Об утверждении Инструкции по проведению таможенного досмотра и осмотра
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2017 года № 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2017 года № 14929. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 февраля 2018 года № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 14.02.2018 № 188 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьями 204 и 205 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую к настоящему приказу Инструкцию по проведению таможенного досмотра и осмотра.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Султанов
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 февраля 2017 года
№ 132
Инструкция по проведению таможенного досмотра и осмотра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по проведению должностными лицами органов государственных доходов таможенного досмотра и осмотра (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьями 204 и 205 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Кодекс), в целях определения последовательности действий должностных лиц органов государственных доходов при организации, проведении и оформлении результатов таможенного досмотра и осмотра (далее – таможенного досмотра (осмотра).
2. Формы таможенных документов, заполняемые по результатам проведения таможенного досмотра (осмотра), установлены Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 года № 260 "О формах таможенных документов" (далее - Решение КТС).
3. В соответствии со статьей 183 Кодекса при выборе объектов и форм таможенного контроля используется система управления рисками.
4. Решение о проведении таможенного досмотра (осмотра) принимается руководителем структурного подразделения, уполномоченного на проведение таможенного досмотра (осмотра), органа государственных доходов, либо лицом его замещающим, на основании служебной записки уполномоченного на проведение таможенного досмотра (осмотра) должностного лица (далее – уполномоченное должностное лицо).
Основанием для проведения таможенного досмотра (осмотра) является:

Кедендік тексеріп қарау және қарау жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 23 ақпандағы № 132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 наурызда № 14929 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 ақпандағы № 188 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 14.02.2018 № 188 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 204 және 205-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса берілген Кедендік тексеріп қарау және қарау жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 23 ақпандағы
№ 132 бұйрығымен бекітілді
Кедендік тексеріп қарау және қарау жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1 Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 204 және 205-баптарына сәйкес кедендік тексеріп қарауды (қарауды) ұйымдастыру, жүргізу және нәтижелерін ресімдеу кезіндегі мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының іс-әрекетінің реттілігін айқындау мақсатында әзірленген.
2. Жүргізілген кедендік тексеріп қарау (қарау) нәтижелері бойынша кедендік құжаттардың нысандары "Кедендік құжаттардың нысандары туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 260 шешімімен (бұдан әрі – КОК шешімі) бекітілген.
3. Кодекстің 183-бабына сәйкес кедендік бақылау объектілері мен нысандарын таңдау кезінде тәуекелді басқару жүйесі пайдаланылады.
4. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу туралы шешімді кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге мемлекеттік кірістер органдарының уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы не оны алмастыратын тұлғаның (бұдан әрі – уәкілетті лауазымды тұлға), кедендік тексеріп қарау (қарау) туралы қызметтік жазбасы негізінде қабылданады.
Кедендік тексеріп қарау (қарау) негізі ретінде:

1) при проведении таможенного досмотра:
сработавшие профили риска или метод случайного отбора системы управления рисками, предусматривающие проведение таможенного досмотра;
наличие штампа Инспекционно-досмотрового комплекса (далее - ИДК) "Контроль ИДК, под подозрением" на лицевой стороне распечатанного рентген-снимка, проставленного по результатам проведения таможенного контроля таможенным органом отправления;
наличие информации о потенциальном риске (ориентировке) от правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) или зарубежных стран, с которыми имеются международные соглашения об обмене информацией в таможенных целях;
необходимость идентификации товаров при таможенной очистке в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры предусмотренными законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан, за исключение таможенных процедур "Свободная таможенная зона" и "Свободный склад";
наличие признаков нарушения таможенного законодательства ЕАЭС и Республики Казахстан, ставших известными уполномоченному должностному лицу при применении иных форм таможенного контроля, предусмотренных Кодексом.
2) при проведении таможенного осмотра:
сработавшие профили риска или метод случайного отбора в системе управления рисками, предусматривающих проведение таможенного осмотра.
5. Таможенный досмотр (осмотр) производится уполномоченными должностными лицами органов государственных доходов, в должностных инструкциях которых определены соответствующие права и обязанности.
В случае если в производстве таможенного досмотра (осмотра) принимают участие сотрудники службы экономических расследований, руководитель структурного подразделения органа государственных доходов принявший решение о проведении таможенного досмотра (осмотра) или лицо его замещающее, письменно уведомляется о таком участии.
6. Должностные лица иных государственных органов (в том числе по письменному запросу органов государственных доходов) участвуют в проведении таможенного досмотра (осмотра) в следующих случаях:
1) при привлечении органами государственных доходов специалистов и экспертов других государственных органов, обладающих специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия органам государственных доходов, в том числе при применении технических средств таможенного контроля;
2) при наличии совместных правовых актов органов государственных доходов с иными государственными органами о проведении совместных мероприятий, касающихся проведения таможенного контроля.
Глава 2. Организация принятия решения о проведении таможенного досмотра (осмотра)

1) кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде:
кедендік тексеріп қарау жүргізуді көздейтін тәуекелді басқару жүйесінде кездейсоқ іріктеу әдісі немесе тәуекел бейінін іске қосылуы туралы:
жөнелтуші кеден органы жүргізген кедендік бақылаудың нәтиже бойынша басып шығарылған рентген суреттердің беткі жағында Инспекциялық тексеріп қарау кешенінің (бұдан әрі – ИТК) "ИТК бақылауы күдікті" деген штампының болуы туралы;
Қазақстан Республикасының, Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі – ЕАЭО) немесе кедендік мақсаттарда ақпаратпен алмасу туралы халықаралық келісімдер бар шет елдердің құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарынан ықтималды тәуекел (бағдарлар) туралы ақпараттардың болуы туралы;
мәлімделген кедендік рәсімдерді Қазақстан Республикасы және ЕАЭО заңнамасымен көзделген шарттарына сәйкес "Еркін кедендік аймақ" және "Еркін қойма" кедендік рәсімдерді қоспағанда кедендік тазарту кезінде тауарларды сәйкестендіру қажеттілігі туралы;
2) кедендік қарау жүргізу кезінде:
кодекспен қарастырылған, кедендік бақылаудың өзге түрлерін қолдану кезінде уәкілетті лауазымды тұлғаға белгілі болған, ЕАЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзушылық белгілерінің болуы туралы ақпараттар болған кезде кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге уәкілетті мемлекеттік кірістер органдарының уәкілетті құрылымдылық бөлімшесінің басшысы, не оны алмастыратын адам қабылдайды.
5. Кедендік тексеріп қарау (қарау) лауазымды нұсқаулықта тиісті құқықтары мен міндеттері айқындалған, мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды тұлғасы жүргізеді.
Кедендік тексеріп қарау (қарау) өндірісіне қажет болған жағдайда экономикалық тергеу қызметінің қызметшілері, мемлекеттік кірістер органдарының уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы, не оны алмастыратын тұлғаның кедендік тексеріп қарау (қарау) өндірісіне қатысу туралы жазбаша хабарламасының негізінде қатысады.
6. Өзге мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары (соның ішінде мемлекеттік кірістер органдарының жазбаша сұрау салуы бойынша) мынадай жағдайларда:
1) мемлекеттік кірістер органына, оның ішінде кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану кезінде көмек көрсету үшін қажетті арнайы білімдері және дағдылары бар басқа мемлекеттік органдардың мамандары мен сарапшыларын мемлекеттік кірістер органдарына тарту кезінде;
2) мемлекеттік кірістер органдарында кедендік бақылауды жүргізуге қатысты бірлескен іс-шараларды жүргізу туралы өзге мемлекеттік органдармен бірлескен құқықтық актілер болған кезде кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге қатысады.
2 Тарау. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу туралы шешім қабылдауды ұйымдастыру

7. Перед проведением таможенного досмотра, уполномоченное должностное лицо, письменно в произвольной форме, уведомляет о месте и времени проведения таможенного досмотра декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, если эти лица известны.
При наличии соответствующих рекомендаций системы управления рисками, распечатывается и выдается уведомление о применении мер по предотвращению и (или) минимизации рисков (таможенного контроля).
8. В случае если товар подлежит контролю со стороны другого государственного органа и/или получено соответствующее уведомление от такого органа, то досмотр (осмотр) проводится совместно с представителями такого государственного органа.
9. В соответствии с пунктом 1 статьи 192 Кодекса, при проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров, перемещаемых через таможенную границу ЕАЭС и подлежащих контролю другими контролирующими государственными органами, органы государственных доходов обеспечивают общую координацию таких действий и их одновременное проведение.
10. Система управления рисками указывает на объекты риска, в отношении которых необходимо принять меры по минимизации риска посредством проведения таможенного досмотра (осмотра), а также на необходимость принятия дополнительных мер по минимизации риска, предусмотренных Кодексом.
Кроме того, системой управления рисками предусмотрена возможность проведения выборочного досмотра (осмотра), в том числе определенного количества партий товаров либо в процентном соотношении от общего объема товаров, подлежащих таможенному досмотру (осмотру).
11. В случае если местонахождение товаров, помещаемых под таможенную процедуру, предусматривающую их вывоз с территории ЕАЭС, неизвестно и (или) товары находятся вне зоны таможенного контроля, уполномоченное должностное лицо, принявшее решение о проведении таможенного досмотра (осмотра), принимает соответствующие меры по выяснению местонахождения товара и обстоятельств непредставления товаров для проведения таможенного досмотра (осмотра).
В случае непредставления товаров к таможенному досмотру (осмотру) уполномоченное должностное лицо принимает меры по привлечению к ответственности декларанта или его представителя в соответствии со статьей 558 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
В случае непредставления товаров к таможенному досмотру (осмотру) ответственное должностное лицо отказывает в выпуске таможенной декларации.
12. В зависимости от объема таможенного декларирования и штатной численности, по решению руководителя органа государственных доходов определяются должностные лица, уполномоченные на осуществление таможенного досмотра (осмотра), отбора проб и образцов при назначении таможенной экспертизы в соответствии с должностными (функциональными) обязанностями, либо создается специализированное подразделение, должностными лицами которого осуществляется таможенный досмотр (осмотр) и отбор проб и образцов при назначении таможенной экспертизы (далее – досмотровая группа).
При производстве таможенной очистки товаров, таможенный досмотр (осмотр) товаров производится должностными лицами досмотровой группы либо уполномоченными должностными лицами.
В зависимости от количества и объема товаров подлежащих таможенному досмотру, таможенный досмотр проводится уполномоченными должностными лицами, в количестве (один, два или более лиц) достаточном для его своевременного завершения.

