О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
Решение IV сессии VI созыва Карагандинского городского маслихата от 24 августа 2016 года № 40. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 6 сентября 2016 года № 3950. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата от 24 июня 2020 года № 525
Сноска. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата от 24.06.2020 № 525 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Рассмотрев предложение акимата города Караганды о дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций, руководствуясь Конституцией Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Республике Казахстан", в целях обеспечения прав и свобод граждан, общественной безопасности, а также бесперебойного функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, сохранности зеленых насаждений и малых архитектурных форм Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно регламентировать прилагаемый порядок проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в городе Караганде.
2. Признать утратившим силу решение LI сессии III созыва Карагандиского городского маслихата от 13 июля 2007 года № 3 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8-1-56, опубликовано в газете "Взгляд на события" от 18 июля 2007 года № 81 (269)).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам законности и развития местного самоуправления (председатель Ивченко Геннадий Иванович).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Ивченко
Секретарь городского маслихата К. Бексултанов
Утверждено
решением Карагандинского
городского маслихата
от 24 августа 2016 года № 40
Дополнительное регламентирование порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Караганде
1. Настоящее дополнительное регламентирование порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Караганде (далее – Порядок) разработано в соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Республике Казахстан" и дополнительно регламентирует порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в городе Караганде.

Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының 2016 жылғы 24 тамыздағы VI шақырылған IV сессиясының № 40 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 6 қыркүйекте № 3950 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 525 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 24.06.2020 № 525 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қарағанды қаласы әкімдігінің бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы ұсыныстарын қарап, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 тамыздағы Конституциясын, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін – өзі басқару туралы", 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Заңдарын басшылыққа ала отырып, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, қоғамдық қауiпсiздiктi, сондай-ақ көлiктiң, өзге де инфрақұрылым объектiлерiнiң қалыпты жұмыс iстеуiн, жасыл желектер мен шағын сәулет нысандарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса берілген Қарағанды қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Қарағанды қалалық мәслихатының III шақырылған LI сессиясының 2007 жылғы 13 шілдедегі № 3 "Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткiзу тәртiбiн қосымша реттеу туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8-1-56 болып тіркелген, 2007 жылғы 18 шілдедегі № 81 (269) "Взгляд на события" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау заңдылық және жергілікті өзін – өзі басқаруды дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (төрағасы Ивченко Геннадий Иванович) жүктелсін.
4. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Г. Ивченко
Қалалық мәслихат хатшысы Қ. Бексұлтанов
Қарағанды қалалық мәслихатының
2016 жылғы 24 тамыздағы
№ 40 шешімімен бекітілген
Қарағанды қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу
1. Осы Қарағанды қаласында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңының 10-бабына сәйкес әзірленді және Қарағанды қаласында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар жүргізу тәртібін қосымша реттейді.

2. Места проведения мирных собраний и митингов на территории города Караганды:
1) стадион "Литейщик" (Майкудук);
2) сквер имени Кали Байжанова (Узенка);
3) сквер за кинотеатром "Ленина";
4) сквер "Дружбы" (Сортировка);
5) сквер за Домом Культуры "Молодежный" (Пришахтинск).
3. Маршруты для проведения шествий и демонстраций на территории города Караганды:
1) сквер за кинотеатром "Ленина" (от магазина "Kerama Marazzi" до этого же магазина);
2) сквер имени Кали Байжанова, Узенка (от улицы Санитарная до перекрестка улицы Лизы Чайкиной - Медицинская).
4. Акимат города Караганды, по согласованию с уполномоченными (организаторами) мероприятия, при необходимости предлагает изменение времени, места (маршрута) в целях обеспечения общественного порядка, нормальной работы транспорта, государственных органов, органов местного самоуправления, предприятий, учреждений и организаций, предотвращения опасности для жизни и здоровья граждан, а также в случае совпадения мероприятия по форме, месту и времени, но не по направленности и целям с другим мероприятием, заявление о проведении которого в установленные сроки было подано ранее или одновременно.
5. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается в письменной форме не позднее чем за 10 дней до намеченной даты их проведения.
6. В заявлении указываются цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в акимате города.
7. В случае нарушения пунктов 4, 5 настоящего Порядка заявителю дается ответ разъяснительного характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
8. В ответе разъяснительного характера организаторам письменно указывается на принятие мер по отмене всех подготовительных процедур и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
9. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
10. Для продолжения собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации в иной форме требуется получение в установленном порядке разрешения местного исполнительного органа.

