Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 126. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2016 года № 13915. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 29.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 29 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", а также с постановлением Правления Национального Банка № 65 от 25 июля 2006 года "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту монетарных операций (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев A.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 126 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 13 шілдеде № 13915 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 19 наурыздағы № 29 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3. осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев A.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 126
Правила
выбора внешних управляющих активами Национального фонда
Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), а также с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан № 65 от 25 июля 2006 года "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361, (далее – Правила осуществления инвестиционных операций Фонда) и регулируют общий порядок и условия передачи активов Национального фонда Республики Казахстан (далее - Фонд) во внешнее или внешнее транзитное управление зарубежным банкам и специализированным организациям по управлению активами.
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года, а также следующие понятия:
1) региональный мандат – портфель, инвестиции которого сосредоточены в рамках одной страны (рынка, региона);
2) активное управление активами – тип управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) превышает 0,5 (ноль целях пять десятых) процента;
3) пассивное управление активами – тип управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) не превышает 0,5 (ноль целых пять десятых) процента. При пассивном управлении доходность портфеля во внешнем управлении приблизительно равна доходности эталонного портфеля;
4) внешнее транзитное управление активами – тип управления, при котором активы передаются на срок до 6 (шести) месяцев внешнему транзитному управляющему с целью минимизации рисков в связи с изменениями в структуре передаваемых активов;
5) информационный коэффициент (information ratio) – отношение уровня сверхдоходности к изменчивости отклонения доходности (tracking error);

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі Басқармасының
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 126 қаулысымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы
басқарушыларды таңдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 тіркелген "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (бұдан әрі – Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесі) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Қор) активтерін шетелдік банктерге және активтерді басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға берудің жалпы тәртібін және талаптарын реттейді.
2. Қағидаларда 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аймақтық мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, аймақтың) шеңберінде шоғырландырылған портфель;
2) активтерді активтік басқару – кірістіліктің ауытқу өзгермелілігінің мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан асып кететін басқару түрі;
3) активтерді пассивтік басқару – кірістіліктің ауытқу өзгермелілігінің мәні (tracking error) 0,5 (нөл бүтін оннан бес) пайыздан аспайтын басқару түрі. Пассивтік басқару кезінде сыртқы басқарудағы портфельдің кірістілігі шамамен эталондық портфель кірістілігіне тең болады;
4) активтерді сыртқы транзиттік басқару – берілетін активтердің құрылымындағы өзгерістерге байланысты тәуекелдерді барынша азайту мақсатында активтер сыртқы транзиттік басқарушыға 6 (алты) айға дейінгі мерзімге берілетін басқару түрі;
5) ақпараттық коэффициент (information ratio) – үстеме кірістілік деңгейінің кірістіліктің ауытқу өзгермелілігіне (tracking error) қатынасы;

6) глобальный мандат – портфель, инвестиции которого выходят за рамки одной страны (рынка, региона);
7) диверсификация – размещение активов в финансовые инструменты и иное имущество с целью снижения риска уменьшения их стоимости;
8) корреляция – статистическая взаимосвязь двух или более величин. Корреляция является положительной, если при увеличении (уменьшении) одной величины значение второго показателя увеличивается (уменьшается). Корреляция является отрицательной, если при увеличении(уменьшении) одной величины значение второго показателя уменьшается (увеличивается);
9) альтернативные инструменты – инвестиционные продукты, отличающиеся от финансовых инструментов (акций, облигаций и инструментов денежного рынка) высокими показателями доходности, рисков и низкой ликвидностью;
10) межбанковский рынок – совокупность отношений, возникающих при осуществлении операций по покупке и(или) продаже иностранной валюты, ценных бумаг, платежных документов в иностранных валютах на неорганизованном рынке;
11) головная организация – компания, владеющая контрольным пакетом акций дочерних организаций;
12) биржевой рынок – совокупность отношений с использованием торговых систем организатора торгов, который осуществляет организационное и техническое обеспечение торгов, путем их непосредственного проведения;
13) институциональный инвестор – юридическое лицо, осуществляющее инвестирование денег в финансовые инструменты;
14) комиссионное вознаграждение – вознаграждение, выплачиваемое за услуги по управлению активами;
15) активы на консультационном обслуживании – активы, находящиеся в управлении у внешнего управляющего, по которым внешний управляющий консультирует клиента в части инвестиционного управления активами клиента;
16) изменчивость отклонения доходности (tracking error) – разница между доходностью эталонного портфеля и доходностью портфеля;
17) специализированный мандат – мандат, передаваемый во внешнее управление с целью диверсификации по типам мандатов и отрицательной корреляции между доходностью внешних управляющих;
18) мандат – портфель, имеющий определенные инвестиционные характеристики;
19) маржевой счет – текущий счет для проведения операций с производными финансовыми инструментами, открываемый в клиринговой организации и используемый в целях учета обеспечения по сделкам и проведения расчетов по операциям с производными финансовыми инструментами;
20) Полномочный представитель – специальное должностное лицо (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), определяемое решением Правления Национального Банка, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению активами Фонда от имени Национального Банка;

6) ауқымды мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, аймақтың) шеңберінен шығатын портфель;
7) әртараптандыру – активтер құнының азаю тәуекелін төмендету мақсатында оларды қаржы құралдарына және өзге мүлікке орналастыру;
8) байланыстыру – екі немесе одан көп шама арасындағы статистикалық өзара байланыс. Егер бір шама ұлғайған/азайған кезде екінші көрсеткіштің мәні ұлғайса/азайса, байланыстыру оң болып табылады. Егер бір шама ұлғайған/азайған кезде екінші көрсеткіштің мәні ұзайса/ұлғайса, байланыстыру теріс болып табылады;
9) балама құралдар – қаржы құралдарынан (акциялардан, облигациялардан және қаржы нарығының құралдарынан) кірістілігінің, тәуекелдерінің жоғары көрсеткіштерімен және төмен өтімділігімен ерекшеленетін инвестициялық өнімдер;
10) банкаралық нарық – шетел валютасын, бағалы қағаздарды, шетел валюталарындағы төлем құжаттарын ұйымдастырылмаған нарықта сатып алу және/немесе сату жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде туындайтын қатынастар жиынтығы;
11) бас ұйым – еншілес ұйымдары акцияларының бақылау пакетіне ие компания;
12) биржа нарығы – тікелей сауда-саттықты өткізу жолымен оларды ұйымдық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелері пайдаланылатын қатынастар жиынтығы;
13) институционалдық инвестор – ақшаны қаржы құралдарына инвестициялауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
14) комиссиялық сыйақы – активтерді басқару жөніндегі қызметтер үшін төленетін сыйақы;
15) консультациялық қызмет көрсетудегі активтер – клиенттің активтерін инвестициялық басқару бөлігінде сыртқы басқарушы клиентке консультация беретін сыртқы басқарушының басқаруындағы активтер;
16) кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) – эталондық портфельдің кірістілігі мен портфельдің кірістілігі арасындағы айырма;
17) мамандандырылған мандат – мандаттардың типтері және сыртқы басқарушылардың кірістілігі арасындағы теріс байланыстыру бойынша әртараптандыру мақсатында сыртқы басқаруға берілетін мандат;
18) мандат – белгілі бір инвестициялық сипаттамалары бар портфель;
19) маржалық шот – клиринг ұйымында ашылатын және туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша мәмілелер бойынша қамтамасыз етуді есепке алу және есеп айырысуларды жүргізу мақсатында пайдаланылатын, туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүргізуге арналған ағымдағы шот;
20) Өкілетті өкіл – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі, Ұлттық Банк Басқармасының шешімімен айқындалатын, өкілеттігіне Ұлттық Банктің атынан Қордың активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі шешімдерді жедел қабылдау кіретін арнайы лауазымды тұлға;

21) портфель – набор финансовых инструментов, в том числе наличная валюта;
22) портфельный менеджер – лицо, отвечающее за управление активами клиентов;
23) внешнее управление – тип управления активами, при котором активы клиента передаются в доверительное управление банку-нерезиденту Республики Казахстан или организации, специализирующемуся (специализирующейся) на доверительном управлении активами клиентов и осуществляющему (осуществляющей) деятельность на международных финансовых рынках;
24) внешний управляющий – банк-нерезидент Республики Казахстан или организация, специализирующийся (специализирующаяся) на доверительном управлении активами клиентов и осуществляющий (осуществляющая) свою деятельность на международных финансовых рынках;
25) внешний транзитный управляющий – банк-нерезидент Республики Казахстан или организация, специализирующийся (специализирующаяся) на внешнем транзитном управлении активов клиентов и осуществляющий (осуществляющая) свою деятельность на международных финансовых рынках;
26) транзитный период – временной период, применяемый к портфелю, устанавливаемый в соответствии с Правилами в целях приведения его в соответствие с параметрами, устанавливаемыми Правилами осуществления инвестиционных операций Фонда;
27) уполномоченное подразделение – Департамент монетарных операций Национального Банка;
28) руководство Национального Банка – Председатель Национального Банка, заместитель Председателя Национального Банка, курирующий уполномоченное подразделение;
29) уровень сверхдоходности – разница между фактически достигнутым уровнем доходности и уровнем доходности эталонного портфеля;
30) форексные операции – покупка или продажа валюты на биржевом и межбанковском рынке;
31) эталонный портфель – набор инструментов, отражающий стратегические интересы инвестора. Доходность эталонного портфеля служит мерой при оценке доходности управления активами.
3. Активы Фонда передаются во внешнее управление в целях:
1) снижения уровня рисков, связанных с типом управления, вследствие диверсификации;
2) увеличения доходности управления активами Фонда благодаря использованию опыта, аналитических материалов, исследований и технических ресурсов внешнего управляющего;
3) получения экспертизы и консультаций в области управления активами, обучения персонала;
4) возможности внедрения новых классов активов, по которым отсутствует опыт в самостоятельном управлении активами;
5) поддержания количества внешних управляющих, которое соответствует объемам внешнего управления, установленным Правилами осуществления инвестиционных операций Фонда.

21) портфель – қаржы құралдарының жиынтығы, оның ішінде қолма-қол валюта;
22) портфель менеджері – клиенттердің активтерін басқаруға жауап беретін адам;
23) сыртқы басқару – клиенттің активтері клиенттердің активтерін сенімгерлік басқаруға мамандандырылған және қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкіне немесе ұйымға сенімгерлік басқаруға берілетін активтерді басқару түрі;
24) сыртқы басқарушы – клиенттердің активтерін сенімгерлікпен басқаруға мамандандырылған және өзінің қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі немесе ұйым;
25) сыртқы транзиттік басқарушы – клиенттердің активтерін транзиттік басқаруға мамандандырылған және өзінің қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі немесе ұйым;
26) транзиттік кезең – портфельге қатысты қолданылатын, оны Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында белгіленген өлшемдерге сәйкес келтіру мақсатында Қағидаларға сәйкес белгіленетін уақыт кезеңі;
27) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банкінің монетарлық операциялар департаменті;
28) Ұлттық Банк басшылығы – Ұлттық Банк Төрағасы, уәкілетті бөлімшеге жетекшілік ететін Ұлттық Банк Төрағасының орынбасары;
29) үстеме кірістілік деңгейі – нақты қол жеткізілген кірістілік деңгейі мен эталондық портфель кірістілігінің деңгейі арасындағы айырма;
30) форекс операциялары – биржа және банкаралық нарықта валютаны сатып алу немесе сату;
31) эталондық портфель – инвестордың стратегиялық мүддесін көрсететін құралдар жиынтығы. Эталондық портфельдің кірістілігі активтерді басқару кірістілігін бағалау кезіндегі шама болады.
3. Қордың активтері сыртқы басқаруға:
1) басқару түрімен байланысты, әртараптандыру салдарынан туындайтын тәуекелдер деңгейін төмендету;
2) сыртқы басқарушының тәжірибесін, талдамалық материалдарын, зерттеулері мен техникалық ресурстарын пайдалану нәтижесінде Қордың активтерін басқарудың кірістілігін ұлғайту;
3) активтерді басқару, қызметкерлерді оқыту саласында сараптама және консультациялар алу;
4) активтерді дербес басқару тәжірибесі жоқ активтердің жаңа сыныптарын енгізу мүмкіндігі;
5) Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында белгіленген сыртқы басқару көлеміне сәйкес келетін сыртқы басқарушылардың санын ұстап тұру мақсатында беріледі.

4. Общий допустимый объем активов Фонда, передаваемых во внешнее управление одному внешнему управляющему, составляет не более 10 (десяти) процентов сберегательного портфеля Фонда. При нарушении данного ограничения уполномоченное подразделение устраняет несоответствие в течение 1 (одного) квартала со дня возникновения.
5. Выбор типа управления (активного или пассивного) и эталонного портфеля для внешнего управляющего осуществляется в соответствии с целями управления активами Фонда и ограничениями, предусмотренными Правилами осуществления инвестиционных операций Фонда, в зависимости от ситуации на рынке.
6. Внешнему управляющему или внешнему транзитному управляющему выплачивается фиксированное комиссионное вознаграждение и(или) комиссионное вознаграждение, зависящее от результатов управления, в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление или соглашением о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление.
Глава 2. Принятие решения и передача активов Фонда во внешнее
управление или внешнее транзитное управление
7. Уполномоченное подразделение публикует на официальном интернет-ресурсе Национального Банка информацию о предстоящем проведении тендера по выбору внешнего управляющего, составляет список потенциальных внешних управляющих, рассылает информацию потенциальным внешним управляющим, которая содержит следующее:
1) описание типа мандата и его характеристик (эталонный портфель, цели управления, инвестиционные ограничения, приблизительный объем мандата);
2) информацию, запрашиваемую у внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам (далее – приложение 1);
3) требования к потенциальным внешним управляющим;
4) срок представления в Национальный Банк информации, запрашиваемой у внешнего управляющего;
5) сведения о должностных лицах Национального Банка, ответственных за проведение тендера;
6) условия, предусмотренные пунктом 22 Правил.
Обязательным условием рассмотрения предложения внешнего управляющего является его письменное подтверждение о включении условий, предусмотренных пунктом 22 Правил, в соглашение о передаче активов Фонда во внешнее управление.
8. Тендер по выбору внешнего управляющего проводится уполномоченным подразделением.
9. Потенциальные внешние управляющие представляют в Национальный Банк в электронном виде и(или) на бумажном носителе информацию, запрашиваемую у внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам.
10. Уполномоченное подразделение проводит сравнительный анализ всех поступивших предложений внешних управляющих, с учетом обязательных критериев, предусмотренных пунктами 11 и(или) 12 Правил.

4. Қордың бір сыртқы басқарушыға сыртқы басқаруға берілетін активтерінің жалпы рұқсат етілген көлемі Қордың жинақ портфелінің 10 (он) пайызынан аспайды. Осы шектеу бұзылған кезде уәкілетті бөлімше сәйкессіздікті туындаған күнінен бастап 1 (бір) тоқсан ішінде жояды.
5. Сыртқы басқарушы үшін басқарудың түрін (активтік немесе пассивтік) және эталондық портфельді таңдау Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында көзделген Қордың активтерін басқару мақсаттарына және шектеулерге сәйкес нарықтағы жағдайға қарай жүзеге асырылады.
6. Сыртқы басқарушыға немесе сыртқы транзиттік басқарушыға белгіленген комиссиялық сыйақы және(немесе) комиссиялық сыйақы Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге немесе Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес басқару нәтижелеріне қарай төленеді.
2-тарау. Қордың активтерін сыртқы басқаруға немесе сыртқы
транзиттік басқаруға беру шешімін қабылдау және беру
7. Уәкілетті бөлімше Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында сыртқы басқарушыны таңдау жөнінде алда болатын тендерді өткізу туралы ақпарат жариялайды, әлеуетті сыртқы басқарушылардың тізімін жасайды, әлеуетті сыртқы басқарушыларға мыналарды:
1) мандат түрінің сипатын және оның сипаттамаларын (эталондық портфель, басқару мақсаттары, инвестициялық шектеулер, мандаттың шамамен алынған көлемі);
2) сыртқы басқарушыдан Қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі –
1-қосымша) сәйкес сұратылатын ақпаратты;
3) әлеуетті сыртқы басқарушыларға қойылатын талаптарды;
4) сыртқы басқарушыдан сұратылатын ақпаратты Ұлттық Банкке беру мерзімін;
5) Ұлттық Банктің тендерді өткізуге жауапты лауазымды адамдары туралы мәліметтерді;
6) Қағидалардың 22-тармағында көзделген талаптарды қамтитын ақпаратты жібереді.
Сыртқы басқарушының Қағидалардың 22-тармағында көзделген талаптарды Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге енгізу жөніндегі жазбаша растауы сыртқы басқарушының ұсынысын қараудың міндетті талабы болып табылады.
8. Сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендерді уәкілетті бөлімше өткізеді.
9. Әлеуетті сыртқы басқарушылар Ұлттық Банкке Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сыртқы басқарушыдан сұратылатын ақпаратты электрондық түрде және(немесе) қағаз тасымалдағышта ұсынады.
10. Уәкілетті бөлімше Қағидалардың 11 және(немесе) 12-тармақтарында көзделген міндетті критерийлерді ескере отырып, сыртқы басқарушылардың келіп түскен барлық ұсыныстарға салыстырмалы талдау жүргізеді.

Если внешний управляющий удовлетворяет обязательным критериям, предусмотренным пунктами 11 и(или) 12 Правил, уполномоченное подразделение проводит дальнейшее рассмотрение предложения и сравнительный анализ согласно оценочным критериям. Оценочные критерии для сравнительного анализа предложений внешних управляющих предусмотрены в приложении 2 к Правилам.
Оценка предложения внешнего управляющего определяется на основании оценки предложения внешнего управляющего в соответствии с таблицей оценочных критериев, предусмотренной приложением 3 к Правилам.
При анализе предложений участников тендера допускается использование собственных данных Национального Банка по действующим внешним управляющим активами Фонда и золотовалютными активами Национального Банка.
11. Обязательными критериями для мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США, являются следующие:
1) опыт работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда:
не менее 10 (десяти) лет опыта работы, из которых не менее 5 (пяти) лет опыта работы по объявленному типу мандата;
если при объявлении тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 5 (пяти) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий имеет под управлением совокупные активы клиентов (в том числе активы на консультационном обслуживании) не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением:
внешний управляющий имеет по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США;
если при объявлении тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
12. Обязательные критерии для специализированных мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему не превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США, являются следующие:
1) опыт работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда:

Егер сыртқы басқарушы Қағидалардың 11 және(немесе) 12-тармақтарында көзделген міндетті критерийлерді қанағаттандырса, уәкілетті бөлімше одан әрі ұсынысты қарап, бағалау критерийлеріне сәйкес салыстырмалы талдау жүргізеді. Сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырып талдау үшін бағалау критерийлері Қағидаларға 2-қосымшада көзделген.
Қағидаларға 3-қосымшада көзделген бағалау критерийлерінің кестесіне сәйкес Сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау негізінде сыртқы басқарушының ұсынысын бағалау айқындалады.
Тендерге қатысушылардың ұсыныстарын талдау кезінде жұмыс істеп тұрған, Қордың активтерін және Ұлттық Банктің алтын-валюта активтерін сыртқы басқарушылар бойынша Ұлттық Банктің меншікті деректерін пайдалануға рұқсат беріледі.
11. Бір сыртқы басқарушыға берілетін активтерінің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан асатын мандаттар үшін міндетті критерийлер мыналар:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі:
кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесінің, оның кемінде 5 (бес) жылы мандаттың жарияланған түрі бойынша жұмыс тәжірибесі;
егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланған кезде тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса – ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі болуы;
2) басқаруындағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ доллары баламасында жиынтық активтері (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі активтер) бар;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері:
сыртқы басқарушыда қарастырылып отырған мандат түрі бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасында клиенттердің жиынтық активтері бар;
егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланған кезде тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса – ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын аймақтық мандаттар бойынша 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем емес болуы.
12. Бір сыртқы басқарушыға берілетін активтердің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан аспайтын мамандандырылған мандаттар үшін міндетті критерийлер мыналар:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен жұмыс тәжірибесі:

не менее 5 (пяти) лет, из которых не менее 3 (трех) лет опыта работы по объявленному типу мандата;
если при объявлении тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее 3 (трех) лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий имеет под управлением совокупные активы клиентов (в том числе активы на консультационном обслуживании) не менее эквивалента 3 (трех) миллиардов долларов США, за исключением внешних управляющих по мандатам альтернативных инструментов, для которых размер совокупных активов клиентов под управлением составляет не менее 1 (одного) миллиарда долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий имеет по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 150 (ста пятидесяти) миллионов долларов США;
если при объявлении тендера по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты – не менее эквивалента 150 (ста пятидесяти) миллионов долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
13. Внешнему управляющему по результатам положительной оценки его управления специализированным мандатом в соответствии с пунктом 29 Правил передаются активы в размере, превышающем 300 (триста) миллионов долларов США, но не более размера общего допустимого лимита активов, предусмотренного пунктом 4 Правил.
14. Допускается обращение уполномоченного подразделения к клиентам внешнего управляющего с запросом о результатах и качестве управления активами клиентов.
15. Уполномоченное подразделение осуществляет подготовку заключения по анализу предложений внешних управляющих в течение срока, не превышающего 2 (двух) месяцев со дня представления внешними управляющими информации, запрашиваемой у внешнего управляющего, в соответствии с приложением 1 к Правилам.
16. Подготовленное уполномоченным подразделением заключение, содержащее сравнительный анализ предложений по внешнему управлению и рекомендации по выбору внешнего управляющего, передается на рассмотрение Полномочному представителю или Председателю Национального Банка, который по результатам рассмотрения на основании резолюции к заключению уполномоченного подразделения утверждает наиболее выгодные предложения внешних управляющих (короткий список – short list). Уполномоченное подразделение проводит переговоры с потенциальными внешними управляющими из короткого списка – short list для целей улучшения условий предложения внешнего управляющего.

кемінде 5 (бес) жыл, оның кемінде 3 (үш) жылы мандаттың жарияланған түрі бойынша жұмыс тәжірибесі;
егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланған кезде тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар болса ғана – ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 3 (үш) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) басқаруындағы активтердің мөлшері: басқаруында клиенттердің жиынтық активтерінің мөлшері кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ долларын құрайтын баламалы құралдар мандаттары бойынша сыртқы басқарушыларды қоспағанда, сыртқы басқарушының басқаруында 3 (үш) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем емес клиенттердің жиынтық активтері (оның ішінде консультациялық қызмет көрсетудегі) бар;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері:
сыртқы басқарушыда мандаттың қарастырылып отырған түрі бойынша 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасынан кем емес клиенттердің жиынтық активтері бар;
егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жариялан кезде тендер қатысушысының басқаруында осыған ұқсас аймақтық мандаттар ғана болса – ауқымды мандаттың кемінде 75 (жетпіс бес) қамту пайызын құрайтын аймақтық мандаттар бойынша 150 (бір жүз елу) миллион АҚШ доллары баламасынан кем болмауы.
13. Сыртқы басқарушыға Қағидалардың 29-тармағына сәйкес мамандандырылған мандатты басқарудың оң бағалау нәтижелері бойынша 300 (үш жүз) миллион АҚШ долларынан асатын, бірақ Қағидалардың 4-тармағында көзделген активтердің белгіленген лимитінің жалпы мөлшерінен аспайтын мөлшерде активтер беріледі.
14. Уәкілетті бөлімшеге сыртқы басқарушының клиенттеріне клиенттердің активтерін басқарудың нәтижелері мен сапасы туралы сұратумен өтініш беруіне рұқсат беріледі.
15. Уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушылар Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сыртқы басқарушыдан сұратылатын ақпаратты ұсынған күннен бастап 2 (екі) айдан аспайтын мерзім ішінде сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын талдауы бойынша қорытынды дайындайды.
16. Уәкілетті бөлімше дайындаған сыртқы басқару бойынша ұсыныстардың салыстырмалы талдауынан тұратын қорытындысы және сыртқы басқарушыны таңдау жөніндегі ұсынымдары Өкілетті өкілге не Ұлттық Банк Төрағасына қарау үшін беріледі, ол қарау нәтижелері бойынша уәкілетті бөлімшенің қорытындысына берілген бұрыштаманың негізінде сыртқы басқарушылардың неғұрлым пайдалы ұсыныстарын (short list – қысқа тізім) бекітеді. Уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушы ұсынысының талаптарын жақсарту үшін short list – қысқа тізімдегі әлеуетті сыртқы басқарушылармен келіссөздер жүргізеді.

17. Для получения дополнительной информации о порядке принятия инвестиционных решений и процедурах контроля за рисками допускается проведение уполномоченным подразделением встреч с потенциальными внешними управляющими.
18. Внешний управляющий утверждается постановлением Правления Национального Банка либо решением Полномочного представителя, предусматривающим заключение с ним соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление.
Если внешний управляющий, осуществляющий внешнее управление частью золотовалютных активов Национального Банка по аналогичному типу мандата с положительным уровнем сверхдоходности за период не менее трех лет, соответствует критериям, установленным пунктами 11 и(или) 12 Правил, то по решению Председателя Национального Банка либо Полномочного представителя его кандидатура допускается на утверждение без проведения процедур, предусмотренных пунктами 7, 8, 9 и 10 Правил.
19. Уполномоченное подразделение в течение 1 (одного) месяца со дня утверждения Правлением Национального Банка либо Полномочным представителем участника тендера в качестве внешнего управляющего, представляет каждому участнику тендера уведомление об итоге тендера.
20. При выборе внешнего транзитного управляющего уполномоченное подразделение направляет запросы зарубежным организациям, специализирующимся на оказании услуг транзитного управления. Согласно запросу потенциальный внешний транзитный управляющий представляет информацию по рынкам охвата, стратегиям транзитного управления и стоимости услуг в разрезе классов инструментов и рынков. Внешний транзитный управляющий утверждается на основании резолюции Председателя Национального Банка или Полномочного представителя к служебной записке уполномоченного подразделения с анализом поступивших предложений потенциальных внешних транзитных управляющих.
21. Подготовка, заключение соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление и соглашения о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление и дальнейший мониторинг за выполнением их условий осуществляется уполномоченным подразделением.
22. В соглашении о передаче активов во внешнее управление содержатся следующие условия:
1) полномочие Национального Банка в любой момент досрочно расторгнуть соглашение о передаче активов Фонда во внешнее управление в следующих случаях:
недостижение внешним управляющим сверхдоходности по управлению портфелем во внешнем управлении в сравнении с эталонным портфелем;
нарушение внешним управляющим ограничений, установленных Правилами осуществления инвестиционных операций Фонда;
изменение Правил осуществления инвестиционных операций Фонда;
на основании постановления Правления Национального Банка или по решению Полномочного представителя с представлением письменного уведомления внешнему управляющему и указанием даты расторжения соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление;

17. Уәкілетті бөлімшеге инвестициялық шешімдерді қабылдау тәртібі және тәуекелдерді бақылау рәсімдері туралы қосымша ақпаратты алу үшін әлеуетті сыртқы басқарушылармен кездесулерді өткізуіне рұқсат беріледі.
18. Сыртқы басқарушы Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді жасауды көздейтін Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен не Өкілетті өкілдің шешімімен бекітіледі.
Егер үш жылдан кем емес кезеңде үстеме кірістілігінің оң деңгейі бар осындай мандат түрі бойынша Ұлттық Банктің алтын-валюта активтерінің бір бөлігін сыртқы басқаруды жүзеге асыратын сыртқы басқарушы Қағидалардың 11 және(немесе) 12-тармақтарында белгіленген критерийлерге сәйкес келсе, онда Ұлттық Банк Басқармасының не Өкілетті өкілдің шешімі бойынша оның кандидатурасы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көзделген рәсімдерді өткізбестен бекітуге жіберіледі.
19. Уәкілетті бөлімше тендердің қатысушысын сыртқы басқарушы ретінде Ұлттық Банктің Басқармасы не Өкілетті өкіл бекіткен күннен бастап 1 (бір) ай ішінде тендердің әр қатысушысына тендердің қорытындысы туралы хабарламаны береді.
20. Сыртқы транзиттік басқарушыны таңдаған кезде уәкілетті бөлімше транзиттік басқару қызметтерін көрсетуге маманданған шетелдік ұйымдарға сұратулар жібереді. Сұратуға сәйкес әлеуетті сыртқы транзиттік басқарушы қамту нарықтары, транзиттік басқару стратегиялары және құралдар мен нарықтар сыныптары бойынша қызметтер құны жөніндегі ақпаратты жібереді. Сыртқы транзиттік басқарушы уәкілетті бөлімшенің әлеуетті сыртқы транзиттік басқарушылардың келіп түскен ұсыныстарына жасалған талдаумен қызметтік жазбасына Ұлттық Банк Төрағасының немесе Өкілетті өкілдің бұрыштамасы негізінде бекітіледі.
21. Уәкілетті бөлімше Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді және Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімді дайындайды, жасайды және олардың талаптарының орындалуына одан әрі мониторингті жүзеге асырады.
22. Активтерді сыртқы басқаруға беру туралы келісімде мынадай талаптар болады:
1) Ұлттық Банктің Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді мына жағдайларда:
сыртқы басқарушы эталондық портфельмен салыстырғанда сыртқы басқарудағы портфельді басқару бойынша үстеме кірістілікке қол жеткізбеген;
сыртқы басқарушы Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында белгіленген шектеулерді бұзған;
Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидалары өзгерген;
Ұлттық Банк Басқармасының қаулысы негізінде немесе Өкілетті өкілдің шешімі бойынша сыртқы басқарушыға жазбаша хабарламаны ұсына отырып және Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді бұзу күнін көрсете отырып кез келген кезде мерзімінен бұрын бұзу өкілеттігі;

2) полномочие Национального Банка по своему усмотрению пополнять(отзывать) активы Фонда, находящиеся во внешнем управлении;
3) подписание соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление на государственном, русском и(или) на языке, определенном по согласованию сторон;
4) представление внешним управляющим информации о передвижении его персонала, ответственного за управление активами Фонда, переданными во внешнее управление;
5) посещение внешнего управляющего работниками Национального Банка, Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Министерство финансов) и независимыми аудиторами для целей проверки операций по счету, а также получения дополнительной информации о внешнем управляющем, порядке принятия инвестиционных решений и процедурах мониторинга за рисками;
6) неиспользование в качестве брокеров по сделкам с активами Фонда, переданными во внешнее управление, аффилированных с внешним управляющим организаций;
7) ответственность внешнего управляющего за нарушение, установленного Правилами осуществления инвестиционных операций Фонда, лимита ожидаемой изменчивости отклонения доходности (еxpected tracking error);
8) ответственность за возможные убытки, причиненные Фонду вследствие небрежности, преднамеренного невыполнения обязательств или мошенничества со стороны внешнего управляющего;
9) консультирование, обучение или стажировка работников Национального Банка и Министерства финансов, осуществляющих управление и мониторинг активов Фонда;
10) представление в Национальный Банк внешним управляющим сверенной с банком(банками)-кастодианом(кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату расторжения соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление в случае расторжения соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление. Все ожидаемые расходы, связанные с портфелем за период внешнего управления, определяются в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление;
11) представление в Национальный Банк внешним управляющим на регулярной основе в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление отчетности в соответствии со следующими основными направлениями:
ежедневная отчетность по совершенным за предыдущий рабочий день операциям;
оценка портфеля (распределение активов по различным классам и видам валют, состав портфеля на конец отчетного месяца, рыночная стоимость активов на конец отчетного месяца);
движения в портфеле (перечень всех заключенных за отчетный квартал сделок, отсортированные по различным классам и валютам, погашений, выплат дивидендов и накопленных процентов);
анализ результатов управления портфелем (ежемесячные, квартальные и общие результаты по управлению портфелем в разрезе достигнутой доходности, показателей риска портфеля и уровня изменчивости отклонения доходности (tracking error) в сравнении с эталонным портфелем);
письменный отчет по состоянию соответствующих рынков и их влиянию на портфель;
экономический обзор;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
текущая стратегия инвестирования;
вклад различных факторов в доходность портфеля для активного управления активами.

