Об утверждении Правил формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14155.
В соответствии с подпунктом 5-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан М. Мирзагалиев
Утверждены
приказом и.о. Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 июля 2016 года № 345
Правила
формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок формирования плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии (далее – план размещения ВИЭ).

Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 27 шілдедегі № 345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14155 болып тіркелді.
"Жаңартылатын энергия көздерiн пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 5-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы М. Мырзағалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі м.а.
2016 жылғы 27 шілдедегі
№ 345 бұйрығымен
бекітілді
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 4 шілдедегі Заңының 6-бабы 5-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспарын (бұдан әрі – ЖЭК орналастыру жоспары) қалыптастыру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) район – часть Зоны единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – Зона ЕЭС), имеющая ограничения пропускной способности электрических связей с единой электроэнергетической системы Казахстана (далее – ЕЭС), ограничивающие возможность подключения к электрической сети новых генерирующих источников в данном районе;
2) граница района – совокупность электросетевых элементов, отключение которых приводит к полному отделению района от ЕЭС Казахстана;
3) аукционные торги – процесс, организуемый и проводимый организатором аукционных торгов в электронной системе на основе аукциона, и, направленный на отбор проектов по строительству новых объектов по использованию возобновляемых источников энергии и определение аукционных цен электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, с учетом плана размещения объектов по использованию возобновляемых источников энергии;
4) реестр победителей аукционных торгов – документ, формируемый организатором аукционных торгов по итогам аукционных торгов и подтверждающий результаты проведенных торгов;
5) организатор аукционных торгов (далее - Организатор) – юридическое лицо, определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном Законом, организацию и проведение аукционных торгов;
6) квалифицированные условные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят условные потребители и энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется потребителям по договорным ценам согласно заключенным двусторонним договорам;
7) зона ЕЭС – часть ЕЭС Республики Казахстан, в границах которой имеется отличительная схемно-режимная ситуация по сравнению с остальной частью ЕЭС Казахстана.
ЕЭС Республики Казахстан состоит из трех зон:
Северная зона (Акмолинская, Актюбинская, Восточно-Казахстанская, Карагандинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская области);
Южная зона (Алматинская, Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области);
Западная зона (Атырауская, Западно-Казахстанская, Мангыстауская области);

2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) аудан – Қазақстан бірыңғай электр энергетикасы жүйесімен (бұдан әрі - БЭЖ) электр байланыстарының өткізу қабілеті шектелген, аталған ауданда электр желісіне жаңа өндіруші көздерді қосу мүмкіндігін шектейтін Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің аймағының (бұдан әрі - БЭЖ аймағы) бір бөлігі;
2) аудан шекарасы – ажыратылуы ауданның Қазақстан БЭЖ-нен толық бөлінуіне әкелетін электр желілік элементтер жиынтығы;
3) аукциондық сауда-саттық – аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы аукцион негізінде электрондық жүйеде ұйымдастыратын және өткізетін және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін орналастыру жоспары ескеріле отырып, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланудың жаңа объектілерін салу бойынша жобаларды іріктеуге және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясының аукциондық бағаларын айқындауға бағытталған процесс;
4) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі – аукциондық сауда-саттық қорытындылары бойынша аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушымен қалыптастырылатын және өткізілген сауда-саттықтың нәтижелерін растайтын құжат;
5) аукциондық сауда-саттықты ұйымдастырушы (бұдан әрі - Ұйымдастырушы) – уәкілетті орган айқындайтын Заңда көзделген тәртіппен аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
6) басым шартты тұтынушылар – жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін, өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не жасалған екіжақты шарттарға сәйкес уағдаласқан бағалар бойынша тұтынушыларға өткізетін тұлға немесе құрамына шартты тұтынушылар және энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлғалар тобы;
7) БЭЖ аймағы – шекарасында Қазақстан БЭЖ-інің басқа бөлігімен салыстырғанда айырықша схемалық-режимдік жағдай болатын Қазақстан Республикасының БЭЖ-інің бір бөлігі.
Қазақстан Республикасының БЭЖ-і үш аймақтан тұрады:
Солтүстік аймақ (Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары);
Оңтүстік аймақ (Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстары);
Батыс аймақ (Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау облыстары);

