Об утверждении Положения государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
Постановление акимата Мангистауского района Мангистауской области от 18 июня 2015 года № 170. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 20 июля 2015 года № 2775. Утратило силу постановлением акимата Мангистауского района Мангистауской области от 13 июля 2016 года № 233
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Мангистауского района Мангистауской области от 13.07.2016 № 233.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2012 года № 1672 "Об утверждении Инструкции по разработке и утверждению положения о государственном органе", акимат Мангистауского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
2. Государственному учреждению "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" (Косназарова А.), обеспечить государственную регистрацию постановления в органах юстиции и его официального опубликования в средствах массовой информации и в информационно-правовой системе "Әділет", а также размещения на интернет-ресурсе уполномоченного государственного органа.
3. Контроль за исполнением постановления возложить на руководителя аппарата акима района Жонасова Л.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанностей
акима района Е.Махмутов
СОГЛАСОВАНО:
И.о. руководителя государственного
учреждения "Мангистауский
районный отдел культуры, физической
культуры и спорта"
А.Косназарова
18 июнь 2015 жыл
Утверждено постановлением
акимата Мангистауского района
№ 170 от 18 июня 2015 года
ПОЛОЖЕНИЕ
государственного учреждения
"Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" является государственным органом Республики Казахстан осуществляющим руководство в сфере культуры, физической культуры и спорта.

"Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 170 қаулысы. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2015 жылғы 20 шілдеде № 2775 болып тіркелді. Күші жойылды – Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы әкімдігінің 2016 жылғы 13 шілдедегі № 233 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы әкімдігінің 13.07.2016 № 233 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына және "Мемлекеттік орган туралы ережені әзірлеу және бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 1672 Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысына сәйкес, Маңғыстау ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі (А.Қосназарова), қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін және оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын, сонымен қатар уәкілетті мемлекеттік органның интернет ресурстарында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қаулының орындалуын бақылау аудан әкімі аппаратының басшысы Л.Жонасовқа жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімінің
міндетін атқарушы
Е.Махмутов
КЕЛІСІЛДІ:
"Маңғыстау аудандық мәдениет,
дене шынықтыру және спорт бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы м.а.
А.Қосназарова
18 маусым 2015 жыл
Маңғыстау ауданы әкімдігінің
2015 жылғы 18 маусымдағы
№ 170 қаулысымен бекітілген
"Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
Е Р Е Ж Е С І
1. Жалпы ережелер
1. "Ма ңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.

2. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Полное наименование государственного органа:
на государственном языке: "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
4. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" имеет ведомства:
1) Государственное учреждение "Мангистауская районная центральная библиотека" Мангистауского районного отдела культуры, физической культуры и спорта;
2) Государственное казенное предприятие "Өрлеу" Мангистауского районного отдела культуры, физической культуры и спорта;
3) Государственное коммунальное казенное предприятие "Мангистауская районная детско-юношеская спортивная школа" Мангистауского районного отдела культуры, физической культуры и спорта.
6. Учредителем государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" является акимат Мангистауского района.
7. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
8. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
9. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
10. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.

2. "Маңғыстау ауданды қ мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, облыс және аудан әкімдерінің нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк органның толық атауы:
Мемлекеттік тілде: "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
Орыс тілінде: государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
4. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өзінің атауымен мөрi мен мөртаңбалары бар, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары бар:
1) Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Маңғыстау аудандық орталық кітапханасы" мемлекеттік мекемесі;
2) Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Өрлеу" мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
3) Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімінің "Маңғыстау аудандық балалар мен жасөспірімдер спорт мектебі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
6. Маңғыстау ауданының әкімдігі "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы болып табылады.
7. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
8. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
9. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемеcі басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
10. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сай бекiтiледi.

11. Местонахождение государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта": Республика Казахстан, 130400, Мангистауская область, Мангистауский район, село Шетпе, Центральная площадь, дом 1.
12. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
13. Финансирование деятельности государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" осуществляется из местного бюджета.
14. Государственному учреждению "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" запрещается вступать в договорные отношения с субьектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта".
Если государственному учреждению "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" законодательными актами предоставлено право осуществлять, приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
15. Режим работы государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" определяется самостоятельно в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
16. Миссия:
Формирования и реализация основных направлений государственной политики по вопросам культуры, физической культуры и спорта.
17. Задачи:
1) реализация основных направлений государственной политики по вопросам культуры, физической культуры и спорта.
2) координация деятельности организаций по вопросам реализации государственной политики по развитию культуры, физической культуры и спорта.
3) руководство и контроль за работой по выполнению тестов Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации;
4)координация деятельности по развитию спортивной инфраструктуры;
5) возрождение, сохранение, развитие и распространение национальной культуры;
6) проведение культурных мероприятий, направленных на пропаганду достижений и образцов культурно-духовного развития района.
18. Функции:
1) организация работы по развитию физической культуры и спорта в районе;
2) осуществляет проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий района, а также смотров, фестивалей и конкурсов среди любительских творческих объединений;

11. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 130400, Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Шетпе селосы, Орталық алаң, 1 үй.
12. Осы Ереже "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
13. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметiн қаржыландыру жергiлiктi бюджеттен жүзеге асырылады.
14. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
15. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс уақыты Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес дербес белгіленеді.
2. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
16. Миссиясы:
Аудандық деңгейде мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру және жүзеге асыру болып табылады.
17. Міндеттері:
1) мәдениет, дене шынықтыру және спортты дамыту бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асыру;
2) мәдениет, дене шынықтыру және спортты дамыту бойынша мемлекеттік саясаттың қызметін үйлестіру;
3) Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін орындау жөніндегі жұмысқа басшылық жасау және бақылау;
4) спорт инфрақұрылымын дамыту қызметін үйлестіру;
5) ұлттық мәдениетті өркендету, сақтау, дамыту әрі тарату;
6) ауданның мәдени-рухани дамуының жетістіктері мен үлгілерін насихаттауға бағытталған мәдени шаралар жүргізу.
18. Функциялары:
1) Маңғыстау ауданының аумағында мәдениет, дене шынықтыру және спортты дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
2) ауданның мәдениеті мен өнер жетістігін көрсететін аудан көлемінде және одан тыс жерлерде де өзінің ведомствалық бағыныштылығына қарамастан өтетін фестивальдар мен кәсіптік және әуесқой өнер күндеріне, көркемөнерпаздар коллективі мен жеке орындаушылар сайысына, мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорындардың мәдени-ағарту қойылымдары мен өзге де мәдени демалыс шараларына басшылық жасайды;

3) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
4) принятие мер по созданию инфраструктуры для занятий спортом физических лиц по месту жительства и в местах их массового отдыха;
5) обеспечение подготовки сборных команд района по видам спорта и их выступления на областных спортивных соревнованиях;
6) обеспечение развития массового спорта и национальных видов спорта на территории района;
7) координация деятельности районных физкультурно-спортивных организаций на территории района;
8) присвоение спортсменам спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда;
9) присвоение квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья;
10) реализация единого регионального календаря спортивно-массовых мероприятий;
11) координация организации и проведения спортивных мероприятий на территории района;
12) осуществление сбора, анализа информации по развитию физической культуры и спорта на территории района для предоставления местному исполнительному органу области по форме и в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
13) обеспечение общественного порядка и общественной безопасности при проведении физкультурных и спортивных мероприятий;
14) координация вопросов строительства спортивных сооружений на территории района и обеспечение их доступности населению;
15) оказание методической и консультативной помощи спортивным организациям;
16) обеспечение деятельности районных неспециализированных детско-юношеских спортивных школ;
17) ведение пропаганды физической культуры и спорта, повышение уровня знаний населения в практическом использовании компонентов физической культуры для сохранения и укрепления здоровья, предупреждения заболеваний, достижения высокого уровня работоспособности и долголетия, а также гуманистических идеалов и ценностей спорта;
18) обеспечение инвалидам условия для доступа к спортивным сооружениям для занятия физической культурой и спортом;
19) разработка проектов нормативных правовых актов акима и акимата района в пределах компетенции учреждения;
20) представление интересов государства во всех организациях при рассмотрении вопросов в пределах компетенции;

3) жергілікті маңызы бар тарихи-мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау, пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
4) жеке адамдардың тұрғылықты жерi бойынша және олардың көпшiлiк демалу орындарында спортпен шұғылдануы үшiн инфрақұрылымды жасау бойынша шаралар қабылдау;
5) спорт түрлерi бойынша аудандық құрама командаларды даярлауды және олардың облыстық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз ету;
6) аудан аумағында бұқаралық спортты және ұлттық спорт түрлерiн дамытуды қамтамасыз ету;
7) аудан аумағында аудандық дене шынықтыру-спорт ұйымдарының қызметiн үйлестiру;
8) спортшыларға: 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспiрiмдiк-разрядты спортшы, 2-жасөспiрiмдiк-разрядты спортшы, 3-жасөспiрiмдiк-разрядты спортшы спорттық разрядтарын беру;
9) мынадай: бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi бiлiктiлiк санаттарын беру;
10) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бiрыңғай өңiрлiк күнтiзбесiн iске асыру;
11) аудан аумағында спорттық iс-шараларды ұйымдастыруды және өткiзудi үйлестiру;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген нысанда және мерзiмдерде облыстың жергiлiктi атқарушы органына ұсыну үшін аудан аумағында дене шынықтыру мен спортты дамыту жөнiндегi ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру;
13) дене шынықтыру және спорт iс-шараларын өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiп пен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету;
14) аудан аумағында спорт ғимараттарын салу мәселелерін үйлестіру және олардың халыққа қолжетімді болуын қамтамасыз ету;
15) спорт ұйымдарына әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
16) аудандық мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер спорттық мектебінің қызметін қамтамасыз ету;
17) дене шынықтыру мен спортты насихаттауды жүргiзу, денсаулықтарын сақтау және нығайту, аурулардың алдын алу, жұмысқа қабiлеттiлiк пен белсендi ұзақ өмiр сүрудiң жоғары деңгейiне, сондай-ақ iзгiлiк мұраттары мен спорт құндылықтарына қол жеткiзу үшiн дене шынықтыру компоненттерiн практикалық пайдалануда халықтың бiлiм деңгейiн арттыру;
18) мүгедектерге дене шынықтырумен және спортпен шұғылдану үшiн спорт ғимараттарына баруға жағдай жасау;
19) мекеменің құзыреті шегінде аудан әкімі және әкімдігінің нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын дайындау;
20) барлық мекемелерде құзыреті шегінде мәселелерді қарауда мемлекеттің мүдделерін ұсыну;

21) создает государственные организации культуры района в сфере театрального, музыкального и киноискусства, библиотечного и музейного дела,культурно-досуговой работы, а также осуществляет поддержку и координацию их деятельности;
22) организует работу по учету, охране и использованию памятников истории, материальной и духовной культуры местного значения;
23) проводит аттестацию государственных организаций культуры и спорта района;
24) в пределах своей компетенций осуществляет управления коммунальной собственностью в области культуры;
25) совместно с заинтересованными государственными учреждениями принять меры по реализации программы развития районного акимата, предназначенных для развития сфер культуры и искусства;
26) анализ состояния материально-технической базы учреждений и предприятий, а также состояния развития сферы культуры и искусства в районе;
27) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подведомственных учреждении и предприятии;
28) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых законодательством Республики Казахстан.
19. Права и обязанности:
1) запрашивать в установленном порядке от государственных органов и должностных лиц, иных организаций и граждан информацию необходимую для выполнения своих функций;
2) взаимодействовать в установленном порядке с местными исполнительными органами, организациями, учреждениями всех форм собственности и объектов по вопросам относящимся к компетенции государственного учреждения;
3) осуществлять правовой мониторинг нормативных правовых актов акима и акимата, разработчиком которых учреждение являлось, и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и (или) дополнений, или признанию их утратившими силу;
4) оказывать организационно-методическую, информационную и иную помощь организациям в сфере культуры и спорта;
5) открывать счета в банках в установленном законодательном порядке и проводить кассовые операции;
В целях контроля своих ведомств государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта":
1) осуществляет управление;
2) рассматривает, согласовывает и утверждает их план развития;
3) осуществляет их анализ и контроль за сохранностью имущества и выполнением плана развития;
4) утверждает их годовую финансовую отчетность;
5) ежегодно утверждает их штатную численность;
6) решает иные вопросы и проводит проверку предусмотренные к его компетенции в соответствий законодательством Республики Казахстан.

21) театр, музыка және кино өнері, кітапхана және мұражай ісі, мәдени-демалыс қызмет саласында ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құрады, сондай-ақ олардың қызметін жасауды және үйлестіруді жүзеге асырады;
22) жергілікті маңызы бар тарих, материалдық және рухани мәдениет ескерткіштерін есепке алу, қорғау және пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
23) ауданның мемлекеттік мәдени және спорт ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
24) өз құзіреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
25) мүдделі мемлекеттік мекемелермен бірлесіп аудан әкімдігінің мәдениет және өнер саласын дамытуға арналған бағдарламаларын жүзеге асыру шараларын қабылдау;
26) аудан мәдениеті мен өнері саласының даму жағдайына, мәдениет және өнер мекемелері мен кәсіпорындарының материалдық-техникалық базасының жағдайына талдау жасау;
27) ведомстволық бағыныстағы мекеме, кәсіпорын басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
28) жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүдделерiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелетiн өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру;
19. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңмен қойылған ретте өз қызметін орындау үшін мемлекеттік органдардан, қызметтегі тұлғалардан, өзге де кәсіпорындар мен азаматтардан талап етуге;
2) мемлекеттік мекеменің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте жергілікті атқарушы органдармен, меншік нысанына қарамастан ұйымдармен, мекемелермен және объектілермен өзара іс-қимыл жасауға;
3) әзірлеушісі мекеме болып табылатын, әкімнің және әкімдіктің нормативтік құқықтық актілеріне құқықтық мониторингті жүзеге асыру және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылған деп тану бойынша уақытылы шаралар қабылдауға;
4) мәдениет, спорт саласында кәсіпорындарға ұйымдастырушылық-әдістемелік, ақпараттық және өзге де көмек көрсетуге, басшылық етуге;
5) заңдарда белгіленген тәртіппен банктерде шоттар ашуға, кассалық операциялар жүргізуге;
"Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз ведомостволарын бақылау мақсатында:
1) оларды басқаруды жүзеге асырады;
2) олардың даму жоспарын және оларды орындау жөніндегі есептерін қарайды, келіседі, бекітеді;
3) олардың мүліктерінің сақталуына және даму жоспарының орындалысына талдауды және бақылауды жүргізеді;
4) олардың жылдық қаржылық есептілігін бекітеді;
5) жыл сайын штат кестелерін бекітеді;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілгендей оның құзіретіне жататын өзге де мәселелерді шешеді және тексеру жұмыстарын жүргізеді.

3. Организация деятельности государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
20. Руководство государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" задач и осуществление им своих функций.
21. Первый руководитель государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" назначается на должность и освобождается от должности акимом района.
22. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта":
1) действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности учреждения в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
2) запрашивает и получает в установленном порядке от исполнительных органов материалы, необходимые для решения вопросов, входящих в компетенцию учреждения;
3) созывает в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в компетенцию учреждения, с привлечением представителей заинтересованных организаций;
4) определяет полномочия работников учреждения;
5) без доверенности действует от имени учреждения, представляет его интересы во всех организациях;
6) заключает договоры;
7) выдает доверенности;
8) открывает банковские счета и совершает иные сделки в соответствии с законодательством;
9) утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам и повышением квалификации работников;
10) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
11) принимает на работу и увольняет с работы работников учреждения;
12) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников учреждения;
13) принимает меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
14) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
23. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

3. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметiн ұйымдастыру
20. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бiрiншi басшы жүзеге асырады.
21. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бiрiншi басшысын аудан әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
22. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) дара басшылық ұстанымымен әрекет етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен анықталған өз құзыретіне сәйкес мекеме қызметінің мәселелерін өз бетімен шешеді;
2) белгіленген тәртіпте атқарушы органдардан мекеменің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін қажетті материалдарды сұратады және алады;
3) мекеменің құзыретіне мүдделі ұйымдардың өкілдерін тартумен кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте кеңестер шақырады;
4) мекеме қызметкерлерінің өкілеттіктерін анықтайды;
5) мекеменің атынан сенімхатсыз іс-әрекет жасайды, барлық ұйымдарда оның мүдделерін ұсынады;
6) шарттар жасасады;
7) сенімхаттар береді;
8) банк есеп шоттарын ашады және заңнамаға сәйкес өзге мәмілелерді жасасады;
9) қызметкерлердің іссапарларының, сынақтан өтудің және біліктілігін арттырудың тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
10) мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
11) мекеме қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан шығарады;
12) мекеме қызметкерлеріне мадақтау шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
13) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауапкершілікте болады;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
23. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
"Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.

24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
26. Государственное учреждение "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" представляет информацию о своей деятельности органам государственной статистики и налоговым органам, учредителю и иным лицам в соответствии с законодательствам Республики Казахстан.
27. Размеры и структура доходов государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта", а также сведения о размерах и составе имущества государственного учреждения, о ее расходах, численности и составе работников, об оплате их труда, об использовании безвозмездного труда граждан в деятельности отдела не могут быть коммерческой тайной.
5. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
28. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" производится по решению акимата Мангистауского района.
29. Внесенные изменения и дополнения в учредительные документы государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта"
30. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Мангистауский районный отдел культуры, физической культуры и спорта" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

24. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ. Оған заңнамада көрсетілгендей шекте мүлікті басқару құқығы берілуі мүмкін.
26. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесі статистика және салық органдарына, құрылтайшыларға және өзге де тұлғаларға өз қызметі туралы ақпарат ұсынады.
27. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің кірістерінің мөлшері мен құрылымы, сондай-ақ бөлім мүлкінің мөлшері мен құрылымы, оның шығыстары, қызметкерлерінің саны мен құрамы, олардың еңбегіне ақы төлеу, мекеменің қызметінде азаматтардың тегін еңбегін пайдалану туралы деректер коммерциялық құпия болып табылмайды.
5. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
28. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу Маңғыстау ауданы әкімдігінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
29. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаттарына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тіркеледі.
6. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Маңғыстау аудандық мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.