О некоторых вопросах оценки эффективности организационного развития государственных органов
Совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 26 января 2017 года № 25 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 27 января 2017 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2017 года № 14817. Утратил силу совместным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 24 октября 2017 года и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 24 октября 2017 года № 232 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра информации и коммуникаций РК от 24.10.2017 № 379 и Председателя Агентства РК по делам государственной службы и противодействию коррупции от 24.10.2017 № 232 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 39 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 ПРИКАЗЫВАЕМ:
1.Утвердить:
1) Методику оценки эффективности организационного развития государственных органов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику оценки эффективности организационного развития Национального Банка Республики Казахстан по направлению "Управление персоналом", согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту информатизации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на официальное опубликование в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан, курирующего вопросы информатизации, и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, курирующего вопросы государственной службы.

Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 26 қаңтардағы № 25 және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 21 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 20 ақпанда № 14817 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 24 қазандағы № 379 және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 24 қазандағы № 232 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 24.10.2017 № 379 және ҚР Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 24.10.2017 № 232 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 39-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың ұйымдық даму тиімділігін бағалау әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ұйымдық даму тиімділігін бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпараттандыру департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ақпараттандыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне және мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ Д. Абаев
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы и противодействию коррупции
__________ К. Кожамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов
6 февраля 2017 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра информации и
коммуникаций Республики
Казахстан
от 26 января № 25 и
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 27 января № 21
Методика оценки эффективности организационного развития государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности организационного развития государственных органов (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Указ).
2. Методика предназначена для определения эффективности принимаемых мер по организационному развитию в центральных государственных (далее – ЦГО) и местных исполнительных органах областей, города республиканского значения, столицы (далее – МИО) (далее-оцениваемые государственные органы).
3. Оценка эффективности организационного развития государственных органов (далее – оценка эффективности) осуществляется согласно Графику проведения оценки эффективности деятельности, утверждаемому приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (далее – График оценки) по следующим направлениям:
1) управление персоналом;
2) применение информационных технологий.
4. Оценка эффективности осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
1) Администрацией Президента Республики Казахстан - оценка эффективности Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – уполномоченный орган по делам государственной службы) по направлению "Управление персоналом";
2) Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан - оценка эффективности Министерства информации и коммуникаций (далее – уполномоченный орган в сфере информатизации) по направлению "Применение информационных технологий";

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
__________ Д. Абаев
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
__________ Қ. Қожамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Т. Сүлейменов
6 ақпан 2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
26 қаңтардағы № 25
және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
27 қаңтардағы № 21
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен (бұдан әрі – Жарлық) бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Әдістеме орталық мемлекеттік органдардағы (бұдан әрі – ОМО) және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органындағы (бұдан әрі – ЖАО) (бұдан әрі – бағаланатын мемлекеттік органдар) ұйымдастырушылық даму жөніндегі қабылданып жатқан шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.
3. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиiмдiлiгiн бағалау (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін Қызмет тиімділігіне бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) персоналды басқару;
2) ақпараттық технологияларды қолдану.
4. Бағалауға уәкілетті келесі мемлекеттік органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті органдар) тиімділікті бағалауды жүзеге асырады:
1) "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган) тиімділігін бағалау - Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі;
2) "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің (бұдан әрі – ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган) тиімділігін бағалау - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі;

3) Уполномоченным органом по делам государственной службы - оценка эффективности ЦГО и МИО по направлению "Управление персоналом";
4) Юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата" (далее - сервисный интегратор "электронного правительства") - оценка эффективности ЦГО и МИО по направлению "Применение информационных технологий".
Для проведения оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" уполномоченным органом по делам государственной службы создается Рабочая группа из числа должностных лиц государственного органа (далее – Рабочая группа по направлению "Управление персоналом"). Состав Рабочей группы по направлению "Управление персоналом" утверждается приказом уполномоченного органа по делам государственной службы.
Для проведения оценки эффективности по направлению "Применение информационных технологий" при сервисном интеграторе "электронного правительства" создается Рабочая группа из числа должностных лиц сервисного интегратора "электронного правительства" (далее – Рабочая группа по направлению "Применение информационных технологий"). Состав Рабочей группы по направлению "Применение информационных технологий" определяется сервисным интегратором "электронного правительства".
Глава 2. Источники информации для оценки эффективности организационного
развития государственных органов
5. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку органы отчетную информацию на электронных и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) о количестве человеко-часов, отработанных государственными служащими по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;
2) информацию об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;
3) информацию о штатной численности государственного органа по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике;
4) отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
6. Информация для проведения оценки представляется на электронных и бумажных носителях уполномоченным органом в сфере информатизации в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченным органом по делам государственной службы в Администрацию Президента Республики Казахстан согласно Графику оценки.

3) "Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО және ЖАО тиімділігін бағалау - мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган;
4) "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ОМО және ЖАО тиімділігін бағалау - "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын (бұдан әрі - "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы) дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға.
"Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікке бағалау жүргізу үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан тұратын жұмыс тобы (бұдан әрі – "Персоналды басқару" бағыты жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. "Персоналды басқару" бағыты жөніндегі жұмыс тобының құрамы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
"Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша тиімділікке бағалау жүргізу үшін "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторының жанында "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторының лауазымды тұлғаларынан тұратын жұмыс тобы (бұдан әрі – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты жөніндегі жұмыс тобының құрамы "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен айқындалады.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалауға арналған ақпарат көздері
5. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде есептік (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша электрондық және қағаз тасығыштарда есептік ақпаратты:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметшілер жұмыс істеген адам-сағат саны туралы ақпаратты;
2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органда бос лауазымдарға орналасу конкурстарында бақылаушылардың қатысуы туралы ақпаратты;
3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның штат саны туралы ақпаратты;
4) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті ұсынады.
6. Бағалау жүргізуге арналған ақпаратты Бағалау кестесіне сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне электрондық және қағаз тасығыштарда ұсынады.

7. Оценка осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы на основании результатов анализа представленной информации по форме, согласно подпунктам 1), 2) и 3) пункта 5 настоящей Методики.
8. Оценка осуществляется сервисным интегратором "электронного правительства" на основании результатов анализа представленной информации по форме, согласно подпункта 4) пункта 5 настоящей Методики.
9. Уполномоченные на оценку органы проводят перепроверку отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.
10. Достоверность информации, предоставленной оцениваемыми государственными органами в уполномоченные на оценку органы для проведения оценки, обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся
в отчетной информации оцениваемых государственных органов
11. В соответствии с пунктом 41 Системы оценки уполномоченными на оценку органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка), при этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащая перепроверке определяется на основе системы управления рисками.
12. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности предоставленной оцениваемыми государственными органами отчетной информации.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченными на оценку органами для перепроверки данных по направлениям оценки эффективности, включает в себя следующее:
проведение уполномоченными на оценку органами мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике, по установлению соответствия представленной информации фактическим данным;
направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые государственные органы о представлении дополнительных сведений.
13. Проведение перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется согласно Графику оценки путем анализа подтверждающих документов, а также просмотра информационных систем.
14. Процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у оцениваемых государственных органов, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике (далее – Акт сверки).
15. В рамках перепроверки, уполномоченные на оценку органы, могут получать электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".

7. Бағалау осы Әдістеменің 5-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес нысан бойынша ұсынылған ақпараттың талдау нәтижелері негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
8. Бағалау осы Әдістеменің 5-тармағының 4) тармақшасына сәйкес нысан бойынша ұсынылған ақпараттың талдау нәтижелері негізінде "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен жүзеге асырылады.
9. Бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратын дәйектілік мәніне қайта тексеруді жүргізеді.
10. Бағалау жүргізу үшін бағалауға уәкілетті органдарға бағаланатын мемлекеттік органдар берген ақпараттың дәйектілігі бағаланатын мемлекеттік органдармен қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру
11. Бағалау жүйесінің 41-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады, бұл ретте бағаланатын мемлекеттік органдардың қайта тексеруге жататын есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалады.
12. Қайта тексеру бағаланатын мемлекеттік органдардың ұсынған есептік ақпаратының дәйектілігін анықтау мәніне жүргізіледі.
Тиімділікті бағалау бағыттары бойынша деректерді қайта тексеру үшін бағалауға уәкілетті органдар қабылдайтын ұйымдастыру шаралар кешені мыналарды қамтиды:
бағалауға уәкілетті органдардың осы Әдістемеде қарастырылған ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкестігін белгілеу бойынша іс-шараларды жүргізуі;
бағаланатын мемлекеттік органдарға осы Әдістемеде қарастырылған мәліметтердің сәйкестігін белгілеу бойынша қосымша мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды жолдау.
13. Мемлекеттік органдарда қайта тексеру іс-шараларын өткізу растайтын құжаттарды талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарастыру арқылы Бағалау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
14. Қайта тексеру рәсімі бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарды жинау, есептік ақпараттарға салыстыру жүргізу, осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік ақпараттағы деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісін (бұдан әрі – Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.
15. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдарға құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген таңбасы бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алуға болады.

Глава 4. Оценка по направлению "Управление персоналом"
Параграф 1. Общие положения
16. Оценка эффективности по направлению "Управление персоналом" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы по следующим критериям:
1) чистая сменяемость персонала;
2) переработки в государственном органе;
3) вовлеченность персонала;
4) укрепление меритократии.
17. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Управление персоналом" являются:
1) статистические данные государственных органов и данные автоматизированной электронно-пропускной системы;
2) данные мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан, по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемые в уполномоченный орган по делам государственной службы ежегодно;
3) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в оцениваемых государственных органах;
4) результаты опроса государственных служащих по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.
18. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются ЦГО и их ведомства, территориальные подразделения ЦГО и их ведомства в областях, городах Астане и Алматы, за исключением районных подразделений, а также МИО.
19. Оценка эффективности деятельности по направлению "Управление персоналом" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
H - общий балл по направлению "Управление персоналом";
T – балл по критерию "Чистая сменяемость персонала";
U – балл по критерию "Переработки в государственном органе";
E – балл по критерию "Вовлеченность персонала";
M – балл по критерию "Укрепление меритократии".
20. Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Параграф 2. Оценка по критерию "Чистая сменяемость персонала"
21. Оценка по данному критерию проводится на основе данных мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан.
22. Порядок расчета оценки по критерию "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы) (T):
1) Если показатель чистой сменяемости (t) меньше или равен 0,03, государственному органу присваивается максимальный балл (20 баллов).
Показатель чистой сменяемости рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
t – показатель чистой сменяемости персонала;
a – сведения о чистой сменяемости государственных служащих, полученных в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;
b – среднее количество административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа. (суммируется количество административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)).

4-тарау. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау Параграф 1. Жалпы ережелер
16. "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мынадай критерийлер бойынша жүзеге асырады:
1) персоналдың таза ауыспалығы;
2) мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау;
3) персоналды жұмылдыру;
4) меритократияны нығайту.
17. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалауды жүргізу үшін ақпарат дереккөздері мыналар:
1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері және автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректері;
2) жыл сайын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жай-күйі бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері;
3) бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерістердің нәтижелері;
4) осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметшілермен жүргізілген сауалнаманың нәтижелері болып табылады.
18. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері ОМО және олардың ведомстволары, аудандық бөлімшелерін қоспағанда, ОМО аумақтық бөлімшелері мен олардың облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы ведомстволары, сондай-ақ ЖАО болып табылады.
19. "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызмет тиімділігін бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
H = T + U + E + M ,
мұнда:
H - "Персоналды басқару" бағыты бойынша жалпы балл;
T – "Персоналдың таза ауыспалығы" критерийі бойынша балл;
U – "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша балл;
E – "Персоналды жұмылдыру" критерийі бойынша балл;
M – "Меритократияны нығайту" критерийі бойынша балл.
20. Балдар осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау үшін критерийлер мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
Параграф 2. "Персоналдың таза ауыспалығы" критерийі бойынша бағалау
21. Аталған критерий бойынша бағалау Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері негізінде жүргізіледі.
22. "Персоналдың таза ауыспалығы" (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) (T) критерийі бойынша бағалау есебінің тәртібі:
1) егер таза ауыспалықтың (t) көрсеткіші 0,03-ке тең немесе кем болса, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл беріледі (20 балл).
Таза ауыспалықтың көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
t – персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші;
a – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен жүргізілетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйі мониторингісі шеңберінде алынған мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәлімет;
b – мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес әкімшілік мемлекеттік лауазымдардың орташа саны (әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес әкімшілік мемлекеттік қызмет лауазымдарының саны қосылады да, жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4)).

