Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района"
Постановление акимата Карасайского района Алматинской области от 12 ноября 2015 года № 11-959. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 11 декабря 2015 года № 3608. Утратило силу постановлением акимата Карасайского района Алматинской области от 13 апреля 2020 года № 153
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Карасайского района Алматинской области от 13.04.2020 № 153 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 8) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат Карасайского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Возложить на руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" Жуматаева Омара Насымханулы опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата района.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Жапарова Максута Рамазанулы.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района А. Дауренбаев
Приложение утвержденное Постановлением акимата Карасайского района от "12" ноября 2015 года № 11-959 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района""
Положение
о государственном учреждении "Отдел земельных отношений Карасайского района"
1. Общие положения
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" является государственным органом в области земельных отношений, в пределах предоставленных ему функции подчиняется непосредственно Акиму Карасайского района.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" не имеет ведомств.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" входит в единую систему исполнительных органов акимата Карасайского района и организует свою деятельность в пределах возложенных на него функции и полномочий.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" осуществляется свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, актами Президента Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" является юридическим лицом в организационно правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета органах казначейства.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственногоучреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" и другими актами, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" утверждаются в соотвествии с действующим законодательством.

"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Алматы облысы Қарасай ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 12 қарашадағы № 11-959 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 3608 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Қарасай ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 153 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы Қарасай ауданы әкімдігінің 13.04.2020 № 153 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 8) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына сәйкес, Қарасай ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы Омар Насымханұлы Жұматаевқа осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған интернет-ресурста және аудан әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Мақсұт Рамазанұлы Жапаровқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Дәуренбаев
Қарасай ауданы әкімдігінің 2015 жылғы "12" қарашадағы "Қарасай ауданының жер қатынастар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 11-959 қаулысымен бекітілген қосымша
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі"
мемлекеттік мекемесі туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Қарасай ауданының аумағындажер қатынастары саласындағы қызметтерді орындалудың өкілетті мемлекеттік органы болып табылады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қарасай ауданы әкімдігінің атқарушы органдарының бірыңғай жүйесіне кіреді және қызметін өзіне жүктелген функциялары мен өкілдігі шегінде ұйымдастырады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлкеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атын азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қарасай ауданының аумағында жер қатынастары саласындағы қызметтерді орындаудың өкілетті мемлекеттік органы болып табылады, мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілер мен рәсімделетін шешімдер қабылдайды.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қарасай ауданының аумағында жер қатынастары саласындағы қызметтерді орындалудың өкілетті мемлекеттік органы болып табылады" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санына лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.

Местонахождение государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района": Республики Казахстан, Алматинская область, индекс 040900, Карасайский район, город Каскелен, улица Наурызбай батыра, №31.
Полное наименование государственного органа - Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района".
Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района".
Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" осуществляется из местного бюджета.
Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей являющихся функциями Государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района".
Если государственномуучреждению "Отдел земельных отношений Карасайского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязазанности государственного органа.
15. Миссия государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района": проведение государственной политики области и района земельных отношений.
16. Задачи:
1) установление оснований, условий и пределов возникновения, изменения и прекращения права собственности на земельный участок и права землепользования, порядка осуществления прав и обязанностей собственников земельных участков и землепользователей;
2) регулирование земельных отношений в целях обеспечения рационального использования и охраны земель, воспроизводства плодородия почв, сохранения и улучшения природной среды;
3) создание условий для равноправного развития всех форм хозяйствования;
4) охрана прав на землю физических и юридических лиц и государства;
5) создание и развитие рынка недвижимости;
6) укрепление законности в области земельных отношений.
17. Функции:
1) подготовка предложений и проектов постановлений акимата района по предоставлению, изъятию земельных участков и изменению их целевого назначения;
2) подготовка предложений по выдаче разрешений акиматом района на использование земельных участков для проведения изыскательных работ;
3) подготовка предложений по резервированию земель;
4) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель;

Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Алматы облысы, индексі 040900, Алматы облысы, Қарасай ауданы, Қаскелең қаласы, Наурызбай батыр көшесі, №31.
Мемлекеттік органы толық атауы - "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
Осы ереже "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілері мен "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функцияралы болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға тыйым салынады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамалық актілер мен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функцияларын құқықтары мен міндеттері
15. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: негізгі міндеттері саясат жүргізу және жер қатынастарын реттеу болып табылады.
16. Міндеттері:
1) жер учаскесiне меншiк құқығы мен жер пайдалану құқығы туындауының, өзгертiлуi мен тоқтатылуының негiздерiн, шарттары мен шектерiн, жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерiн жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу;
2) жердi ұтымды пайдалану мен қорғауды, топырақ құнарлылығын ұдайы қалпына келтiрiп отыруды, табиғи ортаны сақтау мен жақсартуды қамтамасыз ету мақсатында жер қатынастарын реттеу;
3) шаруашылық жүргiзудiң барлық нысандарын тең құқықпен дамыту үшiн жағдайлар жасау;
4) жеке және заңды тұлғалар мен мемлекеттiң жерге құқықтарын қорғау;
5) жылжымайтын мүлiк рыногын жасау мен дамыту;
6) жер қатынастары саласында заңдылықты нығайту.
17. Функциялары:
1) аудан әкімдігінің жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен қаулылардың жобаларын дайындау;
2) аудан әкімдігінің іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
4) жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;

5) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой вид;
6) организация проведения земельных торгов (аукционов, конкурсов) по району.
7) составление баланса земель района;
8) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
9) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
10) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
11) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
12) определение делимости и неделимости земельных участков;
13) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
14) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
15) проведение экспертизы проектов и схем районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
16) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
17) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
18) осуществление иных функций, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Права и обязанности:
1) вносить на рассмотрение акима района и районного маслихата предложения по решению вопросов, относящихся к компетенции Отдела;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке необходимую в своей деятельности информацию от государственных органов и иных организаций;
3) осуществлять пользование имуществом, находящимся на праве оперативного управления;
4) своевременно и качественно рассматривать обращения физических и юридических лиц;
5) в пределах своей компетенции осуществлять иные права и обязанности, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
19. Руководство государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенного на государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" задач и осуществление им своих функций.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" назначается на должность, освобождается от должности Акимом района по согласию руководителя Управления земельных отношений Алматинской области.

5) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
6) аудан бойынша жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
7) ауданының жер балансын жасау;
8) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
9) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
10) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
11) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
12) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
13) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
14) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
15) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
16) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
17) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
18) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
18. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу бойынша аудан әкімінің және аудандық мәслихаттың қарауына ұсыныстар енгізу;
2) мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметіне қажетті ақпаратты заңнамада белгіленген тәртіппен сұрату және алу;
3) оперативті басқару құқығымен қарасты мүліктерді пайдалануды жүзеге асыру;
4) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін уақытылы және сапалы қарау;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өз құзыреті шегінде өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
19. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
20. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын аудан әкімі облыстың жер қатынастары басқармасының ұсынысы бойынша қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района":
1) организует и руководит деятельностью отдела и несет ответственность за выполнение возложенных на него задач;
2) осуществляет распределение функциональных обязанностей и полномочий между работниками государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района";
3) в установленном законодательством порядке применяет поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района";
4) издает приказы, обязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района", подписывает служебную документацию;
6) представляет отдел в государственных органах и иных организациях и в соответствии с законодательством;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соотвествии законодательством.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений Карасайского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" формируется за счет имущества переданного ему собствеником, а также имущества (включая денежных доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещанных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений Карасайского района" относится коммунальной собственности
24. Государственное учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" не вправе самостоятельно отчуждать или способом распоряжатьсязакрепленным за ним имуществом и имуществом приобретенным за счет выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Порядок внесения изменений и дополений в Положение государственного органа
25. Внесение изменений и дополнений в Положение государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" осуществляются в соотвествиии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганиция и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений Карасайского района" осуществляется в соотвествии с законодательством Республики Казахстан.

21. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) бөлім қызметін ұйымдастырып, басқарады және өзіне жүктелген міндеттерді орындауға жауапкершілікте болады;
2) "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесініңқызметкерлері арасында функцоналдық міндеттері мен өкілдігін бөлуді жүзеге асырады;
3) "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне, заңда белгіленген тәртіппен көтермелеу және тәртіптік шараларын қолданады;
4) "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлері міндетті түрде орындайтын бұйрықтарды шығарады,қызметтік құжаттамаларға қол қояды;
5) өзінің құзыры шетінде бөлімінің құрылымдық бөлімшелері туралы Ережені бекітеді;
6) заңдылықтарға сәйкес мемлекеттік органдарға және басқа ұйымдардын алдында бөлімінің мүддесін қорғайды;
7) заңдылықтарға сәйкес өзге де өкілдіктерді жүзеге асырады.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекетті мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктер қолдыныстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызмет нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органының Ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
25. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Қарасай ауданының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.