8) возобновляемые источники энергии (далее - ВИЭ) – источники энергии, непрерывно возобновляемые за счет естественно протекающих природных процессов, включающие в себя следующие виды: энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды; геотермальная энергия: тепло грунта, подземных вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов, используемых для производства электрической и (или) тепловой энергии;
9) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
10) максимально допустимая мощность объектов ВИЭ – максимальный допустимый объем подключаемой к электрической сети мощности солнечных и ветровых электростанций, определенный исходя из технических возможностей электроэнергетической системы;
11) энергопроизводящая организация, использующая ВИЭ – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием ВИЭ;
12) объект по использованию ВИЭ – технические устройства, предназначенные для производства электрической и (или) тепловой энергии с использованием ВИЭ, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию ВИЭ, и, находящиеся на балансе собственника объекта по использованию ВИЭ;
13) целевые показатели развития сектора ВИЭ – планируемый показатель доли объема электрической энергии, вырабатываемой объектами по использованию ВИЭ, в общем объеме производства электрической энергии, а также показатели суммарной установленной мощности объектов по использованию ВИЭ, в том числе по видам;
14) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе металлургического производства, включающие в себя ферросплавный, коксовый и доменный газы, используемые для производства электрической энергии;
15) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы, – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;

8) жаңартылатын энергия көздері (бұдан әрі - ЖЭК) – табиғи жаратылыс процестерi есебiнен үздiксiз жаңартылатын энергия көздерi, олар мынадай түрлерді қамтиды: күн сәулесiнiң энергиясы, жел энергиясы, гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жерасты суларының, өзендердiң, су айдындарының жылуы, сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендiк көздерi: биомасса, биогаз және электр және (немесе) жылу энергиясын өндiру үшiн пайдаланылатын органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отын;
9) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
10) ЖЭК объектілерінің барынша рұқсат етілген қуаты – электр энергетикалық жүйенің техникалық мүмкіндіктеріне сүйене отырып анықталған электр желісіне қосылатын күн және жел электр станциялары қуатының барынша рұқсат етілген көлемі;
11) ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – ЖЭК пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) ЖЭК пайдалану объектісі – ЖЭК пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және ЖЭК пайдалану объектісін игеру үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және ЖЭК пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы, олармен өзара байланысты құрылыстар мен инфрақұрылым;
13) ЖЭК секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштері – электр энергиясын өндірудің жалпы көлеміндегі жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер өндіретін электр энергиясы көлемі үлесінің жоспарланатын көрсеткіші, сондай-ақ жаңартылатын энергия көздерін, оның ішінде түрлері бойынша пайдалану объектілерінің жиынтық белгіленген қуаттылық көрсеткіштері;
14) қайталама энергетикалық ресурстар – металлургиялық өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін, электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды қамтитын энергетикалық ресурстар;
15) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;

16) объект по использованию вторичных энергетических ресурсов – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов;
17) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования ВИЭ;
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ВИЭ и электроэнергетики.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок формирования плана размещения ВИЭ
Параграф 1. Общие положения
3. План размещения ВИЭ формируется на основании следующих данных и утверждается уполномоченным органом:
1) целевых показателей развития сектора ВИЭ;
2) списка действующих объектов по использованию ВИЭ, с указанием установленной электрической мощности, зоны ЕЭС (района) размещения и типа объекта по использованию ВИЭ;
3) максимально допустимой мощности объектов ВИЭ по Зонам ЕЭС (районам) и типам объектов по использованию ВИЭ;
4) реестра победителей аукционных торгов;
5) проектов по строительству объектов по использованию ВИЭ и вторичных энергетических ресурсов квалифицированных условных потребителей.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Целевые показатели развития сектора ВИЭ по каждому виду ВИЭ, в том числе по видам утверждаются уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5-2) статьи 6 Закона.
5. Список действующих объектов по использованию ВИЭ формируется в соответствии с Правилами осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 74 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10455).
6. Информация о максимально допустимой мощности объектов ВИЭ предоставляется уполномоченному органу системным оператором ежегодно не позднее 25 декабря на основании имеющихся данных и данных, предоставляемых региональными электросетевыми компаниями по запросу системного оператора, и на основании выполненных системным оператором расчетов согласно параграфу 2 настоящих Правилах.

16) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және олармен өзара байланысты, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық жағынан қажетті және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы құрылысжайлар мен инфрақұрылым;
17) уәкілетті орган – ЖЭК пайдалануды қолдау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының ЖЭК және электр энергетикасы салаларындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. ЖЭК орналастыру жоспарын қалыптастыру тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
3. ЖЭК орналастыру жоспары мынадай деректер негізінде қалыптасады және оны уәкілетті орган бекітеді:
1) ЖЭК секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштері;
2) ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген электр қуаты, түрі мен БЭЖ орналастыру аймағы (ауданы) көрсетілген ЖЭК пайдаланудың жұмыс істейтін объектілерінің тізімі;
3) ЖЭК объектілерінің БЭЖ аймақтары (аудандары) бойынша және ЖЭК пайдалану объектілерінің түрлері бойынша барынша рұқсат етілген қуаты;
4) аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімі;
5) басым шартты тұтынушылардың ЖЭК және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін салу бойынша жобалары.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. ЖЭК-тің әр түрі бойынша, оның ішінде түрлері бойынша ЖЭК секторын дамытудың нысаналы көрсеткіштерін уәкілетті орган Заңның 6-бабының 5-2) тармақшасына сәйкес бекітеді.
5. ЖЭК пайдаланудың жұмыс істейтін объектілерінің тізімі Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 74 бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына мониторинг жүргізу қағидаларына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10455 болып тіркелген) сәйкес қалыптастырылады;
6. ЖЭК объектілерінің барынша рұқсат етілген қуаты туралы ақпаратты жүйелік оператор жыл сайын 25 желтоқсаннан кешіктірмей, қолда бар деректер және жүйелік оператордың сұратуы бойынша өңірлік электр желілік компаниялар ұсынатын деректер негізінде және осы Қағидалардың 2-параграфына сәйкес жүйелік оператор орындаған есептеулер негізінде уәкілетті органға ұсынады.

7. Уполномоченный орган утверждает на предстоящий год максимально допустимую мощность объектов ВИЭ по Зонам ЕЭС (районам).
Пересмотр максимально допустимой мощности объектов ВИЭ производится уполномоченным органом ежегодно на основе представленной системным оператором информации согласно пункту 6 настоящих Правил.
7-1. Актуализация плана размещения ВИЭ производится уполномоченным органом в следующих случаях:
1) по результатам аукционных торгов;
2) по итогам рассмотрения заявлений от квалифицированных условных потребителей;
3) на основании результатов мониторинга в соответствии с Правилами осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 74, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10455;
4) при наступлении случаев, предусмотренных пунктом 7-2 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-2. Проекты энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ, исключаются из плана размещения в следующих случаях:
1) в случае несвоевременной подачи заявки энергопроизводящей организации в адрес энергопередающей организации, выдавшей технические условия на подключение к электрической сети, на заключение договора о подключении объектов по использованию ВИЭ;
2) в случае незаключения договора о подключении объектов по использованию ВИЭ в сроки, установленные Правилами заключения типового договора о подключении объектов по использованию возобновляемых источников энергии, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 27 июля 2016 года № 343, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14108, по вине энергопроизводящей организации, использующей ВИЭ;
3) в случае расторжения договора о подключении объектов по использованию ВИЭ;
4) в случае исключения из перечня энергопроизводящих организаций, использующих ВИЭ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-2 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Определение максимально допустимой мощности объектов ВИЭ
8. Целью определения максимально допустимой мощности объектов ВИЭ (далее - лимиты) является выявление наиболее благоприятного, с точки зрения сетевой инфраструктуры, размещения объектов ВИЭ по территории страны.
Лимиты мощности ВИЭ рассчитываются в следующем порядке:

7. Уәкілетті орган алдағы жылға ЖЭК объектілерінің БЭЖ аймақтары (аудандары) бойынша барынша рұқсат етілген қуатын бекітеді.
ЖЭК объектілерінің барынша рұқсат етілген қуатын қайта қарауды уәкілетті орган жыл сайын жүйелік оператордың осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес ұсынған ақпараты негізінде жүргізеді.
7-1. ЖЭК орналастыру жоспарын уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) аукциондық сауда-саттық нәтижелері бойынша;
2) басым шартты тұтынушылардан келіп түскен өтініштерді қарау қорытындылары бойынша;
3) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10455 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 74 бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланылуына мониторинг жүргізу қағидаларына сәйкес мониторинг нәтижелері негізінде;
4) осы Қағидалардың 7-2-тармағында көзделген жағдайлар басталған кезде өзекті етеді.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
7-2. ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар жобалары орналастыру жоспарынан мынадай жағдайларда алып тасталады:
1) электр желісіне қосуға теxникалық шарттар берген энергия беруші ұйымға энергия өндіруші ұйым ЖЭК пайдалану объектілерін қосу туралы шарт жасасу үшін өтінімді уақтылы бермеген жағдайда;
2) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14108 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 шілдедегі № 343 бұйрығымен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін қосу туралы үлгілік шартты, сондай-ақ оны жасасу қағидаларында сәйкес белгіленген мерзімде ЖЭК пайдалану объектілерін қосу туралы шарт ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның кінәсі бойынша жасалмаған жағдайда;
3) ЖЭК-ті пайдалану объектілерін қосу туралы шарт бұзылған жағдайда;
4) ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесінен алып тасталған жағдайда.
Ескерту. Қағида 7-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2-параграф. ЖЭК объектілерінің барынша рұқсат етілген қуатын айқындау
8. ЖЭК объектілерінің барыша рұқсат етілген қуатын (бұдан әрі – лимиттер) айқындаудың мақсаты желілік инфрақұрылым тұрғысынан ЖЭК объектілерін елдің аумағы бойынша неғұрлым қолайлы орналастыруды анықтау болып табылады.
ЖЭК қуатының лимиттері мынадай тәртіпте есептелінеді:

1) рассчитывается величина лимитов для ЕЭС Казахстана в целом;
2) рассчитываются величины лимитов отдельно для каждой из сетевых Зон ЕЭС Казахстана: Северной, Южной, Западной;
3) при необходимости определяются границы районов и рассчитываются величины лимитов для каждого из районов.
9. Лимиты для ЕЭС Казахстана рассчитываются следующим образом:
1) суммарный лимит для солнечных и ветровых электростанций:
Лимит для ЕЭС Казахстана (VЕЭС) определяется наличием имеющихся объемов регулирующей мощности от внутренних источников ЕЭС Казахстана и рассчитывается по формулам:
VЕЭС=(Vрег–Vсэс)/КИУМвэс+Vсэс, где:
Vсэс – величина установленной мощности СЭС, исходя из условия оптимизации структуры генерации объектов ВИЭ доля СЭС принимается как 1/3 от общей доли объектов ВИЭ;
КИУМвэс коэффициент использования установленной мощности ВЭС, принят 0,25. При этом КИУМ солнечных электростанций не учитывается в связи с тем, что в часы вечернего максимума электрической нагрузки в энергосистеме солнечные электростанции не участвуют в балансе мощности;
Vрег – имеющейся объем регулирующей мощности на электростанциях Казахстана, рассчитывается по формуле:
Vреграсппотр.макс, где:
Ррасп – располагаемый объем маневренной мощности электростанций ЕЭС Казахстана на час максимума нагрузок в день зимних контрольных замеров (средний за последние три года);
Рпотр.макс – максимальный объем мощности потребления в день зимних контрольных замеров (средний за последние три года);
2) лимит для солнечных электростанций:
VЕЭС сэс < 1/3 VЕЭС
10. Лимиты для Зон ЕЭС рассчитываются следующим образом:
1) Суммарный лимит для солнечных и ветровых электростанций:
Лимит зоны ЕЭС (Vзоны) определяется исходя из допустимого наброса активной мощности на электрические связи Зоны ЕЭС с ЕЭС Казахстана, рассчитывается по формуле:
Vзоны = Рмакс.доп.наброс / КИУМвэс, где:
Рмакс.доп.наброс – максимально допустимый наброс мощности, рассчитанный на динамической модели ЕЭС Казахстана в соответствии с Электросетевыми Правилами, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10899) (далее – Электросетевые правила).
В случае, если сумма лимитов (Vзоны) Северной и Южной Зон ЕЭС превысит величину общего лимита по ЕЭС Казахстана за вычетом лимита Западной зоны ЕЭС (Vзоны Север+ Vзоны Юг > VЕЭС - Vзоны Запад), то лимиты Северной и Южной зон ЕЭС уменьшаются на соответствующую величину пропорционально своим объемам;

