Об утверждении положения государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 06 мая 2015 года N 113. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 01 июня 2015 года N 3979. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 14 июля 2016 года № 213
Сноска. Утратило силу - постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 14.07.2016 № 213.
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 27, пунктом 2 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 7) статьи 17, статьей 164 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое положение государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области".
2. Управлению земельных отношений Восточно-Казахстанской области (Толеубеков К. К.) принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Мусина Д. М.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области Д. Ахметов
Утверждено постановлением
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "6" мая 2015 года № 113
Положение государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" является государственным органом Республики Казахстан, уполномоченным Восточно-Казахстанским областным акиматом на осуществление функций местного государственного управления в области земельных отношений Восточно-Казахстанской области.
2. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, актами акима и акимата Восточно-Казахстанской области, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.

"Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 06 мамырдағы N 113 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 01 маусымда N 3979 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2016 жылғы 14 шілдедегі № 213 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 14.07.2016 № 213 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекетік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27-бабының 2-тармағына, 39-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 17-бабының 7) тармақшасына, 164-бабына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы (Қ. Қ. Толеубеков) осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Д. М. Мусинге жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Д. Ахметов
Шығыс Қазақстан
облысы әкімдігінің
2015 жылғы "6" мамырдағы
№113 қаулысымен бекітілді
"Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастарын реттеу саласында жергілікті мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыруға Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі уәкілеттік берген Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Шығыс Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті, Үкіметінің актілеріне, Шығыс Қазақстан облысы әкімі мен әкімдігінің актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области".
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" утверждаются постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата.
8. Местонахождение государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области": Республика Казахстан, индекс 070019, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Казахстан, 59/1.
9. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" осуществляется из областного бюджета.
12. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области".
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
13. Миссией государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" является обеспечение эффективного развития земельных отношений, эффективное и рациональное использование земельных ресурсов, мониторинг и повышение качественного состояния земель, ведение учета распределения земельного фонда области, обеспечение прозрачности предоставления земельных участков, проведение землеустройства.
14. Основными задачами государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" являются:

4. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Шығыс Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
8. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, индексі 070019, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Қазақстан көшесі, 59/1.
9. Мемлекеттік органның толық атауы - "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: жер қатынастарын тиімді дамытуды қамтамасыз ету, жер ресурстарын тиімді және ұтымды пайдалану, жерлердің сапалық жағдайын арттыру және мониторингі, облыстың жер қорын бөлу есебін жүргізу, жер учаскелерін ұсынудың айқындығын қамтамасыз ету, жерге орналастыруды жүргізу болып табылады.
14. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:

1) защита интересов государства в области земельных отношений на местном уровне;
2) координация деятельности районных, городских (областного значения) исполнительных органов в части использования и охраны земельных ресурсов;
3) создание условий для эффективного использования земель с целью экономического развития области.
15. Основными функциями государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" являются:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях", создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;
2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно – исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;
5) подготовка предложений по резервированию земель;
6) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, в пределах его компетенции;
7) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах его компетенции;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
9) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель области;

1) жергілікті деңгейде жер қатынастары саласында мемлекет мүдделерін қорғау;
2) аудандық, қалалық (облыстық маңызы бар) атқарушы органдардың жер ресурстарын пайдалану және қорғау бөлігінде қызметін үйлестіру;
3) облыстың экономикалық дамуы мақсатында жерлерді тиімді пайдалану үшін жағдай жасау болып табылады.
15. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі функциялары:
1) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбыржолдар, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) мақсаттары үшін, индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобалары, "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық басым жобаларды іске асыру, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральды құбыржолдар салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) облыстың жергілікті атқарушы органының мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың тәжірибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттік тұқым өсіру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерін беру жөніндегі ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін жасанды ғимараттар салу үшін беру жөніндегі облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
5) жерді резервте қалдыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау;
6) өз құзыреті шегінде мемлекет жеке меншікке сататын нақты жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
7) өз құзыреті шегінде жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
8) жерге орналастыруды жүргізуді ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру жөніндегі жерге орналастыру жобаларын бекіту;
9) облыстың жерді аймақтарға бөлу жобаларын, жерді ұтымды пайдалану жөніндегі жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;

10) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах его компетенции;
11) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
12) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах его компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
13) составление баланса земель области на основании данных районов, городов областного значения;
14) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
15) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
16) утверждение земельно-кадастрового плана;
17) предоставление информации в центральный уполномоченный орган о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда, в соответствии со статьями 92 и 93 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
18) подача заявления в уполномоченный орган в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество на установление и прекращение обременения на земельный участок в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 94 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
19) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по представлению на утверждение местному представительному органу области границ пригородных зон городов районного значения;
20) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков под скотопрогонные трассы временного пользования межрайонного значения;
21) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию, в том числе для государственных нужд, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) статьи 13 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
22) подготовка предложений по регулированию земельных отношений в части предоставления земель, находящихся на территории одного района, города областного значения, в долгосрочное пользование другому району, городу областного значения;

10) өз құзыреті шегінде жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
11) жерді пайдалану мен қорғау мәселелерін қозғайтын, облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргізу;
12) өз құзыреті шегінде жер учаскесін сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
13) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың деректері негізінде облыстың жер балансын жасау;
14) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 71-бабына сәйкес облыстың жергілікті атқарушы органының іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсат беруі жөнінде ұсыныстар дайындау;
15) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
16) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
17) орталық уәкілетті органға Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалар туралы ақпарат ұсыну;
18) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 94-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес жер учаскесіне ауыртпалықты белгілеуге және тоқтатуға өтініш беру;
19) облыстың жергiлiктi атқарушы органының аудандық маңызы бар қалалар маңындағы аймақтардың шекараларын облыстың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсыну жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
20) облыстың жергiлiктi атқарушы органының ауданаралық маңызы бар уақытша пайдаланылатын мал айдау жолдарына жер учаскелерiн беру жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
21) облыстың жергiлiктi атқарушы органының Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 13-бабының 3) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру мен кеңейтуге байланысты жағдайларда жердiң барлық санаттарынан жер учаскелерiн беру және алып қою, соның iшiнде мемлекет мұқтажы үшін алып қою жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
22) бір ауданның, облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жерді басқа ауданға, облыстық маңызы бар басқа қалаға ұзақ мерзімді пайдалануға беру бөлігінде жер қатынастарын реттеу жөнiндегi ұсыныстарды дайындау;

23) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию, в том числе для государственных нужд, земельных участков в случаях, предусмотренных статьей 90 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, за исключением земель лесного фонда;
24) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по установлению публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года;
25) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по представлению на согласование в центральный уполномоченный орган предложений по вопросам предоставления земельных участков сельскохозяйственного назначения иностранцам, лицам без гражданства и иностранным юридическим лицам;
26) подготовка предложений и проектов решений местных представительного и исполнительного органов области по установлению базовых ставок платы за земельные участки при их предоставлении в частную собственность в областных центрах, городах областного и районного значения, поселках и сельских населенных пунктах;
27) подготовка предложений и проектов решений местных представительного и исполнительного органов области по установлению и изменению границ (черты) городов областного значения по согласованию с Правительством Республики Казахстан;
28) подготовка предложений и проектов решений местных представительного и исполнительного органов области по установлению и изменению границ (черты) городов районного значения;
29) осуществление в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от других государственных органов, должностных лиц, учреждений, организаций и их руководителей, граждан, собственников земельных участков и землепользователей информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения своих функций;
2) вносить на рассмотрение акиму, акимату Восточно-Казахстанской области предложения по вопросам реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) осуществлять иные права и обязанности, необходимые для выполнения своих функций, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
17. Руководство государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" задач и осуществление им своих функций.

23) облыстың жергiлiктi атқарушы органының орман қоры жерiн қоспағанда, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 90-бабында көзделген жағдайларда, жер учаскелерiн беру және алып қою, соның iшiнде мемлекет мұқтажы үшін алып қою жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
24) облыстың жергiлiктi атқарушы органының Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 69-бабына сәйкес қауымдық сервитуттар белгілеу жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
25) облыстың жергiлiктi атқарушы органының ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға және шетелдік заңды тұлғаларға беру мәселелері жөніндегі ұсыныстарды орталық уәкілетті органның келісуіне ұсыну жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
26) облыстың жергiлiктi өкілдік және атқарушы органдарының облыс орталықтарында, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, кенттер мен ауылдық елді мекендерде жер учаскелерi жеке меншiкке берілген кезде олар үшiн төлемақының базалық ставкаларын белгілеу жөніндегі ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
27) облыстың жергiлiктi өкілдік және атқарушы органдарының облыстық маңызы бар қалалардың шекарасын (шегiн) Қазақстан Республикасы Үкiметiмен келiсiм бойынша белгiлеу және өзгерту жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
28) облыстың жергiлiктi өкілдік және атқарушы органдарының аудандық маңызы бар қалалардың шекарасын (шегiн) белгiлеу және өзгерту жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
29) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру болып табылады.
16. Құқықтары мен міндеттері:
1) өзінің функцияларын орындауға қажетті ақпараттарды, құжаттарды және материалдарды басқа мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан, мекемелерден, ұйымдардан және олардың басшыларынан, азаматтардан, жер телімдері иелерінен және жерді пайдаланушылардан заңнамада белгіленген тәртіппен сұрау және алу;
2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мәселелері бойынша ұсыныстарды Шығыс Қазақстан облысы әкімінің, әкімдігінің қарауына енгізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өз функцияларын орындауға қажетті өзге де құқықтарды және міндеттерді жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
17. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.

18. Первый руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Восточно-Казахстанской области.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области":
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области";
2) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области";
3) подписывает акты государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области";
4) утверждает положения об отделах государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области";
5) представляет без доверенности государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" в государственных органах и иных организациях;
6) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
7) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
23. Имущество государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником.

18. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Шығыс Қазақстан облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
20. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттігі:
1) заңнамаға сәйкес "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін көтермелейді және тәртіптік жаза қолданады;
3) "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің актілеріне қол қояды;
4) "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бөлімдері туралы ережелерді бекітеді;
5) мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда сенімхатсыз "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін білдіреді;
6) ерлер мен әйелдердің тәжірибесіне, қабілеттері мен кәсіптік даярлығына сәйкес олардың мемлекеттік қызметке теңдей қол жеткізуін қамтамасыз етеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауапты болады;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
21. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
22. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
23. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен қалыптастырылады.

24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области", относится к областной коммунальной собственности.
5. Реорганизация и ликвидация государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление земельных отношений Восточно-Казахстанской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

24. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
5. Мемлекеттік органды қайта құру және тарату
25. "Шығыс Қазақстан облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.