Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 июня 2016 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 августа 2016 года № 14139. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 31.10.2018 № 757 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 86, пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочные листы в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 446 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и формы проверочного листа по вопросам проверок за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11695, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 28 июля 2015 года).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2016 жылғы 3 маусымдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 тамызда № 14139 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 52 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 31.10.2018 № 757 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 86-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына, 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі аясында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қызметін тексеру парағы бекітілсін.
2. "Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың тәуекелдер дәрежелерін бағалау критерийлерін және қызметін тексеру мәселелері бойынша тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 446 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11695 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
3) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течении пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
___________ С. Айтпаева
22 июля 2016 год
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2016 года № 235
Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12389) для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орыналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялануға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқыктық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің
төрағасы
______________ С. Айтпаева
2016 жылғы 22 шілде
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы 3 маусымдағы
№ 235 бұйрығына
1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылауы мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті
атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс
қызметі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесіне сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) проверяемые субъекты – местные исполнительные органы по делам:
архитектуры и градостроительства;
строительства;
государственного архитектурно-строительного контроля и надзора.
2) значительные нарушения нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства, влекущие за собой административную и уголовную ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и связанные с предоставлением недостоверной отчетности и мониторинга, несоблюдением государственных нормативов, за исключением несвоевременностью и правильностью оформления исполнительной документации, сроков, порядка приема уведомлений, порядка проведения проверок и устранением выявленных нарушений, а также ущемлением прав и законных интересов граждан, наличием жалоб и обращений;
3) незначительное нарушения несвоевременное и неправильное оформление исполнительской документации;
4) грубые нарушения нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, вследствие которых ухудшается состояние благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека, в том числе инвалидов, связанные с наличием фактов техногенных катастроф (обрушение несущих и ограждающих конструкций зданий и сооружений), с нанесением ущерба государственным интересам, которые влекут за собой административную и уголовную ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, а также с отсутствием в штате работников с соответствующем образованием и определенным опытом работы, отсутствием реализованных строительных объектов, отсутствием и несоответствием уровням ответственности экспертов, отсутствием лицензии и аккредитованных экспертов;
5) риск в области архитектуры, градостроительства и строительства – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) критерии оценки степени риска, используемые для отбора местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно строительного контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта;
7) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности проверяемых субъектов, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері – мынадай жергілікті атқарушы органдар:
сәулет және қала құрылысы,
құрылыс,
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары;
2) елеулі бұзушылықсәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке әкеп соқтыратын және дұрыс емес есептілік және мониторинг ұсынуға, мемлекеттік нормативтердің сақталмауына, уақтылы және дұрыс ресімделуін, хабарлама қабылдап алу, тексеру өткізу тәртібі және олқылықтарды түзеуден басқа, сонымен қатар тұлғалардың заңды мүдделерін және құқықтарын бұзғаны, шағымдар мен өтініштерді болуымен тәртібі;
3) елеусіз бұзушылықтар – атқару құжаттарын уақтылы және дұрыс ресімделмеу.
4) өрескел бұзушылық – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бұзу нәтижесінде қолайлы мекендеу ортасының жағдайы адамның, оның ішінде мүгедектердің, тұрмыс-тіршілігі нашарлайтын техногендік апаттар факторларының болуына (ғимараттар мен құрылыстардың тіреу және қоршау конструкцияларының қирауы), Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқтыратын қоғам мүдделерін залал келтіретін, сондай-ақ штатта тиісті білімімен тәжірибесі бар қызметкерлердің болмауына, іске асырылған құрылыс объектілерінің болмауына, сарапшылардың жауапкершілік деңгейлеріне сәйкес келмеуіне және жоқ болуына, лицензиясының және аккредиттелген сарапшылардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарды іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тексеру парағы – сақталмауы адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін тексерілетін субъектілер қызметіне қойылатын талаптарды ғана қамтитын талаптар тізбесі;

3. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области архитектуры, градостроительства и строительства деятельности местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора формируются посредством субъективных критериев.
Глава 2. Субъективные критерии
4. Для определения субъективных критериев оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущих проверок, при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
3) наличие и количество подтвержденных (обоснованных) жалоб и обращений;
4) результаты посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан;
5) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
6) запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярий Премьер-Министра Республики Казахстан и информация государственных органов.
5. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (

3. Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары субъективтік өлшемдер бойынша қалыптастырылады.
2-тарау. Субъективтік өлшемшарттар
4. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективтік өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді;
3) негізделген шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижелері;
5) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
6) Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмалары және мемлекеттік органдардың ақпараттары пайдаланылады.
5. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде субъективтік өлшемшарттар үш бұзушылық дәрежесі бойынша бөлінеді: өрескел, елеулі және елеусіз.
Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда тексерілетін субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтар жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеусіз бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (

Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
Субъективные критерии оценки степени риска приведены в Приложении к настоящим критериям.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не относится к высокой степени риска – при показателе степени от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
При анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
Кратность проведения выборочной проверки не чаще одного раза в год.
Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на квартал по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
Списки выборочных проверок составляются с учетом:
приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в области архитектуры,
градостроительства и
строительства за деятельностью
местных исполнительных
органов по делам архитектуры,
градостроительства,
строительства и
государственного архитектурно
строительного контроля и
надзора
Субъективные критерии оценки cтепени риска
п/п
Критерии Степень
нарушения

Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға қосымшада көрсетілген.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект):
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 60-тан бастап 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіліп жатса – жоғары тәуекел дәрежесіне жатады;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болған кезде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілмесе – тәуекел дәрежесіне жатпайды.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде бұрын нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты ескерілген және пайдаланылған субъективтік өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
Ішінара тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір реттен жиі емес.
Ішінара тексерулер реттеуші органның бірінші басшысы бекіткен талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша тоқсанға қалыптастырылатын ішінара тексеру тізімдерінің негізінде жүргізіледі. Ішінара тексерулер тізімі тиісті есепті кезең басталғанға дейін он бес күнтізбелік күн бұрын мерзімнен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
Ішінара тексерулер тізімі:
субъективтік өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші неғұрлым көп тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдылығы;
мемлекеттік органды тексеруді жүзеге асыратын лауазымды тұлғаға салынатын жүктемелер ескеріле отырып жасалады.
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен
қадағалау істері жөніндегі жергілікті
атқарушы органдардың сәулет, қала
құрылысы және құрылыс қызметі аясында
тәуекел дәрежелерін бағалау
Өлшемшарттарына қосымша
Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі

1. Органы архитектуры и градостроительства
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2. Результаты посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан;
3. Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;

1. Сәулет және қала құрылысы органдары
1. Тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2. Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижелері;
3. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;

18.14
цветовое решение
значительное
18.15
рекламно-информационное решение
значительное
18.15.1
ночное световое оформление
значительное
18.16
входные узлы
значительное
18.17
создание условий для жизнедеятельности маломобильных групп населения
грубое
18.18
соблюдение условий по звукошумовым показателям
значительное
18.19
цоколь
значительное
18.20
фасад
значительное
18.21
теплоснабжение
значительное
18.22
водоснабжение
значительное
18.23
канализация
значительное
18.24
электроснабжение
значительное
18.25
газоснабжение
значительное
18.26
телекоммуникация
значительное
18.27
дренаж (при необходимости) и ливневая канализация
значительное
18.28
стационарные поливочные системы
значительное
18.29
по инженерным изысканиям
значительное
18.30
по сносу (переносу) существующих строений и сооружений
значительное
18.31
по переносу подземных и надземных коммуникаций
значительное
18.32
по сохранению и/или пересадке зеленых насаждений
значительное
18.33
по строительству временного ограждения участка
значительное
18.34
общая площадь застройки согласно эскизному проекту
значительное
19
Отсутствие фактов истребования от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем
значительное
20
Своевременное и достоверное предоставление информации о намечаемых к строительству и строящихся объектов и комплексов уполномоченному органу по делам архитектуры, градостроительства и строительства
значительное
21
Исполнение ранее выданных предписаний органу архитектуры и градостроительства
значительное
22
Наличие положений и должностных инструкций органа архитектуры и градостроительства
значительное
Органы государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2. Результаты посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан;
3. Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
4. Запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярий Премьер-Министра Республики Казахстан и информация государственных органов.
1
Несоблюдение порядка приема уведомления о начале производства строительно-монтажных работ, в том числе:
1.1
приема уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
1.2
ведения электронного реестра принятых уведомлений о начале строительно-монтажных работ
значительное
1.3
достоверности данных, указанных в уведомлении
значительное
1.4
составлений акта о разногласиях, в случае их наличия, между заявителем и работниками органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
2
Несоблюдение требований государственных нормативов на строящихся и построенных объектах, в том числе:
2.1
наличия утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
грубое
2.2
наличия положительного заключения экспертизы проектов, в том числе повторного заключения экспертизы проектов (корректировки)
грубое
2.3
наличия соответствующего права на земельный участок
грубое
2.4
наличия талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
2.5
соответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений)
грубое
2.6
наличия лицензии на право осуществления соответствующих видов работ и соответствие категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
3
Необеспечение населенных пунктов оптимальными условиями и средствами доступа для всех категорий населения (включая инвалидов и другие маломобильные группы) к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной
грубое
4
Ненадлежащее осуществление государственного контроля за организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического надзора при строительстве объектов
значительное
5
Непредставление на ежемесячной основе лицами, осуществляющий технический надзор отчета о состоянии и ходе строительства объекта в орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
6
Ненадлежащее организация и не проведение проверки органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за деятельностью лиц, осуществляющих технический надзор
значительное
7
Непринятие административных мер по представленной информации лиц, осуществляющих технический надзор по неисполняемым или ненадлежащим исполнением подрядчиком (генеральным подрядчиком) их указаний
значительное
8
Неведение мониторинга актов приемки объектов в эксплуатацию построенного объекта при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и установленным нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
значительное
9
Неведение мониторинга строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных в эксплуатацию объектов
значительное
10
Несоблюдение порядка проведения проверок при осуществлении государственного архитектурно-строительного контроля и надзора:

18.14
түсі бойынша шешім
елеулі
18.15
жарнамалық-ақпараттық шешім
елеулі
18.15.1
түнгі жарықпен безендіру
18.16
кіру тораптары
елеулі
18.17
халықтың iс-қимылы шектеулi топтарының тіршілік әрекеті үшін жағдайлар жасау
өрескел
18.18
дыбыс-шу көрсеткіштері бойынша шарттарды сақтау
елеулі
18.19
жертөле
елеулі
18.20
қасбет
елеулі
18.21
жылумен жабдықтау
елеулі
18.22
сумен жабдықтау
елеулі
18.23
кәріз
елеулі
18.24
электрмен жабдықтау
елеулі
18.25
газбен жабдықтау
елеулі
18.26
телекоммуникация
елеулі
18.27
дренаж (қажет болған жағдайда) және нөсер кәрізі
елеулі
18.28
стационарлық суару жүйелері
елеулі
18.29
инженерлік іздестірулер бойынша
елеулі
18.30
қолданыстағы құрылыстар мен құрылғыларды бұзу (ауыстыру) бойынша
елеулі
18.31
жер асты және жер үсті коммуникацияларын ауыстыру бойынша
елеулі
18.32
жасыл екпелерді сақтау және/немесе отырғызу бойынша
елеулі
18.33
учаскені уақытша қоршау салу бойынша
елеулі
18.34
нобайлық жоба бойынша жалпы құрылыс салу алаңы
елеулі
19
Көрсетілетін қызметтерді алушылардан ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды талап ету фактілерінің болмауы
елеулі
20
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға салынуы көзделген және салынып жатқан объектілермен кешендер туралы ақпаратты дұрыс және уақытылы ұсыну
елеулі
21
Сәулет және қала құрылысы органына бұрын берілген нұсқамаларды орындау
елеулі
22
Сәулет және қала құрылысы органының ережелері мен лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
елеулі
2. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары
1. Тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2. Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижелері;
3. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
4. Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмалары және мемлекеттік органдардың ақпараты.
1
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау тәртібін сақтамау, оның ішінде:
1.1
құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдамау
елеулі
1.2
қабылданған құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламалардың электрондық тізілімін жүргізбеу
елеулі
1.3
хабарламада көрсетілген деректердің дұрыс еместігі
елеулі
1.4
өтініш беруші мен мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы қызметкерінің арасындағы келіспеушілік туралы акті жасамау
елеулі
2
Салынып жатқан және салынған объектілерде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтамау, оның ішінде:
2.1
бекітілген (қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болумауы
өрескел
2.2
жобаларға сараптаманың оң қорытындысының, оның ішінде жобаларға (түзету) сараптаманың қайта берілген қорытындысының болмауы
өрескел
2.3
жерге берілген тиісті құқықтың болмауы
өрескел
2.4
құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болмауы
елеулі
2.5
орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге, оның iшiнде тiреу және қоршау конструкцияларының берiктiгін, орнықтылығын, сенiмдiлiгiн және үйлердің (ғимараттардың) пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтерге сәйкес келмеуі
өрескел
2.6
лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның бар-жоғы
өрескел
3
Елдi мекендер қоныстану үлгiсiне және сол жердiң жағдайына сәйкес халықтың барлық санаттары үшiн (мүгедектер мен iс-қимылы шектеулi басқа да топтарды қоса алғанда) жұмыс орындарына, жалпыға ортақ пайдаланылатын орындарға, әлеуметтiк, рекреациялық, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiне (ғимараттарына, коммуникацияларына) қол жеткiзуiн оңтайлы жағдайлармен және құралдармен қамтамасыз етiлмеуі
өрескел
4
Объектiлерді салу кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауларды ұйымдастыруына және жүзеге асыруына бақылауды тиісті жүзеге асырмауы
елеулі
5
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына ай сайынғы негізде объект құрылысының жай-күйі және барысы туралы есепті ұсынбауы
елеулі
6
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы органдарының техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың қызметіне тексеруді тиісті ұйымдастырмауы және жүргізбеуі
елеулі
7
Мердігердің (бас мердігердің) берілген нұсқаманы орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны жөнінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған ақпарат бойынша әкімшілік шаралар қабылдамау
елеулі
8
Салынған объектіні, ол бекітілген жобаға және нормативтік талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкес толық дайын болған жағдайда пайдалануға қабылдау актілерін мониторингілемеу
елеулі
9
Салынып жатқан (реконструкцияланатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, күрделі жөнделетін) және пайдалануға берілетін объектілерге мониторинг жүргізбеу
елеулі
10
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру кезінде тексеру жүргізу тәртібін сақтамау:

10.1
извещения проверяемого субъекта о начале проведения проверки
значительное
11
Несоблюдение срока проведения проверки (не более тридцати рабочих дней):
11.1
продлении проверки не более одного раза на срок не более тридцати рабочих дней
значительное
11.2
оформлении дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам
значительное
11.3
приостановлении проверки на срок не более одного месяца
значительное
11.4
уведомлений проверяемого субъекта с уведомлением уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам:
11.4.1
о приостановлении проверки за один день до приостановления проверки
значительное
11.4.2
о возобновлении проверки за один день до возобновления проверки
значительное
11.4.3
при проведении иных форм контроля и надзора с посещением
значительное
12
Ненадлежащее составление акта о результатах проверки, в том числе неполнота сведений
значительное
13
Ненадлежащее составление и отсутствие справки и ведомости объектов с описанием выявленных дефектов по результатам инспектирования
значительное
14
Полнота и достоверность:
14.1
протоколов
значительное
14.2
постановлений
значительное
14.3
предписаний
значительное
15
Ненадлежащее осуществление контроля по взысканию наложенных административных штрафов
значительное
16
Не предоставление информации по мониторингу строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов уполномоченному органу по делам архитектуры, градостроительства и строительства
значительное
17
Неисполнение ранее выданных предписаний органу государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
5. Наличие подтвержденных жалоб и обращений.
18
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица, посредством результата внеплановой проверки или посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан
значительное
6. Результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах.
19
Соблюдение порядка приема уведомления о начале производства строительно-монтажных работ, в том числе:
19.1
прием уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
19.2
ведение электронного реестра принятых уведомлений о начале строительно-монтажных работ
значительное
19.3
достоверность данных, указанных в уведомлении
значительное
19.4
составление акта о разногласиях, в случае их наличия, между заявителем и работниками органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
20
Соблюдение требований государственных нормативов на строящихся и построенных объектах, в том числе:

10.1
тексеру жүргізудің басталатыны туралы тексерілетін субъектіге хабарламау
елеулі
11
Тексеру жүргізу мерзімін (отыз жұмыс күннен аспайды) сақтамау
11.1
отыз жұмыс күннен аспайтын мерзімге бір рет тексеру мерзімін ұзарту
елеулі
11.2
құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып, тексеру жүргізу туралы қосымша акті ресімдеу
елеулі
11.3
тексеруді бір айдан аспайтын мерзімге тоқтата тұру
елеулі
11.4
құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға хабарлай отырып, тексерілетін субъектіге мынадай хабарлама беру:
11.4.1
тексеру тоқтатыла тұрғанға дейін бір күн бұрын тексеруді тоқтата тұру туралы
елеулі
11.4.2
тексеруді қайта бастауға дейін бір күн бұрын тексеруді қайта бастау туралы
елеулі
11.4.3
барып бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізген кезде
елеулі
12
Тексеру нәтижелері туралы актіні тиісті жасамау, оның ішінде мәліметтердің толық болмауы
елеулі
13
Инспекциялаудың нәтижесі бойынша анықталған ақауларды сипаттай отырып, объектіге анықтаманы және ведомості тиісті жасамау және болмауы
елеулі
14
Мыналардың толықтығы мен дұрыстығы:
14.1
хаттамалар
елеулі
14.2
қаулылар
елеулі
14.3
нұсқамалар
елеулі
15
Салынған әкімшілік айыппұлдарды өндіріп алу бойынша бақылауды тиісті жүзеге асырмау
елеулі
16
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға мониторингті, есептерді, ақпараттарды, мәліметтерді, материалдарды ұсынбау
елеулі
17
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына бұрын берілген нұсқамалардың орындалмауы
елеулі
5. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
18
Жоспардан тыс тексеру нәтижесі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижесі арқылы жеке не болмаса заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы
елеулі
6. Бұрынғы тексерулердің нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді
19
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау тәртібін сақтау, оның ішінде:
19.1
құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау
елеулі
19.2
қабылданған құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламалардың электрондық тізілімін жүргізілу
елеулі
19.3
хабарламада көрсетілген деректердің дұрыстығы
елеулі
19.4
өтініш беруші мен мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы қызметкерінің арасындағы келіспеушілік туралы акті жасау
елеулі
20
Салынып жатқан және салынған объектілерде мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау, оның ішінде:

20.1
наличие утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
грубое
20.2
наличие положительного заключения экспертизы проектов, в том числе повторного заключения экспертизы проектов (корректировки)
грубое
20.3
наличие соответствующего права на земельный участок
грубое
20.4
наличие талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
20.5
соответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений)
грубое
20.6
наличие лицензии на право осуществления соответствующих видов работ и соответствие категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
Лицензирование в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе:
21
Требования для занятия изыскательской деятельностью:
21.1
наличие в штате не менее одного инженерно-технического работника, имеющего соответствующее высшее профессиональное образование и опыт работы
грубое
21.2
наличие производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
21.3
наличие минимальной материально-технической оснащенности на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
21.4
наличие утвержденной заявителем (лицензиатом) инструкции по системе контроля качества, регламентирующей надлежащее выполнение работ и обеспечение качества (нормоконтроль, контроль качества производства работ)
значительное
21.5
наличие утвержденных заявителем (лицензиатом) правил и инструкций по системе охраны труда и техники безопасности с приложением документов, подтверждающих обучение ответственного инженерно-технического работника
значительное
22
Проектная деятельность
22.1
Требования к лицензиатам ІІІ категории:
22.1.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое
22.1.2
наличие административных-бытовых помещений на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
22.1.3
наличие программного обеспечения, позволяющего осуществлять выполнение расчетов, составление и оформление графических и иных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
значительное

