Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Атырауской области
Постановление акимата Атырауской области от 29 ноября 2016 года № 276. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 30 декабря 2016 года № 3737
В соответствии со статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Атырауской области, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Атырауской области Шакимова Т.А.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Ногаев
Приложение к постановлению акимата Атырауской области от "29" ноября 2016 года № 276
Утверждена постановлением акимата Атырауской области от "29" ноября 2016 года № 276
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Атырауской области
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Атырауской области (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Атырауской области (далее – уличные дороги) и сооружений на них.
2. Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
3. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) управляющие уличными дорогами населенного пункта - физические и юридические лица, являющиеся собственниками уличных дорог или осуществляющие деятельность по управлению уличными дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления;

Атырау облысындағы елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы 29 қарашадағы № 276 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 30 желтоқсанда № 3737 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27, 37-баптарына және "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңының 13-бабы 1-1-тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Атырау облысындағы елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің орынбасары Т.Ә. Шәкімовке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Ноғаев
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы "29" қарашадағы № 276 қаулысына қосымша
Атырау облысы әкімдігінің 2016 жылғы "29" қарашадағы № 276 қаулысымен бекітілген
Атырау облысындағы елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Атырау облысындағы елді мекендердің көшелерін күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы (бұдан әрі – сыныптама) Атырау облысындағы елді мекендердің көшелерін (бұдан әрі – көше жолдары) және ондағы құрылыстарды күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын жұмыс түрлерін белгілейді.
2. Сыныптама жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
3. Осы Сыныптамада мынадай анықтамалар қолданылады:
1) елді мекеннің көше жолдарын басқарушылар – көше жолдарының меншік иелері болып табылатын немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы көше жолдарын басқару қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;

2) управление эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них - это комплекс организационных и регламентирующих работ по обеспечению требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния уличных дорог и сооружений на них, на основе их диагностики и мониторинга, с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ;
3) мониторинг состояния уличных дорог - это система наблюдений и контроля, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды;
4) маршрутный способ ремонта уличных дорог - это комплекс ремонтных работ, выполняемых по маршруту, включая работы по ликвидации опасных для движения транспорта дефектов и по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках;
5) дорожная одежда уличных дорог - это многослойная конструкция в пределах проезжей части уличных дорог, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт;
6) межремонтный срок службы дорожной одежды уличных дорог - это период от момента сдачи уличных дорог в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта до очередного капитального ремонта, связанного с повышением несущей способности (усилением) дорожной конструкции;
7) межремонтный срок службы дорожного покрытия - это период времени от сдачи уличных дорог в эксплуатацию после строительства, реконструкции, капитального или среднего ремонта до возникновения потребности в выполнении очередного среднего ремонта, связанного с возмещением слоя износа и восстановлением ровности и сцепных качеств и устранения дефектов, до требуемых значений по интенсивности движения транспорта;
8) стратегия дорожно-ремонтных работ - это комплекс наиболее эффективных долговременных технических решений и управляющих воздействий по сохранности и улучшению транспортно-эксплуатационного состояния сети уличных дорог и дорожных сооружений при рациональном использовании выделяемых ресурсов;
9) зимнее содержание уличных дорог - комплекс специфических работ, связанных с защитой уличных дорог и сооружений на них от снежных заносов, их своевременной расчисткой и борьбой с зимней скользкостью дорожных покрытий.
4. В состав уличных дорог входят: полоса отвода, конструктивные элементы уличных дорог, обстановка и обустройство уличных дорог, водоотводные и водопропускные сооружения, мосты, путепроводы, транспортные развязки, виадуки, тоннели, защитные галереи, сооружения и устройства, предназначенные для повышения безопасности дорожного движения, лесополосы, газоны, клумбы, цветники, декоративные насаждения, линейные жилые здания и комплексы дорожно-эксплуатационной службы, оборудования и программные обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств и воздушное пространство над ними в пределах установленного габарита.

2) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару - бұл үнемді негізделген жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын әзірлеу арқылы оларға диагностикалау және мониторинг жүргізудің негізінде көше жолдары мен жол құрылыстарының талап етілетін техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыратын және регламенттейтін жұмыстар кешені;
3) көше жолдарының жай-күйіне мониторинг жүргізу – бұл пайдалану және қоршаған ортаның ықпал етуі нәтижесінде олардың жай-күйіне мүмкін болатын антропогендік өзгерістерді қадағалау мен бақылау, бағалау мен болжамдау жүйесі;
4) көше жолдарын маршрутты жөндеу тәсілі - бұл көлік қозғалысы үшін қауіпті ақаулықтарды жою және жергілікті учаскелердегі жол жабынының тегістігін қалпына келтіру жұмыстарын қоса алғанда, маршрут бойынша орындалатын жөндеу жұмыстарының кешені;
5) көше жолдарының жамылғысы - бұл автокөлік құралдарынан түсетін салмақты қабылдайтын және оны топыраққа беретін көше жолдарына бөлінген белдеулерінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
6) көше жолдарының жамылғысы қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл құрылыс, қайта жаңарту немесе күрделі жөндеуден кейін көше жолын пайдалануға тапсырған күннен басталып көше жол құрылысының көтеру қабілеттілігін (күшейту) арттырумен байланысты кезекті күрделі жөндеуге дейінгі кезең;
7) көше жолдарының жол жабыны қызметінің жөндеу аралық мерзімі - бұл құрылыс, қайта жаңарту, күрделі немесе орташа жөндеуден кейін көше жолын пайдалануға тапсырғаннан бастап тозу қабатын қалпына келтіру және тегістілік пен көлік қозғалысының қарқындылығы бойынша талап етілетін мәндеріне дейін біріктірушілік сапаларын орнына келтірумен және ақауларды жоюмен байланысты кезекті орташа жөндеу орындауға қажеттілік туындағанға дейінгі уақыт кезеңі;
8) көше жолдарын жөндеу жұмыстарының стратегиясы – бұл бөлінетін ресурстарды тиімді пайдалану кезінде көше жолдары мен жол құрылыстары желісінің көліктік-пайдалану жай-күйін сақтау және жақсарту бойынша аса тиімді ұзақ уақытты техникалық шешімдер және басқаратын ықпал етулер кешені;
9) көше жолдарын қысқы күтіп ұстау – көше жолдарын және ондағы құрылыстарды қар басып қалудан қорғауға, оны уақтылы тазартуға және жол жамылғысының қысқы тайғақтығымен күресуге байланысты айрықша жұмыстар кешені.
4. Көше жолдарының құрамына мыналар кіреді: бөлінген белдеулер, көше жолдарының құрылымдық элементтері, көше жолдарын жайластыру және абаттандыру, су жібергіш және су өткізгіш құрылыстар, көпірлер, жол өткізгіштері, көлік айрықтары, су доғалары, үңгі жолдар, қорғау галереялары, жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыруға арналған құрылыстар мен құрылғылар, орман белдеулері гүлзарлар, гүл бақтары, гүл бақшалары, қолдан отырғызылған ағаштар, желілі тұрғын үй ғимараттары мен жол-пайдалану қызметтерінің кешендері, автокөлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторингі үшін жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз ету және белгіленген габариттің шегінде олардың төбесіндегі ауа кеңістігі.

5. Фактически выделенные денежные ресурсы на проведение работ по эксплуатации уличных дорог и сооружений на них распределяются, исходя из видов проводимых ремонтных работ, установленных на основе материалов обследования и диагностики транспортно-эксплуатационного состояния уличных дорог улицы и дорожных сооружений, и выработанной стратегии дорожно-ремонтных работ.
6. Классифицируемые виды работ, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах уличных дорог выполняются в соответствии с требованиями действующих в дорожной отрасли нормативно-технических документов.
7. Управление эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них включает в себя следующие работы:
1) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ и планирование потребных финансовых ресурсов;
2) обеспечение сохранности уличных дорог и сооружений на них и предохранение их от преждевременного износа;
3) совершенствование и актуализация нормативно - технической базы по проектированию, строительству, реконструкции, эксплуатации, включая ремонт и содержание уличных дорог и дорожных сооружений на основе передового опыта и достижений науки и техники;
4) совершенствование технологии и организация работ по ремонту и содержанию уличных дорог и сооружений на них;
5) организация, координация, регулирование и контроль за выполнением работ по управлению эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них;
6) научное, техническое сопровождение и мониторинг опытных участков уличных дорог в рамках работ по текущему, среднему и капитальному ремонту уличных дорог с организацией технологического сопровождения и мониторингом устроенных участков.
8. В состав работ по диагностике и мониторингу уличных дорог и сооружений на них входят:
1) систематические (весенние, осенние и месячные) осмотры уличных дорог и сооружений на них с оценкой качества их содержания;
2) визуальное и инструментальное обследования с оценкой технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния уличных дорог и сооружений на них, паспортизация уличных дорог и сооружений на них;
3) учет интенсивности и состава движения транспорта на уличных дорогах;
4) формирование, постоянное обновление и поддержание в рабочем состоянии базы данных с соответствующим программным обеспечением о техническом уровне и транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них;
5) научно-техническая экспертиза и инспекция объектов, в том числе: оценка качества материалов и работ, в случаях чрезвычайных и иных ситуаций, требующих принятия неотложных решений.

5. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалану жұмыстарын жүргізуге нақты бөлінген қаржы ресурстары көше жолдары мен ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін тексеру және диагностикалау материалдары негізінде белгіленген өткізілетін жөндеу жұмыстарының түрлеріне және жол-жөндеу жұмыстарының әзірленген стратегиясына қарай бөлінеді.
6. Көше жолдарын күтіп ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер кезінде орындалатын сыныпталатын жұмыс түрлері жол саласында қолданылатын нормативтік-техникалық құжаттарының талаптарына сәйкес орындалады.
7. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару келесі жұмыстардан тұрады:
1) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
2) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан сақтау;
3) алдыңғы қатарлы тәжірибе және ғылым мен техникаға қол жеткізу негізінде көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстауды қоса алғанда, жобалау, салу, қайта жаңарту, пайдалану бойынша нормативтік-техникалық базаны жетілдіру және өзектендіру;
4) технологияны жетілдіру және көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу мен күтіп ұстау жұмыстарын ұйымдастыру;
5) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау;
6) технологиялық ілеспе және жөнделген учаскелердің мониторингін ұйымдастырумен, көше жолдарын ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың шегінде көше жолдарының тәжірибелі учаскелеріне ғылыми, техникалық сүйемелдеу және мониторинг жүргізу.
8. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды диагностикалау және мониторинг жұмыстарын жүргізу құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау сапасын бағалау арқылы жүйелі түрде (көктемгі, күзгі және айлық) тексеру;
2) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін бағалау арқылы көзбен шолу және аспаптық тексеру, көше жолдары мен ондағы құрылыстарды паспорттандыру;
3) көше жолдарындағы көлік қозғалысының қарқындылығы мен құрамын есепке алу;
4) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың техникалық деңгейі және көліктік-пайдалану жай-күйі туралы тиісті бағдарламалық қамту арқылы мәліметтер базасын қалыптастыру, үнемі жаңарту және жұмыс күйінде ұстау;
5) ғылыми-техникалық сараптама және объектілерді инспекциялау, соның ішінде жедел шешімдер қабылдауды талап ететін төтенше жағдайларда және өзге жағдайларда материалдар мен жұмыстардың сапасын бағалау.

9. В состав работ по обоснованию стратегии дорожно-ремонтных работ и планирования финансовых ресурсов входят:
1) создание, администрирование и управление единой информационной базой данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них;
2) обоснование работ по содержанию и ремонтам на основе анализа информационного банка данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них;
3) выработка стратегии дорожно-ремонтных работ уличных дорог с прогнозированием состояния сети уличных дорог. Составление текущих и перспективных планов дорожно-ремонтных работ, в том числе планов содержания сети уличных дорог;
4) планирование потребных финансовых ресурсов для сохранности и поддержания сети уличных дорог в требуемом эксплуатационном состоянии;
5) разработка программ по повышению безопасности дорожного движения и ликвидации мест концентрации дорожно-транспортных происшествий (далее – ДТП).
10. В состав работ по организации и обеспечению безопасности и удобства движения транспорта на уличных дорогах входят:
1) изучение режимов движения автотранспортных потоков, разработка схем разметки уличных дорог, дислокации дорожных знаков, регулирование скоростей движения, организация автоматизированных систем управления движением;
2) анализ ДТП, обследование мест совершения ДТП, выявление причин и подготовка предложений по улучшению условий безопасности дорожного движения;
3) выявление наиболее опасных, с точки зрения безопасности движения, участков уличных дорог и разработка профилактических мероприятий для предотвращения аварийности;
4) согласование производства строительных работ в пределах полосы отвода;
5) разработка технических условий и согласований на примыканиях и пересечениях уличных дорог и сооружений на них с коммуникациями и инженерными сетями;
6) заключение договоров с организациями противопожарной службы по надзору и совершенствованию противопожарных мероприятий, проведение плановых проверок и экспертиз противопожарной сигнализации, электроосвещения и так далее, и контроль за их исполнением;
7) согласование размещения объектов придорожного коммерческого сервиса;
11. В состав работ по обеспечению сохранности уличных дорог и сооружений на них и предохранения их от преждевременного износа входят:
1) пропаганда в средствах массовой информации порядка пользования уличными дорогами и их охраны;
2) согласование проезда крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств;
3) совершенствование рабочих программных продуктов в области ремонта и содержания уличных дорог и сооружений на них и поддержание их в рабочем состоянии;

9. Жолдарды жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу және қаржы ресурстарын жоспарлау жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары және ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттың базасын құру, әкімшілік ету және басқару;
2) көше жолдары және ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы ақпараттық деректер қорын талдау негізінде күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстарды негіздеу;
3) көше жолдары желісінің жай-күйін болжамдаумен жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын өңдеу. Жол-жөндеу жұмыстарының ағымдағы және перспективалық жоспарларын, соның ішінде көше жолдары желісін күтіп ұстау жоспарларын құру;
4) көше жолдары желісін талап етілетін пайдалану жай-күйінде сақтау және күтіп ұстау үшін қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
5) жол қозғалысының қауіпсіздігін арттыру және жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі - ЖКО) шоғырланатын жерлерді жою бойынша бағдарламалар әзірлеу.
10. Көше жолдарындағы көлік қозғалысының қауіпсіздігі мен жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) автокөлік ағындары қозғалысының тәртібін зерттеу, көше жолдарын белгілеу сызбасын әзірлеу, жол белгілерін дислокациялау, қозғалыс жылдамдығын реттеу, қозғалысты басқарудың автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру;
2) ЖКО талдау, ЖКО болған орындарды тексеру, себептерін анықтау және жол қозғалысы қауіпсіздігінің шарттарын жақсарту бойынша ұсыныстарды дайындау;
3) қозғалыс қауіпсіздігі тұрғысынан аса қауіпті көше жолдарының учаскелерін анықтау және авариялардың алдын алуға арналған профилактикалық іс-шараларды әзірлеу;
4) бөлінген белдеулер шегінде құрылыс жұмыстарын жүргізуді келісу;
5) коммуникациялар мен инженерлік желілері бар көше жолдары және ондағы құрылыстардың қиылысуына, жанасуына техникалық шарттар мен келісулерді әзірлеу;
6) өртке қарсы іс-шараларды қадағалау және жетілдіру жөніндегі өртке қарсы қызмет ұйымдарымен шарттар жасасу, өртке қарсы сигнализацияға, электрмен жарықтандыруға және тағы басқа жоспарлы тексеру және сараптама жүргізу мен олардың орындалуын бақылау;
7) көше жолдары бойындағы коммерциялық сервистік объектілерді орналастыруды келісу.
11. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан сақтап қалу жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдарын пайдалану және оларды қорғау тәртібін бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау;
2) ірі габаритті және ауыр салмақты көлік құралдарының жол жүруін келісу;
3) көше жолдары мен ондағы құрылыстарды жөндеу және күтіп ұстау саласындағы жұмыстық бағдарламалық өнімдерді жетілдіру және оларды жұмыс күйінде ұстау;

4) поисковые и инновационные работы по актуальным проблемам в области ремонта и содержания уличных дорог и сооружений на них с целью повышения их долговечности и экономичности.
12. В состав работ по организации, координации, регулированию и контролю за управлением эксплуатацией уличных дорог и сооружений на них входят:
1) координация и регулирование выполнения дорожно-ремонтных работ по содержанию сети уличных дорог и сооружений на них;
2) периодическая инвентаризация уличных дорог и сооружений на них, составление отчетности;
3) организация контроля качества при содержании и текущем ремонте уличных дорог, совершенствование системы контроля и обеспечения качества дорожно-ремонтных работ, инструментальное обеспечение контроля качества.
2. Содержание уличных дорог и сооружений на них
13. Работы по содержанию уличных дорог и сооружений на них осуществляются непрерывно в течение всего года.
В целях своевременного проведения работ по содержанию уличных дорог и сооружений на них, их визуальный осмотр осуществляется ежедневно посредством патрулирования.
Предусматривается выполнение работ по предупреждению и исправлению повреждений уличных дорог и сооружений на них, которые планируются на основе результатов осмотров уличных дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно утвержденным нормативам финансирования.
14. В результате проведения работ по содержанию уличных дорог должно быть обеспечено бесперебойное, безопасное и удобное движение транспортных средств, в течение всего года.
15. Работы по содержанию не требуют составления проектной документации. Их планируют на основе результатов осмотров уличных дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на содержание, согласно действующим нормативам.
16. Работы по содержанию уличных дорог и сооружений на них подразделяются на содержание в весенний, летний и осенний периоды, зимнее содержание, озеленение уличных дорог и прочие работы.
17. В состав работ по содержанию уличных дорог входит сбор, обработка и представление ежедневной круглогодичной информации с владельцев имуществ, в том числе:
1) о проезжаемости на уличных дорогах, включая информационное обеспечение средств массовой информации о проезжаемости уличных дорог;
2) о произошедших ДТП;
3) о работах в период пропуска талых и паводковых вод;
4) о работе снегоуборочных машин и механизмов в зимнее время;
5) сбор и обработка информации, администрирование и управление единым информационным банком данных о транспортно-эксплуатационном состоянии уличных дорог и сооружений на них.

4) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың ұзаққа жарамдылығын және үнемділігін арттыру мақсатында оларды жөндеу мен күтіп ұстау саласындағы өзекті проблемалар бойынша іздестіру және инновациялық жұмыстар.
12. Көше жолдары мен ондағы құрылыстардың пайдаланылуын басқаруды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) көше жолдары мен ондағы құрылыстар желісін күтіп ұстау бойынша жол-жөндеу жұмыстарының орындалуын үйлестіру және реттеу;
2) көше мен ондағы құрылыстарды кезеңді есепке алу, есептілікті жасау;
3) көше жолдарын күтіп ұстау мен ағымдағы жөндеу кезінде сапаны бақылауды ұйымдастыру, бақылау жүйесін жетілдіру және жол-жөндеу жұмыстарының сапасын қамтамасыз ету, сапаны бақылауды аспаптық қамтамасыз ету.
2. Көше жолдарын және ондағы құрылыстарды күтіп ұстау
13. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары жыл бойы үздіксіз жүзеге асырылады.
Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстарын уақтылы жүргізу мақсатында оларды көзбен көріп тексеру патрульдеу арқылы күн сайын жүзеге асырылады.
Қаржыландырудың бекітілген нормативіне сәйкес, күтіп ұстауға арналған қаражаттардың шегінде, ақаулықтар тізбесі бойынша тексерілген нәтижелерінің негізінде жоспарланатын, көше жолдары және ондағы құрылыстардың бүлінулерінің алдын алу және түзету бойынша жұмыстарды орындау көзделеді.
14. Көше жолдарын күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу нәтижесінде жыл бойы көлік құралдарының үздіксіз, қауіпсіз және жайлы қозғалысы қамтамасыз етілуі қажет.
15. Күтіп ұстау жұмыстары жобалық құжаттаманы жасауды талап етпейді. Оларды қолданыстағы нормативтерге сәйкес, күтіп ұстауға бөлінген қаражат шегінде ақаулықтар тізбесі бойынша көше жолдарын тексеру нәтижесінің негізінде жоспарлайды.
16. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды күтіп ұстау жұмыстары көктемгі, жазғы және күзгі кезеңде күтіп ұстау, қысқы күтіп ұстау, көшелерді көгалдандыру және өзге жұмыстарға бөлінеді.
17. Көше жолдарын күтіп ұстау жұмыстарының құрамына меншік иелерінен ақпаратты жинау, өңдеу және күн сайын жыл бойы ұсыну кіреді, соның ішінде:
1) бұқаралық ақпарат құралдарын көше жолдарындағы жол жүрулер туралы ақпараттық қамтамасыз етуді қоса алғанда, көше жолдарындағы жол жүрулер туралы;
2) болған ЖКО туралы;
3) еріген және тасқын суларды жіберу кезіндегі жұмыстар туралы;
4) қысқы уақытта қар тазалайтын машиналар мен механизмдердің жұмысы туралы;
5) ақпараттарды жинау және өңдеу, көше жолдары мен ондағы құрылыстардың көлік-пайдалану жай-күйі туралы деректердің бірыңғай ақпараттық деректер қорына әкімшілік ету және басқару.

18. При содержании уличных дорог и сооружений на них в весенний, летний, осенний и зимний периоды, а именно круглогодично выполняют следующие работы:
1) патрульный надзор за состоянием уличных дорог и сооружений на них;
2) по земляному полотну и системе водоотвода:
очистка водоотводных канав весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой, погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию вырубленного материала;
планировка обочин и присыпных берм, без добавления материала;
подсыпка, срезка и планировка обочин и берм с подсыпкой, обеспечивающей безопасное движение транспортных средств на отдельных участках;
ликвидация пучинистых участков;
расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка и укрепление обочин;
исправление отдельных повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений с заменой отдельных элементов и использованием нового материала;
срезка и планировка обочин и берм с добавлением или без добавления материала, обеспечивающих безопасное движение транспортных средств;
3) по полосе отвода:
планировка полосы отвода для обеспечения стока воды;
сбор мусора в полосе отвода, погрузка, вывоз и передача в утилизацию;
вырубка и корчевка деревьев, кустарников, дикорастущей поросли, влияющих на безопасность дорожного движения, с уборкой погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию вырубленного материала;
окашивание полосы отвода и уборка, погрузка, вывозка и передача в утилизацию скошенной травы, камыша и бурьяна;
4) по проезжей части с капитальными покрытиями:
очистка и мойка проезжей части;
использование омолаживающих жидкостей для эффективной изоляции асфальтобетонного покрытия от проникновения влаги, воздуха, от солнечной радиации, восстановления разрушенного под влиянием атмосферных воздействий битума, сохранения и восстановления водостойкости покрытий;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок;
устранение пучин на покрытии на локальных участках;
срезка наплывов и опасных неровностей на покрытии, заделка впадин с последующим устройством шероховатой поверхностной обработки слоя износа;
разметка проезжей части;
ремонт и заполнение швов в асфальтобетонных покрытиях;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
при выполнении ремонта уличных дорог маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию уличных дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках.
Работы выполняются силами дорожной организации, производящей содержание уличных дорог по технологии работ, принятой для устранения соответствующих дефектов и исполнительным сметам, оформленным в соответствии с действующими положениями на основании ведомости дефектов;

18. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды көктемгі, жазғы, күзгі және қысқы кезеңдерде күтіп ұстау кезінде, яғни жыл сайын мынадай жұмыстарды орындайды:
1) көше жолдары мен ондағы құрылыстардың жай-күйін патрульдік қадағалау;
2) жер жамылғысы мен су өткізу жүйесі бойынша:
су өткізгіш жыраларды көктемде қардан, ал жазда қоқыстарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жиналған қоқыс пен балшықтан тазалау;
жиектердегі, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және себу;
жиектерді жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптерді жинау;
шабылған материалдарды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы жер жамылғысының жиектері мен шеттеріндегі бұталарды шабу және ағаштарды, жабайы өсетін бұталарды жұлу;
материалдар қоспастан жиектер мен себу бермдерін жоспарлау;
бөлек учаскелердегі көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін себу арқылы жиектерді және бермдерді себу, кесу және жоспарлау;
иірімді учаскелерді жою;
опырылған, мүжілген жерлерді және сең шығарындыларын тазалау;
жиектерді себу және бекіту;
бөлек элементтерін ауыстыру және жаңа материалдарды пайдалану арқылы жер төсемі, су бұрғыш, резервтер, қорғаныс, бекіту және реттегіш құрылыстарының жеке бұзылуларын түзету;
көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін материалдарды қосу немесе қоспау арқылы жиектерді және бермдерді кесу және жоспарлау;
3) бөлінген белдеулер бойынша:
су ағысын қамтамасыз ету үшін бөлу жолағын жоспарлау;
бөлу жолағындағы қоқысты жинау, шығару және пайдаға асыруға беру;
шабылған материалдарды тиеу, шығару және пайдаға асыруға беру арқылы жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін ағаштарды, бұталарды, жабайы өсетін бұталарды шабу және жұлу;
бөлінген белдеулерді шабу және шабылған шөптерді, қамыстарды және қурайларды жинау, тиеу, шығару және пайдаға асыруға беру;
4) күрделі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
жүру бөлігін тазалау және жуу;
ылғалдың, ауаның, күн радиациясының кіруінен асфальтбетонды жабындыны тиімді оқшалау үшін жаңартатын сұйықтықты пайдалану, атмосфералық ықпалдың әсерінен бұзылған битумды қалпына келтіру, жамылғының суға төзімділігін сақтау және қалпына келтіру;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, жарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлерді бітеу, жиектерді тегістеу;
жергілікті учаскелердің төсемдеріндегі иірімдерді жою;
төсемдегі шорлар мен қауіпті тегіссіздікті кесу, тозу қабатын кейіннен кедір-бұдыр негізді өндеу арқылы ойыстарды бітеу;
жүру бөлігін белгілеу;
асфальтбетон жамылғыларында жарықшақтарды жөндеу және толтыру;
апатты-қауіпті учаскелерді маршруттық тәсілмен жөндеу (иірімдерді жою, негіз және жабынды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бітеу, тегістейтін қабатты қондыру, жиектерді бекіту, жабындарды үстіртін өңдеу);
көше жолдарына маршруттық тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ маршрут бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, оның ішінде жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіретін жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің маршруттық тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары бағдардың барлық ұзындығында аралас, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
Жұмыстар тиісті ақаулықтарды жою үшін қабылданған жұмыстар технологиясы және ақаулықтар тізбесі негізінде қолданыстағы ережелерге сәйкес рәсімделген атқару сметалары бойынша жолдарды күтіп ұстауды жүргізетін жол ұйымдарының күштерімен орындалады.

5) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
заливка трещин;
ликвидация ямочности, заделка трещин, выбоин, просадок, выравнивание кромок участка уличных дорог;
разметка проезжей части;
ремонт аварийно-опасных участков маршрутным способом (устранение пучин, ремонт оснований и покрытия, ямочный ремонт, заливка трещин, устройство выравнивающего слоя, укрепление обочин, поверхностная обработка покрытий);
при выполнении ремонта уличных дорог маршрутным способом, производится комплекс ремонтных работ, включающий работы по содержанию уличных дорог, а также работы по ликвидации опасных для движения дефектов, выявленных по маршруту, в том числе по восстановлению ровности дорожного покрытия на локальных участках, в том числе методом ресайклинга. При маршрутном способе ремонта, ремонтные работы выполняются комбинированно на всем протяжении маршрута, в местах сосредоточения значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках;
6) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
обеспыливание покрытия водой;
профилирование и уплотнение покрытия с добавлением материала;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий.
7) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей с добавлением материалов;
утюжка - профилактическое мероприятие, проводимое до образований крупных неровностей;
обеспыливание уличных дорог хлористым кальцием, битумом и другими материалами;
уход за вспученными участками уличных дорог, временное ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
8) по обстановке и обустройству уличных дорог, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство и ремонт шумовых полос, шумозащитных экранов;
установка недостающих знаков, ограждений, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, установка и ремонт бордюрного камня, реставрация элементов обстановки пути;
исправление отдельных повреждений и неисправностей элементов архитектурного оформления и благоустройства;
постоянный осмотр ограждений и сигнальных столбиков, знаков, щитков, подтягивание креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
периодический осмотр автобусных остановок, очистка от пыли, грязи и мусора, мойка;
содержание, уход и наблюдение за исправностью средств по организации движения, связи и освещению;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
поддержание в чистоте и порядке линий электроосвещения уличных дорог, мостов, путепроводов, тоннелей, транспортных развязок, паромных переправ и других дорожных сооружений, монтаж новых и замена вышедших из строя ламп и светильников, проводов, кабелей, трансформаторов, опор освещения и других элементов электроосвещения, техническое обслуживание трансформаторов, поддержание в чистоте и порядке радиосвязи и других средств технологической и сигнальновызывной связи, кабельной сети, а также светофорных объектов, средств организации движения, диспетчерского и автоматизированного управления движением, включая аренду каналов связи для их функционирования;
устройство, ремонт и содержание измерительных приборов, оборудования и программного обеспечения для контроля и мониторинга движения автотранспортных средств;
содержание и установка и эксплуатация навигационной системы для контроля движения транспортных средств, осуществляющих содержание и ремонт уличных дорог;
устройство на проезжей части дорожного маркера "кошачий глаз" (при необходимости);
на существующих уличных дорогах устройство дорожных ограждений, остановочных павильонов, павильонов сервиса, малых архитектурных форм, взлетно-посадочных площадок для вертолетов, площадок отдыха и переходно-скоростных полос с целью обеспечения удобства пользования для водителей и пассажиров, с учетом требований безопасности дорожного движения и при необходимости их освещение и электроснабжение, при этом объемы работ определяются технической документацией;

5) жетілдірілген жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелерді күтіп ұстау;
жарықшақтарды құю;
шұңқырларды жою, жарықшақтарды, шұңқырларды, отырыңқы жерлерді бітеу, жол учаскесінің жиектерін тегістеу;
жүру бөлігін белгілеу;
апатты-қауіпті учаскелерді маршруттық тәсілмен жөндеу (иірімдерді жою, негіз және жабынды жөндеу, шұңқырды жөндеу, жарықтарды бітеу, тегістейтін қабатты қондыру, жиектерді бекіту, жабындарды үстіртін өңдеу);
көше жолдарына маршруттық тәсілмен жөндеу жүргізу кезінде жолдарды күтіп ұстау, сондай-ақ бағдар бойынша анықталған қозғалыс үшін қауіпті ақаулықтарды жою жұмыстары, жергілікті учаскелерде жол төсемінің тегістілігін қалпына келтіретін, қамтитын жөндеу жұмыстары кешені, оның ішінде ресайклинг әдісімен жүргізіледі. Жөндеудің маршруттық тәсілі кезінде жөндеу жұмыстары бағдардың барлық ұзындығында аралас, жергілікті учаскелердегі жол төсемінің маңызды ақаулықтары мен бұзылулары шоғырланған жерлерде орындалады.
6) өтпелі жамылғысы бар жүру бөлігі бойынша:
төсемді балшықтан тазалау;
төсемді сумен шаңсыздандыру;
материалдар қосу арқылы төсемді кескіндеу және нығыздау;
төсемдерге тас үгінділері мен иленділерді үю, катундарды жинау;
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарын қалпына келтіру.
7) топырақты және топырақты жақсартылған төсемі бар жүру бөлігі бойынша:
материалдарды қосу арқылы пайда болған шұңқырлар, сораптар, басқа тегіссіздіктерді жою үшін төсемді кескіндеу;
ірі тегіссіздіктер пайда болғанға дейін жүргізілетін тегістеу профилактикалық іс-шаралары;
көше жолдарын хлорлы кальций, битум және басқа материалдармен шаңсыздандыру;
көше жолдарының кепкен учаскелерін күтіп ұстау, уақытша қоршау, ауа науаларын орналастыру және себу, жол төсемі мен жер жамылғысының үстінен су өтуін қамтамасыз ету;
8) көше жолдарының жағдайы және абаттандыру, қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілері бойынша:
шу жолақтары, шудан қорғау экрандарын салу және жөндеу;
жетіспейтін белгілерді, қоршауларды орнату, бұзылуларды түзету, жол белгілері мен қоршаулардың қалқандарын толық ауыстыру, панноларды орнату және жөндеу, жиектастарды орнату және жөндеу, жолды жайғастыру элементтерін қалпына келтіру;
сәулет безендірулері мен абаттандыру элементтерінің жеке бұзылуларын және ақаулықтарын жөндеу;
қоршауларды және сигнал беру бағандарын, белгілерді, қалқандарды үнемі тексеру, бекіткіштерін тарту, қалқандарды түзету, шаң мен балшықтан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын кезеңді тексеру, шаңнан, балшықтан және қоқыстан тазалау, жуу;
қозғалысты ұйымдастыру, байланыс және жарықтандыру құралдарын күтіп ұстау, күту және жарамдылығын қадағалау;
жүру бөлігін және жиектерді бөтен, жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін заттардан тазалау;
жолдарды, көпірлерді, жол өткізгіштерді, үңгі жолдарды, көлік айрықтарын паромдық өткелдерді және басқа жол құрылыстарын электрмен жабдықтау желілерін тазалықта және ретке келтіріп ұстау, істен шыққан шамдарды, шамшырақтарды, сымдарды, кабельдерді, трансформаторларды, жарық тіреулерін және басқа электрмен жабдықтау элементтерін ауыстыру және жаңаларын монтаждау, трансформаторларды техникалық байқау, радио байланысын, технологиялық және сигнал беру байланысының басқа құралдарын, кабель желілерін, сондай-ақ, бағдаршам объектілерін, қозғалысты ұйымдастыру, олардың қызмет етуі үшін байланыс каналдарын жалға алуды қоса алғанда, қозғалысты диспетчерлік және автоматтандырып басқару құралдарын тазалықта және ретке келтіріп ұстау;
автокөлік құралдарының қозғалысын бақылау және мониторинг үшін өлшеу құралдарын, жабдықтарды және бағдарламалық қамтуды қондыру, жөндеу және күтіп ұстау;
көше жолдарын күтіп ұстау және жөндеуді жүзеге асыратын көлік құралдарының қозғалысын бақылауға арналған навигациялық жүйелерді күтіп ұстау, қондыру және пайдалану;
жүру бөлігіне "мысық көз" жол маркерін қондыру (қажет болған жағдайда);
қолданыстағы көше жолдарына жол қоршауларын, аялдама павильондарын, сервис павильондарын, кіші сәулеттік пішіндер, тікұшақтарға арналған ұшу-қону алаңдары, демалыс алаңдарын және жол қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарын ескере отырып, жүргізушілер мен жолаушылардың пайдалануы үшін жайлылықты қамтамасыз ету мақсатында ауыспалы-жылдамдық жолақтарын салу және қажет болған жағдайда оларды жарықтандыру және электрмен жабдықтау, бұл ретте жұмыс көлемдері техникалық құжаттамамен белгіленеді;

9) по искусственным сооружениям:
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
устройство и исправление повреждений перил и барьерных ограждений, исходя из безопасности проезда по предписанию заказчика;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения металлических элементов мостов;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над уличными дорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над уличными дорогами;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от грязи и посторонних предметов после прохода уборочной техники;
очистка проезжей части вдоль тротуаров от снега и льда после прохода снегоуборочной техники;
очистка водоотводных трубок от грязи, камней и снега;
очистка водоотводных лотков под деформационными швами от наносов;
очистка от грязи пазов для перемещения листов в деформационных швах открытого типа;
очистка и смазка механизмов сложных конструкций деформационных швов открытого типа;
очистка тротуаров от грязи, снега и мусора и посторонних предметов;
прочистка окон в тротуарных блоках для пропуска воды;
очистка от грязи, снега и льда пространства под криволинейным брусом барьерного ограждения между тротуаром и проезжей частью моста;
очистка от грязи и снега перильного, барьерного ограждения, дорожных знаков;
очистка поверхностей балок от грязи, наносного грунта, растительности;
промывка опорных узлов балок;
очистка от снега, грязи опорных частей;
смазка рабочих поверхностей опорных частей графитовой композицией;
подтяжка болтов крепления металлических опорных частей;
очистка оголовков опор и подферменных площадок от мусора и грязи, снега и льда;
очистка конусов и укрепления откосов от грязи, травы и кустарника;
скалывание у опор и ледорезов льда;
организация пропуска ледохода и паводковых вод;
очистка смотровых приспособлений (лестниц, тележек);
текущие и периодические осмотры мостовых сооружений;
удаление из зоны моста кустарниковой растительности на расстоянии 15-25 метров, выше и ниже по течению и вырубка деревьев, санитарная уборка подмостовой зоны с погрузкой, вывозкой и передачей в утилизацию мусора и вырубленного материала;
очистка отверстий железобетонных труб от ила и грязи;
закрытие осенью и открытие весной отверстий малых мостов и труб;
устройство, замена и ремонт отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств и так далее);
локальная окраска металлических элементов мостов;
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
мелкий ремонт деформационных швов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;