2) если показатель чистой сменяемости (t) равен или больше 0,09, государственному органу присваивается 0 баллов по критерию.
3) в остальных случаях оценка по критерию рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
T – оценка государственного органа по критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (20);
t – показатель чистой сменяемости персонала.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Переработки в государственном органе"
23. Оценка по данному критерию проводится на основе отчетных данных государственных органов, указанных в подпункте 1) пункта 5 настоящей Методики, предоставляемых на основе данных автоматизированной электронно-пропускной системы.
24. Оценка ЦГО по критерию "Переработки в государственном органе" рассчитывается по следующей формуле:
),
где:
U – оценка ЦГО по критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (20);
a – среднее количество человеко-часов в государственном органе;
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
1 – коэффициент приведения полученных результатов к бальному значению;
2 – показатель жесткости, установленный исходя из среднего значения переработки свыше 4 часов в день.
Среднее количество человеко-часов определяется по следующей формуле:
,
где:
m – общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода, включая работы в сверхурочное время, а также по праздничным и выходным дням;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)).
Общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы.
Нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период определяется по следующей формуле:
,
где:
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
d – количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
30 – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска;
8 – продолжительность рабочего дня (в часах).
25. Если полученный результат по критерию "Переработки в государственном органе" составил значение со знаком минус, государственному органу присваивается 0 баллов.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.

2) егер таза ауыспалықтың (t) көрсеткіші 0,09-ға тең немесе артық болса, мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
3) басқа жағдайларда критерий бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
T – мемлекеттік органды критерийі бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (20);
t – персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.
Параграф 3. "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша бағалау
23. Аталған критерий бойынша бағалау осы Әдістеменің 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректері негізінде ұсынылатын, мемлекеттік органдардың есептік деректері негізінде жүргізіледі.
24. "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша ОМО бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
U – ОМО-ны критерий бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффиценті (20);
a – мемлекеттік органдағы адам-сағатының орташа саны;
b – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
1 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті;
2 – бір күнде 4 сағаттан астам тыс жұмыс жасау орта мәні негізінде белгіленген қатаңдық көрсеткіші.
Адам-сағатының орташа саны келесі формула арқылы анықталады:
мұнда:
m – мемлекеттік қызметшілердің мерзімнен тыс, сондай-ақ демалыс және мереке күндеріндегі жұмысты қоса алғанда, есептік кезеңде жасаған адам-сағатының жалпы саны;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша қызметкерлерінің нақты саны қосылады да, жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4)).
Есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс жасау сағатының жалпы саны автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
Есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы келесі формула арқылы анықталады:
,
мұнда:
b – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
d – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс күндерінің саны;
30 – ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының күндер саны;
8 – жұмыс күнінің ұзақтығы (сағат).
25. Егер "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша алынған нәтиже минус белгісімен болса, мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.

26. Оценка МИО по критерию "Переработки в государственном органе" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
U – оценка МИО по критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (20);
a – количество опрошенных работников МИО, отметивших вариант "постоянно задерживаюсь и работаю на выходных" в вопросе B опросника государственных служащих;
b – количество опрошенных работников МИО, отметивших вариант "часто, несколько раз в неделю" в вопросе B опросника государственных служащих;
c – общее количество опрошенных работников;
1 – коэффициент для приведения полученных результатов к бальному значению;
0,5 – показатель жесткости для снижения весового значения варианта ответа "часто, несколько раз в неделю" в вопросе B опросника государственных служащих.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
Параграф 4. Оценка по критерию "Вовлеченность персонала"
27. Оценка по данному критерию проводится на основе результатов опроса государственных служащих. Критерий "Вовлеченность персонала" оценивает отношение государственных служащих к своим обязанностям, уровень их мотивации и созданные условия труда в государственном органе.
28. Оценка по критерию "Вовлеченность персонала" рассчитывается по следующей формуле:
E = A + B + C + D,
где:
E – оценка государственного органа по критерию;
A – показатель "Основные потребности работника";
B – показатель "Поддержка руководством";
С – показатель "Взаимодействие с коллегами";
D – показатель "Профессиональный рост".
Максимальное значение по данному критерию составляет 40 баллов.
29. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 5 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
,
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствие с опросником по шкале от 1 до 5 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
4 – разница между максимальным (5) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 5.
30. Показатель А "Основные потребности работника" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
А – показатель "Основные потребности работника";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросника государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросника государственных служащих;

26. "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша ЖАО-ны бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
U – ЖАО-ны критерийі бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (20);
a – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамасында В сұрағының "үнемі жұмыстан кейін қалып, демалыс күндері де жұмыс істеймін" нұсқасын белгілеген ЖАО қызметкерлерінің саны;
b – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамасында В сұрағының "жиі, аптасына бірнеше рет" нұсқасын белгілеген ЖАО қызметкерлерінің саны;
c – сауалнама алынған қызметкерлердің жалпы саны;
1 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті;
0,5 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамасында В сұрағының "үнемі, аптасына бірнеше рет" жауап нұсқасының үлестік мәнін төмендету үшін қатаңдық көрсеткіші.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.
Параграф 4. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі бойынша бағалау
27. Аталған критерий бойынша бағалау мемлекеттік қызметшілерді сұрау нәтижелері негізінде жүргізіледі. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі мемлекеттік қызметшілердің өз міндеттеріне деген көзқарасын, олардың ынталандыру деңгейін және мемлекеттік органдағы жасалған жұмыстың қолайлы жағдайын бағалайды.
28. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
E = A + B + C + D,
мұнда:
E – мемлекеттік органды критерийі бойынша бағалау;
A – "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" көрсеткіші;
B – "Басшылықтың қолдауы" көрсеткіші;
С – "Әріптестермен өзара іс-қимыл" көрсеткіші;
D – "Кәсіби өсу" көрсеткіші.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 40 балды құрайды.
29. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
4 – 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (5) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
30. "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" А көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
А – "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i1 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 1 тұжырыммен келісу индексі;
i2 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 2 тұжырыммен келісу индексі;

i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
31. Показатель В "Поддержка руководством" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
B – показатель "Поддержка руководством";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросника государственных служащих;
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросника государственных служащих;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
32. Показатель C "Взаимодействие с коллегами" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
C – показатель "Взаимодействие с коллегами";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросника государственных служащих;
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросника государственных служащих;
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросника государственных служащих;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
33. Показатель D "Профессиональный рост" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
D – показатель "Профессиональный рост";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросника государственных служащих;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
Параграф 5. Оценка по критерию "Укрепление меритократии"
34. Оценка по данному критерию проводится на основе отчетных данных государственных органов, указанных в подпункте 2) пункта 5 настоящей Методики и результатов опроса государственных служащих.
35. Оценка по критерию "Укрепление меритократии" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
М – оценка государственного органа по критерию;
A – показатель "Прозрачность конкурсных процедур";
B – показатель "Соблюдение меритократии".
Максимальное значение по данному показателю составляет 20 баллов.
36. Показатель А "Прозрачность конкурсных процедур" рассчитывается по следующей формуле:
где:
А – показатель "Прозрачность конкурсных процедур";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с участием наблюдателей;
b – общее количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.

i3 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 3 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
31. "Басшылықтың қолдауы" В көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
B – "Басшылықтың қолдауы" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 4 тұжырыммен келісу индексі;
i5 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 5 тұжырыммен келісу индексі;
i6 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 6 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
32. "Әріптестермен өзара іс-қимыл" С көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C – "Әріптестермен өзара іс-қимыл" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i7 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 7 тұжырыммен келісу индексі;
i8 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 8 тұжырыммен келісу индексі;
i9 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 9 тұжырыммен келісу индексі;
i10 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 10 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
33. "Кәсіби өсу" D көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
D – "Кәсіби өсу" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i11 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 11 тұжырыммен келісу индексі;
i12 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 12 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
Параграф 5. "Меритократияны нығайту" критерийі бойынша бағалау
34. Аталған критерий бойынша бағалау осы Әдістеменің 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік органдардың есептік деректері және мемлекеттік қызметшілер арасында сауалнама жүргізу нәтижелері негізінде жүргізіледі.
35. "Меритократияны нығайту" критерийі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
M = A + B,
мұнда:
М – мемлекеттік органды критерийі бойынша бағалау;
A – "Конкурстық рәсімдердің айқындығы" көрсеткіші;
B – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.
36. "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" А көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
А – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a – мемлекеттік органда қадағалаушылардың қатысуымен бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстарының саны;
b – бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың жалпы саны.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.

37. Показатель B "Соблюдение меритократии" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
В – показатель "Соблюдение меритократии";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i13 – индекс согласия с утверждением 13 опросника государственных служащих;
i14 – индекс согласия с утверждением 14 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
38. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 5 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
,
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x –среднее арифметическое значение оценки в соответствие с опросником по шкале от 1 до 5 (сумма значений утверждений деленное на количество опрощенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
4 – разница между максимальным (5) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 5.
Глава 5. Оценка по направлению "Применение информационных технологий"
Параграф 1. Общие положения
39. Оценка эффективности по направлению "Применение информационных технологий" осуществляется в соответствие с критерием "эффективность использования информационных систем".
Критерий "эффективность использования информационных систем" направлен на выявление эффективности функционирующих информационных систем государственного органа, а также уровня удовлетворенности по применению информационных технологий.
40. По данному критерию определены следующие показатели, в соответствии с которыми присваиваются баллы:
1) охват внедрения информационных систем в государственные органы и их использование;
2) уровень удовлетворенности информатизацией.
Баллы присваиваются с учетом степени значимости показателей по развитию информационных технологий следующим образом:
по показателю "Охват внедрения информационных систем в государственные органы и их использование" присваивается балл, равный 50, с учетом того, что по данный показатель выявляет уровень внедрения, востребованность и использование информационных систем в государственных органах (в структурных подразделениях и ведомствах, а также в МИО).
по показателю "Уровень удовлетворенности информатизацией" присваивается балл, равный 50 с учетом того, что данный показатель выявляет степень удовлетворенности применения информационных технологий.
41. Оценке по данному направлению подлежат все информационные системы в государственном органе (далее – ИС ГО), за исключением информационных систем, направленных на автоматизацию вспомогательных процессов государственных органов (таких как кадровый учет, бухгалтерский учет, учет рабочего времени).

37. "Меритократияны сақтау" В көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
В – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i13 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 13 тұжырыммен келісу индексі;
i14 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 14 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
38. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
4 – 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (5) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
5-тарау. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау Параграф 1. Жалпы ережелер
39. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша тиімділікті бағалау "ақпараттық жүйелерді қолдану тиімділігі" критерийіне сәйкес жүзеге асырылады.
"Ақпараттық жүйелерді қолдану тиімділігі" критерийі мемлекеттік органның қызмет атқаратын ақпараттық жүйелерінің тиімділігін, сондай-ақ ақпараттық технологияларды қолдану бойынша қанағаттану деңгейін айқындауға бағытталған.
40. Аталған критерий бойынша келесі көрсеткіштер анықталды, соған сәйкес балдар қойылады:
1) мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы мен оларды пайдалануы;
2) ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі.
Балдар ақпараттық технологияларды дамыту жөніндегі көрсеткіштердің маңыздылық дәрежесін ескерумен мынадай үлгіде қойылады:
"Мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы мен оларды пайдалануы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органдарда (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ ЖАО) ақпараттық жүйелерді енгізу, қажеттілік және пайдалану деңгейін айқындайтынын ескере отырып 50-ге тең балл қойылады.
"Ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі" көрсеткіші бойынша ақпараттық технологияларды қолданудағы қанағаттану дәрежесін айқындайтынын ескере отырып 50-ге тең балл қойылады.
41. Аталған бағыт бойынша бағалау мемлекеттік органдардың қосалқы процестерін (кадрлық есепке алу, бухгалтерлік есепке алу, жұмыс уақытын есепке алу сияқты) автоматтандыруға бағытталған ақпараттық жүйелерін қоспағанда, мемлекеттік органдағы барлық ақпараттық жүйелер (бұдан әрі – МО АЖ) жатады.