2) Ұлттық Банктің өзінің қалауы бойынша сыртқы басқарудағы Қордың активтерін толықтыру (кері қайтарып алу) өкілеттігі;
3) мемлекеттік, орыс және(немесе) тараптардың келісімі бойынша айқындалған тілде Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге қол қою;
4) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген Қордың активтерін басқаруға жауапты өз қызметкерлерінің орнын ауыстыруы туралы ақпаратты беруі;
5) шот бойынша операцияларды тексеру, сондай-ақ сыртқы басқарушы, инвестициялық шешімдер қабылдау тәртібі және тәуекелдер мониторингі рәсімдері туралы қосымша ақпарат алу мақсатында Ұлттық Банк, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Қаржы министрлігі) қызметкерлерінің және тәуелсіз аудиторлардың сыртқы басқарушыға баруы;
6) сыртқы басқаруға берілген Қордың активтерімен мәмілелер бойынша сыртқы басқарушымен үлестес ұйымдарды брокерлер ретінде пайдаланбау;
7) Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында белгіленген кірістілік ауытқуының күтілетін өзгермелілігінің (expected tracking error) лимитін бұзғаны үшін сыртқы басқарушының жауапкершілігі;
8) ұқыпсыздық, міндеттемелерді қасақана орындамау немесе сыртқы басқарушы тарапынан алаяқтық салдарынан Қорға келтірілген ықтимал зияндар үшін жауапкершілік;
9) Қордың активтерін басқаруды және мониторингін жүзеге асыратын Ұлттық Банктің және Қаржы министрілігінің қызметкерлеріне консультациялар беру, оқыту немесе тағылымдамадан өткізу;
10) сыртқы басқарушының Ұлттық Банкке Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісім бұзылған жағдайда, Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді бұзу күнгі кастодиан банкпен (банктермен) салыстырылып тексерілген портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы. Сыртқы басқару кезеңіндегі портфельмен байланысты барлық күтілетін шығыстар Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес айқындалады;
11) сыртқы басқарушының тұрақты негізде Ұлттық Банкке Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес мынадай негізгі бағыттар бойынша есептілікті ұсынуы:
алдыңғы жұмыс күні жасалған операциялар бойынша күн сайынғы есептілік;
портфельді бағалау (активтерді түрлі сыныптар және валюта түрлері бойынша бөлу, портфельдің есепті айдың соңындағы құрамы, активтердің есепті айдың соңындағы нарықтық құны);
портфельдегі қозғалыс (есепті тоқсанда жасалған, түрлі сыныптар және валюталар бойынша сұрыпталған барлық мәмілелердің, өтеулердің, дивидендтерді және жинақталған пайыздарды төлеу тізбесі);
портфельді басқару нәтижелерін талдау (қол жеткізген кірістілік бөлігінде портфельді басқару бойынша ай сайынғы, тоқсандық және жалпы нәтижелер, эталондық портфельмен салыстырғанда портфель тәуекелінің және кірістіліктің ауытқу өзгермелілігі (tracking error) деңгейінің көрсеткіштері);
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге әсері бойынша жазбаша есеп;
экономикалық шолу;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы неғұрлым маңызды өзгерістерді түсіндіру;
инвестициялаудың ағымдағы стратегиясы;
активтерді активтік басқару үшін әр түрлі факторлардың портфель кірістілігіне қосқан үлесі;

12) ежемесячное, на конец каждого месяца или на дату завершения транзитного периода, осуществление внешним управляющим сверки состава портфеля, переданного во внешнее управление, с данными банка(банков)-кастодиана(кастодианов) в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление;
13) возможность внесения изменений и(или) дополнений в соглашение о передаче активов Фонда во внешнее управление с письменного согласия обеих сторон;
14) представление внешним управляющим информации о проведенных операциях банку-кастодиану в кратчайшие сроки после согласования и завершения процедур подтверждения сделок между внешним управляющим и брокером;
15) представление внешним управляющим процедур утверждения брокеров, а также агентов и контрпартнеров внешнего управляющего;
16) представление информации о наличии внутренних политик и процедур управления рисками внешнего управляющего, снижающих риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечивающих равноправное распределение сделок среди портфелей клиентов;
17) проведение внешним управляющим с периодичностью один раз в год встреч с уполномоченным подразделением для представления отчетности о результатах управления активами Фонда, об исполнении инвестиционных ограничений, оценке рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций Фонда.
23. Соглашение о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление содержит условия, предусмотренные подпунктами 3), 4), 5), 8), 13), 14), 15) и 16) пункта 22 Правил, а также следующие условия:
1) полномочие Национального Банка в любой момент досрочно расторгнуть соглашение о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление в следующих случаях:
нарушение внешним транзитным управляющим условий соглашения о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление;
по решению Председателя Национального Банка или Полномочного представителя, либо на основании постановления Правления Национального Банка с представлением письменного уведомления внешнему транзитному управляющему и указанием даты расторжения соглашения о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление;
2) полномочие Национального Банка в любое время пополнять(отзывать) активы Фонда, находящиеся во внешнем транзитном управлении, если такие действия не затрагивают любое незавершенное внешнее транзитное управление активов Фонда;
3) представление внешним транзитным управляющим на момент завершения транзитного периода сверенной с банком(банками)-кастодианом(кастодианами) полной отчетности по портфелю на дату завершения транзитного периода в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление;

12) сыртқы басқарушының сыртқы басқаруға берілген портфельдің құрамын Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес кастодиан банктің (банктердің) деректерімен ай сайын, әрбір айдың соңында немесе транзиттік кезеңнің аяқталу күніне салыстырып тексеруі;
13) екі тараптың келісімі бойынша Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге өзгерістер және(немесе) толықтырулар енгізу мүмкіндігі;
14) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы мен брокердің арасындағы мәмілелерді келіскеннен кейін және растау рәсімдері аяқталғаннан кейін жүргізілген операциялар туралы ақпаратты кастодиан банкке барынша қысқа мерзімде беруі;
15) сыртқы басқарушының сыртқы басқарушы брокерлерін, сондай-ақ агенттерін және қарсы әріптестерін бекіту рәсімдерін ұсынуы;
16) асыра пайдалану және мүдделер қақтығысы тәуекелін төмендететін, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелерді тең құқылы бөлуді қамтамасыз ететін сыртқы басқарушының ішкі саясаттары мен тәуекелдерді басқару рәсімдерінің болуы туралы ақпаратты ұсыну;
17) сыртқы басқарушының жылына бір рет Қордың активтерін басқару нәтижелері туралы, инвестициялық шектеулердің орындалуы, нарықтық ахуалға және оның портфельге және Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыруына ықтимал әсерін бағалау туралы есептілікті беру үшін уәкілетті бөлімшемен кездесулер өткізуі.
23. Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімде Қағидалардың 22-тармағының 3), 4), 5), 8), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген талаптар, сондай-ақ мынадай талаптар қамтылады:
1) Ұлттық Банктің Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімді мынадай:
сыртқы транзиттік басқарушы Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімнің талаптарын бұзған жағдайда;
Ұлттық Банк Төрағасының немесе Өкілетті өкілдің шешімі бойынша не Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы негізінде сыртқы транзиттік басқарушыға жазбаша хабарламаны ұсына отырып және Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімді бұзу күнін көрсете отырып, кез келген сәтте мерзімінен бұрын бұзу өкілеттігі;
2) Ұлттық Банктің, егер мұндай іс-қимылдар Қор активтерін кез келген аяқталмаған сыртқы транзиттік басқаруға әсер етпесе, сыртқы транзиттік басқарудағы Қордың активтерін кез келген уақытта толықтыру(қайтарып алу) өкілеттігі;
3) транзиттік кезең аяқталған сәтте сыртқы транзиттік басқарушының Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес кастодиан банкпен (банктермен) салыстырып тексерілген транзиттік кезең аяқталған күнгі портфель бойынша толық есептілікті ұсынуы;