2. Қарағанды қаласында бейбіт жиналыстар және митингілер өткізу орындары:
1) "Литейщик" стадионы (Майқұдық);
2) Қали Байжанов атындағы гүлзар (Узенка);
3) "Ленин" кинотеатры артындағы гүлзар;
4) "Дружба" гүлзары (Сортировка);
5) "Молодежный" Мәдениет Үйі артындағы гүлзар (Пришахтинск).
3. Бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізу үшін маршруттар:
1) "Ленин" кинотеатры артындағы гүлзар ("Kerama Marazzi" дүкенінен бастап сол дүкенге дейін);
2) Қали Байжанов атындағы гүлзар, Узенка (Санитарная көшесінен бастап Лиза Чайкина - Медицинская көшелері қиылысына дейін).
4. Қарағанды қаласының әкімдігі іс-шаралардағы уәкілеттілермен (ұйымдастырушылармен) келісім бойынша қоғамдық тәртіпті, көліктің, мемлекеттік мекемелердің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында, азаматтардың өмірі мен денсаулығына қарсы қауіпті болдырмау мақсатында, сонымен қатар бұрын немесе бір уақытта берілген өтініштер бойынша іс-шаралардың нысаны, уақыты мен орны сай келген жағдайда өткізу орнын (маршрутты), уақытын өзгертуді қажет болғанда ұсынады.
5. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы өтiнiш оны өткiзудiң белгiленген күннінен кемiнде 10 күн бұрын жазбаша нысанда берiледi.
6. Өтiнiште шараны өткiзу мақсаты, нысаны, өткiзiлетiн жерi немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкiлеттілердің (ұйымдастырушылардың) және тәртiптiң сақталуына жауапты адамдардың тегi, аты, әкесiнiң аты, олардың тұратын және жұмыс iстейтiн (оқитын) жерi, өтiнiштiң берiлген күні көрсетiледi. Өтiнiштiң берiлген мерзiмi қала әкімдігінде тiркелген күнiнен бастап есептеледi.
7. Осы Тәртіптің 4, 5 тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда өтініш берушіге жол берілген кемшілікті жаңа өтініш беру жолымен жоюды ұсына отырып, түсіндіру мазмұнындағы жауап қайтарылады. Жаңа өтінішті қарау мерзімі оның түскен күнiнен бастап есептеледi.
8. Түсіндіру мазмұнындағы жауапта ұйымдастырушылардың барлық дайындық үрдістерін тоқтатуға және әлеуетті қатысушыларға тиісті түрде хабарлаулары бойынша шара қабылдауға жазбаша түрде көрсетіледі.
9. Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуi өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
10. Жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрацияларды өзге нысанда өткiзуді жалғастыру үшін жергілікті атқарушы органдарынан белгіленген тәртіп бойынша рұқсат алу талап етіледі.

11. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченные (организаторы), а также иные участники должны соблюдать общественный порядок.
12. Уполномоченные (организаторы) должны не допускать участия в собраниях, митингах, шествиях, пикетах и демонстрациях лиц, признанных судом недееспособными и лиц, находящихся в состоянии алкогольного либо наркотического опьянения.
13. Уполномоченным (организаторам) и иным участникам собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций не допускается распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров, использовать транспаранты, лозунги, а также допускать публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорбления в адрес кого-либо.
14. Уполномоченным (организаторам) и иным участникам собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций не допускается использование масок и иных предметов, предназначенных для затруднения установления личности.
15. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации должны быть прекращены по требованию представителя акимата города, если: не было подано заявление, состоялось решение о запрещении, нарушен порядок их проведения, предусмотренный законодательством Республики Казахстан, а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушении общественного порядка. При этом уполномоченными (организаторами) принимаются меры по отмене всех подготовленных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
16. В целях обеспечения общественного порядка, а также безопасности участников пикетов акимат города может разрешить проведение в один и тот же день и время, на одном и том же объекте не более трех одиночных пикетов.
17. В целях обеспечения общественного порядка, так и в интересах безопасности самих пикетчиков участники различных одиночных пикетов располагаются друг относительно друга на расстоянии не менее 50 метров.
18. При пикетировании допускается стоять, сидеть у пикетируемого объекта, использовать средства наглядной агитации, выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета (используя возможности своего голоса).

11. Жиналыстарды, митингiлерді, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтауы керек.
12. Уәкілеттілер (ұйымдастырушылар) жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларға сот әрекет қаблеттілігі жоқ деп таныған тұлғалардың, алкогольдік немесе есірткілік масаң күйдегі тұлғалардың қатысуына жол бермеуі керек.
13. Уәкілеттілер (ұйымдастырушылар) жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларға және басқа да қатысушыларға алкогольдік ішімдік ішуге, есірткі, психотроптық заттарды, олардың балама түрлерін және прекурсорларды қолдануға, қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын, біреудің ар-намысына тиетін, транспаранттарды, ұрандарды қолдануға, сондай-ақ көпшілік алдындағы сөздерге жол берілмейді.
14. Уәкілеттілер (ұйымдастырушылар) және басқа да қатысушыларға жиналыстарда, митингілерде, шерулерде, пикеттерде, демонстрацияларда жеке басын анықтауға қиындық келтіретін бетперде және басқа да бұйымдарды қолдануға жол берілмейді.
15. Егер: өтініш берілмеген болса, тыйым салу туралы шешім шығарылса, өткізу кезінде Қазақстан Республикасын заңнамаларында көзделген тәртіп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін, қоғамдық тәртіп бұзылатын жағдайда жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар қала әкімдігі өкілінің талап етуі бойынша тоқтатылуға тиіс. Бұл ретте уәкілеттілер (ұйымдастырушылар) барлық дайындалған іс-шаралардың тоқтатылуы бойынша және ол туралы әлеуетті қатысушыларға тиісті хабардар ету бойынша шаралар жүргізулері керек.
16. Қоғамдық тәртіпті, сонымен қатар пикетке қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында, қала әкімдігі бір күнде, бір уақытта және бір объектіде үшеуден аспайтын жеке дара пикетті өткізуге рұқсат беруі мүмкін.
17. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында, сонымен қатар пикетке қатысушылардың қауіпсіздігі мақсатында түрлі жеке дара пикетке қатысушылар бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта орналасады.
18. Пикет өткізу кезінде пикет өткізілетін объектінің алдында тұруға, отыруға, көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға, пикеттің тақырыбы бойынша қысқа ұрандарды айтуға, ұран сөздерді (өз дауысының мүмкіндігімен) жол беріледі.