9) жасанды құрылыстар бойынша:
жүру бөлігінің жиектас қоршауларына белгі қою;
тапсырыс берушінің нұсқамасы бойынша жол қауіпсіздігін негізге ала отырып, сүйеулер мен тосқауыл қоршауларының бұзылуларын түзету және қондыру;
көпірлердің металл элементтерінің сүйеу қоршауларының бояу қабатын (бояма) жергілікті қалпына келтіру;
жүру бөлігінің жиектас қоршауларына белгі қою;
көше жолдарының үстіндегі жол өткізгіштерінің тіректеріне тік белгілер қою;
көше жолдары үстіндегі жол өткізгіштерінің қасбет арқалықтарының астына тік белгілер қою;
жинау техникасы өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолы бойындағы жүру бөлігін балшық пен бөгде заттардан тазалау;
қар тазалайтын техника өткеннен кейін жаяу жүргіншілер жолы бойындағы жүру бөлігін қар мен мұздан тазалау;
су қайтаратын түтіктерді балшықтан, тастардан және қардан тазалау;
салындылардан болған деформациялық жіктерінің су қайтаратын науаларын тазалау;
қабаттарды ашық типті деформациялық жіктерге алмастыруға арналған ойықтарды балшықтан тазалау;
ашық типті деформациялық жіктердің күрделі құрылыстарының механизмдерін тазалау және майлау;
жаяу жүргіншілер жолын балшықтан, қардан, қоқыстан және бөгде заттардан тазалау;
суды жіберуге арналған жаяу жүргіншілер жолы блоктарындағы терезелерді тазарту;
көпірдің жаяу жүргіншілер жолы мен жүру бөлігінің арасындағы тосқауыл қоршауларының қисық сызықты білеуінің астындағы кеңістікті балшықтан, қардан және мұздан тазалау;
үйеніш, тосқауыл қоршауларын, жол белгілерін лас пен қардан тазалау;
арқалықтардың үстін ластан, үйілген топырақтан, өсімдіктерден тазалау;
арқалықтардың тірек тораптарын жуу;
тірек бөліктерін қардан, ластан тазалау;
тірек бөліктерінің жұмыс істейтін үстіне графитті композицияны жағу;
темір тірек бөліктері бекіткіштерінің бұрандамаларын тарту;
тіректердің бастарын және фермалық алаңдарды қоқыс пен ластан, қар мен мұздан тазалау;
конустар мен еңіс бекіністерін ластан, шөптен және бұталардан тазалау;
тіректерде және мұзкескіштерде мұзды кесу;
сең жүру және тасқын суларды өткізуді ұйымдастыру;
байқау құралдарын (баспалдақтар, арбашалар) тазалау;
көпір құрылыстарын ағымдағы және кезеңді тексеру;
қоқысты және кесілген материалды пайдаға асыруға тиеу, шығару және беру арқылы көпір аймақтарынан арақашықтығы 15-25 метрдегі, ағыны бойынша жоғары және төмен бұталы өсімдіктерді жою және ағаштарды шабу, көпір астындағы аймақтарды санитарлық тазалау;
темірбетон құбырларының аралықтарын лай мен балшықтан тазалау;
шағын көпірлер мен құбырлардың аралықтарын күзде жабу және көктемде ашу;
құрылыстардың жеке элементтерін (тірек бөліктері, сүйеніштер, тосқауыл қоршаулары, төсеніштер, діңгектер, тіреуіштер, дуал қабырғалары, құрғату құрылғылары және тағы басқа) қондыру, ауыстыру және жөндеу;
көпірлердің темір элементтерін жергілікті сырлау;
көпірлердің, жол өткізгіштердің жүру бөлігіндегі төсемін шұңқырлы жөндеу, төсемдегі жарықшақтарды бітеу;
деформациялық жіктерді ұсақ жөндеу;
деформациялық жіктерді ескі шайырдан алдын ала тазалай отырып, шайыр құю;
деформациялық жіктердің аймағындағы немесе жіктің үстіндегі төсемді алмастыру;
жаяу жүргіншілер жолының асфальтбетон жабынындағы жарықшақтар мен еңістерді бітеу;
үйінділердің шайылған жергілікті жерлерін және реттеу құрылыстарын жою;
үйінді мен көпірдің жанасқан жерлеріндегі шайылуларды себу, осы жерлердегі суды бір уақытта жою;
тіректердегі шайылу шұңқырларын бітеу;

10) к дополнительным работам по зимнему содержанию относятся:
заготовка противогололедных материалов;
приготовление противогололедных материалов;
патрульная снегоочистка уличных дорог, расчистка уличных дорог от снежных заносов, профилировка снежного покрова проезжей части уличных дорог, удаление снежных валов с обочин, откосов и резервов;
обработка проезжей части фрикционными, химическими и другими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
регулярная расчистка от снега и льда автобусных остановок, павильонов, площадок отдыха и объектов дорожного сервиса;
борьба с наледями;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства из числа работников дорожно-ремонтной службы и дорожной техники, в сложных погодных условиях.
19. Озеленение уличных дорог выполняется для защиты от снежных и песчаных заносов, от эрозии и создания архитектурно-художественного оформления. Озеленение включает уход за лесонасаждениями, зелеными насаждениями на производственных базах, клумбами, цветниками, газонами на транспортных развязках, их создание, восстановление и декоративное оформление.
20. К уходу за лесопосадками относятся следующие работы:
уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
борьба с вредителями и болезнями приуличных насаждений;
посадка новых, полив и уход за существующими зелеными насаждениями на производственных базах.
21. К созданию, восстановлению лесопосадок и декоративному оформлению относятся следующие работы:
подготовка почвы под питомники, лесопосадки и декоративное оформление, выращивание саженцев;
устройство лесополос и декоративного оформления, в том числе на производственных базах;
дополнение и посадка лесополос и декоративного оформления;
устройство колодцев, скважин, поливочных водопроводов и дренирующих канав.
22. К уходу за клумбами, цветниками, газонами и декоративными насаждениями на развязках относятся следующие работы:
подготовка почвы;
выращивание рассады;
посадка, полив и прополка;
уборка сорняков;
уборка осенью однолетних растений.
23. К прочим работам относятся:
патрулирование уличных дорог с целью определения состояния уличных дорог и проезжаемости, выполнение мелких работ (поправка дорожных знаков, уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения), оказание первой медицинской помощи пострадавшим на уличных дорогах;
химическая и механическая борьба с карантинными растениями и вредителями в придорожной полосе.

10) қысқы күтіп ұстау қосымша жұмыстарына жататындары:
тайғаққа қарсы материалдарды әзірлеу;
тайғаққа қарсы материалдарды дайындау;
көше жолдарын патрульдік қардан тазалау, қарлы борасындардан аршу, көше жолдарының жүру бөлігін қарлы жамылғыдан тазалау, жиектерден, еңістерден және резервтерден қарлы дуалдарды жою;
жүру бөлігін фрикциялық, химиялық және басқа да тайғаққа қарсы материалдармен өндеу және оларды кейіннен жүру бөлігінен қажетті уақыттан кейін тазалау;
автобус аялдамаларын, павильондарды, демалыс алаңдарын және жол қызметі объектілерін қар мен мұздан жүйелі түрде тазалау;
мұз басумен күрес;
тайғақ жамылғысы бар учаскелерде қысқа уақыт әрекет ететін жол белгілерін орнату;
ауыр ауа-райы жағдайларында жол-жөндеу қызметі жұмысшыларының қатарынан және жол техникасын тәулік бойы күзетуді ұйымдастыру.
19. Көше жолдарын көгалдандыру қарлы және құмды борасындардан, мүжілуден қорғау және сәулеттік-көркемдік безендіру үшін орындалады. Көгалдандыру өндірістік базалардағы орман ағаштарын, жасыл өсімдіктерді, көлік айрықтарындағы гүлзарларды, гүл бақшаларын, газондарды күтуді, оларды жасау, қалпына келтіру және сәнді безендіруді құрайды.
20. Ағаш отырғызуды күтуге мынадай жұмыстар жатады:
жер қыртысын күту (трактормен қопсыту, қатарлардағы жер қыртысын қопсыту, арам шөптермен химиялық күрес);
көше жолдары бойындағы өсімдіктердегі зиянкестермен және аурулармен күресу;
өндірістік базаларда жаңа өсімдіктер отырғызу, қазіргі жасыл өсімдіктерді суару және күту.
21. Ағаш отырғызу, қалпына келтіру және сәнді безендіруге мынадай жұмыстар жатады:
ағаш отырғызуға, питомниктерге жер қыртысын дайындау, сәнді безендіру және көшеттерді өсіру;
орман алқаптарын салу және соның ішінде өндіріс базаларын сәнді безендіру;
орман алқаптарын толықтыру мен отырғызу және сәнді безендіру;
құдықтарды, ұңғымаларды, суаратын су құбырларын және құрғату орларын салу.
22. Айрықтардағы гүлзарларды, гүл бақшаларды, газондарды және сәнді өсімдіктерді күтуге мынадай жұмыстар жатады:
жер қыртысын дайындау;
көшеттерді өсіру;
отырғызу, суару және отау;
арам шөптерді жинау;
күзде біржылдық өсімдіктерді жинау.
23. Өзге жұмыстарға жататындары:
көше жолдарының жай-күйін және жол жүруді анықтау мақсатында көше жолдарын патрульдеу, ұсақ жұмыстарды орындау (жол белгілерін түзету, жүру бөлігі мен жиектерден жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттарды жинау), жолдарда зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету;
көше бойы жолақтарында карантиндік өсімдіктермен және зиянкестермен химиялық және механикалық күрес.

3. Текущий ремонт уличных дорог и сооружений на них
24. Текущий ремонт уличных дорог предусматривает комплекс работ, выполняемых в порядке предупреждения возникновения аварийных ситуаций, дефектов на уличных дорогах, а также неотложного восстановления и ремонта уличных дорог, проводимых в течение всего года, включая мероприятия по ремонту разрушенных участков, выполняемых маршрутным способом.
Он планируется на основе результатов осмотров уличных дорог по ведомостям дефектов, в пределах средств на текущий ремонт, согласно нормативов финансирования.
При выполнении работ маршрутным способом допускается выполнение работ на основе сметных расчетов. Не допускается недовыполнение работ по ликвидации деформаций и разрушений в рамках текущего ремонта в целях предупреждения возможного нарастания и превращения их в более значительные разрушения.
25. При текущем ремонте уличных дорог и сооружений на них выполняются следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
засев травами откосов земляного полотна и резервов, с проведением необходимых агротехнических мероприятий по созданию устойчивого дернового покрова, расчистка обвалов, оползней и селевых выносов;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин.
2) по искусственным сооружениям:
замена деформационных швов на тротуарах;
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
замена заклепок на высокопрочные болты;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа и тому подобное);
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;

3. Көше жолдары және ондағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу
24. Көше жолдарын ағымдағы жөндеу - маршруттық тәсілмен орындалатын, бұзылған учаскелерді жөндеу жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, бүкіл жыл бойы жүргізілетін, көше жолдарында авариялық жағдайлар, ақаулар туындауының алдын алу, сондай-ақ көше жолын шұғыл қалпына келтіру тәртібімен орындалатын жұмыстар кешенін қарастырады.
Қаржыландыру нормативтеріне сәйкес ағымдағы жөндеуге бөлінген қаржы шегінде ақаулықтар тізбесі бойынша көше жолдарын тексеру нәтижелері негізінде жоспарланады.
Жұмыстарды маршруттық тәсілмен орындау кезінде жұмыстарды сметалық есептер негізінде орындауға жол беріледі. Мүмкін болатын үдеудің және олардың аса маңызды бұзылуларға айналуының алдын алу мақсатында ағымдағы жөндеу шеңберінде ақаулықтар мен бұзылуларды жою жұмыстарын толығымен орындамауға жол берілмейді.
25. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды ағымдағы жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су қайтарғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердің жер төсемінің ұзақтығы бойынша учаскелерін көтеру және кеңейту, иірім учаскелерді жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйінділер мен қуыстар жиектерінің бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекіту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпірлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
тұрақты шымды жабынды құру бойынша қажетті агротехникалық іс-шараларды жүргізу арқылы жер төсемі мен резервтердің жиектерін шөппен себу, опырылған, мүжілген жерлерді, сең шығарындыларын тазалау;
жиектерді себу, кесу, жоспарлау және бекіту;
2) жасанды құрылыстар бойынша:
жаяу жүргінші жолындағы ақаулы жіктерді алмастыру;
үйінділер мен жанасқан шеткі жаяу жүргінші жолындағы тақталарды алмастыру;
болаттан жасалған элементтері бар ақаулық жіктердің бөлшектерін ішінара алмастыру;
ақаулық жіктердің астындағы су бұрғыш науаларды қалпына келтіру;
су бұрғыш түтіктерді жөндеу (түтіктерді өсіру немесе қосымша түтіктерді салу);
жаяу жүргінші жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлеріндегі төсемнің жіктерін салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтіктердегі оқшаулануды жөндеу;
жаяу жүргінші жолы блоктарындағы жеке сынықтар мен жарықшақтарды жою;
жаяу жүргінші жолы тақталарының сынған жерлерін жою;
жаяу жүргінші жолына асфальтбетон жабу немесе оқшаулау;
жаңа анкер мен сүйеніштердің тіректеріндегі бекіткіштердің тораптарын алмастыру;
көпірлерде күрделі емес жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерін, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерін ауыстыру, қалауын, жер жамылғысымен жанасуларды түзету және тағы басқа);
көпірдің жүру бөлігіндегі төсемді қалпына келтіру немесе алмастыру;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргіншілер жолдарын, сүйеніштерді, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
жарықшақтарды беттік герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғау қабатын қалпына келтіру;
тіреуіштер мен реттеу құрылыстарының шұңқырларын жою;
тойтармаларды аса төзімді бұрандамаларға алмастыру;
қаптау жіктерін сөгу, жарықшақтарға ерітінділерді егу;
құрылғылардағы жарықшақтарды бiтеу, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды ішінара алмастыру;
жыралар арқылы өтпелi және көшпелi көпiрлердi ауыстыру және түзету;
аспалы көпiрлердiң, паромдық өтпелердiң және айлақ құрылғыларының бүлінген жерлерін түзету (тығындау, қаптаманы жөндеу, такелажды түзету және тағы сол сияқты);
ашпаларға қарай өтпелi тақталардың тораптарын герметизациялау;
деформациялық жiктердiң ағуын бұрандамаларды тарту арқылы жою;
сырғанау тақталарының деформациялық жiктерiн дәнекерлеу (олар жұлынып қалған жағдайда), жетiспейтiн серiппелердi орнату;
деформациялық жiктердiң механизмдерi мен құрылғыларын ұсақ жөндеу;
тығындауы бар құбырлардың гидрооқшаулануын жөндеу және олардың буындары мен бөлiктерi арасындағы жiктердi бiтеу;
жеке тойтармаларды алмастыру, темiр аралық құрылыстар элементтерiнiң ұсақ ақаулықтарын түзету;

3) по обстановке и обустройству уличных дорог объектам организации движения, связи, освещения:
ремонт существующих и устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек, в том числе надземных переходов на участках уличных дорог;
ремонт съездов и переездов, летних и тракторных путей;
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений.
26. При ликвидации опасных дефектов и значительных деформаций и разрушений дорожного покрытия на локальных участках выполняется кирковка локальных мест по ширине покрытия, с целью устранения опасных деформаций и неровностей, с последующим использованием полученного материала для слоя основания и укладкой нового слоя покрытия.
4. Средний ремонт уличных дорог и сооружений на них
27. Средний ремонт предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с восстановлением первоначальных эксплуатационных качеств уличной дороги и сооружений на них.
28. При среднем ремонте производят периодическое восстановление слоя износа и ровности дорожных покрытий, а также исправление повреждений земляного полотна, водоотвода, искусственных, защитных, укрепительных, регуляционных и других дорожных сооружений.
29. При среднем ремонте уличных дорог и дорожных сооружений выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, погрузка и вывозка мусора на свалку, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
устройство поверхностных обработок, в том числе с использованием усовершенствованных смесей;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, в необходимых случаях выравнивающего слоя и поверхностную обработку или слоя износа на всем протяжении ремонтируемого участка;
регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества асфальтобетонной смеси;
кирковка или ресайклирование усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку и другие деформации и дефекты, с добавлением необходимого количества нового материала и использованием полученного материала для устройства основания дорожной одежды, с последующей укладкой поверх него слоя асфальтобетонного покрытия или слоя износа;
устройство опытных участков с применением новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними.

3) қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектiлерiне көше жолдарын салу және жайластыру бойынша:
көше жолдары учаскелеріндегі жаяу жүргіншілер жолдарын, оның ішінде жол үстіндегі өтпелерін жөндеу және жаңаларын салу;
шығу және кіру жолдарын, жазғы және трактор жолдарын жөндеу;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру объектілерін (бағдаршамдар, электронды және жол белгілері, ақпараттық таблолар), байланыс және жарықтандыру құралдарын жөндеу.
26. Қауіпті ақаулықтарды және елеулі деформацияларды және жергілікті учаскелердегі жол төсемінің бұзылуларын жою кезінде негiздiң қабаты үшiн алынған материалды кейiннен пайдалану және төсемнiң жаңа қабатын салу арқылы қауiптi деформациялар мен тегіссіздіктерді жою мақсатында төсемнiң енi бойынша жергiлiктi жерлерге қайлау жасалады.
4. Көше жолдары және ондағы құрылыстарды орташа жөндеу
27. Орташа жөндеу көше жолдары мен ондағы құрылыстардың алғашқы пайдалану сапасын қалпына келтірумен байланысты жұмыстарды кезеңді орындауды көздейді.
28. Орташа жөндеу кезінде көше жолдары жамылғысының тозған қабатын және тегістілігін кезеңді қалпына келтіру, сондай-ақ жер төсемінің, су бұрғыштардың, жасанды, қорғау, бекіту, реттеу және басқа жол құрылыстарының бұзылуларын түзету жүргізіледі.
29. Көше жолдары мен ондағы құрылыстарды орташа жөндеу кезінде мына жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және су бұрғыш бойынша:
дымқыл және қар борайтын жерлердің жер төсемінің ұзақтығы бойынша учаскелерін көтеру және кеңейту, иірім учаскелерді жою;
қолданыстағы су бұрғыш жыраларды тазалау, қоқыс тастайтын жерге қоқыстарды тиеу және шығару, жаңа жыраларды қазу, үйінділер мен қуыстар жиектерінің бұзылуларын түзету және құламаларын азайту, құрғату, қорғау және бекіту құрылғыларын, су бұрғыш құрылғыларды және көпірлер мен құбырлардың бұру арналарын түзету;
жиектерді себу, кесу, жоспарлау және бекіту;
2) жол жамылғылары бойынша:
жетілдірілген қоспаларды қолданумен үстіңгі қабатты өндеу;
жетілдірілген төсемнің тозған жоғарғы қабаттарын қалпына келтіру және қолданыстағы жол жамылғысын бөлшектеу және қажетті жағдайда қабатты тегістейтін және үстіңгі қабатқа немесе жөнделетін учаскенің барлық ұзындығына тозу қабатына өндеу жүргізу арқылы жеке және иірімді учаскелерде жол жамылғысын салу;
асфальтбетон қоспасының қажетті мөлшерін қосу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да өзгерістері мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қалпына келтіру;
жаңа материалдардың қажетті мөлшерін қосу арқылы және көше жолдары жабындарының негізін салу үшін алынған материалдарды, кейіннен оның үстіне асфальтбетон қабатын немесе тозу қабатын төсеу арқылы шорлары, сораптары, жоталары және басқа да деформациялары мен ақаулары бар жетілдірілген төсемді қайлау және қалпына келтіру;
жаңа материалдарды және жұмыс өндірісінің технологияларын қолдану арқылы тәжірибелік учаскелерді салу және оларға мониторинг жүргізу;

3) по сборным железобетонным покрытиям:
замена изношенных плит, подъемка или выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением материалов;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых дорог вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках.
4) по искусственным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетоноконструкций (плит, балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном и так далее);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части моста;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений, галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

3) жиналмалы темірбетон төсемдері бойынша:
тозған тақталарды алмастыру, темірбетон төсемдерінің жеке тақталарын көтеру немесе тегістеу;
қорғау қабатын салу, үлкен ұзақтықтағы темірбетон тақталарының және цемент-бетон төсемдерінің жапсарларын жөндеу, жеке учаскелерде асфальтбетон қабатын салу;
шағылтасты және қиыршықтасты төсемдердің қапталдарын, сондай-ақ топырақты жолдарды материалдар қолдану арқылы қалпына келтіру;
қиыршықтасты және топырақты жолдардың жүру бөлігін тұтқыр және шаңсыздандыратын материалдармен жақсарту;
вираждарды салу және қозғалыс үшін қауіпті қисықтарда көрінуді қамтамасыз ету;
жөнделетін учаскелердің жүру бөлігін белгілеу;
4) жасанды құрылыстар бойынша:
деформациялық жіктердің астындағы су бұрғыш науаны қалпына келтіру;
су бұрғыш түтіктерді жөндеу (түтіктерді өсіру немесе қосымша түтіктерді салу);
жаяу жүргінші жолына гидрооқшаулаудың жанасқан жерлеріндегі төсемнің жіктерін салу және оларды шайырмен құю;
су бұрғыш түтіктердегі оқшаулануды жөндеу;
10 сантиметрден асатын отыру кезінде үйінділердің көпірмен жанасқан тораптарын жөндеу (шағылтасты себу арқылы қосымша төсемнің есебінен тегістеу);
үйінділермен жанасқан шеткі жаяу жүргінші жолындағы тақталарды алмастыру, жол жамылғысын қалпына келтіру арқылы ауыспалы тақталардың жеке ығысуын жою;
ауыспалы тақталардың астына топырақты оның жуылу кезінде тақталарды ашу кезінде себу;
болаттан жасалған элементтері бар деформациялық жіктердің бөлшектерін жекелеп алмастыру;
жұмыстар жол жамылғысы деңгейінде орындалған кезде шайырлы және резеңке толтыратындары бар жабық типті ақаулық жіктерді алмастыру;
жаяу жүргіншілер жолының ақаулық жіктерін алмастыру;
жаяу жүргіншілер жолының төсемдерін тегістеу, жаңа төсемді салу;
жаяу жүргіншілер жолының блоктарындағы жалпақ саңылаулардың шұңқырларын бітеу, аяқ жолдардың алдын қорғау төсемімен өндеу;
жаяу жүргіншілер жолының блоктарындағы жекелеген сынықтар мен жарықшақтарды жою;
жаяу жүргіншілер жолының блоктарындағы жапсарларды басу және оқшаулау;
жаяу жүргіншілер жолын қалпына келтіру, жекелеген бұзылған блоктарды күшейту немесе алмастыру;
жаяу жүргіншілер жолы тақталарының сынған жерлерін жою;
оқшаулықты салу немесе жаяу жүргіншілер жолына асфальтбетон төсеу;
жеке секцияларды жөндеу, сүйеніштердің жекелеген тіректерінің анкерлерін күшейту;
барлық ұзындығында немесе көпір құрылысы ұзындығының бөлігінде сүйеніштерді алмастыру;
барлық ұзындығында сүйеніштерді сырлау;
жаңа анкерлері бар сүйеніштердің тіректеріндегі бекіткіштердің тораптарын алмастыру;
бетон құрылымының барлық үстіңгі бетін (тақталар, арқалықтар, аркалар және басқа элементтер) гидрофобтау немесе сырлау;
диафрагмалардың жапсарларын жөндеу;
көпірлер мен жол өткізгіштерді жартылай қайта жасау немесе жөндеу, сондай-ақ техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес келетін нормаларға габариттері мен есептік салмақтарын жеткізу арқылы су өткізгіш құбырларды толық немесе ішінара қайта құру;
көпірлерде жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау (төсемелерін, арқалық торларын, жеке тораптарын және элементтерін ауыстыру, жер жамылғысымен жанасуын, қалауын түзету және тағы басқа);
алдын ала-кернеулі темірбетон және темір аралық құрылыстардың құрылыс көтермесін бақылау;
көпірдің жүру бөлігіндегі төсемді қалпына келтіру немесе алмастыру;
жаяу жүргінші жолының блоктарындағы саңлауларды басу, жаяу жүргіншілер жолына төсемдер салу;
қоршауларды жөндеу немесе қайта жаңарту;
материалдар мен құрылымдарды алмастыру арқылы деформациялық жіктерді жөндеу;
гидрооқшаулауды жөндеу;
жаяу жүргіншілер жолдарын, сүйеніштерді, жиектастарды жөндеу және алмастыру;
көпірдің жүру бөлігіндегі судың бұрылуын жақсарту, су бұрғыш түтіктер мен терезелерді алмастыру;
темірбетон құрылымдарының алдыңғы бетін гидрооқшаулау, басты арқалықтардың бетін сырлау;
жарықшақтарды беттік герметизациялау, қуыстарды, сынықтарды бітеу, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғау қабатын қалпына келтіру;
құрылыстардың темір аралықтарын тегіс сырлау;
арқалықтардың бір-бірімен байланысуын қалпына келтіру;
құрғатқыш пен су бұрғышты, көпірдің үйіндімен жанасқан жерін өтпелі тақталарды алмастыру арқылы жөндеу;
жер төсемі және реттеу құрылыстары жиектерінің бекіткіштерін жөндеу;
тіреуіштер мен реттеу құрылыстарының маңындағы шұңқырларды жою;
құрылыстардағы темір аралықтардың жеке элементтерін күшейту, көпірлерде торлардың элементтерін түзету;
тойтармаларды аса төзімді бұрандамалармен алмастыру;
тірек бөліктерінің жобалық қалпын жөндеу және қалпына келтіру;
тіреу алаңдарындағы ағындыларды жөндеу және қалпына келтіру;
қаптау жіктерін сөгу, жарықшақтарға ерітінділерді егу;
аралық құрылыстар мен тіректердің көру құрылғыларын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректердің денесін жөндеу;
темірбетон аралық құрылыстардың шығып тұрған жерлеріндегі тірек бөліктерін күшейту;
құбырлардың жекелеген буындары мен бастарын алмастыру немесе жөндеу, оқшаулануы мен жапсарларын түзету;
сүйеу қабырғаларын, бекіту және реттеу құрылыстарын жөндеу, галереялар мен бастырмаларды, сондай-ақ, олардың жеке элементтерін алмастыру;

5) по обстановке и обустройству уличных дорог объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых и ремонт существующих тротуаров и пешеходных дорожек на участках уличных дорог, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт съездов и переездов, летних и тракторных путей;
устройство и ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения (светофоры, электронные и дорожные знаки, информационные табло), средств связи и освещений;
восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
ремонт элементов обустройства уличных дорог (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно и других сооружений);
другие виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния уличной дороги и безопасность движения транспортных средств.
5. Капитальный ремонт улиц и сооружений на них
30. Капитальный ремонт уличных дорог предусматривает периодическое выполнение работ, связанных с повышением транспортно-эксплуатационного состояния уличной дороги и дорожных сооружений, в частности, с увеличением прочности дорожных одежд и сооружений на них без изменения существующей технической категории уличной дороги.
31. Участки уличных дорог, подлежащие капитальному ремонту, устанавливаются на основе межремонтных сроков службы и результатов диагностики уличной дороги.
32. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления дороги, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25 процентов от общей длины ремонтируемого участка уличной дороги.
33. Мосты и путепроводы, а также комплексы зданий и сооружений дорожно-эксплуатационной службы могут отдельно направляться на капитальный ремонт на основе межремонтных сроков службы и результатов их диагностики.
При капитальном ремонте выполняют следующие работы:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой уличной дороги (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков уличной дороги;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
восстановление и перестройка существующих, а также постройка новых необходимых водоотводных устройств, берегозащитных и противоэрозионных сооружений;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях уличных дорог, а также выполнение работ по устройству площадок для остановки, стоянок улиц, остановочных павильонов и остановочных карманов;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков уличных дорог, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту уличных дорог;
ликвидация последствий паводковых, селевых, ливневых и других стихийных разрушений;

5) қозғалысты ұйымдастыру, байланыс, жарықтандыру объектілеріне көше жолдарын салу мен жайластыру бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін көше жол учаскелеріндегі қолданыстағы жаяу жүргіншілер жолын жөндеу және жаңасын салу;
жаңа жеке қоршауларды салу, жөнделетін учаскелерде жаңа жол белгілерін және сілтеме құрылыстарын орнату және ауыстыру (қалпына келтіру), жеке айрықтарды, демалыс алаңдарын, автокөлік тұрақтарын, көрнекті орындарды сәулеттік безендіру және абаттандыруды қоса алғанда, қоршауларды жөндеу;
шығу және өткел жолдарын, жазғы және трактор жолдарын жөндеу;
сигнализацияны, жол қозғалысын ұйымдастыру (бағдаршамдар, электронды және жол белгілері, ақпараттық таблолар), байланыс құралдары және жарықтандыру объектілерін жөндеу және салу;
көше жолдары ақпараттық жүйелерін және кешендерін, жеке жобалау белгілері мен таблоларын, жол қозғалысын диспетчерлік және автоматтық басқару элементтері мен жүйелерін; ауыспалы ақпараты бар автономды және қашықтан басқарылатын белгілер мен таблоларды, бағдаршам объектілерін қалпына келтіру;
көше жолдарының (автопавильондар, тіреу қабырғалары, ақпараттық панно және басқа құрылыстар) салу элементтерін жөндеу.
6) көше жолдарын пайдалану жай-күйін және көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қалпына келтіруді қамтамасыз ететін жұмыстардың басқа түрлері.
5. Көше жолдары және ондағы құрылыстарды күрделі жөндеу
30. Көше жолдарын күрделі жөндеу көше жолдарының және ондағы құрылыстардың көліктік-пайдалану жай-күйін жоғарылату, атап айтқанда, қолданыстағы көше жолдарының техникалық санатын өзгертусіз жол жамылғысы мен ондағы құрылыстардың мықтылығын ұлғайтумен байланысты кезеңдік жұмыстардың орындалуын көздейді.
31. Күрделі жөндеуге жататын көше жолдары учаскелері қызметтің жөндеу аралық мерзімінің негізінде және жол диагностикасының нәтижесінде белгіленеді.
32. Күрделі жөндеу кезінде жекелеген көше жолдарын жоспарда қалай болса, солай қапталды бойында жөнделіп жатқан жол учаскесінің жалпы ұзындығының ұзақтығы 25 пайызға дейін тіктетуге рұқсат беріледі.
33. Жол пайдалану қызметінің көпірлері мен жол өтпелерін, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар кешенін қызметтің жөндеу аралық мерзімінің және олардың диагностикалау нәтижелері негізінде күрделі жөндеуге бағытталуына болады.
Күрделі жөндеу кезінде мынадай жұмыстар орындалады:
1) жер төсемі және субұрғыш бойынша:
жер төсемін жөнделетін көше жолы (кеңейту, көтеру, топырақты ауыстыру, көрінуді қамтамасыз ету, дөңгелету радиусын ұлғайту, бойлық еңістерін жұмсарту, тік иіндерін және жалтарыстарын құру) үшін белгіленген техникалық санатқа сәйкес нормаларға дейінгі оның геометриялық параметрлеріне жеткізумен түзету, жекелеген көше жолы учаскелерін тіктету;
жер төсемінің тұрақтылығын қамтамасыз ететін шоқталған, шөккінделген және опырылған учаскелерді жою, кәріздерді, оқшаулайтын қабатшаларды құру және басқа жұмыстар;
қолданыстағыларды қалпына келтіру және қайта құру, сондай-ақ жаңа қажетті субұрғыш жабдықтарды, жағалық қорғау және эрозияға қарсы құрылыстарды салу;
көше жолдарындағы қиылыстар мен жанасуларда жер төсемі мен субұрғыш жүйесін құру, сондай-ақ аялдамалар, тұрақтар, аялдау павильондары мен тоқталу алаңдары үшін алаңдарды жайластыру бойынша жұмыстарды орындау;
көше жолдарын күрделі жөндеу бойынша жұмыстар аймағында орналасқан жойылатын көше жолы учаскелерін, жол бойындағы резервтерді қалпына келтіру;
су тасқыны, сел, нөсерлік және басқа табиғат апаттарының салдарын жою;

2) по дорожным одеждам:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований, а также устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках уличных дорог и на обходах населенных пунктов и подъездах к ним, устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках и остановочных карманах, а также на переходно-скоростных полосах к ним;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;
устройство опытных участков с применением новых конструкций дорожных одежд, новых материалов и технологий производства работ и мониторинг за ними.
3) по искусственным сооружениям:
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части моста;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
4) по обстановке и обустройству уличных дорог объектам организации движения, связи и освещению уличных дорог:
архитектурное оформление и обустройство уличных дорог или их отдельных участков;
устройство остановочных площадок;
устройство и обустройство пунктов пропуска на уличных дорогах общего пользования, включая уширение полос в целях увеличения пропускной способности;
проведение мероприятий по охране окружающей среды (установка пылеулавливающих устройств на котельных, защита водоисточников от загрязнений и другие работы).

2) жол жамылғысы бойынша:
жол жамылғысын бір жолақты қозғалыстан арттырмай нығайту (қалыңдату), кеңейту мен регенерациялық және қолданыстағы жол жамылғыларын негіз ретінде қолдану арқылы ең жетілдірілген жол жамылғысы түрлерін жабдықтау, сондай-ақ қайта құрылып жатқан (тіктелетін) көше жолдары учаскелерінде және елді мекендердің айналма және оларға кіреберісте жаңадан жол жамылғысын құру, көліктік айырығы, инженерлік құрылғыларда, жаяу жүргіншілер және велосипед жолдарында, автобус аялдамаларында және аялдау алаңдарында, сондай-ақ олардың өту-жылдамдық жолағында жол жамылғысын жабдықтау;
шағылтас пен қиыршық тас жамылғысын, сондай-ақ топырақ жолды жаңа материалдарды қосу арқылы түзету, байланыстыратын материалдармен өту бөлігін жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жасалған тозған жиектастарды және жетілдірілген жамылғылар жиектеріндегі бекіту жолақтарын, соның ішінде негізгі жол жамылғысының түрі бойынша ауыстыру және жаңамен жабдықтау;
жол жамылғыларының жаңа құрылымын, жұмыс өндірісінің технологияларын және жаңа материалдарды қолдану арқылы тәжірибелік учаскелерді салу және оларға мониторинг жүргізу.
3) жасанды құрылыстар бойынша:
темір көпірінің басты аралықтары мен фермасын дұрыстау және нығайту;
темір аралықтары құрылымын ауыстыру;
көпірдің өтетін бөлігін ауыстыру;
су өткізу құбырын салу және қайта салу;
құбырлардың буыны мен ауызғы бетін ауыстыру және нығайту;
құбырлардың зақымдалған сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақина мен ауызғы беті есебінен құбырдың ұзындығын өсіру;
қалқымалы көпірлерді, паром өткелдерін, темір жол өткізулерін тұрақты көпірлер мен жол өтпелерімен ауыстыру;
тіреуіш қабырғаларды, қорғаушы нығайтатын және реттейтін құрылыстарды құру және қалпына келтіру;
қайта салынған және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
4) көше жолдары қозғалысын, байланысын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша көше жолдарын жайластыру мен орналастыру:
көше жолдарының немесе олардың жекелеген учаскелерін сәулеттік безендіру және орналастыру;
аялдамалық алаңдарды жайластыру;
өткізу қабілетін ұлғайту мақсатында көше жолдарында жолақтарды кеңейтуді қоса өткізу пунктін жабдықтау және орналастыру;
қоршаған ортаны қорғау (қазандықта тозаң жұту құрылғысын орнату, су көздерін ластанудан қорғау және басқа жұмыстар) бойынша шараларды жүргізу.