- основные показатели производственно-хозяйственной деятельности организации (предприятия);
- виды планов, принципы их разработки;
- структуру гибких технологических комплексов, интегрированных автоматизированных производств;
Умения:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности участка (цеха);
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- рассчитывать прибыль, рентабельность продукции, предприятия;
- выполнить экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов;
- разрабатывать и оформлять технологическую документацию производства;
БК 7
Менеджмент.
Основные положения менеджмента, его сущность; характерные черты современного менеджмента; инфраструктура и цикл менеджмента; элементы системы управления; эффективность; управление: функции, организация, структура, принципы и методы, мотивация; контроль и регулирование в процессе управления: формы, этапы; имидж и организация работы менеджера; стили управления; управление трудовым коллективом; организация труда; принятие управленческих решений, их содержание и виды; этапы подготовки, принятия и исполнения решений; методы оптимизации.
Знания:
- функции управления предприятием;
- структура трудового коллектива;
- личностные, деловые и психологические качества руководителя;
- этикет в деловом общении;
- принципы и методы работы в коллективе;
Умения:
- контролировать и регулировать процесс управления;
- создать имидж и организацию работы менеджера;
- управлять трудовым коллективом;
- принимать управленческие решения.
БК 7
Охрана труда.
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 2
Специальные дисциплины
СД 01
Судовые энергетические установки.
Основные судовые энергетические установки: определение, классификация, назначение и общая характеристика. Двигатели внутреннего сгорания (ДВС): классификация, параметры и термодинамические процессы. Основные определения двигателя внутреннего сгорания (мертвой точки, хода поршня, объема цилиндров, степени сжатия, такта). Рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя). Смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей.
Мощность и экономичность ДВС: определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия. Удельный расход топлива. Экономичность двигателя. Пути увеличения мощности. Остов двигателя внутреннего сгорания. Главные неподвижные детали (фундаментная рама, рамовые подшипники, крышки цилиндров): назначение, устройство, принцип работы. Кривошипно-шатунный механизм. Механизм газораспределения: назначение, устройство, приводы, работа, регулировка, возможные неисправности и порядок их устранения. Топливная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, классификация, схемы и составные элементы, принцип работы. Смазочная система двигателя внутреннего сгорания: назначение, составные элементы, работа, обслуживание и ремонт. Насосы и гидроприводы. Теплообменники и сепараторы: назначение, классификация, принцип действия, способы крепления, обслуживание и ремонт. Охлаждающая система двигателей внутреннего сгорания: назначение, классификация, составные элементы, принцип работы.
Система впуска и выпуска: назначение, составные элементы, принцип работы. Воздухов пуск. Воздушные фильтры.
Знания:
-нормы обеспеченности судна топливом, водой, запасами продуктов и материально-технического оснащения, порядок их пополнения и хранения на судне;
-устройство, техническая эксплуатация главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-ремонт судна, главных двигателей, судовых устройств и механизмов;
-смесеобразование дизелей и карбюраторных двигателей;
-мощность и экономичность ДВС;
-рабочие процессы двигателя внутреннего сгорания (четырехтактного и двухтактного двигателя);
-коэффициент избытка воздуха;
-экономичность двигателя;
-пути увеличения мощности;
-удельный расход топлива;
-способы получения однородной смеси;
Умения:
- наполнять системы маслом и хладагентом;
- определять классификацию и назначение и общей характеристики;
- определение, среднее индикаторное давление, эффективная мощность, коэффициент полезного действия;
- исправлять возможные неисправности и порядок их устранения;
- регулировать топливные насосы (высокого давления клапанного типа, золотникового типа);
- обслуживать и ремонтировать систему двигателя внутреннего сгорания;
- обслуживать коллекторы, глушители, предохранительные клапаны и мембраны устройств.
БК 1

КҚ 3.1.6
КҚ 3.2.5
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жүйелер
Жүйенің қызмет қылу физикалық негіздері; гидростатика мен гидродинамика негіздері; идеалды газ заңдары; термодинамика заңдары; гидравликалық және пневматикалық жетектер; құрылым, құрамдас элементтер, жұмыс денелері мен майлары; жетек типтері, басқару түрлері және машинажасау өндірісіндегі қолданысы; жүйелік майлаулар; құрама жетектер; гидро- және пневможүйені есептеу негіздері.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық жүйенің қызме қылу физикалық негіздерін;
- гидро- және пневмжүйе жетегінің түрлі типтерінің құрылымы мен әрекет ету принцпиптерін
Іскерліктер:
- гидравликалық және пневмажүйе принципиалдық сызбаны құрастыра;
- гидро- және пневмажүйе жұмысы көрсеткішін анықтау бойынша есептеуді жүргізе
БҚ 1
ЖКП 09
Ақпараттық технологиялар
Ақпараттар, ақпарат түрлері, ақпаратты кодтау. ЭЕМ құрылымы және оның функциясы. ЭЕМ бағдарламалық қамтылуы. Операциялық жүйелер. Файл ұғымы және оның құрылымы. Операциялық жүйе. Каталог пен файлмен жұмыс істеу. Ақпараттық және коммуникациялық технологияның негізгі принциптері, әдістері, қасиеттері және олрадың тиімділігі; жұмыс орнын автоматтандыру және локалды, салалық желілер; жобалау жүйесі; бағдарламалық жүйенің негізгі типтері; анықтама-ақпаратты, есептеуіш жүйелері, мәліметтер базасын мамандандыру, стандатты графикалық форматтар, мәліметтерді енгізу және сақтау
Білімдер:
- ЭЕМ-ның құрылымын және қызмет ету принциптерін;
- микропроцессор құрылғысының ерекшеліктерін, оның сипаттамасын;
- операциялық жүйелер жұмысының құрамын және принциптерін;
- автоматпен басқару негіздерін;
- есептеуіш жүйенің құрылу негізгі принциптерін және Интернет желісінің протоколын;
- дербес компьютерлердің даму және олардың бағдарламалық қамтылу жаңалықтарын;
Іскерліктер:
- ЭЕМ-ын топтастыра алуды;
- ЭЕМ мен перифериялық құрылғысын қосу, жөнге келтіру, қызмет көрсетуді атқару;
- жүйелік, қызметтік және қызмет көрсету бағдарламасымен жұмыс істеуді;
- қолданбалы тапсырмаларды шешу үшін қолдаңбалы бағдарламалар қолдана алуды;
- ақпаратты жіберу үшін желілік технологияларды қолдану;
БҚ 8
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарда іс-қағаздар жүргізуді ұйымдастыру, жүйесі, ұғымы.
Ұйымдастыру-тарату, нормативті-құқықтық, ақша-қаржылық, есептік және анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдістемесі. АБЖ іс-жүргізу барысында қолдану. Іс-қағаздарын рәсімдеу, сақтау және мұрағаттарға тапсыру.
білу тиіс:
- құжаттар мен қызмет бабындағы хаттардың негізгі типтерін, мемлекеттік тілде іс-жүргізудің негізгі терминологиясын білу.
істей алуы тиіс:
- қазақ тілінде әкімшілік-ұйымдық құжаттарды әзірлеуді, рәсімдеуді және қызметтік хат алысуды;
БҚ 6
ЖКП 11
Экономика саласы
Нарықтық экономика және саласы; саланы дамытудың перспективасы мен ерекшеліктері; саланың материалды-техникалық, еңбек және қаражаттық ресурстары; өндірістің типтері және олардың сипаттамасы; негізгі өндірістік және технологиялық процестері; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның капиталы және меншігі; ұйымның негізгі және айналым қаржылары; еңбек ресурстары; еңбек ақы және нормалау, ұйымдастыру; ұйымның маркетингтік қызметі; өндірістік бағдарлама және өндірістік күштер; қызметтер, өнімнің өзіндік құны және өндірістің тоқтатылуы; бағаның қалыптасуы; ұйым қызметінің тиімділігін бағалау; өнімнің сапасы және бәсекеге қабілеттілігі; патент жүргізу; ойлап шырғару; инновациялау және қаражаттандыру саясаты; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспарлар; негізгі техникалы-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістері
Білімдер:
- экономика және менеджмент, маркетинг негіздерін;
- қазіргі заманғы экономиканың қалыптасу негіздерін және экономикалық реформаның бағытталуын;
- ұйым (кәсіпорын) қызметінде өндірістік-шаруашылықтың негізгі көрсеткіштерін;
- жоспарлар түрін және оларды әзірлеудің принциптерін;
Іскерліктер:
- үлескілер (цехтарда) кызметінде негізгі техникалы-экономикалық көрсеткіштерін есепке алуды;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалауды;
- кәсіпорынның, өнімнің рентабельділігін, табысты есептеуді;
- жұмыс жобалардың сметалық құжаттамасын және техникалы-экономикалық негіздемелерді құрастыру үшін есептер орындауды;
- кәсіпорынның өнім шығарылуында өндіріс технологиясын сақтау;
БҚ 7
ЖКП 12
Менеджмент
Менеджменттің негізгі ережелері, оның мәні; қазіргі менеджметтің сипатты ерекшелігі; менеджмент инфрақұрылымы және циклы; басқару жүйесінің элементтері; тиімділік; басқару: функциялары, ұйымдары, құрылымы, принциптері мен тәсілдері, мотивация; басқару процесіндегі реттеу және бақылау: түрлері, кезеңдері; менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж; басқару стилі; еңбек ұжымын басқару; еңбекті ұйымдастыру; басқарушылық шешім қабылдау: оның мазмұны және түрлері; шешімді шығару мен орындаудың дайындық кезеңдері; оптимизация әдістері;
Білімдер:
- кәсіпорынды басқару функциясын;
- еңбек ұжымының құрылымын;
- басшының жеке, іскерлік және психологиялық қасиеттерін;
- іскерлік қатынастағы тәртіпті;
- ұжымдағы жұмыстың әдістері мен принциптерін;
Іскерліктер:
- басқару процесін реттеуді және бақылай алуды;
- менеджер жұмысын ұйымдастыру және имидж қалыптастыруды;
- еңбек ұжымын басқаруды;
- басқарушылық шешім қабылдауды;
БҚ 7
ЖКП 13
Еңбек қорғау
адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Кеме энергетикалық қондырғылары
Негізгі кемелік энергетикалық қондырғылары: анықтама, топтама, жұмсалуы мен жалпы сипаттамасы. Ішкі жану қозғалтқышы (ІЖҚ): топтамасы, көрсеткіші мен термодинамикалық үрдістер. Ішкі жану қозғалтықышының негізгі анықтамалары (өлі нүкте, піспек жүрісі, цилиндр ауқымы, қысылу, такт дәрежесі). Ішкі жану қозғалтқышының жұмыс үрдісі (төрттактілі және екітактілі қозғалтқыш). Дизель мен карбюратор қозғалтқышының қоспақалыптастыруы.
ІЖҚ қуаты мен үнемділігі: анықтамасы, орташа индикаторлық қысымы, әсерлілік қуаты, пайдалы әрекет коэффициенті. Отынның үлес шығыны. Қозғалтқыш үнемділігі. Қуатты үлкейту жолдары. Ішкі жану қозғалтқышының діңгегі. Басты қозғалмайтын тетіктер (іргелі қаңқа, қаңқа мойынтірегі, цилиндр қақпағы): жұмсалуы, құрылымы, жұмыс жасау принципі. Қосиін-бұлғаз механизм. Газбөлу механизмі: жұмсалуы, құрылысы, жетектер, жұмысы, реттеу, болуы мүмкін кемшіліктер және оны жою тәртібі. Ішкі жану қозғалтқышының отын жүйесі: жұмсалуы, топтамасы, сызбасы мен құрамдас элементтері, жұмыс принципі. Ішкі жану қозғалтқышының майлау жүйесі: жұмсалуы, құрамдас элементтері, жұмысы, қызме ету және жөндеу. Сораптар мен гидрожетектер. Жылуалмастырғыш пен айырғыштар: жұмсалуы, топтамасы, әрекет ету принципі, бекіту тәсілдері, қызмет көрсету және жөндеу. Ішкі жану қозғатқышы жүйесінің салқындату жүйесі: жұмсалуы, топтамасы, құрамдас элементтері, жұмыс принципі.
Енгізу және шығару жүйесі: жұмсалуы, құрамдас жлементтері, жұмыс принципі. Ауаенгізу. Ауа сүзгіштері.
Білімдер:
- кемені отын, су, тамақ қоры және материалдық техникалық жабдықпен қамсыздану қалыптарын, олардың кемеде толығу және сақтау тәртібін;
- басты қозғалтқыш, кеме құрылысы мен механимздерінің құрылымы, техникалық жұмысқа салуын;
- кеме, басты қозғалтқыш, кеме құрылысы мен механимздерін жөндеуді;
- дизельдің қоспақалыптасуы мен карбюратор қозғалтқышын;
- ІЖҚ қуаты мен үнемділігін;
- рішкі жану қозғалтқышының (екітактілі және төрттакітілі қозғалтышты) жұмыс үрдісін;
- ауаның артықтық коэффициентін;
- қозғалтқыш үнемділігін;
- қуатты ұлғайту жолдарын;
- отынның үлестік шығынын;
- біртекті массаның алыну тәсілдерін
Іскерліктер:
- жүйені май жәнесуықагентпен толтыра;
- топтамасын анықтай және жұмсалуы мен жалпы сипаттамасын;
- пайдалы әсер коэфициенті, орташа индикаторлық қысым, әсерлік қуатын анықтай;
- болуы мүмкін ақауды және оны жою тәртібін түзете;
- отын сорабын (жоғары қысымды клапан типтес, реттығын типтес) реттей;
- ішкі жану қозғалтқышы жүйесіне қызмет көрсете және жөндей;
- қондырғы коллекторы, бұқтырғыш, сақтандырғыш клапан және мембранаға қызмет көрсете

ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 02
Электрооборудование судов и АСУ энергетических установок.
Судовые электрические станции: назначение, классификация, характеристики, устройство, область применения. Судовые электрические цепи. Распределительные устройства и аппаратура управления. Приборы защиты от перегрузок электрических сетей. Судовое электроосвещение и электронагревательные приборы. Судовой электропривод: понятие, назначение, классификация, характеристики, устройство (электродвигателей постоянного и переменного тока). Аппаратура управления вспомогательными электроприводами: назначение, характеристики, классификация, общее устройство. Электроприводы судовых вспомогательных механизмов. Электроприводы рулевых устройств. Электропривод якорно-швартовных устройств. Электропривод траловых лебедок. Электропривод грузоподъемных устройств. Аккумуляторные батареи: назначение, типы (кислотные, щелочные), характеристики, устройство, принцип работы, техническое обслуживание и ремонт. Радиосвязь, внутрисудовая связь и аварийно-предупредительная сигнализация. Электродвижение судов: определение, характеристики судов с электродвижением, принципиальная схема гребной электрической установки, главные генераторы и гребные электродвигатели.
Техническая эксплуатация судового электрооборудования: периодичность и технология технического обслуживания, консервация и расконсервация машин, их сушка и регулировка, проверка и регулировка аппаратуры.
Знания:
-устройства, принцип действия, технической эксплуатации и ремонта судовых электростанций;
-назначения и схем электрооборудования судна;
-устройства, работы и обслуживания электрических приводов;
-основ электротехники и материаловедения;
-периодичности и правила технического обслуживания аккумуляторных батарей;
-схем аварийной, командной и телефонной связи на судне;
-назначения, устройства, принципа действия и порядка технического обслуживания аппаратов аварийной, командной и телефонной связи;
-назначения, устройства и правил пользования контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-условных обозначений на электрических схемах и на электромонтажных рабочих чертежах, правила их чтения;
Умения:
- осуществлять подготовку к работе, пуск, использование в действии, проверку режима работы, остановку и техническое обслуживание агрегатов и механизмов судовой электростанции;
- производить осмотр, диагностику, выявляет неисправности, ремонтирует и регулирует электрооборудование судна;
-выполнять слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте электрооборудования;
-контролировать подачу электроэнергии на электродвигатели рулевого привода, лебедки, брашпиля и других электрифицированных вспомогательных механизмов и систем;
-проводить на судне демонтаж, ремонт, прокладку и монтаж кабелей электрооборудования судна, сигнальных и осветительных трасс;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии станцию сигнальных огней, прожекторы, средства аварийной предупредительной сигнализации и другие световые и звуковые сигнальные устройства;
-обслуживать аккумуляторные батареи;
-обслуживать и содержать в исправном состоянии аварийную, командную и телефонную связь;
-пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
-читать чертежи и электрические схемы;
-вести установленную техническую документацию по электрооборудованию судна;
-соблюдать правила безопасности труда и санитарно-гигиенические нормы труда;
-выполнять меры противопожарной безопасности.

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 02
Кеме электржабдықтары және энергетикалық қондырғы АБЖ
Кеме электр станциялары: жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылысы, қолданыс аясы. Кеме электр тізбектері. Бөлу құрылысы мен басқару аппратурасы. Электр желісінің артық жүгінен қорғау аспабы. Кеме электржарығы мен электқыздырғыш аспаптары. Кеме электржетегі: түсінік, жұмсалуы, топтамасы, сипаттамасы, құрылымы (тұрақты және айнымалы тоқ электрқозғалтқышы). Көмекші электржетектерін басқару аппаратурасы: жұмсалуы, сипаттамасы, топтамасы, жалпы құрылымы. Кеме көмекші механизмдерінің электржетегі. Рөл құрылысы электржетегі. Зәкір-тоқтау құрылымының электржетегі. Трал жүкшығыр электржетегі. Жүккөтергіш құрылым электржетегі. Аккумулятор батареялары: жұмсалуы, типтері (қышқылдық, сілтілік), сипаттамасы, құрылымы, жұмыс принципі, техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Радиобайланыс, кемеішілік байланыс және апаттық-ескерту сигнал беру қондырғысы. Кеме электрқозғалысы: электрмен қозғалатын кеменің анықтамасы, сипаттамасы, есу электр құрылымы принципиалдық сызбасы, басты генератор мен есу электрқозғалтқышы.
Кеме электржабдықтарының техникалық қызметке салынуы: технологиялық қызметтің кезеңі мен технологиясы, машинаның консервациясы мен қайта жаңарту, кептіру және реттеу, аппратураны тексеру және реттеу.
Білімдер:
- кеме электрстанциясы құрылысы, әрекет ету принципі, техникалық қызметке салу және жөндеуді;
- кеме электржабдығының жұмсалуы мен сызбасын;
- электрлік жетек құрылысы, жұмысы мен қызметін;
- электртехника және матреиалтану негіздерін;
- аккумулятор батарейінің кезеңдігі мен техникалық қызмет көрсету ережелерін;
- кемедегі апаттық, бұйрықтық және телефон байланысының сызбасын;
- апаттық, бұйрықтық және телефондық байланыс аппаратына техникалық қызмет көрсету тәртібі, жұмсалуы, құрылысы, әрекет ету принципін;
- қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарының жұмсалуы, құрылысы мен қолданыс ережесін;
- электр сызбасы мен электрмонтаждау жұмыс сызбасындағы шартты белгілерді, оларды оқу ережелерін
Іскерліктер:
- жұмысқа айындалуды, қосу, әрекет кезінде қолддана, жұмыс кестесін тексере, кеме электрстанциясы агрегаты мен механимздерінің тоқтап қалу мен техникалық қызмет көрсетілуін жүзеге асыра;
- кеме электржабдықтарын тексеру, диагноз қою, кемшіліктерді анықтау, жөндеу және реттеуді жүргізе;
- электржабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ұсталық жұмыстарды орындай;
- рөл жетегі, шынжыржіп, брашпиль және басқа да электрленген көмекші механизм мен жүйе электрқозғалтқыштарына электрқуатын беруді қадағалай;
- кеме электржабдықтары кабелі, сигнал және қарық беру тросын демонтаждай, жөндей, төсей және монтаждай;
- сигнал оты, прожектор, апаттық ескерту сигналдары құралдарын және басқа да жарықтық және дыбыстық сигнал құрылымдарын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
- аккумулятор батареясына қызмет көрсете;
- апаттық, бұйрықтық және телефонбайланысын жарамды жағдайда ұстай және қызмет көрсете;
- қадағалау-өлшеуіш аспабы мен саймандарын қолдана;
- сызба мен электрлік нобайды оқи;
- кеме электржабдықтауы бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізе;
- еңбек қауіпсізігі мен еңбек қалыбының санитарлық гигиеналық қалыбын сақтай;
- өрт қауіпсіздігі шараларын орындай

ПК 3.2.2
СД 03
Автоматика судовых энергетических установок и аппаратура контроля.
Общие сведения о контроле; аппаратура для замера давлений и разряжении; аппаратура контроля температуры; аппаратура для измерения солесодержания, уровня, расхода, анализа газов; аппаратура для измерения частоты вращения и мощности; сигнализаторы теплотехнического контроля; классификация автоматизированных систем; свойства объектов управления; система автоматического регулирования параметров с регулятором прямого действия; система автоматического регулирования параметров с регуляторами непрямого действия; конструктивное выполнение элементов типовых регуляторов; унифицированная система пневморегулирования и ее элементы; автоматическое терморегулирование ДВС; автоматическое регулирование частоты вращения судовых ДВС; системы автоматического контроля и сигнализация судовых энергетических установок; системы автоматической защиты судовых СЭУ; автоматизация судовых вспомогательных котельных установок; автоматизация общесудовых систем и вспомогательных механизмов; системы дистанционного автоматизированного управления ДВС; обеспечение надежности средств автоматизации, автоматизированные системы диагностики.
Знания:
- принципов действия и устройства солемеров, указателей уровня, термометров, шкалы замера температур, принципиальных схем приборов;
- устройства и принципов действия сигнализаторов теплотехнического контроля, сигнализаторов давления, температуры, уровня, расхода;
- видов автоматизированных систем.
Умения:
- производить настройку сигнализаторов давления и температуры с регулируемым и нерегулируемым дифференциалом, несложный ремонт;
- снимать статическую и динамическую характеристики, производить настройку регуляторов прямого действия, проводить несложный ремонт;
- производить регулирование пневматической системы, настройку датчиков, снимать статические характеристики датчиков;
- читать схемы релейного оперативного контроля параметров работы судового ДВС.
БК 1. 2. 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
СД 04
Технология монтажа судового электрооборудования.
Осветительная аппаратура, судовые сигнально отличительные
огни, навигационные огни: материал изготовления, требования к размещению и креплению. Особенности электрического освещения на нефтеналивных судах. Способы обеспечения электробезопасности судового электрического освещения. Судовые электрические станции.
Конструкции судовых электростанций, требования к размещению и установке. Аварийные судовые источники электроэнергии. Требования безопасности труда и электробезопасности к судовым электростанциям. Трансформаторы. Электрические машины. Асинхронные двигатели. Многоскоростные двигатели. Режимы работы асинхронных двигателей. Распределительные устройства аппаратуры управления и защиты.
Подготовительные работы: организация рабочего места и безопасности труда. Технология монтажа кабеля на переборках и на наборе судна. Особенности монтажа электрических сетей на нефтеналивных судах. Требования безопасности труда. Технология монтажа осветительных установок.
Требования безопасности труда. Технология монтажа электрических машин, пусковой аппаратуры и элементов автоматики. Требования безопасности труда. Технология ремонта электродвигателей и пускорегулирующей аппаратуры и аппаратуры распределительных устройств, щитков и пр.
Знания:
- назначение, конструкция осветительной аппаратуры;
- общую характеристику, классификацию судовых электрических станции;
- устройство, принцип действия, назначение, типы, соединения трансформаторов;
- принцип действия, устройство, электрические схемы включения, механическую и рабочую характеристику асинхронного двигателя;
Умения:
- выполнять монтаж кабеля на панелях, подвесках, желобах и трубах, маркировка концов кабелей и проводов, защитное заземление металлических оболочек;
-установить водозащитные и каютные выключателей, заводка кабелей и проводов в них;
-монтаж пускорегулирующей аппаратуры, маркировка кабеля и установка табличек на аппаратуре;
-установка защитных реле и автоматических выключателей на режим срабатывания.
- разметка кабельных трасс и мест установки аппаратуры, приемка и проверка комплектности электромонтажных заготовок, проверка правильности размеченных трасс;
-монтаж осветительной арматуры, выключателей, подключение кабеля к клеммам щита, маркировка;
-заземление кабельных экранов;
-проверка правильности установки и соединения кабелей в соответствии с технической документацией;
-пуск электрооборудования;
-приемо-сдаточные испытания электрических машин и пускорегулирующей аппаратуры.

КҚ 3.2.2
АП 03
Кеме энергетикалық қондырғы мен қадағалау аппаратурасының автоматикасы
Қадағалау туралы жалпы деректер; қысым мен айырылуды өлшеу аппаратурасы; темпарутураны қадағалау аппаратурасы; тұздың болуы, газ деңгейі, шығыны мен сараптау аппаратурасы; айналу және қуат жиілігін өлшеу аппаратурасы; жылутехникалық қадағалау сигнализаторлары; автоматтандырылған жүйе топтамасы; басқару нысанының қасиеті; тура әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; тура емес әрекетті реттеуіші бар автоматтық реттеуіш көрсеткіштер жүйесі; типтік реттеуіш элеиенттерін құрылымдық орындау; пневмореттеу ретке салынған жүйесі және оның элементтері; ІЖҚ автоматтық термореттеу; кеме ІЖҚ айналым жиілігін автоматтық реттеу; автоматтық қадағалау жүйесі және кеме энергетикалық қондырғы сигнал беруі; кеме СЭУ автоматтық қорғаныс жүйесі; кемелік көмекші қанадық қондырғысын автоматтандыру; жалпыкемелі жүйе мен көмекші механизмдерді автоматтандыру; ДВС қашықтықтан автоматтандырылған басқару жүйесі; автоматтандыру құралы сенімділігін қатамасыз ету, диагноз қою автоматтандырылған жүйесі.
Білімдер:
- тұз өлшегіш құрылымы мен әрекет ету принципін, деңгей көрсеткішін, термометр, температураны өлшеу шкаласын, аспаптың принципиалдық сызбасын;
- жылутехникалық бақылау, қысым, температура, деңгей, шығыс сигнал беру құрылысы мен әрекет ету принципін;
- автоматтандырылған жүйе түрлерін
Іскерліктер:
- реттелетін және реттелмейтін жіктеушімен қысым мен темпатратура сигнале берушінің бапталуын, қиын емес жөндеуді жүргізе;
- статикалық және динамикалық сипаттамасын ала, тура әрекетті реттеуіштерді түзетуді жүргізе, қиын емес жөндеуді жүргізу;
- пневматикалық жүйені реттеуді, бергішті түзеу, бергіштің статикалық сипатттамасын алуды жүргізе;
- кеме ДВС жұмысы көрсеткішін релейлік оперативтік қадағалау сызбасын оқи
БҚ 1, 2, 3
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 04
Кеме электржабдығын монтаждаудың технологиясы
Жарықберу аппаратурасы, кеме сигналменерекшелену оттары, навигациялық оттар: дайындалу материалы, орналасу әрі бекітілуіне қойылатын талаптар. Мұнайқұятын кемелерде электрмен жарық түсіру ерекшеліктері. Кеме электр жарық түсіру электрқауіпсіздігін қамтамасыз ету тәсілдері. Кеме электрлік станциялары.
Кеме электрстанциясының құрылымы, орналастырылу және құрылуына қойылатын талаптар. Кеме апаттық электрқуаты көздері. Кеме электрстанциясының электрқауіпсіздігі мен еңбек қауіпсіздігінің талаптары. Трансформаторлар. Электр машиналар. Асинхрондық қозғалтқыштар. Көпжылдамдықты қозғалтқыштар. Асинхрондық қозғалтқыштар жұмысының кестесі. Басқару мен қорғаныс аппаратурасының бөлу құрылымы.
Дайындық жұмыстары: жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру. Кабельді кеме қалқасы мен жиынтығында монтаждау технологиясы. Мұнайқұйғыш кемедегі электр желісін монтаждау ерекшеліктері. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Жарық түсіру қондырғысын монтаждау технологиясы.
Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электр машина, қосу аппратурасы мен автоматика элементтері технологиясы. Еңбек қауіпсіздігі талаптары. Электрқозғалтқыштар мен қосудыреттеуші аппартура мен бөлу қондырғысы, қалқан және басқаларды жөндеу технологиясы.
Білімдер:
- жарық түсіру аппаратурасының жұмсалуы, құрылымын;
- кеме электр станциясының жалпы сипаттамасы, топтамасын;
- трансформатор құрылысы, әрекет ету принципі, жұмсалуы, типтері, қосылуы;
- асихрондық қозғалтқыш механикалық және жұмыс сипаттамасын, қосудың электрлік сызбасын, құрылысы мен әрекет ету принципі.
Іскерліктер:
- кабельді панель, ілме, науа және құбырда монтаждау, кабель мен сым шеттерін маркалау, металл қабықшаны қорғап жермелеуді орындау;
- суданқорғау және каюталық сөндіргішті құра, кабель мен оның сымдарын енгізе;
- қосудыреттеуші аппратураны монтаждай, кабедьді маркалай және аппратураға тақта орнату;
- іскеқосылу кестесінде қорғаныс релесі мен автоматтық қосқышты құру;
- кабель трассасы мен аппратураны құру орнын белгілей, электрмонтаждау дайындамасын қабылдай әрі тексере, белгіленген трасса дұрыстығын тексеру;
- жарық түсіру аппратурасын монтаждай, сөндіргіш, кабельді қалқан клеммасына қоса, маркалау;
- кабель экранын төсеу;
- техникалық құжаттамаға сай кабельді дұрыс қалыптастыру әрі қосуды тексеру;
- электржабдықты қосу;
- электр машинасын қабылдау-тапсыру сынақтары мен қосуды реттеуіш аппаратураны қосу

БК 1. 2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Учебная электротехническая
Основы электротехнического и машиностроительного черчения. Электроизмерительные приборы и техника измерения. Элементарные слесарные работы. Сборка электрических схем. Подключение электрических приборов и оборудования. Пайка соединений. Сверление, нарезание резьбы. Склеивание и полимеризация.
Пайка соединений. Электротехника и теория электрических машин.
Умения:
- читать и чертить машиностроительные и электротехнические чертежи;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами;
- соблюдение правил по технике безопасности при работе с электроизмерительными электрическими приборами.
Навыки:
- читать все виды электрических схем;
- производить электрические измерения;
- техническое обслуживание и ремонт электрических машин и аппаратов.
БК 4, 8
ПК 3.2.4
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1.
БК 2.
БК 3.
БК 4.
БК 5.
БК 6.
БК 7.
БК 8.
БК 9.
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
Планировать собственные трудовые действия;
Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде;
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности;
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке;
Оформлять документацию на государственном (русском) языке;
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности;
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования.
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1. 110401 2- Радиомонтажник судовой*
ПК 2.1.1 Выполнять демонтаж аппаратуры средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.2 Подбирать марки проводов для монтажа цепей, заменять монтажные провода в схемах;
ПК 2.1.3 Выполнять монтаж по схеме приборов;
ПК 2.1.4 Отключать жилы кабеля и выводить концы кабеля из аппаратуры средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.5 Изготавливать и заменять жгуты в блоках радиоаппаратуры и навигационных приборов;
ПК 2.1.6 Осуществлять затяжку, укладку и крепление кабеля на судах, разделку, ввод концов кабеля и включать аппаратуру средств связи и наблюдения;
ПК 2.1.7 Ремонтировать радиоприемную, радиопередающую аппаратуру, трансляционных установок;
ПК 2.1.8 Ремонтировать радиотехнические средства.
2.2. 110402 2-Электромонтажник судовой*
ПК 2.2.1 Изготавливать и устанавливать переходы, конструкций для крепления кабелей, аппаратуры и щитов;

БҚ 1, 2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практика
Оқу электртехникалық
Машинақұрылысы және электртехникалық сызбалар негізі. Электрөлшеуіш және электрлік аспаптар. Қарапайым слесарлық жұмыстар. Электр сызбаларын құрастыру. Электр аспаптары мен жабдықтарын қосу. Жалғастыруды пайкілеу. Бұранданы турау, бұрғылау. Желімдеу және полимеризация. Электротехника және электрлік машиналар теориясы.
Іскерліктер:
- машинақұрылысы және электртехникалық сызбаларды оқу және сызу;
- бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын пайдалана білу;
- электрөлшеуіш және электрлік аспаптармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
Дағдылар:
- электр схемаларының барлық түрін оқу;
- электрлік өлшеулерді жүргізу;
- электрлік машиналары мен аппараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1.
БҚ 2.
БҚ 3.
БҚ 4.
БҚ 5.
БҚ 6.
БҚ 7.
БҚ 8.
БҚ 9.
Өмір бойы өз білімі мен шеберлігін жаңалау;
Жеке еңбек қызметін жоспарлау;
Адамдармен, қоғаммен және қоршаған ортаға деген қатынасын реттеу, заңдық нормаларды білу;
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережесін сақтау;
Кәсіби қызметін шетел тілінде жүргізе білу;
Мемлекеттік тілде құжаттарды рәсімдей алу;
Кәсіптік қызметінде экономикалық талдау жасау;
Ақпаратты компьютермен жинақтау, сақтау және өңдеу әдістерін игеру;
Физикалық өзін-өзі шыңдауда іскерліктерімен біліктіліктерін қолдана білу;
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
2.1. 110401 2 - Кеме радио монтаждаушысы*
КҚ 2.1.1 Байланыс пен бақылау құрал аппаратурасын демонтаждауды орындау;
КҚ 2.1.2 Шынжырды монтаждау үшін сым маркасын таңдау, монтаждау сымдарын сызбада ауыстыру;
КҚ 2.1.3 Аспап сызбасы бойынша монтаждауды орындау;
КҚ 2.1.4 Кабель желісін сөндіру және байланыс пен бақылау құрал аппаратурасынан кабель шетін шығару;
КҚ 2.1.5 Радиоаппаратура және навигациялық сайман бірікпесінде желіні даярлау және ауыстыру;
КҚ 2.1.6 Кемеге кабельді тарту, төсеу және бекіту, кабель шетін енгізу және байланыс пен бақылау құралдары аппратурасын қосуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7 Радиоқабылдағыш, радиотаратқыш аппаратура, тарату қондырғысын жөндеу;
КҚ 2.1.8 Радиотехникалық құралдарды жөндеу.
2.2. 110402 2 - Кеме электр монтаждаушысы*
КҚ 2.2.1 Кабель, аппратура мен қалқанды бекітуге арналған құрылымы, өтулерін даярлау әрі құру;

ПК 2.2.2 Вырубать и вырезать отверстия в панелях для прохода кабелей, обращать их металлическими и пластмассовыми втулками;
ПК 2.2.3 Развальцовывать кромки отверстий для прохода кабелей в переборках, наборе судна и электрораспределительных устройствах;
ПК 2.2.4 Сверлить отверстия и нарезать резьбу в деталях и конструкциях в цехе и на судах;
ПК 2.2.5 Выполнять демонтаж электрооборудования и кабальных трасс;
ПК 2.2.6 Выполнять электромонтажные работы по затяжке, укладке и креплению кабеля;
ПК 2.2.7 Читать и составлять эскизы простых электромонтажных схем;
ПК 2.2.8 Заготавливать кабеля.
3. Специалист среднего звена
3.1 110403 3 -Электромеханик по испытанию и ремонту электрооборудования
ПК 3.3.1 Проводить испытания и дефектацию электроагрегатов средней сложности;
ПК 3.3.2 Выполнять работы по балансировке якорей генераторов и электродвигателей;
ПК 3.3.3 Выполнять разборку сложных электроагрегатов;
ПК 3.3.4 Проверять ремонтируемое электрооборудование;
ПК 3.3.5 Устранять неисправности в электромеханизмах, требующих слесарных работ.
ПК 3.3.6 Ремонтировать, собирать генераторы, электродвигатели, коммутационную аппаратуру;
ПК 3.3.7 Определять техническое состояние ремонтируемого электрооборудования.
3.2. 110404 3 - Электромеханик (судовой)
ПК 3.4.1 Обеспечить безопасную организацию работ;
ПК 3.4.2 Поддерживать в надлежащем техническом состоянии механизмы, устройства, системы, оборудование;
ПК 3.4.3 Определить состояние электропроводов при помощи электроизмерительных приборов;
ПК 3.4.4 Эксплуатировать электрооборудование и средства автоматизации;
ПК 3.4.5 Следить за режимом работы электромеханизмов;
ПК 3.4.6 Вести электротехнический журнал;
ПК 3.4.7. Руководить электромеханической вахтой на судах;
ПК 3.4.8. Докладывать начальнику службы о готовности заведования
Приложение 956
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 956 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям). Транспортная техника
Специальность:
1107000 - Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительно-
дорожных машин и оборудования на железнодорожном транспорте
Квалификации:
110701 2 – Наладчик путевых машин и механизмов*
110702 2 – Машинист железнодорожно-строительных машин*

КҚ 2.2.2 Кабель өту үшін панельде тесік тесу және қию, оларды металл және пластмасса төлкеге айналдыру;
КҚ 2.2.3 Тесік жиектерін кабель өту үшін сұрыптауда, кемені жинақтауда және электртаратушы қондырғыда шыр айналдыру;
КҚ 2.2.4 Цехта және кемеде тетіктер мен құрымында тесіктерді бұрғылау және бұраманы тесу;
КҚ 2.2.5 Электржабдықтары мен кабель тростарын бөлшектеуді орындау;
КҚ 2.2.6 Кабельді тарту, төсеу және бекіту бойынша электрмонтаждау жұмысын орындау;
КҚ 2.2.7 Қарапайым электрмонтаждау сызбасын оқу және құрастыру;
КҚ 2.2.8 Кабельді даярлау.
3 Орта буын маманы
3.1. 110403 3 - Электр қондырғыларды сынау және жөндеу электр механигі
КҚ 3.3.1 Қиындығы орташа электрагрегаттың сынағын және ақаун анықтауды жүргізу;
КҚ 3.3.2 Генератор мен электрқозғалтқыш зәкірін теңгеру бойынша жұмыс орындау;
КҚ 3.3.3 Күрделі электрагрегатты бұзу;
КҚ 3.3.4 Жөнделетін электржабдықты тексеру;
КҚ 3.3.5 Ұсталық жұмысты талап ететін электрмеханизмдегі ақауларды жою;
КҚ 3.3.6 Генератор, электрқозғалтқыш, коммутациондық аппаратураны жөндеу, жинау;
КҚ 3.3.7 Жөнделетін электржабдықтары техникалық жағдайын анықтау.
3.2. 110404 3 - Электр механик (кемедегі)
КҚ 3.4.1 Жұмыстың қауіпсіз ұйымдастырылуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.2 Механизм, қондырғы, жүйе, жабдықты жарамды техникалық жағдайда ұстау;
КҚ 3.4.3 Электрөлшеуіш сайман көмегімен электржетегі жағдайын анықтау;
КҚ 3.4.4 Электржабдықтары мен автоматтандыру құралдарын жұмысқа салу;
КҚ 3.4.5 Электрмеханизм жұмысы кестесін күту;
КҚ 3.4.6 Электртехникалық журналды жүргізу;
КҚ 3.4.7 Кемедегі электрмеханикалық вахтаны басқару;
КҚ 3.4.8 Қызмет бастығына меңгерудің дайын екендігін баяндау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 956-қосымша
Ескерту. Бұйрық 956-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалары бойынша).
Көлік техникасы
Мамандығы: 1107000Көтергіш көлік, құрылыс, жол машиналары мен
жабдықтарын темір жол көлігінде техникалық
пайдалану
Біліктілігі: 110701 2 – Жол машиналары мен механизмдерді іске
қосушы*
110702 2 – Темір жол құрылыс машиналарының машинисі*

252
ПА 00
Промежуточная аттестация
96
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х час. в неделю в период теоретического обучения
Всего
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности. Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 960
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 960 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования" (по отраслям) повышенного уровня квалификации"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых
компетенций
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского)  языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД. Чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
БК11

252
АА 00
Аралық аттестаттау
96
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
5184
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультатив сабақтар
Теориялық оқыту кезеңінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 960-қосымша
Ескерту. Бұйрық 960-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1107000 – "Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары мен
жабдықтарын темір жол көлігінде техникалық пайдалану" (салалар
бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім
берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі:
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі; сөйлеудің дамуы; мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы; кәсіптік бағытталған мәтіндер, кәсіптік қарым-қатынас;
Білімдер:
- қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі, фонетика, лексика және морфологиясы;
- кәсіптік сөйлеуді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/ кәсіптік бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері; кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау
БҚ13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11

ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле. Магнитные цепи; расчет магнитных цепей. Электромагнитная индукция. Явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции. Электрические цепи переменного и постоянного тока. Электростатическое поле. Стационарное электрическое поле.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
БК11
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма. Воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека; технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК13
ПК 2.1.9
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.5.8
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса; методы хранения, обработки и передачи информации; информационные технологии"; структура ПЭВМ; программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными; компьютерные коммуникации; математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК2
БК5
БК6
БК11
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.05
Основы стандартизации и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ОПД.06
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях; организационно - распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы; основная методика служебного письма; применение АСУ в делопроизводстве; оформление и сдача дел в архив; понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ); организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ; общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК2
БК4
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері
электрлі өріс; тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу; магниттік өріс;
магниттік тізбектер; тұрақты тоқтың магниттік өрісі; магниттік тізбектерді есептеу; электрлі магниттік индукция; электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукцияның құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК); ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері; синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері; электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс; электрлі тізбектерді есептеу; синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар; ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері; үшфазалы тізбектер; жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер
Білімдер:
- электротехника анықтамасы, терминдері мен негізгі заңдары, электрлі техникалық және магниттік өлшемдерінің өлшем бірлігі, физикалық өлшемдердің әріптік және кестелік белгілері; электрлі магниттік өріс және электрлі және магниттік тізбектердің заңдары мен негізгі түсініктері; стационарлық және ауыпалы тәртіптердегі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектерін талдау әдістерін;
Іскерліктер:
күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу, арнайы электрлі техникалық пәндерді меңгеру барысында әдістер мен заңдарды қолдану;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.03
Еңбек қорғау
Өрт қауіпсіздігі.
Жабдықтардың жіктелуі: белгісі, қызмет ұстанымы, құрылым ерекшелігі, таңдау өлшемі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі.
Еңбекті қорғау: құқықтық және нормативтік база.
Өндірістік жарақаттар және аурулар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы деректерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электр қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсіздігінің жалпы деректерін;
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;
- өндірістік жарақат алған кезде алғашқы қызмет көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ13
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.5.8
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері; түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау.
Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу;
Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері; құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері; ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері; басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ);
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері; құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу; іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- курстың пәні, міндеттері мен мақсатын;
- ұйымдастырушылық техника құрылғыларының жалпы сипаттамасы, белгісі, және оларды кәсіпорындардағы ұйымдастырушылық және басқару үрдістеріне енгізуді;
- іс қағаздары мен корреспонденция туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оны құрудың тәсілдерін;
- құжаттарды жасаудың ережелері, құрамды бөліктері, белгісі, жіктелуі мен белгісін;
- түсінік, жіктелу, сипаттама, ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларын жасаудың ерекшеліктері (ОРД);
- құжаттардың басқа да түрлерін;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін (БҚҚМЖ);
- мәні, міндеті, келешегі, құрамды бөліктері, іс қағаздарын компьютерлеудің негізгі принциптерін;
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларының (ҰТҚ) жүйесін бірыңғайлау;
- құжат айналымы, құжат ағымы мен құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау, тіркеу, есепті жүргізу;
- ПЭВМда құжаттарды жасау.
БҚ2
БҚ4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ОПД.09
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
-законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.5.4
ОПД.10
Энергосиловые установки.
Основы эксплуатации, устройства и назначения двигателей внутреннего сгорания. Классификация д.в.с. Дизельные и карбюратор-ные двигатели. Системы газораспределения, питания охлаждения, зажигания. Устройства механизмов принцип их работы. Устройства д.в.с., применяемых на путевых и подъемно –транспортных машинах, общие понятия об электро-, гидро- пневмоприводах.
Знания:
- назначения, устройства и эксплуатационных характеристик двигателей внутреннего сгорания применяемых на путевых машинах и механизмах.
Умения:
- эксплуатировать энергосиловые установки путевых машин и механизмов, выявлять неисправности и устранять их.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
ПК 2.5.4
ОПД.11
Основы экономики отрасли.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимуществ и недостатков, роли государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.2
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.5.4
ОПД.12
Основы права и транспортное законодательство.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды; судебная система, правоохранительные органы; правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта; право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог"; ответственность на железнодорожном транспорте; порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения; порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 12
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация:
110701 2 – Наладчик путевых машин и механизмов*
СД.01
Конструкция и ремонт путевых машин и механизмов.
Грузоподъемные машины. Машины для ремонта и содержания пути. Машины для сборки рельсошпальной решетки. Железнодорожные транспортные средства. Механизированный путевой инструмент. Машины для борьбы со снежными заносами.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и теорию эксплуатации путевых машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики путевых машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД.02
Технология ремонта путевых машин и механизмов.
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов. Износ деталей машин; система планово-предупредительного ремонта машин. Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин. Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания. Эксплуатация и техническое обслуживание путевых машин. Организация ремонта путевых машин. Методы восстановления деталей; ремонт деталей и узлов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания; ремонт путевых машин; ремонтные предприятия.
Знания:
- видов и методов обнаружения неисправностей узлов и деталей, порядка устранения неисправностей в путевых машинах и механизмах.
Умения:
- определять техническое состояние машин и механизмов, выбирать рациональные методы ремонта узлов и деталей путевых машин.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
СД.03
Электро- гидро- оборудование и устройства автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Основы электро- гидро- пневмопривода машин и механизмов. Аппаратура управления и автоматические устройства;
агрегаты бензоэлектрические; дизель- электрические агрегаты. Электрооборудование путевых машин. Электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин. Гидравлическое оборудование путевых и строительных машин. Пневматическое оборудование путевых машин. Автоматические устройства путевых машин.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации электро- гидро- оборудования, устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики электро- гидро- оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
СД.04
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на ж.д. транспорте.
Раздельные пункты. Подвижной состав ж.д.. Организация ж.д. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14

КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.5
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.54
ЖКП.10
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы, бөлек пунктер, сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары, темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері;
- локомотивтердің құрылымдық кестелері, вагондар түрлерін;
- бөлек пунктердің түрлері, стансаның жіктелуін;
- дабылдардың белгісі және негізгі дабылдық түстердің мәнін;
- құрылғылардың құрылымдық кестесі мен әрекет ету негізін, стрелкалар мен дабылдардың электрлі орталықтандыру, темір жол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлерін;
- этж электрмен жабдықтаудың шаруашылығын;
- пойыздар қозғалысы кестесінің түсінігі, бір және қос жолды учаскелердегі қозғалыстың тәртібі, пойыз диспетчерінің рөлін.
Іскерліктер:
- локомотивтердің белгісі мен сериясын, үлгісі мен түрін ажырату, локомотивтердің біліктік формуласын атау, вагондардағы жазбалар мен белгіні талдау;
- жолдың бір және қос жолды учаскелерінде станса шекарасын анықтау, жол және стрелкалы ауыстыратын нөмірі;
- стансалы автоматика мен пойыздар қозғалысын аралық реттеудің жүйесін анықтау;
- пойыздар қозғалысының кестесін оқу, тәулігіне пойыздар қозғалысының қарқындылығын есептеу.
БҚ1
БҚ 2
ЖКП.11
Салалық экономика негіздері
Экономика жүйелерінің ортақ негіздері.
Макроэкономика.
Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық.
Қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. Ұйымдардағы өндірістік- қаржылық қызметтерді жоспарлау, есеп жасау және талдау.
Білімдер:
- экономикалық қарым-қатынас түрлері мен экономикалық заңдарды;
- Қазақстан Республикасындағы экономикалық жүйенің реформасын;
- ақшаның мәні мен қызметін, қаржылық құралдарды, инфляцияны;
- еңбекақы құрылымын;
- қазіргі әлемдік экономиканы, экономиканың жаһандау тенденцияларын;
- халықаралық сауда және валюталық қатынастырды.
Іскерліктер:
- мекеме (ұйым) және салада материалдық-техникалық, еңбек және қаржылық ресурстарын тиімді пайдалануды;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.1.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.4
ЖКП.12
Қуаттандыру қондырғылары
Іштен жану қозғалтқышының негізгі ілімі.
Дизельді қозғалтқыштар.
Карбюраторлы қозғалтқыштар.
Автомобильдер мен тракторлар.
Білімдер:
- іштен жану қозғалтқышының ілімі мен негізгі түсініктерді;
- карбюраторлық және дизельдік қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын;
- автомобильдер мен тракторлардың жүргізу бөлігі мен трансмиссия түйіндерінің жұмысы мен құрылымын;
Іскерліктер:
- ілімдегі негізгі түсініктерге анықтамаларды беруді;
- дизельді және карбюраторлық қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын түсіндіруді;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.4
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110701 2 – Жол машиналары мен механизмдерді іске қосушы
АП.01
Жол машиналар мен механизмдердің құрылымы
Жүк көтергіш машиналар.
Жолдың күйі мен жөндеу жұмыстары үшін машиналар.
Рельс-шпалдық торларды жасайтын машина.
Теміржол көлік құралдары.
Механикаландырылған жол құралы.
Қар басып қалуларынан қорғайтын машина.
Білімдер:
- жүк көтергіш машиналар механизмдер элементтерінің құрылымы мен міндеті;
- жол машиналарының құрылымы, міндеті мен техникалық сипаты, оларды пайдалану кезіндегі қаупсіздік техникасы;
- жүк және жолаушылар дрезинасының құрылымы мен олардың техникалық сипаты;
Іскерліктер:
- машиналардың дайындығын тексеру операциясын өткізу және олардың техникалық күйін бақылау;
- жұмыстың қауіпсіз және рационалды тәсілдерін білу;
- ақауларды анықтау және оларды жою.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
АП.02
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу технологиясы
Машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелері.
Машина бөлшектерінің тозуы.
Машиналардың жоспарлы-ескертулік жөндеу жүйесі.
Жол машиналарын жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді орнына келтірудің әдістері. Іштен жану қозғалтқыштың бөлшектерін жөндеу
Жол машиналарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Бөлшектер мен тораптарды жөндеу.
Жол машиналарын жөндеу.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту тәсілдерін;
- агрегаттар мен тораптар, жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет жасаудың негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын;
- машиналарды жөндеуді ұйымдастырудың негізгі ережелерін;
- бөлшектерді орнына келтіру әдістерін;
- жөндеу ұйымдарының құрылымы мен түрлерін.
Іскерліктер:
- машинаның техникалық жағдайын анықтау, есептеу-санау құжаттарын жүргізуді;
- бөлшектерді орнына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды;
- жол машиналары жүйесі мен механизмдерді жөндеу және қалпына келтіруді;
- тозуларды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
АП.03
Электро-гидро жабдықтар және құрылыс, жол машиналарының автоматика құрылымы
Электро-гидро жабдықтар механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол машиналарының электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлі сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол машиналарының пневматикалық жабдығы.
Жол машиналарының автоматты құрылымы.
Білімдер:
- жетектердің жіктелуін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
Іскерліктер:
- жетектің түрін таңдауды;
- машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
АП.04
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру. Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
Іскерліктер:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14

ПК 2.1.7
СД 00
Квалификации:
110702 2 - Машинист железнодорожно-строительных машин*
110703 2 - Машинист путевых машин*
110706 2 - Машинист выправочно-подбивочно-рихтовочных машин
СД.01
Конструкция и ремонт путевых машин и механизмов.
Грузоподъемные машины. Машины для ремонта и содержания пути. Машины для сборки рельсошпальной решетки. Железнодорожные транспортные средства. Механизированный путевой инструмент. Машины для борьбы со снежными заносами.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации путевых машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики путевых машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД.02
Эксплуатация, техническое обслуживание путевых и строительных машин и механизмов.
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов. Износ деталей машин. Система планово-предупредительного ремонта машин. Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин. Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания. Эксплуатация и техническое обслуживание путевых и строительных машин. Организация ремонта путевых и строительных машин. Методы восстановления деталей. Ремонт деталей и узлов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания. Ремонт путевых и строительных машин. Ремонтные предприятия.
Знания:
- основных положений по эксплуатации, техническому обслуживанию путевых машин, методов обнаружения неисправностей узлов и деталей и порядка их устранения.
Умения:
- управлять работой, производить техническое обслуживание, обнаруживать и устранять неисправности путевых машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД.03
Электрооборудование и автоматические устройства путевых машин и механизмов:
основы электро- гидро- пневмопривода машин и механизмов; аппаратура управления и автоматические устройства; агрегаты бензоэлектрические; дизель- электрические агрегаты; электрооборудование путевых машин; электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин; гидравлическое оборудование путевых и строительных машин; пневматическое оборудование путевых машин; автоматические устройства путевых машин.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации электрооборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики электро- гидро- оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14

КҚ 2.1.7
БҰАП00
Білім беру ұйымдарымен анықталатын пәндер **
АП 00
Біліктілігі: 110702 2 - Теміржол құрылыс машиналарының машинисі
110703 2 - Жол машиналарының машинисі
АП.01
Жол машиналары мен механизмдерінің құрылымы:
Жүк көтергіш машиналар.
Жолдың күйі мен жөндеу жұмыстары үшін машиналар.
Рельс-шпалдық торларды жасайтын машина.
Теміржол көлік құралдары.
Механикаландырылған жол құралы.
Қар басып қалуларынан қорғайтын.
Білімдер:
- жүк көтергіш машиналар механизмдер элементтерінің құрылымы мен міндеті;
- жол машиналарының құрылымы, міндеті мен техникалық сипаты, оларды пайдалану кезіндегі қаупсіздік техникасы;
- жүк және жолаушылар дрезинасының құрылымы мен олардың техникалық сипаты;
Іскерліктер:
- машиналардың дайындығын тексеру операциясын өткізу және олардың техникалық күйін бақылау;
- жұмыстың қауіпсіз және рационалды тәсілдерін білу;
- ақауларды анықтау және оларды жою.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП.02
Жол және құрылыс машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану
Машина және механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелері.
Машина бөлшектерінің тозуы
Машинаны жоспарлы-ескертпе жөндеу жүйесі.
Машина тораптары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсету.
Іштен жану қозғалтқышқа техникалық қызмет көрсету.
Құрылыс және жол көліктеріне техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Құрылыс және жол көліктеріне жөндеу жұмысын ұйымдастыру.
Бөлшектерді қалпына келтіру әдістері.
Тораптар мен бөліктерді жөндеу.
Іштен жану қозғалтқышты жөндеу.
Құрылыс және жол көліктерін жөндеу.
Жөндеу ұйымдары.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдерді пайдаланудың негізгі ережелері;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту әдістерін;
- торап және агрегаттарға, жол көліктері мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсетудің негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын,
- бөлшектерді қалыпқа келтіру әдістерін;
- құрылыс және жол көліктер жүйесі мен механизмдерді қалыпқа келтіру және жөндеу бойынша негізгі ережелерді;
- жөндеу ұйымдарының тұрпаттары мен құрылымын.
Іскерліктер:
- машиналардың техникалық жағдайын анықтау, санау-есептеу құжаттарды жүргізуді,
- тозуды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
- бөлшектерді қалпына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды.
- агрегаттар мен тораптарға техникалық қызмет көрсетуді.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП.03
Электро-гидро жабдықтар және құрылыс, жол машиналарының автоматика құрылымы
Электро-гидро жабдықтар механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол машиналарының электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлі сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол машиналарының пневматикалық жабдығы.
Жол машиналарының автоматты құрылымы.
Білімдер:
- жетектердің жіктелуін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
Іскерліктер:
- жетектің түрін таңдауды;
- машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14

ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
СД 04
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав ж.д. Организация железнодорожных перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации.
Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.2.1
ПК 2.2.9
ПК 2.3.1
ПК 2.3.9
СД.05
Техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути
Земляное полотно. Верхнее строение пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Переезды и приборы путевого заграждения. Соединение и пересечение путей.
Знания:
- конструкции земляного полотна,
верхнего строения пути и искусственных сооружений железнодорожного пути.
Умения:
- определять элементы земляного полотна, производить выбор типа верхнего строения пути, производить средний и капитальный ремонт железнодорожного пути.
БК2
БК5
БК6
БК11
БК14
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Учебная слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операций
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
ПК 2.1.11
ПК 2.2.11
ПК 2.3.11
ПК 2.5.11
ПО.02
Учебная сварочная практика
Сварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операций
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14

КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
АП 04
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру. Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
Іскерліктер:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.9
АП.05
Темір жолды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және құрылысы
Жер қабаты.
Жолдың жоғарғы бөлігінің құрылысы.
Жолдың жылжымалы құрамының өзара қатынасы.
Өткел және жолды тосқауылдау құралдары.
Жолдың бірігуі және өзара қиысуы.
Білімдер:
- жер қабатының түрлерін;
- көлденең сұлбаның жіктеуішін,
- жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының элементтерін, жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын;
- жылжымалы құрам және құрылысты жақындату габариттерін;
- рельс жолтабанының құрылысын, өткелдердің құрылысын, жол белгілері мен жол тосқауылдау құралдарын, жолдардың өзара қиысуы мен бірігуін, бағыттамалы бұрманың тұрпаттарын;
Іскерліктер:
- жолдың құрылысы элементтерін анықтау, көлденең профильдерді сызуды;
- жолдың жоғарғы құрылысы тұрпатын таңдау, рельстер, шпалдар, өтпелі бекітпе тұрпаттарын анықтау;
- жолдардың өзара қиысуы мен бірігу түрлерін ажырату;
- түзу және қисық учаскелердегі жолтабанының деңгейі мен енін өлшеу және шаблондарды қолдануды;
- бағыттамалы бұрманың ақауларын анықтауды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ14
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
ӨО. 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Колледж шеберханаларындағы өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу темір ұсталық практика
Өлшеу негізі. Өлшеу және бақылау құрал-жабдықтары. Кеңістік және тегіс белгілеу. Егелеу. Бұрғылау. Кескінді кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу (саңылауларды кесу) және зенкермен өңдеу. Металды түзету және майыстыру. Шабу және металды кесу. Ысқылау және үйкелеу. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операциялардың орындалуында студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.11
КҚ 2.5.11
ӨО.02
Оқу дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарымен басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды майысқан және тігінен орналасқан кезде дәнекерлеу және жүргізу. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14

ПК 2.1.12
ПК 2.2.12
ПК 2.3.12
ПК 2.5.12
ПО.03
Учебная слесарно-механическая практика
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических, конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механикообрабатывающих станках.
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.13
ПК 2.2.13
ПК 2.3.13
ПК 2.5.13
ПО.04
Учебная комплексно-слесарная практика
Техника безопасности. Ручные и механизированные инструменты. Сборка разъемных соединении. Сборка шпоночных и шлицевых соединении на конических посадках. Сборка детали и подшипниками скольжения и качения. Сборка зубчатых передач. Сборка муфт, соединении и центровка валов. Сборка деталей с поступительным движением, кривошипно-шатунными механизмами. Сборка систем с герметизацией элементов. Сборка механизмов с гибками звеньями. Прием работ с использованием монтажных приспособлений. Приемы такелажных работ. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков, производить сборник различных соединений, посадки зубчатых передач, а также детали с поступательными движениями подвижного состава
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.11
ПК 2.2.11
ПК 2.3.11
ПК 2.5.11
ПО.05
Учебная электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.15
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ПК 2.5.15
ПП.01
Учебная ознакомительная практика
Формирует общее представление о структуре железных дорог, объективное и полное представление о специальности, ее сферах и направлениях; расширяются, углубляются и систематизируются знания на основе изучения работы конкретных предприятий и учреждений локомотивного хозяйства; происходит ознакомление с одним из базовых предприятий, его структурой и перспективами развития, характером деятельности, продукцией; знакомство с последовательностью производственных процессов на предприятии; изучается внутренний режим и распорядок, оборудование имеющееся на предприятии; устав и регламент организации; формируется первоначальный профессиональный опыт.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
БК1
БК 2
БК 3
БК 6
ПП.02
Учебная практика на получение профессии
Обеспечивается приобщение студентов к современному производственному процессу в качестве непосредственных

КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.12
КҚ 2.5.12
ӨО.03
Оқу темір ұсталық-механикалық практика
Қауіпсіздік техникасы. Механикалы өңдеу станоктарының құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық беттерді қате және таза үшкірлеу. Торцты өткірлеу және дайындарды кесу. Сыртқы орларды қырнау. Саңылауларды өңдеу. Кескіндерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.13
КҚ 2.2.13
КҚ 2.3.13
КҚ 2.5.13
ӨО.04
Оқу кешендік-темір ұсталық практика
Қауіпсіздік техникасы. Қол және механикаландырылған құрал-жабдықтар. Алмалы-салмалы қосылуларды құрастыру. Конустық түрде шпондық және шлицті қосылуларды құрастыру. Жылжу және тербелудің мойынтіректері және бөлшектерді құрастыру. Тісті берілімдерді құрастыру. Муфтыларды, қосылуларды құрастыру және білікшелерді ортаға келтіру. Жасалған қозғалыспен, кривошипті-шатунды механизмдермен бөлшектерді құрастыру. Элементтерді герметизациялаумен жүйелерді құрастыру. Топтық иілдірумен механизмдерді құрастыру. Монтаждық құрал-жабдықтарды қолданумен жұмыстарды қабылдау. Такелажды жұмыстардың тәсілдері. Кешендік жұмыстар.
- студенттерді түрлі қосылуларды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды, сонымен қатар жылжымалы құрамның қозғалу бөлшектерін құрастырудың дағдылары мен ілім-білімдерін қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.11
КҚ 2.5.11
ӨО.05
Оқу электромонтаждық практика
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 - 10
БҚ 14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
КҚ 2.5.15
ӨП.00
Өндірістік практика
ӨП.01
Оқу танымдық практика
Темір жолының құрылысы, мамандық туралы объективті және толық көріністі, оның саласы мен бағыттары туралы жалпы көріністі қалыптастырады; локомотив шарауашылығының мекемесі мен нақты кәсіпорнының жұмысын игеру негізінде білімді жүйелендіру және кеңейту және тереңдету; бір базалық кәсіпорынмен, оның құрылысы және дамыту келешегімен, әрекет сипаты және өнімділігімен танысуды жүзеге асырады; кәсіпорындағы өндірістік үрдістің реттілігімен танысу; кәсіпорында бар жабдықтардың ішкі режимі мен тәртібі оқытылады; ұйымның жарлығы мен регламенті; алғашқы кәсіби тәжірибе қалыптасады
- студенттерде өзінің болашақ кәсіби әрекеті туралы бірыңғай көріністің қалыптасуы
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
ӨП.02
Кәсіпті игерудің оқу практикасы

исполнителей, расширяются и углубляются знания, полученные ими при изучении специальных предметов, а также приобретаются и совершенствуются профессиональные умения и навыки работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного сотава в качестве исполнителя на рабочем месте, формируется первоначальный профессиональный опыт.. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.14
ПК 2.2.14
ПК 2.3.14
ПК 2.5.14
ПП.03
Производственно-технологическая практика
Обеспечивается расширение, углубление и закрепление учащимися знаний, полученных при изучении специальных предметов, а также приобретение и дальнейшее совершенствование навыков по сборке и испытанию тягового подвижного состава (по видам)
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 2.1.15
ПК 2.2.15
ПК 2.3.15
ПК 2.5.15
Таблица 2 - Структура образовательной учебной программы повышенного уровня технического и профессионального образования по специальности 1107000 – "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования" (по отраслям) повышенного уровня квалификации
Срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
Индекс цикла дисциплин
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенций
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальностям: техника перевода со словарем, профессионально-ориентированных текстов, профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ПК 2.3.1
ПК 2.5.1
ПК 2.5.6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа. Геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел. Аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертежи, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6
БК11

Тікелей орындаушы ретінде заманауи өндірістік үрдіске студенттерді баулу қамтамасыз етіледі, олардың арнайы пәнді игеру барысындағы білімі кеңейеді және тереңдейді, сонымен қатар жұмыс орнында орындаушы ретінде тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша жұмыс дағдылары мен кәсіби білімдері қалыптасып жетілдіріледі, бастапқы кәсіби тәжірибе қалыптасады. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 2.1.14
КҚ 2.2.14
КҚ 2.3.14
КҚ 2.5.14
ӨП.03
Өндірістік-технологиялық практика
Оқушылардың арнайы пәндерді оқу барысында игерілген білімін бекіту, тереңдету және кеңейтуді қамтамасыз ету, сонымен қатар тартуға арналған жылжымалы құрамды (салалар бойынша) сынау, құрастыру бойынша дағдыларды қалыптастыру және әрі қарай жетілдіру
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5 -10
БҚ 14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.2.15
КҚ 2.3.15
КҚ 2.5.15
Кесте 1 – Біліктілігі жоғары деңгейдегі 1107000 – "Көтергіш көлік,
құрылыс жол машиналары мен жабдықтарын темір жол көлігінде техникалық
пайдалану" (салалар бойынша) мамандығы бойынша жоғары деңгей
маманының техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламысының
құрылысы
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі:
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі; сөйлеудің дамуы; мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы; кәсіптік бағытталған мәтіндер, кәсіптік қарым-қатынас;
Білімдер:
- қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі, фонетика, лексика және морфологиясы;
- кәсіптік сөйлеуді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/ кәсіптік бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ12
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.1
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негіздері; кәсіптік-қолданбалы физикалық дайындық.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі;
- өзін-өзі жетілдірудің физикалық және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- физикалық дайындықтықтың нормативтерін орындау
БҚ13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11

ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока, физические процессы в электрических цепях постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Магнитные цепи; расчет магнитных цепей; Электромагнитная индукция; явление самоиндукции; электродвижущая сила (ЭДС) самоиндукции. Электрические цепи переменного и постоянного тока. Электростатическое поле. Стационарное электрическое поле.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК2
БК5
БК6
БК11
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.4.5
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека; технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК13
ПК 2.1.9
ПК 2.2.8
ПК 2.3.8
ПК 2.5.8
ОПД.04
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование; основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК2
БК5
БК6
БК11
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.3.5
ПК 2.5.5
ОПД.05
Основы стандартизации и меторологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС); законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений; государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ); качество продукции; принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК12
ПК 2.1.7
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
ОПД.06
Делопроизводство на казахском языке.
Предмет, цели и задачи курса; понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК2
БК4
ПК 2.1.7
ПК 2.2.6

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері:
электрлі өріс; тұрақты тоқтың электрлі тізбектері, тұрақты тоқтың электрлі тізбектерін есептеу; магниттік өріс;
магниттік тізбектер; тұрақты тоқтың магниттік өрісі; магниттік тізбектерді есептеу; электрлі магниттік индукция; электрлі магниттік индукцияның физикалық заңдары; өзіндік индукцияның құбылысы; өзіндік индукцияның электрлі қозғау күші (ЭҚК); ауыспалы тоқтың электрлі тізбектері; синусоидальды электрлі тоқ туралы негізгі мәліметтер, синусоидальды тоқтың желілі электрлі тізбектері; электрлі және электрлі тізбектердегі резонанс; электрлі тізбектерді есептеу; синусоидальды кезеңдік кернеуліктер мен тоқтар; ауыспалы тоқтың желілі емес электрлі тізбектері; үшфазалы тізбектер; жинақталған шамалармен электрлі тізбектердегі ауыспалы үрдістер
Білімдер:
- электротехника анықтамасы, терминдері мен негізгі заңдары, электрлі техникалық және магниттік өлшемдерінің өлшем бірлігі, физикалық өлшемдердің әріптік және кестелік белгілері; электрлі магниттік өріс және электрлі және магниттік тізбектердің заңдары мен негізгі түсініктері; стационарлық және ауыпалы тәртіптердегі ауыспалы және тұрақты тоқ тізбектерін талдау әдістерін;
Іскерліктер:
күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу, арнайы электрлі техникалық пәндерді меңгеру барысында әдістер мен заңдарды қолдану;
игеру: желілі және желілі емес электрлі тізбектердегі ауыспалы және орнатылған үрдістерін есептеудің әдістерін, міндеттерді шешу дағдыларымен және электрлі тізбектер мен электрлі магниттік өріс теориясы бойынша зертханалық эксперименттерді өткізу.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ11
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.5
ЖКП.03
Еңбек қорғау
Өрт қауіпсіздігі.
Жабдықтардың жіктелуі: белгісі, қызмет ұстанымы, құрылым ерекшелігі, таңдау өлшемі, пайдаланудың қауіпсіздік ережесі.
Еңбекті қорғау:
құқықтық және нормативтік база.
Өндірістік жарақаттар және аурулар.
Еңбек шартына әсер етуші факторлар.
Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар.
Қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы деректерді;
- қауіпсіздік техникасын;
- электр қауіпсіздік негіздерін;
- өрт қауіпсіздігінің жалпы деректерін;
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- электр қауіпсіздігін сақтауды;
- өндірістік жарақат алған кезде алғашқы қызмет көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ13
КҚ 2.1.9
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.8
КҚ 2.5.8
ЖКП.04
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері; түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау.
Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу;
Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері; құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері; ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері; басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ);
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері; құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу; іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- курстың пәні, міндеттері мен мақсатын;
- ұйымдастырушылық техника құрылғыларының жалпы сипаттамасы, белгісі, және оларды кәсіпорындардағы ұйымдастырушылық және басқару үрдістеріне енгізуді;
- іс қағаздары мен корреспонденция туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оны құрудың тәсілдерін;
- құжаттарды жасаудың ережелері, құрамды бөліктері, белгісі, жіктелуі мен белгісін;
- түсінік, жіктелу, сипаттама, ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларын жасаудың ерекшеліктері (ОРД);
- құжаттардың басқа да түрлерін;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін (БҚҚМЖ);
- мәні, міндеті, келешегі, құрамды бөліктері, іс қағаздарын компьютерлеудің негізгі принциптерін;
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларының (ҰТҚ) жүйесін бірыңғайлау;
- құжат айналымы, құжат ағымы мен құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау, тіркеу, есепті жүргізу;
- ПЭВМда құжаттарды жасау.
БҚ2
БҚ4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.6

ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
ОПД 06
Делопроизводство на казахском языке.
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК2
БК4
ПК 3.4.4
ПК 3.4.10
ОПД 07
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения; строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали; их свойства, характеристики и области применения. Классификация электротехнических материалов: проводники, полупроводниковые материалы: свойства, область применения. Электроизоляционные материалы: физика диэлектриков; физико-механические характеристики. Газообразные диэлектрики. Поляризационные материалы. Электроизоляционные материалы и компаунды. Резины. Электроизоляционная слюда. Керамика, стекло. Слоистые пластмассы; магнитные материалы: их свойства характеристики и области их применения. Методы обработки материалов: основы термической, химико-термической обработки. Экипировочные материалы.
Знания:
-назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
Умения:
- выбирать материалы в соответствии с их назначениями, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности в соответствии с требованиям ГОСТов.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.7
ОПД 08
Основы деталей машин.
Детали машин, классификация, назначение, изнашивание деталей, влияющие на предел выносливости. Сведения о передачах: фрикционные, зубчатые, винтовые, червячные, ременные цепные. Регуляторы: виды назначения конструкционный расчет. Валы, оси, шпоночные шлицевые соединения, подшипники муфты соединения деталей: резьбовые, сварные и клеевые, соединения с натягом, зазором, понятия о посадках.
Знания:
- назначений, классификаций, способов соединения, видов передачи, вращающих моментов деталей машин и механизмов.
Умения:
- обнаруживать неисправности и устранять их, производить соединения деталей машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14

КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
ЖКП.06
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері; түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұйымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСУ қолдану. Мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау.
Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу;
Коореспонденция туралы түсінік; құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері; құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері; ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері; басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ);
Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері; құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу; іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- курстың пәні, міндеттері мен мақсатын;
- ұйымдастырушылық техника құрылғыларының жалпы сипаттамасы, белгісі, және оларды кәсіпорындардағы ұйымдастырушылық және басқару үрдістеріне енгізуді;
- іс қағаздары мен корреспонденция туралы түсінік;
- құжаттардың қызметі мен оны құрудың тәсілдерін;
- құжаттарды жасаудың ережелері, құрамды бөліктері, белгісі, жіктелуі мен белгісін;
- түсінік, жіктелу, сипаттама, ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларын жасаудың ерекшеліктері (ОРД);
- құжаттардың басқа да түрлерін;
- басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесін (БҚҚМЖ);
- мәні, міндеті, келешегі, құрамды бөліктері, іс қағаздарын компьютерлеудің негізгі принциптерін;
Іскерліктер:
- ұйымдастырушылық-тарату құжаттамаларының (ҰТҚ) жүйесін бірыңғайлау;
- құжат айналымы, құжат ағымы мен құжаттармен жұмыс жасауды ұйымдастыру;
- құжаттардың орындалуын бақылау және сақтау, тіркеу, есепті жүргізу;
- ПЭВМда құжаттарды жасау.
БҚ2
БҚ4
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.10
ЖКП.07
Материалтану
материалтанудың физикалық-химиялық негіздері;
Материалдардың қасиеті мен құрылысы; параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері; материалдарды қолдану аймағы; құрылымдық материалдардың жіктелуі: металдар, ерітінділер, шойындар, қосындыланған болаттар; олардың қасиеттері, сипаты мен қолдану аймағы;
Электрлі техникалық материалдардың жіктелуі:
Сымдар, жартылай өткізгіш материалдары: қасиеттері, қолдану аймағы. Электрлі оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Физикалық-механикалық сипаттамалар. Газ тәріздес диэлектриктер. Полярлы материалдар. Электрлі оқшаулау материалдары мен компаундтар. Рәзіңкелер. Электрлі оқшаулаушы слюда, керамика, әйнек. Қабатты пластмасстар. Магнитті материалдар; олардың сипаттарының қасиеттері және оларды қолдану аймағы. Материалдарды өңдеу әдістері, Термикалық, химикалық-термикалық өңдеудің негіздері. Пайдалану материалдары.
Білімдер:
назнаэлектрлі техникалық материалдардың сызбасы, сипаты, қасиеті және шартты белгілерін;
- халық шаруашылығының саласында электр материалдарын қолданудың жалпы сауалдарын;
- сымдардың қасиеттері, оларды электр қондырғыларының элементтерінде қолдануды;
- құрылымдық материалдардың қасиеттері, оларды қолдану аймағын;
- магниттік материалдардың қасиеттері, оларды қолдану аймағын;
- электрлі оқшаулау материалдарының әртүрлі түрлерінің қасиеті, олардың сипаты мен қолдану аймағын;
- жартылай өткізгіш материалдарының әтрүрлі түрлерінің қасиеті, олардың сипаты мен қолдану аймағын;
- материалдарды механикалық түрде өңдеу туралы жалпы түсініктер, оның түрлері мен өндіріс тәсілдерін
Іскерліктер:
- материалдар сапасын анықтау және оларды МЖМБС талаптарымен салыстыру, сонымен қатар электр қондырғыларының әртүрлі элементтері үшін нормалар мен ережелерге сәйкес қажетті материалдарды таңдауды;
- техникалық және механикалық түрде әртүрлі қызметтер қондырғылары үшін материалдарды таңдауды жүзеге асыру, тиімді шешімдерді табу;
- электр қондырғыларының механикалық жүктемесі, жұмыс шарттары мен ортасына байланысты әртүрлі құрылымдар үшін қажетті материалдарды таңдау; техникалық және экономикалық пайымдаудан материалдарды қолдану және тиімді шешімдерді табу;
- электр қондырғының берілген элементінде қолдану үшін қажетті электрлі оқшаулау материалдарының түрінен бір таңдау жасау;
- бөлшектің белгісіне байланысты металдарды өңдеудің қажетті түрлерін жасауды анықтау
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.7
ЖКП.08
Машина бөлшектері
Төзімділіктің шегіне әсер етуші бөлшектердің тозуы, тасымалдар туралы мәліметтер: фрикциондық, тісті, бұрандалы, червякты, қайыс белбеулі тізбектік; реттеушілер: құрылымдық есептер қызметінің түрлері. Біліктер мен өзектер, шпондық қоспалар, муфтылардың ішпектері. Бөлшектердің бірігулері: ирек ойықты, дәнекерленген және желімді, тартылыспен, саңылаулармен біріктірілгендер, отырғызу туралы түсініктер.
Білімдер:
- машина бөлшектерінің тозуының себептері мен олардың төзімділігінің шегіне әсер етуші факторларды;
- айналып келіп отыратын тасымалдардың түрлерін;
- бөлшектер мен механизмдердің бірігу тәсілдері мен түрлерін;
Іскерліктер:
- машина бөлшектерінің ақауларын анықтауды;
- тозған бөлшектерді жоюды жүзеге асыруды;
- машина бөлшектері мен механизмдерін біріктіруді жүзеге асыру.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14

ПК 3.4.1
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ОПД 09
Основы технической механики.
Основы теоретической механики. Статика: аксиомы статики; плоская и пространственная система сил; кинематика: основные понятия кинематики; кинематика точки и твердого тела; динамика: аксиомы динамики; движение материальной точки; силы инерции; трение; работа и мощность. Сопротивление материалов: деформации упругие и пластические, силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие. Расчеты на срез и смятие, кручение; изгиб. Детали механизмов и машин: элементы конструкций. Характеристики механизмов и машин
Знания:
-законов статики, кинематики и динамики и методов расчета элементов конструкций на прочность и жесткость при различных видах нагрузок.
Умения:
- на основе законов статики, кинематики и динамики производить расчеты элементов конструкций на прочность и жесткость при различных нагрузках.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.5
ОПД 10
Энергосиловые установки.
Основы эксплуатации, устройства и назначения двигателей внутреннего сгорания. Классификация д.в.с. Дизельные и карбюратор-ные двигатели. Системы газораспределения, питания охлаждения, зажигания. Устройства механизмов принцип их работы. Устройства д.в.с., применяемых на путевых и подъемно –транспортных машинах, общие понятия об электро-, гидро- пневмоприводах.
Знания:
- назначения, устройства и эксплуатационных характеристик двигателей внутреннего сгорания применяемых на путевых машинах и механизмах.
Умения:
- эксплуатировать энергосиловые установки путевых машин и механизмов, выявлять неисправности и устранять их.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.5
ОПД.11
Конструкция, техническое обслуживание и ремонт железнодорожного пути.
Земляное полотно. Верхнее строение пути. Взаимодействие пути и подвижного состава. Переезды и приборы путевого заграждения. Соединение и пересечение путей.
Знания:
- Технологии текущего содержания, порядка выполнения среднего и капитального рмонтов земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений. Нормы, допуски и технические условия эксплуатации железнодорожного пути.
Умения:
- определять неисправности земляного полотна, верхнего строения пути и искусственных сооружений и производить ремонтные работы в соответствии с требованиями Правил технической эксплуатации.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ОПД.12
Общий курс железных дорог.
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. Локомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения железных дорог. Организация движения поездов.
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог.
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов.
БК3
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация 110704 3 – Техник-электромеханик
СД. 01
Конструкция путевых машин и механизмов.
Грузоподъемные машины. Машины для ремонта и содержания пути. Машины для сборки рельсошпальной решетки. Железнодорожные транспортные средства. Механизированный путевой инструмент. Машины для борьбы со снежными заносами.
Знания:
- назначений, конструкции, технико-экономических характеристик и эксплуатацию путевых машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики путевых машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
СД. 02
Эксплуатация и ремонт путевых машин и механизмов
Основные положения по эксплуатации машин и механизмов.
Износ деталей машин. Система планово-предупредительного ремонта машин. Техническое обслуживание агрегатов и узлов машин. Техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания. Эксплуатация и техническое обслуживание путевых машин. Организация ремонта путевых машин. Методы восстановления деталей. Ремонт деталей и узлов. Ремонт двигателей внутреннего сгорания. Ремонт путевых машин. Ремонтные предприятия. Курсовое проектирование.
Знания:
- основных положений по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов.
Умения:
- управлять работой, производить техническое обслуживание, обнаруживать и устранять неисправности путевых машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
СД. 03
Электро- гидро- оборудование и устройства автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Основы электро- гидро- пневмопривода машин и механизмов. Аппаратура управления и автоматические устройства. Агрегаты бензоэлектрические. Дизель- электрические агрегаты. Электрооборудование путевых машин. Электрические схемы погрузочно-разгрузочных машин. Гидравлическое оборудование путевых и строительных машин. Пневматическое оборудование путевых машин. Автоматические устройства путевых машин.
Знания:
- назначений, конструкций, технико-экономических характеристик и эксплуатации электро- гидро- оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
Умения:
-различать виды, назначения, конструкции и технико-экономические характеристики электро- гидро- оборудования и устройств автоматики путевых и строительных машин и механизмов.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
СД.04
Техническая эксплуатация железных дорог и безопасность движения
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на ж.д. транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав ж.д. Организация ж.д. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкций по движению поездов и производству маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
ЖКП.09
Техникалық механика негіздері
Техникалық механика негіздері; статика: статиканың аксиомасы; күштердің тегіс және кеңістіктік жүйесі; кинематика: кинематиканың негізгі түсініктері;
Нүкте мен қатты дененің кинематикасы; динамика: динамиканың аксиомасы, материалдық нүктенің қозғалысы; инерция күші; ысқылау; жұмыс және қуаттылық; материалдардың кедергісі: созылмалы және пластикалық өзгертулер; ішкі және сыртқы күштер; қима әдісі; созу және қысу; мыжу және кесу есептері, беріктік және қаттылық, тұрақтық және шаршау; айналу; иілу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері: құрылым элементтері; механизмдер мен машиналар сипаттамасы.
Білімдер:
- статика, кинематика және динамика заңдарын;
- өзгертулердің әртүрлі түрлерінің барысында құрылымдар элементтерін қаттылық пен беріктікке есептеудің әдістерін;
- құрылымдар элементтеріне статикалық және динамикалық жүктемесі анықтамасының әдістемесін;
- машиналар мен механизмдердің кинематикалық және динамикалық сипаттарын анықтаудың әдістемесін;
- барлық оқылатын өлшемдердің өлшем бірлігін;
- ұлттық аймақтық кешенді ескерумен жалпы белгідегі жинақтау бірлігі мен бөлшектерді жобалаудың ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- дененің механикалық жағдайын талдау барысында техникалық механиканың технологиясын қолдануды;
- оларға сәйкес денелер жүйесінен қарастырылатын дене мен күшті анықтау;
- құрылым элементтерінде жүктеу мен күшейтілген жағдайды анықтау;
- қаттылық пен беріктікке құрылымның күрделі емес есептеулерін өткізу; түйіндер мен бөлшектерді жобалаудың рационалды принциптері мен экономикалық пайдаларын қолдану;
- анықтамалық және нормативті құжаттамаларды қолдану.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.5
ЖКП.10
Қуаттандыру қондырғылары
Іштен жану қозғалтқышының негізгі ілімі.
Дизельді қозғалтқыштар.
Карбюраторлы қозғалтқыштар.
Автомобильдер мен тракторлар.
Білімдер:
- іштен жану қозғалтқышының ілімі мен негізгі түсініктерді;
- карбюраторлық және дизельдік қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын;
- автомобильдер мен тракторлардың жүргізу бөлігі мен трансмиссия түйіндерінің жұмысы мен құрылымын;
Іскерліктер:
- ілімдегі негізгі түсініктерге анықтамаларды беруді;
- дизельді және карбюраторлық қозғалтқыштар жүйесі мен басқа механизмдердің құрылымы мен жұмысын түсіндіруді;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.5
ЖКП.11
Темір жолды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және құрылысы
Жер қабаты.
Жолдың жоғарғы бөлігінің құрылысы.
Жолдың жылжымалы құрамының өзара қатынасы.
Өткел және жолды тосқауылдау құралдары.
Жолдың бірігуі және өзара қиысуы.
Білімдер:
- жер қабатының түрлерін;
- көлденең сұлбаның жіктеуішін,
- жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының элементтерін, жолдың жоғарғы бөлігі құрылысының негізгі техникалық және пайдалану сипаттамаларын;
- жылжымалы құрам және құрылысты жақындату габариттерін;
- рельс жолтабанының құрылысын, өткелдердің құрылысын, жол белгілері мен жол тосқауылдау құралдарын, жолдардың өзара қиысуы мен бірігуін, бағыттамалы бұрманың тұрпаттарын;
Іскерліктер:
- жолдың құрылысы элементтерін анықтау, көлденең профильдерді сызуды;
- жолдың жоғарғы құрылысы тұрпатын таңдау, рельстер, шпалдар, өтпелі бекітпе тұрпаттарын анықтау;
- жолдардың өзара қиысуы мен бірігу түрлерін ажырату;
- түзу және қисық учаскелердегі жолтабанының деңгейі мен енін өлшеу және шаблондарды қолдануды;
- бағыттамалы бұрманың ақауларын анықтауды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
ЖКП.12
Темір жолының жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер; жол және жол шаруашылығы; жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы, бөлек пунктер, сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары, темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары, пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері; - локомотивтердің құрылымдық кестелері, вагондар түрлерін;
- бөлек пунктердің түрлері, стансаның жіктелуін;
- дабылдардың белгісі және негізгі дабылдық түстердің мәнін;
- құрылғылардың құрылымдық кестесі мен әрекет ету негізін, стрелкалар мен дабылдардың электрлі орталықтандыру, темір жол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлерін;
- этж электрмен жабдықтаудың шаруашылығын;
- пойыздар қозғалысы кестесінің түсінігі, бір және қос жолды учаскелердегі қозғалыстың тәртібі, пойыз диспетчерінің рөлін.
Іскерліктер:
- локомотивтердің белгісі мен сериясын, үлгісі мен түрін ажырату, локомотивтердің біліктік формуласын атау, вагондардағы жазбалар мен белгіні талдау;
- жолдың бір және қос жолды учаскелерінде станса шекарасын анықтау, жол және стрелкалы ауыстыратын нөмірі;
- стансалы автоматика мен пойыздар қозғалысын аралық реттеудің жүйесін анықтау;
- пойыздар қозғалысының кестесін оқу, тәулігіне пойыздар қозғалысының қарқындылығын есептеу.
БҚ3
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110704 3 - "Техник-электромеханик"
АП.01
Жол машиналар мен механизмдердің құрылымы:
Жүк көтергіш машиналар.
Жолдың күйі мен жөндеу жұмыстары үшін машиналар.
Рельс-шпалдық торларды жасайтын машина.
Теміржол көлік құралдары.
Механикаландырылған жол құралы.
Қар басып қалуларынан қорғайтын машина.
Білімдер:
- жүк көтергіш машиналар механизмдер элементтерінің құрылымы мен міндеті;
- жол машиналарының құрылымы, міндеті мен техникалық сипаты, оларды пайдалану кезіндегі қаупсіздік техникасы;
- жүк және жолаушылар дрезинасының құрылымы мен олардың техникалық сипаты;
Іскерліктер:
- машиналардың дайындығын тексеру операциясын өткізу және олардың техникалық күйін бақылау;
- жұмыстың қауіпсіз және рационалды тәсілдерін білу;
- ақауларды анықтау және оларды жою.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
АП.02
Жол машиналары мен механизмдерін жөндеу және пайдалану
Машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелері.
Машина бөлшектерінің тозуы.
Машиналардың жоспарлы - ескертулік жөндеу жүйесі.
Жол машиналарын жөндеуді ұйымдастыру.
Бөлшектерді орнына келтірудің әдістері. Іштен жану қозғалтқыштың бөлшектерін жөндеу
Жол машиналарына техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Бөлшектер мен тораптарды жөндеу.
Жол машиналарын жөндеу.
Білімдер:
- машиналар мен механизмдердің пайдаланудың негізгі ережелерін;
- бөлшектердің тозу түрлері мен оларды азайту тәсілдерін;
- агрегаттар мен тораптар, жол машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет жасаудың негізгі ережелерін, қауіпсіздік техникасын;
- машиналарды жөндеуді ұйымдастырудың негізгі ережелерін;
- бөлшектерді орнына келтіру әдістерін;
- жөндеу ұйымдарының құрылымы мен түрлерін.
Іскерліктер:
- машинаның техникалық жағдайын анықтау, есептеу-санау құжаттарын жүргізуді;
- бөлшектерді орнына келтірудің тиімді әдістерін таңдауды;
- жол машиналары жүйесі мен механизмдерді жөндеу және қалпына келтіруді;
- тозуларды анықтау, қажетті майларды таңдауды;
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.7
АП.03
Электро-гидро жабдықтар және құрылыс, жол машиналарының автоматика құрылымы
Электро-гидро жабдықтар механизмдерінің негіздері.
Басқару аппараты мен автоматты құрылымдар.
Бензоэлектрлік агрегаттар.
Дизель-электрлік агрегаттар.
Жол машиналарының электрожабдығы
Жүк тиелген және тиелмеген көліктің электрлі сызбасы.
Жол және құрылыс көліктерінің гидравликалық жабдығы
Жол машиналарының пневматикалық жабдығы.
Жол машиналарының автоматты құрылымы.
Білімдер:
- жетектердің жіктелуін, олардың ерекшеліктері мен кемшіліктерін.
- құралдар, басқару аппараттарының құрылысын, іс-әрекет ұстанымын.
- электростанция мен дизельді-электрлік агрегаттардың жұмыс ұстанымын;
- жүкті тиеу-түсіру және жол көліктері, электрлік, гидравликалық және пневматикалық аппараттардың құрылымы, жұмыс істеу ұстанымы және өзара қатынасын.
Іскерліктер:
- жетектің түрін таңдауды;
- машиналардың электрлік, гидравликалық және пневматикалық сызбаларын оқуды;
- жылжымалы электростанцияны қалыпқа келтіруді;
- мүмкін болатын ақауларды табу және оларды жоюды.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.7
АП.04
Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол және жол шаруашылығы.
Темір жолдағы сигнал беру.
Жекеленген пункттер.
Темір жолдың жылжымалы құрамы
Темір жолдағы тасымалдауды ұйымдастыру.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Темір жолды техникалық пайдаланудың ережелері.
Сигнал беру бойынша нұсқаулық.
Пойыздардың қозғалысы және маневр жұмысы бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- темір жол құрылысы мен құрылымын,оның негізгі өлшемдері мен қалыпты жағдайда ұстау нормаларын;
- пойыздар қозғалысын ұйымдастыру жүйесі мен сигнал беру ұстанымын;
- апатты және қалыпсыз жағдайдағы іс-әрекет тәртібін.
Іскерліктер:
- темір жолдың негізгі жылжымалы құрамы, құрылысы, құрылымының техникалық жағдайының техникалық пайдалану ержелері талаптарына сәйкестігін анықтауды;
- темір жол көлігіндегі қолданатын нұсқаулықтар мен ережелерді қолдана білуді.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2

ПК 3.4.10
СД.05
Экономика транспорта и управление производством.
Хозяйственный расчет дистанции пути и путевой машинной станции. Основные положения хозяйственного расчета.
Финансирование и материально-техническое обеспечение.
Использование средств фонда развития производства. Основы учета, отчетности и анализа производственно-финансовой деятельности. Изобретательство и патентное право.
Бухгалтерский учет. Основы учета и отчетности. Учет материалов верхнего строение пути. Бухгалтерская отчетность. Анализ производственно-финансовой деятельности дистанции пути и ПМС. Анализ расходов на капитальный ремонт. Анализ выполнение плана по труду.
Сметные нормативы и сметная документация. Согласование, утверждение и экспертиза проектно – сметной документации
Промышленные предприятия путевого хозяйства Планирование, организация и анализ производственно-финансовой деятельности промышленных предприятий путевого хозяйства.Планирования фонда заработной платы и фондов экономического стимулирования.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно финансовый план по труду
БК2
БК5
БК6
БК7
БК8
БК9
БК14
ПК 3.4.3
ПК 3.4.4
ПК 3.4.6
ПК 3.4.11
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение в мастерских колледжа
ПО.01
Учебная слесарная практика
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
ПК 3.4.12
ПО.02
Учебная сварочная практика
Сварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14

КҚ 3.4.10
АП.05
Теміржол көлігіндегі экономика және өндірісті басқару: локомотив шаруашылығын жоспарлау және ұйымдастыру, еңбекті және жалақыны ұйымдасттыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, шаруашылық есебі, депоның өндірістік-қаржылық қызметін талдау, есептеу, локомотивтерді пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқарудың әдістері мен негізгі принциптері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Білімдер: нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттерін, локомотив депосын басқарудың құрылысын, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдарын
Іскерліктер: жылжымалы құрамнық техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет, еңбек өнімділігін анықтау.
БҚ2
БҚ5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ9
БҚ14
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.11
ӨО. 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Колледж шеберханаларындағы өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу темір ұсталық практика
Өлшеу негізі. Өлшеу және бақылау құрал-жабдықтары. Кеңістік және тегіс белгілеу. Егелеу. Бұрғылау. Кескінді кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу (саңылауларды кесу) және зенкермен өңдеу. Металды түзету және майыстыру. Шабу және металды кесу. Ысқылау және үйкелеу. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операциялардың орындалуында студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5
БҚ6
БҚ7
БҚ8
БҚ 9
БҚ 10
КҚ 3.4.12
ӨО.02
Оқу дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарымен басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды майысқан және тігінен орналасқан кезде дәнекерлеу және жүргізу. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14

исполнителей, расширяются и углубляются знания, полученные ими при изучении специальных предметов, а также приобретаются и совершенствуются профессиональные умения и навыки работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного сотава в качестве исполнителя на рабочем месте, формируется первоначальный профессиональный опыт.. Сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.13
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
ПП.03
Производственно-технологическая практика
Обеспечивается расширение, углубление и закрепление учащимися знаний, полученных при изучении специальных предметов, а также приобретение и дальнейшее совершенствование навыков по сборке и испытанию тягового подвижного состава (по видам)
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ПК 3.4.13
ПК 3.4.14
ПК 3.4.15
ПК 3.4.16
ПК 3.4.17
ПК 3.4.18
ПК 3.4.19
ПП.04
Преддипломная практика
Производственная деятельность студентов, в виде изучения организации управления производством и проверка возможностей будущего специалиста самостоятельно выполнять профессиональные функции, участия студентов в опытно-экспериментальной, конструкторской, изобретательской работе; сбор и подготовка материалов к дипломному проекту.
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
БК 2
БК 5
БК6
БК7
БК8
БК 9
БК 10
БК 14
ПК 3.4.-
ПК 3.4.19
Таблица 4 - Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования специалиста среднего звена по специальности 1107000 – "Техническая эксплуатация подъемно-транспортных, строительных, дорожных машин и оборудования" (по отраслям) специалиста среднего уровня
Срок обучения: 3 года 6 месяцев
На базе: основного среднего образования
Сокращенное наименование цикла дисциплин (код)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.01
Культурология.

