Об определении порядка и размера оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Бурабайском районе
Решение Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 24 июля 2015 года № 5С-44/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 18 августа 2015 года № 4944. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25 февраля 2020 года № 6С-56/3
Сноска. Утратило силу решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 25.02.2020 № 6С-56/3 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", Бурабайский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Определить порядок и размер оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в Бурабайском районе, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие с 4 марта 2015 года.
Председатель
XLIV (внеочередной) сессии
районного маслихата
Т.Джалмагамбетов
Секретарь
районного маслихата
У.Бейсенов
СОГЛАСОВАНО
Аким Бурабайского района Т.Ташмагамбетов
24 июня 2015 года
Приложение к решению
Бурабайского районного
маслихата
от 24 июля 2015 года № 5С-44/2
Порядок и размер оказания жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам), проживающим в Бурабайском районе
1. Порядок оказания жилищной помощи
1. Жилищная помощь оказывается за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в Бурабайском районе на оплату:
1) расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;

Бурабай ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі мен мөлшерін айқындау туралы
Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2015 жылғы 24 шілдедегі № 5С-44/2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 18 тамызда № 4944 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 25 ақпандағы № 6С-56/3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 25.02.2020 № 6С-56/3 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" № 512 қаулысына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" № 2314 қаулысына сәйкес, Бурабай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Бурабай ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі мен мөлшері осы шешімнің қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және 2015 жылдың 4 наурызынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
XLIV (кезектен тыс)
сессиясының төрағасы
Т.Жалмағамбетов
Аудандық мәслихаттың
хатшысы
Ө.Бейсенов
КЕЛІСІЛДІ
Бурабай ауданының әкімі Т.Ташмағамбетов
24 шілде 2015 жыл
Бурабай аудандық мәслихаттың
2015 жылғы 24 шілдедегі № 5С-44/2
шешіміне қосымша
Бурабай ауданында тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға)
тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі мен мөлшері
1. Тұрғын үй көмегін көрсетудің тәртібі
1. Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Бурабай ауданында тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
1) жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;

2) потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
3) арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Сноска. Пункт 1 - изложен в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин) (либо его представитель по нотариально заверенной доверенности) обращается в отдел Бурабайского района по обслуживанию населения филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Акмолинской области и/или посредством веб-портала "электронного правительства", согласно стандарту государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства".
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 10.10.2018 № 6С-33/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Назначение жилищной помощи производится на полный текущий квартал, независимо от даты подачи заявления, при этом доходы семьи (гражданина) и расходы на коммунальные услуги учитываются за истекший квартал.
4. Уполномоченным органом по назначению жилищной помощи определено государственное учреждение "Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния Бурабайского района" (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. Выплата жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) осуществляется уполномоченным органом через банки второго уровня путем зачисления на лицевые счета заявителей. Выплата жилищной помощи на коммунальные услуги, осуществляется путем перечисления денежных средств поставщикам коммунальных услуг. Компенсация за услуги связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, возмещение затрат на приобретение твердого топлива малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частном домостроении с местным отоплением и компенсация затрат на капитальный ремонт жилья зачисляется на личные счета заявителей в банках второго уровня.

2) тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
3) жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
Ескерту. 1-тармақ қазақ тілінде жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат) (не нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес, "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Ақмола облысы бойынша филиалының халыққа қызмет көрсету бойынша Бурабай аудандық бөлімі және/немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш береді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 10.10.2018 № 6C-33/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Тұрғын үй көмегі өтініш берілген күнге байланысты емес ағымдағы тоқсанға толық тағайындалады, ал отбасының (азаматтың) өткен тоқсандағы табыстары мен коммуналдық қызметтерінің шығындары есепке алынады.
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау бойынша уәкілетті орган болып "Бурабай ауданының жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі" мемлекеттік мекемесі анықталды (әрі қарай – уәкілетті орган).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі төлемдерін уәкілетті орган екінші деңгейлі банктер арқылы өтініш білдірушілердің дербес шоттырына аудару жолымен жүзеге асырады. Коммуналдық қызметтер үшін тұрғын үй көмегін төлеу коммуналдық қызметтер жеткізушілеріне қаражат аудару арқылы жасалады. Телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақы ұлғаюы бөлігінде байланыс қызметтері үшін, жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) қатты отын сатып алуға жұмсалған шығындар үшін өтемақы және тұрғын үйді күрделі жөндеу шығындарына өтемақы өтініш берушілердің екінші деңгейлі банктердегі жеке шоттарына аударылады.

6. В случае возникновения сомнения в достоверности информации уполномоченный орган обращается в органы, уполномоченные производить проверки.
7. При представлении в уполномоченный орган заведомо недостоверных сведений, повлекших за собой назначение завышенной или незаконной жилищной помощи, собственник (наниматель) возвращает незаконно полученную сумму в добровольном порядке, а в случае отказа – в судебном порядке.
2. Размер оказания жилищной помощи
8. Совокупный доход семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи на основании приказа Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 6 февраля 2012 года № 7412).
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 13.10.2017 № 6С-20/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
9. Доля предельно допустимых расходов на оплату содержания общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде, потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 10 (десять) процентов.
10. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов, в пределах норм и предельно допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
11. За норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается восемнадцать квадратных метров на человека. Оплата содержания общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде и потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимися собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища сверх установленной нормы площади производится на общих основаниях. Для одиноко проживающих граждан за норму площади жилья, обеспечиваемую компенсационными мерами, принимается тридцать квадратных метров, но не менее площади однокомнатной квартиры.

6. Ұсынылған ақпараттың сенімділігіне күдік туындаған жағдайда уәкілетті орган тексеріс жүргізуге уәкілетті органдарға жүгінеді.
7. Уәкілетті органға заңсыз немесе аса көтерілген тұрғын үй көмегін тағайындалуына апарып соқтыратын көрінеу күмәнді мәлімет ұсынған кезде, меншік иесі (жалға алушы) заңсыз алынған соманы өз еркімен, ал бас тартқан жағдайда сот тәртібі арқылы қайтарады.
2. Тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері
8. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысы уәкілетті органмен "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 6 ақпанда № 7412 болып тіркелген) бұйрығы негізінде тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсан бойынша есептеледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 13.10.2017 № 6C-20/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалданушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарды, тұрғынжайлардың меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылары) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтыну, жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжайларды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын алғанда отбасының жұмсалған шекті жол берілген шығыстар үлесі орташа айлық жиынтық кірісіне 10 (он) пайыз мөлшерінде белгіленеді.
10. Тұрғын үй көмегi ақы төлеу сомасы мен осы мақсаттарға жұмсаған шығыстарының шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
11. Өтемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы бір адамға он сегіз шаршы метр. Жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда (пәтерлерде) тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын және тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуы шығыстары белгіленген көлемнің нормасынан жоғары болса, төлем жалпыға бірдей негізде жүргізіледі. Жалғыз тұратын азаматтар үшін жәрдемақы шараларымен қамтамасыз етілетін тұрғын үй көлемінің нормасы отыз шаршы метр, бірақ бір бөлмелі пәтердің көлемінен аз болмауы тиіс.

Сноска. Пункт 11 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
12. Установить норму расхода электрической энергии не более 100 (ста) киловатт на одного человека в месяц.
13. Компенсация повышения тарифов абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, производится в соответствии с правилами компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифа абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам".
14. Жилищная помощь, оказывается, по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимися нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание общего имущества объекта кондоминиума, за счет бюджетных средств семьям (гражданам), постоянно проживающим в Бурабайском районе.
15. При изменении суммы на оплату содержания жилья и коммунальных услуг, изменении доходов семьи уполномоченный орган производит перерасчет ранее начисленной жилищной помощи.
16. Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется согласно стандарта государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства.
Сноска. Пункт 16 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
17. В случае не соответствия основаниям назначения жилищной помощи уполномоченный орган отказывает в предоставлении жилищной помощи.
Сноска. Пункт 17 - в редакции решения Бурабайского районного маслихата Акмолинской области от 05.12.2019 № 6С-50/1 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Порядок и размер предоставления жилищной помощи малообеспеченным
семьям (гражданам), имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частных
домостроениях с местным отоплением по возмещению затрат на приобретение твердого
топлива

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Электр энергиясының шығын нормасы бір адамға айына 100 (жүз) киловаттан аспайтындай белгіленеді.
13. Телекоммуникациялар желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақы тарифтер көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулысымен бекітілген әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу ережесі негізінде жүргізіледі.
14. Тұрғын үй көмегі Бурабай ауданында тұрақты тұратын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтер көрсету бойынша шығындар, коммуналдық қызметтер төлемақысына жеткізушілер ұсынған шоттар бойынша, жекешелендірілген тұрғынжайларда тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау шығынындарын өтеуге ай сайынғы және нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
15. Отбасының табыстары, тұрғын үйді ұстауға және коммуналдық қызметтердің төлемдерінің тарифтері өзгерген кезде уәкілетті орган бұрын есептелген тұрғын үй көмегіне қайта есептеулер жүргізеді.
16. Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
17. Тұрғын үй көмегін тағайындау негіздемелеріне сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган тұрғын үй көмегін ұсынудан бас тартады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Бурабай аудандық мәслихатының 05.12.2019 № 6С-50/1 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Жергілікті жылу берілетін жеке меншік үй-жайларда тұратын, табысы кедейлік
деңгейінен төмен аз қамтылған етілген отбасыларға (азаматтарға) қатты отын
сатып алуға жұмсалған шығындарын өтеу бойынша тұрғын үй көмегін ұсынудың
тәртібі мен мөлшері

18. Жилищная помощь назначается малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением по возмещению затрат на приобретение твердого топлива, являющимися собственниками жилого дома, нанимателями (при наличии договора-аренды жилья).
19. Для расчета жилищной помощи семьям (гражданам), имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частных домостроениях с местным отоплением по возмещению затрат на приобретение твердого топлива, учитывать расход твердого топлива на один метр квадратный сто двадцать пять килограмм, согласно социальной нормы жилья, но не более пяти тонн угля на семью один раз в год.
20. Потребление коммунальных услуг и возмещение затрат на приобретение твердого топлива малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частном домостроении с местным отоплением устанавливаются исходя из фактического потребления, но не более установленных норм.
21. Для расчета стоимости твердого топлива использовать средние цены по району, предоставляемые районным отделом статистики и информации по состоянию на последний месяц квартала, предшествующего кварталу расчета жилищной помощи (март, июнь, сентябрь, декабрь).
22. Для начисления жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) имеющим доход ниже черты бедности, проживающим в частном домостроении с местным отоплением по возмещению затрат на приобретение твердого топлива за отопительный период считать период с 1 октября до 1 мая.
23. При начислении жилищной помощи средний доход семьи (граждан), имеющим доход ниже черты бедности, проживающей в частном домостроении с местным отоплением по возмещению затрат на приобретение твердого топлива, рассчитывать за квартал, предшествующий кварталу обращения.
24. Расходы за водоснабжение, газоснабжение, мусороудаление устанавливаются средние, исходя из фактического потребления за квартал, предшествующий кварталу обращения, согласно приложенных квитанций об оплатах.

18. Тұрғын үй көмегі жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйлерде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) қатты отын сатып алуға жұмсалған шығынды өтеу бойынша тұрғын үй иесіне, жалға алушыларға беріледі (тұрғын үйді жалға алғандығы туралы шарты болса).
19. Тұрғын үй көмегі жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйлерде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) қатты отын сатып алуға жұмсалған шығынды есептеу үшін, әлеуметтік тұрғын үй нормасына сәйкес отын шығыны бір шаршы метрге жүз жиырма бес килограмм мөлшерінде есепке алынады, бірақ жылына бір отбасына бес тоннадан аспауы керек.
20. Коммуналдық қызметтерді тұтыну мен жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) қатты отын сатып алуға жұмсалған шығынды өтеу, нақты пайдаланылған қызмет негізінде, бірақ белгіленген нормалардан артық болмайтындай белгіленеді.
21. Қатты отын құнын есептеу үшін тұрғын үй көмегі есептелген алдынғы тоқсанның соңғы айындағы (наурыз, маусым, қыркүйек, желтоқсан) жағдай бойынша аудандық ақпарат және статистика бөлімі ұсынған аудан бойынша орташа бағасы пайдаланылады.
22. Жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйлерде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) жылу беру маусымы кезеңінде қатты отын сатып алуға жұмсалған шығындарын өтеу бойынша тұрғын үй көмегін тағайындау үшін 1 қазаннан бастап 1 мамырға дейінгі кезең есептеледі.
23. Жергілікті жылу берілетін жеке меншік үйлерде тұратын, табысы кедейлік деңгейінен төмен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) қатты отын сатып алуға жұмсалған шығынды өтеу үшін тұрғын үй көмегін тағайындау кезінде отбасының орташа табысы өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсанына есептеледі.
24. Сумен, газбен жабдықтау, қоқыс шығару бойынша шығындар өтініш берілген тоқсанның алдыңдағы нақты тұтынылған тоқсанға қарай төлегені жөніндегі қоса ұсынылатын түбіртектерге сәйкес орта мөлшерде белгілен.