1) тұтастай Қазақстанның БЭЖ үшін лимиттер шамасы есептеледі;
2) Қазақстан БЭЖ-нің әрбір Солтүстік, Оңтүстік, Батыс желілік аймағы үшін жеке түрде лимиттер шамалары есептеледі;
3) қажет болған жағдайда аудандардың шекаралары анықталады және әр аудан үшін лимиттер шамасы есептеледі.
9. Қазақстанның БЭЖ үшін лимиттер мынадай үлгіде есептеледі:
1) күн және жел электр станциялары үшін жиынтық лимит:
Қазақстанның БЭЖ-іне арналған лимит (VБЭЖ) Қазақстан БЭЖ-нің ішкі көздерінен алынатын реттеуші қуат көлемдерінің болуымен айқындалады және мына формулалар бойынша есептелінеді:
VБЭЖ = (Vрет – Vкэс) /БҚПКжэс + Vкэс, мұнда:
Vкэс – КЭС-тің белгіленген қуатының шамасы, ЖЭК объектілерін өндіру құрылымын оңтайландыру жағдайына сүйене отырып, КЭС үлесі ЖЭК объектілерінің жалпы үлесінің 1/3 ретінде қабылданады;
БҚПКжэс – ЖЭС-тің белгіленген қуатын пайдалану коэффициенті, 0,25 болып қабылданды. Бұл ретте күн электр станцияларының БҚПК-сы энергия жүйесінде электр жүктемесінің кешкі максимумы кездерінде күн электр станциялары қуат теңгеріміне қатыспайтынына байланысты ескерілмейді;
Vрет - Қазақстанның электр станцияларындағы реттеуші қуаттың бар көлемі, мына формула бойынша есептеледі:
Vрет = Рқолд – Ртұтын.макс, мұнда:
Рқолд – Қазақстан БЭЖ-нің электр станцияларының маневрлі қуатының қысқы бақылау өлшеулер жүргізілген күнге жүктемелердің бір сағат максимумына шаққандағы иелік көлемі (соңғы үш жылдағы орташасы);
Ртұт.макс – қысқы бақылау өлшеулері кезіндегі максималды қуат көлемі (соңғы үш жылдағы орташасы);
2) күн электр станцияларына арналған лимит:
VБЭЖ кэс < 1/3 VБЭЖ
10. БЭЖ аймақтарына арналған лимиттер былайша есептеледі:
1) Күн және жел электр станциялары үшін жиынтық лимит:
БЭЖ (Vаймақ) аймағының лимиті БЭЖ аймағының Қазақстан БЭЖ-імен электрлік байланысына белсенді қуатты рұқсат етілген лақтырудан айқындалады, мына формула бойынша есептелінеді:
Vаймақ = Рмакс.рұқс.лақтыру / КИУМжэс, мұнда:
Рмакс.рұқс.лақтыру – Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 210 бұйрығымен бекітілген Электр желілік қағидаларға (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр желілік қағидалар) сәйкес Қазақстан БЭЖ-нің динамикалық үлгісінде есептелген барынша рұқсат етілген қуатты лақтыру;
БЭЖ-дің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары лимиттерінің қосындысы (Vаймақ) БЭЖ-дің Батыс аймағы лимитін шегергендегі Қазақстан БЭЖ бойынша жалпы лимит шамасынан артық болса (VСолтүстік аймағының+ VОңтүстік аймағының > VБЭЖ - VБатыс аймағының), онда БЭЖ-дің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының лимиттері өздерінің көлемдеріне пропорционалды түрде сәйкес шамаға азаяды;

2) лимит для солнечных электростанций:
Лимиты по Зонам ЕЭС для СЭС Vсэс зоны рассчитываются исходя из общего объема СЭС VЕЭСсэс. Общий объем лимита VЕЭСсэс распределяется по Зонам ЕЭС в соответствии с распределением солнечной активности пропорционально средней удельной величине потенциала солнечной энергии каждой из зон ЕЭС по формуле:
Vсэс зоны > VЕЭС сэс x (СПзоны / СПсумм), где:
СПзоны – средняя удельная величина потенциала солнечной энергии зоны ЕЭС, принимается: для Северной зоны ЕЭС 1250 кВтч/кВ.м, для Южной зоны ЕЭС 1600 кВт.ч/кВ.м, для Западной зоны ЕЭС 1350 кВт.ч/кВ.м;
СПсумм – сумма удельных величин потенциала солнечной энергии трех зон ЕЭС.
При этом должно соблюдаться условие Vсэс зоны > Рмакс.доп.наброс.
В случае, если расчетная величина Vсэс зоны превысит величину Vзоны, то величина Vсэс зоны снижается до Vзоны, а разница распределяется по другим зонам ЕЭС пропорционально средней удельной величине потенциала солнечной энергии.
11. Лимиты для районов рассчитываются следующим образом:
При наличии районов с ограниченной пропускной способностью сети на границе районов, Системный оператор устанавливает дополнительные лимиты внутри зоны ЕЭС по районам.
Лимит района устанавливает суммарное ограничение по мощности солнечных и ветровых электростанций (Vрайона) и определяется по критерию обеспечения соблюдения максимально допустимых перетоков и рассчитывается по формуле:
Vрайона = Рмакс.доп – Рфакт, где:
Рмакс.доп – максимально допустимый переток мощности, рассчитанный в соответствии с Электросетевыми Правилами;
Рфакт - зафиксированный максимальный переток активной мощности по границе Района (средний за последние три года).
В случае, если сумма Лимитов районов, входящих в одну зону ЕЭС по величине оказывается больше Лимита самой зоны ЕЭС, то Лимиты районов уменьшаются пропорционально своим объемам на соответствующую величину.
Параграф 3. Порядок определения очередности проектов плана размещения ВИЭ
Сноска. Исключен приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок формирования списка проектов плана размещения ВИЭ
Сноска. Исключен приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Порядок включения в план размещения объектов по использованию ВИЭ
Сноска. Правила дополнены параграфом 5 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) күн электр станцияларына арналған лимит:
Vаймақтың кэс КЭС үшін БЭЖ аймақтары бойынша лимиттер VБЭЖ кэс КЭС жалпы көлемінен есептеледі. VБЭЖ кэс лимитінің жалпы көлемі күн сәулесінің белсенділігін БЭЖ-дің әр аймағының күн сәулесі әлеуетінің меншікті орташа шамасына пропорционалды түрде таратуға сәйкес БЭЖ аймақтары бойынша мына формула бойынша таратылады:
Vаймақтың кэс < VБЭЖ кэс х (КП аймақ / КП жиынтық), мұнда:
КП аймақ – БЭЖ аймағының күн сәулесі әлеуетінің меншікті орташа шамасы, былайша қабылданады: БЭЖ-дің Солтүстік аймағы үшін 1250 кВт.сағ./кВ.м, БЭЖ-дің Оңтүстік аймағы үшін 1600 кВт.сағ./кВ.м, БЭЖ-дің Батыс аймағы үшін 1350 кВт.сағ/кВ.м;
КП сома – БЭЖ-дің үш аймағының күн сәулесі әлеуетінің меншікті шамаларының сомасы.
Бұл ретте Vаймақтың кэс < Рмакс.рұқс.лақтыру. шарты сақталуы тиіс.
Егер Vаймақтың кэс есептік шамасы Vаймақ шамасынан артық болса, онда Vаймақтың кэс шамасы Vаймақ дейін төмендейді, ал айырмашылығы күн сәулесі әлеуетінің меншікті орташа шамасына пропорционалды түрде БЭЖ-дің басқа аймақтары бойынша таратылады.
11. Аудандарға арналған лимиттер мынадай үлгіде есептелінеді:
Аудандар шегінде желінің шектелген өткізу қабілеті бар аудандар болған кезде, Жүйелік оператор БЭЖ аймағы ішінде аудандар бойынша қосымша лимиттерді белгілейді.
Аудан лимиті күн және жел электр станцияларының қуаты бойынша жиынтық шектеуді белгілейді (Vаудан) және барынша рұқсат етілген ағындарды қамтамасыз ету лимиті бойынша айқындалады және мына формула бойынша есептеледі:
Vаудан = Рбар.рұқс. – Рнақты, мұнда:
Рбар.рұқс.Электр желілік қағидаларға сәйкес есептелген, барынша рұқсат етілген қуат ағыны;
Рнақты - Аудан шекарасы бойынша тіркелген барынша белсенді қуат ағыны (соңғы үш жылдағы орташасы).
Егер БЭЖ-дің бір аймағына кіретін Аудандар лимиттерінің сомасы БЭЖ аймағының өзінің лимитінен артық болса, онда аудандар лимиттері өз көлемдеріне пропорционалды түрде сәйкес шамаға азаяды.
3-параграф. ЖЭК-ті орналастыру жоспары жобаларының кезектілігін айқындау
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. ЖЭК орналастыру жоспары жобаларының тізімін қалыптастыру тәртібі
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. ЖЭК пайдалану объектілерін орналастыру жоспарына қосу тәртібі
Ескерту. Қағида 5-параграфпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

29. Уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения от Организатора Реестра победителей аукционных торгов включает соответствующие проекты по строительству объектов по использованию ВИЭ в план размещения ВИЭ.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 27.08.2020 № 287 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Уполномоченный представитель квалифицированного условного потребителя подает уполномоченному органу заявление на включение проектов по строительству объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта, использующего вторичные энергетические ресурсы квалифицированных условных потребителей в план размещения ВИЭ по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Заявление) с приложением следующих документов:
1) учредительные документы уполномоченного юридического лица, представляющего интересы квалифицированных условных потребителей;
2) документы, подтверждающие, что условные потребители и энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ и вторичные энергетические ресурсы, входят в состав одной группы лиц в соответствии со статьей 165 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
3) документы, подтверждающие право юридического лица, представлять интересы квалифицированных условных потребителей.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. По запросу уполномоченного органа системный оператор направляет информацию о фактических и прогнозных величинах электрической энергии, вырабатываемой с использованием ВИЭ и вторичных энергетических ресурсов, и об объемах отпуска в сеть условными потребителями, входящими в состав квалифицированного условного потребителя.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При рассмотрении и согласовании Заявления уполномоченный орган учитывает следующее:
1) величину утвержденных целевых показателей развития сектора ВИЭ;
2) данные, полученные в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил;
3) технические возможности единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.
33. Уполномоченный орган, руководствуясь пунктом 32 настоящих Правил, в течение 30 (тридцати) календарных дней рассматривает Заявление и согласовывает квалифицированному условному потребителю – вид, объем мощности и месторасположение объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов, в соответствии с планом размещения объектов ВИЭ и техническими возможностями единой электроэнергетической системы Республики Казахстан.