Тікелей орындаушы ретінде заманауи өндірістік үрдіске студенттерді баулу қамтамасыз етіледі, олардың арнайы пәнді игеру барысындағы білімі кеңейеді және тереңдейді, сонымен қатар жұмыс орнында орындаушы ретінде тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша жұмыс дағдылары мен кәсіби білімдері қалыптасып жетілдіріледі, бастапқы кәсіби тәжірибе қалыптасады. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
ӨП.03
Өндірістік-технологиялық практика
Оқушылардың арнайы пәндерді оқу барысында игерілген білімін бекіту, тереңдету және кеңейтуді қамтамасыз ету, сонымен қатар тартуға арналған жылжымалы құрамды (түрлері бойынша) сынау, құрастыру бойынша дағдыларды қалыптастыру және әрі қарай жетілдіру
- Темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
БҚ
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
КҚ 3.4.18
КҚ 3.4.19
ӨП.04
Диплом алдындағы практика
Өндірісті басқаруды ұйымдастыруды оқытудағы студенттердің өндірістік әрекеті және болашақ маманның өз еркімен кәсіптік қызметтерді орындау мүмкіндігін тексеру, студенттердің тәжірибелік-сынақ, құрылымдық, жасампаздық жұмыстарында қатысуы; диплом жобасына материалдарды жинау және дайындау
- алғашқы кәсіптік тәжірибені игеру, мамандық бойынша дағдылар мен ілім-білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және қорытынды мемлекеттік аттестация мен материалдарды жинау
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 3.4.-
КҚ 3.4.19
Орта буын маманы 1107000 – "Көтергіш көлік, құрылыс жол машиналары
мен жабдықтарын темір жол көлігінде техникалық пайдалану" (салалар
бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің жоғары
деңгейдегі білім беру оқу бағдарламысының құрылысы
Оқыту мерзімі: 3 жыл 6 ай
негізгі орта білім базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті; үнді-будда мәдениеті; ислам мәдениетінің әлемі; христиандық мәдениет;
Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері;
Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі;
Нәсілшілдік мәселесі;
Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі;

Культурология и ее роль в жизни общества. многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности.
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления.
БК1
БК2
БК3
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог. Человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка.
Умения:
-проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе.
БК3
БК4
БК5
СЭД.03
Основы экономики.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК2

Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті; 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі;
Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсінік: конфуцишылдық; даосизм; Қытай өнері; иероглифика; Қытайдың көркем көрініс кескіндемесін;
- Үнді мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктерін;
- түсінік: ислам; курайш; Мұхаммед; Құран; Алла; Мекке;
- христиан ілімінің негізгі принциптері және оның құндылықтарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондар, галлдар, франкілер, әдебиетін, мәдениетін және философиясын;
- көшпенділер құндылықтарының жүйесі және өмірлік бейнесі туралы;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени фундаменті туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетке түрік және араб мәдениетінің әсері туралы;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттанудың түсініктерін еркін қолдану;
- қадағалау;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін, оның қоғамдық мәдениеттегі
орнын көрсету.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері; Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні; адам және Құдай; Адам және космос; Адам, қоғам, өркениет, мәдениет; тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы; Адамдық таным және әрекет; Ғылым және оның рөлі; адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы түсінікті;
- ғылым және ғылыми танымның рөлі, оның құрылысы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық мәселелері туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- биологиялық, әлеуметтік және рухани бастамалардағы адамның жүріс-тұрысын анықтау, оның сана мен саналы және санасыздық жүріс –тұрысының мәнін анықтау;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынастың адамгершілік нормаларын реттеу;
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП.03
Экономика негіздері
Экономика және оның негізгі проблемалары, микроэкономика; нарықтық баға құрудың механизмі, бақталастық; фирма қызметінің экономикалық негіздері; монополияға қарсы реттеулер; жергілікті кірістер; әлеуметтік-экономикалық мәселелерді реттеу; макроэкономика; елдің экономикалық құрлымы; қаржылық, несиелік және салықтық жүйе; құнсыздану процесі; жұмыссыздық; экономикалық дамудың мәселелері; қазақстан экономикасының микро және макроэкономикалық мәселелері; халықаралық еңбектің бөлінуі; тауардың әлемдік нарығы, валюта және қызмет көрсету; іскерліктің негіздері.
Білімдер:
Экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайлар;
- макро және микроэкономиканың негіздері;
- мақсаттар, негізгі ұғымдар, функциялар, маңыздылығы, ұстанымдар;
- меншіктіліктің түрі мен тұлғасы;
- жоспарлар түрі, олардың негізгі кезеңдері, мазмұндары, стратегиялық жоспарлау;
- жоспарларды экономикалық дәлелдеу әдістері;
- іскерлікті жоспарлау: іскерлік жоспардың қызметі, мазмұны, құрылымы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметіне бейімделуге арналған қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану;
- ұйымның экономикалық қызметін, меншігін басқару
- қызметін жоспарлау;
жоспарлау мен болжамдарды жасау кезінде ақпаратты пайдалану;
жоспарларды орындауда бақылап, түзетулер енгізу;
- инфроқұрылымдық элементтерді құрастыру және реттеу.
БҚ 2

ПК 3.4.6
ПК 3.4.11
СЭД.04
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации; личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества.
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК3
БК 12
ПК 3.4.1
ПК 3.4.10
СЭД.05
Основы права и транспортное законодательство.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан; всеобщая декларация прав человека; право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы; правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров; патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК3
БК 12
ПК 3.4.1
ПК 3.4.10
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского)  языка. Развитие речи. Терминология по специальностям: техника перевода со словарем. Профессионально ориентированные тексты. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК12
БК 12
ПК 3.4.4
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
БК11
БК 12
ПК 3.4.4
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертежи, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей. Требования ГОСТов и ЕСКД; чертежи и схемы по специальности. Элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК2
БК5
БК6

КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.11
ӘЭП.04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде; Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде; Әлеуметтік қауымдастықтар; Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; Әлеуметтік үрдістер; Әлеуметтік институттар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы; саясаттану пәні; саяси билік және билік қатынастары; саяси жүйе; Қазақстандағы ОГСЭ әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- заңдылықтарды түсінуде әлеуметтік тәсіл туралы көріністі;
- әлеуметтік құрылыс, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекеттер туралы көріністі;
- тұлғаны әлеуметтендіру үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формасын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстар мен әлеуметтік өзгеру мен дамудың басқа да факторларын дамыту;
- билік мәнін анықтау, саясат субъектілері, саяси қатынастар мен үрдістер (Қазақстанда және бүкіл әлемде);
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы көрініс.
БҚ3
БҚ 12
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.10
ӘЭП.05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары, Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі, егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Темір жол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу; жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы; "Темір жолының жарлығы"; темір жол көлігіндегі жауапкершілік; талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі; еңбек құқығы; ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт); темір жол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу; темір жол көлігінің пәні; қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі; еңбек дауларын шешудің тәртібі; патенттік құқық.
Білімдер:
- кәсіби әрекеттер саласында жұмысшылардың құқықтары мен міндеттерін;
- кәсіби әрекеттердің үрдісінде құқықтық қатынасты реттеуші заңды актілер мен басқа да нормативтік құжаттарды;
- кәсіби әрекеттер саласындағы құқықтық қатынастар субъектілерінің құқықтық қатынасын
Іскерліктер:
- еңбек заңдылығына сәйкес өз құқықтарын қорғау
БҚ3
БҚ 12
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.10
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің (ауызша, жазбаша, монологтық, сұхбаттық) әртүрлі түрлері;
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби-бағыттағы мәтіндерді аудару тәсілін;
- мамандық бойынша лексикалық-граматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- қазақ (орыс) тіліндегі кесте мен технологиялық картаны құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыру білу;
- қазақ (орыс) тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата Білімдер: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ12
БҚ 12
КҚ 3.4.4
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал;
Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық);
кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын.
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы мәтінді аудару техникасын;
Мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- технологиялық карта мен ағылшын тіліне кестені құру;
- жаңа сөздермен сөз тіркесін, сөйлем, сұхбат, әңгіме құрастыра білу;
- ағылшын тілінде өз ойын қалыптастыру;
- сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрін ажырата білу: ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БҚ11
БҚ 12
КҚ 3.4.4
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлі; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық мәдениеті; дене және спорттық өзін жетілдірудің негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- адамның жалпы мәдени, және әлеуметтік дамуындағы дене мәдениетінің рөлін,
- салауатты өмір салтының негіздерін
Іскерліктер:
- денсаулықты нығайту, өмірлік және кәсіптік мақсатты, дене тәрбиесінде өзін өзі анықтау үшін дене-спорттық әрекетті пайдалану
БҚ 13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Сызбалардың кестелік жасалуы; сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы; нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау; аксонометриялық жобалар; қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау; бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар; машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар; негізгі жазбалар; машина жасау сызбалары, нобайлар; жинау сызбалары; алмалы-салмалы қосындылар; жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу; құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- сызбалар мен сызуларды құрудың негізгі ережелерін;
- сызбаларды жасаудың ережелері;
- машина жасау сызбалары;
Іскерліктер:
- электрлі схемаларды сызу, МЖМБС сәйкес мамандық бойынша құрылыс сызбаларын сызу;
БҚ2
БҚ5
БҚ6

ПК 3.4.-
ПК 3.4.19
Примечание: Таблица 1 – Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Стремиться к творческому подходу при решении производственных задач, к приобретению новых знаний и умений;
БК 3
Владеть основными аспектами современной научной целостной картины мира как духовной, культурной, интеллектуальной целостности; осознавать себя и свое место в современном обществе; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции и саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 4
Обладать элементарными умениями общения на иностранном языке и применять их в профессиональной деятельности;
БК 5
Быть ответственным за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать задачи в области профессиональной деятельности, используя полученные профессиональные знания;
БК 6
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 7
Соблюдать правила безопасности труда, санитарные требования и внутренний распорядок;
БК 8
Участвовать в деятельности по защите окружающей среды, иметь первоначальные экологические знания и умения, понимать необходимость защиты природы;
БК 9
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 10
Организовывать свое рабочее место, знать правила пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
БК 11
Постоянно повышать профессиональное мастерство, стремиться овладевать научной информацией, внедрять передовые технологии в производственные процессы, владеть основами научной организацией труда;
БК 12
Знать основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, Трудового Законодательства; способствовать продуктивному взаимодействию и сотрудничеству членов коллектива;
БК 13
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 14
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе технических объектов отрасли
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции
(ПК)
2 Повышенный уровень
110701 2- Наладчик путевых машин и механизмов*
ПК.2.1.1 Обеспечивать правильную и бесперебойную эксплуатацию путевых машин и механизмов, электрического, гидравлического и пневматического оборудования, станков, инструментов;
ПК.2.1.2 Осуществлять осмотр, проверку и ремонт технического состояния механического, электрического, гидравлического и пневматического оборудования путевых машин;

КҚ 3.4.-
КҚ 3.4.19
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығы мен мәнін түсіну, оған тұрақты қызығушылықты тудыру;
БҚ 2
Өндірістік мәселелерді шешуде, жаңа білім мен ілімдерді игеруде шығармашылыққа ұмтылу;
БҚ 3
Әлемнің қазіргі ғылыми біртұтас кескінінің негізін меңгеру, рухани, мәдени, интеллектуалды тұтастығын игеру; заманауи қоғамның ортасынан өз орнын табу; өздігінен жетілдіруге тұрақты ұмтылу (өзін-өзі тануға, өзін-өзі басқаруға, өзін-өзі бағалауға, өздігінен реттеу және өзін жетілдіруге); шығармашылық тұрғыда өздігінен орындаушылыққа ұмтылу;
БҚ 4
Шет тілдерінде қарым-қатынас жасаудың қарапайым жолдарын меңгеру және оларды кәсіби қызметінде пайдалану;
БҚ 5
Орындайтын жұмысқа жауапкершілік таныту, игерілген кәсіптік білімді қолдана отырып кәсіби әрекет саласындағы мәселелерді тиімді етіп шешуге және өзіндік әрекет жасауға қабілетті болу;
БҚ 6
Аса жоғары білікті мамандардың жетекшілігімен жұмыстарды орындау;
БҚ 7
Еңбек қауіпсіздігін, санитарлық және өртке қарсы талаптар мен ішкі тәртіпті сақтау;
БҚ 8
Қоршаған ортаны қорғау ісіне араласу, алғашқы экологиялық білімді болу және көмек көрсете білу, табиғатты қорғау қажеттілігін түсіну;
БҚ 9
Алғашқы медициналық көмекті көрсету;
БҚ10
Өзінің жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі жабдықтарды, құралдар мен материалдарды сақтау мен қолданудың ережелерін білу;
БҚ 11
Әрдайым кәсіби шеберлігін арттыру, ғылыми ақпараттардан хабардар болуға, өндірістік үрдістерге алдыңғы қатарлы технологияларды енгізуге, еңбекті ғылыми ұйымдастырудың негіздерін игеруге ұмтылу;
БҚ 12
Қазақстан Республикасы Конституциясының негізін, Еңбек Заңнамасының әдептік және құқықтық нормаларын білу; ұжым мүшелерінің ынтымақтастығы мен өнімді өзара әрекетіне жағдай жасау;
БҚ 13
Салауатты өмір салты жайында хабардар болу, денешынықтыру дағдыларын білу және жетілдіру;
БҚ 14
Саланың техникалық объектілерінде жұмыс істеу кезінде болып жатқан физикалық және химиялық үрдістер мен көріністер жөнінде хабардар болу;
Кесте 2 – Кәсіптік құзыреттер
Т ж КБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
110701 2 - Жол машиналары мен механизмдерді іске қосушы*
КҚ.2.1.1 Электрлі, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарды, станоктар мен құрал-жабдықтарды, жол көліктері мен механизмдерін дұрыс және үздіксіз пайдалануды қамтамасыз;
КҚ.2.1.2 Жол көліктерінің механикалық, электрлі, гидравликалық және пневматикалық жабдықтарын жөндеуді, тексеру мен бақылауды жүзеге асыру;

ПК.2.1.3 Выполнять работы по монтажу и демонтажу отдельных приборов и механизмов путевых машин;
ПК.2.1.4 Осуществлять наладку и регулировку узлов, механизмов и систем управления путевых машин;
ПК.2.1.5 Осуществлять наладку и регулировку двигателей внутреннего сгорания, передвижных электростанций;
ПК.2.1.6. Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК.2.1.7. Вести установленную техническую документацию.
ПК.2.1.8Пользоваться подъемно-транспортным оборудованием
ПК2.1.9 Соблюдать правила внутренний распорядок
ПК2.1.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 2.1.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.1.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.1.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.1.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.1.15 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.1.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110702 2- Машинист железнодорожно-строительных машин*
ПК2.2.1 Руководствоваться правилами технической эксплуатации, инструкциями по сигнализации связи, поездной и маневровой работе;
ПК2.2.2 Подготавливать железнодорожно-строительные машины к работе и управлять ими;
ПК.2.2.3 Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования;
ПК.2.2.4 Выявлять и устранять возникающие неисправности обслуживаемых машин и механизмов;
ПК.2.2.5 Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы обслуживаемых машин и механизмов, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК.2.2.6 Вести установленную техническую документацию;
ПК.2.2.7 Экономно и рационально использовать топливо-смазочные материальные ресурсы;
ПК.2.2.8 Соблюдать правила охраны труда и внутреннего распорядка. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте.
ПК.2.2.9 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкций по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию;
ПК2.2.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности

КҚ.2.1.3 Жол көліктерінің жеке құралдары мен механизмдерін монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ.2.1.4 Жол көліктерін басқару жүйесі механизмдерін, түзету мен реттеуді жүзеге асыру;
КҚ.2.1.5 Қозғалтқыштардың ішінен қызуын, электр стансаларының орнын ауыстыруын түзету мен реттеуді жүзеге асыру;
КҚ.2.1.6. Электрлі және гидравликалық схемаларды, сызбаларды оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ.2.1.7. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ.2.1.8. Көтеру-көліктік жабдықтармен қолдану;
КҚ 2.1.9 Ішкі тәртіптің ережелерін сақтау;
КҚ 2.1.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделуіне қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 2.1.11 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.12 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.1.13 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.14 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.1.15 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.1.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110702 2 – Темір жол құрылысы машиналарының машинисі*
КҚ 2.2.1 Байланыс сигнализациясы бойынша нұсқаулық, пойыз және маневрлік жұмыс пен техникалық пайдаланудың ережелерімен жетекшілік ету;
КҚ 2.2.2 Теміржол құрылысы көліктерін жұмысқа дайындау және оларды басқару;
КҚ 2.2.3 Қызмет көрсететін жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.4 Қызмет көрсетуші көліктер мен механизмдердің пайда болған ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.2.5 Электрлі және гидравликалық схемаларды, сызбаларды оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ 2.2.6 Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.2.7 Отын-майлау материалды ресурстарын үнемді және рационалды пайдалану;
КҚ 2.2.8 Еңбек қорғау және ішкі тәртіп ережелерін сақтау. Өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу мен оны сөндірудің құралдарын қолдану;
КҚ 2.2.9 Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтар, міндетті нұсқаулықтарды және техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 2.2.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;

ПК 2.3.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110705 2 – Машинист выправочно подбивочных-рихтовочных машин
ПК 2.5.1 Руководствоваться правилами технической эксплуатации, инструкциями по сигнализации связи, поездной и маневровой работе;
ПК 2.5.2 Подготавливать железнодорожно-строительные машины к работе и управлять ими;
ПК 2.5.3 Обеспечивать бесперебойную работу обслуживаемого оборудования;
ПК 2.5.4 Выявлять и устранять возникающие неисправности обслуживаемых машин и механизмов;
ПК 2.5.5 Читать чертежи, электрические и гидравлические схемы обслуживаемых машин и механизмов, пользоваться контрольно-измерительными приборами;
ПК 2.5.6 Вести установленную техническую документацию;
ПК 2.5.7 Экономно и рационально использовать топливо-смазочные материальные ресурсы;
ПК 2.5.8 Соблюдать правила охраны труда и внутреннего распорядка. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте.
ПК 2.5.9 Выполнять правила технической эксплуатации, инструкций по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию
ПК 2.5.10 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 2.5.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.5.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.5.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.5.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.5.15 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.5.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
3.Специалиста среднего звена
110704 3- Техник-электромеханик
ПК 3.4.1 Организовывать работу технического персонала по эксплуатации и обслуживанию путевых и строительных машин, технологического оборудования;
ПК 3.4.2 Осуществлять контроль за соблюдением технологической дисциплины;
ПК 3.4.3 Разрабатывать и внедрять в производство ресурсо-энергосберегающие технологии, обеспечивающие продолжительность и безопасность работы машин;
ПК 3.4.4. Составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;

КҚ 2.3.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110705 2 – Түзету-соғу рихтовты машиналардың машинисі*
КҚ 2.5.1 Байланыс сигнализациясы бойынша нұсқаулық, пойыз және маневрлік жұмыс пен техникалық пайдаланудың ережелерімен жетекшілік ету;
КҚ 2.5.2 Теміржол құрылысы көліктерін жұмысқа дайындау және оларды басқару;
КҚ 2.5.3 Қызмет көрсететін жабдықтардың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.4 Қызмет көрсетуші көліктер мен механизмдердің пайда болған ақауларын анықтау және жою;
КҚ 2.5.5 Қызмет көрсететін көліктер мен механизмдердің электрлі және гидравликалық схемаларын және сызбаларын оқу, бақылап-өлшеу құралдарымен қолдану;
КҚ 2.5.6 Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу; КҚ 2.5.7 Отын-майлау материалды ресурстарын үнемді және рационалды пайдалану;
КҚ 2.5.8 Еңбек қорғау және ішкі тәртіп ережелерін сақтау. Өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу мен оны сөндірудің құралдарын қолдану;
КҚ 2.5.9 Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтар, міндетті нұсқаулықтарды және техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 2.5.10 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 2.5.11 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.12 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.5.13 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.14 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.5.15 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.5.16 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Орта буын маманы
110704 3 – Техник-электромеханик
КҚ 3.4.1 Жол және құрылыс көліктерін, технологиялық жабдықтарды пайдалану және қызмет көрсету бойынша жұмысты;
КҚ 3.4.2 Технологиялық тәртіпті сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.3 Өндірісте көліктердің қауіпсіз және ұзақ жұмысын қамтамасыз ететін ресурстық –энергия сақтаушы технологиясын өндіріске енгізу және жасау; КҚ 3.4.4. Өндірістік учаскенің жұмысы туралы техникалық және есеп беру құжаттамасын жасау;

ПК 3.4.5 Выбирать техническое оборудование для технического обслуживания машин и механизмов;
ПК 3.4.6 Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и машино-смен путевых машин и механизмов.
ПК 3.4.7 Осуществлять подготовку машин и механизмов к работе, наладку отдельных механизмов;
ПК 3.4.8 Использовать экобиозащитную и противопожарную технику;
ПК 3.4.9 Осуществлять мероприятия по предотвращению нарушений техники безопасности и промышленной санитарии;
ПК 3.4.10Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации, поездной и машинной работы.
ПК 3.4.11 Использовать экономическую информацию необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
ПК 3.4.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 3.4.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 3.4.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.4.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 3.4.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 3.4.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
Приложение 961
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 961 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1108000 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог (по видам)
Специализация:
1108000.01 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификации:
110804 2 – Водитель дрезины*
110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
110807 2 – Помощник машиниста электровоза*
110808 2 – Помощник машиниста электропоезда*
110809 2 – Помощник машиниста дизельпоезда*
110810 2 – Машинист электропоезда*
110811 2 – Машинист тепловоза*
110812 2 – Машинист электровоза*

КҚ 3.4.5 Көліктер мен механизмдердің техникалық қызметі үшін техникалық жабдықтарды таңдау;
КҚ 3.4.6 Жол көліктері мен механизмдердің көлік ауыстыру және техникалық қызмет көрсетудің өзіндік құнын есептеу;
КҚ 3.4.7 Көліктер мен механизмдердің жұмысқа дайындағын, жеке механизмдерді түзетуді жүзеге асыру;
КҚ 3.4.8 Экоқорғаныс және өртке қарсы техниканы қолдану;
КҚ 3.4.9 Өнеркәсіптік санитария мен қауіпсіздік техникасының бұзылуын алдын алу бойынша іс –шараны жүзеге асыру;
КҚ 3.4.10 Пойыз және көлік жұмыстарын сигнализациялау бойынша нұсқаулықтар мен техникалық пайдаланудың ережелерін орындау;
КҚ 3.4.11 Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпараттарды қолдану;
КҚ 3.4.12 Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орынау, түрлі қосылыстарды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 3.4.13 Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 3.4.14 Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 3.4.15 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 3.4.16 Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 3.4.17 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 961-қосымша
Ескерту. Бұйрық 961-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1108000 – Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1108000 - Темір жол жылжымалы құрамдарын пайдалану,
жөндеу және техникалық қызмет көрсету (түрлері
бойынша)
Мамандандыру: 1108000.01 - Темір жолының тартуға арналған жылжымалы
құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық
қызмет көрсету
Біліктілігі: 110804 2 – Дрезина жүргізушісі*
110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі*
110807 2 – Электровоз машинисінің көмекшісі*
110808 2 – Электр пойызы машинисінің көмекшісі*
110809 2 – Дизель пойызының машинисінің көмекшісі*
110810 2 – Электр пойызының машинисі*
110811 2 – Тепловоз машинисі*
110812 2 – Электровоз машинисі*

1108000.01 - Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог
Квалификация:
110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
110807 2 – Помощник машиниста электровоза*
110808 2 – Помощник машиниста электропоезда*
110809 2 – Помощник машиниста дизельпоезда*
110810 2 – Машинист электропоезда*
110811 2 – Машинист тепловоза*
110812 2 – Машинист электровоза*
110813 2 – Машинист дизельпоезда*

Мамандандыру: 1108000.01 - Темір жолының тартуға арналған жылжымалы
құрамын пайдалану, жөндеу және техникалық
қызмет көрсету
Біліктілігі: 110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі *
110807 2 – Электровоз машинисінің көмекшісі*
110808 2 – Электр пойызы машинисінің көмекшісі *
110809 2 – Дизель пойызы машинисінің көмекшісі *
110810 2 – Электр пойызының машинисі*
110811 2 – Тепловоз машинисі *
110812 2 – Электровоз машинисі *
110813 2 – Дизель пойызының машинисі*

Сноска. Приказ дополнен приложением 971 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
"Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог"
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
На базе: основного среднего образования
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.16.1
ПК 2.17.4
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.16.1
ПК 2.17.4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа. Геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел. Аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей; требования ГОСТов ЕСКД. Чертежи и схемы по специальности. Элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 5
БК 6

Ескерту. Бұйрық 971-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1108000 – "Темір жолының жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу
және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
1108000.01 - "Темір жолының тартуға арналған жылжымалы құрамын
пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша
пән циклдері мен кәсіптік практиканың оқу бағдарламасының мазмұны
(жоғары деңгей)
Оқыту мерзімі: 2 жыл 10 ай
Негізгі орта білім беру базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі.
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.3
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.4
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шет тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.3
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.1
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ 13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.4.5
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.9.4
ПК 2.9.5
ПК 2.10.3
ПК 2.10.4
ПК 2.11.3
ПК 2.11.4
ПК 2.12.3
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК2.16.10
ПК 2.17.5
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Электромагнитные устройства. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК 5
БК 10
ПК 2.4.5
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ПК 2.9.5
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.4
ПК2.16.4
ПК 2.17.5
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации. Пожарная безопасность. Производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма. Воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
-основы техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК 7
БК 8
БК 9
БК 13
ПК 2.4.10
ПК 2.6.11
ПК 2.8.11
ПК 2.9.11
ПК 2.10.7
ПК 2.11.7
ПК 2.12.7
ПК 2.13.7
ПК 2.16.7
ПК 2.17.10
ОПД.04
Энергетические установки тягового подвижного состава. Теоретические основы энергетических установок. Основы термодинамических процессов и циклов. Классификация двигателей внутреннего сгорания. Основные законы и способы передачи теплоты. Классификация и основные схемы теплообменных аппаратов. Газотурбинные установки. Конструкция дизелей. История развития двигателей внутреннего сгорания. Основные параметры и конструкции дизелей. Топливные насосы высокого давления, форсунки, автоматическое регулирование частоты вращения коленчатого вала и нагрузки дизеля. Системы управления двигателем. Системы дизелей и вспомогательные оборудования, топливная масляная, водяная система воздухоснабжения и выпуск отработавших газов, холодильники, вспомогательное оборудование.
Знания:
- назначения конструкции, характеристик, принципа работы энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования.
Умения:
- определять конструктивные особенности энергетических установок видов подвижного состава, использовать знания при изучении ремонта подвижного состава, его технического обслуживания и в практической работе на производстве в период прохождение технологической практики.
БК 14

КҚ 2.4.5
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.3
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.3
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.3
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.17.5
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 2.4.5
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.4
КҚ 2.16.4
КҚ 2.17.5
ЖКП.03
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі., Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 13
КҚ 2.4.10
КҚ 2.6.11
КҚ 2.8.11
КҚ 2.9.11
КҚ 2.5.11
КҚ 2.10.7
КҚ 2.11.7
КҚ 2.12.7
КҚ 2.13.7
КҚ 2.16.7
КҚ 2.17.10
ЖКП.04
Тартуға арналған жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғылары.
Энергетикалық қондырғылардың теориялық негіздері. Термодинамикалық үрдістер мен циклдардың негіздері. Ішкі қызу қозғалтқыштарының жіктелуі. Негізгі заңдар мен жылуды таратудың тәсілдері. Жылутуды алмастырудың негізгі кестелері. Газтурбиналы қондырғылар. Дизельдер құрылымы. Ішкі қызу қозғалтқыштарын дамытудың тарихы. Дизельдердің құрылымы мен негізгі параметрлері. Жоғары қысымның отындық сораптары. Форсункалар. Иінді біліктің айналу жиелігін автоматты реттелуі және дизель жүктемесі. Қозғалтқышты басқару жүйелері. Дизельдер жүйелері және қосалқы жабдықтар. Отындық майлы, сулы, ауа жабдықтау және өңделген газдарды шығару. Тоңазытқыш. Қосалқы жабдықтар.
Білімдер:
- энергетикалық қондырғылар мен қосалқы бөлшектердің жұмыс приницпі, сипаты мен міндеттері және автоматты реттеудің құрылғылары
Іскерліктер:
- жылжымалы құрам түрлерінің энергетикалық қондырғылардың құрылымдық ерекшеліктерін анықтау, технологиялық практиканы өту кезінде өндірістегі практикалық жұмыста және жылжымалы құрамды жөндеуді, оның техникалық қызметін үйрену барысында білімді қолдану.
БҚ 14

ПК 2.4.6
ПК 2.4.9
ПК 2.6.7
ПК 2.6.10
ПК 2.7.7
ПК 2.7.10
ПК 2.11.6
ПК 2.13.6
ПК 2.16.1
ПК 2.17.6
ОПД.05
Основы стандартизации, и метрологии.
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандартизации; понятия о метрологии и единицах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции.
Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации".
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 12
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.11.3
ПК 2.12.3
ПК 2.13.3
ПК 2.16.1
ПК 2.16.7
ПК 2.17.4
ОПД.06
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования.
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности.
БК 11
ПК 2.4.5
ПК 2.6.4
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ПК 2.9.5
ПК 2.10.5
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.4
ПК 2.16.4
ПК 2.17.5
ОПД.07
Материаловедение.
Физико-химические основы материаловедения.
Строение и свойства материалов. Методы измерения параметров и свойств материалов. Области применения материалов. Классификация конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали их свойства, характеристики и области применения. Классификация электротехнических материалов. Проводники, полупроводниковые материалы. Свойства, область применения. Электроизоляционные материалы. Физика диэлектриков. Физико-механические характеристики. Газообразные диэлектрики. Поляризационные материалы. Электроизоляционные материалы и компаунды. Резины, электроизоляционная слюда, керамика, стекло. Слоистые пластмассы; магнитные материалы их свойства характеристики и области их применения. Методы обработки материалов. Основы термической, химико-термической обработки. Экипировочные материалы.
Знания:
-назначения, характеристик и свойств материалов, способов хранения и условий применения на производстве.
Умения:
- выбирать материалы в соответствии с их назначениями, характеристиками и свойствами для выполнения работ на объектах профессиональной деятельности в соответствии с требованиям ГОСТов.
БК 14

КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.9
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.10
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.10
КҚ 2.11.6
КҚ 2.13.6
КҚ 2.16.1
КҚ 2.17.6
ЖКП.05
Стандарттау және метрология негіздері.
ҚР стандартының Мемлекеттік жүйесі (МСЖ); стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңды актілер. Стандарттаудың халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (СНГ) жүйесі. Метрология және өлшем бірлігі туралы түсінік. Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (ӨМЖ). Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттаудың негізі. Өлшем құралдары. Өлшемдердің эталоны. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдер мен анықтамалар. ҚР "Сертификаттау туралы" Заңы.
Білімдер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесі.
Іскерліктер:
- теміржол көлігін сертификаттау мен метрология саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттардың жүйесін қолдану.
БҚ 2
БҚ 12
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.3
КҚ 2.13.3
КҚ 2.16.7
КҚ 2.17.4
ЖКП.06
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар.
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері.
Білімдер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері.
БҚ 11
БҚ 2.4.5
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.5
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.4
КҚ 2.16.4
КҚ 2.17.5
ЖКП.07
Материалтану.
Материалтанудың физикалық-химиялық негіздері. Материалдардың қасиеті мен құрылысы. Параметрлерді өлшеу әдістері мен материалдардың қасиеттері. Материалдарды қолдану аймағы. Құрылымдық материалдардың жіктелуі: металдар, ерітінділер, шойындар, қосындыланған болаттар. Олардың қасиеттері, сипаты мен қолдану аймағы. Электрлі техникалық материалдардың жіктелуі: сымдар, жартылай өткізгіш материалдары: қасиеттері, қолдану аймағы. Электрлі оқшаулау материалдары. Диэлектриктер физикасы. Физикалық-механикалық сипаттамалар. Газ тәріздес диэлектриктер. Полярлы материалдар. Электрлі оқшаулау материалдары мен компаундтар. Рәзіңкелер. Электрлі оқшаулаушы слюда, керамика, әйнек. Қабатты пластмасстар. Магнитті материалдар. Олардың сипаттарының қасиеттері және оларды қолдану аймағы. Материалдарды өңдеу әдістері. Термикалық, химикалық-термикалық өңдеудің негіздері. Пайдалану материалдары.
Білімдер:
- өндірісте қолданылатын материалдардың сипаты, қасиеттері мен міндеті, сақтау тәсілдері мен шарттары.
Іскерліктер:
- МЖМБС талаптарына сәйкес кәсіби қызмет объектілеріндегі жұмыстарды орындау үшін материалдарды олардың сипаты, қасиеті мен міндетін таңдау.
БҚ 14

ПК 2.4.7
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.8.7
ПК 2.8.8
ПК 2.9.7
ПК 2.9.8
ПК 2.10.8
ПК 210.9
ПК 2.11.8
ПК 2.11.9
ПК 2.12.8
ПК 2.12.9
ПК 2.13.8
ПК 2.13.9
ПК2.16.11
ПК2.16.12
ПК 2.17.7
ОПД.08
Электрические машины тягового подвижного состава.
Понятие, классификация и принцип действия электрических машин, их роль и назначение. Трансформаторы: устройство, принцип действия,
рабочий процесс, потери и коэффициент полезного действия, параллельная работа трансформаторов, специальные трансформаторы. Машины постоянного тока: классификация, устройство, принцип действия, конструктивные исполнения. Генератор постоянного тока. Двигатели постоянного тока: основные характеристики, эксплуатационные требования, перспективы развития. Машины постоянного тока специального применения. Машины переменного тока: классификация, устройство, принцип действия, режимы работы, рабочий процесс синхронных и асинхронных машин, конструктивные исполнения. Машины переменного тока специального назначения.
Знания:
- назначения, конструкции, характеристик, принципа работы, современных типов электрических машин(генераторов) и трансформаторов.
Умения:
- владеть навыками элементарных расчетов и испытаний, использовать полученные знания при решении практических задач по проектированию и эксплуатации электрических машин.
БК 11
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.7.5
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.8.5
ПК 2.8.7
ПК 2.8.8
ПК 2.9.5
ПК 2.9.7
ПК 2.9.8
ПК 2.10.4
ПК 2.10.6
ПК 2.10.8
ПК 2.11.4
ПК 2.11.6
ПК 2.11.8
ПК 2.12.4
ПК 2.12.6
ПК 2.12.8
ПК 2.13.4
ПК 2.13.6
ПК 2.16.6
ПК2.16.10
ПК2.16.11
ПК 2.17.5
ПК 2.17.6
ОПД 09
Основы экономики управление производством.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК 2
БК 12
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.11.3
ПК 2.12.3
ПК 2.13.3
ПК 2.16.1
ПК 2.16.7
ПК 2.17.4
ОПД.10
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно - распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов. Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правила оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК 2
БК 12
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.3
ПК 2.11.3
ПК 2.12.3
ПК 2.13.3
ПК 2.16.1
ПК 2.16.7
ПК 2.17.4
ОПД.11
Основы электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
Классификация электронных устройств. Основы электроники и микроэлектроники. Логические элементы и операции в схемах. Полупроводниковые преобразовательные установки. Микропроцессы в измерительной технике, релейной защите и управлении устройствами железной дороги.
Знания:
- назначения, конструкции, принципа действия и эксплуатации электронных приборов, микропроцессорных устройств.
Умения:
- осуществлять включение и эксплуатацию электронных и микроэлектронных приборов, читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
БК 5
БК 10

КҚ 2.4.7
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.8.7
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.8
КҚ 210.9
КҚ 2.11.8
КҚ 2.11.9
КҚ 2.12.8
КҚ 2.12.9
КҚ 2.13.8
КҚ 2.13.9
КҚ 2.16.11
КҚ 2.16.12
КҚ 2.17.7
ЖКП.08
Тартуға арналған жылжымалы құрамның электрлі машиналары.
Электрлі машиналар әрекетінің негізі, жіктелуі мен түсінігі, олардың рөлі мен белгісі. Трансформаторлар: құрылғы, әрекет ету негізі, жұмыс үрдісі, пайдалы әрекеттің коэффициенті мен шығыны,трансформаторлардың параллельді жұмысы, арнайы трансформаторлар. Тұрақты тоқтың машиналары: жіктелу, құрылғы, әрекет ету негізі, құрылымдық орындау. Тұрақты тоқтың генераторы; тұрақты тоқтың қозғалтқыштары: негізгі сипаттамалар, пайдалану талаптары, дамудың болашағы. Арнайы қолданудың тұрақты тоғының машиналары. Ауыспалы тоқтың машиналары: жіктелу, құрылғы, әрекет ету негізі, жұмыс тәртібі, синхронды және асинхронды машиналардың жұмыс үрдісі, құрылымдық орындалу. Арнайы белгідегі ауыспалы тоқтың машиналары.
Білімдер:
- электрлі машиналар (генераторлар) мен трансформаторлардың заманауи түрлері, жұмыс приницптері, құрылымы мен міндеттері.
Іскерліктер:
Электрлі машиналарды жобалау мен пайдалану бойынша практикалық міндеттерді шешу кезінде игерілген білімді қолдану, қарапайым есептеулер мен сынау дағдыларын иелену.
БҚ 11
КҚ 1.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.7
КҚ 2.8.8
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.7
КҚ 2.9.8
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.6
КҚ 2.10.8
КҚ 2.11.4
КҚ 2.11.6
КҚ 2.11.8
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.6
КҚ 2.12.8
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.6
КҚ 2.16.6
КҚ 2.16.10
КҚ 2.16.11
КҚ 2.17.5
КҚ 2.17.6
ЖКП. 09
Экономика негіздері және өндірісті басқару.
Экономика жүйелерінің ортақ негіздері. Микро-және макро-экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. Қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. Ұйымдардағы өндірістік- қаржылық қызметтерді жоспарлау, есеп жасау және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономика мәні мен оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық үрдістерді реттеудегі мемлекеттің рөлі, әлемдік қауымдастықтағы ақша-қаражат жүйесі, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканың ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- заманауи экономикалық саясат сауалдары мен әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіну мен түсіндіруде базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 2
БҚ 12
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.3
КҚ 2.13.3
КҚ 2.16.7
КҚ 2.16.4
КҚ 2.17.4
ЖКП.10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу. Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау.
БҚ 2
БҚ 12
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.10.3
КҚ 2.11.3
КҚ 2.12.3
КҚ 2.13.3
КҚ 2.16.1
КҚ 2.16.7
КҚ 2.17.4
ЖКП.11
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлы техника негіздері.
Электронды құрылғылардың жіктелуі. Электроника және микроэлектроника негіздері. Схемалардағы логикалық элементтер мен операциялар. Жартылай өткізгіш қайта қалпына келтіретін қондырғылар. Темір жол құрылғыларын басқару, өлшеу техникасы мен релелі қорғаныстағы микропроцестер.
Білімдер:
- микропроцессорлы құрылғылар мен электронды құралдарды пайдалану және әрекет ету приницптері, құрылымы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- электронды микропроцессорлы құралдарды пайдалану мен қосуды жүзеге асыру, күшейткіштер схемасын, ИМС серпілістік құрылғыларын оқуды жүзеге асыру, құралдар мен схемалардың жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру.
БҚ 5
БҚ 10

ПК 2.4.5
ПК 2.6.5
ПК 2.7.5
ПК 2.8.5
ПК 2.9.5
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.4
ПК2.16.10
ПК 2.17.5
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110804 2 – Водитель дрезины*
СД.01
Устройство и ремонт дрезины.
Технические характеристики, конструкция, принцип действия подвижного состава. Конструкция, принцип действия и ремонт энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования. Назначение, устройство, ремонт и принцип действия электроаппаратов, систем защиты и сигнализации. Назначение, устройство, ремонт электрических машин. Назначение, принцип работы, устройство оборудования экипажной части и кузова подвижного состава, техническое обслуживание подвижного состава.
Знания:
- назначения, конструкции, ремонта, и технического обслуживания энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения, принцип работы электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 10
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.9
СД.02
Управление и обслуживание дрезины.
Конструкция, принцип работы тягового подвижного состава. Основные неисправности локомотива. Принципы возникновения и способы их устранения. Организация труда локомотивных бригад. основные положения правил текущего ремонта и технического обслуживания. Порядок подготовки локомотива к поездке. Правила и способы приемки, обслуживания, осмотра и сдачи подвижного состава. Обслуживание подвижного состава в зимних условиях. основные свойства топливо-смазочных материалов их назначение и правила хранения.
Знания:
- конструкции, управления и обслуживания тягового подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе тягового подвижного состава.
БК 5
БК 8
БК 12
БК 13
БК 14
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.6
ПК 2.4.8
ПК 2.4.10
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 1
БК 12
БК 13
БК 14
ПК 2.4.10
СД.04
Автоматические тормоза тягового подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов. Тормозное оборудование тягового подвижного состава. Тормозные процессы. Требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживание тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов тягового подвижного состава.
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
БК 14

КҚ 2.4.5
КҚ 2.6.5
КҚ 2.7.5
КҚ 2.8.5
КҚ 2.9.5
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.4
КҚ 2.16.10
КҚ 2.17.5
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110804 2 – Дрезина жүргізушісі*
АП.01
Дрезина құрылғысы және жөндеу жұмысы.
Тартуға арналған жылжымалы құрамның әрекет ету принципі, құрылымы және техникалық сипаты. Автоматты реттеу құрылғылары мен қосалқы жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды жөндеу мен әрекет етуінің негізі. Электр аппараттары, қорғаныс жүйелері мен сигнализация әрекетінің негізі мен міндеті, құрылығысы мен жөндеу жұмысы. Электрлі машиналарды жөндеу, міндеті мен құрылғысы. Тартуға арналған жылжымалы құрамның шынағы мен экипаж бөлігі жабдықтарының құрылғысы, міндеті мен әрекет ету принципі. Тартуға арналған жылжымалы құрамның техникалық қызметі.
Білімдер:
- автоматты реттеу құрылғылары мен қосалқы жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды жөндеу мен автоматты құрылысын, электрмен жабдықтаудың түрлі жүйелерімен локомотивтерді электрмен жабдықтаудың құрылымдық схемаларын құрудың принципі; аппаратураны реттеуші қорғаныс жүйелері.
Іскерліктер:
- игерілген білімді жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.9
АП.02
Дрезинаны басқару және қызмет көрсету.
Тартуға арналған жылжымалы құрамның құрылымы, жұмыс приницпі. Локомотивтің негізгі ақаулары. Ақаулардың пайда болу себептері мен оны жоюдың тәсілдері. Локомотив бригадаларының жұмысын ұйымдастыру, техникалық қызмет көрсету мен кезекті жөндеу жұмыстарының негізгі ережелері. Локомотивтің жүруге дайындық тәртібі. Жылжымалы құрамды қабылдау, тексеру және тапсырудың тәсілдері мен ережелері. Қысқы кездердегі жылжымалы құрамның қызметі. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттері, олардың міндеті мен сақтау ережелері
Білімдер:
- тартуға арналған жылжымалы құрам және оның тораптарының құрылығысы мен жөндеу жұмысы, техникалы-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштері, жұмыс шарттары мен жөндеу және пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- игерілген білімді тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.10
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 1
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
КҚ 2.4.10
АП.04
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
БҚ 14

ПК 2.4.2
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.10
Квалификация: 110806 2 – Помощник машиниста тепловоза*
СД.01
Устройство и ремонт тепловоза.
Технические характеристики, конструкция, принцип действия тягового подвижного состава. Конструкция, принцип действия и ремонт энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования. Назначение, устройство, ремонт и принцип действия электроаппаратов, систем защиты и сигнализации. Назначение, устройство, ремонт электрических машин. Назначение, принцип работы, устройство оборудования экипажной части и кузова тягового подвижного состава, техническое обслуживание тягового подвижного состава.
Знания:
- назначения, конструкции, ремонта, и технического обслуживания энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения, принцип работы электрических аппаратов и электрических машин, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 1
БК 11
БК 14
ПК 2.6.4
ПК 2.6.5
ПК 2.6.7
ПК 2.6.8
ПК 2.6.10
СД.02
Управление и обслуживание тепловоза.
Конструкция, принцип работы тягового подвижного состава. Основные неисправности локомотива. Принципы возникновения и способы их устранения. Организация труда локомотивных бригад. основные положения правил текущего ремонта и технического обслуживания. Порядок подготовки локомотива к поездке. Правила и способы приемки, обслуживания, осмотра и сдачи тягового подвижного состава. Обслуживание тягового подвижного состава в зимних условиях. Основные свойства топливо-смазочных материалов их назначение и правила хранения.
Знания:
- конструкции, управления и обслуживания тягового подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе тягового подвижного состава.
БК 11
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.9
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 11
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.6
ПК 2.6.7
ПК 2.6.9
СД.04
Автоматические тормоза тягового подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов. Тормозное оборудование тягового подвижного состава. Тормозные процессы. Требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживания тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов тягового подвижного состава.
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
ПК 2.6.1
ПК 2.6.2
ПК 2.6.6
ПК 2.6.9

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.10
Біліктілігі: 110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі*
АП.01
Тепловоз құрылғысы және жөндеу жұмысы.
Жылжымалы құрамның әрекет ету принципі, құрылымы және техникалық сипаты. Автоматты реттеу құрылғылары мен қосалқы жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды жөндеу мен әрекет етуінің негізі. Электр аппараттары, қорғаныс жүйелері мен сигнализация әрекетінің негізі мен міндеті, құрылығысы мен жөндеу жұмысы. Электрлі машиналарды жөндеу, міндеті мен құрылғысы. Жылжымалы құрамның шынағы мен экипаж бөлігі жабдықтарының құрылғысы, міндеті мен әрекет ету принципі. Жылжымалы құрамның техникалық қызметі
Білімдер:
- автоматты реттеу құрылғылары мен қосалқы жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, құрылымы мен міндеттері, электрмен жабдықтаудың түрлі жүйелерімен локомотивтерді электрмен жабдықтаудың құрылымдық схемаларын құрудың принципі; аппаратураны реттеуші қорғаныс жүйелері, сигнализация мен электрлі аппараттардың әрекет ету принципі, міндеті, құрылғысы және жөндеу жұмысы.
Іскерліктер:
- игерілген білімді тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.8
КҚ 2.6.10
АП.02
Тепловозды басқару және қызмет көрсету.
Тартуға арналған жылжымалы құрамның құрылымы, жұмыс приницпі. Локомотивтің негізгі ақаулары; ақаулардың пайда болу себептері мен оны жоюдың тәсілдері. Локомотив бригадаларының жұмысын ұйымдастыру, техникалық қызмет көрсету мен кезекті жөндеу жұмыстарының негізгі ережелері. Локомотивтің жүруге дайындық тәртібі. Жылжымалы құрамды қабылдау, тексеру және тапсырудың тәсілдері мен ережелері. Қысқы кездердегі жылжымалы құрамның қызметі. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттері, олардың міндеті мен сақтау ережелері.
Білімдер:
- жылжымалы құрам және оның тораптарының құрылығысы мен жөндеу жұмысы, техникалы-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштері, жұмыс шарттары мен жөндеу және пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- игерілген білімді тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, тартуға арналған жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру.
БҚ 11
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.9
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 11
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.7
КҚ 2.6.9
АП.04
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Локомотивтердің тежеу жабдықтары. Тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу. Техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
КҚ 2.6.1
КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.6
КҚ 2.6.9

ПК 2.6.11
Квалификация:110807 2 – Помощник машиниста электровоза*
СД.01
Устройство и ремонт электровоза.
Технические характеристики, конструкция, принцип действия тягового подвижного состава. Назначение, устройство, ремонт и принцип действия электрических машин и электроаппаратов, систем защиты и сигнализации. Назначение, устройство, ремонт электрических машин. Назначение, принцип работы, устройство оборудования экипажной части и кузова тягового подвижного состава, техническое обслуживание тягового подвижного состава.
Знания:
- назначения, конструкции, ремонта, и технического обслуживания, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения, принцип работы электрических аппаратов и электрических машин, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 1
БК 11
БК 14
ПК 2.7.4
ПК 2.7.5
ПК 2.7.7
ПК 2.7.8
ПК 2.7.10
СД.02
Управление и обслуживание электровоза.
Конструкция, принцип работы тягового подвижного состава. Основные неисправности локомотива. Принципы возникновения и способы их устранения. Организация труда локомотивных бригад. основные положения правил текущего ремонта и технического обслуживания. Порядок подготовки локомотива к поездке. Правила и способы приемки, обслуживания, осмотра и сдачи подвижного состава. Обслуживание подвижного состава в зимних условиях. Основные свойства смазочных материалов их назначение и правила хранения.
Знания:
- конструкции, управления и обслуживания тягового подвижного состава и его узлов, технико-экономические и энергетические показатели, условия работы, правила эксплуатации и ремонта.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 11
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.9
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 11
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.3
ПК 2.7.6
ПК 2.7.7
ПК 2.7.9
СД.04
Автоматические тормоза тягового подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов. Тормозное оборудование тягового подвижного состава. Тормозные процессы. Требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживание тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов тягового подвижного состава.
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
ПК 2.7.1
ПК 2.7.2
ПК 2.7.6
ПК 2.7.9

КҚ 2.6.11
Біліктілігі:110807 2 – Электровоз машинисінің көмекшісі*
АП.01
Электровоз құрылғысы және жөндеу жұмысы.
Тартуға арналған жылжымалы құрамның әрекет ету принципі, құрылымы және техникалық сипаты. Автоматты реттеу құрылғылары мен қосалқы жабдықтарды, энергетикалық қондырғыларды жөндеу мен әрекет етуінің негізі. Электр аппараттары, қорғаныс жүйелері мен сигнализация әрекетінің негізі мен міндеті, құрылығысы мен жөндеу жұмысы. Электрлі машиналарды жөндеу, міндеті мен құрылғысы. Тартуға арналған жылжымалы құрамның шынағы мен экипаж бөлігі жабдықтарының құрылғысы, міндеті мен әрекет ету принципі. Жылжымалы құрамның техникалық қызметі.
Білімдер:
- электрмен жабдықтаудың түрлі элементтерімен локомотив электр жабдықтарының құрылымдық схемаларын құрудың принциптері, автоматты реттеуші сигнализация мен қорғаныс жүйелері, электр аппараттары мен электрлі машиналардың жұмыс принципі.
Іскерліктер:
- игерілген білімді тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.8
КҚ 2.7.10
АП.02
Электровозды басқару және қызмет көрсету.
Тартуға арналған жылжымалы құрамның құрылымы, жұмыс приниципі. Локомотивтің негізгі ақаулары. Ақаулардың пайда болу себептері мен оны жоюдың тәсілдері. Локомотив бригадаларының жұмысын ұйымдастыру, техникалық қызмет көрсету мен кезекті жөндеу жұмыстарының негізгі ережелері. Локомотивтің жүруге дайындық тәртібі. Тартуға арналған жылжымалы құрамды қабылдау, тексеру және тапсырудың тәсілдері мен ережелері. Қысқы кездердегі жылжымалы құрамның қызметі. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттері, олардың міндеті мен сақтау ережелері.
Білімдер:
- тартуға арналған жылжымалы құрам және оның тораптарының құрылығысы мен жөндеу жұмысы, техникалы-экономикалық және энергетикалық көрсеткіштері, жұмыс шарттары мен жөндеу және пайдалану ережелері.
Іскерліктер:
- игерілген білімді тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсетуде қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, жылжымалы құрам жұмысындағы тоқтатулардың алдын алу, реттеу және күтіп ұстауды жүзеге асыру.
БҚ 11
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.9
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 11
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.7
КҚ 2.7.9
АП.04
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Локомотивтердің тежеу жабдықтары. Тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
КҚ 2.7.1
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.6
КҚ 2.7.9

ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.7
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 11
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.4
ПК 2.13.7
СД.04
Автоматические тормоза тягового подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов. Тормозное оборудование тягового подвижного состава. Тормозные процессы. Требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам тягового подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживание тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов тягового подвижного состава.
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
ПК 2.13.1
ПК 2.13.2
ПК 2.13.3
ПК 2.13.7
Квалификация:110816 2 – Слесарь по ремонту локомотива (тепловоза и электровоза)*
СД.01
Конструкция тягового подвижного состава.
Техническая характеристика. Конструкция, принцип действия тягового подвижного состава. Конструкция энергоустановок и вспомогательного оборудования. Автоматическое регулирование дизеля. Конструкция электрических машин. Электрических аппаратов. Систем защиты и сигнализации. Конструкция экипажной части и кузова локомотива.
Знания:
- конструкции и принципа действия энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов; принципа действия электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры; назначения и устройство электрических машин; конструкции, оборудования экипажной части и кузова локомотивов.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 10

КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.7
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 11
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.7
АП.04
Тартуға арналған жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Локомотивтердің тежеу жабдықтары. Тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
КҚ 2.13.1
КҚ 2.13.2
КҚ 2.13.3
КҚ 2.13.7
Біліктілігі: 110816 2 – Локомотивті (тепловоз және электровоз) жөндеу бойынша слесарь *
АП.01
Тартуға арналған жылжымалы құрамның құрылымы.
Техникалық сипаты. Тартуға арналған жылжымалы құрамның құрылымы, әрекет ету принципі. Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы жабдықтардың құрылымы. Дизельді автоматты реттеу. Электрлі машиналардың құрылымы. Электр аппараттарының құрылымы. Сигнализация мен қорғаныс жүйесі. Локомотив шанағы мен экипаж бөлімінің құрылымы.
Білімдер:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты реттеудің әрекет ету принциптері мен құрылымы, локомотивтер электр жабдықтарының құрылымдық схемаларын құрудың принципі, аппаратты реттейтін сигнализация мен қорғаныс жүйесі, электр аппараттарының әрекет ету принципі, электр машиналарының құрылғысы мен міндеті, локомотив шанағы мен экипаж бөлімінің жабдықтары мен құрылымы.
Іскерліктер:
- тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсету барысында игерілген білімді қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, күтіп ұстау мен реттеуді жүзеге асыру және жылжымалы құрамның жұмысындағы жоюлардың алдын алу және реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 10

ПК 2.17.2
ПК 2.17.7
ПК 2.17.8
ПК 2.17.10
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования **
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.01
Слесарная практика.
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла, комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции.
БК 2
БК 5-10
ПК 2.4.11
ПК 2.6.12
ПК 2.7.12
ПК 2.8.12
ПК 2.9.12
ПК 2.10.10
ПК 2.11.10
ПК 2.12.10
ПК 2.13.10
ПК2.16.13
ПК2.17.11
ПО.02
Сварочная практика.
Сварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
БК 2
БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.12
ПК 2.6.13
ПК 2.7.13
ПК 2.8.13
ПК 2.9.13
ПК 2.10.11
ПК 2.11.11
ПК 2.12.11
ПК 2.13.11
ПК2.16.14
ПК 2.17.12
ПО.03
Слесарно-механическая практика.
Техника безопасности. Устройства механикообрабатывающих станков. Принципы управления. Черновое и чистовое обтачивание цилиндрических. Конических и фасонных поверхностей. Торцовая обточка и отрезка заготовок. Вытачивание наружных канавок. Обработка отверстии. Нарезание резьб. Комплексные работы.
формирование у студентов умений и навыков по изготовлению простых деталей на механико обрабатывающих станках.
БК 2
БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.13
ПК 2.6.14
ПК 2.7.14
ПК 2.8.14
ПК 2.9.14
ПК 2.10.12
ПК 2.11.12
ПК 2.12.12
ПК 2.13.12
ПК2.16.15
ПК 2.17.13
ПО.04
Комплексная слесарно-монтажная практика.
Техника безопасности. Ручные и механизированные инструменты. Сборка разъемных соединении. Сборка шпоночных и шлицевых соединении на конических посадках. Сборка детали и подшипниками скольжения и качения. Сборка зубчатых передач. Сборка муфт. Соединении и центровка валов. Сборка деталей с поступительным движением. Кривошипно-шатунными механизмами. Сборка систем с герметизацией элементов. Сборка механизмов с гибками звеньями. Прием работ с использованием монтажных приспособлений. Приемы такелажных работ. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач, а также детали с поступательными движениями подвижного состава.
БК 2

КҚ 2.17.2
КҚ 2.17.7
КҚ 2.17.8
КҚ 2.17.10
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО.00
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО.01
Темір ұсталық практика
Өлшеу негізі. Өлшеу және бақылау құрал-жабдықтары. Кеңістік және тегіс белгілеу. Егелеу. Бұрғылау.Кескінді кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу (саңылауларды кесу) және зенкермен өңдеу.Металды түзету және майыстыру. Шабу және металды кесу. Ысқылау және үйкелеу. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операциялардың орындалуында студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5-10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.6.12
КҚ 2.7.12
КҚ 2.8.12
КҚ 2.9.12
КҚ 2.10.10
КҚ 2.11.10
КҚ 2.12.10
КҚ 2.13.10
КҚ 2.16.13
КҚ 2.17.11
ӨО.02
Дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеу жабдығы. Дәнекерлеу агрегаттарымен басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды майысқан және тігінен орналасқан кезде дәнекерлеу және жүргізу. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.12
КҚ 2.6.13
КҚ 2.7.13
КҚ 2.8.13
КҚ 2.9.13
КҚ 2.10.11
КҚ 2.11.11
КҚ 2.12.11
КҚ 2.13.11
КҚ 2.16.14
КҚ 2.17.12
ӨО.03
Темір ұсталық-механикалық практика
Қауіпсіздік техникасы. Механикалы өңдеу станоктарының құрылғысы. Басқару принциптері. Цилиндрлі, конустық және фасондық беттерді қате және таза үшкірлеу. Торцтыөткірлеу және дайындарды кесу. Сыртқы орларды қырнау. Саңылауларды өңдеу. Кескіндерді кесу. Кешендік жұмыстар.
- механикалық өңдеуші станоктарда қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.13
КҚ 2.6.14
КҚ 2.7.14
КҚ 2.8.14
КҚ 2.9.14
КҚ 2.10.12
КҚ 2.11.12
КҚ 2.12.12
КҚ 2.13.12
КҚ 2.16.15
КҚ 2.17.13
ӨО.04
Кешендік темір ұсталық – монтаждау практикасы.
Қауіпсіздік техникасы. Қол және механикаландырылған құрал-жабдықтар. Алмалы-салмалы қосылуларды құрастыру. Конустық түрде шпондық және шлицті қосылуларды құрастыру. Жылжу және тербелудің мойынтіректері және бөлшектерді құрастыру. Тісті берілімдерді құрастыру. Муфтыларды, қосылуларды құрастыру және білікшелерді ортаға келтіру. Жасалған қозғалыспен, кривошипті-шатунды механизмдермен бөлшектерді құрастыру. Элементтерді герметизациялаумен жүйелерді құрастыру. Топтық иілдірумен механизмдерді құрастыру. Монтаждық құрал-жабдықтарды қолданумен жұмыстарды қабылдау. Такелажды жұмыстардың тәсілдері. Кешендік жұмыстар.
- студенттерді түрлі қосылуларды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды, сонымен қатар жылжымалы құрамның қозғалу бөлшектерін құрастырудың дағдылары мен ілім-білімдерін қалыптастыру
БҚ 2

БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.11
ПК 2.4.13
ПК 2.6.12
ПК 2.6.14
ПК 2.7.12
ПК 2.7.14
ПК 2.8.12
ПК 2.8.14
ПК 2.9.12
ПК 2.9.14
ПК 2.10.10
ПК 2.10.12
ПК 2.11.10
ПК 2.11.12
ПК 2.12.10
ПК 2.12.12
ПК 2.13.10
ПК 2.13.12
ПК2.16.13
ПК2.16.15
ПК 2.17.11
ПК 2.17.13
ПО.05
Электромонтажная практика.
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования.
БК 2
БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.13
ПК 2.4.15
ПК 2.6.5
ПК 2.6.14
ПК 2.7.5
ПК 2.7.14
ПК 2.8.5
ПК 2.8.14
ПК 2.9.5
ПК 2.9.14
ПК 2.10.4
ПК 2.10.12
ПК 2.11.4
ПК 2.10.12
ПК 2.12.4
ПК 2.12.12
ПК 2.13.4
ПК 2.13.12
ПК2.16.10
ПК2.16.15
ПК 2.17.13
ПК 2.17.15
ПП.01
Ознакомительная практика.
Формирует общее представление о структуре железных дорог, объективное и полное представление о специальности, ее сферах и направлениях. Расширяются, углубляются и систематизируются знания на основе изучения работы конкретных предприятий и учреждений локомотивного хозяйства. Происходит ознакомление с одним из базовых предприятий, его структурой и перспективами развития, характером деятельности, продукцией. Знакомство с последовательностью производственных процессов на предприятии. Изучается внутренний режим и распорядок, оборудование имеющееся на предприятии. Устав и регламент организации. Формируется первоначальный профессиональный опыт.
- формирование у студентов целостного представления о своей будущей профессиональной деятельности.
БК1
БК 2
БК 3
БК 6
ПП.02
Учебная практика на получение квалификации слесаря 3-го разряда.
Обеспечивается приобщение студентов к современному производственному процессу в качестве непосредственных исполнителей. Расширяются и углубляются знания, полученные ими при изучении специальных предметов, а также приобретаются и совершенствуются профессиональные умения и навыки работы по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного сотава в качестве исполнителя на рабочем месте, формируется первоначальный профессиональный опыт, сдача экзамена на присвоение разряда слесаря 2-3 разряда.
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики.
БК 2
БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.11
ПК 2.4.13
ПК 2.6.12
ПК 2.6.14
ПК 2.7.12
ПК 2.7.14
ПК 2.8.12
ПК 2.8.14
ПК 2.9.12
ПК 2.9.14
ПК 2.10.10
ПК 2.10.12
ПК 2.11.10
ПК 2.11.12
ПК 2.12.10
ПК 2.12.12

БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.13
КҚ 2.6.12
КҚ 2.6.14
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.14
КҚ 2.8.12
КҚ 2.8.14
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.14
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.12
КҚ 2.11.10
КҚ 2.11.12
КҚ 2.12.10
КҚ 2.12.12
КҚ 2.13.10
КҚ 2.13.12
КҚ 2.16.13
КҚ 2.16.15
КҚ 2.17.11
КҚ 2.17.13
ӨО.05
Электромонтаждық практика
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және бөлу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуаты тізбектерін құрастыру. Күш беруші электр жабдықтарын құрастыру
- электрлі және электрлі механикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімдерді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.13
КҚ 2.4.15
КҚ 2.6.5
КҚ 2.6.14
КҚ 2.7.5
КҚ 2.7.14
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.14
КҚ 2.9.5
КҚ 2.9.14
КҚ 2.10.4
КҚ 2.10.12
КҚ 2.11.4
КҚ 2.10.12
КҚ 2.12.4
КҚ 2.12.12
КҚ 2.13.4
КҚ 2.13.12
КҚ 2.16.10
КҚ 2.16.15
КҚ 2.17.13
КҚ 2.17.15
КП.01
Танымдық практика.
Темір жолының құрылысы, мамандық туралы объективті және толық көріністі, оның саласы мен бағыттары туралы жалпы көріністі қалыптастырады. Локомотив шарауашылығының мекемесі мен нақты кәсіпорнының жұмысын игеру негізінде білімді жүйелендіру және кеңейту және тереңдету. Бір базалық кәсіпорынмен, оның құрылысы және дамыту келешегімен, әрекет сипаты және өнімділігімен танысуды жүзеге асырады. Кәсіпорындағы өндірістік үрдістің реттілігімен танысу. Кәсіпорында бар жабдықтардың ішкі режимі мен тәртібі оқытылады. Ұйымның жарлығы мен регламенті; алғашқы кәсіби практика қалыптасады.
- студенттерде өзінің болашақ кәсіби әрекеті туралы бірыңғай көріністің қалыптасуы
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
КП.02
3-дәрежелі темір ұста біліктілігін иеленудің оқу практикасы
Тікелей орындаушы ретінде заманауи өндірістік үрдіске студенттерді баулу қамтамасыз етіледі, олардың арнайы пәнді игеру барысындағы білімі кеңейеді және тереңдейді, сонымен қатар жұмыс орнында орындаушы ретінде тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, пайдалану бойынша жұмыс дағдылары мен кәсіби білімдері қалыптасып жетілдіріледі, бастапқы кәсіби тәжірибе қалыптасады. 2-3 дәрежелі темір ұста дәрежесін иеленуге емтихан тапсыру
- практика бағдарламаларына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудің практикалық дағдылары ілім –білімін игеру
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.13
КҚ 2.6.12
КҚ 2.6.14
КҚ 2.7.12
КҚ 2.7.14
КҚ 2.8.12
КҚ 2.8.14
КҚ 2.9.12
КҚ 2.9.14
КҚ 2.10.10
КҚ 2.10.12
КҚ 2.11.10
КҚ 2.11.12
КҚ 2.12.10
КҚ 2.12.12

ПК 2.13.10
ПК 2.13.12
ПК2.16.13
ПК2.16.15
ПК 2.17.11
ПК 2.17.13
ПП.03
Производственно-технологическая практика.
Обеспечивается расширение, углубление и закрепление учащимися знаний, полученных при изучении специальных предметов, а также приобретение и дальнейшее совершенствование навыков по сборке и испытанию тягового подвижного состава (по видам).
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности конкретного предприятия по производству подвижного состава железных дорог, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления.
БК 2
БК 5-10
БК 14
ПК 2.4.1-
ПК 2.4.16
ПК 2.6.1-
ПК 2.6.17
ПК 2.7.1-
ПК 2.7.17
ПК 2.8.1-ПК 2.8.17
ПК 2.9.1-ПК 2.9.17
ПК 2.10.1-ПК 2.10.17
ПК 2.11.1-ПК 2.11.17
ПК 2.12.1-ПК 2.12.17 ПК 2.13.1-ПК 2.13
ПК 2.16.1-ПК 2.16.17
ПК 2.17.1-
ПК 2.17.16
Структура образовательной учебной программы технического и профессионального образования по специальности:
1108000– "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание подвижного состава железных дорог"
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень) по специализации: 1108000.01 "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог"
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев
на базе общего среднего образования
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.4
ПК 2.13.3
ПК 2.17.4
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 2.4.4
ПК 2.6.4
ПК 2.7.4
ПК 2.8.4
ПК 2.9.4
ПК 2.10.4
ПК 2.11.4
ПК 2.12.3
ПК 2.13.1
ПК 2.17.4
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД.04
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа; геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел; аксонометрические проекции; комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы; сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей; требования ГОСТов ЕСКД. Чертежи и схемы по специальности; элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 5
БК 6

КҚ 2.13.10
КҚ 2.13.12
КҚ 2.16.13
КҚ 2.16.15
КҚ 2.17.11
КҚ 2.17.13
КП.03
Өндірістік-технологиялық практика
Оқушылардың арнайы пәндерді оқу барысында игерілген білімін бекіту, тереңдету және кеңейтуді қамтамасыз ету, сонымен қатар тартуға арналған жылжымалы құрамды (түрлері бойынша) сынау, құрастыру бойынша дағдыларды қалыптастыру және әрі қарай жетілдіру
- темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
БҚ 2
БҚ 5-10
БҚ 14
КҚ 2.4.1-
КҚ 2.7.16
КҚ 2.6.1-
КҚ 2.6.17
КҚ 2.7.1-
КҚ 2.7.17
КҚ 2.8.1- КҚ 2.8.17
КҚ 2.9.1- КҚ 2.9.17
КҚ 2.10.1- КҚ 2.10.17
КҚ 2.11.1- КҚ 2.11.17
КҚ 2.12.1- КҚ 2.12.17
КҚ 2.13.1- КҚ 2.13
КҚ 2.16.1- КҚ 2.16.17
КҚ 2.17.1-
КҚ 2.17. 16
1108000 – "Темір жолының жылжымалы құрамын пайдалану, жөндеу және
техникалық қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік
білімнің жалпы оқу бағдарламасының құрылысы
1108000.01 "Темір жолының тартуға арналған жылжымалы құрамын
пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету" мамандандыру
бойынша техникалық және кәсіптік білімнің оқу бағдарламасының
құрылысы (жоғары деңгей).
Оқыту мерзімі: 1 жыл 10 ай
Жалпы білім беру базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі.
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.3
КҚ 2.17.4
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шет тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
КҚ 2.7.4
КҚ 2.8.4
КҚ 2.10.4
КҚ 2.11.4
КҚ 2.12.4
КҚ 2.13.3
КҚ 2.17.
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП.04
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ 13
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар.
Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.17.5
ПК 2.17.6
ОПД.09
Делопроизводство на государственном языке.
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно - распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов. Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии.
Знания:
- государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правила оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД).
БК 2
БК 12
ПК 2.4.4
ПК 2.17.4
ОПД.10
Основы электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
Классификация электронных устройств. Основы электроники и микроэлектроники. Логические элементы и операции в схемах. Полупроводниковые преобразовательные установки. Микропроцессы в измерительной технике, релейной защите и управлении устройствами железной дороги.
Знания:
- назначения, конструкции, принципа действия и эксплуатации электронных приборов, микропроцессорных устройств.
Умения:
- осуществлять включение и эксплуатацию электронных и микроэлектронных приборов, читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
БК 5
БК 10
ПК 2.4.5
ПК 2.17.5
ОПД.11
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта; право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. патентное право.
Знания:
- права и обязанности работников в сфере профессиональной деятельности;
- законодательные акты и другие нормативные документы, регулирующие правоотношения в процессе профессиональной деятельности;
-правовое отношение субъектов правоотношений в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
- защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 1
БК 12
СД.00
Специальные дисциплины

КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.6
КҚ 2.17.5
КҚ 2.17.6
ЖКП.09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау.
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау.
БҚ 2
БҚ 12
КҚ 2.4.4
КҚ 2.17.4
ЖКП.10
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлы техника негіздері.
Электронды құрылғылардың жіктелуі. Электроника және микроэлектроника негіздері. Схемалардағы логикалық элементтер мен операциялар. Жартылай өткізгіш қайта қалпына келтіретін қондырғылар. Темір жол құрылғыларын басқару, өлшеу техникасы мен релелі қорғаныстағы микропроцестер.
Білімдер:
- микропроцессорлы құрылғылар мен электронды құралдарды пайдалану және әрекет ету приницптері, құрылымы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- электронды микропроцессорлы құралдарды пайдалану мен қосуды жүзеге асыру, күшейткіштер схемасын, ИМС серпілістік құрылғыларын оқуды жүзеге асыру, құралдар мен схемалардың жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру.
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 2.4.5
КҚ 2.17.5
ЖКП.11
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Теміржол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Темір жол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Теміржол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Теміржол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 12
АП.00
Арнайы пәндер

ПК 2.4.2
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.10
СД 05
Экономика транспорта и управление производством.
Организация и планирование локомотивного хозяйство. Организация труда и заработной платы. Экономика производства. Организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо. Хозяйственный расчет. Учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо. Организация технического обслуживания и эксплуатации локомотивов. Основы управленческой деятельности. Основы принципы и методы управления. Руководитель трудового коллектива. Психология личности. Планирование и организация личной работы руководителя.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и локомотивного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления локомотивным хозяйством, роли и задачи локомотивного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы локомотивного депо, необходимо оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих производственно-финансовый план по труду.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
Квалификация: 110817 2 – Машинист автомотрисы *
СД.01
Устройство и ремонт автомотрисы.
Технические характеристики, конструкция, принцип действия подвижного состава. Конструкция, принцип действия и ремонт энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования. Назначение, устройство, ремонт и принцип действия электроаппаратов, систем защиты и сигнализации. Назначение, устройство, ремонт электрических машин. Назначение, принцип работы, устройство оборудования экипажной части и кузова подвижного состава, техническое обслуживание подвижного состава.
Знания:
- назначения, конструкции, ремонта, и технического обслуживания энергетических установок, вспомогательного оборудования и устройств автоматического регулирования, принципы построения структурных схем электрооборудования локомотивов с различными системами электроснабжения, принцип работы электрических аппаратов, систем защиты и сигнализации, регулирующей аппаратуры.
Умения:
- применять полученные знания в обслуживании и ремонте тягового подвижного состава, использовать самые экономичные и безопасные режимы работы, осуществлять уход, регулировку и предупреждать отказы в работе подвижного состава.
БК 1
БК 2
БК 5
БК 10

