Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций внутреннего водного транспорта
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2017 года № 15454.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций внутреннего водного транспорта.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
_____________________ Т. Дуйсенова
10 июля 2017 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 408
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций внутреннего водного транспорта

Ішкі су көлігі ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 тамызда № 15454 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі су көлігі ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_______________ Т. Дүйсенова
2017 жылғы 10 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 408 бұйрығымен
бекітілген
Ішкі су көлігі ұйымдарының басшылары, мамандары
және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамалары

Глава 1. Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей
Параграф 1. Начальник судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
руководит всем персоналом судоходного шлюза и обеспечивает бесперебойную работу сооружения;
обеспечивает производственную и финансовую деятельность судоходного шлюза;
обеспечивает своевременное, качественное и полное выполнение производственного плана судоходного шлюза, ведение учета и предоставления отчетности;
организует регулярное обследование состояния оборудования гидротехнических сооружений;
обеспечивает своевременное выявление дефектов и повреждений от нормы в техническом состоянии оборудования и элементов гидротехнического сооружения, которые могут повлечь за собой аварийную ситуацию;
обеспечивает выполнение технического обслуживания, осмотров, текущего и капитального ремонтов сооружений и оборудования судоходного шлюза;
обеспечивает составление планов-графиков и выполнение этих работ;
обеспечивает поиск подрядчиков на выполнение работ и оказание услуг, готовит и согласовывает проекты договоров;
обеспечивает своевременное предоставление информации, необходимой для составления проектной документации, сметных расчетов;
еженедельно проводит протокольные совещания с руководителями служб, групп и специалистами шлюза по производственной деятельности;
принимает участие в разработке проектов отраслевых норм, правил, методик, инструкций;
обеспечивает проведение мониторинга критериев безопасности на основе результатов натурных (визуальных и инструментальных) наблюдений за контролируемыми показателями оборудования и гидротехнических сооружений;
обеспечивает разработку типовых инженерно-технологических решений по локализации и ликвидации опасных повреждений и аварийных ситуаций на гидротехнических сооружениях;
планирует и обеспечивает необходимые условия для работы комиссии по обследованию оборудования шлюза и его элементов гидротехнических сооружений;
способствует принятию мер по снижению материальных затрат на производство работ, соблюдению режима экономии, рационального расходования материалов, топлива, электроэнергии и других ресурсов;
принимает участие в работе комиссии по приемке выполненных работ;
обеспечивает своевременное планирование, организацию и проверку по подтверждению или повышению квалификационных знаний работниками судоходного шлюза;
обеспечивает условия пропускного режима на территорию судоходного шлюза;
обеспечивает укомплектованность судоходного шлюза исправными защитными, спасательными и противопожарными средствами в соответствии с утвержденными нормами;
принимает меры к обеспечению судоходного шлюза необходимым неснижаемым запасом материалов, запасных частей для выполнения ремонтных работ аварийного характера;
осуществляет подбор специалистов по эксплуатации гидротехнических сооружений;
обеспечивает безопасные и здоровые условия труда;
обеспечивает соблюдение работниками судоходного шлюза и подрядных организаций требований нормативных и правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и экологии;
обеспечивает содержание подходных судоходных каналов в безопасном для судоходства состоянии;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

1-тарау. Басшылар лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылысының (шлюз) бастығы
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме қатынайтын шлюздің барлық персоналына басшылық жасайды және құрылыстың үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің өндірістік және қаржылық қызметін қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің өндірістік жоспарының уақтылы, сапалы және толық орындалуын, есеп жүргізілуін және есептіліктің ұсынылуын қамтамасыз етеді;
жабдықтар мен гидротехникалық құрылыстардың жағдайына тұрақты зерттеуді ұйымдастырады;
жабдықтар мен гидротехникалық құрылыстар элементтерінің кейін авариялық жағдайға әкелетін техникалық жағдайларының ақауларын және зақымдануын нормадан ауытқушылықтарын уақтылы анықтауды қамтамасыз етеді;
құрылыстардың және кеме қатынайтын шлюздің жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, тексеру мен ағымдағы және күрделі жөңдеу жұмыстарының орындалуын қамтамасыз етеді;
жоспар-кестелерді құру және осы жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етеді;
жұмыстар мен қызметтерді көрсетуге мердігерлерді іздестіруді қамтамасыз етеді, шарт жобаларын дайындайды және келіседі;
жобалық құжаттаманы, сметалық есептерді дайындау үшін қажетті ақпараттың уақтылы ұсынылуын бақылайды;
шлюздегі қызмет басшыларымен, топ және шлюз мамандарымен өндірістік қызмет жөнінде апта сайын хаттамалық мәжіліс өткізеді;
салалық нормалар, қағидалар, әдістемелер, нұсқаулар жобаларын әзірлеуге қатысады;
жабдықтар мен гидротехникалық құрылыстардың бақылаудағы көрсеткіштерін анықтамалық (визуалды және аспапты) қадағалау негізінде қауіпсіздіктің өлшемшарттарының мониторинг жүргізуді қамтамасыз етеді;
обеспечивает проведение мониторинга критериев безопасности на основе результатов натурных (визуальных и инструментальных) наблюдений за контролируемыми показателями оборудования и гидротехнических сооружений;
гидротехникалық құрылыстардағы қауіпті зақымдар мен авариялық жағдайларды оқшаулау мен жою жөніндегі үлгі инженерлік-технологиялық шешімдерді дайындауды қамтамасыз етеді;
шлюз жабдығын және оның гидротехникалық құрылыс элементтерін зерттеу бойынша комиссия жұмысы үшін қажетті жағдайларды жоспарлайды және қамтамасыз етеді;
жұмыстарды өндіруге, үнемдеу режимін сақтауға, материалдарды тиімді жұмсауға, жанар-май, электр энергиясы және басқа ресурстарға материалдық шығындарды төмендету бойынша шара қабылдауға ықпал етеді;
орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссия жұмысына қатысады;
кеме қатынайтын шлюз жұмысшыларының білімдерін тексеруді уақтылы жоспарлауды, ұйымдастыруды, растауды немесе біліктілік білімдерін жоғарылатуды қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюз аумағын өткізу режимінің талаптарын қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің бекітілген нормаларға сәйкес ақаусыз қорғаныс, құтқарушы және өртке қарсы құралдарының жиынтығын қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюзді қажетті азайтылмайтын қор материалдарымен, авариялық сипаттағы жөңдеу жұмыстарын орындау үшін артық бөлшектермен қамтамасыз ету шараларын қабылдайды;
гидротехникалық құрылыстарды пайдалану бойынша мамандарды іріктеуді жүзеге асырады;
еңбектің таза және қауіпсіз жағдайларымен қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюз жұмысшыларымен және мердігер ұйым жұмысшыларымен еңбек қауіпсіздігі және қорғау, өрт қауіпсіздігі және экология бойынша нормативтік және құқықтық актілер (құжаттар) талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
кеме қатынасы үшін жақындатушы кеме қатынайтын каналдарды қауіпсіз жағдайда сақтауды қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Гражданский Кодекс Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об охранной деятельности" (далее – Закон об охранной деятельности);
Закон Республики Казахстан "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон о внутреннем водном транспорте);
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 550 "Об утверждении Правил технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11915) (далее – Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 февраля 2011 года № 95 "Об утверждении Правил пропуска судов через судоходные шлюзы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6843) (далее – Правила пропуска судов через судоходные шлюзы);
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 537 "Об утверждении Правил плавания по внутренним водным путям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11347) (далее – Правила плавания по внутренним водным путям);
назначение и устройство судоходного шлюза, отдельных его элементов, сооружений и оборудования, их технические характеристики, правила и инструкции по их эксплуатации;
конструктивные особенности и техническое состояние судоходного шлюза в целом, отдельных его элементов (оборудование, гидротехнические сооружения);
режимы и индивидуальные особенности эксплуатации судоходного шлюза;
назначение, расположение, принцип и порядок работы контрольно-измерительной аппаратуры, установленной на судоходном шлюзе;
производственный план судоходного шлюза;
графики производства работ судоходного шлюза;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3.Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы на руководящих должностях судоходного гидротехнического сооружения не менее 5 лет.

2. Мыналарды:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексін;
Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексін;
Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексін;
Қазақстан Республикасының Су Кодексін;
"Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі –Күзет қызметі туралы заңы);
"Ішкі су көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Ішкі су көлігі туралы заңы);
"Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 550 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11915 болып тіркелген) (бұдан әрі – Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидалары);
"Кемелерді кеме қатынасы шлюздері арқылы өткізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 ақпандағы № 95 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6843 болып тіркелген) (бұдан әрі – Кемелерді кеме қатынасы шлюздері арқылы өткізу қағидасы);
"Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 537 бұйрығын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11347 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ішкі су жолдарымен жүзу қағидалары);
кеме қатынасы шлюзінің, оның жекелеген элементтерінің, құрылыстары мен жабдықтарының тағайындалуы мен құрылысы, олардың техникалық сипаттамалары, оларды пайдалану жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтарды;
кеме қатынасы шлюзінің жалпы, оның жекелеген элементтерінің (жабдық, гидротехникалық құрылыстар) конструктивтік ерекшеліктері мен техникалық жай-күйін;
кеме қатынасы шлюзін пайдаланудың режимдері мен жеке ерекшеліктерін;
кеме қатынасы шлюзінде орнатылған бақылау-өлшеу аппаратурасының тағайындалуы, орналасуы, жұмыс қағидаты мен тәртібін;
кеме қатынасы шлюзінің өндірістік жоспарын;
кеме қатынасы шлюзі жұмыстарының өндіріс кестелерін;
экономика негіздері, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру;
ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды білуі тиіс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
жоғары (немесе жоғары білімнен кейін) кәсіби (техникалық) білім және кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың басшылық лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.

Параграф 2. Начальник механико-судовой службы
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство производственно-хозяйственной деятельностью организаций внутреннего водного транспорта, осуществляющих техническое обслуживание и ремонт судов;
оказывает методическую помощь экипажам по технической эксплуатации судов;
руководит разработкой и корректировкой планов (графиков) технического обслуживания и ремонта судов, его конструкций, силовых установок, судовых устройств, оборудования, механизмов и систем;
организует рассмотрение смет, калькуляций и заявок организаций на ремонт судов;
анализирует затраты времени на ремонт судов, устройств, оборудования, механизмов;
обеспечивает выполнение судоремонтными организациями договорных обязательств по ремонту судов, выполнению заявок на запасные части, инструмент, лимиты по горюче-смазочным и другим материалам;
организует составление и выполнение планов инспекторских осмотров судов, проведение на них теплотехнических испытаний и модернизационных работ, внедрение новой техники;
обеспечивает своевременное представление установленной отчетности по функциям службы, учет конструктивных изменений на судах, их технического состояния, а также разработку планов списания (передачи от одного судовладельца другому) судов;
обеспечивает выполнение (соблюдение) экипажами судов и работниками службы требований нормативных правовых актов (документов) по технической эксплуатации судов, ведению технической учебы на судах, безопасности и охране труда, пожарной безопасности и экологии, Устава службы на судах;
организует разбор аварий и аварийных ситуаций с судовой техникой, их учет, анализ и разработку мероприятий по их предотвращению;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 74 "Об утверждении Устава службы на судах" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10454) (далее – Устав службы на судах);
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 508 "Об утверждении Правил технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11776) (далее – Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания);

2-параграф. Механика-кеме қызметінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері:
кемелердің техникалық қызмет көрсету және жөндеуін жүзеге асыратын ішкі су көлігі ұйымының өндірістік-шаруашылық қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
кемелерді техникалық пайдалану бойынша экипажға әдістемелік көмек көрсетеді;
кемелердің техникалық пайдалану мен жөндеу, олардың құрылымы, күш қондырғысы, кеме құрылғысы, жабдықтары, тетіктері мен жүйелері жоспарларының (кестелерін) әзірленуін және түзетулерін басқарады;
ұйымның кеме жөндеуіне сметаларды, калькуляцияларды және тапсырыстарды қарастыруын ұйымдастырады;
кемелерді, құрылғыларды, жабдықтарды, тетіктерді жөндеуге кеткен уақыт шығынын талдайды;
кемені жөндеу бойынша кеме жөндеу ұйымдарымен шарттық міндеттемелерді орындау, қосалқы бөлшектерге тапсырыс беру, жанар-жағармай және басқа материалдар бойынша лимиттің орындалуын қамтамасыз етеді;
кемелерді инспекторлық тексеру жоспарларын құрастыру және орындалуын, ондағы жылу техникалық сынаулар және жаңғырту жұмыстары, жаңа техниканы енгізу жұмыстарын ұйымдастырады;
қызмет функциялары бойынша белгіленген есептілікті уақтылы тапсырады, кемелердегі сындарлы өзгерістерге, олардың техникалық жағдайларына есеп жасайды, сондай-ақ кемелерді есептен шығару (кеме иелерінің біруінен екіншісіне тапсыру) жоспарларын әзірлейді;
кеме экипаждарынан және қызмет жұмысшыларынан кемелерді техникалық пайдалану бойынша нормативтік құқықтық актілер (құжаттар) талаптарын, кемелерде техникалық, еңбекті қорғау және қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі мен экологияны қорғау, кемелердегі қызмет жарғысы оқуларын жүргізуді орындалуын (сақталуын) қамтамасыз етеді;
кеме техникасының авария және авариялық жағдайларын тергеу, олардың есебін, талдауын және сондай жағдайлардың болдырмау іс-шараларын ұйымдастырады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
"Кемелердегі қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 74 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10454 болып тіркелген) (бұдан әрі – Кемелердегі қызмет жарғысы);
"Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 508 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11776 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидалары);

Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 357 "Об утверждении Правил выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11093) (далее – Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям);
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 134 "Об установлении требований к минимальному составу экипажей судов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10788) (далее – Требования к минимальному составу экипажей судов);
Правила плавания по внутренним водным путям;
технические характеристики и назначение судовой техники на всех судах организации водного транспорта;
методические и нормативные документы и материалы по безопасной эксплуатации судов внутреннего водного транспорта;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы на инженерно-технических должностях или на командных должностях судов не менее 5 лет.
Параграф 3. Начальник службы эксплуатации пути
1. Должностные обязанности:
организовывает выполнение производственных заданий по обстановочным, землечерпательным, выправительным и изыскательным работам;
выполняет с использованием средств вычислительной техники, коммуникаций и связи работы по планированию и организации путевых работ;
участвует в разработке планов, мероприятий, предложений и других документов, необходимых для выполнения производственного задания;
анализирует состояние судовых ходов, готовит указания на линию по проведению мероприятий, направленных на их улучшение;
организовывает и принимает участие в работах по исследованию, разработке проектов и программ на улучшение судоходных условий, а также подготовке необходимых обзоров, отзывов, заключений по вопросам выполняемой работы;
изучает и анализирует информацию, технические данные, показатели и результаты работы, обобщает и систематизирует их, проводит необходимые расчеты, используя современную электронно-вычислительную технику;
составляет графики работ, пояснительные записки и другую техническую документацию, а также установленную отчетность по утвержденным формам и в определенные сроки;
оказывает методическую и практическую помощь при реализации проектов и программ, планов и договоров;
проверяет состояние и эксплуатацию технических средств и судовых ходов;
следит за соблюдением установленных требований, действующих норм, правил и стандартов;
готовит решения по согласованию строительства различных объектов на реке в пределах участка;
обеспечивает отчетность подчиняемых объектов и готовит по этим разделам указания на линию;
готовит материалы для согласования путевых работ;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

"Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 357 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11093 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидалары);
"Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 18 ақпандағы № 134 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10788 болып тіркелген) (бұдан әрі – Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптары);
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
су көлігі ұйымдарының барлық кемелеріндегі кеме техникасының техникалық сипаттамасы мен міндетін;
ішкі су көлік кемелерінің әдістемелік пен нормативті құжаттарды және қауіпсіз пайдалану бойынша құжаттар мен материалдарды;
еңбек және өндірістік тәртіп, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандығы бойынша жоғарғы білім (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім) және инженерлік-техникалық немесе кемелердің басшылық лауазымында 5 жылдан кем емес еңбек өтілі болуы тиіс.
3-параграф. Жолды пайдалану қызметінің басшысы
1. Лауазымдық міндеттері:
жағдайлық, жер қазу, түзету және іздестіру жұмыстары бойынша өндірістік тапсырмалардың орындалуын ұйымдастырады;
есептеуіш, коммуникация мен байланыс техникалық құралдарын пайдалана отырып, жол жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру бойынша жұмыстарды орындайды;
өндірістік тапсырмаларды орындауға қажетті жоспарларды, іс-шараларды, ұсыныстарды және басқа құжаттарды әзірлеуге қатысады;
кеме жүрісі жағдайын талдайды, оларды жақсартуға бағытталған іс-шараларды өткізу бойынша желіге нұсқаулар дайындайды;
кеме қатынасы жағдайларының жақсартуын зерттеуге, жобалар мен бағдарламаларды дайындауға, сондай-ақ орындалған жұмыстар мәселелері бойынша қажетті шолулар, пікірлер, қорытынды жұмыстарын ұйымдастырады және оларға қатысады;
ақпараттарды, техникалық мәліметтерді, көрсеткіштер мен жұмыс қорытындыларын зерттейді және талдайды, оларды жинақтайды, жүйеге келтіреді, қазіргі заманғы электронды-есепеуіш техникаларын пайдалана отырып, қажетті есептеулер жүргізеді;
жұмыс кестелерін, түсіндірме жазбаларын және басқа да техникалық құжаттарды, сондай-ақ бекітілген нысан бойынша белгіленген есептілікті және белгілі мерзімде құрастырады;
жобалар мен бағдарламаларды, жоспарлар мен шарттарды іске асыру кезінде әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
техникалық құралдары мен кеме жүзу жағдайын және пайдалануын тексереді;
белгіленген талаптардың, қолданыстағы нормалардың, ережелердің және стандарттардың сақталуын қадағалайды;
учаске шегінде өзенде түрлі объектілерге келісім бойынша шешімдер дайындайды;
қол астындағы объектілерінің есептілігін қамтамасыз етеді, осы бөлім бойынша желіге нұсқауларды дайындайды;
жол жұмыстарын келісу үшін материалдар дайындайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережелерін, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарын, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
методические и нормативные документы и материалы по безопасной эксплуатации судов внутреннего водного транспорта;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности в области обслуживания судового оборудования или судостроения и судоремонта не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 4. Начальник службы эксплуатации участка
1. Должностные обязанности.
разрабатывает планы, графики по изготовлению и ремонту судоходной обстановки;
руководит заготовкой, ремонтом и изготовлением навигационного оборудования;
разрабатывает и внедряет прогрессивные методы по содержанию и обслуживанию судоходной обстановки;
составляет планы, графики движения обстановочных теплоходов и бригад по обслуживанию судоходной обстановки;
руководит работами по установке, обслуживанию и снятию навигационного оборудования, согласно утвержденным схемам и графикам на участке судовых путей;
проводит промеры глубин, наблюдает за уровневым режимом и русловыми переформированиями;
подает заявки на изыскательские, дноуглубительные и дноочистительные работы;
периодически проверяет ход выполнения этих работ, а по окончанию принимает выполненные работы, составляет и подписывает документы;
составляет графики траления участков судоходного пути и принимает выполнение тральных работ на своем участке;
руководит и обеспечивает землечерпательные работы на перекатах, принимает результаты работы и составляет акты приемки прорезей;
формирует заявки на материалы, инвентарь и имущество, используемое для содержания судоходной обстановки;
ведет учет и отчитывается за выполнение работ по выставлению и содержанию знаков судоходной обстановки;
принимает участие в расследовании аварий, аварийных ситуаций, произошедших на закрепленном за ним участке судоходного пути, в инспекторских проверках, проводимых контролирующими и инспектирующими органами в части проверки судоходных путей;
проводит плановые и целевые инструктажи безопасности и охране труда работникам, находящимся в непосредственном подчинении или работникам, проводившим работы, непосредственно под руководством начальника участка;
руководит движением обстановочного флота, закрепленного за его участком, и выдает наряд - задания на выполняемую работу;
предоставляет сведения судовладельцам (судоводителям) об изменении судового хода на своем участке;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды;
ішкі су көлігі кемелерінің қауіпсіз пайдалану бойынша әдістемелік және нормативтік құжаттар мен материалдарды;
еңбек қауіпсіздігі мен қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім) және кеме жабдықтарына қызмет көрсету немесе кеме жасау мен кемелерді жөндеу саласында мамандығы бойынша еңбек өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта біліктілік) білім және мамандығы бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
4-параграф. Учаскені пайдалану қызметінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері.
кеме қатынасы жағдайын дайындау және жөндеу бойынша жоспарлар, кестелер әзірлейді;
навигациялық жабдықтарды дайындауды, жөндеуді және жасауды басқарады;
кеме қатынасы жағдайын күтіп-ұстау мен қызмет көрсету бойынша үдемелі әдістерді әзірлейді және енгізеді;
кеме қатынасы жағдайына қызмет көрсету бойынша ахуалдық теплоходтардың және бригаданың жоспарларын, қозғалыс кестесін құрастырады;
бекітілген схемалар мен кестелерге сәйкес кеме қатынасы жолдарының учаскесінде навигациялық жабдықтарды орнату, қызмет көрсету және оларды алу бойынша жұмыстарын басқарады;
тереңдікті өлшеу жұмыстарын жүргізеді, деңгейлік режимдерді және арнаның қайта құруын орындайды;
зерттеу, түбін тереңдету, түбін тазарту жұмыстарына өтінім береді;
осы жұмыстардың жүруін мерзімді тексеріп отырады, аяқталған соң орындалған жұмыстарды қабылдайды, құжаттарды жасайды және қол қояды;
кеме қатынасы учаскелерінде тралдау кестелерін құрастырады және өз учаскелерінде орындалған тралдау жұмыстарын қабылдайды;
өзеннің тайыз жерлерінде жер қазғыш жұмыстарын басқарады және қамтамасыз етеді, ойықтарды қабылдау актілерін құрастырады;
кеме қатынасы жағдайын күтіп-ұстау үшін пайдаланылатын материалдарға, мүкаммал мен мүліктерге өтінімдер құрастырады;
кеме қатынасы жағдай белгілерін қою және күтіп-ұстау бойынша есептер жүргізеді және орындалған жұмыстарға есеп береді;
оған бекітілген кеме қатынасы жолдары учаскісінде болған аварияларды, авариялық жағдайларды тергеуге, кеме қатынасы жолдарын тексеру бөлігінде бақылаушы және инспекторлық органдар жүргізетін инспекторлық тексерістерге қатысады;
тікелей бағыныстықтағы немесе учаске бастығының тікелей басшылығында жұмыс жүргізген жұмысшыларға жоспарланған және арнаулы қауіпсіздік пен еңбекті қорғау нұсқаулықтарын жүргізеді;
оның учаскесіне бекітілген жағдайлық флоттың қозғалысын басқарады және атқаратын жұмыстарға жасақ – тапсырмалар береді;
өз учаскесіне кеме жүрісінің өзгерістері туралы кеме иелеріне (кеме жүргізушілерге) мәліметтер береді;
еңбек және өндірістік тәртіп, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 868 "Об утверждении Требований по безопасности и охране труда на судах внутреннего водного транспорта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17958);
общую лоцию реки;
специализацию закрепленного участка;
инструкцию по содержанию навигационного оборудования;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.06.2020 № 378 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 5. Начальник службы движением флота
1. Должностные обязанности:
ведет ежедневный контроль о состоянии пути, состоянии уровней воды и глубин, сведения о дислокации службы изысканий, технического и обстановочного флота;
обеспечивает обработку всей поступившей информации;
обеспечивает ежедневными сводками о состоянии пути начальников службы эксплуатации первого и второго участка, судовладельцев и работников, связанных с движением флота;
обеспечивает регулирование движения судов на обслуживаемом участке, проверяет дислокацию флота, систематическую проверку фиксирования уровней и расходов по нижним бьефам водохранилищ, глубин на обслуживаемом участке, передачу информации судовладельцам об изменениях в судоходной обстановке, связь с флотом и обстановочными постами;
осуществляет накопление информации о состоянии габаритов судового хода на участках;
обеспечивает составление ежедневной сводки о состоянии водных путей, судоходной обстановки, дислокации флота предприятия, о глубинах на лимитирующих перекатах, уровнях и расходах воды в створах гидроэлектростанции;
обеспечивает выдачу рекомендаций по безопасности судоходства на конкретных участках водных путей;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарды;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму жөніндегі министрінің 12 желтоқсан 2018 жылғы № 868 "Ішкі су көлігі кемелеріндегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын бекіту туралы" (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 17958 болып тіркелген);
өзеннің жалпы лоцияларын;
бекітілген учаскенің өзгешелігін;
навигациялық жабдықтарды күтіп-ұстау бойынша нұсқаулықтарын;
еңбек және өндірістік тәртіп, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.06.2020 № 378 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім) және мамандығы бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
5-параграф. Флот қозғалысы қызметінің бастығы
1. Лауазымдық міндеттері:
жол жағдайлары туралы күнделікті бақылау, су деңгейі мен тереңдігі жағдайын, техникалық және жағдайлық флоттың іздестіру қызметінің орналасқан жері туралы мәліметтер жасайды;
келіп түскен барлық ақпараттардың өңдеуін қамтамасыз етеді;
флот қозғалысына байланысты бірінші және екінші учаскені пайдалану қызметінің бастықтарына, кеме иелері мен жұмыскерлерге жол жағдайлары туралы күнделікті ақпаратпен қамтамасыз етеді;
қызмет көрсетілетін учаскеде кемелердің қозғалысын, флоттың орналасқан жерін тексереді, төменгі бьеф су қоймаларының деңгейі мен шығындарын белгілеуді әрдайым тексереді, кеме жүру жағдайындағы өзгерістер туралы кеме иелеріне ақпарат беріп отыру, флот және ахуалдық бекетпен байланыс жасау;
учаскелерде кеме жүру габариттерінің жағдайлары туралы ақпараттарды жинақтауын жүзеге асырады;
су жолдары жағдайы туралы, кеме жүру ахуалы, кәсіпорын флотының орналасқан жері, шектеулі қайраңдағы тереңдік туралы, су электр станциясының жармадағы су деңгейі мен шығындары туралы күнделікті мәліметтер жасауын қамтамасыз етеді;
су жолдарының нақты учаскелерінде кеме қатынасы қауіпсіздігі бойынша ұсынымдар беруді қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртіп, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
профиль, специализацию и особенности структуры предприятия и его структурных подразделении, их основные функции;
технические характеристики и эксплуатационные параметры судов;
основы технологии производства путевых работ;
общую и специальную лоцию водных путей, обслуживаемых предприятием;
научно-технические достижения в области обеспечения и улучшения безопасности судоходства;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера или на руководящих должностях в области оперативного управления работой судов или эксплуатации водного транспорта не менее 5 лет.
Параграф 6. Начальник русловой изыскательской партии
1. Должностные обязанности:
руководит работой изыскательской русловой партии;
организует планирование, учет и составляет отчетность о производственной деятельности партии;
обеспечивает необходимыми материалами, инструментом, оборудованием, геодезическими и другими приборами работников партии для выполнения заданий по путевым работам в установленные сроки;
организует обучение и проводит инструктаж с работниками партии по безопасному проведению русловых изысканий, соблюдению правил, норм и нормативов технической эксплуатации геодезического оборудования и средств, охране труда, экологии;
организует полевые и камеральные работы, русловые исследования;
обеспечивает при работе на перекатах проверку состояния береговой и плавучей обстановки;
обеспечивает изготовление и своевременную корректировку лоцманских карт, лоцманских схем после утверждения протокола согласования схем судоходной обстановки на предстоящую навигацию, изготовление и согласование проектов дноуглубительных работ;
вносит предложения по внедрению новых технологий и передовых методов ведения геодезических и гидротехнических работ;
обеспечивает правильное расходование материалов и средств, предназначенных для партии, соблюдение подчиненными работниками требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, производственной санитарии, экологии;
соблюдает правила внутреннего трудового распорядка;
соблюдает требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
кәсіпорынның бейінін, мамандандыруы мен құрылым ерекшелігін және кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерін, олардың негізгі міндеттерін;
кемелердің техникалық сипаттамасын және пайдалану параметрлерін;
жол жұмыстары өндіріс технологиясының негізін;
кәсіпорын қызмет көрсетін су жолдарының жалпы және арнайы лоциясын;
кеме қауіпсіздігін қамтамасыз ету және жақсарту саласындағы ғылыми-техникалық жетістіктерін;
еңбек қауіпсіздігі мен қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім) және диспетчер лауазымында немесе кеме жұмысын жедел басқару саласындағы басшы лауазымында немесе су көлігін пайдалануда еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
6-параграф. Арналық іздестіру тобының бастығы
1. Лауазымдық міндеттері:
арналық іздестіру тобының жұмысын басқарады;
жоспарлауды, есептілікті ұйымдастырады және топтың өндірістік қызметі туралы есептлікті құрастырады;
жол жұмыстары бойынша тапсырмаларды орындау үшін топ жұмыскерлерін белгіленген мерзімде қажетті материалдармен, құрал-саймандармен, жабдықтармен, геодезиялық және басқа да аспаптармен қамтамасыз етеді;
арналық іздеулерді қауіпсіз жүргізу жөнінде топ жұмыскерлерімен оқулар және нұсқаулықтар, геодезиялық жабдықтарды техникалық пайдалану нормативтерді, ережелерді, нормаларды және еңбек қорғау, экологияны сақтау туралы оқулар ұйымдастырады;
жазық және ғылыми өңдеу жұмыстарды, арналық зерттеулерді ұйымдастырады;
қайраңдарда жұмыс жасау кезінде жаға және жүзу ахуалын тексеруді қамтамасыз етеді;
болашақ навигацияға кеме жүру жағдай кесетелерінің келісім хаттамалары бекітілген соң лоцмандық карталарды, лоцмандық кестелерді дайындауды және уақытында түзетулер енгізуді, түбін тереңдету жұмыс жобасын келісуді қамтамасыз етеді;
геодезиялық және гидротехникалық жұмыстар жүргізуде жаңа және озық технологиялар әдістерін енгізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
топқа арналған материалдар мен қаржылардың шығындарын, қол астындағы жұмыскерлерден қауіпсіздік, еңбекті қорғау, өндірістік санитария, экология бойынша нормативтік құқықтық актілердің (құжаттардың) сақталуын қамтамасыз етеді;
ішкі еңбек тәртіп ережелерін сақтайды;
еңбек қауіпсіздігі мен қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
основы общей лоции, гидрологию и специальную лоцию участка водного пути, где проводятся изыскания, русловые процессы;
инструкции по производству изыскательских работ, по содержанию навигационного оборудования, по производству землечерпательных работ;
основы технического черчения;
инструкции по оформлению чертежей, технические характеристики изыскательского оборудования и приборов, правила их эксплуатации, порядок разработки и оформления технологических карт по разработке участков водного пути;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы по специальности или на руководящих должностях в организациях водных путей не менее 5 лет.
Параграф 7. Заместитель начальника судоходного гидротехнического сооружения (шлюза) по производству
1. Должностные обязанности:
обеспечивает своевременность технического обслуживания и ремонта основного оборудования, выполнение работ согласно утвержденным планам-графикам;
обеспечивает работу по созданию благоприятных и безопасных условий труда, повышению культуры производства,
обеспечивает разработку мероприятий, направленных на устранение причин и предупреждение производственного травматизма и профзаболеваний;
обеспечивает анализ результатов наблюдений в соответствии с "Инструкциями по наблюдениям и исследованиям на судоходных гидротехнических сооружениях (шлюзах)",
обеспечивает составление отчетов по инструкциям;
проверяет журналы наблюдений и исследований основного оборудования, и в навигационный период - журнала сбоев и неполадок основного оборудования;
обеспечивает наличие на судоходном шлюзе всей необходимой оперативно-технической документации, своевременность ее ведения, внесение всех изменений и дополнений;
обеспечивает модернизацию механического, электрического оборудования и гидротехнических сооружений, внедрение новой техники, передовых методов организации труда и проведения работ, направленных на обеспечение надежности работы оборудования и повышения производительности труда;
обеспечивает выполнение норм, требований безопасности и охране труда и производственной санитарии при эксплуатации зданий, сооружений, оборудования, механизмов и грузоподъемных машин, сосудов, работающих под давлением, баллонов со сжиженным газом, энергетического оборудования, отопления и вентиляции;
обеспечивает выполнение мероприятий, указанных в актах о несчастных случаях на производстве;
обеспечивает качество проведения инструктажей по безаварийным и безопасным методам и способам труда с рабочими и служащими судоходного шлюза;
обеспечивает работу по организации обучения руководящих инженерно-технических работников и проверки знаний по вопросам безопасности и охране труда;
обеспечивает выполнение противопожарных мероприятий на судоходном шлюзе;
обеспечивает своевременность проведения ремонта и технического обслуживания всех транспортных средств;
обеспечивает наличие на складах шлюза неснижаемого запаса аварийных материалов, оборудования и запчастей;
обеспечивает проведение производственного обучения и повышение квалификации персонала судоходного шлюза;
принимает меры по своевременному внедрению принятых рационализаторских предложений и изобретений;
участвует в составление дефектных ведомостей, ведомостей объемов ремонтных работ, описей, калькуляций на проведение работ по содержанию и текущему ремонту оборудования, зданий и сооружений судоходного шлюза;
возглавляет работу по составлению технических заданий для работ;
обеспечивает ход и качество ремонтных работ, их соответствие нормативно-технической документации;
составляет планы-акты открытия (закрытия) навигации;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
іздестіру жұмыстары, арналық процестер жүргізіліп жатқан су жолдары учаскесінің жалпы лоциясын, гидрология және арнайы лоция негіздерін;
іздестіру жұмыстарының өндірісі бойынша, навигациялық жабдықтарды күту бойынша, жер қазу жұмыстарының өндірісі бойынша нұсқауларды;
техникалық сызу негіздерін;
сызбаларды ресімдеу, іздестіру құрал-саймандар мен жабдықтардың техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану ережелерін, су жолдары учаскелерін әзірлеу бойынша технологиялық карталарды безендіру нұсқаулықтарын;
еңбек қауіпсіздігі мен қорғау, өндірістік санитария мен өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандығы бойынша жоғары (немесе немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім) және су жолдары ұйымдарында басшы лауазымында немесе мамандығы бойынша еңбек өтілі 5 жылдан кем емес.
7-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыс (шлюз) бастығының өндіріс жөніндегі орынбасары
1. Лауазымдық міндеттері:
негізгі жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөңдеуді, бекітілген жоспар-кестелерге сәйкес жұмыстарын орындауды қамтамасыз етеді;
еңбектің қолайлы және қауіпсіз жағдайын жасау, өндіріс мәдениетін жоғарылату бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді;
өндірістік жарақаттар және кәсіби сырқаттарды ескерту мен себебін жоюға бағытталған іс-шараларды әзірлеуді қамтамасыз етеді;
"Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстардағы (шлюздардағы) бақылаулар мен зерттеулер жөніндегі нұсқаулықтарға" сәйкес бақылаулар қорытындыларының талдауын қамтамасыз етеді;
нұсқаулықтар бойынша есеп дайындауды қамтамасыз етеді;
негізгі жабдықтарды бақылау және зерттеу журналын және навигация кезеңінде негізгі жабдықтардың ауытқулары мен ақаулары журналын тексереді;
кеме қатынайтын шлюздегі барлық қажетті жедел-техникалық құжаттаманың болуын, оның уақтылы жүргізілуін, барлық өзгерістер мен толықтырулардың енгізілуін қамтамасыз етеді;
жабдықтар жұмысының сенімділігін және еңбек өнімділігін жоғарылатуды қамтамасыз етуге бағытталған механикалық, электрлік жабдықтарды және гидротехникалық құрылыстарды жаңартуды, жаңа техниканы енгізуді, еңбекті ұйымдастыруды мен жұмыстарды жүргізудің алдыңғы қатарлы әдістерін қолдануды қамтамасыз етеді;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау мен ғимараттар, құрылыстар, жабдықтар, механизмдер мен жүк көтергіш машиналар, қысыммен жұмыс істейтін түтіктер, сұйытылған газ баллондар, энергетикалық жабдықтар, жылу жүйелері мен желдеткішті пайдалану кезіңдегі өндірістік санитария нормалары мен талаптарын орындауды қамтамасыз етеді;
өндірістегі жазатайым оқиғалар туралы актілерде көрсетілген іс-шараларды орындауды қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюз қызметшілерімен және жұмысшылармен авариясыз, еңбектің қауіпсіз әдіс-тәсілдері бойынша нұсқаулықтардың жүргізілу сапасын қамтамасыз етеді;
басқарушы инженерлік-техникалық жұмысшылардың оқуын ұймдастыру мен еңбекті қорғау және қауіпсіздік мәселелері жөніндегі білімдерін тексеру бойынша жұмыстарды қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюзде өртке қарсы іс-шараларды орындауды қамтамасыз етеді;
барлық көлік құралдарын жөңдеу мен техникалық қызмет көрсетілуін уақтылы жүргізілуін қамтамасыз етеді;
шлюз қоймаларындағы авариялық материалдардың азайтылмайтын қорын, жабдықтардың және бөлшектердің болуын бақылайды;
кеме қатынайтын шлюз персоналын өндірістік оқыту мен біліктілігін арттыруды жүргізуді қамтамасыз етеді;
қабылданған өнертабыстық ұсыныстардың уақтылы енгізілуі бойынша іс-шаралар қабылдайды;
ақаулық тізімдеме, жөңдеу жұмыстары көлемінің тізімдемесі, тізім жасау, кеме қатынайтын шлюз құрылыстары мен ғимараттарын, жабдықтарды сақтау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды жүргізуге калькуляция жасауға қатысады;
жұмыс үшін техникалық тапсырма жасау бойынша жұмыстарды басқарады;
жөңдеу жұмыстарының барысы мен сапасын, олардың нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкестігін қамтамасыз етеді;
навигацияның ашылу (жабылу) жоспар-актілерін жасайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Водный Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон о гражданской защите);
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10332) (далее – Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов);
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10303) (далее – Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением);
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10949) (далее – Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей);
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 222 "Об утверждении Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10889) (далее – Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей);
назначение и устройство судоходного шлюза, отдельных его элементов, сооружений и оборудования, их технические характеристики, правила и инструкции по их эксплуатации;
конструктивные особенности и техническое состояние всего судоходного шлюза в целом, отдельных его элементов, сооружений и оборудования;
режимы, и индивидуальные особенности эксплуатации судоходного шлюза;
инструкции по наблюдениям и исследованиям на судоходном гидротехническом сооружении (гидротехническая, механическая, электротехническая);
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі;
Қазақстан Республикасының Су Кодексі;
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Азаматтық қорғау туралы заңы);
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
"Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген) (бұдан әрі – Жүк көтергіш тетіктерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары);
"Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10303 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын ішкі су жолдарымен жүзу қағидалары);
"Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 246 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10949 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары);
"Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 222 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10889 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары);
жалпы кеме қатынайтын шлюздің, оның жеке элементтерінің, құрылыстар мен жабдықтардың құрылымдаушылық ерекшеліктері мен техникалық жағдайларын;
жалпы кеме қатынайтын шлюздің, оның жеке элементтерінің, құрылыстар мен жабдықтардың құрылымдаушылық ерекшеліктері мен техникалық жағдайларын;
кеме қатынайтын шлюзді пайдаланудың режимдері мен жеке ерекшеліктерін;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда (гидротехникалық, механикалық, электротехникалық) қадағалау және зерттеу жөніндегі нұсқаулықтарын;
ішкі еңбек тәртібі ережелерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование и стаж работы на руководящих должностях не менее 5 лет.
Параграф 8. Заместитель начальника судоходного гидротехнического сооружения (шлюза) по общим вопросам
1. Должностные обязанности:
выполняет работу по осуществлению экономической деятельности шлюза, направленной на исполнение производственного плана при оптимальном использовании материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
подготавливает исходные данные для составления, корректировки производственной программы, производственного плана судоходного шлюза;
выполняет расчеты по потребности в материальных, финансовых ресурсах, необходимых для выполнения работ по содержанию и текущему ремонту судоходного шлюза;
осуществляет анализ хозяйственной деятельности шлюза, выявляет резервы, разрабатывает меры по обеспечению режима экономии;
участвует в рассмотрении разработанных графиков работ по содержанию и текущему ремонту оборудования, зданий и сооружений судоходного шлюза,
участвует во внедрении и совершенствовании плановой и учетной документации, оформляет материалы для заключения договоров, следит за сроками исполнения договорных обязательств;
обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины при выполнении обязательств по поставке товаров, выполнении работ, оказании услуг согласно договорам;
выполняет работу, связанную с нерегламентированными расчетами и проверкой правильности осуществления расчетных операций, ведет учет экономических показателей исполнения производственного плана шлюза;
организует своевременное составление заявок на приобретение товаров;
обеспечивает исполнение заявок на приобретение товаров отделом материально-технического снабжения;
проверяет обеспечение служб шлюза основными средствами, спецодеждой, средствами индивидуальной защиты, хозяйственным инвентарҰм, осуществляет наблюдение за их сохранностью и проведением своевременного ремонта;
обеспечивает рациональное расходование материалов и средств, выделяемых для хозяйственных целей;
подготавливает периодическую отчетность в установленные сроки, выполняет работы по формированию, ведению и хранению базы данных экономической информации, вносит предложения по изменению внутренних нормативных документов шлюза;
организует работу складского хозяйства шлюза, создает условия для надлежащего хранения, учҰта и сохранности материальных ресурсов;
организует внедрение автоматизированных систем управления для проведения расчҰтов в сфере планирования материально-технических ресурсов, учета и анализа хозяйственной деятельности;
принимает участие в составе постоянно действующей комиссии шлюза по вопросам безопасности труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности, производственной санитарии;
обеспечивает ведение внутренней нормативной документацией;
организует хозяйственное обслуживание проводимых на шлюзе совещаний, конференций и других мероприятий;
обеспечивает и содействует решению социальных вопросов;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
Жоғары кәсіби (техникалық) білім және басшылық лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
8-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыс (шлюз) бастығының
жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары
1. Лауазымдық міндеттері:
материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалану кезіңдегі өндірістік жоспарды орындауға бағытталған шлюздің экономикалық қызметін жүзеге асыру бойынша жұмыстарды орындайды;
кеме қатынайтын шлюздің өндірістік бағдарламасын, өндірістік жоспарын түзеу үшін негізгі деректерді дайындайды;
кеме қатынайтын шлюзді сақтау және ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті материалдық, қаржылық қажеттіліктер бойынша есептілікті орындайды;
шлюздің шаруашылық қызметінің талдауын жүзеге асырады, резервтерді анықтайды, үнемдеу режимін қамтамасыз ету бойынша шаралар дайындайды;
кеме қатынайтын шлюз құрылысын және ғимаратын, жабдықтарын сақтау және ағымдағы жөңдеу бойынша дайындалған жұмыс кестелерін қарауға қатысады;
жоспарлы және есептік құжаттаманы енгізу мен жетілдіруге қатысады, шарт жасасу үшін материалдарды ресімдейді, шарт міндеттерін орындау мерзімдерін қадағалайды;
шарттарға сәйкес тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету бойынша міндеттерді орындау кезіңде қаржы тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
регламенттелмеген есептерге және есептеу операцияларының жүзеге асырылуының дұрыстығын тексеруге қатысты жұмыстарды орындайды, шлюздің өндірістік жоспарын орындаудың экономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізеді;
тауарларды алуға өтінімдерді уақтылы жасауды ұйымдастырады;
материалдық-техникалық жабдықтау бөлімімен тауарларды алуға өтінімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
шлюз қызметтерінің негізгі құрал-жабдықтармен, арнайы киіммен, жеке қорғаныс құралдарымен, шаруашылық мүлікпен қамтамасыз етуді тексереді, олардың сақталуына және уақтылы жөңдеу жүргізілуіне бақылауды жүзеге асырады;
шаруашылық мақсаттарға бөлінген материалдар мен құралдарды тиімді шығындалуын қамтамасыз етеді;
белгіленген мерзімде есептілікті дайындайды, экономикалық ақпараттардың мәліметтер базасының сақталуы, енгізілуі және қалыптасуы бойынша жұмыстарды орындайды, шлюздің ішкі нормативтік құжаттарының өзгеруі бойынша ұсыныстар енгізеді;
шлюздің шаруашылық қойма жұмысын ұйымдастырады, материалдық ресурстардың сақталуы мен есептілігі үшін жағдай жасайды;
материалдық-техникалық ресурстарды жоспарлау, шаруашылық қызмет есебі мен талдау саласында есептеу жүргізу үшін басқарудың автоматтандырылған жүйесін енгізуді ұйымдастырады;
шлюздің еңбек қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария мәселелері бойынша тұрақты қызмет ететін комиссия құрамына қатысады;
ішкі нормативтік құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді;
шлюзде өткізілетін кеңестер, конференциялар және басқа іс-шараларға шаруашылық қызмет көрсетуді ұйымдастырады;
әлеуметтік мәселелерді шешуге көмектеседі және қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Бюджетный кодекс Республики Казахстан;
Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
Закон о гражданской защите;
Закон о внутреннем водном транспорте;
разработку, внедрение внутренней нормативной документации;
методические материалы по планированию, учету и анализу деятельности шлюза, организацию плановой работы,
разработку производственной программы, производственного плана судоходного шлюза, планово-учетную документацию;
подготовку, оформление материалов для заключения договоров на закупку товаров, работ и услуг, организацию оперативного учета, порядок и сроки составления установленной отчетности, возможности применения вычислительной техники для осуществления технико-экономических расчетов и анализа хозяйственной деятельности судоходного шлюза, правила еҰ эксплуатации;
основы экономики, организации труда, производства и управления;
инструкцию о порядке формирования производственной программы;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) профессиональное (финансово-экономическое) образование и стаж работы по специальности в области финансово-хозяйственной деятельности не менее 3 лет.
Параграф 9. Главный механик судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
руководит механической службой шлюза;
обеспечивает надежную, безаварийную и безопасную работу механического оборудования судоходного шлюза;
разрабатывает и внедряет совместно с главным энергетиком шлюза мероприятия по экономии электроэнергии механическим оборудованием судоходного шлюза;
внедряет новую технику и технологии, способствующих более надежной, экономичной и безопасной работе механического оборудования судоходного шлюза, повышению производительности труда на нем;
организует наблюдение и испытания механического оборудования шлюза, своевременное проведение его планово-предупредительного ремонта;
обеспечивает своевременную подготовку грузоподъемных машин и механизмов, сосудов, работающих под давлением, стоящих на учете в органах государственного надзора, к техническому освидетельствованию;
организует разработку раздела отчета по наблюдениям и обследованиям, касающегося механического оборудования судоходного шлюза;
проводит анализ сбоев и неполадок в работе;
подготавливает предложения по мероприятиям, направленным на повышение надежности механического оборудования для включения в проект производственной программы;
вносит изменения в техническую документацию механического оборудования, после проведения ремонта, модернизации, реконструкции, переоснащения подведомственного оборудования и в технический паспорт судоходного шлюза;
составляет перечень средств измерения, проверяет сроки их поверки;
ведет расследование аварий, сбоев и неполадок в работе механического оборудования и автотракторной техники судоходного шлюза;
составляет все графики планово-предупредительных ремонтов основного и вспомогательного механического оборудования судоходного шлюза;
производит осмотр всего механического оборудования судоходного шлюза, находящегося в работе;
в навигационный период проверяет вахтенный журнал по судопропуску, журнал сбоев и неполадок оборудования на центральном пульте управления на предмет выявления сбоев и неполадок в основном механическом оборудовании судоходного шлюза;
следит за выполнением персоналом механической службы правил внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, требований правил безопасности и охране труда;
оказывает помощь изобретателям и рационализаторам в разработке и внедрении их предложений;
обеспечивает проведение регулярных профилактических осмотров систем водоснабжения и водяного отопления шлюза;
следит за наличием и исправностью ограждений и предохранительных устройств, за применением рабочими средств индивидуальной защиты и принимает меры к устранению нарушений безопасности труда;
допускает к работе на механическом оборудовании и станках персонал, прошедший обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда;
составляет дефектные ведомости или описи работ на проведение работ по ремонту механического оборудования судоходного шлюза;
обеспечивает применение работниками механической службы поверенных контрольно-измерительных приборов и средств измерения;
участвует в составление дефектных ведомостей, ведомостей объемов ремонтных работ, описей, калькуляций на проведение работ по текущему ремонту механического оборудования судоходного шлюза;
проверяет ведение журналов по наблюдениям и исследованиям, учету работ, учету выдачи путевых листов и выпуска транспортных средств на линию;
участвует во входном контроле качества запасов и основных средств при поступлении на склад судоходного шлюза;
организует обучение персонала механической службы по вопросам безопасности и охране труда, правил пожарной безопасности;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі;
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі);
Азаматтық қорғау туралы Заңы;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
ішкі нормативтік құжаттаманы дайындауды, енгізуді;
шлюз қызметінің есебі мен талдауын, жоспарлау бойынша әдістемелік материалдарын, жоспарлы жұмыстың ұйымдастырылуын;
кеме қатынайтын шлюздің өндірістік бағдарламасын, өндірістік жоспарын дайындауды, жоспарлы-есептік құжаттаманы;
тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға шарттар жасау үшін материалдарды ресімдеуді, дайындау тәртібін, жедел есептің ұйымдастырылуын, белгіленген есептілікті дайындауды мен мерзімін, техника-экономикалық есептерді жүзеге асыру үшін есептеу техникасын қолдану мүмкіндігін және кеме қатынайтын шлюздің шаруашылық қызметінің талдауын, оны пайдалану қағидаларын;
экономика, еңбекті, өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
өндірістік бағдарламаны қалыптастыру тәртібі туралы нұсқаулығын;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (экономикалық) білім және қаржылық-шаруашылық қызмет саласында мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
9-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) бас механигі
1. Лауазымдық міндеттері:
шлюздің механикалық қызметін басқарады;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығының сенімді, авариясыз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығының электр энергияны үнемдеу бойынша шлюздің бас энергетигімен бірлесе отырып іс-шаралар дайындайды және енгізеді;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығының аса сенімді, үнемді және қауіпсіз жұмысына ықпал ететін, оның еңбек өнімділігін жоғарылататын жаңа техника мен технологияны енгізеді;
шлюздің механикалық жабдығын бақылау мен зерттеуді, оның жоспарлы-сақтандырмалық жөңдеуін уақтылы жүргізуді ұйымдастырады;
мемлекеттік бақылау органдарында есепте тұрған жүк көтеру машиналарын, механизмдерді, қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді техникалық куәландыруға уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығына қатысты бақылаулар мен зерттеулер бойынша есеп бөлімін дайындауды ұйымдастырады;
жұмыстағы ауытқулар мен ақаулардың талдауын жүргізеді;
өндірістік бағдарлама жобасына қосу үшін механикалық жабдықтың сенімділігін жоғарылатуға бағытталған іс-шаралар бойынша ұсыныстар дайындайды;
механикалық жабдықтың техникалық құжаттамасына және кеме қатынайтын шлюздің техникалық паспортына ведомстволық бағынышты жабдыққа жөңдеу, жаңғырту, қайта құру, жаңадан жабдықтау жүргізілгеннен кейін өзгертулер енгізеді;
өлшеу құралдарының тізімін жасайды, оларды тексерудің мерзімін тексереді;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығының және автотрактор техникасының жұмыстағы авариялары, ауытқулары мен ақауларын зерттеуді жүргізеді;
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы механикалық жабдығын жоспарлы-сақтандырмалық жөңдеудің барлық кестелерін жасайды;
кеме қатынайтын шлюздің жұмыс істеп тұрған барлық механикалық жабдығына тексеру жүргізеді;
навигация кезеңінде кеме қатынайтын шлюздің негізгі механикалық жабдығындағы ауытқулар мен ақауларды анықтау мақсатында кеме өткізу бойынша вахталық журналын, басқарудың орталық пультіндегі жабдықтардың ауытқулары мен ақаулары журналын тексереді;
механикалық қызмет персоналымен ішкі еңбек тәртібі ережелерінің, еңбек тәртібінің, еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерінің сақталуына басшылық етеді;
өнертапқыштарға олардың ұсыныстарын дайындау мен енгізуге көмек көрсетеді;
шлюздің сумен жабдықтау және сумен жылыту жүйелеріне тұрақты алдың ала тексеруді қамтамасыз етеді;
қоршаулар мен қорғаныс құрылғыларының болуы мен ақаусыздығын, жұмысшылардың жеке қорғаныс құралдарын қолдануын тексереді және еңбек қауіпсіздігіндегі бұзылушылықтарды жою бойынша іс-шаралар қабылдайды;
механикалық жабдықтардағы және білдектердегі жұмыстарға еңбекті қорғау және қауіпсіздік бойынша оқыған және білімдерін тексеруден өткен персоналды жібереді;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығын жөңдеу бойынша жұмыстарды жүргізуге ақаулық тізімдемелер мен жұмыс тізімдемесін жасайды;
механикалық қызмет жұмысшыларымен тексерілген бақылау-өлшеу аспаптарының және өлшеу құралдарының қолданылуын бақылайды;
кеме қатынайтын шлюздің механикалық жабдығының ақаулық тізімдемесін, жөңдеу жұмыстары көлемінің тізімдемесін, тізімдер мен ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстардың жүргізілуіне калькуляция жасауға қатысады;
бақылаулар мен зерттеулер жөніндегі, жұмыс есебі, жол-сапар парақтарының берілу есебі және көлік құралдарының линияға шығуы жөніндегі журналдардың жүргізілуін тексереді;
кеме қатынайтын шлюздің қоймасына түсуі кезіңде қорлар мен негізгі құрал-жабдықтардың сапалы кіруін қадағалауға қатысады;
механикалық қызмет персоналын еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі ережелері мәселелері бойынша оқытуды ұйымдастырады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о гражданской защите";
Закон Республики Казахстан "О техническом регулировании";
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов;
Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением;
устройство, расположение, кинематические и гидромеханические схемы основного и вспомогательного оборудования судоходного шлюза;
технологические процессы работы основного и вспомогательного механического оборудования;
систему планово-предупредительных ремонтов механического оборудования судоходных шлюзов;
порядок обслуживания и ремонта вспомогательного оборудования;
инструкции по наблюдениям и исследованиям на судоходном гидротехническом сооружении (гидротехническая, механическая, электротехническая);
инструкцию по заполнению технических паспортов судоходных шлюзов;
основы экономики, организации труда, производства и управления;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы на руководящих не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) и стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 10. Главный гидротехник судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство персоналом гидротехнической службы судоходного шлюза;
следит за правильной эксплуатацией гидросооружений и зданий судоходного шлюза согласно требованиям эксплуатационных и строительных норм и правил;
инициирует своевременное проведение планово-предупредительного ремонта зданий и гидросооружений судоходного шлюза, обеспечивая внедрение новой техники и технологий, способствующих их более надежной и безопасной эксплуатации;
участвует в разработке инструкций по эксплуатации гидротехнического сооружения, оборудования, закрепленного за гидротехнической службой;
участвует в составлении графика работ по содержанию и текущему ремонту зданий и сооружений судоходного шлюза;
принимает участие в разработке программ планового и специального (при потенциально опасных ситуациях) обследований;
проверяет процесс выполнения текущих наблюдений за зданиями и сооружениями судоходного шлюза;
подготавливает предложения о профилактических мерах по поддержанию надежности гидросооружений для включения в проект производственной программы судоходного шлюза;
вносит изменения в паспорт судоходного гидротехнического сооружения (шлюза) после проведения капитального ремонта, модернизации, реконструкции зданий и сооружений;
выполняет предписания государственных контрольно-надзорных органов, указания комиссии внутреннего контроля по безопасности и охране труда касающихся эксплуатации зданий и сооружений судоходного шлюза;
составляет заявки на приобретение товаров, работ, услуг, оборудование, запасные части для содержания текущего ремонта зданий и сооружений судоходного шлюза;
участвует в проверке (качественной приҰмке) при поступлении запасов, основных средств на склад судоходного шлюза;
обеспечивает выполнение подчиненным персоналом гидротехнической службы судоходного шлюза должностных обязанностей, правил внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, требований безопасности охране труда;
оказывает помощь изобретателям и рационализаторам в разработке и внедрении их предложений;
обеспечивает правильную расстановку работников при производстве работ и соблюдением ими правил, норм, инструкций по безопасности и охране труда;
обеспечивает своевременное проведение инструктажей и обучения безопасным приемам и методам работы персонала гидротехнической службы;
участвует в составление дефектных ведомостей, ведомостей объемов ремонтных работ, описей, калькуляций на проведение работ по содержанию и текущему ремонту зданий и сооружений шлюза;
обеспечивает использование поверенных контрольно-измерительных приборов и средств измерения;
обеспечивает содержание и участвует в составлении годового отчета по наблюдениям и исследованиям;
обеспечивает сроки поверки закрепленных средств измерения;
обеспечивает проверку ведения исполнительной и отчетной документации;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Азаматтық қорғау туралы заңы;
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
Жүк көтергіш тетіктерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын;
Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылуын, орналасуын, кинематикалық және гидромеханикалық сызбаларын;
негізгі және қосалқы механикалық жабдықтар жұмысының технологиялық процестерін;
кеме қатынайтын шлюздердің механикалық жабдықтарын жоспарлы-алдын алу жөндеу жүйесін;
қосалқы жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету нұсқаулықтарын;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда (гидротехникалық, механикалық, электротехникалық) қадағалау және зерттеу жөніндегі нұсқаулықтарын;
кеме қатынайтын шлюздердің техникалық паспорттарын толтыру бойынша нұсқаулықтарын;
экономика, еңбек, өндіріс және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білім және басшылық лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби) және инженерлік-техникалық лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
10-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
бас гидротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме қатынайтын шлюздің гидротехникалық қызметінің персоналын басқаруды жүзеге асырады;
пайдалану талаптары мен құрылыс нормалары және ережелеріне сәйкес кеме қатынайтын шлюздің гидроқұрылыстары мен ғимараттарының дұрыс пайдаланылуын қадағалайды;
кеме қатынайтын шлюздің гидроқұрылыстары мен ғимараттарын жоспарлы-сақтандырмалық жөңделуін, олардың сенімді және қауіпсіз пайдаланылуына ықпал ететін жаңа техника мен технологияны енгізуді қамтамасыз ете отырып, уақтылы жүргізілуіне бастамашылық етеді;
гидротехникалық қызметке бекітілген гидротехникалық құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану бойынша нұсқаулықтарды дайындауға қатысады;
кеме қатынайтын шлюздің құрылыстары мен ғимараттарын сақтау және ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстар кестесін жасауға қатысады;
толық және арнайы зерттеулер (әлеуетті қауіпті жағдайларда) бағдарламасын дайындауға қатысады;
кеме қатынайтын шлюздің құрылыстары мен ғимараттарына ағымдағы бақылау жұмыстарын орындау процесін тексереді;
кеме қатынайтын шлюздің өндірістік бағдарламасы жобасына қосу үшін гидроқұрылыстардың сенімділігін қолдау бойынша алдын алу шаралары туралы ұсыныстар дайындайды;
құрылыстар мен ғимараттарға күрделі жөңдеу, жаңғырту, қайта құру жүргізілгеннен кейін кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) паспортына өзгерістер енгізеді;
кеме қатынайтын шлюздің құрылыстары мен ғимараттарын пайдалануға қатысты мемлекеттік бақылау-қадағалау органдарының алдын ала жазбаларын, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі ішкі бақылау комиссиясының нұсқауларын орындайды;
кеме қатынайтын шлюздің құрылыстары мен ғимараттарын сақтау, ағымдағы жөңдеу үшін тауарлар, жұмыстар, қызметтер, жабдықтар, қосалқы бөлшектеріне өтінімдер жасайды;
кеме қатынайтын шлюздің қоймасына түсуі кезіңде қорлар мен негізгі құрал-жабдықтардың (сапалы қабылдануын) кіруін қадағалауға қатысады;
кеме қатынайтын шлюздің гидротехникалық қызметінің бағынышты персоналдарының лауазымдық міндеттерін, еңбек тәртібі және ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын орындауын қамтамасыз етеді;
өнертапқыштар мен рационализаторларға ұсыныстарын дайындау мен енгізуге көмек көрсетеді;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, нормалар мен ережелердің сақталуын және жұмысты өндіру кезінде жұмысшылардың дұрыс орналасуын қамтамасыз етеді;
гидротехникалық қызмет персоналына жұмыстың қауіпсіз әдіс-тәсілдерін оқыту және нұсқаулықтың уақтылы жүргізілуін қамтамасыз етеді;
шлюздің құрылыстары мен ғимараттарының ақаулық тізімдемесін, жөңдеу жұмыстары көлемінің тізімдемесін, тізімдер мен ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстардың жүргізілуіне калькуляция жасауға қатысады;
тексерілген бақылау-өлшеу аспаптарының және өлшеу құралдарының қолданылуын қамтамасыз етеді;
бақылаулар мен зерттеулер бойынша жылдық есепті дайындауға қатысады және мазмұнын қамтамасыз етеді;
бекітілген өлшеу құралдарының тексеру мерзімін қамтамасыз етеді;
атқарушылық және есептік құжаттаманың жүргізілуіне тексеруді қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан);
Закон о гражданской защите;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
устройство, расположение основных и вспомогательных зданий и сооружений судоходного шлюза;
инструкцию по наблюдениям и исследованиям на судоходных гидротехнических сооружениях (шлюза);
управление контрольно-измерительными приборами;
инструкцию по заполнению технических паспортов судоходных шлюзов;
положение о планово-предупредительном ремонте судоходных гидротехнических сооружений (шлюза);
основы экономики, организации труда, производства и управления;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в строительстве на инженерно-технических должностях не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) и стаж работы в строительстве на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 11. Главный энергетик судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство электротехнической службой судоходного шлюза через старшего мастера-электрика;
обеспечивает надежную, безаварийную и безопасную работу электротехнического оборудования и оборудования связи;
разрабатывает и внедряет мероприятия по экономии электрической энергии;
внедряет новую технику и технологии, касающиеся электрооборудования шлюза, способствующие более надежной, экономичной и безопасной работе электроустановок;
организует своевременное проведение планово-предупредительного ремонта и профилактических испытаний электроустановок судоходного шлюза;
составляет годовую заявку шлюза на электроэнергию с помесячной разбивкой;
ведет технический учет расхода электроэнергии по судоходному шлюзу;
обеспечивает безопасное производство работ в электротехнической службе судоходного шлюза путем выдачи при необходимости нарядов-допусков на выполнение работ повышенной опасности;
обеспечивает выполнение предписаний государственных контрольно-надзорных органов, указаний службы безопасности и охране труда;
производит анализ сбоев и неполадок в работе электроустановок шлюза, разрабатывает мероприятия по их предупреждению;
разрабатывает график работы по содержанию и текущему ремонту электротехнического оборудования шлюза и обеспечивает его выполнение;
составляет перечень средств измерений, закрепленных за электротехнической службой, следит за сроками их поверки;
составляет заявки на приобретение товаров, работ, услуг для выполнения работ по содержанию и текущему ремонту электротехнического оборудования судоходного шлюза;
производит личный осмотр электрооборудования судоходного шлюза;
регулярно проверяет журнал сбоев и неполадок основного оборудования и оперативный журнал переключений, журнал учета работ по нарядам и распоряжениям, журнал по наблюдениям и исследованиям электротехнического оборудования, журнал профилактических осмотров и ремонтов электротехнического и механического оборудования пассажирского лифта, журнал проверки и испытаний переносного электроинструмента судоходного шлюза;
организует обучение персонала электротехнической службы по вопросам безопасности и охране труда;
своевременно проходит обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда, на подтверждение группы допуска не ниже V по электробезопасности;
обеспечивает освещением и отоплением производственные и бытовые помещения шлюза в соответствии с действующими нормами;
обеспечивает организацию и подготовку рабочих мест для электротехнического персонала шлюза, создание на них безопасных и здоровых условий труда, содержание рабочих мест, проходов и проездов в строгом соответствии с требованиями безопасности труда и производственной санитарии;
организует проведение инструктажей и обучение безопасным приемам и методам работы на рабочем месте;

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі – Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңы);
Азаматтық қорғау туралы заңы;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы құрылыстары мен ғимараттарының құрылғысын, орналасуын;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) бақылаулар мен зерттеулер бойынша нұсқаулықтарын;
бақылау-өлшеу құралдарымен басқару;
шлюздердің техникалық паспорттарын толтыру бойынша нұсқаулықтарын;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу ережесін;
экономика, еңбек, өндіріс және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын.
Ескерту. 2-тармақа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білім және құрылыста инженерлік-техникалық лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби) және құрылыста инженерлік-техникалық лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
11-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
бас энергетигі
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме қатынайтын шлюздің электротехникалық қызметіне аға мастер-электрик арқылы басшылық жасайды;
электротехникалық жабдықтардың және байланыс жабдықтарының сенімді, авариясыз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз етеді;
электр энергиясын үнемдеу бойынша іс-шаралар дайындайды және енгізеді;
электр қондырғыларының сенімді, үнемді және қауіпсіз жұмысына ықпал ететін шлюздің электр жабдығына қатысты жаңа техника мен технологияны енгізеді;
кеме қатынайтын шлюздің электр қондырғыларына жоспарлы-сақтандырмалық жөңдеу және алдын ала сынаудың уақтылы жүргізілуін ұйымдастырады;
шлюздің электр энергиясына жылдық өтінімді айларға бөліп дайындайды;
кеме қатынайтын шлюз бойынша электр энергиясы шығынының техникалық есебін жүргізеді;
кеме қатынайтын шлюздің электротехникалық қызметінде жұмыс өндірісінің қауіпсіздігін қажетті жағдайда жоғары қауіпті жұмыстарды орындауға наряд-рұқсаттар беру арқылы қамтамасыз етеді;
мемлекеттік бақылау-қадағалау органдарының алдың ала жазбаларын, еңбекті қорғау және қауіпсіздік қызметінің нұсқауларын орындауды қамтамасыз етеді;
шлюздің электр қондырғылары жұмысындағы ауытқулар мен ақаулардың талдауын жүргізеді, олардың алдын алу бойынша іс-шаралар дайындайды;
шлюздің электротехникалық жабдықтарын сақтау және ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыс кестелерін дайындайды және оның орындалуын қамтамасыз етеді;
электротехникалық қызметке бекітілген өлшеу құралдарының тізімін жасайды, оларды тексеру мерзімдерін қадағалайды;
кеме қатынайтын шлюздің электротехникалық жабдығын сақтау және ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстарды атқару үшін тауарлар, жұмыстар, қызметтерге өтінімдерді жасайды;
кеме қатынайтын шлюздің электр жабдығына жеке өзінің қарауын жүргізеді;
негізгі жабдықтардың ауытқулары мен ақауларының журналын, ауыстырудың жедел журналын, нарядтар мен өкімдер жөніндегі жұмыстарды есепке алу журналын, электротехникалық жабдықтарды бақылаулар мен зерттеулер жөніндегі журналды, жолаушылар лифтісінің электротехникалық және механикалық жабдықтарын алдын ала қарау және жөңдеу журналын, кеме қатынайтын шлюздің ауыспалы электр аспаптарын тексеру мен сынау журналын тұрақты тексереді;
электротехникалық қызмет персоналын еңбекті қорғау және қауіпсіздік мәселелері бойынша оқытуды ұйымдастырады;
электр қауіпсіздігі бойынша V төмен емес рұқсат тобын растауға еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөнінде оқудан, білімін тексеруден уақтылы өтеді;
қызмет ететін нормаларға сәйкес шлюздің өндірістік және тұрмыстық жайларын жарықтандырумен және жылумен қамтамасыз етеді;
еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария талаптарына сәйкес шлюздің электротехникалық персоналы үшін жұмыс орнын ұйымдастыру мен дайындауды, оларда еңбектің таза және қауіпсіз жағдайын жасауды, өткелдер мен өтпелердің болуын қамтамасыз етеді;
жұмыс орнындағы жұмыстың қауіпсіз амал-тәсілдерін оқыту мен нұсқаулық жүргізуді ұйымдастырады;

обеспечивает проведение технического обучения и повышение производственной квалификации электротехнического персонала судоходного шлюза не реже 1 раза в 3 года;
участвует в составлении дефектных ведомостей, ведомостей объемов ремонтных работ, описей, калькуляций на проведение работ по содержанию и текущему ремонту электротехнического оборудования судоходного шлюза;
участвует во входном контроле качества запасов, основных средств при поступлении их на склад судоходного шлюза;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике";
Закон о гражданской защите;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов;
Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей;
Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей;
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 230 "Об утверждении Правил устройства электроустановок" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10851);
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 204 "Об утверждении Правил безопасности при работе с инструментами и приспособлениями" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10789) (далее – Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями);
технические характеристики и технологические процессы работы основного и вспомогательного электрооборудования судоходного шлюза в объеме, позволяющем свободно разбираться в причинах сбоя;
устройство и расположение основного и вспомогательного электрооборудования судоходного шлюза;
нормы неснижаемого запаса материалов и инструмента для аварийного ремонта на судоходном шлюзе;
конструктивные особенности, назначения, режимы работы, правила эксплуатации, принципиальные и монтажные схемы основного и вспомогательного электрооборудования судоходного шлюза;
методы монтажа, регулировки и наладки электрооборудования судоходного шлюза;
организацию и технологию работ по ремонту электрооборудования судоходного шлюза;
руководящие, методические и нормативные материалы по организации ремонта электрооборудования судоходного шлюза;
инструкции по наблюдениям и исследованиям на судоходном гидротехническом сооружении (гидротехническая, механическая, электротехническая);
основы экономики, организации труда, производства и управления;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

3 жылда 1 реттен кем емес кеме қатынайтын шлюздің электротехникалық персоналын техникалық оқыту мен өндірістік біліктілігін жоғарылатуды қамтамасыз етеді;
кеме қатынайтын шлюздің электротехникалық жабдығының ақаулық тізімдемесін, жөндеу жұмыстары көлемінің тізімдемесін, тізімдер, сақтау мен ағымдағы жөңдеу бойынша жұмыстардың жүргізілуіне калькуляция жасауға қатысады;
кеме қатынайтын шлюздің қоймасына түсуі кезіңде қорлар мен негізгі құрал-жабдықтардың сапалы кіруін қадағалауға қатысады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, еңбекті қорғау және қауіпсіздік жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
Азаматтық қорғау туралы заңы;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын;
Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын;
"Электр қондырғыларын орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 230 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10851 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр қондырғыларын орнату қағидалары);
"Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 204 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10789 болып тіркелген) (бұдан әрі – Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары);
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы электр жабдықтары жұмысының шалыс себептерін еркін айқындауға мүмкіндік беретін көлемде техникалық сипаттамалары мен технологиялық процестерін;
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы электр жабдықтарының құрылуы мен орналасуын;
кеме қатынайтын шлюздегі азайтылмайтын қор материалдары мен авариялық жөңдеулерге арналған аспаптар нормаларын;
кеме қатынайтын шлюздің негізгі және қосалқы электр жабдықтарының құрылымдық ерекшеліктерін, тағайындалуын, жұмыс режимдерін, пайдалану ережелерін, түбегейлі және монтаждық сызбаларын;
кеме қатынайтын шлюздің электр жабдығын жөндеу және сәйкестендіру, монтаждау әдістерін;
кеме қатынайтын шлюздің электр жабдығын жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру мен технологиясын;
кеме қатынайтын шлюздің электр жабдығын жөндеуді ұйымдастыру бойынша жетекші, әдістемелік және нормативтік материалдарын;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда (гидротехникалық, механикалық, электротехникалық) қадағалау және зерттеу жөніндегі нұсқаулықтарын;
экономика, еңбек, өндіріс және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын.

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 22.02.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) профессиональное техническое образование и стаж работы на руководящих должностях не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 12. Главный диспетчер судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
руководит судопропускной службой, а при отсутствии диспетчера выполняет его обязанности в полном объеме;
обеспечивает правильность действий дежурной вахты судопропускной службы при проведении шлюзования;
проводит обучение безопасным приемам и методам работы и инструктажи по безопасности и охране труда работникам судопропускной службы;
проверяет исполнение персоналом дежурной вахты должностных обязанностей, правил безопасности и охране труда, распоряжений руководства судоходного шлюза;
определяет причину и устраняет незначительные неисправности, неполадки и отказы в работе основного электромеханического оборудования судоходного шлюза;
производит осмотр электромеханического оборудования, сооружений, помещений с основным оборудованием, акватории судоходного шлюза;
составляет ежемесячный отчет о проведҰнных шлюзованиях и объҰмах грузопассажирских перевозок через шлюз во время навигации, ежемесячный и за навигацию отчҰт о работе шлюза;
составляет акты выполненных работ (оказанных услуг) и информацию о прошлюзованных судах;
осуществляет сбор информации о намерении шлюзования, от диспетчера по флоту и судоводителей сторонних организаций;
допускает во время навигации бригады рабочих к работам по нарядам на воде и под водой в зонах, примыкающих к судоходному шлюзу, в электроустановках и в помещениях основных механизмов судоходного шлюза;
ежегодно проходит проверку знаний правил технической эксплуатации и правил безопасности и охране труда электроустановок потребителей в объҰме IV группы по электробезопасности;
обеспечивает соблюдение требований норм, правил и инструкций по безопасности и охране труда вахтенным персоналом;
обеспечивает сохранность закрепленного за судопропускной службой оборудования, мебели;
следит за укомплектованностью и исправностью шлюпок, шлюпбалок и отбойно-направляющего понтона, оборудования его осушительной системы;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

Ескерту. 2-тармақа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 22.02.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Біліктілік талаптары:
Жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білім және басшылық лауазымдарда жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби) және инженерлік-техникалық лауазымдарда жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес.
12-параграф. Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
бас диспетчері
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме өткізу қызметіне басшылық етеді, ал диспетчер болмаған жағдайда оның міндеттерін толық көлемде орындайды;
шлюздеу кезінде кеме өткізу кезекшілік-вахтаның қызметі жүргізу дұрыстығын, іс-қимыл қамтамасыз етеді;
кеме өткізу қызметінің қызметкерлеріне жұмыстың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін және нұсқаулықтар еңбекті қорғау және қауіпсіздік бойынша оқытуды жүргізеді;
кезекшілік-вахта персоналының лауазымдық міндеттерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін, кеме қатынайтын шлюздің басшылық өкімдерінің орындалуын тексереді;
кеме қатынасы шлюзінің негізгі электромеханикалық жабдықтары ақаулар мен істен шығуын, шамалы ақауларын жояды және себебін анықтайды;
кеме қатынасы шлюзінің айдынында, электрмеханикалық жабдықтарды, ғимараттарды, негізгі құрал-жабдықтармен үй-жайларды, қарауды жүргізеді;
шлюздеу көлемі жүргізілген туралы ай сайын есеп жасайды және навигация кезінде жүк-жолаушы тасымалдарының шлюзі арқылы ай сайынғы және навигациянын шлюз жұмысы туралы есебін;
кемелерді шлюздеу туралы ақпаратты және орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілерін жасайды;
бөгде ұйымдардың кеме жүргізушілерін және флоттың диспетчері бойынша шлюздеу ниеті туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады;
кеме қатынасы шлюздің үй-жайларда негізгі тетіктерінің және электр қондырғыларында кеме қатынайтын шлюзіне, навигация кезінде сумен жанасатын аймақтарда және су жолдарында жұмыстарға бригада жұмысшылары нарядтар бойынша рұқсат беріледі;
жыл сайын техникалық пайдалану ережесі және тұтынушылардың электр қондырғыларының IV көлемінде электр қауіпсіздігі бойынша тобының қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесін білу тексерісінен өтеді;
вахта персоналы талаптар нормаларын, және нұсқаулықтарын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін сақталуын қамтамасыз етеді;
кеме өткізу қызметіне бекітілген жабдықты, жиһазды сақталуын қамтамасыз етеді;
шлюпкаларын, қайық белдемдерінің, жебесінің ығысуын және отбойно-бағыттаушы понтонның, жабдықтарының құрғату жүйелерін жинақталуы және дұрыстығын қадағалайды;
еңбекті және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бойынша, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды;

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о гражданской защите;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей;
Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей;
Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями;
устройство, расположение, кинематические и электрические схемы основного и вспомогательного оборудования судоходного шлюза;
устройство судоходного шлюза и назначение отдельных элементов судоходного шлюза;
габариты шлюза, отметки порогов голов судоходного шлюза, отметки бьефов;
устройство систем отопления, водоснабжения, сжатого воздуха и откачки камеры судоходного шлюза;
схемы электропитания основного и вспомогательного оборудования судоходного шлюза;
технологические процессы работы основного и вспомогательного механического оборудования;
инструкцию по переводу электропитания шлюза с рабочего трансформатора на резервный;
инструкцию по наблюдениям и исследованиям на гидротехнических сооружениях (шлюза);
инструкцию по запуску и обслуживанию вахтенным персоналом резервного дизель-генератора шлюза; требования к защите окружающей среды;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3.Требования к квалификации:
Высшее профессиональное (техническое) образование и стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 5 лет.
Параграф 13. Руководитель ремонтно-строительной службы судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство персоналом ремонтно-строительной службой судоходного шлюза;
обеспечивает выполнение производственных заданий по вводу объектов в эксплуатацию, в установленные сроки, и выполнению строительно-монтажных работ по всем количественным и качественным показателям с соблюдением проектов производства работ;
организует производство строительно-монтажных работ в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией, строительными нормами и правилами, техническими условиями и другими нормативными документами;
участвует в планировании проведения ремонтов зданий и сооружений судоходного шлюза;
составляет график работ по содержанию и текущему ремонту зданий и сооружений судоходного шлюза;
принимает участие в составлении дефектных ведомостей и описей работ;
обеспечивает соблюдение технологической последовательности производства строительно-монтажных работ на объектах судоходного шлюза;
осуществляет мероприятия по повышению уровня механизации работ, внедрению новой техники и технологии, совершенствованию организации труда;
проводит работу по внедрению передовых приемов и методов труда;
обеспечивает учет выполненных работ;
оформляет необходимую техническую документацию (акты списания материалов и выполненных работ, актов скрытых работ, нарядов-допусков, планов, графиков и др.);
принимает участие в сдаче законченных строительством объектов, отдельных этапов и комплексов работ по вводимым в строй объектам;
оформляет наряд-допуск на производство работ, связанных с повышенной опасностью;
обеспечивает выполнение персоналом ремонтно-строительной службы требований безопасных приемов и методов работы;
обеспечивает применение технологической оснастки (лесов, подмостей, защитных приспособлений, креплений стенок котлованов и траншей, подкосов, кондукторов и других устройств), строительных машин, энергетических установок, транспортных средств и средств защиты работающих;
следит за сохранностью материальных ценностей, применяемых при производстве работ ремонтно-строительной службой;
обеспечивает состояние рабочих мест на соответствие требованиям безопасности труда, производственной санитарии и принимает меры к устранению выявленных нарушений, соблюдение подчиненным персоналом инструкций по безопасности и охране труда;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины;
организует работу по повышению квалификации рабочих;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2.Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан;
Закон о гражданской защите;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
устройство и эксплуатационные характеристики шлюза, отдельных его элементов, зданий и сооружений;
организацию и технологию строительного производства;
проектно-сметную документацию на строящиеся и ремонтируемые объекты;
строительные нормы и правила, технические условия на производство и приемку ремонтно-строительных, строительно-монтажных работ;
технические достижения и опыт организации строительного производства;
положение о планово-предупредительном ремонте судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
организационно-распорядительные документы и нормативные материалы, касающиеся производственно-хозяйственной деятельности судоходного шлюза;
сметное дело;
основы экономики, организации труда, производства и управления;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Азаматтық қорғау туралы заңы;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын;
Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын;
Аспаптармен және құрылғылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары;
кеме қатынасы шлюзінің кинематикалық және электрлік тәсімін, негізгі және қосалқы жабдықтарын, құрылғы, орналасуы;
кеме қатынасы шлюзінің құрылғысы мен кеме қатынасы шлюзінің жекелеген элементтерін;
шлюз габариттерін, кеме жүретін шлюздің белгі бас табалдырығы мен бьефтардың белгілерін;
жылыту жүйелерінің құрылғысын, сумен жабдықтауын, кеме жүзетін шлюз камерасының сығылған ауа мен соруын;
кеме қатынасы шлюз негізгі электрмен қоректендірудің схемасын және қосалқы құрал-жабдықты;
негізгі және қосалқы механикалық жабдықтар жұмысының технологиялық процестерін;
шлюздің электр қорегін жұмыс трансформатордан резервтіге ауыстыру бойынша нұсқаулығын;
гидротехникалық құрылыстардың (шлюз) бақылаулар мен зерттеулер бойынша нұсқаулығын;
вахташы қызметкерлермен шлюздің резервтік дизель-генераторын іске қосу және ұстау жөніндегі нұсқаулықты;
қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары кәсіби (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженерлік-техникалық лауазымдарында кемінде 3 жыл немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби) және еңбек өтілі инженерлік-техникалық лауазымдарда 5 жылдан кем емес.
13-параграф. Кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
жөндеу – құрылыс қызметінің басшысы
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме қатынасы шлюзін жөндеу-құрылыс қызметінің персоналымен басшылықты жүзеге асырады;
өндірістік тапсырмалардың орындалуын енгізу бойынша объектілерді белгіленген мерзімде пайдалануға және құрылыс-монтаждау бойынша барлық сандық және сапалық көрсеткіштері сақтай отырып жұмыс өндірісінің жобаларын орындау үшін қамтамасыз етеді;
жобалық-сметалық құжаттамаға бекітілген, ресімдейдіқұрылыс нормалары мен ережелеріне, техникалық шарттарға және басқа да нормативтік құжаттарына құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастырады;
кеме қатынасы шлюзінің ғимараттары мен құрылыстардың жөндеу жүргізуіне, жоспарлауына қатысады;
кеме қатынайтын шлюзінің ғимараттар мен құрылыстарды күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу жұмыстары бойынша кестені жасайды;
ақаулы водомостарын және тізімдемелерін жасауға қатысады; кеме қатынайтын шлюзінің объектілерінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге технологиялық кезектілігін сақталуын қамтамасыз етеді;
жұмысты механикаландыру деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды, жаңа техника мен технологияны енгізуге, еңбекті ұйымдастыруды, жетілдіруді жүзеге асырады;
еңбектің озық тәсілдері мен әдістерін енгізу бойынша жұмысты жүргізеді;
орындалған жұмыстарды есепке алуын қамтамасыз етеді;
қажетті техникалық құжаттаманы ресімдейді (есептен шығару актілері материалдар мен орындалған жұмыстардың актілерінің, жасырын жұмыстарды наряд-рұқсат жоспарларын, кестелерін және т. б.);
жұмыс кешендерін қатарға енгізілген объектілері бойынша және жекелеген кезеңдерін, объектілердің аяқталған құрылысын тапсыруға қатысады;
қауіптілігі жоғары байланысты жұмыстарын өндіруге рұқсат-нарядын ресімдейді;
жөндеу-құрылыс қызметінің персоналдын қауіпсіз тәсілдері мен әдістерінің талаптарын орындалуын қамтамасыз етеді;
технологиялық жарақтарын (ағаштар, төсеніштер, қорғаныш құрылғылар, бекіткіш қабырғалары қазресімдейдіаншұңқырлар мен траншеяларды, тіреу ағаштары, кондукторлар мен басқа да құрылғыларды), құрылыс машиналары, энергетикалық қондырғылардың, көлік құралдарын және жұмыс істейтіндерді қорғау құралдарын қолдануды қамтамасыз етеді;
жұмыстарды жүргізу кезінде жөндеу-құрылыс қызметінің материалдық құндылықтардың сақталуын, қолданылатын қадағалайды;
жұмыс орындарының талаптарына сай еңбек қауіпсіздік жағдайын,өндірістік санитария шараларын қабылдайды және анықталған бұзушылықтарды жоюға, бағынышты персоналдың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтарды сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің өндірістік және еңбек тәртібін сақталуын қамтамасыз етеді;
жұмысшылардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бойынша, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.
2. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңы;
Азаматтық қорғау туралы заңы;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
шлюздің құрылғы және пайдалану сипаттамаларын, оның кейбір элементтерін, ғимараттар мен құрылыстарын;
құрылыс өндірісінің технологиясын және ұйымдастыруын;
жөнделетін және салынып жатқан объектілердің жобалау-сметалық құжаттамаларын;
құрылыс нормалары мен ережелерін, техникалық шарттарын шығару және жөндеу-құрылысты қабылдау, құрылыс-монтаж жұмыстарын;
құрылыс өндірісінің техникалық жетістіктері мен тәжірибесін ұйымдастыру;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардың (шлюздің) алдын ала –жоспарлы жөндеу туралы ережесін;
кеме қатынасы шлюздің өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты нормативтік материалдары мен ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттарын;
сметалық ісін;
экономика негіздерін, өндірісті басқару және еңбекті ұйымдастыру;
еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі талаптары бойынша, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін.

3. Требования к квалификации:
Высшее профессиональное (техническое) образование и стаж работы на инженерно-технических должностях в строительстве не менее 3 лет или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и стаж работы на инженерно-технических должностях в строительстве не менее 5 лет.
Параграф 14. Капитан – наставник
1. Должностные обязанности:
организует работу по безаварийной эксплуатации судов по вопросам судовождения;
инспектирует работу по поддержанию судна в рабочем состоянии и обеспечению его безопасного плавания, организации судовой и штурманской службы, подготовке экипажей к спасению судов, терпящих бедствие, ведении и пополнение судовой документации;
обеспечивает работу экипажей по обеспечению безопасности плавания, наличие на судах нормативно-технических документов согласно Закону о внутреннем водном транспорте;
проверяет наличие и состояние аварийно-спасательного оборудования и имущества, техническое состояние и уход за судовыми системами и палубными устройствами, эффективность и правильное использование технических средств навигации;
принимает участие в разработке и осуществлении мероприятий по обеспечению безаварийной работы и улучшению эксплуатационной деятельности судов, рекомендаций по плаванию на новых линиях и направлениях, внедрении на судах прогрессивных методов судовождения, разборе аварийных случаев с судами с разработкой соответствующих предупредительных мер, подготовке заключений по аварийным случаям;
принимает участие в работе комиссии по проведению инспекторских осмотров судоходных водных путей, рассмотрении проектов судов, причалов, технических сооружений и современных технических средств навигации в пределах его компетенции, разработке рекомендаций по переоборудованию, дооборудованию и снабжению судов;
проводит или принимает участие в проведении аварийно-спасательных, буксировочных или иных операций;
следит за дислокацией судов, гидрометеорологической и иной обстановкой в районе их плавания;
организует работу с капитанами и другими судоводителями по внедрению современных методов судовождения, изучению, обобщению и распространению достижений речной практики и опыта лучших экипажей;
инспектирует работу и изучает профессиональные и деловые качества судоводительского состава судов, представляет характеристики на судоводителей с предложениями по служебному продвижению, поощрению или наложению дисциплинарных взысканий;
проводит работу по повышению профессиональных знаний судоводителей;
оказывает помощь капитанам в организации и обеспечении безопасных и здоровых условий труда экипажей судов;
выходит в рейсы для выполнения возложенных на него обязанностей;
формирует заявки на необходимые журналы и бланки для судовых документов;
принимает участие в осмотре судов, находящихся на зимнем отстое и ремонте;
участвует в совещаниях по согласованию схем расстановки навигационных знаков с представителями судовладельцев и работниками предприятия;
принимает участие в работе комиссии по проверке соблюдения всех требований и правил, предъявляемых к содержанию водных путей в судоходном состоянии, эксплуатации судов обстановочного и технического флота;
соблюдает правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары кәсіптік (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженерлік-техникалық лауазымдардағы құрылыста кемінде 3 жыл немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби) және еңбек өтілі инженерлік-техникалық лауазымдардағы құрылыста кемінде 5 жыл болуы тиіс.
14-параграф. Капитан – жетекші
1. Лауазымдық міндеттері:
кемені жүргізу мәселелері бойынша кемелерді авариясыз пайдалану жұмыстарын ұйымдастырады;
кемелерді жұмыс жағдайында ұстау және оның қауіпсіз жүзуін қамтамасыз ету, кемелік және штурмандық қызметті ұйымдастыру, аварияға ұшыраған экипаждардың сақталуы үшін күресте кемелерді құтқару, кеме құжаттарын жүргізу мен толтыру бойынша жұмыстарына бақылау жүргізеді;
экипаждардың қауіпсіз жүзуін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды, кемелерде Ішкі су көлігі туралы заңына сәйкес нормативтік-техникалық құжаттардың болуын қамтамасыз етеді;
авариялық-құтқару жабдықтары мен мүліктерінің жағдайы мен болуын, кеме жүйелері мен палуба құрылғыларының техникалық жағдайын, навигацияның техникалық құралдарының тиімділігі мен дұрыс пайдалануын тексереді;
кемелердің авариясыз жұмысы мен пайдаланылу қызметін жақсарту, жаңа желілер мен бағыттарда жүзу бойынша ұсынымдар, кеме жүргізудің озық әдістерін енгізу, ескерту шараларын өңдеуге сәйкес кемелермен авариялық жағдайларды талдау, авариялық жағдайлар бойынша қорытынды дайындау және жүзеге асыру іс-шараларына қатысады;
кеме қатынасы су жолдарына инспекторлық тексеру жүргізу, кеме, айлақ, техникалық құрылыстар мен оның міндеті шегінде навигацияның заманауи техникалық құралдары жобаларын қарау бойынша комиссия жұмыстарына қатысады;
авариялық-құтқару, сүйреткіш және басқа да операцияларын өткізеді және қатысады;
кемелердің орналасуын, олардың жүзу аймағындағы гидрометеорологиялық және басқа да жағдайларды қадағалайды;
кеме жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін енгізу, өзен іс-тәжірибесін және үздік экипаждар тәжірибесін үйрену, талқылау және тарату бойынша капитандармен және басқа да кеме жүргізушілерімен жұмысты ұйымдастырады;
кеме құрамындағы кеме жүргізушілерінің жұмысын бақылайды және кәсіптік пен іскерлік сапаларын зерттейді, қызметтік жоғарылату, мадақтау және тәртіптік жазаға тарту бойынша ұсыныстармен кеме жүргізушілеріне мінездеме дайындайды;
кеме жүргізушілерінің кәсіптік білімдерін арттыру бойынша жұмыс жүргізеді;
экипаж кемелерінің қауіпсіз және пайдалы еңбек жағдайларын ұйымдастыру мен қамтамасыз етуде капитандарға көмек көрсетеді;
өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін сапарларға шығады;
кеме құжаттары үшін қажетті журналдар мен бланкілерге сұранымдар жасайды;
қысқы мезгілде және жөндеуде тұрған кемелерді қарауға қатысады;
навигациялық белгілерді орналастыру сызбаларын келісу бойынша кеме иелері өкілдерімен және кәсіпорын жұмысшыларымен жиналыстарға қатысады;
кеме жүзу жағдайларында су жолдарының мазмұнын көрсету бойынша барлық талаптар мен ережелердің сақталуын, жабдықталған және техникалық флот кемелерін пайдаланылуын тексеру бойынша комиссия жұмыстарына қатысады;
ішкі тәртіп ережелерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
должностные инструкции комсостава флота;
профиль, специализацию и особенности структуры предприятия и его структурных подразделении, их основные функции;
кадровые ресурсы флота предприятия;
технологию производства комплекса путевых работ;
порядок составления, сроки предоставления и формы отчетных документов, установленных в филиале;
общую и специальную лоцию водных путей, обслуживаемых предприятием;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование, диплом капитана четвертой группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 10 лет.
Параграф 15. Капитан
1. Должностные обязанности:
осуществляет руководство экипажем судна;
обеспечивает соблюдение на судне законов и других нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также международных конвенций и соглашений, участником которых является Республика Казахстан.
организует работу экипажа судна во время эксплуатации и ремонта судна;
утверждает судовые планы, графики, расписания, инструкции, режим труда и отдыха членов экипажа;
обеспечивает безопасную эксплуатацию судна, его систем, устройств, оборудования, машин и механизмов;
обеспечивает безопасность пассажиров, сохранность грузов, багажа и почты;
выполнение природоохранных мероприятий, плановых заданий, графиков (расписаний) движения, указаний и требований государственных органов надзора и контроля; предъявление судна в установленные сроки к осмотрам и освидетельствованиям;
проводит ходовые и швартовные испытания судна, судовых силовых установок, движительного комплекса, оборудования, систем и устройств при подготовке судна в рейс после зимнего и капитального ремонта, отстоя;
издает приказы и распоряжения по судну;
обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины и организацию общесудовой, вахтенной и штурманской служб;
обеспечивает выполнение обязанностей по тревогам "человек за бортом", "шлюпочная", "общесудовая";
организует коллективное питание экипажа, снабжение материалами, инвентарем, принадлежностями, горюче-смазочными материалами, предметами быта и досуга экипажа;
обеспечивает ведение судовой документации (вахтенного, машинного, электротехнического и радиотехнического журналов, единой книги осмотров судна, делопроизводства, штурманской, финансовой и коммерческой документации), судовой книги, санитарных книжек членов экипажа судна;
несет установленную уставом службы на судах вахту, участвует в управлении судном (буксировке состава судов) на затруднительных участках плавания, акватории портов, при проходе под мостами, пограничных зон, шлюзовании;
обеспечивает соблюдение членами экипажа требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и экологии, утверждает соответствующие инструкции;
при постановке судна на ремонт уточняет объемы ремонта, назначает ответственное лицо или осуществляет лично (по согласованию с судовладельцем) наблюдение за ходом ремонта и обеспечение пожарной безопасности;
при работе судна с закрепленными несамоходными судами без экипажа обеспечивает безопасную эксплуатацию этих судов, устройств, систем и оборудования, установленного на них;
руководит работой и личным составом, при производстве путевых работ (выставление, обслуживание, снятие знаков судоходной обстановки, траление);
перед каждой перегрузочной операцией, совместно с соответствующими специалистами, проверяет судовые грузоподъемные устройства и обеспечивает правильное их использование;
во время обслуживания судоходной обстановки следит за правильностью расстановки навигационных знаков на участке работы и за правильностью информации о габаритах судового хода;
осуществляет хранение судовой печати, денежных средств и финансово-бухгалтерской документации;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
флоттағы комқұрамның лауазымдық нұсқаулықтарын;
кәсіпорынның профилін, мамандандыруын, құрылымдық ерекшеліктерін, құрылымдық бөлімшелері мен олардың негізгі қызметтерін;
кәсіпорын флотының кадрлық ресурстарын;
жол жұмыстарының өндірістік кешенді технологиясын;
филиалда белгіленген есеп құжаттарының нысанын құрастыру тәртібін, ұсыну мерзімдерін;
кәсіпорынмен қызмет көрсетілетін су жолдарының жалпы және арнайы лоциясын;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары (немесе жоғары білімнен кейін) кәсіби (техникалық) білім, төртінші топ кеме капитанының дипломы және кеме жүргізуші мамандығы бойынша капитан лауызымында жұмыс өтілі 10 жылдан кем емес.
15-параграф. Капитан
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме экипажы басшылығын жүзеге асырады;
кемеде Қазақстан Республикасының заңдары мен басқа да нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Қазақстан Республика қатысушы болып табылатын халықаралық конвенциялар мен келісімдерді сақтауды қамтамасыз етеді;
кемені пайдалану және жөндеу кезіндегі кеме экипажының жұмысын ұйымдастырады;
кеме жоспарларын, кестелерді, нұсқауларды, экипаж мүшелерінің еңбек тәртібі мен демалыстарын бекітеді;
кеменің, оның жүйелерін, құрылғыларын, жабдықтарын, машина мен тетіктердің қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жолаушылардың қауіпсіздігі, жүктердің, жолжүктер мен пошталардың сақталуын қамтамасыз етеді;
табиғатты қорғау іс-шараларын, жоспарлы тапсырмаларды, қозғалыс кестелерінің орындалуын мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының нұсқаулары мен талаптарын орындайды;
белгіленген мерзімде кемелерді байқау және куәландыруға көрсетуді қамтамасыз етеді;
қысқы мезгілде тұрған және күрделі жөндеуден кейінгі кемелерді сапарға дайындау кезінде кемелік күш қондырғысын, қозғалмалы кешеннің, жабдықтардың, жүйелері мен қондырғыларын, кеменің жүру және арқанға байлап байқауды жүргізеді;
кеме бойынша бұйрықтар мен өкімдер шығарады;
еңбек тәртібін сақтауды және жалпыкемелік, вахта және штурман қызметтерінің ұйымдастыруын қамтамасыз етеді;
"борт сыртындағы адам", "шлюптік", "жалпы кемелік" дабыл бойынша міндеттерді орындауды қамтамасыз етеді;
экипаждың ұжымдық тамақтануын, материалдармен, құрал-саймандармен, керек-жарақпен, жанар-жағармай материалдармен, тұрмыстық заттармен жабдықтауды ұйымдастырады;
кеме құжаттарын (вахта, машина, электротехникалық және радиотехникалық журналдарды, кемелерді байқаудың біркелкі кітаптарын, іс-қағаздарын жүргізудің, штурмандық, қаржылық және коммерциялық құжаттарды), кеме кітаптарын, кеме экипажы мүшелерінің санитарлық кітапшаларын жүргізуді қамтамасыз етеді;
кемедегі вахтада жарғымен белгіленген қызметті орындауға қиын жүзу жерлерінде, порт акваториясында, көпір астынан, шекаралық аймақтардан, шлюз арқылы өту кезінде кемені басқаруға қатысады ;
экипаж мүшелерімен еңбекті қорғау және қауәпсіздік, өрт қауіпсіздігі мен экология бойынша құқықтық актілердің талаптарының (құжаттардың) сақталуын қамтамасыз етеді, соған сәйкес нұсқаулықтарды бекітеді;
кемені жөндеуге қойған кезде жөндеу көлемін анықтайды, жөндеу барысын бақылауға және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамды немесе жекелей жүзеге асырады (кеме иесінің келісімі бойынша);
экипажсыз өздігінен жүре алмайтын кемелермен бекітілген кеменің жұмысы кезінде осы кемелерге бекітілген құрылғылардың, жүйелері мен жабдықтарын қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
жол жұмыстарының өндірісі кезінде (қою, қызмет көрсету, кеме жүзу жағдайында белгілерді алып тастау, тралдау) жұмысқа және жеке құрамға басшылық етеді;
әрбір қайта жүктеу операциясы алдында сәйкес мамандармен бірге кемедегі жүк көтергіш құрылғыларын тексереді және оларды дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді;
кемедегі жағдайда қызмет керсету кезінде жұмыс аумағындағы навигациялық белгілердің орналасу дұрыстығын және кеме жүзу габариті туралы ақпараттың дұрыстығын қадағалайды;
кемедегі мөрдің, ақшалай қаражат пен қаржылық-бухгалтерлік құжаттамалардың сақталуын жүзеге асырады;
еңбек пен өндірістік ережелерін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
правила эксплуатации, настройки и установки светосигнальной аппаратуры и автоматов на знаках обстановки;
устройство, назначение, правила расстановки знаков судоходной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и движительных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию, элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Высшее профессиональное (техническое) образование, диплом капитана 1, 2, 3, 4 или всех групп судов или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом капитана 1, 2, 3, 4 или всех групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Параграф 16. Командир
1. Должностные обязанности:
руководит экипажем землесоса, земснаряда, дноочистительного снаряда, плавкрана;
руководит работой закрепленных за землесосом, земснарядом, дноочистительным снарядом (далее – земснаряд) вспомогательных судов, плавкраном (буксировщики, катера, шаланды, брандвахты и другие несамоходные суда, далее – караван);
обеспечивает соблюдение на судне законов и других нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также международных конвенций и соглашений, участником которых является Республика Казахстан;
организует работу экипажей земснаряда и вспомогательных судов во время эксплуатации и ремонта судна (в части технологии проведения путевых работ);
утверждает судовые планы, графики, инструкции, режим труда и отдыха экипажа, расписания тревог "человек за бортом", "общесудовая", "шлюпочная";
обеспечивает безопасную эксплуатацию судна, его систем, устройств, оборудования, машин, механизмов, пульпопроводов;
обеспечивает выполнение природоохранных мероприятий, плановых заданий (графиков работ), указаний и требований государственных органов надзора и контроля;
обеспечивает предъявление земснаряда в установленные сроки к осмотрам и освидетельствованиям;
проводит испытания судовых силовых установок, систем, оборудования, устройств и механизмов при подготовке земснаряда к навигации (после зимнего и капитального ремонта) или длительного отстоя;
издает приказы (распоряжения) по судну;
обеспечивает соблюдение трудовой дисциплины и организацию вахтенной службы и ведение путевых работ;
обеспечивает безопасность работы судна;
организует коллективное питание экипажа, снабжение материалами, инвентарем, принадлежностями, топливом и смазочными материалами, предметами быта и досуга экипажа;
обеспечивает ведение судовой документации и путевых работ;
несет установленную на судне вахту;
обеспечивает исправное действие знаков навигационного оборудования на разрабатываемом участке;
прорабатывает с командным составом и доводит до сведения экипажа полученного задания на выполнение предстоящей работы;
ведет учет и инвентарные книги по запасным частям, материалам, принадлежностям, имуществу, средствам защиты;
при постановке судна на ремонт (отстой) уточняет объемы ремонтных работ;
осуществляет хранение судовой печати, денежных средств и финансово-бухгалтерской документации;
отдает приказы работникам обстановочного участка по обеспечению правильной расстановки знаков навигационного оборудования и чистоты судового хода, в границах которого работает судно;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
белгілер жағдайында жарық сигналы аппаратурасы мен автоматтарын жөнге келтіру мен құрудың, пайдалану ережелерін;
кеме жағдайындағы белгілердің құрылу, белгілену, орналасу ережелерін;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген аймақтың арнайы лоциясын;
кеменің конструктивті, техникалық және пайдаланылу көрсеткіштерін, көмекші жабдықтың, жүйе мен құрылғылардың, радионавигация және электрмен қамтамасыз ету құралдарының кемелік күші мен қозғалмалы қондырғысын;
іштен жанатын қозғалтқыштың әрекет қағидасы мен құрылысын;
дыбыстық және жарық арқылы сигнал беруді, электротехника және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібі ережелерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды;
техникалық құжаттамаларды жүргізу ережелерін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары кәсіби (техникалық) білім, 1,2,3,4 немесе барлық топ кеме капитанының дипломы немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби), 1,2,3,4 немесе барлық топ кеме капитанының дипломы және командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
16-параграф. Командир
1. Лауазымдық міндеттері:
топырақ сорғыш экипажына, балшық сорғыш кемесіне, түп тазалау снарядына, жүзбелі кранға басшылық етеді;
бекітілген топырақ сорғыш, балшық сорғыш кемесінің, көмекші кемелердің түп тазалау снаряды (бұдан әрі – жер снаряд), жүзбелі кранның (буксиршілер, катерлер, шаландалар; брандвахталар және басқа да өздігімен жүре алмайтын кемелер, бұдан әрі – керуен) жұмысына басшылық етеді;
кемеде Қазақстан Республикасының заңдарын және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық конвенциялар мен келісімдерді сақтауды қамтамасыз етеді;
жер снаряды экипаждары мен көмекші кемелердің (жол жұмыстарын технологиялық орындауға қатысты) жұмысын ұйымдастырады;
кеме жоспарларын, кестелерін, нұсқауларын, экипаждың еңбегі мен демалысын, "борт сыртындағы адам", "шлюптік", "жалпы кемелік" дабыл кестелерін бекітеді;
кеменің, оның жүйелерінің, құрылғыларының, жабдықтарының, машина мен тетіктердің, пульсымдарды қауіпсіз пайдаланылуын, табиғатты қорғау іс-шараларының, жоспарлы тапсырмалардың орындалуын, мемлекеттік қадағалау және бақылау органдарының нұсқаулары мен талаптарын;
белгіленген мерзімде басшылық сорғыш кемесін байқауға және куәландыруға ұсынуды қамтамасыз етеді;
балшық сорғыш кемесін навигацияға дайындау кезінде (қысқы мезгілде тұрған және күрделі жөндеуден кейінгі) кемелік күш қондырғысына, жүйелеріне, жабдықтардына, қондырғылары мен механизмдеріне байқау жүргізеді;
кеме бойынша бұйрықтар (өкімдер) шығарады;
еңбек тәртібінің сақталуы мен вахталық қызметті ұйымдастыруды және жол жұмыстарын жүргізуді; балшық сорғыш кемесінің сақталғыштығына күресте экипаждарды дайындауды қамтамасыз етеді;
кеме жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
экипаждың ұжымдық тамақтануын, экипажды материалдармен, құрал-саймандармен, керек-жарақпен, жанар-жағармай материалдармен, тұрмыстық заттармен жабдықтауды ұйымдастырады;
кеме құжаттамаларының және жол жұмыстарының жүргізілуін бақылайды;
кемеде бекітілген вахтаны атқарады;
өңделген аумақта навигациялық жабдық белгілерінің жарамды әрекетіне бақылауды қамтамасыз етеді;
командалық құраммен алда тұрған жұмысты және алынған тапсырмаларды анықтап алады және экипажды хабардар етеді;
қосалқы бөлшектер, материалдар, керек-жарақ, мүлік, қорғану құралдары бойынша түгендеу кітабы мен есеп жүргізеді;
жөндеуге қойылған (тұрған) кеменің жөндеу көлемін анықтайды;
кемедегі мөрдің, ақшалай қаражат пен қаржылық-бухгалтерлік құжаттамалардыың сақталуын жүзеге асырады;
өндірістік-технологиялық қызметтер мәселелерінде командирге мототасымал, брандвахта, баржа және жер керуені құрамына кіретін басқа да кемелер бағынады;
навигациялық жабдықтар белгілерінің дұрыс орналасу және кеме жұмыс жасайтын шекараларда кеме жүруінің тазалығын қамтамасыз ету бойынша орналастыру аумағының жұмысшыларына бұйрық береді;
еңбек пен өндірістік ережелерін, ішкі еңбек тәртібі ережелерін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 сентября 2013 года № 761 "Об утверждении Правил планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8861) (далее – Правила планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях);
Требования к минимальному составу экипажей судов;
правила эксплуатации, настройки и установки светосигнальной аппаратуры и автоматов на знаках обстановки;
устройство, назначение, правила расстановки знаков судоходной обстановки;
порядок проведения промерных, тральных и углубительных работ;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
инструкцию по производству землечерпательных работ;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Высшее профессиональное (техническое) образование, диплом командира дноуглубительных снарядов 1, 2, 3, 4 или всех групп судов или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом командира дноуглубительных снарядов 1, 2, 3, 4 или всех групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Параграф 17. Шкипер
1. Должностные обязанности:
обеспечивает правильное техническое использование и обслуживание судна, судовой техники и сохранность судового снабжения и перевозимого груза;
обеспечивает безопасную приемку и выдачу топлива, ведет учет и отчетность по топливу;
обеспечивает получение и правильное использование инвентаря, материалов, топлива и воды для судовых нужд;
ведет судовую документацию и отчетность;
участвует в обслуживании и ремонте всей судовой техники;
обеспечивает выполнение санитарных правил и правил пожарной безопасности;
управляет закрепленным за ним судном;
в межнавигационный период, во время ремонтных работ принимает непосредственное участие в данных работах;
выполняет указания капитана буксировщика по управлению несамоходным судном;
осуществляет прием, хранение, отпуск транспортным судам жидкого топлива и смазочных материалов в соответствии с действующими правилами и инструкциями;
следит за правильными и точными замерами принимаемых и отпускаемых нефтепродуктов;
осуществляет ежедневный учет и контроль за наличием, расходом и отгрузкой нефтепродуктов;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
"Ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 27 қыркүйектегі № 761 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8861 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидалары);
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
белгілер жағдайында жарық сигналы аппаратурасы мен автоматтарын жөнге келтіру мен құрудың, пайдалану ережелерін;
кеме жағдайындағы белгілердің құрылу, белгілену, орналасу ережелерін;
тереңдікті өлшеу, тралдау және тереңдету жұмыстарын жүргізу тәртібін;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделетін аймақтың арнайы лоциясын;
іштен жанатын қозғалтқыштың әрекет қағидасы мен құрылысын;
дыбыстық және жарық арқылы сигнал беруді;
электротехника және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
жерді қазу жұмыстарының өндірісі бойынша нұсқаулықты;
ішкі еңбек тәртібі ережелерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды;
техникалық құжаттамаларды жүргізу ережелерін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары кәсіби (техникалық) білім, кемелердің 1,2,3,4 немесе барлық тобының түбін тереңдету снарядтарының командирінің дипломы немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби), кемелердің 1,2,3,4 немесе барлық тобының түбін тереңдету снарядтарының командирінің дипломы және командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
17-параграф. Шкипер
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме, кеме техникасын дұрыс пайдалану мен кемені жабдықтау және тасымалдаушы жүктің сақталуын қамтамасыз етеді;
жанармайды қауіпсіз қабылдау және таратуды қамтамасыз етеді, жанармай бойынша есепке алу және есеп беруді жүргізеді;
кеме қатынасына қажет құрал-сайман, материалдар, отын және суларды алуды және дұрыс пайдалануды қамтамасыз етеді;
кеме құжаттамасын және есеп беруді жүргізеді;
барлық кеме техникасына қызмет көрсету және жөндеуге қатысады;
санитарлық және өрт қауіпсіздігі ережелерін орындауды қамтамасыз етеді;
өзіне тіркелген кемені басқарады;
навигацияаралық кезеңде жөндеу жұмыстары жүргізген уақытта берілген жұмыстарға тікелей қатысады;
өздігінен жүрмейтін кемелерді басқару бойынша тіркеп сүйреуші капитанның нұсқауын орындайды;
көлік кемелеріне жанармай және жанар-жағар май материалдарын қабылдауды, сақтауды, беруді қолданыстағы ережелер және нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырады;
мұнай өнімдерін қабылдау және тарату өлшемінің дұрыстығы мен нақтылығын қадағалайды;
мұнай өнімдерінің бар болуын, шығынын және жөнелтуін күн сайын есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
устройство главных энергетических установок и вспомогательных механизмов;
расположение и назначение трубопроводов, вентилей и клапанов судовых систем и умение ими управлять;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Высшее профессиональное (техническое) образование, диплом командной должности любых групп судов или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу.
Глава 2. Типовые квалификационные характеристики должностей специалистов
Параграф 1. Старший инженер-гидротехник судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
следит за исправным состоянием гидротехнических сооружений шлюза, анализирует данные наблюдений и выявляет недостатки и отклонения в состоянии и работе элементов гидротехнического сооружения;
составляет графики наблюдений и исследований, проверяет сооружения в соответствии ними;
использует в работе контрольно-измерительные приборы и средства измерения;
участвует в анализе полученных результатов наблюдений и исследований;
знакомится с материалами обследований, выполненных сторонними организациями;
подготавливает предложения и участвует в планировании мероприятий по ремонту зданий и сооружений судоходного шлюза;
следит за исправным состоянием и чистотой зданий, сооружений и конструкций, их соответствие эксплуатационным требованиям, требованиям безопасности и охраны труда и промсанитарии;
следит за фильтрацией в элементах конструкций шлюза, за состоянием противофильтрационных шпонок;
содержит в исправном состоянии пьезометрическую сеть, плановые и высотные марки, репера, контрольно-измерительную аппаратуру;
проводит инструментальные измерения;
предоставляет данные по площадям и объемам дефектов для составления дефектных ведомостей и планирования работ;
участвует в разработке графиков работ по ремонту зданий и сооружений судоходного шлюза;
принимает участие в составлении годовой заявки на инструменты, приборы необходимые для наблюдений;
составляет годовой отчет по наблюдениям и исследованиям, касающийся зданий и сооружений судоходного шлюза;
принимает участие в составлении годовой заявки на инструменты, приборы необходимые при наблюдениях;
принимает участие в проведении водолазных работ на сооружениях судоходного шлюза;
обеспечивает учет архивной документации;
следит за соблюдением требований, предъявляемых к архивам;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
бас энергетикалық қондырғылар мен қосалқы тетіктердің құрылысын;
кеме жүйесіндегі құбыр жолдар, шұра, клапандардың орналасуы мен міндетін білу және оларды басқара білу;
ішкі еңбек тәртібінің ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Жоғары біліктілік (техникалық) білім, кемелердің кез келген тобының командалық дипломы немесе техникалық және кәсіби білім (орташа арнайы, орташа кәсіби), жұмыс өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кемелердің кез келген тобының командалық дипломы.
2-тарау. Мамандар лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) аға
инженер-идротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
шлюздің гидротехникалық құрылыстардың дұрыстығын қадағалайды, гидротехникалық құрылыстардың жай-күйі мен жұмыс элементтерінің кемшіліктер мен ауытқулар анықтайды және бақылаулар деректерін талдайды;
жүргізілген байқаулар мен зерттеу кестесін жасайды, құрылыстардың олармен сәйкестігін тексереді;
бақылау-өлшеу аспаптары және өлшеу құралдарын жұмыста қолданады;
алынған бақылау және зерттеу нәтижелерді талдауға қатысады;
жақтық ұйымдармен орындалған зерттеп-қарау материалдарымен танысады;
кеме қатынасы шлюзінің ғимараттары мен құрылыстарын жөндеу бойынша іс-шараларын жоспарлауға ұсыныстар әзірлейді және қатысады;
ғимараттардың, құрылыстар мен құрылымдардың жарамды жай-күйін және тазалығын, олардың пайдалану талаптарына, еңбек қауіпсіздік талаптарына және өндіріс санитариясына сәйкестігін қадағалайды;
шлюздің сүзу элементтеріндегі жағдайын, сүзгілеуге қарсы шпоноктарының жағдайын қадағалайды;
пьезометрлік желісін жоспарлы және биік маркалы, репер, бақылау-өлшеу аппаратурасын жарамды күйде ұстайды;
аспаптық өлшеу жүргізеді;
алаңдар және ақаулар көлемі бойынша ақау тізімдемелерін жасау және жұмысты жоспарлау үшін мәліметті ұсынады;
кеме қатынасы шлюзі ғимараттары мен құрылыстарды жөндеу бойынша жұмыстарының кестелерін әзірлеуге қатысады;
бақылауларға қажетті аспаптары үшін құрал-саймандарына жылдық өтінім құрастыруға қатысады;
кеме қатынасы шлюзінің ғимараттары мен құрылыстарына қатысты бақылаулар мен зерттеп-қарау бойынша жылдық есепті құрайды;
бақылау кезіндегі қажетті аспаптары үшін құрал-саймандарына жылдық өтінім құрастыруға қатысады;
кеме қатынасы шлюзінің құрылысында сүңгуір жұмыстарын жасауға қатысады;
мұрағат құжаттамаларын есепке алуды қамтамасыз етеді;
мұрағатқа қойылатын талаптарды сақталуын қадағалайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бойынша ережесін, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
назначение и устройство шлюза, расположение отдельных его элементов, конструктивные особенности, технические характеристики, условия и режимы эксплуатации судоходного шлюза;
технику проведения измерений и наблюдений;
технические характеристики и режимы работы контрольно-измерительной аппаратуры используемого оборудования;
инструкцию по наблюдениям и исследованиям на судоходных гидротехнических сооружениях (шлюза);
положение о планово-предупредительном ремонте судоходных гидротехнических сооружений (шлюза);
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
требования к защите окружающей среды.
3. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) техническое образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 2. Инженер-механик групповой
1. Должностные обязанности:
обеспечивает безаварийную и надежную работу всех видов плавучих средств, их правильную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и механическое обслуживание, проведение работ по его модернизации и повышение экономичности ремонтного обслуживания плавучих средств;
осуществляет технический надзор за состоянием и ремонтом защитных устройств на механическом оборудовании плавучих средств;
организует подготовку календарных планов (графиков) осмотров, проверок и ремонта плавучих средств, заявок на централизованное выполнение капитальных ремонтов, на получение материалов, запасных частей, инструмента и т.п., спецификаций на запасные части и другой технической документации необходимых для планово-предупредительных и текущих ремонтов;
участвует в приемке и установке нового оборудования, проведении работ по аттестации и рационализации рабочих мест, модернизации и замене малоэффективного оборудования высокопроизводительным, во внедрении средств механизации тяжелых ручных и трудоемких работ;
организует учет всех видов оборудования плавательных средств, а также отработавшего амортизационный срок и морально устаревшего, подготовку документов на их списание;
изучает условия работы плавательных средств, отдельных деталей и узлов с целью выявления причин их преждевременного износа,
осуществляет анализ причин и продолжительности простоев, связанных с техническим состоянием оборудования;
разрабатывает и внедряет прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов, а также мероприятия к увеличению сроков службы оборудования, сокращению его простоев и повышению сменности, предупреждению аварий и производственного травматизма, снижению трудоемкости и себестоимости ремонта, улучшению его качества;
осуществляет техническое руководство смазочно- эмульсионным хозяйством, внедряет прогрессивные нормы расхода горюче-смазочных материалов и обтирочных материалов, организует регенерацию отработанных масел;
участвует в проверке оборудования плавательных средств на техническую исправность, в установлении оптимальных режимов работы оборудования, способствующих его эффективному использованию, в разработке инструкций по технической эксплуатации, смазке оборудования и уходу за ним, по безопасному ведению ремонтных работ;
рассматривает рационализаторские предложения и изобретения, касающиеся ремонта и модернизации оборудования, дает заключения по ним, обеспечивает внедрение принятых предложений;
обеспечивает учет выполнения работ по ремонту модернизации оборудования, контролирует их качество, а также правильность расходования материальных ресурсов, отпущенных на эти цели;
обеспечивает соблюдение правил и норм безопасности и охране труда, требований экономической безопасности при производстве ремонтных работ;
руководит работниками подразделений организации, осуществляющими ремонт оборудования и поддержание его в работоспособном состоянии;
обеспечивает соблюдение и соблюдает правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
шлюздің құрылғысын және тағайындауын, орналасуын оның жекелеген элементтерін, құрылымдық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамаларын, кеме қатынайтын жағдайлары мен режимдерінің пайдалануын;
өлшемдер мен бақылау өткізу техникасын;
техникалық сипаттамалары мен жұмыс режимдерін бақылау-өлшеу аппаратурасының қолданылатын жабдықтарын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардың (шлюздің) бақылаулары мен зерттеулері бойынша нұсқаулығын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардың (шлюздің) алдын алу -жоспарлы жөндеу туралы ережесін;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша талаптарын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін.
қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, жұмыс өтілі инженер-гидротехниктің бірінші санатында кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженер-гидротехниктің екінші санатында кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженер-гидротехниктің лауазымында санатсыз 1 жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
2-параграф. Топтық инженер-механик
1. Лауазымдық міндеттері:
жүзу құралдарының барлық түрінің авариясыз және сенімді жұмыс жасауын, оларды дұрыс пайдалануды, уақытында сапалы жөндеуді және механикалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді, жүзу құралдарының жөндеу қызмет көрсету үнемділігін арттыру мен оны жетілдіру жұмыстарын жүргізеді;
жүзу құралдарының механикалық жабдықтарында қорғану құрылғыларын жөндеу мен жағдайына техникалық бақылауды жүзеге асырады;
күнтізбелік жоспарларды (кестелерді), тексерулер мен жүзу құралдарының жөндеуін, жоспарлы-ескертпе және ағымдағы материалдарды, қосалқы бөлшектерді, құралдарды және т.б. қосалқы бөлшектер мен басқа да техникалық құжаттамалардың сипаттамасы үшін қажетті күрделі жөндеуді орталықтандырылған орындауға сұранымдарды дайындауды ұйымдастырады;
жаңа жабдықтарды қабылдау мен орнатуға, аттестаттау мен жұмыс орындарын оңтайландыру жұмыстарын өткізуге, ауыр қолды және көп еңбекті қажет ететін жұмыстарды механикаландыру құралдарын енгізуде жоғары өнімді және тиімділігі аз жабдықтарды жетілдіру мен ауыстыруға қатысады;
жүзу құралдары жабдықтарының барлық түріне, сондай-ақ амортизациялық істен шыққан және сапалық ескіргенге есеп жасауды, оларды есептен шығаруға құжаттарды дайындауды ұйымдастырады;
жүзу құралдарының күні бұрын тозғанын анықтау мақсатпен жеке бөлшектер мен түйіндердің жұмыс жағдайын зерттейді;
жабдықтың техникалық жағдайымен байланысты іркілулердің себептерін талдау мен ұзақтылығын жүзеге асырады;
тетіктердің түйіндері мен бөлшектерін жөндеудің және қалпына келтірудің, сондай-ақ жабдық қызметінің мезгілін ұзартудың, оның іркілулері мен ауысымын арттырудың, авария мен өндірістік жарақаттанушылықты ескертудің, еңбек сыйымдылығының төмендеуі мен жөндеудің өзіндік құнын, оның сапасын жақсартудың озық әдістерін өңдейді және енгізеді;
майлау-эмульсиялы шаруашылыққа техникалық басшылықты жүзеге асырады, жанар-жағармай материалдары мен сүртетін материалдардың үдемелі шығын нормасын енгізеді, пайдаланылған майды өңдеуін ұйымдастырады;
жүзу құралдары жабдықтарының техникалық ақаулығын тексеруге, тиімді пайдалануға ықпал ететін жабдық жұмысының оңтайлы режимін бекітуге, техникалық пайдалану бойынша, жабдықты майлау және оны күту нұсқауын дайындауға, жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қатысады;
жабдықтарды жөндеуге және жаңартуға қатысты өнертапқыштық ұсыныстар мен өнертабыстарды қарастырады, оларға қорытынды береді, қабылданған ұсыныстарды енгізуді қамтамасыз етеді;
жабдықтарды жетілдірудің жөндеуі бойынша жұмыстардың орындалу есебін ұйымдастырады, олардың сапасын, сондай-ақ осындай мақсатпен шығарылған материалдық ресурстарды жұмсаудың дұрыстығын қамтамасыз етеді;
еңбек қорғау және қаіпсіздік ережелері мен нормаларын, жөндеу жұмыстарының өндірісі кезінде экономикалық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз етеді;
жабдықты жөндеу мен оның жұмысқа жарамды күйін жүзеге асырушы ұйым бөлімшелерінің жұмысшыларына басшылық етеді;
ішкі еңбек тәртібі ережелерін мен тәртіптерін, қауіпсіздік пен еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын қамтамасыз етеді және сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
организацию ремонтной службы в организации;
систему планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования;
перспективы технического развития организации;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, режимы работы и правила эксплуатации плавательных средств организации;
составление инструкций по эксплуатации, ведомостей дефектов, спецификаций и другой технической документации;
основы проведения ремонта плавательных средств и приема их после ремонта;
требования рациональной организации труда при эксплуатации, ремонте и модернизации оборудования;
передовой отечественный и зарубежный опыт ремонтного обслуживания в организации;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации с определением соответствующей категории:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-механика первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-механика второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-механика без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности, без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 3. Инженер-гидротехник русловой изыскательской партии
1. Должностные обязанности:
использует в работе контрольно-измерительную аппаратуру и средства измерения, в установленные сроки проводит поверку этих приборов;
проводит и организует комплексные инженерно-гидрографические работы на водных путях и объектах;
проводит и организует топографические и батиметрические съемки;
проводит проектирование землечерпательных прорезей, подсчет выемки грунта земснарядом;
обосновывает установки нуля графика водомерных постов и выдает рекомендации по их размещению и оснащению;
проводит сбор информации по глубинам и уровням на перекатах;
систематически получает данные мониторинга по водомерным постам у диспетчера;
определяет скорости, направления течения, расход воды;
выдает рекомендации по расстановке знаков навигационной обстановки водных путей;
составляет планы перекатов, лоцманских карт и проводит их периодическую корректировку, ведет анализ зависимостей глубин на перекатах от уровней и расходов, производит построение графиков зависимостей;
ведет подготовку проекта дноуглубительных работ;
обеспечивает сохранность и содержание в исправном состоянии инструмента, оборудования, спецприспособления, спецодежды, необходимых для производства наблюдений;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
ұйымда жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды;
технологиялық жабдықтардың жоспарлы-ескертпе жөндеу мен тиімді пайдалану перспективасы жүйесін;
ұйымның техникалық дамуының перспективасын;
ұйымдағы жүзу құралдарының техникалық, құрылымдық еркешеліктерін, міндетін, жұмыс тәртібі мен пайдалану ережелерін;
пайдалану бойынша нұсқауды, ақау, сипаттама водомосттарын және басқа да техникалық құжаттамаларды құру тәртібін;
жүзу құралдарын жөндеуден өткізу және оларды жөндеуден кейін қабылдап алу тәртібін;
жабдықтарды пайдалану, жөндеу және жаңарту кезінде еңбекті тиімді ұйымдастыру талаптарын;
ұйымда жөндеу қызмет көрсетудің отандық озық және шетелдік тәжірибесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды.
3. Тиісті санатпен анықталатын біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктіліктің жоғары деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санаттағы инженер-механик лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы инженер-механик лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы инженер-механик лауазымында санатсыз жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
3-параграф. Арналық іздестіру тобының инженер-гидротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
жұмыста бақылау-өлшеуіш аппараттары мен өлшеу құралдарын қолданады, белгіленген мерзімде осы құралдарға тексеру жүргізеді;
су жолдары мен объектілерінде кешенді инжинерлік-гидрографиялық жұмыс өткізеді және ұйымдастырады;
топографиялық және батиметриялық түсірмелерді өткізеді және ұйымдастырады;
жер қазғыш тесулерді, балшық сорғыш кемесімен топырақты ойып алу жобалауын өткізеді;
су өлшейтін орындардың нөл кестесін негіздейді және олардың орналасуы мен жабдықтауы бойынша сипаттама береді;
қайраңдарда тереңдік және деңгей бойынша ақпараттарды жинайды;
диспетчерден су өлшеу орындары бойынша мониторинг көрсеткіштерін жүйелі түрде алып отырады;
су шығынын, жылдамдығын, ағым бағытын анықтайды;
су жолдарының навигациялық жағдайында белгілерді орнату ұсынымдарын береді;
қайраңдардың жоспарларын, лоцмандық карталарды құрастырады және олардың кезеңдік түзетулерін өткізеді, деңгей мен шығындағы қайраңдарда тереңдік байланыстылығына талдау жасайды;
түбін тереңдету жұмыстарының жобасын дайындауды жүргізеді;
байқау өндірісіне қажетті мүліктің жарамды күйінің, жабдықтың, арнайы құралдардың, арнайы киімдердің сақталуы мен ұсталуын қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртіп ережелерін, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Правила плавания по внутренним водным путям;
нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений;
картографию, правила составления и оформления планов и карт, гидрологию, русловые процессы;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы средств измерений;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-гидротехника первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-гидротехника второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-гидротехника без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 4. Инженер по путевым работам
1. Должностные обязанности:
участвует в организации производства обстановочных, дноочистительных, землечерпательных и изыскательских работ в соответствии с существующими инструкциями и положениями;
анализирует состояние судовых ходов, готовить указания на линию по проведению мероприятий, направленных на их улучшение;
обеспечивает отчетность объектов по кругу своей деятельности и готовит по этим разделам указания на линию;
участвует в согласовании путевых работ;
проводит анализ работы земснарядов, обеспечивает выполнение ими производственных планов, норм времени на производственные и периодические операции;
анализирует работу изыскательских партий и разрабатывает мероприятия по улучшению производства этих работ, составляет конъюктурные обзоры по плановому материалу партий;
ведет переписку со сторонними организациями;
участвует в подготовке проектов капитальных работ;
обеспечивает разработку капитальных прорезей по утвержденным проектам;
участвует в составлении месячных, квартальных, годовых отчетов службы пути по производственной деятельности;
составляет заявки на такелаж, геодезические приборы и инструмент изыскательских партий, чертежные принадлежности и бумагу;
готовит предложения о положении и перераспределении технических средств между участками;
готовит материалы решения по согласованию строительства различных объектов на реке в пределах участка;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, реттеу және сақтау бойынша нормативтік құжаттарды;
картографияны, жоспарларды және карталарды құру және ресімдеу ережесін, гидрологияны, арналық процетерді;
өлшеу құралдарының техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс қызметі мен қағидасын;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды;
іс-қағаздарын жүргізу стандарттарын, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарымен жұмыс жасау ережесін.
3. Тиісті санатпен анықталатын біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктіліктің жоғары деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санаттағы инженер-гидротехник лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы инженер-гидротехник лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы инженер-гидротехник лауазымында санатсыз жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
4-параграф. Жол жұмыстарының инженері
1. Лауазымдық міндеттері:
қолда бар нұсқаулар мен жағдайларға сәйкес, өндірістің түбін тазарту, жер қазу және зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады;
кеме жүру жағдайларын талдайды, оларды жақсартуға бағытталған іс-шаралар бойынша желіге нұсқаулар дайындайды;
өз қызметі аясында объектілердің есеп берулерін қамтамасыз етеді және тексереді және осы бөлім бойынша желіге нұсқаулар дайындайды;
жол жұмыстарының келісіміне қатысады;
балшық сорғыш кемелердің жұмыстарына талдау жасайды, олармен өндірістік жоспарлардың, өндірістік және кезеңдік операцияларға уақыт нормасының орындалуын қамтамасыз етеді;
іздестіру партиясының жұмысын талдайды және осы жұмыстар бойынша өндірісті жақсартудың іс-шараларын әзірлейді, партияның жоспарлы материалының болжамды шолуларын құрастырады;
шеттегі ұйымдармен хат-хабарларды жүргізеді;
күрделі жұмыстар жобаларын дайындауға қатысады;
бекітілген жобалар бойынша күрделі ойықтар өңдеуді қамтамасыз етеді;
жол қызметінің өндірістік қызметі бойынша айлық, тоқсандық, жылдық есептерді құруға қатысады;
такелажға, геодезиялық құралдар мен іздестіру партиясының құралдарына, сызу бұйымдары мен қағаздарға сұранымдар жасайды;
аумақтар арасындағы техникалық құралдардың жағдайы мен қайта бөлу туралы ұсынымдарды дайындайды;
өзеннің аумағы шегінде түрлі объектілердің құрылысын келісу бойынша материалдарды дайындайды;
еңбек және өндірістік тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
перспективы технического развития и особенности деятельности организации;
принципы работы, технические характеристики, конструктивные особенности разрабатываемых и используемых технических средств, материалов и их свойства;
общую лоцию реки;
инструкцию по содержанию навигационного оборудования;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по путевым работам первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по путевым работам второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера по путевым работам без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 5. Инженер-гидротехник судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
следит за исправным состоянием судоходных шлюза;
проводит наблюдения и обследования за состоянием судоходного шлюза;
использует в работе контрольно-измерительные приборы и средства измерения;
участвует в анализе полученных результатов наблюдений и обследований;
применяет материалы обследований, выполненные сторонними организациями;
ведет постоянную проверку за состоянием территории шлюза, дорог, подъездов, ливневой сети и дренажных устройств, зеленых насаждений;
следит за исправным состоянием и чистотой зданий, сооружений, соответствие эксплуатационным требованиям, требованиям безопасности и охране труда, безопасности и промсанитарии;
предоставляет информацию о объемах ремонтируемых зданий, помещений, их площадей, для составления графиков по текущему ремонту ремонтно-строительной группой;
участвует в составлении годового отчета по наблюдениям;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
ұйымның техникалық дамуының келешегі мен қызметінің ерекшеліктерін;
жұмыс қағидасын, техникалық сипаттамаларды, өңделген және қолданған техникалық құралдардың құрылымдық ерекшеліктерін, материалдарын және олардың қасиеттерін;
өзеннің жалпы лоциясын;
навигациялық жабдықтарды күтіп-ұстау бойынша нұсқаулықтарын;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктіліктің жоғары деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санаттағы жол жұмыстарының инженері лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы жол жұмыстарының инженері лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы жол жұмыстарының инженері лауазымында санатсыз жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
5-параграф. Кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
инженер - гидротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме қатынасы шлюздің жарамдылығын қадағалайды;
кеме қатынасы шлюзінің жай-күйін қадағалу және зерттеп-қарауды жүргізеді;
бақылау-өлшеу аспаптарын және өлшеу құралдарын жұмыста қолданады;
алынған қадағалау және зерттеп-қарау нәтижелерін талдауға қатысады;
жақтық ұйымдармен орындалған зерттеп-қарау материалдарымен қолданады;
шлюз аумақтарында жай-күйін, жолдарын, кіреберістерін, нөсерлік желісіне және дренаждық құрылғылардың, жасыл желектерді тұрақты тексеру жүргізеді;
ғимараттарды, құрылыстар мен құрылымдардың жарамды жай-күйін және тазалығын, олардың, пайдалану талаптарына, еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарына және өндіріс санитариясына сәйкестігін қадағалайды;
ғимараттардың, үй-жайлардың, олардың алаңдарының жөнделетін көлемі туралы мәліметті ағымдағы жөндеу бойынша жөндеу-құрылыс тобының кестелерін жасау үшін ұсынады;
қадағалау бойынша жылдық есеп жасауға қатысады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесін, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптары бойынша, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюза);
назначение и устройство шлюза, расположение отдельных его элементов, конструктивные особенности, технические характеристики, условия и режимы эксплуатации судоходного шлюза;
технику проведения измерений и наблюдений;
технические характеристики и режимы работы контрольно-измерительной аппаратуры используемого оборудования;
инструкцию по наблюдениям и исследованиям на судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
положение о планово-предупредительном ремонте судоходных гидротехнических сооружений (шлюзе);
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
требования к защите окружающей среды.
3. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование и стаж работы в должности инженера-гидротехника не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование, без предъявления требований к стажу работы
Параграф 6. Картограф
1. Должностные обязанности:
принимает участие в проектно-изыскательских (геодезических, гидрографических, топографических) работах на реке традиционным и GPS оборудованием, участие в русловых съемках реки, перекатов, параметров судового хода до и после землечерпательных работ, в подготовке проектов дноуглубительных работ и согласовывает их с природоохранными организациями;
производит математическую обработку полученных данных измерений на персональном компьютере, строит трехмерную модель русла;
составляет и корректирует лоцманские карты, лоцманские схемы, планы перекатов;
хранит и ежегодно корректирует эталонные экземпляры лоцманских карт;
соблюдает безопасность и охрану труда при производстве картографических работ и при передвижении на плавательных средствах;
выполняет иные топографические и картографические работы, родственные по содержанию, равные по сложности, выполнение которых не требует другой специальности, квалификации;
выполняет комплекс работ по созданию, обновлению и составлению различных карт по топографическим картам (планам), в том числе по цифровой технологии, чертежно-оформительские и гравировальные работы при подготовке к изданию карт (планов) разных масштабов с применением аэрокосмических и наземных методов съемок;
осуществляет экспертизу технологической документации, разрабатываемой на предприятии и поступающей от других юридических лиц;
осуществляет проверку технологического оборудования на соответствие установленным нормам точности;
осуществляет расчеты экономической эффективности внедрения новых средств и методов измерений при составлении карт, подготовке их к изданию;
участвует в разработке локальных нормативных документов по вопросам картографии;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
шлюздің құрылғысын және тағайындауын, орналасуын оның жекелеген элементтерін, құрылымдық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамаларын, кеме қатынайтын жағдайлары мен режимдерінің пайдалануын;
өлшемдер мен бақылау өткізу техникасын;
техникалық сипаттамалары мен жұмыс режимдерін бақылау-өлшеу аппаратурасынын қолданылатын жабдықтарын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардың (шлюздің) бақылаулары мен зерттеулері бойынша нұсқаулығын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардың (шлюздің) алдын алу -жоспарлы жөндеу туралы ережесін;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша талаптарын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін.
қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, жұмыс өтілі инженер-гидротехниктің бірінші санаттағы кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженер-гидротехниктің екінші санаттағы кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және еңбек өтілі инженер-гидротехниктің лауазымында санатсыз 1 жылдан кем емес немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
6-параграф. Картограф
1. Лауазымдық міндеттері:
өзенде дәстүрлі және GPS жабдықтармен жобалау-іздестіру (геодезиялық, гидрографиялық, топографиялық) жұмыстарына қатысады, өзеннің, қайраңның арналық түсірмесіне, кеме жүру параметрлері мен жер қазудан кейінгі жұмыстарына қатысады, түбін тазарту жобаларын дайындауға қатысады және оларды табиғатты қорғау ұйымдарымен келіседі;
дербес компьютерде алынған өлшеу мәліметтеріне математикалық өңдеу жасайды, арнаның үш өлшемді үлгісін құрастырады;
лоцмандық карталарды, лоцмандық сызбаларды, қайраңдардың жоспарларын құрады және түзетеді;
лоцмандық карталардың эталондық данасын сақтайды және жыл сайын түзетеді;
картографиялық жұмыс өндірісі кезінде және жүзу құралдарында қозғалыс кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғауды сақтайды;
мазмұны бойынша ұқсас, күрделігі бойынша тең, орындаулары басқа мамандықты, біліктілікті қажет етпейтін басқа да топографиялық және картографиялық жұмыстарды орындайды;
топографиялық карталар (жоспарлар) бойынша түрлі карталарды жасау, жаңарту және құру бойынша кешен жұмыстарын, оның ішінде аэроғарыштық және түсірімдердің жер үсті әдістерін қолданумен түрлі масштабтағы карталарды (жоспарларды) шығару кезінде сандық технология, сызбалы-безендіру және нақыштамалық жұмыстарды орындайды;
кәсіпорында жасалатын және басқа заңды тұлғалардан келіп түсетін технологиялық құжаттамаларға сараптаманы жасауды жүзеге асырады;
бекітілген дәлдік шамасына технологиялық жабдықты тексеруді жүзеге асырады;
карталарды дайындау, оларды басылымға дайындау кезінде өлшеудің жаңа құралдары мен әдістерін енгізудің экономикалық тиімділігін есептеуді жүзеге асырады;
картография мәселелері бойынша жергілікті нормативтік құжаттарды әзірлеуге қатысады;
еңбек және өндірістік тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений;
картографию, основы составления и оформления планов и карт;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы средств измерений;
основы работы на персональном компьютере в различных программных продуктах, в том числе с картографическими программами;
основы экономики, организации труда, производства и управления на предприятии;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 7. Лоцман
1. Должностные обязанности:
осуществляет проводку судов и состав по участкам внутренних водных путей, подлежащих обязательной лоцманской проводке;
консультирует капитанов судов по вопросам судовождения по пути следования судна;
следит за состоянием участков судоходных водных путей и производит промер глубин на данных участках;
следит за состоянием и правильностью навигационного ограждения;
следит, чтобы проводимыми судами соблюдались правила плавания судов и предотвращения загрязнения с судов сточными и нефтесодержащими водами внутренних водных путей;
информирует капитанов проводимых судов и рекомендует устранять выявленные нарушения. В случае аварии с судном или несчастного случая с людьми в районе лоцманской проводки принимает все возможные меры по оказанию помощи;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, реттеу, сақтау бойынша нормативтік құжаттарды;
картографияны, жоспарлар мен карталарды құру мен ресімдеу ережелерін;
өлшеу құралдарының техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс қағидасы мен міндетін;
дербес компьютерде түрлі бағдарламалық өнімдерде, оның ішінде картографиялық бағдарламалармен жұмыс негіздерін;
экономика, кәсіпорында еңбекті, өндірісті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды;
іс-қағаздарын жүргізу стандарттарын, есептеу техникасы, коммуникация және байланыс құралдарымен жұмыс жасау ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктіліктің жоғары деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен бірінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы картограф лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім мен екінші санаттағы картограф лауазымында санатсыз жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
7-параграф. Лоцман
1. Лауазымдық міндеттері:
міндетті лоцмандық өткізуге жататын, ішкі су жолдары учаскелері бойынша кемелер мен құрамды өткізуді жүзеге асырады;
кемелердің жүру жолындағы кеме жүргізу мәселелері бойынша капитандарға кеңес береді;
кеме жүру жолдары учаскелердің жағдайын қадағалайды және осы аумақтардың тереңдігін өлшейді;
навигациялық қоршаулардың жағдайы мен дұрыстығын қадағалайды;
өткізілетін кемелер үшін кемелердің жүзу ережесі сақталуын және ішкі су жолдарының ағынды және мұнай қамтитын кемелермен ластануды болдырмауды қадағалайды;
өткізілген кемелер туралы капитандарға ақпарат береді және анықталған бұзушылықтарды жоюға ұсыныс жасайды. Кемелердің апат жағдайында немесе лоцмандық өту ауданында адамдармен жазатайым оқиға болған жағдайда көмек көрсету бойынша барлық мүмкіндік шараларын қолданады;
еңбек және өндірістік тәртібін, ішкі еңбек тәртібі ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын сақтайды;

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Правила плавания по внутренним водным путям;
правила эксплуатации, настройки и установки светосигнальной аппаратуры и автоматов на знаках обстановки;
устройство, назначение, правила расстановки знаков судоходной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) техническое образование, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 10 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) техническое образование, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 7 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) техническое образование, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 5 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) техническое образование, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 3 лет.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 10 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 7 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование (средне-профессиональное) по соответствующей специальности диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 5 лет;
без категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности, диплом капитана 1 группы судов и стаж работы по судоводительской специальности в должности капитана не менее 3 лет.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
белгілер жағдайында жарық сигналы аппаратурасы мен автоматтарын жөнге келтіру мен құру, пайдалану ережелерін;
кеме жағдайындағы белгілердің құрылу, белгілену, орналасу ережелерін;
іштен жанатын қозғалтқыштың әрекет қағидасы мен құрылысын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген аумақтың арнайы лоциясын;
дыбыстық және жарық арқылы сигнал беруді;
электротехника және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібі ережелерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды;
техникалық құжаттамаларды жүргізу ережелерін.
3. Тиісті санатпен анықталатын біліктілікке қойылатын талаптар
Біліктіліктің жоғары деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 10 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 7 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) техникалық білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
Біліктіліктің орта деңгей маманы:
жоғары санаттағы: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 10 жылдан кем емес;
бірінші санаттағы: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 7 жылдан кем емес;
екінші санаттағы: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (ортакәсіптік) білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық және кәсіптік (ортакәсіптік) білім, 1-ші топ кеме капитанының дипломы немесе кеме жүргізу мамандығы бойынша капитан лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.

Параграф 8. Механик (судовой)
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание закрепленной судовой техники в соответствии с правилами технической эксплуатации инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами, техническое обслуживание палубных механизмов и устройств и корпусных конструкций;
обеспечивает надежную организацию несения вахты, выполнение работ и соблюдение трудовой дисциплины подчиненными ему членами экипажа;
обеспечивает изучение членами экипажа, подчиненных ему, правил, положений, инструкций, руководств и других документов по технической эксплуатации судовой техники;
обеспечивает планирование и проведение технической учебы по заведованию;
составляет календарные графики проведения технического обслуживания судовой техники;
руководит техническим обслуживанием и осуществляет надзор за его выполнением;
обеспечивает выполнение нормативных технико-экономических показателей по машинной части;
обеспечивает своевременное устранение неисправностей судовой техники и организацию ее ремонта силами экипажа без вывода судна из эксплуатации, а в случае обнаружения неисправностей, которые не могут быть устранены силами экипажа, докладывает об этом капитану для принятия мер в установленном порядке;
осуществляет внедрение передовых методов технической эксплуатации;
обеспечивает своевременное предъявление с ведома капитана судовой техники освидетельствованию регистр судоходства и другими органами технического надзора;
своевременно составляет ремонтные ведомости, обеспечивает качество и полноту объема ремонтных работ и работ по техническому обслуживанию, закрепленной судовой техники, выполняемых береговыми и судовыми специалистами;
обеспечивает соблюдение правил пожарной безопасности, безопасности и охрану труда в машинных помещениях и в помещениях своего заведования, постоянную готовность к действию пожарных и водоотливных насосов, систем и устройств;
обеспечивает составление заявок, снабжение, прием, учет и хранение запасных частей, инвентаря, материалов, топлива и смазочных масел по своему заведованию;
ведет и хранит судовую техническую документацию, делопроизводство и отчетность по своему заведованию;
по указанию капитана руководит управлением энергетической установкой при плавании в сложных условиях;
выполняет все распоряжения капитана, связанных с режимом работы энергетической установки;
самостоятельно выводит из действия отдельные элементы судовой техники, если это не угрожает безопасности судна и не нарушает его нормальную эксплуатацию;
обеспечивает проведение мероприятий и предупредительных мер с целью предотвращения размораживания судовой техники;
обеспечивает подготовку своего заведования к рейсу и докладывает капитану о готовности в назначенное время;
совместно с командным составом периодически проводит судовые тревоги и обучение экипажа действиям в экстремальных ситуациях;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

8-параграф. Кеме механигі
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануды және бекітілген кеме қатынасы техникасын әзірлеуші зауыттың нұсқаулықтарының техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес ұстауды және өзге нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес, палубалық тетіктерге және құрылғыларға және корпустық конструкцияға техникалық қызмет көрсетуге сәйкес қамтамасыз етеді;
вахталарды атқаруда сенімді ұйымдастыруды, жұмыстың атқарылуына және оған бағынатын экипаж мүшелерінің еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
оған бағынатын экипаж мүшелеріне кеме техникасын техникалық пайдалану жөніндегі қағидаларды, ережелерді, нұсқаулықтарды, басшылықтарды және өзге де құжаттарды оқытуды қамтамасыз етеді;
меңгеру бойынша техникалық оқуды жоспарлау және өткізуді қамтамасыз етеді;
кеме қатынасы техникасын техникалық қызмет көрсетудің күнтізбелік кестесін құрастырады;
техникалық қызмет көрсетуге басшылық ету және оның атқарылуын қадағалауды жүзеге асырады;
машиналық бөліктер бойынша нормативтік техникалық-экономикалық көрсеткіштер бойынша орындауды қамтамасыз етеді;
кеме қатынасы техникасының ақауын уақытында жоюды қамтамасыз ету және оны экипаж күшімен кемені пайдаланудан шығарусыз жөндеуді ұйымдастыру, экипаж күшімен ақау жойылмағандығы туралы капитанға белгіленген тәртіп бойынша шара қолдану үшін баяндайды;
техникалық пайдаланудың озық әдістерін енгізуді іске асырады;
кеме қатынасы техникасы капитанының рұқсатымен кеме қатынасы тіркелімі және басқа да техникалық бақылау органдарымен уақытында куәландыруды қамтамасыз етеді;
жөндеу тізімдемесін уақтылы құрастырады, жөндеу жұмыстарының сапасы мен көлемінің толықтығына және кеме қатынасы техникасына бекітілген, жағалау мен кеме мамандарымен атқарылатын техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарын қамтамасыз етеді;
машиналық ғимаратта және өзінің меңгеретін ғимаратында өрт қауіпсіздігі ережесін және еңбек қауіпсіздігін сақтауды, өрт және су төгетін сорғылардың, жүйелер мен қондырғылардың әрекетіне тұрақты дайын болуды қамтамасыз етеді;
өз меңгеруі бойынша қосалқы бөлшектерді, құрал-сайман, материалдар, отын және жағар майларға өтінім беру, жабдықтау, қабылдау, есепке алу және сақтауға арналған өтінімдер жасауына бақылауды жүзеге асырады;
өзінің меңгеруі бойынша кеменің техникалық құжаттамасын, іс қағаздарын жүргізу мен есептілікті жүргізеді және сақтайды;
капитанның нұсқауы бойынша жүзу кезінде қиын жағдайларда энергетикалық қондырғыны басқаруда басшылық жасайды;
барлық энергетикалық қондырғы жұмысының тәртіптемесіне қатысты капитанның өкімдерін орындайды;
егер кеме қауіпсіздігіне және оны дұрыс пайдалануына қауіп төнбейтін жағдайда кеме техникасының бөлек элементтерін істен шығарады;
кеме техникасын ерітуді болдырмау мақсатында іс-шаралар және алдын алу шараларын өткізуді қамтамасыз етеді;
өзінің меңгеруі бойынша рейске дайындықты қамтамасыз ету және дайындық туралы белгіленген уақытта капитанға баяндайды;
командалық құраммен бірігіп мерзімді кеме дабылын жүргізеді және экипажды төтенше жағдай кезіндегі іс-әрекеттер оқуларын жүргізеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и движительных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование и наличие диплома механика 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование и наличие диплома механика 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Параграф 9. Диспетчер по движению флота
1. Должностные обязанности:
осуществляет оперативное руководство и обеспечивает работу флота, выполнение судами графиков (расписаний) движения и планов перевозки груза и пассажиров;
обеспечивает движение судов на однопутных участках водных путей;
осуществляет оперативную проверку за расходами, глубинами и уровнями воды на водных путях;
принимает меры по предупреждению встречного движения судов на однопутных участках;
информирует судоводителей об изменениях судоходных условий посредством радио или телефонной связи;
ведет записи диспетчерского журнала, графика движения и дислокации флота, составляет отчеты, рапорты и другую техническую документацию о проделанной работе;
участвует в работе по анализу и оценке работы подразделений, связанных с навигационной обстановкой и дноуглублением;
организует работу по загрузке судов в обратном направлении;
своевременно информирует командный состав судов о штормовых предупреждениях и принимает необходимые меры по оказанию помощи судам, терпящим бедствие;
регулирует процесс пропуска судов через шлюзы;
поддерживает постоянную связь с портовыми, санитарными и другими заинтересованными организациями о приходе судов в порт и их отходе из порта;
осуществляет учет и составление установленной отчетности по флоту;
руководит работой сменных диспетчеров и операторов диспетчерской службы и обеспечивает ведение ими диспетчерских журналов и другой документации;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
кеме, күш беретін кеме және қозғалатын қондырғылар, қосалқы жабдықтардың, жүйелер және құрылғылардың, құралдардың радионавигация және электрмен жабдықтау жүйелерінің конструктивті, техникалық және пайдалану деректерін;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібі ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары біліктілік (техникалық) білім және кемелердің 1,2,3,4 топ механигі дипломы және командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім және кемелердің 1,2,3,4 топ механигі дипломы және командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
9-параграф. Флот қозғалысы жөніндегі диспетчер
1. Лауазымдық міндеттері:
флот жұмысын оралымды басқаруды, кеме қатынасының графигін (кестесін) және жүк пен жолаушыларды тасымалдау жоспарларын орындауды жүзеге асырады және қамтамасыз етеді;
су жолдарының бір жолдық учаскесіндегі кеме қатынасы қозғалысын қамтамасыз етеді;
су жолдарында судың шығындарын, тереңдігі мен деңгейін жылдам тексеруді жүзеге асыру;
бір жолдық учаскеде кеме қатынасының қарсы қозғалысын ескерту бойынша шаралар қабылдау;
кеме жүргізушілерін кеме қатынасы жағдайларының өзгеруі туралы радио немесе телефон байланысы арқылы хабарлау;
диспетчерлік журнал жазбаларын, флот қозғалысы және орналасу кестесін жүргізу, атқарылған жұмыстар туралы есеп берулер, рапорттар және өзге техникалық құжаттама құрастыру;
бөлімшелер жұмыстарының навигациялық және түбін тереңдету жағдайына байланысты сараптама және бағалау бойынша жұмыстарға қатысу;
кері бағытта кемелерді тиеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
кеме қатынасы командалық құрамын дауылдық ескертулер туралы уақтылы хабардар ету және апатқа ұшырағандарға, кеме қатынасына қажетті көмек көрсету шараларын қабылдау;
шлюздер арқылы кемелерді өткізу процесін реттеу;
кемелердің портқа кіруін және олардың порттан шығуы туралы порттық, санитарлық және басқа да мүдделі ұйымдармен тұрақты байланыста болу;
флот бойынша есепке алу және белгіленген есептілікті құрастыруды жүзеге асыру;
ауысым диспетчерінің және диспетчерлік қызмет операторларының жұмысын басқару және олардың диспетчерлік журналдарды және өзге құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді;
еңбек және өндірістік тәртібін сақтау, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздікті сақтау.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
методические материалы по вопросам движения судов;
график движения флота, дислокацию обстановочного и технического флота;
расходы и уровни воды на участках, где расхождение судов запрещены и на свободной реке;
средства вычислительной техники, коммуникации и связи;
организацию производственного планирования и диспетчирования в организации;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование (средне-профессиональное) по соответствующей специальности и стаж работы в должности диспетчера без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 10. Диспетчер судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
осуществляет управление процессом шлюзования согласно инструкции;
при наличии нескольких судов составляет план шлюзований, предусматривающий максимально быстрый и безопасный пропуск судов;
при шлюзовании судна, принадлежащего частному (физическому) лицу, заполняет в двух экземплярах акт выполненных работ (оказанных услуг);
осуществляет информационное сопровождение судна;
информирует судоводителя о задержке выхода судна из камеры судоходного шлюза при нахождении у причальной стенки ожидающих встречного судопропуска судов;
информирует судоводителя об идущих и отстаивающихся в подходных каналах судах;
дает указание судоводителю об остановке судна на рейде, в ожидании пропуска через судоходное гидротехническое сооружение (шлюза) с учҰтом обеспечения безопасности подхода к шлюзу или отхода от шлюза шлюзующихся судов (с учҰтом силы ветра);
запрашивает у судоводителя информацию по радиосвязи о расчетном времени подхода к границам судоходного шлюза, о техническом состоянии, габаритах и осадке судна, о количестве и характере груза;
на основании данных об осадке судна определяет запас по глубине под днищем судна на короле судоходного шлюза;
при необходимости согласовывает свои действия со старшим диспетчером, главным энергетиком шлюза, главным механиком шлюза;
следит за выполнением правил пропуска судов через судоходные шлюзы шлюзующимися судами, в случае нарушения оформляет акт;
в свободное от шлюзования время производит осмотр сооружения, электромеханического оборудования, территории и акватории судоходного шлюза;
ведет записи в оперативных журналах;
допускает во время навигации бригады рабочих к работам по нарядам на воде и под водой в зонах, примыкающих к судоходному шлюзу, в электроустановках и в помещениях основных механизмов судоходного шлюза;
следит за нормальным освещением камеры, верхнего и нижнего подходного канала, территории судоходного шлюза;
принимает меры по удалению работающих из помещений с основным оборудованием судоходного шлюза перед началом процесса шлюзования;
проходит обучение и проверку знаний по безопасности и охране труда, электробезопасности с подтверждением группы допуска IV по электробезопасности;
проходит предсменное медицинское освидетельствование;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
Правила пропуска судов через судоходные шлюзы;
Правила технической эксплуатации электроустановок потребителей;
Правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей;
инструкции по наблюдениям и исследованиям на судоходном гидротехническом сооружении (гидротехническая, механическая, электротехническая);
инструкцию по управлению процессом шлюзования;
технологические процессы работы основного и вспомогательного механического оборудования;
инструкцию по переводу электропитания шлюза с рабочего трансформатора на резервный;
инструкцию по эксплуатации дизель-генератора резервного электропитания охранных нужд шлюза;
устройство, расположение, кинематические и электрические схемы основного и вспомогательного оборудования судоходного шлюза;
устройство и назначение отдельных элементов судоходного шлюза;
габариты, отметки порогов голов, отметки бьефов судоходного шлюза;
устройство систем отопления, водоснабжения, сжатого воздуха и откачки камеры судоходного шлюза;
схемы электропитания основного и вспомогательного оборудования шлюза;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
требования к защите окружающей среды.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
кеме қозғалысының мәселелері бойынша әдістемелік материалдарды;
флот қозғалысының кестесін, жабдықтау және техникалық флоттың орналасуын;
кеме айрылысының еркін өзенде де тыйым салынған учаскелерде судың шығынын және деңгейін;
есептеу техникасын, коммуникация және байланыс құралдарын;
ұйымдағы өндірістік жоспарлау және диспетчерлеуді ұйымдастыруды;
экономика, өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі талаптарды.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және бірінші дәрежелі диспетчер лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және екінші дәрежелі диспетчер лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және диспетчер лауазымында санатсыз жұмыс өтілі кемінде 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіби (орта-кәсіби) білім және бірінші дәрежелі диспетчер лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіби (орта-кәсіби) білім және екінші дәрежелі диспетчер лауазымында жұмыс өтілі 2 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіби (орта-кәсіби) білім және диспетчер лауазымында санатсыз жұмыс өтілі кемінде 1 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіби (орта-кәсіби) білімі, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
10-параграф. Кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) диспетчері
1. Лауазымдық міндеттері:
нұсқаулыққа сәйкес шлюздеу процесін басқаруды жүзеге асырады;
бірнеше кемелерді шлюздеу кезінде, оларды қауіпсіз және барынша тез шлюздеу жоспарын жасайды;
жеке тиесілі тұлғаға (жеке) кемені шлюздеу кезінде, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтерінің) актісі екі данада толтыралады;
кемені ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
кеме қатынасы шлюз камерасында кеменін шығуы кешіктірілген туралы және айлақ қабырға маңында болған кездегі қарсы күтетін кеме туралы кеме жүргізушіге хабарлайды;
кіреберіс каналдарда кемелердің жаяу және тоқтау, тұру туралы кеме жүргізушіге хабарлайды;
гидротехникалық құрылыстың кеме катынайтын (шлюзінен) кемені өткізу, күту арқылы ескере отырып, кемелердің шлюздеу қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен шлюзге жақындау немесе одан ауытқуын (желдің күші ескере отырып,) кемені рейдте тоқтату туралы кеме жүргізушіге, нұсқау береді;
кеме қатынасы шлюздің шекарасына тәсілдің есептеу уақыты туралы радиобайланыс бойынша кеме жүргізушіден техникалық жай-күйі, кеменің габариттерін және шөгуін, жүктің санын және сипаты туралы ақпараттын сұратады;
кеме қатынасы шлюзінде кеменің түбіндегі королінде тереңдік қорын, негізінде кеменің суға шөгуі деректері туралы айқындайды;
қажет болған жағдайда өз әрекеттерін аға диспетчерімен, бас энергетикпен, шлюздің бас механигімен келіседі;
кеме қатынасы шлюздері арқылы кемелердің өткізу, шлюздеу ережесінің орындалуын қадағалайды және бұзылған жағдайда актіні ресімдейді;
шлюздеуден бос уақытында құрылғыларды, электромеханикалық жабдықтарды, шлюздің кеме жүретін аумағы мен акваториясын қарауын жүргізеді;
жедел журналдарда жазбаны жүргізеді;
навигация кезінде кеме қатынайтын шлюзіне суға және сумен жанасатын аймақтарда бригада жұмысшыларына электр қондырғыларында және негізгі кеме жүретін шлюз тетіктерінде, үй-жайларда жұмыстарға нарядтар бойынша жол беріледі;
кеме қатынасы шлюздің аймағында, төменгі және жоғарғы жақындап келу камера арнасына қалыпты жарықтандыруын қадағалайды;
шлюздеу процесінің алдында кеме қатынайтын шлюзінің негізгі құрал-жабдықтармен және үй-жайларында жұмыс істейтіндерді шығару бойынша шараларды қабылдайды;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша, электр қауіпсіздігі IV тобын растау рұқсат бойынша, электр қауіпсіздігі бойынша білімдерін тексеруден өтіп және оқудан өтеді:
ауысым алдындағы медициналық куәландырудан өтеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік және еңбек қорғау бойынша талаптарын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.
2.Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
Кемелердің кеме қатынасы шлюздері арқылы өту қағидасын;
Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын;
Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардағы (гидротехникалық, механикалық, электротехникалық) бақылау мен зерттеу жөніндегі нұсқаулықтарын;
шлюздеу процесін басқару бойынша нұсқаулықтарын;
негізгі және қосалқы механикалық жабдықтар жұмысының технологиялық процестерін;
шлюздің электр қорек жұмыс трансформатордан резервті трансформаторға ауыстыру бойынша нұсқаулығын;
кеме қатынасы шлюзінің дизель-генератордың резервтік электрмен қоректендіру күзет қажеттілігі пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарын;
кеме қатынасы шлюзінің кинематикалық және электрлік кестесінің негізгі және қосалқы жабдықтарын, құрылғыларын, орналасуын;
кеме қатынасы шлюзінің құрылғысы мен кеме қатынасы шлюзінің жекелеген элементтерін;
шлюз габариттерін, кеме жүретін шлюздің белгі бас табалдырығы мен бьефтардың белгілерін;
жылыту жүйелерінің, сумен жабдықтау, кеме жүзетін шлюз камерасының сығылған ауа мен сору құрылғысын;
кеме қатынасы шлюз негізгі электрмен қоректендірудің кестесін және көмекші құрал-жабдықтарын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын;
қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарын.

3. Требования к квалификации:
специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера-диспетчера первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности инженера не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: высшее (или послевузовское) профессиональное (техническое) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы;
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на инженерно-технических должностях первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на инженерно-технических должностях второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на инженерно-технических должностях не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 11. Техник-гидротехник судоходного гидротехнического сооружения (шлюза)
1. Должностные обязанности:
выполняет наблюдения на гидротехнических сооружениях судоходного шлюза за работой ливнеотводящей сети и дренажных устройств, работой и показаниями пьезометров и щелемеров, состоянием производственных и служебных зданий, состоянием и содержанием гидротехнических сооружений, состоянием территории и откосов, состоянием противофильтрационных шпонок, состоянием марок и реперов, зелеными насаждениями;
проводит осмотр отдельных элементов и следит за состоянием гидросооружения в целом;
использует в работе контрольно-измерительные приборы и средства измерения;
обрабатывает и оформляет результаты наблюдений;
ведет техническую документацию по наблюдениям (журнал щелемерных наблюдений, журнал наблюдений за уровнем воды в пьезометрах, журнал измерений расхода фильтрации через бетон шлюза, журнал по гидрометеорологическим наблюдениям, журнал наблюдений за ледяным покровом);
корректирует техническую документацию, находящуюся в архиве;
следит за правильной эксплуатацией гидротехнических сооружений согласно правилам технической эксплуатации судоходных гидротехнических сооружений;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және тиісті мамандық лауазымында жұмыс стажы инженер-диспетчер бірінші санаттағы кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық)білімі және тиісті мамандық бойынша жұмыс өтілі инженер лауазымында екінші санаттағы кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және тиісті мамандық лауазымында жұмыс стажы кемінде 1 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) кәсіби (техникалық) білімі және тиісті мамандық бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды;
біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі инженерлік-техникалық лауазымында бірінші санаттағы кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі инженерлік-техникалық лауазымында екінші санаттағы кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі инженер-техникалық қызметтерде кемінде 1 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік), жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
11-параграф. Кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің)
техник-гидротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
гидротехникалық кеме қатынасы шлюздің бақылау жұмысын,су өткізу желісін, дренаждық құрылғылардың жұмысын, пьезометрлер және саңылау көрсеткіштеріне, өндірістік және қызметтік ғимараттардың жай-күйіне және гидротехникалық құрылыстардың және еңістерінің жағдайын күтіп-ұстауға және сүзгілеуге қарсы шпонкілеріне, маркалар мен реперлер жай-күйіне жасыл екпелерге бақылайды орындайды;
гидроқұрылғыларға, жекелеген элементтерінің жағдайын бақылайды, тексеру жүргізеді;
өлшеу құралдары және бақылау-өлшеу аспаптарын қолданады;
бақылау нәтижелерін өңдейді және ресімдейді;
техникалық бақылаулар бойынша құжаттаманы (саңылауды бақылау журналын, пьезометрлердегі су деңгейін бақылау журналын, шлюз бетон арқылы сүзу шығынын өлшеу журналын, гидрометеорологиялық байқаулар бойынша журналын, мұздың жамылғысын бақылау журналын) жүргізеді;
мұрағатта орналасқан техникалық құжаттаманы түзетеді;
гидротехникалық құрылыстарды дұрыс пайдаланылуын, техникалық ережесіне сәйкес кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстарды пайдалануды қадағалайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртіп ережесі, қауіпсіздік және еңбек қорғау бойынша талаптарын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Правила технической эксплуатации, обследования и ремонта судоходных гидротехнических сооружений (шлюзов);
инструкции по наблюдениям и исследованиям на судоходном гидротехническом сооружении (гидротехническая);
управление контрольно-измерительными приборами;
устройство, расположение отдельных элементов гидротехнических сооружений, технологический процесс работы судоходного шлюза;
методику проведения измерений и наблюдений;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение, принципы работы и правила пользования контрольно-измерительной аппаратурой;
методы выполнения технических расчетов;
положение о планово-предупредительном ремонте судоходных гидротехнических сооружений (шлюза);
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Требования к квалификации:
специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на технических должностях первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на технических должностях второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы на технических должностях не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное (среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 12. Техник-гидротехник русловой изыскательской партии
1. Должностные обязанности:
проводит полевые инженерно-гидрографические работы на водных объектах;
принимает участие в топографических и батиметрических съемках;
участвует в сборе гидрологической и гидрографической информации по глубинам и уровням на перекатах;
отслеживает изменения водного режима объектов в процессе проведения полевых работ;
при необходимости получает данные мониторинга по водомерным постам у диспетчера
участвует в работах по определению скоростей течения, расходов воды;
обрабатывает полевые материалы планов перекатов в соответствии с инструкцией и требованиями по оформлению;
оформляет лоцманские карты и схемы и отслеживает правильность расстановки знаков судоходной обстановки по месту работ;
участвует в составлении проекта дноуглубительных работ;
соблюдает безопасность и охрану труда при производстве комплексных инженерно-гидрографических работ и при передвижении на плавательных средствах;
соблюдает требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной защите.

2. Білуге тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды (шлюздерді) техникалық пайдалану, зерттеп-қарау және жөндеу қағидаларын;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстардағы (гидротехникалық) бақылау мен зерттеу жөніндегі нұсқаулықтарын;
кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарда (шлюздерде) құрылғыларды пайдалану мен өлшеу жөніндегі қағидаларын;
шлюздің құрылғысын және тағайындауын, орналасуын оның жекелеген элементтерін, құрылымдық ерекшеліктерін, техникалық сипаттамаларын;
өлшеу және бақылау әдістемесін жүргізу;
техникалық сипаттамаларын, құрылымдық ерекшеліктерін, жұмыс істеу қағидаттары және бақылау-өлшеу аппаратурасын пайдалану ережесін, пайдаланылу мақсатың;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) алдын алу -жоспарлы жөндеу туралы ережесін;
техникалық есептеулерді орындау әдістерін;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) техникалық пайдалану ережелерін, тексеру және жөндеуін;
кеме қатынасы гидротехникалық құрылыстың (шлюздің) алдын ала -жоспарлы жөндеу туралы ережелерін;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарын.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі техникалық лауазымында бірінші санаттағы кемінде 3 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі техникалық лауазымында екінші санаттағы кемінде 2 жыл немесе мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтілі техникалық лауазымдарда кемінде 1 жыл жұмыс өтілі немесе мамандығы бойынша 3 жылдан кем емес;
санаты жоқ: техникалық және кәсіптік (орта кәсіптік) білімі, тиісті мамандық (біліктілік) жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
12-параграф. Арналық іздестіру тобының техник- гидротехнигі
1. Лауазымдық міндеттері:
су объектілеріндегі далалық инженерлік-гидрографиялық жұмыстарды жүргізу;
топографиялық және батиметрикалық түсірмелерге қатысады;
қайраңдардағы тереңдігі мен деңгейі бойынша гидрологиялық және гидрографиялық ақпарат жинағына қатысады;
дала жұмыстарын жүргізу барысында объектінің су тәртібін қадағалайды;
қажеттілік кезінде су өлшеуіш бекеті бойынша берілген мониторингты диспетчерден алады;
ағым жылдамдығын, су шығынын анықтау бойынша жұмыстарға қатысу;
ресімдеу бойынша нұсқаулық және талаптарға сәйкес қайраң жоспарларының далалық материалдарын өңдейді;
лоцман карталарын және сызбаларын ресімдеу және кеме жүзетін жабдықтардың белгілерін жағдай бойынша орналастырудың дұрыстығын қадағалайды;
түбін тереңдету жұмыстарының жобаларын құрастыруға қатысады;
кешенді инженерлік-гидрографиялық жұмыстарды өндіру кезінде және жүзу құралдарында қозғалу кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғауды сақтайды;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау жөніндегі талаптарды сақтау.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Экологический кодекс Республики Казахстан;
Правила плавания по внутренним водным путям;
картографию, правила составления и оформления планов и карт;
гидрологию, русловые процессы;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы средств измерений;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи.
3. Требования к квалификации:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности гидротехника первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности гидротехника второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности гидротехника без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 13. Техник-картограф
1. Должностные обязанности:
принимает участие в проектно-изыскательских (геодезических, гидрографических, топографических) работах на реке традиционным и GPS оборудованием, в русловых съемках реки, перекатов, параметров судового хода до и после землечерпательных работ, в подготовке проектов дноуглубительных работ и согласовывает их с природоохранными организациями;
производит математическую обработку полученных данных измерений на персональном компьютере, строит трехмерную модель русла;
составляет и корректирует лоцманские карты, лоцманские схемы, планы перекатов;
обеспечивает сохранность и ежегодно корректирует эталонные экземпляры лоцманских карт;
соблюдает безопасность и охрану труда при производстве картографических работ и при передвижении на плавательных средствах;
выполняет иные топографические и картографические работы, родственные по содержанию, равные по сложности, выполнение которых не требует другой специальности, квалификации;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
картографияны, жоспарлар мен карталарды жасау және ресімдеу ережесін;
гидрологияны, арналық процестерді;
өлшеу құралдары жұмысының техникалық мінездемесі, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты және қағидаттарын;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау жөніндегі талаптарды;
іс жүргізу негіздерін, есептеуіш техника, коммуникация және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелерін.
3. Тиісті санатты анықтаумен біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық пен кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және бірінші дәрежелі гидротехник лауазымында жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 5 жылдан кем емес;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық пен кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және екінші дәрежелі гидротехник лауазымында жұмыс өтілі 2 жыл кем емес немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 4 жылдан кем емес;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық пен кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және гидротехник лауазымында жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық пен кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
13-параграф. Техник-картограф
1. Лауазымдық міндеттері:
дәстүрлі және GPS құралдарымен өзенде жобалау-іздестіру (геодезиялық, гидрографиялық, топографиялық), арналық өзен түсірілім, жер қазу жұмыстарына дейінгі және кейінгі кеме барысының параметрлер жұмыстарына қатысуға ат салысу, түбін тереңдету жұмыстарының жобаларын дайындауға қатысу және оларды табиғат қорғау ұйымдарымен келістіру.
дербес компьютерден алынған өлшеу мәліметтеріне математикалық өңдеу жүргізу, арнаның үш өлшемді моделін салу;
лоцман карталарын, лоцман үлгілерін, қайраң жоспарларын құрау және түзету;
лоцман карталарының эталондық даналарын сақтауды және жыл сайынғы түзетуді қамтамасыз ету;
картографиялық жұмыстарды жасау кезінде және жүзу құралдарында қозғалу кезінде қауіпсіздік және еңбек қорғауды сақтау;
мазмұны бойынша жақын, күрделілігі бойынша тең, орындауда басқа мамандықты, біліктілікті талап етпейтін өзге де топографиялық және картографиялық жұмыстарды орындау;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтау.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
нормативные документы по эксплуатации, поверке, юстировке и хранению средств измерений;
картографию, правила составления и оформления планов и карт;
технические характеристики, конструктивные особенности, назначение и принципы работы средств измерений;
основы работы на персональном компьютере в различных программных продуктах, в том числе с картографическими программами;
основы экономики, организации труда, производства и управления на предприятии;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
стандарты делопроизводства, правила работы со средствами вычислительной техники, коммуникаций и связи.
3. Требования к квалификации:
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа первой категории не менее 3 лет или стаж работы по специальности не менее 5 лет;
первой категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа второй категории не менее 2 лет или стаж работы по специальности не менее 4 лет;
второй категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности и стаж работы в должности картографа без категории не менее 1 года или стаж работы по специальности не менее 3 лет;
без категории: техническое и профессиональное (средне-профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления требований к стажу работы.
Глава 3. Типовые квалификационные характеристики других служащих
Параграф 1. Первый (старший) помощник капитана (первый штурман)
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание своего заведования в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами, издаваемые уполномоченным органом в сфере внутреннего водного транспорта и судовладельцем;
организует и проводит судовые работы по палубной и машинной частям, судовым вспомогательным механизмам и устройствам;
составляет графики проведения судовых работ и распределяет обязанности членов экипажа по их выполнению;
ведет и хранит регистровую и другую техническую документацию по своему заведованию, по техническим уходам и ремонту двигателей, вспомогательных механизмов, оборудования, систем и устройств;
ведет учет и расходование продуктов питания и материалов, отчетность;
утверждает меню питания экипажа;
обеспечивает прохождение членами экипажа медицинских осмотров, размещение их на судне и порядок на камбузе, в машинном отделении, жилых и служебных помещениях;
несет установленную Уставом службы на судах или нанимателем (судовладельцем) вахту (непосредственное управление судном) с заполнением вахтенного (машинного) журнала;
обеспечивает во время несения вахты соблюдение трудовой дисциплины членами экипажа, находящимися совместно на вахте, выполнение требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, безопасной эксплуатации судовых систем, оборудования и устройств;
обеспечивает обучение и проверку знаний судовой команды по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности;
проверяет выполнение действий по тревогам "человек за бортом", "шлюпочная", "общесудовая";
проводит испытание силовых судовых установок, систем, оборудования и устройств во время ходовых и швартовных испытаний судна после зимнего (капитального) ремонта или длительного отстоя;
организует снабжение судна топливом и горюче-смазочными материалами, машинным инвентарем и запчастями;
при постановке судна на ремонт (отстой) уточняет объемы ремонта по машинной части;
обеспечивает соблюдение требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности и экологии членами экипажа вахтенной службы;
в период плавания и обеспечивает надлежащее крепление палубных устройств и грузов, организует и ведет наблюдение за водонепроницаемостью корпуса, руководит работами по подготовке судна к плаванию в условиях обледенения;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
өлшеу құралдарын пайдалану, тексеру, реттеу, сақтау бойынша нормативтік құжаттарды;
картографияны, жоспарлар мен карталарды жасау және ресімдеу ережесін;
өлшеу құралдарының жұмысының техникалық мінездемесі, құрылымдық ерекшеліктері, мақсаты және қағидаттарын;
дербес компьютердегі әртүрлі бағдарламалық өнімдердегі, оның ішінде картографиялық бағдарламаларда жұмыс істеу негіздерін;
экономика негіздерін, еңбекті ұйымдастыру, кәсіпорындағы өндіріс және басқаруды;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау жөніндегі талаптарын;
іс жүргізу стандартын, есептеуіш техника, коммуникация және байланыс құралдарымен жұмыс істеу ережелерін.
3. Тиісті санатты анықтаумен қатар біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі орта деңгейлі маман:
жоғары санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық және кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және бірінші дәрежелі картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 3 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл болуы тиіс;
бірінші санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық және кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және екінші дәрежелі картограф лауазымында жұмыс өтілі кемінде 2 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 4 жыл болуы тиіс;
екінші санатты: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық және кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі және картограф лауазымында санатсыз жұмыс өтілі кемінде 1 жыл немесе мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл болуы тиіс;
санатсыз: тиісті мамандық бойынша (біліктілік) техникалық және кәсіптік (орта-кәсіптік) білімі, жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
3-тарау. Қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Капитанның бірінші (аға) көмекшісі (бірінші штурман)
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануды және өзінің меңгеруі бойынша ұстауды техникалық пайдалану ережесіне, ішкі су жолдары саласындағы уәкілетті органдары және кеме иелері шығарған әзірлеуші зауытттардың нұсқауларына және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
палубалық және машиналық бөлшектер, кеме қосалқы тетіктері және қондырғылары бойынша кеме жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді;
кеме жұмыстарын жүргізу кестесін құрайды және экипаж мүшелерінің міндеттерін бөліп береді;
өз меңгеруі бойынша техникалық күтім және қозғалтқышты, қосалқы тетіктерді, құралдарды, жүйелерді және құрылғыларды жөндеу бойынша тіркелім және басқа техникалық құжаттарды жүргізеді және сақтайды;
азық-түлік пен материалдарды есепке алады және есептілік жүргізеді;
экипаждың тамақтану мәзірін бекітеді;
экипаж мүшелерінің медициналық тексеруден өтуін, олардың кемеде орналасуын және камбуздағы, машиналық бөлімшеде, тұрғын және қызметтік ғимараттардағы тәртіпті қамтамасыз етеді;
вахталық (машиналық) журналын толтырумен бірге Кемелердегі қызмет жарғысымен немесе жалға алушымен (кеме иелерімен) белгіленген вахтаны (кемені тікелей басқару) атқарады;
вахтаны атқару уақытында вахтада бірге болған экипаж мүшелерінің еңбек тәртібінің сақталуын, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, кеме жүйесін, құрал және құрылғыны қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етеді;
кеме командасының еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі бойынша білімдерін тексереді және оқытуды қамтамасыз етеді;
"борттағы адам", "шлюпкалық", "жалпы кемелік" дабылы бойынша әрекеттерді орындауды тексереді;
сынақ кезінде күш беретін кеме қондырғыларын, құралдарын және құрылғыларын сынауды кеменің қысқы (күрделі) жөндеуден немесе ұзақ тұрақтан кейінгі қозғалғыш және арқанға байлап қою жүргізеді;
кемені жанармаймен және жанар-жағармай материалдарымен, машиналық құрал-сайман және қосалқы бөлшекпен жабдықтауды ұйымдастырады;
кемені жөндеуге (тұраққа) қою кезінде машиналық бөлшек бойынша көлемдерді анықтайды;
еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және вахталық қызмет экипажының мүшелерінің экологиясы бойынша нормативтік құқықтық актілер (құжаттар) талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
жүзу кезеңінде палубалық құрылғы және жүктердің тиісті бекітілуін қамтамасыз етеді және қамтамасыз ету, су өткізбейтін корпус үшін қадағалауды ұйымдастыру және жүргізу, кемені мұз басу жағдайында жүзуге дайындау бойынша жұмыстарды басқарады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и двигательных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом первого помощника капитана 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом первого помощника капитана 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Параграф 2. Первый помощник командира
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание своего заведования в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами, издаваемые уполномоченным органом в сфере внутреннего водного транспорта и судовладельцем;
организует и проводит судовые работы по палубной и машинной частям, судовым вспомогательным механизмам и устройствам;
руководит работами по установке и сборке рабочих устройств (черпаковой цепи, плаврефулера) земкаравана;
следит за правильностью учалки каравана при буксировках;
разрабатывает и представляет на утверждение командиру технологический режим работы земснаряда и систематически проверяет его;
следит за исправностью измерительных приборов, контролирующих технологический режим работы земснаряда;
составляет графики проведения судовых работ и распределяет обязанности членов экипажа по их выполнению;
ведет и хранит регистровую и другую техническую документацию по своему заведованию, по техническим уходам и ремонту двигателей, вспомогательных механизмов, оборудования, систем и устройств;
ведет учет и расходование продуктов питания и материалов, отчетность;
утверждает меню питания экипажа;
обеспечивает прохождение членами экипажа медицинских осмотров, размещение их на судне и порядок на камбузе, в машинном отделении, жилых и служебных помещениях;
несет установленную уставом службы на судах или нанимателем (судовладельцем) вахту (непосредственное управление судном) с заполнением вахтенного (машинного) журнала;
обеспечивает во время несения вахты соблюдение трудовой дисциплины членами экипажа, находящимися совместно на вахте, выполнение требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности, безопасной эксплуатации судовых систем, оборудования и устройств;
обеспечивает обучение и проверку знаний судовой команды по охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности;
проверяет выполнение действий по тревогам "человек за бортом", "шлюпочная", "общесудовая";
проводит испытание силовых судовых установок, систем, оборудования и устройств во время ходовых и швартовных испытаний судна после зимнего (капитального) ремонта или длительного отстоя;
организует снабжение судна топливом и горюче-смазочными материалами, машинным инвентарем и запчастями;
при постановке судна на ремонт (отстой) уточняет объемы ремонта по машинной части;
обеспечивает соблюдение требований нормативных правовых актов (документов) по безопасности и охране труда, пожарной безопасности, электробезопасности и экологии членами экипажа вахтенной службы;
в период плавания обеспечивает надлежащее крепление палубных устройств и грузов, организует и ведет наблюдение за водонепроницаемостью корпуса, руководит работами по подготовке судна к плаванию в условиях обледенения;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
кеме, күш беретін кеме және қозғалатын қондырғылар, қосалқы жабдықтардың, жүйелер және құрылғылардың, құралдардың радионавигация және электрмен жабдықтау жүйелерінің конструктивті, техникалық және пайдалану деректерін;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері капитанының бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері капитанының бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
2-параграф. Командирдің бірінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануды және өзінің меңгеруі бойынша ұстауды техникалық пайдалану ережесіне, ішкі су жолдары саласындағы уәкілетті органдары және кеме иелері шығарған әзірлеуші зауытттардың нұсқауларына және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
палубалық және машиналық бөлшектер, кеме қосалқы тетіктері және қондырғылары бойынша кеме жұмыстарын ұйымдастырады және жүргізеді;
жер керуенінің жұмыс құрылғысын (асауыш шынжырлар, жүзу рефулері) орнату және құрастыру бойынша жұмыстарды басқарады;
тіркеп сүйреу кезінде керуен арқандап байлауының дұрыстығын қадағалайды;
командирге жер снарядының технологиялық жұмыс режимін әзірлейді және бекітуге ұсынады және оны жүйелік тексереді;
жер снарядының технологиялық жұмыс режимін бақылайтын өлшеу құралдарының жарамдылығын қадағалайды;
кемелік жұмыс жүргізу кестесін құрастырады және орындалуы бойынша экипаж мүшелерінің міндеттерін бөледі;
өз меңгеруі бойынша техникалық күтім және қозғалтқышты, қосалқы тетіктерді, құралдарды, жүйелерді және құрылғыларды жөндеу бойынша тіркелім және басқа техникалық құжаттарды жүргізеді және сақтайды;
азық-түлік пен материалдарды есепке алады және есептілік жүргізеді;
экипаждың тамақтану мәзірін бекітеді;
экипаж мүшелерінің медициналық тексеруден өтуін, олардың кемеде орналасуын және камбуздағы, машиналық бөлімшеде, тұрғын және қызметтік ғимараттардағы тәртіпті қамтамасыз етеді;
вахталық (машиналық) журналын толтырумен бірге Кемелердегі қызмет жарғысымен немесе жалға алушымен (кеме иелерімен) белгіленген вахтаны (кемені тікелей басқару) атқарады;
вахтаны атқару уақытында вахтада бірге болған экипаж мүшелерінің еңбек тәртібінің сақталуын, еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі, кеме жүйесін, құрал және құрылғыны қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етеді;
кеме командасын еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі бойынша оқытуды қамтамасыз етеді және білімдерін тексереді;
"борттағы адам", "шлюпкалық", "жалпы кемелік" дабылы бойынша әрекеттерді орындауды тексереді;
күш беретін кеме қондырғыларын, құралдарын және құрылғыларын сынауды кеменің қысқы (күрделі) жөндеуден немесе ұзақ тұрақтан кейінгі қозғалғыш және арқанға байлап қою сынақ кезінде жүргізеді;
кемені жанармаймен және жанар-жағармай материалдарымен, машиналық құрал-сайман және қосалқы бөлшекпен жабдықтауды ұйымдастырады;
кемені жөндеуге (тұраққа) қою кезінде машиналық бөлшек бойынша көлемдерді анықтайды;
еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, электр қауіпсіздігі және вахталық қызмет экипажының мүшелерінің экологиясы бойынша нормативтік құқықтық актілер (құжаттар) талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді;
жүзу кезеңінде палубалық құрылғы және жүктердің тиісті бекітілуін бақылау және қамтамасыз ету, су өткізбейтін корпус үшін қадағалауды ұйымдастыру және жүргізу, кемені мұз басу жағдайында жүзуге дайындау бойынша жұмыстарды басқарады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
Правила планирования и проведения путевых работ по обеспечению безопасности судоходства на внутренних водных путях;
Требования к минимальному составу экипажей судов;
руководящие, методические документы и материалы по безопасной эксплуатации земснаряда, ведению изыскательских и путевых работ;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
порядок проведения промерных, тральных и углубительных работ;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
инструкцию по производству землечерпательных работ;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации :
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом первого помощника командира 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом первого помощника командира 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Параграф 3. Первый помощник механика
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание судовой техники в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами;
устраняет лично или с привлечением выделенных ему специалистов отказы судовой техники;
руководит работами выделенных ему специалистов, обеспечивает выполнение правил и инструкций по безопасности труда и пожарной безопасности;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости, контролирует полноту объема и качество технического обслуживания и ремонта судовой техники, выполняемых береговыми службами;
при выполнении технических обслуживаний членам экипажа лично руководит подъемом тяжеловесных механизмов в машинном отделении;
присутствует при проворачивании и пробных пусках двигателей после выполнения технических обслуживаний и ремонта;
осматривает и проверяет исправность оборудования грузовых помещений перед погрузкой совместно со вторым помощником капитана;
проверяет наличие материально-технического снабжения и составляет заявки на него, обеспечивает его получение и хранение, ведет его учет;
принимает меры по предупреждению попадания нефтепродуктов за борт при приеме топлива, масла;
ведет установленную техническую документацию;
обеспечивает подготовку к рейсу и о готовности заведования в назначенное время докладывает механику;
совместно с командным составом периодически проводит судовые тревоги и обучение экипажа действиям в экстремальных ситуациях;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и движительных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания; звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
2. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом первого помощника механика 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом первого помощника механика 1, 2, 3, 4 групп судов и стаж плавания в командных должностях не менее 12 месяцев.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
Ішкі су жолдарында кеме қатынасы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жол жұмыстарын жоспарлау және жүргізу қағидаларын;
Кемелер экипаждарының ең аз құрамына қойылатын талаптарын;
басқарушылық, әдістемелік және нормативтік құжаттарды және балшық сорғыш кемені қауіпсіз пайдалану бойынша материалдарды, іздеу және жол жұмыстарын жүргізуді;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
өлшеу, трал және тереңдете қазу жұмыстарын жүргізу тәртібін;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидатын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
жер қазу жұмыстарын өндіру бойынша нұсқаулық;
ішкі еңбек тәртібінің ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері командирдің бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері командирдің бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
3-параграф. Механиктің бірінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануды және өзінің меңгеруі бойынша ұстауды техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауытттардың нұсқауларына және өзге де нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
кеме техникасының істен шығуын жеке немесе өзіне бөлінген мамандарды тарта отырып жөндейді;
өзіне бөлінген мамандармен жұмыстарды басқарады, еңбек және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды орындауды қамтамасыз етеді;
техникалық қызмет көрсету күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, жағалау қызметімен атқарылатын кеме техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мөлшері мен сапасының толықтығын бақылайды;
экипаж мүшелері атқарған техникалық қызмет көрсету кезінде машиналық бөлімдегі ауыр салмақты тетікті көтеруді жеке басқарады;
техникалық қызмет көрсету және жөндеуді орындағаннан кейін қозғалтқышты бұрау және тексерілетін қосу кезінде қатысады;
тиеуден бұрын капиаттаның екінші көмекшісімен бірге жүк орналастыру құралының түзулігін тексеріп қарайды;
материалдық-техникалық жабдықтың бар-жоғын тексереді және оған тапсырыс береді, алу және сақтауды қамтамасыз етеді, оларды есепке алуды жүргізеді;
жанармай, май қабылдау кезінде бортқа мұнай өнімінің кіруін ескерту бойынша шаралар қолданады;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
сапарға дайындықты қамтамасыз етеді және белгіленген уақытта меңгерушіліктің дайындығы туралы механикке баяндайды;
командалық құраммен бірге мерзімді кеме дабылдарын жүргізеді және экипажды төтенше жағдайдағы әрекеттер оқуларын жүргізеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
кеме, күш беретін кеме және қозғалатын қондырғылар, қосалқы жабдықтардың, жүйелер және құрылғылардың, құралдардың радионавигация және электрмен жабдықтау жүйелерінің конструктивті, техникалық және пайдалану деректерін;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидатын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтер;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері механиктің бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, 1,2,3,4 топтар кемелері механиктің бірінші көмекшісі дипломы немесе командалық лауазымда 12 айдан кем емес жүзу өтілі.

Параграф 4. Второй помощник капитана (второй штурман)
1. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку грузовых помещений и совместно с первым помощником механика проверяет готовность грузовых устройств к приему грузов, правильное использование грузоподъемных устройств;
следит за соблюдением правил безопасности и охраны труда членами экипажа при грузовых операциях на судне;
обеспечивает выполнение санитарных правил и правил пожарной безопасности при погрузке, размещении, перевозке и выгрузке грузов;
следит за правильным открытием и закрытием грузовых помещений, не допускает, чтобы при закрытии в них оставались люди;
присутствует при опломбировании грузовых помещений и проверяет сохранность пломб;
следит за состоянием груза и поддержанием температурного режима и режима вентиляции в грузовых помещениях в процессе погрузки, перевозки и выгрузки;
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание палубных механизмов, закрепленных за ним расписанием по заведованию, в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами, издаваемыми судовладельцем;
устраняет лично или с привлечением выделенных ему специалистов отказы судовой техники своего заведования;
руководит подчиненными специалистами, обеспечивает выполнение ими правил и инструкций по безопасности и охране труда и пожарной безопасности;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости, обеспечивает полноту объема и качество технического обслуживания и ремонта судовой техники своего заведования, выполняемые береговыми и судовыми специалистами;
ведет установленную техническую документацию по своему заведованию;
обеспечивает установку и действие рабочих и контрольных створов прорези;
ведет в произвольной форме путевой журнал, грузовую книгу и другое делопроизводство по перевозке грузов, составляет и представляет командиру на подпись грузовой отчет;
оформляет, в установленном порядке, случаи недостачи, утраты или повреждения груза;
докладывает первому помощнику командира о готовности своего заведования к рейсу;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.

4-параграф. Капитанның екінші көмекшісі (екінші штурман)
1. Лауазымдық міндеттері:
жүк қоймалары дайындығын қамтамасыз етеді және механиктің бірінші көмекшісімен бірге жүкті қабылдауға жүк құрылғыларының дайындығын, жүк көтергішті дұрыс пайдалануды тексеруді қамтамасыз етеді;
экипаж мүшелерінің кемедегі жүкті тиеу операциясы кезіндегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтауды қадағалайды;
жүкті тиеу, орналастыру, тасымалдау және түсіру кезіндегі санитарлық ережені және өрт қауіпсіздігінің орындалуын қамтамасыз етеді;
жүкті орналастыруда ашылып және жабылудың дұрыстығын қадағалайды, жабылған кезде адамдардың ішінде қалуына жол бермейді;
жүкті орналастыруда пломбалау кезінде қатысады және пломбаның сақталуын тексереді;
тиеу, тасымалдау және түсіру процесінде жүк үй-жайларындағы жүктің жағдайын және температуралық режимін және ауаны жаңартуды ұстауды қадағалайды;
техникалық пайдалануды және өзінің меңгеруі бойынша кестеге тіркелген палубалық тетікті ұстауды қамтамасыз етеді, техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттың нұсқауларына және өзге де нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
өзінің меңгеруі бойынша кеме техникасының істен шығуын жеке немесе өзіне бөлінген мамандарды тарта отырып жөндейді;
бағынысты мамандармен басқарады, олармен еңбек және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды орындауды қамтамасыз етеді;
техникалық қызмет көрсету күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, жағалау қызметімен және кеме қатынасы мамандарымен атқарылатын кеме техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мөлшері мен сапасының толықтығын қамтамасыз етеді;
өзінің меңгеруі бойынша белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
жұмыс және бақылау ойықтардың жармасын орнатуды және қолданысты қамтамасыз етеді;
жүкті тасымалдау бойынша еркін нысанда жол журналын, жүк кітапшасын және іс қағаздарын жүргізеді, жүк есебін құрастырады және командирге қол қоюға ұсынады;
жүктің жетіспеушілік, жоғалуы немесе зиян келуі жағдайында белгіленген тәртіппен ресімдейді;
өз мекемесінің сапарға дайындығы туралы командирдың бірінші көмекшісіне баяндайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.

3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом второго помощника капитана 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом второго помощника капитана 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 5. Второй помощник командира
1. Должностные обязанности:
обеспечивает подготовку грузовых помещений и совместно с первым помощником механика проверяет готовность грузовых устройств к приему грузов, правильное использование грузоподъемных устройств;
следит за соблюдением правил безопасности и охране труда членами экипажа при грузовых операциях на судне;
обеспечивает выполнение санитарных правил и правил пожарной безопасности при погрузке, размещении, перевозке и выгрузке грузов;
следит за правильным открытием и закрытием грузовых помещений, не допускает, чтобы при закрытии в них оставались люди;
присутствует при опломбировании грузовых помещений и проверяет сохранность пломб;
следит за состоянием груза и поддержанием температурного режима и режима вентиляции в грузовых помещениях в процессе погрузки, перевозки и выгрузки;
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание палубных механизмов, закрепленных за ним расписанием по заведованию, в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами, издаваемыми судовладельцем;
устраняет лично или с привлечением выделенных ему специалистов отказы судовой техники своего заведования;
руководит работами выделенных ему специалистов, обеспечивает выполнение ими правил и инструкций по безопасности и охране труда и пожарной безопасности;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости;
обеспечивает полноту объема и качество технического обслуживания и ремонта судовой техники своего заведования, выполняемые береговыми и судовыми специалистами;
ведет установленную техническую документацию по своему заведованию;
обеспечивает установку и действие рабочих и контрольных створов прорези;
ведет в произвольной форме путевой журнал, грузовую книгу и другое делопроизводство по перевозке грузов, составляет и представляет командиру на подпись грузовой отчет;
оформляет в установленном порядке случаи недостачи, утраты или повреждения груза;
докладывает первому помощнику командира о готовности своего заведования к рейсу;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері капитанының екінші көмекшісі дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері капитанының екінші көмекшісі дипломы.
5-параграф. Командирдің екінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
жүк қоймалардың дайындығын қамтамасыз етеді және механиктің бірінші көмекшісімен бірге жүкті қабылдауға жүк құрылғыларының дайындығын, жүк көтергіш құрылғыларын дұрыс пайдалануды тексеруді қамтамасыз етеді;
экипаж мүшелерінің кемедегі жүкті тиеу операциясы кезіндегі еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтауды қадағалайды;
жүкті тиеу, орналастыру, тасымалдау және түсіру кезіндегі санитарлық ережені және өрт қауіпсіздігінің ережелерін орындалуын қамтамасыз етеді;
жүкті орналастыруда ашылып және жабылудың дұрыстығын қадағалайды, жабылған кезде адамдардың ішінде қалуына жол бермейді;
жүкті үй-жайларын пломбалау кезінде қатысады және пломбаның сақталуын тексереді;
тиеу, тасымалдау және түсіру процесінде жүк үй-жайларындағы жүктің жағдайын және температуралық режимін және ауаны жаңартуды ұстауды қадағалайды;
техникалық пайдалануды және өзінің меңгеруі бойынша кестеге тіркелген палубалық тетікті ұстауды қамтамасыз етеді, техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттардың нұсқауларына және кеме иесі шығаратын басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
өз меңгеруіндегі кеме техникасының істен шығуын өзі немесе өзіне бөлінген мамандарды тарта отырып жояды;
өзіне бөлінген мамандармен жұмыстарды басқарады, еңбек және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды орындауын қамтамасыз етеді;
техникалық қызмет көрсетудің күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, жағалау қызметімен және кеме қатынасы мамандарымен атқарылатын кеме техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мөлшері мен сапасының толықтығын қамтамасыз етеді;
өзінің меңгеруіндегі белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
жұмыс және бақылау ойықтардың жармасын орнатуын және жұмыс жасауын қамтамасыз етеді;
жүкті тасымалдау бойынша еркін нысанда жол журналын, жүк кітапшасын және іс қағаздарын жүргізеді, жүк есебін құрастырады және командирге қол қоюға ұсынады;
жүктің жетіспеушілік, жоғалуы немесе зиян келу жағдайында белгіленген тәртіппен ресімдейді;
өз мекемесінің рейске дайындығы туралы командирдің бірінші көмекшісіне баяндайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом второго помощника командира 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом второго помощника командира 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 6. Второй помощник механика
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание судовой техники в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами;
устраняет лично или с привлечением выделенных ему специалистов отказы судовой техники;
руководит работами выделенных ему специалистов, обеспечивает выполнение ими правил и инструкций по безопасности труда и пожарной безопасности;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости, контролирует полноту объема и качество технического обслуживания и ремонта судовой техники, выполняемых береговыми и судовыми специалистами;
составляет заявки на материально-техническое снабжение, обеспечивает его получение и хранение, ведет его учет;
ведет установленную техническую документацию;
обеспечивает подготовку к рейсу и о готовности заведования в назначенное время докладывать механику;
проводит, совместно с командным составом, периодически судовые тревоги и обучение экипажа действиям в экстремальных ситуациях;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері командирдің екінші көмекшісі дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері командирдің екінші көмекшісі дипломы.
6-параграф. Механиктің екінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануды және кеме техникасын күтіп ұстауды техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттардың нұсқауларына және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
кеме техникасы істен шыққан кезде өзі немесе оған бөлінген мамандарды тарту арқылы ақаулықтарды жояды;
өзіне бөлінген мамандармен жұмыстарды басқарады, еңбек және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелер мен нұсқаулықтарды орындауды қамтамасыз етеді;
техникалық қызмет көрсетудің күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, жағалау қызметімен және кеме қатынасы мамандарымен атқарылатын кеме техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мөлшері мен сапасының толықтығын бақылайды;
материалдық-техникалық жарақтандыруға өтінім береді, алу және сақтауды қамтамасыз етеді, оларды есепке алуды жүргізеді;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
рейске дайындықты қамтамасыз етеді және белгіленген уақытта меңгерушіліктің дайындығы туралы механикке баяндайды;
командалық құраммен бірге мерзімді кеме дабылдарын жүргізеді және экипажды төтенше жағдайдағы әрекеттер оқулар жүргізеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау бойынша талаптарды, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
Правила выдачи и ведения судовых документов для судов, осуществляющих судоходство по внутренним водным путям;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и движительных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом второго помощника механика 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом второго помощника механика 1, 2, 3, 4 групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 7. Третий помощник капитана (третий штурман)
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание приборов, инструментов и принадлежностей своего заведования в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов - изготовителей и иной нормативно - технической документацией;
ведет и хранит техническую документацию, касающуюся приборов, инструментов и принадлежностей своего заведования;
заказывает, получает, ведет учет и хранит приборы, инструменты и принадлежности своего заведования, техническую литературу, карты и пособия для плавания, корректурные материалы, своевременно ведет корректуру карт и пособий;
ведет хронометрический журнал, ежесуточно определяет (выводит) поправку хронометра и сверяет показания судовых часов;
проводит занятия и тренировки с палубной командой по сигналопроизводству зрительными средствами связи, устройству и использованию приборов и инструментов своего заведования;
оформляет приходы и отходы судна;
получает и заверяет в установленном порядке судовые, машинные и другие журналы, хранит на них реестр;
получает бланки журналов и другие бланки, канцелярские принадлежности, приказы, инструкции и т.п.;
обеспечивает подготовку к рейсу своего заведования и докладывает о его готовности в назначенное время первому помощнику капитана;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
Ішкi су жолдарымен кеме қатынасын жүзеге асыратын кемелер үшін кеме құжаттарын беру және жүргізу қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
кеме, күш беретін кеме және қозғалатын қондырғылар, қосалқы жабдықтардың, жүйелер және құрылғылардың, құралдардың радионавигация және электрмен жабдықтау жүйелерінің конструктивті, техникалық және пайдалану деректерін;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері механиктің екінші көмекшісі дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз 1,2,3,4 топтар кемелері механиктің екінші көмекшісі дипломы.
7-параграф. Капитанның үшінші көмекшісі (үшінші штурман)
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануда және өз меңгеруі бойынша құрал-саймандар мен керек-жарақтарды ұстауда техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттардың нұсқауларына және өзге де нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарға қатысты техникалық құжаттамаларды жүргізеді және сақтайды;
өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарға, техникалық кітаптарға, карталар мен жүзуге арналған құралдарға, түзету материалдарына тапсырыс береді, қабылдап алады, есепке алады және сақтайды, уақтылы карталар мен құралдарға түзету жүргізеді;
хронометриялық журнал жүргізеді, тәулік сайын хронометрдің түзетуін анықтайды (шығарады) және кеме сағатының көрсеткіштерін салыстырады;
палубалық командамен бірге байлресімдейдіаныс, қондырғы және өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарды көру құралымен пайдалану бойынша оқулар және жаттығулар өткізеді;
кеменің кірісі мен қалдығын ресімдейді;
белгіленген тәртіппен кеме, машиналық және басқа журналдарды қабылдайды және растайды, олардағы тізілімді сақтайды;
журнал және басқа бланкілерді, кеңсе қажеттілігін, бұйрықтар, нұсқаулықтарды және т.б. алады;
өзінің меңгеруі бойынша сапарға дайындықты қамтамасыз етеді және дайындық туралы белгіленген уақытта капитанның бірінші көмекшісіне баяндайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 8. Третий помощник командира
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание приборов, инструментов и принадлежностей своего заведования в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов - изготовителей и иной нормативно-технической документацией;
ведет и хранит техническую документацию, касающуюся приборов, инструментов и принадлежностей своего заведования;
заказывает, получает, ведет учет и хранит приборы, инструменты и принадлежности своего заведования, техническую литературу, карты и пособия для плавания, корректурные материалы, своевременно ведет корректуру карт и пособий;
ведет хронометрический журнал, ежесуточно определяет (выводит) поправку хронометра и сверяет показания судовых часов;
проводит занятия и тренировки с палубной командой по сигналопроизводству зрительными средствами связи, устройству и использованию приборов и инструментов своего заведования;
оформляет приходы и отходы судна;
получает и заверяет в установленном порядке судовые, машинные и другие журналы, хранит на них реестр;
получает бланки журналов и другие бланки, канцелярские принадлежности, приказы, инструкции;
обеспечивает подготовку к рейсу своего заведования и докладывает о его готовности в назначенное время первому помощнику капитана;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кемелердің кез келген тобының командалық дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кемелердің кез келген тобының командалық дипломы.
8-параграф. Командирдың үшінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
техникалық пайдалануда және өз меңгерушілігі бойынша құрал-саймандар мен керек-жарақтарды ұстауда техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттардың нұсқауларына және өзге де нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарға қатысты техникалық құжаттамаларды жүргізеді және сақтайды;
өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарға, техникалық әдебиетке, карталар мен жүзуге арналған құралдарға, түзету материалдарына тапсырыс береді, қабылдап алады, есепке алады және сақтайды, уақтылы карталар мен құралдарға түзету жүргізеді;
хронометриялық журнал жүргізеді, тәулік сайын хронометр түзетуін анықтайды (шығарады) және кеме сағатының көрсеткіштерін салыстырады;
палубалық командамен бірге байланыс, қондырғы және өз меңгеруіндегі құрал-саймандар мен керек-жарақтарды көру құралымен пайдалану бойынша оқулар және жаттығулар өткізеді;
кеменің кірісі мен қалдығын ресімдейді;
белгіленген тәртіппен кеме, машиналық және басқа журналдарды қабылдайды және растайды, олардың тізілімін сақтайды;
журнал бланкілерін және басқа бланкілерді, кеңсе қажеттілігін, бұйрықтар, нұсқаулықтарды және т.б. алады;
өзінің меңгеруі бойынша рейске дайындықты қамтамасыз етеді және дайындық туралы белгіленген уақытта капитанның бірінші көмекшісіне баяндайды;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания;
звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.
3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 9. Третий помощник механика
1. Должностные обязанности:
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание судовой техники в соответствии с правилами и инструкциями, руководит работами выделенных ему специалистов, обеспечивая безопасную организацию работ, выполнение правил по технике безопасности и пожарной безопасности;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости, обеспечивает полноту и качество ремонта судовой техники;
составляет заявки на материально-техническое снабжение, обеспечивает его получение, хранение и учет;
проводит совместно с командным составом судовые тревоги и обучение экипажа действиям в экстремальных ситуациях;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
общую лоцию водных путей, специальную лоцию разрабатываемого участка;
конструктивные, технические и эксплуатационные данные судна, судовых силовых и движительных установок, вспомогательного оборудования, систем и устройств, средств радионавигации и электрообеспечения;
принцип действия и устройство двигателя внутреннего сгорания; звуковую и световую сигнализацию;
элементарные сведения об электротехнике и оптике;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
основы ведения технической документации.

2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, құрылысы, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген жердің арнайы лоциясын;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесі;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу ережесін.
3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кез келген кеме тобының командалық лауазымының дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кез келген кеме тобының командалық лауазымының дипломы.
9-параграф. Механиктің үшінші көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
кеме техникасын қағидаларға және нұсқаулықтарға сәйкес техникалық пайдалануын қамтамасыз етеді, оған бөлінген мамандарды басқарады, олардың жұмысын қауіпсіз ұйымдастыруды, қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелерді орындауды қамтамасыз етеді;
техникалық қызмет көрсетудің күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, кеме техникасының жөндеу толықтығы мен сапасын қамтамасыз етеді;
материалдық-техникалық жарақтандыруға өтінім береді, оларды алуды, сақтауды және есепке алуды қамтамасыз етеді;
командалық құраммен бірге кемелік дабылдарды және экипажды экстремалды жағдайлардығы әрекеттерге үретуді өткізеді;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібінің ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, орнату, белгілеу қағидаттарын, оларды қою қағидаттарын;
су жолдарының жалпы лоциясын, өңделген учаскесінің арнайы лоциясын;
кеме, күш беретін кеме және қозғалатын қондырғылар, қосалқы жабдықтардың, жүйелер және құрылғылардың, құралдардың радионавигация және электрмен жабдықтау жүйелерінің конструктивті, техникалық және пайдалану деректерін;
қозғалтқыштың ішкі жану құрылғысын және жұмыс істеу қағидаттарын;
дыбыс және жарық бергіштерін;
электр техникасы және оптика туралы қарапайым мәліметтерді;
ішкі еңбек тәртібінің ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.

3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование, диплом командной должности любых групп судов без предъявления требований к стажу плавания.
Параграф 10. Помощник механика по электрооборудованию
1. Должностные обязанности:
самостоятельно выводит из действия отдельные элементы судовой техники своего заведования, если это не угрожает безопасности и не нарушает его нормальную эксплуатацию;
обеспечивает техническую эксплуатацию и содержание судовой техники в соответствии с правилами технической эксплуатации, инструкциями заводов-изготовителей и другими нормативно-техническими документами;
устраняет лично или с привлечением специалистов отказы судовой техники;
обеспечивает надлежащее несение вахт, выполнение работ, соблюдение трудовой дисциплины подчиненными ему членами экипажа и выполнение ими правил и инструкций по безопасности труда и пожарной безопасности;
проводит инструктаж по технике безопасности с лицами судового экипажа, связанными с использованием электрооборудования;
составляет календарные графики технического обслуживания и ремонтные ведомости, контролирует полноту объема и качество технического обслуживания и ремонта, выполняемые береговыми и судовыми специалистами;
составляет заявки на материально-техническое снабжение, обеспечивает получение и хранение запасных частей, приспособлений и материально-технического снабжения, ведет их учет;
ведет установленную техническую документацию;
обеспечивает контроль за работой электрооборудования судов, входящих в состав земкаравана;
докладывает вахтенному механику, принимая соответствующие меры, при угрозе выхода из строя судового электрооборудования немедленно;
обеспечивает подготовку к рейсу, о готовности заведования в назначенное время докладывает механику;
производит записи в вахтенный журнал по работе электрооборудования;
в межнавигационный период во время ремонтных работ принимает непосредственное участие в ремонте судна, судовой техники, электрооборудования;
соблюдает трудовую и производственную дисциплину, правила внутреннего трудового распорядка, требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Должен знать:
Трудовой Кодекс Республики Казахстан;
Закон о внутреннем водном транспорте;
Устав службы на судах;
Правила плавания по внутренним водным путям;
Правила технической эксплуатации судов внутреннего водного плавания;
принципы эксплуатации, устройство, назначение, правила расстановки знаков навигационной обстановки;
электрическую часть средств автоматизации плавкрана;
приводную электросвязь и сигнализацию, автономные источники питания и пускорегулирующей аппаратуры электрооборудования;
нормативные эксплуатационно-технические показатели работы энергетической установки;
инструкцию по технологии ремонта, монтажа, технической эксплуатации и безопасного обслуживания судового электрооборудования;
правила внутреннего трудового распорядка;
требования по безопасности и охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности;
основы ведения технической документации.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары кәсіби (техникалық) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кез келген кеме тобының командалық лауазымының дипломы.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім, жүзу өтіліне қойылатын талаптарды ұсынусыз кез келген кеме тобының командалық лауазымының дипломы.
10-параграф . Механиктің электр жабдықтау жөніндегі көмекшісі
1. Лауазымдық міндеттері:
қауіпсіз болған жағдайда және оны дұрыс пайдалану бұзылмаған жағдайында өз мекемесінің кеме техникасының бөлек элементтерін өз қарауы бойынша әрекеттен шығарады;
техникалық пайдалануды және кемені күтіп ұстауды техникалық пайдалану ережесіне, әзірлеуші зауыттардың нұсқауларына және өзге де нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді;
кеме техникасының істен шығуын өзі немесе оған бөлінген мамандарды жұмысқа тарта отырып ақаулықтарды жояды;
вахталардағы жұмыстарды тиісті атқаруды, оған бағынышты экипаж мүшелерінің еңбек тәртібін сақтауды, еңбек қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі ережелері мен нұсқаулықтарын орындауды қамтамасыз етеді;
электр жабдығын қолдануға байланысты кеме экипажының адамдарымен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау жүргізеді;
техникалық қызмет көрсету күнтізбелік кестесін және жөндеу тізімдемесін құрастырады, жағалау қызметімен және кеме қатынасы мамандарымен атқарылатын кеме техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу мөлшері мен сапасының толықтығын бақылайды;
материалдық-техникалық жарақтандыруға тапсырыс береді, алу және сақтауды қамтамасыз етеді, оларды есепке алуды жүргізеді;
белгіленген техникалық құжаттаманы жүргізеді;
жер керуені құрамына жататын кеменің электр жабдығының жұмысына бақылауды қамтамасыз етеді;
кеме электр жабдығының істен шығу қатері кезінде тиісті шаралар қолданып кезекші механикке дереу баяндайды;
кезекші басшысының шақыруы бойынша машиналық бөлімшеге немесе басқа көрсетілген жерге дереу келеді;
өзінің меңгеруі бойынша рейске дайындықты қамтамасыз етеді және дайындық туралы белгіленген уақытта механикке баяндайды;
электр жабдығының жұмысы бойынша вахта журналына жазбалар жасайды;
навигацияаралық кезеңдегі жөндеу жұмыстары уақытында кемені, кеме техникасын, электр жабдығын жөндеуге тікелей қатысады;
еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі ережесін, қауіпсіздік және еңбекті қорғау жөніндегі, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
2. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі;
Iшкi су көлiгi туралы заңы;
Кемелердегі қызмет жарғысын;
Ішкі су жолдарымен жүзу қағидаларын;
Ішкі суда жүзетін кемелерді техникалық пайдалану қағидаларын;
навигациялық ахуал белгілерді пайдалану, міндетін, оларды қою қағидаттарын;
қалқымалы кранның автоматтандыру құралдарының электр бөлігін;
жетекті электр байланыс және сигнал беру, автономды қуат көзі мен жүргізу-реттеу аппаратураларын;
энергетикалық қондырғы жұмыстарының нормативті пайдалану-техникалық көрсеткіштерін;
кеме электр жабдығын жөндеу, құрастыру технологиясы, техникалық пайдалану және қауіпсіз қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулығын;
ішкі еңбек тәртібінің ережесін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік бойынша талаптарын;
техникалық құжаттаманы жүргізу негізін.

3. Требования к квалификации:
Специалист высшего уровня квалификации:
высшее профессиональное (техническое) образование по соответствующей специальности без предъявления к стажу работы.
Специалист среднего уровня квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности без предъявления к стажу работы.

3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
тиісті мамандық бойынша жоғары кәсіби (техникалық) білім жұмыс өтіліне талап қоюсыз.
Біліктілігі орташа деңгейлі маман:
тиісті мамандық бойынша техникалық және кәсіби (орташа арнайы, орташа кәсіби) білім жұмыс өтіліне талап қоюсыз.