О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Шалкарском районе
Решение маслихата Шалкарского района Актюбинской области от 10 июня 2016 года № 24. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 4 июля 2016 года № 4978. Утратило силу решением Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 15 июня 2020 года № 486
Сноска. Утратило силу решением Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 15.06.2020 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года № 2126 "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно регламентировать порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Шалкарском районе, согласно приложению к настоящему решению.
2. Признать утратившим силу решение Шалкарского районного маслихата от 2 марта 2015 года № 194 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций на территории Шалкарского района" (зарегистрированное в Реестре государственных регистраций нормативных правовых актов за № 4237, опубликованное 30 марта 2015 года в газете "Шалқар").
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
районного маслихата
О. Уксакбаев
Секретарь районного маслихата С. Бигеев
Приложение к решению Шалкарского районного маслихата от 10 июня 2016 года № 24
Дополнительно регламентированный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Шалкарском районе
1. Мирные собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
2. Места проведения собраний, митингов, пикетов:
1) на пересечении улиц имени И.Ургенишбаева и имени Есет Котибарулы, перед памятником И.Ургенишбаева;
2) перед зданием Государственного учреждения "Шалкарский районный историко - краеведческий музей", расположенного по улице Есет Котибарулы.
3. Шествия и демонстрации проходят по маршруту:

Шалқар ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2016 жылғы 10 маусымдағы № 24 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 4 шілдеде № 4978 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 маусымдағы № 486 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 15.06.2020 № 486 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы № 2126 "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңының 10 бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Шалқар ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Шалқар аудандық мәслихатының 2015 жылғы 2 наурыздағы № 194 "Шалқар ауданы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 4237 санымен тіркелген, 2015 жылғы 30 наурызда "Шалқар" газетінде жарияланған) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың
сессия төрағасы
О. Уксакбаев
Аудандық мәслихаттың хатшысы С. Бигеев
Шалқар аудандық мәслихатының 2016 жылғы 10 маусымдағы № 24 шешіміне қосымша
Шалқар ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттелген тәртібі
1. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуі өтініште көрсетілген мақсатқа сәйкес, белгіленген мерзімде және келісілген жерде өткізіледі.
2. Жиналыстар, митингілер және пикеттер өткізілетін орындар:
1) Есет Көтібарұлы және І.Үргенішбаев көшелерінің қиылысындағы І.Үргенішбаев ескерткішінің алды;
2) Есет Көтібарұлы көшесі бойында орналасқан, "Шалқар аудандық тарихи-өлкетану мұражайы" мемлекеттік мекемесінің алдында.
3. Шерулер мен демонстрациялар мына маршрут бойынша өтеді:

1) от трассы Бозой, далее по улице А.Жубанова до пересечения улиц Есет Котибарулы и И.Ургенишбаева;
2) от пересечения улиц А.Молдагуловой и Есет Котибарулы, далее по улице Есет Котибарулы до улицы Желтоксан.
4. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченные (организаторы), все участники соблюдают общественный порядок.
5. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, временных сооружений без согласования с акиматом Шалкарского района;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и другое оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, могущие быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) проведение собрания, митинга, шествия, пикетирования или демонстрации, если целью их проведения является разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики, а также нарушение других положений Конституции Республики Казахстан, законов и нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан;
8) участие в состоянии алкогольного или наркотического опьянения.
6. В местах проведения собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, использование транспарантов, лозунгов, других материалов (визуальных, аудио/видео), а также публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, антиобщественного поведения и правонарушений.
7. Пикеты проводятся в соответствии целями, указанными в заявлении.
8. При пикетировании допускается:
1) стоять, сидеть у пикетируемого объекта;
2) использовать средства наглядной агитации;
3) выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
9. Для продолжения пикета в форме митинга, собрания, шествия требуется получение в установленном порядке, разрешения акимата Шалкарского района.

1) Бозой тас жолынан, әрі қарай А.Жұбанов көшесінің бойымен Есет Көтібарұлы және І. Үргенішбаев көшелерінің қиылысына дейін;
2) Ә.Молдағұлова және Есет Көтібарұлы көшелерінің қиылысынан, әрі қарай Есет Көтібарұлы көшесінің бойымен Желтоқсан көшесіне дейін.
4. Жиналыстарды, митингiлерде, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ барлық қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтайды.
5. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) Шалқар ауданының әкімдігінің рұқсатынсыз киiз үйлер, шатырлар, уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткiзу кезiнде қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етушi мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң қызметiне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және басқа да қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы, азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) егер жиналысты, митингіні, шеруді, пикетті немесе демонстрацияны өткізудің мақсаты нәсілдік, ұлттық, әлеуметтік араздықты, діни төзімсіздікті, тектік астамшылықты қоздыру, республиканың конституциялық құрылысын күш қолданып құлату, аумақтық тұтастығына қол сұғу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен нормативтік актілерінің басқа қағидаларын бұзу болса, немесе өткізу қоғамдық тәртіп пен азаматтардың
қауіпсіздігіне қатер төндіретін болса;
8) алкогольдік немесе наркологиялық масаю жағдайында қатысуға жол берілмейді ;
6. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізілетін жерлерде алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың үйлестіктерін, прекурсорларды пайдалануға, қоғамдық тәртіпті бұзуға, қоғамға қарсы мінез-құлыққа және басқа құқық бұзушылыққа шақыратын транспоранттар, ұрандар және басқа да материалдар пайдалануға (визуалды, аудио/видео), сондай-ақ, көпшілік алдындағы сөздерге жол берілмейді.
7. Пикеттер өтініште көрсетілген мақсаттарға сәйкес өткізіледі.
8. Пикет өткізу кезінде:
1) пикет өткізілетін объектісінің жанында тұруға, отыруға;
2) көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға;
3) қысқа ұрандар айтуға, пикеттің тақырыбы бойынша ұрандар айтуға жол беріледі.
9. Пикет тұрпатын митинг, жиналыс, шеру түрінде жалғастыру үшін Шалқар ауданы әкімдігінің белгіленген тәртіптегі рұқсатын алу қажет.

10. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя акимата Шалкарского района, если: не было подано заявление, состоялось решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка.
11. В случае отказа от выполнения законных требований представителя акимата Шалкарского района по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.

10. Егер: өтініш берілмеген болса, тыйым салу туралы шешім шығарылса, өткізу кезінде көзделген тәртіп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін, қоғамдық тәртіп бұзылатын жағдайда жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар Шалқар ауданы әкімдігі өкілінің талап етуі бойынша тоқтатылуы тиіс.
11. Шалқар ауданы әкімдігінің өкілінің талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша ішкі істер органдары тарапынан жиналысты, митингіні, шеруді, пикетті және демонстрацияны тоқтату бойынша қажетті шаралар қабылданады.