4) представление в Национальный Банк внешним транзитным управляющим отчетности в соответствии со следующими основными направлениями:
отчетность по всем сделкам с ценными бумагами, совершенным внешним транзитным управляющим и его аффилированными брокерами (дилерами) и брокерами по фьючерсным сделкам;
отчет по результату выполнения любого внешнего транзитного управления активами Фонда, включая разницу в стоимости исполнения сделки, комиссионное вознаграждение брокеров, влияние рынка, разницу курсов покупки и продажи валюты по форексным операциям, налоги и упущенную выгоду на дату завершения транзитного периода;
письменный отчет по состоянию соответствующих рынков и их влиянию на портфель;
экономический обзор;
обзор стратегии и объяснение наиболее важных изменений в структуре портфеля;
текущая стратегия инвестирования активов Фонда.
24. Национальный Банк осуществляет в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление или соглашением о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление передачу активов Фонда во внешнее или внешнее транзитное управление путем перевода денег и ценных бумаг на счета Национального Банка у банка(банков)-кастодиана(кастодианов), предназначенные для внешнего управления или внешнего транзитного управления.
25. При передаче активов Фонда во внешнее управление или внешнее транзитное управление учитывается транзитный период для перевода активов Фонда из одного вида в другой. Длительность транзитного периода не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.
26. Активы Фонда, передаваемые во внешнее управление или внешнее транзитное управление, хранятся на счетах Национального Банка в банке(банках)-кастодиане(кастодинах) и на маржевом счете. Для внешних транзитных управляющих допускается размещение активов Фонда на маржевом счете внешнего транзитного управляющего, открытом у третьего лица, при наличии соглашения между Национальным Банком и внешним транзитным управляющим об условиях проведения операций по такому счету или условий проведения операций по такому счету в соглашении о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление.
27. Со дня передачи активов Фонда во внешнее управление или внешнее транзитное управление уполномоченное подразделение проводит ежедневный мониторинг деятельности внешнего управляющего или внешнего транзитного управляющего: проверяется соответствие ограничениям, указанным в соглашении о передаче активов Фонда во внешнее управление или соглашение о передаче активов Фонда во внешнее транзитное управление, осуществляется мониторинг сделок, совершаемых внешним управляющим или внешним транзитным управляющим, оцениваются показатели риска и доходности портфеля во внешнем управлении.

4) сыртқы транзиттік басқарушының Ұлттық Банкке мынадай негізгі бағыттарға сәйкес есептілік ұсынуы:
сыртқы транзиттік басқарушы және оның үлестес брокерлері (дилерлерлері) және фьючерстік мәмілелер бойынша брокерлері жасаған бағалы қағаздармен барлық мәмілелер бойынша есептілік;
мәмілені орындау құнындағы айырманы, брокерлердің комиссиялық сыйақысын, нарықтың ықпалын, форекстік операциялар бойынша валюталарды сатып алу және сату бағамдарының айырмасын, транзиттік кезең аяқталған күнгі салықтарды және жіберіп алған пайданы қоса алғанда, Қордың активтерін кез келген сыртқы транзиттік басқаруды орындау нәтижелері бойынша есеп;
тиісті нарықтардың жай-күйі және олардың портфельге ықпалы бойынша жазбаша есеп;
экономикалық шолу;
стратегияға шолу және портфель құрылымындағы ең маңызды өзгерістерді түсіндіру;
Қор активтерін инвестициялаудың ағымдағы стратегиясы.
24. Ұлттық Банк Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге немесе Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімге сәйкес Қордың активтерін Ұлттық Банктің кастодиан банктегі кастодиан банктегі (банктердегі) сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзиттік басқаруға арналған шоттарына ақша мен бағалы қағаздарды аудару арқылы сыртқы немесе сыртқы транзиттік басқаруға беруді жүзеге асырады.
25. Қордың активтерін сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзиттік басқаруға берген кезде Қор активтерін бір түрден басқа түрге аудару үшін транзиттік кезең есепке алынады. Транзиттік кезеңнің ұзақтығы 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
26. Сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзиттік басқаруға берілетін Қордың активтері Ұлттық Банктің кастодиан банктегі (банктердегі) шоттарында және маржалық шотында сақталады. Сыртқы транзиттік басқарушылар үшін Қордың активтерін Ұлттық Банк пен сыртқы транзиттік басқарушының арасында осындай шот бойынша операцияларды өткізу талаптары туралы келісім немесе Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімде осындай шот бойынша операцияларды жүргізу талаптары болған кезде үшінші тұлғада ашылған сыртқы транзиттік басқарушының маржалық шотында орналастыруға рұқсат беріледі.
27. Қордың активтерін сыртқы басқаруға немесе сыртқы транзиттік басқаруға берген күннен бастап уәкілетті бөлімше сыртқы басқарушының немесе сыртқы транзиттік басқарушының қызметіне күн сайын мониторинг жүргізеді: Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімде немесе Қордың активтерін сыртқы транзиттік басқаруға беру туралы келісімде көрсетілген шектеулерге сәйкестігі тексеріледі, сыртқы басқарушы немесе сыртқы транзиттік басқарушы жасайтын мәмілелерге мониторинг жүзеге асырылады, тәуекелдің және сыртқы басқарудағы портфель кірістілігінің көрсеткіштері бағаланады.

28. С периодичностью один раз в год уполномоченное подразделение в соответствии с соглашением о передаче активов Фонда во внешнее управление проводит встречу с внешним управляющим, на которой внешний управляющий отчитывается о результатах управления, об исполнении инвестиционных ограничений, дает оценку рыночной ситуации и ее возможном влиянии на портфель и на осуществление инвестиционных операций Фонда.
29. Процедура оценки эффективности работы действующих внешних управляющих проводится в целях принятия решения о необходимости частичного пополнения(изъятия) активов Фонда или продолжения(прекращения) работы с внешним управляющим. Данная процедура оценки эффективности работы внешних управляющих осуществляется на основе методики оценки эффективности работы внешнего управляющего, приведенной в приложении 4 к Правилам. По результатам проведенного анализа эффективности работы внешнего управляющего в целом и по классам активов за последние 3 (три), 5 (пять) лет и более со дня начала управления с учетом взимаемого комиссионного вознаграждения, руководством Национального Банка принимается соответствующее решение о пополнении(изъятии) активов Фонда или продолжении(прекращении) работы с данным внешним управляющим, либо вынесении данного вопроса на рассмотрение Правления Национального Банка.
30. При нарушении лимита по объему активов Фонда, переданных во внешнее управление, ввиду слияния двух действующих внешних управляющих, уполномоченное подразделение выносит на рассмотрение руководства Национального Банка вопрос о расторжении соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление с одним из двух внешних управляющих, показавшим более низкий результат. Указанное нарушение устраняется уполномоченным подразделением в течение 4 (четырех) месяцев со дня возникновения.
31. Отчет о результатах управления внешних управляющих выносится на рассмотрение Правления Национального Банка на ежегодной основе.
Приложение 1
к Правилам выбора
внешних управляющих активами
Национального фонда Республики Казахстан
Информация, запрашиваемая у внешнего управляющего
1. Опыт работы внешнего управляющего по рассматриваемому типу мандата.
2. Активы клиентов внешнего управляющего под его управлением за последние 5 лет, в том числе:
1) общие активы под управлением;
2) активы по рассматриваемому типу мандата;
3) активы институциональных клиентов;
4) активы центральных банков.
3. Информация о портфельных менеджерах и менеджерах по связям с клиентами, которые будут ответственными за активы, переданные во внешнее управление.

28. Уәкілетті бөлімше жылына бір рет Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге сәйкес сыртқы басқарушымен кездесу өткізеді, онда сыртқы басқарушы басқару нәтижелері туралы, инвестициялық шектеулердің орындалуы туралы есеп береді, нарықтық ахуалға және оның портфельге және Қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыруына ықтимал әсерін бағалайды.
29. Жұмыс істеп тұрған сыртқы басқарушылар жұмысының тиімділігін бағалау рәсімі Қордың активтерін ішінара толықтыру(алу) қажеттілігі туралы шешім қабылдау немесе сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру(тоқтату) мақсатында жүргізіледі. Мұндай сыртқы басқарушылар жұмысының тиімділігін бағалау рәсімі Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі негізінде жүзеге асырылады. Ұлттық Банктің басшылығы сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігіне жүргізілген талдау нәтижелері бойынша жалпы алғанда және алынатын комиссиялық сыйақыны ескере отырып, басқару күнінен бастап соңғы 3 (үш), 5 (бес) және одан астам жылдардағы активтер сыныптары бойынша Қордың активтерін толықтыру(алу) немесе осы сыртқы басқарушымен жұмысты жалғастыру(тоқтату) не осы мәселені Ұлттық Банк Басқармасының қарауына шығару туралы тиісті шешім қабылдайды.
30. Жұмыс істеп тұрған екі сыртқы басқарушының қосылуына байланысты сыртқы басқаруға берілген Қор активтерінің көлемі бойынша лимит бұзылған кезде, уәкілетті бөлімше екі сыртқы басқарушының анағұрлым төмен нәтиже көрсеткен біреуімен Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімді бұзу туралы мәселені Ұлттық Банк басшылығының қарауына шығарады. Уәкілетті бөлімше көрсетілген бұзушылықты туындаған күнінен бастап 4 (төрт) ай ішінде жояды.
31. Сыртқы басқарушылардың басқару нәтижелері туралы есеп Ұлттық Банк Басқармасының қарауына жыл сайынғы негізде шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау қағидаларына
1-қосымша
Сыртқы басқарушыдан сұратылатын ақпарат
1. Сыртқы басқарушының қарастырылып отырған мандат түрі бойынша жұмыс тәжірибесі.
2. Сыртқы басқарушының басқаруындағы клиенттерінің соңғы 5 (бес) жылдағы активтері, оның ішінде:
1) басқарудағы жалпы активтер;
2) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша активтер;
3) институционалдық клиенттердің активтері;
4) орталық банктердің активтері.
3. Сыртқы басқаруға берілген активтер үшін жауапты болатын портфельдік менеджерлер және клиенттермен байланыс жөніндегі менеджерлер туралы ақпарат.

4. Информация о текучести персонала за последние 5 лет среди портфельных менеджеров и аналитиков.
5. Подробное описание инвестиционного процесса, методов управления портфелем, исследования рынка, используемые источники финансовой информации или модели оценки финансовых инструментов.
6. Каким образом осуществляется моделирование, мониторинг и управление активным рыночным риском (в случае, если рассматриваемый тип мандата относится к активному управлению).
7. Наличие специализированного программного обеспечения по мониторингу и управлению рисками.
8. Исторические результаты управления портфелем по аналогичному типу мандата за последние 5 лет с аналогичным или близким по типу эталонным портфелем.
9. Описание программного обеспечения, используемого для расчета доходности, риска, применяемого в бухгалтерской и аналитической отчетности.
10. Описание внутренней корпоративной этики.
11. Ответственность внешнего управляющего перед Национальным Банком в случае нарушения условий соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление.

4. Портфельдік менеджерлер және талдаушылар арасындағы соңғы 5 (бес) жыл ішіндегі қызметкерлердің тұрақтамауы туралы ақпарат.
5. Инвестициялық процесті, портфельді басқару әдістерін, нарықты зерттеуді, қаржылық ақпараттың пайдаланылатын көздерін немесе қаржы құралдарын бағалау модельдерін жан-жақты сипаттау.
6. Активтік нарықтық тәуекелді модельдеу, мониторинг жүргізу және басқару қалайша жүзеге асырылады (егер қарастырылып отырған мандат түрі активтік басқаруға жататын болса).
7. Тәуекелдер мониторингі және оларды басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы.
8. Осыған ұқсас мандат түрі бойынша соңғы 5 (бес) жылда эталондық портфельдің түрі бойынша осындай немесе осыған жақын портфельді басқарудың тарихи нәтижелері.
9. Бухгалтерлік және талдамалық есептіліктерде қолданылатын кірістілікті, тәуекелді есептеу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді сипаттау.
10. Ішкі корпоративтік этиканы сипаттау.
11. Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптары бұзылған жағдайда, сыртқы басқарушының Ұлттық Банк алдындағы жауапкершілігі.

12. Какие виды страхования используются для защиты клиента от ошибок внешнего управляющего.
13. Кредитный рейтинг головной организации (если имеется), возможность внешнего управляющего предоставить гарантию его головной организации о компенсации ущерба при невыполнении внешним управляющим условий соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление, либо возможность подписания соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление непосредственно с головной организацией, либо в виде трехстороннего соглашения между Национальным Банком, внешним управляющим и его головной организацией.

12. Клиентті сыртқы басқарушының қателерінен қорғау үшін сақтандырудың қандай түрлері пайдаланылады.
13. Бас ұйымның кредиттік рейтингі (егер болса), сыртқы басқарушы Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптарын орындамаған кезде сыртқы басқарушының өзінің бас ұйымына шығынды өтеу туралы кепілдігін ұсыну мүмкіндігі не тікелей бас ұйыммен Қор активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге не Ұлттық Банк, сыртқы басқарушы және оның бас ұйымы арасындағы үшжақты келісім түріндегі келісімге қол қою мүмкіндігі.

14. Условия предоставляемого для клиентов тренинга.
15. Информация о предполагаемом уровне комиссионного вознаграждения за внешнее управление.
16. Последнее аудиторское заключение финансовой отчетности внешнего управляющего.
17. Внутренние политики и процедуры внешнего управляющего, снижающие риск злоупотреблений и конфликта интересов, в том числе обеспечение равноправного и справедливого распределения сделок среди портфелей клиентов, проверка списка и процедуры утверждения брокеров, агентов и контрпартнеров внешнего управляющего.
Приложение 2
к Правилам выбора
внешних управляющих активами
Национального фонда Республики Казахстан
Оценочные критерии для сравнительного анализа
предложений внешних управляющих
Критерий
Значимость критерия
(в процентах)
1.
Исторические результаты управления портфелем (при проведении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, показатели нормируются в зависимости от охвата соответствующего мандата)
35
средний показатель сверхдоходности за последние 3-5 лет (в случае если показатель сверхдоходности за период менее 5 лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 лет)
40
средний показатель информационного коэффициента за последние 3-5 лет (в случае если показатель информационного коэффициента за период менее 5 лет положительный, показатель нормируется относительно периода в 5 лет)
60
2.
Активы
10
процент объема активов по данному типу мандата к общим активам под управлением (при проведении сравнительного анализа предложений потенциальных внешних управляющих, специализирующихся на региональных мандатах и участвующих в выборе управляющего по глобальному мандату, используется объем активов по региональным мандатам. Данное значение нормируется в зависимости от охвата соответствующего мандата)
65
доля объема активов институциональных инвесторов к общим активам под управлением
35
3.
Команда
15
средний опыт работы портфельных менеджеров и аналитиков, ответственных за управление активами по соответствующему мандату
50
текучесть кадров среди портфельных менеджеров и аналитиков в целом по компании
50
4.
Кредитный статус
5
в случае если есть гарантия головной организации, либо соглашение о передаче активов Фонда во внешнее управление подписывается с головной организацией, то кредитный рейтинг головной организации (S&P или Moody's) либо кредитный рейтинг потенциального внешнего управляющего
5.
Уровень комиссионного вознаграждения за управление
20
Уровень базового комиссионного вознаграждения
75
Принятие принципа выплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в случае достижения положительной сверхдоходности, превышающей аналогичные показатели за прошлые периоды со дня начала управления внешним управляющим (net new high basis since inception)
10
Принятие установления минимального порога сверхдоходности, с которого начинается расчет комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления, не ниже базового комиссионного вознаграждения
10
Принятие установления условия оплаты комиссионного вознаграждения по результатам внешнего управления в течение нескольких лет по частям
5
6.
Сервис
10
обучение работников Национального Банка
70
ежедневная отчетность
30
7.
Наличие специализированного программного обеспечения по мониторингу и управлению рисками
2
8.
Принятие ответственности перед Национальным Банком в случае нарушения условий соглашения о передаче активов Фонда во внешнее управление
3
Приложение 3
к Правилам выбора
внешних управляющих активами
Национального фонда Республики Казахстан
Оценка предложения внешнего управляющего
в соответствии с таблицей оценочных критериев

14. Клиенттер үшін ұсынылатын тренингтің талаптары.
15. Сыртқы басқару үшін комиссиялық сыйақының болжанып отырған деңгейі туралы ақпарат.
16. Сыртқы басқарушының қаржылық есептілігінің соңғы аудиторлық қорытындысы.
17. Сыртқы басқарушының асыра пайдаланушылық және мүдделер қайшылығы тәуекелін төмендететін ішкі саясаттары мен рәсімдері, оның ішінде клиенттердің портфельдері арасында мәмілелердің тең құқылы және әділ бөлінуін қамтамасыз ету, сыртқы басқарушы брокерлерінің, агенттерінің және қарсы әріптестерінің тізімін және оларды бекіту рәсімдерін тексеру.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау қағидаларына
2-қосымша
Сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын
салыстырмалы талдау үшін бағалау критерийлері
Критерий
Критерийдің мәні
(пайызбен)
1.
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (өңірлік мандаттарға мамандандырылған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде көрсеткіштер тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормаланады)
35
үстеме кірістіліктің соңғы 3-5 жылдағы орташа көрсеткіші (егер үстеме кірістілік көрсеткіші 5 жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіш 5 жылдық кезеңге қатысты нормаланады)
40
ақпараттық коэффициенттің соңғы 3-5 жылдағы орташа көрсеткіші (егер ақпараттық коэффициенттің көрсеткіші 5 жылдан кем кезеңде оң болса, көрсеткіш 5 жылдық кезеңге қатысты нормаланады)
60
2.
Активтер
10
аталған мандат түрі бойынша активтер көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты пайызы (өңірлік мандаттарға мамандандырылған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде өңірлік мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мән тиісті мандаттың қамтылуына байланысты нормаланады)
65
институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің басқарудағы жалпы активтерге қатысты үлесі
35
3.
Команда
15
тиісті мандат бойынша активтерді басқаруға жауапты портфельдік менеджерлер мен талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50
жалпы компания бойынша портфельдік менеджерлер мен талдаушылардың арасындағы мамандардың тұрақтамауы
50
4.
Кредиттік мәртебе
5
егер бас ұйымның кепілдігі болған не Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімге бас ұйым қол қойған жағдайда, онда бас ұйымның кредиттік рейтингі (S&P немесе Moody's) не әлеуетті сыртқы басқарушының кредиттік рейтингі
5.
Басқару үшін комиссиялық сыйақының деңгейі
20
Базалық комиссиялық сыйақының деңгейі
75
Сыртқы басқарушыны басқару басталған күннен бастап өткен кезеңдегі осыған ұқсас көрсеткіштерден асатын оң үстеме кірістілікке қол жеткізген жағдайда сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны төлеу қағидатын (net new high basis since inception) қабылдау
10
Сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны есептеу басталатын үстеме кірістіліктің базалық комиссиялық сыйақыдан төмен емес ең төменгі шегін белгілеуді қабылдау
10
Сыртқы басқару нәтижелері бойынша комиссиялық сыйақыны бірнеше жыл бойы бөліп-бөліп төлеу талаптарын белгілеуді қабылдау
5
6.
Сервис
10
Ұлттық Банктің қызметкерлерін оқыту
70
күн сайынғы есептілік
30
7.
Тәуекелдер мониторингі және оларды басқару бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
2
8.
Қордың активтерін сыртқы басқаруға беру туралы келісімнің талаптарын бұзған жағдайда Ұлттық Банк алдында жауапкершілік қабылдау
3
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау қағидаларына
3-қосымша
Сыртқы басқарушының ұсыныстарын
бағалау критерийлері кестесіне сәйкес бағалау

1. Оценкой предложения внешнего управляющего служит сумма всех показателей, приведенных в таблице оценочных критериев (далее – Таблица) с соответствующими весами.
2. Перед тем, как тот или иной показатель будет внесен в Таблицу, показатель нормируется относительно лучшего показателя в рассматриваемом критерии с использованием формулы:
Нормированный показатель управляющего – это отношение показателя управляющего к максимальному значению показателя по всем внешним управляющим.

1. Тиісті салмақтарымен бағалау критерийлері кестесінде (бұдан әрі – Кесте) келтірілген барлық көрсеткіштер сомасы сыртқы басқарушы ұсыныстарының бағасы болады.
2. Қандай да бір көрсеткіш Кестеге енгізілместен бұрын, көрсеткіш формуланы қолдана отырып қарастырылып отырған критерийлердегі жақсы көрсеткішке қатысты нормаланады:
Басқарушының нормаланған көрсеткіші басқарушы көрсеткішінің барлық сыртқы басқарушы бойынша көрсеткіштің ең жоғары мәніне қатынасы.

5. Если внешний управляющий управляет активами по объявленному типу мандата в рамках другого мандата, то осуществляется оценка исторических результатов управления данными активами в рамках другого мандата.
Приложение 4
к Правилам выбора
внешних управляющих активами
Национального фонда Республики Казахстан
Методика
оценки эффективности работы внешнего управляющего
1. Оценка эффективности работы внешнего управляющего осуществляется путем присвоения баллов внешнему управляющему в соответствии с количественными и качественными показателями, предусмотренными настоящей Методикой.
2. Количественные показатели:
1) Информационный коэффициент (Information ratio)
Проценты
Информационный коэффициент
(Information ratio)
>1
3 балла
0,5 - 1
2 балла
0 - 0,5
1 балла
0
0 балла
(-) 0,5 - 0
(-) 1 балла
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балла
<(-) 1
(-) 3 балла
3. Качественные показатели:
1) Передвижения персонала (Staff turnover);
Проценты
Передвижения персонала
(Staff turnover)
> 30
(-) 0,5 балла
5 - 30
(-) 0,25 балла
0 - 5
0 балла
2) Операционный риск (Operational risk).
За каждый факт нарушения Правил осуществления инвестиционных операций Фонда вследствие операционной ошибки из оценки отнимается 0,2 балла;
3) Соблюдение деловой этики (compliance with a Code of Business Ethics).
За каждый факт нарушения внешним управляющим деловой этики из оценки отнимается 0,5 балла.
При систематическом несвоевременном исполнении поручений клиента из оценки отнимается 0,5 балла.
4. Итоговая оценка эффективности рассчитывается как сумма количественных и качественных показателей.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 126
Перечень утративших силу некоторых нормативных правовых актов
Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4360).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года № 48 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4701).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года № 105 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6010).

5. Егер сыртқы басқарушы мандаттың жарияланған түрі бойынша басқа мандат шеңберінде активтерді басқарса, онда осы активтерді басқарудың тарихи нәтижелерін бағалау басқа мандат шеңберінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау қағидаларына
4-қосымша
Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау әдістемесі
1. Сыртқы басқарушы жұмысының тиімділігін бағалау осы Әдістемеде көзделген сандық және сапалық көрсеткіштерге сәйкес сыртқы басқарушыға балл белгілеу арқылы жүзеге асырылады.
2. Сандық көрсеткіштер:
1) Ақпараттық коэффициент (Information ratio)
Пайыздар
Ақпараттық
коэффициент
(Information ratio)
>1
3 балл
0,5 - 1
2 балл
0 - 0,5
1 балл
0
0 балл
(-) 0,5- 0
(-) 1 балл
(-) 1 - (-) 0,5
(-) 2 балл
<(-) 1
(-) 3 балл
3. Сапалық көрсеткіштер:
1) Қызметкерлердің орын ауыстыруы (Staff turnover);
Пайыздар
Қызметкердің орын ауыстыруы (Staff turnover)
> 30
(-) 0,5 балл
5 - 30
(-) 0,25 балл
0 - 5
0 балл
2) Операциялық тәуекел (Operational risk).
Қордың инвестициялық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын операциялық қате салдарынан әрбір бұзу фактісі үшін 0,2 балл алып тасталады;
3) Іскерлік этиканы сақтау (compliance with a Code of Business Ethics).
Сыртқы басқарушының іскерлік этиканы әрбір бұзу фактісі үшін 0,5 балл алып тасталады.
Клиенттің тапсырмаларын жүйелі түрде уақтылы орындамаған кезде 0,5 балл алып тасталады.
4. Тиімділіктің қорытындысы бағасы сандық және сапалық көрсеткіштер сомасы ретінде есептеледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 126 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған кейбір нормативтік
құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4360 тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 48 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4701 тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 105 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6010 тіркелген).

4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 мая 2010 года № 43 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6323).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 апреля 2011 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7010).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 202 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7428, опубликованное 14 апреля 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 102-103 (26921-26922).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 162 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7779, опубликованное 23 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 282-283 (27101-27102).
8. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 181 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7803, опубликованное 29 августа 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 290-291 (27109-27110).
9. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2014 года № 253 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10237, опубликованное 28 марта 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 56 (27932).

4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушылардың таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 21 мамырдағы № 43 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6323 тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 29 сәуірдегі № 46 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7010 тіркелген).
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 202 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7428 тіркелген, 2012 жылғы 14 сәуірде "Егемен Қазақстан" газетінде № 152-156 (27229) жарияланған).
7. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 162 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7779 тіркелген, 2012 жылғы 23 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 540-545 (27618) жарияланған).
8. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 25 мамырдағы № 181 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7803 тіркелген, 2012 жылғы 29 тамызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 562-569 (27642) жарияланған).
9. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 253 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10237 тіркелген, 2015 жылғы 28 наурызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 56 (28534) жарияланған).