42. Оценка эффективности деятельности государственных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" определяется как сумма значений показателей оценки развития информационных технологий в соответствии с определенными весовыми баллами, указанными в приложении 9 к настоящей Методике.
Параграф 2. Оценка по показателю "Охват внедрения информационных систем в государственные органы и их использование"
43. Сервисный интегратор "электронного правительства" в ходе оценки по данному показателю выявляет уровень внедрения, востребованность и использование информационных систем в государственных органах (в структурных подразделениях и ведомствах, а также в МИО).
44. Оценка по данному показателю в отношении уполномоченного органа в сфере информатизации проводится Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан согласно пунктам 45-51 настоящей Методики.
45. Оценка по показателю "Охват внедрения информационных систем в государственные органы и их использование" производится по следующим параметрам:
1) охват внедрения информационных систем в ЦГО и МИО (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО);
2) доля использования информационных систем.
46. Оценка по параметру "Охват внедрения информационных систем в ЦГО и МИО (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО)" проводится на основе отчета, предоставленного государственным органом по форме, согласно таблице 1 приложения 4 к настоящей Методике.
47. Расчет оценки по параметру "Охват внедрения информационных систем в ЦГО и МИО (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО)" производится путем деления количества подразделений (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО) государственного органа, в которых установлена ИС ГО, на количество подразделений (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО) государственного органа, где подлежит внедрение ИС ГО, с последующим умножением на коэффициент:
1) для ЦГО:
,
2) для МИО:
,
где:
x1, у1– оценка по данному параметру;
m - количество ЦГО и МИО (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО), где внедрена ИС ГО;
l - количество ЦГО и МИО (структурные подразделения и ведомства, а также в МИО), где подлежит внедрение ИС ГО;
k1 - коэффициент для ЦГО, равный 30;
k2 - коэффициент для МИО, равный 30;
n - количество информационных систем;
i - порядковый номер информационной системы.
Например, в государственном органе ИС ГО внедрена в 5 из 10 подразделений, где подлежит внедрение данной ИС ГО. При расчете балла по данному параметру для ЦГО применяется коэффициент, равный 30 (5/10*30 = 15 баллов), для МИО применяется коэффициент, также равный 30 (5/10*30 =15 баллов).

42. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қызметінің тиімділігін бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшада көрсетілген анықталған үлестік балдарға сәйкес ақпараттық технологиялардың дамуын бағалау көрсеткіштерінің мәнінің сомасы ретінде анықталады.
Параграф 2. "Мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы мен оларды пайдалануы" көрсеткіші бойынша бағалау
43. "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы аталған көрсеткіш бойынша бағалау барысында мемлекеттік органдарда (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ ЖАО) ақпараттық жүйелерді енгізу, қажеттілік пен пайдалану деңгейін айқындайды.
44. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға қатысты аталған көрсеткіш бойынша бағалау осы Әдістеменің 45-51-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен жүргізіледі.
45. "Мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы мен оларды пайдалануы" көрсеткіші бойынша бағалау келесі параметрлер арқылы жүзеге асырылады:
1) ОМО мен ЖАО-да ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ ЖАО);
2) ақпараттық жүйелерді пайдалану үлесі.
46. "ОМО мен ЖАО-да ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ ЖАО)" параметрі бойынша бағалау мемлекеттік органның осы Әдістемеге 4-қосымшадағы 1-кестеге сәйкес нысан бойынша ұсынған есебі негізінде жүргізіледі.
47. "ОМО мен ЖАО-да ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ ЖАО)" параметрі бойынша есептеу МО АЖ орнатылған мемлекеттік органдардың бөлімшелер (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар, сондай-ақ ЖАО) санын, МО АЖ енгізуге жататын мемлекеттік органдардың бөлімшелер (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар, сондай-ақ ЖАО) санына бөліп, келесі коэфициентке көбейтумен орындалады:
1) ОМО үшін:
2) ЖАО үшін:
мұнда:
x1, у1– осы параметр бойынша бағалау;
m – МО АЖ орнатылған ОМО және ЖАО бөлімшелер (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар, сондай-ақ ЖАО) саны;
l – МО АЖ енгізуге жататын ОМО және ЖАО бөлімшелер (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар, сондай-ақ ЖАО) саны;
k1 – 30-ға тең ОМО үшін коэффициент;
k2 – 30-ға тең ЖАО үшін коэффициент;
n – ақпараттық жүйелер саны;
i – ақпараттық жүйенің реттік нөмірі.
Мысалы, мемлекеттік органда МО АЖ МО АЖ ендіруге жататын 10 бөлімшенің 5-нде ендірілген. Осы параметр бойынша есептеу ОМО үшін коэффициент 30-ға тең (5/10*30 = 15 балл), ЖАО үшін коэффициент те 30-ға тең (5/10*30 =15 балл).

48. Перепроверка отчета государственного органа выполняется путем просмотра клиентской версии ИС ГО, а также в соответствие с нормативно технической документаций (далее – НТД). В случае наличия в государственном органе ИС ГО с ограниченным доступом, просмотр осуществляется путем предоставления государственным органом доступа к ИС ГО. Внедрение считается выполненным в случае выполнения операций по принципу "запрос-ответ" между клиентскими версиями ИС ГО.
49. Оценка по параметру "Доля использования информационных систем" проводится на основе отчета, предоставленного государственным органом по форме, согласно таблице 2 приложения 4 к настоящей Методике.
50. Расчет оценки по параметру "Доля использования информационных систем" определяется путем деления количества использующих информационную систему пользователей на количество подключенных пользователей к информационной системе с последующим умножением на коэффициент:
,
где:
x – оценка по данному показателю;
c– количество использующих информационную систему пользователей;
d – количество подключенных пользователей к информационной системе;
k – коэффициент, равный 20.
51. Под понятием "использующих информационную систему" понимается использование сотрудником информационной системы в ежедневной работе в части исполнения функций или оказания государственных услуг в соответствие с НТД.
52. По данному параметру оценка официальных интернет-ресурсов государственных органов не проводится.
Параграф 3. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности информатизацией"
53. Сервисный интегратор "электронного правительства" в ходе оценки по данному показателю выявляют степень удовлетворенности применения информационных технологий.
54. Оценка по данному показателю в отношении уполномоченного органа в сфере информатизации проводится Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан согласно пунктам 55-61 настоящей Методики.
55. Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности информатизацией" проводится на основе результатов опроса государственных служащих по следующим параметрам:
1) удовлетворенность информационными системами;
2) информационно-коммуникационная инфраструктура государственного органа;
3) процессы управления информатизацией государственного органа;
4) уровень информационной безопасности.
Оценка по показателю "Уровень удовлетворенности информатизацией" рассчитывается путем суммирования значений параметров оценки:
где:
O – оценка государственного органа по показателю;
I – параметр "Удовлетворенность информационными системами";
T– параметр "Информационно-коммуникационная инфраструктура государственного органа";
P– параметр "Процессы управления информатизацией государственного органа";
B – параметр "Уровень информационной безопасности".
Максимальное значение по показателю составляет 50 баллов.

48. Мемлекеттік органның есебін қайта тексеру МО АЖ клиенттік нұсқада қарау жолымен, сондай-ақ нормативтік-техникалық құжаттамаларға (бұдан әрі - НТҚ) сәйкес орындалады. Егер мемлекеттік органда МО АЖ-ға шектеулі қолжетімділік болса, қарау мемлекеттік органмен МО АЖ-ға қолжетімділікті ұсыну арқылы жүзеге асырылады. МО АЖ клиенттік нұсқалар арасында "сұрау салу - жауап алу" принципі бойынша операциялар орындалған жағдайда ғана ендіру орындалды деп саналады.
49. "Ақпараттық жүйелерді пайдалану үлесі" параметрі бойынша бағалау осы Әдістемеге 4-қосымшадағы 2-кестеге сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның ұсынған есебі негізінде жүргізіледі.
50. "Ақпараттық жүйелерді пайдалану үлесі" параметрі бойынша бағалауды есептеу ақпараттық жүйелерді пайдаланатын қолданушылардың санын ақпараттық жүйеге қосылған қолданушылар санына бөліп, келесі коэффициентке көбейтумен анықталады:
мұнда
x – аталған көрсеткіш бойынша бағалау;
c – ақпараттық жүйелерді пайдаланатын қолданушылардың саны;
d – ақпараттық жүйеге қосылған қолданушылар саны;
k –20-ға тең коэффициент.
51. "Ақпараттық жүйелерді пайдаланушы" ұғымы ретінде қызметкермен ақпараттық жүйені күнделікті жұмысында НТҚ сәйкес функцияларды орындау мен мемлекеттік қызметтерді көрсетуде пайдалануды айтамыз.
52. Аталған параметр бойынша мемлекеттік органның ресми интернет-ресурстарын бағалау жүргізілмейді.
Параграф 3. "Ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі" көрсеткіші бойынша бағалау
53. "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы аталған көрсеткіш бойынша бағалау барысында ақпараттық технологияларды қолданудағы қанағаттану дәрежесін айқындайды.
54. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға қатысты аталған көрсеткіш бойынша бағалау осы Әдістеменің 55-61-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен жүргізіледі.
55. "Ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі" көрсеткіші бойынша бағалау мемлекеттік қызметшілер арасында сауалнама жүргізу нәтижелері негізінде келесі параметрлер арқылы жүргізіледі:
1) ақпараттық жүйелерге қанағаттану;
2) мемлекеттік органның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы;
3) мемлекеттік органның ақпараттандыруды басқару процестері;
4) ақпараттық қауіпсіздік деңгейі.
"Ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі" көрсеткіші бойынша бағалау параметрлерге қойылған бағалардың сомасымен есептеледі:
,
мұнда:
O – мемлекеттік органды көрсеткіш бойынша бағалау;
I – "Ақпараттық жүйелерге қанағаттану" параметрі;
T – "Мемлекеттік органның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы" параметрі;
P – "Мемлекеттік органның ақпараттандыруды басқару процестері" параметрі;
B – "Ақпараттық қауіпсіздік деңгейі" параметрі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 50 балды құрайды.

56. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 5 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
,
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствие с опросником по шкале от 1 до 5 (сумма значений утверждений деленное на количество опрощенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
4 – разница между максимальным (5) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 5.
57. Опрос государственных служащих по данному показателю будет проводиться по форме, согласно приложению 6 к настоящей Методике.
58. Оценка по параметру "Удовлетворенность инфомационными системами" производится по следующей формуле:
,
где:
k1 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (15);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросника государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросника государственных служащих;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросника государственных служащих;
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по параметру составляет 15 баллов.
59. Оценка по параметру "Информационно-коммуникационная инфраструктура государственного органа" производится по следующей формуле:
,
где:
k2 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (15);
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросника государственных служащих;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросника государственных служащих;
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по параметру составляет 15 баллов.
60. Оценка по параметру "Процессы управления информатизацией государственного органа" производится по следующей формуле:
,
где:
k3 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросника государственных служащих;
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросника государственных служащих;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по параметру составляет 10 баллов.
61. Оценка по параметру "Уровень информационной безопасности" производится по следующей формуле:
,
где:
k4 – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросника государственных служащих;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросника государственных служащих.
Максимальное значение по параметру составляет 10 баллов.

56. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
4 – 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (5) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
57. Аталған көрсеткіш бойынша мемлекеттік қызметшілер арасындағы сауалнама осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі
58. "Ақпараттық жүйелерге қанағаттану" параметрі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
k1 – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (15);
i1 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 1 тұжырыммен келісу индексі;
i2 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 2 тұжырыммен келісу индексі;
i3 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 3 тұжырыммен келісу индексі;
i4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 4 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған параметр бойынша ең жоғарғы мәні 15 балды құрайды.
59. "Мемлекеттік органның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы" параметрі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
k2 – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (15);
i5 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 5 тұжырыммен келісу индексі;
i6 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 6 тұжырыммен келісу индексі;
i7 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 7 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған параметр бойынша ең жоғарғы мәні 15 балды құрайды.
60. "Мемлекеттік органның ақпараттандыруды басқару процестері" параметрі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
k3 – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i8 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 8 тұжырыммен келісу индексі;
i9 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 9 тұжырыммен келісу индексі;
i10 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 10 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған параметр бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
61. "Ақпараттық қауіпсіздік деңгейі" параметрі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
,
мұнда:
k4 – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i11 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 11 тұжырыммен келісу индексі;
i12 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнамадағы 12 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған параметр бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.

