О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 151 "Об утверждении Правил выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 650. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2016 года № 14152. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-177/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 03.11.2020 № ҚР ДСМ-177/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29-5) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 151 "Об утверждении Правил выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 9372, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 2 июня 2014 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 26 наурыздағы № 151 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 650 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14152 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 қарашадағы № ҚР ДСМ-177/2020 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.11.2020 № ҚР ДСМ-177/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің7-бабының 1-тармағының 29-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 26 наурыздағы № 151 бұйрығына" (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9372 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 2 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 29-5) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований";
в Правилах выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований";
пункты 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29-5) пункта 1 статьи 7 и пунктом 5 статьи 173 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".

"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 29-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытынды (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидаларында:
атауы мынадай реакцияда жазылсын:
"Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидасы";
1, 2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 29-5) тармақшасына және 173-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленген.

2. Правила определяют порядок выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований.
3. Заключение (разрешительный документ) на ввоз на территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток и костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований выдается Комитетом контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Комитет) на срок, определяемый заявителем, но не превышающий один год, по форме согласно приложению 1, 2 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок выдачи заключений (разрешительных документов) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Заявление на выдачу заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга человека в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации рассматривается в течение трех рабочих дней со дня приема заявления Комитетом.";
абзацы первый и второй пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории Республики Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований организация здравоохранения или организация осуществляющая научную деятельность представляет в Комитет следующие документы:

2. Қағидалар туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру тәртібін айқындайды.
3. Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыларды (рұқсат беру құжаттарын) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) өтініш беруші белгілеген, бірақ осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір жылдан аспайтын мерзімге береді.";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыларды (рұқсат беру құжаттарын) беру тәртібі";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында адамның гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беруге өтініш Комитет өтінішті қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қаралады.";
9-тармақтың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыны (рұқсат беру құжатын) алу үшін денсаулық сақтау ұйымы немесе ғылыми қызметті жүзеге асыратын ұйым Комитетке мынадай құжаттарды ұсынады:

1) для получения заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории Республики Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей:";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Комитет в течение двух рабочих дней со дня получения заявления на получение заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований устанавливает полноту представленных документов.";
пункты 12, 13, 14, 15 изложить в следующей редакции:
"12. Заявление на выдачу заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований рассматривается в течение трех рабочих дней со дня приема заявления Комитетом.
13. Основания для отказа в выдаче заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга человека в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований:
1) представление неполного пакета документов;
2) наличие в представленных документах недостоверной информации;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным подпунктами 1-5) пункта 5 и подпунктами 1-2) пункта 9 настоящих Правил;

1) диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыны (рұқсат беру құжатын) алу үшін:";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комитет диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) беру туралы өтініш қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын белгілейді.";
12, 13, 14, 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытынды (рұқсат беру құжатын) беруге өтініш Комитет өтінішті қабылдаған күннен бастап үш жұмыс ішінде қаралады.
13. Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыларды (рұқсат беру құжаттарын) беруден бас тарту үшін негіздеме:
1) құжаттар пакетін толық ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда дұрыс емес ақпараттың болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалардың 5-тармағының 1-5)-тармақшаларында және 9-тармағының 1-2)-тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

4) в случае если в отношении заявителя имеется решение суда о запрете на занятие деятельностью по заявляемому виду.
14. Отказ в выдаче заключения (разрешительного документа) на ввоз на территорию Республики Казахстан и вывоз с территории Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга человека в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований может быть обжалован в судебном порядке.
15. Организации здравоохранения представляют в течение десяти календарных дней со дня получения гемопоэтических стволовых клеток и костного мозга в случае их перемещения с целью проведения неродственной трансплантации, а также образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных для диагностических научных целей или полученных в процессе проведения биомедицинских исследований, в адрес Комитета отчет об их получении, по форме согласно приложению 5 и 6 к настоящим Правилам и копии акта приемки на государственном и (или) русском языке.";
в приложении 1 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в приложении 5 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма";
в приложении 6 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма".