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.10
АП 05
Көліктегі экономика және өндірісті басқару.
Локомотив шаруашылығын жоспарлау және ұйымдастыру, еңбекті және жалақыны ұйымдасттыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін жоспарлау және ұйымдастыру, шаруашылық есебі, депоның өндірістік-қаржылық қызметін талдау, есептеу, локомотивтерді пайдалану және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқарудың әдістері мен негізгі принциптері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшінің жеке жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру
Білімдер: нарықтық экономика жағдайындағы локомотив шаруашылығы мен темір жол көлігінің міндеттерін, локомотив депосын басқарудың құрылысын, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды пайдалану, жөндеу және техникалық қызметін ұйымдастыру, еңбек төлемін реттеудің сауалдарын
Іскерліктер:
жылжымалы құрамның техникалық қызметі мен жөндеуді пайдалануды ұйымдастырудың сұрақтарын экономикалық негіздермен шешу, локомотив депосы жұмысының көлемді және сапалы көрсеткіштерін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындау, өндірістік аймақтар, материалдар мен запастағы бөліктерді, жұмысшылар құрамы мен еңбекті төлеу қорын жабдықтау қажет, еңбек өнімділігін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
Біліктілігі: 110817 2 – Автомотрис машинисі *
АП.01
Автомотрис құрылғысы және жөндеу жұмысы.
Жылжымалы құрамның техникалық сипаты, құрылымы мен әрекет ету принципі. Энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты ретеуіштің құрылымы мен жөндеу жұмысы. Қорғаныс жүйелері, сигнализация және электр аппараттарының әрекет ету принципі, міндеті, құрылғысы мен жөндеу жұмысы. Электрлі машиналардың міндеті, құрылғылары мен жөндеу жұмысы. Жылжымалы құрамның шанағы мен экипаж бөлігі жабдықтарының құрылғысы, міндеті мен жөндеу жұмысы, жылжымалы құрамның техникалық қызметі.
Білімдер:
- энергетикалық қондырғылар, қосалқы құралдар мен автоматты реттеудің әрекет ету принциптері мен құрылымы, локомотивтер электр жабдықтарының құрылымдық схемаларын құрудың принципі, аппаратты реттейтін сигнализация мен қорғаныс жүйесі, электр аппараттарының әрекет ету принципі, электр машиналарының құрылғысы мен міндеті, локомотив шанағы мен экипаж бөлімінің жабдықтары мен құрылымы.
Іскерліктер:
- тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу мен қызмет көрсету барысында игерілген білімді қолдану, жұмыстың ең қолайлы және қауіпсіз режимін қолдану, күтіп ұстау мен реттеуді жүзеге асыру және жылжымалы құрамның жұмысындағы жоюлардың алдын алу және реттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 10

Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества. Многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира.
Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации; Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана.
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности.
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД.02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог. Человек и космос. человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка.
Умения:
-проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
СЭД.03
Основы экономики.
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ.
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе.
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12

Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
Негізгі орта білім беру базасында
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары.
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері.Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдайадам және космос.Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы.Адамдық таным және әрекет.Ғылым және оның рөлі. адамзат ғаламдық мәселелер алдында.
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдері нің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары.
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді элементарлы түрде талдауды жүргізу, өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ӘЭП 03
Экономика негіздері.
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро- және макроэкономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау.
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.18.4
СЭД.04
Основы политологии и социологии.
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества.
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 12
СЭД.05
Основы права и транспортного законодательства.
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды; судебная система, правоохранительные органы. Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормативные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право.
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности.
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность.
БК 1
БК 12
ПК 3.18.7
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи, терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 3.18.1
ПК 3.18.2
ПК 3.18.7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения. Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической). Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний.
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения.
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности.
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 3.18.1
ПК 3.18.2
ПК 3.18.7
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки.
БК 13
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение.
Графическое оформление чертежей, шрифты чертежные, надписи на чертежах, линии чертежа. Геометрические построения, теория изображений, проецирование точки, прямой линии, геометрических тел. Аксонометрические проекции. Комплексные чертежи простых деталей, масштабы, нанесение размеров, изображения: виды, разрезы, сечения, машиностроительное черчение, конструкторские документы, основные надписи, изображение и обозначение резьбы, чертежи деталей, эскизы. Сборочные чертеж, разъемные соединения, чтение и деталирование сборочных чертежей; требования ГОСТов ЕСКД. Чертежи и схемы по специальности. Элементы строительного черчения.
Знания:
-правил оформления, построения чертежей и схем в соответствии с требованиями ГОСТ и ЕСКД.
Умения:
- оформлять, вычеркивать схемы и чертежи по специальности согласно ГОСТ и ЕСКД.
БК 2
БК 5
БК 10
ПК 3.18.1
ПК 3.18.7
ПК 3.18.9
ПК 3.18.11
ОПД.02
Теоретические основы электротехники.
Введение. Электрические и магнитные цепи. Основные определения, топологические параметры и методы расчета электрических цепей. Анализ и расчет цепей переменного (постоянного) тока. Анализ и расчет магнитных цепей. Электромагнитные устройства и электрические машины. Электромагнитные устройства. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Машины постоянного тока (МПТ). Электропривод на современном производстве.
Знания:
- основных законов, терминов и определений электротехники, и теории электрических цепей и магнитных полей.
Умения:
- производить расчеты цепей постоянного и переменного токов, электрических цепей по заданным условиям;
- читать, составлять, собирать по заданным условиям принципиальные схемы несложных электрических цепей.
БК 2
БК 6
БК 11
БК 14
ПК 3.18.9
ПК 3.18.11
ОПД.03
Охрана труда.
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации. Пожарная безопасность. Производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда. Техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма. Воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги.
Знания:
-основы техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги.
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги.
БК 1
БК 7
БК 8
БК 9
БК 13

КҚ 3.18.4
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үрдістер.
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері.
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 12
ӘЭП 05
Құқық және көлік заңдылығының негіздері.
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары. Теміржол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Теміржол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Теміржол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Теміржол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар.
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 12
КҚ 3.18.7
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі.
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.18.1
КҚ 3.18.2
КҚ 3.18.7
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша, монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.18.1
КҚ 3.18.2
КҚ 3.18.7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі.
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау.
БҚ 13
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу.
Сызбалардың кестелік жасалуы. Сызба шрифтары, сызбалардағы жазбалар, сызбалардың желісі, геометриялық құрылыс, бейнелеу теориясы. Нүктелер, түзу желі, геометриялық денелерді жобалау. Аксонометриялық жобалар. Қарапайым бөлшектердің кешендік сызбасы, масштабтар, өлшемдерді жасау. Бейнелеу: түрлері, кескіндемелер, қималар. Машина жасау сызбасы, құрылымдық құжаттамалар. Негізгі жазбалар. Машина жасау сызбалары, нобайлар. Жинау сызбалары. Алмалы-салмалы қосындылар. Жинақтау сызбаларын бөлшектеу және оқу. Құрылыс сызбасының элементтері (жоспар мен тіліктер). Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар: алғашқы және екінші мәрте коммутациясының кестелері (оның ішіндегі КИП), халықаралық стандарттар бойынша электрлі жабдығының белгісі. МЖМБС, ЕҚСЖ талаптары.
Білімдер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбаларды сызу мен жасау ережелері.
Іскерліктер:
- МЖМБС және ЕҚСЖ талаптарына сәйкес мамандық бойынша сызбалар мен кестені сызу және жасау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 10
КҚ 3.18.1
КҚ 3.18.7
КҚ 3.18.9
КҚ 3.18.11
ЖКП.02
Электротехниканың теориялық негіздері.
Кіріспе. Электр және магниттік тізбектер. Негізгі анықтамалар, электр тізбектерін есептеудің топологиялық параметрлер мен әдістері. Ауыспалы тоқ (тұрақты) тоқтың тізбектерін талдау және есептеу. Магниттік тізбектерді есептеу және талдау. Электромагнитті құрылғылар мен электр машиналары. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Тұрақты тоқ машиналары (ТТМ). Заманауи өндірістегі электр жетегі.
Білімдер:
- электротехника, электрлі тізбектер мен магнитті өріс анықтамасы, заңдары мен терминдері.
Іскерліктер:
- берілген шарттар бойынша тұрақты және айнымалы тоқтар тізбектерін есептеуді жүзеге асыру;
- күрделі емес электрлі тізбектердің негізгі кестелерінің берілген шарттары бойынша жинау, құру және оқу.
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
КҚ 3.18.9
КҚ 3.18.11
ЖКП 03
Еңбек қорғау.
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі. Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария.
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы.
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 13

ПК 2.1.7
ПК 2.2.11
ПК 2.3.7
ПК 2.5.8
ПК 2.14.11
ПК 2.15.4
ОПД.11
Основы электроники, микроэлектроники и микропроцессорной техники.
Классификация электронных устройств. Основы электроники и микроэлектроники. Логические элементы и операции в схемах. Полупроводниковые преобразовательные установки. Микропроцессы в измерительной технике, релейной защите и управлении устройствамижелезной дороге.
Знания:
- назначения, конструкции, принципа действия и эксплуатации электронных приборов, микропроцессорных устройств.
Умения:
- осуществлять включение и эксплуатацию электронных и микроэлектронных приборов, читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС, производить оценку работоспособности приборов и схем.
БК 2
БК 5
БК 6
ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 2.3.4
ПК 2.5.3
ПК 2.14.4
ПК 2.15.3
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110801 2- Слесарь осмотрщик вагонов
СД.01
Конструкция вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
Знания:
- технико-экономических характеристик вагонов и контейнеров и их конструкцию.
Умения:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.8
СД.02
Технология ремонта вагонов.
Система технического обслуживания и ремонта вагонов, технологические процессы ремонта вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживание ходовых частей приводов генераторов, автосцепного оборудования, кузовов и оборудования вагонов и контейнеров
Знания:
- технологических процессов ремонта, эксплуатации, технического обслуживания вагонов, методики работы с нормативно- технической и технологической документацией.
Умения:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

КҚ 2.1.7
КҚ 2.2.11
КҚ 2.3.7
КҚ 2.5.8
КҚ 2.14.11
КҚ 2.15.4
ЖКП.11
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлы техника негіздері.
Электронды құрылғылардың жіктелуі. Электроника және микроэлектроника негіздері. Схемалардағы логикалық элементтер мен операциялар. Жартылай өткізгіш қайта қалпына келтіретін қондырғылар. Темір жол құрылғыларын басқару, өлшеу техникасы мен релелі қорғаныстағы микропроцестер.
Білімдер:
- микропроцессорлы құрылғылар мен электронды құралдарды пайдалану және әрекет ету приницптері, құрылымы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- электронды микропроцессорлы құралдарды пайдалану мен қосуды жүзеге асыру, күшейткіштер схемасын, ИМС серпілістік құрылғыларын оқуды жүзеге асыру, құралдар мен схемалардың жарамдылығын бағалауды жүзеге асыру.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 2.3.4
КҚ 2.5.3
КҚ 2.14.4
КҚ 2.15.3
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 110801 2 - Вагондарды караушы - слесарь *
АП. 01
Вагондар құрылымы.
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс тораптары, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
Білімдер:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
Іскерліктер:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.1.8
АП.02
Вагондарды жөндеу технологиясы.
Вагондарды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондарды жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, вагондар қаңқаларының, жабдықтарының және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- вагондарды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
Іскерліктер:
- вагондардың жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11

ПК 2.1.7
СД.04
Автоматические тормоза подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов. Тормозное оборудование подвижного состава. Тормозные процессы. Требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростимеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживание тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов подвижного состава.
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.1.2
ПК 2.1.7
Квалификация: 110802 2- Поездной электромеханик*
СД.01
Конструкция вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
Знания:
- технико-экономических характеристик вагонов и контейнеров и их конструкцию.
Умения:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.2.12
СД.02
Технология ремонта электрооборудования.
Система технического обслуживания и ремонта электрооборудования вагонов, технологические процессы ремонта электрооборудования вагонов, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживание ходовых частей приводов генераторов.
Знания:
-технологических процессов ремонта, эксплуатации, технического обслуживания электрооборудования вагонов, методики работы с нормативно- технической и технологической документацией.
Умения:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей электрооборудования вагонов, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.2.2
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.2.8
ПК 2.2.9
СД.03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

КҚ 2.1.7
АП.04
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.7
Біліктілігі: 110802 2 - Пойыз электромеханигі*
АП. 01
Вагондар құрылымы.
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс тораптары, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
Білімдер:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
Іскерліктер:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.2.12
АП.02
Электр жабдықтарын жөндеу технологиясы.
Вагондар электр жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, вагондар электр жабдықтарын жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, вагондарды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдер, генераторлар жетегінің жүріс бөліктерін жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің тәсілдері
Білімдер:
- вагондар электр жабдықтарын пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
Іскерліктер:
- вагондар электр жабдықтарының жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.9
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11

Квалификация: 110805 2- Проводник пассажирского вагона*
СД.01
Конструкция вагонов.
Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
Знания:
- технико-экономических характеристик вагонов и контейнеров и их конструкцию.
Умения:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.5.1
ПК 2.5.2
ПК 2.5.6
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
СД.02
Организация пассажирских перевозок.
Грузовая и коммерческая работа, организация и эксплуатации грузовых и изотермических вагонов, технология подготовки грузов к перевозкам и условия перевозок, перевозки пассажиров багажа и грузо- багажа.
Знания:
- правил и организации перевозок грузов и пассажиров.
Умения:
- определять вид подвижного состава для перевозки конкретного груза, поверить подготовку вагонов к перевозке, правильность размещения и крепления груза, определить стоимость проезда пассажира и перевозки груза.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.5.2
ПК 2.5.4
ПК 2.5.9
ПК 2.5.10
ПК 2.5.11
ПК 2.5.12
ПК 2.5.13
СД03
Техническая эксплуатация и безопасность движения.
Путь и путевое хозяйство. Сигнализация на железнодорожном транспорте. Раздельные пункты. Подвижной состав железной дороги. Организация железнодорожных. перевозок. Материально-техническое обеспечение. Правила технической эксплуатации железных дорог. Инструкция по сигнализации. Инструкция по движению поездов и маневровой работе.
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ.
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.5.7
СД.04
Конструкция и эксплуатация электрического оборудования.
Междувагонные электрические соединения, подвагонная магистраль и аппаратура. Нагревательные элементы и узлы. Тепло-автоматика отопления. Электрические машины, аккумуляторные батареи. Приборы регулирования, коммутация и защиты. Цепи сигнализации и приборы освещения и связи. Нагревательные приборы. Система вентиляции. Кондиционирование воздуха
Знания:
- назначения и конструкции высоковольтного, низковольтного электрооборудования, распределительных устройств, систем вентиляции и кондиционирования воздуха.
Умения:
- обслуживать высоковольтное, низковольтное оборудование, распределительные устройства, системы вентиляции и кондиционирования воздуха, определять их техническое состояние.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

Біліктілігі: 110805 2 - Жолаушылар вагонының жолсерігі*
АП. 01
Вагондар құрылымы.
Вагондар, дөңгелек қосағы, букс тораптары, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
Білімдер:
- вагондар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
Іскерліктер:
- вагондардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
АП.02
Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру.
Жүк және коммерциялық жұмыс, жүк және изотермикалық вагондарды пайдалану және ұйымдастыру, тасымалдауға жүктерді дайындау технологиясы және тасымалдау шарттарыжолаушылар, жүк және жүк багажын тасымалдау.
Білімдер:
- жүк және жолаушылар тасымалын ұйымдастырудың ережелері.
Іскерліктер:
- нақты жүкті тасымалдау үшін жылжымалы құрамның түрін анықтау, вагондардың тасымалдауға дайындығын, жүктің дұрыс орналасқаны мен бекітілуін тексеру, жүк тасымалы мен жолаушылар пойызының құныны анықтау
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.9
КҚ 2.5.10
КҚ 2.5.11
КҚ 2.5.12
КҚ 2.5.13
АП.03
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі.
Жол мен жол шаруашылығы. Теміржол көлігіндегі сигнализация. Бөлек пункттер. Темір жолының жылжымалы құрамы. Темір жол тасымалын ұйымдастыру. Материалды-техникалық қамтамасыз ету. Темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері. Сигнализация бойынша нұсқаулық. Пойыздар қозғалысы мен маневрлік жұмыс бойынша нұсқаулық.
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері.
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.5.7
АП.04
Электр жабдықтарын пайдалану және құрылымы.
Вагонаралық электрлі қосылулар, вагон магистралі мен аппаратурасы. Жылыту элементтері мен тораптар. Жылытудың жылыту-автоматикасы. Электрлі машиналар, аккумуляторлы батареялар. Реттеу, коммутация және қорғаныс құралдары. Сигнализация тізбектері және жарық түсіру мен байланыс құралдары.Жылыту құралдары. Желдету жүйесі. Ауаны тазарту
Білімдер:
- жоғары вольтты, төмен вольтты электр жабдықтары, тарату құрылғылары және желдету жүйесі мен ауаны тазарту жүйесінің құрылымы мен міндеті.
Іскерліктер:
жоғары вольтты, төмен вольтты электр жабдықтары, тарату құрылғылары және желдету жүйесі мен ауаны тазарту жүйесінің қызметі, олардың техникалық күйін анықтау
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11

ПК 2.14.11
СД04
Автоматические тормоза подвижного состава.
Основы торможения, классификация тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификация конструкция и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, эксплуатация и ремонт техническое обслуживание тормозного оборудования.
Знания:
- назначения, устройства, эксплуатации, ремонта и технические обслуживание автоматических тормозов тягового подвижного состава
Умения:
- обнаруживать и устранять неисправности, регулировать и испытывать тормозное оборудование.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.14.4
ПК 2.14.5
ПК 2.14.11
СД00
Квалификация: 1108015 2- Механик рефрижераторных установок*
СД01
Конструкция рефрижераторного подвижного состава. Общие сведения о вагонах, колесные пары, буксовые узлы, рессорное подвешивание, тележки грузовых и пассажирских вагонов, приводы подвагонных генераторов, назначение и классификация автосцепного устройства, конструкция и принцип действия автосцепки СА-3, поглощающие аппараты, кузова грузовых вагонов, рефрижераторный подвижной состав, контейнеры, пассажирские вагоны.
Знания:
- технико-экономических характеристик вагонов и контейнеров и их конструкцию.
Умения:
- сравнивать и анализировать технико-экономические характеристики вагонов, определять их конструктивные особенности вагонов с позиции экономичности и надежности.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11
ПК 2.15.8
СД02
Технология ремонта рефрижераторных установок.
Система технического обслуживания и ремонта рефрижераторных установок, технологические процессы ремонта рефрижераторных установок, износы деталей, способы восстановления и увеличения их сроков службы, подготовка вагонов к ремонту, способы контроля, эксплуатация и ремонт и техническое обслуживания ходовых частей приводов генераторов, автосцепного оборудования, рефрижераторных установок.
Знания:
- технологических процессов ремонта, эксплуатации, технического обслуживания в рефрижераторных установках в, методику работы с нормативно- технической и технологической документацией.
Умения:
- оценивать техническое состояние сборочных единиц и деталей рефрижераторных установок, определять способы их ремонта, работать с нормативно- технической и технологической документацией.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 11

КҚ 2.14.11
АП.04
Жылжымалы құрамның автоматты тежеуіштері.
Тежеу негіздері. Тежеу түрлері. Вагондар мен локомотивтердің тежеу жабдықтары, тежеу үрдістері. ТПЕ талаптары және жылжымалы жылжымалы құрамның тежеуіштеріне қозғалыстың қауіпсіздігі. Қысылған ауамен қуат алу құралдары. Компрессорлардың әрекетінің принципі, құрылымы мен жіктелуі. Тежеуді басқару құралдары. Тежеу құралдары. Ауа өткізгіш және вагондардың тетіктік берілімі. Электрлі пневматикалық тежеулер. Автоаял және жылдамдық өлшеуіштері. Тежеу жабдықтарын жөндеу, техникалық қызмет көрсету және пайдалану.
Білімдер:
- тартуға арналған автоматты тежеуіштерін пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету, құрылғысы мен міндеттері.
Іскерліктер:
- ақауларды анықтау және жою, тежеу құралдарын сынау және реттеу
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.14.4
КҚ 2.14.5
КҚ 2.14.11
АП 00
Біліктілігі: 1108015 2 - Рефрижераторлы қондырғылардың механигі*
АП. 01
Рефрижераторлы жылжымалы құрамның құрылымы.
Рефрижераторлы қондырғылар, дөңгелек қосағы, букс тораптары, серіппелі темір ілмектері, жолаушылар мен жүк вагондарының арбалары, вагон астындағы генератор жетегі туралы жалпы мәліметтер, автотіркеу құрылғысының атқаратын қызметі мен жіктелуі, СА-3 автотіркеудің, тартым аппараттарының, жүк вагондары қаңқасының, рефрижераторлы жылжымалы құрамның, контейнерлердің, жолаушылар вагондарының жұмыс принципі мен құрылымы.
Білімдер:
- рефрижераторлы қондырғылар мен контейнерлердің технико-экономикалық сипаттамаларын және олардың құрылымдарын
Іскерліктер:
- рефрижераторлы қондырғылардың технико-экономикалық сипаттамаларын салыстыру және талдау, олардың үнемділік пен төзімділік құрылымдарының ерекшеліктерін анықтау.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 2.15.8
АП.02
Рефрижераторлы қондырғыларды жөндеу технологиясы.
Рефрижераторлы қондырғыларды жөндеу мен техникалық қызмет көрсету жүйесі, рефрижераторлы жылжымалы құрамды жөндеудегі технологиялық процесс, бөлшектердiң тозуы, оларды қалпына келтiру және олардың қызмет ету мерзiмін ұзарту әдiстерi, рефрижераторлы қондырғыларды жөндеу жұмысына дайындау, бақылау тәсілдері, генераторлар жетегінің, автотіркеу жабдықтарының, рефрижераторлы қондырғылары мен жабдықтары және контейнерлердің қозғалғыш бөліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
Білімдер:
- рефрижераторлы қондырғыларды пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, жөндеудің технологиялық процестері, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу әдісі.
Іскерліктер:
- рефрижераторлы қондырғылардың құрамның жиынтық бiрлiктері мен бөлшектерiнің техникалық жағдайын бағалау, оларды жөндеудің тәсілдерін анықтау, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11

ПК 3.18.14
СД.06
Экономика транспорта и управление производством.
Организация и планирование вагонного хозяйство. Организация труда и заработной платы. Экономика производства. Организация и планирование производственно- финансовой деятельности депо. Хозяйственный расчет. Учет и анализ производственно- финансовой деятельности депо. Организация технического обслуживания и эксплуатации вагонов. Основы управленческой деятельности. Основы принципы и методы управления. Руководитель трудового коллектива. Психология личности. Планирование и организация личной работы руководителя.
Знания:
- задач железнодорожного транспорта и вагонного хозяйства в условиях рыночной экономики, структур управления вагонным хозяйством, роли и задачи вагонного хозяйство, организацию эксплуатации ремонта и техническое обслуживания подвижного состава, вопросы нормирования оплаты труда.
Умения:
- экономически обоснованно решать вопросы организации эксплуатации ремонта и технического обслуживания подвижного состава, выполнять простейшие технико-экономические расчеты по определению объемных и качественных показателей работы вагонного депо, необходимого оборудования и производственных площадей, материалов и запасных частей, контингента рабочих, производственно - финансового плана по труду.
БК 2
БК 5
БК6
БК11
БК12
ПК 3.18.4
ПК 3.18.12
СД.07
Холодильные машины и установка кондиционирования воздуха.
Теоретические основы машинного охлаждения, термодинамические основы паровых и компрессионных холодильных машин, рабочий процесс паровых компрессорных холодильных машин, холодильные хладагенты, хладоносители, конструкция холодильных машин, компрессоры, конденсаторы, испарители, вспомогательные аппараты и арматура и трубопроводы, автоматизация работы холодильных установок, холодильные установки рефрижераторного подвижного состава, пассажирских вагонов-ресторанов, эксплуатация и техническое обслуживание хладоновых холодильных установок РПС, устройства и технические характеристики аммиачных холодильных установок, холодильные оборудование пассажирских вагонов и вагонов – ресторанов, установки кондиционирование пассажирского вагона, термодинамические свойства влажного устройства, кондиционирование воздуха, системы водоснабжения и отопления вагонов, санитарно-техническое оборудование, системы водоснабжения.
Знания:
- теоретических основ машинного охлаждения, конструкции, принципа действия, порядока технического обслуживания и эксплуатации холодильных машин и установок кондиционирования воздуха, применяемых на железнодорожном транспорте, а также системы водоснабжения вагонов, их устройство и принцип действия, устройство санитарно-технического оборудования вагонов.
Умения:
- технически грамотно обслуживать и эксплуатировать холодильные машины и установки кондиционирования воздуха, находить и устранять не исправности процессе их работы.
БК 2
БК 5
БК6
БК11
БК12

КҚ 3.18.14
АП.06
Көліктегі экономика және өндірісті басқару:
Вагон шаруашылығындағы ұйымдастырулар мен жоспарлаулар, еңбек пен еңбек ақыны ұйымдастыру, өндіріс экономикасы, депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыру және жоспарлау, шаруашылық есеп, депоның өндірістік-қаржылық қызметіндегі есеп және талдау, вагондарды пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, басқару қызметінің негіздері, басқару принципі мен әдістерінің негіздері, еңбек ұжымының жетекшісі, тұлға психологиясы, жетекшiнiң дербес жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
Білімдер:
- нарықтық экономика жағдайындағы теміржол көлігі мен вагон шаруашылығының міндеті, вагон шаруашылығын басқару құрылымы, вагон шаруашылығының міндеті мен рөлі, жылжымалы құрамды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру, еңбек ақыны мөлшерлеу мәселелері.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамды пайдалануды, техникалық қызмет көрсету және жөндеудегі мәселелерді экономикаға негіздеу арқылы шешу, вагон депосы жұмысының, қажатті жабдықтар мен өндірістік кеңістіктің, материалдар мен қосалқы бөлшектердің, еңбек ақы қоры мен жұмысшылар контингентін, еңбек өнімділігінің сапалы және мөлшерлік көрсеткіштері бойынша қарапайым технико-экономикалық есебін шығару.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.18.4
КҚ 3.18.12
АП.07
Тоңазытқыш машиналары мен ауаны салқындатқыш қондырғылар.
Машинамен салқындатудың теориялық негіздері. Буланған және комрессорлы тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Буланған компрессорлы тоңазытқыш машиналардың жұмыс үдерісі. Суық сақтағыштар. Тоғазытқыш машиналардың құрылымы. Компрессорлар. Конденсаторлар. Буландырғыштар. Қосалқы аппараттар және арматуралар. Құбыр жүргізулер. Тоңазытқыш қондырғыларының жұмысын автоматтандыру. Рефрижераторлы жылжымалы құрамның, жолаушылар вагон-мейрамханаларының, тоңазытқыш қондырғылары. РЖҚ тоңазытқыш қондырғыларын пайдалану және техникалық қызмет көрсету. Аммиакты тоңазытқыш қондырғыларының құралдары мен техникалық сипаттамалары. Жолаушылар вагондары мен вагон-мейрамханалардың тоңазытқыш жабдықтары. Ылғалды құрылғылардың термодинамикалық қасиеттері. Ауаны салқындату, вагондарды жылыту мен сумен қамтамасыз ететін жүйелері. Тзалау-техникалық жабдықтары, сумен қамтамасыз ету жүйелері.
Білімдер:
- машинамен салқындатудың теориялық негіздерін, құрылымын, қызмет принципін, теміржол көлігінде, сонымен қатар, вагондарды сумен қамтамасыз ету жүйелерінде пайдаланылатын тоңазытқыш машиналар мен ауаны салқындатқыш қондырғыларын пайдаланудың және оларға техникалық қызмет көрсетудің ережесін, олардың құрылғыларын, қызмет ету принципін білу, вагондардың тазалау-техникалық жабдықтарының құрылғыларын.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш машиналар мен ауаны салқындатқыш қондырғыларды техникалық тұрғыда сауатты пайдалану және қызмет көрсету, олардың жұмыс істеу кезіндегі ақауларды табу және оларды жою.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.18.2
ПК 3.18.6
ПК 3.18.7
ПК 3.18.9
ПК 3.18.13
СД.08
Механизация и автоматизация производственного процесса.
Технические средства механизации и системы автоматизации производственных процессов. Основные понятия о схемах автоматических систем. Комплексная механизация и автоматизация производственных процессов в локомотивном хозяйстве. Механизация работ при ремонте тормозного оборудования. Механизация и автоматизация экипировочных работ тягового подвижного состава. Механизация работ на участках ремонта электрического оборудования. Механизация работ при ремонте систем вентиляции. Механизация и автоматизация работ при ремонте ходовых частей. Механизация работ при ремонте ударно-тяговых устройств. Механизация работ при обмывке локомотивов и их деталей. Механизация работ при нанесении защитных покрытий. Механизация при ремонте дизеля. Механизация работ при ремонте электрооборудования. Механизация работ при ремонте холодильного оборудования. Охрана труда при обслуживании автоматических систем и механизмов. Оценка уровня механизации и автоматизации производственных процессов.
Знания:
-технико-экономической эффективности механизации и автоматизации произ-водственных процессов при техническом обслу-живании и при производстве подвижного состава железнодорожного транспорта, виды механизации, принцип действия каждого меха-низма, их достоинства и недостатки.
Умения:
-применять полученные знания в практической деятельности, оценивать необходимость внедрения видов механизации в произ-водственные процессы технического обслу-живания подвижного состава, пользоваться механизированными и автоматизированными установками, наиболее эффективно использовать их.
БК 2
БК 5
БК6
БК11
БК12
ПК 3.18.8
ПК 3.18.10
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования**
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение в мастерских колледжа
ПО.01
Слесарная практика.
Основы измерения. Измерительные и контрольные инструменты. Разметка пространственная и плоскостная. Опиловка. Сверление. Нарезание резьбы. Типы резьб. Зенкерование и зенкование. Правка и гибка металла. Рубка и резка металла. Шабрение и притирка. Клепка металла. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных слесарных операции
БК 2
БК 5 -10
ПК 3.18.15
ПО.02
Электро-сварочная практика
Сварочное оборудование. Управление сварочными агрегатами. Наплавка валиков и сварка пластин. Наплавка и сварка при наклоном и вертикальном положении швов. Сварка под слоем флюса. Комплексные работы.
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении основных сварочных операции.
БК 2

КҚ 3.18.2
КҚ 3.18.6
КҚ 3.18.7
КҚ 3.18.9
КҚ 3.18.13
АП.08
Өндірістік үрдістерді механикаландыру және автоматтандыру.
Өндірістік үрдістерді автоматтандыру жүйелері мен механикаландырудың техникалық құралдары. Автоматты жүйелердің схемалары туралы негізгі түсініктер. Локомотив шаруашылығындағы өндірістік үрдістерді автоматтандыру мен кешендік механикаландыру. Тежеуіш құралдарын жөндеу барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Тартуға арналған жылжымалы құрамның өңдеу жұмыстарын механикаландыру және автоматтандыру. Электрлі жабдықтарды жөндеу учаскелеріндегі жұмыстарды механикаландыру. Желдету жүйесін жөндеу барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Жүріс бөліктерін жөндеу барысындағы жұмыстарды автоматтандыру және механикаландыру. Соғып-тартуға арналған құрылғыларды жөндеу барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Локомотивтер мен олардың бөлшектерін жуу барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Қорғаныс қабатын жасау барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Дизельді жөндеу барысындағы жұмысты механикаландыру. Электр жабдықтарын жөндеу барысындағы жұмыстарды механикаландыру, тоңазытқыш жабдықтарын жөндеу барысындағы жұмыстарды механикаландыру. Автоматты жүйелер мен механизмдерге қызмет көрсету барысында еңбекті қорғау. Өндірістік үрдістерді механикаландыру мен автоматтандыру деңгейін бағалау.
Білімдер:
- теміржол көлігінің жылжымалы құрамын өндіру және техникалық қызмет көрсету барысында өндірістік үрдістерді автома-ттандыру мен механикаланды-рудың техникалық-экономикалық тиімділігін, механикаландырудың түрлерін, кез келген механизмнің әрекет ету принципін, олардың жетістіктері мен кемшіліктері.
Іскерліктер:
- практикалық әрекетте игерілген білімді қолдану, жылжымалы құрамның техникалық қызметінің өндірістік үрдісіндегі механикаландыру түрлерін енгізудің қажеттілігін бағалау, механикаландыру және автоматтандырылған қондырғы-лармен қолдану, оларды тиімді пайдалану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.18.8
КҚ 3.18.10
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер**
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Колледж шеберханаларындағы өндірістік оқыту
ӨО.01
Темір ұсталық практика
Өлшеу негізі. Өлшеу және бақылау құрал-жабдықтары. Кеңістік және тегіс белгілеу. Егелеу. Бұрғылау.Кескінді кесу. Кескін түрлері. Зенкерлеу (саңылауларды кесу) және зенкермен өңдеу. Металды түзету және майыстыру. Шабу және металды кесу. Ысқылау және үйкелеу. Металды шегелеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі темір ұсталық операциялардың орындалуында студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2
БҚ 5-10
КҚ 3.18.15
ӨО.02
Электрлі-дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеу жабдықтары. Дәнекерлеу агрегаттарымен басқару. Білікшелерді жүргізу және пластиналарды дәнекерлеу. Жапсарларды майысқан және тігінен орналасқан кезде дәнекерлеу және жүргізу. Флюс қабатында дәнекерлеу. Кешендік жұмыстар.
- негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындауда студенттерде дағдылар мен ілім-білімнің қалыптасуы
БҚ 2

1108000.01 - "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание тягового подвижного состава железных дорог"
Уровень ТиПО
Квалификации
Профессиональные компетенции
(ПК)
2. Повышенный уровень
110804 2
Водитель дрезины*
ПК. 2.4.1. Проводить приемку и сдачу дрезины с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию дрезины, пользоваться устройствами радиосвязи;
ПК 2.4.2. Обслуживать дрезину в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов дрезины;
ПК 2.4.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.4.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.4.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.4.6. Владеть знаниями по устройству и принципу работы дрезины;
ПК 2.4.7. Выявлять основные виды и причины неисправностей дрезины, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.4.8. Производить подготовку дрезины к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи дрезины, содержания и обслуживания дрезины в зимних условиях;
ПК 2.4.9. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.4.10. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте дрезины;
ПК 2.4.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.4.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.4.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.4.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.4.15 Закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.4.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110806 2
Помощник
машиниста тепловоза*
ПК 2.6.1. Проводить приемку и сдачу тепловоза с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию тепловоза, пользоваться устройствами радиосвязи;

1108000.01 - "Темір жолының тартуға арналған жылжымалы құрамын
пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету"
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2 Жоғары деңгей
110804 2 – Дрезина жүргізушісі*
ҚК 2.4.1. Дрезиналарға техникалық қызмет көрсету бойынша талаптарды, жергілікті нұсқаулықтарды, қолданыстағы ережелерді нақты сақтаумен дрезинаны тапсыру мен қабылдауды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.4.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода дрезинаға қызмет көрсету, дрезинаның агрегаттар мен механизмдерінің жұмысын бақылау;
КҚ 2.4.3. Пойыз жүрісін, еріп жүру жолдары мен стансалардағы сигналдарды бақылау;
КҚ 2.4.4. Өз міндеттері бойынша бекітілген техникалық құжаттамаларды жүргізу;
КҚ 2.4.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалар мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.4.6. Дрезина жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.4.7. Дрезина ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен оны жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.4.8. Жүруге дрезинаны дайындауды жүзеге асыру, дрезинаны тапсыру, тексеру, қызмет көрсету және қабылдау талаптары мен ережелерін сақтау, қысқы кездердегі дрезинаның мазмұны мен қызметі;
КҚ 2.4.9. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндеттерін, сақтау ережелері мен қолдануларын білу;
КҚ 2.4.10. Пойыздар қозғалысы мен сигнализациясы бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін, дрезинаны жөндеу мен пайдалану барысындағы қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.4.11. Қарапайым бөлшектерді жасау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.4.12. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.4.13. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждаудың жұмысын орындау;
КҚ 2.4.14. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.4.15. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.4.16. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110806 2 – Тепловоз машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.6.1. Тепловозға техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды сақтаумен тепловозды қабылдау және тапсыруды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;

ПК 2.6.2. Обслуживать тепловоз в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов тепловоза;
ПК 2.6.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.6.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.6.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.6.6. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок;
ПК 2.6.7. Владеть знаниями по устройству и принципу работы тепловоза;
ПК 2.6.8. Выявлять основные виды и причины неисправностей тепловоза, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.6.9. Производить подготовку тепловоза к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи тепловоза, содержания и обслуживания тепловоза в зимних условиях;
ПК 2.6.10. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.6.11. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте тепловоза.
ПК 2.6.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.6.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.6.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.6.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.6.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.6.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110807 2
Помощник
машиниста электровоза*
ПК 2.7.1. Проводить приемку и сдачу электровоза с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию электровоза, пользоваться устройствами радиосвязи;
ПК 2.7.2. Обслуживать электровоз в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов электровоза;

КҚ 2.6.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода тепловозға қызмет көрсету, тепловоз агрегаттары мен механизмдерінің жұмысын бақылау;
КҚ2.6.3. Еріп жүру жолдары және стансаларда сигналдар мен пойыздардың жүрісін бақылау;
КҚ2.6.4. Өзінің міндеті бойынша бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ2.6.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ2.6.6. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ2.6.7. Тепловоз жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ2.6.8. Тепловоз ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.6.9. Жүруге тепловозды дайындауды жүзеге асыру, тепловозды тапсыру, тексеру, қызмет көрсету, қабылдаудың ережелері мен талаптарын сақтау, қысқы кездердегі тепловоздың күйі және қызметі;
КҚ 2.6.10. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндетін, сақтау ережелері мен қолдануды білу;
КҚ 2.6.11. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін орындау, тепловозды жөндеу және пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.6.12. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды қосуды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.6.13. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.6.14. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.15. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.6.16. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.6.17. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110807 2 – Электровоз машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.7.1. Электровозға техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды сақтаумен электровозды қабылдау және тапсыруды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.7.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода электровозға қызмет көрсету, тепловоз агрегаттары мен механизмдерінің жұмысын бақылау;

ПК 2.7.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.7.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.7.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.7.6. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок;
ПК 2.7.7. Владеть знаниями по устройству и принципу работы электровоза;
ПК 2.7.8. Выявлять основные виды и причины неисправностей электровоза, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.7.9. Производить подготовку электровоза к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи электровоза, содержания и обслуживания электровоза в зимних условиях;
ПК 2.7.10. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.7.11. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте электровоза.
ПК 2.7.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.7.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.7.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.7.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.7.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.7.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110808 2
Помощник
машиниста электропоезда*
ПК 2.8.1. Проводить приемку и сдачу электропоезда с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию электропоезда, пользоваться устройствами радиосвязи;
ПК 2.8.2. Обслуживать электропоезд в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов электропоезда;
ПК 2.8.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.8.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;

КҚ 2.7.3. Еріп жүру жолдары және стансаларда сигналдар мен пойыздардың жүрісін бақылау;
КҚ 2.7.4. Өзінің міндеті бойынша бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.7.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.7.6. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.7.7. Электровоз жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.7.8. Электровоз ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.7.9. Жүруге электровозды дайындауды жүзеге асыру, электровозды тапсыру, тексеру, қызмет көрсету, қабылдаудың ережелері мен талаптарын сақтау, қысқы кездердегі электровоздың күйі және қызметі;
КҚ 2.7.10. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндетін, сақтау ережелері мен қолдануды білу;
КҚ 2.7.11. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін орындау, электровозды жөндеу және пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.7.12. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды қосуды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.7.13. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.7.14. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.7.15. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.7.16. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.7.17. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110808 2 – Электр пойызы машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.8.1. Электр пойызына техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды сақтаумен электр пойызына қабылдау және тапсыруды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.8.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода электропойызға қызмет көрсету, тепловоз агрегаттары мен механизмдерінің жұмысын бақылау;
КҚ2.8.3. Еріп жүру жолдары және стансаларда сигналдар мен пойыздардың жүрісін бақылау;
КҚ 2.8.4. Өзінің міндеті бойынша бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;

ПК 2.8.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.8.6. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок;
ПК 2.8.7. Владеть знаниями по устройству и принципу работы электропоезда;
ПК 2.8.. Выявлять основные виды и причины неисправностей электропоезда, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.8.9. Производить подготовку электропоезда к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи электропоезда, содержания и обслуживания электропоезда в зимних условиях;
ПК 2.8.10. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.8.11. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте электропоезда.
ПК 2.8.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.8.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.8.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.8.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.8.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.8.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110809 2
Помощник
Машиниста дизельпоезда*
ПК 2.9.1. Проводить приемку и сдачу дизельпоезда с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию дизельпоезда, пользоваться устройствами радиосвязи;
ПК 2.9.2. Обслуживать дизельпоезд в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов дизельпоезда;
ПК 2.9.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.9.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.9.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;

КҚ 2.8.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.8.6. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.8.7. Электр пойызы жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.8.8. Электр пойызы ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.8.9. Жүруге электр пойызды дайындауды жүзеге асыру, электр пойызын тапсыру, тексеру, қызмет көрсету, қабылдаудың ережелері мен талаптарын сақтау, қысқы кездердегі электрпойыздың күйі және қызметі;
КҚ 2.8.10. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндетін, сақтау ережелері мен қолдануды білу;
КҚ 2.8.11. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін орындау, электровозды жөндеу және пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.8.12. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды қосуды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.8.13. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.8.14. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.8.15. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.8.16. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.8.17. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110809 2 – Дизель пойызының машинисінің көмекшісі*
КҚ 2.9.1. Дизель пойызына техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды сақтаумен дизель пойызын қабылдау және тапсыруды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.9.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода дизель пойызына қызмет көрсету, тепловоз агрегаттары мен механизмдерінің жұмысын бақылау;
КҚ 2.9.3. Еріп жүру жолдары және стансаларда сигналдар мен пойыздардың жүрісін бақылау;
КҚ 2.9.4. Өзінің міндеті бойынша бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.9.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;

ПК 2.9.6. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок;
ПК 2.9.7. Владеть знаниями по устройству и принципу работы дизельпоезда;
ПК 2.9.8. Выявлять основные виды и причины неисправностей дизельпоезда, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.9.9. Производить подготовку дизельпоезда к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи дизельпоезда, содержания и обслуживания дизельпоезда в зимних условиях;
ПК 2.9.10. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.9.11. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте дизельпоезда.
ПК 2.9.12 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.9.13 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.5.14 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.9.15 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.9.16 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.9.17 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
1108010 2 – Машинист электропоезда*
ПК 2.10.1. Проводить приемку и сдачу электропоезда с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию электропоезда;
ПК 2.10.2. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок; выполнять экстренное торможение;
ПК 2.10.3. Вести установленную техническую документацию;
ПК 2.10.4. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.10.5. Руководить работой лиц, входящих в состав локомотивной бригады;
ПК 2.10.6. Иметь знания по устройству и принципы работы электропоезда;
ПК 2.10.7. Уметь применять правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию и правила безопасности работ при эксплуатации и ремонте электропоезда, приказы по безопасности движения поездов;

КҚ 2.9.6. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.9.7. Дизель пойызы жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.9.8. Дизель пойызы ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.9.9. Жүруге дизель пойызын дайындауды жүзеге асыру, дизель пойызын тапсыру, тексеру, қызмет көрсету, қабылдаудың ережелері мен талаптарын сақтау, қысқы кездердегі дизель пойызының күйі және қызметі;
КҚ 2.9.10. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндетін, сақтау ережелері мен қолдануды білу;
КҚ 2.9.11. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін орындау, дизельпойызын жөндеу және пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.9.12. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды қосуды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.9.13. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.9.14. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.9.15 Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.9.16. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.9.17. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
1108010 2 – Электр пойызының машинисі*
КҚ 2.10.1. Электр пойызына техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды нақты сақтаумен электр пойызын қабылдау және тапсыруды өткізу;
КҚ 2.10.2. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.10.3. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.10.4. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.10.5. Локомотив бригадасының құрамындағы тұлғалардың жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 2.10.6. Электр пойызының жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді болу;
КҚ 2.10.7. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін қолдана білу, электропойызын жөндеу және пайдалану кезінде жұмыс қауіпсіздігінің ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын қолдана білу, пойыздар қозғалысының қауіпсіздігі бойынша бұйрықтарды білу;

ПК 2.10.8. Определять допуски и посадки, квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости (классы чистоты обработки), виды соединений деталей и узлов.
ПК 2.10.9. Анализировать основные свойства обрабатываемых материалов;
ПК 2.10.10 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.10.11 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.10.12 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.10.13 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.10.14 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.10.15 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
1108011 2 – Машинист
тепловоза*
ПК 2.11.1. Проводить приемку и сдачу тепловоза с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию тепловоза;
ПК 2.11.2. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок; выполнять экстренное торможение;
ПК 2.11.3. Вести установленную техническую документацию;
ПК 2.11.4. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.11.5. Руководить работой лиц, входящих в состав локомотивной бригады;
ПК 2.11.6. Иметь знания по устройству и принципы работы тепловоза;
ПК 2.11.7. Применять правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию и правила безопасности работ при эксплуатации и ремонте тепловоза, приказы по безопасности движения поездов;
ПК 2.11.8. Определять допуски и посадки, квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости (классы чистоты обработки), виды соединений деталей и узлов.
ПК 2.11.9. Анализировать основные свойства обрабатываемых материалов;
ПК 2.11.10 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.11.11 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.11.12 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;

КҚ 2.10.8. Бөлшектер мен тораптардың қосылу түрлерін, кедір-бүдір жерлердің параметрлері (өңдеу жиелігінің тобы) мен квалитеттерін (нақтылық тобы) өткізу және отырғызуларын анықтау;
КҚ 2.10.9. Өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін талдау;
КҚ 2.10.10. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылулар құрамын, тісті берілімді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.10.11. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.10.12. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.10.13. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.10.14. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.10.15 Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
1108011 2 – Тепловоз машинисі*
КҚ 2.11.1. Тепловозға техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды нақты сақтаумен тепловозды қабылдау және тапсыруды өткізу;
КҚ 2.11.2. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдауларының алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.11.3. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.11.4. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.11.5. Локомотив бригадасының құрамындағы тұлғалардың жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 2.11.6. Тепловоздың жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді болу;
КҚ 2.11.7. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін қолдана білу, тепловозды жөндеу және пайдалану кезінде жұмыс қауіпсіздігінің ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын қолдана білу, пойыздар қозғалысының қауіпсіздігі бойынша бұйрықтарды білу;
КҚ 2.11.8. Бөлшектер мен тораптардың қосылу түрлерін, кедір-бүдір жерлердің параметрлері (өңдеу жиелігінің тобы) мен квалитеттерін (нақтылық тобы) өткізу және отырғызуларын анықтау;
КҚ 2.11.9. Өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін талдау;
КҚ 2.11.10. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылулар құрамын, тісті берілімді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.11.11. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.11.12. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;

1108013 2 – Машинист
дизельпоезда*
ПК 2.13.1. Проводить приемку и сдачу тепловоза с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию дизельпоезда;
ПК 2.13.2. Предупреждать и принимать меры к предупреждению обрыва поезда и вынужденных остановок; выполнять экстренное торможение;
ПК 2.13.3. Вести установленную техническую документацию;
ПК 2.13.4. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.13.5. Руководить работой лиц, входящих в состав локомотивной бригады;
ПК 2.13.6. Иметь знания по устройству и принципы работы дизельпоезда;
ПК 2.13.7. Применять правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации и движению поездов, должностную инструкцию и правила безопасности работ при эксплуатации и ремонте дизельпоезда, приказы по безопасности движения поездов;
ПК 2.13.8. Определять допуски и посадки, квалитеты (классы точности) и параметры шероховатости (классы чистоты обработки), виды соединений деталей и узлов.
ПК 2.13.9. Анализировать основные свойства обрабатываемых материалов
ПК 2.13.10 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.13.11 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.13.12 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.13.13 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.13.14 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.13.15 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
1108016 2 – Слесарь по ремонту локомотива (тепловоза и электровоза)
ПК 2.16.1. Применять требования нормативных документов к основным видам ремонта локомотивов;
ПК 2.16.2. Соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка;
ПК 2.16.3. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
ПК 2.16.4. Производить подготовку тягового подвижного состава к работе;
ПК 2.16.5. Проводить приемку и сдачу ( в постановке локомотива на ремонт) с обязательным соблюдением требований, инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию тягового подвижного состава;

1108013 2 – Дизель пойызының машинисі*
КҚ 2.13.1. Дизель пойызына техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды нақты сақтаумен дизельпойызын қабылдау және тапсыруды өткізу;
КҚ 2.13.2. Пойыздар үзілген жері мен шарасыз тоқтап аялдаулардың алдын алудың шараларын қабылдау және алдын алу; төтенше жағдайларда тежеуді орындау;
КҚ 2.13.3. Бекітілген техникалық құжаттаманы жүргізу;
КҚ 2.13.4. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалары мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.13.5. Локомотив бригадасының құрамындағы тұлғалардың жұмысына жетекшілік ету;
КҚ 2.13.6. Дизель пойызының жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді болу;
КҚ 2.13.7. Пойыздар қозғалысы мен сигнализация бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін қолдана білу, электровозды жөндеу және пайдалану кезінде жұмыс қауіпсіздігінің ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын қолдана білу, пойыздар қозғалысының қауіпсіздігі бойынша бұйрықтарды білу;
КҚ 2.13.8. Бөлшектер мен тораптардың қосылу түрлерін, кедір-бүдір жерлердің параметрлері (өңдеу жиелігінің тобы) мен квалитеттерін (нақтылық тобы) өткізу және отырғызуларын анықтау;
КҚ 2.13.9. Өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін талдау;
КҚ 2.13.10. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылулар құрамын, тісті берілімді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.13.11. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.13.12. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.13.13. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.13.14. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.13.15. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110816 2 – Локомотивті (тепловоз және электровоз) жөндеу бойынша слесарь*
КҚ 2.16.1. Локомотивтерді жөндеудің негізгі түрлеріне нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
КҚ 2.16.2. Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіптің ережелерін сақтау;
КҚ 2.16.3. Өзінің жұмыс орнында өртті сөндіру мен алдын алудың құралдарын қолдану;
КҚ 2.16.4. Жұмысқа тартуға арналған жылжымалы құрамды дайындауды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.5. Тартуға арналған жылжымалы құрамды техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, нұсқаулықтарды, талаптарды міндетті түрде сақтап қабылдау мен тапсыруды (жөндеуге локомотивті орнатуға) өткізу;

ПК 2.16.6 Принимать меры к предупреждению браков в работе.
ПК 2.16.7. Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей, производить разбор причин брака в работе;
ПК 2.16.8. Выполнять ремонт и проверку тормозного оборудования;
ПК 2.16.9. Пользоваться подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 2.16.10. Читать рабочие и сборочные чертежи, электрические схемы тягового подвижного состава, составлять монтажные электрические схемы;
ПК 2.16.11. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов;
ПК 2.16.12. Находить неисправности в тяговом подвижном составе, анализировать причины их возникновения
ПК 2.16.13 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.16.14 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.16.15 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.16.16 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.16.17 Закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.16.18 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
110817 2
Машинист автомотрисы*
ПК. 2.17.1. Проводить приемку и сдачу автомотрису с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию дрезины, пользоваться устройствами радиосвязи;
ПК 2.17.2. Обслуживать автомотрису в пути следования, на стоянках и в оборотном депо, наблюдать за работой механизмов и агрегатов;
ПК 2.17.3. Наблюдать за ходом поезда, за сигналами в пути следования и на станциях;
ПК 2.17.4. Вести установленную техническую документацию по кругу своих обязанностей;
ПК 2.17.5. Читать рабочие и сборочные чертежи средней сложности и электрические схемы;
ПК 2.17.6. Владеть знаниями по устройству и принципу работы автомотрисы;
ПК 2.17.7. Выявлять основные виды и причины неисправностей автомотрисы, выбирать способы устранения и предупреждения неисправностей;
ПК 2.17.8. Производить подготовку автомотрисы к поездке, соблюдать правила и требования приемки, обслуживания, осмотра и сдачи автомотрисы, содержания и обслуживания автомотрисы в зимних условиях;

КҚ 2.16.6 Жұмыстағы ақаулардың алдын алудың іс-шараларын қолдану;
КҚ 2.16.7. Өзінің міндеттері бойынша техникалық құжаттамаларды толтыру, жұмыстағы ақаулардың себептерін талдауды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.8. Тежеуіш жабдықтарды тексеру және жөндеуді орындау;
КҚ 2.16.9. Көтеру-көліктік жабдықтарын қолдану;
КҚ 2.16.10. Тартуға арналған жылжымалы құрамның электрлі схемаларының жұмысшы және құрама сызбасын оқу, монтаждық электрлі схемаларын құру;
КҚ 2.16.11. Технологиялық үрдістің талаптарына сәйкес тартуға арналған жылжымалы құрамын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау;
КҚ 2.16.12. Тартуға арналған жылжымалы құрамдағы ақауларды табу, олардың пайда болу себептерін талдау
КҚ 2.16.13. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.16.14. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.16.15. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.16.16. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.16.17. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.16.18. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
110817 2 - Автомотрис машинисі*
ҚК 2.17.1. Автомотриске техникалық қызмет көрсету бойынша талаптарды, жергілікті нұсқаулықтарды, қолданыстағы ережелерді нақты сақтаумен автомотристі тапсыру мен қабылдауды өткізу, радиобайланыс құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.17.2. Еріп жүру жолдарында, аялдамаларда және қайтар жолдағы депода автомотриске қызмет көрсету, дрезинаның агрегаттар мен механизмдерінің жұмысын бақылау;
КҚ 2.17.3. Пойыз жүрісін, еріп жүру жолдары мен стансалардағы сигналдарды бақылау;
КҚ 2.17.4. Өз міндеттері бойынша бекітілген техникалық құжаттамаларды жүргізу;
КҚ 2.17.5. Орташа күрделілеу жұмыс және құрама сызбалар мен электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.17.6. Автомотрис жұмысының принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.17.7. Автомотрис ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, ақаулардың алдын алу мен оны жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.17.8. Жүруге автомотристі дайындауды жүзеге асыру, автомотристі тапсыру, тексеру, қызмет көрсету және қабылдау талаптары мен ережелерін сақтау, қысқы кездердегі автомотристің мазмұны мен қызметі;

ПК 2.17.9. Классифицировать основные свойства топливо-смазочных материалов, знать их назначение, применения и правила хранения;
ПК 2.17.10. Выполнять правила технической эксплуатации, инструкции по сигнализации и движению поездов, должностные инструкции и правила безопасности при эксплуатации и ремонте автомотрисы;
ПК 2.17.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.17.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.17.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.17.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.17.15 Закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.17.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
3.Специалист среднего звена
110818 3-
Техник-электромеханик
ПК 3.18.1. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию;
ПК 3.18.2. Применять требования нормативных документов к основным видам ремонта локомотивов;
ПК 3.18.3. Соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка;
ПК 3.18.4. Использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.18.5. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;
ПК 3.18.6. Принимать меры к предупреждению браков в работе.
ПК 3.18.7. Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей, производить разбор причин брака в работе;
ПК 3.18.8. Пользоваться подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 3.18.9. Читать рабочие и сборочные чертежи, электрические схемы тягового подвижного состава, составлять монтажные электрические схемы;
ПК 3.18.10. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту тягового подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов;
ПК 3.18.11. Составлять технологические карты на ремонт узлов тягового подвижного состава, составлять нормы времени;
ПК 3.18.12. Анализировать экономические показатели использования техники и определять экономическую эффективность;
ПК 3.18.13. Находить неисправности в тяговом подвижном составе, анализировать причины их возникновения

КҚ 2.17.9. Отын-майлау материалдарының негізгі қасиеттерін жіктеу, олардың міндеттерін, сақтау ережелері мен қолдануларын білу;
КҚ 2.17.10. Пойыздар қозғалысы мен сигнализациясы бойынша нұсқаулықтарды, техникалық пайдаланудың ережелерін, автомотристі жөндеу мен пайдалану барысындағы қауіпсіздік ережелері мен міндетті нұсқаулықтарын орындау;
КҚ 2.17.11. Қарапайым бөлшектерді жасау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды, тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.17.12. Негізгі дәнекерлеу операцияларын орындау;
КҚ 2.17.13. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждаудың жұмысын орындау;
КҚ 2.17.14. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.17.15. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.17.16. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалды жүйелеу, қорытындылау және жинау;
3.Орта буын маманы
110818 3- Техник -электромеханик
КҚ 3.18.1. Жобалық-құрылымдық, технологиялық құжаттамаларды дайындау;
КҚ 3.18.2. Локомотивтерді жөндеудің негізгі түрлеріне нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
КҚ 3.18.3. Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіптің ережелерін сақтау;
КҚ 3.18.4. Өзінің кәсіби әрекетінде бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты қолдану;
КҚ 3.18.5. Өзінің жұмыс орнында өртті сөндіру және алдын алудың құралдарын қолдану;
КҚ 3.18.6. Жұмыстағы ақаулардың алдын алудың шараларын қолдану;
КҚ 3.18.7. Өзінің міндеті бойынша техникалық құжаттамаларды толтыру, жұмыстағы ақаулардың себептерін талдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.18.8. Көтеру-көліктік жабдықтармен қолдану;
КҚ 3.18.9. Тартуға арналған жылжымалы құрамның электрлі схемалары мен жұмыс пен құрама сызбаларын оқу, монтаждық электрлі схемаларды құру;
КҚ 3.18.10. Технологиялық үрдістердің талаптарына сәйкес тартуға арналған жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау;
КҚ 3.18.11. Тартуға арналған жылжымалы құрамның тораптарын жөндеуге технологиялық картаны құру, уақыт нормаларын құру;
КҚ 3.18.12. Техниканы қолданудың экономикалық көрсеткіштерін талдау және экономикалық тиімділікті анықтау;
КҚ 3.18.13. Тартуға арналған жылжымалы құрамдағы ақауларды табу, олардың пайда болу себептерін талдау;

ПК 3.18.14 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 3.18.15 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 3.18.16 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.18.17 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 3.18.18 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 3.18.19 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
Таблица 3 – Профессиональные компетенции по специализации: 1108000.02 - "Эксплуатация, ремонт и техническое обслуживание вагонов и рефрижераторного подвижного состава железных дорог"
Уровень
ТиПО
Квалификации
Профессиональные компетенции
(ПК)
2 Повышенный уровень
110801 2 –
Слесарь
осмотрщик вагонов
ПК 2.1.1. Готовность к профессиональной деятельности в качестве осмотрщика вагонов;
ПК 2.1.2. Производить техническое обслуживание вагонов и подвагонного оборудования для выявления неисправностей угрожающих безопасности движения поездов;
ПК 2.1.3. Владеть правилами пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
ПК 2.1.4. Использовать технические средства, научные достижения и передовые технологияв области эксплуатации вагонов;
ПК 2.1.5. Беспрекословное выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.1.6. Иметь представление о структуре вагонного депо, решать проблемы в области профессиональной деятельности и проявлять готовность к ответственности за выполняемую работу;
ПК 2.1.7. Обеспечивать безопасное производство работ, применять правила технической эксплуатации, должностные инструкции и правила безопасности работ при эксплуатации, ремонте и техническом обслуживания вагонов, контейнеров и рефрижераторного подвижного состава.
ПК 2.1.8. Иметь представление о устройству и принципу работы вагона;
ПК 2.1.9. Выявлять основные виды и причины неисправностей вагона, выбирать способы их предупреждения и устранения;
ПК 2.1.10. Использовать технические условия на регулировку и испытание отдельных узлов и механизмов;
ПК 2.1.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;

КҚ 3.18.14. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 3.18.15. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.18.16. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 3.18.17. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 3.18.18. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 3.18.19. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Кесте 3 – Кәсіптік құзыреттер
1108000.02 - "Вагондар мен рефрижераторлы жылжымалы құрамды
пайдалану, жөндеу және техникалық қызмет көрсету"
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
2 Жоғары деңгей
110801 2 – Слесарь-вагондарды қараушы *
КҚ 2.1.1. Вагондарды бақылаушы ретінде кәсіптік әрекетке дайындығы;
КҚ 2.1.2. Пойыздар қозғалысының қауіпсізідігіне қауіп төнетін ақауларды анықтау үшін вагондар мен вагон асты жабдықтардың техникалық қызметін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.3. Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдарды сақтау және қолданудың ережелерін білу;
КҚ 2.1.4. Вагондарды пайдалану саласында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді және техникалық құралдарды қолдану;
КҚ 2.1.5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қорғаныстың ережелері мен нормаларын сөзсіз орындау;
КҚ 2.1.6. Вагон депосының құрылымымен таныс болу, кәсіби қызметі шеңберіндегі мәселелерді шешу және орындап отырған жұмысына жауапкершілікпен қарау;
КҚ 2.1.7. Жұмыстарды атқару кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, рефрижераторлы жылжымалы құрамға, контейнерлерге және вагондарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу кезінде техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтар мен жұмыстың қауіпсіздік ережелерін қолдану;
КҚ 2.1.8. Вагонның жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімдерді меңгеру;
КҚ 2.1.9. Вагондағы ақаулардың туу себептері мен негізгі түрлерін табу, оларды жою мен ескертудің тәсілдері;
КҚ 2.1.10. Жеке тораптар мен механизмдерді сынау мен реттеуге техникалық шарттарды қолдану;
КҚ 2.1.11. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;

ПК 2.1.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.1.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.1.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.1.15 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.1.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
ПК 2.1.17 Выполнять основные виды столярных работ
110802 2 –
Поездной электромеханик*
ПК 2.2.1. Готовность к профессиональной деятельности в качестве поездного электромеханика;
ПК 2.2.2. Производить техническое обслуживание в пути следования пассажирских поездов электрического, холодильного оборудования, системы освещения, водоснабжения и отопления;
ПК 2.2.3. Владеть правилами пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
ПК 2.2.4. Использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области эксплуатации вагонов;
ПК 2.2.5. Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.2.6. Иметь представление о структуре вагонного депо, решать проблемы в области профессиональной деятельности и проявлять готовность к ответственности за выполняемую работу;
ПК 2.2.7. Осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций на производстве;
ПК 2.2.8. Читать электрические схемы;
ПК 2.2.9. Выявлять основные виды и причины неисправностей электрооборудования, выбирать способы предупреждения и устранения;
ПК 2.2.10. Производить монтаж наладку и демонтаж электрических приборов;
ПК 2.2.11. Пользоваться устройствами электросвязи;
ПК 2.2.12. Обеспечивать безопасное производство работ, применять правила технической эксплуатации, должностные инструкции и правила безопасности работ при эксплуатации, ремонте и техническом обслуживании вагонов, контейнеров и рефрижераторного подвижного состава;
ПК 2.2.13. Владеть знаниями по устройству и принципу работы подвижного состава;
ПК 2.2.14 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.2.15 Выполнять основные сварочные операции;

КҚ 2.1.12. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.13. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.1.14. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.1.15. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.1.16. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау;
КҚ 2.1.17 Ағаш ұстажұмыстарының негізгі түрлерін орындау.
110802 2 – Пойыз электромеханигі*
КҚ 2.2.1. Пойыз электромеханигі ретінде кәсіби әрекетке дайындығы;
КҚ 2.2.2. Электрлі, тоңазытқыш жабдықтарын, жарық түсіру жүйелерін, сумен жабдықтау және жылыту жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді, жолаушылар вагонының еру жолында техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.3. Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдарды сақтау және қолданудың ережелерін білу;
КҚ 2.2.4. Вагондарды пайдалану саласында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді және техникалық құралдарды қолдану;
КҚ 2.2.5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария және өртке қарсы қорғаныстың ережелері мен нормаларын сөзсіз орындау;
КҚ 2.2.6. Вагон депосының құрылымымен таныс болу, кәсіби қызметі шеңберіндегі мәселелерді шешу және орындап отырған жұмысына жауапкершілікпен қарау;
КҚ 2.2.7. Өндірісте пайда болған апаттық жағдайлардың барысында алғашқы әрекеттерді жүзеге асыру;
КҚ 2.2.8. Электрлі схемаларды оқу;
КҚ 2.2.9. Электр жабдықтары ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.2.10. Электрлі құралдарды монтаждау, түзету және демонтаждауды жүзеге асыру;
КҚ 2.2.11. Электр байланысы құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.2.12. Жұмыстарды атқару кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, рефрижераторлы жылжымалы құрамға, контейнерлерге және вагондарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу кезінде техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтар мен жұмыстың қауіпсіздік ережелерін қолдану;
КҚ 2.2.13. Жылжымалы құрамның жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді игеру;
КҚ 2.2.14. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.2.15. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;

ПК 2.3.13 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
ПК 2.3.14 Выполнять основные виды столярных работ
110805 2 –
Проводник пассажирского вагона*
ПК 2.5.1. Готовность к профессиональной деятельности в качестве проводника пассажирского вагона;
ПК 2.5.2. Обеспечивать высокую культуру обслуживания пассажиров в пути следования поезда, их безопасность в аварийной обстановке;
ПК 2.5.3. Эффективно использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области эксплуатации вагонов;
ПК 2.5.4. Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.5.5. Осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций на производстве;
ПК 2.5.6. Владеть знаниями по устройству и принципу работы пассажирских вагонов;
ПК 2.5.7. Выполнять требуемый порядок действий по подготовке пассажирских вагонов к работе;
ПК 2.5.8. Применять правила технической эксплуатации, инструкцию по сигнализации, должностную инструкцию при вынужденной остановки поезда на перегоне;
ПК 2.5.9. Обслуживать пассажиров при посадке, в пути следования и высадке их из вагона;
ПК 2.5.10. Обслуживать пассажирский вагон в пути следования и на стоянках, наблюдать за работой механизмов и агрегатов;
ПК 2.5.11. Пользоваться устройствами электросвязи;
ПК 2.5.12. Проводить приемку и сдачу пассажирского вагона с точным соблюдением требований, местных инструкций, действующих положений по техническому обслуживанию пассажирских вагонов;
ПК 2.5.13. Выполнять требования по содержанию и санитарно-гигиеническому состоянию пассажирского вагона
ПК 2.5.14 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.5.15 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.5.16 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.5.17 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.5.18 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.5.19 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме

КҚ 2.3.13. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау;
КҚ 2.3.14. Ағаш ұста жұмыстарының негізгі түрлерін орындау.
110805 2 – Жолаушылар вагонының жолсерігі*
КҚ 2.5.1. Жолаушылар вагонының жолсерігі ретінде кәсіби әрекетке дайындығы;
КҚ 2.5.2. Пойыздың еру жолында жолаушыларға қызмет көрсетудің жоғарғы мәдениеттілігін және апаттық жағдайларда олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
КҚ 2.5.3. Вагондарды пайдалану саласында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді және техникалық құралдарды қолдану;
КҚ 2.5.4. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғаныстың ережелері мен нормаларын орындау;
КҚ 2.5.5. Өндірісте пайда болған апаттық жағдайлардың барысында алғашқы әрекеттерді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.6. Жолаушылар вагонының жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді игеру;
КҚ 2.5.7. Жолаушылар вагонын дайындау бойынша әрекеттердің талап етілген тәртібін орындау;
КҚ 2.5.8. Аралықта пойызды шарасыз түрде тоқтату кезінде міндетті нұсқаулықты, сигнализация бойынша нұсқаулықты, техникалық пайдаланудың ережелерін қолдану;
КҚ 2.5.9. Жолаушыларды отырғызу кезінде, вагоннан түсіру кезінде қызмет көрсету;
КҚ 2.5.10. Еру жолы мен аялдамаларда жолаушылар вагондарына қызмет көрсету, механизмдер мен агрегаттардың жұмысын бақылау;
КҚ 2.5.11. Электр байланысы құрылғыларымен қолдану;
КҚ 2.5.12. Жолаушылар вагондарына техникалық қызмет көрсету бойынша қолданыстағы ережелерді, жергілікті нұсқаулықтарды, талаптарды нақты сақтаумен жолаушылар вагонын қабылдау және тапсыруды өткізу;
КҚ 2.5.13. Жолаушылар вагонының санитарлы-гигиеналық жағдайының талаптарын орындау;
КҚ 2.5.14. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.15. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.16. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.5.17. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.5.18. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.5.19. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау;

ПК 2.5.20 Выполнять основные виды столярных работ
110814 2
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
ПК 2.14.1. Готовность к профессиональной деятельности в качестве слесаря электрика по ремонту электрооборудования;
ПК 2.14.2. Производить техническое обслуживание и ремонт электрооборудования;
ПК 2.14.3. Владеть правилами пользования и хранения основного оборудования, инструментов и материалов;
ПК 2.14.4. Использовать технические средства, научные достижения и передовые технологии в области эксплуатации вагонов;
ПК 2.14.5. Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.14.6. Читать и собирать электрические и электромеханические приборы;
ПК 2.14.7. Осуществлять испытания, настройку и регулировку электрических приборов, устранять выявленные при сборке и испытаниях дефекты;
ПК 2.14.8. Выявлять основные виды и причины неисправностей электрооборудования, выбирать способы предупреждения и устранения;
ПК 2.14.9. Производить монтаж наладку и демонтаж электрических приборов;
ПК 2.14.10. Осуществлять подготовку электрооборудования к работе в зимних и летних условиях;;
ПК 2.14.11. Обеспечивать безопасное производство работ, применять правила технической эксплуатации, должностные инструкции и правила безопасности работ при эксплуатации, ремонте и техническом обслуживании вагонов, контейнеров и рефрижераторного подвижного состава;
ПК 2.14.12. Владеть знаниями по устройству и принципу работы электрооборудования;
ПК 2.14.11 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.14.12 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.14.13 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.14.14 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.14.15 Закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.14.16 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
ПК 2.14.17 Выполнять основные виды столярных работ
110815 2
Механик рефрижераторных установок*

КҚ 2.5.20 Ағаш ұсталық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
110814 2 – Электр жабдықтарын жөндеу бойынша слесарь-электрик*
КҚ 2.14.1. Электр жабдықтарын жөндеу бойынша темір ұста –электрик ретінде кәсіби әрекетке дайындығы;
КҚ 2.14.2. Электр жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
КҚ 2.14.3. Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдарды сақтау және қолданудың ережелерін білу;
КҚ 2.14.4. Вагондарды пайдалану саласында алдыңғы қатарлы технологиялар мен ғылыми жетістіктерді және техникалық құралдарды қолдану;
КҚ 2.14.5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғаныстың ережелері мен нормаларын орындау КҚ 2.6.6. Электрлі және электрлі механикалық құралдарды жинау және оқу;
КҚ 2.14.7. Электрлі құралдарды сынау, реттеу және түзетуді жүзеге асыру, сынау және құрастыру кезінде анықталған ақауларды жою;
КҚ 2.14.8. Электр жабдықтары ақауларының себептері мен негізгі түрлерін анықтау, оның алдын алу мен жоюдың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.14.9. Электрлі құралдарды монтаждау, түзету және демонтаждауды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.10. Қысқы және жазғы кездердегі жұмысқа электр жабдықтарын дайындауды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.11. Жұмыстарды атқару кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, рефрижераторлы жылжымалы құрамға, контейнерлерге және вагондарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу кезінде техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтар мен жұмыстың қауіпсіздік ережелерін қолдану;
КҚ 2.14.12. Электр жабдықтарының жұмыс принципі мен құрылғылары бойынша білімді игеру;
КҚ 2.14.11. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.14.12. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.14.13. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.14.14. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.14.15. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.14.16. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау;
КҚ 2.14.17. Ағаш ұсталық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау;
110815 2 – Рефрижераторлы қондырғылардың механигі*

ПК 2.15.1. Готовность к профессиональной деятельности в качестве слесаря по ремонту вагонов;
ПК 2.15.2. Производить обслуживание рефрижераторного подвижного состава, наблюдать за работой механизмов, агрегатов устранение неисправностей в оборудовании рефрижераторного подвижного состава;
ПК 2.15.3. Производить регулировку отдельных механизмов;
ПК 2.15.4. Осуществлять выполнение законодательных актов и других нормативных документов, регулирующих правоотношения в процессе профессиональной деятельности;
ПК 2.15.5. Выполнять правила и нормы охраны труда, техники безопасности, промышленной санитарии и противопожарной защиты;
ПК 2.15.6. Осуществлять первоочередные действия при возникновении аварийных ситуаций на производстве;
ПК 2.15.7. Обеспечивать безопасное производство работ, применять правила технической эксплуатации, должностные инструкции и правила безопасности работ при эксплуатации, ремонте и техническом обслуживании вагонов, контейнеров и рефрижераторного подвижного состава.
ПК 2.15.8. Владеть знаниями по устройству и принципы работы рефрижераторного подвижного состава, выявлять основные виды и причины неисправностей оборудования, выбирать способы предупреждения и устранения;
ПК 2.15.9 Выполнять основные слесарные операции по изготовлению простых деталей, производить сборку различных соединений, посадки зубчатых передач;
ПК 2.15.10 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 2.15.11 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 2.15.12 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 2.15.13 закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 2.15.14 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
ПК 2.15.15 Выполнять основные виды столярных работ
3.Специалист среднего звена
110818 3 -
Техник-электромеханик
ПК 3.18.1. Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую документацию;
ПК 3.18.2. Применять требования нормативных документов к основным видам ремонта вагонов;
ПК 3.18.3. Соблюдать правила безопасности труда и внутреннего распорядка;
ПК 3.18.4. Использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
ПК 3.18.5. Пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте;

КҚ 2.15.1. Вагондарды жөндеу бойынша темір ұста ретінде кәсіби әрекетке дайындығы;
КҚ 2.15.2. Рефрижераторлы жылжымалы құрамға қызмет көрсетуді жүзеге асыру, механизмдер мен агрегаттардың жұмысын бақылау, рефрижераторлы жылжымалы құрамдағы ақауларды жою;
КҚ 2.15.3. Жеке механизмдерді реттеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.15.4. Кәсіби әрекет үрдісінде құқықтық қатынастарды реттейтін заңдылық актілері мен басқа нормативтік құжаттардың орындалуын жүзеге асыру;
КҚ 2.15.5. Еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы, өнеркәсіптік санитария мен өртке қарсы қорғаныстың ережелері мен нормаларын орындау;
КҚ 2.15.6. Өндірісте пайда болған апаттық жағдайлардың барысында алғашқы әрекеттерді жүзеге асыру;
КҚ 2.15.7. Жұмыстарды атқару кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, рефрижераторлы жылжымалы құрамға, контейнерлерге және вагондарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу кезінде техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтар мен жұмыстың қауіпсіздік ережелерін қолдану;
КҚ 2.15.8. Рефрижераторлы жылжымалы құрамның жұмыс принципі мен құрылғысы бойынша білімді игеру, жабдықтар ақауларының негізгі түрлері мен себептері анықтау, оларды жою мен алдын алудың тәсілдерін таңдау;
КҚ 2.15.9. Қарапайым бөлшектерді дайындау бойынша негізгі темір ұсталық операцияларды орындау, түрлі қосылуларды құрастыруды және тісті берілімдерді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.15.10. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.15.11. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 2.15.12. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 2.15.13. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 2.15.14. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау;
КҚ 2.2.15. Ағаш ұсталық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
3. Орта буын маманы
110818 3 - Техник-электромеханик
КҚ 3.18.1. Жобалық-құрылымдық, технологиялық құжаттамаларды дайындау;
КҚ 3.18.2. Вагондарды жөндеудің негізгі түрлеріне нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
КҚ 3.18.3. Еңбек қауіпсіздігі мен ішкі тәртіптің ережелерін сақтау;
КҚ 3.18.4. Өзінің кәсіби әрекетіне бейімделу үшін қажетті экономикалық ақпаратты қолдану;
КҚ 3.18.5. Өзінің жұмыс орнында өртті сөндіру және оның алдын алудың құралдарын қолдану;

ПК 3.18.6. Принимать меры к предупреждению браков в работе.
ПК 3.18.7. Заполнять техническую документацию по кругу своих обязанностей, производить разбор причин брака в работе;
ПК 3.18.8. Пользоваться подъемно-транспортным оборудованием;
ПК 3.18.9. Читать рабочие и сборочные чертежи, электрические схемы вагонов, составлять монтажные электрические схемы;
ПК 3.18.10. Выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов;
ПК 3.18.11. Составлять технологические карты на ремонт узлов подвижного состава, составлять нормы времени;
ПК 3.18.12. Анализировать экономические показатели использования техники и определять экономическую эффективность;
ПК 3.18.13. Находить неисправности в подвижном составе, анализировать причины их возникновения
ПК 3.18.14 Обеспечивать безопасное производство работ; применять правила технической эксплуатации, должностные инструкции и правила безопасности работ по эксплуатации, ремонте и техническом обслуживании вагонов, контейнеров и рефрижераторного подвижного состава;
ПК 3.18.15 Выполнять основные виды столярных работ;
ПК 3.18.16 Выполнять основные сварочные операции;
ПК 3.18.17 Выполнять работы по монтажу и демонтажу электрического и электромеханического оборудования;
ПК 3.18.18 Получить практические навыки по освоению одной или нескольких первичных рабочих профессий;
ПК 3.18.19 Закрепить, обобщить и совершенствовать свои теоретические знания и практические и практические навыки с выполнением графико-технологического процесса, обслуживания устройств электрической сигнализации, автоматической блокировки и диспетчерской сигнализации, применяемых в дистанции сигнализации и связи;
ПК 3.18.20 Собрать, обобщить и систематизировать материал для выполнения дипломного проектирования по заданной теме.
Приложение 972
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 972 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1109000 – Токарное дело и металлообработка (по видам)
Квалификации:
110901 2 – Токарь*
110902 2 – Токарь-карусельщик*
110903 2 – Токарь-расточник*
110904 2 – Токарь-револьверщик*
110905 2 – Зуборезчик*
110906 2 – Фрезеровщик*
110907 2 – Шевинговальщик*

КҚ 3.18.6. Жұмыстағы ақаулардың алдын алудың шараларын қолдану;
КҚ 3.18.7. Өз міндеті бойынша техникалық құжатттаманы толтыру, жұмыстағы ақаулардың себептерін талдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.18.8. Көтеру-көліктік жабдықтарды қолдану;
КҚ 3.18.9. Вагондардың электрлі схемаларын, жұмыс және құрама сызбаларды оқу, монтаждық электрлі схемаларды құру;
КҚ 3.18.10. Технологиялық үрдістердің талаптарына сәйкес жылжымалы құрамды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау;
КҚ 3.18.11. Жылжымалы құрамның тораптарын жөндеуге технологиялық картаны құру, уақыт нормаларын құру;
КҚ 3.18.12. Техниканы қолданудың экономикалық көрсеткіштерін талдау және экономикалық тиімділікті анықтау;
КҚ 3.18.13. Жылжымалы құрамдағы ақауларды табу, олардың пайда болу себептерін талдау;
КҚ 3.18.14 Жұмыстарды атқару кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету, рефрижераторлы жылжымалы құрамға, контейнерлерге және вагондарға техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу кезінде техникалық пайдалану ережелерін, лауазымдық нұсқаулықтар мен жұмыстың қауіпсіздік ережелерін қолдану;
КҚ 3.18.15. Ағаш ұста жұмыстарының негізгі түрлерін орындау;
КҚ 3.18.16. Негізгі дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 3.18.17. Электрлі және электромеханикалық жабдықтарды монтаждау мен демонтаждау бойынша жұмыстарын орындау;
КҚ 3.18.18. Бір немесе бірнеше алғашқы жұмыс кәсібін меңгеру бойынша практикалық дағдылану;
КҚ 3.18.19. Кестелік-технологиялық үрдістерді орындаумен өзінің теориялық білім мен практикалық дағдыларды жетілдіру, бекіту және қорытындылау, сигнализация мен байланыс дистансасында қолданылатын электрлі сигнализация құрылғылары мен автоматты блоктаудың құрылғылары және диспетчерлік сигнализация құрылғыларына қызмет көрсету;
КҚ 3.18.20. Берілген тақырып бойынша диплом жобасын орындау үшін материалдарды жүйелеу, қорытындылау және жинау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 972-қосымша
Ескерту. Бұйрық 972-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1109000 – Токарлық іс және металлөндеу (түрлері бойынша)
Біліктілігі: 110901 2 – Токарь*
110902 2 – Токарькарусельші*
110903 2 – Токарь-егеуші*
110904 2 – Токарьревольверші
110905 2 – Тіс кесуші*
110906 2 – Фрезерлеуші*
110907 2 – Шевингтеуші*

72-286**
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1152
ПО 00
Производственное обучение
936
ПП 00
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД – социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам (ОПД 08, ОПД 10, СД 01).
****Реализация данной программы возможна при условии совмещения с программой общего среднего образования.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 973
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

72-286**
ӨО ж КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1152
ӨО 00
Өндірістік оқыту
936
КП 00
Диплом алдындағы практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: (ЖКП 8, ЖКП 10, АП 01) пәндерінен кешенді емтихан.
**** Осы бағдарламаның іске асыруы жалпы орта білім беру бағдарламасымен бірлестіру жағдайда мүмкін болады.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 973-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 978 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: "1109000 – Токарное дело и
металлообработка (по видам)"
Содержание учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка Терминология по специальности
Деловая лексика и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- лексического и грамматического минимума, необходимого для чтения и перевода (со словарем);
- основных терминов по специальности.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2
БК 5
БК 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение, развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 5
БК 8
БК 9
ОГД 03
История Казахстана
БК 6
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры. Основные системы физической культуры и самовоспитания. Факторы, определяющие здоровый образ жизни. Способы и средства восстановления работоспособности. Режимы двигательной активности и работоспособности.
Основы физического самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни;
- социально-биологических и психофизиологических основ физической культуры.
Умения:
- вести здоровый образ жизни;
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 9
БК 10
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов. Компьютеризация делопроизводства: значение, задачи, перспективы, составные части, основные принципы, организация.
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации, носителей, назначения, составных частей, правил оформления документов;
- значения, задач, перспектив, основных принципов компьютеризации делопроизводства.
Умения:
- работать с организационно-административными документами;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов.
- оформлять документы на ПЭВМ.
БК 8
ОПД 02
Черчение
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур. Основы технологического черчения. Расположения изображений на чертежах. Сечения и разрезы. Выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях. Разъемные соединения. Неразъемные соединения. Сборочные чертежи. Рабочий эскиз детали. Технический рисунок детали. Деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правил оформления чертежей;
- построения разрезов;
- методов построения сборочных чертежей;
- обозначения шероховатости, точности обработки, допусков на обработку.
Умения:
- читать чертежи, схемы;
- выполнять эскиз детали;
- деталировать по сборочному чертежу.
БК 4
БК 8
ПК 2.1.6-2.1.9
ПК 2.2.5-2.2.6
ПК 2.3.6-2.3.10
ПК 2.4.5-2.4.7
ПК 2.5.5-2.5.7
ПК 2.6.6-2.6.16
ПК 2.7.5-2.7.9
ПК 2.8.2-2.8.6
ПК 2.9.6-2.9.10
ПК 2.10.5-2.10.16
ОПД 03
Материалы и технология машиностроения
Понятие о металлических материалах. Свойства металлов и сплавов. Методы их изучения. Понятие и общая характеристика сплавов. Чугуны.
Стали. Термическая обработка. Цветные металлы и сплавы. Твердые сплавы и минералокерамические материалы. Абразивные материалы.
Пленкообразующие материалы. Композиты и горюче-смазочные материалы. Производственный и технологический процессы. Термины и определения.
Характеристика методов получения заготовок.
Обработка заготовок на металлорежущих станках.
Сварка, резка, пайка. Сборка изделий.
Сборка типовых узлов машин и механизмов.
Знания:
- физических, механических, технологических свойств материалов;
- структуры технологического процесса обработки деталей на металлообрабатывающих станках.
Умения:
- подбирать материалы для работы;
- пользоваться технологическим процессом обработки деталей;
- расшифровывать марки сталей, чугунов, цветных металлов, твердых сплавов;
- работать с технической документацией;
- разрабатывать технологический процесс обработки деталей по эскизу.
ПК 2.1.6-2.1.9
ПК 2.2.5-2.2.6
ПК 2.3.6-2.3.10
ПК 2.4.5-2.4.7
ПК 2.5.5-2.5.7
ПК 2.6.6-2.6.16
ПК 2.7.5-2.7.9
ПК 2.8.2-2.8.6
ПК 2.9.6-2.9.10
ПК 2.10.5-2.10.16
ОПД 04
Допуски и технические измерения
Качество машин и механизмов. Методы оценки качества продукции. Система обеспечения качества. Взаимозаменяемость деталей, узлов и механизмов. Понятие о погрешности и точности размера. Предпочтительный ряд чисел. Предельные размеры, предельные отклонения, допуски и посадки. Единые принципы построения системы допусков и посадок для типовых соединений деталей машин. Взаимозаменяемость деталей по форме и взаимному расположению поверхностей. Допуски и посадки и контроль резьбовых деталей и соединений. Допуски, посадки и контроль шпоночных и шлицевых деталей и соединений. Допуски и контроль зубчатых колес и передач. Допуски размеров, входящих в размерные цепи.
Знания:
- квалитетов и степеней точности обрабатываемых деталей на металлорежущих станках различной конструкции;
- взаимозаменяемости деталей;
- технических измерений;
- допусков и посадок деталей и соединений.
Умения:
- производить замеры обрабатываемых деталей с различной степенью точности;
- работать с технической документацией;
- определять допуски на обработку, подбирать соответствующий инструмент.

