Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2017 года № 15564.
В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Базылбеков А.Х.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Базылбеков А.Х.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 июля 2017 года № 505
Правила
внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы

Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 тамызда № 15564 болып тіркелді.
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (А.Х. Базылбеков):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (А.Х. Базылбеков ) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 26 шілдедегі
№ 505 бұйрығымен
бекітілген
Қылмыстық-атқару жүйесi тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы (далее - Правила) определяют внутренний распорядок в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в целях обеспечения в них режима содержания подозреваемых и обвиняемых.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок:
1) приема и размещения подозреваемых и обвиняемых по камерам;
2) проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, а также досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых;
3) изъятия у подозреваемых и обвиняемых предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
4) материально-бытового обеспечения подозреваемых и обвиняемых;
5) приобретения подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров;
6) приема и передачи подозреваемым и обвиняемым посылок, передач;
7) получения и отправления подозреваемыми и обвиняемыми писем, денежных переводов;
8) направления подозреваемыми и обвиняемыми предложений, заявлений и жалоб;
9) отправления подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов;
10) привлечения обвиняемых к труду;
11) участия подозреваемых и обвиняемых в семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках;
12) проведения подписки обвиняемых на газеты и журналы;
13) медико-санитарного обеспечения подозреваемых и обвиняемых;
14) проведения ежедневных прогулок подозреваемых и обвиняемых;
15) проведения свиданий подозреваемых и обвиняемых с защитниками, родственниками и иными лицами;
16) обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых в следственных действиях и судебных заседаниях;
17) применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым;
18) личного приема подозреваемых и обвиняемых руководителем администрации места содержания под стражей и уполномоченными им лицами;
19) выдачи тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в следственном изоляторе;
20) освобождения подозреваемых и обвиняемых из-под стражи.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В каждом следственном изоляторе организуется строго регламентированный, обязательный к исполнению и соблюдению распорядок дня, утвержденный приказом начальника следственного изолятора или лицом его замещающим, с учетом особенностей работы с тем или иным составом подозреваемых, обвиняемых, времени года, местных условий и других обстоятельств. В распорядке дня предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, прогулки, работы, воспитательных мероприятий, отхода ко сну.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қылмыстық-атқару жүйесi тергеу изоляторларының iшкi тәртiптеме қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi тергеу изоляторларының ішкі тәртіптемені айқындайды.
2. Осы Қағидалар:
1) күдiктiлер мен айыпталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру;
2) күдiктiлер мен айыпталушыларды жеке тінту, дактилоскопиялау, суретке түсіру, сондай-ақ заттарын тексеруді жүргізу;
3) күдiктiлер мен айыпталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектерді және тамақ өнімдерін алып қою;
4) күдiктiлер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету;
5) күдiктiлер мен айыпталушыларды тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші кезекте қажетті заттар мен басқа да өнеркәсіптік тауарларды сатып алуы;
6) күдіктілер мен айыпталушыларға сәлем-сауқаттарды қабылдау және тапсыру;
7) күдiктiлер мен айыпталушылардың хаттарды, ақшалай аударымдарды алуы және жіберуі;
8) күдiктiлермен айыпталушылардың ұсыныстарды, өтініштері мен шағымдарынжіберу;
9) күдiктiлермен айыпталушылардың діни жораларды орындауы;
10) айыпталушыларды еңбекке тарту;
11) күдiктiлер мен айыпталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуы;
12) айыпталушыларды газеттер мен журналдарға жазылуын жүргізу;
13) күдiктiлер мен айыпталушыларды медициналық-санитариялық қамтамасыз ету;
14) күдiктiлер мен айыпталушыларға күнделікті серуендеуін жүргізу;
15) күдiктiлер мен айыпталушыларға қорғаушыларымен, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуін жүргізу;
16) күдіктілерді, айыпталушылар тергеу әрекеттеріне және сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету;
17) күдiктiлер мен айыпталушыларға көтермелеу мен жазалау шараларын қолдану;
18) күдіктілер мен айыпталушыларды қамауда ұстау орнының әкімшілік басшыларымен және оған уәкілетті адамдармен жеке қабылдау;
19) тергеу изоляторларында қайтыс болған күдіктілер мен айыпталушылардың мәйітін беру;
20) күдiктiлер мен айыпталушыларды қамаудан босату тәртібін айқындайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әрбір тергеу изоляторында тергеу изоляторы бастығының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығымен бекітілген күдіктілердің, айыпталушылардың, сол не өзге де құрамымен жұмыс істеу ерекшелігін, жыл мезгілін, жергілікті және басқа да мән-жайларды ескере отырып, қатаң регламенттелген, орындалуға және сақталуға міндетті күн тәртібі ұйымдастырылады. Күн тәртібінде сегiз сағаттық үзiліссiз ұйқы, ұйқыдан тұру, дәрет алу, тамақтану, серуендеу, жұмыс, тәрбиелiк iс-шаралар, ұйқыға жату көзделедi.

4. Обвиняемый или подозреваемый вызывается на допрос в следственном изоляторе только в рабочее время, при этом не позднее 21 часов возвращают его в камеру.
5. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах соблюдают Правила поведения подозреваемых и обвиняемых в следственных изоляторах согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В целях предупреждения и пресечения нарушений Правил поведения подозреваемыми и обвиняемыми, нарушений порядка отбывания наказания осужденными, недопущения пыток и иных противоправных действий со стороны администрации учреждений видеокамеры устанавливаются в местах определяемых комиссией, за исключением туалетов, умывальных и душевых комнат, бань и спальных помещений комнат длительных свиданий. При этом, помещения, где осуществляется наружный телесный осмотр подозреваемых, обвиняемых и осужденных, оборудуются ширмами.
В помещениях для содержания женщин операторами назначаются сотрудники женского пола.
Срок хранения видеоархива составляет не менее 60 суток.
Предоставление копий записей производится по официальному запросу вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы, органов уголовного преследования, суда, прокуратуры, а также адвокатов и представителей потерпевших в порядке, предусмотренном Уголовно-процессуальным кодексом.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 21.12.2021 № 791 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В следственном изоляторе ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в которую инспектирующие вносят свои замечания, предложения и сроки исполнения мероприятий по устранению недостатков.
Глава 2. Порядок приема и размещения подозреваемых и обвиняемых по камерам
7. Основанием для приема в следственный изолятор подозреваемого, обвиняемого являются постановление судьи об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенные в соответствии с статьей 147 УПК РК.
8. Прием подозреваемых и обвиняемых, поступивших в следственный изолятор, производится круглосуточно дежурным помощником начальника следственного изолятора (далее - дежурный помощник) или его заместителем, который:
1) проверяет наличие:
процессуальных документов, дающих основание для приема лица, доставленного в следственный изолятор;
документы, удостоверяющие личность лиц, заключенных под стражу которые хранятся в личном деле, при надобности выдаются представителю органа, ведущего уголовный процесс специальным отделом (частью) под расписку, с последующим возвратом;
свидетельство о рождении или документов, подтверждающих рождение ребенка матерью в медицинской организации, усыновления (удочерения), а при отсутствии таких документов – письменное указание лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится уголовное дело (для приема в следственный изолятор женщины с ребенком в возрасте до трех лет).

4. Күдікті немесе айыпталушы тергеу изоляторында жұмыс уақытында ғана жауап алынады, бұл ретте 21 сағаттан кешіктірмей камерасына қайтарады.
5. Тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушы адамдардың тәртібін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сақтайды.
Күдіктілер мен айыпталушылардың мінез-құлық қағидаларын бұзуының, сотталғандардың жазаны өтеу тәртібін бұзуының алдын алу және жолын кесу, азаптауларға және өзге де құқыққа қарсы әрекеттерге жол бермеу мақсатында бейнекамералар дәретханаларды, қол жуатын және себезгі бөлмелерін, моншаларды және ұзақ мерзімді кездесу бөлмелерінің жатын үй-жайларын қоспағанда, комиссия айқындайтын орындарда орнатылады. Бұл ретте күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды сыртқы дене тексеруі жүзеге асырылатын үй-жайлар шымылдықтармен жабдықталады.
Әйелдерді ұстауға арналған үй-жайларда бейнебақылау операторлары әйел жынысты қызметкерлерден тағайындалады.
Бейне мұрағатты сақтау мерзімі кемінде 60 тәулікті құрайды.
Бейнежазбалардың көшірмелерін беру қылмыстық-атқару жүйесінің жоғары тұрған органдарының, қылмыстық қудалау органдарының, соттың, прокуратураның, сондай-ақ Қылмыстық-процестік кодексте көзделген тәртіпте адвокаттардың және жәбірленушілерінің өкілдерінің ресми сұрауы бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.12.2021 № 791 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тергеу изоляторында тексеруші адамдардың ескерту және ұсыныс кiтабы жүргiзiледi, оған тексеруші адам ескертулерiн, ұсыныстарын және кемшiлiктердi жою жөніндегі iс-шараларды орындау мерзiмдерiн енгiзеді.
2-тарау. Күдiктiлер мен айыпталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру тәртібі
7. Күдікті мен айыпталушыны тергеу изоляторына қабылдау үшін ҚР ҚІЖК-нің 147-бабына сәйкес тұтқында ұстау түріндегі бұлтартпау шарасына алу туралы соттың қаулысы негіз болып табылады.
8. Тергеу изоляторына түскен күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі - кезекші көмекші) немесе оның орынбасарымен тәулік бойы жүргізіледі, ол:
1) мыналарды:
тергеу изоляторына жеткізілген адамды қабылдауға негізі бар іс жүргізу құжаттарының барын тексереді;
қамауға алынған адамдардың жеке ісінде тігілетін жеке басын куәаландыратын құжатының барын тексереді, олар қажет болған жағдайда арнайы есепке алу бөлімі қылмыстық процесті жүргізуші органға, кейіннен қайтарумен беріледі;
туу туралы куәлiк немесе баланың медициналық ұйымда туғанын растайтын құжаттары, баланы асырап алу құжаты, ал мұндай құжаттар болмаған жағдайда қылмыстық iс өндірісіне берілген анықтау жүргiзетiн адамның, тергеушiнiң, прокурордың немесе соттың жазбаша нұсқауы болуын тексереді (үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдi тергеу изоляторына қабылдау үшiн).

2) проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в личном деле;
3) совместно с дежурным врачом, проводит медицинский осмотр.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случаях, когда в следственный изолятор представляется выписка из постановления суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех рабочих дней копией постановления.
10. Подозреваемые и обвиняемые, конвоируемые транзитом, принимаются в следственный изолятор и направляются к местам назначения на основании справок по личным делам и попутных списков согласно Правилам ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденные приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 107 (зарегистрированные в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14918).
11. Подозреваемые и обвиняемые, в отношении которых срок содержания в период расследования по их уголовным делам истек и не продлен, в следственный изолятор не принимаются. Лица, в отношении которых истекли сроки содержания под стражей, после приема в следственный изолятор от планового конвоя освобождаются по постановлению начальника следственного изолятора.
12. Лица, принятые в следственный изолятор, в день их поступления, но не позднее одних суток проходят первичное медицинское освидетельствование и санитарную обработку. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в медицинскую амбулаторную карту.
13. После прохождения санитарной обработки и получения результатов медицинского освидетельствования подозреваемые, обвиняемые получают постельные принадлежности, а также одежду по сезону (при отсутствии собственной одежды).
Несовершеннолетние и лица, водворенные в помещение временной изоляции, дисциплинарный изолятор переодеваются. Принадлежащая им одежда изымается и сдается на хранение.
14. Принятые в следственный изолятор подозреваемые и обвиняемые знакомятся под роспись с информацией о правах и обязанностях, режиме содержания под стражей, дисциплинарных требованиях, подачи предложении, заявлений и жалоб.
15. На период оформления личных дел, принятые от караула (конвоя) подозреваемые и обвиняемые размещаются в камерах сборного отделения на срок не более одних суток с соблюдением требований изоляции либо на срок не более двух часов в одноместные боксы, оборудованные местами для сидения и искусственным освещением.

2) аталған адаммен сұрау жүргізеді және оның жауаптарын оның жеке ісіндегі деректермен салыстырады;
3) кезекші дәрігермен бірлесіп медициналық қарау жүргізеді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Тергеу изоляторына судьяның не соттың күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын таңдау туралы қаулысынан көшірме ұсынылған жағдайларда онда осы бұлтартпау шарасы қолданылған адамның толық айқындамалық деректері көрсетіледі. Көшірме лауазымды адамның қолымен куәландырылып, елтаңбалы мөр қойылады және үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қаулының көшірмесін ауыстыруға жатады.
10. Транзитпен айдауылданған күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторына қабылданады және 2017 жылғы 13 ақпандағы № 107 Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітілген (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 14918 нормативтік құқықтық актілері) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға есеп жүргізу қағидасына сәйкес жолшыбай тізіміне және жеке ісі бойынша анықтама негізінде белгіленген жерге жіберіледі.
11. Қылмыстық iстерi бойынша тергеу кезiндегi ұстау мерзiмi аяқталған және заңнамада ұзартылмаған күдіктілер және айыпталушылар тергеу изоляторына қабылданбайды. Күзетпен ұстау мерзiмдерi аяқталған адамдар тергеу изоляторына қабылданғаннан кейiн тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жоспарлы айдауылдан босатылады.
12. Тергеу изоляторына қабылданған адамдар келiп түскен күні, бірақ бiр тәулiктен кешіктірмей алғашқы медициналық куәландырудан және санитариялық тексеруден өтедi. Медициналық куәландырудың нәтижелері медициналық амбулаториялық картаға енгiзiледi.
13. Санитариялық тексерiстен өткеннен және медициналық куәландыру нәтижелерін алғаннан кейiн күдіктілер, айыпталушылар төсек жабдықтарын, сондай-ақмаусым бойынша киiм-кешектi (өз киім-кешегі болмаған жағдайда) алады.
Уақытша оқшалау жайына, тәртіп изоляторына орналастырылған кәмелеттік жасқа толмаған адамдар киімдерін ауыстырады. Оларға тиесілі киімдері алынады және сақтауға беріледі.
14. Тергеу изоляторына қабылданған күдіктілер және айыпталушылар құқықтары мен мiндеттерi, күзетте ұстау режимi, тәртiптiк талаптар, ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды беру тәртiбi туралы ақпаратпен қол қою арқылы танысады. Көрсетiлген ақпарат жазбаша түрде ұсынылады.
15. Қарауылдан (айдауылдан) қабылданған жеке істерді ресімдеу кезінде күдіктілер мен айыпталушылар оқшаулау тәртібін сақтай отырып, жинақтау бөлiмшесінiң камераларына бiр тәулiктен аспайтын мерзiмге не орындықтармен және жасанды жарықпен жабдықталған бiр орындық бокс бөлмесiне екi сағаттан аспайтын мерзiмге орналастырылады.

16. Размещение по камерам подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии с требованиями статьи 32 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) на основании плана покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Администрацией следственного изолятора принимаются меры по исключению контактов между ними.
В целях ознакомления вновь прибывших подозреваемых и обвиняемых с порядком и условиями содержания следственного изолятора, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий, проведения с ними психологических обследований, указанные лица помещаются в карантинное отделение до 15 суток.
Подозреваемые и обвиняемые размещаются по камерам дежурным помощником или его заместителем по согласованию с оперативным работником, а несовершеннолетние, по согласованию с инструктором по воспитательной работе. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, с инфекционными заболеваниями размещаются в отдельных камерах. Срок содержания в карантине определяется исходя из медицинских показаний.
Одиночное содержание лиц, с риском совершения суицида, не допускается, за исключением случаев, предусмотренных статьей 32 Закона, при этом обеспечивается усиленный надзор посредством системы видеонаблюдения и путем выставления дополнительного (временного) поста.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других подозреваемых и обвиняемых.
18. В медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах подозреваемые и обвиняемые размещаются по видам заболеваний. Раздельно содержатся мужчины и женщины, несовершеннолетние и взрослые. Изолированно содержатся подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
19. Несовершеннолетние размещаются в маломестных камерах не более 4-6 человек, расположенных в отдельных корпусах, секциях или на этажах режимных корпусов с учетом их возраста, физического развития и поведения.
20. Для профилактики правонарушений в камерах с несовершеннолетними в соответствии со статьей 32 Закона размещаются положительно характеризующиеся взрослые, впервые привлекаемые к уголовной ответственности.
В маломестных камерах с несовершеннолетними допускается содержание одного-двух таких взрослых, в общих камерах - не более трех.

16. Күдіктілер мен айыпталушыларды камералар бойынша орналастыру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камераларда орналастыру жоспары негізінде "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 32-бабының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады. Тергеу изоляторының әкімшілігі олардың арасындағы байланысты болдырмау бойынша шаралар қабылдайды.
Жаңа келген күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторында ұстау тәртібімен және жағдайымен таныстыру, сондай-ақ денсаулығының жағдайын тексеру және санитариялық-гигиеналық іс-шараларды жүргізу, олармен психологиялық тексерістерді жүргізу мақсатында көрсетілген адамдар 15 тәулікке дейін карантин бөлімшесіне орналастырылады.
Күдіктілерді және айыпталушыларды камераларға жедел қызмет қызметкерінің келісімі бойынша, ал кәмелетке толмағандарды тәрбие жұмысы жөніндегі нұсқаушының келісімі бойынша кезекші көмекші немесе оның орынбасары орналастырады. Науқас адамдар медицина қызметкерінің нұсқауымен орналастырылады. Жұқпалы аурумен науқас адамдар жеке камераларға орналастырылады. Карантинде ұстау мерзімі медициналық көрсеткіштер бойынша белгіленеді.
Заңның 32-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, бұл ретте бейнебақылау жүйесі арқылы және қосымша (уақытша) бекет қою арқылы күшейтілген қадағалау қамтамасыз етіле отырып, суицид жасау қаупі бар адамдарды жалғыз ұстауға жол берілмейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Жұқпалы аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтiмге және байқауға мұқтаж науқастар басқа күдіктілерден және айыпталушылардан бөлек орналастырылады.
18. Тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдарда күдіктілер және айыпталушылар ауру түрлерiне қарай орналастырылады. Ерлер мен әйелдер, ересектер мен кәмелетке толмағандар бiр-бiрiнен бөлек орналастырылады. Аса ауыр және ауыр қылмыстар жасады деген күдіктілер мен айыпталушылар оқшау ұсталады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Кәмелетке толмағандар жасын, денесiнiң жетiлуiн және мінез-құлқын ескере отырып, жеке корпустарда, секцияларда немесе режимдiк корпустардың қабаттарында орналасқан аз орындық камераларда кем дегенде 4-6 адамнан орналастырылады.
20. Камераларда құқық бұзушылықтардың алдын алу үшін Заңның 32-бабына сәйкес кәмелетке толмағандармен бірге алғаш рет қылмыстық жауапкершілікке тартылған оң мiнезделетін ересек адамдар орналастырылады.
Аз орындық камераларда кәмелетке толмағандармен бірге ересектердiң бiр-екеуiн, жалпы камераларда үшеуін ұстауға жол беріледі.

