О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Казталовском районе
Решение Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 апреля 2016 года № 3-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 12 мая 2016 года № 4396. Утратило силу решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13 февраля 2020 года № 44-9
Сноска. Утратило силу решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13.02.2020 № 44-9 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" Казталовский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. В преамбулу внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Дополнительно регламентировать порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Казталовском районе согласно приложению.
2. Руководителю аппарата Казталовского районного маслихата (Н. Кажгалиев) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии М. Рамазанов
Секретарь маслихата Е. Газизов
Приложение
к решению Казталовского
районного маслихата
от 22 апреля 2016 года № 3-4
Дополнительно регламентированный порядок проведения собраний, митингов,
шествий, пикетов и демонстраций в Казталовском районе
1. Общие положения
1. Настоящий дополнительно регламентированный порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" и дополнительно регламентирует порядок проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций по Казталовскому району.

Казталов ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 2016 жылғы 22 сәуірдегі № 3-4 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 12 мамырда № 4396 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 2020 жылғы 13 ақпандағы № 44-9 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 13.02.2020 №44-9 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңдарына сәйкес Казталов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Казталов ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Казталов аудандық мәслихаты аппаратының басшысы (Н. Қажғалиев) осы шешімді әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы М. Рамазанов
Мәслихат хатшысы Е. Ғазизов
Казталов аудандық
мәслихатының
2016 жылғы 22 сәуірдегі
№ 3-4 шешіміне
қосымша
Казталов ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және
демонстрациялар өткізу бойынша қосымша реттеу тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Казталов ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу бойынша қосымша реттелген тәртібі Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңдарына сәйкес әзірленіп және Казталов ауданында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттейді.

Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Формами выражения общественных, групповых или личных интересов и протеста, именуемых в законодательстве собраниями, митингами, шествиями и демонстрациями, следует понимать также голодовку в общественных местах, возведение юрт, палаток, иных сооружений и пикетирование.
2. Дополнительное регламентирование порядка проведения собраний, митингов,
шествий, пикетов и демонстраций
3. О проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстраций подается заявление в акимат Казталовского района (далее – Акимат).
4. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстраций подается в письменной форме не позднее, чем за 10 дней до намеченной даты их проведения. В заявлении указывается цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение общественного порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в Акимате.
5. Акимат рассматривает заявление и сообщает уполномоченным (организаторам) о принятом решении не позднее чем за пять дней до времени проведения мероприятия указанного в заявлении.
6. В случае не соблюдения требования пункта 4 настоящего порядка при подаче заявления о проведении собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций (то есть процедурные требования) оно не может являться основанием для отказа в проведении собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
В таких случаях Акиматом дается официальный ответ разъяснительного характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
Сноска. Пункт 6 - в редакции решения Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, уполномоченные (организаторы), а также иные участники должны соблюдать общественный порядок.
Сноска. В пункт 7 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Заңдарда жиналыстар, митингілер, шерулер және демонстрациялар деп аталатын қоғамдық, топтық және жеке мүдделер мен қарсылық білдірудің нысандары ретінде, сонымен қатар қоғамдық орындарда аштық жариялауды, киіз үйлер, шатырлар, өзге де құрылыстар тұрғызуды және пикет қоюды түсіну керек.
2. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар
өткізу тәртібін қосымша реттеу
3. Казталов ауданының әкімдігіне (одан әрі – Әкімдік) жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу туралы өтініш беріледі.
4. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу туралы өтініш, оны өткізу белгіленген мерзімінен кемінде он күн бұрын жазбаша нысанда беріледі. Өтініште шараның мақсаты, нысаны, өткізілетін орны немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкілдердің (ұйымдастырушылардың) және қоғамдық тәртіптің сақталуына жауапты тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты, олардың тұратын және жұмыс істейтін (оқитын) жері, өтініштің берілген күні көрсетіледі. Өтініштің берілген мерзімі Әкімдікте тіркелген күннен бастап есептеледі.
5. Әкімдік өтінішті қарайды және өтініште көрсетілген шараның өткізілетін уақытынан кемінде бес күн бұрын уәкілдерге (ұйымдастырушыларға) қабылдаған шешім туралы хабарлайды.
6. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу туралы өтініш беру кезінде осы тәртіптің 4-тармағының талаптары орындалмаған жағдайда (яғни рәсімдеу талаптары), ол жиналыстар, митингтер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуден бас тартуға негіз бола алмайды.
Мұндай жағдайда Әкімдікпен жол берілген кемшілікті жаңа өтініш беру жолымен жоюды ұсына отырып, түсіндіру мазмұнындағы ресми жауап қайтарады. Жаңа өтінішті қарау мерзімі оның келіп түскен күнінен бастап есептеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу кезінде уәкілдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртіпті сақтауға міндетті.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

8. Организаторам и участникам мероприятий не допускается:
1) препятствовать движению транспорта и пешеходов;
2) создавать помехи для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) устанавливать юрты, палатки, иные временные сооружения без согласования с Акиматом;
4) наносить ущерб зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
5) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
6) участие в собрании, митинге, шествии, пикете и демонстрации лиц, находящихся в состоянии алкогольного или наркотического опьянения;
7) использовать транспаранты, лозунги и иные материалы (визуальные, аудио/видео), а также публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики;
8) распивать алкогольные напитки, употреблять наркотические средства, психотропные вещества, их аналоги и прекурсоры;
9) вмешиваться в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Местом проведения собраний, митингов в Казталовском районе определить:
1) районная центральная площадь по улице Шарафутдинова, село Казталов;
2) площадь парка Достык по улице Шарафутдинова, село Казталов;
3) центральный парк по улице С. Датулы, село Жалпактал;
4) площадь у Дома культуры по улице Хусайнова, село Жалпактал.
10. Местом проведения шествий и демонстраций в Казталовском районе определить следующие маршруты:
1) от районной центральной площади по улице Шарафутдинова до здания государственного учреждения "Аппарата акима Казталовского района" расположенного по улице Шарафутдинова дом № 1;
2) от площади парка Достык расположенного по улице Шарафутдинова дом № 21 до здания государственного учреждения "Аппарата акима Казталовского района" расположенного по улице Шарафутдинова дом № 1;
3) от центрального парка по улице С. Датулы до здания государственного учреждения "Аппарата акима Жалпакталского сельского округа" расположенного по улице С. Датулы дом № 25;

8. Шараларға ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көліктің және жаяу жүргіншілердің қозғалысына бөгет жасауына;
2) елді мекендегі инфрақұрылым объектілерінің үздіксіз жұмыс істеуіне кедергі келтіруіне;
3) Әкімдіктің келісімінсіз киіз үйлер, шатырлар өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтіруіне;
5) заңды тұлғалардың жеке меншіктеріне және азаматтарға материалдық шығын келтіретін, адамдардың денсаулығы мен өміріне қарсы қолданылатын, сондай-ақ басқа да арнайы дайындалған немесе бейімделген заттар, суық, ату және басқа да қарулардың болуына;
6) алкогольдік ішімдік ішкен және есірткі қабылдаған жағдайда жиналысқа, митингке, шеруге, пикетке немесе демонстрацияға қатысуға;
7) қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға, нәсілдік, ұлттық, әлеуметтік араздықты, діни төзімсіздікті, тектік астамшылықты қоздыру, конституциялық құрылысын күш қолданып құлату, республиканың аумақтық тұтастығына қол сұғуға бағытталған транспаранттарды, ұрандар және басқа да материалдарды (визуалды, аудио/видео) қолдануға, сондай-ақ көпшілік алдында сөз сөйлеуге;
8) алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткі заттарды қолдануға, психотропты заттарды, соған ұқсас заттарды және прекурсорларды пайдалануға;
9) шараны өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуші мемлекеттік органдар өкілдерінің қызметіне кез келген нысанда араласуына тыйым салынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4-4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Казталов ауданында митингтер, бейбіт жиналыстарды өткізу орындары:
1) Казталов ауылы, Шарафутдинов көшесіндегі аудандық орталық алаңы;
2) Казталов ауылы, Шарафутдинов көшесіндегі Достық саябағы алаңы;
3) Жалпақтал ауылы, С. Датұлы көшесіндегі орталық саябақ алаңы;
4) Жалпақтал ауылы, Хусайнов көшесіндегі Мәдениет үйі алды алаңы болып белгіленсін.
10. Казталов ауданында шеру және демонстрация өткізетін орындардың маршруттары:
1) Казталов ауылы, Шарафутдинов көшесіндегі аудандық орталық алаңынан Шарафутдинов көшесіндегі № 1 үйде орналасқан "Казталов ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ғимаратына дейін;
2) Казталов ауылы, Шарафутдинов көшесіндегі № 21 үйде орналасқан Достық саябағы алаңынан Шарафутдинов көшесіндегі № 1 үйде орналасқан "Казталов ауданы әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесінің ғимаратына дейін;
3) Жалпақтал ауылы, С. Датұлы көшесіндегі орталық саябақтан С. Датұлы көшесіндегі № 25 үйде орналасқан "Жалпақтал ауылдық округі әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі ғимаратына дейін;

4) от площади у Дома культуры расположенного по улице Хусайнова дом № 37 до здания государственного учреждения "Аппарата акима Жалпакталского сельского округа" расположенного по улице С. Датулы дом № 25.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным решением Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22.06.2016 № 4-4 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Места, определенные Акиматом для проведения собраний, митингов, шествий и демонстраций оснащаются камерами видеонаблюдения, скамейками, освещением и урнами для мусора.
12. Пикеты должны проводиться в соответствии с целями указанными в заявлении, в определенные сроки и обусловленном месте.
13. В случае изменения проведения пикета на иную форму (митинг, собрание, шествие, демонстрацию) требуется получение в установленном порядке разрешения Акимата.
14. Акимат может разрешить проведение в один и тот же день и время на одном и том же объекте не более трех одиночных пикетов.
Участники различных одиночных пикетов должны располагаться относительно друг друга на расстоянии не менее 50 метров.
3. Ответственность за нарушение дополнительно регламентированного порядка
проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
15. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Материальный ущерб, причиненный во время проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций их участниками гражданам, общественным объединениям, государству, подлежит возмещению в установленном законодательством порядке.
Все дополнительно возникшие затраты, в том числе по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и радиофицированию места проведения собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации, возмещаются их организаторами.

4) Жалпақтал ауылы, Хусайнов көшесіндегі № 37 үйде орналасқан Мәдениет үйі алды алаңынан С. Датұлы көшесіндегі № 25 үйде орналасқан "Жалпақтал ауылдық округі әкімі аппараты" мемлекеттік мекемесі ғимаратына дейінгі арақашықтық белгіленсін.
Ескерту. 10 тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілде мәтін өзгертілмейді Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 22.06.2016 № 4- 4 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
11. Әкімдікпен белгіленген жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу орындары видео бақылау камераларымен, орындықтармен, жарықпен және күл-қоқыс салатын жәшіктермен жабдықталады.
12. Пикеттер өтініште көрсетілген мақсаттарға сәйкес белгілі уақытта, келісілген орында жүргізілуі тиіс.
13. Пикеттің жүргізілуі басқа формаға өзгерген жағдайда (митинг, жиналыс, шеру, демонстрация) Әкімдіктен белгіленген тәртіпке сәйкес рұқсат алуы қажет.
14. Әкімдік бір уақытта, бір күнде және бір орында кемінде үш жекелеген пикет өткізуге рұқсат етуі мүмкін.
Әртүрлі жекелеген пикеттердің қатысушылары бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта тұруы керек.
3. Жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды
өткізу бойынша қосымша реттелген тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілік
15. Жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткізудің белгіленген тәртібін бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап береді.
Жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттерді және демонстрацияларды өткізу кезінде оларға қатысушылардың азаматтарға, қоғамдық бірлестіктерге, мемлекетке келтірген материалдық залалы үшін заңда белгіленген тәртіп бойынша өтем жасалуға тиіс.
Жиналыс, митинг, шеру, пикет, демонстрация өткізілетін жерде қоғамдық тәртіпті сақтау, үй-жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және радиоландыру жөніндегі туындаған барлық қосымша шығындарды оларды ұйымдастырушылар өтейді.