Об утверждении Регламента аппарата акима города Кентау
Постановление акимата города Кентау Южно-Казахстанской области от 8 мая 2015 года № 137. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 17 июня 2015 года № 3212. Утратило силу постановлением акимата города Кентау Южно-Казахстанской области от 18 мая 2016 года № 127
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Кентау Южно-Казахстанской области от 18.05.2016 № 127.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", акимат города Кентау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Регламент аппарата акима города Кентау согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Аппарат акима города Кентау" в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, обеспечить:
1) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории города Кентау и информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Кентау.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима города Кентау Алимбетова Б.
Аким города Кентау А.Макулбаев
Приложение к постановлению
акимата города Кентау
от 8 мая 2015 года № 137
Регламент аппарата акима города Кентау
1. Общие положения
1. Организационно-правовое, информационно-аналитическое, материально-техническое и иное обеспечение деятельности аппарата акима города Кентау (далее - аппарат), его взаимодействие с Администрацией Президента и Канцелярией Премьер-Министра, аппаратами Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан, министерствами и ведомствами, их территориальными органами, исполнительными органами, финансируемыми из областного и городского бюджетов (далее – исполнительные органы), местными маслихатами, другими организациями и предприятиями, расположенными на территории города и за ее пределами осуществляет аппарат акима города (далее - аппарат) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Распределение обязанностей между акимом города, его заместителями и руководителем аппарата утверждается акимом города.

Кентау қаласы әкімі аппаратының Регламентін бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облысы Кентау қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 137 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 17 маусымда № 3212 болып тіркелді. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Кентау қаласының әкiмдiгiнiң 2016 жылғы 18 мамырдағы № 127 қаулысымен
Ескерту. Күшi жойылды - Оңтүстiк Қазақстан облысы Кентау қаласының әкiмдiгiнiң 18.05.2016 № 127 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 31 бабының 2 тармағына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-1 бабының 1 тармағына сәйкес, Кентау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Кентау қаласы әкімі аппаратының Регламенті осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Кентау қаласы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының Кентау қаласының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) осы қаулының Кентау қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау қала әкімі аппаратының басшысы Б.Алимбетовке жүктелсін.
Кентау қаласының әкімі Ә.Мақұлбаев
Кентау қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 8 мамырдағы
№ 137 қаулысына қосымша
Кентау қаласы әкімі аппаратының Регламенті
1. Жалпы ережелері
1. Қала әкімінің аппараты (әрі қарай-аппарат) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес Кентау қаласы әкімдігі, әкімінің ұйымдастыру-құқықтық, ақпараттық-талдау, материалдық-техникалық және басқалай жағынан қамтамасыз етілуін, оның Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен, Премьер-министрі Кеңсесімен, Сенат және Парламент мәжілісінің аппараттарымен, министрліктермен және ведомстволармен, олардың аумақтық органдарымен, облыстық және қалалық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарымен, жергілікті мәслихатпен, қала аумағында және одан тыс жерлерде орналасқан өзге де ұйымдармен және кәсіпорындармен өзара бірлескен іс-қимылын жүзеге асырады.
2. Қала әкімі, оның орынбасарлары және аппарат басшысының арасындағы міндеттерді бөлу қала әкімімен бекітіледі.

3. Формирование дел в структурных подразделениях аппарата осуществляется в соответствии с утверждаемой руководителем аппарата номенклатурой дел.
2. Порядок подготовки нормативных документов акимата, акима города, организация их исполнения
4. Подготовка проектов постановлений акимата города, решений, распоряжений акима города (далее – акты акимата и акима города) осуществляется по согласованию с соответствующими структурными подразделениями аппарата исполнительными органами, в соответствии с действующим законодательством.
5. Обязательными требованиями к подготовке актов акимата и акима города являются: объективность, компетентность, правомочность. Акты акимата и акима города должны иметь четко сформулированный заголовок, отражающий суть документа, соответствовать действующему законодательству, содержать оценку состояния рассматриваемого вопроса, конкретные задачи, сроки исполнения и ответственных исполнителей.
6. Тексты актов акимата и акима города должны быть четко сформулированы и напечатаны единым шрифтом, без помарок и исправлений.
7. Текст нормативного правового акта излагается с соблюдением норм литературного языка, юридической терминологии и юридической техники, его положения должны быть предельно краткими, содержать четкий и не подлежащий различному толкованию смысл. Текст нормативного правового акта не должен содержать положения декларативного характера, не несущие смысловой и правовой нагрузки.
8. Не допускается употребление устаревших и многозначных слов и выражений, эпитетов, метафор, сокращений слов.
9. В тексте актов акимата и акима города наименования государственных органов и иных организаций излагаются полностью в соответствии с официальным названием и единообразно по всему тексту.
10. В целях обеспечения простоты и лаконичности текста допускается сокращение наименований государственных органов и иных организаций с расшифровкой значения сокращения либо аббревиатуры в самом тексте правового акта.
11. Поручения в актах акимата и акима города должны адресоваться государственным органам, подчиненным органу, их издающему, либо при необходимости, их руководителям.
По отношению к государственным органам (их руководителям), не подчиненным органу или лицу, дающему поручение, поручения в актах акимата и акима города должны излагаться в рекомендательной форме и по согласованию с ними. В этом случае после наименования государственного органа указывается "(по согласованию)".
12. Проекты актов акимата и акима города подготавливаются по вопросам, входящим в компетенцию акимата и акима города в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", а по вопросам, не требующим принятия актов, отделы разрабатывают планы мероприятий и согласовывают их с заместителями акима города.

3. Аппараттың құрылымдық бөлімшелерінде істерді қалыптастыру қала әкімі аппаратының басшысы жыл сайын бекітетін істердің номенклатурасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қала әкімінің өкімдік құжаттарын дайындау тәртібі, олардың орындалуын ұйымдастыру
4. Қала әкімі қаулыларының, шешімдерінің, өкімдерінің жобаларын (әрі қарай – қала әкімдігі мен әкімінің актілері) дайындауды аппараттың бөлімшелерімен келісе отырып атқарушы органдары қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
5. Қала әкімдігі мен әкімінің актілерін дайындаудағы міндетті талаптар: дұрыстық, құзырлық, заңдылық болып табылады. Қала әкімдігі мен әкімінің актілерінің мәнін білдіретін дәл жазылған тақырыбы болуы және қолданыстағы заңдарға сәйкес келуі керек, қаралатын мәселенің жағдайына берілген бағалауды, нақты міндеттерді, орындалу мерзімдері мен жауапты орындаушыларды көрсету тиіс.
6. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің мәтіндері нақты құрылуға және түзетусіз және бояусыз бірыңғай әріппен басылуға тиіс.
7. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің мәтiнi әдеби тіл нормалары, заң терминологиясы және заң техникасы сақтала отырып жазылады, оның ережелері барынша қысқа болуға, нақты және әртүрлі түсіндіруге жатпайтын мағынаны қамтуға тиіс. Актілердің мәтінінде мағыналық және құқықтық жүктемесі жоқ декларативтік сипаттағы ережелер қамтылмауға тиіс.
8. Көнерген және көп мағыналы сөздер мен сөз орамдарын, эпитеттердi, метафораларды қолдануға, сөздердi қысқартуға жол берiлмейдi.
9. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің мәтінінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың атаулары ресми атауына сәйкес толық және бүкіл мәтін бойынша бір ізді жазылуға тиіс.
10. Қала әкімдігі мен әкімі актілері мәтінінің қарапайым және ықшам болуын қамтамасыз ету мақсатында акті мәтінінің өзінде қысқартудың не аббревиатураның мағынасын тарата жаза отырып, мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың атауларын қысқартуға жол беріледі.
11. Қала әкімдігі мен әкімі актілеріндегі тапсырмалар оны шығаратын органға бағынысты мемлекеттік органдарға не қажет болған жағдайда олардың басшыларына жолдануға тиіс.
Оған (олардың басшыларына) бағынысты емес өзге де мемлекеттік органдарға қатысты қала әкімдігі мен әкімі актілеріндегі тапсырмалар ұсынымдық нысанда және олармен келісім бойынша жазылуға тиіс. Мұндай жағдайда мемлекеттік органның атауынан кейін "(келісім бойынша)" деп көрсетіледі.
12. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобалары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес қала әкімдігінің және әкімінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша дайындалады, қалған мәселелер бойынша бөлімдер іс-шаралар жоспарларын әзірлеп, оларды қала әкімінің орынбасарларымен келіседі.

13. Проекты актов акимата и акима города разрабатываются на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке).
Процедура подготовки проектов постановлений акимата города осуществляется в соответствии с требованиями, определенными Регламентом акимата города.
14. Проекты решений, распоряжений согласовываются и визируются:
заместителем акима города, в ведении которого находится данный вопрос;
руководителем аппарата;
руководителем юридического отделения аппарата - о проведении юридической экспертизы и обеспечения соответствия проекта Конституции и нормативным правовым актам Республики Казахстан;
руководителем соответствующего отраслевого отделения аппарата. Проект также подписывается исполнителем.
15. Проекты постановлений дополнительно к вышеуказанным должностным лицам согласовываются и визируются членами персонального состава акимата города и руководителем отдела экономики и финансов по вопросам финансовой целесообразности и обеспеченности проекта. В случае отсутствия кого-либо из членов персонального состава акимата города, визирование проекта другим лицом не допускается.
В случае необходимости, проекты могут согласовываться с заинтересованными, в силу их компетенции, исполнительными органами или территориальными органами министерств и ведомств.
Визы ставятся в конце основного листа документа, на котором ставится подпись акима города. В случае отсутствия руководителя юридического отделения, проект визируется лицом, исполняющим его обязанности.
16. Акты акимата и акима подписываются акимом города, а в его отсутствие- исполняющим обязанности акима города. Приложения к решениям, распоряжениям визируются первым руководителем органа, подготовившего документ либо лицом, его замещающим или руководителем отделения аппарата.
Аким издает решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера. Распоряжения готовятся и визируются в том же порядке, что и решения акима города.
17. Проекты актов акимата и акима города и записки к ним должны иметь идентичные заголовки, раскрывающие суть излагаемого вопроса.
К проектам прилагаются все упомянутые в тексте справочные и иные материалы, завизированные соответствующим образом.
Проекты актов акимата и акима города, подготовленные на основании и во исполнение законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, должны в обязательном порядке содержать ссылку на них с указанием полного названия документа.
18. Проект документа должен быть тщательно отредактирован, отпечатан без помарок и исправлений на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке).
Проекты актов акимата и акима печатаются на фирменных бланках установленного образца через один интервал с указанием места для подписи акима города и виз исполнителей.

13. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобалары мемлекеттік тілде әзірленеді (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі).
Қала әкімдігі қаулыларының жобаларын дайындау рәсімі Кентау қаласы әкімдігінің регламентімен айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
14. Шешім мен өкім жобалары:
осы мәселе қарауына енген қала әкімінің орынбасары;
аппарат басшысы;
аппараттың заң бөлімшесінің басшысы – заң сараптамасынан өткізу және жобаның Қазақстан Республикасының Конституциясына, нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестігінің қамтамасыз етілгендігі туралы;
аппараттың тиісті салалық бөлімше басшысымен келісіліп, қол қойылады.
Жобаға, сондай-ақ, орындаушының қолы қойылады.
15. Қаулының жобасы жоғарыда көрсетілген лауазымды тұлғаларға қосымша қала әкімдігі дербес құрамының мүшелерімен және жобаның қаржылық тұрғыда мақсатқа сай болуы және қамтамасыз етілуі жөніндегі мәселелер бойынша экономика және қаржы бөлімі басшысымен келісіліп, қол қойылады. Қала әкімдігі дербес құрамы мүшелерінің бірде-бір мүшесі болмаған жағдайда оның орнына қол қоюға жол берілмейді.
Қажет болған жоба жағдайда құзыреттеріне қарай мүдделі атқарушы органдармен немесе министрліктер мен ведомстволардың аумақтық органдарымен келісіледі.
Қол құжаттың қала әкімінің қолы қойылған парағының астыңғы жағына қойылады. Егер де заң бөлімінің басшысы жұмыста болмаған жағдайда қолды оның міндетін атқарушы адам қояды.
16. Қала әкімдігі мен әкімі актілеріне қала әкімі, ал ол болмаған кезде қала әкімінің міндетін атқарушы қол қояды. Шешімдер мен өкімдердің қосымшаларына құжатты ұсынған органның бірінші басшысы немесе оны алмастырушы, немесе аппараттың бөлімше басшысы қол қояды.
Әкім нормативтік-құқықтық сипаттағы шешімдер және әкімшілік-басқарушылық, жедел және дербес сипаттағы мәселелер бойынша өкімдер шығарады. Өкім қала әкімінің шешімі сияқты әзірленеді және сол тәртіппен қол қойылады.
17. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобалары және оларға тіркелетін жазбалардың баяндалған мәселенің мәнін ашатын бірыңғай тақырыбы болуы тиіс, жобаларға және оның мәтінінде аталған барлық анықтамалық және тиісті түрде бұрыштама қойылған өзге де материалдар қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының Заңдары, Президенті мен Үкіметінің актілері негізінде және соларды орындау үшін дайындалған шешімдер мен өкімдердің жобаларында міндетті түрде жоғарғы орган құжатының толық атауы көрсетіліп, оған сілтеме жасалуы керек.
18. Құжаттың жобасы мұқият тексеріліп, мемлекеттік тілде (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі) түзетілусіз, жақсы басылуы керек.
Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобалары бір интервалмен қала әкімінің қолы және орындаушылар бұрыштамасы қойылатын орын көрсетіле отырып, белгіленген үлгідегі фирмалық бланкілерде басылады.

19. Проекты документов представляются в соответствующее структурное подразделение аппарата и далее оформляются в соответствии с настоящим Регламентом.
20. Проекты актов акимата и акима города после всех согласований и визирований вносятся на рассмотрение акима города.
21. После подписания проекта отдел подготовившие проект, составляет реестр для его рассылки (с указанием кому должен быть направлен для исполнения данный документ) и сдает в общее отделение. Согласно реестру размножается необходимое количество экземпляров, на каждом указывается наименование адресата и почтовый адрес, по которому документы высылаются исполнителям в срок, не позднее 3 дней после подписания, за исключением срочных. Ответственность за своевременное доведение документов до исполнителей возлагается на общее отделение.
22. Подлинный экземпляр подписанного акта акимата и акима города до сдачи в архив, хранится в общем отделении.
23. Исполнение документов возлагается на указанных в актах акимата и акима города должностных лиц, а также курирующих соответствующий участок работы заместителей акима города. В случае, если не установлен срок исполнения документа, то, в зависимости от сложности решаемых вопросов, сроки исполнения устанавливаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Нормативные правовые постановления акимата и нормативные правовые решения акима за исключением актов, содержащих государственные секреты, подлежат государственной регистрации в территориальных органах Министерства юстиции Республики Казахстан и официальному опубликованию в порядке, определяемом законодательством.
Руководителем юридического отделения аппарата акима города в 3-х дневный срок после подписания документа подготавливается справка-обоснование по нему и предоставляется в общее отделение. Общим отделением аппарата акты акимата и акима города, подлежащие регистрации в органах юстиции, с приложением необходимых для регистрации документов в трехдневный срок направляются в органы юстиции.
При запросе органов юстиции дополнительных справок или иных материалов, необходимых для осуществления процедуры регистрации, их подготовку и предоставление обеспечивает отдел подготовившие проект акта.
25. Общее отделение после получения письменного заключения органов юстиции о регистрации акта незамедлительно передает его в юридическое отделение аппарата для обеспечения официального опубликования его в периодических печатных изданиях, определенных в установленном порядке для официальных публикаций.
Направление актов акимата и акима города на официальное опубликование осуществляется юридическим отделением и пресс-секретарем аппарата.

19. Құжаттардың жобалары қала әкімі аппаратының тиісті құрылымдық бөлімшесіне тапсырылады, әрі қарай осы Регламентке сәйкес рәсімделеді.
20. Қала әкімдігі мен әкімі актілерінің жобалары барлық келісулерден өтіп, бұрыштамалар қойылып болғаннан кейін қала әкімінің қарауына енгізіледі.
21. Қол қойылғаннан кейін жобаны дайындаған бөлім оларды жөнелту үшін (аталмыш құжат орындалу үшін кімге жіберу керектігі көрсетіле отырып) тізілім жасап, жалпы бөлімшесіне береді. Тізілімге сәйкес құжаттардың қажетті саны көбейтіледі және оның әрбір данасына құжатты алушының атауы, оның пошталық мекен-жайы көрсетіледі және шұғылдарын қоспағанда, құжатқа қол қойылғаннан кейін 3 күн мерзімнен кешіктірілмей орындаушыға жіберіледі. Құжаттарды орындаушыларға дер кезінде жеткізу үшін жауапкершілік жалпы бөлімшесіне жүктеледі.
22. Қол қойылған қала әкімдігі мен әкімі актілерінің тұпнұсқалық данасы мұрағатқа өткізілгенге дейін жалпы бөлімшесінде сақталады.
23. Құжаттардың орындалуын ұйымдастыру қала әкімдігі мен әкімі актілерінде көрсетілген лауазым иелеріне, сондай-ақ сол жұмыс бөлігіне жетекшілік ететін қала әкімінің орынбасарына жүктеледі. Егер де құжатты орындау мерзімі құжатта көрсетілмеген жағдайда, ондағы шешілетін мәселенің маңыздылығына қарай орындау мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.
24. Әкiмдiктің нормативтiк құқықтық қаулылары мен әкiмнің нормативтiк құқықтық шешiмдерi, мемлекеттік құпияларды қамтитын актілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінің аумақтық органдарында мемлекеттiк тiркелуге және заңнамада айқындалған тәртіппен ресми жариялауға жатады.
Құжатқа қол қойғаннан кейін заң бөлімнің басшысымен 3 күндік мерзімнің ішінде аталмыш құжат бойынша анықтама-негіздеме дайындалып, жалпы бөлімшесіне тапсырылады. Аппараттың жалпы бөлімшесі қала әкімдігі мен әкімінің әділет департаментінде тіркеуге жататын актілерін қосымшасымен бірге бере отырып, үш күндік мерзімде құжаттарды тіркеуге әділет органдарына жібереді.
Әділет басқармасы тіркеу рәсімін жүзеге асыру үшін қажет болып табылатын қосымша анықтамаларды немесе өзге де материалдарды сұратқан жағдайда, оларды дайындауды және тапсыруды актінің жобасын дайындаған бөлім қамтамасыз етеді.
25. Жалпы бөлімше актінің тіркелгендігі туралы әділет департаментінің жазбаша тұжырымдамасын алған сәтте тез арада оны белгіленген тәртіпте мерзімді баспасөз құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз ету үшін аппараттың заң бөліміне береді.
Қала әкімдігі мен әкімінің актілерін баспасөз құралдарында ресми жариялануын аппараттың заң бөлімшесі мен баспасөз хатшысы іске асырады.

26. Предоставление доступа заинтересованным лицам для ознакомления с принятыми акиматом и акимом нормативными актами, кроме тех, которые содержат государственные секреты или охраняемую законом тайну, является обязательным и осуществляется в порядке, определяемым законодательством Республики Казахстан.
3. Подготовка документов, вносимых акимом города на сессию городского маслихата
27. Подготовка проектов документов, вносимых акимом и акиматом города на сессию городского маслихата, осуществляется отделениями аппарата, исполнительными органами, территориальными органами министерств и ведомств в соответствии с установленным порядком, и после всех согласований представляются руководителю аппарата.
28. По поручению руководителя аппарата соответствующее отделение аппарата подготавливает необходимые сопроводительные документы к проектам решений по всем вопросам, вносимым акимом города на сессию городского маслихата. Проекты решений маслихата и другие материалы направляются в городской маслихат не позднее чем за две недели до даты проведения сессии после согласования и подписания акимом города.
4. Организация контроля и проверки исполнения
29. На контроль в аппарате ставятся нормативные правовые акты Президента и Правительства, поручения Президента, Администрации Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Канцелярии Премьер-Министра, Министерств и ведомств Республики Казахстан, оперативные поручения Премьер-Министра, а также постановления акимата города, решения и распоряжения, поручения акима города, иные поручения и документы государственных органов и должностных лиц в пределах своей компетенции.
30. Ответственность за своевременное и качественное исполнение актов, поручений и оперативных поручений должностных лиц, указанных в пункте 29 настоящего Регламента, возлагается на руководителей отделениев аппарата, первых руководителей исполнительных органов, финансируемых из городского бюджета, которым они направлены на исполнение.
31. По актам Президента, Правительства Республики Казахстан, требующим их реализации принимаются постановления акимата города, решения, распоряжения акима города в соответствии с их компетенцией или составляются планы мероприятий, которые утверждаются акимом города или его заместителями.
32. Акты и поручения вышестоящих органов исполняются в сроки, указанные в документах.
33. Сроки исполнения протокольных поручений, содержащихся в протоколах совещаний у Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра, протоколах заседаний Правительства, исчисляются со дня поступления поручения в аппарат акима. В том случае, если на заседании (совещании) был назван срок исполнения конкретного поручения, то соответствующие должностные лица, непосредственно присутствовавшие на совещании, докладывают акиму города или его заместителям о соответствующих поручениях для незамедлительной организации их исполнения сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).

26. Мүдделі тұлғаларға, олардың қала әкімдігі мен әкімінің қабылдаған мемлекеттік құпияны немесе заңмен қорғалатын құпияны қамтитын актілерінен басқа нормативтік құқықтық актілерімен танысуы үшін рұқсат беру міндетті болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Қала әкімі қалалық мәслихаттың сессиясына енгізетін құжаттарды дайындау
27. Қала әкімі мен қала әкімдігі қалалық мәслихаттың сессиясына енгізетін құжаттардың жобаларын дайындауды белгіленген тәртіпке сәйкес аппараттың бөлімшелері, атқарушы органдар, министрліктер мен ведомстволардың аумақтық органдары жүзеге асырады және барлық келісулерден өткеннен кейін аппарат басшысына тапсырады.
28. Аппарат басшысының тапсырмасы бойынша аппараттың тиісті бөлімі, қала әкімі қалалық мәслихаттың сессиясына енгізетін барлық мәселелер бойынша шешімдердің жобаларына қажетті ілеспе құжат дайындайды. Шешімдердің жобалары мен басқа да материалдар, қала әкімімен келісіліп, қол қойылғаннан кейін, сессия шамамен өтетін мерзімнен кемінде екі апта бұрын қалалық мәслихатқа жіберіледі.
4. Құжаттың орындалуын, бақылауды және тексеруді ұйымдастыру
29. Аппаратта Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің нормативтік құқықтық актілері, Президент, Президент Әкімшілігі, Премьер-министрі, оның орынбасарлары, Премьер-министрінің Кеңсесі, министрліктер мен ведомстволардың тапсырмалары, Премьер-министірдің жедел тапсырмалары, сондай-ақ облыс, қала әкімдігінің қаулылары, облыс, қала әкімінің шешімдері мен өкімдері, тапсырмалары және мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалардың өз құзыреті шегінде берген тапсырмалары мен құжаттары бақылауға алынады.
30. Осы Регламенттің 33-тармағында көрсетілген тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуына жауаптылық, оларға орындауға жіберілген аппарат бөлімдерінің басшыларына, атқарушы органдардың басшыларына жүктеледі.
31. Оларды жүзеге асыруды талап ететін Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі актілері бойынша олардың құзыреттілігіне сәйкес қала әкімдігінің қаулылары, қала әкімінің шешімдері, өкімдері немесе қала әкімі немесе оның орынбасарлары бекіткен іс-шаралар жасалады.
32. Жоғарғы органдардың актілері мен тапсырмалары құжаттарда белгіленген мерзімде орындалады.
33. Үкімет мәжілістерінің хаттамаларындағы және Қазақстан Республикасының Президентінде, Үкімет басшылығында және Кеңсе Басшысында өткен кеңестердің хаттамаларындағы хаттамалық тапсырмаларды орындау мерзімі тапсырма аппаратқа түскен күннен бастап есептеледі. Егер мәжілісте (кеңесте) нақты тапсырманың орындалу мерзімі аталған жағдайда, мәжіліске (кеңеске) қатысқан лауазымды адамдар қала әкіміне не қала әкімінің орынбасарларына, өздеріне мәжіліс (кеңес) хаттамасының түсуін күтпей, мәжілістен (кеңестен) кейін бірден тапсырмалардың орындалуын ұйымдастыру үшін, тиісті тапсырмалар мен ескертпелер туралы баяндайды.

34. Поручения и запросы Администрации Президента подлежат исполнению не более чем в месячный срок со дня их получения, если Администрацией в них не установлены иные сроки.
Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии исполняются не позднее месячного срока, если в поручениях не установлены иные сроки, а при наличии пометок: "весьма срочно" - в течение 3 (три) рабочих дней, "срочно" или "ускорить" - в течение 10 (десять) рабочих дней.
Оперативные поручения Премьер-Министра исполняются не более чем в двухнедельный срок со дня поступления поручения, если иное не установлено Премьер-Министром.
35. При исполнении поручений несколькими отделениями аппарата или исполнительными органами, ответственным является подразделение, руководитель которого указан в поручении первым. Он имеет право вносить предложения о переносе срока исполнения после согласования с соисполнителями.
36. В случае нарушения установленных сроков исполнения аппарата или исполнительный орган, ответственный за исполнение поручения, вправе вносить предложения о наказании конкретных должностных лиц структурных подразделений аппарата акима или исполнительных органов, являющихся соисполнителями, по вине которых нарушены сроки исполнения поручений.
37. В случае внесения предложения о продлении срока исполнения поручений Президента, Администрации Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Канцелярии Премьер-Министра, Министерств и ведомств Республики Казахстан, оперативных поручений Премьер-Министра более двух раз, в установленном законодательством порядке рассматривается вопрос о наказании руководителей отделениев аппарата акима и первых руководителей исполнительных органов, ответственных за исполнение поручения.
38. В поручении акима и его заместителей устанавливаются сроки исполнения документов. В случае не установления сроков, определяется месячный срок исполнения, исчисляемый со дня поступления документа, а при наличии грифа "срочно" -десятидневный срок.
39. Если поручение не может быть выполнено в установленные сроки, то руководитель отделения или первый руководитель исполнительного органа, ответственного за исполнения поручения (либо лицо, исполняющее его обязанности), должен сообщить о причинах задержки и в установленном порядке ходатайствовать о продлении срока его исполнения. Продление срока исполнения поручения допускается не более двух раз.
40. При установлении некачественного исполнения или неисполнения документа, организационно-контрольное отделение совместно с соответствующим отделением аппарата акима города готовит служебную записку в адрес должностного лица, давшего поручение.
В записке указывается:

34. Президент әкімшілігінің тапсырмалары мен сұраулары, егерде Әкімшілікпен басқа мерзім белгіленбесе, олардың орындалуы алған күннен бастап бір ай мерзімнен аспауы тиіс.
Егер тапсырмаларда өзге мерзім белгіленбесе, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының тапсырмалары бір ай мерзімнен кешіктірілмей, ал "өте шұғыл" деген белгі болған кезде - 3 (үш) жұмыс күні ішінде, "шұғыл" немесе "жеделдетілсін" деген белгі болғанда - 10 (он) жұмыс күні ішінде орындалады.
Егер Премьер-Министр өзгеше белгілемесе, Премьер-Министрдің жедел тапсырмалары қол қойылған күннен бастап екі апта мерзімнен асырмай орындалады.
35. Тапсырмаларды бірнеше аппараттың бірнеше бөлімі немесе бірнеше атқарушы орган орындаған кезде басшысы тапсырмада бірінші болып көрсетілген бөлім, орган жауапты болып табылады. Оның бірлесіп орындаушылармен келісілгеннен кейін орындалу мерзімін ауыстыру туралы ұсынысты енгізуге құқығы бар.
36. Белгіленген орындалу мерзімдер бұзылған жағдайда, тапсырманың орындалуына жауапты аппараттың бөлімшесі немесе атқарушы орган тапсырманың орындалу мерзімінің бұзылуына кінәлі бірлесіп орындаушы бөлімшенің, атқарушы органдардың нақты лауазымды адамдарын жазалау туралы ұсыныс енгізуге құқылы.
37. Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің нормативтік құқықтық актілері, Президент, Президент Әкімшілігі, Премьер-министрі, оның орынбасарлары, Премьер - министрінің Кеңсесі, министрліктер мен ведомстволардың тапсырмалары, Премьер-министірдің жедел тапсырмаларының орындау мерзімін екі реттен артық ұзарту туралы ұсыныс енгізілген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен тапсырманың орындалуына жауапты аппарат бөлімшесінің басшылары және атқарушы органдардың бірінші басшыларын жазалау туралы мәселе қаралады.
38. Әкімнің және оның орынбасарларының тапсырмаларында құжаттардың орындалу мерзімі белгіленеді. Мерзімі белгіленбеген жағдайда құжат түскен күннен бастап бір ай мерзім белгіленеді, ал "шұғыл" деген грифі бар жағдайда – он күн мерзімі беріледі.
39. Егерде тапсырмалар белгіленген мерзімде орындалмаса, онда тапсырманы орындауға жауапты бөлімше басшысы немесе атқарушы органның бірінші басшысы (немесе оның міндетін орындаушы тұлға) жауапты кешіктіру себебін хабарлауы және белгіленген тәртіпте оның орындалу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасауы қажет. Тапсырманың орындалу мерзімін созуға, екі рет жол беріледі.
40. Тапсырманың сапасыз орындағаны немесе орындамағаны белгіленген кезде аппараттың ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі тиісті бөлімшемен бірлесе отырып тапсырманы берген лауазымды адамға жазбахат дайындайды.
Жазбахатта:

1) наименование документа (протокол, постановление, распоряжение и другие), содержащего поручение, ссылка на номер, дату документа и пункт поручения;
2) ответственный исполнитель, соисполнители;
3) первоначальный срок исполнения;
4) даты продленных сроков исполнения (если они имеются);
5) оценка по результатам исполнения поручения с конкретными формулировками: "выполнено", "выполнено частично", "не выполнено";
6) предложение о продлении срока исполнения или установлении нового срока исполнения.
41. Контроль за сроками исполнения актов, поручений Президента и Правительства, министерств и ведомств Республики Казахстан, оперативных поручений Премьер-Министра, постановлений акимата города, решений и распоряжений, поручений акима города осуществляется организационно-контрольным отделением аппарата акима города.
42. Если в поручении предусматривается совместное рассмотрение вопроса несколькими исполнительными органами, то ответственным за обобщение и предоставление информации и материалов является руководитель исполнительного органа, указанный в поручении первым.
Снятие с контроля, продление срока актов и поручений, с указанием конкретного срока исполнения, осуществляются резолюцией должностного лица, которым ранее было дано соответствующее поручение, либо лицом, которому поручено осуществлять контроль за ходом исполнения поручений.
43. Документы, поступившие из Администрации Президента и Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, снимаются с контроля по факту исполнения.
Постановления акимата города, решения, распоряжения, поручения акима города, снимаются с контроля акимом города либо иным уполномоченным должностным лицом.
44. Для снятия с контроля отделение аппарата или исполнительный орган, финансируемый из городского бюджета, организующий исполнение, готовит на имя акима города за подписью заместителя акима, руководителя аппарата служебную записку с объективными данными о выполнении поручений по документу. Также поручения (в том числе, предусмотренные постановлениями акимата, распоряжениями и решениями акима города, протоколами заседаний и совещаний) могут быть сняты по итогам рассмотрения на еженедельном совещании (планерке) в соответствии с протокольным решением.
45. Анализ и мониторинг хода исполнения документов и поручений по курируемым вопросам осуществляется структурными подразделениями аппарата.
Контроль за своевременностью исполнения документов и поручений осуществляется организационно-контрольным отделением аппарата.
46. Главные инспекторы организационно-контрольного отделения аппарата акима города ежемесячно и ежеквартально (в зависимости от приоритетности вопросов) осуществляют анализ качества исполнения, поручений Президента и Правительства Республики Казахстан, поручений и оперативных поручений Премьер-Министра, постановлений акимата области, города, решений, распоряжений, поручений акима области, города, по результатам которых готовят на имя акима города, руководителя аппарата служебные записки.

1) тапсырманы қамтитын құжаттың атауы (хаттама, қаулы, өкімі және т.б.), құжаттың нөміріне, күніне және тапсырманың тармағына сілтеме;
2) жауапты орындаушы, бірлесіп орындаушылар;
3) бастапқы орындау мерзімі;
4) орындаудың ұзартылған мерзімдерінің күндері (егер болса);
5) "орындалды", "ішінара орындалды", "орындалған жоқ" деген нақты тұжырымдармен тапсырманы орындау нәтижелері бойынша бағалау;
6) орындау мерзімін ұзарту немесе орындаудың жаңа мерзімін белгілеу туралы ұсыныс көрсетіледі.
41. Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің нормативтік құқықтық актілері, Президент, Президент Әкімшілігі, Премьер-министрі, оның орынбасарлары, Премьер-министрінің Кеңсесі, министрліктер мен ведомстволардың тапсырмалары, Премьер-министірдің жедел тапсырмалары, сондай-ақ облыс, қала әкімдігінің қаулылары, облыс, қала әкімінің шешімдері мен өкімдерінің орындау мерзіміне бақылауды аппараттың ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі жүзеге асырады.
42. Егерде тапсырмада атқарушы органдардың бірлесіп қарауы ескерілсе, онда қорытындылауға және ақпараттар мен материалдарды ұсынуға тапсырмада бірінші көрсетілген атқарушы органның басшысы жауапты болып табылады.
Орындалған актілер немесе жоғары органдардың тапсырмаларын бақылаудан алу тапсырманы берген немесе тапсырманың орындалуын бақылау тапсырылған лауазымды тұлғаның қарарымен жүзеге асырылады.
43. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Премьер-министрі Кеңсесінің құжаттары орындалу фактісі негізінде бақылаудан алынады.
Қала әкімдігінің қаулылары, қала әкімінің шешімдері, өкімдері, тапсырмалары қала әкімімен не өзге уәкiлеттi лауазымды адаммен бақылаудан алынады.
44. Құжатты орындауды ұйымдастырушы бөлім, қалалық бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган құжатты бақылаудан алу үшін қала әкімінің атына әкім орынбасарларының, аппарат басшысының қолы бар тапсырмалардың орындалуы туралы дәлелді мәліметтер бар қызметтік жазба дайындайды. Сонымен қатар, тапсырмалар (әкімдіктің қаулыларымен, қала әкімінің өкімдері мен шешімдерімен, жиналыстар мен мәжілістердің хаттамаларымен қарастырылғандарды қоса алғанда) апталық мәжілісте қаралу нәтижесі бойынша хаттамалық шешімге сәйкес алынуы мүмкін.
45. Аппараттың құрылымдылық бөлімшелері жетекшілік ететін мәселелері бойынша құжаттар мен тапсырмалардың орындалу барысына талдау және бақылау жүргізеді.
Құжаттар мен тапсырмалардың мерзімінде орындалуына бақылауды аппараттың ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі жүргізеді.
46. Қала әкімі аппараты ұйымдастыру-бақылау бөлімшесінің бас инспекторлары ай сайын және тоқсан сайын (мәселенің басылымдылығына байлынысты) атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің тапсырмалары, Премьер-министірдің тапсырмалары мен жедел тапсырмалары, сондай-ақ облыс, қала әкімдігінің қаулылары, облыс, қала әкімінің шешімдері, өкімдері мен тапсырмаларының сапалы орындалуына талдау жүргізеді, оның нәтижесі бойынша қала әкімі, аппарат басшысының атына қызметтік хат әзірлейді.

5. Проведение совещаний и других мероприятий
47. Совещания и заседания проводятся акимом города и его заместителями.
48. Периодичность проведения совещаний и заседаний устанавливается и регулируется в соответствии с графиками работы акимата города Кентау, акима города и его заместителей.
Еженедельно:
- о ходе выполнения поручения поступивших с высших органов, дать соответствующее задание. На собрание аппарата по необходимости будут приглашены первые руководители учреждении города;
- в соответствии списку задач рассматриваемых на совещаниях акимата города на отмеченных сроках проведут совещания акимата. (совещания акимата организуются по регламенту акимата города и на нее приглашаются первые руководители необходимых учреждении).
49. На обсуждение в рамках совещаний и заседаний выносятся только тщательно проработанные вопросы, требующие принятия окончательного решения.
50. Отделения аппарата, ответственные за проведение совещания, заседания обеспечивают участие в совещаниях компетентных лиц, уполномоченных на принятие решений, сохраняя при этом преемственность участников в совещаниях по одному и тому же вопросу.
51. При наличии технической возможности, совещания и заседания проводятся в селекторном режиме или форме видеоконференций.
52. Материалы заседаний и совещаний готовятся отделениями аппарата и представляются не позднее чем за 2 дня акиму города и за 3 дня до их проведения курирующему заместителю акима.
53. Подготовка и проведение совещаний и заседаний, оформление протоколов и их рассылка возлагается на отделения аппарата в зависимости от обсуждаемых вопросов. Протоколы активов, совещаний и заседаний, проводимых акимом города в 3-х дневный срок оформляются структурным подразделением аппарата, готовившим материалы к совещанию и хранятся в организационно-контрольном отделении аппарата.
Протокол визируется руководителем соответствующего отделения представляется на подпись председательствовавшему на заседании. В протоколе отражается состав участников, краткое изложение высказанных ими критических замечаний и предложений. При необходимости к протоколу могут прилагаться аудио, видео кассеты.
54. Структурное подразделение аппарата, внесшее на обсуждение совещания, заседания вопрос, на основании отраженных в протоколе критических замечаний, предложений и рекомендаций, разрабатывает мероприятия, согласует их с заместителем акима и организует их реализацию с последующим информированием акима города о выполнении.

5. Мәжілістер және басқа іс-шараларды өткізу
47. Кеңестерді және мәжілістерді қала әкімі және оның орынбасарлары өткізеді.
48. Жиналыстар мен мәжілістерді өткізу мерзімділігі Кентау қаласы әкімдігінің, қала әкімінің және оның орынбасарларының жұмыс кестелеріне сәйкес белгіленіп, реттеледі.
Апта сайын:
- жоғары органдардан келген тапсырмалардың орындалу барысын талдап, тиісінше тапсырмалар беру. Аппарат жиынына қажетіне қарай қалалық мекемелердің бірінші басшылары шақырылады;
- қала әкімдігінің мәжілістерінде қаралатын мәселелер тізбесіне сәйкес белгіленген мерзімдерде әкімдік мәжілістерін өткізеді. (Әкімдік мәжілістері қала әкімдігінің регламенті бойынша ұйымдастырылады және оған қажетті мекемелердің бірінші басшылары шақырылады).
49. Жиналыстар мен мәжілістер барысында талқылауға, қорытынды шешім қабылдауды талап ететін, тек жан-жақты нақтыланған мәселелер шығарылады.
50. Жиналыстың, мәжілістің өткізілуіне жауапты аппараттың бөлімшелері, қайталанатын мәселелер бойынша мәжілістерге қатысушылардың мирасқорлығын сақтай отырып, жиналысқа шешім қабылдауға өкілетті, құзырлы тұлғалардың қатысуын қамтамасыз етеді.
51. Техникалық жағдай болған жағдайда, жиналыстар мен мәжілістер селекторлық режимде немесе бейнеконференция түрінде өткізіледі.
52. Мәжілістер мен кеңестердің материалдарын аппарат бөлімшелері дайындайды және олардың өткізілуіне дейін 2 күннен кешіктірілмей- қала әкіміне, 3 күннен кешіктірілмей жетікшілік ететін қала әкімінің орынбасарына тапсырылады.
53. Кеңестер мен мәжілістерді дайындау және өткізу, хаттамаларын рәсімдеу және оларды жіберу талқыланатын мәселелерге байланысты аппарат бөлімшелеріне жүктеледі. Қала әкімі өткізетін активтердің, кеңестер мен мәжілістердің хаттамаларын 3 күннің ішінде мәжіліске материалдарды дайындаған аппараттың бөлімшесімен рәсімделеді және ұйымдастыру-бақылау бөлімшесінде сақталады.
Хаттамаға тиісті бөлімшенің басшысы бұрыштама қояды және мәжілісте төрағалық еткен адамға қол қоюға беріледі. Хаттамада қатысушылардың құрамы, талқыланған мәселелер және олар бойынша қабылданған шешімдер, баяндамашылар, шығып сөйлеушілер көрсетіледі және олардың айтқан сын-ескертпелері мен ұсыныстарының қысқаша мазмұны баяндалады. Қажет жағдайда хаттамаға аудио, видео кассеталар тіркеледі.
54. Кеңеске, мәжіліске талқылауға мәселе енгізген құрылымдық бөлімше хаттамада көрсетілген сын-ескертпелер, ұсыныстар және ұсынымдар негізінде іс-шаралар жасайды, оларды қала әкімінің орынбасарымен келіседі және орындалуы туралы кейіннен қала әкіміне хабарлай отырып, олардың орындалуын ұйымдастырады.

55. Подготовку совещаний и других мероприятий, проводимых по поручению и при непосредственном участии акима города, координирует аппарат организационно-контрольного отделения. Техническое обеспечение (подготовка помещений, озвучивающих и звукозаписывающих систем) осуществляют организационно-контрольное отделение и общее отделение аппарата.
56. Освещение в средствах массовой информации вопросов, рассмотренных на заседаниях, совещаниях возлагается на пресс-секретаря аппарата.
57. Материалы совещаний, заседаний, семинаров и других мероприятий хранятся в делах тех отделениев которые являлись организаторами мероприятий. По истечении двух лет они сдаются на хранение в текущий архив аппарата.
58. Оповещение участников совещания, проводимых акимом города о месте и времени его проведения осуществляет организационно-контрольное отделение или по поручению заместителя акима города отделение аппарата.
59. Подготовку совещаний, заседаний, мероприятий, проводимых заместителями акима города оповещение участников, оформление протокольных совещаний осуществляют главные инспекторы организационно-контрольного отделения совместно с соответствующими отделами аппарата.
Приглашение участников совещаний, проводимых заместителем акима города, может осуществляться главными инспекторами организационно-контрольного отделения по поручению руководителя аппарата.
60. Приглашение руководителей исполнительных органов, их заместителей, на совещание, проводимые территориальными органами министерств и ведомств, в обязательном порядке согласовывается с руководителем аппарата или заместителем акима города.
6. Работа с входящей и исходящей корреспонденцией
61. Ответственность за учет и своевременное прохождение документов в аппарате акима города, возлагается на общее отделение. Ответственность за сохранность документов и содержащейся в них служебной информации, возлагается на общее отделение и на руководителей отделениев. При этом, должны соблюдаться требования законодательства по обеспечению режима секретности, обращению с секретными и документами с пометкой "Для служебного пользования".
62. Корреспонденция, адресованная акиму города, заместителям акима города и его аппарату, принимается общим отделением. Все исходящие документы отправляются из отделениев через общее отделение.
63. Регистрации подлежит вся корреспонденция в день поступления, за исключением документов, включенных в перечень нерегистрируемых документов. Поступающие и отправляемые документы регистрируются в соответствии с требованиями инструкции по делопроизводству. На документах, поступивших по запросу аппарата акима, проставляется тот же регистрационный номер, что и на запросе.

55. Қала әкімінің тапсырмасымен және қала әкімінің тікелей қатысуымен өтетін мәжілістердің және өзге де іс-шаралардың дайындалуын қала әкімі аппараты ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі үйлестіріп отырады. Мәжілістердің техникалық жағынан қамтамасыз етілуін (мәжіліс өткізілетін орынды, дыбыстандыру және дыбыстық жазба жүйелерін дайындауды, ілеспе және мағыналық аударманы) қала әкімі аппараты ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі және жалпы бөлімшесі жүзеге асырады.
56. Мәжілістерде, кеңестерде қаралған мәселелерді бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау қала әкімінің баспасөз хатшысына жүктеледі.
57. Кеңестердің, мәжілістердің, семинарлардың және өзге де іс-шаралардың материалдары аталмыш шараларды ұйымдастырушы бөлімшелердің істерінде сақталады. Екі жыл өткеннен кейін олар сақталу үшін қала әкімі аппаратының ағымдағы мұрағатына өткізіледі.
58. Қала әкімі өткізетін кеңестердің қатысушыларын, кеңестің өткізілу орны және уақыты туралы құлағдар етуді қала әкімінің ұйымдастыру-бақылау бөлімшесі немесе қала әкімі орынбасарының тапсыруымен аппараттың бөлімшелері жүзеге асырады.
59. Қала әкімінің орынбасарлары өткізетін кеңестерді, мәжілістерді, іс-шараларды дайындауды, қатысушыларына хабарлауды, кеңес хаттамаларын рәсімдеуді ұйымдастыру-бақылау бөлімшесінің бас инспекторлары тиісті бөлімдерімен бірлесе жүзеге асырады.
Қала әкімінің орынбасары өткізетін мәжілістің қатысушыларын шақыруды ұйымдастыру-бақылау бөлімшесінің бас инспекторлары аппарат басшысының тапсыруымен жүзеге асырады.
60. Министрліктер мен ведомстволардың аумақтық органдары өткізетін мәжілістерге атқарушы органдардың басшыларын, олардың орынбасарларын шақыру міндетті түрде қала әкімі аппаратының басшысымен немесе қала әкімінің орынбасарларымен келісіледі.
6. Кіріс және шығыс корреспонденциялармен жұмыс істеу
61. Қала әкімі аппаратындағы құжаттардың есепке алынуына және дер кезінде өтуіне жауаптылық жалпы бөлімшесіне жүктеледі. Құжаттардың және оның ішіндегі қызметтік ақпараттың сақталуына жауаптылық жалпы бөлімшесіне және бөлімшелердің басшыларына жүктеледі. Бұл ретте құпиялылық режимін қамтамасыз ету, құпия құжаттармен және "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген грифі бар құжаттармен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаулықтардың, ережелердің талаптарын сақтауға міндетті.
62. Қала әкіміне, қала әкімінің орынбасарларына және оның аппараттарына түсетін барлық корреспонденцияларды жалпы бөлімшесі қабылдайды. Бөлімшелерден жіберілетін барлық құжаттар жалпы бөлімшесі арқылы жіберіледі.
63. Тіркелмейтін құжаттардың тізбесіне енгізілген құжаттардан басқа барлық корреспонденциялар келіп түскен күні тіркелуге жатады. Келіп түскен және жіберілетін құжаттар іс жүргізу жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкес тіркеледі. Әкім аппаратының сұрау салуы бойынша келіп түскен құжатқа сұрау салған құжатқа қойылған тіркеу нөмірі қойылады.

64. Входящая корреспонденция передается для рассмотрения акиму города или его заместителям согласно функциональным обязанностям, а в отдельных случаях может руководителем общего отделения передаваться в структурные подразделения аппарата акима города. Корреспонденция с грифом "срочно" общим отделением доставляется на рассмотрение непосредственно акиму города или его заместителям незамедлительно.
Напоминания о ней делаются общим отделением в течение рабочего дня. Остальная корреспонденция в течение дня, посредством Единой системы электронного документооборота, направляется на рассмотрение (ознакомление) заместителям акима города, руководителю аппарата акима и его заместителям.
65. Корреспонденция, переданная общим отделением на рассмотрение заместителям акима города, должна быть возвращена не позднее чем в 2-х дневный срок. Отправка документов от заместителей акима города и из одного структурного подразделения аппарата в другой производится через общее отделение.
66. Корреспонденция с резолюцией акима города направляется на исполнение отделениям, исполнительным органам и сельским акимам. В резолюции, как правило, определяется содержание поручения, срок, ответственные за исполнение. В обязательном порядке указывается дата и ставится подпись. Выполнение резолюции по срокам контролируется общим отделением. Выполнение резолюций заместителей акима города контролируется главными специалистами общего отделения.
67. На документах, передаваемых исполнителям и подлежащих контролю и возврату в организационно-контрольное отделение, ставятся штампы "Взято на контроль", "Подлежит возврату".
68. О выполнении поручений акима города, его заместителей, руководителя аппарата по конкретным документам представляются письменные информации. В отдельных случаях исполнение поручения может быть доложено руководству устно, с отметкой об исполнении на свободном месте в документе. Продление срока исполнения производится с разрешения акима города, заместителя акима, руководителя аппарата.
69. Отпечатанный на бланке документ должен иметь заголовок, подпись должностного лица. Копия исходящего документа подписывается должностным лицом одновременно с подлинником.
70. На втором экземпляре исходящего документа должны быть визы исполнителя и руководителя соответствующего отделения аппарата, а на адресованном в вышестоящие органы – визы заместителя акима города, курирующего данное направление.
71. Подготовленный документ должен иметь фамилию исполнителя и номер его служебного телефона, которые располагаются в левом углу на лицевой или, при отсутствии места, на обратной стороне последнего листа документа.

64. Кіріс корреспонденциялар қаралу үшін қала әкіміне немесе функционалдық міндеттерге сәйкес оның орынбасарларына беріледі, ал кейбір жағдайларда жалпы бөлімшесінің басшысымен аппараттың құрылымдық бөлімшелеріне берілуі мүмкін. "Шұғыл" деген грифі бар шұғыл корреспонденцияларды жалпы бөлімшесі тез арада тікелей қала әкімінің немесе оның орынбасарларының қарауына береді.
Жалпы бөлімшесі бұл құжаттар туралы жұмыс күнінің ішінде ескертулер береді. Басқалары бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы қала әкімі орынбасарларының, аппарат басшысының және аппараттың бөлім басшыларының қарауына (танысуға) жіберіледі.
65. Жалпы бөлімшесімен қала әкімі орынбасарларының қарауына (танысуына) берген корреспонденциялар екі күндік мерзімнен кешіктірілмей қайтарылуы тиіс. Құжаттар қала әкімінің орынбасарларынан және аппараттың бір құрылымдық бөлімшесінен екіншісіне жалпы бөлімшесі арқылы жіберіледі.
66. Қала әкімі және оның орынбасарлары бұрыштама қойған құжаттар орындалу үшін бөлімшелерге, ауыл әкімдері мен атқарушы органдарға жіберіледі. Бұрыштамада тәртіп бойынша тапсырма мазмұны, мерзімі және оның орындауға жауаптылар белгіленеді. Міндетті түрде күні, айы, жылы көрсетіледі және қол қойылады. Бұрыштаманың мерзімі бойынша орындалуына бақылау жасауды жалпы бөлімшесі жүзеге асырады.
Қала әкімі орынбасарларының бұрыштама мерзімдерін бақылау жалпы бөлімшенің бас мамандары жүзеге асырады.
67. Орындаушыларға берілетін, бақылауға алуға және жалпы бөлімшесі мен ұйымдастыру-бақылау бөлімшесіне қайтаруға жататын құжаттарға "Бақылауға қойылды", "Қайтарылуға тиісті" деген мөртабан қойылады.
68. Қала әкімінің, оның орынбасарларының, қала әкімі аппараты басшысының нақты құжаттар бойынша тапсырмаларын орындау туралы жазбаша ақпараттар тапсырылады. Кейбір жағдайларда құжаттың орындалуы туралы оның бос жеріне белгі қойыла отырып, басшыларға ауызша түрде баяндалуы мүмкін. Орындалу мерзімін ұзарту қала әкімінің, әкім орынбасарының, аппарат басшысының рұқсатымен жүзеге асырылады.
69. Басылған құжаттың (тәртіп бойынша бланкіде) тақырыбы, лауазым иесінің қолы болуы керек. Шығыс құжаттың көшірмесіне лауазым иесі оның түпнұсқасымен бір мезгілде қол қояды.
70. Шығыс құжаттың екінші данасында – орындаушының және аппараттың тиісті бөлімше басшысының бұрыштамасы, жоғарғы органдарға жіберілетіндерінде - аталмыш бағытқа жетекшілік ететін әкім орынбасарының бұрыштамасы болуы тиіс.
71. Дайындалған құжатта орындаушының аты-жөні, оның қызмет телефоны көрсетілуі тиіс. Бұлар құжаттың бірінші бетінің сол жақ бұрышына, ал орын болмаған жағдайда құжаттың соңғы бетінің арқа жағына қойылады.

72. Документы, направляемые в Администрацию Президента и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан подписываются акимом города, а в его отсутствие лицом, исполняющим обязанности.
73. При внесении информации в Правительство Республики Казахстан в сопроводительном письме в обязательном порядке делается ссылка на номер и дату поручения (по актам Президента Республики Казахстан и Руководства Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства и Руководителя Канцелярии - на номер, дату и конкретный пункт поручения, его содержание).
Отчеты об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Канцелярию Премьер-Министра в соответствии с установленными сроками исполнения в обязательном порядке должны содержать:
1) просьбу о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме и качественно;
2) документ вносится в порядке информации, если соответствующим актом или поручением предусмотрено представление периодической информации;
3) просьбу о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием периодичности предоставления информации и конкретным сроком исполнения;
4) просьбу о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам.
74. Направляемые в министерства и ведомства Республики Казахстан материалы подписываются акимом, заместителями акима города при этом, подписанный второй экземпляр документа с подписью акима, заместителя акима города и визами руководителя отделения и исполнителя помещается в соответствующее дело в общем отделении.
Документы информационного характера, направляемые в городские учреждения и организации – руководителем аппарата.
75. На документе, подлежащем отправке конкретному адресату (кроме документов единого содержания, направляемых руководителям исполнительных органов, исполнителем, указывается наименование адресата и обязательно его почтовый адрес (почтовый индекс, область, район, город, село, улица, № дома). Если документ направляется нескольким адресатам, исполнителем данный документ размножается по числу адресатов и на каждом пишутся почтовые адреса, после чего все экземпляры сдаются в общее отделение, который отвечает за своевременную отправку корреспонденции в соответствии с указанными на документах адресами.
76. При печатании документов необходимо соблюдать требования инструкций по делопроизводству и обеспечению режима секретности.
77. При печатании документов на служебных бланках должны соблюдаться требования по их учету, исключающие нецелевое использование бланков.

72. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Премьер-министр Кеңсесіне жіберілетін құжаттарға қала әкімі, ал ол жоқ кезде міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
73. Қазақстан Республикасы Үкіметіне ақпарат енгізген жағдайда ілеспе хатта міндетті түрде тапсырманың нөмірі мен күніне (Қазақстан Республикасы Президенті және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, Үкіметінің және Кеңсе басшысының актілері бойынша – тапсырманың нөмірі, күні және нақты тармағы, оның мазмұны) сілтеме жасалады.
Бақылаудағы, сонымен қатар, құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуы туралы Премьер-Министрі Кеңсесіне жолданатын есеп белгіленген орындалу мерзімдеріне сәйкес төмендегіні қамтамасыз ету керек:
1) тапсырма толық көлемде және сапалы орындалған жағдайда, бақылаудан алу туралы сұрау;
2) тиісті актпен немесе тапсырмамен мерзімді ақпарат беру көзделген жағдайда, құжат ақпарат ретінде енгізіледі;
3) міндетті түрде ақпарат ұсынудың мерзімдігін және орындалудың нақты мерзімін көрсете отырып, орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы сұрау;
4) объективтік себептермен тапсырма белгіленген мерзімде орындалмаған жағдайда, жаңа нақты мерзімін көрсете отырып, орындау мерзімін ұзарту туралы сұрау.
74. Қазақстан Республикасының министрліктері мен ведомстволарына жіберілетін құжаттарға қала әкімі, қала әкімінің орынбасарлары қол қояды, сонымен қатар, қала әкімі, оның орынбасары қол қойған және аппарат бөлімшесінің басшысы мен орындаушының бұрыштамасы бар құжаттың екінші данасы жалпы бөлімшесіндегі тиісті іске тігіледі.
Қалалық мекемелер мен ұйымдарға жіберілетін ақпараттық сипаттағы құжаттарға - аппарат басшысы қол қоюы мүмкін.
75. Нақты мекен-жайға жіберілуі тиісті құжатта (атқарушы органдардың басшыларына жіберілетін бірыңғай мазмұндағы құжаттардан басқасына) орындаушы құжатты алушының атын және міндетті түрде оның пошталық мекен-жайын (пошталық индексін, облысын, қаласын, ауылын, көшесін, үй нөмірін) көрсетуге тиіс. Егер құжат бірнеше мекен-жайға жіберілетін болса, онда орындаушы алушылардың санына қарай аталмыш құжатты көбейтеді және әрқайсысына пошталық мекен-жайын жазады. Одан кейін құжаттың барлық даналарын жалпы бөлімшесіне береді, ал аталмыш бөлімше құжатта көрсетілген мекен-жайға сәйкес корреспонденциялардың дер кезінде жіберілуіне жауапты болады.
76. Құжаттарды басу кезінде іс жүргізу және құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау қажет.
77. Құжаттарды қызметтік бланкілерде басу және көбейту кезінде бланкілерді есепке алу жөніндегі талаптар сақталуы керек, бұл олардың мақсатсыз пайдалануына жол бермейді.

7. Рассмотрение обращений граждан
78. Рассмотрение обращений физических и юридических лиц, организация приема граждан в аппарате производится в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об административных процедурах" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц".
79. Поступившие в аппарат обращения регистрируются в общем отделении. Присвоенный номер является одновременно входящим и исходящим, все поступающие материалы по обращению, ответы на него регистрируются под этим же номером.
Обращения граждан направляются акиму города, его заместителям, руководителю аппарата на рассмотрение, затем с их поручениями направляются на исполнение в отделения аппарата и исполнительные органы.
80. Письменные обращения физических и юридических лиц, поступающие из вышестоящих органов или, содержащие жалобы на работников аппарата, как правило, рассматриваются акимом города или по его поручению руководителем аппарата.
81. Запрещается направлять жалобу на рассмотрение должностным лицам, действие (бездействие) которых обжалуются.
82. Предложения, заявления и жалобы граждан, не относящиеся к компетенции акима города и его аппарата, направляются в соответствующие организации с информированием об этом заявителя в течении срока, установленного законодательством.
83. Не подлежат рассмотрению обращения граждан, порядок рассмотрения которых установлен законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, уголовно-процессуальным, гражданско- процессуальным законодательством Республики Казахстан, а также обращения, по которым невозможно установить авторство, отсутствуют подпись, в том числе электронная цифровая подпись, почтовый адрес заявителя, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
84. Письма, подлежащие пересылке из отделениев аппарата на исполнение в другие организации, не должны находиться в отделении более трех дней.
Ответственность за своевременное и полное рассмотрение писем возлагается на отделения аппарата.
85. Обращение физического и (или) юридического лица, для рассмотрения которого не требуются получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в течение пятнадцати календарных дней со дня поступления в аппарат.
Обращение физического и (или) юридического лица, для рассмотрения которого требуются получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня поступления в аппарат.
В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на тридцать календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение трех календарных дней со дня продления срока рассмотрения.

7. Жеке тұлғалардың арыз шағымдарын қарау
78. Аппаратта жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау және азаматтарды қабылдауды ұйымдастыру Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдер туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері қарау тәртібі туралы" заңдары талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
79. Қала әкімі аппаратына келіп түскен өтініштер жалпы бөлімшесінде тіркеледі. Берілген нөмір әрі шығыс, әрі кіріс нөмірі болып есептеледі және осы өтініш бойынша келіп түскен барлық материалдар, хатқа берілген жауаптар осы нөмірмен тіркеледі.
Жеке тұлғалардан келіп түскен арыз-шағымдар қала әкімі, оның орынбасарлары және аппарат басшысының қарауына жіберіледі, олардың тапсырмаларымен арыз-шағымдар орындалуға аппаратының бөлімшелері мен атқарушы органдарға жіберіледі.
80. Жоғарғы органдардан келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың жазбаша арыз-шағымдарды немесе аппарат қызметкерлерінің үстінен жазылған шағымдарды, әдеттегідей, қала әкімі немесе оның тапсыруымен аппарат басшысы қарайды.
81. Лауазым иелерінің үстінен жазылған шағымдарды қарау үшін сол лауазым иелері жіберуге тыйым салынады.
82. Қала әкімінің және оның аппаратының құзыретіне жатпайтын жеке тұлғалардың арыздары мен шағымдары тиісті мекемелерге жіберіледі, бұл жөнінде арыз иесіне заңнамада белгіленген уақыт ішінде хабарлайды.
83. Шешілу тәртібі әкімшілік құқық бұзушылық заңдары, қылмыстық-процессуалдық, азаматтық-процессуалдық кодекстер, басқа да заңдар арқылы белгіленген арыз-шағымдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамаларында көзделген жағдайларды қоспағанда авторын анықтауға мүмкін емес, қолы, соның ішінде электрондық сандық қолы қойылмаған, тұратын пошталық мекен-жайы жазылмаған арыз-шағымдар қарауға жатпайды.
84. Қала әкімі аппаратының бөлімшелерінен орындалу үшін басқа ұйымдарға жіберілуге тиісті хаттар бөлімде үш күннен артық жатпауы тиіс.
Хаттарды уақытылы және толығымен қарау жауапкершілігі аппараттың бөлімшелеріне жүктеледі.
85. Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлмейтiн жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтiнiшi аппаратқа келіп түскен күнінен бастап күнтiзбелiк он бес күн iшiнде қаралады.
Қарау үшiн өзге субъектiлерден, лауазымды адамдардан ақпарат алу не жергiлiктi жерге барып тексеру талап етiлетiн жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтiнiшi аппаратқа келiп түскен күнінен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде қаралады және ол бойынша шешiм қабылданады.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргiзу қажет болған жағдайларда, қарау мерзiмi күнтiзбелiк отыз күннен аспайтын мерзiмге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзiмi ұзартылған күннен бастап күнтiзбелiк үш күн iшiнде өтініш берушiге хабарланады.

86. О результатах рассмотрения письма или устного обращения, находящегося на контроле, докладывается акиму города, заместителю акима города, руководителю аппарата, давшему поручение, при необходимости представляется справка, подписанная руководителем отделения аппарата или исполнительного органа с визой исполнителя.
87. В Администрацию Президента и Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, Сенат и Мажилис Парламента Республики Казахстан о результатах рассмотрения письма, взятого на контроль и требующего ответа, представляется информация, подписанная акимом города или первым заместителем акима. Информация должна содержать ответы на все поставленные в письме вопросы, а также сведения о том, когда и кем автору сообщено о результатах рассмотрения.
88. Заявителю должен даваться ответ в письменной и устной форме. Ответ подписывается акимом города, заместителем акима, руководителем аппарата или его заместителями. Если в ответе содержится отказ в удовлетворении просьбы автора письма, необходимо указать причины отказа. Если решение вопросов, изложенных в обращении, требует длительного срока, то обращение ставится на дополнительный контроль вплоть до окончательного его исполнения.
89. С контроля письмо снимается визой акима города, его заместителя или руководителя аппарата.
90. Повторные обращения, ранее проверявшиеся и, по которым в отделениях, службах имеются материалы проверок, с согласия руководства, дополнительной проверке не подлежат, о чем сообщается заявителю.
Если повторное обращение направляется на исполнение, то в справке излагаются причины, побудившие автора к повторному обращению, по чьей вине и какие меры к нему приняты. Только в этом случае заявление снимается с контроля.
91. Прием посетителей по личным вопросам проводится акимом города, заместителями акима, руководителем аппарата в установленные графиком дни и часы. Руководители отделениев аппарата акима города принимают посетителей по мере обращения к ним. Может практиковаться прием граждан с выездом в исполнительные органы.
92. Общее отделение ведет предварительную запись граждан на прием к акиму города, его заместителям и руководителю аппарата акима.
93. Прием посетителей оформляется на карточках приема граждан с обязательной отметкой о принятии мер по поднятым вопросам. Карточки сдаются в общее отделение, который, в случае отсутствия отметки об исполнении, ставит обращение на контроль согласно поручению, написанному на карточке, и осуществляет контроль.

86. Хатты немесе ауызша өтінішті қарау нәтижесі туралы тапсырма берген қала әкіміне, қала әкімінің орынбасарларына, аппарат басшысына хабарланады, қажет болған жағдайда аппарат бөлімшесі немесе атқарушы орган басшысының, орындаушының қолы қойылған анықтама беріледі.
87. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне, Премьер-министрі Кеңсесіне, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатына және Мәжілісіне бақылауға алынған және жауап беруді талап ететін хаттарды қарау нәтижесі туралы қала әкімі немесе қала әкімінің бірінші орынбасары қол қойған анықтама тапсырылады. Анықтамада, хатта көтерілген барлық мәселелерге жауап, сондай-ақ хаттың қаралу қорытындысы туралы авторға қашан, кімнің хабарлағаны туралы мәлімет болуы керек.
88. Арыз иесіне жауап жазбаша немесе ауызша түрде берілуі тиіс. Жауапқа қала әкімі, қала әкімінің орынбасары, аппарат басшысы қол қояды. Егер жауапта хат авторы өтінішінің қанағаттандырылмайтыны айтылған болса, онда оның себебі көрсетілуі тиіс. Егер жауапта өтініштің белгілі бір мерзімде шешілетіні туралы уәде берілген болса, онда аталмыш хат толық шешімін тапқанға дейін қосымша бақылауға алынады.
89. Хаттар бақылаудан, әдеттегідей, қала әкімінің, оның орынбасарының немесе аппарат басшысының бұрыштамасымен алынады.
90. Қайта келіп түскен және бұрын тексерілген, ол бойынша бөлімшеде материалдар жинақталған арыз-шағымдар басшылардың келісімімен қосымша қаралуға жатпайды, ол жөнінде арыз иесіне хабарланады.
Егер қайта келіп түскен арыз-шағым орындалуға жіберілетін болса, онда анықтамада автордың тағы да шағымдануына түрткі болған себептер, ол кімнің кінәсімен болғандығы және қандай шаралар қолданылғаны баяндалады. Тек осыдан кейін ғана арыз бақылаудан алынады.
91. Қала әкімі, әкім орынбасарлары, қала әкімі аппаратының басшысы азаматтарды жеке мәселелері бойынша кестеде белгіленген күндері және сағатта қабылдайды. Қала әкімі аппаратының бөлімше басшылары азаматтарды олардың арыздануына қарай қабылдайды. Жеке тұлғаларды жергілікті атқарушы органдарға барып қабылдау тәжірибеге енгізілуі мүмкін.
92. Жалпы бөлімше азаматтарды қала әкімінің, оның орынбасарлары және қала әкімі аппараты басшысының қабылдауына алдын-ала жазады.
93. Жеке тұлғаларды қабылдау азаматтарды қабылдауды есепке алу карточкасында рәсімделеді және оған көтерілген мәселе бойынша міндетті түрде белгі қойылады. Карточкалар жалпы бөлімшесіне өткізіледі, карточкада орындалуы туралы белгі жоқ болса, онда карточкада жазылған тапсырмаға сәйкес бақылауға алынғаны туралы белгі қойылады және бақылауға алынады.

94. Устные обращения граждан рассматриваются в том же порядке, как и письменные заявления. Данные о числе принятых посетителей составляются исходя из наличия карточек учета приема граждан.
95. Исполненные письменные и устные обращения вместе с материалами об их рассмотрении, отделения передают в общее отделения.
96. Вопросы и обращения, поступившие на блог акима города "Вопрос акиму", размещенный на официальном сайте акимата города, принимаются пресс-секретарем аппарата акима и незамедлительно направляются на электронный адрес отделения аппарата и исполнительного органа, в компетенцию которых входит решение данного вопроса.
Вопросы и обращения подлежат рассмотрению в течении 5-ти дней со дня поступления. Ответы на них даются путем размещения ответов на блоге акима города.
Сбор информации по исполнению и размещение ответов осуществляется пресс-секретарем аппарата акима города.
8. Формирование документов в дела, сдача их в архив
97. Документы в отделениях аппарата группируются в дела согласно сводной номенклатуры дел, которая общим отделением уточняется ежегодно (в декабре) по согласованию со структурными подразделениями аппарата акима города и утверждается руководителем аппарата.
98. Подшивка документов в дела и подготовка их к сдаче в архив осуществляется с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан.
9. Рабочее время в аппарате акима города
99. Для государственных служащих аппарата продолжительность рабочего времени определяется в соответствии с трудовым законодательством, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственной службе".
100. Выезды работников аппарата акима города в служебные командировки оформляются и оплачиваются в соответствии с действующим законодательством.
101. Трудовой отпуск работникам аппарата предоставляется в соответствии с законодательством о государственной службе и на основании утвержденного графика отпусков.

94. Ауызша арыз-шағымдар жазбаша хаттар қаралатын тәртіппен қаралады. Қабылданған азаматтардың саны туралы мәліметтер азаматтарды қабылдауды есепке алу карточкаларының нақты санына сүйене отырып түзіледі.
95. Бөлімшелер орындалған жазбаша және ауызша арыз-шағымдарды, олардың қаралуы туралы материалдармен қоса жалпы бөлімшесіне береді.
96. Қала әкімдігінің ресми сайтында орналастырылған қала әкімінің "Әкімге сұрақ" блогына келіп түскен сұрақтар мен шағымдар әкім аппаратының баспасөз хатшысымен қабылданып, кідіртпей осы сұрақты шешу құзырына кіретін аппарат бөлімшесі және атқарушы органның электрондық мекен-жайына жолданады.
Сұрақтар мен шағымдар келіп түскен күннен бастап 5 күн ішінде қаралуға жатады. Оларға жауап қала әкімінің блогына жауапты орналастыру арқылы беріледі.
Орындалу бойынша ақпарат жинақтау және жауаптарды орналастыру қала әкімі аппараты баспасөз хатшысымен жүзеге асырылады.
8. Құжаттарды іске тігу, оларды мұрағатқа өткізу
97. Аппарат бөлімшелеріндегі құжаттар істердің жинақталған номенклатурасына сәйкес істерге салынып, жинақталады. Істердің жинақталған номенклатурасы жалпы бөлімшесімен жыл сайын (желтоқсанда) аппарат бөлімшелерімен бірлесе нақтыланады және оны аппарат басшысы бекітеді.
98. Құжаттарды істерге тігу және оларды мұрағатқа өткізуге дайындау Қазақстан Республикасы заңнамалары талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
9. Қала әкімі аппаратындағы жұмыс уақыты
99. Аппаратың мемлекеттік қызметшілері үшін жұмыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызмет туралы" Заңында қарастырылған ерекшеліктер ескеріле отырып, еңбек заңына сәйкес анықталады.
100. Аппарат қызметшілерінің қызметтік іссапарға шығулары қолданыстағы заңнамаға сәйкес рәсімделеді және төленеді.
101. Аппарат қызметшілеріне еңбек демалысы мемлекетік қызмет туралы заңдарға сәйкес және бекітілген демалыстар кестесі негізінде беріледі.