21. Подозреваемые и обвиняемые содержатся в закрытых на замки общих камерах, оборудованных согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В соответствии со статьей 31 Закона размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора согласно приложению 5 настоящим Правилам.
22. Указанный в пункте 16 настоящих Правил порядок изоляции обеспечиваются при всех перемещениях, подозреваемых и обвиняемых (передвижение по коридорам и территории следственного изолятора, при проведении прогулок, санитарной обработки).
23. Для размещения беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, используются наиболее светлые и сухие камеры, расположенные в отдельных режимных корпусах или изолированных отсеках режимных корпусов. Камеры оборудуются одноярусными спальными местами.
Глава 3. Порядок проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых
24. Подозреваемые и обвиняемые, поступившие в следственный изолятор, подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи досмотру.
25. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному лицу.
26. К запрещенным к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми относятся предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут быть использованы в качестве орудия преступления либо для воспрепятствования целям содержания под стражей, а также не включенные в Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету (далее – Перечень разрешенных предметов), согласно приложению 6 к настоящим Правилам, или превышающие установленное им количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров.
27. Личный обыск бывает полным и неполным. Подозреваемые и обвиняемые подвергаются полному обыску:
1) при поступлении в следственный изолятор;
2) перед отправкой за его пределы;
3) при водворении в одиночную камеру, в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, а также в других случаях по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя в соответствии со статьей 33 Закона.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым и обвиняемым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
Подозреваемым и обвиняемым оставляются только те предметы, вещи и продукты питания, которые им разрешается иметь при себе и хранить в камере в ассортименте, установленном в Перечне разрешенных предметов. Личные вещи и предметы, оставляемые подозреваемым и обвиняемым, записываются в камерную карточку. Предметы на входящие в Перечень разрешенных предметов, принимаются на хранение либо по решению начальника следственного изолятора уничтожаются с составлением акта (в произвольной форме).

21. Күдіктілер мен айыпталушылар осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жабдықталған құлыппен жабылатын жалпы камераларда ұсталады. Заңның 31-бабына сәйкес тергеу изоляторы бастығының қаулысының дәлелі бойынша жалғыз басты камераларға күдіктілер мен айыпталушыларды орналастыруға рұқсат етіледі.
22. Осы Қағидаларға 16-тармағында көрсетiлген оқшаулау тәртiбi күдіктілердің және айыпталушылардың барлық орын ауыстыруы (серендеу, санитариялық тазалау жүргізу кезiнде дәлiзде және тергеу изоляторының аумағында қозғалуы) кезiнде қамтамасыз етiледі.
23. Жүктi әйелдерді, үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдерді орналастыру үшін жеке режимдiк корпустарданемесе режимдік корпустардың оқшауланған бөліктерінде орналасқан неғұрлым жарық және құрғақ камералар пайдаланылады. Камералар бiр қабатты жатын орындарымен жабдықталады.
3-тарау. Күдiктiлерді және айыпталушыларды жеке тінту, дактилоскопиялау, суретке түсіру және заттарын тексеріп қарау тәртібі
24. Тергеу изоляторына түскен күдіктiлер, айыпталушылар толық жеке тiнтуден, дактилоскопиялаудан және суретке түсіруден өтеді, ал олардың жеке заттары тексеріп қаралады.
25. Күдіктiлерді және айыпталушыларды жеке тiнту және олардың заттарын тексеріп қарау сақтауға және пайдалануға тыйым салынған не осы адамға тиесiлi емес заттарды, құралдарды және азық-түлiктi табу және алып қою мақсатында жүргiзiледi.
26. Күдіктiлерге және айыпталушыларға сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарғаөмiр мен денсаулыққа қауiп төндiретiн немесе қылмыс қаруы ретінде пайдаланылатын не күзетпен ұстауға кедергі келтіре алатын заттар,заттектер және тамақ өнімдері, сондай-ақ осы Ереженің 6 қосымшасына сәйкес күдіктiлермен айыпталушылардың өздерінде болуға, сақтауға, сауқаттар, сәлемдемелер алуға және қолма-қол төлемсіз сатып алуға рұқсат етілгентамақ өнімдері, бірінші кезекте қажетті заттар, аяқ киiм, киім-кешек және басқа да өндiрiстiк тауарлар тізбесіне енгізілмеген немесе белгiленген мөлшерден асып кеткен тамақ өнімдері, бірінші кезекте қажетті заттар, аяқ киiмдер, киім-кешек және басқа да өнеркәсіптік тауарларжатады.
27. Жеке тiнту толық және жартылай болады. Күдіктілер мен айыпталушылар толық тінтілуге тартылады.
1) тергеу изоляторына келген кезде;
2) изолятордан тыс жерлерге кеткенде;
3) жалғыз адамдық камераға, тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшалау кезінде, сондай-ақ басқа да жағдайларда Заңның 33 бабына сәйкес тергеу изоляторы бастығының немесе орынбасарының нұсқауымен толық тiнтуден өтедi.
Толық тiнту кезiнде тiнтiлушiнiң денесi, оның киiмдерi, аяқ киiмдерi, сондай-ақ протезi мұқият тексерiледi. Күдіктілермен айыпталушыларға толық шешiнiп, денесiнiң тиiстi жерiн көрсету ұсынылады. Пластырлы жапсырма, гипс және басқа да байлауыштар медицина қызметкерiмен бiрлесіп тексерiледi. Киiмге тiгiлген заттар табылған жағдайда матасы сөгiледi. Аяқ киiмнен супинаторы, темiр тағалары суырылып алынады.
Күдіктілер мен айыпталушыларға тек Тізбеде белгіленген өздерінде болуға және камерада сақтауға рұқсат етілген заттар, құралдар және тамақ өнiмдерi қалдырылады. Күдіктілермен айыпталушыларда қалған олардың жеке заттары мен құралдары камера карточкаларына жазылады. Басқа қалған заттары, заттектері және тамақ өнімдері сақтауға қабылданады не тергеу изоляторы бастығының шешімімен жойылады.

28. Неполный обыск производится при выводе подозреваемых и обвиняемых в пределах следственного изолятора (к фотодактилоскопу, врачу, следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру, в том числе в одиночную). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
29. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых производится работниками следственного изолятора одного с ними пола.
30. Прибывшие в следственный изолятор подозреваемые и обвиняемые, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий и дактилоскопических карт, фотографируются и дактилоскопируется сотрудником группы фотодактилоскопии. На каждого из них изготавливается по одной дактилоскопической карте и по шесть фотокарточек (три анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
31. Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, стационар медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе или водворении в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
32. Производство полного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых оформляется протоколом (в произвольной форме), к которому прилагается акт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания, составляемый (в произвольной форме). При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается подозреваемым или обвиняемым и сотрудником следственного изолятора, производившим полный обыск или досмотр вещей. Отказ подозреваемого или обвиняемого подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол и акт об изъятии приобщаются к личному делу. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке подозреваемого и обвиняемого, с указанием даты и фамилии лица, производившего обыск или досмотр вещей.
33. При неполном обыске составляется рапорт (в произвольной форме) об изъятии предметов запрещенных Перечнем запрещенных предметов.
34. При проведении обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых могут применяться технические средства обнаружения запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
Глава 4. Порядок изъятия у подозреваемых и обвиняемых предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию

28. Жартылай тiнту күдіктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторының шегінде алып шыққан кезде (дактилоскопиялауға, дәрiгерге, тергеушiге алып шыққанда, туыстарымен және өзге де адамдармен кездескенге дейін және кейін, басқа камераға, оның ішінде жалғыз адамдық камераға ауыстыру кезінде) жүргiзiледi. Жартылай тiнту тiнтiлушiнi шешiндiрмей-ақ киiмiн және аяқ киiмiн қарап, саусақпен басып көру арқылы жүргiзiледi.
29. Күдіктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнтудi тергеу изоляторының онымен жынысы бiр қызметкерi жүргiзедi.
30. Тергеу изоляторына келген күдіктiлер мен айыпталушыларды олардың жеке iстерiнде тану суреті және дактилоскопиялық картасы болмаған кезде фотодактилоскопия тобының қызметкерi суретке түсіредi және дактилоскопиялайды. Олардың әрқайсысына бiр дактилоскопиялық карта және көлемi 4,5х6, 6х9 сантиметр алты фотокарта (үшеуi алдынан және үшеуi қырынан)дайындалады.
31. Күдіктiлер мен айыпталушылардың заттарын тексеру тергеу изоляторына түскен кезде, оның шегінен тыс жерге жөнелтiлер алдында, басқа камераға, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның стационарына ауыстыру немесе тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау кезінде олардың қатысуымен жүргiзiледi.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Күдіктілер мен айыпталушыларды толық тiнту немесе заттарын тексеру хаттамамен ресiмделедi (еркін нысанда), оған еркін нысанда жасалған тыйым салынған заттарды, құралдарды және тамақ өнімдерін алып қою туралы акті қоса беріледі. Толық тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген кезде бiр хаттама жасалады. Хаттамаға күдiктi немесе айыпталушы және тергеу изоляторыныңтолық тiнту жүргiзген немесе заттарын тексерген қызметкерi қолдарын қояды. Күдіктiнің немесе айыпталушының хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi наразылықтары хаттамада жазылады. Хаттама мен акті жеке iске тiгiледi. Толық жеке тiнту немесе заттарды тексеру туралы күдiктiнiң және айыпталушының камералық карточкасында тiнту жүргізген немесе заттарын тексерген адамның тегiнжәне күнiн көрсете отырып белгi қойылады.
33. Жартылай тiнту кезінде тыйым салынған заттарды, құралдарды және тамақ өнімдерін алу туралы баянат (еркін нысанда) жасалады.
34. Күдіктiлер мен айыпталушыларды тiнту немесе заттарын тексеру кезінде тыйым салынған заттарды, заттектерді мен тамақ өнімдерін табуға арналған техникалық құралдарды пайдалануға болады.
4-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттарды, заттектерді мен тамақ өнімдерін алып қою тәртібі

35. Принятые для хранения у подозреваемого или обвиняемого принадлежащие ему деньги зачисляются на его лицевой счет. Ценности (драгоценные металлы и изделия из них, драгоценные камни, жемчуг и изделия из них, часы всех видов и марок, ценные бумаги, валюта и средства мобильной связи) по перечню сдаются на хранение в финансовую часть следственного изолятора, без права пользования и распоряжения ими во время пребывания в следственном изоляторе. Личные документы (документы, удостоверяющие личность и другие) передаются на хранение в отдел специального учета следственного изолятора. Запрещенные к хранению и использованию предметы, вещества и продукты питания сдаются для хранения на склад учреждения или по решению суда уничтожаются.
36. По результатам изъятия либо принятия на хранение у подозреваемых и обвиняемых ценностей составляется акт по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – акт), в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается подозреваемому или обвиняемому, второй экземпляр передается в финансовую часть, а третий экземпляр хранится в личном деле. После зачисления денег на лицевой счет подозреваемому или обвиняемому финансовой частью выдаются квитанции с указанием хранящейся на счету суммы.
37. О принятых на хранение или изъятых у подозреваемых и обвиняемых суммах денег или ценностях администрация следственного изолятора информирует лицо или орган, в производстве которых находится уголовное дело, по их запросу.
38. Приемка на хранение у подозреваемого или обвиняемого, предметов и продуктов питания производится комиссионно. Состав комиссий назначается начальником следственного изолятора из числа сотрудников отдела режима и охраны, медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, по акту.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
39. По решению суда уничтожаются предметы, вещества не представляющие ценности, а также продукты питания, в том числе: спиртные напитки или изделия на спиртовой основе, продукты для их изготовления, наркотики (за исключением случаев возбуждения уголовного дела по факту их распространения) и приспособления для их употребления, огнеопасные предметы и вещества, лекарственные средства, признанные по заключению медицинского работника медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе непригодными к использованию по назначению, игральные карты, эротическая, порнографическая или пропагандирующая культ насилия рукописная, графическая, печатная, фото и видео продукция (за исключением материалов уголовного дела), продукты питания, потребление которых представляет опасность для жизни и здоровья людей либо требующие особых условий хранения, которые невозможно обеспечить в следственных изоляторах, иные предметы, вещества и продукты питания, назначение или свойства которых установить невозможно либо утратившие свои первоначальные потребительские свойства и другие, не вошедшие в Перечень.

35. Күдіктiден немесе айыпталушыдан сақтауға қабылданған тиесілі ақшасы оныңжеке шотына салынады. Құнды заттар(қымбат металдар және одан жасалған бұйымдар, қымбат тастар, iнжу және одан жасалған бұйымдар, барлық түрдегi және маркадағы сағаттар, бағалы қағаздар, валюта және ұялы байланыс құралдары) тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне тергеу изоляторында болған уақытта оларды пайдалану және иемдену құқығынсызсақтауға тапсырылады. Жеке құжаттар (жеке басын куәландыратын және басқа құжаттар) тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөліміне сақтауға беріледі. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған заттар, құралдар мен тамақ өнімдері мекеменiң қоймасына сақтауға тапсырылады немесе соттың шешімімен жойылады.
36. Күдіктiлер мен айыпталушылардан құндылықтарды алып қоюне сақтауға қабылдау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада акті толтырылады. Бiрiншi данасы күдiктiге немесе айыпталушыға берiледi, екiншi данасы қаржы бөлiмiне берiледi, ал үшiншi данасы жеке iсте сақталады. Ақша жеке шотқа түскеннен кейiн күдіктіге немесе айыпталушыға қаржы бөлiмi шоттағы сақталатын сома көрсетiлген түбiртек бередi.
37. Күдіктілер мен айыпталушылардан сақтауға қабылданған не алып қойылған ақшаның сомасы немесе құнды заттары туралы тергеу изоляторының әкiмшiлiгi олардың сұрау салуы бойынша өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамға немесе органға хабарлайды.
38. Күдіктіден немесе айыпталушыдан заттарды және тамақ өнімдерін сақтауға қабылдау комиссиялық түрде жүргізіледі. Комиссиялардың құрамын тергеу изоляторының бастығы режим және күзет бөлімінің қызметкерлері, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкері қатарынан акт бойынша тағайындайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Соттың шешімі бойынша құндылығы жоқ нәрселер, заттар, сондай-ақ тамақ өнімдері, оның ішінде: спирттік ішімдіктер немесе спирттік негіздегі бұйымдар, оларды дайындауға арналған өнімдер, есірткі (оларды тарату фактісі бойынша қылмыстық іс қозғалған жағдайларды қоспағанда) және оларды пайдалануға арналған құрылғылар, отқа қауіпті заттар мен құралдар, тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған дәрілік заттар, ойын карталары, эротикалық, порнографиялық немесе зорлық-зомбылыққа табынуды насихаттайтын қолжазба, графикалық, баспа, фото және бейне өнімдер (қылмыстық іс материалдарын қоспағанда), тұтынылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін не тергеу изоляторларында қамтамасыз етілмейтін ерекше сақтау жағдайларын талап ететін тамақ өнімдері, мақсаты немесе қасиеттерін анықтау мүмкін емес не өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін жоғалтқан және Тізбеге енбеген өзге де заттар, құралдар мен тамақ өнімдері жойылуға жатады.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
40. По каждому факту изъятия или обнаружения у подозреваемого и обвиняемого в период содержания под стражей денег или ценностей, а также иных необходимых случаях сотрудниками оперативных служб проводится служебное расследование на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
41. Обнаруженные у подозреваемых и обвиняемых, а также камерах и на территории учреждения и прилегающей к нему территории деньги, ценные бумаги и иные ценности, принадлежность которых установить не представляется возможным, изымаются администрацией в соответствии с настоящими Правилами и по решению суда подлежат обращению в доход государства.
Вещи, изделия, вещества, документы и продукты питания, изъятые у подозреваемых и обвиняемых, не входящие в Перечень разрешенных предметов, по комиссионному решению администрации учреждения передаются родственникам или на хранение либо уничтожаются по постановлению начальника учреждения, о чем составляется акт (в произвольной форме).
42. По заявлению подозреваемого и обвиняемого и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в следственном изоляторе, передаются родственникам подозреваемого и обвиняемого лица или иным лицам по расписке (в произвольной форме), которое приобщается к личному делу подозреваемого и обвиняемого лица.
43. В случае смерти подозреваемого и обвиняемого, принадлежащие ему, деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его наследникам в порядке предусмотренным со статьей 235 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых
44. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых осуществляется в соответствии со статьей 22 Закона.
Имущество выдается бесплатно во временное пользование в период содержания под стражей.
Спальные помещения отвечают санитарным требованиям (квадратура помещения, освещение безопасного для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения.).
Образец заправок кровати установлен приложением 8 к настоящим Правилам.
Не допускается пользоваться спальным местом в неотведенное распорядком дня время для сна.
45. Для общего пользования в камеры выдаются средства личной гигиены в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы" (далее – натуральные нормы).

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Тұтқында ұсталу кезінде күдікті мен айыпталушыдан алынған немесе айқындалған ақша немесе құнды заттардың әр бір фактсі бойынша, сондай-ақ өзге де қажетті жағдайларда олардың қайдан келіп түскенін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тергеу жүргiзiледi.
41. Күдіктілер мен айыпталушылардан, сондай-ақ камералар мен мекеме аумағына тиесілі ақша, бағалы қағаздар мен басқада құнды заттар, иелерін анықтауға мүмкіндік болмаған жағдайда, осы Қағидаларға сәйкес әкімшілікпен алынады және сот шешімі бойынша мемлекет кірісіне аударуға жатады.
Дүние-мүліктер, бұйымдар, заттар, құжаттар мен азық-түліктерді күдіктілер мен айыпталушылардан алу, азық-түліктер, бірінші қажетті заттарды, аяқ киімдер және басқа да өнеркәсіп тауарлары Тізімге кірмейтін, күдіктілер мен айыпталушылар өздерінде сақтауға, сәлем-сауқаттар алуға және қолма қолсыз есептеу бойынша, мекеме әкімшілігінің комиссия шешімі бойынша туыстарына беріледі немесе мекеме бастығының қаулысымен сақтауға немесе жояды, осы туралы (еркін нысанда) акт құрастырылады.
42. Күдіктінің және айыпталушының өтiнiшi бойынша және өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның не органның келiсiмiмен тергеу изоляторында сақталудағызаттар, құралдар жәнетамақ өнімдері күдiктi мен айыпталушыныңтуыстарына немесе өзге адамдарға (еркін нысандағы) қолхатпен берiледі.
43. Күдікті мен айыпталушы қайтыс болған жағдайда сақтаудағы оған тиесілі ақша, құнды заттар, басқа да заттар, құралдармен тамақ өнімдері Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 235 бабында көрсетілген тәртiпте оның мұрагерлеріне беріледі.
5-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
44. Күдіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету Заңның 22-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тұтқында ұстау кезінде уақытша пайдалануға тегін мүлік беріледі.
Жатын үй-жайлар санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сай болуы тиiс (үй-жай ауданы, көзге қауiпсiз жарықтандыру, табиғи жарықтандыруда әдебиеттердi оқу мүмкiндігі, үй-жайды желдету).
Кереуетті жинау үлгісі осы Қағидаларға 8-қосымшада белгіленген.
Күн тәртібімен ұйықтауға бөлінбеген уақытта жатын орындарын пайдалануға жол берілмейді.
45. Жалпы пайдалану үшін камераларға "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығына (бұдан әрі - заттай нормалар) сәйкес жеке гигиена құралдары беріледі.

Сноска. Пункт 45 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.11.2023 № 790 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Камеры следственных изоляторов оборудуются:
1) столом, скамейками и числом посадочных мест по количеству мест в камере;
2) спальным местом;
3) санитарным узлом;
4) краном с водопроводной водой;
5) розетками для подключения электроприборов;
6) шкафом для продуктов;
7) вешалкой для верхней одежды;
8) полкой для туалетных принадлежностей;
9) настенным зеркалом;
10) бачком для питьевой воды;
11) радиодинамиком для вещания общегосударственной программы;
12) кнопкой для экстренного вызова представителя администрации;
13) урной для мусора;
14) светильниками дневного и ночного освещения;
15) вентиляционным оборудованием, а также бытовыми приборами, в случае оказания дополнительных платных услуг, перечень которых указан в приложении 9 к настоящим Правилам;
16) детскими кроватями в камерах, где содержатся женщины с детьми.
47. При отсутствии в камерах водонагревательных приборов, кипяченая вода для питья, выдаются ежедневно в установленное администрацией следственного изолятора время с учетом потребности.
48. Не реже одного раза в неделю подозреваемому и обвиняемому предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не менее 15 минут. Смена постельного белья осуществляется еженедельно после помывки в душе.
Бритвенные принадлежности выдаются под контролем администрации следственного изолятора на время пользования согласно утвержденного графика. В остальное время хранятся в специальном металлическом ящике, который оборудован на посту.
49. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
50. Для написания предложений, заявлений, жалоб, подозреваемым и обвиняемым по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
51. Газеты из библиотеки следственного изолятора выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
52. Обмен книг и журналов из библиотеки следственного изолятора осуществляется один раз в неделю. Правила пользования библиотечным абонементом утверждаются начальником следственного изолятора.
Глава 6. Порядок приобретения подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров
53. Подозреваемые и обвиняемые приобретают продукты питания, предметы первой необходимости и другие незапрещенные к хранению и использованию промышленные товары по безналичному расчету в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора.
Приобретение продуктов питания, товаров первой необходимости на электронной торговой площадке осуществляется путем заказа, посредством специального стационарного (терминал) либо мобильного (планшет) устройства, с доступом к сети Интернет только для посещения интернет-ресурса электронной торговой площадки.

Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.11.2023 № 790 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Тергеу изоляторларының камералары:
1) үстелмен және орындықтармен және камерадағы орындар саны бойынша отырғызу орындарымен;
2) жатын орынмен;
3) санитариялық тораппен;
4) су құбыры кранымен;
5) электр құралдарын қосуға арналған розеткалармен;
6) азық-түлiк шкафымен;
7) сыртқы киiмге арналған iлгiштермен;
8) жуыну жабдықтарына арналған сөремен;
9) қабырғаға бекiтiлетін айнамен;
10) ауыз суға арналған ыдыспен;
11) жалпымемлекеттiк бағдарлама таратуға арналған радиодинамикамен;
12) әкiмшiлiк өкiлiн шұғыл шақыртатын түймемен;
13) қоқысқа арналған ыдыспен;
14) күндiзгi және түнгi жарық беретін шамдармен;
15) тізбесі осы Қағидаларға 9-қосымшада көрсетілген қосымша ақылы қызмет көрсетiлген жағдайда желдеткiш жабдығымен, сондай-ақ тұрмыстық құралдармен;
16) баласы бар әйелдер ұсталатын камераларда балалар кереуеттерiмен жабдықталады.
47. Камераларда су ысытатын құралдар болмағанда ішуге арналған қайнаған су күнделікті тергеу изоляторының әкімшілігі белгiленген уақытта қажеттілікті ескере отырып берiледi.
48. Күдіктiлер мен айыпталушыларға аптасына кемінде бiр рет 15 минуттан кем емес ұзақтықта душта жуыну мүмкiндiгі берiледi. Апта сайын душта шомылғаннан кейiн төсек жабдықтары ауыстырылады.
Біржолғы қауіпсіз ұстаралар бекітілген кестеге сәйкес пайдалану уақытына тергеу изоляторы әкімшілігінің бақылауымен беріледі. Басқа уақытта бекетте жабдықталған арнайы металл жәшікте сақталады.
49. Үстел ойындары он адамға бiр жиынтықтан немесе iшiнде он адамнан кем болатын бiр камераға бiр жиынтықтан берiледi.
50. Күдіктiлер мен айыпталушылардың өтiнiшi бойынша ұсыныс, өтiнiш, шағым жазу үшін жазу құралдары (қағаз, шариктi қаламсап)берiледi.
51. Тергеу изоляторының кiтапханасынан газеттер олардың келiп түсуіне қарай он адамға бiр газет есебінен немесе егер онда он адамнан кем болса бiр камераға бiр газеттен берiледi.
52. Тергеу изоляторының кiтапханасынан кiтап және журнал айырбастау аптасына бiр рет жүргiзiледi. Кiтапхана абонементiн пайдалану қағидасын тергеу изоляторының бастығы бекiтедi.
6-тарау. Күдіктiлер мен айыпталушылардың тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші кезекте қажетті заттарды және басқа да өнеркәсіптiк тауарларды сатып алу тәртібі
53. Сезіктілер мен айыпталушылар тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттарды және сақтауға және пайдалануға тыйым салынбаған басқа да өнеркәсіп тауарларын қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша тергеу изоляторының дүкенінен (дүңгіршегінен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алады.
Электрондық сауда алаңында тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті тауарларды сатып алу тапсырыс беру арқылы, арнайы стационарлық (терминал) не мобильді (планшет) құрылғы арқылы, Интернет желісіне электрондық сауда алаңының интернет-ресурсына бару үшін ғана қол жеткізе отырып жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
54. Ассортимент продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, разрешенных к продаже в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора определяется Перечнем разрешенных предметов.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
55. Нормы отпуска одному лицу продуктов питания и иных товаров по ассортименту, количеству не устанавливаются. Общий вес продуктов питания, которые подозреваемый и обвиняемый хранит при себе составляет не свыше 35 килограммов. Отпуск купленного товара производится не реже двух раз в месяц.
56. Подозреваемые и обвиняемые в магазин (ларек) не выводятся. Ассортимент товаров, имеющихся в магазине (ларьке) и их стоимость доводятся до сведения лиц, содержащихся под стражей.
57. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявление по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам на имя начальника следственного изолятора, которые сдаются представителю администрации вместе с денежными квитанциями о наличии денег на лицевых счетах.
Работник магазина (ларька) проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах подозреваемых и обвиняемых, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.
58. Если у подозреваемого или обвиняемого, для которого приобретался товар, остались деньги на лицевом счете, квитанция ему возвращается с соответствующей отметкой, а если нет средств, то квитанция приобщается к заявлению. По окончании рабочего дня работник магазина (ларька) составляет авансовый отчет и вместе с заявлениями сдает его в финансовую часть для списания денег с лицевых счетов.
59. В случае отсутствия в следственном изоляторе магазина (ларька), необходимые товары подозреваемыми и обвиняемыми приобретаются в торговой точке, расположенной вне следственного изолятора.
Подозреваемые и обвиняемые выдают доверенность, удостоверенную начальником следственного изолятора, сотруднику финансовой части следственного изолятора на получение в подотчет требуемой суммы денег с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицам, подавшим об этом заявление. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемыми и обвиняемыми, администрация следственного изолятора делает отметку в личном деле.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Тергеу изоляторының дүкенінде (дүңгіршегінде) немесе электрондық сауда алаңында сатуға рұқсат етілген тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың және басқа да өнеркәсіп тауарларының ассортименті рұқсат етілген заттардың тізбесімен айқындалады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Бiр адамға тамақ өнімдерін және өзге де тауарларды сатудың нормасы, ассортименті, саны бойынша белгiленбейдi. Күдікті мен айыпталушы өзінде болатын тамақ өнімдерінің жалпы салмағы 35 килограммнан аспауы керек. Сатып алынған тауарды сату айына екi реттен кем жүргізмейді.
56. Күдіктілер мен айыпталушылар дүкенге (дүңгіршекке) шығарылмайды. Дүкендегi (дүңгіршектегi) бар тауарлардың ассортиментi және олардың құны күзетпен ұсталатын адамдардың назарына жеткiзiледі.
57. Тамақ өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттарды және өнеркәсіптік тауарларды сатып алғысы келетiн адамдар тергеу изоляторы бастығының атына осы Қағиданың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiш жазады, ол жеке шотында ақшасы бар екендiгi туралы ақша түбiртегiмен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырылады.
Дүкеннiң (дүңгіршектiң) жұмыскері тауар сатып алғысы келген күдікті мен айыпталушының жеке шотында ақшасының бар-жоғын қаржы бөлiмiнен тексередi. Сатып алынған тауарлар камераларға таратылып, қолхат арқылы берiледi.
58. Егер тауар сатып алған күдікті мен айыпталушының жеке шотында ақша қалса, оған тиiстi белгi қойылған түбiртек қайтарылады, ал егер қаражат болмаса түбiртек өтiнiшке тiркеледi. Жұмыс күнi аяқталған соң дүкен (дүңгіршек) жұмыскері аванстық есеп жасайды және оны өтiнiштермен бiрге жеке шоттағы ақшаны есептен шығару үшiн қаржы бөлiмiне тапсырады.
59. Тергеу изоляторында дүкен (дүңгіршек) болмаған жағдайда күдіктiлер мен айыпталушыларға қажеттi тауарларды тергеу изоляторынан тыс жерде орналасқан сауда нүктесiнен сатып алынады.
Күдіктілер мен айыпталушылардың жеке шоттарынан талап еткен ақша сомасын есепке алу үшін күдіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторының қаржы бөлімінің қызметкеріне тергеу изоляторының бастығы куәландырылған сенімхатты береді. Берiлген ақша есеп беретін адамнан осы туралы өтініш берген адамдарға сатып алынған тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды бергенін растайтын аванстық есеп және құжаттар негiзiнде есептен шығарылады. Тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды алуға өтiнiштiң және қолхаттың негiзiнде олардың құны күдіктiлер мен айыпталушылардың жеке шоттарынан есептен шығарылады.
Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктiлер мен айыпталушылардың тамақ өнімдерін және бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алуға жұмсаған ақша сомасы (күнi көрсетiле отырып) туралы оның жеке iсiнде белгi жасайды.

Сноска. Пункт 59 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Родственникам подозреваемых и обвиняемых либо иным лицам предоставляется возможность через финансовую часть следственного изолятора оплатить стоимость продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, имеющихся в продаже в магазине (ларьке) или в электронной торговой площадке следственного изолятора для последующего их вручения подозреваемым и обвиняемым.
В этом случае родственник или иное лицо подает в финансовую часть следственного изолятора заявление в двух экземплярах, в котором указываются количество и вес продуктов питания и других товаров, стоимость которых он хочет оплатить и вносит необходимую сумму. После получения лицом, заключенным под стражу, купленного товара первый экземпляр заявления с его подписью возвращается лицу, оплатившему стоимость товара, а второй экземпляр приобщается к личному делу. Соответствующая отметка делается в справочной картотеке.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Порядок приема и передачи подозреваемым и обвиняемым посылок, передач
61. Прием посылок и передач, адресованных подозреваемым и обвиняемым осуществляется в помещении следственного изолятора, оборудованном в соответствии с перечнем мебели и инвентаря комнаты приема передач согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать без ограничения количества посылки и передачи, вес которых не превышает 20 кг. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень вывешивается в помещении для приема передач на государственном и официально употребляемом русском языках.
Сноска. Пункт 61 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются работнику следственного изолятора.
63. Сверка наличия, веса и досмотр содержимого передач осуществляются в соответствии с порядком досмотра продуктовых и вещевых передач и посылок согласно приложению 13 к настоящим Правилам в присутствии доставивших их лиц. Перечень вложений и вес посылок и передач проверяются и отмечаются в заявлении. Документ, удостоверяющий личность, возвращается после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи.

Ескерту. 59-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Күдіктiлер мен айыпталушылардың туыстарына не өзге адамдарға тергеу изоляторының қаржы бөлiмi арқылы тергеу изоляторының дүкендерiнде (дүңгіршектерде) немесе электрондық сауда алаңында сатуда бар тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың құнын кейiн оны күдіктiлерге және айыпталушыларға беру үшiн төлеу мүмкiндiгі берiледi.
Бұл жағдайда туысы немесе өзге адам тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне екi данада өтiнiш бередi, онда өзi құнын төлегiсi келетiн тамақ өнімдерінің және басқа да тауарлардың саны мен салмағы көрсетiледi және қажеттi соманы төлейдi. Сатып алынған тауарды күзетпен ұстауға алынған адам алғаннан кейiн оның қолы қойылған өтiнiштiң бiрiншi данасы тауардың құнын төлеген адамға қайтарылады, ал екiншi данасы жеке iсiне тiгiледi. Тиiстi белгi анықтама картотекасына қойылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Сәлем-сауқаттарды күдіктілер мен айыпталушыларға қабылдау және беру тәртібі
61. Күдіктілерге және айыпталушыларға арналған сауқаттарды, сәлемдемелерді қабылдау тергеу изоляторының осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес сәлемдемелерді қабылдау бөлмесінің жиһазы мен мүккәмалы тізбесіне сәйкес жабдықталған үй-жайында жүзеге асырылады. Күдіктілерге және айыпталушыларға салмағы 20 килограммнан аспайтын сауқаттар мен сәлемдемелердің санын шектеусіз алуға рұқсат етіледі. Сәлемдемелер келушілердің кезектілік тәртібінде қабылданады. Тізбе мемлекеттік және ресми қолданылатын орыс тілдерінде сәлемдемелер қабылдауға арналған үй-жайда ілінеді.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Сәлемдеменi жеткiзген адам осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада өтiнiш толтырады және оған қол қояды. Өтiнiштiң екi данасы, сәлемдеме, сәлемдемені жеткiзген адамның жеке басын куәландыратын құжат тергеу изоляторының қызметкерiне берiледi.
63. Сәлемдеменің ішіндегісінің болуын, салмағын салыстыру және тексеру оларды жеткiзген адамдардың қатысуымен осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес азық-түлік және заттай сәлемдемелер мен сауқаттарды тексеру тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады. Салынғанның тiзбесi және сауқаттар мен сәлемдемелердің салмағы тексерiледi және өтiнiште белгiленедi. Жеке басын куәландыратын құжат сәлемдеменiң ішіндегісін салыстыру не тексеру жүргізгеннен кейiн қайтарылып берiледi.

64. Приняв передачу, сотрудник следственного изолятора возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщают к личному делу подозреваемого и обвиняемого после его подписи в получении передачи. В справочной карточке на это лицо делается отметка о получении передачи. В случае отказа подозреваемого или обвиняемого расписаться в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.
65. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата из-под стражи или убытия его из следственного изолятора на срок более трех суток;
2) смерти подозреваемого или обвиняемого;
3) отсутствия у подозреваемого или обвиняемого возможности лично принять адресованную ему передачу или использовать ее содержимое по назначению;
4) несоответствия веса передачи норме, предусмотренной пунктом 61 настоящих Правил;
5) не предъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
6) наличия письменного отказа подозреваемого или обвиняемого в приеме передач в свой адрес;
7) лицам, конвоируемым транзитом.
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 15.01.2021 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в следственном изоляторе или больнице, учитываются рекомендации лечащих врачей.
67. После вскрытия и сверки содержимого посылок составляется в двух экземплярах опись, в которой указывается: наименование и перечень вещей и продуктов, их внешние признаки, качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Предметы, вещества и продукты питания, разрешенные к хранению, передаются подозреваемому, обвиняемому под расписку в описи, первый экземпляр которой приобщается к его личному делу, а второй в номенклатурное дело.
68. Обнаруженные в передачах продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми, возвращается лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. Деньги и ценные вещи, обнаруженные в посылках и передачах, изымаются администрацией следственного изолятора и по решению суда подлежат обращению в доход государства.
69. Посылки возвращаются отправителям в случаях, перечисленных в пункте 65 настоящих Правил. Посылки возвращаются по почте наложенным платежом с пометкой "подлежит возврату".
70. Посылки и передачи, поступившие в адрес лиц, водворенных в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, сдаются на склад для хранения и вручаются подозреваемым и обвиняемым после окончания срока их пребывания в дисциплинарном изоляторе или в помещение временной изоляции.

64. Тергеу изоляторының қызметкерi сәлемдеменi қабылдаған соң келушіге жеке құжаттарын және өтiнiштiң бiрiншi данасын қабылдағаны туралы қол қойып қайтарады, ал екiншi данасы сәлемдемені алғаны туралы оның қолы қойылғаннан кейiн күдіктінің және айыпталушының жеке iсiне тігіледі. Анықтама карточкасында бұл адамға сәлемдеменi қабылдағаны туралы белгi қойылады. Күдікті немесе айыпталушы өтiнiшке қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл туралы өтiнiште тиiстi белгi қойылады.
65. Сәлемдемелер мынадай жағдайларда:
1) адресат күзетпен ұстаудан босатылған немесе ол тергеу изоляторынан үш тәулiктен артық мерзімгекеткен;
2) күдіктi немесе айыпталушы қайтыс болған;
3) күдіктiнiң немесе айыпталушының өзiне арналған сәлемдеменi өз қолымен алуына немесе iшiндегiні керегiне жаратуға мүмкiндiгi болмаған;
4) сәлемдеменің салмағы осы Қағидаларға 61-тармағында көзделген нормаға сәйкес келмеген;
5) сәлемдеменi жеткiзген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетпеген;
6) күдiктi немесе айыпталушы өзiне арналған сәлемдеменi қабылдаудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайларда;
7) транзитпен аудауылданатын адамдарға қабылданбайды және келушiге керi қайтарылады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 15.01.2021 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Тергеу изоляторында немесе ауруханада емделу курсынан өтiп жатқан адамдарға келген сәлемдемелердi қабылдау кезінде емдеушi дәрiгердiң ұсынымдары ескерiледi.
67. Сауқаттарды ашып және ішіндегісін салыстырғаннан кейiн екi данада тiзiмдеме жасалады, онда: заттар мен азық-түліктің атауы және тiзбесi, олардың сыртқы белгілері, сапасы, ішіндегіден нақты не алынғаны және сақтауға тапсырылғаны көрсетiледi. Сақтауға рұқсат етiлген заттар, құралдар және тамақ өнімдері күдіктiге, айыпталушыға тізімдемеге қол қою арқылы берiледi, оның бiрiншi данасы жеке iске, ал екiншi данасы номенклатуралық iске тiгіледi.
68. Сәлемдемелерде табылған күдіктiлер мене айыпталушылардың сақтауына және пайдалануына тыйым салынған тамақ өнімдері сәлемдеменi жеткiзген адамға қайтару себебiн көрсете отырып қайтарылады. Сауқаттар мен сәлемдемелерде табылған ақша және бағалы заттарды тергеу изоляторының әкімшілігі алып қояды және сот шешімі бойынша мемлекет кірісінің айналымына жатады.
69. Осы Қағидаларда 65-тармағында көрсетiлген жағдайларда сауқаттар жөнелтушiлерге қайтарылады. Сауқаттар пошта арқылы үстеме төлеммен "керi қайтаруға жатады" деген белгімен қайтарылады.
70. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамдардың атына келiп түскен сауқаттар және сәлемдемелер қоймаға сақтауға тапсырылады және күдіктілер мен айыпталушыларға олардың тәртіптік изолятордан немесе уақытша оқшаулау үй-жайында болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн беріледi.

71. Администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность вложений посылок и передач, но за естественную порчу этих вложений в силу длительного хранения, а также утерю товарного вида в результате досмотра не отвечает.
72. Посылка или передача вручается подозреваемому или обвиняемому не позднее одних суток после их приема, а в случае временного убытия подозреваемого или обвиняемого, либо водворения одиночную камеру, в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, после его возвращения либо окончания отбывания меры взыскания.
Глава 8. Порядок получения и отправления подозреваемыми и обвиняемыми писем и денежных переводов
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Подозреваемые и обвиняемые получают и отправляют родственникам и иным лицам письма.
Сноска. Пункт 73 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Переписка подозреваемых и обвиняемых осуществляется за их счет только через администрацию следственного изолятора, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
75. Почтовые принадлежности (конверты, марки) подозреваемые, обвиняемые приобретают в магазине (ларьке) или в электронной торговой площадке следственного изолятора.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
76. Письма от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем администрации ежедневно. Письма принимаются с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса следственного изолятора.
Сноска. Пункт 76 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. С момента приема письма от подозреваемых и обвиняемых и до его отправки, а также с момента поступления письма в следственный изолятор и до его вручения адресату администрация указанного учреждения обеспечивает сохранность письма и тайну переписки.
Сноска. Пункт 77 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

71. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi сауқаттар мен сәлемдемелер iшiндегісінің сақталуын қамтамасыз етедi, бірақ ұзақ уақыт сақталуына байланысты табиғи бұзылуына, сондай-ақ тексеру нәтижесiнде тауарлық бейнесiнің жоғалуына жауап бермейді.
72. Сауқатты немесе сәлемдемені қабылдағаннан кейін күдіктiге немесе айыпталушыға бiр тәулiктен кешiктiрiлмей, ал күдiктi немесе айыпталушы уақытша болмаған не жалғыз адамдық камераға, тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған жағдайда осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, ол қайтып оралғаннан кейiн не жазалау шарасын өтеу аяқталғаннан кейiн беріледі.
8-тарау. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хаттарды және ақшалай аударымдарды алу және жіберу тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Күдіктiлер және айыпталушылар туыстарынан және өзге де адамдардан хаттар алады және жiбереді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хат алмасуы тек тергеу изоляторының әкiмшiлiгi арқылы ғана олардың өз есебiнен, өндірісінде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсаты бойынша жүзеге асырылады және прокурор мен сотқа арналған хаттан басқалары цензураға жатады.
75. Күдіктiлер мен айыпталушылар пошта қажеттіліктерiн (конверттер, маркалар) тергеу изоляторының дүкенiнен (дүңгіршегiнен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Күдіктiлер мен айыпталушылардың хаттарын күн сайын әкiмшiлiк өкiлi қабылдайды. Хаттарда жөнелтушiнiң тегi, аты-жөнi және тергеу изоляторының пошта мекенжайы көрсетiлген жағдайда ғана қабылданады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Күдiктiлер мен айыпталушылардан хатты қабылдаған сәттен бастап және оны жібергенге дейін, сондай-ақ тергеу изоляторына хат келiп түскен сәттен бастап және оны адресатқа тапсырғанға дейiн көрсетілген мекеменің әкімшілігі хаттың сақталуын, хат алмасудағы құпияны қамтамасыз етедi.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

78. Вручение писем, поступающих на имя подозреваемого и обвиняемого, а также отправление его писем адресатам производится администрацией следственного изолятора не позднее чем в три рабочих дня со дня поступления письма или сдаче его подозреваемым и обвиняемым. При необходимости перевода письма на государственный или официально употребляемый русский язык срок сдачи письма увеличивается до одного месяца, необходимого для его перевода.
Сноска. Пункт 78 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются подозреваемому и обвиняемому незамедлительно после их получения.
80. Письма, адресованные потерпевшим, свидетелям преступления, а также содержащие какие-либо сведения по уголовному делу, оскорбления, угрозы, призывы к расправе, совершению преступления или иного правонарушения, информацию об охране следственного изолятора, его сотрудниках, способах передачи запрещенных предметов и другие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, а также выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Сноска. Пункт 80 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Деньги подозреваемым и обвиняемым переводятся почтовым переводом в адрес следственного изолятора и зачисляются на их лицевые счета, а также путем пополнения лицевого счета (логин) на сервисе электронной торговой площадки. Для перевода по почте суммы денег, имеющейся на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого, им пишется мотивированное заявление на имя начальника следственного изолятора. Перевод денег осуществляется по почте за счет средств, имеющихся на лицевом счете подозреваемого или обвиняемого.
Родственникам и иным лицам допускается с помощью сервиса электронной торговой площадки пополнять лицевые счета (логин) подозреваемых и обвиняемых, а также осуществлять заказ на электронной торговой площадке и отправлять подозреваемым и обвиняемым в виде посылки.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

78. Күдiктi мен айыпталушының атына келiп түскен хаттарды тапсыруды, сондай-ақ оның хаттарын адресаттарға жіберуді тергеу изоляторының әкiмшiлiгi хаттың келiп түскен немесе оны күдiктiге және айыпталушыға тапсырған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Хатты мемлекеттiк немесе ресми қолданылатын орыс тiлiне аудару қажет болған кезде хатты тапсыру мерзiмi аударма жасау үшін бір айға дейін ұзартылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Күдiктi мен айыпталушыға жақын туысының өлiмi немесе ауыр сырқаттануы туралы мәлімет оны алғаннан кейін дереу хабарланады.
80. Жәбiрленушiлерге, куәлерге арналған, сондай-ақ iшiнде қылмыстық iс бойынша мәліметтер, қорлау, қорқыту, кек алуға, қылмыс немесе өзге де құқық бұзушылық жасауға шақыру, тергеу изоляторының күзетi, оның қызметкерлерi туралы ақпарат, тыйым салынған заттарды беру тәсiлдерi және қылмыстық iс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі болатын немесе қылмыс жасауға ықпал ететiн басқа да мәлiметтер бар, сондай-ақ құпия жазбамен, мемлекеттiк немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиялар шифрленiп жазылған хаттар адресатқа жіберілмейді, күдіктілерге және айыпталушыларға берілмейді және өндірісінде қылмыстық iс бар адамға немесе органға беріледі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Сезіктілер мен айыпталушылардың ақшасы тергеу изоляторының мекен-жайына пошта арқылы аударылады және олардың жеке шоттарына, сондай-ақ электрондық сауда алаңының сервисіндегі жеке шотын (логинін) толықтыру арқылы аударылады. Күдіктінің немесе айыпталушының жеке шотындағы ақша сомасын пошта арқылы аудару үшін ол тергеу изоляторы бастығының атына дәлелді өтініш жазады. Ақша аудару күдіктінің немесе айыпталушының жеке шотындағы қаражат есебінен пошта арқылы жүзеге асырылады.
Туыстары мен өзге де адамдарға электрондық сауда алаңы сервисінің көмегімен күдіктілер мен айыпталушылардың жеке шоттарын (логинін) толықтыруға жол беріледі, сондай-ақ электрондық сауда алаңында тапсырысты жүзеге асыра алады және күдіктілер мен айыпталушыларға сәлемдеме түрінде жібере алады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 9. Порядок направления подозреваемыми и обвиняемыми предложений, заявлений и жалоб
82. Представители администрации ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых и обвиняемых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к личным делам.
83. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, немедленно докладываются лицу, ответственному за их разрешение.
84. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации следственного изолятора, регистрируются и докладываются начальнику следственного изолятора, который принимает меры по их разрешению. При отсутствии такой возможности подозреваемому или обвиняемому даются соответствующие разъяснения.
85. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору или в суд, принимаются в запечатанном конверте и цензуре не подлежат. По мере их поступления немедленно направляются адресату.
86. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, отправителю направляются по принадлежности не позднее суток с момента их подачи.
87. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных и кассационных жалоб, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого или обвиняемого денег, на лицевом счете расходы производятся за счет следственного изолятора.
Сноска. Пункт 87 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Порядок отправления подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов
88. Индивидуальное отправление религиозных обрядов подозреваемыми и обвиняемыми допускается в камерах, возле своего спального места, с соблюдением условий, указанных в настоящих Правилах. Помещение для этих целей не выделяется.
89. Отправление религиозных обрядов подозреваемыми и обвиняемыми не должно препятствовать функционированию учреждения, нарушать внутренний распорядок, а также ущемлять права других подозреваемых и обвиняемых в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 16 Закона.
90. Подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой.
Глава 11. Порядок привлечения обвиняемых к труду
91. Труд обвиняемых, изъявивших желание трудиться, организуется только на территории следственных изоляторов в камерах, на производственных площадях, в мастерских и на ремонтно-строительных работах. При производстве работ обеспечивается выполнение установленных требований изоляции и правил раздельного размещения обвиняемых, установленных статьями 3132 Закона.

9-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың ұсыныстар, өтiнiш және шағым жолдауы тәртібі
82. Әкiмшiлiк өкiлдерi күн сайын камераларды аралайды және күдіктілерден, айыпталушылардан жазбаша және ауызша түрде ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар қабылдайды. Ұсыныстарға, өтiнiштерге және шағымдарға берiлген жауаптар күдіктiлер мен айыпталушыларға қолхат арқылы жарияланады және жеке iсiне тiркеледi.
83. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар оларды шешуге жауапты адамға баяндалады.
84. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгiне арналған жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тiркеледi және оларды шешу бойыншашаралар қабылдайтын тергеу изоляторының бастығына баяндалады. Мұндай мүмкiндiк болмаған жағдайда күдіктіге немесе айыпталушыға тиiстi түсiнiктеме берiледi.
85. Прокурорға немесе сотқа жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар желiмделген конвертте қабылданады және цензураға жатпайды. Келiп түсуiне қарайдереу адресатқа жолданады.
86. Мемлекеттiк органдарға жолданған ұсыныстарды, өтiнiштерді және шағымдарды тергеу изоляторының әкiмшiлiгi қарап,оны берген сәттен бастап бiр тәулiктен кешiктiрмей тиесілігі бойыншажолдауы тиіс.
87. Апелляциялық және кассациялық шағымдарды қоспағанда, ұсыныстарды, өтiнiштердi және шағымдарды жiберу бойынша шығыстарды төлеу жөнелтушiнiң есебiнен жүргізіледі. Күдіктiнiң немесе айыпталушының жеке шотында ақшасы болмаған кезде шығыс тергеу изоляторының есебiнен жүргізіледі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың діни жораларды орындау тәртібі
88. Күдіктiлер және айыпталушылар дiни жораларды камераларда, өзінің жатын орнының жанында осы Ережеде көрсетілген жағдайларды сақтай отырып орындайды.
89. Күдіктілер мен айыпталушылардың діни жораларды орындауы мекеменің жұмыс істеуіне кедергі келтірмеуі, ішкі тәртіптемені бұзбауы, сондай-ақ Заңның 16-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес басқа күдіктілер мен айыпталушалардың құқықтарын шектемеуі тиіс.
90. Күдіктілер мен айыпталушыларға өздерімен бірге және діни әдебиетпен қолдануға рұқсат етіледі.
11-тарау. Айыпталушыларды еңбекке тарту тәртібі
91. Еңбек етуге ниет білдірген айыпталушылардың еңбегі тек тергеу изоляторларының аумағында камераларда, өндiрiстік алаңдарда, шеберханаларда және жөндеу-құрылыс жұмыстарында ұйымдастырылады. Жұмыс жүргізу кезiнде оқшаулаудың белгіленген талаптарын және Заңның 3132-баптарында белгіленген айыпталушыларды бөлек орналастыру қағидаларын, сондай-ақ азаматтық және еңбек заңнамасының нормаларын, қауiпсiздiк техникасы қағидаларын орындау қамтамасыз етiледi.

92. Обвиняемые не допускаются к работе в отделах специального учета следственных изоляторов, фотолабораториях, радиотрансляционных узлах, а также к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.
93. Обвиняемые, изъявившие желание трудиться, пишут заявление (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора, который в течение 3 рабочих дней рассматривает его и принимает соответствующее решение. При отсутствии в учреждении возможности трудоустроить обвиняемого ему даются соответствующие разъяснения.
Глава 12. Порядок участия подозреваемыми и обвиняемыми в семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках
94. Регистрация брака подозреваемых и обвиняемых производится в соответствии со статьей 233 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" в следственном изоляторе органом регистрации актов гражданского состояния (далее - РАГС), находящимся на территории, на которой расположен данный следственный изолятор.
Сноска. Пункт 94 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Лицо, желающее вступить в брак с подозреваемым или обвиняемым, представляет в следственный изолятор заявление (в произвольной форме), удостоверенное органом РАГСа по месту его жительства или месту нахождения следственного изолятора, а также разрешение (в произвольной форме) лица или органа, ведущего уголовный процесс, на свидание с указанным подозреваемым или обвиняемым. При поступлении заявления о желании заключить брак администрация следственного изолятора передает его подозреваемому или обвиняемому для заполнения той части заявления, которая относится к нему.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.03.2020 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. После занесения в заявление недостающих сведений администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела подозреваемого или обвиняемого. Подлинность подписи подозреваемого или обвиняемого и правильность указанных сведений заверяется подписью начальника следственного изолятора и скрепляется печатью учреждения, после чего совместное заявление о заключении брака направляется администрацией в орган РАГСа по месту нахождения следственного изолятора.

92. Айыпталушылар тергеу изоляторының арнайы есепке алу бөлiмдерiндегi, фотозертханалардағы, радиотарату желілеріндегі жұмыстарға, сондай-ақ күзеттің инженерлiк-техникалық, сигнализация және байланыс құралдарын, көлік құралдарының барлық түрлерiн және көбейтетін аппаратураны жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмысқа жiберiлмейдi.
93. Еңбек етуге ниет білдірген айыпталушылар тергеу изоляторы бастығының атына (еркін нысанда) өтiнiш жазады, ол оны үш жұмыс күні iшiнде қарайды және тиiстi шешiм қабылдайды. Айыпталушыны мекемеде жұмысқа орналастыру мүмкiндігі болмаған кезде, оған тиiстi түсiндірме берiледi.
12-тарау. Күдiктiлер мен айыпталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысу тәртібі
94. Күдіктiлердің және айыпталушылардың некесін тiркеуді "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы кодексінің 233-бабына сәйкес осы тергеу изоляторы орналасқан аумақтағы азаматтық хал актiлерiн тіркеу органы (бұдан әрi – АХАТ) тергеу изоляторында жүргiзедi.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Күдіктiмен немесе айыпталушымен некеге тұрғысы келетiн адам тергеу изоляторына тұрғылықты жері немесе тергеу изоляторы орналасқан орны бойынша АХАТ органы куәландырған өтiнiшті (ерікті нысанда), сондай-ақ қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның көрсетілген күдiктiмен немесе айыпталушымен кездесуiне берген рұқсатын (ерікті нысанда) ұсынады. Некеге тұруға ниет білдіру туралы өтiнiш келiп түскен кезде тергеу изоляторының әкiмшiлiгi оны күдіктiге немесе айыпталушыға өзiне қатысты бөлiгiн толтыру үшiн бередi.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.03.2020 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Өтiнiшке жетiспейтiн мәлiметтер енгізілгеннен кейiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтерді күдіктiнің немесе айыпталушының жеке iсiндегi құжаттармен салыстырады. Күдіктiнiң және айыпталушының қолының түпнұсқасы және көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығы тергеу изоляторы бастығының қолымен куәландырылады және мекеменiң мөрi басылады, содан кейiн әкiмшiлiк неке қию туралы бiрлескен өтiнiштi тергеу изоляторы орналасқан жер бойынша АХАТорганына жiбередi.

97. В случае отсутствия в личном деле подозреваемого или обвиняемого документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они должны быть представлены родственниками, а в случае их отсутствия направляется запрос в орган РАГСа по прежнему месту жительства.
98. В случае подачи заявления подозреваемым или обвиняемым о желании вступить в брак, администрацией следственного изолятора это заявление (в произвольной форме) направляется лицу, с которым подозреваемый или обвиняемый желает вступить в брак. Одновременно указанному лицу сообщаются наименование и адрес органа РАГСа по месту нахождения следственного изолятора.
99. При согласии на заключение брака лицо, получившее такое заявление, заполняет его в той части, которая относится к нему, и передает в орган РАГСа по месту своего жительства для засвидетельствования подписей и сведении, указанных в заявлении, после чего направляет заявление в орган РАГСа, о котором ему сообщено администрацией следственного изолятора.
100. Регистрация брака с подозреваемым или обвиняемым, отбывающим дисциплинарное взыскание в дисциплинарном изоляторе, производится только после отбытия этой меры взыскания.
101. Государственная регистрация заключения брака (супружества) с лицом, находящимся под стражей, регистрирующим органом производится после уведомления лица или органа, в производстве которого находится дело.
Администрация следственных изоляторов при наличии разрешения лица или органа, ведущего уголовный процесс, после регистрации брака предоставляет подозреваемому или обвиняемому свидание с супругом (супругой) в соответствии со статьей 17 Закона.
Сноска. Пункт 101 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 16.03.2020 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Для расторжения брака подозреваемый или обвиняемый направляет заявление в суд или, при наличии взаимного согласия супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, в орган РАГСа.
103. Подозреваемые и обвиняемые участвуют в иных семейно-правовых отношениях.
104. Для осуществления гражданско-правовой сделки, подозреваемые и обвиняемые составляют доверенность, которая в соответствии со статьей 167 Гражданского кодекса Республики Казахстан удостоверяется начальником следственного изолятора.
Доверенность передается лицу, на имя которого она составлена, через лицо или орган, в производстве которого находится уголовное дело.
105. Граждане, желающие получить доверенность от подозреваемого или обвиняемого, обращаются с заявлением (в произвольной форме) к представителю администрации следственного изолятора на личном приеме либо направляют его по почте.

97. Күдіктiнің немесе айыпталушының жеке iсiнде оның отбасылық жағдайы туралы мәлiметтердiң дұрыстығын растайтын құжаттар болмаған жағдайда оларды туыстары берулерi керек, ал олар болмаған жағдайда бұрынғы тұрғылықты жері бойынша АХАТ органына сұрау салу жолданады.
98. Күдікті немесе айыпталушы некеге тұруға ниет білдіру туралы (еркін нысанда) өтініш берген жағдайда, тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдіктiнің немесе айыпталушының некеге тұрғысы келетін адамға осы өтiнiшті жолдайды. Бiр уақытта көрсетiлген адамға тергеу изоляторының орналасқан жерi бойынша АХАТ органының атауы және мекенжайы хабарланады.
99. Мұндай өтiнiш алған адам некеге тұруға келiскен кезде оған қатысты бөлiгiн толтырады және өтiнiште көрсетiлген қолдарды және мәлiметтердi куәландыру үшiн өзiнiң тұрғылықты жерi бойынша АХАТ органына береді, бұдан кейiн оған тергеу изоляторының әкімшілігі хабарлаған АХАТ органына өтiнiштi жолдайды.
100. Тәртiптiк жазасын тәртіптік изоляторда өтеп жатқан күдіктімен немесе айыпталушымен некені тiркеу оның осы жазалау шарасын өтегеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
101. Тіркеуші орган қамаудағы адаммен неке қиюды (ерлі-зайыпты болу) мемлекеттік тіркеуді өндірісінде iс бар адамға немесе органғахабарлағаннан кейін жүргізеді.
Тергеу изоляторларының әкiмшiлiгi қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның рұқсаты болған кезде, некені тiркегеннен кейiн күдіктіге немесе айыпталушыға Заңның 17-бабына сәйкес жұбайымен (зайыбымен) кездесуге рұқсат етеді.
Ескерту. 101-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.03.2020 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Некенi бұзу үшiн күдікті немесе айыпталушы сотқа немесе кәмелетке толмаған балалары болмаса жұбайларының өзара келiсiмi болған кезде АХАЖ органына өтiнiш жолдайды.
103. Күдіктiлер мен айыпталушылар өзге де отбасылық-құқықтық қатынастарға қатысады.
104. Азаматтық-құқықтық мәмiлелердi жүзеге асыру үшiн күдіктілер және айыпталушылар сенiмхат жазады, оны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодекснің 167 бабына сәйкес тергеу изоляторының бастығы куәландырады.
Сенiмхат арналып жазылған адамға өндірісінде қылмыстық iс бар адам немесе орган арқылы берiледi.
105. Күдіктiден немесе айыпталушыдан сенiмхат алуға ниет білдірген азаматтар тергеу изоляторы әкiмшiлiгi өкілінің жеке қабылдауына (еркін нысанды) өтiнiшпен жүгінеді не оны пошта арқылы жолдайды.

Глава 13. Порядок проведения подписки подозреваемых и обвиняемых на газеты и журналы
106. Обвиняемым предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
107. Для оформления подписки обвиняемый обращается с заявлением (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора. Лицу, изъявившему желание оформить подписку, за его счет выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
108. Оформление подписки в отделении связи Республики Казахстан производит сотрудник следственного изолятора за счет средств обвиняемого, находящихся на его лицевом счете.
109. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения администрации следственного изолятора.
110. Подписка оформляется на имя обвиняемого, его родственниками или иными лицами.
111. Количество изданий, на которые оформляется подписка, не ограничивается.
Глава 14. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых
112. Подозреваемые и обвиняемые после поступления в следственный изолятор не позднее суток проходят обязательный медицинский осмотр медицинскими работниками медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе, а также в течение трех рабочих дней флюорографическое и лабораторное обследование. Лица, не прошедшие медицинский осмотр, содержатся отдельно от других подозреваемых и обвиняемых. Результаты медицинского осмотра фиксируются в медицинской амбулаторной карте подозреваемого или обвиняемого.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
113. Подозреваемые и обвиняемые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику медицинской организаций, расположенной в следственном изоляторе во время ежедневного обхода им камер, а при остром заболевании – к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый или обвиняемый принимает меры для оказания ему медицинской помощи.
Сноска. Пункт 113 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
114. Медицинская помощь в амбулаторных условиях оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах, иных помещениях, а также в специализированных кабинетах медицинских организаций, расположенных в следственных изоляторах. Выдача лекарственных средств осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).

13-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың газеттерге және журналдарға жазылуын жүргiзу тәртібі
106. Айыпталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлiмшелерi арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылуға құқық беріледі.
107. Жазылуды ресімдеу үшiн айыпталушы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiшпенжүгінеді. Жазылуға ниет бiлдiрген адамға оның өз есебiнен абонемент және жеткізу карточкасының бланкілерi берiледi.
108. Жазылуды ресімдеуді тергеу изоляторының қызметкерi айыпталушыныңжеке шотында бар қаражат есебiнен байланыс бөлiмшесiнде жүргiзедi.
109. Жазылуды басқа мекенжайға ауыстыру жазылушының жазбаша өтiнiшi бойынша тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен оның өз есебiнен жүзеге асырылады.
110. Айыпталушының атына жазылуды оның туыстары немесе өзге адамдар ресімдейді.
111. Жазылу ресімделетін басылымдардың саны шектелмейдi.
14-тарау. Күдіктiлер мен айыпталушыларды медициналық-санитариялықпен қамтамасыз ету
112. Тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлері күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторына келiп түскеннен кейін бір тәуліктен кешіктірмей мiндеттi медициналық қараудан, сондай-ақ үш жұмыс күні ішінде флюрографиялық және зертханалық тексеруден өтеді. Медициналық тексеруден өтпеген адамдар басқа күдіктiлер мен айыпталушылардан бөлек ұсталады. Медициналық тексерудiң нәтижелерi күдіктiнің немесе айыпталушының медициналық амбулаториялық картасында белгiленедi.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Күдіктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкеріне күнделiктi камераларды аралаған кезде медициналық көмекке, ал ауру асқынған кезде тергеу изоляторының кез келген қызметкерiне жүгінеді. Күдікті немесе айыпталушы жүгінген қызметкер оған медициналық көмек көрсету үшiн шаралар қабылдайды.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Күдіктiлер мен айыпталушыларға амбулаториялық жағдайда медициналық көмек камераларда, өзге де үй-жайларда, сондай-ақ тергеу изоляторларында орналасқан медициналық ұйымдардың мамандандырылған кабинеттерiнде көрсетiледi. Дәрiлік заттарды беру дәрiгердiң тағайындауы бойынша белгіленген мөлшердежеке-жеке қолхат арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

115. Прием лицами, заключенными под стражу, лекарственных средств, полученных от родственников в соответствии с пунктом 3 статьи 24 Закона, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медицинских работников медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе. При этом лекарственные средства, хранятся в медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
116. Для оказания специализированной медицинской помощи лица, содержащиеся в следственных изоляторах в стационарных условиях (плановая и экстренная госпитализация), направляются в субъекты здравоохранения по профилям заболеваний в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28669).
При этом указанные лица помещаются в изолированные палаты, оборудованные разборными средствами охраны.
Сноска. Пункт 116 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.11.2023 № 790 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Медицинский работник проводит наружный осмотр лиц, содержащихся под стражей, в том числе лиц, прибывших в следственный изолятор со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт.
При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте лица, находящегося под стражей. О каждом факте обнаружения телесных повреждений у лиц, содержащихся под стражей, в суточный срок в письменном виде администрацией следственного изолятора сообщается в прокуратуру.
118. В соответствии со статьей 23 Закона, медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого, обвиняемого производится работниками медицинской организации местного органа государственного управления здравоохранением в следующих случаях:

115. Заңның 24-бабының 3-тармағына сәйкес қамауға алынған адамдардың туыстарынан алған дәрілік заттарды қабылдауы медициналық көрсеткiштер бойынша және тек тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерінің бақылауымен қатаң түрде жүзеге асырылады. Бұл ретте, дәрiлік заттар тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымда сақталады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін стационарлық жағдайларда тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар (жоспарлы және шұғыл емдеуге жатқызу) "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №169472 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес аурулар бейіні бойынша денсаулық сақтау субъектілеріне жіберіледі.
Бұл ретте, көрсетілген адамдар жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталарға жатқызылады.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.11.2023 № 790 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Медицина қызметкерi күзетпен ұсталатын адамдардың, оның iшiнде тергеу әрекеттерiнен немесе сот отырыстарынан тергеу изоляторына келген адамдардың, оларда дене жарақаттары мен терi және жұқпалы аурулардың белгiлерiн анықтау мақсатында сыртқы қарауды өткiзедi. Жұқпалы аурулар анықталған кезде олар дереу оқшауланады, эпидемияға қарсы кешендi іс-шаралар өткiзiледi. Дене жарақаттарына қарау нәтижелерi бойынша актi жасалады.
Дене жарақаттары табылған кезде медицина қызметкерi медициналық көмек көрсетедi, бiр тәулiк мерзiмде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелерi қамауға алынған адамның амбулаториялық картасына жазылады. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күзетпен ұсталатын адамдарда дене жарақаттары табылуының әрбiр фактiсi туралы бiр тәулiк мерзiмде жазбаша түрде прокуратураға хабарлайды.
118. Заңның 23-бабына сәйкес күдіктінің, айыпталушының дене жарақаттарын медициналық куәландыруды денсаулық сақтаудың мемлекеттік жергілікті басқару органының медициналық ұйымының қызметкерлерi мынадай жағдайларда:

1) по решению начальника следственного изолятора;
2) по указанию прокурора;
3) по решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
4) по ходатайству подозреваемого или обвиняемого, получившего телесные повреждения;
5) по ходатайству защитника подозреваемого или обвиняемого, получившего телесные повреждения.
119. Для производства освидетельствования работниками организации здравоохранения уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан лицо, получившее телесные повреждения, либо его защитник подают заявление (в произвольной форме) на имя начальника следственного изолятора. Заявление должно быть рассмотрено в течение одних суток.
Глава 15. Порядок проведения ежедневных прогулок подозреваемыми и обвиняемыми
120. Подозреваемые и обвиняемые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа, а несовершеннолетние не менее двух часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией следственного изолятора с учетом распорядка дня, погоды, наполнения учреждения и других обстоятельств. Продолжительность прогулок беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, до трех часов.
121. Прогулка предоставляется подозреваемым и обвиняемым преимущественно в светлое время суток. Время вывода на прогулку лиц, содержащихся в разных камерах, устанавливается по скользящему графику.
В случае нарушения правил внутреннего распорядка следственного изолятора прогулка прекращается досрочно.
122. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов, описание которых указано в приложении 14 к настоящим Правилам. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр. Прогулочные дворы для женщин с детьми засаживаются зеленью и оборудуются песочницами.
123. Для досрочного прекращения прогулки подозреваемые и обвиняемые могут обратиться с соответствующей просьбой к лицу, ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения начальника следственного изолятора или его заместителя. Указанное должностное лицо принимает решение по существу просьбы.
Глава 16. Порядок проведения свиданий подозреваемыми и обвиняемыми с защитниками, родственниками и иными лицами
124. Подозреваемому или обвиняемому свидания с защитниками, родственниками и иными лицами предоставляются в соответствии со статьей 17 Закона.
125. Начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.

1) тергеу изоляторы бастығының шешiмi бойынша;
2) күзетпен ұстау орындарында заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурордың нұсқауы бойынша;
3) өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның шешiмi бойынша;
4) дене жарақатын алған күдіктінің немесе айыпталушының өтініші бойынша;
5) дене жарақатын алған күдіктінің және айыпталушының қорғаушысының өтініші бойынша жүргiзеді.
119. Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнің куәландыру жүргiзулерi үшiн дене жарақатын алған адам не оның қорғаушысы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш (еркін нысанда) бередi. Өтiнiш бiр тәулiк iшiнде қаралуы тиiс.
15-тарау. Күдіктiлер мен айыпталушыларды күнделiктi серуенге шығару тәртібі
120. Күдіктiлер мен айыпталушылар күнделiктi ұзақтығы бiр сағаттан кем емес, ал кәмелетке толмағандар Заңның 16 бабына сәйкес екi сағаттан кем емес серуендеуді пайдаланады. Серуендеудіңұзақтығын тергеу изоляторының әкімшілігінің күн тәртiбі, ауа райы, мекеменiң толтырылуын және басқа да мән-жайларды ескере отырып белгілейді. Жүктi әйелдердiң және үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдердiң серуендеу ұзақтығы үш сағатқа дейiн ұзартылады.
121. Күдіктiлер мен айыпталушыларға серуендеу көбіне тәулiктiң жарық уақытында берiледi. Әр камераларда ұсталатын адамдардысеруендеуге шығару уақыты жылжымалы кесте бойынша белгiленедi.
Тергеу изоляторының ішкі тәртіптеме қағидалары бұзылған жағдайдасеруендеу мерзімінен бұрын аяқталады.
122. Серуендеу серуендеу аулаларының аумағында жүргiзiледi, олардыңсипаттамасы осы Ереженң 14 қосымшасында көрсетілген.Серуендеу аулалары отыруға арналған орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын шатырмен жабдықталады. Серуендеууақытында кәмелетке толмағандарға дене шынықтыру жаттығуларына және спорттық ойындарға мүмкiндiк берiледi. Балаларыбар әйелдерге арналған серуендеу аулалар көгалдандырылады және құмсалғышпен жабдықталады.
123. Күдіктiлер мен айыпталушылар серуендеуді мезгiлiнен бұрын аяқтау үшiн серуендеуге жауапты адамға тиісті өтiнiшпен жүгіне алады, ол тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының назарына жеткізіледі. Көрсетілген лауазымды адам өтiнiштiң мән-жайы бойынша шешiм қабылдайды.
16-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың қорғаушылармен, туыстарыменжәне өзгеде адамдармен кездесулерiн өткiзу тәртібі
124. Күдіктіге немесе айыпталушыға туыстарымен және өзге де адамдармен кездесу Заңның 17 бабына сәйкес ұсынылады.
125. Тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары жазбаша түрде кездесуге рұқсат етеді және 15 қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы кезек есебімен оның ұзақтығын белгілейді.

126. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Перед началом свидания лица, прибывшие на него, информируются о поведений во время проведения свиданий и предупреждаются о прекращении свидания в случае его нарушения.
127. Гражданам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в нетрезвом состоянии, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Свидания обвиняемым и подозреваемым, конвоируемым транзитом, не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
128. Свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников следственного изолятора в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 16 к настоящим Правилам, исключающим передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
Переговоры подозреваемых и обвиняемых с лицами, прибывшими на свидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство и могут прослушиваться сотрудниками следственного изолятора.
129. Свидания подозреваемого или обвиняемого с защитником осуществляются в рабочее время, наедине без разделительной перегородки и ограничения их количества и продолжительности. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику следственного изолятора видеть подозреваемого, обвиняемого и защитника, но не слышать.
130. Свидания с подозреваемым или обвиняемым предоставляются адвокату, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлении им удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи".
С другим лицом, признанным защитником по делу в соответствии с положениями части второй статьи 66 УПК РК, по предъявлении им документов, подтверждающих его право на участие в уголовном процессе в качестве защитника и удостоверяющего его личность.
Сноска. Пункт 130 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие с 01.01.2019).
131. Не допускается пронос в следственный изолятор и пользование во время свидания лицами, получившим разрешения на свидания с подозреваемыми и обвиняемыми, технических средств связи, компьютеров, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратуры без разрешения начальников следственных изоляторов или лиц, их замещающих.
132. Досрочное прекращение свидания осуществляется в соответствии со статьей 17 Закона.
133. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник следственного изолятора, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику следственного изолятора с указанием причины прекращения свидания.

126. Кездесу жалпы кезек тәртiбiндеұсынылады. Кездесу басталар алдында оған келген адамдарға кездесу кезiнде өзін өзі ұстау тәртiбітуралы хабарланады және оны бұзған жағдайда кездесудiң тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
127. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжаттарынсыз не мас күйінде келген азаматтар, сондай-ақ рұқсат қағазында көрсетілмеген адамдар кездесуге жіберілмейді. Транзитпен айдауылданған күдіктілер мен айыпталушы адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді. Кездесуге рұқсат беруден бас тарту себептері кездесуге келген адамға жарияланады.
128. Күдіктiлердіңжәне айыпталушылардың туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуi қандай да бiр заттарды беруге жол бермейтін, бірақ сөйлесуге және көзбе көз қарым-қатынас жасауға кедергі келтірмейтін осы Ереженің қосымшасына сәйкес кездесу өткізу үшін жабдықталған бөлмелерде тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң бақылауымен жүргiзiледi.
Күдіктілердің және айыпталушылардың кездесуге келген адамдармен сөйлесулері тікелей немесе сөйлесу құрылғылары арқылы жүзеге асырылады және тергеу изоляторының қызметкерлері тыңдай алады.
129. Күдікті мен айыпталушының қорғаушымен кездесуі жұмыс уақытында, бөлек, бөлу қалқаларынсыз және олардың саны мен ұзақтығына шектеу қойылмай жүргізіледі. Кездесу тергеу изоляторының қызметкерiнекүдіктіні, айыпталушыны және қорғаушыны көруге мүмкіндік беретін, бiрақ сөздерi естiлмейтiндей жағдайларда жүргiзiледi.
130. Күдіктімен немесе айыпталушымен кездесу іске қорғаушы ретінде қатысатын адвокатқа "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсеткен кезде беріледі.
Қазақстан Республикасының ҚПК-нің 66-бабының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес іс бойынша қорғаушы болып танылған басқа адамға өзінің қылмыстық процеске қорғаушы ретінде қатысу құқығын растайтын және жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсеткен кезде.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Күдіктілермен және айыпталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға тергеу изоляторлары бастығының немесе оны алмастыратын адамның рұқсатынсыз тергеу изоляторына техникалық байланыс құралдарын, компьютерлерді, кино-, фото-, аудио-, бейне және көбейткiш аппаратураларды алып кiруге және оларды кездесу кезiнде пайдалануға рұқсат берілмейді.
132. Туыстарымен және өзге де адамдармен кездесу Заңның 17-бабына сәйкес мерзімнен бұрын тоқтатылады.
133. Кездесуді уақытынан бұрын тоқтатқан жағдайда тергеу изоляторының оны өткізуге жауапты қызметкері бұл туралы тергеу изоляторының бастығына кездесуді тоқтату себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде баяндайды.

134. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми и обвиняемыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в следственном изоляторе, соответствующие судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
Глава 17. Порядок обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых в следственных действиях и судебных заседаниях
135. Администрация следственного изолятора обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение следственного изолятора в рабочее время, для проведения следственных действий с подозреваемыми или обвиняемыми.
136. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурными сменами (не более одного часа), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня) не производится, за исключением случаев, предусмотренных УПК РК. В указанное время подозреваемые и обвиняемые, выведенные по вызовам, возвращаются в камеры.
137. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории следственного изолятора, его администрация:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет подозреваемого или обвиняемого и обеспечить его охрану;
3) обеспечивает допуск в следственный изолятор иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) производит обыск, выемку, наложение ареста на имущество подозреваемого, обвиняемого, хранящееся на складе учреждения или находящееся в личном пользовании.
138. Подозреваемые и обвиняемые получают для хранения на руки под расписку от администрации следственного изолятора следующие документы:
копию обвинительного акта;
извещение о замене следователя, дознавателя, защитника, судьи;
копию постановления о начале досудебного расследования по другой статье Уголовного Кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК);
копию приговора или определения суда.
139. Извещение о рассмотрении дела апелляционной и кассационной инстанцией: извещение о продлении срока содержания под стражей; извещение о перечислении из одного органа за другим объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к их личным делам.

134. Күдіктілермен және айыпталушылармен қысқа мерзімге кездесулерді тоқтатқан жағдайда (карантинге, ерекше жағдайлар режимін енгізуге байланысты және басқа да себептермен) тергеу изоляторының бастығы бұл туралытергеу изоляторында заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, тиісті сот және тергеу органдарына хабарлайды, қабылдау бөлмесінде келушілер үшін хабарландыру іледі.
17-тарау. Күдіктілердің, айыпталушылардың тергеу амалдарына және сот отырыстарына қатысуларын қамтамасыз ету тәртібі
135. Тергеу изоляторының әкімшілігі қылмыстық іс жүргізетін судьялардың, прокурорлардың, тергеушiлердiң, анықтау жүргізетін адамдардың жұмыс уақытында күдіктілермен және айыпталушылармен тергеу амалдарын жүргізу үшін тергеу изоляторына кедергісіз келуін қамтамасыз етеді.
136. Кезекші ауысымдардың кезекшілікті тапсыру-қабылдау кезінде (бір сағаттан көп емес), күн тәртібіне сәйкес тамақ ішу кезінде (таңғы, түскі, кешкі ас), сондай-ақ түнгі уақытта (кешкі сағат 22.00-ден таңғы сағат 6-ға дейін) ҚР ҚІЖК-мен көзделген жағдайларды қоспағанда, күдіктілердіжәне айыпталушыларды камералардан кездесуге шығару жүргізілмейді. Көрсетілген уақытта шақыртулар бойынша шығарылған күдіктілер мен айыпталушылар камераларға қайтарылады.
137. Тергеушінің, анықтауды жүргізетін адамның, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша тергеу амалдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамаларды өткізу үшін тергеуизоляторыныңаумағында оның әкімшілігі:
1) жабдықталған үй-жай береді;
2) күдіктіні немесе айыпталушыны жеткізеді және оның күзетінқамтамасыз етеді;
3) тергеу изоляторына тергеу амалдарына қатысуға тартылған өзге де адамдардың кіруін қамтамасыз етеді;
4) күдіктінің, айыпталушының мекеменің қоймасында сақталған немесе өзінің жеке пайдалануындағы мүлкіне тінту жүргізеді, алады, тыйым салады.
138. Күдіктiлер және айыпталушылар тергеу изоляторының әкiмшiлiгiнен қолда сақтау үшiн мына құжаттарды қолхат арқылы алады:
айыптау актісінің көшiрмесi;
тергеушiнi, анықтаушыны, қорғаушыны, судьяны ауыстыру туралы хабарлама;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң (бұдан әрі – Қазақстан Республикасы ҚК) басқа бабы бойынша сотқа дейінгі тергеу басталғаны туралы қаулының көшірмесі;
үкiмнiң немесе сот ұйғарымының көшiрмесi.
139. Апелляциялық және кассациялық инстанцияның істі қарауы туралы хабарлама; күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы хабарлама; бір органнан басқа органға ауыстыру туралы хабарлама күдіктілерге және айыпталушыларға қолхат арқылы жарияланады және олардың жеке істеріне тігіледі.

140. Подозреваемые и обвиняемые при этапировании для проведения следственных действий и в суды обеспечиваются сухими пайками в соответствии с натуральными нормами.
Сноска. Пункт 140 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.11.2023 № 790 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 18. Порядок применения мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым
141. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в следственном изоляторе в соответствии со статьями 37-39 Закона.
142. Выговор налагается постановлением начальника следственного изолятора. Взыскание в виде водворения в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции налагается мотивированным постановлением начальника следственного изолятора по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и заключения медицинского работника о возможности нахождения подозреваемого или обвиняемого в них. Постановления о наложении взыскания объявляются под расписку. Копия постановление вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу данного лица.
В случае отсутствия начальника следственного изолятора, подозреваемые либо обвиняемые водворяются в дисциплинарный изолятор по рапорту дежурного помощника, до прихода начальника следственного изолятора, но не более чем на 24 часа.
Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, заносятся старшим по корпусу в камерные карточки и учитываются в книге учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, которая ведется сотрудником отдела специального учета.
Лица, наказанные водворением в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, описание которого указано в приложении 19 к настоящим Правилам, подвергаются тщательному обыску и переодеваются по необходимости в одежду, закрепленную за дисциплинарным изолятором или в помещением временной изоляции.
Санитарная обработка лица, водворенного в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию врача и в период содержания его в дисциплинарном изоляторе или в помещение временной изоляции. Указание врача о необходимости досрочного освобождения из дисциплинарного изолятора или в помещение временной изоляции заболевшего подлежит немедленному исполнению.
143. Вызов к следователю или в суд, а также временное убытие из следственного изолятора лица, водворенного в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции, не освобождает его от дальнейшего отбывания наложенного взыскания.

140. Күдіктілер мен айыпталушылар тергеу амалдарын жүргізуге және соттарға жөнелтілер алдында заттай нормаларға сәйкес тамақпен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.11.2023 № 790 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-тарау. Күдіктілерге және айыпталушыларға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану тәртiбi
141. Көтермелеу және жазалау шаралары тергеу изоляторында ұсталатын барлық күдіктiлерге және айыпталушыларға Заңның 37-39-баптарына сәйкес қолданылады.
142. Сөгіс тергеу изоляторы бастығының қаулысымен беріледі. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау түрiндегі жаза тергеу изоляторы бастығының дәлелдi қаулысымен осы Ереженің 17-қосымшасына сәйкес нысан және медицина қызметкерiнiң күдіктiнiнің немесе айыпталушының онда болу мүмкiндiгi туралы қорытындысыбойынша беріледі. Жаза беру туралы қаулылар қолхат арқылы жарияланады. Қаулының көшiрмесi тексеру материалдарымен бiрге осы адамның жеке iсiне тігіледі.
Тергеу изоляторының бастығы болмаған жағдайда күдіктілер немесе айыпталушылар кезекші көмекшінің баянаты бойынша тәртіптік изоляторға, тергеу изоляторының бастығы келгенге дейін, бірақ 24 сағаттан аспайтын мерзімгеқамалады.
Ауызша жарияланғандардан басқа барлық көтермелеулер мен жазаларды корпус бойынша аға қызметкер камералық карточкаларға енгiзедi және осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы есепке алу бөлiмiнің қызметкері жүргiзетiн күдіктiлердің және айыпталушылардың жазаларын және көтермелеулерiн есепке алу кiтабында есепке алынады.
Сипаттамасы осы Қағидаларға 19-қосымшада көрсетілген тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамауға жазаланған адамдарға мұқият тiнту жүргiзiледi және олар қажеттiлiгіне қарайтәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына бекiтiлген киiмдердi киедi.
Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамды санитариялық тазалау, ол жазаларын өтегеннен кейiн, ал дәрiгердiң нұсқауы бойынша оны тәртіптік изоляторда немесе уақытша оқшаулау үй-жайында ұстау кезеңiнде де жүргiзiледi. Дәрiгердiң науқастанғанды тәртіптік изолятордан немесе уақытша оқшаулау үй-жайынан мерзiмiнен бұрын босату қажеттiлiгi туралы нұсқауы дереу орындауға жатады.
143. Тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамалған адамды тергеушiге немесе сотқа шығару, сондай-ақ тергеу изоляторынан уақытша кетуi оны салынған жазаны одан әрi өтеуден босатпайды.

Глава 19. Порядок проведения личного приема подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора или уполномоченными им лицами
144. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора или уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
145. Личный прием подозреваемых и обвиняемых осуществляется по графику, который доводится до сведения подозреваемых и обвиняемых. При необходимости личный прием подозреваемых и обвиняемых проводится дополнительно вне графика.
146. Запись подозреваемых и обвиняемых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками следственного изолятора. Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника следственного изолятора или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому подозреваемый, обвиняемый хотел бы попасть на прием.
147. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление подшивается в личное дело подозреваемого, обвиняемого.
Глава 20. Порядок выдачи тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в следственных изоляторах
148. О смерти подозреваемого и обвиняемого администрация следственного изолятора незамедлительно сообщает его близким родственникам, прокурору, который проводит проверку по данному факту, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если родственники умершего проживают не в том городе, где находится следственный изолятор, извещение направляется по почте.
Сноска. Пункт 148 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 05.12.2018 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Тело умершего подозреваемого и обвиняемого передается на хранение в морг ближайшей медицинской организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела, оно выдается востребовавшему его лицу.
Сноска. Пункт 149 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
150. Выдача тел осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.

19-тарау. Тергеу изоляторы бастығының немесе оған уәкілетті адамдардың күдіктілерді және айыпталушыларды жеке қабылдау тәртібі
144. Тергеу изоляторы бастығының немесе оған уәкілетті адамдардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнделікті жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
145. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдау күдіктілер мен айыпталушылардың назарына жеткізілетін кесте бойынша жүргізіледі. Қажет болған кезде, күдіктiлердіжәне айыпталушыларды жеке қабылдау кестеден тыс қосымша өткiзiледi.
146. Күдіктілерді және айыпталушыларды жеке қабылдауға жазуды тергеу изоляторының қызметкерлері күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы өтініш тергеу изоляторы бастығының атына жазбаша түрде беріледі немесе ауызша айтылады және күдікті мен айыпталушы қабылдауына барғысы келген лауазымды адамды көрсете отырып жеке қабылдау журналында кезектілік тәртібінде тіркеледі.
147. Қабылдау өтiнiш беру кезектiлiгінің тәртiбiнде өткiзiледi. Қабылдау аяқталған соң журналда және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижелерi жазылады. Өтiнiш күдiктiнiң, айыпталушының жеке iсiне тiгiледi.
20-тарау. Тергеу изоляторларында қайтыс болған күдіктілер мен айыпталушылардың мәйіттерін беру тәртібі
148. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күдiктiнiң және айыпталушының қайтыс болуы туралы оның жеке iсiнде көрсетiлген туыстарына, осы факті бойынша тексеру жүргiзетiн прокурорға, сондай-ақ өндірісінде қылмыстық iс бар адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған адамның туыстары тергеу изоляторы орналасқан қалада тұрмаса, хабар пошта арқылы жіберіледі.
Ескерту. 148-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 05.12.2018 № 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Күдіктiнің және айыпталушының мәйіті алуды талап еткенге дейiн, бiрақ жетi тәулiктен асырылмай не уәкiлеттi органның қайтыс болу фактiсi бойынша тексеру аяқталғанға дейiн жақын жердегi денсаулық сақтаудың медициналық ұйымындағы мәйiтханаға сақтауға тапсырылады. Қайтыс болған адамның мәйітін алуға оның жақын туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмаған немесе мәйітті алудан бас тартқан кездемәйітті берудi талап еткен адамға беріледi.
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Мәйітті беру өндірісінде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсатымен талап еткен адамның жазбаша өтiнiшi бойынша жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшiн жеке басын куәландыратын құжатты көрсету керек.

151. Родственникам умершего и иным лицам разъясняется получения свидетельства о смерти. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.
152. Если родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
153. Невостребованное в указанный срок тело умершего подозреваемого и обвиняемого передается захоронению за счет государства.
Глава 21. Порядок освобождения подозреваемых и обвиняемых из-под стражи
154. Освобождение подозреваемых или обвиняемых из-под стражи производится начальником следственного изолятора по получении мотивированного постановления следователя, дознавателя, прокурора или судьи, либо по мотивированному постановлению суда.
155. Начальник следственного изолятора не позднее чем за 24 часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого или обвиняемого письменно уведомляет об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора.
156. Постановление следственного судьи о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения допускается принимать по факсимильной связи, оригинал постановления принимается по почте. Если по истечении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения соответствующее решение об освобождении подозреваемого или обвиняемого, либо о продлении срока содержания под стражей в качестве меры пресечения не поступило, начальник следственного изолятора освобождает его своим постановлением, копию которого в течение 24-х часов направляет органу или лицу, в производстве которого находится уголовное дело, и прокурору.
157. В случае поступления постановления следственного судьи о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого и обвиняемого начальник следственного изолятора отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
158. Подозреваемому или обвиняемому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка, в которой указывается срок его содержания под стражей и основания освобождения.
159. Подозреваемые или обвиняемые, освобожденные из-под стражи, при отсутствии достаточной суммы денег на лицевом счете обеспечиваются проездом к месту жительства железнодорожным, автомобильным или водным транспортом, питанием на путь следования, а также одеждой и обувью по сезону.
Обеспечение освобождаемого лица питанием, одеждой и обувью осуществляется в соответствии с натуральными нормами.
Администрация учреждения приобретает проездной билет освобождаемому лицу до места жительства или работы в пределах территории Республики Казахстан за десять дней до освобождения.

151. Қайтыс болған адамның туыстарына немесе өзге де адамдарға қайтыс болғаны туралы куәлiк алу тәртібі түсiндiрiледi. Жерлеу жабдықтарымен мәйітті беруді талап еткен адам қамтамасыз етеді. Жерлеу оның есебінен жүзеге асырылады.
152. Егер қайтыс болған адамның туыстары немесе өзге де адамдар мәйітті алуға уақтылы келе алмаса, олар бұл туралы хабарлауы және мәйітті белгiленген уақыттан артық сақтау құнын төлеуі тиiс.
153. Қайтыс болған күдiктiнің және айыпталушының көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген мәйіті мемлекет есебiнен жерлеуге берiледi.
21-тарау. Күдіктілерді және айыпталушыларды күзетпен ұстаудан босату тәртібі
154. Күдіктілерді немесе айыпталушыларды күзеттен босатуды тергеу изоляторының бастығы тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе судьяның дәлелді қаулысын алғаннан кейін не соттың дәлелді қаулысы бойынша жүзеге асырады.
155. Тергеу изоляторының бастығы күдіктіні немесе айыпталушыны күзетпен ұстау мерзімі өткенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей бұл туралы өндірісінде қылмыстық іс бар органға немесе адамға, сондай-ақ прокурорға жазбаша хабарлайды.
156. Бұлтартпау шаралары ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьяның қаулысын факсимильдік байланыс бойынша қабылдауға болады, қаулының түпнұсқасы пошта бойынша қабылданады. Егер бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау мерзімі өткеннен кейін күдіктіні немесе айыпталушыны босату туралы не бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тиісті шешім келіп түспесе тергеу изоляторының бастығы оны өзінің қаулысымен босатады, оның көшірмесін 24 сағат ішінде өндірісінде қылмыстық іс бар органға немесе адамға және прокурорға жібереді.
157. Күдіктіні мен айыпталушыны нақты босатуға дейін күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы тергеу судьясының қаулысы келіп түскен жағдайда тергеу изоляторының бастығы өзінің қаулысының күшін жояды, ол туралы прокурорға хабарлайды.
158. Күзеттен босатылған күдіктіге немесе айыпталушыға жеке құжаттары, заттары, жеке шотында сақталған ақшалары, сондай-ақ оның күзетпен ұстау мерзімі және босату негіздері көрсетілген анықтама беріледі.
159. Күзеттен босатылған күдіктілердің немесе айыпталушылардың жеке шотында жеткілікті ақша сомасы болмаған кезде тұрғылықты жеріне теміржол, автомобиль немесе су көлігімен бару жолында жол жүрумен, тамақпен, сондай-ақ маусым бойынша киім және аяқ киіммен қамтамасыз етіледі.
Босатылатын адамды тамақпен, киіммен және аяқ киіммен қамтамасыз ету заттай нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Мекеме әкiмшiлiгi босатылғанға дейін он күн iшiнде босатылатын адамға Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына дейін жол жүру билетiн сатып алады.

Сноска. Пункт 159 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.11.2023 № 790 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Поведение подозреваемых и обвиняемых в следственных изоляторах
1. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в следственных изоляторах:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом и настоящими правилами внутреннего распорядка следственных изоляторов уголовно-исполнительной системы;
2) выполняют требования администрации следственного изолятора;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником следственного изолятора по заключению медицинского работника);
5) соблюдают требования пожарной безопасности;
6) бережно относятся к имуществу следственного изолятора;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство сотрудников следственного изолятора, подозреваемых и обвиняемых;
9) не препятствуют сотрудникам следственного изолятора, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) при входе в камеры сотрудников следственного изолятора по их команде встают и выстраиваться в указанном месте;
12) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
13) при движении под конвоем или в сопровождении сотрудников следственного изолятора держат руки сзади;
14) по требованию сотрудников следственного изолятора, иных должностных лиц сообщают свою фамилию, имя, отчество (при его наличии);
15) соблюдают тишину;
16) дежурят по камере в порядке очередности.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.11.2019 № 972 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Дежурный по камере:
1) при входе в камеру сотрудников следственного изолятора докладывать о количестве подозреваемых и обвиняемых, находящихся в камере;
2) следит за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;
3) получает для лиц, содержащихся в камере, посуду и сдавать ее;
4) следит за чистотой в камере;
5) подметает и моет пол в камере, производит уборку камерного санузла, прогулочного двора по окончании прогулки;

Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.11.2023 № 790 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
1-қосымша
Күдіктiлердің және айыпталушылардың тергеу изоляторларындағы мiнез-құлық қағидалары
1. Тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктiлер мен айыпталушылар:
1) Заңмен және осы Қылмыстық-атқару жүйесі тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларында белгіленген қамауда ұстау тәртiбiн сақтайды;
2) тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң заңды талаптарын сақтайды;
3) гигиена және санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделiктi серуенге шығады (серуеннен босатуды медициналық қызметкердiң қорытындысы бойынша тергеу изоляторының бастығы жүзеге асырады);
5) өрт қауiпсiздiгi қағидаларын сақтайды;
6) тергеу изоляторының мүлкiне ұқыпты қарайды;
7) кезектiлiк тәртіпте камераларды және басқа да үй-жайларды тазалайды;
8) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, күдіктілердің және айыпталушылардың, сондай-ақ өзге де адамдардың ар-намысын қорлайтын әрекеттер жасамайды;
9) тергеу изоляторының қызметкерлерiне, сондай-ақ күзетпен ұстау тәртiбiн қамтамасыз ететін өзге адамдарға қызметтiк мiндеттерiн атқаруда кедергi келтiрмейді;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiрген кезде олардың командасы бойынша орнынан тұрады және көрсетiлген орында қатарға тұрады;
12) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13) айдауылмен жүрген немесе тергеу изоляторының қызметкерлерi iлесiп жүрген кезде қолдарын артында ұстайды;
14) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, өзге де лауазымды адамдардың талабы бойынша өзiнiң тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) айтады;
15) тыныштық сақтайды;
16) кезектiлiк тәртiпте камера бойынша кезекшiлiк атқарады.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.11.2019 № 972 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Камера бойынша кезекшi:
1) камераға тергеу изоляторының қызметкерлерi кiрген кезде камерада отырған күдіктiлердің және айыпталушылардың саны туралы баяндайды;
2) камера мүкәммалының, жабдықтарының және басқа мүлкiнiң сақталуын бақылайды;
3) камерада ұсталатын адамдар үшiн ыдыс алады және оны тапсырады;
4) камерада тазалықты бақылайды;
5) камерада еден сыпырады және жуады, камераның сантехникалық торабын, серуендеу аяқталғаннан кейінсеруендеу ауласын тазалайды;

6) моет бачок для питьевой воды.
3. Нарушениями правил поведения подозреваемых и обвиняемых являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях следственного изолятора, в прогулочных двориках, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы;
3) выход из камер и других помещений режимных корпусов без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов следственных изоляторов;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;
8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;
9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;
12) содержание животных;
13) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
14) засор санузлов в камерах;
15) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в следственных изоляторах;
16) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
17) нарушение тишины;
18) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывать в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории следственного изолятора;
19) выброс чего-либо из окон, взбираться на подоконник, высовываться в форточку, подходить вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
20) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании;
21) совершение умышленных действий, угрожающих собственной жизни и здоровью, а также жизни и здоровью других лиц;
22) использование спального места в не отведенное распорядком дня для сна времени, кроме как с разрешения начальника следственного изолятора по рекомендации медицинского работника;
23) курение в камерах в не отведенное для этого время и место (место для курения определяет администрации следственного изолятора);
24) приготовление пищи;
25) стирка в камерах одежды, обуви и белья.
Приложение 2
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Книга
замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор
__________________________________
(название следственного изолятора)
Начата: "___" __________ года
Окончена: "___" ________ года
п/п
Дата
Должность,
Ф.И.О.
(отчество
при его
наличии),
звание
инспектирующего
Содержание
замечаний
Предложения
Сроки
исполнения
Принятые
меры
Примечания:

6) ауыз суға арналған ыдысты жуады.
3. Күдіктiлердің және айыпталушылардыңтәртіп бұзуы болып табылады:
1) тергеу изоляторының басқа камераларында немесе өзге де үй-жайларында ұсталатын адамдармен серуендеу аулаларында сөйлесуі, оларға қандай да бiр заттарды беруі, тықылмен белгi беруі немесе олармен хат алмасуы;
2) сөйлесудiң белгiленген тәртiбiн бұзуы, бостандықта жүрген немесе бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға қандай да бiр заттар беруі және олармен хат алмасуы;
3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз камералардан және режимдiк корпустардың басқа да үй-жайларынан шығуы;
4) тергеу изоляторлары объектiлерiнiң күзет желiсiн бұзуы;
5) алкогольдiк iшiмдiктерді, есiрткi және психотроптық заттарды дайындауы және пайдалануы;
6) материалдық немесе өзге де табыс табу мақсатында үстел ойындарын ойнауы;
7) өзiне немесе басқа адамдарға татуировкалар жасауы;
8) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жатын орындарына перде ілуі және ауыстыруы;
9) қолдан жасалған электр құралдарын пайдалануы;
10) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз электр құралдарын пайдалануы;
11) камерада ашық от жағуы;
12) жануарлар ұстауы;
13) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз сантехника, жарық бергiш және басқа да құралдарды жөндеуі немесе камера жарығын реттеуі;
14) камераларда сантехникалық тораптарды ластауы;
15) камералардың қабырғаларынан тергеу изоляторларында ұсталатын күдіктілердің және айыпталушылардың негiзгi құқықтары мен мiндеттерi туралы ақпаратты алып тастауы;
16) қабырғаларды, камера мүкаммалын қағазбен, фотосуреттермен, суреттермен, газет және журнал қиындыларымен желiмдеуі, оларға жазу жазуы немесе суреттер салуы;
17) тыныштықты бұзуы;
18) тергеу изоляторының аумағында қозғалу кезiнде саптан шығуы, темекi шегуі, сөйлесуі, камера тесiгiнен сығалауы, қандай да бiр заттарды жоғары көтеруі, дабыл сигнализациясының түймесін басуы;
19) терезелерден бiрдене тастауы, терезе алдына шығып тұруы, желдеткiштен басын шығаруы, есiктiң "көзшесіне" жабыса тақалуы, "көзшені" жабуы;
20) жеке пайдалану заттарын сатуы, сыйлауы немесе өзге де тәсiлмен иелiктен шығаруы;
21) өз өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ басқа адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қасақана іс-әрекеттер жасауы;
22) медициналық қызметкердің ұсынымы бойынша тергеу изоляторы бастығының рұқсатынан басқа, күн тәртібімен ұйықтауға бөлінбеген уақытта жатын орындарын пайдалануы;
23) камераларда арнайы бөлінбеген орында және уақытта темекі шегуі (темекі шегуге арналған орынды тергеу изоляторының әкімшілігі белгілейді);
24) тамақ дайындауы;
25) камераларда киім, аяқ киім және іш киім жууы.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
2-қосымша
нысан
Тергеу изоляторын инспекциялайтын адамдардың ескертулері мен ұсыныстарының кiтабы
____________________________________________
(тергеу изоляторының атауы)
"___" __________ басталды
"___" __________ аяқталды
р/с №
Күнi
Инспекциялайтын адамның лауазымы, ТАӘ (әкесінің аты болған жағдайда), атағы
Ескертулердiң мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзiмi
Қабылданған шаралар
Ескертпе:

1. Книга пронумеровывается, прошнуровывается, заверяется соответствующей подписью и опечатывается сургучной печатью. Хранится книга у начальника следственного изолятора.
2. Книга предъявляется для просмотра и производства в ней соответствующих записей лицам, имеющим право инспектирования следственных изоляторов.
3. Инспектирующий вносит в книгу основные замечания и предложения по всем вопросам в пределах своей компетенции. При этом указываются сроки устранения выявленных недостатков.
4. В сроки, установленные инспектирующим, начальник следственного изолятора докладывает вышестоящему начальнику об устранении недостатков.
Приложение 3
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
"Утверждаю"
Начальник следственного
изолятора
____________________________
(должность, подпись, фамилия)
"__" _____________ _____ года
План
покамерного размещения
Содержатся раздельно
№ камеры
Количество мест в камере
Примечание
1
2
3
4
План покамерного размещения хранится в сейфе помещений дежурной части, отделов оперативного, режимного и специального учета.
Заместитель начальника
следственного изолятора ____________________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Оборудование общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые и обвиняемые, обеспечивается надежной изоляцией от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер обеспечивается наилучшим обзором через "глазок" дверного полотна.
Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90х200 сантиметров (далее - см). На высоте 95 см от уровня пола устраивать форточки 18х22 см для раздачи пищи. Общие камеры необходимо оборудовать двухярусными койками с габаритными размерами в плане 1,88х0,65 метров, столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 0,4 метра на человека, плательным шкафом для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр. Все оборудование камер прикреплять к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза. Санитарный узел отделяется перегородкой.
С внутренней стороны окон устанавливать выпуклые на 25-30 см. от стены решетки, ограничивающие доступ к оконному проему. Во всех камерах устраивать полы дощатые крашенные.
На окна дисциплинарных изоляторов, помещений временной изоляции устанавливаются щиты-жалюзи, не препятствующими естественному освещению камеры. Для усиления изоляции по распоряжению начальника следственного изолятора щиты-жалюзи устанавливаются на окнах других камер.
Окна камер, где содержатся беременные женщины и женщины, имеющие при себе детей в возрасте до трех лет, оборудуются металлическими решетками без жалюзи.
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Санкционирую ________________
Прокурор ____________________
(подпись, фамилия)
"__" _____________ ____ года
Постановление о переводе подозреваемого, обвиняемого в одиночную
камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке
и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных
помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Подозреваемый, обвиняемый ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
________________________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания
________________________________________________________________________________
в одиночной камере)
________________________________________________________________________________
Постановил:
Подозреваемого, обвиняемого _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник следственного изолятора __________________________________________
(звание, подпись, фамилия)
"___"________________ года
Приложение 6 к Правилам
внутреннего распорядка
следственных изоляторов
уголовно-исполнительной системы
Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету

1. Кiтап нөмiрленеді, тiгiледі, тиiстi қолмен куәландырылады және сүргiштi мөр қойылады. Кiтап тергеу изоляторының бастығында сақталады.
2. Кiтап қарау үшін және тергеу изоляторларын инспекциялауға құқығы бар адамдарға онда тиiстi жазбалар жазу үшiн ұсынылады.
3. Инспекциялайтын адамкiтапқа өзқұзыретініңшегінде барлық мәселелер бойынша негiзгi ескертулерi мен ұсыныстарын енгiзедi. Бұл ретте анықталған кемшiлiктердi жою мерзiмдерi көрсетiледi.
4. Тергеу изоляторының бастығы инспекциялайтын адам белгiлеген мерзiмде кемшiлiктердiң жойылғаны туралы жоғары тұрған бастыққа баяндайды.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
3-қосымша
нысан
Бекiтемiн
Тергеу изоляторының бастығы
___________________________
(лауазымы, қолы, тегi)
____ жылғы "___" __________
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камера №
Камерадағы орын саны
Ескертпе
1
2
3
4
Жоспар камера бойынша кезекші бөлімнің, жедел қызмет, режимдік және арнайы есеп сейфінде орналасқан,
Тергеу изолятор бастығының орынбасары
(атақ, қол, тегі)
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
4-қосымша
Жалпы камераларды жабдықтау
Күдіктілер менайыпталушылар ұсталатын камералардың құрылысы сыртқы қоршаған ортадан және жапсарлас үй-жайлардансенiмдi оқшаулауды қамтамасыз етеді. Камералардың жоспарлану нысаны есiктiң "көзшесі" арқылы олардың неғұрлым жақсы көрiнуiн қамтамасыз етеді.
Камералардағы есiк көлемi 90х200 сантиметр (бұдан әрi - см.) екi жақты болады. Еден деңгейiнен 95 см. биiктiкте 18x22 cм тамақ таратуға арналған терезе орналасады. Жалпы камераларды көлемi 1,88х0,65 метр жоспарында екіқабатты кереуеттермен, бiр адамға 0,4 метр үстел периметрiнiң есебiндегi үстелдермен және ағаш орындықтармен ұзына бойы 1метрге 5 орын есебiндегi киiм iлуге арналған шкафпен жабдықтау қажет. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітіледі.
Әр камерада қолжуғыштан және унитаздан тұратын санитариялық торап жабдықталады. Санитариялық торап бөлгiшпен бөлiнiп тұрады.
Терезенiң iшкi жағынан терезе тесiгiне қолжетімділіктішектейтін, қабырғадан 25x30 см. берi шығып тұратын тор қойылуы тиiс. Барлық камераларға боялған еден салу қажет.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
5-қосымша
нысан
Санкциялаймын _______________
Прокурор ____________________
(қолы, тегi)
_____ жылғы "____"___________
Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы тәртібінде күдіктіні, айыпталушыны жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы
Ескерту. 5-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күдікті, айыпталушы _______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
(жалғыз адамдық камерада ұстау үшін негiз болған
__________________________________________________________________________
мән-жайларжазылады)
__________________________________________________________________________
Қаулы еттi:
Күдікті, айыпталушы _______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
одан әрi жалғыз адамдық камерада ұстау үшін ауыстырылсын.
Тергеу изоляторының бастығы _______________________________________________
(атағы, тегi, қолы)
_____ жылғы "____"___________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
6-қосымша
Күдіктiлер мен айыпталушылардың өздерінде болуға, сақтауға, сауқаттар, сәлемдемелер арқылы және қолма-қол төлемсіз сатып алуға рұқсат етілген тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажетті заттардың, аяқ киiмнің, киім-кешектің және басқа да өнеркәсіптiк тауарлардың тізбесі

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (порядок введения в действие см. п. 4.).
1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки и скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива;
2) табачные изделия (табак не более 2 килограмм, сигарет или папирос не более 20 пачек), спички;
3) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат для женщин (кроме подозреваемых и обвиняемых, получивших одежду установленного образца);
5) нательное белье;
6) носки;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки;
9) платки носовые;
10) тапочки комнатные или спортивные (одну пару);
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски, очки с оправой из недрагоценных металлов, контактные линзы и средства по уходу за ними (по разрешению врачей);
17) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
20) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) туалетную бумагу, приобретенную в магазине (ларьке) или электронной торговой площадке следственного изолятора;
22) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка) однотонного белого цвета, полотенце;
23) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки следственного изолятора либо приобретенные через его администрацию в торговой сети;
24) фотокарточки - не более двух;

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
Күдіктілер менайыпталушылар өздерінде болуға, сақтауға болатын, сауқаттар, сәлемдемелермен және қолма-қол төлемсіз ала алатын заттар:
1) жылытуды талап ететiн, сақтау мерзімі өткен, сондай-ақ ашытқы, алкогольдік iшiмдiктерден және сырадан басқа тамақ өнімдері;
2) темекi бұйымдары, сіріңке (темекі бұйымдары 2 кг, темекі немесе папирос 20 қораптан аспауы тиіс);
3) белдiксiз, галстуксiз, тартпасыз киiмдердiң бiр жиынтығы (оның iшiнде белгiленген үлгiдегi), сондай-ақ бас киiм, маусым бойынша аяқ киiм (супинаторсыз, темiр тағасыз);
4) бiр жиынтық спорт костюмi немесе әйелдердiң үйге киетiн халаты (белгiленген үлгiдегi киiм алған күдіктілерденжәне айыпталушылардан басқа);
5) iш киiмдер;
6) шұлық;
7) шұлықтар немесе колготкалар (әйелдерге арналған);
8) қолғаптар немесе биялайлар;
9) бет орамалы;
10) бөлме аяқ киiмдері немесе спорттық аяқ киiмдер (бiр жұп);
11) жуыну жабдықтары (иіс, шаруашылық сабыны, сұйық сабын немесе су сабын (тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйым дәрiгерiнiң тағайындауы бойынша) тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қораптар, крем, тарауыш тарақ);
12) қалта айнасы (камерада айна болмаған жағдайда), электр немесе бiр ретпайдаланылатын қауiпсiз ұстара;
13) заттарға арналған қап немесе сөмке;
14) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қорап;
15) үшбұрышты орамал, рейтуз, белдік, бюстгальтерлер, дәке,шашқыстырғыш, мақта, гигиеналық және косметикалық заттар (әйелдергеарналған);
16) балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектер арбалары, оправасы бағалы емес металдардан жасалған көзілдіріктер, көзге салынатын линзалар және оларды күтіп-баптау құралдары (дәрiгердiң рұқсаты бойынша);
17) зауытта жасалған тұрмыстық электр қайнатқыш;
18) жөке немесе ысқыш;
19) шариктi автоқаламсап, оның стерженьдері, қарындаштар;
20) хат жазатын қағаз, оқушы дәптерлерi, пошта конверттерi, ашық хаттар, пошта маркалары;
21) тергеу изоляторының дүкенiнен (дүңгіршегінен) немесе электрондық сауда алаңынан сатып алынған дәретхана қағазы;
22) бірыңғай ақ түсті төсек жабдығының бір жиынтығы (екi жайма және жастық тысы), сүлгі;
23) тергеу изоляторының кiтапханасынан не әкiмшiлiк арқылы сауда желілерінен сатып алынған көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзiмдi баспа басылымдары;
24) фотокарточкалар екiден аспауы керек;

25) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
26) предметы ухода за детьми (по разрешению врача женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до трех лет);
27) лекарственные средства по назначению врача медицинской организации, расположенной в следственном изоляторе.
Перечень продуктов питания ограничивается по предписанию уполномоченного органа государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. Общий вес продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемый и обвиняемый хранить при себе составляет не свыше 35 килограммов, в том числе кофе и чая не более 2 килограмм. Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Акт
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе __________________________________,
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвели изъятие (приняли на хранение) у подозреваемого, обвиняемого
________________________________________________________________, ценностей, денег
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перечисляются в сумме ( ______ ) __________________________________________________,
прописью предметов и продуктов питания ___________________________________________
__________________________________________________________________, перечисляются
в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений".
Всего передано: __________ наименований ценностей, ___________ денег,
(количество)                                     (сумма)
________________________________________ наименований продуктов питания, предметов.
(количество)
передал: _________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Принял: __________________________________ (фамилия, имя, роспись)
Присутствовал: ____________________________ (фамилия, имя, роспись)
"___"_____________ ____ года
Приложение 8
к Правилам внутреннего распорядка следственных
изоляторов уголовно-исполнительной системы
Форма
ОБРАЗЕЦ
заправок кроватей
Описание образца заправки кровати
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Перечень дополнительных платных услуг
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
1. В соответствии со статьей 25 Закона, администрация следственного изолятора обеспечивает подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, при наличии соответствующих условий, следующими дополнительными платными бытовыми, медицинскими, оздоровительными и иными видами услуг:

25) үстел ойындары (дойбы, шахмат, домино, нард);
26) бала күтуге арналған заттар (дәрiгердiң рұқсаты бойынша үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдер);
27) тергеу изоляторында орналасқан медициналық ұйымның дәрiгерi тағайындаған дәрiлік заттар.
Тамақ өнімдерінің тізбесі халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың уәкілетті органының нұсқамасы бойынша шектеледі. Күдiктiнің және айыпталушының өзiмен бiрге сақтай алатын тамақ өнімдерінің, бiрiншi кезекте қажеттi заттардың, аяқкиiмнiң, киiм-кешектің және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың жалпы салмағы 35 килограмнан, оның ішінде кофе мен шай 2 килограмнан аспауы тиіс. Осы Тiзбеде көзделмеген заттар және құралдар тыйым салынған заттар болып табылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
7-қосымша
нысан
Акт
Бiз, төменде қол қойған комиссия құрамында ___________________________________
(лауазымы, атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
күдіктіден, айыпталушыдан(сақтауға қабылдадық)
_____________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
құндылықтарды, ақшаны (______) _________________________ сомасында,
______________________________________________ заттар мен тамақ өнімдеріналып қоюды
жүргiздiк, "Қылмыс жасауда күдіктілер мен айыпталушыларды күзетпен ұстаудың тәртiбi мен
шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 33-бабына сәйкес санамаланады.
Барлығы берiлгенi: _______ құндылықтар атауы, ______ ақша,
Тамақ өнімдерінің, заттардың атауы _________________________________________________
(саны)
бердiм: __________________ (тегi, аты, қолы)
қабылдадым: ____________________ (тегi, аты, қолы)
қатысқандар: ___________________ (тегi, аты, қолы)
20___ жылғы "___" ________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
8-қосымша
нысан
Кереуетті жинау ҮЛГІСІ
Кереуетті жинау үлгісінің сипаттамасы
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
9-қосымша
Қосымша ақылы қызмет көрсету тізбесі және тәртібі
1. Заңның 25-бабына сәйкес тергеу изоляторының әкімшілігі күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды тиісті жағдайлар болған кезде мынадай қосымша ақылы тұрмыстық, медициналық, сауықтыру және өзгеде қызмет түрлерімен қамтамасыз етеді:

1) отдельные виды лечения;
2) консультации врачей - специалистов органов здравоохранения;
3) стирка и ремонт одежды и нательного белья;
4) ремонт обуви;
5) выдача во временное пользование электробритв, электровентиляторов, холодильников;
6) юридические консультации;
7) снятие копий документов, имеющихся в личном деле лица, содержащегося в учреждении.
Сноска. Пункт 1- в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
2. Дополнительные платные услуги подозреваемым, обвиняемым и подсудимым могут оказываться как сотрудниками следственных изоляторов, так и привлеченными для этих целей, специалистами, имеющими соответствующую подготовку и лицензию.
Сноска. Пункт 2- в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
3. Для получения дополнительной платной услуги подозреваемый, обвиняемый или подсудимый пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с его лицевого счета на оказание платной услуги. Ответственный сотрудник следственного изолятора проверяет наличие соответствующей суммы денег на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, и делает отметку на заявлении, после чего начальник следственного изолятора принимает решение по существу просьбы.
Сноска. Пункт 3- в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 23.05.2022 № 369 (вводится в действие с 01.07.2022).
4. Оплата услуг производится в соответствии с действующими в данной местности расценками.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
На лицевом счету имеется             Камера № ____             № квит.______________
________________ тенге             ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подозреваемого,
обвиняемого)
Бухгалтер_____________
"___"____________ года
Заявление
Прошу приобрести нижеследующие продукты питания и предметы первой необходимости:
№ п/п
Наименование продуктов или предметов
Сколько требуется приобрести
Отпущено количество (вес)
Стоимость (тенге)
1
2
3
4
5
Итого:
Примечание:
Подозреваемый, обвиняемый заполняет графы 2 и 3.
Подпись подозреваемого или обвиняемого ____________________
Расписка в получении
Продукты и предметы первой необходимости на сумму
____________________________ получил
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета
___________________________________________
(подпись подозреваемого или обвиняемого)
"___" ____________ года
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Перечень мебели и инвентаря комнаты приема передач

1) емдеудің жекелеген түрлері;
2) денсаулық сақтау органдарының дәрігер-мамандарының консультациялары;
3) киім және іш киімді жуу және жөндеу;
4) аяқ киім жөндеу;
5) уақытша пайдалануға электр ұстараларын, электржелдеткіштер, тоңазытқыштар беру;
6) заң консультациялары;
7) мекемеде ұсталатын адамдардың жеке ісінде бар құжаттардың көшірмелерін түсіру.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға қосымша ақылы қызметті тергеу изоляторларының қызметкерлері және осы мақсаттар үшін тартылған тиісті даярлығы мен лицензиясы бар мамандар көрсете алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қосымша ақылы қызметті алу үшін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы тергеу изоляторы бастығының атына оның жеке шотынан ақылы қызметті көрсетуге ақшаны алуға өтініш жазады. Тергеу изоляторының жауапты қызметкері күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке шотында тиісті ақшаның бар-жоғын тексереді және өтінішке белгі қояды, содан кейін тергеу изоляторының бастығы өтініштің мәні бойынша шешім қабылдайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 23.05.2022 № 369 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызмет көрсету төлемі сол жердегі қолданыстағы бағаларға сәйкес жүргізіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
10-қосымша
нысан
Жеке шотында _____ теңге № ____ камера түбiр. ________________
________ бар. ____________________________________________________
(күдіктінің, айыпталушының тегi, аты,әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Бухгалтер __________________
______ жылғы "___" __________
Өтiнiш
Төмендегi тамақ өнімдерін және бiрiншi кезекте қажетті заттарды
сатып алуды сұраймын:
р/с №
Тамақ өнімдерінің немесе заттардың атауы
Қанша сатып алу талап етіледі
Жiберiлген саны (салмағы)
Құны
(теңге)
1
2
3
4
5
Барлығы:
Ескертпе:
Күдікті, айыпталушы 2 және 3-бағандарды толтырады.
Күдіктінiң немесе айыпталушының қолы _______________________________________
сомасы_______________ теңгеге азық-түлiктi және бiрiншi кезекте
(жазбаша)
қажетті заттарды алғандығы туралы қолхат.
Бұл соманы менiң жеке шотымнан алуды сұраймын
____________________________________________________
(күдіктінiң немесе айыпталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
11-қосымша
Сәлемдемелерді қабылдау бөлмесiндегi жиhаздың және мүкаммалдың тiзбесi

1. Стол для проверки передач.
2. Полки для раскладки передач.
3. Тара: корзины, сумки для доставки передач в камеры.
4. Холодильник.
5. Необходимое количество ножей, ложек, посуды и тому подобное.
6. Умывальник, зеркало, мыло, полотенце.
7. Весы, набор гирь.
8. Белые халаты и головные уборы для контролеров.
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Заявление
От гражданина _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
проживающего ____________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для подозреваемого, обвиняемого_______________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (килограммом, граммов)
Количество
Примечание
Подпись заявителя _____________________
"___"_____________ года
Передачу принял___________________________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил __________________________________________________________
(подпись подозреваемого или обвиняемого, получившего передачу)
"___"_____________ г.
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Досмотр продуктовых и вещевых передач и посылок
1. Хлебные изделия (булки, батоны, буханки и тому подобное) разрезаются на две, три части.
2. Жидкие продукты переливаются в посуду следственного изолятора.
3. Консервы вскрываются и перекладываются в другую посуду.
4. Сельдь разрезается на две, три части.
5. Колбасные изделия разрезаются на несколько частей.
6. Сыпучие предметы пересыпаются.
7. Конфеты принимаются без оберток.
8. Все другие продукты, которые могут быть использованы для сокрытия в них переписки и запрещенных предметов, должны проверяться в таком же порядке. Досмотр производится таким образом, чтобы продукты не теряли своего качества.
9. Вещи и предметы должны также тщательно проверяться. При необходимости используются поисковые приборы.
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать, как правило, на верхних этажах режимных корпусов. При невозможности они располагаются на режимном дворе и должны сообщаться с корпусами подземными или наземными переходами или примыкать к ним вплотную.
На каждого арестованного, выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5-3 метра квадратных (далее - м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора - 12 м2.

1. Сәлемдемелерді тексеруге арналған үстел;
2. Сәлемдемелерді қоюға арналған сөрелер;
3. Тара, камераларға сәлемдемелерді жеткiзуге арналған себеттер, сөмкелер;
4. Тоңазытқыш;
5. Пышақтардың, қасықтардың, ыдыстардың және т.б. қажетті саны;
6. Қолжуғыш, айна, сабын, орамал;
7. Таразы, гір жиынтығы;
8. Бақылаушыларға арналған ақ халаттар және бас киiмдер.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
12-қосымша
нысан
Өтiнiш
Азамат _________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
__________________________________ мекенжайы бойынша тұратын
(тұратын жерiнiң мекенжайы)
Күдіктіге, айыпталушыға арналған сәлемдемені қабылдауыңызды өтінемін
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
_________________________________
(туған жылы)
Сәлемдемедегі азық-түліктердің тізілімдемесі:
р/с №
Азық-түлiктердiң немесе заттардың атауы
Салмағы
(кг,г)
Саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Өтiнiш берушiнiң қолы _____________________
______ жылғы "___"
Сәлемдемені қабылдадым ___________________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердiң қолы)
Сәлемдемені алдым ________________________________________________________
(сәлемдемені алған күдіктінiң немесе айыпталушының қолы)
______ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
13-қосымша
Азық-түлік және заттай сәлемдемелер мен сауқаттарды тексеру тәртiбi
1. Нан тағамдары (бөлкелер, батондар, және т.б.) екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
2. Сұйық тамақтар тергеу изоляторының ыдысына құйылады.
3. Консервiлер ашылады да және басқа ыдысқа салынады.
4. Балық екi, үш бөлiкке бөлiнедi.
5. Шұжық тағамдары бiрнеше бөлiктерге бөлiнедi.
6. Шашылатын заттар қайта салынады.
7. Кәмпиттер орамсыз қабылданады.
8. Хат алмасуды және тыйым салынған заттарды жасыру үшін пайдаланылатын басқа да барлық азық-түліктер осы тәртiпте тексерiлуі тиіс. Тексеру азық-түлiктердің өз сапасын жоғалтпайтындай жүргізіледі.
9. Заттар және құралдар да мұқият тексерiлуi тиіс.
Қажет болған жағдайда iздеу құралдары пайдаланылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
14-қосымша
Серуендеуаулаларының сипаттамасы
Серуендеуаулаларын әдеттегідей режимдiк корпустардың жоғарғы қабаттарында орналастыру қажет. Мүмкiндiк болмаған жағдайда олар режимдiк аулада орналасады және жерасты және жерүстi жолдар корпустарымен бiрлесiп немесе оларға толықтай жабысып тұру керек.
Серуендеуге шығатын әр қамаққа алынғанғасеруендеуауласы 2,5-3 шаршы метр (бұдан әрi – м2) болуы тиіс. Серуендеуауласының ең аз көлемi - 12 м2.

По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Двери прогулочных дворов оборудуются по типу камерных, но без форточек. В середине каждого прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к полу. Над прогулочными дворами вдоль стен, противоположных от контролера, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
Из прогулочных дворов обеспечиваются сток воды.
Прогулочные дворы для прогулки больных, женщин с детьми и беременных женщин разрешается засевать травой, а также высаживать цветы.
Для детей устанавливаются песочницы.
Над прогулочными дворами оборудуется помост для контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся в прогулочных дворах, были под его постоянным наблюдением. На посту контролера устанавливаются извещатели охранно-тревожной сигнализации и аппараты или розетки для телефонной связи с дежурным.
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно
исполнительной системы
форма
Начальнику
следственного изолятора №
______________________
(наименование учреждения)
Разрешение на свидание с родственниками и иными лицами
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.03.2020 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сообщаем, что гражданину (ке) _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
разрешено свидание с ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, содержащегося под стражей) "__" ________ ____ года рождения, привлекаемый (ой) за
совершение преступления, предусмотренного статьей ______ УК РК, числящийся за
_______________________________________________________________________________
(наименование органа, ведущего уголовный процесс)
________________________________________________ подпись _______________________
(должность, фамилия лица, ведущего уголовный процесс) "__" ____________20 __ года
СОГЛАСЕН ______________________________________ подпись ______________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) руководителя органа, ведущего уголовный процесс)
"__" ____________20__ года
Приложение 16
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Оборудование комнат для проведения свиданий
В комнате для проведения устанавливаются кабины с переговорным устройством.

Серуендеуауласының үстiңгi жағында металл жиек жапсырылады, ұяшығы 17x17 сантиметрден аспайтын металл торлар құйылады, ұяшығы 5x5 сантиметрден аспайтын "Рабица" типтес металл тор бекiтiледi.
Серуендеуаулаларының есiгi камера типтес желдеткiшсіз жабдықталады. Әрбiр серуендеу ауласының ортасында еденге жақсы жапсырылған орындықтар қойылады. Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында бақылаушыларға қарама-қарсы жерде атмосфералық жауын-шашыннан тасалау үшін ені 1, 2 метрдей жеңiл шымылдықтар iлiнедi.
Серуендеу аулаларынан мiндеттi түрде су көзімен қамтамасыз етiлуi керек.
Науқастарға, балалары бар әйелдер мен жүктi әйелдерге арналған серуендеу аулаларына шөп, гүл егуге рұқсат етiледi.
Балалар үшiн құмдағыштар орнатылады.
Серуендеу аулаларының үстiңгi жағында серуендеу аулаларында жүрген барлыққамаққа алынғандарды әр уақытта бақылаушының қадағалауында болу үшiн тұғыр орнатылады. Бақылаушының бекетінде күзет-дабыл сигналы және аппараты немесе кезекшiмен телефонмен байланысу үшiн розеткалар орнатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
15-қосымша
нысан
№ ________________________
(облыс атауы)
тергеу изоляторының бастығына
Туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуге рұқсат қағазы
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.03.2020 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат(ша) ________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _____ бабында көзделген қылмысты жасағаны үшiн жазаға
тартылған, ____жылғы "__" ______ туған,
________________________________________________________________________________
(қылмыстық процесті жүргiзетін органның атауы)
тiркелген _____________________________________________ -мен кездесуге рұқсат етiлгенiн
(күзетпен ұсталатын адамның тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
хабарлаймыз.
___________________________________________________________ қолы ________________
(қылмыстық процесті жүргiзетін адамның лауазымы, тегі)
20___ жылғы "___" __________
КЕЛIСЕМIН
___________________________________________________________ қолы ________________
(қылмыстық процесті жүргiзетін орган басшысының лауазымы, ТАӘ (болған жағдайда)
20___ жылғы "___" __________
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
16-қосымша
Кездесу өткiзуге арналған бөлмелердi жабдықтау
Кездесу өткiзу бөлмесiнде сөйлесу құрылғысы бар кабиналар орнатылады.

Каждая кабина устраивается шириной 80 сантиметров (далее - см) и длиной 1 метр из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений. На случай прибытия на свидание двух родственников с детьми 2-3 кабины выполняются шириной 140 см. Все кабины разделяются между собой от пола до потолка перегородками. Каркас кабины и откидные сиденья свариваются из угловой и листовой стали, столики изготавливаются из древесноволокнистой плиты. Перегородки между кабинами на высоту 80 см выполняются из прочных досок с облицовкой их пластиком, а выше они выполняются из органичного стекла. В перегородках между родственниками и заключенными допускается установка декоративной металлической решетки с остеклением ее с двух сторон. Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
В торце блока кабин оборудуется место контролера с устройством для прослушивания, предупреждения и прерывания разговоров. При количестве кабин более 10 рабочее место контролера оборудуется в середине блока кабин за прочной металлической решеткой. Площадь рабочего места контролера обеспечивается не менее 4 квадратными метрами.
Комнаты краткосрочных свиданий обеспечиваются занавесками по количеству окон, графином с водой и стаканами (для посетителей), настенными часами и извещателем охранно-тревожной сигнализации у стола контролера.
Приложение 17
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Постановление
о водворении подозреваемого или обвиняемого
в дисциплинарный изолятор или в помещение временной изоляции
Подозреваемый или обвиняемый _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения)
________________________________________________________________________________
допустил нарушение режима _________________________________________________
(время, обстоятельства и характер
________________________________________________________________________________
допущенного нарушения)
Руководствуясь статьей 39 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях
содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений".
Постановил:
подозреваемого или обвиняемого
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
за злостное нарушение режима водворить в дисциплинарный изолятор на _____ суток.
Начальник следственного изолятора № ___________________________
(звание, фамилия, подпись)
"___" ______________ года
Постановление мне объявлено "___"__________ года
________________________________________________________________________________
(подпись подозреваемого, обвиняемого)
Постановление объявил _____________________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
(оборотная сторона)
Обыск производился _______________________________________________________
(подпись лица, производившего обыск)
Отметки об исполнении наложенного взыскания.
Водворен в дисциплинарный изолятор "__"________ ___года в "__" час "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
________________________________________________________________________________
(подпись)
освобожден из дисциплинарного изолятора "__"_____ ____года в "__" час. "__" минут
Дежурный помощник начальника следственного изолятора
________________________________________________________________________________
(подпись)
Приложение 18
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
форма
Книга
учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых
Начата: "__"______________ ___ года
Окончена: "__"______________ ___ года
Часть I
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что
наложено
взыскание
Вид
взыскания
Кем и
когда
наложено
взыскание
Примечание
Часть II
Учет лиц, поощренных администрацией
п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
За что
наложено
поощрение
Вид
поощрения
Кем и
когда
поощрен
Примечание
Приложение 19
к Правилам внутреннего
распорядка следственных
изоляторов уголовно-
исполнительной системы
Описание дисциплинарного изолятора
(помещение временной изоляции)
Дисциплинарный изолятор, специально оборудованное камерное помещение для одиночного содержания. Пол деревянный. Дверь камерного типа с тюремным замком.
В ней оборудуется смотровой "глазок", форточка для подачи пищи, с наружной стороны которой устанавливается замок вагонного типа.

Әрбір кабина ені 80 сантиметр (бұдан әрi - см) және ұзындығы 1 метр метал каркастан, қалқан элементтерден және үстел мен қайырмалы орындықтардан тұрады. Кездесуге екi туысы балаларымен келген жағдайға 2-3 кабина ені 140 cм жасалады. Барлық кабиналар өзара еденнен төбеге дейiн қалқамен бөлiнеді. Кабинаның каркасы және қайырмалы орындықтар бұрыштық және жапырақшаболаттан құйылады, үстелдер ағаш талшықты плиталардан дайындалады. Кабиналар арасындағы қалқаларбиіктігі 80 см мықты тақтайдан сыртын пластиктен қаптай отырып жасалады, ал одан жоғары олар органикалық шыныдан жасалады. Туыстары мен қамаудағылар арасындағы қалқаларда екi жағы шыныланған декоративтi металл тор орнатуға жол беріледі. Келушiлерге арналған кабиналар жеңiл жабылғышы жоқ есiктермен жабдықталады.
Кабиналарблоктарының шетінде есту, ескерту және сөйлесудi үзуге арналған құрылғымен бақылаушының орны жабдықталады. Кабиналардың саны 10-нан асса бақылаушының орны кабиналар блогының ортасында мықты металл тормен жабдықталады. Бақылаушының жұмыс орнының ауданы 4 шаршы метрден кем болмауы тиіс.
Қысқа мерзiмдi кездесу бөлмелерi терезенiң саны бойынша перделермен, суы бар графинмен және стакандармен (келушiлерге арналған), қабырға сағаттарымен және бақылаушы үстеліндегі күзет-дабыл сигнализациясын беру құралымен қамтамасыз етiледi.
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
17-қосымша
нысан
Күдіктіні немесе айыпталушыны тәртіптік изоляторға немесе уақытша оқшаулау үй-жайына қамау туралы қаулы
Күдікті немесе айыпталушы
_________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда), туған жылы)
__________________________________________________________________________
_____________________________________ режимін бұзуға жол берді (жіберілген
бұзушылықтың уақыты, мән-жайы және сипаты) "Қылмыс жасалуына күдіктілер мен
айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртiбi мен шарттары туралы" Заңның 39-бабын
басшылыққа ала отырып қаулы еттi:
Режимдi қасақана бұзғаны үшiн күдікті немесе айыпталушы
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты) _______________________________________ тәулікке тәртіптік
изоляторға қамалсын.
№ _________ Тергеу изоляторының бастығы ____________________
(атағы, тегi, қолы)
Қаулы маған ___жылғы "___" ______ __________________
(күдіктінің, айыпталушының қолы) жарияланды
Қаулыны жариялады _____________________________________________
(атағы, тегi,қолы)
(келесi бетi)
______________________________________________ тiнту жүргiздi
(тiнту жүргiзген адамның қолы)
Салынған жазаны орындағаны туралы белгiлер.
Тәртіптік изоляторға ___жылғы "___" сағат "___" "___" минутта қамалды.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
____________________________________________________________ (қолы)
Тәртіптік изолятордан ___жылғы "___" сағат "___" "___" минутта босатылды.
Тергеу изоляторы бастығының кезекшi көмекшiсi
__________________________________________________________(қолы)
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
18-қосымша
нысан
Күдіктілер мен айыпталушылардың жазалары мен көтермелеулерін есепке алу кiтабы
_____ж."___" _________________ басталды
_____ж."___" _________________ аяқталды
1-бөлiм Жазаға тартылған адамдарды есепке алу
р/с №
Т.А.Ә.
(әкесінің аты болған жағдайда)
Жаза не үшiн салынған
Жазаның түрi
Жазаны кiм және қашан салды
Ескертпе
2-бөлiм Әкiмшiлiк көтермелеген адамдарды есепке алу
р/с №
Т.А.Ә.
(әкесінің аты болған жағдайда)
Көтермелеу не үшiн берiлдi
Көтермелеудің түpi
Кiм және қашан көтермеледі
Ескертпе
Қылмыстық-атқару жүйесi
тергеу изоляторларының iшкi
тәртiптеме қағидаларына
19-қосымша
Тәртіптік изолятордың сипаттамасы
(уақытша оқшаулау үй-жайының)
Тәртіптік изолятор бiр адамды ұстауға арналған арнайы жабдықталған камералық үй-жай. Еденi ағаштан жасалған. Есiгі түрмелiк құлпы бар камералық типтес.
Онда "көзше" қарағыш, тамақ беруге арналған желдеткiшжабдықталады, сыртқы жағынан вагон типтес құлып орнатылады.

Дисциплинарный изолятор оборудуется окном размером 0,5-0,5 метра с металлической решеткой и щитом-жалюзи с наружной стороны. С внутренней стороны окно изолируется сеткой. Электрическая лампочка устанавливается над дверью в нише или на потолке и изолируется металлической сеткой.
В дисциплинарном изоляторе устанавливается:
1. Металлическая койка с деревянным лежаком, которая прикрепляется к стене, а на период от подъема до отбоя - поднимается и запирается.
2. Прикрепленные к полу или стене стол и табурет.
3. Санитарный узел.

Тәртіптік изолятордың мөлшері 0,5-0,5 метр металл торы бар және сыртқы жағынан қалқан-жалюзi бар терезесi болуы тиіс. Iшкi жағынан терезе тормен оқшауланады. Электрлi лампа есiк үстiнде қуыста немесе төбеде бекiтiледi және металл тормен оқшауланады.
Тәртіптік изоляторда:
1. Қабырғаға жапсырылып тұратын, ал тұрғаннан жатқанға дейiнгi мерзiмде көтерiлiп, бекiтiлетiн ағаштан жасалған жататын орны бар металл кереует;
2. Еденге немесе қабырғаға жапсырылған үстел және орындық;
3. Санитариялық торап орнатылады.