Ескерту. Бұйрық 978-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110900 – Токарлық іс және металлөндеу (түрлері бойынша)
мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Кәсіптік лексика және терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимумы;
- мамандық бойынша негізгі терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша тілді дамыту.
Кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасы. Кәсіптік дамыту және қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас;
- мамандық бойынша негізгі сөздер мен терминдер.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны қолдану;
- кәсіби бағдарланған мәтіндердің аударма (сөздікпен) техникасын пайдалану.
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 9
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
БҚ 6
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы. Дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері. Салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер. Жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер. Жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері. Өздігінен жетілудің физикалық негіздері. Кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдары;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Іскерліктер:
- салауатты өмір салтын жүргізу;
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдай алу.
БҚ 9
БҚ 10
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіпорындарында, мекемелерде іс қағаздарын жүргізудің түсінігі, жүйесі және ұйымдастыруы. Құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі. Ұйымдастыруөкімдік, құқықтық, ақша-финанс-есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері. Құжаттарды тізімдеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау. Іс қағаздарын компьютерлендіру: мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Білімдер:
- құжаттарды құру тәсілдері және міндеті, мәні, мақсаты және мазмұны;
- құжаттардың ресімдеу ережелері, топтастырылуы, мәні, құрамдас бөлігі;
- іс қағаздарын компьютерлендірудің мәні, мақсаты, келешегі, құрамдас бөлігі, негізгі ұстанымы, ұйымдастырылуы.
Іскерліктер:
- әкiмшiлiк-ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасау;
- тізімдеу, есепке алу, сақтау және құжаттардың орындалуын бақылау;
- ДЭЕМда құжаттарды ресімдеу.
БҚ 8
ЖКП 02
Сызу
Сызбаны көркемдеу ережелері. Сызбадағы геометриялық тұрғызулар. Геометриялық фигуралардың қимасы.Технологиялық сызбаның негіздері. Сызбада көріністерді орналастыру. Қималар мен тіліктер. Тікбұрыш және аксонометриялық осьтерде түрлерді, қималар мен тіліктерді пайдалана отырып қажетті және жеткілікті данада тетік сызбасын орындау. Ажыратылатын қосылыстар. Ажыратылмайтын қосылыстар. Құрастыру сызбалары. Тетіктің жұмыс эскизі. Тетіктің техникалық суреті. Құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеу.
Білімдер:
- сызбалардың рәсімдеу ережелері;
- қималарды жасау;
- құрастыру сызбаларды жасау әдістері;
- өңдеу кедір-бұдырлығын, өңдеу дәлдігін белгілеу.
Іскерліктер:
- сызбаларды оқу;
- бөлшектердің сызбасын орындау;
- құрастыру сызбалары арқылы бөлшектеу.
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.6-2.1.9
КҚ 2.2.5-2.2.6
КҚ 2.3.6-2.3.10
КҚ 2.4.5-2.4.7
КҚ 2.5.5-2.5.7
КҚ 2.6.6-2.6.16
КҚ 2.7.5-2.7.9
КҚ 2.8.2-2.8.6
КҚ 2.9.6-2.9.10
КҚ 2.10.5-2.10.16
ЖКП 03
Машинақұрылыс технологиясы және материалдар
Металл материалдары туралы негізгі ұғым. Металдардың және қорытпалардың қасиеттері. Зерттеу әдістері. Теміркөміртекті қорытпалар. Көміртекті және қоспалы болаттар. Жылумен өңдеудің негіздері. Термиялық өңдеу. Түсті металдар және қорытпалар. Ұнтақты металлургия әдісімен алынатын қорытпалар. Металл емес материалдар. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Машина жасау технологиясының негізі. Дайындамаларды алу әдістемесінің мінездемесі. Металл кесуші станоктарда дайындамаларды өңдеу. Дәнекерлеу. Дайындамаларды термиялық өңдеу. Бұйымдарды құрастыру. Механизмдер мен түйінді машиналардың құрастыруы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері;
- металл өңдеу станоктарында бөлшектерді өңдеудің технологиялық үрдісінің құрылымы.
Іскерліктер:
- жұмысқа қажетті материалдарды таңдау;
- тетіктерді өңдеудің технологиялық үрдісін пайдалануды;
- болаттың, шойынның, түсті металлдың, қатты қорытпалардың маркаларын ажырата білу;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу;
- эскиз бойынша тетікті өңдеудің технологиялық үрдісін құрастыру.
КҚ 2.1.6-2.1.9
КҚ 2.2.5-2.2.6
КҚ 2.3.6-2.3.10
КҚ 2.4.5-2.4.7
КҚ 2.5.5-2.5.7
КҚ 2.6.6-2.6.16
КҚ 2.7.5-2.7.9
КҚ 2.8.2-2.8.6
КҚ 2.9.6-2.9.10
КҚ 2.10.5-2.10.16
ЖКП 04
Жіберулер және техникалық өлшеулер
Машина және механизмдер сапасы. Бұйым сапасын бағалау әдістері. Сапаны қамтамасыз ету жүйесі. Тетіктердің, түйіндердің және механизмдердің өзара ауыстырымдылығы. Ақаулар және өлшемнің дәлдігі туралы түсініктер. Артық сандар қатары, шекті өлшемдер, шекті ауытқулар, шақтамалар және қондырулар. Типті қосылған машина тетіктер шақтамаларын және қондыруларды тұрғызудың бірыңғай жүйесі. Тетік пішіні және беттердің орналасуы бойынша өзара ауыстырымдылығы. Сызықты және бұрышты шамаларды өлшеу және бақылау құралдары; өлшеу және бақылау құралдарының метрологиялық сипаттамалары. Өлшеу және бақылау құралдарын таңдау. Өлшеу және бақылау шарттары, тегіс цилиндрлі тетіктердің шақтамасы және қондырулар және қосылыстары. Бұрыштыарды және конустар шақтамасы және қондырулар. Бұрандалы тетіктердің және қосылыстардың шақтамасы және қондырулары және бақылау. Шпонкалы және шлицті тетіктерді және қосылыстардың шақтамасы, қондыру, бақылау. Тісті дөңгелектердің және берілістердің шақтамасы және бақылау. Өлшемдер түйініне кіретін өлшемдер шақтамасы.
Білімдер:
- әр түрлі конструкциялық металл кесу станоктарда өңделген бөлшектердің дәлдік дәрежесі және квалитетері;
- тетіктердің ауыстырымдылығы;
- техникалық өлшеулер;
- тетіктердің және қосылыстардың жіберулері мен қондырулар.
Іскерліктер:
- өңделетін бөлшектердің әртүрлі дәлділік дәрежелі өлшеуін орындау;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу, тиісті құралдарды қолдана алу;
- өндеуге жіберулерді анықтау, тиісті құралдарды таңдау.

ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.5.8
ПК 2.5.9
ПК 2.6.17
ПК 2.6.18
ПК 2.7.10
ПК 2.7.11
ПК 2.8.8
ПК 2.8.9
ПК 2.9.11
ПК 2.9.12
ПК 2.10.17
ПК 2.10.18
ОПД 05
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основ электротехники;
- режимов работы электрической цепи;
- приборов для измерения характеристик электрического тока;
- причин возникновения переходных процессов.
Умения:
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- оказывать первую медицинскую помощь при поражении электротоком.
ПК 2.1.12
ПК 2.2.9
ПК 2.3.13
ПК 2.4.10
ПК 2.5.10
ПК 2.6.19
ПК 2.7.12
ПК 2.8.7
ПК 2.9.13
ПК 2.10.19
ОПД 06
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику. Основные принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система. Монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производства. Налоги и налогообложение.
Знания:
- общих положений экономической теории;
- основ макро- и микроэкономики;
- основ налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политики;
- основных понятий по затратам субъекта рынка;
- сущности, принципов и определений маркетинга;
- видов рекламы.
Умения:
- определять цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составлять бизнес-план.
БК 6
ОПД 07
Психология и этика профессиональной деятельности
Эстетическая культура. Этическая культура. Психология общения. Культура общения в сфере деятельности. Коммуникация. Этикет в деловом общении. Стили общения. Основные правила поведенческого этикета. Имидж. Культура речи. Правила, традиции, условности в международном общении. Интерьер рабочего помещения как область делового этикета. Правила содержания помещений и рабочих мест. Правила поведения в конфликтных ситуациях.
Знания:
- понятия "профессиональная этика";
- принципов делового этикета;
- психологических основ делового общения и его значения в профессиональной деятельности;
- культуры делового общения;
- структуры конфликтов и правил поведения в конфликтных ситуациях.
Умения:
- воспринимать социально-ролевое общение;
- взаимодействовать в группе;
- применять профессиональную этику и культуру делового общения в сфере деятельности;
- соблюдать речевой этикет, культуру поведения.
БК 5
ОПД 08
Охрана труда и техника безопасности
Система нормативно-правовых актов в области охраны труда. Организация службы по охране труда. Расследование и учет несчастных случаев. Состояние воздушной среды в производственных помещениях. Производственное освещение, шум и вибрация. Вентиляция помещений. Организация пожарной службы на предприятиях. Классификация помещений по степени пожарной и взрывной опасности. Система пожарной защиты. Классификация электроустановок и помещений, содержащих электрооборудование по степени опасности поражения электрическим током. Электрозащитные средства. Статическое электричество. Оказание первой помощи пострадавшим. Основные правила безопасной работы на станках. Экология при работе на станках.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности на рабочем месте;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
- назначения и особенностей безопасной работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять безопасную работу металлорежущего оборудования;
- соблюдать технику безопасности;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД 09
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации. Возникновение и развитие стандартизации. Испытание и контроль продукции. Основы сертификации, термины и определения. Закон РК "О сертификации". Качество продукции и декларация о соответствии. Разработка и внедрение системы менеджмента качества. Точность в машиностроении. Основы метрологии. Государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основ метрологии, стандартизации и сертификации;
- основных понятий и определений;
- контроля качества продукции;
- концепции электронной управляющей системы;
- методов и погрешностей измерений.
Умения:
- проводить технические измерения;
- определять соответствие изделий Государственным стандартам.
БК 2

КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.8
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.17
КҚ 2.6.18
КҚ 2.7.10
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.8
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.11
КҚ 2.9.12
КҚ 2.10.17
КҚ 2.10.18
ЖКП 05
Электротехника
Электрлік және магнитті тізбектердің анықтамалары. Электр энергиясының көздері және тұтынушылары. Негізгі электрлік және магнитті өлшемдер. Тұрақты тоқ. Тұрақты тоқтың сызықтық емес тізбектері туралы түсініктер. Магнитті тізбектердің сұрыптамасы. Магнитті тізбектердің элементтері. Магнитті тізбектердің элементтерінің сипаттамалары. Айыупалы тоқтың электрлік тізбектерінің сұрыптамасы. Электрлік машиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- элекр тізбегінің жұмыс режимі;
- электрлік тоқтың сипаттамаларын өлшеуге арналған құралдар;
- ауыспалы үрдістердің пайда болу себептері.
Іскерліктер:
- электрлік аспаптармен жабдықталған жабдықтарды іске қосу, өшіру және пайдалану;
- электр тоғымен жарақаттанған адамға алғашқы медициналық көмек көрсету.
КҚ 2.1.12
КҚ 2.2.9
КҚ 2.3.13
КҚ 2.4.10
КҚ 2.5.10
КҚ 2.6.19
КҚ 2.7.12
КҚ 2.8.7
КҚ 2.9.13
КҚ 2.10.19
ЖКП 06
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе. Нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе. Монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектілері. Кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар. Маркетинг және жарнама. Баға және бағаның құрылуы. Шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі. Салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- макро және микроэкономиканың, салық, ақшалай-несие, әлеуметтiк және инвестициялық саясат негiздерi;
- нарықтың әсер етуі, шығындар бойынша негізгі түсінігі;
- маркетингті анықтау және маңызы, қызметі;
- жарнамалар түрлері.
Іскерліктер:
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.
БҚ 6
ЖКП 07
Кәсіби қызметтің әдебі және психологиясы
Эстетикалық мәдениет. Әдеби мәдениет. Қатынас психологиясы. Қызмет саласындағы мәдени қатынас. Коммуникация. Іскер қатынастағы әдеп. Қатынас стилі. Тәртіпті әдептің негізгі ережелері. Бейне. Сөйлеу мәдениеті. Халықаралық қатынастағы шарттылық, әдеп, ереже. Іскер әдептің аумағы сияқты жұмыс ғимаратының ішкі көрінісі, ғимаратты ұстау және жұмыс орнының ережесі. Даулы жағдайларда тәртіп ережелері.
Білімдер:
- "кәсіби этика" түсінігі;
- іскер этикеттің принциптері;
- іскер қатынастың психологиялық негіздері және кәсіптік қызметте оның маңызы;
- іскер қатынастың мәдениеті;
- дау-жанжалдың құрылымы және даулы жағдайларда тәртіп ережелері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік-рөлдік қатынасты қабалдау;
- топта бірлесіп әрекет қылу;
- қызмет саласында кәсіптік әдепті пайдалану;
- сөйлеу әдебін, тәртіп мәдениетін сақтау.
БҚ 5
ЖКП 08
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
Еңбекті қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер жүйесі. Еңбекті қорғау бойынша қызметті ұйымдастыру. Келесіз оқиғаларды тергеу және тіркеу. Өндіріс ғимараттардағы ауа ортасының жағдайы. Өндірістік жарықтандыру, шу және шайқалу. Ғимараттың желдетіліу. Кәсіпорындарында өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру. Өрт және жарылу қауіпсіздігінің дәрежесі бойынша ғимарататрдың жіктелуі. Өрттен сақтану жүйесі. Электрқондырғылары бар электр тоғымен зақымдану қауіпсіздігі дәрежесі бойынша ғимараттар және электрқондырғыларының жіктелуі. Электрден қорғау құралдары. Статикалық электр тоғы. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері. Станоктарда жұмыс істеу кезіндегі экологиясы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәлеметтер;
- жұмыс орнында техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздіктің негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер;
- металл өндеу үрдісінде басқару жүйесінің блоктары мен элементтерінің қауіпсіз жұмысының мәні мен ерекшеліктері және олардың практикалық қолданысы.
Іскерліктер:
- металл кескіш жабдықтың қауіпсіз жұмысын анықтау және талдау;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақатта көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері. Стандарттаудың пайда болуы және дамуы. Өнімдерді сынау және бақылау. Сертификаттау негіздері. Терминдер және анықтауыштар. "Сертификаттау туралы" ҚР Заңы. Сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы. Сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру. Машина жасаудағы дәлділік. Метрология негіздері. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерi;
- негiзгi ұғымдар мен анықтауыштар;
- өнiмнiң сапасын бақылау;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасы;
- өлшеудің қателіктері және әдiстері.
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізу;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алу.
БҚ 2

ПК 2.1.11
ПК 2.2.8
ПК 2.3.13
ПК 2.4.9
ПК 2.5.9
ПК 2.6.18
ПК 2.7.11
ПК 2.8.9
ПК 2.9.12
ПК 2.10.18
ОПД 10
Основы теории резания
Вклад отечественной науки и исследования процессов резания металлов. Образование стружки и сопровождающие его явления. Токарные резцы. Сверла, зенкеры, развертки. Тепловые явления при резании металлов. Фрезы. Изнашивание режущих инструментов. Влияние элементов процесса резания при точении на шероховатость обработанной поверхности. Определение силы подачи и крутящегося момента резания при сверлении. Влияние смазочной охлаждающей жидкости на процесс резания. Зубонарезной инструмент. Влияние элементов режима резания на главную составляющую силу резания при точении. Жесткость и вибрация системы станок-приспособление-инструмент-деталь. Зубострогальные резцы для нарезания конических колес с прямым зубом. Шероховатость. Точность обработки деталей. Влияние элементов процесса резания при точении на шероховатость обработанной поверхности. Испытание и проверка станка на геометрическую точность. Точение заготовки. Определение класса шероховатости. Измерение длины обточки. Изучение влияния скорости резания. Изучение кинематической схемы станка. Проверка токарного станка на прочность. Основные факторы, влияющие на силу резания. Резьбонарезной инструмент. Протяжки. Зубонарезные долбяки. Паспорт токарного станка. Изучение конструкции и составление паспорта. Основные сведения о фрезеровании. Определение силы подачи и крутящегося момента резания при сверлении. Метчики. Основные сведения об абразивной обработке.
Знания:
- конструкций и геометрических параметров режущих инструментов;
- процесса резания;
- видов стружек;
- назначения режущих и измерительных инструментов;
- предназначения резцов;
- предназначения сверл;
- предназначения зенкера;
- предназначения развертки;
- предназначения фрезы;
- предназначения протяжек;
- предназначения зуборезного инструмента.
Умения:
- измерять измерительными инструментами основные размеры детали;
- использовать шаблоны;
- применять виды резцов;
- применять виды сверл;
- вычислять обратную конусность сверла;
- применять виды разверток;
- налаживать станок;
- различать фрезы;
- подбирать скорость резания;
- подбирать поперечную, продольную подачу;
- нарезать резьбу плашкой;
- нарезать резьбу метчиком;
- нарезать резьбу резцом;
- определять геометрическую точность станка;
- проверять прямолинейность суппорта;
- укреплять стойку индикатора;
- отрегулировать положение задней бабки;
- перемещать вручную продольный суппорт.
БК 1
БК 3
БК 4
ПК 2.1.1-2.1.9
ПК 2.2.1-2.2.6
ПК 2.3.1-2.3.10

КҚ 2.1.11
КҚ 2.2.8
КҚ 2.3.13
КҚ 2.4.9
КҚ 2.5.9
КҚ 2.6.18
КҚ 2.7.11
КҚ 2.8.9
КҚ 2.9.12
КҚ 2.10.18
ЖКП 10
Кесу теориясының негіздері
Металдарды кесу үрдісін зерттеу. Жоңқаның пайда болуы. Токарлық кескіштер. Бұрғылар, зенкерлер, ұңғылар. Металдарды кесу кезінде пайда болатын жылу. Фрезалар. Кесу құралдарының тозуы. Өңделген беттің кедір-бұдырлығына қайрау кезінде кесу үрдісі элементтерінің әсері. Бұрғылау кезінде кесудің айналу моментін және беріліс күшін анықтау. Кесу үрдісіне майлау-суыту сұйықтықтарының әсері. Тіс кескіш құрал. Ұштау кезінде кесудің басты құраушы күшіне кесу режімі элементтерінің әсері. Станок-құрал-аспап-бөлшек жүйесінің қаттылығы мен вибрациясы. Кедір-бұдырлық. Бөлшектерді өңдеудің дәлдігі. Геометриялық дәлдікке станокты тексеру және сынау. Дайындаманы ұштау. Кедір-бұдырлық класын анықтау. Ұштау ұзындығын өлшеу. Кесу жылдамдығының әсерін зерттеу. Станоктың кинематикалық сұлбасын зерттеу. Төзімділікке токарлық станокты тексеру. Кесу күшіне әсер ететін негізгі факторлар. Бұранда кескіш құралдар. Токарлық станоктың паспорты. Паспорттың құрылымын зерттеу және құру. Фрезерлеу туралы жалпы мәліметтер. Бұрғылау кезінде кесудің айналу моментінің және беріліс күшін анықтау. Бұранда ойғыштар. Ажарлап өңдеу туралы жалпы мәліметтер.
Білімдер:
- кесу құралдарының құрылымы және геометриялық параметрлері;
- кесу үрдісі;
- жоңқа түрлері;
- кесу және өлшеу құралдарының тағайындалуы;
- кескіштердің тағайындалуы;
- бұрғылардың тағайындалуы;
- зенкерлердің тағайындалуы;
- ұңғылардың тағайындалуы;
- фрезалардың тағайындалуы;
- тіс кескіш құралдардың тағайындалуы.
Іскерліктер:
- бөлшектің негізгі мөлшерлерін өлшеуіш құралдармен өлшеу;
- қалыптарды қолдану;
- кескіштердің түрлерін қолдану;
- бұрғылардың түрлерін қолдану;
- ұңғылардың түрлерін қолдану;
- станоктарды баптау;
- фрезаларды ажырату;
- кесу жылдамдығын таңдау;
- көлденең және бойлық берілісті таңдау;
- бұранда кескішпен бұранда кескіш кесу;
- бұранда ойғышпен бұранда ойма кесу;
- кескішпен бұранда кескіш кесу;
- станоктың геометриялық дәлдігін анықтау;
- суппорттың тік сызығын анықтау;
- индикатордың тіреуін бекіту;
- артқы топай жағдайын реттеу;
- бойлық берілісті қолмен ауыстыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.1-2.1.9
КҚ 2.2.1-2.2.6
КҚ 2.3.1-2.3.10

ПК 2.4.1-2.4.7
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.6.1-2.6.16
ПК 2.7.1-2.7.9
ПК 2.8.1-2.8.6
ПК 2.9.1-2.9.10
ПК 2.10.1-2.10.16
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 110901 2 – Токарь*
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах, устройство токарно-винторезных станков моделей 16К20, 16К25 станков с ЧПУ и других. Токарная обработка наружных поверхностей, припуски на токарную обработку, режимы резания, приспособления для закрепления деталей. Токарная обработка отверстий. Обработка фасонных поверхностей. Нарезание резьбы. Отделочная обработка. Высокопроизводительные методы обработки. Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на токарных станках с ЧПУ. Организация рабочего места токаря, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1-2.1.12
Квалификация: 110902 2 – Токарь-карусельщик*
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах,
устройство токарно-карусельных станков. Особенности обработки на токарно-карусельных станках, режимы резания и режущие инструменты, средства и методы измерения больших диаметров и торцевых поверхностей. Приспособления и особенности применения.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-карусельных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-карусельщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-карусельных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-карусельщика;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-карусельным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-карусельных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.4.1-2.4.7
КҚ 2.5.1-2.5.7
КҚ 2.6.1-2.6.16
КҚ 2.7.1-2.7.9
КҚ 2.8.1-2.8.6
КҚ 2.9.1-2.9.10
КҚ 2.10.1-2.10.16
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 110901 2 – Токарь*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы.
Токарлық станоктардың сұрыптамасы, кинематикалық сұлбаларда элементтердің шартты белгіленуі, 16К20 СББ станоктардың, 16К20 модельдердің және т.с.с. токарлық-винтті станоктардың құрылысы.
Бөлшекті бекіту үшін кесу режимдеріне, аспаптарға және токарлық өңдеуге жүзеге асыру, сыртқы беттердің токарлық өңделуі.
Саңылауларды токарлық өңдеу. Фасонды беттерді өңдеу. Бұранда ойма кесу. Өңдеу түрлері. Өңдеудің жоғару өнімді әдістері. Майла-суыту сұйықтықтары. Токарлық станоктарды жөндеу. Технологиялық құжаттар, тіреулердің, қысқыштардың және орнату құрылғыларының графикалық белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ токарлық станоктарында технологиялық үрдіс.
Токардық жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі.
Техникалық нормалау. Жұмыстың қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токардың жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық станокты басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлық станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.12
Біліктілік: 110902 2 – Токарь-карусельші*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық станоктардың сұрыптамасы, токарлық-карусельді станоктардың құрылысы, кинематикалық сұлбалардағы элементтердің шартты белгіленуі. Токарлық –карусельді станоктарда өңдеу ерекшеліктері, кесу режимдері, кесу құралдары және дайындама шеттерінің беттерін және үлкен диаметрлерді өлшеудің әдіс-тәсілдері. Құрылғылар және оларды қолдану ерекшеліктері. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-карусельді станоктарды жұмысқа дайындау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі.
Токарь-карусельшінің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі.
Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-карусельді станоктардың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісін;
- токарь-карусельщиктің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-карусельді станокты басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлықкарусельді станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.2.1-2.2.9
Квалификация: 110903-2 Токарь-расточник*
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарно-расточных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах,
устройство токарно-расточных станков. Особенности обработки на токарно-расточных станках, режимы резания и режущие инструменты, средства и методы измерения размеров. Приспособления и особенности применения.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-расточных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-карусельщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-расточных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-расточника;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-расточным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-расточных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.3.1-2.3.13
Квалификация: 110904 2 – Токарь-револьверщик*
СД 01
Специальная технология
Основы резания. Геометрия токарных резцов. Классификация токарных станков, условные обозначения элементов в кинематических схемах,
устройство токарно-револьверных станков. Особенности обработки на токарно-револьверных станках. Приспособления для закрепления инструмента с хвостиком, инструменты и приспособления для нарезания наружной резьбы, приспособления для обработки различных поверхностей. Методы устранения неисправностей. Режимы резания и режущие инструменты. Средства и методы измерений.
Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарно-револьверных станков. Технологические документы, графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места токаря-револьверщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем токарно-револьверных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте токаря-револьверщика;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- управлять токарно-револьверным станком;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на токарно-револьверных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.2.1-2.2.9
Біліктілік: 110903 - 2 Токарь-егеуші*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық-қашап өңдеу станоктарының сұрыптамасы, токарлық-қашап өңдеу станоктарының құрылысы және кинематикалық сұлбаларда элементердің графикалық белгіленіу. Токарлық-қашап өңдеу станоктарында өңдеудің ерекшеліктері. Кесу режимдері, кесу құралдары және өлшемдерді өлшеудің әдіс-тәсілдері. Құрылғылар және оларды қолданудың ерекшеліктері.
Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-қашап өңдеу станоктарын жұмысқа дайндау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Токарь-карусельщиктің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-қашап өңдеу станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токарь-қашап өңдеушінің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-қашап өңдеу станогын басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлыққашап станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.3.1-2.3.13
Біліктілік: 110904 2 – Токарь-револьверші
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық станоктардың сұрыптамасы, токарлық-револьверлі станоктардың құрылысы, кинематикалық сұлбаларда элементтерді шартты белгіленуі. Токарлық-револьверлі станоктарда өңдеудің ерекшеліктері. Приспособления для закрепления инструмента с хвостиком, инструменты и приспособления для нарезания наружной резьбы, приспособления для обработки различных поверхностей. Түрлі беттері өңдеуге арналған құрал-аспаптар және соңы бар құралдарды бекітуге арналған аспаптар. Ақауларды алдын алу әдістері.
Кесу режимдері және кесу құралдары.Өлшеу құралдары мен әдістері. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық-револьверлі станоктарды жұмысқа дайындау. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің графикалық белгіленуі, технологиялық құжаттары. Типті бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі.
Токарь-револьверщиктің жұмыс орнын ұйымдастыру, ірі сериялық, сериялық және бірлік өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшелігі. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық-револьверлі станоктардың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- токарь-револьвершінің жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- токарлық-револьверлі станогын басқару;
- түрлі материалдардан және қорытпалардан жасалған бөлшектерді түрлі күрделі дәрежеде токарлықревольверлі станоктарда өңдеу;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация: 110905 2 – Зуборезчик*
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Геометрия специального режущего инструмента. Классификация зубонарезных станков. Кинематические схемы станков, особенности работы на зубонарезных станках.
Технологические документы. Технологический процесс изготовления типовой детали. Организация рабочего места зуборезчика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем зуборезных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса нарезания наружных и внутренних зубьев;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на зуборезных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.5.1-2.5.10
Квалификация: 110906 2 – Фрезеровщик*
СД 01
Специальная технология.
Основные сведения о фрезеровании. Геометрические элементы фрез. Общие сведения об устройстве фрезерных станков. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование уступов, пазов, отрезание и разрезание заготовок. Фрезерование фасонных поверхностей на универсальных фрезерных станках. Сведения о технологическом процессе механической обработки. Фрезерные станки, кинематические схемы, испытания. Эксплуатация станков. Делительные головки, фрезерные работы, выполняемые с их применением. Технологический процесс изготовления типовых деталей. Качество продукции. Механизация и автоматизация производства, станки с ЧПУ. Приводы и электрическое оборудование фрезерных станков. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем фрезерных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса фрезерной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на фрезерных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілік: 110905 2 – Тіс кесуші*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Арнайы кесу аспабының геометриясы.
Тіс кескіш станоктардың сұрыптамасы. Станоктардың кинематикалық сұлбалары. Тіс кескіш станоктарда жұмыс ерекшеліктері. Технологиялық құжаттар. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Тіс кесушінің жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшеліктері. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- тіс кескіш станоктарының тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- ішкі және сыртқы тістерді кесудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрауды;
- кесу режимін таңдау;
- тіс кескіш станоктарда түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.5.1-2.5.10
Біліктілік: 110906 2 – Фрезерлеуші*
АП 01
Арнайы технология
Фрезерлеу туралы жалпы мәліметтер. Фрезалардың геометриялық элементтері. Фрезерлік станоктардың құрылысы туралы жалпы мәліметтер. Жазық беттерді фрезерлеу. Кертпелерді фрезерлеу, дайындамаларды кесу және кесіп алу. Әмбебап фрезерлік станоктарда фасондық беттерді фрезерлеу. Механикалық өңдеудің технологиялық үрдісі туралы мәліметтер. Фрезерлеу станоктары, кинематикалық сұлбалар, сынаулар. Станоктарды пайдалану. Бөлінетін бастар, олардың қолданылуымен орындалатын фрезерлеу жұмыстары.Типтік бөлшектреді дайындаудың технологиялық үрдісі. Өнімнің сапасы. Өндірісті автоматтандыру және механизациясы, СББ станоктар. Фрезерлік станократдың жетектері және электрлік жабдықтары.
Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- фрезерлеу станоктарын тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшектерді фрезерлік өңдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- фрезерлеу станоктарында түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.6.1-2.6.19
Квалификация: 110907 2 – Шевинговальщик*
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Оборудование, инструмент и приспособления для шевингования. Шевингование прямых зубьев шестерен различных диаметров по 5-7 степеням точности и с модулем свыше 5 по 8 степени точности на однотипных шевинговальных станках. Установление режимов обработки. Установка и выверка обрабатываемых шестерен на универсальных приспособлениях. Шевингование сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 7 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен. Шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес по 5-7 степеням точности на шевинговальных станках. Наладка станка и установление режимов обработки. Шевингование особо сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 6 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем зубошевинговальных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса шевингования зубьев шестерен и зубчатых колес;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить шевингование зубьев различной сложности на шевинговальных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.7.1-2.7.12
Квалификация: 110908 2 – Кузнец* (всех наименований)
СД 01
Специальная технология
Ковка простых и средней сложности деталей и заготовок из сталей различных марок. Выполнение работ по ковке, протяжке, высадке и правке деталей. Изготовление простого и средней сложности кузнечного инструмента. Расковка трубок вил под молотом. Штамповка в подкладных штампах. Сборка крупных заготовок под молотом. Ручная ковка сложных деталей по чертежам и образцам. Гибка и сварка деталей в разных плоскостях. Сварка деталей из стали различных марок. Гибка деталей и заготовок из листового и профильного металла на горизонтально-гибочных машинах в горячем и холодном состоянии. Управление прессами, молотами и подъемно-транспортными механизмами. Пользование контрольно-измерительными приборами. Участие в текущем ремонте. Контроль температуры нагрева и размеров обрабатываемых заготовок. Подналадка штампов.
Знания:
- устройства и принципа работы ротационных машин;
- назначения инструментов для ковки, гибки, штамповки деталей;
- технологического процесса ковки, гибки, сварки и штамповки деталей в различных плоскостях;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- выполнять ручную ковку деталей, ковку деталей на молотах и прессах;
- производить горячую штамповку и высадку деталей различной сложности;
- производить штамповку деталей на ротационных машинах;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку точности изготовленных деталей;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.6.1-2.6.19
Біліктілік: 110907 2 – Шевингтеуші*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Шевинговальдеуге арналған құрал-аспаптар мен жабдықтар.Бір типті шевинговальді станоктарда 5-8 дәлдік дәрежесі бойынша модульмен және 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша түрлі диаметрлі тістегергіштердің тік тістерін шевинговальдеу.
Өңдеу режимдерін орнату. Әмбебап құрылғыларда өңделетін тістегергіштерді орнату және тексеру. Белгілі бір тістегергіштер үшін дайындалған шевинговальдеу станоктарында 7 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістерімен күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеу.
Шевинговальдеу станоктарында 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша тістегергіштер мен тісті дөңгелектердің тістерін шевинговальдеу. Станокты жұмысқа дайындау және өңдеу режимдерін орнату.
Білгілі бір тістегергіштерге дайындалған шевинговальдеу станоктарында 6 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістермен аса күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеу.
Білімдер:
- тіс шевинговальдеу станоктарын тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- тіс дөңгелектердің және тістегергіштердің тістерін шевинговальдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- шевинговальдеу станоктарында түрлі күрделікті тістерді шевинговальдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.7.1-2.7.12
Біліктілік: 110908 2 – Ұста* (барлық атаулармен)
АП 01
Арнайы технология
Түрлі маркалы болаттан жасалынған қарапайым және күрделі дәрежелі бөлшектер мен дайындамаларды қақтау.
Бөлшекті қақтау, көшіру, түзету және ию бойынша жұмыстарды орындау. Қарапайым және орташа қүрделікті ұста құралын дайындау. Балғамен иірім тұрбаларын қақтау. Астарлы штампты штамптау. Балғамен ірі дайындамаларды құрастыру. Сұлбалар мен үлгілер бойынша күрделі бөлшектерді қолмен қақтау. Түрлі жазықтықтарда бөлшектерді пісіру және ию. Түрлі маркалы болаттан бөлшектерді пісіру. Суық және ыстық күйінде бойлық-ию машиналарында жазық және бейінді металдан жасалған бөлшектер мен дайындамаларды ию.Пресстерді және көтеру-көлік механизмдерін басқару. Бақылау-өлшеу аспаптарымен қолдану. Ағымдық жөндеу жұмыстарына қатысу. Өңделетін дайындамалардың өлшемдерін және қызу темперасурасын бақылау. Штамптарды жұмысқа дайындау.
Білімдер:
- ауыспалы машиналардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
- бөлшектерді ию, қақтау және штамптауға арналған құрал-аспаптардың тағайындалуы;
- түрлі жазықтықтарда ию, қақтау, пісіру және штамптаудың технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- пресс және балғамен бөлшектерді қақатау, қолмен бөлшектерді қақтауды орындау;
- түрлі күрделігімен бөлшектерді көшіру және ыстықтай штамптауды орындау;
- ауыспалы машиналарда бөлшектердің штамптауды орындау;
- түрлі құрылғыларда бөлшектерді орнату және өлшеу;
- дайындалған бөлшектің дәлдігін тексеру;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.8.1-2.8.9
Квалификация: 110909 2 – Сверловщик*
СД 01
Специальная технология
Основы резания при сверлении. Геометрия сверла, зенкера, развертки и других инструментов. Назначение и классификация сверлильных станков. Устройство и основные узлы, режущие инструменты для обработки на сверлильных станках. Сверление, рассверливание, зенкерование и развертывание деталей расположенных в различных плоскостях. Сверление глубоких отверстий в деталях различной конфигурации на глубину сверления свыше 15 диаметров сверла, а также на глубину свыше 20 диаметров сверла с применением специальных направляющих приспособлений. Подрезка, растачивание и нарезание резьбы в труднодоступных местах. Установка крупных деталей сложной конфигурации, требующих комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях. Нарезание резьбы. Наладка универсальных и специальных станков с применением сложных приспособлений и установление режимов резания. Дефекты обработки и их предупреждение.
Технологические документы. Графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на станках с ЧПУ. Организация рабочего места сверловщика, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем сверлильных станков;
- правил определения режимов сверления по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса сверления, рассверливания, зенкерования и развертывания отверстий деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на сверлильных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.9.1-2.9.13
Квалификация: 110910 2 – Станочник широкого профиля*
СД 01
Специальная технология.
Основы резания. Геометрия токарного резца. Классификация токарных станков. Условные обозначения элементов в кинематических схемах. Устройство токарно-винторезных станков моделей 16К20, 16К25 станков с ЧПУ и других, фрезерных, шлифовальных, сверлильных. Токарная обработка наружных поверхностей. Припуски на токарную обработку. Режимы резания. Приспособления для закрепления деталей. Токарная обработка отверстий. Обработка фасонных поверхностей. Нарезание резьбы. Отделочная обработка. Основные сведения о фрезеровании. Геометрические элементы фрез. Общие сведения об устройстве фрезерных станков. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование уступов, пазов, отрезание и разрезание заготовок. Фрезерование фасонных поверхностей на универсальных фрезерных станках. Сведения о технологическом процессе механической обработки. Фрезерные станки, кинематические схемы, испытания. Эксплуатация станков. Делительные головки, фрезерные работы, выполняемые с их применением. Технологический процесс изготовления типовых деталей. Качество продукции. Механизация и автоматизация производства. Станки с ЧПУ. Приводы и электрическое оборудование фрезерных станков. Понятие о шлифовании. Особенности шлифования. Виды и способы шлифования. Режимы обработки. Абразивные материалы. Шлифовальные круги, их назначение. Выбор, виды, причины и признаки износа и засаливания шлифовальных кругов. Круглое наружное шлифование, внутреннее шлифование, бесцентровое круглое наружное шлифование, балансировка шлифовальных кругов, рабочее место шлифовщика.Назначение и классификация сверлильных станков, устройство и основные узлы. Режущие инструменты для обработки на сверлильных станках. Смазочно-охлаждающие жидкости. Наладка токарных станков. Технологические документы. Графическое обозначение опор, зажимов и установочных устройств. Технологический процесс изготовления типовой детали. Технологический процесс на станках с ЧПУ. Организация рабочего места токаря, специфика организации рабочего места в цехах единичного, серийного и крупносерийного производства. Техническое нормирование. Нормативные документы, определяющие безопасность работы. Экология окружающей среды при работе на станках.
Знания:
- предназначения, устройства и кинематических схем сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков;
- правил определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
- технологического процесса токарной обработки деталей;
- техники безопасности на рабочем месте;
- электро- и пожарной безопасности;
- мер по обеспечению безопасной работы вытяжной вентиляции и системы охлаждения.
Умения:
- подбирать, затачивать, устанавливать режущий инструмент;
- подбирать режим резания;
- производить разной степени сложности обработку и доводку деталей из различных материалов и сплавов на сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станках;
- устанавливать и выверять детали в различных приспособлениях;
- производить проверку норм точности станка по основным позициям с применением измерительного инструмента;
- соблюдать требования безопасности труда.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.8.1-2.8.9
Біліктілік: 110909 2 – Бұрғышы*
АП 01
Арнайы технология
Бұрғылау кезіндегі кесу негіздері. Бұрғы, зенкер, ұңғы және басқа аспаптардың геометриясы. Бұрғылау станоктарының тағайындалуы мен сұрыптамасы. Бұрғылау станоктарының құрылысы және негізгі түйіндері мен кесу құралдары. Түрлі жазықтықтарда орналасқан бөлшектерді бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылау. Арнайы бағыттауыш құралдарды қолданумен бұрғы диаметрінің 15 жоғары тереңдікте, сонымен қатар бұрғы диаметрінің 20 жокары тереңдікке түрлі конфигурациялы бөлшектреде саңылауларды бұрғылау.
Қиын жететін жерлерде бұранда оймаларды кесу және кесу, қайрау.
Түрлі жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, аралас бекітуді талап ететін күрделі конфигурациялы ірі бөлшектерді орнату.
Бұранда ойма кесу. Кесу режимдерін орнатып, күрделі құрылғыларды қолданумен арнайы және әмбебап станоктарды жұмысқа дайындау, жөндеу. Өңдеу ақаулары және оларды алды алу. Технологиялық құжаттар. Орнату құрылғыларының, қысқыштардың және тіреулердің шартты графикалық белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ станоктарда технологиялық үрдіс. Бұрғышң жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік. Сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастырудың ерекшеліктері. Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- бұрғылау станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшек саңылауларын бұрғылау, қайта бұрғылау зенкерлеу және ұңғылаудың технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- бұрғылау станоктарында түрлі материалдардан және қорытпалардан бөлшектерден түрлі күрделі дәрежедегі өңдеуді жүзеге асыру;
- түрлі құрал-аспаптарда бөлшектерді орнату және тексеру;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.9.1-2.9.13
Біліктілік: 110910 2 – Кең бейінді станокшы*
АП 01
Арнайы технология
Кесу негіздері. Токарлық кескіштің геометриясы. Токарлық станоктардың сұрыптамасы. Кинематикалық сұлбаларда элементтердің шартты белгіленуі. Фрезерлеу, ажарлау бұрғылау, 16К25 модельді СББ, 16К20 модельді токарлық-винт кескіш және басқа станоктардың құрылысы.
Сыртқы беттердің токарлық өңдеу. Кесу режимдері. Бөлшектерді бекіту үшін арналған құралдар. Саңылауларды токарлық өңдеу. Фасондық беттерді өңдеу. Бұранда оймаларды кесу. Әрлеулік өндеу.
Фрезерлеу туралы негізгі мәліметтер. Фрезалардың геометриялық элементтері. Фрезерлеу стноктарының құрылысы туралы жалпы мәліметтер. Жазық беттерді фрезерлеу. Даындамаларды кесу,кескілеу және кертпелерді фрезерлеу. Әмбебап фрезерлеу станоктарында фасондық беттерді фрезерлеу. Механикалық өңдеудің технологиялық үрдісі туралы мәліметтер. Фрезерлік станоктар, кинематикалық сұлбадар, сынаулар. Станоктарды пайдалану. Бөлгіш бастар және олардың қолданылуымен орындалатын фрезерлік жұмыстар. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. Өнімнің сапасы. Өндірістің механизациясы мен автоматизациясы. СББ станоктар.Фрезерлік станоктардың жетектері және электрлік жабдықтары. Ажарлау туралы жалпы мәліметтер. Ажарлау ерекшеліктері. Ажарлау түрлері мен тәсілдері. Өңдеу режимдері. Абразивті материалдар. Ажарлау дөңгелектері және олардың тағайындалу. Ажарлау дөңгелектерін таңдау, түрлері және олардың мыжырау себептері. Ажарлаушының жұмыс орны, дөңгелек сыртқы ажарлау, ішкі ажарлау, орталықтандырылмаған дөңгелекті сыртқы ажарлау, ажарлау дөңгелегін баланстау. Бұрғылау станоктарының тағайындалуы, құрылысы, құрылысы мен негізгі түрлері. Бұрғылау станоктарында өңдеуге арналған кесу құралдары. Майлау-суыту сұйықтықтары. Токарлық станоктарды жұмысқа дайындау. Технолоиялық құжаттар. Орнату құрылғыларының, тіреулерінің және қысқыштарының шартты белгіленуі. Типтік бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісі. СББ станоктарындағы технологиялық үрдіс. Токарь жұмыс орнын ұйымдастыру, бірлік, сериялық және ірі сериялық өндіріс цехтарында жұмыс орнын ұйымдастыру ерекшеліктері.
Техникалық нормалар. Жұмыс қауіпсіздігін анықтайтын нормативтік құжаттар. Станоктарда жұмыс істей кезінде қоршаған ортаның экологиясы.
Білімдер:
- токарлық, бұрғылау, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарың тағайындалуы, құрылысы және кинематикалық сұлбасы;
- станоктың паспорты және анықтамалық бойынша кесу режимдерін анықтау ережелері;
- бөлшекті токарлық өңдеудің технологиялық үрдісі;
- жұмыс орнында техникалық қауіпсіздігі;
- өрт және электр қауіпсіздігі;
- сығынды ауа желдеткіш пен суыту жүйесінің қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету бойынша шаралар.
Іскерліктер:
- кесу құралын таңдау, орнату және қайрау;
- кесу режимін таңдау;
- ажарлау, шпонкалы, көшіру, фрезерлеу, токарлық және бұрғылау станоктарында түрлі материалдар мен қорытпаладан жасалған әр түрлі өңдеу күрделілігінің дәрежесі бойынша бөлшектерді өңдеуді орындау;
- түрлі құрылығыларда бөлшектерді орнату және өлшеу;
- өлшеу аспабын қолданумен негізгі позициялар бойынша станоктың дәлдік нормаларын тексеруді орындау;
- еңбек қауіпсіздігінің талаптарын сақтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.10.1-2.10.19
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение
Квалификация: 110901 2 – Токарь*
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка, наладка токарных станков.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на универсальные и специальные токарные станки с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарным станком;
- технического обслуживания токарных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.1.1-2.1.12
Квалификация: 110902 2 – Токарь-карусельщик*
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка наружных поверхностей крупногабаритных деталей.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на токарно-карусельные станки с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-карусельный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей по квалитетам на токарно-карусельных станках;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-карусельных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-карусельных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-карусельным станком;
- технического обслуживания токарно-карусельных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-карусельщика.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.2.1-2.2.9
Квалификация: 110903 2 – Токарь-расточник*
ПО 01
Производственное обучение
Токарная обработка отверстий в крупногабаритных деталях.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на столе токарно-расточного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-расточный станок;
- читать технический чертеж;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарно-расточных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-расточных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-расточных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-расточным станком;
- технического обслуживания токарно-расточных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-расточника.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 2.10.1-2.10.19
ӨО ж. КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
Біліктілік: 110901 2 – Токарь*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Сыртқы беттерді, саңылауларды, фасонды беттерді өңдеу, бұранда ойма кесу, әрлеулік өндеу, токарлық станоктарды жұмысқа дайындау
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап және арнайы токарлық станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша токарлық станоктарда бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық станоктарда өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық станокты басқару;
- токарлық станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарьдің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.1.1-2.1.12
Біліктілік: 110902 2 – Токарь-карусельші*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ірі габаритті бөлшектердің сыртқы беттерін токарлық өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, токарлық-карусельді станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-карусельді станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дайындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- токарлық-карусельді станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық-карусельді станоктарда өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-карусельді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-карусельді станокты басқару;
- токарлық станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-карусельшінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.2.1-2.2.9
Біліктілік: 110903 2 – Токарь-егеуші*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ірі габаритті бөлшектерде саңылауларды токарлық өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел токарлық-қашап өңдеу станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-қашап өңдеу станогын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- түрлі құрылымды токарлық-қашап өңдеу станоктарында өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-қашап өңдеу станогын басқару;
- токарлық-қашап өңдеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-егеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.3.1-2.3.13
Квалификация: 110904 2 – Токарь-револьверщик*
ПО 01
Производственное обучение
Комплексная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка.
Умения:
- устанавливать заготовки и изделия на столе токарно-револьверного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность токарно-револьверный станок;
- производить токарную обработку и доводку деталей на токарно-револьверных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарно-револьверных станках различных конструкций;
- производить техническое обслуживание токарно-револьверных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарно-револьверным станком;
- технического обслуживания токарно-револьверных станков;
- безопасной работы на рабочем месте токаря-револьверщика.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8
ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация: 110905 2 – Зуборезчик*
ПО 01
Производственное обучение
Нарезание зубьев шестерен, секторов, червяков, зубчатых колес и других деталей.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе зуборезного станка точной выверкой в двух плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность зуборезные станки всех типов и моделей;
- читать технический чертеж;
- производить нарезание, обработку и доводку зубьев различного профиля и шага на зуборезных станках по степеням точности;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание зуборезных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления зуборезным станком;
- технического обслуживания зуборезных станков;
- безопасной работы на рабочем месте зуборезчика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.5.1-2.5.10
Квалификация: 110906 2 – Фрезеровщик*
ПО 01
Производственное обучение
Фрезерная обработка плоских поверхностей, фрезерование прямоугольных уступов, пазов, канавок, разрезание металла, фрезерование многогранников, прямозубых цилиндрических колес, зубчатых реек.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на фрезерном станке с точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность универсальные и специальные фрезерные станки;
- читать технический чертеж;
- производить фрезерование деталей на фрезерных станках различных конструкций по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание фрезерных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления фрезерным станком;
- технического обслуживания фрезерных станков;
- безопасной работы на рабочем месте фрезеровщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8

КҚ 2.3.1-2.3.13
Біліктілік: 110904 2 – Токарь-револьверші
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Сыртқы беттерді, саңылауларды, фасондық беттерді кешендік өңдеу, бұранда ойма кесу,әрлеулік өндеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел токарлық-револьверлі станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- токарлық-револьверлі станокты дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- токарлық-револьверлі станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу
- түрлі құрылымды токарлық-револьверлістаноктарда өңделетін бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- токарлық-револьверлі станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- токарлық-револьверлі станокты басқару;
- токарлық-револьверлі станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- токарь-револьвершінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілік: 110905 2 – Тіс кесуші*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Секторлардың, тісті дөңгелектердің, тістегергіштердің және басқа бөлшектердің тістерін кесу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел тіс кескіш станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- барлық модельді және типті тіс кескіш станоктарды дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- дәлдік дәрежесі бойынша тіс кескіш станоктарда әр түрлі қадамды және бейінді тістерді кесу, өңдеу және соңғы өңдеу;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- тіс кескіш станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- тіс кескіш станогын басқару;
- тіс кескіш станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- тіс кесушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.5.1-2.5.10
Біліктілік: 110906 2 – Фрезерлеуші*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Жазық беттерді фрезерлеу, тікбұрышты кертпелерді, ойыстарды фрезерлеу, металды кесу, тісті тақтайша мен цилиндрлік дөңгелектердің көпжақтары мен тік тістерін фрезерлеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, фрезерлік станоктарға дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- әмбебап және арнайы фрезерлеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша түрлі конструкциялы фрезерлік станоктарда бөлшектерді фрезерлеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- фрезерлеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- фрезерлеу станогын басқару;
- фрезерлеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- фрезерлеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8

ПК 2.6.1-2.6.19
Квалификация: 110907 2 – Шевинговальщик*
ПО 01
Производственное обучение
Обработка зубьев на шевинговальных станках.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе шевинговального станка точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность шевинговальные станки всех типов и моделей;
- читать технический чертеж;
- производить шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес различного диаметра с прямым и винтовым зубом по степеням точности;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание шевинговальных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления шевинговальным станком;
- технического обслуживания шевинговальных станков;
- безопасной работы на рабочем месте шевинговальщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.7.1-2.7.12
Квалификация: 110908 2 – Кузнец* (всех наименований)
ПО 01
Производственное обучение
Штамповка, ручная ковка металла, штамповка на ротационных машинах.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали;
- выполнять ковку деталей на молотах и прессах, ручную ковку деталей различной сложности по чертежам и образцам;
- производить горячую штамповку – высадку деталей;
- производить штамповку на ротационных машинах;
- читать технический чертеж;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- безопасной работы на рабочем месте кузнеца.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8
ПК 2.8.1-2.8.9
Квалификация: 110909 2 – Сверловщик*
ПО 01
Производственное обучение
Сверление, рассверливание, зенкерование, развертывание, зенкование отверстий, цекование, нарезание резьбы метчиком.
Умения:
- устанавливать заготовки и детали на столе сверлильного станка точной выверкой в плоскостях;
- выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
- налаживать и проверять на точность сверлильные и сверлильно-расточные станки;
- читать технический чертеж;
- производить сверление, рассверливание, зенкерование и развертывание отверстий на универсальных и специальных сверлильных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание сверлильных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро - и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления сверлильным станком;
- технического обслуживания сверлильных станков;
- безопасной работы на рабочем месте сверлильщика.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 8

КҚ 2.6.1-2.6.19
Біліктілік: 110907 2 – Шевингтеуші*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Шевинговальдеу станоктарында тістерді өңдеу
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел шевинговальдеу станоктарына дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- барлық типті және модельді шевинговальдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тістерімен тісті дөңгелектердің және тестегергіштердің тістерін шевинговальдеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- шевинговальдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- шевинговальдеу станоктарын басқару;
- шевинговальдеу станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- шевинговальдеушінің жұмыс орнында қауіпсіз жұмысында.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.7.1-2.7.12
Біліктілік: 110908 2 – Ұста* (барлық атаулармен)
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Ауыспалы машиналарда металды штамптау, қолмен қақтау
Іскерліктер:
- дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
- сызбалар мен үлгілер бойынша түрлі күрделікті бөлшектердіқолмен қақтауды орындау;
- ыстықтай штамптауды, бөлшекті қоюды орындау;
- ауыспалы машиналарда штамптауды орындау;
- техникалық сызбаларды оқу;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- ұстаның жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 2.8.1-2.8.9
Біліктілік: 110909 2 – Бұрғышы*
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу, ұңғылау және бұранда кескішпен бұранда ойма жасау
Іскерліктер:
- жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, үстел бұрғылау станоктарына дайындама мен бұйымды орнату;
- кесу құралын таңдау, орнату және ажарлау;
- бұрғылау және бұрғылау-қашап өңдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жұмысқа дауындау;
- техникалық сызбаны оқу;
- квалитеттер бойынша әмбебап және арнайы бұрғылау станоктарында саңылауларды бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді өлшеу;
- өңделген бөлшектер бетінің сапасын бақылау;
- бұрғылау станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүргізу;
- өрт және электр қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшекті өңдеуде орнатылған өлшемдер мен дәлдікке жету;
- бұрғылау станогын басқару;
- бұрғылау станоктарына техникалық қызмет көрсету;
- бұрғышының жұмыс орнында қауіпсіз жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 8

ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 07
Основы гидравлики, гидро и пневмопривод
Гидростатика. Гидродинамика. Общие сведения о приводах. Гидравлические приводы. Рабочие жидкости гидроприводов. Принцип работы гидравлического привода. Разновидности насосов. Гидравлические исполнительные двигатели. Аппаратура для гидроприводов, регулирующая и направляющая. Гидроприводы автоматизированного оборудования. Основы расчета гидроприводов. Пневмопривод: основные элементы, принцип работы наладка, расчет.
Знания:
- физических основ функционирования гидравлических и пневматических систем;
- структуры систем автоматического управления на гидравлической и пневматической элементной базе;
- основных направлений технического прогресса в области гидропривода и пневмопривода.
Умения:
- производить расчет основных параметров гидравлических и пневмоприводов;
- читать и составлять схемы систем;
- пользоваться нормативными документами.
БК 4
ПК 3.11.8
ПК 3.12.6
ОПД 08
Электрические машины и электропривод
Машины постоянного тока. Машины переменного тока. Трансформаторы: устройство, принципы действия и режимы работы. Асинхронные двигатели. Электропривод. Типовые узлы и схемы управления электроприводом.
Знания:
- назначения и применения электрических машин в металлорежущем оборудовании;
- принципов действия трансформаторов и электрических машин;
- конструкции реактивного и гистерезисного двигателя, шагового двигателя;
- функции и классификации электроприводов.
Умения:
- составлять принципиальные схемы включения электрических машин и трансформаторов и необходимой пускорегулирующей аппаратуры;
- выполнять электрические соединения для включения электрических машин;
- осуществлять расчет и выбор приводных электродвигателей.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 09
Основы электроники и микроэлектроники
Полупроводники. Полупроводниковые диоды. Биполярные и полевые транзисторы. Элементы интегральных схем. Силовые полупроводниковые приборы. Аналоговые электронные устройства-усилители сигналов. Основы цифровой электроники. Алгебра логики. Комбинационные устрой. Полупроводниковые запоминающие устройства. Генераторы и формирователи сигналов.
Знания:
- классификации и функционального назначения современных изделий микроэлектроники;
- основных параметров и характеристик аналоговых электронных устройств;
- сигналов цифровых устройств;
- общих сведений и базовых элементов логических интегральных микросхем;
- назначения комбинационных и последовательных устройств;
- функций генераторов и формирователей сигналов.
Умения:
- производить элементарные расчеты электронных схем;
- составлять и читать схемы усилителей, импульсных устройств ИМС;
- производить оценку работоспособности приборов и схем;
- объяснять свойства полупроводников
- вычерчивать схемы, снимать, строить и объяснять характеристики электронных устройств;
- сравнивать гибридные и полупроводниковые интегральные микросхемы;
- читать схемы на основе операционных усилителей.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 10
Основы метрологии и средств контроля
Организационная база метрологии в Казахстане. Измерительные инструменты и приборы. Универсальные средства измерения линейных размеров. Метрологическое обеспечение производства. Статистические методы определения точности и стабильности производственного процесса. Развитие систем качества и их менеджмента. Сущность стандартизации. Объекты стандартизации в машиностроении. Государственная система сертификации РК.
Знания:
- метрологического обеспечения испытания продукции;
- механических средств измерения;
- оптико-механических, пневматических, электрических измерительных приборов;
- автоматизации процессов измерения и контроля;
- методик выполнения измерений;
- систем нормирования отклонений формы и расположения поверхностей деталей;
- стандартизации шероховатости поверхности;
- стандартизации основных норм взаимозаменяемости;
- взаимозаменяемости гладких цилиндрических посадок;
- стандартизации точности цилиндрических поверхностей;
- основных отклонений для образования посадок;
- систем допусков и посадок подшипников качения;
- стандартизации резьбовых соединений;
- взаимозаменяемости и метрологических требований зубчатых передач;
- основных положений системы сертификации.
Умения:
- давать точное определение стандартизации, метрологии, сертификации;
- находить обозначения на чертежах допусков форм и расположения поверхностей деталей;
- находить по формулам параметры посадок деталей;
- производить расчет посадок;
- пользоваться методом расчета полной взаимозаменяемости;
- рассчитывать предельные и допустимые припуски, допуски деталей;
- пользоваться измерительными инструментами;
- находить в справочных таблицах предельные отклонения и подсчитывать предельные размеры по заданным номинальным размерам.
БК 4

КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 07
Гидравлика негіздері, гидро және пневможелі
Гидростатика. Гидродинамика. Жетектер туралы жалпы мағлұмат.
Гидравликалық жетек. Гидрожетектің сұйықтықтары. Гидравликалық жетек жұмысының ұстанымы. Сорғылауыштың әр түрлілігі. Гидравликалық орындаушы қозғалтқыштар. Гидрожетекге арналған басқару аппаратурасы. Автоматтандырылған құрылғылардың гидрожетегі. Гидрожетекдің есебінің негіздері. Пневможелі: негізгі элементтері, түзетудің жұмыс ұстанымы, есебі.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық жүйелердің қызмет көрсетуінің физикалық негіздері;
- гидрожелі және пневможелі облыстарындағы техникалық өрлеудің негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
- гидравликалық және пнвможелілік негізгі параметрлерінің есебін жүргізу;
- жүйенің сызбаларын құру және оқу;
- нормативті құжаттарды пайдалану.
БҚ 4
КҚ 3.11.8
КҚ 3.12.6
ЖКП 08
Электрлық машиналар және электрожелі
Үнемі болып тұратын тоқтың машиналары. Өзгермелі тоқтың машиналары.Трансформаторлар, жұмыс тәртібінің және қызметінің ұстанымы, құрылысы. Асинхронды қозғалтқыштар. Электрожелі. Элетрожелімен басқарудың үлгілі түйіндері және сызбалары.
Білімдер:
- трансформаторлардың электрлік машиналардың іс-әрекетінің негізі;
- электржелілерінің функциясы және топтамасы;
- электрлі машиналарды қосуға арналған электрлі машиналарды орындау;
- жетекті электр қозғалтқыштардың есебін және таңдауын жүзеге асыру.
Іскерліктер:
- электрлі машиналарды қосуға арналған электрлі машиналарды орындау;
- жетекті электр қозғалтқыштардың есебін және таңдауын жүзеге асыру.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 09
Электроника және микроэлектроника негіздері
Жартылай өткізгіштер. Жартылай өткізгіш диодтар. Биполярлық және полярлық транзисторлар. Интегралды сұлбалардың элементтері. Күшті жартылай өткізгіш құралдар. Аналогты электронды құралдар – дабыдарды күшейткіштер. Цифрлы электроника негіздері. Логика алгебрасы. Аралас құрылғылар. Жартылай өткізгіш сақтандырғыш құрылғылар. Генераторлар және дабылдарды қалыптастырушылар.
Білімдер:
- микроэлектрониканың заманауи бөлшектердің функционалды тағайындалуы және сұрыптамасы;
- аналогты электрондық құрылдығардың негізгі параметрлері мен сипаттамалары;
- цифрлы құрылғылардың дабылдары;
- логикалық интегралды микросхемалардың базалық элементтері және жалпы мәліметтері;
- аралас және кезендік құрылғылардың тағайындалуы;
- генераторлардың және дабылдарды қалыптастырушылардың функциясы.
Іскерліктер:
- электрондық сұлбалардың элементарлы есептерін орындау;
- күшейткіштердің, ИМС импульсті құрылғылардың сұлбаларын құру және оқу;
- сұлбалардың және құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін бағалауды жүзеге асыру;
- жартылай өткізгіштердің қасиеттерін түсіндіру;
- сұлбаларды сызу, электронды құралдардың сипаттамаларын түсіндіру, құру және шешу;
- гибритті және жартылай өткізгіш интегралды микросхемаларды салыстыру;
- операциялық күшейткіш негізі бойынша сызбаларды оқу.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 10
Метрология және бақылау құралдарының негіздері
Қазақстанда метрология базасын ұйымдастыру. Өлшеу құралдары мен аспаптары. Сызықтық өлшемдерді өлшеудің әмбебап құралдары. Өндірістің метрологиялық қамтамасыз етілуі. Өндірістік үрдістің тұрақтылығын және дәлдігін анықтаудың статистикалық әдістері. Сапа жүйесінің және оның менеджментінің дамуы. Стандарттау мәні. Машина жасауда стандартизация объектілері. ҚР сертификациясының мемлекеттік жүйесі.
Білімдер:
- бөлшектерді өзара ауыстыру;
- техникалық өлшеу;
- бөлшектердің және жалғаулардың жіберулері мен отырғызулары.
Іскерліктер:
- түрлі дәрежедегі нақтылықпен өңделген бөлшектерді өлшеу;
- техникалық құжаттармен жұмыс істеу, өңдеуге жіберулерді анықтау, сәйкес келетін құралды таңдау.
БҚ 4

ПК 3.11.4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 11
ЭВМ и микропроцессоры
Основные сведения о микропроцессорах и ЭВМ. Информационно-логические основы ЭВМ. Типовые логические элементы и устройства ЭВМ. Структура и функционирование процессора. Перефирийные устройства ЭВМ, методы и средства сопряжения, сети ЭВМ. Тенденция развития архитектуры и аппаратного обеспечения ЭВМ. Программное обеспечение ЭВМ. Алгоритмизация и основы программирования.
Знания:
- классификации, базовых параметров и технических характеристик ЭВМ;
- архитектуры вычислительной системы, структуры аппаратной части и назначения основных функциональных узлов ЭВМ;
- систем счисления, арифметических и логических основ ЭВМ;
- классификации элементов и устройств ЭВМ;
- классификации и типовой структуры микропроцессоров;
- классификации, устройства периферийных устройств;
- принципа совмещения операций, конвейерной обработки информации;
- операционной системы, ее назначения, состава и функций;
- основных этапов решения задач на ЭВМ.
Умения:
- представлять информацию в ЭВМ;
- производить арифметические операции над числами с фиксированной точкой, двоичными числами с плавающей точкой;
- составлять элементарные программы;
- применять ЭВМ в профессиональной деятельности;
- задавать программы для металлорежущих станков с ЧПУ.
БК 4
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПК 3.12.5
ОПД 12
Охрана труда и основы промышленной экологии
Система нормативно-правовых актов в области охраны труда. Организация службы по охране труда. Расследование и учет несчастных случаев. Состояние воздушной среды в производственных помещениях. Производственное освещение, шум и вибрация. Вентиляция помещений. Организация пожарной службы на предприятиях. Классификация помещений по степени пожарной и взрывной опасности. Система пожарной защиты. Классификация электроустановок и помещений, содержащих электрооборудование по степени опасности поражения электрическим током. Электрозащитные средства. Статическое электричество. Оказание первой помощи пострадавшим. Основные правила безопасной работы на станках. Промышленная экология.
Знания:
- общих сведений о производственной санитарии;
- техники безопасности на рабочем месте;
- основ электробезопасности;
- общих сведений о пожарной безопасности;
- назначения и особенностей безопасной работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять безопасную работу металлорежущего оборудования;
- соблюдать технику безопасности;
- оказывать помощь при производственной травме;
- соблюдать пожарную безопасность;
- пользоваться первичными средствами пожаротушения.
БК 1
БК 2
БК 3

КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 11
ЭЕМ және микропроцессорлар
Микропроцессорлар және ЭЕМ туралы негізгі мәліметтер. ЭЕМ ақпараттық-логикалық негізі. ЭЕМ үлгілік логикалық элементтері мен жабдықтары. Процессордың құрылымы және жұмыс істеуі. ЭЕМ перефериялық құрылғылары, түйіндестің әдісі мен тәсілдері, ЭЕМ желісі. ЭЕМ аппараттық қамтамасыз етудің және архитектурасының даму тенденциясы. ЭЕМ бағдарламалық қамтамасыз етуі. Алгоритм және бағдарлау негіздері.
Білімдер:
- ЭЕМ жіктеуі, базалық параметрлері мен техникалық сипаттамасы;
- ЭЕМ есептеу жүйесінің архитектурасы, аппараттық бөлімінің құрылымы және негізгі функционалдық түйіндерінің қызметі;
- ЭЕМ арифметикалық және логикалық негізі, санау жүйелері;
- ЭЕМ элементтерінің және құрылғыларының жіктеуі;
- микропроцессорлардың үлгілік құрылымы мен жіктеуі;
- перефериялық жабдықтарының құрылымы және жіктеуі;
- операциялардың біріктіру принципі, ақпараттың конвейерлік өндеуі;
- операциялық жүйесі, оның қызметі, қүрамы және функциясы;
- ЭЕМ арқылы есептерді шешудің негізгі кезеңдері.
Іскерліктер:
- ЭЕМ ақпаратты білдіру;
- бекітілген нүктелі, екілік сандармен өзгермелі нүктелі сандармен арифметикалық операцияларды орындау;
- қарапайым бағдарламаларды құру;
- кәсібі қызметте ЭЕМ қолдану;
- СББ металл кесетін станоктарға бағдарлама еңгізу.
БҚ 4
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.5
ЖКП 12
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Еңбекті қорғау саласындағы нормативтік-құқықтық актілер жүйесі. Еңбекті қорғау бойынша қызметті ұйымдастыру. Келесіз оқиғаларды тергеу және тіркеу. Өндіріс ғимараттардағы ауа ортасының жағдайы. Өндірістік жарықтандыру, шу және шайқалу. Ғимараттың желдетіліу. Кәсіпорындарында өрт сөндіру қызметін ұйымдастыру. Өрт және жарылу қауіпсіздігінің дәрежесі бойынша ғимарататрдың жіктелуі. Өрттен сақтану жүйесі. Электрқондырғылары бар электр тоғымен зақымдану қауіпсіздігі дәрежесі бойынша ғимараттар және электрқондырғыларының жіктелуі. Электрден қорғау құралдары. Статикалық электр тоғы. Зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Станоктарда қауіпсіз жұмыс істеудің негізгі ережелері. Станоктарда жұмыс істеу кезіндегі экологиясы.
Білімдер:
- өндірістік санитария туралы жалпы мәлеметтер;
- жұмыс орнында техника қауіпсіздігі;
- электр қауіпсіздіктің негіздері;
- өрт қауіпсіздігі туралы жалпы мәліметтер;
- металл өндеу үрдісінде басқару жүйесінің блоктары мен элементтерінің қауіпсіз жұмысының мәні мен ерекшеліктері және олардың практикалық қолданысы.
Іскерліктер:
- металл кескіш жабдықтың қауіпсіз жұмысын анықтау және талдау;
- техника қауіпсіздігін сақтау;
- өндірістік жарақатта көмек көрсету;
- өрт қауіпсіздігін сақтау;
- өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3

ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.6
ОПД 13
Экономика и управление производством
Отрасль и рыночная экономика. Особенности и перспективы развития отрасли. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Инфраструктура организации. Капитал и имущество организации. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Маркетинговая деятельность организации. Производственная программа и производственная мощность. Издержки производства и себестоимость продукции, услуг. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Патентоведение, изобретательство. Инновационная и инвестиционная политика. Внешнеэкономическая деятельность организации. Бизнес-план. Методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организации производственного и технологического процессов;
- материально-технических, трудовых и финансовых ресурсов отрасли и предприятия (организации), показателей их эффективного использования;
- механизмов ценообразования на продукцию (услуги), форм оплаты труда в современных условиях;
- методик разработки бизнес-плана.
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 6
ПК 3.11.9
ПК 3.12.7
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы обработки материалов и инструмент
Основные понятия теории резания. Элементы резания. Обрабатываемость материалов резанием и режущие свойства инструментов. Материалы обрабатываемые резанием. Инструментальные материалы. Геометрические параметры и заточка режущей части инструментов. Процесс стружкообразования. Классификация стружки. Тепловые явления при резании. Износ режущего инструмента. Влияние смазочно-охлаждающей жидкости на процесс резания. Силы, действующие на режущий инструмент. Шероховатость поверхности и точность обработки. режимы резания. Основные понятия о процессах точения и режущем инструменте для токарной обработки. Режимы резания при точении и нарезании резьбы резцом. Основные понятия о процессе фрезерования. Режимы резания при фрезеровании. Основные понятия о процессах обработки отверстий и режущем инструменте, используемом на сверлильных станках. Режимы резания осевыми инструментами. Основные особенности резания абразивным инструментом. Абразивные материалы. Зернистость абразивных материалов. Основные характеристики абразивных инструментов. Правка шлифовальных кругов. Силы резания и мощность при шлифовании. Тепловые явления и смазочно-охлаждающие жидкости при шлифовании. Режимы резания при шлифовании.Общие сведения о металлорежущих станках и технологическом процессе обработки на них.
Знания:
- признаков обработки материалов резанием;
- скорости резания и скорости подачи при резании;
- требований, предъявляемых к технологическому процессу резания;
- режущих свойств инструментов;
- материалов, подвергаемых обработке резанием;
- классов инструментальных материалов;
- геометрических параметров режущей части инструмента;
- типов стружек;
- влияния нароста на процесс резания;
- видов износа инструмента;
- воздействия СОЖ на процесс резания;
- классификации токарных резцов;
- режимов резания при точении и нарезании резьбы резцом;
- процесса фрезерования;
- основных операций резания, выполняемых на сверлильных станках;
- режимов резания при нарезании резьбы метчиками;
- абразивной обработки деталей;
- процесса шлифования деталей;
- абразивных материалов и их свойств;
- свойств абразивных инструментов;
- СОЖ, применяемых при шлифовании;
- режимов резания при шлифовании;
- характеристик шлифовальных кругов;
- кинематики станков;
- типовых деталей и механизмов станков;
- приводов главного движения и движения подачи;
- общих сведений о технологическом процессе механической обработки.
Умения:
- рассчитать глубину и силу резания;
- рассчитать погрешности обработки;
- подбирать режимы резания;
- подбирать режущие инструменты при обработке деталей на токарных станках;
- рассчитывать длину рабочего хода при обработке нескольких деталей;
- рассчитать скорость резания при фрезеровании;
- нарезать резьбу метчиком;
- рассчитывать скорость резания при сверлении;
- выбирать режущий инструмент при шлифовании;
- производить правку шлифовального круга;
- рассчитать силу резания и мощность при шлифовании;
- работать с технологической документацией.
БК 4
БК 8
ПК 3.11.2
ПК 3.11.4
ПК 3.12.2
СД 02
Металлорежущее оборудование
Общие сведения о станках. Точность станков и качество обработки. Условия и охрана труда. Организация рабочего места. Токарные станки и технология обработки на них. Фрезерные станки и технология фрезерной обработки. Сверлильные станки и технология сверлильной обработки. Шлифовальные станки и технология обработки шлифованием. Станки с ЧПУ.
Знания:
- классификации металлорежущих станков;
- производительности, надежности и точности станков;
- производственных санитарно-гигиенических норм;
- пожаро- и электробезопасности;
- организации рабочего места в зависимости от типа металлорежущего оборудования;
- основных типов токарных станков и их обозначения;
- устройства токарно-винтового станка;
- технологии токарной обработки и оснастки;
- технологии обработки наружных цилиндрических и плоских торцовых поверхностей, цилиндрических отверстий, конических и фасонных поверхностей;
- технологии отделки поверхностей;
- технологии нарезания резьбы на токарных станках;
- основных типов фрезерных станков и их обозначения;
- устройства консольно-фрезерного станка;
- технологии фрезерования и оснастки;
- технологии фрезерования плоских и фасонных поверхностей, скосов, пазов, уступов, канавок;
- технологии фрезерования деталей, имеющих сопряжение плоскости и многогранников,
- технологии разрезания заготовок фрезой;
- основных типов сверлильных станков и их обозначения;
- устройства вертикально-сверлильного и вертикально-радиального станков;
- технологии обработки на сверлильных станках и оснастка;
- технологии сверления и рассверливания отверстий, зенкерования, цекования, зенкования и развертывания, нарезания внутренней резьбы;
- основных типов шлифовальных станков и их обозначения;
- устройства плоско- и круглошлифовальных станков;
- технологии обработки заготовок на шлифовальных станках;
- общих сведений о системах управления и металлообрабатывающих станках с ЧПУ;
- конструктивных особенностей станков с ЧПУ.
Умения:
- соблюдать технику безопасности при работе на металлообрабатывающем оборудовании;
- управлять токарными, фрезерными, сверлильными, шлифовальными станками;
- производить обработку деталей на токарных, фрезерных, сверлильных, шлифовальных станках;
- работать на станке с ЧПУ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
СД 03
Автоматизация производственных процессов и АСУТП отрасли
Общие вопросы автоматизации производственных процессов. Автоматизация технологических процессов металлообрабатывающих станков. Автоматизация общезаводских технологических объектов и установок. Автоматизированные системы управления технологическими процессами (АСУТП). Технические средства и подсистемы АСУТП.
Автоматические манипуляторы с программным управлением (промышленные роботы).
Знания:
- физической сущности изучаемых явлений;
- основных понятий о системах АУ и регулирования;
- свойств и характеристик звеньев систем;
- устойчивости автоматических систем регулирования и управления;
- показателей качества систем автоматического управления;
- назначения и особенностей работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- определять свойства и характеристики звеньев и систем АУ и АСР;
- применять меры для улучшения процессов управления;
- анализировать и определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления металлорежущим станком.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7

КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
ЖКП 13
Экономика және өндірісті басқару
Сала және нарықтық экономика. Саланы дамыту перспективасы және ерекшелiктері. Өндiрiстiң түрлерi және олардың сипаттамасы. Негiзгi өндiрiстiк және технологиялық процестер. Ұйымның инфрақұрылымы. Ұйымның қаражаты және мүлігі. Негiзгi және айналымдағы қаражаттар. Еңбек ресурстары. Еңбектің ұйымдастыруы, мөлшерлеуі және еңбекақы төлеуі. Ұйымның маркетингтік қызметi. Өндiрiстiк программа және өндiрiстік қуаты. Өндiрiс шығыны және өнiмнiң, қызметтердің өзiндiк құны. Бағаның құрылуы. Ұйымның қызметiнiң тиiмдiлiк бағасы. Өнiмнiң сапасы және бәсекеге қабілеттілігі. Патенттану, ойлап тапқыштық. Инновациялық және инвестициялық саясат. Ұйымның сыртқы экономикалық қызметi. Бизнес-жоспар. Негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштердi есептеудiң әдiстемесi.
Білімдер:
- өндiрiстiк және технологиялық процестер ұйымдары;
- кәсiпорын (ұйымның) және саланың заттық-техникалық, еңбек пен қаражатты ресурстары және оларды тиiмдi қолданудың көрсеткiштерi;
- өнiмге (қызметке) баға белгiлеудiң механизмі және қазiргi жағдайдағы еңбекақы төлеудің формалары;
- бизнес-жоспар құрастырудың әдiстемесi.
Іскерліктер:
- ұйымның қызметiнің негiзгi техникалық-экономикалық көрсеткiштерiн қабылданған әдiстемелiк бойынша есептеп шығару;
- оперативтi жоспар көрсеткiштерiн есептеу, олар бойынша тәжiрибелiк шешiм қабылдау.
БҚ 6
КҚ 3.11.9
КҚ 3.12.7
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Материалдарды және құралдарды өңдеу негіздері
Материалдарды кесумен механикалық өңдеу жайлы жалпы мәліметтер. Жону арқылы металды өңдеу. Бұрғылау және кеулейжону станоктарында материалдарды өңдеу. Материалдарды бұрғылап, үңгілеп, кеулейжонып және ұңғылап өңдеу. Фрезерь станоктарында дайындамаларды өңдеу. Сүргілеу, қашау және тартпажону станоктарында дайындамаларды өңдеу. Тісті кесу. Ажарлау станоктарында дайындамаларды өңдеу; ажарлау құралдары. Ажарлау және бабына келтіру үрдістері. Ажарлау кезіндегі кесу мәзірін анықтау. Пластикалық деформациялап, электрфизикалық және электрхимиялық әдістермен өңдеу және қолданылатын құрал.
Білімдер:
- механикалық өңдеу барысының компоненті;
- кесумен өңдеудің негізгі түрлері;
- кесу тәртібінің есебі;
- құралдардың тозуы және тозудың себептері;
- кесу құралының тұрақтылығы;
- жағатын-салқындататын құралдар және оларды кесу аймағына жеткізудің әдістері.
Іскерліктер:
- кесу күшін реттеу;
- құралдың тотығу себебін айқындау;
- кесу жылуына әсер ететін фактроларды айқындау;
- станоктың күштілігі бойынша таңдалған тәртіпке тексеріс жүргізу.
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.12.2
АП 02
Металл кесетін құрылғылар
Металл кесетін станоктар жайлы негізгі түсініктер. Металл кесетін станоктардың негізгі түрлері (құрылғылар, кинематикасы, баптау); токарь, бұрғылау-кеулейжону, фрезерь, сүргілеу, қашау, тартпажону, бұрандажону, тіс өңдейтін, ажарлайтын станоктардың топтары. Электрохимиялық және электрофизикалық өңдеуге арналған станоктар; пластикалық деформациялау әдісімен жұмыс істейтін станоктар. Автоматты өндірістің металл кесетін құрылғылары. Станоктардың автоматты сызықтары. өндірістік роботтар. Икемді өндірістік жүйелер.
Білімдер:
- СББ жүйенің қолданылу аумағы;
- тапсырма беру және бағдарлама енгізу құрылғысы;
- СББ жайлы негізгі түсініктер;
- станоктардың жіктелуін, тағайындалу және сипаттамалары;
- МКС (металл кесетін станоктар) құрылымын және жұмыс істеу принципі;
- МКС кинематикасы;
- МКС баптау;
- МКС қолданылу аумағы;
- станокты автоматты сызықтардың қолданылу аумағы, жіктелуі.
Іскерліктер:
- жылжыту координатасын беру;
- өңдеу әдістерін таңдауды және негіздеу;
- кинематикалық схемаларды оқу;
- станокты реттеуді және баптау;
- автоматты сызықтардың қолданылуын экономикалық негіздеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
АП 03
Өндірістік барысты және ТБАБЖ салаларың автоматтандыру
Өндірістік үрдісті автоматтандырудың жалпы мәселелері. Металл өңдейтін станоктардың технологиялық үрдісін автоматтандыру. Жалпы зауыттық технологиялық объектіні және қондырғыны автоматтандыру. Технологиялық үрдісті автоматты басқару жүйелері (ТБАБЖ). ТБАБЖ техникалық құралда ы және аралық жүйелері. Бағдарламамен басқарылатын автоматты манипуляторлар (өндірістік роботтар).
Білімдер:
- басқару жүйесін және олардың тәжірибеде пайдаланудағы жұмыс элементін және шығырының ерекшеліктері және тағайындау;
- ұстанымды электрлік сызбалар;
- элементтердің және жүйелердің негізгі динамикалық сипаттамалары;
- пайда болудың физикалық маңызы.
Іскерліктер:
- автоматтандыру сызбаларын таңдау;
- басқару жүйесінің ерекше сипаттамаларын және оңтайлы түрлерін анықтау;
- түрлі жүйенің функционалды және құрылымдық сызбаларын құру кезіндегі автоматты басқарудың теориясын қабылдау;
- анықтамалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7

ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
Классификация: 110911 3 - Техник-механик
СД 04
Эксплуатация, ремонт и наладка металлорежущего оборудования
Основные понятия о металлорежущих станках. Общие сведения о станках с числовым программным управлением. Основные типы металлорежущих станков (устройство, кинематика, наладка). Металлообрабатывающее обрудование автоматизированного производства. Эксплуатация металлообрабатывающего оборудования.
Знания:
- классификации металлорежущих станков по виду выполнения работ, по массе, по степени точности, специализации и автоматизации;
- эффективности, производительности, надежности, точности, ремонтопригодности станков;
- типовых сборочных единиц и механизмов металлорежущих станков;
- электрооборудования МРС;
- назначения станков с программным управлением;
- функциональной схемы систем циклового программного управления;
- основных сведений о системах ЧПУ;
- устройства, кинематики, наладки металлорежущих станков;
- транспортировки, установки и паспортизации станков;
- особенностей эксплуатации оборудования с ЧПУ.
Умения:
- производить ремонт, наладку токарно-винторезных, токарно-карусельных, токарно-лобовых, токарно-револьверных, сверлильно-расточных, фрезерных, строгальных, долбежных, протяжных, резьбонарезных, зубообрабатывающих, шлифовальных, агрегатных станков;
- производить эксплуатационные работы токарных и многоцелевых станков с ЧПУ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 3.11.1-3.11.10
Классификация: 110912 3 - Электромеханик
СД 04
Автоматическое регулирование и регуляторы
Типовые элементы систем автоматического управления. Первичные преобразователи физических величин (датчики). Первичные преобразователи с электрическими выходными сигналами. Фотоэлектрические первичные преобразователи. Гидравлические и пневматические первичные преобразователи. Преобразующие устройства. Преобразователи дискретных сигналов последовательного вида. Преобразователи электрических сигналов одного вида в электрические сигналы другого вида. Усилители-преобразователи. Гидравлические и пневматические усилители. Специальные элементы и устройства автоматики. Типовые элементы и устройства электроавтоматики.
Знания:
- назначения, классификации, общих характеристик элементов автоматики;
- классификации и основных характеристик первичных преобразователей;
- назначения, основных параметров, характеристик фотоэлектрических первичных преобразователей;
- конструкций, характеристик, сферы применения преобразователей неэлектрического типа;
- использования дискретных сигналов в САУ;
- технических характеристик ЦАП и АЦП;
- классификации и назначения усилителей преобразователей;
- принципа действия гидравлических и пневматических усилителей;
- принципа действия электронных коммутаторов;
- назначения и основных типов задающих устройств;
- назначения, принципа действия, устройства релейно-контакторной аппаратуры;
- назначения и областей применения бесконтактных устройств автоматики;
- принципа действия, конструкции магнитных усилителей;
- назначения, принципа действия, характеристики электромагнитов переменного и постоянного тока;
- назначения и особенностей работы элементов и блоков систем управления и их практического применения в процессах металлообработки.
Умения:
- анализировать и определять наиболее оптимальные формы и характеристики систем управления металлорежущим станком;
- производить техническое обслуживание металлорежущих станков.
БК 3
БК 4
БК 7
ПК 3.11.3
ПК 3.11.5
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
СД 05
Эксплуатация автоматизированных установок
Монтаж и наладка приборов и средств автоматизации. Общие сведения об электромонтаже. Монтаж и наладка приборов и средств автоматического контроля и регулирования. Эксплуатация приборов и средств автоматизации. Общие сведения об эксплуатации. Особенности эксплуатации, монтажа и наладки автоматизированных систем управления технологическими процессами. Техника безопасности и организация службы эксплуатации электрооборудования и систем автоматизации.
Знания:
- способов монтажа и наладки приборов и средств автоматизации;
- организации работ по монтажу и сдаче в эксплуатацию смонтированного электрического оборудования;
- правил эксплуатации установок загрузки;
- правил эксплуатации установок подачи и закрепления заготовок и инструмента;
- процесса автоматизации работ в литейных, кузнечно-штамповочных, сварочных, сварочных цехах;
- процесса автоматизации токарных, фрезерных, зуборезных, шлифовальных работ;
- автоматизации процесса сборки;
- основных направлений автоматизации контроля.
Умения:
- проводить монтажные и наладочные работы приборов и средств автоматизации;
- организовывать работы по монтажу и наладке
- эксплуатировать электротехнические установки, приборы и средства автоматики;
- монтировать средства вычислительной техники АСУ ТП.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
ПК 3.12.1-3.12.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
Токарная обработка наружных поверхностей, отверстий, фасонных поверхностей, нарезание резьбы, отделочная обработка деталей на станках токарной группы, в том числе с ЧПУ. Наладка токарных станков. Фрезерная обработка плоских поверхностей, фрезерование прямоугольных уступов, пазов, канавок, разрезание металла, фрезерование многогранников, прямозубых цилиндрических колес, зубчатых реек, в том числе и на станках с ЧПУ.
Сверление, рассверливание, зенкерование, развертывание, зенкование отверстий, цекование, нарезание резьбы метчиком. Шлифование поверхностей деталей.
Умения:
- производить обработку деталей на сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станках по квалитетам;
- проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
- контролировать качество поверхности обработанных деталей;
- производить техническое обслуживание сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков;
- соблюдать технику безопасности, электро- и пожаробезопасность.
Навыки:
- достижения установленных размеров и точности обработки деталей;
- управления токарным, фрезерным, сверлильным, копировальным, шпоночным, шлифовальным станками;
- технического обслуживания станков;
- безопасной работы на рабочем месте станочника широкого профиля.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 8

КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
Біліктілік: 110911 3 - Техник-механик
АП 04
Металл кесетін құрылғыларды пайдалану, жөндеу және баптау
Өнеркәсіп құрылғыларындағы бөлшектердің тозуы. Машиналардың ұзақ мерзімділігін жоғарылату жолдары. Құрастыру технологиясы. Өнеркәсіптік құрылғыларды жөндеу технологиясы. Құрылғыларды жетілдіруді және жөндеуді ұйымдастыру. Салалы құрылғыларды пайдалану, жөндеу және реттеу ерекшеліктері.
Металл кесетін құрылғыларды орнату және баптау. Өндірістік құрылғыларды пайдаланудағы техника қауіпсіздігі және қызметін ұйымдастыру
Білімдер:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері;
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану
- АБЖ ТӨ есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.11.1-3.11.9
Біліктілік: 110912 3 - Электромеханик
АП 04
Автоматты реттегіштер және реттеушілер
Автоматтандырылған жүйелердің (АЖ) элементтері. Жалпы мәліметтер, сипаттамалары, электр емес шамаларды
түрлендіретін электрмеханикалық өлшегіштер. Автоматты реттеудің негізгі теориясы. Автоматты реттегіштер (АР). Техникалық үрдісті басқару жүйесіндегі микропроцессорлар. Микропроцессорлы жүйені ұйымдастыру, микропроцессорлы жүйені басқару жүйесінің архитектурасы
Білімдер:
- автоматты басқарудың типті элемент жүйелерінің қызмет істеуінің физикалық негіздері;
- автоматиканың арнаулы элементтерінің құрылысы және іс-әрекетінің ұстанымы.
Іскерліктер:
- автоматиканың элементтерін таңдау;
- автоматиканың элементтерін сауатты пайдалану;
- функционалды және электрлік сызбаларды оқу;
- нормативті, анықтамалық материалдарды пайдалану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
АП 05
Автоматтандырылған құрылғыларды пайдалану
Автоматтандыру құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Электромонтаж туралы жалпы мәліметтер. Автоматты бақылаудың және басқарудың құралдарын және құрылғыларын монтаждау және реттеу. Автоматтандырудың құралдарын және құрылғыларын пайдалану. Пайдалану жөніндегі жалпы мағлұматтар. Технологиялық барыспен автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалану, реттеу және монтаждаудың ерекшеліктері. Электроқұрылғының және автоматтандыру жүйесінің ұйымдастыру қызметі және техника қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын монтаждау және реттеу әдістері;
- автоматтандырудың жүйелерін және құрылғыларын пайдалану қызметінің ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарына және құрылғыларына реттеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу;
- монтаждау және реттеу бойынша жұмысты ұйымдастыру;
- автоматиканың техникалық құрылғыларын және құралдарын пайдалану;
- АСУ ТП есептеуіш техникасының құралдарын монтаждау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.12.1-3.12.7
ӨО ж. КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы
Саңылаулардың сыртқы беттерін, фасондық беттерін токарлық өңдеу, бұранда ойма кесу, токарлық топтар станоктарында, сонымен қатар СББ станоктарда бөлшектерді өңдеу
Токарлық станоктарды жұмысқа дайындау.
Бұрғылау станоктарында, сонымен қатар СББ станоктарында жазық беттерді фрезерлеу, тікбұрышты кертпелерді, ойыстарды фрезерлеу, металды кесу, тісті тақтайша мен цилиндрлік дөңгелектердің көпжақтары мен тік тістерін фрезерлеу. Саңылауларды бұрғылау, қайта бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылау, бұранда кескішпен бұранда ойма кесу. Бөлшектердің беттерін ажарлау.
Іскерліктер:
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарында квалитеттер бойынша бөлшектерді өңдеуді орындау;
- БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
- өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарындың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру;
- электр және өрт қауіпсіздігін, техника қауіпсіздігін сақтау.
Дағдылар:
- бөлшектреді өңдеуде дәлдікке және орнатылған өлшемдерге қол жеткізу;
- фрезерлеу, токарлық, көшіру, шпонкалы және ажарлау станоктарын басқару;
- станоктардық техникалық қызмет көрсетуін жузеге асыру;
- кең бейінді станокшының жұмыс орнында жұмыс қауіпсіздігі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8

ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
ПК 3.11.6
ПК 3.11.7
ПК 3.12.2
ПП 02
Ознакомительная практика
Ознакомление с будущей профессиональной деятельностью
Умения:
- характеризировать организацию работы в металлообрабатывающих цехах.
Навыки:
- организации рабочего места по выбранной специальности.
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПП 03
Технологическая практика
Инструктаж по ТБ. Осмотр электрической сети и электрооборудования.
Осмотр оборудования. Работы по графику ППР. Монтажные работы. Работа по обслуживанию электроизмерительных приборов. Работа по обслуживанию металлорежущих станков. Сдача электроустановок в эксплуатацию. Сдача металлорежущего оборудования в эксплуатацию.
Умения:
- выполнять работы по графику планово-предупредительных ремонтов;
Навыки:
- обслуживания, ремонта, наладки электрической части металлообрабатывающего оборудования;
- обслуживания, ремонта, наладки механической части металлообрабатывающего оборудования;
- соблюдения норм и правил охраны труда и ТБ.
БК 1-10
ПК 3.11.1-3.11.10
ПК 3.12.1-3.12.8
ПП 04
Преддипломная практика
Ознакомление с размещением электрооборудования и его техническими параметрами, средствами автоматизации и приборами, используемыми в цехах. Схемы и описания технологического процесса. Описание объекта автоматизации и режимов работы. Функциональная технологическая, принципиальная электрическая схема автоматизации. Выбор элементов автоматики. Расчет и выбор электродвигателей, пускорегулирующей аппаратуры. Систематизация материалов и оформление отчета.
Умения:
- выполнять обязанности ИТР в цехах и отделах предприятия.
Навыки:
- составления графиков различных видов ремонтов металлообрабатывающего оборудования;
- выполнения необходимых расчетов для составления заявок и спецификации;
- разработки мероприятий по улучшению эксплуатации, содержания и ремонту металлообрабатывающего оборудования;
- контроля соблюдения технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации.
БК 1-10
ПК 3.11.1-3.11.10
ПК 3.12.1-3.12.8
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии, противопожарной и промышленной безопасности;
БК 2
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативно-правовых актов;
БК 3
Планирование собственных трудовых действий;
БК 4
Своевременное и качественное выполнение обязанностей;
БК 5
Обладать коммуникативными навыками общения;
БК 6
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности, защищать и использовать права, свободы и обязанности граждан.
БК 7
Использование информационно-коммуникационных технологий и осуществление поиска информации для эффективного выполнения профессиональных задач;
БК 8
Совершенствование работы с технической документацией;
БК 9
Обладать навыками самоорганизации и саморазвития;
БК 10
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
1. 110901 2 – Токарь*

КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.6
КҚ 3.11.7
КҚ 3.12.2
КП 02
Танысу практикасы
Болашақ кәсіптік іс-әрекеттермен танысу.
Іскерліктер:
- металлөңдеу цехтарында жұмыстың ұйымдастыруын сипаттау.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық бойынша жұмыс орнын ұйымдастыру.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
КП 03
Технологиялық практика практика
ТҚ бойынша нұсқау. Электрлік желі және электр жабдықтарды тексеру. Жабдықтарды тексеру. ППР графигі бойынша жұмыс. Монтаждық жұмыстар. Электр өлшеу құралдарына қызмет көрсету бойынша жұмыс. Металл кескіш станоктарға қызмет көрсету бойынша жұмыс. Электр қондырғыларды пайдалануға өткізу. Металл кескіш станоктарды пайдалануға өткізу.
Іскерліктер:
- жоспар бойынша алдын-ала жөндеу жұмыстарының графигі бойынша жұмыстарды орындау;
Дағдылар:
- металл өңдеу жабдықтарының электрлік бөліктерін баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
- металл өңдеу жабдықтарының механикалық бөліктерін баптау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
- ТҚ және еңбек қауіпсіздігінің ережелері мен нормаларын сақтау.
БҚ 1-10
КҚ 3.11.1-3.11.9
КҚ 3.12.1-3.12.7
КП 04
Диплом алдындағы практика
Цехта қолданылатын электр жабдықтардың орналасуымен және олардың техникалық параметрлерімен, автоматтау құралдарымен және аспаптарымен танысу. Технологиялық үрдістің сипаты және сұлбасы. Автоматизация объектінің сипаты және жұмыс режимдері. Автоматтаудың функционалдық, технологиялық, принциптік және электрлік сұлбасы. Автоматика элементтерін таңдау. Электрқозғалтқыштардың және іске қосқыш реттегіштердің аппаратурасын таңдау және есептеу. Есепті рәсімдеу және материалдарды жүйелеу.
Іскерліктер:
- өндірістің цехтарында және бөлімшелерінде ИТР міндеттерін орындау.
Дағдылар:
- металл өңдейтін жабдықтарды түрлі жөндеу жұмыстарының графигін құру;
- сұранымдарды құрастыру үшін қажетті есептерді орындау;
- металл өңдеу жабдықтарды жөндеуді, мазмұнын, пайдалануды жақсарту бойынша шараларды әзірлеу;
- учаскіде технологиялық тәртіпті және пайдалану ережелерін сақтауды бақылау.
БҚ 1-10
КҚ 3.11.1-3.11.9
КҚ 3.12.1-3.12.7
1-кесте Базалық құзыреттер
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Қауіпсізідік техниканы, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өртке қарсы және өнеркәсіп қауіпсіздік нормаларын және ережелерін сақтау;
БҚ 2
Қазақстан Республикасы заңнамасының және саладағы бекітілген нормативтік актілердің талаптарын сақтау;
БҚ 3
Өздік еңбек қызметін жоспарлау;
БҚ 4
Міндеттерін ұақытында және сапалы орындау;
БҚ 5
Қарым-қатынастың коммуникативтік дағдыларына ие болу;
БҚ 6
Кәсіби және әлеуметтік қызметтегі үрдістер мен әлеуметті-маңызды мәселелерді талдау, азаматтардың құқық, бостандық және міндеттерің қолдану және қорғау;
БҚ 7
Кәсіби тапсырманы тиімді орындау үшін ақпаратты-коммуникациялық технологияларды қолдану және қажетті ақпараттарды іздестіруін жүзеге асыру;
БҚ 8
Техникалық құжаттамамен жұмыс істеу;
БҚ 9
Өзін-өзі жинақтау және өзін-өзі дамыту дағдыларына ие болу;
БҚ 10
Салауатты өмір сүру туралы ғылыми түсінігіне, дене жетілдірудің іскерліктеріне және дағдыларына ие болу.
3-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
110901 2 – Токарь*

ПК 2.1.1. Устанавливать и крепить заготовки и изделия на специализированные и на универсальные токарные станки;
ПК 2.1.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.1.3. Налаживать станок, плазменную установку и плазматрон на совмещенную работу;
ПК 2.1.4. Производить подналадку и проверку на точность токарный станок;
ПК 2.1.5. Управлять токарно-центровыми станками;
ПК 2.1.6. Производить токарную обработку деталей по 8-14 квалитетам и сложных деталей по 12-14 квалитетам на универсальных токарных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и по 7-11 квалитетам на специализированных станках;
ПК 2.1.7. Производить токарную обработку сложных деталей по 7-10 квалитетам на универсальных токарных станках с применением метода совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.1.8. Производить токарную обработку и доводку сложных деталей и инструментов с большим числом переходов по 6-7 квалитетам, требующих перестановок и комбинированного крепления при помощи различных приспособлений и точной выверки в нескольких плоскостях;
ПК 2.1.9. Производить токарную обработку и доводку на универсальных токарных станках сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитетам с большим числом переходов и установок, с труднодоступными для обработки и измерений местами, требующих при установке комбинированного крепления и высокоточной выверки в различных плоскостях;
ПК 2.1.10. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.1.11. Контролировать качество поверхности деталей, обработанных на токарных станках различных конструкций;
ПК 2.1.12. Производить техническое обслуживание токарных станков.
2. 110902 2 - Токарь-карусельщик*
ПК 2.2.1. Устанавливать заготовки, детали и узлы на обслуживающем станке с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.2.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.2.3. Производить наладку, подналадку и проверку на точность токарно-карусельного станка;
ПК 2.2.4. Управлять токарно-карусельными станками;
ПК 2.2.5. Производить обработку деталей на токарно-карусельных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.2.6. Производить обработку деталей на токарно-карусельных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;

КҚ 2.1.1. Әмбебап және мамандандырылған токарлық станоктарға бұйым мен дайындаманы орнату және бекіту;
КҚ 2.1.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.1.3. Қосалқы жұмысқа станокты, плазмалық қондырғыны және плазматронды жөндеу;
КҚ 2.1.4. Токарлық станокты дәлдікке тексеру және орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.5. Токарлық-орталықтандырғыш станоктарды басқару;
КҚ 2.1.6. Кесу құралдары мен әмбебап аспаптарды қолдану арқылы әмбебап токарлық станоктарда 8-14 квалитеттер бойынша бөлшектердіңжәне 12-14 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектердің және мамандандырылған станоктарда 7-11 квалитеттер бойынша бөлшектердің токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.7. Әмбебап токарлық станоктарда қосалқы плазмалық-механикалық өңдеу әдісін қолданумен 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектердің токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.8. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әр түрлі құрылғылардың көмегімен аралас бекіту мен орын ауыстыруды талап ететін 6-7 квалитеттер бойынша үлкен санды ауысымдармен күрделі бөлшектердің және құралдардың токарлық өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.1.9. Түрлі жазықтықтарда жоғары дәлдікті сақтап, орнату кезінде аралас бекітуді талап ететін өңдеу үшін көп санды орнату мен ауысыммен, қиын жететін жерлерді өлшеумен 1-5 квалитеттер бойынша әмбебап токарлық станоктарда күрделі эксперименттік және қымбат бағалы бөлшектер мен құралдарды токарлық өңдеу мен ажарлауды жүзеге асыру;
КҚ 2.1.10. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.1.11. Түрлі құрылымды токарлық станоктарда өңделген беттердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.1.12. Токарлық станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110902 2 – Токарькарусельші*
КҚ 2.2.1. Жазықтықта дәлдікті сақтай отырып қызмет көрсетілетін станокқа дайындамаларды, бөлшектерді және түйіндерді орнату;
КҚ 2.2.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.2.3. Дәлдікке токарлық-карусельді станокты тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.2.4. Токарлық-карусельді станоктарды басқару;
КҚ 2.2.5. Технологиялық картаға сәйкес кесу режимдері мен өңдеудің кезеңдерін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолданумен 8-14 квалитеттер бойынша токарлық-карусельді станоктарда дайындамаларды өңдеуді орындау;
КҚ 2.2.6. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтау отырып, әмбебап құрылғыларды, түрлі кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-10 квалитеттер бойынша токарлық-карусельді станоктарда бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;

ПК 2.2.7. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.2.8. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.2.9. Производить техническое обслуживание токарно-карусельных станков.
3. 110903 2 - Токарь-расточник*
ПК 2.3.1. Устанавливать детали и узлы, требующие комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях на расточных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.3.2. Выбирать, затачивать, устанавливать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.3.3. Устанавливать стойки, борштанги, летучие суппорты и фрезерные головки;
ПК 2.3.4. Производить подналадку и проверку на точность токарно-расточных станков;
ПК 2.3.5. Управлять расточными станками;
ПК 2.3.6. Производить обработку простых деталей по 8-14 квалитетам на универсальных расточных станках и станках глубокого сверления с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений;
ПК 2.3.7. Производить обработку деталей средней сложности по 8-11 квалитетам на универсальных и координатно-расточных станках с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений и по 7-10 квалитетам на специализированных станках, а также на алмазно-расточных станках определенного типа, налаженных для обработки простых деталей;
ПК 2.3.8. Производить обработку сложных деталей и узлов по 7-10 квалитетам с большим числом переходов и установок на универсальных, координатно-расточных, алмазно-расточных станках различных типов;
ПК 2.3.9. Производить обработку сложных деталей и узлов с большим числом обрабатываемых наружных и внутренних поверхностей, с труднодоступными для обработки и измерений местами и соблюдением размеров по 6-7 квалитетам на универсальных расточных станках;
ПК 2.3.10. Производить обработку сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструментов по 1-5 квалитетам с большим числом переходов и установок, с труднодоступными для обработки и измерения местами, а также требующих при установке комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях на расточных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.3.11. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.3.12. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.3.13. Производить техническое обслуживание токарно-расточных станков.
4. 110904 2 – Токарь револьверщик*
ПК 2.4.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой в плоскостях;
ПК 2.4.2. Выбирать, устанавливать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.4.3. Производить подналадку и проверку на точность токарно-револьверных станков;
ПК 2.4.4. Управлять токарно-револьверными станками;

КҚ 2.2.7. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.2.8. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.2.9. Токарлық-карусельді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110903 2 - Токарь-егеуші*
КҚ 2.3.1. Құрылысы мен типі әр түрлі ұштау станоктарында дәлдікті және аралас орнатуды талап ететін бөлшектер мен түйіндерді орнату;
КҚ 2.3.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.3.3. Суппорттарды, фрезерлік бастарды, борштангаларды және тіреулерді орнату;
КҚ 2.3.4. Токарлық қашап өңдеу станоктарын дәлдікке тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.3.5. Қашап өңдеу станоктарымен басқару;
КҚ 2.3.6. Әмбебап құрылғылар мен кесу құралдарын қолдану арқылы терең бұрғылау мен әмбебап қашау станоктарында 8-14 квалитеттер бойынша қарапайым бөлшектердің өңдеуін жүзеге асыру;
КҚ 2.3.7. Қарапайым бөлшектерді өңдеу үшін арналған алмаздық-қашап өңдеу станоктарында, сонымен қатар мамандандырылған станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша және әмбебап құрылғылар мен кесу құралдарын қолданумен әмбебап және қырнағыш станоктарда 8-10 квалитеттер бойынша орташа күрделі бөлшектреді өңдеуді орындау;
КҚ 2.3.8. Түрлі типті алмаздық қашап өңдеу, ажарлау, әмбебап станоктарда ауысымның және орнатудың үлкен сандарымен 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді және түйіндерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.9. Әмбебап қашап өңдеу станоктарында 6-7 квалитеттер бойынша өлшемдерді сақтай отырып, қиын қол жететін жерлердің беттерін өңдеумен, сыртқы және ішкі беттерді өңдеумен күрделі дайындамаларды өңдеуді орындау;
КҚ 2.3.10. Әр түрлі типті және құрылымды қашау станоктарында түрлі жазықтықтарда жоғары дәлдікті сақтап, орнату кезінде аралас бекітуді талап ететін өңдеу үшін көп санды орнату мен ауысыммен, қиын жететін жерлерді өлшеумен 1-5 квалитеттер бойынша күрделі эксперименттік және қымбат бағалы бөлшектер мен құралдарды токарлық өңдеу мен ажарлауды жүзеге асыру;
КҚ 2.3.11. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.3.12. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.3.13. Токарлық қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110904 2 – Токарь револьверші
КҚ 2.4.1. Жазықтықта дәлдікті сақтай отырып дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
КҚ 2.4.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.4.3. Токарлық-револьверлі станоктарды дәлдікке тексеру және жөндеуді жүргізу;
КҚ 2.4.4. Токарлық-револьверлі станоктарды басқару;

ПК 2.4.5. Производить обработку деталей по 8-14 квалитетам на токарно-револьверных станках с применением режущего инструмента и по 7-11 квалитетам на станках, налаженных для обработки определенных деталей или для выполнения отдельных операций;
ПК 2.4.6. Производить обработку сложных деталей по 7-10 квалитетам на токарно-револьверных станках различных конструкций с применением режущего инструмента и универсальных приспособлений;
ПК 2.4.7. Производить нарезание наружной и внутренней двухзаходной треугольной, прямоугольной, полукруглой, пилообразной и однозаходной трапецеидальной резьбы;
ПК 2.4.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.4.9. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.4.10. Производить техническое обслуживание токарно-револьверных станков.
5. 110905 2 – Зуборезчик*
ПК 2.5.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой контрольно-измерительными инструментами и приборами;
ПК 2.5.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.5.3. Производить подналадку и проверку на точность зуборезных станков всех типов и моделей;
ПК 2.5.4. Управлять зуборезными станками;
ПК 2.5.5. Производить нарезание наружных и внутренних прямых зубьев цилиндрических и конических шестерен, зубчатых колес по 8-9 степеням точности методами фрезерования, долбления, копирования и обкатки на однотипных зуборезных станках, приспособленных и налаженных для обработки определенных деталей;
ПК 2.5.6. Производить нарезание зубьев шестерен, секторов и червяков различного профиля и шага по 7-8 степеням точности и шлицевых валов на однотипных станах, специализированных полуавтоматических или автоматических зуборезных станках;
ПК 2.5.7. Производить нарезание зубьев различного профиля и шага на сложных деталях по 6 степени точности на зуборезных станках различных типов и моделей;
ПК 2.5.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.5.9. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.5.10. Производить техническое обслуживание зуборезных станков.
6. 110906 2 – Фрезеровщик*
ПК 2.6.1. Устанавливать заготовки и детали на столе станка с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.6.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.6.3. Производить наладку станка, плазменной установки и плазматрона на совмещенную обработку;
ПК 2.6.4. Производить подналадку и проверку на точность фрезерных станков всех типов и моделей;
ПК 2.6.5. Управлять фрезерными станками различных конструкций;
ПК 2.6.6. Производить фрезерование на горизонтальных, вертикальных и копировальных фрезерных станках простых деталей по 12-14 квалитетам;

КҚ 2.4.5. Белгілі бір бөлшектерді өңдеу мен жеке операцияларды орындау үшін арналған станоктарда 7-11 квалитеттер бойынша және кесу құралын қолдану арқылы токарлық-револьверлі станоктарда 8-14 квалитеттер бойынша бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.6. Әмбебап құрылғы мен кесу құралын қолданумен түрлі құрылымды токарлық-револьверлі станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді өңдеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.7. Ара тәрізді, бір өтпелі трапециялық, тікбұрышты, екі өтпелі бұрышты ішкі және сыртқы бұранда ойма кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.4.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.4.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.4.10. Токарлық-револьверлі станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110905 2 – Тіс кесуші*
КҚ 2.5.1. Бақылау өлшеу аспаптары мен құралдардың дәлдігімен дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.5.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.5.3. Токарлық тіс кескіш станоктардың барлық типтері мен модельдерін дәлдікке тексеру және жөндеуді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.5.4. Тіс кескіш станоктарды басқару;
КҚ 2.5.5. Белгілі бір бөлшектерді өңдеуге жабдықталған және жөнделген бір типті тіс кескіш станоктарда фрезерлеу, жүргізіп жаттығу, көшіру, қашау әдістерімен тісті дөңгелектердің, конустық және цилиндрлік тістегергіштердің сыртқы және ішкі тік тістерін кесуді 8-9 квалитеттер бойынша орындау;
КҚ 2.5.6. Бір типті станоктарда, мамандандырылған жартылай автоматты және автоматты тіс кескіш станоктарда 7-8 квалитеттер бойынша шлицті валдарды,әр түрлі бейінді және қадамды секторлар, тістегергіштердің тістерін кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.7. Түрлі модельдер мен типті тіс кескіш станоктарда 6 дәлдік дәрежесі бойынша күрделі бөлшектерде әр түрлі бейіндік және қадам тістерін кесуді жүзеге асыру;
КҚ 2.5.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.5.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.5.10. Тіс кескіш станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110906 2 – Фрезерлеуші*
КҚ 2.6.1. Жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып станоктың үстелінде дайындамалар мен бөлшектерді орнату;
КҚ 2.6.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.6.3. Қосалқы жұмысқа станокты, плазмалық қондырғыны және плазматронды жөндеу;
КҚ 2.6.4. Фрезерлік станоктардың барлық типтері мен модельдерін дәлдікке тексеру және жөндеуді орнатуды жүзеге асыру;
КҚ 2.6.5. Түрлі құрылымды фрезерлік станоктарды басқару;
КҚ 2.6.6. 12-14 квалитеттер бойыншатік, көлденең және көшіру фрезерлік станоктарында қарапайым бөлшектреді фрезерлеуді орындау;

ПК 2.6.7. Производить обработку простых деталей и деталей средней сложности, игольно-платинных изделий по 8-11 квалитетам на универсальном оборудовании или на специализированных станках, на однотипных горизонтальных и вертикальных универсальных фрезерных станках, на простых продольно-фрезерных станках, копировальных и шпоночных станках с применением режущего инструмента, универсальных и специальных приспособлений, налаженных для обработки определенных деталей и операций;
ПК 2.6.8. Производить фрезерование зубьев шестерен и зубчатых реек по 10-11 степени точности;
ПК 2.6.9. Выполнять фрезерные работы методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.10. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 7-10 квалитетам на горизонтальных и вертикальных фрезерных станках с приспособлением, а также методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.11. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 7-10 квалитетам на специализированных станках, налаженных для обработки определенных деталей, или на универсальном оборудовании с применением мерного режущего инструмента и специализированных приспособлений;
ПК 2.6.12. Производить обработку несложных крупных деталей по 7-10 квалитетам на многошпиндельных продольно-фрезерных станках с одновременной обработкой двух или трех поверхностей и предварительная обработка более сложных деталей;
ПК 2.6.13. Производить фрезерование сложных деталей и инструмента по 6-7 квалитетам, требующих комбинированного крепления и точной выверки в нескольких плоскостях, на универсальных, копировально-фрезерных и продольно-фрезерных станках различных типов и конструкций;
ПК 2.6.14. Производить фрезерование сложных крупногабаритных деталей и узлов на уникальном оборудовании;
ПК 2.6.15. Производить фрезерование сложных экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитета с применением универсального и специального режущего инструмента и оптических устройств;
ПК 2.6.16. Фрезеровать детали из труднообрабатываемых высоколегированных и жаропрочных материалов методом совмещенной плазменно-механической обработки;
ПК 2.6.17. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.6.18. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.6.19. Производить техническое обслуживание фрезерных станков.
7. 110907 2 – Шевинговальщик*
ПК 2.7.1. Устанавливать заготовки и детали с выверкой контрольно-измерительными инструментами и приборами;
ПК 2.7.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;

КҚ 2.6.7. Белгілі бір бөлшектер мен операцияларды өңдеу үшін орнатылған әмбебап және арнайы құрылғыларды, кесу құралдарын қолданумен шпонкалы және көшіру,қарапайым көлденең-фрезерлеу, бір типті тік және көлденең әмбебап фрезерлеу, мамандандырылған станоктарда немесе әмбебап жабдықта 8-11 квалитеттер бойынша ине-платиналық, қарапайы бөлшектерді және орташа қарапайым бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.6.8. 10-11 дәлдік дәрежесі бойынша тісті рейкалар мен тістегергіш тістерін фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.9. Аралас плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен фрезерлеу жұмыстарын орындау;
КҚ 2.6.10. Аралас плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен, сонымен қатар тік және көлденең фрезерлеу станоктарында 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектер мен құралдарды фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.11. Өлшеуіш кесу құралы мен мамандандырылған құрылғыларды қолданып әмбебап жабдықта немесе белгілі бір бөлшекті өңдеу үшін орнатылған мамандандырылған станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектер мен құралдарды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.12. Күрделі бөлшектрді өңдеу және бір уақытта екі немесе үш бетті өңдеумен көп шпиндельді көлденең-фрезерлеу станоктарда 7-10 квалитеттер бойынша күрделі емес ірі бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.6.13. Түрлі типті және құрылымды көлденең-фрезерлеу, көшіру-фрезерлеу, әмбебап станоктарда, бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, аралас бекуді талап ететін 6-7 квалитеттер бойынша күрделі бөлшектерді және құралдарды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.14. Әмбебап жабдықтарда күрделі үлкен габаритті бөлшектер мен түйіндерді фрезерлеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.6.15. Әмбебап және арнайы кесу құралы мен оптикалық құрылғыларды қолдану арқылы 1-5 квалитеттер бойынша күрделі эксперименталдық және қымбат тұратын бөлшектер мен құралды фрезерлеуді орындау;
КҚ 2.6.16. Қосарлы плазмалық-механикалық өңдеу әдісімен ыстыққа төзімді және жоғары ленгірленген қиын өңделетін материалдардан бөлшектерді фрезерлеу;
КҚ 2.6.17. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.6.18. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.6.19. Фрезерлік станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110907 2 – Шевингтеущі*
КҚ 2.7.1. Бақылау өлшеу аспаптары мен құралдардың дәлдігімен дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.7.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;

ПК 2.7.3. Производить подналадку и проверку на точность шевинговальных станков;
ПК 2.7.4. Управлять шевинговальными станками;
ПК 2.7.5. Производить шевингование прямых зубьев шестерен по 8-9 степеням на шевинговальных станках;
ПК 2.7.6. Производить шевингование зубьев шестерен различных диаметров по 5-7 степеням точности и с модулем свыше 5 по 8 степени точности на однотипных шевинговальных станках;
ПК 2.7.7. Производить шевингование сложных зубчатых колес по 7 степени точности на шевинговальных станках, налаженных для обработки определенных шестерен;
ПК 2.7.8. Производить шевингование зубьев шестерен и зубчатых колес по 5-7 степени точности на шевинговальных станках;
ПК 2.7.9. Производить шевингование особо сложных зубчатых колес с прямым и винтовым зубом по 6 степени точности на шевинговальных станках;
ПК 2.7.10. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.7.11. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.7.12. Производить техническое обслуживание шевинговальных станков.
8.  110908 2 – Кузнец* (всех наименований)
ПК 2.8.1. Устанавливать заготовки и детали;
ПК 2.8.2. Выполнять ручную ковку сложных деталей по чертежам и образцам;
ПК 2.8.3. Выполнять гибку и сварку деталей в разных плоскостях;
ПК 2.8.4. Выполнять ковку деталей на молотах и прессах;
ПК 2.8.5. Производить горячую штамповку – высадку простых и средней сложности деталей;
ПК 2.8.6. Производить штамповку на ротационных машинах;
ПК 2.8.7. Управлять ротационными машинами;
ПК 2.8.8. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.8.9. Контролировать качество изготовленных деталей.
9.  110909 2 – Сверловщик*
ПК 2.9.1. Устанавливать и крепить детали на столе станка, в тисках или приспособлениях с точной выверкой в плоскостях;
ПК 2.9.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.9.3. Производить подналадку и проверку на точность сверлильных станков;
ПК 2.9.4. Производить наладку сверлильных универсальных и специальных станков;
ПК 2.9.5. Управлять вертикально-сверлильными, радиально-сверлильными, сверлильными многошпиндельными, универсальными сверлильными станками, специальными сверлильно-расточными станками;
ПК 2.9.6. Производить сверление, рассверление, зенкерование и развертывание отверстий по 8-11 квалитетам в различных деталях;
ПК 2.9.7. Производить сверление глубоких отверстий в деталях различной конфигурации по кондукторам, шаблонам, упорам с применением специальных приспособлений и мерного режущего инструмента на вертикально-сверлильных и радиально-сверлильных и многошпиндельных станках;

КҚ 2.7.3. Шевинговальді станокты дәлдікке тексеру және жөндеуді орындау;
КҚ 2.7.4. Шевинговальді станоктарды басқару;
КҚ 2.7.5. Шевинговальді станоктарда 8-9 квалитеттер бойынша тістегергіштің тіс тістерін қырғыштаруды орындау;
КҚ 2.7.6. Бір типті шевинговальды станоктарда 5-тен 8-ші дәлдік дәрежесінің модулімен 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша түрлі диаметрлі тістегершіш тістерін қырғыштауды орындау;
КҚ 2.7.7. Белгілі бір тістегергіштерді өңдеуге орнатылған шевинговальді станоктарда 7 дәлдік дәрежесі бойынша күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.8. Шевинговальді станоктарда 5-7 дәлдік дәрежесі бойынша тістегергіштердің және тісті дөңгелектердің тістерін шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.9. Шевинговальді станоктарда 6 дәлдік дәрежесі бойынша тік және винтті тіспен аса күрделі тісті дөңгелектерді шевинговальдеуді орындау;
КҚ 2.7.10. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.7.11. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.7.12. Шевинговальді станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110908 2 – Ұста* (барлық атауларымен)
КҚ 2.8.1. Дайындамаларды және бөлшектерді орнату;
КҚ 2.8.2. Сызбалар мен үлгілер бойынша күрделі бөлшектердің қолмен қақтауын орындау;
КҚ 2.8.3. Түрлі жазықтықтарда бөлшектерді ию мен пісіруді орындау;
КҚ 2.8.4. Пресс пен балғаларда бөлшекті қақтауды орындау;
КҚ 2.8.5. Қарапайым және орташа күрделі бөлшектердің ыстықтай қалыптауын орындау;
КҚ 2.8.6. Ауыспалы машиналарда қалыптауды жүзеге асыру;
КҚ 2.8.7. Ауыспалы машиналарды басқару;
КҚ 2.8.8. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.8.9. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау.
110909 2 – Бұрғышы*
КҚ 2.9.1. Жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып станоктың үстелінде, жабдықтарда немесе қысқыштарда бөлшектерді бекіту және орнату;
КҚ 2.9.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.9.3. Бұрғылау станогын дәлдікке тексеру және жөндеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.9.4. Арнайы және әмбебап бұрғылау станоктарын жөндеуді орындау;
КҚ 2.9.5. Көлденең-бұрғылау, радиалды-бұрғылау, көп шпиндильді бұрғылау, әмбебап бұрғылау, арнайы бұрғылау-қашап өңдеу станоктарын басқару;
КҚ 2.9.6. Түрлі бөлшектерде 8-10 квалитеттер бойынша саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды жүзеге асыру;
КҚ 2.9.7. Көп шпиндельді, радиалды-бұрғылау және көлденең-бұрғылау станоктарында өлшеу кесу құралын және арнайы құрылғыларды қолданумен кондуктор, шаблондар, тіреулер бойынша түрлі конфигурациялы бөлшектерде терең саңылау бұрғылауды орындау;

ПК 2.9.8. Производить сверление, рассверление, зенкерование и развертывание отверстий по 6-9 квалитетам в сложных деталях, расположенных в различных плоскостях;
ПК 2.9.9. Производить сверление, тонкое развертывание отверстий сложных деталей по 6 квалитету на универсальных сверлильных станках;
ПК 2.9.10. Производить растачивание глубоких отверстий по 6 квалитету на специальных сверлильно-расточных станках;
ПК 2.9.11. Проверять размеры резьбы и отверстий измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.9.12. Контролировать параметры поверхности отверстий и резьбы;
ПК 2.9.13. Производить техническое обслуживание сверлильных и сверлильно-расточных станков.
10. 110910 2 - Станочник широкого профиля*
ПК 2.10.1. Устанавливать заготовки, детали и узлы, требующие комбинированного крепления и точной выверки в различных плоскостях;
ПК 2.10.2. Выбирать, устанавливать, затачивать и доводить режущий инструмент;
ПК 2.10.3. Производить наладку, подналадку и проверку на точность сверлильный, токарный, фрезерный, копировальный, шпоночный и шлифовальный станки;
ПК 2.10.4. Управлять сверлильным, токарным, фрезерным, копировальным, шпоночным и шлифовальным станком, в том числе станком с числовым программным управлением;
ПК 2.10.5. Производить обработку деталей на сверлильных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.6. Производить обработку деталей на токарных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.7. Производить обработку деталей на фрезерных, копировальных и шпоночных станках по 8-14 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.8. Производить обработку деталей на шлифовальных станках по 8-11 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, режущего инструмента и универсальных приспособлений с соблюдением последовательности обработки и режимов резания в соответствии с технологической картой;
ПК 2.10.9. Производить обработку деталей на сверлильных станках по 6-9 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.10. Производить обработку деталей на токарных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.11. Производить обработку деталей на фрезерных станках по 6-10 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;

КҚ 2.9.8. Түрлі жазықтықтарда орналасқан күрделі бұйымдарда 6-9 квалитеттер бойынша саңылауларды бұрғылау, зенкерлеу және ұңғылауды орындау;
КҚ 2.9.9. Әмбебап бұрғылау станоктарында 6 квалитет бойынша күрделі бөлшектердің саңылауларын бұрғылау мен жұқа ұңғылауды орындау;
КҚ 2.9.10. Арнайы бұрғылау-қашап өңдеу станоктарында 6 квалитет бойынша терең саңылауларды қашап өңдеуді орындау;
КҚ 2.9.11. БӨА және өлшеу аспаптарымен саңылауларды және бұранда ойманың өлшемдерін тексеру;
КҚ 2.9.12. Саңылаулар мен бұранда ойма бетінің параметрлерін бақылау;
КҚ 2.9.13. Бұрғылау және бұрғылау-қашап өңдеу станоктарының техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
110910 2 - Кең бейінді станокшы*
КҚ 2.10.1. Әр түрлі жазықтықтарда дәлдікті және аралас орнатуды талап ететін дайындамаларды, бөлшектерді және түйіндерді орнату;
КҚ 2.10.2. Кесу құралын таңдау, орнату, қайрау және ажарлау;
КҚ 2.10.3. Ажарлау, шпонкалы, токарлық, көшіру, фрезерлеу, бұрғылау станоктарын дәлдікке тексеру және жөндеуді орындау;
КҚ 2.10.4. Бұрғылау, токарлық, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және шлифтті станоктарды, сонымен қатар сандық бағдарламалық басқарумен станкотарды басқару;
КҚ 2.10.5. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша бұрғылау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.6. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша токарлық станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.7. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша фрезерлеу, көшіру және шпонкалы станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.8. Технологиялық картамен сәйкес өңдеудің кезеңділігін сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 8-14 квалитеттер бойынша ажарлау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.9. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша бұрғылау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.10. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша токарлық станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.11. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-9 квалитеттер бойынша фрезерлеу станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;

ПК 2.10.13. Производить обработку деталей на шлифовальных станках по 6-8 квалитетам с применением охлаждающей жидкости, различных режущих инструментов и универсальных приспособлений, точной выверкой в нескольких плоскостях;
ПК 2.10.14. Производить обработку деталей на токарных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 6-7 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.15. Производить обработку деталей на фрезерных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 6-7 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.16. Производить обработку деталей на шлифовальных станках сложных, экспериментальных и дорогостоящих деталей и инструмента по 1-5 квалитетам с применением охлаждающей жидкости;
ПК 2.10.17. Проверять размеры измерительными инструментами и КИП;
ПК 2.10.18. Контролировать качество поверхности обработанных деталей;
ПК 2.10.19. Производить техническое обслуживание сверлильных, токарных, фрезерных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков.
Специалист среднего звена
11. 110911 3 - Техник-механик
ПК 3.11.1. Составлять календарные графики различных видов ремонта металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.2. Выполнять расчеты, необходимые для составления заявок и спецификации на запасные части, материалы, инструмент, смазочные материалы;
ПК 3.11.3. Разрабатывать мероприятия по улучшению эксплуатации, содержания и ремонту металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.4. Восстанавливать детали и участвовать в процессе их изготовления;
ПК 3.11.5. Оформлять акты по формам, установленным действующими нормативными документами, с указанием в них объемов выполненных ремонтных работ металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.11.6. Производить приемку металлообрабатывающего оборудования после капитального ремонта;
ПК 3.11.7. Проверять соответствие технического состояния оборудования после ремонта и ввода в эксплуатацию;
ПК 3.11.8. Контролировать соблюдение технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации оборудования;
ПК 3.11.9. Анализировать процесс и результаты работы подразделения, оценивать экономическую эффективность производственной деятельности;
ПК 3.11.10. Знать устройство и кинематическую схему металлообрабатывающих станков.
12. 110912 3 - Электромеханик
ПК 3.12.1. Составлять календарные графики различных видов ремонта электрического оборудования металлорежущих станков;
ПК 3.12.2. Проводить профилактику, техническое обслуживание и ремонт электрического оборудования металлорежущих станков;

КҚ 2.10.13. Бірнеше жазықтықтарда дәлдікті сақтай отырып, әмбебап құрылғыларды, кесу құралдарын және суыту сұйықтықтарын қолдануымен 6-8 квалитеттер бойынша ажарлау станоктарында бөлшектерді өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.14. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-7 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді токарлық станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.15. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 6-7 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді фрезерлеу станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.16. Суыту сұйықтықтарын қолданумен 1-5 квалитеттер бойынша күрделі, эксперименттік және қымбат тұратын бөлшектерді ажарлау станоктарда өңдеуді орындау;
КҚ 2.10.17. БӨА және өлшеу аспаптарымен өлшемдерді тексеру;
КҚ 2.10.18. Өңделген бөлшектердің беттерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.10.19. Бұрғылау, токарлық, фрезерлеу, көшіру, шпонкалы және шлифтті станоктардың техникалық қызмет көрсетуін жүзеге асыру.
Орта буын маманы
110911 3 – Техник-механик
КҚ 3.11.1. Металл өңдейтін жабдықтарды әр түрлі жөндеу жұмыстарының түрлерінің күнтізбелік графигін құрастыру;
КҚ 3.11.2. Қосалқы бөлшектерге, материалдарға, құралдарға, майлау материалдарына тізбесін құру және өтінім беру үшін қажетті есептеулерді орындау;
КҚ 3.11.3. Металл өңдейтін жабдықтың мазмұны, оны жөндеу және пайдалануды жақсарту бойынша іс-шараларды дайындау;
КҚ 3.11.4. Бөлшектерді қалпына келтіру және оларды дайындау үрдісінде қатысу;
КҚ 3.11.5. Металл өңдеутін жабдықта жөндеу жұмыстарының орындалған көлемін көрсетумен бекітілген нақты нормативтік құжаттардың формалары бойынша акттарды рәсімдеу;
КҚ 3.11.6. Толық жөндеуден кейін металл өңдеудің жабдықтарды қабылдауды жүзеге асыру;
КҚ 3.11.7. Жабдықты пайдалануға кірістіру және жөндеуден кейін техникалық күйінің сәкестігін тексеру;
КҚ 3.11.8.Жабдықты пайдалану ережелері мен учаскіде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау;
КҚ 3.11.9. Өндірістік іс-әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалау, топтастырудың жұмыс нәтижесін және үрдісін талдау;
КҚ 3.11.10. Металл өндеу станоктардың жабдығын және кинематикалық сызбасын білу.
110912 3 - Электромеханик
КҚ 3.12.1. Металл өңдейтін станоктардың электрлік жабдықтарының әр түрлі жөндеу жұмыстарын өткізу бойынша күнтізбелік графигін құрастыру;
КҚ 3.12.2. Металл кесетін станоктардың электрлік жабдықтарын жөндеу мен алдын алу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу;

ПК 3.12.3. Оформлять акты по формам, установленным действующими нормативными документами, с указанием в них объемов выполненных ремонтных работ электрической части металлообрабатывающего оборудования;
ПК 3.12.4. Разрабатывать технологические инструкции, карты технологического процесса производства;
ПК 3.12.5. Проверять соответствие технического состояния оборудования после ремонта и ввода в эксплуатацию;
ПК 3.12.6. Контролировать соблюдение технологической дисциплины на участке и правил эксплуатации оборудования;
ПК 3.12.7. Анализировать процесс и результаты работы подразделения, оценивать экономическую эффективность производственной деятельности;
ПК 3.12.8. Знать устройство и кинематическую схему металлообрабатывающих станков.
Приложение 979
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 979 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 – Транспорт (по отраслям). Технологические машины и оборудование
Специальность:
1110000 – Грузоподъемные машины и транспортеры
Квалификация:

КҚ 3.12.3. Металл өңдеутін жабдықта электрлік бөлігін жөндеу жұмыстарының орындалған көлемін көрсетумен бекітілген нақты нормативтік құжаттардың формалары бойынша акттарды рәсімдеу;
КҚ 3.12.4. Өндірістің технологиялық үрдіс карталарын, технологиялық нұсқаулықтарды дайындау;
КҚ 3.12.5. Жабдықты пайдалануға кірістіру және жөндеуден кейін техникалық күйінің сәкестігін тексеру;
КҚ 3.12.6. Жабдықты пайдалану ережелері мен учаскіде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау;
КҚ 3.12.7. Өндірістік іс-әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалау, топтастырудың жұмыс нәтижесін және үрдісін талдау;
КҚ 3.12.8. Металл өндеу станоктардың жабдығын және кинематикалық сызбасын білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 979-қосымша
Ескерту. Бұйрық 979-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 – Көлік (салалары бойынша).
Техникалық машиналар және
жабдықтар
Мамандығы: 1110000 – Жүк көтергіш машиналар және транспортерлер

Квалификация: 111003 3 - Техник-механик
СД.01
Автомобили и тракторы
Классификация и общее устройство автомобилей и тракторов. Классификация, основные механизмы и системы двигателей. Смазочная система. Система охлаждения. Источники электрической энергии.
Знания:
-устройство автомобилей и тракторов;
- основные части тракторов и автомобилей;
- рычаги управления:
- контрольно-измерительные и сигнальные приборы;
-органы управления и пук двигателя;
-меры предосторожности при работе на тракторе и автомобиле;
Умения:
-организовывать рациональное использование и техническое обслуживание;
- эксплуатировать, обслуживать, выполнять ремонтные работы автомобилей и тракторов;
- отличать возможные неисправности электрических систем управления.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
СД.02
Эксплуатационные материалы
Классификация смазочных материалов. Эксплуатационные свойства, классификация и ассортимент моторных масел, трансмиссионных масел, пластичных смазок, амортизационных жидкостей, тормозных жидкостей, охлаждающих жидкостей.
Знания:
-классификацию смазочных материалов;
- эксплуатационные свойства, классификацию и ассортимент:
-моторных масел;
- трансмиссионных масел;
- пластичных смазок;
- амортизационных жидкостей;
- тормозных жидкостей;
- охлаждающих жидкостей;
Умения:
- грамотно пользоваться отечественными и зарубежными эксплуатационными материалами;
- планировать сроки замены смазочного материала и технических жидкостей в процессе технической эксплуатации транспорта.
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.03
Дорожные машины
Общие сведения о дорожных машинах. Машины для подготовительных работ. Бульдозеры. Автогрейдеры. Экскаваторы. Машины для уплотнения грунтов. Трамбующие машины. Подъемно-транспортные машины.
Знания:
-классификация, виды дорожных машин;
- виды силовых трансмиссий;
- агрегаты асфальтобетонных установок;
-краны и крановое оборудование;
Умения:
- эксплуатировать дорожные машины;
- проводить комплекс планово-предупредительных работ по обеспечению исправности, работоспособности и готовности дорожных машин и оборудования к использованию по назначению.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.04
Техническая эксплуатация дорожных машин, автомобилей и тракторов
Основные показатели работы автотранспортных средств. Правила технического содержания подвижного состава. Система технического обслуживания. Предприятия автомобильного транспорта. Перевозка грузов.
Знания:
- правила технического содержания подвижного состава;
- типы технического обслуживания;
- классификацию предприятий;
- классификацию грузов;
- виды работ по содержанию и эксплуатации дорожных машин, автомобилей и тракторов;
Умения:
- выполнять основные виды работ по техническому обслуживанию и ремонту подъемно-транспортных средств, машин и оборудования в соответствии с требованиями технических процессов;
- рассчитывать показатели технической готовности.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
СД.05
Ремонт дорожных машин, автомобилей и тракторов
Технология капитального ремонта машин. Схема технологического процесса. Разборка машин. Основные требования по ТБ. Мойка очистка деталей. Контроль и сортировка, комплектование деталей. Сборка агрегатов и их испытание.
Знания:
-особенности технического обслуживания и ремонта подъемно-транспортных, дорожных машин, автомобилей и тракторов;
- основные характеристики и технические параметры машин;
- правила и нормы охраны труда, ТБ;
Умения:
- организовывать труд;
- осуществлять технологический процесс технического обслуживания и ремонта дорожных машин, автомобилей и тракторов;
-выполнять расчеты технических показателей.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
СД.06
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Технические средства Автоматизированных рабочих мест. Базовое программное обеспечение. Локальная сеть. Устройства ввода-вывода информации. Работа в графической программе.
Знания:
- состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- моделирование и прогнозирование в профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать средства вычислительной техники в профессиональной деятельности;
- применять компьютерные и телекоммуникационные средства в профессиональной деятельности;
-работать в графической программе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ДО.00
Дисциплины по выбору организации образования
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Практика для получения первичных профессиональных навыков(ознакомительная, учебная)
Структура организации предприятий. Должностные характеристики работников предприятия. Основные виды оборудования. Условия эксплуатации оборудования предприятий. Выполнение простых технологических операций.
Умения:
- ориентироваться в структуре организации предприятия;
- определять типы и виды объектов;
- определять условия эксплуатации оборудования;
- выполнение простых технологических операций на рабочем месте;
Навыки:
- определение структуры организации предприятия;
- определение видов и типов объектов;
- определение условий эксплуатации оборудования предприятий;
- выполнение простых технологических операций на рабочем месте.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 10
БК 11
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПП.02
Практика по профилю специальности(производственная)
Разборка агрегатов и узлов машин и оборудования. Работа с контрольно-измерительными инструментами и приборами. Подбор технологического оборудования для технического обслуживания и ремонта машин. Работа с эксплуатационным материалом, учет расходов.
Умения:
- определять качество эксплуатационных материалов и вести учет их расходов;
- обеспечивать безопасность работ по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин оборудования;
- вести учет расхода запасных частей для выполнения технической эксплуатации и ремонта;
- рассчитывать себестоимость технического обслуживания и себестоимость машино - смены дорожной машины;
Навыки:
- проводить частичную разборку агрегатов и узлов дорожных, строительных машин и оборудования;
- определять техническое состояние систем и механизмов дорожных, строительных машин и оборудования;
- выбирать и использовать контрольно-измерительный инструмент и приборы при техническом обслуживании, диагностике и ремонте машин;
- выбирать технологическое оборудование для технического обслуживания и ремонта машин;
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ПП.03
Технологическая практика
Выполнение работ по обслуживанию, технической эксплуатации, ремонту машин и оборудования в качестве дублера по профессии, соответствующей выбранной квалификации; изучение должностных инструкций; обобщение материала и оформление отчета по практике.
Умения:
- организовывать работу персонала по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин и оборудования, эксплуатации технологического оборудования;
- составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;
- использовать методы и средства нормирования технической нормы времени;
- рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту машин и оборудования;
Навыки:
- определять износ соединений и назначать меры по его устранению, разрабатывать и внедрять в производство мероприятия, увеличивающие надежность машин и энергосберегающие технологии;
- проектировать технологические процессы изготовления, восстановления узлов и агрегатов и ремонта машин;
- использовать прикладные программы, компьютерные расчеты и вычислительную технику при решении профессиональных задач.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПП.04
Преддипломная практика
Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах
Умения:
- организовывать работу персонала по технической эксплуатации и ремонту дорожных, строительных машин и оборудования, эксплуатации технологического оборудования;
- составлять и оформлять техническую и отчетную документацию о работе производственного участка;
- использовать методы и средства нормирования технической нормы времени;
- рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту машин и оборудования;
Навыки:
- определять износ соединений и назначать меры по его устранению, разрабатывать и внедрять в производство мероприятия, увеличивающие надежность машин и энергосберегающие технологии;
- проектировать технологические процессы изготовления, восстановления узлов и агрегатов и ремонта машин;
- использовать прикладные программы, компьютерные расчеты и вычислительную технику при решении профессиональных задач.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
ПП.05
Дипломное проектирование
Систематизация, закрепление и расширение теоретических и практических знаний учащихся; углубленное изучение комплекса вопросов специальной технологии; закрепление навыков технических и технико-экономических расчетов.
Умения:
- применять стандарты и нормативно-техническую документацию;
- составлять технологические схемы производства;
- выбирать оборудование производства;
- понимать перспективы развития отрасли;
- применять в дипломном проекте основные методы контроля качества продукции;
- применять правила техники безопасности и охраны окружающей среды;
Навыки:
- самостоятельного решения вопросов проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
- ориентирования в вопросах автоматизации участка;
- выполнения технических и технико-экономических расчетов;
- выполнения графической части дипломного проекта;
оформления технической и учетно-отчетной документации;
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Таблица 2
Код компетенции
Базовые компетенции
БК1
Обновлять знания и навыки в течении всей жизни;
БК2
Углублять знания по основам автоматизации и АСУТП и экономике производства. Планировать собственные трудовые действия.
БК3
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения. Сформировать знания о культурном фундаменте разных народов.
БК4
Умение работать самостоятельно и в команде. Знать правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде
БК5
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы в профессиональной и социальной деятельности. Находить и применять необходимую информацию.
БК6
Работать с технической документацией на государственном(русском) языке.
БК7
Соблюдать правила охраны труда, техники безопасности и противопожарной безопасности при эксплуатации оборудования
БК8
Вести профессиональную деятельность на иностранном языке.
БК 9
Проводить экономический анализ профессиональной деятельности.
БК 10
Владеть компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации.
БК 11
Владеть умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 3
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)

Біліктілік: 111003 3 - Техник-механик
АП.01
Автомобильдер мен тракторлар
Автомобильдер мен тракторлардыжіктеу және жалпы құрылысы. Жіктеу, қозғалтқыштардың негізгі механизмдері мен жүйелері. Майлау жүйесі. Салқындату жүйесі. Электрлік энергия көздері.
Білімдер:
- автомобильдер мен тракторлардың құрылысы;
- тракторлар мен автомобильдердің негізгі бөліктері;
- басқару рычагтары:
- бақылаушы-өлшеуіш және дабыл аспаптары;
- басқару органдары және қозғалтқыштарды іске қосу;
- тракторда және автомобильде жұмыс істеу кезіндегі сақтық шаралары;
Іскерліктер:
- тиімді пайдалану мен тахникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
- автомобильдер мен тракторларды пайдалану, қызмет көрсету, жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- басқарудың электрлік жүйелеріндегі пайда болатын ақауларды айыра алу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
АП.02
Пайдалану материалдары
Майлау материалдарын жіктеу. Мотор майларын, трансмиссиялық майларды, амортизациялық, тежегіш, салқындатқыш сұйықтықтарды пайдаланушылық қасиеттері, жіктеу және олардың түрлері.
Білімдер:
- майлау материалдарын жіктеуді;
- пайдаланушылық қасиеттері, жіктеу және олардың түрлерін:
- мотор майларын;
- трансмиссиялық майларды;
- амортизаторлық сұйықтықтарды;
- тежегіш сұйықтықтарды;
- салқындатқыш сұйықтықтарды;
Іскерліктер:
- отандық және шетелдік пайдаланылатын материалдарды сауатты пайдалану;
- көлікті техникалық пайдалану үрдісінде майлау материалы мен техникалық сұйықтықтарды ауыстыру мерзімдерін жоспарлау.
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.03
Жол машиналары
Жол машиналары туралы жалпы мәліметтер. Дайындау жұмыстарына арналған машиналар. Бульдозерлер. Автогрейдерлер. Экскаваторлар. Топырақты тығыздаушы машиналар. Нығыздағыш машиналар. Көтергіш-тасымалдағыш машиналар.
Білімдер:
- жол машиналарын жіктеу, олардың түрлерін;
- күштік трансмиссиялар түрлерін;
- асфальттібетонды қондырғылардың агрегаттары;
- крандар мен крандық жабдықтар;
Іскерліктер:
- жол машиналарын пайдалану;
- мақсат бойынша пайдаланылатын жол машиналары мен жабдықтардың дұрыстығын, жұмысқа жарамдылығын және дайындығын тексеру үшін жоспарлы-ескерту жұмысының кешенін жүргізу
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.04
Жол машиналары, автомобильдер мен тракторларды техникалық пайдалану
Автокөлік құралдарының негізгі көрсеткіштері. Қозғалмалы құрамның техникалық мазмұнының ережесі. Техникалық қызмет көрсету жүйесі. Автомобиль көлігінің кәсіпорны. Жүктерді тасымалдау.
Білімдер:
- жылжымалы құрамның техникалық мазмұнының ережесін;
- техникалық қызмет көрсету түрлері;
- кәсіпорынды жіктеу;
- жүктерді жіктеу;
- жол машиналарын, автомобильдер мен иракторлардың құрамы мен оларды пайдалану бойынша жұмыс түрлері;
Іскерліктер:
- техникалық үрдістердің талаптарына сәйкес көтергіш-тасымалдағыш көліктер құрамына, машиналарға және жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау;
- техникалық дайындық көрсеткіштерін есептеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
АП.05
Жол машиналары, автомобильдер мен тракторларды жөндеу
Машиналарды күрделі жөндеу технологиясы. Технологиялық үрдістің сызбасы. Машиналарды бөлшектеу. ТҚ бойынша негізгі талаптар. Бөлшектерді жуу және тазалау. Бөлшектерді бақылау және реттеу, жинақтау. Агрегаттарды жинау және оларды сынау.
Білімдер:
- көтергіш-тасымалдағыш машиналарға, автомобильдерге және тракторларға техникалық қызмет көрсету ерекшеліктерін;
- машиналардың негізгі сипаттамалары мен техникалық ауқымын;
- еңбекті қорғау, ТҚ ережесі мен нормаларын;
Іскерліктер:
- еңбекті ұйымдастыру;
- жол машиналарына, автомобильдер мен тракторларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің технологиялық үрдісін іске асыру;
- техникалық көрсеткіштер есебін орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
АП.06
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Автоматизацияланған жұмыс орындарының техникалық қоры. Базалық бағдарламалық қамсыздандыру. Локальдық желі. Ақпараттардың кіріс-шығыс құрылымы. Графикалық бағдарламада жұмыс.
Білімдер:
- кәсіптік қызметте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды пайдаланудың құрамы, қызметі және мүмкіндігін;
- кәсіптік қызметте модельдеу және жоспарлау;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызметте есептеу техникасының қорын пайдалану;
- кәсіптік қызметте компьютерлік және телекоммуникациялық қорларды қолдану;
- графикалық бағдарламаман жұмыс істеу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО жәнеКП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Бастапқы кәсіптік дағдыларды алуға арналған практика(таныстыру, оқулық)
Кәсіпорын ұйымының құрылымы. Кәсіпорын қызметкерлерінің лауазымдық сипаттамалары. Жабдықтардың негізгі түрлері. Кәсіпорын жабдықтарын пайдалану шарттары. Қарапайым технологиялық операцияларды орындау.
Білімдер:
- кәсіпорын ұйымының құрылымына бағытталуды;
- икемді автоматтық желілер нысандарының түрлерін анықтауды;
- жабдықтарды пайдалану жағдайын анықтауды;
- жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындауды;
Іскерліктер:
- икемді автоматтық желілерді ұйымдастыру құрылымын анықтау;
- икемді автоматтық желілер нысандарының объектілер түрлерін анықтау;
- кәсіпорынның жабдықтарын пайдалану жағдайларын анықтау;
- жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындау.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 10
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КП.02
Мамандық профилі бойынша практика(өндірістік)
Агрегаттардың машина қондырғыларының түйіндерін білу. Бақылау-өлшегіш құралдарымен жұмыс. Машина жөндеу барысындағы техникалық қызметке техникалық қондырғыларды іріктеу. Жүзеге асырылатын материалдармен жұмыс, шығын есебі.
Білімдер:
- пайдаланатын материалдардың сапасын анықтау және олардың шығындарына есеп жүргізу;
- құрылыс, жол машиналарының жабдықтарын жөндеу мен техникалық пайдаланубойынша қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
- техникалық пайдалану мен жөндеуді орындауға арналған қосымша бөлшектердің шығын есебін жүргізу;
- техникалық қызмет көрсету мен жол машиналарының машина-ауысымдық өздік құнын есептеу;
Іскерліктер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарының агрегаттары мен тораптарына талдама жасауды жүргізу;
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарының механизмдері мен техникалық күйін анықтау;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету, тексеру және жөндеу кезінде бақылаушы-өлшеуіш аспаптарды таңдау және пайдалану;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге технологиялық жабдықтар таңдау;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КП.03
Технологиялық практика
Қызмет көрсету, қондырғыны жөндеу кәсібі бойынша көшірме ретінде қондырғыларды реттеу, таңдап алған маманы бойынша, лауазымдық нұсқауларды оқып білу, материалдарды жүйелеу және практика есебін рәсімдеу.
Білімдер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу бойынша қызметшілердің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды пайдалану;
- өндірістік учаскнің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттарды құрастыру және толтыру;
- техникалық нормалар уақытын мөлшерлеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің өңдеу режимдерін есептеу және операцияларды мөлшерлеу;
Іскерліктер:
- қосылыстардың тозуын анықтау және оны жоюбойынша шаралар бекіту, өндіріске сенімді машиналар мен энергия үнемдеуші шараларды дайындап енгізу;
- машиналардың тораптары мен агрегаттарын қайта қалпына келтіру, жөндеу, дайындау, технологиялық үрдістерді жобалау;
- қолданбалы бағдарламаларды, компьютерлік есептеулер мен есептеу техникаларын кәсіби тапсырмаларды шешуде қолдану.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КП.04
Диплом алдындағы практика
Оқу кезінде алынған білімін пысықтау. Өндірістегі экономикамен және үздік технологиямен тансысу. Диплом жобасын орындау үшін ақпаратты және материалды жинау, жұмыс орындарында сынықтан өту.
Білімдер:
- жол құрылыс машиналары мен жабдықтарын техникалық пайдалану мен жөндеу бойынша қызметшілердің жұмысын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды пайдалану;
- өндірістік учаскнің жұмысы туралы техникалық және есептік құжаттарды құрастыру және толтыру;
- техникалық нормалар уақытын мөлшерлеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық үрдістердің өңдеу режимдерін есептеу және операцияларды мөлшерлеу;
Іскерліктер:
- қосылыстардың тозуын анықтау және оны жоюбойынша шаралар бекіту, өндіріске сенімді машиналар мен энергия үнемдеуші шараларды дайындап енгізу;
- машиналардың тораптары мен агрегаттарын қайта қалпына келтіру, жөндеу, дайындау, технологиялық үрдістерді жобалау;
- қолданбалы бағдарламаларды, компьютерлік есептеулер мен есептеу техникаларын кәсіби тапсырмаларды шешуде қолдану.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КП.05
Дипломдық жобаны орындау
Оқушылардың теориялық және практикалық білімдерін жүйелеу, бекіту және кеңейту; арнайы технологиялар мәселелерінің кешенін зерделеу; техникалық және техно-экономикалық есептің практикаларын бекіту.
Іскерліктер:
- стандарттар мен нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану;
- өндірістің технологиялық сызбаларын құрастыру;
- өндірістің жабдықтарын таңдау;
- саланың даму перспективасын түсінуге;
- дипломдық жобада өнімнің сапасын бақылаудың негізгі әдістерін қолдану;
- қауіпсіздік техникасы мен қоршаған ортаны қорғау негіздерін;
Дағдылар:
- жабдықтарды технологиялық желіде жобалау және құрастыру мәселесін өздігімен шешуді;
- учаскені автоматтандыру мәселесін бағдарлауы;
- техникалық және техно-экологиялық есептерді орындау;
- дипломдық жобаның графикалық бөлімін орындау;
техникалық және есептік-есеп беру құжаттарын рәсімдеу;
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
1 кесте
Құзірет коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Өмір бойы білім мен дағдыларды жаңарту.
БҚ 2
Автоматандыру негіздері, АСУТП және өндіріс экономикасы бойынша білімді тереңдету. Өзінің еңбек іс әрекетін ұйымдастыру
БҚ 3
Тұлғааралық және коммуникативтік мінез-құлық ережелерін сақтау. Әр түрлі халықтардың мәдени іргетасы туралы білімді қалыптастыру.
БҚ 4
Жеке және командада жұмыс істеу. Құқықтық нормаларды қолдану, адамдар арасындағы, қоғамдағы, қоршаған ортадағы қатынастарды реттеу
БҚ 5
Кәсіптік және әлеуметтік қызметте әлеуметтік-маңызды мәселелер мен үрдістерді талдау. Қажетті ақпараттарды табу және қолдану.
БҚ 6
Мемлекеттік (орыс) тілінде техникалық құжаттармен жұмыс істеу.
БҚ 7
Жабдықтарды пайдалануда еңбекті қорғау, техникалық және өрт қауіпсіздіктерінің ережелерін сақтау.
БҚ 8
Шетел тілінде кәсіптік қызмет жүргізу.
БҚ 9
Кәсіптік қызметке экономикалық талдау жасауды жүргізу.
БҚ 10
Компьютермен жинақтау әдістерін, ақпараттарды сақтай және өңдей білу.
БҚ 11
Өзін-өзі жетілдіру іскерлігі мен дағдыларына ие болу.
2 кесте
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзірет (КҚ)

2. Специалист повышенного уровня
2.1 111001 2- Машинист подъемной машины
ПК 2.1.1 Управлять различными подъемниками, автомобильными, гусеничными и пневмоколесными кранами, а также другими машинами и механизмами, оснащенными грузозахватными приспособлениями, при выполнении строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ;
ПК 2.1.2 Наблюдать за техническим состоянием подъемной машины;
ПК 2.1.3 Проверять состояние сигнализации, защитных, пусковых и контрольно-измерительных приборов, тормозной системы, барабанов, канатов и наблюдение за ними;
ПК 2.1.4 Использовать средства автоматизации и дистанционного управления;
ПК 2.1.5 Управлять мостовыми, шлюзовыми, башенными, кабельными и другими кранами, оснащенными грузозахватными приспособлениями, при выполнении работ по погрузке, разгрузке, перегрузке и транспортировке различных грузов;
ПК 2.1.6 Управлять погрузочными и подъемными машинами и кранами всех типов при выполнении лесозаготовительных работ.
2.2 111002 2- Машинист крана металлургического производства
ПК 2.2.1 Управлять грузоподъемными кранами разных конструкций, оснащенными различными грузозахватными приспособлениями;
ПК 2.2.2 Выполнять работы по обслуживанию производственного процесса в доменных, сталеплавильных, ферросплавных, прокатных и трубных цехах, специализированных цехах по производству изложниц;
ПК 2.2.3 Выполнять погрузочно-разгрузочные работы, уборочные и вспомогательные работы при ремонтах металлургических агрегатов;
ПК 2.2.4 Заполнять техническую документацию;
ПК 2.2.5 Выполнять слесарные работы;
ПК 2.2.6 Пользоваться компьютерной и телекоммуникационной техникой.
Уровень
ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции(ПК)
3.Специалист среднего звена
3.1. 101205 3 Техник-механик
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.1.2 Выполнять основные расчеты по технической механике, сопротивлению материалов и деталям машин;
ПК 3.1.3 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
ПК 3.1.4 Рассчитывать основные параметры простых электрических и магнитных цепей;
ПК 3.1.5 Выбирать материалы, детали и узлы на основе анализа их свойств для конкретного применения;
ПК 3.1.6 Рассчитывать нормативы материальных затрат (нормы расхода запасных частей, материалов, энергии);
ПК 3.1.7 Использовать основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
ПК 3.1.8 Подбирать состав механизированного отряда на строительство земляного полотна и слоев дорожной одежды.
Приложение 984
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

2. Жоғары деңгей маманы
2.1 111001 2 - Көтергіш машинаның машинисі *
КҚ 2.1.1 Әртүрлі көтергіштермен, автомобильді, шынжыр табанды және пневмодоңғалақты крандармен сонымен қатар жүк артумен жабдықталған басқа да машиналар мен механизмдерді құрылыстық-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындауда басқару;
КҚ 2.1.2 Көтергіш машиналардың техникалық күйін бақылау;
КҚ 2.1.3 дабылқаққыш, қорғаныс, іске қосу және бақылауыш-өлшегіш аспаптардың, тежегіш жүйелердің, барабандардың, арқандардың күйін тексеру және оларды бақылау;
КҚ 2.1.4 Автоматизация және қашықтықтан басқару құрылымын пайдалану;
КҚ 2.1.5 Көпірлік, шлюздік, мұнаралы, кабельді және жабдықталған басқа да жүк көтергіш крандарды әртүрлі жүктерді тиеу, түсіру, жүктеу және тасымалдау жұмыстарын орындау кезінде басқару;
КҚ 2.1.6 Орман ағаштарын дайындау жұмысы кезінде барлық үлгідегі жүк тиеу, көтергіш машиналар мен крандарды басқару.
2.2 111002 2 - Металлургиялық өндіріс кранының машинисі*
КҚ 2.2.1 Әртүрлі жүк артумен жабдықталған жүк көтергіш крандар мен құрылымдарды басқару;
КҚ 2.2.2 Жүк көтергіш крандармен әртүрлі құрылымдарды басқару үрдісі, домналық, болат балқыту, ферроқорытпа, прокаттық және құбыр цехтарында, арнайы цехтарда қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.3 Металлургиялық агрегаттарды жөндеу кезінде арту-түсіру, жинау және қосымша жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.4 Техникалық құжаттарды толтыру;
КҚ 2.2.5 Слесарлық жұмыстарды орындау;
КҚ 2.2.6 Компьютерлік және телекоммуникациялық техникаларды қолдану.
3. Орта буын маманы
3.1. 111003 3 Техник-механик
КҚ 3.1.1 Іс-әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес жобалық-құрылымдық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.1.2 Техникалық механика, материалдар кедергісі мен машиналар бөлшектерінің негізгі есептерін орындау;
КҚ 3.1.3 Қарапайым электрлік және магниттік тізбектердің негізгі көлемін есептеу;
ККҚ 3.1.4 Қарапайым электрлік және магниттік тізбектердің негізгі көлемін есептеу;
КҚ 3.1.5 Нақтылы қолдану үшін материалдарды, бөлшектерді және талдау негізінде тораптарды таңдау;
КҚ 3.1.6 Материалдық шығындар нормативтерін есептеу (шығын, қосымша бөлшектер, материалдар, энергия нормалары);
КҚ 3.1.7 Кәсіптік қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін пайдалану;
КҚ 3.1.8 Жердің және жол киімдері қабаттарының құрылысына механизацияланған отрядтар құрамын іріктеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 984-қосымша

Сноска. Приказ дополнен приложением 984 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 - Транспорт ( по отраслям)
Специальность:
1111000 – Кузнечно-прессовое оборудование
Квалификация:
111101 2 - Наладчик кузнечно-прессового оборудования
Форма обучения: очная

Ескерту. Бұйрық 984-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 - Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1111000 – Ұсталық-тығыздау жабдығы
Біліктілігі: 111101 2 – Ұсталық-тығыздау жабдығын реттеуші*
Оқытудың нысаны: күндізгі

504
ПП 05
Преддипломная практика
216
ПА 00
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Аттестация в организациях образования по итогам полного курса обучения
60
ИА 02
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемая форма итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 988
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 988 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального образования по специальности: 1111000 – Кузнечно-прессовое оборудование
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственного и русского языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания государственного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность..
Знания:
иностранного языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД. 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания;
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания:
назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
Умения:
составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.

504
КП 05
Дипломалды практика
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін
*** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: диплом жобасын қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 988-қосымша
Ескерту. Бұйрық 988-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1111000 – Ұсталық-тығыздау жабдығы мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Кәсіптік практика мен пәндер циклы бойынша оқу бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару және оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер: кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздік бойынша аудару мен оқуға қажет мемлекеттік тіл мен орыс тілі, грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексиканы қолдану, мемлекеттік тілдегі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер:
кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздікпен аударып, оқу үшін қажет грамматикалық минимум мен шетел тілі
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексика мен шетел тілі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
БҚ 1
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтындағы қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. спорттық дене күші қасиеттерін жетілдіру негіздері: ақыл-ой мен дене күшінің жұмыс істеу қабілетін тұрақтандыруды қамтамасыз ететін дене тәрбие құралы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері; ұйқы тәртібі мен дене күші, шынығу, тамақтану;
Іскерліктер:
денсаулықты қатайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға, дене күші жетістіктеріне жету үшін, спорттық-дене тәрбиесін қолдану.
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың атауы мен оларды құжаттау тәсілдері. Құжаттама жүйесі, құжаттар құрылымы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру мен технологиясы. Ұйымдастыру тәртібі мен істі қалыптастыру.
Білімдер:
құжаттарды рәсімдеу тәртібі, атауы, құрама бөліктері; құжаттардың қызметі мен құру тәсілдері; оргтехника жабдығына жалпы сипаттама, олардың атауы мен кәсіпорындағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметтерге енгізу;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын құрастыру: өтініш, бұйрықтар, қызмет бабындағы хаттар және басқада; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, оларға есеп жүргізу, қазіргі жаңа оргтехниканы қолдану;

БК 2, БК 4
ПК 2. 1. 8
ОПД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания:
основных понятий метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции;
показателей качества и методы их оценки
Умения:
применять нормативно-техническую документацию и осуществлять основные принципы системы качества в профессиональной деятельности
БК 1
БК 4
ПК 2.1.4
ОПД 03
Электротехника
Понятие об электрическом токе. Постоянный ток. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм и магнитные цепи. Переменный ток. Электрические цепи переменного тока. Трехфазная электрическая система. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Электроприборы. Трансформаторы. Электромашины. Аппаратура управления. Промышленные сети и электроустановки. Электронная и автоматическая аппаратура.
Знания:
параметров электрической цепи; источники электрической энергии; еденицы и способы измерения физических величин; законы Ома, Киргофа, Джоуля-Ленца; характеристики магнитного поля. Параметры магнитных цепей; определение переменного тока и его параметры, сопротивленияв цепи переменного тока; трехфазную систему переменного тока, соединения обмоток, мощность трехфазной системы, классификация и принцип действия измерительных приборов; методы измерения электрических и неэлектрических цепей; назначение, устройство и принцип действия трансформаторов, классификация электрических машин, устройство и действие машин постоянного и переменного тока; полупроводниковые приборы
Умения:
снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Пользоваться электроизмерительными приборами
БК 5, БК 7
ПК 2.1.5
ПК 2.1.8
ОПД 04
Техническое черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания:
единой системы конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
Умения:
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной
графики.
БК 1

БҚ 2, БҚ 4
КҚ 2. 1. 8
ЖКП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Өнім сапасының көтерілуіндегі стандарттау, метрологияның рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қызметтері, объектілері мен құралдары. Халықаралық және аймақтық стандарттау. БҰҰмемлекетаралық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттау мемлекеттік жүйесі. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, объектілері мен құралдары. Өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оны бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер:
метрология, стандарттау, серификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі түсініктері; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері.
Іскерліктер:
нормативтік-техникалық құжатты қолдану және кәсіптік қызметте негізгі қағидалар жүйесінің сапасын жүзеге асыру.
БҚ 1
БҚ 4
КҚ 2.1.4
ЖКП 03
Электротехника
Электрлік ток жөнінде түсінік. Тұрақты ток. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Электромагнетизм мен магнит тізбегі. Айнымалы ток. Айнымалы токтың электр тізбегі. Үш фазалы электрлі жүйе. Электр күшін өлшейтін аспап пен электр өлшеуіштер. Электр құралдары. Трансформаторлар. Электр машиналары. Басқару аппараттары. Өнеркәсіп желістері мен электр қондырғылары. Электронды және автоматты құрылғы.
Білімдер:
электрлі тізбек параметрлері; электр энергия көздері; физикалық шаманы өлшеу бірліктері мен тәсілдері; Ом, Киргофа, Джоуля-Ленц заңдары; магнит өрісін сипаттау; магнит тізбегінің параметрлері; айналмалы тоқты және оның параметрлерін анықтау; айналмалы тоққа тізбек кедергісі; айналмалы тоқтың үш фазалы жүйесі; орам сымының жалғануы; үш фазалы жүйенің қуаты; өлшем құралдарының қызмет етуі мен топталуы; электрлі және электрлі емес тізбектердің өлшем әдістері; трансформаторлардың атауы, құрылысы, әрекеті; электрлі машиналардың классификациясы, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылымы мен әрекеті; жартылай өткізгіш аспаптар.
Іскерліктер:
аспаптар көрсеткішін шешу, электр жабдықтарының түбегейлі электрлі жүйелерді оқу; Ома и Кирхгоф заңдарын қолданып, тоқтың кернеуін, кедергісін есептеу.
БҚ 5, БҚ 7
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
ЖКП 04
Техникалық сызу
КҚБЖ ГОСТ түсінік. ЕСКД сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың сызықтары, сызу форматтары. Сызуларда жазуды орындау. Масштабтар. Өлшемдерді енгізу. Контур бөлшектерін орындау тәсілдері. Техникалық сурет салу. Сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері. Сызу жұмыстарын орындаудағы жалпы ережелері. Бөлшектер, эскиздер, мамандық бойынша сызулар, тілу, кесу, бейнелеу мен белгілеу, нормативтік-техникалық құжат түрлері. Машиналық график жабдығы мен әдісі.
Білімдер:
конструкторлық құжаттаманың біртұтас жүйесі (КҚБЖ); сызба жұмыстары мен эскиздерді орындаудағы тәсілдер мен ережелер; сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері
Іскерліктер:
сызба жұмыстарын кәсіби түрде оқып, орындап, сонымен қатар компьютерлік жазу-сызу әдістерімен рәсімдеу.
БҚ 1

ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ОПД 05
Охрана труда
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Источники опасности при наладке кузнечно-прессового оборудования.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Электробезопасность. Экологический кодекс РК.
Пути решения экологических проблем в кузнечно-прессовом производстве.
Организация природоохранной деятельности на предприятии.
Основы безопасности при наладке кузнечно-прессового оборудования
Знания:
особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров; электробезопасность; влияние техногенных процессов на окружающую среду;
Умения:
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять безопасные приемы труда в процессе профессиональной деятельности;
БК 5
ПК 2.1.2
ОПД 6
Материаловедение и технология машиностроения
Строение и свойства металлов и сплавов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Термическая обработка стали. Химико-термическая и термомеханическая обработка железоуглеродистых сплавов. Цветные металлы и их сплавы. Твердые сплавы. Порошковые и композиционные материалы. Неметаллические материалы. Основы литейного производства. Физические основы обработки металлов давлением. Нагрев металла и нагревательные устройства. Прокатное производство. Волочение. Прессование. Ковка. Штамповка. Основы сварочного производства и термической резки металлов. Пайка. Наплавка. Металлизация.
Знания:
строения и свойств металлов и сплавов; свойства и структуры железоуглеродистых сплавов; маркировку и применение; виды и процесс термической, химико-термической и термомеханической обработки железоуглеродистых сплавов; назначение, виды, свойства и применение цветных сплавов, твердых сплавов, порошковых, композиционных и неметаллических материалов;
Основы технологических процессов прокатного производства, волочения, прессования, ковки, штамповки, сварки, резки, пайки, наплавки и металлизации; свойства смазочных материало и техничкских жидкостей.
Умения:
пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплутационных и технологических параметров
БК 5

КК 2.1.1
КК 2.1.4
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайларының ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларындағы қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосу алдындағы қауіптілік көздері. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі. Ұсталық-тығыздау өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешу жолдары.
Кәсіпорындарда еңбекті қорғау қызметін ұйымдастыру. Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосудағы қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін;
Іскерліктер:
жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды; кәсіби қызмет процесінде қауіпсіз еңбек тәсілдерін қолдануды.
БҚ 5
ПК 2.1.2
ЖКП 06
Материалтану мен машина жасау технологиясы
Металдар мен қоспалардың ерекшіліктері мен құрылысы. Қоспалардың теория негіздері. Көміртегі қосындылары. Көміртегі қосындыларын химия-термиялық және термомеханикалық өңдеу. Түсті металдар және олардың қоспалары. Қатты қоспалар. Ұнтақ және композициялық материалдар. Металды емес материалдар. Қысыммен металдарды өңдеудің физикалық негіздері. Металдың қызуы мен қыздыру құрылымдары. Жалға алу өндірісі. Престеу. Қаптағыш, қалыптау. Пісіру өндірісі мен металдарды кесу негіздері.
Күйдіру, егеу. Балқыту. Метализация.
Білімдер:
металдар мен қорытпалардың өзіндік ерекшіліктері мен құрылыстары; көміртегі қоспаларының құрылымы мен құрылысы; таңбалау мен қолдану; көміртегі қоспаларында термикалық, химия-термикалық және термомеханикалық өңдеу түрлері мен процестері. түрлі-түсті қорытпалар, қатты, ұнтақ, композициялық, және металды емес материалдардың түрлері, құрылысы, қолданысы; өндірістегі технологиялық процестер негіздері, престеу, құю, қалыптау дәнекерлеу, кесу, балқыту негіздері
Іскерліктер:
материалтану аясында анықтамалық оқу әдебиеттерін қолдану; технологиялық параметрлерді және оны пайдалану жиынтығы бойынша техникалық тапсырмалар негізінде материалды дұрыс таңдау.
БҚ 5

ПК 2.1.5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Кузнечное оборудование
Основы технологии машиностроения. Структура машиностроительного производства. Современные методы технологии. Оборудование кузнечно-прессового производства. Нагревательное оборудование и устройства для ковки и штамповки. Кузнечные и штамповочные молоты с массой падающих частей до 1,5 т, механические и гидравлические ковочные прессы усилием до 8 МН (800 тс), фрикционные и кривошипные прессы усилием до 3 МН (300 тс).
Горизонтально-ковочные машины усилием до 2 МН (200 тс).
Автоматические и полуавтоматическе линии для горячей штамповки различной сложности деталей и изделий.
Промышленные манипуляторы (роботы) с программным управлением.
Кузнечно-штамповочные автоматы. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин.
Грузоподъемное оборудование кузнечно-прессового цеха.
Знания:
основ технологии машиностроения и кузнечно-прессового производства; требования стандартов; современные методы технологии;
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации типового оборудования производства; схемы и режимы работы основных технологических систем производства; сущность и особенности основных технологических процессов производства; основные технологические параметры и методы их измерения;
Умения:
выявлять и анализировать причины отклонений от технологических режимов; работать со справочниками и другими информационными источниками.
БК 1, БК 5
ПК 2.1.2, ПК 2.1.8
СД 02
Специальная технология
Основные понятия и термины. Детали машин и соединения. Сведения о размерной обработке деталей. Контрольно-измерительные приборы и оборудование, правила пользования. Сборка типовых узлов. Общие сведения о нагреве металла. Сведения из теории обработки металлов давлением. Трение и износ. Смазка. Наладка, обслуживание и ремонт кузнечно-прессового оборудования. Сборка наладка, регулирование и испытание оборудования. Технология обслуживания и ремонта оборудования. Правила выполнения грузоподъемных работ. Безопасные методы труда. Эксплуатационная надежность и долговечность кузнечно-прессового оборудования. Контроль качества работ.
Знания:
специальной терминологии; правил организации рабочего места, безопасности труда, пожарной безопасности, гигиены труда и внутреннего распорядка; правила наладки обслуживания и ремонта кузнечно-прессового оборудования; правила пользования измерительным инструментом и оборудованием.
Умения:
применять знания на практике; выявлять и анализировать причины неисправностей и отказов кузнечно-прессового оборудования; работать со справочниками и другими информационными источниками.

