Об утверждении Требований, предъявляемых к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технических требований к вексельной бумаге
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13249.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам неработающих кредитов и активов банков второго уровня, оказания финансовых услуг и деятельности финансовых организаций и Национального Банка Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 237 "Об утверждении Правил, устанавливающих требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7957, опубликовано 7 ноября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 385-387 (27204-27206)).
3. Департаменту развития и управления платежными системами
(Мусаев Р.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 31 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13249 болып тіркелді
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне екінші деңгейдегі банктердің жұмыс істемейтін кредиттері мен активтері, қаржылық қызметтер көрсету және қаржы ұйымдары мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптар бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына техникалық талаптарды белгілейтін қағидаларды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 237 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7957 тіркелген, 2012 жылғы 7 қарашада «Егемен Қазақстан» газетінде № 729-734 (27806) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелерін дамыту және басқару департаменті (Мұсаев Р.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

3) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 31
Требования, предъявляемые к степеням защиты
вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на
территорию Республики Казахстан, а также технические требования
к вексельной бумаге
1. Требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге (далее – Требования) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге.
2. Основные понятия, используемые в Требованиях:
1) фоновые изображения лицевой и оборотной стороны – рисунок фона, выполняемый в виде сетки (двух-трех пересекающихся гильоширных сеток), образованной тонкими линиями, отпечатанными красками со слабой цветовой насыщенностью. Фон предназначен для получения замкнутого, самодостаточного поля и достижения связи между элементами. Рисунок, образуемый линиями фона, имеющими постоянную толщину, имеет орнаментальный характер;
2) гильоширные элементы – устойчивые защитные элементы, служащие выразительным средством для художественного оформления вексельной бумаги и выполняемые в виде розеток или поясов, которые представляют собой тонкие сетки из непрерывных линий, выполненных темными на светлом фоне или светлыми - на темном фоне в виде эллипса и других форм. Розетки являются разверткой по окружности и строятся путем комбинации и наложения нескольких подобных замкнутых кривых с гораздо более сложным контуром, а пояса состоят из набора замкнутых кривых, заполняющих определенный участок на площади;

3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                             Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 31 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына
әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын
талаптар, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық
талаптар
1. Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптар, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды белгілейді.
2. Талаптарда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бет және сырт жағындағы түсті бейнелер – түсі солғын бояулармен басылған жұқа сызықтардан құралған тор (бір-бірімен қиылысқан екі-үш гильошир торлар) түрінде салынған сурет. Негізгі түс тұйықталған, жеткілікті ашық жер қалдыру және элементтер арасында байланыс болу үшін қажет. Қалыңдықтары біркелкі негізгі түс сызықтарынан құралған сурет ою-өрнек сипатында берілген;
2) гильошир элементтерi – вексель қағазын көркем безендiруде айшықты құрал қызметiн атқаратын және ашық түсте – күңгiрт немесе күңгiрт түсте – ашық етiп салынған эллипс түрiндегi және басқа нысандағы тұтас сызықтар болып келетiн жiңiшке тор iспеттес ою-өрнек немесе белдеулер түрiнде орындалған орнықты қорғаныш элементтерi. Ою-өрнек иректермен айналдыра көмкеріледі және әлдеқайда күрделі тұйықталған бірнеше қисық сызықтар салу жолымен жасалады, ал белдеулер алаңдағы белгiлi бiр жерді алып тұратын тұйықталған қисық сызықтардан құралады;

3) ирисовая печать – печать двух цветов с одной формы, в элементах получаемых изображений осуществлен плавный переход одного цвета в другой;
4) микротекст – строки с высотой букв не более 0,2 - 0,3 миллиметров без пробелов между словами, размещаемые среди элементов рамок, ограничивающих какой-либо рисунок, или используемые в качестве самой рамки, а также скомпонованные в качестве фона;
5) нумерация – печать способом высокой печати, краской черного цвета, флуоресцирующего под ультрафиолетовым излучением;
6) штриховой рисунок – рисунок, выполненный тончайшими штрихами с минимальным расстоянием между ними в определенных участках, исключающий применение растушевки.
3. Производство или ввоз на территорию Республики Казахстан вексельной бумаги осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к степеням защиты вексельной бумаги и техническими требованиями к вексельной бумаге.
4. Требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, заключаются в полиграфической форме защиты.
Полиграфическая форма защиты вексельной бумаги (бланка векселя) включает в себя следующие степени защиты:
1) гильоширные элементы;
2) фоновые изображения лицевой и оборотной стороны;
3) штриховой рисунок;
4) микротекст;
5) ирисовая печать;
6) нумерация.
5. Технические требования к вексельной бумаге заключаются в физико-химической форме защиты.
Физико-химическая форма защиты включает в себя следующие технические требования, предъявляемые к вексельной бумаге:
1) длинносеточный или круглосеточный водяной знак бумаги;
2) специальные волокна в бумаге, контролируемые визуально;
3) специальные волокна в бумаге, контролируемые в ультрафиолетовой зоне спектра;
4) наличие защитных нитей (пластиковые, магнитные, металлизированные);
5) наличие индикаторных добавок;
6) вексельная бумага не должна давать собственной флуоресценции.

3) иристік басу – бір нысандағы екі түсті басу, алынған бейнелерде бір түс екінші түске жалғаса ауысады;
4) микромәтiн – сөздердiң арасына ашық жер қалдырылмай жазылған, әрiптердiң биiктiгi 0,2 - 0,3 миллиметрден аспайтын жолдар, ол қандай да бiр суреттi көмкерiп тұратын немесе жиектің өзі ретінде қолданылатын, сондай-ақ негiзгi түс түрiнде құрастырылатын жиек элементтерiнiң ортасына орналастырылады;
5) нөмірлеу – ультракүлгін жарықпен сәулеленетін қара түсті бояумен жоғары сапалы басу тәсілімен басып шығару;
6) штрихті сурет – белгiлi бiр бөлiктерiн қарайтуға болмайтын нәзiк штрихтер арасы барынша жақын етiп салынған сурет.
3. Вексель қағазын Қазақстан Республикасының аумағында шығару немесе әкелу вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарға және вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптар полиграфиялық қорғаныш нысанда болуында.
Вексель қағазының (вексель бланкісінің) полиграфиялық қорғаныш нысаны мынадай қорғаныш дәрежелерінен тұрады:
1) гильошир элементтері;
2) бет және сырт жағындағы түсті бейнелер;
3) штрихті сурет;
4) микромәтін;
5) иристік басу;
6) нөмірлеу.
5. Вексель қағазына қойылатын техникалық талаптар физикалық-химиялық қорғаныш нысанда болуында.
Физикалық-химиялық қорғаныш нысаны вексель қағазына қойылатын мынадай техникалық талаптардан тұрады:
1) қағаздың ұзын торлы немесе дөңгелек торлы сутамғы белгiсi;
2) қағаздағы көзбен көріп байқауға болатын арнайы талшықтар;
3) қағаздағы спектрдің ультракүлгін аймағында көзбен көріп байқауға болатын арнайы талшықтар;
4) қорғаныш (пластик, магниттi, металл қосылған) жiптердiң болуы;
5) индикаторлық қоспалардың болуы;
6) вексель қағазы жарық түскен кезде сәулеленiп тұрмауға тиiс.