О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 661. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2016 года № 14246. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12007, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 9 сентября 2015 года), следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) государственный общеобязательный стандарт докторантуры по медицинским специальностям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) государственный общеобязательный стандарт докторантуры по фармацевтическим специальностям согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) государственный общеобязательный стандарт магистратуры по медицинским специальностям согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) государственный общеобязательный стандарт магистратуры по фармацевтическим специальностям согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) государственный общеобязательный стандарт резидентуры по медицинским специальностям согласно приложению 5 к настоящему приказу;
5-1) государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по фармацевтической специальности согласно приложению 5-1 к настоящему приказу;
5-2) государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по медицинским специальностям согласно приложению 5-2 к настоящему приказу;
5-3) государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по фармацевтической специальности согласно приложению 5-3 к настоящему приказу;

"Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 661 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қыркүйекте № 14246 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 12007 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 9 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша резидентураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-1) осы бұйрыққа 5-1-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-2) осы бұйрыққа 5-2-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-3) осы бұйрыққа 5-3-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;

6) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтическим специальностям докторантуры согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтическим специальностям магистратуры согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовую профессиональную учебную программу по медицинским специальностям резидентуры согласно приложению 8 к настоящему приказу;
8-1) типовую профессиональную учебную программу по фармацевтической специальности бакалавриата согласно приложению 8-1 к настоящему приказу;
8-2) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтической специальностям технического и профессионального образования согласно приложению 8-2 к настоящему приказу";
в Государственном общеобязательном стандарте докторантуры по медицинским специальностям утвержденном указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Государственном общеобязательном стандарте докторантуры по фармацевтическим специальностям, утвержденном указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Государственном общеобязательном стандарте магистратуры по медицинским специальностям, утвержденном указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Государственном общеобязательном стандарте магистратуры по фармацевтическим специальностям, утвержденном указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Типовой профессиональной учебной программе по медицинским специальностям резидентуры, утвержденной указанным приказом:
приложение 15 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 37 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 5-1, 5-2, 5-3, 8-1 и 8-2 согласно приложениям 7, 8, 9, 10 и 11 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша магистратураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша резидентураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8-1) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандық бойынша бакалавриаттың үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8-2) осы бұйрыққа 8-2-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы бекітілсін";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында:
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында:
1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында:
1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фармацевтикалық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында:
1-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық мамандықтар бойынша резидентураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасында:
15-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
37-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Осы бұйрыққа 7, 8, 9, 10 және 11-қосымшаларына сәйкес 5-1), 5-2), 5-3), 8-1) және 8-2) қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бір данада оның көшірмесін баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығына" жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Биртанова Е.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________ Е. Сагадиев
16 августа 2016 года
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 1
к государственному общеобязательному
стандарту докторантуры по
медицинским специальностям
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программы докторантуры по медицинским специальностям группы 6D11 – "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)"
Специальность докторантуры
Требуемый уровень образования для лица, поступающего в докторантуру
6D110100 – "Медицина"
Магистратура по специальности 6М110100 – "Медицина", 6М110300 – "Сестринское дело", 6М110500 – "Медико-профилактическое дело"
Резидентура (все специальности)
6D110200 – "Общественное здравоохранение"
Магистратура по специальности
6М110100 – "Медицина",
6М110200 – "Общественное здравоохранение",
6М110300 – "Сестринское дело",
6М110400 – "Фармация",
6М110500 – "Медико-профилактическое дело",
6М110600 – "Менеджмент здравоохранения",
6М050600 – "Экономика",
6М050700 – "Менеджмент",
6М051300 – "Мировая экономика",
6М030100 – "Юриспруденция"
Резидентура (все специальности)
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 1
к государственному общеобязательному
стандарту докторантуры по
фармацевтическим специальностям
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программы докторантуры по фармацевтическим специальностям группы 6D11 – "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)"
Специальность докторантуры
Требуемый уровень образования для лица, поступающего в докторантуру

3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Е.А. Біртановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
________________ Е. Сағадиев
2016 жыл 16 тамыз
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі № 661
бұйрығына
1-қосымша
Фармацевтикалық мамандықтар
бойынша докторантураның
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
6D11 – "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" топтарының
медициналық мамандықтар бойынша докторантураның білім беру бағдарламаларын
меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Докторантура мамандығы Докторантураға түсетін тұлғалар үшін
талап етілетін білім деңгейі
6D110100 – "Медицина"
6М110100 – "Медицина",
6М110300 – "Мейіргер ісі",
6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс" мамандығы бойынша магистратура
Резидентура (барлық мамандықтар)
6D110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау"
6М110100 – "Медицина",
6М110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау",
6М110300 – "Мейіргер ісі";
6М110400 – "Фармация",
6М110500 – Медициналық-профилактикалық іс",
6М110600 – "Денсаулық сақтау менеджменті",
6М050600 – "Экономика",
6М050700 – "Менеджмент",
6М051300 – "Әлемдік экономика",
6М030100 – "Юриспруденция" мамандығы бойынша магистратура
Резидентура (барлық мамандықтар)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
2-қосымша
Фармацевтикалық мамандықтар
бойынша докторантураның
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
6D11 "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" топтарының
фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның білім беру
бағдарламаларын меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне
қойылатын талаптар
Докторантура мамандығы Докторантураға түсетін тұлғалар үшін
талап етілетін білім деңгейі

6D110400 –"Фармация"
Магистратура по специальности 6М110400 – "Фармация", 6М074800 – "Технология фармацевтического производства"
Приложение 3
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 1
к государственному общеобязательному
стандарту магистратуры
по медицинским специальностям
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программы магистратуры по специальностям группы 6М11 – "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)"
Специальность магистратуры
Требуемый уровень образования для лица, поступающего в магистратуру
6М110100 –"Медицина"
Высшее профессиональное образование по специальности 5B130100 – "Общая медицина", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110400 – "Медико-профилактическое дело", 040800 – "Медико-биологическое дело"
6М110200 –"Общественное здравоохранение"
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение", 5B130100 – "Общая медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110100 – "Сестринское дело", 5В110300 – Фармация", 040100 – "Лечебное дело", 040200 – "Педиатрия", 040600 – "Восточная медицина", 5B130200 – "Стоматология", 5В110400 – "Медико-профилактическое дело", 040800 – "Медико-биологическое дело", 5В030100 – "Юриспруденция", 5В050600 – "Экономика", 5В050700 – "Менеджмент", 5В051000 – "Государственное и местное управление", 5В051300 – "Мировая экономика"
6М110300 –"Сестринское дело"
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110100 – "Сестринское дело"
6М110500 – "Медико-профилактическое дело"
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110400 – "Медико-профилактическое дело", 5B130100 – "Общая медицина".
Приложение 4
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 1
к государственному общеобязательному
стандарту магистратуры
по медицинским специальностям
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательные программы магистратуры по специальностям группы 6М11 – "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)"
Специальность магистратуры
Требуемый уровень образования для лица, поступающего в магистратуру
6М110400 – "Фармация"
Высшее профессиональное образование по специальности 5В110300 – "Фармация", 5В074800 – "Технология фармацевтического производства"
Приложение 5
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 15
к типовой профессиональной
учебной программе по медицинским
специальностям резидентуры

6D110400 – "Фармация"
6М110400 – "Фармация", 6М074800 – "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша магистратура
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
3-қосымша
Медициналық мамандықтар
бойынша магистратураның
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
6М11 – "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" топтарының
мамандықтары бойынша магистратураның білім беру бағдарламаларын меңгеруге
ынталы тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Магистратура мамандығы Магистратураға түсетін тұлғалар үшін
талап етілетін білім деңгейі
6М110100 – "Медицина"
5B130100 – "Жалпы медицина",
040100 – "Емдеу ісі",
040200 – "Педиатрия",
040600 – "Шығыс медицинасы",
5B130200 – "Стоматология",
5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс"
040800 – "Медициналық-биологиялық іс"
мамандығы бойынша кәсіптік жоғарғы білім
6М110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау"
5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау",
5B130100 – "Жалпы медицина",
5B130200 – "Стоматология",
5В110100 – "Мейіргер ісі",
5В110300 – "Фармация",
040100 – "Емдеу ісі",
040200 – "Педиатрия",
040600 – "Шығыс медицинасы",
5B130200 – "Стоматология",
5В110400 – "Медициналық-профилактикалық іс"
040800 – "Медициналық-биологиялық іс",
5В030100 – "Юриспруденция",
5В050600 – "Экономика",
5В050700 – "Менеджмент",
5В051000 – "Мемлекеттік және жергілікті басқару", 5В051300 – "Әлемдік экономика" мамандығы бойынша кәсіптік жоғарғы білім
6М110300 – "Мейіргер ісі"
5В110100 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша кәсіптік жоғарғы білім.
6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс"
5В110400 6М110500 – "Медициналық-профилактикалық іс", 5B130100 – "Жалпы медицина" мамандығы бойынша кәсіптік жоғарғы білім.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
4-қосымша
Фармацевтикалық мамандықтар
бойынша магистратураның
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
6М11 – "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" топтарының
мамандықтары бойынша магистратураның білім беру бағдарламаларын меңгеруге
ынталы тұлғалардың алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар
Магистратура мамандығы Магистратураға түсетін тұлғалар үшін
талап етілетін білім деңгейі
6М110400 – "Фармация"
5В110300 – "Фармация",
5В074800 – "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша кәсіптік жоғарғы білім
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
5-қосымша
Резидентураның медициналық
мамандықтары бойынша үлгілік
кәсіптік оқыту бағдарламасына
15-қосымша

Типовой учебный план по специальности 6R111400 – "Дерматовенерология, в том числе детская"
Срок обучения: 2 года
Квалификация: врач-дерматовенеролог, в том числе детский
Циклы дисциплин
Коды дисциплин
Наименование дисциплины
Количество кредитов
Форма контроля
Обязательный компонент:
БД:
БДО
DM
Доказательная медицина
2
экзамен
БДО
OZZ
Общественное здоровье и здравоохранение
2
экзамен
БДО
SAZ
Статистический анализ в здравоохранении
2
экзамен
БДО
MNI
Менеджмент научных исследований
2
экзамен
Всего: БДО
8
ПД:
ПДО
DS
Дерматовенерология в стационаре
16
экзамен
ПДО
DDS
Детская дерматовенерология в стационаре
15
экзамен
ПДО
DAP
Дерматовенерология амбулаторно-поликлиническая
16
экзамен
ПДО
DDAP
Детская дерматовенерология амбулаторно-поликлиническая
14
экзамен
ПДО
DK
Дерматокосметология
6
экзамен
ПДО
Gastr
Гастроэнтерология
1
экзамен
ПДО
IB
Инфекционные болезни
2
экзамен
ПДО
Onco
Онкология
1
экзамен
ПДО
KLDD
Клинико-лабораторная диагностика в дерматовенерологии
1
экзамен
ПДО
KFD
Клиническая фармакология в дерматовенерологии
1
экзамен
Всего: ПДО
73
Компонент по выбору
5
Промежуточная аттестация
2
Итоговая аттестация
3
Итого:
91
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины
БДО – базовые дисциплины обязательные
ПД – профилирующие дисциплины
ПДО – профильные дисциплины обязательные
Приложение 6
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 37
к типовой профессиональной
учебной программе по медицинским
специальностям резидентуры
Типовой учебный план по специальности 6R113200 – "Пластическая хирургия"
Срок обучения: 4 года
Квалификация: врач-пластический хирург
Цикл дисциплин
Коды дисциплин
Наименование дисциплины
Количество кредитов
Форма контроля
Обязательный компонент:
БД:
БДО
DM
Доказательная медицина
2
экзамен
БДО
OZZ
Общественное здоровье и здравоохранение
2
экзамен
БДО
SAZ
Статистический анализ в здравоохранении
2
экзамен
БДО
MNI
Менеджмент научных исследований
2
экзамен
Всего БДО:
8
ПД:
ПДО
OH
Общая хирургия
12
экзамен
ПДО
TrО
Травматология и ортопедия
8
экзамен
ПДО
CHLH
Челюстно-лицевая хирургия
8
экзамен
ПДО
ОRL
Оториноларингология
8
экзамен
ПДО
AH
Ангиохирургия
8
экзамен
ПДО
KMB
Комбустиология
8
экзамен
ПДО
PH-1
Пластическая хирургия-1 (Психологические аспекты. Технические приемы пластической хирургии. Способы замещения дефектов местными тканями. Оснащение операционной и перевязочного кабинета.)
11
экзамен
ПДО
PH-2
Пластическая хирургия-2 (Реконструктивная хирургия. Трансплантация органов и тканей.)
11
экзамен
ПДО
PH-3
Пластическая хирургия-3 (Виды аутотрансплантатов, критерии выбора. Васкуляризированные костные аутотрансплантаты.)
11
экзамен
ПДО
PH-4
Пластическая хирургия-4 (Пластическая хирургия верхней конечности)
11
экзамен
ПДО
PH-5
Пластическая хирургия-5 (Пластическая хирургия нижней конечности)
11
экзамен
ПДО
PH-6
Пластическая хирургия-6 (Пластическая хирургия лица)
11
экзамен
ПДО
PH-7
Пластическая хирургия-7 (Пластическая хирургия молочной железы. Доброкачественные и злокачественные новообразования молочных желез)
11
экзамен
ПДО
PH-8
Пластическая хирургия-8 (Пластическая хирургия в области грудной клетки)
11
экзамен
ПДО
PH-9
Пластическая хирургия-9 (Пластическая хирургия в области туловища)
11
экзамен
Всего: ПДО

6R111400 – "Дерматовенерология, соның ішінде балалар дерматовенерологиясы"
мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 2 жыл
Біліктілік: дерматовенеролог, соның ішінде
балалар дерматовенеролог дәрігері
Пәндердің циклдері
Пәндердің коды
Пәннің аталуы
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Міндетті компонент:
БП:
МБП
DM
Дәлелді медицина
2
емтихан
МБП
OZZ
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау
2
емтихан
МБП
SAZ
Денсаулық сақтаудағы статистикалық талдау
2
емтихан
МБП
MNI
Ғылыми зерттеулер менеджменті
2
емтихан
Барлығы: МБП
8
БіП:
БМП
DS
Стационардағы дерматовенерология
16
емтихан
БМП
DDS
Стационардағы балалар дерматовенерологиясы
15
емтихан
БМП
DAP
Амбулаториялық-емханалық дерматовенерология
16
емтихан
БМП
DDAP
Амбулаториялық-емханалық балалар дерматовенерологиясы
14
емтихан
БМП
DK
Дерматокосметология
6
емтихан
БМП
Gastr
Гастроэнтерология
1
емтихан
БМП
IB
Жұқпалы аурулар
2
емтихан
БМП
Onco
Онкология
1
емтихан
БМП
KLDD
Дерматовенерологиядағы клиникалық-зертханалық диагностика
1
емтихан
БМП
KFD
Дерматовенерологиядағы клиникалық фармакология
1
емтихан
Барлығы: БМП
73
ТК
Таңдау бойынша компонент
5
А
Аралық аттестаттау
2
ҚА
Қорытынды аттестаттау
3
Жиыны
91
Қолданылған қысқартулар:
БП – базалық пәндер
МБП – міндетті базалық пәндер
БП – бейінді пәндер
БМП – бейінді міндетті пәндер
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
6-қосымша
Резидентураның медициналық
мамандықтары бойынша
үлгілік кәсіптік оқыту
бағдарламасына
37-қосымша
6R113200 – "Пластикалық хирургия" мамандығы бойынша
үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 4 жыл
Біліктілік: пластикалық-хирург дәрігері
Пәндердің циклдері
Пәндердің коды
Пәннің аталуы
Кредиттер саны
Бақылау нысаны
Міндетті компонент (МК):
Базалық пәндер (БП):
МБП
DM
Дәлелді медицина
2
емтихан
МБП
OZZ
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау
2
емтихан
МБП
SAZ
Денсаулық сақтаудағы статистикалық талдау
2
емтихан
МБП
MNI
Ғылыми зерттеулер менеджменті
2
емтихан
Жиыны БП:
8
Бейіндеуші пәндер (БП):
БМП
OH
Жалпы хирургия
12
емтихан
БМП
TrО
Травматология және ортопедия
8
емтихан
БМП
CHLH
Жақсүйек-бет хирургиясы
8
емтихан
БМП
ОRL
Оториноларингология
8
емтихан
БМП
AH
Ангиохирургия
8
емтихан
БМП
KMB
Камбустиология
8
емтихан
БМП
PH-1
Пластикалық хирургия-1 (Психологиялық аспектілер. Пластикалық хирургияның техникалық тәсілдері. Жергілікті тіндермен ауыстыру тәсілдері. Операциялық және байлап-таңу кабинеттерін жабдықтау.)
11
емтихан
БМП
PH-2
Пластикалық хирургия-2 (Қайта ауыстыру хирургиясы. Ағзалар мен тіндердің тансплантациясы).
11
емтихан
БМП
PH-3
Пластикалық хирургия-3 (Аутотрансплантаттардың түрлері, таңдау өлшемдері. Тамырланған сүйек аутотрансплантаттары.)
11
емтихан
БМП
PH-4
Пластикалық хирургия-4 (Қолдардың пластикалық хирургиясы)
11
емтихан
БМП
PH-5
Пластикалық хирургия-5 (аяқтардың пластикалық хирургиясы)
11
емтихан
БМП
PH-6
Пластикалық хирургия-6 (Беттің пластикалық хирургиясы)
11
емтихан
БМП
PH-7
Пластикалық хирургия-7 (Сүт безінің пластикалық хирургиясы. Сүт безінің қатерлі және қатерсіз ісіктері)
11
емтихан
БМП
PH-8
Пластикалық хирургия-8 (Кеуде қуысының пластикалық хирургиясы)
11
емтихан
БМП
PH-9
Пластикалық хирургия-9 (Дененің пластикалық хирургиясы)
11
емтихан
Жиыны БП

151
Компонент по выбору
15
Промежуточная аттестация
4
Итоговая аттестация
3
Итого:
181
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины
БДО – базовые дисциплины обязательные
ПД – профилирующие дисциплины
ПДО – профильные дисциплины обязательные
КВ – компонент по выбору
Приложение 7
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 5-1
к приказу исполняющего
обязанности Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по фармацевтической специальности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по фармацевтической специальности 5В110300 – "Фармация" (далее – ГОСО) разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет требования к уровню подготовки обучающихся, содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся в высших учебных заведениях (далее – ВУЗ), независимо от их типа, вида и форм собственности, а также языка обучения.
В настоящем ГОСО применяются следующие термины и их определения:
1) квалификационная характеристика – знание, умение и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в системе здравоохранения и социального развития;
2) квалификационное требование – знание, умение и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в системе здравоохранения и социального развития;
3) дипломная работа (проект) – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения студентом актуальной проблемы соответствующей отрасли;
4) индивидуальный учебный план (далее – ИУП) – учебный план студента, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью эдвайзера на основании типового учебного плана и каталога элективных дисциплин;
5) высшее фармацевтическое образование – профессиональная учебная программа высшего образования, направленная на подготовку специалистов с присвоением квалификации по соответствующей специальности;
6) профессиональная компетенция – знание, умение и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в системе здравоохранения;
7) обязательный компонент (далее – ОК) – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов кредитов, установленных типовым учебным планом и изучаемых студентами в обязательном порядке по программе обучения;

151
Жиыны МК
159
ТБП
Таңдау бойынша компонент
15
Аралық аттестаттау
4
Қорытынды аттестаттау
3
Жиыны
181
Қолданылған қысқартулар:
БП – базалық пәндер
МБП – міндетті базалық пәндер
БП – бейінді пәндер
БМП – бейінді міндетті пәндер
ТК – таңдау компоненті
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
5-1-қосымша
Фармацевтикалық мамандық бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты 1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы 5В110300 – "Фармация" мамандығы бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖМБС) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен түріне қарамастан жоғары оқу орнында (бұдан әрі – ЖОО) білім алушылардың даярлық деңгейіне, білім беру мазмұнына, білім алушылардың оқу жүктемесінің барынша көлеміне қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы МЖМБС-та мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) біліктілік сипаттамасы – денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласында кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білім, шеберлік және дағдылар;
2) біліктілік талаптары – денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласында кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білім, шеберлік және дағдылар;
3) дипломдық жұмыс (жоба) – студенттің тиісті саланың өзекті проблемаларының өз бетінше зерделеу нәтижелерін жинақтауы болып табылатын қорытынды жұмысы;
4) жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – үлгілік оқу жоспары мен элективті пәндер каталогы негізінде эдвайзердің көмегімен студенттің әр оқу жылына арнап өзі құрастыратын оқу жоспары;
5) жоғарғы фармацевтикалық білім – тиісті мамандық бойынша біліктілік бере отырып, мамандар даярлауға бағытталған жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламасы;
6) кәсіптік құзыреттер – денсаулық сақтау жүйесіндегі кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білім, шеберлік және дағдылар;
7) міндетті компонент (бұдан әрі – МК) – үлгілік оқу жоспарында белгіленген және білім беру бағдарламасы бойынша студенттер міндетті түрде оқитын оқу пәндерінің және тиісті кредиттердің ең аз көлемінің тізбесі;

8) рабочий учебный план (далее – РУП) – учебный документ, разрабатываемый организацией образования самостоятельно на основе типового учебного плана;
9) отдел регистрации – служба, занимающаяся регистрацией всей истории учебных достижений обучающегося и обеспечивающая организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
10) компонент по выбору – перечень учебных дисциплин соответствующих минимальных объемов кредитов (или академических часов), предлагаемых высшими учебными заведениями, самостоятельно выбираемых студентами в любом академическом периоде с учетом их пререквизитов и постреквизитов;
11) транскрипт (Transcript) – документ, установленной формы, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок в буквенном и цифровом выражении;
12) типовая учебная программа (ТУПр) – учебный документ дисциплины ОК типового учебного плана специальности, который определяет содержание, объем, рекомендуемую литературу и утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения;
13) типовой учебный план (далее – ТУПл) – учебный документ, разрабатываемый на основе Классификатора специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан и ГОСО, регламентирующий структуру и объем образовательной программы по циклам дисциплин, с указанием перечня и минимального объема кредитов дисциплин ОК и всех видов практик, итоговой аттестации, утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
14) каталог элективных дисциплин (далее – КЭД) – систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору, содержащий их краткое описание с указанием цели изучения, краткого содержания (основных разделов) и ожидаемых результатов изучения (приобретаемые студентами знания, умения, навыки и компетенции);
15) эдвайзер (Advisor) – преподаватель, выполняющий функции академического наставника обучающегося по соответствующей специальности, оказывающий содействие в выборе траектории обучения (формировании индивидуального учебного плана) и освоении образовательной программы в период обучения.
2. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу по специальности "Фармация" бакалавриата, представлены в приложении 1 к настоящему ГОСО.
3. ВУЗ осуществляет подготовку специалистов высшего образования (дипломированных специалистов) в соответствии с: 1) ГОСО и ТУПл по специальности 5В110300 – "Фармация";
2) академическим календарем;
3) ИУП студентов;

8) оқу жұмыс жоспары (бұдан әрі – ОЖЖ) – білім беру ұйымының өз бетінше үлгілік оқу бағдарламасы негізінде құрастыратын оқу құжаты;
9) тіркеу бөлімі – білім алушылардың оқудағы жетістіктерінің барлық тарихын тіркеумен айналысатын және білімін бақылаудың барлық түрлерін және оның академиялық рейтингісіне есеп жасауды ұйымдастыруды қамтамасыз ететін академиялық қызмет;
10) таңдау бойынша компонент – жоғары оқу орны ұсынатын, пререквизиттері мен постреквизиттерін есепке ала отырып кез келген академиялық кезеңде студенттердің өздері таңдай алатын оқу пәндерінің және тиісті кредиттердің (немесе академиялық сағаттардың) ең аз көлемінің тізбесі;
11) транскрипт (Тrаnsсrірt) - білімді бағалаудың сандық және әріптік жүйесі бойынша кредиттері мен бағалары көрсетілген тиісті кезеңде өтілген пәндердің тізбесі бар құжат;
12) үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – ҮОБ) – оқу мазмұнын, көлемін, ұсынылатын әдебиетті анықтайтын және денсаулық саласындағы уәкілетті орган бекітетін мамандықтың үлгілік оқу жоспарының міндетті компонентіндегі пәннің оқу құжаты;
13) үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖ) – Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші мен МЖМБС негізінде әзірленетін, міндетті компонент пәндерінің тізбесі мен кредиттердің ең аз көлемін және практиканың, қорытынды аттестаттаудың барлық түрлерін көрсете отырып, пәндер циклі бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейтін, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін оқу құжаты;
14) элективті пәндер каталогы (бұдан әрі – ЭПК) – зерттеу мақсатын, қысқаша мазмұнын (негізгі бөлімдер) және зерттеуден күтілетін нәтижелерді (студенттердің алатын білімін, іскерлігін, дағдысы мен құзыреттерін) көрсете отырып, пәннің қысқаша сипаттамасын қамтитын таңдау компоненттері бойынша барлық пәндердің жүйеленген аннотацияланған тізбесі;
15) эдвайзер (Аdvisor) - тиісті мамандық бойынша білім алушының академиялық тәлімгерінің қызметін атқаратын, оқу траекториясын таңдауына (жеке оқу жоспарының қалыптасуына) және оқу кезеңінде білім беру бағдарламаларын игеруіне ықпал ететін оқытушы;
2. Фармацевтикалық мамандық бойынша бакалавриат оқу бағдарламасын меңгеруге ниет білдіргендердің алдыңғы білім деңгейіне қойылатын талаптар осы МЖМБС-ға 1-қосымшада ұсынылған.
3. Жоғары оқу орындары жоғарғы білімі бар мамандарды (дипломды мамандар) даярлауды:
1) 5В110300 – "Фармация" мамандығы бойынша МЖМБС және ҮОЖ;
2) академиялық күнтізбеге;
3) студенттердің ЖОЖ-на;

4) РУП специальностей;
5) учебными программами по дисциплинам.
4. ГОСО:
1) определяет содержание цикла дисциплин обязательного компонента согласно приложению 2 к настоящему ГОСО;
2) устанавливает требования к максимальному объему учебной нагрузки и уровню подготовки обучающихся.
5. Требования настоящего ГОСО учитываются при разработке:
1) ТУПлов специальностей;
2) образовательных программ;
3) РУПов специальностей;
4) ИУП студентов;
5) учебных программ по дисциплинам.
Глава 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
7. В ВУЗах высшее образование направлено на подготовку кадров с присвоением квалификации по специальности 5В110300 – "Фармация".
8. Цикл общеобразовательных дисциплин (далее – ООД), базовых дисциплин (далее – БД) и профилирующих дисциплин (далее – ПД) включают дисциплины ОК и компонента по выбору. В компонент по выбору входит вузовский компонент.
9. Перечень и объем дисциплин ОК определяется типовым учебным планом подготовки по специальности 5В110300 – "Фармация" согласно приложению 3 к настоящему ГОСО. Исключение составляют сокращенные образовательные программы с ускоренным сроком обучения на базе высшего и технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическим специальностям.
10. Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, сложившиеся научные направления в высшем учебном заведении, а также индивидуальные интересы самого обучающегося.
11. Объем цикла ООД составляет не менее 20 % от общего объема дисциплин типового учебного плана или 28 кредитов. Из них 21 кредит отводится на дисциплины ОК: современная история Казахстана, философия, казахский (русский) язык, иностранный язык, информационно-коммуникационные технологии.
Компонент по выбору составляет не менее 7 кредитов от общего объема дисциплин цикла ООД. В зависимости от специальностей ВУЗы самостоятельно включают следующие дисциплины: экология и устойчивое развитие, политология, социология, основы экономики, основы права, основы безопасности жизнедеятельности.
12. В ВУЗах объем дисциплин цикла БД составляет 55 % от общего объема дисциплин ТУПла или 70 кредитов, из них 20 кредитов отводится на дисциплины ОК и 50 кредитов на дисциплины ВК.
13. В ОК цикла БД включаются дисциплины "Профессиональный казахский (русский) язык" и "Профессионально-ориентированный иностранный язык" в объеме не менее 2 кредитов каждая. Указанные дисциплины закрепляются совместно за языковыми и профилирующими кафедрами.

4) мамандық бойынша ОЖЖ-ға;
5) пәндер бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырады.
4. МЖМБС:
1) МЖМБС 2-қосымшаға сәйкес міндетті компонент пәндері циклінің мазмұнын анықтайды;
2) оқу жүктемесінің ең жоғарғы көлеміне және білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайды.
5. Осы МЖМБС қойылатын талаптар:
1) мамандық бойынша ҮОЖ;
2) білім беру бағдарламаларын;
3) мамандық бойынша ОЖЖ
4) студенттердің ЖОЖ;
5) пәндер бойынша оқу бағдарламаларын құрастыру кезінде ескеріледі.
2-бөлім. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
7. ЖОО-нда жоғарғы білім беру 5В110300 – "Фармация" мамандығы бойынша біліктілігін берумен кадрларды даярлауға бағытталған.
8. Жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП) циклі, базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер (бұдан әрі –БП) циклдері міндетті компонент және таңдау бойынша компонент пәндерін қамтиды. Таңдау компонентіне жоғары оқу орны компоненті кіреді.
9. МК пәндерінің тізбесі мен көлемі 5В110300 – "Фармация" мамандығы бойынша осы МЖМБС 3-қосымшаға сәйкес үлгілік оқу жоспарымен айқындалады. Жоғары білім және медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білімнен кейінгі білім базасында жеделдетілген оқыту мерзімінде қысқартылған білім беру бағдарламалары ескеріледі.
10. Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі мен еңбек нарығының сұранысын, нақты жоғары оқу орнында қалыптасқан ғылыми мектепті, сондай-ақ білім алушының жеке қызығушылығын ескереді.
11. ЖБП циклінің көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 20 %-дан аспайды немесе 28 кредитті құрайды. Олардың 21 кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, философия, қазақ (орыс) тілі, шетел тілі, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Таңдау компоненті ЖМК циклындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 7 кредитті құрайды. Мамандықтарға байланысты жоғары оқу орындары өз бетінше мына пәндерді қосады: экология және тұрақты даму, саясаттану, әлеуметтану, экономика негіздері, құқық негіздері, тіршілік қауіпсіздігі негіздері.
12. ЖОО-да БП циклі пәндерінің көлемі ҮОЖ-дағы пәндердің жалпы көлемінің 55%-ын құрайды немесе 70 кредитті құрайды, олардың ішінде 20 кредит МК пәндеріне және 50 кредит ТК пәндеріне тиесілі.
13. БП цикліндегі міндетті компонентке әрбіреуі кемінде 2 кредит көлемінде "Кәсіби қазақ (орыс) тілі" және "Кәсіби бағытталған шет тілі" пәндері енгізіледі. Көрсетілген пәндер бірлесіп тілдік және тиісті мамандық бойынша бейінді кафедраларға жүктеледі.

14. В ВУЗах объем дисциплин цикла ПД составляет 25 % от общего объема дисциплин ТУПла или 32 кредитов, из них 5 кредитов отводится на дисциплины ОК и 27 кредитов на дисциплины ВК.
15. Дополнительные виды обучения состоят из ОК и компонента по выбору. Объем ОК составляет не менее 14 кредитов и включает дисциплину "Физическая культура" объемом не менее 8 кредитов, и профессиональную практику – не менее 6 кредитов.
16. Освоение ОК дополнительных видов обучения обеспечивается в пределах государственного образовательного заказа.
17. С учетом специфики отдельных специальностей по группе "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" основным критерием завершенности образовательного процесса является освоение обучающимися более 129 кредитов теоретического обучения.
18. Организация образовательной деятельности осуществляется посредством планирования учебного процесса, содержания образования, выбора способов проведения учебных занятий, самостоятельной работы студентов, форм итогового контроля их учебных достижений.
19. ВУЗы, внедряющие программы трехъязычного образования, осуществляют обучение на трех языках: казахском, русском и английском. ВУЗы, внедряющие программы двуязычного образования, осуществляют обучение на двух языках: казахском и русском. При этом процентное соотношение дисциплин, преподаваемых на разных языках, определяется ВУЗом.
20. ВУЗы, внедряющие элементы дуальной системы обучения, осуществляют планирование и организацию образовательной деятельности на основе сочетания теоретического обучения с практической подготовкой на производстве.
При этом предусматривается, что до 40 % учебного материала дисциплины осваиваются непосредственно на производстве (технологический процесс).
Глава 3. Требования к содержанию образования
21. Целью высшего образования является обеспечение подготовки квалифицированных, конкурентоспособных кадров для работы по специальности 5В110300 – "Фармация".
22. В рамках специальности 5В110300 – "Фармация" ВУЗом самостоятельно разрабатываются образовательные программы в соответствии с Национальной рамкой квалификаций, профессиональными стандартами, утверждаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
23. Организация учебной деятельности осуществляется на основе академического календаря, расписания учебных занятий. Структура учебной деятельности формируется на основе учебных планов (типовых, индивидуальных, рабочих) и учебных программ, объема учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видов академических занятий, объема учебного материала согласно пункту 43 Типовых правил деятельности организаций высшего образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей" (далее – Типовые правила).

14. Жоғарғы оқу орындарында бейіндеуші пәндер цикліндегі пәндер көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25%-ын немесе 32 кредитті құрайды, оның ішінде 5 кредит міндетті компонент пәндеріне және 27 кредит таңдау компоненті пәндеріне беріледі.
15. Оқытудың қосымша түрлері МК және ТК-нен тұрады. МК-тің жалпы көлемі кемінде 14 кредитті құрайды және көлемі 8 кредит "Дене шынықтыру" пәнінен және кемінде 6 кредит кәсіби практикадан тұрады.
16. Оқытудың қосымша түрлерінің МК-ін меңгеру мемлекеттік білім беру тапсырысы шегінде қамтамасыз етіледі.
17. "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" топтары бойынша жекелеген мамандықтардың ерекшеліктерін ескере отырып, білім беру процесінің аяқталғандығының негізгі өлшемшарты білім алушылардың теориялық оқудың 129-дан астам кредитін меңгеруі болуы мүмкін.
18. Білім беру қызметін ұйымдастыру оқу процесін, білім беру мазмұнын жоспарлау, оқу сабақтарын жүргізу тәсілдерін, студенттің өзіндік жұмысын, олардың оқу жетістіктерін қорытынды бақылау нысандарын таңдау арқылы жүзеге асырылады.
19. Үш тілде білім беру бағдарламасын енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды үш тілде: қазақ тілінде, орыс тілінде және ағылшын тілінде жүзеге асырады. Екі тілде білім беру бағдарламасын енгізген ЖОО-лар оқытуды екі тілде жүзеге асырады: қазақ және орыс. Бұл ретте оқу пәндерінің оқыту тілінің пайыздық қатынасын жоғарғы оқу орны өзі шешуге құзіретті.
20. Дуальді оқыту элементтерін енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды теориялық оқыту мен өндірістегі практикалық дайындықты үйлестіру негізінде жүзеге асырады.
Бұл ретте пәннің оқу материалының 40 %-ына дейіні тікелей өндірісте (технологиялық процесс) меңгерілуі тиіс екені көзделген.
3-бөлім. Білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
21. Жоғары білімнің мақсаты 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша жұмыс жасау үшін білікті, бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз ету болып табылады
22. 5B110300 – "Фармация" мамандығы шеңберінде Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Ұлттық біліктілік шеңберіне, кәсіби стандарттарға сәйкес жоғарғы оқу орындары білім беру бағдарламаларын өз бетімен әзірлейді.
23. Оқу қызметін ұйымдастыру академиялық күнтізбе, оқу сабақтарының кестесі негізінде жүзеге асырылады. Оқу қызметінің құрылымы "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) жоғары білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының 43-тармағына сәйкес оқу жоспарларының (үлгілік, жеке, жұмысы) және кәсіптік оқу бағдарламаларының, оқу жүктемесі көлемінің, академиялық кезеңдер ұзақтығының, академиялық сабақ түрлерінің, оқу материалы көлемінің негізінде қалыптасады.

24. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных планов.
Учебные планы подразделяются на ТУПл, ИУП и рабочие РУП согласно пункту 43 Типовых правил.
25. ТУПл разрабатываются по специальности 5В110300 – "Фармация" на основе ГОСО.
В ТУПле определяется трудоемкость каждой учебной дисциплины ОК и каждого вида учебной деятельности (практики, государственных экзаменов, написания и защиты дипломной работы) в кредитах, а компонент по выбору по каждому циклу учебных дисциплин указывается общим количеством кредитов.
26. ВУЗом разрабатывается КЭД, который представляет собой систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору. В КЭД отражают пререквизиты и постреквизиты каждой учебной дисциплины. КЭД обеспечивает студентам возможность альтернативного выбора элективных учебных дисциплин.
27. На основе ТУПл и КЭД по специальности 5В110300 – "Фармация" студентом с помощью эдвайзера составляется ИУП. ИУП определяет индивидуальную образовательную траекторию каждого студента.
В ИУП включаются дисциплины ОК и виды учебной деятельности (практики, государственный экзамен, написание и защита дипломной работы (проекта) из ТУПл и дисциплины компонента по выбору из КЭД.
28. РУП разрабатывается на учебный год на основе ТУПл по специальности 5В110300 – "Фармация" и ИУПов студентов и утверждается руководителем организации образования на основании решения ученого совета.
В РУПе определяются перечень дисциплин на учебный год и их трудоемкость в кредитах, порядок изучения, виды учебных занятий и формы контроля, виды практики, государственный экзамен, написание и защита дипломной работы (проекта).
29. Форма, структура, порядок разработки и утверждения КЭД, ИУП и РУП определяются ВУЗом самостоятельно в соответствии с пунктами 15,16 и 19 Правил организации учебного процесса по кредитной технологии обучения, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 152 (далее – Правила), (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6976).
30. ТУПр разрабатываются по дисциплинам обязательного компонента и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с пунктом 10 Правил.
31. Содержание всех учебных дисциплин определяется ТУПр и РУП.
32. Уровень, полученных знаний в рамках обязательного минимума и предлагаемого ВУЗом объема учебной нагрузки, обеспечивается различными видами контроля.

24. Білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыру оқу жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
Оқу жоспарлары Үлгілік қағидалардың 43-тармағына сәйкес ҮОБ, ЖОЖ және басқа да ОЖЖ-ға бөлінеді.
25. ҮОЖ осы МЖМБС негізінде 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша әзірленеді.
ҮОЖ-да міндетті компоненттің әрбір оқу пәнінің еңбекті қажетсінуін және әрбір оқу қызметінің түрі (практика, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұмысты жазу және қорғау) кредитпен айқындалады, ал оқу пәндерінің әр циклі бойынша таңдау компоненті кредиттердің жалпы санымен көрсетіледі.
26. Жоғарғы оқу орны ҮОЖ-ға қосымша жыл сайын жоғары оқу орны таңдау компонентіндегі барлық пәндердің жүйеленген, аннотацияланған тізбесі болып табылатын элективті пәндер каталогын (ЭПК) әзірлейді. ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттері көрсетіледі. ЭПК студенттерге элективті оқу пәндерін баламалы таңдау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
27. 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша ҮОЖ мен ЭПК негізінде студент эдвайзердің көмегімен ЖОЖ құрады. ЖОЖ әрбір студенттің жеке білім алу траекториясын айқындайды.
ЖОЖ-ға ҮОЖ-дан міндетті компонент пәндері және оқу қызметінің түрлері (практикалар, мемлекеттік емтихан, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау) және ЭПК-дан таңдау компоненті пәндері кіреді.
28. 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша ОЖЖ оқу жылына мамандықтардың ҮОЖ-ы мен студенттердің ЖОЖ-ы негізінде әзірленеді және оны ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
ОЖЖ-да оқу жылында оқытылатын пәндер тізбесі және олардың кредитпен еңбекті қажетсінуі, оқытылу реті, оқу сабақтарының түрлері мен бақылау нысандары, практика түрлері, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау айқындалады.
29. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 152 бұйрығымен (бұдан әрі – Ереже) бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6976 болып тіркелген) оқытудың кредиттік технологиясы бойынша оқу үрдісін ұйымдастыру ережелерінің 15,16 және 19-тармақтарына сәйкес ЭПК, ЖОЖ және ОЖЖ-ның нысанын, құрылымын, әзірлеу және бекіту тәртібін жоғары оқу орны өзі айқындайды.
30. Ереженің 10-тармағына сәйкес үлгілік оқу бағдарламалары (ҮОБ) міндетті компонент пәндері бойынша әзірленеді және оларды білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
31. Барлық оқу пәндерінің мазмұны ҮОЖ және ЖОБ айқындалады.
32. Міндетті минимум мен жоғары оқу орны ұсынатын оқу жүктемесінің көлемі шеңберінде алынған білім деңгейі бақылаудың әртүрлі түрлері арқылы қамтамасыз етіледі.

33. Контроль учебных достижений студентов и оценка их знаний по учебным дисциплинам или модулям организуются отделом регистрации на рубежных этапах учебного процесса (по завершении каждого академического периода и учебного года) и ориентируются на итоговые результаты обучения в соответствии с пунктом 64 Правил.
34. Отделом регистрации ведется учет истории учебных достижений обучающихся, который отражается в их транскрипте по форме согласно приложению 2 Правил.
Транскрипт выдается обучающимся на основе его письменного заявления в произвольной форме на любом этапе его обучения.
35. Контроль знаний, умений, навыков и компетенций выпускников осуществляется при проведении их итоговой аттестации.
36. Итоговая аттестация выпускников ВУЗа проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем и ТУПлом.
37. Целью итоговой аттестации является оценка теоретического уровня выпускника, сформированных профессиональных компетенций, готовности к выполнению профессиональных задач и соответствия его подготовки требованиям ГОСО согласно пункту 84 Типовых правил.
38. Итоговая аттестация проводится в форме сдачи государственного экзамена и защиты дипломной работы (проекта), или форме сдачи государственных экзаменов и дополнительно по двум профилирующим дисциплинам.
Защита дипломной работы (проекта) включает написание дипломной работы (проекта) и процедуру защиты. Цель дипломной работы (проекта) – выявление и оценка аналитических и исследовательских способностей выпускника.
39. ВУЗ, с учетом уровня теоретической подготовки, учебных достижений, результатов обучения и исследовательско-аналитических способностей обучающихся, самостоятельно определяет им формы итоговой аттестации: сдача государственного экзамена и защита дипломной работы (проекта), или сдача государственных экзаменов и дополнительно по двум профилирующим дисциплинам.
40. Планирование содержания образования, способа организации и проведения учебного процесса осуществляется высшим учебным заведением самостоятельно на основе кредитной технологии обучения.
41. При планировании учебного процесса ВУЗ руководствуется нормой распределения компонентов образовательной программы бакалавриата по специальности "Фармация" согласно приложению 4 к настоящему ГОСО.
42. Структура образовательных программ формируется из различных видов учебной работы, определяющих содержание образования.
43. Образовательная программа содержит:

33. Ереженің 64-тармағына сәйкес студенттердің оқу жетістіктерін бақылауды және олардың оқу пәндері немесе модульдер бойынша білімін бағалауды оқу процесінің межелік кезеңдерінде (әр академиялық кезең мен оқу жылы аяқталған кезде) Тіркеу (бөлім, сектор) кеңсесі ұйымдастырады және бақылау мен бағалау оқытудың қорытынды нәтижесіне бағытталуы тиіс.
34. Тіркеу кеңсесі білім алушылардың оқу жетістіктерінің тарихын есепке алады, ол Ереженің 2-қосымшасына сәйкес студенттердің белгіленген үлгідегі транскриптінде көрсетіледі.
Транскрипт білім алушыға білім алудың кез келген кезеңінде оның жазбаша өтініші негізінде беріледі.
35. Бітірушілердің білімін, іскерлігін, дағдысын және құзыреттерін бақылау оларды қорытынды аттестаттау кезінде жүзеге асырылады.
36. Жоғары оқу орны бітірушілерін қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың оқу жоспарларында көзделген мерзімде өткізіледі.
37. Үлгілік қағидаларының 84-тармағына сәйкес қорытынды аттестаттаудың мақсаты бітірушінің теориялық деңгейін, қалыптасқан кәсіби құзыреттерін, кәсіптік мәселелерді шешуге дайындығын және оның дайындығының білім беру бағдарламасына сәйкестігін бағалау болып табылады.
38. Қорытынды аттестаттау мамандық бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру және дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау түрінде немесе мамандық бойынша және қосымша екі бейіндеуші пән бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру түрінде жүзеге асырылады.
Дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау дипломдық жұмысты (жобаны) жазудан және қорғау рәсімінен тұрады. Бұл ретте дипломдық жұмыстың (жобаның) мақсаты – бітірушінің талдау және зерттеу қабілеттіліктерін анықтау және бағалау.
39. Жоғары оқу орны білім алушылардың теориялық дайындығының, оқу жетістіктерінің деңгейін, оқу нәтижелерін және зерттеу-талдау қабілеттерін ескере отырып, олардың қорытынды аттестаттау нысанын дербес айқындайды: мамандық бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру және дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау немесе мамандық бойынша және қосымша екі бейіндеуші пән бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру.
40. Білім беру мазмұнын жоспарлауды, оқу процесін ұйымдастыру және жүргізу тәсілін жоғары оқу орны кредиттік оқыту технологиясы негізінде өз бетінше жүзеге асырады.
41. Оқу процесін жоспарлау кезінде жоғары оқу орны осы МЖМББС-ға 4-қосымшаға сәйкес "Фармация" мамандығы бойынша бакалавриаттың білім беру бағдарламасының компоненттерін бөлу нормаларын басшылыққа алады.
42. Білім беру бағдарламаларының құрылымы білім беру мазмұнын айқындайтын оқу жұмыстарының түрлерінен қалыптастырылады.
43. Білім беру бағдарламасы:

1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин;
2) дополнительные виды обучения – профессиональная практика, физическая культура, военная подготовка;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
При этом образовательные программы структурируются по принципу модульного обучения.
44. Учет трудоемкости учебной работы осуществляется по объему преподаваемого материала и измеряется в кредитах, являющихся единицами измерения трудозатрат студентов и преподавателей, необходимых для достижения конкретных результатов обучения.
Кредиты отражают трудоемкость учебной работы отдельных дисциплин и (или) модулей (элементов) образовательной программы. В понятие общей трудоемкости входят: лекционные, практические (семинарские), лабораторные, студийные занятия, самостоятельная работа студентов, курсовые, расчетно-графические работы (проекты), все виды профессиональной практики, стажировок, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
45. Общая трудоемкость теоретического обучения определяется перечнем изучаемых учебных дисциплин.
46. При организации учебного процесса по кредитной технологии обучения объем каждой учебной дисциплины составляет целое число кредитов. При этом дисциплина оценивается объемом не менее трех кредитов. Допускается оценивание дисциплины в два кредита.
47. Каждая учебная дисциплина носит одно неповторяющееся название.
48. Обучающиеся осваивают каждую учебную дисциплину в одном академическом периоде, по завершении которого сдают итоговый контроль в форме экзамена. Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик, курсовым работам (проектам) проводится в форме защиты указанных видов учебной работы обучающегося, которая оценивается в соответствии с установленной шкалой оценок.
49. В образовательные программы и учебные планы ВУЗов рекомендуется включать дисциплины, реализующие нормы действующего законодательства в сфере обращения лекарственных средств.
50. Подготовка обучающихся по специальности "Фармация" осуществляется сроком 5 лет в соответствии с пунктом 64 государственного общеобязательного стандарта высшего образования, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования (далее – Постановление № 1080).
51. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе высшего образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присваивается квалификация "Фармацевт", выдается диплом государственного образца с приложением (транскрипт), согласно приложению 2 Правил.
Глава 4. Требования к максимальному объему учебной нагрузки обучающихся

1) жалпы білім беретін, базалық және бейіндеуші пәндер циклдерін меңгеруден тұратын теориялық оқытуды;
2) оқытудың қосымша түрлері – кәсіптік практиканың түрлерін, дене шынықтыруды, әскери дайындықты;
3) аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
Бұл ретте білім беру бағдарламалары модульді оқыту қағидаты бойынша құрылады.
44. Оқу жұмысының еңбекті қажетсінуін есепке алу оқытылатын материалдың көлемі бойынша жүзеге асырылады және оқытудың нақты нәтижелеріне қол жеткізуге қажетті студенттер мен оқытушылардың еңбек шығынының өлшем бірлігі болып табылатын кредиттермен өлшенеді.
Кредиттер білім беру бағдарламасының жекелеген пәндерінің және (немесе) модульдерінің (элементтерінің) шартты "бағасын" көрсетеді. Жалпы еңбекті қажетсіну ұғымына лекциялық, практикалық (семинарлық), зертханалық, студиялық сабақтар, студенттердің өзіндік жұмысы, курстық, есептік-графикалық жұмыстар (жобалар), кәсіптік практиканың, тағылымдамалардың барлық түрлері, қорытынды аттестаттауға дайындық және одан өту кіреді.
45. Теориялық оқытудың жалпы еңбекті қажетсінуі оқытылатын оқу пәндерінің тізбесімен анықталады.
46. Оқу процесін кредиттік оқыту технологиясы бойынша ұйымдастыру кезінде әр оқу пәнінің көлемі кредиттің бүтін санын құрауы тиіс. Бұл ретте пән, әдетте, кемінде үш кредит көлемімен бағаланады.Ерекше жағдайда пәнді екі кредитпен бағалауға жол беріледі.
47. Әрбір оқу пәні қайталанбайтын бір атауға ие болуы тиіс.
48. Білім алушылар әрбір оқу пәнін бір академиялық кезеңде меңгеріп, оны аяқтаған соң емтихан нысанындағы қорытынды бақылауды тапсырады. Кәсіби практиканың барлық түрлері, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау білім алушылардың оқу жұмысының аталған түрлерін қорғау түрінде өткізіліп, белгіленген бағалар шкаласы бойынша бағаланады.
49. Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларына қолданыстағы заңнаманың нормаларын іске асыратын пәндерді енгізу ұсынылады.
50. "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (әрі қарай – № 1080 қаулы) 64-тармағына сәйкес "Фармация" мамандығы бойынша бакалавриатта жоғары арнаулы білім беру – 5 жылды құрайды.
51. Ереженің 2-қосымшасына сәйкес жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуды бітірген адамдарға "Фармацевт" дәрежесі және/немесе біліктілік және қосымшасы (транскрипт) бар мемлекеттік үлгідегі диплом беріледі.
4-бөлім. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне
қойылатын талаптар

52. Объем учебной нагрузки студента измеряется в кредитах, осваиваемых им в течение учебного года по каждой учебной дисциплине.
53. Планирование учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в кредитах или академических часах, представляющих собой время контактной работы преподавателя со студентом по расписанию на аудиторных учебных занятиях или по отдельно утвержденному графику для самостоятельной работы студентов под руководством преподавателя.
54. Один академический час аудиторной работы равен 50 минутам. Исключение составляют лабораторные занятия, а также занятия физического воспитания, где академический час равен соответственно 100 минутам для лабораторных занятий и занятий физического воспитания.
Один академический час всех видов практики, итоговой аттестации студентов равен 50 минутам.
55. При планировании объема учебной работы исходят из того, что один кредит равен 15 академическим часам:
1) аудиторной работы студента на протяжении академического периода в виде семестра;
2) работы студента с преподавателем в период профессиональных практик;
3) работы студента по написанию и защите дипломной работы (проекта);
4) работы студента по подготовке и сдаче государственного экзамена по специальности 5В110300 – "Фармация".
56. Учебная нагрузка студента определяется продолжительностью академического часа и объемом учебных часов (контактных часов по 50 минут), сопровождающих академические часы для разных видов учебной работы.
Академические часы аудиторной работы студента дополняются соответствующим числом часов самостоятельной работы студента (далее – СРС) таким образом, что на один кредит суммарная учебная нагрузка студента в неделю на протяжении академического периода в виде семестра равна 3 часам.
В совокупности контактные часы работы студента с преподавателем в период лекций и практических (семинарских) занятий сопровождаются 2 часами СРС на каждый контактный час.
Занятия по физической культуре не сопровождаются дополнительными часами СРС. Общий объем итоговой аттестации (в часах) и занятий по физической культуре не входит в среднюю недельную нагрузку студента.
Каждый академический час практики (кроме учебной) сопровождается соответствующим числом учебных часов дополнительной работы студента.
Каждый академический час итоговой аттестации представляет собой (50 минут) контактной работы студента с преподавателем по написанию и защите дипломной работы (проекта) или работы студента с преподавателем по подготовке и сдаче государственного экзамена. Каждый академический час итоговой аттестации студентов сопровождается 6 часами СРС.