7. Кедендік тексеріп қарау жүргізу алдында уәкілетті лауазымды тұлға, егер бұл тұлғалар белгілі болса, декларантқа немесе тауарға қатысы өкілеттігі бар өзге тұлғаға кедендік тексеріп қарау жүргізілетін орны және уақыты туралы жазбаша еркін нысанда хабардар етеді.
Тәуекелді басқару жүйесінің тиісті ұсынымдар болған жағдайда, тәуекелдің алдын алу және (немесе) азайту бойынша шараларды (кедендік бақылауды) қолдану туралы хабарламаны басып шығарылады және беріледі.
8. Егер тауар өзге мемлекеттік орган тарапынан бақылауға жататын болса және/немесе осындай органнан тиісті хабарлама алынған жағдайда, онда тексеріп қарау (қарау) осындай мемлекеттік органының өкілімен бірлесіп жүргізіледі.
9. Кодекстің 192-бабының 1-тармағына сәйкес, ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы өткізілетін және басқа бақылаушы мемлекеттік органдардың бақылауына жататын тауарларға кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде, мемлекеттік кірістер органдары осындай іс-әрекеттерді жалпы үйлестіруді және олардың бір уақытта жүргізілуін қамтамасыз етеді.
10. Тәуекелді басқару жүйесі кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу арқылы тәуекелдерді азайту бойынша шаралар қабылдануы қажет, сондай-ақ Кодексте көзделген, тәуекелді азайту бойынша қосымша шаралар қабылдануы қажет тәуекел объектілеріне көрсетеді.
Бұдан басқа, тәуекелдерді басқару жүйесінде кедендік тексеріп қарауға (қарауға) жататын тауарлардың жалпы көлемінің пайыздық қатынасында, оның ішінде не тауарлардың белгіленген партиясының мөлшерінде, ішінара тексеріп қарау (қарау) жүргізу мүмкіндігі көзделген.
11. Егер оларды, Еуразиялық экономикалық одағының аумағынан әкетуді көздейтін кедендік рәсімдерге орналастырылатын тауарлардың тұрған жері белгісіз және (немесе) тауарлар кедендік бақылау аймағынан тыс жерде болған жағдайда, кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу туралы шешімді қабылдаған уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу үшін тауардың тұрған жерін және тауарларды ұсынбау жағдайын анықтау бойынша тиісті шараларды қабылдайды.
Кедендік тексеріп қарауға (қарауға) тауарлар ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға декларантты немесе оның өкілін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінің 558 бабына сәйкес жауапкершілікке тарту бойынша шараларды қабылдайды.
Кедендік тексеріп қарауға (қарауға) тауарлар ұсынылмаған жағдайда, жауапты лауазымды тұлға кедендік декларацияны шығарудан бас тартады.
12. Кедендік декларациялау көлеміне және штат санына байланысты, мемлекеттік кірістер органы басшысының шешімі бойынша кедендік тексеріп қарау (қарау) және лауазымдық (функционалдық) міндеттемелерге сәйкес кедендік сараптама тағайындалған кезде сынама мен үлгілерін алуды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлға айқындалады, не кедендік тексеріп қарау (қарау) және кедендік сараптама тағайындалған кезде сынама мен үлгілерін алуды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардан мамандандырылған бөлімше (бұдан әрі – тексеріп қарау тобы) құрылады.
Тауарларды кедендік тазарту кезінде тауарларға кедендік тексеріп қарауды (қарауды) тексеріп қарау тобының лауазымды тұлғалары немесе уәкілетті лауазымды тұлғалар жүргізеді.
Кедендік тексеріп қарауға жататын тауарлардың санына және көлеміне байланысты кедендік тексеріп қарау уақтылы аяқталуы үшін жеткілікті сандағы (бір, екі немесе артық тұлғалар) уәкілетті лауазымды тұлғалармен жүргізіледі.

13. Допускается проведение таможенного досмотра (осмотра) при отсутствии декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и Республики Казахстан.
Таможенный досмотр (осмотр) в указанном случае проводится в присутствии двух независимых свидетелей (понятых), с применением фото (видео) фиксации. Фото (видео) фиксация производится в порядке, установленном главой 6 настоящей Инструкции, вне зависимости от рекомендаций системы управления рисками.
В отношении товаров перемещаемых и предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, досмотр производится только в присутствии дипломатического агента или его уполномоченного представителя.
14. При проведении таможенного досмотра (осмотра), с разрешения лица, проводящего таможенный досмотр (осмотр), и при согласии декларанта либо лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, присутствуют представители места временного хранения либо иные лица, осуществляющие грузовые и иные операции с товарами, необходимые в целях проведения таможенного досмотра (осмотра).
15. Должностные лица органов государственных доходов осуществляют таможенный досмотр в сроки, достаточные для его полного завершения, но не позднее десяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации, при осуществлении таможенного досмотра до выпуска товаров, с письменного разрешения руководителя органа государственных доходов, уполномоченного им заместителя руководителя либо лиц, их замещающих.
16. После прибытия на место проведения таможенного досмотра (осмотра), уполномоченное должностное лицо:
1) проверяет полномочия лиц, присутствующих при проведении таможенного досмотра (осмотра), а также основания их присутствия в зоне таможенного контроля;
2) устанавливает факт присутствия (отсутствия) представителей иных государственных органов, участие или присутствие которых при проведении таможенного досмотра (осмотра) предусмотрено законодательством Республики Казахстан, а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере таможенного дела в соответствии со статьей 18 Кодекса;
3) устанавливает факт предъявления товаров, транспортных средств, грузовых емкостей, контейнеров, багажа физических лиц, средств идентификации (далее – товары) к таможенному досмотру (осмотру).
17. Уполномоченное должностное лицо принимает решение о начале проведения таможенного досмотра (осмотра) в случае, если предъявленные товары находятся на специально оборудованной площадке, обустроенной для проведения таможенного досмотра (осмотра), в помещениях, предназначенных для временного хранения, или в зоне таможенного контроля органа государственных доходов, уполномоченное должностное лицо которого проводит таможенный досмотр (осмотр).
Решение о возможности проведения таможенного досмотра товаров непосредственно в контейнере или грузовом отсеке транспортного средства принимается уполномоченным должностным лицом в случаях, если:
сработавшим профилем риска не предусмотрена полная выгрузка товаров из контейнера или грузового отсека транспортного средства;
проведение такого таможенного досмотра - не повлечет утраты товаров или изменения их состояния;
проведение такого таможенного досмотра не повлечет причинения вреда жизни и здоровью людей, проводящих таможенный досмотр либо присутствующих при таможенном досмотре.
В случае присутствия всех заинтересованных лиц при предъявлении товаров и осуществлении с ними операций по идентификации товаров, уполномоченное должностное лицо приступает к проведению таможенного досмотра (осмотра).
Глава 3. Проведение таможенного досмотра

13. Декларант болмаған кезде, тауарларға қатысты өкілеттігі бар өзге тұлғалар және олардың өкілдері ЕЭО және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес, кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге жол беріледі.
Кедендік тексеріп қарау (қарау) көрсетілген жағдайда екі тәуелсіз куәгердің (айғақ берушілер) қатысуымен фото (бейне) бекітуді қолдана отырып жүргізіледі. Фото (бейне) бекіту тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынысына қарамастан осы Нұсқаулықтың 6-тарауында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Дипломатиялық өкілдіктердің және консульдық мекемелердің ресми пайдалануы үшін арналған және өткізілетін тауарларға қатысты тексеріп қарау тек дипломатиялық агенттің немесе оның уәкілетті өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
14. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде кедендік тексеріп қарауды (қарауды) жүргізетін тұлғаның рұқсатымен, декларант не тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаның келісімі бойынша уақытша сақтау орындары өкілдері немесе кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу мақсатында қажетті тауарлармен жүк және өзге де операцияларды жүзеге асыратын өзге тұлғалар қатысады.
15. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары кедендік тексеріп қарауды, оны толық аяқтау үшін жеткілікті мерзімде кедендік декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, кедендік тексеріп қарауды жүзеге асыру кезінде тауарлар шығарылғанға дейін, мемлекеттік кіріс органы басшысының, оның уәкілетті басшы орынбасарының немесе оларды ауыстыратын тұлғалардың жазбаша рұқсатымен жүзеге асырады.
16. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу орнына келгеннен кейін уәкілетті лауазымды тұлға:
1) кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде қатысушы тұлғалардың өкілеттігін, сондай-ақ олардың кедендік бақылау аймағында болуының негіздерін тексереді.
2) кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде қатысулары Қазақстан Республикасының заңнамасында, сондай-ақ Кодекстің 18 бабына сәйкес кеден ісі саласындағы уәкілетті органның құқықтық актілерінде көзделген, өзге де мемлекеттік орган өкілдерінің қатысу (қатыспау) фактін белгілейді;
3) тауарларды, көлік құралдарды, жүк ыдыстарын, контейнерлерді, жеке тұлғалардың багаждарын, сәйкестендіру құрадарын (бұдан әрі – тауарлар) кедендік тексеріп қарауға (қарауға) ұсыну фактін белгілейді
17. Егер ұсынылған тауарлар кедендік тексеріп қарау (қарау) үшін жарақтандырылған, арнайы жабдықталған алаңда, уақытша сақтауға арналған үй-жайларда, немесе уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарауды жүргізетін, мемлекеттік кірістер органының кедендік бақылау аймағында болған жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарауды (қарауды) жүргізуді бастау туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті лауазымды тұлға тікелей контейнердегі немесе көлік құралдарының жүк бөлігіндегі тауарларды кедендік тексеріп қарауды жүргізу мүмкіндігі туралы шешімді, егер:
іске қосылған тәуекел бейінінде тауарларды контейнерден немесе көлік құралдарының жүк бөлігінен толық түсіру қарастырылмаған;
мұндай кедендік тексеріп қарау жүргізу тауарларды жоғалтуға немесе олардың жай-күйін өзгертуге әкеліп соқтырмайтын;
мұндай кедендік тексеріп қарау жүргізу кедендік тексеріп қарау жүргізетін не кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде қатысатын тұлғалардың өмірлері мен денсаулығына зиян келтірмейтін жағдайларда қабылдайды.
Тауарларды ұсыну және олармен тауарларды сәйкестендіру операцияларын жүргізу кезінде барлық мүдделі тұлғалар қатысқан жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге кіріседі.
3 Тарау. Кедендік тексеріп қарау жүргізу

18. Временем начала таможенного досмотра является время начала действий уполномоченного должностного лица по визуальному осмотру упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.
19. При проведении таможенного досмотра уполномоченные должностные лица руководствуются главой 3 настоящей Инструкции и следующими положениями:
1) таможенный досмотр проводится в отношении всех наименований товаров (за исключением товаров, указанных в подпункте 5) настоящего пункта) перемещаемой товарной партии, в объеме всего количества товаров, составляющих товарную партию, с обязательной полной выгрузкой всех товаров из транспортного средства (за исключением случаев, указанных в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта).
При этом уполномоченное должностное лицо обеспечивает проведение следующих операций (за исключением случаев, указанных в подпункте 2) настоящего пункта):
полное взвешивание товаров;
пересчет грузовых мест со вскрытием всех грузовых мест;
пересчет количества предметов во всех грузовых местах;
2) в отношении однородных товаров (товаров одного кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – ТНВЭД) на уровне 10-ти знаков), находящихся в одинаковых упаковках, с одинаковой маркировкой, таможенный досмотр проводится путем вскрытия, пересчета и взвешивания исключительно 1 (одного) экземпляра каждого вида упаковки товара, с последующим определением количества и веса всей партии товара расчетным путем;
3) в случае, если транспортное средство загружено исключительно однородными товарами (товарами одного кода ТНВЭД на уровне 10-ти знаков), осуществляется частичная выгрузка товаров, путем образования прохода типа "коридора", по всей длине грузового отсека транспортного средства. Исключение составляют товары, перемещаемые насыпью, навалом или наливом, по ним выгрузка не осуществляется.
При этом производится вскрытие, пересчет и взвешивание исключительно одного грузового места (в соответствии с транспортными (перевозочными) документами) с соблюдением требований, установленных подпунктом 2) настоящего пункта;
4) в случае, если транспортное средство загружено товарами, подвергающимися быстрой порче, осуществляется частичная выгрузка товаров, путем образования прохода типа "коридора", по всей длине грузового отсека транспортного средства.
При этом производится вскрытие, пересчет и взвешивание каждого наименования товара с соблюдением требований, установленных подпунктом 2) настоящего пункта;

18. Кедендік тексеріп қарау уақыты уәкілетті лауазымды тұлғаның тауарлардың орамдарын немесе көлік құралының жүк бөлігін не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе бар болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен көріп қарау бойынша әрекет басталған уақыты болып табылады.
19. Кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде уәкілетті лауазымды тұлғалары осы Нұсқаулықтың 4-тарауын және мынадай ережелерді басшылыққа алады:
1) кедендік тексеріп қарау тауар партиясымен өткізілетін тауарлардың (осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген, тауарларды қоспағанда) барлық атауларына, көлік құралынан барлық тауарларды міндетті түрде толықтай түсіре отырып (осы тармақтың 3) және 4) тармақшасында көрсетілген, жағдайларды қоспағанда) тауар партиясын құрайтын тауарлардың барлық мөлшерінің көлеміне қатысты жүргізіледі.
Бұл ретте уәкілетті лауазымды тұлға мынадай оперцацияларды (осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген, жағдайларды қоспағанда) жүргізуді қамтамасыз етеді:
тауарларды толық өлшеу;
барлық жүк орындарын ашып жүк орындарын қайта санау;
барлық жүк орындарындағы заттардың санын қайта санау;
2) біркелкі таңбалармен, біркелкі орамдағы біртекті тауарларға (10 белгі дейіндегі Сыртқы экономикалық қызметінің тауарлар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) бір кодының тауарларына) қатысты кедендік тексеріп қарау, кейін есептеу жолымен тауардың барлық партиясының санын және салмағын анықтай отырып, тауар орамының әрбір түрінің тек 1 (бір) данасын ашу, қайта санау және өлшеу жолымен жүргізіледі.
3) егер, көлік құралына біртекті тауарлар (10 белгі дейіндегі СЭҚ ТН бір кодының тауарлары) тиелген жағдайда көлік құралының жүк бөлігінде ұзына бойы "дәліз" түрінде өту жолын қалыптастыра отырып, тауарларды ішінара түсіру жүргізіледі. Үйіп, бос, құйып өткізілетін тауарларға қатысты түсірілу жүргізілмейді.
Бұл ретте, осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген, талаптарды сақтай отырып, тек бір жүк орынын (көліктік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес) ашу, қайта санау және өлшеу жүргізіледі.
4) егер көлік құралына тез бұзылатын тауарлар тиелген жағдайда, көлік құралының жүк бөлігінде ұзына бойы "дәліз" түрінде өту жолын құру жолымен тауарларды ішінара түсірілу жүргізіледі.
Бұл ретте осы тармақтың 2) тармақшасында белгіленген, талаптарды сақтай отырып, тауардың әрбір атауын ашу, қайта санау және өлшеу жүргізіледі.

5) в отношении нижеуказанных категорий товаров таможенный досмотр проводится путем вскрытия грузового отсека транспортного средства с проведением видеосъемки его содержимого (без выгрузки товаров из транспортного средства) либо видеосъемки товаров, размещенных в месте временного хранения, с обязательным комментированием:
поставляемых в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, в адрес международных организаций, зарегистрированных в Республике Казахстан;
поставляемых в целях ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
перемещаемых и предназначенных для официального пользования дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями, международными организациями и (или) их представительствами, представительствами государств при международных организациях, расположенных на таможенной территории ЕАЭС;
транспортных средств, заявленных в качестве товаров;
веществ, которые могут представлять угрозу для жизни и здоровья должностных лиц, проводящих таможенный досмотр и требующих специальных познаний и (или) оснащения;
товаров, в отношении которых таможенный досмотр проведен органами государственных доходов в местах прибытия на таможенную территорию ЕАЭС, либо, в отношении которых таможенный досмотр проведен таможенными службами государств-членов ЕАЭС, при условии наличия оригинала акта таможенного досмотра, согласно которому объем и степень проведения таможенного досмотра, превышают объем и степень проведения таможенного досмотра, предусмотренные сработавшим профилем риска, а также при условии, что товарная партия представлена к таможенному досмотру в том же объеме, в котором проводился первоначальный таможенный досмотр;
негабаритных и крупно весовых товаров, на перевозку которых имеется специальное разрешение, выданное в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 206 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 11395).
товаров, классифицируемых в товарных группах и товарных позициях ТНВЭД согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
6) в случаях, когда согласно коммерческим документам, количество товара указано в дополнительных единицах измерения (штуках, комплектах, парах и других единицах) и при этом сумма причитающихся к уплате таможенных пошлин, налогов не зависит от веса товаров, взвешивание товаров в ходе таможенного досмотра не производится, если иное не предусмотрено системой управления рисками;

5) төменде көрсетілген тауарлардың санаттарына қатысты кедендік тексеріп қарау уақытша сақтау орындарында орналастырылған тауарларды бейне түсірілімін немесе оның ішіндегінің (көлік құралынан тауарларды түсірмей) бейне түсірілімін жүргізіп, міндетті түрде:
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес, Қазақстан Республикасында тіркелген, халықаралық ұйымның мекенжайына жеткізілетінін;
дүлей зілзалалар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше оқиғалар салдарларын жою мақсатында жеткізілетінін;
дипломатиялық өкілдіктер және консулдық мекемелер, халықаралық ұйымдар және (немесе) олардың өкілдіктері, ЕАЭО кедендік аумағында орналасқан, халықаралық ұйымдар жанындағы мемлекеттік өкілдер ресми пайдалануы үшін өткізілетінін және көзделгендігін;
көлік құралдарының тауар ретінде мәлімделгендігін;
заттардың, кедендік тексеріп қарау жүргізетін лауазымды тұлғаның өміріне және денсаулығына қауіп-қатер келтіретін және арнай таным және (немесе) жарақтандыруды талап ететін;
тауарларға қатысты ЕАЭО кедендік аумағына келу орнында мемлекеттік кірістер органдары кедендік тексеріп қарауды жүргізгенін, не оларға қатысты кедендік тексеріп қарау актісінің тұпнұсқасы бар болған жағдайда, ЕАЭО мүше мемлекеттердің кеден қызметтері кедендік тексеріп қарауды жүргізгенін, оған сәйкес кедендік тексеріп қарау жүргізудегі көлем мен дәреже, іске қосылған тәуекел бейінінде көзделген көлем мен дәрежеден асатынын, сондай-ақ кедендік тексеріп қарауға тауар партиясы алғашқы кедендік тексеріп қарау жүргізілген, сол көлемде ұсынылғанын;
габаритті емес және ірі салмақты тауарлардың, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 206 "Қазақстан Республикасының аумағында ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және оның жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының номативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11395 болып тіркелді) бұйрығына сәйкес берілген, тасымалдауға арнайы рұсаттары бар екендігін;
тауарлардың, осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес СЭҚ ТН тауар топтарынада және тауар позицияларында жіктелетінін түсіндірумен көлік құралдарының жүк бөлігін ашу жолымен жүргізіледі.
6) коммерциялық құжаттарға сәйкес тауардың саны қосымша өлшем бірлігінде (данада, жиынтықта, жұптап және басқа өлшемдерде) көрсетілген және бұл ретте төленуге тиіс кедендік баждар, салықтар сомасы тауардың салмағына байланысты болмаған жағдайда, егер тәуекелдерді басқару жүйесімен өзгеше көзделмесе, кедендік тексеріп қарау барысында тауарларды өлшеу жүргізілмейді;

7) при проведении таможенного досмотра, назначенного на основании системы управления рисками, при наличии рекомендаций о проведении видеосъемки, уполномоченное должностное лицо обеспечивает проведение непрерывной видеосъемки всего процесса таможенного досмотра.
После начала видеозаписи, уполномоченное должностное лицо озвучивает и комментирует весь процесс таможенного досмотра.
При этом в обязательном порядке озвучиваются и записываются уполномоченным должностным лицом следующие сведения:
время начала и завершения таможенного досмотра;
место проведения таможенного досмотра;
сведения декларанта о наличии товаров, запрещенных либо ограниченных к ввозу и перемещению через территорию Республики Казахстан контроль в отношении которых предусмотрен статьей 244 Кодекса, незаявленных либо недостоверно задекларированных товаров;
Фамилия, имя, отчество (отчество при наличии) (далее – ФИО) и должность лица, проводящего таможенный досмотр;
ФИО (отчество при наличии) и должность лиц, присутствующих при таможенном досмотре;
все выполняемые действия, в том числе основания для проведения частичной выгрузки или не проведения таможенного досмотра;
результаты таможенного досмотра;
другие необходимые сведения.
На период осуществления погрузочно-разгрузочных работ возможно приостановление видеосъемки с соответствующим комментарием уполномоченного должностного лица, осуществляющего таможенный досмотр. При приостановлении и возобновлении таможенного досмотра, уполномоченное должностное лицо озвучивает точное время приостановления (возобновления) таможенного досмотра.
20. При принятии решения о проведении таможенного досмотра по результатам таможенного осмотра товаров с использованием ИДК уполномоченному должностному лицу, проводящему таможенный досмотр, предоставляются копии снимков ИДК и комментариев к ним.
В случае принятия решения о проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров, помещаемых под таможенные процедуры переработки вне таможенной территории, а также переработки на таможенной территории, и продуктов их переработки в целях идентификации товаров в продуктах переработки уполномоченному должностному лицу в обязательном порядке передаются копии документов об условиях переработки с указанным в них способом идентификации товаров.
21. Вскрытие упаковки производится уполномоченным должностным лицом в присутствии декларанта или его представителя. В иных случаях вскрытие упаковки производится без декларанта или его представителя в присутствии двух независимых свидетелей (понятых).

7) тәуекелді басқару жүйесінің негізінде тағайындалған, кедендік тексеріп қарау жүргізу кезінде, бейнетүсірілімді жүргізу туралы ұсыным болған кезде, уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қараудың барлық процесін үздіксіз бейнетүсірілімді жүргізуді қамтамасыз етеді.
Бейнетүсірілім басталғанан кейін уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қараудың барлық процесін айтып түсіндіріп тұрады.
Бұл ретте уәкілетті лауазымды тұлға міндетті түрде мынадай мәліметтерді айтып және жазып тұрады:
кедендік тексеріп қарау басталған және аяқталған уақыт;
кедендік тексеріп қарау жүргізілген орын;
Кодекстің 244 бабында көрсетілген бақылауға қатысты Қазақстан Республикасының аумағы арқылы әкелуге және өткізуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған, мәлімделмеген немесе дұрыс декларацияланбаған тауарлардың бар болуы туралы декларанттың мәліметтері;
кедендік тексеріп қарауды жүргізген тұлғаның тегі аты әкесінің аты (бұдан әрі-Т.А.Ә.) (әкесінің аты бар болған жағдайда) және лауазымы;
кедендік тексеріп қарауға қатысқан тұлғаның Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болған жағдайда) және лауазымы;
барлық орындалған әрекеттер, оның ішінде ішінара түсіруді жүргізуге немесе кедендік тексеріп қарауды жүргізбеуге негіздеме;
кедендік тексеріп қарау нәтижесі;
басқа да қажетті мәліметтер.
Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде кедендік тексеріп қарау жүргізуші уәкілетті лауазымды тұлғаның түсіндіруіне сәйкес бейне түсірілімді тоқтатуға болады. Кедендік тексеріп қарауды тоқтатқан және қайта бастаған кезде уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарау тоқтатылған (қайта бастаған) нақты уақытты айтуы тиіс.
20. ИТК-ны пайдалана отырып тауарларды кедендік қарау нәтижелері бойынша кедендік тексеріп қарау жүргізу туралы шешімді қабылдаған кезде, кедендік тексеріп қарау жүргізген уәкілетті лауазымды тұлғаға ИТК суреттерінің көшірмелері және оған түсіндірмелер беріледі.
Кедендік аумақтық тыс қайта өңдеу, сондай-ақ кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды және қайта өңдеу өнімдеріндегі тауарларды сәйкестендіру мақсатында олардың қайта өңдеу өнімдерін тексеріп қарау (қарау) жүргізу туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті лауазымды тұлғаға міндетті түрде тауарларды сәйкестендірудің тәсілдері көрсетілген қайта өңдеу шарттары туралы құжаттардың көшірмелері беріледі.
21. Орамдарды ашуды уәкілетті лауазымды тұлға декларанттың немес оның өкілінің қатысуымен жүргізеді. Өзге жағдайларда орамды ашу екі тәуелсіз куәгердің (айғақ берушілердің) қатысуымен декларантсыз және оның өкілінсіз жүргізіледі.

22. Вскрытие грузовых мест предусматривает нарушение их целостности и средств их идентификации с последующим извлечением отдельных единиц товаров из их упаковки (ящиков, коробок), из технологических емкостей, специально изготовленных тайников для получения возможности контроля за количеством и наименованием, определения страны происхождения и получения других сведений о товарах, выявления товаров, перемещаемых под видом других товаров.
23. В случае недостаточности сведений о характеристиках товара и отсутствии определенных познаний, для идентификации товара, уполномоченное должностное лицо в соответствии со статьей 227 Кодекса назначает таможенную экспертизу, и осуществляет отбор проб и образцов товара в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года № 558 "Об утверждении Правил отбора проб и образцов товаров должностными лицами органов государственных доходов" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12384 ).
24. При проведении таможенного досмотра (осмотра) товаров, содержащих источники ионизирующего излучения, к проведению таможенного досмотра (осмотра) привлекаются должностные лица органов государственных доходов.
25. Таможенный досмотр (осмотр) в целях выявления товаров, запрещенных к ввозу на территорию Республики Казахстан, а также к вывозу с территории Республики Казахстан, при необходимости проводится с применением служебных собак органов государственных доходов.
26. Проведение таможенного досмотра с помощью спиливания, стачивания, разрезания и иных действий осуществляется в целях выявления товаров, сокрытых от таможенного контроля путем нанесения на поверхность скрываемого товара слоев краски, металлов, иных материалов либо путем вложения товаров в специально изготовленные неразборные тайники, а также определения химического состава товаров, их физических свойств.
27. В целях повышения эффективности таможенного досмотра (осмотра) уполномоченное должностное лицо применяет иные формы таможенного контроля, предусмотренные статьей 199 Кодекса.
28. В случае если процесс таможенного досмотра прерывается в силу объективных причин (перерыв, окончание рабочего времени), уполномоченное должностное лицо, принимает меры, направленные на обеспечение сохранности товаров в неизменном состоянии, в том числе путем наложения средств идентификации на грузовые места, транспортные средства либо помещения, где находятся товары.
Глава 4. Проведение таможенного осмотра
29. Временем начала таможенного осмотра является время начала действий уполномоченного должностного лица по визуальному осмотру упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.

22. Жүк орындарын ашу олардың тұтастығын және олардың сәйкестендіру құралдарын бұзуды, кейін олардың орамдарынан (жәшіктерден, қораптардан), технологиялық ыдыстардан, тауарлардың мөлшерін және атауын, шығарылған елін айқындау және басқа да мәліметтерді алуды бақылауға мүмкіндігін алу үшін арнайы жасалған жасырын орындардан тауарлардың жекелеген бірлігін алуды, басқа тауарлар түрінде өткізілетін тауарларды анықтауды көздейді.
23. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 12 қарашадағы № 558, "Мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу қағидаларын бекіту туралы" " (Қазақстан Республикасының номативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12384 болып тіркелді) бұйрығына сәйкес тауардың сипаттамасы туралы мәліметтер жеткіліксіз болған және тауарды сәйкестендіру үшін айқындалған тану белгілері болмаған жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 227-бабына сәйкес кедендік сараптама тағайындайды және тауардың сынамалары мен үлгілерін іріктеуді жүзеге асырады.
24. Иондаушы сәуле шығару көздері бар тауарларды кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары кедендік тексеріп қарауды жүргізуге тартылады.
25. Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге тыйым салынған тауарларды анықтау мақсатында кедендік тексеріп қарау (қарау) қажет болған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдары қызметтік иттерді пайдаланып жүргізеді.
26. Аралау, егеу, кесу және өзге де әрекеттердің көмегімен кедендік қарауды жүргізу жасырылған тауарлардың үстіне бояу қабатын, металл, өзге материалдарды жағу жолымен не арнайы дайындалған бөлінбейтін жасырын орынға тауарларды салу жолымен кедендік бақылаудан жасырылған тауарларды анықтау, тауарлардың химиялық құрамын, олардың физикалық қасиетін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
27. Кедендік тексеріп қарау (қарау) тиімділігін арттыру мақсатында уәкілетті лауазымды тұлға Кодекстің 199-бабымен белгіленген, кедендік бақылаудың өзге нысанын қолдануға құқылы.
28. Егер кедендік тексеріп қарау барысы объективтік себептер (үзіліс, жұмыс уақытының аяқталуы) бойынша тоқтатылған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға, тауарлардың өзгеріссіз жағдайда, оның ішінде тауарлар тұрған жүк орындарына, көлік құралдарына не үй-жайларға сәйкестендіру құралын салу жолымен сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдайды.
4 Тарау. Кедендік қарау жүргізу
29. Кедендік қарау уақыты уәкілетті лауазымды тұлғаның тауарлардың орамдарын немесе көлік құралының жүк бөлігін не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе бар болуы мүмкін өзге де орындарды көзбен көріп қарау бойынша әрекет басталған уақыты болып табылады.

30. Таможенный осмотр, проводится путем внешнего визуального осмотра уполномоченным должностным лицом товаров, багажа физических лиц, транспортных средств, грузовых емкостей, таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации товаров, без вскрытия транспортного средства и нарушения упаковки товаров.
Таможенный осмотр товаров осуществляется с целью получения подтверждения сведений о характере, происхождении, состоянии и количестве товаров, находящихся под таможенным контролем, о наличии на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях таможенных пломб, печатей и других наложенных средств идентификации.
Таможенный осмотр товаров и транспортных средств, при необходимости проводится с применением технических средств, которые обеспечивают визуализацию внутренней структуры осматриваемого объекта и иным образом информируют о наличии специфических физических характеристик такого объекта.
31. В случае если процесс таможенного осмотра прерывается в силу объективных причин (перерыв, окончание рабочего времени), уполномоченное должностное лицо, принимает меры, направленные на обеспечение сохранности товаров в неизменном состоянии, в том числе путем наложения средств идентификации на грузовые места, транспортные средства либо помещения, где находятся товары.
Глава 5. Объем и степень таможенного досмотра (осмотра)
32. Таможенный досмотр (осмотр) проводится в объеме и степени, установленных профилем риска. Изменение объема и степени таможенного досмотра (осмотра) не допускается.
В случаях отсутствия в сработавшем профиле риска объема и степени проведения, либо принятия решения о проведении таможенного досмотра по иным основаниям предусмотренным пунктом 4 настоящей Инструкции, таможенный досмотр проводится частично в соответствии с подпунктами 2)7) пункта 19 настоящей Инструкции.
Определение количества товара производится расчетным путем перед проведением таможенного досмотра (осмотра), на основе данных о количестве товаров, содержащихся в товаросопроводительных документах.
33. В случае, если объем таможенного досмотра определенный при срабатывании профиля риска, предполагает таможенный досмотр товаров всех наименований перемещаемой товарной партии, если иное не установлено профилем риска, уполномоченное должностное лицо обеспечивает проведение следующих операций:
полное взвешивание товаров;
пересчет грузовых мест со вскрытием всех грузовых мест;
пересчет количества предметов во всех грузовых местах.
Объем и степень проведения таможенного досмотра (осмотра) в отношении отдельных категорий товаров, устанавливаются с учетом положений пункта 19 настоящей Инструкции.

30. Уәкілетті лауазымды тұлға тауарларды, жеке тұлғалардың багаждарын, көлік құралдарын, жүк ыдыстарын, кедендік пломбалар, мөрлер және тауарларды сәйкестендірудің басқа да құралдарын, көлік құралдарын және тауарлар орамаларын бұзып ашпай және тауарлардың орамдарын бұзбай кедендік тексеріп қарауды көзбен шолып қарау жолымен жүргізеді.
Тауарларды кедендік қарау, кедендік бақылаудағы тауарлардың сыйпаты, шығарылған жері, жай-күйі және саны туралы, тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк орындарында кедендік пломбалар, мөрлер және басқа да салынған сәйкестердіру құралдарының болуы туралы мәліметтерді растау мақсатында жүзеге асырылады.
Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік қарау, қаралатын обектілердің ішкі құрылымын көзбен көріп қарауды қамтамасыз ету және осындай обектілердің физикалық ерекшелік сипатының болуы туралы өзгеше ақпараттандыруды қамтамасыз ететін, техникалық құралдарды қолданумен жүргізілуі мүмкін.
31. Егер кедендік қарау барысы объективті себептер (үзіліс, жұмыс уақытының аяқталуы) бойынша тоқтатылған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға, тауарлардың өзгеріссіз жағдайда, оның ішінде тауарлар тұрған жүк орындарына, көлік құралдарына не үй-жайларға сәйкестендіру құралын салу жолымен сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған шараларды қабылдайды.
5 Тарау. Кедендік тексеріп қарау (қарау) көлемі мен дәрежесі
32. Кедендік тексеріп қарау (қарау) тәуекелдер бейінімен белгіленген көлемде және дәрежеде жүргізіледі. Кедендік тексеріп қарау (қарау) көлемі мен дәрежесін өзгертуге жол берілмейді.
Іске қосылған тәуекелдер бейінінде көлемі мен дәреджесі болмаған, не кедендік тексеріп қарау жүргізу туралы осы Нұсқаулықтың 4-тармағымен көзделген өзге негіздер бойынша шешім қабылданған жағдайда, кедендік тексеріп қарау осы Нұсқаулықтың 19-тармағының 2) – 7)-тармақшаларына сәйкес ішінара жүргізіледі.
Тауардың мөлшерін айқындау тауарға ілеспе құжаттарда көрсетілген тауардың мөлшері туралы деректер негізінде кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізер алдында есептеу жолымен жүргізіледі.
33. Егерде тәуекел бейіні іске қосылған кезде айқындалған кедендік тексеріп қарау көлемі, егер тәуекел бейінінде өзгеше көрсетілмесе, тауар партиясымен өткізілетін тауарлардың барлық атауын кедендік тексеріп қарауды болжайды, уәкілеттті лауазымды тұлға келесі операцияларды жүргізуді қамтамасыз етеді:
тауарлардын толық салмағын өлшеу;
барлық жүк орындарын ашып жүк орындарын қайта есептеу;
барлық жүк орындарында заттардын санын қайта есептеу.
Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізудің көлемі мен дәрежесі, осы Нұсқаулықтың 19 тармағының ережелерін есекере отырып белгіленеді.

34. Степень таможенного досмотра (осмотра) указывает на то, какие действия необходимо произвести с тем количеством товара, которое определено исходя из указанного объема таможенного досмотра (осмотра).
Если указанием на проведение досмотра (осмотра) установлена необходимость пересчета грузовых мест, то производится пересчет всех грузовых мест товара, предъявленного к таможенному досмотру (осмотру).
35. В случае если в отношении товаров таможенный досмотр проведен органами государственных доходов в местах прибытия на таможенную территорию ЕАЭС, либо в отношении которых таможенный досмотр проведен таможенными службами государств-членов ЕАЭС, при этом в акте таможенного досмотра не указаны объем и степень проведения таможенного досмотра, досмотр проводится только при срабатывании профиля риска или метода случайного отбора системы управления рисками, в соответствии с подпунктами 2) – 7) пункта 19 настоящей Инструкции.
Глава 6. Применение технических средств таможенного контроля
36. Для ускорения проведения таможенного досмотра (осмотра) и повышения его эффективности применяются различные виды технических средств таможенного контроля (далее - ТСТК), позволяющие выявлять необходимые сведения о товарах (их количество, состав, физические и химические свойства, подлинность, наличие тайников).
37. При применении ТСТК уполномоченные должностные лица соблюдают необходимые меры безопасности в целях недопущения причинения вреда жизни и здоровью людей, окружающей среде, а также товарам и транспортным средствам.
38. Аппаратура для фото (видео) фиксации применяется уполномоченным должностным лицом при условии наличия в рекомендациях по предотвращению и минимизации рисков мер на проведение таможенного досмотра (осмотра) с необходимостью применения технических средств таможенного контроля, для производства фото (видео) фиксации процесса и результатов таможенного досмотра (осмотра).
Перед применением аппаратуры для фото (видео) фиксации уполномоченное должностное лицо, проверяет ее исправность (в том числе полный уровень заряда элементов питания (наличие запасных, заряженных элементов питания), наличие достаточного свободного места на накопителе, выставление точной даты и времени в настройках, а также в установке оптимальных настроек качества фотосъемки (видеосъемки).
Фотоснимки (видеозапись) не должны быть излишне затемненными.
Фотоснимки (видеозапись) должны обеспечить возможность идентификации досматриваемых (осматриваемых) товаров.
Рекомендуемые параметры цифровой аппаратуры для фото фиксации: размер светочувствительной матрицы не менее 3,2 Мпиксел, емкость накопителя - не менее 64 Мбайт, в зависимости от объема досматриваемых (осматриваемых) товаров и рекомендаций системы управления рисками в отношении мер по предотвращению и минимизации рисков.

34. Кедендік тексеріп қарау (қарау) дәрежесі, кедендік тексеріп қарау (қарау) көрсетілген көлеміне байланысты айқындалған көлемдегі тауармен қандай әрекет жүргізу қажеттігін көрсетеді.
Егер тексеріп қарау (қарау) жүргізу нұсқауында жүк орындарын қайта санау қажеттілігі белгіленсе, онда кедендік тексеріп қарауға (қарауға) ұсынылған тауардың барлық жүк орынарын қайта санау жүргізіледі.
35. ЕАЭО кедендік аумағына келетін орындарда тауарларға қатысты мемлекеттік кірістер органдары кедендік текресіп қарау жүргізілген, не оларға қатысты кедендік тексеріп қарауды ЕАЭО мүше мемлекетерінің кеден қызметтері жүргізген, бұл ретте кедендік тексеріп қарау актінде кедендік тексеріп қарауды жүргізудің көлемі және дәрежесі көрсетілмеген жағдайда, кедендік тексеріп қарау тек қана тәуекел бейіні іске қосылған кезінде немесе тәуекелдерді басқару жүйесінің кездейсоқ іріктеу әдісі бойынша осы Нұсқаулықтың 19-тармағының 2) – 7)-тармақшаларына сәйкес жүргізіледі.
6 Тарау. Кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану
36. Кедендік тексеріп қарауды (қарауды) жүргізуді тездету және олардың тиімділігін арттыру үшін тауарлар (олардың мөлшері, құрамы, физикалық және химиялық қасиеті, түпнұсқалылығы, жарсырын орындардың болуы және т.б.) туралы қажетті мәліметтерді анықтауға мүмкіндік беретін кедендік бақылаудың техникалық құралдарының (бұдан әрі – КБТҚ) әртүрлі түрлері қолданылады.
37. КБТҚ қолдану кезінде уәкілетті лауазымды тұлға адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына зиян келтіруге жол бермеу мақсатында қажетті қауіпсіздік шараларын сақтауға тиіс.
38. Уәкілетті лауазымды тұлға тәуекелдердің алдын алу және азайту бойынша ұсынымда кедендік бақылаудың техникалық құралдарын қолдану қажеттілігімен кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге арналған шаралар болған жағдайда, кедендік тексеріп қарау (қарау) процесін және нәтижелерін фото (бейне) түсіру үшін фото (бейне) түсіру аппаратураларын қолданады.
Уәкілетті лауазымды тұлға фото (бейне) түсіру аппаратураларын қолданар алдында оның жұмыс істейтінін (оның ішінде аккумулятор заряды деңгейінің толықтығын (қоректену элементтерінің қуатталуын), жинақтауышта жеткілікті бос орынның болуын , іске қосқанда нақты күні мен уақытты қою, сондай-ақ фото түсірілімнің (бейне түсірілімнің) сапасын оңтайлы дәл қоюды тексереді.
Фото түсірілім (бейне жазба) шамадан артық қараңғы болмауы тиіс.
Фото түсірілім (бейне жазба) тексеріп қаралатын (қаралатын) тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
Фото түсірілім үшін цифрлық аппаратураның ұсынылатын параметрі: тексеріп қаралатын (қаралатын) тауарлардың көлеміне және тәуекелдердің алдын алу және азайту бойынша шараларға қатысты тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымына байланысты жарық сезгіш матрицалар мөлшері кемінде 3,2 Мпиксел, жинақтауыш сыйымдылығы – кемінде 64 Мбайт болуы тиіс.

39. Количество необходимых фотоснимков при таможенном досмотре (осмотре) определяется уполномоченным должностным лицом самостоятельно в каждом конкретном случае, если иное не предусмотрено профилем риска, с учетом объема товарной партии, количества и ассортимента товаров, периодичности проведения досмотров (осмотров) в отношении участника внешнеэкономической деятельности, цели, объема и степени досмотра (осмотра), указанных в рекомендациях системы управления рисками на проведение досмотра (осмотра) по таможенной декларации.
Количество фотоснимков в ходе одного таможенного досмотра (осмотра) определяется уполномоченным должностным лицом в каждом конкретном случае самостоятельно, при этом фотоархив каждого досмотра (осмотра) должен давать исчерпывающее представление о технических и коммерческих характеристиках каждого наименования товара.
40. Фотосъемка (видеосъемка) должна включать в себя общий план (внешний вид) грузового отсека транспортного средства (контейнера), фиксацию его номера и целостности наложенного обеспечения.
Фотосъемка (видеосъемка) процесса таможенного досмотра (осмотра), если иное не предусмотрено профилем риска, производится по следующей типовой схеме:
фиксация типа транспортного средства, его государственного регистрационного номера, наложенных средств обеспечения (данное правило не применяется при досмотре (осмотре) товаров, находящихся в воздушном либо морском судне);
фиксация степени загрузки транспортного средства (фотосъемка (видеосъемка) должна позволять оценить степень (объем) загрузки транспортного средства в процентном отношении к максимально возможной), характера грузовых мест и упаковки товаров;
фиксация выгрузки товаров из транспортного средства (при частичной выгрузке товаров фотосъемка (видеосъемка) должна позволить оценить процентное отношение выгруженных из транспортного средства товаров по отношению к невыгруженным):
фиксация выгруженной части товаров, производится таким образом, чтобы была обеспечена возможность идентификации количества или объема фактически выгруженного товара;
фиксация невыгруженной части товаров, либо при полной выгрузке - порожнего отсека транспортного средства с наличием на фотоснимке (видеосъемке) данных, позволяющих идентифицировать транспортное средство (государственных регистрационный номер автотранспортного средства);
фиксация разборки (вскрытия) грузовых мест и досмотра их содержимого.
Во время проведения фотосъемки (видеосъемки) необходимо в полном объеме зафиксировать основные характеристики товаров, позволяющие их однозначно идентифицировать.
Фиксации подлежат (при условии соблюдения установленной степени и объема таможенного досмотра (осмотра)):
расположение/распределение товара в грузовом отсеке (его загрузка);
внешний вид упаковки;
маркировка на упаковке и на самом товаре (надписи, ярлыки, в том числе отражающие сведения об отправителе, получателе товаров, номерах заказов, этикетки и прочее);
сведения об изготовителе, дате выпуска, сроке годности;
физические размеры;
комплектация, наличие запчастей и принадлежностей;
степень износа товара;
товарные и специальные знаки;
консистенция;
цвет;
расфасовка товара;
выявленные посторонние вложения.
В случаях, когда фиксацию информации, содержащейся на маркировке, невозможно выполнить на одном фотоснимке, осуществляется последовательная фотосъемка маркировки в целях фиксации всех сведений с возможностью их последующей идентификации.
В случаях, когда специфика товара требует определения и фиксации геометрических параметров, при этом сведения о размерах на маркировке товаров или упаковке отсутствуют, рекомендуется фотосъемка (видеосъемка) товара на фоне (с визуальным сопоставлением) измерительных приборов (линейка, рулетка), а в случае их отсутствия - на фоне произвольных объектов с эталонными, заранее известными размерами (человеческая ладонь, спичечная коробка, пачка сигарет, монета). В зависимости от размера товара фотосъемка (видеосъемка) производится с более крупными объектами (человек, автомобиль, контейнер, здание).
В ходе фотосъемки (видеосъемки) необходимо фиксировать действия по измерению геометрических характеристик товаров, взвешиванию товаров, вскрытию, пересчету, применению средств ТСТК, проверке наличия и соответствия наложенных средств идентификации, отбору проб и образцов.

39. Кедендік декларация бойынша кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуде тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынысында көрсетілген, тексеріп қарау (қарау) мақсаты, көлемі және дәрежесі сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қатысты кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізудің кезеңділігін, тауарлар партиясының көлемін, тауарлардың мөлшерін және ассортиментін ескере отырып, егер егер тәуекел бейінінде өзгеше көзделмеген әрбір нақты жағдайда, уәкілеті лауазымды адам кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу кезінде қажетті фото түсірілім санын дербес айқындайды.
Әрбір нақты жағдайда бір кедендік тексеріп қарау (қарау) барысындағы фото түсірілімнің санын уәкілетті лауазымды адам дербес айқындайды, бұл ретте әрбір тексеріп қараудың (қараудың) фото мұрағаты тауардың әрбір атауының техникалық және коммерциялық сипаттамасы туралы түпкілікті мағұлмат беруі тиіс.
40. Фото түсірілімде (бейне түсірілімде) көлік құралының (контейнердің) жүк бөлігінің жалпы жоспарын (сыртқы түрін), оның нөмірін түсіруді және салынған қамтамасыз етудің тұтастығын қамтуы тиіс.
Егер тәуекел бейінінде өзгеше көзделмесе, кедендік тексеріп қарау (қарау) процесінің фото түсірілімі (бейне түсірілімі) мынадай типтік сызба бойынша жүргізіледі:
көлік құралының типін, оның мем.тіркеу нөмірін, салынған қамтамасыз ету құралын түсіру (аталған қағида әуе не теңіз кемесіндегі тауарларды кедендік тексеріп қарау (қарау) кезінде қолданылмайды);
көлік құралына тиеу дәрежесін (фото түсірілім (бейне түсірілім) түсіру ең жоғары мүмкіндікке қатысты пайызда көлік құралының тиелу деңгейін (көлемін) бағалауға мүмкіндік беруі тиіс), жүк орындарын және тауарлар орамының сипатын түсіру;
көлік құралынан тауарларды түсіру (тауарларды ішінара түсіру кезінде фото түсірілім (бейне түсірілім) көлік құралынан түсірілген тауарлардың түсірілмеген тауарларға қатынасы бойынша пайыздық қатынасын бағалауға мүмкіндік беруі тиіс);
тауарлардың түсірілген бөлігін түсіру, іс жүзінде түсірілген тауардың мөлшері мен көлемін сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей етіп жүргізіледі;
тауарлардың түсірілмеген бөлігін, не толық түсірілген кезде – көлік құралын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін (көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі) деректердің фото түсірілімнің (бейне түсірілімнің) болуымен көлік құралының бос бөлігін түсіру;
жүк орындарын бөлшектеуді (ашуды) және олардың ішіндегілерді тексеріп қарауды түсіру.
Фото түсірілімді (бейне түсірілімді) жүргізу барысында оларды біркелкі сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тауарлардың негізгі сипаттамасын толық көлемде түсіру қажет.
Мыналар:
жүк бөлігінде (оны тиеуде) тауардың орналасуы/бөлінуі;
орамның сыртқы түрі;
орамдағы және тауардың өзіндегі маркалау (жазу, жапсырма қағаздар, оның ішінде тауарларды жөнелтуші, алушы туралы мәліметтер көрсетілген, тапсырыстың нөмірлері, этикеткалар және басқалар);
дайындаушы туралы мәліметтер, шығарылған күні, жарамдылық мерзімі;
физикалық мөлшері;
жинақтауыштар, қосалқы бөлшектерінің және керек-жарақтарының болуы;
тауардың тозу дәрежесі;
тауар және арнайы белгілері;
консистенциясы;
түсі;
тауарды өлшеп орау;
анықталған бөгде салымдар кедендік тексеріп қараудың (қараудың) белгіленген дәрежесі және көлемін сақтау шарты кезінде) міндетті түрде түсіруге жатады.
Таңбалауда бар ақпараттарды түсіруді, бір түсірілімде орындау мүмкін болмаған жағдайларда, оларды кейін сәйкестендіру мүмкіндігімен барлық мәліметтерді түсіру мақсатында таңбалауларды рет-ретімен фотоға түсіру жүзеге асырылады.
Тауардың ерекшелігі геометриялық параметрлерін айқындау және түсіру талап етілген, бұл ретте тауарлар таңбасында немесе орамында мөлшері туралы мәліметтер болмаған жағдайларда, өлшеу аспаптары (сызғыш, рулетка) фонында (көзбен көріп салыстырумен), ал олар жоқ болған жағдайда – мөлшері алдын ала белгілі, эталонды еркін түрдегі объектілердің (адамның алақаны, сіріңке қорабы, темекі қорапшасы, монета) фонында тауарларды фото түсірілімі (бейне түсірілімі) ұсынылады. Тауардың мөлшеріне байланысты неғұрлым ірі объектімен (адам, автомобиль, контейнер, ғимарат) фото түсірілім (бейне түсірілім) жүргізіледі.
Фото түсірілім (бейне түсірілім) барысында тауардың геометриялық сипаттамасын өлшеу, тауарларды өлшеу, ашу, қайта санау, КБТҚ құралдарын қолдану, салынған сәйкестендіру құралының болуын және сәйкестігін тексеру, сынамалар мен үлгілерді іріктеу бойынша әрекеттерді түсіру.

Полученные в ходе таможенного досмотра (осмотра) фотоснимки с целью уменьшения размера файла при сохранении приемлемого качества рекомендуется преобразовывать с расширением 800 на 600 точек, а видеозаписи с расширением 640 на 460 точек.
41. В целях придания большей информативности допускается формирование комментариев к фотоснимкам (путем формирования отдельного текстового файла в электронном виде к каждому фотоснимку либо переименования исходных файлов фотоснимка с указанием рода операции и товара, в отношении которого она проводится).
42. Хранение фотоснимков рекомендуется осуществлять в формате JPEG, позволяющем хранить графическую растровую информацию в максимально сжатом виде с сохранением достаточно высокого качества, а видеозаписи в формате МР 4.
Хранение фотоснимков (видеозаписей) в цифровом формате осуществляется на серверах органов государственных доходов и в системе управления рисками.
В случае различия места декларирования и места хранения товаров, хранение фотоснимков (видеозаписей) в цифровом формате производится одновременно на серверах органов государственных доходов, в регионе деятельности, которого осуществлялось декларирование товаров, и органа государственных доходов, в регионе деятельности которого производился таможенный досмотр (осмотр) товаров.
Сбор, обработку информации и обновление баз данных фото и видеоархива осуществляется уполномоченными подразделениями информационно-технических служб органов государственных доходов.
Хранение фотоснимков (видеозаписей) осуществляется с использованием древовидной структуры папок (каталогов) и обеспечивает возможность оперативного доступа к необходимым фотоснимкам (видеозаписям), а также привязку фотоснимка (видеозаписи) к номеру декларации на товары, в отношении которых проводился таможенный досмотр (осмотр).
Для хранения фотоснимков (видеозаписей) создаются папки фотоснимков (видеозаписей), для обеспечения возможности осуществления выборок по ключевым критериям (дата досмотра (осмотра), орган государственных доходов, наименование участника внешнеэкономической деятельности, в отношении которого проводился досмотр (осмотр), номер таможенной декларации, либо номер акта таможенного досмотра (осмотра)).
Глава 7. Организация применение средств идентификации
43. Транспортные средства, грузовые отсеки транспортных средств, грузовые места, помещения и другие места, где находятся или могут находиться товары, сами товары, находящиеся под таможенным контролем, уполномоченными должностными лицами, в соответствии со статьей 198 Кодекса идентифицируются путем наложения пломб, печатей и другими способами, предусмотренными Кодексом.