Глава 6. Общая оценка эффективности организационного развития
государственного органа
62. Общая оценка эффективности организационного развития государственных органов определяется по следующей формуле:
где:
О – общая оценка по блоку "Организационное развитие государственных органов";
H – итоговая оценка по направлению "Управление персоналом";
I – итоговая оценка по направлению "Применение информационных технологий".
63. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа. Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа. Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность оцениваемого государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 49,99 баллов.
Глава 7. Заключение о результатах оценки эффективности
организационного развития государственного органа
64. Администрацией Президента Республики Казахстан формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности уполномоченного органа по делам государственной службы по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган по делам государственной службы.
65. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации с последующим направлением в сервисный интегратор "электронного правительства".
66. Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности уполномоченного органа в сфере информатизации по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган в сфере информатизации.
67. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в сервисный интегратор "электронного правительства".

6-тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму тиімділігін жалпы бағалау
62. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму тиімділігін жалпы бағалау келесі формула арқылы анықталады:
мұнда:
О – "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогы бойынша жалпы бағалау;
H – "Персоналды басқару" бағыты бойынша қорытынды бағалау;
I – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қорытынды бағалау.
63. Бағалаудан алынған нәтижелерге сәйкес бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімділігі деңгейі анықталады. Бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімділігінің деңгейі бағалау көрсеткіші 90-нан 100-ге дейін болса жоғары, ал 70-тен 89,99-ға дейін орта деңгей, 50-ден 69,99-ға дейін төменгі деңгей болады. Бағалау нәтижелері бойынша 49,99-дан төмен балл алған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
7-тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
64. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
65. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдерін жүргізіп болған соң, тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі, кейіннен "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына бағытталады.
66. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
67. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдерін жүргізіп болған соң, тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына енгізеді.

68. Уполномоченным органом по делам государственной службы формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике и представляется в оцениваемые государственные органы.
69. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности уполномоченным органом по делам государственной службы представляется заключение о результатах оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" в сервисный интегратор "электронного правительства".
70. Сервисным интегратором "электронного правительства" формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике и представляется в оцениваемые государственные органы.
Заключения о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (далее – Заключение) формируются сервисным интегратором "электронного правительства" по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике и представляются в уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 8. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных
государственных органов
71. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правопреемника.
72. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года проводится анализ его деятельности, результаты которого учитываются в рамках оценки государственного органа-правопреемника и используются в качестве рекомендаций.
73. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа в период с начала года, следующего за оцениваемым периодом, до установленных графиком оценки сроков представления государственными органами отчетных данных результаты оценки по переданным функциям и полномочиям направляются в качестве рекомендаций в государственный орган-правопреемник.

68. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органның тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
69. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдерін жүргізіп болған соң, "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына ұсынады.
70. "Электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынылады.
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.
8-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттiк органдарды бағалау тәртібі
71. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған органды бағалау құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және есептеу кезінде құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалаудың қорытынды балы ескеріледі.
72. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде аталған органды бағалау жүзеге асырылмайды. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалау шеңберінде ескеріледі және ұсынымдар ретінде пайдаланылады.
73. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың басынан бастап, мемлекеттік органдардың есепті деректерді беру мерзімдері бағалау кестесінде белгіленгенге дейінгі кезеңде қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде аталған мемлекеттік органды бағалау бағаланатын кезеңдегі нәтижелер ескеріле отырып жүзеге асырылады. Берілген функциялар мен өкілеттіктер бойынша бағалау нәтижелері құқықтық мирасқор - мемлекеттік органға ұсынымдар ретінде беріледі.

Глава 9. Процедура обжалования результатов оценки
74. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку органы.
75. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемому государственному органу необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченные на оценку органы соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
76. Для проведения процедуры обжалования по направлению "Управления персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы создается Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
77. Для проведения процедуры обжалования по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации создается Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
78. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, в уполномоченных на оценку органах формируются и вносятся на рассмотрение Специальной комиссии таблицы разногласий по форме, согласно приложению 13 к настоящей Методике.
79. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, подавших возражения, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
80. Специальная комиссия принимает решение согласиться либо не согласиться с возражениями оцениваемых государственных органов.
81. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем оцениваемого государственного органа.
82. В соответствие с Указом уполномоченные на оценку органы в течение пятнадцати календарных дней направляют в рабочий орган Комиссии по оценке эффективности деятельности государственных органов и оцениваемые государственные органы результаты обжалования о принятии либо непринятии возражений. Результаты обжалования уполномоченного на оценку органа о принятии либо непринятии возражений пересмотру не подлежат.

9-тарау. Бағалау нәтижелерiне шағымдану рәсімі
74. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жібереді.
75. Бағалау нәтижелеріне қарсылық болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға тиісті хабарламаны ұсынуы қажет. Белгіленген мерзім өткен соң бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылығы қабылданбайды.
76. "Персоналды басқару" бағыты бойынша шағымдану рәсімін жүргізу үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда Арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметшілер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы мен саны бағалауға уәкілетті органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
77. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша шағымдану рәсімін жүргізу үшін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда Арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметшілер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы мен саны бағалауға уәкілетті органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
78. Бағалауға уәкілетті органмен бағаланатын мемлекеттік органдардың расталған құжаттарымен қарсылықтарын алған сәтінен бастап бес жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және Келіспеушіліктер кестесі осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Арнайы комиссияға қарауға енгізіледі.
79. Қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерін объективті анықтау бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың бағылауда өкiлдері қатысқан қызметшілер шақырылып, отырысты Арнайы комиссия өткізеді.
80. Арнайы комиссия бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтармен келісу немесе келіспеу шешімін кабылдайды.
81. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелерi және қаралатын қарсылықтардың қорытындылары туралы алқа шешiмінің қабылдануы бойынша Келіспеушіліктер кестесін Арнайы комиссияның төрағасы және бағаланатын мемлекеттік органның өкілдері пысықтайды және қол қояды.
82. Жарлыққа сәйкес бағалауға уәкілетті органдар он бес жұмыс күннің ішінде Мемлекеттік органдардың қызметі тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның жұмыс органына және бағаланатын мемлекеттік органдарға қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы негізделген қорытындыны жібереді. Бағалауға уәкілетті органның шағымдану нәтижесінде қарсылықтарды қабылдауы немесе қабылдамауы туралы қайта қарастыруға жатпайды.

83. В случае принятия возражений уполномоченные на оценку органы вносят соответствующие корректировки в заключение о результатах оценки эффективности.
Глава 10. Процедура определения своевременности, полноты и
достоверности отчетной информации
84. Оцениваемые государственные органы своевременно представляют/размещают полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
85. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемых государственных органов по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
86. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение оцениваемыми государственными органами несвоевременной отчетной информации вычитается 1,5 (полтора) штрафных балла.
За отсутствие отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.
87. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другое), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.
За представление/размещение оцениваемыми государственными органами неполной отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.
88. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты фиксируются в Акте сверки, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов.
За представление/размещение оцениваемыми государственными органами недостоверной отчетной информации вычитается 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление/размещение недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 6,5 баллов.
89. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Выводы и рекомендации".
Приложение 1
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Информация о количестве человеко-часов, отработанных государственными служащими
№ п\п
Полное наименование структурного подразделения в соответствии со штатным расписанием государственного органа
Количество человеко-часов, отработанных в структурном подразделении
Средняя фактическая численность структурного подразделения*
1
Центральный аппарат государственного органа (департамент, управление и так далее)
1.1
Территориальные подразделения государственного органа
2
Ведомства государственного органа (управление и так далее)
2.2
Территориальные подразделения ведомства
Итого
* суммируется фактическая численность работников в структурном подразделении
оцениваемого государственного органа по состоянию на последний день каждого квартала и
делится на количество кварталов в году (4).
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
государственного органа                   ____________ ______________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 2
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Информация об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных
должностей в государственном органе
№ п\п
Состоявшиеся в отчетном периоде конкурсы на занятие вакантных должностей в государственном органе (с указанием номера протокола о проведении конкурса)
Присутствие наблюдателя*
да
нет
Внутренний конкурс среди государственных служащих данного государственного органа
1
2
3
Внутренний конкурс среди государственных служащих всех государственных органов
1
2
3
Общий конкурс
1
2
3
* поставить метку в столбце "да" или "нет"
Итого в отчетном периоде проведено конкурсов: __________ (вписать количество).
Из них с участием наблюдателей: ________________ (вписать количество)
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
государственного органа              ______________ _________________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 3
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Информация о штатной численности государственного органа
Количество административных должностей согласно штатному расписанию по состоянию на последний день квартала.
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
Руководитель государственного органа _____________ ______________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
государственного органа ______________ ______________________
(подпись)        (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 4
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Отчет по применению информационных технологий
________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
Отчет по показателю "Охват внедрение информационных систем в государственные
органы и их использование"
Таблица 1. По параметру "Охват внедрение информационных систем в центральные
государственные и местные исполнительные органы (структурные подразделения и
ведомства, а также в местные исполнительные органы)"
Охват внедрение информационных систем в центральные государственные и местные исполнительные органы (структурные подразделения и ведомства, а также в местные исполнительные органы)
№ п/п
Наименование информационной системы
Наименование подразделений, подлежащих внедрению информационной системы государственного органа
Наименование подразделений, имеющих внедрение информационной системы государственного органа
Наименование местного исполнительного органа, подлежащих внедрению информационной системы государственного органа
Наименование местного исполнительного органа, имеющих внедрение информационной системы государственного органа
1
2
3
4
5
6
Таблица 2. По параметру "Доля использования информационных систем"
№ п/п
Наименование информационной системы
Количество использующих информационную систему пользователей
Количество подключенных пользователей к информационной системе
1
2
3
4
Приложение 5
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Опросный лист
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и
противодействию коррупции проводит опрос в целях оценки эффективности управления
персоналом государственных органов. Опрос носит анонимный характер.
Вопрос A. Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени
согласия по шкале от 1 до 5, где 1 – совершенно не согласен, 5 – полностью согласен.
Утверждения (i)
Совершенно не согласен
Полностью согласен
Я знаю, что именно ожидают от меня на работе
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Я располагаю всем необходимым для выполнения моей работы
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Я понимаю, как моя работа вносит вклад в реализацию стратегического плана моего госоргана
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
У меня есть возможность ежедневно заниматься тем, что я умею лучше всего
1 …… 2 …… 3 …… 4 …5
За последние семь дней меня похвалили за хорошую работу
1 …… 2 …… 3 …… 4 …5
Мой руководитель проявляет заботу обо мне как о личности
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
На работе с моим мнением считаются
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Задачи, которые ставит перед собой госорган, позволяют мне чувствовать мою работу важной
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Мои коллеги считают своим долгом работать хорошо
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Здесь работает один из моих хороших друзей
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
За последние шесть месяцев на работе со мной беседовали о моем прогрессе в работе
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
В течение прошедшего года у меня были возможности для учебы и профессионального роста
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
На работу в мой госорган принимают талантливых и квалифицированных работников
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
В моем госоргане повышение получают достойные работники
1 …… 2 …… 3 …… 4 … 5
Вопрос B. Приходилось ли вам задерживаться после работы, работать в выходные или праздничные дни без письменного распоряжения руководства? (один вариант ответа)
1. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
4. Постоянно задерживаюсь и работаю на выходных
2. Редко, несколько раз в месяц
5. Затрудняюсь ответить
3. Часто, несколько раз в неделю
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:

83. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда, бағалауға уәкілетті органдар тиімділікті бағалау нәтижелер туралы қорытындыларға тиісті түзетулер енгізеді.
10-тарау. Есептік ақпараттың нақтылығы мен толықтығын, дәйектілігін анықтау рәсімі
84. Бағаланатын мемлекеттік органдар Бағалау кестесіне сәйкес толық әрі нақты есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
85. Егер есептік ақпаратты уақтылы, толық, дәйексіз ұсынған/орналастырған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік органдардың аталған блогы бойынша қорытынды бағасынан айыппұл балдары шегеріледі.
86. Бағалау кестесімен қарастырылған мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы емес деп танылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдар мерзімнен кеш уақтылы емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 1,5 (бір жарым) айыппұл балдары шегеріледі.
Есептік ақпараттың жоқтығы үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
87. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын талаптармен қарастырылған элементтердің жоқтығынан (қосымша, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мағынасы және т.б.) есептік ақпарат толық емес деп танылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдар толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
88. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат дәйексіз деп танылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында болатын, деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша жасалған Салыстыру актісінде көрсетілген фактілер жазылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдар дәйексіз есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір жазылған факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі. Ұсынылған/орналастырылған дәйексіз ақпарат үшін айыппұл балдардың сомасы 6,5 балдан аспауы тиіс.
89. Шегерулер туралы ақпарат Қорытындыда "Қорытынды мен ұсынымдар" бөлімінде көрсетіледі.
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызметшілер жұмыс істеген адам-сағатының саны туралы ақпарат
№ р\с
Мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес құрылымдық бөлімшенің толық атауы
Құрылымдық бөлімшеде жұмыс істеген адам-сағатының саны
Құрылымдық бөлімшенің орташа нақты саны*
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты (департамент, басқарма және тағы басқалар)
1.1
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері
2
Мемлекеттік органның ведомстволары ( басқарма және тағы басқалар)
2.2
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері
Қорытынды
* бағаланатын мемлекеттік органның әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күй бойынша құрылымдық бөлімшедегі қызметкерлердің нақты санының қосындысы жылдағы тоқсан санына бөлінеді (4).
Мемлекеттік органның
басшысы                                     _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                     _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу )
"____"______________20___жыл
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік органда бос лауазымдарға орналасу конкурстарында бақылаушылардың қатысуы туралы ақпарат
№ р\с
Есептік кезеңде мемлекеттік органда бос лауазымдарды алу үшін өткен конкурстар (конкурстың өтуі туралы хаттама нөмірін көрсетуімен)
Бақылаушының қатысуы*
иә
жоқ
Осы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілері арасындағы ішкі конкурс
1
2
3
Барлық мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілер арасындағы ішкі конкурс
1
2
3
Жалпы конкурс
1
2
3
* бағанда "иә" немесе "жоқ" белгісін қою
Нәтижесінде есептік кезеңде __________ (санын жазу) конкурс өткізілді.
Соның ішінде: ________________ (санын жазу) бақылаушылардың қатысуымен.
Мемлекеттік орган басшысы                   _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                     _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу )
"____"______________20___жыл
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
3-қосымша
нысан
Мемлекеттік органның штат саны туралы ақпарат
Тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша штаттық кестеге сәйкес әкімшілік лауазымдар саны
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
Мемлекеттік органның басшысы                   _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                     _____________ ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазу )
"____"______________20___жыл
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
4-қосымша
нысан
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп
_______________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
"Мемлекеттік органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы мен оларды пайдалануы" көрсеткіші бойынша есеп
1-кесте. "Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарда)" параметрі бойынша
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарда ақпараттық жүйелердің енгізілуінің қамтылуы (құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволарда, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарда)
№ р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Ақпараттық жүйені енгізуге жататын мемлекеттік орган бөлімшелерінің атауы
Ақпараттық жүйе енгізілген бар мемлекеттік орган бөлімшелерінің атауы
Ақпараттық жүйені енгізуге жататын мемлекеттік органның жергілікті атқарушы органдарының атауы
Ақпараттық жүйе енгізілген бар мемлекеттік органның жергілікті атқарушы органдарының атауы
1
2
3
4
5
6
2-кесте. "Ақпараттық жүйелерді пайдалану үлесі" параметрі бойынша
№р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Ақпараттық жүйені пайдаланатын қолданушылар саны
Ақпараттық жүйеге қосылған қолданушылар саны
1
2
3
4
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
5-қосымша
нысан
Сауалнама парағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі мемлекеттік органдардың персоналды басқарудың тиімділігін бағалау мақсатында сауалнама өткізеді. Сауалнама жасырын сипатта өтеді.
A сұрақ. Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 – мүлдем келіспеймін, 5 – толық келісемін.
Тұжырымдар (i)
мүлдем келіспеймін
толық
келісемін
1. Менен жұмыста нақты не күтетінін білемін
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
2. Мен өз жұмысымды атқару үшін барлық қажетті заттарға иемін
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
3. Мен өз жұмысымның мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын жүзеге асыру үшін өз үлесін қосатынын түсінемін
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
4. Мен күнделікті өзім ең жақсы атқара алатын істермен айналысуға мүмкіндігім бар
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
5. Соңғы жеті күнде мені жақсы атқарылған жұмыс үшін мадақтады
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
6. Менің басшым мені тұлға ретінде аялайды
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
7. Жұмыста менің көз-қарасымды ескереді
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
8. Мемлекеттік орган қоятын тапсырмалар менің жұмысымды маңызды деп есептеуге мүмкіндік береді
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
9. Менің әріптестерім жақсы жұмыс істеуді өз парызы деп есептейді
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
10. Мында менің жақын достарымның бірі жұмыс істейді
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
11. Соңғы алты айда менің жұмысымның ілгеруі жөнінде менімен жұмыста әңгіме қозғады
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
12. Өткен жыл ішінде менде оқу мен кәсіби өсім үшін мүмкіндіктер болды
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
13. Менің мемлекеттік органымда жұмысқа дарынды және білікті жұмысшыларды алады
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
14. Менің жұмыс органымда жоғарылауға лайықты жұмысшылар ие болады
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
B сұрақ. Сізге басшылықтың жазбаша өкімісіз жұмыстан кейін кешігуге, демалыс және мерекелік күндері жұмыс істеуге мәжбүр болдыңыз ба? (жауаптың бір нұсқасы)
1. Жоқ, мұндай болған жоқ, жұмыстан тыс жұмысқа тек басшылықтың өкімі бойынша тартты.
4. Үнемі түрде кеш қалып, демалыс күндері жұмыс істеймін.
2. Сирек, айына екі рет
5. Жауап беруге қиналамын
3. Жиі, аптасына бірнеше рет
Респондент жөніндегі мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:

1) Мужской 2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (начальник управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет 2) с 3 до 7 лет 3) больше 7 лет
Приложение 6
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Опросный лист
Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан проводит опрос в
целях оценки эффективности применения информационных технологий государственных
органов. Опрос носит анонимный характер.
Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени согласия по шкале от 1
до 5, где 1 – совершенно не согласен, 5 – полностью согласен.
Параметры
Утверждение (i)
Совершенно не согласен
Полностью согласен
Удовлетворенность информационными системами
Я регулярно использую в своей работе ведомственные информационные системы
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
У меня не возникает технических проблем при работе с ведомственными информационными системами
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Мне понятен функционал и интерфейс ведомственной информационной системы
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Я удовлетворен(а) качеством работ ведомственных информационных систем
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Информационно – коммуникационная инфраструктура ГО
Компьютер, которым я пользуюсь, полностью соответствует моим потребностям
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Я не испытываю проблем с доступом в Интернет
1 ……2 …… 3 …… 4 … 5
Я полностью обеспечен орг. техникой, необходимой в моей работе
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Процессы управления информатизацией ГО
ИТ персонал оперативно реагирует и качественно решает технические проблемы
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
В структурном подразделении по ИТ работают квалифицированные сотрудники
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
ИТ-персонал постоянно проводит обучение и дает разъяснения по работе с информационными системами для сотрудников госоргана
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Уровень информационной безопастности
Мероприятия по обеспечению информационной безопасности регулярно проводятся в нашем госоргане
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Возникшие угрозы и риски по информационной безопасности быстро и оперативно устраняются
1 … 2 …… 3 …… 4 …… 5
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:
1) Мужской 2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (начальник управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет 2) с 3 до 7 лет 3) больше 7 лет
*Для государственных органов, кроме Министерства информации и коммуникаций
Республики Казахстан межведомственные информационные системы ЕСЭДО и ИПГО не
являются ведомственными информационными системами.
Приложение 7
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
______________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
____________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
ВСЕГО:
1. Представлена/размещена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и др.),
предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, в
частности:

1) Ер            2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басқару (Басқарма/бөлім және одан да жоғары басшысы)
2) Орындаушы (эксперт, бас эксперт, маман және тағы басқалар)
3. Жұмыс өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3-тен 7-ге дейін 3) 7 жылдан көп
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
6-қосымша
нысан
Сауалнама парағы
Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану тиімділігін бағалау мақсатында сауалнама өткізеді. Сауалнама жасырын сипатта өтеді.
Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 – мүлдем келіспеймін, 5 – толық келісемін.
Параметрлер
Тұжырымдар (i)
мүлдем келіспеймін
толық келісемін
Ақпараттық жүйелерге қанағаттану
1. Мен өз жұмысымда ведомстволық ақпараттық жүйелерді жиі қолданамын
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
2. Ведомстволық ақпараттық жүйелермен жұмыс кезінде ешқандай техникалық мәселелер туындамайды
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
3. Ведомстволық ақпараттық жүйелердің интерфейсі мен фунцияналы маған түсінікті
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
4. Мен ведомстволық ақпараттық жүйелердің жұмыс сапасына қанағаттандым
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
МО-ның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы
5. Менің қолданатын компьютерім, менің қажеттілігіме толықтай сәйкес келеді
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
6. Интернетке қолжетімділікпен менде мәселелер туындамайды
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
7. Менің жұмысыма кажетті барлық ұйымдық техникамен қамсыздандырылдым
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
МО ақпараттандыруды басқару процестері
8. АТ персонал техникалық ақауларды сапалы әрі жедел түрде шешеді
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
9. АТ бойынша құрылымдық бөлімшелерде мамандандырылған қызметшілер жұмыс істейді
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
10. АТ-персонал үнемі мемлекеттік органдардың қызметшілеріне ақпараттық жүйелермен жұмыс жасауға түсініктемелер мен оқытулар жүргізеді
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
Ақпараттық қауіпсіздік деңгейі
11. Біздің мемлекеттік органда ақпараттық қауіпсіздікті қамсыздандыру бойынша шаралар үнемі жүргізіледі
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
12. Ақпараттық қауіпсіздік бойынша төнген қауіп-қатерлер тез әрі жедел түрде жойылады
1 … 2 …… 3 …… 4 … 5
Респондент жөніндегі мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:
1) Ер            2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басқару (Басқарма/бөлім және одан да жоғары басшысы)
2) Орындаушы (эксперт, бас эксперт, маман және тағы басқалар.)
3. Жұмыс өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3-тен 7-ге дейін 3) 7 жылдан көп
*Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігінен басқа, мемлекеттік органдар үшін ЭҚАБЖ және МОИП ведомствоаралық ақпараттық жүйелері ведомстволық ақпараттық жүйелерге жатпайды.
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
7-қосымша
нысан
Есептік ақпараттағы деректерді қайта тексеру бойынша
САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
___________________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
____________________
(есептік кезең)
Атауы
Шегеру балы
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дәйексіз ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпаратты уақтылы ұсынбау
4
Есептік ақпараттың жоқтығы
БАРЛЫҒЫ:
1. Толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған, оның ішінде есептік ақпараттың құрылымына орнатылған талаптармен қарастырылған келесі элементтер (қосымша, бөлім, кестелер, көрсеткіштердің мағынасы және басқалары) жоқ, атап айтқанда:

1)_______________________________
2)_______________________________
Вычет составляет: ___ балла.
2. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла.
3. Согласно Графику оценки срок представления/ размещения государственным органом отчетной информации:
"____" ____________ 20 ___ года
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" ______ 20 ___ года
4. Отчетная информация оцениваемого государственного органа: есть/нет (нужное подчеркнуть).
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______балла.
Представитель уполномоченного
на оценку органа, должность ________ _______________ ____________________________
(дата)        (подпись)             (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого
государственного органа,
должность __________ ________________ _____________________________
(дата)             (подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 8
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
Критерии и показатели
оценки эффективности деятельности государственного органа
по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие
государственного органа"
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Чистая сменяемость персонала
20
2
Переработки в государственном органе
20
3
Вовлеченность персонала
40
3.1
Основные потребности работника
10
3.2
Поддержка руководством
10
3.3
Взаимодействие с коллегами
10
3.4
Профессиональный рост
10
4
Укрепление меритократии
20
4.1
Прозрачность конкурсных процедур
10
4.2
Соблюдение меритократии
10
Приложение 9
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных
органов
Критерии и индикаторы
оценки эффективности деятельности государственного органа
по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное
развитие государственного органа"
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Эффективность использования информационных систем

