Об утверждении Положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш"
Постановление акимата города Балхаш Карагандинской области от 6 августа 2015 года № 30/03. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 16 сентября 2015 года № 3412. Утратило силу постановлением акимата города Балхаша Карагандинской области от 12 мая 2016 года N 18/02
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Балхаша Карагандинской области от 12.05.2016 N 18/02.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", руководствуясь Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" и во исполнение постановления акимата города Балхаш от 15 июля 2015 года № 26/02 "О реорганизации государственных учреждений", акимат города Балхаш ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш".
2. Отменить некоторые постановления акимата города Балхаш согласно приложению.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Балхаш Капашева Айдына Боранбаевича.
4. Настоящее постановление вводится в действие после его первого официального опубликования.
Аким города Балхаш
А. Аглиулин
Приложение
к постановлению акимата
города Балхаш от 06 августа
2015 года № 30/03
Перечень
некоторых постановлений акимата города Балхаш, подлежащих отмене
1. Постановление акимата города Балхаша от 24 декабря 2009 года № 51/33 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Отдел земельных отношений города Балхаша" в новой редакции";
2. Постановление акимата города Балхаша от 15 сентября 2011 года № 37/03 "О внесении дополнений в постановление акимата города Балхаша № 51/33 от 24 декабря 2009 года "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Балхаша"";
3. Постановление акимата города Балхаша от 13 декабря 2012 года № 46/10 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Балхаша № 51/33 от 24 декабря 2009 года "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Балхаша" в новой редакции";
4. Постановление акимата города Балхаш от 13 июня 2013 года № 21/17 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Балхаша № 46/10 от 13 декабря 2012 года "О внесений изменений и дополнений в постановление акимата города Балхаша № 51/33 от 24 декабря 2009 года "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел земельных отношений города Балхаша" в новой редакции";

"Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қаласының әкімдігінің 2015 жылғы 6 тамыздағы № 30/03 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 16 қыркүйекте № 3412 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 12 мамырдағы N 18/02 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қаласы әкімдігінің 12.05.2016 N 18/02 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Жарлығын басшылыққа ала отырып және Балқаш қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 15 шілдедегі № 26/02 "Мемлекеттік мекемелерді қайта құру туралы" қаулысын орындау мақсатында, Балқаш қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. Қосымшаға сәйкес Балқаш қаласы әкімдігінің кейбір қаулылары жойылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Балқаш қаласы әкімінің орынбасары Айдын Боранбайұлы Қапашевқа жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі.
Балқаш қаласының әкімі
А. Аглиулин
Балқаш қаласы әкімдігінің
2015 жылғы "06" тамыздағы
30/03 қаулысына
қосымша
Балқаш қаласы әкімдігінің жойылуға жататын кейбір қаулыларының тізбесі
1. Балқаш қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы № 51/33 "Балқаш қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені жаңа редакциясы бойынша бекіту туралы" қаулысы;
2. Балқаш қаласы әкімдігінің 2011 жылғы 15 қыркүйектегі № 37/03 "Балқаш қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы ""Балқаш қаласының жер қатынастары бөлімі" Мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" № 51/33 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" қаулысы;
3. Балқаш қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 13 желтоқсандағы № 46/10 "Балқаш қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы "Балқаш қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені жаңа редакциясы бойынша бекіту туралы" № 51/33 қаулысына өзгертулер және толықтырулар енгізу туралы" қаулысы;
4. Балқаш қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 13 маусымдағы № 21/17 "Балқаш қаласының әкімдігінің 2012 жылы 13 желтоқсандағы "Балқаш қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 24 желтоқсандағы "Балқаш қаласының жер қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені жаңа редакциясы бойынша бекіту туралы" № 51/33 қаулысына өзгертулер және толықтырулар енгізу туралы" №46/10 қаулысына өзгерту және толықтырулар енгізу туралы" қаулысы;

5. Постановление акимата города Балхаш от 19 сентября 2013 года № 37/24 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел архитектуры и градостроительства города Балхаш".
Утверждено
постановлением акимата города
Балхаш от 06 августа
2015 года № 30/03
Положение
государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений, архитектуры и градостроительства в пределах административно-территориальных границ территории города Балхаш.
2. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Карагандинская область, город Балхаш, улица Караменде би, дом 10, почтовый индекс: 100300.

5. Балқаш қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 19 қыркүйектегі № 37/24 "Балқаш қаласының сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы" қаулысы.
Балқаш қаласы әкімдігінің
2015 жылғы "06" тамыздағы
30/03 қаулысымен бекітілген
"Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Балқаш қаласының әкімшілік-аумақтық шекарасының шегінде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Қарағанды облысы, Балқаш қаласы, Қараменде би көшесі, 10 үй, пошталық индексі: 100300.

9. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке - "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш".
Если государственному учреждению "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссия: реализация государственной политики в сфере земельных отношений, архитектуры и градостроительства.
14. Задачи:
1) регулирование земельных отношений на территории города в целях обеспечения рационального использования и охраны земель;
2) регулирование архитектурной, градостроительной и строительной деятельности осуществляемой в пределах установленных границ на подведомственной территории;
3) соблюдение законности в области земельных отношений, архитектуры и градостроительства;
4) повышение качества оказываемых государственных услуг;
5) осуществление иных задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) выявление бесхозяйных земельных участков и организация работы по постановке их на учет;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа города по предоставлению земельных участков и изменению их целевого назначения;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа города по предоставлению земельных участков для целей недропользования, связанных с государственным геологическим изучением недр и разведкой;

9. Мемлекеттік органның толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш".
10. Осы Ереже "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметін каржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Миссиясы: жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
14. Міндеттері:
1) жерлерді қорғау және ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету мақсатында қала аумағындағы жер қатынастарын реттеу;
2) ведомстволық бағынысты аумақта белгіленген шекара шегінде жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметтерін реттеу;
3) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы саласында заңдылықты сақтау;
4) көрсетілетін мемлекеттік қызметтің сапасын арттыру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
15. Функциялары:
1) иесі жоқ жер учаскелерін анықтау және оларды есепке алу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) қаланың жергілікті атқарушы органының жер учаскелерін беру және олардың нысаналы мақсатын өзгерту жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) жер қойнауын пайдаланудың мемлекеттік геологиялық зерттеуге және барлауға байланысты мақсаттары үшін жер учаскелерін беру жөніндегі ұсыныстар мен шешімдердің жобаларын дайындау;

5) подготовка предложений по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд;
6) определение делимости и неделимости земельных участков;
7) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
9) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель города;
10) организация разработки проектов земельно-хозяйственного устройства территорий населенных пунктов;
11) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов);
12) проведение экспертизы проектов и схем, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
13) составление баланса земель города;
14) ведение учета собственников земельных участков и землепользователей, а также других субъектов земельных правоотношений;
15) выдача паспортов земельных участков сельскохозяйственного назначения;
16) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
17) 1подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом города на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
18) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
19) выявление земель, неиспользуемых и используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан;
20) подготовка предложений по резервированию земель;
21) утверждение земельно-кадастрового плана;
22) координация деятельности по реализации утвержденного в установленном законодательством порядке генерального плана города, комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий (проекта районной планировки), отнесенных в установленном законодательством порядке к зоне влияния города;
23) организация разработки и внесение на одобрение в городской маслихат проекта генерального плана города, проектов установления и изменения городской черты и границ пригородной зоны, а также границ подведомственных административных районов и населенных пунктов-спутников, комплексных схем градостроительного развития;
24) представление на утверждение городского маслихата градостроительной документации, а также правил застройки, благоустройства и инженерного обеспечения территории города;

5) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару жөнінде ұсыныстар дайындау;
6) жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
7) мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
8) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
9) қаланың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
10) елді мекендер аумағының жер-шаруашылық орналастыру жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
11) жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
12) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
13) қаланың жер балансын жасау;
14) жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың, сондай-ақ жер құқығы қатынастарының басқа да субъектілерінің есебін жүргізу;
15) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің паспорттарын беру;
16) жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
17) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер Кодексінің 71-бабына сәйкес қаланың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
18) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
19) пайдаланылмай жатқан және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жерді анықтау;
20) жерді резервке қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
21) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
22) қаланың заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген бас жоспарын, заңнамада белгіленген тәртіппен қала ықпал ететін аймаққа жатқызылған іргелес жатқан аумақтарда қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын (аудандық жоспарлау жобасын) іске асыру жөніндегі қызметті үйлестіру;
23) қаланың бас жоспарының жобасын, қала шегі мен қала маңы аймағының шекараларын, сондай-ақ ведомстволық бағынысты әкімшілік аудандардың және серіктес елді мекендердің шекараларын белгілеу және өзгерту жобаларын әзірлеуді ұйымдастыру және қала мәслихатының мақұлдауына ұсыну;
24) қала құрылысы құжаттамасын, сондай-ақ қала аумағында құрылыс салудың, оны абаттандыру мен инженерлік жағынан қамтамасыз етудің қағидаларын қалалық мәслихатқа бекітуге ұсыну;

25) внесение в городской маслихат предложений по установлению правил сохранения и содержания жилищного фонда, иных зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения, инженерных коммуникаций, памятников истории и культуры, объектов государственного природно-заповедного фонда местного значения;
26) информирование населения города о планируемой застройке либо иных градостроительных изменениях;
27) предоставление в установленном порядке информации и (или) сведений для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра;
28) утверждение и реализация градостроительных проектов, проектов детальной планировки и застройки города и пригородной зоны;
29) принятие решений по выбору, предоставлению, а в случаях, предусмотренных законодательными актами, и изъятию для государственных нужд земельных участков на подведомственной территории для застройки или иного градостроительного освоения;
30) принятие решений о строительстве (расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте) строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также об инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строек (объектов), проведении комплекса работ по постутилизации объектов местного значения;
31) определение состава и назначение комиссии по приемке объектов (комплексов) в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также регистрация и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию;
32) организация сохранения жилищного фонда, коммуникаций, памятников истории и культуры, объектов государственного природно-заповедного фонда и ведения контроля за их нормативным содержанием (использованием, эксплуатацией);
33) ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
34) осуществление иных функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) запрашивать в установленном порядке от местных исполнительных органов, государственных и негосударственных учреждений, предприятий и других организаций, граждан, должностных лиц информацию, сведения и документацию, необходимую для выполнения своих функций и задач, создавать временные рабочие группы для выработки соответствующих предложений;
2) давать поручения, относящиеся к компетенции государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш", государственным органам и должностным лицам, контролировать их исполнение, а также участвовать в мероприятиях, проводимых центральными и местными исполнительными органами;

25) қалалық мәслихатқа тұрғын үй қорын, өзге де ғимараттар мен тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, мемлекеттік табиғи-қорық қорының жергілікті маңызы бар объектілерін сақтау және күтіп-ұстау ережелерін белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
26) құрылыс салу не өзге де қала құрылысы өзгерістері туралы халыққа хабарлап отыру;
27) мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін белгіленген тәртіппен ақпарат және (немесе) мәліметтер беру;
28) қала және қала маңы аймағының қала құрылысы жобаларын, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын бекіту және іске асыру;
29) ведомстволық бағынысты аумақта құрылыс салуға немесе өзге де қала құрылысын игеруге арналған жер учаскелерін таңдау, беру, ал заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда, мемлекеттік қажеттер үшін алып қою жөнінде шешімдер қабылдау;
30) құрылыстарды, үйлерді, ғимараттарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу (кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу) туралы, сондай-ақ аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру мен көгалдандыру, құрылысты (объектіні) консервациялау, жергілікті маңызы бар объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөнінде жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер қабылдау;
31) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен объектілерді (кешендерді) қабылдау жөніндегі комиссияның құрамын белгілеу және тағайындау, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) тіркеу және есебін жүргізу;
32) тұрғын үй қорын, коммуникацияларды, тарих және мәдениет ескерткіштерін, мемлекеттік табиғи-қорық қорының объектілерін сақтауды және олардың нормативтік күтіп-ұсталуына (қолданылуына, пайдаланылуына) бақылау ұйымдастыру;
33) салынып жатқан (салынуы белгіленген) объектілер мен кешендердің мониторингін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізу;
34) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз функцияларын және міндеттерін орындау үшін белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы органдардан, мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерден, кәсіпорындардан және басқа да ұйымдар мен азаматтардан, лаузымызды тұлғалардан қажетті ақпаратты, мәліметтер және құжаттамаларды сұратуға сәйкес ұсыныстарды өндіру үшін уақытша жұмыс топтарын құруға;
2) мемлекеттік органдарға және лауазымды тұлғаларға "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзырына жататын тапсырмалар беруге, олардың орындалуын бақылауға, сондай-ақ орталық және жергілікті атқарушы органдармен өткізетін іс-шараларға қатысуға;

3) вносить предложения об отмене решений акимата города Балхаш, противоречащих земельному законодательству;
4) вносить на рассмотрение акимата города Балхаш предложения о прекращении права собственности и права землепользования на земельные участки по основаниям, предусмотренным законодательными актами;
5) оказывать государственные услуги в соответствии со стандартами и регламентами государственных услуг;
6) предоставлять полную и достоверную информацию о порядке оказания государственных услуг услугополучателям в доступной форме;
7) повышать квалификацию работников в сфере оказания государственных услуг;
8) рассматривать жалобы услугополучателей и информировать их о результатах рассмотрения в сроки;
9) информировать по запросу услугополучателей о стадии исполнения государственной услуги;
10) осуществляет иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" назначается на должность и освобождается от должности акимом города Балхаш.
19. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш":
1) представляет интересы государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) руководит работой государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него функций и задач;
3) проводит личный прием граждан согласно графику приема, рассматривает в установленные законодательством сроки обращения физических и юридических лиц, принимает по ним необходимые меры;
4) в установленном законодательством порядке решает вопросы принятия и увольнения, привлечения к дисциплинарной ответственности, поощрения работников;
5) дает указания, обязательные для исполнения работниками отдела, подписывает служебную документацию;

3) Балқаш қаласы әкімдігінің жер туралы заңнамасына қайшы келетін шешімдерін жою туралы ұсыныс енгізуге;
4) заң актілерінде көзделген негіздеме бойынша Балқаш қаласы әкімдігінің қарауына жер учаскелеріне меншік құқығы мен жерді пайдалану құқығын тоқтату туралы ұсыныс енгізуге;
5) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттеріне сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуге;
6) көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы қолжетімді нысанда толық және анық ақпарат ұсынуға;
7) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызметкерлердің біліктілігін арттыруға;
8) көрсетілетін қызметті алушылардың шағымдарын белгіленген мерзімдерде қарауға және оларды қарау нәтижелері туралы хабардар етуге;
9) көрсетілетін қызметті алушылардың сұрау салуы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы хабардар етуге;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшысы жүзеге асырады.
18. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Балқаш қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) мемлекеттiк органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүдделерiн таныстырады;
2) "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмысын басқарады және оған жүктелген функциялар мен міндеттерді орындауға жеке жауап береді;
3) қабылдау кестесіне сәйкес азаматтарды жеке қабылдауды жүргізеді, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін заңнамамен белгіленген мерзімдерде қарайды, олар бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
4) қызметкерлерді заңнамамен белгіленген тәртіпте тағайындау және босату, тәртіптік жауапкершілікке тарту, марапаттау мәселелерін шешеді;
5) бөлім қызметкерлерімен орындалуы міндетті нұсқаулар береді, қызметтік құжаттамаларға қол қояды;

6) осуществляет контроль за целевым использованием бюджетных средств;
7) организует работу по противодействию коррупции и соблюдению антикоррупционного законодательства;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
20. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" формируется за счҰт имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш", относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
23. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства города Балхаш" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6) бюджеттік қаражаттардың нысаналы қолданылуына бақылауды жүзеге асырады;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы сақтауды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы жұмыстарды ұйымдастырады;
8) оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
20. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік қалалық коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
23. "Балқаш қаласының жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.