29. Уәкілетті орган Ұйымдастырушыдан Аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізілімін алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ЖЭК пайдалану объектілерін салу бойынша тиісті жобаларды ЖЭК орналастыру жоспарына қосады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 27.08.2020 № 287 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Басым шартты тұтынушының өкілетті өкілі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға ЖЭК пайдалану объектісін және (немесе) басым шартты тұтынушылардың қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын объектісін салу бойынша жобаларды ЖЭК-ті орналастыру жоспарына енгізуге арналған өтініш (бұдан әрі – Өтініш) береді, оған мынадай құжаттар:
1) басым шартты тұтынушылардың мүдделерін білдіретін өкілетті заңды тұлғаның құрылтай құжаттары;
2) шартты тұтынушылар мен ЖЭК және қайталама энергетикалық ресурстар пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексінің 165-бабына сәйкес бір тұлғалар тобының құрамына кіретіндігін растайтын құжаттар;
3) басым шартты тұтынушылардың мүдделерін білдіруге заңды тұлғаның құқығын растайтын құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша жүйелік оператор ЖЭК-ті және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып өндірілетін электр энергиясының нақты және болжамды шамалары туралы және білікті шартты тұтынушының құрамына кіретін шартты тұтынушылардың желіге жіберу көлемдері туралы ақпаратты жібереді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Өтініштерді қарау және келісу кезінде уәкілетті орган мынаны:
1) ЖЭК секторын дамытудың бекітілген нысаналы көрсеткіштерінің шамасын;
2) осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес алынған деректерді;
3) Қазақстан Республикасының біртұтас энергетикалық жүйесінің техникалық мүмкіндіктерін ескереді.
33. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 32-тармағын басшылыққа ала отырып, күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде басым шартты тұтынушының Өтінішін қарайды және ЖЭК пайдалану объектілерін және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін орналастыру жоспары мен Қазақстан Республикасының біртұтас энергетикалық жүйесінің техникалық мүмкіндіктеріне сәйкес ЖЭК түрін, ЖЭК пайдалану объектісі қуатының көлемі мен орналасу жерін келіседі.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Уполномоченный орган включает проекты по строительству объектов по использованию ВИЭ и объектов по использованию вторичных энергетических ресурсов квалифицированных условных потребителей в план размещения ВИЭ не менее чем за 6 месяцев до даты начала проведения комплексных испытаний электроустановок объекта по использованию ВИЭ и объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам формирования плана
размещения объектов по
использованию возобновляемых
источников энергии
Заявление
на включение в очередь проектов плана размещения
возобновляемых источников энергии
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам формирования плана
размещения объектов по
использованию возобновляемых
источников энергии
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3 к Правилам
формирования плана
размещения объектов по
использованию возобновляемых
источников энергии
Форма
Заявление на включение проектов по строительству объекта по использованию
возобновляемых источников энергии и (или) объекта, использующего
вторичные энергетические ресурсы квалифицированных условных
потребителей в план размещения возобновляемых источников энергии
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра энергетики РК от 25.10.2017 № 358 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 12.08.2021 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного представителя квалифицированного условного потребителя)
________________________________________________________________________________
(полное наименование условного (-ых) потребителя (-ей))
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых документов для включения проекта
по строительству объекта по использованию возобновляемых источников энергии (далее –
ВИЭ) и (или) объекта, использующего вторичные энергетические ресурсы
________________________________________________________________________________
(полное наименование проекта)
в план размещения ВИЭ и (или) объекта, использующего вторичные энергетические ресурсы.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Уәкілетті орган білікті шартты тұтынушылардың ЖЭК және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектінің атауы пайдалану жөніндегі объектілерін салу жөніндегі жобаларды ЖЭК және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану жөніндегі объектінің электр қондырғыларына кешенді сынақ жүргізу басталған күнге дейін кемінде 6 ай бұрын ЖЭК орналастыру жоспарына енгізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңартылатын энергия көздерін
пайдалану объектілерін
орналастыру жоспарын
қалыптастыру қағидаларын
1-қосымша
Жаңартылатын энергия көздерін орналастыру жоспары жобаларының кезегіне қосуға арналған өтініш
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңартылатын энергия көздерін
пайдалану объектілерін
орналастыру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Жаңартылатын
энергия көздерін
пайдалану объектілерін
орналастыру жоспарын
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің 25.10.2017 № 358 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 12.08.2021 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Басым шартты тұтынушылардың жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін салу бойынша жобаларын жаңартылатын энергия көздерін орналастыру жоспарына қосуға арналған өтініш
__________________________________________________________________________
(басым шартты тұтынушының уәкілетті өкілінің толық атауы)
________________________________________________________________________
(шартты тұтынушының (-лардың) толық атауы)
қажетті құжаттар топтамасымен бірге жаңартылатын энергия көздерін
(бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектілерін және (немесе) қайталама энергетикалық
ресурстарды пайдалану объектілерін салу бойынша
_____________________________________________________ жобасын
(жобаның толық атауы)
ЖЭК және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін
орналастыру жоспарына қосу үшін осы өтінішті жолдайды.

1. Общие сведения о квалифицированном условном потребителе (наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение, почтовый адрес в Республике Казахстан, фактический адрес в Республике Казахстан, контактный телефон в Республике Казахстан, адрес электронной почты).
2. Информация об условных потребителях, входящих в состав квалифицированного условного потребителя (наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение, почтовый адрес в Республике Казахстан, фактический адрес в Республике Казахстан, контактный телефон в Республике Казахстан, адрес электронной почты).
3. Данные о проекте по строительству объекта по использованию ВИЭ и (или) объекта, использующего вторичные энергетические ресурсы квалифицированного условного потребителя (далее – Объект):
1) название Объекта с указанием вида используемых ВИЭ и/или вторичных энергетических ресурсов и планируемого места размещения Объекта с указанием зоны единой энергетической системы, области, района;
2) суммарная установленная мощность генерирующего оборудования Объекта с разбивкой по видам ВИЭ и/или вторичных энергетических ресурсов и годам;
3) планируемая дата ввода Объекта в эксплуатацию;
4) прогнозный коэффициент использования мощности Объекта.
4. Данные об оборудовании Объекта - количество и вид генерирующего оборудования на Объекте с указанием мощности отдельной единицы генерирующего оборудования.
5. К заявлению прилагаются следующие документы:
1)___________________________________________________________;
2)___________________________________________________________;
3)___________________________________________________________.
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись, дата) и должность)
Примечание.
Cоставляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем либо иным уполномоченным лицом.

1. Басым шартты тұтынушы туралы жалпы мәліметтер (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, Қазақстан Республикасындағы орналасқан жері, пошталық мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы нақты мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы).
2. Басым шартты тұтынушының құрамына кіретін шартты тұтынушылар туралы ақпарат (атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, Қазақстан Республикасындағы орналасқан жері, пошталық мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы нақты мекенжайы, Қазақстан Республикасындағы байланыс телефоны, электрондық пошта мекенжайы).
3. Басым шартты тұтынушының ЖЭК және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды объектісін (бұдан әрі – Объект) салу бойынша жобасы туралы деректер:
1) Объектінің пайдаланатын ЖЭК және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын объектінің түрі және БЭЖ аймағын, облысын, ауданын көрсете отырып, Объектінің жоспарланған орналасу орны көрсетілген Объекті атауы;
2) ЖЭК және (немесе) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын объектінің түрлері мен жылдар бойынша бөле отырып, Объектінің генерациялайтын жабдығының белгіленген жиынтық қуаты;
3) Объектіні пайдалануға енгізудің жоспарланған күні;
4) Объектінің қуатын пайдаланудың болжамдық коэффициенті.
4. Объекті жабдығы туралы деректер - генерациялайтын жабдықтың жеке бірлігінің қуатын көрсете отырып, Объектідегі жабдықтың саны мен түрі.
5. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1)___________________________________________________________;
2)___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (қолы, күні) және лауазымы)
Ескертпе: ұйым бланкісінде толтырылады. Өтінішке бірінші басшы немесе өзге уәкілетті адам қол қояды.