1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Дәйексіз ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін келесі фактілер анықталды:
1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
"____" ____________ 20 ___ жыл.
Есептік ақпаратты нақты ұсынылған күні : "___" ______ 20 ___ жыл.
4. Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты: бар/жоқ (астын сызу).
Шегеру: ______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру : ______ балл.
Бағалауға уәкілетті
органның өкілі, лауазымы                         _____ __________ ___________________
(күні)       (қолы) (қолды таратып жазу)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы                         _____ __________ ___________________
(күні)       (қолы) (қолды таратып жазу)
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
8-қосымша
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау критерийлері мен көрсеткіштері
№ р\с
Критерий/көрсеткіш атауы
Балдар
1
Персоналдың таза ауыспашылығы
20
2
Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау
20
3
Персоналдың жұмылдырылуы
40
3.1
Қызметкердің негізгі қажеттіліктері
10
3.2
Басшылықтың қолдауы
10
3.3
Әріптестермен өзара іс-қимыл
10
3.4
Кәсіби өсу
10
4
Меритократияны ұлғайту
20
4.1
Конкурстық рәсімдердің ашықтығы
10
4.2
Меритократияны сақтау
10
Мемлекеттік органдардың
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
9-қосымша
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қызметі тиімділігін бағалау критерийлері мен индикаторлары
№ р\с
Критерийдің/көрсеткіштің атауы
Балл
1
Ақпараттық жүйелерді қолдану тиімділігі

1.2.3
Процессы управления информатизацией государственного органа
10
1.2.4
Уровень информационной безопасности
10
Приложение 10
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Заключение
о результатах оценки эффективности деятельности
государственного органа по направлению "Управление
персоналом" блока "Организационное развитие
государственного органа"
___________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
(отчетный период)
п/п
Критерии оценки
Баллы
1
Чистая сменяемость персонала
2
Переработки в государственном органе
3
Вовлеченность персонала
4
Укрепление меритократии
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлению "управление
персоналом":
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/
соответствующего отдела Администрации
Президента Республики Казахстан __________ _________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего
структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа/ соответствующего структурного подразделения
Администрации Президента Республики Казахстан
_____ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 11
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Заключениео результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по
направлению "Применение информационных технологий" блока
"Организационное развитие государственного органа"
___________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
(отчетный период)
п/п
Показатели оценки
Баллы
1
Охват внедрения информационных систем в государственные органы и их использование
2
Уровень удовлетворенности информатизацией
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлению "Применение
информационных технологий":
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/
соответствующего отдела Канцелярии
Премьер-Министра
Республики Казахстан _________ __________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего
структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа/ соответствующего
структурного подразделения
Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан ________ ________________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 12
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Заключение
о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по блоку
"Организационное развитие государственного органа"
_______________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_________________
(отчетный период)
п/п
Направление оценки
Баллы
1
2
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлениям оценки:

1.2.3
Мемлекеттік органның ақпараттандыруды басқару процестері
10
1.2.4
Ақпараттық қауіпсіздік деңгейі
10
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
10-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
______________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
_________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау критерилері
Балл
1
Персоналдың таза ауыспашылығы
2
Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау
3
Персоналдың жұмылдырылуы
4
Меритократияны нығайту
Жалпы баға:
"Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО/ЖАО органның қызметі тиімділігіне талдау:
Қорытынды мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның/Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігінің тиісті
бөлім басшысы                               ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Бағалауға уәкілетті
органның/ Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігінің тиісті
құрылымдық бөлімше басшысы                   ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
11-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы
қорытынды
_______________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау көрсеткіштері
Балл
1
Мемлекеттік органдарға ақпараттық жүйелерді енгізудің қамтылуы және оны пайдалану
2
Ақпараттандыруға қанағаттану деңгейі
Жалпы баға:
"Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ОМО/ЖАО қызметі тиімділігіне талдау:
Қорытынды мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның/Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі Кеңсесінің тиісті
бөлім басшысы                               ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Бағалауға уәкілетті
органның/ Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі Кеңсесінің тиісті құрылымдық
бөлімше басшысы                               ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
12-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогы бойынша мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
_________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау бағыты
Балл
1
2
Жалпы баға:
Бағалау критерийлері бойынша ОМО/ЖАО қызметі тиімділігіне талдау:

1. По направлению "управление персоналом".
2. По направлению "применение информационных технологий".
Выводы и рекомендации:
________________________________________________________________________________
Руководитель государственного органа ____________ ______________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего
структурного подразделения уполномоченного
на оценку органа                         _____________ __________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 13
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Таблица разногласий
по результатам оценки по направлению_____________________________________
___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
Выводы:
По критерию 1: _____.
По критерию 2: _____.
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
С итогами обжалования ознакомлен:
представитель государственного органа,
должность
(дата) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к совместному приказу
Министра информации и
коммуникаций Республики Казахстан
от 26 января № 25 и
Председателя Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 27 января № 21
Методика
оценки эффективности организационного развития
Национального Банка Республики Казахстан по направлению
"Управление персоналом"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности организационного развития государственных органов (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Указ).
2. Методика предназначена для определения эффективности принимаемых мер по управлению персоналом в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
3. Оценка эффективности организационного развития государственных органов (далее – оценка эффективности) осуществляется согласно Графику проведения оценки эффективности деятельности, утверждаемому приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (далее – График оценки).

1. "Персоналды басқару" бағыты бойынша.
2. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша.
Қорытынды мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы                   _________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Бағалауға уәкілетті
органның тиісті құрылымдық
бөлімше басшысы                               ________ _________________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____" ______________ 20 ___ жыл
Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық даму
тиімділігін бағалау
әдістемесіне
13-қосымша
нысан
Бағалау нәтижесі бойынша
_____________________________________бағытына келіспеушілік кестесі
___________________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану нәтижесі бойынша қорытынды (қабылданды/кабылданбады)
Ескертпе (кабылдау дәлелдемесі/қабылдамау қарсылығы)
1
2
3
4
5
Қорытынды
1 критерий бойынша:_______
2 критерий бойынша:_______
Шағымдану қорытындысын қосқандағы жалпы балл _____ құрайды.
Комиссия төрағасы, лауазымы
(күні)            (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Шағымдану қортындысымен таныстым:
Мемлекеттік органның өкілі, лауазымы (күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
26 қаңтардағы № 25
және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
27 қаңтардағы № 21
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Персоналды басқару" бағыты бойынша ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиiмдiлiгiн бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен (бұдан әрі – Жарлық) бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Әдістеме Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) персоналды басқару бойынша қабылданып жатқан шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.
3. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиiмдiлiгiн бағалау (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін Қызмет тиімділігіне бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес жүзеге асырылады.

4. Оценка эффективности организационного развития Национального Банка по направлению "Управление персоналом" осуществляется Агентством Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – уполномоченный орган по делам государственной службы).
Для проведения оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" уполномоченным органом по делам государственной службы создается Рабочая группа из числа должностных лиц государственного органа (далее – Рабочая группа по направлению "Управление персоналом"). Состав Рабочей группы по направлению "Управление персоналом" утверждается приказом уполномоченного органа по делам государственной службы.
Глава 2. Источники информации для оценки эффективности организационного развития государственных органов
5. Национальный Банк ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляет в уполномоченный орган по делам государственной службы отчетную информацию:
1) о количестве человеко-часов, отработанных служащими Национального Банка по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике на электронных и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года.
6. Оценка осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы на основании результатов анализа представленной информации.
7. Уполномоченный орган по государственному планированию проводит перепроверку отчетной информации Национального Банка на предмет их достоверности.
8. Достоверность информации, предоставленной Национальным Банком в уполномоченный орган по делам государственной службы для проведения оценки, обеспечивается Национальным Банком.
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся
в отчетной информации Национального Банка
9. В соответствии с пунктом 41 Системы оценки уполномоченным органом по делам государственной службы осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка), при этом отчетная информация Национального Банка, подлежащих перепроверке определяется на основе системы управления рисками.
10. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности предоставленной Национальным Банком отчетной информации.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченным органом по делам государственной службы для перепроверки данных по направлению оценки эффективности, включает в себя следующее:
проведение уполномоченным органом по делам государственной службы мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике по установлению соответствия представленной информации фактическим данным;
направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в Национальный Банк о представлении дополнительных сведений.

4. Ұлттық Банктің "Персоналды басқару" бағыты бойынша ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалауды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган) жүзеге асырады.
"Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікке бағалау жүргізу үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларынан тұратын жұмыс тобы (бұдан әрі – "Персоналды басқару" бағыты жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. "Персоналды басқару" бағыты жөніндегі жұмыс тобының құрамы мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалауға арналған ақпарат көздері
5. Ұлттық Банк мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органдарға жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде:
1) осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банктің қызметшілері жұмыс істеген адам-сағат саны туралы ақпаратты есептік (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша электрондық және қағаз тасығыштарда есептік ақпаратты ұсынады.
6. Бағалау ұсынылған ақпараттың талдау нәтижелері негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен жүзеге асырады.
7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық Банктің есептік ақпаратын дәйектілік мәніне қайта тексеруді жүргізеді.
8. Бағалау жүргізу үшін мемлеккеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға Ұлттық Банк берген ақпараттың дәйектілігі Ұлттық Банкпен қамтамасыз етіледі.
3-тарау. Ұлттық Банктің есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру
9. Бағалау жүйесінің 41-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бағаланатын мемлекеттік органдардың есеп ақпаратындағы деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады, бұл ретте Ұлттық Банктің қайта тексеруге жататын есептік ақпараты тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде айқындалады.
10. Қайта тексеру Ұлттық Банк ұсынған есептік ақпаратының дәйектілігін анықтау мәніне жүргізіледі.
Тиімділікті бағалау бағыттары бойынша деректерді қайта тексеру үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган қабылдайтын ұйымдастыру шаралар кешені мыналарды қамтиды:
мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның осы Әдістемеде қарастырылған ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкестігін белгілеу бойынша іс-шараларды жүргізуі;
Ұлттық Банкке осы Әдістемеде қарастырылған мәліметтердің сәйкестігін белгілеу бойынша қосымша мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды жолдау.

11. Проведение перепроверочных мероприятий в Национальном Банке осуществляется согласно Графику оценки путем анализа подтверждающих документов, а также просмотра информационных систем.
12. Процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у Национального Банка, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации, по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике (далее – Акт сверки).
13. В рамках перепроверки, уполномоченный орган по делам государственной службы, может получать электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Глава 4. Оценка по направлению "Управление персоналом"
Параграф 1. Общие положения
14. Оценка эффективности по направлению "Управление персоналом" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы по следующим критериям:
1) переработки в государственном органе;
2) вовлеченность персонала;
3) укрепление меритократии.
15. Источниками информации для проведения оценки являются:
1) статистические данные Национального Банка и данные автоматизированной электронно-пропускной системы;
2) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в Национальном Банке;
3) результаты опроса служащих Национального Банка по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике.
16. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются центральный аппарат Национального Банка, его филиалы и представительства.
17. Оценка эффективности деятельности по направлению "Управление персоналом" Национального Банка рассчитывается по формуле:
,
где H - общий балл по направлению "Управление персоналом",
U – балл по критерию "Переработки в государственном органе",
E – балл по критерию "Вовлеченность персонала",
M – балл по критерию "Укрепление меритократии".
18. Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" согласно приложению 4 (критерии и показатели оценки эффективности деятельности Национального Банка Республики Казахстан по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа") к настоящей Методике.
Параграф 2. Оценка по критерию "Переработки в государственном органе"
19. Оценка по данному критерию проводится на основе отчетных данных Национального Банка, указанных в подпункте 1) пункта 5 настоящей Методики, предоставляемых на основе данных автоматизированной электронно-пропускной системы.