20.1
бекітілген (қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуы
өрескел
20.2
жобаларға сараптаманың оң қорытындысының, оның ішінде жобаларға (түзету) сараптаманың қайта берілген қорытындысының болуы
өрескел
20.3
жерге берілген тиісті құқықтың болуы
өрескел
20.4
құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуы
елеулі
20.5
орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге, оның iшiнде тiреу және қоршау конструкцияларының берiктiгін, орнықтылығын, сенiмдiлiгiн және үйлердің (ғимараттардың) пайдалану сапасын қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтерге сәйкестігі
өрескел
20.6
лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияның бар-жоғы
өрескел
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметті лицензиялау, оның ішінде:
21
Іздестіру қызметімен айналысу үшін талаптар:
21.1
штатында кемінде бес жыл еңбек өтілі (еңбек қызметі) бар кемінде бір инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
21.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында өндірістік базаның болуы
елеулі
21.3
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуының болуы
елеулі
21.4
жұмыстардың тиісінше орындалуын және сапаның қамтамасыз етілуін регламенттейтін сапаны бақылау (норманы бақылау, жұмыс жүргізу сапасын бақылау) жүйесі бойынша өтініш беруші (лицензиат) бекіткен нұсқаулықтың болуы
елеулі
21.5
жауапты инженер-техник жұмыскердің оқудан өткенін растайтын құжаттарды қоса берумен, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жүйесі бойынша өтініш беруші (лицензиат) бекіткен қағидалардың және нұсқаулықтардың болуы
елеулі
22
Жобалау қызметі
22.1
ІІІ санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптары:
22.1.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
22.1.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
22.1.3
лицензияланатын қызмет түрінің мәлімделген кіші түрін орындау үшін қажетті есеп айырысуларды орындауды, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
елеулі

22.2
Требования к лицензиатам ІІ категории:
22.2.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое
22.2.2
наличие административных-бытовых помещений на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
22.2.3
наличие программного обеспечения, позволяющего осуществлять выполнение расчетов, в том числе с применением "BIM-технологий", составление и оформление графических и иных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
значительное
22.2.4
соответствующий опыт работы лицензиата
грубое
22.2.5
наличие реализованных объектов строительства
грубое
22.3
Требования к лицензиатам І категории:
22.3.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое
22.3.2
наличие административных-бытовых помещений на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
22.3.3
наличие программного обеспечения, позволяющего осуществлять выполнение расчетов, в том числе с применением "BIM-технологий", составление и оформление графических и иных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
значительное
22.3.4
соответствующий опыт работы лицензиата
грубое
22.3.5
наличие реализованных объектов строительства
грубое
23
Строительно-монтажные работы
23.1
Требования к лицензиатам ІІІ категории:
23.1.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое
23.1.2
наличие производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
23.1.3
наличие минимальной материально-технической оснащенности на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или)аренды
значительное
23.2
Требования к лицензиатам ІІ категории:
23.2.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое

22.2
ІІ санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптары:
22.2.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
22.2.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
22.2.3
лицензияланатын қызмет түрінің мәлімделген кіші түрін орындау үшін қажетті, оның ішінде "BIM-технологияны" қолдана отырып, есеп айырысуларды орындауды, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
елеулі
22.2.4
лицензиаттың тиісті жұмыс тәжірибесінің болуы
өрескел
22.2.5
іске асырылған құрылыс объектілерінің болуы
өрескел
22.3
І санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптары:
22.3.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
22.3.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) құқығында әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
22.3.3
лицензияланатын қызмет түрінің мәлімделген кіші түрін орындау үшін қажетті, оның ішінде "BIM-технологияны" қолдана отырып, есеп айырысуларды орындауды, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
елеулі
22.3.4
лицензиаттың тиісті жұмыс тәжiрибесiнің болуы
өрескел
22.3.5
іске асырылған құрылыс объектілерінің болуы
өрескел
23
Құрылыс-монтаждау жұмыстары
23.1
ІІІ санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптар:
23.1.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
23.1.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында өндірістік базаның болуы
елеулі
23.1.3
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы
елеулі
23.2
ІІ санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптар:
23.2.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел

23.2.2
наличие производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
23.2.3
наличие минимальной материально-технической оснащенности на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
23.2.4
соответствующий опыт работы лицензиата
грубое
23.2.5
наличие реализованных объектов строительства
грубое
23.3
Требования к лицензиатам І категории:
23.3.1
наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя
грубое
23.3.2
наличие производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления
грубое
23.3.3
наличие минимальной материально-технической оснащенности на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
значительное
23.3.4
соответствующий опыт работы лицензиата
грубое
23.3.5
наличие реализованных объектов строительства
грубое
24
Соблюдение Правил аттестации экспертов, осуществляющих экспертные работы и инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности при выдаче аттестата:
24.1
эксперту по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации:
наличие высшего профессионального образования по соответствующим разделам градостроительной, проектно-сметной документации и опытом работы по разработке соответствующих разделов градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации не менее пяти лет
грубое
24.2
эксперту технического надзора по объектам первого уровня ответственности:
наличие высшего профессионального образование в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее пяти лет
грубое
24.3
эксперту технического надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности:
наличие высшего профессионального образование в сфере строительства и опытом работы при производстве строительно-монтажных работ не менее трех лет
грубое
24.4
эксперту авторского надзора по объектам первого уровня ответственности:
наличие высшего профессионального образование в сфере строительства и опытом работы экспертом не менее трех лет
грубое
24.5
эксперту авторского надзора по объектам второго и третьего уровней ответственности:
наличие высшего профессионального образование в сфере строительства и опыт работы проектной деятельности не менее пяти лет
грубое
24.6
эксперту технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений:
наличие высшего профессионального образование в сфере строительства и опытом работы проектной деятельности по специализации расчет и конструирование не менее трех лет, либо опытом работы эксперта в данном направлении не менее пяти лет
грубое
25
Осуществление контроля соответствия организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства следующим требованиям Правил по аккредитации организаций по управлению проектами в области архитектуры, градостроительства и строительства:

23.2.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында өндірістік базаның болуы
елеулі
23.2.3
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы
елеулі
23.2.4
лицензиаттың тиісті жұмыс тәжірибесінің болуы
өрескел
23.2.5
іске асырылған құрылыс объектілерінің болуы
өрескел
23.3
І санаттағы лицензиаттарға қойылатын талаптар:
23.3.1
штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы
өрескел
23.3.2
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) құқығында өндірістік базаның болуы
өрескел
23.3.3
меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы
елеулі
23.3.4
лицензиаттың тиісті жұмыс тәжірибесінің болуы
өрескел
23.3.5
іске асырылған құрылыс объектілерінің болуы
өрескел
24
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында сараптама жұмыстары мен инжинирингтік көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын сарапшыларды аттестаттау қағидаларын сақтау:
24.1
қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың сараптамасы бойынша сарапшысына қала құрылысы, жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімдері бойынша жоғары кәсіптік білімі және қала құрылысы, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманың тиісті бөлімдерін әзірлеу жөнінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар адамдардың болуы
өрескел
24.2
жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысына құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар адамдардың болуы
өрескел
24.3
жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша техникалық қадағалаудың сарапшысына құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуде үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар адамдардың болуы
өрескел
24.4
жауапкершілігі бірінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысына құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және сарапшы ретінде үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар адамдардың болуы
өрескел
24.5
жауапкершілігі екінші және үшінші деңгейдегі объектілер бойынша авторлық қадағалаудың сарапшысына құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және жобалау қызметінде кемінде бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар адамдардың болуы
өрескел
24.6
ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен тұрақтылығын техникалық тексеру сарапшысына құрылыс саласында жоғары кәсіптік білімі және есеп пен конструкциялау мамандығы бойынша жобалау қызметінің үш жылдан кем емес немесе осы бағытта бес жылдан кем емес сарапшы жұмыс тәжірибесі бар адамдар
өрескел
25
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобаларды басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу жөніндегі қағидалардың мынадай талаптарына сәулет, қала құрылысы және құрылысы саласындағы жобалауды басқару жөніндегі ұйымның сәйкестігіне бақылауды жүзеге асыру:
өрескел

25.1
наличие не менее одного аттестованного эксперта по осуществлению технического надзора по объектам первого уровня ответственности, в том числе:
значительное
25.1.1
в части несущих и ограждающих конструкций
грубое
25.1.2
в части инженерных сетей
значительное
25.1.3
в части технологического оборудования
значительное
25.2
наличие не менее одного аттестованного эксперта по осуществлению авторского надзора по объектам первого уровня ответственности, в том числе:
значительное
25.2.1
в части архитектуры
грубое
25.2.2
в части несущих и ограждающих конструкций;
грубое
25.3
наличие не менее одного аттестованного эксперта по экспертизе градостроительной, предпроектной и проектно-сметной документации по следующим специализациям:
25.3.1
градостроительство
грубое
25.3.2
предпроектная документация;
грубое
25.3.3
архитектура
грубое
25.3.4
конструктивная часть
грубое
25.3.5
инженерные сети и системы (по видам инженерных сетей и систем)
грубое
25.3.6
технологическая часть (в зависимости от назначения объекта)
грубое
25.3.7
специальные разделы проектов
грубое
25.3.8
наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или ином законном основании
значительное
25.3.9
наличие материально-технической оснащенности, в частности рабочих станций с установленным программным обеспечением, позволяющим осуществлять выполнение расчетов, составление и оформление графических и иных материалов
значительное
26
Обеспечение населенных пунктов оптимальными условиями и средствами доступа для всех категорий населения (включая инвалидов и другие маломобильные группы) к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной
грубое
27
Осуществление государственного контроля за организацией и осуществлением заказчиком (собственником) технического надзора при строительстве объектов
значительное
28
Соответствие аккредитованных организаций, осуществляющих технический надзор на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, установленным квалификационным требованиям:
28.1
наличие свидетельства об аккредитации
значительное
28.2
для осуществления технического надзора на технически и технологически сложных объектах первого уровня ответственности:
28.2.1
наличие в своем составе на постоянной основе не менее трех аттестованных экспертов, осуществляющих технический надзор на объектах первого уровня ответственности, в том числе по специализациям
значительное

25.1
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір аттестатталған сарапшының болуы, оның ішінде:
елеулі
25.1.1
тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде
өрескел
25.1.2
инженерлік желілер бөлігінде
елеулі
25.1.3
технологикалық жабдықтар бөлігінде
елеулі
25.2
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша авторлық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір аттестатталған сарапшының болуы, оның ішінде:
өрескел
25.2.1
сәулет бөлігінде
өрескел
25.2.2
тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде
өрескел
25.3
мынадай маманданулар бойынша жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын сараптау бойынша кемінде бір аттестатталған сарапшының болуы:
өрескел
25.3.1
қала құрылысы
өрескел
25.3.2
жобалау алдындағы құжаттама
өрескел
25.3.3
сәулет
өрескел
25.3.4
конструктивтік бөлік
өрескел
25.3.5
инженерлік желілер мен жүйелер (инженерлік желілер мен жүйелердің түрлері бойынша)
өрескел
25.3.6
технологиялық бөлік (объектінің мақсатына байланысты)
өрескел
25.3.7
жобаның арнайы бөлімдері
өрескел
25.3.8
меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
25.3.9
материалдық-техникалық жарақтануының, атап айтқанда есептеулерді орындауды, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуді жүзеге асыру мүмкіндігін беретін орнатылған қамтамасыз етулері бар жұмыс станцияларының болуы
елеулі
26
Елдi мекендер қоныстану үлгiсiне және сол жердiң жағдайына сәйкес халықтың барлық санаттары үшiн (мүгедектер мен iс-қимылы шектеулi басқа да топтарды қоса алғанда) жұмыс орындарына, жалпыға ортақ пайдаланылатын орындарға, әлеуметтiк, рекреациялық, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiне (ғимараттарына, коммуникацияларына) қол жеткiзуiн оңтайлы жағдайлармен және құралдармен қамтамасыз етiлуге тиiс.
өрескел
27
объектiлерді салу кезiнде тапсырыс берушiнiң (меншiк иесiнiң) техникалық және авторлық қадағалауларды ұйымдастыруына және жүзеге асыруына бақылауды жүзеге асыру жүктеледі.
елеулі
28
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың бекітілген біліктілік талаптарын сәйкестігі:
28.1
аккредиттеу туралы куәліктін болуы
елеулі
28.2
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін:
елеулі
28.2.1
өзінің құрамында тұрақты негізде бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілерде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде үш аттестатталған сарапшының болуы, оның ішінде мынадай мамандануы бойынша:
елеулі

28.2.2
по объектам первого уровня ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций (не менее одного эксперта)
значительное
28.2.3
по объектам первого уровня ответственности – в части инженерных сетей (не менее одного эксперта)
значительное
28.2.4
по объектам первого уровня ответственности – в части технологического оборудования (не менее одного эксперта)
значительное
28.2.5
наличие на праве собственности или привлеченной (на основании договора) аккредитованной лаборатории
значительное
28.2.6
наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или аренды на срок более одного года, удовлетворяющие требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий", утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 10637)
значительное
28.2.7
наличие материально-технической оснащенности, в том числе средств измерений и контроля, необходимых для выполнения возложенных обязанностей и функций
значительное
28.2.8
наличие нормативно-технической и методологической литературы, необходимой для выполнения возложенных обязанностей и функций
значительное
29
Для осуществления технического надзора на технически и технологически сложных объектах второго уровня ответственности:
29.1
наличие в своем составе на постоянной основе не менее трех аттестованных экспертов с наличием действующего свидетельства об аккредитации, осуществляющих технический надзор на объектах второго и третьего уровней ответственности, в том числе по специализациям:
значительное
29.1.1
по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части несущих и ограждающих конструкций (не менее одного эксперта)
значительное
29.1.2
по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части инженерных сетей (не менее одного эксперта);
значительное
29.1.3
по объектам второго и третьего уровней ответственности – в части технологического оборудования (не менее одного эксперта);
значительное
29.1.4
наличие на праве собственности или привлеченной (на основании договора) аккредитованной лаборатории;
значительное
29.1.5
наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или аренды на срок более одного года, удовлетворяющие требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий", утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 10637);
значительное

28.2.2
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
елеулі
28.2.3
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – инженерлік желілер бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
елеулі
28.2.4
бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – технологиялық жабдықтар бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
елеулі
28.2.5
меншік құқығында немесе тартылған (шарт негізінде) аккредиттелген зертхананың болуы
елеулі
28.2.6
меншік немесе бір жылдан астам мерзімге жалға алу құқығында, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10637 болып тіркелген) "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарын қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
28.2.7
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті материалдық-техникалық жарақтандырудың, оның ішінде өлшеу және бақылау құралдарының болуы
елеулі
28.2.8
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттердің болуы
елеулі
29
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін:
29.1
өзінің құрамында тұрақты негізде екінші және үшінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілерде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде үш аттестатталған сарапшының болуы, оның ішінде мынадай мамандануы бойынша:
29.1.1
екінші және үшінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
елеулі
29.1.2
екінші және үшінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – инженерлік желілер бөлігінде (кемінде бір сарапшы);
елеулі
29.1.3
екінші және үшінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілер бойынша – технологиялық жабдықтар бөлігінде (кемінде бір сарапшы)
елеулі
29.1.4
меншік құқығында немесе тартылған (шарт негізінде) аккредиттелген зертхананың болуы;
елеулі
29.1.5
меншік немесе бір жылдан астам мерзімге жалға алу құқығында, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10637 болып тіркелген) "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарын қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі

29.1.6
наличие материально-технической оснащенности, в том числе средства измерений и контроля, необходимых для выполнения возложенных обязанностей и функций;
значительное
29.1.7
наличие нормативно-технической и методологической литературы, необходимой для выполнения возложенных обязанностей и функций.
значительное
30
Соответствие аккредитованных организаций, осуществляющих экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, установленным квалификационным требованиям:
30.1
наличие в своем составе на постоянной основе не менее трех аттестованных экспертов с наличием действующего свидетельства об аккредитации, осуществляющих техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений
грубое
30.2
наличие в своем составе на постоянной основе не менее одного аттестованного эксперта осуществляющего экспертизу проектов по специализации конструктивная часть
грубое
30.3
наличие в своем составе на постоянной основе не менее одного инженера-геодезиста (с опытом работы не менее трех лет)
грубое
30.4
наличие на праве собственности или привлеченной
(на основании договора) аккредитованной лаборатории
значительное
30.5
наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или аренды на срок более одного года, удовлетворяющие требованиям Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации жилых и других помещений, общественных зданий", утвержденных приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 125 (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 10637)
значительное
30.6
наличие материально-технической оснащенности, в том числе средств измерений и контроля, необходимых для выполнения возложенных обязанностей и функций, а также компьютеров, оснащенных лицензионными программными обеспечениями, необходимыми для выполнения расчетов, составления и оформления графических и иных материалов
значительное
30.7
наличие нормативно-технической и методологической литературы, необходимой для выполнения возложенных обязанностей и функций
значительное
31
Представление на ежемесячной основе лицами, осуществляющий технический надзор отчета о состоянии и ходе строительства объекта в орган государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
32
Организация и проведение проверки органами государственного архитектурно-строительного контроля и надзора за деятельностью лиц, осуществляющих технический надзор
значительное
33
Принятие административных мер по представленной информации лиц, осуществляющих технический надзор по неисполняемым или ненадлежащим исполнением подрядчиком (генеральным подрядчиком) их указаний
значительное
34
Мониторинг актов приемки объектов в эксплуатацию построенного объекта при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и установленным нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
значительное
35
Ведение мониторинга строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных в эксплуатацию объектов
значительное
36
Соблюдение порядка проведения проверок при осуществлении государственного архитектурно-строительного контроля и надзора:

29.1.6
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті материалдық-техникалық жарақтандырудың, оның ішінде өлшеу және бақылау құралдарының болуы
елеулі
29.1.7
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттердің болуы
елеулі
30
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейдегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың бекітілген біліктілік талаптарына сәйкестігі:
30.1
өзінің құрамында тұрақты негізде ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын кемінде үш аттестатталған сарапшының болуы
өрескел
30.2
өзінің құрамында тұрақты негізде конструктивтік бөлігі бойынша маманданған сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын кемінде бір аттестатталған сарапшының болуы
өрескел
30.3
өзінің құрамында тұрақты негізде кемінде бір инженер-геодезистің болуы (жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл);
өрескел
30.4
меншік құқығында немесе тартылған (шарт негізінде) аккредиттелген зертхананың болуы
елеулі
30.5
меншік немесе бір жылдан астам мерзімге жалға алу құқығында, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10637 болып тіркелген) "Тұрғын үйді және басқа да үй-жайларды, қоғамдық ғимараттарды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарын қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
елеулі
30.6
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті материалдық-техникалық жарақтандырудың, оның ішінде өлшеу және бақылау құралдарының, сондай-ақ есеп айырысуларды орындауға, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті лицензиялық бағдарламалық жасақтамасы бар дербес компьютерлердің болуы
елеулі
30.7
жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттердің болуы
елеулі
31
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына ай сайынғы негізде объект құрылысының жай-күйі және барысы туралы есепті ұсынуы
елеулі
32
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы органдарының техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардың қызметін тексеруін ұйымдастыру және жүргізу
елеулі
33
Мердігердің (бас мердігердің) берілген нұсқаманы орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны жөнінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған ақпарат бойынша әкімшілік шаралар қабылдау
елеулі
34
Салынған объектіні, ол бекітілген жобаға және нормативтік талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкес толық дайын болған жағдайда пайдалануға қабылдау актілерін мониторингілеу
елеулі
35
Салынып жатқан (реконструкцияланатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, күрделі жөнделетін) және пайдалануға берілетін объектілерге мониторинг жүргізу
елеулі
36
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыру кезінде тексеру жүргізу тәртібін сақтау:

36.1
извещение проверяемого субъекта о начале проведения проверки
значительное
37
Соблюдение срока проведения проверки (не более тридцати рабочих дней):
37.1
продление проверки не более одного раза на срок не более тридцати рабочих дней
значительное
37.2
оформление дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам
значительное
37.3
приостановление проверки на срок не более одного месяца
значительное
37.4
уведомление проверяемого субъекта с уведомлением уполномоченного органа по правовой статистике и специальным учетам:
37.4.1
о приостановлении проверки за один день до приостановления проверки
значительное
37.4.2
о возобновлении проверки за один день до возобновления проверки
значительное
37.4.3
при проведении иных форм контроля и надзора с посещением
значительное
38
Составление акта о результатах проверки, в том числе полнота сведений
значительное
39
Составление справки и ведомости объектов с описанием выявленных дефектов по результатам инспектирования
значительное
40
Полнота и достоверность:
40.1
протоколов
значительное
40.2
постановлений
значительное
40.3
предписаний
значительное
41
Осуществление контроля по взысканию наложенных административных штрафов
значительное
42
Предоставление информации по мониторингу строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов уполномоченному органу по делам архитектуры, градостроительства и строительства
значительное
43
Исполнение ранее выданных предписаний органу государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
44
Наличие Положения и должностных инструкций органа государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
Органы строительства
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых проверяемым субъектом, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2. Результаты посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан;
3. Анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
4. Запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, поручений Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярий Премьер-Министра Республики Казахстан и информация государственных органов.
1
Отсутствие ведения мониторинга и анализа по представленным отчетам лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры
значительное
2
Не проведение работ по консервации объекта, в том числе обследования и наблюдения за состоянием законсервированных и иных незавершенных строительством объектов
грубое
3
Несоблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов, в том числе:
3.1
наличии соответствующего права на земельный участок
грубое
3.2
наличии архитектурно-планировочного задания на проектирование намеченного объекта по установленной форме в соответствии с требованиями действующих нормативных документов
грубое
3.3
соблюдении требований технических регламентов
значительное
3.4
обеспечении оптимальными условиями и средствами доступа для всех категорий населения (включая инвалидов и другие маломобильные группы) к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности
грубое
3.5
наличии технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения
значительное
3.6
наличии отчета об инженерно-геологических изысканиях, если договором не предусмотрено выполнение инженерных изысканий
значительное
4
Невозвращение проекта заказчику с экспертным заключением, содержащего направление его на доработку, при наличии мотивированных замечаний экспертов, проводящих экспертизу по разделам (частям) проектов, относительно установленных предмета и цели проекта, нарушающих нормы законодательства Республики Казахстан, несоответствия проектных решений, расчетов и оформления проектной документации нормативным требованиям и ограничениям, а также несоблюдению или отклонениям от требований и условий исходных документов.
значительное
5
Отсутствие разрешения соответствующих организаций деятельности на:
5.1
производство работ в зоне воздушных линий электропередач и линий связи, в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций, в зонах подработки земельных участков горными работами, расположенных на строительной площадке
значительное
5.2
временное пользование в период строительства в городах и других населенных пунктах электроэнергией, газом, водой, паром от существующих источников в соответствии с проектом организации строительства в случае отсутствия у заказчика на строительство собственных объектов газо -, водо - , паро - и энергоснабжения
значительное
5.3
вырубку леса и пересадку деревьев
грубое
6
Отсутствие утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
грубое
7
Отсутствие положительного заключения экспертизы проектов, в том числе повторного заключения экспертизы проектов (корректировки)
грубое
8
Отсутствие талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
9
Несоответствие лицензии на право осуществления выполняемых видов работ, в том числе категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
10
Отсутствие аттестованных экспертов осуществляющих технический надзор и их соответствие по уровням ответственности объекта
грубое
11
Отсутствие аттестованных экспертов осуществляющих авторский надзор и их соответствие по уровням ответственности объекта
грубое
12
Непринятие административных мер по представленной информации лиц, осуществляющих технический надзор по неисполняемым или ненадлежащим исполнением подрядчиком (генеральным подрядчиком) их указаний
значительное
13
Несоответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам
грубое
14
Отсутствие осуществления контроля на объекте, таких как:

36.1
тексеру жүргізудің басталатыны туралы тексерілетін субъектіге хабарлау
елеулі
37
Тексеру жүргізу мерзімін (отыз жұмыс күннен аспайды) сақтау
37.1
отыз жұмыс күннен аспайтын мерзімге бір рет тексеру мерзімін ұзарту
елеулі
37.2
құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып, тексеру жүргізу туралы қосымша акті ресімдеу
елеулі
37.3
тексеруді бір айдан аспайтын мерзімге тоқтата тұру
елеулі
37.4
құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға хабарлай отырып, тексерілетін субъектіге мынадай хабарлама беру:
37.4.1
тексеру тоқтатыла тұрғанға дейін бір күн бұрын тексеруді тоқтата тұру туралы
елеулі
37.4.2
тексеруді қайта бастауға дейін бір күн бұрын тексеруді қайта бастау туралы
елеулі
37.4.3
барып бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізген кезде
елеулі
38
Тексеру нәтижелері туралы акті жасау, оның ішінде мәліметтердің толық болуы
елеулі
39
Инспекциялаудың нәтижесі бойынша анықталған ақауларды сипаттай отырып, объектіге анықтама және ведомость жасау
елеулі
40
Мыналардың толықтығы мен дұрыстығы:
40.1
хаттамалар
елеулі
40.2
қаулылар
елеулі
40.3
нұсқамалар
елеулі
41
Салынған әкімшілік айыппұлдарды өндіріп алу бойынша бақылауды жүзеге асыру
елеулі
42
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға мониторингті, есептерді, ақпараттарды, мәліметтерді, материалдарды ұсыну
елеулі
43
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органына бұрын берілген нұсқамалардың орындалуы
елеулі
44
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органының ережесі мен лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
елеулі
3. Құрылыс органдары
1. Тексерілетін субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2. Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижесі;
3. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарын ресми интернет-ресурстарын талдау;
4. Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмалары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмалары, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараты.
1
Техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған есептер бойынша мониторинг пен талдау жүргізбеу
елеулі
2
Объектіні консервациялау, оның ішінде консервацияланған және құрылысы аяқталмаған өзге де құрылыс объектілерінің жай-күйін зерттеп қарау мен бақылау бойынша жұмыс жүргізбеу
өрескел
3
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде мемлекеттік нормативтер талаптарының сақталмауы, оның ішінде:
3.1
жер учаскесіне тиісті құқықтың болуы
өрескел
3.2
қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленген нысан бойынша салынуы белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырманың болуы
өрескел
3.3
техникалық регламенттердің талаптарын сақтау
елеулі
3.4
жұмыс орындарын, елді мекеннің түріне сәйкес мемлекеттік пайдалану жөнiндегi құрылыстарды (құрылыстар, коммуникациялар), әлеуметтік, рекреациялық, инженерлiк және көлік инфрақұрылымын орындары мен облыстың жағдайларына (мүгедектер мен басқа да төмен ұялы топтармен тұлғаларды қоса алғанда) оңтайлы жағдай және халықтың барлық санаттары үшін қол жеткізу құралдарын қамтамасыз ету
өрескел
3.5
инженерлік және коммуникациялық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған техникалық шарттың болуы
елеулі
3.6
егер шартта инженерлік іздестірулердің орындалуы көзделмесе, инженерлік-геологиялық іздестірулер туралы есептің болуы
елеулі
4
Жобалардың бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптама жүргізетін сарапшылардың жобаның белгіленген мәні мен мақсатына қатысты, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын бұзатын дәлелді ескертулері болған кезде, жобалау шешімдерінің, есептеулер мен нормативтік құжаттаманы рәсімдеудің нормативтік талаптары мен шектеулерге сәйкес келмеуі, сондай-ақ бастапқы құжаттардың талаптары мен шарттары сақталмаған және олардан ауытқыған кезде жобаның пысықтауға қайтарылғаны туралы сараптамалық қорытындысы бар жобаны тапсырыс берушіге қайтармау
елеулі
5
Тиісті ұйымдардың мыналарға рұқсатының болмауы:
5.1
электр берудің әуе желілері және байланыс желілері аймағында, темір жол бөлінген белдеуде, құрылыс алаңында орналасқан жер асты коммуникацияларының өтетін орындарында, жер учаскелерінде жерасты қазба жұмыстарын жүргізу аймақтарында жұмыс жүргізуге
елеулі
5.2
егер тапсырыс берушінің құрылысы үшін жеке газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, бумен жабдықтау және энергиямен жабдықтау объектілері болмаған жағдайда, құрылысты ұйымдастыру жобасына сәйкес қалаларда және басқа елді мекендерде құрылыс салу кезеңі ішінде бұрыннан бар көздерден электр энергиясын, газды, суды, буды уақытша пайдалануға
елеулі
5.3
ормандарды кесуге және ағаштарды отырғызуға
өрескел
6
Бекітілген (қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болмауы
өрескел
7
Жобаларға сараптаманың оң қорытындысының, оның ішінде жобаларға (түзету) сараптаманың қайта берілген қорытындысының болмауы
өрескел
8
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болмауы
елеулі
9
Орындалатын жұмыс түрлерін жүзеге асыру құқықтарына берілетін лицензияның, оның ішінде лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі санатының сәйкес келмеуі
өрескел
10
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болмауы және олардың объектінің жауапкершілік деңгейі бойынша сәйкес келмеуі
өрескел
11
Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болмауы және олардың объектінің жауапкершілік деқгейіне сәйкес келмеуі
өрескел
12
Мердігер (бас мердігер) олардың орындамаған немесе тиісінше орындамаған нұсқамалары бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған ақпарат бойынша шаралар қабылдамауы
елеулі
13
Орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес келмеуі
өрескел
14
Объектіде бақылауды жүзеге асырмау, оның ішінде:

14.1
входного
значительное
14.2
операционного
грубое
14.3
приемочного
грубое
14.4
лабораторного
грубое
14.5
геодезического
значительное
15
Несвоевременное и неправильное оформление исполнительной документации
незначительное
16
Необеспечение исполнения подрядчиком указаний авторского и технического надзора
значительное
17
Необеспечение исполнения предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
18
Несоблюдение гарантийного срока, предложенного подрядчиком в процессе проведения конкурса в соответствии со сроком указанным в договоре
значительное
19
Не приостановление производства работ при осуществлении их с отступлением от проектной (проектно-сметной) документации и нормативных требований, а также от условий заключенного договора строительного подряда
грубое
20
Отсутствие согласований и подтверждающих документов при отклонении от утвержденной в установленном законодательством порядке проектной документации
грубое
21
Несоблюдение правил приемки (ввода) объектов в эксплуатацию, в том числе отсутствие:
21.1
произведения приемки и ввода в эксплуатацию построенного объекта заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту
грубое
21.2
подписания акта приемки построенного объекта в эксплуатацию заказчиком, подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, на основании декларации о соответствии и заключений о соответствии выполненных работ проекту и качестве строительно-монтажных работ
грубое
21.3
несения участниками строительства ответственности установленной административным и уголовным Кодексом при приемке и вводе в эксплуатацию незаконченных строительством объектов
грубое
21.4
оформления приемки построенного объекта в эксплуатацию актом, который подлежит утверждению заказчиком
значительное
22
Несоблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию следующих обязанностей:
22.1
установления и документального подтверждения готовности законченного строительством объекта
значительное
22.2
оценка соответствия выполненных строительно-монтажных работ и смонтированного технологического, инженерного или иного оборудования утвержденной в установленном порядке проектной (проектно-сметной) документации, нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
значительное
23
Отсутствие установления действий исполнителя работ по соблюдению нормативных требований утвержденного проекта, либо по наличию отклонений и согласовании их в установленном государственными нормативами порядке:
значительное

14.1
кіру
елеулі
14.2
операциялық
өрескел
14.3
қабылдау
өрескел
14.4
зертханалық
өрескел
14.5
геодезиялық
елеулі
15
Атқарушылық құжаттаманы уақтылы және дұрыс ресімдемеу
елеулісіз
16
Мердігердің авторлық және техникалық қадағалау нұсқамаларының орындалуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
17
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының ұйғарымдарының орындалуын қамтамасыз етпеуі
елеулі
18
Мердігер шартта көрсетілген мерзімге сәйкес конкурс өткізу процесінде ұсынған тиісті бұзушылықтар мен кемшіліктердің кепілдік мерзімін сақтамау
елеулі
19
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамадан және нормативтік талаптардан, сондай-ақ жасалған құрылыстың мердігерлік шартының талаптарынан ауытқи отырып, құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде оны тоқтату бойынша тиісті шаралар қабылдамау
өрескел
20
Заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау құжаттамасынан ауытқыған кезде келісулер мен растайтын құжаттардың болмауы
өрескел
21
Объектіні пайдалануға қабылдау (іске қосу) тәртібін сақтамау, оның ішінде:
21.1
тапсырыс берушi ол бекiтiлген жобаға сәйкес толық дайын болған және сәйкестiк туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекiтiлген жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылар болған кезде салынған объектiнi пайдалануға қабылдау мен берудi жүргiзбеуі
өрескел
21.2
салынған объектiнi пайдалануға қабылдау актiсiне сәйкестiк туралы декларацияның және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытындылардың негiзiнде тапсырыс берушi, мердiгер (бас мердiгер), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын адамдардың қол қоймауы
өрескел
21.3
бұзушылықтармен және құрылыстағы шалағайлықтармен пайдалануға қабылданған жағдайда, объектiнi пайдалануға қабылдауға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылықта болуы
өрескел
21.4
тапсырыс берушінің бекітуіне жататын салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісін ресімдемеу
елеулі
22
Объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылардың мынадай міндеттемелерді сақтамауы:
22.1
құрылысы аяқталған объектiнiң дайындығын анықтау және құжаттамалық растау
елеулі
22.2
орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының және монтаждалған технологиялық, инженерлiк немесе өзге де жабдықтың белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, нормативтiк талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкестiгiн бағалау
елеулі
23
Жұмыстарды орындаушының бекiтiлген жобаның нормативтiк талаптарын сақтау бойынша не ауытқулардың бар-жоғы бойынша iс-қимылын белгiлеудің және оларды мемлекеттiк нормативтерде белгiленген тәртiппен келiсудің болмауы
елеулі

23.1
установлении соответствия вводимой в действие мощности (вместимости, пропускной способности) объекта утвержденным в проекте показателям
значительное
23.2
оценки прогрессивности архитектурно-строительных, инженерных и технологических решений, а также объекта в целом
значительное
23.3
проведении контрольного опробования и испытаний смонтированного технологического оборудования и инженерных систем
значительное
23.4
в случае непригодности объекта к эксплуатации представление заказчику соответствующего мотивированного заключения
значительное
23.5
недопущении эксплуатации построенного объекта без утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию
значительное
23.6
обеспечении регистрации объекта в государственном органе, осуществляющем регистрацию прав на недвижимое имущество, с утвержденным актом приемки объекта в эксплуатацию, зарегистрированного в структурных подразделениях соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в области архитектуры и градостроительства
значительное
24
Неосуществление заказчиком приемки объекта от подрядчика (генерального подрядчика) совместно с техническим и авторским надзорами
значительное
25
Неосуществление заказчиком приемки объекта в эксплуатацию после получения от подрядчика (генерального подрядчика) письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию
значительное
26
Отсутствие у заказчика запроса со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта подрядчику (генеральному подрядчику) и лицами, осуществляющим технический и авторский надзоры, декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту
значительное
27
Несоблюдение подрядчиком (генеральным подрядчиком) и лицами, осуществляющих технический и авторский надзоры требования о представлении в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от заказчика декларации о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту либо отрицательных заключений
значительное
28
Не проведение или ненадлежащее проведение проверки исполнительной технической документации на предмет наличия и комплектности, осмотр и принятие объекта в эксплуатацию по соответствующему акту на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры
значительное
29
Не устранение выявленных нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений принятие объекта в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений в установленном законодательном порядке.
значительное
30
Несоблюдение установленных форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию
значительное
31

23.1
объектiнiң қолданысқа енгiзiлетiн қуатының (сыйымдылығының, өткiзу қабiлетiнiң) жобада бекiтiлген көрсеткiштерге сәйкестiгiн белгiлеу
елеулі
23.2
сәулет-құрылыс, инженерлiк және технологиялық шешiмдердiң, сондай-ақ тұтастай объектiнiң прогрессивтiлiгiн бағалау
елеулі
23.3
монтаждалған технологиялық жабдық пен инженерлiк жүйелердi бақылап сынамалау мен сынақтар жүргiзу
елеулі
23.4
объект пайдалануға жарамсыз болған жағдайда, тапсырыс берушiге тиiстi уәжді қорытынды беру
елеулі
23.5
объектіні пайдалануға қабылдау туралы бекітілген актісіз салынған объектіні пайдалануға қабылдауға жол бермеу
елеулі
23.6
жергілікті сәулет және қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінде тіркелген объектілерді пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісіне сәйкес жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органда объектіні тіркеуді қамтамасыз ету
елеулі
24
Тапсырыс берушiнің мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнi қабылдауды техникалық және авторлық қадағалаулармен бiрлесiп жүзеге асырмауы
елеулі
25
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейiн тапсырыс берушi объектiнi пайдалануға қабылдауды жүзеге асырмауы
елеулі
26
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң дайындығы туралы хабарлама алған күннен бастап тапсырыс берушi мердiгерден (бас мердiгерден) және техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалардан сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды сұратпауы
елеулі
27
Мердiгер (бас мердiгер) мен техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалар тапсырыс берушiден сұратуды алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды не терiс қорытындыларды ұсынуы туралы талаптарды сақтамау
елеулі
28
Тапсырыс берушi сәйкестiк туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылардың негiзiнде мердiгермен (бас мердiгермен), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалармен бiрлесiп, атқарушылық техникалық құжаттаманың бар-жоғы және жинақталымы тұрғысынан тексеру, объектiнi қарап-тексеру жүргізбеуі немесе тиісті емес жүргізуі және оны тиiстi акт бойынша пайдалануға қабылдамауы
елеулі
29
Бекiтiлген жобалық шешiмдердi және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтердi бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ терiс қорытындылар болған кезде тапсырыс берушi объектiнi мердiгер (бас мердiгер) бұзушылықтарды жойғаннан кейiн пайдалануға қабылдамауы
елеулі
30
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің белгіленген нысандарын сақтамау
елеулі
31

Не предоставление информации о намечаемых к строительству объектов и комплексов к 5 числу месяца, информации о строящихся объектах и комплексах к 5 числу ежеквартально
значительное
32
Неисполнение ранее выданных предписаний органу строительства
грубое
5. Наличие подтвержденных жалоб и обращений.
33
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица, посредством результата внеплановой проверки или посещения объекта с целью установления соответствующего выполнения местными органами функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан
значительное

Салынуы белгіленген объектілер мен кешендер туралы ақпаратты әрбір айдың 5-күніне, салынып жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне ұсынбау
елеулі
32
Құрылыс органына бұрын берілген нұсқаманы орындамау
өрескел
5. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
33
Жоспардан тыс тексеру нәтижесі немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген функцияларды жергілікті органдардың тиісінше орындауын анықтау мақсатында объектіге барудың нәтижесі арқылы жеке не болмаса заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы
елеулі

6. Результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах.
34
Ведение мониторинга и анализа по представленным отчетам лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры
значительное
35
Проведение работ по консервации объекта, в том числе обследования и наблюдения за состоянием законсервированных и иных незавершенных строительством объектов
грубое
36
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов, в том числе:
36.1
наличие соответствующего права на земельный участок
грубое
36.2
наличие архитектурно-планировочного задания на проектирование намеченного объекта по установленной форме в соответствии с требованиями действующих нормативных документов
грубое
36.3
соблюдение требований технических регламентов
значительное
36.4
обеспечение оптимальными условиями и средствами доступа для всех категорий населения (включая инвалидов и другие маломобильные группы) к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности
грубое
36.5
наличие технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения
значительное
36.6
наличие отчета об инженерно-геологических изысканиях, если договором не предусмотрено выполнение инженерных изысканий
значительное
37
Возвращение проекта заказчику с экспертным заключением, содержащего направление его на доработку, при наличии мотивированных замечаний экспертов, проводящих экспертизу по разделам (частям) проектов, относительно установленных предмета и цели проекта, нарушающих нормы законодательства Республики Казахстан, несоответствия проектных решений, расчетов и оформления проектной документации нормативным требованиям и ограничениям, а также несоблюдению или отклонениям от требований и условий исходных документов.
значительное
38
Наличие разрешения соответствующих организаций деятельности на:
38.1
производство работ в зоне воздушных линий электропередач и линий связи, в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций, в зонах подработки земельных участков горными работами, расположенных на строительной площадке
значительное
38.2
временное пользование в период строительства в городах и других населенных пунктах электроэнергией, газом, водой, паром от существующих источников в соответствии с проектом организации строительства в случае отсутствия у заказчика на строительство собственных объектов газо -, водо - , паро - и энергоснабжения
значительное

6. Бұрынғы тексерулердің нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді
34
Техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған есептер бойынша мониторинг пен талдауды жүргізу
елеулі
35
Объектіні консервациялау, оның ішінде консервацияланған және құрылысы аяқталмаған өзге де құрылыс объектілерінің жай-күйін зерттеп қарау мен бақылау бойынша жұмысты жүргізу
өрескел
36
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде мемлекеттік нормативтер талаптарының сақталуы, оның ішінде:
36.1
жер учаскесіне тиісті құқықтың болуы
өрескел
36.2
қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленген нысан бойынша салынуы белгіленген объектіні жобалауға арналған тапсырманың болуы
өрескел
36.3
техникалық регламенттердің талаптарын сақтау
елеулі
36.4
жұмыс орындарын, елді мекеннің түріне сәйкес мемлекеттік пайдалану жөнiндегi құрылыстарды (құрылыстар, коммуникациялар), әлеуметтік, рекреациялық, инженерлiк және көлік инфрақұрылымын орындары мен облыстың жағдайларына (мүгедектер мен басқа да төмен ұялы топтармен тұлғаларды қоса алғанда) оңтайлы жағдай және халықтың барлық санаттары үшін қол жеткізу құралдарын қамтамасыз ету
өрескел
36.5
инженерлік және коммуникациялық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған техникалық шарттың болуы
елеулі
36.6
егер шартта инженерлік іздестірулердің орындалуы көзделмесе, инженерлік-геологиялық іздестірулер туралы есептің болуы
елеулі
37
жобалардың бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптама жүргізетін сарапшылардың жобаның белгіленген мәні мен мақсатына қатысты, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын бұзатын дәлелді ескертулері болған кезде, жобалау шешімдерінің, есептеулер мен нормативтік құжаттаманы рәсімдеудің нормативтік талаптары мен шектеулерге сәйкес келмеуі, сондай-ақ бастапқы құжаттардың талаптары мен шарттары сақталмаған және олардан ауытқыған кезде жобаның пысықтауға қайтарылғаны туралы сараптамалық қорытындысы бар жобаны тапсырыс берушіге қайтару
елеулі
38
Тиісті ұйымдардың мыналарға рұқсатының болуы:
38.1
электр берудің әуе желілері және байланыс желілері аймағында, темір жол бөлінген белдеуде, құрылыс алаңында орналасқан жер асты коммуникацияларының өтетін орындарында, жер учаскелерінде жерасты қазба жұмыстарын жүргізу аймақтарында жұмыс жүргізуге
елеулі
38.2
егер тапсырыс берушінің құрылысы үшін жеке газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, бумен жабдықтау және энергиямен жабдықтау объектілері болмаған жағдайда, құрылысты ұйымдастыру жобасына сәйкес қалаларда және басқа елді мекендерде құрылыс салу кезеңі ішінде бұрыннан бар көздерден электр энергиясын, газды, суды, буды уақытша пайдалануға
елеулі

38.3
вырубку леса и пересадку деревьев
грубое
39
Наличие утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
грубое
40
Наличие положительного заключения экспертизы проектов, в том числе повторного заключения экспертизы проектов (корректировки)
грубое
41
Наличие талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
42
Соответствие лицензии на право осуществления выполняемых видов работ, в том числе категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
43
Наличие аттестованных экспертов осуществляющих технический надзор и их соответствие по уровням ответственности объекта
грубое
44
Наличие аттестованных экспертов осуществляющих авторский надзор и их соответствие по уровням ответственности объекта
грубое
45
Принятие административных мер по представленной информации лиц, осуществляющих технический надзор по неисполняемым или ненадлежащим исполнением подрядчиком (генеральным подрядчиком) их указаний
значительное
46
Соответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам
грубое
47
Осуществление контроля на объекте, таких как:
47.1
входного
значительное
47.2
операционного
грубое
47.3
приемочного
грубое
47.4
лабораторного
грубое
48.5
геодезического
значительное
49
Своевременностью и правильностью оформления исполнительной документации
незначительное
50
Обеспечение исполнения подрядчиком указаний авторского и технического надзора
значительное
51
Обеспечение исполнения предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
52
Соблюдение гарантийного срока, предложенного подрядчиком в процессе проведения конкурса в соответствии со сроком указанным в договоре
значительное
53
Приостановление производства работ при осуществлении их с отступлением от проектной (проектно-сметной) документации и нормативных требований, а также от условий заключенного договора строительного подряда
грубое
54
Наличие согласований и подтверждающих документов при отклонении от утвержденной в установленном законодательством порядке проектной документации
грубое
55
Соблюдение правил приемки (ввода) объектов в эксплуатацию, в том числе:
55.1
произведение приемки и ввода в эксплуатацию построенного объекта заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту
грубое

38.3
ормандарды кесуге және ағаштарды отырғызуға
өрескел
39
Бекітілген (қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуы
өрескел
40
Жобаларға сараптаманың оң қорытындысының, оның ішінде жобаларға (түзету) сараптаманың қайта берілген қорытындысының болуы
өрескел
41
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуы
елеулі
42
Орындалатын жұмыс түрлерін жүзеге асыру құқықтарына берілетін лицензияның, оның ішінде лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі санатының сәйкестігі
өрескел
43
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болуы және олардың объектінің жауапкершілік деңгейі бойынша сәйкестігі
өрескел
44
Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болуы және олардың объектінің жауапкершілік деқгейіне сәйкестігі
өрескел
45
Мердігер (бас мердігер) олардың орындамаған немесе тиісінше орындамаған нұсқамалары бойынша техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған ақпарат бойынша шаралар қабылдау
елеулі
46
Орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкестігі
өрескел
47
Объектіде бақылауды жүзеге асыру, оның ішінде:
47.1
кіру
елеулі
47.2
операциялық
өрескел
47.3
қабылдау
өрескел
47.4
зертханалық
өрескел
48.5
геодезиялық
елеулі
49
Атқарушылық құжаттаманы уақтылы және дұрыс ресімдеу
елеулісіз
50
Мердігердің авторлық және техникалық қадағалау нұсқамаларының орындалуын қамтамасыз етуі
елеулі
51
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарының ұйғарымдарының орындалуын қамтамасыз ету
елеулі
52
Мердігер шартта көрсетілген мерзімге сәйкес конкурс өткізу процесінде ұсынған сәйкес бұзушылықтар мен кемшіліктерді кепілдік мерзімді сақтау
елеулі
53
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамадан және нормативтік талаптардан, сондай-ақ жасалған құрылыстың мердігерлік шартының талаптарынан ауытқи отырып, құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде оны тоқтату бойынша тиісті шаралар қабылдау
өрескел
54
Заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау құжаттамасынан ауытқыған кезде келісулер мен растайтын құжаттардың болуы
өрескел
55
Объектіні пайдалануға қабылдау (іске қосу) тәртібін сақтау, оның ішінде:
55.1
тапсырыс берушi ол бекiтiлген жобаға сәйкес толық дайын болған және сәйкестiк туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекiтiлген жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылар болған кезде салынған объектiнi пайдалануға қабылдау мен берудi жүргiзуі
өрескел

55.2
подписание акта приемки построенного объекта в эксплуатацию заказчиком, подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, на основании декларации о соответствии и заключений о соответствии выполненных работ проекту и качестве строительно-монтажных работ
грубое
55.3
несение участниками строительства ответственности установленной административным и уголовным Кодексом при приемке и вводе в эксплуатацию незаконченных строительством объектов
грубое
55.4
оформление приемки построенного объекта в эксплуатацию актом, который подлежит утверждению заказчиком
значительное
56
Соблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию следующих обязанностей:
56.1
установление и документальное подтверждение готовности законченного строительством объекта
значительное
56.2
оценка соответствия выполненных строительно-монтажных работ и смонтированного технологического, инженерного или иного оборудования утвержденной в установленном порядке проектной (проектно-сметной) документации, нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
значительное
57
Установление действий исполнителя работ по соблюдению нормативных требований утвержденного проекта либо по наличию отклонений и согласование их в установленном государственными нормативами порядке:
значительное
57.1
установление соответствия вводимой в действие мощности (вместимости, пропускной способности) объекта утвержденным в проекте показателям
значительное
57.2
оценка прогрессивности архитектурно-строительных, инженерных и технологических решений, а также объекта в целом
значительное
57.3
проведение контрольного опробования и испытаний смонтированного технологического оборудования и инженерных систем
значительное
57.4
в случае непригодности объекта к эксплуатации представление заказчику соответствующего мотивированного заключения
значительное
57.5
недопущение эксплуатации построенного объекта без утвержденного акта приемки объекта в эксплуатацию
значительное
57.6
обеспечение регистрации объекта в государственном органе, осуществляющем регистрацию прав на недвижимое имущество, с утвержденным актом приемки объекта в эксплуатацию, зарегистрированного в структурных подразделениях соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в области архитектуры и градостроительства
значительное
58
Осуществление заказчиком приемки объекта от подрядчика (генерального подрядчика) совместно с техническим и авторским надзорами
значительное
59
Осуществление заказчиком приемки объекта в эксплуатацию после получения от подрядчика (генерального подрядчика) письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию
значительное
60
Наличие у заказчика запроса со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта подрядчику (генеральному подрядчику) и лицами, осуществляющим технический и авторский надзоры, декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту
значительное
61
Соблюдение подрядчиком (генеральный подрядчик) и лицами, осуществляющих технический и авторский надзор требования о представлении в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от заказчика декларации о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту либо отрицательных заключений
значительное
62
Проведение проверки исполнительной технической документации на предмет наличия и комплектности, осмотр и принятие объекта в эксплуатацию по соответствующему акту на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры
значительное
63
Устранения выявленных нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений принятие объекта в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений в установленном законодательном порядке.
значительное
64
Соблюдение установленных форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию
значительное
65

55.2
салынған объектiнi пайдалануға қабылдау актiсiне сәйкестiк туралы декларацияның және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытындылардың негiзiнде тапсырыс берушi, мердiгер (бас мердiгер), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын адамдар қол қояды
өрескел
55.3
Бұзушылықтармен және құрылыстағы шалағайлықтармен пайдалануға қабылданған жағдайда, объектiнi пайдалануға қабылдауға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауаптылықта болады
өрескел
55.4
тіркеу туралы түбіртек пайдалануға берілді тапсырыс берушінің бекітуіне жатады акт, нысанды салынған
елеулі
56
Мынадай міндеттерін пайдалануға қатысушыларды қабылдап объектінің сәйкестігі:
56.1
құрылысы аяқталған объектiнiң дайындығын анықтау және құжаттамалық растау
елеулі
56.2
орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының және монтаждалған технологиялық, инженерлiк немесе өзге де жабдықтың белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, нормативтiк талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкестiгiн бағалау
елеулі
57
Жұмыстарды орындаушының бекiтiлген жобаның нормативтiк талаптарын сақтау бойынша не ауытқулардың бар-жоғы бойынша iс-қимылын белгiлеу және оларды мемлекеттiк нормативтерде белгiленген тәртiппен келiсу
елеулі
57.1
Объектiнiң қолданысқа енгiзiлетiн қуатының (сыйымдылығының, өткiзу қабiлетiнiң) жобада бекiтiлген көрсеткiштерге сәйкестiгiн белгiлеу
елеулі
57.2
сәулет-құрылыс, инженерлiк және технологиялық шешiмдердiң, сондай-ақ тұтастай объектiнiң прогрессивтiлiгiн бағалау
елеулі
57.3
монтаждалған технологиялық жабдық пен инженерлiк жүйелердi бақылап сынамалау мен сынақтар жүргiзу
елеулі
57.4
объект пайдалануға жарамсыз болған жағдайда, тапсырыс берушiге тиiстi уәжді қорытынды беру
елеулі
57.5
объектіні пайдалануға қабылдау туралы бекітілген актісіз салынған объектіні пайдалануға қабылдауға жол бермеу
елеулі
57.6
жергілікті сәулет және қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінде тіркелген объектілерді пайдалануға қабылдаудың бекітілген актісіне сәйкес жылжымайтын мүлікке құқықты тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органда объектіні тіркеуді қамтамасыз ету
елеулі
58
Тапсырыс берушiнің мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнi қабылдауды техникалық және авторлық қадағалаулармен бiрлесiп жүзеге асыруы
елеулі
59
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейiн тапсырыс берушi объектiнi пайдалануға қабылдауды жүзеге асыруы
елеулі
60
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң дайындығы туралы хабарлама алған күннен бастап тапсырыс берушi мердiгерден (бас мердiгерден) және техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалардан сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды сұратуының болуы
елеулі
61
Мердiгер (бас мердiгер) мен техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалар тапсырыс берушiден сұратуды алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды не терiс қорытындыларды ұсынуы туралы талаптарды сақтау
елеулі
62
Тапсырыс берушi сәйкестiк туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылардың негiзiнде мердiгермен (бас мердiгермен), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалармен бiрлесiп, атқарушылық техникалық құжаттаманың бар-жоғы және жинақталымы тұрғысынан тексеруге, объектiнi қарап-тексеруге және оны тиiстi акт бойынша пайдалануға қабылдауы
елеулі
63
Бекiтiлген жобалық шешiмдердi және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтердi бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ терiс қорытындылар болған кезде тапсырыс берушi объектiнi мердiгер (бас мердiгер) бұзушылықтарды жойғаннан кейiн пайдалануға қабылдауы
елеулі
64
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің белгіленген нысандарын сақтау
елеулі
65

Предоставление информации о намечаемых к строительству объектов и комплексов к 5 числу месяца, информации о строящихся объектах и комплексах к 5 числу ежеквартально
значительное
66
Исполнение ранее выданных предписаний органу строительства
грубое
67
Наличие положения и должностных инструкций органа строительства
значительное
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 июня 2016 года № 235
Форма
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
В отношении органов архитектуры и градостроительства
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ________________________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта) ______________________________________
________________________________________________________________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта) ________________________________________
________________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________________
Перечень требований Требуется Не требуется Соответствует требованиям Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Обеспеченность города республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики следующими градостроительными проектами:
1.1
генеральными планами
1.2
проектами детальных планировок
1.3
проектами застроек
1.4
разработка и реализация градостроительных проектов с соблюдением положений:
1.4.1
градостроительных регламентов
1.4.2
государственных градостроительных нормативов
1.5
соблюдение зонирования территорий:
1.5.1
деление территорий на функциональные зоны
1.5.2
соблюдение красных линий
15.3
соблюдение желтых линий
1.5.4
соблюдение линии регулирования застройки
2
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов:
2.1
о предоставлении заявителю соответствующего права на землю
2.2
на проведение реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий (сооружений)
2.3
по сохранению памятников истории и культуры и их ансамбли
3
Соблюдение требований согласования эскиза (эскизного проекта) на строительство
4
Обязательная регистрация актов приемки объектов в эксплуатацию и ведение учета объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию
5
Ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов в порядке, установленном уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства
6
Соблюдение сроков выдачи архитектурно-планировочного задания
7
Выдача архитектурно-планировочного задания с заполнением следующих оснований:
7.1
местонахождение участка
7.2
наличие застройки (строения и сооружения, существующие на участке, в том числе коммуникации, инженерные сооружения, элементы благоустройства и другие)
7.3
наличие геодезической изученности (наличие съемок, их масштабы)
7.4
инженерно-геологическая изученность (имеющиеся материалы инженерно-геологических, гидрогеологических, почвенно-ботанических и других изысканий)
7.5
функциональное значение объекта
7.6
этажность
7.7
планировочная система
7.8
конструктивная схема
7.9
инженерное обеспечение

Салынуы белгіленген объектілер мен кешендер туралы ақпаратты әрбір айдың 5-күніне, салынып жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратты тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне ұсыну
елеулі
66
Құрылыс органына бұрын берілген нұсқаманы орындау
өрескел
67
Құрылыс органының ережесі мен лауазымдық нұсқаулықтарының болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2016 жылғы маусымдағы
№ 235 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс
бақылауы мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті
атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс
қызметі аясында қызметін тексеру мәселелері бойынша
тексеру парағы
Сәулет және қала құрылысы органдарына қатысты
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________
_____________________________________________________________________
Тексерулерді тағайындау туралы акт __________________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы _________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН ____________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан орны _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың селолық елді мекендерінің мынадай қала құрылысы жобаларымен қамтылуы:
1.1
бас жоспарлармен
1.2
егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларымен
1.3
құрылыс салу жобаларымен
1.4
мынадай қағидаларды сақтай отырып, қала құрылысы жобаларын әзірлеу және іске асыру:
1.4.1
қала құрылысы регламенттерінің
1.4.2
мемлекеттік қала құрылысы нормативтерінің
1.5
аумақтарды аймақтарға бөлінуін сақтау:
1.5.1
аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлу
1.5.2
қызыл сызықтардың сақталуы
1.5.3
сары сызықтардың сақталуы
1.5.4
құрылыс салуды реттеу сызығының сақталуы
2
Жергілікті атқарушы органдардың шешімін дайындау кезінде мынадай қала құрылысы талаптарын сақтау:
2.1
өтініш берушіге жерге тиісті құқық беру туралы
2.2
қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларына (жекелеген бөліктеріне) реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау жүргізуге арналған тиісті жергілікті атқарушы органның шешімі
2.3
тарих және мәдениет ескерткіштері мен олардың ансамбльдерін сақтау бойынша
3
Құрылысқа арналған эскизді (жобаны) келісу туралы талаптарын сақтау
4
Объектілерді пайдалануға беру актілерін міндетті түрде тіркеу және пайдалануға берілетін объектілердің (кешендердің) есебін жүргізу
5
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, салынып жатқан (салынуы көзделген) объектілер мен кешендерге мониторинг жүргізу
6
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру мерзімдерін сақтау
7
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру мынадай негіздемелерді толтыра отырып:
7.1
учаскенің орналасқан жері
7.2
құрылыстың болуы (учаскедегі қолданыстағы құрылғылар мен құрылыстар, оның ішінде коммуникациялар, инженерлік құрылыстар, абаттандыру элементтері және басқалар)
7.3
геодезиялық зерделеудің (түсірілімдердің болуы, олардың масштабтары болуы)
7.4
инженерлік-геологиялық зерделенуі (инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық, топырақ-ботаникалық материалдардың және басқа да іздестірулердің болуы)
7.5
объектінің функционалдық мәні
7.6
қабаты
7.7
жоспарлау жүйесі
7.8
конструктивтік схемасы
7.9
инженерлік қамтамасыз ету