КК 2.1.5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ұсталық жабдықтар
Машина жасау технологиясының негіздері. Машина жасау өндірісінің құрылымы. Технологияның жаңа әдістері. Ұсталық-тығыздау өндірісінің жабдығы. Қақтау мен қалыптауға арналған құрылғы мен қыздыру жабдығы. 1,5 т дейінгі құламалы бөлшек массасындағы ұсталық және штампілеу зор балғалар, 8 МН (800т.к) дейінгі күшпен механикалық және гидравликалық соғупрестері, 3МН (300ТК) дейінгі күшпен фрикционды және кривошипті престер. 2 МН (300тк) дейінгі күшпен көлбеу-соғу машиналары. Әр түрлі күрделі бөлшектер мен бұйымдарды ыстық күйінде штампілеуге арналған автоматты және жартылай автоматты сызықтар.
басқару бағдарламаларымен кәсіпорын манипуляторлары Ұсталық-қалыптау автоматтары. Ұсталық-тығыздау машиналарының электр жабдықтары. Ұсталық-тығыздау цехының жүк көтеру жабдықтары.
Білімдер:
Машиан жасау технологиясы мен ұсталық-тығыздау өндірісінің негіздері; стандарт талаптары; жаңа технология әдістері; үлгілік жабдықтың пайдалану тәтібі мен іс-әрекет принциптері, құрылымы; өндірістің негізгі технологиялық жүйесінің сызбалары мен жұмыс тәртібі; өндірістің негізгі технологиялық қызметтерінің мәні мен ерекшіліктері; негізгі технологиялық параметрлер мен оларды өлшеу әдістері;
Іскерліктер:
техникалық көрсеткіштерден жабдықтың жұмыс істеуде ауытқушылығының себептерін анықтау және талдау; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректерімен жұмыс істеу;
БҚ 1, БҚ 5
КҚ 2.1.2, КҚ 2.1.8
АП 02
Арнайы технология
Негізгі түсініктер мен терминдер. Машина бөлшектері мен құрамалары. Біркелкі бөлшектерді өңдеу туралы мәлімет. Өлшем-бақылау аспаптары мен жабдықтары, оларды қолдану тәртібі. Металды қыздыру туралы жалпы мәлімет. Қысыммен металл өңдеу теориясынан мәлімет. Үйкелу және тозу. Майлау. Жөндеу. Ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу және күту. Жабдықты жинап жөндеу, реттеу және сынау. Жабдықты күту мен жөндеу технологиясы. Жүк көтеру жұмыстарын орындау тәртібі. Еңбектің қауіпсіз әдістері. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдаланылмалы сенімділігі мен төзімділігі. Жұмыс сапасына бақылау.
Білімдер:
арнайы терминологиялар; жұмыс орнын, еңбек қауіпсіздігін, өрт қауіпсіздігін, еңбек тазалығы мен ішкі тәртіпті ұйымдастыру ережелері; ұсталық-тығыздау жабдығын күту және жөндеп іске қосу тәртібі; өлшем құралдары мен аспаптарын қолдану ережелері.
Іскерліктер:
білімді практикада қолдану; ұсталық-тығыздау жабдығының тоқтап қалу, бұзылған себептерін талдау және анықтау; анықтама және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс істеу;

БК 4, БК 7
ПК 2.1.1 –2.1.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Производственное обучение
Слесарное дело
Организация слесарных работ. Рабочее место слесаря. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для выполнения слесарных операций. Слесарные работы. Разметка. Рубка. Правка. Гибка. Резка. Опиливание. Сверление. Зенкование. Зенкерование. Развертывание. Шабрение. Клепка.
Умения:
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
Навыки:
пользоваться слесарным и инструментом, производить слесарные работы; определять чистоту и шероховатость поверхности
ПК 2.1.1 -2.1.5
ПК 2.1.8
ПО. 02
Слесарно-ремонтное дело
Организация слесарно-ремонтных работ. Изучение перечня слесарно-ремонтного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Нарезание резьбы. Слесарно-сборочные работы. Сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
определять характер ремонта технологического оборудования, ремонтопригодность деталей; и дефектовку кузнечно-прессового оборудования;
определять содержание слесарно-ремонтных работ; правила организации рабочего места безопасные приемы слесарно-ремонтных работ по наладке, обслуживанию и ремонту кузнечно-прессового оборудования; осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
Навыки:
пользоваться слесарно-ремонтным инструментом,
производить слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы; сборку, разборку кузнечно-прессового оборудования
ПК 2.1.1 -2.1.5
ПК 2.1.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения:
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; устройство кузнечно-прессового оборудования;
правила и способы зачаливания грузов на стропы; правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов; Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по наладке оборудования;
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПП.02
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
выявлять основные цеха и выпускаемую продукцию базового предприятия, систему контроля качества продукции; основные опасности предприятия:
Навыки:
выявлять взаимосвязь между цехами производства.
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПП.03
Технологическая
технологическая схема производства, эксплуатационные характеристики, технология наладки, обслуживания и ремонта оборудования; свойства сырья и продуктов; методы контроля качества выполненных работ.
Умения:
соблюдать технологию производства работ;
Определять эксплуатационные характеристики технологии наладки, обслуживания и ремонта оборудования
Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; зачаливания грузов на стропы; правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;- вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
работы со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
ПК 2.1.1 – 2.1.8
ПП.04
Предвыпускная практика
Прочное овладение умениями и навыками, самостоятельное выполнение всех видов работ в объеме требований профессионально-квалификационной характеристики.
Сбор материала для выполнения дипломной работы и/или подготовка к комплексному экзамену.
Умения:
анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования;
оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте.
Навыки:
соблюдения качества производства работ технологии наладки, обслуживания и ремонта кузнечно-прессового оборудования.

БҚ 4, БҚ 7
КҚ 2.1.1 –2.1.8
ӨО и КП
Өндірістік оқыту мен кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық іс
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Слесардың жұмыс орны. Слесарлық операцияларды орындау үшін, қажет слесарлық құралдар тізімін оқу, Слесарлық жұмыстар. Белгілеу. Майыстыру.Қию.Ұнтақтау. Егеу. Орау Жапсыру.
Білімдер:
істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауды жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау.
Іскерліктер:
слесарлық құралдарын қолдана білуді, слесарлық жұмыстарды істеуді, бетіндегі тазалығы мен бұдырлығын анықтауды; істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауын жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау жүргізу.
КҚ 2.1.1 -2.1.5
КҚ 2.1.8
ӨО. 02
Слесарлық-жөндеу ісі
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажет, слесарлық-жөндеу құралының тізімін оқу. Бұранданы кесу. Слесарлық-жинау жұмыстары. Өрнек жасау. Қосылмайтын қосындылар жинағы; Негізгі және көмекші жабдықтарды техникалық жөндеу мен күту кезіндегі слесарлық істер. Жабдықтың пайдалану ерекшіліктері: түсінік, сапа, сенімділігі, жұмысқа жарамдылығы, тоқтаусыз жұмыс істеушілігі, жөндеуге жарамдылығы.
Білімдер:
технологиялық жабдықтарды жөндеуді; бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын, ұсталық- тығыздау жабдығының ақаулығын анықтау; слесарлық-жөндеу жұмыстарының мазмұнын, жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібін, ұсталық-тығыздау жабдығын жөндеу, күту кезіндегі қауіпсіз слесарлық-жөндеу тәсілдерін анықтау; істелінген жұмыстардың сапа сын бақылауын жүзеге асыру, істеген істерге өздік бақылау жүргізу.
Іскерліктер:
слесарлық-жөндеу құралын қолдана білу, технологиялық жабдықты жөндеу сипатын анықтау, бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын; слесарлық-жөндеу және слесарлық-жинау жұмыстарын өндіру; ұсталық-тығыздау жабдығын жинау, іске қосу, құрау, ақау; істелінген істерге сапаны бақылау мен орындалуына өздік бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 2.1.1 -2.1.5
КҚ 2.1.8
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Білімдер:
негізгі цехтары мен шығаратын өнімдерін; өнімнің сапасын бақылау жүйесін; кәсіпорынның негізгі кауіптерін анықтау
Іскерліктер:
кәсіпорынның цехтар аралық байланыстарын айқындауды.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КП.02
Оқу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режим параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығымен жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру..
Білімдер:
- кәсіптік терминологияны; кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру мен құрылымын, еңбек қауіпсіздігін металдарды өңдеудегі және оларды қыздырудағы тиісті температуралардың негізгі ерекшіліктерін; көлденең-қапсыру машиналар, қалыптау, престер, балға құрылымдары мен бірдей үлгідегі өндірістік манипуляторларды; манипуляторлардың жұмысқа жарамдылығын тексеру тәртібі; қолданылатын қалыптау құрылысын және орнату әдістерін; дайындайтын бөлшектерді қапсыру мен қалыптауға рұқсаттары; өлшеу-бақылау аспаптары мен құралдарының қолдану шарттарын; автоматты және жартылай автоматты желістерінің механизміндегі өзара іс-қимылы; технологиялық процестің жүрісі мен ондағы ауытқулар туралы ақпараттар тапсыру тәртібін;
Іскерліктер:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыруды; жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу;
жабдықты жөндеу кезінде операцияларды орындау;
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
КП.03
Технологиялық
Өндірістің технологиялық сызбасы, жабдықты пайдалану сипаттамалары, жөндеу технологиясы, күту мен жөндеу; өнім мен шикізат құрылымы; орындалған жұмыстардың сапасын бақылау әдістері.
Білімдер:
өндіріс жұмыстарының технологиясын сақтау; жабдықты жөндеу мен күту, жөндеу технологиясын пайдалануды анықтау.
Іскерліктер:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыру;
кәсіпорын құрылымын анықтау, еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру; өңделген металдардың басты ерекшілігі;
жүктерді арқанға асу; жабдықтың жұмыс істеу, ауытқуы туралы ақпараттарды беру тәртібі; жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу; - жабдықты күту және жөндеу бойынша операцияларды орындау;
қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді;
өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтары және оларды қолдану тәртібін анықтау
КҚ 2.1.1 – 2.1.8
БП.04
Бітіру алдындағы практикасы
Іскерлік пен дағдыны мықты меңгеру, кәсіби-біліктілік сипатта барлық жұмыс түрлерін өз бетінше орындау.
Диплом жұмысын орындау үшін материалдар жинау немесе кешенді емтиханға дайындалу.
Білімдер:
жабдықтың жөнделуін болжамдау және талдау;
жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасын бағалау.
Іскерліктер:
ұсталық-тығыздау жабдығының іске қосу, күту, жөндеу технологиялық өндіріс жұмыстарының сапасын сақтау.

ПК 2.1.7 – ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
государственного и русского языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
Использовать профессиональную лексику, применять знания государственного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
иностранного языка, грамматического минимума, необходимого для чтения, перевода со словарем текстов профессиональной направленности
Умения:
использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в профессиональной деятельности
БК 5
ОГД. 03
История Казахстана
БК 1
ОГД 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания:
основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания;
Умения:
использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 3
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Основы политологии и социологии
Основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
основных понятий и категорий социологии и политологии; политические режимы, основные политические партии Казахстана и мирового сообщества; причины социальных конфликтов;
Умения:
анализировать и сопоставлять общественные отношения, их развитие с точки зрения субъекта и объекта.
БК 1
БК 6
СЭД 02
Основы экономики
Экономическая ситуация в Республике Казахстан. Экономика и ее основные проблемы. Микроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности фирмы. Антимонопольное регулирование. Доходы населения. Регулирование социально-экономических проблем. Макроэкономика. Структура экономики страны. Финансы. Денежно-кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Микро - и макроэкономические проблемы казахстанской экономики. Международное разделение труда. Мировой рынок товаров, услуг и валют. Основы бизнеса.
Знания:
общие положения экономической теории, основные моменты экономической ситуации в Казахстане; структуру экономики страны, стадии регулирования социально-экономических проблем;
Умения
оценивать текущую социально - экономическую ситуацию в масштабах региона и страны; находить и использовать необходимую информацию для анализа экономического состояния в отрасли.
БК 1
БК 4
СЭД 03
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность и ее виды. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации:
правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения
использовать нормативно – правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1
БК 6
СЭД 04
Культурология
Общее понятие о культуре и об объекте культурологи. Структура культуры. Социальные функции культуры. Подходы к происхождению и сущности культуры (школы культурологии 19-20вв.). Культура и природа. "Культура" и "цивилизация". "Массовая культура". "Контр-культура". Элитарная культура, культура и личность. Общее понятие о культуре и об объекте культурологи. Культуры и цивилизации на территории Казахстана. История культуры Казахстана в различные исторические периоды. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религии и ее роль. Происхождение религии и ее типы. Основные положения христианства и ислама
Знания:
понятия, формы и функции культуры; основные мировые цивилизации, мировые религии; культуру народов Казахстана и перспективы ее развития;
Умения
сопоставлять основные этапы развития культуры с процессами в современной культуре.
БК 2
БК 5
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования. Система документации, структура документов. Организация и технология делопроизводства. Порядок организаций и формирования дел.
Знания:
назначение, составные части, правила оформления документов;
способы создания и функции документов; общую характеристику средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии;
Умения:
составлять деловые бумаги: заявление, приказы, служебные записки и другие;
организовывать работу с документами, регистрировать, вести их учет, пользоваться современной оргтехникой.

КҚ 2.1.7 – КҚ 2.1.8
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару және оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер: кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздік бойынша аудару мен оқуға қажет мемлекеттік тіл мен орыс тілі, грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексиканы қолдану, мемлекеттік тілдегі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі Кәсіптік тілдің ролі. Мамандық бойынша терминология Кәсіпке бағытталған мәтіндерді (сөздік бойынша) аудару оқу жылдамдығы. Кәсіби қарым-қатынас. Мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сөйлесу құрастыру.
Білімдер:
кәсіпке бағытталған мәтіндерді сөздікпен аударып, оқу үшін қажет грамматикалық минимум мен шетел тілі
Іскерліктер:
кәсіби қызметте кәсіптік лексика мен шетел тілі білімін қолдану.
БҚ 5
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
БҚ 1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене шынықтырудың ролі, оның салауатты өмір салтындағы қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Спорттық дене күші қасиеттерін жетілдіру негіздері: ақыл-ой мен дене күшінің жұмыс істеу қабілетін тұрақтандыруды қамтамасыз ететін дене тәрбие құралы.
Білімдер:
салауатты өмір салтының негіздері; ұйқы тәртібі мен дене күші, шынығу, тамақтану;
Іскерліктер:
денсаулықты қатайту, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға, дене күші жетістіктеріне жету үшін, спорттық-дене тәрбиесін қолдану.
БҚ 3
ӘЭП.00
Әлеметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Әлеуметтің негізгі категориялары мен түсініктері. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас. Қоғамдық қатынастың нысаны және субъект сияқты тұлға. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік жанжалдар, олардың рұқсат механизмі Негізгі түсініктер мен политология негіздері. Саясат және саяси өкімет. Саяси жүйе. Мемлекет- саяси жүйенің негізгі буыны. Саяси партиялар мен қозғалыстар. Ішкі саяси қызмет пен әлемдік саяси процесс.
Білімдер:
әлеумет пен политологияның негізгі түсініктері мен категориялары; саяси тәртіп, дүниежүзілік қауымдастық пен Қазақстанның негізгі саяси партиялары; әлеуметтік жанжал себептері;
Іскерліктер:
қоғамдық қатынасты, олардың субъект пен объект көз қарасының дамуын салыстыру және талдау.
БҚ 1
БҚ 6
ӘЭП 02
Экономика негіздері
Нарықтық экономиканың негізгі түсініктері мен принциптері. Сұраныс пен ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия мен бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынас субъектілер. Экономикалық шығындар мен кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Маркетинг пен жарнама. Баға мен баға белгілеу. Өндіріс-шаруашылық қызметінің тиімділігі. Салық пен салық салу.
Инфляциялық үдерістер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсу мәселесі.. Халықаралық еңбек бөлінісі.
Білімдер:
өндіріс факторларының мазмұны; экономикалық санаттар сияқты меншіктік ұғым; менеджмент ұғымы; тауар шикізатын анықтау; бәсекелестіктің мәні; нарық субъект шығындары бойынша негізгі түсініктер; жарнаманың мәні; салық түрлері; нарықтық қатынас жүйесіндегі мемлекеттің рөлі.
Іскерліктер:
ғылыми-көпшілік және анықтамалық әдебиет құжаттармен жұмыс істу; кіріс пен шығыстарды санау; (мысал әдісімен) бөлшектік сауда бағасын, көтерме сауда бағасын, тауардың өзіндік құн бағасын анықтау; салықтың мәнін түсіндіру.
БҚ 1
БҚ 4
ӘЭП 03
Құқықтың негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, көздер. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық ядро жүйесі. Адам құқығы туралы жалпыға бірдей мағлұмдама. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
адам мен азаматтың құқығы мен бостандығы, олардың іске асу механизмі; кәсіптік қызмет аясындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормалар;
Іскерліктер:
маманның кәсіби қызметін реттемелеуші нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдану.
БҚ 1
БҚ 6
ӘЭП. 04
Мәдениеттану
Мәдениет пен мәдениеттану объектісі жөнінде жалпы түсінік. Мәдениет құрылымы. Мәдениеттің әлеуметтік қызметтері. Мәдениет пен табиғат. "Мәдениет" пен "өркениет". "Жаппай мәдениеттендіру". "Контр-мәдениет". Ақсүйектер мәдениеті, мәдениет пен тұлға. Қазақстан аймағындағы мәдениет пен өркениет. Әр түрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның мәдениет тарихы. Жаңа замандағы Қазақстанның ғылымы мен мәдениеті. Діннің мәні мен оның рөлі. Діннің шығуы мен олардың типтері. Христиан діні мен ислам дінінің негізгі жағдайы.
Білімдер:
мәдениет түсініктері, нысандары, қызметі; негізгі әлемдік өркениеттер, әлемдік діндер; Қазақстан халықтарының мәдениеті және оның келешекте дамуы;
Іскерліктер:
мәдениеттің негізгі даму кезеңдерін қазіргі мәдениет үрдісімен салыстырып қарау.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың атауы мен оларды құжаттау тәсілдері. Құжаттама жүйесі, құжаттар құрылымы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және оның технологияс. Ұйымдастыру тәртібі мен істі қалыптастыру.
Білімдер:
құжаттарды рәсімдеу тәртібі, атауы, құрама бөліктері; құжаттардың қызметі мен құру тәсілдері; оргтехника жабдығына жалпы сипаттама, олардың атауы мен кәсіпорындағы ұйымдастырушылық және басқарушылық қызметтерге енгізу;
Іскерліктер:
іс-қағаздарын құрастыру: өтініш, бұйрықтар, қызмет бабындағы хаттар және басқада құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, оларға есеп жүргізу, қазіргі жаңа оргтехниканы қолдану.

БК 2, БК 4
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ОПД 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Роль стандартизации, метрологии в повышении качества продукции.
Правовые основы, цели, задачи, принципы, объекты и средства стандартизации.
Международная и региональная стандартизация. Межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации Республики Казахстан.
Правовые основы, цели и задачи, объекты и средства метрологии. Основные понятия и определения метрологии. Метрологические службы, обеспечивающие единство измерений. Государственный метрологический контроль и надзор.
Качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции.
Знания:
основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки;
Умения
применять нормативно-техническую документацию и основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.
БК 1, БК 4
ПК 3.2.3
ОПД 03
Электротехника
Понятие об электрическом токе. Постоянный ток. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм и магнитные цепи. Переменный ток. Электрические цепи переменного тока. Трехфазная электрическая система. Электроизмерительные приборы и электрические измерения. Электроприборы. Трансформаторы. Электромашины. Аппаратура управления. Промышленные сети и электроустановки. Электронная и автоматическая аппаратура.
Знания:
основные параметры элетрической цепи;
источники электрической энергии;
единицы и способы измерения физических величин;
законы Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца; характеристики магнитного поля, параметры магнитных цепей; определение переменного тока и его параметры; активное, индуктивное и емкостное сопротивление в цепи переменного тока; трехфазную систему переменного тока, соединения обмоток; мощность трехфазной системы; классификацию и принцип действия измерительных приборов; методы измерения электрических и неэлектрических цепей;
назначение, устройство и принцип действия трансформаторов; классификацию электрических машин; устройство и действие машин постоянного и переменного тока; полупроводниковые приборы.
Умения
снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
Пользоваться электроизмерительными приборами
БК 5, БК 7
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ОПД 04
Техническое черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания:
единой системы конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
Умения
читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 1

БҚ 2, БҚ 4
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
ПҚ 3.2.7
ЖКП 02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Өнім сапасының көтерілуіндегі стандарттау, метрологияның рөлі. Стандарттаудың құқықтық негіздері, мақсаттары, міндеттері, қызметтері, объектілері мен құралдары. Халықаралық және аймақтық стандарттау. БҰҰ мемлекет аралық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттау мемлекеттік жүйесі. Метрологияның құқықтық негіздері, мақсаттары мен міндеттері, объектілері мен құралдары. Өлшем бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау мен қадағалау.
Өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оны бағалау әдістері; өнімді сынау және бақылау.
Білімдер:
метрология, стандарттау, серификаттау және өнім сапасын басқарудың негізгі түсініктері; сапа көрсеткіштері мен оларды бағалау әдістері.
Іскерліктер:
нормативтік-техникалық құжатты қолдану және кәсіптік қызметте негізгі қағидалар жүйесінің сапасын жүзеге асыру.
БҚ 1, БҚ 4
КҚ 3.2.3
ЖКП 03
Электротехника
Электрлік ток жөнінде түсінік. Тұрақты ток. Тұрақты тоқтың электр тізбегі. Электромагнетизм мен магнит тізбегі. Айнымалы ток. Айнымалы токтың электр тізбегі. Үш фазалы электрлі жүйе. Электр күшін өлшейтін аспап пен электр өлшеуіштер. Электр құралдары. Трансформаторлар. Электр машиналары. Басқару аппараттары. Өнеркәсіп желістері мен электр қондырғылары. Электронды және автоматты құрылғы.
Білімдер:
электрлі тізбек параметрлері; электр энергия көздері; физикалық шаманы өлшеу бірліктері мен тәсілдері; Ом, Киргофа, Джоуля-Ленц заңдары; магнит өрісін сипаттау; магнит тізбегінің параметрлері; айналмалы тоқты және оның параметрлерін анықтау; айналмалы тоққа тізбек кедергісі; айналмалы тоқтың үш фазалы жүйесі; орам сымының жалғануы; үш фазалы жүйенің қуаты; өлшем құралдарының қызмет етуі мен топталуы; электрлі және электрлі емес тізбектердің өлшем әдістері; трансформаторлардың атауы, құрылысы, әрекеті; электрлі машиналардың классификациясы, тұрақты және айналмалы тоқ машиналарының құрылымы мен әрекеті; жартылай өткізгіш аспаптар.
Іскерліктер:
аспаптар көрсеткішін шешу, электр жабдықтарының түбегейлі электрлі жүйелерін оқу; Ом и Кирхгоф заңдарын қолданып, тоқтың кернеуін, кедергісін есептеу.
БҚ 5, БҚ 7
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
ЖКП 04
Техникалық сызу
КҚБЖ ГОСТ түсінік. ЕСКД сәйкес сызуларды графикалық рәсімдеу. Сызудың сызықтары, сызу форматтары. Сызуларда жазуды орындау. Масштабтар. Өлшемдерді енгізу. Контур бөлшектерін орындау тәсілдері. Техникалық сурет салу. Сызба геометриясы мен жобалау сызу жұмысының негіздері. Сызу жұмыстарын орындаудағы жалпы ережелері. Бөлшектер, эскиздер, мамандық бойынша сызулар, тілу, кесу, бейнелеу мен белгілеу, нормативтік-техникалық құжат түрлері. Машиналық график жабдығы мен әдісі.
Білімдер:
конструкторлық құжаттаманың біртұтас жүйесі (КҚБЖ); сызба жұмыстары мен эскиздерді орындаудағы тәсілдер мен ережелер; сызба геометриясы мен жобалап сызу жұмысының негіздері
Іскерліктер:
сызба жұмыстарын кәсіби түрде оқып, орындап, сонымен қатар компьютерлік жазу-сызу әдістерімен рәсімдеу.
БҚ 1

ПК 3.2.1
ПК 3.2.7
ОПД 05
Охрана труда и основы промышленной экологии
Законодательство и органы надзора по охране труда.
Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма.
Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия.
Источники опасности при наладке кузнечно-прессового оборудования.
Производственная санитария и гигиена труда.
Основные профилактические и защитные мероприятия.
Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Электробезопасность. Экологический кодекс РК.
Пути решения экологических проблем в кузнечно-прессовом производстве.
Знания:
особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; действие токсических веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации (ПДК) и индивидуальные средства защиты; меры предупреждения пожаров; электробезопасность; влияние техногенных процессов на окружающую среду;
Умения
применять средства индивидуальной защиты, оказывать первую доврачебную помощь пострадавшему, оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять безопасные приемы труда в процессе профессиональной деятельности;
организовывать безопасные условия труда для рабочих.
БК 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ОПД 06
Материаловедение и технология машиностроения
Строение и свойства металлов и сплавов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Термическая обработка стали. Химико-термическая и термомеханическая обработка железоуглеродистых сплавов. Цветные металлы и их сплавы. Твердые сплавы. Порошковые и композиционные материалы. Неметаллические материалы. Основы литейного производства. Физические основы обработки металлов давлением. Нагрев металла и нагревательные устройства. Прокатное производство. Волочение. Прессование. Ковка. Штамповка. Основы сварочного производства и термической резки металлов. Пайка. Наплавка. Металлизация
Знания:
строения и свойств металлов и сплавов; свойства и структуру железоуглеродистых сплавов; маркировку и применение; виды и процесс термической, химико-термической и термомеханической обработки железоуглеродистых сплавов; назначение, виды, свойства и применение цветных сплавов, твердых сплавов, порошковых, композиционных и неметаллических материалов;
Основы технологических процессов прокатного производства, волочения, прессования, ковки, штамповки, сварки, резки, пайки, наплавки и металлизации.
Умения
пользоваться учебной, справочной литературой в области материаловедения; правильно выбрать материал на основании технического задания по совокупности его эксплуатационных и технологических параметров; контролировать правильность выбора материалов рабочими.
БК 5
ПК 3.2.4

КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.7
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбекті қорғау бойынша заңдылықтар мен бақылау органдары. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақат жағдайлары ережесі мен тіркеу тәртібі. Кәсіпорын цехтары мен аулаларында қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар.
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосу алдындағы қауіптілік көздері. Өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғану шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құрылғылар, аспаптар және сигнал берулер, өрт сөндіру құралдары.
ҚР экологиялық кодексі. Ұсталық-тығыздау өндірісіндегі экологиялық проблемаларды шешу жолдары.
Кәсіпорындарда еңбекті қорғау қызметін ұйымдастыру. Ұсталық-тығыздау жабдықтарын іске қосудағы қауіпсіздік негіздері
Білімдер:
кәсіби қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін; кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; адам ағзасына улы заттардың әсерін, шектеулі рауалы концентрацияны (ШРК) және жеке қорғану құралдарын; өрт пен жарылысты ескерту шараларын; техногенді процестердің қоршаған ортаға әсерін;
Іскерліктер:
жеке қорғану құралдарын қолдануды, зардап шеккен адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді, қызметкер мен қоршаған орта үшін өндірістік жағдайлардың қауіптілік дәрежесін бағалауды; кәсіби қызмет процесінде қауіпсіз еңбек тәсілдерін қолдану.
БҚ 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ЖКП 06
Материалтану мен машина жасау технологиясы
Металдар мен қоспалардың ерекшіліктері мен құрылысы. Қоспалардың теория негіздері. Көміртегі қосындылары.Көміртегі қосындыларын химия-термиялық және термомеханикалық өңдеу. Түсті металдар және олардың қоспалары. Қатты қоспалар.Ұнтақ және композициялық материалдар.Металды емес материалдар. Қысыммен металдарды өңдеу физикалық негіздері.Металдың қызуы мен қыздыру құрылымдары. Жалға алу өндірісі. Престеу. Қаптағыш, штампілеу. Пісіру өндірісі мен металдарды кесу негіздері.
Күйдіру, егеу. Балқыту. Металдау.
Білімдер:
металдар мен қорытпалардың өзіндік ерекшіліктері мен құрылыстары; көміртегі қоспаларының құрылымы мен құрылысы; таңбалау мен қолдану; көміртегі қоспаларында термикалық, химия-термикалық және термомеханикалық өңдеу түрлері мен процестері. түрлі-түсті қорытпалар, қатты, ұнтақ, композициялық, және металды емес материалдардың түрлері, құрылысы, қолданысы; өндірістегі технологиялық процестер негіздері, престеу, құю, штампілеу дәнекерлеу, кесу, балқыту негіздері
Іскерліктер:
материалтану аясында анықтамалық оқу әдебиеттерін қолдану; технологиялық параметрлерді және оны пайдалану жиынтығы бойынша техникалық тапсырмалар негізінде материалды дұрыс таңдау.
БҚ 5
ПК 3.2.4

ПК 3.2.8
ОПД 07
Техническая механика
Статика. Аксиомы статики.
Понятие о силе. Элементы, определяющие силу. Измерение величины силы. Система сил.
Центр тяжести. Положение центров тяжести сечений. Геометрические характеристики сечений. Устойчивость равновесия.
Момент сил. Центробежная и центростремительная силы.
Сопротивление материалов. Виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация.
Расчет на прочность, жесткость и устойчивость.
Элементы динамики и кинематики. Виды движения точки. Простейшие движения тел. Кинематические характеристики поступательного и вращательного движения.
Работа и мощность. Коэффициент полезного действия.
Трение. Роль трения в технике.
Аксиомы и законы динамики. Детали механизмов и машин. Применение простых механизмов в технике.
Виды передач. Передаточное отношение.
Механизмы преобразования движения: кривошипно-шатунный механизм; кулачковый механизм; их назначение и устройство.
Знания:
общие законы равновесия и движения точек и тел; основы расчета на прочность; жесткость, устойчивость; определение работы и мощности на прямом участке пути и при вращательном движении тела; кпд механизмов; их соединения и передачи; простейшие механизмы;
Умения
применять законы механики в решении задач, выполнять расчеты на прочность, жесткость и устойчивость; составлять и читать кинематические схемы механизмов, анализировать их конструктивные особенности.
БК 1
БК 7
ПК 3.2.1
ОПД 08
Основы технологии отрасли
Теоретические основы технологии машиностроения. Технологическое обеспечение качества изделий. Технологичность конструкции изделия. Показатели технологичности. Базирование и базы в машиностроении. Точность обработки. Разработка технологических процессов и средств технического оснащения. Автоматизация системы технической подготовки производства и проектирования технологических процессов. Технология производства и методы обработки типовых поверхностей и деталей машин. Развитие технологии машиностроения. Современные методы технологии.
Знания:
теоретические основы технологии машиностроения; вопросы базирования и установки заготовок; точность обработки; технологичность конструкций деталей; правила и принципы проектирования технологических процессов; технологические процессы кузнечно-штампового производства на станках с программным управлением, робототизированных технологических комплексах; специальные вопросы технологии машиностроения; требования стандартов.
Умения
дать оценку технологичности конструкции изделия; определить последовательность обработки; осуществить выбор баз, конструкции приспособления; определять точность технологических процессов;

ПК 3.2.8
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері
Статика. Статика аксиомалары. Күш жөнінде түсінік. Күшті анықтайтын элементтер. Күштің шамасын өлшеу. Күш жүйесі. Ауырлық центрі. Ауырлық центр қималарының ережесі. Қиманың геометриялық сипаттамасы, Тепе-теңдік орнықтылығы. Күш моменті. Центрден тепкіш күш. Центрге тартқыш күштер. Материалдар кедергісі. Деформациялану жағдайының түрлері: созылу, сығылу, қозғалту, ширату, иілу, күрделі деформация. Беріктігіне есептеу, қаттылығы және орнықтылығы. Динамика және кинематика элементтері. Нүкте қозғалысы түрлері. Жай дене қозғалысы. Ілгермелі және айналмалы қозғалыстың кинематикалық сипаттамасы. Жұмыс және күш. Пайдалы әрекет коэффициенті. Үйкеліс. Үйкелістің техникадағы ролі.Аксиомалар және динамика заңдары. Механизімдер мен машинаның тетіктері. Жай механизімдерді техникада қолдану. Машина тетіктерінің қосылысы. Беріліс түрлері. Беріліс қатынасы. Қозғалыстың қайта жаңару механизімдері: қосиінді-бұлғақ механизімі, бағдартқыш механизімі; олардың құрылысы мен қолданысы. Кинематикалық сызба-нұсқасын құру және оқу.
Білімдер:
тепе-теңдіктің жалпы заңдылықтарын, дене қозғалысы мен нүкте қозғалысын; беріктікке есептеулер негізін; қатаңдықты, орнықтылықты; дененің айналмалы қозғалысы кезінде жолдың түзу бөлігіндегі жұмыс пен қуатты анықтауды; механизімдер ПӘК-ін, машина тетіктері негіздерін, олардың қосылысы мен берілісін; жай механизімдерді;
Іскерліктер:
механика заңдылықтарына есептер шығаруда қолдануды, беріктікке қатаңдыққа есептеулер жүргізуді; кинематикалық сызба нұсқасын құруды және оқуды, олардың құрылым ерекшеліктерін талдау.
БҚ 1
БҚ 7
КҚ 3.2.1
ЖКП 08
Технология салаларының негіздері
Машина жасау технологиясының шығармашылық негіздері.
Бұйым сапасын технологиялық қамтамасыз ету. Бұйымдардың құрылым технологиялылығы. Технологиялық көрсеткіштер. Машина жасаудағы орналастырулар. Өңдеудің нақтылығы. Технологиялық прцестер мен техникалық жарықтандыру жабдықтарының әзірлемелері. Кәсіпорынның техникалық дайындық жүйесін автоматтандыру және технологиялық процестерді жобалау. Машина бөлшектері мен үстіңгі жақ үлгілерін өңдеу әдістері мен кәсіпорын технологиясы. Машина жасау технологиясының дамуы. Қазіргі заман технология әдістері.
Білімдер:
машина жасау технологиясының теориялық негіздері; дайындамаларды орналастыру және құру мәселелері; дәлдігін сұрыптау; бөлшектер құрылысының технологиялылығы; технологиялық процестердің жобалау принциптері мен тәртібі; ұсталық-қалыптау кәсіпорындардағы басқару бағдарламалы станоктардың, технологиялық процесі;
машина жасау технологиясының арнайы мәселелері;
стандарттардағы талапты орындау
Іскерліктер:
бұйым құрылысының технологиясына баға беруді; өңдеудің дәйектілігін анықтауды. базалардың таңдауын жүзеге асыру. технологиялық процестердің нақтылығын анықтау;

БК 1, БК 7, БК 9
ПК 3.2.4
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ОПД 09
Основы гидравлики, гидро- и пневмопривод
Механические характеристики и основные свойства жидкостей. Основы гидростатики и гидродинамики. Гидравлические сопротивления. Истечение жидкостей из отверстий, насадков из под затворов. Гидравлический расчет простых трубопроводов. Гидравлические машины. Гидропривод. Пневмопривод кузнечно-прессового оборудования.
Знания:
специальной терминологии;
механические характеристики и основные свойства жидкостей; основы гидростатики и гидродинамики; гидравлические машины; устройство гидро- и пневмопривода. привода кузнечно-прессового оборудования.
Умения
применять знания на практике; осуществлять гидравлический расчет простых трубопроводов; применять нормативно-техническую документацию, читать кинематические схемы гидро- и пневмопривода оборудования.
БК 4
БК 5
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Кузнечное оборудование
Детали машин и соединения. Оборудование кузнечно-прессового производства. Нагревательное оборудование и устройства для ковки и штамповки. Кузнечные и штамповочные молоты, механические и гидравлические ковочные прессы, фрикционные и кривошипные прессы.
Горизонтально-ковочные машины.
Автоматические и полуавтоматическе линии для горячей штамповки различной сложности деталей и изделий.
Промышленные манипуляторы (роботы) с программным управлением.
Кузнечно-штамповочные автоматы. Электрооборудование кузнечно-прессовых машин.
Грузоподъемное оборудование кузнечно-прессового цеха.
Знания:
устройства и принципа действия типового оборудования производства; основные технические параметры оборудования и методы их измерения;
Умения:
выявлять и анализировать причины отклонений в работе оборудования от технических показателей; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать правильность установки и наладки оборудования.
БК 1, БК 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.9
СД 02
Технология обработки металлов давлением
Основные понятия и термины. Общие сведения о нагреве металла. Структурные превращения в сплавах при нагреве и ковке Сведения из теории обработки металлов давлением. Понятие о пластической деформации, виды и показатели; технологическая пластичность, ковкость, штампуемость;
Технологический процесс ковки и штамповки. Контроль качества изделий.
Знания:
специальной терминологии; правила пользования измерительным инструментом и оборудованием; правила сборки разборки типовых узлов, соединений и механизмов; базовые сведения о строении металла; механизмы развития пластической деформации; понятие о холодной и горячей обработки металлов давлением; технологический процесс ковки и штамповки.
Умения
рассчитывать удельное давление течения и величину полного усилия при деформировании; применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками.

БҚ 1, БҚ 7, БҚ 9
ПК 3.2.4
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
ЖКП 09
Гидравлика, гидро мен пневмопривод негіздері
Сұйықтықтың механикалық сипаттамасы мен негізгі өзіндік ерекшіліктері. Гидростатика мен гидродинамиканың негіздері. Гидравликалық қарсылық. Қарапайым өткізгіш құбырлардың гидравликалық есебін жүзеге асыру.
Гидравликалық машиналар
Гидрожетек.
Ұсталық-тығыздау жабдығының пневмоприводтары.
Білімдер:
арнайы терминологияны; сұйықтықтың механикалық сипаттамасы мен негізгі өзіндік ерекшіліктерін; гидростатика мен гидродинамика негіздерін; гидравликалық машиналарды; гидро мен пневмопривод, ұсталық-тығыздау жабдығының құрылымын;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; қарапайым өткізгіш құбырлардың гидравликалық есебін жүзеге асыру; нормативтік-техникалық құжаттарды қолдану, гидро мен пневмопривод жабдықтарының кинематикалық сызбанұсқасын оқу.
БҚ 4
БҚ 5
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Ұсталық жабдық
Машина бөлшектері мен құрама. Ұсталық-тығыздау өндірісінің жабдығы. Қыздыру жабдығы мен қапсыру мен қалыптауға арналған құрылым. Ұсталық және қалыптау балғалары, механикалық және гидравликалық қапсыру престері, фрикционды және қапсыру престері. Көлденең-қапсыру машиналары. Әртүрлі күрделі бұйымдар мен бөлшектерді ыстық қалыптауға арналған автоматты және жартылай автоматты желісі. бағдарламалық басқарумен өнеркәсіптік манипуляторлар. Ұсталық-қалыптау тығыздау машиналарының электр жабдығы. Ұсталық-тығыздау цехының жүк көтеруі.
Білімдер:
кәсіпорын жабдық үлгісінің қолдану принциптері мен құрылымы; жабдықтың басты техникалық параметрлері мен оны өлшеу әдістерін;
Іскерліктер:
техникалық көрсеткіштерден жабдықтың жұмыс істеуде ауытқушылығының себептерін анықтау және талдау; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректерімен жұмыс істеу;
БҚ 1, БҚ 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.9
АП 02
Қысыммен металл өңдеу технологиясы
Негізгі түсініктер мен терминдер. Металды қыздыру туралы жалпы мәлімет. Еріту, қыздыру және қапсыру кезіндегі құрылыс өзгерімі. Қысыммен металл өңдеу теориясынан мәлімет. Пластикалық деформациялар туралы түсінік, түрлері және көрсеткіштері; технологиялық қапсыру, қалыптау; Қапсыру мен қалыптаудың технологиялық процесі. Бұйым сапасын бағалау.
Білімдер:
арнайы терминологияны; өлшеу құралы мен жабдығын дұрыс қолдану тәртібін;торап үлгілерін жинау, құрау, жалғау және механизмдер тәртібін; металл құрылыстары туралы жалпы мәлімет; пластикалық деформациялардың даму механизмі; қысыммен металдарды ыстық, суық өңдеу ісі жөнінде түсінік; қапсырумен қалыптаудың технологиялық процесі.
Іскерліктер:
қысым кезіндегі,толық күш арттырған кездегі өзгеруді, санауды; білімді практикада қолдана білу; анықтамалар мен басқа да ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу;

БК 4, БК 5, БК 7, БК 8,
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.7
СД 03
Техническое обслуживание, эксплуатация и монтаж кузнечно-прессового оборудования
Устройство помещений. Установка оборудования на фундаменте. Пусконаладочные работы. Сведения о размерной обработке деталей. Контрольно-измерительные приборы и оборудование, правила пользования. Сборка типовых узлов и механизмов. Сборка наладка, регулирование и испытание оборудования. Диагностика. Технология обслуживания оборудования. Повышение долговечности. Смазка. Подбор смазочного материала. Регенерация отработанных масел. Правила выполнения грузоподъемных работ. Безопасные методы труда.
Знания:
специальной терминологии; правила установки на основание и монтажа оборудования; технологию пусконаладочных работ, диагностики, обслуживания, сборки и испытания оборудования; виды и свойства масел; правила выполнения грузоподъемных работ; безопасные методы труда.
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать правильность обслуживания и эксплуатации оборудования
БК 1, БК 7
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.3
СД 04
Ремонт и наладка кузнечно-прессового оборудования
Трение и износ. Понятия износостойкости и работоспособности оборудования. Эксплуатационная надежность и долговечность кузнечно-прессового оборудования. Планово-предупредительный ремонт оборудования. Определение объема ремонтных работ. Основы технологии ремонта машин. Методы ремонта оборудования. Сборка и испытание. Контроль качества ремонтных работ. Безопасные методы труда.
Знания:
специальной терминологии; понятие об износостойкости, надежности, долговечности; сущность планово-предупредительной системы ремонта оборудования; методы ремонта; правила сборки и испытания;
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками; контролировать качество ремонта оборудования.
БК 3, БК 4, БК 6, БК 8
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
СД 05
Организация планирования и управления производством
Формы организации предприятий, их производственная и организационная структура. Типы производства, их характеристика. Основные производственные и технологические процессы. Основные и оборотные средства. Трудовые ресурсы. Организация, нормирование и оплата труда. Себестоимость продукции. Ценообразование. Оценка эффективности деятельности организации. Качество и конкурентоспособность продукции. Технико-экономические показатели работы кузнечно - штамповых цехов.
Знания:
организации работы и структуру предприятия, работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; организацию труда; механизмы ценообразования на продукцию и формы оплаты труда в современных условиях;
Умения
рассчитывать по принятой методике основные технико-экономические показатели деятельности организации.
БК 3, БК 4, БК 6, БК 8,
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
СД 06
Автоматизация производственных процессов и автоматизированные системы управления технологическими процессами
Основы системного анализа. Структурная схема. Формирование информационной системы автоматизированного производства. Структура автоматизированного производства. Классификация автоматизированных информационных систем. Централизованные и распределенные системы управления. Вычислительные устройства АСУП. Системы распознавания. Датчики систем технического зрения. Прием и обработка информации. Проблемы и эффекты от внедрения автоматизированных информационных систем.
Знания:
специальной терминологии; основы системного анализа и структурную схему; структуру и классификацию автоматизированных информационных систем; проблемы и эффекты от внедрения автоматизированных информационных систем.
Умения
применять знания на практике; работать со справочниками и другими информационными источниками.

БҚ 4, БҚ 5, БҚ 7, БҚ 8,
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
АП 03
Ұста жабдығын технологиялық күту, пайдалану мен өңдеу
Тұрмыстық құрылымы. Жабдықты іргеге орнату. Жабдықты іске қосу жұмыстары. Бөлшектерді өлшеп өңдеу туралы мағлұмат. Өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтары, оларды қолдану тәртібі. Торап үлгілері мен механизмдер жинағы. Диагностика. Жабдықты күту технологиясы. Ұзақ уақыт жұмыс істеу жағдайына көтеру. Майлау материалдарын іріктеу. Жүк көтеру жұмыстарының орындалу тәртібі. Еңбектің қаупсіз әдістері.
Білімдер:
арнайы технологияны; орнату мен жабдық монтаж тәртібін; іске қосу жұмысының, диагностика, күту, жабдықтарды жинау мен қолдану технологиясын; майлардың түрлері мен ерекшіліктері; жүк көтеру жұмыстарының еңбектің қауіпсіз әдістерін;
Іскерліктер:
білімді практикада қолдану; анықтамалармен және де басқа ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу.
БҚ 1, БҚ 7
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.3
АП 04
Ұсталық-тығыздау жабдықтарын жөндеу мен іске қосу
Жабдықтың төзімділігі мен жұмысқа жарамдылығы туралы түсінік. Ұсталық-тығыздау жабдығының пайдалану сенімділігі мен ұзақ мерзімділігі. Жабдықты жөндеудегі жоспарлы-ескерту жүйесінің мәні. Жөндеу жұмыстарының көлемін анықтау. Машиналарды жөндеу технологияларының негіздері. Жабдықты жөндеу әдістері. Жинау мен сынау. Жөндеу жұмыстарын бақылау сапасы. Еңбектің қауіпсіз әдістері.
Білімдер:
арнайы терминологияны; төзімділік, сенімділік, ұзақ мерзімділік туралы түсінік; жабдықты жөндеудегі жоспарлы-ескерту жүйесінің мәні; жөндеу әдістері; жинақтау мен сынау тәртібі;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; анықтамалар мен басқа да ақпарат деректемелерімен жұмыс істеу.
БҚ 3, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
АП. 05
Өндірісті жоспарлау мен ұйымдастыру
Кәсіпорынның ұйымдастыру формалары, олардың өндірістік және ұйымдастырушылық құрылымы. Өндірістің түрлері, олардың сипаттамалары. Негізгі өндірістік және технологиялық процестер. Негізгі және айналмалы құралдар. Еңбек ресурстары. Ұйым, мөлшерлеу және еңбек төлемақысы. Өнімнің өзіндік құны. Бағаның пайда болуы. Ұйымдастыру қызметінің қарқындылығын бағалау. Өнімнің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігі. Ұсталық-қалыптау цехтарының экономикалық көрсеткіштері.
Білімдер:
кәсіпорынның құрылымы мен жұмысты ұйымдастыруды, жұмыс істейтін өндіріс жағдайындағы кәсіпорын учаскесінде аралас мамандықтардың жұмысын; еңбекті ұйымдастыруды; қазіргі заман жағдайындағы өнімді және еңбек ақы формасын бағалау механизмін
Іскерліктер:
белгіленген әдіс бойынша ұйым қызметінің негізгі техника-экономикалық көрсеткішін есептеуді.
БҚ 3, БҚ 4, БҚ 6, БҚ 8,
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
АП. 06
Өндірістік процестерді автоматтандыру мен технологиялық процестерімен автоматтандырылған басқару жүйелері
Жүйелі талдау негіздері. Құрылымдық нұсқалар.
Автоматтандырылған өндірістің ақпараттық жүйесін қалыптастыру. Автоматтандырылған өндіріс құрылымы. Автоматтандырылған ақпарат жүйелерін топтастыру. Орталықтандырылған және бөлінген басқару жүйелері. Есептеу құрылымдары. Жүйелерді тану. Техникалық көзқарас тұрғысынан көрсеткіш жүйелері. Ақпараттарды қабылдау мен өңдеу.
Автоматтандырылған ақпаратты жүйелерді енгізу мәселелері мен нәтижелері.
Білімдер:
арнайы терминологияны; жүйелік талдау мен сызба құрылысы негіздерін; автоматтандырылған ақпаратты жүйелердің құрылысы мен топталуын; автоматтандырылған ақпаратты жүйелерден енген мәселелер мен нәтижелер;
Іскерліктер:
білімдерін практикада қолдану; анықтама деректемелерімен жұмыс істеу.

БК 1, БК 9
ПК 2. 1.6
ПК 2. 1.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарная практика
Организация слесарных работ. Рабочее место слесаря. Изучение перечня слесарного инструмента, необходимого для выполнения слесарных операций. Слесарные работы. Разметка. Рубка. Правка. Гибка. Резка. Опиливание. Сверление. Зенкование. Зенкерование. Развертывание. Шабрение. Клепка.
Умения:
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением действий.
осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением
Навыки:
пользоваться слесарным инструментом, производить слесарные работы; определять чистоту и шероховатость поверхности
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПО. 02
Механическая практика
Организация слесарно-ремонтных работ. Изучение перечня слесарно-ремонтного инструмента, необходимого для эксплуатации технологического оборудования. Нарезание резьбы. Слесарно-сборочные работы. Сборка неразъемных соединений; сборка и разборка разъемных соединений. Слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте основного и вспомогательного оборудования. Эксплуатационные свойства оборудования: понятие, качество, надежность, работоспособность, безотказность, ремонтопригодность.
Умения:
производить слесарно-ремонтные и слесарно-сборочные работы; сборку, наладку, разборку и дефектовку кузнечно-прессового оборудования; осуществлять контроль качества выполненных работ, самоконтроль за выполнением
Навыки:
пользования слесарно-ремонтным инструментом, определения характера ремонта технологического оборудования, ремонтопригодности деталей;
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Учебная практика
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения:
определять структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов; устройство кузнечно-прессового оборудования;
правила и способы зачаливания грузов на стропы;
правила выдачи информации о работе оборудования и его отклонениях;
выполнять операции по обслуживанию и ремонту оборудования;
работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
определять условия применения контрольно-измерительных инструментов и приборов;
Навыки:
применять профессиональную терминологию; организацию работы;
вести контроль за работой оборудования;
выполнять операции по наладке оборудования;
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП.02
Практика получения профессиональных навыков
Инструктаж по правилам безопасности труда, производственной санитарии, пожарной безопасности на рабочем месте. Изучение производственного регламента. Параметры оптимального режима процесса. Контроль за работой кузнечно-прессового оборудования. Оценка технического состояния работающего оборудования. Участие в наладке, обслуживании, смазке, ремонте оборудования и его отдельных узлов. Выдача информации о работе оборудования и обнаруженных неисправностях и отклонениях. Составление ведомости дефектов.
Умения
контролировать работу оборудования; выполнять операции по наладке, обслуживанию и ремонту оборудования; работать со смежными профессиями на участке предприятий в условиях действующего производства.
Навыки:
проводить осмотр оборудования, помещений и рабочих мест; использовать средства индивидуальной защиты; анализировать и оценивать состояние техники безопасности на рабочем месте
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП 03
Ознакомительная практика
Режим работы предприятия. Основные и вспомогательные цеха предприятия, их назначение и технологический процесс. Характеристика сырья и продуктов основных цехов. Основные опасные и вредные факторы на предприятии. Технологическая цепочка предприятия (взаимосвязь цехов).
Умения:
определять правила организации работы и структуру предприятия, организацию безопасности труда; основные свойства обрабатываемых металлов и требуемую температуру их нагрева;
Навыки:
выявлять взаимосвязь между цехами производства.
ПК 3.2.4
ПП 04
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера по профессии соответствующей квалификации, дублирование работы линейного руководителя (начальника смены, мастера), сбор материала для курсового проекта
Умения:
анализировать состояние оборудования и соблюдение технологического процесса;
оформлять технологическую документацию в соответствии с действующими нормативными документами;
оформлять вывод оборудования в ремонт.
Навыки:
контролировать работу оборудования; выполнение операций по наладке, обслуживанию и ремонту оборудования;
в качестве стажера выполнять функциональные обязанности мастера смены (руководителя участка)
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.8
ПП 04
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, дублирование работы линейного руководителя.
Умения:
анализировать и прогнозировать исправность действующего оборудования; оценивать эксплуатационные параметры, последствия отклонений параметров от номинальных;
оценивать состояние техники безопасности на рабочих местах.
Навыки:
соблюдения технологии производства работ;
определения эксплуатационных характеристик технологии наладки, обслуживания и ремонта оборудования.

БҚ 1, БҚ 9
ПК 2. 1.6
ПК 2. 1.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Слесарлық практика
Слесарлық жұмыстарды ұйымдастыру. Слесардың жұмыс орны. Слесарлық операцияларды орындау үшін, қажет слесарлық құралдар тізімін оқу, Слесарлық жұмыстар. Белгілеу. Майыстыру.Қию.Ұнтақтау. Егеу. Орау Жапсыру.
Іскерліктер:
жөндеу-слесірі жұмыстарының мазмұнын; жұмыс орнын ұйымдастыру тәртібі мен жөндеу-слесарі жұмысының қауіпсіз тәсілдерін; операцияның орындалу сапасын тәсілдерін; рұқсат етулерді бақылау
Дағдылар:
слесарлық құралдарын қолдана білуді,слесарлық жұмыстарды істеуді, бетіндегі тазалығы мен бұдырлығын анықтауды;
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
ӨО. 02
Механикалық практика
Слесарлық-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру. Технологиялық жабдықтарды пайдалануға қажет, слесарлық-жөндеу құралының тізімін оқу. Резбіні кесу. Слесарлық-жинау жұмыстары. Бұранда кесу. Қосылмайтын қосындылар жинағы; Негізгі және көмекшіжабдықтарды техникалық жөндеу мен күту кезіндегі слесарлық істер. Жабдықтың пайдалану ерекшіліктері: түсінік, сапа, сенімділігі, жұмысқа жарамдылығы, тоқтаусыз жұмыс істеушілігі, жөндеуге жарамдылығы.
Іскерліктер:
слесарлық-жөндеу және слесарлық-жинау жұмыстарын өндіру; ұсталық-тығыздау жабдығын жинау, іске қосу, құрау, ақау; істелінген істерге сапаны бақылау мен орындалуына өздік бақылауды жүзеге асыру.
Дағдылар:
слесарлық-жөндеу құралын қолдана білу, технологиялық жабдықты жөндеу сипатын, бөлшектердің жөндеуге жарамдылығын анықтау
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Оқу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар. Өндірістік регламентін оқу. Процестің оптималды тәртіп параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығының жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру. Ақаулар туралы тізімдемесін құрастыру.
Іскерліктер:
кәсіпорын құрылымын, еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыру; өңделген металдардың негізгі ерекшіліктерін; ұсталық-тығыздау жабдығының құрылысын;
жүкті арқанға асу тәсілдері мен тәртібі; жабдықтың жұмыс істеу, істемеу туралы ақпарат беру тәртібін анықтау;
жабдықты күту және жөндеу бойынша операцияларды орындау;
қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді;
өлшеу-бақылау құралдары мен жабдықтарды, оларды қолдану тәртібін анықтау
Дағдылар:
кәсіптік терминологияны қолдану; жұмысты ұйымдастыру;
жабдықпен жұмыс істеуде бақылау жүргізу;
жабдықты іске қосу бойынша операцияларды орындау.
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП.02
Кәсіптік дағдыларды алу практикасы
Жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі ережелері, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқалар. Өндірістік регламенті оқу. Процестің оптималды режим параметрлері. Ұсталық-тығыздау жабдығымен жұмысын бақылау. Қызметтегі жабдықтардың технологиялық күйін бағалау. Технологиялық тоқтаудан, тазартудан, жөндеуден кейінгі жабдықтарды қабылдауға қатысу.
Технологиялық процестің жүрісі және ондағы ауытқулар, ескерту сигналдарын беру туралы ақпараттар тапсыру.
Іскерліктер:
технологиялық процестің сапасына бақылау жүргізуді; жабдықты іске қосу мен жөндеу, күту бойынша операцияларды орындау; қызметтегі өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас кәсіптермен жұмыс істеуді
Дағдылар:
жабдықтың жағдайын талдай білу; жабдықты, жұмыс орнын қарау; жеке қоғау жабдықтарын қолдануды; өндірістік учаскесінде қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалау және талдау нормативтік құжаттарға сай технологиялық құжаттарды рәсімдеу;
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП 03
Танысу практикасы
Кәсіпорынның жұмыс тәртібі. Кәсіпорынның негізгі және көмекші цехтары, олардың қолданысы және технологиялық процесі. Негізгі цехтардың шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасы. Кәсіпорындағы негізгі зиянды және кауіпті факторлар. Кәсіпорынның технологиялық тізбегі (цехтардың өзара байланысы).
Іскерліктер:
кәсіпорынның құрылымын, жұмысын, қауіпсіздік техникасын анықтау; металдарды өңдеудегі және оларды қыздырудағы тиісті температуралардың негізгі ерекшіліктерін анықтау;
Дағдылар:
кәсіпорын цехтарының аралық байланыстарын айқындауды.
КҚ 3.2.4
КП 04
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың технологиялық процесін оқу, біліктілікке сай мамандық бойынша қосарлану ретінде жұмыс, жеке жетекші қызметіне қосарланушы (бастықтар, шеберлер) курстық жобаға арналған материалдар жинағы.
Іскерліктер:
жабдықтың жағдайын талдау және технологиялық процесті сақтау; қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес технологиялық құжаттарды рәсімдеу; жабдықты жөндеуге әзірлеу.
Дағдылар:
жабдық жұмысын бақылау;жабдықты жөндеу, күту, іске қосу бойынша операцияның жүргізілуін; өтілгер ретінде шебердің атқарымдық міндеттерін орындау (учаске жетекшісінің)
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.8
КП 04
Дипломалды практика, сонымен қатар диплом жобасының орындалуы
Диплом жобасын орындау үшін, ақпараттар жинау-белгілі бір басқарма жетекшісінің қосарлану ісі
Іскерліктер:
пайдаланған параметрлерді бағалау, көрсетілгеннен кейін параметрлердің ауытқу жағдайын байқау; жұмыс орнындағы қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалау.
Дағдылар:
өндірістік жұмыстардың технологиясын қадағалау; жабдықты жөндеу, күту, іске қосу технологиясының тұтынымдық сипаттамасын анықтау

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
Таблица 2 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновление знаний и навыков в течение всей жизни
БК 2
Соблюдение правил межличностного и коммуникативного поведения
БК 3
Работа самостоятельно и в команде
БК 4
Работа на качество результата
БК 5
Решение проблем в области профессиональной деятельности на рабочем месте
БК 6
Поиск и систематизация необходимой информации
БК 7
Владение основами профессионального менеджмента
БК 8
Способность научно организовать свой труд
БК 9
Готовность к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1. 111101 2 - Наладчик кузнечно-прессового оборудования
ПК 2.1.1. Чтение чертежей, электрических и кинематических схем
ПК 2.1.2. Обеспечение безопасных условий труда; соблюдение правил техники безопасности
ПК 2.1.4. Соблюдение стандартов качества
ПК 1.1.5. Подбор инструментов и материалов
ПК 2.1.6. Соблюдение правил социальной и профессиональной этики
ПК 2.1.7 Использование персонального компьютера
ПК 2.1.8. Планирование и организация собственных трудовых действий.
2. Специалист среднего звена
3.1. 111102 3 Техник – механик
ПК 3.1.1. Чтение чертежей, электрических и кинематических схем
ПК 3.1.2. Контроль и обеспечение безопасных условий труда, соблюдение правил техники безопасности
ПК 3.1.3. Контроль соблюдения стандартов качества
ПК 3.1.4 Планирование и организация трудовых действий рабочих
ПК 3.1.5. Соблюдение правил социальной и профессиональной этики
ПК 3.1.6. Использование персонального компьютера
ПК 3.1.7. Разработка технической и технологической документации
ПК 3.1.8. Контроль правильности эксплуатации машин и механизмов
Приложение 989
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 989 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1100000 - Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1112000 - Эксплуатация машин и оборудования промышленности
Квалификации:
111201 2 - Слесарь-инструментальщик*

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Барлық өмір кезеңінде білім мен дағдыны жаңартып отыру
Тұлғааралық және комуникативтік ережелерін сақтау
Жеке және ұжымда жұмыс істеу
Сапалы жұмыс нәтижесіне қол жеткізу үшін жұмыс істеу
Жұмыс орнында кәсіптік қызметіне қатысты мәселелерді шешу
Қажетті ақпараттарды іздеу және жүйелеу
Кәсіптік менеджмент негіздерін игеру
Өз еңбегін ғылыми ұйымдастыру қабілеті
Кәсіптік қызмет аясында ақпараттық технологияларды қолдануға дайын болуы
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Жоғары деңгей
2.1. 111101 2 – Ұсталық-тығыздау жабдығын реттеуші*
КҚ 2.1.1. Элетрлік және кинематикалық сызбалардың сызбасын оқу
КҚ 2.1.2. Қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету; техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КҚ 2.1.4. Сапалы стандарттарды сақтау
КҚ 2.1.5. Құралдар мен материалдарды іріктеу
КҚ 2.1.6. Әлеуметтік және кәсіптік этика ережелерін сақтау
КҚ 2.1.7 Арнайы компьютерді қолдану
КҚ 2.1.8. Жеке еңбек іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру.
Орта буын маманы
3.2. 111102 3 Техник-механик
КҚ 3.2.1. Элетрлік және кинематикалық сызбалардың сызбасын оқу
КҚ 3.2.2. Қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету; техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КҚ 3.2.3. Сапалы стандарттарды сақтауды бақылау
КҚ 3.2.4 Жұмысшылардың еңбек іс-әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 3.2.5. Әлеуметтік және кәсіптік этика ережелерін сақтау
КҚ 3.2.6 Арнайы компьютерді қолдану
КҚ 3.2.7 Техникалық және технологиялық құжаттарды әзірлеу.
КҚ 3.2.8. Машиналар мен механизмдердің іске жарамдылығының дұрыстығын бақылау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 989-қосымша
Ескерту. Бұйрық 989-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1100000 - Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы: 1112000 - Өнеркәсіп машиналары мен жабдықтарын пайдалану
Біліктілігі: 111201 2 - Құрал-сайман слесарі*

ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ОПД 05
Компьютерные технологии.
Современные компьютеры и их характеристики. Основные понятия и определения операционной системы. Команды операционной системы. Сервисная программа. Антивирусные программы (типы, применение, установка). Офисные программы.
Знания:
- история создания вычислительной техники;
- общие сведения о персональных компьютерах;
- структурно-функциональную схему промышленных электронно-вычислительных машин;
- сервисные программы;
- виды антивирусных программ;
Умения:
- пользоваться компьютерной техникой;
- использовать периферийные устройства;
- пользоваться антивирусными программами.
БК 1
БК 5
ОПД 06
Основы стандартизации.
стандартизация, возникновение и развитие стандартизации; Закон РК "О стандартизации"; принципы стандартизации в предприятиях питания; международная региональная стандартизация, международное сотрудничество; средства измерений; эталоны величин; сертификация; основы сертификации; термины и определения; Закон РК
"О сертификации"; сертификация услуг на предприятиях питания; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология; основы метрологии; государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
-цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовой базы;
-основы теории измерений;
-структуру международных и региональных стандартов;
-систему сертификации ГОСТ РК;
Умения:
-применить государственные и межгосударственные системы;
-определить национальную, региональную, международную стандартизацию;
-проводить порядок сертификации пищевых продуктов, готовой продукции и услуг общественного питания.
БК 1
БК 6
ПК 2.1.4
ОПД 07
Основы технической механики.
Сведения о механизмах и машинах; кинематика мехаңизмов; сведения о дегалях машин; детали и сборочные единицы специального назначения; типовые детали и сборочные единицы, применяемые в станках. Соединение деталей; механизмы для передачи вращательного движения; детали и сборочные единицы передач вращательного и поступательного движения; механизмы для преобразования движения;
Знания:
- основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД 08
Допуски, посадки и технические измерения.
Погрешности при изготовлении деталей и сборке. Погрешности измерений: виды и способы повышения точности измерений. Размеры: номинальный, предельный, действительный. Предельные отклонения. Допуск размера, поле допуска. Посадки. Шероховатость поверхности.Средства для измерений линейных размеров. Основные факторы, определяющие выбор измерительных ередств. Измерения линейных размеров.
Знания:
- погрешности при изготовлении деталей;
- погрешности измерений;
- предельные отклонения;
- допуски, посадки и шеро-ховатость;
Умения:
- определять номинальные, предельные и действитель-ные размеры;
- определять допуски, посадки и шероховатость;
- определять предельные отклонения.
БК 5
ПК 2.1.4
ОПД 09
Сборка и наладка машин и механизмов Кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Понятия и типы кинематических пар. Правила чтения кинематических схем. Детали машин и сборочные единицы: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения. Механизмы для передачи вращательного движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения. Механизмы для преобразования движения: виды, назначение, устройство, условные обозначения на кинематических схемах, достоинства и недостатки, область применения.
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Обработка пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности. Оформление технической документации на наладку, основные правила. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ: основные требования
Знания:
- основные положения кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
- наладку технологического процесса;
- погрешности обработки;
- основные требования при выполнении наладочных работ;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость;
- обрабатывать детали;
- контролировать работу систем и механизмов;
- оформлять техническую документацию;
- организовывать рабочее место.
БК 5
БК 2

КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
ЖКП 05
Компьютерлік технологиялар.
Қазіргі компьютерлер және олардың сипаттамасы. Операциялық жүйенің негізгі анықтамалары және түсініктемелері. Операциялық жүйенің командалары. Сервистік бағдарлама. Вирусқа қарсы бағдарламалар(тұрпаттары, қолдану, орнату).
Офистік бағдарламалар.
Білімдер:
- есептеу техникасының пайда болу тарихын;
- дербес компьютерлер туралы жалпы мәліметтерді;
- дербес электронды есептеу машинасы құрылымдық-қызмет нобайын;
- сервистік бағдарламаларды;
- антивирустық бағдарламалардың түрлерін
Іскерліктер:
- компьютерлік техниканы пайдалануды;
- периф. құрылғыларды пайдалануды;
- антивирустық бағдарламаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
ЖКП 06
Стандарттау негіздері.
Стандарттау негіздері. Ұйымдастыру негіздері, стандарттау саласындағы халықаралық ынтымықтастық. және өнім сапасы.Мемлекеттік стандарттардыңсалааралық кешендері. Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі ережелерін;
- стандарттау саласындағы жалпы ұғымдар мен анықтамаларды;
- өнім сапасын көтерудегі стандарттаудың ролін;
- мемлекеттік стандарттардыңсалааралық кешендерін.
Іскерліктер:
- стандарттарды қолдануды;
- қондыруды таңдауды;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді;
- өлшеу құралдарын қолдануды;
- Стандарттаудың негізінде өнім сапасын басқару.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.4
ЖКП 07
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Динамика. Материалдардың кедергісі. нүктесі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Машина бөлшектері. Айналмалы қозғалыстың берілісі, бөлшектердің қосылысы, редукторлар, осьтер, валдар, муфталар. Берілісті есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді; жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болу, қатты болу, тұрақты болу есептеулерін жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 6
КҚ 2.1.4
ЖКП 08
Рұқсат, қондыру және техникалық өлшемдер.
Бөлшектерді дайындау мен жинаудағы ауытқулар. Өлшемдегі ауытқулар: өлшемдердің дәлдігін көтерудің түрлері мен тәсілдері.Өлшемдер: номиналды, шектеулі, шынайы. Шектеулі ауытқулар. Өлшемге рұқсат беру, рұқсат ету аймағы. Қондырулар. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Линиялық өлшемдерді өлшеудің құралдары.Өлшем құралдарын таңдауды анықтайтын негізгі факторлар.Линиялық өлшемдерді өлшеу.
Білімдер:
- бөлшектерді дайындаудағы ақаулар;
- өлшеулердің ақаулары;
- шамалы ауытқулар;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылық
Іскерліктер:
- ең төменгі, шамалы және шынайы өлшемдерді анықтауды;
- рұқсат, қондыру және кедір-бұдырлылықты анықтауды;
- шамалы ауытқуларды анықтауды.
БҚ 5
КҚ 2.1.4
ЖКП 09
Машиналар мен механизмдерді жинау және реттеу.
Кинематикалық парлар және механизмдердің кинематикалық нобайлары. Кинематикалық парлар және типтері туралытүсінік. Кинематикалық нобайларды оқу ережесі. Машиналардың бөлшектері және жинақтау бірліктері: түсінігі, жіктелуі, талаптары, пайдалану сипаттамасы, қолданылуы. Бөлшектерді біріктіру: түсінігі, алынатын және алынбайтын біріктірулердің түрлері, қызметі, сипаттамасы, қасиеттері, кемшіліктері, қолданылу саласы. Айналым қозғалысын беру механизмі: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы. Қозғалысты қайта түрлендіру механизмдері: түрлері, қызметі, құрылысы, кинематикалық нобайлардағы шартты белгілеулер. Қасиеттері мен кемшіліктері, қолданылу саласы.
Білімдер:
- кинематиканың, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыс көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізудің әдіс-тәсілдерін, машина бөлшектерінің беріктігін, қаттылығын, бір қалыптығын есептеу; жалпы қызмет атқаратын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін конструкциялаудың негіздері;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды
- тірек реакцияларды анықтауды
- стандарттарды қолдануды;
- беріктікті, қаттылықты, бір қалыптықты есептеу.
БҚ 5
БҚ 2

ПК 2.1.3
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.2.7
ПК 2.1.2
ОПД 10
Основы резания металлов.
Понятие о резании металлов. Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов. Термообработ-ка, заточка, доводка и установка режущего инструмента.
Знания:
-физические основы резания материалов;
- тепловые процессы и методы оценки температуры в зоне резания;
-металлорежущие станки и инструменты;
- виды движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач.
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5
ПК 2.1.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.6
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8
ПК 2.3.9
ОПД 11
Технология слесарных и ремонтных работ.
Основные слесарные операции. Слесарные инструменты и приспособления. Выполнение слесарной обработки деталей. Понятие о технологическом процессе сборки. Технологическая документация на сборку. Выполнение слесарной обработки деталей (резьбо-вых, шпоночных, шлицевых). Сборка подшипниковых узлов. Организация рабочего места и требования безопасности труда при выполнении сборочных работ.
Износ деталей. Влияние износа деталей на работу механизма. Обнаружение и восстановление изношенных деталей. Ремонт резьбовых, заклепочных и паяных соединений. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта. Методы устранения дефектов сборки подшип-никовых узлов, механизмов передачи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов. Организация рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ. Подъемно-транспортное оборудование. Правила строповки и увязки грузов.
Знания:
- слесарные операции;
- слесарные инструменты и приспособления;
- технологическую документацию на сборку;
- виды износа деталей;
- влияние износа на работу механизма;
- инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта;
- методы устранения дефектов сборки;
Подъемно-транспортное оборудование;
Умения:
- выполненять слесарную обработку деталей;
- собирать подшипниковые узлы;
- организовывать рабочее место;
-ремонтировать резьбовые, заклепочные и паяные соединения;
- устраненять дефекты сборки;
- ремонтировать детали и узлы;
- контролировать качество ремонта деталей и узлов.
БК1
БК 5
БК 6

КҚ 2.1.3
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.2.7
КҚ 2.1.2
ЖКП 10
Металдарды кесудің негіздері.
Металдарды кесу туралы түсінік. Жоңқалардың пайда болу процесі. Кесу процесінің физикалық негіздері.
Кесу құралдары. Кесу құралдары үшін пайдаланылатын материалдар. Термоөңдеу, қайрау, кесу құралдарын орналастыру, орындау ережелері мен тәртібі.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылу процесі және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістерін;
- металл кесетін станоктар мен құралдарды;
- қозғалыстың түрлерін, кесу жылдамдығы мен беру жылдамдығын;
- станоктар приводтарының түрлерін, жылдамдықтар қорабын және берілу қорабын.
Іскерліктер:
- металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- металл кесетін станоктарға қызмет көрсетуді;
- бөлшектер мен механизмдердің тозу деңгейін анықтауды;
- станоктарды жұмысқа бағыттауды және ретке келтіруді;
- тораптар мен механизмдердің ақауларын негіздеуді;
- жабдықтарды жөндеу тәсілдерін таңдауды.
БҚ 5
КҚ 2.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.6
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.9
ЖКП 11
Слесарлық және жөндеу жұмыстарының технологиясы.
Негізгі слесарлық операциялар. Слесарлық құралдар мен жабдықтар. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу. Жинаудың технологиялық процесі туралы түсінік. Жинаудың технологиялық құжаттамасы. Бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізу (бұрандалы, шпонды және шлицты). Ішнекті тораптарды жинау. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру, құрастыру кезінде еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Бөлшектердің тозуы. Тозығы жеткен бөлшектердің механизм жұмысына әсері. Тозығы жеткен бөлшектерді байқау және қалпына келтіру тәсілдері. Бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстардың түрлері жөндеу. Бұл жұмыстарды атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар. Ішнекті қосылысты жинаудағы, айналмалы берілісті және қозғалысты түрлендіргіш механизмдердегі ақауларды жою. Бөлшектер мен қосылыстардың жөндеу сапасын бақылау құралдары мен әдістері. Жөндеу жұмыстары кезінде жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыра білу мен техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Көтеру-түсіру құрылғылары. Жүктерді арқан арқылы байлап көтеріп, жылжыту, түсіру ережелері.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды;
- слесарлық құралдарды және құрылғыларды;
- жинауға арналған технологиялық құжаттаманы;
- бөлшектердің тозуының түрлері;
- тозығы жеткен бөлшектердің механизмге әсері;
- жөндеу жұмыстарын атқаруда пайдаланылатын құрал-жабдықтар мен саймандар;
- жинау кезіндегі ақауларды жою әдістері;
Көтеру-түсіру құрылғылары
Іскерліктер:
- бөлшектерді слесарлық өңдеуден өткізуді;
- подшипниктік тораптарды жинау;
- жұмыс орнын ұйымдастыру
- бұрандалы, шегендеулі және дәнекерленген қосылыстарды жөндеу;
- жинаудағы ақауларды жою;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу;
- бөлшектер мен тораптарды жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 2.2.3
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.1.5
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ОПД 12
Гидравлические и пневматические приводы.
Гидро и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы.
Знания:
- основные законы гидравлики, пневматики и
теплотехники;
- жидкостные и механические приборы для измерения давления;
- назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов;
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 7
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
ОПД 13
Гигиена и охрана труда.
Физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах. Режим рабочего дня. Гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения. Основные положения Законодательства по охране труда. Охрана труда женщин и подростков. Требования безопасности труда на рабочих местах и предприятиях. Нормы и правила электробезопасности. Меры и средства защиты от поражения электрическим током. Пожарная безопасность. Первая помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Знания:
- гигиенические требования к рабочей одежде;
- законодательство по охране труда;
- требования безопасности труда;
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: Слесарь-инструментальщик*
СД 01
Слесарная обработка металла.