11. Ұлттық Банкте қайта тексеру іс-шараларын өткізу растайтын құжаттарды талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарастыру арқылы Бағалау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
12. Қайта тексеру рәсімі Ұлттық Банктен растайтын құжаттарды жинау, есептік ақпараттарға салыстыру жүргізу, осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік ақпараттағы деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісін (бұдан әрі – Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.
13. Қайта тексеру шеңберінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген таңбасы бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алуға болады.
4-тарау. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау Параграф 1. Жалпы ережелер
14. "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мынадай критерийлер бойынша жүзеге асырады:
1) мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау;
2) персоналды жұмылдыру;
3) меритократияны нығайту.
15. Бағалауды жүргізу үшін ақпарат дереккөздері мыналар:
1) Ұлттық Банктің статистикалық деректері және автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректері;
2) Ұлттық Банкте мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерістердің нәтижелері;
3) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық Банк қызметшілерімен жүргізілген сауалнаманың нәтижелері болып табылады.
16. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері ретінде Ұлттық Банктің орталық аппараты, оның бөлімшелері мен өкілдері жатады.
17. Ұлттық Банктің "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызмет тиімділігін бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
H = U + E + M ,
мұнда
H - "Персоналды басқару" бағыты бойынша жалпы балл;
U – "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасауы" критерийі бойынша балл;
E – "Персоналды жұмылдыру" критерийі бойынша балл;
M – "Меритократияны нығайту" критерийі бойынша балл.
18. Балдар осы Әдістемеге 4-қосымшаға ("Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қызметі тиімділігін бағалау критерийлері мен көрсеткіштері) сәйкес "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін бағалау үшін критерийлер мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
Параграф 2. "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша бағалау
19. Аталған критерий бойынша бағалау осы Әдістеменің 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректері негізінде ұсынылатын Ұлттық Банктің есептік деректері негізінде жүргізіледі.

20. Оценка по критерию "Переработки в государственном органе" рассчитывается по следующей формуле:
),
где:
U – оценка Национального Банка по критерию;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (30);
a – среднее количество человеко-часов в Национальном Банке;
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период.
1 – коэффициент приведения полученных результатов к бальному значению;
2 – показатель жесткости, установленный исходя из среднего значения переработки свыше 4 часов в день.
Среднее количество человеко-часов определяется по следующей формуле:
,
где:
m – общее количество человеко-часов, отработанных служащими Национального Банка в течение отчетного периода, включая работы в сверхурочное время, а также по праздничным и выходным дням;
n – средняя фактическая численность работников Национального Банка (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)).
Общее количество человеко-часов, отработанных служащими в течение отчетного периода, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы.
Нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период определяется по формуле:
,
где:
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
d – количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
30 – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска;
8 – продолжительность рабочего дня (в часах).
21. Если полученный результат по критерию "Переработки в государственном органе" составил значение со знаком минус, государственному органу присваивается 0 баллов.
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Вовлеченность персонала"
22. Оценка по данному критерию проводится на основе результатов опроса служащих Национального Банка. Критерий "Вовлеченность персонала" оценивает отношение служащих к своим обязанностям, уровень их мотивации и созданные условия труда в государственном органе.
23. Оценка по критерию "Вовлеченность персонала" рассчитывается по следующей формуле:
E = A + B + C + D,
где:
E – оценка Национального Банка по критерию;
A – показатель "Основные потребности работника";
B – показатель "Поддержка руководством";
С – показатель "Взаимодействие с коллегами";
D – показатель "Профессиональный рост".
Максимальное значение по данному критерию составляет 40 баллов.
24. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 5 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
,
где:
i – индекс согласия с утверждением;

20. "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
U – Ұлттық Банкті критерийі бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффиценті (30);
a – Ұлттық Банктегі адам-сағатының орташа саны;
b – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
1 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті;
2 - бір күнде 4 сағаттан астам тыс жұмыс жасау орта мәні негізінде белгіленген қатаңдық көрсеткіші.
Адам-сағатының орташа саны келесі формула арқылы анықталады:
а = m / n,
мұнда:
m – Ұлттық Банк қызметшілерінің мерзімнен тыс, сондай-ақ демалыс және мереке күндеріндегі жұмысты қоса алғанда, есептік кезеңде жасаған адам-сағатының жалпы саны;
n – Ұлттық Банк қызметшілерінің орташа нақты саны (әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша қызметшілерінің нақты саны қосылады да, жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4)).
Есептік кезеңде қызметшілердің жұмыс жасау сағатының жалпы саны автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес саналады.
Есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтық келесі формула арқылы анықталады:
,
мұнда:
b – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
d – есептік кезеңнің жиынтығындағы жұмыс күндерінің саны;
30 – ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының күндер саны;
8 – жұмыс күнінің ұзақтығы (сағат).
21. Егер "Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау" критерийі бойынша алынған нәтиже минус белгісімен болса, критерий бойынша мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
Параграф 3. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі бойынша бағалау
22. Аталған критерий бойынша бағалау Ұлттық Банк қызметшілерін сұрау нәтижелері негізінде жүргізіледі. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі қызметшілердің өз міндеттеріне деген көзқарасын, олардың ынталандыру деңгейін және мемлекеттік органдағы жасалған жұмыстың қолайлы жағдайын бағалайды.
23. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
E = A + B + C + D,
мұнда:
E – Ұлттық Банкті критерийі бойынша бағалау;
A – "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" көрсеткіші;
B – "Басшылықтың қолдауы" көрсеткіші;
С – "Әріптестермен өзара іс-қимыл" көрсеткіші;
D – "Кәсіби өсу" көрсеткіші.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 40 балды құрайды.
24. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;

x – среднее арифметическое значение оценки в соответствие с опросником по шкале от 1 до 5 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
4 – разница между максимальным (5) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 5.
Показатель А "Основные потребности работника" рассчитывается по формуле:
,
где:
А – показатель "Основные потребности работника";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросника служащих Национального Банка;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросника служащих Национального Банка;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросника служащих Национального Банка.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
26. Показатель В "Поддержка руководством" рассчитывается по формуле:
,
где:
B – показатель "Поддержка руководством"
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросника служащих Национального Банка;
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросника служащих Национального Банка;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросника служащих Национального Банка.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
27. Показатель C "Взаимодействие с коллегами" рассчитывается по формуле:
,
где:
C – показатель "Взаимодействие с коллегами";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросника служащих Национального Банка;
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросника служащих Национального Банка;
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросника служащих Национального Банка;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросника служащих Национального Банка.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
28. Показатель D "Профессиональный рост" рассчитывается по формуле:
,
где:
D – показатель "Профессиональный рост";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросника служащих Национального Банка;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросника служащих Национального Банка.
Максимальное значение по показателю составляет 10 баллов.
Параграф 4. Оценка по критерию "Укрепление меритократии"
29. Оценка по данному критерию проводится на основе результатов опроса служащих Национального Банка.
30. Оценка по критерию "Укрепление меритократии" рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
М – показатель "Укрепление меритократии";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (30);

x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың төменгі орташа арифметикалық мәні;
4 – 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (5) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
25. "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" А көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
А – "Қызметкердің негізгі қажеттіліктері" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i1 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 1 тұжырыммен келісу индексі;
i2 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 2 тұжырыммен келісу индексі;
i3 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 3 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
26. "Басшылықтың қолдауы" В көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
B – "Басшылықтың қолдауы" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i4 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 4 тұжырыммен келісу индексі;
i5 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 5 тұжырыммен келісу индексі;
i6 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 6 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
27. "Әріптестермен өзара іс-қимыл" С көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C – "Әріптестермен өзара іс-қимыл" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i7 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 7 тұжырыммен келісу индексі;
i8 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 8 тұжырыммен келісу индексі;
i9 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 9 тұжырыммен келісу индексі;
i10 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 10 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
28. "Кәсіби өсу" D көрсеткіші келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
D – "Кәсіби өсу" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i11 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 11 тұжырыммен келісу индексі;
i12 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 12 тұжырыммен келісу индексі.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
Параграф 4. "Меритократияны нығайту" критерийі бойынша бағалау
29. Аталған критерий бойынша бағалау Ұлттық Банк қызметшілері арасында сауалнама жүргізу нәтижелері негізінде жүргізіледі.
30. "Персоналдың жұмылдырылуы" критерийі бойынша бағалау келесі формула арқылы есептеледі:
мұнда:
М – "Меритократияны нығайту" көрсеткіші;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (30);

i13 – индекс согласия с утверждением 13 опросника служащих Национального Банка;
i14 – индекс согласия с утверждением 14 опросника служащих Национального Банка.
31. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 5 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
,
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствие с опросником по шкале от 1 до 5 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
4 – разница между максимальным (5) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 5.
Максимальное значение по показателю составляет 30 баллов.
Глава 5. Заключение о результатах оценки эффективности организационного развития
Национального Банка по направлению "Управление персоналом"
32. Уполномоченным органом по делам государственной службы формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности Национального Банка по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике и представляется в оцениваемый государственный орган.
33. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности уполномоченным органом по делам государственной службы представляется заключение о результатах оценки эффективности Национального Банка по направлению "Управление персоналом" в сервисный интегратор "электронного правительства".
34. Заключение о результатах оценки эффективности деятельности Национального Банка по блоку "Организационное развитие государственного органа" формируется сервисным интегратором "электронного правительства" по форме, согласно приложению 6 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 6. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных
государственных органов
35. В случае реорганизации или упразднения оцениваемого государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа – правопреемника и учитывается при расчете итогового балла оценки государственного органа – правопреемника.
36. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа во втором полугодии оцениваемого года проводится анализ его деятельности, результаты которого учитываются в рамках оценки государственного органа-правопреемника и используются в качестве рекомендаций.

i13 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 13 тұжырыммен келісу индексі;
i14 – Ұлттық Банк қызметшілерінің сауалнамадағы 14 тұжырыммен келісу индексі.
31. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың төменгі орташа арифметикалық мәні;
4 – 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (5) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
5-тарау. Ұлттық Банктің "Персоналды басқару" бағыты бойынша ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
32. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша Ұлттық Банктің қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды дайындайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
33. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган тиімділікке бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдерін жүргізгеннен кейін "Персоналды басқару" бағыты бойынша Ұлттық Банктің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша қорытындыны "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына ұсынады.
34. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогы бойынша Ұлттық Банктің тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторымен осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органға ұсынылады.
6-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттiк органдарды бағалау тәртібі
35. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған органды бағалау құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады және есептеу кезінде құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалаудың қорытынды балы ескеріледі.
36. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде аталған органды бағалау жүзеге асырылмайды. Бағаланатын жылдың екінші жарты жылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған мемлекеттік органның қызметін талдау құқықтық мирасқор - мемлекеттік органды бағалау шеңберінде ескеріледі және ұсынымдар ретінде пайдаланылады.

37. При реорганизации или упразднении оцениваемого государственного органа в период с начала года, следующего за оцениваемым периодом, до установленных графиком оценки сроков представления государственными органами отчетных данных результаты оценки по переданным функциям и полномочиям направляются в качестве рекомендаций в государственный орган-правопреемник.
Глава 7. Процедура обжалования результатов оценки эффективности
38. С момента получения результатов оценки Национальный Банк в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченный орган по делам государственной службы.
39. В случае отсутствия возражений к результатам оценки Национальному Банку необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченный орган по делам государственной службы соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемого государственного органа не принимаются.
40. Для проведения процедуры обжалования по направлению "Управления персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы создается Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным органом по делам государственной службы, но не менее 5 человек.
41. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемого государственного органа с подтверждающими документами, в уполномоченном органе по делам государственной службы формируется и вносится на рассмотрение Специальной комиссии таблица разногласий по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике.
42. Специальная комиссия проводит заседание по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которое приглашаются представители Национального Банка, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
43. Специальная комиссия принимает решение согласиться либо не согласиться с возражениями возражения Национального Банка.
44. По результатам заседаний Специальной комиссии и принятия коллегиального решения об итогах рассмотрения возражений Таблица разногласий дорабатывается и подписывается председателем Специальной комиссии и представителем Национального Банка.
45. В соответствие с Указом уполномоченный орган по делам государственной службы в течение пятнадцати календарных дней направляет в рабочий орган Комиссии по оценке эффективности деятельности государственных органов и Национальный Банк результаты обжалования о принятии либо непринятии возражений. Результаты обжалования уполномоченного органа по делам государственной службы о принятии либо непринятии возражений пересмотру не подлежат.