4) егер өтініш иесіне қатысты соттың мәлімделген қызмет түрімен айналысуға тыйым салу туралы шешімі болған жағдайда.
14. Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыны (рұқсат беру құжатын) беруден бас тарту сот тәртібімен шағымдалуы мүмкін.
15. Денсаулық сақтау ұйымы туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Комитет мекенжайына осы Қағидаларға 5, 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оларды алғаны туралы есепті және мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде қабылдау актісінің көшірмелерін ұсынады";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Туыстас емес транспланттауды жүргізу
мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын,
сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды,
сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға
арналған немесе биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен
сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік
әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және
патологиялық шығындылардың, сүртінділердің,
қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге
және Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру
құжаттарын) беру қағидаларына
1-қосымша нысан";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Туыстас емес транспланттауды жүргізу
мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын,
сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды,
сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға
арналған немесе биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен
сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік
әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және
патологиялық шығындылардың, сүртінділердің,
қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге
және Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру
құжаттарын) беру қағидаларына
5-қосымша нысан";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшада жоғарыдағы оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Туыстас емес транспланттауды жүргізу мақсатында
гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек кемігін
өткізген жағдайда, оларды, сондай-ақ диагностикалық
ғылыми мақсаттарға арналған немесе биомедициналық
зерттеулер жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің,
оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің,
физиологиялық және патологиялық шығындылардың,
сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындылар
(рұқсат беру құжаттарын) беру қағидаларына
6-қосымша нысан".

2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в Информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за настоящим приказом возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан А. Цой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 25 июля 2016 года № 650
Приложение 2
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма
Заключение
(разрешительный документ) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и (или) вывоз с территории Республики Казахстан образцов
клеток,тканей, биологических жидкостей и секретов, в том числе
продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и
патологических выделений, мазков, соскобов, смывов, предназначенных
для диагностических научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
№ ____/201 /_____/____
год месяц число
_____________________________________________________________________
(Наименование государственного органа, выдавшего заключение)
Выдано ______________________________________________________________
(Страна, название организации, юридический адрес)
Вид перемещения _____________________________________________________
Наименование
Количество
Единица измерения
Получатель/отправитель ______________________________________________
(название, юридический адрес, страна)
Страна назначения/отправления _______________________________________
Цель ввоза/вывоза ___________________________________________________
Срок временного ввоза (вывоза) ______________________________________
Основание:___________________________________________________________
Дополнительная информация ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Страна транзита _____________________________________________________
(транзит по территории)
_____________________________________________________________________
Подпись _________________ Дата __________
Заключение действительно по __________________
МП
(при наличии) __________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________
(должность)
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 25 июля 2016 года № 650
Приложение 3
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма
Заявление
для получения заключения (разрешительного документа)
на ввоз на территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории
Республики Казахстан гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга
человека в случае их перемещения с целью проведения неродственной
трансплантации
____________________________________________________________________
(наименование импортирующей (экспортирующей) организации, ее адрес)
Просит разрешить ввоз (вывоз) на (с) территорию (территории)
Республики Казахстан согласно контракту № _____ от _______(дата)
гемопоэтических стволовых клеток, костного мозга в целях проведения
неродственной трансплантации
_____________________________________________________________________
(наименование, количество)
_____________________________________________________________________
(указать конкретную цель ввоза/вывоза)
Получатель/отправитель ______________________________________________
(название, юридический адрес, страна)
_____________________________________________________________________
Страна назначения/отправления _______________________________________
Прилагаются следующие документы:
____________________________________________________________________
(наименование должности руководителя организации) (подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 25 июля 2016 года № 650
Приложение 4
к Правилам выдачи заключений (разрешительных
документов) на ввоз на территорию Республики
Казахстан и вывоз с территории Республики
Казахстан гемопоэтических стволовых клеток,
костного мозга в случае их перемещения с
целью проведения неродственной трансплантации,
а также образцов клеток, тканей, биологических
жидкостей и секретов, в том числе продуктов
жизнедеятельности человека, физиологических
и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических
научных целей или полученных в процессе
проведения биомедицинских исследований
форма
Заявление
для получения заключения (разрешительного документа)на ввоз на
территорию Республики Казахстан и (или) вывоз с территории Республики
Казахстан образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и
секретов, в том числе продуктов жизнедеятельности человека,
физиологических и патологических выделений, мазков, соскобов,
смывов, предназначенных для диагностических научных целей или
полученных в процессе проведения биомедицинских исследований
_____________________________________________________________________
(наименование импортирующей (экспортирующей) организации, ее адрес)
Просит разрешить ввоз/вывоз на (с) территорию (территории)
Республики Казахстан согласно контракту № _____ от _______ (дата)
образцов клеток, тканей, биологических жидкостей и секретов, в том
числе продуктов жизнедеятельности человека, физиологических и
патологических выделений, мазков, соскобов, смывов
_____________________________________________________________________
(наименование, количество)
Для диагностических научных целей, полученных в процессе проведения
биомедицинских исследований _________________________________________
(цель ввоза/вывоза, нужное подчеркнуть)
Прилагаются следующие документы:
_____________________________________________________________________
(наименование должности руководителя организации) (подпись)
(фамилия имя, отчество (при его наличии))

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде оның көшірмелерін бір данада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
№ 650 бұйрығына
1-қосымша
Туыстас емес транспланттауды жүргізу
мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын,
сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды,
сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға
арналған немесе биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен
сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік
әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және
патологиялық шығындылардың, сүртінділердің,
қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге
және Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру
құжаттарын) беру қағидаларына
2-қосымша
нысан
Диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе
биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған
жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің,
оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық
және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың,
шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына
әкелуге және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге (рұқсат беру құжаты) қорытынды
201 /_____/____/№ ____
жылы айы күні ____________________________________________________________________
Қорытынды берген мемлекеттік органның атауы)
____________________________________________________________ берілді
(Елі, ұйымның атауы, заңды мекенжайы)
Өткізу түрі _________________________________________________________
Тауардың атауы
Саны
Өлшем бірлігі
Алушы/жіберуші*_____________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, елі)
Тағайындалатын/жіберілетін елі*______________________________________
Әкелу/әкету мақсаты _________________________________________________
Уақытша әкелу (әкету) мерзімі________________________________________
Негіздеме:___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қосымша ақпарат _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Транзит елі__________________________________________________________
(аумақ бойынша транзит)
____________________________________________________________________
Қолы __________________Күні __________________
Қорытынды __________________ дейін жарамды
МО ____________________________________
(бар болса) _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________
(лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
№ 650 бұйрығына
2-қосымша
Туыстас емес транспланттауды жүргізу
мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын,
сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды,
сондай-ақ диагностикалық мақсаттарға
арналған немесе биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен
сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік
әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және
патологиялық шығындылардың, сүртінділердің,
қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге
және Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру
құжаттарын) беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
Гемопоэздік дің жасушаларын, адамның сүйек кемігін, туыстас
емес транспланттауды жүргізу мақсатында өткізген жағдайда
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге және (немесе)
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге қорытындыларды
(рұқсат беру құжаттарын) алу үшін
Өтініш
____________________________________________________________________
(импорттаушы (экспорттаушы) ұйымның атауы, оның мекенжайы)
___________________(күні) № _______ келісімшартқа сәйкес туыстас емес
транспланттауды жүргізу мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын, сүйек
кемігін Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) әкелуге
(әкетуге) рұқсат беруді сұрайды
_____________________________________________________________________
(атауы, саны)
_____________________________________________________________________
(әкелудің/әкетудің нақты мақсатын көрсету)
Алушы/жіберуші ______________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, елі)
_____________________________________________________________________
Тағайындалатын/жіберілетін елі_______________________________________
Мынадай құжаттар қоса беріледі:
____________________________________________________________________
(ұйым басшысы лауазымының атауы) (қолы) (тегі, аты-жөне, әкесінің
аты) (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
№ 650 бұйрығына
3-қосымша
Туыстас емес транспланттауды жүргізу
мақсатында гемопоэздік дің жасушаларын,
сүйек кемігін өткізген жағдайда, оларды,
сондай-ақ диагностикалық ғылыми мақсаттарға
арналған немесе биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен
сөлдердің, оның ішінде адамның тіршілік
әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және
патологиялық шығындылардың, сүртінділердің,
қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге
және Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру
құжаттарын) беру қағидаларына
4-қосымша
нысан
Диагностикалық ғылыми мақсаттарға арналған немесе
биомедициналық зерттеулер жүргізу процесінде алынған
жасушалардың, тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің,
оның ішінде адамның тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық
және патологиялық шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың,
шайындылардың үлгілерін Қазақстан Республикасының аумағына
әкелуге және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан
әкетуге қорытындылар (рұқсат беру құжаттарын) алу үшін өтініш
_______________________________________________________________
(импорттаушы (экспорттаушы) ұйымның атауы, оның мекенжайы)
______ (күні) № __________ келісімшартқа сәйкес жасушалардың,
тіндердің, биологиялық сұйықтықтар мен сөлдердің, оның ішінде адамның
тіршілік әрекеті өнімдерінің, физиологиялық және патологиялық
шығындылардың, сүртінділердің, қырындылардың, шайындылардың үлгілерін
Қазақстан Республикасының аумағына (аумағынан) әкелуге (әкетуге)
рұқсат беруді сұрайды
____________________________________________________________________
(атауы, саны)
Диагностикалық ғылыми мақсаттар үшін биомедициналық зерттеулер
жүргізу процесінде алынған
__________________________________________________ (әкелу/әкету
мақсаты, керектісін астын сызу)
Мынадай құжаттар қоса беріледі: _____________________________________
____________________________________________________________________
(ұйым басшысы лауазымының атауы) (қолы)(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)