КҚ 2.2.3
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
ЖКП 12
Гидравликалық және пневматикалық жетектер.
Гидро және пневмомеханикалық жетектер: түрлері, қолданылуы, тиімділіктері мен кемшіліктері. Гидравлика туралы мәлімет: сұйықтықтардың тепе-теңдігі, ваккум. Гидравликалық машиналар мен гидрожүйелер, түрлері, қолданылуы. Пневмомеханикалық жетектер: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен қолданылуы. Бөлшектеу мен атқарылатын жұмыстардың бірізділігі. Түрлі цилиндрлі пневмомеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимде жұмысқа қосу, негізгі атқаратын жұмыстар реті, пайдаланылатын құрылғылар. Гидромеханикалық жетек: аспаптар мен элементтерінің түрі, құрылысы мен пайдалануы. Құрылғылар мен аспаптарды жинау және бөлшектеу: жұмыстың бірізділігі. Айналмалы және үдемелі гидромеханикалық жетектер жүйесін реттеу, белгілі бір режимге қою, атқарылу тәртібі, негізгі жұмыстар. Металл кесуші станоктар мен автоматты линиялардың электр жабдықтары: түрлері, пайдаланылуы, техникалық сипаттамалары. Электр сызбалары: түрлері, шартты белгілері, сызбаларды оқи білу. Аспаптарды басқару, автоматтар мен қорғағыштар: құрылысы, пайдаланылуы. Электр жабдықтарына қызмет көрсету; негізгі атқарылатын іс-шаралар, олар мен жұмыс істеу ережелері.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
- гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
- гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
- қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
- гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
- гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
- жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 7
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
ЖКП 13
Гигиена және еңбек қорғау.
Жұмыс орнында гигиеналық талаптарды сақтаудың негізі. Жұмыс күнін дұрыс ұйымдастыру. Жұмыс киіміне, оны күту, сақтау ережелеріне қойылатын гигиеналық талаптар. Еңбек қорғау Заңының негізгі қағидалары. Әйелдер мен жасөспірімдер еңбегін қорғау. Өндірісте және жұмыс орнында еңбек қауіпсіздік шаралары. Электр қауіпсіздік нормалары мен ережелерін сақтау. Электр тогынан қорғану шаралары мен қорғаныс құралдары. Өрт қауіпсіздігі: оның шығу себептері және алдын алу. Өрт сөндіру құрал-жабдықтары және оларды пайдалана білу. Өндірістік апатты жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек (түрлі жарақаттар, қан кету, улану, электр тогынан зақымдану т.б.).
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсізідгі ережелерін;
- өндірістік жарақаттың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсізідгін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақаттанудың себептерін;
- кәсіби ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақаттану себептерін талдауды;
БҚ 2
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: Құрал-сайман слесарі*
АП 01
Металды слесарлық өңдеу

Размерная обработка и пригоночные операции: способы и приемы достижения точности обработки, правила применения доводочных материалов. Универсальная оснастка: разновидности, назначение, приемы пользования. Выполнение слесарной обработки по 12-14 квалитетам и по 8-11 квалитетам.
Знания:
- доводку инструмента;
- рихтовку изготавливаемых изделий;
- изготовление сложных и точных инструментов;
- приспособления с применением специальной технической оснастки и шаблонов;
- производство термической обработки инструментов;
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей по 8-11 квалитетам(3-4 классам точности) с применением универсальной оснастки;
- разметку и вычерчивание изделий сложной конфигурации;
- изготавливать, ремонтировать и собирать режущий и контрольно-измерительный инструмент;
- изготавливать, ремонтировать и собирать приспособления, технологическую оснастку средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 02
Специальная технология
Металлообрабатывающие станки инструментальных цехов: классификация, назначение, устройство, принцип действия, виды работ, выполняемых на них. Типовые станочные приспособления, разновидности, назначение, устройство, Изготовление и ремонт режущего и контрольно-измерительного инструмента. Режущий инструмент, применяемый для обработки металла: разновидности, назначение, конструктивные элементы, материал изготовления, виды и причины износа. Контрольно-измерительный инструмент: классификация, назначение, устройство, точность измерения, наиболее вероятные виды дефектов.
Технология изготовления и ремонта режущего и контрольно-измерительного
инструмента.
Изготовление и ремонт простого режущего и контрольно-измерительного инструмента. Закалка инструмента. Изготовление и ремонт приспособлений.
Технология изготовления типовых станочных, сборочных, контрольных приспособлений. Предварительная и окончательная сборка приспособлений: требования к ней, последовательность выполнения. Испытание приспособлений: виды, методы, используемые средства, оценка качества сборки.
Технология ремонта типовых приспособлений. Изготовление и ремонт простых типовых приспособлений. Изготовление и ремонт штампов. Штампы: виды, назначение, устройство, материалы для изготовления. Технология изготовления штампов горячей и холодной штамповки. Способы контроля в процессе изготовления и сборки штампов. Испытание штампов на прессе. Неисправности в работе штампов: виды, порядок их выявления. Технология ремонта штампов. Испытание штампов после ремонта. Изготовление и ремонт пресс-форм. Пресс-формы: понятие, назначение, типы, устройство, схемы работы, материал изготовления. Технология изготовления пресс-форм для деталей из резины, из пластмасс. Проверка пресс-форм: наиболее вероятные неисправности, способы их выявления. Изготовление простых пресс-форм. Технология ремонта пресс-форм.
Испытания пресс-форм после изготовления или ремонта.
Изготовление и ремонт рабочего и контрольно-измерительного инструмента средней сложности.
Доводка инструмента и рихтовка изготовляемых изделий. Изготовление и ремонт типовых приспособлений средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
Изготовление сложного и точного инструмента и приспособлений с применением специальной технологической оснастки.
Знания:
- агрегатные станки;
- наладку агрегатных станков, автоматов и полуавтоматов;
- наладку металлорежущих станков;
- наладку транспортных устройств;
Умения:
- обработывать детали на автоматах и полуавто-матах;
-организовывать рабочее место;
- налаживать автоматические и полуавтоматические линии;
- налаживать транспортные устройства

Өлшеммен өңдеу және қиюластыру операциялары: өңдеудің дәлдігіне жетудің әдіс-тәсілдері, жеткізу материалдарын қолдану ережелері. Әмбебеп жабдықтар: түрлері, қызметі, қолдану тәсілдері. Слесарлық өңдеуді 12-14 квалитет және 8-11 квалитет бойынша орындау.
Білімдер:
- аспаптарды дайындыққа жеткізуді;
- дайындалатын бұйымдарды түзету;
- күрделі және дәл аспаптарды дайындауды;
- арнаулы технологиялық жабдықтар мен қалыптарды қолданумен дайындалатын құралдарды;
- аспаптарды термиялық өңдеу өндірісін;
Іскерліктер:
- әмбебеп жабдықтарды қолданумен 8-11 квалитет бойынша (3-4 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- күрделі кескіндегі бұйымдарды белгілеуді және сызуды;
- кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындауды, жөндеу мен жинауды;
- құралдарды, түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі технологиялық жабдықтарды дайындауды, жөндеу мен жинауды;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 02
Арнайы технология
Аспаптар цехының металл өңдеу станоктары: жіктелуі, қызметі, құрылысы, әрекет ету принципі, онда орындалатын жұмыс түрлері. Тұрпатты станок құралдары, түрлері, қызметі, құрылысы.Кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу. Металл өңдеуге арналған кесетін құрал: түрлері, қызметі, конструктивті элементтер, дайындау материалы, түрлеріжәнетозу себептері. Бақылау-өлшеу аспаптары: жіктелуі, қызметі, құрылысы, өлшеу дәлдігі, болуы мүмкін ақаулардың түрлері. Кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу технологиясы. Қарапайым кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу.
Аспаптарды шыңдау. Құралдарды дайындау мен жөндеу. Тұрпатты станоктік, жинау, бақылау құралдарын дайындау технологиясы.
Құралдарды алдын ала және қорытынды жинау: оған қойылатын талаптар, орындаудың жүйелілігі.
Құралдарды сынақтан өткізу: түрлері, тәсілдері, қолданылатын саймандар, жинау сапасының бағасы. Тұрпатты құралдарды жинаудың технологиясы.
Қарапайым тұрпатты құралдарды дайындау мен жөндеу. Қалыптарды дайындау мен жөндеу. Қалыптар: түрлері, қызметі, құрылысы, дайындау материалдары. Ыстық және суық қалыптарды қалыптау технологиясы. Қалыптарды дайындау мен жинау барысындағы бақылау тәсілдері. Қалыптарды қысу арқылы сынау. Қалыптардың жұмысындағы ақаулар: түрлері, оларды анықтаудың тәртібі. Қалыптарды жөндеу технологиясы. Жөндеуден кейін қалыптарды сынау. Қысатын формаларды дайындау мен жөндеу. Қысу формалары: түсінік, қызметі, тұрпаттары, құрылысы, жұмыс нобайы, дайындау материалы. Резина, пластмасса бөлшектеріне арналған қысу формаларын дайындау технологиясы. Қысу формаларын тексеру: болуы мүмкін ақаулар, оларды анықтау тәсілдері. Қарапайым қысу формаларын дайындау. Қысу формаларын жөндеутехнологиясы.Дайындау мен жөндеуден кейін қысу формаларын сынау. Жұмыс және орташа күрделіліктегі бақылау-өлшеу аспаптарын дайындау мен жөндеу.
Құралдарды дайындыққа жеткізу және дайындалатын бұйымдарды тегістеу. Түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі тұрпатты құралдарды дайындау мен жөндеу.
Арнаулы технологиялық жабдықтарды қолданумен күрделі және дәл аспаптарды дайындау
Білімдер:
- агрегаттық станоктарды;
- агрегатты станоктарды, автоматтарды және жартылай автоматтарды ретке келтіруді;
- металл кесетін станоктарды ретке келтіруді;
- көлік құрылғыларын ретке келтіруді;
Іскерліктер:
- бөлшектерді автоматтар мен жартылай автоматтарда өңдеу;
- жұмыс орнын ұйымдастыруды;
- налаживать автоматтық және жартылай автоматтықжелілерді ретке келтіруді;
- көлік құрылғыларын ретке келтіруді.

ПК 2.1.7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
Квалификация: Слесарь механосборочных работ*
СД 01
Слесарная обработка металла.
Размерная обработка и пригоночные операции: способы и приемы достижения точности обработки, правила применения доводочных материалов. Универсальная оснастка: разновидности, назначение, приемы пользования. Выполнение слесарной обработки по 12-14 квалитетам и по 8-11 квалитетам.
Знания:
- доводку инструмента;
- рихтовку изготавливаемых изрелий;
- изготовление сложных и точных инструментов;
- приспособления с применением специальной технической оснастки и шаблонов;
- производство термической обработки инструментов;
Умения:
- выполнять слесарную обработку деталей по 8-11 квалитетам(3-4 классам точности) с применением универсальной оснастки;
- разметку и вычерчивание изделий сложной конфигурации;
- изготавливать, ремонтировать и собирать режущий и контрольно-измерительный инструмент;
- изготавливать, ремонтировать и собирать приспособления, технологическую оснастку средней сложности прямолинейного и фигурного очертания.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.4
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
СД 02
Слесарно-сборочные работы.
Сборка и регулировка простых типовых сборочных единиц, узлов и механизмов машин, оборудования, агрегатов. Технология узловой сборки: последовательность сборки, технологическая документация на сборку, применяемый инструмент и приспособления. Комплектование и сборка простых сборочных единиц, узлов и механизмов. Контроль качества сборки. Сборка трубопроводов. Трубопроводы: назначение, виды, конструкция, материалы изготовления и уплотнения. Заготовительные операции.
Сборка трубопроводных систем: последовательность сборки, применяемые приспособления и инструмент. Контроль трубопроводных систем после сборки.
Требования к организации рабочего места и безопасности труда при сборке трубопроводов. Сборка узлов гидравлических и пневматических приводов. Основные понятия гидравлики. Гидроприводы: назначение, применение, устройство. Конструктивные элементы гидроприводов: разновидности, назначение, конструкция. Сборка и разборка трубопроводных соединений, насосов и моторов, распределительных регулирующих устройств. Основные понятия пневматики. Пневмоприводы: назначение, применение, общее устройство. Правила сборки пневмоприводов. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при сборке приводов. Сборка несложных узлов гидроприводов.
Сборка, регулировка и испытание средней сложности типовых сборочных единиц, узлов и механизмов машин, оборудования и агрегатов. Сборка и испытание гидравлических и пневматических приводов.
Знания:
- способы и приемы высокоточной слесарной обработки деталей;
- устройство и принцип работы собираемых механизмов, узлов и сборочных единиц машин, оборудования, агрегатов. - виды, способы и схемы сборки;
- применяемые при сборке приспособления, инструмент, оборудование, подъемно-транспортные средства;
- технические требования к деталям и сборочным единицам;
- технологический процесс сборки;
- содержание, виды и формы технологической документации на сборку;
- технические условия на установку, регулировку и приемку собираемых механизмов, узлов, сборочных единиц;
-требования к балансировке деталей;
- способы и приемы выполнения статической и динамической балансировки;
- технология сборки зубчатых передач и установки боковых и радиальных зазоров;
Умения:

КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
Біліктілігі: Механикалық жинақтау жұмысының слесарі*
АП 01
Металды слесарлық өңдеу
Өлшеммен өңдеу және қиюластыру операциялары: өңдеудің дәлдігіне жетудің әдіс-тәсілдері, жеткізу материалдарын қолдану ережелері. Әмбебеп жабдықтар: түрлері, қызметі, қолдану тәсілдері. Слесарлық өңдеуді 12-14квалитет және 8-11 квалитет бойынша орындау.
Білімдер:
- аспаптарды дайындыққа жеткізуді;
- дайындалатын бұйымдарды түзету;
- күрделі және дәл аспаптарды дайындауды;
- арнаулы техникалық жабдықтар мен қалыптарды қолданумен дайындалатын құралдарды;
- аспаптарды термиялық өңдеу өндірісін;
Іскерліктер:
- әмбебеп жабдықтарды қолданумен 8-11 квалитет бойынша (3-4 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- күрделі кескіндегі бұйымдарды белгілеуді және сызуды;
- кесетін және бақылау-өлшеу аспаптарын дайындауды, жөндеу мен жинауды;
- құралдарды, түзу сызықты және әшекейлі кескіндегі орташа күрделіліктегі технологиялық жабдықтарды
дайындауды, жөндеу мен жинауды;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
АП 02
Слесарлық-жинау жұмыстары
Машиналардың жабдықтардың, агрегаттардың қарапайым тұрпатты жинау бірліктерін жинау және ретке келтіру. Торапты жинау технологиясы: жинаудың жүйелілігі, жинаудың технологиялық құжаттамасы, қолданылатын аспаптар мен құрылғылар. Қарапайым тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен механизмдерді іріктеп жинақтау және жинау. Жинаудың сапасын бақылау. Құбырларды жинау. Құбырлар: қызметі, түрлері, түзілісі,дайындау және тығыздау материалдары. Дайындық операциялары.
Құбырлар жүйесін жинау: жинаудың жүйелілігі, қолданылатын құрылғыларменаспаптар. Жинаудан кейін құбырлар жүйесін бақылау.
Құбырларды жинау кезінде жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Гидравликалықжәне пневматикалықжетектердің тораптарын жинау. Гидравликаның негізгі түсініктері. Гидрожетектер: қызметі, қолданылуы, құрылысы. Гидрожетектердің құрылыстық элементтері: түрлері, қызметі, құрылысы. Құбырлардың қосылыстарын, насостар мен моторларды, бөліп тұратын реттеуші құрылғыларды жинау және бөлшектеу. Пневматиканың негізгі түсінігі. Пневможетектер: қызметі, қолданылуы, жалпы құрылысы. Пневможетектерді жинау ережесі. Жетектерді жинау кезінде жұмыс орны мен еңбек қауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптар. Гидрожетектердің күрделі емес тораптарын жинау. Орташа күрделіліктегі тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен машина механизмдерін жинау, қалыпқа келтіру және сынақтан өткізу
Гидравликалық және пневматикалықжетектерді жинау және сынақтан өткізу.
Білімдер:
- бөлшектерді жоғары дәлдікпен слесарлық өңдеудің әдіс-тәсілдерін;
- жиналатын механизмдердің, тораптардың және машиналардың, жабдықтардың, агрегаттардың жинау бірліктерінің құрылысы мен жұмыс істеу принципін;
- жинаудың түрлерін, тәсілдері мен нобайларын;
- жинау кезінде қолданылатын құрылғыларды, құралдарды, жабдықтарды, көтеру –көлік құралдарын;
- бөлшектер мен жинау бірліктеріне қойылатын техникалық талаптарды;
- жинаудың технологиялық процесін;
- жинаудың технологиялық құжаттамасының мазмұнын, түрлері және формаларын;
- жиналатын механизмдерді, тораптарды, жинау бірліктерін орналастыруға, қалпына келтіруге және қабылдауға қойылатын техникалық шарттарды;
- бөлшектерді теңгерудің талаптарын;
- статикалық және динамикалық теңгеруді орындаудың әдіс-тәсілдерін;
- тісті берілісті жинау технологиясы мен қапталды және тарамдалған саңылауларды орнатуды.
Іскерліктер:

- выполнять слесарную обработку деталей по 7-10 квалитетам (2-3 классам точности;
- выполнять сборку, регулировку и испытание средней сложности сборочных единиц, узлов и механизмов машин, оборудования, агрегатов;
- выполнять статическую и динамическую балансировку ответственных деталей простой конфигурации на призмах и роликах, а также на специальных балансировочных станках с искровым диском;
- собирать и регулировать зубчатые передачи, устанавливать боковые и радиальные зазоры согласно чертежам и техническим условиям.
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
Квалификация - Слесарь-ремонтник*
СД 03
Ремонтные работы.
Ремонт простых типовых узлов и механизмов машин, оборудования и агрегатов: технология, используемый инструмент и приспособления. Выполнение ремонта простых узлов и механизмов. Проверка качества ремонта. Ремонт трубопроводов: способы восстановления герметичности трубопроводов, вырез и замена дефектных участков.
Ремонт узлов гидравлических и пневматических приводов. Разборка неисправных гидравлических и пневматических приводов: последовательность, применяемое оборудования, приспособления и инструмент.
Установка вспомогательных узлов гидравлических и пневматических приводов. Изготовление и ремонт простых приспособлений для ремонта и сборки машин, оборудования, агрегатов. Организация ремонтных работ.
Виды ремонта: их назначение, содержание, регламент. Требования безопасности при выполнении ремонтных работ.
Износ оборудования и выбор материала сопрягаемых деталей.
Способы восстановления и повышения долговечности деталей.
Ремонт, регулировка и испытание средней сложности машин, оборудования и агрегатов. Ремонт гидравлических и пневматических приводов.
Ремонт футерованного оборудования и оборудования из защитных материалов
Знания:
- устройство, назначение, взаимодействие основных сборочных единиц, узлов механизмов ремонтируемого оборудования, агрегатов и машин;
- виды и технологию ремонта, испытания и приемки промышленного оборудования;
- организацию ремонтные работы;
- дефекты и нарушения работы оборудования, агрегатов и машин, способы их устранения;
- способы восстановления и повышения долговечности деталей;
-наименование, маркировку и правила применения моющих составов и масел;
- требования безопасности при выполнении ремонтных работ;
- технологию ремонта футерованного оборудования;
- технологию ремонта оборудования, изготовленного из защитных материалов и ферросилиция;
- особенности технологии разборки, сборки и уплотнения фаолитовой и керамической аппаратуры и коммуникаций;
- разновидности, устройство и назначение универсальных приспособлений для ремонта и сборки, технологию их изготовления и ремонта;
Умения:
- выполнять разборку, ремонт, сборку и испытание средней сложности узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин;
- ремонтировать, регулировать и испытывать средней сложности оборудование, агрегаты и машины;
- ремонтировать футерованное оборудование и оборудование из защитных материалов и ферросилиция;
- выполнять разборку, сборку и уплотнение фаолитовой и керамической аппаратуры и
коммуникаций; - изготавливать приспособления для ремонта и сборки.

- 7-10 квалитет бойынша (2-3 класты дәлдікпен) бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындауды;
- орташа күрделіліктегі тұрпатты жинау бірліктерін, тораптар мен машина механизмдерін жинауды, қалыпқа келтіруді және сынақтан өткізуді;
- призмалар мен роликтерде, сонымен қатар ұшқынды дискілері бар арнаулы теңгеру станоктарында қарапайым кескінді жауапты бөлшектерді статикалық және динамикалық теңгеруді орындауды;
- тісті берілісті жинауды және қалыпқа келтіруді, сызбалар мен техникалық шарттарға сәйкес қапталды және тарамдалған саңылауларды орнатуды.
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
Біліктілігі: Слесарь-жөндеуші *
АП 03
Жөндеу жұмыстары.
Машиналардың, жабдықтардың және агрегаттардың қарапайым тұрпатты бірліктері мен механизмдерін жөндеу: технология, қолданылатын аспаптар мен құрылғылар. Қарапайым тораптар мен механизмдерді жөндеу.Жөндеу сапасын тексеру.Құбырларды жөндеу: құбырлардың герметикалығын қайта қалпына келтіру тәсілдері, ақаулы бөліктерді кесу және ауыстыру.
Гидравликалық және пневматикалық жетектер тораптарын жөндеу. Бұзылған гидравликалық және пневматикалық жетектерді бөлшектеу: жүйелілік,қолданылатын жабдық, құрылғы және аспап. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің қосымша тораптарын орнату. Машиналарды, жабдықтарды және агрегаттарды жөндеу мен жинауға арналған қарапайым құрылғыларды дайындау мен жөндеу.
Жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Жөндеу жұмыстарының түрлері: олардың қызметі, мазмұны, регламент. Жөндеу жұмыстарын орындаудағы қауіпсіздік талаптары.
Жабдықтың тозуы және кедергілік бөлшектердің материалын таңдау.
Бөлшектердің ұзақ жұмыс істеуін қайта қалпына келтіру және оны көтерудің тәсілдері. Орташа күрделіліктегі машиналарды, жабдықтарды және агрегаттарды жөндеу, қалыпқа келтіру және сынақтан өткізу. Гидравликалық және пневматикалық жетектерді жөндеу.
Футерлік жабдықты және қорғау материалынан дайындалған жабдықтарды жөндеу.
Білімдер:
- жөнделетін жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың негізгі жинау бірліктерін, механизм тораптарының құрылысын, қызметін, өзара әрекет етуін;
- өнеркәсіп жабдықтарын қабылдау мен сынақтан өткізуді, жөндеудің түрлері мен технологиясын;
- жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
- жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың ақауларын және жұмысының бұзылуын, оларды жоюдың тәсілдерін;
- бөлшектердің ұзақ жұмыс істеуін қайта қалпына келтіруді және оны көтерудің тәсілдерін;
- жуатын қоспалар мен майлардың атауын, таңбалануын және пайдалану ережесін;
- жөндеу жұмыстарын орындаудағы қауіпсіздік талаптарын;
- футерлік жабдықтарды жөндеу технологиясын;
- қорғау материалдары мен ферросилициядан жасалған жабдықтарды жөндеу технологиясы
- фаолитті және керамикалық аппаратуралар мен коммуникацияларды бөлшектеу, жинау және тығыздау технологиясының ерекшеліктерін;
- жөндеу мен жинауға арналған әмбебап құрылғылардың түрлерін, құрылысын және қызметін, оларды дайындау мен жөндеу технологиясын.
Іскерліктер:
- жабдықтардың, агрегаттар мен машиналардың орташа күрделіліктегі тораптары мен механизмдерін бөлшектеуді, жөндеуді,жинауды және сынақтан өткізуді;
- орташа күрделіліктегі жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеуді, қалыпқа келтіруді және сынақтан өткізуді;
- футерлік жабдықтарды және қорғау материалдары мен ферросилициядан жасалған жабдықтарды жөндеуді;
- фаолитті және керамикалық аппаратуралар мен коммуникацияларды бөлшектеуді, жинауды және тығыздауды;
- жөндеу мен жинауға арналған құрылғыларды дайындауды.

ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.4.
ПК 2.2.5.
ПК 2.2.6.
ПК 2.2.7.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО
Производственное обучение.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ;
ПК 2.1.1-2.2.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.9
ПП
Профессиональная практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
-производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности
ПК 2.1.1-2.2.7
ПК 2.2.1-2.2.7
ПК 2.3.1-2.3.9
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозначение цикла
Формируемые знания, умения и навыки
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык.
(в группах с неказахским языком обучения)
Грамматика казахского языка; терминологии по специальности, техника перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов, профессиональное общение речи.
Знания:
По синтаксис казахского языка, терминологии по специальности.
Умения:
читать и переводить тексты (профессиональной направленности)
БК 4
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов, профессиональное общение.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 4
БК 6
ОГД 03
Физическая культура.
Теория физического воспитания;
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к
организации здорового образа жизни;
физическое самовоспитание и самосовершенствование в здоровом образе жизни;
критерии эффективности
здорового образа жизни;
двигательные функции организма;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
личное отношение к здоровью как условие формирования здорового образа жизни; основные требования к организации здорового образа жизни;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика; гимнастика; лыжная подготовка;
плавание; туризм; спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры.
Знания:
- закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте";
- роль физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способы двигательной деятельности;
- правила физической нагрузки и способах ее регулирования (дозирования);
- причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
- правила ведения здорового образа жизни;
- технику выполнения легко-атлетических упражнений;
- технику элементов лыжных ходов;
- виды и технику плавания;
- правила туристических навыков и виды снаряжения;
- виды и правила казахских национальных спортивных игр;
- требования спортивной гигиены;
- нормативы Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях;
- вести дневник самоконтроля.
БК 3
БК 6
ОГД 04
История Казахстана.
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
культурология и ее роль в жизни общества;
многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация;
становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры; индо-буддийский тип культуры;
мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира;
особенность и уникальность африканской культуры;

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Доғалы балқытып біріктіру тәсілдері, аппаратурасы және аспаптары. Материалды токарь және фрезер станогында механикалық өңделуімен таныстыру.
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарын өткізу;
- жұмыс орны мен жабдығын дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарын қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 2.1.1-2.2.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.9
КП
Кәсіптік практика.
Өндірістік практика. Кіріспе сабақ. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеуіш аспаптармен жұмыс істеу. технологиялық құбарларды дайындау және жөндеу, монтаждау, пластмассаны балқытып біріктіру өндірістік бригадасында жұмыс атқару.
Іскерліктер:
- орындалған жұмыстардың бойынша есеп беру құжаттарын толтыру және құрастыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеуді, және оны рәсімдеу тәртібін орындау.
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын өңдеуде;
- таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыста
КҚ 2.1.1-2.2.7
КҚ 2.2.1-2.2.7
КҚ 2.3.1-2.3.9
Пәндер және кәсіптік практика циклдары бойынша оқу бағдарламаларының құрылымы (орта буын маманы)
Циклдің белгіленуі
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер модулі
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
(қазақ тілді емес топтарда): қазақ тілінің грамматикасы, мамандық бойынша терминология, мәтіндердің кәсіби бағдарлы аударма техникасы, кәсіби қарым-қатынас. Мәтін бойынша сұрақ-жауап, әңгімелеу, мазмұндау, сөздікпен жұмыс жасау. Ауызекі сөйлеу.
Білімдер:
- мамандық бойынша терминология мен қазақ тілінің синтаксисін;
Іскерліктер:
- кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқуды және аударуды.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық–грамматикалық материалы;
тіл қызметінің әр түрі және тілдің формалары (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық); кәсіптік бағдарланғандардың аударма техникасы
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексикалық-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік әрекеттің түрлерін және формаларын (ауызша, жазбаша, монологтық, диалогтық) ажырата білуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖГП 03
Дене тәрбиесі:
дене тәрбиесінің теориясы;
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
салауатты өмір салтындағы өзін-өзі тәрбиелеу және өзін жетілдіру;
салауатты өмір салтының тиімділігі;
қозғалыс қызметі және түрлі ішкі орта жағдайына адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
денсаулыққа салауатты өмір салтын қалыптастырудың шарты ретіндегі тұлғаның қатынасы;
көзқарастағы жеке қатынас;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
тазалық мәдениеті, зақымдануды ескерту, алғашқы дәрігерлік көмек көрсету түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимі;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы; жүзу;
туризм;
спорт және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының "Дене шынықтыру және спорт туралы" заңын;
- денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролін;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің түрлерін;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене шынықтыру жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептерін, зақымданудың алдын-алу туралы;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарын;
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың орындалу техникасын;
- шаңғымен жүру тәсілдерін;
- жүзу техникасын;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдыларды;
- қазақтың ұлттық қолданбалы спорттық ойындарының түрлері мен ойын ережесін;
- спорттық гигиена талаптарын;
- Президенттік тестің нормативтерін;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығулардың жасалу техникасын;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіруді;
- диск, граната лақтыруды, бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіруді;
- допты енгізу және лақтыру әдістерін;
- шаңғымен қимылдау әдістерін білу;
- жүзу әдістерін;
- спорттық гигиеналық талаптарын орындауды;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсетуді;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету өзін-өзі тексеру күнделігін жүргізуді
БҚ 3
БҚ 6
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және қоғам өміріндегі оның ролі;
Мәдениетті зерттеудің көп тәсілділігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің қалыптасуы;
Конфуциийлік және даосистік мәдениет тұрпаттары; үнділік-буддистік мәдениет тұрпаттары;
Христиандық мәдениет тұрпаты;
Ислам мәдениетінің әлемі;
Батыс европалық мәдениет және оның дамуының қазіргі әлемге ықпалы;
Африкалық мәдениеттің ерекшелігі және сонылығы; нәсілшілдік проблемалары;
Көшпенділік өркениетінің пайда болуы және сонылығы;
Орта ғасыр тұсындағы Қазақстанның мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана.
Знания:
-основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности
культуры древней Азий
-свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4
СЭД 02
Основы философии.
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном начале, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 4
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане ОГСЭ.03 Основы экономики: экономика и ее основные проблемы;
Знания:
-представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
-представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 4
СЭД 04
Основы права.
право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы;
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система.
Республика Казахстан,
правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знания правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
? использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 4
БК 6
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском и русском языках. Документы и их назначения и способу документирования структуры документов, сбор и хранение документов, организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирование дел, основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление, службу документационного обеспечения, их функции;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции, применение персональной электронно-вычислительной машины, хранение, оформление, передачу дел в архив;
Умения:
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
-составить информационно- справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях автоматизированных систем.
БК 4
БК 6
ОПД 02
Черчение.
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила
выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьбы. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения, элементы технического рисования и строительного черчения, машиностроительного черчения; единую систему конструкторской документации (ЕСКД);
Умения:
- составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться
- справочниками, правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка
БК 1
БК 6
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика. Статика. Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся схем. Плоская система произвольно-расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести тел. Кинематика. Динамика.
Сопротивление материалов. Виды деформации. Растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные виды деформации. Расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость. Детали машин. Передачи вращательного движения, соединения деталей, редукторы, оси, валы, муфты. Расчеты передач вращательного движения (кинематический, подбор сечения, расчеты на прочность).
Знания:
- основные положения статики, кинематики, динамики, методы определения показателей работы; свойства конструкционных материалов;
- приемы и методы испытания материалов, расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость; основы конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
Умения:
- пользоваться справочной литературой
- определять опорные реакции
- пользоваться стандартами;
- производить расчеты на прочность, жесткость, устойчивость.
БК 2
БК 5
ОПД 04
Общая электротехника с основами электроники.
Электрическое поле и электрическая емкость. Линейные электрические цепи постоянного тока. Магнитное поле и электромагнитная индукция. Линейные электрические цепи переменного тока. Комплексный метод расчета электрических цепей. Трехфазные электрические цепи. Электрические цепи с несинусоидальными периодическими напряжениями и токами. Нелинейные цепи. Переходные процессы в линейных электрических цепях.
Знания:
- основные характеристики электромагнитного поля: напряженность, электрический потенциал, электрическое напряжение, разность потенциалов.
- основные законы постоянного тока: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца; основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
- причины возникновения переходных процессов;
- первый и второй законы коммутации.
Умения:
- выполнить расчеты электрических цепей. Применение закона Кулона. Применение теоремы Гаусса.
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- выполнять расчеты постоянного тока.
- заряжать конденсатор;
- разряжать конденсатор;
- отключать индуктивную катушку.
БК 4
БК 7
ОПД 05
Основы технологии отрасли.
Основные понятия, определения и технологические процессы металлургического производства. Литейное производство. Сварка, резка и пайка металлов.
Знания:
- производственные и технологические процессы;
- технологическую подготовку производства;
- технологичность конструкций изделий;
- технологическую организацию процессов сборки;
Умения:
- организовывать технологической подготовки производства;
- управлять процессом технологической подготовки производства;
- выбирать технологические схемы;
- производить сварочные работы;
- производить резку и пайку металлов.
БК 4
БК 6

17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрлері;
Қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийлік, даосизм, Қытай өнері ұғымын;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам, курайш; Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке ұғымдарын;
- христиандық ілімнің негізгі қағидаларын және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтарды, галлдарды, франтерді, әдебиетін, философиясын;
- көшпенділердің өмірі мен құндылықтар жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыруды;
- түрік және араб мәдениетінің Қазақстанның орта ғасырдағы мәдениетіне тигізген ықпалын;
Іскерліктер:
- Қытай мәдениетінің ерекшеліктерін аша білуді;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін қолдануды;
- қадағалауды;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшеліктерін көрсетуді.
БҚ4
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тануы және қызметі, ғылым және оның ролі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелер.
Білімдер:
- әлемдегі философиялық, ғылыми және діни жағдай туралы, адам өмірінің мәні туралы ұғымды;
- ғылымның ролі мен ғылыми таным туралы, оның құрылымын, формалары мен әдістерін;
- әлеуметтік және этикалық проблемалар туралы ұғымды.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, тән және рухани бастау алуда адам мінезін анықтауды, оның санасының мәнін, саналы және санасыз мінезді анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың адамгершілік норма қарым-қатынастарын реттеуді.
БҚ4
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Саясаттану ғылым ретінде;
Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және этноұлттық қатынастар; әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институтар мен ұйымдар; тұлға: оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінезі; саясаттану пәні; саяси үкімет және үкіметтік қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік–саяси процестер
ЖГӘЭ.03. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңдылық түсінігіндегі әлеуметтік тәсіл туралы ұғымды;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара әрекет туралы ұғымды;
- тұлғаны әлеуметтендіру барысының ерекшеліктерін, регуляция формаларын білуді.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты дамытуды және әлеуметтік өзгерістер мен дамытудың басқа да факторларын дамытуды;
- биліктің мәнін, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен процестерді (Қазақстанда және жалпы әлемде) анықтауды;
- саяси жүйелер мен саяси әріптер туралы ұғымды қалыптастыруды.
БҚ5
ӘЭП 04
Құқық негіздері.
Құқық ұғымы, жүйесі, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конститутциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі. Құқық қорғау органы.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын; оларды жүзеге асыру механизмдерін;
- кәсіптік жұмыс саласындағы құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды
Іскерліктер:
- маманның кәсіби жұмысын реттейтін нормативті- құқықтық құжаттарды қолдана білуді.
БҚ4
БҚ6
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ және орыс тілдеріндегі іс жүргізу.
Құжаттар және олардың қызметі, құжаттардың құрылымы, құжаттарды жинау және сақтау, іс жүргізуді ұйымдастыру және оның техноогиясы, істерді қалыптастыруды ұйымдастыру тәртібі, кеңселік және құжаттамалық жұмыстың негіздері.
Білімдер:
- құжатқа қойылатын талаптарды, деректемелерді, олардың рәсімделуін, құжаттамамен қамтамасыз ету қызметін, олардың жұмысын;
- қызметтік хаттарды құрастыру әдістемесін, жіктелуін және құжаттардың қозғалысын;
- кіріс және шығыс корреспонденциясын тіркеуді, ДЭЕМ қолдануды, рәсімдеуді, істерді мұрағатқа өткізуді
Іскерліктер:
- деректемелерді дұрыс орналастыруды және толтыруды, қызметтік хатты құрастыруды, істер номенклатурасын, индекстеуді;
- ақпараттық-анықтамалық, ақша және қаржылық есеп құжаттамасын және оларды АБЖ жағдайында өңдеуді.
БҚ 4
БҚ 6
ЖКП 02
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасауды сызу. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың сызбалары. Ажырамайтың қосылыс сызбалардың жалпы түрі, құрастырмалы сызба. Құрастырмалы сызба оқу. Мамандық бойынша сызулар және схемалар. Құрылыс сызуларының элементтері.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін, техникалық сурет салу мен құрылыс сызуының элементтерін, машина жасаудағы сызуды, конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін.
Іскерліктер:
- сызбаларды, нобайларды стандарттарға сәйкес сызуды және оқуды, сызба мен техникалық суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білуді, анықтамаларды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика. Статика. Статиканың түсініктері және аксиомалары. Жүргізу күштерінің жазық жүйесі. Еркін орналасу күштерінің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Дененің ауырлық ортасы. Кинематика. Кинематика нүктесі. Қатты дененің қарапайым, күрделі және жазық параллельді қозғалысы. Динамика. Динамиканың негізгі түсініктері менаксиомалары. Материалдық нүктелерге арналған кинематиканың әдістері. Жұмыс және күш. Динамиканың теоремалары. Материалдардың кедергісі. Деформация түрлері (созу, қысу, айналдыру, майыстыру, деформацияның күрделі түрлері). Беріктігін есептеу. Машина бөлшектері. Қосылу түрлері. Беріліс түрлері. Біліктер және осьтер. Подшипниктер. Муфталар. Курстық жоба (Бір бағытты редукторларды жобалау).Берілістерді есептеу (кинематикалық, беріктікті есептеу). Курстық жоба: (одноступенчатый редукторлы жетекті жобалау).
Білімдер:
- статика, кинематика, динамиканың негізгі ережелерін, жұмыстың көрсеткіштерін анықтау әдістерін; конструкциялық материалдардың қасиеттерін;
- материалдарды сынақтан өткізу тәсілдері мен әдістерін, машина бөлшектерінің берік болуын, қатты болуын, тұрақты болуын есептеуді;
- жалпы қолданатын машиналар мен механизмдердің бөлшектерін құрастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті пайдалануды;
- тірек реакцисын анықтауды;
- стандарттарды қолдануды;
- берік болуды, қатты болуды, тұрақты болуды есептеулерді жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 5
ЖКП 04
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электр өрісі мен электрлік сиымдылық. Тұрақты ток тізбегі. Магниттік өріс және электромагниттік индукция. Айнымалы ток тізбегі. Электр тізбегін комплекстік сан арқылы есептеу. Үш фазалы электр тізбегі. Синусоидалық емес периодикалық кернеу мен тоғы бар электр тізбегі. Сызықтық емес электр тізбегі. Электр тізбегіндегі өтпелі процестер.
Білімдер:
- электромагниттік өрістің негізгі сипаттамасын, кернеулікті, электр кернеулігін, потенциалдардың айырмашылығын;
- тұрақты токтың негізгі заңдарын: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц, тұрақты токтың линиялық және линиялық емес тізбектерді есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін; коммутацияның бірінші және екінші заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей білуді. Кулон заңын қолдануды. Гаусс теоремасын қолдануды;
- тізбектер жұмысының берілген шарттары және тұрақты ток құрылысы бойынша элементтер параметрлерін таңдауды; тұрақты токты есептей білуді;
- конденсаторды зарядтайды;
- конденсаторды зарядтаудан ажыратуды;
- индуктивті катушканы өшіруді.
БҚ 4
БҚ 7
ЖКП 05
Саладағы технология негіздері
Металлургия өндірісі технологиялық процестерінің негізгі түсініктері, анықтамалары. Құю өндірісі. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсырылымды дәнекерлеу (пайка).
Білімдер:
- өндірістік және технологиялық процестерді;
- өндірістің технологиялық дайындығын;
- өнім конструкцияларының технологиялығын;
- жинау процесін технологиялық ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- өндірістің технологиялық дайындығын ұйымдастыруды;
- өндірістің технологиялық дайындық процесін басқаруды;
- технологиялық нобайларды (схема) таңдауға;
- дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуді;
- металдарды кесу мен дәнекерлеуді.
БҚ 4
БҚ 6

ПК 3.4.4
ПК 3.4.1
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ОПД 06
Металловедение и конструкционные материалы.
Строение и кристаллизация металлов. Методы исследования и испытания механических свойств металлов. Основы теории сплавов. Железоуглеродистые сплавы. Цветные металлы и сплавы. Порошковая металлургия и производство порошковых изделий. Коррозия металлов и сплавов и методы борьбы с ней. Неметаллические конструкционные материалы.
Знания:
- механический и химический состав металлов;
- способы плавки черных и цветных металлов;
- методы и способы получения металлов из ферросплавов;
- методы защиты и борьбы с коррозией металлов и сплавов
Умения:
- выбирать топливо, применяемое в металлургической промышленности;
- подготавливать руду к плавке;
- испытывать металлы на твердость, усталость, хрупкость и перегиб;
- применять инструментальную сталь, олово, медь, алюминий и цинк.
БК 2
БК 5
ОПД 07
Обработка резанием, металлорежущий инструмент и станки.
Основные сведения о резании металлов и металлорежущих станках, обработка на станках токарной группы, сверлильных, расточных; нарезание зубьев, нарезание резьб;
обработка металлов на строгальных и долбежных станках; монтаж и эксплуатация металлорежущих станков, режущий инструмент и режимы резания. Основные узлы станков.
Знания:
-физические основы резания материалов;
- тепловые процессы и методы оценки температуры в зоне резания;
-металлорежущие станки и инструменты;
- виды движения, скорость резания и скорость подачи;
- разновидности приводов станков, коробок скоростей и коробки подач
Умения:
- выполнять текущий ремонт металлорежущих станков;
- обслуживать металлорежущие станки;
- определять степень износа деталей и механизмов;
- производить настройку и регулировку станков;
- обосновывать дефекты узлов и механизмов;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 1
БК 5
ПК 3.4.1
ПК 3.4.3
ПК 3.4.9
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
ОПД 08
Гидравлические и пневматические приводы. Гидро и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Регулировка различных систем пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах. Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различных систем гидромеханического привода с использованием испол-нительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданный режим работы.
Знания:
- основные законы гидравлики, пневматики и
теплотехники;
- жидкостные и механические приборы для измерения давления;
- назначение, принцип действия и устройство гидравлического оборудования;
- системы гидравлического, пневматического привода и теплообменных аппаратов;
Умения:
- решать гидравлические задачи;
- пользоваться приборами для измерения давления;
- выполнять текущий ремонт гидравлического, пневматического привода;
- обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
- определять степень износа приводов;
- производить настройку и регулировку гидравлического, пневматического привода;
- выбирать способы ремонта оборудования.
БК 5
БК 7

КҚ 3.4.4
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
ЖКП 06
Металлтану және конструкциялық материалдар
Металдардың құрылымы мен кристализациясы. Металдардың механикалық қасиеттерін зерттеу және сынау әдістері. Қорытпалардың теориясы-ның негіздері. Темір көміртекті қорытпалар. Түрлі-түсті металдар мен қорытпалар. Ұнтақ металлургия мен ұнтақ бұйымдар өндірісі. Металдар мен қорытпалардың тоттануы және онымен күресудің әдістері. Металл емес конструкциялық материалдар.
Білімдер:
- металдардың механикалық және химиялық құрамын;
- қара және түсті металдарды балқыту тәсілдерін;
- ферроқорытпадан металл алудың әдіс-тәсілдерін;
- металдар мен қорытпалардың коррозияларымен күрес және оны қорғаудың әдістері.
Іскерліктер:
- металлургия өнеркәсібінде қолданылатын отынды таңдауды;
- руданы қорытпаға дайындауды;
- металдарды беріктікке, қажулыққа сынғыштыққа, майысқақтыққа сынауды;
- аспаптық болатты, қалайыны, мысты, аллюминийді және мырышты қолдану.
БҚ 2
БҚ 5
ЖКП 07
Кесіп өңдеу, металл кесетін аспаптар мен станоктар.
Металл кесу және металл кесетін станоктар туралы негізгі мәліметтер, токарлық тобының, бұрғылау және қырнау станоктарында металды өңдеу; тіскесу, бұранда кесу; сүргілеу және қашау станоктарда металды өңдеу; металл кесетін станоктарды құрастыру және пайдалану, кесетін аспаптар және кесу тәртіптері. Станоктардың негізгі қосылыстары.
Білімдер:
- материалдарды кесудің физикалық негіздерін;
- жылыту процестері және кесу аймағындағы температураны бағалау әдістері;
- металл кесетін станоктар мен аспаптар;
- кесу жылдамдығы, қозғалыс түрлері және жіберу жылдамдығы;
- жылдамдық қорабы мен жіберу қорабының, станок жетектерінің түрлерін.
Іскерліктер:
- металл кесетін станоктарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуді;
- металл кесетін станоктарды жөндеуді;
- бөлшектер мен механизмдердің тозу дәрежесін анықтауды;
- станоктарды жұмысқа дайындауды;
- тораптар мен механизмдердің дефектациясын негіздеуді;
- жабдықтарды жөндеудің тәсілдерін таңдауды.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
ЖКП 08
Гидравликалық және пневматикалық жетектер
Гидравлика негіздері, гидравликалық машиналар мен гидрожетектер. Пневможетек.
Білімдер:
- гидравлика, пневматика және теплотехниканың негізгі заңдарын;
- қысымды өлшеудің сұйықтықтық және механикалық аспаптарын;
- гидрожабдықтардың қызметін, жұмыс істеу принципін және құрылысын;
- гидро-пневматикалық жетектер жүйесін және жылу алмастыратын аппараттарын.
Іскерліктер:
- гидравликалық есептерді шығара білуі;
- қысымды өлшейтін аспаптарды қолдана білуі;
- гидропневможетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге;
- гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсетуді;
- гидро-пневможетектерді жұмысқа дайындауды;
- жабдықты жөндеу тәсілдерін таңдауға.
БҚ 4
БҚ 6

ПК 3.4.3
ПК 3.4.6
ПК 3.4.5
ОПД 09
Подъемно - транспортные устройства.
Элементы грузоподъемных машин, устройство, принцип работы грузоподъемных машин, машины непрерывного транспорта, транспортирующие машины для периодической подачи грузов. Пневматический и гидравлический транспорт. Погрузочно-разгрузочные машины. Расчет на прочность.
Знания:
- назначение, принцип действия и устройство грузоподъемных машин;
- назначение, принцип действия и устройство, машины непрерывного транспорта;
- назначение, принцип действия и устройство транспортирующих машин для периодической подачи грузов.
- виды погрузочно-разгрузочных машин;
- конструкции подъемно-транспортных машин, правила технической эксплуатации;
- расчеты на прочность.
Умения:
- определять экономическую эффективность грузоподъемных машин и механизмов, используемых при техническом обслуживании и ремонте механизмов.
БК 2
БК 5
ПК 3.4.1
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ОПД 10
Основы стандартизации, допуски и посадки, технические измерения.
Стандартизация, возникновение и развитие стандартизации.
Организационные основы и международное сотрудничество в области стандартизации и качества продукции. Межотраслевые комплексы государственных стандартов. Управление качеством продукции на базе стандартизации.
Основы стандартизации, показатели качества продукции. Методы, принципы, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений. Допуски форм, расположения, шероховатости поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных деталей. Допуски и посадки. Шероховатость поверхностей. Технические измерения.
Знания:
- основные положения, общие понятия и определения в области стандартизации;
- основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений;
- средства измерений;
- эталоны величин;
Умения:
- сертифицировать;
- применять термины и определения
- пользоваться стандартами;
- выбирать посадки;
- назначать допуски;
-  правильно выбирать измерительные средства и пользоваться ими;
- определять шероховатости поверхностей.
БК 4
БК 5
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Машины и агрегаты металлургических предприятий.
Машины и агрегаты доменных цехов. Машины и агрегаты сталеплавильных цехов. Машины и агрегаты для производства и отделки проката.
Машины и агрегаты металлургических заводов по производству тяжелых цветных металлов.
Знания:
- современные машины и агрегаты металлургической промышленности;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов сталеплавильных цехов
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов
-для производства и отделки проката;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов доменных цехов;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для дробления, просеивания и разделения горной массы;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов обогащения, фильтрации и обезвоживания сырья;
- конструкцию и принцип работы машин и агрегатов для пылеулавливания и очистки;
- оборудование обогатительных фабрик;
Умения:
- разрабатывать эффективные решения по организации технического обслуживания машин и агрегатов промышленности;
- проводить ремонтные операции машин и агрегатов промышленности;
- проводить монтажно-демонтажные работы машин и агрегатов промышленности.

КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.5
ЖКП 09
Көтергіш-көліктік қондырғылар
Жүк көтергіш машиналарының бөлшектері, құрылғысы, жұмыс қағидасы, тоқтаусыз тасымалдау машиналары, жүкті мезгіл-мезгіл жіберуге арналған тасымалдау машиналары. Пневматикалы және гидравликалы көлік. Тиеу-түсіру машиналары. Беріктікке есеп жасау.
Білімдер:
- жүк көтеретін машиналардың құрылыстары мен жұмыс істеу принципін, қызметін;
- үздіксіз жұмыс істейтін көлік машиналарының құрылысын және жұмыс істеу принципін, қызметін;
- жүкті кезеңмен жіберетін тасымалдаушы машиналардың құрылысын және жұмыс істеу принциптерін, қызметін;
- жүкті тиеу-түсіру машиналарының түрлерін;
- көтеру - көлік машиналарының конструкцияларын, техникалық пайдалану ережелерін;
- беріктікті есептеулерді.
Іскерліктер:
- механизмдерді жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуде қолданылатын жүк көтеретін машиналар мен механизмдердің экономикалық тиімділігін анықтауды.
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
ЖКП 10
Стандарттау негіздері, рұқсат және қондыру, техникалық өлшемдер.
Стандарттау; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; "Стандарттау" ҚР Заңы.
Стандарттау саласында халықаралық ынтымақтастық пен ұйымдастырушының негіздері және өнімнің сапасы.
Мемлекеттік стандарттардың салааралық кешендері. Стандартизация базасында өнімнің сапасын басқару.
Стандарттау негіздері, өнім сапасының көрсеткіштері ЕСКД (КҚБЖ), қолданыстағы стандарттар, әдістер, принциптер. Типтік байланыстарға рұқсат және қондыру.
Әр түрлі бөлшектерді өлшеудің әдістері мен құралдары. Рұқсат пен қондыру. Зат бетінің кедір-бұдырлығы. Техникалық өлшемдер.
Білімдер:
- стандарттау саласындағы негізгі ережелерді, жалпы ұғымдарды және анықтамаларды;
- өзара ауысу мен техникалық өлшемдердің негізгі мәселелерін;
- өлшем құралдарын;
- шама эталондарын.
Іскерліктер:
- сертификаттауды;
- терминдер мен анықтамаларды қолдануды;
- стандарттарды пайдалануды;
- қондыруды таңдай білуді;
- рұқсат беруді;
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай білуді және оларды қолдана білуді;
- кедір-бұдыр жерлерді анықтауды.
БҚ 4
БҚ 5
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Металлургиялық кәсіпорындарындағы машиналар мен агрегаттар.
Қара және ауыр түсті металдардың өндірісі бойынша металлургиялық зауыттардың машиналары мен агрегаттары; домен цехтарының машиналары мен агрегаттары; болат балқытатын цехтардың машиналары мен агрегаттары;
прокат өндірісінің машиналары мен агрегаттары; тау массасын уататын, елейтін және бөлетін машиналар мен агрегаттар; шикізатты байыту, сүзу және құрғату үшін қажетті машиналар мен агрегаттар; шаң ұстайтын және тазалайтын машиналар мен агрегаттар;
Білімдер:
- металлургиялық өнеркәсіптің қазіргі кездегі машиналары мен агрегаттарын;
- болатты балқыту цехтарындағы машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принципі мен конструкциясын;
- машиналар мен агрегаттың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- өндіріс пен прокатты өңдеу үшін;
- домен цехтарының машиналары мен агрегаттарының жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- тау массасын уату және бөлетін машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принципін және конструкциясын;
- шикізатты байытатын, сүзетін және құрғататын машина мен агрегаттардың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- шаң соратын және тазалайтын машиналар мен агрегаттардың жұмыс істеу принциптерін және конструкциясын;
- байыту фабрикаларының жабдықтарын.
Іскерліктер:
- өнеркәсіп машиналары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдер әзірлеуді;
- өнеркәсіп машиналары мен агрегаттарына жөндеу операцияларын жүргізуді;
- өнеркәсіп машиналары мен бөлшектеу жұмыстары жүргізуді;

ПК 3.4.2
ПК 3.4.6
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8
ПК 3.4.9
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11
СД 02
Техническое обслуживание, ремонт, эксплуатация и монтаж машин и агрегатов.
Общие сведения о монтаже оборудования предприятий металлургической промышленности, о первичных и вторичных целях, техническая документация на производство монтажных работ. Монтаж машин и агрегатов. Контроль качества монтажа оборудования. Эксплуатация машин и
оборудования производства. Организация эксплуатационного обслуживания.
Надежность машин. Организация и проведение технического обслуживания и ремонта машин и агрегатов. Технология ремонта деталей и сборочных единиц. Смазка машин и агрегатов.
Знания:
- монтаж оборудования предприятий;
- техническую документацию на производство монтажных работ;
- ремонт оборудования предприятий;
- техническое обслуживание машин и агрегатов предприятия;
Умения:
- проводить монтажные и эксплуатационные работы на подобных электропечах по производству металлов;
- выявлять причины отказа оборудования предприятий;
- устранять неполадки машин и агрегатов;
- пользоваться технической документацией на производство монтажных работ;
- контролировать качество монтажа оборудования;
- организовывать
эксплуатационное обслуживание машин и оборудования промышленности;
- организовывать и проводить техническое обслуживание ремонта машин и агрегатов.
ПК 3.4.5
ПК 3.4.7
ПК 3.4.2
ПК 3.4.11
ПК 3.4.12
СД 03
Электрооборудование машин и агрегатов.
Основы теории электропривода. Аппаратура управления и защиты электропривода. Электроснабжение металлургических предприятий. Электрооборудование подъемно-транспортных машин. Электрооборудование металлургического производства.
Знания:
- разновидности электроприводов машин;
- схему электроснабжения предприятия;
- принцип действия работы аппаратов управления и защиты;
- технические задачи в области и обслуживания оборудования;
Умения:
- контролировать работу электрооборудования подъемно-транспортных машин;
- проводить профилактический осмотр оборудования и агрегатов;
- контролировать работу электрооборудования металлургических производств.
ПК 3.4.6
ПК 3.4.2
ПК 3.4.4
СД 04
Охрана труда и основы промышленной экологии.
Общие вопросы охраны труда и техники безопасности Основы законодательства об охране труда в РК. Безопасность оборудования.
Пожарная безопасность и электрическая безопасность. Безопасность труда и противопожарные мероприятия.
Основы промышленной экологии, загрязнение атмосферы и водоемов металлургическими предприятиями.
Знания:
- общие нормы охраны труда;
-  правила по технике безопасности;
-  мероприятия по предупреждению производственных травм;
- пожарная безопасность;
- электрическая безопасность;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- профессиональные заболевания;
- промышленную экологию;
Умения:
- анализировать условия труда и причины травматизма;
- организовывать работу по охране труда;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- оказать помощь при производственной травме.
БК 2
БК 3
СД 05
Организация планирования производства.
Планирование экономического и социального развития производства, материально-технического развития, труда и заработной платы; себестоимость продукции, ценообразование и налоговая система РК в условиях рыночной экономики. Планирование доходов, прибыли и рентабельности предприятия.
Знания:
- расчеты для составления технико-экономических обоснований;
- расчет заработной платы;
- расчет себестоимости продукции;
- налоговое ценообразование, ценообразование и налоговую систему РК;
Умения:
- планировать материально-техническое развитие предприятия;
- планировать социально-экономическое развитие предприятия;
- организовывать оплату труда;
- планировать доходы, прибыль и рентабельность предприятия.

КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
АП 02
Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу, пайдалану және құрастыру.
Металлургия өнеркәсібі кәсіпорындарының жабдықтарын монтаждау туралы жалпы мәліметтер;
Бірінші және екінші мақсаттар туралы; монтаждау жұмыстары өндірісінің техникалық құжаттамасы; машиналар мен агрегаттарды монтаждау; жабдықтарды моньаждаудың сапасын бақылау; өндіріс машиналары мен жабдықтарын пайдалану; пайдалану қызметін ұйымдастыру;
Машиналар сенімділігі және теротехнология. Машиналар мен агрегаттарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жөндеу технологиясы. Машиналар мен агрегаттарды майлау.
Машиналар мен агрегаттарды құрастыру. Автоматтандырылған құралдарды пайдалану. Пайдалану бойынша қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оның құрылымы. Жоспарлы ескерту жөндеу жұмыстары ұйымдастырылуы және мазмұны. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар.
Білімдер:
- кәсіпорын жабдықтарын монтаждауды;
- монтаж жұмыстары өндірісінің техникалық құжаттамасын;
- кәсіпорын жабдықтарын және теротехнологияны жөндеуді;
- кәсіпорын машиналары мен агрегаттарына техникалық қызмет көрсетуді.
Іскерліктер:
- металл өндірісіндегі электропештерде монтаждау және пайдалану жұмыстарын жүргізуді;
- кәсіпорын жабдықтарының жұмыс істемеу себептерін анықтауды;
- машиналар мен агрегаттардың ақауларын жоюды;
- монтаж жұмыстары өндірісінде техникалық құжаттаманы пайдалануды;
- жабдықты монтаждау сапасын бақылауды;
- кәсіпорын машиналары мен жабдықтарын пайдалануда қызмет көрсетуді ұйымдастыруды;
- машина мен агрегаттарды жөндеуде техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және жөндеуді.
КҚ 3.4.5
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
АП 03
Машиналар мен агрегаттардың электр жабдықтары.
Электржетек ілімінің негіздері. Электржетектерді қорғау және басқару аппаратурасы. Металлургия кәсіпорындарын электр қуатымен қамсыздандыру. Көтергіш-тасымалдау машиналардың электр жабдықтары. Металлургия өндірісінің электр жабдықтары.
Білімдер:
- машинаның электрожетектерінің түрлерін;
- кәсіпорынды электрмен жабдықтау нобайын;
- басқару және қорғаныс аппараттарының жұмыс істеу қағидаларын;
- жабдықтарды жөндеу саласындағы техникалық міндеттерді.
Іскерліктер:
- жүк көтеретін машиналардың электр жабдықтарының жұмысын бақылауды;
- жабдықтар мен агрегаттарды профилактикалық қараудан өткізуді;
- металлургиялық өндірістің электр жабдықтарының жұмысын бақылауды.
КҚ 3.4.6
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.4
АП 04
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері.
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері, техника қауіпсіздігі. Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау жөніндегі заңдылық негіздері. Технологиялық процестер мен құрал-жабдықтар қауіпсіздігі. Өндіріс санитариясы, ауа кеңістігін қалпына келтіру. Өрттен сақтану, электр қауіпсіздігі. Еңбек қауіпсіздігі және өртке қарсы іс-шаралар. Өнеркәсіп экологиясының негіздері, металлургия кәсіпорындарының ауа және су қоймаларының ластануы.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын;
- техника қауіпсіздігі ережелерін;
- өндірістік жарақаттардың алдын алу іс-шараларын;
- өрт қауіпсіздігін;
- электр қауіпсіздігін;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- кәсіптік ауруларды;
- өнеркәсіп экологиясын.
Іскерліктер:
- еңбек жағдайы мен жарақат алу себептерін талдауды;
- еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді іс жүзінде қолдануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді.
БҚ 2
БҚ 3
АП 05
Өндірісті жоспарлауды ұйымдастыру.
Экономикалық және әлеуметтік дамытуды, тұрмыстық-техникалық дамытуды, еңбек және еңбек ақысын жоспарлау; Қазақстан Республикасында нарық экономикасы жағдайындағы өнімнің өзіндік құны, бағаның қалыптасуы мен салық жүйесі. Кәсіпорынның кірістерін, пайдасын және тиімділігін жоспарлау.
Білімдер:
- техникалық-экономикалық негіздемені құрастыру есептерін;
- жалақыны есептеуді;
- өнімнің өзіндік құнын есептеуді;
- бағаның құрылуын және ҚР салық жүйесін.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның материалдық-техникалық дамуын жоспарлауды;
- кәсіпорынның әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлауды;
- еңбек ақысын ұйымдастыруды;
- кәсіпорынның табысын, пайдасын және рентабельдігін жоспарлауды.

ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.1
ПК 3.4.9
СД 06
Основы автоматизации производства.
Основы техники измерений и средства контроля технологических параметров. Вычислительная техника и управление технологическими процессами. Микропроцессорные системы. Автоматизация производства.
Знания:
- виды средств контроля технологических параметров;
- структуру и принцип построения микропроцессорных систем;
- процесс автоматизации металлургического производства;
Умения:
- производить измерения технологических параметров;
- работать с вычислительной техникой;
- управлять технологическими процессами;
- применять технические знания в области автоматизации производства.
ПК 3.4.3
ПК 3.4.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 00
Производственное обучение.
Обучение в учебных мастерских. Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ. Выполнение общеслесарных операций при изготовлении деталей технических систем ручными инструментами и на механизированном оборудовании. Обработка металла на станках.
Умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонте технологического оборудования;
- подготовить рабочее место и оборудование;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы.
Навыки:
- измерений различными приборами;
- слесарной обработки материалов;
- выполнения сварочных работ.
ПК 3.4.1-3.4.13
ПП 00
Профессиональная практика.
Производственная практика. Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Распределение по участкам. Ознакомление со структурой предприятия, с приемами производства работ и передовыми методами труда по данной специальности. Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно- технических работников.
Умения:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ.
- выполнять обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления.
Навыки:
-производства ремонтных работ;
- организаторской работы по избранной специальности.
ПК 3.4.1-3.4.13
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Организовывать рабочее место;
БК 2
Соблюдать правила техники безопасности;
БК 3
Выполнять противопожарные мероприятия;
БК 4
Постоянно обновлять свои знания и навыки;
БК 5
Выполнять действия согласно инструкции;
БК 6
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
БК 7
Обладать навыками расположения инструментов в инструментальном ящике.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.9
АП 06
Өндірісті автоматтандыру негіздері
Өлшеу техникасы негіздері мен технологиялық параметрлерді бақылау құралдары. Технологиялық процестерді басқаратын есептеуіш техникасы. Микропроцессорлық жүйелері. Металлургия өндірісін автоматтандыру.
Білімдер:
- техноологиялық параметрлерді бақылау құралдарының түрлерін;
- микропроцессорлық жүйелердің құрылымы мен оны құрудың принциптерін;
- металлургиялық өндірісті автоматтандыру процестерін;
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеуді;
- есептеу техникасымен жұмыс істеуді;
- технологиялық процестерді басқаруды;
- техникалық білімді өндірісті автоматтандыру саласына қолдануды.
КҚ 3.4.3
КҚ 3.4.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО
Өндірістік оқыту.
Оқу шеберханасында оқыту. Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды атқару барысында қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптар. Техникалық жүйесінің бөлшектерін қолмен және механикаландырылған жабдығында даярлау барысында жалпы слесарлық жұмыстарды атқару. Металлды станокпен өңдеу
Іскерліктер:
- технологиялық жабдықтарды техникалық қызметтендіру және жөндеу кезіндегі слесарлық жұмыстарды атқару;
- жұмыс орнын және жабдықтарды дайындау
- жабдықтарды, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеуіш аспаптарды қолдану
Дағдылар:
- әр түрлі аспаптармен өлшеу;
- материалды слесарлық өңдеу;
- балқытып біріктіру жұмыстарын атқару
- токарлық және фрезерлық станоктарда материалды өңдеу
КҚ 3.4.1-3.4.13
КП
Кәсіптік практика
Өндірістік практика. Кіріспе. Еңбек қорғау және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық. Телімдер бойынша тарату. Кәсіпорынның құрылымымен, мамандық бойынша жұмыс атқару тәсілдері мен озық еңбек әдістерімен танысу. Жұмыс орындау бойынша есеп беру құжаттамасы. Техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу тәртібі. Монтаждық сызбаларды құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу, монтаждауға дайындау. Монтаждық-құрастыру жұмыстары. Қауіпсіздік техникасы. Материалды тасымалдау және объектіде сақтау. Механизмдер мен жабдықтарды қолдану, сынақтау және пайдалануға тапсыру. Объектідегі жұмыстық және мемлекеттік қабылдау жұмыстардың құрамы. Жұмыс атқару шебердің мінждеттерін және құқықтарын зерделеу. Бригада құрамсында жұмыс ұйымдастыру, жұмысшылар мен инженерлік техникалық қызметкерлердің еңбек ақысы. Объектісін монтаждауға дайындау. Дайындау жұмыстар. Монтаж сапасын бақылау. Пайдалану алдында сынақтау. Практика күнделігін рәсімдеу, есеп беру.
Іскерліктер:
- жұмыстар орындалу бойынша есеп беру құжаттамасын құрастыру және толтыру
- техникалық құжаттаманы өңдеу, тіркеу және рәсімдеу
- монтаждық сызбаларын құрастыру, өлшемдерін және өлшемдік нобайларын түсіріп алу
- жабдықтар мен жүйелерді монтаждауға дайындау
Дағдылар:
- жөндеу жұмыстарын атқару;
- тағайындаған мамандық бойынша ұйымдастырушы жұмыстарын атқару
КҚ 3.4.1-3.4.13
1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
БҚ 2
Техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;
БҚ 3
Өртке қарсы іс-шараларды орындау;
БҚ 4
Өз білімі мен дағдыларын үнемі жаңарту;
БҚ 5
Нұсқауға сәйкес әрекеттерді орындау;
БҚ 6
Әрекетті жүзеге асырудың ең тиімді әдістері мен құралдарын таңдау;
БҚ 7
Құрал-сайман жәшігіне құрал-саймандарды салу дағдысын меңгеру.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (ҚК)

2. Повышенный уровень
2.1 – 111201 2 – Слесарь-инструментальщик*
ПК 2.1.1 Подготовить необходимые инструменты и приспособления к работе;
ПК 2.1.2 Вести журнал дефектов инструментов и приспособлений;
ПК 2.1.3. Осуществлять контроль исправности инструментов;
ПК 2.1.4. Составлять и читать чертежи, схемы согласно стандартам, пользоваться справочниками;
ПК 2.1.5. Производить сварочные работы, резку и пайку металлов;
ПК 2.1.6. Обслуживать гидравлические и пневматические приводы;
ПК 2.1.7. Обслуживать промышленное оборудование.
2.2. – 111202 2 – Слесарь механосборочных работ*
ПК 2.2.1. Обеспечить исправную работу механосборочных приспособлений;
ПК 2.2.2. Вести журнал дефектов механизмов предприятия;
ПК 2.2.3. Контролировать процесс выполнения сборочных работ;
ПК 2.2.4. Производить сварочные работы, резку и пайку металлов;
ПК 2.2.5. Производить настройку и регулировку гидравлических и пневматических приводов;
ПК 2.2.6. Обслуживать промышленное оборудование.
ПК 2.2.7. Производить наладку и регулировку оборудования.
2.3. – 111203 2 – Слесарь-ремонтник*
ПК 2.3.1. Выполнять своевременный текущий ремонт;
ПК 2.3.2. Вести журнал дефектов (с указанием выполненных работ);
ПК 2.3.3. Обеспечить исправную работу механизмов машин и оборудования;
ПК 2.3.4. Выполнять текущий ремонт промышленного оборудования;
ПК 2.3.5. Выполнять текущий ремонт гидравлических и пневматических приводов;
ПК 2.3.6. Производить наладку и регулировку оборудования;
ПК 2.3.7. Обслуживать промышленное оборудование.
ПК 2.3.8 Уметь определять виды износа деталей машин и агрегатов
ПК 2.3.9 Уметь проводить восстановление деталей машин
3.Специалист среднего звена
3.1. – 111204 3 - Техник-механик
ПК 3.4.1. Составлять график ремонта оборудования и механизмов;
ПК 3.4.2. Контролировать технологический процесс;
ПК 3.4.3. Создавать условия для бесперебойной работы механизмов;
ПК 3.4.4. Производить настройку и регулировку станков;
ПК 3.4.5. Выбирать способы ремонта оборудования;
ПК 3.4.6. Определять экономическую эффективность оборудования;
ПК 3.4.7. Выполнять экономические расчеты для составления сметной
документации рабочих проектов.
ПК 3.4.8 Знать конструкцию и принцип работы промышленного оборудования
ПК 3.4.9 Знать технологию ремонта и монтажа промышленного оборудования
ПК 3.4.10 Выполнять и читать чертежи деталей и узлов оборудования
ПК 3.4.11 Проводить проектные и проверочные расчеты деталей и узлов промышленного оборудования
ПК 3.4.12 Оформлять техническую документацию на ремонт и монтаж оборудования

2. Жоғары деңгей
2.1 111201 2 - Құрал-сайман слесарі*
КҚ 2.1.1. Қажетті құралдар мен саймандарды жұмысқа дайындау;
КҚ 2.1.2. Құралдар мен саймандардың ақауларының журналын жүргізу;
КҚ 2.1.3. Құралдардың дұрыс жұмыс істеуіне бақылау жасау;
КҚ 2.1.4. Стандартқа сәйкес сызбаларды, нобайларды құрастыру және оқу, анықтамалықтарды пайдалану;
КҚ 2.1.5. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсыру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.1.6. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге қызмет көрсету;
КҚ 2.1.7. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
2.2. 111202 2 – Механикалық жинақтау жұмысының слесарі *
КҚ 2.2.1. Механикалық құрастыру құрылғыларының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2. Кәсіпорын механизмдері ақауларының журналын жүргізу;
КҚ2.2.3. Жинап,құрастыру жұмыстарының орындалуын бақылау;
КҚ 2.2.4. Металдарды дәнекерлеу, кесу және жапсыру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.2.5. Гидравликалық және пневматикалық жетектерді ретке келтіру, жұмысқа дайындау;
КҚ 2.2.6. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
КҚ 2.2.7. Жабдықтардың реттеуін және баптауын жүргізу
2.3. 111203 2 – Слесарь-жөндеуші*
КҚ 2.3.1. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын өз уақытында орындау;
КҚ 2.3.2. Ақаулар журналын жүргізу (орындалған жұмыстардыкөрсетумен);
КҚ 2.3.3. Машина механизмдері мен жабдықтарының дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.4. Өндірістік жабдықтарға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.5. Гидравликалық және пневматикалық жетектерге ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 2.3.6. Жабдықтардың реттеуін және баптауын жүргізу;
КҚ 2.3.7. Өндірістік жабдықтарға қызмет көрсету;
КҚ 2.3.8 Машиналар мен агрегаттар бөлшектерінің төзу түрлерін анықтай білу;
КҚ 2.3.9 Машина бөлшектерін қалпына келтіруді істей білу.
3. Орта буын маманы
3.1. 111204 3 - Техник-механик
КҚ 3.4.1. Жабдықтар мен механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізудің кестесін жасау;
КҚ 3.4.2. Технологиялық процесті бақылау;
КҚ 3.4.3. Механизмдердің үздіксіз жұмыс істеуі үшін жағдай жасау;
КҚ 3.4.4. Станоктарды жөндеу және ретке келтіру;
КҚ 3.4.5. Жабдықтарды жөндеу әдістерін таңдау;
КҚ 3.4.6. Жабдықтың экономикалық тиімділігін анықтау;
КҚ 3.4.7. Жұмыс жобаларының сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептеулерді жүргізу;
КҚ 3.4.8 Өндірістік жабдықтардың жұмыс істеу принциптері мен құрылымын білу;
КҚ 3.4.9 Өндіріс жабдықтарының жөндеу технологисы мен монтажын білу;
КҚ 3.4.10 Жабдық тораптары мен бөлшектерінің сызбасын орындау және оқу
КҚ 3.4.11 Өндіріс жабдықтарының тораптары мен бөлшектеріне жобалық және тексеріс есептерін жүргізу;
КҚ 3.4.12 Жабдықты жөндеу мен монтаждауға техникалық құжаттар дайындау;

2. Специалист повышенного уровня
2.1 111301 2 – Монтажник оборудования металлургических заводов*
ПК 2.1.1 Выполнять монтаж стационарных желобов чугуна и шлака, люков лаза пылеуловителей доменных печей; задвижек, шиберов, дроссельных клапанов газопровода мартеновских печей, люков и лазов миксера, чугунно-плитного настила под конвертор; решеток на воронках для осыпи агломерата; бортов рольгангов, плитного настила, ванн для травления и промывки труб; ручных станций и фильтров густой смазки; сливной арматуры систем гидравлики, рабочих окон и устройств дляпрожига летки электропечей, поддонов печей;
ПК 2.1.2 Выполнять разметку деталей по шаблону;
ПК 2.1.3 Собирать резьбовые и фланцевые соединения;
ПК 2.1.4 Зачищать трубные гнезда, отжигать и обрабатывать концы труб;
ПК 2.1.5 Выполнять строповку инвентарными стропами, осуществлять перемещение, укладку и расстроповку оборудования массой до 10 т с использованием простых такелажных средств(блоки, рычажные лебедки);
ПК 2.1.6 Изготавливать подкладки и прокладки по заданным размерам;
ПК 2.1.7 Осуществлять правку металлоконструкций;
ПК 2.1.8 Налаживать оборудование
3.Специалист среднего звена
3.1 111302 3 – Техник- механик
ПК 3.1.1 Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой;
ПК 3.1.2 Производить расчеты деталей механизмов и машин;
ПК 3.1.3Определять технико-экономические показатели металлургических агрегатов;
ПК 3.1.4 Применять требования нормативных документов к основным видам продукции(услуг) и процессов;
ПК 3.1.5 Определять классификацию подъемно-транспортных машин;
ПК 3.1.6 Применять документацию систем качества;
ПК 3.1.7 Применять основные правила и документы системы сертификации Республики Казахстан
3.2. 111303 3 - Электромеханик
ПК 3.2.1 Осуществлять технологические процессы по подготовке сырья и получению металла;
ПК 3.2.2 Рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических, магнитных и электронных цепей;
ПК 3.2.3 Выбирать оптимальные технологические процессы для получения металлов и сплавов;
ПК 3.2.4 Определять характерные неполадки в работе электрооборудования и принимать меры по их устранению;
ПК 3.2.5 Пользоваться контрольно-измерительными приборами, средствами и системами автоматизации технологических процессов металлургических цехов;
ПК 3.2.6 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
ПК 3.2.7 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства.
Приложение 999
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384

2. Жоғары деңгей маманы
2.1 111301 2 – Металлургиялық зауыттардың жабдығының монтажшысы *
КҚ 2.1.1 Шойындар мен шлактардың стационарлық қалыптарын, домна пештеріндегі шаңұстағыш лазалардың қақпақтарын; ысырмалардың, шиберлердің, мартен пештеріндегі газ құбырларының дросселдік қалқаншаларын, люктер мен миксер лаздарын, конвертор астындағы шойынды-плиталы төсемді; агломератты шашырандыға арналған шұқырлардың торларын; рольганговтар борттарын, плиталық төсемдерді, құбырларды улау мен жууға арналған ваннаны; қолдан басқару станциялары мен сұйық майлау сүзгіштерін; гидравликалар жүйесіндегі арматура құймаларын, жұмыс терезелері мен электр пештерінің леткаларын өртеу құрылғысын, пештердің поддондарын монтаждау;
КҚ 2.1.2 Шаблон бойынша бөлшектердің өлшемін орындау;
КҚ 2.1.3 Бұрандалы және фланецті қосқыштарды жинау;
КҚ 2.1.4 Құбыр ұяшықтарын тазалау, өртеу және құбыр соңдарын өңдеу;
КҚ 2.1.5 Стропалық құралдармен строповканы орындау, орын ауыстыруды іске асыру, қарапайым такелаждық құралдарды (блоктар, иінтірек лебедкалар) пайдалану арқылы 10 т с дейінгі массалы жабдықтарды расстроповкалау;
КҚ 2.1.6 Берілген өлшемдер бойынша төсемдер дайындау;
КҚ 2.1.7 Металлқұрылымдарды жөнге келтіруді іске асыру;
КҚ 2.1.8 Жабдықтарды жөнге келтіру
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттілік (КҚ)
3. Орта буын маманы
3.1 111302 3 – Техник-механик
КҚ 3.1.1 Әрекеттегі нормативтік базаға сәйкес жобалық-құрылымдық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.1.2 Механизмдер мен машиналар бөлшегінің есебін жүргізу;
КҚ 3.1.3 Металлургиялық агрегаттардың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін анықтау;
КҚ 3.1.4 Негізгі өнімдер (қызмет) мен үрдістер түрлеріне нормативтік құжаттар талаптарын қолдану;
КҚ 3.1.5 Көтергіш-көліктік машиналардың жіктеулерін анықтау;
КҚ 3.1.6 Сапа жүйесінің құжаттарын қолдану;
КҚ 3.1.7 Негізгі ережелер мен Қазақстан Республикасының сертификаттау жүйесінің құжаттарын пайдалану
3.2. 111303 3 - Электромеханик
КҚ 3.2.1 Шикізатты дайындау мен металл алу бойынша технологиялық үрдісті іске асыру;
КҚ 3.2.2 Қарапайым электрлік, магниттік және электрондық тізбелердің негізгі мөлшерлерін есептеу және өлшеу;
КҚ 3.2.3 Металдар мен қорытпаларды алуға арналған тиімді технолгиялық үрдістерді таңдау;
КҚ 3.2.4 Электржабдықтардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою үшін шаралар қолдану;
К 3.2.5 Металлургиялық цехтардың бақылаушы-өлшеуіш аспаптарын, технологиялық үрдістердің жүйелерін автоматтандыруды пайдалану;
КҚ 3.2.6 Кәсіби қызметте бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалану;
КҚ 3.2.7 Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды қолдану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 999-қосымша

360
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Технологическая практика
432
ПП.02
Квалификационная практика
360
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по специальным дисциплинам (СД.01, СД.02.)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 1000
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 1000 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовой учебный план
технического и профессионального образования (повышенный уровень)
Код и профиль образования:
1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1202000 – Организация перевозок и управление движением на транспорте (по отраслям)
Квалификации:
1202022 – Кассир багажный, товарный, (грузовой)*
1202032 – Кассир (билетный)*
1202042 – Таксировщик*
1202052 – Оператор по обработке перевозочных документов*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе: общего среднего образования
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по курсам *
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины(профессиональный казахский язык, профессиональный иностранный язык,физическая культура)
+
+

360
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Технологиялық практика
432
КП.02
Біліктілік практикасы
360
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА –аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтіксабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар: (АП 01, АП 02,) пәндері бойынша мемлекеттік біліктілік емтиханы.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1000-қосымша
Ескерту. Бұйрық 1000-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Мамандығы: 1202000 – Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте
қозғалысты басқару (салалар бойынша )
Біліктілігі: 120202 2 –Жүк, тауар кассирі*
120203 2 – Кассир (билет сататын)*
120204 2 – Баға қоюшы *
120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Курстар бойынша бөлу*
Емтихан
Сы
нақ
Бақылау жұмысының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде:
Теориялық сабақ
Практикалық (зертханалық, практикалық сабақ)
Курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер (кәсіптік орыс тілі, кәсіптік шетел тілі, дене тәрбиесі)

144
Выполнение дипломного проекта.
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация***
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4 часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД –общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
** Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
*** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта или комплексный экзамен по дисциплинам ( СД 01, СД 02,ОПД.07)
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 1003
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Сноска. Приказ дополнен приложением 1003 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности: 1202000 – "Организация перевозок
и управление движением на транспорте (по отраслям)"
Содержание программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых компетенций
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональное общение
-  основные термины.
Умения:
-  применять терминологию по специальности;
-  пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины.
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста.
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования.
Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
-  Социально биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
-  формировать здоровый образ жизни физической культуры;
-  физически и спортивно самосовершенствоваться.

144
Дипломдық жобаның орындалуы.
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау***
60
ҚА 02
(КДДБ)
Біліктілікті меңгеру және Кәсіптік дайындықтың деңгейін бағалау
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультация
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
**Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
***Қорытынды аттесттаттауға ұсынылатын нысандар:(АП 04, АП 05, ЖКП 7) пәндері бойынша дипломдық жұмысты қорғау немесе кешенді емтихан.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады. Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру қажет.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384-бұйрығына 1003-қосымша
Ескерту. Бұйрық 1003-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1202000 – "Тасымалдауды ұйымдастыру және көлікте қозғалысты
басқару (салалар бойынша ) мамандығы бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша бағдарламаларының
мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Дамудың кәсіби қарым-қатынасы.
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіби қарым-қатынас;
- негізгі терминдер.
- іскерліктер:
- кәсіптік терминдерді;
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Дамудың кәсіби қарым-қатынасы.
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік -биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.

БК 8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Экономика производства.
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности.
Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы.
Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
-  экономические понятия рынка, производственные фонды предприятий, основы менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическая сущность производственных фондов,
- порядок разработки сметной документации,
- основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета.
Умения:
- анализировать хозяйственную деятельность
БК 2,3,4,5,6,10,11
ПК 2.2.2, 2.2.3, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.8, 2.2.9, 2.2.10,
2.3.2, 2.3.5, 2.3.7, 2.3.9, 2.3.10,
2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9,
2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.15
ОПД. 02
Основы транспортного права.
Транспортное право. Виды договоров.
Договор перевозок грузов.
Договор перевозки пассажиров, багажа, почты.
Правовое регулирование международных перевозок.
Право собственности. Защита права собственности.
Уголовное право. Семейное право.
Экологическое право. Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации транспортных средств.
Знания:
-  источники транспортного права;
- виды административной и уголовной ответственности за транспортные правонарушения;
-  понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; -ответственности сторон, права и обязанности перевозчика и пассажиров.
Умения:
- пользоваться гражданским кодексом;
- составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при транспортных правонарушениях.
БК 2,3,4,5,6,7,10
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.5, 2.2.10, 2.2.11
2.3.1, 2.3.2, 2.3.6, 2.3.7, 2.3.8, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 03
Основы психологии и этика общения.
Основы психологии. Психология личности. Психологическое состояние личности.
Социальное поведение личности. Этика делового общения.
Этапы делового общения и их краткая характеристика. Моральные нормы делового общения.
Конфликты.
Типы, причины конфликтов. Культура обслуживания пассажиров.
Знания:
- психологические характеристики личности: воля, темперамент, характер способности;
- методы преодоления негативных психологических состояний личности;
- способы психологической защиты;
- виды и средства общения;
- моральные нормы делового общения;
Умения:
- преодолевать конфликтные ситуации;
- выбирать правильное поведение во внештатных, конфликтных ситуациях.

БҚ 8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндіріс экономикасы.
Ел экономикасындағы қор саласының орны, кәсіпорын-дардың негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік нысандағы кәсіпорындар қызме-тінің ерекшеліктері. Ұйымның әрекетін жоспарлау негіздері; жоспарлар жүйесі, олардың құрылымы мен негізгі көрсет-кіштері; бизнес-жоспар; инвестициялардың экономи-калық тиімділігі Еңбекті нор-малау және ғылыми ұйым-дастыру. Кәсіпорынның өнді-рістік бағдарламасын жоспарлау, жұмыстың пайдалылығы мен табысын, пайдасын жоспарлау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін,
- маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
- менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы.
Іскерліктер:
- шаруашылық қызметті талдау.
БҚ 2,3,4,5,6,10,11
КҚ 2.2.2, 2.2.3, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.8, 2.2.9, 2.2.10,
2.3.2, 2.3.5, 2.3.7, 2.3.9, 2.3.10, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9,
2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.7, 2.5.8, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.15
ЖКП 02
Көліктік құқық негiздерi.
Көлiк құқығы. Келiсiм-шарт түрлерi. Жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жол жүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу. Меншiк құқығы. Меншiк құқығын қорғау. Қылмыстық құқық. Отбасылық құқық. Экологиялық құқық.
Табиғатты көлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз зардаптарынан құқықтық қорғау.
Білімдер:
- көліктік құқық көздерін;
- көліктік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік пен қылмыстық жауапкершiлiк-тің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың ұғымын;
- тараптар жауапкершілігін,тасымалдаушы мен жолаушылардың құқықтары мен міндеттерін.
Іскерліктер:
- азаматтық кодексті пайдалануды;
- жүк тасымалдауға келiсiм жобасын жасауды;
- көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымдарды жасауды.
БҚ 2,3,4,5,6,7,10
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.5, 2.2.10, 2.2.11
2.3.1, 2.3.2, 2.3.6, 2.3.7, 2.3.8, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 03
Қарым-қатынас этикасы мен психология негіздері.
Психология негіздері. Жеке тұлға психологиясы. Жеке тұлға психологиялық жағдайы. Жеке тұлғаның әлеуметтік мінез-құлқы. Іскерлік қатынастың эти-касы. Іскерлік қатынастың кезең-дері және олардың қысқаша сипаттамасы. Іскерлік қатына-сының адамгершілік нормалары. Шиеленіс. Шиеленіс түрлері мен себептері. Жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті.
Білімдер:
- жеке тұлғаның психологиялық мінез-демесін:еркіндік, алғырлық мінезін;
- жеке тұлғаның негативті психологиялық жағдайынан өту әдістерін;
- психологиялық қорғаныс әдістерін;
- қатынастың түрлері мен құралдарын;
- іскерлік қарым-қатынастың моральдық нормалары.
Іскерліктер:
- дау-жанжал жағдайларынан алшақ болу
- даужанжал жағдайында, штаттық емес жағдайларда дұрыс тәртіпті таңдау.

БК 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11
ПК 2.2.6, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.5, 2.3.6, 2.3.8, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.9, 2.4.10,
2.5.5, 2.5.7, 2.5.9, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.11, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 04
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности,
- правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии.
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,7,8,9,10
ПК 2.2.2, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.2, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.2, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.2, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.16
ОПД. 05
Технология отрасли.
Типы производства, организация производства, производственная инфраструктура. Производственные и технологические процессы. Техническая подготовка производства, ее содержание, производственный цикл.
Основы логистики предприятия
Знания:
- основы производства;
- производственные и технологические процессы;
Умения:
- пользоваться технологической документацией
БК 1,3,4,5,10,11
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3,
2.3.1, 2.3.2, 2.3.9,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.8, 2.4.9,
2.1.5, 2.5.2, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 120202 2 – Кассир багажный, товарный, (грузовой)*
СД.01
Оборудование.
Багажные и товарные весы,
Оборудование багажных касс терминалами.
Общие сведения об автоматизированной системе управления перевозками грузов, багажа и почты.
Порядок набора информации и оформления перевозочных документов.
Техническая документация:  технические паспорта технологического оборудования, справочная литература, технологический регламент, производственные инструкции.
Знания:
- устройство багажных и товарных весов;
- принцип работы с терминалами;
- технология работы автоматизированной системы управления перевозками грузов, багажа и почты;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
Умения:
- набирать информацию и оформлять перевозочные документы;
- взвешивать грузы, багаж и почту;
- пользоваться технической документацией;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их;
- пользоваться автоматизированной системой управления перевозками грузов, багажа и почты.

БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11
КҚ 2.2.6, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.5, 2.3.6, 2.3.8, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.9, 2.4.10,
2.5.5, 2.5.7, 2.5.9, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.11, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 04
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер.Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.Өндірістік санита-рия.Өрт қауіпсіздігінің негіз-дері,өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнер-кәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін.
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,7,8,9,10
КҚ 2.2.2, 2.2.10, 2.2.11,
2.3.2, 2.3.10, 2.3.11,
2.4.2, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10,
2.5.2, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.14, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП. 05
Салалар технологиясы.
Өндірістің түрлері, өндірістің ұйымдастырылуы, өндірістік инфрақұрылым. Өндірістік және технологиялық процесстер. Өндірістің техникалық дайындығы, оның мазмұны, өндірістік цикл. Кәсіпорын логистикасының негіздері.
Білімдер:
- өндіріс негіздерін;
- өндірістік және технологиялық процестерді.
Іскерліктер:
- технологиялық құжаттарды қолдануын.
БҚ 1,3,4,5,10,11
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3,
2.3.1, 2.3.2, 2.3.9,
2.4.1, 2.4.2, 2.4.8, 2.4.9,
2.1.5, 2.5.2, 2.5.11, 2.5.12,
3.1.1, 3.1.2, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.14, 3.1.15
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі 120202 2 Жүк, тауар кассирі*
АП. 01
Жабдықтау.
Жүк және тауар өлшеуіші, жүк кассасын терминалдармен жабдықтау
Пошта және жүктің, жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Ақпаратты теру және тасымал-дау құжаттарын ресімдеу тәртібі.
Техникалық құжаттар; техникалық жабдықтың техникалық төлқұжаты, анықтамалық әдебиет, технологиялық белгілеу, өндірістік нұсқау.
- Білімдер:
- жүк және тауар өлшеуішінің құрылғысын;
- терминалдармен жұмыс істеу әрекеттерін;
- пошта мен жүктің, жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеудің және ақпаратты жинақтаудың тәртібін.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу және ақпаратты жинақтауын;
- пошта және жүктерді өлшеуді;
- техникалық құжаттарды пайдалануды;
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды;
- пошта және жүк, жүк тасымалдауды басқарудың автоматтандырылған жүйесінде қолдануды.

ПК 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.9
СД.02
Спецтехнология.
Технология перевозки грузов, багажа и почты, основные эксплуатационные характеристики подвижного состава.
Технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале.
Работа багажных касс.
Условия приема багажа и грузобагажа к перевозке.
Перевозка ручной клади. Перевозка багажа и грузобагажа. Оформление перевозки; перевозочные документы.
Виды тарифов.
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов.
Инкассация.
Знания:
- технологический процесс работы багажного отделения на автовокзале, товарных касс;
- порядок работы багажных и товарных касс;
- правила перевозки грузов, ручной клади и багажа и почты;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности.
Умения:
- организовывать сервисное обслуживание, работы по приему багажа и грузобагажа;
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифному руководству;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности.
- ведение документации и составление отчетности по установленной форме.
ПК 2.2.1-2.2.11
Квалификация: 120203 2 – Кассир (билетный)*
СД.01
Оборудование.
Общие сведения об автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками. Автоматизированная система управления продажей проездных и перевозочных документов. Оборудование багажных касс терминалами АСУ.
Порядок набора информации и оформления перевозочных документов.
Бланки строгой отчетности, тарифные руководства.
Средства для хранения денежных средств и бланков строгой отчетности.
Знания:
- технология работы автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
- формы бланков строгой отчетности, тарифные руководства.
Умения:
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.
ПК 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.7, 2.3.9
СД.02
Спецтехнология:
Перевозка пассажиров. Перевозка ручной клади.
Оформление перевозки.
Перевозочные документы.
Виды тарифов.
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Права, обязанности и ответственность кассира билетного на транспорте. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность за сохранность проездных и перевозочных документов, и денежных средств.
Правила сдачи денежной выручки в инкассацию. Оформление и продажа проездных документов и составление сменных, месячных отчетов (согласно графику) продажи билетов.
Знания:
- правила перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- технология перевозки пассажиров;
- виды тарифов и их значение;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- технология работы билетных касс;
- права, обязанности и ответственность кассира билетного на транспорте;
- основные эксплуатационные характеристики подвижного состава;
- правила расчетов с пассажирами за проездные и перевозочные документы.
Умения:
- оформлять перевозочные документы;
- определять тарифы согласно тарифным руководствам;
- оформлять проездные документы;
- ведение учета свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте;
- производить расчеты с пассажирами;
- составлять и вести отчетность.

КҚ 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7, 2.2.9
АП. 02
Арнайы технология.
жүк бөлімі жұмысының міндеттері мен құқықтары.ақша қаржылары мен құжаттарды сақтауды қамтамасыз етуді қатаң есепке алу. материалдық жауапкершілік. айлық, ауысымдық есептерді құрастыру.(график бойынша) тасымалдауды ресімдеу: тасымалдау құжаттары. тариф түрлері. көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымал-даудың тарифтерінің дифферен-циациясы.. кассалық есептердін түрлері. есеп берудің мерзімдері мен тәртібі.инкассалау. халықаралық қатынастағы тарифтер. тарифтік арақашықтық
- Білімдер:
- жүк бөлімі жұмысының технологиялық үдерісін;
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- жүк кассаларының жұмыс тәртібін;
тарифтер;
- тарифтерді тасымалдауға;
- тарифтерді орнату тәртібін;
- кассалық есептердің түрлері, мерзімдері және ресімдеу тәртібін;
Іскерліктер:
- сервистік қызмет көрсетуді, жолжүк пен жүктерді қабылдау бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- кассалық есеп беру нысандарының барлық нысандарын толтыру мен құруды
- белгіленген түр бойынша есеп беруді кұрастыру және құжаттарды жүргізу.
КҚ 2.2.1-2.2.11
Біліктілігі 120203 2 – Кассир (билет сататын)*
АП. 01
Жабдықтау.
Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі туралы жалпы мәлі-меттер. Жол жүру мен тасы-малдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасы-малдау материалдарын ресімдеу тәртібі. Тарифтік жетекшілік, қатаң есеп берудің бланкілері.
Қатаң есеп берудің бланкілері және қаржы көздерін сақтау үшін құралдар.
Білімдер:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын
- ресімдеу және ақпаратты жинақтаудың тәртібін;
- тарифтік жетекшілік, қатаң есеп беру бланкілерінің түрлерін.
Іскерліктер:
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды;
КҚ 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.7, 2.3.9
АП. 02
Арнайы технология.
Жолаушыларды тасымалдау. Қол жүктерін тасымалдау Тасымалдауды ресімдеу. Тасымалдау құжаттары. Тариф түрлері.Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифті орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасымалдау тарифтерінің диффе-ренциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық. Көліктегі билет кассирінің міндеттері, құқығы және жауапкершілігі. Ақшалай қаржы мен бланкілерге қатаң есеп берілуін сақтауды қамтамасыз ету. Ақшалай қаржылар, жол және тасымалдау құжаттарының сақталуына материал-ық жауапкершілік. Инкассацияға түскен қаржы-ларды тапсырудың ережелері. Жол құжаттарының сатылуы мен ресімделуі және сатылатын билеттің айлық, ауысымдық есеп берілуінің құрастырылуы (кестеге сәйкес)
- Білімдер:
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- жолаушыларды тасымалдауды рәсімдеу тасымалдаудың есептеу құжаттары;
- тариф түрлері және оның мағынасы;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- билет кассирінің жұмыс технологиясы;
- көліктегі билет кассирінің міндеттері, құқығы және жауапкершілігі;
- жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемесі;
- жол және тасымалдау құжаттарына жолаушылармен есеп айырысу ережелері.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаларға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- жол құжаттарын ресімдеуді;
- жолаушылар көлігіндегі бос және босатылған орындарға есеп беруді жүргізу;
- жолаушылармен есеп айырысуды жүргізу;
- есеп беруді жүргізу мен құрастыру.

ПК 2.3.1-2.3.11
Квалификация: 120204 2 – Таксировщик*
СД.01
Оборудование.
АРМ таксировщика. Автоматизированная система управления продажи проездных и перевозочных документов. Оборудование грузовых станций и багажных касс терминалами АСУ.
Порядок набора информации и производства расчетов за услуги по перевозке.
Техническая документация: технические паспорта технологического оборудования, справочная литература, технологический регламент, производственные инструкции, тарифные руководства.
Знания:
- технология работы автоматизированной системы управления продажами проездных и перевозочных документов;
- порядок набора информации и оформления перевозочных документов;
- формы бланков строгой отчетности, тарифные руководства.
- принцип работы с терминалами;
- технология работы автоматизированного рабочего места таксировщика.
Умения:
- вводить информацию в АРМ таксировщика;
- пользоваться справочной литературой и технологическими инструкциями;
- заполнять бланки, технологические журналы;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.
ПК 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.7, 2.4.8
СД.02
Спецтехнология.
Права, обязанности и ответственность таксировщика. Обеспечение хранения денежных средств и бланков строгой отчетности. Материальная ответственность. Составление сменных, месячных отчетов (согласно графику). Оформление перевозки; перевозочные документы.
Формы кассовой отчетности. Сроки и порядок составления отчетов.
Инкассация.
Виды тарифов
Значение транспортных тарифов, порядок установления тарифов на перевозки.
Дифференциация тарифов по дальним, местным и пригородным перевозкам пассажиров.
Тарифы в международном сообщении.
Тарифные расстояния.
Знания:
- технология работы таксировщика;
- правила перевозки пассажиров, ручной клади и багажа;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы;
- порядок установления тарифов на перевозки;
- порядок начисления штрафов и сборов за дополнительные услуги;
Умения:
- оформлять технологическую документацию;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифным руководствам;
- производить расчеты клиентами;
- производить таксировку перевозочных документов.
ПК 2.4.1-2.4.10
Квалификация: 120205 2 – Оператор по обработке перевозочных документов*
СД.01
Оборудование.
Автоматизированная система управления продажей проездных документов и обработки перевозочных документов. Автоматизированная система управления перевозками.
АРМ оператора по обработке перевозочных документов. Бланки перевозочных документов и журналы их регистрации.
Знания:
- АРМ оператора по обработке перевозочных документов.
- автоматизированная система управления продажей проездных документов и обработки перевозочных документов;
- формы бланков перевозочных документов и журналов их регистрации, правила их ведения и заполнения.
Умения:
- пользоваться тарифными руководствами;
- проверять правильность заполнения перевозочных документов и производить их обработку;
заполнять журналы отчетности;
- пользоваться АРМ оператора по обработке перевозочных документов;
- выявлять простейшие неисправности оборудования и устранять их.

КҚ 2.3.1-2.3.11
Біліктілігі 120204 2 – Баға қоюшы*
АП. 01
Жабдықтау.
Баға қоюшының АЖО
Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі. Техникалық құжаттар: техникалық жабдықтың техникалық төлқұжаты,анықтамалық әдебиеттер,техно-логиялық регламент,өндірістік нұсқаулар,тарифтік жетекшілік.
Білімдер:
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу және ақпаратты жинаудың тәртібі;
- тарифтік жетекшілік және қатаң есеп беру бланкілерінің түрлері;
- терминалдармен жұмыс істеу қағидаттары;
- баға қоюшының автоматтандырылған жұмыс орнының жұмыс технологиясы;
Іскерліктер:
- баға қоюшының АЖО ақпаратты енгізу;
- технологиялық нұсқаулармен анықтамалық әдебиеттерді қолдану;
- технологиялық журналдар;бланкілерді толтыру;
- жабдықтардың қарапайым жөндемсіздіктерін айқындап, жоюды.
КҚ 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.7, 2.4.8
АП. 02
Арнайы технология.
Баға қоюшының міндеттері, жауапкершілігі мен құқығы. Қатаң есеп берудегі бланктер мен ақша қаражаттарын сақтауды ұйымдастыру. Материалдық жауапкершілік. Ауысымдық,айлық есеп берулерді құру (кестеге сәйкес). Тасымалдауды ресімдеу; тасымалдау құжаттары. Кассалық есептердін түрлері. Есеп берудің мерзімдері мен тәртібі. Инкассалау. Тариф түрлері. Көлік тарифтерінің мағынасы, тасымалдауға тарифтің орнату тәртібі. Қала жанындағы, алыс және жақын жерлердегі жолаушыларды тасы-малдау тарифтерінің дифференциациясы. Халықаралық қатынастағы тарифтер. Тарифтік арақашықтық.
Білімдер:
- нарықтаушының жұмысын;
- жолжүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- кассалық есеп беруді ресімдеудің түрлерін, мерзімдері мен тәртібін;
- тарифтерді;
- тасымалдауға тарифтерді орнату тәртібін;
- қосымша көмек жасалуға айыппұл мен жинақтаудың есептеу тәртібі.
Іскерліктер:
- технологиялық құжаттарды ресімдеуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін толтыруды және ресімдеуді;
- тарифтік нұсқамаға сәйкес тарифтерді белгілеуді;
- клиенттермен есеп беруді жүргізуді;
- тасымалдау құжаттарына баға қоюды жүргізу.
КҚ 2.4.1-2.4.10
Біліктілігі 120205 2 – Тасымалдау құжаттарын өңдейтін операторы*
АП. 01
Жабдықтау.
Жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Жолаушылар тасымалдауын басқарудың автоматтандырылған жүйесі. АБЖ терминалдарымен жолжүк кассаларын жабдықтау. Ақпаратты теру және тасымалдау материалдарын ресімдеу тәртібі.
Білімдер:
- тасымалдау құжаттарын өңдеу бойынша оператордың АБЖ;
- жол жүру мен тасымалдау құжаттарын сатуды басқарудың автоматтандырылған жүйесінің жұмысын;
- тасымалдау құжаттарының бланкілері және оларды тіркеу журналдарының түрлері және оларды толтыру мен жүргізу ережелері;
Іскерліктер:
- жетекшілік тарифті қолдану,
- тасымалдау құжаттарының дұрыс толтырылуын және олардың қайта өңделуін қадағалау;
- есеп беру журналын толтыру,
- тасымалдау құжаттарын өңдеу бойынша оператордың АБЖ қолданылуы;
- қарапайым жөндемсіздіктерді айқындап, жоюды

ПК 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11
СД.02
Спецтехнология.
Технология перевозки грузов и пассажиров.
Основные эксплуатационные характеристики подвижного состава.
Работа с технической документацией, справочной литературой, инструкциями. Правила оформления перевозочных документов и расчетов за перевозки.
Правила оформления кассирами билетными и багажными испорченных и возвращенных перевозочных и проездных документов.
Учет расхода бланков строгого учета.
Комплектация документов в наряды.
Составление и ведение отчетности.
Знания:
- правила перевозки грузов, пассажиров, ручной клади и багажа;
- правила оформления перевозочных документов и расчетов за перевозки;
- методы определения технико-эксплуатационных показателей работы подвижного состава на линии и предприятия в целом;
- формы, сроки и порядок оформления кассовой отчетности;
- тарифы на перевозку грузов, пассажиров и багажа.
Умения:
- оформлять и обрабатывать перевозочные документы;
- рассчитывать технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава на линии и предприятия в целом при обработке перевозочных документов;
- заполнять и составлять все формы кассовой отчетности;
- определять тарифы согласно тарифному руководству.
ПК 2.5.1-2.5.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды предприятий и организаций, занимающихся планированием, организацией грузовых и пассажирских перевозок
-представление о производственной деятельности
специалистов выбранной специальности.
БК 1,2,3,5,6,8,10,11
Учебная практика.
Отработка навыков оформления документации
Умения:
-оформлять и проверять документы
Навыки:
- ведения документации и составления отчетности;
- использования персонального компьютера,
ПК 2.2.1, 2.2.2, 2.2.4., 2.2.5, 2.2.10
2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.9, 2.3.10
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика.
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности в условиях реального производства.
Навыки:
-организация рабочего места;
-оформления товарно-транспортных документов.
ПК 2.2.1-2.2.10

КҚ 2.5.2, 2.5.3, 2.5.4, 2.5.5, 2.5.6, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11
АП.02
Арнайы технология.
Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау технологиясы. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемесі. Техникалық құжаттар, анықтамалы әдебиеттер, нұсқаулармен жұмыс. Тасымалдауға есеп беру және тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережелері. Бүлінген және қайтарылған тасымалдау мен жол құжаттарының жүк және билет кассирлерімен ресімдеу ережелері. Қатаң есеп беруде бланкілер шығынының есебі. Жүктелім құжаттарының жинағы. Есеп беруді құрастыру мен жүргізу.
Білімдер:
- жол жүк, қол жүктері мен жолаушыларды тасымалдау ережелерін;
- тасымалдау құжаттарын ресімдеу ережелері және тасымалдауға есеп айырысуды;
- жылжымалы құрамның желілер мен кәсіпорындарда толығымен техникалық-пайдалану көрсеткіш жұмыстарын анықтау әдістері;
- кассалық есеп беруді ресімдеу тәртібі және мерзімі, түрлері;
- жолаушылар мен қол жүктерін,жүктерді тасымалдауға тарифтер.
Іскерліктер:
- тасымалдау құжаттарын қайта өңдеуді және ресімдеуді;
- тасымалдау құжаттарын өңдеу кезінде желілер мен кәсіпорындарда толығымен жылжымалы құрамның техникалық-пайдалану көрсеткіштері жұмыстарына сүйенуді;
- кассалық есептердің барлық түрлерін толтыру және ресімдеуді;
- тарифтік жетекшілікке сәйкес тарифтерді белгілеуді.
КҚ 2.5.1-2.5.13
ӨП және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену
Іскерліктер:
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін,
- автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану мен құрылысын орындауды;
Дағдылар:
- таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғымды.
БҚ 1,2,3,5,6,8,10,11
Оқу практикасы.
Құжаттарды дайындау дағдыларын қайта игеруге жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- құжаттарды тексеру мен дайындауды;
Дағдылар:
- құжаттарды жүргізу мен есеп беруді құрастыру;
- жеке компьютерді қолдануды,
КҚ 2.2.1, 2.2.2, 2.2.4., 2.2.5, 2.2.10
2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.9, 2.3.10
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12
КП 00
Кәсіптік практика
КП.01
Технологиялық практика.
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен тереңдету;
Зерттелетін технологиялық үдерістердің орны мен рөлі туралы нақты ұғымның өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
- өндірістік жағдайдағы кәсіптік міндетті орындау
Дағдылар:
- жұмыс орнын ұйымдастыру;
- көлік және тауар құжаттарын рәсімдеу.
КҚ
2.2.1-2.2.10

2.3.1, 2.3.2, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13
ПП.02
Квалификационная практика.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства.
Умения:
-работы по избранной специальности;
Навыки:
- анализа действующих на производстве технологических процессов;
-организации рабочих мест.
ПК 2.2.1-2.2.11
2.3.1-2.3.11

2.3.1, 2.3.2, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.9, 2.3.10, 2.3.11
2.4.1, 2.4.2, 2.4.3, 2.4.4, 2.4.6, 2.4.8, 2.4.9, 2.4.10
2.5.1, 2.5.2, 2.5.3, 2.5.5, 2.5.9, 2.5.10, 2.5.11, 2.5.12, 2.5.13
КП.02
Біліктілік практикасы.
Оқыту үрдісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдылар мен білімді жетілдіру мен біріктіру, өндіріс экономикасы мен еңбекті ұйымдастыру, жұмыстың озық тәжірибесімен танысу
Іскерліктер:
- таңдаған мамандықтар бойынша жұмыстар;
Дағдылар:
- технологиялық үдерістердің өндірісінде қызметтегі талдауды;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
КҚ
2.2.1-2.2.11
2.3.1-2.3.11

2.4.1-2.4.10
2.5.1-2.5.13
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла (дисциплин)
Наименование дисциплин, практик и основные направления
Формирующие знания, деятельность и навыки
Код формируемых
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык.
Синтаксис казахского языка. Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- синтаксис казахского языка;
- профессиональные термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессиональное общение;
- основные слова и термины;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 2,3,4,5, 6
ОГД.03
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни.
Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры.
Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться.
БК 8,9
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология.
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры.
Сохранение мирового и национального культурного наследия.
Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основные концепции и направления в осмыслении проблем культуры;
- особенности и общий вклад различных культур в современную цивилизацию.
Умения:
- сохранение мирового и национального культурного наследия;
- использование местного краеведческого и культурного наследия
БК 3,4,5,6,7
СЭД.02
Основы философии.
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
-представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
-представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК3,4,5,6,7
СЭД.03
Основы социологии и политологии.
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические
процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК3,4,5,6,7
СЭД.04
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной
БК 3,4,5,6,7
СЭД.05
Основы права:
Право, понятие, система, источники,
Конституция Республики Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республики Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-знать правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- уметь использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 3,4,5,6,7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требования, предъявляемые к оформлению документов;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 1,2,3,4,5,6,7,
10, 11

2.4.1-2.4.10
2.5.1-2.5.13
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны. (орта буын маманы)
Циклдің, пәннің индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттердің коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік орыс тілі.
Орыс тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- орыс тілінің синтаксисін;
- кәсіптік терминдерді.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- кәсіптік қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді істеуі керек:
мамандық бойынша терминологияны пайдалануды.
Іскерліктер:
- кәсіптік бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 2,3,4,5, 6
ЖГП.03
Дене тәрбиесі.
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның са-лауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психикалықфизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді
БҚ 8,9
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану.
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзілік және отан мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтауды;
- жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.02
Философия негіздері.
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылым танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ3,4,5,6,7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде.Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым-қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер. Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңыктауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ3,4,5,6,7
ӘЭП.04
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары. Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 3,4,5,6,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның Кәсіптік қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 3,4,5,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу.
Кәсіптік қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу техноло-гиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйым-дастырудың тәртібі. Кеңселік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелімін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін ресімдей білу және құру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 10, 11

ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
ОПД 02
Черчение.
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи.
Основные методы проецирования.
Основы начертательной геометрии.
Способы преобразования проекций.
Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач.
Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правила геометрического черчения;
- правила оформления чертежей;
- правила разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
-выполнение чертежей деталей, сборочных единиц,
-выполнение эскизов,
-чтение чертежей.
- применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики;
- применять методы решения графических задач.
БК 1,2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9
ОПД 03
Основы технической механики.
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики.
Плоская система сходящихся сил.
Плоская система произвольно расположенных сил.
Пространственная система сил.
Центр тяжести.
Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие.
Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений.
Изгиб прямого бруса.
Косой изгиб и внецентровое сжатие.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения.
Устойчивость центрально-сжатых стержней.
Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Знания:
- основные системы сил;
- условие равновесия систем сил;
- момент силы относительно точки и оси;
- основные гипотезы и допущения о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условие прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.
БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.16
ОПД 04
Основы электротехники.
Электрическое поле.
Электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм.
Проводниковые изделия и электроизоляционные материалы.
Электрические измерения; Электрические машины переменного и постоянного тока.
Трансформаторы.
Основы электропривода.
Физические основы электроники.
Электронные приборы.
Электронные генераторы и измерительные приборы. Электронные устройства автоматики и вычислительной техники.
Микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
- основы электротехники;
- электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм;
- виды трансформаторов;
- основы электропривода;
- основы электроники;
- электронные выпрямители и стабилизаторы;
- принцип работы микропроцессоров и микро-ЭВМ.
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- передавать и распределять электрическую энергию;
- применять электронные приборы;
- использовать электронные устройства автоматики и вычислительной техники.

КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
ЖКП 02
Сызу.
Жазулар, белгі көрсетулер, ауқымдар, сызуға қойылатын талаптар. Жобалық сызудың негіздері. Сызба геометрия негіздері. Жобалық сызудың жаңадан жасалған тәсілдері. Тапсыру, құрастыру сызбаларын, қосу, сызу тетіктерін орындау тәртібі. Құрылыстық сызу элементері, мамандық бойынша сызбаларды орындау.
Құрылыстық сызу және машина жасау сызбаларына арналған стандарт.
Білімдер:
- геометриялық сызбаның ережелерін;
- сызбаларды ресімдеудін ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
Іскерліктер:
- құрастыру бірліктерін, сызба тетіктерін орындау;
- сызбаны жобалауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ 1,2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.9
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Теориялық механика.
Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы. Тепе-теңділіктің орнықтылығы. Материалдардың қарсылық негіздері. Созылу-сығылу. Кесіндіге және жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары.
Тепе-теңділіктің техникалық механика негіздері мен құрылыс статикасы: Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінік.
Білімдер:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштердің жазық жүйесінің тепе-теңдігін;
- нүкте мен кіндікке қатысты күш сәтін;
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезасы мен дәлділігін;
- орнықтылық және қаттылық, нақтылықтын жағдайын.
Іскерліктер:
- тірек реакцияларын аналитикалық анықтауды;
- күштердің әр түрлі жүйелерінің тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешу;
- жай және күрделі кесінділердің ауыртпалық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кескін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салуды;
БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.16
ЖКП 04
Электротехника негіздері.
Электр алаңы. Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм. Өткізгіш бұйымдары және электр-айырғыш материалдары. Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электр машиналары. Трансформаторлар. Электржетек негіздері Электрониканың физикалық негіздері. Электрон аспаптар. Электронды генераторлар мен өлшеуіш аспаптар.Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- ауыспалы және тұрақты тоқтың электр машиналарында пайдалануын;
- трансформаторлардың түрлері;
- электр оқшаулау материалдарын және өткізгіш бұйымдарды қолдану;
- электр энергиясын тарату және тапсыруын;
- электр құралдарын қолдануын;
- есептеу техникаларымен автоматиканың электрондық құрылғысы.
Іскерліктер:
- пайдаланған жолсеріктің бұйымын және электроизоляциянің материалдарын;
- электр өлшемін қолдану
- электр машиналарын айнымалы және тұрақты тоқта пайдалану;
- электр энергиясын тарату және тапсыру;
- электрондық аспаптарды қолдану;
- автоматиканың және есептеуші техниканың электрондық құрылымдарын пайдалану.

БК 1,8,11
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ОПД 05
Конструкционные материалы.
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов.
Основные сведения из теории сплавов.
Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали.
Чугуны.
Основы термической и химико-термической обработки. Легированные стали.
Твердые сплавы.
Сплавы цветных металлов.
Литейное производство. Обработка давлением.
Сварка.
Пайка металлов.
Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Пластические массы.
Резиновые и вспомогательные материалы.
Знания:
основные сведения о металлах;
- способы получения стали и чугуна;
- виды термической и химико-термической обработки;
- способы получения цветных металлов;
- основные сплавы цветных металлов;
- виды коррозии и способы борьбы с ней;
способы обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основные способы формообразования деталей на металлорежущих станках.
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 1,2,6,8
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии.
Основы стандартизации;
Методы и принципы стандартизации
Основы взаимозаменяемости;
Понятия и определения о допусках и посадках;
Основы метрологии;
Виды измерений;
Методы и средства измерений;
Измерительные инструменты.
Знания:
-методы и принципы стандартизации;
- основные положения государственной системы стандартизации;
- способы и методы технических измерений;
- ответственность за нарушение законодательства о стандартизации
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией в области стандартизации;
- производить измерения современными средствами.
БК 1,3,4,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ОПД 07
Экономика производства.
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов
Знания:
- об экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, об основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономическую сущность производственных фондов, порядок разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методы планирования и учета;
Умения:
-рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет,
-рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты,
-рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах,
- расчет экономической эффективности и анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,8,11
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 05
Құрастырымдық материалдар.
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құры-лысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтері. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Терми-калық өңдеудің негіздері. Химия-термикалық өңдеудің негіздері. Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металдардарды дәнекерлеу. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар. Металдарды өңдеудің әдістері. Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар.
Білімдер:
- металдар туралы негізгі мәліметтерді;
- шойын мен болат алу тәсілдерін;
- өңдеудің термикалық және химия-термикалық түрлерін;
- түсті металдарды алу тәсілдерін;
- коррозия түрлері және онымен күресу тәсілдері;
- металдарды дәнекерлеу және пісіру қысымымен өңдеу тәсілдерін;
- метал кесуші станоктарда бөлшектерді қалыпқа келтірудің негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық ерекшеліктері бойынша негізгі металдар мен қорытпалардың түрлерін анықтау;
- құрастырымдық материалдардың химиялық құрамын марка бойынша анықтау.
БҚ 1,2,6,8
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ЖКП 06
Стандарттау және метрология негіздері.
Стандарттау негіздері;
Стандарттау қағидаттары мен әдістері;
Өзара ауыстырушылық негіздері;
Жіберулер мен қондырулар туралы анықтамалар мен ұғымдар;
Метрология негіздері; Өлшеу түрлері;
Өлшеу құралдары мен әдістері;
Өлшеу құралдары.
Білімдер:
- стандарттау қағидаттары мен әдістерін;
- стандарттаудың мемлекеттік жүйесінің негізгі ережелері;
- техникалық өлшеу тәсілдері мен әдістері;
- стандарттау туралы заңнаманы бұзуға жауапкершілік.
Іскерліктер:
- стандарттау аймағында нормативті-техникалық құжаттарды қолдану;
- өлшеуді заманауи құралдармен жүргізу.
БҚ 1,3,4,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.5, 3.1.16
ЖКП 07
Өндіріс экономикасы.
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өн-діріс үдерісін ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау, жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтық экономикалық ұғымдары туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды;
- өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді;
- материалдық қорларда қажеттілікті және жұмыс сметасын есептеу;
- шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді және экономикалық тиімділікті есептеу

БК 1,2,3,6,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10,
3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14
ОПД 08
Автотранспортное право.
Автотранспортное право.
Виды договоров.
Договор автомобильных перевозок грузов.
Договор перевозки пассажиров, багажа, почты.
Договор перевозок в прямом и смешанном сообщении. Правовое регулирование международных перевозок. Право собственности.
Защита права собственности. Уголовное право.
Семейное право.
Экологическое право.
Правовая охрана природы от негативных последствий эксплуатации автотранспортных средств.
Знания:
- источники автотранспортного права; виды административной и уголовной ответственности за автотранспортные правонарушения;
- понятие договоров на перевозку пассажиров и грузов; ответственности сторон,
-права и обязанности перевозчика и пассажиров;
Умения:
- пользоваться гражданским кодексом; --составлять проекты договоров на перевозку грузов;
- составлять претензии о взысканиях ущерба при дорожно-транспортных правонарушениях.
БК 1,2,3,4,5,6,7,
8,10
ПК 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15,3.1.16
ОПД 09
Охрана труда и окружающей среды.
Общие сведения о трудовом законодательстве.
Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях.
Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров.
Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности,
-правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1,2,3,4,5,6,8,
9,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ОПД 10
Прикладная информатика.
Назначение и типы операционных систем.
Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы.
Компьютерная графика.
Знания:
- принцип работы ПК, теорию управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принцип работы текстовых и графических редакторов;
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.

БҚ 1,2,3,6,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14
ЖКП 08
Автокөлік құқығы.
Автокөлiк құқығы.
Келiсiм-шарт түрлерi. Автомобильдермен жүк тасымалдау келiсiм-шарты. Пошта, жолжүк, жолаушыларды тасымалдау келiсiм-шарты.
Тура және аралас қатынаста тасымалдау келiсiм-шарты. Халықаралық тасымалдауды құқықтық реттеу.
Меншiк құқығы. Қылмыстық құқық.
Отбасылық құқық.
Экологиялық құқық.
Табиғатты автокөлiк құралдарын пайдаланудың қолайсыз салдарларынан құқықтық қорғау.
Білімдер:
- автокөлік құқығының көздерін; автокөліктік бұзушылықтар үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершiлiктің түрлерін;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға келісім-шарттың түсініктемесін;
- екі жақтың жауапкершілігін, тасымалдаушы мен жолаушылардың міндеттері мен құқықтарын;
Іскерліктер:
- азаматтық кодексті пайдалануды;
- жүк тасымалдауға келiсiм жобасын құруды;
- жол-көліктік құқық бұзушылықтарда залалды өтеу туралы шағымды жасауды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 8,10
КҚ 3.1.2, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15,3.1.16
ЖКП 09
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау.
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, Кәсіптік сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процесстердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін,
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8, 9,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.15, 3.1.16
ЖКП 10
Қолданбалы информатика.
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелерді анықтаудың негізгі ұғымдары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік пен графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын, мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын
- Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды, курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.

БК 1,2,3,4,6,8,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Подвижной состав автомобильного транспорта.
Устройство автомобилей. Автомобильные двигатели. Электрооборудование. Трансмиссия.
Ходовая часть, кузов и кабина. Рама. Подвеска.
Колеса и шины.
Кузов и кабина.
Механизмы управления. Специализированный подвижной состав.
Основы теории автомобиля. Основы технического обслуживания и ремонта подвижного состава.
Знания:
- основные узлы и агрегаты автомобиля, их устройство и принцип действия; классификацию, назначение различного подвижного состава специализированного назначения; способы хранения автомобилей;
Умения:
-выявлять неисправности автомобиля;
-различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.15, 3.1.16
СД.02
Эксплуатационные материалы.
Автомобильные бензины. Дизельные топлива.
Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла.
Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов.
Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания:
- основные свойства, показатели качества эксплуатационных материалов;
- организацию их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 1,2,3,6,8,10
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.13,3.1.14, 3.1.16
СД.03
Основы логистики.
Понятие и сущность логистики. Функции и задачи логистики. Основные понятия логистики. Логистика складирования. Основные понятия складской деятельности.
Логистический процесс на складе.
Складская документация.
Тара и упаковка в логистике складирования.
Основные этапы создания системы складирования.
Методы учета и контроля запасов продукции на складе. Планирование складских помещений.
Торгово-технологические процессы на складе.
Проверка качества продукции. Выбор расположения складских систем.
Сущность, принципы и функции транспортной логистики. Основные понятия транспортировки и экспедирования грузов. Транспортно-логические цепочки, информационное обеспечение.
Системы доставки и распределения.
Знания:
- сущность и задачи складской и транспортной логистики, сущность системы тарифов, основные понятия, экономические и математические подходы при решении оптимизационных задач, службы транспортного сервиса и модели их функционирования, тарифы и идентификацию тарифов, логистические системы и эффективность внешнеэкономических операций, практику логистической системы обеспечения внешнеэкономических связей, риски внешнеэкономических операций.
Умения:
-выбирать транспорт для перевозки, эффективную политику обслуживания, -определять оптимальный уровень концентрации транспортно-экспедиционного обслуживания,
-оптимизировать деятельность транспортно-грузовых комплексов,
-моделировать процесс транспортного рынка.
БК 1,2,3,4,5,6,
8,10

БҚ 1,2,3,4,6,8,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомомобиль көлігінің жылжымалы құрамы.
Автомобиль құрылғысы.
Автомобиль қозғалтқыштары.
Электржабдық. Трансмиссия. Қозғалғыш бөлік, қорап және кабина. Рама. Аспа. Доңғалақтар мен шиналар.
Басқару механизмдерi.
Мамандандырылған жылжы-малы құрам. Автомобиль теориясының негiздерi. Жылжымалы құрамды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетудiң негіздерi.
Білімдер:
- автомобильдін негiзгi түйіндері мен агрегаттары, олардың құрылғысы мен жұмыс қағидатын;
- мамандандырылған түрлі жылжымалы құрамының маңызын, классификациясын;
- автомобильдердi сақтаудың тәсiлдерiн.
Іскерліктер:
- автомобильдiң жөндемсіздіктерін анықтауды;
- жұмыстың түрлі пайдалану көрсеткіштерін айыруды.
БҚ 2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.8, 3.1.15, 3.1.16
АП.02
Пайдаланылатын материалдар.
Автомобиль бензиндері. Дизель отындары. Газдан және мұнайдан емес жасалған отын.
Жағар майлары. Пластикалық жағындылар.
Арнайы сұйықтар. Отын, жағар майлары мен арнайы сұйықтардың тиімді пайдалануын ұйымдастыру. Негізгі пайдалану материалдардың улылығы және отқа қауіптілігі. Қоршаған ортаны қорғау. Лакбояу мате-риалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:
- пайдалану материалдарының сапасының негізгі қасиеттерін, көрсеткіштерін;
- оларды оңтайлы қолданудың ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты түрі үшін жағар материалдары мен отынның маркілерін дұрыс таңдауды;
- ауыстырғышты іріктеудің техникалық негіздеуін.
БҚ 1,2,3,6,8,10
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.13,3.1.14, 3.1.16
АП.03
Логистика негіздері.
Логистика маңызы мен ұғымы. Логистика міндеттері мен қызметтері. Логистиканың негізгі ұғымдары.Логистиканың қоймасы. Қойма қызметінің негізгі ұғымдары. Қоймадағы логикалық үдеріс. Қойма құжаттамалары. Логистикалық қоймада жинақтау мен өлшеу. Қойма жүйесін құрудың негізгі кезеңдері. Қоймадағы өнімнің қосалқы бөлшектерін бақылау мен есеп беру әдістері. Қойма үйін жоспарлау. Қоймадағы сауда-технологиялық үдерістер.
Өнім сапасын тексеру.
Қойма жүйесінін орналасуын тексеру.
Көліктік логистика қызметтері мен қағидаттары, маңызы. Негізгі түсініктер.
Білімдер:
- қойма және көліктік логистика міндетері ме маңызы,тарифтер жүйесі, негізгі ұғымдар, міндеттерді шешудегі экономикалық және математикалық жақын-даулар,көліктік сервис қызметі және олардың қызмет істеу түрлері, тарифтер мен тарифтер идентификациясы, логистикалық жүйелер және ішкі экономикалық операциялар, ішкі экономикалық байланысты логистикалық жүйемен қамтамасыз ету практикасын, ішкі экономикалық операциялар тәуекелі.
Іскерліктер:
- тасымалдауға көлікті таңдау, қызмет көрсету саясатының тиімділігі,
- көліктік-экспедициялық қызмет көрсетудің шоғырлануының оңтайлы деңгейі,
- көліктік-жүктік кешендері қызметін оңтайландыру,
- көлік нарығы үдерісін үлгілеу.
БҚ 1,2,3,4,5,6, 8,10

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13
СД.04
Организация и технология грузовых перевозок.
Единая транспортная система Республики Казахстан. Дорожные условия эксплуатации подвижного состава.
Технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава.
Организация движения подвижного состава.
Организация перевозок грузов.
Оперативное руководство перевозками грузов. Элементы погрузочно-разгрузочных работ. Погрузочно-разгрузочные пункты и склады
Основы организации и планирования погрузочно-разгрузочных работ, нормы выработки и оплаты труда. Общие сведения о погрузочно-разгрузочных машинах и устройствах.
Механизация погрузочно-разгрузочных работ и ее влияние на повышение производительности автомобилей и снижение транспортных расходов.
Механизация погрузочно-разгрузочных работ на перевозках.
Автомобили-самопогрузчики. Техника безопасности при погрузочно-разгрузочных работах. Основы транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий.
Междугородние и международные перевозки грузов
. Основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания населения.
Знания:
- классификации грузов и подвижного состава, условия эксплуатации подвижного состава;
-характеристики технико-эксплуатационных показателей работы подвижного состава автомобильного транспорта,
-мероприятия по их улучшению, методику выбора типа подвижного состава (по равноценному расстоянию);
-организации перевозок грузов и коммерческую работу;
-правила перевозки грузов, тарифы, документацию (договор, заявка, путевой лист),
-организации труда водителей;
-технологии перевозки различных видов груза с использованием различных машин и механизмов для их погрузки и разгрузки;
-экономико-математические методы планирования автомобильных перевозок.
Умения:
- определять основные ТЭП и производительность подвижного состава, его количество;
-составлять графики работы на различных маршрутах движения;
-оформлять заявки и заказы, заполнять и таксировать путевые листы;
-рассчитывать стоимость перевозки грузов,
-составлять график работы водителей;
- обрабатывать путевую документацию,
-проводить анализ выполнения заданий водителями,
-производить расчет сменных заданий водителям,
-подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ;
-составлять транспортно-технологические схемы доставки различных видов грузов;
-решать задачи на определение производительности и потребного количества ПРМ.
- производить расчет потребного количества подвижного состава;
- составлять график движения при организации перевозок.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
ПК 3.1.1-3.1.16
СД.05
Организация и технология пассажирских перевозок.
Система пассажирского автомобильного транспорта.
Развитие пассажирского транспорта. Подвижной состав автомобильного транспорта.
Организация автобусных перевозок. Классификация автобусных маршрутов.
Планирование и организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов в городах.
Организация движения автобусов во внегородском сообщении. Диспетчерское управление движением автобусов в городских и внегородских сообщениях.
Перевозка пассажиров легковым автотранспортом.
Организация таксомоторных перевозок. Диспетчерское управление движением автомобилей – такси.
Организация перевозок легковыми автомобилями служебного пользования.
Организация работы пассажирского транспорта.
Координация работы автомобильного и других видов пассажирского транспорта.
Тарифы и билетная система на пассажирском автотранспорте.
Контрольно-ревизорская служба и ее задачи на пассажирском автомобильном транспорте.
Знания:
- основ управления пассажирским автотранспортом;
-организационной структуры и задач автотранспортных предприятий;
-характеристик и условий эксплуатации подвижного пассажирского транспорта;
- организации движения автобусов и легковых автомобилей-такси на городских маршрутах, во внегородском сообщении (пригородные, сельские и междугородные перевозки),
-работы автовокзалов и пассажирских станций;
-международных автобусных перевозок;
-системы диспетчерского управления движением автобусов и легковых автомобилей-такси;
-видов тарифов и основ их построения;
-определения доходов от перевозок пассажиров.
Умения:
- планирования городских автобусных перевозок и определения основных технико-эксплуатационных показателей;
-составлять графики работы на различных маршрутах движения;
-составлять расписание движения автобусов,
- организовывать и регулировать движение на пассажирских автобусных перевозках;
- подготавливать и организовывать выпуск автобусов и автомобилей-такси на линию;
-обрабатывать путевую документацию, проводить анализ выполнения заданий водителями,
- производить расчет сменных заданий водителям,
-подготавливать данные для обработки путевых листов на ЭВМ;
-производить расчет потребного количества подвижного состава;
-составлять график движения при организации пассажирских перевозок.
БК 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
ПК 3.1.1-3.1.16
СД.06
Автоматизация производства.
Автоматизированные системы управления. Основные теории управления. Классификация АСУ. Состав и структура АСУ автотранспорта. Микропроцессоры и микро ЭВМ, их применение на транспорте. Типовые схемы и узлы ЭВМ. Кодирование.
База данных – программное средство безбумажного делопроизводства. Автоматизация планирования и управления автомобильными перевозками.
АСУ автобусными и таксомоторными перевозками. Задачи оптимального планирования грузовых перевозок. Работа с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками. АСУ в организации ТО и ремонта подвижного состава.
Автоматизация учета производственно-финансовой деятельности предприятий. Финансовые расчеты ЭВМ. Организация диспетчерского управления на базе использования ЭВМ.
Знания:
- основные теории автоматизированных систем управления;
- задачи оптимального планирования грузовых и пассажирских перевозок;
- состав и структуру автоматизированных систем управления автотранспорта;
Умения:
- работать с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками;
- организовывать диспетчерское управление перевозками на базе ЭВМ;
- производить автоматизированный учет производственно-финансовой деятельности предприятия.

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13
АП. 04
Жүк тасымалдау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының бiрыңғай көлiк жүйесi. Жылжымалы құрамды пайдаланудың жол жағдайлары. Жылжымалы құрам жұмысының техникалық-пайдалану көрсеткiштерi.
Жылжымалы құрам қозғалысын ұйымдастыру. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру. Жүк тасымалдаудың жедел басқарылуы. Жүк түсiру – жүк тиеу жұмыстарының элементтерi. Жүк тиеу-жүк түсiру пункттерi мен қоймалары.Жүк тиеу-жүк түсiру жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру негiздерi, өнім шығару мен еңбектi төлеу нормалары. Жүк түсiру-жүк тиеу машиналары мен құрылғылары туралы жалпы мәлiметтер.
Жүк түсiру-жүк тиеу жұмыстарын механизациялау және оның автомобильдер өнiмдiлiгiн арттыруға және көлiк шығынын төмендетуге ықпалы. Тасымалдаудағы жүк түсiру-жүк тиеу жұмыстарын механизациялау.
Өзi тиегiш автомобилдер. Жүк түсiру–жүк тиеу жұмыстары кезiнде техникалық қауiпсiздiк.
Кәсіпорындарға көлiк–экспедииялық қызмет көрсетудің негiздерi. Қалааралық және халықаралық жүк тасымалдау.
Халыққа көлiк–экспедициялық қызмет көрсетудi ұйымдастырудың негiздерi.
Білімдер:
- жүк және жылжымалы құрамының жiктемесiн, жылжымалы құрамды пайдалану жағдайларын;
- автомобиль көлігі жылжымалы құрамы жұмысының техникалық пайдалану көрсеткiштерiнiң сипаттамасын, оларды жақсартудың iс-шараларын;
- жылжымалы құрам (тең бағалас ара қашықтығы бойынша) типтерiн таңдаудың әдісін;
- жүк тасымалдауды ұйымдастыруды және коммерциялық жұмысты;
- жүк тасымалдау ережесiн, тарифтердi, құжаттаманы (келiсiм-шарт, сұраным, жол парағы),
- жүргiзушiлердiң еңбегiн ұйымдастыруды;
- жүктердiң әр түрлi түрлерiн тасымалдау технологиясын, оларды тиеп-түсiруге арналған түрлі машиналар мен тетіктерді пайдалануды;
- автомобильдермен тасымалдауды жоспарлаудың экономикалық-математикалық әдiстерiн.
Іскерліктер:
- жылжымалы құрамның өнiмдiлiгi мен негiзгi ТПК, оның санын анықтауды;
- қозғалыстың әр түрлi бағыттарында маршрутында жұмыс кестесін құрастыруды;
- тапсырыс пен сұранымды ресiмдеудi, жол қағаздарын таксирлеу мен толтыруды;
- жүк тасымалдау құнын есептеудi, жүргiзушiлер жұмысының кестесін құруды;
- жол құжаттамасын өңдеуді; жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жүргізуді,
- жүргізушілерге ауысым тапсырмаларының есеп айырысуын жүргізуді, ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды;
- Әр түрлі жүктерді тасудағы көлік-технологиялық көліктерді құрастыру;
- жылмалы құрамының қажетті санының өндірістік және ТЖМ кажетті есебін шешу;
- жолаушы тасымалын ұйымдастыруда қозғалыстың кестесін құрастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
КҚ 3.1.1-3.1.16
АП.05
Жолаушыларды тасымалдау технологиясы және оны ұйымдастыру.
Жолаушылар автомобиль көлігінің жүйесiЖолаушылар көлiгiнiң дамуы. Автомобиль көлiгiнiң жылжымалы құрамы.
Автобустармен тасымалдауды ұйымдастыру. Автобус маршруттарының жіктелуі.
Қалалық маршруттарда автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қаладан тыс қатынаста автобус қозғалысын ұйымдастыру.
Қалада және қаладан тыс қатынастарда автобус қозғалыстарын диспетчерлiк басқару. Жолаушыларды жеңiл автомобиль көлiгiмен тасымалдау. Таксомоторлық тасымалдауды ұйымдастыру. Жеңiл автомобиль – такси қозғалысын диспетчерлiк басқару. Қызмет бабында пайдаланылатын жеңiл автомобильдермен тасымалдауды ұйымдастыру. Жолаушылар көлiгiнiң жұмысын ұйымдастыру. Автомобиль және жолаушылар көлiгiнiң басқа да түрлерiнiң жұмысын үйлестіру. Жолаушылар автокөлiгiндегi билет жүйесі мен тарифтер. Бақылау-ревизорлық қызмет және оның жолаушы автомобиль көлiгiндегi мiндеттерi.
Білімдер:
- жолаушы автокөлiгiн басқару негiздерiн; автокөліктік кәсіпорындардың құрамы мен мiндеттерiн;
- жылжымалы жолаушылар көлiгiнiң сипаттамасын, оны пайдалану жағдайын;
- қалалық бағыттарда автобустар мен жеңіл автомобиль-таксилердің қозғалысын ұйымдастыруды;
- қаладан тыс қатынастағы (қала маңындық, ауылдық, қалааралық тасымалдау) автобустардың қозғалысын ұйымдастыруды;
-жолаушылар станциясы мен автовокзалдардың жұмысын;
- халықаралық автобустармен тасымалдау жұмысын;
- автобус пен жеңiл автомобиль таксидiң қозғалысын диспетчерлiк басқару жүйесiн;
- тариф түрлерін және оларды құру негiздерiн,
- жолаушыларды тасымалдаудан түскен табысты анықтауды.
Іскерліктер:
- қалалық автобустармен тасымалдауды жоспарлауды және техникалық-пайдалану көрсеткіштерін анықтауды;
- автобустардың қозғалыс кестесiн жасауды және жолаушылар автобус тасымалдауларында қозғалысты ұйымдастырып реттеуді, желіге автобус пен автомобильдердің шығаруын дайындап ұйымдастыруды;
- жол құжаттамасын өңдеуді, жүргізушілер орындаған тапсырмаларға талдау жасауды;
- жүргізушілерге ауысымдық тапсырмалардың есеп айырысуын жүргізуді;
- ЭЕМ-нда жол парақтарын өңдеу үшін мәліметтерді дайындауды;
- жылжымалы құрамының санының есептеуін жүргізуді.
- жолаушылар тасымалдауын ұйымдастырғанда қозғалыс кестесін жасауды.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7, 8,9,10,11
КҚ 3.1.1-3.1.16
АП.06
Өндірісті автоматтандыру.
Автоматтандырылған басқару жүйелері. Басқарудың негізгі теориялары.
АБЖ жіктелуі.
Автокөлік АБЖ құрылымы мен құрамы. Микропроцессорлар мен микроЭЕМ, олардың автомобиль көлігінде пайдалануы.
ЭЕМ типтік схемалары мен тораптары.
Кодтау. Мәліметтер базасы-қағазсыз іс жүргізудің бағдарламалық құралы.
Автомобиль тасымалдауын басқару мен жобалауды автоматтандыру. Автобус пен таксомоторлық тасымалдауының АБЖ. Жүк тасымалдауын оптимальды жоспарлаудың міндеттері. Тасымалдауды басқару мен жоспарлау жөніндегі қолданбалы бағдарламалр пакетімен жұмыс жасау. Жылжымалы құрам жөндеу мен ТҚ ұйымдастыруындағы АБЖ. Кәсіпорындардың өндірістік-қаржы қызметінің есепке алуын автоматтандыру. ЭЕМ қаржылық есептесулері. ЭЕМ пайдалану негізінде диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқару жүйесінің негізгі теорияларын;
- жүк және жолаушыларды тасымалдауды оптималды жоспарлау мәселелерін;
- автокөлікті басқарудың автоматтандырылған жүйесінің құрылымы мен құрамын.
Іскерліктер:
- тасымалдауды басқару және жоспарлау бойынша қолданбалы бағдарламалар пакетімен жұмыс істеу;
- ЭЕМ-ның негізінде тасымалдаудың диспетчерлік басқаруын ұйымдастыруын;
- кәсіпорынның өндірістік және қаржылау қызметінің автоматтандырылған есепке алуын жүргізу.

БК 1,2,3,6,8,11
ПК 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.16
СД.07
Основы маркетинга и менеджмента.
Маркетинг. Изучение и освоение рынка автотранспортных услуг.
Содержание маркетинга, его роль в бизнесе.
Основные факторы и функции маркетинга
Маркетинговые исследования рынка.
Сегментирование рынка.
Выбор целевых сегментов.
Разработка новых видов товаров, новых автотранспортных услуг. Техника рекламы. Стратегическое маркетинговое планирование.
Разработка цен и ценовая политика.
Маркетинг во внешнеэкономической деятельности.
Некоммерческий маркетинг.
Основы маркетинга
Сущность менеджмента, эволюция развития.
Процесс принятия и реализации управленческих решений. Основные методы управления в менеджменте.
Управление персоналом и делегирование полномочий. Конфликты в деятельности менеджера, ликвидация и контроль.
Организация личной работы менеджера.
Психология профессионального общения менеджера, невербальное общение. Управление развитием производства.
Инновационный менеджмент. Менеджмент и предпринимательская среда.
Знания:
- сущности маркетинга и менеджмента;
- этапы принятия управленческих решений;
- теории мотивации;
- функции менеджмента;
- видов рекламы и политики ценообразования;
Умения:
- проводить управленческий анализ;
- анализировать поведение потребителей на рынке;
- объяснять коммуникационные процессы;
- применять на практике теории мотивации;
- выбирать метод ценообразования.
БК 2,3,5,6,11
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.14
СД.08
Учет, финансы и кредитование.
Статистические наблюдения и сводка данных статистических наблюдений.
Обобщающие статистические показатели.
Статистика перевозок. Статистика основных фондов и новой техники.
Статистика труда и заработной платы. Статистика материально-технического снабжения. Статистика себестоимости автоперевозок.
Учетная политика и ее раскрытие.
Бухгалтерский учет денежных средств.
Бухгалтерский учет расчетов и обязательств.
Учет труда и оплата труда.
Учет товарно-материальных запасов.
Учет основных средств и нематериальных активов.
Учет затрат на производство и прочих расходов предприятия. Учет готовой продукции (оказание услуг) и ее реализация. Учет прочих доходов.
Учет собственного капитала, фондов и резервов.
Формирование финансовой отчетности.
Денежная система.
Система безналичных расчетов.
Финансы и финансовая система. Финансовый рынок.
Финансы АТП.
Социальное обеспечение и социальное страхование.
Имущественное и личное страхование.
Кредит и организация кредитов. Финансовая политика Республики Казахстан.
Знания:
- основных понятий статистики, ее задач, форм и методов;
-задач и методов статистики основных фондов, МТС, труда себестоимости перевозок в АТП;
-баз формирования учетной политики АТП, способов и предоставления финансовой и бухгалтерской отчетности АТП;
-основных понятий бухгалтерского учета, особенности его ведения в АТП;
- задач и методов учета основных средств, заработной платы, уставного и оборотного фонда, запасных частей и топлива, себестоимости автотранспортных перевозок;
-сущности и функций финансов;
-сущности и функций денег;
-видов ценных бумаг;
-сущности и принципов страхования, кредитования и налогообложения;
видов налогов РК.
Умения:
- проводить статистические исследования,
- проводить взаимосвязь между конкретными индексами;
- вести учет затрат на производство, списочного и среднесписочного состава автопарка, топлива и МТС, производительности труда;
- составлять генеральный план счетов финансово-хозяйственной деятельности; составлять корреспонденцию счетов;
-вести бухгалтерский учет основного и оборотного фондов, заработной платы, ТМЗ, затрат на текущий и капитальный ремонт, готовой продукции и прочих доходов, уставного капитала;
-составлять соответствующие документы;
-составлять калькуляцию себестоимости автомобильных перевозок;
- планировать финансовую структуру АТП (составление бизнес-планов);
-правильно выбирать форму страхования; правильно определять и рассчитывать суммы налоговых платежей.

БҚ 1,2,3,6,8,11
КҚ 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.14, 3.1.16
АП.07
Менеджмент және маркетинг негiздерi.
Маркетинг. Автокөлiк қызметтерiнiң нарығын зерттеу және игеру. Маркетинг мазмұны, оның бизнестегi рөлi. Маркетинг қызметi және оның негiзгi факторлары. Нарықты маркетингтiк зерттеу. Нарықты сегменттеу. Мақсатты сегменттi таңдау. Жаңа автокөлiк қызметтерiн, тауардың жаңа түрлерiн әзiрлеу. Жарнама техникасы. Стратегиялық маркетингтiк жоспарлау. Баға саясаты және бағаны әзірлеу. Сыртқы экономикалық қызметтегі маркетинг. Коммерциялық емес маркетинг. Маркетинг негiздерi. Менеджмент мәнi, даму эволюциясы. Басқару шешiмдерiн қабылдау және жүзеге асыру процессi. Менеджменттегi басқарудың негiзгi әдiстерi. Персоналды басқару және өкiлеттiктi басқа адамға беру. Менеджер жұмысындағы дау-жанжалдар, жою және бақылау. Менеджердiң жеке жұмысын ұйымдастыру. Менеджердiң кәсiби қатынас психологиясы, ауызша емес қатынас. Өндiрiстiң дамуын басқару. Инновациялық менеджмент. Менеджмент және кәсiпкерлiк орта.
Білімдер:
- маркетинг пен менеджменттің мазмұнын;
- басқарушылық шешiмдердi қабылдаудың кезеңдерiн;
- мотивация теорияларын;
- менеджмент функциясын;
- жарнама түрлерi мен баға белгілеу саясатын.
Іскерліктер:
- басқарушылық талдауды жүргізуді;
- рыноктағы тұтынушылардың мінез-құлқын талдауды;
- коммуникациялық процесстерді түсіндіруді;
- мотивация теорияларын тәжіриебеде қолдануды;
- баға белгілеу әдісін таңдауды.
БҚ 2,3,5,6,11
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.14
АП.08
Есепке алу, қаржы және несиелеу.
Статистикалық бақылау және берiлген статистикалық бақылау мәліметі. Жалпылау санақ көрсеткiштерi. Тасымалдау статистикасы. Негiзгi қорлар мен жаңа техника статистикасы. Еңбек және еңбек ақыны төлеу статистикасы. Материалдық-техникалық жарақтандыру статистикасы. Автотасымалдаудың өзiндiк құнының статистикасы. Есеп беру саясаты және оны ашу. Қаржылық бухгалтерлiк есеп. Есеп айырысу мен мiндеттемелердiң бухгалтерлiк есебi. Еңбек есебi және еңбектi төлеу. Тауарлық-материалдық қорларды есепке алу. Негiзгi құралдар мен материалдық емес активтердi есепке алу. Кәсiпорынның өндiрiске және басқа да шығыстарын есепке алу. Дайын өнiмдi (қызмет көрсету) есепке алу және оны iске асыру. Басқа табыстарды есепке алу. Жеке капиталды, қорды, оның резервтерiн есепке алу. Қаржылық есеп берудi қалыптастыру.
Ақша жүйесi. Ақшасыз есеп айырысу жүйесi. Қаржы және қаржы жүйесі. Қаржы рыногы. АКК-ның қаржылары. Әлеуметтiк қамтамасыз ету және әлеуметтiк сақтандыру. Заттай және жеке басты сақтандыру. Несие және несиелеуді ұйымдастыру. Қазақстан Республикасының қаржылық саясаты.
Білімдер:
- статистиканың негiзгi түсiнiктерiн; оның мiндеттерi мен формаларын, әдiстерiн;
- АКК-да тасымалдаудың өзінідік құнының еңбегінің, МТС, негізгі қорлары статистикасының әдiстерi мен мiндеттерiн, - АКК есепке алу саясатын қалыптастырудың базасын,
- АКК қаржы мен бух-галтерлiк есеп беруін ұсынудың тәсілдері мен дайындығын;
- бухгалтерлік есеп берудің негізгі ұғымдары, оны АКК-да жүргізудің ерекшеліктері;
- негізгі құралдар, жарғылық және айналым қоры, қосалқы бөлшектер мен отынды, автокөліктік тасымалдаудың өзіндік құнын есепке алудың міндеттері мен әдістерін;
- қаржы мәні мен міндеттерін;
- бағалы қағаздар түрлерiн;
- несие, салық салу, сақтандырудың қағидаттары мен маңызын, несие принциптерiн және оның маңызын;
- ҚР салықтар түрлерін.
Іскерліктер:
- статистикалық зерттеудi жүргiзудi;
- практикада шамалардың әр түрлi түрлерiн қолдануды,
- нақты индекстер арасында өзара қатынасты жүргiзудi;
- еңбек өндірісіне, отын мен МТС, автопарктің тізімдік және орташа тізімдік құрамының өндірісіне шығындардың есепке алуын жүргізуді;
- қаржы-шаруашылық шоттарының бас жоспарын құруды; шоттар корреспонденциясын құруды;
- негізгі мен айналым қорларының, еңбек ақысының, ТМҚ, ағымдағы мен күрделі жөндеуге шығындарының, дайын өнім мен басқа табыстардың, жарғылық капиталдың бухгалтерлік есебін жүргізуді;
- тиісті құжаттарды құруды;
- автомобиль тасымалдауының өзіндік құнының калькуляциясын құруды;
- АКК қаржылық құрамын жоспарлауды (бизнес-жоспарларды құруды); сақтандырудың нысанын дұрыс таңдауды; салық төлемдерінің сомасын дұрыс анықтауды және есептеуді.

БК 1,3,6,7,10
ПК 3.1.2, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
СД.09
Правила и безопасность дорожного движения.
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя.
Дорожно-транспортные происшествия;
технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований, предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств;
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 1,2,3,4,6,7,
8,10
ПК 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.15, 3.1.16
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Ознакомительная практика.
Изучение типов и функций предприятий отрасли
Умения:
- виды предприятий и организаций, занимающихся планированием, организацией грузовых и пассажирских перевозок
Навыки:
- представление о производственной деятельности
специалистов выбранной специальности
БК 1,2,3,4,5,6,8,
10,11
ПО. 02
Учебная практика.
Составление транспортно-технологических карт
Определение тарифа
Оформление договоров
Отработка навыков оформления документации
Составление сменно-суточного плана перевозок;
Заполнение путевых листов.
Умения:
- оформлять и проверять документы по приему, погрузке, выдаче грузов, а также по их переадресовке;
- производить визирование, вести учет по учетным карточкам, расчеты с клиентами;
- применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги и штрафные платежи;
- обеспечивать безопасность погрузки и выгрузки и культуру обслуживания.
- вести учет, составлять отчетность об оформленных документах;
- вносить изменения в тарифные руководства, правила перевозок грузов и другие нормативные документы;
- осуществлять контроль над конвенционными запретами;
-составлять отчеты по погрузке и выгрузке грузов;
- комплектовать документы в наряды для передачи данных в информационно-вычислительный центр.
Навыки:
- ведения документации и составления отчетности;
- использования персонального компьютера, функциональных возможностей автоматизированной системы по подготовке и оформлению перевозочных документов;
- составления транспортно-технологических карт и технологических графиков доставки товаров;
- приема заявок, оформления договоров на перевозки грузов и пассажиров;
- заполнения диспетчерского журнала;
- определения тарифа за перевозку грузов и пассажиров.

БҚ 1,3,6,7,10
КҚ 3.1.2, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14
АП.09
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі.
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің Кәсіптік сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің Кәсіптік әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін жетекшілікке алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек корсетуді.
БҚ 1,2,3,4,6,7, 8,10
КҚ 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.1.13, 3.1.15, 3.1.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Таныстыру практикасы.
Кәсіпорын салаларының қызметі мен үлгілерді үйрену.
Іскерліктер:
- кәсіпорынның үлгілері мен түрлерін;
- автомобиль жолдары мен аэродромдарды пайдалану мен құрылысын орындауды.
Дағдылар:
- таңдалған мамандық мамандарының қызметі туралы ұғым.
БҚ 1,2,3,4,5,6,8, 10,11
ӨО. 02
Оқу практикасы.
Көліктік-технологиялық картаны құрастыру. Тарифті анықтау. Шарттарды дайындау. Құжаттарды дайындау дағдыларын еңбекпен өтеу. Тасымалдаудың кезектік-тәуліктік жоспарын құрастыру;
Жол парақтарын толтыру.
Іскерліктер:
- жүктерді олардың мекен-жайлары бойынша қабылдау,тиеу,беру туралы құжаттарды тексеру мен дайындауды;
- бұрыштама қоюды жүргізу, есеп карточкалары бойынша есеп жүргізуі, келермендермен есеп айырысуды;
- көрсетілген қызмет және айыппұл төлемдеріне бекітілген қосымша ақы мен жинаулар үшін тарифтерді қолдануды;
- тиеу және жүк түсіру қауіпсіздігімен және қызмет көрсету мәдениетімен қамтамасыз етуді;
- дайындалған құжаттар туралы есеп жүргізу, есеп беруді құрастыруды;
- жүктерді тасымалдау ережелері және басқа нормативті құжаттарға, тарифтік жетекшілерге өзгерістер енгізуді;
- келісімшарттық тыйымға бақылауды іске асыруды;
- жүктерді тиеу мен түсіру бойынша есеп беруді құрастыру;
- ақпаратты–есептеу орталығына мәліметтерді беру үшін құжаттарды жүктелімге жинақтау.
Дағдылар:
- құжаттарды жүргізу және есеп беруді құрастыру;
- жеке компьютерді қолдану, тасымалдау құжаттарын дайындау және толтыру бойынша автоматтандырылған жүйенің қызмет ету мүмкіндіктері;
- тауарларды жеткізудің көліктік-технологиялық картасын және технологиялық кестесін құрастыру;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдау шартын, таспсырысты қабылдауды дайындау;
- диспетчер журналын толтыру;
- жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға тарифтерді анықтау.

ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.16
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Технологическая практика.
Углубление и расширение понимания технологических, производственных процессов, выполняемых учащимися непосредственно на рабочих местах;
Выработка четкого представления о роли и месте изучаемых технологических процессов;
Развитие умений активно применять знания, полученные при общей подготовке в процессе решения конкретных задач в производственных условиях.
Умения:
- выполнять профессиональные обязанности в условиях реального производства
изучить условия перевозок;
- заполнять путевые и билетно-учетные листы;
- составлять таблицы стоимости проезда в автобусах, расписания движения автобусов, суточные диспетчерские доклады о работе автобусов;
- обследовать пассажиропотоки;
- производить хронометраж работы автомобилей на линии;
- нормировать скорости движения автобусов;
- контролировать работу автомобилей на линии;
- осуществлять диспетчерское руководство работой автомобилей на линии;
- оформлять билетно-учетную документацию.
Навыки:
-организация рабочего места;
-оформления товарно-транспортных документов;
- оформления заявок на перевозки, их систематизации по видам грузов и очередности перевозок;
- составления разнарядки и грузовой карты;
- ведения диспетчерского журнала;
- составления графиков выпуска автомобилей на линию, графики работы водителей и кондукторов;
- анализа выполнения планов перевозок.
ПК 3.1.1-3.1.16
Преддипломная практика, в том числе выполнение дипломного проекта.
Обобщение и совершенствования знаний и практических навыков, полученных учащимся в процессе обучения, ознакомления с передовой технологией работ, организацией труда и экономикой производства, приобретение умений организаторской работы по избранной специальности, подготовка исходных материалов к дипломному проекту.
Умения:
- организаторская работа по избранной специальности;
- составление представления о производственной деятельности
автотранспортного предприятия.
Навыки:
- анализа действующих на производстве технологических процессов;
-организации рабочих мест;
- сбора данных о производственной деятельности
автотранспортного предприятия.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Создавать благоприятные условия труда.
БК 2
Своевременное и качественное выполнение обязанностей.
БК 3
Использование наиболее рациональных способов и средств осуществления деятельности.
БК 4
Быть способным к самостоятельным действиям в условиях неопределенности.
БК 5
Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами.
БК6
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний.
БК7
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК8
Соблюдение техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
БК9
Оказание первой медицинской помощи.
БК10
Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов.
БК11
Планирование и организация своей деятельности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Примечание: Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.2.

КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.16
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Технологиялық практика.
Жұмыс орындарында білім алушылармен орындалатын технологиялық, өндірістік ұғымдарды кеңейту мен тереңдету;
Зерттелетін технологиялық үдерістердің орны мен рөлі туралы нақты ұғымның өңделуі; Өндірістік жағдайда нақты міндеттерді шешу үдерісінде жалпы дайындық кезінде алынған білімді қолдана білуді дамыту.
Іскерліктер:
- шынайы өндіріс жағдайындағы кәсіптік міндеттерді орындауды, тасымалдау жағдайын үйренуді;
- жолдық және билеттік-есепке алу парағын құрастыруды;
- автобустардың жұмысы туралы тәуліктік диспетчер баяндамалары, автобустарда жол ақысы кестесін, автобустар қозғалысы кестесін құрастыруды;
- жолаушылар тасқының зерттеуді;
- желілерде автокөліктер жұмысының хронометражын жүргізуді;
- автобустардың қозғалыс жылдамдығын мөлшерлеуді;
- желілердегі автокөлік жұмысын бақылауды;
- желілерде автокөлік жұмысының диспетчерлік жетекшілігін;
- билеттік есепке алу құжаттарын дайындауды.
Дағдылар:
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- тауар–көліктік құжаттарын дайындау;
- тасымалдау кезектілігі және жүктердің түрлері бойынша олардың жүйелену тасымалдануына тапсырыстарды дайындау;
- жүк картасын және рұқсат қағаздарды құрастыру;
- диспетчер журналын толтыру;
- автокөліктердің желіге шығу кестесін, жүргіушілер мен кондукторлардың жұмыс кестесін құрастыру;
- тасымалдау жоспарының орындалуын талдау.
КҚ 3.1.1-3.1.16
Дипломалды практика, дипломдық жобаның орындалуы.
Оқыту үдерісінде білім алушылармен алынған практикалық дағдыларды жетілдіру мен жинақтау, жұмыстың озық технологиясымен,өндіріс экономикасы және еңбекті ұйымдастырумен танысу, таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмыстарын білуге дағдылану, бастапқы мәліметтердің дипломдық жобаға дайындығы.
Іскерліктер:
- таңдаған мамандық бойынша ұйымдастырушылық жұмысты;
- автокөлік кәсіпорнының өндірістік қызметі туралы ұғымды құрастыруды
Дағдылар:
- технологиялық үдерістер өндірісінде қызметтегі талдау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру;
- автокөлік кәсіпорнының өндірістік қызметі туралы мәліметтер жинақтау.
КҚ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.13, 3.1.14, 3.1.15
1 Кесте. Базалық құзіреттер
Құзіреттер коды
Базалық құзіреттер (БҚ)
БҚ 1
Еңбекке қолайлы жағдай тудыру
БҚ 2
Міндеттерді өз уақытында және сапалы түрде орындау
БҚ 3
Қызметті іске асыру құралдары мен оңтайландыру тәсілдерін қолдану.
БҚ 4
Анықталмаған жағдайда, өзіндік қызметке дайын болу.
БҚ 5
Әріптестермен өзара қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу.
БҚ 6
Білімін жоғарылатып, Кәсіптік өсуге дайын болу
БҚ7
Еңбек заңдарына сәйкес өзінің құқығын қорғай білу.
БҚ 8
Өндірістік тазалық пен өртке қарсы қауіпсіздікті, еңбекті қорғау нормалары мен ережелерін, қауіпсіздік техникасын сақтау.
БҚ 9
Бірінші медициналық көмек көрсете білу
БҚ 10
ҚР-ның заңнамасын және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау.
БҚ 11
Өзінің қызметін жобалау және ұйымдастыру
2 Кесте. Кәсіптік құзіреттілік
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзірет (КҚ)
Жоғары деңгей

120202 2 – Кассир багажный, товарный, (грузовой);
ПК 2.2.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и багажа и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.2.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.2.3. Вести документацию и составлять отчетность по установленной форме.
ПК 2.2.4. Определять основные маршруты следования багажа и грузобагажа, используя схему соответствующей транспортной сети.
ПК 2.2.5. Оформлять и проверять документы по приему, погрузке, выдаче грузов и багажа, а также по их переадресовке.
ПК 2.2.6. Производить визирование, вести учет по учетным карточкам, расчеты с клиентами.
ПК 2.2.7. Производить операции по приему, учету и хранению денежных сумм с обязательным соблюдением правил, обеспечивающих их сохранность.
ПК 2.2.8. Применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги, и штрафные платежи.
ПК 2.2.9. Получать, хранить и сдавать денежные средства, бланки документов в установленном порядке.
ПК 2.2.10. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.2.11. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.3.
120203 2 – Кассир (билетный);
ПК 2.3.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.3.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.3.3. Вести учет свободных и освобождающихся мест в пассажирском транспорте.
ПК 2.3.4. Передавать сведения об остатке свободных мест после отправления пассажирского транспорта.
ПК 2.3.5. Оформлять расчет с пассажирами за проездные и перевозочные документы.
ПК 2.3.6. Осуществлять прием заявок от организаций и учреждений на групповые перевозки пассажиров.
ПК 2.3.7. Получать, хранить и сдавать денежные средства, бланки документов в установленном порядке.
ПК 2.3.8. Принимать проездные и другие документы от граждан.
ПК 2.3.9. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.3.10. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.3.11. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.4.
120204 2 – Таксировщик;
ПК 2.4.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.

120202 2 – Жүк, тауар кассирі*
КҚ 2.2.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.2.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен, өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.2.3. Бекітілген түр бойынша құжаттарды жүргізу мен есеп беруді құрастыру.
КҚ 2.2.4. Көліктік жүйелер сызбасын пайдалана отырып жүк тасымалдаудың және жүктің негізгі бағыттырын анықтау.
КҚ 2.2.5. Жүк және жүктерді қабылдау, беру, тиеу, олардың мекен–жайлары бойынша құжаттарды ресімдеу және тексеру,
КҚ 2.2.6 Нысаналауды өндіру, келермендермен есептесу, тіркелу карточкалары бойынша есеп жүргізу.
КҚ 2.2.7. Ережелерді міндетті түрде сақтай отырып және олардың сақтандырылуын қамтамасыз ету, ақшалай қаржылардың сақталуын, қабылдауын, есептелуін өндіру.
КҚ 2.2.8. Бекітілген қосымша ақы мен айыппұл төлемдері мен көрсетілген қызмет жиындарына тарифтерді қолдану.
КҚ 2.2.9. Белгіленген тәртіппен құжаттардың бланкілерін,ақшалай қаржыларды алу,сақтау, тапсыру.
КҚ 2.2.10. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ2.2.11.Еңбек қауіпсіздік ережелерін, санитарлық, өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.3. 120203 2 – Кассир (билет сататын)*
КҚ 2.3.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.3.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен,өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.3.3. Жолаушылар көлігіндегі бос және босатылатын орындардың есебін жүргізу.
КҚ 2.3.4. Жолаушылар көлігінің жүріп кеткеннен кейін бос орындардың қалғаны туралы мәлімет беру.
КҚ 2.3.5. Жолаушылардың тасымалдау құжаттары мен жол төлемдері үшін есептеуді ресімдеу.
КҚ 2.3.6. Жолаушыларды топтап тасымалдауға мекемелер мен ұйымдардан өтініш қабылдауды жүргізу.
КҚ 2.3.7. Белгіленген тәртіппен құжаттардың бланкілерін,ақшалай қаржыларды алу, сақтау, тапсыру.
КҚ 2.3.8. Азаматтардан жолдық төлемдері немесе басқа да төлемдерін қабылдау.
КҚ 2.3.9. Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру.
КҚ 2.3.10. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.3.11. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.4. 120204 2 – Баға қоюшы*
КҚ 2.4.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.

ПК 2.4.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.4.3. Производить таксировку ведомостей, товарно-транспортных накладных, путевых листов
ПК 2.4.4. Применять тарифы, установленные доплаты и сборы за оказанные услуги, и штрафные платежи.
ПК 2.4.5. Вносить изменения в тарифные руководства, правила перевозок грузов и другие нормативные документы согласно указаниям соответствующих органов.
ПК 2.4.6. Осуществлять контроль над конвенционными запретами.
ПК 2.4.7. Следить за созданием автоматизированных систем по таксировке перевозочных документов и применять их.
ПК 2.4.8. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.4.9. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.4.10. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
2.5.
120205 2 – Оператор по обработке перевозочных документов
ПК 2.5.1. Иметь представление о технологии перевозки грузов и пассажиров и основных эксплуатационных характеристиках подвижного состава.
ПК 2.5.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями.
ПК 2.5.3. Проверять правильность оформления документов и расчетов за перевозки.
ПК 2.5.4. Подготавливать поступившие из информационно-вычислительного центра документы для их рассылки на станции и предъявления в отделении банка.
ПК 2.5.5. Контролировать правильность оформления кассирами билетными и багажными испорченных и возвращенных перевозочных и проездных документов.
ПК 2.5.6. Производить регистрацию поступивших со станции документов, их кодирование и контроль полноты и своевременности их поступления.
ПК 2.5.7. Подсчитывать по каждой билетной кассе суммы денежной выручки.
ПК 2.5.8. Сверять подсчитанную сумму с суммой выручки, сданной кассирами.
ПК 2.5.9. Вести учет расхода бланков строгого учета.
ПК 2.5.10. Комплектовать документы в наряды для передачи данных в информационно-вычислительный центр.
ПК 2.5.11. Составлять и вести отчетность по установленной форме.
ПК 2.5.12. Соблюдать технологическую и трудовую дисциплину в условиях производства.
ПК 2.5.13. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии, пожарной и экологической безопасности.
Специалист среднего звена
3.6.
120206 3 – Техник
ПК 3.6.1. Знать и применять теоретические основы и типовые технологические схемы процессов перевозки грузов и пассажиров, эксплуатационные характеристики подвижного состава и погрузочно-разгрузочных машин и механизмов.

КҚ 2.4.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен, өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.4.3. Тауар-көліктік жол қағазы, жүкқұжат тізімдемелерінің нарықтамасын жүргізу.
КҚ 2.4.4. Бекітілген қосымша ақы мен айыппұл төлемдері мен көрсетілген қызмет жиындарына тарифтерді қолдану.
КҚ 2.4.5. Тарифтік жетекшілікке, жүктерді тасымалдау ережелері мен басқа нормативтік құжаттарға сәйкес келетін органдар көрсетілімдеріне өзгерістер енгізу.
КҚ 2.4.6. Келісімшарттық шектеу қоюға бақылау ды іске асыру.
КҚ 2.4.7. Тасымалдау құжаттарын нарықтау және оларды қолдану бойынша автоматтандырылған жүйені құруды бақылау.
КҚ 2.4.8. Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру.
КҚ 2.4.9. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.4.10. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
2.5. 120205 2 – Тасымалдау құ-жаттарын өңдейтін опе-раторы*
КҚ 2.5.1. Жылжымалы құрамның негізгі пайдаланылатын мінездемелері мен жүк тасымалдау технологиялары туралы ұғым болуы керек.
КҚ 2.5.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың техникалық төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен, өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі.
КҚ 2.5.3. Тасымалдауға құжаттарды дұрыс дайындау мен есеп беруді тексеру.
КҚ 2.5.4. Банк бөлімшелеріне арналған және станцияларға жөнелтетін ақпараттық-есептеу орталығынан келетін құжаттарды дайындау.
КҚ 2.5.5 Жол құжаттары және тасымалдауда қайтарылған жүк тасымалдауда бүлінген құжаттарды билет сататын кассирлердің дұрыс ресімдеуін қадағалау.
КҚ 2.5.6. Станциялардан келіп түскен құжаттардың тіркелуін өңдеу және олардың толық бақылануы мен уақытында келіп түскенің қадағалау.
КҚ 2.5.7. Әр кассаға түскен қаржылық соманы есептеу.
КҚ 2.5.8. Кассирлердің тапсырғаны бойынша түскен қаржылардың сомасын есептелген қаржы сомасымен салыстыру.
КҚ 2.5.9. Қатаң түрде есептелген бланкілердің шығыны есебін жүргізу.
КҚ 2.5.10. Ақпараттық-есептеу орталығына жіберілетін құжаттарды жинақтау.
КҚ 2.5.11. Бекітілген түр бойынша есеп жүргізу және құрастыру..
КҚ 2.5.12. Өндірістік жағдайда технологиялық және еңбек тәртібін сақтау.
КҚ 2.5.13. Еңбек қауіпсіздік ережелерін,санитарлық,өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікті сақтау.
3. Орта буын маманы
3.1. 120206 3 – Техник
КҚ 3.6.1. Жолаушылар мен жүктерді тасымалдау үдерістерінің үлгілік технологиялық сызбалары мен теориялық негіздерін қолдану мен білу, жылжымалы құрамның және тиегіш пен түсіру машиналары мен механизмдерінің пайдалану мінездемелері.

ПК 3.6.2. Работать с технической документацией: техническими паспортами технологического оборудования, справочной литературой, технологическим регламентом, производственными инструкциями;
ПК 3.6.3. Определять транспортную характеристику грузов.
ПК 3.6.4. Составлять планы работы и графики движения автомобилей на линии и организовать их эффективную и рациональную работу.
ПК 3.6.5. Руководить работой подвижного состава и обеспечивать безопасность пассажиров и сохранность грузов, контролировать качество работы водителей.
ПК 3.6.6. Применять различные методы организации автомобильных грузовых и пассажирских перевозок.
ПК 3.6.7. Разрабатывать производственные программы, плановые задания и анализировать их выполнение.
ПК 3.6.8. Разрабатывать эффективные проектные решения по организации грузовых и пассажирских перевозок на автомобильном транспорте.
ПК 3.6.9. Разрабатывать новые маршруты, расширять и реорганизовать существующие маршруты автомобильных перевозок.
ПК 3.6.10. Оформлять первичную документацию по учету и статистической отчетности.
ПК 3.6.11. Применять различные системы анализа при решении организационно-технических и технологических задач по организации перевозок и управлении движением на автомобильном транспорте.
ПК 3.6.12. Применять экономико-математические методы выполнения технологических и экономических расчетов.
ПК 3.6.13. Вести учет и регистрацию транспортных средств.
ПК 3.6.14. Производить анализ технико-эксплуатационных показателей работы и производственно-финансовой деятельности предприятия.
ПК 3.6.15. Владеть системой контроля за технологической и трудовой дисциплиной в условиях производства.
ПК 3.1.16. Осуществлять контроль безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности.
Продолжениесм. V1511690_10

КҚ 3.6.2. Техникалық құжаттармен жұмыс жасау: технологиялық құжаттардың төл құжаттарымен,анықтамалық әдебиеттермен, өндірістік нұсқаулармен, технологиялық уақыт тәртібі;
КҚ 3.6.3.Жүктердің көліктік сиапаттамасын анықтау.
КҚ 3.6.4. Жиектегі автомобиль қозғалысының кестесін және жұмыс жоспарын құрастыру және олардың тиімді жолдары мен оңтайландыру жұмыстарын ұйымдасытыру.
КҚ 3.6.5 Жолаушылардың қауіпсіздігін қамта-масыз ету және жылжымалы құрамның жұмысын басқаруға алу, жүктердің сақталуын, жүргізушінің жұмыс сапасын бақылауға алу.
КҚ 3.6.6. Жолаушыларды тасымалдау және жүк автомобильдерін ұйымдастырудың әр түрлі әдіс–тәсілдерін қолдану.
КҚ 3.6.7. Өндірістік бағдарламаны, жоспарланған тапсырмаларды өңдеп шығару және олардың орындалғанына анықтама беру, талқылау.
КҚ 3.6.8. Автомобиль көліктеріндегі жүк және жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдерді жүргізу.
КҚ 3.6.9.Автомобиль тасымалдаудың бағыттарының жүруін жүзеге асыра отырып, жаңадан бағыттар ашып,оларды кеңейту.
КҚ 3.6.10. Санақты есептеу және есеп бойынша алғашқы құжатты ресімдеу.
КҚ 3.6.11. Автомобиль көлігіндегі қозғалысты басқару және тасымалдауды ұйымдастыру бойынша технологиялық тапсырмалар және ұйымдастыру-технологиялық шешімі кезінде әр түрлі талдау жүйесін қолдану.
КҚ 3.6.12. Экономикалық және технологиялық есептерді орындау кезінде экономикалық–математикалық тәсілдерді қолдану.
КҚ 3.6.13. Көлік құралдарына тіркеу мен есептеу жүргізу.
КҚ 3.6.14. Кәсіпорынның қызметіне өндірістік-қаржылық және техникалық-пайдалану көрсеткішінің жұмысына талдау жүргізу.
КҚ 3.6.15. Өндіріс жағадайында еңбек және технологиялық тәртіпке жүйелі бақылау жасауды білу.
КҚ 3.6.16. Еңбек қауіпсіздігіне өрт сөндіру және экологиялық қауіпсіздікке,өнеркәсіп тазалығына бақылау ұйымдастыру.
жалғасы