37. Бағаланатын мемлекеттік орган бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың басынан бастап, мемлекеттік органдардың есепті деректерді беру мерзімдері бағалау кестесінде белгіленгенге дейінгі кезеңде қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде аталған мемлекеттік органды бағалау бағаланатын кезеңдегі нәтижелер ескеріле отырып жүзеге асырылады. Берілген функциялар мен өкілеттіктер бойынша бағалау нәтижелері құқықтық мирасқор - мемлекеттік органға ұсынымдар ретінде беріледі.
7-тарау. Бағалау нәтижелерiне шағымдану рәсімі
38. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап Ұлттық Банк бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жіберуге құқылы.
39. Бағалау нәтижелеріне қарсылық болмаған жағдайда, Ұлттық Банкке бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органға тиісті хабарламаны ұсынуы қажет. Белгіленген мерзім өткен соң бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылығы қабылданбайды.
40. "Персоналды басқару" бағыты бойынша шағымдану рәсімін жүргізу үшін мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда Арнайы комиссия қалыптастырылады, оның құрамына қарсылық білдірген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметшілер кірмеуі тиіс. Арнайы комиссия құрамы мен саны мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен белгіленеді, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.
41. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органмен бағаланатын мемлекеттік органдардың расталған құжаттарымен қарсылықтарын Сараптамалық комиссияның жұмыс органынан алған сәтінен бастап 5 жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және Келіспеушіліктер кестесі осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Арнайы комиссияға қарауға енгізіледі.
42. Қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерін объективті анықтау бойынша бағаланатын Ұлттық Банктің өкілдері, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың бағылауда өкiлдері қатысқан қызметшілер шақырылып, отырысты арнайы комиссия өткізеді.
43. Арнайы комиссия Ұлттық Банктің қарсылықтармен келісу немесе келіспеу шешімін кабылдайды.
44. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелерi және қаралатын қарсылықтардың қорытындылары туралы алқа шешiмінің қабылдануы бойынша Келіспеушіліктер кестесін Арнайы комиссияның төрағасы және Ұлттық Банктің өкілдері пысықтайды және қол қояды.
45. Жарлыққа сәйкес мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган он бес жұмыс күннің ішінде Мемлекеттік органдардың қызметі тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның жұмыс органына және Ұлттық Банкке қарсылықтарды қабылдау не қабылдамау туралы негізделген қорытындыны жібереді. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның шағымдану нәтижесінде қарсылықтарды қабылдауы немесе қабылдамауы туралы қайта қарастыруға жатпайды.

46. В случае принятия возражений уполномоченный органом по делам государственной службы вносит соответствующие корректировки в заключение о результатах оценки эффективности.
Глава 8. Процедура определения своевременности, полноты и достоверности отчетной
информации
47. Национальный Банк своевременно представляет/размещает полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
48. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки Национального Банка по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
49. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение Национальным Банком несвоевременной отчетной информации вычитается 1,5 (полтора) штрафных балла.
За отсутствие отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.
50. Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другое), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.
За представление/размещение Национальным Банком неполной отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных баллов.
51. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
Указанные факты фиксируются в Акте сверки, составляемом по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации Национального Банка.
За представление/размещение Национальным Банком недостоверной отчетной информации вычитается 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт. Сумма вычитаемых за представление/размещение недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 6,5 баллов.
52. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Выводы и рекомендации".
Приложение 1
к Методике оценки
эффективности организационного развития
Национального Банка
Республики Казахстан по
направлению
"Управление персоналом"
форма
Информация о количестве человеко-часов, отработанных служащими
Национального Банка
№ п\п
Полное наименование структурного подразделения Национального Банка (отдел, управление, департамент) в соответствии со штатным расписанием Национального Банка
Количество человеко-часов, отработанных служащими Национального Банка
Средняя фактическая численность служащих Национального Банка *
1
1.1
2
2.2
Итого
Руководитель Национального Банка
_____________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения Национального Банка
_______________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
* суммируется фактическая численность должностей в структурном подразделении Национального
Банка по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4)
Приложение 2
к Методике оценки
эффективности организационного
развития Национального Банка
Республики Казахстан по
направлению
"Управление персоналом"
форма
Опросный лист
Агентство по делам государственной службы и противодействию коррупции
Республики Казахстан проводит опрос в целях оценки эффективности по направлению
"Управление персоналом" Национального Банка. Опрос носит анонимный характер.
Вопрос A. Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени

46. Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган түзетiлген нәтижелер туралы қорытындыларға сәйкес түзетулер енгізеді.
8 тарау. Есептік ақпараттың нақтылығы мен толықтығын, дәйектілігін анықтау рәсімі
47. Ұлттық Банк Бағалау кестесіне сәйкес толық әрі нақты есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
48. Егер есептік ақпаратты уақтылы, толық, дәйексіз ұсынған/орналастырған жағдайда, Ұлттық Банктің аталған блогы бойынша қорытынды бағасынан айыппұл балдары шегеріледі.
49. Бағалау кестесімен қарастырылған мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы емес деп танылады.
Ұлттық Банк мерзімнен кеш уақтылы емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 1,5 (бір жарым) айыппұл балы шегеріледі.
Есептік ақпараттың жоқтығы үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
50. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын талаптармен қарастырылған элементтердің жоқтығынан (қосымша, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мағынасы және тағы басқалар) есептік ақпарат толық емес деп танылады.
Ұлттық Банк толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
51. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат дәйексіз деп танылады.
Ұлттық Банктің есептік ақпаратындағы, деректерді қайта тексеру қорытындысы бойынша жасалатын Салыстыру актісінде көрсетілген фактілер жазылады.
Ұлттық Банк дәйексіз есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір жазылған факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі. Ұсынылған/орналастырылған дәйексіз ақпарат үшін айыппұл балдардың сомасы 6,5 балдан аспауы тиіс.
52. Шегерулер туралы ақпарат Қорытындыда "Қорытынды мен ұсынымдар" бөлімінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
"Персоналды басқару" бағыты
бойынша ұйымдастырушылық
даму тиімділігін бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
нысан
Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген адам-сағат саны туралы ақпарат
№ р\с
Ұлттық Банктің штаттық кестесіне сәйкес құрылымдық (департамент, басқарма ж т.б.) бөлімшенің толық атауы
Ұлттық Банк қызметшілерінің жұмыс істеген адам-сағат саны
Ұлттық Банк қызметшілерінің орташа нақты саны*
1
1.1
2
2.2
Қорытынды
* бағаланатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша құрылымдық бөлімшедегі қызметтердің нақты санының қосындысы жылдағы тоқсан санына бөлінеді (4)
Ұлттық Банк басшысы                        _____________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
Ұлттық Банкке сәйкес                        ____________________________________
құрылымдық бөлімшесінің                         (қолы) (қолды таратып жазу )
басшысы
"____"______________20___жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
"Персоналды басқару" бағыты
бойынша ұйымдастырушылық
даму тиімділігін бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
нысан
Сауалнама парағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Ұлттық Банкінің "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалау мақсатында сауалнама өткізеді. Сауалнама жасырын сипатта өтеді.

1. Представлена/размещена неполная информация, в том числе отсутствуют
следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другое),
предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, в
частности:
1)_______________________________
2)_______________________________
Вычет составляет: ___ балла.
2. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла.
3. Согласно Графику оценки срок представления/ размещения Национальным Банком
отчетной информации:
"____" ____________ 20 ___ года.
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" ______ 20 ___ года.
4. Отчетная информация оцениваемого государственного органа: есть/нет (нужное
подчеркнуть).
Вычет составляет: ______ балла.
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______балла.
Представитель уполномоченного
органа по делам государственной
службы, должность _______ __________ _______________________
(дата)       (подпись)       (расшифровка подписи)
Представитель Национального
Банка, должность _________ ________________ ___________________
(дата)             (подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Методике оценки
эффективности организационного
развития Национального Банка
Республики Казахстан по
направлению
"Управление персоналом"
Критерии и показатели
оценки эффективности деятельности Национального Банка Республики Казахстан
по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие
государственного органа"
№ п\п
Наименование критерия/показателя
Баллы
1
Переработки в государственном органе
30
2
Вовлеченность персонала
40
2.1
Основные потребности работника
10
2.2
Поддержка руководством
10
2.3
Взаимодействие с коллегами
10
2.4
Профессиональный рост
10
3
Укрепление меритократии
30
Приложение 5
к Методике оценки
эффективности организационного
развития Национального Банка
Республики Казахстан
по направлению
"Управление персоналом"
форма
Заключение
о результатах оценки эффективности деятельности Национального Банка
Республики Казахстан по направлению "Управление персоналом" блока
"Организационное развитие государственного органа"
_________________
(отчетный период)
п/п
Направление оценки
Баллы
1
Переработки в государственном органе
2
Вовлеченность персонала
3
Укрепление меритократии
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности Национального Банка Республики Казахстан по
направлению "управление персоналом":
Выводы и рекомендации:
________________________________________________________________________________
Руководитель Национального Банка _____ __________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего
структурного подразделения
уполномоченного органа
по делам государственной службы __________ _______________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___года
Приложение 6
к Методике оценки
эффективности организационного
развития государственных органов
форма
Заключение
о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по блоку
"Организационное развитие государственного органа"
__________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_________________
(отчетный период)
п/п
Направление оценки
Баллы
1
2
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ОМО/МИО по направлениям оценки:

1. Толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған, оның ішінде есептік ақпараттың құрылымына орнатылған талаптармен қарастырылған келесі элементтер (қосымша, бөлім, кестелер, көрсеткіштердің мағынасы және басқалары) жоқ, атап айтқанда:
1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Дәйексіз ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін келесі фактілер анықталды:
1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
"____" ____________ 20 ___ жыл.
Есептік ақпаратты нақты ұсынылған күні : "___" ______ 20 ___ жыл.
4. Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты: бар/жоқ (астын сызу).
Шегеру: ______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру: ______балл.
Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі
уәкілетті органның өкілі, лауазымы                   _____ ______ __________________
(күні) (қолы) (қолды таратып жазу)
Ұлттық Банктің өкілі, лауазымы                         _____ ______ __________________
(күні) (қолы) (қолды таратып жазу)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
"Персоналды басқару" бағыты
бойынша ұйымдастырушылық
даму тиімділігін бағалау
әдістемесіне
4-қосымша
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі тиімділігін бағалау критерийлері мен көрсеткіштері
р\с
Критерий/көрсеткіш атауы
Балдар
1
Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау
30
2
Персоналдың жұмылдырылуы
40
2.1
Қызметкердің негізгі қажеттіліктері
10
2.2
Басшылықтың қолдауы
10
2.3
Әріптестермен өзара іс-қимыл
10
2.4
Кәсіби өсу
10
3
Меритократияны нығайту
30
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
"Персоналды басқару" бағыты
бойынша ұйымдастырушылық
даму тиімділігін бағалау
әдістемесіне
5-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы
қорытынды
_________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау бағыты
Балл
1
Мемлекеттік органда мерзімнен тыс жұмыс жасау
2
Персоналдың жұмылдырылуы
3
Меритократияны нығайту
Жалпы баға:
"Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі тиімділігіне талдау:
Қорытынды мен ұсыныстар:
__________________________________________________________________________
Ұлттық Банктің басшысы                        _____________ ______________________
(қолы) (қолды таратып жазу)
"____"______________20___жыл
Мемлекеттік қызмет істері                        ____________________________________
жөніндегі уәкілетті органның                   (қолы) (қолды таратып жазу )
тиісті құрылымдық бөлімшесінің
басшысы                                    "____"______________20___жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
"Персоналды басқару" бағыты
бойынша ұйымдастырушылық
даму тиімділігін бағалау
әдістемесіне
6-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық даму" блогының бойынша мемлекеттік органның қызметі тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
_________________
(есептік кезең)
р/с
Бағалау бағыты
Балл
1
2
Жалпы баға:
Бағалау критерийлері бойынша ОМО/ЖАО қызметі тиімділігіне талдау: