Об охранной зоне, зоне регулирования застройки и зоне охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия - мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749)
Решение Актюбинского областного маслихата от 27 мая 2015 года № 310. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 26 июня 2015 года № 4396. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить, согласно прилагаемой схематической карте, границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия - мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749), расположенного в Алгинском районе, согласно приложениям 1, 2 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области Нуркатову С.К.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарьобластного маслихата
В. ЩЕГЕЛЬСКИЙ С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение 1
к решению областного
маслихата от 27 мая 2015 года
№ 310
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия - мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749)
Охранная зона мемориального комплекса проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749), расположенного в 3 километрах к востоку от поселка Бестамак Алгинского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Есет батыра Кокиулы;
мемориальный комплекс Есет батыра Кокиулы;
каменные надмогильные ограды с кулпытасами XIX-XX в.в.;
шесть курганов второй половины I тысячелетия до нашей эры;
два каменных изваяния второй половины I тысячелетия до нашей эры;
дороги.

Есет батыр Көкіұлының (1667-1749) мавзолей-кешені - тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағы туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2015 жылғы 27 мамырдағы № 310 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 26 маусымда № 4396 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127-бабының 2-тармағына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2 қосымшаларына сәйкес, Алға ауданында орналасқан, Есет батыр Көкіұлының (1667-1749) мавзолей-кешені - тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары қоса беріліп отырған схемалық картаға сәйкес бекітілсін
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары С.Қ.Нұрқатоваға жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың
сессия төрағасы
Облыстықмәслихаттың хатшысы
В. ЩЕГЕЛЬСКИЙ С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 310 облыстық мәслихаттың
шешіміне 1-қосымша
Есет батыр Көкіұлының (1667-1749) мавзолей-кешені - тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Мемориалды кешеннің қорғау аймағы Алға ауданының Бестамақ ауылынан шығысқа қарай 3 километр жерде орналасқан, Есет батыр Көкіұлының мавзолей-кешенінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына:
Есет батыр Көкіұлының мавзолейі;
Есет батыр Көкіұлының мемориалдық кешені;
XIX-ХХ ғ.ғ. құлпытастар мен қабірүсті тас қоршаулар;
біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын алты қорған;
біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың екінші жартысына жататын екі тас мүсін;
жолдар енгізілген.

Общая площадь границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749) составил 15,95 гектаров:
площадь охранной зоны – 6,39 гектаров;
площадь зоны регулирования застройки – 2,46 гектаров;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 7,1 гектаров.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам охранной зоны памятника. В нее входит важное для истории и жизни поселения природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 2
к решению областного
маслихата от 27 мая 2015 года
№ 310
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия - мавзолея-комплекса Есет батыр Кокиулы (1667-1749)

Есет батыр Көкіұлының (1667-1749) мавзолей-кешенінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 15,95 гектарды құрайды:
қорғау аймағының ауданы – 6,39 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 2,46 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 7,1 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы, ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және мекендік тіршілік үшін аса маңызды, жоғары ғылыми маңызға және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи айналасы енгізілген.
2015 жылғы 27 мамырдағы
№ 310 облыстық мәслихаттың
шешіміне 2-қосымша
Есет батыр Көкіұлының (1667-1749) мавзолей-кешені - тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары