Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи
Решение маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 26 февраля 2015 года № 37/200-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 01 апреля 2015 года № 3803. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18 января 2019 года № 34/227-VI
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 18.01.2019 № 34/227-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи.
2. Признать утратившими силу:
1) решение маслихата города Семей от 21 апреля 2010 года № 27/189-IV "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 28 мая 2010 года № 5-2-130, опубликовано в газетах "Семей таңы" и "Вести Семей" от 3 июня 2010 года № 22);
2) решение маслихата города Семей от 18 апреля 2012 года № 4/28-V "О внесении изменений в решение от 21 апреля 2010 года № 27/189-IV "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 17 мая 2012 года № 5-2-162 , опубликовано в газетах "Семей таңы" и "Вести Семей" от 22 мая 2012 года № 41).
3. Решение маслихата города Семей от 23 декабря 2014 года № 36/194-V "Об утверждении Правил определения размера и порядка оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) города Семей" отменить.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
сессии городского маслихата Ж. Рахимгалиев
Секретарь
городского маслихата Б. Акжалов
Утверждены
решением маслихата
города Семей от 26 февраля
2015 года № 37/200-V
Правила
определения размера и порядка оказания жилищной помощи
Настоящие Правила определения размера и порядка оказания жилищной помощи (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", постановлениями Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи", от 14 апреля 2009 года № 512 "О некоторых вопросах компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам", приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2012 года № 7412) и определяют размер и порядок оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам).

Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеудің және оны көрсету тәртібінің ережесін бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 2015 жылғы 26 ақпандағы № 37/200-V шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 01 сәуірде № 3803 болып тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2019 жылғы 18 қаңтардағы № 34/227-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 18.01.2019 № 34/227-VI шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабының 2-тармағына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 Қаулысына сәйкес, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеудің және оны көрсету тәртібінің ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағиданы бекіту туралы" Семей қаласы мәслихатының 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 27/189-IV (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2010 жылғы 28 мамырда № 5-2-130 болып тіркелген, "Семей таңы" және "Вести Семей" газеттерінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 22 сандарында жарияланған) шешімі;
2) "Тұрғын үй көмегін көрсету жөніндегі Қағиданы бекіту туралы" 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 27/189-IV шешімге өзгерістер енгізу туралы" Семей қаласы мәслихатының 2012 жылғы 18 сәуірдегі № 4/28-V (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2012 жылғы 17 мамырда № 5-2-162 болып тіркелген, "Семей таңы" және "Вести Семей" газеттерінің 2012 жылғы 22 мамырдағы № 41 сандарында жарияланған) шешімі.
3. "Семей қаласының аз қамтылған отбасыларына (азаматтарына) тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеудің және оны көрсету тәртібінің ережесін бекіту туралы" Семей қаласы мәслихатының 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 36/194-V шешімінің күші жойылсын.
4. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат
сессиясының төрағасы Ж. Рахымғалиев
Қалалық мәслихаттың
хатшысы Б. Ақжалов
Семей қаласы мәслихатының
2015 жылғы 26 ақпандағы
№ 37/200-V шешімімен
бекітілген
Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеудің және оны көрсету тәртібінің
ережесі
Осы Тұрғын үй көмегінің мөлшерін белгілеудің және оны көрсету тәртібінің ережесі (одан әрі - Ереже) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 97-бабының 2-тармағына, "Тұрғын үй көмегін көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314, "Әлеуметтік тұрғыдан қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеудің кейбір мәселелері туралы" 2009 жылғы 14 сәуірдегі № 512 қаулыларына, "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй–коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылғы 6 ақпанда № 7412 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді және аз қамтамасыз етілген отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегінің мөлшерін және оны көрсетудің тәртібін белгілейді.

Сноска. Преамбула c изменением, внесенным решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 10.06.2016 № 3/31-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Государственная услуга оказывается уполномоченным органом – государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Семей Восточно-Казахстанской области".
Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), постоянно проживающим в данной местности, на оплату:
расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума семьям (гражданам), проживающим в приватизированных жилищах или являющимся нанимателями (поднанимателями) жилых помещений (квартир) в государственном жилищном фонде;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, семьям (гражданам), являющимся собственниками или нанимателями (поднанимателями) жилища;
арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
2. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на содержание жилого дома (жилого здания), потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, арендной платы за пользование жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в пределах норм и предельно-допустимого уровня расходов семьи (граждан) на эти цели.
Доля предельно-допустимых расходов семьи (граждан) устанавливается к совокупному доходу семьи в размере 7%.
3. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам на оплату коммунальных услуг на содержание жилого дома (жилого здания) согласно смете, определяющей размер ежемесячных и целевых взносов, на содержание жилого дома (жилого здания).
Для расчета стоимости угля используются средние цены по городу Семей, на основании данных республиканского государственного учреждения "Департамент статистики Восточно-Казахстанской области Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан".
2. Порядок назначения жилищной помощи
4. Для назначения жилищной помощи семья (гражданин, либо его представитель по доверенности) ежеквартально обращается в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" или на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz с заявлением и предоставляет перечень документов согласно пункту 9 стандарта государственной услуги "Назначение жилищной помощи", утвержденного Приказом Министерства Национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2015 года № 319 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере жилищно-коммунального хозяйства".

Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 10.06.2016 № 3/31-VI шешімімен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік қызмет "Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекеме уәкілетті органымен көрсетіледі.
Тұрғын үй көмегi жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен осы елдi мекенде тұрақты тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға):
жекешелендірілген тұрғын үй-жайларда тұратын немесе мемлекеттік тұрғын үй қорындағы тұрғын үй-жайларды (пәтерлерді) жалдаушылар (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстарға;
тұрғын үйдің меншік иелері немесе жалдаушылары (қосымша жалдаушылар) болып табылатын отбасыларға (азаматтарға) коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефонға абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуына;
жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғын үй-жайды пайдаланғаны үшін жалға алу төлемақысын төлеуге беріледі.
2. Тұрғын үй көмегi тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға арналған шығыстарға, коммуналдық қызметтерді тұтынуға және телекоммуникация желiсiне қосылған телефон үшiн абоненттiк төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерiн тұтынуға, жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үй–жайды пайдаланғаны үшін осы мақсаттарға жұмсаған, белгiленген шығыстардың шектi жол берiлетiн деңгейiнiң арасындағы айырма ретiнде айқындалады.
Шекті жол берілетін шығыстар үлесі - отбасының (азаматтың) орташа айлық жиынтық кірісіне 7% көлемінде белгіленеді.
3. Тұрғын үй көмегі жеткiзушiлер ұсынған шоттар бойынша тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған ай сайынғы нысаналы жарналардың мөлшерiн айқындайтын сметаға сәйкес, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған коммуналдық қызметтердің ақысын төлеу үшін көрсетіледі.
Көмірдің құнын есептеу үшін "Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Статистика жөніндегі Комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша статистика департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі деректерінің негізінде Семей қаласы бойынша орташа бағалар пайдаланылады.
2. Тұрғын үй көмегін тағайындау тәртібі
4. Тұрғын үй көмегін тағайындау үшін отбасы (азамат, немесе оның сенімхат бойынша өкілі) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталына тоқсан сайын өтініш береді және "Тұрғын үй - коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 9 сәуірдегі № 319 бұйрығымен бекітілген "Тұрғын үй көмегін тағайындау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағына сәйкес құжаттар тізбесін ұсынады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции решения маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 10.06.2016 № 3/31-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Порядок исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, определен приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 5 декабря 2011 года № 471 "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода семьи (гражданина), претендующей на получение жилищной помощи, а также на предоставление жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде".
6. Расходы на содержание жилого дома (жилого здания), энергоснабжение, газоснабжение, обслуживание лифтов и домофонов, водоснабжение, водоотведение, теплоэнергию, вывоз коммунальных отходов, услуги телекоммуникаций учитываются средние за квартал, предшествующий кварталу обращения, по тарифам услугодателей.
7. Расходы, принимаемые к расчету для потребителей, имеющих приборы учета потребления коммунальных услуг, определяются по фактическим затратам за предшествующий квартал, в пределах установленных тарифов.
8. Жилищная помощь назначается на текущий квартал по заявлениям принятым в течение квартала.
9. В случае отсутствия в домах с централизованным отоплением горячего водоснабжения, размер оплаты за горячее водоснабжение рассчитывается из начисленной суммы за электроэнергию согласно социальным нормам.
10. Семьям (гражданам), проживающим в индивидуальных жилых домах с местным отоплением, жилищная помощь назначается один раз в год за квартал.
11. Жилищная помощь не оказывается семьям:
имеющим на праве собственности более одной единицы жилья или сдающим жилые помещения в наем;
имеющим в составе трудоспособных лиц, которые не работают, не учатся, не служат в армии, не зарегистрированы в уполномоченном органе по вопросам занятости, за исключением:
пенсионеров, инвалидов, детей до 18 лет;
лиц, достигших возраста пятидесяти лет;
граждан, занятых по уходу за инвалидами 1 и 2 групп, лицами старше 80 лет, детьми в возрасте до 7 лет, за детьми-инвалидами до 18 лет.
12. С целью поддержки семей, в состав которых входят пенсионеры, инвалиды, дети-инвалиды, дети, получающие пособие по утере кормильца, сироты, опекаемые, семьи, имеющие четверо и более несовершеннолетних детей, при расчете жилищной помощи доход корректируется (уменьшается) на два месячных расчетных показателя, установленного на соответствующий период времени бюджетным законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 10.06.2016 № 3/31-VI шешімімен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Тұрғын үй көмегін алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу тәртібі "Тұрғын үй көмегін алуға, сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді алуға үміткер отбасының (азаматтың) жиынтық табысын есептеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй–коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 471 бұйрығымен айқындалған.
6. Тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп–ұстауға, энергиямен қамтуға, газбен қамтуға, жедел сатыларға және домофондарға қызмет көрсетуге, сумен қамтуға, суды бұруға, жылу энергиясына, тұрмыстық қалдықтарды шығаруға, телекоммуникация қызметтеріне арналған шығындар қызмет көрсетушілер тарифтері бойынша өтініш берілген тоқсанның алдындағы тоқсандағы орта есеппен ескеріледі.
7. Коммуналдық қызметтерді тұтынудың есептеу құралдары бар тұтынушылар үшін есепке алынатын шығыстар алдындағы тоқсандағы нақты шығындар бойынша белгіленген тарифтер шегінде айқындалады.
8. Ағымдағы тоқсанға тұрғын үй көмегі ағымдағы тоқсан бойында қабылданған өтініштер бойынша тағайындалады.
9. Орталықтандырылған жылу қосылған үйлерде ыстық сумен қамтылмаған жағдайда ыстық су үшін төлем мөлшері электр энергиясы үшін есептелген сомадан әлеуметтік нормаларға сәйкес есептеп шығарылады.
10. Жергілікті жылуы бар жеке үйлерде тұратын отбасыларға (азаматтарға) тұрғын үй көмегі жылына бір рет тоқсан үшін тағайындалады.
11. Меншік құқығында бір бірліктен артық тұрғын үйі бар немесе тұрғын үйді жалға беретін;
зейнеткерлерден, мүгедектерден, 18 жасқа дейінгі балалардан;
50 жасқа толған тұлғалардан;
1-2 топтағы мүгедектерді, 80 жастан асқан тұлғаларды, 7 жасқа дейінгі бала тәрбиелеп отырған, 18 жасқа дейін мүгедек балаларды күтіп–бағатын тұлғалардан басқа
құрамында жұмысқа жарамды, бірақ жұмыс істемейтін, оқымайтын, әскер қатарында қызмет етпейтін, жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органда тіркелмеген адамдары бар отбасыларға тұрғын үй көмегі көрсетілмейді.
12. Құрамында зейнеткерлер, мүгедектер, мүгедек балалары, асыраушысынан айрылу бойынша жәрдемақы алатын балалары, тұл жетімдер, қорғаншылықтағы тұлғалар, төрт және одан көп кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларын қолдау мақсатында тұрғын үй көмегін есептеу барысында табысы Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамалық актісімен тиісті мерзімге белгіленетін екі айлық есептік көрсеткішке түзетіледі (азайтылады).

13. Необоснованно полученные суммы жилищной помощи подлежат возврату получателем в добровольном порядке, а в случае отказа в установленном законодательством порядке.
3. Социальные нормы и нормативы
14. При расчете размера жилищной помощи учитываются следующие нормы:
1) площади:
для одиноких граждан - 35 квадратных метра, но не менее однокомнатной квартиры;
для семьи из двух человек – 51 квадратных метра;
для семьи из трех и более человек – 18 квадратных метров на каждого члена семьи;
2) расхода газа на одного человека в месяц, но не более 8 килограммов в месяц на семью, независимо от наличия или отсутствия центрального горячего водоснабжения;
3) потребления электроэнергии в месяц:
в домах оборудованных электрическими плитами 100 кВт на одного проживающего, но не более 250 кВт на семью;
70 кВт на одного проживающего, при наличии газовых плит, но не более 150 кВт в месяц на семью;
4) на содержание жилища, независимо от формы управления объекта кондоминиума устанавливаются согласно смете, определяющей размер ежемесячных взносов;
5) расхода угля на 1 квадратный метр общей площади жилого домостроения 129,8 кг., но не более 5000 кг. на дом.
4. Выплата жилищной помощи
15. Финансирование выплат жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города на соответствующий финансовый год.
16. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня на лицевые счета получателей.
5. Заключительные положения
17. Отношения, не урегулированные настоящими Правилами, регулируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

13. Алушы негізсіз алынған тұрғын үй көмегінің сомасын еркін түрде, ал одан бас тартқан ретте заңнамамен белгіленген тәртіппен кері қайтарады.
3. Әлеуметтік нормалар және нормативтер
14. Тұрғын үй көмегінің мөлшерін есептеу барысында мынадай:
1) ауданының:
жалғызбасты азаматтар үшін – 35 шаршы метр, бірақ бір бөлмелі пәтерден кем емес;
екі адамнан тұратын отбасы үшін – 51 шаршы метр;
үш және одан көп адамнан тұратын отбасы үшін – отбасының әр мүшесіне шаққанда 18 шаршы метр;
2) орталықтандырылған ыстық сумен қамтудың болуы немесе болмауына қарамай, бірақ бір отбасына айына 8 килограмнан аспайтын мөлшерде, бір адамға айына газ шығыстары;
3) айына тұтынған электр энергиясы:
электр плиталарымен жабдықталған үйлерде тұратын бір адамға – 100 кВт, бірақ отбасына 250 кВт-тан артық емес;
газ плиталарымен жабдықталған үйлерде тұратын бір адамға – 70 кВт, бірақ отбасына айына 150 кВт-тан артық емес;
4) кондоминиум объектісін басқару нысанына қарамастан, тұрғын үйді ұстау үшін, ай сайынғы жарна мөлшерін айқындайтын сметаға сәйкес белгіленеді;
5) жеке үйлердің жалпы ауданының 1 шаршы метріне көмірдің 129,8 кг., бірақ бір үйге 5000 кг. аспайтын нормалары ескеріледі.
4. Тұрғын үй көмегін төлеу
15. Тұрғын үй көмегі төлемдерінің қаржыландырылуы қала бюджетінің тиісті қаржы жылына қаралған қаражаты шегінде жүргізіледі.
16. Тұрғын үй көмегінің төлемдері алушылардың жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы жүргізіледі.
5. Қорытынды ережелер
17. Осы Ережемен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес реттеледі.