Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2016 года № 13139.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Признать утратившими силу подпункт 14) пункта 1 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7032, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 20 августа 2011 года № 265-266 (26686-26687), в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 31).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-лейтенанта полиции Демеуова М.Г.

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 19 ақпанда № 13139 болып тіркелді.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 5-1-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Ресубликасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығының 1-тармағы 14) тармақшасының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7032 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 20 тамызда № 379-383 (26777), Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2011 жылғы 30 қарашада № 31 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-лейтенанты М.Ғ. Демеуовке жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 января 2016 года № 25
Правила перевода и восстановления в военные, специальные
учебные заведения Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - военные, специальные учебные заведения МВД).
2. При переводе и восстановлении обучающихся в военные, специальные учебные заведения МВД определяется академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов, изученных ими за предыдущие академические периоды.
3. Академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов определяется военным, специальным учебным заведением МВД на основе перечня изученных дисциплин, их программ и объемов в академических часах или кредитах, отраженных в транскрипте, выдаваемом лицам, не завершившим образование.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Для ликвидации академической разницы в дисциплинах рабочих учебных планов обучающийся самостоятельно изучает дисциплины по индивидуальному графику в течение текущего академического периода, сдает все виды текущего контроля, получает допуск к итоговому контролю.
5. Допускается перезачет, определенный в качестве пререквизита учебной дисциплины другой учебной дисциплиной или блоком смежных по содержанию учебных дисциплин, при условии их соответствия содержанию и объему дисциплин.
6.Перезачет освоенных кредитов (часов), а также курс обучения устанавливается на основе сравнения образовательных программ, содержания перечня освоенных дисциплин, их объемов, приобретенных знаний, умений, навыков и компетенций, а также результатов обучения.
7. Академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов, не ликвидированная в установленный срок, в дальнейшем учитывается как академическая задолженность.
При получении неудовлетворительной оценки при ликвидации академической разницы по дисциплине, повторная сдача не допускается, а обучающиеся подлежат отчислению за академическую неуспеваемость из военного, специального учебного заведения МВД.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 13 қаңтардағы
№ 25 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери,
арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына (бұдан әрі – ІІМ әскери, арнаулы оқу орындары) ауыстыру және қайта қабылдау тәртібін анықтайды.
2. Білім алушыларды ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау кезінде алдыңғы академиялық кезеңде оқыған жұмыс оқу жоспарлары пәндеріндегі академиялық айырмашылықтар анықталады.
3. Жұмыс оқу жоспарлары пәндеріндегі академиялық айырмашылықты ІІМ әскери, арнаулы оқу орны білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін транскриптте көрсетілген оқыған пәндерінің тізбесі, олардың бағдарламалары мен академиялық сағаттардағы немесе кредиттердегі көлемі негізінде айқындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Жұмыс оқу жоспарлары пәндеріндегі академиялық айырмашылықты жою үшін ағымдағы академиялық кезеңде білім алушы пәндерді жеке кесте бойынша дербес зерделейді, бақылаудың барлық түрлерін тапсырады және қорытынды бақылауға рұқсат алады.
5. Оқу пәнін басқа оқу пәнімен немесе мазмұны бойынша аралас оқу пәндері блогімен пререквезиттеу ретінде анықталған сынақты олар пәндердің мазмұны мен көлеміне сәйкес болған жағдайда қайта тапсыруға рұқсат етіледі.
6. Меңгерілген кредиттерді (сағаттарды) қайта тапсыру, сондай-ақ оқу курсы білім беру бағдарламаларын, меңгерілген пәндер тізбесінің мазмұнын, олардың көлемін, білімін, дағдылары мен құзыретін, сондай-ақ оқу нәтижелерін салыстыру негізінде белгіленеді.
7. Белгіленген уақытта жұмыс оқу жоспарлары пәндеріндегі жойылмаған академиялық айырмашылық, одан әрі академиялық қарыз болып есептеледі.
Пән бойынша академиялық айырмашылықты жою кезінде қанағаттанарлықсыз деген баға алған жағдайда, қайта тапсыруға жол берілмейді, ал білім алушылар ІІМ әскери, арнаулы оқу орнынан академиялық үлгермегені үшін оқудан шығарылады.

8. Информация о вакантных приемных местах военных, специальных учебных заведений МВД опубликовывается на их Интернет-ресурсе.
2. Порядок перевода в специальные учебные заведения МВД
Параграф 1. Организация перевода в специальные учебные
заведения МВД
9. Перевод обучающихся в специальные учебные заведения МВД осуществляется с курса на курс, с одной формы обучения на другую, с одного языкового отделения на другое, с одной специальности на другую, из других организаций высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО).
Перевод обучающихся с одного специального учебного заведения МВД в другое специальное учебное заведение МВД, при наличии вакантных приемных мест производится с согласия специальных учебных заведений МВД.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
10. Перевод обучающихся из ОВПО на вакантные приемные места в специальные учебные заведения МВД осуществляется на конкурсной основе в каникулярный период по итогам летней экзаменационной сессии (промежуточной аттестации) с учетом результатов учебного года и среднего балла успеваемости не ниже установленного в специальных учебных заведениях МВД переводного балла на тот же курс при наличии вакантных мест на соответствующем курсе.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11. Кандидат на учебу, желающий перевестись в специальное учебное заведение МВД из ОВПО, подает заявление в произвольной форме о переводе на имя начальника специального учебного заведения МВД.
К заявлению о переводе прилагаются следующие документы:
1) копия заявления о переводе в специальное учебное заведение МВД на имя руководителя ОВПО и письменное согласие на перевод с прежнего учебного заведения с подписью руководителя и скрепленное печатью;
2) копия транскрипта, подписанного проректором по учебной работе и офис - регистратором и скрепленного печатью;
3) сертификат о сдаче единого национального тестирования (далее - ЕНТ);
4) копия документа, удостоверяющего личность;
5) свидетельство обладателя образовательного гранта (если является таковым).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
12. При наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней заместитель начальника специального учебного заведения МВД по учебной работе выносит заключение о переводе в специальное учебное заведение МВД по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

8. ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарының бос қабылдау орындары туралы ақпарат олардың интернет-ресурсында жарияланады.
2. ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру тәртібі
Параграф 1. ІІМ арнаулы оқу орындарына ауыстыруды ұйымдастыру
9. Білім алушыларды ІІМ арнаулы оқу орындарына курстан курсқа, бір оқыту нысанынан екіншісіне, бір тілдік бөлімшеден екіншісіне, бір мамандықтан екіншісіне, басқа жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) ауыстыру жүзеге асырылады.
Білім алушыларды ІІМ-нің бір арнаулы оқу орнынан ІІМ-нің басқа арнаулы оқу орнына ауыстыру бос қабылдау орындары болған жағдайда ІІМ арнаулы оқу орындарының келісімімен жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Білім алушыларды ЖЖОКБҰ-дан ІІМ арнаулы оқу орындарының бос қабылдау орындарына ауыстыру конкурстық негізде каникул кезеңінде оқу жылының нәтижелерін және ІІМ арнаулы оқу орындарында осы курста белгіленген ауыстыру балынан төмен болмайтын үлгерімнің орташа балын ескере отырып, жазғы емтихандық сессияның (аралық аттестаттау) қорытындысы бойынша тиісті курста бос орындар болған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. ЖЖОКБҰ-дан ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауысуға ниет білдірген кандидат ІІМ-нің арнаулы оқу орны бастығының атына еркін нысанда ауысу туралы өтініш береді.
Ауысу туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауыстыру туралы ЖЖОКБҰ басшысының атына жазылған өтініштің көшірмесі және бұрынғы оқу орнынан басшының қолы қойылған және мөрмен бекітілген ауысуға арналған жазбаша келісімі;
2) оқу ісі жөніндегі проректор мен офис-тіркеушінің қолы қойылған және мөрмен бекітілген транскрипінің көшірмесі;
3) ұлттық бірыңғай тестілеуді (бұдан әрі – ҰБТ) тапсырғаны туралы сертификат;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) білім беру гранты иегерінің куәлігі (егер болса).
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тиісті курста бос қабылдау орны болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде ІІМ арнаулы оқу орны бастығының оқу ісі жөніндегі орынбасары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ арнаулы оқу орнына ауыстыру туралы қорытынды шығарады.

13. Копия заключения направляется в кадровую службу территориального органа внутренних дел (далее - кадровая служба ОВД) по месту жительства кандидата на учебу.
14. Кадровая служба ОВД:
1) организует предварительное изучение кандидата на учебу;
2) при соответствии кандидата на учебу требованиям пункта 42 Правил приема на обучение в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы высшего образования, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 77 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13199) (далее – Правила приема) кадровая служба направляет в специальное учебное заведение МВД личное дело кандидата на учебу и ходатайство с гарантией трудоустройства после окончания учебы.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.11.2023 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Специальное учебное заведение МВД направляет по почте в течение пяти рабочих дней личное дело, копии заключения, транскрипта, рабочего учебного плана, сертификата о сдаче ЕНТ в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) для согласования вопроса перевода кандидата на учебу в специальное учебное заведение МВД.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
16. Представленные специальными учебными заведениями МВД материалы о переводе рассматриваются комиссией МВД один раз в год.
По результатам рассмотрения материалов комиссия МВД принимает решение о переводе обучающегося в специальное учебное заведение МВД или отказе в переводе в течение пятнадцати рабочих дней.
17. На основании решения комиссии МВД приказом начальника специального учебного заведения МВД кандидат на учебу зачисляется в число обучающихся специального учебного заведения МВД.
18. Начальник специального учебного заведения МВД в течение трех рабочих дней со дня издания приказа о зачислении кандидата на учебу в число обучающихся специального учебного заведения МВД направляет письменный запрос в ОВПО, где ранее обучался кандидат на учебу о пересылке его учебного дела. К запросу прилагается копия приказа начальника специального учебного заведения МВД о зачислении кандидата на учебу в число курсантов.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

13. Қорытындының көшірмесі тұрғылықты жері бойынша аумақтық ішкі істер органының кадр қызметіне (бұдан әрі – ІІО кадр қызметі) жіберіледі.
14. ІІО кадр қызметі:
1) оқуға кандидатты алдын ала зерделеуді ұйымдастырады;
2) оқуға кандидат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 77 бұйрығымен бекітілген Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13999 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қабылдау қағидалары) 42-тармағының талаптарына сәйкес болған жағдайда кадр қызметі ІІМ арнаулы оқу орнына кандидаттың жеке ісін және оқуды бітіргеннен кейін жұмысқа орналастыру кепілдемесі бар қолдаухатты жібереді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 27.11.2023 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. ІІМ-нің арнаулы оқу орны пошта арқылы бес жұмыс күні ішінде жеке істі, қорытындының, транскриптінің көшірмесін, жұмыс оқу жоспарын, ҰБТ тапсырғаны туралы сертификатты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - ІІМ) оқуға кандидатты ІІМ-нің арнаулы оқу орнына ауыстыру мәселесін келісу үшін жолдайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. ІІМ арнаулы оқу орындары ұсынған ауысу туралы материалдарды ІІМ комиссиясы жылына бір рет қарайды.
ІІМ комиссиясы материалдарды қарау нәтижесі бойынша білім алушыны ІІМ арнаулы оқу орнына ауыстыру немесе ауыстырудан бас тарту туралы шешім шығарады.
17. ІІМ шешімінің негізінде ІІМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен оқуға кандидат ІІМ арнаулы оқу орнының білім алушылары қатарына қабылданады.
18. ІІМ арнаулы оқу орнының бастығы оқуға кандидатты ІІМ арнаулы оқу орнының білім алушылары қатарына қабылдау туралы бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оқуға кандидат бұрын оқыған ЖЖОКБҰ-ға оның оқу ісін жіберу туралы жазбаша сұрау салу жібереді. Сұрау салуға оқуға кандидатты білім алушылар қатарына қабылдау туралы ІІМ-нің арнаулы оқу орны бастығы бұйрығының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Организация перевода в военные
учебные заведения МВД
19. Перевод обучающихся внутри военного учебного заведения МВД с одной формы обучения на другую, с одного языка обучения на другой, с одной специальности на другую и из других ОВПО в военные учебные заведения МВД осуществляется в период летних или зимних каникул приказом руководителя военного учебного заведения МВД.
Перевод возможен, если академическая разница в дисциплинах рабочих учебных планов составляет не более пяти учебных дисциплин или пятнадцати кредитов обязательного компонента, а при переводе с одного языка обучения на другой также при положительном результате экзамена на знание языка обучения, на который планируется перевод.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
20. Лица, изъявившие желание перевестись в военные учебные заведения МВД, не позднее чем за три месяца до начала каникулярного отпуска в военном учебном заведении МВД, подают заявление в произвольной форме с указанием языка обучения на имя начальника военного учебного заведения МВД.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал представляется для сверки);
2) копия документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии), а также их нотариально заверенный перевод на казахский или русский язык (для лиц, получивших образование за рубежом).
Документ о предыдущем уровне образования для лиц, получивших общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование за рубежом, должен пройти процедуру признания документов об образовании в Республике Казахстан в порядке, установленными Правилами признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219);
3) транскрипт.
Лицо, обучающееся в зарубежной ОВПО, также представляет нотариально заверенный перевод транскрипта на казахский или русский язык;
4) копия сертификата о сдаче ЕНТ;
5) шесть фотографий (без головного убора размером 3,5 х 4,5 см);
6) копия приписного свидетельства (военного билета);
7) автобиография и анкета в двух экземплярах;
8) характеристика с последнего места службы (работы или учебы).
Заявление лица, не представившего указанные документы в полном объеме, к рассмотрению не принимается.

2-Параграф. ІІМ әскери оқу орындарына ауыстыруды ұйымдастыру
19. Білім алушыларды ІІМ әскери оқу орнының ішінде бір оқыту нысанынан екіншісіне, бір оқыту тілінен екіншісіне, бір мамандықтан екіншісіне, басқа ЖЖОКБҰ-дан ІІМ-нің әскери оқу орындарына ауыстыру жазғы немесе қысқы каникул кезеңінде ІІМ әскери оқу орны бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Егер жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі академиялық айырмашылық бес оқу пәнінен немесе міндетті компоненттің он бес кредитінен аспаса, бір оқыту тілінен екіншісіне ауыстыру кезінде ауыстыру жоспарланған оқыту тілін білуіне тапсырған емтиханның оң нәтижесі кезінде ауыстыру мүмкін болады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. ІІМ-нің әскери оқу орындарына ауысуға ниет білдірген адамдар ІІМ-нің әскери оқу орнында каникулдық демалыс басталғанға дейін кемінде үш ай қалғанда ІІМ-нің әскери оқу орны бастығының атына еркін нысанда оқыту тілін көрсете отырып, өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстырып тексеру үшін ұсынылады);
2) транскриптімен және қосымшасымен (болған жағдайда) бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі, сондай-ақ олардың нотариалды расталған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы (шетелде білім алған адамдар үшін).
Жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімді шетелде алған адамдар үшін бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжат Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегі № 230 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларында белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасында білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтуі қажет;
3) транскрипт.
Шетелдік ЖЖОКБҰ-да білім алатын адам транскриптің нотариалды бекітілген қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасын да ұсынады;
4) ҰБТ тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 3,5 х 4,5 см);
6) есепке тіркеу куәлігінің (әскери билет) көшірмесі;
7) өмірбаян мен сауалнама екі данада;
8) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеме.
Көрсетілген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған адамның өтініші қарауға қабылданбайды.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 27.11.2023 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Военное учебное заведение МВД после получения заявления о переводе проводит следующую работу:
1) при наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней заместитель начальника военного учебного заведения МВД, курирующий учебную работу, выносит заключение по форме согласно приложению к настоящим Правилам о соответствии кандидата требованиям, изложенным в пункте 19 настоящих Правил;
2) при положительном заключении кадровая служба военного учебного заведения МВД проводит мероприятия по проверке кандидата на учебу на соответствие требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих". Результаты проверочных мероприятий передаются заместителю начальника военного учебного заведения МВД, курирующему учебную работу, для рассмотрения на ученом совете военного учебного заведения МВД;
3) ученый совет на заседании рассматривает материалы и выносит решение о целесообразности или нецелесообразности перевода кандидата на учебу в военное учебное заведение МВД и утверждает его у руководителя военного учебного заведения МВД;
4) руководитель военного учебного заведения МВД не позднее трех рабочих дней со дня утверждения решения ученого совета о переводе:
направляет кандидату на учебу в бумажном или электронном виде уведомление о принятом решении касательно перевода в военное учебное заведение МВД;
при положительном решении ученого совета о переводе издает приказ о зачислении кандидата на учебу в число курсантов военного учебного заведения МВД и направляет письменный запрос в ОВПО, где ранее обучался кандидат на учебу о пересылке его учебного дела. К запросу прилагается копия приказа начальника военного учебного заведения МВД о зачислении кандидата на учебу в число курсантов.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
3. Порядок восстановления в военные, специальные учебные
заведения МВД
Параграф 1. Организация восстановления в специальные учебные
заведения МВД
22. Восстановление обучающихся в специальные учебные заведения МВД осуществляется из числа обучавшихся в ОВПО.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 27.11.2023 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. ІІМ-нің әскери оқу орны ауыстыру туралы өтінішті алған соң келесі жұмысты жүргізеді:
1) тиісті курста бос орындар болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидаттың осы Қағиданың 19-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды шығарады;
2) оң қорытынды шығарылған жағдайда ІІМ әскери оқу орнының кадр қызметі оқуға кандидаттың "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкестігін тексеру бойынша іс-шаралар өткізеді. Тексеру іс-шараларының нәтижелері ІІМ әскери оқу орнының оқу кеңесінде қарау үшін ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына беріледі;
3) оқу кеңесі отырыста материалдарды қарайды және оқуға кандидатты ІІМ-нің әскери оқу орнына ауыстырудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім шығарады және оны ІІМ әскери оқу орнының бастығы бекітеді;
4) ІІМ әскери оқу орнының басшысы оқу кеңесінің ауыстыру туралы шешімі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
оқуға кандидатқа қағаз немесе электронды түрде ІІМ-нің әскери оқу орнына ауыстыруға қатысты қабылданған шешім туралы хабарлама жолдайды;
оқу кеңесі ауыстыру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда оқуға кандидатты ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрық шығарады және оқуға кандидат бұған дейін оқыған ЖЖОКБҰ-ға оның оқу ісін жолдау туралы жазбаша сұрау салу жібереді. Сұрау салуға ІІМ әскери оқу орны бастығының оқуға кандидатты курсанттар қатарына қабылдау туралы бұйрығының көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау тәртібі
1-Параграф. ІІМ арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау тәртібі
22. Білім алушыларды ІІМ-нің арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау ЖЖОКБҰ-да білім алғандар қатарынан жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
23. Восстановление обучающихся в специальные учебные заведения МВД осуществляется в период летних или зимних каникул.
24. Восстановление обучающихся производится на основании ходатайства руководителя территориального органа внутренних дел, приказом начальника специального учебного заведения МВД.
25. Для восстановления в специальное учебное заведение МВД граждане подают заявление в произвольной форме о восстановлении на имя начальника специального учебного заведения МВД.
26. Специальное учебное заведение МВД направляет запрос по месту предыдущего обучения о предоставлении документов об освоенных учебных программах обучающегося (академическая справка, транскрипт), а также о завершении предыдущего уровня образования.
27. При наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней заместитель начальника специального учебного заведения МВД выносит и утверждает заключение о восстановлении в специальное учебное заведение МВД по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
28. Копия заключения направляется в кадровую службу территориального органа внутренних дел (далее - кадровая служба ОВД) по месту жительства кандидата на учебу.
29. Кадровая служба ОВД:
1) организует предварительное изучение кандидата на учебу;
2) при соответствии требованиям Правил приема кадровая служба направляет в специальное учебное заведение МВД личное дело кандидата на учебу и ходатайство с гарантией трудоустройства после окончания учебы.
Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования); от 27.11.2023 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
30. При наличии вакантных мест на соответствующем курсе приказом начальника специального учебного заведения МВД кандидат на учебу зачисляется в число обучающихся.
31. Копия приказа направляется в кадровую службу ОВД.
Параграф 2. Организация восстановления в военные учебные
заведения МВД
32. Восстановление кандидатов на учебу в военные учебные заведения МВД осуществляется из числа обучавшихся в ОВПО в период летних или зимних каникул приказом начальника военного учебного заведения МВД.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Білім алушыларды ІІМ арнаулы оқу орындарына қайта қабылдау жазғы немесе қысқы каникул кезеніңде жүзеге асырылады.
24. Білім алушыларды қайта қабылдау аумақтық ішкі істер органы басшысының қолдаухаты негізінде ІІМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен жүргізіледі.
25. ІІМ арнаулы орындарына қайта қабылдау үшін азаматтар ІІМ арнаулы оқу орны бастығының атына қайта қабылдау туралы еркін нысанда өтініш береді.
26. ІІМ арнаулы оқу орны бұрын оқыған орны бойынша білім алушының білім алу бағдарламаларын меңгергені (академиялық анықтама, транскрипт), сондай-ақ алдыңғы білім беру деңгейін бітіргені туралы құжаттарды ұсыну туралы сұрау салу жібереді.
27. Тиісті курста бос қабылдау орны болған жағдайда ІІМ арнаулы оқу орны бастығының орынбасары үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІМ арнаулы оқу орнына қайта қабылдау туралы қорытынды шығарады және бекітеді.
28. Қорытындының көшірмесі аумақтық ішкі істер органының кадр қызметіне (бұдан әрі – ІІО кадр қызметі) жіберіледі.
29. ІІО кадр қызметі:
1) оқуға кандидатты алдын ала зерделеуді ұйымдастырады;
2) Қабылдау қағидаларының талаптарына сәйкес болған жағдайда кадр қызметі ІІМ-нің арнаулы оқу орнына жеке ісін және оқуды бітіргеннен кейін жұмысқа орналастыру кепілдемесі бар қолдаухатты жібереді.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.11.2023 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
30. Тиісті курсата бос қабылдау орындары болған жағдайда ІМ арнаулы оқу орны бастығының бұйрығымен оқуға кандидат білім алушылар қатарына қабылданады.
31. Бұйрықтың көшірмесі ІІО кадр қызметіне жолданады.
2-Параграф. ІІМ әскери оқу орындарына қайта қабылдау тәртібі
32. Оқуға кандидаттарды ІІМ-нің әскери оқу орындарына оқуға қайта қабылдау ЖЖОКБҰ-да білім алғандар қатарынан жазғы немесе қысқы каникул кезеңінде ІІМ әскери оқу орны бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

33. Восстановлению в военное учебное заведение МВД не подлежит лицо:
1) если со дня его отчисления прошло более одного года, за исключением случаев отчисления по состоянию здоровья и признанию годным к обучению и прохождению воинской службы на основании заключения военно-врачебной комиссии;
2) уволенное по отрицательным мотивам с государственной или воинской службы, из специальных государственных органов, правоохранительных органов, судов и органов юстиции;
3) не соответствующее требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих";
4) если разница в дисциплинах рабочих учебных планов составляет более пяти учебных дисциплин или более пятнадцати кредитов обязательного компонента.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
34. Для восстановления в военное учебное заведение МВД кандидат на учебу не позднее трех месяцев до начала очередного академического периода, в котором желает продолжить обучение, подает заявление о восстановлении на имя начальника военного учебного заведения МВД в произвольной форме с обязательным указанием специальности и курса, на который желает восстановиться.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность (оригинал представляется для сверки);
2) копия документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии), а также их нотариально заверенный перевод на казахский или русский язык (для лиц, получивших образование за рубежом).
Документ о предыдущем уровне образования для лиц, получивших общее среднее или техническое и профессиональное, послесреднее образование за рубежом, должен пройти процедуру признания документов об образовании в Республике Казахстан в порядке, установленном Правилами признания;
3) транскрипт.
Лицо, обучающееся в зарубежном ВУЗе, также представляет нотариально заверенный перевод транскрипта на казахский или русский язык;
4) копия сертификата о сдаче ЕНТ;
5) шесть фотографий (без головного убора размером 3,5 х 4,5 см);
6) копия приписного свидетельства (военного билета);
7) автобиография и анкета в двух экземплярах;
8) характеристика с последнего места службы (работы или учебы).
Заявление лица, не представившего указанные документы в полном объеме, к рассмотрению не принимается.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

33. ІІМ-нің әскери оқу орнына оқуға қайта қабылданбайтын адамдар:
1) денсаулық жағдайы бойынша оқудан шығару жағдайларын қоспағанда, оның шығарылған күнінен бастап бір жылдан артық уақыт өтсе және әскери-дəрігерлік комиссия қорытындысының негізінде оқуға және әскери қызмет өткеруге жарамды деп танылған;
2) мемлекеттік немесе əскери қызметтен, арнаулы мемлекеттік органдардан, құқық қорғау органдарынан, соттардан жəне əділет органдарынан терiс себептер бойынша шығарылған;
3) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін;
4) егер жұмыс оқу жоспарларының пәндеріндегі айырмашылық бес оқу пәнінен немесе міндетті компоненттің он бес кредитінен артық болса.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдау үшін оқуды жалғастыруға ниет білдірген кандидат кезекті академиялық кезеңнің басталуына үш ай қалған мерзімнен кешіктірмей ІІМ әскери оқу орны бастығының атына еркін нысанда оқуға қайта қабылдануға ниет білдірген мамандық пен курсты міндетті түрде көрсете отырып, қайта қабылдау туралы өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстырып тексеру үшін ұсынылады);
2) транскриптімен және қосымшасымен (болған жағдайда) бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі, сондай-ақ олардың нотариалды расталған қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы (шетелде білім алған адамдар үшін).
Жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімді шетелде алған адамдар үшін бұған дейінгі білім деңгейі туралы құжат Тану қағидаларында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасындағы білім туралы құжаттарды тану рәсімінен өтуі қажет;
3) транскрипт.
Шетелдік ЖОО-да білім алатын адам транскриптің қазақ немесе орыс тіліне нотариалды бекітілген аудармасын да ұсынады;
4) ҰБТ тапсырғаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) алты фотосурет (бас киімсіз, көлемі 3,5 х 4,5 см);
6) есепке тіркеу куәлігінің (әскери билет) көшірмесі;
7) өмірбаян мен сауалнама екі данада;
8) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеме.
Көрсетілген құжаттарды толық көлемде ұсынбаған адамның өтініші қарауға қабылданбайды.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

35. Военное учебное заведение МВД после получения заявления о восстановлении проводит следующую работу:
1) заместитель начальника военного учебного заведения МВД, курирующий учебную работу, при наличии вакантных мест на соответствующем курсе в течение трех рабочих дней выносит заключение по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) при положительном заключении кадровая служба военного учебного заведения МВД проводит мероприятия по проверке кандидата на учебу на соответствие требованиям статьи 38 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих". Результаты проверочных мероприятий передаются заместителю начальника военного учебного заведения МВД, курирующему учебную работу, для рассмотрения на ученом совете военного учебного заведения МВД;
3) ученый совет на заседании рассматривает материалы и выносит решение о целесообразности или нецелесообразности восстановления кандидата на учебу в военное учебное заведение МВД и утверждает его у руководителя военного учебного заведения МВД;
4) руководитель военного учебного заведения МВД не позднее трех рабочих дней со дня утверждения решения ученого совета о восстановлении:
направляет кандидату на учебу в бумажном или электронном виде уведомление о принятом решении касательно восстановления в военное учебное заведение МВД;
при положительном решении ученого совета о восстановлении издает приказ о зачислении кандидата на учебу в число курсантов военного учебного заведения МВД.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
36. Выписка из приказа о зачислении в число курсантов военного учебного заведения МВД направляется для сведения в Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
37. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам перевода
и восстановления в военные,
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
"УТВЕРЖДАЮ"
Заместитель начальника
военного, специального
учебного заведения
МВД по учебной работе
___________________________
воинское (специальное) звание,
подпись, фамилия, инициалы
"______" __________ 20____ г.
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ

35. ІІМ әскери оқу орны қайта қабылдау туралы өтінішті алған соң, келесі жұмысты жүргізеді:
1) тиісті курста бос орындар болған жағдайда үш жұмыс күні ішінде ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасары осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды шығарады;
2) оң қорытынды шығарылған жағдайда ІІМ әскери оқу орнының кадр қызметі оқуға кандидаттың "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 38-бабының талаптарына сәйкестігін тексеру бойынша іс-шаралар өткізеді. Тексеру іс-шараларының нәтижелері ІІМ әскери оқу орнының оқу кеңесінде қарау үшін ІІМ әскери оқу орны бастығының оқу жұмысына жетекшілік ететін орынбасарына беріледі;
3) оқу кеңесі отырыста материалдарды қарайды және оқуға кандидатты ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім шығарады және оны ІІМ әскери оқу орнының бастығы бекітеді;
4) ІІМ әскери оқу орнының басшысы оқу кеңесінің қайта қабылдау туралы шешімі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей:
оқуға кандидатқа қағаз немесе электронды түрде ІІМ-нің әскери оқу орнына қайта қабылдауға қатысты қабылданған шешім туралы хабарлама жолдайды;
оқу кеңесі қайта қабылдау туралы оң шешім қабылдаған жағдайда оқуға кандидатты ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрық шығарады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. ІІМ әскери оқу орнының курсанттары қатарына қабылдау туралы бұйрықтан үзінді көшірме Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығына мәлімет үшін жолданады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарына ауыстыру
және қайта қабылдау
қағидаларына
қосымша
"БЕКІТЕМІН"
ІІМ әскери, арнаулы оқу орны
бастығының оқу ісі жөніндегі
орынбасары
____________________________
әскери (арнайы) атағы,
қолы, тегі, аты-жөні
20___ жылғы "___"___________
Нысан
__________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"_______ -_________________________" мамандығы бойынша жоғары
білім беру бағдарламасы бойынша _________ оқу нысаны бойынша ________
курсқа "____________________________" мемлекеттік мекемесіне оқуын
ІІМ әскери, арнаулы оқу орнының атауы
одан әрі жалғастыру үшін ауыстыру (қайта қабылдау) туралы
ҚОРЫТЫНДЫ

Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 03.03.2023 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
на _____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) о переводе (восстановлении)
для дальнейшего продолжения обучения в государственное учреждение
"______________________________________________________________"
наименование военного, специального учебного заведения МВД
на ____ курс по __________ форме обучения по образовательной программе
высшего образования по специальности "______ - ____________________"
На основании представленных документов
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заявления, транскрипта)
установлена следующая академическая разница:
№ п/п
Наименование дисциплин и видов учебной работы
Всего часов
Форма контроля
Количество кредитов (часов)
Справка кандидата
Учебный план ___ (наименование учебного заведения)
2Справка кандидата
Общеобязательный компонент
1.
Вузовский компонент
1.
Средний балл успеваемости - __________
Вывод: в соответствии с пунктами 2, 3, 4, 5, 6, 7 Правил перевода и восстановления
в военные, специальные учебные заведения Министерства внутренних дел
Республики Казахстан, утвержденных приказом МВД РК от 13 января 2016 года № 25
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 13139), перевод (восстановление)
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
для обучения на _____ курс (набора 20__года) факультета ___________________
обучения по образовательной программе высшего образования по специальности
"____ - ________________"______________________________________________
наименование военного, специального учебного заведения МВД
считать возможным (не возможным).
Академическая разница ликвидируется в установленные сроки.
______________________________________________________________________
должность проводившего заключение
______________________________________________________________________
воинское (специальное) звание, подпись, фамилия, инициалы
Примечание: при наличии в структуре ОВПО самостоятельных институтов,
заключение согласовывается с начальником института.

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 03.03.2023 № 201 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________ ұсынған құжаттар
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(өтініш, транскрипт) негізінде мынадай академиялық айырмашылық белгіленді:
Р/с №
Пәндердің және оқу жұмысы түрлерінің атауы
Барлық сағат
Бақылау нысаны
Кредиттер (сағат) саны
Кандидаттың анықтамасы
Оқу жоспары (оқу орнының атауы)
Кандидаттың анықтамасы
Жалпыға бірдей міндетті компонент
1
Жоғары оқу орнының компоненті
1
Үлгерімнің орташа балы -_______
Қорытынды: ҚР ІІМ-нің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 25 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13139 болып тіркелген) 2, 3, 4, 5, 6, 7-тармақтарына сәйкес
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"____ -__________" мамандығы бойынша _______________________________
ІІМ әскери, арнаулы оқу орнының атауы
жоғары білім беру бағдарламасы бойынша ____________ факультетінің ___ курсына (20___ж. қабылдау) оқуға ауыстыру (қайта қабылдау) мүмкін (мүмкін емес) деп есептелсін.
Академиялық айырмашылық белгіленген мерзімде жойылады.
_________________________________________________________________
қорытынды жүргізген адамның лауазымы
_________________________________________________________________
әскери (арнайы) атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Ескертпе: ЖОБҰ құрылымында дербес институттар болған жағдайда, қорытынды институт бастығымен келісіледі.