Тексеріп қарау (қарау) барысында алынған фото суреттер тиімді сапаны сақтау кезінде файл мөлшерін кішірейту мақсатында 800-600 нүктеге ал видео жазбаларды 640-460 нүктеге дейін кеңейтумен қайта құру ұсынылады.
41. Үлкен ақпарат беру мақсатында фотосуреттерге (әрбір фотосуреттерге электронды түрде жеке мәтіндік файл қалыптастыру не оған қатысты жүргізілген операциялар және тауар түрін көрсетіп фотосуреттердің бастапқы файлдарын қайта атау арқылы) фото суреттерге түсіндіруді қалыптастыруға жол беріледі.
42. Фото суреттерді жеткілікті жоғары сапада сақтаумен барынша сығылған түрде графикалық бейнелік ақпаратты сақтауға мүмкіндік беретін JPEG форматта, ал бейне жазбаларды МР 4 форматта сақтауды жүзеге асыру ұсынылады.
Фото түсірілім (бейне түсірілім) цифрлық форматта сақтау мемлекеттік кірістер органдарының серверінде және тәуекелдерді басқару жүйесінде жүзеге асырылады.
Тауарларды декларциялау орны мен сақтау орындары өзгеше болған жағдайда фото түсірілімдерді (бейне жазбаларды) цифрлық форматта сақтау бір мезгілде қызмет өңірінде тауарларды декларациялау жүзеге асырылған мемлекеттік кірістер органдарының серверінде, қызмет өңірінде тауарларды кедендік тексеріп қарау (қарау) жүзеге асырылған мемлекеттік кірістер органдарында жүргізіледі.
Фото- және бейне мұрағат деректер базасына ақпараттарды жинау, өңдеу және жаңғыртуды мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық-техникалық қызметтің уәкілетті бөлімшесі жүзеге асырады.
Фото түсірілімдерді (бейне жазбаларды) сақтау қисынды ұйымдастырылуы папканың (каталогтардың) ағашқа ұқсас құрылымын пайдаланып) және қажетті фото түсірілімдерге (бейне жазбаларға) жедел қол жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ фото түсірілімдердің (бейне жазбалардың) оларға қатысты кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізілген тауарға арналған декларациялардың нөмірлеріне байланысы қамтамасыз етілуі тиіс.
Фото түсірілімдерді (бейне жазбаларды) сақтау үшін негізгі критериялары (тексеріп қарау (қарау), мемлекеттік кірістер органы, оған қатысты тексеріп қару (қарау) жүргізілген СЭҚ-қа қатысушының атауы, кедендік декларациялардың нөмірі, не кедендік тексеріп қарау (қарау) актінің нөмірі бойынша іріктеуді жүзеге асыруды қамтамасыз ету үшін фото түсірілімдер (бейне жазбалар) папкасы құрылады.
7 Тарау. Сәйкестендіру құралдарын қолдануды ұйымдастыру
43. Көлік құралдарына, көлік құралдарының жүк бөліктеріне, жүк орындарына, тауарлар бар және болуы мүмкін бөліктерге және басқа да орындарға, кедендік бақылауға алынған тауарлардың өздеріне Кодекстің 198-бабына сәйкес уәкілетті лауазымды тұлға, Кодексте көзделгенпломба салу, мөр қою және басқа да тәсілдер жолымен сәйкестендіреді.

44. При обнаружении в результате таможенного досмотра (осмотра) признаков правонарушений или преступлений, средства идентификации накладываются с целью обеспечения неизменности состояния товаров и транспортных средств, защиты их от подмены.
45. Для осуществления контроля за наличием и состоянием средств идентификации в акте таможенного досмотра (осмотра) указываются сведения об их количестве, типе, номерах пломб, печатей, нанесенной цифровой, буквенной и иной маркировке, идентификационных знаках, проставленных штампах, взятых пробах и образцах, описаниях товаров, составленных чертежах, изготовленных масштабных изображениях, фотоснимках, иллюстрациях, использовании товаросопроводительной и иной документации и других средств идентификации.
46. В случае изменения, удаления, уничтожения или замены средств идентификации уполномоченным должностным лицом, составляется акт об изменении, удалении, уничтожении или замене средств идентификации по форме, утвержденной Решением КТС.
Глава 8. Действия уполномоченных должностных лиц при выявлении в ходе таможенного досмотра (осмотра) фактов недостоверно заявленных сведений, а также признаков нарушения таможенного законодательства
47. При выявлении в ходе таможенного досмотра (осмотра) фактов несоответствия фактических характеристик, количества, либо сведений о товарах (наименовании, стране происхождения, изготовителе) сведениям, заявленным в декларации на товары, данные факты отражаются в акте таможенного досмотра (осмотра).
48. В случае если выявленные расхождения указывают на наличие признаков правонарушения, ответственность за которое предусмотрена Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях либо Уголовным кодексом Республики Казахстан, при этом полностью проверить данные факты при установленных характеристиках таможенного досмотра (осмотра) не представляется возможным, уполномоченное должностное лицо, выявившее несоответствие, незамедлительно письменно информирует руководителя органа государственных доходов, а при наличии признаков уголовно наказуемого деяния - службу экономических расследований, где указываются признаки недостоверности заявленных сведений о товарах, обоснование необходимости увеличения объема и изменении степени таможенного досмотра (осмотра), а также иные предложения по характеристикам таможенного досмотра (осмотра).
49. При выявлении в результате таможенного досмотра (осмотра) признаков нарушения таможенного законодательства ЕАЭС, а также законодательства Республики Казахстан уполномоченное должностное лицо, незамедлительно после окончания таможенного досмотра (осмотра) и фиксации выявленных фактов направляет материалы в уполномоченное подразделение органа государственных доходов для принятия мер в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Оформление результатов проведения таможенного досмотра (осмотра)

44. Кедендік тексеріп қарау (қарау) нәтижесінде құқық бұзушылық немесе қылмыс белгілері анықталған жағдайда сәйкестендіру құралдары тауарлардың және көлік құралдарының жай-күйінің өзгермеуін, оларды ауыстырудан сақтауды қамтамасыз ету мақсатында салынады.
45. Сәйкесендіру құралдарының бар-жоғы мен жай-күйіне бақылау жасау мақсатында кедендік тексеріп қарау (қарау) актісінде олардың мөлшері, типі, пломбаларының нөмірлері, мөрлері, цифрмен, әріппен және өзге де таңба қоюлары, сәйкестендіру белгілерін салулары, қойылған мөртабандар, алынған сынамалар мен үлгілер, тауарлардың сипаттамалары, жасалынған сызбалар, масштабтық бейнелер, суреттер, иллюстрациялар, тауардың ілеспе құжаттарын және өзге де құжаттарды және басқа сәйкестендіру құралдарын пайдалану туралы мәліметтер көрсетіледі.
46. Сәйкестендіру құралдары өзгерген, алынып тасталған, жойылған немесе айырбасталған жағдайда уәкілетті лауазымды тұлға КОК шешімімен бекітілген нысан бойынша сәйкестендіру құралдарының өзгеруі, алып тасталуы, жойылуы немесе айырбасталуы туралы акті жасайды.
8 Тарау. Уәкілетті лауазымды тұлғалардың кедендік тексеріп қарау (қарау) барысында мәліметтердің дұрыс емес мәлімделу фактілері, сондай-ақ кеден заңнамасын бұзу белгілері анықтаған кездегі әрекеттері
47. Кедендік тексеріп қарау (қарау) барысында тауарлардың іс жүзіндегі сипаттамасы, мөлшері не тауарлар туралы мәліметтері (атауы, шығарылған елі, дайындаушы) тауарға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда аталған фактілер кедендік тексеріп қарау (қарау) актінде көрсетіледі.
48. Егер анықталған алшақтықтар Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі (бұдан әрі – ҚР ӘҚБтК) не Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (бұдан әрі – ҚР ҚК) бойынша жауапкершілік көзделген құқық бұзушылық белгілері бар екендігін көрсеткен, бұл ретте анықталған кедендік тексеріп қарау (қарау) сипаттамалары бар бола тұра аталған фактілерді толық тексеруге мүмкіндік болмаған жағдайда, сәйкессіздікті анықтаған уәкілетті лауазымды тұлға мемлекеттік кірістер органының басшысына, ал қажет болған жағдайда мемлекеттік кірістер органының экономикалық тергеулер қызметіне тез арада хабарлайды, онда тауарлар туралы мәлімделген мәліметтердің дұрыс еместігінің белгілері, кедендік тексеріп қарау (қарау) көлемін ұлғайту және оның дәрежесін өзгерту қажеттілігінің негіздемелері, сондай-ақ кедендік тексеріп қарау (қарау) сипаттамалары бойынша басқа да ұсыныстар көрсетіледі.
49. Кедендік тексеріп қарау (қарау) нәтижесінде ЕАЭО кеден заңнамасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу белгілері анықталған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарау (қарау) аяқталғаннан кейін және анықталған фактілерді белгіленгеннен кейін материалдарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдау үшін мемлекеттік кірістер органының уәкілетті бөлімшесіне жолдайды.
9 Тарау. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізудің нәтижелерін ресімдеу

50. Результаты таможенного досмотра (осмотра) фиксируются в акте таможенного досмотра (осмотра), а также в системе управления рисками, незамедлительно после фактического окончания таможенного досмотра (осмотра).
51. В случае участия в проведении таможенного досмотра (осмотра) должностных лиц иных государственных органов, сотрудников службы экономических расследований, в акте таможенного досмотра (осмотра) отражаются сведения о таких лицах.
Копии акта таможенного досмотра (осмотра) вручаются уполномоченным должностным лицом для ознакомления под роспись.
В случае отказа в получении копии акта таможенного досмотра (осмотра) должностными лицами иных государственных органов, сотрудниками службы экономических расследований участвовавших в проведении таможенного досмотра (осмотра), в акте таможенного досмотра (осмотра) делается соответствующая запись, которая заверяется подписью и оттиском личной номерной печати уполномоченного должностного лица.
52. В случаях установления в процессе таможенного досмотра (осмотра), при выборочном взвешивании, фактического веса товаров расчетным способом, уполномоченным должностным лицом, в акте таможенного досмотра (осмотра) указывается расчет веса и результаты расчета.
53. В акте таможенного досмотра указываются следующие сведения:
об упаковке и (или) маркировке, клеймах, товарных знаках, артикулах, номерах заказов (лотов), знаках соответствия, идентификационных знаках, свидетельствующих о стране происхождения товаров (при наличии), нанесенных на групповую упаковку, на отдельные упаковочные единицы и (или) имеющихся непосредственно на товарах;
о производителе товаров (при наличии);
об отправителе и получателе товаров, номерах заказов и других сведениях о поставке товаров;
о виде (способе) упаковки товаров, количестве товара в упаковке в случае размещения товаров последовательно в нескольких упаковках;
о наличии или отсутствии внешних повреждений товаров, их упаковки с описанием имеющихся повреждений;
о количестве наименований товаров и количестве товаров каждого наименования (допускается устанавливать количество товаров каждого наименования расчетным путем);
о цвете, материале, размерах, физико-технических, температурных характеристиках товаров и иные сведения, установленные в ходе проведения таможенного досмотра (осмотра) (при необходимости).
54. В случае, когда таможенный досмотр проводится на основании информации о возможном нарушении таможенного законодательства, полученном при таможенном осмотре с использованием ИДК, в акте таможенного досмотра необходимо указать сведения о том, какие именно товары находились в той части грузового отсека транспортного средства, которая отмечена оператором ИДК, как возможное местонахождение незаявленного товара.

50. Кедендік тексеріп қарау (қарау) нәтижелері, сондай-ақ іс жүзінде кедендік тексеріп қарау (қарау) аяқталғаннан кейін тез арада тәуекелдерді басқару жүйесінде кедендік тексеріп қарау (қарау) актісінде белгіленеді.
51. Өзге мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары, экономикалық тергеу қызметінің қызметкерлері кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізуге қатысқан жағдайда, кедендік тексеріп қарау (қарау) актінде осындай тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Кедендік тексеріп қарау (қарау) актісінің көшірмелері танысу үшін қол қойдырып уәкілетті лауазымды тұлғаларға беріледі.
Кедендік тексеріп қарауға (қарауға) қатысқан өзге мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары, экономикалық тергеу қызметінің қызметкерлері кедендік тексеріп қарау (қарау) актісінің көшірмелерін алудан бас тартылған жағдайда, кедендік тексеріп қарау (қарау) актісінде тиісті жазба жазылып, уәкілетті лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмірлік мөрлерімен куәландырылады.
52. Кедендік тексеріп қарау (қарау) процесінде лауазымды тұлғаның тауарларды есептеу тәсілімен тауарлардың іс жүзіндегі салмаған іріктеп өлшеуі анықталған жағдайда, кедендік тексеріп қарау (қарау) актінде оның есебі мен нәтижелері көрсетіледі.
53. Кедендік тексеріп қарау актінде міндетті түрде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
топтық орамда, жекелеген орам бірліктеріне енгізілген және (немесе) тауарлардың тікелей өздерінде болатын тауарлардың шығатын елі (бар болған жағдайда) туралы куәландыратын орам және (немесе) таңбалары, клеймалар, тауарлық белгілері, артикулдары, тапсырыс (лоттар) нөмірлері, сәйкестік белгілері, сәйкестендіру белгілері туралы;
тауарларды өндірушілер (бар болған жағдайда) туралы;
тауарларды жөнелтуші мен алушы, тапсырыс нөмірлері және тауарларды жеткізу туралы басқа мәліметтер туралы;
тауарларды рет-ретімен бірнеше орамдарда орналастырған жағдайда тауарлардың орам түрі (тәсілі), орамдағы тауардың мөлшері туралы;
тауарлардың сыртқы бүлінулерінің бар-жоғы, болған бүлінулерді сипаттаумен олардың орамдары туралы;
тауарлар атауының саны және тауарлардың әрбір атауының саны (тауарлардың әрбір атауының санын есептеу арқылы айқындауға жол беріледі) туралы;
кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу (қажет болған жағдайда) барысында анықталған тауарлардың түсі, материалы, мөлшері, физико-техникалық, температуралық сипаттамалары туралы және басқа да мәліметтер туралы.
54. Кедендік тексеріп қарау ИДК пайдалану арқылы алынған кеден заңнамасының бұзылуы мүмкін екендігі туралы ақпарат негізінде жүргізілсе, кедендік тексеріп қарау актінде ИДК операторы көрсеткен мәлімделмеген тауар көлік құралының жүк бөлігінде қалай орналасуы мүмкін, қандай тауарлар болғандығын атап көрсету қажет.

55. При фиксировании результатов таможенного досмотра к акту таможенного досмотра прикладываются:
образцы маркировки, имеющейся на упаковке товаров, этикетки, ярлыки и другие средства идентификации товаров (при наличии и/или необходимости);
фотоматериалы таможенного досмотра (осмотра) (дополнительно допускается приобщение цифрового носителя этих материалов при наличии);
видеоматериалы таможенного досмотра (осмотра), (при наличии);
копии документов, подтверждающих полномочия специалистов (в случае их привлечения) и должностных лиц иных государственных органов, участвующих или присутствующих при таможенном досмотре (осмотре);
копии документов, удостоверяющих личность лиц, присутствующих при таможенном досмотре (осмотра);
иные документы, оформленные в ходе проведения таможенного досмотра (осмотра) и имеющие к нему отношение.
Все приложенные к акту таможенного досмотра (осмотра) документы и сведения, содержащиеся на бумажном носителе, являются неотъемлемой частью акта таможенного досмотра (осмотра).
56. После фиксирования результатов таможенного досмотра (осмотра) должностное лицо, заполняет соответствующие графы Журнала регистрации актов таможенного досмотра (осмотра) по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции (далее – Журнал регистрации).
Порядок ведения и сроки хранения Журнала регистрации, определяются актами уполномоченного органа в сфере таможенного дела.
С первого января каждого последующего года нумерация журналов регистрации начинается с единицы.
57. После проведения таможенного досмотра (осмотра) хранение акта таможенного досмотра (осмотра) со всеми приложенными к нему документами и совместно с другими таможенными документами, оформляемыми при соответствующей таможенной процедуре, осуществляется в соответствии с установленным порядком комплектования документов, формирования их в дела и передачи на хранение в архив органа государственных доходов.
В случае если информационные системы органов государственных доходов позволяют производить регистрацию актов таможенного досмотра (осмотра) посредством информационных систем, ведение Журнала регистрации в бумажном виде не требуется.
10. Заключительные положения
58. Освобождение от применения органами государственных доходов определенных форм таможенного контроля установлено статьей 194 Кодекса.
59. За неправомерные решения, действия (бездействие) уполномоченные должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
60. В случае невыполнения законных требований уполномоченных должностных лиц, а также совершения других действий, препятствующих выполнению возложенных на них обязанностей по проведению таможенного досмотра (осмотра), уполномоченные должностные лица в пределах своей компетенции принимают меры, направленные на привлечение виновных лиц к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
таможенного досмотра (осмотра)
утвержденной приказом
Министра финансов
Республики Казахстан

55. Кедендік тексеріп қараудың нәтижелерін белгілеу кезінде кедендік тексеріп қарау актіне:
тауарлардың орамасындағы таңбалау, этикеткар, жапсырма қағаз және тауарларды сәйкестендірудің басқа да құралдары (бар болған жағдайда);
кедендік тексеріп қараудың (қараудың) фото материалдары (осы материалдар бар болған кезде цифрлық тасымалдағышта қосымша бірге беруге рұқсат етіледі);
кедендік тексеріп қарау (қарау) бейнематериалдары (бар болған кезде);
кедендік тексеріп қарауға (қарауға) қатысқан немесе қатысып отырған өзге мемлекеттік органдардың мамандарының немесе лауазымды тұлғаларының өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері;
кедендік тексеріп қарауға (қарауға) қатысатын жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
кедендік тексеріп қарауды (қарауды) жүргізу барысында ресімделген және оған қатысы бар өзге де құжаттар қоса беріледі.
Кедендік тексеріп қарау (қарау) актіне қоса тіркелген құжаттар мен қағаз тасымалдағышындағы мәліметтер кедендік тексеріп қарау (қарау) актінің ажырамас бөлігі болып табылады.
56. Кедендік тексеріп қараудың (қараудың) нәтижелерін белгілегеннен кейін лауазымды тұлға кедендік тексеріп қарау (қарау) актілерін тіркеу журналының, осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті бағандарын толтырады.
Тіркеу журналының жүргізу және сақталу мерзімінің тәртібі кеден ісі саласындағы уәкілетті органның актісімен анықталады.
Әрбір келесі жылдың 1 қаңтарынан бастап тіркеу журналын нөмерлеу бірден басталады.
57. Кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізгеннен кейін кедендік тексеріп қарау (қарау) актісі оған қоса тіркелген барлық құжаттармен және тиісті кедендік рәсімдер кезінде рәсімделетін басқа да кедендік құжаттарымен бірге құжаттарды жинақтау, оларды істе қалыптастырылады және мемлекеттік кірістер органдарының мұрағатында сақтауға тапсыру белгіленген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Егер мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі, ақпараттық жүйе арқылы кедендік тексеріп қарау (қарау) актілерін тіркеуді жүргізуге мүмкіндік берген жағдайда, қағаз түрінде Тіркеу журналын жүргізу талап етілмейді.
10. Қорытынды ережелер
58. Мемлекеттік кірістер органдарының кедендік бақылаудың белгілі бір нысандарын қолданудан босату Кодекстің 194-бабында айқындалған.
59. Заңсыз шешімдер, әрекеттер (әрекетсіздік) үшін уәкілетті лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке болады.
60. Уәкілетті лауазымды тұлғалар заңды талаптарды орындамаған, сондай-ақ оларға кедендік тексеріп қарау (қарау) жүргізу бойынша жүктелген міндеттемелерді орындауға кедергі келтіретін басқа да әрекеттер жасаған жағдайда, уәкілетті лауазымды тұлғалар өз құзыреті шеңберінде кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікке тартуға бағытталған шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің

от 23 февраля 2017 года
№ 132
Перечень
групп товаров и товарных позиций ТН ВЭД, таможенный досмотр в отношении которых, проводится путем вскрытия грузового отсека транспортного средства с проведением видеосъемки его содержимого либо видеосъемки товаров, размещенных в месте временного хранения
Код ТН ВЭД Наименование товара согласно ТН ВЭД Примечание
84
Реакторы ядерные, котлы, оборудование и механические устройства; их части
За исключение товарных позиций 8415, 8431
8501
Двигатели и генераторы электрические (кроме электрогенераторных установок)
8502
Электрогенераторные установки и вращающиеся электрические преобразователи
8503

2017 жылғы 23 ақпандағы
№ 132 бұйрығымен бекітілген
Кедендік тексеріп қарау
(қарау) жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
Уақытша сақтау орынына орналастырылған тауарлардың бейне түсірілімдерін не оның тұрамының бейне түсірілімін жүргізумен көлік құралдарының жүк бөлігін ашу жолымен жүргізілетін, кедендік тексеріп қарауға қатысты СЭҚ ТН тауарлар позициясы және тауарлар топтарының тізбесі
СЭҚ ТН коды
СЭҚ ТН сәйкес тауардың атауы
Ескертпе
84
Ядролық реакторлар, қазандар, жабдықтар мен механикалық құрылғылар; олардың бөліктері
8415, 8431 тауар позициясын қоспағанда
8501
Электр қозғалтқыштары және генераторлары (электро генераторлық қондырғылардан басқа)
8502
Электро генераторлық қондырғы және айналмалы электрлi өзгерткiш
8503

Части предназначенные исключительно или в основном для машин товарной позиции 8501 и 8502
8504
Трансформаторы электрические, статистические электрические преобразователи, катушки индуктивности и дроссели
8507
Аккумуляторы электрические, включая сепараторы для них, прямоугольной (в том числе квадратной) или иной формы
8514
Печи и камеры промышленные или лабораторные электрические (включая действующие на основе явления индукции или диэлектрических потерь), промышленное или лабораторное оборудование для термической обработки материалов с помощью явления индукции или диэлектрических потерь

Тек немесе негiзiнен 8501 немесе 8502 тауар позициясының машиналарына арналған бөлшектер
8504
Электр трансформаторлары, статикалық электр өзгерткiштерi, индуктивтiлік орауыштары және дроссельдер:
8507
Тік төртбұрыш (оның iшiнде шаршы) немесе басқа пішінді электр аккумуляторлары, оларға арналған сепараторларды қоса алғанда
8514
Өнеркәсіптік немесе зертханалық электр пештері мен камералары (индукция құбылысы немесе диэлектpлік ысырап негізінде жұмыс істейтіндерін қоса алғанда); индукция құбылысы немесе диэлектpлік ысырап көмегімен материалдарды термикалық өңдеуге арналған өнеркәсіптік немесе зертханалық жабдықтар