Об утверждении правил содержания животных в населенных пунктах Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 18 марта 2015 года № 263. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 24 апреля 2015 года № 4966.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила содержания животных в населенных пунктах Кызылординской области.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 35 сессии Временно исполняющий
Кызылординского областного обязанности секретаря
маслихата Кызылординского
областного маслихата
А. Тайманов А. Оңғарбаев
СОГЛАСОВАНО
Руководитель государственного
учреждения "Кызылординская
областная территориальная инспекция
Комитета ветеринарного контроля и
надзора Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
________________О. Батырханов
"20" марта 2015 года
СОГЛАСОВАНО
Руководитель государственного
учреждения "Департамент по защите
прав потребителей Кызылординской
области Агентства Республики
Казахстан по защите прав
потребителей"
________________Р. Нуртаев
"20" марта 2015 года
СОГЛАСОВАНО
Начальник Департамента
внутренних дел Кызылординской
области Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
полковник полиции
__________________ Ж. Сулейменов
"20" марта 2015 года
Утверждено
решением Кызылординского
областного маслихата
от "18" марта 2015 года № 263
Правила содержания животных в населенных пунктах Кызылординской области.
Сноска. Правила - в редакции решения Кызылординского областного маслихата от 29.03.2018 № 196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания животных в населенных пунктах Кызылординской области (далее – Правила) устанавливают порядок содержания животных на территории Кызылординской области. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, содержащих животных (далее – владельцы животных).
2. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и в связи с предложениями акиматов районов, города.

Қызылорда облысының елді мекендерінде жануарларды асырау қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 263 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 24 сәуірде № 4966 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Қызылорда облысының елді мекендерінде жануарларды асырау қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық Қызылорда облыстық
мәслихатының мәслихаты хатшысының
35 сессиясының төрағасы міндетін уақытша
атқарушы
А. Тайманов А. Оңғарбаев
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Ветеринариялық бақылау
және қадағалау комитеті
Қызылорда облыстық аумақтық
инспекциясы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
__________________ О. Батырханов
2015 жылғы "20" наурыз
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
тұтынушылардың құқықтарын қорғау
Агенттігінің Қызылорда облысы
тұтынушылардың құқықтарын қорғау
департаменті" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
__________________ Р. Нұртаев
2015 жылғы "20" наурыз
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрлігі
Қызылорда облысының ішкі
істер департаменті" бастығы
полиция полковнигі
__________________ Ж. Сүлейменов
2015 жылғы "20" наурыз
Қызылорда облыстық мәслихатының
2015 жылғы "18" наурыздағы
№ 263 шешімімен бекітілген
Қызылорда облысының елді мекендерінде жануарларды асырау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - Қызылорда облыстық мәслихатының 29.03.2018 № 196 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қызылорда облысының елді мекендерінде жануарларды асырау қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) Қызылорда облысы аумағында жануарларды асырау тәртібін белгілейді. Қағидалар, меншiктiк нысанына қарамастан, жануарларды асырайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - жануарлар иелері) қолданылады.
2. Қағидалар "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексiне, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес және аудандар, қала әкімдіктерінің ұсыныстарына байланысты әзiрленді.

3. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) сельскохозяйственные животные - культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
2) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
3) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила – нормативный правовой акт, устанавливающий ветеринарные (ветеринарно-санитарные, зоогигиенические) требования к объектам государственного ветеринарно - санитарного контроля и надзора, а также определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами;
4) ветеринарный паспорт – документ, установленный уполномоченным органом формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, адрес, идентификационный номер, дата смены владельца, подпись и печать ветеринарного врача;
5) ветеринарная справка – документ, выдаваемая специалистом в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, на животное, продукцию и сырье животного происхождения, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
6) специалист в области ветеринарии – работник подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии;
7) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;

3. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсіретін, ауыл шаруашылығы өндірісіне тікелей қатысы бар малдардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрі;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру - ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәлiметтердi енгiзе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмiр берудi қамтитын, жануарларды есепке алу рәсiмi;
3) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар - мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық, зоогигиеналық) талаптарды белгілейтін, сондай-ақ ветеринариялық нормативтердің негізінде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын, жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті болып табылатын нормативтік құқықтық акт;
4) ветеринариялық паспорт - уәкілетті орган белгілеген нысандағы құжат, онда жануарларды есепке алу мақсатында жануардың иесі, мекен-жайы, бірдейлендіру нөмірі, иесі ауысқан күні, ветеринариялық дәрігердің қолы мен мөрі көрсетіледі;
5) ветеринарлық анықтама - тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы, жануарға, жануарлардан алынатын өнімге және шикізатқа жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы маманы, сондай-ақ жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;
6) ветеринария саласындағы маман – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бөлiмшелерiнің, мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдардың ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейiнгi немесе техникалық және кәсiптiк бiлiмi бар қызметкерi;
7) ветеринариялық іс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;

8) дезинсекция - комплекс мероприятий по уничтожению насекомых и других членистоногих;
9) дезинфекция – комплекс мер по уничтожению возбудителей заразных и незаразных заболеваний;
10) дератизация - комплекс мероприятий по истреблению грызунов.
2. Порядок содержания животных
4. Животные должны содержаться в соответствии с приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 января 2008 года № 28 "Об утверждении ветеринарных нормативов по содержанию животных в личных подсобных хозяйствах в пределах границ населенных пунктов и нагрузки выпаса животных на землях сельскохозяйственного назначения, отведенных для населенных пунктов", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5145), исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 7-1/498 "Об утверждении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим выращивание, реализацию животных", (далее - Требования к объектам производства) (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11837) и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 237 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11124).
5. Биологические отходы, возникающие в процессе деятельности содержания животных, подлежат уничтожению в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 16-07/307 "Об утверждении Правил утилизации, уничтожения биологических отходов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11003).
6. В целях борьбы с насекомыми, а также грызунами необходимо обрабатывать места содержания животных дезинфекционными, дезинсекционными и дератизационными препаратами согласно приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 7-1/619 "Об утверждении Правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации" зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10028 и Требования к объектам производства.
7. Физические и юридические лица должны, обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных, извещать подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно - санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании.

8) дезинсекция -жәндіктер мен басқа да буынаяқтыларды жою жөніндегі іс-шаралар кешені;
9) дезинфекция – инфекциялық және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын жою жөніндегі шаралар кешені;
10) дератизация – кеміргіштерді жою жөніндегі іс-шаралар кешені.
2. Жануарларды асырау тәртібі
4. Жануарларды "Жеке қосалқы шаруашылықтарда елді мекендердің шекаралары шегінде мал ұстау және ауыл шаруашылығы пайдаланымындағы елді мекенді жерлерде малдарды бағу жүктемесінің ветеринарлық нормативтерін бекіту" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 5145 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығына, "Жануарларды өсіруді, өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 11837 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/498 бұйрығына (бұдан әрі – Өндіріс объектілеріне қойылатын талаптар) және "Өндірістік объектілердің санитариялық - қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық - эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 11124 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 237 бұйрығына сәйкес асырау керек.
5. Жануарларды асырау қызметі процесінде пайда болатын биологиялық қалдықтар "Биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 11003 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 16-07/307 бұйрығына сәйкес жойылуға жатады.
6. Жануарлар тұратын орындарды жәндіктерге, кеміргіштерге қарсы күрес мақсатында (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 10028 болып тіркелген) "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 7-1/619 бұйрығына және Өндіріс объектілеріне қойылатын талаптарға сәйкес дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық препараттармен тазалау қажет.
7. Жеке және заңды тұлғалар, ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз етуге, жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық - санитариялық бақылау және қадағалау органдарына жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені туралы, жануарлар қырылған, бiрнеше жануар бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауға және ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдануға тиіс.

8. Идентификация животных проводится путем биркования, чипирования и таврирования с выдачей ветеринарных паспортов.
9. Порядок обращения с домашними животными определен Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 "Об утверждении Правил обращения с животными", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10183).
10. Порядок содержания, возврата задержанных безнадзорных животных владельцам, и ответственность владельцев определяется статьей 246 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
11. Физические и юридические лица, занимающиеся воспроизводством, выращиванием, разведением и содержанием животных обеспечивают:
1) своевременную идентификацию сельскохозяйственных, домашних и племенных животных;
2) своевременную вакцинацию и диагностику сельскохозяйственных и домашних животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
3) безопасность окружающих людей и животных, а также имущества от причинения вреда животными;
4) обеспечение безопасности дорожного движения при прохождении с животным возле транспортных путей и при их переходе путем непосредственного контроля его поведения;
5) обеспечение требований санитарно-гигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и правил.
6) при изменении места нахождения зарегистрированных животных (покупке, дарении) необходимо вновь зарегистрировать их по новому месту нахождения;
7) при содержании животных в определенных местах, в том числе для устранения неприятного запаха свиньи, необходимо строго соблюдать санитарно-гигиеническую чистоту согласно ветеринарным нормативам.
8) купание животных в местах купания и отдыха людей, в фонтанах, природных и искусственных водоемах;
9) жестокое обращение с животным;
10) выпас животных в других местах, определенных акимом города районного значения, поселка, сельского округа для организованного выпаса животных.
12. За безопасность жителей при выгуле, выпасе (перегоне) сельскохозяйственных животных ответственность несут владельцы животных. На улицах, площадях, скверах, других общественных местах общего пользования выгул животных запрещается.
13. Места выпаса животных на землях населенного пункта определяют акимы городов, поселка, села, сельского округа и вносят предложение на общем собрании жителей соответствующего населенного пункта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

8. Жануарларды бірдейлендіру сырғалау, чип салу және таңба басу ветеринариялық паспорт беру жолымен жүргізіледі.
9. Үй жануарларына қарау тәртібі, (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 10183 болып тіркелген) "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 16-02/701 бұйрығымен белгіленген.
10. Асырау тәртібі, қараусыз ұсталған жануарлардың иелеріне қайтарылуы мен иелерінің жауапкершілігі 1994 жылдың 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 246-бабына сәйкес анықталады.
11. Жануарларды өсірумен, асыраумен, бағумен, көбейтумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар, келесіні қамтамасыз ету қажет:
1) ауыл шаруашылығы, үй жануарлары мен асыл тұқымды малдарды уақытылы бірдейлендіруді;
2) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін ауыл шаруашылығы және үй жануарларын уақытылы диагностикалаудан және вакцинациялаудан өткізуді;
3) жануарлар және адамдар ортасының қауіпсіздігін, сонымен қатар мүліктің жануарлардан зиян келтіруінен;
4) көлік жолында жануарлармен өткен кезде жол қозғалысының қауіпсіздігін сақтау және оның жолдан өтіп бара жатқандағы тәртібін тікелей қадағалау арқылы жолдан өткен кезде жол қозғалысы қауіпсіздігін сақтауы;
5) санитариялық - гигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) нормалар мен қағидалардың талаптарын сақтауды қамтамасыз етуі;
6) жануарлардың тіркелу мекендері өзгерген (сатылған, сыйлыққа берілген) жағдайда, оларды өзгерген мекендері бойынша қайта тіркетулері;
7) жануарларды белгіленген орындарда асырағанда, сонымен қатар, шошқаның жағымсыз иістерін болдырмау үшін ветеринарлық нормативтерге сай санитариялық-гигиеналық тазалығын қатаң сақтаулары қажет.
8) жануарларды адамдардың демалу және шомылу орындарында, су бұрқақтарда, табиғи және жасанды су айдындарында шомылдыруға;
9) жануарларға қатыгездік жасауға;
10) аудандық маңызы бар қала, кент, ауылдық округ әкімі айқындаған, мал жаятын орындардан басқа орындарда жануарларды жаюға.
12. Ауыл шаруашылығы жануарларын серуендету, жаю кезінде (айдап өткенде) тұрғындардың қауіпсіздігіне жануарлардың иелері жауапты. Көшелерде, алаңдарда, гүлзарларда, басқа да қоғамдық ортақ пайдаланылатын орындарда жануарларды жаюға тыйым салынады.
13. Елді мекен жерлерінде мал жаятын орындарды қалалардың, кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері айқындайды және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті елді мекеннің тұрғындарының жалпы жиналысында ұсыныстар енгізеді.

14. Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. В случае нанесения ущерба потравам посевов, стогов, порча или уничтожение находящегося в поле собранного урожая сельскохозяйственных культур либо повреждение насаждений сельскохозяйственных организаций независимо от организационно-правовых форм, крестьянских или фермерских хозяйств, личных подсобных хозяйств скотом или птицей, владельцы животных привлекаются к административной ответственности.
16. Перемещение животных за пределы Кызылординской области и в другие населенные пункты осуществляется в соответствии с приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 "Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных", (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11127), от 2 июня 2010 года № 367 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6321), и от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам". (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11898).
17. Убой сельскохозяйственных животных (лошадей, крупного и мелкого рогатого скота, свиней) должен проводиться в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 7-1/832 "Об утверждении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к объектам производства, осуществляющим заготовку (убой животных), хранение, переработку и реализацию продукции и сырья животного происхождения" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №12208).
3. Заключительное положение
18. За нарушение настоящих правил владельцы животных несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".

14. Адамдар мен жануар денсаулығына ерекше қауіп тудыратын жануарларды алып қою және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
15. Ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан ауыл шаруашылығы ұйымдарының, шаруа немесе фермер қожалықтарының, жеке қосалқы шаруашылықтардың егістіктерін, шөмелелерін мал немесе құс жайып таптау, ауыл шаруашылығы дақылдарының алқапта жиналған астығын бүлдіру немесе жою не екпелерін зақымдаған жағдайда, жануарлар иелері әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
16. Жануарларды Қызылорда облысынан тыс жерлерге және басқа елді мекендерде шығару "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 11127 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68, "Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 6321 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 және "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 11898 болып тіркелген) 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Жануарларды сою (жылқы, ірі қара мал, түйе, ұсақ қара мал, шошқа) "Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (жануарларды сою), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектiлеріне қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізбесінде № 12208 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 7-1/832 бұйрығына сәйкес жүргізілуі қажет.
3. Қорытынды ереже
18. Осы қағидаларды бұзғаны үшiн жануарлардың иелері "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексiне сәйкес жауапкершілікте болады.