52. Студенттің оқу жүктемесінің көлемі оның оқу жылы ішінде әрбір оқу пәні бойынша меңгеретін кредит санымен өлшенеді.
53. Профессорлық-оқытушылар құрамының оқу жүктемесін жоспарлау оқытушының студентпен байланыс жұмыс уақытын көрсететін студенттің оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін өзіндік жұмыстарының аудиториялық оқу сабақтарының кестесі бойынша немесе оқу жұмысының басқа түрлері үшін жеке бекітілген график бойынша кредитпен немесе академиялық сағаттармен жүзеге асырылады.
54. Аудиториялық жұмыстың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең. Зертханалық, сондай-ақ дене шынықтыру сабақтары бұдан өзгеше, онда бір академиялық сағат зертханалық сабақтар мен дене тәрбиесі сабақтары үшін 100 минутқа тең.
Практиканың, студенттерді қорытынды аттестаттаудың барлық түрлері үшін бір академиялық сағат 50 минутқа тең.
55. Оқу жұмысының көлемін жоспарлау кезінде бір кредит:
1) семестр түріндегі академиялық кезең бойында студенттің аудиториялық жұмысының;
2) кәсіптік практика кезеңіндегі студенттің оқытушымен жұмысының;
3) студенттің дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау бойынша жұмысының;
4) студенттің 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша мемлекеттік емтиханға дайындық пен оны тапсыру бойынша жұмысының 15 академиялық сағатына тең екенін ескеру қажет.
56. Студенттің оқу жүктемесі академиялық сағаттардың ұзақтығымен және оқу жұмыстарының түрлері үшін академиялық сағатпен ілесе жүретін оқу сағаттарының көлемдерімен (50 минуттық байланыс сағаттары) анықталады.
Студенттің аудиториялық жұмысының академиялық сағаттары тиісті СӨЖ сағаттарының санымен толығады, осылайша бір кредитке студенттің семестр түріндегі академиялық кезеңінің бір аптасындағы жиынтық оқу жүктемесі 3 сағатқа тең болады.
Дәрістермен практикалық (семинар) сабақтар кезіндегі студенттің оқытушымен жұмысының байланыс сағаттары жиынтығында әр байланыс сағаты 2 сағат СӨЖ-бен қамтамасыз етіледі.
Дене шынықтыру сабақтары қосымша СӨЖ сағаттарымен қамтылмайды. Дене шынықтыру бойынша қорытынды аттестациялау мен сабақтардың жалпы көлемі (сағат бойынша) студенттің орташа апталық жүктемесіне кірмейді.
Практиканың әрбір академиялық сағаты (оқу практикасынан басқа) студенттіңқосымша жұмысының тиісті оқу сағаттарымен толықтырылады.
Қорытынды аттестаттаудыңәр академиялық сағаты дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау бойынша студенттің оқытушымен байланыс жұмысының немесе мемлекеттік емтиханға дайындық және оны тапсыру бойынша студенттің оқытушымен жұмысының бір сағаты (50 минут) болып табылады. Студентті қорытынды аттестаттаудыңәрбір академиялық сағаты 6 сағаттық СӨЖ-бен қамтамасыз етіледі.

57. Учебный год состоит из академических периодов, периода промежуточной аттестации, практик, стажировок и каникул. На выпускном курсе в учебный год включается период итоговой аттестации.
58. Общая продолжительность учебного года составляет не менее 36 недель.
59. Академический период представляет собой семестр продолжительностью 15 недель, или триместр продолжительностью 10 недель, или квартал продолжительностью 7-8 недель.
ВУЗ самостоятельно определяет форму академического периода, включая и комбинированную форму его организации.
60. Каждый академический период завершается периодом промежуточной аттестации студентов, продолжительность которого составляет не менее 1 недели.
61. В период промежуточной аттестации проводится итоговый контроль по всем изученным дисциплинам и с учетом оценок текущей успеваемости (среднее арифметическое оценок по результатам текущего и рубежных контролей) выводятся итоговые оценки по дисциплинам.
В итоговой оценке по дисциплине доля оценки текущей успеваемости составляет не менее 60 %, а доля оценки итогового контроля – не менее 30 % согласно пункту 75 Постановления № 1080.
62. Каникулы предоставляются студентам не менее двух раз в течение учебного года, общая продолжительность которых составляет не менее семи недель, за исключением выпускного курса.
63. Профессиональная практика является обязательным компонентом профессиональной учебной программы высшего образования, которая подразделяется на учебную, производственную, преддипломную. На практику выделяется не менее 6 кредитов. При этом планируется учебная практика объемом 2 кредита, а также производственная практика общим объемом не менее 4 кредитов. Преддипломная практика, при отсутствии ее в ТУПл специальности, при необходимости планируется ВУЗом самостоятельно.
Продолжительность практик определяется в неделях исходя из нормативного времени работы студента на практике в течение недели, равного 30 часам (6 часов в день при пятидневной рабочей неделе). Для вычисления количества недель объем практики в кредитах умножается на трудоемкость соответствующего вида практики в учебных часах и делится на продолжительность работы студента на практике в течение недели, то есть на 30 часов.
Трудоемкость 1 кредита практики составляет 15 часов (по 50 минут) для учебной практики, 75 часов (по 50 минут) для производственной практики. Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 0,5 недели – для учебной практики, 2,5 недели – для производственной практики, стажировки.
64. Планирование итоговой аттестации студентов в неделях определяется исходя из нормативного времени работы студентов в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, включая СРС, при 6-дневной рабочей неделе).
Одному кредиту итоговой аттестации соответствует 105 (15х7) часов, то есть 2 недели. Из них 15 контактных часов работы студента с преподавателем и 90 часов СРС.

57. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңінен, практикалардан, тағылымдамалармен каникулдан тұрады. Соңғы курста оқу жылына қорытынды аттестаттау кезеңі қосылады.
58. Оқу жылының жалпы ұзақтығы 36 аптадан кем болмауы тиіс.
59. Академиялық кезеңұзақтығы 15 апта болатын семестрден, немесе ұзақтығы 10 апта болатын триместрден, немесе ұзақтығы 7-8 апта болатын тоқсаннан тұрады.
Жоғары оқу орны академиялық кезеңнің нысанын және оған қоса оны ұйымдастырудың біріктірілген нысанын да дербес анықтайды.
60. Әрбір академиялық кезең ұзақтығы 1 аптадан кем болмайтын студенттерді аралық аттестаттау кезеңімен аяқталады.
61. Аралық аттестаттау кезеңінде барлық оқытылған пәндер бойынша қорытынды бақылау жүргізіліп, ағымдағы үлгерім бағалары (ағымдағы және межелік бақылаулар нәтижелері бойынша орташа арифметикалық бағалар) ескеріле отырып, пәндер бойынша қорытынды бағалар шығарылады.
№ 1080 қаулының 75 – тармағына сәйкес пән бойынша қорытынды бағада ағымдағы үлгерім бағасының үлесі 60 %-дан, ал қорытынды бақылау бағасының үлесі 30 %-дан кем болмауы тиіс.
62. Бітіруші курсты қоспағанда, студенттерге оқу жылы ішінде кемінде екі рет жалпы ұзақтығы кемінде жеті аптаны құрайтын каникул беріледі.
63. Кәсіптік практика жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламасының міндетті компоненті болып табылады. Ол оқу, педагогикалық, өндірістік, дипломалды болып бөлінеді. Практикаға бөлінетін кредиттер саны 6-кредиттен кем болмауы тиіс. Бұл ретте, жоғары арнаулы білімнің барлық мамандықтары бойынша оқу практикасы 2 кредит көлемінде, ал өндірістік практика 4 кредиттен кем жоспарланбайды, егер мамандық бойынша ТОЖ-да дипломалды практика көрсетілмесе, қажет жағдайда ЖОО өз бетінше жоспарлай алады.
Практикалардың ұзақтығы студенттің практика кезіндегі 30 сағатқа тең апта бойғы (5 күндік жұмыс аптасы кезінде күніне 6 сағат) нормативті жұмысын есепке ала отырып, аптамен анықталады. Апта санын шығару үшін практиканың кредитпен есептелген көлемі тиісті практика түрінің оқу сағатымен есептелген еңбек қажетсінуіне көбейтіледі және студенттің апта бойғы жұмысының ұзақтығына, яғни 30 сағатқа бөлінеді.
Практиканың 1 кредитінің еңбекті қажетсінуі оқу практикасы үшін 15 сағатты (50 минуттан), өндірістік практика үшін 75 сағатты (50 минуттан) құрайды. 1 кредитке келетін практиканың ұзақтығы аптамен есептегенде оқу практикасы үшін 0,5 аптаны, өндірістік практика, тағылымдамалар үшін 2,5 аптаны құрайды.
64. Студенттерді қорытынды аттестаттауды аптамен жоспарлау 54 сағатқа тең студенттің апта бойғы жұмысының нормативті уақытына (6 күндік жұмыс аптасы кезінде СӨЖ-ді қоса есептегенде күніне 9 сағат) қарай анықталады.
Қорытынды аттестаттаудың 1 кредиті 105 (15х7) сағатқа тең, яғни 2 апта. Олардың ішінде 15 сағаты студент пен оқытушының байланыстағы жұмысына, ал 90 сағаты СӨЖ-ге арналады.

На подготовку и сдачу государственного экзамена по специальности 5В110300 – "Фармация" отводится 1 кредит, то есть 2 недели.
На написание и защиту дипломной работы (проекта) отводится 2 кредита, то есть соответственно 4 недели. При этом в 2 кредита входит оформление и защита дипломной работы (проекта). Сам процесс выполнения дипломной работы (проекта) осуществляется заблаговременно в ходе профессиональной практики и на завершающем этапе теоретического обучения.
65. Летний семестр проводится (за исключением выпускного курса) продолжительностью не менее 6 недель для удовлетворения потребностей в дополнительном обучении, ликвидации академической задолженности или разницы в учебных планах, изучения учебных дисциплин и освоения кредитов обучающимся в других ВУЗах с обязательным их перезачетом в своем ВУЗе, повышения среднего балла успеваемости (GPA), освоения смежной специальности 5В110300 – "Фармация" в рамках двудипломного образования в соответствии с пунктом 35-4 Правил.
При этом ликвидация академических задолженностей или разницы в учебных планах и дополнительное обучение осуществляются на платной основе.
Летний семестр, дополнительные виды обучения (военная подготовка) планируются за счет каникул или отдельно по академическому календарю.
66. Количество кредитов и необходимый объем образовательной программы обучающимся, поступившим на базе технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическом специальностям для обучения по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения, определяется ВУЗом самостоятельно с учетом соответствия профиля предыдущего уровня образования, профессиональных компетенций, которыми овладел обладатель документа об образовании.
67. Обучающийся по сокращенным образовательным программам с ускоренным сроком обучения на базе технического и профессионального образования по медицинским и фармацевтическом специальностям:
1) формирует свой индивидуальный учебный план в зависимости от освоенных пререквизитов предыдущим образованием, которые засчитываются ВУЗом и включаются в его транскрипт;
2) имеет индивидуальные сроки обучения и объем образовательной программы, которые определяются ВУЗом самостоятельно на основе действующей образовательной программы по специальности 5В110300 – "Фармация", но с учетом предыдущего уровня образования.
68. ВУЗ обеспечивает каждого студента базой профессиональных практик, в соответствии с профилем по специальности 5В110300 – "Фармация".
69. Требования к кадровому обеспечению ВУЗа определены квалификационными требованиями, предъявляемыми к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденными приказом Министерства образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11716).

5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша мемлекеттік емтиханға дайындалуға және оны тапсыруға 1 кредит, яғни 2 апта бөлінеді.
Дипломдық жұмысты (жобаны) жазуға және қорғауға 2 кредит, яғни тиісінше 4 апта бөлінеді. Бұл ретте 2 кредитке дипломдық жұмысты (жобаны) ресімдеу мен қорғау кіреді. Дипломдық жұмысты (жобаны) орындау процесінің өзі алдын ала кәсіптік практика барысында және теориялық оқытудың соңғы кезеңінде жүзеге асырылады.
65. № 152 бұйрықтың 35-4 тармағына сәйкес білім алушылардың (бітіруші курсты қоспағанда) қосымша оқу қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін, оқу жоспарларындағы академиялық қарызды немесе айырмашылықты жою үшін, игерген кредиттерін өз жоғары оқу орнында міндетті түрде қайта тапсыра отырып басқа жоғары оқу орнында оқу пәндерін оқып-үйрену, үлгерімнің орташа балын (GPA) көтеру үшін, 5B110300 – "Фармация" мамандығын меңгеру үшін ұзақтығы кемінде 6 апта жазғы семестр енгізілуі мүмкін.
Бұл ретте академиялық қарызды немесе оқу жоспарларындағы айырмашылықты жою және қосымша оқу ақылы негізде жүзеге асырылады.
Жазғы семестр, оқытудың қосымша түрлері (әскери даярлық) каникул есебінен немесе жеке академиялық календар бойынша жоспарланады.
66. Техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі немесе жоғары білім базасында жылдамдатылған оқу мерзіміндегі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түскен білім алушылар үшін кредиттер саны мен білім беру бағдарламасының қажетті көлемін жоғары оқу орны білім туралы құжат иегерінің алдыңғы білім деңгейінің бейінін, негізгі және кәсіби құзыреттерін ескере отырып дербес анықтайды.
67. Техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі немесе жоғары білім базасында жылдамдатылған оқу мерзіміндегі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша білім алушы:
1) жоғары оқу орны есептеп, транскриптіне міндетті түрде енгізетін алдыңғы білімде меңгерген пререквизиттеріне қарай өзінің жеке оқу жоспарын құрастырады;
2) 5B110300 – "Фармация" мамандығы бойынша, бірақ алдыңғы білім деңгейін ескере отырып, қолданыстағы білім беру бағдарламасы негізінде жоғары оқу орны дербес анықтайтын жеке оқу мерзіміне және білім беру бағдарламасының көлеміне ие болады.
68. Жоғары оқу орны әрбір студентті 5В110300 – "Фармация" мамандығының бейініне сәйкес кәсіптік практика базаларымен қамтамасыз етеді.
69. Жоғары оқу орнын кадрлық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарынде, жәнеоларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде айқындалған.

70. Исследовательская работа студентов является продолжением и углублением учебного процесса и организуется непосредственно на кафедрах, в лабораториях, научных, конструкторских и проектных подразделениях высших учебных заведений, студенческих научно-технических объединениях (научно-исследовательские институты, центры).
Приложение 1
к государственному общеобязательному
стандарту бакалавриата
по фармацевтической специальности
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу по специальности "Фармация" бакалавриата
Специальность
Требуемый уровень образования
5В110300 – "Фармация"
Полное среднее образование
Приложение 2
к государственному общеобязательному
стандарту бакалавриата
по фармацевтической специальности
Содержание цикла дисциплин обязательного компонента
Наименование дисциплин и видов деятельности
Объем в кредитах
Общеобразовательные дисциплины
28
Обязательный компонент
21
Современная история Казахстана
Предмет, цели и задачи курса "Современная история Казахстана". Современное понимание учебной дисциплины "Современная история Казахстана". История, личность, государство. История и цивилизация. Функции и принципы Отечественной истории. История современного Казахстана в контексте всемирной истории. Приоритеты национальной истории. "Концепция становления исторического сознания в Республике Казахстан" (1995 год). Периодизация истории современного Казахстана. Основные методы изучения современной истории Казахстана. Новые концептуальные подходы в изучении истории отечества.
Источники и литература по дисциплине "Современная история Казахстана". Особенности изучения Отечественной истории. Актуализация проблем национальной истории современного Казахстана на современном этапе.
3
Философия

70. Студенттердің зерттеу жұмыстары оқу процесінің жалғасы және тереңдетілуі болып табылады және тікелей кафедраларда, зертханаларда, ғылыми, конструкторлық және жоғары оқу орындарының жобалық бөлімшелерінде, студенттердің ғылыми-техникалық бірлестіктерінде (конструкторлық және өзге де бюролар, орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары) ұйымдастырылады.
Фармацевтикалық мамандық
бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
Бакалавриаттың "фармация" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасын
меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білімінің деңгейіне қойылатын талаптар
Мамандық Талап етілетін білім деңгейі
5В110300 "Фармация"
Толық орта білім
Фармацевтикалық мамандық
бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
2-қосымша
Міндетті компонент пәндері циклінің мазмұны
Пән атаулары және қызмет түрлері
Кредит көлемі
Жалпы білім беру пәндері
28
Міндетті компонент
21
Қазақстанның қазіргі заман тарихы
"Қазақстанның қазіргі заман тарихы" курсының пәні, мақсаты және міндеттері. Қазіргі кездегі "Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы" пәні туралы түсінік. Тарих, жеке тұлға, мемлекет. Тарих және өркенит. Отан тарихының қызметі мен қағидаттары. Қазақстанның қазіргі заман тарихы дүниежүзілік тарих контекстінде. Ұлттық тарихтың құндылықтары. "Қазақстан Республикасында тарихи сананың қалыптасу тұжырымдамасы" (1995 жыл). Бүгінгі Қазақстанның тарихын кезеңдерге бөлу. Қазақстанның қазіргі заманғы тарихын зерттеудің негізгі әдістері. Отан тарихын зерттеудегі жаңа концептуалдық ұстанымдар. "Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы" пәні бойынша деректер мен әдебиеттер. Отан тарихын зерттеудің ерекшеліктері. Қазіргі замандағы Қазақстанның бүгінгі таңдағы ұлттық тарихының проблемаларын өзектендіру.
3
Философия

Исторические типы философствования в контексте культуры. Древнеиндийская философия как феномен восточной культуры. Древнекитайская философия в период расцвета китайской культуры. Философия в античной культуре. Феномен философии в средневековой культуре. Арабо-мусульманская философия в контексте исламской культуры. Феномен философии и религии в западноевропейской средневековой культуре. Философия в культуре Ренессанса и реформации. Западноевропейская философия в культуре Нового Бремени. Западноевропейская философия в культуре второй половины 19 века. Русская философия как феномен российской культуры 19-20 веков. Феномен философии в казахской культуре. Советская философия в культуре 20 века. Западная философия в контексте культуры 20 века канун 21 века. Философия бытия. Философская антропология. Социальная философия. Философия культуры. Философия любви. Философия религии. Философия истории. Философия образования. Проблемы теории диалектики. Эпистемология. Философия глобальных проблем.
3
Иностранный язык
Фонетические, орфографические, лексические и грамматические нормы изучаемого иностранного языка. Фонетика: произносительные и ритмико-интонационные особенности иностранного языка, рецепция и репродукция звуковой системы речи. Орфография: звукобуквенная система языка, основные орфографические правила. Лексика: словообразовательные модели; лексические минимум объемом в 2500 единиц базового языка, а также терминов, соответствующих профилю специальности; дифференциация лексики по сферам применения. Грамматика: основные части речи – имя существительное, имя прилагательное, имя числительное наречие, глагол, местоимение, предлог; структура простого и сложного предложения; основные модели словообразования. Чтение: формирование навыков ознакомительного, поискового, изучающего и просмотрового чтения. Говорение: навыки диалогической и монологической речи в пределах изучаемых тем. Письмо: развитие навыков последовательного изложения информации при написании сочинений и писем личного и делового характера. Перевод текстов по специальности с иностранного языка на казахский (русский) язык в соответствие с языковыми нормами. Аудирование: восприятие на слух сообщений бытового, информационного и профессионального характера.
6
Казахский (русский) язык
Фонетические, орфоэпические, орфографические, пунктуационные нормы современного казахского (русского) языка. Основные понятия лексикологии, фразеологии, морфологии, синтаксиса. На уровне предложения: субъектное предикатные отношения в структуре простого и сложного предложений, выражение объектных, определительных, обстоятельственных значений в простом, сложносочиненном, сложноподчиненном предложениях. Выражение сочинительных и подчинительных отношений в бессоюзном предложении. На уровне текста: структура и средства связи различных типов текстов, особенности различных стилей современного казахского языка (публицистического, художественного, официально-делового), особенности научного стиля речи: структура научного доклада, рецензии, аннотации, резюме. На уровне речевой деятельности: чтение, комментирование, компрессия, воспроизведение содержания текста. Составление и запись планов различного типа, рефератов, резюме, аннотация, рецензия. Построение различных типов монологов, диалогов, полилогов, речевой этикет.
6
Информационно-коммуникационные технологии
Архитектура вычислительных систем. Развитие компьютерной архитектуры. Высокопроизводительные вычислительные системы. Обзор мобильных платформ. Введение в операционные системы. Обзор современного прикладного программного обеспечения. Средства обработки информации. Табличные процессоры. Графические редакторы. Системы управления базами данных (далее – СУБД). Определение и функции СУБД, основные архитектурные решения СУБД. Модели данных СУБД. Динамические и статические страницы. Человеко-машинное взаимодействие. Принципы и методология. Пользовательский интерфейс. Сетевые технологии и телекоммуникации. Облачные технологии. Информационная безопасность и ее составляющие. Угрозы безопасности информации и их классификация. Стандарты и спецификации в области информационной безопасности. Меры и средства защиты информации. Антивирусные программы. Архиваторы. Законодательные акты Республики Казахстан, регулирующие правовые отношения в сфере информационной безопасности. Информационно-коммуникационные технологии в профессиональной области. Защищенность информационных ресурсов. Информационные системы. Мультимедийные технологии. Основные понятия мультимедиа. Индустриальные информационно-коммуникационные технологии. Новое поколение компонентов и систем. Передовое программирование. Перспективные направления информационно-коммуникационных технологий. Электронное правительство. Информационно-коммуникационные технологии в системе государственного управления. Электронное обучение. Smart технологии. Перспективы развития систем искусственного интеллекта. Робототехника. Умный дом, умный город. Инструменты для рисования. Инструменты для текста.
3
Компонент по выбору
7
Базовые дисциплины
90
Обязательный компонент
24
Профессионально-ориентированный иностранный язык
Введение в предметную область специальности на иностранном профессионально-ориентированном языке. Профессионально-ориентированный иностранный язык как дисциплинарный феномен, обслуживающий определенную сферу человеческой деятельности (с учетом специфики специальности). Основы формирования овладения предметно-языковым материалом. Базовый категориально-понятийный аппарат в его иноязычном выражении. Профессиональная иностранная терминология. Специальный профессионально-ориентированный материал и его использование в заданных профессиональных ситуациях. Характеристика содержания предметной области по специальности на иностранном языке. Профессиональная компетенция: ориентация в текстах на иностранном языке, монологическое высказывание профессионального содержания. Связь профессионально-ориентированного иностранного языка с дисциплинами. Трансформация и дифференциация профессионально-ориентированного иностранного языка.
2
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональная казахская (русская) терминология. Специальный профессионально-ориентированный материал и его использование в заданных профессиональных ситуациях. Характеристика содержания предметной области по специальности на казахском (русском) языках. Профессиональная компетенция: ориентация в текстах на казахском (русском) языках. Связь профессионально-ориентированного казахского (русского) языка с профилирующими дисциплинами.
2
Органическая химия
Классификация, номенклатура, структурная изомерия органических соединений. Химическая связь и взаимное влияние атомов в молекулах органических соединений. Пространственное строение органических соединений. Кислотные и основные свойства органических соединений. Алканы. Циклоалканы. Алкены, диены, алкины. Моноядерные арены. Конденсированные арены. Галогенуглеводороды. Гидроксипроизводные углеводородов и их тиоаналоги. Простые эфиры и сульфиды. Амины. Диазосоединения. Азокрасители. Альдегиды и кетоны. Карбоновые кислоты. Функциональные производные карбоновых кислот. Дикарбоновые кислоты. Производные угольной кислоты. Гетерофункциональные органические соединения. Галоген-, гидрокси- и оксокислоты. Аминокислоты, пептиды, белки. Моносахариды. Олигосахариды и полисахариды. Пятичленные гетероциклы с одним и двумя гетероатомами. Шестичленные гетероциклы с одним и двумя гетероатомами. Конденсированные гетероциклы. Алкалоиды. Липиды. Омыляемые липиды. Триацилглицериды, фосфоглицериды. Неомыляемые липиды. Терпеноиды. Стероиды.
4
Аналитическая химия
Теоретические основы методов качественного и количественного анализа. Принципы и методы обнаружения веществ. Классификация катионов и анионов. Качественный анализ катионов и анионов. Теория растворов электролитов в аналитической химии. Применение закона действующих масс к различным типам ионных равновесий (кислотно-основное, окислительно-восстановительное, гетерогенное и комплексонометрическое) в аналитической химии. Теоретические основы использования органических реагентов в качественном анализе. Методы выделения, разделения и концентрирования. Подготовка образца к анализу. Количественный анализ. Гравиметрический анализ. Титриметрический анализ. Кислотно-основное титрование, окислительно-восстановительное титрование, осадительное и комплексонометрическое титрование). Инструментальные методы анализа (оптические, электрохимические, хроматографические).
4
Ботаника
Предмет ботаники. Разделы ботаники. Растение – источник жизни на земле. Биосфера. Круговорот веществ в природе. Растения как источник лекарственного сырья. Значение ботаники для фармации. Вклад казахстанских ученых-ботаников в изучение флоры в различных регионах Республики. Основные черты строения и жизнедеятельности растительных организмов. Учение о клетке. Основы цитологии. Анатомия и физиология растений. Растительные ткани, их строение и функции. Вегетативные органы растений, их строение и функции. Морфологические группы растений. Рост, развитие и размножение растений. Систематика растений. Низшие растения. Высшие растения. Споровые. Архегониальные. Систематический обзор покрытосеменных. Класс двудольные. Класс однодольные. Основы географии растений.
2
Фармакология
Содержание, предмет, методы исследования фармакологии. Связь фармакологии с другими дисциплинами. Общая рецептура. Выписывание жидких, мягких, твердых лекарственных форм. Общая фармакология. Общие закономерности фармакокинетики и фармакодинамики лекарственных веществ. Средства, влияющие на периферический отдел нервной системы. Средства, влияющие на эфферентную иннервацию. Средства, влияющие на центральную нервную систему. Анальгетические средства. Противовоспалительные и противоаллергические средства. Антисептики и дезинфицирующие средства. Химиотерапевтические средства. Антибактериальные средства. Противотуберкулезные, противоспирохетозные, противогрибковые, противовирусные, противопротозойные, противоглистные средства. Средства, влияющие на функции: опорно-двигательной, дыхательной, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочевыделительной, эндокринной системы, системы крови.
4
Общие методы исследования и анализ лекарственных средств
Государственные принципы и положения, регламентирующие качество лекарственных средств. Фармацевтический анализ. Общие принципы фармацевтического анализа. Общие методы и приемы исследования неорганических и органических лекарственных веществ (индивидуальных и входящих в комбинированные лекарства). Общие фармакопейные положения для определения посторонних веществ в лекарственных средствах (испытания на чистоту). Унификация методов количественного анализа лекарственных средств. Особенности анализа лекарственных веществ в биологических жидкостях. Анализ неорганических лекарственных веществ. Анализ алифатических, циклических и алициклических соединений: галогено- и кислородсодержащие соединения алканов, производные дитиокарбаминовой кислоты, беталактамиды (природные и полусинтетические пенициллины и цефалоспорины), аминогликозиды, макромеды и азалиды, терпены, статины, производные адамантана, производные циклопентанпергидрофенантрена (стероидные соединения).
3
Организация фармацевтической деятельности
Основные принципы организации медицинской и лекарственной помощи населению. Порядок организации работы по приему рецептов и отпуску лекарств. Организация изготовления, оформления и отпуска лекарств, внутриаптечного контроля качества лекарств. Основные принципы определения потребности и изучения спроса на лекарственные препараты. Принципы фармацевтической этики и деонтологии.
3
Компонент по выбору
66
Профилирующие дисциплины
43
Обязательный компонент
16
Промышленная технология лекарств
Основные понятия и термины. Задачи технологии лекарств. Государственное нормирование производства лекарств. Общие принципы организации производства готовых лекарственных средств. Процессы и аппараты фармацевтической промышленности. Порошки. Сборы. Медицинские растворы. Сиропы. Ароматные воды. Алкоголиметрия. Экстракционные лекарственные препараты. Препараты из свежего растительного сырья. Максимально очищенные фитопрепараты. (Новогаленовые препараты). Индивидуальные фитопрепараты. Препараты из животного сырья. Ферментные препараты. Препараты биогенных стимуляторов. Таблетки. Гранулы. Драже. Микродраже. Спансулы. Медицинские желатиновые капсулы. Микрокапсулы. Нанокапсулы. Асептически приготовляемые и стерильные лекарственные формы промышленного производства. Мази. Пасты. Пластыри. Суппозитории. Аэрозоли. Глазные лекарственные формы. Стоматологические лекарственные формы. Возрастные лекарственные формы. Достижения фармацевтической технологии в области создания новых лекарств.
4
Фармакогнозия
Лекарственные растения, их ботанические признаки. Номенклатура лекарственных растений и лекарственного растительного сырья (по содержанию биологически активных веществ). Задачи фармакогнозии на современном этапе развития. Методы фармакогностического анализа лекарственного растительного сырья. Общие представления о заготовке, проведении макро- и микроскопического, товароведческого анализа различных морфологических групп лекарственного растительного сырья, содержащих терпеноиды, витамины, гликозиды, алкалоиды и другие биологически активные вещества. Организация сбора, сушки, переработки. Стандартизация лекарственного растительного сырья. Порядок разработки, согласования и утверждения нормативной документации на лекарственное растительное сырье. Лекарственные растения и сырье, содержащие полисахариды, жиры, витамины, терпеноиды, алкалоиды, горечи, сердечные гликозиды, сапонины, фенольные соединения, флавоноиды, дубильные вещества, кумарины, хромоны, антраценпроизводные. Лекарственное ресурсоведение. Подготовка картографического и других материалов. Ресурсоведческие исследования: выявление зарослей, картирование, определение запасов.
4
Фармацевтическая химия

Мәдениет контекстіндегі философиянын тарихи үлгілері. Ежелгі үнді философиясы шығыс мәдениетінің феномені ретінде. Қытай мәдениетінің гулдену кезіндегі ежелгі Қытай философиясы. Ежелгі мәдениеттегі философия. Орта ғасырлық мәдениеттегі философия феномені. Ислам мәдениеті контекстіндегі араб-мұсылман философиясы. Батыс еуропа орта ғасырлық мәдениетіндегі философия және дін феномені. Ренессанс және реформация мәдениетіндегі философия. Жаңа Заман мәдениетіндегі Батыс Еуропа философиясы. 19 ғасырдың екінші жартысындағы мәдениеттегі Батыс Еуропа философиясы. Орыс философиясы 19-20 ғасырдағы ресей мәдениетінің феномені ретінде. Қазақ мәдениетіндегі философия феномені. 20 ғасыр мәдениетіндегі Кеңес философиясы. 21 ғасырдың алдындағы 20 ғасырдың мәдениеті контекстіндегі батыс философиясы. Тұрмыс философиясы. Философиялык антропология. Әлеуметтік философия. Мәдениет философиясы. Махаббат философиясы. Дін философиясы. Тарих философиясы. Білім философиясы. Диалектика теориясының проблемалары. Эпистемология. Жаһандық проблемалар философиясы.
3
Шет тілі
Оқылатын шет тілінің фонетикалық, орфографиялық, лексикалық және грамматикалық нормалары. Фонетика: шет тілінің айту және ырғақты интонациялық ерекшеліктері, сөйлеудің дыбыстық жүйесінің рецепциясы және репродукциясы. Орфография: тілдің дыбыстық-әріптік жүйесі, негізгі орфографиялық қағидалар. Лексика: сөз құрау үлгілері; базалық тілдің 2500 бірлігі көлеміндегі, сондай-ақ мамандық бейініне сәйкес келетін терминдердің лексикалық минимумы; қолдану салалары бойынша лексикалық екшеленуі. Грамматика: сөйлеудің негізгі бөліктері – зат есім, сын есім, үстеу, етістік, артикль, есімдік, демеулік жай және күрделі сөйлемнің құрылымы; сөз жасамның негізгі үлгілері. Оқу: танысу, іздену, зерделеу және қарап шығып оқу дағдыларын қалыптастыру. Сөйлеу: оқылатын тақырыптар шегінде диалогтық және монологтық сөйлеу дағдылары. Жазу: жеке және іскери сипаттағы шығармалар мен хаттарды жазу кезінде ақпараттарды біртіндеп жазу дағдыларын дамыту. Мамандық бойынша тілдік нормаларға сәйкес мәтіндерді шет тілінен қазақ (орыс) тіліне аудару. Аудирлеу: тұрмыстық, ақпараттық, және кәсіптік сипаттағы хабарламаларды естіп қабылдау.
6
Қазақ (орыс) тілі
Қазіргі қазақ (орыс) тілінің фонетикалық, орфоэпиялық, орфографиялық, пунктуациялық нормалары. Лексикологияның, фразеологияның, морфологияның, синтаксистің негізгі түсініктері. Сөйлем деңгейінде: жай және күрделі сөйлем құрылымындағы субъектілі баяндауышты қатынастар, жай, салалас құрмалас, бағыныңқы құрмалас сөйлемдердегі объектілі, анықтауыш, пысықтауыш сөйлемшелер. Жалғаулықсыз сөйлемдегі салалас және бағыныңқы қатынастарағы сөйлемшелер. Мәтін деңгейінде: мәтіндердің құрылымы және әртүрлі үлгілерінің байланысу құралы, қазіргі қазақ тілінің әртүрлі стильдерінің ерекшеліктері (публицистік, көркем, ресми-іскерлік), сөйлеудің ғылыми стилінің ерекшеліктері: ғылыми баяндаманың, рецензияның, аннотацияның, резюменің құрылымы. Сөйлеу қызметінің деңгейінде: мәтіннің мазмұнын оқу, түсіндіру, компрессия, айту. Рефераттардың, резюмелердің, аннотациялардың, рецензиялардың әртүрлі үлгідегі жоспарын дайындау және жазу. Монологтардың, диалогтардың, полилогтардың, сөйлеу мәдениетінің әртүрлі үлгілерін құрастыру.
6
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Есептік жүйелердің архитектурасы. Компьютерлік архитектураның дамуы. Жоғары өндіруші есептік жүйелер. Мобилді тұғырнаманың шолуы. Операциялық жүйелерге кіріспе. Заманауи қолданбалы бағдарламалық қамтамасыздандыруға шолу. Ақпаратты өңдеу құралдары. Кестелік процессорлар. Графикалық редакторлар. Ақпараттар базасын басқару жүйесі (бұдан әрі – АББЖ). АББЖ анықтамасы және функциясы. АББЖ негізгі архитектуралық шешімі. АББЖ ақпараттар моделдері. Динамикалық және статикалық парақтар. Адам-машина қарым-қатынасы. Қолданушылық интерфейс. Жүйелік технологиялар және телекоммуникация. ????? Ақпараттық қауіпсіздік және оның құрауыштары. Ақпарат қауіпсіздігінің каупі және олардың жіктеуіші. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы стандарттар және құралдар. Ақпаратты қорғау шаралары мен құралдары. Антивирустық бағдарламалар. Архиваторлар. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы құқықтық қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері. Кәсіби саладағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Ақпараттық ресурстардың қорғалуы. Ақпараттық жүйелер. Мультимедиялық технологиялар. Мультимедияның негізгі түсініктері. Индустриалды ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Компоненттер мен жүйелердің жаңа буыны. Алдыңғы қатарлы бағдарламалау. Электрондық үкімет. Мемлекеттік басқару жүйесіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Электрондық оқыту. Smart технологиялар. Жасанды интеллект жүйесінің даму перспективалары. Робототехника. Ақылды үй, ақылды қала. Сурет салу құралдары. Мәтін үшін құралдар.
3
Таңдау компоненті
7
Негізгі пәндер
90
Міндетті компонент
24
Кәсіби бағдарланған шет тілі
Кәсіби бағдарланған шет тілінде мамандықтың пәндік саласына кіріспе. Кәсіби бағдарланған шет тілі адами қызметтің белгілі бір саласына (мамандық ерекшелігін есепке алғанда) қызмет ететін пәндік феномен сияқты. Пәндік-тілдік материалды меңгеруді қалыптастыру негіздері. Шет тілдік мәндегі базалық санаттық-ұғымдық аппарат. Кәсіби шет тіл терминологиясы. Арнайы кәсіби бағдарланған материал және оны берілген кәсіби жағдаяттарда пайдалану. Мамандық бойынша пәндік сала мазмұнының шет тілдегі сипаттамасы. Кәсіби құзырет: шет тіліндегі мәтіндерге бағдарлану, кәсіптік мазмұнда монологтық пікір айту және т.б. Кәсіби бағдарланған шет тілінің пәндерімен байланысы. Кәсіби бағдарланған шет тілін трансформациялау және саралау.
2
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби қазақ (орыс) терминологиясы. Арнайы кәсіби бағдарланған материал және оны берілген кәсіби бағдарланған жағдайларда пайдалану. Мамандық бойынша пәндік сала мазмұнының қазақ (орыс) тілдеріндегі сипаттамасы. Кәсіби құзырет: қазақ (орыс) тілдеріндегі мәтіндерге бағдарлану. Кәсіби бағдарланған қазақ (орыс) тілдерінің бейінді пәндермен байланысы.
2
Органикалық химия
Органикалық қосылыстардың жіктелуі, номенклатурасы, құрылымдық изомериясы. Химиялық байланыс және органикалық қосылыстардың молекулаларындағы атомдардың өзара әсері. Органикалық қосылыстардың кеңістік құрылысы. Органикалық қосылыстардың қышқылдық және негіздік қасиеттері. Алкандар. Циклоалкандар. Алкендер, диендер, алкиндер. Моноядролы арендер. Конденсирленген арендер. Галогенкөмірсутектер. Көмірсутектердің гидрокситуындылары және олардың тиоаналогтары. Жай эфирлер және сульфидтер. Аминдер. Диазо қосылыстар. Азобояғыштар. Альдегидтер және кетондар. Карбон қышқылдары. Карбон қышқылдарының функционалдық туындылары. Дикарбон қышқылы. Көмір қышқылының туындылары. Гетерофункционалды органикалық қосылыстар. Галоген-, гидрокси- және оксоқышқылдар. Аминоқышқылдар, пептиндер, ақуыздар. Моносахаридтер. Олигосахаридтер және полисахаридтер. Бір және екі гетероатомдары бар алты мүшелі гетероциклдер. Конденсирленген гетероциклдер. Алкалоидтар. Липидтер. Сабындалатын липидтер. Триацилглицеридтер, фосфоглицеридтер. Сабындалмайтын липидтер. Терпеноидтер. Стероидтер.
4
Талдамалық химия
Сапалық және сандық талдау әдістердің теориялық негіздері. Заттарды анықтаудың әдістері мен қағидаттары. Катиондар мен аниондардың жіктелуі. Катиондар мен аниондардың сапалы талдауы. Аналитикалық химиядағы электролит ерітінділерінің теориясы. Аналитикалық химиядағы иондық тепе-теңдіктердің (қышқылдық-негіздік, тотығу-тотықсыздану, гетерогендік және кешенді нометрлік) әртүрлі үлгілеріне әрекет ететін массалар заңын қолдану. Сапалық талдауда органикалық реагенттерді қолданудың теориялық негіздері. Бөлу, бөліп шығару және концентрациялау әдістері. Үлгіні талдауға дайындау. Сандық талдау. Гравиметриялық талдау. Титриметриялық талдау. Қышқылдық-негіздік титрлеу, тотығуды-тотықсыздануды титрлеу, тұндыру және комплексонометриялық титрлеу. Талдаудың аспаптық әдістері (оптикалық, электрохимиялық, хроматографиялық).
4
Ботаника
Ботаника пәні. Ботаниканың бөлімдері. Өсімдіктер – жер бетіндегі тіршілік көзі. Биосфера. Табиғаттағы заттардың айналымы. Өсімдік дәрілік шикізаттың көзі ретінде. Ботаниканың фармация үшін мәні. Республикамыздың әртүрлі өңірлеріндегі флораны зерттеудегі қазақстандық ботаник-ғалымдардың үлесі. Өсімдік ағзасының тіршілігі мен құрылысының негізгі құрылымы. Жасуша туралы ілім. Цитология негіздері. Өсімдіктердің физиологиясы мен анатомиясы. Өсімдік ұлпалары, олардың құрылысы мен қызметі. Өсімдіктің вегетативтік мүшелері, олардың құрылысы мен қызметі. Өсімдіктің морфологиялық топтары. Өсімдіктің өсуі, дамуы және көбеюі. Өсімдіктердің жүйесі. Төменгі сатыдағы өсімдіктер. Жоғарғы сатыдағы өсімдіктер. Споралылар. Архегониалдылар. Жабық тұқымдыларды жүйелік шолу. Қосжарнақтылар класы. Даражарнақтылар класы. Өсімдіктер географиясының негіздері.
2
Фармакология
Фармакологияның мазмұны, пәні, зерттеу əдістері. Фармакологияның басқа пəндермен байланысы. Жалпы рецептура. Сұйық, жұмсақ, қатты дəрілік нысандарды жазып беру тəртібі. Жалпы фармакология. Дəрілік заттардың фармакокинетикасы мен фармакодинамикасының жалпы заңдылықтары. Нерв жүйенің перифериялық бөліміне əсер ететін заттар. Эфференттік иннервацияға əсер ететін заттар. Орталық нерв жүйесі əсер ететін заттар. Аналгетикалық заттар. Қабынуға қарсы жəне аллергияға қарсы заттар. Антисептиктер мен дезинфекциялайтын заттар. Химиотерапиялық заттар, Бактерияға қарсы заттар, Туберкулезге қарсы, спирохетозға қарсы, зеңге қарсы, вирусқа қарсы, протозойға қарсы жəне ішек құртына қарсы заттар. Тірек-қимыл, тыныс алу, жүрек-қантамыры, ас қорыту, зəр шығару, эндокринді жүйе, қан жүйесі қызметтеріне əсер ететін дəрілік заттар.
4
Дәрілік заттарды талдау және зерттеудің жалпы әдістері
Дәрілік заттардың сапасын реттейтін мемлекеттік қағидаттар мен жағдайлар. Фармацевтикалық талдау. Фармацевтикалық талдаудың жалпы қағидаттары. Бейорганикалық және органикалық дәрілік заттарды (жеке және үйлестірілген дәрілердің құрамында бар) зерттеудің жалпы әдістері мен тәсілдері. Дәрілік заттардың құрамындағы бөгде заттарды анықтаудың (тазалығына жүргізілетін сынақ) жалпы фармакопеялық жағдайлары. Дәрілік заттарды талдаудың сандық әдістерін біріздендіру. Биологиялық сұйықтықтарда дәрілік заттарға талдау жүргізудің ерекшеліктері. Бейорганикалық дәрілік заттарды талдау. Алифатикалық, циклдық және алициклдық қосындыларды талдау: галогенді- және оттегі құрамды алкан қосындылары, туынды дитиокарбон қышқылдары, беталактамидтер (цефалос-пориндер, табиғи және жартылай синтетикалық пенициллиндер), аминді гликозидтер, макролидтер және азалидтер, терпендер, статиндер, туынды адамантандар, туынды циклопентанпергидрофенантрен (стероидты қосындылар).
3
Фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру
Халыққа медициналық жəне дəрі-дəрмектік көмекті ұйымдастырудың негізгі қағидаттары. Рецептерді қабылдау және дәрілерді босату бойынша жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі. Дәрілерді дайындауды, ресімдеу мен босатуды, дәріханаішілік сапаны бақылауды ұйымдастыру. Дәрілік препараттарға қажеттілікті айқындаудң және сұранысты зерделеудің негізгі қағидаттары. Фармацевтикалық этика мен деонтологияның қағидаттары.
3
Таңдау компоненті
66
Бейіндік пәндер
43
Міндетті компонент
16
Дәрілік заттардың өндіріс технологиясы
Негізгі түсініктер мен терминдер. Дәрілер технологиясының міндеттері. Дәрілік заттардың өндірісін мемлекеттік нормалау. Дайын дәрілік заттардың өндірісін ұйымдастырудың жалпы қағидаттары. Фармацевтикалық өндірістің процестері мен аппараттары. Ұнтақтар. Қосындылар. Медициналық ерітінділер. Шәрбаттар. Хош иіс сулары. Алкоголиметрия. Экстракционды дәрілік препараттар. Жаңа алынған өсімдік шикізатынан дайындалған препараттар. Барынша тазартылған фитопрепараттар. (Новогаленді препараттар). Жеке фитопрепараттар. Жануарлар шикізатынан дайындалған препараттар. Ферментті препараттар. Биогенті стимуляторлардың препараттары. Таблеткілер. Түйіршіктер. Драже. Микродраже. Спансулдар. Медициналық желатин капсулалары. Микрокапсулалар. Нанокапсулалар. Асептикалық дайындалатын және өнеркәсіптік өндірістің стерильді дәрілік нысандары. Майлар. Пасталар. Пластырлер. Суппозитории. Аэрозолдер. Көзге арналған дәрілік нысандар. Стоматологиялық дәрілік нысандар. Жасқа байланысты дәрілік нысандар. Жаңа дәрілерді әзірлеу саласында фармацевтикалық технологияның жетістіктері.
4
Фармакогнозия
Дәрілік өсімдіктер, олардың ботаникалық белгілері. Дәрілік өсімдіктердің және дәрілік өсімдік шикізаттарының (құрамындағы биологиялық белсенді заттар бойынша) номенклатурасы. Фармакогнозияның дамудың заманауи кезеңіндегі міндеттері. Дәрілік өсімдік шикізаттарын фармакогностикалық талдау әдістері. Құрамында терпеноидтар, дәрумендер, гликозидтер, алкалоидтар және басқа да биологиялық белсенді заттары бар әртүрлі морфологиялық топтағы дәрілік өсімдік шикізаттарын дайындау, макро-, микроскопиялық, тауарлық талдау жүргізу туралы жалпы ұғымдар. Жинауды, кептіруді, қайта өндеуді ұйымдастыру. Дәрілік өсімдік шикізаттарын стандарттау. Дәрілік өсімдік шикізатына арналған нормативтік құжаттаманы әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі. Құрамында полисахаридтер, майлар, дәрумендер, терпеноидтар, алкалоидтар, ащылар, жүрек гликозидтері, сапониндер, фенол қосылыстары, флавоноидтар, дубильді заттар, кумариндер, хромондар, антрацентуындылар бар дәрілік өсімдік және шикізат. Дәрілік ресурстану. Картографиялық және басқа да материалдарды дайындау. Ресурстық зерттеулер: өсу аймағын табу, картирлеу, қорларын анықтау.
4
Фармацевтикалық химия

Природные биологически активные соединения и лекарственные препараты гетероциклического ряда. Особенности фармацевтического анализа лекарственных препаратов, производных гетероциклических соединений. Природные источники и способы синтеза. Фармакопейные и нефармакопейные методы анализа лекарственных средств гетероциклического ряда, контроля чистоты и количественного содержания. Классификация лекарственных средств, производных гетероциклических соединений. Кислородсодержащие гетероциклы (производные фурана и 5-нитрофурана, производные бензопирана: кумарины, хромановые и фенилхромановые соединения). Азотсодержащие гетероциклы (производные пиррола, индола, иохимбана, лизергиновой кислоты, пиразола, имидазола), производные пиридина (производные пиридинметанола), производные пиридин-3-карбоновой и пиридин-4-карбоновой кислот, производные тропана, производные хинолина и хинуклидина, производные 4-замещенных хинолина, производные 8-замещенных хинолина, производные изохинолина, производные пиримидина, производные пиримидино-тиазола, производные пурина, производные птеридина, производные изоаллоксазина, алкилпроизводные фенотиазина, алцилпроизводные фенотиазина, производные 1,4-бензодиазепина.
4
Управление и экономика фармации
Органы управления фармации в Республике Казахстан. Основные принципы организации лекарственного обеспечения населения. Фармакопейный и фармакологический комитеты. Лицензирование фармацевтической деятельности. Лицензирование, ввоз и вывоз лекарственных средств и изделий медицинского (санитарного) назначения через государственные и негосударственные учреждения. Основные действующие приказы и нормативные акты, регулирующие деятельность фармацевтических организаций и качество лекарственных средств. Элементы организации и процессы управления в фармацевтических организациях и предприятиях (аптеки, аптечные пункты, киоски, фирмы оптово-розничной реализации). Учет и отчетность, анализ хозяйственно-финансовой деятельности фармацевтических субъектов.
4
Компонент по выбору
27
Итого
161
Приложение 3
к государственному общеобязательному
стандарту бакалавриата
по фармацевтической специальности
Типовой учебный план подготовки по специальности 5В110300 – "Фармация"
Срок обучения: 5 лет
Квалификация: "Фармацевт"
Цикл дисцип-лин
Наименование циклов и дисциплин
Объем в академических часах
Объем в креди-тах
Семестр
Форма контроля
1
2
3
4
5
6
ООД
Общеобразовательные дисциплины
1260
28
ООДО
Обязательный компонент
945
21
ООДО 01
Современная история Казахстана
135
3
1
экзамен
ООДО 02
Философия
135
3
3
экзамен
ООДО 03
Иностранный язык
270
6
1-2
экзамен
ООДО 04
Казахский (русский) язык
270
6
1-2
экзамен
ООДО 05
Информационно-коммуникационные технологии
135
3
1
экзамен
Компонент по выбору

Табиғи биологиялық белсенді қосылыстары және гетероцикл қатарындағы дәрілік препараттар. Гетероциклді қосылыстардан өндірілген дәрілік препараттардың фармацевтикалық талдауының ерекшеліктері. Табиғи көздер және синтез тәсілдері. Гетероцикл қатарындағы дәрілік заттарды талдаудың, жиілік бақылаудың және сандық құрамының фармакопеялық және бейформакопеялық әдістер. Гетероциклді қосылыстардан өндірілген дәрілік заттардың жіктемесі. Құрамында қышқыл бар гитероциклдер (фураннан және 5-нитфруннан өндірілгендер, бензопираннан өндірілгендер: кумариндер, хроманды және фенилхроманды қосылыстар). Құрамында азот бар гетероциклдер (пирролдан, индолдан, иохимбаннан, лизергин қышқылынан, пиразолдан, имидазолдан өндірілгендер), пиридиннен өндірілгендер (пиридинметанолдан өндірілгендер), пиридин-3 карбонды және пиридин-4 карбонды қышқылдарынан өндірілгендер, тропаннан өндірілгендер, хинолиннен және хинуклидинен өндірілгендер, аралас 4 хинолиннен өндірілгендер, аралас 8 хинолиннен өндірілгендер, изохинолиннен өндірілгендер, пиримидиннен өндірілгендер, пиримидинді-тиазолдан өндірілгендер, пуриннен өндірілгендер, птеридиннен өндірілгендер, изоаллоксазиннен өндірілгендер, фенотиазиннен алкилөндірілгендер, 1,4-бензодиазепиннен өндірілгендер.
4
Фармацияны басқару және экономикасы
Қазақстан Республикасындағы фармацияны басқару органдары. Халықты дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастырудың негізгі қағидаттары. Фармакопеялық және фармакологиялық комитеттер. Фармацевтикалық қызметті лицензиялау. Дәрілік заттарды және медициналық (санитариялық) мақсаттағы бұйымдарды мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар арқылы әкелуді және әкетуді лицензиялау. Фармацевтикалық ұйымдардың қызметін және дәрілік заттардың сапасын реттейтін негізгі қолданыстағы бұйрықтар мен нормативтік актілер. Фармацевтикалық ұйымдар мен кәсіпорындарды (дәріханаларды, дәріханалық пункттерді, дүңгіршектерді, көтерме-бөлшек сауда фирмаларын) ұйымдастыру мен басқару процестерінің элементтері. Фармацевтикалық субъектілердің қаржы-шаруашылық қызметін есепке алу және есептілік, талдау.
4
Таңдау бойынша компонент
27
Барлығы
161
Фармацевтикалық мамандық
бойынша Бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
3-қосымша
5В110300-"Фармация" мамандығы
бойынша даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі: 5 жыл
Біліктілігі: "Фармацевт"
Пәндер циклдері
Циклдердің және пәндердің атауы
Академиялық сағат бойынша көлемі
Кредит бойынша көлемі
Семестр
Бақылау түрі
1
2
4
5
6
ЖБП
Жалпы білім беру пәндері
1260
28
ЖБМП
Міндетті компонент
945
21
ЖБМП 01
Қазақстанның қазіргі заманғы тарихы
135
3
1
емтихан
ЖБМП 02
Философия
135
3
3
емтихан
ЖБМП 03
Шет тілі
270
6
1-2
емтихан
ЖБМП 04
Қазақ (орыс) тілі
270
6
1-2
емтихан
ЖБМП 05
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
135
3
1
емтихан
Таңдау бойынша компонент

Экзаменационная сессия (9х3 нед.)
27
ВСЕГО
178
252
8130
2790
5340
Приложение 8
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2016 года № 661
Приложение 5-2
к приказу исполняющего
обязанности Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по медицинским специальностям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по медицинским специальностям (далее – ГОСО) разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливает требования к содержанию образовательных программ, структуре и содержанию образования, оценке уровня подготовленности обучающихся по медицинским специальностям технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
В ГОСО применяются следующие термины и определения:
1) базовая компетенция (далее – БК) – способность управлять собой и собственной деятельностью, склонность к самомотивации и самоорганизации;
2) квалификация – уровень подготовленности к компетентному выполнению определенного вида деятельности по полученной специальности;
3) образовательная программа – документ, определяющий содержание образования определенной ступени системы образования через перечень дисциплин, видов учебной работы и включает цели, объемы учебного времени на их изучение;
4) организации образования в области здравоохранения (далее – организации образования) – организации образования, реализующие подготовку, повышение квалификации и переподготовку профессиональных научно-педагогических, медицинских и фармацевтических кадров для системы здравоохранения;
5) профессиональная компетенция (далее – ПК) – способность специалиста решать совокупность профессиональных задач на основе знаний, умений и навыков, а также личностных качеств, позволяющих эффективно осуществлять профессиональную деятельность;
6) профессиональная практика – неотъемлемая часть учебного процесса профессионального образования и эффективной формы профессиональной подготовки работников квалифицированного технического и обслуживающего труда к трудовой деятельности;
7) типовая профессиональная учебная программа (далее – ТУП) – документ, определяющий содержание и объем знаний, умений и навыков, подлежащих освоению по конкретной дисциплине типового учебного плана;
8) компетенция – способность специалиста действовать и решать определенную совокупность профессиональных задач на основе единства знаний, навыков, профессионального опыта;

Емтихан сессиясы (9х3 апта)
27
Барлығы
178
252
8130
2790
5340
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
5-2-қосымша
Медициналық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты 1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖМБС) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық мамандықтар бойынша білім алушылардың техникалық және кәсіптік білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ) оқыту бағдарламаларының мазмұнына, білім беру құрылымы мен мазмұнына, дайындық деңгейін бағалауға қойылатын талаптарды белгілейді.
МЖМБС-нда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық құзырет (бұдан әрі – БҚ) – өзін-өзі және жеке қызметін басқару қабілеттілігі, өзін-өзі ынталандыруға және өзін-өзі ұйымдастыруға бейімділігі;
2) біліктілік – алынған мамандық бойынша қызметтің белгілі бір түрін құзыретті орындауға даярлық деңгейі;
3) білім беру бағдарламасы – пәндер тізімі арқылы білім беру жүйесінің белгілі бір кезеңін білім беру мазмұнын анықтайтын құжат және оларды зерделеу мақсатын, оқу мерзімінің көлемін қамтиды;
4) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) - денсаулық сақтау жүйесі үшін кәсіптік ғылыми-педагогикалық, медициналық және фармацевтикалық кадрлар даярлауды, біліктілігін арттыру мен қайта даярлауды іске асыратын білім беру ұйымы;
5) кәсіптік құзырет (бұдан әрі – КҚ) – білім, іскерлік пен дағдылар, сондай-ақ кәсіптік қызметті тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін жеке қасиеттер негізінде маманның кәсіптік міндеттер жиынтығын шешу қабілеттілігі;
6) кәсіби практика – кәсіптік білім беру және білікті техникалық және қызмет көрсету саласының қызметкерлерін жұмыс істеуге оқытудың тиімді нысанының білім беру процесінің ажырамас бөлігі;
7) кәсіби үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – ҮОБ) – үлгілік оқу жоспарының нақты пәні бойынша меңгерілуге тиіс білім, іскерлік және дағдының мазмұны мен көлемін айқындайтын құжат;
8) құзыреттілік – кәсіби әрекет және білім, дағды және кәсіби тәжірибе бірлігі негізінде маманның кәсіби міндеттердің нақты жиынтығын шеше білу қабілеттілігі;

9) нормативный срок обучения – срок освоения профессиональной учебной программы по конкретной форме обучения;
10) рабочий учебный план (далее – РУПл) – документ, разрабатываемый организацией технического и профессионального образования на основе типового учебного плана, регламентирующий перечень и объем учебных дисциплин, последовательность, интенсивность и основные формы организации обучения, контроль знаний и умений обучающихся, оценку уровня профессиональной подготовленности, утверждаемый руководителем организации образования;
11) рабочая учебная программа (далее – РУП) – документ, разрабатываемый организацией технического и профессионального образования для конкретной дисциплины рабочего учебного плана на основе типовой учебной программы, утверждаемый руководителем организации образования;
12) модель учебного плана – форма представления учебного плана, отражающая основные инвариантные структурные компоненты содержания технического и профессионального обучения;
13) пациентцентрированность – ориентация профессиональной деятельности на жизнь и окружение пациента;
14) типовой учебный план (далее – ТУПл) – документ, разработанный на основе модели учебного плана, устанавливающий перечень и объем учебных дисциплин применительно к профессии и специальности, срокам обучения в организациях технического и профессионального образования;
15) цикл – совокупность учебных дисциплин одной образовательной направленности.
2. Образовательные программы по медицинским специальностям ТиПО реализуются организациями образования, имеющими лицензию на занятие образовательной деятельностью по соответствующей специальности независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, в соответствии с пунктом 9 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
3. Организации образования Республики Казахстан осуществляют подготовку специалистов технического и профессионального, послесреднего образования по медицинским специальностям в соответствии с:
1) настоящим ГОСО, ТУП и ТУПл;
2) РУП;
3) академическим календарем.
4. Продолжительность обучения по медицинским специальностям ТиПО составляет от 10 месяцев до 3 лет 10 месяцев в зависимости от избранной специальности и предшествующего уровня образования.
5. Обучение по медицинским специальностям ТиПО осуществляется по очной и вечерней форме.
6. Необходимый предшествующий уровень образования для лиц, желающих освоить образовательную программу – основное среднее или общее среднее образование.
7. Применение ГОСО предусматривает достижение следующих целей:

9) нормативтік оқу мерзімі – нақты оқу нысаны бойынша кәсіптік оқу бағдарламасын меңгеру мерзімі;
10) оқу жұмыс жоспары (бұдан әрі – ОЖЖ) – білім беру ұйымының басшысы бекітетін оқу пәндерінің тізбесі мен көлемін, бірізділігін, қарқындылығын және оқытуды ұйымдастырудың негізгі нысандарын, білім алушының білімі мен іскерлігін бақылауды және кәсіптік даярлығын бағалауды регламенттейтін үлгілік оқу жоспарының негізінде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымы әзірлейтін құжат;
11) оқу жұмыс бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – білім беру ұйымының басшысы бекітетін үлгілік оқу бағдарламасы негізінде нақты оқу жұмыс жоспарына арналған техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары әзірлейтін құжат;
12) оқу жоспарының моделі – техникалық және кәсіптік білім беру мазмұнының инварианттық негізгі құрылымдық құрамын бейнелейтін оқу жоспарын сипаттайтын нысан;
13) орталықтанған науқас – кәсіби қызметтің пациенттің өмірі мен оны қоршағандарға бағытталуы;
14) үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖ) – техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мамандықтар мен біліктіліктерге, оқыту мерзіміне қатысты оқу пәндерінің тізбесі мен көлемін белгілейтін, оқу жоспарының моделі негізінде әзірленетін құжат;
15) цикл – білім берудің бір бағытындағы оқу пәндерінің жиынтығы.
2. "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 2007 жылғы 27 шілдедегі 14-бабының 9-тармағына сәйкес ТжКБ медициналық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, тиісті мамандықтар бойынша білім беру қызметін жүргізуге лицензиясы бар білім беру ұйымдары жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдары медициналық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімді мамандарды даярлауды:
1) осы МЖМБС, ҮОБ және ҮОЖ бойынша;
2) ОЖБ;
3) академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырады.
4. ТжКБ беру медициналық мамандықтар бойынша таңдаған мамандығы мен базалық біліміне байланысты оқу мерзімі 10 айдан 3 жыл 10 айға дейінгі уақытты құрайды.
5. ТжКБ беру медициналық мамандықтар бойынша оқу күндізгі және кешкі нысан бойынша жүзеге асырылады.
6. Білім беру бағдарламасын игергісі келетіндерге арналған талап базалық білімінің деңгейі - негізгі орта немесе жалпы орта білім.
7. МЖМБС қолдану мынадай мақсаттарға қол жеткізу үшін бағытталған:

1) обеспечение гарантии качества образования за счет предъявления обязательных требований к уровню подготовки обучающихся и образовательной деятельности организаций образования;
2) упорядочение прав субъектов образовательной деятельности;
3) повышение объективности и информативности оценки подготовки обучающихся и качества образовательных программ;
4) обеспечение функционирования единого образовательного пространства Республики Казахстан.
8. ТУПл медицинских специальностей ТиПО определяют совокупность требований к структуре, объему и содержанию образовательных программ специальностей, нормативным срокам обучения и уровню подготовки обучающихся.
Глава 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
9. ГОСО предусматривает использование компетентностного подхода, реализуемого в рамках модульного обучения.
10. Уровень освоения образовательных программ обеспечивается различными видами контроля: промежуточная аттестация (зачет, дифференцированный зачет, экзамен), итоговая аттестация.
11. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе, присваивается квалификация по соответствующей специальности и выдается документ государственного образца по форме в соответствии с Видами и формами документов об образовании государственного образца и Правилами их выдачи, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10348).
Глава 3. Требования к содержанию типовой профессиональной учебной программы
12. Структура содержания образования определяется требованиями к учетно-измерительным инструментам образования: учебным планам и программам, объему учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видам академических занятий в соответствии с Типовыми правилами деятельности организаций технического и профессионального образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 (далее – Типовые правила).
13. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных планов. Учебные планы подразделяются на ТУПл и РУПл. РУПл разрабатывается на основе ТУПл с учетом требований работодателей.
14. Содержание ТУП медицинских специальностей ТиПО предусматривает изучение: общегуманитарных, экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин согласно приложениям 1-14 к настоящему ГОСО.
15. Во всех формах учебных планов используется единая система кодировки учебных дисциплин:

1) білім беру ұйымдарының білім алушыларды даярлау деңгейі мен оқыту үшін міндетті талаптар ұсыну есебінен білім беру сапасын қамтамасыз ету;
2) білім беру қызметі субъектілерінің құқықтарын реттеу;
3) білім алушыларды дайындауда бағалаудың объективтілігі мен ақпараттылығын және білім беру бағдарламаларының сапасын арттыру;
4) Қазақстан Республикасының бірыңғай білім беру кеңістігінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
8. ТжКБ беруде медициналық мамандықтар бойынша ҮОЖ-лары білім беру бағдарламаларының құрылымын, көлемін және мазмұнын, оқытудың нормативті мерзімі мен білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптардың жиынтығын анықтайды.
2-бөлім. Білім алушылардың даярлық деңгейіне
қойылатын талаптар
9. МЖМБС модульдік оқыту шеңберінде жүзеге асырылатын құзыреттілік тәсілін қолдануды көздейді.
10. Білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейі әртүрлі бақылау түрлерімен қамтамасыз етіледі: аралық аттестация (сынақ, сараланған сынақ, емтихан), қорытынды аттестаттау.
11. Білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған тұлғаларға Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10348 болып тіркелген) тиісті мамандық бойынша біліктілік және Мемлекеттік үлгідегі білім беру туралы құжаттардың түрлері мен нысандарын және оларды беру қағидаларына сәйкес мемлекеттік үлгідегі құжат беріледі.
3-бөлім. Үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасының
мазмұнына қойылатын талаптар
12. Мазмұнының білім беру құрылымы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы №499 қаулысымен бекітілген техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес есептеу-өлшегіш құралдарына қойылатын талаптармен: оқу жоспары және бағдарламаларына, оқу жүктемесінің көлеміне, академиялық кезеңдер ұзақтығына, академиялық сабақ түрлеріне байланысты анықталады (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар).
13. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру оқу жоспарының негізінде жүзеге асырылады. Оқу жоспарлары ҮОЖ және ОЖЖ болып бөлінеді. ОЖЖ жұмыс берушілердің талаптарын ескере отырып ҮОЖ негізінде әзірленеді.
14. ТжКБ беру медициналық мамандықтар бойынша ОҮБ – ның мазмұнында: жалпы гуманитарлық, экономикалық, жалпы кәсіптік, осы МЖМБС-ке 1-14-қосымшаларына сәйкес арнайы пәндер қарастырылған.
15. Оқу жоспарларының барлық нысандарында оқыту пәндерін кодтаудың бірыңғай жүйесі қолданылады:

1) общегуманитарные дисциплины;
2) социально-экономические дисциплины;
3) общепрофессиональные дисциплины;
4) специальные дисциплины;
5) производственное обучение;
6) профессиональная практика.
16. Перечень и объем дисциплин обязательного компонента определяются ТУПлом, согласно приложениям 15-28 к типовой профессиональной учебной программе по медицинским и фармацевтической специальностям ТиПО.
17. Образовательная учебная программа включает обязательные дисциплины, дисциплины, определяемые организацией образования, факультативные занятия и консультации. Консультации и факультативные занятия направлены на обеспечение индивидуальных способностей и запросов обучаемых.
18. В ТУПле определяется трудоемкость каждой учебной дисциплины обязательного компонента, каждого вида учебной деятельности в академических часах и формы итогового контроля.
19. РУПл разрабатывается на основе ТУПл специальности и утверждается руководителем организации образования на основании решения педагогического совета в соответствии с Типовыми правилами.
20. Реализация образовательных программ осуществляется на основе учебно-методических комплексов специальности и дисциплин. Форма, структура и порядок разработки учебно-методических комплексов специальностей и дисциплин определяются организациями образования в соответствии с Типовыми правилами.
21. Организации образования при разработке и реализации образовательной учебной программы:
1) изменяют до 30% объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы;
2) выбирают различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса.
22. Обучение по медицинским специальностям ТиПО осуществляется на государственном и русском языках. При внедрении программ трехъязычного образования обучение осуществляется на трех языках: государственном, русском и английском.
23. Реализация образовательной учебной программы по медицинским специальностям ТиПО обеспечивается научно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее (в том числе высшее сестринское образование), а также среднее медицинское образование (при наличии высшего педагогического образования), соответствующее профилю преподаваемой дисциплины и систематически занимающихся педагогической, научно-методической или практической деятельностью в сфере здравоохранения.
24. К преподаванию профильных дисциплин также привлекаются высококвалифицированные специалисты из практического здравоохранения с первой и высшей квалификационными категориями.

1) жалпы гуманитарлық пәндер;
2) әлеуметтік-экономикалық пәндер;
3) жалпы кәсіптік пәндер;
4) арнайы пәндер;
5) өндірістік оқыту;
6) кәсіптік практика.
16. Міндетті компонент пәндерінің тізбесі және көлемі ТжКБ медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасына 15-28 қосымшаларына сәйкес ҮОЖ айқындайды
17. Білім беретін оқу бағдарламасы міндетті пәндерді, білім беру ұйымы айқындайтын пәндерді, факультативтік сабақтар мен консультацияларды қамтиды. Консультациялар мен факультативтік сабақтар жеке білім алушылардың қабілеттері мен сұраныстарын қамтамасыз етуге бағытталған.
18. ҮОЖ-да әрбір оқу пәнінің міндетті компонентінің күрделілігі, академиялық сағаттардағы әрбір оқу қызметінің түрі және қорытынды бақылау нысандары анықталады.
19. ООЖ мамандықтың ҮОЖ негізінде әзірленеді және Үлгілік қағидаларға сәйкес педагогикалық кеңестің шешімінің негізінде білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
20. Білім беру бағдарламаларын іске асыру мамандық және пәндердің оқыту-әдістемелік кешендерінің негізінде жүзеге асырылады. Мамандықтар мен пәндердің оқу-әдістемелік кешендерін әзірлеу нысанын, құрылымы мен тәртібін Үлгілік қағидаларға сәйкес білім беру ұйымдары анықтайды.
21. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру кезінде білім беру ұйымдары:
1) Кәсіптік оқу бағдарламасын меңгеруге бөлінетін оқу уақытының жиынтық көлемін сақтай отырып, пәндер мен циклдер үшін оқыту уақытының көлемін 30 %-ға дейін өзгертеді;
2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдайды.
22. Медициналық мамандықтар бойынша ТжКБ беру мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Үштілдік білім беру бағдарламасын енгізу кезінде оқу үш тілде жүргізіледі: мемлекеттік, орыс және ағылшын.
23. ТжКБ берудің медициналық мамандықтар бойынша оқу бағдарламасын іске асыру ғылыми-педагогикалық, базалық жоғары (оның ішінде жоғары мейіргер ісі бойынша білімі бар болған жағдайда), сондай-ақ орта медициналық білімі бар (жоғары педагогикалық білімі бар болған жағдайда), оқытылатын пән бейініне сәйкес және жүйелі түрде педагогикалық, ғылыми-әдістемелік немесе денсаулық сақтау саласында тәжірибемен айналысатын кадрлармен қамтамасыз етіледі.
24. Бейінді пәндерді оқытуға жоғары және бірінші біліктілік санаттары бар практикалық денсаулық сақтаудың жоғары білікті мамандары тартылады.

25. Организация профессиональной подготовки включает в себя:
1) лабораторно-практические занятия по общепрофессиональным и специальным дисциплинам;
2) производственное обучение;
3) профессиональная практика.
26. Сроки и содержание учебных программ практических занятий, производственного обучения и профессиональной практики определяются в соответствии с РУП, РУПл и квалификационными требованиями.
27. Профессиональная практика проводится в медицинских организациях на основе договора с работодателями, в том числе в рамках концепции дуального обучения, под руководством квалифицированных специалистов и направлена на освоение и закрепление знаний, полученных в процессе обучения, приобретение практических навыков и овладение профессиональными компетенциями в соответствии с Типовыми правилами. Профессиональная подготовка, включающая объем практических занятий по специальным дисциплинам, производственному обучению и профессиональной практике составляет не менее 40% от общего объема учебного времени обязательного обучения согласно государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" (далее – Постановление № 1080).
28. Реализация образовательной программы обеспечивается наличием аудиторного фонда, специализированных кабинетов и лабораторий, манекенов, тренажеров, симуляционного оборудования, библиотечного фонда учебной литературы и учебно-методических пособий, в том числе: электронных учебных пособий, аудио- и видеоматериалов, методических наглядных пособий и рекомендаций по дисциплинам, профессиональным практикам, проектным работам с использованием инновационных и информационных компьютерных технологий.
29. Для вечерней формы обучения объем учебного времени обязательных учебных занятий составляет 70 % от соответствующего объема учебного времени, предусмотренного для очной формы обучения согласно Постановлению № 1080.
Глава 4. Требования к объему учебной нагрузки обучающихся
30. Объем учебной нагрузки обучающегося измеряется в академических часах, осваиваемых им в течение учебного года по каждой дисциплине.
31. Планирование учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в академических часах.
32. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, не превышает 54 часа в неделю.

25. Кәсіби даярлықты ұйымдастыру төмендегілерді қамтиды:
1) жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша зертханалық-практикалық сабақтар;
2) өндірістік оқыту;
3) кәсіби практика.
26. Практикалық сабақтардың, өндірістік оқыту және кәсіби практиканың оқу бағдарламаларының мазмұны мен мерзімдері ҮОБ, ОЖЖ бойынша және біліктілік талаптарына сәйкес анықталады.
27. Кәсіптік практика медициналық ұйымдарда жұмыс берушілермен шарт негізінде, оның ішінде дуалді оқыту тұжырымдамасы шеңберінде, білікті мамандардың басшылық етуімен жүргізіледі және оқыту процесінде алынған білімін игеру және бекітуге, Үлгілік қағидаларға сәйкес практикалық дағдыларды игеру және кәсіби құзіреттіліктерді меңгеру бағытталған. "Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының тиісті білім беру деңгейін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі - № 1080 қаулы) техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтардың көлемін, өндірістік оқыту және кәсіптік практиканы қамтитын кәсіптік даярлау міндетті оқытудың жалпы оқу уақыты көлемінің кемінде 40%-ын құрауы тиіс.
28. Білім беру бағдарламасын іске асыру аудиториялық қор, арнайы кабинеттер және зертханалар, манекендерді, тренажерларды, симуляциялық жабдықтар, кітапхана қорын, оқу әдебиеттерін және оқу-әдістемелік құралдар, соның ішінде: электрондық оқу құралдары, аудио және бейне материалдар, әдістемелік көрнекі құралдар және пәндер бойынша ұсынымдар, кәсіптік практикалар, инновациялық және ақпараттық компьютерлік технологияларды қолданумен жобалық жұмыстардың болуымен қамтамасыз етіледі.
29. Оқытудың кешкі нысаны үшін міндетті оқу сабақтарын оқу уақытының көлемі № 1080 қаулыға сәйкес күндізгі оқу нысаны үшін қарастырылған оқу уақытының тиісті көлемінің 70%-ын құрайды.
4 Бөлім. Білім алушылардың оқу жүктемесінің көлеміне
қойылатын талаптар
30. Білім алушының оқу жүктемесінің көлемі әр пән бойынша оқу жылы ішінде игеретін академиялық сағатпен өлшенеді.
31. Профессор-оқытушылар құрамының оқу жүктемесін жоспарлау академиялық сағаттармен жүзеге асырылады.
32. Білім алушылардың оқу жүктемесінің жоғары көлемі аудиториялық және аудиториядан тыс оқу жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс.

33. Общий объем учебного времени при очной форме определяется из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации).
34. При определении объема учебной нагрузки обучающихся организация образования:
1) расширяет, углубляет теоретическую и практическую подготовку по специальности путем введения самостоятельных дисциплин, дополнительных тем и разделов в учебные программы и увеличения объема учебного времени профессиональной практики;
2) вводит дисциплины, направленные на удовлетворение потребностей работодателей в сфере профессиональных интересов (дисциплины, определяемые организацией образования до 10%).
35. Учебный год начинается 1 сентября и оканчивается в зависимости от организации учебного процесса, связанной со спецификой специальности. Каникулярное время составляет 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель.
Факультативные дисциплины предусматриваются в объеме не более 4 часов в неделю на 1 учебную группу.
Консультации для обучающихся очной формы обучения предусматриваются в объеме не более 100 часов на учебную группу на каждый учебный год. Консультации планируются по дисциплинам, по которым предусмотрены промежуточные и итоговые аттестации в виде экзаменов, а также проведение оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации.
36. Количество экзаменов по общегуманитарным, социально-экономическим, общепрофессиональным и специальным дисциплинам определяется исходя из требований к уровню знаний, умений и компетенций, которыми обладает обучающийся.
37. Общая продолжительность экзаменационной сессии в течение одного учебного года не превышает 4 недель.
38. Зачеты и дифференцированные зачеты проводятся за счет учебного времени, отведенного на изучение данной дисциплины и оценивается по пятибалльной системе.
Экзамены проводятся в сроки, отведенные на промежуточную аттестацию.
Для оценки уровня подготовки обучающегося по завершению освоения профессиональной образовательной программы проводится итоговая аттестация.
39. Итоговая аттестация обучающихся включает:
1) аттестацию обучающихся в организациях образования;
2) оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации.
40. Итоговая аттестация обучающихся в организациях образования проводится с целью определения уровня освоения образовательных программ обучающимися по итогам полного курса обучения.
Форма аттестации по итогам завершения обучения образовательной программы – сдача комплексного экзамена по специальности в два этапа:

33. Күндізгі оқыту нысанында оқу жүктемесінің жалпы көлемі міндетті оқу жүктемесі есебінен кемінде аптасына 36 сағат (бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді).
34. Білім беру ұйымы білім алушылардың оқу жүктемесінің көлемін анықтау кезінде:
1) мамандығы бойынша оқу бағдарламаларына дербес пәндерді, қосымша тақырыптар мен бөлімдерді енгізу жолымен теориялық және практикалық дайындықты кеңейтеді, тереңдетеді, кәсіби практиканың оқу уақытының көлемін ұлғайтады;
2) жұмыс берушілердің кәсіби саладағы талаптарын қанағаттандыруға бағытталған қажетті пәнді енгізеді (білім беру ұйымымен анықталатын пәндер 10%-ға дейін).
35. Оқу жылы 1 қыркүйектен басталады және оқу үрдісін ұйымдастыруға тәуелді мамандықтың ерекшелігіне байланысты аяқталады. Демалыс уақыты жылына 11 аптаны, оның ішінде қысқы мерзімде – кемінде 2 аптаны құрайды.
Факультативтік пәндер 1 оқу тобына аптасына 4 сағаттан артық емес көлемде қарастырылады.
Оқытудың күндізгі нысанында білім алушылар үшін консультациялар әрбір оқу жылындағы оқу тобына 100 сағаттан аспайтын көлемде қарастырылады. Консультациялар емтихан түрінде аралық және қорытынды аттестация қарастырылған пәндер бойынша, сондай-ақ кәсіби даярлық деңгейін бағалауды жүргізу мен біліктілік тағайындау жоспарланады.
36. Емтихандар саны жалпы гуманитарлық, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша білім алушы меңгерген білім, білік және құзырлық деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкес айқындалады.
37. Бір оқу жылының ішінде емтихандық сессияның жалпы ұзақтығы 4 аптадан аспайды.
38. Сынақтар мен дифференциалдық сынақтар, осы пәнді оқытуға бөлінген оқу уақыты есебінен жүргізіліп 5 балдық жүйемен бағаланады.
Емтихандар аралық аттестаттауға бөлінген мерзімде өткізіледі.
Кәсіби білім беру бағдарламасын меңгергеннен кейін білім алушының даярлық деңгейін бағалау үшін қорытынды аттестаттау өткізіледі.
39. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау :
1) білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды аттестаттауды;
2) кәсіби даярлық деңгейін бағалау мен біліктілікті беруді қамтиды.
40. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау оқытудың толық курсының қорытындысы бойынша білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейін айқындау мақсатында өткізіледі.
Білім беру бағдарламасының оқытуды аяқтау қорытындысы бойынша аттестаттау түрі – мамандық бойынша екі кезеңнен тұратын кешенді емтихан тапсыру:

1) теоретический этап (тестирование по специальным дисциплинам);
2) практический этап (выполнение практических заданий по уровням квалификации).
41. Проведение итоговой аттестации обучающихся в организациях образования составляет не более двух недель.
42. Объем учебного времени на организацию и проведение оценки уровня подготовленности и присвоения квалификации указаны в ТУПле.
43. Практические экзамены по специальностям проводятся в симуляционных кабинетах, учебно-тренинговых центрах организаций образования, на базах медицинских организаций, оснащенных необходимым оборудованием, согласно Нормативам оснащения доклинических симуляционных кабинетов медицинских колледжей, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 423 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11644).
44. Время, отводимое на проведение профессиональной практики, не превышает 10 недель.
45. Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам производится с учетом междисциплинарных связей.
46. Занятия по дисциплине "Физическая культура" являются обязательными и планируются не более 4 часов в неделю, 2 часа из которых со второго курса отводятся для занятий в спортивных секциях.
47. С целью совершенствования и закрепления базовых, профессиональных компетенций и практических навыков включены: часы по практическим занятиям специальных дисциплин, производственное обучение и профессиональная практика на клинических базах. При проведении практических занятий по специальным дисциплинам предусматривается деление групп на подгруппы численностью обучающихся 8-12 человек, по общепрофессиональным дисциплинам – не более 13 человек.
Приложение 9
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 августа 2016 года № 661
Приложение 5-3
к приказу исполняющего
обязанности Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по фармацевтической специальности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по фармацевтическим специальностям (далее – ГОСО) разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливает требования к содержанию образовательных программ, структуре и содержанию образования, оценке уровня подготовленности обучающихся по фармацевтической специальности технического и профессионального образования (далее – ТиПО).
В ГОСО применяются следующие термины и определения:

1) теориялық кезең (арнайы пәндер бойынша тестілеу);
2) практикалық кезең (біліктілік деңгейі бойынша практикалық тапсырмаларды орындау).
41. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау екі аптадан аспайды.
42. Даярлық деңгейін бағалауды ұйымдастыру және жүргізуге арналған оқу уақытының көлемі және біліктілік беру ҮОЖ көрсетілген.
43. Мамандықтар бойынша практикалық емтихандар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 423 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11644 болып тіркелген) медициналық колледждердің клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттерін жарақтандыру нормативіне сәйкес білім беру ұйымдарының симуляциялық кабинеттерінде, оқу-жаттықтыру орталықтарында, қажетті құралдармен жабдықталған медициналық ұйымдардың базасында жүргізіледі.
44. Кәсіптік практиканы өткізуге берілетін уақыт 10 аптадан аспайды.
45. Оқу пәндерін зерделеудің бірізділігін белгілеу, оқу уақытын бөлу олардың әрқайсысы бойынша курстар мен семестрлер бойынша пәнаралық байланыстарды ескере отырып жүргізіледі.
46. "Дене тәрбиесі" бойынша сабақтар міндетті болып табылады және аптасына 4 сағаттан аспайтындай (мамандыққа байланысты) жоспарланады, олардың екі сағаты екінші курстан бастап спорт секцияларында сабақ өткізуге бөлінеді.
47. Базалық, кәсіби құзыреттілік және практикалық дағдыларды жетілдіру және бекіту мақсатында: арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтар, клиникалық базаларда өндірістік оқыту және кәсіптік практика сағаттары енгізілген. Арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтарды өткізу кезінде білім алушылардың саны 8-12 адамнан тұратын, жалпы кәсіптік пәндер бойынша – 13 адамнан артық емес кіші топтарға бөлінеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шілдедегі
№ 661 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
5-3-қосымша
Фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің
мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1 .Бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖМБС) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және фармацевтикалық мамандықтар бойынша білім алушылардың техникалық және кәсіптік білім берудің (бұдан әрі – ТжКБ) оқыту бағдарламаларының мазмұнына, білім беру құрылымы мен мазмұнына, дайындық деңгейін бағалауға қойылатын талаптарды белгілейді.
МЖМБС-нда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:

13) цикл – совокупность учебных дисциплин одной образовательной направленности;
2. Образовательные программы по фармацевтической специальности реализуются организациями образования, имеющими лицензию на занятие образовательной деятельностью по соответствующей специальности независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, в соответствии с пунктом 9 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
3. Организации образования Республики Казахстан осуществляют подготовку специалистов технического и профессионального образования по специальности 0306000 – "Фармация" в соответствии с:
1) ГОСО, ТУП и ТУПл специальностей;
2) РУП;
3) академическим календарем.
4. Продолжительность обучения по специальности 0306000 – "Фармация" составляет 2 года 10 месяцев.
5. Обучение по специальности 0306000 – "Фармация" осуществляется только по очной форме.
6. Необходимый предшествующий уровень образования для лиц, желающих освоить образовательную программу – общее среднее образование.
7. Применение ГОСО предусматривает достижение следующих целей:
1) обеспечение гарантии качества образования за счет предъявления обязательных требований к уровню подготовки обучающихся и образовательной деятельности организаций образования;
2) упорядочение прав субъектов образовательной деятельности;
3) повышение объективности и информативности оценки подготовки обучающихся и качества образовательных программ;
4) обеспечение функционирования единого образовательного пространства Казахстана.
8. ТУПл по специальности 0306000 – "Фармация", в соответствии с положениями ГОСО, определяет совокупность требований к структуре, объему и содержанию образовательных программ специальности, нормативным срокам обучения и уровню подготовки обучающихся.
Глава 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
9. ГОСО предусматривает использование компетентностного подхода, реализуемого в рамках модульного обучения.
10. Уровень освоения образовательных программ обеспечивается разными видами контроля: промежуточная аттестация (зачет, дифференцированный зачет, экзамен), итоговая аттестация.
11. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе, присваивается квалификация по соответствующей специальности и выдается документ государственного образца по форме в соответствии с Видами и формами документов об образовании государственного образца и Правилами их выдачи, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10348).
Глава 3. Требования к содержанию типовой профессиональной учебной программы

13) цикл – білім берудің бір бағытындағы оқу пәндерінің жиынтығы.
2. Фармацевтикалық мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 14-бабының 9-тармағына сәйкес меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан тиісті мамандық бойынша білім беру қызметін жүргізуге лицензиясы бар білім беру ұйымдары жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдары 0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарды даярлауды:
1) МЖМБС, ҮОБ және мамандықтардың ҮОЖ;
2) ОЖЖ;
3) академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырады.
4. 0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша оқу мерзімі 2 жыл 10 айға дейінгі уақытты құрайды.
5. 0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша оқу нысаны тек күндізгі бойынша жүзеге асырылады.
6. Білім беру бағдарламасын игергісі келетіндерге арналған талап етілетін қажетті алдыңғы білімінің деңгейі - жалпы орта білім.
7. МЖМБС қолдану мынадай мақсаттарға қол жеткізуді көздейді:
1) білім беру сапасының кепілдігін қамтамасыз ету білім алушылардың дайындық деңгейіне және білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын міндетті талаптар арқылы жүзеге асады;
2) білім беру қызметі субъектілерінің құқықтарын реттеу;
3) білім алушылардың дайындық және білім беру бағдарламаларының сапасын бағалаудың объективтілігі мен ақпараттылығын арттыру;
4) Қазақстанда білім беру кеңістігінің бірыңғай жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
8. 0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша ҮОЖ-лары МЖМБС сәйкес білім беру бағдарламаларының құрылымын, көлемін және мазмұнын, оқытудың нормативті мерзімі мен білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптардың жиынтығын анықтайды.
2. Бөлім. Білім алушылардың даярлық деңгейіне
қойылатын талаптар
9. МЖМБС-ын модульдік оқыту шеңберінде жүзеге асырылатын құзыреттілік тәсілін қолдануды көздейді.
10. Білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейі әртүрлі бақылау түрлерімен қамтамасыз етіледі: аралық аттестация (сынақ, сараланған сынақ, емтихан), қорытынды аттестаттау.
11. Білім беру бағдарламасы бойынша оқуды аяқтаған тұлғаларға Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) Мемлекеттік үлгідегі білім беру туралы құжаттардың түрлері мен нысандарын және оларды беру қағидаларына сәйкес тиісті мамандық бойынша біліктілік және мемлекеттік үлгідегі құжат беріледі.
3. Бөлім. Үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасының мазмұнына
қойылатын талаптар

12. Структура содержания образования определяется требованиями к учетно-измерительным инструментам образования: учебным планам и программам, объему учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видам академических занятий в соответствии с Типовыми правилами деятельности организаций технического и профессионального образования, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 (далее – Типовые правила).
13. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных планов. Учебные планы подразделяются на типовые (далее – ТУПл) и рабочие (далее – РУПл). РУПл разрабатывается на основе ТУПл с учетом требований работодателей.
14. Содержание ТУП по специальности 0306000 – "Фармация" предусматривает изучение: общегуманитарных, экономических, общепрофессиональных, специальных дисциплин согласно приложению 10 к настоящему ГОСО.
15. Во всех формах учебных планов используется единая система кодировки учебных дисциплин:
1) общегуманитарные дисциплины;
2) социально-экономические дисциплины;
3) общепрофессиональные дисциплины;
4) специальные дисциплины;
5) производственное обучение;
6) профессиональная практика.
16. Образовательная учебная программа включает обязательные дисциплины, дисциплины, определяемые организацией образования, факультативные занятия и консультации. Консультации и факультативные занятия направлены на обеспечение индивидуальных способностей и запросов обучаемых. Консультации и факультативные занятия направлены на обеспечение индивидуальных способностей и запросов обучаемых.
17. В ТУПле определяется трудоемкость каждой учебной дисциплины обязательного компонента и каждого вида учебной деятельности, в академических часах и формы итогового контроля.
18. РУПл разрабатывается на основе ТУПл специальности и утверждается руководителем организации образования на основании решения педагогического совета в соответствии с Типовыми правилами.
19. Реализация образовательных программ осуществляется на основе учебно-методических комплексов специальности и дисциплин. Форма, структура и порядок разработки учебно-методических комплексов специальностей и дисциплин определяются организациями образования в соответствии с Типовыми правилами.
20. При разработке и реализации образовательной учебной программы организация образования:
1) изменяет до 30 % объема учебного времени для циклов и дисциплин при сохранении суммарного объема учебного времени, отведенных на освоение профессиональной учебной программы;

12. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы №499 қаулысымен бекітілген техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидалары білім берудің құрылымының мазмұны есептеу-өлшегіш құралдарымен белгіленген талаптарға сәйкес: оқу жоспары мен бағдарламаларына, оқу жүктемесінің көлеміне, академиялық кезеңдер ұзақтығына, академиялық сабақ түрлеріне, оқу материалының көлеміне байланысты анықталады (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар).
13. Жоспарлау және білім беру қызметін ұйымдастыру оқу жоспарының негізінде жүзеге асырылады. Оқу жоспарлары үлгілік (бұдан әрі – ҮОЖ) және жұмыс (бұдан әрі – ОЖЖ) болып бөлінеді. ОЖЖ жұмыс берушілердің талаптарын ескере отырып ҮОЖ негізінде әзірленеді.
14. 0306000 – "Фармация" мамандығы бойынша ОҮБ-ның мазмұнында: жалпы гуманитарлық, экономикалық, жалпы кәсіптік, осы МЖМБС-ке 10-қосымшаға сәйкес арнайы пәндер қарастырылған.
15. Оқу жоспарларының барлық нысандарында пәндерді кодтаудың бірыңғай жүйесі қолданылады:
1) жалпы гуманитарлық пәндер;
2) әлеуметтік-экономикалық пәндер;
3) жалпы кәсіптік пәндер;
4) арнайы пәндер;
5) өндірістік оқыту;
6) кәсіби практика.
16. Білім беретін оқу бағдарламасы міндетті пәндерді, білім беру ұйымы айқындайтын пәндерді, факультативтік сабақтар мен консультацияларды қамтиды. Консультациялар мен факультативтік сабақтар жеке білім алушылардың қабілеттері мен сұраныстарын қамтамасыз етуге бағытталған.
17. ҮОЖ-да әрбір оқу пәнінің міндетті компонентінің күрделілігі, академиялық сағаттардағы әрбір оқу қызметінің түрі және қорытынды бақылау түрлері анықталады.
18. Үлгілік қағидаларға сәйкес ОЖЖ мамандық бойынша ҮОЖ негізінде әзірленеді және педагогикалық кеңестің шешімімен білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
19. Білім беру бағдарламалары мамандық және пәндер бойынша әдістемелік кешендерді іске асыру негізінде жүзеге асырылады. Мамандық және пәндер бойынша әдістемелік кешендердің нысанын, құрылымын және әзірлеу тәртібін Үлгілік қағидаларға сәйкес дербес түрде білім беру ұйымдары анықтайды.
20. Білім беру бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру кезінде білім беру ұйымдары:
1) пәндер мен циклдер бойынша кәсіптік оқу бағдарламасын меңгеруге бөлінетін оқу уақытының көлемін, оқытуға жалпы сағат санын сақтай отырып 30 %-ға дейін өзгерте алады;

2) выбирает различные технологии обучения, формы, методы организации и контроля учебного процесса.
21. Обучение по специальности 0306000 – "Фармация" осуществляется на государственном и русском языках. При внедрении программ трехъязычного образования обучение осуществляется на трех языках: государственном, русском и английском.
22. Реализация образовательной учебной программы по специальности 0306000 – "Фармация" обеспечивается научно-педагогическими кадрами, имеющими базовое высшее, а также среднее фармацевтическое образование (при наличии высшего педагогического образования), соответствующее профилю преподаваемой дисциплины и систематически занимающихся педагогической, научно-методической или практической деятельностью в фармацевтических организациях.
23. К преподаванию профильных дисциплин привлекаются высококвалифицированные специалисты из фармацевтических организаций с первой и высшей квалификационными категориями.
24. Организация профессиональной подготовки включает в себя:
1) лабораторно-практические занятия по общепрофессиональным и специальным дисциплинам;
2) производственное обучение;
3) профессиональная практика.
25. Сроки и содержание учебных программ практических занятий, производственного обучения и профессиональной практики определяется в соответствии с РУП, РУПл и квалификационными требованиями.
26. Профессиональная практика проводится в фармацевтических организациях на основе договора с работодателями, в том числе в рамках концепции дуального обучения, под руководством квалифицированных специалистов и направлена на освоение и закрепление знаний, полученных в процессе обучения, приобретение практических навыков и овладение профессиональными компетенциями в соответствии с Типовыми правилами. Профессиональная подготовка, включающая объем практических занятий по общепрофессиональным и специальным дисциплинам, составляет не менее 40% от общего объема учебного времени обязательного обучения, согласно государственному общеобязательному стандарту технического и профессионального образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
27. Реализация образовательной программы обеспечивается наличием аудиторного фонда, специализированных кабинетов и лабораторий, библиотечного фонда учебной литературы и учебно-методических пособий, в том числе: электронных учебных пособий, аудио- и видеоматериалов, методических наглядных пособий и рекомендаций по дисциплинам, профессиональным практикам с использованием инновационных и информационных компьютерных технологий.
Глава 4. Требования к объему учебной нагрузки обучающихся

2) оқытудың әртүрлі технологияларын, оқу процесін ұйымдастыру мен бақылау нысандарын, әдістерін таңдай алады.
21. 0306000 "Фармация" мамандығы бойынша оқыту мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырылады. Үштілдік білім беру бағдарламасын енгізу кезінде оқу үш: мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде жүргізіледі.
22. 0306000 "Фармация" мамандығы бойынша оқу бағдарламасын іске асыру ғылыми-педагогикалық, базалық жоғары, сондай-ақ орта фармацевтикалық білімі бар (жоғары педагогикалық білімі бар болған жағдайда), оқытылатын пән бейініне сәйкес және жүйелі түрде педагогикалық, ғылыми-әдістемелік немесе фармация саласында тәжірибемен айналысатын кадрлармен қамтамасыз етіледі.
23. Бейінді пәндерді оқытуға, фармация саласында жоғары білікті және сондай-ақ жоғары және бірінші біліктілік санаттары бар мамандары тартылады.
24. Кәсіби даярлықты ұйымдастыру төмендегілерді қамтиды:
1) жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша зертханалық-практикалық сабақтар;
2) өндірістік оқыту;
3) кәсіби практика.
25. Практикалық сабақтардың, өндірістік оқыту және кәсіби практиканың оқу бағдарламаларының мазмұны мен мерзімдері біліктілік талаптарына сәйкес ОЖБ, ОЖЖ бойынша анықталады.
26. Кәсіптік практика фармацевтикалық ұйымдарда жұмыс берушілермен шарт негізінде, оның ішінде дуалді оқыту тұжырымдамасы шеңберінде, білікті мамандардың басшылық етуімен жүргізіледі және оқыту процесінде алынған білімін игеру және бекітуге, Үлгілік қағидаларға сәйкес практикалық дағдыларды игеру және кәсіби құзіреттіліктерді меңгеру бағытталған. "Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының тиісті білім беру деңгейін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі - № 1080 қаулы) техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтардың көлемін, өндірістік оқыту және кәсіптік практиканы қамтитын кәсіптік даярлау міндетті оқытудың жалпы оқу уақыты көлемінің кемінде 40%-ын құрауы тиіс.
27. Білім беру бағдарламасын іске асыру аудиториялық қор, арнайы кабинеттер және зертханалар, манекендерді, тренажерларды, симуляциялық жабдықтар, кітапхана қорын, оқу әдебиеттерін және оқу-әдістемелік құралдар, соның ішінде: электрондық оқу құралдары, аудио және бейне материалдар, әдістемелік көрнекі құралдар және ұсынымдар бойынша пәндер, кәсіптік практикалар, жобалық жұмыстарға пайдалана отырып, инновациялық және ақпараттық-компьютерлік технологиялар болуымен қамтамасыз етіледі.
4 Бөлім. Білім алушылардың оқу жүктемесінің көлеміне
қойылатын талаптар

28. Объем учебной нагрузки обучающегося измеряется в академических часах, осваиваемых им в течение учебного года по каждой дисциплине.
29. Планирование учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в академических часах.
30. Максимальный объем учебной нагрузки обучающихся, включая все виды аудиторной и внеаудиторной учебной работы, не превышает 54 часа в неделю.
31. Общий объем учебного времени при очной форме определяется из расчета обязательной учебной нагрузки не менее 36 часов в неделю (при этом в указанный объем не входят занятия по факультативным дисциплинам и консультации).
32. При определении объема учебной нагрузки обучающихся организация образования:
1) расширяет, углубляет теоретическую и практическую подготовку по специальности путем введения самостоятельных дисциплин, дополнительных тем и разделов в учебные программы и увеличения объема учебного времени профессиональной практики;
2) вводит дисциплины, направленные на удовлетворение потребностей работодателей в сфере профессиональных интересов (дисциплины, определяемые организацией образования до 10%).
33. Учебный год начинается 1 сентября и оканчивается в зависимости от организации учебного процесса, связанной со спецификой специальности. Каникулярное время составляет 11 недель в год, в том числе в зимний период – не менее 2 недель. Факультативные дисциплины предусматриваются в объеме не более 4 часов в неделю на 1 учебную группу.
Консультации для обучающихся очной формы обучения предусматриваются в объеме не более 100 часов на учебную группу на каждый учебный год. Консультации планируются по дисциплинам, по которым предусмотрены промежуточные и итоговые аттестации в виде экзаменов, а также проведение оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации.
34. Количество экзаменов по общегуманитарным, социально-экономическим, общепрофессиональным и специальным дисциплинам определяется исходя из требований к уровню знаний, умений и компетенций, которыми обладает обучающийся.
35. Общая продолжительность экзаменационной сессии в течение одного учебного года не превышает 4 недель.
36. Зачеты и дифференцированные зачеты проводятся за счет учебного времени, отведенного на изучение данной дисциплины и оценивается по 5-ти балльной системе.
Экзамены проводятся в сроки, отведенные на промежуточную аттестацию.
Для оценки уровня подготовки обучающегося по завершению освоения профессиональной образовательной программы проводится итоговая аттестация.
37. Итоговая аттестация обучающихся включает:

28. Білім алушының оқу жүктемесінің көлемі әр пән бойынша оқу жылы ішінде игеретін академиялық сағатпен өлшенеді.
29. Профессор-оқытушылар құрамының оқу жүктемесін жоспарлау академиялық сағаттармен жүзеге асырылады.
30. Білім алушылардың оқу жүктемесінің жоғары көлемі аудиториялық және аудиториядан тыс оқу жұмысының барлық түрлерін қоса алғанда, аптасына 54 сағаттан аспауы тиіс.
31. Білім алушылардың оқу жүктемесінің ең жоғары көлемі күндізгі оқыту нысанында міндетті оқу жүктемесі есебінен кемінде аптасына 36 сағат (бұл ретте көрсетілген көлемге факультативтік пәндер бойынша сабақтар мен консультациялар кірмейді).
32. Білім беру ұйымы білім алушылардың оқу жүктемесінің көлемін анықтау кезінде:
1) мамандығы бойынша оқу бағдарламаларына дербес пәндерді, қосымша тақырыптар мен бөлімдерді енгізу жолымен теориялық және практикалық дайындықты кеңейтеді, тереңдетеді, кәсіби практиканың оқу уақытының көлемін ұлғайтады;
2) жұмыс берушілердің саласындағы кәсіби мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған қажетті пәнді енгізеді (білім беру ұйымымен анықталатын пәндер 10%-ға дейін).
33. Оқу жылы 1-қыркүйектен басталады және мамандықтың ерекшелігіне байланысты оқу үрдісінің ұйымдастырылуына қарай аяқталады. Демалыс уақыты жылына 11 аптаны, оның ішінде қысқы мерзімде – кемінде 2 аптаны құрайды. Факультативтік пәндер 1 оқу тобына аптасына 4 сағаттан артық емес көлемде қарастырылады.
Оқытудың күндізгі нысанында білім алушылар үшін консультациялар әрбір оқу жылындағы оқу тобына 100 сағаттан аспайтын көлемде көзделеді. Консультациялар емтихандар мен курстық және дипломдық жұмыстарды орындау түрінде аралық және қорытынды аттестаттау көзделген пәндер бойынша, сондай-ақ кәсіптік даярлық деңгейін бағалау мен біліктілік беруді ұйымдастыру және өткізу рәсімдеріне арналып жоспарланады.
34. Жалпы гуманитарлық, әлеуметтік-экономикалық, жалпы кәсіптік және арнайы пәндер бойынша емтихандар саны білім алушы меңгеруі тиіс білім, іскерлік және құзырет деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкес айқындалады.
35. Бір оқу жылының ішінде емтихандық сессияның жалпы ұзақтығы 4 аптадан аспайды.
36. Сынақтар мен дифференциалдық сынақтар, осы пәнді оқытуға бөлінген оқу уақыты есебінен жүргізіліп 5 балдық жүйемен бағаланады.
Емтихандар аралық аттестаттауға бөлінген мерзімде өткізіледі.
Кәсіби білім беру бағдарламасын меңгергеннен кейін білім алушының даярлық деңгейін бағалау үшін қорытынды аттестаттау өткізіледі.
37. Білім алушыларды қорытынды аттестаттау:

1) аттестацию обучающихся в организациях образования;
2) оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации.
38. Аттестация обучающихся в организациях образования проводится с целью определения уровня освоения образовательных программ обучающимися по итогам полного курса обучения.
Форма аттестации по итогам завершения обучения образовательной программы – сдача комплексного экзамена по специальности в два этапа:
1) теоретический этап (тестирование по специальным дисциплинам);
2) практический этап (выполнение практических заданий).
39. Проведение итоговой аттестации обучающихся в организациях образования составляет не более двух недель.
40. Объем учебного времени на организацию и проведение оценки уровня подготовленности и присвоения квалификации указаны в ТУПле.
41. Практические экзамены по специальности проводятся в специальных кабинетах и лабораториях организаций образования, оснащенных необходимым оборудованием, согласно Нормативам оснащения доклинических симуляционных кабинетов медицинских колледжей, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 423 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11644).
42. Время, отводимое на проведение профессиональной практики, не превышает 10 недель.
43. Установление последовательности изучения учебных дисциплин, распределение учебного времени по каждому из них по курсам и семестрам производится с учетом междисциплинарных связей.
44. Занятия по дисциплине "Физическая культура" являются обязательными и планируются не более 4 часа в неделю, 2 часа из которых со второго курса отводится для занятий в спортивных секциях.
45. С целью совершенствования и закрепления базовых, профессиональных компетенций и практических навыков включены: часы по практическим занятиям специальных дисциплин, производственное обучение и профессиональная практика на клинических базах. При проведении практических занятий по специальным дисциплинам предусматривается деление групп на подгруппы численностью обучающихся 8-12 человек, по общепрофессиональным дисциплинам – не более 13 человек.
Приложение 10
к государственному общеобязательному
стандарту бакалавриата
по фармацевтической специальности
Приложение 8-1
к приказу исполняющего
обязанности Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Типовая профессиональная учебная программа по фармацевтической специальности бакалавриата
Глава 1. Паспорт образовательной программы

1) білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды аттестаттау;
2) кәсіптік даярлық деңгейін бағалау мен біліктілікті беруді қамтиды.
38. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау оқытудың толық курсының қорытындысы бойынша білім алушылардың білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейін айқындау мақсатында өткізіледі.
Білім беру бағдарламасының оқытуды аяқтау қорытындысы бойынша аттестаттау түрі – мамандық бойынша екі кезеңнен тұратын кешенді емтихан тапсыру:
1) теориялық кезең (арнайы пәндер бойынша тестілеу);
2)практикалық кезең (біліктілік деңгейі бойынша практикалық тапсырмаларды орындау).
39. Білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды қорытынды аттестаттау екі аптадан аспайды.
40. Даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беруді ұйымдастыру және өткізуге оқу уақытының көлемі ҮОЖ көрсетілген.
41. Мамандықтар бойынша практикалық емтихандар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 423 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11644 болып тіркелген) медициналық колледждердің клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттерін жарақтандыру нормативіне сәйкес білім беру ұйымдарының симуляциялық кабинеттерінде, оқу-жаттықтыру орталықтарында, қажетті құралдармен жабдықталған медициналық ұйымдардың базасында жүргізіледі.
42. Кәсіптік практиканы өткізуге берілетін уақыт 10 аптадан аспайды.
43. Оқу пәндерін зерделеудің бірізділігін белгілеу, оқу уақытын бөлу олардың әрқайсысы бойынша курстар мен семестрлер бойынша пәнаралық байланыстарды ескере отырып жүргізіледі.
44. "Дене тәрбиесі" пәні бойынша сабақтар міндетті болып табылады және аптасына 4 сағаттан асырылмай жоспарланады, олардың екі сағаты екінші курстан бастап спорт секцияларында сабақ өткізуге бөлінуі мүмкін.
45. Базалық, кәсіби құзыреттілік және практикалық дағдыларды жетілдіру және бекіту мақсатында: арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтар, клиникалық базаларда өндірістік оқыту және кәсіптік практика сағаттары бойынша енгізілген. Арнайы пәндер бойынша практикалық сабақтарды өткізу кезінде білім алушылардың саны 8-12 адамнан тұратын, жалпы кәсіптік пәндер бойынша – 13 адамнан артық емес кіші топтарға бөлінеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 29 шіледегі
№ 661 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдегі
№ 647 бұйрығына
8-1-қосымша
Бакалавриаттың фармацевтика мамандығы
бойынша үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1. Бөлім Білім беру бағдарламасының паспорты

1. Типовая профессиональная учебная программа по фармацевтической специальности бакалавриата разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", с пунктом 8 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет порядок подготовки медицинских кадров в бакалавриате в организациях образования Республики Казахстан.
2. Подготовка специалистов бакалавриата осуществляется с целью обеспечения отрасли фармации квалифицированными кадрами.
3. Предшествующий уровень образования лиц, желающих освоить образовательные программы бакалавриата – общее среднее образование.
4. Образовательная программа бакалавриата содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов обязательного компонента базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору;
2) промежуточные и итоговую аттестации.
5. Оценка учебных достижений обучающихся осуществляется различными формами контроля и аттестаций, которые определяются организацией образования самостоятельно.
6. Промежуточная аттестация обучающихся осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации образования.
7. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся на следующий курс. С этой целью определяется переводной балл.
8. Обучающийся, не набравший минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости, повторно изучает отдельные дисциплины на платной основе в летнем семестре и повторно сдает по данным дисциплинам экзамены.
9. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, предусмотренные рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом организации.
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями индивидуального учебного плана, утвержденного в соответствии с ГОСО.
10. Обучающиеся выпускного курса, не выполнившие требования индивидуального учебного плана, остаются на повторный год обучения без прохождения летнего семестра.
11. Для проведения итоговой аттестации у обучающихся организация формирует государственную аттестационную комиссию, в соответствии с ГОСО.
12. Студент, завершивший образовательную программу бакалавриата по данной специальности, демонстрирует освоение следующих ключевых компетенций:
Студент знает:
основные принципы организации лекарственной помощи населению;
основы экономики фармации;
процессы управления маркетингом в фармации,
проведение и анализ маркетинговых исследований,
основы фармацевтического менеджмента;
основные принципы организации технологического процесса производства и изготовления лекарственных средств экстемпорального и промышленного производства, фитопрепаратов, лечебно-косметических, парафармацевтических и ветеринарных препаратов, биологически активных добавок и натуральных продуктов;
основные принципы и положения, регламентирующие качество лекарственных средств;
общие принципы фармацевтического анализа, основные методы и приемы исследования качества лекарственных средств;
номенклатуру лекарственного растительного сырья, вопросы заготовки лекарственных растений по ботаническим признакам;
основные принципы макро- и микроскопического, товароведческого анализа и стандартизации лекарственного растительного сырья.
Студент умеет:
организовать, руководить, планировать и анализировать деятельность субъектов в сфере обращения лекарственных средств;
организовать и осуществлять все виды деятельности в сфере контрольно-разрешительной системы (лицензирование, регистрация, сертификация лекарственных средств);
изготавливать лекарственные средства экстемпорального и промышленного производства в соответствии с международными и отечественными стандартами и нормами;
организовывать и проводить контроль качества лекарственных средств в соответствии с нормативной документацией на этапах разработки, производства, хранения и применения;
организовывать и проводить заготовку, приемку и стандартизацию лекарственного растительного сырья;
проводить химико-токсикологический анализ в судебно-химической экспертизе и лабораторную экспресс-диагностику острых и хронических отравлений токсическими веществами, ядами и наркотическими средствами;
оказывать доврачебную помощь больным и пострадавшим в экстремальных ситуациях.
Студент имеет навыки:
организации работы в основных звеньях товаропроводящей системы фармацевтического рынка;
основных методов фармакоэкономики, планирования экономических показателей, формирования цен и анализа рыночных возможностей аптечных организаций;
решения задач кадрового менеджмента и ведения делопроизводства в фармацевтических организациях;
оказания консультативной помощи специалистам лечебно-профилактических, фармацевтических организаций и населению по вопросам применения лекарственных средств;
изготовления и контроля качества лекарственных средств аптечного и промышленного производства;
проведения фармацевтического анализа лекарственных средств и лекарственного растительного сырья на этапах разработки, получения, хранения и применения;
заготовки, приемки и стандартизации лекарственного растительного сырья;
проведения химико-токсикологического анализа при отравлении ядовитыми и сильнодействующими веществами.
Приложение 11
к государственному общеобязательному
стандарту технического и профессионального образования
по медицинским и фармацевтической специальностям

1. Бакалалавриаттың Фармацевтика мамандығы бойынша үлгілік кәсіби оқу бағдарламасы "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 175-бабының 3-тармағына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы заңының 14-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының білім беру ұйымдарында бакалавриаттағы медицина кадрларын даярлау тәртібін анықтайды.
2. Бакалавриатта мамандарды даярлау фармация саласын жоғары білікті мамандармен қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады.
3. Базалық орта білім - бакалавриатта білім беру бағдарламасын меңгеруді қалаған тұлғалардың бастапқы білім деңгейі болып табылады.
4. Бакалавриаттың білім беру бағдарламасы:
1) базалық және бейінді пәндердің міндетті компонентін, таңдау бойынша компонент циклдерін меңгерумен анықталатын теориялық оқытудан;
2) аралық және қорытынды аттестациялаудан тұрады.
5. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалауды білім беру ұйымы өз бетінше анықтайтын әр түрлі бақылау нысандарымен және аттестациялау бойынша жүзеге асырады.
6. Аралық бақылау білім беру ұйымының ғылыми (әдістемелік) кеңесімен бекітілген нысанда, оқу жұмыс жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
7. Оқу жылы аяқталғаннан кейін, аралық аттестациялаудың нәтижесі негізінде ұйым басшысының бұйрығымен білім алушыларды келесі курсқа ауыстыру жүзеге асырылады. Осы мақсатта көшіру баллы анықталады.
8. Ең төменгі көшіру баллын жинамаған студент, өз үлгерімінің орта баллын көтеру мақсатында кейбір пәндерді ақылы түрде жазғы семестрде қайта оқуға және емтихан тапсыруға мүмкіндік алады.
9. Білім алушыны қорытынды аттестациялау, ұйымның ғылыми (әдістемелік) кеңесімен бекітілген нысанда, оқу жұмыс жоспарына және академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
Қорытынды аттестациялауға МЖМБС сәйкес бекітілген жеке оқу жоспарының талаптарына сәйкес білім беру процессін аяқтаған білім алушылар жіберіледі.
10. Жеке оқу жоспарының талаптарын орындамаған соңғы курстың білім алушылары жазғы семестрге өткізілмей, келесі жылға оқуға қалдырылады.
11. Білім алушыларға қорытынды аттестациялауды өткізу үшін ұйым МЖМБС сәйкес Мемлекеттік аттестациялау комиссиясын құрады.
12. Аталған мамандық бойынша бакалавриаттың білім беру бағдарламасын аяқтаған студент мынадай басты құзыреттерді меңгергенін көрсетеді:
Студент біледі:
халыққа дəрі-дəрмектік көмекті ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын;
фармация экономикасының негіздерін;
фармациядағы маркетингтік басқару процесін;
маркетингтік зерттеулер жүргізуді және талдауды;
фармацевтикалық менеджмент негіздерін;
экстемпоральді және өнеркәсіптік өндірістің дәрілік заттарын, фитопрепараттарды, емдік-косметикалық, парафармацевтикалық және ветеринарлық препараттарды, биологиялық белсенді қоспалар мен табиғи өнімдерді өндірудің және шығарудың технологиялық процесін ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын;
дəрілік заттардың сапасын регламенттейтін негізгі қағидаттар мен ережелерді;
фармацевтикалық талдаудың жалпы қағидаттарын, дəрілік заттардың сапасын зерттеудің негізгі əдістері мен тəсілдерін,;
дəрілік өсімдік шикізаттарының номенклатурасын, ботаникалық белгілері бойынша дəрілік өсімдіктерді дайындау мәселерін;
дәрілік өсімдік шикізатын макро- жəне микроскопиялық, тауарлықталдау мен стандарттаудың негізгі қағидаттарын.
Студент атқара алады:
дәрілік заттардың айналысы саласындағы субъектілердің қызметін ұйымдастыру, басқару, жоспарлау және талдау;
бақылау-рұқсат беру жүйесі саласындағы қызметтің барлық түрлерін (дәрілік заттарды лицензиялау, тіркеу, сертификаттау және басқалары) ұйымдастыру және жүзеге асыру;
халықаралық және отандық стандарттар мен нормаларға сәйкес экстемпоральді және өнеркәсіптік өндірістің дәрілік заттарын дайындау;
дәрілік заттардың сапасына дайындау, өндіру, сақтау және қолдану сатыларындағы нормативтік құжаттарға сәйкес бақылауды ұйымдастыру және жүргізу;
дәрілік өсімдік шикізатын дайындауды, қабылдауды және стандарттауды ұйымдастыру және жүргізу;
улы жəне күшті әсер ететін заттардан уланған кезде сот-химиялық сараптамада және зертханалық экспресс-диагностикада химиялық-токсикологиялық талдау жүргізу;
науқастарға және экстремалды жағдайларда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
Студент мынадай дағдыларды игереді:
фармацевтикалық нарықтың тауарды өткізу жүйесінің негізгі буынында жұмысты ұйымдастыру;
фармакоэкономиканың негізгі әдістері, экономикалық көрсеткіштерді жоспарлау, бағаларды қалыптастыру және дәріханалық ұйымдардың әртүрлі мүмкіндіктерін талдау;
кадрлық менеджмент міндеттерін шешу және фармацевтикалық ұйымдарда іс-қағаздарын жүргізу;
емдеу-профилактикалық және фармацевтикалық ұйымдардың мамандарына және халыққа дәрілік заттарды қолдану мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсету;
дәріханалық және өнеркәсіптік өндіріс дәрілік заттарын дайындау және сапасын бақылау;
дәрілік заттарға және дәрілік өсімдік шикізаттарына дайындау, алу, сақтау және қолдану сатыларында фармацевтикалық талдау жүргізу;
дәрілік заттарды және дәрілік өсімдік шикізаттарын дайындау, қабылдау және қолдану;
улы жəне күшті әсер ететін заттардан уланған кезде химиялық-токсикологиялық талдау жүргізу дағдыларын білу.
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік мемлекеттік жалпыға
бірдей міндетті стандартқа
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына

Образовательная учебная программа по специальности 0301000 "Лечебное дело", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 0301013 – "Фельдшер" и 0301023 – "Акушер(ка)", предусматривает овладение обучающимися следующими компетенциями:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2.
Информация: собирает и анализирует информацию, применяет знания на практике.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3.
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3.
Коммуникации и работа в команде
БК-3.1.
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации
БК-3.2.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Укрепление здоровья
ПК-1.1.
Здоровый образ жизни: осуществляет деятельность, направленную на формирование здорового образа жизни у индивидуумов, семей и групп населения.
ПК-1.2.
Наблюдение: осуществляет эффективное наблюдение за пациентами и людьми из разных групп риска.
ПК-1.3.
Консультирование: владеет навыками консультирования пациента/клиента и его семьи по вопросам сохранения и укрепления здоровья.
ПК-2.
Безопасность и качество
ПК-2.1.
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-2.2.
Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.
ПК-2.3.
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3.
Клиническая компетенция
ПК-3.1.
Управление процессом оказания медицинской помощи:
осуществляет диагностику, лечение и уход за пациентом, используя личностно-ориентированный подход с участием его семьи и окружения:
владеет выбором принципов лечения и оказания неотложной помощи различным категориям пациентов.
оценивает эффективность проводимых лечебных мероприятий.
практикует современные методы интенсивной терапии и реанимации при заболеваниях и критических ситуациях.
ПК-3.2.
Реабилитация: улучшает функциональные способности пациента на основе эффективной реабилитации.
ПК-3.3.
Доказательная практика: использует практику доказательной медицины в профессиональной деятельности.
Используемые сокращения:
СД – специальные дисциплины
СЭД – социально-экономические дисциплины
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 3
к Типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0302000 – "Сестринское дело"
Квалификация: 030201 1 "Младшая
медицинская сестра по уходу"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
ООД 01
Казахский (русский) язык
Основные единицы фонетики. Орфография. Лексика и фразеология. Прямое и переносное значение слова. Виды лексики. Словари казахского (русского) языка. Морфология и орфография. Учение о частях речи и их грамматические формы и значения. Самостоятельные и служебные части речи и их грамматические категории. Синтаксис и пунктуация. Словосочетание. Предложение. Слово о независимости. Язык – важнейшее средство общения. Знакомство. Я и моя семья. Наш колледж. Моя родина – Казахстан. Личность и портрет человека. Человек и его окружение. Экология и медицина. Культура и искусство. Из жизни замечательных людей. Выдающиеся медики Казахстана. Личная гигиена – основа здоровья. Народные традиции и обычаи. Речь и этикет. Конституция Республики Казахстан. Моя профессия.
БК-1.
БК-2.
ООД 02
Казахская и русская литература

0301013 "Фельдшер" және 0301023 "Акушер" біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес келетін 0301000 "Емдеу ісі" мамандығы бойынша білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың келесі құзыреттерді меңгеруін көздейді:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін-өзі дамыту: оқуды, кәсібу өсуді ұзақ мерзімді жоспарлау машықтарын игерген.
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинайды және талдайды, білімін практикада қолданады.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технология: жұмысында және өзін дамыту барысында ақпараттық компьютерлік технологияларды қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Қоғамдық өнер: қоғамдық өмірге белсенді қатысады.
БҚ-2.2.
Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін көрсетеді .
БҚ-2.3.
Эстетика: жұмыс ортасының эстетикасын бағалайды және қолдайды.
БҚ-3.
Коммуникациялар және командада жұмыс жасау
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, әртүрлі адаммен тиімді қарым-қатынас жасай алатынын көрсетеді
БҚ-3.2.
Командада жұмыс жасау: әртүрлі командада жұмыс жасай отырып, жауапкершілігін көрсетеді
Кәсіби құзыреттер:
КҚ-1.
Денсаулықты нығайту
КҚ-1.1.
Саламатты өмір салты: индивидумдарда, отбасында және халық топтарында саламатты өмір салтын құруға бағытталған қызметті атқарады
КҚ-1.2.
Бақылау: пациенттерді және түрлі қауіп-қатер топтарындағы адамдарды тиімді бақылауды жүзеге асырады.
КҚ-1.3.
Консультация беру: денсаулықты сақтау және нығайту бойынша пациентке/клиентке және оның отбасына консультация беру дағдыларын игерген.
КҚ-2.
Қауіпсіздік және сапа:
КҚ-2.1.
Зиянды факторлардан сақтау: адамдардың және қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлар әсерінен қорғау әдістерін пайдаланады.
КҚ-2.2.
Сапа және қауіпсіздік технологиясы: көрсетілетін қызметтер сапасын жақсарту және қауіпсіздік деңгейін арттыру үшін инновациялық технологияларды қолданады.
КҚ-2.3.
Стандарттар: медициналық қызметтер сапасын және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес емшаларды орындайды.
КҚ-3.
Клиникалық құзыреттер
КҚ-3.1.
Медициналық көмек көрсету процесін басқару:
отбасы және қоршаған ортаның қатысуымен тұлғаға бағытталған тәсілді қолдана отырып, пациентке күтім жасайды, диагностикалайды және емдейді:
емдеу және түрлі пациент санатына шұғыл медициналық көмек көрсету принциптерін таңдай алады.
өткізілетін емшаралардың тиімділігін бағалайды.
ауруларда және күрделі жағдайларда қарқынды терапияның және реанимацияның қазіргі әдістерін қолданады.
КҚ-3.2.
Оңалту: элективтік оңалту негізінде пациенттің функциялық қабілетін жақсартады
КҚ-3.3.
Дәлелдемелі практика: кәсіптік қызметте дәлелдемелі медицина практикасын қолданады
Қолданылатын қысқартулар:
АП – арнайы пәндер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер
ӨО – өңдірістік оқыту
КТ – кәсіби тәжірибе
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
3-қосымша
030200 0 – "Мейіргер ісі"
Біліктілігі: 03020 1 – "Күтім
бойынша кіші мейіргер"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Пәннің мазмұны
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
Фонетиканың негізгі бірлігі. Орфография. Лексика және фразеология. Сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Лексика түрлері. Қазақ (орыс) тілінің сөздіктері. Морфология және орфография. Сөз таптары және олардың грамматикалық формалары мен маңызы туралы оқыту. Өзіндік және қызметтік сөз таптары және олардың грамматикалық категориялары. Синтаксис және пунктуация. Сөз тіркестері. Сөйлем. Тәуелсіздік туралы сөз. Тіл – сөйлесудің маңызды құралы. Танысу. Мен және менің отбасым. Біздің колледж. Менің Отаным – Қазақстан. Тұлға және адамның бейнесі. Адам және оның ортасы. Экология және медицина. Мәдениет және өнер. Өнегелі адамдардың өмірі. Қазақстанның белгілі медиктері. Жеке бас гигиенасы – денсаулықтың негізі. Ұлттық салт-дәстүрлер. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Менің мамандығым.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті

Казахская поэзия 15-17 веков. Казахская литература 17 века. Произведения акынов 18-19 веков. Казахская литература 20 века. Жизнь и творчество писателей. Произведения периода Независимости Казахстана. Русская литература 19 века. Русская литература 20 века. Литература периода Великой отечественной войны. Современная литература.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
ООД 03
Иностранный язык
Казахстан. Путешествие и туризм. Спряжение глагола "быть", "иметь". Множественное число существительных. Образование существительных и прилагательных. Местоимения "много", "мало". Имя числительное. Оборот "быть/ существовать". Великобритания и Северная Ирландия. Группа простых времен. Англоговорящие страны. Группа длительных времен. Медицина и спорт. Выбор профессии.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 04
Всемирная история
Мир в первой половине 20 века. Первая мировая война. Послевоенная Европа. Послевоенная США и Латинская Америка. Вторая мировая война. Начало "холодной войны". Развитие стран Европы в послевоенный период. Особенности экономического и политического стран развития Америки и Латинской Америки.
Послевоенная Азия. СССР после второй мировой войны, образование СНГ. Мир в конце 20 века.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 05
История Казахстана
Казахстан в первой половине 20 века. Казахстан в первой половине 20 и в начале 21 веков
БК-2.1.
БК-3.2.
ООД 06
Обществознание
Происхождение и становление человека. Свобода и деятельность человека. Человек и общество. Законы развития. Современная человеческая цивилизация. Социальные структуры при рыночной экономике. Демографическое развитие общества. Политика и ее функции. Культура, как общественное явление.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 07
География
Общая характеристика мира. География населения. Научно-техническая революция и мировое хозяйство. География отраслей мирового хозяйства. Региональный обзор мира. Глобальные проблемы человечества.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-5.
ПК-7.
ООД 08
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнении и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 09
Информатика
Информационные процессы. Устройство персонального компьютера. Операционная система. Архивация данных, защита компьютерных вирусов. Тектовый процессор. Электронная таблица. Система управления базами данных. Создание презентации. Комьютерная графика. Комьютерные сети. Интернет. Информационная безопасность.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 10
Физика и астрономия
Молекулярная физика. Электродинамика. Электричество и магнетизм. Колебания и волны. Оптика. Квантовая физика. Атомная физика. Введение в астрономию.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 11
Химия
Периодический закон, периодическая система химических элементов в свете теории строения атомов. Химическая связь и строение атома. Химические реакции, и их закономерность протекании. Общие свойства металлов и неметаллов. Важнейшие s-элементы и их соединения. Важнейшие d-элементы и их соединения. Важнейшие р-элементы и их соединения. Производство неорганических веществ. Теория химического строения органических соединении. Углеводороды и их природные источники. Кислородсодержащие органические соединения. Азотосодержащие органичесике соединения. Синтетические высокомолекулярные соединения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ООД 12
Биология
Основные принципы биологической науки, жизнедеятельности организмов, их историческое развитие. Их структура и функция, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора. Об ответственном отношении к природе и основе знаний эволюции органическогомира. О строении функции и жизнедеятельности живых организмов с эволюционной точки зрения (от простого к сложному). Основы биологических понятии, биологических закономерностей для правильного формирования мировоззрения. Строение и функции клетки. Обмен веществ и энергии в клетке. Размножение и развитие организмов. Основы генетики и селекции. Основы эволюционного учения. Закономерности и пути развития органического мира. Эволюция человека. Основы учения о биосфере.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПК-4.
ПК-5.
ПК-6.
ПК-7.
ПК-8.
ПК-9.
ПК-10.
ПК-11.
ПК-12.
ООД 13
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физической культуры. Основы и принципы здорового образа жизни. Режимы двигательной активности. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи. Средства физического воспитания. Базовая часть: Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры (футбол, волейбол, баскетбол, ручной мяч). Президентские тесты. Вариативная часть: Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры. Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.

15-17 ғасырлардағы қазақ поэзиясы. 17 ғасырдағы қазақ әдебиеті. 18-19 ғасырлардағы ақындардың шығармалары. 20 ғасырдағы қазақ әдебиеті. Жазушыларың өмірі мен шығармашылығы. Қазақстан тәуелсіздігі кезеңіндегі шығармалар. 19 ғасырдағы орыс әдебиеті. 20 ғасырдағы орыс әдебиеті. Ұлы отан соғысы кезеңіндегі әдебиет. Қазіргі заман әдебиеті.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ЖБП 03
Шет тілі
Қазақстан. Туризм және саяхат. "Болу", "бар болу" етістіктерінің септелуі . Зат есімнің көпше түрі. Зат есім мен сын есімнің жасалу жолы. "Көп", "аз" есімдіктері. Сан есім. "Болу/ бар болу" құрылымы. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия. Жай шақтардың тобы.. Ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттер. Созылмалы шақтар тобы. Медицина және спорт. Мамандықты таңдау.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 04
Дүние жүзі тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы әлем. Бірінші дүниежүзілік соғыс. Соғыстан кейінгі Еуропа. Соғыстан кейінгі Америка құрама штаттары мен Латын Америкасы. Екінші дүниежүзілік соғыс. "Қырғи-қабақ соғыс" басталуы. Соғыстан кейінгі Еуропа елдерінің дамуы. Америка құрама штаттары мен Латын Америкасының экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктері. Соғыстан кейінгі Азия. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО, Тәуелсіз мемлекеттер достастығының құрылуы. 20 ғасырдың соңындағы әлем.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан. 20 ғасырдың бірінші жартысы мен 21 ғасырдың басындағы Қазақстан.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖБП 06
Қоғамтану
Адамның шығуы мен қалыптасуы. Адам еркіндігі мен қызметі. Адам және қоғам. Даму заңдылықтары. Заманауи адамдар өркениеті. Нарықтық экономикадағы әлеуметтік құрылымдар. Қоғамның демографиялық дамуы. Саясат және оның қызметтері. Мәдениет қоғамдық құбылыс ретінде.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ЖБП 07
География
Дүниенің жалпы сипаттамасы. Тұрғындардың географиясы. Ғылыми техникалық революция және әлемдік шаруашылық. Әлемдік шаруашылық салаларының географиясы. Әлемнің өңірлік көрінісі. Адамзаттың ғаламдық мәселелері.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-5.
КҚ-7.
ЖБП 08
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Көрсеткіштік, логарифмдік және дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар. Векторлар және координаттар. Туынды және оның қосымшалары. Қарабайыр функциясы және интеграл. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен жазықтықтар. Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары. Ықтималдық теориясы және математикалық статистика элементтері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 09
Информатика
Ақпарат үрдістері. Дербес компьютердің құрылымы. Амалдық жүйе. Мәліметтерді мұрағаттау, компьютерлік вирустардан қорғаным. Мәтіндік редактор. Электрондық кестесі. Презентацияны құру. Мәліметтер қорын басқару жүйесі. Компьютерлік графика. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 10
Физика және астрономия
Молекулалық физика. Электродинамика. Электр және магнетизм. Тербелістер мен толқындар. Оптика. Кванттық физика. Атомдық физика. Астрономияға кіріспе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 11
Химия
Атом құрылысы тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық байланыс және атом құрылысы. Химиялық реакциялар және олардың жүру заңдылықтары. Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы. Маңызды s-элементтер және олардың байланыстары. Маңызды d-элементтер және олардың байланыстары. Маңызды р-элементтер және олардың байланыстары. Бейорганикалық заттарды өндіру. Органикалық қосылыстардың химиялық құрылысының теориясы. Көмірсутектер мен олардың табиғи көздері. Оттекті органикалық қосылыстар. Азотты органикалық қосылыстар. Синтетикалық жоғары молекулалық қосылыстар.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ЖБП 12
Биология
Биологиялық ғылымның негізгі принциптері, ағзалардың өміршеңдігі, олардың тарихи дамуы, құрылымы мен қызметі, антропогенді фактор әсерінен экологиялық жүйенің өзгерісі. Табиғатқа және органикалық әлемнің эволюция негізіне деген жауапкершілік. Тірі ағзалардың өміршеңдігі мен қызметінің құрылымын эволюциялық көзқараспен қарау (қарапайымнан күрделіге). Дүние танымдылықты дұрыс қалыптастыру үшін биологиялық түсініктер мен заңдылықтар негізін білу. Жасушаның құрылымы мен функциясы. Жасушадағы зат пен энергияның алмасуы. Жасушаның көбеюі мен дамуы. Генетика және селекция негіздері. Эволюциялық ілімінің негіздері. Органикалық дүниенің заңдылықтары мен даму жолдары. Адам эволюциясы. Биосфера ілімінің негіздері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
КҚ-4.
КҚ-5.
КҚ-6.
КҚ-7.
КҚ-8
КҚ-9.
КҚ-10.
КҚ-11.
КҚ-12.
ЖБП 13
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету бойынша негізгі іс-шаралар. Дене тәрбиесі құралдары. Негізгі бөлім: Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар (футбол, волейбол, баскетбол, қол добы). Президенттік көпсайыс. Вариативті бөлім: Туризм. Жүзу. Шаңғы спорты. Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және жылжымалы ойындары. Қозғалыс қабілеттерін дамыту үшін негізгі құралдар. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.

БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ООД 14
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы. Уставы Вооруженных сил Республики Казахстан. Вопросы организации и оснащения медицинской службы. Сохранение здоровья военнослужащих. Вопросы тактики и медицинской службы Вооруженных сил Республики Казахстан. Основы военно-полевой хирургии. Основы военно-полевой терапии. Основы военной токсикологии, радиологии. Мероприятия медицинской службы по защите от ядерного и химического оружия. Огневая подготовка. Основы военной гигиены. Основы военной эпидемиологии. Строевая подготовка. Военная топография.
БК-1.
БК-2.
ПК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессионально-тематические диалоги. Казахстанская медицина. Строение человеческого тела как единая система. Кишечные заболевания. Смысл первой медицинской помощи. Первая медицинская помощь при несчастных случаях. Заболевания дыхательных путей. Медицина и общество. Профессиональные качества медицинского работника. Венерологические заболевания. Детские болезни. Заболевания сердечно-сосудистой и пищеварительной систем. Научно-исследовательская работа студентов. Из истории науки. Делопроизводство в медицине.
БК-1.1.
БК-2.1.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Введение. Фонетика. Части тела. Имя существительное. Медицинские организации. Имя прилагательное. Анатомия и физиология. Глагол. Первая помощь. Группа простых времен глагола. Болезни. Группа длительных времен глагола. Инфекционные заболевания. Группа совершенных времен глагола. Жалобы. Группа совершенных длительных времен глагола. Лекарства. Словообразование.
БК-1.1.
БК-2.1.
ОГД 03
История Казахстана
Казахстан в эпоху древности.
Казахстан в средние века.
Казахстан в новое время (18 – начало 20 веков).
Казахстан в новейшее время.
Независимый Казахстан.
БК-2.1.
БК-3.2.
ОГД 04
Физическая культура
Легкая атлетика. Спортивные игры. Гимнастика. Лыжная подготовка.
БК-2.1.
БК-3.2.
СЭД
СЭД 01
Культурология
Введение. Общие проблемы теории культурологии. История развития мировой культуры. Теория отечественной культуры.
БК-2.1.
СЭД 02
Основы философии
Специфика философских знаний. Философия, ее основные сферы и проблемы. Духовный мир человека и общества.
БК-2.2.
СЭД 03
Основы политологии
Появление науки политология. Политическая власть и политическая система. Политические партии и общественные, политические движения.
БК-2.1.
СЭД 04
Социология
Социология как наука. Социальная структура общества. Социальное действие и социальное поведение. Теории среднего уровня (сферы социологии). Социально-биологическая проблема и медицина. Прикладная социология.
БК-1.3.
БК-3.2.
СЭД 05
Основы экономической теории
Введение экономической теории. Производство и оборот новой цены. Система разделения доходов, заработная плата. Введение в макроэкономику. Экономика здравоохранения Республики Казахстан.
БК-1.1.
СЭД 06
Основы права
Теория о государстве и праве. Основные сферы права.
БК-1.1.
ОПД
ОПД 01
Информатика
Введение в предмет информатики. Аппаратное и программное обеспечение. Текстовой редактор. Электронная таблица. Создание презентации. Информационная безопасность. Антивирусные программы.
БК-1.3.
ОПД 02
Основы психологии и коммуникативные навыки
Введение. Познавательные психические процессы. Сознание, самосознание. Эмоциональные и волевые процессы. Психология личности. Свойства личности. Характеристика коммуникативного процесса в профессиональной деятельности медицинского работника.
БК-3.1.
ОПД 03
Анатомия
Введение в предмет. Остеология. Артрология. Миология. Пищеварительная система. Дыхательная система. Мочевыделительная система. Половая система. Сердечно-сосудистая система. Нервная система. Эндокринная система. Органы чувств.
БК-1.2.
БК-3.2.
ОПД 04
Физиология
Введение в физиологию человека. Физиология возбудимых тканей. Физиология сердечно-сосудистой системы. Физиология дыхательной системы. Физиология пищеварительной системы. Обмен веществ и энергии. Терморегуляция. Физиология выделительной системы. Физиология нервной системы. Физиология эндокринной системы. Физиология органов чувств.
БК-1.2.
БК-3.2.
ОПД 05
Латинский язык
Введение. Фонетика. Морфология. Анатомическая терминология. Фармацевтическая терминология. Клиническая терминология.
БК-1.2.
БК-3.2.
ОПД 06
Медицинская биология с генетикой
Основы процессов жизнедеятельности на клеточном и молекулярном уровнях. Клеточные и молекулярно-генетические основы процессов жизнедеятельности. Основы молекулярной, общей и медицинской генетики. Биология развития. Вопросы медицинской паразитологии.
БК-1.2.
БК-3.2.
СД
Специальные дисциплины
СД 01
Основы сестринского дела
Введение в дисциплину. Сущность сестринского дела. Организация медицинской помощи. Инфекционная безопасность. Инфекционный контроль. Безопасная больничная среда для пациента и персонала. Помощь пациенту в осуществлении личной гигиены. Питание и кормление пациента. Оценка функционального состояния пациента. Меры воздействия на кровообращение. Подготовка пациента и забор биологического материала для лабораторных исследований.
БК-2.2.
БК-3.1.
ПК-2.3.
ПК-3.1.
ПО
ПО 01
Сестринский уход за пациентами
Санитарно-эпидемиологический режим в медицинских организациях. Обработка предметов ухода. Устройство и основные функции приемного отделения. Организация работы на посту. Организация лечебного питания. Организация проведения гигиенических мероприятий по уходу за пациентами.
БК-2.2.
БК-3.1.
ПК-2.3.
ПК-3.1.
Используемые сокращения:
СД – специальные дисциплины
СЭД – социально-экономические дисциплины
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 4
к Типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0302000 – "Сестринское дело"

БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
ЖБП 14
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызметтің негіздері. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің жарғылары. Медициналық қызметтің ұйымдастырылуы мен жабдықталуы. Әскери қызметкерлердің денсаулығын сақтау. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің тактикасы мен медициналық қызметі. Әскери далалық хирургия негіздері. Әскери далалық терапия негіздері. Әскери токсология, радиология негіздері. Ядролық және химиялық қару жарақтардан сақтау бойынша медициналық қызметтер іс-шарасы. Атыс дайындығы. Әскери гигиена негіздері. Әскери эпидемиология негіздері. Саптық дайындық. Әскери топография.
БҚ-1.
БҚ-2.
КҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
КҚ-1.
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби-тақырыптық диалогтар. Қазақстандық медицина. Адам денесінің құрылымы бірыңғай жүйе ретінде. Алғашқы жедел медициналық көмектің мәні. Жазатайым оқиға кезіндегі алғашқы көмек көрсету. Медицина және қоғам. Медициналық қызметкердің кәсіби қасиеттері. Венерологиялық аурулар. Балалар ауруы. Жүрек-қан тамыр, ас қорыту жүйелерінің аурулары. Студенттердің ғылыми-зерттеу жұмысы. Ғылым тарихынан. Медицина саласындағы іс жүргізу.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Кіріспе. Фонетика. Дене мүшелері. Зат есім. Медициналық мекемелер. Сын есім. Анатомия және физиология. Етістік. Алғашқы көмек. Жай шақ тобы. Аурулар. Созылмалы шақ тобы. Жұқпалы аурулар. Аяқталған шақтар тобы. Шағымдану. Аяқталған созылмалы топ. Аурулар. Сөз жасамы.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Ерте дәуірдегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Жаңа замандағы Қазақстан (18-20 ғасырдың басы). Қазіргі замандағы Қазақстан. Тәуелсіз Қазақстан.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Жеңіл атлетика. Спорттық ойындар. Гимнастика. Шаңғы дайындығы.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Кіріспе. Мәдениеттану теориясының жалпы мәселелері. Дүниежүзілік мәдениеттердің даму тарихы. Отандық мәдениеттің теориясы мен тарихы.
БҚ-2.1.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философиялық ғылымның ерекшеліктері. Философия, оның негізгі салалары мен проблемалары. Адам мен қоғамның рухани әлемі.
БҚ-2.2.
ӘЭП 03
Саясаттану негіздері
Саясаттану ғылымының пайда болуы. Саяси билік және саяси жүйе. Саяси партиялар және қоғамдық, саяси қозғалыстар.
БҚ-2.1.
ӘЭП 04
Әлеуметтану
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік әрекет және әлеуметтік тәртіп. Орта деңгейдің теориялары (әлеуметтану аясы). Әлеуметтік-биологиялық мәселелер және медицина. Қолданбалы әлеуметтану.
БҚ-1.3.
БҚ-3.2.
ӘЭП 05
Экономикалық теория негіздері
Экономикалық теория негіздеріне кіріспе. Жаңа баға айналымы және өндірілуі. Макроэкономикаға кіріспе. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау экономикасы.
БҚ-1.1.
ӘЭП 06
Құқық негіздері
Құқық және мемлекет жайлы теория. Құқықтың негізгі саласы.
БҚ-1.1.
ЖКП
ЖКП 01
Информатика
Информатика пәніне кіріспе.
Аппараттық және бағдарламалық жасақтамасы. Мәтіндік редактор. Электрондық кесте. Презентацияны құру. Ақпараттық қауіпсіздік. Вирусқа қарсы бағдарламалар.
БҚ-1.3.
ЖКП 02
Психология негіздері және коммуникативті дағдылар
Кіріспе. Танымдық психикалық процестер. Сана, өзіндік сана.
Эмоционалды және еріктік процестер.
Жеке тұлға психологиясы. Тұлғаның қасиеттері. Медициналық қызметкерінің кәсіптік қызметтегі
коммуникативтік үдерістің сипаттамасы.
БҚ-3.1.
ЖКП 03
Анатомия
Пәнге кіріспе. Остеология. Артрология. Миология. Асқорыту жүйесі.Тыныс алу жүйесі. Несеп шығару жүйесі. Жыныстық жүйесі.
Жүрек-қан тамырлар жүйесі. Жүйке жүйесі. Эндокриндік жүйесі. Сезім мүшелері.
БҚ-1.2.
БҚ-3.2.
ЖКП 04
Физиология
Адам физиологиясына кіріспе. Қоздырғыштық ұлпаның физиологиясы. Қан жүйесінің физиологиясы. Жүрек-тамыр жүйесінің физиологиясы. Тыныс алу жүйесінің физиологиясы. Ас қорыту жүйесінің физиологиясы. Энергия және зат алмасу. Терморегуляция. Сыртқа бөлу жүйесінің физиологиясы. Жүйке жүйесінің физиологиясы. Эндокриндік жүйенің физиологиясы. Сезім мүшелерінің физиологиясы.
БҚ-1.2.
БҚ-3.2.
ЖКП 05
Латын тілі
Кіріспе. Фонетика. Морфология. Анатомиялық терминология.
Фармацевтикалық терминология.
Клиникалық терминология.
БҚ-1.2.
БҚ-3.2.
ЖКП 06
Медициналық биология генетикамен
Тіршілік ету қызметінде жасушалық және молекулярлық деңгейіндегі негізгі үрдістері. Тіршілік ету қызметінің жасушалық және молекулярлы-генетикалық негізгі үрдістері. Молекулалық, жалпы және медициналық генетиканың негіздері.
Даму биологиясы. Медициналық паразитологияның мәселелері.
БҚ-1.2.
БҚ-3.2.
АП
АП 01
Мейіргер ісінің негіздері
Пәнге кіріспе. Мейіргерлік істің мәні. Медициналық көмекті ұйымдастыру. Жұқпа қауіпсіздігі. Жұқпаны бақылау.
Пациент және персонал үшін қауіпсіз ауруханалық орта. Пациенттің жеке бас тазалығын жүргізуге көмектесу.
Пациентті ас мәзірі және тамақтандыру. Пациенттің функционалдық жағдайын бағалау. Қанайналымына әсер ету шаралары. Пациентті дайындау және зертханалық тексерулер үшін биологиялық материал алу.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
КҚ-2.3.
КҚ-3.1.
ӨО
ӨО 01
Пациенттердің мейіргерлік күтімі
Медициналық ұйымдардағы санитариялық-эпидемиологиялық тәртіп. Медициналық мақсаттағы бұйымдар және күту заттарын өңдеу. Қабылдау бөлімшесінің құрылымы және негізгі қызметтері. Посттағы жұмысты ұйымдастыру. Емдік тамақтандыруды ұйымдастыру. Пациенттерді күту бойынша гигиеналық шараларды ұйымдастыру және өткізу.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
КҚ-2.3.
КҚ-3.1.
Қолданылатын қысқартулар:
АП – арнайы пәндер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер
ӨО – өндірістік оқыту
КП – кәсіби практика
Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
4-қосымша
030200 0 – "Мейіргер ісі"

Квалификация: 030103 3 – "Медицинская
сестра общей практики"
(специалист среднего звена)
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
ООД 01
Казахский (русский) язык
Основные единицы фонетики. Орфография. Лексика и фразеология. Прямое и переносное значение слова. Виды лексики. Словари казахского (русского) языка. Морфология и орфография. Учение о частях речи и их грамматические формы и значения. Самостоятельные и служебные части речи и их грамматические категории. Синтаксис и пунктуация. Словосочетание. Предложение. Слово о независимости. Язык – важнейшее средство общения. Знакомство. Я и моя семья. Наш колледж. Моя родина – Казахстан. Личность и портрет человека. Человек и его окружение. Экология и медицина. Культура и искусство. Из жизни замечательных людей. Выдающиеся медики Казахстана. Личная гигиена-основа здоровья. Народные традиции и обычаи. Речь и этикет. Конституция Республики Казахстан. Моя профессия.
БК-1.
БК-2.
ООД 02
Казахская и русская литература
Казахская поэзия 15-17 веков. Казахская литература 17 века. Произведения акынов 18-19 веков. Казахская литература 20 века. Жизнь и творчество писателей. произведения периода Независимости Казахстана. Русская литература 19 века. Русская литература 20 века. Литература периода Великой отечественной войны. Современная литература.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
ООД 03
Иностранный язык
Казахстан. Путешествие и туризм. Спряжение глагола "быть", "иметь". Множественное число существительных. Образование существительных и прилагательных. Местоимения "много", "мало". Имя числительное. Оборот "есть/ существовать". Великобритания и Северная Ирландия. Группа простых времен глагола. Англоговорящие страны. Группа длительных времен глагола. Медицина и спорт. Выбор профессии.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 04
Всемирная история
Мир в первой половине 20 века. Первая мировая война. Послевоенная Европа. Послевоенные США и Латинская Америка. Вторая мировая война. Начало "холодной войны". Развитие стран Европы в послевоенный период. Особенности экономического и политического стран развития Америки и Латинской Америки. Послевоенная Азия. СССР после второй мировой войны, образование СНГ. Мир в конце 20 века.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 05
История Казахстана
Казахстан в первой половине 20 века. Казахстан во второй половине 20 и в начале 21 веков.

Біліктілігі: 030103 3 – "Жалпы практика мейіргері"
(орта буын маманы)
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
Фонетиканың негізгі бірлігі. Орфография. Лексика және фразеология. Сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Лексика түрлері. Қазақ (орыс) тілінің сөздіктері. Морфология және орфография. Сөз таптары және олардың грамматикалық формалары мен маңызы туралы оқыту. Өзіндік және қызметтік сөз таптары және олардың грамматикалық категориялары. Синтаксис және пунктуация. Сөз тіркестері. Сөйлем. Тәуелсіздік туралы сөз. Тіл – сөйлесудің маңызды құралы. Танысу. Мен және менің отбасым. Біздің колледж. Менің Отаным – Қазақстан. Тұлға және адамның бейнесі. Адам және оның ортасы. Экология және медицина. Мәдениет және өнер. Өнегелі адамдардың өмірі. Қазақстанның белгілі медиктері.
Жеке бас гигиенасы – денсаулықтың негізі. Ұлттық салт-дәстүрлер. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Менің мамандығым.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті
15-17 ғасырлардағы қазақ поэзиясы. 17 ғасырдағы қазақ әдебиеті. 18-19 ғасырдағы ақындардың шығармалары. 20 ғасырдағы қазақ әдебиеті. Жазушыларың өмірі мен шығармашылығы. Қазақстан тәуелсіздігі кезеңіндегі шығармалар. 19 ғасырдағы орыс әдебиеті. 20 ғасырдағы орыс әдебиеті. Ұлы отан соғысы кезеңдеріндегі әдебиет. Қазіргі заман әдебиеті.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1
ЖБП 03
Шет тілі
Қазақстан. Туризм және саяхат. "Болу", "бар болу" етістіктерінің септелуі . Зат есімнің көпше түрі. Зат есім мен сын есімнің жасалу жолы. "Көп", "аз" есімдіктері. Сан есім. "Болу/ бар болу" құрылымы. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия. Жай шақтардың тобы. Ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттер. Созылмалы шақтар тобы. Медицина және спорт. Мамандықты таңдау.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 04
Дүние жүзі тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы әлем. Бірінші дүниежүзілік соғыс. Соғыстан кейінгі Еуропа. Америка құрама штаттары мен Латын Америкасы. Екінші дүниежүзілік соғыс. "Қырғи-қабақ соғыс" басталуы. Соғыстан кейінгі Еуропа елдерінің дамуы. Америка құрама штаттары мен Латын Америкасының экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктері. Соғыстан кейінгі Азия. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО, Тәуелсіз мемлекеттер достастығының құрылуы. 20 ғасырдың соңындағы әлем.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан. 20 ғасырдың бірінші жартысы мен 21 ғасырдың басындағы Қазақстан.

БК-2.1.
БК-3.2.
ООД 06
Обществознание
Происхождение и становление человека. Свобода и деятельность человека. Человек и общество. Законы развития. Современная человеческая цивилизация. Социальные структуры при рыночной экономике. Демографическое развитие общества. Политика и ее функции. Культура, как общественное явление
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 07
География
Общая характеристика мира. География населения. Научно-техническая революция и мировое хозяйство. География отраслей мирового хозяйства. Региональный обзор мира. Глобальные проблемы человечества.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-5.
ПК-7.
ООД 08
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнении и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 09
Информатика
Информационные процессы. Устройство персонального компьютера. Операционная система. Архивация данных, защита от компьютерных вирусов. Тектовый процессор. Электронная таблица. Система управления базами данных. Создание презентации. Компьютерная графика. Комьютерные сети. Интернет.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 10
Физика и астрономия
Молекулярная физика. Электродинамика. Электричество и магнетизм. Колебания и волны. Оптика. Квантовая физика. Атомная физика. Введение в астрономию.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 11
Химия
Периодический закон, периодическая система химических элементов в свете теории строения атомов. Химическая связь и строение атома. Химические реакции, и их закономерность протекании. Общие свойства металлов и неметаллов. Важнейшие s-элементы и их соединения. Важнейшие d-элементы и их соединения. Важнейшие р-элементы и их соединения. Производство неорганических веществ. Теория химического строения органических соединении. Углеводороды и их природные источники. Кислородсодержащие органические соединения. Азотосодержащие органичесике соединения. Синтетические высокомолекулярные соединения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ООД 12
Биология
Основные принципы биологической науки, жизнедеятельности организмов, их историческое развитие, и их структуру и функции, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора. Об ответственном отношении к природе и основе знаний эволюции органического мира. О строении функции и жизнедеятельности живых организмов с эволюционной точки зрения (от простого к сложному). Основы биологических понятии, биологических закономерностей для правильного формирования мировоззрения. Строение и функции клетки. Обмен веществ и энергии в клетке. Размножение и развитие организмов. Основы генетики и селекции. Основы эволюционного учения. Закономерности и пути развития органического мира. Эволюция человека. Основы учения о биосфере.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПК-4.
ПК-5.
ПК-6.
ПК-7.
ПК-8.
ПК-9.
ПК-10.
ПК-11.
ПК-12.
ООД 13
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физической культуры. Основы и принципы здорового образа жизни. Режим двигательной активности. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи. Средства физического воспитания. Базовая часть: Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры (футбол, волейбол, баскетбол, ручной мяч). Президентские тесты. Вариативная часть: Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры. Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.

БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖБП 06
Қоғамтану
Адамның шығуы мен қалыптасуы. Адам еркіндігі мен қызметі. Адам және қоғам. Даму заңдылықтары. Заманауи адамдар өркениеті. Нарықтық экономикадағы әлеуметтік құрылымдар. Қоғамның демографиялық дамуы. Саясат және оның қызметтері. Мәдениет қоғамдық құбылыс ретінде.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 07
География
Дүние жүзінің саяси картасы. Халық географиясы. Ғылыми техникалық революция және әлемдік шаруашылық. Әлемдік шаруашылық саласының географиясы. Әлемді өңірлік шолу. Адамзаттың ғаламдық мәселелері
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-5.
КҚ-7.
ЖБП 08
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Көрсеткіштік, логарифмдік және дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар. Векторлар және координаттар. Туынды және оның қосымшалары. Қарабайыр функциясы және интеграл. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен жазықтықтар. Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары. Ықтималдық теориясы және математикалық статистика элементтері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 09
Информатика
Ақпарат үрдістері. Дербес компьютердің құрылымы. Амалдық жүйе. Мәліметтерді мұрағаттау, компьютерлік вирустардан қорғаным. Мәтіндік процессор. Электрондық кесте. Презентацияны құру. Мәліметтер қорын басқару жүйесі. Компьютерлік графика. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 10
Физика және астрономия
Молекулалық физика. Электродинамика. Электр және магнетизм. Тербелістер мен толқындар. Оптика. Кванттық физика. Атомдық физика. Астрономияға кіріспе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 11
Химия
Атом құрылысы тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі.
Химиялық байланыс және атом құрылысы. Химиялық реакциялар және олардың жүру заңдылықтары. Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы. Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды р-элементтер және олардың қосылыстары. Бейорганикалық заттарды өндіру. Органикалық қосылыстардың құрылыс теориясы. Көмірсутектер мен олардың табиғи көздері. Оттекті органикалық қосылыстар. Азотты органикалық қосылыстар. Жоғары молекулалы синтетикалық қосылыстар.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ЖБП 12
Биология
Биологиялық ғылымның негізгі принциптері, ағзалардың өміршеңдігі, олардың тарихи дамуы, құрылымы мен қызметі, антропогенді фактор әсерінен экологиялық жүйенің өзгерісі. Табиғатқа және органикалық әлемнің эволюция негізіне деген жауапкершілік. Тірі ағзалардың өміршеңдігі мен қызметінің құрылымын эволюциялық көзқараспен қарау (қарапайымнан күрделіге). Дүние танымдылықты дұрыс қалыптастыру үшін биологиялық түсініктер мен заңдылықтар негізін білу. Жасушаның құрылымы мен функциясы. Жасушадағы зат пен энергияның алмасуы. Жасушаның көбеюі мен дамуы. Генетика және селекция негіздері. Эволюциялық ілімінің негіздері. Органикалық дүниенің заңдылықтары мен даму жолдары. Адам эволюциясы. Биосфера ілімінің негіздері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
КҚ-4.
КҚ-5.
КҚ-6.
КҚ-7.
КҚ-8
КҚ-9.
КҚ-10.
КҚ-11.
КҚ-12.
ЖБП 13
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету бойынша негізгі іс-шаралар. Дене тәрбиесі құралдары. Негізгі бөлім: Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар (футбол, волейбол, баскетбол, қол добы). Президенттік көпсайыс. Вариативті бөлім: Туризм. Жүзу. Шаңғы спорты. Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және жылжымалы ойындары. Қозғалыс қабілеттерін дамыту үшін негізгі құралдар. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.

Образовательная учебная программа по специальности 0302000 – "Сестринское дело", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 0302011 – "Младшая медицинская сестра по уходу" и 0302033 – "Медицинская сестра общей практики", предусматривает овладение обучающимися следующими компетенциями:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение.
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2.
Информация: собирает и анализирует информацию, применяет знания на практике.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика.
БК-2.1.
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3.
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3.
Коммуникации и работа в команде.
БК-3.1.
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации.
БК-3.2.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах.
Профессиональные компетенции:
Установленный уровень
030201 1 –"Младшая медицинская сестра по уходу"
ПК-2. Безопасность и качество.
ПК-2.3. Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3. Клиническая компетенция.
ПК-3.1. Сестринский уход: осуществляет сестринский уход, используя пациент-центрированный подход с участием его семьи и окружения:
собирает информацию о пациенте с использованием сестринского интервью и физикального обследования;
формулирует проблему пациента, исходя из результатов исследований;
составляет план сестринского ухода;
реализует и документирует план сестринского ухода;
оценивает эффективность ухода за пациентом.
Специалист среднего звена
030203 3 – "Медицинская сестра общей практики"
ПК-1. Укрепление здоровья.
ПК-1.1. Здоровый образ жизни: осуществляет деятельность, направленную на формирование здорового образа жизни у индивидуумов, семей и групп населения.
ПК-1.2. Наблюдение: осуществляет эффективное наблюдение за пациентами и людьми из разных групп риска.
ПК-1.3. Консультирование: владеет навыками консультирования пациента/клиента и его семьи по вопросам сохранения и укрепления здоровья.
ПК-2. Безопасность и качество.
ПК-2.1. Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-2.2. Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.

0302011 – "Күтім бойынша кіші мейіргер" және 0302033 – "Жалпы практика мейіргері" біліктіктері бойынша кәсіби қызметтің негізігі түрлеріне сәйкес келетін 0302000 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша білім берудің оқу бағдарламасы келесі құзыреттіліктерді игеруді көздейді:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқыту.
БҚ-1.1.
Өздігінен даму: кәсіптік өсу, оқытудың ұзақ мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгерген.
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинайды және талдау жүргізеді, практикада білімін қолданады.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технологиялар: жұмысында және өзін-өзі дамыту үшін ақпараттық компьютерлік технологияларды пайдаланады.
БҚ-2.
Этика.
БҚ-2.1.
Қоғамдық өмір: қоғамдық өмірге белсенді қатысады.
БҚ-2.2.
Этикалық қағидалар: кәсіптік этикалық қағидаларды сақтайтынын көрсетеді.
БҚ-2.3.
Эстетика: жұмыс ортасындағы эстетиканы бағалайды және қолдайды.
БҚ-3.
Коммуникациялар және топта жұмыс
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, әртүрлі адамдармен тиімді қарым-қатынастарды көрсетеді.
БҚ-3.2.
Топта жұмыс: әртүрлі топта жұмыс істегенде жауапкершілікті көрсетеді.
Кәсіби құзыреттер:
Белгіленген деңгей
030201 1 – "Күтім бойынша кіші мейіргер"
КҚ-2. Қауіпсіздік және сапа.
КҚ-2.3. Стандарттар: медициналық қызмет көрсету сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес ем шараларды орындайды.
КҚ-3. Клиникалық құзырет.
КҚ-3.1. Мейіргер күтімі: пациентке орталықтанған тәсілді пайдалана отырып, оның жақындары мен туыстарының қатысуымен мейіргер күтімін іске асыру:
физикалдық тексеру және мейіргер сұхбатын қолдана отырып, пациент туралы мәлімет жинайды;
зерттеу нәтижесін қарап, пациенттің проблемасын тұжырымдайды;
мейіргер күтімінің жоспарын жасайды;
мейіргер күтімінің жоспарын құжаттайды және іске асырады;
пациентті күтудің тиімділігін бағалайды.
Орта буын маманы
0302033 – "Жалпы практика мейіргері"
КҚ-1. Денсаулықты нығайту.
КҚ-1.1. Салауатты өмір салты: халық, отбасылар және жеке адамдардың салауатты өмір салтын қалыптастыруына бағытталған қызметін іске асырады.
КҚ-1.2. Бақылау: әртүрлі қатер топтарынан адамдар мен пациенттерге тиімді бақылау жүргізеді.
КҚ-1.3. Кеңес беру: денсаулықты нығайту мен сақтау мәселелері бойынша пациентке/клиентке және оның отбасына кеңес беру дағдыларына ие.
КҚ-2. Қауіпсіздік және сапа.
КҚ-2.1. Зиянды факторлардан қорғау: қоршаған орта мен адамдардың қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың әсерінен қорғау әдістерін пайдаланады.
КҚ-2.2. Қауіпсіздік технологиялар және сапа: қызмет көрсетудің сапасын жақсарту мен кауіпсіздік деңгейін арттыру үшін инновациялық технологияларды қолданады.

ПК-2.3. Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3. Клиническая компетенция.
ПК-3.1. Сестринский уход: осуществляет сестринский уход, используя пациент-центрированный подход с участием его семьи и окружения:
собирает информацию о пациенте с использованием сестринского интервью и физикального обследования;
формулирует проблему пациента, исходя из результатов исследований;
составляет план сестринского ухода;
реализует и документирует план сестринского ухода;
оценивает эффективность ухода за пациентом.
ПК-3.2. Реабилитация: улучшает функциональные способности пациента на основе эффективной реабилитации.
ПК-3.3. Доказательная сестринская практика: использует доказательную сестринскую практику в своей повседневной деятельности
Используемые сокращения:
СД – специальные дисциплины
СЭД – социально-экономические дисциплины
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 5
к Типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0303000 – "Гигиена и эпидемиология"
Квалификация: 0303013 – "Гигиенист-эпидемиолог"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика. Техника перевода со словарем профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 03
История Казахстана
Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Основы развития и становления Казахстана. Положение Казахстана при Советской власти. Герои Казахстана в годы Великой отечественной войны. Суверенитет и независимость Республики Казахстан.
БК-1.
БК-2.
ОГД 04
Физическая культура (с валеологией)
Общие основы теории физического воспитания. Легкая атлетика. Спортивные игры: баскетбол, волейбол. Гимнастика. Лыжный спорт. Плавание. Казахские национальные подвижные игры и виды спорта. Туризм. Валеология – наука о здоровье человека. Диагностика здоровья. Возрастные и половые особенности здоровья. Репродуктивное здоровье. Болезни, передаваемые половым путем. Факторы укрепления здоровья. Закаливание. Рациональное, сбалансированное питание. Вредные привычки и их виды.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СЭД 01
Культурология
Закономерности развития культуры как творческого процесса по созданию общечеловеческих ценностей. Структура и особенности духовного производства. Достижение культурного совершенства человека. Закономерности развития культуры, как мировой, так и национальной.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии. Основные вехи миров. Философские мысли. Природа человека и смысл его существования. Человеческое познание и деятельность.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Политические процессы, происходящие в обществе. Законы функционирования политики, ее историческое развитие. Типология политических систем. Место человека в политической жизни, а также общие закономерности развития и функционирования общества и социальные явления протекающие в нем, роль и место Казахстана в современном мире.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 04
Основы экономики
Общие проблемы предмета и методы курса. Основы общественного производства, воздействия государственной, экономической политики Республики Казахстан на различные стороны современной рыночной экономики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 05
Основы права
Теория государства и права. Права и обязанности граждан Республики Казахстан. Конституция Республики Казахстан. Понятие уголовной и административной ответственности.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОПД
ОПД 01
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы информатики и информатизации. Назначение и устройство компьютера. Глобальные и локальные сети. Информационная безопасность. Средства антивирусной защиты. Основы веб-документа.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОПД 02
Анатомия
Строение тела человека и его возрастные особенности. Остеология. Артрология. Миология. Пищеварительная система. Дыхательная система. Мочевыделительная система. Половая система. Сердечно-сосудистая система. Нервная система.
БК-1.
БК-2.
ОПД 03
Латинский язык
Введение. Фонетика. Морфология. Анатомическая терминология. Фармацевтическая терминология. Клиническая терминология.
БК-1.
БК-3.
ОПД 04
Физиология
Предмет и методы исследования в физиологии. Физиология системы крови. Физиология сердечнососудистой системы. Физиология дыхания. Физиология пищеварения. Физиология выделительной системы. Обмен веществ и энергии. Терморегуляция. Физиология эндокринной системы. Физиология нервной системы. Физиология органов чувств.
БК-1.
БК-3.
ОПД 05
Патологическая анатомия и физиология
Общие основные закономерности возникновения, развития болезни и морфологические изменения при патологии. Основные понятия общей нозологии, общей патологии, болезней органов и систем.
БК-1.
БК-2.
ОПД 06
Основы фармакологии
Составление и выписывание рецептов. Отпуск лекарств. Виды лекарственных форм. Особенности выписывания ядовитых, сильнодействующих, наркотических средств и препаратов с одурманивающим действием. Общие закономерности фармакокинетики и фармакодинамики лекарственных средств.
БК-1.
БК-2.
ОПД 07
Экология и устойчивое развитие
Основы фундаментальной экологии о взаимоотношении в системе "общество-природа", человека в биосферных процессах. Последствия антропогенного воздействия на окружающую среду и здоровье человека. Основные принципы и методы охраны окружающей природной среды и рационального природопользования.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОПД 08
Медицинская биология, генетика, радиология
Основные направления медицинской биологии, генетики и радиобиологии. Клеточные и молекулярно-генетические основы процессов изнедеятельности. Основы медицинской биологии. Основы медицинской генетики. Основы процессов жизнедеятельности на организменном уровне. Вопросы медицинской паразитологии.
БК-1.
БК-2.
ОПД 09
Основы психологии
Процессы психологии, психические процессы и свойства личности. Психические явления в различных сферах жизнедеятельности человека. Проведение психологического самоанализа.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОПД 10
Гистология
Строение клеток и тканей органов, являющихся структурой целостного организма. Идентифицировать клеточные и неклеточные структуры тканей, тканевые элементы органов на микроскопическом уровне.
БК-1.
БК-2.
ОПД 11
Химия
Основные понятия и законы термодинамики. Кинетика химических реакций. Учение о растворах. Буферные растворы. Комплексные соединения. Биогенные элементы. Окислительно-восстановительные процессы. Физико-химические основы поверхностных явлений. Физико-химические свойства дисперсных систем. Высокомолекулярные соединения. Аминокислоты. Белки. Углеводы. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты. Липиды.
БК-1.
БК-2.
ОПД 12
Медицинская биофизика
Роль физики в современной медицине. Лабораторные исследования. Работа с лечебно-диагностическими аппаратами. Подбор технических средств при решении медицинских задач. Регистрация параметров, результатов полученных с помощью терапевтических аппаратов.
БК-1. БК-2. БК-3.
ОПД 13
Медицина катастроф
Роль и задачи гражданской обороны мирного военного времени. Виды чрезвычайных ситуаций. Теории катастроф. Очаги поражения. Защита населения. Обучение оказанию первой медицинской и доврачебной помощи при различных поражающих факторах в очаге чрезвычайных ситуаций.
БК-1.
ОПД 14
Аналитическая химия

КҚ-2.3. Стандарттар: медициналық қызмет көрсету сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін стандарттарға сәйкес ем шараларды орындайды.
КҚ-3. Клиникалық құзырет.
КҚ-3.1. Мейіргер күтімі: пациентке орталықтанған тәсілді пайдалана отырып, оның жақындары мен туыстарының қатысуымен мейіргер күтімін іске асыру:
физикалық тексеру және мейіргер сұхбатын қолдана отырып, пациент туралы мәлімет жинайды;
зерттеу нәтижесін қарап, пациент мәселесін қалыптастырады;
мейіргер күтімінің жоспарын жасайды;
мейіргер күтімінің жоспарын құжаттайды және іске асырады;
пациентті күтудің тиімділігін бағалайды.
КҚ-3.2. Оңалту: тиімді оңалтудың негізінде пациенттің функционалдық қабілеттілігін жақсартады.
КҚ-3.3. Дәлелденген мейіргер практикасы:өзінің күнделікті қызметінде дәлелденген мейіргер практикасын пайдаланады.
Қолданылатын қысқартулар:
АП – арнайы пәндер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер
ӨО – өндірістік оқыту
КП – кәсіби практика
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
5-қосымша
0303000 – "Гигиена және эпидемиология"
Біліктілігі: 0303013 – "Гигиенист-эпидемиолог"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Цикл-дің (пән-нің)
индек-сі
Пәннің, практиканың атауы және
негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер,
іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисы. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздік арқылы). Кәсіби қарым-қатынас. Тілді дамыту.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандык бойынша негізгі іскерлік тілдің негізі. Кәсіби лексика. Кәсіби бағытталған мәтіндерді сөздік арқылы аудару техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Заманауи әлемде Қазақстан Республикасының ролі және орны. Қазақстанның дамуы және қалыптасу негіздері. Совет одағының билігі кезінде Қазақстанның жағдайы. Ұлы отан соғысы жылдарындағы Қазақстан қайраткерлері. Қазақстан Республикасының егемендігі және тәуелсіздігі.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖГП 04
Дене шынықтыру (валеологиямен)
Дене шынықтыру тәртібінің жалпы негізі. Жеңіл атлетика. Спорттық ойындар: баскетбол,волейбол. Гимнастика. Шаңғы спорты. Жүзу. Спорт түрлері және қазақтың ұлттық ойындары.
Туризм. Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым. Денсаулықты диагностикалау.
Денсаулықтың жас шамасына және жыныс түріне қарай ерекшеліктері. Репродуктивті денсаулық. Жыныстық жолмен берілетін аурулар. Денсаулықты нығайту факторы. Шынықтыру. Тиімді, теңгерімді тамақтану. Зиянды әдеттер және олардың түрлері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ПҚ-1.
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Жалпы адамзат құндылықтарын кұру ретінде мәдениеттің даму заңдылықтарының шығармашылық үрдісі. Рухани өндірістерінің құрылысы мен ерекшеліктері. Адамзаттық мәдени кемелденуінің жетістіктері. Әлемдік, сонымен қатар ұлттық мәдениетінің даму заңдылықтары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні. Әлемдегі негізгі кезеңдер. Философиялық ой-пікірлер. Адам табиғаты және оның қалыптасуының ерекшелігі. Адам білімі мен қызметі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Қоғамда өтіп жатқан саяси процестер.Саяси қызмет ету заңдылығы және оның тарихи дамуы. Саяси өмірдегі адамның орны, сондай- ақ қоғамның қалыптасуы мен дамуының жалпы заңд ылықтары мен ондағы болып жатқан әлеуметтік құбылыстары. Қазақстанның бүгінгі әлемде алатын орны мен ролі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Курстың пәні мен әдістерінің жалпы мәселелері. Қоғамдық өндірістің негізі. Заманауи нарықтық экономикаға Қазақстан Республикасына әртүрлі жақтардың экономикалық саясаттың әсері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 05
Құкық негіздері
Мемлекет және құқық негіздері. Қазақстан Республикасы азаматтарының міндеттері мен құқықтары. Қылмыстық және әкімшілік жауапкершілік ұғымы. Медициналық құқық нормалары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП
ЖКП 01
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Ақпарат және ақпаратттандыру негізі. Компьютер құрылғысы және тағайындалуы. Жергілікті және әлемдік желілер. Ақпараттық қауіпсіздік. Антивирусты қорғау құралдары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 02
Анатомия
Адам денесінің құрылысы және жастық ерекшеліктері. Остеология. Артрология. Миология. Асқорыту жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Несеп шығару жүйесі.
Жыныстық жүйесі. Жүрек-қан тамырлар жүйесі. Жүйке жүйесі.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 03
Латын тілі
Кіріспе. Фонетика. Морфология. Анатомиялық терминология. Фармацевтикалық терминология. Клиникалық терминология.
БҚ-1.
БҚ-3.
ЖКП 04
Физиология
Физиология пәні және зерттеу әдістері.Қан жүйесінің физиологиясы. Жүрек-қан тамырлар жүйесінің физиологиясы. Тыныс алу физиологиясы. Ас қорыту физиологиясы. Несеп-зәр шығару физиологиясы. Зат және қуат алмасуы. Эндокриндік жүйесінің физиологиясы. Жүйке жүйесінің физиологиясы. Сезім мүшелерінің физиологиясы.
БҚ-1.
БҚ-3.
ЖКП 05
Патологиялық
анатомия және физиология
Пайда болу заңдылықтарының жалпы негізі, патология кезінде морфологиялық өзерістер және аурудың дамуы. Жүйе мен ағза ауруларының, жалпы нозологияның негізгі түсініктері.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 06
Фармакология негіздері
Рецептті жызып шығарудың және құрудың жалпы ережелері. Дәрі-дәрмектерді шығару ережелері. Дәрілік формалардың түрлері. Есеңгірететін дәрілерді және наркотикалық заттардың, күшті әсер ететін улы дәрілерді шығару ерекшелігі. Дәрілік заттар фармакодинамика мен фамакокенетиканың жалпы заңдылықтары.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 07
Экология және тұрақты даму
"Қоғам-табиғат" жүйесіндегі қарым-қатынас экологиясындағы фундаментальдық негізі. Адам денсаулығына және қоршаған ортаға антропогендік әсердің салдары. Теңгерімді табиғатты қолдану мен табиғаттың қоршаған ортасын қорғау әдістері және негізгі қағидаттары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 08
Медициналық биология, генетика, радиобиология
Генетика және радиобиология, медициналық биологияның негізгі бағыттары. Өміршеңдік үрдісінің молекулярлы-генетикалық және жасушалық негіздері. Медициналық биология негіздері. Медициналық генетика негіздері. Ағзалық деңгейдегі өміршеңдік үрдісінің негізі. Медициналық паразитологиялық мәселелері.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 09
Психология негіздері
Тұлға қасиеті және психикалық үрдістер, психологиялық үрдістер. Адам тіршілік әрекетінің аясында әртүрлі психикалық көріністер. Психикалық өзін-өзі тексеруін өткізу.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 10
Гистология
Бүтін ағзаның құрылысы болып табылатын, ағза ұлпалары мен жасушалардың құрылысы. Микроскопиялық деңгейде ағзаның ұлпаның элементі, ұлпаның жасушасыз және жасушалық құрылыстарын теңестіру.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 11
Химия
Термодинамика заңдары және негізгі түсініктер. Химиялық реакцияның кинетикасы. Ерітінділер туралы ұғым. Буферлік ерітінділер. Комплексті қосылыстар Биогенді элементтер.Тотығу-тотықсыздану процестері.
Беттік кұбылыстардың физика-химиялық негізі. Дисперсті жүйенің физика-химиялық қасиеті. Жоғарғы молекулалы қосылыстар.
Аминқышқылдары. Ақуыздар.Көмірсулар. Гетероциклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары. Липидтер.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖКП 12
Медициналық биофизика
Заманауи медицинада физиканың ролі. Лабораториялық зерттеу. Емдік-диагностикалық аппараттармен жұмыс істеу.
Медициналық есептерді шығару кезінде техникалық кұралдарды дұрыс қолдана білу. Терапевтік ақпараттарың көмегімен алынған нәтижелерді, параметрлерді тіркеу.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 13
Апаттар медицинасы
Бейбіт әскери кезіндегі азаматтық қорғаныстың ролі мен міндеттері.Төтенше жағдайлар. Апат теориялары. Зақымдау ошағында. Тұрғындарды қорғау. Төтенше жағдай ошағында әтүрлі зақымдану факторларында дәрігерге дейінгі көмек және бірінші медициналық көмек көрсетуді оқыту.
БҚ-1.
ЖКП 14
Аналитикалық химия

Качественный анализ катионов 1-4 аналитических групп и анализ анионов 1-3 аналитических групп. Количественный анализ. Гравиметрический метод. Титриметрический метод. Кислотно-основное титрование. Методы осаждения и коплексообразования. Окислительно-восстановительные методы (оксиметрия). Физико-химические методы анализа.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОПД 15
История медицины
Закономерности развития медицины с древнейших времен до современности. Вклад отечественных ученых в развитие медицины Казахстана.
БК-1.
БК-2.
СД
СД 01
Микробиология
Основные понятия. Задачи санитарной микробиологии. Выработка практических навыков для выполнения исследований в бактериологических лабораториях. Морфология, физиология и экология микроорганизмов. Основы генетики микроорганизмов. Инфекция и инфекционный процесс. Иммунитет, специфическая иммунопрофилактика, иммунотерапия и диагностика инфекционных заболеваний. Микробиологическая диагностика патогенных микроорганизмов окружающей среды (кокковой, кишечной, анаэробной, воздушно-капельной, особоопасной и лептоспирозной) инфекций.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 02
Коммунальная гигиена с основами санитарного дела
Нормативные документы в области охраны окружающей среды. Методы отбора проб воздуха, воды, почвы. Источники загрязнения. Мероприятия по охране окружающей среды. Гигиена жилых и общественных зданий. Гигиена планировки населенных мест.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 03
Эпидемиология
Общие законы и категории эпидемиологии. Механизмы, пути и факторы передачи каждой группы инфекционных заболеваний. Основные принципы профилактики инфекционных заболеваний.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 04
Основы дезинфекционного дела
Сущность, методы, способы дезинфекционных мероприятий. Сущность, методы, способы дезинсекционных мероприятий. Сущность, методы, способы дератизационных мероприятий. Сущность, методы, способы стерилизации и конроль качества ее проведения.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 05
Медицинская паразитология
Типы простейших, гельминтов, членистоногих и методы их исследования. Классы паукообразных и паразитов-насекомых.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 06
Гигиена питания
Рациональное питание и питание отдельных групп населения. Пищевая и биологическая ценность пищевых продуктов. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам торговли продовольственными товарами, общественного питания, пищевой промышленности.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 07
Гигиена труда
Классификация вредных производственных факторов. Профессиональные заболевания. Отравления и производственный травматизм. Условия труда работающих отдельных отраслей промышленности. Оздоровительные мероприятия по улучшению условий труда работающих.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 08
Гигиена детей и подростков
Физическое развитие и состояние здоровья детей и подростков. Режим дня, сна, питания. Гигиена физического воспитания. Планировка, устройство и оборудование организаций воспитания и образования детей и подростков
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 09
Социальная медицина и организация здравоохранения
Система государственных и общественных мероприятий, направленных на предупреждение заболеваний. Гармоничное развитие физических и духовных сил, сохранение долголетия и работоспособности человека. Важнейшие принципы организации здравоохранения в Республике Казахстан. Вопросы организации анализа состояния здоровья населения, санитарно-гигиенического и эпидемиологического состояния населенных мест. Вопросы профилактики заболеваний. Методы статистического исследования, показатели здоровья и демографии. Вопросы организации лечебно-профилактической помощи городскому и сельскому населению, женщинам и детям, работникам промышленных и сельскохозяйственных предприятий. Основы медицинского страхования и организации санитарно- эпидемиологической службы.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 10
Инфекционные болезни
Клинико-эпидемиологические особенности инфекционных болезней и организация лечебно-профилактической помощи населению при инфекционных заболеваниях. Особенности течения и лечебно-профилактические мероприятия при кишечных инфекциях, инфекциях дыхательных путей, кровяных инфекциях и инфекциях наружных покровов.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
СД 11
Основы внутренних болезней с техникой медицинских манипуляций
Заболевания органов дыхания. Заболевания органов сердечно-сосудистой системы. Заболевания органов пищеварения. Заболевания органов мочевыделения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СД 12
Основы детских болезней
Анатомо-физиологические особенности детского организма. Принципы лечения основных заболеваний детского возраста. Принципы оздоровления детского организма. Профилактические мероприятия, направленные на обеспечение правильного физического здоровья.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СД 13
Основы хирургических болезней
Хирургические болезни. Виды повреждений. Травматологическая помощь и методы травматологической помощи. Организация ухода за больными в хирургии и реанимации. Основы медицинской деонтологии и профессиональной этики в хирургическом,реанимационном отделении. Соблюдение техники безопасности. Уход за тяжелыми больными. Методы реабилитации.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-3.
СД 14
Основы акушерства и гинекологии
Санитарно-гигиенический и противоэпидемический режим в акушерско-гинекологических стационарах. Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения. Требования к лечебно-охранительному, санитарно-гигиеническому, санитарно-эпидемическому режиму в учреждениях родовспоможения. Особенности работы акушерских и гинекологических отделений, женских консультаций. Основные синдромы и симптомы наиболее распространенных акушерских состояний и гинекологических заболеваний встречающихся в клинической практике.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-3.
СД 15
Основы оториноларингологии
Анатомия и физиология носа, придаточных пазух, гортани, глотки, пищевода, органа слуха и равновесия. Основные этиологические и патогенетические аспекты заболеваний. Диагностика заболеваний в оториноларингологии. Факторы риска при отдельных видах заболеваний. Профилактика.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-3.
СД 16
Дерматовенерология
Система организации помощи пациентам, страдающих кожными и венерическими заболеваниями. Оказание доврачебной медицинской помощи пациентам, страдающих кожными и венерическими заболеваниями.Профилактика заболеваний, передающихся половым путем.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-3.
СД 17
Основы офтальмологии
Система организации помощи пациентам в офтальмологической практике. Оказание доврачебной медицинской помощи пациентам, в офтальмологической практике. Профилактика офтальмологических заболеваний.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-3.
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО
ПО 01
В качестве лаборанта микробиологической и санитарно-гигиенической лаборатории
Практические умения и навыки, полученные в медицинской организации, определяются образовательной учебной программой по специальности
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПО 02
В качестве лаборанта микробиологической и санитарно-гигиенической лаборатории
Практические умения и навыки, полученные в медицинской организации, определяются образовательной учебной программой по специальности
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПО 03
В качестве гигиениста- эпидемиолога
Практические умения и навыки, полученные в медицинской организации, определяются образовательной учебной программой по специальности
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПП
ПП
В качестве гигиениста- эпидемиолога
Практические умения и навыки, полученные в медицинской организации, определяются образовательной учебной программой по специальности
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
Примечание:

Катиондардың 1-4 аналитикалық топтары және аниондардың 1-3 аналитикалық топтарының сапалық анализі.Сандық анализ. Гравиметриялық анализ. Титрометриялық әдіс. Қышқылды-негізді титрлеу. Комплекс түзу және тұндыру әдістері. Тотықтыру- тотықсыздандыру әдістері (оксиметрия). Анализдің физико-химиялық әдістері
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 15
Медицина тарихы
Медицинаның бұрыңғы кезден қазіргі кезге дейін дамуының заңдылықтарын зерттейді.
БҚ-1.
БҚ-2.
АП
АП 01
Микробиология
Негізгі ұғым. Санитарлық микробиологияның міндеттері. Батериологиялық зертханада зерттеуді орындау үшін практикалық дағдыларды қалыптастыру. Микроағзаладың морфологиясы, физиологиясы экологиясы. Микроағзалардың генетикалық негізі. Жұқпа және жұқпалық процесс. Иммуниетет, арнайы иммунопрофилактика, иммунотерапия және жұқпалы аурулардың диагностикасы. Қоршаған орта патогенді микроағзаларын микробиологиялық (кокктық, ішектік, анаэробты, ауа-тамшылы, аса қауіпті және лептоспирозды) диагностикалау.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 02
Коммуналдық гигиена және санитариялық істің негіздері
Қоршаған ортаны қорғау аумағында нормативті құжаттар. Ауа, су, топырақтың құрамы. Ластаушы көздері. Қоршаған ортаны қорғауға арналған шаралар. Тұрғындардың орнын гигиеналық жоспаралау.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 03
Эпидемиология
Эпидемиология категориялары және жалпы заңдылықтар. Әртүрлі жұқпалы аурулардың берілу факторлары және жолдары, механизмі. Жұқпалы аурулардың алдын алудың негізгі қағидалары.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 04
Дезинфекциялық іс негіздері
Дезифекциялық іс шаралардың тәсілдері, әдістері, маңызы. Дезинсекциялық іс шаралардың тәсілдері, әдістері, маңызы.
Дератизациялық іс шаралардың тәсілдері, әдістері, маңызы.
Стерилизацияның тәсілдері, әдістері, маңызы және өткізу сапасын бақылау.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 05
Медициналық
паразитология
Қарапайымдылар типтері, гельминттер, буынаяқтылардың зерттеу әдістері. Паразитті жәндіктер мен өрмекші тәріздестердің класстары.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 06
Тамақтану гигиенасы
Халықтың жеке топтарының тамақтануы және теңгерімді тамақтану. Тағам азық-түліктерінің тағамдық және биологиялық құндылығы. Тағам өндірісінде, қоғамдық тамақтануда, сауда объектілеріндегі азық-түлік тауарларына қойылатын санитарлық эпидемиологиялық талаптар.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 07
Енбек гигиенасы
Өндірістегі зиянды факторлардың жіктеуіші. Кәсіби аурулар. Өндірістік жарақаттану және улану. Өндірістегі жеке салалардағы қызметкерлерінің еңбек жағдайы. Қызметкерлердің еңбек жағдайын жақсартудағы сауықтыру іс шаралары.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 08
Балалар мен жасөспірімдер гигиенасы
Балалар мен жасөспірімдердің денсаулық жағдайы мен физикалық дамуы. Күн тәртібі, ұйқы мен тамақтану. Дене шынықтыру гигиенасы. Балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және білім беру ұйымдарының орналасуына, құрылысына және жабдықтарына қойылатын талаптар.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 09
Әлеуметтік медицина және денсаулық сақтауды ұйымдастыру
Ауруларды алдын алуға бағытталған мемлекеттік және қоғамдық іс-шаралар жүйесі. Халық денсаулығының жағдайының сараптамасын ұйымдастыру мәселесі, елді мекендердің санитарлық-
гигиеналық және эпидемиологиялық жағдайы. Ауруларды алдын алу мәселелері. Статистикалық зерттеу әдістері, денсаулық және демография көрсеткіштері. Қала және ауыл тұрғындарына, әйелдер мен балаларға, өнеркәсіп және ауылшаруашылық мекемелерінің қызметкерлеріне емдеу және профилактикалық көмек көрсету ісін ұйымдастыру мәселелері. Медициналық сақтандыру негіздері және санитариялық-эпидемиологиялық қызмет.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 10
Жұқпалы аурулар
Жұқпалы аурулардың клиника-эпидмиологиялық ерекшелігі және халыққа инфекциялық сырқаттану кезінде емдеу-профилактикалық көмегін ұйымдастыру. Тері қабаттарының инфекциясы және қан инфекциясы, тыныс алу жолдарының инфекциясы, ішек инфекциясы емдеу алдын-алу шаралары және ағымының ерекшелігі.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
АП 11
Ішкі аурулардың негіздері және медициналық манипуляциялар техникасы
Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Жүрек қан-тамырлар жүйесінің аурулары. Асқорыту жүйесінің аурулары. Зәр шығару жүйесінің аурулары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
АП 12
Балалар ауруларының негіздері
Бала организмінің анатомо-физиологиялық ерекшеліктері. Бала жасындағы ауруларды негізгі емдеу қағидалары. Баланы сауықтыру әдістері. Денсаулықтың дұрыс физикалық қамтамасыз етуіне бағытталған алдын-алу шаралары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
АП 13
Хирургиялық аурулардың негіздері
Хирургиялық аурулар. Зақымдану түрлері. Травматологиялық көмек және травматологиялық көмек әдістері. Жан сақтау және хирургиялық бөлімдегі науқастарды күту жағдайын ұйымдастыру. Жан сақтау және хирургиялық бөліміндегі кәсіби этика және медициналық деонтология негізі. Қауіпсіздік техникасын сақтау. Ауыр науқастарды күту. Оңалту әдістері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-3.
АП 14
Акушерия және гинекология негіздері
Акушериялық-гинекологиялық стационардың санитарлық гигиеналық және эпидемияға қарсы тәртібі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңдылықтары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-3.
Босандыру мекемесінің емдеу сақтандыру, санитарлық-эпидемиялық тәртібі мен санитарлық-гигиеналық талаптары. Әйелдер кеңесі, акушериялық және гинекологиялық бөлімдердің жұмыс ерекшелігі. Клиникалық практикада кездесетін гинекологиялық және акушерия жағдайларында жиі кездесетін симптомдар мен синдромдардың негізі.
АП 15
Оториноларинголо-гияның негіздері
Есту ағзалары және тепе-теңдік, өңеш, жұтқыншақ, кеңірдек, қосалқы қуыстың, мұрынның анатомиясы және физиологиясы. Сырқаттанудың патогенетикалық және этиологиялық негіздері. Оториноларинологияды ауруларды диагностикалау. Сырқаттанудың жекелеген түрлеріндегі қауіп факторы. Профилактика.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-3.
АП 16
Дерматовенералогия
Тері және венералогиялық аурулармен ауыратын науқастарға көмекті ұйымдастыру жүйесі. Тері және венералогиялық аурулармен ауыратын науқастарға дәрігерге дейінгі көмекті көрсету. Жыныстық жолмен берілетін аурулардың профилактикасы.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-3.
АП 17
Офтальмология негіздері
Офтальмология практикасында науқастарға көмек көрсету жүйесін ұйымдастыру. Офтальмология тәжірибесінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету. Офтальмологиялық аурудың алдын алу.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-3.
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО
ӨО 01
Микробиологиялық және санитарлық-гигиеналық зертхананың зертханашысы ретінде
Медициналық ұйымда алынған практикалық іскерлік пен дағдылар, мамандық бойынша оқу бағдарламасымен анықталады.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
ӨО 02
Микробиологиялық және санитарлық-гигеналық зертханашысы ретінде
Медициналық ұйымда алынған практиикалық іскерлік пен дағдылар, мамандық бойынша оқу бағдарламасымен анықталады.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
ӨО 03
Гигиенист-эпидемиолог ретінде
Медициналық ұйымда алынған практиикалық іскерлік пен дағдылар, мамандық бойынша оқу бағдарламасымен анықталады.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
КП
КП 01
Гигиенист эпидемиолог ретінде
Медициналық ұйымда алынған практиикалық іскерлік пен дағдылар, мамандық бойынша оқу бағдарламасымен анықталады
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
Ескерту:

Введение. Казахстан в эпоху древности. Казахстан в средние века. Казахское ханство в 15-18 веках. Казахстан в составе Российской империи. Казахстан в новое время 18-20 веков. Социально-экономическое положение Казахстана в 20 веке. Казахстан в новейшее время. Независимый Казахстан.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 04
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физического воспитания. Основные принципы здорового образа жизни. Физическая культура и обеспечение здоровья. Режимы двигательной активности. Олимпийское движение. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка. Общая физическая и специальная подготовка в системе физического воспитания. Средства физического воспитания. Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры. Президентские тесты. Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка. Национальные, народные и подвижные игры.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ОГД 05
Валеология
Получение знаний о здоровом образе жизни и профилактическом направлении современной системы охраны здоровья населения. Формирование культуры здоровья, как стиля жизни. Применение знаний в работе с населением.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СЭД 00
СЭД 01
Культурология
Закономерности развития культуры творческого процесса по созданию и сохранению общечеловеческих ценностей, достижения культурного современного человека, закономерности и развитие культуры мировой, так и национальной.
БК-1.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.3.
БК-3.
СЭД 02
Основы философии
История становления и развития философии. Теоретические и методологические основы философии. Социальная философия.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Политические процессы, происходящие в обществе. Законы функционирования политики, ее историческое развитие. Типология политических систем. Место человека в политической жизни. Общие закономерности развития и функционирования общества и социальные явления, протекающие в нем. Роль и место Казахстана в современном мире.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 04
Основы экономики
Общие проблемы предмета и методы курса, основы общественного производства, воздействие государственной экономической политики Республики Казахстан на различные стороны современной рыночной экономики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 05
Основы права
Теория государства и права. Понятие гражданско-правовой ответственности. Понятие административной, уголовной ответственности. Понятие "Семья и брак".
БК-1.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.3.
БК-3.
ОПД
ОПД 01
Медицина катастроф
Организационные основы обеспечения жизнедеятельности, чрезвычайные ситуации (далее – ЧС) мирного и военного времени. Система лечебно-эвакуационного обеспечения в ЧС. Организация экстренной медицинской помощи населению в ЧС мирного и военного времени при угрожающих жизни состояниях, наиболее часто встречающиеся в условиях ЧС.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ОПД 02
Профессиональная этика и деонтология
История развития этики и деонтологии. Медицинская этика. Задачи.
БК-2.2.
БК-2.3.
ОПД 03
Анатомия, физиология и биомеханика зубочелюстной системы
Остеология. Синдесмология. Миология. Система крови. Иммунитет. Пищеварительная система. Обмен веществ и энергии. Терморегуляция. Дыхательная система. Мочевыделительная система. Половая система. Сердечно-сосудистая система. Нервная система. Возбудимые ткани. Органы чувств. Эндокринная система.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
ОПД 04
Основы клинической медицины
Основы медицинской этики и деонтологии. Основы заболеваний внутренних органов.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ОПД 05
Основы психологии
Познавательные психические процессы. Сознание, самосознание. Эмоциональные и волевые процессы. Личность. Психологический склад личности. Личность и межличностные взаимоотношения.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.2.
БК-2.3.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-3.
ПК-3.1.
ОПД 06
Основы фармакологии
Общая рецептура. Общая фармакология. Частная фармакология.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-2.3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-2.1.
ОПД 07
Социальная гигиена и организация здравоохранения
Основы медицинской статистики. Комплексная оценка состояния здоровья населения. Организация лечебно-профилактической помощи городскому населению и рабочим промышленных предприятий. Охрана здоровья женщин и детей, особенности стоматологической помощи этой группе населения. Организация медицинской и стоматологической помощи сельскому населению. Экономика, планирование, финансирование и менеджмент.
БК-1.2.
БК-2.1.
БК-3.1.
ПК-1.1.
ПК-3.1.
СД
СД 01
Внутренние болезни с курсом инфекционных болезней
Основы медицинской этики и деонтологии. Понятия о заболеваниях внутренних органов и инфекционных заболеваниях.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
СД 02
Хирургические болезни с основами реанимации
Понятие о хирургии и хирургических заболеваниях. Внутрибольничная инфекция, методы асептики и антисептики в хирургии. Понятие о трансфузиологии. Обезболивание. Оценка состояния жизненно важных функций организма. Сердечно-легочная реанимация. Повреждение мягких тканей. Классификация и методы остановки кровотечений. Виды ран и соответствующий им характер кровотечений. Повреждение опорно-двигательного аппарата. Ожоги. Ожоговая болезнь. Отморожения. Электротравма. Спинальная травма. Черепно-мозговая травма. Виды хирургической патологии шеи, трахеи и пищевода. Синдром "острого живота". Понятие о хирургической инфекции. Периоперативный период.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
СД 03
Физиотерапия при болезнях зубов и полости рта.
Структура физиотерапевтического отделения. Техника безопасности. Документация. Постоянный ток. Гальванизация и лечебный электрофорез. Электрообезболивание. Импульсные токи. Диадинамотерапия. Амплипульстерапия. Флюктуоризация. Электроодонто-диагностика. Электрические и магнитные поля. Светолечение. Механовибротерапия. Водо- и теплолечение. Дарсонвализация. Диатермокоагуляция. Ультравысокочастотная терапия. Инфракрасное и ультрафиолетовое излучения. Ультразвук. Массаж. Гидротерапия в полости рта. Парафинолечение.
БК-3.1.
ПК-1.3.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-3.1.
СД 04
Рентгенография зубов и челюстей
Основные и специальные методы рентгенологического исследования. Техника рентгенографии. Рентгеноанатомия зубов и челюстей в норме. Рентгеносемиотика.Рентгенодиагностика заболеваний зубов и челюстей (кариес, периодонтит, пародонтоз). Рентгенодиагностика кист и воспалительных заболеваний челюстей (остеомиелит, гайморит). Рентгенодиагностика заболеваний височно-нижнечелюстного сустава. Рентгенодиагностика слюннокаменной болезни. Рентгенодиагностика одонтогенных и неодонтогенных опухолей челюстей. Рентгенологическая картина травматологических повреждений зубов, челюстей и их осложнения. Основы лучевой терапии воспалительных и опухолевых заболеваний челюстно-лицевой области.
БК-1.2 .
БК-3.1.
ПК-1.3.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-3.1.
СД 05
Гигиена полости рта
Значение гигиены полости рта в профилактике стоматологических заболеваний. Основные средства и методы индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта. Организация уголков и кабинетов гигиены полости рта. Гигиеническое обучение и воспитание детей. Особенности стоматологического обследования при профилактических осмотрах. Эпидемиология основных стоматологических заболеваний. Профилактика кариеса, заболеваний пародонта, зубочелюстных аномалий у детей. Диспансеризация – основной метод профилактики стоматологических заболеваний. Основы составления комплексной профилактики основных стоматологических заболеваний.
БК-1.2.
БК-3.1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-3.1.
СД 06
Хирургическая стоматология
Организация и оборудование стоматологического кабинета. Этиология, течение диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области.
БК-1.3.
БК-2.2.
ПК-1.3.
ПК-2.1.
ПК-3.1.
СД 07
Терапевтическая стоматология
Организация и оборудование стоматологического кабинета. Этиология, клиническое течение, диагностика, профилактика, лечение заболеваний зубов и полости рта.
БК-1.3.
БК-2.2.
ПК-1.3.
ПК-2.1.
ПК-3.1.
СД 08
Основы ортопедической и ортодонтической стоматологии
Виды протезов и их назначения. Конструкции ортодонтических и ортопедических протезов. Клинические и лабораторные этапы изготовления ортодонтических и ортопедических протезов.
БК-1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
ПК-1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО
ПО 01
Внутренние болезни и хирургические болезни.
Понятие о хирургии и хирургических заболеваниях. Внутрибольничная инфекция, методы асептики и антисептики в хирургии. Основы медицинской этики и деонтологии. Понятия о заболеваниях внутренних органов и инфекционных заболеваниях.
БК-1.
БК-1.2.
БК-1.3.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПП
ПП 01
Хирургическая стоматология.
Терапевтическая стоматология.
Гигиена полости рта.
Основные средства и методы индивидуальной и профессиональной гигиены полости рта. Организация уголков и кабинетов гигиены полости рта. Гигиеническое обучение и воспитание детей. Диагностика, лечение заболеваний челюстно-лицевой области. Этиология, течение диагностика, заболеваний челюстно-лицевой области.
БК-1.
БК-1.2.
ПК-1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
Примечание:

Кіріспе. Қазақстан ежелгі дәуір кезеңінде. Орта ғасырлардағы Қазақстан. 15-18 ғасырдағы Қазақ хандығы. Қазақстан Рессей империясы құрамында. Қазақстан жаңа ғасыр дәуірінде 18-20 ғасырлар. 20 ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік экономикалық жағдайы. Қазақстан жаңа заманда. Тәуелсіз Қазақстан.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір сүру салты қағидалары мен негіздері. Дене тәрбиесі мен денсаулықты сақтау. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Олимпиадалық қозғалыс. Дене тәрбиесі жүйесіндегі жалпы физикалық және арнайы дайындық. Дене тәрбиесі құралдары. Женіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар. Президенттік тесттер. Туризм. Жүзу. Шаңғы спорты. Ұлттық халықтық және қимыл-қозғалыс ойындары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
ЖГП 05
Валеология
Халықтың денсаулық сақтау жүйесінің заманауи бағыттағы алдын алу мен салауаты өмір салты туралы оқыту. Өмір ұстанымы ретінде денсаулық мәдениетін қалыптастыру. Алған білімді халықпен жұмыс істеуде қолдану.
БҚ-1.
БҚ-2.
БК-3.
КҚ-1.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Ұлттық және әлемдік мәдениеттің даму заңдылықтары, заманауи адамның мәдени жетістіктері, жалпы адамзаттық құндылықтарын сақтау және құру және шығармашылық мәдениеттің даму заңдылықтары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философияның даму және қалыптасу тарихы. Философияның теориялық және методологиялық негіздері. Әлеуметтік философия.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Қоғамда өтіп жатқан саяси процестер. Саясаттың қызметтік заңдары,оның тарихи дамуы.Саяси жүйенің типологиясы. Саяси өмірде адамның орны. Қоғамның қызметі мен дамуының жалпы заңдылықтары мен ондағы болып жатқан әлеуметтік құбылыстары. Қазақстанның бүгінгі әлемде алатын орны мен ролі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Пәннің жалпы мәселелері және курс әдістері,қоғамдық өндірістің негізі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік экономикалық саясатының қазіргі заман нарықтық экономикасына әсері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет пен құқық теориясы. Азаматтық-құқықтық жауапкершілігі туралы түсінік. Әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік туралы түсінік. "Отбасы және неке" түсінігі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
ЖГП
ЖГП 01
Апаттар медицинасы
Бейбіт және әскери уақыттағы төтенше жағдай (бұдан әрі – ТЖ) тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастырудың негізі. Төтенше жағдайда көшіру –емдеу жүйесін қамтамасыз ету. Төтенше жағдай уақыттында жиі кездесетін және өмірге қауіп төндіретін кезде бейбіт және әскери уақыттағы төтенше жағдайда халыққа жедел медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1
КҚ-2.
КҚ-3.
ЖГП 02
Кәсіби этика және деонтология
Этика және деонтологияның даму тарихы. Медициналық этика. Міндеттері.
БҚ-2.2.
БҚ-2.3.
ЖГП 03
Тіс-жақ жүйесінің анатомиясы, физиологиясы және биомеханикасы
Остеология. Синдесмология.Миология. Қан жүйесі. Иммунитет. Ас қорыту жүйесі. Энергия және зат алмасу. Жылу реттеу. Тыныс алу жүйесі. Зәр шығару жүйесі. Жыныс мүшелерінің жүйесі. Жүрек-қан тамырлар жүйесі. Жүйке жүйесі. Қозғыш ұлпалар. Сезім мүшелері. Эндокриндік жүйе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
ЖГП 04
Клиникалық медицинаның негіздері
Медициналық этика және деонтология негіздері. Ішкі ағзалар ауруларының негіздері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БК-3.
КҚ-1.
ЖГП 05
Психология негіздері
Танымдық психикалық үрдістер. Сана . Өзіндік сана сезім. Эмоционалды және ерік үрдістері. Тұлға. Тұлғаның психологиялық үйлесімі. Тұлға және тұлғааралық қарым-қатынас.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.2.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-1.2.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-2.3.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
ЖГП 06
Фармакология негіздері
Жалпы рецепетура. Жалпы фармакология. Жеке фармакология.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ2.3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-2.1.
ЖГП 07
Әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру
Медициналық статистика негіздері. Халық денсаулығы жағдайын кешенді түрде бағалау. Қала тұрғындары мен өнеркәсіп мекемелері жұмысшыларына емдік-профилактикалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Әйелдер мен балалардың денсаулығын қорғау және оларға стоматологиялық көмек көрсету ерекшеліктері. Ауыл тұрғындарына медициналық және стоматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Экономика, жоспарлау, қаржыландыру және менеджмент.
БҚ-1.2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
КҚ-3.1.
АП
АП 01
Ішкі аурулар жұқпалы аурулар курсымен
Медициналық этика және деонтология негіздері. Ішкі аурулар және жұқпалы аурулар негіздері.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
АП 02
Реанимация негізіндегі хирургиялық аурулар
Хирургия және хирургиялық аурулар туралы түсінік. Аурухана ішілік инфекция, хирургияда асептика және антисептика әдістері. Трансфузиология туралы түсінік. Жансыздандыру. Ағзаның өмірлік маңызды қызметтерін бағалау. Жүрек-өкпе реанимациясы. Жұмсақ тіндердің зақымдануы. Қан кетуді тоқтату әдістері және жіктелуі. Жаралардың түрлері, оларға сәйкес қан кету сипаты. Тірек-қиимыл аппаратының зақымдары. Күйіктер. Күйік ауруы. Үсіктер. Электрожарақат. Жұлын жарақаты. Бас-ми жарақаты. Мойын, кеңірдек, өңештің хирургиялық патологиясының түрлері. "Іш теспе" синдромы. Хирургиялық инфекция туралы түсінік. Периоперативтіқ кезеңдер.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
АП 03
Тіс пен ауыз қуысы аурулары кезіндегі физиотерапия
Стоматологиялық емханада физиотерапиялық бөлмені ұйымдастыру. Cанитарлық техникалық нормативтер.Техникалық қауіпсіздік.Құжаттар. Тұрақты тоқ. Электрофорезбен емдеу және гальванизация. Электрлік жансыздандыру. Импульсті тоқ. Диадинамотерапия. Амплипульстерапия. Флюктуоризация. Электроодонто-диагностика. Электрлік және магниттік өріс. Жарықпен емдеу. Механикалық дірілдеткіш терапия. Су және жылумен емдеу. Дарсонвализация. Диатермокоагуляция. Ультражоғарғы жиіліктегі терапия. Инфроқызыл және ультрокүлгін cәуле. Лазерлік терапия. Ультродыбыс. Массаж. Ауыз қуысының гидротерапиясы. Парофинмен емдеу.
БҚ-3.1.
КҚ-1.3.
КҚ-2.2.
КҚ-2.3.
КҚ-3.1.
АП 04
Тіс пен жақ рентгенографиясы
Рентгенологиялық зерттеудің негізгі және қосымша әдістері. Рентгенография техникасы. Тіс және жақтың қалыпты рентгеноанатомиясы. Рентгеносемиотика. Тіс және жақтың ауруларының рентгенодиагностикасы (тіс жегі, периодонт және пародонт қабынуы). Жақтың қабыну ауруларында (остиомилит, гайморит) және ірің кернеген ісіктің рентгенодиагностикасы. Астынғы жақ, самай буындары ауруының рентгендиогностикасы. Сілекей тас ауруының рентгендиагностикасы. Одонтогенттік емес және одонтогенттік жақ ісіктерінің рентгендиогностикасы. Тістердің және жақтардың травматологиялық жарақаттары мен асқынуларының рентген суреті. Бет жақ аймағындағы ісік аурулары мен қабынуын сәулелі терапияның негізі.
БҚ-1.2.
БҚ-3.1.
КҚ-1.3.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-2.3.
КҚ-3.1.
АП 05
Ауыз қуыс гигиенасы
Стоматологиялық аурулардың алдын алудағы ауыз қуысының гигиенасының маңызы. Ауыз қуысының жеке және кәсіптік гигиенасының негізгі құралдары және әдісі. Балаларды гигиенаға үйрету және тәрбиелеу. Профилактикалық қарау кезінде стоматологиялық зерттеу ерекшеліктері. Негізгі стоматологиялық аурулардың эпидемиологиясы. Балалардағы тіс жақ ауытқулары, пародонт ауруларымен тіс жегінің алдын алу. Диспансеризация – стоматологиялық аурулардың кешенді алдын алудың негізгі әдісі. Стоматологиялық аурулардың алдын алудың кешенді құрастырылуының негіздері.
БҚ-1.2.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
КҚ-2.2.
КҚ-2.3.
КҚ-3.1.
АП 06
Хирургиялық стоматология
Стоматологиялық бөлмелерді ұйымдастыру және жабдықтау. Бет-жақ аймағының аурулары, емі, алдын алуы, кликалық ағымы, этиологиясы.
БҚ-1.3.
БҚ-2.2.
КҚ-1.3.
КҚ-2.1.
КҚ-3.1.
АП 07
Терапиялық стоматология
Стоматологиялық бөлмелерді ұйымдастыру және жабдықтау. Ауыз қуысы мен тістердің ауыруы, этиологиясы, клиникалық ағымы, диогностикасы, алдын алу.
БҚ-1.3.
БҚ-2.2.
КҚ-1.3.
КҚ-2.1.
КҚ-3.1.
АП 08
Ортодонтиялық және ортопедиялық стоматология негіздері
Протез түрлері және олардың тағайындалуы. Ортодонтиялық және ортопедиялық протездердің құрылымы. Ортопедиялық және ортодонтиялық протездердің клиникалық және зертханалық деңгейлері.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
Білім беру ұйымы мен анықталатын пәндері
ӨО
ӨО 01
Ішкі аурулар және хирургиялық аурулар
Хирургиялық аурулар туралы түсініктеме. Хирургиядағы асептика және антисептика әдістері ауруханаішілік инфекция. Медициналық этика және деонтологияның негізі. Жұқпалы аурулар және ішкі ағзалардың аурулары туралы түсініктеме.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
КТ
КТ 01
Хирургиялық стоматология. Терапиялық стоматология. Ауыз қуыс гигиенасы.
Ауыз қуысы кәсіби және жеке әдіс гигиенасының құралдарының негізі. Ауыз қуысына арналған тазалық бұрыштар мен бөлмелерін ұйымдастыру. Балаларды тазалыққа үйрету және тәрбиелеу. Бет жақ аймақ ауруларын емдеудегі диагностикасы. Бет жақ аймақ ауруларының клиникалық ағымы этиологиясы.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
Ескерту:

Образовательная учебная программа по специальности 0304000 – "Стоматология", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 0304013 – "Помощник врача-стоматолога", 0304023 – "Дантист", 0304032 – "Гигиенист стоматологический", предусматривает овладение обучающимися следующими компетенциями:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2.
Информация: собирает и анализирует информацию, применяет знания на практике.
БК-1.3.
Компьютерные техгологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3.
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3.
Коммуникации и работа в команде
БК-3.1.
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации
БК-3.2.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Укрепление здоровья
ПК-1.1.
Здоровый образ жизни: осуществляет деятельность, направленную на формирование здорового образа жизни у индивидуумов, семей и групп населения.
ПК-1.2.
Наблюдение: осуществляет эффективное наблюдение за пациентами и людьми из разных групп риска.
ПК-1.3.
Консультирование: владеет навыками консультирования пациента и его семьи по вопросам сохранения и укрепления здоровья.
ПК-2.
Безопасность и качество
ПК-2.1.
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-2.2.
Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.
ПК-2.3.
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-3.
Клиническая компетенция
ПК-3.1.
Управление процессом оказания стоматологической помощи:осуществляет профилактику стоматологических заболеваний;
осуществляет диагностику и лечение пациентов терапевтического, хирургического, ортопедического профиля;
осуществляет проведение рентгенологического обследования при различных заболеваниях челюстно-лицевой области.
Используемые ссокращения:
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции.
СД – специальные дисциплины
СЭД – социально-экономические дисциплины
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 9
к типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0305000 – "Лабораторная диагностика"
Квалификация: 0305013 – "Медицинский лаборант"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД
ООД 01
Казахский (русский) язык
Основные единицы фонетики. Орфография. Лексика и фразеология. Прямое и переносное значение слова. Виды лексики. Словари казахского (русского) языка. Морфология и орфография. Учение о частях речи и их грамматические формы и значения. Самостоятельные и служебные части речи и их грамматические категории. Синтаксис и пунктуация. Словосочетание. Предложение. Слово о независимости. Язык – важнейшее средство общения. Знакомство. Я и моя семья. Наш колледж. Моя родина – Казахстан. Личность и портрет человека. Человек и его окружение. Экология и медицина. Культура и искусство. Из жизни замечательных людей. Выдающиеся медики Казахстана. Личная гигиена – основа здоровья. Народные традиции и обычаи. Речь и этикет. Конституция Республики Казахстан. Моя профессия.
БК-1.
БК-2.
ООД 02
Казахская и русская литература

0304023 – "Дантист", 0304013 – "Стоматолог-дәрігердің көмекшісі", 0304032 – "Стоматолог - гигиенист" біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес келетін 0304000 – "Стоматология" мамандығы бойынша білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың мына құзыреттерді меңгеруін көздейді:
Базалық құзырет:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін-өзі дамыту: оқуды, кәсіптік дамуды ұзақ мерзімді жоспарлау машықтары игерген.
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинақтайды және талдайды, білімін практикада қолданады.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технологиялар: жұмысында және өзін дамыту барысында ақпараттық технологияларын қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Қоғамдық өмір: қоғамдық өмірге белсене қатысады.
БҚ-2.2.
Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін көрсетеді.
БҚ-2.3.
Эстетика: жұмыс орнының эстетикасын бағалайды және қолдайды.
БҚ-3.
Коммуникация және командада жұмыс істеу
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, түрлі адамдармен тиімді коммуникация үлгісін көрсете біледі
БҚ-3.2.
Командада жұмыс істеу: түрлі командада жұмыс істегенде жауапты екенін көрсете біледі
Кәсіби құзыреттер:
КҚ-1.
Кәсіби құзыреттер
КҚ-1.1.
Саламатты өмір салты: жеке адамның, отбасының, халықтың белгілі бір топтарын саламатты өмір салтын қалыптастыруға бағытталған қызметті жүзеге асырады .
КҚ-1.2.
Байқау: пациенттерді және қауіп-қатер тобы әртүрлі адамдарды тиімді бақылауды жүргізеді.
КҚ-1.3.
Консультация: денсаулықты сақтау және нығайту мәселелері бойынша пациентке және оның отбасына консультация беру машықтарын меңгерген.
КҚ-2.
Қауіпсіздік және сапа
КҚ-2.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
Адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың ықпалынан қорғану әдістерін қолданады
КҚ-2.2.
Қауіпсіздік және сапа технологиялары: қауіпсіздік деңгейін жоғарылату және көрсетілетін қызмет сапасын жақсарту үшін инновациялық технологияларды қолданады.
КҚ-2.3.
Стандарттар: медициналық қызметтің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін емшараларды стандарттарға сәйкес орындайды.
КҚ-3.
Клиникалық құзырет
КҚ-3.1.
Стоматологиялық көмек көрсету процесін басқару:
стоматологиялық аурулар профилактикасын жүргізеді;
терапиялық, хирургиялық, ортопедиялық бейіндегі пациенттерді диагностикалауды және емдеуді жүзеге асырады;
бет-жақсүйек аймағының түрлі ауруларында рентгенологиялық тексеріп-қарауды жүргізеді.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
АП – арнайы пәндер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер
ӨО – өңдірістік оқыту
КТ – кәсіби практика
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
9-қосымша
0305000 – "Зертханалық диагностика"
Біліктілігі: 0305013 – "Медициналық лаборант"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және
негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер,
іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
Құзыреттер
коды
ЖБП
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
Фонетиканың негізгі бірлігі. Орфография. Лексика және фразеология. Сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Лексика түрлері. Қазақ (орыс) тілінің сөздіктері. Морфология және орфография. Сөз таптары және олардың грамматикалық формалары мен маңызы туралы оқыту. Өзіндік және қызметтік сөз таптары және олардың грамматикалық категориялары. Синтаксис және пунктуация. Сөз тіркестері. Сөйлем. Тәуелсіздік туралы сөз. Тіл – сөйлесудің маңызды құралы. Танысу. Мен және менің отбасым. Біздің колледж. Менің Отаным – Қазақстан. Тұлға және адамның бейнесі. Адам және оның ортасы. Экология және медицина. Мәдениет және өнер. Өнегелі адамдардың өмірі. Қазақстанның белгілі медиктері. Жеке бас гигиенасы – денсаулықтың негізі. Ұлттық салт-дәстүрлер. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Менің мамандығым.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті

Казахская поэзия 15-17 веков. Казахская литература 17 века. Произведения акынов 18-19 веков. Казахская литература 20 века. Жизнь и творчество писателей. Произведения периода Независимости Казахстана. Русская литература 19 века. Русская литература 20 века. Литература периода Великой отечественной войны. Современная литература.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК -3.1.
ООД 03
Иностранный язык
Казахстан. Путешествие и туризм. Спряжение глагола "быть", "иметь". Множественное число существительных. Образование существительных и прилагательных. Местоимения "много", "мало". Имя числительное. Оборот "есть/ существовать". Великобритания и Северная Ирландия. Группа простых времен глагола. Англоговорящие страны. Группа длительных времен глагола. Медицина и спорт. Выбор профессии.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 04
Всемирная история
Мир в первой половине 20 века. Первая мировая война. Послевоенная Европа и Америка. Вторая мировая война. Начало "холодной войны". Развитие стран Европы в послевоенный период. Особенности экономического и политического стран развития Америки и Латинской Америки. Послевоенная Азия. СССР после второй мировой войны, образование СНГ. Мир в конце 20 века.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 05
История Казахстана
Казахстан в первой половине 20 века. Казахстан в первой половине 20 и в начале 21 веков.
БК-2.1.
БК-3.2.
ООД 06
Обществознание
Происхождение и становление человека. Свобода и деятельность человека. Человек и общество. Законы развития. Современная человеческая цивилизация. Социальные структуры при рыночной экономике. Демографическое развитие общества. Политика и ее функции. Культура, как общественное явление.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 07
География
Общая характеристика мира. География населения. Научно-техническая революция и мировое хозяйство. География отраслей мирового хозяйства. Региональный обзор мира. Глобальные проблемы человечества.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-5.
ПК-7.
ООД 08
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнении и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 09
Информатика
Информационные процессы. Устройство персонального компьютера. Операционная система. Архивация данных, защита от компьютерных вирусов. Текстовый процессор. Электронная таблица. Система управления базами данных. Создание презентации. Комьютерная графика. Комьютерные сети. Интернет.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 10
Физика и астрономия
Молекулярная физика. Электродинамика. Электричество и магнетизм. Колебания и волны. Оптика. Квантовая физика. Атомная физика. Введение в астрономию.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 11
Химия
Периодический закон, периодическая система химических элементов в свете теории строения атомов. Химическая связь и строение атома. Химические реакции, и их закономерность протекании. Общие свойства металлов и неметаллов. Важнейшие s-элементы и их соединения. Важнейшие d-элементы и их соединения. Важнейшие р-элементы и их соединения. Производство неорганических веществ. Теория химического строения органических соединений. Углеводороды и их природные источники. Кислородсодержащие органические соединения. Азотосодержащие органичесике соединения. Синтетические высокомолекулярные соединения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ООД 12
Биология
Основные принципы биологической науки, жизнедеятельности организмов,их историческое развитие, и их структуру и функции, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора. Об ответственном отношении к природе и основе знаний эволюции органического мира. О строении функции и жизнедеятельности живых организмов с эволюционной точки зрения (от простого к сложному). Основы биологических понятий, биологических закономерностей для правильного формирования мировоззрения. Строение и функции клетки. Обмен веществ и энергии в клетке. Размножение и развитие организмов. Основы генетики и селекции. Основы эволюционного учения. Закономерности и пути развития органического мира. Эволюция человека. Основы учения о биосфере.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПК-4.
ПК-5.
ПК-6.
ПК-7.
ПК-8.
ПК-9.
ПК-10.
ПК-11.
ПК-12.
ООД 13
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физической культуры. Основы и принципы здорового образа жизни. Режимы двигательной активности. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи. Средства физического воспитания. Базовая часть: Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры (футбол, волейбол, баскетбол, ручной мяч). Президентские тесты. Вариативная часть: Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры. Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ООД 14
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы.Уставы Вооруженных сил Республики Казахстан. Вопросы организации и оснащения медицинской службы. Сохранение здоровья военнослужащих. Вопросы тактики и медицинской службы Вооруженных сил Республики Казахстан. Основы военно-полевой хирургии. Основы военно-полевой терапии. Основы военной токсикологии, радиологии. Мероприятия медицинской службы по защите от ядерного и химического оружия. Огневая подготовка. Основы военной гигиены.Основы военной эпидемиологии. Строевая подготовка. Военная топография.
БК-1.
БК-2.
ПК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
БК-1.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.
БК-3.1.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Введение. Выдающиеся медики и ученые. Анатомия и физиология. Общая медицинская терминология. Болезни. Лечение пациента. Первая помощь. Микробиология.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.
БК-3.1.
ОГД 03
История Казахстана

15-17 ғасырлардағы қазақ поэзиясы. 17 ғасырдағы қазақ әдебиеті. 18-19 ғасырдағы ақындардың шығармалары. 20 ғасырдағы қазақ әдебиеті. Жазушыларың өмірі мен шығармашылығы. Қазақстан тәуелсіздігі кезеңіндегі шығармалар. 19 ғасырдағы орыс әдебиеті. 20 ғасырдағы орыс әдебиеті. Ұлы отан соғысы кезеңдеріндегі әдебиет. Қазіргі заман әдебиеті.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ -3.1.
ЖБП 03
Шет тілі
Қазақстан. Туризм және саяхат. "Болу", "бар болу" етістіктерінің септелуі . Зат есімнің көпше түрі. Зат есім мен сын есімнің жасалу жолы. "Көп", "аз" есімдіктері. Сан есім. "Болу/ бар болу" құрылымы. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия. Жай шақтардың тобы. Ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттер. Созылмалы шақтар тобы. Медицина және спорт. Мамандықты таңдау.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 04
Дүние жүзі тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы әлем. Бірінші дүниежүзілік соғыс. Соғыстан кейінгі Еуропа және Америка. Екінші дүниежүзілік соғыс. "Қырғи-қабақ соғыс" басталуы. Соғыстан кейінгі Еуропа елдерінің дамуы. Америка құрама штаттары мен Латын Америкасының экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктері. Соғыстан кейінгі Азия. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО, Тәуелсіз мемлекеттер достастығының құрылуы. 20 ғасырдың соңындағы әлем.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан. 20 ғасырдың бірінші жартысы мен 21 ғасырдың басындағы Қазақстан.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖБП 06
Қоғамтану
Адамның шығуы мен қалыптасуы. Адам еркіндігі мен қызметі. Адам және қоғам. Даму заңдылықтары. Заманауи адамдар өркениеті. Нарықтық экономикадағы әлеуметтік құрылымдар. Қоғамның демографиялық дамуы. Саясат және оның қызметтері. Мәдениет қоғамдық құбылыс ретінде.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ЖБП 07
География
Дүние жүзінің жалпы сипаттамасы. Халық географиясы. Ғылыми техникалық революцияға сипаттама. Ғылыми техникалық революция және шаруашылық. Дүние жүзілік шаруашылық саласындағы география. Дүниежүзіне өңірлік шолу. Адамзаттың ғаламдық мәселелері.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-5.
КҚ-7.
ЖБП 08
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері. Көрсеткіштік, логарифмдік және дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар. Векторлар және координаттар. Туынды және оның қосымшалары. Қарабайыр функциясы және интеграл. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен жазықтықтар. Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары. Ықтималдық теориясы және математикалық статистика элементтері
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 09
Информатика
Ақпарат үрдістері. Дербес компьютердің құрылымы. Амалдық жүйе. Мәліметтерді мұрағаттау, компьютерлік вирустардан қорғаным. Мәтіндік процессоры. Электрондық кестесі. Презентацияны құру. Мәліметтер қорын басқару жүйесі. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік. Медициналық ақпараттық жүйелер.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 10
Физика және астрономия
Молекулалық физика. Электродинамика. Электр және магнетизм. Тербелістер мен толқындар. Оптика. Кванттық физика. Атомдық физика. Астрономияға кіріспе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 11
Химия
Атом құрылысы тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық байланыс және атом құрылысы. Химиялық реакциялар және олардың жүру заңдылықтары. Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы. Маңызды s-элементтер және олардың байланыстары. Маңызды d-элементтер және олардың байланыстары. Маңызды р - элементтер және олардың байланыстары. Бейорганикалық заттарды өндіру. Органикалық қосылыстардың химиялық құрылысының теориясы. Көмірсутектер мен олардың табиғи көздері. Оттекті органикалық қосылыстар. Азотты органикалық қосылыстар. Синтетикалық жоғары молекулалық қосылыстар.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
БҚ-6.
БҚ-7.
БҚ-8.
БҚ-9.
ЖБП 12
Биология
Биологиялық ғылымның негізгі қағидаттары, ағзалардың өміршеңдігі, олардың тарихи дамуы, құрылымы мен қызметі, антропогенді фактор әсерінен экологиялық жүйенің өзгерісі. Табиғатқа және органикалық әлемнің эволюция негізіне деген жауапкершілік. Тірі ағзалардың өміршеңдігі мен қызметінің құрылымын эволюциялық көзқараспен қарау (қарапайымнан күрделіге). Дүние танымдылықты дұрыс қалыптастыру үшін биологиялық түсініктер мен заңдылықтар негізін білу. Жасушаның құрылымы мен функциясы. Жасушадағы зат пен энергияның алмасуы. Жасушаның көбеюі мен дамуы.
Генетика және селекция негіздері. Эволюциялық ілімінің негіздері. Органикалық дүниенің заңдылықтары мен даму жолдары. Адам эволюциясы. Биосфера ілімінің негіздері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-3.
КҚ-4.
КҚ-5.
КҚ-6.
КҚ-7.
КҚ-8.
КҚ-9.
КҚ-10.
КҚ-11.
КҚ-12.
ЖБП 13
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету бойынша негізгі іс-шаралар. Дене тәрбиесі құралдары. Негізгі бөлім: Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар (футбол, волейбол, баскетбол, қол добы). Президенттік көпсайыс. Вариативті бөлім: Туризм. Жүзу. Шаңғы спорты. Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және жылжымалы ойындары. Қозғалыс қабілеттерін дамыту үшін негізгі құралдар. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
ЖБП 14
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызметтің негіздері. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің жарғылары. Медициналық қызметтің ұйымдастырылуы мен жабдықталуы. Әскери қызметкерлердің денсаулығын сақтау. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің тактикасы мен медициналық қызметі. Әскери далалық хирургия негіздері. Әскери далалық терапия негіздері. Әскери токсология, радиология негіздері. Ядролық және химиялық қару жарақтардан сақтау бойынша медициналық қызметтер іс-шарасы. Атыс дайындығы. Әскери гигиена негіздері. Әскери эпидемиология негіздері. Саптық дайындық. Әскери топография.
БҚ-1.
БҚ-2.
КҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
КҚ-1.
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіптік (орыс) қазақ тілі
Қазақ тілінің (орыс тілінің) синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби әңгімелесу. Тіл дамыту.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Кіріспе. Ұлы дәрігерлер мен ғалымдарының өмірімен таныстыру. Анатомия және физиология. Жалпы медициналық терминалогиялар. Ауру түрлері. Науқасты емдеу. Алғашқы көмек. Микробиология.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы

Введение. Казахстан в эпоху древности. Казахстан в средние века. Казахское ханство в 15 середина 17 веков. Казахстан в составе Российской империи. Казахстан в новое время 18-20 века. Социально-экономическое положение Казахстана в 20 веке. Казахстан в новейшее время. Независимый Казахстан.
БК-1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.
БК-3.2.
ОГД 04
Физическая культура
Общие основы теории физического воспитания. Легкая атлетика. Спортивные игры. Баскетбол. Волейбол. Ручной мяч. Гимнастика. Лыжный спорт. Плавание. Казахские национальные подвижные игры и виды спорта. Туризм.
БК-2.1.
БК-3.1.
ПК-1.1.
СЭД
СЭД 01
Культурология
Закономерности развития культуры как творческого процесса по созданию и сохранению общечеловеческих ценностей. Структура и особенности духовного производства. Достижения культурного совершенства человека. Закономерности развития культуры, как мировой, так и национальной.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.1.
СЭД 02
Основы философии:
Предмет и задачи основы философии. Основные понятия. Философия – как учение об обществе, его развитие, материального и духовного единства, а также духовной жизни общества и его связи с медициной. Нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе, основные законы и закономерности диалектического развития, Основные философские понятия и действия законов в практической деятельности.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.1.
СЭД 03
Основы политологиии социологии
Политические процессы, происходящие в обществе, законы функционирования политики, ее историческое развитие. Основные понятия и категории политологии. Политика и политическая власть. Политическая система. Государство – основное звено политической системы. Политические партии и движения. Внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс. Типология политических систем, место человека в политической жизни, а также общие, основные понятия и категории социологии. Социальные и этнонациональные отношения. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты, механизм их разрешения. Закономерности развития и функционирования общества и социальные явления. Роль и место Казахстана в современном мире.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
СЭД 04
Основы права
Теория государства и права. Понятие гражданско-правовой ответственности. Понятие административной ответственности. Понятие уголовной ответственности. Основы трудового права. Понятие "Семья и брак".
БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
СЭД 05
Основы экономики
Общие проблемы предмета и методы курса, основы общественного производства, воздействия государственной экономической политики Республики Казахстан на различные стороны современной рыночной экономики.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ОПД
ОПД 01
Латинский язык
Краткая история латинского языка. Латинский алфавит. Фонетика. Морфология. Анатомическая терминология. Фармацевтическая терминология. Клиническая терминология.
БК-1
БК-1.1
БК-1.2
БК-1.3
БК-2
БК-2.1
БК-2.2
БК-3.1
БК-3.2
ПК-2.2
ОПД 02
Основы фармакологии
Общая рецептура. Общая фармакология. Частная фармакология.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 03
Анатомия
Введение в специальность. Остеология. Синдесмология. Спланхнология.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 04
Физиология
Предмет и методы исследования физиологии. Физиология системы крови. Физиология сердечно-сосудистой системы. Физиология дыхания. Физиология пищеварения. Физиология выделительной системы. Обмен веществ и энергии. Физиология эндокринной системы. Физиология нервной системы. Физиология органов чувств.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 05
Химия
Основные понятия и законы термодинамики. Химическая кинетика и катализ. Учение о растворах. Буферные растворы. Биогенные элементы. Комплексные соединения. Окислительно-восстановительные реакции. Физико-химические основы поверхностных явлений. Физико-химические свойства дисперсных систем. Высокомолекулярные соединения. Оксосоединения. Гетерофункциональные соединения. Аминокислоты, белки, углеводы. Гетероциклические соединения. Нуклеиновые кислоты. Липиды.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-2.1.
ОПД 06
Аналитическая химия

Кіріспе. Қазақстан ежелгі дәуір кезеңінде. Орта ғасырлардағы Қазақстан. 15 ғасырдың ортасы 17 ғасырдағы Қазақ хандығы. Қазақстан Рессей империясы құрамында. Қазақстан жаңа ғасыр дәуірінде 18-20 ғасырлар. 20 ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік экономикалық жағдайы. Қазіргі кездегі Қазақстан. Тәуелсіз Қазақстан.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.
БҚ-3.2.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Дене тәрбиесінің жалпы теориясының негізі. Жеңіл атлетика. Спорттық ойындар. Баскетбол. Волейбол. Қол добы. Гимнастика. Шаңғы спорты. Жүзу. Қазақ ұлттық қозғалмалы ойындар және спорт түрлері. Туризм.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Жалпы адамзат құндылығын сақтау және құру үрдістерінің шығармашылық мәдениет ретінде дамытудың заңдылықтары. Рухани өндірістің ерекшеліктері және құрылымы. Адамның мәдени жетілдіруіндегі жетістіктері. Ұлттық және әлемдік мәдениеттің даму заңдылықтары.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні және негізгі міндеттері. Негізігі түсініктер. Философия – қоғамды оқыту ретінде, оның дамуы, материалдық және рухани бірлік, сонымен қатар қоғамның рухани өмірінің медицинамен байланысы. Қоғамда адам арасындағы адамгершілік қарым-қатынастарын реттеу, диалектикалық дамудың заңдылығы және негізгі заңдары. Негізгі философиялық түсініктер және практикалық қызметте заңдардың әсері.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Қоғамда өтіп жатқан саяси процестер, саясаттың қызметтік заңдары, оның тарихи дамуы. Саясат категориялары және негізгі түсініктер. Саясат және саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет – саяси жүйенің негізгі бөлімі. Саяси партия және қозғалыс. Сыртқы саяси қызмет және әлемдік саяси процесс. Саяси жүйенің типологиясы, саяси өмірде адамның орны, сонымен бірге әлеуметтанудың жалпы және негізгі түсініктері. Әлеуметтік және этноұлттық қарым-қатынас. Тұлға қоғамдық қарым-қатынастың объектісі және субъектісі ретінде. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік конфликт және оларды шешу жолдары. Қоғамның және әлеуметтік құбылыстың құрылымы мен даму заңдылықтары. Қазақстанның бүгінгі әлемде алатын орны мен ролі.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ӘЭП 04
Құқық негіздері
Мемлекет пен құқық теориясы. Азаматтық-құқықтық жауапкершілік туралы түсінік. Әкімшілік жауапкершілік туралы түсінік. Қылмыстық жауапкершілік туралы түсінік.Еңбек құқығы негіздері. "Отбасы және неке" түсінігі.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ӘЭП 05
Экономика негіздері
Пәннің жалпы мәселелері және курс әдістері,қоғамдық өндірістің негізі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік экономикалық саясатының қазіргі заман нарықтық экономикасына әсері.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ЖКП
ЖКП 01
Латын тілі
Латын тілінің қысқаша тарихы. Латын алфавиті. Фонетика. Морфология. Анатомиялық терминология. Фармацевтикалық теминология. Клиникалық терминология.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2
КҚ-2.2
ЖКП 02
Фармакология негіздері
Жалпы рецептура. Жалпы фармакология. Жеке фармокология.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 03
Анатомия
Мамандыққа кіріспе. Остеология. Синдесмология. Спланхнология.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3
БҚ-2.1.
БҚ-2.2
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 04
Физиология
Физиология пәні және зерттеу әдістері. Қан жүйесінің физиологиясы. Жүрек-қан тамырлар жүйсінің физиологиясы. Тыныс алу физиологиясы. Ас қорыту физиологиясы. Несеп зәр шығару физиологиясы. Зат және энергия алмасу. Ішкі сөл бездерінің физиологиясы. Нерв жүйесінің физиологиясы. Сезім мүшелерінің физиологиясы.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ПҚ-1.1.
ПҚ-2.2.
ЖКП 05
Химия
Термодинамика заңдары және негізгі түсініктер. Химиялық кинетика және катализ. Ерітінділер туралы ілім. Буферлік ерітінділер. Биогенді элементтер. Комплексті қосылыстар. Тотығу-тотықсыздану реакциялары. Беттік құбылыстардың физика-химиялық негізі.
Дисперсті жүйенің физика-химиялық қасиеті. Жоғары молекулалы қосылыстар. Оксоқосылыстар. Гетерофункционалды қосылыстар.
Аминқышқылдары, ақуыздар, көмірсулар. Гетеро-циклді қосылыстар. Нуклеин қышқылдары. Липидтер.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ПҚ-1.
ПҚ-1.1.
ПҚ-1.2.
ПҚ-2.1.
ЖКП 06
Аналитикалық химия

Качественный анализ катионов 1-6 и анионов 1-3 аналитических групп. Количественный анализ. Гравиометрический метод, тириметрический метод. Кислотно-основное титрование. Методы осаждения. Комплексонометрия. Окислительно-восстановительные методы (оксидиметрия). Физико-химические методы анализа (колориметрия, нефелометрия, хроматография).
БК-1.
БК-1.2.
БК-2.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.2.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.5.
ОПД 07
Техника лабораторных работ
Введение. Устройство и оборудование лабораторий. Техника безопасности в лабораторной работе.
Лабораторная посуда и вспомогательные принадлежности.
Лабораторные нагревательные приборы. Уход за лабораторной посудой. Различные виды пипеток и работа с ними. Титрование. Микроскоп и техника микроскопирования.
Весы и взвешивание.
Очистка реактивов.
Фильтрование.
Центрифугирование.
Расчеты и техника приготовления приблизительных растворов. Хранение растворов.
Точные растворы и техника приготовления точных растворов.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ОПД 08
Медицинская биофизика
Свойства биологических мембран. Акустика. Биофизика гемодинамики. Биофизика тканей и органов. Электродинамическая биофизика. Квантовая биофизика. Биофизика ионизирующих излучений.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ОПД 09
Медицинская паразитология
Предмет и задачи медицинской паразитологии. Характеристика типа простейших. Классы саркодовые, жгутиковые, споровики и инфузории. Патогенные и непатогенные простейшие. Факторы передачи, входные ворота инвазии, локализация в организме человека. Характеристика гельминтов. Классы трематоды, цестоды и нематоды. Морфология яиц гельминтов. Лабораторная диагностика гельминтозов. Характеристика типа членистоногих. Класс паукообразные, морфофизиологические особенности отрядов скорпионы, фаланги, пауки, клещи. Медицинское значение, диагностика чесотки и демодекоза. Профилактика и меры борьбы с клещами. Класс насекомые, морфофизиологические особенности отрядов таракановые, блохи, вши, клопы, двукрылые. Диагностика педикулеза и миазов, меры борьбы с насекомыми.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-2.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.2.
ПК-1
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.1.
ОПД 10
Медицина катастроф
Роль и задачи гражданской обороны мирного и военного времени. Виды чрезвычайных ситуаций (далее – ЧС), теории катастроф. Очаги поражения. Защита населения. Оказание первой медицинской помощи при различных поражаюших факторах в очаге ЧС.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-2.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ОПД 11
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы информатики и информатизации. Информация в материальном мире, пути и виды информации. Персональный компьютер все его составные части. Обработка, хранение, переработка и передача информации. Правильное использование прикладных и стандартных программ. Роль электронных вычислительных машин в медицине. Информационные технологии. Информационная безопасность.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 12
Экология и устойчивое развитие
Введение. Основы общей экологии. Экологические факторы. Окружающая среда и здоровье человека. Медицинская экология. Антропогенные воздействия на биосферу. Экологическая защита и охрана окружающей среды.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 13
История медицины
Развитие медицины с древнейших времен до современности, изучение истории, закономерностей и логики развития врачевания, медицины и медицинской деятельности народов мира на протяжении всей истории человечества.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ОПД 14
Медицинская биология, генетика, радиобиология
Основы процессов жизнедеятельности на клеточном и молекулярном уровнях. Клеточные и молекулярно-генетические основы процессов жизнедеятельности. Основы молекулярной, общей и медицинской генетики. Биология развития. Вопросы медицинской паразитологии. Основы экологии. Основы радиобиологии.
БК-1
БК-1.1
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.2.
ОПД 15
Гистология
Цитология. Эпителиальные ткани и железы. Соединительная ткань. Мышечная ткань. Нервная ткань. Частная гистология.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-2.1.

1-6 аналитикалық топтар катиондарының сапалық анализі және 1-3 аналитикалық топтар аниондарының анализі. Сандық анализ. Гравиометриялық әдіс, тириметриялық әдіс. Қышқылдық-негіздік титрлеу. Тұнбаға түсіру әдістері. Комплекс түзу.
Тотығу-тотықсыздану әдістері (оксидиметрия). Анализдің физика-химиялық әдістері (колориметрия, нефелометрия, хроматография).
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.2.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.5.
ЖКП 07
Зертханалық жұмыстардың техникасы
Кіріспе. Зертханалардың құрылғысы және жабдықталуы. Лабораторлық жұмыстағы қауіпсіздік техникасы. Зертханалық ыдыс және қосымша жабдықтау. Зертханалық жылыту приборлары. Зертханалық ыдысты тазарту. Пипеткалардың әр түрлері және олармен жұмыс жасау. Титрлеу. Микроскоп және микроскоптау техникасы.
Өлшеуіштер және өлшеу. Реактивтерді тазарту. Сүзгілеу. Центрифугалау. Жуық ерітінділерді дайындау техникасы және есептеу. Ерітінділерді сақтау. Нақты ерітінділер және нақты ерітінділерді дайындау техникасы.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 08
Медициналық биофизика
Биологиялық мембраналардың қасиеттері. Акустика. Гемодинамиканың биофизикасы. Тіндердің және мүшелердің биофизикасы. Электродинамикалық биофизика. Квантты биофизика. Ион сәулелерінің биофизикасы
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-2
КҚ-2.1
КҚ-2.2
ЖКП 09
Медициналық паразитология
Медициналық паразитологияның пәні және міндеті. Жай типінің сипаттамасы. Саркодиналар, споровик, инфузория класстары. Патогенді және патогенді емес қарапайымдылар. Берілу факторлары, инвазияның кіру жерлері, адам ағзасындағы локализациясы. Гельминттердің сипаттамасы. Трематод, цестод және нематод класстары. Гельминттер жұмыртқалардың морфологиясы. Гельминтоздардың лабораториялық диагностикасы. Буынаяқтылар типінің сипаттамасы. Өрмекші тәрізділердің класстары, улы жәндік, бүйі, өрмекші, кене отрядтарының морфофизиологиялық ерекшеліктері. Қышыманың және демодекоздың медициналық маңызы, диагностикасы. Кенелермен күрес және алдын алу шаралары. Жәндіктер сыныбы, таракан, бит, бүрге, қос қанаттылар отрядтарының морфофизиологиялық ерекшеліктері. Педикулездің және миаздардың диагностикасы, жәндіктермен күрес жасау шаралары.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
ЖКП 10
Апаттар медицинасы
Бейбіт және әскери уақыттағы төтенше жағдай (бұдан әрі – ТЖ) тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастырудың негізі. Төтенше жағдайда көшіру – емдеу жүйесін қамтамасыз ету. Төтенше жағдай уақытында жиі кездесетін және өмірге қауіп төндіретін кезде бейбіт және әскери уақыттағы төтенше жағдайда халыққа жедел медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.
БҚ-2.2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ - 1.1.
КҚ - 2.
КҚ - 2.1.
КҚ - 2.2.
ЖКП 11
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Ақпарат. Информатика пәні мен міндеттері. Дербес компьютердің аппараттық және бағдарламалық жасақтамасы. Мәтіндік процессоры. Электрондық кестесі. Презентация құру. Мәліметтер қорын басқару жүйесі. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік. Медициналық ақпараттық жүйелер.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 12
Экология және тұрақты даму
Кіріспе. Жалпы экология негіздері.Экологиялық факторлар. Қоршаған орта және адам денсаулығы. Медициналық экология. Биосфераға антропогенді әсерлер. Экологиялық қорғаныс және қоршаған ортаны қорғау.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 13
Медицина тарихы
Медицинаның бұрыңғы кезден қазіргі кезге дейін дамуы, дәрігерлік етудің, медицинаның және бүкіл тарихтың кезеңінде әлем халықтарының медициналық қызметінің даму логикасын және заңдылықтарын, тарихын зерттеу.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ЖКП 14
Медициналық биология, генетика, радиобиология
Жасушалық және молекулярлық деңгейлерде тіршілік процесстерінің негіздері. Тіршілік процесстерінің жасушалық және молекуоярлық-генетикалық негіздері. Молекулярлық, жалпы және медициналық генетиканың негіздері. Даму биологиясы. Медициналық паразитология мәселелері. Экология негіздері. Радиобиология негіздері.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 15
Гистология
Цитология. Эпителий тіні және бездер. Ішкі ортаның тіндері. Дәнекер тіндер. Бұлшықет тіндері. Нерв тіні. Жеке гистология.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-2.1.

ПК-3.3.
ОПД 16
Основы психологии
Психические процессы и свойства личности. Анализ психических явлений в различных сферах жизнедеятельности человека, психологический самоанализ.
БК-1.1.
БК-2.1
БК-3.1.
ПК-1.1
ПК-2.2.
ОПД 17
Патологическая анатомия и физиология
Основные понятия общей нозологии, общей и частной патологии.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-2.1.
БК-3.1.
ПК-1.1.
ОПД 18
Валеология
Валеология – наука о здоровье человека. Здоровье. Диагностика здоровья. Возрастные и половые особенности здоровья. Геронтология. Репродуктивное здоровье. Болезни, передаваемые половым путем. Факторы укрепления здоровья. Физическая активность. Закаливание. Основные методы закаливания. Рациональное питание. Психическое здоровье. Психопрофилактика и психорегуляция. Нетрадиционные методы оздоровления. Вредные привычки и их виды. Профилактика опасных и наиболее распространенных инфекционных заболеваний.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД
СД01
Основы сестринского дела
История развития сестринского дела. Философия сестринского дела. Основы медицинской этики и деонтологии. Основные типы медицинских организаций и основы организации их работы. Инфекционная безопасность. Инфекционный контроль. Личная гигиена пациента. Питание пациента. Оценка функционального состояния пациента. Простейшая физиотерапия.
Оксигенотерапия. Пути введения лекарственных средств (энтеральное, наружное и ингаляционное применение). Подготовка пациентов и техника забора биологического материала для лабораторных методов исследования. Помощь при рвоте. Промывание желудка. Клизмы.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 02
Основы внутренних болезней
Заболевания органов дыхания. Заболевания органов сердечно-сосудистой системы. Заболевания органов пищеварения. Заболевания органов мочеотделения. Заболевания эндокринной системы и обмена веществ. Заболевания системы крови. Заболевания костно-мышечной системы. Аллергические заболевания.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 03
Основы хирургических болезней
Общая хирургия. Частная хирургия. Медицинская этика и деонтология. Санитарно-противоэпидемический режим в медицинских организациях хирургического профиля.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 04
Основы педиатрии
Анатомо-физиологические особенности детского организма. Профилактические мероприятия, направленные на обеспечение правильного физического и психического здоровья.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 05
Основы акушерства и гинекологии
Законодательство в области здравоохранения. Физиологическое акушерство. Основные виды акушерской патологии. Основы гинекологии.
БК-1.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
СД 06
Основы эпидемиологии и инфекционных болезней
Эпидемиологическая характеристика кишечных, воздушно-капельных, кровяных инфекций, инфекций наружных покровов и профилактические мероприятия при них. Организация лабораторной работы в системе эпидемиологического надзора, клинико-диагностические особенности инфекционных болезней. Организация лечения и ухода больных.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 07
Биологическая химия с клинико-биохимическими методами исследования
Проведение лабораторных биохимических исследований. Определение показателей белкового, липидного, углеводного и минерального обменов, активности ферментов, белков острой фазы, показателей гемостаза.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК2.1.
БК-2.2.
БК-3.2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.2.
СД 08
Гигиена с техникой санитарно-гигиенических исследований
Организация работы в санитарно-гигиенических лабораториях. Медицинская статистика в изучении состояния здоровья населения. Гигиена воздуха закрытых помещений, почвы, воды. Ядохимикаты. Гигиена детей и подростков. Гигиена питания. Гигиена труда.
БК-1.1.
БК-1.2..
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СД 09
Микробиология, вирусология с техникой микробиологических исследований
Основные понятия.
Предмет и задачи микробиологии и вирусологии. Выработка практических навыков для выполнения исследований в бактериологических и вирусологических лабораториях. Морфология, физиология и экология микроорганизмов. Основы генетики микроорганизмов. Инфекция и инфекционный процесс. Иммунитет, специфическая иммунопрофилактика, иммунотерапия и серодиагностика инфекционных заболеваний. Микробиологическая диагностика: кокковой, кишечной, анаэробной, воздушно-капельной, особоопасной, спирохетозной, риккетсиозной инфекций. Вирусологическая диагностика основных вирусных инфекций. Санитарно-бактериологическое исследование различных объектов окружающей среды.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.4.
СД10
Методы клинических лабораторных исследований
Организация работы в клинико-диагностических лабораториях. Исследования мочи, желудочно-кишечного тракта, гематология, исследования ликвора, мокроты, материалов при грибковых заболеваниях, выпотных жидкостей, эякулята. Исследования возбудителей передаваемых половым путем.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.1.
Дисциплины, определяемые организациями образования
ПО
ПО 01
Помощник медицинского лаборанта
Ознакомление с основными вопросами лабораторной диагностики. Организация рабочего места лаборанта, основы нормирования труда. Техника безопасности. Контроль качества. Микробиологические исследования. Морфология, физиология и биохимия микроорганизмов.
БК-1.3.
ПК-1.2.
ПК-3.1.
ПО 02
Сестринский уход за пациентами
Ознакомление студентов с устройством и организацией работы структурных подразделений стационара. Обеспечение выполнения студентами манипуляций, связанных по уходу и наблюдению за пациентами. Привитие студентам этико-деонтологических норм поведения. Формирование специальных навыков межличностных отношений.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПО 03
Медицинский лаборант
Методы клинических лабораторных исследований. Исследование мочи. Ферменты. Белковый обмен. Организация работы санитарно-гигиенической лаборатории. Гигиена почвы, воды.
БК-1.3.
ПК- 1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
П-3.
ПК-3.1.
ПО 04
Медицинский лаборант
Методы клинических лабораторных исследований. Гематологические исследования. Исследование обмена веществ. Микробиологические исследования при инфекционной патологии. Гигиена питания.
БК-1.
БК-1.1.
БК -1.2.
БК- 1.3.
БК-2.
БК- 2.1.
БК -2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2 .
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.1.
ПП
ПП 01
Гигиена с техникой санитарно-гигиенических исследований
Организация работы в санитарно-гигиенических лабораториях. Медицинская статистика в изучении состояния здоровья населения. Ядохимикаты. Гигиена питания. Гигиена труда.
БК-1.1
БК-1.2.
БК-1.3
БК-2.1
БК-2.2
БК-3.2
ПК-2.1
ПК-2.2
ПП 02
Микробиология, вирусология (с техникой микробиологических исследований)
Микроскопическое, микробиологическое исследование возбудителей кокковой, кишечной, анаэробной, воздушно-капельной, спирохетозной, риккетсиозной инфекций; выработка практических навыков для выполнения исследований в бактериологических и вирусологических лабораториях. Морфология, физиология и экология микроорганизмов; основы генетики микроорганизмов. Инфекция и инфекционный процесс. Иммунитет, специфическая иммунопрофилактика, иммунотерапия и серодиагностика инфекционных заболеваний. Микробиологическая диагностика: кокковой, кишечной, анаэробной, воздушно-капельной, особо-опасной, спирохетозной, риккетсиозной инфекций. Вирусологическая диагностика основных вирусных инфекций; санитарно-бактериологическое исследование различных объектов окружающей среды.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.4.
ПП 03
Методы клинических лабораторных исследований
Организация работы в клинико-диагностических лабораториях. Исследования крови, мочи, желудочно-кишечного тракта, исследования ликвора, мокроты, материалы при грибковых заболеваниях, выпотных жидкостей, эякулята. Исследования возбудителей инфекций передаваемых половым путем.
БК-1.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-2.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-3.
ПК-3.1.
Примечание:

КҚ-3.3.
ЖКП 16
Психология негіздері
Психология процесстері және адам қасиеттері. Адамның тіршілік әрекеттерінің шеңберінде әр түрлі психикалық құбылыстарды анализдеу және психологиялық өзіндік анализін жасау.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.2.
ЖКП 17
Патологиялық анатомия және физиология
Жалпы нозологияның негізгі түсініктері, жалпы және жеке патология.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
КҚ-1.1.
ЖКП 18
Валеология
Валеология – адам денсаулығы туралы ғылым. Денсаулық. Денсаулық диагностикасы. Денсаулықтың жас және жыныс ерекшеліктері. Геронтология. Репродуктивті денсаулық. Жыныс жолдарымен берілетін аурулар. Денаулықты нығайту факторлары. Физикалық белсенділік. Шынықтыру. Шынықтырудың негізгі тәсілдері. Дұрыс тамақтану. Психикалық денсаулық. Психикалық алдын алу және психикалық реттеу. Сауықтырудың дәстүрлі емес тәсілдері. Зиянды әдеттер және олардың түрлері.–Қауіпті және кең таралған инфекциялық аурулардың алдын алу.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АП
АП 01
Мейіргер ісінің негіздері
Мейіргер ісінің даму тарихы. Мейіргер ісінің философиясы. Медициналық этика және деонтология негіздері. Медициналық мекемелерінің негізгі түрлері және олардың жұмысын ұйымдастыру негізі. Инфекциялық қауіпсіздік. Инфекциялық бақылау. Пациенттің жеке бас гигиенасы. Науқастың тамақтануы. Науқастың функционалды жағдайын бағалау. Қарапайым физиотерапия. Оксигенотерапия. Дәрі-дәрмектерді енгізу жолдары (энтеральды, сыртқы және ингаляциондық қолдану). Зертханалық зерттеу тәсілдері үшін науқасты дайындау және биологиялық материалды алу техникасы. Құсу кезіндегі көмек. Асқазанды жуу. Клизмалар.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1 .
КҚ-2.2.
АП 02
Ішкі аурулардың негіздері
Тыныс алу органдарының аурулары. Жүрек қан тамырлар жүйесі органдарының аурулары. Ас қорыту органдарының аурулары. Несеп бөлу жүйесінің аурулары. Эндокринді және зат алмасу жүйесінің аурулары. Қан жүйесінің аурулары. Сүйек-бұлшықет жүйесінің аурулары. Аллергиялық аурулар
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АП 03
Хирургиялық аурулар негіздері
Жалпы хирургия. Жеке хирургия. Медициналық этика және деонтология. Медициналық ұйымдағы санитарлық-гигиеналық тәртіп.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1 .
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1 .
БҚ-3.2.
КҚ-1 .
КҚ-1.1 .
КҚ-2.1.
КҚ-2.2 .
АП 04
Педиатрия негіздері
Балалар ағзаларының анатомо-физиологиялық ерекшеліктері. Қалыпты физикалық және психикалық денсаулықты қамтамасыз етуге бағытталаған профилактикалық іс шаралар.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АП 05
Акушерия және гинекология негіздері
Денсаулық сақтау саласындағы заңнама. Физиологиялық акушерия. Акушериялық патологияның негізгі түрлері. Гинекология негіздері.
БҚ-1.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
АП 06
Эпидемиология негіздері және жұқпалы аурулар
Ішек, ауа-тамшы, қан жұқпалардың, сыртқы жамылғылардың жұқпаларына эпидемиологиялық сипаттама және алдын алу іс шаралары. Эпидемиологиялық қадағалау жүйесінде зертханалық жұмысты ұйымдастыру, жұқпалы аурулардың клиникалық-диагностикалық ерекшеліктері. Науқастарды емдеуді және күтімін ұйымдастыру.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АП 07
Зерттеудің клиникалық-биохимиялық тәсілдерімен биологиялық химия
Зертханалық биохимиялық зерттеулерді өткізу. Белок, липид, көмірсу және минеральды алмасулардың, ферменттердің белсенділігін, жіті фазаның ақуыздарының гемостаз көрсеткіштерін анықтау.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.2.
АП 08
Санитариялық-гигиеналық зерттеу техникасымен гигиена
Санитарлық-гигиеналық зертханаларда жұмысты ұйымдастыру. Халық денсаулығын зерттеудің медициналық статистикасы. Жабық бөлмелердегі ауа, жер, су гигиенасы. Улы химикаттар. Балалар және жасөспірімдер гигиенасы. Тағам гигиенасы. Еңбек гигиенасы.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АП 09
Микробиологиялық зерттеу техникасымен микробиология, вирусология
Негізгі түсініктер. Микробиология және вирусология пәні және міндеттері. Бактериологиялық және вирусологиялық зертханаларында зерттеу жүргізу үшін практикалық дағдыларын өндіру. Микроағзалардың морфологиясы, физиологиясы және экологиясы. Микроағзалардың генетика негіздер. Инфекция және инфекциялық процесс. Жұқпалы аурулардың иммунитеті, арнайы иммунды алдын алу, иммунотерапия және серодиагностикасы. Іріңді қабыну, ішектік, анаэробтық, ауа-тамшы, аса қауіпті, спирозитоздық және риккетсиоздық инфекциялардың
микробиологиялық диагностикасы. Негізгі вирустық инфекциялардың вирусологиялық диагностикасы. Қоршаған орта объектілерінің санитарлық-бактериологиялық зерттеу әдістері.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.4.
АП 10
Клиникалық зертханалық зерттеу тәсілдері
Клиникалық диагностика зертханаларында жұмысты ұйымдастыру. Зәр, асқазан-ішек жолдарын, гематология, ликворды, қақырықты, микозды аурулардың материалдарын жинау, эякулятты зерттеу. Жыныстық жолмен берілетін қоздырғыштарды зерттеу.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
Білім беру ұйымы анықтаған пәндер
ӨО
ӨО 01
Медициналық лаборанттың көмекшісі
Зертханалық диагностиканың негізгі сұрақтарымен танысу. Лаборанттың жұмыс орнын ұйымдастыру, негізгі еңбекті реттеу. Қауіпсіздік ережелері. Сапаны бақылау. Микробиологиялық зерттеулер. Морфология, микроағзалардың физиологиясы және биохимиясы.
БҚ-1.3.
КҚ-1.2.
КҚ-3.1.
ӨО 02
Науқастарға мейіргерлік күтім
Стационар мекемесінің жұмыс құрылысын ұйымдастыру және құралдарымен танысу. Студенттердің науқастарды күту және қадағалауларындағы іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету. Студенттердің этикалық және деонтологиялық мінез-құлықтарын енгізу. Өзара қатынастарының арнайы дағдыларын қалыптастыру.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
ӨО 03
Медициналық лаборант
Клиникалық зертханалық зерттеу әдістері. Зәрді зерттеу. Ферменттер. Ақуыз алмасуы. Санитарлық- гигиеналық зертхана жұмыстарын ұйымдастыру. Топырақ, су гигиенасы.
БҚ-1.3.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
ӨО 04
Медициналық лаборант
Клиникалық зертханалық зерттеу әдістері. Гематологиялық зерттеулер. Зат алмасуды зерттеу. Инфекциялық патология кезіндегі микробиологиялық зерттеулер. Тамақтану гигиенасы.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
КП
КП 01
Гигиена мен санитарлық-гигиеналық зерттеу техникасы
Санитарлық-гигиеналық зертхана жұмыстарын ұйымдастыру. Халықтың денсаулық жағдайының медициналық статистикасын оқу. Улы химикаттар. Тамақтану гигиенасы. Еңбек гигиенасы.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КП 02
Микробиология, вирусология (микробиологиялық зерттеу техникасымен)
Микроскопиялық, микробиологиялық кок қоздырғыштарының, ішек, анаэробты, ауа-тамшылы, спирохетозды, риккетсиозды инфекция зерттеулері, бактерологиялық және вирусологиялық зертханаларда зерттеу жүргізудің практикалық дағдыларын шығару. Микроағзалардың морфологиясы, физиологиясы және экологиясы. Микроағзалардың негізгі генетикасы. Инфекция және инфекциялық процесс. Жұқпалы аурулардың иммунитеті, арнайы иммунды алдын алу, иммунотерапия және серодиагностикасы. Іріңді қабыну, ішектік, анаэробтық, ауа-тамшы, аса қауіпті, спирозитоздық және риккетсиоздық инфекциялардың микробиологиялық диагностикасы. Негізгі вирустық инфекциялардың вирусологиялық диагностикасы. Қоршаған орта объектілерінің санитарлық-бактериологиялық зерттеу әдістері.
БҚ-1.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.4.
КП 03
Клиникалық зертханалық зерттеу әдістері
Клиникалық-диагностикалық зертхана жұмысын ұйымдастыру. Қан, зәр, асқазан-ішек жолдарының сөлдерін зерттеу, қақырық, саңырауқұлақ аурулары кезіндегі материалдар, экссудативті сұйықтықтарды зерттеу. Жыныс жолдары арқылы берілетін инфекция қоздырғыштарын зерттеу.
БҚ-1
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-2.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-3.
КҚ-3.1.
білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың келесі құзыреттерді меңгеруін Ескерту:

Образовательная учебная программа по специальности 0305000 – "Лабораторная диагностика", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 0305013 – "Медицинский лаборант", предусматривает овладение обучающимися следующими компетенциями:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста, формирует устойчивое позитивное отношение к профессии и своим социальным обязанностям.
БК-1.2.
Информация: владеет методикой анализа и оценки полученной информации.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует современные информационные образовательные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим ценностям, готовность к социально-культурному диалогу.
БК-2.2.
Эстетика рабочего места: умеет организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда и производственной санитарии.
БК-3.
Коммуникации и деятельность
БК-3.1.
Коммуникативные навыки:
знает нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
демонстрирует эффективную коммуникацию с различными социальными группами населения.
БК-3.2.
Работа в коллективе: демонстрирует аккуратность, ответственность, работая в коллективе.
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Укрепление здоровья
ПК-1.1.
Здоровый образ жизни: владеет методикой пропаганды здорового образа жизни и навыками гигиенического обучения населения.
ПК-2.
Безопасность и качество
ПК-2.1.
Защита от вредных факторов:
использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
Проводит утилизацию отработанного материала, дезинфекцию и стерилизацию использованной лабораторной посуды, инструментария, средств защиты
ПК-2.2.
Стандарты:
знает правовые основы деятельности;
использует нормативно-правовую документацию;
готов к смене технологий в профессиональной деятельности.
ПК-3.
Лабораторное мониторирование
ПК-3.1.
Клинические исследования:
проводит лабораторные клинические исследования биологических материалов, участвует в контроле качества.
ПК-3.2.
Биохимические исследования:
проводит лабораторные биохимические исследования биологических материалов;
участвует в контроле качества.
ПК-3.3
Гистологическиие исследования:
готовит препараты для лабораторных гистологических исследований биологических материалов и оценивает их качество.
ПК 3.4.
Микробиологические исследования:
проводит лабораторные микробиологические и иммунологические исследования биологических материалов, проб объектов внешней среды и пищевых продуктов;
участвует в контроле качества.

0305013 – "Медициналық лаборант" біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес келетін 0305000 – "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың келесі құзіреттерді меңгеруін көздейді:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін өзі дамыту: оқуды, кәсіптік дамуды ұзақ мерзімді жоспарлау дағдыларын игерген, кәсіпке және өзінің әлеуметтік міндеттеріне тұрақты, оң көзқарас қалыптасқан
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинау әдістемесін, жиналған ақпаратты талдау және бағалау әдістемесін меңгерген.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технология: жұмысында және өзін дамыту барысында қазіргі ақпараттық білім алу технологияларын қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін, әлеуметтік-мәдени диалогке дайындығын көрсетеді.
БҚ-2.2.
Жұмыс орны эстетикасы: еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарын сақтап, жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
БҚ-3.
Коммуникациялар және қызмет
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар:
Қоғамда адамдар арасында қарым-қатынас жасаудың адамгершілік нормаларын біледі;
Халықтың түрлі әлеуметтік топтарымен тиімді коммуникацияны көрсете біледі
БҚ-3.2.
Ұжымдағы жұмыс: ұжымда жұмыс істей отырып, ұқыптылықты, жауаптылықты көрсетеді
Кәсіптік құзыреттер:
КҚ-1.
Денсаулықты нығайту
КҚ-1.1.
Салауатты өмір салты: салауатты өмір салтын насихаттау әдістемесін, халықты гигиеналық оқыту дағдыларын меңгерген
КҚ-2.
Қауіпсіздік және сапа
КҚ-2.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
Адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың ықпалынан қорғану әдістерін қолданады.
Қолданылған материалды қайта өңдеу, қолданылған зертхана ыдыстарын, аспаптарды, қорғану құралдарын дезинфекциялау және зарарсыздандыру
КҚ-2.2.
Стандарттар:
Қызметінің құқықтық негіздерін біледі
нормативтік-құқықтық құжаттаманы қолданады;
кәсіптік қызметте технологияны ауыстыруға дайын.
КҚ-3.
Зертханалық мониторингілеу
КҚ-3.1.
Клиникалық зерттеулер:
биологиялық материалдарға клиникалық зертханалық зерттеу жүргізеді,
Сапаны бақылауға қатысады;
КҚ-3.2.
Биохимиялық зерттеулер:
биологиялық материалдарға клиникалық зертханалық зерттеу жүргізеді;
Сапаны бақылауға қатысады.
КҚ-3.3
Гистологиялық зерттеулер:
Биологиялық материалдарды зертханалық гистологиялық зерттеу үшін препараттарды дайындайды және олардың сапасын бағалайды
КҚ-3.4.
Микробиологялық зерттеулер:
биологиялық материалдарға, сыртқы орта нысандары мен азық-түліктердің сынамасына зертханалық микробиологиялық және иммунологиялық зерттеу жүргізеді;
Сапаны бақылауға қатысады.

ПК-3.5.
Лабораторный мониторинг окружающей и производственной среды:
проводит лабораторный мониторинг состояния окружающей и производственной среды;
осуществляет лабораторный контроль в сфере безопасности пищевой продукции;
владеет методикой анализа и статистической обработки полученной информации.
Специальные компетенции:
СК-1.
умеет работать с аналитическими весами, нагревателями, измерительными приборами, центрифугой, лабораторной посудой. Работает с микроскопом, использует основные методы гистологической техники.
СК-2.
определяет паразитических представителей простейших, гельминтов, членистоногих на различных стадиях их развития по морфологическим признакам.
СК-3.
делает общий анализ крови, мочи и ее осадка, капрологическое исследование кала, мокроты, гноя, содержимого глотки и носа.
СК-4.
проводит забор биологического материала для лабораторных исследований;
СК-5.
оказывает доврачебную помощь при неотложных состояниях, владеет техникой манипуляций, методами реанимации
СК-6.
владеет техникой подготовки пациентов к лабораторным, функциональным, инструментальным методам исследования.
СК-7.
определяет биохимические показатели крови, мочи, ликвора.
СК-8.
определяет средние и относительные величины в медицинской статистике. Вычисляет экстенсивные и интенсивные показатели наглядности и соотношения.
СК-9.
проводит отбор проб атмосферного воздуха, воздуха рабочей зоны и закрытых помещений, продовольственного сырья и пищевых продуктов, проб воды водоисточников, питьевой и сточной воды, почвы.
СК-10.
проводит лабораторно-инструментальные замеры; определяет показатели, характеризующие микроклимат помещения, уровень освещенности, шума, вибрации в воздухе рабочей зоны и закрытых помещений, дает гигиеническую характеристику результатов измерения.
СК-11.
определяет физико-химические показатели атмосферного воздуха, воздуха рабочей зоны и закрытых помещений, продовольственного сырья и пищевых продуктов, проб воды водоисточников, питьевой и сточной воды, почвы. Дают гигиеническую оценку результатов исследования согласно требованиям действующей на территории Республики Казахстан.
СК-12.
проводит технику микробиологического исследования крови, мочи, мокроты, гноя, забор содержимого глотки и носа и др. материалов
СК-13.
проводит посев материала на питательные среды, выделение чистой культуры, определение лекарственной чувствительности микроорганизмов.
СК-14.
проводит исследование патологического материала и его обезвреживание, понимает диагностическое значение каждого анализа.
СК-15.
выполняют работу в асептических условиях, дезинфицируют и стерилизуют лабораторную посуду, медицинские инструменты.
СК-16.
проводят качественные, количественные, счетные экспресс-методы.
СК-17.
владеют техникой манипуляций.
СК-18.
проводят исследование на общий анализ крови, мочи; исследование кала, мокроты, выпотных жидкостей.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции.
СД – специальные дисциплины
СК – специальные компетенции
СЭД – социально-экономические дисциплины
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 10
к Типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0306013 – "Фармация"
Квалификация: 030601 3 – "Фармацевт"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Содержание дисциплины
Код формируемой компетенции
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессионально-тематические диалоги. Казахстанская медицина. Из истории науки. Медицина и общество. Из истории медицины. Моя специальность. Основные этапы развития фармакологии. Развития фармакологии в России и Казахстане. История развития лекарственного промысла и фармакогнозии. История открытия и использование витаминов. Лекарственные растения в народной медицине. Современная фитотерапия. Новое в медицине. Делопроизводство в медицине. Нормативно-техническая документация. Научно-исследовательская работа студентов.
БК-1.1.
БК-2.1.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Введение. Фонетика. Анатомия и физиология. Имя существительное. В аптеке. Имя прилагательное. Фармация. Глагол. Химическая лаборатория. Группа простых времен глагола. Мой первый эксперимент. Группа длительных времен глагола. О растениях. Группа совершенных времен глагола. Общие формы лекарств. Группа совершенных длительных времен. Лекарства. Условные предложения.
БК-1.1.
БК-2.1.

КҚ-3.5.
Қоршаған ортаны және өндірістік ортаны зертханалық мониторингілеу:
қоршаған орта және өндірістік ортаның жағдайына зертханалық жағдайын мониторинг жүргізеді;
тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі саласында зертханалық бақылауды жүзеге асырады;
жиналған ақпаратты талдау және статистикалық өңдеу әдістемесін меңгерген;
Арнайы құзыреттер:
СК-1.
Аналитикалық таразылар, жылытқыш, өлшеуіш аспаптар, центрифугамен, зерханалық ыдыспен жұмыс істей білу. Гистологиялық техниканың негізгі әдістерін қолдану, микроскоппен жұмыс істеу.
СК-2.
Қарапайым паразиттер өкілдерін, гельминтерді, әртүрлі сатыдағы буынаяқтылар олардың морфологиялық белгілердің дамуын анықтау.
СК-3.
Қанның жалпы анализі, зәр және оның тұнбасы, нәжістің, қақырықтың, іріңнің, мұрын және жұтқыншақ жұғындысын капрологиялық зерттеу.
СК-4.
Зертханалық зерттеу үшін биологиялық материалдарды алу
СК-5.
Шұғыл жағдайлар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді, реанимация әдісімен техникасын меңгерген.
СК-6.
Аспаптық әдіс, функционалдық, зертханалық зерттеуге науқастарды дайындау техникасын меңгерген.
СК-7.
Ликвордың, зәрдің, қанның және тағы басқалардың биохимиялық көрсеткішін анықтау.
СК-8.
Медициналық статистиканың салыстырмалы және орташа көлемдерін анықтайды. Қатынастық және көрекілік интенсивті және экстенсивті көрсеткіштерін есептейді.
СК-9.
Жабық бөлмедегі жұмыс зонасының ауасын, атмосфералық ауадан, топырақ, ауыз су және іркінді судан, су көздерінен сынама, тағам азық түліктерін және азықтық шикізаттан сынамасын алады.
СК-10.
Аспаптық-зертханалық өлшеулер өткізеді; жабық бөмедегі жұмыс зонасы аумағында ауадағы дірілді, шуды, жарықтану деңгейін, бөлмедегі микроклимат сипаттамасын көрсеткіштерді анықтайды, Өлшеу нәтижелеріне гигиеналық сипаттама береді.
СК-11.
Атмосфералық ауаның, жабық бөлменің және жұмыс аумағының ауасын, азықтық шикізатты және азық-түлік тағамдарын, су көздері суының, ішетін және ағынды сулардың, жер қыртысының сынамаларын анықтайды. Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын талаптарға сәйкес зерттеу нәтижелеріне гигиеналық бағалау береді.
СК-12.
Қан, зәр, қақырық, ірің, мұрын және жұтқыншақ жағындыларын және басқа материалдарды микробиологиялық зерттеу техникасын өткізеді.
СК-13.
Микроағзалардың дәрілерге сезімталдығын анықтайды, таза өсінділерді шығарады, қоректік ортада материалдардарды өсіреді.
СК-14.
Патологиялық материалдарды зерттейді және оларды залалсыздайды, әрбір анализдің диагностикалық мағынасын түсінеді.
СК-15.
Асептикалық жағдайда жұмысты орындайды, медициналық аспаптарды, зертханалық ыдыстарға стеризилизация мен дезинфекцияны жүргізеді.
СК-16.
Сапалық, сандық, есептік, экспресс-әдістерді өткізеді.
СК-17.
Амал-тәсіл техникасын меңгерген.
СК-18.
Жалпы қан, зәр анализ зерттеулерін жүргізеді; нәжісті, қақырықты, тері сұйықтығын зерттейді.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
АП – арнайы пәндер
АҚ – арнайы құзыреттер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер
ӨО – өңдірістік оқыту
КТ – кәсіби практика
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
10-қосымша
0306013 – "Фармация"
Біліктілігі:0306013 – "Фармацевт"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің көрсеткіші (пәндердің)
Пәннің, практиканың аталуы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Құзыреттілікті қалыптастыру коды
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тақырыптық диалогтар. Қазақстан медицинасы. Ғылым тарихынан. Медицина және қоғам. Менің мамандығым. Фармакология дамуының негізгі кезеңдері. Фармакологияның Ресейде және Қазақстанда дамуы. Дәрілік кәсіптің және фармакогнозияның даму тарихы.Дәрумендердің ашылу және қолдану тарихы. Халық медицинасында қолданылатын дәрілік өсімдіктер. Қазіргі фитотерапия. Медицина жаңалығы. Медицина саласындағы іс жүргізу. Нормативтік-техникалық құжаттар. Студенттердің ғылыми-зерттеу жұмысы.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кіріспе. Фонетика. Анатомия және физиология. Зат есім. Дәріханада. Сын есім. Фармация. Етістік. Химиялық зертхана. Етістіктің жай шақ тобы. Менің алғашқы тәжірибем. Созылмалы шақ тобы. Өсімдіктер туралы. Аяқталған шақтар тобы. Дәрілердің жалпы пішімдері. Аяқталған созылмалы топ. Дәрілер. Шартты сөйлемдер.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.

БК-3.1.
ПК-1.
ОГД 03
История Казахстана
Введение. Казахстан в эпоху древности. Казахстан в средние века. Казахстан в новое время 18 – начало 20 века). Казахстан в новейшее время. Независимый Казахстан.
БК-1.2
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-3.3.
ОГД 04
Физическая культура
Теория. Легкая атлетика. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Гимнастика. Спортивные игры. Баскетбол. Спортивные игры. Волейбол. Спортивные игры. Ручной мяч. Спортивные игры. Футбол. Казахские национальные, народные и подвижые игры.
БК-2.1.
БК-3.2.
ОПД 05
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнении и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и Степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
БК-3.3.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ОПД 06
Физика
Введение.
Свойства биологических мембран. Акустика. Свойства жидкостей. Биофизика мышечного сокращения. Основы термодинамики. Электродинамика. Квантовая физика. Ионизирующие излучения.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-1.3.
БК-2.1.
БК-2.2.
БК-3.1.
БК-3.2.
БК-3.3.
ПК-1.1.
СЭД
СЭД 01
Культурология
Введение. Общие проблемы теории культурологии. История развития мировой культуры. Теория отечественной культуры.
БК-2.1.
СЭД 02
Основы философии
Специфика философских знаний. Философия, ее основные сферы и проблемы. Духовный мир человека и общества.
БК-2.1.
БК-2.2.
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Формирование политической науки. Политическая система общества. Личность как субъект политики Международные отношения и мировая политика. Социология как наука. Объект, предмет, методы. Социологические исследования, виды.
БК1.1.
БК1.2.
БК-2.1.
БК3.1.
БК-3.2.
СЭД 04
Основы экономики
Введение экономической теории. Производство и оборот новой цены. Система разделения доходов, заработная плата. Введение в макроэкономику. Экономика здравоохранения Республики Казахстан.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-2.1.
БК-3.1.
СЭД 05
Основы права
Теория происхождения государства и права. Основные сферы права. Основы конституционного права. Административное право. Основы гражданского права. Основы семейного права Республики Казахстан. Трудовое право Республики Казахстан. Уголовное право Республики Казахстан. Казахстан – как международный правовой субъект.
БК-1.1.
БК-1.2.
БК-2.
БК-2.1.
БК-3.
БК-3.1.
ОПД
ОПД 01
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Введение в предмет информатики. Аппаратное и программное обеспечение. Текстовой редактор. Электронная таблица. Создание презентации в программе. Система управления базами данных. Информационно-коммуникационные технологии. Основы защиты информации. Виды антивирусных программ. Алгоритмы и основы программирования. Медицинские информационные системы. Информационная безопасность.
БК-1.3.
ОПД 02
Латинский язык
Введение. Фонетика. Латинский алфавит. Ударение. Правила постановки ударения. Анатомическая терминология. Части речи. Рецепт, структура. Химическая номенклатура. Названия химических элементов, оксидов, кислот, солей. Частотные отрезки в названиях лекарственных веществ и препаратов. Название групп лекарственных средств по их фармакологическому действию. Клиническая терминология. Состав слова. Словообразование. Понятие о терминоэлементах. Структура клинического термина. Греко-латинские дублеты.
БК-1.2.
БК-3.2.
ОПД 03
История фармации

БҚ-3.1.
КҚ-1.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Кіріспе. Көне заман дәуіріндегі Қазақстан. Орта ғасырдағы Қазақстан. Жаңа кезеңдегі Қазақстан. (18-20 ғасырдың басы). Қазіргі замандағы Қазақстан. Тәуелсіз Қазақстан.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-3.3.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Теориялық курс. Жеңіл атлетика. Кәсіби қосымша дене шынықтыру дайындығы. Гимнастика. Спорттық ойындар. Баскетбол. Спорттық ойындар. Волейбол. Спорттық ойындар. Қол добы. Спорттық ойындар. Футбол. Қазақтың ұлттық, халық және қимыл-қозғалыс ойындары.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖГП 05
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері және графиктері. Көрсеткіштік, логарифмдік, дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар. Векторлар және координаттар. Туынды және оның қосымшасы. Интеграл және біріншілікті функция. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен беттер. Ықтималдылық және математикалық статистика элементтері.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
БҚ-3.3.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
ЖГП 06
Физика
Кіріспе. Биологиялық мембраналардың қасиеттері. Акустика. Сұйықтардың қасиеттері. Бұлшық ет жиырылуының биофизикасы. Термодинамика негіздері. Электродинамика. Кванттық биофизика. Иондық сәулелер.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БҚ-2.1.
БҚ-2.2.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
БҚ-3.3.
КҚ-1.1.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Кіріспе. Мәдениеттану теориясының жалпы мәселелері. Дүниежүзілік мәдениеттің даму тарихы. Отандық мәдениеттің теориясы.
БҚ-2.1.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия ілімінің ерекшеліктері. Философия, оның негізгі мәселелері мен салалары. Адам мен қоғамның рухани әлемі.
БҚ-2.1
БҚ-2.2
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясаттану ғылымының қалыптасуы. Қоғамның саяси жүйесі. Адам – саясат субъектісі. Халықаралық қатынас және әлемдік саясат.Әлеуметтану – ғылым ретінде, пәні, объектісі, әдісі. Әлеуметтік зерттеулер, түрлері.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономикалық теорияға кіріспе. Жаңа бағаның өңдіріске енуі және айналымы. Кірісті бөлу жүйесі, жалақы. Макроэкономикаға кіріспе. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау экономикасы.
БҚ-1.1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет және құқықтың пайда болу теориясы. Құқықтың негізгі салалары. Конституциялық құқық негіздері. Әкімшілік құқық негіздері. Азаматтық құқық негіздері. Қазақстан Республикасының отбасы құқығы негіздері. Қазақстан Республикасының еңбек құқығы негіздері. Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық негіздері. Қазақстан Республикасының экологиялық құқық негіздері. ҚР кодексі Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жійесі туралы Қазақстан – халықаралық құқық субьектісі ретінде.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
ЖКП
ЖКП 01
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Информатика пәніне кіріспе. Дербес компьютердің аппараттық және бағдарламалық жасақтамасы. Мәтіндік редакторы. Электрондық кесте. Презентация құру. Мәләметтер қорын басқару жүйесі. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Ақпараттық қауіпсіздік. Антивирустық бағдарламалар. Алгоритм және программалау негіздері. Медициналық ақпараттық жүйелер.
БҚ-1.3.
ЖКП 02
Латын тілі
Кіріспе. Фонетика. Латын әліппесі. Екпін. Екпін қою ережесі. Анатомиялық терминология. Сөз таптары. Рецепт, құрылымы. Химиялық номенклатура. Химиялық элементтердің, оксидтердің, қышқылдардың, тұздардың атаулары. Дәрілік заттар мен препараттардың атауларындағы жиілікті бөліктер. Дәрі-дәрмектер тобының фармакологиялық әсері бойынша атауы. Клиникалық терминология. Сөз құрамы. Сөзжасам. Терминоэлементтер туралы түсінік. Клиникалық термин құрылымы. Грек-латын дублеттері.
БҚ-1.2.
БҚ-3.2.
ЖКП 03
Фармацияның тарихы

СК-3.4.
СК-3.5.
ПП 03
Технология лекарственных форм
Номенклатура лекарственных форм и лекарственных препаратов, приготовляемых в аптечных условиях, на фармацевтических производствах и химико-фармацевтических заводах. Структура рецепта, его виды. Физико-химические свойства лекарственных и вспомогательных веществ, применяемых в аптечном производстве, их совместимость, требования, предъявляемые к их качеству. Влияние фармацевтических факторов на качество и биологическую доступность лекарств. Эксплуатации средств малой механизации в аптечной технологиии лекарств. Первичный и повторный инструктаж по технике безопасности.
ПК-1.1.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
СК-1.
ПП 04
Фармакогнозия
Определение фармакогнозии как науки, значение и роль в практической деятельности фармацевта. Основные фармакогностические термины, понятия. История развития сырьевого промысла. Источники лекарственного растительного сырья. Культивирование и интродукцию, охранные мероприятия по сохранению некоторых видов лекарственных растений. Распознавание лекарственного растительного сырья, места обитания. Химический состав лекарственных растений. Изготовление лекарственных препаратов. Сбор и заготовка лекарственного растительного сырья. Ядовитые лекарственные растения и работа с ними. Общая характеристика группы лекарственных растений. Основные морфологические признаки лекарственных растений.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
СК-1.
СК-2.
СК-3.
Примечание:
Образовательная учебная программа по специальности 0306013 – "Фармация", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 030601 3 – "Фармацевт", предусматривает овладение обучающимися следующих компетенций:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение.
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста, формирует устойчивое позитивное отношение к профессии и своим социальным обязанностям.
БК-1.2.
Информация: владеет методикой анализа и оценки, полученной информации.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует современные информационные образовательные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим ценностям, готовность к социально-культурному диалогу.
БК-2.2.
Эстетика рабочего места: умеет организовывать рабочее место с соблюдением требований охраны труда и производственной санитарии.
БК-3.
Коммуникация и деятельность
БК-3.1.
Коммуникативная компетенция:
знает нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
владеет комплексом коммуникативных навыков, необходимых для эффективного взаимодействия с теми, кто обращается за фармацевтической помощью.
БК-3.2.
Лингво-профессиональная компетенция
знает лексику, детерминированную профессиональной сферой;
умеет оперировать такой лексикой в условиях профессиональной деятельности.
БК-3.3.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в коллективе.
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Укрепление здоровья
ПК-1.1.
Здоровый образ жизни: владеет методикой пропаганды здорового образа жизни и навыками гигиенического обучения населения.
ПК-2.
Безопасность и качество
ПК-2.1.
Защита от вредных факторов:
использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды;
проводит консультации посетителям по безопасности применения препаратов.
ПК-2.2.
Качество:
знает нормативно-правовую базу фармации;
использует нормативно-правовую документацию, Государственную фармакопею, справочную фармацевтическую литературу; готов к смене технологий в профессиональной деятельности.
Специальные компетенции:
СК-3.1.
Маркетинговая стратегия функционирования аптечного сервиса:
знает способы повышения прибыльности аптечного бизнеса и продвижения фармацевтического товара;
сформированы системные знания о сущности и содержании, основных принципах и функциях, социальной основе и видах фармацевтического маркетинга и фармацевтического менеджмента.
СК-3.2.
Фармакологические технологии:
знает действие лекарственных веществ на живые организмы;
устанавливает характер и интенсивность изменений под действием лекарств в организме, зависимость действия фармакологических средств от разных условий; от физико-химического их строения, дозы, концентрации раствора, способа и места введения в организм; от первоначального состояния организма.
СК-3.3
Фармацевтические технологии:
знает теоретические основы и производственные процессы переработки и изготовления лекарственных средств в лекарственные препараты путем придания им определенной лекарственной формы;
знает основы аптечной и промышленной технологии лекарственных форм.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции.
СД – специальные дисциплины
СК – специальные компетенции
СЭД – социально-экономические дисциплины
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 11
к Типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим
специальностям технического и
профессионального образования
0307000 – "Стоматология ортопедическая"
Квалификация: 0307013 – "Зубной техник"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Содержание дисциплины
Код формируемой компетенции
ООД
ООД 01
Казахский (русский) язык
Основные единицы фонетики. Орфография. Лексика и фразеология. Прямое и переносное значение слова. Виды лексики. Словари казахского (русского) языка. Морфология и орфография. Учение о частях речи и их грамматические формы и значения. Самостоятельные и служебные части речи и их грамматические категории. Синтаксис и пунктуация. Словосочетание. Предложение. Слово о независимости. Язык – важнейшее средство общения. Знакомство. Я и моя семья. Наш колледж. Моя родина – Казахстан. Личность и портрет человека. Человек и его окружение. Экология и медицина. Культура и искусство. Из жизни замечательных людей. Выдающиеся медики Казахстана. Личная гигиена –основа здоровья. Народные традиции и обычаи. Речь и этикет. Конституция Республики Казахстан. Моя профессия.
БК-1.
БК-2.
ООД 02
Казахская и русская литература

АҚ-3.4.
АҚ-3.5.
КП 03
Дәрілік түрлердің технологиясы
Химико-фармацевтикалық зауытта және фармацевтикалық өндірісте, дәріханалық жағдайда жасалатын дәрілік заттар мен дәрілік түрлердің жіктелуі. Жасалатын дәрілік түрлердің реттемелуші сапа, нормативті техникалық құжаттар. Рецепт құрылысы, оның түрлері. Дәріханалық өндірісте қолданылатын, олардың үйлесімділігі, сапаға ұсынылатын талаптар, дәрілердің және қосалқы заттардың физико-химиялық қасиеті. Дәрілердің биологиялық қолжетімділігі және сапаға әсер ететін фармацевтикалық факторлар. Дәрілердің дәріханалық технологиялық кіші тетіктендіру заттарды пайдалану ережесі және жабдықталуы. Қауіпсіздік техникасы бойынша бірінші және екінші нұсқау.
КҚ-1.1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
АҚ-1.
КП 04
Фармакогнозия
Фармакогнозия ғылым ретінде анықтамасы, фармацевтің практикалық қызметтіндегі рөлі және маңызы. Негізгі фармокогностикалық терминдер, түсініктер. Шикізат кәсібінің даму тарихы. Дәрілік өсімдік шикізатының көздері. Дәрілік өсімдіктердің бірқатар түрлерін сақтау, мәдени түрге енгізу (интродукциялау), сақтау іс-шаралары. Дәрілік өсімдік шикізатының тіршілік ету ортасын анықтау. Дәрілік өсімдіктердің химиялық құрамы. Дәрілік препараттарды дайындау. Дәрілік өсімдік шикізаттарын жинау және дайындау. Улы дәрілік өсімдіктер және олармен жұмыс істеу ережесі.
Дәрілік өсімдіктер тобының жалпы сипаттамасы. Дәрілік өсімдіктердің негізгі морфологиялық белгілері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
АҚ-1.
АҚ-2.
АҚ-3.
Ескерту:
030601 3 – "Фармацевт" біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес келетін 03006013 – "Фармация" мамандығы бойынша білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың келесі құзыреттерді меңгеруін көздейді:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін өзі дамыту: оқуды, кәсіптік дамуды ұзақ мерзімді жоспарлау дағдыларын игерген, кәсіпке және өзінің әлеуметтік міндеттеріне тұрақты, оң көзқарас қалыптасқан
БҚ-1.2.
Ақпарат: жиналған ақпаратты талдау және бағалау әдістемесін меңгерген.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технология: жұмысында және өзін дамыту барысында заманауи ақпараттық білім алу технологияларын қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін, әлеуметтік-мәдени диалогқа дайындығын көрсетеді.
БҚ-2.2.
Жұмыс орны эстетикасы: еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарын сақтап, жұмыс орнын ұйымдастыра алады.
БҚ-3.
Коммуникациялар және қызмет
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар:
Қоғамда адамдар арасында қарым-қатынас жасаудың адамгершілік нормаларын біледі;
Фармацевтикалық көмекке жүгінгендер үшін өзара тиімді әрекет қажетті кешенді коммуникативті дағдыларды меңгерген.
БҚ-3.2.
Лингво-кәсіби құзыреттілік
Анықталған кәсіби саладағы лексиканы біледі, кәсіби қызмет жағдайында бұл лекцияны қолданады.
БҚ-3.3.
Ұжымдағы жұмыс: ұжымда жұмыс істей отырып, жауаптылықты көрсетеді
Кәсіби құзыреттілік:
КҚ-1.
Денсаулықты нығайту
КҚ-1.1.
Салауатты өмір салты: салауатты өмір салтын насихаттау әдістемесін, халықты гигиеналық оқыту дағдыларын меңгерген
КҚ-2.
қауіпсіздік және сапа:
КҚ-2.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
Қоршаған орта және адам қауіпсіздігі үшін зиянды факторлар әсерінен қорғаныс әдістерін қолданады.
Келушілерге препаратарды қолдану қауісіздігі жөнінде кеңес береді.
КҚ-2.2.
Сапа:
Фармацияның нормативті-құқықтық базасын біледі
Нормативті-құқықтық құжаттарды қолданады.
Мемлекеттік фармокопия, анықтамалық фармацевтикалық әдебиет
Кәсіби қызметте технологияның ауысуына дайын.
Арнайы құзыреттілік:
АҚ-3.1.
Дәріханалық сервистің қызметіне маркетингтік стратегия: Фармацевтикалық тауарды жылжыту және дәріханалық бизнестің өнімділігін жоғарлату әдістері біледі;
Фармацевтикалық маркетинг фармацевтикалық менеджмент түрін және әлеуметтік негізін, негізгі қағидаттар мен функциялардың мазмұны мен маңызы туралы жүйелі білімі қалыптасқан
АҚ-3.2.
Фармакологиялық технологиялар: Дәрілік заттардың тірі ағзаларға әсерін біледі; Бастапқы ағза жағдайынан, ағзаға енгізу орны және әдісі, ертінді концентрациясы, дозасы, физико химиялық құрылымы, әртүрлі жағдайлардан фармакологиялық заттардың әсерінен тәуелділік, ағзада дәрілердің әсерінен өзгеру интенсивтілігін және сипатын орнатады.
АҚ-3.3.
Фармацевтикалық технологиялар: Белгілі дәрілік түр бере отырып дәрілік заттардың өндірістік өңдеу және жасау үрдістерін және теориялық негіздерін біледі Дәрілік түрдің өндірістік техгологиясын және дәріханалық негіздерін біледі.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
АП – арнайы пәндер
АҚ – арнайы құзыреттер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер
КТ – кәсіби пактика
ӨО – өңдірістік оқыту
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
11-қосымша
0304000 – "Ортопедиялық стоматология"
Біліктілігі: 0307013 – "Тіс технигі"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің көрсеткіші (пәндердің)
Пәннің, практиканың аталуы және негізгі тараулары
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Құзыреттілікті қалыптастыру коды
ЖБП
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
Фонетиканың негізгі бірліктері. Орфография. Лексика және фразеология. Сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Лексиканың түрлері. Қазақ (орыс) тілінің сөздіктері. Морфология және орфография. Сөз таптары туралы ілім және олардың грамматикалық пішіндері мен мағыналары. Атаулы және көмекші сөз таптары және олардың грамматикалық категориялары. Синтаксис пен пунктуация. Сөз тіркесі. Сөйлем. Тәуелсіздік туралы сөз. Тіл – тілдесудің маңызды құралы. Танысу.
БҚ-1.
БҚ-2.
Мен және менің отбасым. Біздің колледж. Менің отаным – Қазақстан. Тұлға және адамның портреті. Адам және оның айналасы. Экология және медицина. Мәдениет және өнер. Белгілі адамдардың өмірінен. Қазақстанның белгілі медицина қызметкерлері. Жеке бас гигиенасы – денсаулық кепілі. Халық салттары мен дәстүрлері. Сөйлеу және әдеп. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Менің мамандығым.
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті

Казахская поэзия 15-17 веков. Казахская литература 17 века. Произведения акынов 18-19 веков. Казахская литература 20 века. Жизнь и творчество писателей. Произведения периода Независимости Казахстана. Русская литература 19 века. Русская литература 20 века. Литература периода Великой отечественной войны. Современная литература.
БК-1.1.
БК-2.1.
БК -3.1.
ООД 03
Иностранный язык
Казахстан. Путешествие и туризм. Спряжение глагола "быть", "иметь". Множественное число существительных. Образование существительных и прилагательных. Местоимения "много", "мало". Имя числительное. Оборот "есть/ существовать". Великобритания и Северная Ирландия. Группа простых времен глагола. Англоговорящие страны. Группа длительных времен глагола. Медицина и спорт. Выбор профессии.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 04
Всемирная история
Мир в первой половине 20 века. Первая мировая война. Послевоенная Европа. Послевоенные США и Латинская Америка. Вторая мировая война. Начало "холодной войны". Развитие стран Европы в послевоенный период. Особенности экономического и политического стран развития Америки и Латинской Америки. Послевоенная Азия. СССР после второй мировой войны, образование СНГ. Мир в конце 20 века.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 05
История Казахстана
Казахстан в первой половине 20 века. Казахстан во второй половине 20 и в начале 21 веков.
БК-2.1.
БК-3.2.
ООД 06
Обществознание
Происхождение и становление человека. Свобода и деятельность человека. Человек и общество. Законы развития. Современная человеческая цивилизация. Социальные структуры при рыночной экономике. Демографическое развитие общества. Политика и ее функции. Культура, как общественное явление
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 07
География
Общая характеристика мира. География населения. Научно-техническая революция и мировое хозяйство. География отраслей мирового хозяйства. Региональный обзор мира. Глобальные проблемы человечества.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-5.
ПК-7.
ООД 08
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнении и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 09
Информатика
Информационные процессы. Устройство персонального компьютера. Операционная система. Архивация данных, защита от компьютерных вирусов. Текстовый процессор. Электронная таблица. Система управления базы данных. Создание презентации. Комьютерная графика. Комьютерные сети. Интернет. Информационная безопасность.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 10
Физика и астрономия
Молекулярная физика. Электродинамика. Электричество и магнетизм. Колебания и волны. Оптика. Квантовая физика. Атомная физика. Введение в астрономию.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 11
Химия
Периодический закон, периодическая система химических элементов в свете теории строения атомов. Химическая связь и строение атома. Химические реакции и их закономерность протеканий. Общие свойства металлов и неметаллов. Важнейшие s-элементы и их соединения. Важнейшие d-элементы и их соединения. Важнейшие р-элементы и их соединения. Производство неорганических веществ. Теория химического строения органических соединений. Углеводороды и их природные источники. Кислородсодержащие органические соединения. Азотосодержащие органичесике соединения. Синтетические высокомолекулярные соединения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ООД 12
Биология
Основные принципы биологической науки, жизнедеятельности организмов, их историческое развитие, и их структуру и функции, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора. Об ответственном отношении к природе и основе знаний эволюции органического мира. О строении функции и жизнедеятельности живых организмов с эволюционной точки зрения (от простого к сложному). Основы биологических понятий, биологических закономерностей для правильного формирования мировоззрения. Строение и функции клетки. Обмен веществ и энергии в клетке.
Размножение и развитие организмов. Основы генетики и селекции.
Основы эволюционного учения. Закономерности и пути развития органического мира. Эволюция человека. Основы учения о биосфере.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПК-4.
ПК-5.
ПК-6.
ПК-7.
ПК-8.
ПК-9.
ПК-10.
ПК-11.
ПК-12.
ООД 13
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физической культуры. Основы и принципы здорового образа жизни. Режимы двигательной активности. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи.
Средства физического воспитания. Базовая часть: Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры (футбол, волейбол, баскетбол, ручной мяч). Президентское многоборье. Вариативная часть: Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры.
Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.
БК-1.1
БК-2.1
БК-3.1
БК-3.2
ПК-1.1.
ООД 14
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы.
Уставы Вооруженных сил Республики Казахстан. Вопросы организации и оснащения медицинской службы. Сохранение здоровья военнослужащих. Вопросы тактики и медицинской службы Вооруженных сил Республики Казахстан. Основы военно-полевой хирургии. Основы военно-полевой терапии. Основы военной токсикологии, радиологии. Мероприятия медицинской службы по защите от ядерного и химического оружия. Огневая подготовка. Основы военной гигиены. Основы военной эпидемиологии. Строевая подготовка. Военная топография.
БК-1.
БК-2.
ПК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности.Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Развитие речи.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности.
Профессиональная лексика.
Техника перевода со словарем профессионально-ориентированных текстов.
Профессиональное обращение.
БК-1.1.
БК-1.3.
БК-3.2.
ОГД 03
История Казахстана

15-17 ғасырлардағы қазақ поэзиясы. 17 ғасырдағы қазақ әдебиеті. 18-19 ғасырдағы ақындардың шығармалары. 20 ғасырдағы қазақ әдебиеті. Жазушыларың өмірі және олардың шығармалары. Қазақстан Тәуелсіздігі кезеңіндегі шығармалар. 19 ғасырдағы орыс әдебиеті. 20 ғасырдағы орыс әдебиеті. Ұлы отан соғысы кезеңінің әдебиеті. Қазіргі заман әдебиеті.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ЖБП 03
Шет тілі
Қазақстан. Туризм және саяхат. "Болу", "бар болу" етістіктерінің септелуі . Зат есімнің көпше түрі. Зат есім мен сын есімнің жасалу жолы. "Көп", "аз" есімдіктері. Сан есім. "Болу/ бар болу" құрылымы. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия. Жай шақтардың тобы. Ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттер. Созылмалы шақтар тобы. Медицина және спорт. Мамандықты таңдау..
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 04
Дүниежүзі тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы әлем.
Бірінші дүниежүзілік соғыс.
Соғыстан кейінгі Еуропа елдері. Соғыстан кейінгі Америка құрама штаттары және Латын Америка елдері.
Екінші дүниежүзілік соғыс.
"Қырғи-қабақ" соғысы.
Соғыстан кейінгі Еуропа елдерінің дамуы. Америка құрама штаттары және Латын Америка елдерінің экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктері. Соғыстан кейінгі Азия.
Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО, Тәуелсіз мемлекеттер достастығының құрылуы. 20 ғасырдың соңындағы әлем.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан.
20 ғасырдың екінші жартысы мен 21 ғасырдың бас кезіндегі Қазақстан.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖБП 06
Қоғамтану
Адамның шығу тегі мен қалыптасуы. Адам еркіндігі мен қызметі. Адам және қоғам. Даму заңдылықтары.
Қазіргі адамдар өркениеті. Нарықтық экономикадағы әлеуметтік құрылымдар. Қоғамның демографиялық дамуы. Саясат және оның қызметтері. Мәдениет, қоғамдық құбылыс ретінде.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ЖБП 07
География
Дүние жүзінің жалпы сипаттамасы. Халық географиясы. Ғылыми техникалық революция және дүние жүзі шаруашылығы. Дүниежүзілік шаруашылық салаларының географиясы. Дүниенің аумақтық географиясы. Адамзаттың ғаламдық мәселелері.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-1.
БК-2.
БҚ-5.
БҚ-7.
ЖБП 08
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері және графиктері. Көрсеткіштік, логарифмдік, дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар. Векторлар және координаттар. Туынды және оның қосымшалары. Бастапқы функция және
интеграл. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен беттер. Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары. Ықтималдылық және математикалық статистика элементтері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 09
Информатика
Ақпарат үрдістері. Дербес компьютердің құрылымы. Амалдық жүйе. Мәліметтерді мұрағаттау, компьютерлік вирустардан қорғаным. Мәтіндік процессоры. Электрондық кесте. Мәліметтер қорын басқару жүйесі. Презентация құру. Компьютерлік графика. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 10
Физика және астрономия
Молекулалық физика. Электродинамика.
Электр және магнетизм.
Тербелістер мен толқындар
Оптика. Кванттық физика. Атомдық физика. Астрономияға кіріспе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 11
Химия
Атом құрылысы тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі.
Химиялық байланыс және зат құрылысы. Химиялық реакциялар және олардың жүру заңдылықтары. Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы. Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды d-элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды р-элементтер және олардың қосылыстары. Бейорганикалық заттарды өндіру. Органикалық қосылыстардың құрылыс теориясы. Көмірсутектер мен олардың табиғи көздері. Оттекті органикалық қосылыстар. Азотты органикалық қосылыстар. Синтетикалық жоғары молекулалық қосылыстар.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ЖБП 12
Биология
Кіріспе. Жасушаның химиялық құрамы. Жасушаның құрылысы және атқаратын қызметі.
Жасушадағы зат алмасу және энергияның айналымы.
Организдердің көбеюі мен жеке дамуы. Генетика және селекция негіздері. Өзгергіштік заңдылықтары.
Өсімдіктер, жануарлар және микроорганизмдер селекциясы. Жер бетіндегі тіршіліктің пайда болуы және дамуының алғашқы кезеңдері. Эволюция ілімінің негіздері. Микроэволюция туралы ілім. Органикалық дүниенің даму жолдары мен заңдылықтары. Жер тарихы. Антропогонез – адамның шығу тегі және эволюция туралы ұғым. Экология негіздері. Биосфера ілімінің негіздері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
БҚ-6.
БҚ-7.
БҚ-8.
БҚ-9.
БҚ-10.
БҚ-11.
БҚ-12.
ЖБП 13
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Дене тәрбиесі сабақтарында және жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Дене тәрбиесі құралдары. Негізгі бөлім: Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар (футбол, волейбол, баскетбол, қол добы). Президенттік көпсайыс. Өзгермелі бөлім: Туризм. Жүзу. Шаңғы дайындығы. Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және қимыл-қозғалыс ойындары. Күш және шапшандық-күштілік қабілеттерін қалыптастыру. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.
БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
ЖБП 14
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызметінің негіздері.
ҚР қару күштерінің жарғысы. Медициналық қызметінің ұйымдастырылуы мен жабдықталуының мәселелері. Әскери қызметкерлердің денсаулығын сақтау. тактикасы мен медициналық қызметінің мәселелері.
Әскери жорық хирургиясының негіздері. Әскери жорық терапиясының негіздері.
Әскери токсология мен радиология негіздері. Ядролық және химиялық қару жарақтардан сақтау жөніндегі медициналық қызметтер шарасы. Атыс дайындығы. Әскери гигиена негіздері. Әскери эпидемиология негіздері.
Саптық дайындық. Әскери топография.
БК-1.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіби (орыс) қазақ тілі
Қазақ тілінің (орыс) синтаксисі. Пән бойынша терминдер. Кәсіби лексикалық мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік тақырыпта әңгімелесу. Тіл дамыту.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Мамандық бойынша негізгі кәсіби іскерлік тіл. Кәсіби лексика. Кәсіби бағытталған мәтіндерді сөздік арқылы аудара алу техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
БК-1.1.
БК-1.3.
БК-3.2.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан тарихына кіріспе.

Введение. Казахстан в эпоху древности. Казахстан в средние века. Казахское ханство в 15 середина 18 веков. Казахстан в составе Российской империи. Казахстан в новое время 18-20 веков. Социально-экономическое положение Казахстана в 20 веке. Казахстан в новейшее время. Независимый Казахстан.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 04
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физического воспитания. Основные принципы здорового образа жизни. Физическая культура и обеспечение здоровья. Режимы двигательной активности. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка. Общая физическая и специальная подготовка в системе физического воспитания. Средства физического воспитания. Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры. Президентские тесты. Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Профессионально-прикладная физическая подготовка. Национальные, народные подвижные игры.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ОГД 05
Валеология
Получение знаний о здоровом образе жизни и профилактическом направлении современной системы охраны здоровья населения. Формирование культуры здоровья как стиля жизни. Применение знаний в работе с населением.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СЭД
СЭД 01
Культурология
Закономерности развития культуры творческого процесса по созданию и сохранению общечеловеческих ценностей, достижения культурного современного человека, закономерности и развития культуры мировой, так и национальной.
БК-1.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.3.
БК-3.
СЭД 02
Основы философии
Философия, история становления и развития философии. Теоретические и методологические основы философии. Социальная философия.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Политические процессы, происходящие в обществе. Законы функционирования политики, ее исторического развития. Типология политических систем. Место человека в политической жизни. Общие закономерности развития и функционирования общества и социальные явления, протекающие в нем. Роль и место Казахстана в современном мире.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 04
Основы экономики
Общие проблемы предмета и методы курса, основы общественного производства, воздействие государственной экономической политики Республики Казахстан на различные стороны современной рыночной экономики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
СЭД 05
Основы права
Теория государства и права.
Понятие гражданско-правовой ответственности.
Понятие административной, уголовной ответственности.
Понятие "Семья и брак".
БК-1.
БК-2.
БК-2.1.
БК-2.3.
БК-3.
ОПД
ОПД 01
Медицина катастроф
Организационные основы обеспечения жизнедеятельности, чрезвычайные ситуации мирного и военного времени. Система лечебно-эвакуационного обеспечения в чрезвычайных ситуациях (далее – ЧС). Организация экстренной медицинской помощи населению в ЧС мирного и военного времени при угрожающих жизни состояниях, наиболее часто встречающиеся в условиях ЧС.
БК-1.
БК-3.
ПК-1.
ПК-3.
ОПД 02
Профессиональная этика и деонтология
История развития этики и деонтологии. Медицинская этика.
БК-2.2.
БК-2.3.
ОПД 03
Анатомия, физиология и биомеханика зубочелюстной системы
Остеология. Синдесмология. Миология. Система крови. Иммунитет. Пищеварительная система.
Обмен веществ и энергии.
Терморегуляция.
Дыхательная система.
Мочевыделительная система.
Половая система.
Сердечно-сосудистая система. Нервная система.
Возбудимые ткани. Органы чувств. Эндокринная система.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2.
ОПД 04
Основы клинической медицины
Основы медицинской этики и деонтологии. Основы заболеваний внутренних органов.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
СД
СД 01
Стоматологические заболевания с основами организации здравоохранения
Организация стоматологической помощи населению. Профилактические мероприятия в борьбе с заболеваниями зубов и полости рта.
БК-1.3.
БК-2.2.
ПК-1.3.
ПК-2.3.
СД 02
Зуботехническое материаловедение
Виды материалов применяемых в стоматологии, их назначения.
БК-1.
БК-1.3.
ПК-2.
ПК-2.2.
СД 03
Техника изготовления съемных протезов:
Виды протезов и их назначения. Конструкция частичных и полных съемных протезов. Современные технологии изготовления частичных съемных протезов инжекционным методом. Техника изготовления частичных съемных протезов из биодентапласта. Клинические и лабораторные этапы изготовления съемных протезов.
БК-1.
БК-1.2.
БК-1.3.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
СД 04
Техника изготовления несъемных протезов
Виды протезов и их назначения. Конструкции несъемных протезов. Клинические и лабороторные этапы изготовления несъемных протезов.
БК-1.
БК-1.2.
БК-2.
БК-2.3.
БК-3.
БК-3.1.
ПК-1.
ПК-1.2.
СД 05
Техника изготовления бюгельных протезов
Введение. Виды и конструктивные особенности бюгельных протезов. Организация зуботехнического производства по изготовлению бюгельных протезов. Клинико- лабораторные этапы изготовления бюгельных протезов. Современные технологические особенности изготовления бюгельного протеза. Замковые, балочные, телескопические системы крепления бюгельного протеза.
БК-1.2.
БК-1.3.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
СД 06
Техника изготовления ортодонтической и ортопедической конструкции в детском возрасте
Анатомо-физиологические аппараты. Особенности зубочелюстной системы у детей. Классификация зубочелюстных аномалий, деформаций и их лечений. Характеристика ортодонтических аппаратов.
БК-1.
БК-1.2
ПК-1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
СД 07
Техника изготовления челюстно-лицевых протезов
Челюстно-лицевая ортопедия, травмы челюстно-лицевой области. Первая помощь при травмах. Применение аппаратов и протезов для лечения травм и дефектов челюстно-лицевой области.
БК-1.
БК-1.2.
ПК-1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО
Техника изготовления съемных и несъемных протезов.
Клинические и лабораторные этапы изготовления съемных и несъемных протезов.
БК-1 .
БК-1.2.
БК-1.3.
ПК-1.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПП
Техника изготовления съемных и несъемных протезов.
Техника изготовления съемных, несъемных и бюгельных протезов.
БК-1.
БК-1.2.
ПК-1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
Примечание:

Қазақстан ежелгі дәуір кезеңінде. Орта ғасырлардағы Қазақстан. 15-18 ғасырлардағы Қазақ хандығы. Қазақстан Ресей империясы құрамында. Қазақстан жаңа дәуірде 18-20 ғасырларда. 20 ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік экономикалық жағдайы. Қазіргі заман. Қазақстан Тәуелсіздік жылдарында.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір сүру салты қағидалары мен негіздері. Дене тәрбиесі мен денсаулықты сақтау. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Кәсіптік-қолданбалы психофизикалық дайындық. Дене тәрбиесі жүйесіндегі жалпы физикалық және арнайы дайындық. Дене тәрбиесі құралдары. Женіл атлетика. Гимнастика.
Спорттық ойындар. Президенттік көпсайыс. Туризм. Жүзу. Шаңғы спорты. Кәсіптік-қолданбалы психофизикалық дайындық.
Ұлттық, халықтық және қимыл-қозғалыс ойындары.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
ЖГП 05
Валеология
Салауатты өмір сүру салты және халықтың денсаулық сақтау жүйесінің профилактикалық бағыты. Өмір ұстанымы ретінде денсаулық мәдениетін қалыптастыру. Алған білімді халықпен жұмыс істеуде қолдану.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттің даму заңдылықтары, шығармашылық үрдіс ретінде жалпы адамзат құндылықтарын құру және сақтауды, әлемдік және ұлттық мәдениеттің даму заңдылықтарын үйрену.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні оның қалыптасуы және даму тарихы. Философияның теориялық және методологиялық негіздері.
Әлеуметтік философия.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Қоғамда өтіп жатқан саяси процестерді, саяси ғылымның қалыптасуының заңдылығын және оның тарихи дамуы. Саяси жүйе, адамның саясаттағы орнын, қоғамның қалыптасуы мен дамуының жалпы заңдылықтары мен ондағы болып жатқан әлеуметтік құбылыстарды. Қазақстанның бүгінгі әлемде алатын орны мен ролі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Пәннің жалпы поблемалары және курстық әдістері, қоғамдық өндірістің негізі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік экономикалық саясатының қазіргі заман нарықтық экономикасына әсері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет пен құқық теориясы. Азаматтық-құқықтық жауапкершілігі туралы түсінік. Әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік туралы түсінік. "Отбасы және неке" түсінігі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-2.1.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
ЖГП
ЖГП 01
Апаттар медицинасы
Бейбіт және әскери уақыттағы тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру.Төтенше жағдайда көшіру-емдеу жүйесін қамтамасыз ету. Бейбіт және әскери уақыттағы төтенше жағдай орнында медициналық көмек көрсету төтенше жағдайға баға беру, алайда төтенше жағдайда халықты қорғауда дағдылануды меңгеру.
БҚ-1.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-3.
ЖГП 02
Кәсіби этика және деонтология
Этика және деонтологияның даму тарихы. Медициналық этика міндеттері
БК-2.2.
БК-2.3.
ЖГП 03
Тіс-жақ жүйесінің анатомиясы, физиологиясы және биомеханикасы
Остеология. Синдесмология. Миология. Қан жүйесі. Иммунитет. Ас қорытужүйесі. Энергия. Жылу реттелу. Тыныс алу жүйесі. Зәр шығару жүйесі. Жыныс мүшелерінің жүйесі. Жүрек-қан тамырлар жүйесі. Жүйке жүйесі. Қозғыш ұлпалар. Сезім мүшелері. Эндокриндік жүйе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
ЖГП 04
Клиникалық медицинаның негіздері
Медициналық этика және деонтология негіздері. Ішкі аурулар негіздері.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
КҚ-1.
АП
АП 01
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру негіздерімен стоматологиялық аурулар
Халыққа стоматологиялық көмекті ұйымдастыру. Ауыз қуысы және тіс ауруларының алдын алу және олармен күресу.
БК-1.3.
БК-2.2.
ПК-1.3.
ПК-2.3.
АП 02
Тіс техникалық материалтану
Стоматологияда қолданылатын материалдардың тағайындалуы және түрлері.
БҚ-1.
БҚ-1.3.
КҚ-2.
КҚ-2.2.
АП 03
Алынбалы протездерді дайындау техникасы
Протездердің түрлері және олардың тағайындалуы. Жартылай немесе толық алынбалы протездерді дайындаудың клиникалық және зертханалық кезендері.
БК-1
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
БК-3.
КҚ-1.
КҚ-1.1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
АП 04
Алынбайтын протездерді жасау техникасы
Протездердің түрлері және олардың тағайындалуы. Алынбайтын протездердің құрлысы. Алынбайтын протездерді жасаудың клиникалық-зертханалық кезеңдері.
БҚ-1
БҚ-1.2
БҚ-2.
БҚ-2.3.
БҚ-3.
БҚ-3.1.
КҚ-1.
КҚ-2.
АП 05
Доғалы протез жасау техникасы
Кіріспе.Доғалы протездердің құрылымдық ерекшеліктері және оның түрлері.Доғалы протез жасауда тіс техникалық өндірісті ұйымдастыру.Доғалы протез дайындаудың клиника зертханалық кезеңдері. Доғалы протез дайындаудың заманауи технологиялық ерекшеліктері.Доғалы протезді ұстатудың телескопиялық, құлыптық және белдік жүйесі.
БҚ-1.2.
БҚ-1.3.
КҚ-2.1.
КҚ-2.2.
КҚ-2.3.
АП06
Балаларға ортодонтиялық және ортопедиялық конструкцияларды жасау техникасы
Балалардың тіс-жақ жүйесінің
анатомия-физиологиялық ерекшеліктері. Тіс жақ анамалиясы, деформациясының жіктемесі және емі. Ортодонтиялық аппараттардың сипаттамасы.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
АП 07
Бет-жақ протездерін дайындау техникасы
Бет-жақ ортопедиясы. Бет-жақ аймағының жарақаты. Жарақат кезіндегі алғашқы көмек. Бет-жақ аймағының ақаулары мен жарақаттарын емдеуде протездер мен аппараттарды колдану.
БҚ-1.
БҚ-1.2.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
Білім беру ұйымы мен анықталатын пәндері
ӨО
Алынбалы және алынбайтын протездерді дайындау техникасы
Алынбалы және алынбайтын протездерді дайындаудың клиника- зертханалық кезеңдері
БҚ-1.
БҚ-1.2.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
КП
Алынбалы және алынбайтын протездерді дайындау технологиясы
Алынбалы, алынбайтын және доғалы протездерді дайындау техникасы
БҚ-1.
БҚ-1.2.
КҚ-1.
КҚ-1.2.
КҚ-1.3.
Ескерту:

Образовательная учебная программа по специальности 0307000 – "Стоматология ортопедическая", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации 0307013 – "Зубной техник", предусматривает овладение обучающимися следующих компетенций:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2.
Информация: собирает и анализирует информацию, применяет знания на практике.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3.
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3.
Коммуникация и работа в команде
БК-3.1.
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации.
БК-3.2.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах.
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Безопасность и качество
ПК-1.1.
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-1.2.
Технологии безопасности и качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.
ПК-1.3.
Стандарты: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-2.
Клиническая компетенция
ПК-2.1.
Осуществляет проведение клинико-лабораторных этапов изготовления бюгельного протеза с изготовлением: дублированной модели; телескопической системы; замковой системы; балочной системы; аттачментов.
ПК-2.2.
Осуществляет проведение клинико-лабораторных этапов и конструктивных особенностей изготовления съемных протезов.
ПК-2.3.
Осуществляет проведение клинико-лабораторных этапов изготовления челюстно-лицевых протезов.
ПК-2.4.
Осуществляет проведение клинико-лабораторных этапов изготовления ортодонтических конструкций.
ПК-2.5.
Осуществляет проведение клинико-лабораторных этапов изготовления несъемных протезов.
Используемые сокращения:
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции.
СД – специальные дисциплины
СК – специальные компетенции
СЭД – социально-экономические дисциплины
ООД – общеобразовательные дисциплины
ОГД – общегуманитарные дисциплины
ОПД – общепрофессиональные дисциплины
ПО – производственное обучение
ПП – профессиональная практика
Приложение 12
к типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим специальностям
технического и профессионального
образования
0308000 – "Медицинская оптика"
Квалификация: 0308013 – "Оптик медицинский"
Содержание типовой профессиональной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Содержание дисциплины
Код формируемой компетенции
ООД
ООД 01
Казахский (русский) язык
Основные единицы фонетики. Орфография. Лексика и фразеология. Прямое и переносное значение слова. Виды лексики. Словари казахского (русского) языка. Морфология и орфография. Учение о частях речи и их грамматические формы и значения. Самостоятельные и служебные части речи и их грамматические категории. Синтаксис и пунктуация. Словосочетание. Виды связи. Предложение. Слово о независимости. Язык – важнейшее средство общения. Знакомство. Я и моя семья. Наш колледж. Моя родина – Казахстан. Личность и портрет человека. Человек и его окружение. Экология и медицина. Культура и искусство. Из жизни замечательных людей. Выдающиеся медики Казахстана. Личная гигиена – основа здоровья. Народные традиции и обычаи. Речь и этикет. Конституция Республики Казахстан. Моя профессия.
БК-1.
БК-2.
ООД 02
Казахская и русская литература
Казахская поэзия 15-17 веков.
Казахская литература 17 века.
Произведения акынов 18-19 веков. Казахская литература 20 века. Жизнь и творчество писателей. Произведения периода независимости Казахстана.
Русская литература 19 века. Русская литература 20 века. Литература периода Великой отечественной войны. Современная литература.

0307013 – "Тіс технигі",біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің негізгі түрлеріне сәйкес келетін 0307000 – "Ортопедиялық стоматология" мамандығы бойынша білім беру оқыту бағдарламасы білім алушылардың мына құзыреттерді меңгеруін коздейді:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін-өзі дамыту:оқуды, кәсіптік дамуды ұзақ мерзімді жоспарлау машықтары игерген
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинақтайды және тәжірибеде қолданады.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технологиялар: жұмысында және өзін дамыту барысында қазіргі ақпараттық білім алу технологияларын қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Қоғамдық өнер: қоғамдық өмірге белсене қатысады.
БҚ-2.2.
Этикалық қағидаттар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін көрсетеді.
БҚ-2.3.
Эстетика: жұмыс орнының эстетикасын бағалайды және қолдайды.
БҚ-3.
Коммуникация және командада жұмыс істеу
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағдылар: жағдайды ескере отырып, түрлі адамдармен тиімді коммуникация үлгісін көрсете біледі
БҚ-3.2.
Командада жұмыс істеу: түрлі командада жұмыс істегенде жауапты екенін көрсете біледі
Кәсіби құзыреттер:
КҚ-1.
Қауіпсіздік және сапа
КҚ-1.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
Адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың ықпалынан қорғану әдістерін қолданады
КҚ-1.2.
Қауіпсіздік және сапа технологиялары: қауіпсіздік деңгейін жоғарылату және көрсетілетін қызмет сапасын жақсарту үшін инновациялық технологияларды қолданады.
КҚ-1.3.
Стандарттар: медициналық қызметтің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін емшараларды стандарттарға сәйкес орындайды.
КҚ-2
Клиникалық құзыреттер
КҚ-2.1.
Доғалы протез дайындаудың клиника-зертханалық кезеңдерінде мыналарды пайдаланады:
-мүсінді қайталап құюды
-лескопиялық жүйені
-құлыпты жүйені
-белдемді жүйені
-аттачмендерді
КҚ-2.2.
Алынбалы протездерді дайындау барысында конструктивті ерекшеліктер мен клиникалы-зертханалық кезеңдерді іске асырады.
КҚ-2.3.
Бет-жақ протездерін дайындау барысында клиникалы-зертханалық кезеңдерді іске асырады.
КҚ-2.4.
Ортодонтиялық конструкцияларды дайындау барысында клиникалы-зертханалық кезеңдерді іске асырады.
КҚ-2.5.
Алынбайтын протездерді дайындау барысында клиникалы-зертханалық кезеңдерді іске асырады.
Қолданылатын қысқартулар:
БҚ – базалық құзыреттер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
АП – арнайы пәндер
АҰ – арнайы құзыреттер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер
КТ – кәсіби практика
ӨО – өңдірістік оқыту
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
12-қосымша
0308000 – "Медициналық оптика"
Біліктілігі: 0308013 – "Медициналық оптик"
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасының мазмұны
Циклдің (пәннің)
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП
ЖБП 01
Қазақ (орыс) тілі
Фонетиканың негізгі бірліктері. Орфография. Лексика және фразеология. Сөздің тура және ауыспалы мағынасы. Лексиканың түрлері. Қазақ және орыс тіліндегі сөздіктер. Морфология және орфография. Сөйлем мүшелері және олардың грамматикалық түрлері мен мағынасы туралы білім. Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелері және олардың грамматикалық түрлері. Синтаксис және тыныс белгілері. Сөз тіркесі. Байланысу түрлері. Сөйлем. Тәуелсіздік туралы сөз. Тіл – қарым-қатынастың маңызды құралы. Танысу. Мен және менің отбасым. Біздің колледжіміз. Менің отыным – Қазақстан. Адам бейнесі және тұлғасы. Адам және оны қоршаған орта. Экология және медицина. Мәдениет және өнер. Ұлы тұлғалар туралы. Қазақстанның медицина саласындағы ұлы тұлғалары. Жеке тазалық – денсаулық кепілі. Ұлттық салт-дәстүрлер. Сөйлеу мәнері және мәдениеті. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Менің мамандығым.
БҚ-1.
БҚ-2.
ЖБП 02
Қазақ және орыс әдебиеті
15-17 ғасырлардағы қазақ поэзиясы. 17 ғасырдағы қазақ әдебиеті. 18-19 ғасырлардағы ақындардың шығармалары. 20 ғасырдағы әдебиет Жазушыларың өмірі және олардың шығармалары. Тәуелсіздік кезеңіндегі шығармалары. 19 ғасырдағы орыс әдебиеті. 20 ғасырдағы орыс әдебиеті. Ұлы отан соғысы кезеңінің әдебиеті. Қазіргі заман әдебиеті.

БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
ООД 03
Иностранный язык
Казахстан. Путешествие и туризм. Спряжение глагола "быть", "иметь". Множественное число существительных. Образование существительных и прилагательных. Местоимения "много", "мало". Имя числительное. Оборот "есть/ существовать". Великобритания и Северная Ирландия. Группа простых времен глагола. Англоговорящие страны. Группа длительных времен глагола. Медицина и спорт. Выбор профессии.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 04
Всемирная история
Мир в первой половине 20 века. Первая мировая война. Послевоенная Европа. и Америка. Вторая мировая война. Начало "холодной войны". Развитие стран Европы в послевоенный период. Особенности экономического и политического развития стран Америки и Латинской Америки. Послевоенная Азия. СССР после второй мировой войны, образование Союза независимых государств. Мир в конце 20 века.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 05
История Казахстана
Казахстан в первой половине 20 века. Казахстан во второй половине 20 и в начале 21 века.
БК-2.1.
БК-3.2.
ООД 06
Обществознание
Происхождение и становление человека. Свобода и деятельность человека. Человек и общество. Законы развития. Современная человеческая цивилизация. Социальные структуры при рыночной экономике. Демографическое развитие общества. Политика и ее функции. Культура, как общественное явление.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 07
География
Общая характеристика мира. География населения. Научно-техническая революция и мировое хозяйство. География отраслей мирового хозяйства. Региональный обзор мира. Глобальные проблемы человечества.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-5.
ПК-7.
ООД 08
Математика
Введение. Уравнения, неравенства, системы уравнений и неравенств. Функции, их свойства и графики. Показательная, логарифмическая и
степенная функции. Тригонометрические функции. Векторы и координаты. Производная и ее приложения. Первообразная функция и интеграл. Прямые и плоскости в пространстве. Геометрические тела и поверхности. Объемы и площади поверхностей геометрических тел. Теория вероятности и элементы математической статистики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 09
Информатика
Информационные процессы. Устройство персонального компьютера. Операционная система. Архивация данных, защита от компьютерных вирусов. Текстовый процессор. Электронная таблица. Система управления базой данных. Создание презентации. Компьютерная графика. Комьютерные сети. Интернет. Информационная безопасность.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 10
Физика и астрономия
Молекулярная физика. Электродинамика. Электричество и магнетизм. Колебания и волны. Оптика. Квантовая физика. Атомная физика. Введение в астрономию.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ООД 11
Химия
Периодический закон, периодическая система химических элементов в свете теории строения атомов. Химическая связь и строение атома. Химические реакции и их закономерность протекания. Общие свойства металлов и неметаллов. Важнейшие s-элементы и их соединения. Важнейшие d-элементы и их соединения. Важнейшие р-элементы и их соединения. Производство неорганических веществ. Теория химического строения органических соединений. Углеводороды и их природные источники. Кислородсодержащие органические соединения. Азотосодержащие органичесике соединения. Синтетические высокомолекулярные соединения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
БК-6.
БК-7.
БК-8.
БК-9.
ООД 12
Биология
Основные принципы биологической науки, жизнедеятельности организмов, их историческое развитие, структура и функции. Изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора. Ответственное отношение к природе и основа знаний эволюции органического мира. Строение, функции и жизнедеятельность живых организмов с эволюционной точки зрения (от простого к сложному). Основы биологических понятий, биологических закономерностей для правильного формирования мировозрения. Строение и функции клетки. Обмен веществ и энергии в клетке. Размножение и развитие организмов. Основы генетики и селекции. Основы эволюционного учения. Закономерности и пути развития органического мира. Эволюция человека. Основы учения о биосфере.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
ПК-1.
ПК-2.
ПК-3.
ПК-4.
ПК-5.
ПК-6.
ПК-7.
ПК-8.
ПК-9.
ПК-10.
ПК-11.
ПК-12.
ООД 13
Физическая культура
Физическое воспитание в общекультурной и профессиональной подготовке обучающихся. Техника безопасности на уроках физической культуры. Основы и принципы здорового образа жизни. Режимы двигательной активности. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи. Средства физического воспитания. Базовая часть: Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры (футбол, волейбол, баскетбол, ручной мяч). Президентское многоборье. Вариативная часть: Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры. Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.

БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
ЖБП 03
Шет тілі
Қазақстан. Туризм және саяхат. "Болу", "бар болу" етістіктерінің септелуі . Зат есімнің көпше түрі. Зат есім мен сын есімнің жасалу жолы. "Көп", "аз" есімдіктері. Сан есім. "Болу/ бар болу" құрылымы. Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия. Жай шақтардың тобы. Ағылшын тілінде сөйлейтін мемлекеттер. Созылмалы шақтар тобы. Медицина және спорт. Мамандықты таңдау.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 04
Дүние жүзі тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы әлем. Бірінші дүниежүзілік соғыс. Соғыстан кейінгі Еуропа елдері. Соғыстан кейінгі АҚШ және Латын Америка елдері. Екінші дүниежүзілік соғыс. "Қырғи-қабақ" соғыс. Соғыстан кейінгі Еуропа елдерінің дамуы. АҚШ және Латын Америка елдерінің экономикалық және саяси дамуының ерекшеліктері.
Соғыстан кейінгі Азия. Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі КСРО, Тәуелсіз мемлекеттер достастығының құрылуы. 20 ғасырдың соңындағы әлем.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 05
Қазақстан тарихы
20 ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан. 20 ғасырдың екінші жартысы мен 21 ғасырдың бас кезіндегі Қазақстан.
БҚ-2.1.
БҚ-3.2.
ЖБП 06
Қоғамтану
Адамның шығу тегі мен қалыптасуы. Адам еркіндігі мен қызметі. Адам және қоғам. Даму заңдылықтары. Қазіргі адамдар өркениеті. Нарықтық экономикадағы әлеуметтік құрылым. Қоғамның демографиялық дамуы. Саясат және оның қызметтері. Мәдениет, қоғамдық құбылыс ретінде.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ЖБП 07
География
Дүние жүзінің саяси картасы.
Халық географиясы. Ғылыми техникалық революцияға сипаттама. Ғылыми техникалық революцияның шаруашылыққа ықпалы. Дүниежүзілік халықаралық қатынастар. Дүниежүзіне өңірлік шолу. Адамзаттың ғаламдық проблемалалар.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-1.
КҚ-2.
КҚ-5.
КҚ-7.
ЖБП 08
Математика
Кіріспе. Теңдеу, теңсіздік, теңдеу мен теңсіздік жүйелері. Функциялар, олардың қасиеттері және графиктері.
Көрсеткіштік, логарифмдік, дәрежелік функциялар. Тригонометриялық функциялар.
Векторлар және координаттар.
Туынды және оның қолдануы.
Интеграл және оның қолданылуы. Кеңістіктегі түзулер мен жазықтықтар. Геометриялық денелер мен беттер. Геометриялық денелердің көлемдері мен беттерінің аудандары. Ықтималдылық және математикалық статистика элементтері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 09
Информатика
Ақпарат үрдістері. Дербес компьютердің құрылымы. Амалдық жүйе. Мәліметтерді мұрағаттау, компьютерлік вирустардан қорғаным. Мәтіндік процессоры. Электрондық кестесі. Презентацияны құру. Компьютерлік графика. Компьютерлік желілер. Интернет. Ақпараттық қауіпсіздік.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 10
Физика және астрономия
Молекулалық физика. Электродинамика. Электр және магнетизм. Тербелістер мен толқындар Оптика. Кванттық физика. Атомдық физика. Астрономияға кіріспе.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖБП 11
Химия
Атом құрылысы тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі.
Химиялық байланыс және зат құрылысы. Химиялық реакциялар және олардың жүру заңдылықтары. Металдар мен бейметалдардың жалпы сипаттамасы. Маңызды s- элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды d- элементтер және олардың қосылыстары. Маңызды р- элементтер және олардың қосылыстары. Бейорганикалық заттарды өңдіру. Органикалық қосылыстардың құрылыс теориясы. Көмірсутектер мен олардың табиғи көздері. Оттекті органикалық қосылыстар. Азотты органикалық қосылыстар. Жоғары молекулалық қосылыстар.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
БҚ-6.
БҚ-7.
БҚ-8.
БҚ-9.
ЖБП 12
Биология
Биологиялық ғылымның, жасушылардың өмірі мен қызметтің, тарихи дамудың, құрылымы мен қызметінің негізгі қағидалары. Антропогендік факторлардың әсерінен экологиялық жүйелердің өзгеруі. Табиғатқа деген жауапкершілік және органикалық дүниенің эволюция білімінің негіздері. Эволюциялық көзқарастан тірі жасушалардың құрылымы, қызметі және өмірі мен қызметі (қарапайымнан күрделіге). Дүниеге дұрыс көзқарасты қалыптастыру үшін биологиялық түсініктердің, биологиялық заңдылықтардың негіздері. Жасушаның құрылымы мен қызметі. Жасушадағы заттардың және қуаттың алмасуы. Ағзаның көбеюі мен дамуы. Генетика мен селекция негіздері. Эволюциялық ілімнің негіздері. Органикалық дүниенің даму жлдары мен заңдылықтары. Адам эволюциясы. Биосфера туралы ілімнің негізі.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
КҚ-2.
КҚ-3.
КҚ-4.
КҚ-5.
КҚ-6.
КҚ-7.
КҚ-8.
КҚ-9.
КҚ-10.
КҚ-11.
КҚ-12.
ЖБП 13
Дене шынықтыру
Білім алушылардың жалпы мәдени және кәсіби дайындықтарындағы дене тәрбиесі. Дене тәрбиесі сабақтарындағы қауіпсіздік техникасы. Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Дене тәрбиесі сабақтарында және жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Дене тәрбиесі құралдары.
Негізгі бөлім: Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар( футбол, волейбол, баскетбол,
қол добы). Президенттік сынамалар. Өзгермелі бөлім: Туризм. Жүзу. Шаңғы дайындығы.
Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және қимыл-қозғалыс ойындары. Күш және шапшандық-күштілік қабілеттерін қалыптастыру. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.

БК-1.1.
БК-2.1.
БК-3.1.
БК-3.2.
ПК-1.1.
ООД 14
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы. Уставы Вооруженных сил Республики Казахстан (далее – ВС РК). Вопросы организации и оснащения медицинской службы. Сохранение здоровья военнослужащих. Вопросы тактики и медицинской службы ВС РК. Основы военно-полевой хирургии. Основы военно-полевой терапии. Основы военной токсикологии, радиологии. Мероприятия медицинской службы по защите от ядерного и химического оружия. Огневая подготовка. Основы военной гигиены. Основы военной эпидемиологии. Строевая подготовка. Военная топография.
БК-1.
БК-2.
ПК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.
ОГД
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Терминология по специальности. Профессионально-тематические диалоги. Техника перевода (со словарем) профессионально- ориентированных текстов. Развитие речи. Профессиональное общение. Строение человеческого тела. Первая неотложная медицинская помощь. Заболевания дыхательных путей, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочеполовой, нервной, эндокринной систем. Заболевания детского возраста. Делопроизводство в медицине.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Введение. Фонетика. Зрение. Имя существительное. Медицинские организации. Имя прилагательное. Анатомия и физиология. Глагол. Первая помощь. Группа простых времен глагола. Болезни. Группа длительных времен глагола. Инфекционные заболевания. Группа совершенных времен глагола. Жалобы. Совершенное длительное время. Лекарства. Словообразование.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ОГД 03
История Казахстана
Конституция Республики Казахстан, ее особенности. Казахстан в древности. История как наука и учебный предмет. Государства на территории Казахстана 6-15 века. История сложения казахского народа и казахской государственности. Казахстан в составе Российской империи. Национально-освободительное движение казахского народа против колониальной политики Российской империи. Казахстан в начале 20 века. Политические репрессии и депортации народов в 20 веке. Казахстан в период Великой отечественной войны. Казахстан во второй половине 20 века. Казахстан на современном этапе 1991-2015 годы. Развитие медицины и здравоохранения в Республике Казахстан.
БК-1.
БК-2.1.
ОГД 04
Физическая культура
Основы и принципы здорового образа жизни. Физическая культура и обеспечение здоровья. Режимы двигательной активности. Профессионально-прикладная психофизическая подготовка. Основные мероприятия по профилактике травматизма и оказанию первой медицинской помощи. Социально-биологические основы физической культуры. Легкая атлетика. Гимнастика. Спортивные игры. Футбол. Волейбол. Баскетбол. Ручной мяч. Президентское многоборье. Туризм. Плавание. Лыжный спорт. Казахские национальные виды спорта, народные и подвижные игры. Основные средства для развития двигательных качеств. Методы самоконтроля и восстановления.
БК-1.
ПК-1.1.
СЭД
СЭД 01
Культурология
Основные вопросы теории культурологии. Мировые культуры и цивилизации. Теория и история отечественной культуры. Роль мировых религий в развитии культуры. Культура современного Казахстана.
БК-2.
БК-3.
СЭД 02
Основы философии
Философия, история становления и развития философии. Казахская философия. Теоретические и методологические основы философии. Социальная философия. Актуальные проблемы философии.
БК-2.
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Основные этапы становления и развития политической науки. История мировой политической жизни. Европейская политическая мысль 19 века. История политической мысли Казахстана. Современная зарубежная и казахстанская политология. Власть как политический феномен. Политическая система общества. Выборы. Государство. Политические режимы, партии и партийные системы. Политическое сознание, идеология и культура. Политические конфликты и социальный порядок. Политический прогресс и политическая деятельность. Международные отношения и внешняя политика государств. Социальная структура общества. Социальное действие и поведение. Социально-биологическая проблема и медицина. Становление и развитие социологии в Казахстане.
БК-2.
СЭД 05
Основы права
Основные понятия о государстве, праве и государственно-правовых явлениях. Основные отрасли права. Конституционное право. Избирательная система Республики Казахстан. Основы административного и гражданского права. Государственная служба в Республике Казахстан. Основы обязательственного права. Основы семейного права Республики Казахстан. Трудовое право Республики Казахстан. Право социального обеспечения Республики Казахстан. Основы налогового права Республики Казахстан. Уголовное право Республики Казахстан. Борьба с коррупцией в Казахстане. Правоохранительные органы Республики Казахстан. Суд и правосудие в Республике Казахстан.
БК-2.
ОПД
ОПД 01
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Аппаратное и программное обеспечение персонального компьютера. Текстовой редактор. Электронная таблица. Создание презентации. Система управления базами данных. Информационно- коммуникационные
БК-1.
БК-2.
БК-3.
технологии. Медицинские информационные системы. Информационная безопасность. Антивирусные программы.
ОПД 02
Анатомия и физиология
Предмет и методы исследования анатомии и физиологии. Остеология. Синдесмология. Миология. Спланхнология. Эндокринная и нервая системы. Органы чувств. Физиология системы крови. Физиология пищеварительной, дыхательной, мочевыделительной, сердечно-сосудистой, нервной и эндокринной систем.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ОПД 03
Клиническая патология
Содержание и задачи дисциплины. Представление о болезни, этиологии, патогенезе, роли реактивности в патологии.
БК-1.
БК-2.
ПК-1.
ОПД 04
Инженерная графика
Геометрическое черчение, проекционное черчение, техническое рисование и элементы технического конструирования, машиностроительное черчение, чертежи и схемы по специальности.
БК-1.
ПК-1.
ОПД 05
Теория и расчет оптических систем
Основные понятия и законы геометрической оптики.
Кардинальные элементы идеальной оптической системы. Действия различных оптических деталей. Схемы сферических линз и основных оптических систем.
ПК-2.1.
ПК-2.7.
ОПД 06
Основы электротехники и электроники
Основные свойства, характеристики, параметры, элементы электрических цепей постоянного и переменного тока.
Основные законы электротехники.
Устройства и элементы электрических цепей, используемых для преобразования электромагнитной энергии в механическую, трансформации, стабилизации, выпрямления, усиления электрических сигналов, их основные параметры, свойства и принципы действия. Способы измерения электрических величин и параметров элементов электрических цепей.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ОПД 07
Физиологическая оптика
Содержание, представление об устройстве и работе глаза, как оптической системы. представление о недостатках зрения и принципах их оптической коррекции.
ПК-1.
ПК-2.1.
ПК-2.7.
ОПД 08
Менеджмент
Содержание, предмет, функции, виды, психология менеджмента. Особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
БК-1.
СД
СД 01
Офтальмологическая диагностика
Представления о методах диагностики функций зрительного анализатора, определения рефракции. Представление о существующих отечественных и зарубежных офтальмологических приборах, их применении в диагностике и обследовании пациентов.
БК-1.
ПК-1.
ПК-2.6.
ПК-2.7.
СД 02
Офтальмологические приборы
Приборы для исследования: остроты зрения, аметропии, астигматизма, бинокулярного зрения. Приборы для исследования наружных отделов глаза, прозрачных сред глаза, глазного дна, световой и цветовой чувствительности, поля зрения. Основные неисправности офтальмологических приборов и способы их устранения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.1.
ПК-1.3.
ПК-2.6.
ПК-2.7.
СД 03
Клиническая офтальмология
Представление о клинико-анатомическом строении глаза и его придатков, физиологии и оптической системе органа зрения.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.1.
ПК-1.3.
ПК-2.6.
ПК-2.7.
СД 04
Технология изготовления линз и оправ
Представление о классификации и конструкции линз очковых отечественного и зарубежного производства.
Представление о производстве очковых линз и оправ, о современных материалах, используемых при изготовлении очковых линз и оправ, используемой технической документации на изготовление оптических деталей.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-2.
СД 05
Технология изготовления контактных и интраокулярных линз
Представление о современных проблемах контактной коррекции зрения, о материалах для изготовления контактных линз, о способах изготовления контактных и интраокулярных линз всех типов.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-2.
СД 06
Технология изготовления и ремонт очков
Прием заказа на очки. Технология изготовления очков, сборка очков, контроль готовых очков, ремонт металлических оправ.
ПК-2.
Дисциплины, определяемые организацией образования
ПО
ПО 01
Технология изготовления линз и оправ.
Технология изготовления контактных и интраокулярных линз.
Технология изготовления и ремонт очков
Практика в базовых оптических организациях. Знакомство с работой оптика. Подбор очков для пациентов, умение проверять и диагностировать зрение. Прием заказа на очки, технология изготовления очков, сборка очков, контроль готовых очков, ремонт металлических оправ.
Закрепление теоретических знаний, приобретение необходимых умений и навыков .
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-2.
ПП
ПП 01
Технология изготовления линз и оправ.
Технология изготовления контактных и интраокулярных линз.
Технология изготовления и ремонт очков
Практика в базовых медицинских организациях. Знакомство с работой оптика. Подбор очков для пациентов, умение проверять и диагностировать зрение. Прием заказа на очки, технология изготовления очков, сборка очков, контроль готовых очков, ремонт металлических оправ. Закрепление теоретических знаний, приобретение необходимых умений и навыков.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
ПК-1.
ПК-2
Примечание:

БҚ-1.1.
БҚ-2.1.
БҚ-3.1.
БҚ-3.2.
КҚ-1.1.
ЖБП 14
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызметтің негіздері. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің жарғылары. Медициналық қызметтің ұйымдастырылуы мен жабдықталуы. Әскери қызметкерлердің денсаулығын сақтау. Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің тактикасы мен медициналық қызметі. Әскери далалық хирургия негіздері. Әскери далалық терапия негіздері. Әскери токсология, радиология негіздері. Ядролық және химиялық қару жарақтардан сақтау бойынша медициналық қызметтер іс-шарасы. Атыс дайындығы. Әскери гигиена негіздері. Әскери эпидемиология негіздері. Саптық дайындық. Әскери топография.
БҚ-1.
БҚ-2.
КҚ-2.
БҚ-3.
БҚ-4.
БҚ-5.
КҚ-1.
ЖГП
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби-тақырыптық диалогтар. Кәсіби бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Тіл дамыту. Кәсіби сөйлесу. Адамның дене мүшелерінің құрылымы. Алғашқы жедел медициналық көмек. Тыныс алу жолдарының, жүрек-қан тамырлар, ас қорыту, зәр шығару, жүйке, эндокриндік жүйелерінің аурулары. Балалардың аурулары. Медицина саласындағы іс жүргізу.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 02
Кәсіби шет тілі
Кіріспе. Фонетика. Дене мүшелері. Зат есім. Медициналық мекемелер. Сын есім. Анатомия және физиология. Етістік. Алғашқы көмек. Жай шақ тобы. Аурулар. Созылмалы шақ тобы. Жұқпалы аурулар. Аяқталған шақтар тобы. Шағымдану. Аяқталған созылмалы топ. Аурулар. Сөз жасамы.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
Қазақстан Республикасының Конституциясы, оның ерекшеліктері. Ерте дәуірдегі Қазақстан. Тарих ғылым және пән ретінде. Қазақстан аумағындағы 6-15 ғасырлардағы мемлекеттер. Қазақ халқының және қазақ мемлекеттілігінің қалыптасу тарихы. Қазақстан Ресей империясының құрамында. Қазақ халқының патшалық Ресейдің отарлық саясатына қарсы ұлт-азаттық көтерілістері. 20 ғасырдың басындағы Қазақстан. 20 ғасырдағы саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы. Ұлы отан соғысы жылдарындағы Қазақстан. 20 ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстан. Қазақстан қазіргі кезде 1991-2015 жылдары. Қазақстан Республикасындағы медицина мен денсаулық сақтаудың дамуы.
БҚ-1.
КҚ-2.1.
ЖГП 04
Дене шынықтыру
Салауатты өмір салты қағидалары мен негіздері. Дене тәрбиесі мен денсаулықты сақтау. Қозғалыс белсенділігі тәртіптері. Кәсіптік-қолданбалы психофизикалық дайындық. Дене тәрбиесі сабақтарында және жарақаттану кезінде алғашқы дәрігерлік көмек көрсету. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық негіздері. Дене тәрбиесі құралдары. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Спорттық ойындар (футбол, волейбол, баскетбол, қол добы). Президенттік көпсайыс. Туризм. Жүзу. Шаңғы дайындығы. Қазақ ұлттық спорт түрлері, халық және қимыл-қозғалыс ойындары. Күш және шапшандық-күштілік қабілеттерін қалыптастыру. Өзіндік бақылау және қалыпқа келтіру әдістері.
БҚ-1.
КҚ-1.1.
ӘЭП
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану теориясының жалпы мәселелері. Дүниежүзілік мәдениеттер мен өркениеттер. Отандық мәдениеттің теориясы мен тарихы. Дүниежүзілік діндердің мәдениеттің дамуында алатын орны. Қазіргі заманғы Қазақстан мәдениеті.
БҚ-2.
БҚ-3.
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия, оның қалыптасуыжәне даму тарихы. Қазақ философиясы. Философияның теориялық және методологиялық негіздері. Әлеуметтік философия. Қазіргі философияның өзекті мәселелері.
БҚ-2.
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Саясаттану ғылымының пайда болуы және дамуының негізгі кезеңдері. Әлемдіксаясиөмірдің тарихы. 19 ғасырдағы еуропалық саяси ойдың тарихы. Қазақстанның саяси ойының тарихы. Заманауи шетелдік және қазақстандық саясаттану. Билік саяси феномен ретінде. Қоғамның саяси жүйесі.Сайлау. Мемлекет. Саяси көзқарас, идеология және мәдениет. Саяси қақтығыстар және әлеуметтік тәртіп. Саяси прогресс және саяси қызмет. Халқаралық қатынас және мемлекеттердің сыртқы саясаты.Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік іс-қимыл және тәртіп. Әлеуметтік-биологиялық мәселе және медицина. Қазақстандағы әлеуметтанудың қалыптасуы және дамуы.
БҚ-2.
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономикалық теория негіздері. Микроэкономика негіздері. Бизнеске кіріспе. Макроэкономикаға кіріспе. Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау экономикасы. Жасыл экономика.
БҚ-2.
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Мемлекет, құқық және мемлекеттік құқықтық құбылыстар туралы негізгі түсініктер. Құқықтың негізгі салалары. Конституциялық құқық. Қазақстан Республикасының сайлау жүйесі. Қазақстан Республикасының әкімшілік құқығының негіздері. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет. Қазақстан Республикасының азаматтық құқық негіздері. Міндеттелген құқық негіздері Қазақстан Республикасының отбасы құқығы. Қазақстан Республикасының еңбек құқығы. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қамтамасыз ету құқығы Қазақстан Республикасының салық құқығының негіздері. Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық негіздері. Қазақстандағы сыбайлас жемқорлықпен күрес. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары. Қазақстан Республикасының сот және сот төрелігі. Қазақстан Республикасының медициналық құқығы.
БҚ-2.
ЖКП
ЖКП 01
Кәсіби қызметтегі ақпарттық технологиялар
Дербес компьютердің ақпараттық және бағдарламалық қамтамасыздандырылуы. мәтіндік процессоры. Электрондық кестесі. Презентация құру. Деректер қорын басқару жүйесі. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар. Медициналық ақпараттық жүйелер. Ақпараттық қауіпсіздік.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
ЖКП 02
Анатомия және физиология
Анатомия және физиологияны зерттеу пәні мен әдістері. Остеология. Синдесмология. Миология. Спланхнология. Эндокринді және жүйке жүйесі. Сезім мүшелері. Қан жүйесінің физиологиясы. Ас қорыту, тыныс алу, зәр шығару, жүрек қан-тамыр жүйесінің физиологиясы. Эндокринді және жүйке жүйесі физиологиясы.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
ЖКП 03
Клиникаклық патология
Пәннің тапсырмалары мен мазмұны. Ауру, этиология, патогенез, патологиядағы реактивтіктің рөлі туралы түсінік.
БҚ-1.
БҚ-2.
КҚ-1.
ЖКП 04
Инженерлiк графика
Геометриялық сызу, проекциялық сызу, техникалық сурет салу және техникалық құрастыру элементтері, машинақұрастыру сызуы, мамандық бойынша сызу және геометриялық сұлба.
БҚ-1.
КҚ-1.
ЖКП 05
Оптикалық жүйелер теориясы және есептеу
Геометриялық оптиканың негiзгi ұғымдары мен заңдары. Таңбалардың ережелерi. Мінсіз оптикалық жүйенiң түбегейлi элементтерi. Түрлi оптикалық бөлшектердің әрекеттері.
Сфералық линзалар және негiзгi оптикалық жүйелердiң сызбалары.
КҚ-2.1.
КҚ-2.7.
ЖКП 06
Электротехника және электроника негіздері
Тұрақты және айнымалы тоқтың электр тізбектерінің негізгі қасиеттері, мінездеме, параметрлері, элементтері. Электротехниканың негізгі заңдары. Өзгеру, тұрақтану, түзету, электрлік белгілерді күшейтудің электро-магнитті энергияның өрнектеуі үшін механикалық қолданылатын электр тізбектерінің құрылымдар және элементі, олардың негізгі параметрлері, қасиет және әрекет ету қағидаты. Электр шамалары және электр тізбектерінің элементтерінің параметрлерінің өлшемінің әдістері
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
ЖКП 07
Физиологиялық оптика
Көз кемшіліктері және олардың оптикалық коррекциясы қағидалары туралы құрылым және оптикалық жүйе ретінде көздің жұмысы туралы мазмұны, түсінігі
КҚ-1.
КҚ-2.1.
КҚ-2.7.
ЖКП 08
Менеджмент
Менеджмент мазмұнын, пәні, функциясын, түрлері мен психологиясын, менеджменттің кәсіптік қызмет саласындағы ерекшеліктері.
БҚ-1.
АП
АП 01
Офтальмологиялық диагностика
Рефракцияны анықтау, көру анализаторының функциясын диагностикалау әдісі туралы түсінік. Отандық және шетел офтальмологиялық құралдары туралы түсініктер, олардың диагностикада және науқастарды тексеруде қолданылуы.
БҚ-1.
КҚ-1.
КҚ-2.6.
КҚ-2.7.
АП 02
Офтальмологиялық құралдар
Зерттеуге арналған құралдар: көргіштікті, аметропия, астигматизм, бинокулярлық көру. Сыртқы көз бөлімдерін, көз және көз түбінің мөлдір орталарын, жарыққа және түске сезімталдылықты, көру өрісін зерттейтін құралдар. Офтальмологиялық құралдардың негізгі ақаулықтары және оларды жою әдістері.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.1.
КҚ-1.3.
КҚ-2.6.
КҚ-2.7.
АП 03
Клиникалық офтальмология
Көздің клинико-анатомиялық құрылысы және оның қосымшалары туралы, физиология және көру мүшесінің оптикалық жүйесі туралы түсінік
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.1.
КҚ-1.3.
КҚ-2.6.
КҚ-2.7.
АП 04
Линзалар мен жиектеме жасау технологиясы
Елімізде және шетелде өндірілетін көзілдірік линзаларының құрылысы мен жіктемесі туралы ұғым. Көзілдірік линзалары мен жиектемелері туралы, көзілдірік линзалары мен жиектемелерін дайындауда қолданылатын заманауи материалдар туралы түсінік
БҚ-1.
БҚ-2
БҚ-3.
КҚ-2.
АП 05
Түйіспелі және интраокулярлық линзаларды жасау технологиясы
Көру қабілетін түзетудің қазіргі заманғы проблемалары туралы, контакілі линзалдарды жасайтын материалдар туралы, инраокулярлы линзалардың барлық түрлерін және контактілі линзалардың дайындау әдістері туралы түсінік.
БҚ-1.
БҚ-2
БҚ-3.
КҚ-2
АП 06
Көзілдіріктерді дайындау және жөндеу технологиясы
Көзілдірікке тапсырысты қабылдау, көзілдірікті дайындау технологиясы, көзілдіріктерді жинау, дайын көзілдіріктерді бақылау, металл оправаларын жөндеу.
КҚ-2.
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ӨО
ӨО 01
Линзалар мен жиектеме жасау технологиясы. Интраокулярлы және түйіспелі линзаларын жасау технологиясы. Көзілдірікті жасау және жөндеу технологиясы.
Негізгі медициналық ұйымдарда тәжірибеден өту. Оптика жұмысымен танысу. Науқастарды тексеру және көру қабілетін анықтау, көзілдірік таңдау. Көзілдірікке тапсырысты қабылдау, көзілдірік даярлау технологиясын, көзілдірікті құру, дайын көзілдіріктерді тексеру, металл жиектемелерді жөндеу. Теориялық білімді бекіту, қажетті білім мен дағдыны қалыптастыру.
БҚ-1.
БҚ-2
БҚ-3.
КҚ-2.
КП
КП 00
Линзалар мен жиектеме жасау технологиясы. Интраокулярлы және түйіспелі линзаларын жасау технологиясы. Көзілдірікті жасау және жөндеу технологиясы.
Негізгі медициналық ұйымдарда тәжірибеден өту. Оптика жұмысымен танысу. Науқастарды тексеру және көру қабілетін анықтау, көзілдірік таңдау. Көзілдірікке тапсырысты қабылдау, көзілдірік даярлау технологиясын, көзілдірікті құру, дайын көзілдіріктерді тексеру, металл жиектемелерді жөндеу. Теориялық білімді бекіту, қажетті білім мен дағдыны қалыптастыру.
БҚ-1.
БҚ-2.
БҚ-3.
КҚ-1.
КҚ-2.
Ескерту:

Уровень профессиональной подготовки обучающихся по специальности 0308000 "Медицинская оптика" с квалификацией 0308023 – "Оптик-офтальмолог" определяется комплексом компетенции в соответствии с квалификационными требованиями:
Базовые компетенции:
БК-1.
Обучение
БК-1.1.
Саморазвитие: владеет навыками долговременного планирования обучения, профессионального роста.
БК-1.2.
Информация: собирает и анализирует информацию, применяет знания на практике.
БК-1.3.
Компьютерные технологии: использует информационные компьютерные технологии в работе и саморазвитии.
БК-2.
Этика
БК-2.1.
Общественная жизнь: активно участвует в общественной жизни.
БК-2.2.
Этические принципы: демонстрирует приверженность профессиональным этическим принципам.
БК-2.3.
Эстетика: ценит и поддерживает эстетику рабочей среды.
БК-3.
Коммуникации и работа в команде
БК-3.1.
Коммуникативные навыки: демонстрирует эффективную коммуникацию с разными людьми, с учетом ситуации.
БК-3.2.
Работа в команде: демонстрирует ответственность, работая в разных командах.
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Безопасность и качество
ПК-1.1.
Защита от вредных факторов: использует методы защиты от воздействия вредных факторов для безопасности людей и окружающей среды.
ПК-1.2.
Технологии и безопасности качества: использует инновационные технологии для повышения уровня безопасности и улучшения качества оказываемых услуг.
ПК-1.3.
Качество: выполняет процедуры в соответствии со стандартами для обеспечения безопасности и качества медицинских услуг.
ПК-2.
Клиническая компетенция
ПК-2.1.
Имеет представление о методах диагностики функций зрительного анализатора, определения рефракций.
ПК-2.2.
Знает методики исследования каждой зрительной функции и используемые при обследовании пациентов приборы и аппараты.
ПК-2.3.
Умеет правильно применять методики, определения параметров роговицы, рефракции, дефектов поля зрения, функций глазодвигательных мышц, состояние аккомодационного аппарата глаза.
ПК-2.4.
Умеет проводить коррекцию аметропий, астигматизма, пресбиопии.
ПК-2.5.
Знает современные приборы и аппараты для определения рефракции органа зрения.
ПК-2.6.
Диагносцирует привычно-избыточное напряжение аккомодации, гетерофорию.
ПК-2.7.
Знает призматическую коррекцию в области офтальмологических приборов.
ПК-2.8.
Имеет представление о существующих отечественных и зарубежных офтальмологических приборах, их применении в диагностике и обследовании пациентов.
Приложение 15
к типовой профессиональной учебной
программе по медицинским и
фармацевтическим
специальностям технического и
профессионального образования

0308023 – "Оптик-офтальмолог" бiлiктiлiгімен 0308000 "Медициналық оптик" мамандығы бойынша білім алушылардың кәсіби даярлық деңгейі біліктілік талаптарына сәйкес кешенді құзыреттер кешенімен анықталады:
Базалық құзыреттер:
БҚ-1.
Оқу
БҚ-1.1.
Өзін-өзі дамыту:оқуды, кәсіптік дамуды ұзақ мерзімді жоспарлау машықтарын игерген
БҚ-1.2.
Ақпарат: ақпаратты жинақтайды және тәжірибеде қолданады.
БҚ-1.3.
Компьютерлік технологиялар: жұмысында және өзін дамыту барысында ақпараттық компьютерлік технологияларды қолданады.
БҚ-2.
Этика
БҚ-2.1.
Қоғамдық өмір: қоғамдық өмірге белсене қатысады.
БҚ-2.2.
Этикалық қағидалар: кәсіптік этикалық құндылықтарды дәріптейтінін көрсетеді.
БҚ-2.3.
Эстетика: жұмыс орнының эстетикасын бағалайды және қолдайды.
БҚ-3.
Коммуникация және ұжыммен жұмыс істеу
БҚ-3.1.
Коммуникативтік дағылар: жағдайды ескере отырып, түрлі адамдармен тиімді коммуникация үлгісін көрсете біледі
БҚ-3.2.
Ұжыммен жұмыс істеу: түрлі командада жұмыс істегенде жауапты екенін көрсете біледі
Кәсіби құзыреттер:
КҚ-1.
Қауіпсіздік және сапа
КҚ-1.1.
Зиянды факторлардан қорғау:
Адамдар мен қоршаған ортаның қауіпсіздігі үшін зиянды факторлардың ықпалынан қорғану әдістерін қолданады
КҚ-1.2.
Қауіпсіздік және сапа технологиялары:қауіпсіздік деңгейін жоғарылату және көрсетілетін қызмет сапасын жақсарту үшін инновациялық технологияларды қолданады.
КҚ-1.3.
Сапасы:медициналық қызметтің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін емшараларды стандарттарға сәйкес орындайды.
КҚ-2
Клиникалық құзырет
КҚ-2.1.
Рефракцияны анықтауды,       көру анализаторының функциясын диагностикалау әдістері туралы ұғымды білу;
КҚ-2.2.
Емделушiлердi тексеру кезінде қолданылатын құралдар мен аппараттар ды және әрбiр көру функциясының зерттелу әдiстерiн бiлу;
КҚ-2.3.
Әдістемені дұрыс қолдануды, көздің аккомодациялық аппарат жағдайын, көзқозғалтқыш бұлшық ет функциясын, көру өрісінің ақауларын, рефракциясын,
КҚ-2.4.
Көздiң қасаң қабығының параметрін анықтауды білу. Аметропия, астигматизм, пресбиопия коррекциясын жасауды білу;
КҚ-2.5.
Көру мүшесінің рефракциясын анықтау үшін заманауи құралдар мен аппараттарды білу;
КҚ-2.6.
Қалыпты және шамадан тыс аккомодация қысымын, гетерофорияны диагностикалау;
КҚ-2.7.
Офтальмологиялық құралдардың аймағында призмалық коррекцияны бiлу;
КҚ-2.8.
Қазiргi отандық және шетел офтальмологиялық құралдары, диагностикаға және емделушiлердiң тексеруiнде олардың қолдануы туралы ұғымды білу;
Қолданылатын қысқартулар:
АП – арнайы пәндер
ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер
БҚ – базалық құзыреттер
ЖБП – жалпы білім беру пәндері
ЖГП – жалпыгуманитарлық пәндер
ЖКП – жалпыкәсіптік пәндер
КҚ – кәсіби кұзыреттер
КТ – кәсіби тәжірибе
ӨО – өңдірістік оқыту
Медициналық және
фармацевтикалық мамандықтар
бойынша техникалық және
кәсіптік білім берудің үлгілік
кәсіптік оқу бағдарламасына
15-қосымша